Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
NBP

27.02.2019
środa

Nie ma jak w banku

27 lutego 2019, środa,

Dobrze się stało, że płace w Narodowym Banku Polskim zostały upublicznione. Opór prezesa Glapińskiego, który nie przebierał w słowach, broniąc siebie (czy banku) przed ujawnieniem, był nieuzasadniony. Potrzeba było dopiero niezależnych mediów, Sejmu i prezydenta, żeby jawność zwyciężyła. Kto nie czytał, tego w skrócie informuję: dyrektorzy oddziałów okręgowych 20–30 tys. zł, dyrektorzy departamentów 30–50 tys. zł, wicedyrektorzy 20–35 tys. zł, dyrektor departamentu edukacji i wydawnictw 39 tys. zł, dyr. departamentu komunikacji i promocji 49 tys. zł, doradcy prezesa 25–40 tys. zł. Obietnice premiera Morawieckiego, że będziemy zarabiali jak na Zachodzie, zaczynają się spełniać…

Na pierwszy rzut oka takie płace muszą szokować. Mało kto obraca się w tych rejonach, na ogół płace powyżej 5 tys. uchodzą za „normalne”, a powyżej 10 tys. – za co najmniej dobre. Gdy dowiadujemy się z mediów, ile zarabiają nauczyciele, profesorowie, lekarze rezydenci i ludzie dookoła nas, to nie przychodzi nam na myśl, że są tacy, którzy zarabiają dziesięciokrotnie więcej, nie będąc profesorami czy pilotami odrzutowców. Niejeden ekonomista, filolog angielski czy publicysta ekonomiczny nadawałby się zapewne na stanowisko dyrektorskie w zakresie promocji i komunikacji.

No, ale nie wszyscy mają takie atuty, jak obecnie zatrudnione na tych stanowiskach. Wysokość płac plus wynagrodzenie za dodatkowe obowiązki potwierdza doniesienia mediów.

Dwie uwagi. Pierwsza: powyższe płace są związane z płacami w sektorze bankowym, w którym – jak mnie informuje mój doradca – są one wyraźnie wyższe. (Vide stan finansów premiera Morawieckiego przed objęciem stanowiska szefa rządu). Sektor bankowy z kolei jest powiązany z płacami za granicą. Jeżeli w Pradze czy w Monachium płace byłyby dużo wyższe niż w Polsce, to jaki specjalista zechciałby pracować w NBP? Do pewnego stopnia jestem gotów się z tym zgodzić, ale przecież podobne rozumowanie dotyczy także innych specjalistów. Wreszcie te osoby, od których cała sprawa zaczęła się w mediach, nie sprawiają wrażenia Einsteinów. Nie sądzę jednak, by coś (ktoś) się zmieniło.

Sprawa druga: proporcje wynagrodzenia na różnych stanowiskach nie budzą zastrzeżeń. Kluczowa jest kwestia kwalifikacji ludzi na wysokich stanowiskach w Narodowym Banku Polskim. Czy jest tak jak w administracji państwowej, gdzie wysokie stanowiska zajmują tacy fachowcy jak Beata Szydło, Beata Kempa czy Jarosław Zieliński (ten od konfetti i policjantów przebranych za ochronę w ciemnych okularach), który jest wymieniany jako następny minister edukacji? Czy jest tak jak w spółkach skarbu państwa? Teraz, kiedy już wiemy, ile zarabiają, warto dowiedzieć się więcej o nich samych. Bo „dowcip” prezesa Glapińskiego o pośle Jackowskim, który lubi jawność nawet na plaży, nie był najwyższej próby.

Zaproszenie
Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (prosto z Watykanu) i dr Paweł Kowal (czyżby przed Brukselą?) będą naszymi gośćmi w Radiu TOK FM w niedzielę 3 marca o godz. 10:05. Zapraszam.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 587

Dodaj komentarz »
 1. „Jeżeli w Pradze czy w Monachium płace byłyby dużo wyższe niż w Polsce, to jaki specjalista zechciałby pracować w NBP?”

  Początkujący analityk w banku inwestycyjnym we Frankfurcie nad Menem może liczyć na zarobki rzędu 60-77 tys. euro w pierwszym roku, w trzecim 85-100 tys. euro rocznie.
  Dyrektorzy 160-200 tys.
  Managing directors 240-450 tys. euro.
  Do tego dochodzi bonus rzędu 50-100 proc.
  Czy dyrektorzy z NBP złożyli już tam aplikacje?
  Szczególnie pani Martyna W. powinna zrobić tam furorę 😎

 2. Wysokość płac nie szokuje. Szokuje natomiast proporcja wynagrodzenia tych Pań – kilku pozostałych osób do wynagrodzeń innych kluczowych osób zatrudnionych w NBP. Sposób niedualnego tuszowania i manipulowania danych o średnich zarobkach budzi niesmak i tylko podsyca, często wulgarne, interpretacje.
  Tylko NBPu szkoda.

 3. „Marysiu…mój mąż jest z zawodu dyrektorem”

  Miały być konkursy, teleturnieje…a jak za komuny tak i po na państwowe posady dyrektorów w teczkach przywożą, z lewa czy prawa. Trochę dużo kasy koszą za obsługę komputera i prezentację slajdów w PowerPoincie. No, ale trzeba być w banku, aby rozbić bank inaczej się nie da.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Moja męska duma ,nareszcie doznała szacunku.Okazało się ,że w czasie rządów kawalera ,są prawdziwe chłopy ,kochające panie i suto płacące za usługi.Prezes przebił patrona ,tulącego młodego pomocnika aptekarza.

 6. podejrzenia są, i zapewne uzasadnione, że pieniądze „te panie” dostawały mniejsze, ponieważ lwią część oddawały jako daninę na partię; co czynił już swoją rodziną onegdaj Zbigniew Z., używając jej jako słupów – partyjnych donatorów
  Podobnie zapewne funkcjonują wszystkie dojne stanowiska w spółkach skarbu państwa
  my ci damy milion pensji w ramach karuzlei stanowisk, ale ty oddajesz nam z tego 3/4 na wyższy, srebrny cel
  jakoś zawsze mi się na przykład wydawalo, że taki pan Obajtek żyje i wygląda jakby poniżej swych uposażeń

 7. Wszystkim belfrom wątpiącym w sens strajku polecam wypłatę z filmu „Dzień Świra”.
  Pozostawiam ten filmik bez komentarza.
  https://youtu.be/nkjCFuvtH2s

 8. To są panienki lekkich obowiązków. Zdjęcia wystarczają za odpowiedz. Maja takie obowiązki, jakie nałożył na nie pan Glapiński. To on powinien odpowiedzieć za zrobienie agencji towarzyskiej z instytucji państwowej. Przynajmniej z wyglądu. A może nie tylko. Tym powinny się zająć odpowiednie urzędy. A dopóki się nie zajmą, na tych zdjęciach powinna jechać opozycja. „50,000+ Dla Swoich” nie jest złym hasłem przeciwko PiSowi.

 9. Swego czasu, czytałem o niepisanej, ale przestrzeganej umowie- w Szwajcarii.
  Wysokość wynagrodzenia dyrektora, niezbyt czesto przekraczała 12 krotność poborów pracownika na najniższym szczeblu w firmie.
  Nie mówimy tu oczywiscie o właścicielach.

  Jakieś normy przyzwoitości, powinny zmienić w końcu normy pazernosci?
  Ale, tego po politykach „ze styropianu”, raczej się nie spodziewam……

 10. Przeliczając to w dół.

  Prezes 60 000, = sprzataczka 5 000…..
  Byloby to chyba sprawiedliwe i moralne.

 11. Nareszcie mamy spektakularny dowód, jak geszefty państwowe na łeb biją prywatne. Dają godziwe pensje oraz bezpieczeństwo pracy, normalnie nieosiągalne w opresji drapieżnego neoliberalizmu.

  Trynd nalezy propagować, rozszerzać na ile się da, aż do kompletnego szpagatu. Lądowanie w Caracas, tutką.

 12. Za tzw.komuny był równy podział nędzy i obietnica każdemu według potrzeb. Teraz realizowany jest wariant swoim według potrzeb. Ale już tzw.pracownicy delegowani mają szlaban na płace jak w zachodniej Unii. Szczególnie kierowcy,którym w rodzimej firmie proponuje się płace wozaka. Czyli miskę ryżu jak Koreańczycy Płn. Tak sobie myślę czy nabory do bankowości to też tajemnica bankowa. Prezesa chwalą pierwsi importerzy paliw po obaleniu tzw.komuny.

 13. @narciarz2
  27 lutego,g.15:55
  „To są panienki lekkich obowiązków” – piszesz o „aniołkach” Glapińskiego. Obśmiałabym się jak norka, gdyby nie to, co naprawdę oburza i budzi sprzeciw! Te różne „pańskie”, czytaj – pisowskie folwarki, gdzie dobrze, bardzo dobrze pożywiają się „swoi”. 50 000+ dla „swoich”

 14. Zapomniałam dodać – i nie jest to wina Tuska.

 15. Trump, Kushner oraz Bolton rozważają false flag scenarios w sprawie wybuchu wojny z Iranem planowanego na kwiecień – maj 2019
  Trump, Kushner, Bolton Weighing False Flag Scenarios for April-May War with Iran
  https://www.veteranstoday.com/2019/02/23/trump-kushner-bolton-weighing-false-flag-scenarios-for-april-may-war-with-iran/
  ========

  A my tu o pierdołach typu zawyżone płace…..
  Ropa Iranu to kilka bilionów do wzięcia….

 16. Drodzy Państwo, czyli państwo drodzy.

  Nie przypadkiem mamy taki zwrot w języku polskim.
  Kto staje się tu państwem, musi stać się drogi.
  A rynek na państwo się kurczy, świat się demokratyzuje, arystokracja wymiera… to ma wpływ na rynkowe gaże w roli państwa, choćby tytularnego, za to Narodowego, Polskiego.
  Jednakże, pogląd że malowane na ludowo (bo jak z instagrama) lale z państwowej posadki na folwarku, w roli arystokratek kompetencji finansowych wolnego rynku miałyby wzięcie, uważam za tak populistyczny (i wiem to z ręki eksperckiej, chociaż pierwszej) że zbyt ekstrawagancki dla Państwa Komentatorów.
  Tu mam inne zdanie, niż zręczni producenci alibi na każdy przekręt.
  Popyt na malowanki zapewniające dostęp do kacyka obowiązuje tylko w handlu bananami.
  I zapewne, właśnie republika bananów to skarb naszej przyszłości, na bank.
  Przebierające łapkami w oczekiwaniu wiosny na tę walutę z palmy obietnic transferów społecznych stada małp, tłumnie świadczą o skuteczności programu.

 17. mag
  27 lutego o godz. 16:55

  Mag, nie oburza Cię tym razem seksizm „panienek lekkich”?
  Pytam oczywiście retorycznie, bo ostatnio mi nie odpowiadasz…
  Może dlatego że nie seksizm, ale źródło postów Ci nie odpowiada?
  Uszanowanka. 😉

 18. Dla jasności – akurat w rzeczywiście… oszczędnej Szkocji, gdzie domaganie się funta reszty z każdych 10 pensów wciąż jest na porządku dziennym, postawa taka budzi raczej zrozumienie niż oburzenie. Zrozumienie – co nie znaczy jednak, że poparcie. Po prostu, Szkoci jako naród doskonale nauczony liczyć, rozumieją dalszy ciąg znanego argumentu na temat dochodowości instytucji monarchii dla gospodarki brytyjskiej. Kluczem bowiem pozostaje słowo: brytyjskiej. O ile Londynowi Windsorowie przynoszą dochody z turystyki, o tyle w Szkocji Elżbieta Sasko-Kobursko-Gotajska to tylko sprytna starsza pani, chcąca księgowym trickiem uchylić się od płacenia należności podatkowej. To zaś oczywiście czyn zbożny i miły prezbiteriańskiemu Bogu Kościoła Szkockiego, gdy się udaje – niekoniecznie jednak popularny pośród innych podatników. Po prostu – nawet wśród nieco hipokrytycznych wyspiarzy, pewne rzeczy nie uchodzą. W każdym razie nie tak oficjalnie.
  https://chart.neon24.pl/post/147895,skapa-jak-krolowa-czyli-czy-szkocja-bedzie-republika
  ============

  Każdy orze jak może.
  Nawet koronowana głowa……

 19. duende
  27 lutego o godz. 16:24

  Cóż, po sąsiedzku prof. Hartman męczy się nad ewangelizacją moralną Polaków (zbożnie i daremnie), a wystarczy odkryć kryteria powszechnie obowiązującej społecznie normy: obłuda i zakłamanie+szaber i kłamstwo, by zejść z diapazonów moralnośc do rzeczywistości.
  Żadne to co prawda odkrycie, ale nazwanie po imieniu to już odwaga, więc popieram Twoje spostrzeżenia, bo w kupie raźniej. 😉

 20. Dzieją się rzeczy oczywiście nieprawidłowe i dziwne, które warto wyjaśniać. Pierwszy krok uczynili – ujawniając – dziennikarze i politycy, od których jednak (polityków) prezes NBP ma być niezależny, konstytucyjna sprawa… Trudno powiedzieć od którego momentu polityczna presja na prezesa NBP stanie się, albo stała się już, niekonstytucyjna. Politycy tylko wybierają go, ale potem już nic nie wolno im w trakcie kadencji w stosunku do niego. Prof. Balcerowicz bardzo stał na straży niegdyś. Przypuszczam że niezależność NBP jest taka, że politykom wara i od wynagrodzeń tam, sprawa jest więc do doregulowania zanim cokolwiek się zrobi wbrew obowiązującemu prawu? Kaczorek takie sprawy – vide obniżenie pensji poselskich – załatwia od ręki jeśli ma umocowanie… Pozdrawiam!

 21. satrustequi
  27 lutego o godz. 17:21

  To dość istotne, co poruszasz.
  Jawność płac na posadach państwowych (oraz wydatków budżetowych) jest warunkiem ich niezależności politycznej, a nie kulą u nogi. W obu przypadkach, umożliwiając kontrolę społeczną.
  Zupełnie odmiennie jest w tzw. sektorze prywatnym, gdzie normą cywilizacyjnie zdrową jest jawność kryteriów, wymagań i wyników pracy, ale nie indywiduanych zarobków (to drugie bywa w różnych kulturach różnie traktowane).
  Na tym (czyli braku/niejawności w/w standardów), a nie na wyglądzie czy kwotach pobieranych przez Panie Dyrektorki (Dyrektory? Dyrektorzyce?) polega patologia.

 22. PS. Właśnie. Warto by w nowej konstytucji czy poprawce określić raz na zawsze jaką wielokrotność pensji średniej krajowej ma zarabiać poseł RP, ponieważ obecnie możliwe jest nawet uchwalenie że tylko 1000zł/mies. a wtedy posłowaniem zajmowaliby się głównie emeryci i rentierzy, stracilibyśmy wielu zdolnych młodych ludzi na dorobku do tej sejmowej roboty politycznej.

 23. Gekko
  Narciarz sobie kpi z „panienek lekkich obowiązków” właśnie z uwagi na źródło, skąd pochodzi ten bon mot. Źródło jest seksistowskie.
  A poza tym, Gekko, choć bardzo cię lubię, nie przepadam za aktywnością na tym blogu (choć inne też nie lepsze).
  Ale tu łatwo oberwać za niewinność, czyli swoje zdanie, zwłaszcza gdy siedzą ci na plecach trolle.

 24. Dlaczego lichwa ma się w katolickim kraju dobrze choć nastawiona jest na zysk dla akcjonariuszy. Jakimś sposobem na lichwę była samopomoc finansowa potrzebujących w postaci „prawdziwych” Kas Stefczyka o statusie spółdzielczym czy zakładowe kasy zapomogowo-pożyczkowe. Po obaleniu tzw. komuny wrzucone do komunistycznego spadku. Powstały SKOKI z Kaczyńskich pomocą jako symbol prywaty założycieli. Tak sobie myślę,że ochronę wkładów oszczędnościowych należy zapewnić tylko w bankach stosujących sprawiedliwe warunki obsługi bankowej narzucone przez państwo. Bankowość nie musi być lichwą.

 25. Jak do władzy dojdzie Robert to wprowadzi 60% podatek dochodowy – jak w wielu przodujących krajach – na wynagrodzenia powiedzmy powyżej 30,000zł/mies. i wtedy dwa razy się zastanowią zanim takiej pani dyrektor dadzą 50,000zł/mies. Egalitaryzacja jest wielkim tematem 21. wieku.

 26. mag
  27 lutego o godz. 17:31

  Mag, cieszę się że znalazłaś wczoraj drogę na ten blog by wytropić seksizm tam gdzie go nie ma i nie reagować dziś tam, gdzie wyjątkowo paskudny – źródłowo jest.
  Piszę o drodze bez pytania, bo zakładam że nie kpisz ze mnie, w roli publicznej panienki podwójnych stadardów.
  Lecz to wyjaśnienie qui pro quo należy się podpatrującym bloga.
  Życzę dużo wiosennego powietrza z dala od kesonu sektki, który wyraźnie Ci nie służy. Szkoda.

 27. satrustequi
  27 lutego o godz. 17:35

  Podbijam Roberta.
  Leczy leśne czyraki i odmładza siwizny, egalitarnie.

 28. codzienne w stajni augiasza sprzatanie kolebki i grzechotek, jak i rozdawanie siana (lub owsa);

 29. @

  Afery jak bumerangi, wracają 😉

  Afera KNF – Chrzanowski
  Afera SKOKi – Bierecki
  Afera NBP – Glapiński
  Afera Srebrna – Jarosław Kaczyński
  Afera PCK – partia PiS

 30. Redaktor Daniel Passent przygotował pułapkę dyskusyjną.

  Tytuł felietonu sugeruje wątek „Jak wygrać wybory?”

  Natomiast sam tekst sugeruje temat „Jak zarządzać państwem?”. Oczywiście NASZYM PAŃSTWEM.

  Ciekaw jest która opcja dyslusyjna zwycięzy.

 31. na pogrzebie III rp zebrali się (no, prawie) wszyscy, którzy trzymali ją do chrztu ( patrz:”p”nr 4/3195/ str. 15 );

 32. Gekko
  g.17:45
  Mnie w ogóle już generalnie życie nie służy. Z bardzo wielu powodów.
  Dlatego nie zawsze odpowiadam na posty, nawet miłe. A od złych słów się oganiam, jak od nachalnych much. Raczej nie reaguję.
  Pozdro

 33. znalezione na blogu: @mag -” publiczna panienka podwójnych standardów”
  Według mnie to jest trafne, ciekawe co adresatka z tym zrobi, co zrobi z moim komentarzem do niej zamieszczonym przed chwilą pod poprzednim wpisem gospodarza.

 34. Olé przodkowie moi!, trochę tej z trudem ukrywanej nienawiści rasowej wywleczono na światło dzienne wraz z barwnym opisem o rodakach: obłuda i zakłamanie+szaber i kłamstwo. @Gekko jako Polak spełnia te kryteria, nic nie wiem o szabrowaniu – ale kto wie?
  Zapomniałabym, są narody idealne – wręcz wzory i – obca im jest przemoc, wyzysk, rozbój, rasizm, i takie tam inne brzydkie wady. Dokładnie nie mogę wskazać ale to chyba nieznajomość mapy jest przyczyną.
  A wystarczy kupić dobry wizerunek „… a po ile? a po tyle…”

 35. Jeszcze dwie kadencje dobrej zmiany a średnia zarobków przekroczy średnią europejską.
  Po 50 tysięcy+ dla tych najlepszego sortu a minimalna płaca dla reszty.
  Jak ktoś lubi liczyć, niech policzy ilu osobników najlepszego sortu trzeba, by osiągnąć ten stan rzeczy.

 36. „kłócili się chwilę
  lecz się pogodzili…”
  Czysta poezja

 37. wzorcowe kraje, wzorcowe postaci:
  „Wszyscy znamy Winstona Churchilla za jego wysiłki w walce z nazistami podczas II wojny światowej . Ale jak się okazało, był białym supremacjonistą, który miał znacznie więcej wspólnego z wrogami, niż historia chce na to pozwolić. 
  Według książki Richarda Toye Churchill’s Empire , młody Churchill wziął udział w tym, co nazwał „wieloma wesołymi, małymi wojnami przeciwko barbarzyńskim narodom” w Afryce i wierzył, że są agresywni przeciwko Brytyjczykom nie dlatego, że Brytyjczycy wkroczyli na ich ziemie, ale dlatego, że miał „mocną, aborygeńską skłonność do zabijania”. Później, kiedy wstąpił do Parlamentu, Churchill opowiedział się za większą wojną przeciwko mniejszościom, twierdząc, że „aryjskie stado ma szansę zwyciężyć”. O Kurdach, którzy próbowali uzyskać niepodległość od Wielkiej Brytanii, powiedział: „Zdecydowanie opowiadam się za użyciem zatrutego gazu przeciwko niecywilizowanym plemionom … [to] rozprzestrzeniłoby żywy terror” […]
  Potem było dążenie Gandhiego do uwolnienia Indii od rządów brytyjskich. Churchillowi się to nie podobało, wzywając do morderstwa Gandhiego […] Nie chodziło jednak tylko o Gandhiego – Churchill otwarcie przyznał: „Nienawidzę Hindusów, oni są bestią z bestialską religią”. W miarę jak się starzał, nie uspokoił się – w 1943 r., Pomiędzy wygłaszanymi przemowami o nie poddaniu się, odmówił pomocy Indiom przetrwać ciężki głód, który ostatecznie zabił około 3 milionów ludzi. Churchill obwiniał Hindusów, mówiąc, że to wszystko było ich winą za „rozmnażanie się jak króliki”.
  Read More: https://www.grunge.com/69542/respected-historical-figures-actually-terrible-people/sl/winston-churchill?utm_campaign=clip

  Idol blogowych rasistów

 38. Uważa Pan, że Afganistan należy do tego samego regionu, co Kazachstan?

  Istnieje takie pojęcie „Duża Azja Środkowa”. Całkowicie naturalne będzie, że całym regionem będziemy wspierać Afganistan, handlować z nim i poprzez jego terytorium sięgać Oceanu Indyjskiego.

  A my jesteśmy największym krajem na świecie nie mającym dostępu do morza.
  https://www.rp.pl/Polityka/302259912-Ro-ma-n-Wasilenko-Alfabet-lacinski-to-szansa-na-integracje-ze-swiatem.html
  =======

  żabka konająca
  27 lutego o godz. 20:00

  Jak przeczytasz, mozna inaczej.
  Anglosaskie podejście do świata niekoniecznie jest dominujące.

 39. – Czy pochowalibyście je (chodzi o państwo białoruskie – red.) własnoręcznie, włączając w skład jakiegokolwiek państwa, Polski czy Rosji? Ja na to nigdy się nie zgodzę – powiedział Łukaszenko, cytowany przez rządową agencję BelTA. – Mam wyraźne granice, których nie mogę przekroczyć. Najważniejsze jest bronić suwerenności i niepodległości naszego państwa, przede wszystkim waszą inteligencją, talentem i rękami – zwracał się do przyszłych oficerów białoruskiej armii.

  – Zbudowaliśmy pierwsze suwerenne i niepodległe państwo i to jest naszym największym osiągnięciem. Miałem szczęście zostać pierwszym prezydentem tego kraju – mówił.
  https://www.rp.pl/Polityka/302249990-Lukaszenko-Bialorus-nie-wejdzie-w-sklad-Polski-czy-Rosji.html
  ============

  Białoruś stara się być suwerenna.
  Polska „robi laskę”……

 40. narciarz2
  27 lutego o godz. 15:55
  Faktycznie panie wyjątkowo nieurodziwe i fatalnie wymalowane tak w stylu panienek z kiepskiej agencji towarzyskiej.
  Za takie pieniądze można chyba było znaleźć lepsze

 41. maciek.g
  27 lutego o godz. 20:37

  Gusty nie podlegają dyskusji…..
  Sugestie niekoniecznie muszą być sensowne.

  PiS powołał całą palisadę słupów, dojących kasę z wszelkich źródeł.
  Te paliki to jedynie niewielki element struktury zawłaszczania Polski.

 42. Czekam na wielką rewolucję październikową bo jak nie to „a niech was wszyscy diabli”

 43. „Kradną, ale -przynajmniej -się dzielą, a tamci się nie dzielili”. Być może to jest kluczem, do zagadki, dlaczego PiS, pomimo tych wszystkich afer, demontażu państwa prawa, strzałów we własne stopy i kolana, poparcie nie spada. To, że „się dzielą”, w połączeniu z wieloletnią propagandą, płynącą z pisowskich i Rydzykowych mediów oraz ambon, i -jak się okazuje skuteczną -że „tamci” kradli, kradną i będą kradli, sprawia, że jest tak, jak jest.

  Być może dla „suwerena” jest oczywiste, że polityka jest nierozerwalnie związana ze złodziejstwem, uważa, że tak musi być, ale złodzieje, jeśli chcą nadal bezkarnie kraść, to muszą odpalić jakąś dolę. A, że odpalają, to są w porzadku, więc niech se kradną.

 44. To jest ostatni akapit mojego tekstu, którego części moderacja nie przepuszcza, probowałem przez Mietka,mojego alter ego, ale też początek nie przechodzi. Będę ten wpis dzielił, może wyłapię trefny wyraz.

  „Kradną, ale -przynajmniej -się dzielą, a tamci się nie dzielili”. Być może to jest kluczem, do zagadki, dlaczego PiS, pomimo tych wszystkich afer, demontażu państwa prawa, strzałów we własne stopy i kolana, poparcie nie spada. To, że „się dzielą”, w połączeniu z wieloletnią propagandą, płynącą z pisowskich i Rydzykowych mediów oraz ambon, i -jak się okazuje skuteczną -że „tamci” kradli, kradną i będą kradli, sprawia, że jest tak, jak jest.

  Być może dla „suwerena” jest oczywiste, że polityka jest nierozerwalnie związana ze złodziejstwem, uważa, że tak musi być, ale złodzieje, jeśli chcą nadal bezkarnie kraść, to muszą odpalić jakąś dolę. A, że odpalają, to są w porzadku, więc niech se kradną.
  „Kradną, ale -przynajmniej -się dzielą, a tamci się nie dzielili”. Być może to jest kluczem, do zagadki, dlaczego PiS, pomimo tych wszystkich afer, demontażu państwa prawa, strzałów we własne stopy i kolana, poparcie nie spada. To, że „się dzielą”, w połączeniu z wieloletnią propagandą, płynącą z pisowskich i Rydzykowych mediów oraz ambon, i -jak się okazuje skuteczną -że „tamci” kradli, kradną i będą kradli, sprawia, że jest tak, jak jest.

  Być może dla „suwerena” jest oczywiste, że polityka jest nierozerwalnie związana ze złodziejstwem, uważa, że tak musi być, ale złodzieje, jeśli chcą nadal bezkarnie kraść, to muszą odpalić jakąś dolę. A, że odpalają, to są w porzadku, więc niech se kradną.

 45. Nic nie rozumiem.

 46. Postawmy problem tak: czy elita polityków i finansistów może liczyć w razie potrzeby na przypadkowe społeczeństwo? Kiedyś wpadła mi w ręce książka napisana przez polskiego oficera, którego zainspirowała do tego klęska wrześniowa (mam na myśli 1939 rok). On twierdził, że żaden chłop i robotnik w tej wrześniowej armii nie miał absolutnie żadnego powodu nastawiać karku (szczegółowo to wyliczył i uzasadnił)
  Dzisiejsza władza polityki i pieniądza żyje w doskonałej symbiozie, czego mieliśmy próbkę w nagraniach Jarosława K. Polityk może wybudować co chce i za ile chce, bo od tego ma banki. A banki mają polityków od tego, żeby im bankierom nie zaglądać do kieszeni. Musiałbym tu pojechać Kutzem, ale prawdopodobnie te słowa by tu nie przeszły.
  Tak się składa, że felieton redaktora traktuje o Polsce, ale przecież na całym świecie nie jest inaczej. Kasta bankierów, prezesów i dyrektorów dużych i mniejszych firm wymknęła się spod kontroli i jest przekonana, że ich praca jest warta zarabianych przez nich milionów. Nierzadko wmieszane jest w towarzystwo grono osób, które świadczy zupełnie inne usługi i są te osoby za to sowicie wynagradzane. Tworzy się jakieś stanowiska np ds. pielęgnacji pelargonii i sowicie to wynagradza. Albo zgoła nic nie robią, są krewnymi i to wystarczy. Kiedyś po wybuchu kryzysu przemysłowcy i bankierzy, którzy ponieśli klęskę wyskakiwali z wieżowców, a teraz wskakują do odrzutowców i odlatują na wieczne wakacje. Nikt z tych ludzi nie odpowiada własnym majątkiem. To już częściej politycy trafiają do więzienia (patrz państwo Izrael).
  Jak pokolenie 20-30 latków ma się utożsamiać z państwem, którego władza uważa, że jej się należy. No, czasem z pańskiego stołu rzuci jakiś ochłap chamom. I te chamy teraz wezmą się za łby, bo nie wszystkim rzucono. A władza? Będzie miała ubaw!

 47. Ciekawe, czy to przejdzie?

  Berdyczów (ukr. Бердичів, Berdycziw; jid. באַרדיטשעװ, Bardiczew) – miasto w obwodzie żytomierskim Ukrainy, siedziba władz rejonu berdyczowskiego, położone 44 km na południe od Żytomierza, nad rzeką Hniłopiat, prawym dopływem Teterewy.

  Prywatne miasto szlacheckie położone było w powiecie żytomierskim województwa kijowskiego, własność wojewody kijowskiego Janusza Tyszkiewicza w latach 30 i 40-tych XVII wieku[2].

  Ośrodek handlowo-przemysłowy. W mieście znajduje się stacja kolejowa Berdyczów.
  Spis treści

  1 Historia
  2 Ludność
  2.1 Liczba ludności
  2.2 Demografia
  2.3 Związani z Berdyczowem
  3 W kulturze: „Pisz na Berdyczów”
  4 Zabytki
  5 Współpraca
  6 Przypisy
  7 Bibliografia
  8 Linki zewnętrzne

  Historia
  Janusz Tyszkiewicz

  Na mocy unii lubelskiej w 1569 miasto stało się częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Około 1626 r. wojewoda kijowski Janusz Tyszkiewicz po uwolnieniu z niewoli tureckiej jako wotum dziękczynne ufundował w Berdyczowie kościół i sprowadził karmelitów. Stanisław Zaremba (biskup kijowski) w 1647 został, według relacji wiernych, uzdrowiony za wstawiennictwem Matki Bożej Berdyczowskiej, której obraz ogłosił cudownym. Obraz koronowany został w 1756 papieskimi koronami. Berdyczów, w którym znajduje się kościół Karmelitów Bosych z XVIII w., był słynnym ośrodkiem kultu maryjnego, a w XIX wieku centrum chasydzkim na Wołyniu.

  W 1593 r. uzyskał prawa miejskie. Czasy Augusta III i Stanisława Augusta Poniatowskiego były dla Berdyczowa okresem rozwoju. Sanktuarium otoczono potężnym wałem, z mostem zwodzonym i z bastionami uzbrojonymi w 60 armat. Była to prawdziwa twierdza. W tych murach wzrastał karmelita o. Marek Jandołowicz – duchowy przywódca konfederacji barskiej, którego Juliusz Słowacki uczynił głównym bohaterem znanego dramatu. W 1768 r. Kazimierz Pułaski z 700 konfederatami i 800 cywilami przetrwał 17 dni oblężenia Berdyczowa, trzykrotnie odpierając szturmy.

  Od 1721 roku wszedł w posiadanie rodziny Radziwiłłów jako spadek dla Barbary Franciszki Zawisza zamężnej za Mikołajem Faustynem Radziwiłłem[3].

  W 1777 roku w Berdyczowie ukazała się pierwsza polska encyklopedia przeznaczona dla dzieci i młodzieży Krótkie zebranie zarzutów ciekawych o rzeczach tego świata pod, zmysły nam podpadających i je zadziwiających ku pożytkowi młodzi zwięzłemi odpowiedziami ułatwione napisana przez Józefa Iwanickiego[4][5].

  Berdyczów w 1793 roku w wyniku II rozbioru Polski został włączony do Rosji, od 1846 był siedzibą ujezdu berdyczowskiego. W 1837 w Berdyczowie powstał Związek Ludu Polskiego. 15 marca 1850 roku w Berdyczowie miał miejsce ślub Eweliny Hańskiej i Honoré de Balzaca. W dniu 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie przyszedł na świat Józef Teodor Konrad Korzeniowski, bardziej znany jako Joseph Conrad. Wiosną 1920 roku zajęty przez wojska polskie podczas Wyprawy kijowskiej. W lecie 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej Rosjanie wymordowali w szpitalu w Berdyczowie 600 rannych polskich żołnierzy wraz z opiekującymi się nimi pielęgniarkami[6]. Od 1922 miasto było w Ukraińskiej SRR. W 1941 roku zajęte przez III Rzeszę. Po wojnie w ZSRR. Od 1991 należy do państwa ukraińskiego.

  Podczas II wojny światowej w sanktuarium berdyczowskim mieściło się radzieckie więzienie.
  Ludność

  Ludność
  1789 2 640
  1867 52 563
  1897 53 351
  1926 55 556
  1939 62 014
  1959 53 206
  1970 71 475
  1979 80 171
  1989 91 629
  2001 87 575
  2012 78 799

  Zgodnie z danymi spisu powszechnego 2001 w Berdyczówie mieszka 87,6 tys. osób.
  Liczba ludności
  1926[7] 1939[8] 1959[9] 2001[10]
  Ukraińcy 26,4% 42,1% 56,2% 84,8%
  Rosjanie 8,1% 8,7% 18,6% ≈9,5%
  Polacy 8,5% 10,1% 11,7% ≈5,0%
  Żydzi 55,5% 37,5% 11,8% ≈0,5%
  Demografia
  Związani z Berdyczowem

  Zobacz też kategorie: Ludzie związani z Berdyczowem, Ludzie urodzeni w Berdyczowie.

  Władysław Bukowiński – polski ksiądz katolicki, długoletni misyjny duszpasterz w Kazachstanie i całej sowieckiej Azji Środkowej,
  Wanda Wolska Conus – polska historyk, bizantynolog, filolog klasyczny, mecenas kultury, po drugiej wojnie światowej związana z Francją,
  Polina Gelman – radziecka żołnierka, Bohater Związku Radzieckiego (1946),
  Antonina Girycz (ur. 1939) – polska aktorka teatralna i filmowa,
  Wasilij Grossman – rosyjski pisarz żydowskiego pochodzenia,
  Vladimir Horowitz – amerykański pianista pochodzenia żydowskiego,
  Józef Konrad Korzeniowski – polski pisarz i nowelista, tworzący w języku angielskim,
  Władysław Kozłowski – polski filozof, socjolog, psycholog, pedagog, literat, powstaniec z 1863,
  Jurij Krymarenko – ukraiński lekkoatleta, mistrz świata,
  Noach Pryłucki – poseł na Sejm Ustawodawczy 1919-1922 pochodzenia żydowskiego, fołkista,
  Udalryk Krzysztof Radziwiłł – polski pisarz i prozaik, generał i poseł Rzeczypospolitej,
  Mikołaj Faustyn Radziwiłł – polski szlachcic, miecznik wielki litewski,
  Ołeksandr Razumkow – ukraiński polityk.

  W kulturze: „Pisz na Berdyczów”

  W drugiej połowie XVIII wieku, Radziwiłłowie wystarali się u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego o przywilej dla Berdyczowa zezwalający na organizowanie w nim niezwykłej liczby dziesięciu jarmarków rocznie. Między innymi dlatego Berdyczów stał się prawdziwym centrum handlu dalekosiężnego – jednym z najważniejszych w Rzeczypospolitej. Zjeżdżali się do Berdyczowa regularnie kupcy z najróżniejszych stron Europy. Z tego czasu pochodzi właśnie kupieckie zawołanie … pisz do mnie na Berdyczów – jako że był to w życiu wędrownych kupców jedyny adres, gdzie było pewne, że w przeciągu 2-3 miesięcy na pewno się zjawią. Stąd poste restante Berdyczowa pełniła ważną rolę w przebiegu informacji handlowej. Dziś znaczenie tego zawołania zmieniło swój sens, często bywa używane w sytuacjach, w których jedna osoba chce „spławić” drugą. W polszczyźnie zrobiło karierę wraz z popularnością poematu dygresyjnego „Beniowski” Juliusza Słowackiego, gdzie w Pieśni I czytamy:

  Lecz pan Beniowski liczył lat dwadzieścia,
  O doświadczenie jak o grosz złamany
  Nie dbał – wolałby mieć wioskę i teścia,
  To jest ślubem być dozgonnym związany
  Z panną Anielą. – Téj sztuka niewieścia
  Sprawiła, że był srodze zakochany;
  Na gitarze grał i rym śpiewał włoski,
  I wszystko dobrze szło – dopóki wioski
  Nie stracił… wtenczas po włosku: addio!
  Po polsku: pisuj do mnie na Berdyczów.
  Okropne słowa! jeśli nie zabiją,
  To serce schłoszczą tysiącami biczów.

  Co ciekawe, Władysław Kopaliński w swoim „Słownik mitów i tradycji kultury” błędnie sugeruje, iż powiedzenie „pisz na Berdyczów” wzięło się z niezbyt sprawnej poczty berdyczowskiej[11] – w rzeczywistości uchodziła ona za jedną z najlepszych w regionie[12].
  Zabytki
  Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP

  klasztor warowny karmelitów Bosych z XVII wieku, ufundowany przez Janusza Tyszkiewicza
  Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z XVIII w. z cudownym obrazem Matki Bożej Berdyczowskiej.
  Kościół farny pw. św. Barbary z 1826 roku, w którym ślub wzięli Honoré de Balzac i Ewelina Hańska
  pałac Radziwiłłów z XVIII i XIX wieku
  sobór prawosławny św. Mikołaja z lat 1908 – 1910
  zamek obronny na stoku góry, odbudowany po zniszczeniu przez Fedora Tyszkiewicza[13]
  gród cadyka Lewi Izaaka z Berdyczowa
  Synagoga Chóralna z XIX wieku
  cerkiew św. Trójcy

 48. Bez sensu.

 49. BWTB

  „Kiedyś po wybuchu kryzysu przemysłowcy i bankierzy, którzy ponieśli klęskę wyskakiwali z wieżowców, a teraz wskakują do odrzutowców i odlatują na wieczne wakacje.”

  Trafnie to ująłeś.

 50. Oczy przecieram z niedowierzaniem.
  Komentarzy już 40 się zebrało. I nikt nie posłużył się popularnym określeniem tych ludzi – BANKSTER.
  I tylko raz padło na … NEOLIBERALIZM, i to w ironicznej frazie.

  „Kluczowa jest kwestia kwalifikacji ludzi na wysokich stanowiskach w NBP” – prawidłowo ocenia sytuację red. Passent, jako ekonomista (wyuczony, acz nie praktykujący), ale też jako znawca od „fachowców bezpartyjnych”.

  Prezes Glapiński jest bodaj pierwszym prezesem NBP z klucza partyjnego, od dawna zaufanym Prezesa Kaczora. To zaufanie Glapiński nadszarpnął, bo on nie z powodu głosów wyborczych nie śpi po nocach, tak jak jego mocodawca. Prezes Kaczor nie ma klawego życia z tą swoją menażerią.

  Drugą kluczową kwestią jest pytanie, po co te wysokie stanowiska, po co te rozliczne departamenty. Przecież znaczną część funkcji NBP można – przepraszam za wyrażenie – ofszorować nad Men, do Frankfurtu.

 51. „Kiedyś po wybuchu kryzysu przemysłowcy i bankierzy, którzy ponieśli klęskę wyskakiwali z wieżowców, a teraz wskakują do odrzutowców i odlatują na wieczne wakacje” – pisze BWTB (21:25).

  Z bardzo daleka patrząc to „po wybuchu kryzysu”, ktoś „wyskakiwał z wieżowca”.

  Faktycznie, było to w momencie giełdowego krachu, który mógł ewentualnie zwiastować kryzys w gospodarce. I wtedy wyskakiwali spekulanci, którzy nadmiernie się zadłużyli „na margines”.

  „… a teraz wskakują do odrzutowców i odlatują na wieczne wakacje”

  Ostatnio wskakują do odrzutowców, po czterech na samolot i kierują je w kierunku tych wieżowców. Ale pisanie od „odlatywaniu na wieczne wakacje”, to chyba nadmiar cynizmu i złego smaku.

 52. @ jobrave / @ zainteresowani
  złodzieje, jeśli chcą nadal bezkarnie kraść, to muszą odpalić jakąś dolę. A, że odpalają, to są w porzadku, więc niech se kradną.

  „51 proc. badanych dobrze ocenia dotychczasowe działania PiS po trzech latach sprawowania władzy przez tę partię; krytycznych jest 40 proc. 59 proc. badanych uważa ponadto, że PiS wywiązuje się z obietnic wyborczych- wynika z sondażu CBOS.” [styczeń 2019]


  @ BWTB
  …na całym świecie nie jest inaczej. Kasta bankierów, prezesów i dyrektorów…

  „…Mamy braki edukacyjne. Nie wiemy, czym są podatki. Nie rozumiemy, czym są publiczne pieniądze i co oznaczają. Nie rozumiemy też całej struktury finansowo-podatkowej, PIT-ów, VAT-u itp. Ta wiedza praktyczna jest w polskiej edukacji zaniechana. Uczymy się abstrakcyjnych pojęć…- mówi dr Katarzyna Iwińska, prorektor ds. badań naukowych w Collegium Civitas i adiunkt w Instytucie Socjologii tej uczelni.” [NaTemat]

 53. Określenie „bankster, banksterka” nie padło dlatego, że prezes NBP jak i jego personel, przez który ma kłopoty w żaden sposób się nim nie kojarzą.
  Raczej sprawiają wrażenie bohaterów francuskiej komedii bulwarowej (comédie de boulevards).

  Równie NEOLIBERALIZM nie ma odniesienia do owej komedii bo jej sceneria jest NARODOWA.

 54. teo
  27 lutego o godz. 21:56

  Można sprawdzić, po co, ale po co, skoro to rutynowa dola dla słupa, o którego mają się rozbijać fale rzeczywistości.
  GW (w 2017!) opisała, co Pan Wojciechowska robi w banku:

  „Wielu polityków spiera się z faktami, ale nie wszyscy zwalniają analityków, którzy im te fakty podają – mówi Joanna Tyrowicz, zwolniona doradczyni ekonomiczna w Instytucie Ekonomicznym NBP
  …Nowe kierownictwo swoją współpracę z analitykami zaczęło od zwolnienia całkiem bez powodu niemal 20 osób, rozbito zespoły, przemieszano pracowników. Przydział zadań i kompetencji nie jest jasny, niczego ludziom nie wyjaśniono… publikowanie naszych materiałów stało się utrudnione. Część z nich nie dostała pozwolenia na publikację, inne są publikowane, ale wstrzymywane są briefingi, na których opowiadaliśmy o wynikach… regulamin kontaktów pracowników NBP z mediami został w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zmieniony trzykrotnie, ostatnie zmiany ograniczają jakąkolwiek komunikację…dlaczego?…to nie do mnie pytanie, tylko do dyrektor departamentu komunikacji i promocji NBP.

 55. „Obietnice premiera Morawieckiego, że będziemy zarabiali jak na Zachodzie …” – z przekąsem pisze red. Passent.

  Poważnie jednak, premier-słupek Morawiecki obiecywał, że będzie więcej inwestycji w polskiej gospodarce i to w każdej perspektywie, poczynając od 2016 roku. A tu co? Ekonomiści już liczą o ile wzrośnie konsumpcja w Polsce z tytułu „5-paku Kaczyńskiego”. O 1,5 – 2 pkt. proc. w 2019 roku. A jak konsumpcja rośnie, to inwestycje raczej dołują. Faktycznie, są na poziomie 18 procent, poniżej dawnych 20-21 procent i 22 procent obiecanych przez szefa PiSowej gospodarki, Morawieckiego. Coś tu nie gra … w tych obiecankach. Jakaś sprzeczność się wkrada.

  Chyba że sprawę wyjaśnia teza b. premier-słupek Szydło, że … 13-tka dla emerytów (ponad 10 mld zł rocznie) to „prezent od Kaczyńskiego”. Oczywiście kobieta mówiła z przekąsem, bo chyba pamięta jak prezes dał jej i jej ministrom prezent w postaci drugiej pensji rocznej, a potem ją kazał oddać.

  Wesołe te PiSgrzyska. Rozmyślam nad zarejstrowaniem się jako emeryt po PRL-u. Aby tylko podnieść krajową konsumpcję, bo zamierzam rozpuścić wszystko w knajpach. Czy odbiór forsy od Kaczyńskiego zobowiązuje do głosowania na niego?

 56. Bar Norte, 21.55

  Legenda o pracodawcach wyskakujacych z wiezowcow na Wall Street na wiesc o zalamaniu gieldy w 1929 roku jest wyssana z brudnego od liczenia pieniedzy lichwiarskiego palca.
  https://www.theguardian.com/notesandqueries/query/0,,-1589,00.html
  Pracodawcy i inwestorzy przejeli dzieki krachowi na gieldzie znaczna czesc majatku klasy sredniej ( tak jak to bylo zaplanowane ).

 57. teo
  27 lutego o godz. 22:30
  Czy odbiór forsy od Kaczyńskiego zobowiązuje do głosowania na niego?

  Ależ skąd. Działką należy dzielić się prawowitą właścicicielką, czyli z Tą Panią.

  „Trzynasta emerytura to był element naszego programu, który oni (PiS) po prostu, w sposób bezczelny ukradł.
  Nasz pomysł zamienili w swój pomysł.
  Dlaczego oni dzisiaj mówią o socjalnych obietnicach, które składają, w przededniu wyborów europejskich, a nie mówią o tym przed wyborami do polskiego parlamentu?
  – mówiła w rozmowie z Karoliną Lewicką w TOK FM była premier, Ewa Kopacz.”


  Trzeba tylko wiedzieć, po których wyborach się z działką zwrócić, bo inaczej ten prototyp Szydło zapomni, jaką partię niszczy swą pazernością i głupotą.

 58. Gekko (22:19)
  Mówię, że GW jest nieoceniona.
  Oto sytuacja w NBP pokazuje naocznie, że w NBP były przerosty zatrudnienia i to w czasach „zielonej wyspy w ruinie, w której ciekło z kranów z ciepłą wodą”. I to wykrył PiS i teraz unaocznia Polkom i Polakom. Teraz ta woda przecieka do centrali przy Nowogrodzkiej, skąd już wartkim strumieniem płynie od Tatr do Bałtyku.

  Notabene, Joanna Tyrowicz już została obwołana na słynnym blogu „en passant” neoliberalną skamieliną, o ile dobrze pamiętam. W każdym razie rzucała, neoliberalnymi wnioskami ugruntowanymi w jej neoliberalnych przekonaniach, przyczyniającym się do upadku neoliberalnej doktryny.

  Jeśli chodzi o banksterów, to …

 59. Człowiek się uczy przez całe życie.
  Po pierwsze i oczywiste, najważniejsze jest co z czym komu się kojarzy. I kto ustala jak kojarzyć się ma.

  Po drugie, kapitał nie ma narodowości, ergo neoliberalizm też. Na scenie Narodowej go nie wystawiają. A jak zaczną wystawiać, to będzie to najpierw „Kupiec Wenecki”. A może już wystawiają?

  Po trzecie, skoro tak się polska scena bulwaryzuje, to widać, że zbliżamy się kulturowo do II PRL. Tylko proszę się nie obrażać – jako farsa, ma się rozumieć.

 60. Podoba mi się określenie „panie lekkich obowiązków” i nie uważam go za seksistowskie. Ono po prostu oddaje istotę rzeczy.Jeżeli kobieta zatrudniona na stanowisku dyrektora departamentu komunikacji i promocji, milczy jak zaklęta, to swoim zachowaniem, utwierdza wszystkich w przekonaniu, że o jej karierze, zdecydowało nie przygotowanie merytoryczne, lecz inne talenty, które dogłębnie zbadał sam prezes Glapiński. Obrzydliwe to jest .

 61. teo
  27 lutego o godz. 22:50

  Człowiek się uczy przez całe życie tego samego, bo eksperiencja docet stultos.
  Niejaka Pani Kopacz i jej psiapsiółki… czyli koń trojański porzucony nam przez Tuska na rzecz białego konia do Brukseli.
  Żaby gotowane sous vide zmuszone, by się przełknąć same, jak to:
  WyKopaczalisko neoliberalizmu
  I nagle – piss, nagle – gwizzd…
  koła w ruch, kopniak – w brzuch…

  Potrzebna odwaga Leninowsko-Zandbergowska, by Paleo pogoniło Neo, wiosna k. mać.

 62. Wraz z ujawnieniem , że Antoni Macierewicz to rosyjski agent upadło dochodzenie w sprawie zamachu smoleńskie .
  Nigdy już nie dowiemy się ile tych bomb było i kto je podłożył . Jarosław Kaczyński niestety całkowicie stracił zainteresowanie okolicznościami śmierci brata bliźniaka .

 63. kooperatywaMandragon

  Galbraith nie kwestionuje samobójstw finansistów z powodu utraty majątku w czasie kryzysu. On kwestionuje zjawisko fali samobójstw akurat na Wall Street. Dowodzi, że owa fala ogarnęła całe USA i wskaźniki Wall Street niczym się od reszty kraju nie różniły.

  Z tym, że komentarz BWTB miał charakter metaforyczny i moim zdaniem trafnie oddawał różnice między kryzysem z lat 30 i tym z roku 2008.

  Ps. Razi mnie określenie „pracodawcy”, którego użył pan w komentarzu to jest bowiem neologizm utworzony po to by nadawać kapitałowi jakiś humanitarny charakter w odniesieniu do stosunków pracy. Pracy bowiem się nie daje, nie rozdaje jak prezentów ale ją kupuje.

 64. Bar Norte
  27 lutego o godz. 23:05

  Pragnę ujawnić, jako rażonemu pracodawstwem, więc o zawężonej świadomości otoczenia, że w cywilizacji kupuje się nie pracę, a jej wynik.
  Istotnie, kupowanie pracy jak i jej świadczenie to etatowe złogi paleostalinizmu.
  Przepraszam za ew. pogłebiające porażenie skutki refleksji wywołane lekturą postu, ale jest po 23 i jesteśmy dorośli. 🙂

 65. „co z czym komu się kojarzy”

  Najwyraźniej prezes Glapiński się z akurat banksterką jakoś komentatorom nie kojarzy.
  Morawiecki się kojarzył a Galpiński nie.

  „kapitał nie ma narodowości, ergo neoliberalizm”

  Bank ma narodowość w nazwie. Bank stanowi dekoracje owej farsy.

  „zbliżamy się kulturowo do II PRL.”

  Przy okazji akcesu SLD do Koalicji Europejskiej zadałem na blogu pytanie jak długo komentatorzy, sympatycy opozycji liberalnej będą się potrafili powstrzymać od snucia szyderczych analogii do PRL – oczywiście z uwagi na bratni od niedawna elektorat SLD mający do PRL sentyment.
  Długo to nie trwało, raptem tydzień.

 66. Z dystansu
  27 lutego o godz. 23:01

  Bardzo przepraszam, ale czy Sowieci byliby zdolni do zabójstwa własnego agenta? To byłoby niesłychane.

  „…Co jednak najbardziej szokujące, Macierewicz nie pojechał na miejsce katastrofy. Zdecydował się szybko wrócić do Polski, a podczas drogi powrotnej doszło do szokujących wydarzeń.
  Jak zdradził mediom dziennikarz, Wiktor Bater, Macierewicz – gdy pociąg jeszcze znajdował się na terenie Rosji – wpadł w prawdziwy amok. Przekonywał współpasażerów, że do okien strzelają snajperzy. Rozkazał pozasłaniać wszystkie okna, a sam przez całą drogę po rosyjskiej stronie granicy, siedział skulony w swoim przedziale. W ten sposób, jak później przekonywał swoich najbliższych współpracowników, sam uniknął śmierci z ręki rosyjskich zamachowców, którzy wcześniej – według niego – zamordowali pasażerów prezydenckiego lotu…”
  [za: Pikio]

 67. Gekko

  Czyli semantycznie rzecz ujmująć pracę się daje a jej wynik kupuje. W odwrotną stronę – pracę się bierze (jak dają) a jej wynik sprzedaje.

 68. W JEDYNCE rozważano naszą sytuację przyfrontową. Oni mają potencjał którego my nie mamy ale jak ich zdolności osłabną, a nasze się rozwiną to nie będziemy na straconej pozycji.
  Ponadto tylko my no i brytyjczycy jesteśmy w pełni zintegrowani z naszym przyjacielem.
  Rozmawiano o naszym zaangażowaniu obronno-zaczepnym
  Do napisania tego tekstu zachęcił mnie @jobrave wyczerpującą informacją z Berdyczowa o 21.31
  Dzisiejszy felieton redaktora Passenta na dwóch stronach Polityki potwierdza moje obawy przed szeryfami. Co będzie jak oni u nas zaprowadzą swoje porządki?

 69. Gekko

  „paleostalinizm”

  To określenie przypomniało mi, że ostatnio Kultura Liberalna pisała o „paleoliberaliźmie”, który jej zdaniem prezentuje partia Roberta Gwiazdowskiego i Henryki Bochniarz. Nawet życzliwy tekst wskazujący na pewne pozytki polityczne z tej formacji.

  https://kulturaliberalna.pl/2019/02/18/robert-gwiazdowski-partia-polska-fair-play-program/

 70. Bar Norte
  27 lutego o godz. 23:24

  Elegancko.
  Bo chcąc kupić semantykę, nie płacisz za pracę semantyka.
  Lecz o tej porze to już kojarzy tylko mantyka, że to cywilizacja, nie semantyka.

 71. Bar Norte
  27 lutego o godz. 23:36

  A pisała, pisała. Gdzieś to ode mnie w sieci podłapali, albo takie to tetryki, że widzieli Seksmisję.

 72. Bar Norte
  27 lutego o godz. 23:36

  PS bo mi się wątek urwał… że essej wzmiankowany czytałem.
  Gwiazdowski, dawniej celny komentator i ekonomista, dziś politycznie „ściemniacz bezdotykowy”. Nie chodzi o kompetencje, ale o wiarygodność, że lepiej traktowac na odległość. KuLib zapoznaję, ale nie tańczę, a Kuisz!

 73. ls42
  27 lutego o godz. 23:34

  Pytanie na (jutrzejsze) śniadanie: co to jest JEDYNKA?

 74. Gekko

  A oni piszą (KL), że partia Gwiazdowskiego i Bochniarz ideowo ubogaca barwną paletę polskich partii politycznych. Zwiększa możliwości wyboru i podbierania sobie elektoratów. Nawet wskazują komu może być podbierane.

 75. Bar Norte
  27 lutego o godz. 23:47

  Cóż, widać nie dostali jeszcze od prezesa pozwu 212 z paragrafu 22, więc chwilowo mogą pisac co chcą. Ujawnienie podbierania zapewne pożyteczne, nie każdy dysponuje zestawem „mały mikrobiolog”.

 76. @Gekko 23.45
  Polskie Radio w rozmowach jedynki
  Nietutejszy jesteś?

 77. maciek.g
  27 lutego o godz. 20:37
  Parafrazując pewne rzymskie(?) porzekadło, można by rzec w tym wypadku: pokaż mi swój personel (ten najbliższy ;–)) a powiem ci kim jesteś.
  Innymi słowy jak wygląda słoń czy też koń każdy widzi.

 78. ls42
  27 lutego o godz. 23:54

  Nie, ja z innego departamentu, wyżej jedynki.

  – – –
  A słowiki spać nie dają…

  WIOSNA ustami swego cherubina programowego Standerskiego, ogłosiła w TOK Kanadę pachnącą emeryturą.
  Bowiem, to emerytury obywatelskie i odsysanie vatu ze smogu sprawiły Kanadę, Danię, a nawet Nową Zelandię z krajów biednawych – zamożnymi.
  Kto lubi o ty porze macać wzrokiem różową serię*), niech sam zajrzy w różowe ponad złotymi ząbkami mądrości usteczka Standerskiego wprost na TT.

  *)Abonenci Krwawego Maćka wiedzą o co się rozchodzi.

 79. mag
  27 lutego o godz. 18:58
  https://www.youtube.com/watch?v=NK6DdihqsFc
  Troche zabawy Mag. Ja tez znikam na czas jakis,bo mnie blog znudzil. Nie lubie kiedy przy stole, przy ktorym rozmawiam ze znajomymi ciagle przystaje jakis nieproszony menel i albo beka nad uchem albo puszcza pawia na widoku. Ogarnal mnie niesmak. Mag, jestes swietna, madra dziewczyna. Ucaluj kocorcie.

 80. I znów odloty.
  Oto nie doczekałem się wytłumaczenia, dlaczego „kiedyś po wybuchu kryzysu … a teraz wskakują do odrzutowców”.
  No dlaczego? Czy to jest kara boska? A jeśli metaforycznie tak jest, to za co? Co takiego ludzie zmienili w kapitalizmie, że teraz nikt nie skacze z wieżowca bez powodu, a ktoś inny odlatuje do cieplejszego klimatu?
  Ludzikowie światli, wytłumaczcie mi dlaczego tak się dzieje. Bo pławię się, wręcz tonę w domysłach.

 81. Tych wyborów nie możemy przegrać!
  Te listy i te kosztowne obietnice składane już teraz wynikają ze strachu, że przegrana w maju może uruchomić lawinę. Dla PiS kolejność – najpierw wybory do PE, a potem do Sejmu – jest wyjątkowo niewygodna. Dlaczego? Ponieważ słaby wynik w tych pierwszych, co jest przecież realnym scenariuszem, może łatwo przyczynić się do demobilizacji i kiepskich wyników w październiku
  – pisze red. Lisicki, Do Rzeczy.

  Wybory są europejskie, czyli do PE, a Prezes Kaczor rozdaje do ręki, co złośliwi wrogowie polityczni nazywają „ordynarnym kupowaniem głosów”. Sondaże sugerują, że poparcie (ZP) = poparcie (KE), a przecież jest jeszcze Wiosna, a w niej jako 1-ka wystąpi D. Hübner w podlaskiem.

  Kto jeszcze się martwi o wynik wyborów?
  Proszę się zgłaszać, ale paniki nie robić.

 82. Pan Teo,

  O wynik wyborow martwie sie coraz mniej: moi faworyci ida jak po swoje.Nie robia bledow ktoreby ich utrate wyborcow kosztowaly.

  ml

 83. Pan Passent napisal:

  Jest oki.
  Z pensjami w NBP jest oki.
  Gazeta Wyborcza ktora temat odpalila nie beknie za to.
  Nie beknie boo za populizm, chleb powszedni przekazu opozycji totalnej, sie nie beka, a kwoty podane w donosie do opinii publicznej sie +/- zgadzaja.
  Wiec jest oki.

  Jest oki boo wiecej zagladania do kieszen nie bedzie.
  Boo do ktorej jeszcze? Do kieszeni wdowy po prezydencie Gdanska? Alez ta pani wlasnie sobie immunitet europejski u pana Schetyny zalatwia.

  A tak przy okazji: pamietacie panstwo zbiorowy niesmak opozycji totalnej na wiesc ze Kaczor zdecydowal obnizyc dochody poselskie?
  Ciekawe czy i teraz ktos rzuci by poobnizac place w sektorze publicznym? Moze nauczycielom, policjantom i managementowi NBP? 🙂

 84. p. Neo
  Ależ pan strzelasz byki. Nie pisze się „robia bledow ktoreby”, chyba że w rezerwacie. O „oki boo” szkoda gadać. To chyba okrzyk z zoo.

  Red. Passent bynajmniej nie pisze, że pensje są zbyt wysokie w NBP. Mianowicie pisze tak:
  „Sprawa druga: proporcje wynagrodzenia na różnych stanowiskach nie budzą zastrzeżeń. Kluczowa jest kwestia kwalifikacji ludzi na wysokich stanowiskach w Narodowym Banku Polskim. Czy jest tak jak w administracji państwowej, gdzie wysokie stanowiska zajmują tacy fachowcy jak Beata Szydło, Beata Kempa czy Jarosław Zieliński …”.

  I co w zoo na antypodach sądzą o kwalifikacjach dyr. NBP Martyny Wojciechowskiej, o w/wym fachowcach PiS nie wspominając?

  ktos rzuci by poobnizac place w sektorze publicznym? Moze nauczycielom, policjantom i managementowi NBP?

  Ignorant z antypodów może nie wiedzieć, że płaca „managamentów” NBP jest 20 razy wyższa od płacy nauczyciela.

 85. Dobranoc, notabene.

 86. Bar Norte
  27 lutego o godz. 23:05

  Termin ,, pracodawcy ” mial byc uzyty ironicznie, bo tak lubia sie okreslac pijawki z Lewiatana i ich idole z Nowego Jorku.

 87. Kiedyś ludzie mówili jak w Ruskim banku. Tak sobie myślę czy NBP to już ruski czy jeszcze. A co z dekomunizacją.

 88. Psn Teo,

  Za bledy przepraszam, choc widze je w innym miejscu niz pan.
  To znow problem- jeszcze zdaze sie czegos o jezyku ojczystym nauczyc, czy juz tak mi do pierwszego wylewu zostanie?
  Czy wogole chce sie tu poprawiac czy wole uznac ze te nalecialosci, chropowatosci, kleksy to dorobek lat, doswiadczenie zyciowe? Jesli to drugie to moze, niczym obiektu wpisanego do internetowego rejestru zabytkow, zmieniac nie nalezy?

  Sensacja jaka odpalono PRZECIWKO NBP nie dotyczyla tego jak ta instytucja jest zarzadzana, ale byla proba wzniecenia zawisci o zarobki. Najordynarniejszym na swiecie populizmem.
  Co do tego jak NBP jest zarzadzany odpowiedz daja wyniki banku. Trudno im cos zarzucic.

  Co do roznic w placach to nie bede sie spieral: im wiecej odpowiedzialnosci tym wieksze wynagrodzenie.
  To co napisalem jest raczej pytaniem o to czy zarobki w sektorze publicznym powinny byc ustalane +/-rynkowo czy moze powinny byc rodzajem pokuty za czlonkowstwo w “grupie trzymajacej wladze”?
  Pomysl Kaczora z obcieciem dochodow parlamentarzystow byl raczej opowiedzeniem sie za ta druga koncepcja. 🙂

  ml

 89. Przypomina mi to dowcip:
  o pracę ubiega się bardzo efektowna kobieta.
  Prowadzący interview pyta: jakiego wynagrodzenia pani oczekuje?
  33 tysiące miesięcznie.
  Hmmm – prowadzący interview lustruje kandydatkę dokładniej, wreszcie stwierdza – dobrze, dam pani z przyjemnością 33 tysiące.
  – O nie, proszę pana, z przyjemnością to kosztuje 49 tysięcy.

 90. @neospasmin
  W TOK FM, poseł Brejza mówił o willi we Francji, gdzie wakacjowali pan Glapiński, pan Chrzanowski i dwie rzeczone experckie blondyny. Za nasze pieniądze. Zaiste, nic zarządzaniu bankiem nie można zarzucić.

 91. P.nokraj

  Tez uwazam ze wakacje polskich notabli powinny odbywac sie co najwyzej w Arlamowie.
  A juz najlepiej w domu wypoczynkowym FWP w Ciechocinku. Schabowy, seta i galareta. Z osmiorniczek.

  PS. Czy kiedykolwiek w zyciu zarabial pan tyle co pani dyr departamentu w NBP? Chocby na gieldzie?

  ml

 92. Pan pharlap

  To bbb seksistowski dowcip. Niemelbournenski taki… 🙂

  ml

 93. Cześć chłopaki, dzisiaj rano mam czas więc patrzę, co tam naskrobaliście.
  Gekko 27 lutego o godz. 22:10 pisze jak zwykle mętnie. Nie potrafię zrozumieć, czy cytat z dr Iwińskiej dotyczy cytowanego mojego fragmentu komentarza. Jeśli tak, to muszę się przyznać, że nie jestem ekonomistą i bankierem. Podatki swoje natomiast rozliczam od początku zawsze sam i nawet wiem czym są aktywa w banku. Ekonomia nie jest nauką ścisłą, a bankowość opiera się na arytmetyce. Te tzw. skomplikowane instrumenty giełdowe tworzą bankierom bardzo zdolni matematycy i fizycy, czego oczywiście ci pierwsi nie rozumieją.

  teo27 lutego o godz. 22:07 „Brak dobrego smaku?” Kolego odbiło ci, albo nie rozumiesz słowa „ironia”. Oczywiście wolno ci godzić się na układ, w którym prezes lub dyrektor firmy zarabia 200-300 razy więcej od szeregowego pracownika tejże. Dyskusja z takim poglądami jest możliwa, ale bezcelowa. Taki świat już kiedyś istniał i była to epoka feudalna.

  nokraj 28 lutego o godz. 8:29 Przy tej okazji chciałbym zwrócić uwagę, że poseł Brejza nie rozumie czym był PRL i jak się w nim żyło. To jest przecież historia, którą posłowi mogą opowiedzieć jego rodzice lub dziadkowie. Moi też opowiadali mi o II RP i z tych opowieści wyłaniał się kompletnie inny kraj od tego, który widzą dzisiejsi apologeci tamtego państwa.Ba, te opowieści różniły się też od tych podobno krytycznych, sporządzanych przez tzw. komunistów.
  Posłowi Brejzie do notesu: Gdyby w PRL ktoś dopuścił się takich czynów o jakich dowiadujemy się co chwila, to zamiast fabryk i osiedli powstawałyby tylko więzienia. Ojciec mojego kolegi szkolnego, który był zamieszany w tzw. aferę mięsną (to obejmowało prawie całą Polskę) dostał 25 lat i całość odsiedział. Tak było w PRL. To wszystko oczywiście jest w książkach, ale komu by się chciało czytać.

 94. Znacie moje egalitarne podejście. Pracodawcą imho jest pracownik, to on dostarcza pracę swą, jak krwiodawca krew. Pracobiorcą jest podmiot zatrudniający, który jest również płacodawcą.

 95. neospazmin
  To chyba nie całkiem tak z tym NBP.
  Tutaj raczej chodzi o to, że kierownictwo banku zaspokajało za „państwowe” pieniadze prywatne potrzeby.
  Czy te panie za dużo zarabiały osobom postronnym trudno powiedzieć , to mogą tylko wiedzieć ci którzy z ich usług korzystali . Na oko, porównując ich kwalifikacje do zarobków , to napewno tak . Przecierz nie bez przyczyny starano się te zarobki utajnić .

 96. Kawę zrobiłem sobie sam,
  i piję rankiem.

  Zbierając myśli, R*bus dla muzykalnego ynteligenta

  S*upki
  D upki

 97. Prezes NBP na zdjęciach w otoczeniu tych dwóch pań prezentuje się bardziej jak Salvatore Dali w otoczeniu muz, niż wysoki urzędnik finansowy

 98. @

  Taśmy Kaczyńskiego. Tak prezes PiS prowadzi wielki biznes za zamkniętymi drzwiami

  http://wyborcza.pl/7,75398,24408884,tasmy-kaczynskiego-tak-prezes-pis-prowadzi-wielki-biznes-za.html#nowyMTmagazyn

  Ośmiornica PiS, Afera Srebrna – Jarosław Kaczyński

 99. satrustequi
  28 lutego o godz. 9:27
  Prezes NBP na zdjęciach w otoczeniu tych dwóch pań prezentuje się bardziej jak Salvatore Dali w otoczeniu muz, niż wysoki urzędnik finansowy

  Hahaha
  strzał w dziesiątkę. Salvatore Dali był mocno zboczony. Polecam przeczytać biografie malarza. 🙂 🙂

 100. Od ascetyzmu prezesa NBP Balcerowicza, nigdy nie miał takich asystentek też, do hedonizmu prezesa pisowskiego:)

 101. Profesor Balcerowicz miał wysokie stopy, a nie wysokie dyrektorki w NBP:)

 102. Głos napalmu o poranku…

  DOBRE WIADOMOŚCI ostatnio zdarzają się radko, więc cieszmy się chwilą rozsądku (?) Trumpa, odsyłającego szaleńca z rakietami pociągiem tam, skąd przybył, i z niczym.

  DOBRYM ŹRÓDŁEM wyniku pracy red. Karoliny Lewickiej z TOK można cieszyć się nie tylko w eterze, ale też W TEMACIE – polecam wielce pożyteczny materiał o źródłach społecznych i politycznych brania w łapę:
  Lewicka odsłania korzenie łapy

  – – –
  @BTWB
  Krótka piłka:
  kto błądzi we mgle, widzi świat równo zamazany własną ignorancją a nie mętnością świata; wszak są jeszcze doktorzy przywracjący wzrok, co wskazuję w cytacie.
  Warto głosić wyroki w sprawach które się rozumie, a nie mącić prostotą konstrukcji, no tego.
  Serdeczne życzenia pożytku z drogi oświaty.

 103. tu, tu, tu.

  Salvadore Dali by zapewne powiedział

  ” wyżej ch**a nie podskoczysz”.

  A tak z innej beczki, z urlopu odwołano ?

 104. @Wiesiek59 polecony link nie otwiera się, czy treść ma związek z opinią : „Anglosaskie podejście do świata niekoniecznie jest dominujące…”
  Może napisz coś bliżej, jakieś budujące przykłady, podaj chociaż temat to sama znajdę. To co wiem pozbawia wszelkich złudzeń, ale pozostaję otwarta na każdą wiedzę. Oglądałam kiedyś mapę rządów Zjednoczonego Królestwa i wpływów na świecie , chyba pochodziła z okresu największych zdobyczy kolonialnych gdzie zasięg podbojów i grabieży był imponujący.

 105. adam100
  28 lutego o godz. 9:47

  Tak sobie myślę, na kanwie cytatu do BTWB o poziomie naszej edukacji i świadomości cywilizacyjnej, że niebawem zaakceptujemy powiązanie słusznych społecznie i godnych płac z poziomem wyglądu biorcy płacy na tle wzorców z instagrama i fotoszopa.
  Nie mając pojęcia o cywilizacji, próbujemy oceniać sprawę płac w NBP jak ślepy kury macać po kryteriach od sasa do lasa. Pojęcie cywilizacyjne wartości i dorobku biorących się z wyniku, nie ma szans się u nas przyjąć.
  Może i dobrze, bo w świetle wyniku naszej polityki 30 letniej, jedyny racjonalny wybór na wybory to byłaby elekcja jakiegoś cywilizowanego expata na króla.
  Ale i na to za późno, bo nie ma takich pieniędzy w tej naszej Polsce po-pissanej jak szalet graffiti, na które ktoś kompetentny chciałby.
  Może tylko Kim?
  Potrzebna zwrotnica, byle szybko..hihi.

 106. żabka konająca
  28 lutego o godz. 9:59

  lINK SIĘ NIE OTWIERA, BO MUSIAŁEM WSTAWIĆ MYSLNIKI W KLUCZOWYM SŁOWIE.
  ro-ma-n

 107. satrustequi
  28 lutego o godz. 9:11

  Jedyny egalitaryzm w tak pojmowanej zabawie we wzajemne ‚dawanie’ i ‚branie’ ‚pracy’ polega na tym, że jest kompletnie bezproduktywna.
  Lecz to z bicia piany buduje się najproduktywniejsze świątynie fałszywych mesjaszy.
  Mnie więc ubawiłeś, dziękuję na dobry dzień. 🙂

 108. Co prawda europarlament przyjął niedawno nowelizację dyrektywy o nieuczciwych praktykach w handlu, która ma zagwarantować, iż dany produkt sprzedawany w UE będzie musiał mieć taką samą jakość i skład we wszystkich krajach członkowskich, to wdrożenie nowego prawa w życie może się jednak opóźnić. Wszystko przez stanowisko Francji i Niemiec. Otóż obywateli tych państw problem wyrównania jakości oferowanych produktów raczej nie dotyczy. Żywo zainteresowani sprawą są za to niemieccy i francuscy producenci, którzy chcieliby zachować status quo.
  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04750-Czy-handlowy-rasizm-w-UE-bedzie-nadal-legalny.htm
  ==========

  Ktoś ma złudzenia co do równoprawnych stosunków handlowych?

 109. Daniel Passent: „Dobrze się stało, że płace w Narodowym Banku Polskim zostały upublicznione. Opór prezesa Glapińskiego (…) był nieuzasadniony. Potrzeba było dopiero niezależnych mediów, Sejmu i prezydenta …. „

  Do tego potrzeba było ustawy, o czym zresztą mówił Glapiński i gdyby ona wcześniej była szef NBP mógłby ujawnić te zarobki w każdej chwili.

  „Na pierwszy rzut oka takie płace muszą szokować. Mało kto obraca się w tych rejonach, na ogół płace powyżej 5 tys. uchodzą za „normalne”, a powyżej 10 tys. – za co najmniej dobre”.

  W XIX wieku szokowały ludzi płace specjalistów od kolejnictwa i elektryczności. Dziś „szokują” speców od teleinformatyki, cyberbezpieczeństwa i bankowości. Taki jest świat i zamiast jojczyć należy przyjąć do wiadomości, że w każdej epoce są szczególnie dobre zawody i dbać o posyłanie dzieci lub wnuków na właściwie studia.

  „Niejeden ekonomista, filolog angielski czy publicysta ekonomiczny nadawałby się zapewne na stanowisko dyrektorskie w zakresie promocji i komunikacji”.

  Promocja i komunikacja to tylko wąski margines i niewielu filologów angielskich się załapie (dziś angielski to żaden cymes). Znam informatyka przed trzydziestką, który właśnie wynegocjował 20 tys. miesięcznie plus bonusy. Pracuje w domu, raz na miesiąc dojeżdża do centrali w Kopenhadze.

 110. Gekko
  28 lutego o godz. 9:57

  „Lewicka odsłania korzenie łapy”.

  Pewnie jestem wybredny, ale rozumiem twój entuzjazm ― poziom wyobracania szkolnego w średnim liceum. 🙂

 111. errata: wypracowania szkolnego

 112. żabka konająca
  Nic nie zrobię z Twoim komentarzem, bo mi nie zależy na Twojej opinii, w której posługujesz się nieprawdą (niby czegoś parafrazą?)
  Zresztą nie ma obowiązku odpowiadania na każdy post, zwłaszcza osobom, które wciąż siedzą w maglu.
  Poza tym nie mam – w przeciwieństwie do Ciebie – ambicji zbawiania świata – i niekoniecznie muszę się określać wobec różnych ważnych wydarzeń w skali makro i mikro.
  Ty masz temperament polityczki, to sobie politykuj.

 113. Pro domo sua: prorok, czy co?

  „Jak podaje „GW”, prokuratura rozważa wszczęcie śledztwa w sprawie próby wyłudzenia pieniędzy od spółki Srebrna przez Geralda Birgfellnera.”

  Ponieważ byłem pewien, że ku temu idzie, co wielokrotnie tu pisałem, nieśmiało, polecam się na przyszłość, nie w roli proroka, ale corpus delicti pożyteczności rozumienia mętów (przekazu) 😉

 114. @ z dystansu
  z neospasminem nie ma co dyskutować, to sekta niereformowalna
  jak mu kradną, to się martwi, że za mało:)

 115. adam100
  28 lutego o godz. 10:26

  Skończmy z tym seksizmem adamie (sic!) , „parytet, głupcze!”

  – Dlaczego aż dwie kobiety muszą przypadać na jednego prezesa banku?
  – Bo jeden Prezes nie przepada za żadną.

 116. @Gekko
  28 lutego o godz. 10:23

  Piss wstaje z kolan, i sławi imię Polski na świecie.
  Przecież o tym się napisze i opowie, w Austrii i nie w Austrii.

  Ein Führer, ein PiS

 117. @Gekko
  28 lutego o godz. 10:34

  Przepadki, chodzą po ludziach ?

  Prezes zagrożony.
  Seksiści, ręce precz od naszych narodowych kryształów. ✌️

 118. “Coraz mniej pielegniarek wyjezdza do pracy za granice.
  Spadek jest spektakularny”

  To tytul z gazeta.pl.
  Dobra zmiana. Bardzo dobra.

  ml

 119. Bar Norte
  27 lutego o godz. 23:47

  „ … partia Gwiazdowskiego i Bochniarz ideowo ubogaca barwną paletę polskich partii politycznych”.

  Nie lekceważ dyskretniego uroku postkomunizmu w wersji liberalnej. Zastanawiałem się kto pierwszy ze stypendystów Fulbrighta przyłączy się do nowej i cennej inicjatywy Gwiazdowskiego. 🙂 Okazało się, że jeszcze niespełniona Henryka Bochniarz ― była w PZPR od 1978 do 1990 r. W swym pierwszym miejscu pracy, Instytucie Koniunktur I Cen, została I sekretarzem Organizacji Partyjnej, a w czasie stanu wojennego była w Komitecie Zakładowym PZPR Ministerstwa Handlu Zagranicznego.

 120. Neospazmin

  „Pomysl Kaczora z obcieciem dochodow parlamentarzystow byl raczej opowiedzeniem sie za ta druga koncepcja”.

  To w odpowiedzi na pomysły PO likwidacji budżetowych dotacji dla partii, których wysokość uzależniona jest od wyniku wyborczego, PiS wygrało wybory i dostaje najwięcej. Kaczyński zalicytował i wygrał, co potwierdza, że do pokera potrzeba talentu. PO natychmiast odpuściła w obliczu perspektywy niższych diet poselskich. Platforma wiele wytrzyma i wycierpi, ale nie brak kasy.

 121. „Salvatore Dali był mocno zboczony. Polecam przeczytać biografie malarza. ”

  Myślę, że wszystko, co przerasta miarę percepcji imbecyla, trąci zboczeniem.

 122. Pan z dystansu

  “To chyba nie całkiem tak z tym NBP.
  Tutaj raczej chodzi o to, że kierownictwo banku zaspokajało za „państwowe” pieniadze prywatne potrzeby.”

  Czy jesli np. premier leci na weekend do domu panstwowym/ sluzbowym samolotem lub jedzie sluzbowa limuzyna to czy znaczy to ze zaspokaja swe prywatne potrzeby za panstwowe pieniadze?
  A jesli tenze premier korzysta ze sluzbowej willi?
  Jak najbardziej!

  “Czy te panie za dużo zarabiały osobom postronnym trudno powiedzieć , to mogą tylko wiedzieć ci którzy z ich usług korzystali . Na oko, porównując ich kwalifikacje do zarobków , to napewno tak . Przecierz nie bez przyczyny starano się te zarobki utajnić”

  Kto staral sie utajnic?
  Jesli nie zarobki to moze starano sie utajnic ich kwalifikacje? Tez nie?
  Teraz pytanko: czy jest pan w stanie ocenic efektywnosc pracy tych pan? Jesli nie to trudno oceniac kwalifikacje.
  A co do ujawniania zarobkow to trzeba bylo ustawy by ujawnienie bylo zgodne z prawem. Udalo sie ja uchwalic? Tak?

 123. Nuże, imbecyle – jest jeszcze cała masa seksistowskich dowcipów na miarę podstawówki w szkole specjalnej – do dzieła!

 124. Gekko
  28 lutego o godz. 10:23

  Pro domo sua: prorok, czy co?

  „Jak podaje „GW”, prokuratura rozważa wszczęcie śledztwa w sprawie próby wyłudzenia pieniędzy od spółki Srebrna przez Geralda Birgfellnera”. „Ponieważ byłem pewien, że ku temu idzie, co wielokrotnie tu pisałem, nieśmiało, polecam się na przyszłość”.

  To tylko twój szczęśliwy przypadek prawdziwych wniosków wyprowadzonych z twoich fałszywych przesłanek. Piotr Wielgucki już dawno temu pisał, że obrońcy Birgfellnera, Giertych i Dubois, w końcu posadzą swego klienta do więzienia.

  Jak kiedyś w Związku Sowieckim, podczas rozprawy sądowej nie sposób było zorientować się, kto jest adwokatem, a kto prokuratorem. Obaj zgodnie naparzali podsądnego, bo sowiecka sprawiedliwość nie mogła być kwestionowana. Jeśli organy kim się zajęły to nie mógł być przypadek ani błąd.

 125. duende;16:24 czyli Janko muzykant z jackowa.

  Raczył wydalić z siebie mądrość na temat wyższości geszeftu państwowego
  nad prywatnym a niedosłyszący dobrze i przygłuchawy nieco staruszek raczył
  to potwierdzić.Nie wiedzą obaj no bo i skąd ze Polska jako państwo istnieje
  już tylko teoretycznie a w praktyce to już prywatny folwark Rotszyldów jest
  to i geszefty są już prywatne a nie państwowe.

  https://www.facebook.com/alternewspl/videos/416265692478768/?v=416265692478768

 126. Jakiś czas temu blogowicz którego nick nie został przeze mnie zapamiętany (@zetus?) zachwalał wyższość religii protestanckiej nad innymi, miało to owocować większą dojrzałością i odpowiedzialnością protestantów w życiu społecznym. Jako ateistka wykluczyłam wszelkie korzyści płynące z wiary, teraz mogę uzupełnić wiedzę kolegi o mniej znane fakty z życiorysu Marcina Lutra i reformacji protestanckiej: „… w rzeczywistości czuł, że religia jest zła i powinna zostać zniszczona, ponieważ smutna prawda jest taka, że ​​Marcin Luter był wielkim, bardzo niebezpiecznym antysemitą. 
  W 1543 roku Luter opublikował książkę zatytułowaną ” O Żydach i ich kłamstwach” , dlaczego Żydzi są, według jego słów, „ludem odrzuconym i potępionym”, którzy nie robią nic poza kłamstwem i bluźnierstwem, a którzy musieli być zbawieni od siebie. A przez „zbawionych” Luther miał na myśli, że dobrzy chrześcijanie muszą całkowicie zniszczyć życie Żydów, dopóki nie zdecydują się nawrócić.
  Zaproponował kilka rzeczy, które tak zwani dobrzy chrześcijanie mogli zrobić, aby „przekonać” Żydów, że Jezus jest drogą. Takie udogodnienia obejmowały podpalanie synagog i „zakopywanie […] i zasypywanie ziemią, cokolwiek się nie spali, aby żaden człowiek nigdy nie widział kamienia ani żaru”. Wezwał także do palenia domów żydowskich, aby nie mieli miejsca zamieszkania. Ich modlitewniki i pisma religijne powinny zostać skonfiskowane, a rabini nie mogą niczego nauczać, ponieważ Luter uznał, że bóg, w którego wierzył, podziela jego zdanie.
  Teraz są bezdomni i nie mają miejsca na kult – co dalej? Cóż, według Lutra, zakazujesz im podróżowania autostradami, bo gdyby tak zrobili, popełniliby lichwę (pożyczanie rekina). „Niech pozostaną w domu”, napisał Luther, ten sam facet, który właśnie wezwał żydowskie domy do spalenia na ziemi. W końcu, Luter opowiedział się, aby skonfiskować wszystkie swoje pieniądze, oddając je tylko (w dodatku), jeśli „szczerze nawróciły się” na chrześcijaństwo. To smutne, ale prawdziwe – umiłowany M.Luter wprost opowiedział się za fundamentalistycznym terroryzmem…”
  Read More: https://www.grunge.com/69542/respected-historical-figures-actually-terrible-people/sl/martin-luther?utm_campaign=clip
  Pozostaje pytanie czy jego uczniowie poszli tą samą drogą? – tego nie wiem, temat dominujących religii nie jest moja dobra stroną, chciałam jedynie wykazać że to nie Polacy wyssali rasizm z mlekiem matki i tak otwartej polityki antysemickiej nie prowadzili.

 127. Z fakturą za Srebrną jak z rowerami na Placu Czerwonym kradną czy rozdają w ramach austriackiego gadania. Faktura dowodem na oszustwo odmowy zapłaty czy wyłudzenia zapłaty. Tak sobie myślę,że podobnie ze świadkiem wezwanym do prokuratury bo może dostać zarzuty za fakty objęte własnym zeznaniem jako świadek. Czy mecenasi mieli tego świadomość.

 128. Powinno być, niedowidzący dobrze i przygłuchawy nieco staruszek.

 129. @qurwik powstał.

  Piss triumfuje.

  Ein Führer, ein PiS

 130. @

  800 tys. zł od ministerstwa na dworek prezesa Orlenu Daniela Obajtka
  http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24500530,800-tys-zl-na-dworek-obajtka.html#S.DT-K.C-P.1-B.1-L.1.foto

  Afera SKOKi – Bierecki

  Bierecki – ten to dopiero ma dworek

 131. Na dzień dobry z TT

  Oto wewnętrzny sondaż poparcia z wtorku, od sondażowni z której pis korzysta od 11 lat.
  Wiewiórki mnie „przyniesły”
  KE – 38 %
  pis – 31 %
  wiosna – 6,5 %
  Kukiz15 – 4,5 %

 132. Wesoły imbecyl poczytuje (bo wszak nie czyta) portal Michnika (poza tym przeczytał biografię S. Dali pióra Antoniego Oscypka publikowaną z wyłącznością dla ociężałych) i wrzuca linki na blog.
  Jego komentarze są doprawdy…
  Rozkosz dla psychoanalityków.

 133. Jeden rzut myślą w przeszłość – i trafiony!
  Odpowiedź na pytanie, kto na tut. blogu, lata temu, publikował równie chamskie i głupawe komentarze co wesoły imbecyl, brzmi: naturalnie – niejaki cynamon@.
  Osobnik, którego szczytowym osiągnięciem lektorskim było przeczytanie ulotki umieszczanej obok lekarstwa na reflux…

 134. @

  Wyborcza.pl ma już 170 tys. Prenumeratorów. Nikt w Polsce nie ma tylu wspierających Czytelników. Wasze zaufanie daje nam niezależność i siłę. Dzięki niemu możemy bez kompromisów pisać o ważnych dla nas wszystkich sprawach.

  http://extra.wyborcza.pl/mozemy

  Ośmiornica PiS, tajny układ Putina

 135. ..pan prezes J.K głośno krzyczał o ukladach ,o złodziejach w rzadach PO ,dzis to własnie on i jego partia robi dokładnie to co prorokował pan prezes

 136. @

  „Washington Post” i „New York Times” piszą o aferze PCK, w którą zamieszani są politycy PiS
  http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24496760,washington-post-pisze-o-aferze-pck.html

  mini1407528024271konto 27.02.2019, 11:27

  Afera PCK – partia PiS
  Zawsze wyborcy PIS mogą powiedzieć, że prasa klamie

 137. @ adam100, 28 lutego o godz. 10:42 / @ zainteresowani

  „Przeciętne wynagrodzenie Prezesa NBP to ok. 60 tys. zł.
  Przed chwilą wpłynęła odpowiedź z NBP na wniosek w trybie ustawy o dost. do informacji publ. z 28.12.2018 CZYLI – wynagrodzenia w NBP są informacją publiczną i powinny być ujawnione bez specustawy
  [BBudka, TT]

  Polacy dysponują nieograniczoną ignorancją cywilizacyjną, pozwalającą na nieograniczone manipulacje tak ciemnym ludem.
  Nb. zarobki Prezesa NBP są raczej skromne, na tle innych rynkowych instytucji finansowych. Tyle, że u nas instytucje państwowe sa WYJĘTE SPOD RYNKU. I to jest korzeń patologii, spływającej w wyniku po nas pissem.
  No, i ile ta praca jest warta… w sondażach??

 138. stasieku
  28 lutego o godz. 11:24

  Cenne wieści.
  Jak to skomentować?

 139. @ Gekko

  Czyżby Salvadore Dali
  maczał w tym palce 😉

  ot królestwo Dzezusa i jego Matki Dziewicy, cudem jest, i na eksport do Europy pójść musi, za zasługą człowieka z kryształu, cudotwórcy, skunksa, słów brakuje – jak najbardziej na poważnie – AMEN.

 140. Gekko
  27 lutego o godz. 22:10

  @ jobrave / @ zainteresowani
  złodzieje, jeśli chcą nadal bezkarnie kraść, to muszą odpalić jakąś dolę. A, że odpalają, to są w porzadku, więc niech se kradną.

  „51 proc. badanych dobrze ocenia dotychczasowe działania PiS po trzech latach sprawowania władzy przez tę partię; krytycznych jest 40 proc. 59 proc. badanych uważa ponadto, że PiS wywiązuje się z obietnic wyborczych- wynika z sondażu CBOS.” [styczeń 2019]
  ___________________________________________
  W pierwszej części mojego komentarza, która nie przeszła przez cenzorskie sito, zestawiłem opinię pewnego rolnika z Podlasia i mojego młodego znajomego informatyka, który nie mógł zrobić kariery zawodowej w Polsce, więc wyjechał do UK i tam zrobił, oszałamiającą zresztą, i to w krótkim czasie. Powiedział on to samo, co – odległy odeń klasowo – ów rolnik, czyli że PiS też kradnie, bo to w polityce normalne, ale nie wszystko zgarnia dla siebie tak, jak „tamci”, czyli poprzednicy. Wyniki badań, które przytoczyłeś, w odpowiedzi na mój wpis, potwierdzają to, że spora część Polaków gotowa jest wybaczyć władzy bardzo wiele lub wszystko, jeśli ta podzieli się znimi łupem.

  Te 51 i 58 proc., które przytaczasz, pokazują, że ponad połowa narodu relatywnie podchodzi do kwestii uczciwości, nie widzi nic złego w ewidentnych przekupstwach, których władza się dopuszcza. Wynika z tego również, iż owa część społeczeństwa, jest przekonana, że nie ma sensu domagać się od polityków uczciwości, postępowania wg moralnych zasad, można zatem mówić o demoralizacji całkiem sporej grupy obywateli.I właśnie dlatego pisowskie przekręty nie robią wrażenia.

  Inną sprawą jest, że rządowy CEBOS trudno uważać za instytucję wiarygodną, ponadto badania przeprowadzono 19 stycznia tego roku, czyli od afery KNF, NBP minęło zbyt mało czasu potrzebnego na przetrawienie, jednak – z drugiej strony – identyczne poglądy w tej sprawie owego rolnika oraz gościa z innego świata, też o czymś mówią.

 141. adam100
  28 lutego o godz. 12:01

  Niewątpliwie Salvadore byłby idealnym Salwatorem Poloniae, najlepiej z alegorią Wiosny wymalowaną na du_pie, zatkniętej na karku.
  Tytuł: Ciemnota hiperrealistycznie prowadząca lud do surrealizmu władzy.

  Temat – rzeka: Dali adorowany tłumem wyznawców biorących w łapę, byle co dali. 😉

 142. Jankesi domagają się zwrotu Krymu. A co ze zwrotem Wzgórz Golan,części Jerozolimy czy części Cypru. O Tajwanie i Tybecie nie wspomnę. Tak sobie myślę,że najciemniej pod latarnią bo Indianie czekają na swoją ustawę 447.

 143. jobrave
  28 lutego o godz. 12:15

  Cóż dodać, gdy nic ująć?
  Dodam więc nie ujmując, że sprowadzenie demoralizacji w skali społecznej do realiów cywilizacji może dokonać się tylko na poziomie instynktu samozachowawczego, czyli batem (oświeconej dyktatury) albo głodem (krachu ekonomicznego).
  Tyle, że i instynkt ukradli.

 144. „Jeden rzut myślą w przeszłość – i trafiony!”
  Trafiony Salvadore De – trafiony w przeszlosci bo tnp przyszlosci nie ma on zadnej ., Stad te jego zwisajace , zalamane psychicznie (z powodu czekajacej je przyszlosci) , zegary .

  Rzucam myślą w przeszłość a wy go , tego Salvadore (te De) , łapcie !

 145. 170 tysięcy prenumeratorów, podobnie, jak muchy, lgnące wiadomo do czego, nie może się mylić!!!
  Ekskrementy są pyszne!

 146. neospazmin
  Efektywność pracy tych pań ocenić ci którzy korzystali z ich usług .
  Ja tylko mogę odnieść się do jakość i niestety te panie wyglądają tanio,
  napewno taniej jak te kilkadziesiąt tysięcy , które płacił im Glapiński.

 147. Czy określanie kontrahenta imbecylem to juz mowa nienawiści , czy tylko powrót do PiSowskiej normy ?

 148. muchy lgnące wiadomo do czego, ale w przerwach lgniecia (nie mozna lgnac bez krotkiej chocby przerwy na fiziologie ) obsrywajace zegary tnp ich tarcze .
  Surrealizm enpassanciany , tzw es. dyrdymalski enpassanciany , ma przyszlosc

 149. Najbardziej surrealistyczny w NBP jest wyglad ,( zaraz po ich surrealistycznych zarobkach ) tych dwu pan dyrektorek waznych departamentow . Te departamenty musza sie przeciez czym roznic a nie byc podobnymi jak dwie „krople ” tnp kropki po muchach na zegarowej tarczy . Jezeli to ten sam departament pensja powinna byc dzielona na pol

 150. Polska przed wprowadzeniem pierwszej tury programu 500 plus wydawała 1,5 proc. PKB na świadczenia dla rodzin, w tym jedynie 0,8 proc. na transfery pieniężne (prawie najmniej z całej UE). Po 2016 r. Rodzina 500 plus znacznie zmieniła tę statystykę. Transfery gotówkowe wzrosły do poziomu 1,8 proc. PKB i wyprzedzało nas w Unii tylko 6 państw.
  https://forsal.pl/gospodarka/finanse-publiczne/artykuly/1400238,program-500-plus-najhojniejszy-na-swiecie-pochlonie-dodatkowe-20-mld-zl-rocznie.html
  ============

  Już nie jesteśmy tacy ostatni…..

 151. Z dystansu
  28 lutego o godz. 12:33
  Czy określanie kontrahenta imbecylem to juz mowa nienawiści , czy tylko powrót do PiSowskiej normy ?

  To przecież najwyższej klasy komplement. ❗️❗️❗️
  Dlatego z pissdzielami komunikuję się językiem, dla nich zrozumiałym.

  Typ TY B******U.

  Nur für PiS

 152. Sru, tu tu,tu

  Twój adwokat wstyd ci przynosi.
  Maułłro jest lepszy 🙁

 153. Ze słownika języka polskiego:
  kontrahent – jedna ze stron zawierających umowę; strona umowy, wspólnik, kooperant, partner

  Olborski, używaj słów, których znaczenie rozumiesz.
  Chyba, że znów chlejesz?
  Chlanie powoduje, że imbecyl staje się idiotą.

 154. Tłusty Transfer
  – – –
  > Polska zjada więcej pączków niż Mongolia widuje.
  > Każdy zjedzony pączek to więcej kalorii niż biomasa potrzebna do ogrzania buszmena z adhd w Burundi.
  > Polki pieką więcej pączków zjadanych przez Polaków, niż Polki i Polacy razem wzięci do kupy.
  – – –
  Bądź socjalny, transferuj swe pączki na blog przed zjedzeniem.
  – – –

 155. Powyższe stosować należy z olborskim dystansem do adama, syna literatki i kieliszka.

 156. quentin t.
  28 lutego o godz. 12:27
  170 tysięcy prenumeratorów, podobnie, jak muchy, lgnące wiadomo do czego, nie może się mylić!!!
  Ekskrementy są pyszne!

  Panie Rysiu, od lat, jak sięgam pamięcią, jakoś to g.. panu smakuje, tapla się pan w nim właściwie codziennie. Tak panu smakuje? A co innymi portalami, np. p. Rydzyka, braci Karnowskich, nie lgnie pan do miodu stamtąd płynącego?
  PS. Nie pan jeden, którego to nasze g… pana tak smakowicie przyciąga, są też inni smakosze panu podobni. Mnie, odwiecznego fana Polityki to cieszy, podbija pan nasze posty, choć, nie ukrywam, że to niezrozumiała mi aberracja.

 157. Gekko
  28 lutego o godz. 12:20
  jobrave
  28 lutego o godz. 12:15
  Tyle, że i instynkt ukradli.

  Ale nóg nie ukradli. Sam kiedyś pamiętam, użyłem ich w głosowaniu. Nie da się inaczej ( w to nie wierzę), będą mieli swój piss-land dla siebie, i pedofilów z kk.

 158. Dali napisał był w autobiografii m.in. (nie w znanej jedynie Oscypkowi i imbecylom biografii), że aby osiągnąć przyjemność płynącą z samodzielnego seksu, musiał wejść na stryszek, skąd rozciągał się pejzaż z zaznaczającą się wieżą kościelną.
  To ciekawe spostrzeżenie, świadczące niewątpliwie o oryginalności umysłu (oraz libido) malarza dedykuję tutejszym imbecylom.
  Są jak S. Dali.
  Lubią to robić z gazetą, nawet, jeśli e-prenumerowana.

 159. Chcesz mieć występy u Kurskiego symuluj molestowanie przez bliżniaków najlepiej z Rh PO+. Nawet w kołysce. Tak sobie myślę,że z molestowania można wyżyć. A disco-polo prowadzi do zboczeń.

 160. Ty jesteś od tych Wysockich opisanych przez Prusa?
  No bo przecież nie od Władimira W.
  Tyle w ciebie z barda, co charme’u w majtach chłoptasia adasia.

 161. Gekko
  28 lutego o godz. 12:55
  Tłusty Transfer
  Bądź socjalny, transferuj swe pączki na blog przed zjedzeniem.

  Urok pissdzielca:

  przetransferować paczki po zjedzeniu, i obsmarować na ścianie, to wydarzenie. ( oczywiście w miejscu popełnienia czynności.)

 162. Uderz w stół,
  i qurwik próbuje, z mety. Ale uciecha. 🙂 🙂

 163. Imbecylowi, pytającemu, czy imbecyl (do …. kontahenta!) to już mowa nienawiści, składam na ołtarzyku jego wątpliwości tysiąc wpisów na niniejszym blogu, gdzie czynnego (i znanego) polityka nazywa się: „Fuehrerem”, „Gnomem”, „Skunksem” itd.
  Jak rozumiem, to norma u KODorastów i NIEdorozwojów, więc nikt nie reaguje.

 164. Kogoś mi przypominają te blondyny. Po 60 tys każda. https://bi.im-g.pl/im/8f/5c/17/z24497551IH,Zarobki-w-NBP-ujawnione.jpg

 165. czynnego (i znanego) polityka nazywa się: „Fuehrerem”, „Gnomem”, ..

  Nie kłam qurwik.
  Nigdy nie nazwałem Führera „Gnomem”. Sa granice przyzwoitości.

 166. adaś, przyznaj, żeś cynamon, niemożliwe, żeby ktokolwiek między Calais a Uralem był równie prymitywny…. 🙂

  ale uciecha, adaś może znów użyć jednego z 200 wyrazów*, którymi się posługuje na co dzień…

  *) nie martw się adaś, podobno średnia u zwolenników KOD to 150 – 180 słów

 167. Na widok owsa ludzie dostają qurwiki w oczach. Tak Beger o napalonych. Tak sobie myślę q… to nie IQ.

 168. @ adam100 / @
  Przepis na najlepsze nadzienie alla Polacca.

  „Miałam w trakcie rządów PO-PSL wiele pretensji do ich zaniedbań… braku odwagi w obronie praw mniejszości, pustki aksjologicznej, którą hodowali, a która po dojściu PiS-u do władzy zapełniła się najgorszym nacjonalistycznym i ksenofobicznym szambem”.
  [Agnieszka Holland w polemice z Kaczem, GW]

  No, pączuś. Dobry przepis, jak świętować bez niestrawności. Nas jednak najbardziej kręci samo nadzienie z przepisów w du_pie.

 169. Który ty jesteś dziś, Stanisław?
  Kto z „dyplomatów” w ruskiej ambasadzie ma dziś dyżur na blogu Passenta?
  Jurij?
  Żenia?
  Misza?

 170. Ludzie mówią,że q.. to potomek Q… z domu Zakręt. Tak sobie myślę,że metrykalna pisownia zwana nickiem to potwierdza.

 171. My tu gadu , gadu , ale są przecierz rzeczy ważniejsze .
  Widzieliście „kaczora” przed 5 dniami , jak wygląda ?
  Garnitur wisi na nim jak na płocie.
  Trump opublikował właśnie swoje doroczne sprawozdanie o stanie zdrowia,
  czy nie byłoby celowym , żeby naczelnik narodu „kaczor”, tez opublikował takie sprawozdanie ,
  żeby przed wyborami wyborcy wiedzieli co wybierają i z jaką perspektywą ?
  Oczywiście , żeby uniknąć nieporozumień , życzę Kaczyńskiemu , tak jak Trumpowi , zdrowia i długiego życia .

 172. Powstała nowa koalicja harcowników gotowych prowadzić na Moskwę ! Bo zawartość pewnego mauzoleum to afrodyzjak. Tak sobie myślę,że po leżakowanej wołowinie suplement diety spod Kremla to dopalacz.

 173. Celiński swietnie określił obietnice wyborcze PiSu, porównując je do „chwilówek”.
  Za ich pomocą z biedy na trwałe nikt się nie wyrwał , ale przynosiły przynajmniej krótkotrwałą ulgę ,
  ale żeby zaraz zasługiwały na nazwę jakiegoś socjalnego planu , albo programu , to chyba nie ?

 174. @@gekko, adam100
  Kłętin do wyjątkowo obrzydliwa postać. Wchodzi na blog tylko po to, by dowalić komuś z liścia. Komuś, bo trudno ustalić listę jemu podpadniętych, a jest ona długa i nie wiadomo do końca, na jakich kryteriach oparta.
  Ten nieszczęsny człowiek wprost dyszy nienawiścią, której nawet nie zamierza ukryć. Nawet mu nie współczuję.

 175. wiesiek59
  28 lutego o godz. 12:45
  ,, Polska przed wprowadzeniem pierwszej tury programu 500 plus wydawała 1,5 proc. PKB na świadczenia dla rodzin, w tym jedynie 0,8 proc. na transfery pieniężne (prawie najmniej z całej UE).”

  Schetyna stanie na rogu i oglosi sie prezydentem a potem koniki nowojorskie zmienia rezym.
  Dumnie otrzymamy wtedy miejsce na koncu rankingu Europy.Mierni ale wierni.

 176. Hepi Tłusty Czwartek!

  W temacie bieżącym czyli nadzienia, to PiSiaki vel kaczoryści intelektualnie są smakowici. Potrafią wywrócić nie jednego kota ogonem. Pisze jeden:
  Sensacja jaka odpalono PRZECIWKO NBP nie dotyczyla tego jak ta instytucja jest zarzadzana, ale byla proba wzniecenia zawisci o zarobki.
  Oczywiście sensacji odpalanych z okazji np. zegarka min. A. Grada dotyczyły zupełnie czego innego niż próby wzniecenia zawiści do polityków wrogich politycznie. O nagraniach ośmiorniczek rzewnie nie wspominając.

 177. p. Neo mnie pocieszył niepomiernie pisząc do mnie o (7:52):
  juz tak mi do pierwszego wylewu zostanie

  Byłem w mylnym błędzie, jak mawia red. Passent, że p. Neo jest już po trzech wylewach i nie dlatego nie potrafi posługiwać polską czcionką na swoim urządzeniu do blogowania, nie wie jak zainstalować, nie potrafi poszukać instrukcji w tej sprawie. I dlatego musi swoje patriotyczne komunałki walić nam w pigin Polish. A się okazuje, że p. Neo w pełnej mocy swego intelektu pozostaje.

  Co będziemy dostawać po pierwszym wylewie? Strach pomyśleć.

 178. mag:
  no, chciałabyś, aby samej”dyszeć nienawiścią”.
  W sytuacji, gdy się dyszy nijakością i pretensjonalnością 🙂

 179. :green:

 180. Lata temu, pewien szansonista na festiwalu piosenki w Sopocie (lata 60?,70?),obywatel Kraju Rad o wesołej twarzy Ewenka, śpiewał – niby dla swojej ukochanej: „uwiezu tiebia ja w tundru, na wsiegda”.
  I ani na widowni, ani przed telewizorem nikt się nie śmiał.

  Prawdopodobnie z podobnych powodów nikt (prawie) na tym blogu nie śmieje się z dowcipasów dyplomatołka Stanisława…

  P.S. Podobno śmieszyło to mag@, ale ta przekonana była, że Czukcza (czy Ewenek) porwie ją saniami po to, aby w Kraju Zabajkalskim nastawać na jej cnotę 🙂

 181. Polscy i węgierscy żołnierze będą walczyć w Libanie. Wygląda na to,że z Izraelem w ramach antysemityzmu. Tak sobie myślę,że wyssanie zobowiązuje.

 182. Uderz w stół a syn tirówki komentuje. Tak sobie myślę o qu…rwikach.

 183. Stanisław, nie wal ręką w stół: przewrócisz przydziałową flaszkę bimbru przysługującą czekistom na służbie 🙂

 184. Miło poaptrzeć jak się kremlowskie z pisiorami naparzają .
  I tyle uciechy , zaraz przyjdzie instrukcja całkiem z góry
  i będzie koniec imprezy , a tak fajnie mogłoby być .

 185. q…urwik to stan umysłu. Tak sobie myślę o sierotach po tirówkach.

 186. Celiński, red. Artur, pisze o chwilówkach Kaczyńskiego:
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1783910,1,polska-polityka-dziala-jakchwilowki.read?src=mt

  Jestem zwolennikiem programu 500 plus…
  … „Chwilówki” przyczyniły się do upadku niejednej rodziny….
  … Rozpoczęta przedwyborcza licytacja na wysokość bezpośrednich transferów z publicznej kasy do prywatnych kieszeni konkretnych grup może mieć podobne konsekwencje…
  Wyborcy szybko się zorientują, że nie ma sensu pytać polityków o przyszłość. Życie na „chwilówce” sprawi jednak, że nie będziemy już w stanie przypomnieć sobie o tym, że państwo nie jest tylko wspólną skarbonką, z której każdy może sobie wyjąć coś dla siebie. Przyzwyczajeni do zaspokajania naszych partykularnych interesów, utracimy zdolność do mówienia o czymś więcej niż tylko moje własne „ja”. Nauczymy się, że już zawsze najrozsądniej będzie wykorzystać sytuację i wziąć to, co dają….

  Czyli jest różnica, jak mawiał kapitan B., między przespać się a wyspać.
  Tzn. między polityką socjalną a przedwyborczymi chwilówkami.
  Oraz, że Prezes Kaczor wykuwa z Polek i Polaków nowego człowieka uzależnionego od chwilówek prezesa. Czy ma to być potomek „homo sovieticusa”?

  Czy już weszliśmy na ścieżkę Grecji? pytała dziennikarka TOKFM prof. ekonomii Orłowskiego.
  Profesor się ociągał, bo nie chciał popierać wyświechtanego sloganu, lecz w końcu przyznał – wchodzimy na grecką ścieżkę.

 187. kłętin
  Okej. Jestem nikim, a nawet g… em. Podoba się?
  Tylko , że nikt w to nie uwierzy. Prędzej się oburzy.
  To ty masz fatalną opinię na tym blogu.
  Nie zamierzam rozwijać tematu, dlaczego tak jest.
  Nie jestem psychoterapeutką, a tym bardziej psychiatrą.
  Musisz się sam zmierzyć ze swoimi problemami.

 188. Boże chroń Polskę, jeśli kluczowe stanowiska zajmują tacy „specjaliści” jak Szydło, Kempa, Ziobro, czy Jaki.

 189. Pączek polski najlepszy wychodzi po zjedzeniu.
  – – –
  Wpadam tak do lokalu, patrzę, komu tu dowalić mętną gadką… bo mi pączków w kolejce brakło!
  Ale to lokal aligancki i wszystkie już dowalone.
  Tylko pączków od tego nie przybywa.
  Ale ile satysfakcji, tak ozdrowieńczo skopać kogoś w kolejce do komentu…, czyli pączka.
  – – –
  Walcie tak dalej (w klawisze), byle nie swe pączki na kartki.
  – – –

 190. Gekko
  Pan tak pluji na PiS a tera sam Pan widzisz ży nawyt w ponczkach je lepij aniżeli byłu za Płatformy ży Polski Dzieci nawyt jednegu ponczka zjeść ni mogli a bendzi jeszczy lepij dlategu Balcyrowicz musi odyjść!

 191. MietykPisieluk_Poljak.Katolik!
  28 lutego o godz. 16:05

  Od razu mi zmętnienie przeszło na takie dictum acerbum, prosto w olśnienie, jak zdrewniałym pączkiem w ciemię:
  Qva, Pisieluk, ty seksisto, gupku i uju.
  Masz, nażryj się tym pączkiem strawionym wprost ode mnie.
  Co ci będę żałował na salonach EP wyrównania szans.

  ( 🙂 )

 192. Du Pana Kłentyla T.
  Bardzu dzinkujim ży Pan mie wspjera i pupjera bu nas je tu mału na tem bloku i kumunizm si szerzy a głupi ljewaki gu pupjerajum. Ja ni muwim ży tylku Ja i Pan walczymy z kuumuną i byzbużnikamy ali my musimy być razym całyj czas. Jak ljewak cuś na piszy to szyski ud razu na niegu puwinne skoczyć żyby Siła Polska na niegu była. Był u nas na wioscy taki Stefku Kiślak co my gu buhaj wułali bu taki silny był i szyskich bił a jak my si raz razym zybrali to Daryk Lemieszku gu z przoda widkami a ja z tyłu buch urczykiem w łeb Tadyk Suraś gu motykom z prawy strony a Kaziu Pipczak szpadlem z lewy strony i buchatyra pugotowi wzieno du szpitalu. I my tak musiemy z Panym Marłu Roś i Nałupaśmin i Lydyr sztyry i inny Pisowce.
  I niech si Pan ni martwi ży w ORMO był bu u nas cała wjoska była i ja tyż a po cu my tam byli? Ta po tu żyby kumuny ud środka rozbić. A Balcyrowicz musi odyjść!

 193. MietykPisieluk
  Trzym się czym chata bogata, tyż pączkami. A na PIS możesz pluć, czymu nie? Pączków więcy usmażą? Ależ skąd!. Ja tam w te propagandę ichnią nie wierzę.

 194. Alexis de Tocqueville – „Demokracja skończy się wtedy, gdy rząd zrozumie że może przekupić ludzi ich własnymi pieniędzmi”.

 195. https://wolnemedia.net/gruzinski-eksperyment-biologiczny/

  Ciekawe, czy u nas też testują na ludziach?

 196. mag
  28 lutego o godz. 16:37

  Mag, kiedy ostatnio jadłaś pączki „od Bliklego”?

 197. Gekko
  g.16:53
  Kilka lat temu. Teraz są niesmaczne, ale może się czepiam, bo firma – ho, ho!

 198. @ legat; 28 lutego o godz. 16:45

  Z cyklu: pączki polskie.

  Gdzieś znalezione w sieci:
  „To kretyn, ale go na to stać.”

 199. Z najnowszych gorących donosów: Dwie panie podobno wypełniały swoje lekkie obowiązki i zobowiązania wobec prezesa Glapińskiego w wynajętej willi we Francji. Obecny był także pan Chrzanowski. To jest bardzo dobra wiadomość, jeśli idzie o obie panie, jak również Polskę w ogólności. Jak pisze Joanna Podgórska w najnowszej POLITYCE, Polki się liberalizują. „Kobiety są coraz bardziej liberalne i otwarte światopoglądowo”, wedle pani Joanny. W tym konkretnym przypadku nie tylko światopoglądowo. I to jest bardzo dobrze! Prezes Glapiński nawet wygląda podobnie do Berlusconiego. Może zostanie premierem?

  PS: Proszę się nie dopatrywać seksizmu w mojej wypowiedzi. Naprawdę jestem pod wrażeniem obu eleganckich dyrektorek. Ich uroda, zadbanie, oraz otwartość (światopoglądowa) wystawiają najlepsze świadectwo polskiej bankowości.
  http://polityczek.pl/uncategorised/10196-brejza-nbp-wynajmowal-wille-we-francji-bytowal-tam-glapinski-z-dwoma-paniami

 200. mag
  28 lutego o godz. 16:56

  No własnie; są obecnie (od 5-7 lat) żenująco okropne. Blikle już dawno nie ma nic wspólnego z produkcją wysokiej jakości, ani z produkcją w ogóle. Taki to u nas pozytek z nauk cywilizacyjnych: najlepiej schodzi ośmiorniczka z drobiu w opakowaniu zajęczym (kto uwidzi, ten zajęczy).
  A profesor Blikle to niezły spec od cywilizacyjnych standardów zarządzania, które sam wdrażając zapomniał o braku w otoczeniu koniecznej wg przepisu cywilizacji.
  Seksista, czy co?

 201. Jeśli idzie o seksizm, to jestem przekonany, ze obie panie polecą, jeśli potwierdzi się wiadomość o willi. Natomiast pan prezes Glapiński nie poleci. Mężczyznom wolno. I to dopiero będzie prawdziwy skandal.

 202. narciarz2
  28 lutego o godz. 16:56
  ad: PS

  Kłamczuszek i to feromonicznie seksistowski!
  Tacy są właśnie faceci.

 203. azur
  28 lutego o godz. 15:55

  Boże chroń Polskę, jeśli kluczowe stanowiska zajmują tacy „specjaliści” jak Szydło, Kempa, Ziobro, czy Jaki.
  __________________________________________
  A to jest tylko maluteńki czubek wierzchołka góry lodowej – nie zapominaj, że na czubku, czubka stoi dureń Duda, a drugą osobą w państwie jest nie mniejszy dureń – Kuchciński, a szefem kancelarii premiera, jest notoryczny, aż dziw bierze, że „niecertyfikowany” (zaświadczenie o upośledzeniu umysłowym) -nie jaki Marek Suski, zresztą „premier” Morawiecki też nie odbiega od pisowskiej normy – bredzi, jak głupi Jasio z dowcipów. A Glapiński? Zwrócił ktoś uwagę, jak chropawą polszczyzną operuje ten facet, jak nie radzi sobie ze stylistyką, a przecież to profesor.
  Lista pisowskich matołków jest oczywiście o wiele dłuższa.
  Prezes celowo dobiera sobie głupoli, ponieważ na ich tle każdy uchodziłby z geniusza.
  Wrócę jeszcze do Glapińskiego – gdyby Belka lub Balcerowicz albo inny niepisowski prezes NBP, miał w gronie najbliższych współpracowników rusycystkę lub rusycystę i do tego tak sowicie ich opłacał, jak Glapa swoje blondyny, to ani chybi PiS zatrudnienia rusycystów przedstawiałby, jako dowód na współpracę z Putinem i na zamach smoleński też.

 204. jobrave
  28 lutego o godz. 17:07
  Prezes celowo dobiera sobie głupoli, ponieważ na ich tle każdy uchodziłby z geniusza.

  A my sobie, kto chcący, większością dobrali sobie do władzy – Prezesa. Geniusz loci.
  Teraz każdy może uchodzić, albo Prezesem zostać.

  Powiedz Pisielukowi, żeby pod pekaesem nie sterczał bo ja tam już mu ławeczkę pod perszinga pączkiem wysmarowałem, jak mi przeszło, że nie popuszczę 😉

 205. Spytajci Pan Kłentyla czy Blikle to je POLSKI nazwisku. Pani Kłentyl powidz im Pan nich sprawa bendzi jasna moży uprzytumniejum si!

 206. Powinno być, oczywiście „niejaki”, a nie „nie jaki”, powinno również być „czubek czubka” bez przecinka pomiędzy, za to po, jak najbardziej. Ot pośpiech. Sorry.

 207. Powinno być, rzecz jasna, „niejaki”, a nie „nie jaki”, powinno również być „czubek czubka” bez przecinka pomiędzy, za to po, jak najbardziej. Ot pośpiech. Sorry.
  Ps. To nie Mietyk przeprasza, lecz ja,bo Mietyk błędow nie robi 🙂

 208. Gekko
  Co Ty każdego w miarę znanego gościa podejrzewasz o seksizm? Ja nie mam z tym problemu, a może jestem mało czujna?
  Swoją drogą @narciarz ma rację. To nie chłopy polecą w NBP, a obie panie. Taka jest kolej rzeczy w państwie quasi demokratycznym i jakoby równościowowym płciowo.

 209. narciarz 2
  Mam nadzieję że jesteś świadomy swojej odpowiedzialności , pisząc o paniach dyrektorach, że jesteś pełen podziwu dla ich elegancji , zadbania i urody . Że przedstawiając polskim paniom takie fałszywe wzorce elegancji wszystko tylko pogarszasz i w munturze pań dyrektorek , nasze damy automatycznie predysponują się tylko do najstarszego zawodu świata.

 210. Popierajcie swojego szeryfa…

  Wśród żartów i pączkowania się (chyba w odruchu na Wiosnę), chciałbym zupełnie poważnie poprosić o zwrócenie uwagi i poparcie – może także jako ‚gościa Passenta’- dla absolutnie niepolskiej, bo konsekwentnej, pracowitej i rzetelnej działalności poselskiej POSŁA BREJZY.
  Tymczasem…
  NBP kieruje sprawę do sądu przeciw posłowi Brejzie [PAP]
  Na wieść o zarobkach NBP, co wśród wielu patologii pissu On właśnie ujawnił, kacze kupry robią to, co jedynie umieją, odwracają ofiarę jak kota ogonem, usiłując zemścić się jak na rzekomym sprawcy.
  To modus operandi w państwie i społeczeństwie cywilizowanym żenująco haniebny, w absolutnej odwrotności dla jakości i wyniku pracy Posła Brejzy.

 211. mag
  28 lutego o godz. 17:27
  To nie chłopy polecą w NBP, a obie panie. Taka jest kolej rzeczy w państwie quasi demokratycznym i jakoby równościowowym płciowo.

  Tak, mag, są tacy ludzie co każdego posądzają o własny seksizm.
  Ja nie posądzam, tylko nazywam co piszesz, Ty seksistko.
  Porządni ludzie nie mają płci!.

 212. Nie po to PiS zawładnął wymiarem sprawiedliwości , żeby sprawiedliwość nie była teraz p jego stronie !

 213. Sprawa gustu. Mi się panie podobają. Wiedzą, co robią. Potrafią się przygotować do swoich publicznych sesji zdjęciowych z mocodawcą. Robią to skutecznie. Mają swoją cenę i potrafią ją spieniężyć. To wszystko świadczy o profesjonalizmie w wyuczonym zawodzie. Godne uznania. Natomiast satyr, który je zatrudnił, mi się nie podoba. Nie lubię satyrów.

  Jeśli idzie o seksizm, to już dawno zwróciłem uwagę na podobieństwa Polski i Meksyku. Oba kraje katolickie. W obydwu gwałt uchodzi za niezbyt ciężką zbrodnie. W Meksyku zgwałcona kobieta nie ma czego szukać na policji. W Polsce tez rządząca klasa likwiduje pomoc anty-przemocową. W Polsce księża gwałcą, kogo chcą, po czym grają na nosie społeczeństwu i papieżowi, bo mają na to społeczne przyzwolenie. I tak dalej. Moze trzeba głośno i otwarcie przyznać, ze polskie społeczeństwo ceni sobie przemoc, chamstwo, gruboskórność, i wykorzystywanie słabszych. Nie tylko kobiet. Także niepełnosprawnych, ofiar przemocy w rodzinie, czy ofiar przemocy księży. To więcej, niż seksizm. To jest kultura chamstwa i gruboskórności. Sto lat za Murzynami. Cala polska kultura taka jest i nie ma się co czarować.

 214. narciarz2
  28 lutego o godz. 17:47

  To panie są do podobania, a satyr nawet nie do satyry?
  Jak ci, narciarz nie wstyd, Ty seksisto.

 215. Nie ma jak w Narodowym Banku

  Bank idzie do sądu przeciw posłowi Brejzie, który złożył interpelację w sprawie rozlicznych kosztów, w tym pobytu prezesa i dyrektorek w Szwajcarii. (…)

 216. (…)
  Już ósmy tydzień biegnie, a odpowiedzi z NBP nie ma.

 217. (…)
  Poseł się przypomniał …

 218. Nie ma jak w Narodowym Banku

  Bank idzie do sądu przeciw posłowi Brejzie, który złożył interpelację w sprawie rozlicznych kosztów, w tym pobytu prezesa i dyrektorek w Szwajcarii. Już ósmy tydzień biegnie, a odpowiedzi z NBP nie ma. Poseł się przypomniał i j.e.s.t p.o.z.e.w. Bank ciągnie opozycyjnego posła do sądu za pomówienia i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji godzących w dobre imię banku.

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zrodlo-pap-nbp-kieruje-sprawe-do-sadu-przeciw-poslowi-brejzie/pn3vjzy

  Czy Prezes Kaczor w trybie przedwyborczym zarządzi uchwalenie specustawy o dostępie do informacji o kosztach działalności tzw. managamentu Banku? Sprawa jest rozwojowa.

  Narodowy znaczy PiSowski, nie tylko bank centralny, nie tylko bank. Partia z narodem, naród z partią. Czy to prowadzi do „logicznej” konkluzji, że „narodowy” to „pisowski”?

 219. Z tzw. TeTetki:

  mBank Research @mbank_research
  PKB wzrósł o 0,5% kw/kw w IV kwartale. Mamy potwierdzenie sygnału słanego przez dane o produkcji przemysłowej i budowlanej. W I kwartale kontynuacja spadania z wysokiego konia.

  04:04 – 14 lut 2019

  —-

  Kaczoryści wybuchną znowu, że zła wiadomość jest dla mnie doskonałą wiadomością.
  Czyli im gorzej – tym lepiej.

  A ja tylko ostrzegam Prezesa Kaczora i jego PT Słupy, że tłusto w gospodarce już było. Niech się przygotują. Na czas pokuty i posypywania głów popiołem. (dużo tego PO, notabene).

 220. Mauro Rossi

  „Nie lekceważ dyskretnego uroku postkomunizmu w wersji lieberalnej. (…( jeszcze niespełniona Henryka Bochniarz – była w PZPR od 1978 do 1990r.”

  Mauro, to nie ma najmniejszego znaczenia.
  Natomiast istotne jest to, że pani Bochniarz od lat działa jako lobbystka silnych grup kapitału i szefowa korporacji lobbystycznej tych grup pod nazwą „Lewiatan”. Podobnie jak nie miała znaczenia peerelowska przeszłość Morawieckiego gdy w owym „Lewiatanie” pełnił funkcję przewodniczącego rady nadzorczej ściśle harmonijnie współpracując z panią Bochniarz. Ta ich zażyłośc sięga zresztą genezą tzw „prywatyzacji” BZ WBK, która ich połączyła mimo różnic z okresu PRL.
  Tak więc pani Bochniarz jako lobbystka, czyli wyłącznie w interesie swych klientów, wspiera partię Gwiadowskiego do czego ma oczywiście pełne prawo. Tu ważne jest jedno – by eletorat nie nabierał się na marketingowe plewy i wiedział z jakim projektem politycznym ma doczynienia. I publikacja KL pt „Paleoliberalizm Roberta Gwiazdowskiego” własnie temu służyła.

  Natomiast argumenty lustracyjne o których piszesz miałyby sens tylko wtedy gdyby pani Bochniarz w trakcie agitacji wyborczej pokrzykiwała „Precz z komuną!” ale bredziła o „postkomunistach”. Wówczas mozna by jej epizody z młodości przypomnieć i zarzucić skrajną hipokryzję. Ale ponieważ roztropnie unika takich argumentów więc nie ma tematu.

 221. Sonia Buchholtz, ekspertka Konfederacji Lewiatan:
  … zarówno dane kwartalne, jak i źródła wzrostu nie dają jednak większych nadziei na jeszcze wyższe wzrosty w 2019. Obserwujemy kontynuację spadającego wkładu spożycia gospodarstw domowych (2,2 pkt proc. przy 3 pkt proc. przed rokiem) i systematyczny wzrost roli konsumpcji publicznej (0,8 pkt proc., drugi najwyższy w ostatnich trzech latach). Okres przedwyborczy będzie sprzyjał rosnącemu spożyciu sektora rządowego.

  https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/wzrost-pkb-polski-w-czwartym-kwartale-2018-roku/pg5n9mc

 222. Prokurator oskarżający Netanjahu też wyssał antysemityzm. Tak sobie myślę,że światowi Żydzi poręczą.

 223. Wrócę do polityki historycznej o której pisał gospodarz.
  Niestety była i będzie ona mocno wykorzystywana przez polityków bowiem niestety jest bardzo skuteczna i działa nawet na mocno wyedukowanych ludzi.
  By nie być gołosłownym posłużę się przykładem z mej przygody na blogu Szostkiewicza. Swego czasu na tym blogu rozgorzała dyskusja na temat stosunków polsko-żydowskich w czasie okupacji i ktoś wskazał książki Grossa jako przykład. Ponieważ znam temat , książki i ich autora napisałem, że nie jest to dobry przykład, bo autor to notoryczny kłamca i dla przykładu napisałem parę przykładów kłamstw z jego książki „strach”. W wyniku Pan Szostkiewicz uznał mnie za skrajnego antysemitę i zbanował z blogu tak dokumentnie, że za nic wylatywałem (nie istotne co napisałem), a na blogu jeden z blogowiczów napisał „co żyd ci śmierdzi”
  Nie mogłem mu więc wyjaśnić, że Gross żydem nie jest
  bowiem, Dla żydów ortodoksyjnych Żydem jest tylko osoba, która ma ortodoksyjną matkę lub przeszła konwersję na judaizm, a wg prawa Prawo izraelskieg Żydem jest osoba, która ma ortodoksyjną żydowską matkę, a tymczasem matka Grossa była Polka (ojciec był żydem), a sam Gross jest ateistą. Żydzi nie są absolutnie żadna rasa, bowiem ci pochodzący od starozytnych Izraelitów byli rasy arabskiej (obecnie ich potomkowie szacowani są na jakieś 8% ). W Europie praktycznie ich nie ma. Żydzi europejscy to głównie potomkowie Chazarów. Skąd Chazarowie biorą swe korzenie, dziś już nie bardzo wiadomo, choć większość znawców tematu zgadza się, że przybyli gdzieś ze środkowej Azji. Swego czasu władca Chazarów przyjął religie żydowska i zmusił poddanych do jej wyznawania.
  Rzuca się pewnie na mnie blogowicze pisząc, że przecież Grossa i jego rodzinę wyrzucono z Polski w 1968r w czasie czystek żydowskich. A owszem wyrzucono tylko wtedy w kręgach partyjnych mówiono -” nie ten jest żydem kto Żyd , ale ten kogo partia za żyda uważa”. Czystkę robiono właśnie po to by pozbyć się przeciwników politycznych i polityka historyczna tu świetnie się przydała.
  Wracając do Grossa to on całkiem się odsłonił ze swymi kłamstwami ogłaszając publicznie, że Polacy wymordowali więcej żydów niz Niemcy w czasie Holokaustu, a na ziemiach wschodnich to przed wejściem Niemców zabili prawie wszystkich żydów. Takie brednie pokazują dobitnie ile warte jest pisarstwo tego Pana.
  A przy okazji antysemityzm, to termin ukuty przez polityków i przechwycony od Mahra który kombinował jak zastąpić słowo anty żydowski. Politykom bardzo się to spodobało bo wyszło z tego, że żydzi to trasa , a nienawiść do nich to rasizm.
  Bzdura jest w tym że żydów pochodzących od semitów jest mniej niz. 8% , i wyszło że to nienawiść do arabów.
  Tak właśnie wygląda prawda w wydaniu polityków wykorzystujących historię

 224. Ekonomia wskaźnikowa…

  Panowie, po co cytować rzeczy których się nie rozumie?
  Żadne niewzrosty i prowskaźniki nie przekonają tej władzy że to zamyka deficyt otwarty na czerpalnictwo, a nic więcej nie potrzebuje ona by władać.
  Swoją drogą, uwielbiam analityków służących podporą niewidzialnego sobie gmachu wniosków, dzieloną poczwórnie na czworo.

 225. Bar Norte
  28 lutego o godz. 18:07

  I jak tu nie lekceważyć.
  Ponieważ odpowiadasz na idiotyczną zaczepkę przesłaną do mojego komentu, zaznaczę że nie mniej …hm, nietrafne, jest budowanie gmachu retoryki opartym na fałszywej implikacji grzechu lobbingu.
  To tak, jakby wywodzić, że klasa pracująca domagając się, czyni niedopuszczalne przerwy w pracy.
  Ale to pikuś, nie takie salta wywija fakir by zaczarować kobrę…hihi.

 226. Partia Gwiazdowskiego jest tematem wdzięcznym, dźwięcznym i nieustającym

  I jakże trudnym dla publicysty tzw. KaeL, pana T. Sawczuka, speca od „kryzysu III RP”. Pisze on, cytuje cały rozdział z tytułem włącznie, wybrany na chybił trafił:

  Wolny rynek – naprawdę piękny

  Po trzecie, Gwiazdowski jest apologetą wolnego rynku. Jego najważniejsze postulaty to zapowiedź obniżenia podatku dochodowego, ujednolicenie stawki VAT oraz emerytura obywatelska w modelu niska składka i niskie świadczenie. Poza tym państwo ma ograniczać wydatki (z wyjątkiem spraw takich jak obronność).

  Problem polega na tym, że liberalizm postrzegany głównie przez pryzmat spraw gospodarczych staje się projektem dogmatycznym, niezbyt atrakcyjnym etycznie i szybko przestaje służyć wolności. W idei wolnego rynku nie ma niczego dobrego ani złego – czy rynek działa dobrze i do jakich spraw się przydaje, to kwestia empiryczna. Celem liberalizmu jest raczej wolność człowieka niż wolność rynku.

  Postulatem ma być rzekomo obniżenie stawek PIT, ujednolicenie VAT i emerytura obywatelska, niska etc. Pojęcie „wolny rynek” w jednym krótkim zdaniu, ledwie 20 wyrazów, został rozszerzony o całe połacie polityki gospodarczej i społecznej. Dalej, skąd wiadomo, że Gwiazdowski ogranicza liberalizm do spraw gospodarczych? I tu zbiegamy szybko do sedna – jeśli chcesz być nazwany liberałem przez ekspertów liberalizmu, to musisz zostawić wolność rynku, zapomnieć o niej, a przynajmniej skupić się na wolności człowieka. Czy chodzi znowu o wolność człowieka z forsą wypchanymi kieszeniami? Czy to aby nie jest ostatnie stadium konsumeryzmu?

  Albo to (też w całości):

  Sprawy obyczajowe – szkoda gadać

  Po drugie, Gwiazdowski nie chce się wypowiadać o „sprawach obyczajowych”, tak jakby należały one do jakiejś tajemniczej, odrębnej dziedziny, o której nie wolno mówić. Konserwatywni liberałowie przyjmują zwykle, że polityka sprowadza się do ustanowienia równych reguł gry przez prawo – a prawo i kulturę powinien oddzielać chiński mur.

  Ale kultury nie da się odsunąć na bok. Przykładowo, jeśli prawo przewiduje równe traktowanie kobiet i mężczyzn, ale kobiety mają więcej obowiązków domowych, mniej zarabiają, wcześniej przechodzą na emeryturę i otrzymują niższe świadczenie – to nie ma równości. Liberalna demokracja to nie tylko zestaw reguł, lecz także pewien sposób życia. Nie wystarczy bronić praworządności, aby liberalna demokracja mogła cieszyć się stabilnością.

  Czy kulturę uda się „nowym liberałom” sprowadzić do spraw obyczajowych? Czy zrównanie wieku emerytalnego obu płci (w cofniėtej reformie rządu PO/PSL) to dobrze ustanowiona przez prawo reguła? Czy Polakom państwo ma tłumaczyć, że mają zmywać naczynia i pieluchy przewijać? Czy to prowadzi do wolności (nie przewijanie pieluch przez ojców, ale polityka państwa nakłaniająca ich do tego)?

  Czy zwolennicy „nowego liberalizmu”, nasuwa mi się pytanie, zmywali naczynia, przygotowali posiłki rodzinie, o przewijanie pieluch szkoda pytać?

  „Nowy liberalizm” jest happenningiem, nawet nie pomarańczowym. Czyli nie zabawnym.

 227. Gekko (18:17) pisze o Ekonomia wskaźnikowa…

  Gubię się w domysłach, o co chodzi, czy o moje wskaźniki i ich insynuowane niezrozumienie.
  Pewnie znów się mylę w rozumieniu Gekko.

 228. Gekko

  Mauro uwagę o tzw „postkomuniźmie” pani Bochniarz zaadresował do mnie chcąc tę palącą go kwestie podpiąć pod moje komentarze. Chciał postawić przysłowiową kropkę nad „i” pod moimi wypowiedziami. W ten sposób podsumować ten wątek.
  Stąd moja krytyczna odpowiedź.

  Jak napisałem lobbing uznaję za naturalną, normalną działalność nie żaden „grzech” – jak to ujałeś. Po prostu nie ma polityki bez lobbingu i tyle.

 229. Gekko 28 lutego o godz. 17:51
  „To panie są do podobania, a satyr nawet nie do satyry?
  Jak ci, narciarz nie wstyd, Ty seksisto.”

  Orientacja.

 230. wiesiek59
  28 lutego o godz. 16:48

  Korporacje przemyslu wojennego zarazaly Murzynow syfilisem w Tuskegee, rozpylaly srodki biologiczne w nowojorskim metrze czy podawaly LSD nic nie podejrzewajacym pacjentom w San Francisco.
  Wiec o pare tysiecy tubylcow w koloniach chyba nikt nie bedzie sie upominal ?

 231. teo
  28 lutego o godz. 18:35

  teo, świetny tekst komentujący art. o „nowym liberaliźmie”. Czytałem z ogromnym zaciekawieniem.
  Pytanie które stawiasz, to ja chciałbym aby były całym nowym wątkiem do dyskusji.
  Jeśli chodzi o mój koment, to wyraża niedosyt stawiania za cel cytatów wskaźników, pod którymi umykają lub są zbyt skąpe adekwatne dla kontekstu bloga i wpisu wnioski. Owszem, zapomniałem że temat akurat „bankowy”. Sądzę że wszelkie wskaźniki motory owego rządu jak i poprzednie mają w dupie. Zawsze można zajumać OFE, nająć Rostowskiego do kretywnej księgowości, czy po prostu podnieśc podatki zi zwiększycć fiskalia. Nie ma i niebyło u nas liberalizmu (po Balcerowiczu) , lecz jego szczątki wsadzone w folwark, stąd nasze kłopoty mają łudzące podobieństwem do świata objawy, ale odwrotne korzenie.
  I oczywiście nie chodzi o rozumienie mnie w tym co pisze, a podzielenie się własną opinia na kanwie tego co piszę. Jak nie da się bez wyjaśnień – trudno. Tu, po tym co napisaeś dla mnie ogromnie warto. Dziekuję.

 232. Bar Norte
  28 lutego o godz. 18:43

  Ano proszę, a ja odebrałem tekst jako symetryzujący postkomunizm z lobbyngiem.
  Wow. Tu macz pączkis tudej tu mi? 😉

 233. narciarz2
  28 lutego o godz. 18:52

  Orientacją też czeba się dzielić z parytetem jak Pan Bog przykazał. Wielbić dwórki to i saytra popieścić.
  Inaczej – seksizm.
  🙂

 234. Za mało było Biedronia…

  Ja już chyba zostawię nieszczęsnego pierwiosnka na pastwę jego własnego losu.
  W FpF (tvn24) wystąpił Biedroń i zdecydowanie zbyt mało go poznawaliśmy, gdy jeszcze można było mu pomóc i jemu zapobiec.
  Dziś to obraz kompletnie wypalonego sprzeczną z sobą samym retoryką marketingu pulpetów (lajtmotiv retoryczny: byle nie pulpety z PO), wiarygodnego jedynie, gdy co drugie słowo wyrywa mu się literalnie własne: ja.
  I kompletna pustka mentalna na koniu polityki szerszej niż adoracja ego i taniego sekciarskiego uwodzenia wspólnotą miłości.
  Strasznie przykre i niesmaczne występy. Koń roli i zadania na którego go wsadzono pobiegł o dwie długości przed jeźdźcem.
  Do eurowizji w edycji powiatowej.

 235. Wczoraj obyła się największa od 60 lat bitwa lotnicza między Indiami a Pakistanem.

  Według mediów indyjskich uczestniczyło w niej po stronie tego kraju 4 Su-30, 2 Mirage 2000 i 2 MiG-21. Przeciwko tym samolotom Pakistan wystawił 8 F-16, 4 Mirage-3 i 4 JF-17. W efekcie indyjski MiG-21 strącił pakistański F-16, ale potem sam sam został strącony.
  Powodem starcia miała być próba zbombardowania terytorium Indii przez Pakistan w odwecie za wcześniejsze zbombardowanie Pakistanu przez Indie, którego skutkiem było też strącenie 2 indyjskich samolotów (MiG-21)

  Jak piszą media sytuacja na indyjsko-pakistańskim pograniczu ladowym i morskim jest dynamiczna choć trudno się w niej rozeznać bo trwa również wojna informacyjna.

 236. Bar Norte
  28 lutego o godz. 20:01

  Też mnie zastanawiało, jakie przesłanie niosą te informacje, podawane od rana w mediach.
  Jakie znaczenie ma to, że o tym wiemy.

 237. Gekko

  „Jakie znaczenie ma to, że o tym wiemy.”

  Chyba ma nam to przypominać, że ktoś, na odchodne, w 1948 podzielił Kaszmir pozostawiając po sobie polityczną minę. Czy raczej bombę zegarową, która co jakiś czas zaczyna niepokojąco tykać.
  O to tykanie po 70 latach chyba chodzi.

 238. Bar Norte
  28 lutego o godz. 20:15

  Też tak to odbieram. Ale bardziej mnie rusza bawiący się koreańskim niewypałem Trump; na szczeście dzisiaj dowiedział się, że zapalnika nie da się rozkręcić szczypcami do homara.

 239. Gekko

  Z tym szczytem w Wietnamie to też jest ciekawa sprawa. Ze słów Trumpa bowiem wynika, że jechał podpisać wynegocjowane wcześniej stanowisko – o ile mozna oczywiście jego słowa traktować poważnie.
  Tymczasem Kim odmówił podpisu.
  Można to złozyć na karb chimerycznego charakteru Kima. Ale można przyjąć, że coś się dzieje w tamtych okolicach dzieje – coś nowego. O czym niestety nie wiemy bo trudno z tych różnych puzzli jak na razie ułozyć obraz całości.

 240. Panie Passent:piszac cos musi sie wiedziec co sie pisze ! Ten przyklad z Monachium Pana kompromituje! Nie pchaj sie do ekonomii ; zostan przy polityce= to mozna pisac rozne bzdury! O religii mozna pisac jeszcze wieksze bzdury , a to uwielbiaja piszacy u Pana !

 241. Bar Norte
  28 lutego o godz. 20:47

  Można przyjąć że dzieje się coś starego – równie dobre, gdy bez żadnych przesłanek.
  Brałbym i taki scenario pod uwagę, przy spotkaniu dwóch psychoświrów – jeden (Kim) gra na pewność drugiego że wszystko tylko podpisać i podbija stawkę w ostatniej chwili, drugi „sprawdza”, wychodząc przez okno. Na tym poziomie i przy takich założeniach Trump zagrał dobrze, jeśli zamierzałby kupić sobie KRLD jak kolejny Tower; jeśli chciał w roli supersamca postawić Kima pod ścianą by zmiękł, ściana może odpowiedzieć ogniem.
  Każdy scenariusz wymaga moderacji – psychiatrycznej.

 242. Ruscy, PO i część tutejszych blogowiczów razem, murem przeciw przekopaniu Mierzei Wiślanej.

  Na internetowej stronie rosyjskiej Rady ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka (oczywiście jest coś takiego w kraju Putina) widnieje komunikat, że przekop Mierzei Wiślanej naruszy ekosystemy na terytorium Rosji. Rada zaproponowała, aby polskie władze wysłuchały argumentów organizacji społecznych i ekologów. Na razie proszą …
  http://www.president-sovet.ru/presscenter/news/read/5297/

 243. Bar Norte
  28 lutego o godz. 18:07

  „ … nie miała znaczenia peerelowska przeszłość Morawieckiego”.

  Chyba antypeerelowska przeszłość Morawickiego, pisz precyzyjniej.

  „Ta ich zażyłość [M. Morawickiego i H. Bochniarz] sięga zresztą genezą tzw. „prywatyzacji” BZ WBK, która ich połączyła mimo różnic z okresu PRL”.

  Skąd wiesz, że łączyła ich zażyłość pomimo różnic? No i nie każda prywatyzacja była spiskiem i nadużyciem.

  „Natomiast argumenty lustracyjne o których piszesz miałyby sens tylko wtedy …”.

  Znów brak precyzji, lustracja nie dotyczy przynależności do PZPR tylko współpracy z SB. Ta jej przynależność partyjna w latach 70., a zwłaszcza w stanie wojennym, świadczy o jej fatalnym charakterze ― cynizmie, oportunizmie ― a finalnie to i głupocie.

 244. @MR
  W tyle mam ten przekop, ale go sobie zróbcie. Może wreszcie wam się coś poza rozdawaniem cudzych pieniędzy uda zrobić. To przynajmniej nie będzie jakoś kosztowne. Ciekaw jestem czy coś zbudujecie, zrobicie coś. Bo na razie tylko wszystko rozp….. e. Port w Elblągu nie ma żadnego znaczenia strategicznego dla Polski. Przestań gamoniu uprawiać propagandę. Dla porównania, przeładunki w zespole portowym Szczecin-Świnoujście to ponad 30 mln ton rocznie kiedy w Elblągu to 100 tys ton rocznie. Zwiększenie zdolności przeładunkowych Elbląga o 100% do 200 tys ton rocznie to DWA, DWA masowce które zostaną rozładowane w Szczecinie. Nie chce mi się pisać o możliwościach przełądunkowych Gdańska i Gdyni. Ekonomicznie ten pomysł jak wszystkie pisiackie pomysły nie trzyma sie kupy. Może gdyby tam zrobić marinę dla jachtów pełnomorskich to miałoby sens, ale trzeba by znacznie pogłębić kanał bo 4 metry nie wystarczą.

 245. Mauro Rossi 21.40
  Przed wojną takiego problemu Polska nie miała, a Niemcy chyba w kanał nie wpadli.
  Jak wyglądała gospodarka morska na tych wodach przed wojną i ile Elbląg na tym zarabiał?
  Czy ten pomysł dzisiaj się opłaci?
  Tak czy inaczej Rosjanie są przeciwko budowie kanału i tu mogą być różne przyczyny. Ekologia, utrata dochodów i polityka.
  Wymieniłeś tylko jedną z przyczyn które łączą ekologów i polityków, a tu trzeba jak @jobrave wczoraj z wykładem o historii Berdyczowa, zgłębić i wyłożyć temat do samego dna kanału.
  Bez urazy ale teraz po wycięciu drzew droga jest prosta pod warunkiem, że interes się opłaci, a kasa się zwróci.
  Chyba, że jak to powiedział PAD „Powinniśmy pokazać naszą gotowość do obrony”

 246. Mauro Rossi 28 lutego o godz. 21:40 A powiedz no przyjacielu, co stoi za tym, żeby przekopać Mierzeję? Bo żeby zrobić na złość Ruskim, to chyba ciut za mało i za drogo. Poza tymi argumentami z którymi się nie zgadzasz są takie, że jak tak dalej pójdzie z tym teoretycznym ociepleniem klimatu, to linia brzegowa Bałtyku ciut się przesunie w kierunku Torunia. A tam ociec Tadeusz już przygotowuje stocznię (zebrał odpowiednie fundusze) i oczywiście port.
  I zrób coś z tym Gekonem, bo ty to byłeś mały Kajtuś w porównaniu z nim. On pisze sam do siebie.

 247. Gekko (19:43)
  świetny dałeś tekst o (18:17), z jednym maleńkim mankamentem. Nie zrozumiałem go nawet w połowie, a co dopiero – w pełni. Ale już teraz kojarzę. Mam stawiać sobie za cel cytaty i adekwatnie do kontekstu. Otóż więc osobiście i od siebie powiem, że jedna nóżka jest dłuższa niż.

  Ale temat akurat jest „bankowy”, zatem – nie chcę, ale muszę.
  Sądzę że wszelkie wskaźniki motory owego rządu jak i poprzednie mają w dupie.
  Nie uważam tak. Kto tak ocenia rząd Prezesa Kaczora jest w błędzie nie tylko mylnym, ale i grubym. Oni wskaźnik analizują. Inaczej byłyby ratingi agencji dołujące, a rentowność obligacji i kurs złotego, tj. EUR/PLN szybujące. Dlatego prof. Orłowski nie rzucił się z mety na haczyk z wchodzeniem na grecką ścieżkę. Oni śledzą, liczą i analizują. To nie jest takie trudne, jak się może niektórym wydawać. Owszem, ponad umysłowość B. Szydło, Kempy czy Suskiego. Ale nie tylko oni służą prezesowi do jego mszy.

  Podzielenie się własną opinia na kanwie i stwierdzę, że PiSowska gawiedź, reprezentowana i na tym blogu, nie ma pojęcia, co może się stać z ich rządzeniem, gdy cykl koniunktury przejdzie w następną fazę. Oni nawet nie wyobrażają sobie, że przejdzie. Nie wierzą, czyli spekulują ostro obstawiając Prezesa Kaczora z jego Słupem Morawieckim, albo i bez. Gdy nastąpi następna faza cyklu, to OFE nie pomoże, VAT nie pomoże, podniesienie PITu nie pomoże, nawet święty boże nie pomoże. Ba, nawet Wiosna nie pomoże, taka będzie powódź.

  Faktycznie dla ogromnej wiekszości wskaźniki są jak Cyganka. Ale na to nie mam żadnego wpływu. I się nie podejmuję. Dziękuję, postoję.

 248. @Neospasmin
  “Coraz mniej pielegniarek wyjezdza do pracy za granice.
  Spadek jest spektakularny”
  Ja też się Panie Marcinie cieszę, że spada. Jak to często bywa poczucie błogości bywa skutkiem ignorancji, ale w takim ciepłym klimacie łatwo się zapomnieć. Na szczęście wszystkie młode pielęgniarki zdążyły wyjechać dzięki Bogu, bo jak nas pisiaki wyprowadzą z Unii to już będzie trudniej, a przecież dobrze obaj życzymy młodym Polkom. Niech sobie dobrze żyją w normalnych europejskich krajach. Po co mają harować za głodowe pensje w pisowskiej Polsce? Nie dość, że bryndza finansowa to jeszcze zaduch z kruchty. Brr, ale do rzeczy. Obecna średnia wieku pielęgniarek w Polsce to 55 lat i na szczęście niedługo przejdą na emeryturę, z czego też się obaj cieszymy, bo to ciężka praca, a przecież obaj dobrze życzymy wszystkim Polkom. Nie posłużę się Pańską metodą i zadam nie retoryczne a konstruktywne pytanie.
  Jaki ma Pan pomysł na zastąpienie tych pielęgniarek, bo jedyne na co dyrektorzy polskich szpitali wpadli, żeby utrzymać standard opieki, to likwidacja łóżek, a jakoś nie słyszę żeby MZ cokolwiek zrobiło, żeby zastąpić odchodzące pielęgniarki? Ale tak serio, serio…

 249. @maciek.g 18:17 podziękowania za klarowne przedstawienie tematu.
  W maju ubiegłego roku Rada Praw Człowieka ONZ przegłosowała rezolucję w sprawie wysłania zespołu międzynarodowych śledczych, specjalizujących się w zbrodniach wojennych, do zbadania ostatnich wydarzeń w Strefie Gazy.
  Teraz czytamy: „wojsko izraelskie mogło popełnić zbrodnie wojenne w 2018 roku, kiedy 189 Palestyńczyków zostało zabitych, a 6 100 zostało rannych podczas protestów w Gazie, odkryło dochodzenie w sprawie praw człowieka w ONZ.
  Palestyńscy demonstranci „nie stanowili bezpośredniego zagrożenia śmiercią lub poważnymi obrażeniami innych, gdy zostali postrzeleni, ani też nie uczestniczyli bezpośrednio w działaniach wojennych” – podał raport powołując się na poufne informacje na temat osób odpowiedzialnych za zabójstwa.
  Komisja stwierdziła, ponadto że ​​wszelkie użycie żywego ognia podczas protestów było bezprawne, a jednocześnie wzywało Palestyńczyków do zaprzestania używania zapalających latawców i balonów…”
  Państwo Izrael wszystkiemu zaprzecza.

 250. Chciałem zapytać Maura o wrak tupolewa. Kiedy PiS go ruskim odbierze?
  Ale on już kopie rów w wyciętym lesie na kontenerowce i fregaty rakietowe.
  Nie nadążam.

 251. @Wiesiek59 tu masz linki o nieludzkich eksperymentach na podludziach dla dobra nadludzi. Podałam te które są mi znane, ich autorzy przestrzegają potencjalnych odbiorców przed obrazami okrucieństwa. Linki wysyłam oddzielnie żeby nie przepadły:
  https://www.tygodnikpolonijny.com/makabryczne-eksperymenty-medyczne-na-zywych-ludziach/

 252. Bar Norte 20.47
  Spotkania na szczycie Trumpa z Kimem są niezwykle tajemnicze.
  Najciekawsza jest droga przemierzana na miejsce spotkania. O ile podróż Trumpa nie budzi zainteresowania to przywódca Korei poruszał się pociągiem pancernym z limitowaną prędkością, a następnie pancerną limuzyną.
  Bardziej oryginalny był tylko władca Libii Kadafi który w Nowym Jorku mieszkał we własnym namiocie.
  Wracając do tematu przypuszczam, że jest kilka zagadek po co ta amerykańska ofensywa?
  Kim chyba nie jest taki groźny jak inni przeciwnicy, może dysponuje czymś czego nikt inny nie ma, może Trump chce mieć w nim sojusznika na krótką lub dłuższą metę, a może po prostu rozmowy niosą wyjątkową przyjemność i nie wszyscy mogą tak mieć
  Jednak podróż Kima dla mnie to już atrakcja sama w sobie, a gdyby ci panowie zawitali do Warszawy pewnie witałyby ich tutaj niepoliczone tłumy

 253. i jeszcze film, są tam też podane poprzednie przekazy
  https://www.youtube.com/watch?v=dk9u6TXR-gE

 254. @MR
  A czy nie powinniśmy z urzędu wszcząć śledztwa przeciw pani amerykańskiej dziennikarce? Bo pan minister Katz chyba nie podpada pod ustawę. On przecież tylko powiedział, że Polacy są genetycznymi antysemitami. To naukowo rzecz ujmując bzdura, ale wszak pan Katz jest blisko ortodoksów, więc nauka go nie zobowiązuje do niczego. I co wy z tym zrobicie? Zerwiecie stosunki z Izraelem?

 255. „o dwa lata za późno”, chyba o wieki chodzi:
  https://www.newsweek.pl/polska/polska-sie-zbroi-blaszczak-zapowiada-zakup-samolotow-f-35-tylko-ze-o-2-lata-za-pozno/4pkj0wp#utm_source=insider&utm_medium=web_push&utm_campaign=zbrojenia&webPushId=NTUyNw==
  Zidiociali, mentalnie opóźnieni starcy chcą się bawić w wojnę jak za szczenięcych lat. Prosze zwrócić uwagę na wydatki.

 256. Bar Norte 20.01
  Władca spornego terytorium chciał sprzymierzyć się z jednym państwem, a jego poddani chcieli z drugim bo tak im nakazywała ich religia.
  Indie i Pakistan mają broń atomową, a w polu zainteresowania naszych bliskich przyjaciół są państwa które takiej broni jeszcze nie mają.
  Ciekawa ta potyczka powietrzna o której napisałeś. Strącono tylko Migi 21.
  W radiu mówili, że Indie mają gorszy sprzęt wojskowy niż Pakistan, więc jest szansa na wymianę. Najcenniejsze będzie doświadczenie.
  Człowiek z forsą szukał specjalisty do interesów, fortuny nie zrobił, pieniądze stracił, ale zyskał doświadczenie, chociaż to raczej nasza narodowa przypadłość

 257. Mauro Rossi

  „Chyba antypeerelowska przeszłość Morawickiego”

  Nie Mauro, peerelowska przeszłość Morawieckiego bo żył w PRL. Podobnie jak przeszłość Bochniarz była peerelowska. Choć zgodnie z twoją pokręconą przez propagandę logiką powino sie pisać pewnie „properelowska”.
  Wybacz ale tej logiki nie podzielam wiec pozostanę przy swoim.

  „Skąd wiesz, że łączyła ich zażyłość pomimo różnic? No i nie każda prywatyzacja była spiskiem i nadużyciem.”

  W okresie o którym mowa nie było między nimi żadnych różnic. Nie mogło być bo łaczył ich wspólny interes korporacji lobbystycznej w której Morawiecki jako prezes zagranicznego banku przewodniczył radzie nadzorczej a Bochniarz była jej organem wykonawczym. Śladu nie ma po jakiś animozjach między nimi wiec użycie słowa „zażyłość” jest zasadne.
  Nie pisałem o jakiś „spiskach” i „nadużyciach” przy prywatyzacji BZ WBK bo prokuratura po latach umozyła w tej sprawie dochodzenie.
  Tak więc twoja czujność w tej sprawie jest na wyrost.

  „jej przynależność partyjna w latach 70., a zwłaszcza w stanie wojennym, świadczy o jej fatalnym charakterze ― cynizmie, oportunizmie ― a finalnie to i głupocie”

  Ale to jest twoja opinia. Morawieckiemu w okresie gdy współpracował z nią przy prywatyzacji BZ WBK i później, gdy w „Lewiatanie” kontynuował tę owocną współpracę, jej przeszłość nie przeszkadzała. Jak również cechy charakterologiczne o których napisałeś.
  Mauro, bez złudzeń – świetnie się oboje odnajdywali.

 258. Kończy się tłusty czwartek i zacznie marzec.
  Poranek w radiu o pączkach.
  Trzy pączki zapewniają dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dorosłego człowieka.
  10 razy waga w kilogramach plus 6 razy wzrost w centymetrach minus 5 razy wiek w latach i już mamy to zapotrzebowanie, a pączek to 300 do 500 kilokalorii, zakładam 500.
  Ile żywności się marnuje gdy człowiek ma apetyt. Smacznego dla tych opóźnionych w czasie

 259. ls42

  „po co ta amerykańska ofensywa?”

  Moim zdaniem po to by Trump mógł ograniczyć kosztowną obecność militarną USA w Korei Południowej i Japonii.

  „Strącono tylko Migi 21”

  Również jednego F 16.
  Masz rację pisząc, że tu chyba głównie chodzi o doświadczenie (w strącaniu). Zresztą przekonamy się o tym jutro.

 260. jobrave
  27 lutego o godz. 21:31
  Ciekawe, czy to przejdzie?

  wiele statystyk, historii, ale brak puenty.Co ma mianowicie przejść? w następnym wpisie dodałeś „bez sensu” ale co bez sensu?

  i tak do teraz brak cdn…

 261. upsss…skursywiło mi się po cytacie …

 262. Nic dziwnego, że durne lewactwo nie nadąża za Prezesem, a dlaczego nie nadąża? Bo durne jest! Pieprzenie o nieopłacalności portu elbląskiego, jest pieprzeniem bez sensu albo z sensem, zależy, jak na to spojrzeć. Bez sensu jest postawa różnych ekologów, czyli lewaków rozczulających się nad byle drzewkiem, zielskiem, gawronem, czy pasikonikiem albo rybą jakąś – dla nich to się liczy, a nie człowiek, nie Polak, nie dobrobyt. Ci,którzy pieprzą sensem – dla nich ma to sens, bo są zdrajcami Polski, ponieważ są rzecznikami interesów Putina i Merkel, to ich kłują w oczy polskie inwestycje, to oni są zainteresowani tym, żeby Polska miała, jak najmniej portów, hut, kopalń węgla. Prezes, to człowiek niezwykłej odwagi – dla Polski, dla Polaków, gotów jest iść na wojnę z całym światem, nic i nikt go nie zastraszy.
  Argumenty, że port będzie nierentowny, bo zwiększy swoje zdolności przeładunkowe ze 100 tys. ton do 200 tys. podczas, gdy Gdańsk, Gdynia, Szczecin -mają przeładunki rzędu dziesiątek milionów, to argumenty żenująco głupie, bo cóż za problem zarządzić zamknięcie tych portów i kierować cały fracht do Elbląga? Że, co? Że zalew za płytki? A o pogłębiarkach wy słyszeli? Pogłębi się, co trza i będzie git.
  A nawet, jeśli to wszystko się nie uda, to – czy nie będzie przyjemnie wypłynąć, na materacu, przez przekop, bez ruskiej łaski, bez paszportu, na pełne morze albo odwrotnie?

 263. konstancjap
  28 lutego o godz. 23:59

  jobrave
  27 lutego o godz. 21:31
  Ciekawe, czy to przejdzie?

  wiele statystyk, historii, ale brak puenty.Co ma mianowicie przejść? w następnym wpisie dodałeś „bez sensu” ale co bez sensu?

  i tak do teraz brak cdn…
  _______________________________________________
  Cześć Konstancjo,
  Mam nadzieję, że Cię nie obudziłem. :). Wpis, który Cię zastanowił, to część moich utyskiwań na moderację -chodziło mi o to, że ta blogowa moderacja jest bez sensu, ponieważ zatrzymała mój -całkiem niewinny – komentarz. Próbowałem go przemycić, dzieląc na części stąd to „cdn”., niestety, dalszego ciągu nie było, ponieważ moderacja uparcie zatrzymywała poszczególne partie mojego wpisu. Dotyczył on korumpowania wyborców przez władzę.

 264. Surrealizm bankowo , tlusty podatkowo .
  Nie zaryzykuje napisac , ze obie panie z najwazniejszych bankowo- norodowo- polskich departamentow sa da siebie podobne jak dwa paczki w masle ale (bo) zwykle paczki bez masla na pierwszy rzut oka wygladaja tak samo. Dopiero po ugryzieniu ten z dyzym …vatem jakby o pare dni starszy , choc na oko przed ugryzieniem , pulchny tak samo jak ten .. bez dzemu . Nic po brodzie nie splywa
  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24502568,jeden-paczek-trzy-stawki-vat-to-idealny-przyklad-balaganu.html#a=339&c=145&s=BoxBizImg2

 265. ls42
  28 lutego o godz. 23:20

  „Kończy się tłusty czwartek i zacznie marzec.[…]”
  ______________________________
  Moja babcia smażyła pączki oraz chrust, czyli faworki wyłącznie na smalcu, z tym, że było to raczej gotowanie niż smażenie ponieważ odbywało się to w głębokim tłuszczu. Nadzienie wyłącznie z kwiatu dzikiej róży. Później, gdy już przeszedłem na wegetarianizm, smażyła mi osobno, na ceresie, oleju lub oleju roślinnym, ale nigdy nie były już takie dobre. Sklepowe też kiedyś smażono na smalcu i były wspaniałe, ale kiedy cukiernicy przeszli na tłuszcze roślinne, smak pączków znacznie się pogorszył. Od czasu, do czasu zdarza mi się wybrać do polskiego sklepu i kilka pączków, ale są okropne -suche i bez pączkowego smaku.

 266. Bar Norte
  28 lutego o godz. 23:12

  Mauro Rossi „Chyba antypeerelowska przeszłość Morawickiego”.

  „Nie Mauro, peerelowska przeszłość Morawieckiego bo żył w PRL”.

  Ale przecież Morawieckiego nie to charakteryzuje, że część życia spędził w PRL, tylko że był w opozycji, co określimy jako jego cechę konstytutywną. Przecież nie napiszesz, że Moczara i Michnika charakteryzuje peerelowska przeszłość, chyba że w niecnych celach chcesz zmazać różnice miedzy nimi. Wprawdzie marksiści uwielbiają opisywać rzeczywistość swoimi systemowymi schematami, ale może czasem powinni stanąć obok i zobaczyć jak to z tej perspektywy wygląda. To co mówią często jest mętne jak u Hegla, prekursora marksizmu.

  „Śladu nie ma po jakiś animozjach między nimi wiec użycie słowa „zażyłość” jest zasadne”.

  Między brakiem animozji, a zażyłością może być przepaść, którą na wszelki wypadek zakopujesz marksowskim schematyzmem, czyli znów brak informacji (twoje „nie ma śladu”) łatasz schematem. Podobnie jak Hegel zbyt często rozmijacie się z rzeczywistością dlatego historia was odrzuciła jako pomyłkę.

 267. teo
  28 lutego o godz. 22:31

  „Chciałem zapytać Maura o wrak tupolewa. Kiedy PiS go ruskim odbierze”?

  Zwróć się do tejota. On już wie wszystko.

  „Nie nadążam”.

  Przecież widzę.

 268. Karol Maj
  28 lutego o godz. 22:03

  „W tyle mam ten przekop, ale go sobie zróbcie. (…) Ekonomicznie ten pomysł jak wszystkie pisiackie pomysły nie trzyma sie kupy”.

  Do Elbląga będą wpływać statki o zanurzeniu do 4 metrów. Przez cieśniny duńskie przechodzą statki o maksymalnym zanurzeniu do 9 metrów. Ale nie wszystkie są takie. Na Bałtyku jest kilkadziesiąt średniej wielkości portów w 9 państwach leżących nad tym morzem. Trasy żeglugowe na Bałtyku należą do najbardziej uczęszczanych na świecie. Wiem, że jest port w Rostocku, więc ten w Szczecnie niepotrzebny, ale staraj się inteligentniej uprawiać propagandę, o ile jesteś w stanie.

  „Na Mierzei Wiślanej od 2006 r. stoi niewielki pomniczek, pokazujący łopatę wbitą w kupkę ziemi. Pod łopatą widnieje tablica z napisem: „Symbol konieczności wykonania kanału żeglugowego, łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Przekop Mierzei konieczny – możliwy – potrzebny”. Pod spodem podpisana jest fundatorka: Elżbieta Gelert, senator RP, 4 sierpnia 2006 r. Dowcip polega na tym, że Gelert była senatorem PO”. (Tyg. Do Rzeczy 7/2019)

 269. teo
  28 lutego o godz. 22:25

  „Podzielenie się własną opinia na kanwie i stwierdzę, że PiSowska gawiedź, reprezentowana i na tym blogu, nie ma pojęcia, co może się stać z ich rządzeniem, gdy cykl koniunktury przejdzie w następną fazę. Oni nawet nie wyobrażają sobie, że przejdzie”.

  Ratunkiem będzie to, że nie mamy euro tylko własną walutę. Teraz jest względna koniunktura i mamy wzrost PKB 5 proc. rocznie, ale w strefie euro jest średnio poniżej 2 proc. Wyciągnij z tego wnioski, pamietając, że Grecja miała euro.

 270. Karol Maj
  28 lutego o godz. 22:27

  @Neospasmin “Coraz mniej pielęgniarek wyjeżdża do pracy za granice.
  „ .. . bo jak nas pisiaki wyprowadzą z Unii to już będzie trudniej.”

  Żyjesz w ciągłym strachu, ale to tylko obsesja, własnej propagandy nie należy brać za rzeczywistość, bo się zwariuje. Uważaj na siebie.

 271. – Kiedy PiS go ruskim odbierze?
  – Zwróć się do tejota. On już wie wszystko.
  – To tejot jest już z wami? Tym bardziej nie nadążam.

 272. Mauro (2:43) – witaj na nocnej zmianie.

  Ratunkiem będzie to, że nie mamy euro tylko własną walutę. Teraz jest względna koniunktura i mamy wzrost PKB 5 proc. rocznie, ale w strefie euro jest średnio poniżej 2 proc. Wyciągnij z tego wnioski, pamietając, że Grecja miała euro.

  Teraz jest szczyt koniunktury, zdaje mi się, jeśli nie po szczycie.
  UK nie ma euro, a wzrost PKB ma poniżej 1,5 proc. W 2008 roku notowali spadek o 6 proc. I z czego mam wyciągać wnioski? Jak w Polsce wzrost spadnie do 1-2 procent, to będzie płacz i zgrzytanie zębów, budżet pęknie, VAT nie uciągnie. Wiem, że Kaczoryście trudno sobie to wyobrazić. Ale w 2007 roku było podobnie. Z. Gilowska zapewniała Prezesa Kaczora o 7 latach tłustych. Czy on w to wierzył?

 273. Doktryna gospodarcza PiS opiera się na własnej walucie jako ratunku na wszystko.

  Na kryzys w gospodarce europejskiej. Tutaj mamy regułę – im gorzej, tym lepiej. Im gorzej dla strefy euro, czyli 90% UE, to tym lepiej dla nas. Zbliżona ona jest do reguły – na złość matce odmrożę sobie uszy.

  Na wzrost cen energii, która dewastuje bilans handlu zagranicznego.

  Na niskie inwestycje – w relacje do PKB, PiS wprowadził polską gospodarkę do ogona UE. Dziewięć krajów z Czechami i Rumunią inwestuje ponad 23 procent PKB, co jest o 5 pkt proc. więcej niż Polska. Dramat gospodarowania PiS.

  Na marny wzrost wydajności pracy, w efekcie niskich inwestycji.

  Na brak rąk do pracy. Rezerwy w Ukrainie już wyczerpaliśmy.

  Na strata spółek państwowych.

  Na zastój na rynku finansowym, indeksy GPW bez wzrostu, podczas gdy DJ, S&P 500 rosną po 5-7 procent średnio rocznie, o NASDAQ lepiej nie wspominać.

  Na brak innowacyjności, mimo buńczucznych zapewnień wodza i guru PMM.

  Na mizerny wzrost płac w budżetówce (wyjątkiem dyrektorki NBP).

  Na kiepski wzrost oszczędności krajowych.

  Na marnotrawne wyrzucanie forsy na polityczne projekty typu CPK i kopanie rowu w poprzek mierzei.

  Na karuzelę kadrową w spółkach.

  Na programy „im się przecież należy”.

  Itd.

 274. Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wybrał się na egzotyczną wycieczkę do Ameryki Południowej za pieniądze tej państwowej spółki. Oficjalnie w ten sposób „promował nasz kraj”.
  (…)
  Gdyby w prywatnej spółce pojawił się taki koszt, to trzeba by się z jego celowości niewąsko tłumaczyć w skarbówce. I jeszcze coś: rozmowy biznesowe prowadzi się w języku biznesu, a jest nim język angielski. A z tego co wiem, żaden z obecnych członków zarządu portu nie włada tym językiem.

  http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24504093,prezes-panstwowej-spolki-lat-55-byl-na-swiatowych-dniach-mlodziezy.html

  Ratunkiem będzie to, że mamy własną walutę – pisze nocny Kaczorysta.

 275. Nie ma jak w banku. Z „biedy” jak sugeruje totalna prawica Rosja kupuje złoto. Najwięcej na świecie w czasie wzrostu jego ceny. IV RP kupuje uzbrojenie od jankesów „rdzewiejące” technologicznie już po 3 latach. Jego zniszczenie przewyższy kwotę zakupu. Co przypomina czekające na utylizację bombowce strategiczne u jankesów w Arizonie,których wartość w złocie była pochodną ich wagi. Tak sobie myślę,że nie ma jak w banku złota a nie złomu o wartości złota.

 276. Wiesiek59, wklejam link bez pauz w imieniu i ciągle pokazuje się 404. Spróbuj niczego nie poprawiać, najwyżej nie przejdzie – trudno.

 277. Płace w NBP przeczą zasadzie taniego państwa i katolickiej skromności co łaska za pracę dla bliżniego i dla kraju. Tak sobie myślę czy nie powiązać wynagrodzeń w NBP z poziomem inflacji. Przecież za pilnowanie inflacji aby nie rosła biorą pieniądze a nie za sugerowanie jaka będzie na horyzoncie. Oni śpią a inflacja rośnie skubiąc oszczędności i nie tylko drobnych ciułaczy. A NBP i tak się wyżywi.

 278. Księża-ojcowie powinni opuścić stan kapłaństwa rzecze papież. A księża -ojcowie dyrektorzy. Tak sobie myślę,że teraz zwrot ojciec do zakonnika dwuznaczny. Bez pytania a jak tam dzieci.

 279. Bar Norte.

  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/indie-i-pakistan-w-sporze-o-kaszmir-jak-powazny-jest-kryzys,913885.html

  Wszystkim stającym do wyborów, przyda sie „mała zwycięska wojenka”…..
  Jest jeszcze kwestia wody- moim zdaniem kluczowa.
  Topnieją lodowce, zmieniają się kierunki przepływów rzek.
  A oba kraje są rolnicze.

 280. żabka konająca
  1 marca o godz. 6:07

  Pozostaje c jedynie skrócić link do nazwy portalu i poszukać treści…..

  Eksperymenty na ludziach prowadzone były do lat 60′
  To że są prowadzone obecnie, przy jednoczesnym przeczesywaniu puli genetycznej jakiegoś kraju, może świadczyć o poszukiwaniu broni genetycznej, dedykowanej konkretnej populacji.
  Takie badania zaplanowano i w Polsce……
  Demokracje szykuja się do wojny i ludobójstwa, na różne sposoby?

 281. teo
  28 lutego o godz. 22:25

  Patrząc sobie z boku na debaty ludzi inteligentnych z hordami pazernego tłumoctwa, osobliwie o ekonomii, myślę o horyzontach.
  Jak mi się zdaje, teo, ty zakładasz jakieś punkty styczne, widzisz fachowców na zapleczu władzy, zakładasz że mają wpływ na władzę. Zakładasz, że ci ludzie mają zdolność motywacji i myślenia wkraczającego za horyzont własnej kabzy i kadencji władzy.
  Ja to widzę inaczej, że nie mają ani zdolności ani potrzeby, mówiąc zrozumiale: po nas choćby innym potop, bo my już na górze.
  I widzę to inaczej, bo tak widzi to elektorat, dający władzę.
  Dyskusje oparte o racjonalne przesłanki w liczbach i analizie ich wpływu są równie beznadziejne w badaniu trendów władania masami, co te, tu na tym blogu (w sewj większości). Taki klimat, taka gmina.
  Najważniejsze, co z tego wynika jest poniżej. Ekonomia jest (jak naj) bardziej nauką społeczną niż arytmetyczną.
  Pozdrawiam.

  „-Jak tłumaczyć, kawa na ławę, żeby zrozumieli, jak to wszystko funkcjonuje?
  – To jest trudne. Bo jeżeli ktoś od małego ma kształtowane wyobrażenie, że lepiej by to ci źli, bogaci się składali, a ja biedny powinienem z tego korzystać, to w jednej dyskusji nie da się tego wyjaśnić.
  Sama słyszałam słowa: „Dobrze, że mi dali te pieniądze, a zabrali bogatym”. O nie, to nie jest tak! Tobie również zabrali, bo np. będziesz płacił więcej za towary i usługi albo będzie miał wyższe podatki.
  – Jeden z moich sondaży wykazał, że co piąty Polak przyznał się, że ciągu roku pracował na czarno, a 44 procent uważało, że w naszym kraju nie ma sensu pracować uczciwie…”

  Nauka o ekonomii czarnego luda

 282. jobrave
  1 marca o godz. 0:57

  Tak jest.
  Na materacu.
  Huta Katowice.
  Druga Polska – rządzi na koszt pierwszej, aż do jej upadku.

  Qva, co trzeba mieć pod czaszką by egzegezować z angażowaniem choćby tej jednej posiadanej komórki przekopy, gminne huby lotnicze, terytorialne konnice narodowe i cały ten czad na ciemną masę?
  I pomyśleć, że DP, ekonomista z wykształcenia, patronuje tym dances macabres?
  Na szczęście, patronuje też kabaretom, bawmy się 😉

 283. Totalna prawica to Putin , Dugin, i Moskiewska Cerkiew, oraz finansowane przez Putina europejskie partie faszystowski.
  Jak bym ja miał do wyboru ruble albo złoto, to tez kupowałby złoto. Putin ucieka z rubla w złoto, bo nie ma zaufania do własnej waluty.

 284. Ej , potakiwacze:czy nie kapujecie = te zarobki , zbedne stanowiska i inne senekury nalezy sie warszafiakom , a prowincja jest od tego zeby placila! Nie rozumie waszego oburzenia : moze mi to ktos wytlumaczy! O co tu chodz?

 285. Parlament Europejski nikomu niepotrzebna instytucja, miejsce przechowania zgranych polityków, partyjnych nomenklatur, obiboków, darmozjadów i cwaniaków. Najlepsze droga do dorabiania fortun. Naród Polski będzie reprezentowana przez takich geniuszy jak ; Anna Fotyga,, Brudziński, Krasnodębski, Szydło, Bielan, Waszczykowski, Kruk, Thun, Legutko, Mazurek, Sellin i wielu innych. Sami najlepsi.
  Najlepiej olać całą tą imprezę, i gdyby można krzyczeć O! Ku..wa!

 286. Zapasy złota na świecie.
  https://www.google.de/search?q=zapasy+złota+na+świecie&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=de-de&client=safari#imgdii=o5RQhLroBtVOLM:&imgrc=haafJjXiTUVjJM:
  Rosja kupuje złoto i ucieka od dolara aby uniezależnić się od międzynarodowego systemu płatniczego zdominowanego przez USA. Działanie to , po sankcjach gospodarczych nałożonych na Rosję, jest słuszne i logiczne z rosyjskiej perspektywy.

 287. Symetryczny
  PE jest potrzebny, a że suweren polski głosuje na idiotów i cwaniaków, to inna sprawa. Wymieniłeś akurat tych z PIS. Jeśli olejesz wybory, to właśnie dasz im szansę, bo ichni karny elektorat na pewno pofatyguje się do urn.

 288. @jobrave
  1 marca, g.0:57
  Prezes i jego ansambl dadzą radę nie tylko z przekopem. Czekam, kiedy dzięki międzymorzu Polska będzie od morza do morza. Popłynę sobie na materacu do Soczi.

 289. @Symetryczy
  Nie chce Cię denerwować, ale dziś jest Dzień Pamięci Żołnierzy Przek, ups! Wyklętych, a Kraków popisał się wyjątkowo
  http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24505597,nocny-marsz-narodowcow-w-krakowie-w-holdzie-zolnierzom-wykletym.html

 290. „Tak sobie myślę,że teraz zwrot ojciec do zakonnika dwuznaczny ”
  Tylko wtedy gdy o. zakonnik ma dwoje dzieci

 291. „Źródła mówią, że amerykańskie helikoptery wojskowe wylądowały w Hajin, Deir Ezzor, Dashisha i Haska, transportując liderów Daesh, którzy poddali się siłom amerykańskim, a później wysłali Amerykanów, by ukradli złote sztabki, zamykając umowę, z którą Waszyngton zarobił setki milionów dolarów dzięki przywódcom i ekspertom w dziedzinie organizacji terrorystycznej »napisał Hazem Sabbagh dla agencji Sana, ale jak wspomniano, wiadomości te zostały również wykorzystane przez media północnoamerykańskie i zachodnie, a także
  https://www.veteranstoday.com/2019/02/27/us-frees-isis-leaders-for-stolen-iraqi-gold/
  ==========

  Jak się gromadzi złoto, dla Rezerwy Federalnej…..

 292. Trump ogłosił niedawno zobowiązanie uaktualnić wydatki wojskowe, już na rekordowym poziomie, a konkurować z Chinami na rynku 5G. To ciasto na niebie myślenia. USA nie mają obecną zdolność do konkurowania z Chińczykami i Rosjanami, jak ogromna luka w hipersonicznych technologii rakietowej sprawia nadto jasne.

  Jest to niezdolność do konkurowania, który napędza współczesną wojnę wojen taryfowych, wojen hybrydowych, sankcje, zastraszanie i sabotażu gospodarczego. W najlepszym wypadku to walka będzie miała wpływ na zwłokę na nieuchronną ciągłym wzrostem Chin, który jest mimo wszystko nie więcej niż przywrócenie historycznej pozycji przerwany przez pięć wieków europejskiej dominacji kolonialnej. W najgorszym wypadku, jak wynika z USA wycofania się z wielu zobowiązań traktatowych, symptomem szerszego lekceważenie praw i obowiązków wspólnoty narodów, to doprowadzi do rzeczywistej walki opartej na zwiedzeni przekonaniu, że ich hegemonii latach powojennych może być utrzymywane w nieskończoność.

  https://journal-neo.org/2019/03/01/us-already-at-war-with-china-and-russia-the-rest-of-us-are-collateral-damage/
  ==========

 293. Potrzebny był nam ten problem jak świni siodło. Ktoś do niego doprowadził – powiedział w Radiu ZET o kwestii zarobków w NBP szef MSWiA Joachim Brudziński. Jego zdaniem, pracownicy Narodowego Banku Polskiego odpowiedzialni za komunikację nie byli warci takich pieniędzy.”

  Wyrasta na męża stanu. Trzeźwa ocena sytuacji, poparł Morawieckiego, jedzie do Brukseli – pewnie, bo zastanawiano się nad niespodziewanym wyjazdem, chodzi o to że dołączy do najściślejszej rezerwy kadrowej formatu premierowskiego (wszak Morawiecki już za kilka lat pójdzie na prezydenta!).

 294. @wiesiek59

  „To ciasto na niebie myślenia” to u ciebie pod czaszką?
  Najwyraźniej ma wpływ „na zwłokę na nieuchronną ciągłym wzrostem…” etc.
  Interesujące, co ci się tam kłębi.

 295. „dziś jest Dzień Pamięci Żołnierzy Przek, ups! Wyklętych”

  Papa maguni w MBP zęby wybijał?
  Skarżył się w domciu, że praca go męczy, bo „przeklętych” nie ubywa?
  Córuni do „przeklętych” uraz do dziś pozostał?
  Przyjacielem papy Cimoszewicza papa maguni był może?

 296. Klentinte
  nie moglys sie przestac sie przylepiac do enpssancianego g.Tego lepszego jest wystarczajaco gdzie indziej . Pachnie tak samo a nawet lepiej – byc moze i nie ma takiego tloku jak tu

  http://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,24501698,zolnierze-wykleci-zamordowali-w-wierzchowinach-194-osoby.html#s=BoxWyboImg3

 297. @kooperatywaMondragon
  27 lutego o godz. 4:29

  z poprzedniego tematu:
  „Polscy ksieza pedofile powinni byc skazani na ciezkie roboty przy usprawnieniu zeglugowym Odry a ich kardynalowie prowadzacy na prace pielegniarska w hospicjach.”
  Oj tam od razu na Odrze, jeszcz dadzą dyla na niemiecką stronę… Niech przekopują Mierzeję Wiślaną, jeżeli już ją mamy przekopywać. Łopatami oczywiście, przynajmniej jakiś pożytek z tego porzekopu będzie, że posmakują co to jest fizyczna praca 😉

 298. olborski, nie mam wątpliwości, że tut. ferajna pieści w pamięci Jacka Różańskiego i Adama Humera (młodsi – generałów stanu wojennego a niektórzy Stefana Michnika i Salomona Morela).
  Nie masz g. nad tutejsze.
  Całuski 🙂

 299. @quentin t.
  1 marca o godz. 12:23
  Ma Pan wielkie szczęście , że z tymi tzw żołnierzami nie spotkał się Pan osobiście. Pewnie mógł Pana dziadek albo i pra…
  W archiwach IPN (o ile tzw dobra zmiana tego nie usunęła) może Pan znaleźć jakie to zasługi mieli ci „bohaterowie” : mianowicie zamordowali cywilów- obywateli Polski więcej niż wszyscy polscy partyzanci z lat 1939-45 żołnierzy niemieckich. Przy czym na jednego żołnierza lub milicjanta poległego w walce z tymi dezerterami i maruderami przypadało pięciu zamordowanych przez nich cywilów. Niezależnie od tego jaki jest przekaz dnia z KC przy Nowogrodzkiej, taka jest prawda o tych „wyklętych”

 300. Panie Marksie:
  jeszcze więcej „wyborczej”, jeszcze więcej „polityki” – a każda wątpliwość (jeśli prawdziwy marksista je w ogóle miewa) – zniknie, jak sen złoty.
  Przekaz dnia w/w mediów (a także ruskiej ambasady z jednej strony, a izraelskiej z drugiej) jest taki, że:
  – drugą wojnę światową wywołała Polska,
  – ofiary wojny to Żydzi mordowani przez Polaków
  – pokłosie wojny to mordowanie prawdziwych polskich patriotów (komunistów) przez żołnierzy przeklętych.

  Przyjemnych snów.

 301. Prawdziwy przekaz, a właściwie pytanie dnia brzmi:
  – gdzie jest adaś – głuptaś/cynamon?

  Zmienił blog? Czy może zmienia bieliznę (drugi dzień)?

 302. Mad Marx
  Problem w tym , że prawdopodobnie kłętin jest byłym esbekiem, który nawrócił się na nową Polskę, stąd nieprawdopodobna gorliwość w zwalczaniu tzw. postkomunistów oraz antypisowców.
  Pisałam o tym chyba ze dwa, trzy miesiące temu po skonsultowaniu się z moim dawnym kolegą redakcyjnym. Kłętin w jakimś poście ujawnił pewien szczegół, który wskazywał na to, że rozpracowywał w latach 80. grupę przyjaciół i znajomych wspomnianego kolegi, nad którym „pracował”.
  Na chwilę jakby przycichł, ale tak już jest , że neofici potrafią przejść samych siebie.

 303. @ qurwik

  spoko

  Ein Führer, ein PiS

 304. Supozycje:
  – jestem nawróconym esbekiem
  – mag jest kretynką

  Które z powyższych twierdzeń jest prawdziwe?

  Może zasiejemy trochę wątpliwości:
  „jeśli jestem esbekiem, to mag jest kretynką”
  „mag nie może być kretynką jedynie w przypadku sytuacji, gdy jestem esbekiem”
  „nie mogę być esbekiem, mimo, że mag jest kretynką”
  i tak dalej.

  P.S. Do maguni, blogowego głuptaka, mam uraz jeszcze z lat 70-tych.
  W okolicznym kiosku „ruchu” kupując poniedziałkowy „sport”, musiałem dokupić „(sprzedaż wiązana) „gromadę – rolnika polskiego”.
  Do „przekroju” na weekend – „zielony sztandar”.
  Gromada nadawała się najwyżej do kibla lub do wyłożenia kubła na śmieci. „Zielony Sztandar” nie nadawał się nawet do tego.
  Kto zwróci mi koszty nabywania tego g.wna, w którym mag publikowała swoje „traktory zdobędą wiosnę”??? i inne bzdety miastowej dojarki??? 🙂

 305. adam100
  Czy to prawda, że Zanussi kręci remake Struktura Kryształu?

 306. Gekko (9:01)
  Ekonomia jest (jak naj) bardziej nauką społeczną niż arytmetyczną.

  To jest teza do dyskusji typu „o wyższości świąt BN na świętami WN”.

  A ty jesteś, w spoglądaniu na Polskę, jej gospodarkę, politykę i całe to społeczeństwo daleko posuniętym, sceptycznym cynikiem. Albo cynicznym sceptykiem.

  Pewnie chciałbyś otrzymać długie uzasadnienie, nawet zawziętą dyskusję byś podjął. No dobrze, ale nie dzisiaj, bo dzisiaj karnawał jest z nami.

 307. supozycja.
  jesteś g**m

 308. Symetryczny
  1 marca o godz. 10:08
  ,,Parlament Europejski nikomu niepotrzebna instytucja, miejsce przechowania zgranych polityków, partyjnych nomenklatur, obiboków, darmozjadów i cwaniaków. Najlepsze droga do dorabiania fortun.”

  Komisarze, przez nikogo nie wybierani i nie odpowiedzialni przed spoleczenstwem za swoje rozkazy, zarzadzaja Unia na polecenie kompanow Grzegorza S.
  ,, Parlament” to fasada i potiominowska wioska bez zadnej wladzy.

 309. vannelle
  1 marca o godz. 14:20

  🙂

  to chyba tytuł roboczy.

  Może ostatecznie będzie:
  „Człowiek bez skazy”

  Koń by się uśmiał ( w Janowie jeszcze żyje kilka takich co to ledwie dycha )

 310. 5 jest liczbą wiodącą końca polskiego karnawału:
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1784224,1,piec-kluczowych-pytan-o-zarobki-w-nbp.read?src=mt

  A słowem w powszechnym obiegu jest …. BIZANCJUM.

 311. Skoro mag;wspomniała o wyklętych to należ przypomnieć jak było.

  https://zolnierzeprzekleci.wordpress.com/zbrodnie/

 312. Z przyjemnością wróciłem do starej lektury- „Kanada pachnąca żywicą”.
  Dziwnie się czyta po latach…
  Kilka rozdziałów, to rejestr zbrodni białych.
  I oczywiście, wkład Polaków w rozwój tego kraju.
  Sporo krwi przelalismy…..

 313. teo
  1 marca o godz. 14:47

  E, tam. Dyskusyjna jest tylko teza, że dyskusje z faktami i wiedzą prowadzą do racjonalnych wniosków personalnych o ich posiadaczu. Te o sceptycznym cyniźmie najlepiej świadczą o charakterze społecznym ekonomii (radzę sprawdzić) traktowanej lamersko jako narzędzie arytmetyczne. I one świadczą, z kim chce się i warto dyskutować, a z kim nie.
  To, że żadne wskaźniki i parametry nie stanowią dla władzy nad ciemną masą nic więcej, jak liczmany do manipulowania, jest dla nauki (oczywiście społecznej a nie rachunkowej) oczywistością, niczym nie wzruszoną nawet, gdy widzianą w krzywym lustrze własnej percepcji kontestujących fakty mas.
  Pozdrawiam uprzejmie.

 314. Bar Norte
  W najnowszej Krytyce Politycznej doktor Mengele polskiej i rosyjskiej gospodarki ,Jeffrey D(awid ) Sachs,
  zaleca ta sama smiercionosna kuracje dla ,duszonej przez reakcjonistow przez dekady, gospodarki wenezuelskiej.
  Kierowanie gospodarka ma przejac Jeden Procent , wykonujac polecenia obcych mocodawcow, a ogol spoleczenstwa ma byc cofniety do Epoki Kamienia Lupanego , jak przed rewolucja Hugo Chaveza.
  Roznica miedzy interwencjami Kremla w Bloku Wschodnim ( jak Czechoslowacja 1968 )
  a interwencjami Wall Street w Bloku Poludniowoamerykanskim jest taka,
  ze ofiary Kremla zyja jak ludzie a ofiary Wall Street zyja jak zwierzeta.
  Pisze medrzec zza Wielkiej Wody :
  ,, technokraci popierani przez opozycję przejęliby kontrolę nad finansami, bankiem centralnym, planowaniem, pomocą humanitarną, służbą zdrowia i sprawami zagranicznymi.”.
  W nastepnym etapie zadusi sie armie, tak jak przedtem gospodarke, bo kto ma reke na kasie, ten rzadzi.
  Chavez zrobil blad, ktorego nie zrobil Lenin- pozwolil silom reakcyjnym wewnatrz kraju na sabotaz gospodarczy i polityczny panstwa. Jak gangrena , sily reakcyjne doprowadzily do smierci boliwarskiej rewolucji.

 315. Jeszcze a propos „wyklętych”. Niestety, to prezydent Komorowski wypuścił dżina z butelki, ustanawiając Dzień Pamięci.
  https://natemat.pl/265397,kim-jest-dr-hab-a-grabski-historyk-bada-zbrodnie-wykletych-na-zydach

 316. @kooperatywaMondragon
  1 marca o godz. 15:46
  Otóż Lenin jak najbardziej pozwolił na działalność „sił reakcyjnych” To się nazywało NEP i temu w znacznej mierze radziecka Rosja zawdzięcza boom gospodarczy lat XX-tych. Liberalną politykę Lenina ograniczył później Stalin, dzięki czemu z ZSRR kto mógł to uciekał. Wenezuelczycy mają łatwiej, bo kraj mniejszy i zewsząd do granicy blisko .

 317. @ mag
  w pewnych kwestiach panuje zdumiewająca zgodność ideologiczna pomiędzy PiS i PO. Być może dla tego, że oni wszyscy wywodzą się z tego samego środowiska- albo drugorzędnych działaczy Styropianu, albo ludzi, którzy się pod Styropian podłączyli jak już było widać, że komuna padnie i Styropian dorwie się do władzy.

 318. Gekko (15:41)
  dyskusje z faktami i wiedzą prowadzą do racjonalnych wniosków personalnych o ich posiadaczu.
  Wnioski personalne? Hm. Do tego – racjonalne. Posiadacz czego? Dyskusji? Nieeee. Faktów i wiedzy. Rozumieć powiedzmy, że rozumiem. Kto wnioski wyciągu, te racjonalno-personalne, i z kim uprzednio dyskutuje. A może potem? Poniewczasie?

  Te o sceptycznym cyniźmie najlepiej świadczą o charakterze społecznym ekonomii (radzę sprawdzić) traktowanej lamersko jako narzędzie arytmetyczne.

  Te? Wnioski, czy fakty z wiedzą im towarzyszącą? Ekonomia ma charakter społeczny? – po co mam sprawdzać, coś co jest oczywiste. Ekonomia jest traktowana? – a to co innego. Lamersko? – czy to słowo jest od ang. lame? Zaglądam do SJP, pudło, do Wikipedii:
  Lamer – potoczne i pejoratywne określenie osoby niekompetentnej – a przy tym starajacej się uchodzić za dobrze obeznaną – w określonej dziedzinie lub mało inteligentnej, niedojrzałej, upośledzonej społecznie.
  Kto jest lamer w tej opowieści? Chyba nie ja? Może jednak ktoś inny? Kto? Un! Genialne, UN – nie mylić z United Nations. Traktowanie ekonomii jako narzędzie arytmetyczne? To jednak ja jestem ten LAMER. Ale nie tylko ja, mógłbym lamersko argu…, pardą, luzersko palnonć.
  Ekonomia jako narzędzie arytmetyczne – podoba mi się ta frazeologia. Inteligencka. Już wiem, ekonomia to kalkulator. Casio czy TI?

  I one świadczą, z kim chce się i warto dyskutować, a z kim nie.
  Warto, ależ po stokroć warto. Gekko, jak widzisz naocznie, moje karnawałowe plany się załamały. Nie rozpaczam z tego powodu, ofiary z siebie nie robię. Czy mogę ciągnąć dalej?

 319. @ mag16:04

  Pan prezydent Komorowski pierwszy Order Orła Białego swej prezydentury przyznał księdzu Skorupce poległemu w bohaterskim ataku na pozycje sowieckie w wojnie 1920 roku…

 320. teo
  1 marca o godz. 16:17

  Lamer to okreslenie osoby nieporadnej i niezorientowanej w sprawach komputerowych, informatycznych.
  Z ekonomią nie ma nic wspólnego.
  Tu właściwszy byłby stary, dobry, DYLETANT.

  Ekonomia to szmanizm, czy inna religia.
  Kapłani czynią rytualne gesty, nurzając wiernych w kadzidle nowomowy brzmiącej uczenie.
  Taka psychologiczna sztuczka ale się od wieków sprawdza.

 321. teo
  1 marca o godz. 16:17

  Ależ uprzejmie proszę, to fascynujące.
  Teraz będzie o ekonomicznej ciemnej masie, która po rozbiciu na czynniki pierwsze wikipedią okaże się diamentem? Wyklętyyym?
  🙂

 322. Mauro Rossi

  „Morawieckiego nie to charakteryzuje, że część życia spędził w PRL, tylko że był w opozycji, co określimy jako jego cechę konstytutywną.”

  Mauro, PRL jest faktem obiektywnym a nie cechą wartościującą. W tym obiektywnie istniejącym świecie PRL, w jego reliach, ramach które stwarzał działali wspomniani przez ciebie Michnik i Moczar oraz Bochniarz i Morawiecki.
  Gdyby ów PRL czyli stosunek do niego był jak twierdzisz „konstytutywną” cechą wartościującą to mentorem Morawieckiego w swiecie finasjery nie byłby byly sekretarz KW PZPR, nie sprzedawałby Morawiecki państwowego banku Irlandczykom wspólnie z Bochniarz, nie lobbowałby z nią na rzecz interesów kapitału w „Lewiatanie”, nie pisałby felietonów gospodarczych do gazety Michnika …. .

  „mętne jak u Hegla”

  To zaskakujące co piszesz bo przecież jesteś obiektywnie rzecz biorąc klasycznym heglistą. Oczywiście mam na myśli tzw „staroheglistów”. Różnie się ananonsowałeś na blogu ale jako „odrzut historii” to ci się jeszcze nie zdarzyło. Nie przesadzaj więc z tą samokrytyką.

  Natomiast zgodzę się się tobą w ocenie relacji miedzy panem Mateuszem a panią Henryką. Istotnie one mogą oscylować między „brakiem animozji” a „zażyłoscią” – tak to bywa między ludźmi rozumiejacymi się od lat tak dobrze jak przysłowiowe dwa łyse konie.

 323. satrustequi
  1 marca o godz. 16:25
  A co ma piernik do wiatraka ?
  Ksiądz Skorupka poległw wojnie z Rosją, dostał za to medal- OK. Pewnie zasługuje na miano bohatera.
  Jakim bohaterem jest dezerter z regularnej armii, albo maruder z partyzantki (AK została rozwiązana 18 IX 1945 a Rząd Londński terroryzmu i zbrojnych działań przeciwko legalnej władzy nie popierał) który po zakończeniu wojny rabuje cywilów i morduje przedstawicieli legalnej władzy i milicji, która wtedy rzeczywiście była obywatelska i broniła zwykłych ludzi między innymi przed takimi”bohaterami” ?

 324. wiesiek59

  Dzieki za ciekawy link o Kaszmirze.
  Jest w nim tylko jedna pomyłka, bo jak sie dziś okazało tym razem obie strony konfliktu uznały jako rozjemcę Putina a nie Trumpa. Co oczywiście nie oznacza, że dyplomacja rosyjska będzie prowadzić negocjacje bez uzgodnień z dyplomacją USA czy ChRL. Tak więc przypadku konfliktu pakistańsko-indyjskiego o Kaszmir funkcja rozjemcza zaczyna nabierać charakteru rotacyjnego.
  Jak widać gaszenie konfliktów o Kaszmir staje się już obrastającą w rytuały tradycją miedzynarodową.

 325. Bar Norte
  1 marca o godz. 16:36

  Przy okazji dyskusji w ramach uspołecznienia tematu bankowo-ekonomicznego, czy kompletny brak kwalifikacji i kompetencji Morawieckiego w tej dziedzinie ma jakieś znaczenie dla powodów omawiania jego postaci – w roli?

 326. kooperatywaMandragon

  „Chavez zrobil blad, ktorego nie zrobil Lenin – pozwolil silom reakcyjnym wewnatrz kraju na sabotaz gospodarczy i polityczny panstwa”.

  Przepraszam ale nie rozumiem. Przecież Lenin na skutek rewolucji w Kronsztadzie (tzw „trzecia rewolucja rosyjska”) wprowadził NEP – zwraca uwagę na to Mad Marx w komentarzu z 16,06. Już pod koniec pacyfikacji Kronsztadu, w marcu 1921, przyjmowano nowy kurs polityki gospodarczej.
  To częsciowe urynkowienie gospodarki wynikało z oceny, że w inny sposób władzy bolszewicy nie utrzymają.

 327. Mad Marx
  1 marca, g.16:10
  Masz rację. Ta „spuścizna” jeszcze gorzej wygląda w drugim pokoleniu, zwłaszcza wywodzącym się z PC-PIS . Weź takiego Mularczyka, Ziobrę, czy Jakiego.

 328. Jeśli przeczytacie nasz artykuł sprzed roku oraz relację Dalatiego, to połączenie kropek nie stanowi trudności. W kwietniu 2018 roku Al Asad nie miał żadnego interesu w przeprowadzeniu jakiegokolwiek ataku chemicznego. Stał się on za to pretekstem do zbombardowania Syrii przez USA. Użyto 100 rakiet Tomahowk, z których każda to 1 mln dolarów. Czysty biznes. Akcja na zlecenie amerykańskiego kompleksu militarno-wojskowego. Dodatkowe profity miała telewizja – stacjom wzrosła oglądalność.

  Przy okazji jest to pokaz do czego doprowadziła konsolidacja mediów. Zauważcie, że ws. wspomnianego ataku kłamstwa opowiadały właściwie wszystkie stacje radiowe i telewizyjne. Wszystkie! Tymczasem wnikliwie szukając informacji i opierając się na zdrowym rozsądku można było stworzyć sobie zupełnie inny obraz tego, co faktycznie stało się w Syrii. Dlatego lepiej czytać różnorodne blogi i oglądać telewizje internetowe, niż karmić się papką z mainstreamu.
  https://independenttrader.pl/najwazniejsze-wydarzenia-minionych-tygodni-marzec-2019.html

 329. Dzisiaj obchody dnia żołnierzy wyklętych, które zainicjował Gajowy, co należy podkreślić i pamiętać. Wszak ten człowiek był i jest z kręgu PO. Obrońcy tych zdemoralizowanych wojną ludzi twierdzą, że nie wszyscy byli źli, nie wszyscy rabowali dwory, wsie, zabijali w osobistych porachunkach i z nienawiści do Żydów.
  Mam taką propozycję kolejnego dnia obchodów. Niech to będzie dzień żołnierza Wehrmachtu. A dlaczego nie, skoro w tej formacji wojska (no tak, niemieckiego) służyło około 400 tys. polskich obywateli II RP. Nie, nie wszyscy byli Ślązakami i Kaszubami. Kto nie wierzy niech sprawdzi. Oj, a jeśli jakiś Cackiewicz wam powie, że to się nie opiera na faktach historycznych, to nie fakty mają przesrane. Ale nie przejmujcie się, zapewniam was, że tak było. Najważniejsze uzasadnienie obchodów takich dni: nie wszyscy żołnierze Wehrmachtu byli zbrodniarzami, gwałcicielami, złodziejami i ogólnie sukinsynami. Nie byli, i ja o tym wiem, bo z nimi nieraz piwo piłem. Ale tak ogólnie, czy to byłoby w porządku moi mili?

 330. @ Ja nawet piłem piwo z byłym esesmanem i jedyne, co mogę powiedzieć to że był sympatycznym starszym panem 😉 . Z jednym z tzw żołnierzy wyklętrych też i to nie raz, bo mieszka w sąsiedniej wsi. Sam o sobie mówi : Byłem bandytą w Bieszczadach.

 331. @Mauro Rossi

  „Morawieckiego nie to charakteryzuje, że część życia spędził w PRL, tylko że był w opozycji, co określimy jako jego cechę konstytutywną.”

  No niech Pan nie żartuje: Morawiecki JR w czasie stanu wojennego miał 12 lat. Może coś tam nabazgrał na murze typu „wrona skona” . Ciekawe, że o ile o jego ojcu wszyscy wiedzieli o o jego działalności nie słyszał nikt. Co więcej ten „wielki opozycjonista” bez przeszkód dostał nię na komunistyczny Uniwersytet Wrocławski i ukończył tam wydział historii, tak dzielnie walczył z komuną .

 332. BWTB
  1 marca o godz. 16:59

  W Estonii oficjalnie odbywają się uroczystosci na cześć Waffen SS.
  Na Ukrainie, ku czci UPA.
  Polska dołączyla do tej tendencji z Wyklętymi.

  Co łączy te wszystkie zdarzenia i formacje, zastanawiałeś się?
  Antykomunizm i antyrosyjskość.
  To klucz do zrozumienia tak tolerancyjnego stosunku do zbrodniarzy wojennych.

  Obecnie, opinię publiczną dawnych demoludów, znowu nastawia się na antyrosyjskość, choć nie wszystkie kraje reaguja na to jednakowo.
  Po co?
  Znowu jakieś Waffen SS się szykuje do wyprawy na wschód, tyle że pod innym sztandarem?

 333. Bar Norte
  1 marca o godz. 16:39

  Przypuszczalnie, po Syrii, WIARYGODNOSĆ Rosji jako partnera, sojusznika, czy mediatora, w krajach Wschodu znacznie wzrosła.
  Tam liczy się słowność i przewidywalność.
  Wbrew mediom, Rosja może być odbierana jako „peacemaker”, w znaczeniu twórca pokoju.
  W swoim sasiedztwie- o ile nie wmieszali się ci „inni” wygaszono wszystkie konflikty.

 334. Gekko

  Temat kwalifikacji bankowych Morawieckiego jest raczej omijany w mediach. Zresztą jeśli chodzi o sprawy biograficzne to zainteresowanie zarówno mediów rządowych jak i opozycyjnych koncentruje się głównie na jego wczesnej młodości.
  Myślę, że jest po prostu objęty medialną ochroną.

  Nie licząc oczywiście Kultury Liberlanej, która kiedyś poświęciła jego biografii bardzo ciekawy blok materiałów.

 335. Gekko (16:33)
  Tsitsipas i Monfils zawładnęli mym czasem …

  Fakty to jedno. Mam opinię, powtórzę ją. Morawiecki i kilku innych pomniejszych, m.in. zwolniony Szałamacha, znają się na gospodarce i polityce gospodarczej. Z tego przedmiotu zdali egzamin, może nawet na celująco, a wystawiły tę ocenę rynki finansowe i agencje ratingowe. Jeśli odrzucasz tę opnię (w naszej rozmowie), to na własne ryzyko.

  Zupełnie inną sprawą jest korzystność polityki Morawieckiego dla gospodarki. On spełnił zadanie jakie mu wyznaczył Prezes Kaczor, nachalnie ordynarny uzurpator. Morawiecki zaprzedał się diabłu. Obaj są szkodnikami i Polska im tego nie wybaczy.

  Pochwalam niemniej i jak najmocniej Twoje walki na froncie. Przecież też na nim strzelam i krzyczę gromkie hurrrrrraaaaaa.

  Bo za naszymi plecami, oraz przed naszymi liniami są tłumy milionowe, ignorantów. Na blogu jeden wyjaśnia mi słowo DYLETANT. I od razu, uprzejmie, sypie przykładem dyletanctwa i to jakże skończonego. B. dobrze, inaczej moglibyśmy zapomnieć w roztargnieniu, czy z pośpiechu, że takie głąby też wyrastają z polskiej gleby.

 336. Bar Norte
  1 marca o godz. 17:36

  Bankowość to praktyka, nie teoria.
  Każde wykształcenie jest dobre, pod warunkiem nasladowania mistrzów, bądź jedynie realizowania dyspozycji.
  Potem, nabiera się rutyny.
  Co Morawieckiemu nieźle wychodziło w działaniach praktycznych.
  Akurat tej strony kwalifikacji bym nie podważał.

 337. Tzw. wyklęci,banderowcy czy szwadrony ss. Bracia damscy bokserzy ludności cywilnej. Tak sobie myślę ,że to kwiat chrześcijaństwa w ramach nie zabijaj. Mord wynosi na ołtarze wskutek zwierzęcego patriotyzmu. W naturze zabijanie jest usprawiedliwione przetrwaniem gatunku. Homo sapiens staje się partyjną maszynką do zabijania nawet z Gott mit uns ! czy USA uber alles ! na ustach. A KK milczy jak w czasie okupacji.

 338. teo
  1 marca o godz. 17:46

  Wyjasniam złotko, słowo LAMER i jego zakres znaczeniowy.
  Nie używaj terminów, których znaczenia nie jesteś pewny/a……

 339. Obiektywnie, przegrane formacje zbrojne, to bandyci, terroryści.
  Wygrane, to patrioci, meżowie stanu, założyciele państw, bojownicy o wolność.
  To dość racjonalne wartościowanie i nazywanie.
  Po kiego z przegranych robić bohaterów, skoro okazali się nieudacznikami?
  Polska cecha narodowa?
  Z kretynów i idiotów robić wzorce do nasladowania?

 340. Gekko (16:33)
  Jeszcze dodam, nie po to, aby się przekomarzać, chwalipięcić czy cuś, tylko dlatego, że mam chwilę …

  Otóż jestem pod wpływem szkół anglosaskich w ekonomii. A przecież są w nich i JK Galbraith, JM Keynes, Joan Robinson. Wchłonęli oni, Anglosasisi, wiele szkół z Austryjacką włącznie, przyswoili i rozwinęli wiele metod, w tym jak piszesz „arytmentycznych”. Aczkolwiek pierwszy podręcznik ekonomii jaki czytałem napisał włoski socjalista, Enrico Barone. Ekonomia jest dla mnie partnerką życia. Chociaż te czynności, blink-blink, konsumowanie przerwałem wcześnie. Nadal mnie pociąga.

  I drugie. Uważam, że w Polsce jest również ogromny, wielomilionowy tłum ludzi kompetentnych i uczciwych, solidnych i rzetelnych, młodych i w kwiecie wieku. Jest to polski, narodowy KAPITAŁ. Wiem, bo się stykam z nimi, współpracuję, korzystam z ich usług i robię z nimi interesy. Specyfika kultury polskiej w tym zakresie jest widocznie odmienna od anglosaskiej. To dodaje pikanterii, która w moim przypadku polega na tym, że ja im kibicuję w ich działaniach. Tak jest opinia moja i nie tylko. Co czyni, że staje się ona faktem.

 341. wiesiek59

  „WIARYGODNOSĆ Rosji jako partnera, sojusznika, czy mediatora, w krajach Wschodu znacznie wzrosła.”

  Nie nadawał bym akurta tej misji mediacyjnej większego znaczenia. W Kaszmirze od 1947 trwa ciągły konflikt. On oscyluje aż do poziomu powstań i pełnowymiarowych wojen – przynajmniej trzech. Statystyka z ostatnich kilku lat wskazuje na około 100 starć zbrojnych rocznie czyli co 3 – 4 dni.
  W tej sytuacji od lat ktoś musi gasić te pożary, albo mocarstwa albo ONZ. W tym przypadku akurat padło na Rosję.

  Co do Morawieckiego … .

  Moja polemika z Mauro dotyczy spraw politycznych a nie jego kompetencji bankowych, bo jak napisałem do Gekko nie wiem jakie one są. A to z tego powodu, że się nikt nad tym tematem jakoś nie pochylił. Mam oczywiście na myśli media opozycyjne.

 342. teo
  1 marca o godz. 17:46

  Rynki i agencje ratingowe wystawiają ocenę gospodarce, a nie Morawieckiemu. Tenże ma na nia wpływ taki, że jako słup firmuje dość autonomicznie poczynania mechanizmu gospodarczego płynącego zygzakiem po falach rynków, pchane prywatną inicjatywą i ciągnione holownikiem Merkel. Jest to kurs na oparach.
  Oczywiście obaj to wiemy, i niewielu więcej w miejcach takich jak ten blog. Reszta suwerena nie ma pojęcia, skąd im juma i szabrunek. Dla mnie to jest kontekst tego o czym warto rozmawiać -tu – i pisać.
  Można też uprawiać gry towarzyskie, ale ja wolę w realu, gdzie wybór nie jest z oczami zamkniętymi.
  Uszanowania.

 343. teo
  1 marca o godz. 2:56

  „Zwróć się do tejota. On już wie wszystko”.
  „To tejot jest już z wami?

  Tak, w pewnym sensie on już jest z nami. Ale szczegółami dzielił się nie będę.

  Tym bardziej nie nadążam”.

  To przyśpiesz.

 344. Gekko
  1 marca o godz. 18:06

  „Rynki i agencje ratingowe wystawiają ocenę gospodarce, a nie Morawieckiemu”.

  To może chociaż wystawiają cudotwórcy Tuskowi i
  Rostowskiemu (piniędzynimainiebędzie).
  🙂 🙂

 345. teo
  1 marca o godz. 18:04

  PS Cały w tym jest ambaras, że życie towarzyskie i personalia rzutują na oceny arytmetyczne. Ekonomia jest nauką społeczną (oczywiście nie taka, jaką cytujesz, historyczna) po to aby umieć odróżnić wpływ rzutowania na arytmetykę ocen. Co do oceny potencjałów, mam kontakt z równie wycinkowymi realiami, ale nie rzutuję ich na oceną mechanizmów w skali społecznej makro, a ta jest jak w cytowanych badaniach społecznych.
  Dodatek w ramach projektu: dość z hejtem na wymądrzanie zastępującym ściganie. 😉

 346. @wiesiek59
  1 marca o godz. 18:02
  „Obiektywnie, przegrane formacje zbrojne, to bandyci, terroryści.”
  Ja bym tak daleko nie szedł:
  Czy bandytami i terrorystami byli paryscy Komunardzi ? albo hiszpańscy Republikanie ?
  A co z naszą AK? Obiektywnie sprawa o którą walczyli- Polska wolna od radzieckiej dominacji, została przegrana tak samo jak ich największa zbrojna akcja- Powstanie Warszawskie …..

 347. Bar Norte
  1 marca o godz. 16:36

  „Mauro, PRL jest faktem obiektywnym a nie cechą wartościującą”.

  Jest czy był? Freudowka pomyłka, ach ten PRL, dla lewicy wiecznie żywy, jak Lenin.

 348. Bar Norte
  1 marca o godz. 17:36

  Kwestia nie tyle w biografii, ile w tym, jakie kompetencje i osiągnięcia skłoniły bankowość do zassania prowincjonalnego mgr historii na prezesurę banku oraz jakie postępy sprawiły, że czyni go to w oczach elektroratu „bankowcem” uzasadniającym w ten sposób merytoryznie swe premierostwo.
  Na każdym poziomie nie są to prawdy skrywanie, ale po prostu bezprzedmiotowe.

  Nb casus Marcinkiewicza, nauczyciela z liceum w roli światowego bankowca z dnia na dzień i premiera na chwilę, świetnie pokazuje obecnie, że takie pytania warto zadawć zawczasu. Zanim przyjdą rachunki od Izabel.

 349. @Mauro Rossi
  1 marca o godz. 18:12
  Sytuacja gospodarcza Polski jest oczywiście związana z sytuacją w krajach ościennych, głównie w Niemczech a w znacznie mniejszym stopniu jest zasługą polityków. Tym niemniej polityka gospodarcza rządów tego złego Tuska i Rostowskiego przynajmniej nie przeszkodziła rozwojowi gospodarki- Polska notowała wzrost, kiedy Niemcom(naszemu największemu gospodarczemu partnerowi)spadało. Co więcej udział kapitału krajowego w gospodarce wzrastał. Jak ma ją się te wskaxNIKI DZISIAJ ? Szczególknie jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy Polski w stosunku do Niemiec i wzrost krajowego kapitału ?

 350. Startując po pierwszej serii z pozycji 18 i 27 i zdobyć mistrzostwo i wicemistrzostwo Świata to niesamowity wyczyn.
  Brawo Kubacki, brawo Stoch!

 351. @MR
  A tak, jestem przestraszony, bo w przeciwieństwie do ciebie, wiem jak to się skończy. I ty gamoniu też powinieneś być przestraszony. Bo nie będziesz zawsze młody i zdrowy. Poczekaj aż twój tata i twoja mama odbiją się od ściany.
  Teraz oglądam wywiad z panem Stanisławkiem. Mój Boże, jak człowiek, który ma pewien status, wiedzę, może gadać takie bzdety. Czy was pisiaków ogarnął amok? Skąd wam się to bierze? Dużo zdrowia życzę, bo na rozum nie starczy

 352. A pan Stanisławek właśnie uznał że złoty i srebrny medal, że to nasza zasługa. Co by to nie znaczyło.
  Właśnie zmieniam zdanie na jego temat.
  Pozdrawiam,

 353. @ teo
  Wg mnie ekonomia nie zalicza się do nauk ścisłych. W gospodarce mamy zbyt wiele zmiennych żeby jej procesy dało się opisać matematyką. Tak samo jak w psychologii i socjologii. Poza tym żadna z wielkich teorii ekonomicznych nie znajduje potwierdzenia w praktyce (w dłuższej perspektywie).
  Ekonomia jest interdyscyplinarna- zawiera w sobie elementy psychologii i socjologii, równie ważne jak czysto matematyczny merkantylizm.

 354. Moi mili, skrobnę jeszcze o czym innym choć, w zasadzie o tym samym, czyli Polsce. Z opóźnieniem zapoznałem się z tekstem nowego numeru Polityki, traktującym o badaniach Petera Stadlera z wrażego niemieckiego uniwersytetu w Lipsku ( mój ołpa bronił nieskutecznie tego miasta przed amerykańskimi bombowcami). On twierdzi, że kultura zależy głównie od tego, co dzieje się w tej chwili, ona jest pozbawiona pamięci. Innymi słowy historia niczego i nikogo nie uczy. Polacy, odetchnijcie, wszyscy są przed i po szkodzie głupi.
  Ten cały Peter ma duży materiał porównawczy w Republice Federalnej. To „dzisiaj” odcisnęło takie piętno na obywatelach byłej NRD, że różnią się zasadniczo od swoich ziomków. Nic tu nie ma do rzeczy, że całe stulecia tworzyli z sobą zupełnie coś innego. Tak samo jest w Polsce z tym, że brak jest takiego porównania. To polskie „dzisiaj” to jest PRL, który z nas ty wypływa pełnym przekrojem. Te dworki srorki, ślacheckie herby łącznie z bóg, honor i ojczyzna są tylko gadżetami, nie liczą się.

 355. satrustequi
  1 marca o godz. 16:25
  @ mag16:04
  Pan prezydent Komorowski pierwszy Order Orła Białego swej prezydentury przyznał księdzu Skorupce poległemu w bohaterskim ataku na pozycje sowieckie w wojnie 1920 roku…
  —————————————————————————————-
  Lech Wyszczelski „Wojna polsko-rosyjska 1929-1920” wyd. Bellona, napisał:

  Okoliczności śmierci legendarnego później księdza kapelana Skorupki zostały przekłamane. Zginął od przypadkowego pocisku, a nie prowadząc tyralierę piechoty do natarcia. Nie był to także przełomowy moment w polskim natarciu. Tuż po śmierci księdza silny ogień przeciwnika zmusił Polaków do zalegnięcia. Rozpoczęła się walka ogniowa. (…) Straty były duże. Zaległa także druga kompania (…). Do tego wycofała ponosząc znaczne straty. Ogień przeciwnika skupił się wobec tego na 1. kompanii, która także została zmuszona do odwrotu. Ossów został zajęty przez Rosjan. Grupy Polaków wycofywały się na drugą linię obrony przedmościa. Czy wobec tego śmierć księdza Skorupki miała wpływ na przebieg walki? Legenda była tworzona post factum przez hierarchię kościelną na potrzeby kultu religijnego,
  i to wbrew faktom
  .

  W wojnie polsko-bolszewickiej zginęło ok. 60 tys. żołnierzy. Bardzo to się prezydent Komorowski z dekorowaniem poległych w 1920 r., nie wysilił.

 356. Mad Marx
  1 marca o godz. 18:15

  Historię piszą zwycięzcy, weryfikacja przychodzi po dziesięcioleciach.
  Komunardzi, czy hiszpańscy Anarchiści, przegrali, więc mieli złą prasę.

  „Jedynym usprawiedliwieniem buntu przeciw Władzy, jest udany bunt”……

  Zauważ wysyp ostatnimi laty w mediach, doniesień o „terroryzmie” w róznych krajach.
  Nikt nie wnika w motywy tych akcji zbrojnych.
  Ani, w to o co walczą, kto ich zbroi czy finansuje.
  Potępienie jest prawie jednoznaczne.
  Taka jest siła skonsolidowanych mediów- „światowej opinii publicznej”- w rekach kilku ludzi.

 357. https://www.rp.pl/Rzecz-o-historii/302289896-Rosyjscy-herosi—mit-czy-rzeczywistosc.html
  ==================

  Coś o Słowiańskich Herosach……
  Interesujące.
  Też mielismy legendarnych bohaterów, wypartych przez tych importowanych.

 358. Jankesi nie są konsekwentni bo dzisiaj domagają się zwrotu Krymu. A po 9 maja nie domagali się zwrotu od Gruzina polskich terenów w celu likwidacji radzieckiej dominacji. Jankesi zdradzili w Jałcie wyznawców Trumpa dla zasady. Teraz lepszy jankes na dachu niż np. tańszy gaz od Rusa. Jankesom pisowscy hunwejbini nie pamiętają kolaboracji z komunizmem o czym Netanjahu mówił na Katzu. Tak sobie myślę,że rodzi się nowa tradycja w ramach dekomunizacji będzie ekshumacja tzw. wyklętych,banderowców, katolickiego wehrmachtu/nawet ss/ aby pochować wspólnie „antykomunistów”. Wszystko w ramach rusofobii. No pasaran ! Bo lubię Rosjan. Czego KONSTYTUCJA nie zabrania. Nawet 3 MAJA. Dar carycy Katarzyny II. Talizman dzisiejszych pisowskich hunwejbinów. Czytając Konstytucję 3 Maja wyobrażcie sobie już wtedy tzw.sowiecką okupację z ludzką twarzą.

 359. Bar Norte
  1 marca o godz. 18:04
  Moja polemika z Mauro dotyczy spraw politycznych a nie jego kompetencji bankowych, bo jak napisałem do Gekko nie wiem jakie one są. A to z tego powodu, że się nikt nad tym tematem jakoś nie pochylił. Mam oczywiście na myśli media opozycyjne.

  Media opozycyjne pochyliły się już dawno. Pamiętam bo czytałam:
  http://wyborcza.pl/magazyn/1,124059,20506187,mateusz-morawiecki-partyzant-sni-o-wielkiej-polsce.html

  Dużo szczegółów o karierze bankowej Morawieckiego, m.in:

  „Zarządzał przez konflikt – mówi dawny pracownik banku. – Dwu osobom zlecał to samo zadanie, nie informując ich o tym, i przyglądał się, jak się podgryzają. Dzielił ludzi na swoich, którzy musieli mu być wierni, i resztę, do której nie miał zaufania. Budował dwór. Wiadomo było, kto jest blisko prezesa, przy takich osobach trzeba było uważać na słowa. Szefowa działu IT Dorota Poniatowska-Mańczak, która miała własne zdanie i nie zawsze zgadzała się z prezesem, musiała odejść, choć była świetnym fachowcem. ”

  „zawsze gotowy do wykonywania poleceń przełożonych”, „mistrz korporacyjnych rozgrywek”

 360. Właśnie oglądam czeską telewizję gdzie w Velke Zpravy masakrują żywność z IV RP głównie z powodu salmonelli. Cytują Ardanowskiego o Rumcajsie i nielegalnym zdobywania mięsa dla Hanki. Tak sobie myślę,że Morawiecki milczy jak po nokaucie.

 361. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 marca o godz. 19:11

  Walka o rynek i koszty, jest bezwzgledna.
  Czesi wykryli nielegalną ubojnię u siebie.
  Może być ich wiecej…….

  A Greed is good- podobno.
  Wiec są efekty.

 362. Czeski błąd z masową łapanką. Tak sobie myślę czy upadnie Vysehrad.

 363. izabella
  1 marca o godz. 19:00

  Przytoczyłaś (znane mi źródło i tekst) fragment realacji, świadczący o kompetencjach zarządczych, moralnych i społecznych, nb. na poziomie parafialnego folwarku, nie ‚kariery bankowej’.
  To w ogóle jest osobny rozdział, w zasadzie na poziomie tła instytucji państwowych – do pominięcia (ale nie do naprawy przez pokolenia).
  Kompetencje zarządzania działaniem finansów, gospodarki i państwa makro – to jest temat. O ile relacja jest obiektywna ( też temat, jak pracownicy widzą otoczenie) ekstrapolacja obszaru z pierwszego akapitu na kolejne może budzić tylko grozę.

 364. Bar Norte, 16:41

  Lenin pozwolil na eksperyment NEP jedynie przez 8 lat, po czym jankescy oligarchowie wspierali rezim bezposrednio , az do zwyciestwa nad Niemcami.
  https://www.britannica.com/event/New-Economic-Policy-Soviet-history

  Demokratyczny rzad boliwiski toleruje reakcjonistow i sabotazystow o 20 lat za duzo.

 365. BWTB
  1 marca o godz. 18:38

  Tekstu jeszcze nie czytałem, ale wniosek o dwóch Polskach aby do porównania, trafny; zrealizowany przecież w elektoratach. Poziom społeczny podziału już wielokrotnie opisany, piss to wydobył z otchłani mordoru inteligenckiej afirmatywnej ślepoty na powierzchnię motorów ‚brudnej zmiany’.
  Przy okazji, wybaczam -cynicznie i sceptycznie- złośliwości.
  – – –
  Przy okazji, czy zauważyliśmy już w mediach, że najgorsze obelgi (jak: polityka, biznes, gra, itd) stopniowane są w najwyższe diapazony potępienia przymiotnikowego: czysty(a)!
  Nic gorszego dla Polaka niż czysta (polityka, gra…). Źródła zjawiska podałem w linku; 44% z nas (!) woli brud nieuczciwości od czystoty.

 366. Dzisiaj, oglądając świat pyta: Jeśli Amerykanie są w stanie wojny z siebie ponad rasy, religii, moralności, kultury i polityki, jeśli nie można łączyć sobie, jak można łączyć świat? I wokół czego?
  https://www.zerohedge.com/news/2019-03-01/buchanan-american-century-over-good
  ============

  „Cały swiat, murem podzielony”……
  Była taka piosenka- kiedyś.

 367. izabella

  Przeoczyłem ten tekst. Bardzo dziękuje, ciekawy.

 368. Mauro Rossi

  Dzięki za uwagę dotyczącą wstępu, choć w rozwinięciu komentarza uzyłem juz czasu przeszłego.

 369. kooperatywaMandragon

  „Lenin pozwolil na eksperyment NEP jedynie przez 8 lat”

  Pozwolił przez 3 lata bo potem zmarł (1924). O likwidacji NEP zadecydowały walki frakcyjne o władzę po jego śmierci.

 370. Gekko
  1 marca o godz. 19:39

  Święta racja, ten fragment mówi „o kompetencjach zarządczych, moralnych i społecznych”, a nie o wybitnych talentach bankierskich które uzasadniałyby zarobienie 30 milionów w 7-8 lat.

  Co robił bank?

  „- To takie „wytapianie tłuszczu”, które pozwala żyłować wyniki – mówi były menedżer BZ WBK. – Pracowników sadza się przy telefonach i każe się im pozyskiwać klientów indywidualnych. Kredyty konsumpcyjne na samochód, wczasy, na załatanie budżetu domowego przynoszą największe zyski, choć z punktu widzenia gospodarki narodowej mogą być szkodliwe. To jest strategia hiszpańskiej grupy Santander, którą prezes Morawiecki realizował.”

  30 milionów w 8 lat to można zarobić za wyleczenie raka albo przełomowe odkrycie w inżynierii klimatycznej. A nie za udzielanie pożyczek na samochód. To jest po prostu złodziejstwo.

 371. izabella
  1 marca o godz. 20:46

  Cóż, to, czym bank się zajmuje nie dziwi i nie jest bulwersujące. Kwestia jaką strategię podejmuje się realizować dowodzący i jakimi metodami pozyskuje rynek, jakimi ludźmi i jak kierowanymi, to jest obszar kompetencji. Morawiecki świetnie, jako naturszczyk nadaje się do symulowania pewnych pożądanych objawów w pewnych typach strategii. W polityce na poziomie strategii państwa mogą one źle wróżyć, lub dobrze pasować, zależy od wglądu i intencji wynajmującego. A wynajmującego wynajmujemy my.

 372. – To bardzo mądry, sympatyczny człowiek. Polityk z dobrym instynktem politycznym i wielki przyjaciel Europy – powiedziała Ewa Kopacz o Kazimierzu Marcinkiewiczu.

 373. Nie jesteśmy jakimiś robolami w państwie, lecz akcjonariuszami i decydujemy o zmianie zarządu, gdy wyniki ekonomiczne są niesatysfakcjonujące.

 374. Nie jest źle ale gorzej być nie może.
  To jest tak jak była żona znanego sportowca chce zostać gwiazdą tańca.
  Andrzej Grabowski po liftingu na poczekaniu ułożył fraszkę „uważaj żebyś nie była była”

 375. Niewidoma gwiazda w tańcu z Jankiem Klimentem na parkiecie prezentowała się znakomicie.
  Była w jednym z poprzednich sezonów tańca z gwiazdami dziewczyna głuchoniema.
  Nie ma wykluczonych z życia osób niepełnosprawnych i to jest budujące i wzruszające.

 376. Dzisiejsze mistrzostwa świata w skokach narciarskich przyniosły zaskakujące rozstrzygnięcia. Po pierszej turze Polacy na dalekich miejscach. Najlepszy z naszych Kamil Stoch był osiemnasty, Dawid Kubacki dwudziesty siódmy, a Stefan Hula dwudziesty dziewiąty wśród trzydziestu zawodników kwalifikowanych do drugiej tury.
  Dawid Kubacki został mistrzem świata, Kamil Stoch wicemistrzem, a Stefan Hula zajął dwunaste miejsce.
  Te rezultaty kwalifikują konkurs do rekordu cudów świata.
  Kiedyś warunki pogodowe miały wpływ na wyniki. Wprowadzono pomiar wiatru, ale nie ma pomiaru opadów śniegu i okazało się, że padający śnieg był ostatecznie po naszej stronie.
  Śnieg po naszej stronie w Szwajcarii, kraju banków

 377. kooperatywaMandragon: „Lenin pozwolil na eksperyment NEP jedynie przez 8 lat”

  Odpowiedź: Pozwolił przez 3 lata bo potem zmarł.

  No i jak tu nie obdarzyć Bar Norte 3 łajkami?:!:

 378. @wiesiek59
  1 marca o godz. 18:51
  Czyli sam Pan sobie przeczy. Powojenni zwycięzcy uznali wszystkich nieuznających pojałtańskiego porządku za bandytów na równi z prawdziwymi bandytami, których po każdej wojnie jest wielu. Dzisiejsi „zwycięzcy historii” tych prawdziwych bandytów uznali za bohaterów na równi z tymi nieuznającymi pojałtańskiego porządku i działającymi z pobudek ideolo.
  P.S., Nie rozumiem dlaczego hiszpańskich Republikanów, reprezentujących legalny i demokratycznie wybrany rząd nazywa pan anarchistami.

 379. @jobrave 1.25
  Znam ten smak pączków na smalcu.
  Obecnie trudno trafić na smaczne pączki.
  Nie mogę reklamować ale w pewnym mieście w województwie łódzkim w soboty sprzedają pączki luksusowe, taką mają nazwę i takie są.
  Zatem polecam

 380. Nowy sondaż Pollstera: 38 proc. badanych zadeklarowało, że zagłosuje na Prawo i Sprawiedliwość, a 32 proc. respondentów stawia na KE. 12 proc. jest za ugrupowaniem „Wiosna” Roberta Biedronia. Na Kukiz’15 swój głos chce oddać 8 proc. pytanych. Reszta poniżej 5%.”

  Prawdopodobnie właśnie te 4 formacje wejdą to Sejmu jesienią, imho. Postępuje więc konsolidacja sceny (5 formacji w Sejmie obecnym). Gdyby u steru miały zmieniać się PiS i Koalicja (PO już wydaje się straciła szanse zwyciężania z PiSem), byłby płodozmian: wielkie reformy – relaksacja ciepłej wody. Ale jest jeszcze Robert Biedroń i do niego może należeć zwycięstwo w 2023r.

 381. W Serbii rządzi pani premier-gej, to w Polsce tym bardziej…

 382. Dzisiejsze drogi szybkiego ruchu zatłoczone jak to w piątek.
  Niestety dzień w dzień smutne wiadomości.
  Jazda z prądem albo pod prąd, odpadające części samochodów zaczynają być nagminnym zjawiskiem.
  Co może zrobić metalowy fragment samochodu na jezdni przekonał się kierowca któremu taki element przebił przednią szybę samochodu i rozerwał część twarzy.
  Odpadające koło ciężarówki wpadając do wnętrza autobusu zabiło kierowcę tego pojazdu oraz zraniło pasażerów.
  Starałem się mieć oczy dokoła głowy bo różne sytuacje stale zaskakują, a na drogach nie ma mocnych

 383. kooperatywaMandragon

  Zwięzłe omówienie przyczyn odejścia od NEP zawiera recenzja pracy Johna Marota „The October Revolution in Prospect and Retrospect” autorstwa Damiana Winczewskiego zamieszczona w Praktyce Teoretycznej – tytuł „Rewolucja i przewrót w historiografii. Bolszewizm w nowej perspektywie”

  Jest to fragment zatytułowany „Kwestia chłopska i upadek rewolucji” – od strony 254.

  Tekst pod linkiem

  http://www.numery.praktykateoretyczna.pl/PT_nr20_2016_Rewolucja_i_dialektyka/09.Winczewski.pdf

 384. jobrave
  1 marca o godz. 1:10
  nie słyszałam dzwonka, pukania…nie obudziłeś.
  Dziękuję za wyjaśnienia; pewnie były wcześniej, ale aż tyle nie przewinęłam. Bra.k cdn nie pasował mi do Ciebie

 385. Tzw. komuniści odarli złotego z resztek honoru wydłubując złoto z waluty. Czy w ramach dekomunizacji nie warto przywrócić pokrycie w złocie symbolicznej „złotówce” z aluminium. Tak sobie myślę,że nazwa waluty nie może wprowadzać w błąd bo będzie afera jak z Amber Gold. Gromadząc w domowym banku złote ze złotem ciułacze zgromadzą kruszec na złote np. zęby. Bezzębny suweren nie ugryzie problemów kraju a złoty jest nagi bo odarty.

 386. Gekko (18:06, 18:12)
  życie towarzyskie i personalia rzutują na oceny arytmetyczne
  To nie ambaras, to sedno żywota naszego, życie towarzyskie w rzucie izometrycznym, a personalia w rzucie środkowym.

  Ekonomia jest nauką społeczną (oczywiście nie taka, jaką cytujesz, historyczna)…
  Nauru społeczne, nauki ścisłe – ależ ten blog jest inteligencki! Co ja tu robię?
  Więc ja cytuję, a może czytuję, jedna literka może umknąć w natłoku myśli, ekonomię historyczną, cokolwiek ten wyróżnik znaczy, czy też jej nie c(z)ytuję? Oto jest pytanie!

  Rynki i agencje ratingowe wystawiają ocenę gospodarce, a nie Morawieckiemu.
  I tu jest pewne niedociągnięcie wiedzy. One oceny wystawiają gospodarce polskiej, podobnie jak bankowi, czy korporacji puszczającej na rynek papiery podobno wartościowe. A na czele tych firm: gospodarka polska, City Bank, GM, stoi szef, który ma wpływa i nie jeden szef ratingi zdołował, a inny podniósł.

  Oczywiście poprzednim szefom rating się wystawia za jednym zamachem, Rostowskiemu, Belce, nawet Zycie, którą wspominam przy takich okazjach. Ale głównie Morawieckiemu. Niemniej trzeba rozumieć te ratingi, bo są one na krótki okres wskazówką dla inwestorów w obligacje nominowane w PLN lub w USD. Tu zapewne kryje się upierdliwa dla Cię gra liczbowa, niearytmetyczna lecz probabilistyczna. Gospodarka jedzie na oparach Merkel, choć to dziwacza fraza. A ja mówie, że stopa inwestycji na chwilę obecną i już trzy lata trwającą to 18 procent PKB, gdy w Czechach wynosi 25 procent.

  Ale skoro inteligenci na en passant nie posługują się językiem konkretu, lecz wolą nieokreślonością się przerzucać 12. stopnia, to ja rzadko się w to wdaję.

  Gekko, powodzenia na froncie! W razie co, będę w pierwszej mission SAR.

 387. Bar Norte
  1 marca o godz. 23:05

  Artykol bardzo ciekawy, tak jak angielskie omowienia ksiazki Marona.
  Roznica miedzy metodami kontroli gospodarki przez wladze radzieckie a demokratycznie wybranym rzadem wenezuelskim ( Maduro dostal ten sam procent glosow co Obama w 2008 roku ) jest to, ze producenci rolni i przemyslowi byli pod calkowita kontrola panstwa, podczas gdy reakcjonisci wenezuelscy dokonuja sabotazu gospodarki krajowej bezkarnie.

  P.S. Jako ciekawostke mozna odnotowac, ze jankeski odpowiednik Radia Erewan,
  ,, The Washington Post ” nalezaca do bezdusznego oligarchy Jeffa Bezosa od Amazon podala po sobotnim koncercie na granicy kolumbijsko-wenezuelskiej zorganizowanym przez oligarche Richarda Bronsona ( jeden z wykonawcow kiedys konceretowal na czesc Augusto Pinocheta ), ze przybylo na koncert 200 tysiecy ludzi a potem po cichu doniesienie wymazano, jak ktos udowodnil, ze liczba nie siegnela nawet 20 tysiecy.

  Media glownego scieku trabia, ze caly swiat jest za obaleniem deokratycznego rzadu w Wenezueli ( nasze kundelki karnie w szeregu) podczas gdy jest to jedynie 30 krajow , w wiekszosci rzadzonych przez bialych imperialistow , jak Francja czy Niemcy ,sposrod 200 krajow calego swiata.
  Nowy prezydent Meksyku swieci przykladem.
  Pomoc humanitarna nadchodzi z Chin i Rosji, ale amerykanska jest blokowana, zeby zapobiec szmuglowi broni dla kontrewolucjonistow.
  https://www.youtube.com/watch?v=ii5MlQgGXyk&t=1988s

 388. We Wrocławiu katolicy zwani też narodowcami chwalą III Rzeszę za walkę z komunizmem. Co zapewne wyssali lub wynieśli z lekcji religii. Tak sobie myślę dlaczego miasto nie zostało Breslau. Błąd Armii Czerwonej i komunistów. Breslau w granicach NRD. O Szczecinie nie wspomnę.

 389. Zabranie Niemcom tzw. Ziem Zachodnich w ramach tzw.sowieckiej okupacji to jak Krym i Donbas dla propagandy totalnej prawicy. Tak sobie myślę dlaczego pisowscy hunwejbini korzystają z zatrutego owocu komunizmu. Czy czekają na ruch Rosji z opcją wy oddacie Krym i Donbas a my tzw. Ziemie Zachodnie. Machniom ?

 390. Banderowcy sugerują ,że wszyscy pochodzimy od Ukrainy a nie od małpy. Tak sobie myślę szkoda,że Darwin nie żyje po powstał problem kto był pierwszy Ukraina czy małpa. To ważne przed wyborami.

 391. Zaryzykuję małpa też pochodzi od Ukrainy. Tak sobie myślę po namyśle aby dowartościować sąsiada. Kozacy z Kubania mają ukraińskie geny. Nie banderowskie.

 392. @

  – Z wypowiedzi pani prokurator wnosimy, że chce prowadzić wieczne postępowanie sprawdzające, czyli przesłuchiwać w nieskończoność pokrzywdzonego – mówi „Wyborczej” mec. Jacek Dubois po przesłuchaniu przedsiębiorcy Geralda Birgfellnera.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24508556,tasmy-kaczynskiego-po-czwrtym-przesluchaniu-birfellnera-wciaz.html

  liberator01.03.2019, 22:06
  Taka taktyka jest stosowana od zawsze w prokuraturach, jeżeli jakaś prominentna osoba z miejscowego układu nie zachowa czujności i zostanie złapana za rękę na przestępstwie.
  Wtedy wydelegowany do sprawy prokurator, zamiast od strzała wydać postanowienie o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, zabezpieczyć dowody i przesłuchać świadków, nie robi nic, odwlekając w nieskończoność postanowienie, mimo iż ma na to do 30 dni od złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W tym czasie osoba, której dotyczy zawiadomienie (oczywiście zawiadomiona nieoficjalnie o sprawie) na wszelki wypadek ukrywa lub fałszuje dowody, werbuje świadków, itp.
  Często prokuratura nie wydaje w ogóle jakiegokolwiek postanowienia: ani o wszczęciu, ani o odmowie postępowania. Po 6 tygodniach zgłaszający (jeżeli jest zdeterminowany i zna procedurę) może złożyć zażalenie na bezczynność prokuratury. Wtedy zazwyczaj jest wydawane postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania, zaś równolegle zawiadamiający otrzymuje pismo z prokuratury nadrzędnej, oddalające jego zażalenie jako bezzasadne.
  I tak trwa zabawa w kotka i myszkę w teoretycznie praworządnym państwie.
  Generalnie, bez gruntownego zorania całego tzw. wymiaru sprawiedliwości, dodatkowo zdegenerowanego tzw. reformą Ziobry, który jedynie wykorzystał, pogłębił i udoskonalił istniejące patologie, będziemy zawsze jedynie pokraką praworządnego państwa…

 393. teo
  2 marca o godz. 2:08

  Teo, przypisywanie ocenie zachowania rynku waloru oceny dowódców graczy rynkowych to bardzo nieścisłe i nienumeryczne, bo właśnie społeczne (a w personalnym ujęciu: charakterologiczne) mylenie percepcji z analizą.
  Tymczasem mierzenie właściwych rzeczy właściwymi liczbami to podstawa szans trafności wniosków z analizy ekonomicznej w ujęciu społecznym.
  Tak więc ratingi całej gospodarki w otoczeniu międzynarodowym NIE wskazują na sprawność zarządzania (bo to tylko jedna ze zmiennych, ta mikro), a wyciąganie wniosków o trafności zachowań ekonomicznych na podstawie wskaźników finansowych to typowy błąd atrubucji (przydatny w budowie piramid).
  Jak sobie bez przesady w tym miejscu powymieniamy swoje jabka z pomarańczami, to może jaki strawny grejfrut się wyłoni.
  Tylko, czy te mętne frazy w zderzeniu ze skałą 18 czy 20 procent są komuś w ogóle potrzebne?
  Dziś, kiedy liderzy i wikipedie ubogacają każdego jednego żabcia, gekkona, czy teona w szał karnawału ekspertów? 😉 😉 😉

 394. adam100
  2 marca o godz. 7:29

  To w ogóle jest essentia wysysanego z mlekiem systemu normatywu urzędniczych zachowań nagradzanych: sabotaż przez zaniechanie, jako narzędzie wymuszenia.
  No, nie da się, chyba że się da to się zrobi.

  Billfenger zapłaci kaczowi te 1.3 mln Eu i -może- nie pójdzie siedzieć.
  A na ałstryjaków i ich szczątkowe, postnazistowskie państewko mamy Radio Maryja pod dowództwem Instytutu Sobieskiego. Na Wiedeń, z synowcem i przedmurzem po kieszeni!
  Ament.

 395. Wiosna – nie ma nic w banku

  Partia wiosna raźnym ćwierkochichotem zmierza do annałów wyborczej ściemy, wykluczającej ze startu wyborczego
  „…Biedroń chce by politycy podawali do publicznej wiadomości między innymi informacje o zarobkach czy finansach swoich ugrupowań. Sam jednak nie dostosowuje się do własnych postulatów i wymagań prawa wyborczego
  …Sieć Obywatelska Watchdog wypomina Biedroniowi hipokryzję i zwraca się o pomoc sądu. Organizacja, która na co dzień zajmuje się dostępem do informacji publicznych, zwróciła się do zarządu Wiosny o upublicznienie danych na temat finansowania partii. Od dwóch tygodni nie dostała jednak odpowiedzi.” [Sieć]

  Słuchałem wczoraj w TOK jak księgo wa Wiosny wije się i wykręca przed odpowiedzią na pytanie o finansowanie. Materiał TVN pokazał z kolei tzw. zaplecze Biedronia, o którym ja tu pisze od dawna. Wypunktowano koncept Bierzyńskiego (co potwierdził) by tożsamość budować na konflikcie z PO. Bierzyński pracuje jak twierdzi propublico bon, ale po tym materiale jest jasne, cui prodest. „Wiosna” to akcja ociemniająco-dywersyjna, siejąca resentymenty i nienawiść jak na zamówienie pissu.
  Poczytajcie i zobaczcie oczadziałych akolitów w krótkich majteczkach, upojonych nienawiścią do leśnych dziadków, żądzą darmowej kasy za metrykę, fałszywą ‚miłością’ do wizerunków guru tej sekty, jak do Barbie z insta.
  Pissnij se wiosną, gimbazo przekwitła, jesteś na aucie.

 396. @Gekko
  2 marca o godz. 9:50

  W tym szaleństwie jest metoda, Gloria,gloria:
  odkryliśmy Hameryke.

  Postęp w Polsce niewątpliwie nastąpił po 89 roku.
  Ja musiałem oddać mój głos w wyborach, nogami, nie bardzo ufając reklamie Narodowego Frontu
  ( o ile dobrze pamiętam, i za przeproszeniem: „zamiast w kącie trzepać prącie, głosuj w narodowym froncie” ). Dzisiaj Polacy mają paszport w szufladzie, nie muszą wiać 😉

 397. adam100
  2 marca o godz. 10:27

  A Prezes właśnie oświadcza (re-TVN) , że wieże budował dla dobra Polski, tylko mu Soros i brak praworządności przeszkodziły…
  Ludzie, kiedyż ach kiedyż dobra zmiana zmiecie tyn brak praworządności, umęczający Polskę?

  Zróbcie soś s tym w tyn łikend!

 398. adam100
  2 marca o godz. 7:29

  „Z wypowiedzi pani prokurator wnosimy, że chce prowadzić wieczne postępowanie sprawdzające, czyli przesłuchiwać w nieskończoność pokrzywdzonego – mówi „Wyborczej” mec. Jacek Dubois po przesłuchaniu przedsiębiorcy Geralda Birgfellnera”.

  Panie Ancymon, niech Dubois poradzi swemu klientowi, żeby nie uchylał się od przesłuchań i wydał prokuratorze wszystkie dowody rzeczowe, czyli oryginały nośników podsłuchanych rozmów, powiedział ile jest nagrań, kiedy i na czym nagrywał, wtedy będzie mogło rozpocząć się śledztwo. Austriak musi też zeznać od kogo i kiedy wziął 50 tys. PLN, komu, gdzie i kiedy je przekazał oraz wytłumaczyć dlaczego usiłował przekupić Kujdę, czy na przykład tylko dlatego, że jego teczka za czasów SLD została ukryta w zbiorze zastrzeżonym i chodziło „w sprawie” o dodatkowy efekt lustracyjny? Dubois raczej tego nie zrobi, bo wie, że śledztwo rozpocznie się, ale w sprawie Birgfellnera. Ponieważ wszystko ma swoje granice to możliwe że i Dubois będzie zeznawał w prokuraturze albo nawet składał wyjaśnienia.

 399. Postępowanie wyjaśniające należy zakończyć w ciągu 30 dni. Właśnie minęły.
  Nie da się wyjaśnić sporu bez przesłuchania obu jego stron oraz świadków wydarzenia. A tego prokuratura nie chce zrobić.
  Skończy się międzynarodowym skandalem.
  Przeniesieniem postępowania do Wiednia a może nawet do Trybunału Europejskiego.
  Znowu zapłacimy za obsesje władzy małych ludzi.

 400. satrustequi
  1 marca o godz. 22:31

  „Ale jest jeszcze Robert Biedroń i do niego może należeć zwycięstwo w 2023 r.”.
  Odległa perspektywa, a on ci jest już siwiutki.
  https://s3.dziennik.pl/pliki/11311000/11311354-robert-biedron-900-555.jpg

  Wprawdzie nie popełnił błędu Grzegorza Szablozębnego i ma akuratne implanty, ale świeżynką przecież nie jest. Badania medyczne wskazują, że homoseksualiści nie cieszą się dobrym zdrowiem i krócej żyją, jest więc nadzieja dla PO i reszty ferajny. 🙂

 401. Gekko
  2 marca o godz. 10:07

  „gimbaza przekwitła”

  cuuuudo 😆

 402. Jak to dobrze że,
  Maciora wicz nadal w kierownictwie partii, pod skrzydłami Geniusza/Kryształa. Przykryli Falente bo mógł być dowodem na współpracę z Putinem 😉

 403. Gekko
  2 marca o godz. 10:38

  adam100
  2 marca o godz. 10:47

  oj, chyba zaczyna się ostro palić pod spracowaną d… przeterminowanego zbafcy, skoro udziela wywiadów nie tylko zelotom dojnej zmiany.

 404. adam100
  2 marca o godz. 10:27

  „Postęp w Polsce niewątpliwie nastąpił po 89 roku. Ja musiałem oddać mój głos w wyborach, nogami, nie bardzo ufając reklamie Narodowego Frontu”.

  A gdzie pan zwiał, Panie Ancymon? Naziści wybierali Amerykę Południową, komuniści i czekiści po 1989 Kanadę i Australię. A niektórzy (ci odwróceni) to mogli nawet do USA. A może do Rosji pana zagnało, co też bym chyba obstawiał w pierwszej kolejności.

 405. adam100
  2 marca o godz. 10:58

  „Przykryli Falente bo mógł być dowodem na współpracę z Putinem”.

  Albo na odwrót. 🙂

 406. Ancymon to jest jednak „cienki bolek”.

 407. B******C ma czkawkę.

 408. „Przykryli Falente bo mógł być dowodem na współpracę z Putinem”.
  Albo na odwrót. 🙂

  Putin współpracował z Falentą.
  Witaj b****u.

 409. satrustequi
  1 marca o godz. 21:31

  „To bardzo mądry, sympatyczny człowiek. Polityk z dobrym instynktem politycznym i wielki przyjaciel Europy – powiedziała Ewa Kopacz o Kazimierzu Marcinkiewiczu”.

  Jak rzadko zgadzam się panią Ewą Kopacz, to wizjonerskie co powiedziała była pani premier. W polskiej polityce powinno być więcej Biedronia i Marcinkiewicza (oraz jego byłej żony Izabel), wówczas nabrałoby ona europejskich kształtów. Także Cimoszewicz z pewnością sprawdzi się jako lider europejskiego bloku sekretarzy PZPR. Apeluję o więcej Cimoszewiczów w polityce, starego i młodego.

 410. ls42
  1 marca o godz. 22:11

  „Śnieg po naszej stronie w Szwajcarii, kraju banków …”.

  A prawdę mówiąc nie w Szwajcarii tylko w Seefeld in Tirol, ojczyźnie międzynarodowego aferzysty Birgfellnera. 🙂

 411. Rodzina cudotwórcy to mordercy ( wielu z nich ) 🙁

 412. Dwie wieże.
  Kwintesencja linii obrony.
  Do podręczników adwokatury.

  Śledztwo w moim przekonaniu sensu nie ma, ale to jest już decyzja prokuratury. I ja nie chcę w żadnym wypadku na nią wpływać – odpowiedział Jarosław Kaczyński.

  Wieża A: Śledztwo w mojej sprawie nie ma sensu.
  Wieża B: Brak sensu nie ma wpływu na śledztwo.
  Kurtyna.

 413. Pan Prezes jest bardzo dowcipny.
  „Jestem taki jak kazdy obywatel”

 414. Tak więc to całe podlizywanie się prawicowemu elektoratowi w wykonaniu PO – o którym mowa i w wątku: Wyklęci, Skorupka sprzed stu lat jako pierwszy laureat itd. – przy jednoczesnym taking for granted, niedopieszczaniu elektoratu lewicowego, który ma zagłosować na PO tylko żeby udawać że należy do wygranych, bo przegrał PiS… To nie zapobiegło powrotowi PiS do władzy, i to hegemonicznej tym razem, za to niesłychanie przesunęło opinię publiczną w prawo. I to jest główny efekt światopoglądowy, tożsamościowy, POPiSu i wielkiej pary protagonistów Kaczyński i Tusk reżyserującej na tej scenie przez kilkanaście lat. Tylko Robert może odmienić oblicze tej ziemi w kierunku progresywnym obyczajowo, a jego dojście do władzy będzie niesłychanie efektywną i jakby beznakładową promocją fascynującej tolerancyjnej katolickiej Polski w świecie współczesnym, wartą krocie.

 415. @ Gekko
  2 marca o godz. 11:26
  Dwie wieże.

  Polecam bajkę o dwóch wieżach ( dobro zwycięża, zwyrodnialcy giną )

  https://www.youtube.com/watch?v=gXC-jJhFaUI

  Zdelegalizować ośmiornicę PiS

 416. – To, że ta partia będzie trwała, że są kolejne pokolenia polityków, którzy będą mogli ją prowadzić dalej mniej więcej w tym samym kierunku – chociaż dzisiejsze problemy i problemy sprzed prawie 30 lat to są w bardzo wielu miejscach problemy inne – to jest ogromna satysfakcja. Bardzo bym chciał, żeby Bóg mi pozwolił, żebym mógł jeszcze na to popatrzeć, ale już tak troszkę z boku – mówił Kaczyński w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem.

 417. satrustequi
  Byłbyś całkiem fajnym facetem (bardzo mi się podobały Twoje wojny podwórkowe, o których pisałeś na blogu Agaty Passent), gdyby nie Twoja niczym niezmącona wiara w JK i jego ansambl jako dobrozmieńców.
  Wydaje mi sie, że człowiek inteligentny, doświadczony, a więc krytyczny wobec świata, nie daje się zawłaszczyć jakiejś ideolo lub jej zastępnikowi, a przynajmniej nie powinien. Same ambarasy z tego wynikają. Pisał mądrze o zniewolonym umyśle i ukąszeniu heglowskim Czesław Miłosz.
  Oczywiście inne czasy, inne wyzwania do pokonania, ale sceptycyzm chroni przed złymi wyborami, a nawet głupotą/naiwnością. Oczywiście wszystko to nie dotyczy cyników, ale Ciebie o cynizm nie podejrzewam.

 418. Czesław Miłosz jest moim ulubionym myślicielem Mag – samych wywiadów i rozmów z Nim przeczytałem kilka tysięcy stron…

 419. satrustequi
  Tym bardziej się dziwię.

 420. koopertywaMandragon

  Boliwariańska rewolucja

  Stary Marks miał jak najgorszą opinię o Simonie Bolivarze. Uważał go za autorytarnego bonapartystę, którego dyktatura okazała się anarchią wojskową. Zarzucał Bolivarowi, że pozostawił najważniejsze sprawy kraju w rękach faworytów, którzy roztrwonili publiczne pieniądze a następnie uciekali się do odrażających metod by uzupełnić braki w skarbie państwa.

  W tym przypadku trudno odmówić cenie starego Marksa ponadczasowej uniwersalności.

 421. Do pakietu amerykańskich kompromitacji można dodać fakt wydania w USA książki, w której były szef FBI Andrew McCabe przytacza rozmowę z Trumpem w 2017 r., kiedy prezydent otwarcie domagał się wojny z Wenezuelą, by móc dobrać się do tamtejszych złóż ropy. A także ujawnienie słów byłego ambasadora USA w Caracas Williama Brownfielda, który nalegał, by dobijać Wenezuelę sankcjami za wszelką cenę, nawet kosztem ludzi, nawet jeżeli “dzieci nie będą miały w co się ubrać do szkoły” – wyłącznie na zasadzie “im gorzej, tym lepiej”.

  Media społecznościowe działają w dużej mierze na niekorzyść agendy interwentów. Furorę zrobił materiał nakręcony przez niezależnego dziennikarza Maxa Blumenthala, w którym odwiedza supermarkety i bazary z subsydiowaną przez rząd żywnością w Caracas. Obraz zarejestrowany kamerą nijak nie przypomina “głodującego kraju” i “kryzysu humanitarnego”…
  https://wolnemedia.net/cyrk-z-pomoca-humanitarna-nie-pomogl/

 422. Znaczny udział Izraela w eskalacji konfliktu indyjsko – pakistańskiego
  Israel is playing a big role in India’s escalating conflict with Pakistan
  https://www.independent.co.uk/voices/israel-india-pakistan-conflict-balakot-arms-trade-jaish-e-mohammed-a8800076.html
  =========

  Jeszcze tam mieszają?

 423. mag
  2 marca o godz. 13:19

  W poszukiwaniu domku dla lalek, należy omijać te złudnie dla niewprawnych inteligentne. Mogą okazać się pułapką na myszy (i Miłosze).
  🙂 🙂 🙂

 424. adam100
  2 marca o godz. 12:39

  Nieuważnie przeczytałem: zwyrodnialcy górą, i aż się wystraszyłem, że to o zwycięstwie wolnego miasta Gdańska pomnikującego swych największych zwyrodnialców nad, jak to mówią, „ciepłym grobem” swych herosów wolności.
  A skoro w Gdańsku jest oliwa, to i ona na szczyt cokołu wypływa, a nie fałsz samowyobrażenia o sobie.

  Ciekawe, jaki dziś cokół postawią swoim wyobrażeniom Gdańszczanie.

 425. wiesiek59
  2 marca o godz. 13:36

  „ były szef FBI Andrew McCabe przytacza rozmowę z Trumpem w 2017 r., kiedy prezydent otwarcie domagał się wojny z Wenezuelą, by móc dobrać się do tamtejszych złóż ropy”.

  Chwytaj w lot jakąś plotę, wyrwij ją z kontekstu i już masz przepis na marksistowską analizę rzeczywistości ― schemat goni schemat, schematem pogania. Kiedyś wielokrotnie pisałeś, że USA chce kraść ropę w Iraku i dlatego Ameryka będzie okupować ten kraj (potwierdziło się, okupuje?), a teraz chce ograbić bogatą Wenezuelę. Faktycznie, Wenezuela teoretycznie jest bogata, jej zasoby są wyższe niż Arabii Saudyjskiej (aczkolwiek to ropa trudniejsza do przerobu, tzw. ciężka, saudyjska jest „lekka”), ale jeśli chodzi o dzienną produkcje to nieprzypadkiem Wenezuela produkuje sześć razy mniej niż USA (14,1 proc. światowej produkcji), a ludność tego kraju cierpi na niedobór benzyny. Więcej niż Wenezuela (2,3 proc. światowej produkcji) produkuje Brazylia (3 proc.), czy „okradziony” z ropy Irak (4,9 proc.). Lewicowe fantasmagorie sobie, a rzeczywistość sobie, USA i UE mają skromniejsze cele niż aneksja Caracas i okolic jeziora Maracibo, chcą aby Wenezuela sama mogła się wyżywić sprzedając ropę (niczego innego nie ma na handel), bo najgorszy z możliwych scenariuszy to wojna domowa, destabilizacja regionu lub zainstalowanie się tam charytatywnych Chin lub Rosji. (dane za BP Statistical Review of World Energy 2018)

 426. Im bliżej przyglądałem się sprawie, tym wyraźniej się okazywało, że prawdziwą przeszkodą na drodze do zmian jest samo społeczeństwo, w którym nadal pokutuje PRL-owskie, a może dawniejsze myślenie. Działaczki były izolowane, bo rzuciły wyzwanie neofeudalnej mentalności przesiąkniętej strachem. Nie jest to strach przed krzywdą fizyczną czy wtrąceniem do więzienia. To strach przed utratą pracy, przed narażeniem się szefowi, przed pominięciem przy podwyżkach i awansach, przed reputacją „innego” lub „podejrzanego”, przed krzywym spojrzeniem proboszcza.

  Polacy lubią rozprawiać o tym, jak pięknie jest umrzeć za kraj, ale mało kto zaryzykuje choćby tylko utratę dla niego posady. Poświęcenia oczekuje się zawsze od innych. – pisze Christian Davis, młody, brytyjsko-polski dziennikarz, oczywiście w GW.
  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24507426,christian-davies-jak-moze-funkcjonowac-demokracja-jesli.html

 427. Mauro Rossi
  2 marca o godz. 10:55
  Jak to mówią? Najciemniej pod latarnią.
  ;–)
  https://www.dw.com/en/poland-mateusz-morawiecki-to-replace-beata-szydlo-as-prime-minister/a-41704817

 428. (…) Politycy źle traktują obywateli. Menedżerowie źle traktują pracowników. Mężczyźni źle traktują kobiety. Całe społeczeństwo fatalnie traktuje mniejszości i osoby niepełnosprawne. Kościół stał się w znacznej części źródłem zbiorowej niemoralności. Powszechna nieufność i wzajemne podejrzenia świadczą o tym, że ludzie nadal wykorzystują się, grożą sobie i oszukują się nawzajem w sposób wciąż trudny dla mnie do zrozumienia. Jest oczywiście wiele wyjątków, ale nadal za mało.

  Zakładam, że mamy do czynienia ze starym, trującym dziedzictwem nędzy, poddaństwa, komunizmu, wojny, prześladowań i wielu innych rzeczy. Nie piszę tego z zamiarem potępienia lub protekcjonalnego klepania po ramieniu. Chcę zrozumieć i opisać to, co widzę. Chciałbym, żeby wyglądało to inaczej, i wiem, że kiedyś tak będzie.

  Może i jestem zagranicznym ignorantem, ot, Anglikiem w Warszawie. Ale powiedzcie mi, że się mylę.

  Przełożył Stanisław Dobrowolski

 429. Mauro Rossi 11.17
  Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym (biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej)odbywają się od 1925 roku. Organizatorem były różne kraje, wśród nich Szwajcaria w 1984 roku (Engelberg),
  natomiast trzykrotnie w Polsce narciarzy gościło Zakopane (w 1929, 1939 i w 1962 roku).
  Oczywiście Seefeld gdzie odbywają się obecne mistrzostwa leży w Tyrolu w Austrii.
  W 2021 roku mistrzostwa odbędą się w Obersdorfie w Niemczech, a w 2023 roku w Planicy na Słowenii.
  PS. Za zwróconą uwagę dziękuję, ale jak w zagajeniu bank to w pierwszym rzędzie kojarzy się ze Szwajcarią

 430. mag
  2 marca o godz. 13:19

  „Pisał mądrze o zniewolonym umyśle i ukąszeniu heglowskim Czesław Miłosz”.

  Lubię cię mag, ale raczej pisz o rolnictwie. O „ukąszeniu heglowskim” w późniejszym rozumieniu, dziś powszechnym, rzadko pisał sam zainteresowany, czyli Miłosz (może się wstydził ― jeśli tak to ok.), ale powiedział Zbigniew Herbert w książce „Hańba domowa” – rozmowa z Jackiem Trznadlem. Herbert w ten sposób zadrwił sobie z Miłosza, który miał na sumieniu kilkuletnią współpracę ze stalinizmem i w ten sposób termin „ukąszenie heglowskie” nie zmieniając desygnatu stało się drwiną. Miłosz dla siebie chciał dobrze, ukąszenie przez Hegla lepiej brzmi niż przez pryszczatego Stalina, ale wyszło jak wyszło. Dzięki Herbertowi.

 431. ls42
  2 marca o godz. 14:54

  „…. bank to w pierwszym rzędzie kojarzy się ze Szwajcarią”.

  Albo brzegiem rzeki (riverbank).
  🙂

 432. @Gekko
  g.14:15
  Lepiej nie bawić się też w Indian, a jeszcze gorzej w lekarza.

 433. Mauro Rossi
  2 marca o godz. 14:45

  Tak to jest, jak ktoś nie odróżnia propagandy od faktów…..
  Musiałbyś czytać więcej analiz publikowanych w mediach niezależnych, by cokolwiek wiedzieć, czy rozumieć.
  Media anglosaskie nie służą informowaniu, tylko urabianiu opinii publicznej.

 434. teo
  2 marca o godz. 14:49

  Trafne spostrzeżenia. Nieco głębiej sięga bieżąca „P”, choćby w ciekawym, bo esencjonalnym zestawieniu E.Bendyka (choć chyba po raz pierwszy nie zgodzę się z Nim, że do takich wniosków, jak sugeruje, prowadzącym).
  Ekonomie są miernikiem zachowań społecznych…
  🙂

 435. mag
  2 marca o godz. 15:05

  Ja lubię i w indian i w lekarza, bo jakoś ludzie lgną, nie ja do nich. Tutejszy srutututu poluje na myszki, wcale nie kąsając, a obnażając je -i ich- heblem. To nie jest domek dla dobrych ludzi. 😉

 436. https://wiadomosci.onet.pl/swiat/czarna-lista-w-ue-chodzi-o-raje-podatkowe-i-pranie-pieniedzy/4kxqe4s?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
  =======

  Na dłuższą metę, raje podatkowe szkodzą wszystkim.
  Więc dlaczego rzady ich bronią?
  Są tak zależne od zewnętrznych dyspozycji i pieniędzy lobbystów?

 437. Pan Marłu Roś dobrzy piszy i Pan Kuwetyn T. tyż ali Pan Marłu najlepij tak jak u nas na wioscy gada Gienyk Kudłacik co kołu smyntarza mieszka i tera je grabażem a za kumuny był flisiakim i na dratwi drzywianej pływał drzywa spławiał z Bjesczad. Wczora jak my pili pud sklepym Bjelaka Gienyk gadał ży Pan Prezys dobrzy robi dla Marodu Pulskiegu ży tom Wiżeji Miślany kopie żyby dziura na statki była bu un sce żyby statyk Batory pływał du Eblułga dzie ludzi nie sum tak bogate jak te z Dańska albu Dyni albu Szycina ży majum blisku du Batora żyby sy nim jeździć du Hamyryki. Bu bidny ludzi majum do Eblułga bliżyj i Pan Prezys sce żyby Marud Polski mjał Naszy Polski Moży ni tylku na brzygu dzie uno tera jest ali blisku żyby bidny Polski Dzieci tyż mogli si bawić w pjasku i bez fali skakać jak si kompium a ni tylku te bugate cu taxuwkami ino jeżdżum i uśmirniczki w knajpi żrom cudziennie. A co ja by sy nie pujeździł z mojom babom na Batorzu do Hameryki albu pu Polskiem Bałtykie i puzwiedzał Nasze Polske Ujszczyzny i Dżesike mojom by wzioł i Brajanka żyby tyż cuś zubaczyli.
  Gienyk gadał ży jak PiS bendzi dali rzondził to Pan Prezys Kaczyjsku bendzi kopał taki dziury do każdy wioski nawyt żyby szyski Poljaki mieli dostymp du Pulkskiegu Moża i żyby Bator tyż tam jeździł i szyskich zabjerał i jinny statki i pekałesy już ni bendum putrzebni bu jak bendy chciał du miasta du Gruszczyny pu gwoździ pujechać tona statyk sy wsiondy i pekałese mi ni trza.

  Gienyk tyż gadał ży rybów bendzi wiencyj bu napłyum z całegu śwjata bu Pan Prezys wi ży ryba jest głupia i jak w dziury wepłyni to już drogi spowrotym niznajdzi. Już ni bendy musiał du Bjelaka du sklepu po śledzi jechać tylku pójde sy te pare kroki du Moża nałapim sy tych śledziów du wiadra wieli bendy ściał i po cu piniendzy wydawać żyby si Bjelak bugacił jak bendum z darmu a cebuli i śmitany ma swoje i świeży bendum a baba zrobi. A jak te jeloryby napłynum to z takiegu jelubryba bendzi żarcia dla cały wioski na pińć albu wincy lat. A jeloryb najmińszy to taki duży je jak nasza najwinksza Polska Gura w Polskich Paprach dzie Polski Gurali żyjum i owcy pasum co syr wyndzony z niech robium i kurzuchy i Papiż Ojcic Świnty Jan Pawył Karolak ich bardzu lubi. Uskimosy ich jedzum i zdrowy som.
  I ni plujci na Pan Pryzesa Kaczyjsku wy ljewaki i mordy sradziecki lymingi francuwaty bu Pan Prezys sce dobrzy dla Marodu Pulskiego i Pan Marłu Roś dobrzy gada. A wy si h… znaci.

 438. W praktyce najczęstszym adresatem nowej regulacji byłyby te podmioty, które dzisiaj unikają płacenia podatku dochodowego w Polsce, bo – ze względu na swoją międzynarodową strukturę kapitałową – mają możliwość przerzucania kosztów uzyskania przychodu pomiędzy poszczególnymi krajami lub nawet korzystają z rajów podatkowych. Te same podmioty niejednokrotnie w celu zdobycia polskiego rynku przez wiele lat poświęcają swe zyski i tym samym ograniczają rozwój lokalnych konkurentów – wszystko właśnie po to aby uzyskać duży udział w rynku, a zatem powiększyć korzyści osiągane z tytułu efektu skali. Innymi słowy – nie dość, że w chwili obecnej nie płacą one podatku dochodowego w Polsce, to jeszcze dodatkowo działają na szkodę polskiej gospodarki.
  https://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/1400811,florek-na-likwidacji-granic-skorzystaly-wielkie-koncerny-trzeba-wprowadzic-oplate-rownych-szans.html
  ==========

  Pomysł dobry, ale nie przejdzie.
  Lobbyści….

 439. Z czym sie kojarzy big bank a z czym lekarz skoro zabawa w niego jest gorsza o zabawy w Indian ? Z tego wszystkiego zdecydowanie najgorszy jest big bank skoro jego zalozenie porownywalne jest .. moze byc , z napadem stulecia . ( duzy bank – duzy rabunek )
  Zabawa w Indian , not included „scalping ” moze byc lepsza od wizyty w „bing” banku gdzie nieprzemyslana wizyta moze skutkowac oskalpowaniem bez znieczulenia nawet dla łysych ukaszonych wczesniej przez znana tylko ze słyszenia pszczołe . ( wieksze pole do dzialania )( Co to tak brzeczy ? A teraz ?.. Przestalo .. Auuc’ !)

 440. Gekko
  Ukąszenie heblem .. Dopiero teraz wiem , ze jestem we wlasciwym miejscu ( vintage bearing scrapers , chisels itp) Przedtem nie bylem pewny co tu robie

 441. @Gekko
  Otóż to, zabawy lalkami, żołnierzykami, procami itd. prowadzą do uniesień w późniejszym wieku trudnych do zrozumienia. Srutututu dobrze się w tę konwencję wpisuje i niczego mu nie brakuje. Nawet go czasem głaszczę po głowie. Ma ją już nieźle wypolerowaną, ale nie oskalpioną. Bynajmniej.
  A z banków to najwięcej frustracji budzi Glapa&spółka.

 442. Kto kogo ugryzl – ukąsil bez zadnego trybu … bo ukąszenie widac golym okiem .
  Lepiej chyba kontynuowac pisanie o smolenskich i post-brzozowych sinusoidach .

  Mozna by ewentualnie ukąsic brzoze heblem ale ostrze busi byc ostre a morda nieogolona , zdradziecka

  „Alienacja oznacza pozostawanie w stanie konfliktu z innymi ludźmi, który rozgrywa się także w ich wnętrzu. Prowadzi ona do uprzedmiotowienia: człowiek postrzegając społeczeństwo, prawo i porządek moralny jako antagonistyczne siły zaczyna traktować ludzi i społeczeństwo jako „przedmioty”. Według Hegla człowiek może rozwiązać tę sprzeczność, kiedy zda sobie sprawę, że stał się obcym w stworzonym przez siebie świecie i wkroczy na drogę budowania samoświadomości. Marks uzna alienację i reifikację relacji międzyludzkich za produkt kapitalizmu, a rozwiązanie tej sprzeczności zobaczy w rewolucji socjalistycznej. Heglowskie społeczeństwo cywilne zostało zaadaptowane przez Marksa jako ekonomiczna baza „

 443. Tylko zwycięstwo zapobiegnie rozpadowi Koalicji Obywatelskiej. W rozmowie pojawił się też temat oceny liderów Koalicji Europejskiej. Kwaśniewski skwitował to krótko: – Jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma.”

  Andrzej Poniedzielski twierdził, że jak się nie ma co się lubi, to się nie lubi nawet tego co się ma :-). Ja tam zawsze głosuję na polityka który mi się podoba, mam bowiem z czego wybrać, zawsze co najmniej politycy dwóch partii się kwalifikują, będący w wysokiej formie państwowo-biurokratycznej.

 444. mag
  2 marca o godz. 16:22

  Pisieluk mówi o nas wszystko, odbierając jakikolwiek sens komentowania, bez karencji próby wypłynięcia na wierzch.
  🙂
  Reszta okoliczności biotopu to jakieś dziwaczne draperie z lamusa usiłujące kiczowatymi zwojami pokryć plaskatość narządów poznawczych.
  Cholera wie, za co się w tym karnawale przebrać, by nie odstawać od tła.
  Bankowca poheblowanego proletariackim marksem i spęserem, z pikettym w kapeluś zatkniętem?

 445. Każda orientacja powinna nade wszystko posiadać ludzi zdolnych do ciężkiej i kreatywnej roboty państwowej. Że prawica i antyprawica będą się zmnieniać u steru to banał demokracji na który tak wielu traci czas w dysputach:). Radzi wyeliminować na zawsze tę drugą, tracą czas który mogliby poświęcić na trudniejsze zadanie umysłowego ukształtowania własnych elit rządowych by wykorzystały swój czas u steru

 446. Gekko
  2 marca o godz. 14:22
  adam100
  2 marca o godz. 12:39–
  Nieuważnie przeczytałem:

  Hehe, uważnie czytasz, oj uważnie. Będąc na jawie, Twoja percepcja jest różna od mojej, we śnie. Tam pomniki z lekkością unoszą się w chmurach, a ministranci bawią się w lekarza z zakonnicami.
  Po twardym przebudzeniu: Stalin umarł śmiercią naturalna, a Hitler nie. Jak strzeli kopytami Kryształ Cudotwórca ? 😉

 447. Gakko
  „Cholera wie, za co się w tym karnawale przebrać, by nie odstawać od tła.”
  Za strategicznego strusia

 448. adam100
  2 marca o godz. 16:49
  No, to ja może nieuważnie zrozumiałem strumień świadomości. Bo pogwałceni ministrancją, to bawią się pod wynicowaną sutanną wariata z jedną tam lodziejącą zakonnicą, w teatrzyk – po sąsiedzku.
  A co do nas, to los gorszy od eschatologii nas czeka; zanim tyn diamend zgaśnie, wszystko w popiół obróci.

  – – –
  olborski
  2 marca o godz. 16:49

  Panie Olborski. Co Pan właściwie chce powiedzieć mi przez swe mętne wywody, bo widać, że Pan musi. Tylko proszę bez prowokacji i strumienia świadomości z garnka grochówki, jak srutututu, bo dzieci nie tykam.
  Ja poczekam.

  ( 😉 )

 449. https://businessinsider.com.pl/polityka/henryka-bochniarz-o-transformacji-gospodarczej-w-polsce/e28yg42
  ===========

  Pani Bochniarz żyje w innej rzeczywistości……
  Choć z ostatnim akapitem się zgadzam.

 450. Gekko
  2 marca o godz. 17:03
  adam100
  2 marca o godz. 16:49
  A co do nas, to los gorszy od eschatologii nas czeka; zanim tyn diamend zgaśnie, wszystko w popiół obróci.

  Ot Cybulski się do mnie uśmiechał, z zaświatów. Są znaki na niebie i ziemi, – idę budować arkę. 😉
  ( Adam i Noa w jednym spali domku…)

 451. – – –
  (~)
  – – –

  adam100, 2 marca o godz. 17:11

  Ja sobie cyfrowo odrestaurowanego Cybulskiego obejrzałem apiać; jakoś mam wrażenie, że każda z postaci w którą się wcielał, grała Cybulskiego.

  Ale jak dziś dyjament zagrał w wywiadzie dla RMF pączusia niewinności, to poczułem że jestem świnia widząc nadzienie z trutki.
  Potem mi przeszło, bo trutka wyszła sama, bokiem.

 452. Gekko
  2 marca o godz. 17:20
  adam100, 2 marca o godz. 17:11
  poczułem że jestem świnia widząc nadzienie z trutki.
  Potem mi przeszło, bo trutka wyszła sama, bokiem.

  Dobry jesteś – wyszło samo, bez odtrutki. Niejeden by padł.

 453. ozzy
  2 marca o godz. 11:55
  greta thurnberg – the star is born in hamburg (beatles’i tez tam startowali); szeryfowa jest oczarowana i popiera, chyba po raz pierwszy w zyciu, strajki i to w szkole (sic);

 454. Most Krymski. Zdjęcia to relaks dla oka i duszy. Tak sobie myślę,że człowiek potrafi być użyteczny a nie tylko bombardować sąsiadów.

 455. czyzby zapowiadalo sie na rewolucje kulturalna w niemczech?
  taki „68” do kwadratu i sterowany na dodatek z kanzleramtu?

 456. @

  Ustawa o jawności zarobków w NBP to efekt doniesień „Gazety Wyborczej”, która ujawniła, że dwie bliskie współpracowniczki prezesa banku zarabiają kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

  Wysokość tych zarobków komentował w TOK FM Paweł Zalewski z PO.- To jest przejaw totalnej demoralizacji PiS. Kiedy doszli do władzy, uznali, że jak za króla Sasa: jedz, pij i popuszczaj pasa. Hulaj dusza, piekła nieba. Ludziom dali 500+, a sami wzięli miliony – mówił Zalewski.
  Więcej: http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,24509282,co-jaroslaw-kaczynski-zrobi-z-adamem-glapinskim-szef-pis-dotarl.html#s=BoxOpImg2

  czechy11

  Nienawidzi? Przecież to twórca tego mafijnego układu. To Kaczynksi odpowiada za likwidacje konkursów do służby cywilnej aby kolesie z PiS niespełniający żadnych warunków molgli byc upychani gdzie sie da. To Kaczyński i jego kolesie łamią notorycznie prawo Ię publikują wyroków. To Kaczyński i spółka utrudniają dostęp do informacji publicznym. Coś co 3 lata temu urzędy automatycznie wydawały po wysłaniu mała dzisiaj wymaga angażowani asadow aby ich zmusić. Tak to mafia zwana PiS w całej swoje okazałości.

 457. byk
  2 marca o godz. 18:03
  …czyli paranoji c.d.

 458. Teo,
  Angliki niech si sobum zajmum a ni Marodem Polskim któren tyli wycierpiał bu nas sradzili jak Hrancuzy w wojne. Tera pszyjeżdzajum du Warszawy by my jom udbudowali a jak Tusk jom wyburzył i pudpalił zbumbardował ży Marud Polski w pywnicy siedział bu si chronił to une Tuska jeszczy za to do Brykselli wzieły żyby sy cudzienni tera winu za 100 złoty fljaszka pił i cygary palił za pinendzy z waty co ukrad.

  Zenyk Kunusiak Bronka syn robi w Angli to wi cu tam si dzieji pedalstwu i lelijstwu i pydałofilstwu ży dzieci gwałcum a późni na Polskich Ksiondzow zwalajom i pumniki Ksiondza Prałacza Jankiewiczy burzom bo kumune zwalczał. Pulaków Angliki dyskrymizują a my im Druge Wojne wygrały pud Monty Carlo jak by ni my to by tera szyski pu miemiecku szprychali a Cały Marud Polski w Uświncimiu by siedział i za darmu robił żyby Miemce audicami sy jyździły.
  A Izaura Kulebiak z naszy wioski tyż była w Angli i Mużyn jedyn ubiecał jej piniendzy za ślub i gadł jej ży on krul mużyński ży bugaty ali nie jest unijczykim i ni ma takich praw jak te uni ełrupejskij a Izaura była unijkom bo Polska je w unii. A pu ślubi mużyn jom w du*py kopnuł piniendzy ni dał i jeszczy najducha jej zrobiuł ży tera styd si na wioscy pukazać bu najduch czarnyj jak smoła i stara Sajduszkowa radziła żyby go cudzienni w rumianku moczyć to si trochu wybieli. Tak ży nich Angliki samy siebi pilnują.
  Trza trochu Historje Polske znać Pani Teo żyby ze mnom albu Panym Marłu Rosiem albu z Panym Kuwetynem deskutować a ni tak byli co puwiedzieć cu ljewactwu napiszy albu w tyfałeni powi.

 459. – – –
  Pisieluk – i znowu szlag trafił wszelki dyskurs, zdemitologizowany tą emblematyczną dekonstrukcją metatransgresji.
  – – –
  Moc perswazyjną narrcji trzeba będzie mierzyć odtąd w pisielukach.
  Przykładowe nominacje i kategorie:
  >Wiesio = 1/2 pisieluka, za płaską, ale szeroką paletę cytowań
  >Srutututu = -3 pisieluki, nota wysoka w skali progresywnej, czyli ujemnej, za strumieniowanie pulsacyjne
  >Kopertywa = -2,5 pisieluków, ale tylko za pieczołowitą rekonstrukcję formatu

  Że wymienię tylko moich ulubieńców.
  Pozostałych nie ośmielę się skalować.
  Przed przeleceniem się po krytyce politycznej, mam tam faworytów trzycyfrowych… 😉

 460. @

  Beata Bojar:

  Pół życia leczony w zakładach psychiatrycznych,stały bywalec na odwykach i detoksach.Wywąchał całe tony butaprenu.Dzisiaj to PiSowski minister ,który wspóldecyduje o losach kraju.Nigdy nie spotkałam się z takim dnem w rządzie.Dzięki ekipie złodziei ,analfabetów i wszelkiej patologii,jako państwo w rankingu światowym jesteśmy mniej niż zero…..tylko skąd ciemnogrodowi o tym wiedzieć….oni żyją w skansenie zawierzonym maryjce.

 461. @byk, 18:03

  Greta Thurnberg, jej mama jest znana spiewaczka operowa. Sama Greta jest typowym przykladem ADHD. Ale bardzo sympatyczna mloda osoba.

 462. Teo,
  Cytowany przez Ciebie Anglik właściwie w jednym zdaniu – zawarł to, co w swoich książkach, artykułach, pracach naukowych o Polakach, napisali m.in Janusz Czapiński, Stefan Nowak, czy Jan Sowa oraz wielu innych, ja niedawno natknąłem się na pracę Piotra Przesmyckiego pt. „Annales. Etyka życia gospodarczego”.
  Polecam, bo rzecz wyjątkowo interesująca, szczególnie rekomenduję pierwszy rozdział pt. „O myśleniu i odczuwaniu po polsku”.
  I niech nikogo nie zraża to, że autor jest doktorem teologii moralnej i jeszcze księdzem (salezjanin) do tego :), bo -jak na razie (nie przeczytałem jeszcze do końca) – zero tam indoktrynacji, natomiast sporo materiału do przemyśleń, a istotnym atutem tej książki jest to, że nie nudzi, a wręcz przeciwnie.
  Dostępna w formacie pdf i za darmo, a tu odnośnik do niej: http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Annales_Etyka_w_zyciu_gospodarczym/Annales_Etyka_w_zyciu_gospodarczym-r2010-t13-n1/Annales_Etyka_w_zyciu_gospodarczym-r2010-t13-n1-s57-67/Annales_Etyka_w_zyciu_gospodarczym-r2010-t13-n1-s57-67.pdf

 463. PMI dla przemysłu Polski spadł z 48,2 do 47,6 pkt. Perspektywy tego sektora zaczynają być bardzo niepokojące. Wskaźnik już piąty miesiąc z rzędu przybiera wartość poniżej 50 pkt. Martwić powinna m.in. kontynuacja procesu gwałtownego spadku nowych zamówień i zapasy rosnące najszybciej od dwóch dekad.

 464. Wobec nadciagającego kryzysu światowego:

  PiS wygrywa jesienią – Wiosna lub Koalicja wygrywa w 2023
  Koalicja wygrywa jesienią – PiS wygrywa w 2023

 465. maciek.g
  28 lutego o godz. 18:17
  Nie za bardzo zgadzam sie z tym co piszesz, troche jak Shlomo Sand, ale chcialbym wspomniec o rzeczy o ktorej mowisz: blog Pana Szostkiewicza
  Kilka tygodni temu w przyplywie szczerosci napisalem, w dyskusji z TomaszemzNiemiec /bardzo fajny gosc/ ze nie nalezy upraszczac niebezpiecznie problem relacji Zachod/ islam, ze islam jest nie tylko religia lecz takze/ lub przede wszystkim/ systemem politycznym i socjalnym o tendencjach totalitarnych. Napisalem uprzejmie i kulturalnie Zostalem zrugany rzetelnie, szorstko, krotko i dosadnie po bolszewicku przez Gospodarza bloga . Ze jestem islamofobem i ze szerze hejt. Podziekowalem i od tej chwili nie otwieram tego bloga, co na pewno mu sie podoba gdyz podobaja mu sie jedynie ci ktorzy sa z nim 100% zgodni. I jeszcze bardziej wole Szostakiewicza od Szostkiewicza. Chez Monsieur Passent dans „En passant” Gospodarz powinien banowac czasami pewne durne wypowiedzi ale przynajmniej jest daleki od metod Nadzwyczajnej Komisji Walki z Konrewolucja.

 466. PS. w obu scenariuszach możliwe wybory wcześniejsze niż 2023 jeśli dojdzie do załamania gospodarki w ramach bezprecedensowego kryzysu, jeśli to aż taki nastąpi

 467. @izabella, 1 marca o godz. 20:46, proceder który opisałaś nie jest nowy – już pod koniec lat 60-tych ubiegłego wieku zaczęto oferować łatwo dostępne (nie tanie) kredyty w miejsce podwyżek płac – w ten sposób pracodawcy współpracowali z bankami. W Polsce sprawdzony schemat działa od dawna, sama pamiętam skandaliczne namowy wzięcia pożyczki w związku z pójściem dziecka do szkoły itp. O tym że społeczeństwo jest zadłużone (na wzór państwa) wszyscy wiedzą. Przesyłam artykuł na temat, najnowszy jaki udało mi się znaleźć:
  https://strajk.eu/polacy-zadluzeni-na-potege-15-mld-zl-niesplaconych-pozyczek/

 468. Klikając na tę stronę znajdujemy nie tylko temat grabieży dokonanych przez hitlerowców w Auschwitz, są tam również inne tematy o zbrodniach wojennych. Polecam:
  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/02/04/zloto-dentystyczne-w-auschwitz-ile-ton-kruszcu-nazisci-pozyskali-z-zebow-mordowanych-wiezniow/#2

 469. Gekko,
  Ja myślę, że Mauro Rossi powinien zacząć się bać o swoją pozycję wśród pisowskich blogowiczów, bo Mietyk Pisieluk wyrasta mu na poważnego konkurenta. Niby obaj piszą to samo, ale Mietyk operuje językiem, który jest o wiele bardziej strawny dla suwerena, niż -„too sophisticated”, jak dla niego – komentarze Maurowe. Na wiosce plotka niesie, że Prezes przemyśliwuje, czy nie uczynić go rzecznikiem prasowym PiS oraz wicemarszałkiem Sejmu, a także dyrektorem PFN ds. promocji i komunikacji z mediami, pod warunkiem, że Mietek nadal będzie nadal tak pięknie egzegezował i apologizował Prezesa i PiS 🙂

 470. Właśnie nakarmiłem pupilkę żabę Albinoskę szponiastą. Zaliczyła 5 szt dendrobeny 4. Wielkość ok.20 cm. Wieku nie wypominam. Bestia sympatyczna. Wita szczególnie w porze karmienia. Nie pyskuje. Tak sobie myślę,że towarzystwo nawet żaby mile widziane. A widok relaksuje.

 471. A jak my szczyliły Miemcom dwi bramki to Tusk udawał ży si cieszy a w środku to płakał i był zły jak tyn pies co mie pogryzł jak ja szed du szkoły jak ja był mały.

 472. @Wiesiek 59 13:36, dobrze się stało że odkryłeś rysy na nieskazitelnym wizerunku. Dla mnie osobiście moralna odsłona tego kacyka jest w strzępach.

 473. widok relaksuje jak nie pyskuje

 474. Aktualnie w TVP2 DANCE DANCE DANCE.
  Przed chwilą tańczyła Patrycja Kazadi z siostrą. Bardzo ładny występ odtworzenie teledysku. Szkoda, że Państwo tego nie widzieli, ale program trwa
  Polecam

 475. @Wiesiek, tu na temat kłamstw z ostatniej „misji pokojowej”, za którą Japończycy byli gotowi zapłacić nagrodą Nobla:
  https://www.yahoo.com/news/kim-not-trump-summit-snag-074026093.html

 476. o, są tam jeszcze komentarze w ilości 2313 -raczej niepochlebne dla własnego prezydenta

 477. @ Gekko

  Jak tak się odgrażasz logarytmiczna punktacją „Pisieluk”,
  to muszę się spróbować wkraść w łaski 😉
  ( chyba ze jesteś jak pissdzielec: kryształowy/nieprzekupny )

  https://www.youtube.com/watch?v=c_ql3Oo9ZQc

 478. Rosyjska odrębność to dla słowianofilów była triada: prawosławie, samodzierżawie, naród. Przy zachowaniu samodzierżawia przewidywali powołanie doradczego przedstawicielstwa narodu. – pisze red. E. Skalski o naszym odwiecznym „sąsiedzie”.

  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24498786,jak-wybuchla-wielka-wojna-bedzie-powtorka-adam-michnik.html

  Dla zapadników Rosja i Zachód były częściami tej samej wszechstronnie rozumianej kultury, z tym że Zachód reprezentował wyższy poziom rozwoju, gdyż wcześniej przebył drogę, którą Rosja dopiero ma do przebycia. Zakładali przy tym, że przejdzie ją szybciej, niż przechodził ją Zachód, i może, z rozpędu niejako, nawet go wyprzedzi w rozwoju.

  itd.
  Kto chce czytać, może dołączyć do rzeszy e-prenumeratorów GW.

 479. @

  Białostocka prokuratura uzyskała dowody, że podpisy pod listami poparcia Ruchu Narodowego w 2014 r. mogły być fałszowane także przed wyborami do europarlamentu – podaje TVN. Efekt? Prokuratorom odebrano śledztwo i wszczęto wobec nich postępowanie dyscyplinarne.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24510444,nowe-fakty-w-sprawie-falszowania-podpisow-pod-listami-ruchu.html#sortBy:Popularity-Desc

  kamila gwiazda02.03.2019, 20:55
  Od dluzszego czasu mam nieodparte wrazenie,ze Ziobro to krypto-naziol..

 480. adam100
  2 marca o godz. 20:59

  🙂 Adam, ja miałem w akademiku takiego kolegę, co jak trwały nocne sieriozne rozmowy, on nigdy trzeźwy, nigdy nie wzmożony perswazyjnie, ale za to zawsze niezauważalnie wszystkim …polewał. No, to może 3 pisieluki za Borysa? PS Memy powalające (słyszałeś…!), tylko w ty drodze na naradę to ja widzę znajome… zakrzywienia.) 🙂

 481. jobrave (19:45)
  Teo,
  Cytowany przez Ciebie Anglik właściwie w jednym zdaniu – zawarł to, co w swoich książkach, artykułach, pracach naukowych o Polakach, napisali m.in Janusz Czapiński, Stefan Nowak, czy Jan Sowa oraz wielu innych, ja niedawno natknąłem się na pracę Piotra Przesmyckiego pt. „Annales. Etyka życia gospodarczego”.

  W którym zdaniu, co zawarł konkretnie i … jaki związek ma praca P. Przesmyckiego?

  Brytyjski korespondent w Polsce zauważa, że tak jak wszędzie w krajach rozwiniętych, mieszkańcy polskich miast są liberalni, zaś miasteczka i wsie są wystraszone, czyli proPiSiackie. I to potwierdzają doskonale wyniki ostatnich wyborów do samorządów. Podział na dwie plemienne Polski jest geograficzny, ale nie wzdłuż granicy zaborów rosyjskiego i austryjackiego z pruskim. Granicą są rogatki miast, i nie muszą to być wielkie metropolie.

  Anglik znienacka wali w punkt, zdaje mi się.

 482. Nauczyciele nie mają obowiązku życia w celibacie. W związku z powyższym także te transfery, które są dzisiaj dokonywane np. dla rodzin polskich – 500 plus – to też dotyczy nauczycieli. PiS daje pieniądze nauczycielom, bo daje wszystkim Polakom – powiedział min. Szczerski.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24510538,prezydencki-minister-ma-rade-dla-nauczycieli-ktorzy-chca-zarabiac.html#nowaZajawkaGlownaMT#S.DT-K.C-P.1-B.2-L.1.maly

  I tu załamuje się logika PiSowska. Kosztowne 500+ ma być odpowiedzią na wszystkie problemy społeczne z płacowymi włącznie. A na ewentualną recesję w gospodarce – własna waluta. Toporne acz chwytliwe wytrychy na każdą okazję.

  Tymczasem nauczyciele w strajkowym referendum zdecydują o strajku, jego terminie dowiemy się najprawdopodobniej w poniedziałek po zebraniu Związku Nauczycielstwa Polskiego.

 483. – Prezes Kaczor roz daje.
  – No jak daje, to dwie wieże naraz.
  http://wyborcza.pl/andrzejrysuje/178653093/Andrzej+Rysuje+%7C+OBIETNICE/p

 484. teo
  2 marca o godz. 21:20

  Zachęcony, i jako prenumerator, przeleciałem przez Skalskiego, skądinąd lepiej mi znanego jako popularyzatora ekonomii.
  Może dlatego polecasz, bo wbrew solennym zapewnieniom tekstu, a może dlatego, że ja historii nie lubię (uczy dziś źródło, niemożliwe w natłoku i przez laika do zweryfikowania, nie historia), słabo naświetla obecność (a już najsłabiej charakter ‚imperium’ Putuina).
  Dla przykładu, fragment w którym się nie zgadzam z autorem opracowania, a zgadzam ze źródłem cytatu w cytacie:
  „I nie ma racji Dominic Lieven, gdy pisze: „przygnębiające jest moje przekonanie, że sto lat po 1914 r. naszą jedyną obroną przed takim scenariuszem jest przeraźliwy czynnik powstrzymujący, jaki stanowi broń atomowa”. Ta broń to jest ultima ratio, ale nie jedyna obrona przed wojną. Podstawową obroną jest – trzeba powiedzieć to niepopularne słowo – globalizacja, wspólnota interesów głównych graczy w polityce świata.”
  Nu, globalizacja putinu – jak on własną dupą siedzi na globie, wot globalizacja. I dawno by usiadł, gdyby mu pryszcze słabizny nie wadziły, a glob nie jeżył się hamierikanskim atomem. Od zapadniej globalizacji i interesów ma bojarów, a jak nie zechce ich, a interesy, to ich zetnie i już interesy globalnie zagrabione globalizuje sobie w karman. Tu o mentalności żulika za wiele historią i słowiaństwem wymachiwać, a za mało batem i widłami się wymachuje. Wojna już jest, a jej eskalacja zależy od stopnia i tempa idiocenia i więdnięcia cywilizacji zachodniej. Punktu przełomowego nie zobaczymy, aż na wiwat strzeli w Berlin jaką aurorą z nordstrima, gdy już dowiemy się, że po wszystkim. Warszawę podaruje sobie jawnie nominując już czynne ludziki, dopiero o ile będzie już mógł sobie pozwolić na tryumfalną defekację w zrabowanym dworku jewropy.
  No i tyle, od lamera d.y strony. Ja już będę gdzie indziej, wtedy.

 485. jobrave
  2 marca o godz. 20:24

  Ja już Pisieluka nie mogę się zawistnie nachwalić, a Ty mu jeszcze dopalacze sadzisz…
  Myślałem, że mnie skręci z wściekłości, że tak ideał, a tu proszę.
  Uratował mnie występ w tivi24 tzw. Pani Kopacz, co leci pisielukiem przepchniętym przez magiel tłumacza na yntelygenckie w guglach i puszczonym od tyłu, słomą z butów ukrytą pod czerepem, prosto w mało używaną kiecę nomenklatury z anglii loco szmateks.
  Do niej pisielukowi, chłopcu szczeremu i serdecznemu przed snem, jeszcze daleko. Ale jak się na rządach wyrobi… tohoho.

  🙂

 486. Prezes Kaczor daje wywiad. Słuchaczki i słuchacze mu odpowiadają.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/jaroslaw-kaczynski-dla-rmf-fm-fala-komentarzy/y2m36wh

 487. teo
  2 marca o godz. 21:49

  Jest to trafna odpowiedź na jedyną potrzebę społeczną łączącą większości wyborcze – szabru.

  Gdybym miał doradzać, jedynie skuteczna taktyka zwycięstwa w tej sytuacji to byłaby obietnica …odebrania pińcetplusa sąsiadowi (z osobistą kartką na odbiór dla kazdego wyborcy nie-pissu).
  Bo na rozdawnictwo na tej polepie, jedynym atutem przebicia jest szabrownictwo.

 488. Gekko (21:54)
  Podoba mi się wybór cytatu. I głównej tezy jego:
  Podstawową obroną jest globalizacja, wspólnota interesów głównych graczy.

  Pytanie, czy ona wystarczy? Tzn. czy zmusi Chiny do przejrzystości?

 489. Uczestnicy programu DANCE DANCE DANCE pięknie wpisali się w odtwarzane teledyski.
  Na koniec zjawiskowa Patrycia Kazadi.
  Taki piękny program warto było zobaczyć

 490. Polska : Włosi,
  osim : osim

 491. – Panie Rumian. Czy Polska weszła na grecką ścieżkę?

  – Tego jeszcze nie wiemy, ale Prezes Kaczor dobrze udaje Greka.

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/jaroslaw-kaczynski-w-rmf-fm-nie-mam-sobie-nic-do-zarzucenia/b8wm9xc

 492. Blondynki, blondynki, blondynki z eNBePés
  Nie biorą miłości zbyt tragicznie –
  Dlatego, kolego, tak uwielbiamy je,
  Dlatego tak ciągną nas
  Magnetycznie”.

  https://www.youtube.com/watch?v=uzOETG-zgOk

  Imre Kalman już dawno temu przewidział Budapeszt nad Wisłą.

 493. Halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce.
  Polacy z trzema złotymi i srebrnym medalem na czele klasyfikacji medalowej
  Proponuję więcej sportu i rozrywki zamiast męczącej polityki

 494. teo
  2 marca o godz. 22:12

  A mnie się podoba przekierowanie na Chiny.
  Jeśli pytasz o takie rzeczy jak przejrzystość Chin i zmuszanie Chin, to albo na moje nieszczęście nic o Chinach nie wiesz (i wychodzę na eksperta, którym nie jestem), albo podpuszczasz. No więc, tak na słowo, to w ogóle nie są kategorie do Chin przykładalne. To trochę jakby spytać, czy skoro trzeba w meczecie zdjąć buty, to czy można w papuciach.
  Twoje pytanie oczywiście w ukryty sposób implikuje, że cytowane zdanie (z którym się nie zgadzam) jest prawdą.
  Moim zdaniem, gra z mentalnością wschodnią na poziomie czyngiz-chana, z założeniem że chodzi o ściganie się o wynik przy stoliku szachowym, ignoruje podstawową tam zasadę, że wygrywa ten, kto decyduje o rodzaju gry, a nie osiąga wynik. Cały trik „na chinatown” polega, by trzymać na stole stolik z szachami, a na zapleczu podpisywać z latoroślą umowę kupna Twojego domu. Piszę skrótami, zobaczymy czy odczytasz po mandaryńsku czy mandarynkę 😉
  Dobranoc.

 495. Bar Norte

  W zalinkowanym przez wieska59 nowym wywiadzie hieny Henryki Bochniarz znalazl sie ciekawy komentarz , swiadczacy o przeblyskach zdrowego rozsadku :
  ”Nam tymczasem bliżej ostatnio do USA.
  Ameryka jest tam, gdzie jest, a my znajdujemy się w środku Europy i znamy swoje położenie geograficzne. Z całym szacunkiem, ale jak nie będziemy mieli przyjaciół na miejscu, to mamy swoje doświadczenia i wiemy, jak to może wyglądać. Trzeba budować swoją siłę i relacje z sąsiadami, łącznie z Rosją. Scenariusz jest tylko jeden.”

  Morawiecki wiecznie zywy.

 496. ls42
  2 marca o godz. 22:31

  Bardzo mi się podobają Twoje uprzejme zachęty, lecz chyba sprzedajesz nie rozrywkę i sport, ale telewizory?
  🙂

 497. kooperatywaMandragon

  Akcenty geopolitololo na które zwrócił pan z wieśkiem59 w wypowiedzi Henryki Bochniarz wynikają z tego, że własnie rozpoczęła kampanię do PE. Po wielu perturbacjach obiecano jej 1 w okręgu nr 3 czyli Warmia, Mazury i Podlasie. Interpretuję tę wypowiedź jako próbę zjednania sobie elektoratu na tym trudnym dla niej terenie.

  Tak więc nie nadawałbym tej wypowiedzi większego znaczenia.

 498. @

  Prof. Hartman stawia tezę:

  Polska – kraj zhańbiony

 499. Prezydent Donald Trump mówi dzisiaj: Wybieram amerykańskie marzenie, a nie socjalistyczny koszmar i atakuje Obamacare. Jak donaldzi polscy atakują Kaczorekcare…

 500. Wałęsa ma szczęście, że Polska to nie Ameryka , bo tam za swój głupi żart mógłby słono zapłacić. Opublikował bowiem na swym fejsbooku zdjęcie dwóch mocno roznegliżowanych blondynek i opatrzył pytaniem ? „A te panie, z jakiego banku…?”
  Pomówienie ewidentne.
  Swoja droga panie na załączonym zdjęciu są super

 501. teo
  2 marca o godz. 21:32

  jobrave (19:45)
  Teo,
  Cytowany przez Ciebie Anglik właściwie w jednym zdaniu – zawarł to, co w swoich książkach, artykułach, pracach naukowych o Polakach, napisali m.in Janusz Czapiński, Stefan Nowak, czy Jan Sowa oraz wielu innych, ja niedawno natknąłem się na pracę Piotra Przesmyckiego pt. „Annales. Etyka życia gospodarczego”.

  W którym zdaniu, co zawarł konkretnie i … jaki związek ma praca P. Przesmyckiego?[…]
  ______________________________________________
  W żadnym zdaniu niczego nie zawarł, a praca Przesmyckiego nie ma żadnego związku z tym, co Davies napisał. Mówiłem już swojemu lekarzowi, że mojej głowie siedzi jakiś facet, na zmianę z babą, czasem jest to większa grupa i podszeptują, a nieraz i gadają podniesionym głosem, różne rzeczy, a ja wiem, że to po to, żebym się publicznie zbłaźnił. Miałem do wyboru: „Nowoczesna hodowla pszczół” albo „Annales. Etyka życia gospodarczego” Przesmyckiego, wybrałem tę drugą książkę, bo mi podszepnął ten gość w mojej głowie, żebym wybrał tę pierwszą. Wiem od innych pacjentów, że on również mają w swoich głowach facetów i baby, a nawet całkiem liczne grupy mieszane i słyszą od nich różne podszepty, a nierzadko rozkazy, np.:”skontruj go”, „przypier*** mu”. Mam wrażenie, że w Twojej głowie siedzi taki facet, który nie pozwala Ci pomyśleć, tylko od razu każe Ci przypier*****. Zdrowia serdecznie życzę.

  Ps. A sorry, bo teraz pojawił się w mojej głowie, ktoś zupełnie inny i podpowiada mi, że to, co napisałem wcześniej, dotyczy drugiej części artykułu – „Polak, Polakowi wilkiem”, facet mówi, że ta druga, część ma związek z pierwszą i jednocześnie ma związek z publikacjami dotyczącymi tzw. charakteru narodowego, cechach, mentalności Polaków itp., o których to autorach takichże publikacji, poprzednio wspomniałem. Pierwszy rozdział ksiązki Piotra Przesmyckiego zawiera obszerne cytaty i omówienia, zarówno prac Czapińskiego, Nowaka i Sowy, jak i całego mnóstwa innych autorów, nie tylko polskich -socjologów, pisarzy, poetów, historyków, duchownych, opinii na temat mentalności Polaków.
  Mógłbym wskazać, w artykule Daviesa, kilka zdań , które świadczą o słuszności mojego stwierdzenia, skojarzenia, ale nie wiem, czy to ma sens w sytuacji, gdy adresat jest „czepiający się” dla samego czepiania.
  Może gdybym napisał, że autor „zawarł jednym artykule”, a nie „zawarł w jednym zdaniu”, moje stwierdzenie byłoby jeszcze bliższe prawdy, ale zapewne i też byś się przyczepił.
  Ps.II. Zawsze mi się wydawało, że ludzie inteligentni i wykształceni bez trudu rozumieją pewne skróty myślowe, aluzje itp., że nie trzeba im wyłuszczać niczego łopatologicznie, no, ale pozory robią swoje, czyli mylą.
  Ps. III. A artykule Daviesa ani razu nie padło słowo „rogatki”
  Ps. IV. Pierwszy raz w życiu zdarzyło mi się napisać cztery „post scriptumy” 🙂

 502. Mysle ze ostatnie 3 lata to najszczesliwszy okres w historii Polakow. Wzrost zamoznosci, sprawiedliwszy, uwzgledniajacy potrzeby i tych mniej obrotnych podzial tortu, poczucie wlasnej wartosci i bezpieczenstwo wreszcie podniesienie standardu uslug spolecznych ( infrastruktura, edukacja, opieka zdrowotna) nie byly tak znaczace jak obecnie.

  Co bedzie dalej nie wiem. Na razie jest super a zasluga Kaczora jest to ze nie zaprzepascil danej mu w demokratycznych wyborach, szansy.

  ml

 503. Neospasmin 5:41
  Zwykle zaczynam czytanie od ostatniego komentarza .
  Twoja opinia o tych 3 latach jest ,. tylko Twoja opinią …tylko

 504. Wenezuela kraj katolików. IV RP też kraj katolików. Dlaczego katolicy nie pomagają sobie wzajemnie. Co robią kościoły aby poprawić sytuację przejściowo potrzebujących parafian na których Bóg zesłał Maduro. Jak kiedyś Kwaśniewskiego. Wszelka władza od Boga pochodzi co przyjmujmy z pokorą. Tak sobie myślę,że żywność za ropę już ćwiczyliśmy w czasach Belki jako ekonoma w Iraku. Sąd Ostateczny osądzi czy Maduro był synem marnotrawnym. Śmiertelnikowi nie godzi się oceniać wyroków boskich. Przez cierpienie do zbawienia. Słowo na niedzielę. Żródło mój zeszyt do religii str.20,4 wiersz od góry.

 505. SŁOWIANIN STANISŁAW
  3 marca o godz. 6:18

  Wenezuela kraj katolików. IV RP też kraj katolików. Dlaczego katolicy nie pomagają sobie wzajemnie.

  Zadaję sobie to samo pytanie od dawna w odniesieniu do muzułmanów.
  Jak ociekające złotem kraje arabskie mogą pozwalać na to, żeby pod ich bokiem dzieci współwyznawców umierały z głodu?

 506. Prawda życia i prawda śmierci. Co naprawdę wiemy o zesłaniach i mitach na ten temat. Czy zesłanie politycznych i kryminalistów to ten sam los. Tak sobie myślę czy mrożny Gułag to bliżniak innego miejsca resocjalizacji tropikalnego Guantanamo. Czy litera G to też symbol KL.

 507. Prezes sugeruje dla siebie miejsce troszeczkę z boku. Czy IV RP będzie monarchią. Tak sobie myślę o troszeczkę na boczku królowej angielskiej.

 508. @

  MICHAŁ GOSTKIEWICZ

  Timothy Snyder: Nikt nie uwierzy w niewinność Polski.

  Jeśli Polska za założenie polityki zagranicznej uznała udowodnienie wszystkim, że jest niewinna, to ma problem. W wyścigu niewiniątek prowadzi Rosja. To jej strategia, jej pole walki. Warszawa nie ma szans z Kremlem tej grze – mówi słynny historyk Timothy Snyder.

  TRUMP, ŻYDZI I SPRAWA POLSKA

  Michał Gostkiewicz: Rezultatem szczytu dotyczącego Iranu, który zorganizował sobie w Polsce Donald Trump, jest dyplomatyczny konflikt polsko-izraelski. Całą sytuację obserwuje Kreml. Czy Polska jest w tej chwili partnerem dla takich krajów jak USA czy Rosja, czy narzędziem?

  Timothy Snyder: Na szczęście nie tylko te opcje wchodzą w grę. Mam na to pytanie dwie odpowiedzi.

  Pierwsza brzmi tak: Nie ma takiej sytuacji dyplomatycznej czy politycznej, która nie może się stać jeszcze gorsza, jeżeli uczestniczy w niej pan prezydent Trump. Obecny obóz rządzący nie rozumie, że ten pan myśli tylko i wyłącznie o sobie. Donald Trump bardzo chętnie wykorzystuje innych ludzi i inne kraje.

  Gdy przyjechał do Polski, obóz władzy był w siódmym niebie. A sam Trump wypadł w Warszawie świetnie.

  Fakt, że przyjechał do Polski, wcale nie znaczy, że o Polsce myśli. Fakt, że o coś Polskę prosi, wcale nie oznacza, że ma zamiar rozumieć jakąkolwiek przysługę z naszej strony jako dług, który zaciągnął i powinien spłacić.

  Moim zdaniem obecny rząd robi ogromny błąd, otwarcie preferując personalnie obecnego prezydenta USA nad Stany Zjednoczone jako państwo, z którym po odejściu Trumpa z urzędu nadal będą Polskę łączyły relacje dwustronne.

  Postawienie na Trumpa to strategiczny błąd Warszawy. Czterdziesty piąty prezydent USA nie będzie tym prezydentem zbyt długo.

  Taki jest pan pewien?

  Trump nie jest popularną postacią.

  Jest najgorzej myślącym strategicznie prezydentem we współczesnej historii Stanów Zjednoczonych.

  Błędem jest przypuszczać, że możliwa jest partnerska współpraca tym człowiekiem. Trudno bowiem znaleźć przykład współpracy z Trumpem, przed i w czasie prezydentury, gdy ten, kto przyjął ofertę współpracy, coś na tym zyskał.

  A druga odpowiedź?

  Polska musi mieć swoją własną wizję przyszłości. Musi mieć swoją strategię działania.

  Swoją, to znaczy sama musi wybierać, czy, kiedy i w jakich okolicznościach będzie gospodarzem ważnej międzynarodowej konferencji.

  Polska jest ważnym państwem europejskim! I jako taka może być istotnym partnerem dla USA. . .

 509. @

  Trzęsienie ziemi w rządzie znacznie wcześniej niż planowano? Wszystko przez Annę Zalewską
  https://crowdmedia.pl/trzesienie-ziemi-w-rzadzie-znacznie-wczesniej-niz-planowano-wszystko-przez-anne-zalewska/?fbclid=IwAR3ZKyg9bf2Jy4CK3LDHUQAxAbtczljPR32rbZMgypgoOzC-_-OdXRmk77s

  No to może teraz, s upki się ruszą.
  bo kiedyś się ruszą , tylko Bóg rządzi wiecznie 😉

  Zdelegalizować ośmiornicę PiS

 510. Pomału kołderka PiSu robi sie za krótka i nie starcza pieniędzy na wszystko . Akurat próba oszczędzania na nauczycielach okazała się mokrym kapiszonem , a jak wiemy cała bużetowka , poza może NBP, znowu została daleko w tyle za wzrostem płac w innych działach gospodarki.

 511. @ neospasmin
  3 marca o godz. 5:41
  podniesienie standardu uslug spolecznych ( infrastruktura, edukacja, opieka zdrowotna ) nie byly tak znaczace jak obecnie.

  Kangur,

  jak skaczesz do basenu na główkę, to sprawdź najpierw, czy jest woda. 😉

 512. Pan Waldemar

  “Zwykle zaczynam czytanie od ostatniego komentarza .
  Twoja opinia o tych 3 latach jest ,. tylko Twoja opinią …tylko”

  Eee tam, patrzac na poparcie poszczegolnych ugrupowan politycznych, nalezaloby uznac przeciwna do panskiej opinie- ze to ta moja podziela wiekszosc wyborcow.
  W kontekscie tego poparcia tutejszy blog i komentarze do niego jawia sie niczym uchwaly Komitetu Centralnego KPP gdzies z polowy lat ‘trzydxiestych zeszlego wieku.

  ml

 513. U sąsiadów na LA kolejny sabat czarownic i wyroki ateistycznej inkwizycji.
  Ciekawy przykład nadwiślańskiego kołtuństwa w ateistycznym sosie.
  Pełna tolerancja dla wyzwisk miotanych przez osoby wyraźnie niezrównoważone psychicznie, czy z poalkoholowymi zmianami mózgu.
  Gospodarz również obrzuca swoich gości inwektywami.
  Wyrzuca osoby, które nie zgadzają się „całować jego pięt” i nie zachwycają się jego barokowym stylem. Tylko z powodu różnicy zdań.
  Blog racjonalny inaczej.

 514. Słowacja wzywa do bojkotu mięsa z IV RP. A Kaczyński milczy. Tak sobie myślę,że miłość przez żołądek zwana Vysehrad czy Trójmorze staje się wymiotna.

 515. Pan Adam

  “podniesienie standardu uslug spolecznych ( infrastruktura, edukacja, opieka zdrowotna ) nie byly tak znaczace jak obecnie.”

  Prosze porownac naklady na sluzbe zdrowia, oswiate, szkolnictwo wyzsze wreszcie nauke z oststnich 3 lat z jakimkolwiek okresem z przeszlosci.
  zachorowalnosc navposzczegolne choroby, dozywalnosc, smiertelnosc niemowlat.
  Siec drog, polaczen lotniczych, ich dostepnosc, stan narodowego przewoznika lotniczego….

  Juz pan wie jakich parametrow uzywac by ocenic powysze obszary zycia spolecznego?

  ml

 516. Wojna” przeciwko Chinom przybiera różne formy, z których tak zwana wojna handlowa jest tylko jeden oczywisty przykład. Taryfy nakładane lub zagrożone na chińskiego eksportu zaszkodzić nie tylko Amerykanie, ale ogólnie handlu światowego.

  Inne formy walki to cyber wojna, ćwiczeń wojskowych w sąsiedztwie terytorium Chin, 400 baz wojskowych skierowanych w Chinach w ramach strategii „szczelność” i stałej zapory propagandy o rzekomej chińskie szpiegostwo, kradzież własności intelektualnej, a „pułapki zadłużenia „dla biednych krajów, które akceptują chińskiej pomocy rozwojowej.

  Że żaden z tych zarzutów wytrzymać poważne badanie nie o to chodzi. Są one częścią określonej polityki wojennej, aby spróbować i izolować Chin, osłabiają jej rozwój i zapobiec jej kiedykolwiek wyzwanie hegemonii Ameryki w każdym kontynencie i regionie świata. Trzeba patrzeć nie dalej niż amerykański wywiad społeczności 2019 ocenach Świat zagrożenie.

  To ocena stwierdza, że Chiny używa Inicjatywę pas i drogi do rozszerzenia globalne, zasięg gospodarczej i politycznej Chin, aby „zmniejszyć wpływy USA.” By przeciwdziałać temu wyzwaniu, USA muszą, zgodnie z jego Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, „zapobiec sukces wroga” i „chronić nasze interesy.” urzędowo wyznaczone wrogowie są Rosja i Chiny. Oczywiste jest, że nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące form to „ochrona” będzie.
  https://journal-neo.org/2019/03/01/us-already-at-war-with-china-and-russia-the-rest-of-us-are-collateral-damage/

 517. @ neospasmin
  3 marca o godz. 9:11

  Zalinkowałem artykuł o 8.21 – przeczytaj w całości, a na zachętę cytat.
  Średnia wieku w Polsce się obniża 🙁

  Jak informował w ostatnich dniach Związek NauczycielstwaPolskiego, w aż 80% szkół odbędzie się referendum strajkowe i wielce prawdopodobne jest, że w tylu też nie odbędą się wiosenne egzaminy dla gimnazjalistów i uczniów ósmych klas. Dla władzy byłaby to wizerunkowa katastrofa na miesiąc przed wyborami do PE, a wściekłość rodziców mogłaby przełożyć się na wynik majowej elekcji. Protestujący natomiast nie chcą już słyszeć o dalszych rozmowach z obecną szefową MEN, co znacznie ogranicza możliwości liderów dobrej zmiany.

 518. korekta: średnia długość życia się obniża.

 519. Bóg zsyła choroby na katolików za ich grzechy w ramach świeckiego państwa. Lekarze powinni odmawiać leczenia chorych katolików w ramach klauzuli sumienia. Katolik leczący się pokazuje tym sposobem Bogu gest Kozakiewicza. Na co lekarz nie powinien pozwolić. Tak sobie myślę czy Bóg zasłużył na taki gest. O nie przestrzeganiu 10 przykazań i KONSTYTUCJI nie wspomnę. Zostaje modlitwa i dobre uczynki a zdrowie wróci. Jeżeli ktoś wierzy to do końca.

 520. Panie Adamie,
  Strajk skutkujacy nieprzeprowadzeniem w terminie egzaminow kwalifikacyjnych to jak odejscie lekarzy/ pielegniarek od lozek pacjentow z powodu roszczen placowych. W zwiazku z tym watpie by ZNP na to poszedl.
  Boo oznaczac to bedzie ze rzad nie siadzie z nimi do zadnych rozmow. Inicjatywe przejmie nauczycielska Solidarnosc.
  Trudno tez bedzie przypisac odpowiedzialnosc za taka sytuacje rzadowi nie ZNP.

  Stad zlotowki przeciw zoledziom ze strajk zagrazajacy egzaminom sie nie odbedzie.

  ml

 521. Popieram odchodzenie od łóżek katolików. Bo ich choroba to jak samookaleczenie przez grzechy. Wystarczy nie grzeszyć głównie nie kraść a zdrowie wróci. Tak sobie myślę czy to tak wiele.

 522. mohikanin przedostatni
  3 marca o godz. 9:02

  Blogi „P” dostarczają pełnego spektrum obrazu: Hartman pisze o „polsce zhańbionej”, a „P” udowadnia to na swym poletku hodując klasyczną socjopatologię we wskazanym przez Ciebie miejscu.
  Hańbiącym dziś szyderstwem z założyciela i jego motto.
  Clou plega jednak na tym, że nie brak zacnych ofiar losu, chętnych żyrować uczestnictwem w patologii, w zamian za głaski otorbienia w oblężonej twierdzy teatrzyku jednego wariata i lodziejącej mu zakonnicy.
  Metafora wykluczenia z dostępu do specjalisty a go go. 😉
  Wiosna rozwiąże ten problem w 30 dni. 😉

 523. @ jobrave

  Szkoda, bo ja w zaczepce merytorycznej teo nie widziałem aż tak poruszającej zniewagi, by odpowiadać ogniem ze wszystkich baterii.
  Źródeł wspierających syntetyczne spostrzeżenia Daviesa jest więcej, choćby w ostatniej „P” (wspomniany przeze mnie Bendyk, ale też wywiad Podgórskiej czy tekst Kalukina o Paruchu, oczywiście pośrednio).
  Temat rozpoznawania zachowań społecznych i ich wpływu na przebieg rzeczywistości jest dla mnie ciekawy, naparzanki pomiędzy równie ciekawymi rozmówcami – zdecydowanie nie.

 524. adam100
  3 marca o godz. 9:25

  Katastrofalne wskaźniki we wszystkich wymienionych obszarach osiągnęły dynamike lawiny spadającej w przepaść w ostatnich trzech latach.
  Tylko, czy warto rzeczową polemiką traktować ordynarne i zdepersonalizowane kłamstwa, siane jako przekazy dnia mentalności zakutej pały?
  Mnie się widzi z wiedzy, że rozmawiać warto przy stoliku o zaakceptowanych przez obie strony regułach gry. Jeśli ktoś żąda od nas przy szchownicy by wyłożyć karty na stół, to opisywanie mu w zamian figur jest bezcelowe, tak, jak udowadnianie że laufer to nie walet.
  Tak przy okazji mi się napisało, nie tylko tej dyskusji.

 525. neospasmin
  3 marca o godz. 9:50

  „Po nas choćby potop”

  Trudno, nie mów tylko później, że nie ostrzegałem, bo beton twardy 🙁

 526. Gekko
  3 marca o godz. 10:34
  adam100
  3 marca o godz. 9:25
  Tylko, czy warto rzeczową polemiką traktować ordynarne i zdepersonalizowane kłamstwa, siane jako przekazy dnia mentalności zakutej pały?

  Oczywiście masz racje.
  Jak wcześniej tu zauważono: gołąb wywrócił figury, zesrał się na szachownice, odleciał i ogłosił zwycięstwo z parapetu.

  W tym wypadku mamy zakutą pałę, której radzę nie skakać na główkę do pustego basenu.
  Polemika?? Pożal się Boże. 🙂

 527. adam100
  3 marca o godz. 10:46

  Najbardziej wstrząsającym wskaźnikiem jest wzrost śmiertelności (+400 000 rocznie za ‚dobrej zmiany’) i galopujący przeciek nakładów publicznych na ochronę zdrowia w kierunku ochrony budżetu funduszu.
  Polacy na tle porównywalnych krajów płacą dodatkowo z własnej kieszeni najwięcej za świadczenia zdrowotne, przy drastycznie odbiegającym od cywilizowanych standardów dostępie do nich.
  To są aspekty o których żadni wyborcy nie są informowani i nikt w tym nie reprezentuje ich interesów.
  Z naszego własnego wyboru.

 528. 2019-03-03 10:03

  gruby
  @Flex napisał:

  „A narcyz Trump, po porażce rozmów z Koreą Płn i przeciągającymi się negocjacjami z Chinami”

  Trump nie rozmawiał z Kimem tylko z Xi. Że Xi był reprezentowany przy stole przez Kima nic nie zmienia. Realia są takie że to Chiny trzymają Kima za klejnoty a nie odwrotnie oraz realia są takie że przed każdym spotkaniem z Trumpem Kim odbierał rozkazy od Chińczyków. Naiwnością zaś byłoby sądzić że Kim pozbędzie się atomu – Ukraina się go pozbyła i właśnie jest rozbierana na kawałki.
  Trump widzi wspaniałą przyszłość gospodarczą przed Koreą Północną jeśli wyzbędzie się ona atomu. To ciekawe: jeśli pozbycie się atomu jest kluczem do dobrobytu to atomowe rozbrojenie się USA powinno być pierwszym krokiem prezydenta który obiecuje że uczyni Amerykę na powrót wielką, zupełnie jak Poroszenko Ukrainę.

  Wbrew pozorom to Trump raczej poleciał do Azji po prośbie a jego pozycja negocjacyjna jest tak potężna że nie dopuszczają go do rozmów z Jinpingiem bezpośrednio tylko wysyłają własnych lenników. To nie ma z narcyzmem nic wspólnego – Ameryka Azji nie ma nic do zaoferowania a i postraszyć nie ma już czym. Trump walczy o dostęp do azjatyckich rynków zbytu na pszenicę, kukurydzę, gaz łupkowy i broń czyli ma strukturę portfolio taką jak mniej więcej ZSRR w latach 60 ubiegłego wieku. Spichlerz, stacja benzynowa i zbrojownia: więcej mocarstwo najwyraźniej nie ma światu do zaoferowania.

  Gdyby w podobnej sytuacji wysłali tam Obamę to też wróciłby z niczym, a nietęga mina Trumpa świadczy jedynie o tym że nikt we własnym rządzie nie ośmieli się mu wytłumaczyć jak sprawy stoją i na korepetycje musi biedaczek latać do Azji. Trump zna się na negocjacjach i wie że ich wygranie wymaga przewagi. Teraz się biedaczek od azjatów dopiero uczy jak świat poza Nowym Jorkiem i Waszyngtonem wygląda a jego bolesne miny świadczą o tym że absorpcja tej wiedzy przychodzi mu z bólem. Zderzył się gość z rzeczywistością i teraz rozciera w drodze do domu siniaki a jego popychadła od PR nakładają mu na te siniaki puder.

  UE olała USA i uruchomiła własną izbę rozliczeniową do prowadzenia interesów z Iranem. Ten krok został z niedowierzaniem przyjęty w USA. Eskalacja konfliktu z USA jest na rękę zarówno Chinom jak i UE które dzięki ciśnieniu z zewnątrz szybciej dokonają wzajemnego otwarcia własnych rynków. W tym scenariuszu USA na własne życzenie pogrąży się w „splendid isolation” aby skończyć kilka dziesięcioleci później tak jak Wielka Brytania dzisiaj: jako wyspa na uboczu, taki rezerwat który odwiedza się na weekend celem poprawienia własnego samopoczucia: ZOO w którym wszystko jest na opak.
  ===========

  Niezłe podsumowanie.
  Sojusz ze skansenem, jest naprawdę w naszym interesie?

 529. Bar Norte
  2 marca o godz. 23:08

  „Akcenty geopolitololo na które zwrócił pan z wieśkiem59 w wypowiedzi Henryki Bochniarz …”.

  Czy mógłbyś Bar Norte miarodajnie wyjaśnić co dokładnie rozumiesz przez ten termin, „geopolitololo”, którego używasz? Kojarzy mi się z „ideolo, w końcu lat 70.

  Domyślam się, że oznacza on (nieco lekceważąco) geopolitykę, jak „ideolo” ideologię (komunistyczną), ale pewności nie mam.

 530. Jeśli budżet nie będzie dawać rady w kryzysie (nadchodzącym, światowym) to wystarczy inflacja 5-10% rocznie żeby w trzy lata świadczenie 500plus straciło 20-40% realnej wartości przy dotrzymaniu obietnicy – waloryzacji w ustawie nie zapisywano chyba. Państwo to ma tyle instrumentów… Wyśmienita pogodna audycja w TokFm przed godziną.

 531. W sumie – słuszny czas na hedonizm socjalny, zwł. emerytalny, bo przez te 30 lat ludzie się naharowali albo chociaż nawdychali smogu, a to pokolenie obecnych 20-30 latków odziedziczy kupę nieruchomości po przodkach i jeszcze wychowa dzieci na koszt społeczeństwa. Troszeczkę więc za mało myśli się o zasłużonych – bezpłatne leki dla emerytów to byłby słuszny krok… A podnoszenie wieku=skracanie emerytury to już było istne szaleństwo i skandal.

 532. Podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat w Polsce – skandal socjalny.

 533. Robert zdobędzie głosy wszystkich emerytów obietnicą bezpłatnych lekarstw, w kampanii 2023.

 534. Jeszcze trochę o młodzieży w Kraju. Czy nie przesadziliśmy? Bo w Niemczech oni chociaż nie dostają mieszkań od rodziców na start, tylko raczej wynajmują. A w Polsce teraz zrobiło się tak: pomoc z mieszkaniem od rodziców, z dziećmi od państwa, w tle jeszcze spadki nieruchomości… To jest za dużo rozdawania dla młodych ludzi…

 535. Mauro Rossi

  „Czy mógłbyś Bar Norte miarodajnie wyjaśnić co dokładnie rozumiesz przez ten termin, „geopolitololo”, którego używasz? Kojarzy mi się z „ideolo, w końcu lat 70. Domyślam się, że oznacza on (nieco lekceważąco) geopolitykę, jak „ideolo” ideologię (komunistyczną), ale pewności nie mam.”

  Wyjasniał nie będę bo wielokrotnie to robiłem – głównie w polemikach z wieśkiem59.
  No ale dobrze ci się kojarzy, bo właśnie pod koniec lat 70 z annałów historii doktryn i ideologii politycznych wygrzebano w PRL „geopolitykę”. Jak sobie pewnie przypominasz każde zbiorowe pałowanie tłumaczono „uwarunkowaniami geopolitycznymi” kraju. To było już takie otwarte przestawienie zwrotnicy propagandowej na kurst nacjonalistyczny, który się przebijał od lat 60. Potem, po 1989 ten nurt propagandowo-doktrynalny zastąpiony tzw „końcem historii” jakoś wygasł by za sprawą tzw „narracji narodowej” wrócić na salony w pełnej krasie przed kilkoma laty.

  Co wywołało kpiny, którymch przykładem jest okreslenie „geopolitolololo”. Mauro, to coś jak „kaczyzm kulturowy”, który od jakiegoś czasu rozbawia dziesiątki tysięcy ludzi w mediach społecznościowych. Albo lipne cytaty z Cata Mackiewicza.

 536. Więc w naszym katolickim nieprotestanckim społeczeństwie gdzie rodzice tak wspomagają materialnie swoje bambini, wprowadzenie 500 aż na każde, każde dziecko – inicjatywa intelektualna „liberałów” z PO, realizacja PiS – jest niedobre, nietrafione, niszczy motywację do harówy na stanowiskach pracy…

 537. Tak to jest jak formacja nie ma spójnej wizji, modelu do którego dąży, a tylko reaktywnie ślepi w sondaże i ruchy konkurencji. PO najpierw bez sensu podniosło wiek emerytalny, czego nie należało robić, a potem ni z gruchy ni z pietruchy sprokurowało 500 dla każdego dziecka, czego nie należało robić.

 538. Bar Norte
  3 marca o godz. 12:05

  Pozwolę sobie zauważyć, że we wzmiankowanym okresie pojęcie geopolityki oznaczało w ezopowym języku nomenklatury skierowanej na odcinki propagandy, dominantę sowieckiej okupacji determinującej zachowania władzy. I nic więcej. Jak wszelkie tego typu pojęcia okazało się pustym liczmanem (też ulubiony greps tamtych czasów) szantażu paraliżującego tzw. liberalne debaty w łonie partii, zwisające jej liściem figowym ozdabiającym „drugą polskę” Gierka. Nb znamienne podobieństwo do źródeł i funkcji wytrychu pojęciowego „dobrej zmiany”.

 539. @satrustequi
  3 marca o godz. 12:23
  To właśnie 500+ w obecnej wersji, z kryterium dochodowym jest demoralizujące bo zniechęca rodziców (i dorosłe dzieci )do poszukiwania pracy lub pracy lepiej płatnej.
  Dodatek na każde dziecko (uważam, ze powinien być wypłacany powyżej 18 roku o ile potomek się uczy albo studiuje) jest prostszy i eliminuje konieczność kontrolowania, czy aby ktoś nie oszukuje, co też generuje koszty. Nota bene dzięki wzrostowi cen wartość tego świadczenia to dziś jakieś 60-70% wartości pierwotnej.

 540. @Mad Marx

  Jakie rozwiązanie 500plus zaleca forum, zebranie tak poważnego gremium nie może zakończyć się bez wniosków… Ja bym dał 500 na drugie, waloryzowane solidnie co rok, i wycofał się z 500zł na pierwsze w całym spektrum (także tym socjalnym, bo dzisiejsza Polska daje mnóstwo nieźle płatnej pracy).

 541. Jaki w amoku wyborczym a w celach martwi skazani. Jakieś fatum .Tak sobie myślę,że pańskie oko dogląda cele a nie słupki wyborcze.

 542. Program prodzietny szkoda że nie wystartował o dekadę wcześniej – mielibyśmy dużo dzieci z rodziców z wielkiego wyżu gen. Jaruzelskiego, dziś już sporo po 30-ce, a mniej emigracji do Brytanii.

  Tymi młodymi dziś to już nie ma się co tak zajmować, bo z racji demografii praca lezy dla nich na ulicy niemalże. I tak będzie, coraz lepiej dla nich będzie z pracą i zarobkami i szaconkiem dla pracownika z powodu demografii. Przecie nas ubywać teraz będzie 1mln/5 lat. I tak do 2050r.

  Bohaterowie transformacji – tymi trzeba się zatroszczyć, bo nielekkie mieli życie choć ciekawe, a emerytury dziadowskie w porównaniu ze schodzącymi już pomału ze sceny życia emerytami PRLowskimi.

 543. Gekko
  3 marca o godz. 10:25

  @ jobrave

  Szkoda, bo ja w zaczepce merytorycznej teo nie widziałem aż tak poruszającej zniewagi, by odpowiadać ogniem ze wszystkich baterii.[…]
  ______________________________________________
  I ja zniewagi, w tej zaczepce, się nie dopatrzyłem, lecz czepialstwo będące- w tym przypadku- czymś w rodzaju sztuki dla sztuki, czepianiem się czegoś zupełnie nieistotnego, co nb. bardzo mnie zdziwiło u @teo, bo nie wierzę, że on mojego wpisu nie zrozumiał.
  Nie ukrywam, że było mi głupio, kiedy @teo tłumaczył mi, co autor, czyli Davies miał myśli – tak, jak bym, w ogóle, nic z tego artykułu nie zakumał i pisał od rzeczy.
  Do @teo żadnej urazy – z tego powodu i wbrew pozorom – nie żywię, nadal wysoce będę sobie cenić jego, bardzo interesujące, komentarze. Zgadzam się z Tobą, Gekko, że mogłem sobie darować wytaczanie armat, mogłem ograniczyć się do jednego, góra dwóch zdań, a już na pewno darować sobie wątek psychiatryczny, niezbyt błyskotliwy zresztą – najmiłosierniej mówiąc. Na swoje usprawiedliwienie mam to, że nikt nie jest doskonały 🙂

 544. errata: 1mln/7 lat…
  o tych zatroszczyć

 545. Gekko

  „Jak wszelkie tego typu pojęcia okazało się pustym liczmanem”

  Tak było.
  Przedrostek „geo” miał nadawać polityce a konkretnie ideologii ją wyrażającej charakter obiektywny, naukowy, niezmienny i a więc przytłaczający i obezwładniający. Tymczasem na przełomie lat 80-90 diametralnie zmieniła się sytuacja międzynarodowa, ustrojowa choć w zakresie determinanty geograficznej nic się nie zmieniło – góry jak się wypiętrzały tak się wypiętrzają, rzeki jak płynęły tak płyną … .

 546. PS> Jeśli chodzi o wiek dziecka, Mad Marx, to oczywiście do 18 roku życia i ani dnia dłużej bambini. Do roboty w KFC po zajęciach na uczelni albo kredyt studencki. W Stanach bodaj nawet alimentów nie płaci się powyżej 17 roku bo protestanckie dzieci zapieprzają już w tym wieku wszystkie w McDonaldzie, ucząc się szacunku dla pracy i samodzielności życiowej. Kredyty studenckie spłaca się przez xx lat po podjęciu pracy.

 547. Nakręcanie popytu przez świadczenia socjalne w gotówce, nakręca nie tylko podaż , ale też inflację , a co z tym idzie podnosi koszty utrzymania
  Jeśli jest się bezpośrednim beneficjentem takie polityki , może ona cieszyć , ekonomicznie sens takiej polityki jest dyskusyjny . Bardziej skuteczna jest pomoc pozwalająca uzyskać o własnych siłach wyższe dochody tym , dla których ta pomoc jest przeznaczona . W polskim przypadku byłyby to inwestycje w infrastrukturę , szkolnictwo i naukę , nowoczesne gałęzie gospodarki i w poprawę stanu zdrowia społeczeństwa . Ale do tego trzeba kompetentnych fachowców i specjalistów , a nie PiSu przy korycie z jego; „teraz .urwa my” .

 548. Neospasmin :
  Bezpodstawnie liczyłem ,ze pana poranny komentarz w stylu haseł 1 -majowych ,pozostnie bez echa .Skoro nie , zarozumiałość w ocenach skutków dnia dzisiejszego ( Kaczyński i jego ekipa ) plus zadowolenie przekupionych groszem leniwych wyborców daje Polsce szanse . Życzę, zwycięstwa w tegorocznych wyborach ….lądowanie na gołej dupie bez telemarku , będzie bolesne … wystarczy czekać na to widowisko

 549. Zybertowicz ma jak w banku sądową wygraną w sprawie agentów opozycji przy Okrągłym Stole. Sugerowanych agentów skojarzyłem np. z Kaczyńskimi bo nosili potem teczkę tzw.Bolka. Co jest logiczne. Tak sobie myślę,że jeżeli głosił prawdę to czego się boi jego żona. Prawda obroni się sama.

 550. @Z dystansu
  3 marca o godz. 14:11
  „Nakręcanie popytu przez świadczenia socjalne w gotówce, nakręca nie tylko podaż , ale też inflację , a co z tym idzie podnosi koszty utrzymania”
  Do pewnego stopnia tak, chociaż umiarkowana inflacja sama w sobie nie jest zjawiskiem negatywnym. Rozsądnym by było wypłacanie takiego świadczenia częściowo w gotówce, a częściowo na fundusz powierniczy, z którego beneficjent mógłby skorzystać po osiągnięciu pełnoletności (zdaje się , że tak jest w Niemczech). Tworzenie infrastruktury i oczywiście państwa przyjaznego obywatelowi jest wg mnie warunkiem sine qua non trwałego i stabilnego rozwoju. Nie wnikając w celowość 500+ (W większości bogatych krajów Europy podobne programy istnieją) to jeżeli PiSowska władza go wprowadziła, to każda następna władza volens nolens będzie go musiała utrzymać.

 551. @ jobrave, 3 marca o godz. 13:45

  Wytrzymanie napięcia w przebiegu liniowym to nieludzkie zadanie… 😉 Każdemu coś puszcza; ja żałuję że nie mam tak odprężającego awatara jakim jest Pisieluk… hihi .
  Pozdrawiam.
  – – –
  @ Bar Norte, 3 marca o godz. 13:50

  Ano, dobrze napisane, o tych górach i rzekach. Góry w górę, rzeki do morza, a Polacy – raźno w przeszłość.
  Paradoks czy konieczność dziejowa…? 😉
  Pozdrawiam.

css.php