Wiosna – tak, wypaczenia – nie

Robert Biedroń rzucił wreszcie drugi but. Konwencja założycielska na Torwarze przebiegła zgodnie z oczekiwaniami. Był jeden wódz, jeden mówca, jeden dyrygent. Moje pierwsze wrażenie: Wiosna była potrzebna, uszczupli trochę głosów Platformie i SLD, ale przesunie środek ciężkości w polskiej polityce w lewo (o ile, to się dopiero okaże).

Jeżeli Platforma czy Koalicja Europejska, SLD i Wiosna będą w stanie wystąpić wspólnie w wyborach parlamentarnych – to bardzo dobrze. Jeżeli nie – to będzie PiS na lata. Główną słabością programu R.B. jest brak wskazania na źródła jego finansowania. Niżej niektóre promyki Wiosny i moje do nich komentarze.

Kobiety. Głównymi adresatkami partii Biedronia są kobiety. Równa płaca na równych stanowiskach, dostęp do antykoncepcji, w tym pigułek „dzień po”, aborcja do 12. tygodnia ciąży, koniec z „klauzulą sumienia”. Te postulaty popieram, ALE nie zapominajmy, że aborcja powinna być krokiem ostatecznym, nie może być traktowana jak poważniejszy zabieg kosmetyczny, to jest jednak porażka. Edukacja seksualna i antykoncepcja powinny ograniczyć to zjawisko do minimum. 500 plus dla wszystkich dzieci. Komentarz: należy rozważyć kryterium dochodowe.

Płaca minimalna ma być równa 60 proc. średniej płacy i rosnąć proporcjonalnie. Komentarz: OK, ale kto za to zapłaci?

Kościół. Dalej idący rozdział Kościoła i państwa. Likwidacja Funduszu Kościelnego. Opodatkowanie tacy. Koniec finansowania przez państwo katechezy w szkołach. Renegocjacja konkordatu. Komentarz: OK, program potrzebny, ale częściowo nierealny.

Rozliczenie winnych nieprawości. Powołanie komisji sprawiedliwości i pojednania, ukaranie winnych, w tym przed Trybunałem Stanu. Komentarz: OK, ale to ostatnie nierealne, nie będzie wymaganej większości w Sejmie.

Ochrona zdrowia: 30 dni oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty, a jak nie, to zwrot kosztu wizyty prywatnej. Legalizacja i finansowanie in vitro. Komentarz: OK, ale skąd NFZ ma wziąć na to pieniądze?

Kopalnie węgla (wszystkie) miałyby być zamknięte do 2035 r. Komentarz: OK, ale skąd pieniądze na zwalnianych pracowników (w tym krewkich górników) i na alternatywne źródła energii? Kto zapewni wyborców na Śląsku?

Ochrona środowiska. Powołanie rzecznika praw przyrody. Komentarz: tak, ale mało.

Mniejszości. Wszystkie związki małżeńskie równe wobec prawa. OK.

Media: likwidacja Rady Mediów Narodowych, reforma KRRiTV, rekrutacja z konkursu, bez udziału polityków. OK, ale mało, np. powinna być zlikwidowana dyskryminacja niektórych mediów przez spółki Skarbu Państwa oraz instytucje publiczne.

Braki: oczywiście, w jednym przemówieniu na konwencji (wiecu?) nie sposób zmieścić wszystkiego, ale brakowało przede wszystkim wskazania na źródła finansowania programu Wiosny, kilku słów o planach wobec wymiaru sprawiedliwości oraz o stosunkach z zagranicą, zrujnowanych przez Zjednoczoną Prawicę.

Podsumowanie: wiosna – tak, wypaczenia – nie!