Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Dzień Żołnierzy Wyklętych

3.03.2019
niedziela

Bilans dnia

3 marca 2019, niedziela,

Tym, którzy nie mogli śledzić Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzonego w całym kraju z wielkim rozmachem, z udziałem prezydenta, członków rządu, IPN, a nawet i ONR, przedstawiamy – w skrócie – wybrane wydarzenia według Polskiej Agencji Prasowej (1 marca 2019).

Żołnierze lat 1944-1963. Żołnierze Wyklęci – bohaterowie polskiego podziemia niepodległościowego. Obrona niepodległości wobec sowietyzacji Polski po 1944 r. była najważniejszym zadaniem Żołnierzy Wyklętych – polskiego podziemia niepodległościowego. Do 1963 r., gdy zginął ostatni z „wyklętych” Józef Franczak „Lalek”, przez konspirację antykomunistyczną przewinęło się do 300 tys. osób.

PAP: Kalendarium – wykaz wydarzeń piątek, 1 marca 2019, Warszawa.

7:00 Złożenie wieńca w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych. (Powązki, kwatera na Łączce).
9:00 Inauguracja II edycji akcji krwiodawstwa „SpoKREwnieni służbą” – planowane wystąpienie ministra Błaszczaka przed siedzibą MON.
16:00 Uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (Warszawa, ul. Rakowiecka 37).
18:00 Uroczysty Apel Pamięci, planowane wystąpienie ministra Błaszczaka.

Obchody organizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:
12:00 Apel Pamięci w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.
14:15 Przejście szlakiem praskich miejsc kaźni Żołnierzy Wyklętych.
16:00 Uroczystości przed tablicą na murze więziennym (ul. Rakowiecka).
16:00 Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” organizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
16:15 Główne uroczystości w katedrze św. Michała i św. Floriana.
18:00 Uroczystości centralne na pl. Piłsudskiego. Apel Pamięci. Wystąpienie prezydenta Dudy i premiera Morawieckiego.
18:00 Marsz Pamięci organizowany przez Brygadę Mazowiecką ONR ABC oraz WiN Inspektorat Warszawa.
19:30 Przemarsz do archikatedry św. Jana Chrzciciela.
20:00 Msza w archikatedrze.

Uroczystości odbędą się również w Ostrołęce, w Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Szef rządu złoży kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego, a także pod tablicą upamiętniającą wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Ostrołęce.

IPN zaprezentuje w kilkunastu miejscowościach wystawę „Zapomniane Ogniwo. Konspiracyjne Organizacje Młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”. „W tych latach istniało ok. 1000 podziemnych związków młodzieżowych konspiracji antykomunistycznej, skupiających prawie 11 tys. działaczy przeciwstawiających się nowemu zniewoleniu”. Wiceprezes IPN Jarosław Szarek odsłoni tablicę przy XIII LO im. Pułkownika Leopolda Lisa-Kuli.

Ponadto IPN jest współproducentem 20 etiud filmowych, które przedstawiają życiorysy Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystości odbyły się w wielu miastach, w niektórych wzięli udział członkowie rządu.

Jak informuje portal wpolityce.pl, wicepremier Gliński zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni podpisana zostanie umowa z Polską Fundacją Narodową na film Leszka Wosiewicza o rotmistrzu Pileckim. Są jeszcze tylko problemy z jakością scenariusza i budżetem (40 mln zł). Minister kultury zapewnił o swoim poparciu dla innych inicjatyw. „Polsce nie zaszkodzą np. dwa dobre filmy o rotmistrzu” – powiedział.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 166

Dodaj komentarz »
 1. Bandyci na ołtarze. A KK milczy jak w czasie okupacji. Tak sobie myślę czy ukrzyżowanie Jezusa to nie robota tzw.wyklętych.

 2. Dzisiaj rocznica urodzin Jacka Kuronia,
  3 marca 1934

 3. Naprawdę szkoda że rotmistrz Pilecki nie doczekał wolnej Polski. Gdyby przeżył, poznalibyśmy przypuszczalnie kogoś podobnego z charakteru do Bartoszewskiego lub Karskiego. Niestety bohater nie żyje, więc prawica zrobiła z niego swojego niezłomnego. Przy tej okazji zastanawialiśmy się, dlaczego kogoś nazywamy bohaterem. Pierwsze, co się rzuciło w oczy, to fakt skąpej liczby występowania bohaterów. Implikowało to zaraz pytanie o sens wyróżniana narodów (piszę narodów, bo łatwiej będzie zrozumieć o co chodzi) mianem bohaterskich. Sam czyn też przecież jest ważny, bo trzeba odróżnić szaleństwo od bohaterstwa. Granica jest cienka i łatwo to pomylić. Okazuje się, że w Polsce obecnej doby bohaterem zostać łatwo i nawet zasłużyć na pomnik w spiżu. To oczywiście nie przetrwa tak samo, jak pasowani na bohaterów w okresie PRL.
  Warto żeby Polacy przyjęli w końcu do wiadomości i zaakceptowali fakt, że po obydwu stronach barykady stali ich rodacy. Nieliczni byli bohaterami, ogromna większość statystowała wydarzeniom i miliony plugawych łajdaków. Oni wszyscy byli Polakami, cokolwiek byśmy przez to nie rozumieli.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Według jankesów tzw.wyklęci to dobrzy terroryści. Tak sobie myślę po co dorabiać świecką ideologię do religijnego zakazu zabijania sąsiada.

 6. Ochotnicze zasilenie w celach empirycznych przez Pileckiego załogi KL Auschwitz, budzi szacunek, co oczywiste. Niemniej niektórych historyków zastanawia fakt nieawansowania przez całą wojnę na wyższy stopień pana rotmistrza. Zdaje się, że jego szalone pomysły, np. wywołanie powstania więźniów w Oświęcimiu celem ich wyzwolenia i inne tego typu plany oderwane od ówczesnych realiów budziły wśród dowództwa AK poważne wątpliwości co do jego (Pileckiego) przydatności w warunkach konspiracji.

 7. ahasverus
  2 marca o godz. 20:05
  piszesz
  „Nie za bardzo zgadzam sie z tym co piszesz, troche jak Shlomo Sand, ale chcialbym wspomniec o rzeczy o ktorej mowisz: blog Pana Szostkiewicza”
  Blog jest do dyskusji i można tu wspierać swe poglądy wiarygodnymi źródłami i logicznymi wywodami. Gdyby żydzi byli rasą nie było by problemu z ich rozróżnieniem, a tymczasem jak przestali się różnic ubiorem i zarostem stali się praktycznie nierozróżnialni. (dlatego tak łatwo było uratować dziecko żydowskie, wpadka była jedynie wtedy gdy „uczynny” doniósł”) tyle na podstawie zwykłej logiki – resztę można znaleźć w wiarygodnych źródłach. (nie jest to łatwe bo akurat ten obszar historii jest jednym z najbardziej zakłamanych)
  Co do drugiej części wypowiedzi zgoda , pan redaktor nie lubi tych którzy myślą inaczej niż on, i faktycznie chciałby ze swego bloga zrobić kółko potakiwaczy. Na szczęście mu się to nie udaje i co rusz ktoś mu wytyka błędy w myśleniu i ocenie . Obecnie znów mogę o dziwo wchodzić na ten blog (choć dyskusji o problemach polsko żydowskich i żydowskich już tam nie podejmuje – bo po do.
  Tak jak pisałem jest jednym z niewielu redaktorów polityki podejmujących ciekawe polityczne tematy.

 8. SŁOWIANIN STANISŁAW
  3 marca o godz. 18:35
  Nie wszyscy byli bandytami. Tu tez trudno uzyskać jasność historyczna.
  Jedno jest jasne jak słońce wygrać swej walki przeciw władzom nie mogli. Tracili wsparcie u ludności, bo sukcesów nie było, a szkody wielkie. W końcu musieli, aby wyżyć działać po bandycku i najrozsądniejszym było walkę zakończyć, lub uciec z Polski.

 9. Z coraz większym nasileniem, i kosztami, usiłuje się przeforsować tezę, że antykomunizm jest dobry, komunizm jest zły.
  Każdy czyn skierowany przeciw komunizmowi, mozna usprawiedliwić.
  Cóż, krucjata prowadzona od 100 lat……

  Z braku bohaterów, produkujemy głównie męczenników.
  Albo, kreujemy ich z materiału który nie przechodzi jakiejkolwiek weryfikacji faktograficznej, na siłę.
  WAADZA WIE LEPIEJ?

 10. Ewentualnie, mozna by wykletych uznać za bohaterów.
  Pod jednym warunkiem.
  Gdyby cześci z nich nie opłacano zza granicy…..
  Skoro płacono, to byli to jedynie najemnicy skierowani do destabilizowania kraju.

 11. Niech mnie ktoś oświeci, co wspólnego z tzw. żołnierzami wyklętymi miał pułkownik Leopold Lis Kula?

 12. Wydarzenie dnia !
  Aleksandra Dulkiewicz wielka wygrana w I rundzie – będzie prezydentem Gdańska !!!!
  Jaka to wygrana zobaczymy z kilka godzin .
  ps.
  Te dni wyklętych w większości dezerterów – po rozwiązaniu AK ,zwykłych morderców ,lumpów – niech święcą ci którzy maja ochotę – po latach minie ta dziwaczne świętowanie .

 13. oKUPACJĘ NIEMIECKĄ, KOSZTUJĄCĄ NAS JAKIEŚ SZEŚĆ MILIONÓW OBYWATELI, USIŁUJE SIE ZRÓWNAĆ Z „OKUPACJĄ SOWIECKĄ” KOSZTUJĄCĄ NAS JAKIEŚ 50 000 OFIAR WOJNY DOMOWEJ.
  Ta „okupacja”, spowodowała przyrost naszej populacji rzędu 14 milionów…..

  Wojennych bohaterów klasy Pileckiego, usiłuje się zrównać z powojennymi dokonaniami Burego, czy Łupaszki….

  Zadziwia mnie fakt, że sporo ludzi kupuje taką narrację.

 14. wiesiek59
  3 marca o godz. 22:05
  Kreml dawal okupowanej ludnosci szpitale,zlobki, przedszkola, szkoly, zawodowki i uniwersytety,
  mieszkania, urlopy, pilke nozna, opere i teatr telewizji, prase i ksiazki.
  Wall Street drawal okupowanej ludnosci wolnosc do proszenia od jalmuzne, prostytucje ( teraz nawet w Gazie rodzice sprzedaja dzieci z glodu ) i heroine.

 15. @BWTB „…szkoda, że rotmistrz Pilecki nie przeżył…” przeżyła jego rodzina. Ostatnio trzymalem literkę napisu na demonstracji KOD przed sejmem a obok mnie natępną trzymała jego wnuczka:)

  Co do samej szopki, jaką opisuje Szanowny Gospodarz: członkowie mojej rodziny walczyli w oddziale mjr. Szyndzielorza. Najpierw zabić ich chcieli sowieci, potem niemcy i szaulisi, potem władza ludowa, po wyjściu ze stalinowskich więzień żyli latami w półcieniu. Teraz buzie wycierają sobie nimi jacyś kibole i najgorsza żulia a bezczelna władza używa ich do legitymacji swojego reżimu. Trudno o większego pecha.

  Pocieszam się tylko tym, że koniec władzy jest bliski a moda na „wyklętych” przeminie równie szybko jak moda na „zamach”, gdy tylko władza uzna, że nie da się więcej instrumentalnie ich wykorzystać.

 16. Apel do władz szwedzkich
  https://youtu.be/1p9KxU1YFl8

 17. mopus11; 19:17.

  Jest i taka wersja ze ,kiedy Rosjanie wyzwolili Auschwitz część obozowej
  dokumentacji wpadło w ich ręce a w niej stało jak byk ze Pilecki
  współpracował z gestapo.

 18. D. Passent: „Bilans dnia”.

  Tymczasem tęczowo-platformerskie władze Warszawy stawiają opór żołnierzom wyklętym rekomunizujac ulice stolicy.

  ul. Anny Walentynowicz na ul. Stanisława Wrońskiego
  ul. Lecha Kaczyńskiego na al. Armii Ludowej
  ul. Danuty Siedzikówny „Inki” na ul. Małego Franka
  ul. Jacka Kaczmarskiego na ul. Zygmunta Modzelewskiego
  ul. Komitetu Obrony Robotników na ul. 17 Stycznia
  ul. Zbigniewa Romaszewskiego na ul. Teodora Duracza (agent wywiadu sowieckiego)
  ul. Rodziny Ulmów na ul. Stanisława Kulczyńskiego
  ul. Zbigniewa Herberta na ul. Leona Kruczkowskiego
  ul. Stefana Melaka na ul. Antoniego Kacpury
  ul. Zofii Kossak-Szczuckiej na ul. Hanki Sawickiej

 19. Jeżeli przez tzw „partyzantkę antykomunistyczną” (celowo piszę w cudzysłowiu, bo w większości to były po prostu bandy maruderów, jakich jest zawsze pełno po każdej wojnie) mia ło się przewinąć 300 000 (trzysta tysięcy !?) to znaczy, że po wojnie odwaga bardzo staniała, gdyż całe zbrojne podziemie wojenne liczyło nie więcej niż 100 000 (zaprzysiężonych bojowników) a biorąc pod uwagę ilość bojowników rzeczywiście uczestniczących w zbrojnej walce to mogło być 10-20 tys.
  Prywatnie sądzę, że te 300 000 to wymysł propagandy a w rzeczywistości to mogło być kilka, co najwyżej kilkanaście tysięcy wliczając w to pospolitych bandytów.
  P.S. Paweł Jasienica (znany historyk doby PRL), były bojownik NSZ powiedział, że dłuższe pozostawanie w podziemiu prowadzi do bandytyzmu.
  Tak, jak za komuny wrzucono rzeczywistych bohaterów, starających się walczyć z narzuconą nam władzą do jednego worka z pospolitymi bandytami, tak teraz do tych prawdziwych bohaterów zaliczono przestępców w rodzaju Ognia, Żubryda czy Burego.

 20. blackley
  3 marca o godz. 23:24

  „Jest i taka wersja ze,kiedy Rosjanie wyzwolili Auschwitz część obozowej
  dokumentacji wpadło w ich ręce a w niej stało jak byk ze Pilecki
  współpracował z gestapo”.

  Nie bujaj się tak w obłokach, bo odlecisz jak radziecki kosmonauta. Ziemi trzyma się inna wersja, że Cyrankiewicz, którego Pilecki dobrze znał, miał sporo za uszami podczas pobytu w Oświęcimiu. Cyrankiewicz mógł wiele zrobić, by Pileckiego nie zabito, ale wygodniej mu z było z martwym Pileckim.

 21. @ Mauro z Rosji
  Te nazwy ulic usiłowano, wbrew woli mieszkańców zmienić decyzją urzędową wojewody. Decyzję uchylił sąd, powołując się na przepis ustawy uchwalonej przez Pana ulubioną Polską Zjednoczoną PRawicę.
  Nie sądzi Pan, że nazewnictwo ulic powinno leżeć w gestii władz lokalnych ?

 22. blackley
  3 marca o godz. 23:24

  ” kiedy Rosjanie wyzwolili Auschwitz … j”.

  Tak naprawdę wkroczyli do Auschwitz, który niemiecka załoga opuściła kilka dni wcześniej.

 23. @ Mauro z Rosji
  No nie udawaj Pan głupszego niż jesteś. Ci więźniowie sami z własnej woli siedzieli jeszcze kilka dni w kacecie ?????

 24. Mad Marx z Moskwy
  3 marca o godz. 23:59

  „Te nazwy ulic usiłowano, wbrew woli mieszkańców zmienić decyzją urzędową wojewody”.

  Wiadomo coś o tej woli, było referendum w tej sprawie wówczas, kiedy agent NKWD Duracz otrzymywał ulicę? Jesteś absolutnie pewien?

  „Decyzję uchylił sąd, powołując się na przepis ustawy …”.

  Sad się tym zajął tylko dlatego, bo platformerskie Warszawy zaskarżyły decyzje pisowskiego wojewody. Najciekawsza był argumentacja wysokiego sądu, który oczekiwał „głębszego” uzasadnienia, bo bidulek nie wiedział co to była Armia Ludowa i że służyła do stalinizacji Polski. Czy takich sądów nie powinno się przegonić nahajkami na wschód?

  „Nie sądzi Pan, że nazewnictwo ulic powinno leżeć w gestii władz lokalnych”?

  A i tak mamy szczęście, że tęczowo-platformerskie władze stolicy nie poszły krok dalej i nie skończyło się na renazyfikacji ulic.

  Oto kilka propozycji dla Platformy powrotu do nazw z lat 1940-1945, w końcu PO to opcja niemiecka:

  Cmentarna (Friedhofstraße)
  Al. Niepodległości (Nordsüdallee)
  Puławska (Feldherrnallee)
  Skoloimowska (Tiroler Straße)
  Pl. Zwycięstwa (Adolf-Hitler-Platz)
  Park Łazienkowski (Seegartenstraße)

 25. Mad Marx z Moskwy
  4 marca o godz. 0:07

  ” Ci więźniowie sami z własnej woli siedzieli jeszcze kilka dni w kacecie”.

  Nie mieli siły, miejscowa ludność usiłowała im pomagać. Właściwie to ta ludność wyzwoliła obóz.

 26. Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska.
  Grzegorz Braun dostał aż 12 proc. W polskim Palermo! To rewelacja.

 27. Mauro Rossi; 23:58 pisze.

  Cyrankiewicz, którego Pilecki dobrze znał, miał sporo za uszami podczas pobytu w Oświęcimiu.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Rossi; wszystko się zgadza obaj mieli sporo za uszami z tym ze Cyrankiewicz
  współpracował prawdopodobnie z NKWD a Pilecki z gestapo.

 28. Felieton- cymes: ja pisze, wy oceniajcie.
  Jak ocenicie szanowni komentatorzy?
  Ano tak jak zyliscie- na czerwono, z obojetnoscia dla wartosci jakie cechowaly zolnierzy wykletych i jakie podstawa wspolczesnej Polski: wolnosci, niepodleglosci, marzen o wlasnym kraju.
  Takie oceny byly do przewidzenia?
  Absolutnie i w ciemno!

  A p. Passent? Odpowie ze on nie jest za a nawet przeciiw nie jest, tylko cytowal…

  Dla mnie mjut.

  marcin.lazarowicz

 29. Zofia Klepacka robi problem.
  Nie pisze sie na homoseksualny Front Jednosci Narodu.

  Dawaj, Zocha!! Jeszcze nie pozamiatane!

  ml

 30. Dlaczego mamusia i tatus Jareczka i Leszka nie poszli do lasu walczyc z obca wladza tylko splodzili nam tych dzielnych panow ? Moj dziadek po wojnie by pierwszym soltysem w pewnej miejscowosci na Pomorzu.W dzien odwiedzalo go wojsko polskie i radzieckie ,w nocy zolnierze wykleci ktorzy stawiali go pod plotem.I tylko dzieki szczesciu unikal smierci.Byli to zwykli bandyci ktorzy rabowali i gwalcili kobiety.Gdy byly przygotowania do referedum 3 razy tak dziadek wstal i powiedzial : Chlopy nie glosujcie bo to ruski rzad.Od tego czasu byl prewencyjnie aresztowany wiele razy. Po latach zapytalem go czy postapil by tak samo.Odpowiedzial mi ,ze byl glupi i dzisiaj by tego nie zrobil poniewaz dzisiejsza Polska okazala sie lepsza niz ta ktora znal przed wojna.Dodam ze moj dziadek byly przed wojna instruktorem P.W.( przysposobienie wojskowe) .Bral udzial w wojnie obronnej 1939, poprzez oboz w Rosji trafil po wymianie jencow do Rzeszy nastepnie uciekl i ukrywal sie w wielu miejscach.Wolnosc zastala go 18 stycznia w Bobrek 3 km. od Oswiecimia w bylym majatku Sapiechy.Jako soltys opiekowal sie ludnoscia niemiecka ktora zostala po przejsciu frontu w swoich domach.Staral sie chronic kobiety niemieckie przed gwaltami zolnierzy radzieckich .Zorganizowal prace w gospodarstwach poniemieckich.Na moje pytanie dlaczego zapedzil Niemcow do pracy ,przeciez niedawno byl u nich niewolnikiem odpowiedzal mi krotko: musialem dac im jesc.Gdy przyszedl rozkaz wladz o wysiedlenu Niemcow musial zorganizowac podwody i zaopatrzyc ich w prowiant na droge.Postepowal wobec tych ludzi w sposob humanitarny poniewaz to byli jego przedwojenni sasiedzi i sam zaznal od zwyklych Niemcow w Rzeszy pomocy.Moj dziadek to jeden z wielu milinow Polakow ktorzy chcieli normalnie zyc po latach tulaczki. Dzisiaj kilku idiotow probuje robic wode z mozgu mlodziezy.

 31. Komuniści mieli czerwone brygady a totalna prawica tzw.wyklętych. Jedni i drudzy byli dziećmi Boga i na jego podobieństwo jak mawiają w parafiach o poczęciu. Tak sobie myślę,że nikt nie jest doskonały. Wystarczyło nawracać po co mordować jak banderowcy. Nie widzę różnicy w uczynkach bo mordowali Polaków. Dwa bratanki tzw. wyklęty i banderowiec. Braterstwo przelanej polskiej krwi.

 32. Kogo reprezentowali „wykleci” p cofnięciu przez mocarstwa uznania, rządowi londyńskiemu i uznaniu PKWN?
  Siebie?

  Jak postepowano z maruderami, czy lewicujacymi oddziałami w krajach takich jak Algieria, Wietnam, Grecja, Włochy, w tym samym okresie czasowym?

  Jakie są koszty ludzkie „próżni władzy” w takich krajach jak Libia, Irak, Afganistan?
  Polska mogła zamienić się w podobne twory, gdyby bezwzględnie nie zwalczano „wykletych”…..

  IPN i środowiska prawicowe usiłują wcisnąć jakąś nierealistyczną koncepcję, na siłę forsując idiotyczny z punktu widzenia logiki przekaz.
  Posługiwanie się wydumanymi za biurkiem kryteriami w stosunku do czasów powojennych, jakimis teoriami nie mającymi kompletnie związku z realnym światem, potepianie ludzi zaprowadzajacymi jakis ład w powojennej rzeczywistosci…..
  Czemu ma to służyć?
  Legitymizacji „nowej władzy”?
  Jakos uznaniem miedzynarodowym niespecjalnie się cieszy- za całokształt.
  Inne czasy, po prostu.

 33. Były mordy sadowe, tortury, bezwzgledność, przekraczanie uprawnień, pozaprawne represje.
  Z faktami nie ma sensu dyskutować.
  Czy mogło być inaczej?
  W ówczesnych warunkach?

  Wątpię, sadząc po późniejszych wyczynach Pinocheta, czy obecnych dokonaniach naszych sojuszników na Bliskim Wschodzie.
  Od czasów UB, udoskonalono tortury i zabijanie bez sadu- na odległość.
  Wystarczy wcisnąć fire na joysticku…..

 34. Mauro Rossi
  4 marca o godz. 0:27

  Zmiana nazw ulic, kosztowała samorządy i firmy, kilkadziesiąt milionów zł.
  Po kiego grzyba ponosić bezsensowne koszty?
  Dla satysfakcji kilku głupków zaslepionych ideologią?

 35. kooperatywaMondragon
  3 marca o godz. 22:42

  Zmiana siłowa rządów różnych krajów na prozachodnie- kosztem dziesiątek tysiecy istnień ludzkich, jest ponoć słuszna.
  Zmiana rządów na lewicowe czy nacjonalistyczne, jest niesłuszna, pomimo podobnych strat ludzkich, i metod działania.
  Taki jest przekaz ostatnich dekad.
  Możemy jedynie porównywać skutki zmian, dla ludności cywilnej.
  Kto kradnie mniej, i dla kogo?
  W końcu, i tak wszystko ląduje na zagranicznych kontach…..
  Które Zachód może dowolnie zamrażać, kontrolując system finansowy świata.

 36. Nie zabijaj ! Nie ma pisowskiej wersji chyba ,że komunistę. Dlaczego KK nie usunął zbrodniarzy ze swojej owczarni. Co przypomina Piusa XXII i jego kolaborację z faszystami. Co może tłumaczyć dzisiaj poczty sztandarowe faszystów w kościołach. Tzw.wyklętość to polska wersja banderyzmu. III Rzesza doktrynalnie zwalczała komunizm w skrajnej postaci przez resocjalizacją w obozach śmierci. Tak sobie myślę,że tzw.wyklętość to wyparcie się 10 przykazań. A KK milczy jak w czasie okupacji z Gott mit uns ! na sztandarach.

 37. Kiedyś część skopiowana została z netu i trochę uzupełniona przeze mnie. Każdy może dopisać, coś o czym tu zapomniano.

  Osiągnięcia systemu społeczno-gospodarczego w PRL
  • likwidacja analfabetyzmu (40 % populacji),
  • industrializacja kraju – budowa przemysłu,
  • elektryfikacja kraju,
  • reforma rolna i wprowadzenie systemu emerytalnego dla rolników (KRUS),
  • budowa dróg bitych i mostów,
  • odbudowa miast i zabytków kultury ze zniszczeń wojennych,
  • budowa mieszkań i rozdawanie ich praktycznie za darmo, bez bankowych kredytów,
  • wzrost demograficzny Polaków – o 14 mln., mimo dostępności aborcji z przyczyn społecznych,
  • budowa infrastruktury miejskiej i wiejskiej,
  • likwidacja drastycznych podziałów klasowych, bezdomności i feudalnej zależności,
  • rozwój kulturowy kraju – promocja prawdziwie polskiej kultury i sztuki,
  • tanie lub bezpłatne kolonie i wczasy dla dzieci,
  • pełne zatrudnienie i bezpieczeństwo ekonomiczne rodzin,
  • bezpłatna służba zdrowia i zabezpieczenie specjalistycznego leczenia,
  • bezpłatna nauka i szkolnictwo (także wyższe, włącznie ze studiami zaocznymi).

  Koszty społeczne transformacji w III RP
  • wzrost przestępczości kryminalnej i gospodarczej.
  • rozbicie rodzin i euro-sieroctwo.
  • bieda determinująca przestępczość.
  • kryminalizacja społeczeństwa.
  • amerykanizacja kultury i prawa prowadząca do niszczenia dziedzictwa kulturowego słowiańskiej polski.
  • niewolnictwo ekonomiczne – neokolonializm gospodarczy i kulturowy.
  • upadek kultury – prymitywizm i chamstwo.
  • demografia – zatrzymany rozwój narodu.
  • wegetacja 80 % społeczeństwa – zatrzymany rozwój społeczno-gospodarczy.
  • wzrost chorób psychicznych i depresji.
  • wzrost liczby samobójstw.

 38. Na tym blogu wspomina sie Rot.Pileckiego.Mojej zony wujek Eugeniusz Triebling kapitan W.P. byl czlonkiem grupy Pileckiego w Oswiecimiu z numerem obozowyn 6995. Prawdopodobnie w wojnie obronnej 1939 bral udzial w obronie twierdzy Modlin.Nie wiem jak musial zajsc Niemca za skore ze nie wys!ali go do oflagu tylko do Dachau..Do Oswiecimia przybyl w grudniu 1940 roku.Zmarl we wrzesniu 1942 roku.Jego ojciec Alfred w czasie wojny polowal z niemcami w lasach Sadeckich ( tyle pewnych informacji). Jesienia 1945 roku Alfred zostal aresztowany i w lutym 1946 roku zmarl w wiezieniu w wyniku ciezkiego przesluchania.Potajemnie pochowany.Rodzina dowiedziala sie o miejscu pochowku od straznika wieziennego.Po latach moja tesciowa przeniosla szczatki ojca do rodzinnego grobowca.Alfred zostal oskarzony o wspolprace z okupantem.Jego syn Wlodek zebral podpisy ludzi ktorym Alfred pomagal w czasie wojny.Jednak bylo juz za pozno.Alfred urodzil sie okolo 1874 roku. Jego ojcem byl Austriak.Prawdopodobnie polowal z Austriakami w niemieckiej sluzbie.Bezposredni swiadkowie juz nie zyja.To tylko jeden przyklad zagmatwanych ludzkich losow.Syn bohater zapisany na kartach historii a jego ojciec oskarzony o wspolprace z wrogiem.(czy slusznie ,tego nie dowiemy sie nigdy)

 39. “Odtworzenie po wojnie państwa polskiego w tak niezwykle korzystnych warunkach terytorialnych, jak również jego odbudowa i budowa materialna, gospodarcza, jest zasługą polskiej radykalnej lewicy, ze znaczącym udziałem tzw. żydokomuny. Gdyby takiej partii w Polsce nie było, nie mielibyśmy stalinowsko-piastowskiej granicy na Odrze i Nysie. Polska byłaby państewkiem o wielkości Księstwa Warszawskiego, a trzeba jeszcze pamiętać o losie Polaków za Bugiem – zostaliby obywatelami Związku Radzieckiego, bo żadnej repatriacji by nie było. Strona solidarnościowa skraca historię państwa polskiego, wykreślając z niej czterdzieści kilka lat PRL. Głosi, że po PRL zostały tylko ruiny, tak jak ruiny zostały po rządach Platformy Obywatelskiej – według jej rywali.
  Partia radykalnej lewicy, która odtwarzała Polskę po wojnie, a następnie utrwaliła solidne państwo, stając się coraz mniej radykalną i z konieczności coraz mniej lewicową, ma historyczną zasługę wobec narodu polskiego, jakiej nawet w ułamku nie mają partie solidarnościowe, które przyszły na gotowe. Obóz solidarnościowy, niemający rzeczywistej opozycji, ulega procesom gnilnym, a sposobów na odnowienie swojej wyłączności na sprawowanie władzy szuka w pozorowaniu kosztownych przygotowań do wojny, której nie będzie, chyba że sam ją wywoła.”
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/43297-2/

 40. Przeczytałem uważnie kalendarium spisanych przez red Daniela Passenta i jeszcze na czołowych stronach portalu „onet ” info – premier Morawicki w Katowicach na a wielkiej imprezie gier komputerowych zupełnie bezwstydnie mówi ( coś w tym rodzaju ) to oni ciągną Polskę w górę – to ja uczestniczę w grze z udziałem 40 milionów z tego 20 milionów w podstawowym składzie .
  Morawiecki buja w” Obłokach ” jest śmieszną postacią .
  a w Gdańsku liczą wyniki ,@ Mauro Rossi już nocą ocenił ,ze to polskie Palermo ) . Taka jest twarz solidarnościowych chłopaków wyznawców ks Jankowskiego <działacza pomnikowego Guzikiewicza i tego ptaszka Browna z Torunia co uzyskał fantastyczny wynik w tym "Palermo "

 41. Maciek Chelmicki, bez watpienia zolnierz wyklety, nie jest panstwa bohaterem.
  Kto nim jest? 🙂

  ml

 42. neospasmin
  4 marca o godz. 7:22

  Z dzisiejszej perspektywy, jest to rozbitek życiowy ze stressem pourazowym i syndromem weterana. Zagubiony w nowych realiach.
  Wiekszość tych młodych ludzi, odnalazła się w rzeczywistości powojennej.
  Mniejszość nie znalazła innego sposobu na zycie.
  Jeden z „Kolumbów rocznik 20″……

  W obecnych czasach, takich ludzi sa miliony, zbierając do kupy tych wszystkich bojowników o przegrane sprawy, walczących pod różnymi sztandarami.
  Ci z IRA, ISIS, Mudżahedini, Talibowie, to udzie których młode oczy widziały za dużo.
  I musza z tym żyć, dopasować się do normalnego świata.
  Albo, zostaną jak wściekłe psy wystrzelani, nie pozostawiając za sobą potomstwa, jedynie ślad w historii pisany przez zwycięzców.
  Policzy im się ofiary, które chciały również normalnie żyć.

 43. Pisowcy hunwejbini chcą bandziorów vel banderowców zrobić Kmicicami. Tak sobie myślę o pewnym Małym Rycerzu przed wyborami prezydenckimi. Nawet był hymn wyborczy. Jakieś fatum wisi nad pisaniem historii po hunwejbiniemu.

 44. Co temu Szczerskiemu odbiło obrażając nauczycieli ? – niektórzy się zastanawiają . Przecież to nie intelektualna ameba w stylu Waszczykowskiego, lecz ponoć bystry politolog.
  Ci, co się temu dziwią nie rozumieją pisiego wyścigu szczurów. W tej korporacji awansują ci, którzy odznaczają sie głupotą(vide Waszczykowski, Kuchciński, Pięta, Cymański,i..), cynizmem (Brudziński,Karczewski, Piotrowicz,Żalek..) i chamstwem (Jaworski, Terlecki, Pawłowicz, Tarczewski..) Oczywiście, jak to w przyrodzie, nie ma typów czystych i jak kto cham, to już nie może być głupi albo cyniczny (np. kochany panie marszałek Kuchciński, albo meleks Karski).
  Te trzy cechy w równym stopniu występują u Jarka i w rankingu Jarka tylko ci, którzy posiadają te „zalety” awansuja. Dziwić się mogą więc tylko ludzie, którzy uznają uczciwość, kulturę i mądrość za kryteria oceny przydatności człowieka do wykonywania
  odpowiedzialnych funkcji spoleczno-politycznych.
  Dlatego Krzysztof Szczerski doskonale nadaje się a ministra spraw zagranicznych, wice-policmajster Zieliński na ministra oświaty, a Szydło i Kępa na europoslow.
  A co na to suweren ? Ano zobaczymy po wyborach. Ale wydaje się, że suwerenowi, czyli pierwszemu sortowi imponuje taki melanż durnia-chama-cynika.
  Nasuwa się tylko jedna wątpliwośc. Otóż niektórzy, np. Jadzia Staniszkis, dopatrują się u Jarka inteligencji. Inteligencja i cynizm dają się pogodzić ale inteligencja i głupota to przecież ewidentny oksymoron. Ten problem da się rozwiązać, jeśli odróżnimy inteligencję, mądrość od sprytu cwanego, pozbawionego wszelkich moralnych zasad indywiduum. Taki spryt zapośredniczony cynizmem daje się pogodzić z głupotą. Odnosi on krótkotrwale sukcesy, ale w dłuższej czasowej perspektywie musi ponieść klęskę. Gdyż nie można osiągnąć trwałego sukcesu opierając się na ludzkim guano.

 45. @

  Wujek dewelopera, to był stalinowski kat, który uśmiercił min. Pileckiego. Ten rzesz ubecki prokurator ”załatwił” prezesowi wille w której teraz bezwstydnie mieszka.
  Cudotwórca pozostaje nieskazitelny tak jak Maryja zawsze dziewica.

  ”Był raz burak i cham
  Pogromca wszystkich dam,
  Ślina na pysku
  Rozum z odzysku
  Hit telewizji Trwam”

 46. Gekko
  3 marca o godz. 10:17

  Blogi „P” dostarczają pełnego spektrum obrazu: Hartman pisze o „polsce zhańbionej”, a „P” udowadnia to na swym poletku hodując klasyczną socjopatologię we wskazanym przez Ciebie miejscu.
  Hańbiącym dziś szyderstwem z założyciela i jego motto.
  Clou plega jednak na tym, że nie brak zacnych ofiar losu, chętnych żyrować uczestnictwem w patologii, w zamian za głaski otorbienia w oblężonej twierdzy teatrzyku jednego wariata i lodziejącej mu zakonnicy.
  Metafora wykluczenia z dostępu do specjalisty a go go.
  Wiosna rozwiąże ten problem w 30 dni.

  Znaczy się: głosować na Wiosnę? 😉

 47. Bloger bez watpienia wyklety ( tnp chcialby byc ale ta pogoda ..);
  „Maciek Chelmicki, bez watpienia zolnierz wyklety, nie jest panstwa bohaterem.
  Kto nim jest? ”
  Tak chcialbym , chcialbym byc poeta …. wykletym.
  Skoro Chelmicki zolnierzem to Cybulski i Wajda bohaterami

  Ps – 12 % w polskim Palermo ? Ginac za polskie Palermo ? To jakas dziwna niemiecka opcja (!?)

 48. Co ?
  Cosa Nostra w Gdańsku?
  czy:
  Ośmiornica PiS

 49. Czy ktoś jest w stanie przywołać różnice pmiedzy „siepaczami Stalinowskimi” a tymi zatrudnianymi powiedzmy przez CIA, MOSSAD< MI6, DGSE, SAVAK, czy zatrudnianymi przez Somozę, Pinocheta, setki dyktatorów, czy junt wojskowych wspieranych przez zachód?
  Przecież cele i sposoby działania były prawie takie same- niszczenie opozycji?

  Stalin urzadzał przynajmniej jakieś procesy pokazowe.
  Gdzie indziej likwidowano bez ceregieli, czy jakiejś sadowej farsy.
  "Dobry czerwony, to martwy czerwony"……

  Nieznajomość świata i kontekstu historycznego powoduje, że takie głupawe zbitki słowne znajdują uznanie w oczach lemingów.

 50. Jak wygląda sytuacja w innych służbach?

  Szalone zmiany kadrowe zachwiały naszą współpracą z Amerykanami. Wcześniej przez 8 lat, a nawet dłużej, np. w wojsku, była kadra, która walczyła razem z nimi w Iraku czy Afganistanie. Teraz po stronie amerykańskiej oni są w Pentagonie, a nasi są na emeryturze. Ci ludzie na misjach się poznali, polubili, my zobaczyliśmy, jak działają Amerykanie, dużo się nauczyliśmy m.in. w Ghazni, a teraz tego nie wykorzystujemy. Mieliśmy kadrę wyszkoloną na polu walki i pozbyliśmy się jej w niezrozumiały dla Amerykanów sposób.
  https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1400956,marek-biernacki-wywiad-ustawa-o-sop-to-niewykorzystana-szansa.html
  ==========

  Pokłosie głupoty, i ideologicznego zaślepienia.

 51. Dlaczego Biedroń nie chce w Wiośnie Anny Grodzkiej?

 52. Pan Lewy

  “Co temu Szczerskiemu odbiło obrażając nauczycieli ? – ”

  To dosc proste: sprowokowanie ZNP do strajku oznaczac bedzie b prawdopodobny koniec pozytywnego postrzegania tej organizacji przez opinie publiczna.
  Koniec ZNP.

  ml

 53. Bilans listy płac.

  Red. Passent wywołał wilcze echa z lasu, publikując listę prac (a stąd: płac) propagandzistów frakcji walki na trupy.
  Obecna władza frakcji Polaków amoralno-zdementalizowanych, wyniesiona demokracją do władzy nad Polską, usiłuje rządzić dwiema frakcjami: tej walki na trupy, wspierającą tą po trupach wspinającą się, obie w mechaniźmie rotacyjnym.
  Właściwie równie dobrze mógłby przedrukować program telewizyjny komponowany w wydziale propagandy i ideologii wojewódzkiego komitetu PZPR, jeśli podmienić tożsamość trupów.
  Spędziwszy sporo czasu w czasach komunistycznego dniem i nocą pudrowania trupa hstorii w błazeńską maskę rządów upiornych dusz (ach, ci bohaterowie AL i ganiające po Moczarach wirtualne hordy wyzwoleńczej partyzantki…), osobiście przyznam, że temat jest dla mnie wyczerpany, słowami jak powyżej.
  Nie uważam, aby w moich obowiązkach obywatelskich anno 2019 znajdowało się dokarmianie hien cmentarnych, poczekam na polowanie przy urnie wyborczej.

  Szkoda, że w bilansie dnia, zapewne przez skromność, nie znalazły się jeszcze echa kolejnej świetnej audycji „Goście Passenta -GP?).
  Tym razem – a dla mnie od dawna- gwiazdował (nie licząc oczywistości, że Gospodarz na czele) red. Stankiewicz. Dla mnie przykład dziennikarza z którym we wszystkim się po trochu nie zgadzam, ale ta reszta od „trochu” nie pozostawia umysłu obojętnym.
  Panie Redaktorze, ja nadal skromnie postuluję GP na Wiosnę, ze Standerskim i np Anuszewiczem – jaka okazja by opadły krótkie majteczki… 😉

  – – –
  @ mohikanin przedostatni, 4 marca o godz. 8:15
  Miejsce siedzenia wyznacza poziom głowy, o którym świadczy kierunek głosowania nogami, albo duszący uścisk założonych na samym sobie rąk.
  Taka gmina, że kto kupy się trzyma – społeczeństwa ni ma. Jezeli kwitnąć, to indywidualnie… 😉 Głosować? – na wolność od rządów pór roku! Pozdr.

 54. Pan Wiesiek

  “Jak wygląda sytuacja w innych służbach?
  Szalone zmiany kadrowe zachwiały naszą współpracą z Amerykanami. Wcześniej przez 8 lat, a nawet dłużej, np. w wojsku, była kadra, która walczyła razem z nimi w Iraku czy Afganistanie. Teraz po stronie amerykańskiej oni są w Pentagonie, a nasi są na emeryturze. Ci ludzie na misjach się poznali, polubili, my zobaczyliśmy, jak działają Amerykanie, dużo się nauczyliśmy m.in. w Ghazni, a teraz tego nie wykorzystujemy. Mieliśmy kadrę wyszkoloną na polu walki i pozbyliśmy się jej w niezrozumiały dla Amerykanów sposób.”

  A pan? Wie pan jaki byl powod dla ktorego ci swietni generalowie zostali poslani do cywila? Co takiego zrobili ze demokratyczne panstwo uznalo ze sie nie nadaja dluzej do funkcji jakie sprawowali?

  ml

 55. Pan Olborski

  A KK Baczynski nie aby z zolnierzy wykletych?
  Kogo z jego towarzyszy broni nie zabili/ zamordowali Niemcy tego Sowieci czy ich lokalna odmiana – UB.

  ml

 56. pan Wiesiek

  Kazda epoka historyczna ma swoich bohaterow: oni zwiazani z epoka wspolnymi wartosciami. O ile dla PRL byli to chocby komunisci okresu miedzywojennego ( patrz chocby historia demomunizacji warszawskich ulic), o tyle dla wspolczesnej Polski bohaterami sa ci ktorzy poswiecali swe zycie i wolnosc by komuny w Polsce nie bylo.
  Po tylu latach czas oddac im szacunek.

  ml

 57. Czy społeczeństwo aby napewno jest takie głupi, że obciąży odpowiedzialnością za strajk ZNP, jesli ten strajk sprowokowany jest przez Szczerskiego i PiS ?
  Czy PiS i Szczerski aby napewno cieszą sie większym poważaniem w społeczeństwie , jak jednak duża grupa społeczna , nieźle wykształcona , zajmująca sie edukacją i wychowaniem młodzieży , jaka są nauczyciele ? reg
  Nauczyciele regularnie skazywani przez wszystkich rządzących i w różnych systemach społecznych w Polsce do pracy za głodowe składki , niegodne tego odpowiedzialnego i chlubnego zawodu, onniżajace do tego prestiż tego zawodu.
  Za komuny to się mówiło , ze jak milicjant zarabia więcej od nauczyciela , to mamy do czynienia z państwem policyjnym.
  Szczerskiemu i PiSowi odbija poprostu władza , jak woda sodowa, do głowy.

 58. W ramach powojennej demokracji ustalonej w Jałcie z pomocą jankesów większość chodziła na pochody 1 Majowe. A mniejszość mordowała sąsiadów zajętych odbudową kraju po niszczycielskiej okupacji katolickiego wehrmachtu. Tak sobie myślę,że trzeba być debilem politycznym aby uznawać mordowanie sąsiadów za sprawiedliwą wojnę domowa. Taki los spotkał Aborygenów.

 59. Z dystansu
  4 marca o godz. 9:52

  Akurat w sprawie wypowiedzi Szczerskiego, to warto przeczytać jego publikację o republice wyznaniowej – to tłumaczy wszystko; porada dla nauczycieli jest po prostu wyrazem poglądów tego indywiduum.
  Zapewne nie miał świadomości, jak brzmi w cywilizacji to, co mówi, ale moim zdaniem miał na celu prowokację (po prostu pyszałkowatą arogancją wypowiedzi.)
  Czy była to prowokacja w celu zastraszenia (tak ja myślę), czy wyrafinowana, by pobudzić strajk i skompromitować ZNP (przesadna wiara w intelekt Sz. i zdolność większej niż jest kompromitacji związku) to nie ma większego znaczenia. Na pewno pobudzi pazerne lemingi do skoku w przepaść.
  Oby tylko społeczeństwo własciwie oceniło oba te zjawiska. (hihi…społeczeństwo!).

 60. Dzisiejszym moim rankiem sluchalem audycji w TOK FM.
  Pan Celinski prowadzil na temat gdanskich wyborow prezydenckich.
  W trakcie audycji zadzwonil do niego ktos z pretensjami.
  Twierdzil ze pani Dulkiewicz ma dziecko z p. Adamowiczem i ze dopuki ona sie z tego nie wytlumaczy jej obecnosc w zyciu spolecznym/ samorzadowym Gdanska jest niestosowna.

  A ja przyjalem twierdzenia jakiegos anonimowego dzwonnika do radia za prawde. Nawet nie sprawdzajac czy p. Dulkiewicz jest czyjakolwiek mama.

  Musze powiedziec ze jestem wstrzasniety samym soba.
  Latwoscia uznawania cudzych oskarzen.

  Nie tych ktore da sie odrzucic badz uznac glowkujac choc troszke, ale takich wprost- na odlew, niedyskutowalnych.

  ml

 61. ..Oj mieszaj nam w głowach politycy ,a potem mowia ze jest tyle hejtu i nienawisci !!

 62. Pan Staszek

  “Tak sobie myślę,że trzeba być debilem politycznym aby uznawać mordowanie sąsiadów za sprawiedliwą wojnę domowa.”

  To calkiem jak wstrzas spoleczenstwa hiszpanskiego spowodowany odkryciem ze frankistowska narracja historyczna nie byla jedyna mozliwa.
  Ze Durutti nie byl bandyta. Ze ci walczacy za Republike to nie byli sami agenci Stalina.

  ml

 63. neospasmin
  4 marca o godz. 9:22

  Przyczyn jest kilka:

  1-pomiatanie generalami przez różnych Misiewiczów i innych dyletantów.
  2-upartyjnienie wojska
  3-awanse zależne od włazidupstwa.
  4-niechęć do firmowania własnym nazwiskiem degrengolady w armii.
  5-posiadanie kregosłupa moralnego
  6-brak reakcji cywilnych przełożonych na wskazane przez generałów zagrożenia.

  Fachowców doświadczonych, ostrzelanych, posiadających kontakty z podobnymi sobie oficerami państw zachodnich, zastąpiono nominatami politycznymi.
  To samo, w każdej służbie mundurowej.
  Roztrwoniono kapitał ludzki, wiedzę zdobywaną przez dziesięciolecia.

  Oficer służy krajowi, jaki by nie był, nie partii….

 64. Jeszcze inny bilans…

  Rzadki przykład bilansu, w którym o polityce słychać głos trzeźwego intelektualnie polskiego artysty medialnego (i skądinąd cennego muzyka).
  To tak apropo, znowu, listy hańby ze stosika pączków godności narodowej nadziewanych trupim jadem.
  Paralela długodystansowa, ale można spróbowac sił w kojarzeniu.
  Na zachętę, zwłaszcza tym zza długiego dystansu:

  „…Na razie jesteśmy znani z tego, że największą radość sprawia nam niepowodzenie sąsiada.
  Jest kilka takich rzeczy, z których jesteśmy „słynni”…Między innymi takie historie, jak ta, kiedy po ’89 CIA podało informację, że grupą narodową mieszkającą w Stanach, która najczęściej na siebie donosi, są Polacy. Donosy Polaków na Polaków nie mieściły się w ich szafach…

  Waglewski nie tylko o polityce

 65. neospasmin
  4 marca o godz. 9:42

  Antykomunizm i rusofobia, nie mogą usprawiedliwiać wszystkiego.
  Szczególnie, mordowania kobiet i dzieci.
  Przyzwolenie na to, jest sprzeczne z wszelkimi wartościami- szczególnie tymi głoszonymi przez tzw. „demokrację zachodnią”.
  Niestety, to zabijanie trwa nadal.

  Teraz nazywa się to walka z terroryzmem.

 66. @wiesiek59
  5:35

  „IPN i środowiska prawicowe usiłują wcisnąć jakąś nierealistyczną koncepcję, na siłę forsując idiotyczny z punktu widzenia logiki przekaz.
  Posługiwanie się wydumanymi za biurkiem kryteriami w stosunku do czasów powojennych, jakimis teoriami nie mającymi kompletnie związku z realnym światem, potepianie ludzi zaprowadzajacymi jakis ład w powojennej rzeczywistosci…..
  Czemu ma to służyć?
  Legitymizacji „nowej władzy”?
  Jakos uznaniem miedzynarodowym niespecjalnie się cieszy- za całokształt.
  Inne czasy, po prostu.”

  Zasadniczo roznimy sie w pogaldach w wielu sprawach, ale pod powyzsza wypowiedzia
  pana @wiesia 59 zgadzam sie bez zastrzezen.

 67. Ogłoszony plan ma jedną podstawową zaletę. Taką mianowicie, że w ogóle powstał. Do tej pory bowiem sytuacja była taka, że rządzący PiS spierał się z PO o to, kto lepiej zarządzał armią, ale gdy przyjrzeć się zrealizowanym zakupom, niechybnie się okazuje, że siły zbrojne najlepiej miały się za czasów SLD. Tyle że SLD nie rządzi od 14 lat. Tymczasem polska armia od chwili wybuchu wojny na Ukrainie nie ma, poza nowymi haubicami Krab, niemal żadnych nowych możliwości bojowych, których nie miała pięć lat temu.
  https://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/1400958,witold-jurasz-plan-modernizacji-sil-zbrojnych-to-miks-star-wars-i-muzeum-techniki.html
  ===========

  Sensownie, to już było…..

 68. Pan Wiesiek

  Za pis nie zmienila sie doktryna obronna Polski.
  Nie zmienilo sie usytuowanie armii w systemie demokrstycznego panstwa.
  To co sie zmienilo to niezgoda tegoz panstwa by armia wybierala z jaka wladza/ z jakim rzadem bedzie ona wspolpracowac a z jakim nie.
  Ci ktorzy dzis na stanowiskach dowodczych, ci ktorzy zastapili zdymisjonowanych, juz takiej skazy nie maja- beda wykonywac polecenia, realizowac plany KAZDEGO polskiego rzadu.

  ml

 69. @

  Narodowy taniec nadwiślan: „chocho-lanka”:

  Oto idzie pierwsza para:
  knur, Pan Rysio i poczwara.

 70. Pan Wiesiek

  Prosze przy mnie nie uzywac slowa “ rusofobia” .
  Ma ono tyle wspolnego z opisem rzeczywistosci co pojecie homofobii.

  ml

 71. neospasmin
  4 marca o godz. 10:37

  Myli się pan.
  Łamanie kręgosłupów odbywa się w wojsku, policji, prokuraturze, sądach.
  Awansuje się ludzi którzy będą czapkować waadzy, bezkrytycznie wykonywać najgłupsze polecenia.
  Ulegli, dyspozycyjni, zgadujacy w lot życzenia szefów.

  Chciałby pan żyć w takim kraju, jaki obecnie nam funkcjonuje?
  O wszystkim decydują kadry i sposób ich doboru.
  Widzimisię kilku osób, to nie jest rekomendacja fachowości, ani żadne kryterium kompetencji.

 72. Jedni złośliwie piszą : wymierają ci ostatni z PRL-u,
  inni wracają do tych radosnych czasów braterstwa i współpracy
  zjednoczonych narodów.
  Nie było tam miejsca dla żołnierzy wyklętych, a przecież także
  wśród tych, którzy trwali przy swoich przekonaniach byli ludzie szlachetni.
  Wszelka przesada nie jest dobra, także upamiętnienia jednych mogą być przykre dla innych.
  Wielu ludzi patrzy na tych wyklętych jak na bohaterów, wielu widzi w niektórych zbrodniarzy. Państwowa propaganda jednostronna i nachalna tylko pogłębia rozłam w społeczeństwie.
  Na szczęście czas mija także dla tych jak to się dawniej mówiło podżegaczy wojennych, i tylko Polska Kronika Filmowa, a obecnie Polska Kronika Faktowa przedstawiają wydarzenia takie jakie w istocie były

 73. Pan Wiesiek

  “Myli się pan.
  Łamanie kręgosłupów odbywa się w wojsku, policji, prokuraturze, sądach.”

  Czy zna pan armie, choc jedna na swiecie, w ktorej podstawowym aksjomatem funkcjonowania nie byloby bezwzgledne podporzadkowanie nizszych ranga tym wyzszym? Wykonywanie chocby i najglupszych, ale wydanych zgodnie z regulaminem, rozkazow?
  Zna pan armie w ktorej nie lamie na masowa skale kregoslupow?
  Jesli nie to czemu pisze pan takie androny?

  ml

 74. Gekko
  4 marca o godz. 9:19
  „.. we wszystkim się po trochu nie zgadzam
  Ta formuła nie jest czytelna, lepiej z tym się zgadzam, a z tym się nie zgadzam

 75. neospasmin
  4 marca o godz. 11:18

  Proszę więc mi wskazać taką armię na świecie, w której następują co kilka lat czystki kadrowe na najwyższych stanowiskach dowódczych.
  I to nie kilku, typu szef sztabu, rodzajów wojsk, ale do szczebla pułku.

  I nie opowiadać mi proszę „andronów”……bo pan takiej armii nie znajdzie.

 76. Ważny komentarz, warty przypomnienia pogrubieniem
  wiesiek59 dnia 4 marca o godz. 6:14
  Kiedyś część skopiowana została z netu i trochę uzupełniona przeze mnie. Każdy może dopisać, coś o czym tu zapomniano.
  Osiągnięcia systemu społeczno-gospodarczego w PRL
  • likwidacja analfabetyzmu (40 % populacji),
  • industrializacja kraju – budowa przemysłu,
  • elektryfikacja kraju,
  • reforma rolna i wprowadzenie systemu emerytalnego dla rolników (KRUS),
  • budowa dróg bitych i mostów,
  • odbudowa miast i zabytków kultury ze zniszczeń wojennych,
  • budowa mieszkań i rozdawanie ich praktycznie za darmo, bez bankowych kredytów,
  • wzrost demograficzny Polaków – o 14 mln., mimo dostępności aborcji z przyczyn społecznych,
  • budowa infrastruktury miejskiej i wiejskiej,
  • likwidacja drastycznych podziałów klasowych, bezdomności i feudalnej zależności,
  • rozwój kulturowy kraju – promocja prawdziwie polskiej kultury i sztuki,
  • tanie lub bezpłatne kolonie i wczasy dla dzieci,
  • pełne zatrudnienie i bezpieczeństwo ekonomiczne rodzin,
  • bezpłatna służba zdrowia i zabezpieczenie specjalistycznego leczenia,
  • bezpłatna nauka i szkolnictwo (także wyższe, włącznie ze studiami zaocznymi).

  Koszty społeczne transformacji w III RP
  • wzrost przestępczości kryminalnej i gospodarczej.
  • rozbicie rodzin i euro-sieroctwo.
  • bieda determinująca przestępczość.
  • kryminalizacja społeczeństwa.
  • amerykanizacja kultury i prawa prowadząca do niszczenia dziedzictwa kulturowego słowiańskiej polski.
  • niewolnictwo ekonomiczne – neokolonializm gospodarczy i kulturowy.
  • upadek kultury – prymitywizm i chamstwo.
  • demografia – zatrzymany rozwój narodu.
  • wegetacja 80 % społeczeństwa – zatrzymany rozwój społeczno-gospodarczy.
  • wzrost chorób psychicznych i depresji.
  • wzrost liczby samobójstw.

 77. Nawiasem mówiąc, nigdzie nie ma takiej armii, która nawet w warunkach bojowych, straciłaby w ciągu kilku lat, prawie całą kadrę dowódczą i kilkunastu generałów……
  świadczy to o „fachowości”?

  Podobnie „fachowo” można załatwić kilka innych kluczowych działów gospodarki, czy wymiaru sprawiedliwości.
  Styropianowe kadry coś słabo się sprawdzają w praktyce.

 78. ls42
  4 marca o godz. 11:02

  No, nie da się, a trzeba…

  Więc tak przy okazji, to nachalne GLORYFIKOWANIE całej formacji, zresztą arbitralnie utworzonej na podstawie fałszywych kryteriów (rzekome ‚wyklęcie’), wyklucza rzeczywiste rozróżnienia wewnętrzne (zbrodniarz/wyzwoliciel) i kasuje tak prawdę historyczną, jak i wszelką dyskusję.
  Stając się tym samym jedynie pożałowania godnym instumentalnym elementem ordynarnej nagonki propagandowej (kto przeciw wyklętym, ten wyklinacz), siejąc gwałt na pamięci ofiar „wyklętych” (w każdym tej frazy znaczeniu).

  To hańbiące, niegodne i pełne pogardy dla ludzi i cywilizacji podejście.

  Btw, o ‚zgadzaniu się nie we wszystkim’ piszę celowo, by zachęcić odbiorcę do własnych interpretacji – dokładnie tak, jak zechciałeś zademonstrować. Dziękuję za to, pozdrawiam.

 79. – – –
  I jeszcze drobiazg z poradnika survivalu od wyklinań:

  Demoralizacja wyklucza obronę przed szantażem moralnym.
  – – –

 80. wiesiek59
  4 marca o godz. 6:14
  To dlaczego jak było tak dobrze było tak źle?
  Napisać można wszystko. Tylko po co pisać bzdury pod konkretna tezę?
  Jak chce się pisać prawdę to pisze się i o korzyściach i o stratach i jak to wygląda w porównaniu z innymi krajami po wojnie.

 81. Czego nie dotkną ,to spi ą.MAJĄ NA NOWOGRODZKIEJ 5 KOLUMNĘ ,CZY JAKI CZORT?CELNIE TO OPISAŁ KORWIN.I POWTARZAJMY SłOWA ,PRZECZYTANE W GAZECIE.Psychopaci nie myślą o skutkach swoich czynów.

 82. Is42, wszystko co napisano powyżej jest prawdą tyle że trudną do akceptacji dla ludzi którzy ten system sami, nieprzymuszani* rozwalili. Bredząc o wolności, jakby jakakolwiek wolność była możliwa w niewolnictwie wynikającym z biedy i wykluczenia. Możliwa jest jedynie demoralizacja i to się dzieje na naszych oczach. Moja wizja jest skrajna nie bez przyczyny – kiedy przeglądam łamy prasy zamiast wiedzy o kraju znajduję kronikę policyjną. Pozostaje ufać że moje wnuki będą żyły w mądrzejszych czasach

  * zachęcani?

 83. „Tylko po co pisać bzdury pod konkretna tezę?

  Bzdura szerzy się i zyskuje prawo obywatelstwa poprzez jej czytanie i komentowanie, i taka jest jej jedyna, za to zupełnie wystarczająca funkcja.

 84. wiesiek59
  4 marca o godz. 6:14
  nie trudno jest zrobić pełne zatrudnienie i karać za niepodejmowanie pracy, ale sztuka jest zapewnić godziwe zarobki za prace. Pełne zatrudnienie to ukryte bezrobocie i ogromne problemy dla dających prace. Wtedy „gdy się stoi czy się leży 2000 się należy”, czyli demoralizacja na całego. Nie trudno wszystkim zapewnić mieszkanie wkwaterowując nie mającym go tym co je maja. To nie dość ze pogarsza jakość życia większości to jeszcze demoralizuje i powoduje ż ci wkwaterowani niszczą to co dostali za frajer.
  Tak samo nietrudno zlikwidować bezrolnych daj ac im ziemię tych co ja mają i stworzyć kompletnie nieefektywne gospodarstwa rolne niszcząc te które przynosiły znaczne korzy,sci.
  Takie pisanie jak przytoczyłeś to typowe oszustwo pod tezę.

 85. maciek.g
  4 marca o godz. 11:59

  Skąd wiesz, że było źle?
  Z mediów?
  A nie łaska porównać na własną rękę, korzystając z wiedzy o świecie?
  Przecież trochę zwiedziłeś kontynentów, poczytałeś, zaglądałeś nie tylko do kurortów „all excluzive”?
  Jak wygląda świat poza Europą?
  Na jakim poziomie żyją zwykli przeciętni ludzie?

  Cały czas sprzeczamy się o jedno- punkt odniesienia.

  Niewiele jest na świecie krajów tak zniszczonych przez wojnę, które samodzielnie i harmonijnie rozwijały się, osiągając wysoki poziom rozwoju społecznego.
  Obecnie następuje moim zdaniem regres.
  W prawie każdej dziedzinie.

 86. maciek.g
  4 marca o godz. 12:25

  Czy 100 000 zatrudnionych na słuchawce telemarketerów, coś sensownego produkuje?
  A 500 000 urzedników?
  A może, te 200 000 ochroniarzy?
  I już masz prawie milion darmozjadów;.
  Dodaj te 3,5 miliona emigrantów zarobkowych, których ojczyzna nie była w stanie wykarmić, a będziesz miał obraz nieco odmienny.

  Praca daje godność.
  Bezrobocie i bezdomność upadla, tworzy patologie, kryminalizuje.
  „Wolność” wolnego najmity nie zapełni michy, nie da dachu nad głową, ani ciepła w domu.
  Zyskało na zmianie może 30% polskiego społeczeństwa.
  Co z resztą?
  Tą zarabiającą najniższą krajową?

 87. https://forsal.pl/artykuly/1108105,najwyzsze-emerytury-na-swiecie-kryzys-systemow-emerytalnych-swiatowa-bomba-zegarowa.html

  Tak jak Wałęsa obiecywał 200 milionów dla każdego tak Buzek obiecywał
  emerytury pod palmami a okazało się ze trzeba iść na runo leśne i szczaw.

 88. Edward Bernays uważał, że jednym z głównych elementów demokracji jest świadome manipulowanie tłumem i „w dużej mierze rządzą nami, urabiają nasze umysły, kształtują nasze gusta i sugerują nam ideały ludzie, o których nigdy nie słyszeliśmy”. Psycholog Burrhus Frederic Skinder stwierdził: „dajcie mi dziecko, a ja przekształcę je w cokolwiek”. Bertrand Russell głosił, że „celem edukacji powinno być zniszczenie wolnej woli, tak aby uczniowie, po ukończeniu szkoły, nie byli zdolni – przez resztę swojego życia – do myślenia lub działania innego niż to, którego życzyliby sobie ich nauczyciele”. Z kolei Aldous Huxley był przekonany, że „naprawdę skuteczne państwo totalitarne to takie, w którym wszechwładny organ wykonawczy […] kontroluje społeczeństwo niewolników, których nie trzeba zniewalać, ponieważ kochają swoją służbę”.
  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/czy-potrzebna-jest-rewolucja-w-systemie-nauczania
  =========

  Cały czas zmierzamy do tego modelu- produkcji lemingów…..

 89. @

  „Układ Kaczyńskiego” został skonfiskowany przez straż marszałkowską
  http://wyborcza.pl/7,75398,24514148,znikajaca-tablica-uklad-kaczynskiego-zabrala-ja-straz-marszalkowska.html

  jo sem netoperek04.03.2019, 10:59
  Człowiek to dziwny gatunek. Kompleksy jednego, podłego osobnika niszczą 35 milionowe społeczeństwo.

 90. @

  Mam nowego kandydata do pierwszej pary chocholaka:

  https://www.facebook.com/augustynowska/posts/2956622071018318

 91. Art63 3 marca o godz. 22:50 Zgoda, wszystko minie, ale tu i teraz buduje narrację, która oddziałuje na to, jak zwykli ludzie mają i postrzegają rzeczywistość. Przecież te wszystkie bzdury nacjonalistyczne z czasów PRL formowały ludzi i oni do dzisiaj w większości widzą świat oczami PRL-u. PZPR w końcu był kontynuatorem ONR (nawet się rymuje) i to do dzisiaj funkcjonuje. Nie wiem faktycznie, co powiedziałby o tym, co się dzieje z Polską rotmistrz Pilecki, ale wiem co mówił Bartoszewski i niekwestionowany bohater Edelman. Te dwie bolesne drzazgi w dupie (jedna w PRL-owskiej, druga w PiS-owskiej) stały się historią, a tym samym przestały oddziaływać, budować prawdziwą opowieść, kulturę (tak i to przez duże K).
  Dzisiaj z zażenowaniem słuchałem wywiadu z Władysławem Teofilem Bartoszewskim, kandydatem do parlamentu UE. Podsumuję tak: facet bez poglądów, a raczej taki, który je kształtuje na podstawie badań społecznych. Ani razu nie potrafił wydusić z siebie formy tak lub nie. I coś, co mnie powaliło: „Gross nie jest historykiem tylko socjologiem”. W CCCP literatem był tylko ten, kto miał legitymację Związku Literatów Radzieckich. Kropka.

 92. @ Mauro z Rosji
  Marx jest z Trewiru a nie z Moskwy 😉
  Nie wiem, czy Pan zauważył, ale w Polsce mamy w miarę normalną demokrację od bez mała 30 lat , zwłaszcza jeżeli chodzi o władze lokalne, więc jeżeli mieszkańcom np ulicy Hanki Sawickiej albo Armii Ludowej(reprezentacji prawego skrzydła PPS) patroni ulic przeszkadzali, to już dawno, przez swoich reprezentantów te nazwy by zmienili. Tak działa prawdziwa demokracja, czego Pan chyba nie bardzo rozumie. Zasada „centralizmu demokratycznego” którą próbuje realizować rząd Polskiej Zjednoczonej PRawicy należy do przeszłości i oby już nigdy więcej nie udało się jej wprowadzić.

 93. blaklej
  Wszystko nieprawda .
  Putin ani nie ma pieniędzy , ani co rozdawać .
  W jakim kraju ty żyjesz ?
  https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/kryzys-gospodarczy-w-rosji-co-dalej/c5tpgnc

 94. Nasza oficjalna historia ostatniego stulecia jest w dużej części bajeczką, wyznaczającą granice dzisiejszej poprawności. Wciąż nie chcemy rzetelnie zbadać większości istotnych faktów tamtego czasu, mimo uzasadnionych podejrzeń co do wiarygodności ich oficjalnej wersji.
  http://www.sprawynauki.edu.pl/archiwum/dzialy-wyd-elektron/344-felietony-witolda-modzelewskiego/4021-bajeczki-zamiast-historii

 95. BWTB 13:29

  i tak bylo w PRL i innych krajach demoludow.

 96. IS 42
  Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie dlaczego komuna upadła , skoro spełniła wszystkie obietnice ?
  Może dotarła do granic swoich możliwości i nie była w stanie spełnić rosnących oczekiwań społeczeństwa ?
  Może nie da się żyć cała wieczność tylko z elektryfikacji i innych niegdysiejszych sukcesów ?
  Może realnie istniejący socjalizm był dobrym systemem społecznym na pewnym , niskim poziomie rozwoju , ale niestety okazał się niereformowalnym i niezdolnym do dotrzymania kroku z szybciej rozwijającym się kapitalizmem ?
  Dla mnie największym grzechem socjalizmu zawsze pozostanie jego strach przed własnym społeczeństwem i ograniczanie na każdy możliwy sposób nie tylko osobistych wolności obywatelskich , ale także tłumienie każdej oddolnej inicjatywy w interesie centralizacji i przewodniej roli .
  Polska Zjednoczona PRawica jest tutaj na najlepszej drodze jako kontynuator przewodniej roli Partii.

 97. Z dystansu
  4 marca o godz. 13:47
  Rosji grozi długoletnia stagnacja gospodarcza. Wysokie ceny ropy nie kreują już impulsów prorozwojowych, a sankcje pogłębiają izolację gospodarki rosyjskiej – pisze w „Obserwatorze Finansowym” Jerzy Rutkowski, były radca w Ministerstwie Gospodarki i Ministerstwie Rozwoju. Perspektywy dla Kremla również nie napawają optymizmem.
  Skoro były radca tak pisze to ani chybi tak jest.

 98. Czarne chmury nad RFN. RFN nad przepaścią. Prześcigniemy RFN. Tak sobie myślę o powtarzalności ocen. I co z tą Rosją przegonimy. A w IV RP 60 procent mieszkań nie ma wc w domu. Sławojka to je to!

 99. We Francji poddano właśnie Polaków krytyce, że krępują wolność badań naukowych.
  A żona prof. Zybertowicza napisała list do polskiego Rzecznika Praw; rodzina czuje się zagrożona.

  Rotmistrz Pilecki, czyli kapitan Pilecki w tym ujęciu stopni, jeden z najodważniejszych ludzi w 2. wojnie. Na ochotnika do Oświęcimia wydaje się że nie pojechał, bo nie było sposobu żeby z łapanki przewidzieć podróż tam. Trzeba dodać że w 1940r. nie działały jeszcze piece, więc nie był to wówczas jeszcze straszliwy obóz zagłady, lecz obóz pracy, z którego można jeszcze było nawet wyjść jak prof. Bartoszewski wyszedł, wraz z wiedzą o nim. Oczywiście miejsce straszne i Pilecki – jako oficer – odmówił wzięcia czapki w zęby jak wszyscy więźniowie, za co Niemcy wybili mu zęby…

 100. Byliśmy za PO jednym z najbardziej zacofanych krajów Unii jeśli chodzi o nakłady na dzieci, za PiSu przełamano tę niemoc w sposób imho adekwatny do potrzeb, po czym niemądra Platforma wyskoczyła z programem który uczynił nas właśnie najbardziej wspierającym dzieci krajem w Unii (w stosunku do PKB, po Luksemburgu)… Czyli w 3 lata od pucybuta do milionera… Coś jest nie tak.

 101. Sru sru
  To PO już u władzy i dziecinne podnoszą ?
  Nawet nie zauważyłem kiedy przejęli po Polska Zjednoczona PRawica , a tu juz po wyborach ?
  Ufff , odetchnę tu głęboko , Ufffff..

 102. Prezydent Macron jest często prezentowany jako chłopiec Rothschildów. To prawda, ale drugorzędna. Thierry Meyssan pokazuje, że swoją kampanię wyborczą zawdzięcza przede wszystkim Henry’emu Kravisowi, szefowi jednej z największych na świecie firm finansowych, oraz NATO. To wysoce zobowiązujący dług wdzięczności, który obecnie mocno ciąży podczas rozwiązaniu kryzysu Żółtych Kamizelek.
  https://wolnemedia.net/czyim-dluznikiem-jest-emmanuel-macron/
  [[[[[[[[[

  Interesujące kulisy mianowania marionetki….

 103. W tym miejscu warto podkreślić, że bez rządowego wsparcia sprzedaż aut elektrycznych jest raczej mało opłacalnym biznesem. W Norwegii, kraju o największym na świecie nasyceniu samochodami na prąd, auta te zwolnione są z cła i VAT, mogą liczyć na darmowe parkowanie i poruszanie się buspasami. Minister Krzysztof Tchórzewski zapowiedział w ubiegłym roku dopłaty dla osób gotowych kupić sobie nowego „elektryka”. Dopłaty całkiem spore, bo miałyby one wynieść nawet 25 tys. zł na auto. Póki jednak e-auta nie są produkowane w Polsce, to kwoty dopłat w praktyce będą zasilały konta zagranicznych firm sprzedających auta elektryczne.

  Jest jeszcze jedna kwestia, o której mało kto wspomina. Osiągnięcie miliona aut elektrycznych w Polsce będzie się wiązało z wygenerowaniem dodatkowego zapotrzebowania na energię na poziomie 4,3 TWh2 rocznie. Problem w tym, że już teraz w naszym kraju brakuje prądu (musimy go dokupować za granicą – głównie z Niemiec), a planowane i budowane nowe bloki elektrowni i tak nie będą w stanie pokryć deficytu jaki powstanie, gdy na ulice polskich miast wyjedzie milion aut elektrycznych…
  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04755-Milion-e-aut-Morawieckiego-jest-jak-atom-Tuska.htm
  ==============

  Gruszki na wierzbie……
  Albo, sposób na zasilenie zagranicznych kont?

  Na zbrojenia mamy wydać 185 miliardów zł.
  Większość tej kwoty zostanie wydana za granicą, zasilając tamtejsze firmy zbrojeniowe.
  Dla nauczycieli, pielęgniarek, na pewno nie starczy.
  Mądre Niemcy ze zbrojeniami na poziomie 1,16% PKB, nie palą się do zwiększania wydatków, pomimo katastrofalnego stanu technicznego sprzętu.
  Polacy są „mądrzy inaczej”, albo” robią laskę”……

 104. Wiesiek
  „wolnemedia.net „ to propagandowa tuba GRU , też nie musisz zaraz wierzyć wszystko co napiszą .
  Dług wdzięczności w polityce , to enigmatyczna pierdoła . W polityce liczą sie haki , tak jak ma je Putin na Trumpa , albo oczywiście interesy . W wdzięczność w polityce wierzą tylko naiwniacy .

 105. @BWTB, też jestem pesymistą, ale usprawiedliwiam nas nieco:

  – fala zidiocenia przelewa się przez cały zachód, nie tylko u nas, UK ma jeszcze bardziej wyalienowanych polityków bez cohones niż my,
  – cała obecna wojna, to wynik stategicznego sojuszu PiS z Kościołem. Kościół postanowił zawalczyc o swoje żelazną pięścią i potrwa 10 lat, zanim przegra z liberalnym, świeckim społeczeństwem. Sam PiS nigdy by nie osiągnął takiego wyniku i akceptacji dla swoich poczynań,
  – idiotyczna i zakompleksiona wersja historii będzie trwała latami w swoich niszach,bo społeczeństwo jest słabo wykształcone i niepewne siebie.

  Co do Grossa: przypominaja mi się słowa de Gaul’a zapytanego o kolaborację Francuzów w czasie wojny i potrzebę oczyszczenia. Odparł on: „..naród francuski nie potrzebuje dziś takiej prawdy..”. Czytajmy więc Grossa i Engelking, aby wiedzieć, do czego jesteśmy zdolni, ale zbytnio się nie ustawiajmy sami w roli oprawców.

 106. Wiesiek
  Ten milion samochodów to nie tylko miał jeździć po polskich ulicach , on miał podług Morawieckiego byc wyprodukowany przez polski przemysł .
  Cieszę sie, że w końcu wpadł ci w oko stan polskiej energetyki , o której pisze tu od lat . Może teraz w końcu coś ruszy .

 107. Fragment, rekomendowanego przez @gekko, wywiadu z Wojciechem Waglewskim:
  „Odnoszę też wrażenie, że Polacy podzielili się na tych zadowolonych i niezadowolonych z życia. Wydaje mi się, że tych drugich jest więcej wśród moich rówieśników i starszych, ponieważ transformacja była dla nich trudna. Niewyobrażalne sytuacje, w których człowiek mający czterdzieści czy pięćdziesiąt lat z dnia na dzień traci pracę i nie jest w stanie się przekwalifikować, bo jest już za późno. Pamiętam koncert, który zagraliśmy w 1990 roku w miejscowości oddalonej 20-30 kilometrów od Białegostoku, gdzie po występie młodzi ludzie zaprosili nas na wódkę, bo któryś z chłopaków miał urodziny. Okazało się, że wcześniej pracowali w zakładach naprawy taboru kolejowego, które wtedy były likwidowane. Na czas szukania nowej pracy mieli jeszcze wypłacone coś na kształt zapomogi. Po reorganizacji nic nie robili, siedzieli i pili wódkę, mając na przetrwanie 300, może 400 złotych. Nikt z nich nie miał żadnego imperatywu, żeby pojechać ten kawałek do miasta, aby skończyć jakiś kurs zawodowy lub zrobić cokolwiek.

  Dziennikarz: Co jest powodem takiego podejścia?

  Ja to jestem w stanie zrozumieć, bo całe wieki byliśmy przyzwyczajeni do hasła „czy się stoi, czy się leży, 500 złotych się należy” i to myślenie nadal pokutuje. Partia, która obieca, że dostaniemy jakąś emeryturę, najniższą pensję czy inny dodatek, jest przyjmowana z całym dobrodziejstwem inwentarza, bo wydaje nam się, że polityk jest od tego, żeby nam dawać. Zapominamy o tym, że polityk daje nam nasze pieniądze, które wcześniej musiał komuś zabrać. Z tą myślą nie umiemy sobie poradzić. To są koszty poważnych przemian, które udało nam się przejść właściwie bezkrwawo, ale te wszystkie procesy, o których mówię, wynikają z pewnej koncepcji politycznej. Dzisiejsza polityka próbuje zmieniać historię i walczyć z elitą, z którą – jeśli dobrze pamiętam – najbardziej walczył Władysław Gomułka, bo nikt tak nie wrzucał intelektualistom i ludziom kultury, jak on. Ci, którzy dzisiaj lekką ręką rzucają swoje wyszukane bluzgi na temat pani Agnieszki Holland czy Krystyny Jandy, są spadkobiercami myśli Gomułki. Tak budują swoją pozycję. (http://www.tvn24.pl)

 108. Z dystansu
  4 marca o godz. 14:08
  Komunizm miał być najwyższą formą rozwoju ludzkości, ale się nie sprawdził w praktyce.
  Polska Rzeczypospolita Ludowa była daleka od komunizmu chociaż niektórzy dążyli do
  celu mając pewnie ku temu swoje powody. Cytowałem za wieśkiem59 udane elementy powojennego ustroju Polski i wady obecnej sytuacji, która upodabnia się tylko do czegoś co było i się nie wróci.

  Z zagajeniem wiąże się ocena przeszłości, w której nie ma nawet wycinka idealnego
  okresu ogólnej szczęśliwości co każdy może ze swojej perspektywy ocenić.

  „Stulecie Winnych” zaczęła wczoraj wyświetlać telewizyjna jedynka i już widzimy propagandowe zacięcie. Zamiast pokazać wojska pruskie wkraczające na obszar Królestwa Polskiego podległego całkowicie Imperium Rosyjskiemu, już w pierwszym odcinku serialu pokazuje się gwałt i rabunek ze strony wojsk carskich czyli prawdę mówiąc własnych wojsk powołanych do obrony podległego terytorium. Ma to sens?

 109. Z dystansu
  4 marca o godz. 16:07

  Nie mam żadnego przykładu, by wskazać że styropian zrobil coś dobrze……
  Powerpoint ma swoje zalety.
  Ma dobre pomysły.
  Tyle że nikt nie jest w stanie wcielić je w życie.

  A co do energetyki.
  Przez 30 lat nie inwestowano prawie.
  I to się zemści.
  Gdyby nie perspektywiczne myślenie Gomułki i Gierka, bylibysmy już dawno w bardzo ciemnej d……
  Inwestowanie w aguaparki, stadiony, bruk, elewacje, jest mało sensowne, skoro brak infrastruktury mogącej przynieść dochód.

 110. Artysta mówiący o zdezorientowanej klasie robotniczej z 1990r. dla potrzeb omówienia… stanu świadomości społeczeństwa Unii Europejskiej AD 2019r. nie nadąża… Podobnie jak cytujący go z namaszczeniem:)

 111. Ci chłopcy układali już cegły w Brytanii, rury we Francji, pracowali w Norwegii i Islandii. Znają Niemcy. Znają Europę…

  To dlatego obalili Tuska:)

 112. Najlepszym dowodem bezpiecznego państwa prawa i sprawiedliwości jest prezes Jarosław Kaczyński otoczony stale murem ochroniarzy.
  Czy to nie prowadzi do kompleksu zagrożenia zawsze i wszędzie?

 113. Albowiem to PO została umysłowo w tyle, a nie społeczeństwo 2019

 114. Wiesiek
  A teraz też w polska energetykę inwestowane nie będzie . PiS juz wszystkie pieniążki rozdał , a przemysł energetyczny tez pieniędzy nie ma , bo ostatnie zaskórniaki PiS z niego wydusił na subwencjonowanie cen prądu , żeby wyborca przypadkiem nie zwątpił w najbliższych wyborach w genialność „kaczora”.
  Przyjdzie wam jeszcze cenić genialność komuchów i ich elektryfikację , jak PiS , jak za PRLu ,wyłączy wam światło .

 115. I okazuje się, że tyle wystarczyło, by obroty hurtowni farmaceutycznych drastycznie spadły. Z opracowania przygotowanego przez MF wynika, że w kilku przypadkach dotychczasowe wielomilionowe obroty podmiotów, porównując miesiąc do miesiąca (czerwiec – lipiec 2018 r.), zmalały o ponad 90 proc. W jednym przypadku wynik wyniósł 99 proc. Średni spadek to 41 proc. A wartość legalnego rynku farmaceutycznego rośnie, zatem hurtownicy powinni co najmniej nie tracić.
  https://forsal.pl/biznes/handel/artykuly/1401039,mafia-lekowa-wystraszyla-sie-skarbowki-obroty-niektorych-hurtowni-spadly-o-90-proc.html
  ===========

  Znalazłem plus dla PiS……
  Ludźmi rządzi strach.A ta formacja jest mistrzem w jego wywoływaniu.
  Podoba mi się efekt- kilka miliardów pozostanie w kraju.

 116. Sru sru
  Tuska nikt nie obalił , a już napewno nie PiS.
  Tusk zostal wybrany w 2014 roku Przewodniczącym Rady Europy , a potem wy psim swędem z 30% głosów wygraliście wybory parlamentarne z dr. Kopacz, jak Tuska juz dawno nie było .
  Z Tuskiem „kaczor” nigdy nie miał szans ,”za krótki”.

 117. Z dystansu
  4 marca o godz. 16:47

  Nie wymagaj od politycznych nominantów na kadencję, długofalowego myślenia.
  Kompetencji nabywa się wraz z doświadczeniem, wymaga to czesto dziesiątek lat.
  A nie karuzeli kadrowej zapewniającej sute odprawy.

 118. Temat wyklętych to rzeka, tłuczony był tutaj już ponad tysiąc razy. Wdzięczne to pole do popisu zarówno dla tępaków lewoskrętnych jak i skrajnie prawicowych, stroniących od prawdy oraz obiektywnego spojrzenia na ten tragiczny rozdział historii Polski.

  G-dowodzący kolega Klawisz, w euforii wyliczanki socjalistycznych osiągnięć, włącza niebywałe zasługi obywateli PRL na niwie demograficznej – z wrodzonej skromności nie chwaląc się swoimi osiągami w ilości nabzykanych w czynie społecznym dzieciów. Co w połączeniu z obowiązkami wobec jego ogromnej gromady wnuków – nie pozwala Klawiszowi na poważne zajęcie się blogowaniem (czytaj: fajdaniem) powyżej 50 godzin tygodniowo.

  Na resztę utraconych na amen zasług Klawisza i jego drużyny – szkoda klawiszy…

 119. Wiesiek
  Piszesz , że nie ma żadnego przykładu , ze styropian zrobił coś dobrze , a co jest z kartkami ?
  Za PRLu było półlitry na łebka i miesiąc . Dzieki styropianowi Polak może znowu pić dowoli, a to pozytywnie odbiło się na polskim systemie emerytalnym , bo skróciło statystyczna długość życia w Polsce i pozwoliło w konsekwencji „kaczorowi” obniżyć wiek emerytalny i co žle jest. Wypić można i jeszcze na rentę wcześniej sie pójdzie .

 120. Kupiliśmy samoloty MIG-29 w 1990 roku, potem dokupiliśmy kilka z Czechosłowacji i dostaliśmy kilkanaście z Niemiec. Stworzyliśmy dwie eskadry.
  Potem, a szczególnie w czasach pierwszego PIS-u coś się zacięło, piloci nie mogli szkolić się w Rosji nie tylko na symulatorach lotów samolotów wojskowych ale i samolotów pasażerskich, a mieliśmy przecież Tupolewy. To była jedna z przyczyn katastrofy smoleńskiej.
  Obecnie już wojska lotnicze posiadają symulator lotów dla MIG-29. Jak jest wykorzystywany skoro już trzeci samolot MIG-29 uległ wypadkowi w ciągu ostatnich dwóch lat. Podobno zalecenia komisji MIllera nie zostały z przyczyn politycznych wdrożone. Źle się dzieje w państwie duńskim

 121. Wiesiek
  Ty jesteś niepoprawny optymista .
  Pomyśl co bedzie jak dostaniesz takiego nie przymierzając Buteflica , jak w Algierii , co jak przyszedł to nie był najmądrzejszy , potem Alzheimera i Bóg wie co jeszcze dostał , ale prezydent musi być na dziesięciolecia.
  Nie każdy dyktator to zaraz geniusz , jak nie przykładając Łukaszenki , Putin, Orban , Erdogan , albo przynajmniej taki Maduro i tu sie zdarzają plewy , teraz mi tylko jakoś żaden nie przychodzi na myśl.
  A juz mi się przypomniało , „kaczor” to taki przykład na dyktatora , co to tez jak demokracja , do pupy.

 122. Z dystansu
  4 marca o godz. 17:14

  Kartki masz w kilkudziesięciu krajach świata.
  W tych, w których ich nie ma, są zasiłki socjalne, dotowanie żywności, zakupy interwencyjne za granicą.

  Tam gdzie takich rozwiązań nie ma, masz głód, przestępczość, śmierć.
  Mam wymieniać te kraje, czy sam skojarzysz?
  Zacznij od USA, czy Wielkiej Brytanii.

  Własna produkcja antyimportowa, bądź sprzedaż za granice w celu uzyskania walut wymienialnych, potrzebnych w innych działach- kosztem rynku wewnętrznego- dawała pole manewru.
  Obecnie, możemy się beztrosko zadłużać, przy wymienialnej złotówce.
  Robimy to zresztą od 30 lat, mając ujemny bilans wymiany z zagranicą.
  Zagraniczne zadłużenie, to uzależnienie od zagranicznych decyzji.
  Petla zaciśnięta na gardle naszej gospodarki.
  Musimy robić co każą, bo…..
  Takie numery wobec innych krajów już były.
  DYKTAT.

 123. „Cieszę się także z Pani słów potępiających antysemityzm. Jako osoba od dekad zaangażowana w dialog polsko-żydowski i chrześcijańsko-żydowski wiem od moich żydowskich przyjaciół, jak ogromnym problemem jest antysemityzm w dzisiejszej Francji. Miło mi powitać w Pani sojusznika w walce z wszelkim formami antysemityzmu” – napisał m.in. minister Gowin do minister Fryderyki Vidal.

 124. Z dystansu
  4 marca o godz. 17:28

  Chyba nie znasz problemu Algierii.
  Gdyby nie człowiek który godzi wszystkie frakcje- Buteflica- już dawno poszczególni wodzowie rzuciliby się sobie do gardeł, rozpętując wojnę domową.
  To jest kompromis, który będzie trwał do momentu jego śmierci.
  Co będzie potem, domyśl się.

 125. Do osiągnięć Polaków w czasach PRL-u należały niewątpliwie wielkie osiągnięcia sportowe. Najbardziej dumni byliśmy jak nasi bokserzy zdobywali pasy mistrzów Europy w 1953 roku gromiąc pięściarzy ZSRR.
  Wczorajsze halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Polacy zakończyli na pierwszym miejscu klasyfikacji medalowej zdobywając siedem medali; pięć złotych i dwa srebrne.
  Chwała bohaterom sportu niech będzie wieczna

 126. IS 42
  Myślę , że czasami jednak zbyt skwapliwie posypujecie głowę popiołem, tam gdzie chodzi o stosunki polsko-rosyjskie .
  Jak sam celnie zauważasz , te znaczące pogorszenie stosunków z Rosją miało miejsce w 2007 roku. Ma to ale nie tylko związek z PiSem , ale także ze zmiana polityki Rosji . To w tym roku Putin przypomniał sobie na konferencji bezpieczeństwa w Monachium , że Rosji należy sie rola supermocarstwa, a potem ten cały szajs , że rozpad CCCP to największą tragedia w historii Rosji , no i ten Dugin z ruską ziemią (znasz, gdzie Rus stał i srał , tam Rosija).
  Gdyby Polska była i pozostała pod patronatem Rosji , to mogłaby przyjąć taki powrót Rosji do roli supermocarstwa z zadowoleniem , problem w tym , że Polsce zachciało się Hameryki , a ta ma ją w pupie.
  Tu można tylko polecić zmianę orientacji politycznej na prorosyjską i juz można spać spokojnie .

 127. „To powiedziawszy, historia nie może ignorować kolaboracji katolickich Polaków w mordowaniu ich polsko-żydowskich współobywateli” – dodano pod tym wyjaśnieniem, a w dalszej części artykułu zamieszczono zdjęcie podpisane „Polacy przyglądają się płonącej stodole w Jedwabnem…”, podczas gdy – jak podkreśla ambasada RP – przedstawia ono zniszczenie baraku w Bergen-Belsen po wyzwoleniu tego niemieckiego obozu przez Brytyjczyków.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/swiat/news-protest-ambasady-rp-w-usa-przeciwko-manipulacji-the-jewish-v,nId,2866457#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ============

  Jest jeszcze jedna nacja, manipulująca historią…..
  Lemingi to kupią, tych madrych, zorientowanych, jak na lekarstwo.

 128. Wiesiek
  Z wstydem muszę przyznać , że nie jestem tak oblatany w wewnętrznych stosunkach w Algierii jak ty. Jesli twierdzisz, ze Algieria jest społecznością plemienna , to tak musi być .
  Pytasz co bedzie po śmierci Bitefliki, z tego co piszesz musi być „Buteflika wiecznie żywy „ . Trup dyktatorem.

 129. wiesiek59
  4 marca o godz. 15:59
  ,, Osiągnięcie miliona aut elektrycznych w Polsce będzie się wiązało z wygenerowaniem dodatkowego zapotrzebowania na energię na poziomie 4,3 TWh2 rocznie. Problem w tym, że już teraz w naszym kraju brakuje prądu (musimy go dokupować za granicą – głównie z Niemiec), a planowane i budowane nowe bloki elektrowni i tak nie będą w stanie pokryć deficytu jaki powstanie, gdy na ulice polskich miast wyjedzie milion aut elektrycznych…”

  Polacy moga zainstalowac ekrany sloneczne na dachach swoich domow, tak jak to zrobili Niemcy i wtedy nowych elektrowni nie trzeba budowac.

  ==============

 130. Z dystansu
  4 marca o godz. 17:59

  Większość tamtych regionów stosuje lojalność wobec przywódcy a nie kraju.
  Europejskie kryteria państwowości, nie mają zastosowania.
  Przecież to oczywiste?
  Podobnie jest w Azji.
  Lojalność klanowa i plemienna, to połowa populacji świata.

  Ostatnio sporo o Pakistanie.
  Połowę jego obszaru stanowią Terytoria PLEMIENNE.
  Europejskie miary przystają jedynie do Europy i jej kolonii- niektórych.
  Tych, w których wybito tubylców.

 131. wiesiek59
  4 marca o godz. 14:03

  Nikt nie pisze bardziej nudnie niz Witold Modzelewski.

 132. Biedroń i Wiosna ze swoją koncepcją emerytury obywatelskiej 1600zł adresują istotny i nierozwiązany jeszcze (a znów – pogorszony przez Platformę likwidacją II Filaru – OFE) problem zaopatrzenia emerytalnego Bohaterów Transformacji (Pracownicy 1989-2019)… W tym samym czasie Platforma wyjeżdża z alokacją ograniczonych środków społecznych na… młodych rodziców dzieci, którymi PiS się już zajął i nie trzeba więcej. Czekają zaś oczywiście inwestycje w naukę, rozwój, oświatę i cały ten wiecie zwyczajowy katalog.

 133. Przy tym klimacie i nasłonecznieniu, energetyka słoneczna bedzie prawdopodobnie nieopłacalna. Bez subwencji państwowych ani rusz, ale tymi nie musicie zawracać sobie już głowy . Te są juz przejedzone .
  Pozostaje czarne złoto .

 134. kooperatywaMondragon
  4 marca o godz. 18:09

  Mnie się jego dywagacje podobają.
  Są takie RACJONALNE….oczywiście, z mojego punktu widzenia.

  Co do energii.
  Wymienić trzeba linie energetyczne, transformatory, podpiąc do systemu rozproszone źródła energii.
  To konkretne koszty i czas.

  Niemcy do tej pory nie uporali się z problemami buszowania energii w polskiej sieci.
  Ich prąd buszuje po naszej, z powodu nadmiaru mocy i niewydolności ich systemu przesyłu.
  Problem inżynieryjny i kosztowy.
  Takie są realia na stan dzisiejszy.

 135. Wiesiek
  To ty o tej plemiennej Algieri , tak statystycznie z doświadczenia , z osobistego przekonania , a nie wiedzy , a ja prawie dałem sie nabrać .

 136. Proszę Państwa, 4 czerwca 2019r. skończyła się w Polsce… Transformacja

 137. Socjalizm/komunizm trwał 45 lat, Transformacja 30 lat, teraz zaczęła się era Rozwiniętego Kapitalizmu

 138. I na koniec jeszcze o nakręcającym się konflikcie pomiędzy ministrami szkolnictwa wyższego Francji i Polski. Dotyczy konferencji na temat badań nad Zagładą, która odbyła się na paryskim uniwersytecie (wspominałem już o tym wyżej). Też uważam, że francuska minister przesadza, ale zaraz nachodzi mnie myśl/pytanie, jak zachowałyby się polskie władze, gdyby zadymę na polskiej uczelni zrobili Francuzi albo o zgrozo Niemcy lub Rosjanie !??? Jestem pewien, że z konferencji wyszli by w asyście ciężkozbrojnych policjantów i tak do samej granicy RP nr 2.
  Dzisiaj też na pływalni dowiedziałem się, że Niemcy wymyślili komunizm (Marks i Engels !!!) i jeszcze parę innych kąsków, ale nie będę zawracał wam głowy, bo to wszystko płynie z tvp pis.

 139. Niemcy zachodnie w 1975r. – czyli po 30 latach odbudowy i transformacji – były i czuły się już dorosłym organizmem kapitalizmu ludowego, świeżo po organizacji igrzysk olimpijskich i finałów piłkarskich mistrzostw świata… Dorośnijcie kochani, bo wciąż wam portki opadają – mentalnie, mentalnie…intelektualnie.

 140. Szanowny Gospodarzu!
  Wracając do „adremu” pozwalam sobie zmieścić post skierowany przeze mnie na blog redaktora Ostrowskiego, ale nieopublikowany:
  „„Szanowny Panie Redaktorze!
  Czy nie uważa Pan, że owi bohaterowie z ipeenowskiego odzysku, to po prostu zwykli terroryści a nie żołnierze? Pan Łupaszka i inni „łupaszkopodobni”, których pseudonimy zatrważały przede wszystkim ludność wiejską na terenach ich terrorystycznej działalności, przestali być żołnierzami służby czynnej Wojska Polskiego, którego częścią była Armia Krajowa, po jej rozwiązaniu dnia 9 stycznia 1945 r., przez jej dowódcę gen. Okulickiego, podległego gen. Andersowi. Po tym dniu jako żołnierze rezerwiści mieli prawo działać militarnie tylko w razie powołania do WP, do służby czynnej. A do tej służby nie powołał ich ani rząd londyński ani lubelsko-warszawski. Ich dalsze działania militarne były więc zupełnie bezprawne i szkodliwe dla żywotnych interesów naszego Narodu. Nie miały nawet podstawowego tytułu moralnego. Polakom był wtedy potrzebny pokój dla odbudowania zniszczonego kraju i odtworzenia biologicznego ludności. Działania terrorystyczne skierowane przeciwko tworzącej się polskiej władzy takiej, takiej jaka po międzysojuszniczych uzgodnieniach inna być nie mogła, były więc dalszym ciągiem tej samej zbrodniczej głupoty, która była podłożem decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego, które doprowadziło do największej klęski militarnej Polaków w historii.
  Różnica była jednak istotna. Chociaż Powstanie Warszawskie było skierowane przeciwko ZSRR, to jego żołnierze wierzyli w to, że walczą z hitlerowcami i do nich strzelali. Działalność terrorystyczna band poakowskich, była skierowana przeciwko ZSRR, władzom polskim oraz przeciwko tym Polakom, którzy akceptowali nową władzę, polegała na mordowaniu nie tylko milicjantów i działaczy PPR, ale także ludności cywilnej, w tym Żydów, ocalałych z holokaustu, rodzin chłopskich, które przyjęły ziemię z reformy rolnej, często charakteryzowała się okrucieństwami. Owi „bohaterscy patrioci” zabijali żołnierzy WP i czerwonoarmistów, mimo że Armia Czerwona należała do tego samego sojuszu antyhitlerowskiego, co Polska, bez względu na to, który konkurencyjnych rządów polskich jej państwowość reprezentował. Ale dla Łupaszki, sojusznikami stali się hitlerowcy, gdy zorientowali się, że zamierza walczyć z Armią Czerwoną.
  Owo „odzyskanie bohaterów”, którzy za terroryzm i zbrodnie zostali słusznie osądzeni, i skazani na podstawie niezbitych dowodów ich przestępstw, w procesach jawnych, z dopuszczeniem publiczności, przedstawicieli prasy i radia, ma wyraźny, niegodziwy charakter publicznej pochwały zbrodni i ich sprawców – zbrodniarzy. Jest też szkodliwym kłamstwem historycznym, polegającym na zaliczeniu tych terrorystów do grona ofiar terroru stalinowskiego, co stanowi obelgę dla faktycznych ofiar tego niegodziwego państwowego terroru, który w na przełomie roku 1948 i 49 nasilił się po pojawieniu się w UB specjalistów radzieckich. Jego ofiary po odwilży w roku 1956 doczekały się rehabilitacji, niestety wiele osób było rehabilitowanych pośmiertnie. Terror stalinowski polegał nie tylko na mordowaniu domniemanych przeciwników socjalizmu w fingowanych procesach albo skrytobójczo, na wieloletnim ich więzieniu. Łagodniejszymi formami tego terroru było wydalanie ludzi z wojska czy z milicji, z innych stanowisk państwowych, czy umieszczanie w ich ubowskich papierach zastrzeżeń politycznych zwanych potocznie hakami, nawet u osób, których dzieciństwo przypadało na lata czterdzieste i pięćdziesiąte. Choć owe haki były najmniej dotkliwe, to jednak szkodziły jeszcze długo po gomułkowskiej odwilży. Moje haki zniknęły dopiero na początku lat siedemdziesiątych, ale za niektórymi moimi znajomymi wlokły się dłużej.””
  A więc owi „żołnierze wyklęci” z dodatkiem „niezłomni byli w istocie nieżołnierzami przeklętymi, nie tylko przez ludność wiejską, której rabowali żywność ale też przez ich ofiary i ich rodziny. Przywódcy tych nieżołnierskich band uważali się za oskarżycieli i sędziów. Oni decydowali, kto jest komunistą zasługującym na śmierć, oni na nią skazywali, i organizowali wykonanie „wyroku” – w istocie dokonanie mordu.
  Na blogach POLITYKI pisałem o tym kilkakrotnie. Pisały również o ich zbrodniczej dzialalności inne osoby, także krewni ich ofiar, których zwłoki zostały zakopane w niewiadomych miejscach.
  Komentatorzy na blogach stwierdzają, że nie wszyscy z nich byli zbrodniarzami. Oczywiście to prawda, ale cała ich działalność była szkodliwa dla Narodu Polskiego i Państwa Polskiego takiego, jakie wtedy istniało, a inne istnieć nie mogło, jeżeli wykluczy się opcję Polskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, a do tej opcji mogla doprowadzić działalność tzw. „zbrojnego podziemia antykomunistycznego”.

 141. Już są msze za tzw.wyklętych za ich antykomunizm. Teraz kolej za katolików z wehrmachtu za ich ofiarę za udział w antykomunistycznym Drang nach Osten ! Niemal braterstwo ideologiczne. Tak sobie myślę,że duch kolaboracji Piusa XII wiecznie żywy. Dlaczego tzw. wyklęci nie wybili sobie zębów na III Rzeszy.

 142. Z dystansu
  4 marca o godz. 18:28

  Jedną z moich przyjemności, jest czytanie przez kilka godzin dziennie, różnych tekstów.
  Pochodzących ze źródeł w różnych językach.
  Każdy dysponuje własnym czasem i frajdą, jaką sprawia nam realizacja własnych pragnień, ciekawości świata.
  Stąd odmienne opinie na wiele spraw.
  To kwestia informacji, jakie przyswajamy.

  Mozesz przecież zweryfikować moje tezy o plemienności.
  Możesz nawet dowieść, że się mylę.
  Czekam na źródła zaprzeczające.

 143. Kropkozjad
  4 marca o godz. 18:45

  Jak zwykle, świetny tekst.
  Ale, ideologom takie teksty nie są jakąkolwiek przeszkodą.
  Dalej będą snuć takie bajeczki.

 144. Wiesiek
  Ale przecież ty nie znasz żadnych obcych języków , a te Google research którym sie posługujesz, to jest taki niesamowity bełkot , czego próbki dałeś nam już kilkakrotnie na blogu , że ty z tych tekstów tak naprawdę nic nie rozumiesz , a jedynie interpretujesz je na swoje potrzeby i dopasowujemy do swoich przekonań .
  Ja mogę ci jedynie polecić naukę języków obcych , albo czytać po polsku .
  Google research ma sie tak do inteligencji , też tej sztucznej , jak twoje wiadomości , do wiedzy o czymkolwiek .

 145. Curious Stasiu S pyta: Dlaczego tzw. wyklęci nie wybili sobie zębów na III Rzeszy?

  A może zatrybił wówczas wyssany z bimbrem imperatyw, czy Słowianinowi z Hilfswillige przystoi lać innego Słowianina? Ponadto, były też inne, o wiele ciekawsze, fajne cele, np. w warszawskim getto.

  „Masowy exodus żołnierzy Armii Czerwonej do wojsk niemieckich to zjawisko właściwie niespotykane w historii wojen. Szokująca jest jego skala. Według danych z października 1944 roku w Wehrmachcie i SS służyło 800 tysięcy ochotników ze wschodu. Dalsze 100 tysięcy walczyło w szeregach Luftwaffe i Kriegsmarine.”

  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2017/07/06/ilu-rosjan-sluzylo-hitlerowi/#4

 146. Pamiętnik partyzanta:
  Poniedziałek: Gonilim szkopów po lesie.
  Wtorek: Szkopy nas gonili po lesie.
  Środa: My gonili szkopów po lesie.
  Czwartek: Szkopy gonili nas po lesie.
  Piątek: My gonili szkopów po lesie.
  Sobota: Szkopy gonili nas po lesie.
  Niedziela: Przyszedł gajowy i wypie*****ł nas wszystkich z lasu.

 147. Przeczytałem informację „Unijna polityka rolna konserwuje w Polsce zacofaną strukturę społeczną” i jeszcze ” UE przywiązuje chłopa do ziemi”.
  Taki przekaz dnia zapętla sytuację i wymusza pytanie; to dobrze czy źle?
  Przecież wszystkie partie polityczne kłócą się o to,
  która wywalczyła z Unii Europejskiej więcej pieniędzy dla polskich rolników

  Bilans dnia zamyka wiadomość „Luke Perry nie żyje! Aktor znany z Beverly Hills 90210 miał 52 lata” Powodem był udar mózgu

 148. duende
  4 marca o godz. 20:29

  „Dlaczego tzw. wyklęci nie wybili sobie zębów na III Rzeszy”?

  SS ma kłopoty z myśleniem i chronologią. O żołnierzach wyklętych (partyzantce anykomunistycznej) można mówić od stycznia 1945, czyli rozwiązania AK. Wprawdzie organizacja NIE (Okulickiego) powstała wcześniej, ale była strukturą kadrową i głęboko zakonspirowaną do czasu wkroczenia Armii Czerwonej.

  „Ponadto, były też inne, o wiele ciekawsze, fajne cele, np. w warszawskim getto”.

  Też masz kłopoty z myśleniem, chronologią i wiedzą na poziomie gimbazy. Warszawskie getto zostało zlikwidowane w 1943 roku.

 149. Bilans edukacyjny.
  Tematem dnia w mediach była skandaliczna wypowiedź ministra prezydenckiego, i jej wływ na ogłoszony strajk nauczycieli, o skutecznym rad sposobie zapładniającym pińcetplusy w podwyżki.
  Wśród licznych wypowiedzi popierających ministra, że przecież nauczyciele też są beneficjentami opłacania rozrodczości, oraz tych krytykujących za formę i bezduszność (bo przecież nie wszyscy nauczyciele są płodni) zabrakło mi choć jednej, kogoś wuedukaowanego.
  Bo przecież jedynym skandalem wołającym o pomstę do nieba, jest nie to wszystko, co powyżej, ale zgodne chwalców i krytyków ignorowanie cywilizacji, w której płaca i jej podwyżki zależą od pracy i jej wyniku.
  I tym samym udowadniające, że taką edukcję, jak mamy, można i warto mieć jedynie za żadne pieniądze.

  – – –
  @ jobrave, świetne podsumowanie dyskusji tutejszych o leśnym dziadostwie łykającym jak pelikan propagandę; a co sądzisz o cytowanym tekście Waglewskiego?
  Pozdr.

 150. PS „wuedukaowanego” to znaczy w moim pokrętnym klawiaturzeniu: wyedukowanego; poszukiwanie podtekstów daremne…hihi. Za swe niechlujstwo przepraszam ew. czytających.

 151. Z dystansu
  4 marca o godz. 20:28

  Z dystansu ale z jaką klasą. Piszę, bo adresat niezdolny docenić, a bardzo warto. Szacun.

 152. Lewy
  4 marca o godz. 8:01

  Lewy, na razie spektakularne sukcesy surfowania po guanie każdy musi sobie wyklepywać na blogu samotrzeć; dorzuć więcej swego towarzystwa, w którym – warto.
  Pozdr.

 153. ls42
  4 marca o godz. 16:40

  „Najlepszym dowodem bezpiecznego państwa prawa i sprawiedliwości jest prezes Jarosław Kaczyński otoczony stale murem ochroniarzy. Czy to nie prowadzi do kompleksu zagrożenia zawsze i wszędzie”?

  Mylisz skutek z przyczyną.

 154. Kropkozjad
  4 marca o godz. 18:45
  Rzecz w tym, że tego tekstu nie wydrukuje żadna gazeta zaliczana do tzw wolnych mediów, włącznie z POLITYKĄ. Na tym polega katastrofa cywilizacyjna tego kraju. Efektem tego typu postaw jest także władza PIS

 155. Z dystansu
  4 marca o godz. 16:58

  „Tuska nikt nie obalił , a już napewno nie PiS. Z Tuskiem „kaczor” nigdy nie miał szans,”za krótki”.
  🙂
  Rok 2005 podwójne zwycięstwo PiS nad Tuskiem.

  ― Panie doktorze, chyba tracę pamięć.
  ― A od kiedy, pyta doktor?
  ― Co od kiedy?

 156. „Też masz kłopoty z myśleniem, chronologią i wiedzą na poziomie gimbazy. Warszawskie getto zostało zlikwidowane w 1943 roku.”

  Albo nie zrozumiałeś mojego tekstu, albo coś ci się się kompletnie pokićkało.

  Powiadasz Mauro, że 1943 Rosjanie w słuzbie III Rzeszy nie mogli partycypowac w likwidacji getta? Przecież mozesz sobie to obejrzeć na załączonym w linku zdjeciu.

 157. Prawie godzinny program w TVN24 – główna postać to
  Aleksandra Dukiewicz od dziś Prezydent -elekt Gdańska .
  Byłem widzem ” kropki nad i ” tylko dlatego ze zapowiadano rozmowę z Aleksandrą Dulkiewicz . Prezentacja nadzwyczajnej klasy – odpowiedzi wyczerpujące i na temat , to zapowiedź nowego Solidarnościowego Gdańska powrotu do Klimatów roku 1980 /81 .
  Skąd u tej mądrej młodej kobiety aż taki ładunek doświadczenia i rozwagi politycznej ? takie pytania zadawałem sobie słuchając ja z zainteresowaniem .
  Odpowiedź uzyskałem po kilku minutach , ponieważ byłem widzem cyklicznego programu ” Czarno na Białym ”
  Dowidziałem sie wszystkiego o drodze pani Prezydent -elekt od domu rodzinnego ,poprzez szkołę ,Studia i prace .Jakaś dobra niewidzialna ręka sterowała jej wyborami .
  Gratulacje dla Gdańska .ten wyjątkowy region i miasto w Polsce ma w swojej sztafecie historyczną rolę do odegrania , a inauguracja to 4 czerwca 2019 roku .

 158. Oglaszam ze z braku innych pozytecznych zajec powoluje tajna i zbrojna organizacje do walki podziemnej z kaczyzmem.Czas skonczyc z nuda pora zeby polala sie gnojowka.Skrzynka kontaktowa znajduje sie przy autostradzie A1.My powojenne pokolenie tez chcemy zaistniec w heroicznej historii naszego Narodu.Nie bedzie nam nikt narzucal bohaterow odleglej dla nas historii.Tez chcemy wlasorecznie dokonac czynow wielkich.Pokolenie wykleci numer 2 stancie z bronia u nogi. Z braku komiterow PPS ,KPP,komisariatow MO palmy to co obecnej wladzy bedzie dokuczliwe a mianowicie flagi Pisiorow.Tylko nasza bezwzgledna ,bezkompromisowa postawa pozwoli zeby nasze nazwiska zapisaly sie w historii naszego kraju.Nie badzmy frajerami ,pracujac ,uczac sie ,mozemy przez obecna wladze byc aresztowanymi pod zarzutem niegospodarnosci itp.Dla tych pacholkow Kaczyzmu przemawia tylko martylologia narodowa.Do broni!!!!!!!!! Uwaga powyzszy tekst stanowi fragment utworu literackiego.Wszelka zbieznosc nazw jest przypadkowa.

 159. Kropkozjad godzina 18:45
  Twój komentarz jest prawdziwy co do faktów ,to dobra lektura
  ps.
  Pisząc to na ekranie laptopa pojawiła się info z RMF FM ; 28 -latek przyznał się do wysłania 10 listów z pogróżkami do prezydentów

 160. Współczuję tubylcom katolikom zmuszonym do poruszania się w oparach zgermanizowanej liturgii katolickiej. Co przypominało Ukraińcom patriarchat moskiewski. Ale postawili na swoim. Pełne kościoły w intencji tzw.wyklętych przypominają kościoły modlących się o pomyślność Hansa i innych pod Stalingradem. Z kanibalizmem w szeregach agresora w tle. Ale z ofiarą na ołtarzu antykomunizmu. Tak sobie myślę czy suwerena nie stać na własną wersję religii zamiast wersji kondominium berlińsko-watykańskiego. Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego rozdaje różańce i trzyma na kolanach.

 161. Można odnieść wrażenie,że zabijanie prowadzi do zbawienia a wcześniej na ołtarze. Tak sobie myślę,że to przypomina ofiarny rytuał Azteków rzucających głowę wroga do zawieszonej metalowej obręczy. Ale oni nie byli katolikami. Katolik to brzmi dumnie i nie ma odruchów Pawłowa.

css.php