Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Konferencja bliskowschodnia

14.02.2019
czwartek

Szczyt na trójkę

14 lutego 2019, czwartek,

Gdzie jest deklaracja końcowa? Może ktoś z państwa ją widział? W Warszawie zakończyła się zakrojona z wielkim rozmachem konferencja na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Miał być przełom, Stany Zjednoczone miały ogłosić Deal Stulecia – nowatorski plan Trumpa na rozwiązanie kryzysu bliskowschodniego. Teraz okazuje się, że figa z makiem, „deal”, który zna ponoć pięć osób (z tego cztery były w Warszawie), zostanie ogłoszony po wyborach w Izraelu.

W takim razie jak można dyskutować o bezpieczeństwie w regionie, nie znając planu USA, stanowiska Rosji, Iranu i Palestyńczyków? Czyżby nie udało się uzgodnić dokumentu końcowego? Nawet amerykańsko-polskiego? To by była porażka. Zgromadzenie Ogólne bez uchwały i bez rezolucji. Sukcesem był sam udział Izraela i części państw arabskich, ale mieliśmy nadzieję na więcej – więcej uczestników i chociaż jakieś wspólne konkluzje, zebrane w „deklaracji warszawskiej”. To okazało się nierealne.

Polska odniosła sukces umiarkowany – przyjechali przedstawiciele wielu państw, ale niekoniecznie dla nas najważniejszych (Niemcy, Turcja, Rosja, Francja trzymali się na dystans). Polsce udał się flirt z USA mimo różnic między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Umocniła się pozycja Polski wśród sojuszników USA, a także poparcie Waszyngtonu dla idei „Trójmorza”, ale za cenę rosnącej nieufności w Unii Europejskiej, która widzi w tym próby jej osłabienia.

Nie doszło na szczęście do skandalu na linii Bruksela–Warszawa, Polska stara się ratować swoją pozycję w Europie i za Atlantykiem, ale Niemcy już dali wyraz swojego krytycyzmu, a wizerunek Polski jako konia trojańskiego Stanów Zjednoczonych został wzmocniony. Polski rząd postawił na maksymalnie bliski sojusz z USA – to jest zrozumiałe i godne poparcia, ale nie oznacza, że mamy się podpisywać pod każdym planem Waszyngtonu, tym razem wobec Bliskiego Wschodu. Polska delegacja musiała przełknąć słowa wiceprezydenta Pence’a, że Lech Wałęsa wielkim bohaterem jest.

Skoro plon konferencji okazał się skromny, to na plan pierwszy wysunęły się skandale. Mam na myśli słowa dziennikarki amerykańskiej Andrei Mitchell z NBC, która palnęła głupstwo, mówiąc, że powstańcy w getcie walczyli z reżimem nazistowskim i polskim – moim zdaniem powiedziała to z głupoty i ignorancji.

Na szczęście przeprosiła. Takie cliché jest na Zachodzie rozpowszechnione. Gorzej, że w tym samym duchu wypowiedział się premier Izraela Netanyahu, ten sam, który niedawno podpisał wspólne oświadczenie z premierem Morawieckim, uznawane w Polsce za sukces oficjalnej polskiej polityki historycznej. Tego nie można już uznać za ignorancję. To jest raczej dowód głębokiego przekonania i kalkulacji przed wyborami w Izraelu. Wedle obowiązującego w Polsce prawa Netanyahu za swoje słowa, że Polacy „pomagali Niemcom zabijać Żydów”, powinien być ścigany przez prawo. Jest to prawo niemądre: ścigać Netanyahu – źle, puścić płazem – też niedobrze.

Jedyne wyjście, żeby prawda o najnowszej historii zwyciężyła, jest samemu jej dociekać i nie bać się ją głosić.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 498

Dodaj komentarz »
 1. PiSiaki dadzą konferencji ocenę celującą i powtórzą po raz kolejny, że Polska podnieśli z kolan.
  Zabawnie jest i basta. W Jurajskim Parku.

 2. Komórki poszarzałe od wynajęcia.

  Tak czułem że pojawi się komentarz Gospodarza, bo takiej rozróby nie sposób zmilczeć.
  Ja tylko na gorąco:
  Piss traktuje Polskę jak fornal uwłaszczony na czworakach.
  Co się da cennego z salonów za pazuchą wynosi, upadającą fasadę drapuje sztandarami pokrzyżowanymi różańcem, a ogołocone komórki wynajmuje na lewo od tyłu watahom podejrzanej konduity, na odchodnym (nomen omen) mazącym po scianach i spluwającym w portrety przodków.
  Od tego wynajmu lokal szarzeje od brudu, a niemyte dusze sutenerów wprawiają zakręty mózgowe wywłaszczonych właścicieli w wyprost ze wstydu.

 3. @Gekko
  Polska, to postaw czerwonego sukna..a krawiec na to – jak sie daje to sie kraje.
  „Piss traktuje Polskę jak fornal uwłaszczony na czworakach”
  Czyli w sposob dla wiekszosci zrozumialy, dla polowy akceptowalny.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. PS
  Pragnę zwrócić uwagę na zamieszczony już cytat, znacznie wychodzący IMHO poza użyte przez Pana Redaktora sformułowanie że Polacy „pomagali Niemcom zabijać Żydów”.
  To w wąskim sensie jest prawdą (byli tacy Polacy i faktycznie pomagali).

  „Jerusalem Post” podaje, że Netanjahu zarzucił Polsce, iż „naród polski działał we współpracy z reżimem nazistowskim by zabijać Żydów podczas Holokaustu”.

  „Działanie narodu polskiego” (a nie pomaganie przez Polaków) oznacza, że każdy przynależny do narodu prowadził wynikające z TEJ PRZYNALEZOŚCI działania współpracy, etc.
  To jest, ten niuans stylistyczny, ale znamienny, oburzający także mnie skandal.
  Oczywiście nie jest to kwestia do rozpracowywania na gruncie karnym, a kulturowo-dyplomatycznym.
  Netanjahu (o ile relacje są dokładne) musi adekwatnie zareagować, w czym powinniśmy mu my, Polacy …dyskretnie ale bezwzględnie stanowczo …pomóc (tak, tak, włsnie pomóc). Dlaczego – nie ch wyjaśniają dyplomaci i negocjatorzy, ja idę nie spać z wściekosci na bezbrzeżną głupotę i zdemoralizowanie piss, co nas w taki kanał wpuścił.

 6. jakub01
  15 lutego o godz. 0:36
  Czyli w sposob dla wiekszosci zrozumialy, dla polowy akceptowalny.

  Trudno mi się z tym zdaniem bardziej zgodzić, niż się zgadzam.
  Co do tych skrawków sukna, to nie śmiem nawet doprecyzować, do czego ich te ss.ny używają.

 7. @ Panie redaktorze

  Jedyne wyjście, żeby prawda o najnowszej historii zwyciężyła, jest samemu jej dociekać i nie bać się ją głosić. ”
  Polacy nie sa na to gotowi, a kiedy beda malo kogo to juz obejdzie.

 8. @
  Cala ta konferencja to jedna wielka hucpa. Tu akurat podzielam zdanie Czaputowicza.

 9. To, co napisał prof. Hartman powinno być wiedzą powszechną Polaków.

 10. TKosowski
  .Opinia o nas utrwali sie, ugruntuje, przylgnie na dobre. Nie jest tez tak, ze Polacy nie wiedza. Duza czesc spoleczenstwa wie jaka byla prawda. Ukazalo sie na ten temat sporo artykulow (chocby w POLITYCE), sporo bylo rozmow i sporow w przestrzeni publicznej. Polacy (wiekszosc) wiedziec nie chce! Podobnie jak kazdy rzad z tym PRL.owskim na czele. Kto ma te wiedze wprowadzic do szkol? Pomoc Zydom i bron boze nic co traciloby kolaboracja z faszystami, to jeden z glownych narodowych mitow . Tego sobie Polacy odebrac nie dadza. Za 50 lat? Mozliwe. Tylko, ze wtedy moze juz nie byc Polski i w ogole panstw narodowych. Kogo to wtedy obejdzie? Paru historykow? Jak bedzie wowczas wygladala edukacja?
  Uwazam, ze jestesmy skazani na powtarzanie tego klamstwa tak dlugo jak dlugo bedziemy polskim narodem .

 11. @ Tu nawet nie chodzi o prawde. Polacy byliby sklonni ja przyjac ale tylko wowczas gdyby nie burzyla naszego narodowego mitu naczelnego – obrazu Polaka bohaterskiego az do szalenstwa, niewinnego i zawsze stojacego po dobrej stronie mocy.

 12. Ja nawet dalej bym poszła w okreleniu Polski dzisiejszej niż „koń trojański”.
  Ten rząd zachowuje się jak pachołek trampowski bez ambicji.

  Co do wypowiedzi Natanjahoo, to jest najzwyczajniej skandaliczna.
  A odnośnie Andrei Mitchell z NBC uważam, że pan Redaktor jest zbyt dla niej wyrozumiały. Ona dobrze wiedziała co mówi. Głupia nie jest.
  Co chciała przemycić amerykańskiej publiczności, to to zrobiła. Jej bzdurnych przeprosin nikt, albo przynajmniej zdecydowana większość nawet nie zauważy.
  A co poszło w eter, to poszło.
  Niestety, ale moim zdaniem zrobiła to celowo.

  Obejrzałam wystąpienie byłego premiera Millera i zgadzam się z jego widzeniem całej tej rozruby w zupełności.
  Zwrócił on uwagę też na fakt, że sekretarz stanu tuz przed tą tzw. konferencją zgłosił uwagi ze Polska winna zapłat dla Żydów (odnośnie 447 ustawy)
  Przypomniał, że w roku 1960 Polska wpłaciła Stanom Zjednoczonym pieniądze, a te z kolei zobowiązały się nie rościć do nas pretensji i sami zająć się opieką nad Żydami, którzy przetrwali wojnę.

  A podsumowując, to to spotkanie w moim odczuciu było przygotowywaniem świata do ataku na Iran, a nie żadne tam pokojowe gadki.
  A rola Polski w tym tramposko- natanjahowskim przedstawieniu … poniżająca.
  To tak delikatnie ujmując.

 13. @404
  „A podsumowując, to to spotkanie w moim odczuciu było przygotowywaniem świata do ataku na Iran, a nie żadne tam pokojowe gadki.”
  Oczywiscie. Jak mozna bredzic o „pokoju niemozliwym do osiagniecia bez konfrontacji”? Przeciez to jakis idiotyzm. Jak mozna mowic o zywotnych sprawach Iranu bez Iranu? Ponoc i nam Amerykanie obiecywali ,ze nic o nas bez nas. Ciekawe jak dlugo? Funta klakow te obietnice nie sa warte.
  Zastanawiam sie czy to tylko glupota, czy tez raczej bardzo perfidna forma odrywania nas od Zachodu?
  Iranczykom jednak cos zawdzieczamy i nie powinnismy zapominac jak przyjeli andersowcow.

 14. Jeszcze jedna uwaga.
  Pozwolę sobie zacytować tzw. przeprosiny Andrei Mitchel z MSNBC, które zamieściła na swoim tweeterze

  Oto one:
  „I misspoke on the show yesterday when I discussed the 1943 Warsaw Ghetto Uprising. To be clear, the Polish government was not involved in these horrific acts. I apologize for the unfortunate inaccuracy”.

  Można je znależć pod nastepującym adresem: https://twitter.com/mitchellreports/status/1096131096574681088

  Dla osób nie znających angielskiego… mój przekład tych „przeprosin”:

  Przejęzyczyłam się / źle się wyraziłam we wczorajszym wystąpieniu kiedy dyskutowałam Powstanie w Getcie Warszawskim w 1943 roku.
  Żeby było jasne to polski rząd nie uczestniczył w tych koszmarnych wydarzeniach.
  Przepraszam za tę niefortunną niedokładność.

  Czyli Polacy pacyfikowali Getto jej zdaniem, tylko polski rząd był OK.

  Paskudna wypowiedż i paskudne przeprosiny.

 15. @ Niczego ta konferencja nie zalatwila i nie ustalila, bo jej celem bylo zapuszczenie ameryknskiej sondy na Bliski Wschod z „neutralnego” terenu. Cala reszta to drobiazgi. A nam jeszcze do „szczescia” potrzebny nowy wrog. PiS ma niewiarygodny talent w przerabianiu naszych przyjaciol i sojusznikow we wrogow.Iran to chyba ostatni kraj, ktory z sympatia odnosil sie do Polski.

 16. @jakub01
  15 lutego o godz. 3:35

  Trumpowi od dawna zależy na rozwaleniu EU i znalazł pachołka do pomocy.
  Wstyd się teraz przyznawać, że się jest Polakiem po tym co oni wyprawiają.

 17. @404
  Jasne, polski rzad byl OK, bo byl w Londynie. Nie wierze aby baba byla az tak glupia. To nie bylo przejezyczenie i to nie sa przeprosiny.

 18. @404
  Relacje Trumpa z Putinem sa niejasne. I nie chodzi tu tylko o role Moskwy w wyborach prezydenckich. Moze to cichy sojusz panstw, ktore samodzielnie juz nie utrzymaja statusu mocarstw. Pozornie sobie niechetnych dopoki propaganda nie wypierze mozgu elektoratowi. Zawszec to mozna pomachac szabelka a ten drugi wyjdzie na zbawce narodu. A pod stolem rasia i kasa. Moze PiS liczy na to, ze cos ugra przy tych dwoch, co chca ukrasc ksiezyc (Chinom) a na UE polozyl kreske?

 19. Wyłożyliśmy kilkaset milionów na antyirański sabat czarownic, dając jednocześnie okazję do wypowiedzenia kilku antypolskich stwierdzeń, i poróżnienia nas z bliskimi sasiadami.
  Tak można by podsumować osiągnięcia naszych „dyplomatołków”.
  Służalczość naszych obecnych elit osiąga granice absurdu.

  Najciekawsze jest to, że dyplomatołki uważaja USA i Izrael za naszych najwiekszych sojuszników, wbrew wszelkim FAKTOM.
  Logicznym więc jest chyba wniosek, że Polska ma sprzeczne z tymi krajami interesy.
  Ale, członkowie naszych elit politycznych, widocznie mają zbieżne.
  Są „na kursie i scieżce”?
  Obawiam się, że skończy się to kolejną katastrofą…..tak jak ta poprzednia.
  Dzieci w geopolitycznej mgle…..

 20. @P.S.
  Znaczna czesc elektoratu amerykanskiego jest mentalnie zawieszona w zimnej wojnie. Nie sposob tym ludziom powiedziec OK -o teraz Ruskie sa dobrzy.Na to potrzeba czasu i..okolicznosci politycznych. A te nie tworza sie bynajmniej same. To strategia na bardziej odlegla przyszlosc . Polska nie ma zadnej strategii, liczy na efekty dorazne.

 21. Nasz budowniczy Wieży Babel ze swoimi sługusami zgodził się też na postawienie w Warszawie namiotu cyrkowego na występy objazdowego cyrku dziwolągów – trumpoidów. Wszędzie już było o tej niedouczonej topowej specjalistce od amerykańskiego pojmowania świata, i o Netanyahu, więc tego nie będę ruszał (chociaż co do tego, co i jak dokładnie powiedział Netanyahumam wątpliwości, wszyscy posługują się informacjami z 2 i 3 ręki, nawet to, co napisały izraelskie gazety, jest tym, co napisały izraelskie gazety, a nie dokładnie tym co, i w jakim kontekście powiedział on, co powiedział).
  Konferencja, która miała spowodować izolację Iranu, wykazała samotność Trumpa w rozwalaniu umów Obamy. Stąd też, w obliczu braku poparcia, desperackie teksty fanatyka religijnego z pod innego znaku, Pence’a. Pompeo to awansowany na swój szczebel niekompetencji komentator telewizyjny. Bolton ze swoimi tekstami, że Irańczykom nie zostało w przyszłości zbyt wiele rocznic rewolucji do świętowania (wlaśnie jest 40 – sta), potwierdza,że ma jakieś geny z nizin środkowoeuropejskich (ten WONS!) , ale wszelkie rekordy bił błazen Guliani. W Stanach poważni ludzie, znający go od 30-40 lat zastanawiają się na głos, czy jego zachowania i teksty nie są objawem początku choroby psychicznej.
  Na szczęście zainteresowanie na śiecie i w USA tą parodią „szczytu dyplomatycznego” jest niemal zerowe. Amerykanie napewno nie będą tej kompromitacji nagłaśniać, czego nie można powiedzieć o naszych orłach. Dumni Polacy.

 22. @Hippolit
  Nie jestem pewna czy ta konferencja miala spowodowac izolacje Iranu. Na mnie to raczej robi wrazenie pewnej ustawki potrzebnej do zalatwienia paru innych spraw w blizszej i dalszej przyszlosci. Element pewnej kalkulacji politycznej niekoniecznie majacej sie sprawdzic. Taki „szczyt” kategorii B. Stad wielu powaznych graczy zwyczajnie to olalo, wiedzac z doswiadczenia, ze nic sie wielkiego z tego nie urodzi. Dla Amerykanow to chyba nawet nie jest kompromitacja, raczej zakladali, ze bedzie dokladnie tak jak bylo. Kompromitacja za to jest naszym udzialem od poczatku tej imprezy.

 23. @ Iranczycy tez sie ta konferencja chyba szczegolnie nie przejmuja. Jesli jest tego jakis efekt to jedynie niesmak z powodu Polski.

 24. Premier Izraela przywiózł Kaczyńskiemu refakturę za 447 i przypomniał o udziale w części Holokaustu. Zrobił jak pewien buc na blogu,który jak gołąb przyleciał i zrobił kupę na szachownicy jak zaszachować Iran. Tak sobie myślę,że wpuszczono do kurnika izraelskiego lisa przed wyborami na ziemi uzyskanej za friko od Arabów. Powstanie Izraela to był błąd. Słyszę rechot wąsatego Gruzina.

 25. Skoro Bóg jest jeden czyli wspólny to KK sprzyja rządom kościelnych w Iranie. Różnice w liturgii można sprowadzić do różnic programów wyborczych partii np.katolickich. Tak sobie myślę,że modlitwa w kościołach o Iran kościelny mile widziana.

 26. No i już się przejaśnia, jak to było z tym co powiedział Netanyahu, wszyscy zostali wpuszczeni w kanał przez Jeruzalem Post, który już przeprasza i prostuje. I dobrze tak wszystkim, od początku dlamnie nie trzymało się kupy tłumaczenie ma polski , i sprzeczne wersje izraelskich gazet.
  Ale to wszystko pryszcz, zaczyna się pokerowa zagrywka žycia dla naszej miniaturki Stalina, TO BE, OR NOT TO BE? :
  czy rozmowa o kopercie z 50tys dla księdza została nagrana, czy nie?
  Wiadomo, że będzie unikał tematu jak długo się da. Ale teraz to już nie przelewki: można spodziewač się wszystkiego, pożaru w prokuraturze, na Srebrnej, zakucia Austriaka, zamachów bombowych jak za Lecha K., uruchomcie wyobraźnię.
  Przypomnę pomocne bon moty:
  BÓG, HONOR, OJCZYZNA, UCZCIWOŚĆ, SKROMNOŚĆ, PRACA DLA POLSKI.
  Hej, Morawiecki,jak tamte nagrania to był dowód na krystaliczną uczciwośč, to strach poznawać dowody na nieuczciwość, ale može z Mazurek jakoś dacie rady to opakować w pazłotko?
  Kaczka po polsku, przypiekana na małym ogniu, niestety niejadalna z powodu nadzienia.

 27. To był szczyt na mniej niż „0”.
  Teraz to będzie tylko zjazd w dół notowań naczelnika IV RP. Naczelnik kolejny potyka się o własne nogi. Tak było w roku 2007 i tak będzie w roku wyborczym.

 28. @

  Taśmy Kaczyńskiego. Austriacki biznesmen: prezes PiS nakłonił mnie do wręczenia 50 tys. zł w kopercie
  http://wyborcza.pl/7,75398,24460147,tasmy-kaczynskiego-austriacki-biznesmen-prezes-pis-naklonil.html#nowaZajawkaGlownaMT#S.DT-K.C-P.1-B.1-L.1.duzy

  komentarze:

  nowy-trend115.02.2019, 05:00
  Jakie jeszcze szwindle ten mały, kulawy i bezzębny karakan uczynił? Przecież ten materiał z nagrań i zdarzeń z tym związanych wystarczy na aferę deweloperską stulecia. W każdym innym kraju wystarczy 10% tego co jaro zrobił by obalić każdy rząd ale ziojo jeszcze nad nim czuwa – jak długo. Jarek jesteś po prostu nędznym złodziejem.

 29. @

  Jeśli Kaczyński chce zachować twarz, musi publicznie odpowiedzieć na zarzuty Birgfellnera. Bez dobrego imienia nie można uprawiać polityki. To dla Kaczyńskiego polityczne być albo nie być.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24460129,tasmy-kaczynskiego-prezes-pis-musi-odpowiedziec-na-zarzuty.html

  komentarz:

  polakwolny15.02.2019, 05:13
  Ale numer. Kaczyński nie wie czy rozmowa o kasie dla księdza jest nagrana czy nie. Jeżeli to prawda, czy może ryzykować i powiedzieć że to kłamstwo? A jak w poniedziałek Wyborcza opublikuje taśmę z tej rozmowy? Szach mat.

 30. Nie zbadane są wyroki boskie. Netanjahu uziemiony. Tak sobie myślę,że nie miał dobrych intencji.

 31. Redaktor wykrakał. Kapiszon na Iran. Tak sobie myślę ile polskich podatników kosztuje prezentowanie kapiszonów i papierowej potęgi Izraela.

 32. @

  Tak sobie myślę, piss chce przykryć taśmy d*pą Natanjahu.

 33. Skrajnie lewicowy odłam irańskiej opozycji cieszy się więc śladowym poparciem już nie tylko w kraju, lecz również wśród irańskiej diaspory na Zachodzie. Dlatego dosyć kuriozalnie brzmią pomysły europosła Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Czarneckiego, który w ubiegłym miesiącu w wydawanym w Japonii piśmie „International Policy Digest” opublikował artykuł, w którym wzywał społeczność międzynarodową do jednoznacznego poparcia irańskiej skrajnej lewicy. Realizacja amerykańskich interesów jak widać nie wyklucza zamiany jednej autorytarnej władzy na drugą, co oczywiście ma odbyć się pod hasłami demokratyzacji i obrony praw człowieka…
  https://kresy.pl/publicystyka/lewicowa-alternatywa-dla-ajatollahow/
  ==========

  Nawet fanatyk jest dobry, byleby byl to NASZ fanatyk……

 34. @

  W poniedziałek 11 lutego – pod groźbą odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania – Birgfellner zeznał przed prokurator Renatą Śpiewak:
  http://wyborcza.pl/7,75398,24460147,tasmy-kaczynskiego-austriacki-biznesmen-prezes-pis-naklonil.html#nowaZajawkaGlownaMT#S.DT-K.C-P.1-B.1-L.1.duzy
  komentarze:
  Tylko_KOALICJA15.02.2019, 05:09
  Brawo Michnik! Barwo Wyborcza! Nie odpuśćcie tym szumowinom, prać te brudy do czysta! #Tusk2020

 35. To „kaczor” całkiem legalnie domagał się łapówki .
  A czy on pierwszy ?
  Takie łapówki to zdaje sie norma obyczajowa „dobrej zmiany”

 36. @Gekko piosenkę ci wysłałam u profesora, całość czeka na cenzurę (chodzi o poprawność polityczną a ja odstaję), treść niewywrotowa ale piosenki szkoda. Zresztą już była
  https://www.youtube.com/watch?v=GHw-_AqQ65M

 37. Gospodarz w sposób wyszukany obszedł się z tematem, myślę że to z powodu wieku – czas nas uczy pogody.

 38. Bar Norte
  14 lutego o godz. 23:44

  Czy mozna prosic o tytul filmu dokumentalnego o Janis Joplin ?
  Chociaz sluchajac Jej w radio po koncercie ,, Art Ensamble of Chicago” w Sali Kongresowej ,
  zrozumialem przepasc dzielaca wykonawcow.

 39. @

  Gdy Rafał Sawicz zostawał członkiem rady fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego był już tzw. duchownym zaginionym. Dzisiaj w gdańskiej kurii nikt nie wie, gdzie go szukać.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24460211,tasmy-kaczynskiego-znikajacy-ksiadz-sawicz-kim-jest-czlowiek.html#nowaZajawkaGlownaMT#S.DT-K.C-P.1-B.2-L.1.maly
  komentarze:
  tryputznick15.02.2019, 04:51
  Założenie robocze jest takie, że Al Kaczone zapłacił 50 tys. za kwity po Gocłowskim. Teraz przewertują je fachowcy z TVP, że a nusz da się rzucić błotem w Wałęsę.

  Ośmiornica PiS

 40. Szczyt zamknięty w kopercie.

  adam100, 15 lutego o godz. 10:25

  Adam, ja bym się spodziewał rychłej akcji komadosów z cba/abw pojmujących ałstriaka i osadzających w ciupie. Za terroryzm na przykład, przejście na czerwonym, czy szpiegostwo na rzecz krainy deszczowców. Może nawet za porwanie znikniętego z kopertami (Gocłowskiego!) księdza.
  Idę o zakład.

  Sikorski, Radek pisze w swej książce, że jako MSZ otrzymał os SekSta mocarstwa USA Clinton Hilary poradę, aby Polska wypłaciła reparacje Żydom na wzór hitlerowskiej (o czym nie wiedziała) ałstrii.
  Pamiętajmy więc, że Hitler TEŻ był ałstriakiem.

  Wszystko układa się jak po maśle, Polska, włączając w to pokłosie szczytu, jest gotowa zaaresztować cały spiskowy świat w ramamch reparacji za grzech pierworodny świata który inny naród widzi wybranym.
  Na czele krucjaty pójdzie sutanny Rydz, śmigły dywizjami nie tylko nadajników spod Kaukazu.

  Pachnie sarajewem, pod wulkanem.
  Pić czy nie (za)pić się – oto jest pytanie dla dżentelmenów, przed 16:00.

  Idę szukać odpowiedzi.

 41. @żabka
  Dziękuję za piękną piosenkę pięknej kobiety.
  Musiałem użyć 2x – raz patrząc a drugi słuchając, obie tury odwodzące od konania.

 42. https://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/1397983,francuskie-media-o-warszawskiej-konferencji-przelom-czy-brak-porozumienia.html
  =========

  Racjonalnie myślący ludzie wiedzą, że zdestabilizowanie 70 milionowego kraju to zbrodnia o nieobliczalnych dla stabilności krajów sąsiednich skutkach.
  Miliony mogą zginąć, dziesiątki milionów skaże się na emigrację.
  Ale, w jakimś amoku, niektóre kraje zachodnie i Izrael, chcą z pełną premedytacją do tego doprowadzić.

  Gdzie podział się humanitaryzm, wartosci, moralność, prawa człowieka?
  Za frazesami stoi pustka, cynizm, bezwzględność?
  LUDOBÓJSTWO?

 43. Gekko
  15 lutego o godz. 10:38

  Obiecałeś druga rundę 😉

  Rumaku Boski, Pegazie zgoła,
  przed Tobą Naród chyli czoła.
  Dusza jak kryształ, umysł kwantowy
  wszystko dla Polski poświecić gotowy.
  Cóż Ci dać można, co wszystko posiadasz
  na deszcz i słotę, w dni ponure
  dar nasz symbolem niechaj będzie,
  100% plastik,
  pelerynka.

  ( Dołączona instrukcja w języku polskim: przy ładnej pogodzie, okręcić wokół miękkiego brzusia.)

  P.S. Osobiście sprawdziłem: metka z cena zakupu usunięta .

 44. „Profesor Jacek Bartyzel skomentował na Facebooku politykę zagraniczną Prawa i Sprawiedliwości w kontekście wydarzeń z ostatnich dni.

  W Warszawie odbyła się zorganizowana przez USA i Polskę antyirańska konferencja przy okazji której padło niemało słów oskarżających nasz naród o udział w mordowaniu Żydów przez Niemców w trakcie II Wojny Światowej.

  „Nie znajduję w historii drugiego takiego rządu, który by wciągał swój naród do wojny z państwem odległym o kilka tysięcy kilometrów, niemającym do nas żadnych pretensji terytorialnych ani sprzecznych interesów, przeciwnie – wykazującym i w przeszłości i obecnie życzliwe nastawienie, nadto, mimo swojego odmiennego wyznaniowo ustroju pozwalającego chrześcijanom żyć w spokoju i praktykować swoją religię, natomiast w interesie prawie tak samo odległego, jawnie rasistowskiego państwa plemiennego, którego klasa polityczna i zdecydowana większość ludności żywi do nas nieskrywaną nienawiść, systematycznie uprawia wobec nas przemysł pogardy, używa wszelkich możliwych środków nacisku, żeby ograbić nas pod pozorem rzekomych należności, i od którego jedyną rzeczą, jaką możemy spodziewać w podzięce za to, że staniemy po jego stronie będzie zepchnięcie nas w oczach świata w metafizyczne inferno ludobójców współwinnych (jeśli nie wręcz głównych sprawców) mordowania ludzi tej rasy kilkadziesiąt lat temu”

  – napisał na Facebooku profesor Bartyzel.
  „To jest postępowanie tak bezrozumne, tak irracjonalne, że nie sposób tego nawet określić w kategoriach zwykłego zdrowego rozsądku” – skwitował politykę polskiego rządu.”
  ===========

  Cóż więcej można napisać?

 45. hippolit
  15 lutego o godz. 6:24

  Wszystko wygląda raczej na próbę przykrycia wstecznym manipulowaniem cytatami szarży Netanjahu, przeciek zrobił już swoje.
  Nie jest wykluczona, ale znacznie mniej prawdopodobna, prowokacja cytatami, idąca ze źródła medialnych nowiczoków-kremlinów.
  Polska za sprawą pissu i jego ‚dyplomacji’ i tak sama odgrywa kabotyńską rolę pijanego wariata, miotającego się figurami wypinającymi na innych gołą godność, w walonkach, na raucie. Tu podpuszczenie go i dyskredytacja jest naturalnym odruchem, a nie spiskiem nawet, każdy chętnie walnie szpicrutą w tę gołą szczerzącą się grymasem kretyna d.pę.
  Wstyd i hańba, sromota niemyta.

  Wszyscy na wybory a Nowacka na Shreka!

 46. @adam100
  Kobyłka w pelerynce u płota:

  Jak to na przedmurzu ładnie,
  w pelerynkę (g…o) wpadnie,
  a z wiatraka z kopertami
  sypnie kasa konfetiami.
  Idzie wiosna? Nic na K-wieży
  nie pokala tych rycerzy,
  w plastik szczelnie zawiniętych
  choć co w środku – transparentnych.
  Rycerz – wrogom się odwija,
  widok wnętrza wręcz zabija!
  Świstak na to: ależ, jasne,
  zawinę to w srebrne – własne,
  podaruję wam, jak wiosnę,
  w pelerynce mej miłosnej…

  … a miast Shreka, niech wyrasta
  zacna pani B. Nowacka… 🙂

 47. @ *koko

  No tak, słowo się rzekło 😉

 48. „..Polska delegacja musiała przełknąć słowa wiceprezydenta Pence’a, że Lech Wałęsa wielkim bohaterem jest..”

  Lech Wałęsa po postu jest wielkim bohaterem historycznym i inspiracją dla wielu emancypujących się społeczeństw. To dość radosna prawda i powód do dumy dla Polaków. Jedyne środowiska, jakie muszą to „przełykać”, to twardogłowi komuniści i PiS.

 49. teraz znalazłam – @404 przerwała drzemkę przy komputerze. Osobiście się cieszę, będę mogła odetchnąć – w wielu sprawach nasze poglądy są zbieżne.
  Ps. nie bój się @Salda, jest zmarznięty (wciąż na bocznicy) i wygrzebał w pamięci fakt że nie wszyscy w Izraelu zgadzają się z obecna polityką władz. To bardzo krzepiące.
  Dobranoc

 50. Gekko
  Chyba juz wiesz, ze The Jerusalem Post przekrecilo wypowiedz PM Netanyahu
  Ma byc:” Poles ” a nie „Polish nation”.
  Zdaje sie, ze Szczerski z polskiego MSZ juz sprostowal?

 51. A co do pana prezydenta Walesy to podzielam zdanie pana wice prezydenta Pence.

 52. @ ozzy
  „W żadnym momencie (Netanjahu) nie wspominał w tym kontekście o polskim narodzie” – tłumaczyła (ambasador) Azari.”

  Takie wyjaśnienie złozyła Ambasador po wezwaniu do polskiego MSZ, także w źródłowej (?) gazecie Jeruzalem Post.
  Dobrze się stało, z tym oświadczeniem, trochę dziwne, że dopiero na żądanie (?).
  ” Poles ” a nie „Polish nation” makes a difference.
  Mam nadzieję że temat – oficjalnie- jest zamknięty, a cel tych „pomyłek” w cytowaniach (?) chybiony.
  Ilość cudzysłowów i znaków zapytań pozostawia jednak niewesołe refleksje. Ja sobie trochę, niezbyt dużo, trudów by się dowiedzieć zadałem, co zostanie na powierzchni – niepotrzebna piana.
  Co do Pence’a to czywista oczywistość, przygnębiające że staje się wypowiedziana – wojną z obecną piss-włądzą. Oczywiście w komentarzach o złej woli, wojną.

  BTW zaciekawiłeś mnie passusem o antysemityźmie w skandynawii (SV). Jaki jest np. trigger wyczucia opinii społecznej, co jest uznawane za?

 53. adam100
  15 lutego o godz. 11:28

  Gdybyż, ach gdybyż ta ikona emblematyczna znalazła się w pełnej krasie na kubkach walentynkowych?
  W sklepikach z pamiątkami na warszawskiej ‚starówce’?
  Piękno, oto marzenie!

 54. Gekko
  15 lutego o godz. 12:19

  To są wielkanocne WALENTYNKI ⚡️ Hahaha

 55. Gekko,
  bo Szwedziany to są antysemickie kłamczuchy.

 56. legat
  15 lutego o godz. 12:22

  Nie mam na myśli żadnej insynuacji czy symetryzmu, pytając o skandię. Ozzy napomnkął bodaj, że as usual.
  My mamy szczególną atmosferę, byłem po prostu ciekaw jak to jest w higienicznych okolicznościach przyrody.
  Ja nie wiem, co tam jest usual.

 57. Gekko

  Nie daj się nabrać na jadło 10 lat stare ( spreparowane z chorych zwierząt, na dodatek). To tylko, obowiązki oficerów prowadzących. 😉

 58. Gekko,
  również apeluję, nie daj się nabrać.

 59. @

  Czarnecki o zeznaniach Birgfellnera:
  http://wyborcza.pl/10,152484,24461038,czarnecki-o-zeznaniach-birgfellnera-to-potwarz.html#nowaZajawkaGlownaMT#S.DT-K.C-P.1-B.2-L.2.maly
  komentarze:

  zwinka115.02.2019, 12:14
  Rychu, chyba czas się ewakuować. Pozostały jeszcze do obskoczenia partie: SLD / PSL / Wiosna …no, ewentualnie stworzenie własnej, rodzinnej, z Przemusiem.
  andho15.02.2019, 12:05
  Kto z tego tonącego okrętu pierwszy zacznie ewakuację? Chyba, są tam tacy, którzy jednak nie chcą iść na dno?

 60. „Szczyt na trójkę” – wole żarty.
  To była jedna wielka kompromitacja i katastrofa.
  A nasi goście z USA i Izraela zachowali się skandalicznie. Potraktowali nasz kraj jak boisko do swoich wewnętrznych rozgrywek. To, co zrobili, z dziennikarką włącznie, zrobili świadomie.

 61. Panowie… (legat,adam)
  Dziękuję za troskę. 😉
  Też radzę mnie nie nabierać za bardzo, by się nie zachłysnąć…hihi.
  Ja lubię jak w piosence: przeżuj to sam…

 62. Przeżuj to sam… czyli komentarze pod a zlaszcza ten historyczny z datami i faktami sila rzeczy historycznymi (?) , chyba latwy do sprawdzenia nawet przez saldo em . Zmieszczajac ten link nie jestem anty -es bo mam do tego takie same prawo jak do komentowania faktow z historii Polski .

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24460983,ambasador-izraela-pilnie-wezwana-do-msz-po-slowach-netanyahu.html#s=BoxOpImg1

 63. Legat 12:22

  tego typu enuncjacja to jest wierutne klamstwo, tak jak „Polish nation”. A o @Gekko nie martw sie, ooradzi lepiej bez tych rad.

 64. Olborski,
  interesujące to jest czy Morawiecki i PiS stracą na słupkach jeśli PMM pojedzie na spotkanie V-4 do Izraela czy nie. Moim zdaniem i on i PiS zyskałyby na absencji. Jeśli pojedzie, to będzie znaczyło, że daje sobie szczać na na łeb. Niech więc jedzie czego i sobie i Państwu życzę.

 65. @AllEnglishSpeaking, @Adam100

  O tym jak kłamstwa podkopują wszelką wiarygodność:
  Donald Trump Asks Americans To Abandon Truth With Daily, Petty Lies

 66. Pozwolę sobie zacytować samego siebie z blogu Hartmanna:

  mohikanin przedostatni
  15 lutego o godz. 13:08

  Rzecz nie sprowadza się do prawdy/nieprawdy historycznej, ale do skandalu dyplomatycznego.
  Nacjonalista Netanjahu przyjechał w gości i narobił gospodarzom na dywan w salonie.
  Czy Pan zaczyna wizytę w cudzym domu od przypominania gospodarzom, że ich matka się puszczała, a ojciec siedział w kryminale? Jeżeli tak, to gratuluje kultury osobistej.
  Izraelska i amerykańska żulia polityczna i dziennikarska odstawiła wiochę.
  Bo nasze dyplomatołki pozwoliły jej na to. A Pan to chamstwo usprawiedliwia. Na drugie ma Pan Kali?
  Historycy mają prawo i obowiązek opisywania historii.
  Politycy, w obcym kraju, są od przestrzegania protokołu dyplomatycznego, jak d.. od sr….

  Twój komentarz czeka na moderację.

 67. Ozzy, skoro Ty twierdzisz, że na tle publikacji szwedzkiego dziennikarza Donalda Bestroma nie było żadnych oskarżeń z izraelskiej strony o antysemityzm panoszący się Szwecji, to ja przyjmują Twoją enuncjację za dobrą monetę i przyjmuję to za pewnik.

 68. mohikanin przedostatni
  15 lutego o godz. 13:28

  Dyplomacja piss, to takie samo szambo, jak prezes tej sekty. Najbardziej oburzony to chyba ten, którego (jako jedynego) wypie*lili z funkcji wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, za chamstwo.

 69. To co wyprawiają w 21. wieku dziennikarze to jest dramat – wyostrzają by uzyskać mocniejszy news i tytuł, miast łączyć narody to je dzielą, dochodzi do tego że rzecznicy najpoważniejszych polityków co chwila prostują przeinaczenia mediów.

 70. @ ozzy

  Nie daj się sprowokować, prowadzącym oficerom. Niech on raczej poprosi Mauro Rossi, o komentarz.

 71. Ciekaw jestem starcia Biedronia z Korwinem teraz w tym studenckim przedziale elektorskim 18-24 lata w którym niepodzielnie króluje Mikke, nawet wśród dziewcząt. Biedroń też ma wyrazisty światopogląd więc powinien mieć szanse na miejsce w pierwszej dwójce wśród studentów?!

 72. Skąd się biorą listy do M. na Wiosnę?

  Temat skandynawski ja pozostawiam bez komentarza, czekając na ew. zwięzłą, jak to u Niego, zajawkę sytntetyczną ozzzyego, mam zaufanie do Jego opinii.

  A czy Państwo macie zaufanie do państwowej teraz i zawsze Poczty Polskiej?
  Jeśli tak, to zapewne zaciekawi Was kariera i dokonania jej wieloletniego rzecznika prasowego a obecnie szefa sztabu „Wiosny Listów do M.” (to ten, co u Olejnik lansował się na wieszaniu PO za Polskę w ruinie-bis…)

  Kto uważa, że wiarygodność Wiosny nic nie ma wspólnego z siłą wodospadu kopert z wieży, czy szczytu z dnem ustawianym na czubkach ‚narodu polskiego’, nic z z Polski ani o Polsce nie kuma.
  I na taką, coraz bardziej bezdenną zasługuje.
  Przepraszam za wiosenną szczerość. 😉

 73. satrustequi
  15 lutego o godz. 13:42

  Niejaki Śmiszek na TT chichocze, że ma lepszy pr, niż partie z lepszym kontentem, uchachacha 🙂
  A Ty wiesz, co jest mieć tak lepszy prrr, że można jechać po bandzie (głupków) bez trzymanki i hamulców?
  To wiśta-wiosna, Wiosna tak, to Ty…

 74. @Gekko, 10:38
  Pijmy, zakręt, pijmy!
  To przypomina atmosferę PRL, kiedy nikt nie mówił, że ZSRR może upaść za naszego życia.
  Ukłony

 75. Dlaczego martwicie sie o szwecki antysemityzm ?
  Znowu „ cudze chwalicie a swego nie znacie”?

 76. – – –
  Kto jest ciekawy, co miał do powiedzenia strateg Wiosny Bierzyński, w tvpiss, w programie z niejakim Kowalskim (ten od palenia kukieł), niech się szykuje: na palenie czy gaszenie Marzanny?
  Ot, dylemma – a la: warto rozmawiać.
  – – –

 77. stasieku
  15 lutego o godz. 14:09

  Banalne, ale : ossochodzi?
  Upadek wieży, czy wieży na nas? 😉

 78. @żabka
  „Por La Mia”, bomba!
  Narobiłem sobie smaku…
  Na muzykę.
  A jestem po cudownym filmie „Green Book”, jest w nim też piękna muzyka.

 79. – – –
  Przyglądam się otoczeniu Biedronia, bo lubię wiedzieć co ze mną będzie.
  Ekspertką od zamykania kopalń jest panna po skandynawistyce, dziennikarka z ruchu zielonych…

  Jak oglądałem serial Młody Papież, to mam wrażenie przez indukcję, że uczestniczymy w trailerze serialu Młody Kaczor.

  Dla pikanteriii dodam, że w serialu o papieżu (fiction), długo oczekiwane orędzie do tłumu setek tysięcy (celowo i pijarowo odwlekane dla oglądalności), młody i progresywny wizerunkowo nominat, po zwycięstwie w konklawe (uwaga, milczący dotąd jak zaklęty!), wygłosił grzmiąco w ten deseń:
  …won, grzesznicy do pokuty, diabelski pomiocie!

  Plac przed bazyliką momentalnie opustoszał, a ludzie PO TYM WYBORZE zmykali, jak na widok szatana, w czym dowiedli jednak realizmu.
  Oczywiście ta w telewizorze, to była komedia…hihi 😉

 80. Taka konferencja mogła tylko się odbyć w IV RP, nikt inny nie umiałby jej tak zorganizować . To wielki sukces polskiej dyplomacji , porównywalny z słynnym wspaniałym 27:1.
  Takimi sukcesami jest usłana polityka zagraniczna Polski i nie przez przypadek Netanjahu czuł się zobowiązany w dowód wdzięczności narobić Polsce na odchodnym na wycieraczkę . I tak dzieki wybitnym zdolnościom dyplomatycznym „dobrej zmiany” PiS znalazł się znowu w tej roli , w której czuje się najlepiej . W roli ofiary !

 81. -=-=-
  Znikający Ksiądz to nowość rynkowa, jak (w) Punkt.
  Niechże choć tradycyjnie wysyła nam puste koperty…
  -‚-‚-‚-‚-
  Wiosna, wiosna, jak Rodzina RM miłosna… 😉

 82. Jestem przekonany , że w razie „interwencj zbrojnej” Polska w dowód wiernej służby uzyskała już obietnicę otrzymania własnej strefy okupacyjnej w Iranie.
  I znowu będziemy, tym razem juz drugim, a nie trzecim mocarstwem kolonialnym i znowu obłowimy sie w Iranie , tak jak już Polska obłowiła się u boku USA w Iraku.

 83. Ksiądz to osoba duchowna i tak łatwiej jej zniknąć jak osobie fizycznej .

 84. kooperatywaMandragon

  „Janis: Little Girl Blue”, Reżyseria Amy Berg, USA 2015

  Najlepsza amerykańska odtrutka na warszawskie jady Pence, Pompeo i Giulianiego. No i telepatyczne jady Trumpa.

 85. wiesiek59
  15 lutego o godz. 10:41

  bolek i jego mocodawcy zbudowali u nas wychodek Europy.

 86. @Z dystansu
  Nie dziel skory na niedzwiedziu. Komboje nie poleca do Iranu tak predko.
  I prawdopodobnie wcale. To nie Afganistan.

 87. Dawno nie było o Żydach krwiopijcach, a nawet ludzko-mięsożercach.
  Szekspir wymyślił Shylocka, potem okazało się ,że Żydom potrzebna jest krew toczona z chrześcijańskich niemowląt. Nawet poczciwy Dickens w „Oliverze Twiście” ukazał nam ohydnego Zyda, który eksploatuje i demoralizuje niewinne londyńskie dzieciaczki.
  A wszystko przez to, że oni zgładzili Zbawiciela.
  Teraz taki Shylock odkupił od armii Izraela palestyńskie nerki i wątróbki i handluje nimi na Broadwayu.
  Pewien Niemiec i również Ukrainiec zasłyneli z tego, że zabijali ludzi, ćwiartowali , przechowali na zaś w zamrażarce, by to mięsko spokojnie spożywać. Dlaczeo nie wraca sie w kółko do tych morderców i nie oskarża się wciąż Niemcow i Ukraińców o zbrodniczy kanibalizm. Chyba dlatego, że nie zgładzili pana Jezusa.
  Znając zbrodniczą przeszłość Żydów, począwszy od Shylocka nie dziwię się, że nawet tak tolerancyjni Szwedzi uwierzyli w handel nerkami.

 88. jakub01
  14 lutego o godz. 22:08
  I dobrze, że wyjechałaś w jedną stronę, czyli jak mówili wybrałaś wolność. Przynajmniej mniej tu cuchnie.

 89. Proszę państwa, każdy ma swoje szczyty…
  = = =
  Agencja Reutersa podaje, że nuncjusz apostolski we Francji arcybiskup Luigi Ventura, w sposób natarczywy i powtarzalny macał pośladki chłopca podczas przemówienia mer Paryża Anne Hidalgo w miejskim ratuszu…
  = = =
  Taki news, dzień jak co dzień….

 90. -> 15 lutego o godz. 14:52… ->
  a od chwii tego postu, aromat nie do wytrzymania.
  Modraacji, i needa moderacji….

 91. @Symetryczny
  Zmien bielizne przynajmniej albo skarpetki chociaz skoro cos ci cuchnie.
  A moze to twoj zjelczaly dowcip?

 92. @AllEnglishSpeaking, @Adam100

  Można się uśmiac jak norka:
  Słownik: collusion – sekretna współpraca
  Did Manafort Lie to Mueller to Protect Trump?

 93. @Gekko
  Na szczescie fala uderzeniowa tu nie dotarla he, he.

 94. Oborowe aromaty mówią skarpetkowym i>no pasaran?

 95. Marucha ja juz ci mowilam co masz zrobic. Powtorz to jeszcze raz i powtarzaj do skutku.

 96. Kilka uwag na temat skandalicznych wypowiedzi „nauczycieli moralności” wymuszających ten szczyt w Warszawie. Chciałbym jednak przypomnieć tym politycznym kaznodziejom.
  Historia cywilizacji to historia masowych zbrodni.
  W XXI wieku politycy / pewna odmiana „koszernych świń”/ preparuje nową historię XX wieku manipulując faktami i ofiarami.
  W ten nurt wpisali się niektórzy przedstawiciele Departamentu Stanu z ogromną szkodą dla obrazu Ameryki w oczach opinii światowej.
  Polska przygotowywana jest jako baranek ofiarny tej polityki.
  Polski rząd ZUPEŁNIE SOBIE NIE RADZI z obroną Polski przed próbą zachodu składania Polski na ofiarnym ołtarzu.
  Jeżeli za obronę Polski zabiorą się jej obywatele, to Polska ulegnie takiej samej destabilizacji jak państwa północnej Afryki.
  Czy o to chodzi tym obłudnym politykom wielkiego mocarstwa ?

 97. Mieszczanka firmowa na popołudniówkę.
  – – –
  Jak na dzień żałoby, w akademiku EP nic nie jest większą atrakcją niż podrzucanie się skarpetą.. 😉
  Jak to mówią we wiośnie z puszki: piątunio…
  – – –
  Ciekawe, co w łikendy takie jak ten robi prezes… ale to chyba jego pierwszy raz, pod takim rentgenem…

  Podobno (TT) utrzymanie kota prezesa kosztuje 12 kpln rocznie (pisze emerytka, która tyle nie ma).

  Jakie koperty okaże się w poniedziałek, że uniósł ze sobą w siną dal kot? A może poczuł wiosnę i to już cały worek?
  – – –

 98. @ A tak nawiasem mowiac Marucha, to ty masz jakies dziwne upodobanie do trzymania nosa w cudzym zadku. Jak tylko ktos walnie jakies obrzydlistwo to natychmiast sie pojawiasz. Wyskakujesz jak diabel z pudelka i wpadasz w ekstaze. No to jeszcze raz, bos moze zapomnial-
  -wez ty sie zlap za glowe i rabnij nia w drzewo.

 99. @jakub01 ..”nie sposob tym ludziom ( Amerykanom) powiedziec: teraz ruskie sa dobrzy, na to trzeba czasu”
  Niestety, teraz ruskie nie sa dobrzy, ale kazdy moze miec swoja opinie. Jesli jednak ktos w Ameryce uwaza ” ze ruskie sa dobrzy” to rownoczesnie nosi MAGA cap. Takich jest bardzo wielu. Jako znawczyni tematow amerykanskich nie musze Ci tlumaczyc co znaczy powyzszy skrot.

 100. @ Zyta 2003
  Nie przeczytalas mojego wpisu wiec nie komentuje twojej odpowiedzi.

 101. zetus1

  Oba świetne a ten pierwszy „devastating”.
  Czyżby rasa ludzka miała krzyżówki animalne aż w takiej ilości?
  Miiie…
  Miiie…
  – ciu.

  piss.

 102. @Zyta 2003
  Przeczytalas jedynie dopisek post scriptum do mojej wypowiedzi, ktora jest powyzej. Pohamuj ascka z takim blyskawicznym wyciaganiem wnioskow zanim w ogole cos przeczytasz.

 103. „Polska – Niemcy 5:0
  inkantor.pl – Biznes
  15 lut 2019, 15:45
  Najgorsze od 10 lat dane o sprzedaży detalicznej w USA. Niemcy odnotowały zerowy wzrost w IV kw., Polska – 5%.”

  Economy, stupid

 104. Lewy:
  koncowy akapit o latwowiernych i tolerancyjnych Szwedach jes kompletna bzdura …juz nie mowie o handlu organami ludzkimi, o ktorych wspomnial byl gdzies powyzej jakis becwal.

 105. @ALL
  Przyznaję, że to nie będzie świeża myśl. Ten pogląd, który za chwilę opiszę, pojawia się co jakiś czas w różnych mediach, ale rzadko podejmowane są polemiki z autorem.
  Wydaje mi się, że ludzie w Polsce o sprawie myślą, ale tę myśl odrzucają, bo im z tym odrzuceniem lepiej.

  Oto pogląd.
  Jarek władzy nie odda, bo nawet jakby sam chciał ją oddać, to całe, „umoczone” w różny sposób, lokajstwo nie pozwoli.

  Wyobraźcie sobie Państwo siebie w roli dyktatorka, który przeprowadził zamach stanu, stworzył piramidę finansową, skonfigurował przez lata sieć zależności, popełnił kilka przestępstw skarbowych i teraz ma się poddać weryfikacji wyborczej, a w razie przegranej – niezależnemu wymiarowi sprawiedliwości?!

  Jeśli wybory do PE (swoisty plebiscyt) wypadną dla Jarka źle, to następne kilka miesięcy zadziwią młodych, zapatrzonych w smarfony.
  Starym coś się przypomni.
  Przecież to będą wydarzenia o których wielokrotnie, naiwnie pisano „to se ne vrati pane”.
  Sam tak naiwnie myślałem, z Lewym się spierałem, mówiłem, że Jarek ma rozum i nie będzie łamał konstytucji…

 106. adam100
  15 lutego o godz. 7:01

  Niezmiernie mnie cieszy że będzie go skręcać cały weekend. Nareszcie ktoś mu się dobrał do skóry i wygarbował że zabolało. Oby tak dalej. Na temat konferencji już nie mogę, moja wytrzymałość na pisowskie hucpy własnie się wyczerpała.

  adam100
  15 lutego o godz. 7:29

  🙂

 107. A jeszcze w komentarzach GW ktoś pisał że Zerro dostał od losu wszystkie możliwe haki na Kaczyńskiego, czarno na białym na papierze i ma go w ręku jak królika z kapelusza. Od dobrej woli Zerra zależy co z Kaczyńskim i czy go aresztują, a to ci pasztecik. To pewnie temu leciał wczoraj w dyrdy do Ziobry.

  Tak mi przykro 🙂

 108. @Stasieku,
  zdaje sie, ze rozmawialismy na ten temat dosc obszernie (a moze to z kims innym?). Ja tez uwazam, ze PiS wladzy nie odda bez wzgledu na wynik wyborow. I, ze jest przygotowany na taki obrot sprawy, tj. na przegrana, od dawna. Trudno zreszta zeby nie byl.Jakos nie widze szczegolnej paniki przedwyborczej po tylu wpadkach i aferach. PiS co prawda idzie w zaparte w kazdej nawet najbardziej oczywistej sprawie ale mam wrazenie (moze mylne, bo jestem z daleka), ze to nie jest defensywna obrona. Ludzie chcieliby taka widziec i tak byc moze interpretuja zachowanie Kaczynskiego i PiS-u ale ja zadnej paniki nie widze. A powinna byc, skoro PiS sie sypie nie uwazasz?

 109. https://www.globalresearch.ca/war-summit-in-warsaw/5668738

  Jak analizują tę szopkę NORMALNI publicyści?

 110. Przywiędła dzierlatka Oborowa, prawiąca dyrdymały na temat pokoleń kur hodowanych przemysłowo, niech sobie najpierw przewietrzy pojemnik z resztkami wiedzy nabytej w epoce gomułkowskiej, a potem spróbuje zmienić paletę aromatów, które tu rozsiewa.

 111. @ Marucha? Nie zapomnij o tym drzewie.

 112. @Wiesiek 16:37

  To jest naprawdę porządnie napisane. Thx

 113. Kapitalizm monopolistyczny i globalny neokolonialnych porządek polityczny i gospodarczy są prawdziwe problemy , podczas gdy islamski radykalizm i terroryzm są kwestie drugorzędne, które mają się produktem ubocznym tych pierwszych. W ten sposób media głównego nurtu konstruuje sztucznych narracje i powtórzeń swoją publiczność do uwierzenia absurdu. Podczas zimnej wojny, to stworzył „Red Scare” i opowiedział swoją publiczność, że komunizm jest egzystencjalnym zagrożeniem dla wolnego świata i zachodni styl życia. Jego publiczność chętnie kupił tę narrację.

  Następnie, Zachód i jego współpracownicy regionalne finansowane wyszkolony i uzbrojony afgańskich tak zwanych „bojowników o wolność” i używał ich jako proxy przeciwko ZSRR . Po upadku Związku Radzieckiego, jednak są one uznane były „bojowników o wolność” terrorystów i innego egzystencjalne zagrożenie dla wolnego świata i zachodni styl życia. Jej naiwni widzowie ponownie kupił tę narrację.
  https://www.globalresearch.ca/how-islamism-was-conceived-as-antidote-to-communism/5668655
  ===========

  Coś o tworzeniu lemingów……

 114. @Stasieku,
  ludzie majacy dosyc PiS-u czesto probuja zaklinac rzeczywistosc biorac swoje wlasne myslenie zyczeniowe za obiektywny osad sytuacji. A moze i troche ze strachu przed tym co PiS moze jeszcze rozpetac? Przeciez wiadomo, ze nie cofnie sie przed niczym aby zachowac wladze. Ale w kraju de facto demokracji juz nie ma wiec naiwnoscia jest przekonanie, ze PiS mozna pokonac dzieki demokratycznym, uczciwym wyborom.

 115. @jakub01, 16:33
  Dear Liz, że zacznę z cudzoziemska, też paniki nie widzę, bo sondaże im nie dupnęły.
  Pierwszy objaw paniki, to chyba będą transfery „bojowników naprawdziwszej, najpolskiej prawdy”.
  To pewnie nie będzie Obatel. Gowinowi nie wypada.
  Wiesz co? Nie mam typu.
  Jarek ich wszystkich poddał dyscyplinie, gadali zgodnie z przekazami dnia, uważali na przecinki nawet.
  Ukłony
  PS
  Pisz mnie „z małej”, proszę. Ksywka w sieci to jak adres sieciowy.

 116. https://journal-neo.org/2019/02/15/saudi-arabia-and-the-upcoming-secret-nuclear-war/

  Jeżeli te spekulacje są prawdą, to żyjemy w ciekawych czasach……

 117. @ozzy
  Jestem pewien , że to bzdury. Ale jak takie bzdury pojawiły się w szwedzkiej gazecie, to mnie zadziwia. A może to nie prawda i nic takiego nie pojawiło się ?
  Jak to jest ? Napisz.

 118. @stasieku,
  transfery? Ale po co? Skoro szeryf zachowuje spokoj, to znaczy, ze nie ma powodow do niepokoju.Nie wyglada na to aby ktos zamierzal sie ewakuowac.Mysle, ze do jesieni opozycja stworzy w koncu jakis twor, ani swiezy, ani pociagajacy, raczej odpychajacy i dosc rachityczny, udajacy cos czym nie jest i na widok ktorego ludzi bedzie mdlilo. Biedron przemknie jak sen jaki zloty i tez sie w koncu z kims sklei. PiS te wybory moze wygrac bez zadnych chachmectw, najzupelniej uczciwie.

 119. Przed nami wybory do parlamentu jesienią 2019 w maju uwertura .
  Ten rok zakończy się sukcesem polskich wyborców .
  Dziś codziennie kompromitacja PIS krajowa i zagraniczna ,goście konferencji w Warszawie nie bacząc ze są gośćmi , tylko gośćmi wypowiadali się jak gdby nimi nie byli .
  Powołanie zespołów do wypracowania ustaleń Warszawskiego szczytu – to kpina z Polski. To wynik zerowy .
  Rankiem słuchałem b. ministra ON Szeremietiewa w radio PLUS . Przedstawiono go jako Profesora ( wdziałem go okazjonalnie jak budował pospiesznie dom w Piasecznie k. Warszawy w latach 90 0tych XX wieku ) Mówił o konferencji. Wyjątkowy tuman ,nic nie rozumie ze współczesnego świata Kto mu dał tytuł profesora gdzie ???!!_ szczęście ze nie jest u władzy dziś .
  Tez z grona zasłużonych patriotów polskich XX wieku ,służył u premiera Jana Olszewskiego .

 120. @

  Taśmy Kaczyńskiego. Dlaczego ks. Sawicz miał dostać poprzez prezesa PiS 50 tys. zł
  http://wyborcza.pl/7,75398,24462198,tasmy-kaczynskiego-dlaczego-ks-sawicz-mial-dostac-poprzez.html#nowaZajawkaGlownaMT#S.DT-K.C-P.1-B.1-L.1.duzy
  komentarze:
  bra-tanki15.02.2019, 15:58
  Paskudne towarzycho. Jeden drugiego szachuje. Dobrze się dobrali. Za podpis i zgodę, łapówka. Jak oni śpią?
  Brudy na kratach oczyszczalni ścieków trzymają się tylko pod ciśnieniem napierających ścieków, to sobie całą Polskę ufajdali, żeby się w kupie trzymać, czego im życzę,
  Wasza Jagusia.
  misiekpysiek215.02.2019, 16:06
  Pełnią funkcję honorowo, więc nie za darmo, ale za honor i honor im nie pozwala, aby nie dać lub nie wziąć łapówki. Czekam na zaprzeczenia prezesa, a następnie nagrania z wręczenia mu koperty. A na tvpinfo przez cały dzień tylko o Olszewskim – jeszcze posłużył im jako przykrywka, czego z pewnością by sobie nie życzył, bo nie popierał ostatnio dojnej zmiany. To jest dopiero zbezczeszczenie pamięci.

 121. Lewy:

  tekst pojawil sie w popoludniowce „Aftonbladet”, ktora do dzisiaj wykazuje otwarta antyizraelska prowenincje. Informacja pochodzila z jakichs palestynskich zrodel, taki wczesny fakenews. Nieprawda. Dosc szybko tez ts informacja zniknela i nikt nie podjal jakichkolwiek research w sprawie powyzszej.

 122. @@jakubko, stasieku
  Naród Wolski za boga nie przyjmuje i nie przyjmie żadnego „oczerniania” Jarka. Jakby go wsadzono do pierdla za te wszystkie przestepstwa, to Wolacy będą pielgrzymować pod więzienie, kłaść się krzyżem przed wiezienną bramą. Jeden męczennik zamordowany na Wawelu, drugi prześladowany , skazany za niewinność jak Mandela.
  Ten czad jaki roztacza Jarek jest niebywały; mały, pokraczny, brzuchaty krętacz połinteligent w oczach tych oczadzonych jest piękny jak Apollo, mądry jak Minerwa, uczciwy jak Katon.
  Oczywiście zgraja typu Kurski, Czarnecki, Bielan, świeżo ujawniona wesz Gryglas czy prostytutka Kałuża i jeszcze paru, nie będą rozpaczać nad męczennikiem , tylko może wskoczą do szalupki wiosennej, najpierw sprawdzając czy dno tej łodeczki jest szczelne i czy da się w niej wygodnie siedzieć.
  Natomiast casus Gowina, Glińskiego to insza inszość; bo niby to są inteligenci, strugają jakieś fochy, wydaje im sie , że spełniają jakąś misje, która wymaga poświęceń, gadania z tabletu i dawania dupy „popierając ale nie ciesząc sie” , przekonani o swojej moralnej wyższości, którą musza kamuflować na ołtarzu dobra ojczyzny.
  Ciekawe, co te dwa stworki będą robić ? Pewnie zaczną pisać wspomnienia, gdzie będą ujawniać swoją walkę, jakże niebezpieczną, którą prowadzili w ukryciu przeciwko okrutnemu Kaczorowi. Oni będą wierzyć w to, choć w tej chwili poprzestają na przyjemności sprawowania władzy, wpływania na losy świata.

 123. Jeżeli Netanjahu mówił o Polakach powinien podać nazwiska. Bo mogli to być katolicy. Co obraża Polaków nie katolików. Coś jak Żyd i Izraelczyk. Tak sobie myślę dlaczego Żydzi nie protestują bo taki premier to nieszczęście dla cywilizowanych Żydów.

 124. Father Savage / ks. Sawicz

 125. Ostatni sondaż CBOS:
  – PiS 40 (+1);
  – PO 15 (-7);
  – Wiosna 10 (debiut);
  – Kukiz 5
  – PSL 5
  SLD, Nowoczesna i KORWiN, po 2

 126. Komentarze o kwocie tylko 50 000 zł odbieram jako złośliwość bo jak na możliwości odbiorcze KK to skromna ofiara Kaczyńskiego za powierzenie aby bliżniacze wieże nie były jak w Pizie. Ku sobie. Tak sobie myślę,że KK stawiający nawet urzędników w pionie wyznających klauzulę sumienia jako prawo boskie to dobry adresat. We Wrocławiu jest Jaś i Małgosia dlaczego Warszawa nie może mieć Jacka i Placka.

 127. Włoski ruch „napisał ostatnio kapitalną ustawę antykorupcyjną, która przewiduje, że urzędnik państwowy skazany za łapownictwo dożywotnio pozbawiony jest biernego prawa wyborczego; nie może startować w wyborach, zajmować stanowisk publicznych. Taka ustawa powinna być w trybie natychmiastowym wprowadzona w Polsce” – stwierdził Paweł Kukiz. Wyraził opinię, że bez udziału jego formacji w rządach „nikt w Polsce takiej ustawy nie napisze”
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/kukiz-pragnienie-zmian-w-europie-jak-wiosna-ludow/hqfxfh9?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
  ===========

  Przydało by się…..

 128. @Legat, dzięki za nowy sondaż, jest też nowy sondaż Kantar

  PiS 34 proc.
  PO 20
  Wiosna 11
  Kukiz 5

 129. Również dzisiejszy sondaż Kantar-MB.

  – PiS+SP+Pr = 34 (constans);
  – PO = 20 (-6);
  – Wiosna = 11 (16?)
  – Kukiz = 6 (-1)
  – SLD = 5

  Oba sondaże łączy ostre dojenie PO (a w ogóle nie PiS) przez Wiosnę.
  Co jest OCZYWISTOŚCIĄ i OSTRZEŻENIEM o którym piszę od początku.

 130. Podaję listę osób, które w sposób jawny, w książce napisały, że Polacy pomagali Niemcom w holokauście, a całkiem liczna grupa mordowała Żydów z własnej inicjatywy: Barbara Engelking, Dariusz Libionka, Jan Grabowski, Dagmara Swałtek-Niewińska, Tomasz Frydel.
  Oto próbka zniesławiania NARODU POLSKIEGO: ” Młoda Żydówka, uciekając przed Polakami, dotarła aż do tartaku pod Sadownem. Tam padła, nieprzytomna. Rano wokół niej zgromadził się tłum. Młody Polak, robotnik, usiłował ściągnąć z niej skórzane buty. Przemoczone przywarły do skóry. Poleciał po siekierę, by odrąbać jej nogi z butami poniżej kolan.”
  Jak myślicie moi mili, odrąbał, czy poniechał takiej makabry?
  Praca zbiorowa „Dalej jest noc” nie dotrze pod strzechy tak jak książki Grossa. Nie czytają ich nawet oficerowie narodowokatolickiej propagandy, bo musieliby zaprzeczyć przedstawionym tam faktom. Lepiej udawać, że takich opracowań nie ma i czepiać się jakiegoś niedouczonego i leniwego dziennikarza.

 131. Sondaż wskazuje na prowadzenie katolików. Mamy kościelne rządy jak w Iranie. Tak sobie myślę czy to nie obraża Trumpa głównego jankesa przeciwnika kościelnych rządów. Pomożemy ?!

 132. Biedroń strategicznie. Wyjdzie na drugą pozycję w ciągu roku-dwóch. W 2023 zostanie premierem. Lub wcześniej. Już 10 lat nie było recesji, to jest najdłużej, przy tym mówi się że ta która przyjdzie będzie z różnych względów najgorszą za naszego życia. Wielkie szczęście PiSu że ta recesja nie dopadła ich jak można było prognozować w tej kadencji, bo statystycznie powinna się zacząć najpóźniej w 2016 roku…

 133. Biedroń nie jest niemądry strategicznie żeby ze swoim przebogatym programem socjalnym zostać premierem na czas recesji…

 134. Biedroń jako żona męża czy mąż swojej żony. Tak sobie myślę,że to ważne dla suwerena. W czeskiej telewizji taki status jest ujawniany.

 135. BWTB
  15 lutego o godz. 18:34

  Przestań tkwić w zaścianku.
  Takie „scenki rodzajowe” maja w swojej historii prawie wszystkie narody Ziemi.
  Jedynie narracja żydowska robi z nich coś wyjątkowego w skali świata.
  Mordowanie obcych plemiennie, wyznaniowo, obdzieranie trupów, zniewalanie narodów, t ogólnoludzka NORMA.
  Mająca zresztą do tej pory miejsce- w czasach współczesnych.

  Kupujesz chyba mit wyjątkowości, jako pewnik.
  To nie wyjatek, tylko proza zycia w różnych zakatkach świata.
  Tylko ci obecnie masakrowani, nie mają kontroli nad swiatowymi mediami.

  Jak ogon macha psem, widać było w Warszawie.
  To dla ilustracji siły tej zorganizowanej grupy reketerów.

 136. Z dystansu
  15 lutego o godz. 9:30

  „Kaczor” całkiem legalnie domagał się łapówki”.

  Akurat to się nie nagrało. Birgfellner nagrywał wszystko, a tego zapomniał. Podobnie bankierowi Czarneckiemu, wszystko się zarejestrowało z wyjątkiem sumy 40 milionów, która została zapisana na kartce, ale ta gdzieś się zapodziała. Pechowi jesteście, nawet zwykłej prowokacji nie potraficie porządnie zorganizować. Uczcie się od min. Sienkiewicza, który z wielką finezją zorganizował podpalenie drewnianej budki przed rosyjską ambasadą Rosji w Warszawie. Nikt o tym nie wiedział, poza Wojtunikiem z CBA, który w wielkiej tajemnicy powiedział o tym min. Bieniowskiej, a co kelnerzy nagrali, dali Falencie, ten zaś przekazał tyg. Wprost do publikacji, dzięki czemu cały naród mógł podziwiać operacyjną finezję min. Sienkiewicza. 🙂

 137. Jankesi mają żydowskie geny. Zbrodnie jankesów to zbrodnie żydowskiego narodu czy Żydów z imienia i nazwiska. Tak sobie myślę,że Netanjahu nadepnął na grabie.

 138. BWTB
  15 lutego o godz. 18:34

  „Praca zbiorowa „Dalej jest noc” nie dotrze pod strzechy tak jak książki Grossa. Nie czytają ich nawet oficerowie narodowokatolickiej propagandy …”.

  Jesteś źle poinformowany. Wprawdzie trudno tyg. „Do Rzeczy” określić pismem narodowo-katolickim (cokolwiek w twoim mniemaniu to oznacza), ale w ostatnim numerze tygodnika (6/2019) są dwie obszerne recenzje tej książki.

 139. SŁOWIANIN STANISŁAW
  15 lutego o godz. 19:02

  Mylisz się.
  T nie Jankesi mają żydowskie geny, tylko elity rządzące USA.
  Patrz- choćby rzad Trumpa.
  Zdefiniowane przez taki rząd cele polityczne, są realizowane przez resztę struktur panstwowych.
  Cześć z nich- kongresmeni i senatorowie- siedzą głęboko w kieszeniach prawdziwych właścicieli USA.
  Przecież to nie jest tajemnica.
  Tyle że kontrola mediów przez te same kieszenie, utrudnia rozpowszechnianie tej prozaicznej prawdy.

  Polska ładuje co roku setki milionów w pielęgnowanie żydowskich tradycji, kultury.
  Jarmułki, chanukowe świece, spotkania wyjazdowe parlamentarzystów, miejsca pamięci, muzea.
  Zastanawiać się należy czy to dobrze ulokowane pieniądze.
  Sadząc po efektach, zmarnowane…..

 140. Dla porządku Indian nie zaliczam do jankesów. Jaki suweren w tym tzw Polonia taki rząd Trumpa. Proste jak budowa cepa. Tak sobie myślę,że taki suweren z pomocą Kaszpirowskiego i Putina namaścil Trumpa.

 141. Joaquín Guzmán, czyli El Chapo będzie siedział tam gdzie Kaczyński. Ted Kaczyński znaczy.

 142. Przepraszam, że ja zupełnie nie na temat. Ale zobaczyłem cud i chciałbym żebyście też zobaczyli. Czy cos takiego może istniec ?
  https://www.google.com/search?source=hp&ei=cuRmXLqIErC8gwfxz5vgDw&q=anke+chen+bach&oq=Anke+Chen&gs_l=psy-ab.1.2.0i203l10.5379.11058..15822…0.0.

 143. Lewy
  15 lutego o godz. 17:50
  Jakby to powiedziala @Mag – „w punkt”. PiS jest osobliwa sekta i jako taka ma wplyw otumaniajacy na ludzi skad inad nawet inteligentnych. To nie jest takie proste wbrew pozorom jak sie patrzy z zewnatrz. To przypomina nalog albo raczej jest pewna forma nalogu, psychicznego uzaleznienia. Nie od parady mowi sie o” religii smolenskiej”, „micie zalozycielskim”, itp.
  Ludzie, ktorym udaje sie opuscic sekte na ogol potrzebuja pomocy psychologa a nawet psychiatry.

 144. Protestujący, którzy demonstrowali z flagami chińskimi i hiszpańskimi, wznosili na przemian okrzyki: „Domagamy się sprawiedliwości!” i „Bank BBVA – rasiści!”.

  Bank BBVA, z którego administracją skontaktowała się agencja AFP, nie potrafił na razie podać liczby klientów, których konta zostały objęte blokadą. Według Chińskiego Stowarzyszenia w Hiszpanii (ACHE) jest to 4-5 tys. osób.
  https://forsal.pl/biznes/bankowosc/artykuly/1398168,chinczycy-w-madrycie-demonstrowali-przeciw-zablokowaniu-ich-kont-bbva-rasisci.html
  ===========

  Zachodnie banki przestały być bezpieczne…..
  Chyba czas na powrót do krajów macierzystych.

 145. Slowianin Stanislaw,

  czyli mowa do chinskiego ludu przez zamkniety lufcik
  albo geny glupoty po szkodzie
  a wariat na swobodzie
  zagraza przyrodzie

 146. @Lewy
  Moze to nie jest cud? Moze my tylko nie wiemy i nie rozumiemy ni w zab jakie na prawde mozliwosci kryje w sobie istota ludzka? Sami sie blokujemy mowiac – nie mozliwe. A przecie stoi jak wol, ze mozliwe. Choc wrazenie jest piorunujace. Widac, ze malej sprawia to ogromna frajde.Innymi slowy pokaz wlasciwej edukacji.

 147. @ ozzy

  GW dość detalicznie opisuje „Katastrofę Dyplomatyczną” m.in w kwestii szczytu i aktualności o Netanjahu. Nic nadal nie wydaje się załatwione. N. nie dość że na pytania dziennikarzy odpowiada „słyszeliście co powiedziałem”, a JerusalemP „podtrzymał (w dementi!) , że Netanjahu użył stwierdzenia o Polakach kolaborujących z Niemcami”.
  Co więcej, Polska chce zbojkotować szczyt grupy wyszechradzkiej w Jerozolimie, a Morawiecki zarzuca Net. że ten podeptał „deklarację polsko-izraelska z czerwca 2018”, że „nie zgadzamy się na przypisywanie Polsce lub całemu narodowi winy za okrucieństwa nazistów oraz ich kolaborantów – pkt 4”.
  Zaczynam się skłaniać ku tezie o prowokacji jakiejś trzeciej strony, bo latający po salonie wariat w gumiakach, czyli nasza dyplomacja (nie: Polska), aż się o to prosi.

  – – –
  BWTB
  15 lutego o godz. 18:34
  Nie o to tutaj chodzi, o zaprzeczanie faktom. Chodzi o np. o to, co powyżej napisałem do @ozzy.
  Jest też o tym dyskusja i moje posty u Hartmana, może masz wgląd.
  Pozdr.


 148. Czy kolejny cwany pijarowiec znanej reputacji Poczty Polskiej zabełta nam Wiosną błekit w głowie?

  Jeszcze mamy wybór, a Nowacka na Shreka:

  „…Na samej fajności i sympatii nie da się zarządzać państwem. Duża część wyborców, którzy patrzą na to, co robi PiS, będzie chciała, aby do władzy doszli ludzie odpowiedzialni i umiejący zarządzać państwem. Posprzątanie tego, co PiS zostawi, będzie bardzo trudnym zadaniem na lat…
  Myślę, że dzisiaj (Biedroń) jest otoczony grupą, która chce go trzymać pod kloszem, z dała od mniej komfortowych opinii. Oni przekonują swojego lidera, że najlepszą drogą jest ostry kurs na siebie, a nie próba otwarcia na innych. Rozumiem, że formacja chce przebojem wejść na polską scenę polityczną, ale wierzę, że przyjdzie czas, kiedy zobaczą, że dużo więcej można zyskać grając w drużynie. Sztuką nie jest wejść do Sejmu, ale wdrożyć własne postulaty, a do tego trzeba mieć większość. Nie przekona się żadnej większości, cały czas ją krytykując.
  Wyrąbywanie sobie przestrzeni politycznej jest bardzo krótkowzroczne. To jest dobra taktyka na wejście do PE i zniknięcie.…”

  Nowacka Na Shreka

 149. @Wiesiek,
  W Hiszpanii, kazdy ma obowiazek raz do roku osobiscie dokonac tzw. aktualizacji konta. Inaczej konto moze zostac zablokowane. Ale tu chyba nie o to chodzi z tymi Chinczykami. To rzeczywiscie jakas forma gnebienia ludzi, bo niby dlaczego tylko Chinczycy? Nie rozumiem. A jest tych Chinczykow sporo. W mojej miescinie kilkanascie tzw. chinskich bazarow z tandeta, czyli praktycznie smieciami, ktore Chinczycy nam sprzedaja i kilka knajp z pseudochinskim jedzeniem. Jeden z takich bazarkow jest blisko mojego domu choc to juz na obrzezu miasta. A jednak sie oplaca choc mam wrazenie, ze nigdy tam nie ma klientow.

 150. Ze świata (pozaumysłowego)

  Chińscy oligarchowie komunistyczni, po zassaniu dóbr kapitalizmu, mogliby nabyć sobie teraz Polskę.

  Mielibyśmy znowu czerwoną drugą – Edzia, spełnienie czarnych prognoz zabobonnych spod sutanny no i żótłą Wiosnę Radosnych Ludzików ze Wszodu, skąd jak wiadomo – luksus.
  Wszystko, co lubią lokalne tygrysy biznesu paraumysłowego, czyli janusze i grażyny – w jednym.
  – – –

 151. Red Daniel Passent

  „Gdzie jest deklaracja końcowa? Może ktoś z państwa ją widział?”

  Nie ma deklaracji końcowej szczytu (konferencji).

  Jest „Oświadczenie współprzewodniczących po spotkaniu ministerialnym poświęconym budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie”.

  https://www.gov.pl/web/dyplomacja/oswiadczenie-wspolprzewodniczacych-po-spotkaniu-ministerialnym-poswieconym-budowaniu-pokoju-i-bezpieczenstwa-na-bliskim-wschodzie

  W sumie o niczym.

 152. @Gekko
  g.20:49
  Ależ co Ty opowiadasz! Jeśli Nowacka, to na Fionę.
  Zalinkowany przez Ciebie wywiad z nią, pokazuje jej klasę, nie mówiąc o rozwadze.
  „Między powagą i brawurą a pewną śmiesznością jest jednak bardzo cienka granica. Tak po ludzku lubię Roberta Biedronia, dlatego wolałabym, aby pozostał po stronie powagi i odpowiedzialności. Tym bardziej, że wiele osób mu zaufało”.

 153. Balcerowicz właśnie zarzuca Wiośnie kłamstwo lub ograniczenie umysłowe, powtarzające Gierka i piss (tvn24′), posługując się zwykłym liczydłem.

  Tak trzymać, ucieczka z domu wariatów nie musi być prosto w kaftan… 😉

 154. mag
  15 lutego o godz. 20:57
  Ależ co Ty opowiadasz! Jeśli Nowacka, to na Fionę.

  Na razie mamy Shreka, a Nowacka powinna go zastąpić. Inaczej, w roli Fiony musiałaby zasnąc Wiosną pod Shrekiem wygłosowanym Osłem. 😉

 155. jakub01
  15 lutego o godz. 20:49

  Rajdy na konta bankowe poszczególnych nacji, trwają od kilku lat, pod pozorem ścigania nielegalnych dochodów, prania brudnych pieniędzy, finansowania terroryzmu.
  Na Cyprze „ogolono” ruskich, teraz przyszedł czas na Chińczyków.
  W miedzyczasie, golono Niemców, Włochów, Hiszpanów.
  Kto kontroluje przepływy finansowe świata, ma sporą władzę.
  Ot, polityczne rozgrywki i naciski, które rykoszetem uderzają w zwykłych ludzi.

  „Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy”?

 156. wiesiek59 15 lutego o godz. 18:53 Napij się zimnej wody, to może ci przejdzie.

 157. @Gekko

  Prof. Balcerowicz także PO potępiał, montując licznik rosnącego zadłużenia w centrum Wwy oraz miotając gromy przeciw demontażowi OFE. Zdziwiłbym się gdyby wyjątkowo dla Wiosny nie miał paru słów…

 158. Młodzi pojechali, poznali Europę, sprawne opiekuńcze państwa i obalili rządy Tuska, PO… Historia lubi się powtarzać.

 159. “Połowa irańskiego handlu z UE opiera się na wymianie z Niemcami, Francją, Wielką Brytanią oraz Włochami. Waszyngton miałby z tymi krajami problemy w chwili, kiedy chciałby nasilić presję na Teheran” – odnotował madrycki dziennik.

  Hiszpańskie media wskazują, że bliskowschodnią konferencję w Warszawie przyćmiło nieco zorganizowane niemal w tym samym czasie spotkanie w Soczi w sprawie przyszłości Syrii. Odnotowują, że z inicjatywy Moskwy uczestniczyli w nim przywódcy państw, od których zależy przyszłość tego kraju: Rosja, Turcja oraz Iran.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/swiat/news-media-w-portugalii-i-hiszpanii-o-konferencji-bliskowschodnie,nId,2838002?parametr=polecamy#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ============

  Chodzi o INTERESY, nie pierdoły……

 160. BWTB
  15 lutego o godz. 21:12

  Jestem niepodatny na propagandę, i znam historię świata.
  To wystarczy, by samodzielnie myśleć i wyciągać wnioski.
  Resztę zostawiam tobie.

 161. blackley
  15 lutego o godz. 21:49

  Pierdoły medialne.
  Brukselska biurokracja boi się ograniczenia swojej wszechwładzy, zmiany układu sił, utraty wpływów.
  Troska o koryto przesłania zdolność perspektywicznego myślenia.

 162. Gekko
  Podzielam opinie pana profesora Balcerowicza dot. Wiosny …bylo takich wielu i przed Biedroniem

 163. Wiesiek59; 22:04 zgadza się.

 164. Pan Biedron zapomina, ze ze Slupska do Warszawy bardzo daleko.
  Kto to w Shreku pytal: daleko jeszcze? Osiol?

 165. ozzy
  15 lutego o godz. 22:06

  „Podzielam opinie pana profesora Balcerowicza dot. Wiosny …bylo takich wielu i przed Biedroniem”.

  Balcerowicz jest stary i zmurszały, Biedroń wiosenny i przyszłosciowy. Balcerwoicz musi odejść, Biedroń właśnie nadszedł.

 166. Red. Daniel Passent: „Gdzie jest deklaracja końcowa? Może ktoś z państwa ją widział?”

  Ten dżentelmen w środków (link niżej) chętnie by redaktora Passenta uściskał.

  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/778/53/7785303.jpg
  Łza się w oku kręci, czas nieubłaganie płynie, a redaktor Passent znów w wielkiej formie i jak w czasach młodości, antyamerykański fan perskich ajatollahów i Rosji. 🙂

 167. satrustequi
  15 lutego o godz. 21:12
  Balcerowicz nie ma swej ulubionej partii i ocenia działania parti ze swojego punktu widzenia.
  Miał racje zarzucając PO nadmierne niezadłużanie Polaki, ma racje reż odnosowienie partii Biedronia

 168. maciek.g

  „Balcerowicz nie ma swej ulubionej partii”

  To niby co robi Rzońca w PO? Kto niby skłonił Petru do zakładania partii politycznej?

  Najwyraźniej nie doceniasz frakcji Balcerowicza w opozycji liberalnej.

 169. maciek.g

  Jeszcze a propos Balcerowicza i Wiosny ….

  Na twoim miejscu zainteresowałbym się najbliższymi współpracownikami Biedronia – Marcinem Anaszewiczem i Moniką Gotlibowską.

 170. legat
  15 lutego o godz. 18:04
  przytaczanie tak sondażu nie ma sensu bo każdy może go zobaczyc na portalu. Jeżeli przaytaczasz to powiedz dlaczego (na co wg ciebie on wskazuje)
  Zestawienie sondaży jest na portalu Przypomnienie o polityce prywatności
  Sondaże – Polska – ewybory.eu
  Porównyważ należy sondaże robione te sama metoda i rozruzniac czy uwzgledniają niezdecydowanych.
  CBOS zawsze zawsze zawyżał noowania rządzących. Co mozna zobaczy to jedynie zmiany w stosunku do mpoprzednbiego badania i widać ze Biedroń najbardziej przyczynił sie do zmnieszenia poparcia PO , al zaszkodził też SLD, Kukiz, N.
  O tm zreszta pisalismy gdy informował że zało,zy partię. (że to kozystne dla PiS i potwierdziło się )
  Nie widaz by Biedroń zabrał wyborców PiS ‚owi domkórych tak oko robił.

 171. @
  Taśmy Kaczyńskiego. PiS nie wie, jak rozbroić aferę.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24462859,tasmy-kaczynskiego-pis-nie-wie-jak-rozbroic-afere-planuje.html#nowaZajawkaGlownaMT#S.DT-K.C-P.1-B.1-L.1.duzy

  komentarze:
  .fartowny..gosc.15.02.2019, 20:19
  Watergate wysadziło Nixona dopiero dwa lata później. Ilość krętactw Kaczyńskiego i PiSu w końcu zacznie do ludzi przemawiać, chwila cierpliwości…
  corel draw15.02.2019, 20:28
  Rywin za samo powoływanie się na wpływy dostał 2 lata… Jakubowska za „i czasopisma” 8 miesięcy…
  Ile powinien dostać Kaczyński?

 172. Bar Norte
  16 lutego o godz. 0:00
  Nie znałem tych ludzi i za twa rada zobaczyłem na szybko nw necie
  i tak
  Monika Gotlibowska to toruńska restauratorka i przedsiębiorczyni. Kręci ją polityka. Jest Skarbniczką Wiosny.
  Wiceprezesem partii Wiosna jest Marcin Anaszewicz ,wywodzący się ze środowiska Krytyki Polityczne przedstawiany jest jako ekspert ds. restrukturyzacji państwa. Jest prawnikiem, politologiem, doktorem nauk społecznych.
  Celem restrukturyzacji jest stworzenie przesłanek do wzrostu wartości przedsiębiorstw tak brzmi to pięknie ale politolog i doktór nauk społecznych coś mnie z trym jakoś nie za bardzo idzie w parze.
  A tu cieawostka z polityki tego Pana
  – Ja obserwuję to, jak realizowane są polityki społeczne od wielu lat i myślę, że nie było drugiej takiej partii [jak PO – red.], która by tak bardzo ingerowała w prawa kobiet – mówił Anaszewicz. Te słowa padły w Telewizji Polskiej oburzyło niektórych komentatorów oraz sympatyków Platformy.

  „Atak na PO w telewizji rządowej w sytuacji, gdy Platforma nie może się bronić, bo bojkotuje TVP ze względu na pamięć Pawła Adamowicza? Bardziej niż słabe” – skomentowała

  Leszek Balcerowicz
  dosadnie i w sam punkt
  podłe

 173. @legat, w tekście znalazłam takie stwierdzenie
  „Opisując reakcje izraelskie agencja Reutera zauważa, że w tym kraju często krytyka ze strony Europy dotycząca polityki wobec Palestyńczyków odbierana jest jako wyraz antysemityzmu…”
  I o to właśnie chodzi – wszyscy jesteśmy podejrzani. Zbydlęcony naród

 174. @lewy 14:47, mylisz się co do K.Dickensa – jest taka książka „Nasz wspólny przyjaciel”, pięć lat temu rozpaczliwie dopytywałeś się co czytać, więc podpowiadam. Myślę że osiągnąłeś stosowny stopień zdziecinnienia.

 175. adam100
  16 lutego o godz. 0:24

  „Taśmy Kaczyńskiego. PiS nie wie, jak rozbroić aferę”.

  Ekspert z branży:
  „Sytuacja gdy ktoś wynajęty do zorganizowania procesu inwestycyjnego przedstawia kilka segregatorów i domaga się miliona euro zapłaty w momencie kiedy nie ma w tym wszystkim tzw. „wuzetki” (decyzji o warunkach zabudowy), nie ma uzasadnienia. Z perspektywy osoby czynnej na tym rynku to sytuacja sugerująca jakąś próbę wyłudzenia, próbę trafienia naiwnego, który takie pieniądze zapłaci.

  Zasada jest jedna: dopóki nie ma „wuzetki” dopóty nie mówi się o wielkich kosztach obsługi prawnej, prac architektonicznych czy jakichkolwiek innych. Bez tej „wuzetki” nie ma dużego projektu, są prace bardzo wstępne, przygotowawcze. One oczywiście też coś kosztują, żeby tą „wuzetkę” dostać trzeba jakieś wstępne dane i opracowania przedstawić, ale są to sumy wielokrotnie mniejsze. Najwyżej, powtarzam najwyżej, może to kosztować w Warszawie przy takiej inwestycji 100 tysięcy złotych.

  Nawet jeśli ktoś umówi się, że zwracane są mu wszystkie koszty jakie ponosi na rzecz potencjalnego inwestora, kiedy płacisz za czas pracy, hotele, spotkania, to i tak trudno sobie wyobrazić, by przekroczyło to 100 tysięcy złotych.

  Później, jeśli jest decyzja o warunkach zabudowy i można ruszać z inwestycją, zaczynają się już faktycznie duże pieniądze, wtedy można ewentualnie mówić o milionie. Jednak też nie od razu, nie na piękne oczy: osoba czy firma przygotowująca proces inwestycyjny ma wtedy naprawdę duże wydatki i zwykle wynagradzana jest bonusowo – pieniądze dostaje wtedy, kiedy wieżowiec czy inne przedsięwzięcie naprawdę powstaje, kiedy wszystko udaje się spiąć”.

  Generalnie na tym rynku zarabia się za skuteczne rozwiązywanie problemów, za to, że doprowadzasz do realizacji zadania, pokonujesz przeszkody. I każdy wie, że ryzyko jest duże – bo nie będzie zgody, bo inwestor się wycofa, bo zmieni się koniunktura. Każdy to rozumie. Można pracować pół roku, rok – to nie ma znaczenia. Liczy się ostateczny efekt. W tej historii opisywanej przez media tego ostatecznego efektu nie ma, wynagrodzenie powinno więc być – wedle przyjętych powszechnie zasad – ograniczone do zwrotu podstawowych kosztów.

  Dlatego patrząc na tę historię medialną z boku mam narastające wrażenie, że ktoś tu kogoś mógł próbować naciągnąć na wielkie płatności, wygląda to wszystko bardzo dziwnie”. (wPolityce)

 176. żabka konająca; 1:18.

  Masz rację żabciu; starość nie jest niczym innym jak tylko powtórzeniem
  wieku dziecięcego u Lewego; z niewiadomych przyczyn zaczęło to się dość
  wcześnie zresztą co tu dużo gadać każde życie i tak w końcu karane jest
  śmiercią ale w niektórych przypadkach warto jeszcze pobrać organy.
  Myślę ze u Lewego nic się już nie nadaje – wszystko sparciałe.
  https://www.youtube.com/watch?v=e0ffYLiwE5E

 177. Kiedyś Warszawa była znana z Warszawskiego Tempa odbudowy,Planu Rapackiego czy Granica na Odrze i Nysie granicą pokoju czy Światowego Kongresu Pokoju czy Światowego Zlotu Młodzieży. Można mnożyć „pokojowość” stolicy. Teraz Warszawa przypomina mordownię monachijską gdzie powstaje nowa wersja jak walczymy z Iranem. Tak sobie myślę,że to była stypa Snu o Warszawie z gołąbkiem pokoju. Pozytywny wizerunek zastąpiono jankesowsko-izraelskim serwilizmem. A nawet rolą pokojówki wynajmującej. Kościuszko przewraca się w grobie. Mentownia opanowała przestrzeń publiczną. Przenieść stolicę do Lwowa.

 178. Refaktura jak sama nazwa wskazuje obejmuje koszty już poniesione przez wystawiającego. I mogą dotyczyć innych uczestników inwestycji. Wynagrodzenie wykonawcy zamówienia to odrębny problem. Bo zawsze przysługuje nawet po rezygnacji przez zamawiającego a przed ukończeniem dzieła. Przed zapłatą zamawiający z reguły sprawdza pod względem merytorycznym i formalnym wykazane kwoty. Tak sobie myślę,że Kaczyński uznał dług co do zasady domagając się rachunków. Pozostaje tylko sprawdzić zasadność wykazanych kwot. I zapłacić. Proste jak budowa cepa.

 179. @black… dobrze ci tak mówić. Dla mnie również w dzieciństwie osoba powyżej 65, czyli w wieku podeszłym była niewyobrażalnie stara. A tu (na blogu) znajdujesz koleżeństwo pełne młodzieńczych emocji, w tym @Lewego. I nich tak zostanie.

 180. Stanisławie, trafnie to ująłeś. Wychowano nas w czasach pokoju i zagrożenie wojną było dalekie i niewyobrażalne. Teraz jest tuż, tuż, za wschodnia granicą.
  Bardzo trudno mi się z tym pogodzić a właściwie nie godzę się.

 181. @

  R. Giertych, adwokat Geralda Birgfellnera, w TVN24 wyjawił kilka scenariuszy, które rozważa w razie problemów z wyjaśnieniem sprawy z „taśm Kaczyńskiego”. Nie tylko nie wyklucza, że mógłby zająć się nią sąd w Austrii, ale też stwierdził, że rozważana jest opcja odsprzedania „długu Kaczyńskiego i Srebrnej”. – Mógłby to być szybszy sposób odzyskania pieniędzy – powiedział w „Tak jest”.
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24462768,giertych-kresli-scenariusze-sprzedanie-dlugu-kaczynskiego.html#s=BoxOpImg3

  komentarze:
  hi2per:
  Grillować Kaczafiego i jego bande dzień po dniu aż do wyborów.
  temp10 :
  Biedak Kaczor całe swoje skitrane życie szukał układu a okazało się, że sam ten układ mafijny stworzył

 182. Trump ogłasza w USA stan wyjątkowy aby zdobyć fundusze na budowę muru granicznego. Dziennikarka Ann Coulter, autorka książki „In Trump We Trusted” komentuje: „Jedyny narodowy kryzys jest taki, że nasz prezydent jest idiotą”

 183. ozzy
  15 lutego o godz. 17:49
  Lewy:
  tekst pojawil sie w popoludniowce „Aftonbladet”, ktora do dzisiaj wykazuje otwarta antyizraelska prowenincje. Informacja pochodzila z jakichs palestynskich zrodel, taki wczesny fakenews. Nieprawda. Dosc szybko tez ts informacja zniknela i nikt nie podjal jakichkolwiek research w sprawie powyzszej.

  Jednak nie zniknęła. Służby, cytują takie fake newsy po 10 latach, nadając im charakter autentycznych wiadomości. 🙁

 184. żabka konająca
  16 lutego o godz. 7:21

  Uważasz że granice nie powinny być chronione, a nielegalna emigracja i szmugiel powinny być akceptowane?
  Przecież to nielogiczne……

  Po to są wizy, celnicy, straż graniczna, by egzekwować prawo.

  Nie rozumiem tej histerii Demokratów wobec budowy muru, czy wzmocnienia ochrony granicy.

 185. Dzięki uprzejmości magazynu „Układ sił” publikujemy rozmowę na temat konferencji bliskowschodniej w Warszawie i polityki Polski wobec Iranu. Z Witoldem Repetowiczem rozmawia Paweł Ziorko, redaktor naczelny „US”.
  https://euroislam.pl/palimy-sobie-mosty-na-bliskim-wschodzie/
  =========

  Jeden z najsensowniejszych publicystów….

 186. Akurat obejrzałem wystąpienie Trumpa ogłaszające state of emergency. On tam wspomniał że przeciwnicy rzucają mu kłody żeby nie dał rady dotrzymać głównej obietnicy z którą wygrał wybory w społeczeństwie, ale on dotrzyma.

 187. Granice istnieją, istnieją służby powołane do ich ochrony, potrzebna jest tylko wola polityczna do tego, żeby zrobić kilka rzeczy na raz – uszczelnić je, zwalczyć przemytników oraz pomóc krajom potrzebującym ograniczyć biedę. Masowa migracja nie jest koniecznością, nie jest jak pogoda, na którą nie mamy wpływu, lecz jest decyzją polityczną, podszytą ideami, które dają się wyrazić dwoma sloganami: „Budujemy świat bez granic” oraz „Żaden człowiek nie jest nielegalny”. Granice to smutna konieczność, a państwo ma prawo decydować, kto znajduje się na jego terytorium; podobnie jak każdy z nas ma prawo wybrać, kogo przyjmuje do domu. Władza wcale nie musi godzić się na masową migrację, zwłaszcza, gdy stoi ona w sprzeczności z interesami społeczeństwa przyjmującego.
  https://euroislam.pl/masowa-migracja-czyli-szalenstwo-wladzy/

 188. Nie minęły jeszcze 3 tygodnie od powstania Wiosny, więc zrozumiałe że nie znamy demografii poparcia dla tej nowej siły politycznej, ale w marcu chyba już poznamy skąd wywodzi się te powiedzmy – średnia z sondaży dotychczasowych – 12%

 189. Trochę o problemach Szwecji- artykuły do wyboru i koloru..
  https://euroislam.pl/search/szwecja

  To że główne media o problemach nie mówią, nie oznacza że ich nie ma.

 190. @

  Zakątek Polityczny – ¡No Pasarán:

  Łukasz Jadaś

  Szok księ­dza z Gdań­ska. Ze­brał z ko­pert 50 tys. zł, a ko­lę­do­wał tylko na No­wo­grodz­kiej.

  Aż 50 tysięcy złotych uzbierał wzrusozny ksiądz z Gdańska podczas jednej z ostatnich wizyt duszpasterskich w Warszawie. To nie lada wyczyn, bo kolędował tylko na jednej ulicy. Na Nowogrodzkiej, w siedzibie partii skromnego 69-latka z Żoliborza.

  Nic nie zapowiadało, że ta kolęda będzie różniła się od innych.

  Jak jednak podaje „Gazeta Wyborcza”, ksiądz Rafał Sawicz, duchowny z Gdańska i członek rady Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, nie docenił szczodrości swych parafian.

  Skromny 69-latek, pan Jarosław, namówił austriackiego biznesmena do wręczenia księdzu w kopercie 50 tys. złotych – podaje dziennik.

  Datek miał pomóc w uzyskaniu podpisu księdza pod uchwałą na zaciągnięcie kredytu w wysokości 300 milionów euro w Banku Pekao przez spółkę Srebrna, należącą do Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego.

  – Jarosław Kaczyński powiedział mi (…) że zanim ten ksiądz podpisze, to trzeba mu zapłacić – podaje „Wyborcza” powołując się na zeznania Geralda Birgfellnera, który przekazał księdzu kopertę z ofiarą.

  – Zapytałem Jarosława Kaczyńskiego, ile musimy mu zapłacić, a on odpowiedział, że prawdopodobnie 100 tys. zł. Powiedziałem, że nie mam takich pieniędzy i muszę je wyłożyć z własnej kieszeni, i mogę zebrać 50 tys., a resztę zapłacimy mu, jak dostaniemy kredyt, a ja otrzymam swoje honorarium – zeznał dalej Birgfellner.

  Do przekazania koperty miało dojść podczas wizyty duszpasterskiej na Nowogrodzkiej.

  Wszystko na rzecz inwestycji w skromne dwa wieżowce, które nie mają nawet dachu.

  To jest ASZdziennik. Ksiądz z Gdańska nie został zmyślony.

 191. @ Biedna ty jestes zabko. Toz to prawdziwa tragedia nie moc otworzyc ust aby kogos nie opluc zanim cokolwiek powiesz. Nie jestes zabko tak rozgarnieta jak sadzisz. Zlosliwosc to malosc, ktora przejawiasz notorycznie. Bidulo, znow zapomnialas o lekach, dzieci przestaly odwiedzac?

 192. Banderowska Ukraina zaczyna przypominać Izrael. Skonfliktowana z sąsiadami podsyca konflikty narodowościowe powstałe wskutek fatalnego upadku ZSRR. Bo bez uwzględnienia interesów narodowościowych miejscowej ludności w etnicznych granicach. Zabrakło w pozytywnym znaczeniu nawet przesiedleń. Przykład Rosjan czy Węgrów to pokazuje. Do tego chaosu jankesi dolewają rusofobicznej oliwy. Tak sobie myślę,że jankesi mają swój plan Drang nach Osten ! Dobierając kompanów jak na Stalingrad. Czyli jankesi spadkobiercami III Rzeszy po złote runo na Wschodzie.

 193. @

  Racjonalna Polska

  W samo południe…

  Panie Prezesie! Najważniejszy polityku w Polsce!
  Zapomnijmy już o sławetnym spaniu do południa. Nadarza się okazja do ostatecznego zatarcia tamtej wtopy. Jest weekend, zrelaksuj się, naoglądaj się tych umiłowanych walk byków, odsapnij, sił nabierz…
  W najbliższy poniedziałek, niekoniecznie z samego rana, może być w samo południe (piękne nawiązanie do kultowego filmu o heroicznym stróżu prawa „człowieku, który był zbyt dumny, aby uciekać”), stań przed kamerami i po męsku zaprzecz:
  Herr Gerald Birgfellner łże!
  Wplątanie mnie w aferę łapówkarską to piramidalna bzdura!
  Nie było żadnych koperty!
  Austriacki pociotek pójdzie siedzieć!

  Prezesie! Nie uciekaj…
  LJT

 194. @

  Zakątek Polityczny – ¡No Pasarán

  Mec. Jacek Dubois: Sytuacja rodem z Orwella.

  Mamy ministra sprawiedliwości, który podejmuje osobę, której dotyczy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, premiera, który nie reaguje jak powinien, Sejm, którego większość nie reaguje na patologie, i największą partię, która ustami swojego rzecznika takie działania wręcz aprobuje.

  Nie ma żadnej demokratycznej struktury, do której możemy się odwołać.

  Sytuacja rodem z Orwella – mówi nam mec. Jacek Dubois, pełnomocnik Geralda Birgfellnera.

  Pytamy też o zeznania dotyczące wręczenia łapówki, do czego miał nakłonić Jarosław Kaczyński.

  – Wszystkie zeznania składane w prokuraturze są poprzedzone pouczeniem osoby zeznającej o odpowiedzialności karnej – mówi nasz rozmówca.

 195. Stany Zjednoczone chcą wspólnie z sojusznikami rozszerzyć walkę z organizacją terrorystyczną Państwo Islamskie (IS) poza Irak i Syrię. Taką deklarację złożył w Monachium pełniący obowiązki szefa Pentagonu Patrick Shanahan.

  Walka z IS powinna być kontynuowana, aż zostanie ono pokonane – oświadczył Shanahan w piątek na spotkaniu państw koalicji walczącej z IS, które odbyło się przed rozpoczęciem Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
  https://forsal.pl/swiat/usa/artykuly/1398101,walka-z-is-rowniez-na-terenie-afganistanu-filipin-i-sahelu-usa-chca-rozszerzyc-wplyw.html
  ==============

  Żeby zabić ideę, trzeba eksterminować wszystkich jej nosicieli…..
  Ile milionów?
  Wojna permanentna?

  By wyplenić ruchy lewicowe, zabito kilkanascie milionów ludzi.
  Teraz będzie to znacznie wiecej.

 196. @

  Sodoma i Gomora ?
  Bo Pan Bóg coraz stareńszy !!!

  https://www.youtube.com/watch?v=6LN_S66mpl4

 197. @

  Taśmy Kaczyńskiego. Prokuratorzy: Tego się nie da umorzyć
  http://wyborcza.pl/7,75398,24462908,tasmy-kaczynskiego-prokuratorzy-tego-sie-nie-da-umorzyc.html?fbclid=IwAR2Kp4F227vKtBVS8tlVWHp59sO_Np8YnMdBkTc9g2CPdKH2c5oeOrIDP9E

  komentarze:
  majak16.02.2019, 07:00
  Oto stenogram z przesluchania prezesa w prokuraturze.
  -Czy prawda jest,ze jest Pan krystalicznie uczciwym i prawym czlowiekiem?
  -Tak.
  -Dziekuje,nie mam wiecej pytan.

 198. @adam100

  ¡No Pasarán!

  Widzę, że spodobała ci się moja nieudana próba napisania kursywą No Pasarán!, używaj na zdrowie 😀

 199. W Watykanie powinna powstać izba pamięci zamordowanych przy „okazji” chrystianizacji świata z pomocą misjonarzy. A przed śniadaniem zamiast modlitwy papież powinien odczytać apel z nazwiskami krnąbrnych tubylców. Tak sobie myślę,że do czasu zakończenia apelu drugie śniadanie i obiad spleśnieją. Ale nie szkoda róż gdy płonie las.

 200. Teraz nawet „kaczor” nie może być pewny , że nie zostanie o szóstej rano wyrwany z Łóżka przez siły specjalne Ziobry i w świetle reflektorów TV odprowadzony i to bez żadnego trybu.
  Ziobrę napewno paluszki swędzą i gdyby się tylko nie bał …

 201. GajowyM.
  16 lutego o godz. 9:12
  @adam100
  ¡No Pasarán!
  Widzę, że spodobała ci się moja nieudana próba napisania kursywą No Pasarán!, używaj na zdrowie

  Podejrzewasz mnie o aż za dużo, jednak. 😉
  Jak się robi copy paste, to w komentarzu znikają kursywy/bold i inne, które są w oryginalnym tekście 🙂

 202. Putin w wywiadach na temat równowagi strategicznej dał przykład głupoty Chruszczowa. Umieszczenie rakiet na Kubie co spowodowało odwet jankesów w Turcji. Na pytanie czy Rosja przeżyje atak nuklearny jankesów sugerował nie bo po naszym odwecie nikt nie przeżyje. Bo taki mamy potencjał. Tak sobie myślę po obejrzeniu czeskiej telewizji jaką głupotą KK jest tolerowanie zbrojeń w ramach kościelnych rządów Kaczyńskiego. Pardon ajatollaha K. Przy okazji na pytanie czy chciałby służyć na łodzi podwodnej z gejem opowiedział nie bo woli nie prowokować. Wywiad jako całość ciekawy polecam rusofobom. Bo Rosjanie swoje wiedzą.

 203. Svet podle Putina. Tak sobie myślę o żródle po czesku.

 204. Oglądam Svet podle Putina (2). Tak sobie myślę,że brakuje w przestrzeni nad Wisłą taki wywiadów.

 205. Z dystansu
  16 lutego o godz. 9:17

  Rohm był najwierniejszym z wiernych.
  A potem przyszła „Noc długich noży”…..

 206. Barrandov Plus. Tak sobie myślę w oryginale żródła.

 207. Putin przypomniał,że Obama obiecał zamknąć Guantanamo. Za co dostał Pokojowego Nobla. Tak sobie myślę,że Nobel dla picerów też.

 208. Svet podle Stanislava,
  Pane Stasku, pan suka, pana osudy blogove

 209. maciek.g 16 lutego o godz. 0:11 do mnie: – przytaczanie tak sondażu nie ma sensu bo każdy może go zobaczyc na portalu. Jeżeli przaytaczasz to powiedz dlaczego (na co wg ciebie on wskazuje)

  Maćku G.,
  słyszałem gdzieś takie powiedzenie: – „mądrej głowie dość dwie słowie”.
  Wydawało mi się, widać błędnie, że wnioski nasuwają się same ale skoro wymagasz wyjaśnień to powiem co przytoczony sondaż pokazuje, wg mnie. On uwidacznia pewne zjawisko polegające na tym, że grillowanie prezesa w związku z Duck-Towers nie ma żadnego wpływu na spadek popularności PiS w tzw. żelaznym elektoracie. Afera KNF również nie zraża jakoś propisowców. Drugi punkcik to ten, że „Wiosna” Robercikowa nie za bardzo coś pozytywnego wnosi dla antypisu a zilustrowała jedynie, że PO jest partią schyłkową, słabnącą, z nikłą szansą na odzyskanie siły, która pozwoliłaby jej na powrót do władzy.

 210. Wiesiek59
  Pan jest niepoprawnym islamofobem, widze ze zdrowiem psychicznym nie najllepiej

 211. Warto oglądać czeską i słowacką telewizję w ramach odchamienia się w katolickiej przestrzeni IV RP. Tak sobie myślę w ramach trojobalu Lech,Czech,Rus.

 212. Bratri v triku, pane Stanislave

 213. Ano. Tak sobie myślę chyba już po czesku.

 214. Maćku G.,

  Swojego czasu, Stasi rozpowszechniało slogany typu:
  „Better red than dead”.

  Dzisiaj to nie jest aktualne, no i nie ma już Stasi. 😉

 215. ozzy
  16 lutego o godz. 10:42

  Przypomina mi pana zachowanie „Trzy Małpy”……
  Niedostrzeganie faktów, ich bagatelizowanie, nie sprawi że one znikną.

  Z fobii posiadam chyba tylko jedną.
  Organicznie nie znoszę zaślepienia.
  A tę powoduje wiara w nieistniejącą rzeczywistość.

 216. @Z dystansu
  „Teraz nawet „kaczor” nie może być pewny , że nie zostanie o szóstej rano wyrwany z Łóżka przez siły specjalne Ziobry i w świetle reflektorów TV odprowadzony i to bez żadnego trybu”.
  Serio myślisz, że ktoś – a już zwłaszcza Ziobro tchórzliwe i niezbyt lotne – ośmieli się podnieść rękę na Prezesa?
  Ja myślę, że wątpię. Zbyt wielu przydupasom Kaczora i jego akolitom zależy na utrzymaniu status quo. Zbyt wielu ostrzy sobie zęby na schedę po wodzu, by Ziobro czuł się komfortowo.

 217. @

  Zakątek Polityczny:

  Ks. Rafał Sawicz, dla którego miały być przeznaczone pieniądze od Birgfellnera, zasiada – wraz z Kaczyńskim i Krzysztofem Czabańskim (posłem PiS) – w radzie Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego. Są nieodwoływalni, pełnią funkcje nieodpłatnie.

  Sawicz dołączył do rady po śmierci poprzedniego jej członka abp. Tadeusza Gocłowskiego.

  Był jego kapelanem i wykonawcą ostatniej woli. Biskup zmarł 3 maja 2016 r. i prawie przez rok jego miejsce w radzie Instytutu było puste.

  8 maja 2017 r. fundatorzy doprosili do rady ks. Sawicza i znów była w komplecie. Cztery dni później Kaczyński pierwszy raz spotkał się z Birgfellnerem w partyjnej centrali na Nowogrodzkiej w sprawie budowy wieżowca.

  Dał Austriakowi zielone światło. Rozpoczęły się przygotowania do inwestycji.

  Następnie Austriak odbył serię biznesowych spotkań z Kaczyńskim, zarządem Srebrnej, prawnikami, architektami, przedstawicielami Banku Pekao SA, który był gotów skredytować projekt.

  Kluczową datą jest 2 lutego 2018 r. To wtedy zapadły uchwały Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego i nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki Srebrna w sprawie rozpoczęcia „inwestycji deweloperskiej”.

  Pieniądze dla księdza miały zostać przekazane pięć dni później. Jak ustaliliśmy, Birgfellner zeznał, że dopiero tego dnia cała rada fundacji podpisała odpowiednie dokumenty.

  Nazajutrz po złożeniu przez Austriaka pierwszych zeznań Kaczyński pojechał do resortu sprawiedliwości, by się spotkać z min. Zbigniewem Ziobrą.

  Ujawnił to „Fakt”. Zamieścił kilka zdjęć z tej wizyty. To niecodzienna sytuacja, bo dotąd to ministrowie przyjeżdżali na Nowogrodzką na spotkania z prezesem PiS.

  Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zapewniała, że rozmowa dotyczyła nie Birgfellnera, ale ustaw antylichwiarskich.

  Tę samą wersję przedstawił w czwartek Ziobro. – Jarosław Kaczyński często odwiedza różne ministerstwa. Nie róbmy z tego sensacji – uspokajał.

  Ziobro jest też prokuratorem generalnym i po zmianach wprowadzonych przez PiS ma wgląd w każde śledztwo i może przekazywać informacje o nich dowolnej osobie w „szczególnie uzasadnionych przypadkach”.

  Ks. Sawiczowi nie można zadać pytań. W gdańskiej kurii powiedziano nam, że „rok temu porzucił stan duchowny”.

  Czynnym księdzem nie był już w chwili, gdy podpisywał uchwały Instytutu. Nikt nie wie, gdzie go znaleźć.

 218. @

  Rząd Morawieckiego po cichu wycofuje się z programu Mieszkanie Plus. Okazał się on porażką, bo w jego ramach nie powstała ani jedna inwestycja, która byłaby od podstaw w nim realizowana. Teraz będziemy mieli kolejny program – dopłaty do czynszów.
  https://mobile.innpoland.pl/150293,program-mieszkanie-plus-…

 219. @

  Dyplomatyczna katastrofa PiS! Iran i Izrael wspólnie przeciwko Polsce!
  Racjonalna Polska·Torsdag 14 februari 2019
  To coś nieprawdopodobnego. Wszyscy myśleliśmy, że PiS jest po prostu słabe w dyplomacji i popełnia wiele błędów. Tym razem jednak przeszli samych siebie!
  Zorganizowali konferencję, na której Polska z całą mocą poparła USA i Izrael przeciwko Iranowi, z którym do tej pory utrzymywaliśmy przynajmniej neutralne stosunki (a ja bym powiedział, że nawet dość pogodne). Wydawało się, że to już wszystko co się na tej konferencji wydarzy, ale nie! Stało się jeszcze coś – prawdziwy koszmar dla patriotów walczących o prawdę historyczną,

 220. Panie@ wiesiu59

  Pomimo astronomiczych wielkich roznic miedzy nami, to faktycznie doceniam pana za pracowitosc, jakze obca czesto nad Wisla, i te nieustajaca krzatanine blogowa.

 221. zetus1
  16 lutego o godz. 9:50
  u sąsiadów

  Mnie się zapamiętało:

  ” Znayłem yedną Panią, którą nazywali cztery morgi pi..y.” 😉

 222. ozzy
  Tak na marginesie, to ja bardzo lubię Czechów za ich cienkie, purnonsensowne poczucie humoru i za trzeźwy rozsądek, podszyty pogodnym sceptycyzmem. No i bardzo im zazdroszczę sekularyzacji, na którą się w kraju Lachów chyba nie doczekam. A pomyśleć, że od nich przyjęliśmy chrzest.
  P.S. U @Wieśka59 doceniam to samo, co i Ty, a także jego znakomite samopoczucie

 223. Mag.

  podobnie o Czechach, probuje przebrnac po czesku przez Bohumila Hrabala. Mam w pracy pare osob stamtad, jedna jest siostra muzyka ze slynnej kapeli Plastic People, koncowka lat 60 czeskiego underground.

 224. Folow the money then you will find father Savage

 225. ozzy; 10:42.

  Popieram Wieśka islamofobię,sam pójdę jeszcze dalej gdybym spotkał w ciemnej
  ulicy katolika z krzyżem na piersiach obrośniętego islamistę z paciorkami
  w ręku czy pejsatego Żyda w czarnym chałacie to bez wyjątku na pewno
  ręce zaraz zaczęły by mnie swędzić i odrazy każdy z nich z pewnością dostałby
  w mordę to tacy jak oni sprowadzają nieszczęścia na swoje kraje.
  Nacjonalizm,rasizm i religia te trzy rzeczy powinny być wypalone gorącym
  żelazem.
  Ps.
  Piszę z mobile phone from the pub więc może coś przekręciłem.

 226. maciek.g

  „Nie znałem tych ludzi i za twa rada zobaczyłem na szybko w necie …”

  Maćku.g, niestety nie przyłozyłeś się do tej kwerendy. Gdybyś sięgnął głebiej, odnalazł wcześniejsze wypowiedzi w/w aktywistów „Wiosny Biedronia” na tematy ekonomiczne, to okazałoby się, że prof Balcerowicz ma w tej partii godną reprezentację. Zresztą odzwierciedleniem tych poglądów w nieco zakamuflowanej postaci jest również pragram partii Biedronia.

  Oczywiście mnie to nie przeszkadza, bo rozumiem, że zarówno Biedroń jak i Balcerowicz nie tyle kierują się jako politycy wolną wolą ale po prostu muszą robić to co robią. To interesy polityczne określają ich wzajemne relacje. I tak Biedroń „łowiący ludzi”* dla opozycji liberalnej musi się liczyć z Balcerowiczem np dobierając sobie współpracowników. Natomiast Balcerowicz musi brać pod uwagę czy jego wypowiedzi publiczne wzmacniają czy osłabiają Biedronia – głównie w elektoracie, który go nie trawi, bo przecież tam, na tajemniczych „błękitnych oceanach” „łowi” elektorat dla niego Biedroń.
  I w tym kontekscie należy rozpatrywać znaczenie polityczne ewentualnych krytyk czy pochwał Balcerowicza. Jak również jego milczenie.
  Maćku.g, zaręczam ci, że Balcerowicz doskonale wie kiedy jego krytyki przyciągają elektorat z „błekitnych oceanów” dla jego sprawy a kiedy jego pochwały ów elektorat od niej odstręczają.

  * wszystkie cytaty pochodzą z wywiadu Macieja Gduli dla KL.

 227. Nie wiem, czy Jan Olszewski byłby zadowolony, że położyła na nim łapę prawica i że czuwali przy jego trumnie tacy osobnicy, jak „dziennikarze” Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) i Michał Rachoń (TVP), choć „przyznawali” się i „przyznają” do Niego, m.in. jako obrońcy opozycjonistów, ludzie z różnych opcji politycznych.

 228. Pługospycharką przez interiory…

  Od poranka trwa moje przebijanie się przez chaszcze i zaspy śpiochów (stasi, stasi, wiesi, wiesi, koteczku…) jak pługospycharką…
  Adam z ozzym torują, kazdy na swój bezcenny sposób…
  – – –
  Koperty na teczki

  Wszystkim śledzącym losy kopert unoszonych księdzem w sine dale (‚..jako-ksiądz-i-nie-ksiądz..’) pragnę zwrócić uwagę na liczne komenty w sieci, wskazujące, że Padre Sauvage jest dysponentem niepoznanych Teczek Gocłowskiego (znienawidzonego przez Kacza), z annałami afery Stella Maris i kto tam wie co jeszcze.

  Koń by się uśmiał, gdyby dług za te teczki sprzedał?
  Na przykład jakiejś wywiadownio-windykatorni, z centralą w ałstrii?
  Dno dnem dennie pogania nas …we wiośnę ludów, z czarnym podniebieniem.

 229. Bar Norte
  16 lutego o godz. 11:56

  Musze przyznać, że wikłanie Balcerowicza i ekonomii we „Wiosnę” to majstersztyk łajtkolarowej manipulacji!
  Fascynujące: pies, czyli kot.
  Pisałem już tu o kompetencjach „zaplecza” (sklepowa daje od tyłu…) skrzętnie tuszowanego na uchcchanej buźce wizerunku Biedronia.
  Jak propagandzista Poczty w strategiach wizerunkowych, czy skandynawistka zieleni w energetyce kopalń.

  Jeśli tam jaki Balcerowicz i ekonomia (sic! haha!) , to jako oszołomska szydercza karykatura wizerunku własnego cynicznych, a pazernych na frukta ignorantów.

 230. A co wy k…. z tym Biedroniem taki polityk w Polsce nie ma żadnych szans
  po wyborach nikt nie będzie o nim w Polsce nawet słyszał.

 231. mag
  16 lutego o godz. 12:00
  A czy szanownej Pani ktos bronil dostepu?

 232. blackley
  16 lutego o godz. 11:51
  Szanowny Panie, ostroznie. Oni tez moga dac w morde.

 233. blackley
  16 lutego o godz. 11:51

  Nie wmawiajcie mi dziecka w brzuch- islamofobii czy antysemityzmu.
  W każdej grupie etnicznej czy religijnej, jest jakieś 5% ekstremistów.
  Im cięższe czasy, położenie takiej grupy w kontekście społeczeństwa, tym silniej radykalizują swych „krewniaków” etnicznych czy ideologicznych.
  Najsilniej to widać wśród obywateli II kategorii, jakich społeczeństwa zachodnie sobie zafundowały w postaci nielegalnych imigrantów, czy niedoszłych azylantów, gastarbajterów, mniejszosci, itp.

  To w pierwszym rzedzie przeciw nim obraca się wiekszość, bądź jej odłamy szermujące hasłami rasistowskimi, ksenofobicznymi, narodowymi, pompując sobie poparcie społeczne sięgające w porywach do kilkudziesięciu %.
  Plany elit to jedno.
  Społeczny odbiór ich decyzji, to inna kwestia…..

 234. HAVEL NA WAWEL!
  (krakow, grafitto na murze, poczatek lat 90-tych u.s.;

 235. KSIĘŻA NA ARCYKSIĘCIÓW!
  (wykwit paradygmatu społeczno-kulturowego pod wawelem, ciągnący się aż po trouń, na przełomie wieku XX/XXI)

 236. Gekko

  Wątek nie dotyczy Biedronia tylko Balcerowicza. Przypomnę, że wywołał go nocą satrustequi (15 lutego o godz. 21:12) pisząc:

  „Prof. Balcerowicz także PO potępiał, montując licznik rosnącego zadłużenia w centrum Wwy oraz miotając gromy przeciw demontażowi OFE. Zdziwiłbym się gdyby wyjątkowo dla Wiosny nie miał paru słów…”

  Do tego komentarza odniósł się maciek.g na co pozwoliłem sobie opowiedzieć w kilku komentarzach, które dotyczyły wpływu Balcerowicza na politykę opozycji liberalnej. W tym sensie nawiązałem jedynie do Biedronia.

  Jak ci napisałem kilka dni temu na temat jego projektu się nie wypowiadam bo przyjdzie na to czas po wyborach do PE – gdy poznamy ich rezultaty.
  Jak zauważa trafnie blackley w przypadku Biedronia dopiero wiosenna weryfikacja wyborcza jego partii może stanowić asumpt do dyskusji nad „Wiosną” – w ramach kampanii do parlamentu.

 237. niemcy; bomba; szeryfowa ( na obecnej konferecji w monachium) zaproponowala wspolprace z chinami jako odpowiedz na wycofanie sie usa ( rosja juz to uczynila) z ukladu o rakietach sredniego zasiegu;

 238. norte:
  do wiosny jeszcze daleko, chociaz za oknem tak wyglada;
  jest bardzo niebezpieczna sytuacja, bo wyglada obecnie na to, ze ue moze sie zamienic (po brexicie, bo francja nie jest w stanie sama zapewnic nam „parasola”) z podmiotu na przedmiot polityki miedzynarodowej;

 239. @Pan Bar Norte 12:54

  Zasługa pojawienia się Pana Prof. Balcerowicza, sumienia polskich finansów, w wątku należy do Pana Gekko – godz. 21:03 tłustym drukiem, ja dopiero o 21:12

 240. mag
  16 lutego o godz. 12:00

  „Nie wiem, czy Jan Olszewski byłby zadowolony, że położyła na nim łapę prawica i że czuwali przy jego trumnie tacy osobnicy, jak „dziennikarze” Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) i Michał Rachoń (TVP)”.

  Tacy osobnicy jak Michnik i jego środowisko obalali nocą rząd Olszewskiego. Koniecznie nocą, tak im się spieszyło. Rachoń miał wtedy 14 lat, a Sakowicz (25 lat) był po stronie Olszewskiego. Gazeta Wyborcza następnego dnia opublikowała na pierwszej stronie wiersz Szymborskiej „Nienawiść”. Rzekomo z nienawiści rząd Olszewskiego ujawnił esbecką agenturę wśród polityków.

 241. przekleństwo: obyś żył w ciekawych czasach!

 242. Przedwczoraj u Pani Olejnik Pani Posłanka Mucha z PO „zaatakowała” Pana Andruszkiewicza z Wiosny że Wiosna „atakuje” PO.

  Pani Mucha użyła orwellowskiego „atakuje” na zwykłe komunikowanie się Wiosny nt. tego co PO dokonała lub nie w sprawach kobiet przez 8 lat…

 243. PS. Pana Anaszewicza z Wiosny

 244. byk

  „jest bardzo niebezpieczna sytuacja, bo wyglada obecnie na to, ze ue moze sie zamienic (po brexicie, bo francja nie jest w stanie sama zapewnic nam „parasola”) z podmiotu na przedmiot polityki miedzynarodowej”

  Wiem, i to nie tyczy tylko „parasola”.

  Niestety media krajowe, mimo kampanii do PE, są tak pochłonięte sprawami wewnętrznymi, że opinia publiczna tego nie zauważa. Nie po raz pierwszy zresztą w historii.

 245. satrustequi

  „Pani Posłanka Mucha z PO „zaatakowała” Pana Anaszewicza z Wiosny”

  Jeśli chodzi o tzw „pocałunki śmierci” to bardziej wyrafinowany od profesora Balcerowicza i posłanki Muchy wydaje się być Bartłomiej Sienkiewicz, który nadejscie „Wiosny …” przywitał słowami: „Nareszcie mamy naszą prawdziwą lewicę!”, cytuję z pamięci.

 246. blackley:
  wreszcie ktos powiedzial o Biedroniu bez
  cergielenia sie o wiosenne przylaszczki czy jakies tam przebisniegi.
  Nim szpak przyleci i wiosne zwiastuje…
  az sie prosi powyzsze o rym.

 247. @Bar

  No pocałunek śmierci to chyba musi być pochwała, więc tylko wypowiedź Pana Sienkiewicza (nie Muchy i Balcerowicza) kwalifikowałaby się wstępnie, wstępnie – nie widzę tu elementu bo prawdziwa lewica to chyba no problem dla Wiosny?

 248. Prawdziwa lewica vs prawdziwa prawica a PiS wygrywa przez tko

 249. Przy okazji, Pani Monika Jaruzelska – sprawiedliwa polityczka lewicy niewiosnowej – która mieszka w kamienicy obok Kancelarii Premiera (Pani Monika Olejnik też w niej mieszka) pochwaliła PiS że światła się palą do późna, a za Tuska to nie do późna a w piątki to już nawet nie zapalali ich.

 250. Rossi
  A przecierz nocne posiedzenia , najlepiej jeszcze poza salą plenarna to pisowski patent .
  Jak myślisz , czy Ziobro odwarzy sie zapukać swoimi służbami do drzwi „kaczora” o 6 rano ?

 251. mag
  16 lutego o godz. 11:43

  „ … to ja bardzo lubię Czechów (…) No i bardzo im zazdroszczę sekularyzacji …”.
  Życzę ci mag bardzo długiego życia, ale na Sądzie Ostatecznym pewnie zmienisz zdanie. Nie ty jedna. 🙂

  Sekularyzacja w Czechach ma przyczyny polityczne, takie jak błędy Kościoła począwszy od XV wieku (husytyzm), później ścisłe przymierze KK z monarchią austriacką, co przez wieki było w kolizji z aspiracjami niepodległościowymi Czechów. W Polsce takich błędów Kościół nie popełnił. Drugi powód to eksterminacja czeskiej szlachty po bitwie pod Białą Górą i późniejsze zniemczenie arystokracji. W efekcie z braku miejscowych elit w Czechach zwyciężył radykalny ludowy antyklerykalizm (na Morawach w dużo mniejszym stopniu), który równie dobrze można określić jako sekularyzację. Utrata wiary nie oznacza, że ludzie w nic nie wierzą, owszem ― we wróżby, horoskopy, kosmitów, postęp etc. Czesi dodatkowo wierzą w piwo oraz to, że jako niewielki naród muszą być drobnomieszczańscy i realistyczni, że heroizm od czasów Białej Góry i kilku praskich defenestracji to im nie służy. Do Czechów bardzo dobrze pasuje określenie, że są na swoją miarę.

  „… na którą się w kraju Lachów chyba nie doczekam. A pomyśleć, że od nich przyjęliśmy chrzest”.

  Nie żyj naukowymi mitami peerelowskiej historiografii. W rzeczywistości chrzest przyjęliśmy z Niemiec.

 252. Ręczne wyrzutnie 4-centymetrowych, kauczukowych pocisków LBD-40 są wyposażone w optyczne celowniki, dzięki którym policjanci strzelają prosto w głowy, zamiast w nogi, jak powinni. Są już dziesiątki osób pozbawionych oka, z roztrzaskanymi szczękami. Niektóre typy granatów używanych przez policję urywają kończyny. Policjanci nie przepadają za „medicami”, zatrzymują ich czasem za posiadanie masek przeciwgazowych. Z tyłu na nowo formował się pochód XIII aktu protestów „żółtych kamizelek”.
  https://wolnemedia.net/zolte-kamizelki-i-black-bloc-na-ulicach/
  =========

  Trzeba przywrócić demokrację we Francji……

  „Komuna” na tle tego co się dzieje, wyglądała na łagodniejszą.
  Francuski reżim powinien spotkać się z potępieniem „całego cywilizowanego świata”.

 253. satrustequi

  W moim przekonaniu wątek dyskusyjny dotyczący pochwał ewentualnie krytyk ze strony opozycji liberalnej pod adresem Biedronia sprowadza się do tego czy owe pochwały (krytyki) mu szkodzą czy go wzmacniają. Inaczej – czy krytyka ze strony opozycji liberalnej go wzmacnia a „pocałunki śmierci” osłabiają.
  Biorąc oczywiście pod uwagę, że Biedroń, jak zadeklarował Gdula, „łowi” elektorat na „błekitnych oceanach” czyli tam gdzie wływy opozycji liberalnej nie sięgają.

  Jeśli chodzi o „pocałunki śmierci” … .
  Istotnie źle sformułowałem komentarz. Ale chodziło mi o to co wyżej.

 254. Bar

  Wydaje się że krytyka ze strony ludzi PO coraz mniej komukolwiek szkodzi – patrz sondaże w wątku – ani PiSowi, ani Wiośnie, nie spada nie leci od tego. Co logicznie ze sobą związane – bo krytyka Wiosny polega głównie na toksycznym zarzucie że swoim istnieniem wzmacnia PiS. Skoro po kilkunastu latach występów polityków PO w mediach ich kazania obchodzą już tylko twardy elektorat PO, to – partia weszła w głęboki kryzys i nie ma szans na pozycję nr 1 w Kraju. Wkrótce może się okazać że nie ma już nawet pozycji nr 2, bo widać apetyt społeczny na wyjście z wieloletniego klinczu PO-PiS. Tylko że to PO wyjdzie z niego.. nogami do przodu…

 255. @Mauro Rossi,
  „Życzę ci mag bardzo długiego życia, ale na Sądzie Ostatecznym pewnie zmienisz zdanie. Nie ty jedna. ”
  Ano pewno, ze zyczysz, tyle ze twoje pobozne zyczenia ,jakze chrzescijansko-milosierne (smaz sie w piekle za ateizm), to psu na bude sie zdadza.Ateisci na zaden sad nie trafia. Powiedz mi Mauro czy ty naprawde wierzysz w to, ze jestes potomkiem faceta ulepionego z gliny
  a ja i Mag potomkiniami jego …zebra?

 256. Nogami do przodu – bardzo rozpropagowane w jednym z odcinków Czterdziestolatka; Pan Passent chyba był współautorem scenariusza.

 257. Z dystansu
  16 lutego o godz. 13:55

  „A przecież nocne posiedzenia , najlepiej jeszcze poza salą plenarna to pisowski patent”.

  Jak widzisz wcale nie. To stary patent ich przeciwników.

  „Jak myślisz , czy Ziobro odważy się zapukać swoimi służbami do drzwi „kaczora” o 6 rano”?

  Co do Ziobry nie wiem, zresztą pytanie jest teoretyczne, prokurator generalny nie zajmuje się detalami takimi jak zatrzymanie, a nawet nie może zajmować się czymstakim. Decyzję o zatrzymaniu podejmuje samodzielnie prokurator prowadzący dochodzenie, a w przypadku tymczasowego aresztowania także sąd. A taki Mariusz Kamiński, gdyby był prokuratorem prowadzącym sprawę, i miał powody, to by się nie zawahał ani sekundy, on już tak po prostu ma. Niektórzy święci nie mieli umiaru w cnocie. 🙂 Zakładając że powody by były, na razie ich nie ma i jak znam życie nie przypuszczam, aby się pojawiły. Przecież dlatego właśnie Tusk pozostawił Mariusza Kamińskiego na czele CBA, aby był biczem bożym na jego kumpli, co do których uczciwości większych złudzeń nie miał. Sielanka skończyła się, kiedy Kamiński zadecydował o przesłaniu materiałów operacyjnych dotyczących afery hazardowej do prokuratury. Uczciwość Tuska też miała swoje granice, wiec we wrześniu 2009 roku zdymisjonował Kamińskiego.

 258. Mauro Rossi

  dziekuje za krotkie wyjasnienie w sprawie
  rozwoju chrzescijanstwa w Czechach, tego
  w prlowskich uczobnikach nie bylo.

 259. satrustequi

  „… w jednym z odcinków Czterdziestolatka; Pan Passent chyba był współautorem scenariusza.”

  KTT, Krzysztof Teodor Teplitz

 260. Bar Norte
  16 lutego o godz. 12:54

  Guma do żucia o smaku Wiosny

  Jak niesłusznie niezauważasz, mądrości NIE weryfikuje się PO, ale PRZED szkodą.
  Produktu NIE ocenia się po, ale przed zakupem. Chyba że chodzi o produkt impulsowy do przeżucia i wyplucia.
  Ja wolę wersję Kory, z piosenki.
  – – –

  Balcerowicz musi nas szczepić, i to przed Wiosną.

  Twoje, Bar Norte, mylne próby znalezienia Balcerowicza we wiośnie, prowadzą jednak do porównania trafnego.

  Metodyka i merytoryka czadzenia Wiosną polega dokładnie na tym, co ruch antyszczepionkowców.

  Balcerowicz polega dokładnie na tym, co nauka medyczna w konfrontacji z patogenem wymagającym szczepienia, ‚o muerte’.

  Nic tych bytów nie wiąże, żadana polityka (!*), poza antagonizmem merytoryki jej obecności u Balcerowicza i kompletnego braku we Wiośnie.
  *)O ile nie traktujemy polityki jako rzemiosła ściemnienia fałszywą ‚miłością’ jeszcze ciemniejszego ludu, jak w sektach,choć wiosną – na lajcikowo.

  Chętnych do detalicznego rozkminienia tej zasadniczej różnicy i paraleli, zapraszam do szarych komórek.

 261. No tak, KTT Toeplitz, zgadza się. Sorki za pomyłkę.

 262. Ten apetyt na wyjście z wieloletniego klinczu PO-PiS jest, ale też nie jest aż taki duży – miliony obywateli będzie walczyć o zwycięstwo nad wieloletnim przeciwnikiem – ten wieloletni cykl zwycięstw i porażek wyborczych dla nich może się zakończyć ale koniecznie koniecznie zwycięstwem ich formacji. A nie porażką ich formacji.

 263. jakub01
  16 lutego o godz. 14:16

  „Ateisci na zaden sad nie trafia”.

  Można być przeciwnikiem kary śmierci i trafić na krzesło elektryczne. 🙂

  „ Powiedz mi Mauro czy ty naprawde wierzysz w to, ze jestes potomkiem faceta ulepionego z gliny a ja i Mag potomkiniami jego …zebra”?

  To jest opis Creatio (Stworzenia świata) zgodny z wiedzą ludzi żyjących 5 tys. lat temu. Pomyśl jak inteligentni byli ówcześni ludzi, że się nad tym zastanawiali. Ty zastanawiasz się? Podchodzę do tego z szacunkiem, wówczas nie znano praw fizyki ani zaawansowanej matematyki, nie było komputerów ani telefonów komórkowych. Dziś jesteśmy znacznie mądrzejsi, również dlatego, że inni byli przed nami, ale problem Creatio pozostał, tyle że prócz teologii zajmuje się nim matematyka (która zna pojęcie nieskończoności), fizyka, filozofia (metafizyka) i nadal nie ma odpowiedzi. Są natomiast pytania, stare i całkiem nowe.

 264. satrustequi
  16 lutego o godz. 14:41

  Postrzeganie polityki i w ogóle świata przez personalia (kto-kogo, „ludzie po”), przy kompletnej nieświadomości i nieumiejętności odniesienia do meritum, to właśnie kulturowo-plemienne podglebie tanich manipulatorów emocjami, a mnniej elegancko: ciemnego luda.
  Oraz ich ofiar, beczących na czteeeerech noooogach…
  Do poczytania o sobie u Orwella, w drodze od poganianej bacikiem wspólnoty plemiennej do świadomości cywilizacyjnej i obywatelskiej.
  Do tego czasu polemika n/t polityczne – bezprzedmiotowa.

 265. Tylko ja używam zwrotu „ludzie PO”. A meritum to akurat moja najmocniejsza strona.

 266. Właściwy człowiek parkuje tylko na właściwej kopercie…
  – – –
  GW odnalazła Padre Sauvage w korpusie urzędniczym Miasta Gdańska w Referacie Analiz Opłat i Rozliczeń Wydział Skarbu.
  – – –
  Jak to jednak w Polsce każdy znajdzie miejsce przeznaczenia zgodne z wolą Pana i merytoryką kompetencji cywilizacyjnych…
  Tylko u nasz – w jednym pakiecie, z wiosną. 😉

 267. PO przegrała i przegrać powinna ponieważ zużywała zbyt dużą cześć swojej energii na propagandę i posiadanie władzy, a za mało na władanie, na pracowanie nad realnymi problemami jak vat, smog i inne. Mieć (władzę) przegrywa tak z być (pracowitym rządzącym).

 268. satrustequi
  16 lutego o godz. 14:55
  Tylko ja używam…meritum to akurat moja najmocniejsza strona.

  🙂 🙂 🙂
  Tak, meritum samochwały „tylko ja”, to najmocniejsza strona odosobienia w kącie.
  Do Orwella dokup sobie Brzechwę-Dzieciom, w wydaniu dla nieczytających, na początek rozwoju merituma…
  🙂

 269. Ludzie PO będą jeszcze długo walczyć w swoim stylu…

 270. @Mauro,
  tak myslalam, ze na proste pytanie nie udzielisz mi rownie prostej odpowiedzi (tak, nie, nie wiem) ale uraczysz kawalkiem teologii. Tak jak wszyscy wierzacy, ktorym wstyd sie przyznac do wiary w bzdury typu wieczne dziewictwo matki Jezusa.
  A tymczasem dogmaty ponoc obowiazuja wiernych i zadne mydlenie oczu tu nie pomoze. Chrystus byl gleboko wierzacym Zydem i z pewnoscia nie podwazal opisu creatio. Jak wiec wspolczesna teologia moze ? Albo sie wierzy we wszystkie te bzdury albo wybiera to, co komu kiedy pasuje, a zatem nie jest sie chrzescijaninem. Na tak proste pytania nigdy zaden wierzacy odpowiedziec nie umie. Nie tylko mnie.
  Richard Dawkins i jemu podobni rowniez je zadawali. Choc podobno ten profesor Oxfordu o swiatowej renomie rozmawial wg. ciebie z niepowanymi ludzmi. Moze i tak. Przy nim rzezywiscie prezentowali sie co najmniej niepowanie. No dobra. A jak tam z twoja wiara w zmartwychwstanie Jezusa, niepokalane poczeie czy wniebowziecie? No, bo jak mi znowu odpowiesz, ze to wiara sprzed tysiecy lat, a teraz to….

 271. satrustequi
  16 lutego o godz. 14:59
  PO przegrała…

  …PO przegrała…PO przegrała…PO przegrała; kupa…kupa…kupa…
  „Trzecia faza okresu melodii pojawiająca się około 10 miesiąca życia to echolalia. W okresie tym dziecko przejawia tendencję do powtarzania własnych i zasłyszanych słów, które doskonali metodą prób i błędów.”
  Infantylne gaworzenie w kółko i nie na temat (nikt tu o PO nie rozmawia, lecz o meritum) ma cechy perswazji tylko w grupie o tym samym etapie rozwoju.
  Można i tu, ale nie ma PO co.
  Chyba, że to objawy wykluczenia od szczepienia na wiosnę… zupełnie dla dorosłych niezaraźliwe. 😉

 272. J’accuse ludzi PO o doprowadzenie do hegemonii PiS i do jedynego parlamentu w Europie bez partii lewicowej. Piekło spadku poparcia do kilkunastu procent już wkrótce stanie się waszym udziałem:)

 273. Nie chciało się myśleć i harować przez te długie 8 lat dane wam przez historię Kraju… Wielki potencjalny potencjał formacji poszedł w gwizdek, poszedł w p…u!

 274. @Mauro,
  krzeslo elektryczne nie egzystuje w jakichs wyimaginowanych zaswiatach i nie skazuje na nie jakis milosierny bog. Tenze milosierny skazuje wiekszosc ukochanego przez siebie ludu jedynie na wieczne palenie sie zywcem. Bez konca. To tak z milosci. Zadne wykrety teologiczne nie ukryja faktu, ze wszystkie te biblijne madrosci to bujda na resorach, mitologia jak kazda inna , a przy tym pozbawiona piekna i wdzieku chocby mitow greckich.

 275. Rossi
  O tym , że prokurator generalna , ba nawet minister, łącznie z premierem zajmują się takimi akcjami wiemy z poprzednich rządów PiSu .
  Czyżby od tego czasu aż tyle się zmieniło ?
  Wypowiedzi polityków PiSu sugerują co innego .
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/kaczynski-o-sprawie-blidy-nie-chcialem-kajdanek/9734swr

 276. @Mauro,
  no i skad to przekonanie, ze dzisiejsi ludzie sa madrzejsi? Ja mysle, ze nie.
  Moze tylko nie glupsi.Pytania egzystencjalne nawet dziecko sobie zadaje. Filozofa do tego nie potrzeba od razu. Nawiasem mowiac istnieje odpowiedz i metoda , dzieki ktorej mozna doswiadczyc (nie poznac intelektulnie, bo intelekt jest ograniczony) istote wlasnego umyslu.( To wlasnie Zen. No i zeby od razu uciac temat – zen to praktyka i NIC innego.)

 277. Gekko
  16 lutego o godz. 15:08
  satrustequi
  16 lutego o godz. 14:59
  PO przegrała…

  Oglądnąłem polecany film Brexit i to jest to to.

  Przekaz dnia, przekaz dnia, przekaz dnia, przekaz dnia.
  Słupki w górę, Słupki w górę, Słupki w górę, Słupki w górę,
  PiS będzie rządził wiecznie, PiS będzie rządził wiecznie,

  🙂 🙂 🙂

  za ruskie dolary.
  Ośmiornica PiS

 278. @

  Taśmy Kaczyńskiego. Mamy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa
  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24461559,tasmy-kaczynskiego-mamy-zawiadomienie-o-podejrzeniu.html

  komentarze:
  corey999 16.02.2019, 08:02
  I pomyśleć żę bez taśm nikt nie ruszyłby kryształa.
  maslana201716.02.2019, 08:54
  Brawo Gazeta! Wydaje mi się, że powoli naród budzi się po zatruciu 500+. Dziękuję WAM!!! Świetna robota!

 279. @Mauro,
  tak oto wyglada rozmowa pomiedzy tym co wie a tym, co sadzi ze wie.
  Ale to tak bez zwiazku z nasza rozmowa.
  https://www.cda.pl/video/115884f6

 280. adam100
  16 lutego o godz. 15:48

  Tak, to jest świat równoległy, którego stare pryki niewielką mają świadomość.
  I to świat, który postanowił sam sobie wypłacać nasze kieszonkowe!
  Zrozumienie upału Wiosny jest trudne jesli nigdy nie byłeś instagramówką-trawką, pożenioną z jutuberem-trendtreserem …i nie skasowałeś korpo na plejsmencie 😉
  Trzymajcie portfele i klucze do mieszkania w skarpecie!
  🙂

 281. @Gekko,
  Cyganka prawde ci powie- daj mi klucze od mieszkania a jutro cie niespodzianka spotka.

 282. Cyganka prawde ci powie, na Wiosnę:

  Reklama: (strona oficjalna)
  D.Standerski… ekonomista(!), prawnik, dyrektor programowy Wiosny. Jako ekspert ds. gospodarczych (sic!) odpowiada za stworzenie całościowego systemu (sic!), który położy kres niesprawiedliwościom (!) w emeryturach, wynagrodzeniach i nieodpłatnej pracy domowej (dżizas!).

  Realia:
  Pracuje zarobkowo od 6 lat na niwie akademickiej kariery tytularnej (obecnie na odcinku: doktorant).
  Ikoniczne publikacje kompetencyjne:
  „””
  Finanse podróżnika. Koszty i kwoty przedstawiane w „Delicjach ziemie włoskiej”
  „””
  Wpływ uwarunkowań polityczno-gospodarczych na prawo budżetowe Federacji Rosyjskiej
  „””
  The Local Communist Party Elites and the Enterprises 1950-1980 (draft… tbc?) 😉
  „”””
  i inne, cenne społecznie odkrycia drukiem.
  – – –
  Portfele i klucze do mieszkania… skarpeta… powtarzać trzy razy przed snem!
  – – –

 283. @

  Taśmy Kaczyńskiego. Znalazł się ksiądz Rafał Sawicz. Jest urzędnikiem w Gdańsku
  http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24463642,tasmy-kaczynskiego-znalazl-sie-ksiadz-rafal-sawicz-jest-urzednikiem.html#s=BoxOpImg3

  komentarze:
  mirenet201216.02.2019, 13:32
  TW KK zainstalowany, tłumacząc na katolicki „zaginiony”.
  JarekSR16.02.2019, 14:02
  Ciekawe jakie papiery posiada pan Sawicz? co wyniósł z gabinetu abp Gocłowskiego?
  Jak „zaginiony” ksiadz moze zasiadac w szanownej fundacji?
  ae2516.02.2019, 14:07
  Ale numer, jeśli cudem odnaleziony (były?) ksiądz Sawicz zaprzeczy temu, ze otrzymał kopertę z kasą, oskarży tym samym krystalicznego prezesa o przywłaszczenie gotówki. Czyli ze krystaliczny okaze się nie tylko krętaczem, ale i zwykłym ordynarnym złodziejaszkiem.

 284. Klękajcie, Narody… idzie Wiosna epoki kamiennej

  Propozycja Biedronia (TT) wizerunku własnego, dołączona do reklamy w/w „eksperta” w ekonomiach elit federacji.
  Nb. ściągnięta z „Polityki” w ucieczce od polityki…
  Biedroń – o sobie na serio

 285. jakub01
  jakubko, nie biorę sobie ani do serca, ani do głowy, co na mój temat ma do powiedzenia @mauro, a tym bardziej nie oczekuję od niego postów do mnie kierowanych. Wręcz sobie nie życzę.
  Biedaczek leci pisowską narracją w każdym temacie, jakby nie miał własnego rozumu. Z tego co pamiętam, to jeszcze niedawno, gdy pan Jan Olszewski był w nienajgorszej formie, bynajmniej nie pochwalał rozwalania sądownictwa przez PIS ani nie błogosławił poczynaniom Prezesa. Dlatego zniesmacza mnie fakt, że jak wyżej wspomniałam, prawica hard położyła na nim łapę, zawłaszczając kolejną legendę i odbierając inaczej ( nie po pisiacku) myślącym prawo do wdzięcznej i dobrej pamięci o wspaniałym człowieku, który odważnie bronił WSZYSTKICH opozycjonistów, nie bacząc czy to lewacy, czy prawacy. Zwłaszcza wtedy, gdy podziały ideologiczne były nieostre, a cel wspólny – obalenie tzw. komuny.

 286. „Kopertówka” od Prezesa, czyli dylemat, w jakiej kopercie zmieści się 50000 PLN.
  https://bi.im-g.pl/im/63/54/17/z24463459V,Andrzej-Rysuje—KOPERTA.jpg

 287. Marcin Anaszewicz – szef sztabu wyborczego Wiosny – rzadko oglądam Kropkę M.Olejnik, tylko jak jest A.Kwasniewski itp. ale tutaj po raz pierwszy inny polityk Wiosny niż R.Biedroń więc byłem ciekaw siły głębi partii – bardzo dobrze sobie poradził w trudnym i znanym od 2005r. układzie: polityk PO protestuje gdy mu się wchodzi w słowo z korektą, wzywając do poszanowania, po czym za chwilę sam przerywa bez krępacji, a redaktor prowadzący…

 288. Wiosna z nikim nie wejdzie w koalicję, nawet z Zandbergiem, nawet z SLD – istotne.

 289. Kiedy zobaczymy pierwszy sondaż w którym Wiosna – kilkanaście procent, PO – kilkanaście procent? Bo zobaczymy na pewno.

 290. Satrustequi,
  a ten sondaż to w którym sklepie ma być kupiony? Na razie „cebosie” PO już ma kilkanaście. „Wiośnie ma wzrosnąć” – a dlaczego niby?

 291. Cyganka prawde ci przyśle pocztą polską, na Wiosnę:

  Jak sobie radzi sobieradzik – Szef sztabu Biedronia, Marcin Anaszewicz, przed nawróceniem na wiosnę, w roli budowniczego progresywnego wizerunku korporacji państwowej, o prekariacie:

  „…Rzecznik Poczty Polskiej Marcin Anaszewicz: Pracownicy nie mają podstaw do protestu (w odpowiedzi na postulaty związkowców pakietu socjalnego dla pracowników i gwarancji zatrudnienia)…’

  „…Z posad w Poczcie Polskiej osoby związane z Sojuszem Lewicy Demokratycznej wyparły kierownictwo z kręgu Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego….
  Państwowe przedsiębiorstwo, mające monopolistyczną pozycję na rynku, jest traktowane jako łup partyjny.
  Marcin Anaszewicz, rzecznik prasowy Poczty Polskiej. – Nie posiadamy żadnych informacji że pracodawcy PP kierują się jakąkolwiek przynależnością do organizacji partyjnych lub społecznych kandydatów do pracy w PP….’

  „…Prezesi i dyrektorzy PP przyznali sobie dziewięciomiesięczne okresy wypowiedzenia oraz dodatkowo odprawę też w wysokości dziewięciu wynagrodzeń. Dyrektor w centrali średnio zarabia ok. 10 tys. zł, a więc w momencie zwolnienia przysługiwać mu będzie ok. 180 tys. zł – mówi szef związkowców PP.
  Na pytanie GW o komentarz Marcin Anaszewicz, rzecznik prasowy Poczty Polskiej: – Nic nie powiem….’


  I ten ostatni krzyk wizerunku korpoAnaszewicza w PAŃSTWOWO-KORPO-SZTABOWYCH sprawach pracowniczych, to jego największe osiągnięcie.
  Pikantne cytaty można mnożyć, do kupienia z przeceny na wiosnę w nowym opakowaniu.

  Klucze do mieszkania i portfele – do skarpety, idzie wiosna szerokim sztabem… 😉

 292. Legat,

  CBOS się nie liczy, chyba że potwierdzony drugim sondażem kilkanaście-kilkanaście

 293. Zasadniczo jest tak, że każdy sondaż prawie jest robiony z uwzględnieniem gustu zamawiającego, w tym sensie że jeśli przyniesie niemiłe wyniki odbiegające od rynku to reakcją zamawiającego będzie zakwestionowanie profesjonalizmu sondażowni. CBOŚ jest kontrolowany przez państwo i dobrze pamiętam jak całą dekadę… Hint: Cialdini. Rozumiecie?

 294. Cyganka prawde strategiczne ci przyniesie ze słupska, we Wiosne…

  Marcin Anaszewicz, dyrektor strategiczny Słupska, przeniósł doświadczenia pijarowe do Wiosny.

  A oto co po tym pijarze mają do wypicia w Śłupsku, anno 2019
  „…To będzie kolejny rok życia Słupska na kredyt. Na koniec roku na każdego słupszczanina w przeliczeniu będzie przypadać – 2 986 zł miejskiego długu. Ale nie to jest ważne, a to, że władza planuje wziąć nowe kredyty, by w części spłacać stare. To skąd ten planowany deficyt? A no z rozdmuchanych wydatków…” [Głos Pomorza]

  Przyjdzie Wiosna i wyrówna… na Wasze konto dłużne.

  Klucze do mieszkania i portfele – do skarpety, idzie wiosna szerokim sztabem 😉

 295. Pan Kalukin tutaj w Polityce w artykule o Koalicji Europejskiej zwraca uwagę na to jak bardzo Wiosna pomogła Platformie w nakłonieniu wszelkich pomniejszych partii jak PSL do przyłączania się, ponieważ pojawienie się Wiosny osłabiło szanse maluchów na samodzielne dostanie się ponad progiem w związku z utratą punkcika, dwóch do Wiosny…

 296. @Mag,
  troche smetnie mi sie robi jak na to wszystko pacze. Biedron jest jak na moj gust troche taki..jakby tu rzec-infantylny. A tu trza mlota pneumatycznego, kopary i wywrotki, zeby posprzatac i wywiezc na smietnik cale to lajno, a nie wiosennego motylka.Odnosze wrazenie, ze jesli ktos na niego zaglosuje to raczej z desperacji albo na zlosc PO-PiS. Niby do jesieni jest czasu jeszcze troche, ale nie bardzo wierze, ze nastapi jakis kataklizm, ktory ruszy z posad i posadek bryle g…a, ktore „rzadzi” krajem.To co pokazala konferencja warszawska przeszlo nawet moje najsmielsze oczekiwania. A bylam nastawiona mocno sceptycznie.
  Posylam 1-minutowy przerywnik.Moze juz raz poslalam ci ten filmik ale nie pamietam. A wart obejrzenia. To nasze blogowe spory.
  https://www.cda.pl/video/115884f6

 297. @Gekko
  Z Cygankiem, z Cygankiem
  Panowie wy slubu nie bierzcie….
  https://www.youtube.com/watch?v=o5TX0PRv34A

 298. jakub01
  16 lutego o godz. 15:23

  „ ….wszystkie te biblijne mądrości to bujda na resorach, mitologia jak każda inna …”.

  Mitologia spełniała kiedyś taką funkcję jak dziś obieg informacji, bez mitów nie było by ludzi. Zastanów się czasem jak nasze współczesne poglądy oceniane będą za 500 czy 1000 lat ― więcej pokory życzę. Nieco żenujące jest w miejsce zrozumienia wymądrzanie się nad wiekami minionymi, zwłaszcza że nie ponosiliśmy kosztów wiedzy jak została nam przekazana. Żadna nauka nie powstała od razu, tylko rozwijała się na błędach i próbach ich eliminacji. Zauważ, że gdyby Babilończycy lub Egipcjanie nie obserwowali nieba, to poza praktycznymi kłopotami z nawadnianiem pól, nie dokonywaliby obserwacji astronomicznych. Trudno te obserwacje nazwać nauką, ale bez tego późniejszej astronomii by nie było.

  „a przy tym pozbawiona piękna i wdzięku choćby mitów greckich”.

  Mitologię grecką znasz z lektury Parandowskiego, ale to tylko ugrzeczniona bajka według teoginii Homera. Dużo więcej jest w „Teogonii” Hezjoda. Polecam też znakomity film Pasoliniego „Medea”, do znalezienia np. na YouTube.

  Zeus to trzecie pokolenie bogów. Drugie to Kronos, a pierwsze Uranos. Wczesna mitologia grecka (achajska) jest bardzo brutalna. Kronos wykastrował Uranosa i objął po nim władzę. Misteria w Eleusis ku czci Demeter, Dionizosa i Persefony wiązały się tylko z emocjami (religijnym szałem), ale już kapłani frygijskiej bogini płodności Kybele dokonywali samokastracji. Ostrożnei więc z tym „wdziękami mitologii greckiej”.

  Odrzucenie politeizmu (religia grecka było typowo politeistyczna), gdzie pojęcie czasu było koliste i wszystko wracało do punktu wyjścia nie dawało szans na rozwój zaawansowanej cywilizacji, dlatego że ludzki świat był zdeterminowany, należało tylko odczytać wolę bogów, do czego służyły wróżby i znaki. Niewiele zależało do ludzi, w starożytności ludzie nie podejmowali żadnych działań zanim nie zasięgnęli wróżb. Pewnie też czasem przeglądasz horoskop. 🙂

  W świecie judeo-chrześcijańskim pojęcie czasu nie jest ― jak poprzednio ― koliste (czego reliktem do dziś bywa okrągła tarcza zegarka) tylko linearne (→ zegar cyfrowy) ― czyli od Stworzenia świata do jego końca. Ludzie mają wolną wolę i mogą w czasie sobie przeznaczonym dowolnie kształtować swój los. Po kilku tysiącach lat nauka potwierdziła tę intuicję, czas powstał wraz z materią ok. 13,4 mld lat temu.

 299. @Mauro ,
  Jeżeli patrzysz na śmierć z pragnieniem kontynuacji jednostki, separacji, świadomości-ja, jest w tym cierpienie. Stale pytasz:
  „Czy będę istniał na innym planie gdy umrę? Czy wrócę?”
  Te pytania są prowokowane przez chęć prolongacji i identyfikacji ”mojego ja” w czasie. Ale dla mnie, ta separacja, ta świadomość-ja jest iluzją; l kiedy ta iluzja jest zniszczona, wtedy wieczność, pełnia Życia jest odsłonięta.
  Nie ma wtedy pytania o narodziny i śmierć. Jeżeli ktoś powie ci o twym życiu po śmierci, da ci to tylko chwilową satysfakcję, nadzieję, wrażenie.
  Nie da ci to zrozumienia. Nie odsłoni ci nieskończoności.
  Dla mnie realizacja wiecznego, uwolnionego od ciągłości czasu, ego, ja, jest nieśmiertelnością – nie iluzoryczną trwałością świadomości-ja, indywidualności, ale nieśmiertelnością Życia, które jest poza wszelką indywidualnością.

 300. jakub01
  16 lutego o godz. 15:04

  „Tak jak wszyscy wierzący, którym wstyd się przyznać do wiary w bzdury typu wieczne dziewictwo matki Jezusa”.

  Czy w świetle współczesnych możliwości in vitro nie będzie to za chwilę możliwe? Będzie ci wstyd z tego powodu? 🙂 Ideę partenogenezy daje się uzasadnić praktycznie. Ojciec często jest niepewny, a bóstwo czy heros powinien mieć jednoznaczne pochodzenie, czasem to bardzo istotne. Partenogeneza występuje w wielu religiach, np. egipskiego Horusa też urodziła dziewica. O rekinach to pewnie słyszałaś. Zanadto przywiązujesz uwagę do mitologicznych artefaktów (mitemów), pomijając istotę rzeczy.

  jakub01
  16 lutego o godz. 15:04
  .
  „Richard Dawkins i jemu podobni również je zadawali”.

  Richard Dawkins, z zawodu zoolog, nie jest poważny.

 301. @Mauro,
  napisalam odpowiedz zanim ukaal sie twoj powyzszy wpis. My zdaje sie mowimy o zupelnie innych rzeczach. Mamy kompletnie inne podejscie do rzezywistosci, ktora dla mnie jest uluda, snem. Bardem zycia jak mowia tybetanskie ksiegi (nie tylko ta umarlych). Troche przeczysz sam sobie.
  Mity znam z opracowania p. Markiewicz bo opracowaniem imc pana Parandowskiego rzucilam kiedys o sciane. Niekt tak pieknie nie odarl mitologi z wszelkiego sensu, piekna i madrosci jak ta zalosna lekturka, gdzie poszeregowano bogow wg. wlasciwosci”. Ten od tego, tamten od tamtego. Nawiasem mowiac pierwsza ksiazka, ktora w zyciu przeczytalam bylo „W pustyni i w puszczy”, a druga „Mity Greckie” w cudownym, bajkowym opracowaniu. W dziecinstwie znalam je na pamiec i co wiecej byly dla mnie rownoprawna religia, a nawet wazniejsza niz wmuszany katolicyzm. Ale, to tak na marginesie pisze, bo akurat mam do „M.G.” wielki sentyment.
  „. Nieco żenujące jest w miejsce zrozumienia wymądrzanie się nad wiekami ”
  A ktoz to sie tak wymadrza jak nie ty sam? To nie ja twierdze, ze
  ” wówczas nie znano praw fizyki ani zaawansowanej matematyki, nie było komputerów ani telefonów komórkowych. Dziś jesteśmy znacznie mądrzejsi,”. Skad niby wiesz, ze nieznano? Jak zatem opracowano kalendarz rownie dokladny co wspolczesny (Majowie) czy zbudowano piramidy, nie mowiac o budowlach, ktorych dzis przy calej naszej wiedzy i srodkach nie umielibysmy stworzyc?
  Wdziek mitologii greckiej polega na tym wlasnie, ze bogowie bywali ludzcy, a wiec i brutalni a nawet okrutni a nie wyidealizowani. Do tego
  twierdzenie, ze wspolczesne im spoleczenstwa traktowaly swoich bogow osobowo jest sporym naduzyciem. Dzie juz wiadomo, ze byly to personifikacje sil natury i ludzie doskonale zdawali sobie z tego sprawe, co rzecz jasna nie wadzilo im stwarzac ich obrazy . Bo i jak tu blagac o pomoc ..pustke? Boga,ktorego wizerunku nie wolno stwarzac nawet w umysle! (Chrzescijanie stwarzaja wbrew temu co jest przykazane w biblii). Eleusynia nie polegaly na „szale religijnym”, ich psycho-duchowa
  wartosc byla olbrzymia. Prawdopodobnie byla to forma zbiorowego wgladu w nature wlasnego umyslu (czyli umyslu wszechrzeczy). Nie ma tu miejsca na wyjasnienie, ale to bardzo bliskie buddyzmowi zen.
  Mit Uranosa i Kronosa, czyli mit kastracji swietnie wyjasnil swego czasu G.Jung. I nie nalezy tego mitu (jak i pozostalych) odczytywac doslownie.
  Trzeba rozumiec jakie zawilosci psychologiczne u czlowieka symbolizuje.
  Tylko, nie gadaj mi o Freudzie, bo z Freudem psychologia rozprawila sie dosc dawno. Z tym jego mitem Edypa i Jokasty.
  Rozgadalam sie Mauro, ale akurat nie lubie, kiedy w kwestii MG traktuje sie mnie jak idiote i kompletnego ignoranta.

 302. jakub01
  16 lutego o godz. 19:14

  W punkt! (o Cyganku, czyli bez Cyganka…)
  Kobuszewski wymiata. 😉

 303. Gorbaczow bez kanarka… czyli Koalicja Europejska.

  Pan Czarzasty, odarty powagą chwili z kanarkowego sweterka, coraz bardziej z fizysu przypominający Gorbaczowa, a w nowej roli męża stanu o frazeologii i zachowaniu bonifratra po ekskomunice…
  ….przystąpił na falach eteru tv24 do Koalicji Europejskiej.

  Wiadomość o koalicji – dobra, pożądana.

  Wizerunek Czarzastego jako męża, w kontraście do Cyganka – już nie opacznościowy, a jeszcze nie zwiasujący opatrzności (bo już nieco opatrzony…)

  Oby reszta Koalicji się stykła z kanarkiem bez upierzenia 😉
  Trzymam kciuki.

 304. @Mauro,
  http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id=190
  Istnienie -czas Dogena jest jednym z najtrudniejszych pojec w filozofii
  buddyjskiej jednak warto sie z nim zapoznac. Potwierdza to wspolczesna fizyka teoretyczna.
  Poleam wstep do „Trzech filarow zen” fizyka teoretycznego Hustona Smitha.
  „Trzy filary zen” tez goraco polecam choc to przede wszystkim podrecznik do samodzielnej praktyki.

 305. @Mauro,
  Hesus,
  o partenogenezie to ja sie uczylam w wieku 12 lat. Nie serwuj mi prosze takich rewelacji. Aniol dokonal na Marii zaplodnienbia in vitro, czy sam bog? A jesli to partenogeneza to jak dotychczas u jednej jedynej kobiety czyli Marii, bo jakos zadnej innej sie to nie trafilo.
  Caly mit o Chrystusie jest zerzniety toczka w toczke z mitologii egipskiej, nie tylko dziewictwo Marii -Izydy. Zreszta nie ma takiej wschodniej religii, ktora nie zawieralaby tych samych elementow, w tym dziewictwa
  matki boga. Chrzescijanie niczego nowego nie wymyslili.
  A co do Dawkinsa, ktorego pogardliwie nieco nazywasz „zoologiem”, to poleam
  https://www.youtube.com/watch?v=Fbx_e_eHbig

 306. @Mauro, moze skonczymy na tym.
  Horoskopow nie czytuje za to wiem jak je stawiano w starozytnosci. Na ogol zabieralo to kilka dni.
  Ja jestem waga, a moj kamien szlachetny to odwaznik. Bo jak sadze takie horoskopy znasz.

 307. Masa krytyczna
  Tytułową masę krytyczną osiągnęła wg mnie dzisiaj Koalicja Europejska.
  Włodzimierz Czarzasty, choć podziębiony, wypadł w FpF znakomicie.
  Wypełnienie „jedynek” rozpoznawalnymi, kiedyś czołowymi politykami, rokuje dobrze.
  Domyślam się, że Donald Tusk do kampanii się włączy w jakiś „wyszukany sposób”.
  Wyszukany, bo nie wypada mu na posadzie w UE działanie niewyszukane.

  Biedroń ze swoimi kpinami, takim niby radosnym dzieciątkiem polityki, obietnicami czegoś na wierzbie, straci swoją wagę w konfrontacji z dużą, wielogłosową, Koalicją, której slogan EUROPA jest nie do przykrycia dla tubylców.

  A teraz Piątek i Milan. (no i kieliszek czerwonego 2015)
  Nara

 308. @Mauro,
  Ten „niepowazny” Dawkins kazdego „powaznego” wierzacego rozgniata na placek i robi to z wielka kultura, ktorej jego rozmowcom czesto brak.
  A co z Harrisem,Denettem, Krausem, Hithensem? To tez niepowazni ludzie? Mauro badz powazny.

 309. Kto z umarlymi mak
  spozyl, z ich plonu,
  zachowa najlzejszy takt
  i tchnienie tonu.
  (Rainer Maria Rilke, Sonety do Orfeusza, Ksiaga 1.9, przeklad Mieczyslawa Jastruna )

  „Pieklo przenioslo sie na ziemie i roi sie od zywych ludzi” jak pisal Jozef Wittlin, to jego przeklad zaprowadzil mnie do „Odysei” a jego „Orfeusz w piekle XX wieku” to klasyka eseju. Nikt chyba tak nie pisal z polskich prozaikow o Gombrowiczu, Rilkem, o wojnie i duszy poety – sam przeciez Wittlin byl poeta

 310. stasieku 16 lutego o godz. 20:32 Zróbmy zakład o to, że WIOSNA wypadnie nie gorzej od tej całej Koalicji, której nie życzę oczywiście źle. Koalicja powinna się nazywać Jesień, a to ze względu właśnie na zalety, które wymieniłeś. Ale wróćmy do zakładu. Proponuję, żeby przegrany napisał 50 komentarzy pod powyborczym felietonem blogowym Passenta. Treść obojętna, nie będziemy się nad sobą znęcać. Wiem, dla niektórych kolegów, nie byłoby to zbyt trudne. Ba, mogliby nawet wyciągnąć więcej niż 50, ale dla nas to będzie kara za denerwującą nas wzajemnie pewność wygranej. Jak będzie, zakładasz się?

 311. @ Powazni ludzie nauki bywaja czesto malo powazni. Sa na tyle inteligentni i pewni wartosci swojej wiedzy,ze stac ich na to aby nie dodawac sobie powagi nadeciem.

 312. Kończy się zlot w Monachium.
  Zero komentarzy, choć teoretycznie to dość istotna impreza.
  Panowie zjedli, wypili, skonsumowali, jak
  zwykle bez konkluzji.

  Utwierdzam się w przekonaniu, że dominuje przerost formy nad treścią- zerową dla świata.
  Pustosłowie zdaje się . zaczyna dominować.

 313. @Wiesku,
  strategia dla swiata jest juz opracowana i wdrozona. Nie ma nic do uzgadniania poza kosmetyka, wiec czas na szwedzki bufet i drinka.

 314. BWTB,
  to niemożliwe, żeby „Wiosna” zdobyła więcej niż ta koalicja. Nie ma poza Robertem żadnych nośnych postaci. Sam z polityka przeszedł na pozycję celebryty. Sprawia wrażenie mało poważnego, niestety. „Wiosna” jednocześnie zaczyna robić za pisowskiego sprzymierzeńca, co może się nie podobać.

 315. wiesiek59
  16 lutego o godz. 14:05
  ,, Ręczne wyrzutnie 4-centymetrowych, kauczukowych pocisków LBD-40 są wyposażone w optyczne celowniki, dzięki którym policjanci strzelają prosto w głowy, zamiast w nogi, jak powinni. Są już dziesiątki osób pozbawionych oka, z roztrzaskanymi szczękami. Niektóre typy granatów używanych przez policję urywają kończyny. Policjanci nie przepadają za „medicami”, zatrzymują ich czasem za posiadanie masek przeciwgazowych.”
  Kasjer magnata R. pokazuje, jak naprawde ma wygladac ,, demokracja” propagowana przez miedzynarodowke lichwiarska.

 316. stasieku
  16 lutego o godz. 20:32
  U mnie co jakos mnie nie dziwi , juz sobota i .. Amicone , Cantine di Ora , Veneto region.Godne polecenia , latwe bo slodkawe ale jeszcze D. Pozdr.

 317. W czwartek Castaner poinformował, że przez trzy miesiące protestów przesłuchano 8,4 tys. „żółtych kamizelek”, a 7,5 tys. aresztowano. Od początku działalności „żółtych kamizelek” zapadło prawie 1 800 wyroków skazujących, a blisko 1,5 tys. spraw wciąż oczekuje na rozprawę.

  AFP przypomina, że od rozpoczęcia 17 listopada akcji przez „żółte kamizelki” zginęło 11 osób, co najmniej 1,7 tys. demonstrantów zostało rannych, a prawie 1,3 tys. policjantów, żandarmów i strażaków doznało obrażeń.
  https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/1398234,kolejne-marsze-zoltych-kamizelek-we-francji-ruch-traci-poparcie-spoleczne.html
  =========

  Niezła statystyka.
  Jaruzelski mógłby się schować z wynikami.
  Tyele że on to był zbrodniarz, Macron to demokrata…..

 318. szefie 13:10 i w wcześniej, takie komentarze jeszcze zatrzymują na blogu.

 319. Po zapowiadanym od tygodnia przystąpieniu SLD do Koalicji Obywatelskiej rysuje się już bardzo wstępny obraz na które europejskie partie polityczne mogą głosować krajanie.

  Niewątpliwie w najlepszej sytuacji są wyborcy lewicy czyli Partii Europejskich Socjalistów, którzy będą mieć do wyboru dwie listy – „Wiosny Biedronia”* i Koalicji Obywatelskiej w okręgach w których tzw „miejsca biorace” wynegocjuje sobie SLD. Ile tych miejsc będzie jeszcze nie wiadomo ale Czarzasty wspomina o szesciu. Oczywiście w przypadku mobilizacji lewicy w grę wchodzą również miejsca „niebiorące” na listach KO co będzie oczywiście stratą pozostałych koalicjantów.

  Krajowi wyborcy europejskiej chadecji (PO i PSL) czyli Europejskiej Partii Ludowej głosują na listę KO z wyłączeniem miejsc „biorących” przydzielonych SLD i Nowoczesnej czyli europejskim socjalistom i liberałom. No chyba, że się zmobilizują i podbiorą tym partiom mandaty.

  Wyborcy europejskich liberałów z ALDE powinni głosować na listy KO, na miejsca „biorące”, które wynegocjowała Nowoczesna. I znów, jeśli się zmobilizują to mogą w innych okręgach podebrać mandaty przydzielone SLD, PO i PSL.
  W tym przypadku jest to o tyle istotne, że ALDE stoi w PE w opozycji do sojuszu socjalistów i chadeków, który rządzi w Brukseli.

  Nie jest jasne na jaką partię europejską zagłosują wyborcy PiS. Może to być dotychczasowy Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Może też być Europa Narodów i Wolności z Marine Le Pen na na czele na co wskazują uzgodnienia zawarte między Salvinim, przewodniczącycm włoskiej Ligii Północnej i prezesem PiS Kaczyńskim. Ale może to też być Europejska Partia Ludowa jesli PO słabo wyjdzie na Koalicji Obywatelskiej i zdobędzie mało mandatów. Kilka miesięcy temu bowiem prezes Kaczyński sondował możliwości przystapienia do tej partii. Nie sądzę by europejska chadecja w tym przypadku grymasiła i odmawiała PiS wstępu w swe szeregi.

  Natomiast głosy oddane na Kukiz15 wspierać beda na mocy porozumienia, które zawarł z włoskim Ruchem Pieciu Gwiazd ugrupowanie pod nazwą Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej.

  * W przypadku „Wiosny Biedronia” w dalszym ciągu brak jest jasnej deklaracji, do której z europejskich partii chce dołączyć. Wiążę go z socjalistami tylko na podstawie notek identyfikacyjnych z unijnego portalu europe elects.

 320. @Wiesiek59, niby moje pokolenie a temacie murów myślisz jak prawie tak: „pierwszy „Wielki mur” miał wznieść pierwszy cesarz Chin w III wieku p.n.e.; miała to być zarówno zapora przed najazdem, jak i symbol potęgi władcy. Przy budowie miało zginąć z wycieńczenia ok. miliona robotników, a zmarłych miano zamurowywać w ścianach konstrukcji. Opowieści te były elementami legendy tyranii Qin Shi Huanga; rzeczywiste dowody na budowę przez niego „Wielkiego Muru” są bardzo skąpe…”

  Planeta Ziemia należy do wszystkich żywych stworzeń w tym ludzi, odcinanie się od innych jest nazwijmy to prosto – niehumanitarne, tym bardziej że wiesz jakie źródło ma bogactwo tak bardzo warte chronienia.
  a tu już melodyjnie, wszystkie trzy utwory:
  https://www.youtube.com/watch?v=Zjh80iwj8rg

 321. @BWTB, 21:17
  Zawsze istnieje niewielkie ryzyko przegranej, więc groźba 50 postów mnie wyklucza z zakładu.
  Pozdrowienia
  PS
  Krzyś Piątek znowu „wygrał” mecz Milanowi.
  Obie bramki niesamowite. To nie dobitki Lewego.
  Sprawozdawcy nie wierzą własnym oczom.

 322. @olborski, 22:02
  Lokujesz produkt, ‘olborski’, ale wracając do remu, pamiętam, że alkoholowe, coś ca 70zł i nie pamiętam słodkości.
  Łagodność, broń Boże słodkość, lubimy małżeńsko. A więc Merlot, Carmenere Res, itp.
  Po kawalersku, solo do ekranu, wolę silną wytrawność.
  Na zdrowie!

 323. będąc na youtube
  @Stasieku, poglądy mamy różne tu myślę o polityce ale skoro podoba ci się Jasmin Levy, posłuchaj tego; tu akurat urywek z filmu, ale taki znalazłam nie mając zbyt wiele czasu:
  https://www.youtube.com/watch?v=VfodRPeOiWU

  Ps. nie musi się podobać, ale takie własnie są między nami różnice

 324. stasieku
  16 lutego o godz. 22:56
  Bezdomna kotka Frida przewieziona z Sardynii do Amsterdamu ma sie tam jak u siebie w domu , nie musi … ale sie podoba .( Krzaczasta grzywa)
  Lokuje ? Łagodność to nie to samo co latwosc bo inny moze byc powód .Oby nam sie .. ( nie pamietam jak bylo dalej )

 325. Bylbym..
  Silna wytrawność… ? Nalezaloby sie wziac za argentynskie malbec-ki .

 326. @żabka, 22:57
  Co, u diabła, mają poglądy polityczne, kiedy opowiadamy sobie, co lubimy w muzyce?

  Pracowałem, ‘żabko’, ponad 500 dni, przez kilka lat w Hiszpanii.
  Mam w aucie 2 utwory Chaveli, „Los Ejes De Mi Carreta”, „Piensa en mi”.
  Jej ochrypły głos ciągle wywołuje miłe dreszcze, a do tego „się kojarzy”.
  Dobranoc

 327. https://www.facebook.com/watch/?v=249489695973434

  Mój ulubiony sport który uprawiam od dzieciństwa.

 328. blackley
  17 lutego o godz. 0:55
  Jak sie domysliwam, to jakis dowcipas dla milosnikow disco-polo na przyjeciu weselnym. Ksiadz, to pewno jakis domorosly aktor ale rownie dobrze moze sie wydurnia prawdziwy.Niektorzy uwazaja, ze tego rodzaju
  „funfelstwo”przysporzy im sympatii parafian. I pewno nawet przysparza.

 329. @black,
  a jakbys tak wyzwal na pojedynek tego pozal sie boze judoke? I na ten przyklad ukrecil mu leb przy samej d..e? Historia o Tobie nie zapomni. He, he. Ide do swojej krypty choc jeszcze wczesna godzina ale musze sie drzemnac.Nara.

 330. @Black
  17 lutego o godz. 0:53
  ” Weszliśmy do pierwszej ligi światowej polityki. Polska jest tym krajem, który jest „…swiatowym toj tojem.Kazdy lazega moze wejsc i n….c.

 331. Sprawa jest naprawdę poważna i ważą się w tej chwili losy setek tysięcy polskich mężczyzn. Już teraz polscy mężczyźni odbierają sobie życie 8 razy częściej niż kobiety. Polscy mężczyźni mają ograniczone zasoby kobiet w kraju i nie mogą pozwolić żeby w przypadku wzrostu imigracji nie mieli takiej samej alternatywy jak Polki wiążące się coraz częściej z cudzoziemcami. Logicznym jest, że przy napływie setek tysięcy migrantów każdego roku do Polski zdominowanych przez męską część tej grupy, proporcjonalnie rosnąć będzie prawdopodobieństwo i liczba związków z miejscowymi kobietami. Polscy mężczyźni zostaną wypchani do roli bezdzietnych kawalerów.
  https://nczas.com/2019/01/10/juz-niedlugo-dla-polskich-mezczyzn-zabraknie-polskich-zon-latwo-znajdziecie-sobie-polskie-kobiety-obiecuja-hinduskie-agencje-sprowadzajace-imigrantow-do-polski-list/
  ===========

  Pewne problemy na szczęście juz za nami…..

 332. Kiedyś mafie były na gębę np.Ojciec Chrzestny czy Komintern. Teraz zakładają fundacje. Tak sobie myślę ,że to skutek wyzwolenia przez Armię Czerwoną z łap katolickiego wehrmachtu i likwidacji analfabetyzmu. O 500 + nie wspomnę. Jak totalna prawica.

 333. Autor:
  Nie wiem w gruncie rzeczy co naprawde sie stalo.
  Jakie byly cele szczytu i czy je osiagnieto.
  Wiemy bez watpliwosci ze szczyt organizowala Polska.
  Co zan uzyskala? Tez nie wiemy: fort Trump, poparcie w America Cup, miejsce biorace na Flushing Meadows? Licencje na Tesle?

  Nie wiemy. Wiemy natomiast ze Polska ma niewielkie interesy na Bliskim Wschodzie stad konferencji za friko nie organizowala.

  I tu schody: media majace za zadanie informowac nie robia tego. Boo same nie wiedza co i czemu sie zdarzylo.
  A nie wiedza boo, zajmujac sie obsikiwaniem nogawek waaadzy, stracily u tej ostatniej resztki powazania.
  Stad media nie sa informowane.
  Nie maja tez te media znajomych, przyjaciol w obozie wladzy. Boo nie da sie posiadac przyjaciol ( a z tego informacji off the records) gdy dzien w dzien sie takich potencjalnych przyjaciol o wszystko co nsjgorsze oskarza.

  I tak to, w trzy lata, zniknely w Polsce media. Z Polityka wlacznie.
  Czym Polsce zaplacono i za co nie dowiemy sie z polskiego MSZ. To ostatnie, po czystkach p. Waszczykowskiego, stalo sie w pelni profesjonalnym organem panstwowym- bez przeciekow.
  Jesli juz sie dowiemy to ze zrodel waszyngtonskich.
  Polityka bedzie pierwsza ktora o tym doniesie? 🙂

  ml

 334. Hipokryzja Unii jest porażająca. Dyrektywa unijna zaleca powszechną dostępność energetyczną i swobodny przepływ osób. Co widać w stosunku do Nord 2. Dlaczego wskazany od jankesów gaz ma mieć pierwszeństwo od rosyjskiego. Niech rozstrzyga rynek co lubią liberałowie Kiedy jankesi budują mur z Meksykiem aby ograniczyć swobodę przemieszczania się osób brak reakcji. Na ogrodzenie Węgier był raban. Tak sobie myślę,że dulszczyzna wraca na tzw.salony. A to zwykłe polityczne szambo. Co zauważył Rydzyk. O czarownicy nie wspomnę. Czy to nie było „rydzykowe” szczucie.

 335. Od kiedy zrodziła się szczujnia Macierewicz i inni nie dostają przecieków pod wycieraczkę. Szczujnia stała się wycieraczką co przetwarza na pasku. I jest żródłem przecieków propagandowych. Podobnie jak tzw.buc na blogu. Żeby był przeciek musi być woda. Polityczne wodolejstwo nie zastąpi cieczy. Tak sobie myślę,że był szczyt na sucho nawet bez orgazmu politycznego. Może masochistyczny ale nagadałem Iranowi.

 336. Pan
  BWTB
  15 lutego o godz. 18:34:

  “Podaję listę osób, które w sposób jawny, w książce napisały, że Polacy pomagali Niemcom w holokauście, a całkiem liczna grupa mordowała Żydów z własnej inicjatywy: Barbara Engelking, Dariusz Libionka, Jan Grabowski, Dagmara Swałtek-Niewińska, Tomasz Frydel.
  Oto próbka zniesławiania NARODU POLSKIEGO: ” Młoda Żydówka, uciekając przed Polakami, dotarła aż do tartaku pod Sadownem. Tam padła, nieprzytomna. Rano wokół niej zgromadził się tłum. Młody Polak, robotnik, usiłował ściągnąć z niej skórzane buty. Przemoczone przywarły do skóry. Poleciał po siekierę, by odrąbać jej nogi z butami poniżej kolan.”
  Jak myślicie moi mili, odrąbał, czy poniechał takiej makabry?
  Praca zbiorowa „Dalej jest noc” nie dotrze pod strzechy tak jak książki Grossa. Nie czytają ich nawet oficerowie narodowokatolickiej propagandy, bo musieliby zaprzeczyć przedstawionym tam faktom. Lepiej udawać, że takich opracowań nie ma i czepiać się jakiegoś niedouczonego i leniwego dziennikarza.”

  Szanowny panie, tak na zdrowy rozum: czy odrabanie komus nogi ulatwi zdobycie obuwia w jaki ta noga obuta?
  Wyscig o epatowanie publicznosci coraz to wiekszymi okrucienstwami jakie Polscy popelnili na Zydach nie ustaje a ilosc doniesien zniosla jakakolwiek krytyczna ocene tego co jest wypisywane.

  Moim zdaniem pisanie w taki sposob ma jeden powod: zatracenie perspektywy. Donoszacy o zbrodniach na Zydach zapomnieli ze Polacy i Zydzi byli sobie podczas wojny wrogami. Zaczelo sie to jeszcze wczesniej nizli 17.09.39. Od uroczystych powitan jednostek niemieckich przez starszyzne zydowska podbijanych miasteczek. Uczestnictwo Zydow w eksterminacji Polakow na ziemiach zajetych przez Stalina bylo kolejnym etapem tejze wojny polsko/ zydowskiej.

  Poniewaz byla to wojna nie armii, ale narodow stad jej okrucienstwo.
  Jesli akceptuje pan niepisany zwyczaj Armii Czerwonej ze ss mannow do niewoli sie nie bierze, to polskie,litewskie, ukrainskie, bialoruskie traktowanie Zydow stanie sie i dla pana zrozumiale. Sa granice okrucienstwa za ktorymi nie ma zlituj.
  Jesli w ten sposob popatrzy pan na historie to z wieksza uwaga bedzie pan oceniac sensownosc pozyskiwania mokrych butow poprzez odrabywanie nog.

  ml

 337. Pytanie zasadnicze w jakim momencie mordują narody. Na naród składają się jednostki. Czy mordowanie wynika z narodowości czy religii. Tak sobie myślę,że określenie np.mordowali katolicy przybliża do kręgu sprawców. A to już jest problem Watykanu a nie IV RP. Podobnie kto morduje Palestyńczyków Żydzi czy Izraelczycy.

 338. neospazmin
  Myśle , ze najbardziej widoczna nagroda PiSu za zorganizowanie konferencji bliskowschodniej było postawienie przez Netanjahu Narodu polskiego na równi z Niemcami w mordowaniu Żydów.
  Co do prasy ,to PiS dysponuje dostateczną ilością własnych mediów , aby przedstawić inne korzyści Polski z konferencji .

 339. PiS na gwałt stara teraz się stworzyć afere paliwowa , jako przeciwwagę do łapówkarskiej i „biznesowej” działalności „kaczora” .

 340. Pan z dystansu

  Nie sadze by p. Netaniahu byl tej skali politykiem by byl w stanie zorganizowac takiej skali konferencje. W szczegolnosci zaprosic nan tsk liczne delegacje krajow arabskich. Nie sadze tez by rzeczony premier Izraela mial do zaoferowania Polsce cos takiego, co zrownowazyloby niesmak po konferencji.Nie sadze stad musial byc to ktos inny.
  Jak pan sadzi kto?

  ml

 341. Pan z dystansu

  “Co do prasy ,to PiS dysponuje dostateczną ilością własnych mediów , aby przedstawić inne korzyści Polski z konferencji .”

  Po co media niezalezne od rzadu skoro te rzadowe daja rade?
  Czyz nie to pan napisal? 🙂

  ml

 342. @

  Jarosław Kurski: „Powtarzacie, że nie ma pojednania bez prawdy. Oto więc prawda.”
  – Latami z wypadku lotniczego robiliście zamach, by władzę zdobyć. Teraz z zamachu robicie wypadek, by tę władzę utrzymać – mówi Jarosław Kurski.
  http://wyborcza.pl/10,155166,24400026,jaroslaw-kurski-powtarzacie-ze-nie-ma-pojednania-bez-prawdy.html?fbclid=IwAR3awYP_Cr-SYEySDhkgzhmpArdeJX_zlz2nhyHzTHmCm_Aq-ivqyNNlqao&disableRedirects=true
  komentarze:
  andho 25.01.2019, 16:01
  Logika PiS: z katastrofy – wypadku lotniczego zrobić zamach, a z zamachu na prezydenta Adamowicza zrobić wypadek. To taka logika inaczej, dosyć podła logika.

  Ośmiornica PiS

 343. Pan z dystansu

  “PiS na gwałt stara teraz się stworzyć afere paliwowa , jako przeciwwagę do łapówkarskiej i „biznesowej” działalności „kaczora” .”

  Ma pan oferte sprzedazy ”dlugu” Srebrnej.
  Wartosc nominalna wynosi PLN 2.5 mln. Plus odsetki ustawowe za conajmniej pol roku.
  Ile sklonny bylby pan zaplacic za te wierzytelnosc?

  Kwota jaka pan poda pokazuje jak wiarygodny jest w panskich oczach “wierzyciel” Srebrnej.

  ml

 344. Pan Slowianin Stanislaw

  SS mannow mordowali Czerwonoarmisci.
  To kwantyfikator raczej religijny, nizli narodowy, nie sadzi pan?

  ml

 345. @

  Przemysław Walter

  Prezes „Prawa i Sprawiedliwości” Jarosław Kaczyński udał się z kurtuazyjną wizytą do przewodniczącego „Solidarnej Polski” Zbigniewa Ziobry.
  W spotkaniu uczestniczył również prezes Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego Jarosław Kaczyński, który rozmawiał z Ministrem Sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i pełnomocnik spółki „Srebrna” Jarosław Kaczyński, konsultujący się z Prokuratorem Generalnym Zbigniewem Ziobrą.
  Rutynowe rozmowy w gronie sześciu wybitnych polskich prawników (choć „szorstkich przyjaciół”) dotyczyły nominacji polskiego reprezentanta do konkursu „Eurowizji”, narastających problemów Roberta Lewandowskiego w Bayernie Monachium, planowanego na koniec lutego ocieplenia oraz odbywającej się w Warszawie międzynarodowej konferencji producentów i eksporterów wyrobów szklanych połączonej z ekspozycją kolekcji najsłynniejszych światowych kryształów, od czasów PRL-u tak bliskich sercu każdego Polaka symboli wyrafinowanego gustu i praktycznego luksusu.

 346. W wehrmachcie służyli katolicy. Czepiam się katolików a nie Niemców. Bo przykazanie nie zabijaj wyżej stoi od świeckiego prawa. Tak sobie myślę o praktycznej stronie klauzuli sumienia wyznawców. Katolicy mogli powstrzymać powstanie III Rzeszy dlaczego tego nie zrobili. Posłuchali Piusa XII.

 347. Morawiecki w obronie Netanjahu powinien z pomocą IPN podać nazwiska kolaborantów nazistów. Skoro to pojedyncze przypadki. Kiedyś pytano Szwejka czy chodzi do burdelu. Rzadko. 6 razy w tygodniu. Tak sobie myślę czy pojedyncze to nie jest czeski błąd.

 348. znaczy w temacie muzyki odbieramy na tych samych falach, tylko skąd tyle emocji?
  Pozytywne są tu:
  https://www.youtube.com/watch?v=OanOkaXRvoM&list=RD5ykzQC2lJ3M&start_radio=1
  i kolejne

 349. legat
  16 lutego o godz. 10:38
  Wbrew temu co piszesz samo przytoczenie . To że Partia Biedronia najbardziej zaszkodzi PO i opozycji wszyscy wiedzieli jeszcze przed jej powstaniem . To że nie zapewni przepływu z PiS też. Spodziewano się osłabienia Kukiz i tak tez się stało.
  Afera podsłuchowa ma na razie mniejszy wpływ na osłabienie piS niż się spodziewano, ale osłabienie widać.Afera podsłuchowa PO tez nie natychmiast zadziałała.

 350. Szkoda ,że szczyt nie dotyczył jak wyprowadzić jankesów z Syrii wraz ich islamskimi kolaborantami. Do Guantanamo. W Donbasie bazują ponoć Rosjanie co jest zbrodnią. Jankesi bazują w suwerennej Syrii co jest normalką jak w Wietnamie. Tak sobie myślę i co im zrobicie jak się zadomowią. Opinia światowa zeszła na psy. Nie powiem jakiej rasy aby nie obrazić rasę.

 351. Goście Passenta „My w dziedzinie afer jesteśmy dopiero w okresie transformacji”

 352. maciek.g
  17 lutego o godz. 10:36
  W pierwszym zdaniu zjadało tekst więc pisze je ponownie.
  Wbrew temu co piszesz samo przytoczenie sondażu niczego nie pokazuje bowiem istotna jest historia sondażu i tzw trend

 353. neospazmin
  Jak chodzi o media to chyba ty sie uskarżałes , ze brakuje wam mediów , aby przedstawić osiągnięcia konferencji .
  Teraz okazuje się , że osiągnięcia te są , ale tak tajne , że ja mam zgadywać jakie miałyby to być ?.
  Przez ten patyczek to możesz sobie sam skakać .
  Nie mam żadnych widocznych osiągnięć , poza kolejną kompromitacja Polski. Co do Netanjahu , to nie ważne jakiego to kalibru polityk , ale jak zapuka do Waszyngtonu , to zawsze dostanie co chce , a wy płaszczykiem się i płaszczykiem , a co za to będzie dalej nie wiadomo , bo to tajne .

 354. dalszy ciąg:
  Polska jako współsprawca konferencji bliskowschodniej.
  USA upomniała się o bezspadkowe mienie pożydowskie, a Izrael ustami swoich przedstawicieli obarczył Polskę winą za Holokaust
  Piotr Zgorzelski to tak jakby przyszli zaproszeni goście i napluli nam do zupy

 355. neospazmin
  Nie mam oferty sprzedaży długu Srebrnej .
  W całej aferze nie chodzi tak bardzo o wiarygodność wierzyciela , jak „kaczora” jako biznesmena i łapówkarza .

 356. neospazmin
  Prawdą jest , że zachowanie Netanjahu pokazuje dosadnie jak bardzo świat liczy się z Polską PiSu.

 357. neospazmin
  Może wszyscy doczekamy momentu , jak Ziobro obudzi Kaczyńskiego o 6 rano i da odprowadzić przy świetle telewizyjnych reflektorów
  Moim zdaniem szanse w momencie stoją fifty fifty.

 358. Pan z dystansu

  Ani Kaczor zlym biznesmenem ani lapowkarzem.
  Doprowadzil do tego ze jego partia jest najbogatsza w Polsce. To cos znaczy, nie sadzi pan?

 359. Neospazmin
  Zapomniałem poprosić wielkodusznie , tak jak „kaczor” ; nie skuwajcie go .

 360. „Zolte kamizelki” corsz bardziej uoodobniaja sie do polskich kiboli. Pobity i szykanowany Alain Finkielkraut, filozof, publicysta, sikanie na synagoge etetc.

 361. neospazmin
  Dobrze , że zwróciłeś uwagę na działalność gospodarcza PiSu , które z pewnością jest niezgodna z statutem parti politycznej i który rzeczywiście uczynił z tej partii najbogatszą w Polsce.Nie dojść tego , ze PiS prowadzi działalność biznesową ,to jeszcze do tego uwłaszczył sie na mieniu państwowym i społecznym . Typowa działalność mafijna z „kaczorem” jako capo di tutti capi

 362. Wehikuł czasu: wiosną pissu na syberię.

  Tak jak @ Is42 zwróciłem uwagę u Gości Passenta na passus Klausa Bachmana o prymitywnym konstrukcie srebrnej i jej afery na kształt czasów montowania spółek nomenklaturowych, na początku transformacji.

  To jest wątek łączący strategicznie wszyskie trendy charakteryzujące państwo piss, a także jego lustrzane odbicie na użytek przeterminowanej gimbazy, czyli wiosnę.

  Tym wątkiem jest usilne zawracanie czasu kijem – przez piss na wehikule narodowo-wyznaniowym, przez wiosnę – na „solucjach” z instagrama, gdzie lajki produkują monety za darmo.

  Oba wątki łączy paradygmat wspólnoty plemiennej, kompletnie oderwanej od mechanizmów i konsekwencji rozwoju cywilizacyjnego i społecznego, a opartym na plemiennych rytuałach wiary i emocji zarządzanych przez stygmatycznych kacyków i ich obłudnych szamanów.

  To zjawisko całkowicie wyjaśnia efekty organizacji szczytu przez „chytre dziady z Nowogrodzkiej”, liczących na popłatność bezrozumnego serwilizmu wobec patrona, w którym, jak w całym świecie, widzą grę szamańską fornali uwłaszczonych na workach złotych zębów, czyli podług siebie.

  Tego samego, wracając do komentarza Bachmana, dowodzi konstrukcja i prowadzenie „srebrnej”, prosto w czasy, w których bylibyśmy, gdyby to Kacze wskoczyły przez płot wprost do skarbca obalonej nomenklatury i wyżarły sobie wszystkie tuszonki.

  Tym samym tropem, oszukańczego uwłaszczenia na gumnie szamanów (tj.trendsetterów) na plecach pożytecznych idiotów, nadlatuje nad nas chichotek wiosną (różnica taka że ten w przeciwieństwie do kaczki, leci na lonży ślepo).

  Tym, którzy sądzą, że te absurdalne w XXI w wykwity ciemnoty moralnej i społecznej, to scenariusze z kiepskiej komedii, pragnę donieść, że takie biznesy jak srebrna i takie wiejskie wesela i odpusty jak wiosna, są codziennością Polski gminno-buraczanej, której elektorat pieścili latami ci, którzy dziś kajają się, że byli głupi pieszczenia, a nie mydła i szczotki ryżowej skąpiąc.

  Pozdrawiam wszystkich w niedzielę niehandlową, ale jak zapowiedział Gospodarz w Gościach – umysłową.
  Ten optymizm o dostępności przedmiotu wróżby niechże od słowa ciałem się stanie.

 363. ozzy
  17 lutego o godz. 11:01

  Ex oriente lux flavum. (żółte światło – ze wschodu).
  Fragmentu Rilkego nie mogłem skomentować, wzruszający sam przez się.
  Pozdrawiam.

 364. Z dystansu
  17 lutego o godz. 10:48

  Adresat dyskrecjonalny, umieszczony w groźbie oferty sprzedaży długu srebrnej, to w oczywisty sposób kandydat na nabywcę Polski. Tak się jakoś składa, że ałstria jest idealnym ośrodkiem agencji transferowych.
  Elektorat już szykuje się do wyborczego podpisu pod aktem sprzedaży.
  Giertych wystawia na aukcję tani towar szybkozbywalny, który może załatwić problem wyborów, zanim się zaczną.
  Modus operandi przypomina zadłużenie Falenty darmowym węglem.
  Oby ostatnie, co usłyszymy na wolności, to nie było rżenie koni.

 365. @Gekko
  Ludzie SLD rozmawiali z ludźmi Biedronia, coś proponowali a jednak nie poszli do Wiosny. Kto, kogo bardziej nie chciał? – zagadka (so far).

  Dla mnie oznacza to:
  1. Biedroń naprawdę chce się policzyć w maju, będzie do końca mówił głupstwa i sondował głupawą część elektoratu
  2. Biedroń nie ma właściwości koalicyjnych, jest oparty na nieświeżych hasłach (wojna PO-PIS, już byliście u władzy)
  3. Biedroń nie ma szans na dwucyfrowy wynik, jest nowalijką źle rokującą, a więc nie warto się z nimi kolegować.
  Po decyzji PSL w przyszłym tygodniu, po ostudzeniu emocji w weekend 23/24 lut, sondaż w 9 tygodniu roku będzie ciekawy.
  A może GW jeszcze coś ma?

  Na pewno w SLD zakorzenił się kompleks fiaska w wyborach 2015. A Biedroń to jest liftingowany miot Palikota przecież.
  Czarzasty&his gays to doświadczony zasób na polskim rynku politycznym.

  Ja się bardzo cieszę, a jeszcze bardziej się ucieszę, jak Schetyna skręci silniej w lewo.
  Powinien to zrobić po sformalizowaniu KE.
  I niech prawiczki platformiane idą pod skrzydła Jarka. (pies ich wielki (…))
  Pozdr

 366. To ratowanie praworządności w Kraju (praworządności, nie demokracji, to jest różnica pojęciowa – demokracja ma się dobrze, kontrowersje dotyczą stanu praworządności) przez odsuwanie od i dochodzenie do… Znowu żadnego planu mądrej ciężkiej antysmogowej pracy dla Polaków, a tylko łączenie się bo skoro program PO nie ma szans na pokonanie programu konkurenta, to dołączymy do nas SLD, PSL, kogo się da i może wtedy dojdziemy.

  Powstanie scena z dwiema witalnymi, programowymi, antysmogowymi siłami PiS, Wiosna, i trzecią skonsolidowaną trupiarnią. I bardzo dobrze. Z czasem ta trzecia stanie czymś w rodzaju tej trzeciej partii w Wielkiej Brytanii, albo którejś niemieckiej partii.

  Można tak spojrzeć, można inaczej: kryteria dwa – stosunek do socjalu, welfare state oraz stosunek do zabraniania w sferze kultury niematerialnej (rozdział szkoły i kościoła, aborcja, małżeństwa gejowskie). Mamy trzy siły:

  1. dająca, zabraniająca
  2. dająca, pozwalająca
  3. nie dająca, zabraniająca (czyli PO)

 367. Przepraszam, „guys”.
  Proszę nie kojarzyć…

 368. Biedroń jest w tej sytuacji, rzeczywiście!, że jeśli dopuści do swojej formacji stare twarze – jak SLD – to jednocześnie „wzmocni się” i pogrzebie całą koncepcję siebie i Wiosny jako czegoś zupełnie nowego w polskiej polityce. Słusznie więc idzie sam. Rozmienić się, połączyć, zbankrutować zawsze przecież będzie miał czas jeśli okaże się że jego sufitem jest 12%.

 369. PO jest już tylko wehikułem do odsuwania PiSu od władzy. Jeśli więc nie popisze się w tym zakresie w 2019r. to połowa jej elektoratu splunie z niesmakiem i pójdzie po to czego pragnie (a pragnie odsunięcia) do Wiosny – to na to liczy Biedroń, strategicznie.

 370. neospasmin 17 lutego o godz. 8:40 Czym się różni głupiec od ignoranta?

 371. stasieku
  17 lutego o godz. 11:42

  Widzę w Twoich rozważaniach jakąs troskę o losy SLD?
  Ja jej nie mam. Wszystkie partie opozycyjne prezentują mix hybrydowy – pogladów, wartości, a przede wszystkim dziwacznej indolencji metod osiągania celu, jakby były dziećmi.
  Jak już pisałem, to wygląda dziwnie, jeśli traktuje się te zbiory politycznie, tzn. jako dążące do władzy by rządzić.
  Jest inaczej. Ten chaos uwidacznia po prostu inne cele, a są nimi jedynie osobiste pozycje w hierarchiach dziobania dotacji i rozdawnictw, dymane słupkami. Niestety. Przy takich celach, robią dokładnie to, co im, ale nie nam, się opłaca.
  SLD czy nie – ten sam model, bo taki system wykwitł na elektoratach o takich horyzontach.
  Co do punktów stycznych czy rozbieżnych z wiosną, nie ma żadnego znaczenia w świetle w/w, bo model i cele identyczne.
  Rozpracowywanie opcji jakie stwarza wiosna, pewnie realne w każdym punkcie, jakie stawiasz.
  Rzecz gdzie indziej, w całości taktyki wiosny, banalnie wziętej z merchandisingu produktów impulsowych, łatwozbywalnych. Złowić rynek niską piłką (to metoda stęchła i archaiczna jak maszynie czasu pissu – „kalendarz z gołą babą”), a potem targować się o pozycję na półce dziobania do własnej kabzy, nie o moc wdrożenia czegokolwiek, bo ‚gołe baby’ w każdej szafce pracowiczej to już w realu nie kręci, z braku …szafek.
  Wiosna uznała, że nowoczesność i progresja dotyczy metod łowienia młodych dinozaurów mentalnych, wychowanych na ‚gołej babie pod krzyżem na kliknięcie’, i w tym diagnoza elektoratu upadłego przed dojrzewaniem jest trafna.
  Tę opowieść, pardon, narrację introspekcyjnie wizjonerską można toczyć dalej, niestety jest tylko banalną mutacją strategii objawioych starym tetrykom na przykładzie „Brexitu”. Nie miejsce tu na to.
  Niestety więc, co zobaczymy, to już wiadomo, a niektórym widać. Pytanie czy warto czekać na ziszczenie cudzych ‚cfanych’ wizji na naszej skórze, czy ruszyć głową, póki ją jeszcze mamy.
  Pozdrawiam.

 372. stasieku 16 lutego o godz. 22:42 Ja się z piłki nożnej wyleczyłem. Prawdę mówiąc, ta naprawdę fajna dyscyplina sportu jest najbardziej emocjonująca dla uczestników meczu, piłkarzy. Podczas oglądania, nawet tych drużyn z górnej półki LM przez sporą część meczu wieje nudą. Poza tym, cała ta otoczka biznesowa i gwiazdorzenie piłkarzy sprowadziły mnie na ziemię. Sto razy wolę oglądać mecz piłki ręcznej. Tam w ciągu godziny strzelają 60 goli i możesz sobie spokojnie pójść do kuchni zrobić herbatę, albo pokroić ser do ulubionego wina. Nic cię nie ominie, ale na końcówkę meczu trzeba mieć baczenie. I jeszcze jedno, złożyłem ślubowanie, że w Katarze mogą sobie grać ile chcą, ale ja porządny kibic nie będę na to patrzył. Nie muszę chyba wyjaśniać w szczegółach, dlaczego. Wspomnę jeszcze o perfidii różnych platform tv, które tak żonglują między sobą dostępem do LM i najważniejszych lig europejskich, że musiałbyś kupić co najmniej dwa abonamenty. Kibice niemieccy już się w tym połapali i zaczynają pokazywać cwaniakom środkowy palec. Ja już pokazałem. W dupę niech sobie wsadzą te mecze. Wolę iść na spacer do parku.
  Pozdrawiam i żałuję emocji związanych z propozycją zakładu.

 373. satrustequi
  17 lutego o godz. 11:43
  „…planu mądrej ciężkiej antysmogowej pracy dla Polaków”.

  Wrong. Nie zapisałeś sobie że: Polek i Polaków.
  Ty upalasz sobie te kontenty skryptami z politologii w Mławie? 🙂
  Czaderskie, że smog truchleje… 😉

 374. Nie mogę się oprzeć:

  Mądra, ciężka antysmogowa praca partii „Wiosna” dla Polek i Polaków: każdy członek wetknięty w komin sąsiada.

  Od autora: Asocjacje sprośne i personalne nie na miejscu. Chodzi o wyłącznie o ojkologie.

 375. łożąca, pozwalająca – Wiosna
  łożąca, niepozwalająca – PiS
  niełożąca, niepozwalająca – PO

  osie welfare state i wolności obyczaju

  Wiosna jest najbardziej progresywną partią, PO najbardziej konserwatywną

 376. satrustequi
  17 lutego o godz. 12:55

  Oj, ciągnie do łoża, o ile znajdzie się równie gupia koza… 😉

 377. PO żeby zaistnieć musiała i musi cały czas odwracać uwagę od siebie, co robi – toksycznie. Dziwne że taki negatywizm znalazł poparcie? Nie. Postawy negatywne są silne i powszechne, spin doktorzy Tuska…

 378. W elektoracie każdej partii jest podgrupa kierująca się przede wszystkim wrogością do postrzeganego zagrożenia ze strony innej partii dla cenionych wartości… Ale najbardziej cenimy podgrupę kreatywną pozytywną, która pamięta że oprócz odsuwania Kraj potrzebuje roboty antysmogowej. Żebyśmy nie zaczadzieli jak w trakcie 8 lat rządów Tuska.

 379. Przystąpienie SLD do koalicji w ramach wyborów do PE w ciekawej pod względem ideologicznym sytuacji stawia pozostałych koalicjantów tj PO i Nowoczesną. Chodzi mi głównie o deklarowany przez te partie antykomunizm, który objawia się głównie w negatywnym stosunku do PRL.
  Tymczasem około miliona zdyscyplinowanych wyborców SLD ma do tego zagadnienia stosunek zgoła przeciwny i ataki na PRL działają na nich jak czerwona płachta na byka. Dowodzą tego spotkania Czarzastego w wyborcami w tzw terenie. Jak relacjonują media lokalne co prawda elektorat SLD jest w wieku senioralnym ale sale na spotkaniach partyjnych są nabite. A głównym tematem jest poczucie pokrzywdzenia z powodu ich sentymentów peerelowskich.
  Sadzę więc, że na czas kampanii do PE politycy i publicyści mediów liberalnych powinni odstąpić od antykomunistycznej narracji by tych ludzi dodatkowo do siebie nie zrażać. A tym samym uniknąć ostrej walki partyjnej o mandaty w ramach jednej koalicyjnej listy. Czy uciczki tego elektoratu do „Wiosny Biedronia”, która im pewnie coś ekstra, poza ograniczeniem wpływów kk, zaoferuje.
  Ciekawe czy ten zabieg wyciszenia antykomunistycznej narracji się uda. Dobrym tego miernikiem będą dyskusje na blogu.

 380. @Gekko
  To nie jest „troska o losy SLD”, ‘Gekko’, to jest troska o losy koalicji antypisowskiej.
  Nie trzeba wyrafinowanej wyobraźni, aby dostrzec rozterkę elektoratu, który ma do wyboru PIS, KE (PO, SLD, PSL, N), Wiosnę i jakieś kanapy pozbawione szans progowych.

  Symetryści opłacani przez Jarka wrzasną: „a gdzie program?”
  A mądry szef PR Koalicji powinien odpowiedzieć z usmiechem: „nasz program, to odsunięcie Jarka od władzy”.

  Od podpisania porozumienia (listy wyborcze ustalone), wszystkie siły koalicyjne powinny obrabiać doopę Jarkowi, finansować własnych śledczych, grzebać w życiorysach, insynuować (ja się tylko pytam), oskarżać, nie zajmować się Wiosną, itp.
  Należy utworzyć kilka zespołów PR dedykowanych do mediów społecznościowych.
  Czekam na odpowiednika Mauro u nas.

 381. stasieku
  17 lutego o godz. 13:08

  W skrócie: jesteśmy na tej samej pozycji.
  Nie uwazam jednak za mądre stawianie celu odsunięcia. To nie cel, ale metoda.
  Celem jest przywrócenie praworządnego, konstytucyjnego, demokratycznego i cywilizowanego państwa europejskiego społeczeństwa obywatelskiego.
  Oczywiście ten cel to nie hasło, a opis.
  Pozdrawiam.

 382. @Bar Norte
  Po ogłoszeniu decyzji przez Czarzastego, podniósł się w sieci wrzask, że w SLD bunt, ludzie rzucają legitymacje.
  Okazało się, że w głosowaniu przeciwników było kilku na ponad stu głosujących.

  W sytuacji tonącego Tytanic’a, rozmowa o ideologii jest objawem swoistego symetryzmu. To zaciemnianie zagrożeń związanych z następna kadencją Jarka z samodzielnością w sejmie i senacie.

  Jeśli ktoś w N ciągle gada o „komunistach” lub „post”, to trzeba go odsunąć od mównicy/ambony/telewizji/żłoba partyjnego jako szkodnika.

  Jedyny problem koalicyjny, to stosunek do KaKa, tej silnej korporacji, z którą np. PSL ma podobno „dobre stosunki” na prowincji.
  Dlatego w czasie kampanii koalicja powinna mówić biskupom: „jak przejmiemy władzę, to pogadamy i na pewno się dogadamy”. To przecież nic nie znaczy. Zmiana Konkordatu nie jest zdaje się możliwa, bez zmiany konstytucji.

  Acha, w hasłach Koalicji powinna się pojawić wieloznaczna obietnica zmiany konstytucji po referendum.
  Pozdr
  PS
  Nie byłem w życiu w żadnej organizacji politycznej, nawet w ZSMP nie byłem a ZMP jakoś mojego rocznika nie dotknął.
  Byłem tylko w AZS, więc mogę pisać polityczne naiwności.
  A poza tym: who cares?

 383. @Gekko
  Cele są krótkoterminowe i dalekosiężne, że tak powiem.
  Nazywanie w dyskusji blogowej, nie akademickiej celu bliskiego, metodą dla osiągnięcia celu dalekiego

  ”przywrócenie praworządnego, konstytucyjnego, demokratycznego i cywilizowanego państwa europejskiego społeczeństwa obywatelskiego.”
  (Gekko, nie czujesz nadęcia rodem z PRL?)

  przypomina rozważanie „o wyższości świąt (…)”, czyli biciem piany. I jest niemądre.

  Napisz jakąś instrukcję dla PR Koalicji.
  Napisz co byś na ich miejscu pisał, mówił, zrobił.
  Oni Redaktora czytają tam gdzie pisze i słuchają w niedzielę, pewnie też zaglądają do en passant.
  Nara

 384. Bar Norte
  17 lutego o godz. 13:06

  To jest słuszne spostrzeżenie.
  Oczywistym rozwiązaniem jest nazwanie sensu antykomunizmu, jako zwalczania politycznego praktyk parapopulistycznych a w istocie totalitarnych.
  Te obecnie reprezentuje w całej rozciągłości piss, ustanawiając neokomunizm. Pomaga mu w tym wizerunkowo i emocjonalnie Biedroń.
  Nie może być mowy o zwalczaniu ludzi, choćby z powodu uwikłania czy po prostu przeżycia w czasach komunizmu; trzeba wykorzeniać praktyki komunistyczne, na rzecz demokratycznych i liberalnych (tj. mających wolność za cel niezbywalny), niezależnie od ich fałszywych afiliacji i emblematów.

 385. Reasumując, dopiero R.Biedroń i Wiosna daje dobrą zmianę po rządach PiS. PO daje niedobrą zmianę (ważę różne elementy łącznie), dlatego musimy poczekać do 2023r. bo tyle zajmie elektoratowi przesunięcie poparcia do Wiosny. Suweren nie odsunie po tych 4 latach PiSu (no jeszcze się nie skończyły one, więc mówię wstępnie) na rzecz PO, bo nie jest taki głupi. Zbiorowo. Po 8 to co innego.

 386. stasieku
  17 lutego o godz. 13:36

  Jak napisałem, to jest opis celu, a nie nazwanie go nośnym społecznie i medialnie hasłem, metaforą.
  Nie widzisz różnicy między celem i meotodą; cel to jest punkt wyniku, a metoda to droga by tam dojść.
  Jeśli celem jest (nazwijmy skrótowo, to co opisałem: restytucja) to aby restytucja stała się możliwa (większość rządząca niezawiśle) należy odsunąć piss, sine qua non.
  Różnica: wynik i czynność do niego prowadząca.
  Jeśli cel strategiczny to restytucja, celem operacyjnym (pośrednim, krótkoterminowym) jest większość w parlamencie.
  Co do pozostałych postulatów, to jak już pisałem, traktuję obecnośc na bogu jako odskocznię, a nie przedłużenie działań zawodowych 😉
  Pozdrawiam.

 387. @Bar Norte
  Uproszczę myśl posługując się starym, hiszpańskim pogajem
  No hay ningún perro, ninguna rabia

  Co prawda odnosi się ten pogaj do bardziej radykalnych posunięć, niż odebranie władzy w demokratycznych procedurach, ale jego istota, tego pogaju, oddaje (życzeniowo) myśli dość licznego elektoratu.
  Nara

 388. Kup pan wiosnę…

  „…Reasumując, odkwasza dinozaury, wzmacnia progresję, wspomaga wykluczonych…”

  Przykład emblematyczny reklamowej zbitki trendsetterskiej z portali dla uwiędłych gimbaz.
  Zasada naczelna, zacząć od „reasumując” (to ‚naukowe’ choć wbrew faktom nie ‚reasumujące’ niczego), a dalej można kłamać ile wlezie.
  W cytacie, nb, każde słowo jest kłamstwem, choć – reasumując- popłatnym na umysłowym gumnie bezmyślną, szczypiącą po tanich emocjach kalką.

 389. Warto powiedzieć, że w ciągu życia większość ludzi przechodzi zmiany poparcia osobistego dla trzech kierunków z osi welfare state/wolność obyczaju – co jest zupełnie zrozumiałe zważywszy na rozwój intelektualny (ewentualnie regresję intelektualną), a przede wszystkim zmiany świata/kraju i osobistej sytuacji życiowej.
  Bardzo mało jest osób które przez całe życie hołdują np. niedawać/niepozwalać tylko.

 390. moja ocena partii Biedronia

  Wg mnie to partia której celem jest wejście do wpół władzy w najbliższych wyborach parlamentarnych – cena społeczna dla jej założyciela nieistotna..
  Jest to partia stricte populistyczna (bo wielu polityków w tym i Biedroń uznali ten sposób za najskuteczniejszy i w Polsce całkiem bez ryzyka ). Biedroń wycenia koszt na 36mld , a tymczasem finansowanie opieki zdrowotnej blisko 45 mld zł.,500 plus i inne świadczenia to 30 mld itd – faktyczny koszt z 10x większy. On oczywiście wie, że mówi bzdury , ale co tam ciemny lud to kupi , a suweren w swej większości jak stara panna łasy na komplementy
  Oni dla osiągnięcia politycznego zysku pogonie jak PiS mogą działać jak lewica , prawica , centrum czy jak tylko ktoś chce..
  Z rozpoczętej polityki po zarejestrowaniu partii widać, że ocenili jako pewnik zwycięstwo w wyborach 2019r partię PiS, z tym że bez powtórzenia sukcesu rządów bez koalicjanta. Jedyna partia zdolna do koalicji z Pis jest Kukiz i wystarczy go przebić i już się jest w rządzie. Dlatego silne ataki na PO i opozycję , a oczko do PiS, że możemy współpracować . Krytyka PiS delikatna.
  I zaraz na początku kampanii wszystko się komplikuje , bowiem Gazeta publikuje podsłuchy JK, a wiadomo jak podsłuchy zaszkodziły PO choć nic kryminalnego w ich nie było (takie ploty z magla przy piwie)
  Podsłuchy PiS to inna kategoria , tam są dokumenty i jak prokuratura mówi nie da się tego zamieść pod dywan. To powoduje, że wygrać wybory może PO. Więc Biedroń natychmiast zmienia strategie i przyłącza się do gremialnej krytyki PiS i tonuje ataki na PO i opozycje, Głośno informuje żadnej współpracy z PiS (skąd to znamy?)
  No cóż polityka
  „długi konia męczy po to aby jadąc iść piechota” raczej powodzenia nie wróży.
  Teraz Biedroń będzie atakowany przez wszystkie partie. Jak widać PiS już to robi

 391. stasieku
  17 lutego o godz. 13:56

  Jak widzisz na własnym przykładzie, manipulowanie nienawiścią stanowiącą ukryty za demokratycznymi frazesami cel, stanowi pożywkę symetrycznie tak dla pissu, jak i dla wiosny.
  Piss gra resentymentem – wszystkie sztachety na wroga muszą być w naszych rękach.
  Wiosna gra sentymentem – to nie nasze sztachety, …mamy własne, które im odbierzemy.
  Obie taktyki skuteczne, przy tragicznie słusznym założeniu, że skierowanym na swojskie gumno odgrodzone od wściekłego świata sztachetami, spoza których nic nie widać.
  Vecino o muerte!
  🙂

 392. maciek.g
  17 lutego o godz. 14:11

  Wiośnie nie chodzi o żadną władzę, ale o jej wystawienie na przetarg.

 393. @BWTB, 12:41
  Nie masz pojęcia, ‘BWTB’, jak pogardzałem piłką kopaną do emerytury. W młodości uprawiałem w klubie pływanie, potem koszykówkę, do emerytury amatorsko tenis – to były sporty, które obserwowałem w tele.

  Od czasu awansów sportowych/finansowych dość sporej grupki Polaków, piłka kopana mnie zajmuje.
  Oglądając mecz z Polakiem, głównie śledzę jego sylwetkę na boisku. Oceniam i porównuję moje spostrzeżenia z komentarzami w sieci i opiniami specjalistów.
  Mamy w te klocki wybitności! Wierz mi BWTB. Krzysio Piątek to coś niesamowitego!

  Kiedy chcę obejrzeć znakomity futbol, to oglądam mecze Premier League, tam jest prawdziwe piękno piłki kopanej.

  Wielokrotnie podczas moich wyjazdów za granicę, słyszałem, że Polska to Walesa i Pope JPII i czasami Boniek, Lato.
  Nie Skłodowska (bo to Curie – a proposito, uznana po Einsteinie a przed Newtonem, za najważniejszą w jakimś rankingu), a po ludziach „międzynarodowych” właśnie piłkarze.

  Wracając do piłki. Polska liga, to dopiero groza! To inny sport! Ci milionerzy nie mają sprawności, są wolni i (…).

  Polsat zrobił mnie w konia i kupił LM. Miałem ją w pakiecie ‘11’.
  Co z tego, że pokażę mu palec?
  Ukłony

 394. Wracając do zakresu Polacy naród polski. Tym sposobem prezydent reprezentuje tylko na niego głosujących. Tak sobie myślę po co dorabiać ideologię,że reprezentuje suwerena w całości.

 395. Konkurencja trafnie w rywalizacji o bramki…

  „…Wielu mówi, że nie ma żadnej gwarancji, iż projekt wypali i zjednoczona opozycja wygra wybory. Mają rację. Jest za to pełna gwarancja, że brak zjednoczonej opozycji skończy się triumfem PIS- u i klęską Polski. Wybór jest prosty…” [T.Lis, TT]

  Wybór jest prosty, tylko wyprostowanych w pionie brak…

 396. @maciek.g, 14:11
  Napisałeś ‘maćku.g’ na końcu postu

  Teraz Biedroń będzie atakowany przez wszystkie partie. Jak widać PiS już to robi

  Jeśli zauważyłeś, że „PIS już to robi”, to czy nie oznacza to głupoty Biedronia, który naraża się obu silnym elektoratowo partiom?
  Założenie sztabu wyborczego Wiosny, że ludzie którzy nie lubią PO-PIS, zagłosują na nich z nadzieją, że Biedroń zostanie premierem i zmieni „tę ziemię”, jest tak głupie, że brak słów.

  Najważniejszy sondaż konfrontacyjny pojawi się (tylko nie CBOS) w 9 tygodniu.
  Zdziwi mnie dwucyfrowy wynik Wiosny.
  Pozdr

 397. Gekko

  W kontekście koalicji z SLD pisałem o „wyciszeniu”, „odstąpieniu” od antykomunistycznej (antypeerelowskiej) narracji – nawet w odniesieniu do autorytarnych zapędów PiS. Bez żadnych wyjątków i na czas trwania koalicji.

  Oczywiście z uwagi na wrażliwość polityczną koalicjanta.

  Ciekaw jestem jak by to wyszło na blogu.

 398. stasieku

  „No hay ningún perro, ninguna rabia”

  Właśnie o to mi chodziło. Bardzo pragmatyczne.

 399. Trzy partie przekroczyły 10% poparcia. Najbardziej progresywną z nich jest Wiosna, najmniej progresywną z nich jest Platforma. Jak przedstawiono wyżej dziś.

  Wybór należy do Ciebie! Never Mind the Bollocks!

 400. Chcemy być sobą, chcemy być sobą wreszcie…

 401. Bar Norte
  17 lutego o godz. 15:04

  Chciałem uprzejmie pominąc ten aspekt, ale skoro nalegasz…

  Chodzi Ci o to, aby taktycznie wszyscy przymknęli oczko retoryki na toksyczne praktyki?
  Cóż, mnie ta propozycja w tym ujęciu jawi się do pojednania wokół wspołnego celu i warotści obłudy i zdemoralizowanego zakłamania.
  Bo jeśli nie o to, to ja napisałem: retoryka jednostronnie stygmatyzująca – nie, zasady praktyki praworządnej i antytotalitarnej – tak.
  Nie ma zwycięstw bez celów, a taktyki bez kierunku.
  Chyba że gramy w ściemy i szabrunki.
  I przy tym akurat, obawiam się, milcząca retorycznie zgoda ponad podziałami już od dawna króluje, w pełnym zawierzeniu.

 402. Chcecie być sobą, chcecie być sobą…

 403. Chcemy być sobą, chcemy być sobą wreszcie…

  …bo jeśli nie my, to kto?
  To piękno, na które nas, brawo My, stać…
  Lajk mi tender…
  Do północy uwalniamy ceny…
  Łóż na mnie, piękny Cyganie, łóż…
  Itede itepe, kliknij a od-klik-ne…

  Transmisja przerwana wejściem pani od starszaków: kisielu nie będzie!

 404. Never mind the bollocks, here is the Sex Pistols⭐

 405. @Ozzy

  Exactly:) Nasze lewicowe wartości domagają się godnej reprezentacji.

 406. @ ozzy

  Sex Pistols⭐, aka Strzelając Kisielem II: wywiń murą zemby krat!

 407. Przy okazji – nie ma zmarnowanych głosów. Głosujemy na ulubiony program, tylko tak działamy. Także świadoma nieobecność jest niczym innym jak rozłożeniem swojego głosu na głosy uczestniczących. Zandberg albo Korwin nie weszli, ale pracują nadal dzięki uzyskanym głosom, krzewią idee ku pożytkowi przyszłości.

 408. @@stasieku,Gekko
  Podoba mi się Wasza wymiana. Obracacie temat z różnych stron, odwracacie podszewką na wierzch, ujmujecie stereoskopowo.
  Nie mam nic do dodania, bo wyczerpalem mój magazynek antypisowskich nabojów. Że pis to nieszczęscie, że Schetyna ma duże zęby a nie ma charyzmy, ze Biedroń okazał się narcyzem ?
  Stasieku, nareszcie przestałeś się krepować, byc takim grzecznym chłopczykiem i walisz mocno i inteligentnie.
  Gadajcie dalej , chłopaki. będę dalej Was czytał. A jak mi wpadnie do głowy coś genialnego to się włączę. A na razie to mi tylko to przychodzi do głowy, że Kaczor jest brzydki i tylko się dziwię się ,że dla Mauro on jest piękny.
  ps
  Oglądam na science&vie program o ciemnej materii i czarnej energii. Strasznie mnie to podnieca.
  Pozdrawiam

 409. Schody zaczynają się do wyborów parlamentarnych, powiedział Paweł Wroński w Loży Prasowej.

  Zgadzam się z opinią PW. Zresztą p. Czarzasty powiedział wyraźnie: ‘pasmotrim, uwidim’.
  Rozdział miejsc biorących do PE można wynegocjować, silny powinien nieco ustąpić słabszym, OK, ale koalicja do wyborów jesiennych, to jednak też problem programów, ich kompatybilności.

  Obejrzałem w TVN24Bis o 15:00 powtórkę tej audycji. Jak zwykle nic się nowego nie dowiedziałem.
  Dla oglądających TVN, czytających GW i TT, takie audycje są powtórką z rozrywki – że użyję nazwy kultowej audycji w Trójce.

  Jedna rzecz mnie szczególnie zadziwiła w Loży. Dziennikarze polityczni próbowali ocenić, jak istotny wpływ na elektorat PIS będzie miała niedawno odbyta konferencja w Warszawie (!?).
  Co to obchodzi jakąś damę od Rydzyka, czy Kiepskiego, „pogrążonego” w nienawiści do liberałów?

  Albo zdanie: pan minister Gliński nie rozumie/wie (…). To było nt nieprzedłużenia kontraktu prof. Stoli.
  Na Boga! UNY takie sprawy rozumiom, czasami głupa udajom, ale najczęściej robiom „na złość”, wypełniając polecenie Jarka, dla którego robienie na złość, to umiłowana zabawa.
  Jarek, często, nie musi wydawać poleceń. Oni odczytują myśli Umiłowanego Przywódcy, czasami są nadgorliwi i spotyka ich pogrożenie grubym paluszkiem. Nie śpią wtedy kilka nocy, obmyślają strategie powrotu do łask.

  Kto czytał książki o dworach dyktatorów, zna te mechanizmy, ale Jarkowe kaprysy jeszcze nas zaskoczą.
  Widać dno w butelce. Będzie mi smutno wieczorem, ale 1 butelka co tydzień przez weekend to zasada której nie złamię.
  Chyba, że przegra Jarek wybory jesienią. Wtedy będę pił nawet w poniedziałek.
  Na zdrowie!

 410. Koniec pompatycznej żałoby po Janie Olszewskim , odważnym adwokacie , ale tylko półrocznym premierze załatwionym przez Antka Macierewicza, który podrzucił mu „lustrację” Wałęsy i tym sposobem świadomie zakończył premierostwo naiwnego Jana Olszewskiego.
  Jak taka gadzina Macierewicz śmiał przemawiać w kościele podczas żałobnej mszy. Kombatanci transformacji , która sprowadziła Polskę do roli najemnika wojennego, stawiają pomniki i ustanawiają permanentne żałoby , co jest zapowiedzią końca tej kombatanckiej formacji.

 411. @Lewy
  „Grzecznym chłopczykiem” mnie nazwałeś. Dziękuję, ‘Lewy’, pokażę żonie Twój post.
  Znam Cię trochę i myślałem, że podnieca Cię coś innego.
  Ściskam

 412. Zmarły premier większy od innych Polaków nawet od JP II według Macierewicza. Biorąc zrzeczenie się obywatelstwa przez Wojtyłę. Tak sobie myślę o mitach totalnej prawicy z bandziorami zwanymi wyklętymi na ołtarzach.

 413. Lewy
  17 lutego o godz. 16:15

  Podniecający był także wczoraj materiał TVFrance o historii i współczesności kanału sueskiego, z wiodącego punktu widzenia inżynierii.
  Wizja, charyzma, pot i łzy, ukierunkowane liberalną wizją charyzmatycznych twórców i splotu histori dogadującej się przy interesie wspólnym… Oczywiście w dużym i subiektywnym syntetycznym ujęciu.
  Mnie urzekło francuskie centrum szkolenia kapitanów tankowców – czynione na miniaturach kanałów i duosobowych modelach w pełni operatywnych statków.

  To by było o wizjach charyzmach, celach i osiągnięciach cywilizacji.
  A tera my: wiek XXI, kaczy kuper świata, anus mundi, rozpoczyna przekop mierzei znikąd do niemapoco od …wycięcia w dobę wszystkich drzew.
  Wizja na miarkę uzysku szabru z lewego surowca.
  Biedroń im pokaże… niewymowne w pełni tęczy, ech, nowoczesność… w domu i zagrodzie.

 414. woytek
  17 lutego o godz. 16:29

  Pozielam opinię, z wyjątkiem konkluzji: to nie koniec, ale perpetuum mobile, zasilane progresywnym paliwem godności wyrównanej kieszonkowym, na koszt ogłupiałych i zaszantażowanych wiosenną miłością rodziców-podatników.

 415. Ktoś Macierewicza bierze poważnie?
  Mało raczej ludzi….

  Panowie obrabiacie biednego Biedronia, jakby był czemuś winien, że jest ambitny.
  Po 30 latach oglądania tych twarzyczek, pałętających się w okolicach Wiejskiej, czas najwyższy na odmianę.
  Nie wydusicie z tych formacji niczego oryginalnego, poza odmianami przyspawywania się do stołków i koryt.

  Czy będzie to jednokadencyjna partia, czy zaistnieje na dłużej, to się okaże.
  W każdym razie pole do zagospodarowania zniesmaczonego obecnymi „wybrańcami Narodu” jest jak zwykle kilkunastoprocentowe.
  Może więc Biedroń zaskoczyć.
  Na przykład ilością ludzi PRZYZWOITYCH, których wprowadzi do polityki.

 416. Piotr Żyła na podium

 417. ls42
  17 lutego o godz. 10:46
  Nie czyn drugiemu, co tobie niemile. My tez potrafimy napluc do zupy i pierwsi zaczelismy to praktykowac. Pamietam slowa jakiejs wysokiej urzedniczki z Brukseli – „Polacy przyszli do unijnego stolu, najedli sie, bekneli i poszli.” Komentarz jak w pysk strzelil ale trafny.

 418. stasieku
  17 lutego o godz. 16:25

  Loża jak to loża, każdy urabia pod swój target.
  Nie było Passenta i Stasińskiego, jeżdźców emocji siodłanych zasadami, a Wroński jakiś osłabły z braku chyba wyjątkowo toksycznego trolla parapisowskiego (niegodny wymiany z nazwy).

  Co do „programów” (qr.a, poważne partie mają cele i działania, programy mają cyrki i teatry), to jest jeden: przywrócenie cywilizacji i europy dzięki zdobyciu większości parlamentarnej. Tu nie ma co gdybac i o czym debatować, jesli tak.
  Jedyne, co tłumaczy brak budowy takiego konsensu, to że cele każdego z nich, opozycjałów, oczywiście są inne, a tożsame w swej jedności wykluczającej się wzajemnie: urwać ile się da i w nogi.

  Elektorat pissu się zwiera na wyjściu ze ślepej kichy afery: prezes sankcjonuje ludowe gumne praktyki, zbiera na „dach w kościele” jak każdy proboszcz (przecież sam umieścił się tam jako boży winniczek), a wtym celu metody się nie liczą; oszukuje niepolski wykonawca i obcoplemienny zdrajca.
  Zobaczycie, że go, ałstryjaka ujmą i posadzą wydobywczo – i to będą te zdecydowane działania prokuratury. Założę się, że pozorna cisza z Nowogrodzkiej to czas kompilacji listy zarzutów.

  W tym kontekście starania człowieka roku znikąd, by zajumać wszystko co się w kulturze da i rzucić przed wyborami prezesowi na tacę, oczywiście nie są niezrozumiałe, a przeciwnie.
  Ja i tak dziwię się, po wielu wizytach w olśniewającym i wzruszającym nie na polską miarę muzeum „Polin”, że nie poszło na pierwszy ogień – lecz to było nieuchronne.

  I przy okazji: grzeczne chłopczyki nie klną z butelka wina pod kołderką na wściekłe psy gryzące po łydeczkach…hihi. 😉

 419. Uwaga, uwaga!
  Jarek wycina las na Mierzei Wiślanej!
  Uparł się. Na Twitterze wrze.
  Pada znamienne: rozliczymy!
  Ciekawe, co PO zrobi z przesieką…

 420. Morawiecki nie leci na spotkanie V4 do Jerozolimy -donosi portal Onet . Premier Izraela swomi wypowiedziami – odwołał spotkanie ? .Jaki racjonalny powód by spotkanie Słowacji, Czech ,Węgier i Polski organizować W Izraelu .Kazali Jankesi –znowu kazali ? ? pogłupieli .

 421. Jakub01 godz. 17.12
  Ten mój poranny wpis to uwagi z programu „Goście Passenta” sympatyczne towarzystwo, a cytat o zupie to ocena szczytu wygłoszona przez Piotra Zgorzelskiego w programie POLSAT NEWS.
  Moja roja to tylko zapis tutaj pod właściwym adresem . Gekko uzupełnił tamte oceny sytuacji po szczycie.
  Osobiście uważam sytuację obecnej władzy w Polsce za trudną bowiem z każdej strony dostają baty i wszyscy od nich czegoś oczekują, a przecież oni się starają jak mogą i nie tylko ten jeden policzek nadstawiają.
  Dodatkowa krytyka może natomiast sprawić, że skończą z obietnicami dla suwerena, a tak wielu tak wiele jeszcze oczekuje

 422. Więc, co sprawia, że ​​Zachód jest tak skuteczny, jeśli chodzi o pranie mózgu ludziom na całym świecie? Jak to możliwe, po tym wszystkim, bandytyzmie, terrorze i bezwzględności, że większość uciskanych i podbitych krajów nadal okazuje mnóstwo szacunku dla mistrzów, którzy znajdują się w Nowym Jorku, Londynie czy Paryżu?

  Wierzę, że jeśli znajdziemy odpowiedź na to pytanie, będziemy w stanie ocalić świat i odwrócić ten śmiertelny trend.

  https://journal-neo.org/2019/02/15/how-come-the-world-is-suffering-from-stockholm-syndrome/
  ==========

  Ciekawa kwestia.
  W Polsce też panuje taka „murzyńskość”.

 423. ozzy
  17 lutego o godz. 11:01

  „Zolte kamizelki” corsz bardziej uoodobniaja sie do polskich kiboli.”
  Ozzy, jest tam cala masa prowokatorow, jak zawsze w wypadku protestow na taka skale, ktorych nawet brutalnosc policji nie jest w stanie zakonczyc.
  Efekty tych prowokacji juz sa. „Zolte kamizelki” traca poparcie spoleczne.Zmeczenie protestami tez swoje robi.Francuzi od czasu do czasu musza sobie zrobic mala rewolucje, a potem wszystko wraca do normy, czyli tego co bylo.

 424. Z TT, pisownia oryginalna

  P. Pawłowicz
  ”PO dla „odbicia władzy”weszło w SOJUSZ z SLD. Pos.Brejza,Tomczyk,Kierwiński,Gasiuki,Myrcha i reszta „niewinnych” demokratów- właśnie ZOSTALIŚCIE POSTKOMUNISTAMI.Macie teraz u siebie kulturalnych ze stanu wojennego,TW,sędziów PRL Krwawa tradycja komuny już nie przeszkadza…”

  P. Czarzasty
  ”Szanowna Pani.Robiłem niedawno zbiórkę komuny w harcówce.Zabrakło Piotrowicza ,Kryże,Jasińskiego,Czabańskiego,Muszyńskiego,Wolskiego ,Przyłębskiego- komuny historycznej oraz mentalnej – Pawłowicz,Kaczyńskiego,Ziobry,Macierewicza.A nie usprawiedliwialiście się pisowskie komuszki”

 425. @Is 42
  Wiem, ja tez tak troche sobie a muzom. Co do obietnic, to nie sadze aby ktokolwiek z nich zrezygnowal przed wyborami, elektorat do nich przywykl jak do stalego elementu przedwyborczego cyrku. Oczywiscie problem bedzie po wyborach, bo jakos z tych obietnic trzebabedzie sie wycofac. Vide program -mieszkanie + czy, mur Trumpa itp.

 426. Skoro wszyscy się upierają przy tym stwierdzeniu, że USA musi być naszym przyjacielem to ja osobiście temu nie będę się sprzeciwiał, ale dlaczego Izrael?

 427. Z TT c.d.
  Ważne info, nie przegapcie! Kukiz’15 idzie do PE w porozumieniu z włoskim Ruchem Pięcu Gwiazd. Lider tego ruchu, wicepremier Di Maio współpracuje ze Stevem Bannonem. I z „Jedną Rosją” Putina.

 428. @Is 42
  A dlaczego nie? He, he.

 429. stasieku
  17 lutego o godz. 17:59

  Nieważne dla elektoratu, kto, gdzie, z kim, po co i za ile idzie. Ważne co elektoratowi daje.
  Zwiastując obietnicami niebo all inclusive.

  A najważniejsze, czy szajka wykonawcza „obietnic” trzyma się wdrukowanych elektoratowi reguł i źródeł gry z zakrystii, budując otwartą, zrozumiałą wspólnotę szabrowników.

  Trafna biografia moczenia kaczego kupra w baryłce z miodkiem – by Gadomski, GW.
  O karierze bibliotekarza. 😉

 430. Waldemar 17 lutego o godz. 17:28 zauważa: – Morawiecki nie leci na spotkanie V4 do Jerozolimy…
  Waldemarze, a to dobrze czy niedobrze, że nie leci?

 431. stasieku
  17 lutego o godz. 17:59
  Swiadomie lub nie, PiS realizuje cele Moskwy, moze Kukiz wyciagnal wlasciwe wnioski i „poszedl po rozum do glowy”. Tylko, ze przy jego lotnosci przedzej zajdzie po wlasnych tropach do d..y. Niekoniecznie cudzej.

 432. W pisowskiej koronie błyszczą brylanty z okresu tzw.krwawej komuny lub sowieckiej okupacji. Już oszlifowane metodami kamienie. Nazwiska wymienił Czarzasty. Tak sobie myślę bo świat wypiera się krwawych diamentów w skupie.

 433. Czy straszenie Putinem nie wynika z politycznego zboczenia. Tak sobie myślę dlaczego Bóg mnie nie zboczył. Tak z ciekawości jak to jest.

 434. wiesiek59 , 17:38

  ,,.. Nie bedzie Niemiec plul nam w twarz …”’.
  Czy stary Morawiecki wychowal syna na patriote ?

  https://www.rp.pl/Dyplomacja/190219476-Morawiecki-nie-jedzie-do-Izraela-na-szczyt-Grupy-Wyszehradzkiej.html

 435. @Slowianin Stanislaw
  ” Tak sobie myślę dlaczego Bóg mnie nie zboczył.”
  Pewien jestes?

 436. Jeżeli zboczeniem jest szanowanie Rosjan. To chyba jestem. Tak sobie myślę o pożytecznym zboczeniu.

 437. @Slowianin Stanislaw
  No to jest nas dwoje, bo ja tez „ruskich” szanuje a nawet lubie.

 438. @Jakub 01 godzina 18.00
  W takim towarzystwie jesteśmy na straconej pozycji
  Przyszłości nie widzę
  Być może premier w końcu uniósł się honorem

 439. Polska na kontaktach z Izraelem, wychodzi tak, jak polski system bankowy na kontaktach z Bagsikiem i Gąsiorowskim……
  Oczywiscie, pomijając skalę, metoda jest tak samo skuteczna.
  Dopłacamy do interesu.
  Może zaniechać robienia ich z nimi?
  Kilkaset milionów rocznie, piechotą wszak nie chodzi……

 440. Dobrze jest dobrze zyc z klawiszami ale czy to inteligenckie pianino z przed lat juz troche nie rozstrojone aby .. ?

  http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24466062,warto-duzo-cwiczyc-i-dobrze-zyc-z-klawiszami-gawlowski-radzi.html#s=BoxWyboImg3

 441. Gekko
  17 lutego o godz. 14:12
  Dokładnie to Biedroniowi chodzi o to by wejść do koalicji z wygrywającym wybory, bo to mnie dość że daje profity z władzy , ale tez nadzieję że może uda się ją przejąć .
  To truizm ,ale w politykę idzie sie po to by dostać się do rządzenia. Samo bycie w sejmie to zbyt mało.

 442. Obywatele Izraela przyjeżdżają do Polski na wycieczkę.
  Podobno zwiedzają tylko obozy zagłady.
  Ci młodzi ludzie z kraju przodków będą pod wrażeniem tragicznych wspomnień, a przecież tyle tu jest pięknych miejsc do zwiedzania i tyle miast w których można się jeszcze poruszać bezpiecznie, nie to co u nich w kraju.
  Czy nasze MSZ odpowiednio zadbało o atrakcje dla gości z Izraela?

 443. Został Jezus Żyd na otarcie łez. Jako symbol niepodległości totalnej prawicy. Tak sobie myślę jeżeli wiara czyni człowiekiem to popieram. Ale Żydzi ukrzyżowali poszło w ciemny lud z ambon. To przypomina Pawlaka i Kargula jeszcze w Krużewnikach.

 444. stasieku
  17 lutego o godz. 14:34
  Masz rację Biedroń szybko będzie tracił poparcie.

 445. Istotą neoliberalnego kłamstwa jest stworzenie systemu wartości który jest kompletnie – heurystycznie zamknięty. Jakiekolwiek wystąpienie przeciwko niemu jest uznawane za odstępstwo i bezwzględnie zwalczane. Dyskusja jest możliwa tylko i wyłącznie w zakresie narzuconych aksjomatów i granicznych dogmatów. Ponieważ to są takie zagadnienia jak wolność słowa, wolność w ogóle, równość itp., to jest jej bardzo łatwo sprzedać i jeszcze łatwiej jest znaleźć rzeczników i obrońców. Jednak cała dyskusja dzieje się tutaj w warstwie otaczającej warstwę aksjologiczną bo ona jest niezmienna i nie podlega dyskusji.
  https://obserwatorpolityczny.pl/?p=56947

 446. maciek.g
  17 lutego o godz. 19:01

  Uważam, że tak mniej więcej o to mu chodzi, raczej mniej.
  Jeśli „…w politykę idzie się po to by dostać się do rządzenia”, to na pewno nie o to; Biedroń wielokrotnie zanęcał, że nie chce uprawiać polityki, w tym był szczery, bo w cywilizacji polityka, jak piszesz to chęć rządzenia, a za tym idzie odpowiedzialność. Tu nie ma o tym mowy, w żadnym geście choćby i w żadnym czynie.
  Tu chodzi o nabicie głupków w słupki i sprzedawanie tych słupków na rynku (jako języczek u wagi), w zamian za dotacje i diety.
  Innymi słowy – wykreowanie marki na brandzie i jej odsprzedaży z zyskiem.
  Dokładnie to, o co chodzi z pulpecikami w słoiku „lider dań gotowych”), których ‚strategią’ zajmował się ‚strateg’ Wiosny.
  Wnuczek z pulpecikiem w gąbce, w opakowaniu pocztowym…wow…nowalijka. 😉

 447. Nieobecnosc podczas szczytu wyszehradzkiego to malo.
  Moze trzeba jeszcze, w formie platnych ogloszen, opublikowac jeszcze raz deklaracje premierow w kwestii odpowiedzialnosci za zaglade Zydow z zeszlego roku?
  W Izraelu i tam gdzie uslyszano co powiedzial p. Netaniahu w zeszlym tygodniu we Warszawie?

  Po tej poprzedniej serii publikacji zapanowala cisza ergo byla sukcesem polskiej dyplomacji, teraz moglaby sie przyczynic do wyniku wyborow w Izraelu.

  ml

 448. Trzymając się tematu próbuję nie zbaczać na manowce, ale czy w ubiegłym wieku ktoś pomyślał aby taki bliskowschodni szczyt zorganizować w Polsce?
  Sprawa z przełomem w obozie socjalistycznym zaczęła się w połowie 1985 roku, dowiedziałem się z audycji „Goście Passenta”, gdy Arabia Saudyjska drastycznie obniżyła ceny ropy naftowej przez co ZSRR stracił połowę dochodów i nie mógł już nadążyć w wyścigu zbrojeń. Tym samym musiał odpuścić też pomoc dla bratnich krajów.
  Dociśnięte biedą demoludy wybrały własną drogę bo któż na dobrą sprawę będzie inwestował w niepewną przyszłość o pustym żołądku.
  Doszliśmy do „dobrobytu”, ale jak wystawiają nam za to rachunek to gdzieś jest granica za którą jest tylko powrót do przeszłości, a tego politycy nie chcą i tak jak prezes mówią; nie możemy i jak premier dodają; człowieku pokaż fakturę.
  Chyba ta wiosna przyszła jednak za wcześnie bo najgorzej będzie gdy zmrozi to co zakwitło

 449. Warto w kontekscie szczytu V4 w Jerozolimie doprecyzować jedną sprawę. Nie mozna mówić o „nieobecności” władz RP na szczycie ponieważ RP reprezentował będzie na nim szef MSZ Czaputowicz.

  Tak więc doszło jedynie do obnizenia rangi dyplomatycznej tego wydarzenia – z perspektywy polskiej oczywiście.

 450. P. IS 42

  “Obywatele Izraela przyjeżdżają do Polski na wycieczkę.
  Podobno zwiedzają tylko obozy zagłady.
  Ci młodzi ludzie z kraju przodków będą pod wrażeniem tragicznych wspomnień, a przecież tyle tu jest pięknych miejsc do zwiedzania i tyle miast w których można się jeszcze poruszać bezpiecznie, nie to co u nich w kraju.
  Czy nasze MSZ odpowiednio zadbało o atrakcje dla gości z Izraela?”

  Trudno miec o to do Zydow pretensje- podobnie zachowuja sie Polacy jadacy na Ukraine, Litwe czy Bialorus. Olbrzymia z nich wiekszosc jedzie doswiadczyc wspomnien dawnej Polski.

  Co do samych Zydow to podrozowanie po Polsce wymusza pytania udzial tego narodu w zagladzie.
  Komu potrzebne takie samoumartwianie narodowe?
  Lepsze przeciez jest poczucie bycia ofiara nizli katem.
  W szczegolnosci katem mordujacym rodakow.

  ml

 451. Brejking njus.
  – – –
  wiesiu znów porwany sputnikiem w kosmos rusja tudej, nadaje o liberaliźmie wprost z Moskwy?
  – – –
  „…Kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Krym, to właśnie ten portal, obserwatorpolityczny.pl, był cytowany w Rosji…
  Redakcja „Obserwatora” ogłosiła swój sukces : „zostaliśmy partnerem w wielkim dziele fundacji ‚Russkij Mir’….powstałej w 2007 r. na mocy dekretu …prezydenta Rosji Władimira Putina…
  Na razie – jak wynika ze statystyk Facebooka -większość czytelników profilu „Obserwatora” pochodzi z Moskwy.”

  Jeszcze moherowy berecik i będzie na blogu wiesiał głos innego „wielkiego dzieła fundacji” w tym domu.
  Z kukizem idącym w czastuszki.
  Cudze bowiem, kukizowe straszycie, swgo blogowego nie znacie…hihi.

 452. ls42

  „czy w ubiegłym wieku ktoś pomyślał aby taki bliskowschodni szczyt zorganizować w Polsce?”

  Przecież to nie miało najmniejszego sensu, zarówno w ubiegłym wieku jak i w tym.

 453. Bar Norte
  17 lutego o godz. 19:50

  To „jedynie obniżenie” (własciwie w przeddzień i jednostronie , drogą mediów) fachowcy skomentowali jako niespotykany w dyplomacji gest prowokatywny.
  To jedynie oznacza w dyplomacji: aż.

  Aż strach się bać, czym, jakim marcem znowu piss będzie chciał przykryć uwiąd kaczej wieży na kształt kupra.

 454. Zanosi sie na druga kadencje Kaczora.
  Moze wiec wreszcie przyszedl czas dla opozycji by zaczac z nim rozmawiac?
  Chocby tak jak to bylo w przypadku noweli ustawy o IPN?

  ml

 455. Blog opanowany przez funkcjonariuszy wpływu i ich wszelkich proweniencji użytecznych idiotów.
  Z rzadka tylko – a to ktoś zakumka, przylegaci. No to jest goniony, że hej!

 456. MUZEUM POLIN którego ekspozycja zapadła mi głęboko w pamięć jako znakomite przedstawienie dziejów Polski, ma mieć innego dyrektora bo ten co jest nie podoba się naszemu ministrowi kultury. Dlaczego nie wiemy, ale zmianę za wszelką cenę minister zamierza przeprowadzić bo może, bo ma przepisy.
  Przepisy , źródło sporów w naszym kraju, szczególnie w naszym kraju są martwą literą prawa, z którą trudno sobie poradzić gdy zachodzi taka konieczność, i trudno od nich się odczepić gdy stanowią narzędzie represji.
  Przepisów jest tak dużo, że na każdego coś się znajdzie, ale jest jakiś żal gdy głodnego obwinia się o batonik, albo gdy egzekutor wyrzuca na bruk rodzinę z małymi dziećmi.
  W PRL- do takich wypaczeń nigdy nie dochodziło, w każdym razie o nich nie słyszałem, a chodziłem po ruderach i starałem się aby tacy biedni mieli godziwe warunki i sufit nie zawalił im się na głowy.

  Obecnie widzimy jednak jak rząd staje po stronie jednego polityka, a drugiego nie broni, chociaż wydawałoby się państwowe przepisy wyjątków nie przewidują

 457. Pan IS 42

  Panski wpis o zmianie na stanowisku dyrektora muzeum to czysta teologia krzywdy: pochylmy sie nad tym co traci( stanowisko) nie nad istota zmiany.

  Gdyby tylko sie panu chcialo bez trudu znslazl by psn powody dla ktorych minister kultury zle ocenia dyrekcje pana Stoli.

  ml

 458. ls42
  17 lutego o godz. 20:24

  Muzeum Polin nie ma nic wspólnego z „państwowymi przepisami”, jest to statutowa instytucja publiczno-prywatna.
  Jak podaje OKO press, jednym ze scenariuszy niepowołania obecnego dyrektora jest, wobec utrudnionych manipulacji komisjąkonkurosową, aby go wyeliminować, włączenie Polin do innego (zdumiewającego ) projektu maskującego.
  OKO wyjaśnia Polin


  „W PRL- do takich wypaczeń nigdy nie dochodziło…”, no piszesz że nie słyszałeś, chyba jak kaczor o fakturach.
  O mianowaniach rektorów uczelni nie mających nawet matury nie słyszałeś też? 😉

 459. Bar Norte 17 lutego o godz. 19:50 pisze:- Warto w kontekscie szczytu V4 w Jerozolimie doprecyzować jedną sprawę. Nie mozna mówić o „nieobecności” władz RP na szczycie ponieważ RP reprezentował będzie na nim szef MSZ Czaputowicz.

  Tak więc doszło jedynie do obnizenia rangi dyplomatycznej tego wydarzenia

  Bar Norte,
  ale to co piszesz nie bardzo ma znaczenie w kwestii odbioru przez polską tzw opinię publiczną. Trzeba sobie powiedzieć prawdę w oczy o finalnych rezultatach zachowania i wypowiedzi Beniamina Netanjahu. Otóż pozwoliło to wyjść pisowskiemu rządowi obronną ręką z fali krytyki jaka spotkała go w związku z organizacją antyirańskiego spotkania na zamówienie USA.
  Obrażając się na izraelskiego premiera Morawiecki zbiera punkty tak jak i jego rząd i jego partia. Przecież Morawiecki zyska pokaźnie na tym, że nie daje sobie pluć na buty.
  Już dawno nikt tak pisowskiemu rządowi się nie przysłużył jak Netanjahu.

 460. Kto czyta w myślach (na EP?) i dlaczego konkurencja? 😉

  Z nieukrywanym niesmakiem pełnym zawiści czytam własne myśli i wnioski we wstępniaku usiłującego konkurować z „P” tygodnika poniedziałkowego.

  Wiosenne młodzieżówka piss?
  Jeden z rodzących się, nie tylko tam wniosków jest, że wiosna powoli rozbiera się z maskujących pudeł konia trojańskiego opozycji koncesjonowanej, mającej zapewnić piss władzę, przez rozbrojenie rzeczywitej opozycji.
  Ten akurat koń wyraźnie może być projektem pissu.
  Świadczą o tym reakcje animatorów wiosny na wpis Naczelnego od wstępniaka (TT) oraz częste i wzajenie układne udziały tychże animatorów w programach TVPiss (łącznie z żydożercą-palaczem Kowalskim).
  Jak kto lubi i może, niech wysili swą progresję i mocno się nad tym zastanowi.

 461. legat
  17 lutego o godz. 20:37

  Z grubsza popieram te wnioski, pisałem o tym.
  Netanjahu może okazać się pożytecznym idiotą podsuwającym temu pissu kolejny Marzec by mógł przykryć aferę kacza.
  Inna sprawa, że kto szuka kija, w takich antysemickich krzakach jak nasze gumno, znajdzie i bez Neta.

 462. Wiesiek17:38
  Ja również jestem „staroświeckim rewolucjonistą”.
  Przytaczam fragmenty tekstu przetłumaczone dla tych którym się nie chce, bo swoje wiedzą a szczególnie dla tych którzy niewiele wiedzą, jak to było? „cala ta politurka zachodniej kultury, ktora Polacy uzyskali w zaledwie 30 lat ..”
  Prawda tzw. „zachodniej kulturze” przekazana w sposób prosty i zrozumiały i nikt nie może kwestionować faktów bo znaczyłoby że nie przerobił historii z zakresu szkoły średniej:
  „Przez długie stulecia Zachód kolonizował, uzurpował się, dosłownie terroryzował całą planetę. Setki milionów zmarło w wyniku kolonializmu, neokolonializmu i imperializmu. Bogactwo, instytucje kulturalne i edukacyjne, szpitale, transport, parki – wszystko, co do tej pory posiadały Europa i Ameryka Północna, zbudowano na górach kości, na ludobójstwie i nieokiełznanej grabieży.(…)
  Niewolnictwo, masowe morderstwa, ludobójcze ekspansje; Zachód okradł świat, a następnie skonsolidował jego moc, promując jego wyjątkowość poprzez bezwzględne pranie mózgu (zwane „edukacją”), propagandę (zwaną „informacją”) i pokrętną rozrywkę dla mas zamieszkujących biedne kraje (zwane „kulturą” i „kulturą”). sztuki(…) Ten niegdyś dumny komunistyczny blok wschodni, po uwolnieniu dziesiątek krajów z kolonializmu, po walce o egalitarny świat, okazując solidarność ze wszystkimi uciskanymi narodami, był stopniowo zwalczany przez takie płytkie bzdury, jak etykiety z niebieskimi dżinsami, bezsensowne teksty rockowych i popowych piosenek. (ulubiona broń Zachodu), chciwość, religie (inna zachodnia broń) i slogany takie jak „wolność” i „demokracja” (…)Śliczne tramwaje, ścieżki rowerowe, parki, muzea, opery, kawiarnie, uniwersytety i szpitale w Europie zbudowane są na rzekach krwi i kościach „Innych”. Powiedziałem to trzy lata temu na parlamencie włoskiego parlamentu i powtarzam to wielokrotnie, gdziekolwiek się udam. (…)Podziwianie tego potwornego i regresywnego systemu globalnego byłoby jak podziwianie organizacji europejskich społeczeństw jakieś trzysta lat temu. Zasadniczo brzmiałoby to jak powiedzenie: „Spójrz, arystokracja we Francji lub w Anglii była całkiem dobra, egalitarna, wykształcona i zdrowa, i powinniśmy uczyć się, jak żyli, i kopiować ich przykłady!”(…)Oczywiście arystokracja, kolonia i kościół Europy zawsze żyły dobrze, nawet 300 lat temu. Mieli dobre szkoły dla swoich dzieci, mieli przyzwoitą opiekę medyczną, pałace, letnie wille, sanatoria z wodą mineralną, teatry, rozrzutne parki i mnóstwo służących.
  Jedyny „malutki” problem polegał na tym, że około 95% ludności musiało pracować na rzecz luksusu, z którego korzystali, utrzymując się w całkowitej nędzy. Plus, oczywiście, dziesiątki milionów nie-ludzi w koloniach były eksterminowane jak zwierzęta.(…)
  Dużo treści w artykule jest poświęcone tzw.”syndromowi sztokholmskiemu” i próbie zrozumienia ludzkiej natury i przyczyn określonych zachowań.

 463. jeśli kolega @Lewy nie zgodzi sie z przyczyn miękkości papieru itd., proponuje jako wyraz protestu złożenie kwiatów na grobie króla Leopolda II
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kongo_Belgijskie

 464. Gekko

  „gest prowokatywny”

  W kategoriach dyplomatycznych to jest raczej wyraz bezradności wynikający z uwikłania. To jest taki półśrodek. Coś między zerwaniem szczytu a udziałem w nim. Ni to, ni owo.

 465. legat

  „Obrażając się na izraelskiego premiera Morawiecki zbiera punkty tak jak i jego rząd i jego partia. Przecież Morawiecki zyska pokaźnie na tym, że nie daje sobie pluć na buty.
  Już dawno nikt tak pisowskiemu rządowi się nie przysłużył jak Netanjahu.”

  Zgoda, masz racje. W sensie politycznym tak jest.
  Zresztą obaj zapunktowali w swych aktualnie prowadzonych kampaniach – Morawiecki tutaj a Natanjahu w Izraelu.

 466. @Gekko 20.33
  Proszę o wybaczenie.
  Niefortunnie połączyłem wątki i stąd nieporozumienie.
  Zawsze chyba dobierano obsadę stanowisk według potrzeb, a kto ustala te potrzeby obecnie też widzimy.
  Moja ocena PRL-u dotyczyła reakcji na krzywdę ludzką, bo nie słyszałem o wyrzucaniu rodzin z małymi dziećmi w tamtym okresie na bruk.
  Przy okazji doceniam @Wiesiek59 który mając z pewnością na względzie prawa lokatorów i istotne dla społeczeństwa wartości uznał za niepotrzebną akcję reprywatyzacyjną w Warszawie.
  Trzydzieści lat minie czwartego czerwca i tym samym powinien nastąpić koniec wszelkich roszczeń, Wuja Sama już dawno spłaciliśmy a przecież oni i tak za wszystko są odpowiedzialni; nas przecież przy tych interesach nie było

 467. @qutentin, jak tylko znajdę chwilę czasu, wiesz że z tym najgorzej. Znaczy 1 (słownie jeden) blogowicz myśli podobnie i to cieszy.

 468. zastanowiło mnie kajanie @Is42 kilka minut temu, wróciłam do przyczyn.
  „… O mianowaniach rektorów uczelni nie mających nawet matury nie słyszałeś też…” pyta @Gekko. Ja nie słyszałam chociaż zaliczyłam dwie, w tym pierwszą bez powodzenia*. Dobrze byłoby się dowiedzieć na starość o szczegółach – na wiedzę nigdy nie jest za późno. I potraktuj zapytanie jako próbę zaspokojenia kobiecej ciekawości.

  *bez powodznia: -oblany egzamin komisyjny z fizyki po II semestrze.

 469. Żabko Konająca,
  zaintrygowałaś mnie. Też kiedyś oblałem „komis” z fizyki! 😉

 470. żabka konająca
  17 lutego o godz. 20:45

  Mądrych tekstów, poszerzających wiedzę o świecie, prawie nikt nie czyta…….
  Teksty przesiąknięte ideologią, formatujące ogląd świata, prawie każdy.
  Stąd takie a nie inne opinie.

 471. ls42
  17 lutego o godz. 21:00
  Proszę o wybaczenie.
  Niefortunnie połączyłem wątki i stąd nieporozumienie.
  Zawsze chyba dobierano obsadę stanowisk według potrzeb, a kto ustala te potrzeby obecnie też widzimy.

  Nie ma powodów do wybaczeń i nie ma pomyłki.
  O obsadzie stanowisk w cywilizacji decydują uzgodnione między ludźmi zasady i kryteria, a nie potrzeby tych czy innych ludzi. Przynajmniej dopóki mówimy o demokracji i państwie a nie o plemieniu i parafii.
  Pozdro.

 472. Bar Norte
  17 lutego o godz. 20:53

  Absolutnie nie podzielam.
  To prowokacja z kotwicą w rozgrywkach partyjno-wewnętrznych, jak pisałem.
  CD – chyba na nowym wątku.

 473. – – –
  Żabka – śpioszek niewybudzony… z wrażeniem konania.
  – – –

 474. @

  Czym PiS i prorządowe media próbują przykryć taśmy Kaczyńskiego? [PO KOLEI]
  Operacja „Przykryć Kapiszona”
  http://sonar.wyborcza.pl/sonar/7,156422,24459805,afery-ktore-mialy-przykryc-tasmy-kaczynskiego-po-kolei.html

  Ośmiornica PiS

 475. @

  Ludzi ze skazą łatwiej kontrolować

  Jarosław Kaczyński ma dwie cechy, które kształtowały jego polityczną karierę. Pierwszą jest skłonność do otaczania się ludźmi ze skazą. Nieraz półoficjalnie dawał do zrozumienia, że nie uważa swych współtowarzyszy za intelektualnych orłów. Nie przeszkadzają mu ludzie z pokręconymi w PRL życiorysami, a nawet to, że niektórzy bliscy współpracownicy kiedyś go zdradzili. Być może uważa, że skaza osłabia ich, są łatwiejsi do kontroli. Drugą cechą jest nieumiejętność podporządkowania się innym przywódcom. Dlatego przez wiele lat Porozumienie Centrum pozostawało na marginesie. Wówczas to zbudowane wcześniej zaplecze finansowe, którego trzonem była i jest spółka Srebrna,

  http://wyborcza.pl/7,75968,24465178,niezwykle-przypadki-jaroslawa-k.html

  Ośmiornica PiSpozwoliło przetrwać grupce jego zwolenników.

 476. @ Zabko, widze, ze przeszlas do cytowania poszczegolnych zdan z mojego tekstu, niebawem kolej na poszczegolne wyrazy a potem to juz cie chyba same litery natchna. Jaka szkoda, ze nie piszesz kto jest autorem tego nadetego i koszmarnie trywialnego tekstu jaki zamiescilas, a ktory nie uwzglednia faktu, ze kultura wschodnia wspiera sie dokladnie o to samo albo i co gorsze. Z niecheci do tejze zachodniej kultury jak podejrzewam ucieklas do USA , czy tez wreszcie rtafil ci sie facet?

 477. @P.S „trafil” a nie „rtafil” oczywiscie. Wyjasniam blad literowy popelniony przy szybkim pisaniu . Zabciu – „nie matura lecz chec szczera..” Czytaj wiecej opracowan historycznych a mniej tekstow propagandowych. W ogole wiecej czytaj.

 478. @adam100
  17 lutego o godz. 22:39

  W weekendowej GW artykuł o stosunkach polsko – amerykańskich pod znamiennym tytułem: „Ja cię kocham, a ty mówisz płać”. Takie przyszło mi do głowy porównanie stosunków pewnej spółki i biznesmena z Austrii.

  P.S. Zdaje się że zaglądasz też na LA 🙂 ( i nie jest to Los Angeles)

css.php