Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Morawiecki

7.03.2019
czwartek

Premier na wariograf

7 marca 2019, czwartek,

Jak donosi „Rzeczpospolita”, wariograf w prokuraturze jest bardzo zajęty, można powiedzieć, że „ma pełne ręce roboty”. Gdyby to ode mnie zależało, to skierowałbym na badanie prawdomówności premiera Morawieckiego za to, co powiedział w wywiadzie dla tejże gazety. Inni – powiedział premier – chcą na siłę wprowadzać nowe porządki kulturowe. „A my chcemy dać Polakom święty spokój na co dzień, dostatnie życie i wolność życia rodzinnego”.

Nie potrzeba nawet wariografu, żeby zobaczyć, że coś tu nie gra. Jeżeli to jest święty spokój, to jak wygląda tornado? Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy, prokuratura, Naczelna Rada Sądownictwa, gimnazja, licea, stosunki z Izraelem, ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej, służba dyplomatyczna, muzea, generalicja, najnowsza historia Polski – wszystko wywrócone do góry nogami. To jest święty spokój na co dzień?

W innym fragmencie PMM mówi: „Może się panowie zdziwią, ale w moim odczuciu odnieśliśmy gigantyczny sukces na świecie w postrzeganiu naszej historii i sprawy polskiej w czasie II wojny światowej”. (Tu następują liczne przykłady, takie jak reakcje międzynarodowe na wypowiedź ministra Katza, przeprosiny ze strony dziennikarki amerykańskiej itd).

Premier mówi o „gigantycznym sukcesie”, kiedy w tych dniach idzie w świat wiadomość o zakłóceniu przez część polskiej publiczności międzynarodowej konferencji w sprawie badań nad Zagładą w Paryżu! Kiedy zaledwie kilka miesięcy temu z powodu nieszczęsnej ustawy o IPN polski prezydent i najwyżsi urzędnicy mieli szlaban w Białym Domu. Kiedy zaniepokojona francuska minister nauki pisze list do swojego polskiego odpowiednika. Ludzie, może jednak wariograf by się przydał?

„Konferencja warszawska – mówi PMM – jest dzisiaj uważana za bardzo wielki sukces, ponieważ po raz pierwszy usiadły przy stole delegacje, które nie rozmawiały ze sobą od 20-30 lat”. Nie umniejszając tego faktu, czy jest sukcesem to, że konferencję określano jako polską „usługę” dla USA, a minister Pompeo ogłosił ją akurat w Bukareszcie, zanim jeszcze dotarł do Polski, i tym samym nie pozwolił ogłosić konferencji jej gospodarzom? W stosunkach z USA, owszem, posunęliśmy się do przodu, ale za jaką cenę? Mam na myśli nie tylko zadeklarowane 2 mld dol. na Fort Trump (raczej wątpliwy), ale nadwerężoną reputację jako kraju poważnego, który umie budować sojusze z Francją, z Niemcami, z Europą.

Jeżeli coś można uznać za sukces rządu, to pomysł kupowania głosów za gotówkę. Mieszkania, oświata, ochrona zdrowia muszą poczekać, pierwszeństwo ma zaliczka na wybory. A na co wyborcy ją przeznaczą? Na pewno nie na rezonans magnetyczny. Raczej na rezonans wyborczy.

Stanowczo: wariograf to nie jest zły pomysł.

Zaproszenie
Prof. Aleksander Smolar (prezes Fundacji Batorego), Jakub Bierzyński (właściciel domu medialnego) i prof. Ewa Marciniak (dyrektor Instytutu Nauk Politycznych UW) będą naszymi gośćmi w Radiu TOK FM jak zwykle w niedzielę – o godz. 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 290

Dodaj komentarz »
 1. wszyscy tu piszący powinni się poddać badaniu.

 2. „Jeżeli coś można uznać za sukces rządu, to pomysł kupowania głosów za gotówkę …” nie własną. Pożyczoną lub zaVATowaną od konsumentów krajowych. Czy warigraf bada także poziom tupetu?

 3. „wszyscy tu piszący powinni się poddać badaniu.”
  O Matce nie wolno mówić źle.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. – – –
  Bardzo serdecznie dziękuję red. Passentowi za zapowiedź wzięcia na gościnne zeznania animatora „Wiosny”, Bierzyńskiego, i to w świetle także Smolara!
  – – –
  Taki temat…
  Po wysłuchaniu w dniu dzisiejszym odtworzonej z mabeny sztucznej inteligencji narracji PMM w „Faktach po Faktach”, muszę z żalem odmówić komentarzy.
  Gdyby był moim …klientem obowiązywałaby mnie dyskrecja zawodowa, a skoro to nie ja mam przypadłość na kształt zespołu Muenhausena, to tym bardziej nie będę zdradzał tajników na odległość.
  W każdym razie, słysząc z tych ust „pomidor”, możecie być pewni widząc kapustę, że to nie o głąb chodzi, a premier.

 6. Wariograf?
  A cóż on wykaże?
  Wyjdzie co najwyżej, że mitoman szczerze wierzy we własne brednie 🙄

 7. @Olborski to już trzecia generacja – jak wszyscy, to babcia też

 8. Właściwie ci co mowia prawde bez wariografu nie zasługują na zadnego poete bo klamia jak z nut z tym ustroistwem tez , ale „nie zasługujesz na ….. „.. czy moze byc wieksza obelga ? Ja nie zasluguje ? O żesz Ty..

  Chętnie bym z Panią pochodził
  Po wiosennym Panamie,
  Odrodziłby mnie, odmłodził
  Pierwszy paryski kamień.

  Chętnie bym z Panią postał
  Przy byle wystawie modnej,
  Szczęśliwy, że mi los dał
  Znów stać na nogach swobodnie.

  Chętnie bym z Panią posiedział
  Gdzieś w knajpce na bulmiszku,
  Wypiłbym kilka kieliszków…
  Czego? Już ja bym wiedział.

  Chętnie bym z Panią pojeździł
  Po elizejskich szampach,
  Wieczorem, gdy się gwieździ
  Złoty niebiański szampan.

  I chętnie bym z Panią poleżał
  Po dniu tak pięknie spędzonym
  (Niech Pani zapyta się męża,
  A ja się dowiem u żony).

 9. kłamią, kradną oszukują. A kiedyś przyjaciele w potrzebie – Michel Cohen, Paul Manfort
  teraz płaczą i wyrażają skruchę. Jakim trafem stanęli na drodze uczciwego na wskroś prezydenta?
  https://www.yahoo.com/huffpost/paul-manafort-sentenced-less-4-000305885.html?.tsrc=notification-brknews

 10. Obejrzałem zalecany program FpF red. Wagner z PMM.
  Kłuł mnie w oczy pinokiowaty nos PMM, szczególnie w zbliżeniach. W kilku momentach pomógłby wariograf. W innych łgarstwa były zbyt oczywiste. Ale było kilka sprytnych. Np. jak emeryt dostaje (brutto) 1100 zł, to płaci PIT, ale o ca. 150 zł VAT-u PMM nie wspomniał … i zostaje faktycznie 750 zł, 450 zł wraca do budżetu.

  Albo z podwyżkami dla nauczycieli. Relatywnie one rosną wolniej niż za PO/PSL, po pierwsze u relacji do zmian cen. W latach 2014-5 spadały o 1%, teraz rosną o 1,5-2%. Po drugie, z powodu wysokiej koniunktury teraz płace nauczycieli spadają w relacji do płacy minimalnej, czy średniej w sektorze przedsiębiorstw.

  „Bufor antycykliczny” PMM włączył z użyciem „pięciopaka prezesa”, czyli wydają i zadłużają się, aby zapobiec spowolnieniu gospodarki. Zatem 3 lata temu, gdy gospodarka wchodziła w fazę prosperity to taki 40 mld stymulus gotówkowy to byłby, hm, „bufor procykliczny” – red. Wagner nie spytała o to. Jakieś krótkie te prosperity za rządów PiS i już kryzys za pasem i trzeba gospodarkę pobudzać.

  Niewątpliwie PMM o gospodarce wyraża się z najwyższym szacunkiem – że jest dojrzała. Trzy lata temu była „w ruinie”. Pan Austryjak niech zapłaci VAT za swoją fakturę, a Pan Prezes …. się zastanowi. Jeszcze jednego pytania red. Wagner nie zadała PMM, a szkoda. Czy „niepolskie galerie” w miastach znajdują się w strefie Schengen, bo gdy nie posiadam dowodu osobistego, to może paszport jest wymagany przy wejściu do nich.

  Proszę w następnym programie z PMM nie robić zbliżeń, szczególnie na jego wydłużający się nos Pinokia.

 11. @teo, nie wiesz na co się narażasz używając sformułowania „pinokiowaty nos”, słowo nos już zasługuje na zbanowanie, a Pinokio to pewny kryminał.
  podpisano: kanalia

 12. Co daje uszczelnianie poboru podatków „na kilkadziesiąt miliardów złotych”?

  PMM ciekawie też mówi o tym uszczelnianiu, jakoby z nieba spadała ta forsa, a raczej wyciągał ją z piekła, lub z innego nieokreślonego źródła gdzieś poza gospodarką, jakiegoś nie polskiego. A on tę forsę cap, łapie, rozdaje i stymuluje „antycyklicznie gospodarkę”. Toż to „alchemia finansowa”. Przecież ta forsa niezapłacona fiskusowi jest nadal polska, większość jej pozostaje w kraju, może nie w tak dużym stopniu jest wydawana, za to jest być może inwestowana, oczywiście niezbyt sprawiedliwie społecznie, nieuczciwie i nieprawnie. Ale element stymulacyjny jest niewielki.

  Notabene, tłumaczenie 5-paku Prezesa Kaczora potrzebą stymulowania jest cienkie, jednostronne. Bo każda biegła licealistka wie, że ważne jest gdzie się pakuje tę forsę stymulacyjno-pięciopakową. Osobiście wolałbym w coś pożyteczniejszego społecznie, coś bardziej produktywnego. Np. na płace nauczycieli i służby zdrowia. Przy okazji – niepełnosprawnym. Ale w rachunku prezesa, który nie jest ani rachunkiem gospodarczym, ani społecznym, tylko jest rozrachunkiem wyborczym, taki przedwyborczy stymulus, d. kiełbasa wyborcza, jest jedynie słusznym. I słusznie PMM przyznał, że nie jest to jego pięciopak, tylko Pana Prezesa.

  Krótko mówiąc, PMM rad gada, ale niewielki jest sens. Wariograf? Hm, mi nie jest potrzebny, bo łatwo zauważyć blagę i krętactwo PMM, tylko ten nos pinokiowy mnie trochę niepokoi.

 13. Bar Norte

  ,, Symetryczny
  7 marca o godz. 21:25
  Radość wśród nauczycieli, pielęgniarek, emerytów i innych biedaków. https://pl.sputniknews.com/polska/2019030710010510-Andrzej-Duda-Warszawa-odprawa-zwiekszenie-wydatki-hub-NATO-USA-Sputnik-Polska/

  Namiestnik odbiera polskim dzieciom chleb.

 14. Fere libenter homines id quod volunt credunt.
  PS
  Cezar nie znal Morawieckiego ale moze ma racje?

 15. Cieszmy się tym co mamy. Kalibabka też mówił a one słuchały choć były oszukiwane. Ale on pięknie mówił dlatego wybaczały. Tak sobie myślę,że Mów do mnie jeszcze…Dobrą przynętą.

 16. Niech Dzień Kobiet święci się cały rok ! Tak sobie myślę tradycyjnie bez wariografu.

 17. Wariograf bada stres badanego. A zdolny polityk kłamie bez wstydu i bez stresu. Tylko, czy premier jest zdolnym politykiem?

 18. Wzorem Wenezueli bez wariografu za głowę państwa trzeba uznać prezesa. Tak sobie myślę skoro jest taka moda.

 19. @Gekko
  8 marca o godz. 0:45
  W każdym razie, słysząc z tych ust „pomidor”, możecie być pewni widząc kapustę, że to nie o głąb chodzi, a premier.

  Respect !
  Moje przekonanie o tym, że ci szybko mówiący raczej nie lubią faktów, się utwierdziło. Oni po prostu lubią te drugie, fakty alternatywne. Poza tym wszystko w porządku, tylko coraz częściej muszę sie szczypać w „mabenę”

 20. zetus1
  8 marca o godz. 7:24

  @EnglishSpeaking
  Trump Has Been Living A Double Life

  33% republikanów uważa, że Trump popełnił przestępstwa przed objęciem prezydentury, a mimo to poparcie dla DJT wśród republikanów wynosi 82%
  „Policja! proszę zatrzymymać tego człowieka. Ukradł mi portfel. Chcę na niego glosować!”

  Jak to zinterpretować ?

 21. @PAK4
  8 marca o godz. 6:59
  Jeżeli chodzi o „paki” to preferuję czteropaki. Pięciopaki źle się pakują 🙂

 22. Konkluzje Brague’a cytuję za Lederem: „Europa z ducha jest «ateńska». Właśnie przez ową śmiałość myślenia, cechę najodleglejszą od brawury, raczej taką, którą nazwałbym sednem odwagi cywilnej. Polega ona, jak szczegółowo pokazuje rekonstrukcja Brague’a, na zdolności do stanięcia twarzą w twarz z najtrudniejszą prawdą. Z upiorem przeszłości. […] «Ateńczykami» w tym sensie byli Emil Zola i Rafał Lemkin. […] Polski stosunek do przeszłości – i prawdy myślenia – spontanicznie jest raczej «spartański». […] Chlubieniu się cnotami wojennymi, odwagą i nieustępliwością w boju towarzyszy chęć pozostania przy tysiąckroć już przepowiadanych sformułowaniach, obrazach i opowieściach. Towarzyszy temu lęk przed swobodą myślenia o ludziach i zdarzeniach […]. Tego spojrzenia polska opowieść hegemoniczna, opowieść o cnotach i krzywdach własnych, się boi. Mogłaby bowiem nie znieść obrazu, który odbijałby się w skierowanym na nią spojrzeniu”.
  https://krytykapolityczna.pl/swiat/leociak-paryska-awantura/
  =========

  Mechanizm wyparcia, stosują obie strony sporu.

 23. Taki cymesik psychospołeczny, badania europejskie z zeszłego tygodnia:

  Wściekli z powodu sytuacji w swoim kraju: Francuzi 32%, Polacy 27%, Hiszpanie 23%, Niemcy 19%

 24. Można się pokusić nawet o stwierdzenie, że w polskim katolicyzmie religijność mas i będąca z sprzężona z nią ściśle religijność większości funkcjonariuszy (od księży pod kardynałów) leży niejako poza chrześcijaństwem, a w każdym razie poza Jezusem. Próby nawrócenia polskiego społeczeństwa z mierzwy na rzeczywisty katolicyzm byłyby męczące, przetrzebiłyby kościelne ławki i wpływy z tacy, nikt tego nie będzie ryzykował. W imię czego zresztą, skoro biskupi mają w większości ten sam światopogląd, wyniesiony z rodzinnych domów (tyle tylko, że opakowany w nowomowę o „pochylaniu się z troską nad”)? Polska to rozrośnięte do rozmiaru państwa Lipce Reymontowskie: patriarchalny system ze stosowną dawką ksenofobii i obyczajowej mieszanki rygoryzmu z hipokryzją. W tej rzeczywistości to, że ksiądz na boku „dogadza Magdzie” albo „zdybał pacholę w pszenicy”, kwituje się słowami: „Tak już bywa”, jest to dopuszczalnym elementem prostego świata, w którym młodzi chcą na siano („tak już bywa”), ale ladacznicę na gnoju wywieźć trzeba („bo tak też bywa”): Chrystus i jawnogrzesznica swoją drogą, a rzeczywistość swoją.
  https://kulturaliberalna.pl/2019/03/05/jacek-dehnel-kosciol-katolicki-polska-pedofilia/
  ===========

  Dulszczyzna z hipokryzją, stanowią dobraną parę.

 25. teo
  8 marca o godz. 2:15

  Wariatograf dla wariatkowa

  Gadanie niepohamowanym cięgiem, bez jakiegokolwiek sensu, najordynarniejszych kłamstw, rzekomo o ekonomii, w kontekście mechanizmów kradzieży, szabru i paserstwa, to największa i pewnie jedyna (nie licząc porażającego wizerunku luksusowego kija golfowego) kompetencja MM w roli premiera.
  Najzabawniejsze w swej bezczelności jest odnoszenie wypłacanych sobie z kasy publicznej apanaży do …rynku, jakby istniał rynek narodowych banków polskich, rządów czy spółek skarbu państwa. Prezentacja i prezencja PMM wykluczyłaby go z rynkowej kandydatury w jakiejkolwiek fachowej konkurencji, weryfikującej profesjonalnie spójność i wiarygodność kandydatów, bez żadnego wariografu, a na podstawie kilku zdań i zachowań.
  Ostentacyjny fałsz i kłamliwość ekspresji tej postaci skutkuje tylko w szarży na wariata, z cudzysłowem i bez.
  Jednak w tym szaleństwie jest metoda, bo przecież pracodawcą tej i innych licznych tego typu postaci (Suski, Kurski z tv, Szydło etc) jest istotnie ciemna masa wyborcza, której do żadnego wariografu podłączyć nie sposób. Całą masą bowiem stanowi wraz z tak sformatowwaną „władzą” obraz zdecywilizowanego wariatkowa, którzej rządy obrazują pełnię adekwatnej wariatkografii stosowanej.
  Przedstawianie kłamstw o szabrze jako ekonomii, na tym ugorze wiedzy i świaomości to już tylko pstrzenie much po konterfekcie tak skarykaturowanej demokracji ludowej.

  PS Intrygujący jest ten vat od emerytów… byłbym wdzięczny za więcj szczegółów, to nowość.

 26. – – –
  „…W tej rzeczywistości to, że ksiądz na boku „dogadza Magdzie” albo „zdybał pacholę w pszenicy”, kwituje się słowami: „Tak już bywa”…

  Cytat z Dehnela wybitnie przenikliwy i trafny, serdecznie polecam wszelkim analitykom wieszczącym nam -zupełnie od uma- los odwrócenia się od kościoła, na modłe Irlandii.
  W Polsce prędzej epidiaskop zamieni się w senat, a dzwonnice zastąpią fonię niezależnych mediów, niż cywilizacja dotrze przez ucho igielne do parafianina.

  PS Szczególnie cieszy mnie, że po raz pierwszy mam okazję posłużyć się cytatem zamieszczonym przez ….Wiesia!
  Non omnis moriar…hihi.

 27. W tym słonecznym i pięknym dniu pozwolę sobie na szczerość i wszystkim tutejszym Paniom składam najlepsze życzenia miłości i szczęścia oraz życzę samych radosnych dni w tym i w kolejnych latach.
  Wspomagajcie nas w dobrych pomysłach i ciekawych komentarzach. Buziaki!

 28. – – –
  Wścieklizna występuje niemal na całym świecie. Obszary, na których wścieklizna obecnie uznawana jest za niewystępującą, według raportu WHO z 2005 r. to: Australia, Belgia, Chile, Czechy, Grecja, Grenlandia, Irlandia, Islandia, Japonia, Nikaragua, Nowa Zelandia, Norwegia, Malezja, Szwecja, Szwajcaria, Panama, Portugalia i Urugwaj.
  – – –

 29. olborski
  8 marca o godz. 1:52
  Klimatyczne i na czasie.
  Ukłony

 30. zetus1
  8 marca o godz. 7:47

  Ja sobie tak tylko delikatnie zauważę, że gdyby przy pyfku z MM porozmawiać, bez garnituru, to on byłby autentycznie skonsternowany (nie wiedząc o co biega, na czym polega zarzut), że ktoś może uważać jego występy za kłamstwa.
  To jest ten typ genius personality, że aksjologicznie porusza się na jednej i jedynej osi wartości: to działa/to nie działa. Innych nie ma.

 31. Będziecie płacić na utrzymanie baz wojsk okupacyjnych. https://wiadomosci.onet.pl/swiat/chcesz-miec-baze-usa-w-swoim-kraju-to-bedzie-drogo-kosztowac/wpk4ff3
  Ruscy utrzymywali sie sami.

 32. Biały Dom pracuje nad systemem, zgodnie z którym każdy kraj, na terenie którego stacjonują żołnierze USA, musi zapłacić Amerykanom 150 proc. kosztów ich utrzymania – twierdzi agencja Bloomberg powołując się na źródła w administracji Donalda Trumpa.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/chcesz-miec-baze-usa-w-swoim-kraju-to-bedzie-drogo-kosztowac/wpk4ff3
  =========

  Rachunek przyjdzie pocztą……

 33. mag
  7 marca o godz. 17:20
  Najlepsze nasze lata były w Polsce Ludowej. Byliśmy młodzi. Niestety minęły i już nie powrócą. Było trudno ale godnie. I z nadzieją. Dziś masz to co chciałaś i na co miliony dały się nabrać. Mam te same odczucia i podzielam ponury nastrój.

 34. Premier na wariograf? To nie jest dobry pomysł. W zetknięciu z takim notorycznym kłamcą wariograf się rozleci.

 35. W Dzień Kobiet w Radiu Zet dopytywano Schetynę, ile „jedynek” Koalicja Europejska rezerwuje dla kobiet.

  – Marzę o tym… Znaczy, myślę, że kilka… – odparł Schetyna. Walczymy o cztery – dodał.

 36. W Koalicji trwa więc walka o liczbę kobiecych jedynek…

 37. Skradziony w Szwajcarii jeden z najdroższych SUV-ów na świecie (1,4 miliona złotych) zatrzymany na granicy w Dorohusku. Prędkość maksymalna tego samochodu to ponad 300 kilometrów na godzinę, przyspiesza do 100 kilometrów w czasie 3 sekund. Nie można się dziwić, że 37 – letni Ukrainiec miałby ciekawą podróż do swojego kraju gdyby nie polska straż graniczna.
  Czy funkcjonariusz otrzyma specjalną nagrodę? Kto w takim przypadku pokrywa koszty transportu? Jak taki drogi samochód przemieszcza się przez połowę Europy nie wzbudzając wcześniej zainteresowania? Jak słabe jest zabezpieczenie takiego samochodu, że można go ukraść?

 38. Duda walczy o waszą wolność w Afganistanie. https://pl.sputniknews.com/polska/2019030710013591-Polska-Duda-NATO-Afganistan-obecnosc-wojsko-Sputnik/ Zapewniał podżegacza wojennego z NATO, że Polska będzie udzielać wszelkiego wsparcia Ukrainie w jej wojnie z Rosją. Do tego sprowadza się rola tych biednych satelitów. Do amerykańskiej wojny z Rosją.

 39. Premier na życzenie
  Pan Premier Morawiecki nie robi nic innego, jak dokładnie wciela się w eksponenta Jarosława Ka na rząd, realizuje wiernie wyobrażenia, chętki i fantasmagorie przywódcy obozu politycznego prawicy o państwie i jego polityce zagranicznej.

  Premier Mateusz przedstawia działania ekipy PiSu jako uzdrawiające zabiegi przywracające godność i suwerenność narodowi, wprowadzające społeczeństwo w wyjątkowy dobrostan patriotyczno-socjalny, opisuje działania Jarosława Ka mające znamiona podprowadzania kasy metodami na słupy, patrz pan B i jego łańcuszek fundacji i spółek, jako normalne, kulturalne zabiegi menadżerskie.

  Politykę zagraniczną Polski pod rządami PiSu premier M. wychwala jako pasmo sukcesów, Polskę przedstawia jako kraj wyjątkowy, cieszący się wyjątkowym uznaniem w UE i w ogóle na świecie, zajmujący wyjątkowa pozycję w Europie jako wyspa wolności, budzący szacunek i przestrach u wrogów unijnych i pozaunijnych, jako państwo umiłowane przez potężną Amerykę Trumpa, państwo o tysiącletniej tradycji, wstające z kolan, wyzwalające się z kondominialnych okowów, pielęgnujące niezbywalne, źródłowe dla Europy wartości chrześcijańskie, itd.

  Pan Mateusz potrafi się wcielić w rolę przywódcy na życzenie jak nikt inny.
  Pzdr, TJ

 40. wiesiek59
  8 marca o godz. 9:58
  O tym PMM nie wspominał. @Symetryczny zauważył, że wojska radzieckie stacjonujące w Polsce utrzymywały się same i byliśmy równie bezpieczni.
  W sprawach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa kraju powinno się rozmawiać otwarcie, bez niedomówień i propagandowego zadęcia. Obywatele powinni znać całą prawdę i tylko prawdę

 41. @ls42

  „Jak taki drogi samochód przemieszcza się przez połowę Europy nie wzbudzając wcześniej zainteresowania?”
  Przy tej prędkości? Przez Niemcy tylko mignął.
  Koszty transportu pokryje ubezpieczenie.

 42. ..to wszystko prawda panie Danielu i jeszcze plus inne swinstwa tego rzadu !!!

 43. 1000 baz militarnych w 80 krajach.
  https://www.globalresearch.ca/us-1000-military-bases-80-countries/5670646
  Dzięki nim mamy pokój i bezpieczeństwo. I wielkie zyski amerykańskich korporacji.

 44. Gekko
  8 marca o godz. 9:38

  Ja sobie tak tylko delikatnie zauważę, że gdyby przy pyfku z MM porozmawiać, bez garnituru, to on byłby autentycznie skonsternowany (nie wiedząc o co biega, na czym polega zarzut), że ktoś może uważać jego występy za kłamstwa.
  To jest ten typ genius personality, że aksjologicznie porusza się na jednej i jedynej osi wartości: to działa/to nie działa. Innych nie ma.

  Mój komentarz
  Dokładnie tak.
  Pzdr, TJ

 45. tejot
  8 marca o godz. 10:20/30

  Mogę się z chęcią odwzajemnić tym: dokładnie tak.
  Z jednym zastrzeżeniem:
  „Pan Mateusz potrafi się wcielić w rolę przywódcy na życzenie jak nikt inny”.
  Nie na tym polega rola przywódcy, by kłamać na życzenie bez zmrużenia oka, to oczywiście i niestety nasza interpretacja powszechna cywilizacji jako jej karykatury.
  Na kłamaniu bez zmrużenia oka polega rola oszusta.
  Oczywiście rozumiem, że użyłeś skrótu stylistycznego, ale nomina sunt odiosa. Również, a nawet zwłaszcza: nomina materiae.
  Pozdrowienia.

 46. Trump – Putin. Kim oni są? http://www.informationclearinghouse.info/51223.htm
  Próba porównania.

 47. @Gekko
  8 marca o godz. 9:38
  Wczoraj obejrzałem film „Post truth” i potwierdza on Twoją tezę, że nowi politycy nie znają osi prawda-fałsz, oni znajdują się na osi prostopadłej skuteczne-nieskuteczne. Podobno Trump w swojej kompanii uczył się na błędach i powtarzał te hasła, które wywoływały reakcje tłumu. W czasach kiedy zalewa nas morze infopodobnych bzdur, prawda straciła swoje dawniejsze znaczenie, bo nikt nie jest w stanie tego przetrawić, sprawdzić, ocenić. Od dziennikarzy wymaga się szybkości niewykonalnej , więc kusi metoda copy&paste (bez sprawdzania), a konsumenci infotainmentu nie mają ochoty analizować tego co do nich dociera. Warto zauważyć, że prawie nie spotykamy się z prostowaniem kłamstw, mimo częstych oskarżeń.

 48. Kobietom goździk w rajstopy.

  Obyczaj nastał ocieplony wizerunkowo, wiosenny, aż leśne dziadki spadają mimozami, zaplątene w rąsię i goździk.
  Na szczęście nadchodzi nowe pokolenie.
  GW zamieszcza reklamę Wiosny na Dzień Kobiet, znanego aktywisty bezmięsnego genomu lewoskrętnego, bojownika równości i genderów, dziś w roli ciacha dla pań, z życzeniami jak następuje:

  „…GW – Sporo jest w twojej książce „Warszawa wciąga” pijackich anegdot. Ciekawi mnie, które do niej nie weszły.
  JAŚ KAPELA: – Na przykład o koleżance, która się upiła i biegała między barem Studio a Kulturalną, krzycząc, że potrzebuje kutasa, a na koniec pokazywała cycki, pytając, czy coś jest z nimi nie tak, że nie ma chłopaka.

  Jaś Kapela – pisarz, dziennikarz, aktywista, autor książki ‚Warszawa wciąga. Tu bylem. Tu ćpałem. Tu piłem’ „.

  No i wciąga – jedno pyfko z kreską – i cała młodość ulatuje w kulturowy, nieprzepracowany transgresywnie duch gwozdika pegeeru umysłowego.
  Paniom, którym ta kapela przygrywa, polecam nie tylko dziś, lepszymi sezonami wyrobione, lepiej uposażone modele… 😉 Z najlepszymi życzeniami od komitetu.

 49. A ja zacznę od bidulko Andrzeja Z, który wysyła żonkę, żeby płaczem wymogła wycofanie pozwu za oczernianie zasłużonych dla Polski ludzi. Jakim trzeba być ciulem i skończonym tchórzem, żeby po opluciu przyzwoitych ludzi wysługiwać się żoną i twierdzić, że on nie miał na myśli wszystkich. Teraz będziemy dochodzić, co ciul miał na myśli!!! Szlag mnie chyba trafi!!! Dla niego Wałęsa to nadal kapuś Bolek, a przecież gdyby nie on(i) robotnik(cy), to siedziałby jak mysz pod miotłą na jakieś uczelni i gryzmolił o przewagach socjalizmu i sojuszu z CCCP.

  Na froncie propagandy bez zmian. Wczoraj redaktorka Poranka TOK FM domagała się od Biedronia poparcia dla Trzaskowskiego i jego Karty LGTB. Szczyt bezczelności! Przecież ci sami ludzi rechotali na sali sejmu z Roberta, gdy ten użył sformułowania „poniżej pasa”. Nikt go wtedy nie przeprosił, a teraz ma niby pisać listy popierające PO!!! Nie tylko w PiS się mózgi zlasowały.

  A tak w ogóle, żeby wygrać w Polsce wybory, to trzeba dwóch rzeczy: 1) WROGA, 2) Rozdania kasy WROGA. Trzeba to tylko ubrać w słowa, które by to ukryły, a lud wiedział o co chodzi.

 50. BWTB
  8 marca o godz. 11:35
  Wczoraj redaktorka Poranka TOK FM domagała się od Biedronia poparcia dla Trzaskowskiego i jego Karty LGTB.

  To nie jest prawda.
  „Redaktorka” (Karolina Lewicka) domagała się ODPOWIEDZI NA PYTANIE dlaczego B. nie poparł Karty LGBT Trzaskowskiego.
  Dokładnie tego i tak się domagała, można sprawdzić na podkaście. I odpowiedzi na pytanie redaktorki słuchacze od B. NIE OTRZYMALI.
  Za to Biedroń histerycznie napadał personalnie na pytającą i kręcił, nie odpowiadając dlaczego rzekome wartości które oferuje są tylko przykrywką dla własnych interesów wyborczych.

  – – –
  Dla odmiany, prawda rozumu bez cudzysłowów:

  W wywiadzie (z PMM dla RZ), doliczyłem się „dwudziestki Morawieckiego”, składa się ona wyłącznie z tez bez dowodu, kłamstw, zwykłych bredni i insynuacji. Takiego premiera po 1989 r. nie mielismy.
  [L.Balcerowicz, TT]

 51. Tomaszewski mówi Onetowi: — Nie działałem w PZPR, a wcześniej byłem przewodniczącym zakładowej „Solidarności”.

  Dopytujemy: — I nie miał pan problemów z uzyskaniem od bezpieki dostępu do tajemnic kilka miesięcy po wprowadzeniu stanu wojennego i zdelegalizowaniu „Solidarności”?

  — Nie robili mi żadnego problemu.

  — A nie miał pan oporów, by wykonywać zlecenie dla armii, która właśnie zdławiła wolny związek?

  — Mogliśmy rozbroić polskie wojsko i oddać się pod opiekę armii ZSRR albo NRD. Ale ja uważałem, że należy mieć własne wojsko i je unowocześniać. Wtedy wszyscy uczestniczyliśmy w systemie.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/grzegorz-tomaszewski-pracowal-przy-projekcie-dla-armii-prl/684f1nw
  ==========

  Mądry człowiek.
  Pracował dla POLSKI, nie systemu, czy partii.
  W tamtym systemie zbroiliśmy armię.
  W tym, rozbrajamy systematycznie, tracąc kompetencje i moce produkcyjne na rzecz zagranicznych podmiotów.
  Historia osądzi.

 52. @Symetryczny
  8 marca o godz. 10:03
  mag
  7 marca o godz. 17:20
  „Najlepsze nasze lata były w Polsce Ludowej. Byliśmy młodzi. Niestety minęły i już nie powrócą. Było trudno ale godnie.”

  Godnie to moze bylo dla przekonanych komunistow. Dla tych „zodkiewek” z przymusu juz raczej nie. A cala reszta stala „godnie” o 5 rano w kolejce po swiezy chleb i mieso 🙁

 53. Gekko 8 marca o godz. 11:55 Cóż, porażkę 27:1 też niektórzy interpretowali jako zwycięstwo. Ty słyszałeś agresję Biedronia, a ja słyszałem napastliwość i agresję redaktorki. W tym wywiadzie to Biedroń miał prawo się na takie dictum wqrwić i tak zrobił. Mnie Poranek też coraz bardziej wqrwia. Dzisiaj wyłączyłem, bo musiałem prowadzić samochód, a nie chciałem nikogo skrzywdzić. Jak długo można słuchać, że trzeba wygrać z PiS-em. To już nawet ja wiem, ale chciałbym wiedzieć dlaczego?

 54. Symetryczny
  8 marca o godz. 10:15
  Malczik, musor diełajesz.
  Wklejając tu ordynarną kremlowską propagandę, robisz to samo co Kaczenka i jego totumfacki Jacek Kurski. I ciekawe, któż tak godnie się czuł w PRL-u, w którym władza przerobiła społeczeństwo na złodziei, oszustów i żebraków? Trzeba było hymny, o tym, że ”ja drugoj takoj strany nie znajet, gdie tak wolno dyszyt czieławiek” nucić w kolejce po mięso na kartki.
  A jako bonus masz piosneczkę dla twojego idola:
  https://www.youtube.com/watch?v=dnP1fJ1bzxE

 55. BWTB
  8 marca o godz. 12:24

  Bardzo współczuję prowadzenia samochodu, może dlatego zboczyłeś z drogi, bo krętactwa Biedronia trzeba wysłuchać bez dodatkowych szumów. No i nie pisałem o agresji, ale o pytaniu redaktorki, które jakoś Ci umknęło, jako przedmiot komentarza na nieistniejący temat.
  Serdecznie polecam dla lepszej percepcji uzyskanie pojazdu elektrycznego, jest bezszumny i gwarantowany przez Morawieckiego jak specjalista oderwany od konkordatu w 30 dni u Biedronia.
  Co do „odsunięcia piss” to wielokrotnie pisałem o nietrafności takiego przesłania. Lecz pytając (co z tego, że retorycznie) „dlaczego”, dajesz mi okazję do powtórzenia raz jeszcze oczywistości, którą powtarzac trzeba.
  Otóż, w celu przywrócenia cywilizacyjnego standardu państwa konstytucyjnej praworządności i polityki demokratycznej (i powstrzymania narastającego zamachu na te parametry), konieczne jest odsunięcie piss od wpływu na władzę, najlepiej w wymiarze większości konstytucyjnej.
  Tak więc logika od „w celu”, poprzez „konieczne jest” to prawidłowe przesłanie motywujące do działania.
  Oczywiście, kto nie chce odsunięcia piss od władzy (jak Biedroń) eo ipso dowodzi, że działa na rzecz zamachu stanu, a nie wartości wymienionych wyżej jako cel działania.
  Ktoś, kto jak Biedroń manipuluje ludźmi oferując demokratyczne wartości w formie idiotycznych pomidorów na wierzbie, odciając się jednocześnie od zamiaru obrony i przywrócenia praworządnej demokracji, nie tylko jaskraie zaprzecza swej wiarygodności, ale i wszystkim wartościom instrumentalnie wykorzystywanym prze siebie z niskich pobudek, dla ściemy.
  Miłej percepcji z transmisją na napęd przodem do przodu, życzę. 😉

 56. Proza życia; do jakiej części społeczeństwa docierają sensowne, demaskujące
  działania pissowców obleczone kłamstwami do n-tej potęgi?
  Myślę, że do niewielkiej. Lud boży z radością powrócił na łono ciemnogrodu, a i ci z jakimś rozumem w głowach, też pomału się w tej dupie urządzają.
  Nie zazdroszczę tym, którzy obnażają prawdziwe oblicze, a raczej stan umysłów sekty pissowskiej, bo staje się to, niestety, wołaniem na puszczy.
  Uważam, że Polski nie da się już „odpissić”, nawet jak ktoś inny wygra wybory. No bo jak?

 57. Ustawa o izolacji niebezpiecznych przestępców, ustawa o OFE, a rok temu ograniczenie wolności kontrmanifestacji. Od lat jest trend do przyjmowania podejrzanych konstytucyjnie ustaw dla realizacji bieżących celów. Jak to wpływa na pozycję konstytucji?

  – To postępujący proces gwałcenia imponderabiliów, który wydrąża konstytucję. Prawa podstawowe i gwarancje demokratycznego państwa prawnego są traktowane jak dekoracja. Konstytucja nie jest sztandarem, który się wyciąga od święta. To marynarka, którą się nosi na co dzień.”

  To słowa z…2014 roku, gdy rządziła PO. Opublikowane w Gazecie Wyborczej. Wypowiedziane przez profesor prawa.

 58. „Konstytucja nie jest sztandarem, który się wyciąga od święta. To marynarka, którą się nosi na co dzień.” – Pani Profesor Łętowska, styczeń 2014.

 59. Ale po co, ale dlaczego, to nie: byle co.

  Popieram głosy o tym, że odsunięcie pissu od władzy nie jest warunkiem wystarczającym dla wspomnianego przeze mnie celu.
  Osobiście jestem przekonany, że Polska praworządna i demokratyczna wymaga odsunięcia od władzy …elektoratu. 😉
  Jednak, pomiędzy tymi ekstremami, jest pole do działania, byle świadomość i kierunek były racjonalne jw.
  Determinizm być może nie daje wiele nadziei, ale nie ma żadnej nadziei bez działania z determinacją.

 60. – – –
  -> satrustequi, 8 marca o godz. 13:06, „Konstytucja nie jest sztandarem, który się wyciąga od święta. To marynarka, którą się nosi na co dzień.” -> -> Tak jest.
  – – –

 61. „Przekonani komunisci” mieli punkt odniesienia w postaci II RP.
  Na tym tle, PRL był rajem.
  Pokolenie Solidarności za punkt odniesienia przyjęły poziom życia najbardziej rozwinietych krajów zachodu.
  Podsypany zresztą $ w ilości 200 milionów i utwardzony propagandą „Wolnej Europy”.

  Rewolucji w Polsce nie będzie.
  Nie za bardzo ma kto ją zrobić, skoro wiekszość najbardziej aktywnych wyjechała.
  Pozostali ci, co odklepią paciorek na mszy, skują mordę żonie, bo zupa była za słona, zrobią grilla z sześciopakiem na ryj.
  Jedynie nieliczna procentowo grupa chciałaby coś zrobić dla Polski.
  A nawet w tej grupie sporo marzy jedynie o zajęciu miejsca przy korycie.
  Polityka to DUŻE pieniądze….

 62. @teo, 2,35
  Napisałeś, ‘teo’ dość nieśmiało
  ”Przecież ta forsa niezapłacona fiskusowi jest nadal polska, większość jej pozostaje w kraju, może nie w tak dużym stopniu jest wydawana, za to jest być może inwestowana, oczywiście niezbyt sprawiedliwie społecznie, nieuczciwie i nieprawnie.”
  a ja zaryzykuje tezę, że jest dość prawdopodobne, że
  pieniądz ukradziony państwu (przekręt vatowski) nie będzie przeżarty, a raczej zostanie zainwestowany.
  Ciekawe byłyby badania nad obu przypadkami z punktu widzenia „efektu stymulacyjnego”.

  Napisałeś, że większość forsy niezapłaconej fiskusowi pozostaje w kraju.
  I tu mam wątpliwości, czy złodzieje nie wyprowadzają ukradzionej kasy w bezpieczniejsze rejony.

  Ukłony i pozdrowienia.
  PS
  ‘idę czytać nowsze posty’

 63. gotkowal
  8 marca o godz. 12:53
  Widać że z głupią miną dalej sterczysz w tej kolejce po mięso. A czym się różni Sputnik od FoxNews lub tej całej wolnej prasy z WSJ lub NYT na czele. Nie mówiąc o wolnej TVP.

 64. Daniel Passent: „Premier na wariograf”.

  A może red. Passent na wariograf? Wyjaśniła by się tajemnica lustracyjna źródła bezpieki znanego w IPN jako TW John.

  „Jeżeli coś można uznać za sukces rządu, to pomysł kupowania głosów za gotówkę”.

  Red. Passent już nie pamięta, że jego faworyt Donald Tusk kupował głosy za ciepłą wodę w kranie, co przypominało sprzedaż Niderlandów. Ciepła woda i tak była, niezależnie od woli Tuska, a jej temperatura raczej nie zależała od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 65. @Gekko, 12:54
  Celne i dowcipne.
  Ukłony

 66. BWTB
  8 marca o godz. 12:24

  „Jak długo można słuchać, że trzeba wygrać z PiS-em. To już nawet ja wiem, ale chciałbym wiedzieć dlaczego”?

  Pytanie naiwne, ktoś te 250 mld PLN z oszustw watowskich w czasie 8 lat rządów PO-PSL przejął i teraz chciałby wiedzieć, kiedy wreszcie faszystowski reżim się skończy i będzie jak poprzednio. Już bez CBA, które Schetyna obiecał zlikwidować ― no łebski gość, wie, że pierwszy milion należy ukraść. Ale to było kiedyś, w czasach kiedy biznes uwzględniał istnienie etyki. Dziś trzeba ukraść pierwszy milion i każdy następny, bo inaczej przejdzie faszystowski rząd i rozda kasę emerytom oraz matkom z dziećmi.

 67. @sugadaddy, 12:59 napisał m. innymi

  ”Uważam, że Polski nie da się już „odpissić”, nawet jak ktoś inny wygra wybory. No bo jak?”

  i muszę się przyznać, że też w tym widzę największy dramat Polski.

  Jarek z ekipą dokonali trwałego spustoszenia w umysłach swojego, większościowego elektoratu.
  To Jarek „zagrał na gorszych”, bo wiedział, że jest ich w każdym społeczeństwie większość.

  Jeśli po 30 latach wolnej Polski, zmiany mentalne po jednopartyjnym, niszczącym tkankę społeczną systemie PRL widać u mniejszości wyborców, to ja się pytam ile lat będziemy musieli się leczyć z choroby kaczyzmu?

  Nawet postęp w ilości ludzi z wyższym wykształceniem nie daje przewagi partiom demokratycznym.
  Nawet „Kler” oglądany przez 5 mln ludzi nie zaowocował.
  Nawet rekordowa śmiertelność, bardak w służbie zdrowie i szkolnictwie nie mają, jak dotąd, dużego wpływu na sondaże.

  Ile lat będziemy musieli się leczyć z choroby kaczyzmu?

 68. ls42
  8 marca o godz. 10:13

  „Skradziony w Szwajcarii jeden z najdroższych SUV-ów na świecie (1,4 miliona złotych) zatrzymany na granicy w Dorohusku”.

  „Czy funkcjonariusz otrzyma specjalną nagrodę”?

  Pewnie tak, ale ― szału nie będzie ― może to być 2-3 tys. PLN. Każdy luksusowy samochód na granicy Schengen jest dokładnie sprawdzany, więc jego przemyt wiąże się z dużym ryzkiem.

  „Kto w takim przypadku pokrywa koszty transportu”?

  Pewnie ubezpieczyciel.

  „ Jak taki drogi samochód przemieszcza się przez połowę Europy nie wzbudzając wcześniej zainteresowania”?

  W Europie nie ma granic wewnętrznych, są tylko zewnętrzne (strefy Schengen) i właśnie na takiej przemytnik wpadł.

  „Jak słabe jest zabezpieczenie takiego samochodu, że można go ukraść”?

  Każde zabezpieczenie da się obejść. Ale może samochód miał wbudowany moduł GPS i GSM, które dyskretnie zadziałały. Może zatrzymanie tego samochodu było fragmentem większej całości? Tego nie wiemy, ale faktem jest, że obecnie przemyt luksusowego samochodu na wschód przez polską granicę zwykle się nie udaje.

 69. To ,jaki kłamca jest ,każdy widzi .Ale ,dalaczego kłamie ,oto jest pytanie?Geny choroba ,rozkaz ,sytuacja ,,cholera wie?MITOMANIA POTRZEBNA WODZOWI ,PRZY DOBORZE KUMPLI?Co jest pewne.Wychowny w w duchu wrogości do OS.Czyli w chęci do walki ,do ostatniej krwi.Dziś słyszymy ,że grozi nam wojna domowa,Kto ją prowokuje ,aby nadrobić tamta zaległość ,napiszcie?

 70. stasieku
  8 marca o godz. 14:19

  „Nawet rekordowa śmiertelność, bardak w służbie zdrowie i szkolnictwie nie mają, jak dotąd, dużego wpływu na sondaże”.

  Bo to jest tylko w twojej głowie. Istnieją byty realne i hipostazy, ty żyjesz głównie w świecie hipostaz.

  „Ile lat będziemy musieli się leczyć z choroby kaczyzmu”?

  Przy tej służbie zdrowia to co najmniej poł wieku. A więc do końca życia będziesz cierpiał ― żyj długo abyś długo cierpiał. 🙂

  PS. Rekordowa śmiertelność wynika z tego, że powojenny wyż demograficzny przekroczył siedemdziesiątkę. Pamiętaj, aby wszystko „brać na rozum”, będzie ci łatwiej.

 71. @Mauro
  Zalecam ostrożność z tą „ciepłą wodą” Tuska.

  Przecież Jarek i MM (rzeczywiście chyba infant) stawiają na spokój w II kadencji, kończą reformowanie, obiecują kasę – przecież to „ciepła woda”.

  Młodym przypominam o uniwersalności tego terminu.
  Wszak w latach 2007-15 to była metafora pragmatyzmu politycznego w czasie kryzysu gospodarczego na świecie.

  Już mało słychać u Jarka o „wizji”, żadnego miliona elektrycznych aut nie przypomina MM, itp. – za chwilę pewnie usłyszę „kto ma wizje niech idzie do lekarza”.

  Mauro, to ja cię mam „prostować”?

 72. PAK4
  8 marca o godz. 6:59

  „Wariograf bada stres badanego. A zdolny polityk kłamie bez wstydu i bez stresu”.

  Wariograf szczególnie dobrze sprawdza się przy osobach prostych i nieskomplikowanych. Są i tacy politycy, ale nie dominują.

 73. @Mauro
  Jesteś niedobra człowieka.
  Życzysz mi po katolicku.
  ”żyj długo abyś długo cierpiał.”
  Nie boisz się sądu opisanego w niebieskiej książeczce?

 74. stasieku
  8 marca o godz. 14:34

  „ … obiecują kasę – przecież to „ciepła woda”. Wszak w latach 2007-15 to była metafora pragmatyzmu politycznego w czasie kryzysu gospodarczego na świecie” (…) mało słychać u Jarka o „wizji”, żadnego miliona elektrycznych aut nie przypomina MM”.

  No to może to też metafora? Rządzenie wymaga działań na różnych poziomach, metaforyka się przydaje, ale ostatecznie liczą się realizowane obietnice na co ludzie głosowali.

 75. stasieku
  8 marca o godz. 14:40

  Cierpienie uszlachetnia, a są też masochiści, którzy to naprawdę lubią. Nie wiem do której kategorii się zaliczasz? 🙂

 76. @Mauro
  Biorę na rozum rekordową śmiertelność, statystyki rozumiem.

  Jednak liczyłem, że skoro głosy i miłość dla Jarka przeważa w leciwym elektoracie, a ten wymiera, to jest szansa, że „świeży” emeryci, doświadczeni rządami Jarka, zagłosują na KE.

  Czekam na twój pierwszy, krytyczny głos na temat niepokojów w PIS.
  Nie dostrzegasz niczego, co mogłoby zainteresować en passant?

  Znikam, bo proszą na obiad.
  A czeka na mnie flaszka Grand Reserve XXXX (zakaz lokowania)

 77. Na giełdach wyprzedaż – wieje grozą.

 78. Hej, Mauro!
  Dobrze, że jesteś. Może, jako będący w centrum wydarzeń i blisko władzy, pomożesz wyjaśnić pewne zagadnienia.
  Czytam otóż bulwersujące wieści na temat podkomisji smoleńskiej, która jest, ale jej nie ma, pracuje, ale lepiej żeby jej ustalenia nie były jawne, bo mogą zbulwersować opinię publiczną – powiedział sam prezes JK.
  Nie sposób dowiedzieć się, ile pieniędzy pochłonęły dotąd jej prace, badania, eksperymenty, ekshumacje i testowane parówki, ani gdzie podziewają się jej specjaliści w rodzaju Berczyńskiego i czy ciągle jeszcze pobierają apanaże.
  Tymczasem zostały zebrane dotychczas ujawnione ustalenia ujęte w tym podsumowaniu:

  1. „Dostalismy informacje, ze bedziemy mogli w ramach podkomisji przesłuchac jedynego świadka zamachu, to pilot automatyczny Tupolewa, który uciekł i ukrywał sie 7 lat na Uralu”.
  2. „Samolot nie mógł się odwrócić do góry nogami, bo samolot nie ma nóg”.
  3. „Dialogi z filmu „Smoleńsk” stanowia niezbity dowód, że wypadek w Smoleńsku byl zamachem”.
  4. „W trakcie prac zespołu ekspertów jednomyślnie ustalono, ze katastrofa byla zamachem, pozostaje znaleźć dowody”.
  5. „Na scieżce dzwiękowej z czarnej skrzynki slychac dwa bezglosne odglosy wybuchu oraz krakanie blaszanych ptaków, to dowód, ze one naprawde istnieja”.
  6. „W Tupolewie wybuchla bomba z tlumikiem. To dlatego zaloga nic nie slyszala i lecieli dalej jakby nigdy nic”.
  7. „W trakcie badan swiadków zamachu, operator kamery ze ‘Smolenska’ przecial kajdanki i zbiegl, gdy kazano mu rozebrac sie do polowy w celu zbadania go”.
  8. „Polski Zwiazek Hodowców Drobiu potwierdzil nam, ze blaszane ptaki istnieja. Sa w calosci wykonane z blachy – jak nam wyjasniono”.
  9. „Zderzenie z drzewem badano na tekturowym modelu w skali 1:1 o wlasciwosciach lotnych zblizonych do oryginalu. Wynik jest nieznany, bo model po poświęceniu rozpadł się”.
  10. „Ustaliliśmy, ze kontrolerzy lotu źle mówili po rosyjsku, zaloga musiala znajdowac komendy w słowniku powiedzen lotniczych. Bylo to ekstremalnie trudne, ponieważ nie znali cyrylicy”.
  11. „Nie mieliśmy możliwosci technicznych odczytania danych z czarnych skrzynek, poniewaz były pomaranczowe. Pomogło dopiero opakowanie ich w czarna imitacje tektury”.
  12. „Nasi eksperci wykazali, ze fala wybuchu jest szybsza od dzwieku podobnie jak ręka jest szybsza niz oko, co potwierdza każdy gracz w trzy karty z bazaru”.
  13. „Podkomisja zglosila jeden wniosek do Urzedu Patentowego. Samoloty z namalowanymi oknami sa bardziej wytrzymałe niż te z prawdziwymi”.
  14. „Okna sa wytrzymalsze niz kadlub, dlatego wkrótce opatentujemy samolot złożony z samych okien, konkretnie szyb. Nazwaliśmy go „szybowiec””.
  15. „Eksperci lotniczy podejrzewali ingerencje sił nieczystych, ale zostaly one umyte razem z wrakiem i juz sa czyste. Na ślad naprowadzil nas fakt, ze rosyjskie mapy mialy cztery wyraźne rogi”.
  16. „Podczas przegladania danych filmowych zauwazylismy podejrzana osobe podajaca sie za dyplomate. Z powodu podobienstwa nazwalismy ja ‘Jerzy Z.’ i skierowalismy ze zdjeciami do prokuratury”.
  17. „Do zbadania sposobu zapisu wybuchów uzylismy gumowego modelu jaszczurki. Ustalono, ze po oderwaniu ogona zapis jest w nim niemożliwy. Eksperci lotnictwa twierdzę, ze jaszczurki nie maja mozliwosci zapisywania sygnałów w ogonie, sluzy on im do machania. To wyjasnia sprawe braku dzwieku wybuchów”.
  18. „Wszystkie mapy terenu jakie dostala strona polska byly odwrócone do góry nogami co zmusiło załogę do podchodzenia do lądowania z drugiej strony lotniska”.
  19. „Podkomisja smolenska ustalila niezbicie, ze istnieja dowody na zamach: ‘Dowody na zamach zostaly calkowicie zniszczone, co jest dowodem na to, ze istniały”.
  20. „Najbardziej spolegliwi czlonkowie podkomisji glosza nieoficjalny, bo niezgodny z teza zamachu, pogląd, ze przyczyną katastrofy była błędna identyfikacja szczątków ofiar”.
  21. Tupolew nie dlatego spadł, bo uderzył w brzozę, tylko dlatego uderzył w brzozę, bo spadł.

  To na razie tyle. Czy możesz dodać coś więcej?

 79. Symetryczny
  8 marca o godz. 13:45
  W pierwszej kolejności badani wariografem powinni być zawodnicy twojego pokroju, by było jasne, czy putinowską propagandę sieją z głupoty czy powód jest zgoła inny.

 80. PS
  Mauro, pamiętaj, że tejot też tu bywa, więc nie pisz byle czego, tylko porządne konkrety jak wyżej.

 81. kooperatywaMandragon

  „Namiestnik odbiera polskim dzieciom chleb.”

  Ale z pana alarmista.
  Wypowiedź prezydenta Dudy jest przecież typową formą politycznej projekcji zapisu księgowego po stronie „wydatki”. Z punktu widzenia obiektywnego bezpieczeństwa politycznego grup sprawujących władzę w państwie wiążaca jest zaledwie część owego zapisu dotycząca wydatków „sztywnych” czyli żołdu w rozumieniu rzymskiego „stipendium”.
  Oczywiście wszystko się może zdarzyć ale trudno brać pod uwagę jedynie wariant w którym żółd będzie musiał wynosić 2,5 procent PKB – oczywiście z punktu widzenia interesów politycznych rządzących.
  Płacić na wojsko oznacza po prostu płacić wojsku. Żołd tu jest kluczowy.

 82. W Rzepie omówienie ciekawego badania socjologicznego, które zasygnalizował satrustequi o godz. 8:57

  Tekst red Zuznanny Dąbrowskiej nosi tytul „Sondaż: Europejczycy są źli. Nadchodzi zmiana”

  Fragment:

  „Co czujesz, gdy myślisz o sytuacji w swoim kraju? – zapytano respondentów w europejskim badaniu porównującym poglądy i emocje mieszkańców sześciu dużych państw Unii Europejskiej. Wśród Włochów, Niemców, Austriaków, Hiszpanów i Francuzów dominują uczucia negatywne. A w Polsce? 35 proc. badanych wskazuje „rozczarowanie”, 31 proc. – „niesmak”, a 27 – „wściekłość”. W porównaniu np. z Francją, gdzie dochodzi do ostrych wystąpień „żółtych kamizelek” i starć z policją, poziom wściekłości mamy jednak, niższy (we Francji – 32 proc.). Wyprzedzamy ją za to pod względem niesmaku (Francja – 28 proc.). Najbardziej rozczarowani okazują się Hiszpanie (46 proc.). Najwyższy zaś poziom nadziei deklarują Austriacy – 25 proc. (Polska – 21 proc.).”

  Całość pod linkiem:

  https://www.rp.pl/Wybory-do-PE/303079840-Sondaz-Europejczycy-sa-zli-Nadchodzi-zmiana.html

 83. Gdyby to ode mnie zależało, to skierowałbym na badanie prawdomówności Naczelnika IV RP za to, co nie powiedział przez cały okres sprawowania władzy z tylnego fotela – chcąc na siłę zachować stare porządki kulturowe, do złudzenia przypominające PRL w stylu sprawowania władzy i potykania się o własne nogi.

 84. u red. Żakowskiego dziś – Tomasz Lis o ofensywie medialnej Pinokia – że PiS stracił wyjatkowowość, etos, mit założycielski („jesteśmy lepsi i szlachetniejsi od innych”) przez Dwie Wieże i inne afery, i teraz nie ma wyjścia, tylko musi udawać, że jest taką samą partią, jak inne. Nie ma już pomysłu na ideolo na kolejne wybory, więc Pinokio opowiada o swojej wersji ciepłej wody w kranie. Po co? Lis przenikliwie, że nie po to, by przechwycić elektorat nie-pisowski, którego i tak się przechwycić nie da, ale po to by część elektoratu ZDEMOTYWOWAĆ, by poszedł na grilla, zamiast na wybory. W imie nowego przekazu, że PiS jest normalną partią, i jak dalej będzie sobie rzadził, to przecież dalej będzie tak super, jak jest. Czyli – święty spokój:/
  Bardzo przenikliwie przez Lisa wychwycone – nie dajmy się uśpić!

 85. Niestety opozycja na miarę pomagania prezesowi.Atakuje po wpadce śmiesznej zmiany.Nie potrafi wyprzedzić zdarzeń Wiem ,że to trudne ,bo z chorymi mózgami ,walka beznadziejna.Ale nie potrafi wykorzystać wpadek.Pan Sasin powiedział ,ze PO miało kasę ale nie dało .A oni tERAZ dają.Oznacza to ,że gadanie pani Beci o Polsce w ruinie i te ,,przez 8 ostatnich lat -,to brednie..?

 86. @ All

  Tak z przyjemnościa oglądałem wywiad PMM w TVN a prowadziła gwiazda tzw.dziennikarstwa pani Red.Wagner.

  Probowała kilku swoich triczków w które je wyposażyli jej profesorowie jak red.Daniel Passent ale w zderzeniu z konkretem i fachowoscia Premiera Mateusza Morawieckiego okazały się zupełnie nieprzydatne.Ten wywiad zapewne był szokiem poznawczym dla Antypisu i to jeszcze przeprowadzony w samej jego swiatyni.Mina pani Redaktor była wielce wymowna gdy kończyla wywiad.

  Szanowny Redaktorze jest pan tak wiarygodny jak byly Premier Donald Tusk który w pierwszym wystąpieniu w Sejmie zlożyl 80 obietnic zaś nie wykonal nawet jednej.

  Sypal takim jak pan Obrok do koryta i byliscie zadowoleni .Teraz wasza frustracja sie pogłebia (ostatni felieton ) i dlatego lament.

  Doskonale wiecie ,że dalsze rzady PMM to dla was i wszelkich kombinatorow korzystajacych z ciepłej wody w kranie to śmierć poprzez zamknięcie kurka z groszem.Nastapi to stopniowo gdyż PMM wie doskonale ,ze informatyzacja oraz pieniadz elektroniczny wkrotce weżmie na widelec wszelkich adwokatow,lekarzy prywatnych ,radcow prawnych i to cala otoczkę żyjaca jak pijawki na narodzie w Polsce .Nie będzie tak ,ze taksowkarz ma taksometr a wolne zawody już nie muszą.Taksometry znajdą sie w kazdym prywatnym byznesie.

  Kaczor wyrażnie powiedział na czym polega wolnosc i to sie spelni !

 87. Współczucie dla pani redaktor.Premia się należy.Bo patrzeć w oczy łgarzowi ,który ma minę cherubinka i nie móc powiedzieć ,słowa -nieprawda-,to stress ,na miarę lotu w kosmos.nO I PRZYPOMNIJCIE ,KTO BYŁ NAJWIĘKSZYM ŁGARZEM W Latach 30 ub wieku?A bardzo chciał pokoju.

 88. Bar Norte @ 15:10

  Spodobały mi się słupki pod linkowanym z Rzepy artykułem. Myślę, że na każdą narodową bolączkę jest remedium:

  1. 34% Francuzów gnębią niskie pensje oraz słaby pieniądz. To jest stosunkowo proste -pensje należy podnieść, skrócić tydzień pracy do 30 godzin, wzory są (Maduro).

  2. Hiszpanie (31%) szlochają za umierającą demokracją. Z kolei w statystykach The Economist’s Index of Democracies są klasyfikowani są dość wysoko, czyli ktoś tu kłamie. Czy Hiszpanie potrzebują jeszcze jednej próby generalnej z Franco?

  3. Połowa społeczności Włoch oraz Hiszpanii narzeka na bezrobocie oraz słaby wzrost gospodarczy. Czy oby sjesta tam nie jest za krótka? Bo sam wzrost jest szalenie prostą sprawą, wystarczy pogonić kogo trzeba oraz skonsultować sprawę z red. Wosiem.

  4. Zestawienie 53% Polaków narzekających na służbę zdrowia z relatywnie zadowolonymi Niemcami lub Francuzami jest oczywistym niewypałem. Wiadomo, że wysoki poziom usług medycznych w kapitaliźmie powstał z wyzysku oraz kolonialnej grabieży. Bardziej adekwatnie byłoby zatem porównanie z Polski z Mołdawią względnie Białorusią.

  Czy odlew z brązu doktora Kevorkiana przed każdym polskim szpitalem by naszej medycznej niedoli nieco ulżył?

 89. @Geozak
  Pinokio, zwany przez fanów „Premierem”, jest tak samo wiarygodny i uczciwy, jak Anita Werner nazywa się Wagner.
  Zderzenie z taką ścianą buty i kłamstwa jawiło się na twarzy red. Werner w postaci powstrzymywanych cudem wymiotow. I nic dziwnego, przebywanie w obliczu zła to trauma dla nienawykłych.
  A propos przekręciarzy, wiesz może czemu Pinokio przepisał majatek na żonę?

 90. Geozak
  8 marca o godz. 16:27
  Słusznie prawisz, już wkrótce dzięki pisowi będziemy mieli raj na ziemi. I będzie to raj w wersji turbo, bo jeden nam już wszak obiecano.

  ”Rzołnierze Armii Polskiej!

   Pańsko-burżuazjny Rząd Polski, wciągnowszy Was w awanturystyczną wojnę, pozornie przewaliło się. Ono okazało się bezsilnym rządzić krajem i zorganizować obronu. Ministrzy i gienerałowie, schwycili nagrabione imi złoto, tchórzliwie uciekli, pozostawiają armię i cały lud Polski na wolę losu.
   Armia Polska pocierpieła surową porażkę, od którego ona nie oprawić wstanie się. Wam, waszym żonom, dzieciam, braciam i siostram ugraża głodna śmierć i zniszczenie.
   W te ciężkie dni dla Was potężny Związek Radziecki wyciąga Wam ręce braterskiej pomocy. Nie przeciwcie się Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. Wasze przeciewenie bez kożyści i przerzeczono na całą zgubę. My idziemy do Was nie jako zdobywcy, a jako wasi braci po klasu, jako wasi wyzwoleńcy od ucisku obszarników i kapitalistów.
   Wielka i niezwolczona Armia Czerwona niesie na swoich sztandarach procującym, braterstwo i szczęśliwe życie.
   Rzołnierze Armii Polskiej! Nie proliwacie doremnie krwi za cudze Wam interesy obszarników i kapitalistów.
   Was przymuszają uciskać białorusinów, ukraińców. Rządzące kołe Polskie sieją narodową rużność między polakami, białorusinami i ukraińcami.
   Pamiętajcie! Nie może być swobodny naród, uciskające drugie narody. Pracujące białorusini i ukraińcy — Wasi procujące, a nie wrogi. Razem z nimi budujcie szczęśliwe dorobkowe życie.
   Rzucajcie broń! Przechodźcie na stronę Armii Czerwonej. Wam zabezpieczona swoboda i szczęśliwe życie.

  Naczelny Dowódca Białoruskiego frontu
  Komandarm Drugiej Rangi Michał KOWALOW.

   17 września 1939 roku.”

 91. GajowyM.
  8 marca o godz. 10:23
  Mauro Rossi
  8 marca o godz. 14:23

  Polskie służby coraz sprawniejsze. Zatrzymany złodziej drogiego samochodu.
  Zatrzymano też sprawców wczorajszego porwania dziecka i jego matki.
  Co dalej z tym samochodem? Ktoś powinien go bacznie pilnować, bo przecież zdarzało
  się, że z policyjnych parkingów znikały parkowane tam samochody,
  a tu chodzi o pojazd warty 1,4 miliona złotych.
  Czy w przypadku kradzieży samochodu z parkingu straży granicznej to Polska będzie odpowiadała finansowo za taką kradzież? Jakiś dziennikarz mógłby opisać dalszą historię tej kradzieży łącznie z finansowym rozliczeniem. W każdym razie postuluję aby nasze służby wystawiły stosowny rachunek, a samochód oddały właścicielowi po uregulowaniu należnej kwoty

 92. „Gdyby to ode mnie zależało, to skierowałbym na badanie prawdomówności premiera Morawieckiego za to, co powiedział w wywiadzie dla tejże gazety.”

  A ja, szanowni Panstwo, zastanawiam sie co by bylo, gdyby podobnym badaniom
  poddac „czolowych publicystow” a nastepnie udostepnic wyniki opinii publicznej.
  Ciekawe, czy po takiej publikacji „totalna opozycja” mialaby jeszcze jakiekolwiek szanse na przekroczenie progu wyborczego?

 93. duende

  „Myślę, że na każdą narodową bolączkę jest remedium”

  Badanie nie miało takiego celu. Projekt badawczy został zrealizowany na zlecenie UE jako obraz nastrojów społecznych w najwiekszych państw unijnych na początku kampanii wyborczej do PE. Wybory krajowe do PE bedą trwać od kwietnia do czerwca więc z tymi nastrojami nic się nie da zrobić. One obrazują wyłącznie sytuacje polityczną w UE.
  Co najwyżej socjolodzy mogą je wykorzystać przy korekcie sondaży wyborczych a polityce kandydujący do PE, ich partie mogą to wykorzystać w kampanii.

  No a największe media europejskie dziś przygotowują społeczność kontynentu do nieuchronnych zmian – w RP zrobiła to Rzeczpospolita.

 94. „ale nadwerężoną reputację jako kraju poważnego, który umie budować sojusze z Francją, z Niemcami”

  Szanowni Panstwo,
  a ktoz jest w stanie zbudowac sensowny sojusz z Niemcami?
  Amerykanie probowali przez kilka powojennych dziesiecioleci.
  Skonczylo sie tak, ze Niemcy pokazali im srodkowy palec i rzucili sie
  w objecia Putina.
  A Francja?
  Raz juz wyszlismy na sojuszu z Francja jak Zablocki na mydle.

 95. Wariograf to łechtanie piórkiem w podniebienie jak w Rzymie w celach wymiotnych. W krajach katolickich topienie czy łamanie kołem służyły wydobyciu prawdy. O Guantanamo nie wspomnę. Tak sobie myślę,że wariograf dla agenta to jak dla matematyka zapamiętanie planszy u okulisty. Co widzimy …

 96. W ramach napoleońskiego skundlenia Polacy walczyli na Haiti i San Domingo. O Hiszpanii nie wspomnę. Jankesowskie skundlenie to Irak i Afganistan. O braku wiz nie wspomnę. Tak sobie myślę,że zamiast Orła Zabłocki z mydłem w dooopie godłem skrajnej prawicy. Krym czeka…

 97. Levar
  8 marca o godz. 17:45
  Jestem przekonany, że żaden sojusz Polsce nie zaszkodzi jeżeli będziemy postępować rozważnie i poważnie dbając o nasze interesy.
  W sytuacji, gdy Niemcy i Francja są żywotnie zainteresowane dobrymi stosunkami z Rosją zupełnie irracjonalne jest wbijanie klina w te relacje. Są też inne powody aby sobie nie szkodzić

 98. Gekko 8 marca o godz. 12:57 To jest nas dwóch: ja i Biedroń. A piszę o bezsensownym głosowaniu na PO, która chce jak było. A my nie chcemy i w przeciwieństwie do takich osobników jak ty, wiemy czego chcemy i nie są to pomidory (a mnie wytykasz, co dama powiedziała, a Biedroń nie powiedział itp.) Człowieku, pisz po polsku i jasno, bo taki musi być przekaz. Posłuchaj jak to robi PiS. Kogo chcesz przekonać pseudointelektualnym bełkotem? Staje ci przy tym, czy co?

 99. Zybertowicz brnie dalej w TAK JEST. Na niektórych nie ma lekarstwa. Żaden wariograf nie jest potrzebny

 100. *Sytuacja ,gdzie Niemcy i Francja są żywotnie zainteresowane dobrymi stosunkami z Rosja * pisze Is42 o godzinie 17:45 – podpowiada by i Polska należała do tego zespołu . Taki stan jest możliwy jeśli po wyborach w maju do PE zdołamy odtworzyć Nasza pozycję w tym sojuszu Inny układ nie daje żadnych gwarancji bezpieczenstwa ,daje natomiast pewność ładownia bez sensu polskich pieniędzy na zakupy u Amerykanów sprzętu bez żadnych korzysci dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – dowody leża na stole !
  Naiwność polskich polityków jest zdumiewająca , a jeszcze płacić mamy za koszty pobytu ich żołnierzy – kto to będzie liczył ? Ano nikt -faktura wystawiona -termin i przelew .

 101. Mauro Rossi 8 marca o godz. 14:09 Twój faszystowski naczelnik państwa zlikwidował w ciągu 2 lat nieudolnych rządów 3-ci próg podatkowy i podatek od spadków (tak jest tylko w kilku afrykańskich nibypaństwach) Oczywiście tego PO nie zniosła, co daje 12 lat wakacji podatkowych dla najbogatszych. Jak umiesz rachować, to policz ile to jest, bo od VAT-u ci się mózg zlasował. Zajrzyj w książki i dowiedz się od kiedy skutecznie można szacować w UE podatek VAT.
  A teraz, co „dobra zmiana” zrobiła dla mnie? 1) Utrzymała cenę drogiego lekarstwa, które już od dwóch lat powinno kosztować 25% mniej) 2) Do specjalisty lekarza stoję 4 miesiące dłużej.
  Napisałem tylko dla mnie, bo nie chcę w to mieszać najmłodszych członków rodziny.
  Jak chcesz łykać ten kit, wolno ci, smacznego!

 102. Cały dowcip z demokracja polega na takim starym problemie, z którym zetknął się już Lot.
  Miał problem ze znalezieniem dziesieciu sprawiedliwych, w jakimś pięciotysięcznym miasteczku.
  Znalezienie 560 w kraju 37 milionowym, jest jeszcze trudniejsze……
  A im bardziej od 1989, tym gorzej.

  Nowi ludzie w nowych partiach, daja ksztynę nadziei, że coś może się zmienić.
  Stare mordy nie dają żadnej szansy na zmianę.
  Można się na Zandberga czy Biedronia zżymać, ale przynajmniej jeszcze nie są skalani sprawowaniem władzy politycznej, i brudem z tym związanym.

 103. Sprawa Skripala i dziennikarza porąbanego piłą łańcuchową. Warto głównego jankesa puścić przez wariograf dlaczego zamiata sprawę oczywistej zbrodni pod dywan. Tak sobie myślę,że 100 mld $ od AS to 30 srebrników. Jankesi to jednak… mutacja Izraelitów.

 104. Wszystkim pieknym paniom na blogu :
  zabka konajaca
  mag
  handzia55
  jakub
  Najlepsze zyczenia z okazji Miedzynarodowego Dnia Kobiet !

 105. BWTB

  „Twój faszystowski naczelnik państwa zlikwidował w ciągu 2 lat nieudolnych rządów 3-ci próg podatkowy i podatek od spadków (tak jest tylko w kilku afrykańskich nibypaństwach) Oczywiście tego PO nie zniosła, co daje 12 lat wakacji podatkowych dla najbogatszych.”

  To jest dopiero „rozdawnictwo”. Na maxa!

 106. @ maly fizyk
  8 marca, g.12:18
  @Symetryczny popełnił spore nadużycie, włączając mnie do kręgu podobnie doświadczonych jak on i trwale zafiksowanych na PRL.
  Otóż chodziłam do przedszkola, gdy Symetryczny śpiewał w pochodach pierwszomajowych „My ZMP reakcji nie boimy sie”.
  Oczywiście wiele rzeczy z lat mojej wczesnej młodości wspominam miło, bo już z samej racji wieku świat wydawał się do zdobycia, poza tym było się pięknym, młodym, choć niekoniecznie bogatym.
  Schody zaczęły się, dla mnie przynajmniej, w marcu w 1968, gdy zdałam sobie sprawę, dlaczego nagle wyjeżdżają z Polski z biletem w jedną stronę moi przyjaciele.
  Potem były kolejne znaczące daty, w efekcie powstanie KOR i tzw. drugiego obiegu, a ja byłam po tej właśnie stronie (nie tam, gdzie stało ZOMO, choć prezes twierdzi inaczej).
  @Symetryczny pisze o godności, której zaznawał w PRL. Nie wiem jak sobie radził z godnością na co dzień, ale moja była ustawicznie narażana na szwank. Podam drobny, symptomatyczny przykład.
  Stanęłam pewnego poranka w kolejce (połowa lat 80.) o g. 6 rano w okolicznym megasamie. Po jego otwarciu wszyscy rzucili się do stoisk z nabiałem, bo mieli coś „rzucić”. Niepisana umowa stanowiła, że wolno wziąć 2 pojemniczki śmietany na głowę. Dla mnie zabrakło. Przechodząca obok mnie kobieta zauważyła łzy w moich oczach i bez słowa przełożyła jeden pojemniczek do mojego koszyka. Czułyśmy się obydwie, jak sądzę, upokorzone tą sytuacją.
  Czułam się upokorzona również podczas wyjazdów za granicę (dadzą paszport czy odmówią?), gdy na nic nie było mnie stać, a marzenia o karcie płatniczej uznawanej w Europie miały się spełnić dopiero w III RP.
  Wracając do Symetrycznego i jego gloryfikacji (choć przyznaje on, że „było trudno”) PRL w poczuciu wspólnoty ze mną, nie tylko niniejszym zamieszczam sprostowanie, ale wyjaśniam, że doczekałam nowej Polski jeszcze jako względnie młoda osoba i „oswajałam” ją w średnim wieku w poczuciu, że jednak spełniły się moje oczekiwania, mimo rozmaitych wpadek po drodze, zaliczanych przez kolejne rządy po 1989.
  Dopiero PIS pod wodzą Kaczora, wprowadzając „dobrą zmianę”, sprawiło, że zaczynam się bać o przyszłość nas wszystkich w Polsce żyjących, bez względu na to, kto jakie poglądy wyznaje.
  Bezsensowne „stawianie się” UE, fatalna dyplomacja zagraniczna i
  totalne rozdawnictwo kasy („prezent” od JK, jak ośmieliła się palnąć w swojej głupocie premier broszka), byle utrzymać się przy władzy, poraża prymitywizmem intelektualnym i cynizmem.

 107. @kooperatywaMondragon
  Dzięki za życzenia gentlemanie!

 108. Tak sobie myślę,że Kobieta Papieżem to jest potrzeba w celu zjednoczenia religii.

 109. Dulkiewicz o kłamstwie smoleńskim i stan śledztwa smoleńskiego

  GajowyM.
  8 marca o godz. 15:07

  Mój komentarz
  Problem kłamstw PiSu rozpoznaje i daje temu wyraz prezydent Gdańska Dulkiewicz. Pierwsza polityczka samorządowa, która nagłaśnia ten temat. Odważna kobieta. Szacun.

  W wywiadzie dla niemieckiej gazety wymieniła kłamstwo smoleńskie jako mające podstawową wartość polityczną dla PiSu ze względu na moc takiego kłamstwa w dzieleniu, separacji społeczeństwa na dwa sorty oraz w mobilizowaniu i utwierdzaniu pierwszego sortu w przekonaniu, że PiS broni Polski przed czyhającymi na nią wrogimi siłami.
  Nazwanie katastrofy lotniczej zamachem utworzyło argument dla elektoratu na to, że Polski trzeba bronić i że PiS jest jedyna partią, która się poświęca, broni prawdy, robi co może dla ojczyzny i społeczeństwa.
  W tych aspektach kłamstwo smoleńskie jest kłamstwem założycielskim PiSu jako partii ojczyźnianej, obronnej, czujnej i efektywnie dającej odpór wrogom Polski wszelkiej maści.

  A propos podkomisji smoleńskiej.

  1) Wiele wody w Wiśle upłynęło od wszczęcia ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, a o sprawozdaniu z ekshumacji, które miałoby, jak zapowiadali smoleńczycy, dowodzić ostatecznie zamachu – jest, będzie, robi się – nic nie wiadomo

  2) We wrześniu 2018 polscy prokuratorzy wykonali kolejne badania wraku w Smoleńsku. Była nawet wiadomość o tym, ze wykonano zdjęcia 3D (?) szczątków samolotu T-154M w Smoleńsku.

  Symptomatyczne dla wyprawy prokuratury do Smoleńska jest to, że nie doproszono na nią członków podkomisji smoleńskiej, a Macierewicz publicznie zdyskredytował tę wyprawę jako nic nie wnoszącą oraz że prokuratura zapowiedziała wysyłanie pobranych próbek do specjalistycznych laboratoriów w GB i I oraz zaproszenie do udziału w badaniach ekspertów od wypadków lotniczych z USA, co jest obrazą dla podkomisji Macierewicza i herezją dla sekty smoleńczyków.

  W podsumowaniu można zacytować smoleńską maksymę – prawda idzie do nas, jest już blisko.
  Niemniej tyłki podkomisarzy i propagandystów smoleńskich zaczynają drżeć. Ziobro szykuje kolejne gwoździe. Nie musi ich wykorzystać, ale mogą mu się przydać.

  A co na to prezes Polski, gdyby? – Nic na to. Jak zwykle będzie robił głupie miny (jak na fotce zamieszczonej na planszy o srebrnym układzie 2K demonstrowanej w sejmowym westybulu) i zapewniał, że nic się nie stało.
  Pzdr, TJ

 110. Nowy polski ambasador na Ukrainie pan Bartosz Cichocki nie będzie miał łatwo.

  „Przyzwyczailiśmy Kijów, że nie upominamy się o swoje interesy –
  interesy polskiej mniejszości na Ukrainie, Polaków, którzy wywodzą się z dawnych Kresów, czy choćby interesy swoich przedsiębiorców – że Ukrainie wolno więcej, bo jest młodym, stale zagrożonym państwem. Teraz, kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości
  jednoznacznie odpowiedział na próbę budowy nowej tożsamości ukraińskiej
  w opozycji do Polski i kosztem Polski – mówi się, że PiS +popsuło stosunki z Ukrainą+.
  To proszę mi wskazać jakikolwiek rząd na świecie, który milczałby wobec takich decyzji, jakie podejmuje strona ukraińska, z zakazem ekshumacji i pochówków na czele” – mówił Cichocki w wywiadzie.”

  Oczywiście jesteśmy na straconej pozycji. Z wielu powodów

 111. Nawiązując do wypowiedzi pana Bartosza Cichockiego nowego ambasadora na Ukrainie przypominam sobie jak premier Donald Tusk pospiesznie nawiązywał stosunki dyplomatyczne z Kosowem.
  Republiki Ługańska i Doniecka pozostają zatem w odwodzie

 112. Czy rusofob Tusk jest wiarygodny. Tak sobie myślę niech nie wraca.

 113. SŁOWIANIN STANISŁAW
  8 marca o godz. 20:04
  Logiczne!

 114. GajowyM.
  8 marca o godz. 15:04,
  Super! Rechoczę już trzy godziny i nie mogę przestać. 🙂
  Jedno mnie tylko dziwi, otóż -podczas ostatniej miesięcznicy – Prezes zapewnił, że prawda, choćby i najgorsza, zostanie ujawniona, a teraz się miga, twierdząc, że „lepiej żeby jej ustalenia nie były jawne, bo mogą zbulwersować opinię publiczną”.
  Nie wiem, jak Ty i pozostali blogowicze oraz opinia publiczna, ale ja -nie przestając rechotać – intensywnie deliberuję nad Prezesowym dictum. No, bo cóż jeszcze może- w tej kwestii – zbulwersować? Ujawnienie, że Tusk z Putinem dokonali zamachu, nie wywrze na suwerenie większego wrażenia, ponieważ on już od dawna wie, że tak było, z kolei gorszy sort się nie zbulwersuje, ponieważ zna tę gadkę i – po „ustaleniach” je****tego Tośka- nic go już nie zdziwi, nie zaskoczy nie zbulwersuje. Cóż więc to może być? Może potwierdziła się, mało znana, ale istniejąca hipoteza, iż to Amerykanie dokonali zamachu smoleńskiego? A, jeśli nie to, to cóż mogłoby być równie bulwersujące? Może to, że to robota Pana Boga – walnął tutką o ziemię, bo nie rozpoznał Pasażera? Czyli tragiczna pomyłka.
  Tu przypomniała mi się pewna historyjka.
  Żył sobie pewien facet o imieniu Jack, człowiek o nieskończonej dobroci, wielbił Pana Boga, jak nikt inny, budował mu mnóstwo świątyń, a Pan Bóg mu błogosławił, obdarzając go swoją łaską – ów szczęśliwiec był niezmiernie bogaty, miał przepiękną, mądrą i wierną żonę, cudowne dzieci, niepospolicie zdolne, które przynosiły z szkoły same szóstki. Mężczyzna ten dzielił się swoim bogactwem przekazując olbrzymie sumy na pomoc biednym i chorym, i innym potrzebującym, wszyscy go za tę dobroć kochali, ale miał on jeden, może niezbyt istotny, feler – był mianowicie bardzo brzydki, a nawet odrażający. Każdy, kto z nim rozmawiał musiał odwracać głowę albo zakładać potrójne okulary spawalnicze. Najbliżsi przyjaciele bardzo często mawiali do niego: – Stary, masz tyle kasy, stać cię na najlepszego chirurga plastycznego na świecie, zrób sobie operację, nikt już wtedy nie będzie odwracał od ciebie głowy.
  Po wielu namowach, ów Jack zdecydował się na operację. Najlepsi chirurdzy świata zrobili mu twarz tak piękną, że sam Archanioł Gabriel, słynący z najpiękniejszej twarzy we Wszechświecie i poza nim, skręcał się z zazdrości. Mężczyzna wyszedł z kliniki i, kiedy przechodził przez ulicę, potrącił go samochód, śmiertelnie niestety.
  Dusza Jacka trafiła przed oblicze Pana Boga. Jack nie wytrzymał i wybuchnął: – Panie, jak mogłeś mi to zrobić, jak mogłeś osierocić moje dzieci, owdowić moją żonę, pozbawić opieki biedaków, których wspierałem?! Czyż nie miłowałem i czciłem Cię ponad wszystko, nie wypełniałem Twoich przykazań i swoich obowiązków z naddatkiem, czyż nie budowałem Ci świątyń. Czym sobie zasłużyłem na tak potworną karę?
  – Sorry Jack, pomyłka, nie poznałem cię po tej operacji. -odpowiedział Pan Bóg.
  W przypadku tutki Pan Bóg mógł się również pomylić, nie trzeba dodawać zatem, że ujawnienie faktu, iż Bóg jest omylny, mogłoby zbulwersować opinię społeczną, której 99 proc. jest wierzy w nieomylność Pana Nieba i Ziemi.

 115. mag
  8 marca o godz. 19:02
  Najlepsze życzenia z okazji Dnia Kobiet. Z Tulipanem
  Po przeczytaniu Twojego komentarza uśmiałem się, aż brzuch mnie boli do tej chwili. W sumie to mi wstyd za Ciebie.
  Wtedy nie śpiewałem, nie należałem. Byłem inżynierem zajmującym się tworzeniem i budowaniem. I przeżywaniem kultury w jej złotym wieku.. Wiele fabryk i cała energetyka jeszcze do dziś z powodzeniem pracuje. Resztę wyprzedano za pół darmo. Dla mnie niezależnie od reżimu , systemu lub dyktatury była tylko jedna Polska, jedno państwo i dla niej, dla państwa należało pracować. W tym dziele ja i moje pokolenie osiągnęliśmy niebywałe w historii sukcesy. Można być z tego dumnym. Niestety zdrada i wyrachowanie Solidarności ten dorobek pokoleń obróciły w gruzy, zamieniając kraj w kolonię z hańbiącą władzą złogów Solidarnościowych i kościoła, – razem w roli satelity zbrodniczego mocarstwa. PiS jest emanacją Solidarności na czele z jej kapelanem, zboczonym pedofilem i bandą setek oszustów opłacanych przez obce służby.

 116. ls42
  8 marca o godz. 19:47

  Pan Cichocki ma doskonałe- choć jednostronne przygotowanie, być może jest wspaniałym człowiekiem i dyplomatą.
  Niemniej jednak, obowiązują go instrukcje pisane przez dyplomatołków, bądź w innych ambasadach.

  Efekty polskiej polityki wschodniej można ocenić po efektach.
  Co osiągneliśmy/
  Jak polepszył się byt polskich mnejszości w kilku krajach?
  Ile zyskujemy na wymianie handlowej?

  Poltiyka zagraniczna to bilans zysków strat.
  Jak na razie, dopłacamy do tego interesu krocie.
  Perspektywy zysków nie widzę.

 117. Symetryczny
  Za życzenia dziękuję, a Twoje stronnicze opinie na temat tego, co uważasz za wspaniałe osiągi w PRL i zarazem jak nisko, wręcz obraźliwie oceniasz wysiłki wczesnej i późniejszej opozycji w naprawie Umęczonej, zniechęcają mnie do jakichkolwiek rozmów z Tobą.
  Szkoda, że nie chcesz/nie potrafisz wznieść się ponad uprzedzenia wynikające z lojalności wobec ancien regime.

 118. @kooperatywaMondragon
  Dziękuję za życzenia.To miło.

 119. kooperatywaMondragon
  8 marca o godz. 18:41
  Tak, to jest bardzo miłe, tym bardziej że święto stało się wstydliwym z uwagi na rodowód, uroczyste obchody w czasach minionych i ogólnie jest passé. Stąd podwójnie doceniamy pamięć i grzeczność – dziękuję bardzo!

 120. tak wyjaśniają:
  „Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909, ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku…”
  I nie odżegnają się skądże, nawet w ślad za świętem nieomal rodzinnym idą publiczne pieniądze, nie 50 a 100 milionów $ na konto Funduszu Iwanka:
  „Nowa inicjatywa obejmuje Departament Stanu, Radę Bezpieczeństwa Narodowego i inne agencje, ponieważ ma na celu koordynację bieżących programów i opracowanie nowych, aby pomóc kobietom w obszarach takich jak szkolenia zawodowe, wsparcie finansowe i reformy prawne lub regulacyjne.
  Fundusze zostaną przekazane za pośrednictwem Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego, która początkowo ustanowiła fundusz w wysokości 50 milionów dolarów na wysiłek z wykorzystaniem już przewidzianych w budżecie pieniędzy. Inicjatywa będzie wspierana również przez programy rządowe, a także prywatne inwestycje.”
  Programy rządowe, prywatne inwestycje – mam chociaż nadzieje że wszystkie podmioty maję przewagę kobiet w składzie; jaką korzyść będą miały pospolite damy tego kraju w rozdzielnictwie 100 milionów $ nie wiadomo.
  https://news.yahoo.com/trump-budget-100m-daughter-ivankas-project-120957700–politics.html?.tsrc=notification-brknews

 121. zdrowaś @mag? zupełnie poważnie pytam bowiem po wczorajszym komentarzu @Stasieku zmartwiłam się na myśl że nęka Cię poważna choroba a nie wiesz że na blogu mimo małych zatargów wszyscy życzą Ci jak najlepiej. I nich nam ręka uschnie jeśli wystukamy coś parszywego na Twój temat, nawet jeśli się kompletnie nie zgadzamy z treściami które zapodajesz. Argumenty skierujemy to do innego kolegi np. @ mały fizyk

 122. @mały fizyk 8 marca o godz. 12:18
  Godnie to moze bylo dla przekonanych komunistow. Dla tych „zodkiewek” z przymusu juz raczej nie. A cala reszta stala „godnie” o 5 rano w kolejce po swiezy chleb i mieso”

  Świeży chleb, mięso i dwa serki homo. Niemożność zakupu poniżała tych którzy raczej nie wiedzieli o co toczy się walka, ogół nie wiedział, w tym ja również. A tymczasem szło o inne poniżenie jak: sprzeniewierzenie majątku narodowego, udział w awanturach wojennych niegodnych Polaka, bezrobocie i związany z tym niedostatek, stworzenie społeczeństwa klasowego i wszystkich różnic z tego wynikających gdzie doły społeczne to rodziny wyrzucone na bruk, byli pracownicy PGR, bezrobotni. Czy tak trudno zauważyć na co dzień sprawiedliwość i niesprawiedliwość i przyczyny tego stanu rzeczy? Okazuje się że trudno, szczególnie tym którzy skorzystali na zmianach, materialnie skorzystali bowiem wolność okazała się iluzoryczna w państwie wyznaniowym pełnym nierówności społecznych gdzie rządzący każdej formacji dbali przede wszystkim o własne materialne sprawy. Dbali bezwstydnie za społecznym przyzwoleniem, tak jak mamy przykłady za rządów PiS, wcześniej PO i jeszcze wcześniej fałszywej lewicy. Dla mnie pozostał żal że tak przebiegła zmiana dziejowa dając pole do popisu wszelkiej maści oszustom, wyłudzaczom, kłamcom i karierowiczom. Dwa serki homo i jakieś tam dobra materialne są nieporównywalne wobec utraty humanitarnych wartości.
  Ps. kolega Mauro dobrze wie że do przodującej partii nie należałam, wyjaśniliśmy to sobie jakiś czas temu.

 123. Walnął Morawiecki długaśnym nosem w stół i nożyce się odezwały. Passent (en passant), Lipiński (POLITYKA), Balcerowicz (fakty – „20-tka Morawieckiego”), Gadomski (GW) … samorządy z oburzeniem, że „nie oszczędzają na nauczycielach”, nawet prezydent Białegostoku tweetował, że jego miasto co rok dopłaca do subwencji oświatowej, w 2016 – 48 mln zł, w 2017 – 51 mln zł, a w 2018 – ponad 65 mln zł, nie licząc inwestycji w oświacie.

  Ludzie, czy wy wiecie co robicie? Sami widzicie, że pan Prezes jest najuczciwszym prezesem tysiąclecia, a Morawiecki jest najbardziej okrągłym słupem jego.

  Wytykacie, że w Szczecinie rdzewieje stępka w pod „nowoczesny prom”, nieistniejący nawet na stołach projektantów.
  Że między rokiem 2015 a 2018 przychody z VAT wzrosły o blisko 52 mld zł, zaś PKB o ponad 300 mld zł i że to jest główna przyczyna wysokich wpływów podatkowych; i że znacznie szybciej rósł import, który jest opodatkowany VAT, niż eksport, który ma zerową stawkę, co dla budżetu to dobrze, choć dla całej gospodarki źle.
  Śmiejecie się z premiera, gdy właśnie mówi, „nad wzrostem inwestycji prywatnych pracujemy”, po raz sto trzydziesty ósmy.
  I boki zrywacie, gdy opowiada jak to „w Davos akurat mówi się coraz więcej o modelu rozwoju podobnym do naszego: solidarnościowym”.
  Pokładacie się ze śmiechu, jak podaje kilka liczb – „dzięki odzyskaniu 40, 50, 60 mld zł z szarej i czarnej strefy…”.
  Nie bijecie brawo, gdy mówi, że „jesteśmy mniej zależni od gospodarki niemieckiej”, z głupiego powodu, bo udział eksportu do Niemiec rośnie nieustannie z roku na rok.
  Kręcicie nosem na tzw. politykę innowacyjności rządu Morawieckiegofiasko z byle powodu, np. fiaska projektu „polskiego grafenu”, który miał być produkowany w spółce Nano Carbon, należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

  Wstydźcie się!

 124. Zamach smoleński doczekał się co prawda tylko podkomisji, no i jeszcze filmu. Prezydent Dulkiewicz wydała swoją ocenę (ale nie wiem, gdzie ją opublikowano).

  A kto wie o wynikach badań komisji d/s nadużuć i zaniedbań z tytułu VAT i akcyzy? Czy były wybuchy?

 125. Osobiście bym nie kruszył kopii o dwa serki homo i inne wartości materialne. Ale jak policzyć szyneczkę wędzoną, salcesonik, pasztecik w pięciu smakach, yougurty na całej skali tłustości, czekoladki na wagę trzech firm w dwóch cenach, pieczywo z trzech piekarni w trzydziestu ośmiu asortymentach pierwszej świeżości przez cały dzień, a chleb litweski prosto z Litwy raz w tygodniu, piwo siedemdziesięciu ośmiu rodzajów i smaków, wino nawet z Argentyny, o dziewięciu smakach soplica, lavazza, herbata z czterech stron świata, śledzie, łososie, sardynki, papiery toaletowe, kosmetyki i …. fistaszki.

  Ale na niczym mi tak nie zależało, aby tylko były fistaszki. Nawet nie migdały, czy pestki dyni.

 126. @ All
  Chciałbym aby prawdomowny Redaktor Passent i 99 % tu komentujacych wrócili w czasie sprzed 3 lat do tekstow Redaktora prawdomownego i obiektywnego oraz swoich komentarzy pod tekstami.

  W komentarzach chichy ,śmichy Antpisu jadącego otwartym tekstem ich Guru prof.Balcerowicza.

  Miala być kleska ,Grecja i wszelkie plagi egipskie po wprowadzeniu programu PiS.

  Ja pisałem za Oceanu ludzie prof.Balcerowicz dawny członek PZPR wyslany przez KC na staż do USA łyknął tylko jedna mysl szkoły Choicagowskiej czyli monetaryzm.To można zastosować w początkach transformacji kiedy przy braku rynku dusi sie nadmiar pieniadza ale aby sie rozwijać trzeba kierowac orkiestra grajac na kilku instrumentach ekonomicznych.

  Pisałem ,ze to co zastosował PMM jest wciąz uzywane w USA od czasów New Deal poprzez regulacje stopy procentowaej oraz zwiększania wolumu pieniadza rzucanego na rynek.Warunkiem tego jest posiadanie centralnego Banku jak FED oraz w miare duzej ilości zamowien rzadowych w postaci modernizacji infrastruktury zamowień rzadowych itp.

  Polska ma jeszcze te możliwosci gdyż posiada NBP oraz dosyć jeszcze duży sektor państwowy oraz wciąz zadan infrastrukturalnych.

  Co proponuję prof .Belka i inni Akolici Koalicji Europejskiej.? .Cos co pozbawiłoby Polską wlasnie możliwosci stosowania własnych narzedzi ekonomicznych dostosowanych do polskiej specyfiki a narzucenie jej urawniłowki waluty Euro emitowanej dla całej strefy.Przy takiej gospodarce najbardziej konkoruncyjna i duza gospodarka Niemiec spłaszcza możliwosci rozwojowe pozostałych mniejszych gospodarek jak Grecji,Portugalii,Hiszpanii,Wloch czy juz nawet Francji .Praktycznie wejście Niemiec z marki do euro z korzystnym przelicznikiem drenuje niesłychanie te kraje.Polska specyfika to 37 mln konsumentów oraz bliskie sasiedztwo i kooperacja z najwieksza gospodarką i to umiejetnie zaczal wykorzystywać PMM .Jako bankowiec z praktycznym doswiadczeniem optymalizuje kierunek rozwoju kraju.Wkrótce sie moze okazać ,że Niemcy aby mogły konkurowac globalnie z USA oraz Chinami beda miały dwa wyjscia – zrzucic niepotrzebny balast z strefy euro krajów Poludnia i zrobić twarde jadro krajow Bneluksu czy wrocić do własnej waluty marki.Niemcy mając w Polsce stronictwo Pruskie w postaci PO oraz ich przystawek wpostaci PSL,SLD,i innych chcą zmusić Polske do wstąpienia do strefy Euro.Celem jest próba rozszerzenia odpowiedzialnosci za krach i skutki finansowe upadku euro oraz rozlozenie w czasie.Na drodze tej operacji przypominajacej troche rozmiękczanie II RP prZed 1939 r jest Kaczor oraz szeroki Oboz Niepodległosciowy.W 1939 r zaczeto od Czech a teraz trzeba zacząc od Polski.Taką potrzebe i cel wyraził otwartym tekstem prof.Belka otwartym tekstem na początku tygodnia w TVP .Powiedział strefa euro oznacza dla nas gwarancje niepodległosci przed Rosją oraz ,że gdy Polska przyjmie euro kraje jak Czechy i Wegry beda zmuszone to uczynić.

  Słuchając to ciarki mi leciały po plecach gdyż jak łatwo dawni działacze PZPR kiedyś ślepo wykonujący rozkazy Moskwy teraz przerzucili się na Berlin.Gdyby jeszcze było ,że na Berlin ale Belin i Moskwa mają historyczne zwiazki likwidacji państwowosci polskiej a obecnie jeszcze umocnione zwiazkami ekonomicznymi tzw.pakt gazowy.

  Wiec drogi czytelniku Polityki masz do wyboru głosowania na stronictwo Pruskie (za czasow Donalda Tuska zamieniało sie w stronictwo prusko-rosyjskie ) zwane Koalicja Europejska czy na Oboz Niepodległosciowy dbajacy o ta czastka suwerenności w czasach ekonomii globalnej umożliwiajaca rozwoj Polski i Polaków.

  Bajania red Passenta red Sostkiewicza traktujcie z należytą ostrożnoscia – to jest stara szkoła propagandzistów Polityki jeszcze za czasow M .Rakowskiego.Znam ich dobrze zaczołem czytać Polityke od 1961 r i żeby bylo śmieszniej zaczynałem od ostatniej strony felietonu red.Daniela Passenta.

  Z wioski Palatine,Illinois – Jerzy Jan Zakrzewski.

 127. wiesiek59

  ,,Rzeczpospolita” pisze, ze Murzyni z RPA obniza range kontaktow dyplomatycznych z naszym najwiekszym sojusznikiem.
  ,,…mieszkańcy RPA, którzy „doświadczyli gorzkiego owocu apartheidu, rasizmu i dyskryminacji” czują naturalną bliskość z Palestyńczykami, którzy – jak mówi Iqbal Jassat – „doświadczają tyrańskiej formy opresji”.”

 128. @All
  Antypis rzucał na Obóz Niepodległosciowy całe fale wzniecania niezadowolenia i ogłupiania społeczeństwa .Ja naprawde mam ucieche czytajac i słuchajac propagandzistow czołowych redaktorow Polityki oraz im sekundujacych wszelkich Lisow ,Wolkow oraz tzw profesorow wszelkiej masci.Przyznam sie do masochistycznego biczowania sie ich ciemnota umysłowa i bezradnością.Bezradnosc wynika z tego ,ze wszelkie teorie głoszone od lat nabrały wagi funta kłaków i staja sie coraz bardziej dete i puste.

  Jenak obóz Antypisu pod kierunkiem dawnych wyjadaczy Trockistowskich ulokowanych w Czerskiej nieznużenie wznieca wzorem rewolucji chińskiej Tysiaca konfliktów w osłabianiu morale obozu rzadzacego i zmeczenia społeczeństwa nieustającym jazgotem z wzniecanych konfliktów.Pamietacie KOD – jakie tu były komentarze.Kijowski mial byc mezem opatrznosciowym – jezdzil Briksela nawet Waszyngton.Stanął przed sadem oskarżony o kradzież.Osoba niejaki prof.Hartman który rozpływal sie na temat zalet tego Trybuna ktory mial obalic wroga Kaczora w tym tygodniu jako swiadek zeznawal w tym procesie.Ten tzw.Etyk powinien przynajmniej byc na tyle uczciwy dla ty komentyjących ,ze napisac Mea Culpa zawiniłe..Zamiast tego wzrorem sprawdzonych metod rzuca oskarżenia na współziomków ,ze sa zdemoralizowani i shańbieni.

  Pamietam jak w szczycie aktywnosci KOD-u ekspert sztaby Antypisu d/s taktycznych niejaki Adam Michnik na jakims podrzenym spotkaniu z zwolennikami w zapale krasomówczym wydał głowna mysl taktyczną. i stwierdził .Bedziemy im słać pod Urzedy fale żadających podwyżek i wyniszczymy ich psychicznie a pod naciskiem ekonomicznym beda musieli skapitulowac.

  Dalej sla – jak widze Broniarza to szczyt zaprzaństwa.Gdy rzadziła PO sirdział cały czas cicho nawet nie pisknal.Nie bede poswiecal mu miejsca gdyz to jest kreatura.

  Kaczor zastosował manewr taktyczny na poczatku kadencji dając szanse ekonomiczne milionom Polaków aby zajeli sie sprawami rodzinnymi i uodpornili się na propagande Antypisu lejaca sie z przekaziorow jak Polityka,TVN,GW i innych.

  Teraz poszła kolejna Salwa w postaci pieniedzy.Antypis wie ,ze przegrał gdyż nawet gdyby zdobył większosc Sejmowa to za dwa lata Suweren pogoni jego ostatecznie z Polski Aut.

  Kaczor wymownie milczy ale milczenie jest wymowne.Sięgnijcie po władzę ,kasę zostawie pusta zas w sejfie bedzie napis Suweren chce wiecej.

 129. Milczenie jest złotem w przypadku Zybertowicza nawróconego komunisty. Zaczął myśleć dlaczego nie wymienił z nazwiska agentów przy OS. To wymóg formalny jak nie wszyscy Polacy mordowali Żydów. Warto ograniczyć zarzut do nazwisk. Tak sobie myślę,że pójście z torbami to „bohaterski” wyczyn wszak wolność słowa jest bezcenna.

 130. @

  Wedle średniej wyliczonej ze wszystkich sondaży poparcie PiS od początku 2018 roku skurczyło się o 7 punktów procentowych. To oczywiście nie jest oszałamiający spadek, ale w PiS rozdzwonił się alarm na tyle głośno, że trzeba było pomachać na długo przed wyborami parlamentarnymi kiełbasą wyborczą, zwaną „piątką Kaczyńskiego”, która służy odrabianiu tych strat właśnie (czego PiS zresztą nie ukrywa).
  http://wyborcza.pl/7,75398,24528740,co-gryzie-prezesa-jaroslawa-kaczynskiego-7-punktow-procentowych.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.2-L.2.maly
  pivit08.03.2019, 20:32
  @AdrianLesneRuchadlo
  Bo pseudopolityka pseudogodnościowa Kaczyńskiego + jego naturalny język człowieka pełnego kompleksów (lepszy sort, gorszy sort) podnosi morale ludzi którzy, z różnych powodów, czuja się gorsi, niedoceniani, pogardzani, wykluczeni. W tezie o przywracaniu tym ludziom godności jest dużo prawdy. A siermiężny przekrój intelektualny polityków PiS jest na wzór i podobieństwo jego elektoratu. Po raz pierwszy za wolnej Polski ta niedowartościowana część społeczeństwa zobaczyła w końcu że nie odstaje od elity. Tym bardziej że te nowe elity same mają problem z samooceną. Jak się zastanowić to zdecydowana większość polityków PiS ma powody do kompleksu niższości a to z powodu wyglądu, a to z powodu miernego intelektu, a to z powodu kiepskiego wykształcenia. My m.in. tu na forum często się z nich nabijamy a oni to widza i czują. Dlatego tak lgną do Kaczyńskiego bo ta jego polityka wstawania z kolan leczy ich kompleksy.

 131. Jasiu jak nie będziesz jadł kaszki to tak będziesz wyglądał. I pokazała zdjęcie osoby w hełmie z papierosem na wypadzie w Donbasie. Tak sobie myślę,że każda sugestia dla zdrowia dziecka jest usprawiedliwiona.

 132. @

  #MAFIJNE #PAŃSTWO #PIS #KNF #NBP #JOLA #PIEŃKOWSKA

  https://www.facebook.com/groups/529274994129427/permalink/998526350537620/

  Zdelegalizować ośmiornicę PiS

 133. „Dyskutowaliśmy o wzmacnianiu więzi angielsko-polskich i rosnącym zaangażowaniu Wielkiej Brytanii w Europie. Czekam na przedyskutowanie propozycji stałej bazy brytyjskiej armii we wschodniej Polsce współfinansowanej przez polski rząd z Gavinem Williamsonem [ministrem obrony Wielkiej Brytanii – red.]” – napisał Paterson. Zdaniem brytyjskiego posła taka baza byłaby „potężnym symbolem naszych trwałych więzi przyjaźni i współpracy”.
  https://kresy.pl/wydarzenia/bezpieczenstwo-i-obrona/bazy-usa-w-polsce-to-za-malo-na-zamku-krolewskim-rozmawiano-o-brytyjskiej-stalej-bazie-wojskowej/
  ============

  Zdurnieli do reszty?

 134. „kaczor” sugeruje , że społeczeństwo nigdy nie dowie się prawdy o „zamachu smoleńskim” , bo ta prawda jest za straszna , żeby ją przekazać i tak już umęczonemu narodowi polskiemu.
  To jest zastanawiająca informacja , bo co może być straszniejszego jak to, że zamachu dokonał polski premier Tusk do spółki z Putinem, że wybuchów był conajmniej pięć i to różnego typu i siły , a potem już na ziemi dobijano tych co je przeżyli?
  Gorsze to może być chyba tylko to, że zamachu wcale nie było , a wypadek spowodowany został pod naciskiem Jarosława „Zbaw”, który nakłaniał telefonicznie św.p. Lecha Kaczyńskiego do lądowania , a potem bezwstydnie nakłamał o zamachu aby odwrócić uwagę od własnej odpowiedzialności , a do tego zbić kapitał polityczny na śmierci brata-bliźniaka.

 135. @Geozak
  Piszesz Twoja wieczorowa porą ( stan IL . od jutra czas letni) i publikujesz . W maju 2018 kiedy m.in byłem w IL . naplotłeś sporo bzdur w stylu prasy polonijnej ,zadałem wtedy grzecznościowo pytania – przemilczałeś , tu głosisz od czasu do czasu „prawdę Bożą ”
  Odpocznij ,zmień płytę winylową .

 136. @jobrave
  8 marca o godz. 20:21

  Lepiej żeby jej ustalenia nie były jawne, bo mogą zbulwersować opinię publiczną” –
  Może podkomisja doszła wreszcie do wniosku, że przyczyną katastrofy była „polnische wirtschaft”, brawura i głupota, presja na pilotów, którzy nie mieli uprawnień do lotu w takich warunkach, byli niewyszkoleni i nieprzygotowani, a lekceważenie procedur i alarmów zakrawało wręcz o absurd i groteskę?
  Przyznałaby tym stwierdzeniem rację oficjalnym raportom, a to by było nad wyraz bulwersujące dla smoleńskiego ludu, nie sądzisz?
  Nawet najgłupszy lud nie lubi być robiony w bambuko tak bezwstydnie i przede wszystkim tak długo. Mógłby znielubić herolda złej nowiny, w którą raczej i tak nie uwierzy, bo religia smoleńska ugruntowana jest dosyć solidnie.

 137. @Symetryczny
  8 marca o godz. 21:11

  „Dla mnie niezależnie od reżimu , systemu lub dyktatury była tylko jedna Polska, jedno państwo i dla niej, dla państwa należało pracować. ”

  Zastanow sie p. co p. piszesz. Bo tak samo argumentowali (i nadal argumentuja) np. nazisci.

  Takie bezkrytyczne podejscie do rezimow i dyktatur to jest kwintesencja symetryzmu. Dla mnie taki symetryzm to jest moralne dno a merytorycznie oplakany stan umyslu.

 138. @żabka konająca
  9 marca o godz. 0:32

  Po pierwsze, dla tych „co wiedza o co chodzi” zacytuje B.Brechta: „zuerst kommt das Fressen, dann die Moral”.

  A po drugie nigdzie nie twierdzilem, ze III RP to jest raj na ziemi. Moze nawet nie „najlepszy z istniejacych systemow” (W.Churchill). Ale pod wzgledem zadowolenia zdecydowanej wiekszosci spoleczenstwa bije PRL na glowe 🙂

 139. Gazeta Wyborcza gości i celebruje wizytę zbrodniarza wojennego i dzieciobójcę, niejaką Madeleine Albright. To tak jakby gościć Himmlera lub Eichmanna. Oto jej wypowiedź wobec zbrodni ludobójstwa w Iraku, gdzie zabito pół miliona dzieci i wiele milionów mieszkańców:

  „Dziennikarz: Co pani sądzi na temat doniesień o tym, że w wyniku sankcji wobec Iraku zmarło pół miliona dzieci (…), czyli więcej, niż wyniosła liczba dziecięcych ofiar wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie. Czy warto było zapłacić taką cenę?
  Madeleine Albright: Myślę, że to bardzo trudny wybór, jednak w naszym odczuciu – tak, warto było.”
  A wszystkie dowody usprawiedliwiające agresję USA były sfałszowanie.

 140. mag
  8 marca o godz. 22:52
  Mnie Pan Bóg wybrał ten czas do życia i do działania. Nie miałem wyboru. Tobie czas wybrał chyba szatan.

 141. mały fizyk
  9 marca o godz. 10:31
  Na temat bzdur nie mam nic do powiedzenia.

 142. @

  Politycy PiS i prawicowe media urządzają sabat czarownic, by zdyskredytować strajk nauczycieli.
  https://oko.press/pis-i-prawicowe-media-szczuja-na-strajkujacych-nauczycieli/?fbclid=IwAR06Z7dRxzc3SrdJUQM1mvaMxgY3S2ic0mnyQYVzFzPK3UqYWHpdDQfGnAM

  Jan Nowicki
  Niech przypomne co mowili politycy Pi$ podczas strajku pielegniarek:
  – pielegniarki działają na szkodę pacjentow;
  – protestują tylko osoby zdemoralizowane,
  – protest jest „polityczny”, inspirowany lub wykorzystywany przez „totalną opozycję”;
  – dyskredytowali liderow protestu, oskarżając o podburzanie reszty;
  – wmawiali, że protestuje mała, zrewoltowana grupka, a nie całe środowisko;
  – przypisywali protestującym niskie pobudki („chodzi tylko o kasę!”).

 143. @teo, jeszcze nie śpię i uprzejmie donoszę że obniża się wiek odchodzących w zaświaty, zarówno w USA jak i w Polsce. Te zgony są najczęściej spowodowane chorobami cywilizacyjnymi tj. miażdżycą, cukrzycą, rakiem. Badacze twierdzą że przyczynami są stres, przejadanie się (najczęściej żywnością złej jakości) , brak czasu na odpoczynek i regenerację. Wypisz wymaluj portret Polaka i Amerykanina pracującego. I jeszcze jedno – naukowcy (wiadomo skąd) twierdzą że człowiek powinien spożywać to co znajduje w promieniu 100 kilometrów od miejsca zamieszkania i na dodatek jeść warzywa i owoce w sezonie, czyli w Polsce wiosną będą to szczypiorek i rzodkiewka – ta ostatnia należy do najwcześniej wysiewanych do gruntu. Pomyśl jeszcze o tym ile energii jest tracone bezpowrotnie żeby zaspokoić twój kaprys na pomidory w zimie. To nie jest krok wstecz, a myślenie przyszłościowe zanim całkowicie zdewastujemy Ziemię.

 144. Wypowiedż Albright to niemal widocznie Bóg tak chciał. Tak sobie myślę,że trzeba mieć izraelską mentalność aby na zbrodniach budować własną tożsamość. Ale to geny wyniesione z pomocą jankesów z III Rzeszy.

 145. @mały fizyk, fatalnie kolega trafił cytując B.Brechta. Prosze zabrać się czym prędzej do lektury „Opera za trzy grosze” i po przeczytaniu zgłosić się z propozycjami.

 146. @żabka konająca
  9 marca o godz. 11:16
  @mały fizyk, fatalnie kolega trafił cytując B.Brechta.

  A czemu fatalnie? Bo za krotki cytat? No, to podam caly z „Dreigroschen Oper”:

  „Ihr Herrn, die ihr uns lehrt, wie man brav leben
  Und Sünd und Missetat vermeiden kann
  Zuerst müßt ihr uns schon zu fressen geben
  Dann könnt ihr reden: damit fängt es an.
  Ihr, die ihr euren Wanst und unsere Bravheit liebt
  Das Eine wisset ein für allemal:
  Wie ihr es immer dreht und immer schiebt
  Erst kommt das Fressen, dann kommt die Moral.
  Erst muß es möglich sein, auch armen Leuten
  Vom großen Brotlaib sich ihr Teil zu schneiden”

  I jak to sie teraz zabce „co wiedziala o co chodzi” podoba?

 147. Trump jak Breżniew do Czechosłowacji chce wkroczyć do Wenezueli. Wcześniej był Wietnam, Irak,Afganistan teraz Syria. Tak sobie myślę,że III Rzesza to też dorobek tzw. zachodniej cywilizacji. Po czynach ich poznacie. Własność to świętość suwerenność już nie. Putin powinien naśladować Trumpa.

 148. PM
  Symetrycznemu,
  Stanislawowi (dalej zw. Slowianinem)

  W latach 50. zyl staruszek Kuzma Michajlowicz w pewnym kolchozie. Byl sedziwy i
  nie drugiej mlodosci, przeto zachodzila obawa, iz moze nie doczekac komunizmu.
  Dzieki uchwale kolchoznikow wstapil ow starzec Kuzma Michajlowicz w mit Owa wybiegajaca w przyszlosc uchwala mowila, ze staruszek ma jeszcze za zycia korzystac z owocow pracy wedlug potrzeb.
  Czu istnieje taka mozliwosc do wymienionych na wstepie, by mozna ich jakas uchwala, jekiegoos gremium przeniesc w inna epoke, by mogli stanac na wysokosci
  sytuacji?
  Panowie, ta wasza „marksistyczna pila”* taka tepa.!

  ‚ ) zapozyczone od Karola Irzykowskiego

 149. ozzy wnuk Kuzma. Tak sobie myślę o pamiętniku rodzinnym.

 150. Symetryczny
  9 marca, g.10:42
  Szatan wybrał mi czas? Czy aby ździebko nie przesadzasz?
  Żyłam w obu światach, przed i po transformacji. Zdecydowanie lepiej odnalazłam się w tym drugim, mimo jego wad i różnych niedoskonałości.
  Mogę Ci tylko zanucić piosenkę Skaldów do słów Osieckiej: „Oj dana dana, nie ma szatana, a świat realny jest poznawalny”.
  Dla Ciebie, marksisty powinno to być oczywiste, tak jak dla mnie – ateistki.

 151. Geozak
  9 marca o godz. 2:42

  Mó komentarz
  PO i PSL jako stronictwa pruskie, Niemcy drenuja Polskę, Pan Premier jako doświdczony praktyk bankowiec rozwija umiejętnie wspłpracę z Niemcami, euro zgubą Polski. I temu podobne myśli narodowego geopolityka, uzdrowiciela dusz.
  Pzdr, TJ

 152. @mały fizyk
  Odpisałam Ci obszernie 9 marca o g.19:02 na twój post z 8 marca z g. 12:18. Z niewiadomych przyczyn moderator mnie”schował” i trzeba kliknąć na trójkącik u góry.
  Zależy mi na tym, żebyś wiedział, co myślę o złudnym przekonaniu @Symetrycznego, że oboje jesteśmy jakby z jednej bajki. Otóż z diametralnie różnych, choć czasem się rozumiemy.

 153. @żabka konająca
  Dzięki za dobro słowo. Byłam w dość podłym nastroju, co dało się zauważyć, bo istotnie mam pewne kłopoty zdrowotne, ale dramatu nie ma. Wszystko pod kontrolą.
  Pozdrawiam

 154. mag:

  jaki on tam „marksista”, toc to belkot przez zamkniety lufcik i autohipnoza, ot taka, „bebechowosc”

  Pozdrawiam sobotnio-deszczowo, wiosennie(?)

 155. ozzy
  g.13:50
  Zgoda na cudzysłów. To lepiej oddaje istotę rzeczy.
  Też pozdrawiam już wiosennie, bo bez pod moim oknem w kuchni wyraźnie wypuszcza listki, a z ziemi wybiły tulipany jeszcze bez kwiatów.

 156. mag:

  Marks ponoc przewidzial zle, ale pod pewnym wzgledem dobrze: spuscizna Marksa, chocby ta nieczytana, wplynela na historie.

 157. ozzy
  Za marksistów lub radykalnych lewicowców w swoim czasie uważali się Jacek Kuroń i Karol Modzelewski. Po latach (spędzonych częściowo w pierdlu) poparli transformacje i brali w niej udział. Potem przyszły rozczarowania, jak to bywa w praktyce, gdy mówi się „sprawdzam” Ale ewolucyjnej, pokojowej drogi do wolnej Polski nigdy nie kwestionowali. Dla @Symetrycznego takie osoby, ich aspiracje i działania są chyba niepojęte, bo według niego dopiero teraz Polska popadła w niewolę.
  Przypominam słynny list do partii Kuronia i Modzelewskiego, za który wylądowali w pace.
  https://nowahistoria.interia.pl/aktualnosci/news-list-otwarty-do-partii-kuronia-i-modzelewskiego,nId,2571159

 158. Pochwała moderatora
  Napisałem, wzruszony wystąpieniem PMM na konwencji regionalnej PIS-u w Jasionce, gdzie prezes zachęcał do gryzienia trawy, krótki komentarz.
  Moderator zablokował i dobrze.
  Nie czas na krytykę. Czas na wdrażanie twórczych wizji w życie

 159. @mag
  9 marca o godz. 12:38

  Znaczy widzielismy i pamietamy te PRLowska rzeczywistos tak jak byla.

  Nie zaprzecze, ze PRL byl co do wydobycia wegla czy produkcji stali, moze nawet 10 potega swiata. Ale co ja z tego mialem? Prawdziwych dzinsow ( z PEWEKSU) nie moglem sobie kupic (mimo ze ojciec byl gornikiem!).

  Nie zaprzecze rowniez, ze dostalem dobre wykszalcenie i to bezplatnie. Moze nawet za dobre, bo juz w podstawowce podpadaly mi wszelkie roznice miedzy propaganda a rzeczywistoscia 😉

  Nota bene. Do jakis 80tych lat zeszlego wieku wyksztalcenie (w tym studia) np. w RFN tez byly bezplatne.

 160. @

  Obowiązkowy wpis Ewy Siedleckiej na swoim blogu:
  „Wśród przyjaciół psy sędziego zjadły”

  Zdelegalizować ośmiornicę PiS

  Ośmiornica PiS, tajny układ Putina

 161. „Zamach smoleński” powinien być jednym z istotnych , jak nie najwżniejszym tematem tegorocznych kampani wyborczych . W imieniu św. p.Lecha Kaczyńskiego i prawie setki innych prominentów IIIRP, wołam do IVRP ; nie zapoznajcie o swoich ofiarach, nie sprzedawajcie pamięci o nich dla krôtkotrwałych korzyści wyborczych, niech ich tragiczna ofiara nie zmarnuje się.
  Czas najwyższy jeszcze przed tegorocznymi wyborami, aby ta prawda ujrzała światło dzienne i rozliczeni zostali ci , którzy odpowiadają z „zamach smoleński” .
  Jak długo jeszcze zamierzacie ukrywać prawdę przed narodem ?

 162. Mag:

  „List otwarty” Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego byla to proba opisu
  PRL a takze ocena pozytku z samego marksizmu z uwzglednieniem owczesnego stanu swiadomosci spolecznej. Marsistowski schemat byl dla analizy rea-socjalizmu uzytyczny w tym zakresie, ze pozowliö autorom odkryc bardzo ogolny mechanizm kryzysu w tamtym systemie a nawet mozna bylo przewidziec nastepny kolejny kryzys, ktory niejako zblizal sie bardzo szybko.
  Tak w telegraficznym skrocie. Mam tekst tego listu wykonany na hektografie, bardzo
  pozolkle kartki i wyswiechtane stronice.

 163. @maly fizyk
  14:01

  „Nota bene. Do jakis 80tych lat zeszlego wieku wyksztalcenie (w tym studia) np. w RFN tez byly bezplatne.”
  Juz nie mowie o Skandynawii.

  PS Bylo takie pojecie rodem z ZSSR „nowa wspolnota historyczna – narodu sowieckiego” (gdzies w latach 60.), nic nowego, bowiem juz w Niemczech z lat 30
  mozemy przeczytac o „Volksgemeinschaft” jako organiczna jednosc ustroju spolecznego.

 164. Pisowscy hunwejbini sugerują nieważność wykształceń z czasu tzw. sowieckiej okupacji bo z sierpem i młotem. Tak sobie myślę czy prezes nie gramotny formalnie.

 165. Zastanawialiście się dlaczego rząd PiS tak mocno akcentuje projekt miliona aut elektrycznych do 2025 roku? Dlaczego mimo gigantycznych kosztów jego wdrożenia nadal w niego brnie? Dlaczego rozważa pomysł budowy fabryki e-aut za 4,5 mld zł, na którą pieniądze miałyby wyłożyć państwowe spółki energetyczne? Otóż wcale nie chodzi o żadne nowe “koło zamachowe” dla polskiej gospodarki. Powód jest znacznie bardziej prozaiczny. To kasa, a dokładnie – widmo potężnej kary finansowej jaką Polska będzie musiała zapłacić, jeśli nie spełni wygórowanych norm UE.
  https://wolnemedia.net/albo-inwestujemy-w-drogie-e-auta-albo-zaplacimy-130-mld-zl/
  ==========

  Niezły przekręt się szykuje.
  Bacik na kraje na poziomie niższym niż stara Unia, jest cieżki.

 166. Jeden z byłych członków izraelskiego Knesetu (parlamentu), generał Matityahu Peled ujął to jeszcze bardziej zwięźle: “W Ameryce Środkowej Izrael jest chłopcem od “brudnej roboty”, którą wykonuje dla amerykańskiej administracji. Izrael działa jako wspólnik i ramię Stanów Zjednoczonych. ”

  Innym reżimem szkolonym i uzbrojonym przez Izrael była dyktatura w Gwatemali. Jeden z głównych polityków gwatemalskich przeciwstawił sporadyczne obawy niektórych liberalnych amerykańskich polityków, jakie mieli odnośnie stosowanych tam tortur i zaginięć, w stosunku do ich innego sprzymierzeńca: “Izraelczycy nie dopuszczają, aby ta sprawa z prawami człowieka stała na drodze do ich interesów … Ty płacisz a oni dostarczają. Bez zadawania zbędnych pytań w przeciwieństwie do gringos”.
  https://wolnemedia.net/jak-izrael-pomagal-szwadronom-smierci-w-ameryce-lacinskiej/
  ==========

  Interesujący są ci nasi „sojusznicy”……
  Poza geszeftem, nie znają innych wartosci.

 167. Wariograf latwy w obsudze nawet dla srednio rozgarnietego czterolatka zaatakowanego przez KO i Wiosne (?!) , w kazdej rodzinie to za malo – w kazdym domu czyli poco tutejsi kretyni chodza do kina .

  („Spotkali się w święto, o piątej przed kinem
  Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem
  Tutejsza idiotko!- rzekł kretyn miejscowy
  Czy pragniesz pójść ze mną na film przebojowy
  Miejscowa kretynka odrzekła; z ochotą
  Albowiem cię kocham tutejszy idioto „)
  „Gdy Marta Kaczyńska-Smuniewska-Dubieniecka-Zielińska bywa w kinie, panowie wychodzą z seansu wyraźnie uradowani, a panie jakoś wściekłe. Ciekawe. ”
  Poco wariograf w bezdzietnej rodzinie skoro nikt w niej nie potrafi go wlaczyc i nastroic (setup ) to tylko prezes wszechczasow moze sie domyslac.
  Ps Moze ktos mi wytlumaczy z czego ciesza sie ci faceci bo jakos nie kumam.. ( ale kobiety rozumiem , chyba)

 168. Jak przystalo na tutejszego… mialo byc KE (?)

 169. Symetryczny
  9 marca o godz. 10:40
  ,, Gazeta Wyborcza gości i celebruje wizytę zbrodniarza wojennego i dzieciobójcę, niejaką Madeleine Albright. ”

  inny przedstawiciel wybranej grupy , Elliot Abrams ,ktory kierowal szwadronami smierci w Nikaragui, zarzadza teraz sankcjami gospodarczymi majacymi przyniesc setki tysiecy ofiar w Wenezueli.
  Odciecie wymiany gospodarczej i powolne duszenie ludnosci jest zbrodnia wojenna wedlug prawa miedzynarodowego.
  Spekulanci nowojorscy chca wrocic do wyprowadzia zyskow z najwiekszych naftowych na swiecie poza kraj a w nagrode jasnoskora mniejszosc dostanie palace i jachty a 99 % bedzie jak przedtem zyla o splesnialym chlebie i brudnej wodzie.

 170. Jarosław Kaczyński na partyjnej konwencji zapytał; czy Polska
  ma mieć takie same prawa jak Niemcy czy Francja?
  Pytanie zbyt ogólne aby można na nie jednoznacznie odpowiedzieć.
  Prawa to też przywileje, a na przywileje mogą liczyć obywatele państw
  zamożnych. Czy Polska jest tak bogata jak Niemcy czy Francja trzeba
  zapytać prezesa PIS-u.
  Można jednak być krajem biedniejszym, ale spokojniejszym gdzie szanuje
  się prawa konstytucyjne, gdzie zapewnia się podstawową ochronę mieszkańcom
  miast i wsi, gdzie urzędy sprawują rozsądni ludzie, nie poddawani
  politycznej presji. W takim kraju jak Polska o skomplikowanej historii
  należy w mniejszym stopniu krytykować poprzednie władze, a pokazać kunszt
  rządzenia i skupić się na rozwiązaniach występujących problemów.
  Trwające już blisko cztery lata rządy niczego wielkiego nie dokonały,
  za to dały się poznać z różnych ciemnych stron pazerności, nieudolności
  i wygłaszania propagandowych sloganów. Czy naprawdę pisowscy politycy
  muszą zacząć gryźć trawę aby to zrozumieć

 171. Wczoraj był Dzień Kobiet, a ja – naszym Paniom Blogowiczkom- nie złożyłem życzeń, ponieważ cały czas przemyśliwałem nad tymi życzeniami – chciałem, żeby były niebanalne, ale im bardziej myślałem nad ich niebanalnością, tym więcej banałów cisnęło się do mojej łepetyny i ani się obejrzałem, a Dzień Kobiet minął.

  No właśnie- minął? Czyli, co – dziś, jutro, pojutrze, czy za miesiąc już nie wypada składać życzeń, bo nie ma okazji, bo następny „pretekst” dopiero za rok?

  Drogie Panie, z okazji byłej okazji życzę Wam zdrowia i wyłącznie miłych niespodzianek, i dziewczęcości, którą zachowałyście do tej pory, a którą wyczuwam w Waszych komentarzach, oby stress trzymał się od Was z daleka. Życzę tego wszystkim Blogowiczkom, więc również i @żabce, na którą się trochę boczę 🙂
  A to dedykacja dla Was Drogie Panie.
  https://www.youtube.com/watch?v=K9yBG6oyPP4

 172. Spekulantom nowojorskim marzą się bogactwa Rosji. Było tak blisko po upadku ZSRR. Potem Krym miał być ówczesnym Fortem Trumpa. Tak sobie myślę,że jankesi mają swój plan Drang nach Osten ! Rosjo pokaż jankesom i ich kolaborantom słowiański gest Kozakiewicza.

 173. Kaczyński zamierza bronić dzieci przed seksualizacją. Straszenie uchodzcami już nie działa, LGBT też jakoś mało strachu wzbudza, więc straszny dziadunio sięgnął po dzieci, oczywiście cudze, bowiem własnych nie posiada. Czy jest gdzieś granica śmieszności?

 174. wiesiek59 , 9 marca, 8:00

  Neokonserwatywny minister wojny, Gavin Williamson, ktory jest mlodym kundelkiem bez zadnego wojskowego doswiadczenia, zblaznil sie niedawno nawolujac do wyslania floty brytyjskiej nad poludniowa granice chinska zeby pokazac chinolom kto tu rzadzi.
  Propozycja budowy bazy brytyjskiej na granicy rosyjskiej jest rownie idiotyczna.
  https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/gavin-williamson-russia-minister-war-defence-china-sea-pacific-trade-chancellor-a8782561.html

 175. Cieków co „kaczor” ma na myśli mówiąc o obronie dzieci przed seksualizacją , czy zabroni dzieciom chodzić do koscióła?

 176. Panie Zakrzewski ze stanu Illinois,
  na Boga skończ Pan i wstydu oszczędź.
  Weź Pan coś, może prozak, może viagre a może jedno i drugie tylko nie pleć Pan takich bzdur.

 177. mag
  9 marca o godz. 13:35
  Gdybyś Ty napisała taki list do partii, wylądowałby w koszu. Ale Kuronia i Modzelewskiego nie, oni byli wtedy swoi i pisali do swoich. Ktoś stał za ich plecami, stąd stali się niebezpieczni. A pisali o rzeczach powszechnie wtedy znanych. Nic nowego. Nie brali tylko pod uwagę, że w NRD stała milionowa armia Czerwona. Wtedy oni byli komunistami, jedynymi jakich w życiu spotkałem.

 178. Brak edukacji seksualnej w seminariach i celibat to przyczyna pedofilii w KK. Tak sobie myślę,że albo kastracja albo żeniaczka ochroni pisowskie dzieci.

 179. Będą płacić za okupację. A Niemców mają w d.pie. http://www.informationclearinghouse.info/51238.htm

 180. Blog niby ten sam, a nie poznaję. Cóż za różnorodność wpisów. Nikt nie pisze do siebie. Oby tak dalej.

 181. wiesiek59, kooperatywaMandragon

  Kresy są portalem nacjonalistycznym i w związku z tym nie przyjmują do wiadomości istnienia tzw organizacji ponadnarodowych – w tym przypadku NATO.
  Stąd nagminne traktowanie oddziałów rozpoznawczych NATO w RP jako jakiś formacji narodowych czy baz obcych państw.

  Przypomnę, że oddziały armii RP w ramach zobowiązań natowskich odbywają służbę na innych rubieżach Sojuszu. Na przykład w Rumunii. Ale przeciez nikt o zdrowych zmysłach nie powie, że w Rumunii istnieje baza RP pod nazwą „Fort Dudy”.

  Wczoraj media podały, że w Malborku ostatnio stacjonują portugalskie F 16. Ale to przecież nie oznacza, że Malbork stał się portugalską bazą w Polsce a zamek krzyżacki „Fortem Marcelo Rebelo de Sousy”, bo tak się nazywa aktualny prezydent Portugalii.

 182. @jobrave
  Jesteś doprawdy kochany z tymi lekko spóźnionymi życzeniami, ale za to z „Woman” Lennona.

 183. Słowianinie poduralski, Jankesi pewno mają ten plan nach osten, Chińczycy za to nach western, mam nadzieję, że na Uralu się zatrzymają.

 184. sztubak znaczy się ma kwity z sierpem i młotem. Tak sobie myślę o analfabetach w ramach dekomunizacji wykształcenia.

 185. Ja generalnie a Slowianin personalnie.
  Wyzwolili nas częściowo w 1939 i całkowicie w 1945 i mamy być za to wdzięczni do końca świata.

 186. Można było wymodlić Generalną Gubernię w ramach Gott mit uns ! Tak sobie myślę o generaliach.

 187. Ja zapomniał puchwalić Panu Gełozaku któren tyż piszy z wioski tak jak ja. On dobrzy piszy jak Pan Marłu Roś. Ja tyż dobrzy piszy bu jeszczy dwa bloki temu żym pisał ży Balcyrowicz musi odyjść bu okrada Marud Polski któren tyli wycierpjał ud wrogów Polski a tyn z KOD Kijewski to tyż piniendzy krad co dobrzy Pan Gełozak upisał ży elimentów nie płacił jak tyn Kazik Wałuś z naszy wioski dwynaści dzieciów zrobił a piniendzy na nich ni daji a z babum si rozszyd i tera z Mariolkom Lepciuchowom żyji co si jej chłop o kapliczkie Matkiboski zabił na mutorzy jak jechał bu nic ni widział bu kask udwrotni założył tył na przód a przód na tył.Tera un ni żyji a une sy oba siedzum i sy pijom.
  Pan Prezys nie chcy szyskim gadać jak byłu w Smulejsku bu Putin by zara na Polskie napad bu si Prawdy boi a my jeszczy tych rakietów ni dustali żyby si ubronić i Forda Tramba jeszczy ni wybudowali. A mieli my kiedyś taki dobry czołg co si rudy nazywał i szyski si gu bali bu Miemców zabijał a Gustlik taki duży kuli tam ładował a co Gustlik ni zabił to Janyk Kos puszczał szarika żeby puzagryzał. Pan Murawiecki sce wyprudukować kilka rudych i szariki ali o tym ni gada głośnu żyby szpjegi ruski ni słyszeli bu zara by Putin wjedział. A czołgi bendum eliktryczny bu stancja benzynowa ni wszendzi jest a paliwu si kończy a prond wszendzi bu kuntaty każden dom ma. U mni w samyj kuchni jest pińć kuntakty a w pokuju trzy a jeszczy siły mam na szlifierkie. I samulty elktryczny tyż bendum bu z góry spuścić druta na słup i si pudłonczyć a ni czekać jak aż paliwu zy stancji przywiezum.

 188. Sławianinie, zaciekawiły mnie te kwity z sierpem i młotem, proszę o wyjaśnienie.

 189. @mag,
  🙂

 190. Na wariograf szkoda prądu. Mateuszek Kłamczuszek ma już sądowy certyfikat kłamcy dyplomowanego. Oglądanie – a już słuchanie tego pana jest dla mnie torturą nie do wytrzymania. Jego „chcę być premierem” dla kogoś tam, brzmi jak wulgaryzm.

 191. jednak przenikliwe oko dostrzeże, że Polska jest znacznie bardziej wschodnią kulturą niż Rosja” – zapisał Ascherson w 1995 r. na łamach monografii „Morze Czarne”. Jego zdaniem nawet demokracja szlachecka i wolności osobiste, które Rzeczpospolita Obojga Narodów gwarantowała obywatelom, wprowadzano nad Wisłą, wzorując nie na starożytnych Grekach i Rzymianach (jak uważała polska szlachta), lecz wzięto od „zgromadzenia mongolsko-tatarskiej szlachty i naczelników klanów, które wybierało nowego chana”. Trudno o większe różnice w postrzeganiu tej samej nacji oraz jej przeszłości. Dla przytłaczającej większości Polaków nasz kraj jest trwałym elementem Zachodu. W oczach Zachodu pozostawał częścią egzotycznego Orientu
  https://kultura.gazetaprawna.pl/artykuly/1402029,przystapienie-polski-do-nato-bilans-korzysci.html
  ===========

  Jesteśmy odrębną kulturą, po prostu.
  Małpować inne, po co?

  „Pawiem narodów byłaś, i papugą”….

 192. Bar Norte
  9 marca o godz. 18:10

  Część, może nawet większość tekstów, które czytam na tych prawicowych portalach, jest bardzo racjonalna, realistycznie oceniające to co się dzieje.
  Tu zdrowy rozsądek jeszcze nie zniknął.
  Zawsze wolę pragmatyków, nie ro-man-tyków.

  NATO jest ekspansywne, co doskonale można zwizualizować, sięgając po mapę.
  Propaganda nie zmienia faktów.
  Pododdziały NATO działają na czterech kontynentach.

 193. @Geozak w swoich wynurzeniach używa określenia „Obóz Niepodległościowy” i przeciwstawia mu „antypis”, czyli opozycję. Można więc z całą pewnością sądzić, iż – zdaniem @Geozaka- antypis, to obóz antyniepodległościowy.
  Zimą 2017 roku, Jarosław Kaczyński podczas przemówienia miesięcznicowego poinformował naród, że, dzięki rządom PiS, Polska odzyskała niepodległość. Szczegółów Prezes nie był łaskaw podać, więc może „Geozak” będzie uprzejmy oświecić mnie i innych nieuświadomionych blogowiczów, dlaczego Polska, zanim PiS objął rządy, nie była państwem suwerennym, a dlaczego po nastaniu PiS, Polska tę suwerenność odzyskała? Od kogo byliśmy zależni, kto nas okupował i jak te okowy zależności PiS zerwało i okupanta przepędziło? Chciałbym to wiedzieć, ponieważ zastanawiam się, na czym polega moja, zdeklarowanego antypisowca, „antyniepodległościowość”, bo ja jej u siebie nijak dostrzec ne mogę.

  Ciekaw jestem również, jak się mają przekręty poprzednich ekip, do przekrętów pisowskich?

 194. @

  Sympatycy Władka Frasyniuka ✌️

  Niech każdy sympatyk pana Władysława udostępni pokażmy ilu nas jest ✌️ ️ i niech nas będzie jeszcze więcej. #Solidarność

  https://www.facebook.com/groups/Sympatycy.Frasyniuka/?fref=nf

 195. „…jak tyn Kazik Wałuś z naszy wioski dwynaści dzieciów zrobił a piniendzy na nich ni daji a z babum si rozszyd i tera z Mariolkom Lepciuchowom żyji co si jej chłop o kapliczkie Matkiboski zabił na mutorzy jak jechał bu nic ni widział bu kask udwrotni założył tył na przód a przód na tył.Tera un ni żyji a une sy oba siedzum i sy pijom.”

  Mój komentarz
  Satyra dokładnie, w punkt kodu kulturowego ściany wschodniej i przyleglości.
  Pzdr, TJ

 196. Wczoraj już oficjalnie europejska chadecja czy EPL rozpoczęła kampanie wyborczą w Polsce. Inauguracją było współne spotkanie jej szefa Manfreda Webera z kierownictwem PO i PSL zrzeszonymi w tej europejskiej formacji politycznej. Na uwagę zasługiwało wystapienie programowe prezesa PSL Kosiniaka Kamysza:

  Z omowienia w Rzepie:

  „Zaprezentował pomysł na działanie nowej Komisji Europejskiej, która bardziej zadba o kwestie socjalne i powalczy z nierównościami. – Euroentuzjastów nie brakuje. Ale by to utrzymać, Europa musi się zmienić. Jeśli nowa KE, nowy PE nie podejmą wysiłku na rzecz rozwijania programów społecznych, programów spójności, wspólnej polityki rolnej, to nie będzie kolejnej szansy. W kolejnych wyborach populiści, nacjonaliści mogą wygrać. Dojrzały organizm, jak UE, potrzebuje nowego impulsu – mówił Kosiniak-Kamysz. Jak dodał, Europa powinna być „jednej, wysokiej prędkości”.

  – Mur nierówności istnieje w Europie. Ten mur nie runął z upadkiem muru berlińskiego. Nie można na to przymykać oczu” – podkreslił Kosiniak Kamysz.

  Całość pod linkiem

  https://www.rp.pl/Wybory-do-PE/303079845-Koalicja-Europejska-ze-wsparciem-EPL.html

 197. wiesiek59

  „Zawsze wolę pragmatyków”

  Jak można mówić o pragmatyźmie jesli redakcja portalu (nie tylko Kresów!) nie przyjmuje do wiadomości istnienia NATO i jego jednostki rozpoznawcze, wywiadowcze uparcie nazywa kontyngentami obcych państw. Ta spaczona optyka wyklucza jakikolwiek pragmatyzm.

 198. Co ma wspólnego mur berliński z patologiami np.katolików w IV RP. To patologie są społecznym problemem a nie sama Unia. Jakie państwa taka Unia. Tak sobie myślę,że porządkowanie Unii należy rozpocząć od siebie np. przestać kraść w parafiach. A nie tylko mówić jak to PSL czyni. Z takiego suwerena będzie zakalec. Nie można na to przymykać oczu bo inni też kradną.

 199. Bar Norte
  9 marca o godz. 19:51
  Euroentuzjastów nie brakuje
  Sceptyków też nie. Pytanie : skąd się biorą i dlaczego?
  Inne pytanie: dlaczego „stara(y)” KE czy PE tego nie widzą co ma wiedzieć nowy?

 200. mały fizyk
  9 marca o godz. 14:01
  Prawdziwych dzinsow ( z PEWEKSU) nie moglem sobie kupic (mimo ze ojciec byl gornikiem!).
  To nieco dziwne.
  Pod „Pewex’em” stali zazwyczaj cinkciarze. Resztę można sobie dopowiedzieć.

 201. Tydzień bez kolizji rządowej limuzyny tygodniem straconym. Tym razem auta SOP zderzyły się na autostradzie A4 w okolicach Krakowa.
  https://www.newsweek.pl/polska/znowu-stluczka-rzadowej-limuzyny/s9pn429

 202. GajowyM.
  9 marca o godz. 10:24

  Zgadzam się, ale myślę też, że ten komunikat ma również na celu ratowania reputacji owej przesławnej podkomisji – Prezes daje do zrozumienia, że w Smoleńsku wydarzyło się coś tak potwornego, iż nawet człowiek o stalowych nerwach nie będzie w stanie tej potworności zabsorbować.
  Podkomisja Macierewicza była tworem groteskowym, tak, jak jej inicjator i patron w jednym, a jej ustalenia absurdalne, no i „last but not least” – pieniądze, które poszły na pensje dla „ekspertów”, „eksperymenty” oraz niezliczone ekspertyzy w Polsce i za granicą a także ekshumacje, powtórne śledztwa, delegacje itp. Koszty tego całego „smoleńszczenia” na pewno były znaczące i nic w zamian, tylko obietnice, że „już niebawem przedstawimy opinii publicznej porażające dowody”. Prezes zdał sobie sprawę, że jeśli jest coś porażającego, to właśnie koszty imprezy smoleńskiej i brak, nawet mglistych dowodów na zamach. Prezes uprzedza atak opozycji, która w osobie – na razie tylko – posła Brejzy, nęka PiS, żądając, by podkomisja się rozliczyła lub pokazała dowody. Żeby tego uniknąć „dowody” zostaną utajnione, więc i rozliczenia nie będzie.

 203. @maciek.g
  tam piszą dalej m.in:
  ” Funkcjonariusz SOP, który przyjechał po premiera na jedno z warszawskich osiedli, najpierw przypadkowo włączył sygnały dźwiękowe, których nie umiał wyłączyć, a następnie zatrzasnął limuzynę.”

 204. zezem

  „Sceptyków też nie. Pytanie : skąd się biorą i dlaczego?
  Inne pytanie: dlaczego „stara(y)” KE czy PE tego nie widzą co ma wiedzieć nowy?”

  Zacytowałem Kosiniaka Kamysza dlatego, że zauważa podziały i realnie widzi ich konsekwencje polityczne. To jest o tyle ciekawe, że jak wynika ze sprawozdania Rzepy, na spotkaniu z Weberem mówił to również w imieniu PO. Mnie w tej wypowiedzi razi tylko jedno – Kosiniak Kamysz podkreśla jedynie podziały na linii stara – nowa UE. Tymczasem w mojej opinii one mają charakter daleko bardziej skomplikowanu i dotykajacy również starą UE. No ale to uproszczenie mozna tłumaczyć tym, że spotkanie dotyczyło kampanii polskiej do PE.

  Natomiast nowy PE będzie odzwierciedlał nowy układ sił w Unii. Jak myślę ten nowy układ wymusi korekty polityki o których wspomina Kosiniak Kamysz. No a jeśli nie wymusi to jak mawiają „będzie po ptokach”

 205. Bar Norte
  9 marca o godz. 20:36
  Na temat UE w chwili obecnej można godzinami.
  Potrzebne byłoby NOWE sprawne , efektywne i innowacyjne(!)
  gremium polityczne. Ale czy to w ogóle możliwe w tak biurokratycznej machinie…

 206. Bar Norte
  9 marca o godz. 19:59

  Zastanawiałeś się nad tym, co obecnie jest zadaniem NATO?
  Jakie są realne efekty działania?
  Narzędziem czego się stało?

  Ja oceniam po owocach, a nie wypowiedziach dajmy na to Stoltenberga, chroniącego swój stołek i apanaże.
  Odnoszę wrażenie, że nie chcesz „szargać świętosci”.
  A warto o tym porozmawiać.

 207. zezem
  9 marca o godz. 20:55

  Panowie w Brukseli wykroili sobie księstwa udzielne.
  I uwierzyli w swoją nieomylność.
  Zaczęli dyktować reguły gry krajom, zza swoich biurek.
  Modelowy przykład Prawa Parkinsona.

 208. wiesiek59

  „A warto o tym porozmawiać.”

  Warto rozmawiać o konkretach. A one wyglądają następująco:

  Według raportu szefa NATO Jensa Stoltenberga siły NATO w RP i krajach bałtyckich mają wynosić około 5 tysięcy żołnierzy z 17 krajów Sojuszu.

  W Polsce mają stacjonować żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii i Rumunii.
  W Estonii z Wielkiej Brytani, Dani i Francji.
  Na Łotwie z Kanady,Albani, Włoch, Hiszpani, Polski i Słoweni.
  Na Litwie z Niemiec, Francji, Luksemburga, Belgi, Holandi, Norwegi i Chorwacji.

  Jak widzisz skład tych kontyngentów jest urozmaicony choć liczba żołnierzy głowy nie urywa. Jak twierdzą fachowcy NATO wystawiło oddziały rozpoznania obsługujące stosowną infrastrukturę oraz osłonę tych oddziałów. Chocby po to by zagwarantować ich sprawną ewakuację – w razie czego.

 209. zezem

  „Potrzebne byłoby NOWE sprawne , efektywne i innowacyjne(!)
  gremium polityczne. ”

  To trzeba by było zmienić traktat zjednoczeniowy. Ale obawiam się, że UE by tego nie przetrwała.

 210. Czy Mur Berliński przeszkadza w budowaniu sanitariatów na wsi,likwidacji łańcuchów dla psów stróżujących,czyszczeniu krów z gnoju bo wyglądają jak pancerne. O czystości w obejściu nie wspomnę szczególnie ogrodzeń. Co z bezdomnością i traktowaniem seniorów w ramach tzw.wycugu. Tak sobie myślę ,że najciemniej pod latarnią standardu życia w wersji PSL. Czym żywią oszczędzę.

 211. mały fizyk
  9 marca o godz. 14:01

  Zaiwaniałem przez całe studia w spółdzielni studenckiej – głównie łopatą (koks, węgiel) – od pierwszego roku, na cudze nazwisko, bo na pierwszym nie było wolno, do końca wakacji po dyplomie. Bywały okresy, zwłaszcza zimą, że zarabiałem powyżej 2 tys. zł miesięcznie. Dżinsy w peweksie kupiłem wiosną 69 – bodaj za 10 dolarów (1 dolar – 100 zł) kupionych u cinkciarzy przed peweksem.

 212. pombocek
  9 marca o godz. 21:40
  mały fizyk
  9 marca o godz. 14:01
  Dżinsy w peweksie kupiłem wiosną 69 – bodaj za 10 dolarów (1 dolar – 100 zł) kupionych u cinkciarzy przed peweksem.

  LeWhisky czy Leeskey ? 😉

 213. handzia55 9 marca o godz. 17:28 pisze: –Kaczyński zamierza bronić dzieci przed seksualizacją. Straszenie uchodzcami już nie działa, LGBT też jakoś mało strachu wzbudza, więc straszny dziadunio sięgnął po dzieci, oczywiście cudze, bowiem własnych nie posiada. Czy jest gdzieś granica śmieszności?

  Handziu55,
  granice śmieszności to przekroczyli dwaj agenci wpływu PiS, Trzaskowski i Rabiej forsując przy okazji „Deklaracji LGBC+” kwestię wychowania seksualnego wg standardów WHO.
  Oto fragmenty „Matrycy” stamtąd:

  Przekaż informacje na temat:

  4,5 lat życia: – Radość i przyjemność z dotykania własnego ciała, masturbacja w okresie wczesnego dzieciństwa
  4-6 lat: – Radość i przyjemność z dotykania własnego ciała, masturbacja we wczesnym dzieciństwie
  6-9 lat: – Zadowolenie i przyjemność z dotykania własnego ciała (masturbacja/autostymulacja)
  9-12 lat: – Przyjemność, masturbacja, orgazm
  12-15 lat: – Zadowolenie i przyjemność z dotykania własnego ciała (masturbacja/autostymulacja)

  Rozumiem, że wydaje Ci się, że wiesz o czym mówisz?
  PiS z Kaczyńskim będzie teraz dął w tę trąbę do urzygu szczególnie, że już powstało NGO pn. „Ruch4Marca”, który ma skupiać rodziców dzieci sprzeciwiający się takiemu wychowaniu seksualnemu. Czy określenie, że w jego ramach odbywać się może „seksualizacja” dzieci, to odpowiedz sobie sama. Spróbuj może też zastanowić się, jak wiele głosów w wyborach odpadnie PiSowi i o ile spadną mu słupki w związku z tą awangardową inicjatywą duetu Trzaskowski-Rabiej.
  Trzaskowski, doktor politologii musi przecież wiedzieć jaki sukces propagandowy odniósł i jeszcze odniesie. Jeśli nie, a po prostu nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji swych poczynań, bo to by przekraczało jego zdolności percepcyjne, to ja wycofuję się i przepraszam za określanie go pisowskim agentem wpływu.

 214. Odwołuję skursywienie od słowa <iRozumiem. Przepraszam.

 215. adam100
  9 marca o godz. 21:57

  Chyba się na to mówiło „lewisy”, ale głowy nie dam, bo nie mam.

 216. adam100
  9 marca o godz. 21:57

  Ojej – dzięki Ci, Boże za światłość Twej nauki – ale moje to chyba były „wranglery”.

 217. legat
  9 marca o godz. 21:57

  takimi samymi kłamstwami posługiwał się dzisiaj w FpF orzeł z PiS. Twierdził, że „standardy” to kilkaset stron.
  Ty wyrywasz parę zdań z kontekstu, przeinaczasz.
  Byle obrzucić błotem.

 218. Bar Norte
  9 marca o godz. 21:12

  Wszędzie gdzie dotarli w ciągu ostatnich 20 lat instruktorzy, czy pododdziały NATO, ludzie nie są pewni jutrzejszego dnia.
  To jedynie listek figowy legitymizujący agresję i ekspansję.
  Albo ją przygotowujący.

  Media swoje, życie swoje.

 219. Rozmowa z dziećmi jest bez sensu.
  Co oni mogą wiedzieć o Wranglerach, Levisach, Montanach?
  Albo pamięć nie dopisuje, albo świadomie nie przeżywali tamtych czasów.

 220. @zezem
  9 marca o godz. 20:26
  mały fizyk
  9 marca o godz. 14:01
  „Prawdziwych dzinsow ( z PEWEKSU) nie moglem sobie kupic (mimo ze ojciec byl gornikiem!).
  To nieco dziwne.
  Pod „Pewex’em” stali zazwyczaj cinkciarze. Resztę można sobie dopowiedzieć.”

  No to dopowiem. Po rostu nie bylo mnie stac na te bony u cinkciazy 🙁

 221. @pombocek
  9 marca o godz. 21:40
  mały fizyk
  9 marca o godz. 14:01

  „Zaiwaniałem przez całe studia w spółdzielni studenckiej – głównie łopatą (koks, węgiel) – od pierwszego roku, na cudze nazwisko, bo na pierwszym nie było wolno, do końca wakacji po dyplomie. Bywały okresy, zwłaszcza zimą, że zarabiałem powyżej 2 tys. zł miesięcznie. Dżinsy w peweksie kupiłem wiosną 69 – bodaj za 10 dolarów (1 dolar – 100 zł) kupionych u cinkciarzy przed peweksem.”

  Chyba sobie tez te ceny przypominam. Pol miesiaca ciezkiej pracy na JEDNE dzinsy!

  Dobry przyklad na te „godnosc” w PRLu o ktorej Symetryczny tak zewnie wspomina 😉

 222. Mohikanin Przedostatni,
  to w końcu sam czytałeś, czy nie? Miałem cała broszurę tu wkleić? Co przeinaczam? Konkretnie. Przekręciłem jakiś zapis stamtąd? To są fragmenty ze stron od trzydziestej którejś do czterdziestej którejś, nie chce mi się szukać. Znajdź sobie sam i nie kłam, że cokolwiek przeinaczam, bo robiłem „copy” „paste”. Przestań mi zarzucać manipulację i jeszcze na dodatek, że tak samo jak ja jakiś „orzeł” z PiS mówię o kilkuset stronach. O jakich kilkuset stronach mówiłem i gdzie? Weź się puknij w czoło.
  I żeby było jasne, nie jestem przeciwnikiem „wychowania seksualnego” a wręcz przeciwnie, uważam, że jest konieczne, niezbędne, ale nie wg „matrycy” takiej, jaką wymyśliłby pedofil.

 223. mały fizyk
  9 marca o godz. 22:45

  Tylko, że, widzisz, jak jestem mały wśród małych, to nie wiem, na czym polega godność bycia dużym. Jak nigdy nie chciałem mieć blaszaka, to nie wiem, na czym polega godność posiadania choćby złotego merca. Moja godność polegała na tym, że zasuwając łopatą i równocześnie studiując, zarabiałem tyle, co etatowy robotnik i z dumą rodzicom część z tego posyłałem. No i, na przykład, wchodziłem i schodziłem po schodach na rękach. I że się uśmiechałem do dziewczyn, a one – do mnie. Ech, byli czasy, carrramba!

 224. mały fizyk
  9 marca o godz. 22:43
  Myślałem ,że w górnictwie lepiej zarabiano , niż w innych gałęziach ówczesnej gospodarki.
  Owszem, chłam typu „Wrangler” kosztował bodaj w okresie średniego Gomułki bodaj 10-12 $ przy kursie 100zł za 1 zielonego.
  Ja w tamtym czasie na dżinsy nie byłem łasy, czy na polo. Tzw. trendy w modzie nigdy nie były moim priorytetem, ale to kwestia natury.
  PS. pamiętam też ten szał „na ortaliony” czy koszule non-iron (b. niezdrowe).

 225. wiesiek59

  „Wszędzie gdzie dotarli w ciągu ostatnich 20 lat instruktorzy, czy pododdziały NATO, ludzie nie są pewni jutrzejszego dnia.”

  Ale w RP od 20 lat są instruktorzy i pododdziały NATO. Nie chesz chyba powiedzieć, że z tego powodu jakieś grupy społeczne nie są pewne jutrzejszego dnia.
  Uczucie tej niepewnosci oczywiście występuje ale akurat nie z powodu NATO tylko z powodu tego co ze sobą krajanie wyprawiają.

  Myslę, że przypisujesz Sojuszowi kampanie czy operacje, których nie firmował. Owszem, niektóre państwa członkowskie NATO przeprowadzają rozmaite interwencje ale na własną rękę.

  Chciałbym też być dobrze zrozumiany – choć nie jestem z natury militarystą to jednak uznaję potrzebę zawierania paktów obronnych. Z tego wynikają niestety rozmaite konsekwencje strategiczne czy po prostu związane z praktyką wojskową. Do takich praktyk należy między innymi utrzymywanie adekwatnej do potrzeb infrastruktury wojskowej. Z taką sytuacją mamy własnie doczynienia w kraju.

  Moje komentarze mają na celu jedynie racjonalizację, sprawoadzenie do relanego wymiaru przekazu mitomańskiej propagandy, która się objawia np w bredzeniu o jakimś „Forcie Trump” czy „Bazach Królowej Elżbiety”.

 226. SŁOWIANIN STANISŁAW
  9 marca o godz. 11:42
  ,, Trump jak Breżniew do Czechosłowacji chce wkroczyć do Wenezueli. ”
  Ostatnie doniesienia mediow niezależnych sklaniaja sie do tezy, ze Wenezuela zostanie wzieta glodem.
  Na napad z bronia w reku nowojorscy spekulanci nie maja zgody ze strony krajow latynoskich z prawicowej Grupy Lima, ktorzy boja sie rozlania konfliktu na caly region.
  https://www.youtube.com/watch?v=WfD-7_kXs9E

 227. Ciekawa jest nieznajomość realiów PRL, we wpisach dyskredytujących tamte czasy…….

  W latach 70/80, dorabiałem sobie przy roznoszeniu telegramów, na budowach, koszeniu łąk śródleśnych, pielęgnacji młodników, szkółek, w cegielni….
  Kwestia chęci i operatywności.
  Wychowani na occie na półkach, zdaje się nie zetkneli sie nigdy z realiami.
  Mamusia dzinsów „Odra” nie kupiła?
  Strasznie pokrzywdzeni……..

  Jak można tak przekłamywać przekaz?
  Wytłumaczeniem może być chyba rocznik piszącego te bzdury.

 228. Bar Norte
  9 marca o godz. 23:32

  Kraje w których osadzone są marionetki, wystawiają kontyngenty wojskowe, uzywane w konfliktach.
  Patrz- Gruzja, Ukraina.

  NATO nie ma nic do szukania w takich krajach jak jak, Libia, Syria, Afganistan, Irak, Czad,
  Poza zasobami….
  W tych krajach działamy i my.
  Po co?

 229. @mag 9 marca o godz. 13:35 przypomniała list Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego
  skierowany do PZPR, za który poszli siedzieć.
  Teraz piszemy otwarcie co nam się nie podoba, ale jeszcze patia rządząca nie wpadła na pomysł by za te nieprawomyślne pisanie wsadzać piszących do więzienia.
  Jednak to co myśli partia PIS o piszących komentarze nie jest ważne, natomiast chciałbym niejako przy okazji polecić linkowany przez @mag artykuł. Z jednej strony można zapoznać się z historią sprzed lat, z drugiej zobaczyć jak zmienił się język pisania listów do partii.
  Kto dzisiaj używa w dyskusji politycznej określenia klasa robotnicza, aktyw robotniczy
  czy organizacja zakładowa? Marksizm, leninizm, to jakże przebrzmiałe pojęcia nic obecnie nie znaczące.

  Teraz liczy się piątka prezesa, a to jest 500 złotych na każde dziecko, prezent 1100 złotych od prezesa dla emerytów, zwolnienie z podatku PIT pracowników do 26-roku życia, zwiększenie kwoty wolnej od podatku i przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych.

  PS. Jacek Kuroń i Karol Modzelewski zostali w 1993 roku odznaczeni orderem Orła Białego

 230. Jak sądzę praca pt „Biuro Regionalne WHO dla Europy i BZgA. Standardy edukacji seksualnej w Europie. Podstawowe zalecenia dla decydentów oraz specjalistów” bedzie w najbliższych miesiąc częstym tematem blogowych dyskusji linkuję całość.

  Bardzo pouczające. Polecam lekturę calego opracowania.

  https://www.bzga-whocc.de/fileadmin/user_upload/Dokumente/WHO_BzgA_Standards_polnisch.pdf

 231. Strategia wojskowa jest mi obca, ale jak się kogoś otacza z każdej strony i gromadzi potencjał wojskowy wokół sąsiedniego państwa uzasadniając to rosnącym z jego strony zagrożeniem to mam pewne wątpliwości kto w przypadku konfliktu jest agresorem, a kto ofiarą.
  W 1939 roku na Polskę z pewnością napadli agresorzy, a nasi sojusznicy tylko formalnie zaangażowali się po naszej stronie. Po wojnie już zupełnie nie przejmowali się naszym losem.
  Cichociemnemu Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze” który w październiku 1945 roku przedostał się do Pragi ambasada USA nie pomogła.
  Nie będę malkontentem, ale jeszcze zapytam, co mamy po wojnie w Iraku, co po konferencji bliskowschodniej?

 232. wiesiek59

  Gruzja i Ukraina nie należą do NATO.

  W Libii NATO przejęło operację od koalicji państw ONZ na mocy rezolucji RB ONZ

  W Syrii NATO nie interweniowało.

  W Afganistanie jest na mocy rezolucji RB ONZ. Poza tym stamtąd zatakowano państwo członkowskie paktu.

  W agresji na Irak NATO nie uczestniczyło. Prowadzi tam od niedawna misję szkoleniową.

  W Czadzie interweniowała UE.

 233. ls42

  „W 1939 roku na Polskę z pewnością napadli agresorzy, a nasi sojusznicy tylko formalnie zaangażowali się po naszej stronie.”

  Bo we wrześniu 1939 nie byli przygotowani do wojny co w niedługim czasie wyszło na jaw.

  Teraz się przygotowują pokazowo a ty znów masz o to pretensje.

  I tak źle i tak niedobrze.

 234. @pombocek, @mały fizyk, adam100,
  Spodobał mi się ten dżinsowy przerywnik, więc chętnie się przyłączę.
  Swoje pierwsze, prawdziwe dżinsy, czyli oryginały, a nie jakieś „szariki” wciągnąłem na siebie, jak miałem 14 lat był to 1969 rok. Dżinsy zwały się „Super Rifle”, produkowano je we Włoszech, były sztywne, jak diabli i pięknie się wycierały. Nabyte zostały w sklepie PeKaO (później Pewex) przy ul. Starowiślnej w Krakowie. Kosztowały 7,70 $. „Wranglery” kosztowały 10 $, a „Levis’y” (czyli „liwajsy”, ale i tak nikt się własciwą wymowa nie przejmował – wszyscy mówili: „lewisy”) 12 $. Od czasu, do czasu pojawiały się „Mavericki”, ale ich cena była zaporowa – prawie 16 $. Były jeszcze zwykłe „Rifle”, które rózniły się od „super” zamkami na tylnych kieszeniach – w „super” na uchwytach do zaciągnia były napisy „super Rifle”, a zwykłe tych napisów nie miały i te zwykłe „rajfle” kosztowały tylko 4,40 $.”Lee”oraz „Lee Cooper” były w Polsce, w owych czasach niedostępne.

 235. Bar Norte
  10 marca o godz. 0:50
  ,, ls42
  „W 1939 roku na Polskę z pewnością napadli agresorzy, a nasi sojusznicy tylko formalnie zaangażowali się po naszej stronie.”
  Bo we wrześniu 1939 nie byli przygotowani do wojny co w niedługim czasie wyszło na jaw.”
  W 1939 roku Francja i Anglia wystawily nas na pozarcie Niemcom, mimo ze mieli wieksza sile.
  Jak spekulanci z City i Wall Street zdecyduja sie na napasc na kapitalistow rosyjskich, to tez bedziemy kozlem ofiarnym.

 236. Bar Norte
  9 marca o godz. 23:32
  Moje komentarze mają na celu jedynie racjonalizację, sprawoadzenie do relanego wymiaru przekazu mitomańskiej propagandy, która się objawia np w bredzeniu o jakimś „Forcie Trump” czy „Bazach Królowej Elżbiety”.

  Wielki Komtur powinien je przechrzcic na
  Baza jp2
  Baza Pralata Jankowskiego / Lecha Walesy

 237. Wenezuela jest krajem katolickim dlaczego katolicki suweren pisowskich hunwejbinów nie wspiera głodujących paczkami i datkami z tacy. Tak sobie myślę,że po czynach poznacie pobożność parafian. Jankesi i Unia głodem chcą wziąć Rosję. A człowiek z głodu przyzna się nawet do napisania Pana Tadeusza.

 238. Biskupi wyparli się dzieła Boga bo nie wierzą,że społeczność LGBT to są dzieci Boga i na jego podobieństwo. Tak sobie myślę,że to kryzys wiary w KK. Będzie pisowska wersja katolicyzmu w IV RP.

 239. Rosja gazyfikuje Europę też od Południa. Serbia buduje rurociąg z Bułgarii na Węgry. Tak sobie myślę,ze rusofob Buzek nie zdąży zablokować w ramach kampanii wyborczej. A wtedy na wózek.

 240. jobrave
  10 marca o godz. 2:50
  @pombocek, @mały fizyk

  Bylem na wakacjach w kapitalistycznym państwie w 1967r, i pamiętam moje kalkulacje, jak wydać posiadane 10 dolarów. Lee, w kilku kolorach. Ciemne ( standardowy kolor ) i jasno niebieskie. Do tego stoiska z płytami w każdym domu towarowym – oszaleć można było. Wróciłem do kraju z jasno niebieskimi Lee, i Jimi Hendrix – „Experience”. Płytę słuchałem przez cały rok, i mocno zdartą sprzedałem za 1000 zł.
  To se ne wrati. 🙂

 241. adam100
  10 marca o godz. 8:36

  A mnie w dodatku pamięć se ne wrati. Przeczytałem przed chwilą, co napisał jobrave i mało nie pieprznąłem głową w sufit. No jasne! Bóg pamięta tyle samo, co ja, czyli też ma demencję. Rifle! To było to, co kupiłem w 69. za 10 dolców. A później drugi raz w 71. lub 72. Mnie nie interesowała nigdy moda, więc w tym wypadku najważniejsza była uniwersalność tych spodni: gdyby się kto uparł, to i do ślubu mógł w tym z żonką rowerami przyjechać i nikt by nie powiedział, że dziad. No, może nikt. Teraz można chodzić, w czym się chce, więc najbardziej sobie upodobałem na rower miękkie spodnie dresowe, bo dżinsowe sztywniactwo się do tego nie nadaje.

 242. @pombocek
  „Moja godność polegała na tym, że zasuwając łopatą i równocześnie studiując, zarabiałem tyle, co etatowy robotnik i z dumą rodzicom część z tego posyłałem. ”

  I na tym polega sedno sprawy: Czy sie godnosc definiuje subiektywnie czy obiektywnie. I czy chodzi o wlasna godnosc czy o cudza.

  Dlatego tak mnie „wquwiaja” np. symetryczny, wiesiek59 czy zabka. Bo mi chca wmowic, ze za PRLu mialem godnosc a teraz jej nie mam.

  Z tego samego powodu PiS i jego piewcy (np. geozak) tez mnie „wqurwia”. Bo mi chca wmowic, ze 500+ „wstawanie z kolan” dodaja mi godnosci.

  PS. Wedlug mnie podstawowa godnosc czlowieka jest zdefiniowana w „Prawach Czlowieka”. I to na calym swiecie, niezaleznie od widzimisie obojetnie jakich religii, ideologii czy rzadzacych.

 243. Akurat dziś 10 marca został miesiąc do kolejnej mięsięcznicy upadku TU -154 pod Smoleńskiem , a za miesiąc rozpocznie się licznie dni do 10 rocznicy polskiej tej tylko polskiej kompromitacji .
  Ten Czas musi być wykorzystany do postawienia Jarosława Kaczyńskiego ” pod ścianą ” i wymuszenia na tym środowisku wyznania iż wymyślili zamach którego nie było i stworzyli mit Smoleński we współpracy z kościołem katolickim, ogłupili skutecznie kilka milionów obywateli RP a może nawet kilkanaście .
  Ten Akt bitwy musi być rozpoczęty dziś – skutecznie zlikwiduje efekt „piątki” Kaczyńskiego i Morawieckiego .
  Polacy!
  Nie zrobicie tego , to na lata pozostaniecie w niewoli cywilizacyjnej .
  Czy Koalicja Europejska ma swoich tuzów w mediach ???!!!! To zamiatanie smrodu smoleńskiego wymaga rozumu i lotnego posługiwania się mową , DOWODY przeciwko PiS – owi w tej sprawie leża na stole >

 244. kooperatywaMondragon
  10 marca o godz. 4:22
  Postawię taką tezę; dopóki nasi sojusznicy nie są przygotowani do wojny, dopóty nie jesteśmy zagrożeni

 245. mały fizyk
  10 marca o godz. 9:14

  Otóż to! Poza tym obiektywnie, czyli w naturze – np. u pijawki czy w genach człowieka – godności w ogóle nie ma. Godność to kulturowy dorobek ludzkości. Więc też może być przyswajana mniej lub bardziej refleksyjnie – jak, dajmy na to religia – lub wcale nie przyswajana. Zdrowia i pogody ducha, fizyku. Siadam na rower.

 246. legat
  9 marca godz 21.57
  W naszej ojczyznie kochanej, tak się dziwnie składa, że najwięcej do powiedzenia na temat rodziny, dzieci, seksu, mają ludzie, którzy nigdy rodziny nie założyli ani seksu nie uprawiali (duchowni katoliccy, starzy kawalerowie i stare panny). Gdyby taki wychował chociaż jedno dziecko, to by wiedział, że kilkuletnie dzieci interesują się własnym ciałem, ciałem brata lub siostry i nie jest to żadna seksualizacja tylko zwyczajna, dziecięca ciekawość.

 247. @waldemar
  10 marca o godz. 9:16
  To zamiatanie smrodu smoleńskiego wymaga rozumu i lotnego posługiwania się mową , DOWODY przeciwko PiS – owi w tej sprawie leża na stole >

  Bardzo konkretna sprawa, którą można i należy drążyć. Równolegle przypominać wszystkie afery pissdzielcow:

  Ośmiornica PiS przykrywa afery:
  Afera KNF – Chrzanowski
  Afera SKOKi – Bierecki
  Afera NBP – Glapiński
  Afera Srebrna – Jarosław Kaczyński
  Afera PCK – partia PiS

 248. W radiu TOK FM w świecie wartości

  Zakończyło się ŚNIADANIE W POLSAT NEWS
  Goście Patryk Jaki, Włodzimierz Czarzasty, Agnieszka Ścigaj, Anna Mucha, Piotr Zgorzelski, Andrzej Dera
  PIS o zagrożeniu atakami na rodzinę i dzieci
  Dyskusja o obronie przed pedofilami, podpisaniu karty LGBT (?), tolerancji, afirmacji, sankcjach karnych

  W wielu miejscowościach po ostatnich wichurach 150 tysięcy gospodarstw bez prądu.
  O tym nie mówiono

 249. @ pombocek
  10 marca o godz. 9:36
  mały fizyk
  10 marca o godz. 9:14

  Tak tu chwalony, Y. Harari pisze w swoich książkach, że w Naturze nie ma nigdzie zapisanych ” Praw Człowieka”. 😉

 250. Goście Passenta „policzmy czym dysponujemy”
  Zawsze od tego należy zaczynać

 251. Uderzył zabijając człowieka w centrum handlowym. Napastnika zatrzymała policja.
  Czy to przypadek jednostkowy, czy sygnał brutalizacji życia społecznego?
  Zastanawia wybór miejsca zabójstwa

 252. „Zamiast miecza pojawia się gałązka oliwna” powiedział redaktor Passent w radiu TOK FM
  Jest to typowa propagandowa zagrywka polityczna skomentował GOŚĆ audycji.
  Tyle wniosków, tyle obserwacji. JAK ŻYĆ?

 253. Znakomity Aleksander Smolar ocenił polityka „on z taką łatwością kłamie”
  Pięknie powiedziane, ta lekkość bytu polskiego polityka, milionera, chyba bierze się z bogactwa jakim dysponuje

 254. Niezwykle ważne uwagi o sytuacji obronnej kraju. Mamy F-16 i czołgi Leopard, które przeniesione bez obsługi i zabezpieczenia niszczeją. Przecież można je przenieść tam gdzie są hangary i obsługa. Chyba jakiś rozsądny wśród decydentów się znajdzie

 255. W pisowskim manifeście politycznym na wzór PKWN z opcją głosowania 3 x TAK brakuje wezwania do przestrzegania 10 przykazań. Tak sobie myślę,że dopiero życie bez grzechu daje bierne i czynne prawa wyborcze. Takiego bezgrzesznego suwerena chyba już nie ma.

 256. Ubój rytualny nie jest ekologiczny. Zatem produkty są brudne. Tak sobie myślę,że może być pranie brudnych pieniędzy to brudne jedzenie jest też w tym duchu. Odrażająca dieta !

 257. Pombocku,
  „rajfle” w PEKAO to 7 bagsów było. 10 kosztowały Wrangler’y 😉

 258. Z dystansu
  9 marca o godz. 9:08

  „Kaczor” sugeruje , że społeczeństwo nigdy nie dowie się prawdy o „zamachu smoleńskim” , bo ta prawda jest za straszna , żeby ją przekazać i tak już umęczonemu narodowi polskiemu”.

  Równie straszna była prawda o Katyniu o której wiedziała nie tylko jedna strona, ale obie milczały (amerykańska do 1951 roku ― słynnego przesłuchania w Kongresie), a sowiecka od początku i konsekwentniej kłamała ― przez pół wieku.

  „ co może być straszniejszego jak to, że zamachu dokonał polski premier Tusk do spółki z Putinem …”.

  No na przykład to, że mogła być to szersza współpraca albo milczące wyrażenie zgody, układ dorozumiany itd. A w tle jak zwykle geopolityka.

  „ … że wybuchów był co najmniej pięć i to różnego typu i siły, a potem już na ziemi dobijano tych co je przeżyli”?

  Przypuszczalnie „dobijali” dezinformatorzy puszczając w sieci niewyraźne nagrania i półprawdy, według FSO z 10.04. trzy ofiary miały wykazywać „żyzniennyje riefleksy”, czyli odruchy bezwarunkowe. Faktycznie niektóre pisma prawicowe dały się na to nabrać.

  „Gorsze to może być chyba tylko to, że zamachu wcale nie było.”

  Dla ciemnogrodu technicznego wszystko jest możliwe, bo w Rosji prawa fizyki nie muszą obowiązywac. Już wolę szczerość, typu „tak, walnięto ten samolot i co nam zrobicie”? Trochę szacunku dla siebie jak często mieli go choćby naziści; Goering po wyroku w procesie norymberskim popełnił samobójstwo pisząc, że nikt nie będzie wieszał marszałka Rzeszy.

  „A wypadek spowodowany został pod naciskiem Jarosława … który nakłaniał telefonicznie (…) Lecha Kaczyńskiego do lądowania”.

  Myślenie przedlogiczne ― jak u ludów prymitywnych ― rozmowa braci odbyła się ZANIM prezydent otrzymał od szefa protokołu dyplomatycznego informacje od załogi, a piloci od kontrolerów lotniska w Smoleńsku, że mogą być kłopoty z lądowaniem ze względu na pogodę. Po wylocie z Warszawy lot odbywał się przy bezchmurnym niebie, dobrze widocznym z fotela prezydenta. Wystarczy przeczytać stenogram rozmów w kabinie pilotów, w raporcie MAK i Laska/Millera, inaczej wychodzi się na matoła.

 259. adam100
  10 marca o godz. 10:20

  „Tak tu chwalony, Y. Harari pisze w swoich książkach, że w Naturze nie ma nigdzie zapisanych ” Praw Człowieka”.

  To czasem bywa punkiem widzenia Izraela, Chin i ogólnie wschodu. Tam niewiele przejmują się prawami człowieka. Czymś jednak cywilizacja różni się od natury. Prawa człowieka przyniosła uformowana przez chrześcijaństwo Europa.

 260. Zakończyła się audycja KAWA NA ŁAWĘ w TVN24.
  Spory polityków koncentrowały się na aktualnych tematach. Racjonalnie zaprezentował się Paweł Kukiz. Zaskoczyła mnie podana przez niego informacja, że w samej Warszawie jest trzy tysiące bezdomnych którzy potrzebują pomocy. Tematu nie rozwinięto bo to przecież nie jest ważny elektorat

 261. Wychodzi się na matoła

  cóż za głębia !!!!
  fajne, dobre, znakomite !!! 🙂

  A Jarek to nawet na Giewont wyszedł, by oswobodzić Naród.
  Ooo zakręt.

 262. Mauro
  11:59

  Polska? Zachod pelna para, nieprawdaz?
  Pedofilia wykwit chrzescijanskiej cywilizacji?

 263. Chrześcijańska Europa w ramach praw człowieka ustanowiła resocjalizację komunistów i innych w obozach pracy. A, że nie dożywali wyzwolenia przez Armię Czerwoną to ich wina. Tak sobie myślę,że zbrodnie jakie spadły na Polaków to dzieło przedstawicieli chrześcijańskiej Europy. Dzięki Ci Panie za takie wyróżnienie.

 264. @ red. Passent:
  ” W stosunkach z USA, owszem, posunęliśmy się do przodu, ale za jaką cenę?”
  Ja bym powiedział, że nie tyle my się posunęliśmy, ile to WUJ Sam nas posunął
  W stosunkach zawsze jest tak, że jest strona która posuwa i tak która jest posuwana 😉

 265. Mad Marx
  10 marca o godz. 12:27

  Kładziesz nacisk na właściwe słowo.
  PiS ( a z nim Polska ) jest posuwany w czterech (nam znanych) wymiarach:
  wzdłuż, wszerz, na wysokość i w czasie.

 266. Niezwykle ważne byłoby zakończenie w tym wyborczym roku budowanych odcinków dróg szybkiego ruchu.
  Liczyłem, że zapowiadane przez polityków PIS w programie wyborczym w 2015 roku przyspieszenie realizacji budowy dróg obejmie też bardzo ważne dla gospodarki budowy obwodnic Warszawy, Łodzi i Krakowa.
  Niestety postępu nie widać, co gorsze zagraniczne firmy opóźniają prace. Zagrożone są efekty budowanej autostrady A-1 oraz dróg ekspresowych S-3 (jeden kluczowy odcinek) i S-5 (kilka budowanych odcinków).
  Jeżeli nie zakończy się budowy części autostrady A-1 stanowiącego obwodnicę Częstochowy nie będzie można korzystać z trzech budowanych terminowo odcinków tej autostrady.

  W sytuacji zapowiedzianej przez PIS ofensywy wyborczej i planowanemu rozdawnictwu
  pieniędzy na inne nie prognozowane wcześniej cele obawiam się
  czy nie nastąpi spowolnienie procesu inwestycyjnego.

  Na marginesie jak to jest, że przy tak rozwiniętym programie budowy infrastruktury dotychczas realizowanym wspólnym wysiłkiem, nie rozwinęły się polskie firmy i nadal większość prac wykonują przedsiębiorstwa zagraniczne, w dodatku kosztem polskich podwykonawców?

 267. Democracy index 2018
  Israel 30
  Poland 54

 268. Mad Marx
  jezeli ktos sie daje posunac, to dlaczego nie

 269. @legat
  9 marca o godz. 21:57

  Nie bądź śmieszny. Kwestie seksualności u dzieci poruszano już w początkach XX wieku. Pisał o tym m.in Freud

 270. ozzy
  10 marca o godz. 12:35
  Mad Marx
  jezeli ktos sie daje posunac, to dlaczego nie:

  ozzy
  10 marca o godz. 12:11
  Mauro
  11:59
  Polska? Zachod pelna para, nieprawdaz?
  Pedofilia wykwit chrzescijanskiej cywilizacji?

  Czy sam nie stwierdzasz że coś jest na rzeczy ???

 271. Mad Mar
  10 marca o godz. 12:27
  Dzisiaj pewnie więcej o posuwaniu się budowy dróg nie dowiemy, więc czas na spacer.
  Puenta do poruszonego tematu w komentarzu @adam100 z 12.32 wydaje się najcelniejsza. Przestrzeń i czas realizacji są najważniejsze

 272. Dlaczego przodkowie totalnej prawicy samodzielnie nie wyzwolili Polski z łap katolickiego wehrmachtu. Wystarczyło połączyć siły jak na wybory zamiast mordować sąsiadów. Tak sobie myślę,że z rękami w kieszeni nie będzie postępu. Co może ręka w kieszeni nie sugeruję.

 273. adam100
  To sa pytania, na ktore Mauro ma swoje pokretne odpowiedzi, podobnie jak z tym
  smolenskim dogmatem.

 274. ozzy
  10 marca o godz. 12:59

  Słowo na M. nie wchodzi w zakres mojego wokabularzu 😉

 275. kooperatywaMandragon

  „W 1939 roku Francja i Anglia wystawily nas na pozarcie Niemcom, mimo ze mieli wieksza sile”

  Tą siłą mozna się było napawać osiem miesięcy później w Dunkierce.

 276. W Rzepie dalszy ciąg wyników sondażu przeprowadzonego w szesciu państwach unijnych – na starcie kampanii do PE. Tekst red Zuzanny Dąbrowskiej nosi tytuł „Wybory do PE: Wyzwanie dla europejskich elit”.

  Fragment:

  „Czy w celu wprowadzenia realnej zmiany w twoim kraju potrzebna jest rewolucja czy reformy?” – pytali badacze. Okazuje się, że wśród reprezentacji sześciu społeczeństw Polacy są największymi reformistami. Aż 81 procent uważało, że należy reformować, mimo że słowo „reforma” nie kojarzy się w Polsce najlepiej. Być może termin „rewolucja” kojarzy się jeszcze gorzej, w Polsce bowiem tylko 14 proc. badanych uważa, że rewolucja jest potrzebna, podczas gdy np. we Francji to 39 proc. Co charakterystyczne, we wszystkich krajach znikomy jest odsetek tych, którzy uważają, że zmiany potrzebne nie są.
  (…)
  Dla polskich elit pocieszające może być to, że Polacy w mniejszym stopniu niż inne nacje przewidują, iż może dojść w najbliższej przyszłości do silnych lub bardzo silnych starć społeczeństwa z elitami. Takiego zdania jest 50 proc. Polaków, 67 proc. Włochów, 72 proc. Hiszpanów, 65 proc. Niemców, 81 proc. Francuzów i 65 proc. Austriaków.”

  Całość pod linkiem:

  https://www.rp.pl/Analizy/303079850-Wyzwanie-dla-europejskich-elit.html

 277. Mad Marx 10 marca o godz. 12:44 do mnie: – Nie bądź śmieszny. Kwestie seksualności u dzieci poruszano już w początkach XX wieku. Pisał o tym m.in Freud

  No co Ty? Ja Cię kręcę. W początkach XX wieku? Freud pisał? No popatrz! Coś takiego?
  A kto to jest Freud?

 278. @

  Podróż w czasie.
  Jestem w trakcie, i przez najbliższe 3 tygodnie obowiązuje:

  GMT+7 time
  (gdyby ktoś pytał )

 279. S. Freud
  Drei Abhandlungen zur Sexualtheorie, 1905

 280. Rossi napisał:
  1) „ co może być straszniejszego jak to, że zamachu dokonał polski premier Tusk do spółki z Putinem …”.

  No na przykład to, że mogła być to szersza współpraca albo milczące wyrażenie zgody, układ dorozumiany itd. A w tle jak zwykle geopolityka.”

  Mój komentarz
  Rossi z braku laku przerzucił się na insynuacje i wychodzi mu na to, że zbrodnia smoleńska, wynikła z „układu dorozumianego” zawartego przez Tuska z Putinem w ramach zwykłej geopolityki.
  Rossi, puk, puk!
  Pzdr, TJ

 281. Czy Bóg maczał palce w zamachu smoleńskim. Tak sobie myślę,że wiara sięgnęła dna. Skoro Bóg daje i zabiera to sprawa wyjaśniona.

 282. Szanowni Mag i Symetryczny!
  Odnoszę wrażenie, że Wasze spory dotyczące sytuacji Polaków przed transformacją i po niej są nacechowane przewagą emocji nad racjonalizmem, który też oboje okazujecie.
  Miałem starszego kolegę a właściwie przyjaciela, który jako nieżołnierz przeklęty – harcerz zbrojny, spędził kilka lat w ubeckich katowniach. Jego młodziutka żona, też harcerka została przez funkcjonariuszy UB zakatowana, a miejsce złożenia jej zwłok nie zostało ujawnione, przypuszczał, że może jej grób znajduje się w Białymstoku.
  Podczas ostatniego naszego spotkania opowiedział mi fragmenty jego pobytu w katowni i jego życia po jej opuszczeniu po roku 1956. Twierdził też, że w tych katowniach nigdy nie utracił wolności myśli i godności osobistej a „tylko” zdrowie. Już jako człowiek prawnie wolny podjął trudną pracę i wywiązywał się wzorowo ze swych zawodowych obowiązków, co wynikało nie tylko z jego relacji ale także z moich osobistych obserwacji i opinii innych osób. Ukończył też w Białymstoku studia medyczne i podjął pracę lekarza. Był też sympatykiem i działaczem SOLIDARNOŚCI, później bardzo rozczarowanym rządami Mazowieckiego i AWS, a stał się sympatykiem lewicy, mimo jej pezetpeerowskiego rodowodu, i opinii, że z powodu tego rodowodu jej wolno mniej.
  Sądzę, że oboje macie rację: Symetryczny, twierdząc, że uczciwie wykonywał swe inżynierskie obowiązki i Mag, że także uczciwie traktowała swe dziennikarskie obowiązki, właśnie w interesie swych rodaków.
  Dzisiaj już mało jest ludzi, którym znaczna część życia upłynęła albo jeszcze upływa w Polsce powojennej, dlatego mogą być głoszone różne niezbyt prawdziwe opinie o tym, co w tej Polsce działo się. Ten okres naszej państwowości pospolicie określa się jako „peerel”, mimo że PRL istniała dopiero od 22 lipca 1952 roku, i rozgłaszane są informacje o ustawicznych kłopotach żywnościowych w PRL (bzdura pt. półki tylko z octem!).
  Już zapomina się o tym, że w powojennej Europie, we wszystkich krajach wprowadzono system kartek żywnościowych. W Polsce, o ile dobrze pamiętam, wtedy tylko chleb był objęty kartkową dystrybucją, a najbardziej zniszczona przez II W.Ś. Polska chyba jako pierwsza z europejskich krajów ją zniosła. Kartki na mięso pojawiły się na krótko w roku 1953. Wróciły kartki na żywność dopiero po załamaniu się gospodarki socjalistycznej, chyba dopiero w stanie wojennym. Jeżeli mylę się, to proszę o sprostowania. W okresie już PRL pojawiały się okresowe dowcipy o psach: polskim i czechosłowackim, które spotykały się na granicy między oboma krajami, i wymieniały się informacjami o powodach tych podróży. Otóż w niektórych latach pies polski wędrował do Czechosłowacji, aby pożreć a czechosłowacki do Polski, aby głośno poszczekać. W innych latach powody ich podróży były odwrotne.
  Pozdrawiam

 283. Panie mały fizyku (9 marca, godz. 10:31)!
  Może zechce Pan zastanowić się nad swoim stanem umysłu, może właśnie jest on opłakany. System władzy autorytarnej pojawił się w Polsce powojennej w wyniku decyzji sojuszniczych a nie w wyniku wyboru nas Polaków. Na straży tego systemu stały w Polsce jednostki NKWD i Armii Czerwonej oraz lojalność wobec ZSRR ze strony tzw. „zachodu”, który nie podjąłby jakiejkolwiek interwencji militarnej w razie wybuchu rebelii przeciw temu systemowi. Działania polskiej bezpieki zapobiegały takiej rebelii, która dla nas Polaków byłaby nową tragedią narodową. Oczywiście nie usprawiedliwia to zbrodni funkcjonariuszy UB a później, chociaż już w mniejszym stopniu, niegodziwych poczynań funkcjonariuszy SB.
  Polacy pracowali wtedy dla siebie, swoich rodzin i innych Polaków. W większości pracowali uczciwie, a efekty ich pracy były ograniczane a nawet niekiedy niweczone przez system gospodarki centralnie kierowanej narzucony nam przez ZSRR, w którego strefie wpływu znaleźliśmy się w wyniku „Jałty”.
  Podczas pracy zespołu mego zakładu pracy w Etiopii przedstawiciel amerykańskiego kontrahenta, wyraził opinię, że w wyniku obserwacji już czwartej zmiany polskich specjalistów, wysoko ocenia nasz profesjonalizm, dokładność, precyzję, oraz umiejętność postępowania w razie pojawienia się niespodziewanych utrudnień i przeszkód. Swój wywód zakończył prośbą o wytłumaczenie mu dlaczego Polska ma takie trudności gospodarcze, skoro my Polacy tak wspaniale pracujemy. Już nie pamiętam jaką wykrętną „dyplomatyczną” odpowiedź mu dałem, bo prawdy nie mogłem powiedzieć.
  Zasada „czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy” nie miała zastosowania do środowiska w którym pracowałem. Ale były powszechne tzw. „ogórkowe etaty”, na których byli zatrudniani sekretarze partii, działacze tzw. związków zawodowych i wszelkiej maści protegowani. A tym dwa tysiące nie wystarczyło. Obecnie też są „ogórkowe etaty”, i zatrudnieni na nich protegowani i to z bardzo wysokimi gażami. Wtedy protegował PZPR, a obecnie protegujących jest znacznie więcej, protegowanych również. Czy to nie niepokoi Pańskiego umysłu?

 284. Szanowny GajowyM. (8 marca. godz. godz. 15:04 i 15:07)!
  Twoje uwagi o powtórnym badaniu katastrofy smoleńskiej przez podkomisję Macierewicza, i te żartobliwe i te poważne, są w pełni zasadne. Poszukiwania „prawdy” o tej katastrofie ma już charakter nabożeństw w religii smoleńskiej, jaką stworzono na potrzeby polityczne PiS, określane jako niegodziwy taniec na trumnach. Prawda o przyczynach i okolicznościach tej katastrofy, w zakresie niezbędnym dla wprowadzenia odpowiedniej profilaktyki została ujęta w raporcie MAK, a część prawdy dotycząca przebiegu lotu zakończonego katastrofą znalazła się również w raporcie końcowym komisji Millera. Mauro Rossi stwierdził, że ustalenia obu raportów w tej części są zadziwiająco zgodne, co wedle niego źle świadczy o polskiej komisji Millera. Otóż gdyby badanie tej katastrofy zostało przeprowadzone przez organy badania wypadków USA, cywilny czy wojskowy, to ich raporty byłyby zbieżne niemal w całości z raportem MAK, ponieważ komisja Millera zawarła w swym raporcie opinie niezgodne z prawem lotniczym nie tylko rosyjskim, ale także międzynarodowym, podejmując próbę wskazania na przyczynienie się rosyjskiej służby ruchu lotniczego do zaistnienia tej katastrofy.
  Ale w polskim postępowaniu prokuratorskim też obecnie dzieje się coś dziwnego. Jeden biegłych Prokuratury płk. Pil. dr inż. Antoni Milkiewicz, wybitny specjalista od badania wypadków lotniczych, który zajmował się wskazaniem przyczyn katastrofy smoleńskiej złożył rezygnację z funkcji biegłego, uzasadniając to wiekiem (87 lat) i złym stanem zdrowia. Biegły ten prowadził osobiście badania na miejscu katastrofy, w tym badanie brzozy, i wedle jego opinii katastrofa nie była wywołana zamachem a przyczynami lotniczymi. Może rzeczywiście jego stan zdrowia jest przyczyną jego rezygnacji, która została przyjęta, a może inne przyczyny związane z prowadzonym postępowaniem prokuratorskim w sprawie tej katastrofy.

 285. @Kropkozjad
  10 marca o godz. 20:07
  Panie mały fizyku (9 marca, godz. 10:31)!

  A co p. wywod (obrona dobrej pracy) ma wspolnego z moja negatywna ocena zadeklarowanej obojetnej postawy symetrycznego co do dyktatur?

  A tak dla ciekawosci. Jaka jest p. postawa co do dyktatur? Jaka byla p. postawa za PRLu: „czerwony”, „zodkiewka”, opozycjonista czy wspierajacy technokrata (jak np. symetryczny)?

  Nota bene. Eichmann tez byl (wedlug wlasnej oceny!) „tylko” technokrata, ktory pracowal dla dobra narodu i ojczyzny 🙁

css.php