Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

20.03.2019
środa

PAP: Polska Agencja Pocztowa

20 marca 2019, środa,

We wtorek 19 marca bawił w Polsce Josep Borrell, minister spraw zagranicznych Hiszpanii, ciekawy człowiek. Zanim został politykiem socjalistycznym, pracował jako inżynier, ekonomista, matematyk. Z czasem został politykiem, był ministrem, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Na zakończenie pobytu wygłosił odczyt w Kolegium Europejskim w Natolinie.

Nazajutrz ciekaw byłem, co też hiszpański minister miał Polakom do powiedzenia. W gazetach – nic, w internecie na stronie Euractiv znalazłem w miarę pełną relację Mateusza Kucharczyka, na stronie Interia – podobnie, chociaż w obu relacjach zabrakło tego, co minister Borrell powiedział o przestrzeganiu wartości unijnych przez Polskę i Węgry, a to przecież sprawa delikatna.

Aby zaspokoić swoją ciekawość, sięgnąłem więc po relację Polskiej Agencji Prasowej. Znalazłem komunikat „MSZ informuje”, w którym znajdowały się tylko wypowiedzi ministra Czaputowicza i ani jednego słowa szefa dyplomacji Hiszpanii, kraju bądź co bądź ważnego i niemałego.

Fragmenty: nasze rozmowy potwierdziły wolę intensyfikacji – „podkreślił minister Jacek Czaputowicz”, potrzeba ambitnych państw średnich – „powiedział minister Jacek Czaputowicz”, nasze państwa zajmują miejsca z dwóch stron kontynentu – „powiedział minister Czaputowicz”, polscy i hiszpańscy żołnierze służą w ramach NATO na Łotwie – „dodał szef polskiej dyplomacji”.

Byłem zdumiony, że relacja MSZ, rozpowszechniana przez PAP, była tak jednostronna i – powiedzmy sobie – mało elegancka, niezbyt dyplomatyczna. Na koniec puenta, czyli zakończenie relacji MSZ/PAP. „UWAGA! Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień (…) ustawy prawo prasowe”.

Czyli cała ta Francja elegancja to zasługa MSZ. To mnie akurat nie dziwi. Ale co robi Polska Agencja Prasowa? Zamiast rzeczowo i elegancko zrelacjonować wizytę hiszpańskiego ministra, ogranicza się do roli posłańca. Postanowiłem sprawdzić, co na temat tej wizyty przynosi dzisiaj największy dziennik hiszpański, lewicowy (a więc bliski socjaliście Borrellowi) „El Pais”. Niestety, ani słowa. Nie wiadomo, co lepsze – być posłańcem czy milczeć?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 217

Dodaj komentarz »
 1. Polska może się Hiszpanom historycznie źle kojarzyć. Polskie odziały w czasie kampanii napoleońskiej trochę tam narozrabiały.
  Z kolei polscy komuniści walczyli przeciw wojskom generała Franco.
  Sam generał różnie oceniany w zależności od epoki; dyktator czy ojciec narodu?
  Próbowałem rozpoznać zdanie towarzystwa przy poprzednim zagajeniu, ale przeszło właściwie bez echa.
  Teraz skoro o Hiszpanii mowa jest bliżej tematu.
  Stale wraca bowiem pytanie czy Hiszpanie lepiej ocenią ostatecznie rządy Franco czy Republikę?

 2. Prostactwo ministra .Czaputowicza – powielone przez PAP

 3. @https://www.youtube.com/watch?v=CpYlIdYXIxQ

  Sądząc z komentarzy Hiszpanów pod filmem, to chyba Republika jest dobrze oceniana…
  Jest też film z koncertu w Hiszpanii (teraz mi się go nie udało znaleźć), gdzie Pete dostaje za tą pieśń ogromne brawa a publiczność raczej na weteranów wojny domowej nie wygląda 😉

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. A mówiłem, że będzie II PRL.
  Zaraz po tzw. exposé w Sejmie, tym głównym po Beacie Szy, trzy i pół roku temu już mówiłem.
  Prezes Kaczor dał do zrozumienia, że pamięta jak to było wonczas i że wie jak to się robi.
  II PRL w sensie metody.
  I umie „eksperymentować” z ministrami. PAP mruga do publiki. Teraz Prezes Kaczor musi zwolnić ministrę od finansów, bo się nieopatrznie popukała w czoło na wieść o Piątce Kaczora. Może za mruganie też kogoś Prezes Kaczor spławi z PAP-u.

 6. Po co sięgać po stare anegdoty, w dodatku o sobie, napisał @teo wczoraj o 16.55
  Dopiero dzisiaj przeczytałem felieton redaktora Passenta w papierowej POLITYCE i nie śmiałbym nawet słowem cokolwiek treści tam zawartej zarzucić.
  Zwraca bowiem nasz drogi Gospodarz uwagę na sytuację w kraju i poza jego granicami, dostrzega europejską biurokrację, wspomina przyjaciela spinając klamrą dwa światy, rozdzielając zarazem nasz obecny i nasz przyszły „święty spokój”.
  W takim ujęciu określenie to nabiera wyjątkowego znaczenia, a wyobraźnia podpowiada, że ktoś u góry podejmuje wysiłek abyśmy w przyszłości mieli zapewniony święty spokój.
  Trzeba przy tym pamiętać; oczekiwanie jest uzasadnione, natomiast żądanie usprawiedliwione o ile zachowa się święty spokój

 7. ls42

  „czy Hiszpanie lepiej ocenią ostatecznie rządy Franco czy Republikę?”

  Odpowiedź niżej za europe elects, pierwsza czwórka w sondażu przedwyborczym – stan na 18 marca.

  „Spain, NC Report poll:

  PSOE-S&D: 26% (+2)
  PP-EPP: 23% (-1)
  Cs-ALDE: 18% (-1)
  UP-LEFT: 15% (-1)
  VOX-ECR: 10%” ”

  Miłośnicy rządów Franco na czwartym miejscu (VOX) z poparciem 10 procent.
  Ich szef Santiago Abascal był dziś w Warszawie, spotkał się z prezesem Kaczyńskim w sprawie współpracy w przyszłym PE. W sondażu zresztą to już ujęto wskazując na frakcję ECR.
  To ozywienie międzynarodowe prezesa Kaczyńskiego wynika z potrzeby uzupełnienia składu frakcji ECR frankistami hiszpańskimi i mussolinistami włoskimi z Ligii Północnej po nieuchronnym odejściu z niej brytyjskich brexitowców.
  O spotkaniu Abascala z Kaczyńskim obszernie informowały media – nie wiem czy za PAP.

  Notka o Abascalu poniżej

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Santiago_Abascal

 8. PAP jak słup ogłoszeniowy lub płot do wieszania komunikatów władzy. Tak sobie myślę może nie zdążyli przetłumaczyć. A właściwie milczenie jest złotem. Za treść PAP nie odpowiada i nie dorabia ideologii do wizyt bo podaje w żołnierskich słowach: chlebak służy do noszenia granatów.

 9. waldemar
  20 marca o godz. 22:52

  „Prostactwo ministra .Czaputowicza – powielone przez PAP”.

  Perfidny jest ten Czaputowicz, nie spełnia wysokich stabndardów Passenta i Waldemara.

  Perfidia
  https://www.youtube.com/watch?v=86ECqbRBuuI

 10. Dla red. Passenta, kombatanta zimnej wojny, muzyczna niespodzianka.

  Telestar, przebój Radia Luxembourg.
  https://www.youtube.com/watch?v=ryrEPzsx1gQ

 11. Panie Rossi-
  No właśnie sęk w tym, że p. Czaputowicz (jakoś tytuł JE do niego nie pasuje bo excelentia to po łacinie doskonałość) standartów nie spełnia : Oto bawiąc w Polsce wysoki urzędnik obcego kraju publicznie zarzuca w Polsce polskim władzom nieprzestrzeganie międzynarodowych porozumień. A nasz ministrant spraw zagranicznych co na to ?
  A no nic- udaje że deszcz pada. Nie pierwszy to zresztą taki przypadek w karierze pana ministranta

 12. Bar Norte
  20 marca o godz. 23:52

  „Miłośnicy rządów Franco na czwartym miejscu (VOX) z poparciem 10 procent”.

  Czasy się zmienieają, a stalinizm w Hiszpanii wiecznie żywy ― na pierwszym miejscu. Rozumiem Bar Norte twoją głęboką satysfakcję. Ta lewicowa tęskonta za Kołymą … 🙂

 13. Na prostactwo chyba najlepszy jest Prostamol. Tak sobie myślę bo nie używam ale czytam reklamy. Ponoć łagodzi objawy.

 14. @ Mauro
  Bo jaceś głupi ci Hiszpanie muszą być , np bili brawo komunistycznemu agitatorowi z USA który śpiewał piosenkę sławiącą stalinowskich kolaborantów pragnących pogrążyć ich ojczyznę w mrokach sowieckiej niewoli…..

 15. Mauro Rossi

  „stalinizm w Hiszpanii wiecznie żywy”

  Jasne, że wiecznie żywy. I to z poparciem króla z Burbonów.

  Koniec świata Mauro. Nic tylko prezes Kaczyński musi zawrzeć oś z Abaskalem i wysłać na Guernicę Migi 29 bo tak dalej być nie może.

 16. Wyręczę PAP. Angole wybierają się wyjść z Unii jak z pomocą Polsce po 1 września 1939 r. Choć podpisali ale olali. Tak sobie myślę,że to wina herbaty ziołem zwaną. A królowa milczy jak KK w czasie okupacji.

 17. Mad Marx
  21 marca o godz. 0:10

  ” Oto bawiąc w Polsce wysoki urzędnik obcego kraju publicznie zarzuca w Polsce polskim władzom nieprzestrzeganie międzynarodowych porozumień. A nasz ministrant spraw zagranicznych co na to”?

  Jak to co? Istnieją koszulki z napisem konstytucja i w takiej samej estetyce z napisem destylacja.
  Twarzowa, nieprawdaż?
  https://img8.dmty.pl//uploads/201808/1534104982_knamph_600.jpg

  Na miejscu Czaputowicza wręczyłbym hiszpańskiemu ministrowi komplet takich koszulek dla całego rządu ― w przededniu rozpadu Hiszpanii, pewnie to ostatnia szansa. 🙂

  Nie pojmuję dlaczego „Gazeta Wyborcza” nie przytoczyła in extenso bardzo słusznej relacji jedynie słusznego hiszpańskiego ministra i dopiero red. Passent zakasawszy rękawy musiał ją wyręczać. Bo dokładnie chodziło o to ― jak bardzo słusznie przytoczył Passent ― że
  „… w obu relacjach zabrakło tego, co minister Borrell powiedział o przestrzeganiu wartości unijnych przez Polskę”. (sic)

  Ministrowi hiszpańskiemu najwyraźniej chodziło o to, że jeśli pełnoprawne państwo członkowskie UE ma inne zdanie niż establishment w Brukseli to znaczy, że nie „przestrzega wartości unijnych”. Przecież ― sam musisz przyznać ― w końcu na tym polega demokracja. Czy może UE jest jak Kościół, ma dogmaty, święte teksy, kastę kapłańską, która interpretuje owe teksty oraz definiuje co jest unijne, a co nie jest i w razie czego rzuca anatemy, klątwy i podpala stosy? Sam nie wiem, ale żeby to wszystko wyglądało poważniej istnieje też inkwizycja (TSUE).

 18. Mad Marx
  21 marca o godz. 0:10

  Tu masz trochę opisów i zdjęć na temat przestrzegania standardów unijnych w Hiszpanii dwa lata temu.
  Szturm policji na głosujących Katalończyków.

  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/szturm-hiszpanskiej-policji-na-glosujacych-katalonczykow-ponad-760-rannych

 19. Milczenie pap-owiec.

  Generalnie, przyjemnie czyta się redaktora Passenta, autora, którego interesują słowa; jeszcze przyjemniej zauważyć jego zdziwienie brakiem słów w przestrzeni.
  Redaktor przypomina o istnieniu ludzi, którzy jeszcze postrzegają słowa publiczne w kontekście zdarzeń (by nie powiedzieć: faktów), a postrzeganie poprzedzające usłowienie wywodzą z przetworzenia umysłowego i w dodatku mają czym, aż zazdrość pyszałkowata bierze.
  Słów tymczasem w przestrzeni przecież nie brak, po kilku dniach odwyku od blogów „P”, można się w słów potoku utopić, a tylko patrząc na nie upić, jak waterboardingiem z najlepszego rocznika.
  Niestety, żadne z tych słów nic do rzeczy nie mają z tym, co powyżej.
  Leje się słowopotok ciepłej wody surowej, nieprzetworzonej bo niezmąconej na żadnym zakręcie kory (choćby brzozowej), żadnym znaczeniem zdarzeniom nieprzywiązanej, faktom niesłużącej, poznawczość mącącej czystym, nieskalanym brakiem wiary w siebie strumieniem emocji.
  A więc prosto z serc lanym, wyrwanych z kadłuba człowieczeństwa niesapiącego i tak zresztą trudem myślenia.
  Tu hodowa kwiatków poucza o psychologii, opar etylu sublimuje kryształami etyki, denko butelki tulipana rozróby mruga szkiełkiem naukowca, a wykluczenie z dostępu do apteczki stuka po blogach politowania godnym jedynie, niezwartym żadną barierą wyciskiem z kiszek polituj-się-nad-nią-logii.
  Tu fanatycy instytucji uwięzienia wspólnoty w jednej zakutej pale, bronią wolności jednostki od odpowiedzialności zbiorowej, a szermierze progresji pogrążają się w odwecie żądz upalania tej pały aż do stopienia zębom krat i osadu z wczorajszego bigosu….

  Cóz, Panie Redaktorze, mnie milczenie całej tej zgrai o świecie i goszczących w naszych zaświatach Europejczykach i ich słowach nie dziwi. W całym tym pandemonium blogowym i medialnym słów własnego chowu, sierocego od jakiegokolwiek rozumnego sensu, poza hormonalnie uwiędłą zanim dojrzała chcicą; mnie brakuje, Panie Redaktorze, wśród opętańczego beczenia tych stad baranów – milczenia choćby owiec. Nawet, gdy z trwogi przed cywilizacją jest to milczący pap-owiec. Bo to przykład jedynie dostępnej mu przyzwoitości z zaniechnia.

  Pomilczmy, czytając red. Passenta, bo ostatni na tych blogach, co tak pięknie chłoszcze ciszę, że aż cieszy.
  – – –

 20. Kto by pomyślał. Maurowie zastali Hiszpanię drewnianą a zostawili wykafelkowaną. A potem Murzyn zrobił swoje i pogonili okupanta. Teraz dzieło okupanta nie jest burzone jak pomniki żołnierzy Armii Czerwonej w kraju hunwejbinów partyjnych. Daje zarabiać. Tak sobie myślą,że okupację można zamienić w geldy. Ale do tego osobnicy bez mózgu w mosznie nie nadają się. Czytaj bez politycznych jaj.

 21. Bar Norte
  21 marca o godz. 0:25

  „Jasne, że wiecznie żywy. I to z poparciem króla z Burbonów”.

  Bourbon ― potocznie Burbon właśnie ― to amerykańska whiskey. No ale w końcu mamy wieczór, noc właściwie, więc na zdrowie Bar Norte. 🙂

  A staliniętom na blogu tradycyjnie poleca się wódkę do której nawykli przez lata służby dla PRL.

 22. teo
  20 marca o godz. 23:29

  Wielce szanowny teo, nie tylko ty mówiłeś o drugim peerelu, więcej: od początku wszyscy go robią: jedni dla dojenia a inni dla pompowania.
  Policjanci i złodzieje; gajowy przymyka oko ładując dwururkę i ta szczelba wypalić musi.

 23. SŁOWIANIN STANISŁAW
  21 marca o godz. 0:13

  „Na prostactwo chyba najlepszy jest Prostamol. Tak sobie myślę bo nie używam ale czytam reklamy”.

  Ależ używaj bez obaw, dla ciebie jak znalazł. Czyści skutecznie i łagodnie nie przerywając snu.

 24. @ Mauro Rossi
  Jest wieczór i lepiej się skup na degustacji produktów firmy z Rossi w nazwie i uważaj żebyś przypadkiem nie zalał komputera. Najlepiej go wyłącz. Argumentacja że u was Murzynów biją może przejść w przedszkolu ale nie tutaj

 25. Ślązacy jak Katalończycy chcą mieć swoje państwo. Dlaczego Kaczyński nie pozwala. Ambasadorzy jankesów jak inkwizycja a nawet jak gen. Sokrat Starynkiewicz ustawiają władze tubylcze w pionie. Tak sobie myślę czy demokracja pisowska to jakaś forma endemiczna.

 26. Stalinięta to Gruzini. Oni nie piją wódki ewentualnie likier na kościach stalina. Tak sobie myślę,że Kaczyńscy pokochali kraj patrona Katynia. Bo wiedza pisowskich hunwejbinów na temat stalinizmu jest na poziomie wsio rawno rum-rumak,koń- koniak.

 27. W internecie marka Rossi to szczochy na bazie nawozów sztucznych. Tak sobie myślę ,że jeżeli komuś nie staje niech pije. Nie staje kasy na lepszy trunek.

 28. Też tego gówna nie piję. Są lepsze trunki w tym przedziale cenowym a nawet tańsze 😉

 29. Gekko (0:59)
  Ależ Przyjacielu, skąd wiesz, że w peerelowskiej hydraulice – dojenia i pompowania – się nie rozeznaję?
  To jest stary peerel smędzący się po gaciach III RP. A my tu mamy nowy, przykruchtowy, podrasowany z wielocylindrową gospodarką.

  O Wosiu słyszałeś? „Wynurzenia Wosia przeszły właściwie gładko, raczej wspierane niż krytykowane” – lamentują w duecie Janicki i Władyka, oraz na temat „straszenia PiSem”. Mi się zdaje osobiście, że góruje i nad wszystkim się unosi nadwiślańska, inteligencka mentalność – wbrew wszelkim zawołaniom zwanym naukową teorią, że „byt określa świadomość” – która jest wyssana z mlekiem r0m@ntyczno-pozytywistyczno-młodopolskiej matki.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1786302,1,symetryczni-radykalowie.read

 30. Czy ktoś już wie, z PAPu czy innych źródeł, w jakiej grupie w PE zjawi się Biedroń?
  Rzecz jasna Timmermans werbuje go do socjaldemokratów, bo wydaje mu się, że tam „Wiosna” pasuje.
  Ale czy oni już zarejestrowali w jakimś urzędzie?

  Pewnie nie muszą, bo modne jest działanie „bez żadnego trybu”.

  – Polsko, dokąd zmierzasz?
  – A jadę sobie bez trybu.

 31. ls42 (23:40)
  Po co sięgać po stare anegdoty, w dodatku o sobie, napisał @teo wczoraj o 16.55 … przeczytałem felieton redaktora Passenta w papierowej POLITYCE i nie śmiałbym nawet słowem cokolwiek treści tam zawartej zarzucić.

  Nie zarzuciłem treści, ani felietonowi, ani tym bardziej red. Passentowi. Stare anegdoty są jak wino, pod warunkiem, że z pielęgnowanego szczepu, nawet jeśli o sobie. Ale ta była raczej o socjalizmie: „to horyzont, który oddala się, w miarę jak się do niego przybliżamy”, który jest jak „święty spokój”.

  Zatem polemizuję ostro z Twoją tezą o „klamrze spinającą dwa światy, rozdzielając zarazem nasz obecny i nasz przyszły „święty spokój””. Red. Passent niczego nie spina w temacie „świętego spokoju”. ŚS mu się nijak nie spina z kaczystowskim zawołaniem „wara od naszych dzieci”. Co najwyżej wspomina w post scriptum prof. Andrzej Wirtha, zmarłego przed tygodniem w Berlinie. No jeszcze coś wtrąca o potrzebie redukowania masy spadkowej i to jest rozważanie nt. tu i teraz na pewnym etapie życia, które wygląda na nieskończone. Dlaczego to? Nie wiem. Ale dlaczego jest „Rafał Trzaskowski, który dał Kaczyńskiemu wuwuzelę, w którą ten może dąć bez ustanku” – to wiem. Bo Trzaskowski pochodzi z lekko muzycznej rodziny. Itd.

  Nie wybieram się notabene na Podkarpacie. Jedynie do Wielkopolski i Małopolski, z lądowaniem na piaskach Mazowsza. Wszędzie tam jest co popić, pojeść i pogawożyć bez sensu, pardon – ku pokrzepieniu serc.

 32. Gekko (0:59)
  Gdy czytam ponownie, to nabieram przekonanie, że chcesz mnie odwieść od mojej pierwotnej myśli.
  Tj. że historię polityczną Polski, podobnie jak Francji, da się sklasyfikować i ponumerować. Tam – cesarstwa i republiki, u nas – peerele i rzplite (tzw. RP). Tam po I cesarstwie i restauracji Burbon, była II republika, itd. U nas był II RP, I PRL, III RP … a teraz jest II PRL. Tam – monarchiści, bonapartyści i republikanie, u nas – peerelowcy na przemian z demokratami: chadekami i esdekami, a ludowcy jako omasta. Ludzie, i co ciekawsze duch peerelu przetrwał dwadzieścia kilka lat III RP i wraca do steru. Rozumiesz? Bo osobiście muszę mieć te historie uporządkowane i na oś czasu rzucone z wyraźnymi kamieniami milowymi.

  Zaś po powierzchni tego rosołu pływają jak oka – tłuste opowieści. Np. w peerelu dominowały twie teorie objaśniające ówczesną rzeczywistość. Jedna, że taki bajzel jest przez komunistów, a druga, że przez zaborców. Gdyby się cofnąć nie tylko do II RP, lecz wcześniej do I RP, najlepiej do Piastów, to Polska byłaby kwitnąca, o płynącym miodzie szkoda gadać.

  Teraz wśród inteligencji, która się scwaniła, dominuje teoria, że byt określa świadomość. Co jest bardzo naukowo ujęte, jednakowoż wiele wyjaśnia, gdy się przełoży na język Kowalskiej i Nowaka. Gekko, jako biegły językoznawca, czego dałeś tysięczne dowody, powiedz: jak to się teraz tłumaczy na polską mowę w tym wycwanionym narodzie?

 33. @

  Eksperci z USA o Polsce, Węgrzech i Turcji: Dość marchewki, czas na kij!

  Polska, Węgry i Turcja zagrażają Unii i NATO, najwyższa pora przywołać je do porządku, nawet za pomocą sankcji – twierdzi Brookings Institution, wpływowy amerykański ośrodek analityczny.

  http://wyborcza.pl/7,75968,24564047,eksperci-z-usa-o-polsce-wegrzech-i-turcji-dosc-marchewki.html

  bra-tanki 20.03.2019, 06:21
  Na dewelopera może podziałać zakaz sprzedaży elewacji kurtynowych używanych w wieżowcach, no bo interes Polski to go od dawna goowno obchodzi.
  Ale wstyd. Trójca dyktatorów w akwarium nacjonalizmu i ksenofobii.
  Niech będzie obalony.

 34. Wzgórza Golan izraelskie a Krym rosyjski. Tak sobie myślę,że machniom na zasadzie wzajemności dla świętego spokoju.

 35. Polska Agencja Powielania……

 36. Zetusowi ……od Staszica……

  Żydowska bomba demograficzna
  Problem żydów, zdaniem Staszica, narastał wraz z eksplozją demograficzną
  żydów. W 1772 w Polsce żyło 15.000.000 osób w tym 500.000 żydów czyli 3,33%,
  w 1790 8.000.000 osób a w tym 300.000 żydów czyli 4,16%. w 1810 odsetek
  żydów wynosił 8,33%, w 1816 12,5%. Wszystkie miasta były opanowane przez
  żydów w ciągu kilkudziesięciu lat (a w miastach żydzi zmonopolizowali
  szynkarstwo).
  Szowinistyczna tożsamość żydowska
  Zdaniem Staszica Polacy szanowali religijne tradycje żydów podczas gdy
  żydzi nie mają szacunku dla tradycji katolickich. Polacy byli tolerancyjni
  dla żydów, żydzi pełni nienawiści do nie żydów. Żydzi szkalowali nie żydów,
  kłamali na temat nie żydów. Żydowskie szkoły wychowywały żydowskie dzieci w
  nienawiści do nie żydów.
  Według Staszica żydowska kultura uczyniła żydów niebezpiecznymi.
  Żydowskie małżeństwa były aranżowane przez ojców co zapewniało małżeństwom
  trwałość a żydom siłę. Żydzi nie mogą utrzymywać kontaktów z nie żydami.
  Judaizm nakazywał nieustanna pracę dla narodu. Judaizm pozwalał również
  żydom krzywdzić i oszukiwać nie żydów, ignorować nie żydowskie władze.
  Zdaniem Staszica żydzi tworzą państwo w państwie, zbierają podatki by
  przeciwdziałać rozwojowi państwa nie żydów. Żydzi niszczą społeczeństwo nie
  żydowskie, separują się od nie żydów i pogrążają się w ksenofobii.
  Zdaniem autora „O szkodliwości żydów” żydzi działają tajnie i niszczą
  ład społeczny, organizacje tajne są narzędziem żydów. Żydzi od kilkuset lat
  niszczą naród polski, mnożą się i swoje dzieci wychowują do niszczenia
  Polski. Gdy żydzi będą dostatecznie silni zapewne wystąpią przeciw nie
  żydom.

 37. PC: Jak będąc w Wenezueli porównać do tego, co było zobaczyć w zachodnich mediach?

  Karolina Graterol (CG): Jestem dziennikarzem, mam rodzinę w Wenezueli, a ja wiedziałem, że rzeczywistość była zupełnie inna od tego, co media przedstawiając, ale nadal byłem zaskoczony. Pierwszą rzeczą, jaką zauważyłem był brak biedy. Alan chciał filmować bezdomnych i biednych ludzi na ulicach. Widziałem trzy osoby bezdomne właśnie dziś rano w Londynie, ale w Wenezueli, nie mogliśmy znaleźć żadnego, w dużych miastach i miasteczkach. Chcieliśmy je przesłuchać, ale nie mogliśmy ich znaleźć. To właśnie z powodu wieloletnich programów dyscyplinarnych prowadzonych przez rząd, z usług socjalnych pracuje dostać dzieci z ulic lub powrócili do swoich rodzin.
  http://www.informationclearinghouse.info/51292.htm
  ==========

  Różne media, różne prawdy.
  Prawie jak światy alternatywne…..

  Nasz PAP zapewne, również kreuje rzeczywistość pod kątem przydatności dla aktualnej władzy.
  Wszak posada dyrektora, zależy nie od kompetencji, a „widzimisię”…..
  I tak, kontroluje się przepływ i dobór informacji, przeznaczony dla lemingów.

 38. Chcemy Europy, która zachowa swe wpływy w świecie i przeciwstawi je nadmiernej potędze USA, szerząc wartości, na których oparła swą tożsamość: solidarność, poszanowanie różnic, demokracji, praw człowieka, ochrony środowiska. Dla prawicy Europa jest tylko wielkim rynkiem, strefą wolnej wymiany, im bardziej poddaną deregulacji, tym lepiej dla walki konkurencyjnej prowadzonej za pomocą dumpingu podatkowego i socjalnego. Prowadzi to – stawia jasno sprawę Borrell – do dwóch całkowicie różnych modeli Europy”. W jego modelu, jak często powtarza, ma być tyle rynku, ile tylko możliwe, ale państwa tyle, ile potrzeba.
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/josep-borrell-jaki-jest/
  ==========

  Trochę o poglądach pana Borrella…

 39. Borrell zachęcił, aby przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego zadać sobie pytanie, jakiej Europy chcemy. Jego zdaniem, do niedawna Unia Europejska była kierowana przez elity i technokratów. Była projektem budowania pokoju i ten cel został osiągnięty. Teraz ludzie zadają sobie pytanie, jaką częścią suwerenności chcą się dzielić. I nie dotyczy to tylko krajów dawnej Europy Wschodniej, ale państw, które od dawna są członkami Unii. Dlatego – według szefa hiszpańskiej dyplomacji – nowy projekt Zjednoczonej Europy powinien być związany z poszanowaniem suwerenności.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-hiszpania-do-polski-przemyslcie-przyjecie-euro,nId,2892396#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 40. Czołem panowie i panie wróciłem z dalekiej podróży. Muszę sie ogarnąć. Co moge powiedziec, to że obnizono stawkę trollom na Nowogrodzkiej i trollę muszą brac nadgodziny, jak ci biedni nauczyciele, żeby mieć co do garnka włożyc. Stąd taka nadaktywność naszego kochanego Maurora Rossi. Jeśli obniżono stawkę do 1 złotego za komentarz, to ani chybi nasz kochany Mauro zarobiił już 15 złotych, a za to można już kupić kawałek chleba i serek topiony.
  Wybacz Mauro,że cię nie czytam, bo jeszcze bym uległ i intelektualnie poległ, ale skrupulatnie liczę.
  Co do pisowskiego savoire vivru, to dziwię się panu Passentowi, że go dziwi zachowanie PAPu i zapomnienie przytoczenia wypowiedzi jakiegoś hiszpańskiego lewaka. Najważniejsze to ,że PAP zacytował Ciaputowicza jak ten tłumaczy, że jesteśmy narodami na dwóch krańcach Europy. To zupełnie jak ten szwejkowski oficer, który wyprowadzał wojsko z koszar, by tym ciemniakom wyjaśnić, co to jest krawężnik.
  Panie Danielu, pan tu o jakichś pisowskich fapach (jak to z francuska mówił niegdyś świętej pamięci Lepper) a tymczasem nasz umiłowany prezes wrzasnął,żeby była „wara od naszych dzieci”. I to jest nius, młot na szatanów, pedałów i lesby, żeby były wara. A nie jakieś odkrycia ministra Ciapy, że jestesmy z dwóch końców Europy.
  Pozdrawiam trzech lemingów ; Adama, Gekko i stasieku

 41. Skoro Prezes zaczyna mówić o „naszych dzieciach” i zajął sie masturbacja i seksualizacją polskiej polityki , to najwyższy czas aby wypowiedział się co do własnej orientacji seksualnej. Rodzice mają prawo wiedzieć , kto i z jakiego powodu wykazuje tak gwałtowny wzrost zainteresowania ich dziećmi .

 42. @Wiesiek 59
  „Różne media, różne prawdy.
  Prawie jak światy alternatywne…”
  Dotyczy to nie tylko Wenezueli. Zdumialy mnie dramatyczne pokazy katalonskich protestow, ktore tak na prawde przypominaja fieste, przebiegaja w spokoju a znaczna czesc ludzi w ogole w nich nie uczestniczy. Mowi sie o katalonskich separatystach a tymczasem wiekszosc obywateli jest za pozostaniem w Hiszpanii. Katalonczykow wkurza reakcja Madrytu, ktora przynosi odwrotny od zamierzonego skutek i chec” zrobienia na zlosc”. Katalonczycy, przynajmniej takie odnosze wrazenie – bardziej chca zrobic na zlosc Madrytowi, niz oderwac sie od Hiszpanii. Ten konflikt jest mocno nadmuchany przez media. W moim miescie fiesta Magdalena, swieto patronki miasta. Tygodniowy jubel.

 43. Wkroczenie Armii Czerwonej w 1945 roku na wschodnie tereny III Rzeszy przypomina wkroczenie ZSRR na tereny II RP 17 września. Zdobyte tereny nazwano Ziemiami Zachodnimi Odzyskanymi przekazanymi pod jurysdykcję tzw. polskich komunistów. Komunę obalono a teraz totalni obalacze wyparli się nawet skutków komunizmu w ramach dekomunizacji. Wszystko co komunistyczne jest parszywe a nawet zatrutym owocem. Ten płaszcz trzeba zwrócić spadkobiercom III Rzeszy a za nich totalna prawica uważa kraj Merkel. Tak sobie myślę,że prawo i sprawiedliwość nie jest wydmuszką w wykonaniu hunwejbinów a zwrot ziem nastąpi z taką samą gorliwością jak zmian nazw ulic. Komunistyczny Wrocław na Breslau.

 44. Lewy
  21 marca o godz. 9:21

  Haha,
  Ja jeszcze przez 2 tygodnie w „bardzo daleko”.
  Co najwyższej przypomnę afery które piss zamiata pod dywan:

  Afera KNF – Chrzanowski
  Afera SKOKi – Bierecki
  Afera NBP – Glapiński
  Afera Srebrna – Jarosław Kaczyński
  Afera PCK – partia PiS

 45. @Hiszpanie zyja wygodnie i zasobnie a polityka nie rozpala w nich takich emocji jak w Polakach. W mojej hiszpanskiej rodzinie czesc osob jest za czesc przeciw a wszystkie dyskusje na ten temat odbywaja sie z lekkim ziewnieciem, podobnie jak rozmowy o wywaleniu tej mumii generalskiej z mauzoleum. Z roznic w pogladach nie wynikaja zadne animozje.

 46. @ teo
  21 marca o godz. 1:39, 21 marca o godz. 3:12

  Bat kreuje wiadomość
  Przy okazji Twego komentu chciałem zauważyć uprzednio, że w grze policjanci kontra złodzieje (czyli byt kontra świadomość, lewica-prawica, peerel-katotaliban etc) chodzi oczywiście i jedynie o gonienie króliczka aby polska była polską. No i jest, teraz i zawsze. Cywilizacja i jej emblematy nas się nie imają.
  Tak, chodzi o ludzi, o ludzi, i tylko o ludzi, którymi nad Wisłą są niepodzielnie Wiślanie, nieważne w jakim okresie historycznym czy kostiumie ideologii.
  Eksperyment cywilizującej w założeniu wolności i demokracji się nie powiódł.
  Naturalnie, podzielam Twoją opinię o restutucji peerelu, czynioną wspólnymi siłami wszystkich Wiślan (z cynizmu frakcji szabrowników, by doić wspólne i infantylnej pychy frakcji ‚inteligentów’, by popmpować swe ego potiomkinowskich sukcesów, wód ciepłych etc., all cuzamen i pospołu).
  By nie nadużywać słów w jednym poście, wizerunek Wiślan jawi się tak, że żaden byt nie jest w stanie tego plemienia w czymkolwiek uświadomić. Świadomość to inni (w lokalnym narzeczu:obcy).
  Tu wyłacznie bat (ekonomiczny czy dogatyczny) kreuje wiadomość z reakcją jedynie odruchu Pawłowa, a więc całkowicie podświadomą.

  PS …a co do inteligencji, to pogłoski o jej nadwiślańskim istnieniu w formach warstwowych, nie impulsywnie indywidualistycznych, są imho wybitnie przesadzone, z innych światów. Moim zdaniem, inteligencję jako warstwę zabił Michnik, pokazując na Rywinie i niewziętych akcjach agory, że u nas tylko obcy narodowo może być uczciwy ponad pazerność bytu i zakumotrzenia się w plemieniu, stając się oczywiście wrogiem ludu, wraz z całym dogłębnie znienawidzonym odtąd ethosem inteligencji-klasy w tym dniu dla ludu Wiślan umarłej.
  Chwilowo pozdrawiam, niemniej powrócę w kolejnym odcinku, jeśli elektrowstrząsy bytu mi pozwolą. 😉

 47. Nie szukalem , Ambicje zostawilem na potem, ale znalazlem dzieki Segerowi. To powinno zaczynac kazdy post (posta kazdego) Sz. P. Red.
  Kawalek wiekowy ale absolutnie nie zgrzybialy .Tzw grzuby suszone , cale i skruszone ale do bigosu enpassancianego w sam raz .Miodzio !

  https://www.youtube.com/watch?v=75H2wXXihug

 48. @ Najnowsza Polityka – postawy i poglady Polakow.
  Poglady mozna miec przy pewnym poziomie wiedzy. Inaczej to nie poglady ale przesady. Jaki poglad na karte LGBT moze miec czlowiek, ktory nie wie co ten skrot oznacza. Wie tylko, ze chodzi o” pedalow, czyli pedofilow”.

 49. Lewy
  21 marca o godz. 9:21

  Szanowny lewy, dziękuję i za takie, leminże pozdrowienia, wśród dziarskich i soczystych żołnierskich strzałów z bata, jakimi słusznie potraktowałes byt blogowy.
  Uświadomiłeś mi że ja może jedyny, co komentuje z samego środka g..na, nie zza granic padołu deptanego kaczem – najwyższą formą wiślaństwa. To by tłumaczyło czemu mnie to za bardzo obchodzi.
  To mnie podniosło na duchu, przed kolejnym dniem zarobkowania w Ciemnogrodzkiej stronie (i ulicy tej sąsiedztwie), a po przelukaniu sąsiednich blogów panów Sz i Ha, którzy pospołu zaprzeczają istnieniu inteligencji pozaemocjonalnej, smażąc dżdżownice komentów wyjących się paroksyzmami stułbi wrzuconej w grilla.
  U Pana Passenta za to i na szczęście, pod czystym prysznicem inteligencji i humoru wpisów – na każdy temat, ożywczo spokojnie bije rytm rutynowych beknięć zinowiewowców przeplatanych iskrówkami trockistów a mielonych kuchennym aparatem małego agd kucht i kuchcików smażących swe móżdżki po polsku.
  Czyli – wszyscy w domu i jak w domu. Paru łebskich gości się raczy na zapleczu tą strawą, widok pożywny.
  Tylko Ty, Lewy… jak niespodziewana wizyta sanepidu, nic już nie będzie takie samo, ale może za to, dzięki Tobie zdrowiej 😉 😉

  Pozdrawiam – i cieszy mnie Twój widok.

 50. @ „Wiedze o seksie mlodzi ludzie powinni nabywac przede wszystkim od rodzicow , -34,1%”
  A rodzice od kogo ?

 51. A gdyby bylo malo ( stania pod czystym prysznicem inteligencji i humoru wpisów ) czyli dalej to samo – jak dawniej
  https://www.youtube.com/watch?v=qKx2AgvxquY

 52. Paryski wyklad…

  Chodziło więc o wygłoszenie manifestu ideologicznego, o odprawienie znanego już dobrze rytuału, o utwierdzenie się w swojej wizji świata, historii, Żydów, Polaków i Niemców. Chodziło o afirmację własnej tożsamości. I chodziło o jeszcze jedno – o postawienie nas w stan oskarżenia.
  Narodowe media podały wiadomość, że oskarżam Polaków o to, że „chcą wykopać szczątki Żydów z grobów i włożyć tam kamienie”. Nie oczekuję, że buczący podczas paryskiej konferencji potrafią słuchać ze zrozumieniem. Można by tego jednak oczekiwać po mediach, nawet prawicowych i narodowych. Oto moja wypowiedź, która tak zbulwersowała Polaków nad Sekwaną i nad Wisłą, że poczuli się obrażeni. Przytoczyłem w niej fragment artykułu, który opublikowałem 26 grudnia 2018 w OKO.press („Sen o Bezgrzesznej: rząd PiS patrzy na stosunki polsko-żydowskie„). To między innymi te słowa spowodowały, że po wyjściu z gmachu Collège de France, gdzie odbył się wykład Jana Tomasza Grossa, zostałem obrzucony stekiem obrzydliwych wyzwisk. Podobnie było w mediach społecznościowych.
  Ale przede wszystkim dostałem bardzo dużo wyrazów wsparcia i solidarności. Wszystkim bardzo dziękuję.
  W Paryżu mówiłem tak
  W Paryżu mówiłem między innymi tak: „Przeprowadzona przez Niemców Zagłada Żydów dokonała się na polskiej ziemi i w polskiej obecności. Dlatego jest także jednym z kluczowych polskich doświadczeń XX wieku. Ale jest też częścią historii świata, należy do dziedzictwa całej ludzkości. Nie może być zatem upaństwowiona, zmonopolizowana i ujęta w ramy partyjnej, ideologicznej czy religijnej ortodoksji. Mieszkańcy okupowanej przez Niemców Polski byli nie tylko biernymi świadkami Zagłady, lecz także część z nich wzięła w niej pośredni lub bezpośredni udział, podobnie jak część z nich stawiła Zagładzie opór, starając się ratować Żydów. Możemy bez końca spierać się o liczbę tych, którzy ratowali, i tych, którzy okradali, wydawali i mordowali.
  Pogłębiająca się z roku na rok wiedza o czasach Zagłady w Polsce skłania jednak do wniosku, że – niestety – tych drugich było więcej, że więcej wyrządzono Żydom zła niż dobra. Żadne zaklęcia, wyrazy oburzenia, protesty, oskarżenia nie mogą tego zmienić. Stoimy na gruncie faktów. Od nas zależy, co z tą wiedzą zechcemy zrobić.
  Nie jest to wiedza radosna. Możemy się od niej odwrócić, wyprzeć, udawać, że nas to nie dotyczy, albo tak ją oszlifować, by stała się dla nas wiedzą krzepiącą i bezpieczną.
  Wcześniej jednak trzeba zniszczyć historyczne relacje, świadectwa i dokumenty zdeponowane w archiwach, zastępując je podróbkami; wmówić żyjącym jeszcze ofiarom i świadkom, że nie widzieli tego, co widzieli; wykopać szczątki żydowskich ofiar z anonimowych grobów rozsianych po Polsce i włożyć tam kamienie. Tego oczywiście zrobić się nie da. Pozostają więc tylko zaklęcia, mistyfikacje, odprawianie publicznych rytuałów”.

 53. adam100
  21 marca o godz. 6:22

  Apropo marchewki (w formie darmowej papki).
  Nie da się z niej ukręcić bata, tak jak z akcesji do Unii za darmochę – świadomości stułbi generującej jej byt cywilizowany.
  Tak się składa historia ałstriaka, którym chciano ukręcić bat na wiatr historii że oszust przy władzy. A lud zawył: my też! , drepcząc w przedpokoju wyborczym w oczekiwaniu na swoją kolejkę.
  Czas afer Rywina to jak kropka na i-czasopismach z portretem Jaśniepana – wiszą w galerii sztuki władzy nie pomimo, że upstrzone, ale dlatego.

 54. Bylbym zapomnial
  PBI malo albo wcale morowy .Nie czas zalowac kamienic nawet tych ktore sie ostaly ale nie majac wodociagow i kanalizacji nalezalo by zburzyc.( 447.. a moze 474 ?)

 55. wiesiek59
  21 marca o godz. 8:38
  ”W jego modelu, jak często powtarza, ma być tyle rynku, ile tylko możliwe, ale państwa tyle, ile potrzeba.”

  Za to niektorzy tak szukaja, by nie znalezc.

 56. Nie bedac lemingiem wtedy i teraz ( wyimaginowana jakas rasa (?) – organizacja z ktorej nic nie wynika , albo inny gatunek ) ,
  Wtedy nikt tego nie chodowal bo po co , kartki byly na swinie i krowy . Ale kroliki nieswiadomie ratowaly podbramkowe sytuacje , tzw lemingi czasow slusznie minionych ale dumnych (symetrycznie bo duma lemingom obca)Nie dla mnie pozdrowienia itp , tbbnt
  https://www.youtube.com/watch?v=DxC64i-L7vs

 57. jakub01
  21 marca o godz. 10:10
  Droga Jakubko. serdecznie pozdrawiam,i od razu odpowiadam; rodzice nabywają wiedzę o seksie od dziadków. dziadkowie od pradziadków a ci od prapra, aż dochodzimy do praszczura.
  Kiedy ten praszczur, mały jak królik, krył się w norach przed tyranozaurami (na szczęscie tych ostatnich zgładził jakiś kamień z nieba), to tę nabytą wiedzę o seksie dziedziczył po swoich praszczurach, czyli gadach, płazach, a nawet rybach. Bo ryby uprawiają seks bezdotykowy(jak Clinton z Lewińską); jesiotrowa albo łososiowa wyrzuca do wody jajeczka, a pan jesiotr albo łosoś oblewa te jajeczka swoją spermą. Skąd oni to wiedzą i dlaczego pan jesiotr nie wyleje swej spermy na jajeczka pani łososiowej, to tajemnica wiary. Prawdopodobnie pan bóg tak kazał. Tak samo nakazał aby pan łosoś nie uprawiał seksu z innym łososiem gejem.
  Wszystko to wiem bo poczytałem to i owo, Darwina wymieszałem z Biblią i tak ukształtowałem sobie na temat seksu światopogląd.
  Ciekawe, na czym zbudował swój światopogląd nasz umiłowany Prezes, ten od „wary od naszych dzieci”. Czy on uważa , że siusiak jest tylko do siusiania ? Bo przecież nasi dobrodzieje księża i biskupowie , wiedzą, że nie tylko i stąd mają ostatnio tyle kłopotów z powodu tej na nich nagonki na używanie siusiaka nie do siusiania.

 58. Teksty gospodarza i komentarze do nich(?) pokazuja brak jakichkolwiek narzedzi intelektualnych koniecznych do zwycieskiej wojny z tym co uwazacie za najwieksze nieszczescie Polski czyli do Polakow.

  Reasumujac- jedyne co grozi utrata wladzy PiSowi jest sam PiS.
  Innych przeciwnikow Kaczor nie ma. Albo ma, tylko ze oni niegrozni, pomijalni.

  Jesli tak, jesli za panstwa zycie nie zanosi sie na jakas znaczaca zmiane polityczna to moze czas zaczac rozmawiac z tymze Kaczorem jakiej Polski panstwo oczekujecie?
  Bez kopaln i smogu?
  Z EUR zamiast PLN?
  Z doplatami rolniczymi rownymi tym francuskim czy na odwrot: by te francuskie zrownsly sie z polskimi?
  Z Fort Trump czy bez niego?
  Z kara smierci czy bez niej?
  Z ulica gen. Sierowa zamiast ul. Ognia czy LKaczynskiego?
  Z liczba nauczycieli ksztaltowana poprzez liczebnosc uczniow czy poprzez strajki?
  A co ze sztuka: panstwo ma na nia lozyc czy moze jak za PRL: lozyc, ale tylko wtedy gdy sztuka nie nazbyt obrazoburcza?
  A kierunek rozwoju Polski: wte czy wewte?
  Nowe technologie czy stare, coraz lepszej jakosci, samograje?
  Polacy to Polska tylko czy moze wiecej: mozeby tak skolonizowac jakis skrawek wolnego swiata?
  No i pytanie najwazniejsze: cobyscie panstwo powiedzieli na pizze na dzisiejsza kolacje?

  ml

 59. Bar Norte
  Powodem poparcia dla polityki gospodarczej chadekow krasnala moze byc mniej rozglaszany element ich dzialalnosci : rabowanie 99 % by obdarowac Jeden Procent.
  W dzisiejszej ,, wyborczej ” :
  ,,Żeby faktycznie zmniejszyć regresywność polskiego systemu podatkowego, należy – zdaniem Sawulskiego – obniżyć opodatkowanie pracy dla najniższych zarobków (np. poprzez podwyższenie kwoty wolnej), wyżej opodatkować działalności gospodarcze, które przynoszą najwyższe dochody, walczyć z fikcyjnym samozatrudnieniem, zniwelować różnice w opodatkowaniu między różnymi formami zatrudnienia. Bo nie ma powodu, żeby praca – w zależności od podstawy zatrudnienia – była opodatkowana różnie.”
  http://wyborcza.pl/7,155287,24564739,polska-im-mniej-zarabiasz-tym-wieksze-podatki-placisz-czas.html#S.srodkowaBiz-K.C-P.-B.2-L.1.duzy

 60. @Mauro Rossi, @Mad Marx
  21 marca o godz. 0:42
  Czy może UE jest jak Kościół, ma dogmaty, święte teksy, kastę kapłańską …

  A tak. Ma dogmaty, a mianowicie nie chce w swoich szeregach:
  – państw faszystowskich, autorytarnych, dyktatorskich
  – państw nie stosujących trójpodziału władz
  – państw nie szanujących wolnej prasy i mediów
  – państw chcących podporządkować władzę sądowniczą władzy wykonawczej
  – państw nie przestrzegających warunków przystąpienia do UE
  – państw teokratycznych
  – państw nieprzestrzegających Traktatu Akcesyjnego
  – państw upartyjniających wszystkie dziedziny życia państwowego
  – państw niedemokratycznych ( w sensie niewypaczonym: demokracji liberalnej, w odróżnieniu od demokracji, putinowskiej, erdoganowskiej, dutertowskiej, kadafioskiej, orbanowskiej, etc… . ) Wybacz, ale wymieniam tylko największych „demokratów” ostatnich czasów.
  – …

  Integracja z UE: Polska

  Czy wiesz po co dyktatorowi demokracja ? Żeby go pierwszy raz wybrali, potem już nie jest mu potrzebna.
  Skąd to zdziwienie ? Nie zapisywaliśmy się dobrowolnie do klubu satrapów, oligarchów, dyktatorów, defraudantów, oszustów, morderców… Trzeba się było zapoznać do jakiej to UE chcieliśmy się dostać i na jakich warunkach, a nie ględzić teraz o dogmatach.

 61. Nagrania z Ciemnogrodzkiej (1)
  – – –
  Polska wiara w podatki jest równa jakością i znawstwem wierze w kościół katolicki. Bóg ukrywa się w tej wierze pod sutanną proboszcza a podatki nie imają się przychodów, ukrywanych pod płaszczykiem symulowania (że z) pracy.
  – – –

 62. @Lewy,
  ciekawe co tego jesiotra tak kreci w tych jajeczkach? Jak pytalam matke o „te” sprawy powtarzala, ze jak bede starsza to sie dowiem. W rzeczy samej. Jak bylam starsza, to dowiedziala sie ode mnie.

 63. @Lewy, ale ja nie mam dzieci z prezesem! A ty?

 64. Wyklad cd.

  Dedykuję naukę z tej paryskiej awantury tym moim znajomym, ludziom zacnym, mądrym i dobrym, którzy przekonują mnie z troską, że ważna jest siła argumentów, ale przekazywanych w sposób wyważony, spokojny, by nie powiedzieć – delikatny. A także w odpowiednim czasie i miejscu. Bo przecież – jak perswadują – nie zawsze na takie rzeczy jest dobry czas i miejsce. I oczywiście deklarują natychmiast, że mają takie same poglądy jak ja. Pytam więc za Norwidem, „czy śpiącego można przebudzić grzecznie?” (Milczenie).
  Czy można traktować nienawistnych fanatyków jako polemistów? Antysemityzm nie jest poglądem. Czy można być aż tak naiwnym, aby sądzić, że ściszonym, miękkim, przyjemnym dla ucha barytonem mogę przekonać do czegokolwiek bojówkarzy?
  Paraliż samodzielnego myślenia
  Konferencję paryską kończył referat Andrzeja Ledera. Nikt nie wymyśliłby lepszego zakończenia. To zabrzmiało jak diagnoza tego, czego byliśmy świadkami. Używając psychoanalitycznych kategorii, Leder opisywał przekazywane z pokolenia na pokolenie konsekwencje, jakie dla polskiej świadomości (i nieświadomości) społecznej niosło przeżywanie powszechności i drastyczności Zagłady. Interesowała go wieś, głęboka prowincja. Wskazywał na różne mechanizmy obronne. Wydaje się, że szczególnie znamienne w kontekście awantury paryskiej są dwa: wyparcie oraz paraliż samodzielnego myślenia.
  O doświadczeniu wypieranej winy Leder pisze: „Doświadczenie winy wiąże się nie tylko z bezpośrednim udziałem w zbrodniach, ale też z afektami przeżywanymi w związku z tym wszystkim, co wtedy zaszło. Nienawistne fantazje, snute jeszcze przed wojną, fantazje, których główną treścią była agresja wobec Żydów, nagle się spełniły. Spełnienie morderczych fantazji, moment, w którym stają się namacalną rzeczywistością, wcale nie jest łatwy. Wywołuje poczucie, że każda myśl może zamienić się w straszny czyn bez świadomej decyzji człowieka, że to właśnie się stało i że wina za to jest nieodwracalna. Na to nakładają się wspomnienia uczuć przeżywanych wobec zbrodni – przerażenia i rozpaczy, ale też ekscytacji, nienawiści, ekstazy czy zwykłego zadowolenia… […] Te stany również pozostawiają poczucie winy, jednak właśnie ono jest szczególnie mocno wypierane, zaś wyparcie to objawia się przerzucaniem winy na innych; niewątpliwych, choć nie jedynych sprawców, hitlerowskie Niemcy, albo – równie częste – same ofiary. I obsesyjnym podkreślaniem własnych zasług, które mają maskować zawinienie”.

 65. zetus1
  21 marca o godz. 11:34 porosil slusznie glaba MR.

 66. @Gekko
  Towar, który oferuje kaka, jest nie do oceny, jest bezcenny, wieczne zbawienie. Jakże więc opodatkować coś co jest tak nieskończenie wartościowe. Co mi tam jakieś mieszkanie, oszczedności zycia, mysli sobie babcia (dziadek tez), skoro spotka mnie tam nagroda wiecznej szczęsliwości. A nawet jeśli jakiś klecha wychędoży mi wnuka, to ola boga, też mi wielka rzecz , a poza tym wnuczek kłamie.
  TEGO SIĘ NIE DA OPODATKOWAĆ

 67. .@Lewy, cos mi zezarlo powitanie, no to jeszcze raz -czeeeesc!
  A co do mamy, no to jak sie dowiedziala, to poszla myc naczynia. Ale dlugo nie wytrzymala.Wrocila po paru minutach i stwiedzila -„to niemozliwe,przeciez tam musi byc chociaz jakas chrzastka.” Cialo jamiste jakos jej nie przekonalo.

 68. Saldo mortale
  21 marca o godz. 11:59

  Bardzo ładnie opowiedziane.
  Wiara w nauki płynące z kazań, kończy się zdumieniem poznawczym brakiem ich wpływu na zachowania.
  To zdumienie dalekie od wstydu za winy własnej wiary, zastępującej rozumne czyny, przynosząc komfortową dumę zdumienia, do wpięcia sobie w klapę.
  Pozdrawiam.

 69. @Lewy ,
  hola, hola z tym wiecznym zbawieniem. Nie tak od razu hop. Najpierw trza sie troche w czysccu poprazyc a tam juz za kase mozna bylo sobie kupic pare dobrych lat odpustu. Dopoki ten swinia Luter biznesu nie popsul.

 70. @ Lewy (skosem ad vocem)

  Wyklęta z wiedzy i rozumu wiara w mniemane ‚opodatkowanie pracy’ nie daje przychodu na leczenie jej symulacji, otrzymywanej w zamian. Dlatego u nas opodatkowana jest wyłącznie strata funkcjonowania w legalnym obrocie. Narzędzia cywilizacyjne w rękach rady parafialnej zawsze nadymają jedynie sutanny, a nie przychody.

 71. Nie wiadomo, co lepsze – być posłańcem czy milczeć? napisał Pan redaktor
  i skojarzyło mnie się to z „lepiej mieć dobre stosunki niż donosić”
  (opowiastka odnosiła się do haremu, niewolnic i donoszących je eunuchów – to dla przypomnienia )

 72. Podkomisja smoleńska straciła swój sens wraz z zdemaskowaniem Macierewicza jako rosyjskiego agenta .
  Dalsze ciągnięcie tej rosyjskiej intrygi , której oprócz ogłupiania Polaków , jedynym celem była międzynarodowa kompromitacja Polski , byłoby zbyt wstydliwe.

 73. maciek.g
  21 marca o godz. 12:47

  Kaczyński, od wprowadzania swych zamysłów w czyn, ma ludzi.
  Jego ukaranie jest praktycznie niemożliwe, nie pełni żadnej funkcji, nie podejmuje żadnej odpowiedzialności.
  Sprytne…..

 74. Bar Norte

  Mareczek Belka w rp.pl przeciw 13-tej emeryturze.
  ,,Były minister finansów i premier przekonywał, że wprowadzenie w życie tzw. piątki Kaczyńskiego – najnowszych obietnic przedstawionych przez prezesa PiS – jest ryzykowaniem przyszłością państwa.”
  36 tysiecy emerytow usypianych kazdej zimy niedogrzaniem ( jak cytowal wiesiek59 ) to jest finansowo odpowiedzialna polityka panstwa , zdaniem neoliberalow.

 75. Lewy
  A gdzie pozdrowienia dla leminżek, drogi lemingu? Może być zmienił nick na @lewak? To bardziej pojemna ksywka (mieści się w niej leming)
  Gdzieś był, coś widział? Mile byś okrasił te nudy – prezes to, prezes tamto, tu wara od dzieci, tam klechy zatroskane o seksualne wychów dzieci.
  I jeszcze na dodatek taki kwiatek. Tobie, jak i wielu tutejszym blogowiczom, nie trzeba tłumaczyć, co to Mysia. Po latach jej rolę przejął PIS, chowając pod dywanem to, co mogłoby naruszyć pisowski aksjomat. Wszystko co robimy jest mega dobre i słuszne, nawet politykę zagraniczną wprost niesłychanie godnościowa, więc po przytaczać słowa jakiegoś lewackiego polityka. Wystarczy dla suwerena to, co słusznie po linii i na bazie powiedział minister Czaputowicz.
  To metoda dobrze wypracowana w różnych dyktaturach. W encyklopedii radzieckiej co i rusz znikały nazwiska, które podpadły reżimowi. Był człowiek, nie ma człowieka.
  Ktoś coś mówił? Ależ skąd? A nawet jeśli mówił, to nie warto jego słów przytaczać. Po co mieszać suwerenowi w głowie.
  Serdeczności

 76. Kierowcy z IV RP są trzymani w zatrudnieniu za miskę ryżu jak Koreańczycy. Rządzący i pracodawcy nie zgadzają się na ich płace za granicą jak miejscowi. Tak sobie myślę o hipokryzji w ramach doganiania zarobków w Unii. Dopłata jak w Unii ale płaca dla kierowcy już nie. A Morawiecki milczy jak KK w czasie okupacji.

 77. @adam100
  21 marca o godz. 6:22

  Przetłumaczyłem główny wniosek analityków:

  Raport zawiera zalecenia dla decydentów i innych podmiotów w Europie i Stanach Zjednoczonych, aby wzmocnić i ożywić demokratyczne instytucje i normy w przestrzeni transatlantyckiej.
  Raport sugeruje, że NATO musi uczynić stosowanie demokratycznych zasad kluczowym strategicznym priorytetem podczas obchodów 70-tej rocznicy istnienia w 2019 roku, także UE powinna przyjąć, że przestrzeganie zasada praworządności warunkuje uzyskanie funduszy strukturalnych dla państw członkowskich, że Kongres amerykański powinien odbywać regularne przesłuchania o stanie demokracji w Europie Środkowo-wschodniej i Turcji, a także, że rząd amerykański powinien zwiększyć wsparcie dla społeczności obywatelskich i niezależnego dziennikarstwa śledczego w państwach w których się źle dzieje.

 78. Lewy
  Poczucie deja vu już w ogóle mnie nie opuszcza. Na szczęście, gdy ogarniam wzrokiem świat dookolny, miasta, sioła drogi widzę, że jednak mieszkam w innej Polsce. Ładniejszej i zasobniejszej.

 79. kooperatywaMondragon

  O, redaktor Rozwadowska! Z nadzieją czekam na filipikę redaktora Gadomskiego. Oczywiście z nadzieją, że nawiąze do PRL.

  Co do Marka Belki … .
  To kolejna wypowiedź wyborcza, po tej dla „NIE” o tzw „dziurze Bauca” o której panu wspominałem. Belka ekscytującym hasłem kampanijnym „Powstrzymać rozdawnictwo!” w okręgu łódzkim zamierza nie tylko walczyć z Waszczykowskim, który startuje pod hasłem „Utrzymać rozdawnictwo!”. On ma przeciwko sobie też 2 na liście KE czyli wpływowego w tzw „terenie” peeselowca Bejdę oraz 3 czyli eurodeputowaną PO Skrzydlewską, która startuje z poparciem szefowej tej partii w Łodzi Zdanowskiej. Z tym, że nie wiem jaki jest stosunek do „rozdawnictwa” tych polityków. Oczywiście poza tym, że nie ma ten problem najmniejszego związku z wyborami do PE.
  Ale jak się domyślam będą startować pod hasłem „Utrzymać/powstrzymać rozdawnictwo ale inaczej!”, by się jakoś odróżnić od Belki i Waszczykowskiego.
  W interpretacjach wypowiedzi polskich polityków proszę brać poprawkę kampanijną. Ostatnio nwwet Henryka Bochniarz na Podlasiu dała się porwać wyborczym emocjom i wcieliła się w syndykalistkę wzywając nauczycieli do strajku – co jej się chyba pierwszy raz w życiu zdarzyło. Nie tylko w odniesieniu do nauczycieli.

 80. Samozawieszenie Fideszu.

  Na wczorajszym posiedzeniu Europejskiej Partii Ludowej orbanowski Fidesz został zawieszony w prawach członkowskich.
  W węgierskich mediach owo zawieszenie oceniane jest jako tryumf Fideszu ponieważ partia ta sama głosowała za swym zawieszeniem. Podkreśla się więc, że dzięki politycznym talentom Orbana aż 190 przedstawicieli europejskich parti chadeckich głosowało za jego inicjatywą samozawieszenia a przeciwko ledwie 3, którzy Fideszu nie chcieli zawiesić.
  Tym samym Fidesz druzgocząco wygrał głosowanie w sprawie swego samozawieszenia.

  Orban stan samozawieszenia zamierza wykorzystać na obserwację w którym kierunku ewoluować będzie europejska chadecja – czy w kierunku stalinowskim („Szorosz”, „Lewatztwo”, „gey”) czy w kierunku konserwatywnym („Whiskey”, „Harris Tweed”, Renaud Camus).
  W zależności od sytuacji Orban nie wyklucza odwieszenia samozawieszenia drogą kolejnego głosowania.

 81. @mag
  Pozdrawiam leginżankę(leginkę).
  Co do naszego umiłowanego prezesa, to ja nie pozwolę obrzucać go jakimiś dejaviuvami. Zwróć uwagę, że ten sympatyczny starszy pan nikogo nie zabił, niczego nie złamał, znaczy się konstytucji, ma ładny brzuszek, buzię łagodną, z ust mu wychodza same ładne słowa, żadne „k”, albo „chu.”, za to jakieś wara, ojkofobia, opcja zakamuflowana, słowem same zagraniczne słowa, które są miodem na serce mauropodobnych. A jak on dumnie kroczy, jak uny się zrywają na nogi i klaszczą obrzękłymi prawicami(ha zna się Norwida, n’est-ce pas ?), to nawet może budzić zazdrość u grubego Kima.
  A czy to jego wina, że gdzie sięgnie po kolejnego kandydata na premiera, ministra czy szefa państwowej spółki, to wpada mu w ręce jakieś ludzkie guana.Ten staruszek (choć młodszy ode mnie) ma pecha. Bo przecież to nie on zadlawił oświata tylko Guano-Zalewska, nie on armię tylko Guano-Macierewicz. Czy to on ostentacyjnie przechadza się z ekspertkami blond-laluniami, nie, to Guano-Glapiński. Itd dalej. Nie on puszczę, nie on konie, nie on dyplomację.
  Mnie jest go żal, taki patriota, a tu tyle guana.

 82. Konstatacja ta ma dalekosiężne znaczenie dla redefinicji oceny geopolitycznego położenia Polski w świecie. Położenie centralne na liniach komunikacyjnych wschód-zachód i północ-południe, przez ponad 200 lat będące naszym przekleństwem, w tym momencie staje się błogosławieństwem. Kiedyś Polskę trzeba było zdobyć, aby z jej terytorium dokonać dalszego najazdu. Dziś stajemy się niezwykle istotnym partnerem, przez którego terytorium wiodą naturalne szlaki komunikacyjne. Problem w tym, że myśląca kategoriami szukania protektorów polska dyplomacja zupełnie nie dostrzega tej sytuacji, owładnięta obsesją rosyjskiej agresji. Warszawa zablokowała więc, dla ochrony „sojuszniczej” Ukrainy, budowę nowego wielkiego gazociągu z Rosji do Niemiec, co zmusiło Moskwę do ekonomicznie absolutnie irracjonalnej decyzji o budowie Nord Streamu. Przecież zbudowanie gazociągu przez polskie pola byłoby wielokroć tańsze niż ciągnięcie go po dnie Bałtyku! Polska robi teraz co może, aby zablokować przejście przez nasze ziemie chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku. Obydwa te irracjonalne działania są ceną płaconą przez Warszawę za ochronę Polski przed ew. rosyjską agresją. Widać, że polska dyplomacja uważa, że nie ma ceny zbyt wysokiej za tę obronę. Dlaczego? Dlatego, że solidarnościowi politycy, wychowani na walce z „komuną” i „sowietami”, wierzą we wszechmoc Rosji i autentyczność zagrożenia z jej strony.
  https://konserwatyzm.pl/wielomski-polska-jako-pepek-swiata/
  =======

  Logiczne.
  Dlaczego jedynymi myślącymi logicznie, są ostatnio jedynie konserwatyści różnych krajów?

 83. @@mag, Lewy
  Zapytałem kiedyś starego malarza pokojowego, który „na wsi” malował mi coś bez VATu, dlaczego tak psioczy na żonę. (tak gadał ciągle, że ‘una’ tamto, albo cóś innego).
  Odpowiedź była prosta.
  „Panie, w moim wieku chłopy bab nie lubieją”.
  Lewy się zestarzał, może dlatego zapomniał pozdrowić „leminżki”?…

  Lewy, też Cię pozdrawiam najgoręcej, brakowało mi Twojego jęzora na blogu.
  Nara

 84. @Bar Norte, teo
  Szanowni Panowie, piszecie „z różnych pozycji”, ale dość często to od Was, dowiaduję się czegoś nowego.
  I piszecie starannie, ładną polszczyzną.
  Szanujecie czytelnika.
  Dzięks

 85. @jakub01
  Rozszalałaś się ‘jakubko’.
  Stosuję tę męską ksywkę, aby ci, co wszystko czytają, nie zmieniali w korespondencji Twojego rodzaju).
  Chyba nie sypiasz.

  Wiesz co zapamiętałem?
  Że „jesteś niepoprawna, ale szczera.”
  A najgorsze, że „szczerze” piszesz o nieistotności mężczyzny w wychowywaniu dzieci.

  W moim otoczeniu dobrze się działo rodzinom pełnym.
  A dzieci oddane matkom, często wyją z tęsknoty za ojcem, nawet tym „wstrętnym”.
  Serdeczne pozdrowienia.

 86. oczywiści żeńską ksywkę

 87. @Gekko
  Za Tobą też się stęskniłem, bo choć często nie chcę rozgryzać „co autor miał na myśli”, intuicja mi podpowiada, że zawsze stoisz po dobrej stronie.

  Na blogu czasami szambo wybija, wybory o krok, chłopcy Jarka mimo gorszej (wg Lewego) wyceny usług, działają.
  Im waluta zwisa i powiewa, oni są zaangażowani ideowo.
  ‘quentin’ i ‘Mauro Rossi’ to są dwaj wyróżniający się inteligencją komisarze polityczni Jarka.

  Powiedz, Gekko, gdzie byłeś i co widziałeś w przerwie doniesień politycznych.
  Ściskam dłoń serdecznie.

 88. Gekko (9:47)

  Wiślanie na Madagaskar

  Kogo sprowadzić na ich miejsce? A co zrobić z Wiślankami? Jeśli na jakąś wyspę to nie tę z Wiślanami.
  Czy gondolierzy znad Wisły to też Wiślanie? Może trzeci gender?
  Już u schyłku pierwszego peerelu rozmyślano o trzeciej drodze. Nie było drogowskazu, zima nadciągała i poszedł na podpałkę.

  A jak się nie uda ich wysłać na Madagaskar z drugiej strony, to jaki by ustrój zaprowadzić z jakim by nie było numerkiem, to wyśmieją toto w czambuł. Ale żyć w nim muszą. Nie chcą, ale muszą. Bo jak nie to na ….

 89. wiesiek59
  21 marca o godz. 15:48
  ,, … solidarnościowi politycy, wychowani na walce z „komuną” i „sowietami”, wierzą we wszechmoc Rosji i autentyczność zagrożenia z jej strony.”

  Administracja to kundelki szczekajace na kazde gwizdniecie pana zza Wielkiej Wody.

 90. Mauro daję 5,6 za wykonanie i komponenty, ale choreografia ostatnio mu siada.
  Quentin dostaje 5,7 za bogactwo elementów technicznych, ale ich połączenie szwankuje.

 91. Lewy
  Jak to jest, że taki zacny starszy pan, co to kobiety nawet kwiatem (niby jakiej, bo i życie całe bez kobiety), wiele lat bujający się w polityce i to wysoko, nie umie znaleźć człowieka, obojętnie jakiej płci, który naprawdę nadawałby się na jakieś ważne stanowisko. Co minister, jakiś wielgachny dyrektor apartamentu to masakra, tragedia, sajgon. Nie będę wymieniać wszystkich klęsk i absurdów, jakich dopuścili się ludzie Prezesa, bo są powszechnie znane. Czy on celowo sięga po miernoty, które mu nie podskoczą? W takim razie to nie tylko giga cynik, ale zdrajca narodu, ba, morda zdradziecka, że użyję jego ulubionego nazewnictwa .
  Mnie interesuje, kto i jak przerwie ten chocholi taniec, zakręci kurek od bankomatu, z którego Prezes wyciąga dudki dla coraz to innych głupków, byle na niego i jego bandę glosowali.

 92. „I piszecie starannie, ładną polszczyzną”, z naciskiem na „nadal”.

 93. @Gekko
  Powiem Ci Gekko, zdębiałem wczoraj, kiedy w TVN zobaczyłem spocona twarz Zbigniewa Bujaka, który zapisał się do Wiosny.
  Mówił ZB z przekąsem o duopolu POPIS, nawet oddał lekki hołd Jarkowi za jego udział w walce Solidarności o wolną Polskę.
  Czekam na Twój komentarz.
  Co się z tymi ludźmi dzieje?
  Bujak „symetryczny’?!
  Mamo!

 94. @teo
  Przyznaję, ‘teo’, formy nie tracisz przez lata na obczyźnie.
  Znam Cię tyle lat i wiem, że Twoja walka na blogu o porządną Polskę, jest bezinteresowna, oparta na szczerym uczuciu.
  Trochę patosu nie zaszkodzi, he?
  Ścisk

 95. W pierwszych słowach mego listu (tak dawniej żołnierze pisali do rodziny)
  chciałbym pozdrowić @teo i podziękować za to, że kulturalnie ze mną się nie zgadza,
  ale przecież każdy może mieć swój pogląd na sprawę, w każdym razie zgodni jesteśmy co do zasady, że razem i osobno nic do felietonu redaktora Passenta nie wnosimy, i tego felietonu się nie czepiamy, a chwalimy treści tam zawarte.

  Z kolei chciałbym przeprosić wszystkich, którzy w Bieszczadach szukali
  by miejscowości Chmielnik bo tam nad Sanem znajduje się miejscowość Chmiel i o nią
  mi chodziło.

  Patrząc dzisiaj na zegary umieszczone na wieży wrocławskiego ratusza próbowałem
  odczytać dokładnie godzinę, akurat taką jakiej potrzebowałem i chociaż zegary wielkie
  wzrok już nie ten co dawniej sokoli nie jest i Winnetou byłby ze mnie kiepski.

  Na ubiegłorocznej fotografii ze spotkania emerytów jeszcze są ci których już nie ma.
  Ci którzy odeszli mają święty spokój, ale tego nie możemy być całkiem pewni,
  bo jeżeli znowu otrzymali jakąś misję nie do spełnienia

 96. @mag
  Pytasz ‘mag’ retorycznie
  Czy on celowo sięga po miernoty, które mu nie podskoczą?”

  Widzę w tym też pogardę Jarka dla swojego elektoratu.
  Jarek wie, że to jest „ciemny lud”.
  Dlatego, jak zwykle au rebours, nazywa nas „gorszym sortem”.
  Chce swoim poprawić samopoczucie.
  Nara

 97. Dzisiejsza Gazeta Wyborcza zamieszcza nie tylko tablicę SREBRNY UKŁAD KACZYŃSKIEGO znaną z batalii sejmowej, ale kilka artykułów wyjaśniających;
  „Taśmy, które wstrząsnęły układem Kaczyńskiego”, „Czy prezes PIS złamał prawo”,
  „Kalendarium od projektu do afery”, „Co musisz wiedzieć o Srebrnej”,
  „Pan Kaczyński z kopertą”.
  Tymczasem to Jarosław Kaczyński rozdaje prezenty i nic sobie nie robi z doniesień GW.
  Układ jest jasny, a władza jest tam gdzie się znajduje

 98. @stasieku
  Nieprawda, pan Jaroslaw nikim nie gardzi, on szanuje nawet wroga, który ma mordę i do tego zdradziecką. Zresztą zapytaj się Mauro, quintina, albo Mjetka Poljaka, że pan Jarosław to nawet by muchy nie uderzył, bo on nawet muchy szanuje. Taki on jest pan Jarosław i nikt mi nie wmówi, że czarne jest czarne.
  Mjetku, odezwij się, jezdeś ysyncjom marudu polskiego i tacy wykstalcyni panowie kieby Małro cy Kłętyn cekajo na łopinie prostego cłowieka z marudu surewena.

 99. A ja jak zwykle produkowałam się pod poprzednim tematem, a tu dyskusja już z trwała.
  Takie życie.

 100. Raport Global Resources Outlook opublikowany 12 marca 2019 r. przez Organizację Narodów Zjednoczonych ustalił, że materialne „użytkowanie” przyrody przez gospodarkę globalną wyniszcza systemy podtrzymujące planetarne życie znacznie intensywniej, niż sądzono. Od 1970 r. populacja ludzka podwoiła się, ale zasoby naturalne są dzisiaj pozyskiwane trzy razy szybciej.
  https://exignorant.wordpress.com
  ============

  Cywilizacjo, NAPRZÓD!!!……

 101. Szykują się nowe czasy dla zegarów wrocławskiego ratusza. Tak sobie myślę o powrocie do Niemiec do macierzy. Bo „zagrabione” przez sowietów jak sugeruje totalna prawica. W ramach tzw. mrocznej okupacji komunistycznej. Na zasadzie wzajemności oni oddają sztućce my zegary z ratuszem . Ciężkie czasy mówił żołnierz targając zegar z ratusza.

 102. wiesiek59
  21 marca o godz. 15:48
  Dzisiejsza GW patrzy z bliska, a Pan z daleka widzi zagrożenie dla Polski.
  Należy jeszcze zastanowić się czy dotyczą krótkiego czy dłuższego okresu.
  Ze strony polskiego społeczeństwa naszym sąsiadom nic nie grozi, patrzymy
  na wschód w dalszym ciągu po bratersku, chociaż zdarzają się wyjątki.
  Na zachód spoglądamy z obawą bo widzimy różnice w poziomie rozwoju.
  Powtórki drugiej wojny raczej nie będzie, bo nazistów wybito i tak szybko się nie odrodzą.
  Zagrożenia wprawdzie się nie zniosą ale oddziałują na siebie i nie muszą przynieść
  kłopotów. Większym kłopotem może być zły wybór, skoro jeszcze nie wiemy co te wybory (jedne i drugie) oznaczają dla Polski, dla Polaków

 103. U nas na wioscy tyż my mieli agencje pocztowe ali Tusk zljikwidował i tera trza aż do Gruszczyny jechać na poczty a Danka Pędrusiowa bez to roboty ni ma bu tam rubiła a tera jak ma robić jak ni ma dzie. A był u nas nałuczycil z mjasta co w szkoli robił i jak si upił to gadał: a po ch** wam poczta jak wy dybili jezdeści i pisać i sczytać ni umici. Tak gadał bu un za PO ubstawał a Władyk Ciećwirz gadał ży to Merkiel kazała Tuskowi naszy agencji pucztowe zljikwidować to un posłuchał bu szysko robi co Miemce każom a dziadk mjał we Wyrmaszcie to si ud razu dugadali. Tera pisma wożum z Gruszczyny hambulansym i dobrzy ży Danka trzy trujaczki urudziła bu bynajmiej ma te tysiunc złoty na te dwa drugi a tera jeszczy na pirszego trujaczka dustanie bu PiS da to bedzi miała tysiunc pińset a Damian syn mujego śwagra Edka Bandziucha bu moja baba Bańdziuchowa z domu ma czwuraczki tylku ży każdy z innej matki to za tu piniendzy nima a jeszczy elimenty musi płacić a dzie ma robić jak Tusk szysko pulljikwidował!? Trza wyjść z tyj unji erłopejskij tylku dupłaty sy zustawić i kazać im żyby inny piniendzy tyż dawali co tera dajum. A nałuczycieli nic ni robium a pińć tysioncuw bierum pary godzin na dzień robi dwa misiency wakacji ferii na świnta każdy i jeszczy mu źle!
  A ja mam w dupi Wełenzułele i Szpanie bu mie interusuji Polska i Nasz Marud Polski żyby dobrzy miał!

 104. Mauro Rossi
  21 marca o godz. 0:48
  „Szturm hiszpańskiej policji”
  Chyba nieuważnie przytoczyłeś wzmiankowany link.
  1.”Szturmujący policjanci” wynoszą zażywną starszą kobietę.
  2. W podobny sposób usuwano protestujących przeciwko wycince
  w Puszczy Białowieskiej
  3. Przytaczasz Katalonię. Chyba wiesz, po której stronie stała Katalonia
  w 1936r. I dlaczego.
  4. Do kompletu proponuję: ETA w walce o niepodległość.
  Wstrząśnięci komenatorzy wsponianego linku to: powtarzający się Gissur Simonarson, Russian Market, czy Fuad Alkabarov – nieco zastanawiające…

 105. Bar Norte
  21 marca o godz. 15:16
  Brexit, Fidesz „zawieszony” w PE.
  Teatr albo cyrk.

 106. ls42
  21 marca o godz. 17:45

  Narody nie mają przyjaciół, ani wrogów.
  Tylko INTERESY.
  I pod tym kątem rozpatruję międzynarodowe interakcje.
  To wyznacza kierunki działań poważnych, niezależnych krajów.
  Jak w takim kontekscie opisać polska politykę zagraniczną, gospodarczą?
  Jako irracjonalną?

  Polska prawica usiłuje przynajmniej dyskutować, argumentować.
  Poststyropian potrafi jedynie afirmować, czy wazelinować….
  Jaki jest bilans takiego podejścia, opisał już pan Sienkiewicz chyba.
  Polska istnieje tylko teoretycznie.
  I to mnie boli…..

 107. Powiedzmy sobie szczerze, że informacja o spotkaniu na którym minister z Hiszpanii nie drażnił muletą Czaputowicza przebranego za byka, nikogo nie interesuje.
  Z jakiejś niewytłumaczalnej przyczyny oglądam wieczorem jedno z głównych wydań wiadomości. Zasadniczo każda z tych trzech stacji manipuluje informacjami, a jeśli są zbyt niewygodne dla linii stacji, to po prostu się o tym nie wspomina. Oczywiście złoty medal co wieczór zdobywa tvp, ale inni też kłamią.
  Nie wiem kiedy ostatnio jakaś stacja informowała o jakim ważnym wydarzeniu tuż za granicą Polski. A potem będzie się naród dziwił, że jakiś Hitler doszedł do władzy i trzeba spieprzać gdzie pieprz rośnie (gdzie pieprz rośnie?).

 108. Witaj Mietku Pisieluku
  Jako pisowski inteligent cieszę się, że odezwałeś sie głosem suwerena, co z pewnością zostanie zauważone przez pana Prezesa i pana Premiera Mateusza, a nawet naszego sympatycznego duszę towarzystwa pana Prezydenta Dudę. Pamiętasz Mietku, jak pan Prezydent jadł kiełbasę na stoku narciarskim i jak się inteligentnie uśmiechał, kiedy ją jadł. Bo pan Prezydent jest jak cały naród (nie marud Mietku, zwracam Ci uwagę), ma humor typowo polski, ale to poważny , wykształcony człowiek, ale się nie wynosi , jak ci z Gdańska, Warszawy i innych miast, gdzie dużo Niemców i murzynów. Ale poważniejszy jest pan Prezes i dlatego go należy szanować; za kulturę osobistą, wiedzę, znajomość różnych zagranicznych słów (weź np ojkofobie), za tą warę od naszych dzieci i za mądrość w prowadzeniu dewloperki ;to też takie zagraniczne słowo, a w przypadku pana Prezesa znaczy; sprytne wykiwanie austriackiego szwagra na milion złotych. Zauważ, że gdyby ten szwagier dostał od pana Prezesa tn milion, to by je wywiózł do Austrii, a tak zostają one w Polsce i będą jak znalazl na trojaczki dla pani Bańdziuchowej. Mam nadzieję, że pan Prezes sprawi, że pan Premier przywróci pocztę w Gruszczynie.

 109. @BWTB
  21 marca o godz. 18:37

  Ja też mam taki głupi przymus ogladania wiadomości z jednej stacji, która wobec innych jako tako się prezętuje, chociaż i do niej mam podobne zastrzeżenia jak i Ty.
  Przygnebiający ten felieton red Passenta.
  Bo dotychczas sądziłam, ze PAP się uchronił od wpływów dzisiejszych „mocarzy” .
  A okazuje się, ze na samym początku obiegu informacji już jest selekcja.
  Nawet za PRLu czegoś takiego nie było.
  To jest wyższa szkoła jazdy.
  Pół biedy dla tych, którzy się bardziej interesują, bo mają szanse jakimś sposobem uzyskać ze skrawków prawdziwy obraz sytuacji. Znajomość języków obcych też pomocna. Gorzej z tymi, którzy mają dostęp tylko do wybranych źródeł,
  zmanipulowanych haniebnie.
  I tym oto sposobem na naszych oczach, przy teoretycznym nieograniczonym dostępie do informacji kraj kroczy w szambo.
  Powtórzę po obecnych mędrcach: a jednak się da.
  Żeby nie było wątpliwości… da się omamić nieszczęsnych

 110. @maciek.g godzina 20.01
  Bardziej niż układ prezesa interesujący w GW jest artykuł MINISTER FINANSÓW ODEJDZIE.
  Autorzy artykułu napisali; Czerwińska ma jedno nazwisko, jest ekspertką, nie uprawia polityki. Ta ekonomistka z krwi i kości, tym różni się od premiera Morawieckiego, który de facto jest historykiem

 111. zezem

  „Brexit, Fidesz „zawieszony” w PE”

  Tak, to dość dekadenckie.
  Ktoś zauważył, że Wlk Brytania tak wychodzi z Unii jak RP wchodzi do strefy euro.

 112. Po 52 latach wzorem Wzgórz Golan jankesi uznają Krym za rosyjski. Tak sobie myślę,że warto czekać festina lente ! Czyli przez zasiedzenie.

 113. Lewy
  21 marca o godz. 18:40,
  Dziędobry
  Bu Pan Prezys szanuji prustegu człowieka i je za Polskom a Tusk ubiecał ciepłe wode w krani i het uciek do brykseli a ja dali mam mam zimne wode i w studni i we zime tyż babe pusyłam z wjadrami i si pusliznonć moży i nogie złomać i kto bendzi wody nosił jak pójdzi du szpitalu du Radzyniu a duktorowi tyż trza dać za darmu ni pumoży a mój Brajanek ni przyniesi ani Dżessika tyż bu małe som.
  A ja dzienki Panu Prezesu Kaczyjsku bynajmiej móg swoi marzynia spełnić za kumuny Polski Kwiat 125 p kusztował 175 tysioncy złoty a tera jak PiS rzondzi to tyn Kwiat kosztuji tylku pińset złoty i każdyn moży sy kupić i ja sy kupił bu mie tera stać. Pan Prezęt Dudek jad kiełubase jak zwykły Polak chocia bugaty je i w pałacu mjeszka tylku ży babe ma rzydówkie i pewni du Izrałela szpjeguje ali a Pani Posełka Pawłowska tyż je prostu zy słojika na Sejmi bo tak jak my na wioscy bo co bedzi talirze brudzić a Pan Prezys nawet na ubrani nowy ni ma i buty stare ma bu un rozumi bjedne ludzi i Pambuk mu pumaga a u nas mówi si Marud a ni narud bo naszy ojce tak gadali i tak dradycja je ud dawnych czasów a Polske Dradycje trza pilnować żyby ni zginyła tak jak si w Chymi Polskiem śpiwa żyby Polska ni zginyła i Ołra Polskiegu trza szanować i Polske Flake a ni tylko dzieci mały seksułalizować żyby Polske Mowe zapumnieli.

 114. @SŁOWIANIN STANISŁAW 17.31
  Teraz obowiązują ustalenia, że wszystko musi być na swoim miejscu i zegary na wieży wrocławskiego ratusza też.
  Jest kilka wyjątków. PANORAMA RACŁAWICKA eksponowana we Lwowie teraz przyciąga turystów we Wrocławiu.
  Dalsze przenosiny stanowczo wykluczone

 115. Lewy
  21 marca o godz. 18:40
  A w Gruszczyni poczta je bu to gmina ali do Gruszczyny to pitnaści kilumetry a ja mjeszkam w Twardziuchach Małych i była poczat ali Tusk jom zabrał ali jak bedzi u nas Pan z Puwjatu to bendziemy z nim gadać żyby Panu Pryzesu puwiedział.

 116. @maciek.g
  21 marca o godz. 20:01
  „Gdzie jest minister Czerwińska?”

  Ptaszki ćwierkają, że poszła na L4.

 117. @

  Guano Ziobro, w pełnej krasie:

  http://wyborcza.pl/7,75398,24571787,tasmy-kaczynskiego-ziobro-broni-prezesa-pis.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.2-L.1.duzy

  rocony21.03.2019, 16:06
  Wstyd! Co ta bolszewia zrobiła z demokratycznego państwa prawa.Smród intelektualny i ubóstwo moralno- etyczne. Ogólnie dyktatura pisbolszewickich ciemniaków.Żenujące dno dna.

 118. MietykPisieluk_Poljak.Katolik!
  21 marca o godz. 20:23
  Panie Mieczysławie. My narodowa elita od pana Prezesa, szanujemy prostego człowieka, dlatego zwracam się do Pana per Pan, bo zasługuje Pan na to. Co do żony naszego pana Prezydenta Dudy, to też mam zastrzeżenia, bo ona nie tylko Żydówka, ale do tego nauczycielka i uczy niemieckiego, czyli germanizuje. Cieszę się, że dzieki panu Prezesowi dorobił się Pan Malucha (jak to się ciepło wyrażano o tym sprytnym samochodziku) i jakby Pan miał miał czwórkę dzieci, to móglby Pan mieć nawet trzy takie wozy za trzy 500+ i udawać się nimi w niedzielę do kościoła, co by Panu znacznie pomogło w uzyskaniu wyższego szacunku u sąsiadów, a zwłaszcza u Bendziuchów.
  Też szanuję panią poseł profesor zwyczajną Pawłowicz za prostotę, szorstką ale szczerą , bo dopóki takie Polki a tacy Polacy jak Pan będą istnieć to Polska nigdy nie zginie, jak w tym hymnie z ziemi wolskiej do wolski, która nasz pan Prezes kiedys miał łaskaw zaśpiewać.
  Pozdrawiam z Bogiem, Panie Mieczysławie

 119. Bar Norte

  Afganistan nie chcial wydac Osamy Bin Ladena do tajnych kazamatow w Kiejkutach,
  Irak byl oskarzony o probe produkcji broni atomowej ( jak USA i Izrael ),
  Libia o morderstwa,
  teraz Wenezuela jest oskarzana o morderstwa
  .http://wyborcza.pl/7,75399,24571759,wenezuela-onz-oskarza-rezim-o-mordy-i-tortury.html#S.8-K.C-P.1-B.2-L.3.zw

 120. wiesiek59

  ,, Rzeczpospolita ” donosi dzisiaj :
  ,, Trump: Czas uznać, że Wzgórza Golan to teren Izraela ”.
  Nalezaloby tez uznac ,ze miasto Waszyngton to teren uzalezniony od pieniedzy lobbystow.

 121. ls42
  21 marca o godz. 20:12
  Czytałem że ona ceni sobie swą fachowość i nie zgodzi się na stratę jaka by poniosła gdyby finanse zawaliła.
  A jak czytam
  https://crowdmedia.pl/budzet-blizej-katastrofy-niz-spodziewali-sie-eksperci-dlatego-minister-finansow-chciala-odejsc/
  To zanosi się na katastrofę finansów.
  Nie mogę znaleźć artykułu w którym jeden z posłów PiS zali się ze Czerwińska nie rozumie że budżet ma służyć polityce.

 122. adam100
  21 marca o godz. 20:42
  Adaś, ty się nie denerwuj, bo skoro zeznania Austriaka są zdawkowe, to pan Zbyszek nie może się zdawkowym Austriakiem , który chce oskubać szwagra siostrzeńca bratanicy pan Prezesa Jarosława, zajmować. Gdyby to był szwagier Tuska albo Wałęsy, to wtedy nie byłoby tej zdawkowości. O nie! tylko by pióra się sypały ze szwagra o szóstej rano w kajdankach. To znaczy pióra nie leciałyby ze szwagra tylko z Tuska albo Wałęsy, gdyby Tusk albo Wałęsa chciał szwagra Austriaka oszukać na milion złotych.

 123. Pierwsza połowa 0:0. Biegają po boisku jak u Gajowego Maruchy.
  Zwolnić, podać, strzelić i będzie gooool!

 124. maciek.g
  21 marca o godz. 21:28
  Jak prezes rozdaje to minister potrzebny jest jednostronnie czyli ma dbać żeby była kasa pełna, a tak się przecież nie da. Jest uchwalony budżet i tego minister finansów musi się trzymać, a nie pomysłów jak wygrać wybory, ale po co ja to piszę, przecież wszyscy wiedzą

 125. Wracają na boisko. Zaraz się zacznie

 126. jakub01
  21 marca o godz. 10:10

  @ „Wiedze o seksie mlodzi ludzie powinni nabywac przede wszystkim od rodzicow , -34,1%”. A rodzice od kogo?

  Masz też inny dylemat: skąd się biorą dzieci? Z rodziców, a rodzice – ze swoich rodziców, a dziadkowie …? Logicznie rzecz biorąc nie powinnaś istnieć, bo twoi rodzice nie byli w szkole seksualnie wyedukowani. 🙂

 127. teo
  21 marca o godz. 1:45

  „Czy ktoś już wie, z PAPu czy innych źródeł, w jakiej grupie w PE zjawi się Biedroń?
  Rzecz jasna Timmermans werbuje go do socjaldemokratów …”.

  Przynajmniej jedna rzecz się wyjaśniła ― kto stoi za Biedroniem. Dylemat nie pytaj, kto stoi za Biedroniem, sprawdź raczej, czy Biedroń nie stoi za tobą, stracił na obscenicznej ostrości i jest już zwykłą europejską, skorumpowaną polityką.

 128. Lewy
  21 marca o godz. 11:13

  „Ciekawe, na czym zbudował swój światopogląd nasz umiłowany Prezes, ten od „wary od naszych dzieci”. Czy on uważa , że siusiak jest tylko do siusiania”.

  U dzieci tak, ale pewnie uważasz inaczej.

  Dokument „Leaving Neverland” (produkcja HBO) jest o Michaelu Jacksonie, który też uważał, że siusiak dzieci sluży niekoniecznie tylko do siusiana. – W Paryżu nauczył mnie masturbacji, mówi jedna z ofiar Jacksona. Od tego się zaczęło, miał wtedy siedem lat. Nietrudno zauważyć, że Jackson był prekursorem instrukcji WHO, która wzbudza taki zachwyt lewicy. No więc teraz lewica powinna wziąć Jacksona na sztandary, to jej święty męczennik.

 129. Oo! Maurro zarobił 2(dwa) złote. Mam nadzieję, że przez noc uskubie na posiłek godny pracownika umysłowego dobrej zmiany.

 130. Świetnie Mauro ! Dzięki siusiakowi Jacksona zarobiłeś kolejną złotówkę ! Robota nie zawsze atrakcyjna, ale trzeba z czegoś żyć. Rozumiem.

 131. Wygraliśmy!!!!!

 132. Austriacy naciskali, ale nie mieli szczęścia. Nasi grali nierówno, gra nie była porywająca, ale ten jeden gol Piątka wystarczył. Trzeba mieć silne nerwy by cały mecz przeżyć bez zawału

 133. Najlepiej jak dobrodzieje kapłani nauczą dzieci uzywania siusiaka do innych niż siusianie celów. Bez żadnych zboczonych teorii o seksualności, za to z hard praktyką.
  To, jak to mówi nasz ględzacy gaduła @saldo mortadela, była ściąga dla Mauro, zeby sobie zarobił na chleb.

 134. kooperatywaMandragon

  Redaktor Surdel polecił inną relację z konferencji pani komisarz d/s praw człowieka ONZ. W niej akcenty wychowawcze w odniesieniu do odbiorcy czyli wskazanie mu co jest dobrem a co złem nie odgrywają tak dużego znaczenia jak zalinkowanej relacji red Stasińskiego. Agencja kladzie w niej nacisk głównie na związki skutkowo-przyczynowe
  Proszę porównać.

  https://www.reuters.com/article/us-venezuelan-politics-un/u-n-rights-boss-decries-venezuela-crackdown-says-sanctions-may-worsen-crisis-idUSKCN1R11OE

 135. @Mauro
  „Masz też inny dylemat: skąd się biorą dzieci? Z rodziców, a rodzice – ze swoich rodziców, a dziadkowie …? Logicznie rzecz biorąc nie powinnaś istnieć, bo twoi rodzice nie byli w szkole seksualnie wyedukowani. ”
  Mauro ty tak na powaznie?
  Uwazasz, ze wystarczy nam instynkt do klepania dzieciakow?
  Zwierzeta tez maja mlode bez zadnej edukacji. A skoro tak to wlasciwie po co nam jakakolwiek wiedza?

 136. @Mauro,
  najlepiej pozostawmy edukacje seksualna ksiezom i teorie i praktyke.
  To sa wszak fachowcy od spraw malzenskich, rodzinnych, wychowawczych i wszelkich innych.

 137. Mauro Rossi 22.12
  „Sprawdź, czy Biedroń nie stoi za tobą”
  Jak tu iść spać po meczu jak takie pytania zadają.

 138. Wracajmy jednak na pokład. Mimo ponagleń stoją budowy ważnych dróg w kraju, żali się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przedsiębiorstwa nie płacą podwykonawcom.
  Czyli nic się nie zmieniło na lepsze

 139. @
  Nieomylny papiez powiedzial
  https://www.gosc.pl/doc/2328929.Dobrzy-katolicy-jak-kroliki-Co-powiedzial-papiez
  ” Słyszałem – nie wiem, czy to prawda – że w 2024 r. nie będzie pieniędzy, aby wypłacać emerytury z powodu spadku populacji. Dlatego słowem kluczowym w odpowiedzi na tę kwestię, słowem, którego Kościół używa cały czas, i ja też, jest odpowiedzialne rodzicielstwo. Jak je osiągnąć? W dialogu. Każda osoba ze swym duszpasterzem poszukuje
  tego, co oznacza odpowiedzialne rodzicielstwo.”
  No kobitki, zadzierac kiecki i poszukac z duspasterzem odpowiedzialnego rodzicielstwa, bo nie ma komu robic na emerytury.

 140. Jak się obudzę będzie Piątek i o Piątku będzie się pisać i rozmawiać, a polscy kibice w Austrii z pewnością w siódmym niebie.
  Piłka nożna potęgą jest i basta!

 141. jakub01
  21 marca o godz. 22:53

  „Uwazasz, ze wystarczy nam instynkt do klepania dzieciakow”?

  Doświadczenie empiryczne wskazuje, że tak, ów instynkt jest silny i skuteczny. To paradoks, ale więcej wiedzy zwykle powoduje mniej dzieciaków, co nie jest dobre dla naszych emerytur.

 142. jakub01
  21 marca o godz. 23:25

  ” … bo nie ma komu robic na emerytury”.

  Bądź konsekwentyna i zrezygnuj z emerytury.

 143. @Mauro,
  ja nie zyje z emerytury tylko z renty, z wlasnej firmy. Ale powiedz mlodym Polkom aby narobily sobie dzieci dla …emerytow! I niech uprawiaja seks tylko dla prokreacji, bo do tego wystarczy im instynkt, a wlasciwie to tylko mezczyznom, bo kobietom jako workom na ciaze nawet to niepotrzebne.
  A wychowaniem najlepiej niech sie zajma gwalcone zakonnice i ksieza pedofile (tez bez niepotrzebnej edukacji).

 144. @Mauro
  ” To paradoks, ale więcej wiedzy zwykle powoduje mniej dzieciaków, co nie jest dobre dla naszych emerytur.”
  No widzisz? Wreszcie wpadles na to jak zapewnic emerytury. Nie posylac dziewczat do szkoly! Tallibowie to jednak madrzy ludzie, a mowia, ze dzicz i terrorysci.

 145. @Is 42

  A to ci Mauro zapodal! Teraz bedziesz sie ciagle ogladal przez ramie i bal otworzyc lodowke.

 146. @Mauro Rossi
  21 marca o godz. 23:31
  ” To paradoks, ale więcej wiedzy zwykle powoduje mniej dzieciaków, co nie jest dobre dla naszych emerytur.”

  Panie Mauro z Rosji- Emerytura, przynajmniej teoretycznie to są pieniądze, które pracując odkładamy na starość. To ilu jest w danym momencie ludzi w wieku produkcyjnym nie powinno mieć żadnego znaczenia. Temu miała służyć reforma emerytalna z czasów AWS . Jeżeli ma, to znaczy że system emerytalny jest oszustwem jak nie przymierzając Amber Gold czy GetBack.
  P.S. Proletariat (czyli warstwa biedoty z licznym potomstwem) nie przysparza wielkich pieniędzy na emerytury, bo proletariusze albo sami są bezrobotni, albo pracują na czarno, albo na najsłabiej opłacanych stanowiskach. Ich dzieci podobnie bo niestety status społeczny jest dziedziczony. Na jedno dziecko z klasy średniej przypada troje-czworo dzieci proletariuszy, ale to dziecko zamożniejszych rodziców gdy pójdzie do pracy odprowadzi na ZUS 2-3 razy tyle co dziecko proletariuszy (podobnie zapłaci kilkakrotnie większy podatek) A z dzieci proletariuszy będzie legalnie pracować na cały etat nieco ponad połowa. Czyli paradoksalnie : im więcej się urodzi dzieci proletariuszy, tym większe obciążenie poniesie budżet, czyli my wszyscy.

 147. @Mad Marx
  System emerytalny wymyslony przez Bismarcka we wspolczesnych czasach traci sens. Na szczescie rodzi sie coraz mniej dzieci, a zyjemy juz do 90-tki.
  Do tego postepujaca robotyzacja i nowe technologie sprawiaja, ze taka klasa jak proletariat praktycznie juz przestala istniec. Zaden robol z mlotkiem nie jest juz potrzebny, a niebawem zniknie zapotrzebowanie na pracownikow w 70% zawodow. Nie znikna jednak konsumenci , ktorymi wszyscy jestesmy.Totez taka czy inna forma dochodu podstawowego musi zostac wprowadzona. W Holandii zreszta jest od dawna. Rzecz w tym aby to nie byla jalmuzna zmuszajaca czlowieka do poszukiwania pracy na czarno, ktorej zreszta i tak nie bedzie. Dotychczasowego systemu emerytalnego naprawic sie nie da. Ktoz zreszta z obecnie pracujacych lub dopiero wchodzacych na rynek pracy
  mlodych ludzi ma szanse na wypracowanie w przyszlosci emerytury? Jak?

 148. @

  Guano Bielan,
  „Kaczyński skomentował sprawę kopert”.
  Ale to nieprawda
  http://wyborcza.pl/10,82983,24570222,bielan-kaczynski-skomentowal-sprawe-kopert-ale-to-nieprawda.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.5-L.2.gruby

  aliud201821.03.2019, 17:30
  recepta pis na rządy? kłamać, kłamać i kłamać. i robić swoje przekręty, oczywiście ..bez żadnego trybu

 149. Ktos to napisal na cos zasluguje , ale co to mogloby byc .. ?
  – „gdyby Piątek brał udział w Powstaniu Warszawskim ………. „

 150. stasieku
  21 marca o godz. 16:10
  Dzieci najczesciej „wyja” z powodu tesknoty za obojgiem rodzicow, a nawet cierpia na dolegliwosci typowe dla choroby sierocej w tzw. pelnych (i niepelnych ) rodzinach. Posiadanie ojca i matki, ktorych laczy malzenstwo jeszcze nie czyni z nich dobrych rodzicow. W koncu skad sie bierze wszelka patologia? To domena sierot? Rodziny dysfunkcyjne to nie koniecznie patologia i alkoholizm, pojecia nie masz jak cierpia dzieci w tzw. porzadnych rodzinach. I ile ich naprawde jest. Nie twierdze tez, ze ojcowie sa niepotrzebni, twierdze,ze nie szczegolnie im na tym zalezy i obecni cialem to jeszcze nie calkiem obecni. Praca, kapcie, telewizor piwo i – „zajmij sie czyms”, „nie przeszkadzaj”, „nie halasuj”, „lekcje odrobiles?”, „cicho tatus spi”, „cicho tatus jest zmeczony po pracy”. Tatus jak ma ochote, to sie w porywach zainteresuje i pomysli widzac szesnastolatka – „ale ten czas leci”! Tak bylo jeszcze do niedawna przynajmniej. Dzis mlodzi ojcowie chca i to bardzo uczestniczyc w wychowaniu od poczatku i to w stopniu nie mniejszym niz matki a czasem wiekszym. W Polsce jednak mezczyzni nadal czesto „otrzepuja” sie z ojcostwa jak kura z piachu. Nadal jestesmy w czolowce pod wzgledem uchylania sie od placenia alimentow, ktorych system nie jest w stanie sciagnac od ojca (rzadko matki).Znam dzieci, ktore „wyja” znacznie czesciej z powodu obecnosci ojca niz jego nieobecnosci. No i przyklady stasieku, mozna znalezc na poparcie absolutnie kazdej tezy, wiec to nie argument.

 151. @
  https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=ile+jest+w+polsce+samotnych+matek+

  „W Polsce samotnych matek jedenaście razy więcej niż ojców .”

 152. @
  https://mamotoja.pl/samotne-matki,psychologia-artykul,3603,r1p1.html
  „Na szczęście w ostatnich latach samotne matki przestają być postrzegane wyłącznie jako „kobiety ciężko doświadczone przez los”, które wybrały pełną biedy i wyrzeczeń samotność zamiast małżeństwa naznaczonego przemocą i alkoholizmem. I słusznie, bo są wśród nas samotne matki nowoczesne i nieźle zarabiające, które nie związały się z ojcem swego dziecka z własnego wyboru. Nie można też zapominać o grupie matek tylko pozornie samotnych, które żyją ze swym partnerem, ale nie legalizują związku.

  Ciekawe zjawisko stanowi także samodzielne chowanie dzieci przez matki w rodzinach, w których mąż udał się na emigrację zarobkową, zwykle długoterminową. Ewentualnie, nawet w kraju, tatuś pracuje od świtu do nocy, a na zajmowanie się dzieciakami po prostu nie ma czasu. Według oficjalnych statystyk co czwarte dziecko w Polsce wychowuje się w niepełnej rodzinie. Według szacunków uwzględniających emigrację i mężczyzn nieangażujących się w życie rodzinne jest ich niemal dwa razy więcej. „

 153. @ No i na koniec – najlepsze srodowisko dla wychowania dziecka to nie jest mama i tata ale klan rodzinny lub plemie. Srodowisko gdzie wszystkie kobiety to matki a mezczyzni to ojcowie i majac dziecko pod opieka jednoczesnie sie tego dziecka nie ogranicza pozwalajac mu swobodnie poznawac swiat. Nasz europejski system wychowawczy jest kaleki i nienaturalny dla ludzkiej istoty.

 154. Spóżniona wiosna i ociąganie się z przylotem bocianów spowodowały niż demograficzny. Leniwe jak Kiepski ptaszyska. Tak sobie myślę może LOT przejmie rolę bocianów.

 155. @http://buzz.gazeta.pl/buzz/7,156947,23964261,masakra-polskich-bocianow-w-bulgarii-gina-po-drodze-do-cieplych.html
  „Naukowcy założyli bocianom nadajniki, aby monitorować ich lot do ciepłych krajów. Okazało się, że duża część ptaków nie dociera do Afryki, tylko ginie jeszcze na terenie Bułgarii.
  Badacze udali się do miejsc, w których ginęły oznaczone bociany, żeby sprawdzić przyczyny ich śmierci i odkryli przerażające miejsce. W pobliżu Burgas w Bułgarii, u wybrzeża Morza Czarnego, znajduje się wysypisko śmieci, na którym zatrzymuje się wiele bocianów podczas jesiennej migracji. Otoczone jest słupami elektrycznymi pod średnim napięciem. Ptaki grzebią w ich pobliżu w poszukiwaniu pożywienia, na nich też znajdują chwilowe schronienie i odpoczynek przed dalszą podróżą. Wiele z nich ulega porażeniu prądem, a ich szczątki zjadają dzikie psy.

  To był przerażający widok.

  Sprawdziliśmy losowo dziesięć słupów wokół wysypiska i znaleźliśmy 130 martwych bocianów. Wokół wysypiska znajduje się około 100 słupów, więc można łatwo oszacować, że w Burgas mogło zginąć około 1300 bocianów

 156. @ Slawomir Stanislaw
  http://polubione.com/lol/65874/wielka-rzez-polskich-bocianow-w-libanie-i-syrii-poluja-na-nie-nawet-male-dzieci.html
  Co roku w trakcie migracji giną miliony ptaków. Łowcy szczególnie upodobali sobie bociany. Te polowania stały się czymś w rodzaju narodowego sportu dla ludzi z Libanu i Syrii. W polowaniach na bociany biorą udział całe rodziny, łącznie z dziećmi.

  Co gorsza, upolowane ptaki nie są nawet zjadane, a zostawia się je w miejscu zastrzelenia. Kłusownicy bardzo chętnie chwalą się swoimi zdobyczami, zamieszczając w Internecie filmy i zdjęcia.

  Przykro mi Slawomirze.

 157. Hipokryzja KK jest porażająca. Innych namawiają do dzietności na poziomie króliczym a sami kryją narzędzia dzietności za celibatem. To gorsze niż stanie z bronią u nogi. Królik symbol dzietności przestanie być kulinarny. Tak sobie myślę,że bocianie gniazdo na wieży kościelnej to jest jakiś gest. Zamiast rakotwórczego talerza. Jaki potencjał nie drzemie w zakonach słychać jak zgaśnie światło. To jest muzyka…

 158. @ Przepraszam – Slowianinie nie Slawomirze.

 159. Brexit to wynik angielskiej flegmatyczności. W przyroście naturalnym wyręcza flegmatyków służba z południowych kolonii. Tak sobie myślę,że takie rozwiązanie to odwrócona pierwsza noc dziedzica. A wtedy wszystkie dzieci nasze.

 160. Angole wycofują się z Unii jak jankesi z Syrii. Ale ile się przy tym nagadają, co trwa „tylko” 3 lata. Tak sobie myślę,że ceremoniał parzenia herbaty po japońsku jest bardziej przewidywalny. Five oclock bokiem wychodzi.

 161. Angole wycofują się z Unii jak jankesi ze znoszeniem wiz. Tak sobie myślę,że nie daleko pada jabłko od jabłoni. Biorą na przeczekanie. Gorbaczow nie czekał i rozwiązał ZSRR. Tacy są Słowianie. Więcej Słowian w strukturach Europy a będzie sprawniej.

 162. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  22 marca o godz. 7:51

  Niektórzy Słowianie nawet śpieszą z bratnia pomocą, żeby angole nie musieli się za bardzo umęczyć podczas tego wycofywania się z Unii. Co myślisz o tym Stanisławie? Np.: taki Słowianin jak Władimir Władimirowicz mógłby pomóc rozwiązać problemy z brexitem ? Myślę, że byłoby sprawniej. 😉

 163. @jakub01
  22 marca o godz. 5:35
  Jak już rodzaj ludzki wyrżnie wszystkie ptaszki , duże i małe, wszystkie ssaki , duże i małe, wszystkie owady duże i małe to będzie się pożywiał przetworzonym plastykiem, a śpiew ptaszków zawsze można odtworzyć ze smartphona. Z optymistycznym pozdrowieniem 🙂

 164. Świat z plastiku w którym oddalamy się od swoich żywicieli,
  a niektóre dzieci nie widziały żywej kury czy kozy, jest coraz
  bliżej. Sensację budzi w miastach kurnik. Osoba trzymająca
  w tym kurniku dziesięć kur i dziesięć kaczek zapraszana jest do
  telewizyjnego studia, gdzie wzbudza zainteresowanie i podziw.
  Większość z nas rzadko kiedy prowadzi osiadły tryb życia,
  większość czasu poświęcamy na podróże. Jedziemy setki razy
  z miejscowości A do miejscowości B, krajobraz nudny, takie same
  ekrany z blachy po obu stronach.

  Wiosna powinna budzić do życia, powinienem rozpocząć prace w ogrodzie,
  ale zanim to nastąpi muszę przejechać kilkaset kilometrów z miejscowości A
  do miejscowości B.
  Miejscowości te znajdują się na linii wschód – zachód, a rząd buduje drogi
  na trasach z północy na południe, chociaż trudno mówić buduje, jak budowy stoją.
  Z drugiej strony taka strategiczna budowa dróg z północy na południe ma sens.
  Gdyby w Polsce wybudowano kilkanaście autostrad prowadzących z północy na południe, to poza wyznaczeniem szlaków transportowych na obszarze TRÓJMORZA, bylibyśmy bezpieczniejsi, bo kto zaatakuje państwo ze wschodu, w którym miałby do
  pokonania tyle dróg stojących w poprzek

 165. @jakub01
  22 marca o godz. 0:05
  Sprawa ściśle związana z meczem piłkarskim chociaż ze względu na blogową przyzwoitość mogę liczyć tylko na domyślność. Napastnik ma świetną pozycję, przejmuje piłkę, biegnie, jest sam na sam z bramkarzem, mija go i nie strzela do pustej bramki, pudłuje, a cały stadion krzyczy „………”
  Bez urazy, pozdrawiam wiosennie

 166. Na Brexit Kaczyński. W jedną noc procedura zakończona. Tak sobie myślę o chrystianizacji Unii przez tubylców. Angole nawalili z pomocą w 1939 r., teraz nie czas na rewanż. Błękitna krew inaczej kazirodztwo prowadzi na wyspach do pomroczności politycznej. Wara od takich związków głoszą pisowscy hunwejbini.

 167. SŁOWIANIN STANISŁAW
  22 marca o godz. 7:51
  ,,Angole wycofują się z Unii jak jankesi ze znoszeniem wiz.”

  Teraz wyszlo na jaw, ze neokonserwatywna premiera Theresa May jest Konradem Wallenrodem.
  Wyznaczyla do negocjacji nie rzadowych politykow, ale urzednikow administracji glebokich struktor panstwa, ktorzy od zawsze byli Brexitowi przrciwni.
  Tak donosi niezalezny program radiowy z Manchesteru, The Richie Allen Show, dosteony w sieci.

 168. Bar Norte, 22:52

  U nas interwencji zbrojnej nie potrzeba, bo Jeden Procent ma wszystko, co nalezy.
  http://wyborcza.pl/7,155287,24564739,polska-im-mniej-zarabiasz-tym-wieksze-podatki-placisz-czas.html#S.srodkowaBiz-K.C-P.-B.2-L.1.duzy

 169. W polskich szpitalach zabijają. W Sosnowcu zabito 39 letniego Polaka. Izby przyjęć to izby tortur. Oto jak przebiegało zabijanie wg. Gazety w Sosnowcu:
  „Tomasz zgłaszał te objawy napotykanym na izbie lekarzom. Bez skutku. Zadawali tylko zdawkowe pytania; Czy boli? Jak się pan czuje? i odchodzili. Tomasz prosił też, by wykonano chociaż podstawowe badania krwi. Zlecono je dopiero po czterech godzinach….. Jedyną osobą która zajmowała się nim była pani sprzątająca, która co 15 minut wymieniał ręczniki spod krwawiącej nogi.”
  Po 12 godzinach czekania pacjent zmarł.
  I tak jest w większości polskich szpitali.
  Tymczasem Duda obiecuje podwyższyć satelicki budżet na zakup amerykańskiej broni do 2,5 procent PKB. To katastrofa narodu. A Pan Passent pisze dalej o bzdurach, gdyż sam chyba leczy się w prywatnej klinice. Tak ja wszyscy pracownicy ministerstw. Z jakiej racji?

 170. Choroba jest karą boska za grzechy. Lekarze w ramach klauzuli sumienia mają prawo odmówić leczenia katolika. Tak sobie myślę o klauzulach sumienia w państwie świeckim. Zostaje modlitwa. Wiara ma zastąpić medycynę. Ku temu idzie.

 171. Symetryczny 10.10
  To jeden z objawów znieczulicy być może spowodowanej niewydolnością systemu opieki zdrowotnej.
  Na Sycylii skierowano mnie do szpitala. Prawie natychmiast zjawił się lekarz kwalifikujący do grupy leczenia.
  Ci najbardziej wymagający byli kierowani bez zwłoki do specjalistów, ja trochę czekałem na taśmie przyjęć.
  Mniej więcej po godzinie było po sprawie.
  Przecież na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym takie europejskie procedury są nieodzowne

 172. Hiszpania ostatnio w polu zainteresowania.
  Do naszego kraju przybył Hiszpan z zamiarem posprzątania Polski doniosła telewizja.
  Jak On sprzątał to Jemu sprzątnięto kurtkę z kluczykami do samochodu.
  Uprzejmy złodzieju apeluje telewizja oddaj kluczyki, nie zakłócaj sprzątamia.
  Dołączmy się do tego apelu

 173. @

  W państwie PiS obywatel Birgfellner może Kaczyńskiemu po prostu skoczyć

  Gdyby wydarzenia te rozgrywały się w Rosji, Birgefellner dawno miałby śmiertelny wypadek, jego adwokaci zasililiby szeregi więźniów kolonii karnej, a piszących o sprawie dziennikarzy w najlepszym razie by pobito, w najgorszym zamordowano. W Turcji wszyscy (Birgfellner, prawnicy i dziennikarze) gniliby w więzieniu pod zarzutem zamachu stanu. Łagodniej byłoby na Węgrzech. Tam biznes wspierający partię rządzącą wykupiły niezależne media, adwokatom odebrano by licencję, a Birgfellnera grzecznie odesłano do Wiednia.
  Można więc powiedzieć, że w Polsce nie jest tak źle.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24573644,demokratura-w-praktycznym-dzialaniu-tym-gorzej-dla-faktow.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.7-L.1.glowka

 174. Piszemy na blogu szanownego Gospodarza tysiące wniosków zmierzających do poprawy naszego życia we wspólnocie, ale czy to czyta nasza władza państwowa, czy te wnioski analizuje, czy kieruje do realizacji, oto jest pytanie.
  Jarosław Kaczyński kierując prezenty do obywateli być może nie zdaje sobie sprawy jakim jest rewolucjonistą na miarę Marksa, Engelsa i Lenina. Odrzuca całą filozofię księgowości i cały system planowania. Być może docenią to obywatele świata, taką rewolucję rachunkową, a uczniowie, co powiedzą uczniowie w szkołach jak im się ten bilans nie domknie?

 175. @Zetus1
  Owady gina w takim tempie i to nie tylko w cywilizowanej przestrzeni ale i w lasach deszczowych, ze nie zdolamy juz poznac i sklasyfikowac nieznanych gatunkow. W Australii rzez kangurow,kotow dzikich i miskow coala, na polnocy Afryki rzez ptactwa. Jakby czlowiekowi malo bylo tego, ze natura i tak ginie, jakby jakis szal ludzkosc ogarnal. Mordowanie glupie, bezcelowe i masowe. Mnie juz dawno serce peklo i tylko mysl o smierci sprawia, ze trzymaja sie mnie jeszcze resztki humoru. Mysl o smierci sprawia mi ogromna ulge. Ja nie chce zyc w takim swiecie. I tylko wnuczka mi zal i kota.

 176. Bóg powołał Trumpa aby ocalił Izrael. Czyli zaparli się Putina. Tak sobie myślę,że boskość jest u jankesów jak u cezarów. Ponoć mamy XXI wiek.

 177. Lewy
  21 marca o godz. 20:46

  Dziędobry Panie Lewy Pan bynamiej kurturalny je a ni jak te inne lewaki co plujom na nasz łobuz polityczy i ja widzy ży Pan je wierzuncy Pambuk to Panu puliczy na Sondzi Ustatecznym i Pan Jizus Miłosirny tyż co pu Prawicy Jegu siedzi ali du Czyjśca Pan pójdzi ali to lepszy aniżeli pjekło. Pan jesteś w złem łobuzie politycznem ale Pan si możysz puprawić tak jak Pan Prekurator Pjetrowicz któren był kumunistom ali tylku udawał bu pumagał Ksiondzu któren nic złegu ni robiuł tylko sprawdzał dzieczynkum majtki czy si ni posikali na lekcji ryligii bu to grzych a co rudzicy ni sprawdzajum małe dzieci jak si pusikali w bambersy? Nikt ni sce żyby śmjerdzieli a ży brzuchy dziwczynom masował to chciał żyby im lelita dobrzy pracowali i zdrowe byli a hyginistki ni byłu bu Tusk zljikiwdował i szysku du brykseli wywiuz jak te Wate! A PiS to ubkrucił i ubszczylnił.
  A co ja ni był w PZPR i w ORMU? Był żym ali tyż walczył z kumuną robiłżym mały sobotaż co partyzanty robili co w Tygrysie pisali. Jak ja robił na kuleji jeszczy jak stacja na Zadymbiu była to żym młotek kumbinyrki woździ szruby mutry transfurmator i żaruwki i z warstatu szysku to żym kumunistum zabrał i jeszcze kryształowe pupielniczke co zawjadowca Ryśku Sierpuch miał na bjurku. A gumufilcy nowy z szatni a mjetły nowe a wjadro ocynk a pińset szweli co my w nocy na furmancy z Leszkim Pientałom wywiezły. Jak by ni ja to by kumuna du dziś rzundziła. A Pan Prezys jak by ni spał du pułudnia tu het by gu ranu zaresztuwali i kto by wtenczas walczył z Jaruzelskem i Kiszakem? Nu kto?A Pan Kuńda zy spułki Śrybrnyj w środku SB siedział i szpjegował Panu Kaczyjsku jak byłu i Pan Chambasador Miemiecki Przyłepski tyż a Pan Sendzia Kryży lewaka Komurowskiegu tyż do więźnia skazał i si nie bał! My bynajmiej udważne byli a te interanatowane to lepij miały aniżeli my na wulności bu Miemce im paczki wysyłali kuńserwy bjeszczadzkie sy jedli szampunem popijali, śledzi szynkie ubranja dzimsy wycirusy buty aliganckie w ciepli sy sidzieli i jeszczy brody puzapuszczali jak te rzydy bu leniwy byli a maszynki mieli i żyletki bo miemieckich paczkach dustawali ali si ni chciału a my walczyli. Z Bogiem Panie Lewy i zmjeń Pan swuj łobuz polityczny.

 178. @ „Ponoć mamy XXI wiek.”
  No i co niby z tego? Jestesmy tak glupi, ze to nasz ostatni wiek.

 179. Amen.Bez myślenia.

 180. niemcy, 2019/3/22;
  kinder an die macht! nastanie swieto i dla wagarowiczow;
  (w miedzyczasie dzieci, ktore nie biora udzialu w protescie sa objektem,nie tylko elektronicznego, mobbingu);

 181. MietykPisieluk_Poljak.Katolik!
  22 marca o godz. 15:33
  Szanowny Panie Mieczysławie
  Zwracam Panu uwage, że ja nie mam zamiaru zmieniać obozu, bo podobnie jak Panowie Mauro i Quentin , którzy podobnie jak ja są wykształconymi osobami, popieramy razem z panem Piotrowiczem i panem Kujdą dobrą zmianę, bo my razem z panem Czarneckim Ryszardem, profesorem Legutko, panią premierem Beata Szydło i panią Zalewską w celu poprawy życia prostego Polaka i Polki, staramy się o wyjazd do Brukselki, żeby tam dla Pana, Panie Mieczysławie, i dla pani Bandziochowej zdobyć więcej pieniedzy na dzieci, o które , jak Pan zapewne słyszał, troszczy się nasz Pan Prezes. Niech Pan przekaże swoim sąsiadom, zeby głosowali na takich wykształconych i uczciwych ludzi jak Pan Lewy czy Pan Czarnecki. Bo wtedy zrobi się Wam na wsi dużo lepiej, i nie słuchajcie PSLu, bo oni już się skompromitowali i znowu Was oszukają.
  My z panem Czarneckim nie jedno widzieliśmy, byliśmy w wielu partiach, nawet razem z Panem Ryszardem chodziłem po korytarzach Sejmu w biało-czerwonym krawacie, bo myśmy się wtedy mylili, bo nam się pan Lepper pomylił z Panem Kaczyńskim. Ale teraz to już na pewno się nie mylimy. A jakby co to niech Pan zapyta Pana Mauro, to on potwierdzi, ze tak jest.
  Podziwiam Pana przenikliwość i dojrzałość polityyczna, bo już wszyscy wiedza, że okrągły stół to była zmowa między komuchami a Michnikiem, i słusznie Pan zauważył, że dlatego Pan prezes nie chcial wstać wczesniej, bo on przewidział, że skończy się too okragłym stołem.
  Czasami , kiedy sobie siadamy na boku z panem Czarneckim albo panem Piotrowiczem, to po sprawdzeniu, czy jakiś Pan Falenta nie zostawił cos pod stołem, my się szczerze zastanawiamy, czy może zdarzy się jeszcze ktoś, kto jeszcze lepiej bedzie troszczył się o prostego Polaka i prostą Polke i że jakby ktoś taki sie trafił, to my bysmy go poparli, ale to my sobie tak tylko gadamy, bo narazie najlepszy jest pan Prezes, który tyle zrobił dobrego dla Polek i Polaków, jak nikt inny.
  Z Bogiem Panie Mieczysławie

 182. Symetryczny
  22 marca o godz. 10:10
  ,,W polskich szpitalach zabijają.
  Tymczasem Duda obiecuje podwyższyć satelicki budżet na zakup amerykańskiej broni do 2,5 procent PKB. To katastrofa narodu. A Pan Passent pisze dalej o bzdurach, gdyż sam chyba leczy się w prywatnej klinice. ”
  Juz prezydent Eisenhower ostrzegal przed wladza kompleksu militarno- przemyslowego.
  https://www.youtube.com/watch?v=on3KFBXQI2E
  Kazdy bombowiec to dwa w pelni wyposazone szpitale, ktore nie beda zbudowane i nie zaopiekuja sie obywatelami.
  Folksdojcz D. wybral zamiast zachodnioeuropejskich tanszych mysliwcow ,
  drogie nawet dla amerykanow F-35.
  Jedyna pociecha dla wladcow w tym, ze ( jak cytowal wiesiek59 ) z powodu braku pieniedzy na ogrzewanie kazdej zimy odchodzi od nas 36 tysiecy biedniejszych emerytow, ktorych i tak nie stac by bylo na prywatne gabinety lekarskie.

 183. Właśnie zakończyła się wyrokiem skazującym sprawa niejakiego Roberta Jedynaka, który 2 czy trzy lata temu zadźgał nozem swoją matkę. Znaleziono 30 ran kłutych.
  Okazuje się był to 26-cio letni jedynak. Ukończył informatykę na UJ, ale z pracą niezbyt dobrze mu szło. Jednak miał już swoje mieszkanie.
  Matka jego (zamordowana) to zastępca głównego prokuratora krakowskiego. Kobieta miała 52 lata. Znajomi twierdzili, że był jej oczkiem w głowie. Chwaliła się nim, często zapraszała na obiady jak się już wyprowadził, itd.
  Z ojcem mrdercy wcześniej się rozwiodła. Ponoć to właściciel firmy adwokackiej w Krakowie.

  Piszę o tym w nawiązaniu do dydkusji dotyczącej wychowania.
  To nie pierwszy raz się słyszy o mordowaniu rodziców.
  I to przez dzieci pochodzące z rodzin często bardzo światłych.

  Niedawno była głosna sprawa Gdzie 18-letni syn też jedynak wraz ze swoją dziewczyną zamordowali jego rodziców. Było to możliwe, bo rodzice byli zaatakowani w czasie snu.
  Policja nie ustaliła, zeby byli pod wpływem jakichś środków. Psychiatrzy stwierdzili poczytalność u obojga. To morderstwo było zaplanowane i z pełna premedytacją wykonane. Synek nawet na koniec poderżnął matce gardło. A jego panienka z aspiracjami poetki próbowała oderżnąć zmarłemu już jego ojcu rękę, bo w czasie walki ugryzła go i obawiała się zostawić slady swich zębów.
  Ojciec to pułkownik, który pracował dla WOPu w Warszawie, a matka była nauczycielką w liceum w Białej Podlaskiej.
  Czym się kierowali?
  Po pierwsze rodzice widząc zły wpływ dziewczyny na swojego syna, próbowali mu tłumaczyć, że błądzi, poza tym chęć dostania spadku po nich.
  matka dziewczyny/morderczyni to wykładowca na jakimś uniwersytecie.

  Inny przypadek. Dorosły syn zamordował ojca, a jego ciało pociął piłą elektryczną, po czym kawałki wrzucił do rzeki. A ojciec był pracownikiem śląskiej politechniki i współpracował z komisją smoleńską.
  Itd, itd.

  O co chodzi?
  Tym dzieciom w większości wypadków niczego nie brakowało.
  Napewno nie brakowało dóbr materialnych. Z miłością to często aż za dużo jej mieli.
  Ale mamy system wychowywania bezstresowego.

  Dzieci mogą się zwracać do rodziców jak do popychadeł.
  Nowocześnie myslący pedagogowie im tłumaczą, że nikt na nich nie może krzyknąć, a broń Boże uderzyć. Wtedy jest dla nich wyjście. Zgłaszać natychmiast władzom, a władze zrobią porządek z wyrodnymi rodzicami.

  Kiedys opisywałam przypadki, które dobrze znam, kiedy dziecko ukarane przez rodzica, zgłosiło, państwo mu pomogło, rodzice do sądu i jak np 13 letnia dziewczyna pod państwową opieką zaszła w ciążę. Jak było blizko rozwiązania to wróciła do domu, ale tylko po to zeby rodzice zajęli się dzieckiem. dalsze losy smutne.
  Ale rodzice już wiedzieli, że ona może robić co chce, bo inaczej nie wydołają na adwokatów, a więzienie też im nie pasowało. Kiedys przedstawiałam ten przypadek szczegółowo.

  Chyba jest coś nie tak z tym nowoczesnym wychowywaniem.

  Pamietam kiedys mój syn może miał wtedy 7 , czy 8 lat zagroził mi, ze zadzwoni na specjalny numer, który zajmuje sie przesladowanymi dziećmi.
  Wewnętrznie zdrętwiałam. Byłam już świadoma jak to działa.
  Ale zagrałam va bank. Wzięłam słuchawkę i powiedziałam: dzwoń!
  Jeżeli sądzisz, ze obcy będą dla ciebie lepsi, to dzwoń. Nawet mogę ci numer wykręcić.
  Jakoś nie zadzwonił.
  Zaznaczę tylko, ze nigdy nie uderzyłam swojego dziecka, a w tym wypadku chodziło o cos prozaicznego.

  Ja miałam szczęście, ale przecież mogło potoczyć się różnie.
  Wiem, ze dobrymi chęciami piekło wybrukowane, więc zbyt nachalne wtrącanie się w wychowywanie dzieci, może być niebezpieczne.

  Aha, zapomniałam wspomnieć, że o tym specjalnym numerze telefonu, to mój syn dowiedział się na lekcji. Nauczyciel wytłumaczył, że rodzic nie ma prawa nakrzyczeć, ani uderzyć, bo będzie odpowiadał przed sądem.
  Wiem po sobie, że ten strach zawsze czułam. Tak jak większość normalnych, dobrych rodziców obecnie.
  Te nowoczesne metody są wprowadzane na hura. Nauczyciele często podchodzą do zadania niezbyt mądrze. A dzieci głównie na tym tracą.

  Zwłaszcza w tej dziedzinie tzn wychowywania dzieci trzeba mądrze, przemyslanie i z wielkim wywazeniem wprowadzać nowości.
  Rewolucja przeważnie pochłania niewinnych w obronie których występuje.

  Dla zainteresowanych
  https://www.tvn24.pl/krakow,50/krakow-dozywocie-dla-mezczyzny-ktory-zabil-swoja-matke-prokuratorke,920685.html

 184. Dzieci z wyższych sfer mordują i gwałcą

  Poniżej link do najgłosniejszych polskich przypadków.
  Jak kogoś zainteresują, to mozna w Googlu z łatwoscia znaleźć więcej o nich.

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/zabojstwa-i-gwalty-w-wyzszych-sferach-przestepstwa-dzieci-politykow-i-prawnikow/hxe2e4x?utm_source=www.fakt.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2#slajd-17

 185. W Gazecie Wrocławskiej możemy przeczytać wywiad z profesorem Stanisławem Nicieją, popularyzatorem historii Kresów Wschodnich. Zachęcam do dyskusji ponieważ to spojrzenie jest bliskie temu co na ten temat myślę i jak to czasami opisuję.
  Być może szanowne towarzystwo nie ma dostępu lub ma utrudnioną możliwość przeczytania artykułu, więc krótko streszczę. Profesor Nicieja, wieloletni rektor Uniwersytetu Opolskiego, stwierdza, że „wykształcony Polak musi znać historię Kresów”.
  „Straciliśmy w wyniku ostatniej wojny około 178 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli prawie pół terytorium przedwojennej Polski, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę to, co straciliśmy podczas konferencji w Rydze w 1921 roku…to będzie tego więcej. W czasie obrad tej konferencji polskie wojska były w Mińsku białoruskim i bolszewicy byli skłonni oddać nam Mińsk i okolice,
  Sławutę, czy Żytomierz. Jednak w delegacji polskiej na tej konferencji przeważali narodowcy, którzy stwierdzili, że żyje tam 1,5 miliona prawosławnych, co w nowo tworzącym się państwie może być siłą rozsadzającą i powiedzieli; nie chcemy tego”.
  Miasta, które w historii miały bardzo mocne zakodowanie, nie były już częścią Polski międzywojennej, dodaje profesor.
  Pisze pięknie o dobrych stosunkach Polski z Białorusią, o szanowaniu przez Białorusinów śladów polskości, w przeciwieństwie do Ukrainy.
  Warto poczytać, pomyśleć i zrozumieć

 186. 404
  22 marca o godz. 16:55

  Dzieci zawsze będą badać granice swojej bezkarności.
  Przy braku odpowiedzialnosci, kończy się to czesto tragicznie.
  Nowoczesne metody wychowania, można sobie o kant d…- moim zdaniem.
  Piękne teorie niekoniecznie sprawdzają się w praktyce.
  Pozbawiono rodziców kontroli nad dziećmi instytucjonalnie niejako.
  Efekty sa z góry do przewidzenia……

  W grupie rówieśniczej, nadaje ton najbezczelniejszy, najsilniejszy, bardzo rzadko najmądrzejszy.
  On jest gwiazdą socjometryczną, podporzadkowującą sobie resztę.
  Najgłupszy pomysł będzie akceptowany.

 187. ls42
  22 marca o godz. 12:14

  „Piszemy na blogu szanownego Gospodarza tysiące wniosków zmierzających do poprawy naszego życia we wspólnocie, ale czy to czyta nasza władza państwowa, czy te wnioski analizuje, czy kieruje do realizacji, oto jest pytanie.
  Jarosław Kaczyński kierując prezenty do obywateli być może nie zdaje sobie sprawy jakim jest rewolucjonistą na miarę Marksa, Engelsa i Lenina. Odrzuca całą filozofię księgowości i cały system planowania. Być może docenią to obywatele świata, taką rewolucję rachunkową, a uczniowie, co powiedzą uczniowie w szkołach jak im się ten bilans nie domknie?
  _________________________________________________
  Myślę, że władza naszych wniosków nie czyta, lecz -co najwyżej – tzw. enesy, czyli notatki służbowe sporządzane przez Mauro Rossiego, które mogą okazać się przydatne do uzupełnienia list proskrypcyjny o co aktywniejszych lewaków z blogowego antypisu. 🙂

  W drugiej części swojego komentarza piszesz, że Prezes odrzuca całą filozofię księgowości i planowania – i tu możesz narazić się na kontrę ze strony Mauro oraz Neospasmina, albowiem rzeczeni wielokrotnie dowodzili i dowodzić będą, że Prezes myśli „epokowo”, jest arcymistrzem w przewidywaniu tego, co może się wydarzyć i nie tylko nie działa bez planu, ale właśnie zgodnie z planem, własnym zresztą i konsekwentnie realizowanym. Wg nich wszelkie posunięcia Prezesa są zawsze genialne, a -co za tym idzie -bezbłędne, no i oczywiście skuteczność porażająca – w ciągu zaledwie 30 lat dwukrotnie zdobył władzę! I| wcale się nie wysilał -jak twierdzi @neospasmin, ot pstryknął palcami i miał, i ma.
  Wspominał już @maciek g, cytując przy okazji ciekawy wywiad z prof. Sadurskim, wspominałem i ja, wielu innych blogowiczów, a ze dwa lata temu mówił o tym Ludwik Dorn, że dewiza Jarosława Kaczyńskiego brzmi następująco: „Zdobądźmy władzę, a później się zobaczy”. Tak -w rzeczywistości -wygląda „plan Kaczyńskiego”, plan na losy 38. milionów ludzi. Najważniejszy cel – dorwać się do władzy, a, co z resztą? „Się zobaczy”.

  Kaczyński, to psychopata, hazardzista, a więc i ryzykant, tyle że on nie ryzykuje w kasynie gry i własną kasą, lecz kondycją obywateli, kondycją Polski, celem nadrzędnym jest zdobycie władzy i korzystanie z niej dla zaspokojenia własnych, egoistycznych ambicji. Ogranicza się do jej zdobycia i utrwalenia, nie ma natomiast, poza kilkoma populistycznymi hasłami i ogólnikami żadnej koncepcji na uczynienie Polski europejskim, nowoczesnym, zasobnym i liczącym się w świecie państwem stąd te ukłony i zabiegi w w stosunku elektoratu -ciemnoty. Prezes Polski, to ktoś, kto nie rozumie rzeczywistości, współczesnego świata, związanych z tym wyzwań, ktoś kto nie rozumie życia, kto zawsze miał „z górki”, ktoś, kto żyje w wymyślonym przez siebie, czyli nieistniejącym realnie, świecie, a w tym świecie, takie drobiazgi, jak choćby księgowość, są zbyteczne.

 188. A Żydzi ukrzyżowali Jezusa. To też świadczy ,że mądry może być zabijaką. Tak sobie myślę,że wykształcenie to tresura ludzkiego mózgu. W Czechach tresowany lew zagryzł właściciela. Ludzie mówią,że wykształcenie nie idzie w parze z kulturą osobistą. Cham na salonach jest tylko inaczej ubrany. Kiedyś dziedzic zwracał się do bliżniego chamie. Zapożyczenie z pewnego pisma zwanego B. Czy chamstwo nie brzmi dumnie bo już…Tak jak ordynus syn ordynansa.

 189. Podoba mi się wymiana zdań między Mietykiem Pisielukiem, a Obywatelem LEWYM, chociaż osadzonym w prawym obozie. Uzasadnienie pozostania w obozie, który jest u władzy, jest logiczne, a starania o przeniesienie się do Brukseli z ekonomicznego punktu widzenia uzasadnione.
  Chociaż LEWY obiecuje znajomym Mietyka wiele dobrego, jestem przekonany, że nie jest to ostatnie słowo i przynajmniej doczekamy się dalszej wymiany argumentów. Sam jestem w rozkroku. Z jednej strony lubię Mietyka trzeźwo patrzącego na otaczający go świat, z drugiej doceniam pragmatyczne spojrzenie LEWEGO, mówiącego „bliższa koszula ciału”

 190. „Stanowisko UE jest dobrze znane i nie zmieniło się” – powiedział Tusk na konferencji prasowej po unijnym szczycie, poproszony o komentarz do czwartkowej deklaracji prezydenta USA Donalda Trumpa, że nadszedł czas, by uznać, iż Wzgórza Golan należą do Izraela.
  https://forsal.pl/swiat/unia-europejska/artykuly/1404553,tusk-unia-europejska-nie-uznaje-zwierzchnictwa-izraela-nad-wzgorzami-golan.html
  =========

  Jak na razie, ogon nie macha jeszcze Europą…..
  USA jak najbardziej.

 191. 404 21 marca o godz. 19:07 Żeby szukać prawdziwych informacji i trzeźwych komentarzy do nich, trzeba mieć czas. Ja go mam, ale kiedyś nie miałem i „łykałem” to, co było w ogólnodostępnych mediach. Z tym internetem jest tak, że nie jest łatwo się dokopać do wiedzy o wydarzeniach ważnych, co wiąże się ze stratą czasu. Występuje wiec zjawisko, które na własny użytek nazywam „osiołkowi w żłoby dano, a ten zdechł z głodu”. Zauważyli to właściciele platform cyfrowych. Ich abonenci mają tak ogromny wybór, że koniec końców oglądają to, co już znają (skąd my to znamy?). Tak samo jest z informacją o wydarzeniach w Polsce i świecie. Każdy odbiera co zna, lubi i jest przyzwyczajony do pewnego modelu serwisów info, dlatego my oglądamy te głupoty.

 192. Dziełdobry Pani Lewy
  Tera ja widzy ży ja si trochu pumylił bu ja myślał tak ży jak Pan ma przyzwisku Lewy to Pan je lewak ali tera ja widzy ży to tak jak u nas na wioscy był Bronyk Lewicki ali szyski gadali na niegu Lewy ali on nie był lewak i my to wiedzieli ali jak jakieś obce przyjechały to zara myślały ży un z Płatformy albu inny kumunista. A dzie un ta kumunista. Un jak robiuł w Jaszczymbiu na kupalni za kumuny to kabli elikstryczny bez płot przyrzucałl a jegu kuljegi już tam czekali i brali du żuka. I puźnij kumunisty złe byli ży kablów ni ma.
  Ja Pan Lepera poznał jak my pud sejmym upony palili tera już tylku w domu niemi palem żyby ciepłu byłu i Pan Leper dobrzy chciał ali Tusk gu puwjesił a puźni gadał ży to un sam a bez oknu wszed po rusztywaniu budowalnym bu remunt był a Tusk udawał ży komin sce pumalować i a szyski go znali to puścili i wszed bez to oknu i rzucił si na niegu z pentlom. A tera sy w brykseli siedzi zaduwolniony.
  A Pan niech tam walczy w Erłopalmenci żyby piniendzy my wiency mieli i żyby nam dzieciów na pydałów ni uczyły. Bug zapłać Panie Lewy.

 193. Kurcze, znów się nie wylogowałem i mój alter ego napisał pod moim nickiem, ale to moja wina. Sorry za zamieszanie.

 194. Z reguły Bóg zsyła na grzeszników choroby. Ale w drodze wyjątku zesłał na jankesów Trumpa. Tak sobie myślę,że to jest wyróżnienie między grzesznikami. Takie między dżuma a cholerą.

 195. kooperatywaMondragon

  Już mi pan linkował wcześniej tekst red Adriany.
  Czekamy na filipikę red Witka – nawiązującą oczywiście do PRL.

 196. @jobrave
  Nie wiem co sie dzieje. Szanuję Twoje komentarze. Ale lubie poczciwego pana Mieczysława. Może to jest jakaś wada systemu, a może pan Mieczysław sie myli. Pogadajcie i dogadajcie sie jakoś.
  Powiem Ci, ze gdyby Mjetek, to znaczy pan Mieczysław , podszywał sie pode mnie to bym sie nie wkurzał. W końcu jest to prosty człowiek, uczciwy Polak , a któż się nie myli. Nawet Panu Prezesowi Jarosławowi zdarza się

 197. Szanowny Panie Mieczysławie
  Na poczatku powiem Panu, że na naszego snajpera, to znaczy strzelca Lewandowskiego też mówią Lewy, a jaki to on lewy, a żaden komunista. Niektórzy to mówią, że pan Jezus tez był komunista, ale to historyczny anachronizm (przepraszam Panie Mieczysławie, że używam, jak Pan Prezes, zagranicznego słowa), ale chodzi o to, że Pan Jezus urodził się 2000 lat temu, a inny Zyd, który jest ojcem komunizmu czyli Karol Marks urodził się w Trewirze, czyli w Niemczech niedawno. Więc Pan Jezus nie może być komunistą.
  Nie będę się chwalił, ale ja też jak poseł Pięta, zresztą mój kolega, podważaliśmy komunę kradnąc piwo, które sprzedawaliśmy ruskim żołnierzom za broń. Wtedy był taki czas , że człowiek uczciwy musiał kraść piwo, żeby przyczynić się do upadku komuny. No i się przecież udało. Prawda, że pomogli nam Panowie bracia Kaczyńscy z panem Macierewiczem, ale bez nas, szarych żołnierzy podziemia, to mogło by im sie nie udać. Slyszał Pan pewnie o tych wyklętych żołnierzach , i ja takim wyklętym byłem długo, ale teraz dobra zmiana sprawiła, że prawda wyszła na wierzch i już dzieci w szkole uczą się o tych, którzy obalili komunę w 2015 roku.
  Więc obiecuję, że jak mnie wybierzecie do Brukseli, to ja będę walczył o każdy grosz, to znaczy euro, dla prostych Polek i prostych Polaków, żeby im sie poprawiło.
  Z Bogiem Panie Mieczysławie.

 198. Poszukiwanie prawdziwych informacji to nie jest prosta sprawa ( vide
  @BWTB )
  Kilka dni temu ekspert ekonomiczny Zuber lakonicznie informował że Polska ( czytaj Morawiecki ) zdecydowali iz to Niemcy będą budować samochody elektryczne dla Polski a dziś w TVN mówią tak będzie – te samochody maja jeździć po 2022 Te niemieckie auta !.to inowacyjny polski produkt
  Pytanie do PiS – proszę o listę wielkich projektów ( już ogłoszonych )
  Których wykonanie żeby było realne musiałyby się rozpocząć już !!!

  Wielkim ,historycznym projektem ,( autor prezydent DUDA) miał być nowy świetlisty szlak Chiny _ Polska i zapytać dziś prezydenta RP – jak pogubił sie w tych projektach ,jak go ” wykolegowali ”
  Nie ma potrzeby pytać
  Prezydent CHIN z wielka grupą witany uroczyście jest w Rzymie i jutro popiszą umowę która kotwiczy Chiny w Europie a za centrum wybrali sobie Triest .Triest taki na uboczu Italii n/ Adriatykiem .
  Ot taka powstanie chińska enklawa .
  Nie pytajcie polskie media , nie ma rzetelnych info,tylko paplanina o BREXIT-cie .

 199. wiesiek59
  22 marca o godz. 18:13
  „Stanowisko UE jest dobrze znane i nie zmieniło się” – powiedział Tusk na konferencji prasowej po unijnym szczycie, poproszony o komentarz do czwartkowej deklaracji prezydenta USA Donalda Trumpa, że nadszedł czas, by uznać, iż Wzgórza Golan należą do Izraela.”

  Czas przekazac strefe miasta Waszyngton pod sojuszniczy zarzad.

 200. Bar Norte
  22 marca o godz. 19:40
  ,, … tekst red Adriany.
  Czekamy na filipikę red Witka – nawiązującą oczywiście do PRL.”

  Tekst wydaje sie do rzeczy i warty komentarza.

 201. Lewy
  22 marca o godz. 19:53,
  Jestem osobnikiem roztargnionym, więc zdarza mi się zapomnieć o wylogowaniu, niestety Mietkowi też się to zdarza, ponieważ on nadużywa i stąd bierze się to całe zamieszanie. Obawiam się, że nie da się tego zmienić, bo ja już roztargniony być nie przestanę, a Mietek nie przestanie nadużywać, tym bardziej, że Prezes obiecał kolejne 500 zł, a żona Mietka będzie rodzić w maju, zatem prognozuję, że mój „alter ego” przejdzie na jeszcze wyższy poziom nadużywania. Nb. Mietek oraz jego kumple spod sklepu Wacka Bielaka są bardzo dumni, że za rządów PiS spożycie alkoholu tak znacząco, w Polsce, wzrosło – „Tera widać, ży my som chłopy a ni jakiś pedały” – cieszył się Mietek komentując pod sklepem ową wiadomość podaną przez media. Ale ja mam złą wieść dla niego – do Rosjan nam jeszcze bardzo daleko – oni, w światowym rankingu, zajmują czwarte miejsce, a my dopiero na 21. miejscu.

 202. SŁOWIANIN STANISŁAW 21 marca o godz. 1:13 Ja Stanisławie muszę sprostować głoszone w tym twoim komentarzu nieprawdę. Jest to ciąg tego o czym już naskrobałem, a właściwie nastukałem. My Ślązacy, a przynajmniej jakaś bliżej niepoliczona część chciałby, żeby Polska przestrzegała prawa, które uchwaliła w Sejmie II RP, gwarantującego Górnemu Śląskowi autonomię. Chcę podkreślić to o czym z całą pewnością wiesz, że autonomia jest zupełnie czym innym od niepodległego państwa.
  A teraz moi mili porównajcie objętość mojego wpisu prostującego do zdania, które napisał Stanisław. Co widzicie? Otóż, nie sposób na tym świecie sprostować wszystkich fałszywych informacji. A przecież Stanisław nie zrobił tego ze złej woli, nieprawdaż?

 203. @jobrave
  Czy Ty nie widzisz, ze Mietek kpi sobie z pisowskiego elektoratu, że założył maske błazna ? Chyba za długo mieszkasz w Anglii ! Ale ja mieszkam we Francji 30 lat i tę drwinę odbieram jak najlepszego Haszka. Szkoda, że odkrywając karty psuje zabawę, ale robię to ze względu na Ciebie, bo Cię lubię . Może mi Pan Mieczysław wybaczy i będzie dalej opowiadał o kradzionych kablach, palonych jako grzewczy opał oponach i Tusku, który założył „pentle’ na szyje Leppera. Przecież te pisowskie opowieści Macierewicza, chamstwo małego wodza, przaśność Pawłowicz odbija się w lustrze Mjetka jak Rosja u Gogola.
  Wiesz drogi @jobrave, ja od dziesięciu lat pisałem na poważnie o Kaczyńskim, że szkodnik, łobuz, najwieksze nieszczęście jakie Polskę spotkało, teraz został tylko śmiech. Może to obudzi ogłupiałych rodaków.
  Ps
  Panie Mieczysławie proszę o dalsze nowiny z czarnej dziury prostego ludu, który jest pożywny jak chleb razowy.

 204. kooperatywaMandragon

  „Tekst wydaje sie do rzeczy i warty komentarza.”

  Teksty podobne do zalinkowanego przez pana ukazują się nie tylko w RP regularnie od kryzysu światowego czyli 2008 roku budząc jakieś płonne nadzieje u częsci czytelników.
  Ostatnio na przykład ukazała się analiza IBS (Instytut Badań Strukturalnych) o de facto regresywnym systemie podatkowym w kraju. Ponieważ uznany think tank IBS zdecydował się podjąć taki temat to i media głównego nurtu poczuły się w obowiązku o tym napomknąć. Nawet portale biznesowe jak Business Insider zamieściły na ten temat notki.
  Ale z tego kompletnie nic nie wynika. Co najwyżej naiwna część odbiorców pomysli sobie: “O, a jednak piszą! Nareszcie coś się zmienia”.
  Tymczasem nic się nie zmienia, bo i od pisania nie może się cokolwiek zmienić. Gdyby się od tego typu tekstów coś miało zmienić to nie mielibyśmy tak poważnych problemów politycznych w kraju, w Europie i w skali globalnej.
  Jak kilkakrotnie wspomniałem w kontekście Wenezueli pan stanowczo przecenia rolę mediów. Również w kontekście sytuacji w kraju. To jest idealizm. Dynamika społeczno-polityczna nie wynika z pisaniny. Pisanina ją co najwyżej odzwierciedla – obrazuje ją.
  Tak więc tekst red Rozwadowskiej można odbierać jedynie jako symptom toczących się od dobrych trzech lat sporów ideologicznych w środowisku opozycji liberalnej, konkretnie w redakcji GW, bo jak przewiduję red Gadomski walnie ja wkrótce rytualnym młotem peerelowskim („Młot na czarownice”) w odpowiedzi. I tak do nastepnego razu … .
  Choć red Adriana z powodów metrykalnych nawet tego okresu nie pamięta sądząc po fotce:

  https://minnowacyjni.pl/panelisci/adriana-rozwadowska/

 205. BWTB
  22 marca o godz. 18:14
  Masz rację , rzetelnej informacji jest kropla wobec oceanu bzdur produkowanych przez media. Na blogach widać, że niektórym ludziom sprawia radość z wypisywania ewidentnej nieprawdy (z czego oczywiście zdają sobie sprawę) i cieszą się że niektórzy uwierzyli , a inni się zdenerwowali. Większość za celowe pisanie bzdur nie bierze żadnych gratyfikacji.
  Piszący dla mediów prześcigają się w tzw sensacjach, bo od ilości czytających zależny ich zarobek , a na głupotach zarabia się zdecydowanie lepiej niż na pisaniu prawdy i rzeczowo. Ponadto praktyka jest ze nie sprawdza sie poprawności sensacji o której się pisze -szkoda czasu.
  W internecie można szybko znaleźć prawdziwe informacje o tym czego chcemy się dowiedzieć , ale wymaga to sporo pracy logicznego myślenia i pewnej wiedzy na temat. Słusznie piszesz, że większość nie ma na to czasu, a jeżeli szuka to chwilowo ważnych dla siebie informacji przykładowo o lekach, odjazdach pociągów i autobusów itp.
  Prawdy o politykach i polityce mało kto szuka i chętnie kupuje plotki.
  Katastrofą jest, ze w mediach reklamują swe wyroby ewidentni oszuści , robiący sztuczne blogi po artykułem by napędzić sobie kupujących ich wspaniałe (i bardzo drogie) lekarstwa robiące rzekomo cuda. Wydawało się ze prokuratura tu powinna działać z urzędu, ale gdzie tam wciąż czytam o reklamie artroseru „ciągu 4 tygodni, możesz mieć zdrowe, sprawne stawy, takie jak 20-latek”
  A skład tego cuda to Siarczan glukozaminy.– Kwas hialuronowy.i – Witamina C.
  Czyli znane od lat składniki wielu preparatów suplementujących stawy, krzywdy nie zrobią , ale można je kopic za znacznie mniejsze pieniądze
  Rządzący tak chwalą się ściganiem nieuczciwie zarabiających (choćby na Vacie) ,a tu te oszustwo nic ich nie obchodzi.

 206. przy okazji wpisu do BWTB w internecie lawina informacji o szkodliwości cukru i szereg informacj,i że uzależnia mocniej niż Kokaina i nawet informacje, że wręcz jest od niej bardziej szkodliwy.
  Gdyby to było prawdą to już od dawna powinienem wąchać kwiatki od spodu, ponieważ jako dziecko jadłem go łyżkami i niemożebnie słodziłem herbatę (6-7 łyżeczek na szklankę). (podjadałem sam czysty cukier jeszce jako student) Potem mi przeszło i obecnie piję herbatę bez cukru, ale słodycze i słodzone napoje (oczywiście cukrem, a nie słodzikami) lubię. Zupełnie (i nie tylko mnie ) nie smakują mnie napoje słodzone słodzikami.
  Teraz cukru i słodyczy jem mało , ale po prostu dlatego, że rzadziej mam na to ochotę. Nigdy nie ograniczałem tego w diecie i nie ograniczam i jakoś problemów nie ma , a już przekroczyłem statystyczny wiek dożywania mężczyzn w Polsce. czyżbym był takim wyjątkiem odpornym na te straszną truciznę?

 207. Kolejne brednie, tym razem nie Alkoholika, lecz cukrzyka ukrytego.

css.php