Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
PiS

15.03.2019
piątek

Tęczowa kampania

15 marca 2019, piątek,

„Na ten moment”, czyli „na dzień dzisiejszy”, kampania wyborcza jest zdominowana przez zagadnienia światopoglądowe i obyczajowe. Punkt pierwszy to podpisanie przez Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, deklaracji praw LGBT, który przewiduje edukację seksualną, przygotowanie dzieci i młodzieży do życia, w tym seksualnego, i inne bezeceństwa. Prezes Kaczyński natychmiast to wykorzystał i dał sygnał do alarmu. Hasło: „atak na polskie rodziny, na polskie dzieci” i próba ich seksualizacji. Sprawna machina propagandowa PiS ruszyła. Biegły w sprawach internetu wiceminister spraw wewnętrznych Szefernaker powiedział, że to, co dzieje się w Polsce, to „konflikt cywilizacji”. Wcześniej już Marek Migalski, niezależny politolog i publicysta, prorokował, że jesteśmy skazani na ten konflikt i on będzie trwał i trwał.

Podpisując deklarację LGBT, Rafał Trzaskowski liczył zapewne na uznanie lewicy, pozyskanie części głosów dla Koalicji Europejskiej kosztem Wiosny Biedronia, który w sprawach światopoglądowych jest dużo bardziej wyrazisty niż Schetyna. Część wyborców, wśród nich Wasz pokorny sługa, sądzi, że Trzaskowski popełnił błąd i dał PiS pretekst do ataku. Trzaskowski z kolei uważa, że jak nie jego podpis, to władza znalazłaby inne preteksty do ataku. Być może, czas pokaże… Na razie widzimy atak prawicy („histeryczny” atak, pisząc jej językiem) przeciwko degeneracji, zepsuciu, demoralizacji, w obronie dzieci, młodzieży, rodziny, programów szkolnych itd. itp.

Na to wszystko nałożył się komunikat episkopatu w sprawie statystyki kościelnej zgłoszonych przypadków molestowania dzieci i młodzieży przez księży i zakonników (625 ofiar od 1990 r.). Głęboko konserwatywny episkopat znalazł się między młotem a kowadłem. Z jednej strony papież Franciszek i świat zachodni – od Bostonu przez Berlin do Canberry, z drugiej – polska konserwa, która dominuje wśród hierarchów. Wypowiedzi arcybiskupów Gądeckiego i Jędraszewskiego nie pozostawiają w tej sprawie złudzeń. Jak najmniej pokuty i mea culpa, jak najwięcej krętactw (to nie tylko sprawa Kościoła, ale problem globalny…) i zrozumienia dla tych grzeszników, którzy są traktowani jak w systemie totalitarnym. Cała ta sprawa jest odbierana jako atak na Kościół.

Skupienie kampanii wyborczej na problemach światopoglądowych jest na rękę władzy, pozwala odwrócić uwagę od Srebrnej, KNF, NBP, a także od porażek w polityce zagranicznej, takich jak brak amerykańskiego poparcia dla „Fortu Trumpa”. Pech chciał, że brak entuzjazmu Amerykanów dla fortu ogłoszony został w przeddzień sejmowego exposé ministra Czaputowicza o sukcesach polityki zagranicznej. Rząd robił wielkie nadzieje i apetyt na fort, tymczasem okazało się, że to była tylko figura retoryczna i skrót myślowy prezydenta Dudy, zaś Amerykanie zamierzają zwiększać swoją obecność w Europie Środkowo-Wschodniej stopniowo i bez paniki. O tym wszystkim trzeba i można rozmawiać, ale dopiero wtedy, kiedy uratujemy polskie dzieci.

Zaproszenie
Prof. Radosław Markowski, dr Renata Mieńkowska-Norkiene i red. Joanna Podgórska będą naszymi gośćmi w Radiu TOK FM – jak zwykle w niedzielę 17 marca o godz. 10:05. Zapraszam!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 439

Dodaj komentarz »
 1. Liberały notorycznie popełniają błędy politycznie. Bo są szerokostopowe platfusy i łatwiej im trafić.
  Innymi słowy … się pośliznąć na polskiej rzeczywistości. Szczególnie na wiosnę, gdy śniegi stopnieją i trawnikom odsłoniom ich oblicze.

 2. Sprawy światopoglądowe są trzeciorzędne, w stosunku do spraw ekonomicznych- pod względem ważności.
  Ale, pierwszorzędnie rozpalają emocje.

 3. Celibat i siermiężny katolicyzm zgubą państwa świeckiego. Tak sobie myślę w ramach normalności nad Wisłą. A klauzula sumienia gwożdziem do trumny urzędów państwowych.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Patrząc na Polskę przez lufcik en-passant, sprawy światoploglądowe na gejów z LGBT, na edukację seksualną, pedofilie, religię i ten cały spirytualny świat są dla Polaków najważniejsze. Do tego dorzucić stosunek do semitów, ruskich, anglosasów, ukrów, muzułmanów, wszelkich obcych itd. oraz poczucie wielkopolskości – i już mamy Polaka ulepionego na polityczne potrzeby. Co ktoś myśli w tych sprawach wyznacza jego miejsce polityczne. Ktoś wyssał z matczynej piersi homofobię – bingo. Ktoś nabył jakąś seksualną fobię – bingo. Ktoś napasł się tradycyjnych obrazków z życia rodzinnego – bingo. PiSiak z niego, a po kilku nocach i dniach – miłośnik Prezesa Kaczora. Czy mam wskazać nicki na potwierdzenie tej tezy?

 6. Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo ostrzegł w piątek, że USA wprowadzą ograniczenia wizowe dla osób odpowiedzialnych za jakiekolwiek śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) wobec Amerykanów.
  https://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/1403367,pompeo-zapowiedzial-sankcje-za-sledztwa-miedzynarodowego-trybunalu-karnego-wobec-amerykanow.html
  =========

  Głos NADCZŁOWIEKA…..
  Prawa można stanowić, dla INNYCH.
  Sobie należy zapewnić immunitet.

 7. Gospodarz pisze:

  „… brak amerykańskiego poparcia dla „Fortu Trumpa”. Pech chciał, że brak entuzjazmu Amerykanów dla fortu ogłoszony został w przeddzień sejmowego expose min.(Czaputowicza)”

  Amerykanie sygnalizowali to wcześniej chcąc się wyplatać z tej trochę niezręcznej sytuacji – powołując się na wiązące ich uzgodnienia przyjęte przez NATO. O ile sobie przypominam to w grudniu ukazały się pierwsze teksty sugerujące, że lansowana w kraju koncepcja Fortu Trump jest nieporozumieniem.
  Zresztą na blogu odbyło się na kanwie tych tekstów kilka ciekawych dyskusji.

 8. Tęcza nad polexitem

  Zupełnie na gorąco spożycie wpisu red.Passenta (smaczne!) zaowocowało mi wrażeniem, że (przy całej maestrii i kompozycji pasujących mi składników) wpis w istocie nie jest o tym, co pozornie napisane, ale o drodze do polexitu.
  Może rozwinę tylko dwa uzasadnienia. Po pierwsze, poruszone zagadnienia obrazują jawną taktykę rządzącego Polską za pomocą swej świeckiej przybudówki kościoła kat. Tu nie ma postaw zmagających się z rzeczywistością, tu jest wyłącznie rzeczywistości kreacja, z egzekutywą na Ciemnogrodzkiej. Dowody wprost wyłożone we wczorajszej konferencji prasowej epi…czegośtam.
  Po drugie, sama egzekutywa równie jawnie realizuje wytyczne metodą kontrrewolucyjną, a nie parlamentarną czy demokratyczną. Tu każda instancja państwowa czy społeczna działa teraz na kształt własnej karykatury, ręcznie manipulowana aparatem nomenklatury.
  Jeśli odrzucić taktykę plenum i egzekutywy jako szaleństw średniowiecza w środku zjednoczonej Europy (a ja odrzucam, nie chcąc porzucić umysłu), mamy do czynienia ze strategią kontrrewolucji wykluczającej wkrótce Polskę z jakiejkowiek współczesności czy Europy, a co dopiero zjednoczonej.
  Temu planu przyświeca na horyzoncie tęcza, lecz nie gejowska, ale będąca jutrzenką nowej ery przemiany świata, a przez to ludzkości.
  Bez wątpienia w nic mniejszego po utracie wież, naczelny kotrrewolucjonista cywilizacji pod swym szamańskim epidiaskopem nie wznosi.

 9. teo
  15 marca o godz. 18:58

  To lubię.

 10. Może jeszcze jedno, ad meritum.
  We wpisie Redaktora przewija się wątek światopoglądu. Jak starałem się zainspirować swoim komentem, tu mamy do czynienia z kreacjonizmem bytu ekonomicznego mającym ten nowy, afirmatywny dla miejsca Polski w kontrrewolucji do cywilizacji światopogląd zracjonalizaowć. Czyli niejako wbrew, a nawet odwrotnie do tezy o rozdziale światopoglądu i ekonomii w kampanii. I trzeba przyznać, że to prawidłowa metoda w patologicznym celu.

 11. #To lubię
  (20:16)
  Wy mi tu, Gekko, tytułami r*mansów i ballad nie szpanujcie.
  Miałem był napisać, że Polacy nie gęsi i kreacje realu pod dyktando ulicy Ciemnogrodzkiej odrzucić mogą, chcą, i na chwilę obecną się drapią tylko po głowie z przywiązania do tradycji.
  Ale o czym ty byś pi(s)ał o 20:15?
  Bowiem nie trzeba być Cyganką, aby przepowiedzieć Wiośnie 5-10 procent poparcia a w tym kraju. Ale nie, libetfusom politycznym przed oczami stanęła fata mrugana jak na europejskiej wydmie tańczy pół narodu pod tęczową flagą. Skąd? Jak? Którędy? Jakiś POlityk mówił – spoko, zobaczymy co im się wykluje. Ale ich uderzyła wizja, szalenia urokliwa. A mówi Tusk, porzućcie wizje, bo one was na wydmy zaprowadzą, a na wydmach prezes was wydmucha. Albo zdmuchnie z nich.
  Nie wiem, czy Rafa Trzaskowski dobrze zaregaował, czy celnie uderzył, czy trafił w róg. Lecz zdaje mi się, że libetfusy nie wiedzą, czym jest polityka. Że trzeba dobrze kalkulować, co przejdzie, co wznieci euforię, co poleci mimo uszu, i na ile w słupkach to się przełoży.
  Czy Wiosna jest korzystną zjawą na scenie? Z uwagi na obalenie PiS.
  Analityk w POLITYCE napisał, osobiści bym tego nie wymyślił, że jeśli Wiosna dostanie 15-20 procent poparcia, to dobrze, ale jeśli 5-10 to klapa —- z uwagi na ordynację wyborczą. I na co się zanosi? Na to drugie, zdaje mi się.
  Nic to, piłka jest w grze, dopiera pierwsza połowa się zaczęła, poleję sobie piwka.

 12. Polki i Polacy zaprawdę nie mają fartu do tzw. siły przewodniej narodu. Po upadku eksperymentu z siłą przewodnią PZPR na czoło wysunął się pzKK. Miał on prowadzić umęczony naród do kapitalizmu. A w dalszej perspektywie zbudować Drugą Bawarię, z katolicką dyscypliną moralną i gospodarską. Takie były założenia, oczekiwania KIKowców i postPZPRowców jednako. Tak mogłoby się stać, gdyby się narodził Drugi Wojtyła, a najlepiej ze dwóch lub trzech takich.

  Cóż, Bóg nie dał …

 13. teo
  15 marca o godz. 20:58

  Lubię metaforę liberalnego platfusa klapiącego po wiosennym trawniczku – szanse, że nie wklapnie w ślady elektoratu żadne. Miasto Warszawa obliczyło, że w każdej minucie przybywa na trawnikach 1,765 g kupy, co straż miejska uznała za znikomą społecznie ilość by karać mandatem 500 (i kropka). Tym bardziej, że spora kohorta srających swymi najlepszymi przyjaciółmi człowieka na widok straży zaciska zwierzu zwieracze i umyka (wg raportów SM msta Wwa ze zdarzeń). A przecież nic odbierać nie wolno, tylko wszystko zwracać. Wiosną – na trawnik, więc, zwracają.
  Jak widać ściganie elektoratu jest grą miejską g.no niewartą, czym bardziej i wróżenie sondaży, do czego Cyganki nie trzeba, wystarczy zwykły cygan.
  Wiosna, sądząc z trawnikowej gramatury, osiągnie wynik równy ilości procentowej jawności w swym finansowaniu, co świetnie podsumowała w „P” online Anna Dąbrowska.
  Kto szuka kolorów Wiosny, niech „follow the money”.

 14. KE której nie kibicuję, mogłaby wykorzystać, połączyć „seksualizację” dzieci z ich molestowaniem przez kler i wygrać rundę przez KO. Mam nadzieję, że Wiosna zainteresuje się niewykorzystaną okazją KE. PiS z kk łatwo powiązać, więc punkty są w kieszeni.
  Ale przecież nie o to chodzi, prawda? Mamy wybory do PE, czy do wychodka? Niestety, taka jest współczesna walka polityków o władzę. W każdej kolejnej kampanii chodzi tylko o wywlekanie przeciwnikowi brudów. Każda opozycja jest w tej szczęśliwej sytuacji, że nie ma się czym pobrudzić, bo nie jest u władzy (w polskich warunkach u koryta +).
  Z dużym ociąganiem przeczytałem wywiad ze Schetyną w Kulturze Liberalnej i w zasadzie niczym mnie Grzegorz nie zaskoczył w kwestii pomysłu na UE. U niego też te wybory mają znaczenie tylko użytkowe dla polityki wewnętrznej, polskiej. Należy podziwiać jego wytrwałość i konsekwencję w dążeniu do celu choć, ja dostrzegam poważną niekonsekwencję. Polega ona na odcięciu konserwatywnej kotwicy. Ten polski konserwatyzm jest oczywiście czym innym od zachodniego, ale cóż począć. Ważne, że kotwica została na dnie, a okręt ruszył.
  Jeszcze o kandydatach w moim regionie: Buzek na razie nie ma konkurencji. Zobaczymy kto się pojawi z Wiosny.

 15. @Gekko
  Wlasciwe dzialanie z niewlasciwego powodu nadal jest niewlasciwe.
  Niewlasciwe dzialanie z wlasciwego powodu nie jest bardziej wlasciwe.

 16. Może dobrze by było Polakom uświadomić, że nie tylko geje mają w oczach TĘCZÓWKI?

 17. @Mag
  dzieki za booty w stylu retro,znam te wersje i lubie bardzo. Moj rownolegly do booty swir -sing sing .
  https://www.youtube.com/watch?v=TOPSETBUgvQ
  Czy nie sadzisz, ze kiedys ludzie mieli wiecej wyobrazni? Mnie sie tak czasem wydaje.

 18. BWTB

  „Grzegorz nie zaskoczył w kwestii pomysłu na UE. U niego też te wybory mają znaczenie tylko użytkowe dla polityki wewnętrznej, polskiej. Należy podziwiać jego wytrwałość i konsekwencję w dążeniu do celu choć, ja dostrzegam poważną niekonsekwencję. Polega ona na odcięciu konserwatywnej kotwicy.”

  No nie, jeszcze nie odciął. Dziś łańcuchy konserwatywnej kotwicy znów nerwowo zabrzęczały po wywiadzie Rabieja dla DGP.

 19. Obietnice socjalne nic nie zmienią – twierdzi prof. M. Marody.

  Marody: W tych dwunastu grupach fokusowych ludzie narzekali na politykę 500+.

  KL: Nie rozumiem. Przeszkadza im program, którego są beneficjantami?

  Marody: Sama byłam w szoku, gdy okazało się, że to świadczenie stało się nagle powodem wzajemnej niechęci. Ale tu chodzi o to, że ono unieważnia ich wysiłek. Teraz wystarczy mieć kolejne dziecko, żeby na stałe dostać dodatkowe pieniądze. A to, co robią na co dzień, przestaje się liczyć. Słynna wypowiedź Krzysztofa Szczerskiego o tym, że nauczycieli domagających się podwyżek nie obowiązuje celibat i mogą mieć dzieci, jest emblematycznym skrótem tego, co politycy myślą o naszym społeczeństwie.

  KL: To znaczy?

  Marody: Chcesz mieć większy dochód, zrób sobie dziecko. Przecież to jest kuriozalne! Ludzie przez tyle lat usiłowali się odnaleźć w nowej rzeczywistości i ciężko zasuwali, a tu ktoś im mówi, że to nieważne, a kolega, który nic nie robił, przeskakuje do wyższej kategorii dochodowej dzięki spłodzeniu kolejnego syna.

  KL: W najbiedniejszych grupach te pieniądze stanowią istotną różnice w budżecie.

  Marody: Oczywiście, ale jednocześnie wyzwala to niechęć klasy, którą umownie nazwijmy średnią. To świadczenie znosi różnice między ludźmi, te różnice, które stanowią odzwierciedlenie ich ciężkiej pracy.

  (…)

  KL: … korzystanie z programu 500+ nie ogranicza mnie w żaden sposób. Mogę się sam rozwijać, a do tego państwo pomaga mi w wychowaniu dzieci.

  Marody: To brzmi jak jedna z tych pięknych idei socjalistycznych, które zostały pogrzebane przez próby wcielenia ich w życie. Bo do ich realizacji potrzeba jeszcze sprawnych instytucji, a nie państwa jako bankomatu. Zresztą skala tych wypłat rodzi poważne zagrożenia. Oczywiście, na razie mamy na to pokrycie, jednak koniunktura gospodarcza lepsza nie będzie. Grupa, którą na potrzeby rozmowy określiliśmy jako „klasa średnia”, o tym wie.

  https://kulturaliberalna.pl/2019/03/12/marody-500-nastroje-wybory-europejskie/

  Prof. socjologii z rzadka wymienia słowo „klasa”, raczej hasło – „klasa średnia”. Osobiście to mi nie przeszkadza. Do marksistowskiej walki klas nikt nie nawiązuje.

  Raczej zdawać się może, że dla Polek i Polaków najważniejsza jest naprawa państwa. Nie hasłowa, jak to było u „dobrej zmiany”, lecz rzeczywista, praktyczna, codzienna, może coś a’la „ciepła woda w kranie”, ale realnie, nie hasłowo. Jak to zrobić? Oczywiście jest to zbyt trudne, na chwilę obecną. Trzeba by najpierw obalić PiS, jako krok pierwszy. Przywrócić służbę cywilną i wzmocnić ją jak nigdy dotąd. Zapewne przymknąć usta Episkopatowi PL. Odpolitycznić biurokracje, szkoły, szpitale, stacje benzynowe. Poprzeć samorządy … i wiele podobnych banaliów. Wtedy światopogląd może sam się ustabilizuje. Poluzuje.

  Trzeba wykonać pierwszy krok …

 20. Balcerowicz w wywiadzie
  pytanie – Karta LGBT+ wrzucona przez prezydenta Trzaskowskiego na agendę w roku wyborczym, to polityczny błąd?
  odpowiedz – Nie wiem, trzeba by zrobić badania. Ja tę kartę przeczytałem…

  https://superbiz.se.pl/wiadomosci/byly-wicepremier-o-wyborach-do-europarlamentu-aa-wtfo-uxQ1-7jYA.html

 21. – Czy Koalicja Europejska przetrwa ataki PiS-u? pytają w Kulturze Liberalnej w tym tygodniu.

  – Jakoś nie po marksistowsku stawiają tezy.

  – To olewamy KaeL, znaczy się?

 22. by Koalicja (Europejska) zorganizowała jak najszybciej dobry sztab, miała lepsze badania opinii, wzmocniła przekaz i nie uczestniczyła w populistycznej licytacji oszukując ludzi

  słyszę insynuacje z ust Kaczyńskiego, o „seksualizacji dzieci”. Jeżeli jakaś ”seksualizacja”dzieci następowała, to na niektórych plebaniach w Polsce. A Kościół i jego hierarchowie powinni się zastanowić, co robią. Część z nich popiera partię, która wbrew głównemu przesłaniu chrześcijaństwa stosuje niegodziwe metody. Która podważa to, co poparł Jan Paweł II, czyli silna obecność Polski w UE! Zamiast przyłączać się do haniebnej kampanii PiS, niech hierarchia Kościoła zastanowi się, czy nie powinna się rozliczyć z przypadków pedofilii w kościele, tak jak rozliczył się Kościół w Australii, Niemczech czy USA.

  Politycy KE mają tyle tematów do rzucenia w kanały mediów, że aż strach pomyśleć o tym, co by biedny Prezes Kaczor musiał palnąć co wieczór, aby za tym nadążyć i to wszystko przykryć. Ale politycy KE tego mu nie zrobią, ulitują się nad „starszym panem, bez prawojazdy i konta w banku …”.

 23. BWTB

  A może owo dzisiejsze dzwonienie konserwatywnej kotwicy PO wywołał najnowszy sondaż CBOS o poparciu partii w jesiennych wyborach do parlamentu?

  Z tym, że nie wiązałbym bym tego z tematem masturbacji, jak to czyni konserwatywana kotwica w łonie opozycji liberalnej, bo jest to problem interpretacyjny wynikający ze strategii celowego mieszania wiosennych wyborów do PE z jesiennymi wyborami do parlamentu, którą stosują rządzący jak i opozycja – wspomniałeś o tym w komentarzu. Na skutek tego mieszania oba wybory w mediach zlewają się w jedne co uniemozliwia prawidłową interpretację sondaży.
  Jasne jest bowiem, że inaczej ułozy się poparcie dla partii w wyborach do PE a inaczej w wyborach do krajowego parlamentu.
  Na co zresztą temat masturbacji nie będzie miał większego wpływu.

 24. BWTB

  Zapomniałem ci podać wyniki najnowszego sondażu CBOS dotyczące jesiennych wyborów do parlamentu. Z tym, że podaję wersję eksportową, która trafiła na unijne konto europe elects. Wersja krajowa nieco się różni w zakresie poparcia PiS na minus w stosunku do eksportowej.
  Z tym, że w obu wersjach SLD i PSL ulegają anihilacji co wskazuje, że elektorat tych partii potraktował wiesci o utworzeniu Koalicji Europejskiej jako zjednoczenie PO, SLD i PSL i na skutek tego się rozdzielił po częsci zasilajac PiS.
  To jest własnie praktyczny efekt wmawiania ludziom, że wybory do PE są jakiś prawyborami do krajowego parlamentu.

  Poland, CBOS poll:

  PiS/SP/P-ECR/*: 52% (+5)
  PO-EPP: 24% (+7)
  WIOSNA-S&D: 5% (-7)
  K’15-EFDD: 6%
  PSL-EPP: 5% (-1)
  SLD-S&D: 4% (+2)
  .N-ALDE: 2%
  KORWiN-EFDD: 1% (-1)
  RAZ-*: 1%
  Z-G/EFA: 1

 25. jakub01
  Na pewno ludzie byli bardziej wyluzowani, cokolwiek to znaczy, bo i wyścig szczurów nie miał takiego tempa jak dziś.
  Ludzie potrafili się bawić, nie było hifa i różnych plag w postaci choćby depresji, która stała się jedną z chorób cywilizacyjnych.
  W każdym razie XXI wiek, który liczy sobie już prawie dwie dekady nie przyniósł jakiegoś przełomu. Raczej rozwija się dołująco (wojny na bliskim wschodzie, mega populizm, odradzanie się brunatnej zarazy w wielu państwach Europy na czele z naszym swojskim ONR)
  Na dobranoc ślę Ci moją ulubioną Tug of War z płyty pod tym samym tytułem Paula McCartneya
  https://www.youtube.com/watch?v=HUOJ4dCj5UA

 26. Myśląc „na spokojnie” – która partia sprowadziła majowe wybory do PE do roli kwalifikacji przed głównym, jesiennym wyścigiem do Sejmu (i Senatu)? Oczywiście PiS. Dla tej partii PE jest mało ważna, kilku europosłów wystarczy, aby christianizacyjną i wstawania Polski z kolan destrukcję siać. Partia ta jest w marginalnej grupie, tym bardziej po brexit. Po drugie, PiSiaki notorycznie propagują liczbę swoich zwycięstw wyborczych, blokują w umysłach ludu te wszystkie wybory w jedną wielką polityczną krucjatę. I dlatego, po trzecie, rzucili wszystkie budżetowe środki wyborcom pod nos właśnie teraz, a nie przed wyborami krajowymi. Wynik wyborów do PE nie ma najmniejszego wpływu na 500+, czy inne rozdawnictwo i vice versa. Jest jedynie pośredni związek wtłoczony w głowy wyborców. Jak PiS przegra w maju, to ma szanse przegrać na jesieni i wtedy …..

  Opozycja musi grać tymi znaczonymi kartami. Nie ma innego wyjścia. Dlatego Schetyna zbierał wszystkie partie rozdając jedynki i dwójki na listach. Niektórym z nich groziła gilotyna 5-procentowego progu – NO, Zielonym, może nawet PSL. Dlatego dla Schetyny wygranie majowych wyborów kwalifikuje go do 1. pozycji startowej na jesieni. Jaka będzie wtedy konfiguracja listy startowej? To się jeszcze okaże, układ partyjnych preferencji będzie się zmieniał, sondaże wirować będą przed oczami rozedrganych komentatorek/ów, nawet na en-passant. Szczególnie tym, których zaślepia jednakowa, żeby nie powiedzieć – symetryczna nienawiść do Schetyny i do Srebrnego Prezesa.

  Ale cóż można na to wszystko poradzić?

 27. Co nowego wniesie opozycja też katolicka pokazuje stosunek do Deklaracji. Tak sobie myślę skoro piją wspólnie wódkę z proboszczem to nie będzie świeckiego państwa. Wymiana suwerena mile widziana. Teraz za chodzenie na wybory dają kiedyś był to „tylko” obowiązek. A jak dajo to majo jak chceli. Taka prostytucja wyborcza.

 28. Sąd uznał zatrzymanie Kwaśniaka za bezzasadne, więc prokuratura chce odwołać sędziego
  Bo Ziobro kazał?
  Dlaczego więc prokuratura złożyła taki wniosek? Nie mamy jej oficjalnego stanowiska, ale nasi rozmówcy, wśród których jest też czynny zawodowo prokurator, mówią zgodnie: – Tak kuriozalny wniosek mógł powstać tylko na polecenie „góry”, najpewniej na samej górze był prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

  http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24553785,sad-uznal-zatrzymanie-kwasniaka-za-bezzasadne-wiec-prokuratura.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.3-L.1.maly

  medyk78 15.03.2019, 21:09
  Osobie która podjęła taką decyzję w prokuraturze chciałbym przypomnieć mądrość ludową : prostytutka to zawód a ku… to charakter

 29. @

  Giertych i Dubois: Złożymy doniesienie na Kaczyńskiego do prokuratury w Austrii
  http://wyborcza.pl/7,75398,24553612,giertych-i-dubois-zlozymy-doniesienie-na-kaczynskiego-do-prokuratury.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.2-L.2.maly

  J.Mro15.03.2019, 20:16
  A czy suweren rozumie, że kiedy wejdzie w spór z kimś kto zna pissowca (nie mówiac o samym pissowcu) to każdy spór przegra? To są standardy krajów 3-go świata, republik bananowych i dyktatur wojskowych! Rozumiecie to pissowskie głupki?

  Ośmiornica PiS

 30. Reasumujac: nie ma dzis w Polsce partii bedacej w stanie konkurowac z PiS. Ani jednej.
  Nie ma zadnego innego ugrupowania ktoreby choc do piet PiS dorastalo.
  Koalicja wszystkich partii opozycyjnych dopiero cos znaczy.
  Wszystkich znaczy ze jedyny jej program to odsuniecie Kaczora od wladzy. Malo.
  Co wiecej- na naszych oczach Kaczor bedzie plasterkowac te opozycje, a reakcje beda jak ta panspassentowa powyzej: to opozycja robi bledy a PiS na tym jedzie. W sytuacji gdy PiS u wladzy powinno byc odwrotnie: bledy robi ten kto dziala, a nie ten kto to dzislanie ocenia.
  W mej skromnej opinii oznacza to ze juz dzis wynik wyborow: tych europejskich i tych do sejmu/ senatu jest juz przesadzony.

  Nie zmieni tego ani p. Trzaskowski z jego karta, ani p. Biedron bez karty.

  m

 31. I jeszcze prosba: czy ktos pokusilby sie o ocene poczatku kadencji p. Trzaskowskiego?
  To byl udany wybor? 🙂

  m

 32. @

  Amerykańskie media potwierdzają informacje „Wyborczej”: fortu Trump w Polsce nie będzie
  http://wyborcza.pl/7,75398,24553380,amerykanskie-media-potwierdzaja-informacje-wyborczej-fortu.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.1-L.1.duzy

  pan Duda, pośmiewisko całego świata 🙁
  maks234515.03.2019, 18:26
  Dziwne to z tym Fordem Trump, bo przecież nasz prezydent tak kokieteryjnie wypinał się w gabinecie owalnym, że wydawało się iż załatwił. Zresztą tak zapowiadał. A tu strategiczny partner otwarcie zrezygnował i jeszcze ogłasza to całemu światu… Wygrali jak zwykle 1:27

  Ein Führer, ein PiS

 33. @

  Prof. Hartman:

  Chcę powiedzieć coś, co wybrzmiewa bardzo rzadko w przestrzeni publicznej, a powinno być mówione na co dzień i pełnym głosem: przynależność do Kościoła katolickiego i płacenie nań jest głęboko niemoralne i hańbiące.

 34. @Wiesiek 59
  ” Mike Pompeo ostrzegł w piątek, że USA wprowadzą ograniczenia wizowe dla osób odpowiedzialnych za jakiekolwiek śledztwa Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) wobec Amerykanów.”
  Zajechalo czyms znajomym. Czasem mam wrazenie, ze Nowogrodzka wydaje polecenia Amerykanom. No ale to inny kaliber obciachu i bezczelnosci. Inna rzecz, ze chyba nie do konca w tym wypadku. O ile sie nie myle USA nie podlega pod MTK w Hadze. Niemniej swiatowy gliniarz pokazal raz jeszcze , kto tu dyktuje warunki. Mordy w kubel na temat w Wuja Sama.

 35. Amerykańskie media potwierdzają informacje „Wyborczej”: fortu Trump w Polsce nie będzie

  Panie Adamie: to dobrze dla Polski czy nie bardzo?
  Jesli to prawda ( w co osobiscie watpie) to czemu pana to cieszy?

  m

 36. “adam100
  16 marca o godz. 6:05
  @
  Prof. Hartman:
  Chcę powiedzieć coś, co wybrzmiewa bardzo rzadko w przestrzeni publicznej, a powinno być mówione na co dzień i pełnym głosem: przynależność do Kościoła katolickiego i płacenie nań jest głęboko niemoralne i hańbiące.”

  Jesli poczyta pan gazety pierwszej polowy lat piecdziesiatych zeszlego wieku to zobaczy pan ze wtedy takich profesorow Hartmannow bylo wielu.
  Zarzucali czarnemu wszystko co najgorsze.
  Jak pan sadzi czemu efekt tego byl tak mizerny?

  W mej opinii to dlatego ze kosciol katolicki jest organiczna czescia spoleczenstwa czy narodu polskiego.
  Stad cokolwiek czarny by nie nawyrabial to kosciola jakotakiego to nie dotknie. Boo czarny tu tylko elementem wiekszej calosci. Ona nazywa sie tozsamosc.

  Pan Hartman tej tozsamosci ani nie przedstawia, ani nie ma narzedzi by ja inaczej uksztaltowac. Taka juz rola polskiego Zyda: niby juz wszystko na stole poukladal a tu przychodzi stara gazdzina i mowi ze bez oplatka to zadna tam wigilia. I wez rozmawiaj z taka ze za to jest i karp i jesiotr i nawet osmiorniczki…

  m

 37. Czy tęcza na niebie to znak od homoseksualnych na prawicy nie lękajcie się. Wytrzymajcie. Tak sobie myślę,że wszystko możliwe wszak homoseksualni to dzieci Boga i na jego podobieństwo. Równość jest na sztandarach ludzkości. Nie wypierajmy się poparcia naturalizmu.

 38. @neospasmin
  ciebie w tej Australii to chyba za bardzo dogrzewa. Jakiz to niby bylby wielki pozytek z tego fortu w Polsce? Na pewno zdajesz sobie sprawe z kosztow? Toz to wiecej smrodu jak milosci. Bo obrona zadna, a symbolicznej nie potrzebujemy bedac w NATO. Do tego wcale nie nalezy kluc w dupe duzego Misia.Bo po co? Mis pod bokiem a Wuj Sam za wielka woda. No i nie z twoich podatkow bylaby oplacana ta impreza. Wojsko polskie lata we wlasnych trampkach, bo nie wiem czy juz znalazly sie pieniadze na mundury, chelmy i buty. Za Macierewicza armia zeszla na dziady a ty chcialbys pasac byczki amerykanskie?

 39. @neospasmin
  „… kosciol katolicki jest organiczna czescia spoleczenstwa czy narodu polskiego.”
  Jasne. Jak drzazga pod paznokciem.

 40. Pani ( ot i imienia zapomnialem, mea culpa!),
  Pisala pani tak szybko o swej wizji bezpieczenstwa Polski ze az sie pani slowo “chelm” napisalo.
  Moze sprobuje pani jeszcze raz, tylko, wolniej ale z wiekszym namyslem?

  m

 41. Katolik to jeszcze Polak czy już Watykańczyk. Tak sobie myślę o rozdwojeniu jażni suwerena.

 42. Pani….,

  “@neospasmin
  „… kosciol katolicki jest organiczna czescia spoleczenstwa czy narodu polskiego.”
  Jasne. Jak drzazga pod paznokciem.”

  Zareczam pani nie takie oceny dostawal czarny w czasach Bermana i Brystygierowej. Te drzazgi za paznokciami nie byly wtedy przenosnia tylko rzeczywistoscia. I co? Udalo sie kosciol katolicki rozwalic? I to mimo tylu kapusiow posrod duchownych?
  W mej opinii znaczy to ze czarny pelni role sluzebna wobec czegos znacznie szerszego- kosciola jako elementu wspolnoty narodowej, elementu tozsamosci.

  m

 43. P.S
  „przynależność do Kościoła katolickiego i płacenie nań jest głęboko niemoralne i hańbiące.”
  Neospasmin, tego nie mowi Zyd, to mowi etyk i Polak !

 44. @neospasmin , tekst prof. Hartmana broni sie sam, wiec go moze po prostu przeczytaj zanim bekniesz jakas piramidalna bzdure zalatujaca wiadomo czym.

 45. Gdyby katolicy kochali Polskę to na dowód przestaliby kraść a nawet ściśle przestrzegać KONSTYTUCJĘ. O 10 przykazaniach nie wspomnę. Tak sobie myślę,że olewają świeckie państwo wolą kapłański system jak w Faraonie.

 46. neospazmin
  Przedstawiałeś nam przez miesiące Ford Trump jako wielki sukces polityki zagranicznej PiSu , a teraz pytasz innych czy to dobrze , że go nie będzie, a ja sie pytam ciebie panie , gdzie jest ?
  Największym błędem opozycji byłoby wygranie wyborów w obecnej sytuacji Polski . Skoro naród tak chce , to powinien do ostatniej łyżki z „kaczorem” wychlipać tą zupkę , ktora sobie do spółki naważyli.
  Polska w milowych krokach oddała się od Europy i coraz bliżej jej do Rosji , u boku której jest jej miejsce .
  Ta cała przedwyborcza proeuropejskość PiSu to tylko kolejna maska , która opadnie z tej partii po wyborach .

 47. Pani Ela,
  Nie czytalem tekstu p.Hartmana.
  Odnosilem sie wylacznie do cytatu jaki podal pan adam100.
  Co do polskosci autora to nie mam zdania. Co do jego rozumienia polskosci i Polskow mam zdanie, jaknajbardziej.

  On jest z zupelnie innej planety- niczym redagowane w Moskwie a rozprowadzane w Polsce ulotki “polskich” komunistow w roku 1920.

  m

  m

 48. adam100
  16 marca o godz. 6:05

  Piraci demoraludów.
  Komentarz do rzeczywistości za pomocą Hartmana bardzo trafny i niestety wyczerpujący osiowe wnioski z analizy sytuacji politycznej.
  Jeśli mamy jakiekolwiek podziały społeczne, one organizują się na jednej osi: moralności i demoralizacji.
  Plemię molestowane przez 30 lat moralną wolnością, aksjologią, ambicją, aspiracją cywilizacyjną, doskonaleniem, walką o godny byt w państwie deklaratywnie promującym te wartości a w codziennej praktyce je gwałcącym, musiało pęknąć.
  Po wyłudzeniu pod presją fałszywego państwa i za cenę fornalskiego zakłamania, kredytu pewnych materialnych zdobyczy cywilizacyjnych, lud ubogacony wciągnął na maszt tej pirackiej ściemy promu do nowoczesności i Europy tożsamościowego jolly rogera demoralizacji.
  Odrzucenie symulowanej aksjologii cywilizacyjnie moralnej na rzecz formacyjnego plemieniu imperatywu demoralizacji to istota zmian i podziałów targających plemieniem. Mostek kapitański z niedobitkami przywódców „tego jak było”, czyli oświecenia moralnego, to od dawna wysepka jeńców suwerennego plemienia.
  Niezależnie od wyników wyborów, politycznie przywrócenia dumy i godności jawnej demoralizacji nie da się odwrócić (możnaby pokoleniami pracy organicznej próbować zreformować, co jest realistycznie – mrzonką).
  Na koniec, czy ten mechanizm pirackich dziejów grzechu ma zwrotnicę, by przełożyć kierunek losu… oczywiście tak, i jest nią to, o czym Hartman pisze – przestawić zwrotnicę może tylko obywatelskie zaprzestanie żywienia kościoła (źródła i motoru narodowych insygniów demoralizacji). Tak, jak ongi warunkiem koniecznym wolności było odsunięcie od wpływu obcego, sowieckiego okupanta. Sądzę, jednak, że prędzej Polak wznieci rewolucję spalenia na sobie samym kołtuna na złość sąsiadowi, niż odmówi świadczeń demoralizacji absencją i odmową finansowania jej świątyń.
  Jak wskazuje wpis nad tą dyskusją, w plemionach walkę światopoglądową o moralność wygrywa demoralizacja bytu na kredyt. Można powiedzieć ulubionym hasłem kontrrewolucji amoralnej: jak za Gierka, dodając: z konsekwencjami.

 49. neospasmin
  16 marca o godz. 7:30

  „Udalo sie kosciol katolicki rozwalic? (…)
  W mej opinii znaczy to ze czarny pelni role sluzebna wobec czegos znacznie szerszego- kosciola jako elementu wspolnoty narodowej, elementu tozsamosci.

  Zwiałeś na antypody jako element wspólnoty narodowej? Skoro już ktoś żyje tak patetycznymi ogólnikami jak „naród” i „narodowa wspólnota”, to może godziwe byłoby w tej wspólnocie BYĆ i razem z nią przeżywać i własnymi rękami leczyć coraz bardziej gównianą służbę zdrowia, zasyfione prawo i szkolnictwo oraz odwieczną anarchiczność, agresywność i chamstwo Polaków na przykład. Co tu jest do uleczenia, można wymieniać bez końca, który może jest za horyzontem. Podrzucę Ci parę obrazków, których może nie pamiętasz, a które świadczą o coraz większym dziczeniu Twojej wspólnoty narodowej. Wczoraj wtykłem to na swoim blogu, bo trochę mnie pobudzają do antywspólnotowości zamorskie gawędy wspólnotowe, czyli szybowanie w obłokach patetycznych ogólników bez znajomości i przeźywania szarej codzienności tej mesjańskiej ziemi.

  https://plus.google.com/u/0/photos/101580844869959615096/album/6668681902022091745/6668681899737200258?authkey=CJTc1L7os82LaA

  A co do Twojego „kosciola jako elementu wspolnoty narodowej, elementu tozsamosci”., to masz rację. Jest to tak samo załgany element narodowej wspólnoty jak ta wspólnota. Żeby zdać sobie sprawę z tego łgarstwa, można zapytać na przykład (robię to ze 40 lat), co dobry Bóg tego Kościoła i sam Kościół zmienili w człowieku na lepsze (a to ich główny cel!!!) od czasu, jak Kain zabił, a mama skradła. Bo przecież w szczęśliwie minionym ustroju nie piękno słów ocenialiśmy, lecz ich nieskuteczność, więc bądźmy konsekwentni i wszechmocnego Boga, i jego Kościół też tą ziemską miarą mierzmy.

  Kościół nie dlatego jest tak długowieczny, że jest siewcą jakiegoś zauważalnego ziemskiego dobra – odwrotnie: z racji swej przyrodzonej fałszywości (nie ma żadnego Boga, którego zarządcą sam się mianował) i żmijowego języka jest nosicielem zła – lecz dlatego, że dokonał największego w dziejach ludzkości przekrętu: ogłosił się jako biuro przepustek do życia wiecznego, zmniejszając tym samym u tych, do których z mieczem dotarł, lub całkowicie usuwając poczucie absurdalności chwilowego istnienia. Więc masz rację: fałsz jest elementem wspólnoty. Nie wiem tylko, czemu mówisz o „wspólnocie narodowej”, skoro Kościół nie może być narodowy, bo i Bóg nie ma narodowości. A na pewno nie jest Polakiem, bo gdyby był, na pewno znalazłby – podobnie jak Ty zza mórz i oceanów znalazłeś – drogę na ten blog. A on, wszystkowiedzący, nawet się o Polakach in spe w swym Słowie nie zająknął.

 50. Hunwejbini przez wybory chrystianizują Europę. Taki sobie myślę o wyborczym koniu trojańskim.

 51. ..LGBT to tez grupa ludzi którzy maja prawo głosu ! Problemem jest zła polityka panstwa ,zaściankowość Polaka ,chamstwo ,pycha ktora prowadzi nas w złym kierunku ! Chcesz inaczej żyć to od dzis stan sie prawdziwym chrzescijaninem

 52. Pan z dystansu

  Panski glos by NIE uczestniczyc w wyborach w RP, by pozostawic PiS u wladzy na nastepna kadencje, odbieram z mieszanymi uczuciami: raz jako bezwarunkowa kapitulacje przed PiS, dwa jako nadzieje ze tylko katastrofa ( upadek Polski) daje panu jeszcze jakas nadzieje na to by ktos inny ( wszystkojedno kto) objal wladze.

  To jest 100% degrengolada, nonsorry.
  Moze zamiast tego jakas wizja chocby pracy organicznej? Poprzez edukacje o rownoprawnosci dewiacji seksualnych wobec zachowan “straight” do wychowania wlasnego/ progresywnego wyborcy? 🙂

  m

 53. Obrazki z wystawy.
  – – –
  Nic tak wspólnoty nie ubogaca cywilizacyjnie, nie spaja, jak kopanie sasiada i sąsiadki po jajach. Nic tak wspólnoty nie scala, nie wspiera, jak spalenie sąsiedzkie stodoły, plus szaber portfela.
  – – –

 54. Pombocek

  To jest fascynujace pytanie: czemu ludzie, nie majac nad soba bata w postaci panstwa, postepuja wobec siebie wlasciwie? Czemu sa w stanie odroznic co jest dobre a co zupelnie nie?
  Pisze tu o masach, narodach nie o pojedynczych przypadkach.
  Moim skromnym zdaniem dokonuje tego przedewszystkim religia a zaraz za nia tradycja wywodzaca sie z tejze religii.

  Nie ma ona zadnego innego narzedzia wplywu na ludzi jak powiedzenie ze jest jakies zycie posmiertne. I ze to czego dokonalo sie za zycia bedzie rozliczone po smierci. Trwoga jako narzedzie do powstrzymywania egoizmu.

 55. wydaje mi się, że nie doceniamy naszych rodaków
  są jednak bardziej tolerancyjni tęczowo, niż myslimy
  co roku przecież pojawia się nowe, młode pokolenie świeżutkich 18-latków uprawnione do głosowania; oni myślą inaczej
  z perspektywy krótkiej, Trzaskowski spuścił PiSowi mannę z nieba w postaci ideolo anty-LGBT, ktorego PiS nie miał wcale do kolejnych wyborów, bo już się ze wszystkiego wypstrykał i jako chciwy knur stracił w aferach twarz jedynego uczciwego.
  Z dłuzszej perspektywy, ten temat się wypstryka; sprawa pedofilii w Polsce, haniebne zachowanie KK, Australia, Franciszek, Michael Jackson – to wszystko już zdązyło przykryć deklarację LGBT i otworzyło na oścież temat pedofilii.
  PiS popełnił błąd, pozwalając mówić Kaczorowi publicznie o masturbacji – samo zestawienie jest tak obrzydliwe, że wielu odrzuca, także tych wiernych. Oni nie wiedzieli, że prezes zna takie słowa i czyny.
  Tak więc, po mojemu – im bliżej wyborów, tym bardziej będzie się przebijał przekaz Kolacji. Będzie mówiła o wartościach europejskich, demokracji, róznorodności; plus wystawia super-doświadczonych i rozpoznawalnych polityków z wielkimi osiągnięciami na arenie Europy; A PiS zostanie z tą nieszczęsną masturbacją w ręku:)

 56. Pan Gekko,

  Chodzi panu o stosunki polsko- niemieckie?
  Moze ci Niemcy juz sa inni? Lepsi tacy? 🙂

  m

 57. Bar Norte
  Zalezny dziennikarz ,, gazety wyborczej” pan Tomasz Surdel zostal ciezko pobity przez ZOMO w Wenezueli.
  Mial wielkie szczescie, bo policja ,, demokracji” jankeskiej odstrzeliwuje trzech bezbronnych Murzynow dziennie.
  https://www.washingtonpost.com/graphics/2019/national/police-shootings-2019/?noredirect=on&utm_term=.8e01da3111c8

 58. Pan nokraj

  Twierdzi pan ze PiS przegra wybory do Europarlamentu?

 59. – – –
  Idą święta: Hartmanem u Passenta.
  Dyplomacja z nutą ekonomii świetnie wraz z filozofią i etyką kompletują opis świata, który jest jaki każdy koń widzi. Proszę o wybaczenie cytatów z innego blogu, ale tak smaczne, że świetnie pasują do okoliczności tej dysputy.
  Zwracam się więc do Was, którzy komentujecie, profeo-diagnostycznymi słowy cytatu z H.:
  „…którzy, wyjąc z piekła swego zepsucia, ignorancji i załgania, macie jeszcze czelność…”.
  Zawsze to chciałem napisać, lecz brak mi śmiałości w wyrażeniu wprost tego, co pokrętnie i ustawicznie sugeruję bez powodzenia…cóż, jednak profesura to nie pisk jaszczura.
  No więc, miłego weekendu. 😉
  – – –

 60. wiesiek59
  Medrcy Kraju Srodka beda kupowac tani gaz od kapitalistow rosyjskich a nie drogi od kapitalistow amerykanskich.
  http://wyborcza.pl/7,155287,24552796,gazprom-przyspiesza-gazociag-do-chin.html#S.srodkowaBiz-K.C-P.-B.1-L.3.gruby

 61. nokraj
  16 marca o godz. 9:55

  Obawiam się, że masturbacja w ustach prezesa bardziej przemawia codziennym językiem doświadczenia do suwerena, niż dieta europejska w kieszeni koalicyjnej.
  A może to nie obawa, tylko trzeźwość? 😉

 62. – – –
  Gazprom przyspiesza gazociąg do Chin.
  Chińczycy pójdą pod prąd, za wezwaniem królowej Saby.
  – – –
  PS. Czy Zinowiewowcy skomentują sukces wykwitu władzy ludu na twarzy polskiego dziennikarza w Carracass?

 63. To w końcu Bóg stworzył człowieka, czy nie? Jeśli tak, to także stworzył geja, lesbijkę, transa i cały wachlarz przeróżnych ludzkich odmian.
  Kwestionować wytwory swego stwórcy? Toż to bluźnierstwo jest!
  Gdyby Bóg nie chciał, masturbacja i inne „straszne rzeczy” nie istniałyby – wszak wszechmocny jest.
  PS piszę to, bo wiadomo kto za tym wszystkim stoi: faktyczni zarządzający, już niestety, wszystkim czym się da.
  PS 2 nie mogę sobie odmówić; to dzięki takim „demokratom” jak prof. Rzepliński, którzy z uporem godnym lepszej sprawy, instalowali nam państwo wyznaniowe.
  Ten kto liczy na jakieś zmiany – ten kiep.

 64. @neospasmin
  Nie twierdzę, wyrażam nadzieję
  a że znam dużo osób młodych, to wiem, że wreszcie chce im się głosować, tak, jak im się nie chciało wcześniej
  wśród młodych LGBT to norma, w ogole nie ma żadnego tematu
  @ gekko
  masturbacja w ustach prezesa może przemawia do elektoratu męskiego
  do żeńskiego raczej fuj
  co do diety w Euro – czy wysyłamy w bój do Europy naturszczyków „nam się te pieniądze należały”- po jeszcze więcej pieniędzy za nic, czy okażemy się jednak pragmatyczni i mądrzejsi, niż nam się wydaje , i na tą wojnę wyślemy generałów sprawdzonych, którzy znają się na strategii i umieją negocjować?
  nadzieję mam, że to drugie

 65. nokraj
  16 marca o godz. 10:37

  Jako przykładowy case pojmowania merytoryki kandydatury do PE widziałem wczoraj wywiad tv z kandydatką KE Janiną Ochojską.
  Może ktoś widział jej wystąpienie, ciekaw byłbym wrażeń i przemyśleń.
  Jeśli nie dieta z brukselki imperatywem kandydatury – to co?

 66. neospasmin
  16 marca o godz. 9:53

  Sam powiedziałeś o sobie: „Moim skromnym zdaniem”. Więc chyba nie popełnię nietaktu, mówiąc, że Twoje zdanie jest faktycznie skromne. Religie – zwłaszcza z osobowymi bogami – to w dziejach człowiekowatych zwierząt młodziutki bardzo okres. Dlatego traktowanie religii jako źródła moralności jest równocześnie negowaniem istnienia moralności przed religiami. Zresztą towarzysze religianci zwykle mówią o SWOJEJ religii jako jedynym źródle moralności, a nie o cudzych. Domniemany Bóg mówił o innych bogach: „gnojowe bożki”, a my w Polsce mawialiśmy kiedyś na niekatolików: „Kocia wiara”.

  Czy było coś na kształt moralności przed religiami? Na pewno. Wiadomo z nauki o zachowaniach zwierząt, że wszystkie one bez wyjątku mają jakieś rytuały dyscyplinujące ich zachowania w obrębie gatunku. To z takich właśnie zachowań wyewoluowała skomplikowana moralność człowiekowatych w początkach cywilizowanego życia. Pewna gatunkowa dyscyplina – pierwociny ludzkiej moralności – jest warunkiem przeżycia pojedynczych osobników i gatunku. Więc istniała ona na długo przed tym, nim się pojawiło na ziemi coś człekokształtnego. Grubo, grubo później, kiedy człowiekowate już się nauczyły dobrze mówić, pojawili się osobowi bogowie. Słabiutcy wówczas na głowę człowiekowaci zaczęli im przypisywać autorstwo różności. W ten sposób, nie wiedząc o tym, zamaskowali słowami odwieczny, istniejący na długo przed wymyślonymi bogami, regulator życia. Później, w mądrzejszym czasie, nazwano go u zwierząt „instynktem”, a u człowiekowatych – „moralnością”. Instynkt i moralność to nie to samo, ale ich odwieczna rola, regulatorów życia w obrębie gatunku, nie zmieniła się odkąd istnieje życie.

 67. @ gekko
  cios poniżej pasa, czepiać się Ochojskiej, naprawdę
  nie dość, że niepełnosprawna, to jeszcze niesamowity człowiek
  że nie umie mówić okrągłymi zdaniami? to jest kobieta od roboty, a nie od gadania. Gdyby każdy z nas miał odwagę i chęć ruszyć 4 litery, i zrobić choćby 1/1000000 tego, co ona…To Kolenda-Zaleska głupio zadawała pytania, traktując Ochojską, jak polityka, stawiając ją pod ścianą. Po co? Ochojska politykiem nie jest, sama mówiła, że gdyby NGO’sy mogły wystawiac kandydatów, to by wolała. Ale ordynacja jest, jaka jest. Ona ma kontakty, umiejętności, narzędzia do pomocy humanitarnej; w PE bardzo potrzebny ktoś taki, a jeszcze z polskim znakiem jakości – tym lepiej.
  Dieta europejska? Tej kobiecie się Nobel należy, a tym bardziej jakieś godziwe pieniądze na normalne zycie. Kiedyś, przy okazji protestu niepłnosprawnych, opowiadała, ile kosztuje ją tygodniowo rehabilitacja. Prywatnie, bo w NFZ czeka się od 6 miesięcy w górę.

 68. nokraj
  16 marca o godz. 11:07

  Czy o czepianiu się to do mnie? Gdzie coś takiego, co uprawnia do takich zarzutów napisałem? Co ma niepełnosprawność do kandydatury? Zachęcałem do wrażeń na temat wypowiedzi, a nie personaliów czy stanu zdrowia. Stracona okazja.

 69. Bar Norte 15 marca o godz. 22:09 i dwa poniżej.
  Nie przeczytałem całego wywiadu z Rabiejem (nie sposób wszystko przeczytać) Jeśli jego wydźwięk jest „konserwatywny” (w polskim ujęciu), to co z tego? Premier Irlandii też początkowo był mocno konserwatywny, ale to się zmieniło, ponieważ zmusiły go do tego nowe okoliczności (brudy irlandzkiego kościoła). W Polsce ten proces się dopiero rozpoczyna i kto wie, czy nawet świątobliwy Gowin nie nastawi swojego żagla na właściwy wiatr.
  A teraz o słupkach poparcia. Podczas ostatnich wyborów prezydenckich na kilka miesięcy przed głosowaniem, kto wygrywał? Wgrał „Tymiński”+, lub jak go tam zwą „Budyń” (dodam, że chyba z glutami).
  Jeśli zbudowana przez Schetynę KE do PE odniesie sukces (nawet wygrana 1 mandatem nim będzie), to kładę na stół wszystkie diengi, że taka sama się zawiąże do wyborów na jesień. Podoba mi się, że Schetyna liczy się z porażką i dlatego już zawczasu myśli jak wygrać Senat i wysiudać „Budyń” z Pałacu.
  Osobiście wolałbym, żeby nie można było skonstruować przyszłego rządu bez Wiosny. Życzę samorządowcom, żeby stworzyli swój ruch i wystawili do Senatu ekipę, która nareszcie przestanie być przechowalnią niechcianych w Sejmie polityków. A z „Budyniem” wygra każdy, kto się mniej od niego uczy, bo biedaczysko ma takie tempo, że niczego nie zapamiętuje.

 70. kooperatywaMandragon

  „Tomasz Surdel zostal ciezko pobity przez ZOMO w Wenezueli.”

  Redaktor Surdel został zatrzymany na blokadzie ulicznej przez umundurowanych funkcjonariuszy policji, którzy po upewnieniu się o kogo chodzi załozyli mu worek na głowę, pobili a nastepnie zainscenizowali egzekucję. Powodem były zapewne korespondecje, które Surdel wysyła z Wenezueli dotyczące równiez zabójstw czy pobić dziennikarzy, związkowców czy aktywistów sympatyzujących z opozycją … . Zresztą nie robi ze swego pobicia dramatu o czym może się pan przekonać na jego profilu twitterowym na którym na bieżaco informuje o tym co dzieje w Wenezueli.
  Surdel nie ukrywa, że sympatyzuje z opozycją i ma do tego pełne prawo tym bardziej, że jego sympatie polityczne nie ciążą na korespondencjach.

  Przyznam, że nie rozumiem porównania między policją wenezuelską a amerykańską, którego pan dokonał. Przecież o ekscesach, również na tle rasistowskim czyli politycznym w USA, tamtejsi dziennikarze obszernie informują. I nikt im za to nie zakłada worków na głowę na ulicznych blokadach, nie bije i nie inscenizuje ich egzekucji.

 71. Bar Norte
  15 marca o godz. 23:33
  cytujesz BWTB
  z jego rewelacyjnym sondażem CBOS
  , a tymczasem ten podobno niewiele ró,zniacy sie sondaz na potrzeby krajowe podaje cytuje
  Gdyby w marcu odbyły się wybory parlamentarne, 44 procent osób deklarujących w nich udział poparłoby Prawo i Sprawiedliwość, 20 procent głosowałoby na Platformę Obywatelską, 5 procent na Kukiz’15. To wyniki najnowszego sondażu CBOS.
  No tak 52 a 44 to niewielka różnica
  Pod najnowszym sondażem piszą – W porównaniu z badaniem przeprowadzonym przez CBOS w ubiegłym miesiącu, PiS zyskało 4 punkty procentowe, a liczba deklarujących się jako wyborcy PO wzrosła o 5 punktów
  Piszą tez ze sondaż dotyczy tylko zdecydowanych , a tych jak wiadomo wciąż ubywa.
  Pytam ile jest warte takie publikowanie ? tym bardziej że drastycznie odbiega od wyników innych sondażowni.
  Niech BWTB pod link do swych rewelacji. Jsa kompletnie nie rozumiem jak ta sama sondażownia może podawac w tym samym okresie wyniki rożne aż o 20 %

 72. neospazmin
  Źle mnie pan zrozumiałeś . Ja nikogo nie namawiam do nieuczestniczenia w wyborach . Jest wręcz przeciwnie .
  Ja stram sie Polakom powiedzieć czym skończy sie dalsze wybieranie PiSu i sprzedawanie swojej przyszłości za pisowska gotówkę. .
  Co do katastrofy, to juz nie jest moja wina , że po PiSie pozostanie rozgrzebane szkolnictwo, pogarszająca sie służba zdrowia i zajechana na śmierć energetyka, a co sie z tym wiąże gospodarka i ze w wyniku polityki zagranicznej PiSu wylądujecie w ramionach Putina , co zreszta jest celem tej agentury rosyjskiej , jaką jest PiS. Polacy mogliby to wszystko widzieć , a jak nie chcą to będzie to już ich kolejna, historyczna katastrofa . Ja umywam ręce.
  Szkoda , że panek nie odniósł sie do sukcesu z Fordem Trump , który przez tyle miesięcy pchałeś nam przed nos jako efekt znakomitej polityki zagranicznej PiSu.

 73. @gekko
  „jesli nie dieta z brukselki imperatywem kandydatury, to co?”
  ja to czytam, jak czepianie się sarkastyczne
  but pray correct me if I’m wrong
  Ochojska jest rozpoznawalną marką w Europie, to nasze BMW

 74. nokraj
  16 marca o godz. 11:58

  To przeczytaj bez rzutowania własnych podtekstów.
  Pytanie brzmi: jeśli nie dieta (bo tu: nie), to co jest motywem Ochojskiej do kandydowania do parlamentu UE z KE, Wrocławia, Polska, w świetle jej wypowiedzi, i co w tej motywacji mogłoby zmotywować jej wyborców.
  Co powiedziała Ochojska w tm wywiadzie, że chce swym udziałem w UE osiągnąć.
  To jest refleksja na temet nie Ochojskiej, ale naszego pojmowania cywilizacji, Europy i udziału w niej.
  Moim zdaniem, powszechne pojęcie nie wybiega poza horyzont pazernego proboszcza i moim zdaniem wypowiedź Ochojskiej emblematycznie tego dowodzi. Ot, co.

  PS Oczekiwanie że kandydat demokratyczny w wyborach ujawni społeczeństwu swe motywy i plany nie jest czepianiem się, chyba że widziane z probostwa i zakrystii mentalnej, niestety.

 75. @neospasmin
  „Co do polskosci autora to nie mam zdania. Co do jego rozumienia polskosci i Polskow mam zdanie, jaknajbardziej.

  On jest z zupelnie innej planety- niczym redagowane w Moskwie a rozprowadzane w Polsce ulotki “polskich” komunistow w roku 1920

  Neospasmin, nigdy nie mialam zbyt dobrego zdania na temat lotnosci twojego umyslu, jednak powyzsza opinia ukazuje twoja prawdziwa twarz. Obejdzie sie bez komentarza, bo jest zbyteczny. Uwazam za stosowne omijac cie szerokim lukiem i nie podejmowac z toba rozmowy na jakikolwiek temat. Powod jest oczywisty chyba nie tylko dla mnie.

  twojego umyslu ale w najgorszym wypadku uwazalam cie co najwyzej za nieco sklerotycznego ale nieszkodliwego staruszka. Jednak powyzsza opinia na temat czlowieka, ktorego znam nie tylko z blogowych wpisow

 76. Bar Norte
  16 marca o godz. 11:27

  Bez dekonstrukcji dialektyki trockistowskiej, mowa wyrodzonych z korzenia zinowiewowców nie będzie zrozumiała.
  Liczę na smakowite analizy pogłębiające głąb.
  A tymczasem, zwykła przyzwoitość nie przykłada się do zdegenerowanej podłości w krótkich majteczkach pokalanych upiorami w pomyju śmietnika historii.
  Takie bogactwo wyboru zniewolenia w ramach wolności.

 77. @neospasmin
  I jeszcze ostatnia uwaga – nie wypisuj swoich antysemickich bredni na blogu D.Passenta. Czy na temat rozumienia polskosci przez naszego Gospodarza masz podobne zdanie?! To sie z tego blogu wynies!

 78. Pan z dystansu

  Pamieta pan biadolenia ze prezydent Duda nie bedzie przyjmowany w Bialym Domu? Ze to koronny dowod jak zla jest polska polityka zagraniczna.
  Prez Duda zostal przyjety i koronny dowod upadl.
  Czas bylo szukac nowego koronnego dowodu boo przeciez konkluzja ( ze polityka zagr jest zla) misla pozostac bez zmian.

  To samo z Fortem T. On powstanie i to mimo to ze dotychczas nie ogloszono decyzji o jego utworzeniu jest koronnym dowodem na nedze polskiej polityki zagranicznej.

  m

 79. @ pombocek
  jestes jedynym pomem bockiem w jakiego wierze z calym przekonaniem, nawet jak jestes w jednej osobie.

 80. Obejrzałam ostatnie „Czarno na Białym”
  Przyznaję, ze musiałam robić przerwy, bo nerwy nie dawały ogladać bez nich.
  Prokuratura w dzisiejszej Polsce, to twór z innego świata.
  Tuzy intelektualne typu Święczkoski, Sierak i im podobni pod przewodnictwem Ziobry, też mądrego inaczej…. to jest reprezentacja kraju.
  Nie umiem zrozumieć jak można na to pozwalać. Jak społeczeństwo musi być zaslepione, zeby nie widzieć co się dzieje?

 81. Pani Elu,

  Moim pierwszym kryterium oceny nie jest anty czy filo semityzm.
  Pierwszym i ostatnim kryterium oceny w kwestiach dotyczacych Polski jest filo czy antypolonizm.
  Jesli istnieja dwa punkty widzenia na dana sprawe/ dwa konkurencyjne interesy lwybiore ten polski, nie zydowski, a pani?

  Kocham pana Hartmanna miloscia czysta i slepa jednakze nie wyklucza to mej opinii o tym ze nie ma on pojecia o Polsce i Polakach.

  m

 82. olborski napisał pod poprzednim tematem zdanie, które pozwolę sobie zacytować,

  Polacy, to akurat narod, ktory popada w skrajnosci. Wiec albo sie bedzie modlil albo nakopie do dupy ” Aerodynamika narodowa tcz.in ucierpi

  Podobnie jak redaktor Passent sądzę, że Trzaskowski dał prezent Kaczorom.
  Opozycja jedynie reaguje i przebija oferty PISu, dorzucając do tego coś co nazywaja nowoczesnością światopoglądową, czyli hasła LGTB małżeństwa gejów, adapcja przez nich dzieci, uświadamianie seksualne dzieci w/g WHO itp.

  Dlaczego SLD spadają słupki?
  Bo nie zajmują się sprawami sprawiedliwości społecznej, a skupiają się głównie na tęczy, aborcji i smiesznie czasem pojmowanej feministyczności.
  Przykładem nazwy” premierka, ministra, itp

  Te już przysłowiowe 500+ to też jak posmiewisko.
  Pieniądze na dzieci powinny być przyznawane w zależności od sytuacji materialnej potencjalnego biorcy, a nie dla wszystkich.
  Dlaczego opozycja nie podnosi tego tematu, tylko licytuje wyżej PISu?

  Światopogląd będzie w tych wyborach grał pierwsze skrzypce.
  A opozycja tylko dostarcza drewienek pod to ognisko.

  Pani Ochojska, to b. wartościowa osoba, ale w PE wolałabym Millera niż ją.
  Są osoby które nadają się do jednych prac, a drugie do drugich.

  O kandydatach jelity pisowskiej nawet nie wspomnę, bo niedobrze się robi.

 83. maciek.g

  W nocnym komentarzu nie cytowałem BWTB ale unijne, autoryzowane konto europe elects, na którym zamieszczane są wyniki preferencji politycznych w krajach członkowskich UE. Zaznaczyłem też wyraźnie, że cytuję eksportową wersję badania CBOS, która różni się od wersji krajowej. Wskazałem też różnicę.
  I tak w badaniu zamieszczonym na europe elects PiS uzyskał 52 procent poparcia natomiast w wersji krajowej 44 procent. Natomiast PO w wersji eksportowej uzyskało 24 procent poparcia zaś w krajowej 20 procent.

  Te wyniki mniej więcej odzwierciadlają tendencję na którą wskazują badania innych sondażowni
  Na przykład w badaniach Kantar sprzed kilku dni PiS uzyskiwał 38 procent zaś PO 21 procent. W analogicznych badaniach IBRIS PiS uzyskiwał 40 procent zaś PO 21 procent.

  Dziś europe elects podaje najnowsze badania Kantaru. Jak widać mimo pewnego rostrzelenia wyników w odniesieniu do innych sonadaży podstawowa tentencja jest widoczna.

  Poland, Kantar Public poll:

  PiS-ECR: 46% (+6)
  PO-EPP: 25% (+1)
  PSL-EPP: 6% (+1)
  WIOSNA-S&D: 6% (-7)
  K’15-EFDD: 5% (-2)
  SLD-S&D: 5% (-1)
  .N-ALDE: 2%
  KORWiN-EFDD: 2% (+1)
  RAZ-*: 1%
  RN-NI: 1% (+1)

 84. @remm
  15 marca o godz. 14:02

  To nie Stonoga to pisał, tylko na swoim Facebooku zacytował list oficera wywiadu, w którym ten podaje te rewelacje.
  Swoją drogą nie wiedziałam kto to jest ten Stonoga, bo jak dotarła do mnie informacja, że Szydło premierem, Ziobro od sprawiedliwości, a Macior mnistrem obrony, to sie załamałam i chyba ponad rok nie zaglądałam na polskie strony. Całkowita blokada była. Tzw ratowanie własnych zmysłów.

 85. BWTB

  Rabiej w wywiadzie dla DGP powiedział rzecz oczywistą czyli to, że wszystkie oczekiwania środowisk LGBT zostaną spełnione i jest to tylko kwestią czasu. Z czym się zresztą zgadzam.
  I to własnie wzbudziło nagłą nerwowość „konserwatywnej kotwicy” PO najwyraźniej zatroskanej o swe wyborcze relacje z ambonami. Co oczywiście wyraziło się w głównie w ostrzeżeniach („masturbacja”).

  Jesli zaś chodzi o tzw „słupki” … .
  W sondażach dotyczących wyborów do PE poparcie dla partii jak na razie wyraża się inaczej aniżeli w odniesieniu do wyborów parlamentarnych. Głównie dlatego, że socjalna część elektoratu PiS jak wynika z badań nie ma ochoty uczestniczyć w wyborach do PE, bo nie widzi w tym interesu. Ale badania wskazują też, że na wybory do krajowego parlamentu ów elektorat uda się gromadnie. Dlatego teoria o tym, że wybory do PE mogą stanowić przełom polityczny jak na razie nie ma uzasadnienia w faktach.
  Dodam, że wybory do PE w 2014 PO wygrała co jednak nie przełozyło się na jakś „falę wznoszącą” o której teraz tyle się pisze.

 86. @neospasmin
  moim kryterium nie jest ani filo- ani anty- ,bo to nie sa kryteria tylko uprzedzenia. Moim kryterium jest zdrowy rozum. Prof. Hartman jest Polakiem zydowskiego pochodzenia, czy aby napewno znasz wlasne ?
  Uwazasz, ze z Australii wiecej wiesz na temat Polakow niz p.Hartman, ktory sie w Polsce urodzil i nadal tam mieszka, pracuje i jest wykladowca UJ? Mialam nie odpisywac, bo mnie twoj wpis zemdlil, zatem prosze mnie wiecej nie prowokowac do odpowiedzi.

 87. Gekko

  Wpis Tomasza Surdela, tuż po tym gdy się pozbierał po pobiciu – za pomocą wenezuelskich przyjaciów:

  „Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i miłe słowa. Nawet tym, którzy tu pisali, że z jakichś, zupełnie mi nie znanych powodów, to mi “się należało”… Tak, czy inaczej mam się relatywnie dobrze i nie zamierzam przestać pisać o #Wenezuela. Serdecznie pozdrawiam z #Caracas.”

 88. Jarosław Kaczyński na początku swojej przemowy w Katowicach stwierdził, że w odpowiedzi na liczne propozycje programowe PiS, opozycja ma do zaproponowania jedynie „szczególnego rodzaju ideologię”, po czym powiedział, że „dziękuję za szczerość” wiceprezydentowi Pawłowi Rabiejowi. „Wara od naszych dzieci” – zakrzyknął Kaczyński, po czym dodał „tu nie chodzi o tolerancję, chodzi o afirmację związków jednopłciowych, o to, żeby miały prawo adopcji”.
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24554409,kaczynski-w-katowicach-wara-od-naszych-dzieci.html#s=BoxOpImg1

  Tam wyzej zacytowano moja „aerodynamike narodowa ” choc chodzilo o te w sensie doslownym _ po co RK lusterka ” do tylu ” , skor tam nic nie ma ale … napiszmy , ze jest jakas aerodyn. bez zadnego trybu ..
  Prezes niestety ma za co dziekowac . Ta tzw „polska opozycja ” robi wszystko co moze aby po jesiennych wyborach prezes mogl zostac dozywotnim prezesem w trybie konstytucyjnym . Pozostanie sie tylko modlic bo nakopac nie bedzie komu

 89. @404
  SLD nie zajmuje się wyłacznie „tęczą”, bo to dla nich nie jest zaden temat – Czarzasty w TOK FM pieknie to ujał, ze kto z kim spi i w co wierzy, to jego prywatna sprawa. Do wyborów europejskich ida pod hasłem obrony wartości europejskich i szeroko rozumianej róznorodności. Z zasady, te wybory nie mają nic wspólnego z socjalem, o którym Pani wspomina. To wybory „domowe”, pod które juz oczywiśie gra PiS. Ale po drodze jest jeszcze wielkie święto demokracji Ruch 4 Czerwca, Gdańsk. Może być lepiej, niż nam się zdaje – oby:)
  Póki co, koalicja ma na sztandarach demokrację, a PiS masturbację:)
  A L.Miller jest „2” w Wielkopolsce. Ochojska z Wrocławia.

 90. @404
  Zgadzam sie – 100/100. Choc ja wolalabym p. Ochojska.
  Olborski zacytowal mnie ( stad cudzyslow), zatem to nie jego ale mnie zacytowalas . Widze, ze spostrzezenie bylo trafne.
  Czy nie uwazasz jednak, ze jest jeszcze zbyt wczesnie aby wyciagac jakies wnioski na temat jesiennych wyborow? Dla mnie to nadal jeszcze wrozenie z fusow. Kto wie, czy nie bedzie tak do samych wyborow. Ludzie nie mowia prawdy w sondazach. Lub mowia na dzis i teraz. Jesienia, przy urnie moze byc zupelna dezynwoltura. Pamietasz wybory prezydenckie i Komorowskiego, ktory „nie mial z kim przegrac”?
  To wlasnie dlatego napisalam, ze Polacy popadaja w skrajnosci. Na mocy sondazy mozna cos wywnioskowac w kazdym chyba narodzie tylko nie w polskim. Nie wiadomo co jeszcze sie wydarzy, nie wiadomo czy jakis zupelny drobiazg nie odwroci bardziej ludzi od PiS niz wszystkie afery PiS-u razem wziete. Nie wiadomo jaki bedzie efekt kumulacji calego tego balaganu a zwlaszcza afer KK ? To juz nie jest” katolicki „kraj. Cos sie przekrecilo. Inna rzecz, ze PiS gra o wszystko, o wlasne istnienie i nie odda wladzy bez walki.

 91. @404
  Jeszcze do niedawna bylam gotowa zalozyc sie z Mag, ze PiS wygra. Teraz juz nie jestem taka pewna. Raczej sklaniam sie ku twierdzeniu, ze jesli wygra, to bardzo niewielka przewaga glosow, natomiast jesli przegra, to przewaga bedzie miazdzaca.

 92. Bar Norte
  16 marca o godz. 11:27
  Jest pewna roznica miedzy inscenizowana egzekucja w Wenezueli ( to podobno zrobiono Mateuszowi Morawieckiemu) a aktualnymi trzema egzekucjami bez wyroku dziennie u jankesow.
  Zastrzeleni Murzyni zadnych korespodencji do Nigerii wysylac nie beda.

 93. @404
  Nie wykluczam tez, ze Polacy unanimitate wybiora Wiosne. Laska polskiego wyborcy na pstrym koniu jezdzi.

 94. @maćku, opamiętaj się, przecież to nie JA!
  @BN Napisałeś, że kotwica zaczyna dzwonić? Dobre, bo to chyba podzwonne raczej będzie. Wywlekanie brudów kapłanów kościoła katolickiego zaczyna przybierać na sile. Jeszcze na zachodzie nie ochłonęli po ujawnieniu pedofilów w sutannach, a już się szykują na drugą falę moralnej zgnilizny. W przygotowaniu są materiały na temat wykorzystywania seksualnego zakonnic: ich ciąż, usuwania ciąż, gwałtów i czego tam sobie jeszcze kto życzy.
  Jako dziecko byłem katolikiem, ale dzięki szeregowi szczęśliwych zdarzeń udało mi się dość wcześnie stamtąd uciec. Zdążyłem jednak podejrzeć parę fajnych momentów z życia tych zdemoralizowanych do szpiku kości bałwanów. Pamiętam jak razem z kumplami podejrzeliśmy naszego proboszcza w sytuacji, co tu dużo mówić, kompromitującej kapłana. Podzieliliśmy się tą „sensacją” z babcią jednego z nas. Zakazała nam mówić o tym komukolwiek pod karą smoły piekielnej. Ja się oczywiście nie przestraszyłem. Tak to wyglądało i dalej wygląda. Czemu ludzie są tak głupi i podli?

 95. Jak wspaniale ,że pan redaktor nie jest politykiem.Szlachetność, by przeszkadzała w grze ,nieraz złej albo niezrozumiałej.Otóż brawo dla pana Trzaskowskiego..Przyśpieszył humorystyczny atak -kawaler krzyczy wara od dzieci=-włAdcy WIEŻOGRODZKIEJ.I będzie musiał przed wyborami znaleźć inne żródła nienawiści do innych.A i ten atak na Trzaskowskiego i tak ma mniejszy zasięg ,od ataku na tych co przynoszą nam zarazę.Pozostje do oceny postawa tzw opozycji w sprawie poparcia dla prezydenta.Im jak zwykle chciałobysie a bojesie.Nie czytali historii Bruno spalonego na stosie i szczęścia naszego Kopernika ,że też go nie zdążyli spalić.Grześki zapamiętajcie ,postępu nawet gieniusz z ulicy WIEŻOGRODZKIEJ NIE POWSTRZYMA.!!!!

 96. Zapoznałem się z przebiegiem kolejnego wystąpienia prezesa, tym razem u mnie w Katowicach.
  Mam pytanie do opozycji: czy wy naprawdę nie potraficie uciszyć tego ciula? On mówi: nasze dzieci! Bahahaha!!! To z kotem można mieć dzieci?

 97. BWTB
  16 marca o godz. 14:26,
  Czemu? Dwa tysiace lat prania mozgu przez KK to nie w kij dmuchal. Nawet niewierzacy cierpia z powodu chrzescijanskiej mentalnosci tak wlasnej jak i cudzej. Wystarczy popatrzec na to jaki mamy stosunek do kultu dziewictwa, inaczej kultu kaczej lapy, z racji swietosci jakiejs blony.
  Ile w tym pruderii, hipokryzji i to nie tylko w Polsce. We Wloszech jeszcze w latach 70 -tych istnialo prawo zabojstwa honorowego, jesli zona zdradzila meza. (Odwrotnie oczywiscie nie). Cala krzywda kobiet i zwierzat czy dzieci, to efekt „czynienia sobie ziemi poddana”.
  Wczesniejsze religie lepsze nie byly.Tak, tak, -prawda nas wyzwoli.

 98. kooperatywaMandragon

  Jeszcze raz powtarzam – dziennikarzom amerykańskim, którzy piszą o ekscesach policji np na tle rasistowskim nie zaklada owa policja worków na głowę, nie bije i nie inscenizuje ich egzekucji.
  Tylko dlatego może pan alarmować o przypadkach bestialstwa policyjnego. W przypadku gdyby policja amerykańska stosowała wenezuelskie metody wobec dziennikarzy nie mógłby pan alarmować bo pan by o tym bestialstwie po prostu nie wiedział.

  Tylko z tego powodu środowiska dziennikarskie upominają się o red Surdela.

  Ps. Nie wiem co do powyższego ma Morawiecki.

 99. „Bez dekonstrukcji dialektyki trockistowskiej, mowa wyrodzonych z korzenia zinowiewowców nie będzie zrozumiała.
  Liczę na smakowite analizy pogłębiające głąb.”

  Łojtam, Gekko. Ani dekonstrukcja, ani ritalin głębi nie odgłebi.

  Jedyną okazją odgłąbieniev będzie kolejna eskapada redaktora Surdela do Caracas, tym razem w śmietankowym towarzystwie: prezerwatywaMokradłoń (impulsor), Klawisz59 (traductor) oraz senora Konająca (entretenimento).

 100. BWTB
  16 marca o godz. 14:26
  Z wpisu Bar Norte tak to wyglądało i zobaczyłem tez twój poprzedni wpis na ten temat. Bar Norte wyjaśnił ze to on zacytował eksportową wersję badania CBOS.
  Nie zmienia to faktu ze CBOS jest kompletnie niewiarygodny (różnica 20% w badaniu -inna na kraj i ina dla UNI)
  I nic tu nie zmienia kombinowanie o podobnych tendencjach innych sondażowni. To po prostu są polityczni oszuści , a nie sondażownia.

 101. @BWBT
  Zdaje sie, ze jakis Pisdzielec kiedys krzyczal, ze po malzenstwach gejow przyjdzie czas na malzenstwa ze zwierzetami. Moze prezes sie ozeni wreszcie, albo zmieni orientacje jesli to kocur.

 102. @ Kazdy, kto twierdzi, ze nie ma moralnosci bez boga jest niewierzacy!
  Bo moralnosc wymuszona strachem przed pieklem to nie kult boga ale policjanta .

 103. @BWBT
  Zapomnialam dodac – nie wiem czy kocur zechce zmienic orientacje dla kaczora.

 104. @nokraj
  16 marca o godz. 13:42

  SLD nie zajmuje się wyłacznie „tęczą”, bo to dla nich nie jest zaden temat – Czarzasty w TOK FM pieknie to ujał, ze kto z kim spi i w co wierzy, to jego prywatna sprawa.

  Bez względu na to co Czarzasty mówi w TokFM, to jednak zagadnienia tęczowe najbardziej ich interesują, bo ciągle to podkreślają.

  Mnie kompletnie nie obchodzi z kim kto śpi i dokąd odbywa się to przy zgodzie obu stron, a dzieci są z tego wyłączone… to jest mi gance gal.
  Jednak narzucanie społeczeństwu mody na małżeństwa gejów i adopcję przez nich dzieci mnie przeszkadza. Przypuszczam że wielu innym też.
  Wygląda to teraz jak szczególne afirmowanie postaw tęczowych, jakby to było coś lepszego, nobilitującego wręcz.

  Niestety ale zarówno Unia jak i Ameryka zaczęły się prześcigać w tym specyficznym postrzeganiu nowoczesności. Jestem za mądrym uswiadamianiem dzieci, ale bez przesady.

  Chodzi o to, ze zaczynamy popadać w skrajności. Po obu stronach i to jest budzące obawy.

  Ferowanie np pani Adamowicz przypomina mi Gosiewskie promowane tylko dlatego, że mąż zginął w wypadku.
  O pani Adamowicz wiadomo tylko, że była żoną, a potem wspierała Owsiaka. To trochę za mało, żeby zasłuzyła na miejsce na listach do PE.
  Pani Ochojska to następny przykład populizmu.
  Zaczynamy się scigać z PISem i w takich sprawach.
  Jestem pewna, że są ludzie, którzy znacznie bardziej się nadaja na te pozycje. I zasługują na nie.
  Wiem, że Miller z innego województwa, ale powinien byc jedynką, wszystko jedno skąd.

  W Ameryce już jest cała plejada chętnych na prezydenta.
  Też duża różnorodność. Podobnie jak i w Polsce przekaz pomieszenie z poplątaniem.
  I chociaż z przeciwnikami kompletnie się nie zgadzam, to jednak zauważam u nich znacznie większą spójność i branie pod uwagę co myslą wyborcy.
  Tego niestety nie widać u opozycji. Jest u nich myślenie życzeniowe. Co powinni myśleć wyborcy ich zdaniem i to się im wpycha.
  Tym sposobem Trumpy i Kaczyńskie wygrywają.

  I żeby nie było wątpliwości uważam, że opozycja powinna walczyć o świeckość państwa, usunięcie religii ze szkół. Nie łączyć tego z edukacją seksualną dzieci, czy pedofilią w kościele, bo to rozmywa przekaz, a właściwie powoduje, że zwiększa opór u potencjalnych wyborców. Odbierają to jako nagonkę, a nie rzeczowe podejście do sprawy. Ponadto nawet widząc przekręty kościelnych, to lęk przed na siłę narzucaną im nowoczesną perspektywą tęczową… wolą już kościelną niż to co im się wpycha.

  A pedofilię kościelną państwo powinno rozliczać, nie oglądając się na tzw purpuratów. Konkretnie i konsekwentnie, bez zmiłuj się. Każdego łobuza, włącznie z tymi, co głuchych udawali.
  Na obecnie rządzących nie można liczyć, dlatego cała opozycja powinna o tym głośno i bezkompromisowo o tym huczeć.

 105. @404
  Wybacz ale to – ganz egal (niem.).

 106. Wszystkie dzieci nasze. Wara od naszych dzieci. Wszystkie wychowamy na pisowskich hunwejbinów. Tak sobie myślę o deklaracji posła zwanego zwykłym.

 107. Kto wpadłyby na to, że weganizm jest przejawem lewactwa?
  Dowiedli tego narodowcy (szturmowcy) w Gdańsku, atakując dwie restauracje wegańskie w tym mieście w osobliwy sposób, m.in umieszczając taką oto wulgarną „wizytówkę” na witrynach
  https://cdn.natemat.pl/f8e7e5e18a030063fa0622b88fb4aa7e,780,0,0,0.jpg

 108. @404
  Pozwalam sobie przekleic moj wpis z blogu J.Hartmana poniewaz wyrazilas taka sama opinie. Oto odpowiedz:
  jakub01
  15 marca o godz. 2:19

  EwaAnnaBarbara
  12 marca o godz. 12:15

  ” Odpiłowanie Polski od Watykanu I kościoła od rzadu jest chyba najważniejszym zadaniem opozycji. Czy ona się odważy?”
  Mysle, ze watpie. Zmiany moga dokonac sami obywatele, zmiany swojego nastawienia do KK i tak sie dzieje. Opozycja nie ma nawet takiej mozliwosci. Nadal przeciez jest zwiazana konkordatem nawet jesli przejmie wladze. Nie da sie „odpilowac ” niczego bez zgody Kosciola, ktory jest strona i wiadomo, ze na zadne ustepstwo nie pojdzie. Trzebaby po prostu zerwac konkordat a to wcale nie jest takie proste.
  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5875
  „Jednym z najważniejszych argumentów wysuwanych przeciwko ratyfikacji Konkordatu z 28 lipca 1993 r. [ 1 ] był zarzut jego niezgodności z utrzymanymi w mocy przepisami (art.82) Konstytucji z 1952 r. [ 2 ] W związku z tym, w trakcie prac konstytucyjnych w latach 1993-1997, przedstawiciele Kościoła katolickiego oraz parlamentarzyści z nim związani, zwłaszcza Tadeusz Mazowiecki, starali się doprowadzić do takiego sformułowania przepisów wyznaniowych nowej polskiej ustawy zasadniczej, aby wykluczyć w przyszłości możliwość zakwestionowania traktatu ze Stolicą Apostolską na podstawie zarzutu jego niekonstytucyjności.”

 109. @jakub01
  16 marca o godz. 14:21

  Nie wierzę, że Polacy wybiorą „Wiosnę”
  To jest tak populistyczna organizacja, a jej przywódca tak zapatrzony w siebie, ze ja postrzegam go jako drugą skrajność PiSu i jego prowodyra.
  Jedyne co zrobią, to podbiora opozycji wyborców i PIS będzie górą. Niestety.
  Ich poprą przede wszystkim geje i mlodzież, która strasznie chce zaistnieć jako rewolucyjna siła.
  W życiu kazdego młodego człowieka jest taki etap, ze chce byc w przodku postępu . Jakkolwiek w danym momencie jest on postrzegany.

 110. @jakub01
  16 marca o godz. 15:12

  jest jeszcze: ganc pomada

 111. jakub01
  16 marca o godz. 12:33

  Dzień doberek, Jakubku. Właśnie wróciłem z mego podręcznego morza z wolą jak najszybszego tam powrotu.

  Zgadza się, że jestem w jednej osobie, w dodatku w tej, której nie ma. Nie wiem, czy mogłaś widzieć obrazkowy dowód, kiedy bywałaś na LA, a ja Cię, zupa wołowa, tam potraktowałem. W każdym razie rzuć okiem, jeśli łaska, po raz drugi lub pierwszy na to, czego nie ma.

  https://plus.google.com/u/0/photos/photo/101580844869959615096/6668993070804743906

 112. Jobrave

  Do poprzedniego watku.
  https://www.globalresearch.ca/indias-agrarian-crisis/5671511

  Koszty ludzkie zmian, już są spore.

 113. @404
  ” Jestem za mądrym uswiadamianiem dzieci, ale bez przesady.”
  Co nazywasz przesada w madrym uswiadamianiu dzieci? Nie rozumiem.
  Jesli madre, to bez obludy. Przesadzic tu nie mozna.
  Nie wiem jak dlugo jestes w USA ale mimo pozornych podobienstw Polacy sa zupelnie innego rodzaju elektoratem niz Amerykanie. Z takich porownan nic nie wynika.
  Malzenstwa gejow to jest…moda? No dajze spokoj. To najbardziej niezbywalne prawo kazdego czlowieka, ktory chce zawrzec zwiazek cywilno-prawny z bliska osoba. Orientacja seksualna nie ma tu nic do rzeczy. Oczywiscie zgoda musi byc obopolna, wiec niech zaden szjbus nie gada,ze potem przyjdzie czas na slub z koza. To obrzydliwe insynuacje.
  Dwu mezczyzn moze spokojnie wychowywac adoptowane dziecko jak i dwie kobiety czy dwoje ludzi plci odmiennej. Gdzie tu widzisz zagrozenie czy niewlasciwosc?
  Mieszkam w UE od 35 lat i nie zauwazylam tu „specyficznego postrzegania nowoczesnosci”, ale realne spojrzenie na wyzwania wspolczesnosci i realne dostosowanie sie do tych wyzwan. Problemy ze zwiazkami gejow maja jedynie spolecznosci dosc zacofane, czyli Polska wlasnie i undamentalistyczna czesc bogobojnej Ameryki, na rowni z Arabia Saudyjska , Czeczenia, czy innym Dagestanem.
  Mieszkalam przez wiele lat w Niemczech, Holandii i Hiszpanii i wierz mi, – w tych krajach ludzie kwituja „problem” malzenstw gejow wzruszeniem ramion. Od dawna mozna tu brac slub z partnerem homosksualnym. Dzieci to nie dziwi, bo niby dlaczego mialoby dziwic.
  Wybacz ale wydajesz sie czasem dosc pruderyjna.

 114. @404
  Moze byc i szajs egal, he , he.

 115. @pombucku drogi, az sie splakalam jak norka ze smiechu. To lepsze od chodzenia po wodzie . Ja jestem pieronski tchorz jesli chodzi o wode i dlatego moj syn plywa i nurkuje jak ryba poniewaz robilam wszystko aby go z woda oswoic od urodzenia, majac w pamieci jak matka mnie straszyla utonieciem zaledwie weszlam do jakiejs kaluzy. Troche plywam ale nauczyl mnie tego dopiero moj syn odplacajac sie nauka za nauke. No i przestalam sie krepowac, bo w Holandii na basenie nikogo nie dziwi dorosla kobieta probujaca „pieska”.Fajnie, ze tu jestes bo ja na LA to jakos nie tegos.

 116. Dialektyka, dialektyka, tęczowa perypateutyka…

  W głąb rzecz sam wstępując, spacerkiem jak powyżej, nie widać suwerennej reprezentatywności bloga dla merytoryki wyborczej do parlamentu UE (wydpue).
  Słychać dialektykę frakcji, segmentującą motywacje w poniższe warstwy:
  a/ Tęczą, ich, tęczą, kołtuny nietolerujące adopcji stepującej gej baj gej! (frakcja bratanków salami)
  b/ Ochojska dość ładna, a pieniądze jej się należą, bo też dobra (frakcja „jak oni rajcują”)
  c/ Sondaże, sondaże, ja wam metodykę swą pokażę (frakcja ekshibicyjna)
  d/ Avanti poppolo, morda wasza w worku rossa (frakcja światowców)
  e/ ble ble ble, każden swoje wie (frakcja społecznościowa).
  I po co my te unię mamy, skoro co by nam wybierać nie przyszło, tak samo i to samo wybieramy.
  I na tę wiedzę społeczną odpowiada popularna stacja tv wznawiając program Big Brader, gdzie nie tyle o wybory i ich skutek chodzi, lecz by treść cudzych majtek programowo elektoratowi na ekran wypłynęła.
  Mam nadzieję, że w dniu wyborów zapowiadana transmisja BB a go go będzie prowadzona wprost z urynału. Inaczej frekwencja rozpyli się w duchu narodu jak tęcza.

  PS Respondentom z szacunkiem dziękuję za odzew. Trwa analiza wystąpień.
  PS PS Jeszcze trzeźwym przy sobocie, polecam nieskromnie wielce trafne podsumowanie tęczowych majtek na wyborczym sznurku, dokonane (uwaga, uwaga!) przez D.Wielowieyską w GW (rarytas w tym wydaniu); linkuję, bo mi się nie chce omawiać czegoś, z czym prawie zupełnie się zgadzam.
  Dyscypliną po gaciach

 117. @404
  Oceniasz polskiego wyborce zgodnie z wlasna logika i sadzisz, ze wyborca ten rowniez sie nia pokieruje. Ale tak nie jest. Wborca kieruje sie emocjami. Jesli z jakiegos powodu spodoba mu sie Wiosna, to na nia zaglosuje chocby mial zmienic zdanie nad urna i sam nie wiedziec, ze tak wlasnie zaglosuje. Oczywiscie nie kazdy ale na pewno wiekszosc tzw. przecietnych ludzi. Mysle, ze jest pewien pozytywny objaw – rosnie swiadomosc znaczenia wyborow.
  Piszesz, ze Wiosna to partia populistyczna, a PiS to nie? No i ile „niepopulizmu” widzisz w opozycji?

 118. @ Mag
  Oto objawil sie efekt wszystkich „systemow” edukacyjnych, wszystkich manipulacji w tych systemach zamiast calosciowej, rozumnie pomyslanej zmiany. Efekt „polityk historycznych”, i wreszcie efekt klerykalizacji kraju i laszenia sie do bandyctwa. Zreszta wiesz rownie dobrze co ja skad to sie wzielo. Pytanie co z tym zrobic? Bo rosnie zagrozenie, ktore kazdy marginalizuje wychodzac z zalozenia, ze przeciez wojna, holokaust itp.
  A dla dzieciakow to bajki o dinozaurach i zelaznym wilku. To sie moze powtorzyc. To sie juz powtarza!

 119. Pisior dziecka staje się sprawą narodową. Tak sobie myślę,że od tego zależy przyszłość narodu. Od czegoś należy począć dyskusję polityczną. Jakie w młodości trzymanie…

 120. @jakub01
  16 marca o godz. 15:38

  Jak wcześniej wspomniałaś, to Twoje zdanie zacytowałam o tendencji Polaków do skrajności.
  A teraz to Ty to pokazujesz, nazywając mnie pruderyjną osobą.
  Ja nie mam nic przeciwko kochaniu , czy współzyciu różnych ludzi na różne sposoby, jeżeli obie strony tego chcą. Więc gdzie tu pruderia?

  Natomiast „niepodważalne” prawo do małżeństwa to inna sprawa.
  Instytucja małżeństwa została stworzona ze względu na fakt, że dzieci dorastają długo i potrzebna im jest stabilizacja emocjonalna i ekonomiczna. To tak w skrócie.
  Małżeństwa gejowskie potencjału na swoje dzieci (jak narazie) nie mają.
  Więc po co związek małzeński? Ze względów podatowych, czy innych prawnych udogodnień powinni mieć prawo do związków partnerskich, a nie małżeństwa, którego głównym założeniem jest stworzenie rodziny.
  Nie wspominaj o tych co dzieci mieć nie mogą, bo to też zostało przewidziane. Jest np. przewidziany rozwód z takiego powodu.

  Jak któś jest niski i bez nogi, to nikt rozumny nie wystawi go do reprezentacji dziesięcioboju na Olimiadzie. Bo to by było bez sensu. On może być np Napoleonem, ale nie atletą olimpijskim.

  W 1976 w Montralu niejaki Bruce Jenner wygrał tę jakże trudną dyscyplinę.
  A mając 65 lat poddał się przeróbce i mamy 1,88 cm Cathlin Jenner, która w wysokich obcasach ( bo je lubi) sięga dwóch metrów.
  Kobita na schwał, jak to się niegdyś mówiło.
  Ma sześcioro dzieci z trzema różnymi matkami, a dzisiaj ma narzeczoną dwudziesto-paroletnio Zosię, bo okazuje się, ze jest lesbijką.
  Czyli w męskim ciele siedziała kobieta lesbijka.
  Może to nieco skomplikowane, ale sądzę, że ludzka psyche potrafi jeszcze więcej.
  Ja z sympatia odbieram tego człowieka, ale nie bardzo bym chciała, żeby gdyby mnie się coś stało wychowywał moje dzieci.
  Tam pod sufitem zbyt duży mętlik.
  Są wzorce i wzorce. Jedne mi bardziej odpowiadają, inne mniej.
  To nie ma nic wspólnego z pruderią, tylko z moim prawem do własnego rozumienia swiata i mówienia o tym.
  A to bardziej zasługuje na miano niezbywalnego prawa.

 121. @Mag,
  nastepni beda cyklisci. Ale mi nie do smiechu. Do tego wsadzac drani do kryminalu, to pojda w „meczenstwo” i radykalizacje, zwlaszcza w warunkach polskich wiezien. Ksztalcic, uswiadamiac,- za pozno troche, co nie znaczy aby z tego bron boze rezygnowac. Znalezc zajecie ? Jakie?
  Karac ale finansowo. Zadne tam odpracowanie przez trzy dni. Grzywny wysokie jak cholera, bo to zagrozenie bezpieczenstwa narodowego i nie zadna „niska szkodliwosc spoleczna”. Dokladnie odwrotnie.Zwieja za granice? A tam co niby na nich czeka? Niech wieja. Sport? Wolne zarty.
  Pozostaje jak zwykle wyjscie najgorsze i najbardziej akceptowalne przez Polakow -przemoc na przemoc.Bledne kolo.

 122. @jakub01
  16 marca o godz. 16:00

  Gdybyś uważnie przeczytała mój wpis, to nie zadawałabyś pytania, czy myślę, że PIS to czysty populizm.
  Niestety, ale opozycja tez brnie w to. Co jest b. niepokojace.

 123. @404
  Wybacz, nie zamierzalam cie urazic. Ale z przykladami tak juz jest, ze mozna je zawsze znalezc w dowolnej ilosc dla obrony dowolnej tezy.
  Czy mezczyzna w zwiazku hetero nie moze byc dobrym ojcem? Oczywiscie,ze moze. A dwoch mezczyzn juz nie? To samo z dwiema kobietami. Nie podam zrodel, bo nie pamietam ale to bodajze w Polityce podano wyniki badan dzieci par homoseksualnych. W duzym skrocie – sa
  wychowywane lepiej, odpowiedzialniej, bez przemocy. Nie rozumiem gdzie widzisz problem skoro w krajach takich jak Hiszpania czy Holandia nikt w tym problemu nie widzi? Oczywiscie masz prawo do swoich pogladow ale z czego one wlasciwie wynikaja, bo z doswiadczen wspolczesnych spoleczenstw, ktore takie rozwiazania maja od kilkudziesieciu lat nie wynika aby malzenstwo gejow czy wychowywanie przez nich dzieci bylo czyms niewlasciwym. Najgorsza psychopatia wykluwa sie w zwiazkach hetero . No i dlaczego nie slub? Dwoje kochajacych sie ludzi nie moze sobie slubowac? A to czemu? Twoje pojecie rodziny jest stricte katolickie – zwiazek kobiety i mezczyzny – efekt -dzieci. Ale takie rodziny to juz przeszlosc. To dziwne kruszyc kopie o prawo gejow do zawarcia slubu w sytuacji, kiedy wiekszosc mlodych woli partnerstwo niz malzenstwo. Do konwencjonalnie pojetej rodziny swiat juz nie wroci, wlasnie od nie odchodzi bo rzeczywistosc wymusza inne rozwiazania a ludzie nie chca sie wiazac az po grob i z perspektywa sprawy sadowej w wypadku, gdy zechca sie rozejsc nawet dobrowolnie.

 124. @404
  Czytalam uwaznie, moje pytanie bylo czysto retoryczne.

 125. „w męskim ciele siedziała kobieta lesbijka(…)
  Ja z sympatia odbieram tego człowieka, ale nie bardzo bym chciała, żeby gdyby mnie się coś stało wychowywał moje dzieci.”

  Też uważam, że lepszy straight hetero faszysta i rasista niż jakaś rozmemłana lesba zrobiona z 2-metrowego dziesięcioboisty. Taka na pewno nie nauczy dzieci jak rządzić w okolicy i załatwiać sprawy jednym kiwnięciem bejsbola 🙄

 126. @jakub01
  16 marca,g.16:27
  Kiedy Kaczor – bezżenny, bezdzietny i bezzębny kawaler bliżej nieokreślonej płci – wrzeszczał na konwencji w Katowicach pod adresem opozycji – „wara od naszych dzieci” coś się we mnie zagotowało do temperatury wrzenia. Poczucie absurdu, mimowolnego udziału w tragifarsie nie z tej ziemi odbiera mowę, no bo co temu dziadu można odpowiedzieć? Jak go skutecznie przewalczyć? Człowieka, który w swoim mega cynizmie powie i zrobi wszystko, byle nie oddać raz zdobytej przypadkiem władzy.
  Przypominam, że na PIS zagłosowało niecałe 19% wyborców, ale niska frekwencja i błąd taktyczny lewicy, który sprawił, że w ogóle nie weszła do Sejmu, dały PiSom większość w sejmie.
  Na tej kruchej podstawie robią co chcą – głupio, chaotycznie, nierozważnie na zasadzie po nas choćby potop. Ale zaraz, zaraz, Kaczor planuje jeszcze co najmniej dwie kadencje. Musiałby rozdać do końca ten bilion, który trzyma w portfelu albo w bankomacie.

 127. @404
  „Instytucja małżeństwa została stworzona ze względu na fakt, że dzieci dorastają długo i potrzebna im jest stabilizacja emocjonalna i ekonomiczna. To tak w skrócie.
  Małżeństwa gejowskie potencjału na swoje dzieci (jak narazie) nie mają.”
  A kto to powiedzial, ze malzenstwa gejowskie takiej stabilizacji nie daja?
  Z doswiadczen krajow, w ktorych rodziny gejowskie sa normalnymi wspolmalzonkami i rodzicami wynika cos akurat odwrotnego. Wiekszosc tych par wychowuje rowniez dzieci z poprzednich (nieudanych) zwiazkow hetero. W tut. szkole czy przedszkolu dzieci nie dziwia sie, jesli kolezanka ma dwie mamy albo dwu ojcow. Dzieci uwazaja i slusznie, ze jest to zupelnie naturalne, dopoki im sie nie wmowi, ze nie jest.

 128. Wspólne żony,wspólne dzieci oraz kotły. Komuś to przeszkadzało. Tak sobie myślę,że po zmianie nie jest lepiej. Państwo wyręcza rodzinę kiedyś gromadną. Co przypomina karmienie z butelki zamiast z cyca.

 129. Znalezione w Sarajewie ( czego tam jeszcze nie ma , czego mozna by nie znalezc a co moznaby gdyby sie chcialo )

  – „Wg PIS starzy nieujawnieni geje powinni móc adoptować tylko koty.”

  – „Czyli twierdzi Pan, że nigdy nie zadzwonił pod nr dwieście dwadzieścia jeden sto dziesięć?
  – Nigdy. Ja zawsze dzwoniłem pod dwadzieścia dwa jedenaście zero zero.”

 130. „Dzieci uwazaja i slusznie, ze jest to zupelnie naturalne, dopoki im sie nie wmowi, ze nie jest.”

  Dzieci mają wrodzone pojęcie praw naturalnych.
  Dopóki im się nie wmówi, że Boga nie ma.

  Nb, dorośli (?) ustanawiający prawa i normy a powołujący się w tym na autorytet ‚naturalny’ (!) dzieci, czy na fundamentalne w manipulacjach tzw. powszechne prawo słuszności (a la: „…w Amsterdamie już to mają”) budzą we mnie dziecięcą grozę. Lepiej mieć do obrony na te nowe czasy dwóch tatusiów z bejsbolem, niż jedną zajęczą wargę. Ładne?

 131. @Mag,
  ja wiem czym PiS smierdzi, bo to sie roznosi na cala Europe i dalej. Wszystko zostalo juz tysiackrotnie przegadane. Nieco wyzej napisalam do @404, ze jeszcze niedawno bylam gotowa isc z toba o zaklad, ze PiS wygra a teraz nie jestem tego taka pewna. Wszystkie spekulacje obecne na temat wyborow na jesieni uwazam za przedwczesne. Moim zdaniem to beda najbardziej nieprzewidywalne wybory od czasu uzyskania niepodleglosci. I najbardziej emocjonalne. Nie wierze, ze PiS odda wladze po dobroci. Albo PiS przegra spektakularnie i z hukiem albo wygra bardzo nieznaczna przewaga glosow. To moja prognoza na dzis.
  Ale za miesiac pewno sie zmieni. Wez Mag takiego przecietnego Polaka, ktory glupi nie jest, swoje wie. Czy na prawde jest az tak sterowalny?
  Co w nim siedzi takiego aby moznabylo wywrzec na niego presje?
  PiS tak podzielil narod, ze te podzialy zaczely juz funkcjonowac w pojedynczym czlowieku, ktory jest za a nawet przeciw wlasnym przekonaniom. Sam nie wie co m odbije nad urna. Moze mu sie co przypomni i choc chcial inaczej, to nagle wbrew swoim wczesniejszym kalkulacjom powie – a takiego wala jak Polska cala. To juz jest niesterowalne? Ani grozba ani prosba ani napiwkiem.KUniec logiki Mag.

 132. @Mag -po „niesterowalne” mial byc wykrzyknik.

 133. jakub01
  16 marca o godz. 17:09

  Masz niewątpliwie rację.
  To jakim jest się człowiekiem, rodzicem, wzorcem dla dzieci, nie wynika z homo czy heteroseksualnosci.
  Tylko z tego, jakim się jest CZŁOWIEKIEM.

  Ponoć nasza kultura ma korzenie grecko- rzymskie.
  Powiedziałbym, no właśnie……
  Skoro KK kultywuje te tradycje poprzez tysiąclecie, dlaczego zabrania tego samego maluczkim?
  Piętnowanie natury ludzkiej, ludzkich skłonności, to podważanie Boskiego Planu…

 134. @Mag, wydaje mi sie, ze frekfencja bedzie wysoka, moze nawet bardzo wysoka. PiS bedzie probowal ludzi zniechecic do wyborow. No i ten zelazny elektorat. Milczacy beton pisowski. Napewno jeszcze zelazny?
  Moze juz cokolwiek skorodowany? Mag, nie daj sobie podnosic cisnienia.
  Spij z kotem, bo to leczy (naprawde) z roznych dolegliwosci. Kot jest przeciwbolowy, przeciwzapalny i ogolnie lagodzaco-kojacy.

  https://www.rp.pl/Zdrowie-/303289978-Felinoterapia-czyli-leczenie-kotem.html

 135. @olborski, 16 marca o godz. 17:19

  – nigdy nie zadzwonił pod nr dwieście dwadzieścia jeden sto dziesięć? (221110)
  – Nigdy. Ja zawsze dzwoniłem pod dwadzieścia dwa jedenaście zero zero (221100)

  Ja bym takiego uniewinnił, a ty?

 136. @Gekko, 16 marca o godz. 17:20

  Dzieci mają wrodzone pojęcie praw naturalnych.
  Dopóki im się nie wmówi, że Boga nie ma.

  Najpierw ktoś musi dziecku wmówić, że Bóg jest. Na obrazku i w niebie za chmurką. I jak pada śnieg, to znaczy, że aniołki trzepią poduszki. Potem dziecko leci samolotem nad chmurami i żadnego Boga ani aniołków nie widzi. Potem na białaczkę umiera dziecku młodszy braciszek albo mamusia, bo Bóg tak chciał i zabrał ją do nieba. A wrednego sąsiada, złodzieja i gwałciciela nie zabrał.
  Tłumaczyłeś już może dziecku, gdzie to niebo jest?

 137. GajowyM.
  16 marca o godz. 17:40
  Ja tez .

 138. jakub01
  Właśnie doświadczyłam chyba tego, co potwierdza wzajemną niechęć do siebie osób przez PIS podzielonych na dwa plemiona, a co gorsza ta niechęć znajduje konkretny wyraz
  Kierowca taksówki, którą jechałam do lekarza, po kilku zdaniach rozmowy okazał się zajadłym pissistą, więc grzecznie ucięłam dyskusję. Zostawiłam w samochodzie teczkę z różnymi wynikami badań, na których widniały moje namiary – adres, a nawet numer komórki. Miałam nadzieję, że facet się odezwie (nie zwróciłam uwagi na to, do jakiej należy korporacji), ale gdzie tam. Na szczęście dało się odtworzyć wyniki badań i raczej nie było to kłopotliwe.

 139. @Wiesku,
  w Holandii dzieci maja wycieczki nocne do zoo aby obserwowac rowniez aktywnosc zwierzat nocnych. Jest tez w programie obserwacja zachowan homoseksualnych u zwierzat. Jak najbardziej naturalnych jak sie okazuje bo u zwierzat raczej trudno mowic o modzie czy przekonaniach. Ale Holendrzy to przewaznie ateisci lub protestanci a nade wszystko piekielnie trzezwo myslacy ludzie. Dzieli nas od nich spora przepasc mentalna ale do nadrobienia. I to nie dlatego, ze” w Ammsterdamie juz jest.” To idiotyzm; ale dlatego aby sie wyzbyc przesadow wtloczonych nam przez KK.
  W Amsterdamie juz jest od pol wieku.

 140. A jak dzieciom wytłumaczyć Smoleńsk. Z aniołem stróżem, Bóg daje i zabiera,strzeżonego… w tle. Tak sobie myślę,że kościelne gaduły milczą o roli Boga 10 kwietnia.

 141. @ Mag,
  nie do konca wzajemna niechec.Gdyby facet zodtawil papiery w twoim aucie, to nawet nie przyszloby ci do glowy ich nie oddac, zwlaszcza, ze to dokumentacja lekarska. Wzajemna niechec nic by tu do rzeczy nie miala
  To kwestia kultury i wraliwosci. Jak dla mnie okreslenie – moherowy beret doskonale oddaje pewien charakter ludzi, ktorzy maja upodobanie do tego typu nakryc glowy. Tak juz jest i tyle. To jest dosc emblematyczne, jak umunddurowanie. Nawet jesli ten „moher” jest juz tylko symboliczny a nie realny. No i nie wiem dlaczego to jest takie niby strasznie „obrazliwe”? Straszniej niz zdradzieckie mordy?

 142. @
  Dosc to symptomatyczne dla nadal niestety duzej czesci Polakow, ze przyjecie zdroworozsadkowych rozwiazan spolecznych musi byc u nas moda, snobizmem swego rodzaju aby sie przyjelo. (Bo w Amsterdamie juz jest!). Z rozumu wynikac nie moze?

 143. GajowyM.
  16 marca o godz. 17:49

  Panie Gajowy, opuść Pan nieśmiało wystawioną dwururkę, albowiem strzelamy do tej samej bramki. 😉
  Jeśli porównasz cytat ze mnie i cytat który go w moim poście poprzedza, zauważysz że tym zestawieniem zwracam uwagę na identyczność konstrukcji manipulacyjnej obu tekstów, sprowadzając ją do absurdu moralnego i logicznego.
  Jeśli ktoś wierzy (!) że wychowanie dziecka przez pary jednopłciowe jest zgodne z naturą przyrodzoną (…hihi) nawet dziecku, wyznaje po prostu wiarę w wiarę w głupstwa.
  Niestety, chyba objawem podziałów naszego plemienia jest istnienie tylko dwóch frakcji, wzajemnie kompatybilnych w konflikcie: wyznawców głupstw zakonserwowanych i wiernych idiotyzmom progresywnym. Iyng i jang naszej głowizny grochu z kapustą, pod wezwaniem kołtuna.

 144. – – –
  Z kapitularza wyznań obcych:
  Leczenie kotem kończy się pod płotem.
  – – –

 145. Bar Norte , 14:48
  ,, …zainscenizowali egzekucję.
  Powodem były zapewne korespondecje, które Surdel wysyła z Wenezueli dotyczące równiez zabójstw czy pobić dziennikarzy, związkowców czy aktywistów sympatyzujących z opozycją .”

  Oprocz Radia Erewan i CNN nikt chyba o zabojstwach dziennikarzy, zwiazkowcow czy aktywistow sympatyzujacych z opozycja nie mowi, bo takich raportow chyba znalezc nie mozna.
  Morderstwa sa jedynie dokonywane przez prawicowe bojowki opozycji.
  Sa aresztowania i wydalenia z kraju osob podjudzajacych do obalenia sila demokratycznie wybranego rzadu.
  Taka sytuacja ma miejsce w kazdej demokracji.
  P.S.To, ze media donosza o codziennych morderstwach ludnosci w usa jest glownie zasluga powszechnosci Drugiego Obiegu – przypadkowi swiadkowie rozpowszechniaja zdjecia w mediach spolecznosciowych, co zmusza media korporacyjne do wypowiedzi.

 146. @Gekko
  zgodnie z natura, to u naczelnych samce w ogole nie wychowuja mlodych. Zajmuja sie tym samice. Czyli lesbijki by tu pasowaly ale geje juz nie.
  Cos mi tu nie klapuje. Ale z cala pewnoscia nie lezy w ludzkiej naturze swiety zwiazek malzenski, ktory zmusza dwoje normalnych ludzi aby sypiali i w ogole byli z soba i tylko z soba az po grob. Nie wiem, moze slonie czy labedzie, ale czlowiek z pewnoscia nie, a scislej nie ludzki samiec. A i o samice bym sie wadzila.Jeden facet w calym zyciu i to w dodatku ten pierwszy i ostatni jednoczesnie? Przeciez to horror. Nic dziwnego, ze ludzie, ktorych zwiazek sie wypalil, a ktorych wiaze jedynie kasa i opinia rodziny i znajomych zaczynaja sie serdecznie nienawidziec
  ale sie nie rozwodza, bo osobno to jednak i drozej no i co powiedza inni? W takim wypadku pozostaja z soba „dla dbra dzieci”, ktore zyja w atmosferze nienawisci gestej, ze mozna kroic nozem choc niekoniecznie z przemoca i awanturami. Ale najczesciej tez, a juz na pewno w totalnym zalganiu, gdzie przestaja byc dziecmi a zaczynaja byc karta przetargowa. A wszystko to z milosci do nich. Dzieci rosna sobie zatem spokojnie na psycholi roznego typu, ale to przecie naturalna rodzina.
  Bo chlop spi z baba .

 147. Za cofnięcie licznika więzienie a za zabicie sąsiada niemal beatyfikacja. Tak sobie myślę ,że za zabicie prawdy o kilometrach większa sprawiedliwość. Zacofane czasy.

 148. jakub01
  16 marca o godz. 18:54

  Nie miej mi za złe, ale po prostu piszesz bzdury, chociaż z natury. Dodam tylko, że w Twojej koncepcji cywilizacja jest nienaturalna (pomijam w ogóle głupstwa nienaukowe, jak przykładanie ssaka do basenu).
  Piszesz barwnie i masz ujmującą osobowość, ale aspiracje do urządzania świata na nowo wg przepisu znalezionego w wannie mnie paraliżuje do dyskusji.
  Przepraszam i pozdrawiam.

 149. @Gekko
  nie urzadzam nikomu swiata, nie mam pojecia co to za ssak w wannie, cywilizacje patriarchalna wynikla z kultury agrarnej uwazam za dewiacje ludzkosci . Nie przepraszaj, bo gniewu ni ma.
  Ament

 150. Gekko

  Poczytaj może kilka tekstów kulturoznawców, opisujących inne niz europejskie plemiona ludzkie.
  Nawet mitologie innych ludów byłyby ci się przydały.

  Sposoby organizacji społecznej, rodziny, naprawdę nie są wynikiem genetycznych uwarunkowań, tylko najbardziej optymalnego w danym srodowisku podziału ról społecznych.
  Monogamia niekoniecznie jest na przykład powszechna na świecie…..
  Jakieś blade pojęcie o zagadnieniu trzeba mieć…..

  Ps.
  A co z tzw „trzecią płcią” uznawaną w kilku krajach oficjalnie?
  Nie mieści się w chrześcijańskim światopoglądzie?

 151. GajowyM.
  16 marca o godz. 17:49

  Zacytowałeś manierycznego gadułę Gekko: „Dzieci mają wrodzone pojęcie praw naturalnych”.

  „Wrodzone pojęcie praw naturalnych” to jedna z najgłupszych słownych konstrukcji, z jakimi się spotkałem w ostatnich 40. latach. Autor widać nie rozumie znaczeń ani jednego z czterech wyrazów. Ta konstrukcja jest tożsama z poziomem rozumowania Świadka Jehowy z jednej ich broszki…tfu!…broszurki, które przytoczę, nie pretendując do precyzji słowa: „Ludzie – nawet ateiści – mawiają: „O Boże!”, „Bogu ducha winny” itp., a to znaczy, że pojęcie Boga jest wrodzone”.

  Od razu widać, że żaden z takich zawodników nie rozmawiał z niemowlakiem, który by opowiedział, co ma wrodzonego, a co jest białą kartą i czeka na wypełnienie.

 152. wiesiek59
  16 marca o godz. 19:23

  Ale w ogóle o czym jest mowa i dlaczego na kolację mi się podaje groch z kapustą?

 153. – – –
  Zupenie niepojęte, jak natura pozwala na zasilanie prądem czarnych zawijasków które wierzymy, że na ekranie widzimy, a nawet że przylatują one z powietrza… Dybuk, czy co?
  Kolejne głosy natury w temacie zapewne w drodze…hihi.
  – – –

 154. Mario Rossi

  Zimny prezes wystekal w Katowicach :
  ,,..Dziś chcę podziękować za szczerość wiceprezydentowi Warszawy, który postawił sprawę jasno: nie chodzi o żadną tolerancję, ale o afirmację związków jednopłciowych, o małżeństwa tych związków, o adoptowania przez nie dzieci.”
  Jaroslaw Kaczynski i Pawel Rabiej powinni adoptowac dziecko, zeby bylo komu zostawic dwie wieze na Srebrnej.

 155. Gekko
  16 marca o godz. 19:27

  Zwracam ci uwagę, na brak elementarnej wiedzy- po prostu.
  Europejskie stereotypy tyczace rodziny, czy wychowania, są tylko europejską ułudą.

 156. @
  „W wyniku aktywnych represji ze strony chińskiego rządu wobec przejawów kultury tybetańskiej, w tym poliandrii, praktyka ta została oficjalnie uznana za zjawisko marginalne, obecnie jednak odradza się za sprawą nowych czynników społeczno-gospodarczych i kulturowych[4]. Poliandria jest nadal rozpowszechniona u Tybetańczyków, którzy osiedlili się w Himalajach, poza granicami Chin oraz na obszarach, gdzie panują podobne warunki społeczno-ekonomiczne, np. w Nepalu[5], oraz wśród okolicznych ludów o podobnej kulturze.

  Analogiczną, tradycyjną praktyką małżeńską w Tybecie i pobliskich krajach, jest poliginia, czyli zawieranie małżeństwa przez matkę i jej córki ze wspólnym mężem (poliginia dwupokoleniowa) lub zawieranie małżeństwa przez siostry ze wspólnym mężem (poliginia siostrzana)[2].

  Panujący uprzednio system feudalny zmuszał również do utrzymywania tradycyjnej endogamii we własnej klasie społecznej, a także wśród krewnych.

  Po utracie niepodległości Tybetu na rzecz ChRL reformy wprowadzone w latach 1959-1960, wyzwalające chłopów pańszczyźnianych oraz znoszące niewolnictwo, wpłynęły negatywnie na tradycyjny system małżeński: wcześniej podlegli chłopi klas du-jung i mi-bo, jako pierwsi zaczęli masowo unikać małżeństw poligamicznych, które i tak pośród nich zdarzały się rzadziej niż monogamiczne, występując tylko w bogatszych rodzinach z powodów gospodarczych. W związku z polityką kontroli urodzin władze chińskie zabroniły tradycyjnych małżeństw, wprowadzając nowe prawo rodzinne i delegalizując rozpowszechniony system wieloosobowego związku cywilnego, drastycznie zmieniając w ten sposób struktury społeczne Tybetu. Tym niemniej, poliandria braterska stała się najpopularniejszą formą małżeństwa wśród bogatszych chłopów, szczególnie w latach bezpośrednio po zniesieniu maoizmu w chińskiej polityce gospodarczej[6]. ”
  /za wikipedia/

 157. wiesiek59
  16 marca o godz. 19:49

  Nie bądź zbyt skromny, brak wiedzy choćby o robieniu grochówki, nie przeszkadza ci od dawna zwracać sobą niesmaczną uwagę na sadzone tu przez się jej przetwory.
  Tylko nie w porze kolacji, please.

 158. jakub01

  Jakubku, sprezentowałaś mi onego czasu wielki kawał Wrocławia. Po wiekach wiele już nie poznawałem. Zresztą i bez wieków wszystkiego nie poznałem. W każdym razie chcę Ci przy sobocie po robocie się odwinąć. To większa część mieleńskiej promenady idącej w stałym kontakcie z plażą i morzem. Część napowietrzna – 300 metrów na słupach – została oddana do użytku latem minionego roku. A ponoć planuje się przedłużenie do przystani rybackiej w Unieściu. Ja się takimi tworami nie zachwycam sam z siebie, lecz rozumiejąc interes starszych zwłaszcza wczasowiczów, którzy mogą spokojnie spacerować nie po grząskim piasku plaży, lecz PRZY samej plaży lub NAD plażą, ciesząc oko morzem, a zmęczoną chodzeniem tylną część – licznymi ławkami. W Mielnie jest w sezonie wielu Niemców, dla których wczasy u nas to niesamowita taniocha (np. dwa tygodnie za 500 euro) z wygodami, kuchnią i obsługą na światowym poziomie.
  https://plus.google.com/u/0/photos/101580844869959615096/album/6669060778454226385/6669060780031644642?authkey=CLqk9Ye3-MuIHQ

 159. @jakub01
  16 marca o godz. 17:55

  w Holandii dzieci maja wycieczki nocne do zoo aby obserwowac rowniez aktywnosc zwierzat nocnych. Jest tez w programie obserwacja zachowan homoseksualnych u zwierzat

  Zaciekawiłaś mnie informacją/rewelacją, że dzieci w Amsterdamie chodzą w nocy obserwować zwierzątka w ZOO i moblizowane są do obserwacji ich homoseksualnych zachowań.

  Po pierwsze większość zwierząt w nocy śpi, a co do homo zachowań, to jak je wyczuć?
  I kto to ma wcześniej zaplanować?

  Czy te uwagi napisałaś bo tak słyszałaś, czy wiesz to bardziej z własnych obserwacji.
  Tzn w czasie Twojego syna uczeszczania do szkoły…

  Ciekawi mnie również czy rodzice takimi planami dla ich potomstwa są zachwyceni?

  Ach ten Amsterdam! Jeden postęp za postępem. I to już od pół wieku.

 160. @Wiesiek,
  poliandria braterska i dwupokoleniowa (bracia lub ojciec i synowie maja jedna zone)wystepuje tez w Nigerii, Nigrze i Czadzie oraz wielu innych krajach afrykanskich. Mialam dobrego kolege , doktoranta na Polit. Wrocl., Nigeryjczyka. To on mi opowiadal o tym na czym polega poliandria braterska w Nigerii, jako, ze sam byl w takim zwiazku. Nie ma tu czasu na szerokie wyjasnienia, ale jego opowiesc byla fascynujaca. Zona w zwiazku poliandrycznym cieszy sie ogromnym szacunkiem i autorytetem. Tak duzym, ze europejki w zwiazkach monogamicznych moglyby jej tylko zadroscic. Jesli mlodszy brat dochowa sie odpowiedniego stada koz aby dac rodzinie wybranki, zaklada swoja rodzine i nie ma juz prawa do zony starszego brata.Wraz z nim odchodza jeszcze mlodsi bracia. Szacunek do zony w tym zwiazku jest ogromny i to ona decyduje o tym z ktorym z braci i kiedy bedzie uprawiala seks. Mezczyzni do tych decyzji sie nie wtracaja. Kobieta jedynie moze regulowac zycie plciowe, bowiem tylko ona wie, ktore z dzieci jest czyje a to jest wazne. Dzieci wychowuje sie wspolnie, wlasciwie robi to nie tylko rodzina ale cale plemie. Natomiast doskonale wiedza,kto jest ich ojcem.

 161. @404
  Sarkazm zupelnie niepotrzebny. Pisala o tym swego czasu Polityka, jak sie postarasz, to w archiwum znajdziesz. Zwierzeta dzienne czesto uprawiaja seks w nocy , stad te nocne wycieczki dla dzieci. Rodzice doskonale rzecz jasna o tym wiedza, a czesto sami towarzysza dzieciom. Uczac sie biologi na przyzwoitym poziomie Holendrzy nie zaslaniaja dzieciom oczu na widok kopulujacych lwow, jak to robily niektore matki we wroclawskim zoo (sama bylam tego swiadkiem). Nawet jesli te lwy to dwa samce.Moj syn podstawowke konczyl w Niemczech, wiec w
  tych wycieczkach juz nie uczestniczyl. Wychowanie seksualne rowniez w niemieckiej szkole odebral staranne . Przegladalam podrecznik dla dzieci klas czwartych., bo od tej klasy kontynuowal nauke w niemieckiej
  szkole. W naturze nie rzeczy nieprzyzwoitych i w nauce o niej rowniez o ile jest to nauka a nie katecheza.

 162. @jakub01
  16 marca o godz. 20:06

  Ach te tradycje!
  Żeby jeszcze w ten sposób nie propagowali AIDSa to byłoby wspaniale.

 163. @jakub01
  16 marca o godz. 20:1

  To nie był sarkazm, a zwykła ciekawość.

  A swoją drogą człowiek nie żyje tylko dla kopulacji. Tak mnie się zdaje.

 164. @404
  Polecam tez inne artykuly na ten temat np.” I pingwinom sie zdarza ” (szukaj archiwum Polityki).
  Errata do powyzszego wpisu – ma byc „w naturze nie ma”.

 165. jakub01
  16 marca o godz. 19:52

  Poligamia funkcjonuje w jakiejś połowie populacji ludzkiej.
  Poliandria, to dość lokalny folklor.
  Jeszcze 100 lat temu, w wielu kulturach funkcjonowała pełna swoboda seksualna.
  Zniszczona przez chrystianizację.

  „Hawajskie dziewczyny”……
  Nawet taka szanta kiedys była…..

 166. jakub01
  16 marca o godz. 20:06

  Ja to wiem, ty to wiesz…..
  Tyle że dla wiekszości ludzi zanurzonej wyłącznie w naszej kulturze, jest taki układ nie do pojęcia.
  Nie są w stanie przyswoić takiej INFORMACJI.
  To się w pale wyprasowanej katolickim zelazkiem, nie mieści.

  Indie, Bliski Wschód, Afryka, cześć Azji, to poligamia, oficjalny konkubinat.
  A to bagatela, co najmniej trzy miliardy ludzi.

 167. @404
  Nie wiem o jakich tradycjach i propagowaniu Aids mowisz . Na lekcjach biologii nie ma ani jednego ani drugiego. To nauka scisla. Nie, dla kopulacji czlowiek nie zyje ale dzieki niej zyje, zatem powinien wiedziec jakie aspekty fizyczne , psychologiczne, socjologiczne , antropologiczne i kulturowa tej waznej dziedziny wiedzy. Nauka zabiera kilka lat. Dzieci nie musza sie podgladac ani „bawic w lekarza” aby wiedziec jak wyglada cialo chlopca a jak dziewczynki od urodzenia po starosc. Kazdy z tych etapow maja przedstawiony na zdjeciu w podreczniku. Obawiam sie ,ze
  nie odebralas wychowania seksualnego, bo w Polsce go nie bylo i nie ma stad twoja niewiedza na ten temat. Przeczytaj rowniez wstepniak J.Hartmana na sasiednim blogu / Panie Kaczynski: tak trzeba seksualizowac dzieci/, to ci wiele wyjasni.

 168. @404
  To co nazywasz z przekasem” postepem” jest w cywilizowanych krajach oczywistoscia od conajmniej pol wieku. Polska zatem ma polwieczne opoznienie, w czym niczego dziwnego nie ma. Za zelazna kurtyna obowiaywala inna prawda o rzeczywistosci a w swerze biologii czlowieka
  szkola byla rownie dewocyjna jak kosciol. W podreczniku do biologii nie bylo nawet informacji o menstruacji.

 169. jakub01
  16 marca o godz. 15:01
  moralność
  zespół ocen, norm i zasad określających zakres poglądów i zachowań uważanych za właściwe
  to wg encyklopedii
  Moim zdaniem jest to wynik ewolucji społecznej. Przetrwały te grupy ludzi, które ustaliły zasady korzystne dla trwania.
  Dlatego moralność nie jest czymś niezmiennym. Historia pokazuje że pewne zasady są wspólne dla całej ludzkiej populacji i łamanie ich źle się dla łamiących te zasady kończy. Są zasady które mogą być zmieniane bez szkody dla grupy (ale musi to dziać się ewolucyjnie bo grupa źle reagfuje na nagłe zmiany)

 170. @Wiesiek 59
  „Jeszcze 100 lat temu, w wielu kulturach funkcjonowała pełna swoboda seksualna.
  Zniszczona przez chrystianizację.”
  I to jest potworne. Zwlaszcza, ze w sredniowieczu wcale nie bylo takiej pruderii jak sie powszechnie sadzi. Wbrew wyobrazeniom nieuctwa byl to wiek calkiem swobodnego wyrazania swojej seksualnosci. Przerazajace jest to, ze ta dewocja ma wlasciwie dosc krotki zyciorys. Zaczela sie w Europie na dobre dopiero pod koniec 18 wieku! W dobie ..oswiecenia! Wowczas ludzie na dobrze uwiarzyli w „grzesznosc i nieprzyzwoitosc” ciala ludzkiego. Wczesniej w publicznych lazniach mezczyzni i kobiety czaesto kapali sie razem
  Poliandria jest w istocie rzadsza daleko bardziej niz poligamia (Islam chocby, ktory dopuszcza posiadanie 4 zon) ale wspomnialam o niej wlasnie dlatego.Nie tylko mezczyzni miewaja wiele zon, bywa i odwrotnie.

 171. Jakie kompetencje miał przewodniczący podkomisji powołanej do zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej zapytał opozycyjny polityk trzy lata temu.
  Niepodważalne, usłyszał w odpowiedzi.
  A mówią, że Antoni nie ma poczucia humoru

 172. @Macku,
  masz racje ale nie do konca. Kultura agrarna wytworzyla cywilizacje patriarchalna i zwiazany z nia system wierzen i obyczajow, w ktorym kobieta stopniowo tracila rownorzednosc z mezczyzna az stala sie elementem jego inwentarza. Mezczyzna, ktory juz nie byl koczownikiem i zbieraczem bogacil sie, budowal dom. Chcial wiedziec kto jest jego dzieckiem i komu pozostawic majatek stad wymogi dziewictwa i wiernosci,
  a kara smierci za zdrade lub okaleczenia czy chlosty dla kobiety. Obyczaj podpierala religia z niego wykwitla i go wspomagajaca.
  Kobiece kulty wytepiono, a pozostalosci przerobiono na wlasny uzytek.
  Podleglosc polowy ludzkosci (kobiet) drugiej polowie (mezczyzn) miala i nadal ma potworne skutki. Np. przeludnienie. Nie sa to w zadnym wypadku zasady korzystne dla trwania. Wrecz przeciwnie – prowadza do zaglady. Tak to efekt ewolucji spolecznej ale nie biologicznej. Stad katastrofa.

 173. @Maciek,
  dobrze, ze przytoczyles encyklopedyczna definicje moralnosci. Niektorym sie przyda. Natura z natury jest amoralna. Kieruje sie niezlomnym prawem przyczynowosci a nie zasadami wynalezionymi przez czlowieka dla celow utylitarnych. Totez mowienie o moralnosci jako cesze natury jest nieporozumieniem. I nie nalezy tych pojec mieszac.

 174. maciek.g
  16 marca o godz. 20:50

  Moralność jest zbiorem pustym, pozbawionym jakiejkolwiek treści, czy praktyki.
  Dotyczy jedynie ludzi wierzących w jej istnienie.
  Zresztą, w sposób nader indywidualistyczny.

  Kodeks honorowy również kodyfikował zachowanie- pod względem zachowań moralnych, przyzwoitych, dozwolonych.
  I to był chyba szczyt wpływów przepisów na zachowanie części ludzi, zobowiązanych do jego przestrzegania.
  Obecnie nie ma reguł, poza jedną.
  SKUTECZNOSĆ.
  Resztę załatwią najmimordy medialne.

 175. I znow radosc: nikt, nawet w tak sekciarskim miejscu jak komentarze do blogu p.Passenta nie krytukuje demokracji jako jedynej drogi do zdobycia wladzy.
  Co wiecej- w przypadku wyborow, twierdzenia ze Kaczor ma za nic demokracje ida sie bujac- nikt nie ma watpliwosci ze KAZDE wybory kiedy PiS u wladzy beda demokratyczne i uczciwie przeprowadzone.

  Lepszej oceny obecnych rzadow, chocby i wyrazonej mimochodem, nie mogliscie panstwo dac.

  m

 176. „Z wyjątkiem kobiet, i dzieci”……

  Ta zasada była głęboko słuszna i moralna.
  Przestrzegała jej nawet mafia.
  Kiedy odeszła w przeszłość?
  Stosunkowo niedawno.
  Kto ją złamał?

 177. Pan Passent twierdzi ze ten kto w Polsce chocby sugeruje zmiane norm obyczajowych powszechnie tu obowiazujacych traci z miejsca poparcie wyborcow.
  Zgadzacie sie z tym szanowni komentatorzy?

  Sam to twierdzenie rozwine: proby naruszenia status quo w kwestii religii/ systemu wartosci obowiazujacego posrod Polakow rowniez spychaja podnoszacych takie hasla ponizej progu wyborczego.

  Teraz cwiczenie: jakie sa te polskie normy obyczajowe? System wartosci? Da sie je opisac z pominieciem katolicyzmu? 🙂

  m

 178. @Wiesiek,
  mafia moze i przestrzegala ale na wojnach nie przestrzegano jej nigdy. Osiagniecie celu zawsze bylo wazniejsze niz zycie „jakiejs garstki cywilow”.
  Przewaznie byly to kobiety z dziecmi istarcy. A co ze zbiorowymi gwaltami na kobietach i dzieciach?

 179. kooperatywaMandragon

  „Morderstwa sa jedynie dokonywane przez prawicowe bojowki opozycji.”

  Jedynie? A skad pan ma tę pewność?
  Poglądy nie powinny zakłócać obiektywności spojrzenia. A już na pewno nie powinny prowadzić do idealizacji policji.

  Co zaś się tyczy „drugiego obiegu”, jak pan to określa … .

  Zwykle dziennikarze dowiadują się o ekscesach policji od ofiar albo jakiś świadków zdarzeń. I na takiej podstawie przygotowują materiały informacyjne.
  Trudno bowiem by się policja sama tym chwaliła.

 180. Grzegorz Schetyna: Tylko razem jestesmy w stanie wygrywac.

  To zdanie pokazuje jak bardzo Kaczor przeoral polska scene polityczna w ciagu ostatnich 4 lat: zadna partia polityczna, zaden program poliyyczny nie ma szans naprzeciwko PiS. Nie ma szans u wyborcow.

  Nikomu wczesniej sie cos takiego nie udalo.
  Nie pokazuje to aby klasy politycznej Kaczora?
  Przewagi intelektualnej nad przeciwnikami?

  Jesli macie panstwo obiekcje wobec tego co powyzej to prosze zaproponowac cos przeciwnego do tezy p. Schetyny. 🙂

  m

 181. @Wiesiek,
  kultura agrarna wytworzyla pojecie indywidualnej wlasnosci. I w tym upatruje praprzyczyn zjawisk, ktore doprowadza nas do zaglady. Co nie oznacza, ze mielismy jakis wybor. Raczej nie. Czlowiek musial w koncu osiasc i zaczac siac i zbierac. Prawdziwy komunizm skonczyl sie na hordzie pierwotnej a demokracja w Atenach.

 182. wiesiek59
  16 marca o godz. 21:16

  „Moralność jest zbiorem pustym, pozbawionym jakiejkolwiek treści, czy praktyki”.

  Uważam, Wiesiu, że miałbyś pełną rację, gdybyś dopowiedział, że nie była zbiorem pustym, lecz odwrotnie – głównym regulatorem stosunków społecznych. Natomiast w miarę cywilizacyjnej degeneracji homo w dużym stopniu stawała się zbiorem dyżurnych staroci służących do różnych rzeczy – do tworzenia dobrego mniemania o sobie samym, do dziecinnego popisywania się (jak w naszej bieżączce PiS, który nie może samego siebie się nachwalić), do wytykania bliźnim ich zachowań: „Pan kłamie!”, „Ja panu nie przerywałem!”, „Pan insynuuje!”, „Pan zmyśla!”. Coś jak w piaskownicy:

  – Nie syp się piaskiem!
  – Ja się nie sypię.
  – Właśnie, że się sypiesz.
  – To ty się sypiesz.
  – Gupi jesteś.
  – Ty jesteś gupi.
  – Właśnie, że ty.
  – Właśnie, że ty.

 183. neospasmin
  16 marca o godz. 21:40

  „jakie sa te polskie normy obyczajowe? System wartosci? Da sie je opisac z pominieciem katolicyzmu?”.

  Nie da się. Jak mojej żonie ktoś gwizdnął rower, miałem i mam statystycznie 95% pewności, a realistycznie – 100%, że zrobił to katolik.

 184. Pytania o kompetencje będą pojawiały się w kampanii wyborczej, ale czy wyborcy to uwzględnią w odniesieniu do poszczególnych kandydatów?
  Z reguły w wyborach preferowane są osoby znane i lubiane. W takiej perspektywie kompetencje nikną w tłoku partyjnej walki.
  Jarosław Gowin być może był sympatyczniejszy od Antoniego Macierewicza i jego nazwisko wymieniano w 2015 roku jako kandydata na funkcję ministra obrony narodowej i wyborcy ochoczo zagłosowali, po czym niepodważalne okazały się kompetencje Antoniego.
  W nadchodzących kampaniach wyborcy mogą wybierać kogo tylko chcą, a wynik i tak zostanie ogłoszony na górze

 185. Pombocek

  “jakie sa te polskie normy obyczajowe? System wartosci? Da sie je opisac z pominieciem katolicyzmu?”.
  Nie da się. Jak mojej żonie ktoś gwizdnął rower, miałem i mam statystycznie 95% pewności, a realistycznie – 100%, że zrobił to katolik.”

  To 100% racji. Co wiecej- tenze zlodziej- katolik wiedzial jaka norme naruszyl. Byl pewnie nawet w stanie okreslic cyferke przy przykazaniu jakie naruszyl swym zachowaniem. Byla to najpewniej jedna cyfra ( przykazanie) a nie trzy ( artykul kodeksu karnego).

  Co wiecej- zona by zadnego roweru nie kupowala gdyby sadzila ze normy w Polsce sa takie ze kradziez jest norma, nie odstepstwem od niej.

  m

 186. Jarosław Kaczyński zwraca uwagę na brak kompetencji do sprawowania rządów w Polsce przez opozycję.
  Podał nawet jaka będzie sytuacja w kraju opanowanym przez opozycję.
  Małżeństwa gejów będą adoptować polskie dzieci, a kasa będzie pusta.
  Niepodważalnie poseł JK ma obecnie kompetencje. Decyduje o wielu sprawach, rozdaje prezenty.
  Suweren niby ma wybór, ale JK ostrzega.
  Jak nie my, to kto da wam więcej?

 187. neospasmin
  16 marca o godz. 22:23

  Skoro nie rozumiesz, że w Polsce kradzież jest normą, nie jesteś Polakiem, lecz tylko polskojęzycznym homo. Ucz się od Wieśka, który wie z doświadczenia, co mówi, a Ty na antypodach tworzysz sobie konstrukcje z abstrakcyjnych słów. W PRL zdarzyło się mojej mamie, mocnej chrześcijance, usłyszeć w kazaniu, że kiedy ludzie wynoszą coś z zakładu, nie jest to kradzież, lecz wymierzanie sprawiedliwości. Jak widzisz, nawet ksiądz nie rozumiał, że w Dekalogu nie pisze „Nie kradnij prywatnego” ani „Nie kradnij państwowego” – pisze „Nie kradnij”. Już to mówiłem, ale widać do Ciebie nie dotarło: że abstrakcyjne zasady religijne tyle samo są warte, co abstrakcyjne ideały komunizmu. Religie i ateistyczny komunizm łączy zerowa skuteczność zasad.

 188. @Pombocku,
  mysle, ze trzebaby dokonac rozroznienia pomiedzy moralnoscia a etyka, bo to wszak nie to samo. Mamy sklonnosc wynikla z kultury religijnej do uwazania, ze moralne jest „dobre” a niemoralne” zle”.
  W starozytnej Japonii starego ojca lub matke prowadzono na cmentarz, gdzie musial wdrapac sie na drzewo, ktorym rodzina mocno potrzasala. Jesli starzec na drzewie sie utrzymal, pozwalano mu zyc przez rok do nastepnej proby wychodzac z zalozenia, ze ma jeszcze dosc sil aby na siebie zapracowac. Jesli spadal pozostawiano go na cmentarzu bez wody i jedzenia aby dokonal zywota.
  Moralne czy niemoralne? Element regulacji stosunkow spolecznych? Z pewnoscia. Bowiem utrzymywanie niepracujacego rodzica groziloby odebraniem dzieciom pewnej porcji zywnosci bez czego moglyby umrzec z glodu. Jak najbardziej moralne zatem. Rzez w tym, ze nie ma zadnych uniwersalnych zasad. Dekalog tez niczym takim nie jest, bo jak odniesc do powyzszego przykladu – czcij ojca swego i matke swoja?

 189. @Pombocek,
  czytalam wyznania pewnego misjonarza,ktory w pewnej wiosce w Indiach objasnil tubylcom dekalog. I wiesz co oni zrobili? Zaczeli krasc! Wczesniej tego nie robili, bo nie przychodzilo im do glowy, ze mozna miec cos na wlasnosc. Wszystko bylo i wlasne i wspolne. Nikt nie zamykal drzwi, a w wielu chalupach byly tylko zaslony. Misjonarz napisal slowa, ktore do dzis pamietam,choc nie pamietam ani tytulu ani autora ksiazki. Otoz rzekl- czy ja ich zbawiam czy deprawuje?

 190. Wygrana „zjednoczonej prawicy” w wyborach w 2015 roku zmieniła bardzo dużo w polskiej polityce.
  Zamiast trójpodziału władzy zarysowała się w przestrzeni piramida władzy na której wierzchołku usadowił się polityk mający niepodważalne kompetencje.
  Czasami nie chce mi się wierzyć, że to funkcjonuje już czwarty rok bez przeszkód i niewiele wskazuje na zmianę.
  Opozycja nie prezentuje porywającego programu, a wyborcy wiedzą, że lepsze jest wrogiem dobrego.
  Obym się mylił

 191. @Nasza historia to ciag wojen, okupacji, zaborow, prawo bylo obce i wlasnosc byla obca. Niczym niemoralnym nie byla kradziez w czasie wojny ani nieposluszenstwo wobec prawa zaborcy. Wrecz przeciwnie. Komuna tylko to zakonserwowala. Panstwowe (komunistyczne) to niczyje. Trudno sie dziwic, ze w polskim spoleczenstwie panuje takie spoleczne „przyzwolenie”. Kto za komuny niczego nie ” skombinowal” bo tak sie to wowczas nazywalo.? W publicznej toalecie w sadzie weszla do kabiny znana mi pani adwokat. Wczesniej sama z tej kabiny korzystalam. Kiedy wyszla z ubikacji wrocilam do tej kabiny, bo myslalam, ze pozostawilam tam torebke. Rolki papieru toaletowego, z ktorej korzystalam juz nie bylo.

 192. jakub01
  16 marca o godz. 22:40

  Dlatego nie mówię, jakubku, o moralności jako o dobru, lecz jako o regulatorze stosunków społecznych. Raczej w mniej zdegenerowanej przeszłości niż w milion razy bardziej zdegenerowanej cywiiizacji ogromnych społeczności. Jestem z Eskimosów, więc świetnie rozumiem Japończyków, bo u nas, jak mąż zginął, a dzieci nie były w stanie utrzymać matki, to ta szła na przybrzeżną skałę i skakała do wody na główkę.

  Pewnie nie zauważyłaś, że wyżej odwdzięczyłem Ci się za obrazki z Wrocławia.

 193. @Pombocek,
  wiesz co mi powiedzial pewien niezwykle bogobojny zlodziej, kiedy pracowalam jako lektorka niewidomej adwokat. Otoz na moje pytanie dlaczego kradnie bedac tak gleboko wierzacym odparl z glebokim przekonaniem – „Ja nie kradne, ja tym k….m ubeckim odbieram co moje!
  Taka sama logika kierowali sie Polacy przylapani na sklepowych kradziezach w Niemczech. Jeden z nich powiedzial gliniarzowi, ze by mu doplacil, bo „jak Warszawe podlewaliscie benzyna, to nie pytaliscie co zginelo”!

 194. Spośród rozlicznych bredni wypowiedzianych dziś na Konwencji PIS w Katowicach, warto przytoczyć słowa Mateuszka Kłamczuszka: „Polska krainą krzemową Europy”.
  To i tak skromnie w porównaniu do hasła Prezesa: „Polska sercem Europy”.
  Czekam, kto i jak przebije ten festiwal kompromitującego nas bęcwalstwa.

 195. jakub01

  Dobranocka, jakubku. Prawe pół roku po operacji kolana dopiero dochodzę do jakiej takiej kondycji. Jutro mnie czeka najdłuższa z rehabilitacyjnych jazd – ok. 67 km. To ciut ponad połowa tego, co wyprawiałem na siodełku dziennie przed operacją, ale idzie mi coraz lepiej, więc się szykuje szósta czy siódma młodość – dokładnie nie pamiętam, bo kolega alzheimer mi wszystko przestawia.

 196. Ostatnie wydarzenia w Nowej Zelandii zmuszają do przypomnienia sobie kilku podstawowych wiadomości o tym kraju.
  Powierzchnia mniejsza od Polski.
  Ludność niecałe 5 milionów.
  Muzułmanów 1%.
  Nowozelandczycy aktywnie uczestniczyli w pierwszej i drugiej wojnie światowej po stronie aliantów. Do 1240 roku kraj bezludny.
  Można zatem przyjąć iż jest to kraj przybyszów z całego świata, do niedawna żyjących w spokoju i spokoju, a tu taki pogrom modlących się w świątyniach ludzi.
  Jakie wnioski?

 197. Dla zapatrzonych w Trumpa jako zbawiciela dzisiejszej cywilizacji parę nowości.
  W tym tygodniu Trump zaproponował budżet na nastepne 10 lat.
  W jego ramach pojawiły sie cięcia np na Medicare 845 bilionów dolarów,
  a na Madicaide 241 bilionów dolarów.

  Takie współczesne kontrolowanie populacji. Nie trzeba ani na drzewo wsadzać, ani spychać ze skały. Biedniejsi zwyczajnie zemrą z braku pomocy medycznej.

  Ciekawostka jest to, ze w ramach swoich obiecanek wyborczych twierdził, ze nie zniszczy publicznej służby medycznej.
  Inne swoje obiecanki jednak dotrzymuje. Np ogromne obniżki podatkowe dla najbogatszych zostały wykonane.
  Teraz braki w skarbonce czymś trzeba wypełnić.
  Więc czemu nie z Medicaid i Medicare i paru innych miejsc im podobnie społecznie zbytecznych? Według niego i jemu podobnych tuzów intelektu oczywiście.

 198. jakub01
  16 marca o godz. 23:09

  No właśnie. Chwalmy Pana za dar moralności w skamieniałości. Dobranocka.

 199. @pombucek .
  Przeklejam swoja odpowiedz,na twoj absolutnie genialny filmik, pewnos ja przeoczy, zatem zebys nie musial szukac.
  jakub01
  16 marca o godz. 15:54

  @pombucku drogi, az sie splakalam jak norka ze smiechu. To lepsze od chodzenia po wodzie . Ja jestem pieronski tchorz jesli chodzi o wode i dlatego moj syn plywa i nurkuje jak ryba poniewaz robilam wszystko aby go z woda oswoic od urodzenia, majac w pamieci jak matka mnie straszyla utonieciem zaledwie weszlam do jakiejs kaluzy. Troche plywam ale nauczyl mnie tego dopiero moj syn odplacajac sie nauka za nauke. No i przestalam sie krepowac, bo w Holandii na basenie nikogo nie dziwi dorosla kobieta probujaca „pieska”.Fajnie, ze tu jestes bo ja na LA to jakos nie tegos.

 200. @pombocek
  Królu złoty, czyżbyś się na mnie obraził, że aż zamilkłeś w odpowiedzi (?!) na moje żarty, częściowo wierszowane?
  Przepraszam na wszelki wypadek, bo nie wybaczyłabym sobie, gdybym u Ciebie znalazła się pod kreską.

 201. @ls42
  16 marca o godz. 23:15

  Nie sądzę, ze osoby zdolne do takich mordów modlą się do kogokolwiek.
  Jedynie nienawiść wypełnia ciasnotę umysłową.
  Chęć zaistnienia w mediach przypuszczam, że u takich też odgrywa rolę.
  Sława, wszystko jedno jakim sposobem.
  Tzw obłęd i to coraz większy.

 202. @ Mag
  a moze on powiedzial…krzemienna ?

 203. @ Mag,
  obawiam sie, ze pmbucek poszedl sie kimnac i nas nie slyszy. Trzeba poprosic juro aby zerknal na nasze wpisy.Mag, jesli nie ogladalas filmiku pombucka to ci go przeklejam zebys nie musiala szukac. Ja sie obsmialam jak tchorzofretka.
  https://plus.google.com/u/0/photos/photo/101580844869959615096/6668993070804743906

 204. Pombocek

  “ Już to mówiłem, ale widać do Ciebie nie dotarło: że abstrakcyjne zasady religijne tyle samo są warte, co abstrakcyjne ideały komunizmu. Religie i ateistyczny komunizm łączy zerowa skuteczność zasad.”

  Gdyby ( abstrakcyjne) normy ( religijne) nie byly nic warte panska zona nie kupowalaby/ kradla roweru.
  Nie zuzywalaby energii/ pieniedzy na cos co zaraz straci w wyniku kradziezy.

  m

 205. P. IS 42

  Wydarzenia w Nowej Zelandii robia ze mnie antysemite.
  To z racji konstatacji ze Istnienie Izraela a za tym budowanie przez Zydow atmosfrery wrogosci wobec muzulmanow, wciaganie calego swiata w zydowska wojne z islamem jest przyczyna takich zachowan jak w Christchurch.

  Szkoda mi jednej z ostatnich oaz szczesliwosci- Nowej Zelandii. Uporaja sie z tym. Bbb w to wierze.

  m

 206. jakub01
  Pombocek mówi po japońsku, chińsku a może po koreańsku? Tłumaczył, jak to się stało na LA (ze względów technicznych) Fakt, że efekt w połączeniu z „didaskaliami” jest niesamowity.
  A już chodzenie po wodzie na granicy lewitowania, (przynajmniej ulegam takiej autosugestii) to maestria.
  Do widzenia, do jutra

 207. pombocek
  16 marca o godz. 19:58
  Oj porobilo sie pombucku, ja rzeczywiscie przegapilam twoj wpis z tymi pieknymi zdjeciami.Serdeczne dzieki. Nad morze mam rzut beretem, w Barcelonie tez . Uwielbiam morze zwlaszcza to tutaj bo jest cieplutkie i wyglada przynajmniej na bardzo czyste, choc pewno tak nie jest. No ale smieci w nim nie plywaja zadne, nawet w porcie. Za to fajne stworki laza po skalkach, bo plaze tu maja skalki i ciemny gruby piasek. Czasem lapie kraby, czasem odrywam nozykiem male malze. Przewaznie jednak bycze sie na lezaku pod parasolem, bo na sloncu mozna dostac ciezkiego poparzenia, zwlaszcza wiosna, kiedy „nie czuje sie upalu” i wydaje sie, ze jest chlodno. A tymczasem slonce wali juz ostro i mozna wyladowac w szpitalu. Tesknie natomiast za lasem, takim polskim lasem. Tu w okolicy nie ma a jak jest to zupelnie inny. Dzieki ci za te sliczne fotki. No i dobranoc czy moze dzien dobry, bo pewno przeczytasz jutro. Tak czy owak usciski . Na tym twoim praywatnym morzu w trzcinach tez bym posiedziala z kijkiem. Tam musi ryba niezle brac. No to nara pombucku.

 208. Idzie brexit. Zastanawiam sie jak przygotowuja sie poszczegolne panstwa EU na wypadek gdyby wyjscie UK odbylo sie bez umowy?

  Przygotowuja wlasne/ odrebne porozumienia z UK?
  Zaczely je juz w tajemnicy negocjowac?
  Przeciez po brexicie psim obowiazkiem kazdego z rzadow bedzie zbudowanie wlasciwych relacji z UK.
  A co robi Polska? Nadal jej wladze wierza ze Komisjs Europejska kieruje sie interesami panstw cxlonkowskich?
  Osobiscie watpie w taka naiwnosc jakiegokolwiek rzadu, w tym polskiego.
  Stad sadze ze polskie stanowisko negocjacyjne w rozmowach postbrexitowych jest juz gotowe, a negocjatorzy juz wiedza kiedy i z kim beda w Pobrexitowym Londynie rozmawiac/ umowy podpisywac.

  Ciekawi mnie tez ktore z panstw EU pierwsze oglosi ze dogadalo sie z pania May? Ktore pierwsze pokaze wala nieefektywnej EU? Francja? Cypr? Hiszpania? Polska?
  Po ilu dniach od brexitu sie to stanie?

  Kazdy z rzadow uzylby takiego separatystycznego porozumienia jako wlasnego sukcesu. Mozliwego do wykorzystania w nadchodzacych wyborach do PE.

  Nonsorry, nie wierze by twardy brexit byl bodzcem do samorefleksji w KE, do jskichkolwiek korekt jej funkcjonowania. Pan Tusk sobie do cv wpisze autorstwo twardego brexitu?

  Ciekawe czy ktos juz o tym pisze? Probuje indagowac polskiego ministra SZ? Kaczora? Pana Szczerskiego?

  m

 209. Zastanawia mnie sposob relacjonowania konfliktu miedzy zwiazkami nauczycielskimi a wladza w gazeta.pl.
  Czytam o pistolecie strajkowym polozonym ns stole, o tym jak przygotowuja sie wladze i samorzadowe to grozby strajku.
  Czytam ze strajk to malo boo p. Broniarz ma jeszcze cenzurki.
  To wszystko o konflikcie i jego pompowaniu.
  Nic o postulatach/ zadaniach nauczycieli.
  Tak dziala glowna gazeta opozycji totalnej.

  m

 210. W Meksyku od czasów prekolumbijskich wśród Zapoteków funkcjonuje trzecia płeć – „muxe”. Jest to tak duży odsetek populacji (ok. 10%), że stworzono dla nich osobną rolę społeczną. U Zapoteków role społeczne są mocno przypisane do płci: mężczyźni są albo rolnikami, albo rybakami, kobiety zajmują się handlem i trzymają kasę. Ktoś jednak musi zajmować się dziećmi, robić w domu porządki, prać, gotować. Otóż tym wszystkim zajmuje się owa trzecia płeć. Dlatego rodzina zapotecka odbiera jako wielkie szczęście gdy pojawia się dziecko, które nie identyfikuje się jednoznacznie jako chłopiec czy dziewczynka i takie dziecko w tradycyjnej rodzinie zajmuje wyższą od pozostałych dzieci pozycję w hierarchii. W największy podziw wprawia mnie to, w jak głęboko cywilizowany sposób uregulowali to Indianie przed setkami lat. Ale jeszcze ciekawsze jest to, że KK w Meksyku zjawisko to akceptuje i popiera. Można? Można. Polscy katolicy i KK na ich tle jawią mi się jako wyjątkowi kołtuni i wstecznicy.

 211. Bar Norte

  Pisze odpowiedz w odcinkach, zeby nie zostac wymoderowany.
  kierujac sie Panskimi sugestiami, szukam dalej wiadomosci o morderstwach w Wenezueli na internecie, co nie jest zupelnie latwe.
  Angielski dziennik The Telegraph pisze o dochodzeniach komisji sledczej Narodow Zjednoczonych i Trybunalu w Hadze.
  Rzad Wenezuel jest oskarzony o zabicie przez policje 500 osob w ciagu dwoch lat ( 2015-2017 ), co jest porownywalnie trzykrotnie wiecej niz w usa, zwazywszy dziesieciokrotnie mniejsza kiczbe ludnosci.
  Drugie oskarzenie wymienia 47 osob zabitych w roku 2017.
  https://www.telegraph.co.uk/news/2018/06/22/venezuelan-security-forces-killed-hundreds-rule-law-virtually/

 212. @neospasmin,
  Szanowny Pan raczy uważać, że BREXIT jest już przesądzony, nie zwraca Pan jednak uwagi na to, że rząd Theresy May robi wszystko, żeby to wyjście opóźnić, a opóźnić nie po to, by wynegocjować, jak najlepsze warunki, lecz po to, żeby w UE pozostać. Rząd torysów, który sprokurował BREXIT, wcale tego nie chciał, ale przed wyborami uląkł się antyunijnej, antyemigranckiej partii Nigela Farage’ a – zaczęło mu rosnąć w sondażach i istniało zagrożenie, że torysi nie będą mogli rządzić samodzielnie, ponieważ UKIP odbierze im głosy, dlatego ówczesny premier David Cameron poszedł w retorykę antyunijną, co prawda i wcześniej psioczył na UE, ale w kampanii znacząco ją zaostrzył i dołożył do tego przesławne referendum -zaproponował Brytyjczykom, że 2017 roku ogłosi referendum i żeby sami zdecydowali, czy chcą pozostać, czy wyjść. Na kilka miesięcy przed referendum okazało się, że sondaże daję lekką przewagę wyborcom eurosceptycznym, więc rząd ruszył z kampanią w mediach (nawet na Youtube i FB) mającą na celu uświadomienie obywatelem, jakie poniosą straty, gdy BREXIT stanie się ciałem, ponadto sam Cameron oraz politycy z jego obozu ruszyli w teren, tam gdzie elektorat był najbardziej eurosceptyczny, by odwieść tych wyborców od głosowania z wyjściem. Nie pomogło – minimalnie (52% do 48%) wygrali zwolennicy BREXIT. Przestrogi przed konsekwencjami płynęły nie tylko od torysów, lecz również od publicystów, specjalistów od gospodarki, w „Financial Times” wypowiadały się największe autorytety, podobnie w największych stacjach tv – BBC i ITV, w tej pierwszej odbywały się, niezliczone, debaty z udziałem polityków, speców od gospodarki i publiczności. Przestrzegano i w innych mediach. Przy okazji wyszło na jaw, a po referendum potwierdziło się, że torysi w ogóle nie brali pod uwagę takiego wyniku, że UK jest w ogóle nieprzygotowane na taki obrót sprawy, nie było żadnego planu, zestawienia zysków i strat, co należy zrobić, by straty zminimalizować, czyli przejść przez to „suchą nogą”. Nie było planu i podobno nadal nie ma -słyszałem to od pewnego adwokata, byłego posła z mojego okręgu, a nie ma, bo torysi mają świadomość, że poza pozostaniem w UE nie mają dobrej lub nawet znośnej alternatywy. A skutki już zaczynają być widoczne – w sklepach, co miesiąc podwyżka cen żywności, ludzie robią zapasy, w lokalach gastronomicznych też ceny rosną – nie są to jakieś wielkie podwyżki, ale emeryci i ludzie na zasiłkach. Wzrosły ceny gazu i prądu. Z publicznej służby zdrowia ucieka personel medyczny – nie pomagają nawet bezpłatne kursy pielęgniarskie, rtg i inne, które normalnie są bardzo drogie. Nie wspomnę już o tym, że londyńskiego City wynoszą się finansiści, menedżerowie i inni specjaliści szukając sobie miejsca gdzie indziej.Dużo by o tym pisać, a mnie się nie chce.
  Ale jeszcze to napiszę: W Workingham znajduje się słynna fabryka „Cadbury” produkująca słodycze, to brytyjska marka znana od 1812 roku. W tym mieście, chyba 70 proc., albo więcej głosowała za BREXIT, pracowało tam kilka tysięcy miejscowych, teraz się strasznie dziwią, że ta fabryka w całości przenosi się do… Polski.

  Szanowny Panie, coraz częściej „tak sobie myślę, że kopnął Pana kangur i to nie w kostkę, nawet nie w tyłek, ale znacznie, znacznie wyżej usytuowaną część ciała. Jak Pan sobie wyobraża takie umowy handlowe, czy Pan pojęcie ile trwają same negocjacje, to po pierwsze, ale po drugie i to jest najważniejsze szanowny Panie – cła! Panu się wydaje, że można jakąś tajną przemytniczą umowę z pominięciem ceł, przepisów unijnych? Niech Pan uważa na te kangury, a jeśli przechodzi Pan koło budowy, to na cegły, deski, elementy metalowe albo niech Pan zakłada kask, wychodząc z domu.

 213. neospasmin
  16 marca o godz. 23:42

  Twoje gadanie, neospasminie, to właśnie najklasyczniejsze teoretyczenie. To samo robi niejaki MR: zabawa w tworzenie konstrukcji słownych. Nie wiem jak w tej Polsce jest, ale sobie poteoretyczę. Czyli nie tyle Cię interesują realia, ile zwyciężanie w gadce-szmatce. Opinia w świecie o Polakach, że są na przykład pijakami i kłótnikami wzięła się nie stąd, że wszyscy oni co do sztuki chleją i się i się kłócą. A opinia kłamcy o Morawieckim – też nie stąd, że jego wypowiedzi były ważone na aptekarskiej wadze i wyszło, że ani jednego słowa prawdy nie powiedział. Twoje „przeciw” bierze się nie z dążenia do prawdy, lecz z religii i zadziorności. Miałem znajomego, który po usłyszeniu jakiejkolwiek opinii rozmówcy, zaczynał wypowiedź od „nie”. Jest też w Polsce maniera, że pytany rozmówca – najbardziej to jest widoczne w dziennikarskich wywiadach – zaczyna wypowiedź od „to znaczy”. I Ty masz takie zautomatyzowane odruchy. Niech Ci to będzie poczytane za zasługę i obyś wylądował w raju po prawicy jako i tu ku chwale Nieistniejącego lądujesz. Tylko czy w wieczności wiadomo, gdzie prawo, gdzie lewo?

 214. Wyobrażmy sobie Polskę bez katolików. Żadnych afer VAT,przedmioty zagubione nadal tam są nawet pieniądze na chodniku. 0 rozwodów,dzieci nakarmione a kobiety noszone na rękach cały rok nie tylko 8 marca. Zakłady karne jak Barbakan tylko symbolem. Tak sobie myślę,że wystarczy wyjechać do Watykanu a wróci normalność.

 215. Wara od naszych portfeli jest bardziej wyborcze. Tak sobie myślę centusiowato.

 216. Pan jobrave

  “Jak Pan sobie wyobraża takie umowy handlowe, czy Pan pojęcie ile trwają same negocjacje, to po pierwsze, ale po drugie i to jest najważniejsze szanowny Panie – cła! Panu się wydaje, że można jakąś tajną przemytniczą umowę z pominięciem ceł, przepisów unijnych?”

  Dokladnie tak jak umowy o wolnym handlu miedzy UK ( czlonek EU) a innymi krajami Commonwealth chocby Australia.
  Nie wierze by rzady poszczegolnych panstw EU juz nie rozmawialy o takich bilateralnych stosunkach z UK.

  Poczytam o tym w Polityce czy oni raczej obstawiaja ze kwestionowanie prymatu EU w negocjacjach z UK to swietokradztwo?

  m

 217. O poziomie umysłowym senioralnego suwerena świadczą wyłudzenia na wnuczka czy policjanta. Staruszka wyrzuciła o umówionej godzinie przez balkon 20 000 zł aby pomóc wnuczce po rzekomym wypadku drogowym. Tak sobie myślę,że kiedyś ostrzegali i sugerowali zabierz babci dowód. Będzie wyborcze wara od dowodów naszych babć. Niech głosują na wnuczka Rydzyka.

 218. Pombocek

  Jestem ateista, natomiast szanuje role czarnego w schodzeniu Polaka z drzewa.

  m

 219. jakub01

  Dzień doberek, jakubku, i uszanowanie. I niech będzie pochwalona kapusta kiszona. Oraz czosnek. I pokrzywa. Poczułem się wywołany Twoim słowem o polskich lasach. Prezentuję Ci więc lasy z różnych miejsc Wybrzeża Środkowego – mej krainy od jesieni 1948. roku. Pańskiego, uosywiśsie. Wybacz, że robię to bardzo przeciwko sobie w tym sensie, że uważam, że prezenty trza dawać oszczędnie, żeby nie zanudzić. Więc na przykład 7 fotek, a nie 70. W związku jednak z tym, że nie wiem, kiedy spotkamy się na trasie, uznałem, że dam Ci może względnie reprezentacyjny przegląd sytuacji. Fakt – lasów ci u nas jeszcze dostatek, mimo czysto rabunkowych cięć na rozkaz pisowatych małp. Chciałbym szczególnie Ci pokazać mocno zalesiony brzeg Bałtyku, pieruńsko klifowy, jak na nasze warunki, między Ustką a Rowami. Fotki są z rejonu miejscowości wczasowej Poddąbie, parę kilosów od Rowów w stronę Ustki. Jezu, gdyby pokazać wszystko – z Pojezierzem Drawskim i Szczecineckim, można by zwariować. Z tego, że przykrótkie życie. Idę, bo zaraz się rozpłaczę.

  https://plus.google.com/u/0/photos/101580844869959615096/album/6669219729721230833/6669219734084169890?authkey=CKKK84C7s-3H1gE

 220. neospasmin
  17 marca o godz. 5:07

  Jasne. Na wszelki wypadek lepiej szanować – a nuż do raju trafię, nie do piekła. Tylko że z drzew nam pomógł schodzić Niemiec w spodniach, nie w sukience. A ówczesnym Polakom na drzewach było chyba nie tak źle, skoro do korzystania z tej pomocy nie bardzo się palili. Mordowanie żywych ludzi w imię jakiejkolwiek idei jest barbarzyństwem – choćby i oświeconym. A mordowanie w imię Boga i postępu?! O Boże!

 221. W czasach tzw.komuny opracowanie Przysposobienie do życia w rodzinie zostało ze względów ideologicznych odrzucone przez ekspertów ministerstwa oświaty. Tak sobie myślę,że naśladownictwo trwa. A rodzina w ruinie.

 222. @Pombocek,
  wlasnie wygrzebalam sie z pieleszy, popijam kawe a tu taka niespodzianka! Pierwsza fotka i mojego ducha czlowieka puszczy zwalilo z nog. Grzyby! Musialam po tym pierwszym zdjeciu od razu napisac wiec wybacz ale teraz lece zobaczyc pozostale. Nie wiem jak ci dziekowac, twoje zdjecia sa takie piekne.
  Maly przeskok a’propos. W 1863 odbyl sie Europie ostatni proces czarownicy uwienczony spaleniem jej na stosie. Byl to jednoczesnie pierwszy taki proces w Polsce (na Helu). Na szczescie „zachodnie nowinki” docieraly do nas zawsze z opoznieniem.
  Pombocku kochany powyzej sa wpisy do ciebie ode mnie i Mag. A teraz lete.

 223. Tzw.komuniści zostawili biało-czerwoną flagę. I tak zostało. Tak sobie myślę czy to nie oznacza ciągłości władzy. Bo godło zastąpiono krzyżem i portretem papieża. A orzeł jest gadżetem towarzyszącym.

 224. jakub01
  17 marca o godz. 6:51

  Dzięki, jakubku. Jak utrafiłem, to pierdzielę, już nie płaczę – cieszę się Twym cieszeniem.

 225. Nie istnieje polska suwerenna polityka zagraniczna. Istnieje wasalizm wobec USA posunięty do absolutnych granic. Nikt tak nie upokorzył Polski po roku ‘89 jak wy pełzając przez Stanami Zjednoczonymi i Izraelem! Polska jest dziś Gwatemalą Europy! – mówił w Sejmie poseł Robert Winnicki, zwracając się do PiS.
  https://kresy.pl/wydarzenia/niepodleglosc-glupcze-posel-winnicki-skomentowal-expose-szefa-msz-video/
  ============

  Trudno się z Winnickim nie zgodzić……
  Zdrowy rozsądek zniknął z lewicy.
  Zawędrował aż na skrajną prawicę.
  Wahadło wychyliło sie do pozycji skrajnej…..

 226. neospasmin
  17 marca o godz. 5:07

  Neospasminku, bracia chrześcijanie całemu światu pomagali złazić z drzew. Krew się radośnie lała, bo tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, z małpy powstał człowiek. Ja ino nie mogę zrozumieć: Czy kiedy ktoś chwali jakiś dziejowy postęp, to on minionymi dziejami faktycznie żyje jak powietrzem, dumny jest i patetyczny w kolejce do Biedronki, przy śniadaniu, w pracy, i furt marzy, by wrócić do chaty, walnąć się na wyrko i dalej rozkoszować się cudownym cywilizacyjnym przeskokiem lat temu tysiąc? Przecież to wszystko jest wyłącznie w wyobraźni. Przeżywasz więc wdzięczność dla chrześcijaństwa, że pomogło nam zleźć z drzew, a nie przeżywasz, jakim złażenie się odbyło kosztem? Potomkowie wymordowanych mają się cieszyć, że ich ojcowie zostali wymordowani, by oni mogli chodzić po ziemi, nie po gałęziach? Chodzenie po ziemi, jeżdżenie rowerem, blaszakiem, czołgiem daje naprzeciw wieczności coś więcej niż skakanie po gałęziach? Wiesz coś o tym, bo masz doświadczenie w jednym i drugim, czy tylko deklamujesz wyuczone mantry?

 227. neospasmin
  17 marca o godz. 5:00,
  Panu się tak tylko wydaje, że emisariusze z UK krążą już po UE i podpisują sobie dowolnie, i dowolne umowy handlowe, albowiem, Szanowny Pan, raczył zapomnieć lub raczy nie wiedzieć o czymś takim, jak unia celnej, dzięki której pomiędzy Wolnym Obszarze Ekonomicznym, do którego należą wszystkie państwa UE oraz Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein zostały zniesione cła i inne taryfy, oznacza to, że wszystkie państwa spoza tego obszaru nie mogą indywidualnie ustalać, bądź rezygnować z ceł wywozowych, przywozowych itp. wszystkie państwa zewnętrzne muszą je płacić.
  Jeśli Wielka Brytania wyjdzie Unii, to automatycznie pozbawi się członkostwa w Wolnym Obszarze Ekonomicznym zatem i przywileju uczestniczenia w wolnym handlu na terenie WOE, czyli dostępu do wolnego rynku. Jak Pan widzi, tak się nieprzyjemnie składa, iż żadnych umów bilateralnych nie będzie, chyba że państwo, które chce takie umowy zawierać -wystąpi z UE.
  Na początku lat 90. Szwajcaria chciała wstąpić do WOE, ale odbyło się referendum w tej sprawie i obywatele się nie zgodzili, ale gdy się przekonali ile im kasy z tego powodu umyka, to się zgodzili, a przyzna Pan, że gdzie jak gdzie, ale w Szwajcarii potrafią liczyć. Wielka Brytania, dzięki przynależności do UE ma dostęp do rynku liczącego ponad pół miliarda konsumentów i wychodząc z UE tych konsumentów się pozbawia, oczywiście jeśli wyjdzie, tych konsumentów będzie o 60 mln mniej i z tego właśnie powodu tysiące firm wyprowadza się UK do UE, żeby nie płacić ceł i innych opłat. Tak czy owak Unia bez tych 60 mln Brytyjczyków jakoś przeżyje, ale UK bez Unii niekoniecznie, ponieważ to już nie jest imperium, w którym słońce nie zachodzi, ba – to w ogóle nie jest imperium i już nigdy nim nie będzie.
  Na marginesie:
  Eksport towarów i usług do innych krajów UE był wart 274 mld GBP w 2017 r., podczas gdy import z UE do Wielkiej Brytanii był wart około 341 mld GBP . dodm jeszcze, że 80 proc. eskportu stanowią usługi.

  Poza tym: dlaczego -skoro Wielka Brytania uważa, że bez UE będzie jej lepiej niż w niej – nie wykona „no deal” BREXIT? Dlaczego, przecież dzięki temu otworzy się cały świat, może sobie negocjować i handlować z kim chce. Tylko że -niestety- bez ceł się nie obejdzie a i transport towarów wyjdzie dużo drożej.

  Jeszcze jedna rzecz: istniej spore prawdopodobieństwo, że zarówno Szkocja, jak i Irlandia Północna, które nie godzą się na BREXIT wybiją się na niepodległość. I dopiero wtedy zrobi się bordello.

 228. jakub01

  Jakubku, jak Ty jesteś taki moczykij (rybaczyłem na morzu 10 lat, a wcześniej moczykijowałem na Mazurach, ale wszystko to mi przeszło, prócz samej wody), to masz rację, że w Jamnie coś jest. Niedawno sam byłem zaskoczony tym, co zobaczyłem. Nigdy w życiu takiego giganta nie widziałem: to kilowy karaś prosto z Jamna. Prócz tego jest węgorz, sandacz, szczupak, okoń, leszcz, płoć, a przy ujściach rzek – nawet kiełbiki. Ba, nawet są dwa orły rybołowy. Trzym się. Lete się szykować do życiowych zadań.

  https://plus.google.com/u/0/photos/photo/101580844869959615096/6664561354101596066

 229. Zakonnicy krzyżakami zwanymi z MP w klapie byli sprawcami ludobójstwa Słowian. Tak sobie myślę o patronach tzw.wyklętości ze znakiem pokoju w tle. Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego okopuje się w ramach IV RP. Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie przywlókł katolicyzm nad Wisłę a metodą szpitalną przez śmierć nawracał.

 230. Udało się Kubica 17. Tak sobie myślę o pompowaniu sukcesów w kraju Serca bijącego Europy. Imigrantów.

 231. jakub01

  Jeszcze ostatni drobiazg, jakubku. Nie jestem pasjonatem fotograficznej techniki, więc techniczna jakość nie jest dla mnie wartością numer jeden na świecie. Moje fotki to dokumenty z włóczykijowania na siodełku lub z chodzenia po wodzie, które będę przeżywał przez całą wieczność, leżąc sobie w grobie. A do przeżywania niepotrzebna jest techniczna doskonałość – wystarczy rzut okiem z lotu ptaka. „Jak jechać, to jechać” powiedziała papuga, kiedy ją kot Waśka ciągnął za ogon z klatki.

 232. I co lewaki śmiali wy si z Pana Pryzesa i pyskuwali ży Wieżeje Myślane przykopał i drzywa wyrembał ży ten rów si ni upłaca a Radju Maryji gadali ży tyla bursztena tam znalazły ży piniendzy na Ełblołg starczy i jeszczy ryszta zustani. I trza byłu ta pyskować.
  Je tera piszy list du Pana Prezysa żyby un na tyj dziurzy niskończył tylku niec skopie w piz*du mater całe Wieżyje Miślane wzdłużni aż ruskij granicy i bedzi bursztena a bursztena i kuńca śwjata nam starczy. A wy tylku nie i nie ali dzieci uczyć na pydałów toście pierwsze som.

 233. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 marca o godz. 7:54

  „Udało się Kubica 17. […]”

  Ano udało, bo Kubica jest szczęśliwym posiadaczem ampułki z krwią Jego Świątobliwości Jana Pawła II, Papieża Polaka,św. Karola Wojtyły, gdyby nie ta ampułka, byłby ostatni.

 234. @ Pombucek,
  dla mnie techniczna strona wszelkich zagadnien jest raczej drugorzedna, a twoje zdjecia sa cudne. Wiesz, uswiadomilam sobie jak ja doskonale jednak znam te polskie lasy, ja to nosze w genach. To dla mnie nie tylko wspomnienie, ale nagle wrocila jakas przedziwna pamiec zmyslowa. Poczulam zapach, dzwiek, cieplo, chlod, dotyk. Nie ma znaczenia, ze w tych akurat miejscach nie bylam, i tak sa mi znane jak wlasne cialo.Patrze na kempe mchu i wiem jaki jest wilgotny w cieniu i suchy na sloncu, znam jego sprezystosc pod dlonia. Czuje lekki bol w kolanach od kucania przy jagodzisku,listki, ktore przylepiaja mi sie do rak, smak jagod. Jezu, to nie do opisania. Dlaczego akurat polski las ? Przeciez niemiecki jest taki sam? A jednak nie jest. Nie i koniec i nie potrafie tego wyjasnic. Holenderskie lasy, to wlasciwie mile parki ale nie lasy, a tu w Hiszpanii na poludniu, to zupelnie inna bajka. Podonbnie jest z woda, ktorej zapach czuje. A juz miejsce mojej osobistej mocy to polaczenie lasu i wody a morza w szczegolnosci. Jedyne co mam ochote zrobic to sie w tym wszystkim wytarzac jak szczesliwy pies. Teraz rozumiem dlaczego pies sie tarza jak go rozrywa radosc istnienia. W zadnym grobie pombucku lezec nie bedziemy. Bedziemy jednoscia z tym wszystkim, zawsze bylismy, a to, ze jestesmy czyms oddzielnym to zludzenie. Jesli chcesz byc szczesliwy to zapomnij o sobie. W takich miejscach zapominam o sobie natychmiast. Znikam. Znika obserwator.
  Jest tylko to co jest i jestem tym. Rybki super. W Holandii i tutaj lowilam glownie karpie ( a tu dochodza do bagatela – 40 kg!) bo to moja ulubiona ryba. Lubie drzemac ciut nad kijkiem przy spokojnym oczku wodnym. Dlatego nie lowilam w morzu i spining tez nie jest moja ulubiona forma. Choc oczywiscie lowilam pstraga czy szczupaka.
  Od lat juz nie lowie, moze jeszcze sie kiedy z synem wybiore, bo on tez jest wedkarz. No i ja jem to co zlowie. Tu zezwolenie na lowienie kosztuje 7 euro ( na cala Hiszpanie!).Czyli tyle co nic. Hiszpanie zreszta wola lowic na morzu, bo ryb slodkowodnych raczej nie jedza. A mnie nic nie zastapi karpia albo lina pieczonego w maselku.
  Pombucku, juz nie zawracam ci glowy. Ales mi sprawij frajde, Hesus!
  Brak mi slow.

 235. @P.S.
  Ide do lasu spowrotem.

 236. @Drugie p.s.
  Ogladam czesto filmy przyrodnicze, te z Polski oczywiscie tez. Niby powinny wywierac wieksze wrazenie niz zdjecia ale tak wcale nie jest, bo obraz jest ruchomy i mozesz go tylko ogladac. Do zdjecia mozna wejsc. Teraz to zrozumialam.

 237. Vysehrad. W czeskiej telewizji program o kolaboracji Czechów,Słowaków i Węgrów z III Rzeszą. Tak sobie myślę aby na kolejnej zbiórce zapytać partnerów czy to prawda. Byli kolaboranci mają chyba honor.

 238. jakub01
  17 marca o godz. 8:40

  Jeszcze zerknąłem przed wylotem. Bardzo się cieszę, że się tak wzbudziłaś eustresowo. Dawać jest rzeczą konieczną, żyć – niekonieczną.

  Jakubku, może niepotrzebnie, ale sprecyzuję. Na morzu byłe rybakiem zawodowym, nie moczykijem. Z kijami ostatnie dwa, trzy razy byłem w latach siedemdziesiątych. Tylko jako dzieciak przesiadywałem nad jeziormi całymi dniami. Niestety, wujek był rybakiem na Mazurach, więc moje obfite połowy płotek, krasnopiórek i okonków konsumowały świnie. Do obiadu bywały węgorze czy faszerowane szczupaki, a nie tam. Trzym się, jakubku. Kacper, wio!

 239. @Mietyk 8.02
  W dzisiejszych porannych dyskusjach politycznych tylko straszą, a tu podejście pozytywne i radosne, każdy będzie miał bursztyn i tego bursztynu nie zabraknie.
  W końcu prezes ma przecież łeb nie od parady

 240. wiesiek59
  17 marca o godz. 7:23
  Nie wiem kto to jest ten Winnicki. Ale ma 100 procentową rację. Jest jeszcze gorzej niż mu się wydaje.

 241. Symetryczny
  17 marca o godz. 9:46

  Nie wiem kto to jest ten Winnicki

  Narodowiec wprowadzony do Sejmu przez Kukiza

 242. Pan Jobrave

  Tak jak pisalem- UK miala i ma szczegolne warunki wspolpracy z krajami Commonwealthu. Miala je rowniez gdy byla ( jest) czlonkiem EU. Od Nigerii po Fiji. Od Australii po Jamajke. Od Cypru po Malte czy Irlandie.
  Nie ma powodu by i takie ustalenia nie obowiazywaly np miedzy UK ( juz poza EU) a Cyprem czy Malta. To panstwa nalezace do EU. A skoro miedzy nimi a EU to mozliwe to czemu nie miedzy innymi panstwami?

  Teraz pytanie: jesli jakis kraj EU powaznie straci na tym ze nie bedzie porozumienia Brexitowego to kto mu skompensuje straty? Jesli nikt to co je powstrzyma przed separatystyczna umowa z UK?

  Gdybym byl premierem UK zmierzalbym wlasnie do twardego brexitu. To dlatego ze porozumienia z poszczegolnymi krajami- czlonkami beda/ sa latwiejsze nizli z cala EU.

  Prosze jeszcze zwrocic uwage na Polske- tu brexit nie jest tematem kampanii wyborczej. Mysli pan ze tak zostanie? Ze sukces badz porazka porozumien brexitowych nie bedzie jednym z tematow tejze kampanii? Ze kiedy juz dojdzie do brexitu nie zacznie sie rozliczanie polskich poslow do PE czy p. Tuska za brexit i jego przebieg?

  m

 243. Nazywają to konfliktem, a w rzeczywistości jest to barbarzyńska amerykańska agresja. A poparciem euro satelitów. W sumie zbrodnia i ludobójstwo. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wojna-w-syrii-wywiad-z-wojciechem-wilkiem/6kyj2kw

 244. Robert Winnicki, b.szef Wszopolakow i gauleiter Ruchu Narodowego

 245. Pan Ozzy

  Pisanie z niemiecka o czlonku ruchu narodowego oznacza ze osoba tak piszaca chce ponizyc opisywanego przypisujac mu niemieckosc.
  Bo te Niemce to zle ludzie sa…

  Naprawde to wlasnie chcial pan napisac?

  Co wiecej: pisanie ze polski ruch narodowy ma jakies zwiazki z niemczyzna jest historycznie nieuzasadnione.
  Byla taka przedwojenna organizacja “ Bejtar” . Ci to dopiero mieli faszystowskie ciagoty…
  Z polskimi narodowcami jednak wiele wspolnego nie mieli.

  m

 246. Winnicki z Alternatywy 4 też miał taki stosunek do jankesów. Tak sobie myślę,że to rodzinne.

 247. Czy pisanie Gott mit uns ! poniża wehrmacht czy Boga. Tak sobie myślę o wulgarności języka niemieckiego. Z wyjatkiem NRD.

 248. Kto to jest ten Kubica? http://www.sport.pl/F1/7,96296,24556567,f1-robert-kubica-z-duzymi-problemami-urwali-mu-skrzydlo-juz.html#s=BoxMMtTi
  Może by tak na prezydenta, razem z Lewandowskim. Przynajmniej mają dużo forsy i są mądrzejsi od Dudy.

 249. kooperatywaMandragon

  „szukam dalej wiadomosci”

  Nie ma co szukać.
  Prosze po prostu zerknąć na materiały organizacji, które sie tymi sprawami zajmują czyli Amnesty International i Human Rights Watch.

 250. Sam Smith udzielił wywiadu aktorce i aktywistce Jameeli Jamil. W programie, który możemy oglądać za pośrednictwem Instagrama zdecydował się na osobiste wyznanie. „Nie jestem ani mężczyzną, ani kobietą” – mówił w „I Weight”. Co jeszcze wyznał?
  https://plejada.pl/newsy/sam-smith-o-swojej-plci-w-programie-i-weight-nie-jest-mezczyzna-ani-kobieta/6cvn17v
  ==========

  Takich ludzi jest sporo.
  To nie KK będzie definiował „normalność”.

 251. Dzieci w centrum kampanii i politycznej dyskusji.
  Na otarcie łez staruszków Jarosław Kaczyński dał nam prezent.
  Mógłby dołożyć po bursztynie

 252. Symetryczny
  17 marca o godz. 10:19

  Do kompletu, inne spojrzenie.
  https://www.globalresearch.ca/syria-who-is-behind-the-protest-movement-fabricating-a-pretext-for-a-us-nato-humanitarian-intervention/24591

  Ludzi zdesperowanych, łatwo pchnąć w wygodnym kierunku.
  Potem tłum staje się niesterowalny.

  Ostatnie zdarzenia w Wenezueli, Francji, Algierii, zaczynają wymykać się spod kontroli.
  Brakuje jedynie strzelców wyborowych……

 253. wiesiek59
  16 marca o godz. 21:16
  No to spróbuj łamać wszystkie tzw normy moralności , zobaczysz jaki to pusty zbiór

 254. Przyjemnie patrzy się na polityka mówiącego z przekonaniem i pasją. Jeszcze lepiej wypada polityk o słusznej postawie, prostym kręgosłupie, dziarskim obliczu i śmiałym spojrzeniu.
  Czy w sejmie nie powinni zasiadać sami tacy jak Bartosz Adam Arłukowicz?

 255. sondaż wykazał link poniżej

  https://wiadomosci.wp.pl/sondaz-ibris-zle-wiesci-dla-donalda-tuska-6360288976569985a

  ale jakiś on dziwny parząc na komentarze internautów

  I faktycznie , bo albo Plakom rozum zniknął , albo IBRIS cos namącił politycznie

 256. maciek.g
  17 marca o godz. 11:10

  Normy moralne zależą od kraju, klasy społecznej, kręgu towarzyskiego.
  Nie maja nic wspólnego z teoriami snutymi przez kapłanów, czy jajogłowych.
  To co w jednym kregu towarzyskim będzie aprobowane, w innym będzie wykluczało.
  Kontrola społeczna ma dość wąski zakres działania.

  Zachowania celebrytów, „cyganerii”, nijak mają się do zachowania mieszkańców małego miasteczka, czy robotników rolnych.
  Na przykład….

 257. A wy tu nic o strajku szkolnym przeciw smokowi. O pardon, smogowi. To pięknie, że młodzież szkolna nareszcie się w coś zaangażowała. Kiedyś w „Dniu Ziemi” szkolne klasy sprzątały parki i zagajniki. Widać rodzice byli oburzeni, że ich milusińscy sprzątają po kimś (!!!), więc się to skończyło. Kiedyś moi znajomi, też takie stare pryki jak ja i wy zrobili mały eksperyment. W poniedziałek udali się do parku i wyzbierali wszystkie śmieci leżące wzdłuż alejek z trawy i krzaków. Nie, nie do worków, oni rzucali to na środek alejek. Widok był przygnębiający. Myślicie, że coś się zmieniło? Nic z tego!
  Ale ja nie o tym chciałem. Oglądając obrazki z tej młodzieżowej, akcji nie sposób było przeoczyć, że to dziewczęta były na pierwszym planie, one się najbardziej angażowały. Spotykam się czasami z młodzieżą szkolną i czego by się ona nie imał, to zawsze dziewczęta są z przodu. Coś jest nie tak z tą męską nacją i tylko nie rozumiem nadreprezentacji tej płci w polityce.

 258. Jeszcze pamiętam jak próbowałem w jeziorze łowić ryby na wędkę,
  ale na przybrzeżnej płyciźnie przepływały wolne płotki i żadna nie chciała
  się na przynętę połakomić. Było południe i piękna pogoda.
  Przeniosłem się na pomost, ale i tam nie brały. Zrobiłem krok do przodu
  aby sięgnąć dalej i wylądowałem sam w jeziorze, czego nie przewidziałem.
  Przypomina to obecne starania niektórych polityków o wyborców.
  Ci wyborcy są na wyciągniecie ręki, tuz tuż, a nie biorą.
  To może warto zmienić jezioro?

 259. neospasmin
  17 marca o godz. 10:16

  Panie Neospasmin,
  Chyba się nie rozumiemy. Przepisy unijne nikomu nie zabraniają podpisywania dwustronnych umów handlowych, państwo należące do UE, czy Wolnego Obszaru Ekonomicznego może zawrzeć umowę z dowolnym państwem nieunijnym, ale nie może samodzielnie ustalać opłat celnych i innych taryf i tak np. Polska zawierając umowę handlową z Białorusią, Surinamem, czy Australią lub jakimkolwiek innym, nieunijnym, państwem, nie może powiedzieć: – my wam znosimy cło na ten produkt, jeśli zrobicie to i to.
  A nie możemy tak zrobić, ponieważ każde państwo zobowiązane jest stosować taryfy unijne dotąd, dopóki jest członkiem UE bądź należy do WOE. Dopóty, dopóki Wielka Brytania jest w UE, nie może wprowadzać własnych stawek i tak było od chwili, kiedy stała się państwem członkiem UE. Gdyby było inaczej, czyli nie byłoby unii celnej i każde państwo prowadziłoby własną politykę celną – w sytuacji, gdy pomiędzy państwami WOE nie ma granic, byłoby to absurdem.

 260. Można wrzucić kostkę trotylu aby poprawić skuteczność połowu. Tak sobie myślę o łowieniu na skróty. Masz gorączkę…

 261. Kątem ucha, z dyskusji prowadzonej w „Kawie na ławie”, wyłowiłem wypowiedź pisowca Muchy, który stwierdził, że pedofile są nie tylko wśród księży, lecz także w innych środowiskach i tych, z innych środowisk, również należy ścigać.
  Przypomniała mi się wypowiedź innej pisówki, o ile dobrze kojarzę -Sobeckiej, oraz jakiegoś księdza, którzy w TVPInfo ubolewali nad tym, że tylko księża znaleźli się „na forancie”, a przecież wśród księży jest znacznie mniej pedofili niż wśród listonoszy, ślusarzy i innych.

 262. A teraz w „Loży prasowej” usłyszałem abpa Jędraszewskiego odwracającego kota ogonem, że to jest stygmatyzowanie Kościoła i że jest wprowadzany program mający na celu demoralizowania dzieci już od czwartego roku życia.

 263. Od jutra powinien zacząć się ruch na budowach dróg po przerwie zimowej, zgodnie
  z zapisami standardowych umów. Kilka zagranicznych firm przerwało w ubiegłym sezonie prace budowlane, bezzasadnie domagając się setek milionów złotych dopłat
  do wynegocjowanych w przetargach cen.
  Kiedy Chińczycy na budowie autostrady A-2 między Łodzią i Warszawą zerwali kontrakt
  i zeszli z budowy, wszyscy obawialiśmy się o przebieg mistrzostw Europy w piłce nożnej, bo jak kibice europejscy dojadą i jakie będą o Polsce mieli zdanie. Na szczęście władze stanęły na wysokości zadania i przynajmniej ten odcinek autostrady udało się
  przed mistrzostwami zakończyć i pojechało.
  GDDKiA nie czekając na protesty zaczęło polskim podwykonawcom wypłacać należne im pieniądze. To są wprawdzie duże pieniądze, ale nie tak wielkie jak te, których dodatkowo żądają firmy zagraniczne.

  W tym roku, jak wiemy, mają zostać zakończone i przekazane kierowcom odcinki dróg
  ekspresowych i autostrad o łącznej długości prawie 500 kilometrów, o wiele więcej niż
  oddawano w poprzednich latach.
  Wynika to po części z powodu opóźnień w poprzednich latach,
  a zatem sumowania tego co się nie zrobiło i tego co było w planach wieloletnich.
  Wyobraźmy sobie, że mieszkańcy wybrzeża bez przeszkód mogą podróżować do Wrocławia i dalej na południe i ku wybrzeżom mórz południowych wygodnymi drogami, mając jeszcze możliwość wyboru; albo przez Łódź, albo przez Gniezno, Poznań, czy Zieloną Górę i to jeszcze w tym roku.
  A we Wrocławiu koniecznie do PRL-u i na ulicę Więzienną radzę zajrzeć, bo stamtąd już bliziutko do Uniwersytetu, a wykształcenie każdemu nawet cudzoziemcowi się przyda

 264. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 marca o godz. 11:48
  Wojna dawno temu się skończyła i nie czas na otwieranie nowych frontów. Czas trotylu się skończył
  Z kim trzymasz?

 265. Tak mawiają biskupi rodzimy się grzesznikami. Tak sobie myślę czy grzesznika można zdemoralizować. Raczej nawracanie ma sens co KK nie wychodzi od 2000 lat.

 266. Jestem za wypuszczaniem ryb z powrotem do wody. Trotyl /skrót myślowy/ to kłusownicze narzędzie. Tak sobie myślę,że ryby niech będą ozdobą wód.

 267. Bar Norte , 10:45
  Problem polega na tym , ze takie NGO jak Human Rights Watch bazujace w kwaterze lichwiarzy -Nowym Jorku jest czescia aparatu propagandy CIA i trudno ich uwarzac za obiektywnego i bezstronnego obserwatora.
  https://www.hrw.org/world-report/2019/country-chapters/venezuela
  Prosze pamietac, ze Wenezuela jest od 20 lat w stanie oblezenia i w takiej sytuacji przeciwnikow wladzy traktuje sie wszedzie znacznie surowiej.

 268. Bar Norte, 10:45
  Amnesty International pisze, ze Wenezuela morduje trzy razy wiecej obywateli, niz USA.
  https://www.amnesty.org/en/latest/news/2019/02/10-things-you-need-to-know-about-venezuelas-human-rights-crisis/
  Wenezuela ma zarzucony na glowe plastikowy worek i probuje sie wyrwac za weszelka cene.

 269. Doliczyć jankesom Syrię czy Guantanamo to mamy rekonstrukcję III Rzeszy. Tak sobie myślę,że skoro u jankesów przeważają geny germańskie i izraelskie to mamy co mamy.

 270. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 marca o godz. 10:42

  Czy pisanie Gott mit uns ! poniża wehrmacht czy Boga.
  Tekst ten świadczy jedynie o głupocie tych którzy w ten tekst uwierzyli. No ale durnych ludzi mamy na świecie pod dostatkiem – popatrzmy choćby na obecnych Polaków którzy uwierzyli w zamach Smoleński (kompletnie wbrew faktom) w to że PiS to katolicka partia prawicowa , że Duda to dobry prezydent itd.

 271. Bar Norte, 10:45
  Zalezny korespondent Tomasz Surdel przemilczal, ze ciezarowki z ,, pomoca” na moscie Kolumbia-Wenezuela zostaly spalone przez prawicowe bojowki Guido.
  http://wyborcza.pl/7,75399,24488991,wenezuela-wciaz-w-uscisku-rezimu-nicolasa-maduro.html
  Jankesi zrabowali Wenezueli 7 miliardow dolarow ale na otarcie lez przeslali okolicznym krajom 140 milionow dolarow pomocy na utrzymanie uchodzcow.

 272. U nas na wioscy my łapali na prund brału si agregat nad rzyke dwa druty si podłanczału i dwa kuńce du wody i zara pełnu rybów byłu. A zara pu wojnie mój dziadyk na granata łapał ali granty si skuńczyli i przeszli na prund. A późni ryby si skuńczyli i nawyt na wentkie już nie szli.

 273. wiesiek59
  17 marca o godz. 11:20
  Wiem, że posługujesz się odwrotna logika , ale spróbuje ci w ogromnym skrócie wykazać logicznie powstawanie moralności.
  Otóż rodzice w ogromnej swej większości pragnęli by ich dzieci nie robiły błędów szkodzących im w życiu i w związku z tym procesie wychowawczym wdrażają im wg siebie właściwe zasady. Czy wszystko to sami wypraktykowali? oczywiście nie , większość przejęli po swych przodkach. Zarzucili jedynie to co się nie sprawdziło w ich życiu. Czyli taki ewolucyjny proces. Ponieważ ludzie są podobni mimo ras niektóre zasady są na całym ,świecie takie same. Te mniej istotne różnią się w zależnie od wielu czynników których tu nie da się nawet w skrócie wymienić

 274. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 marca o godz. 4:41

  „Wyobrażmy sobie Polskę bez katolików. Żadnych afer”
  Czyli tak jak myleli niektórzy idealisci bolszewiccy -skasujmy religie , to opium dla ludu i bedzie wspaniale- prógowali i co wyszło?

 275. Katolików po czynach poznacie. Wiara nie szkodzi co najwyżej prowadzi do pomroczności. Tak sobie myślę,że wiara nie wynosi rowerów z piwnicy.

 276. Oddolne organizacje społeczne wymykające sie spod kontroli rządzących są od zawsze solą w oku wszelkich dyktatorów, w PRLu Kuroń swietnie zauważył , że zamiast palić komitety trzeba je zakładać i to te komitety walnie przyczyniły się do upadku „komunizmu” sowieckiej maści w Polsce.
  Strach przed społeczeństwem i wszelkich niekontrolowanych inicjatyw z niego wypływających jest właściwym dla wszystkich totalitarystów i stąd bierze się ich nienawiść do wszystkich samorządnych organizacji samorządowych i nieustanne próby ich skompromitowania . Bo czy może być dobre coś, co Batiuszka osobiście nie przeżegnał ?

 277. kooperatywaMandragon

  Pan dyskredytuje źródła (Amnesty International i Human Rights Watch) w przypadku informacji dotyczących Wenezueli, bo są panu z powodów politycznych nie na rękę.
  Jeśli dyskusja dotyczyłaby np Iraku to nie dość, że nie dyskredytowałby pan tych źródeł to jeszcze by się pan na nie powoływał.

  Co do „worka na głowie wenezuelskiej” … .
  Ten worek sam sobie na głowę nałożył rząd tego kraju. To rząd odpowiada za sytuację w kraju – nikt inny. Kilka dni temu napisał pan kilka pozytywnych komentarzy w odniesieniu do państw skandynawskich, w których lewica (socjaldemokraci) potrafiła przez kilkadziesiąt lat zapewnić społeczeństwom poczucie bezpieczeństwa i dobrobytu.
  Trzeba się z tym pogodzić, że w Skandynawii lewica potrafiła to zrobić a w Wenezueli nie potrafiła.

  Co do zamieszek o których pan wspomniał… .
  W sumie to nie ma znaczenia, komu się w tym upadłym państwie omsknęła w dłoni butelka z benzyną. Tym niemniej, ponieważ dotyczy to rzetelności red Surdela, postanowiłem to sprawdzić.
  Redaktor Surdel na swym profilu twitterowym na którym zamieszcza bieżace depesze w dniu 24 lutego najpierw opublikował materiał rządowej teleSURtv o tym, że cięzarówki podpaliły bojówki opozycji a potem, tego samego dnia, opublikował oświadczenie autorki zdjęć podpalonych cięzarówek Karlii Salcedo Flores o tym, że bojówki opozycji gasiły owe cięzarówki, bo w kanistrach zamaskowanych młodych ludzi nie było benzyny ale woda.
  Tak więc red Surdel zachował reguły obiektywizmu przedstawiając stanowiska obu stron konfliktu. Czytelnik czy widz może sobie wybrać wersję, która mu bardziej odpowiada. O ile go ten incydent wogóle intereasuje.

 278. Krym wrócił do Macierzy z bożą pomocą. Co przypomina powrót Śląska do Polski. Tak sobie myślę,że takiego szczęścia nie mają Kosowo,Wzgórza Golan, części Jerozolimy czy Cypru. O ziemi Indian nie wspomnę. Szykuje się zwrot Kresów bo totalna prawica obaliła Jałtę jako komunistyczny spisek. Tak sobie myślę,że szkoda Breslau jako zakazanego owocu od Armii Czerwonej.

 279. SŁOWIANIN STANISŁAW
  17 marca o godz. 15:31
  Taki to jest k…ewski świat.

 280. Bar Norte, 14:35
  ,, To rząd ( Wenezueli ) odpowiada za sytuację w kraju – nikt inny.”

  Od 20 lat Imperium Dobra nie pozwala Wenezueli na sprowadzanie lekow i zywnosci oraz blokuje zaplate za eksport ropy. Zakazuje tez krajom podleglym wymiany handlowej z Wenezuela ( wolny rynek inaczej )
  W czasie okupacji naszemu rzadowi w Londynie i Delegaturze Rzadu tez bylo trudno.
  Kolaboranci byli zabijani.
  Czy warto robic z Wenezueli nowy Afganistan, Irak czy Libie ?
  Ci ktorzy pra do tego najbardziej ,zabijaja Stanislawa Pyjasa, Grzegorza Przemyka i Piotra Bartoszcze kazdego dnia.
  Przytlaczajaca wiekszosc obywateli Wenezueli nie chce sankcji i najazdu zbrojnego.
  Rzad Wenezueli nie radzi sobie lepiej z ekonomia niz rzad Ameryki w roku 1929- tym, ale to nie powod zeby rujnowac kolejny kraj. Kolumbia dopiero od paru lat wychodzi na prosta.

  P.S. Czytam ,, wyborcza ” ktorej Surdel jest korespondentem, ale nie wiem co pisze na Twitterze. Dlaczego nie napisal tego samego w gazecie ?
  Nawet zawsze podzegajacy do wojny ,, New York Times ” pisze, ze ciezarowki zostaly podpalone przez prawicowe bojowki opozycji.
  https://www.nytimes.com/2019/03/10/world/americas/venezuela-aid-fire-video.html

 281. Narracja
  Liberalna część mediów, w różnych gronach, często przeplatanych liberalnymi politykami, łamie sobie głowę jakby to odebrać narrację Jarkowym ludziom i narzucić swoją. Np. afery PIS.

  Jarek puścił bąka w stylu „emigrantów roznoszących zarazki”, tym razem o adopcji dzieci przez pary kochające inaczej.
  O swoim marzeniu (którego realizacji chyba nie dożyje w Umęczonej) powiedział w wywiadzie, Paweł Rabiej, gej.
  Od kilku dni liberalne media cytują Jarka i wieszają psy na Pawle.
  Schetyna i Trzaskowski pryncypialnie udzielili nagany. Oburzeni jak Jarek
  Nawet Redaktor poświęcił sprawie wpis i rozpoczął od niej dzisiejszą, poranną audycję.
  Tak strona liberalna walczy o przewagę narracyjną z Jarkiem.
  PS1
  A tymczasem jakiś sondaż daje przewagę tym pytanym, którzy tolerują adopcję dzieci u par homoseksualnych.
  PS2
  Jeśli ktoś z Państwa już o tym napisał to przepraszam. Nie mam czasu i siły czytać postów.

 282. Jankesi w IV RP przypominają sprowadzenie krzyżaków przeciwko zagrożeniu też ze Wschodu. Żołnierze z nazwiskami niemiecko brzmiącymi przybyli w okolicę swoich przodków Heimatem zwaną. Tak sobie myślę,że podżegani szukają odwetu za Stalingrad. Chyba nie w adidasach.

 283. Na koniec, Maurizio Blondet pisze, że nader ciekawą rzeczą jest fakt, iż oskarżenie pojawiło się na łamach Libération – tj. ultra pro-unijnej gazety Rotschildów. Wynika z tego, że – atakujący na całego niemieckie zarządanie Unią – dziennikarz, Jean Quatremer, pozwolenie na to musiał uzyskać od „najgrubszych ryb”.

  Być może jest to odwet za pogardliwą odpowiedż zastępcy Angeli Merkel na propozycję reformy UE, jak zawarta była w liście Macron’a, napisanym w stylu «napoleońskim». O wszystkim dowiemy się w następnych odcinkach sagi – pisze włoski dziennikarz-blogger i dodaje: z tego, co daje się zauważyć – UE biurokratów przypomina „Jądro Ciemości”, albo dwory renesansowe, pełne spisków, trucizn, sztyletów i trupów.
  https://ram.neon24.pl/post/148121,selmayrgate-i-samobojstwo-na-dworze-drunker-a
  =========

  bRUKSELSKI DWÓR, NIE RÓŻNI SIĘ OD INNYCH.
  Padają trupy gęsto….

 284. stasieku
  Jestem pod wrażeniem, bardzo niemiłym, co też pieprzył na ostatniej konwencji PIS w Katowicach sam Wuc. Wywrzeszczał ostro – „wara od naszych dzieci”!.Z kim on ma dzieci, dalibóg? To po pierwsze primo, a po drugie, dokonal się wnim jakby przełom co do oceny Ślązaków, którzy są na dzien dzisiejszy solą ziemi, a już nie obcą opcją.
  Mam nadzieję, że Kazio Kutz na chwle wychynie stamtąd, gdzie jest, i da mu po ryju.

 285. kooperatywaMandragon

  Nie ma państw istniejących w międzynarodowej pustce. Każde państwo istnieje w okreslonych uwarunkowaniach międzynarodowych. Rolą rządu jest wpasowanie się w te uwarunkowania, dostosowanie ich do swoich potrzeb by zachować elementarny spokój społeczny w państwie czyli możliwość sprawowania władzy. Do tego też sprowadza się też odpowiedzialność rządu. Ponieważ pan wcześniej chwalił socjaldemokratów szwedzkich pozwolę sobie przypomnieć ile gimnastyki politycznej kosztował ich status neutralności w czasie II Wojny Światowej – mimo, że szwedzkie złoża rudy żelaza były łakomym kąskiem. Ich uwarunkowania międzynarodowe były o wiele trudniejsze niż dzisiejszej Wenezueli.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Polityka_Niemiec_hitlerowskich_wobec_Szwecji

  Wie pan, polityka nie polega na tym by sobie w jakiś operetkowych uniformach pokrzyczeć „Bolivares! CheGuevares!”, doprowadzić państwo do upadłosci, do dwuwładzy, społeczeństwo do desperacji a potem jojczyć, że to wina „obcych”.

  Co do red Surdela … .

  Kiedyś, gdy wynaleziono telegraf, dziennikarze z powodów technicznych czy organizacyjnych słali z rozmaitych miejsc na świecie do swych redakcji krótkie, syntetyczne informacje. Dopiero ich koledzy w redakcjach z tych depesz tworzyli historie. Oczywiscie w ten sposób by owe historie trafiły do umysłów i serc czytelników – zgodnie z interesami redakcji, również politycznymi.
  Teraz rolę telegrafu pełni twitter. Różnica jest jedna – o ile wcześniej do depesz czytelnicy nie mieli dostępu to teraz do tych krótkich, liczących niewiele ponad 200 znaków dostęp mają wszyscy, którzy chcą. O ile oczywiście dzinnikarze czy agencje takie konta prowadzą. Z tym, że prowadzi je większość – również red Surdel.
  Nie ma więc powodu by czekać na tzw „story” stworzone z tych depesz. Oczywiście potem podawane przez media.
  Po co komu w świetle powyższego historie? Ludziom są potrzebna w pierwszym rzędzie fakty. Najpierw fakty a dopiero potem „story” czyli publicystyka na nich mniej lub bardziej oparta. Oczywiście dla tych, którym nie wystarczają fakty.

 286. Pedofilów w sutannie będziemy bronić jak niepodległości. Kiedyś było socjalizmu. Tak sobie myślę,że wiara zastąpiła ideologię. A wszystko w ramach Konkordatu.

 287. @mag
  Jest przerwa w dwóch meczach, w których Polacy się spisują marnie.
  Zajrzałem, widzę Twoją reakcję na Jarkowe bąki.
  To jest fenomen polskiej polityki ostatnimi czasy. Cała, medialna Polska zajmuje się Jarkiem. Mamy Jarka w dzień i w nocy. We wszystkich newsach Jarek.
  Schetyny na lekarstwo.
  Dziennikarze liberalni krytykują obsadę ekipy KE. A dlaczego ten, a nie tamten.
  Mam pytanie.
  Jeśli liczy się ilość głosów oddanych, a elektorat liberalny nie jest ciemny, ma swoją wiedzę o wadach i zaletach kandydatów, to dlaczego miejsce trzecie jest czymś upadlającym? Przecież młody Wałęsa wygrał z ostatniego!
  Wracam na kopaną.
  Pozdrowienia i uściski ślę.

 288. Kaziu Kutz dałby Jarkowi ” po ryju ” to dodatek do opini @mag
  Ponieważ Morawiecki palnął kolejnego „babola ” w Katowicach otym że tam na Śląsku powstanie tzw.” dolina krzemowa ” a tak na pewno w całej Polsce – taki przypadek faceta koniecznie leczyć -skierowanie do Rybnika ( tam szpital chorób psychiatrycznych )
  Nadymał się i co kilka dni „wali Głupstwa ” jak np wydał 100 milionów PLN na promocje logo firmy „Orlen ” i za tą kwote ( zaliczka?!) ” bolid Wiliamssa będzie cały sezon jeździł na ostatnim miejscu w wyscigach FI – bo przynajmniej widoczny a innych szans nie ma .

 289. @Wiesiek 59,
  UE robi polityke takimi ludzmi jacy sa, a ktorzy przecie sroce spod ogona nie wypadli. Inni nie beda inni.Zeitgeist sprawia, ze sypia sie dotychczasowe struktury polityczne a i sami politycy juz nie przystaja do rzeczywistosci. Za malo w tym mlodej krwi, zaczyna sie proces skostnienia i upadku. Macron wychodzi w tym wszystkim na jakiegos naiwnego idealiste nie z tej bajki. Nie rozumiem powodow dla ktorych ta kobieta popelnila smaobojstwo pozostawiajac dziecko! Dla mnie to bardziej wyglada na zabojstwo. Zadna normalna matka z powodu klopotow w pracy, chocby grozacych skandalem nie pozostawi dziecka i nie palnie sobie w leb. Cos tu smierdzi.

 290. Szczerze mówiąc, powinniśmy mieć żadnych złudzeń co do charakteru zachodniej plutokracji i zawsze powinniśmy zważać marksistowską truizm, który stwierdza, że „ państwo jest aparatem przemocy, która spełnia wolę klasy panującej .” Wszyscy wiemy, kto orzeczenie Klasa Imperium AngloZionist składa, prawda?

  Zachodnie demokracje liberalne są w rzeczywistości plutocracies które zostały utworzone przez klasę kapitalistów bandytów w celu kontrolowania całej naszej planety. To była prawda przed II wojną światową. Był to również prawdziwe w czasie i po II wojnie światowej i to się nie zmieniło, pomimo wszystkich sangwina wypowiedzenia faszyzmu i nazizmu.

  Oznacza to, że zachodnie elity rządzące, które potrzebują wojny przetrwać i zachować New World Order oni próbowali nałożyć na nas wszystkich. Rosja nie potrzebuje wojny – ona tylko potrzebuje spokoju.
  https://www.unz.com/tsaker/why-russia-wont-invade-the-ukraine-the-baltic-statelets-or-anybody-else/
  ============

  świetny tekst.

 291. Czy KK wobec stwierdzonych ostatnio faktów obawia się obiecanej przez Tuska kastracji. Jak wróci. Tak sobie myślę czy dotrzyma obietnic czy przebaczy dla dobra KK. Czy ustawa była tak dla jaj.

 292. jakub01
  17 marca o godz. 19:36

  UE jak każda biurokratyczna struktura, to konglomerat ludzi ambitnych, bezwzględnych, zapatrzonych we własne ego i korzyści.
  Po trupach, do zwycięstwa……
  Natury ludzkiej nie zmienimy.
  Niestety.
  Prawa Parkinsona są uniwersalne.

 293. Aberracja – ktoś powie na to, że liberały mają po pięć opinii w każdym z dziewięciu tematów na dzień dzisiejszy. A prezes Kaczor wali jeden wic za drugim i wszyscy powtarzają w koło – „wara od naszych dzieci!”

  Tak to już jest z liberałami. Jak wam się nie podoba, to won do oglądania sportów letnich lub zimowych.

  Mnie np. fascynuje aberracja, która polega na tym, że nie ma jednej, ba, nawet dwóch opinii nt. tęczowej narracji w tej kampanii, czy ona jest na rękę liberałom, czy raczej w brew. Czy lepiej jest tłuc tzw. piątkę Kaczora, a może afery od Srebrnej po KNF?

  Osobiście mi się zdaje, że na Kaczora każdy temat jest dobry. Wszystko zależy jak się go przedstawi. Na przykład napaść na LGBT oraz na edukację seksualną w szkołach jest z Rosji rodem. Czyli Kaczor jest naczelnym rusofilem RP. Bo tam w Rosji wadza ramie w ramie z cerkwią tak samo ludziom robią w mózgu. Albo że zapowiedzian wydanie pieniędzy przez prezesa Kaczora zostało wymyślone na chybcika, z ekspertami i ministerstwami nie zostało uzgodnione, jest bez żadnego trybu i sensu i że można te 40 mld zł rocznie wydać inaczej. I rozkręcić dyskusje, wysłać ankiety (i ankieterki) w teren. Czy wydać na forta Trumpa, czy na niepełnosprawnych z lekarzami, pielęgniarkami i nauczycielami włącznie. Trzeba pogłówkować i naharatać się, aby te wybory wygrać.

  Polskie liberały zbyt liberalnie traktują robotę polityczną, mi się zdaje.

 294. Jak już dyskusja na tematy ideologiczne nabiera rozpędu zaczynam czytać historię JUDAIZMU, a potem komentarz Mietyka Pisieluka. Mietyk w ostatnim zdaniu napisał; ryby się skończyły

 295. Czy Polska będzie Ameryką?

  Absolutnie, nie tylko będzie, ale już jest częściowo i to na odwrót.
  Jest Pataszon i Pat w Katowicach. Tam gdzie prawie jest Dolina Krzemowa.
  Mamy już Kuper. Niewiele trzeba dodać, aby było Cupertino.
  http://wyborcza.pl/7,75968,24557297,dolina-krzemowa-a-kysz-to-dolina-zboczona.html

 296. Pięć lat temu ku radości mieszkańców Krym powrócił na łono ojczyzny. Nie ma natomiast radości wśród pokojowych, demokratycznych mocarstw wolnego świata, które już widziały na Krymie wielka bazę militarną USA, szachująca Rosję i połowę Azji z Iranem i Chinami na czele.

 297. Krzemowa Dolina musi być w Polsce. Trzeba tylko ustalić kalendarz wprowadzania, jak w prawdziwej K.D.:
  – małżeństwa jednopłciowe (od 2008 r.),
  – adoptowanie dzieci przez pary LGBT (od 2003 r.),
  – sztuczne zapłodnienie lesbijek (od 1976 r.),
  – surogacja – też dla par LGBT (od 1990 r.),
  – legalna marihuana dla celów rekreacyjnych (od 2016),
  – edukacja seksualna w przedszkolach – także o LGBT (od 2011),
  – obowiązkowe wychowanie seksualne w szkołach obejmujące wiedzę na temat gender, antykoncepcji, HIV (od 2015 r.).

 298. waldemar 17 marca o godz. 19:36 Tak, koniecznie do Rybnika. W tym mieście dwóch czynnych jeszcze kopalń w tzw. sezonie grzewczym norm zapylenia i smrodu nie pobiłby nawet Wincenty Pstrowski. Te zawyżone w stosunku do innych krajów europejskich normy są przekraczane niejednokrotnie 10 razy. Premier uważa, że łatwiej na Śląsku o Dolinę Krzemową niż czyste powietrze i chyba ma rację. Żartuję oczywiście. To są bzdury kosmiczne. Nawet komuniści tak nie”pierd – olili” (ja tylko cytuję Kutza).

 299. Połączenie technologiczne między Chinami i Europą odbywa się już dzięki urządzeniom Huawei, coraz częściej kupowanym przez firmy europejskie. Brak „tylnych drzwi” w systemach Huawei (w przeciwieństwie do zachodnich systemów, co unaocznił Snowden) jest prawdziwym powodem wypowiedzenia wojny tej chińskiej firmie przez Waszyngton. Szpiegostwo przemysłowe daje Stanom Zjednoczonym ogromną przewagę, a „tylne drzwi” w zachodnich systemach, umożliwiające dostęp CIA i NSA, gwarantują przewagę w konkurencji, pozwalając Waszyngtonowi przodować pod względem technologicznym. Ta przewaga znika wraz z rozprzestrzenianiem się systemów Huawei, ku rozczarowaniu waszyngtońskiego aparatu szpiegowskiego. Europejscy sojusznicy rozumieją potencjalne korzyści i chronią się, używając chińskich systemów.
  https://pracownia4.wordpress.com/2019/03/14/ostatni-etap-wielobiegunowej-rewolucji-powstrzymac-usa-w-europie/#more-10454

 300. Symetryczny
  Co Cię Krym obchodzi i z czego się cieszysz? Mieszkasz tam, czy cóś?

 301. @Wiesiek 59
  Zal mi Ukrainy. Wydaje sie coraz bardziej osamotniona. Gdzie dwa slonie sie bija cierpi trawa. Natomiast swietny jest komentarz pracowni, ktory pozwalam sobie za twoim linkiem zamiescic.
  „Najświeższym przejawem antyrosyjskiej retoryki podtrzymywanej w UE jest przyjęcie 12 marca b.r. przez Parlament Europejski Rezolucji w sprawie stanu stosunków politycznych między UE a Rosją autorstwa Komisji Spraw Zagranicznych. Nie jest to dokument wiążący, niemniej jednak odzwierciedla oficjalne stanowisko większości PE wobec stosunków z Moskwą.

  W rezolucji podkreśla się, że „UE nie może rozważać stopniowego powrotu do normalnych relacji, dopóki Rosja nie wdroży w pełni porozumienia mińskiego i nie przywróci integralności terytorialnej Ukrainy” i że „w obecnych okolicznościach nie można dalej uważać Rosji za „strategicznego partnera”. Przywołując „uprowadzenia, tortury, egzekucje pozasądowe, sfingowane sprawy karne, … prześladowanie ze względów politycznych … zabójstwa … kampanię dezinformacji … bezpośrednie lub pośrednie zaangażowanie w wielu długotrwałych konfliktach … co stanowi poważną przeszkodę w rozwoju i zapewnieniu stabilności odnośnych państw … podważa ich niepodległość oraz ogranicza możliwość swobodnego podejmowania przez nie suwerennych decyzji … UE podkreśla … wzywa… potępia … apeluje … powtarza… oraz wzywa Komisję i Europejską Służbę Działań Zewnętrznych do niezwłocznego opracowania wniosku ustawodawczego w sprawie ogólnounijnej ustawy Magnickiego”.

  Ten propagandowy tekst, podtrzymujący dobre samopoczucie i zadufanie Komisji i Parlamentu, można by bardzo prosto zmienić w dokument przystający do rzeczywistości; wystarczy podmienić nazwy geograficzne wprowadzając Libię, Afganistan, Irak, Syrię itd. oraz garść nazwisk, zmienić parę innych szczegółów i voilà, czas byłby ustalić, że w obecnych okolicznościach nie można dalej uważać USA za strategicznego partnera ani rozważać stopniowego powrotu do normalnych relacji, dopóki USA nie przestaną ingerować w sprawy innych krajów i nie zaczną przestrzegać prawa międzynarodowego.”

 302. @ Mag
  https://www.polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2278940,Pod-lufami-Rosji-5-lat-po-nielegalnym-referendum-na-Krymie
  Dziś mija 5. rocznica nielegalnego referendum, w wyniku którego Rosja oderwała od Ukrainy Półwysep Krymski. Po pięciu latach od tamtych wydarzeń mieszkańcy Krymu, którzy otwarcie opowiadają się za powrotem półwyspu do Ukrainy, są narażeni na represje. Natomiast prorosyjscy separatyści zorganizowali czterodniowe obchody rocznicowe z udziałem przedstawicieli najwyższych władz Rosji.
  Mag, bredzenie o „radosci mieszkancow” z powodu powrotu Krymu na „ojczyzny lono” to chyba zart. Bo przecie @symetryczny chyba az tak glupi nie jest. Inna rzecz, ze gdybys miala lufe karabinu przystawiona do glowy i kazano by ci sie usmiechac, to pewno jakis grymas usmiechopodobny bys wykonala. Ja tez. Krym byl przede wszystkim tatarski, a Rosja dokonala na Tatarach krymskich zbrodni, ktore smialo mozna zaliczyc do ludobojstwa, choc na niewielka skale. Temat jest mi bliski, bo ofiara tamtych represji byla urodzona na Krymie moja rodzona babcia. Dzis Tatarzy chca powrotu Krymu do Ukrainy a Rosji putinowskiej nienawidza.

 303. jakub01
  17 marca o godz. 22:00

  LUDZIE LUDZIOM……
  A raczej, decydenci plebsowi.
  „A najdzielniej biją króle, a najgęściej giną chłopy”……

  Żal nam jednostek.
  Na wyższym piętrze władzy, to tylko statystyka.

  Własnie na 2 zaczął się film o Afganistanie i dziennikarzach.
  „Whiskey, tango, foxtrot”…..
  Warto obejrzeć.

 304. Ktoś napisał dziś na blogu, że nie ma sił ani czasu, żeby czytać posty, więc zamieszcza tylko swój. Dziękuję, dobre i to. Choć jestem zgrzybiałym starcem, ciągle jeszcze mam siły, żeby czytać wszystkie komentarze, czego i Państwu życzę.

 305. @Pan Redaktor
  Ten „ktoś” to ‘stasieku’, wieloletni korespondent na en passant.
  Nie czuję się zgrzybiały, ale czasami nie mam siły czytać wszystkiego.
  Mam głębokie przekonanie, że bardzo się nie różnię od wielu, tu na blogu.
  Pozdrowienia dla ciągle młodego Redaktora.

 306. Bar Norte , 18:48
  ,, . Rolą rządu jest wpasowanie się w te uwarunkowania, dostosowanie ich do swoich potrzeb by zachować elementarny spokój społeczny w państwie czyli możliwość sprawowania władzy. Do tego też sprowadza się też odpowiedzialność rządu.”
  W czasie oblezenia Stalingradu zginelo 800 tysiecy Rosjan. Czy obwqinimy o to rzad radziecki ?
  Wenezuela jest oblezona przez kapitalistow nowojorskich. Sytuacja w kraju jest wynikiem glownie tych sil, ktore chca zagarnac zloza ropy dwa razy wieksze niz w Arabii Saudyjskiej.
  Skoro czyta sie doniesienia na stronie internetowej ,, gazety wyborczej ”, to po co szukac jeszcze informacji na Twitterze, Instagramie czy Facebooku ?
  Nikt nie ma czasu na wszystko, a maile z Wenezueli docieraja do Warszawy w ciagu paru sekund.

 307. @danielpassent 22.40
  Naprawdę wszystkie?
  Moje też?
  Nie do wiary, obiecuję z szacunku dla Pana pisać rzadziej
  Pozdrawiam wiosennie

 308. Szanowny Panie Redaktorze Passent.
  Ubawił mnie Pan niesamowicie. Pańską sprawność intelektualną możemy tylko podziwiać i Panu pozazdrościć. Z tą „zgrzybiałą” starością, to Pan chyba nieco kokietuje. Liczba lat to nie wszystko. Spotykałem zgrzybiałych starców ledwo po sześćdziesiątce a Pana jeszcze do nich nie zaliczam.
  Niech się nam Pan trzyma i ma powody, by o swoim wieku nie pamiętać, czego Panu życzę.

 309. jakub01
  17 marca o godz. 22:18
  Jak wy łykacie te propagandę polityczna. Dla polityków jest bardzo wygodne mięć wroga który budzi strach i ten strach pompować jak tylko się da, a więc to robią.
  Pomyślmy logicznie co obecnie Ukraina może oferować swym obywatelom?
  cytuje ze źródła ukraińskiego
  „Były przewodniczący Rady Najwyższej, deputowany ludowy Władimir Litwin na antenie stacji NewsOne powiedział, że Ukraina potrzebuje kilkudziesięciu lat, aby odbudować gospodarkę kraju.
  Jak podliczyli specjaliści, żeby osiągnąć poziom z 2013 roku przy takim tempie pracy gospodarczej potrzeba 32 lat. A żeby osiągnąć poziom obecnej Polski potrzeba 100 lat — powiedział Litwin dodając, że będzie to możliwe tylko wtedy, jeśli Polska się „zatrzyma i będzie czekać na Ukrainę”.
  Zdaniem Litwina rząd musi przyznać, że „w ciągu ostatnich czterech lat zniszczono kraj”, a bieżące problemy zrzuca się na karb wojny.”
  Pytam teraz co może oferować swym obywatelom Rosja Putina?
  wg PKB per capita nominalnego w dolarach USA Rosja 10 608 Polska 13 823 , a Ukraina 2 583!
  Czyli Rosji Putina do Polski blisko , a Ukrainę wyprzedzają
  ponad 4 krotne.
  Potwierdzają to średnie pałace ludzi i tzw koszyk zakupów.
  Byt określa świadomość co słusznie zauważył Marks i zdecydowana większość ludzi na Krymie wie czym groził by powrót pod władze Ukrainy. Nikt nie pragnie pogorszenia (znacznego)swego poziomu życia , a ideowców jak zawsze na lekarstwo.

 310. danielpassent
  17 marca o godz. 22:40
  Brawo , chyba temu co mu brak sił w pięty poszło.

 311. kooperatywaMandragon

  „Skoro czyta sie doniesienia na stronie internetowej ,,gazety wyborczej”, to po co szukac jeszcze informacji na Twitterze”

  Po co szukać poskładanych pod polityczną tezę z twitterowych informacji elaboratów na portalach, potem je studiować mozolnie oddzielając ziarna od plew, skoro więcej i szybciej informacji w formie depesz dziennikarze zamieszczają na samym twitterze? Albo agencje jak Reuter czy BBC – łącznie z linkami do materiałów źródłowych.
  Czemu odbiorca szukając informacji ma być zdany na linię polityczną redakcji, na jej aktualne priorytety, profilowanie pod target, ograniczenia finansowe, ograniczenia autocenzorskie itp?

  Podkreślam, że piszę o informacji a nie publicystyce.

 312. @Maciek,
  nas jest raz. Zaden polityk tez nie wzbudza we mnie strachu.Powiedz powiedzmy Czeczenom, ze pelne koryto w wydaniu rosyjskim (ziemniaki i cebula?) to szczyt marzen w cywilizowanym swiecie, wzamian za utrate wolnosci. Bo Marks…etc.Byt akurat nie zawsze okresla swiadomosc, czesto jest odwrotnie. Referendum pod lufa karabinu, zielone ludziki i zrujnowane panstwo to nie jest wina Ukraincow. Pytasz co maja do zaoferowania? Czemu teraz a nie 10 lat temu?Ukraine poswiecono dla celow „wyzszych”rozgrywajacych i krzyzyk na niej postawila nawet Polska. Na prawde uwazasz, ze cale narody zadowola sie pelna micha i wszystko im jedno kto te miche ofiaruje? Historia Polski niczego cie nie nauczyla? Bredzisz Macius.

 313. @Maciek,
  powiedz tez Ukraincom, zeby wrocili do macierzy, to sie najedza.
  Matuszka Rasija przygarnie i taki dobrobyt zapewni jak na Krymie.

 314. @Maciek
  https://www.rp.pl/Gospodarka/170729156-O-wyzszosci-Rosji-nad-Ukraina-na-Krymie.html
  Po raz pierwszy władze półwyspu opublikowały dane gospodarcze, które mają świadczyć o tym, jak dużo Krym zyskał po przyłączeniu do Rosji. Ale…

  W dzień po całkowitym przerwaniu na dwie godziny dostaw prądu na Krym mostem energetycznym z Rosji, władze półwyspu opublikowały dane porównujące stan gospodarki przed i po rosyjskiej aneksji.

  I kto tu jest podatny na propagande?

 315. @
  Krym wciąż bardziej przypomina wyspę niż półwysep, a utrudniony dostęp do stałego lądu wpływa na poziom życia. Mieszkańcy starają się głównie przystosować do nowych warunków. Muszą, bo Rosja prowadzi politykę faktów dokonanych, którym towarzyszy ostra retoryka.
  Krym wciąż bardziej przypomina wyspę niż półwysep, a utrudniony dostęp do stałego lądu wpływa na poziom życia. Mieszkańcy starają się głównie przystosować do nowych warunków. Muszą, bo Rosja prowadzi politykę faktów dokonanych, którym towarzyszy ostra retoryka.
  Refat Czubarow, przewodniczący Medżlisu, rady krymskich Tatarów, mówił mi dwa lata temu w Kijowie, że ostatecznym celem Moskwy jest wyrzucenie wszystkich jego rodaków i totalna rusyfikacja półwyspu. Działacze krymskotatarscy zwracają uwagę nie tylko na represje polityczne, ale też na odbieranie Tatarom co większych biznesów przez osiedlających się tam Rosjan, co ma ich skłonić do wyjazdu. Krym pozostawał jednak zrusyfikowany nawet wtedy, gdy kontrolowały go władze ukraińskie.

 316. Bar Norte,0:35
  Szybciej mozna wierzyc korespondencji ,, New York Timesa ” niz ,, gazety wyborczej” na temat spalonych na moscie ciezarowek – inna liga, inne doswiadczenie i prestiz.

  Na marginesie – nawet CIA potwierdza, ze 50% biednym w Wenezueli zostaly stworzone ludzkie warunki zycia.
  https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/print_ve.html

 317. @Maciek
  „W ostatnim czasie jednak, wskaźniki gospodarcze Rosji zaczęły uparcie wykazywać, iż oparty na rabunkowej eksploatacji surowców gospodarczy cud Putina niechybnie zmierza w stronę spektakularnego krachu. Wzrost gospodarczy wyniósł w zeszłym roku symboliczne 1,5 proc., inflacja pożera dochody ludności, zagraniczny kapitał i inwestycje odpływają w skali dziesiątków miliardów rocznie. Wreszcie spadek kursu rubla ogranicza dostęp patologicznie uzależnionej od importu rosyjskiej gospodarki do szeregu sprowadzanych z Zachodu dóbr konsumpcyjnych.
  Wraz z aneksją Krymu Putin stracił nie tylko całą Ukrainę, ale także ostatni cień szansy na modernizację Rosji i reintegrację przestrzeni poradzieckiej. Trudno sobie bowiem dziś wyobrazić, aby ktokolwiek oprócz mafii, kacyków i renegatów chciał wiązać się z państwem, które stosunki nawet z bratnimi narodami wyjaśnia przy pomocy czołgów.
  https://www.newsweek.pl/swiat/krym-przylaczony-do-rosji-komentarz-jakuba-korejby-na-newsweekpl/npcm8zd

  Wiecej sam sobie poszukaj.

 318. @Wiesiek 59,
  film ” Whiskey..” obejrzalam w necie i z trudem dobrnelam do konca. Nie warta ogladania, kiczowata produkcja z Afganistanem w tle.Jak juz amerykanski film jest „opart na faktach”, to mozna miec absolutna pewnosc, ze fakty beda tam zmanipulowane a najwazniejszych nie bedzie w ogole. Poprawnosc sprawia, ze dzisiejsze produkcje amerykanskie sa tak przeslodzone, ze mozna zwymiotowac. Rozmawialam o tym niedawno z @jobrave. Gdyby dzis krecono np.Pluton, to z pewnoscia bylaby tam bliska rozwodu para i jakies durne ale chorowite dziecko albo nadeta malolata. Taki r..o.m.a.n.s z Wietnamem w tle. Glupota tych filmow jest wrecz obrazliwa dla widza.

 319. @

  Czytać wszystkie komentarze?
  A ta pokuta to za jakie grzechy?
  Czy może wedle powiedzenia : „Jak cię nie zabije to cię wzmocni”.
  Przyznaję słabość mojego charakteru – nie ryzykuję.

 320. @Maciej g
  ” a ideowców jak zawsze na lekarstwo.”
  Naprawde? 10 milionow ideowcow nalezacych do”Solidarnosci” ci umknelo? Przeciez mieli kartki na zywnosc. O Majdanie tez nic nie slyszales? Wojna w Syrii to efekt panujacego tam glodu? Ludzie umierali? Glod i smierc to jest teraz i dlugo bedzie. Nie bylo tak gdy dzieciaki napisaly na scianie „Asad czas na ciebie”, za co poddano je torturom. No to jk myslisz po co ludzie wychodza na ulice skoro maja co jesc?

 321. @Adam 100
  Gdybys potrafil jak red.Passent przeczytac nawet Goscia Niedzielnego albo Gazete Polska Codziennie to tez bys mial krzepe.

 322. jakub01
  18 marca o godz. 3:36

  Bo wszystkie cechy mojego charaktery zaczynają się na CH
  ( cherlawy, choleryk….) 😉

 323. @Maciek
  No i tak na koniec bo ide ogladac film. Nie wyskakuj z Marksem, bo to prehistoria. Byt moze i okreslal swiadomosc na poczatku ubieglego stulecia, u robotnika czy chlopa, ktorego zycie niewiele roznilo sie od zycia zwierzecia a czasem bylo gorsze. Nara i czy sie.

 324. @Adam 100
  Eee, wszystkie to chyba nie…Nie wierze.

 325. jakub01
  18 marca o godz. 4:01

  A co,
  czy tylko Gospodarz może fiszować za komplementami ? 🙂

 326. Dzięki Rosjanom na Krymie nie grożą nam Tatarzy pod Legnicą. A Lajkonik zostanie pacynką. O ludobójstwie Polaków z rąk Tatarów i ich kolaboracji z Turcja i III Rzeszą warto pamiętać. Słowianie w ramach przestrzeni życiowej przesiedlili bądż nawrócili narody dziś południowej Rosji co ograniczyło wpływy Turcji. Na podobieństwo Sobieskiego pod Wiedniem. Czy Sobieski był ludobójcą czy sanitariuszem przed roznoszeniem parcha. Jak określił islamistów Kaczyński jako niosących choroby i gwałcących nasze kobiety. O dzieciach zabieranych w jasyr nie wspomnę. Tak sobie myślę,że sensowniejsza jest dyskusja o przenikaniu kultur na przykładzie pamiątki kulinarnej w postaci tatara na talerzu. I niech tak zostanie. Bo Wielka Orda to odnoga tzw.wyklętych ale w siodle. Jankesi z Indianami zrobili podobnie i co im zrobili obrońcy praw człowieka. Takie były czasy. Wracajmy do pedofilii wywołanej celibatem bo to społeczny problem z marginesem na całą stronę.

 327. @

  Jarosław Kaczyński mówi, że ochroni polskie rodziny przed pedofilią katolickiego kleru. Ma moje pełne poparcie.

  Ein Führer, ein PiS

 328. @ Slowianin Stanislaw

  Ech, faceci, faceci. Obroncy psia mac przed gwaltem. Oni nasze kobiety a my ich kobiety. A kobiety nie sa ani wasze ani ich i wszystko im jedno jakiej jest narodowosci gwalcace bydle. Kobiety nie maszeruja w armiach po pareset tysiecy z bronia, za ktora moznaby przezyc rok z cala rodzina, a ktora rozwalaja im dziarscy chlopcy gliniana chalupe i ostatnia koze. Teraz juz nawet nie musza maszerowac, moga to robic z wygodnego fotela zza oceanu. A wszysko k. ich mac byla dla ojczyzny i w obronie ucisnionych kobiet! A potem wraca taki bohater do domu i zaczyna te ucisniona walic w zeby.

 329. Trzeba umieć czytać teksty z cytatami Kaczyńskiego a nie myśleć psią macicą. Tak sobie myślę o osobnikach z adhd na blogu.

 330. @Slowianin,
  bo faceci lubia byc „wojownikami” Lubia dorobic sobie legende do zwyrodnialstwa i mordu. Kazda armia to produkcja wykwalifikowanych mordercow. Bo co ? Ojczyzna, obrona „waszych” kobiet, waszego kraju, waszej „przestrzeni zyciowej” czy co tam jeszcze? Kazdy pretekst jest dobry.Posluchaj co opowiadaja polglowki z amerykanskiej czy jakiejkolwiek armii na pytanie po co do niej polezli? Bo chcialem stac sie mezczyzna, bo chcialem przezyc przygode. No i wraca taki baran do tej ojczyzny a jakas idiotka rzuca sie na szyje bohaterowi. Chcialabym aby raz w zyciu zobaczyla brudne afganskie dziecko stojace na jednej nodze, bo druga urwal mu granat. Zeby zobaczyla jego oczy.

 331. @Slowianin,
  ja mam w dupie cytaty Kaczynskiego. Zacznij w ogole myslec, bo w worku mosznowym mozgu nie masz.

 332. Co z Sawczenko siedzącą w banderowskich kazamatach. Do niedawna jak Joanna dArc. Co z Tybetem. Tak sobie myślę czy jankesom skończyły się pomysły na sankcje dla swoich. A na blogu i w PE cisza.

 333. Pije Kuba do Jakuba. Tak sobie myślę,że jeszcze nawalony jak stodoła albo nie wyszedł numerek.

 334. @Slowianin,
  ales mi pojechal po ambicji z tym numerkiem. Jak „prawdziwy” facet „prawdziwemu”facetowi. Gratulacje.

 335. jakub01
  18 marca o godz. 4:00

  W imię ojca i matki, jak się macie dziatki. Dzień doberek, jakubku, i ukłony od Koszalina do Ustronia Morskiego i z powrotem – tyle wczoraj przerehabilitowałem na pompowanym siodełku i pedałach, czyli ok. 70. km. Z tego ogromną większość – przybrzeżnym lasem od Mielna do samego Ustronia.

  Jakubku, to, co powiedziałaś maćkowi, żeby nie wyskakiwał z Marksem względem „byt kształtuje świadomość”, odnosi się do historyczno-ekonomicznej konotacji, z której powstało „Gołodupki, hop do kupki”. Ale jest też ciut głębsza, która odpowiada na pytanie, jak się kształtuje człowiek. Autor pierwszej polskiej gramatyki Onufry Kopczyński był z zupełnie innych niż Marks szerokości, bo był pijarem. A jeśli mnie starcza pamięć nie myli, właśnie on powiedział: „W czym żyjesz, w co się bawisz, o tym myśleć i mówić musisz”. Inaczej mówiąc, świadomość człowieka składa się z wcześniejszych przeżyć – po urodzeniu, a może i z tych trochę przed. Jeszcze inaczej mówiąc, takie ewolucyjne kształtowanie się świadomości jest odwrotnością tego, co mantrycznie deklamują towarzysze religianci – że „Bóg dał rozum i wolną wolę”. Że to jednorazowa darowizna gotowego rozumu, gotowej wolnej woli (z której nawet żabki i pijawki w moim Jamnie rechoczą) i gotowej świadomości, a nie własnoręczny – bierny i czynny – dorobek osobnika w ciągu całego jego życia, na końcu którego dobry Bóg daje demencję, żeby człowiek nie zwariował od tych mądrości (Szwejk).

 336. @
  https://www.cda.pl/video/95402771
  Dla „prawdziwych” mezczyzn!

 337. @Pombucek,
  Ty sie nie rehabilitujesz na tym wielocypedzie tylko chyba przygotowujesz do Tour de France. Ciesze sie, zes zdrow. Co do kwestii swiadomosci, to nie chce podejmowac tematu, bo bylabym kompletnie niezrozumiana na blogu gdybym napisala o osobistych doswiadczeniach wgladu we wlasny umysl. Ja praktykuje od wielu lat i doswiadczeniem moge sie dzielic co najwyzej z osoba rowniesz praktykujaca zazen a i to jedynie w kwestiach technicznych. Intelekt jest zmyslem ograniczonym a to co jest prawdziwa swiadomoscia nie miesci sie w jego obrebie. Intelekt jest czescia umyslu zaledwie i to dosc niewielka a w dodatku mylaca. Mowiac intelekt mam na mysli to, co zwykle rozumie sie pod pojeciem swiadomosci. Czyli mysli, doznania, swiadomosc wlasnego istnienia i to co jest najwiekszym ludzkim zludzeniem – ego, przekonanie, ze jestesmy odrebnym od wszystkiego bytem. Temat jest zbyt obszerny aby go tu poruszac.
  Ogranicze sie zatem do cytau rosiego Yasutaniego.
  „Myslenie jest choroba ludzkiego umyslu”. Z buddyjskiego punktu widzenia jest to calkowita prawda. Oczywiscie abstrakcyjne myslenie jest uzyteczne, jesli stosowac je madrze- to znaczy jesli wlasciwie rozumie sie jego nature i ograniczenia – lecz dopoki ludzie pozostaja niewolnikami swojego intelektu, dopoty sa spetani i kontrolowani przezen i mozna ich slusznie nazwac chorymi. Przelotne mysli sa wzglednie nieszkodliwe lecz wyobrazenia, wierzenia opinie i stanowiska nie wspominajac juz o wiedzy o faktach zebranej od chwili narodzin (ktorej kurczowo sie trzymamy) przeslaniaja nam swiatlo prawdy ( na temat prawdziwej natury wlasnego umyslu). Chwila takiego poznania to kensho (oswiecenie).
  W przeciwienstwie do pogladow moralnych i idei filozoficznych, ktore zmieniaja sie, prawdziwy wglad jest nieprzemijajacy.
  Zazen (siedzenie w zen) jest czyms wiecej niz tylko srodkiem do osiagniecia oswiecenia czy technika podtrzymywania i poszerzania go, jest ono a k t u a l i z a c j a naszej Prawdziwej Natury. Posiada zatem wartosc absolutna.

 338. @Pombucek
  Buddyzm zen rozroznia osiem kategorii swiadomosci. Pierwszych szesc to na sze zmysly wzroku, sluchu,wechu, smaku i dotyku oraz mysli (intelekt).
  Intelekt stwarza zludzenie podmiotu -ja odrebnego od przedmiotowego swiata, nie jest on jednak trwale swiadomy tego „ja”.Stala swiadomosc tego oderwanego ego-ja pojawia sie dopiero w podswiadomosci, ktora jest siodma kategoria swiadomosci. Osma stanowi czysta swiadomosc (bezksztaltna jazn).
  Wszystkie przypisy w nawiasach sa moje.

 339. Oborowa – politolog bez worka mosznowego i dzięki temu niezwykle uważna obserwatorka?
  Nie umknęło jej „10 milionow ideowcow nalezacych do”Solidarnosci”, choć te miliony rozpuściły się we mgle tak samo szybko jak zaistniały.
  10 milionów… Ponad 1/3 dorosłej ludności – sami ideowcy pod sztandarem: Wszyscy mamy równe żołądki!
  I na kolanach przed Kościołem.
  Aż się wierzyć nie chce, że ten pomiot PiS-owski, który od 2015 rozgrabia Polskę i rujnuje jej politykę, to pokłosie jakiejś idei 🙄

  Politolog Oborowa jak nie konferuje w Kijowie, to czyta, co piszą po ścianach syryjskie dzieciaki albo udowadnia, że Marks to prehistoria, bo byt nie kształtuje świadomości. Taki talent się marnuje w hiszpańskim slumsie… 🙁
  A Asad głupi był, że kazał uczyć czytać i pisać. Dzieciaki nauczone co najwyżej recytować z pamięci wersety Koranu nic po ścianach nie wypisują.

 340. Efekty wglądu we własny umysł Oborowej tryskające co jakiś czas równie obficie jak fuente w andaluzyjskiej wsi po trzymiesięcznej suszy… Czy to nie zahacza o ekshibicjonizm?

 341. czekałam na te miłą chwilę kiedy otłuszczone babsko się skompromituje przekazując zamiast cytatów swoje własne przemyślenia. Na szczęście nie zajęło to zbyt wiele czasu:
  „jakub01
  18 marca o godz. 3:31
  @Maciej g
  ” a ideowców jak zawsze na lekarstwo.”
  Naprawde? 10 milionow ideowcow nalezacych do”Solidarnosci” ci umknelo? Przeciez mieli kartki na zywnosc. O Majdanie tez nic nie slyszales? Wojna w Syrii to efekt panujacego tam glodu? Ludzie umierali? Glod i smierc to jest teraz i dlugo bedzie. Nie bylo tak gdy dzieciaki napisaly na scianie „Asad czas na ciebie”, za co poddano je torturom. No to jk myslisz po co ludzie wychodza na ulice skoro maja co jesc?…”

  Bez komentarza.

 342. @Pombucek
  ” świadomość człowieka składa się z wcześniejszych przeżyć – po urodzeniu, a może i z tych trochę przed. ”
  Alez buddyzm i C Jung mowia dokladnie to samo. Tyle, ze nie jest to tylko „troche przed”. Tzn. nie chodzi tu tylko o doswiadczenia prenatalne ale o dowiadczenia wszelkich poprzednich istnien. To proces karmiczny. Jest jak fala na morzu, ktora warunkuje nastepna. (Kolowrot zycia i smierci).
  Zapytaj przecietnego Japonczyka, gdzie jest jego umysl, a najprawdopodobniej wskaze on na swoje serce lub klatke piersiowa. Zadaj to samo pytanie czlowiekowi Zachodu a on napewno wskaze na swoja glowe.Te dwa gesty obrazuja roznice pomiedzy koncepcjami umyslu na Wschodzie i Zachodzie.
  W buddyzmie uluda jest niewiedza, nieswiadomoscia prawdziwej natury, prawdziwego znaczenia istnienia rzeczy. Jestesmy zwodzeni przez nasze zmysly ( w sklad ktorych wchodzi intelekt i jego rozrozniajace mysli), ktore sprawiaja, ze przyjmujemy swiat zjawisk jako calosc rzeczywistosci, a w rzeczy samej jest to jedynie ograniczony i ulotny jej aspekt. Dzialamy tak jakby swiat byl w stosunku do nas czyms zewnetrznym, a tak na prawde jest jedynie odbiciem nas samych. Nie oznacza to, ze swiat wzgledny nie jest w zaden sposob rzeczywisty. Gdy mistrzowie zen mowia, ze wszystkie zjawiska sa zludzeniem chodzi im o to, ze swiat dostrzegalny dla zmyslow w porownaniu z samym U m y s l e m jest jedynie czesciowym i ograniczonym aspektem Prawdy, a jako taki wydaje sie byc podobny do snu.

 343. @GajowyM ????
  a ja myślałam że znowu zawalczę samotnie, skoro nawet @Wiesiek59 gotów był wielbić Piłsudskiego. Dla sprawy był gotów.

 344. @ Widze, ze moi stalkerzy juz sie obudzili. To jest dopiero tragedia pluc nienawiscia do wszystkich i wszystkiego ledwie sie oczy otworzy. Prawdziwe pieklo.

 345. Sciaga dla Zetusa….

  Nie bylo symetrii miedzy losami Zydow i Polakow podczas ostatniej wojny, jest natomiast symetria wspolodpowiedzialnosci, szczegolnie za przyszlosc. W ostatnich latach zmienil sie styl polityki zagranicznej i spolecznej w Polsce, nie zmienil sie natomiast jezyk resentymentu i antysemityzmu. Jezyk dyskryminacji. Swiadcza o tym wypowiedzi kardynala Dziwisza, arcybiskupa Nycza, Jana Kurtyki, Pawla Lisiciego, Tomasza Terlikowskiego i Piotra Semki. Z jednym sie zgadzam, niepotrzebny jest nam rachunek sumienia oparty o jakakolwiek wiare.

  Nie zgadzam sie jednak, ze Polacy powinni sie obawiac postaw antypolskich. Zmiana pradygmatu postrzegania Polakow jako ofiary jest niewygodna prawda i trudna do uniesienia przez spoleczenstwo, opisywane dotychczas z heroicznych pozycji.

  Tragedia Zydow jest tragedia absolutna, bo byla ludobojstwem. Dlatego tez zydowska pamiec zaglady jest pamiecia powszechna, dotyczaca nas wszystkich. Postrzeganie zaglady i rola ofiary oraz koniecznosc zachowania symetrii miedzy Zydami, a Polakami (jakby Zydzi polscy nie byli Polakami) wygenerowalo termin “antypolonizm”.

  Piszacy zapominaja jednak, ze rzekomy, czy faktyczny antypolonizm nikogo nie niszczy, antysemityzm natomiast powodowal ofiary i w koncu zaglade. Gdyby Polacy chcieli zrozumiec na czym polegala ostatecznosc losu Zydow nie dochodziloby do falszywych porownian i rzekomego podobienstwa. Pozostaje pytanie, czy Polacy mieli szanse zauwazyc jako swiadkwie te niewyobrazalna zbrodnie, czy wogole byli w stanie ja zauwazyc. Z pewnoscia nie zauwazyli lub nie przejeli sie zniknieciem 10% populacji Polski przedwojennej.

  Mitologizowanie wlasnej przeszlosci prowadzi do relatywizowania wlasnej historii, redukuje nasze mozliwosci rozwoju spolecznego w przyszlosci.

  Obwinianie Zydow europejskich za polityke Izraela jest niewatpliwie przejawem antysemityzmu. Obecny w dzisiejszej Polsce antysemityzm jest ciekawym zjawiskiem, bo istniejacym niezaleznie od obecnosci Zydow, czy tez aktualnej polityki Izraela wobec Palestynczykow. Solidarnosc z Palestynczykami nie jest jednak obecna w debacie spolecznej.

 346. Jakup07 wpada w histerie. Jakup07 nie ma pojecia o marksie. Nie zna Marksa bredzac o prehistorii.

 347. @Bar Norte, bodaj przedwczoraj zacytowałam amerykańskiego komika Lee Capm, może wkleję coś jeszcze z tego przedstawienia, oczywiście dystansując się od treści niczym redakcja gazety – wiadomo, strzeżonego Pan Bóg strzeże:
  „Najważniejszym punktem jest to, że już dawno temu zastąpiliśmy nasze media stenografami elity rządzącej. Klasa rządząca wymyśla kłamstwo, by wyprodukować zgodę na swojezbrodnie wojenne, a to kłamstwo jest następnie rozpylane jak laminat na przeciętnych obywateli amerykańskich. Dzieje się tak do czasu, gdy przyjrzymy się jakiemukolwiek przeciętnemu obywatelowi, który kwestionuje kłamstwo, tak jakby mieli dwie głowy. […]
  Dla „ dziennikarzy ”, którzy wciągają kłamstwa w całym kraju, najlepsze nagrody i prywatne odrzutowce oraz drinki na dachu z gwiazdami średniego szczebla, takimi jak Chuck Norris, czekają na nich. Teraz dochodzimy do punktu, w którym faktyczni władcy – administracja Trumpa itd. – nawet nie ukrywają swojego zepsucia. John Bolton stwierdził w Fox News, że ostatecznym celem jest kradzież ropy Wenezueli. Ale nasze media nadal zachwalają linię propagandową. Nawet po tym, jak Bolton to powiedział, nie zobaczysz Andersona Coopera ani jednego z wielkich czarodziejów Fox News, mówiąc: „ Wenezuela przechodzi zamach stanu wspierany przez USA, ponieważ chcielibyśmy ukraść ich ropę. „To naprawdę oszałamiające, że korporacyjne media zachowują propagandę nawet po tym, jak„ przywódcy ”ujawnili swoje prawdziwe złowrogie intencje.[…] Linia propagandowa dla Wenezueli w tej chwili brzmi: „ Chcemy pomóc biednym Wenezuelczykom ”. Cóż, jeśli chcesz im pomóc, trzymaj Amerykę z dala od ich twarzy. Nie zmuszaj ich, aby mieli coś wspólnego z krajem, który wymyślił smażone jedzenie podawane w wiadrze i opioidowe spraye do nosa. W żadnym momencie nikt nie patrzy na prezydenturę Donalda Trumpa i myśli: „ Wow, ten kraj naprawdę ma rzeczy wymyślone. Mam nadzieję, że sprowadzą część ich wspaniałego procesu decyzyjnego na nasze drzwi ”.
  Ten tekst na dyskutowany przez was temat ale to nie koniec przedstawienia.

 348. Artystka Mag pijala z Kaziem wodke?

 349. Mag nie lubi Krymu?

 350. Zgodnie, mimo odmiennych o 180 stopni stanów świadomości, tutejsi zagłosowali przeciwko Tłustej Babie, co Wysiaduje.
  Która w swym intelektualnym niżu, jak każde trollowane zero, przysięga, że to wszak trolle właśnie 🙂

 351. ciąg dalszy dla rozweselonej gawiedzi:
  Prezydent Bashar Assad zagazował swoich ludzi, gwarantując tym samym więcej amerykańskiego zaangażowania – i zrobił to zaledwie kilka dni po tym, jak Donald Trump powiedział Pentagonowi, by zaczął wycofywać wojska z Syrii. Przynajmniej taka jest historia, którą media korporacyjne powtarzały w pętli przez co najmniej miesiąc, zatrzymując się tylko co 10 minut, aby desperacko próbować nas wszystkich kupić […]
  Oczekuje się więc, że uwierzymy, że Assad zrobił jedną rzecz, która zapewniłaby większe zaangażowanie USA, tak jak zamierzał wygrać wojnę? To trochę jak, gdy mam wygrać walkę na pięści, często szturcham się w oczy. Wiesz, żeby to było ekscytujące.
  Słynni dziennikarze Seymour Hersh i Robert Fisk wykonali świetną robotę, pokazując, że ataki chemiczne nigdy się nie zdarzyły, ale jest nowa aktualizacja. Zaledwie dwa tygodnie temu wystąpił producent BBC, który powiedział, że nagranie z ataku chemicznego Douma, Syria zostało zorganizowane .”

 352. @ Pombucku,
  ide spac, bo widze, ze doborowa ekipa kmiotow wlasnie wylegla.
  No to nara.

 353. SS
  Te dobrodziejstwa z tego rosyjskiego nawracanie to sie jakoś nie zmieniają . W Polsce starsze pokolenia też jeszcze ma je w pamięci .
  Na dole link opisujący zdemolowany stan gospodarki na Krymie i w Donbasie po rosyjskiej aneksji.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/rotator/krym-i-donbas-radza-sobie-coraz-gorzej/

 354. stalkerzy…
  Oborowa schlebia sobie (ma nadzieję?), że to jej osoba, a nie produkty jej hmm… intelektu (?) prowokują reakcje na tym blogu.

 355. 404
  16 marca o godz. 20:02

  Martwi sie tym razem o seksualnosc zwierzat w NL. Na lekcjach biologi nie uwazala 404. 404 nie lubi uswiadamiania dzieci.

 356. można by jeszcze o Majdanie zapodać – ale po co? za darmo tyle wiedzy, nie wiadomo czy otłuszczony mózg przetrawi.

 357. Myśle , że wyświadcza sie niedźwiedzią przysługę Wenezuelczykom, powtarzając za propagandą Maduro, że za tragiczną sytuacje gospodarczą tego kraju jest jednostronnie odpowiedzialne USA.
  Wenezuela oparła swoją całą gospodarkę i na ropie naftowej , dzieki dochodom z niej powiększając świadczenia socjalne , rownocześnie zaniedbując inwestycję . Wraz ze spadkiem cen ropy na rynku światowym i jej zmniejszającym się wydobyciem, spowodu niedoinwestowania (przejedzenia) przemysłu wydobywczego, ten model gospodarczy wprowadzony przez Chavez i kontynuowany przez Madura, przestał funkcjonować .
  USA nie musiało tu specjalnie interweniować . Nikt nie jest w stanie powiedzieć jak długo bedzie trwał obecny kryzys gospodarczy , ale chyba niewielu wierzy w to , że Maduro jest w stanie wyprowadzić Wenezuelę z tego kryzysu .

 358. @z dystansu, to prawie jak z brakiem pasty do zębów:
  „..z kontrolowanych przez separatystów terenów Donbasu gotowych wyjechać w poszukiwaniu lepszego życia jest 43 proc. mieszkańców z żyjących tam 1,7 mln osób.
  21 proc. wybrałoby Rosję, 14,6 proc. wyjechać chce „jak najdalej”, a 7,6 proc. na kontrolowane przez Kijów terytorium Ukrainy. Najchętniejsi do wyjazdu są młodzi ludzie w wieku 18-25 lat, którzy najczęściej wybraliby kraje zachodnie. Dodatkowo 13,3 proc. nie wyklucza swojego wyjazdu w niesprecyzowanej przyszłości. Zdecydowanie gotowych pozostać na miejscu jest zaledwie jedna trzecia mieszkańców.”
  matematyka na poziomie szkoły podstawowej:
  43% – 21% (kierunek Rosja) = 22%
  22% – 14,6% (jak najdalej czyli nie Ukraina) = 7,4%
  czyli 7,4% ludności życzyłoby sobie powrócić do Ukrainy. Niecałe 10%, a właściwie trochę więcej niż 5%.
  Jak widzisz ja również potrafię odczytywać poezję liczb. Nie zapominaj o 57% mieszkańców Dombasu którzy ciągle chcą pozostać. Co ich tam trzyma, ciekawe.

 359. Wczoraj przypominano liczne talenty naszego premiera. W młodości PMM nauczył się wymachiwać cepem, ale i teraz dobrze mu idzie.
  Nie wszyscy politycy spędzali wakacje na wsi opanowując trudną sztukę zawodu rolnika, niemniej też w dużą wprawą potrafią korzystać z arsenału wiejskich narzędzi

 360. jakub01
  18 marca o godz. 1:11
  Kto bredzi to widać z wpisu. Ja podałem konkrety ty swe fantazje.
  Jakbyś chciała być uczciwa to byś sprawdziła jak to było z ta napaścią Rosji na Ukrainę. Konflikt wywołały owe władze Ukrainy chcąc zdominować Donbas. Ponieważ policja w Donbasie nie podporządkowała się nowej władzy Ukraińskiej mieli dwa wyjścia , albo rokowania , albo siłowe (a tu trzeba było ożyć wojska ). Wybrali to drugie licząc na szybkie rozprawienie się z rebeliantami. Z tej przyczyny powstała wojna w Donbasie i wina jest 100% po stronie nowego rządu ukraińskiego. (Rosja wspomogła Donbas ? oczywiście że tak , bo to był dobry dla niej interes ,ale interesem jak widzimy nie było przejecie Donbasu. Tak że wojna nie jest miedzy Rosją a Ukraina , a miedzy Donbasem a Ukraina Ukrainę wsp maga w tej wojnie USA i UE , a Donbas Rosja i taka jest prawda.

 361. @z dystansu 9:46 znowu niczego nie rozumiesz. Ale to nie mój biznes.

 362. Krym w „ruinie”. Mriya Resort & Spa, Most Krymski oraz infrastruktura „okupacyjna”. Tak sobie myślę,że Krym ma szczęście.

 363. jakub01
  17 marca o godz. 22:18
  Może byś coś napisała o wolnym Kosowie i bazie BondSteel, wzgórzach Golan, Afganistanie, Iraku, Syrii, Libii, o bombardowaniu Serbii, o Jemenie gdzie co 10 minut ginie dziecko od amerykańskich bomb. A także o spaleniu żywcem Rosjan w Odessie. Wszystkim tym kierują te same ręce.
  Krym i Donbas to małe piwo. Oczywista obrona przed agresją. Nam także przyjdzie się przed nimi bronić.

 364. maciek.g
  18 marca o godz. 9:56
  Cała tajemnica z Ukrainą i naszego w tym banderowskiego nieszczęścia tkwi w fakcie ze wojenny kartel US/NATO chciał podciągnąć armaty jak najbliżej Moskwy. Trochę im się udało, Putin przespał sprawę, tylko w ostatnim momencie zdołał wetknąć stopę. I mocno ją trzyma. Na nasze szczęście.

 365. zapomniał kolega @maciek.g o iskrze która rozpaliła ogień, czyli o zakazie używania języka innego niż ukraiński w miejscach publicznych który został uchwalony przez nowiuteńkie władze z wiadomego nadania. Może polskiego kto wie?, w końcu nasz minister jeździł do Kijowa z wytycznymi, do czasu kiedy tamtejsi nie pokazali mu gestu.
  Gest może być tyko jeden.

 366. @ 404 & @AllEnglishHearing
  Brexit III: Last Week Tonight with John Oliver (HBO)

  Brexit coraz bliżej – warto przypomnieć sobie jaki to nonsens 🙁
  W US dzieje się też nieźle jak piszesz: W jego ramach pojawiły sie cięcia np na Medicare 845 bilionów dolarów,
  a na Madicaide 241 bilionów dolarów.

  Najciekawsze, że na tego mocarza intelektu zagłosowali właśnie ci, którzy najbardziej potrzebują tych usług. Właściwie , czemu nie ?
  Chyba muszę przestać oglądać te wiadomości bo można ocipieć.

 367. II RP wspierała militarnie Powstańców Śląskich. Nazywanych przez Niemców „polskimi bandytami”. Tak sobie myślę czy mieszkańcy Donbasu to też „bandyci” czy Powstańcy. Dla mnie Powstańcy.

 368. @Symetryczny – żądasz rzeczy niemożliwych, wiedza nie jest domeną adresatki. Chyba że wiedza o Polakach w USA historyczna już, sprzed pół wieku. O trzy miesięcznych (!) wizach, obywatelstwie, sposobach zarabiania dularów i bogacenia się sposobem ciotek z dwoma fryzjerniami i sklepikiem. W takiej fryzjerni „na Miłokach” można najwięcej dowiedzieć ale czy o Kosowie to nie wiem.

 369. 20 lat mija od zbrodniczej agresji NATO przeciw Serbii. Przy całkowitej obojętności Europy. Przyjdzie za to jeszcze zapłacić. https://www.globalresearch.ca/lest-forget-20-years-nato-aggression-yugoslavia/5671707

 370. żabka konająca
  18 marca o godz. 10:15
  Słowo zdominować jest szersze niz to o czym wspominasz

 371. jakub01

  Jakubku, sporządziłem pokojowy protokół rozbieżności tylko w jednej sprawie, ale wpadł w moderację nawet z tą jedną. Wiem, że moderacja tu to wieczność, więc może wtyknę na LA. Na razie lecę przekuwać aluminium na miecze. Okrętowe.

 372. Symetryczny
  18 marca o godz. 10:09

  maciek.g
  18 marca o godz. 9:56
  Piszesz
  „Putin przespał sprawę, tylko w ostatnim momencie zdołał wetknąć stopę.”
  Zupełnie się z tym nie zgadzam. Putin wspaniale politycznie zadziałał , a to potwierdzając fakty. Nie tylko odzyskał Krym i zabezpieczył panowanie nad Morzem Czarnym, ale również uniemożliwił rozgrywanie wojny w Donbasie na niekorzyść Rosji. Mimo wysiłków polityków zachodnich nie udało się większości przekonać o opresji Rosji na Ukrainie. Gdyby ich wojska weszły na Ukrainę politycy uzyskali by możliwość interwencji wojskowej na tym terenie i przekonali by do swych racji ludzi. – nic takiego nie miało miejsca.
  Na dodatek jak widać wojna ta nie była dla Rosji kosztowna.

 373. Zmieniając temat polscy biskupi zabrnęli tak ze teraz nie wiedzą co robić i chyba wpadli na genialny pomysł by skorzystać z rad Wisłockiej (tej od seksu) Ona na wi,większośći problemów miała rade – przeczekać.

 374. Poniedziałek rano. Kupiłem świeże warzywa, owoce i pieczywo. Dobre.
  W kiosku nabyłem Gazetę Wyborczą i specjalne wydanie Newsweeka – Tajemnice przyszłości.
  Na stronie 33. Scenariusze apokalipsy. Na stronie 130. Robi się gorąco.
  Jak przygotować się do przyszłości. Czego nauczyć dzieci by pomóc im przetrwać, radzi
  Yuval Noach Harari. Na sąsiedniej stronie fotografia twarzy pisarza. Patrzy w przyszłość

 375. Tatarzy Krymscy, stanowili jakieś 17% populacji Krymu.
  Chcieliby decydować o jego przyszłości?
  Można ich wykorzystać do destabilizacji sytuacji- co najwyżej…

  Różnica w podejściu do krajów podbijanych, pomiędzy rosyjskim a anglosasko- francuskim modelem, jest zasadnicza.
  Rosjanie budują drogi, mosty, szkoły, szpitale.
  Amerykanie bombardują jedynie.
  Tam gdzie nie mogą, nakładaja sankcje, blogują obrót towarowy i finansowy, chcąc wywołać zamieszki.

  Gruzja i Ukraina maja sporo wspólnego.
  Importowane rzady rzuciły do walki swoje siły wojskowe.
  Po klęsce, nastapił masowy exodus, wzrosła stopa bezrobocia, utrata rosyjskich rynków zbytu nie została zastapiona zachodnimi.
  Wzrosło drastycznie zadłużenie kraju, spadła produkcja przemysłowa zastapiona importem, przestepczość mafijna rozwinęła się nad podziw.

  Jaki z tego zysk mają zwykli ludzie?
  Trudno powiedzieć……

 376. „Tatarzy Krymscy, stanowili jakieś 17% populacji Krymu.”
  G.wno prawda.
  Z faktu, że na początku XIX wieku stanowili 85% ludności półwyspu, a w 1939 jeszcze 20 %, wiesio – ciemięga nic nie wywodzi?
  Nie ciekawi wiesia – ciemięgi, co się z tą ludnością stało?
  Czy też aby nie znany z waleczności też w tut. kraju jenierał Sierow nie wysiedlił w 1944 roku 200 000 tej rdzennej ludności Krymu gdzieinąd?
  Z których to w przeciągu kilku miesięcy 40 000 z nich zmarło z głodu, wycieńczenia i chorób?
  O tym wiesio – ciemięga w sputniku nie przeczyta, to pewne.

 377. Praktyczne rady przekazuje nam patrzący w przyszłość Yuval Noach Harari.
  Liczcie na siebie i zabierajcie mniej bagażu, to mnie przekonuje

 378. Z dystansu
  18 marca o godz. 9:46
  ,, Myśle , że wyświadcza sie niedźwiedzią przysługę Wenezuelczykom, powtarzając za propagandą Maduro, że za tragiczną sytuacje gospodarczą tego kraju jest jednostronnie odpowiedzialne USA.”
  Gdyby USA nie chcialo byc jednostronnie odpowiedzialne za sytuacje gospodarcza Wenezueli , to by nie wypowiedzialo wojny gospodarczej i nie zmuszalo innych krajow do zaprzestania wymiany gospodarczej z tym krajem.
  ,,USA nie musiało tu specjalnie interweniować . ”
  Bez 20 – letniej blokady na zywnosc i leki sytuacja ludnosci bylaby lepsza.
  Polska, z powodu tragicznej sytuacji ekonomicznej, tez ma 3 miliony uchodzcow.

 379. Polscy Tatarzy nie poszli w kolaborację Zostali lojalni wobec RP. Tak sobie myślę,że ciągoty do Turcji zmarnowały społeczność Krymskich Tatarów. V Kolumna nie przynosi szczęścia. Napal-ony Olbrychski coś o tym wie.

 380. quentin t.
  18 marca o godz. 11:42

  Łepek……
  Z ludnością tubylczą Krymu, stało się dokładnie to samo, co z ludnoscia tubylczą Palestyny, Diego Garcia, Atolu Bikini.
  Została przesiedlona badź wypędzona.

  To samo odbywa się w stosunku do ludności tubylczej, w wielu krajach świata.
  Jest systematyczna praktyką rzadów centralnych w państwach wielonarodowych.
  Tyle że mało zorientowanym ludzikom, nawet na myśl nie przyjdzie, by się w tym powszechnym problemie zorientować.

  Odrębna, choć podobna kwestia, to przesiedlanie ludnosci ze względu na wielkie inwestycje strukturalne, badź agrarne kompleksy produkcyjne, finansowane przez miedzynarodowy kapitał.
  Setki tysięcy ludzi usuwa się z takich obszarów, bez zapewnienia im jakichkolwiek rekompensat.
  Rząd centralny wie lepiej….

 381. kooperatywa
  O jakiej 20letniej blokady na żywność piszesz , PRLu ?

 382. Angole wybierają się z Unii jak sójka za morze. Czas aby Aborygeni i Indianie Kanadyjscy pogonili angolom kota. Tak sobie myślę,że kolejne więzienie narodów należy rozwalić. Skoro jest czas na wyprowadzki i gaszenie kolonialnych neonówek.

 383. SS
  Powstańcy Śląscy wywalczyli powrót wschodniego Śląska do Polski , co wywalczyli powstańcy w Donbasie ?
  Putin w Rosji po doświadczeniach z Krymem , wyraźnie ich nie chce i wykorzystuje ich jedynie na ich koszt i koszt ich regionu, do destabilizacji Ukrainy . Powstańcy w Donbasie liczący na powrót do Rosji , zostali przez Putina wykorzystani i i zdradzeni .

 384. Na złość Putinowi podarować Donbas jak żabę do połknięcia. Tak sobie myślę prowokująco.

 385. Bar Norte
  Czarna owca wsrod czytelnikow ,, wyborczej”:
  ,, alakyr118.03.2019, 01:07
  Wszystko możecie napisać tylko nie to że Surdel pisał prawdę o Wenezueli. Nie napisał dlaczego Maduro jeszcze rządzi, dlaczego ma takie poparcie Wenezuelczyków. Nie przeprowadził ani jednej rozmowy z ludzmi popierającymi Maduro, prawdziwy dziennikarz zważyłby racje obu stron konfliktu.
  Pan Surdel pojechał do Wenezueli z gotową tezą, napisać jaki ten reżim (notabene wybrany w wyborach) jest okrutny i jak tam się źle żyje.
  To nie jest dziennikarstwo, to propaganda.”

 386. SS
  Putinowi Donbasu nikt nie wciśnie . Donbas to region węglowy i hutniczy i wraz z malejącym znaczeniem przemysłu ciężkiego w gospodarce, maleje ranga tego regionu. Robotnicy przyzwyczajeni do wysokich zarobków , które wraz z malejącym znaczeniem gospodarczym regionu , zaczęły maleć, szukali wentyla dla wyrażanie swojego niezadowolenia, a Putin to niezadowolenie sprytnie wykorzystał i zrobił z tego konfliktu socjalnego , konflikt narodowy.
  Robotnicy Donbasu liczyli , że przy Rosji bedzie im lepiej , niestety Putin wpuścił ich w tzw. maliny i wykorzystuje na ich koszt do destabilizacji Ukrainy .
  Co do Krymu , to podałem ci link w którym masz dane na temat malejąc produkcji i upadku turystyki na półwyspie , a ty epatujesz mostem , a jak to się je ?

 387. Zrobią w Wenezueli kolejny majdan społeczny z pomocą CIA. Zobaczymy te same gęby rusofobów do wynajęcia. Tak sobie myślę,że nie ten wygrywa kto głosuje ale kto robi majdan. Divide et impera !

 388. 2 miliony Ukraińców uciekło z banderowskiego raju do znienawidzonych Lachów. Zamiast bronić ojczyzny. W czasie wojny to dezercja. Tak sobie myślę,że normalni Ukraińcy nie pójdą na wojnę z Rosjanami. Słowiańskie geny procentują. Szanuję ich postawę bo nie chcą być armatnim mięsem. Witamy w Polsce !

 389. Parafrazując T. Torańską z jej rozmowy z Bermanem: co tam jacyś Tatarzy, czy Łotysze. Mierzwa historii, która miała zostać zmieciona przez wiatr historii.
  Wiesio z swej pozycji emerytowanego nauczyciela młotkowania tak bardzo pragnie pretendować do roli Wielkorusa, że w uwielbieniu do wszystkiego, co imperialne (Trzeci Rzym) przegania nawet liniowego oficera Czeka, nadającego z wiadomej ambasady pod urokliwym nickiem „Słowianin”. 🙂

 390. errata: wiatr Historii przez duże „H”

 391. no bo:
  „Gdy wieje wiatr historii
  rosną skrzydła ptakom,
  azaliż
  trzęsą się portki pętakom”
  I wykorzystując zgrabną frazę o tym Wietrze Historii niejeden Stalin usprawiedliwiał Hołodomor a niejeden Adolf Holocaust.

 392. SS
  Na blogu przyjął sie brzydki zwyczaj unikania rzeczowej dyskusji , a na jej miejsce oskarżania dyskutantów o rusofobię.
  Rzecz tym czasem jest o wiele prostsza. Interesy putinowskiej Rosji nie są zbieżne z interesami zachodu , do którego niby sztyftuje Polska . Wystarczy powiedzieć za mną , że miejsce Polski jest u boku Rosji i już się nie jest rusofobem.

 393. Pozdrawiam qu… syjonistę przez duże „ch..” Tak sobie myślę o długości powyżej 15 cm.

 394. Stanisław Stanisławowicz, doskonale się orientując w aspiracjach Ukraińców, skrycie marzy o książęcym stolcu w Kijowie.
  Niestety, ostanie mu się jeno stolec (w nieco innym znaczeniu) 🙂

 395. SS
  Zapomniałeś przywitać tych Ukraińców , którzy uszli do Rosji !

 396. @Pombucek
  @Wiesiek 59
  Awaria. Na blogu szambo wybilo, wiec aby w zawartosci nie lawirowac czekam az przeplynie i mozna bedzie hurtem spuscic z woda, bez obawy, ze pominie sie wpis kogos przyzwoitego.
  Pogadamy zatem pozniej. Pozdrowko.Ide do krypty podrzemac.

 397. Stanisławie: jakieś kompleksy?
  A poza tym: czy wy, Rosjanie, znacie także inne komplementy poza rzeczownikami na „k…” i „ch…”?
  Tym drugim terminem, w swoim czasie, jako przemili okupanci, użyźniliście wszak nawet polszczyznę słówkiem Polakom wcześniej nie znanym 🙂 🙂

 398. Rusofob nie jest określeniem obrażliwym. Bo to jest stan umysłu. Jak odruch Pawłowa. Tak sobie myślę,że rusofob to tez dziecko Boga i na jego podobieństwo. A że podnosi nogę na inną nację to jest odruch.

 399. Tłusta jegomość ze slumsów od kilku godzin kładzie się spać.
  Ale jak tu spać, skoro potrzeba podzielenia się ideą zen silniejsza, niźli sen i strawa?

 400. SS
  i znowu ktoś podniósł coś na Rosję . Ciagle oczadzenie się rosyjską propagandą oblężonej twierdzy , może tylko rodzić obsesje . Życie w ciągłym propagandowym strachu przed agresją , rodzi agresje i służy rownocześnie jako usprawiedliwienie własnej agresywności.

 401. znalezione w sieci:
  „(…) wywiad, jaki ukazał się w Moskowskim Komsomolcu, z Aleksiejem Czełym. Czełyj to ten Pan, zapewne wszyscy go pamiętają, który podpisywał na Kremlu uroczysty akt połączenia Krymu z Mateczką Rosją, odziany w czarny sweter. Był on „narodowym merem” Sewastopola, wybranym w trakcie tzw. „rosyjskiej wiosny”, a prywatnie jest wnukiem rosyjskiego admirała, który w swoim czasie stacjonował w mieście – bazie rosyjskiej floty. (…) I Czełyj, zapytany został przez dziennikarzy, czy „nie czuje rozczarowania tym co na Krymie działo się przez ostatnie 5 lat” mówi, że tak, że jest rozczarowany tym, że mimo upływu 5 lat nie udało zbudować się systemu, w którym regionalne władze mogłyby cieszyć się szacunkiem i zrealizować choć część wysuniętych 5 lat temu przez ludzi propozycji reform i zmian. Mamy już drugiego gubernatora, drugi zespół regionalnej administracji, a nic się nie zmienia – dodaje. Zajmują się oni tylko swoimi sprawami, nadużyciami i to na masową skalę. Żadne transfery pieniędzy z budżetu Federacji Rosyjskiej nie przysłonią tego faktu – konkluduje.”
  (Marek Budzisz, S24).

  Tak, na Krymie od 5 lat jest radośnie i kolorowo…

 402. „Okazało się jednak, że wystarczyło krótkie natarcie najpierw wojsk niemieckich, a następnie Armii Czerwonej, by nic nie pozostało po tym pokracznym bękarcie [»urodliwoje dietiszcze«] traktatu wersalskiego, żyjącym z ucisku niepolskich narodowości”. (Wiaczesław Mołotow).

  „Okazało się jednak, że wystarczy, iż wolą ludu pracującego miast i wsi obwodów Ługańskiego, Donieckiego i Krymskiego jest powrót do macierzy – i faszystowsko – banderowski reżim w Kijowie przełknie z goryczą, nawet nie walcząc, rozczłonkowanie tego państwa sezonowego.” (Stanisław Stanisławowicz)

 403. quentin t.
  18 marca o godz. 13:06

  Ptakom skrzydła rosną i bez wiatru.

  Gdy wieje wiatr historii,
  Ludziom jak pięknym ptakom
  Rosną skrzydła, natomiast
  Trzęsą się portki pętakom.

 404. A tak wogóle powoływanie się na wielkiego rosyjskiego naukowca „psa Pawłowa”, tam gdzie chodzi o stosunki polsko-rosyjskie nie jest, wbrew pozorom źródła z którego pochodzi , całkowicie pozbawione sensu . Nawet ten wielki naukowiec, na podstawie wielu doświadczeń , na końcu doznał oświecenia , która ręka go bije , a która karmi.

 405. Przeciwko tęczowej kampanii wybiło na blogu watykańskie szambo. Tak sobie myślę,że ledwo wczoraj u spowiedzi i przekazaniu znaku pokoju. Apage Satanas !

 406. SS
  Cudze chwalicie , a swego nie znacie. Całkiem bez rusofobi proponuje zainteresować sie stosunkiem putinowskiej Rosji i Cerkwi do homoseksualistów i innych „kochających inaczej”.

 407. Zgermanizowany katolicyzm powiela stosunek III Rzeszy do tęczowych. Tak sobie myślę,że najciemniej pod latarnią.

 408. Gdyby mieszkańcy Korei, Ukrainy, Wenezueli czy Jemenu wiedzieli jak politycy
  troszczą się o ich los i zabiegają na forach o ich przyszłość, byliby
  z pewnością wzruszeni i dziękowaliby tym politykom za takie zaangażowanie,
  a czasami wręcz poświęcenie dla sprawy pokojowego rozwiązania ich problemów.
  Może być jednak tak, że nie docierają do nich informacje ze spotkań polityków,
  relacje z rozmów i rokowań zmierzających do poprawy ich bytu.

  Ilekroć zaglądam na tutejszy blog, bo nie starcza mi sił aby odwiedzać inne blogi,
  spostrzegam też ogromne zaangażowanie szanownego towarzystwa w sprawy Ukrainy
  i Wenezueli. Widzę krytyczne zastawienie do obcych nam polityków
  mieszających w tym kotle wzajemnych waśni, uprzedzeń i rozgrywek.

  Czasami mam ochotę się przyłączyć do tej dyskusji i tych rozmów i tych
  rozważań o przyszłości państw i narodów, ale powstrzymuje mnie myśl, że taki
  komentarz przeczyta Gospodarz bloga i pomyśli jeszcze jeden blogowy osiłek się
  znalazł i pisze o sprawach o których nie ma pojęcia, nie był tam, nie widział,
  a pisze

 409. Duda i inni mówią,że boją się Rosji a nie byli tam. Tak sobie myślę czy to zachowanie osiłków.

 410. quentin t.
  18 marca o godz. 13:27
  Nie od razu Kraków zbudowano, mówią i jest w tym rozsądek, a poza tym zaniedbania poprzednich władz musiały być ogromne. Ostatecznie nie wiadomo jak jest bo wiarygodnych opowieści nie znajduję

 411. ls42
  18 marca o godz. 14:06

  średnio zainteresowany polityką globalną, może z łatwością dzięki netowi, porównywać kraje, ich system rządów, skutki przechyłu lewicowego, czy prawicowego.
  I oceniać wyniki, odbijające się na życiu często setek milionów zwykłych ludzi.

  Takim doskonałym na dziś przykładem, może być Brazylia.
  Lula wyciągnął z nędzy te 30 milionów, dzięki transferom socjalnym.
  Ciekaw jestem, jaki efekt przyniesie zmiana spowodowana polityką Bolsonaro.
  Wydźwignie kolejne kilkadziesiąt, czy zepchnie z powrotem do piekła nędzy?
  W każdym razie, antylewicowe czystki już zaczął.
  I prywatyzację dochodowych firm państwowych.
  Przyzwolenie zaś na ekspansję na tereny indiańskie różnych ponadnarodowych korporacji, skończy się jak zwykle, masakrą bez udziału kamer i dziennikarzy.

 412. @
  quentin t.
  18 marca o godz. 11:42
  „Tatarzy Krymscy, stanowili jakieś 17% populacji Krymu.”
  G.wno prawda.”
  Może w XIX wieku stanowili większość, ale jeżeli już w czasie II wojny stanowili 20% to pewnie dzisiaj nie jest ich więcej. Dla dzisiejszych stosunków narodowych na Krymie nie ma to istotnego znaczenia. W końcu na Śląsku przed wojną też Niemcy stanowili większość …
  P.S. Ciekawe, czy ci krymscy Tatarzy dzisiaj by popierali nacjonalistyczny reżim z Kijowa ? Warto pamiętać, że litewscy Polscy swego czasu też w większości głosowali przeciw niepodległości Litwy. Wprawdzie sytuacja z początku lat 90-tych jest inna niż dzisiaj, ale pewne analogie mamy : Rząd niepodległej Litwy budował swój autorytet na nacjonalizmie, jednocześnie deklarując chęć przyłączenia się do zachodniej Europy i podobnie czynią władze Ukrainy. Dzisiejsze władze Ukrainy, jeżeli nie odniosą jakiegoś spektakularnego sukcesu (na co się nie zanosi) prędzej czy później zaczną szukać winnych a ci się zaraz znajdą : w pierwszej kolejności Rosjanie a w następnej zapewne Polacy. Po nich a może i razem mogą być Tatarzy. Żydów za mało, bo ci, których nie wymordowali Niemcy już zdążyli uciec na Zachód albo do Izraela.

 413. Kiedy w 1978 roku, w trakcie podróży na studencki obóz w Konstancy, przekraczałem ówczesną granicę polsko – radziecką, przeżyłem interesujące zdarzenie, świadczące o stanie umysłu tzw człowieka radzieckiego.
  Dzielni pogranicznicy spod znaku sierpa i młota najpierw otoczyli pociąg sforą szczekających owczarków niemieckich (co ci to przypomina, Koteczku – jak zapytałby Kisiel), a potem, po dziarsko brzmiącym: „wychadi z kupe!”ruszyli do przeczesywania przedziałów w poszukiwaniu – no, właśnie, czego?!
  „Mój” przedział miał przerąbane, bowiem odkryto u mnie dwa tomy poezji Majakowskiego (w oryginale), kupione bezpośrednio przed wyjazdem w krakowskiej księgarni. Trzeba było widzieć skrajną podejrzliwość „radzieckiego człowieka” na widok poezji jego wczesnego barda, na dodatek wydane w Moskwie.
  Tak sobie więc myślę, że mój stosunek do Rosji i rosyjskich artystów jest odwrotnie proporcjonalny do uczuć, jakie żywię wobec funkcjonariuszy CzeKa. Ówczesnych i aktualnych.

 414. SS
  Duda w Rosji może i nie był , ale ruskie u Dudy już byli .
  Nie jest tak , żeby Duda Rosjan nie znał . Daliście się w Polsce już poznać .

 415. https://strajk.eu/dzien-gniewu-w-paryzu-od-wyslannika-portalu-strajk/
  ========

  Obserwacje uczestniczące, sa niebezpieczne dla reporterów.
  Scenki rodzajowe z Paryża, niekoniecznie różnią się od tych z Caracas…..

 416. Wczoraj o 12.23 napisałem co nie co o drogowych problemach, a dzisiaj pisze o tym GW (strona 9) przedstawiając mapę dróg szybkiego ruchu w Polsce. Patrząc na tę mapę widzimy jak niewiele takich dróg mamy, jak wiele trzeba jeszcze zbudować.

  Warszawa jest w takich drogowych problemach moim zdaniem najważniejsza. Brakuje stolicy części obwodnicy, brakuje połączeń z miastami wojewódzkimi (część takich połączeń jest w budowie).
  Brakuje połączenia Torunia z Bydgoszczą, a to krótki odcinek. Brakuje ważnego moim zdaniem obejścia Piotrkowa Trybunalskiego na trasie wspólnej dla dróg krajowych numer 12 i 74 w linii wschód zachód na południe od Sulejowa, a to też krótki ale ważny bo stale zapchany odcinek tych dróg.
  O kontynuowaniu budowy dróg ekspresowych S-10, S-11, S-19, i innych już tylko bez nadziei wspominam.
  Jednak kontunuowanie budowy dróg chociaż z trudnościami i opóźnieniami uważam za sukces rządowej administracji drogowej, taki jedyny rzucający się po oczach sukces

 417. Rzeźnia na ulicy w Utrechcie. Nie wiadomo, ile jest ofiar strzelającego, gdzie popadnie, osobnika. Ogłoszono piąty, najwyższy stopień alertu, sprawca nadal jest na wolności.
  No, ale Timmermans oraz Verhofstat twierdzą, że jedyne zło, jakie pojawiło się w Europie ma na imię „polski faszyzm”.
  Wedle Lenina, w komunizmie nawet kucharka mogłaby rządzić państwem.
  W zjednoczonej Europie w XXI wieku na czele organów UE może stać nawet półgłówek.

 418. @

  Pan Bóg pokarał Polskę Jarosławem Kaczyńskim.
  Za co???

 419. C a l o g l o w y
  quentin t.
  18 marca o godz. 15:06
  przyszlym krolem Europy????????????????????????
  Pardon, zajacem Europy!!!!!!!!

 420. Skad u Quentina tyle kompleksow?

 421. gość zacukujący się każdym zjawiskiem, z którego może wyciągnąć nić antysemityzmu i wietrzący antysemitę w każdym napotkanym osobniku – chrzani coś o kompleksie.
  Można by rzec: lekarzu, lecz się sam, lecz w przypadku nieuleczalnym – nawet to nie ma sensu.

 422. Ein Führer, ein PiS

 423. Z dystansu, 12:09

  Dziekuje i przepraszam.
  Oblezenie gospodarcze Wenezueli trwa tyle samo co okupacja Francji.Im tez sie powodzilo.
  United States–Venezuela relations – Wikipedia
  https://en.wikipedia.org/wiki/United_States–Venezuela_relations
  On March 9, 2015, the United States President, Barack Obama, signed and issued a presidential order declaring Venezuela a „threat to its national security” and ordered sanctions against seven Venezuelan officials.

 424. Gdyby to było warte jakiejkolwiek uwagi, można by sprawdzić, czy Adaś, co wypija setkę i już mu wali na czaszkę, napisał był kiedykolwiek, cokolwiek o kimś (czymś), co nie jest Kaczyńskim albo PiSem.
  Gostek śni Kaczyńskiego, je Kaczyńskiego, wymiotuje Kaczyńskim a zapewne też zwraca się do swej starej per „Kaczyński”.
  Skończy się tym, że wylegitymowany przez drogówkę po tym, jak – myśląc o Kaczorze – właduje się ciągnik z nawozem i – otrząsnąwszy się z gnoju, przedstawi się, jako Jarosław K.
  To ci dopiero kompleks 🙂

 425. @quentin t.
  18 marca o godz. 15:06
  Pan by pewnie wolał, żeby było tak bezpiecznie, jak w Rosji za Stalina. Nikt tam o zamachach nie słyszał, bo władza wiedziała wsystko o wszystkich. Gdzie by się tam jakiś oszołom z karabinem uchował …. Zaraz by go wysłali do jakiejś pożytecznej roboty, np rąbania lasu za kołem polarnym. W PRL też terrorystów nie było, wyłączając lata bezpośrednio po wojnie. Może Panu do tych czasów tęskno, bo mi jakoś nie.
  A mówiąc poważnie to jest to cena wolności.
  „Ci którzy są gotowi poświęcić swą wolność dla poczucia bezpieczeństwa nie zasługują ani na jedno, ani na drugie” (B. Franklin)

 426. Jestem Adaś numer sto,
  jadę z PiSem, że ho, ho…
  Po niemiecku znam dwa słowa,
  taka tęga moja głowa.

  Pokończywszy klasy obie,
  tu, na blogu sobie skrobię.
  Daję czadu ja pisiorom
  rankiem oraz nocną porą.

  Bo już u mnie talent taki
  choć, jak Nike z Samotraki
  korpus mam nie całkiem tani,
  za to główki – ani, ani….

 427. Marks:
  wolność kończy się tam, gdzie państwo z powodu głupoty rządzących nie daje rady uchronić obywateli (płacących wszak na owo państwo podatki) przed utratą życia.
  Powiedz Pan to (o cenie wolności) rodzinom zabitych w Holandii, a poprzednio wielokrotnie w Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii.
  I wiesz Pan co?
  Daj się Pan sam zastrzelić w imię tak pojmowanej wolności.
  Na nagrobku wyryją Panu napis: „poległ w obronie prawdziwej wolności i demokracji”.

 428. kooperatywaMandragon

  „Czarna owca wsrod czytelnikow ,, wyborczej””

  Czasem się zastanawiam skąd się u pana wzięła taka troska o czytelników Wyborczej. I myślę, że pan przecenia moc odziaływania mediów. Pana przekonanie, że można zagadać świat po swojemu, zmienić go gadaniem czyli propagandą jest idealistycznym podejściem do jego natury. Pozwolę sobie zauważyć, że przecenianie tzw „kwestii ideologicznej” kosztem innych kwestii leży u źródeł problemów Maduro. On zdaje się tego zresztą nie rozumieć, skoro decyduje się na zastraszanie dziennikarzy i to z krajów tak pozbawionych znaczenia dla sytuacji Wenezueli jak RP. Czyżby czytelnicy GW byli jego najwiekszym problemem?

  Żabka konająca przypomniała wypowiedź Boltona na temat Wenezueli. Redaktor Surdel, którego pan z pasją krytykuje za brak obiektywizmu całą tę wypowiedź w lutym chyba zalinkował na swoim profilu twitterowym podkreślając jej fragment „Wenezuela to nasz ogródek dlatego próbujemy przywrocić tam porządek”. Surdel skomentował to krótko: „Bolton przypomina doktrynę Monroe”. Mnie ten komentarz zadowala, bo zawiera w tych czterech słowach wszystko.
  Naprawdę pan uwaza, że ewentualne potępienie bądź pochwalenie wypowiedzi Boltona w tym komentarzu by coś nowego do sprawy wniosło?

 429. quentin t.
  18 marca o godz. 16:49
  Tak jak przypuszczałem Pan tęskni za bezpiecznym systemem PRL. W odróżnieniu od tego złego Zachodu u nas było bezpiecznie: Nie było żadnych Czerwonych Brygad, RAFu, ETA, IRA a nawet muzułmańscy terroryści z OWP i pokrewnych organizacji nie dokonywali w Polsce zamachów.
  P.S. W Europie prawdopodobieństwo śmierci (lub poażnych obrażeń) w zamachu terrorystycznym nie jest dzisiaj większe niż było w latach 70-tych i jest wielokrotnie mniejsze niż w wyniku wypadku drogowego. W Pana wymarzonym świecie odpowiedzialna władza pewnie by mocno ograniczyła dostęp obywateli do samochodów, oczywiście w trosce o ich bezpieczeństwo ?

 430. Za chwilę na TVN24, w „Czarno na białym”, o przesławnej podkomisji smoleńskiej. Może być ciekawie 🙂

css.php