Zbudujemy drugi Kazachstan?

Rządzący Kazachstanem od 30 lat prezydent Nursułtan Nazarbajew nieoczekiwanie zrezygnował ze stanowiska, a jego tymczasowym następcą (do „wyborów”) został całkowicie mu oddany Kasym-Żomart Tokajew, były premier i szef senatu.

Jak tylko Tokajew objął stanowisko, rozpoczął istny kult swojego poprzednika. Oto słowo w słowo, co pisze Rusłan Szoszyn w „Rzeczpospolitej”:

Tuż po zaprzysiężeniu Tokajew zaproponował zmienić nazwę stolicy kraju Astany na Nursułtan, oczywiście ku czci pierwszego prezydenta. Propozycję tę błyskawicznie zaopiniowała odpowiednia komisja, a następnie w trybie natychmiastowym została przegłosowana przez obie izby parlamentu. Na sali byli wszyscy parlamentarzyści i zmianę nazwy stolicy poparli jednogłośnie. Ale to nie wszystko. Tokajew zaproponował, by wszystkie główne ulice najważniejszych miast kazachskich zostały nazwane ku czci pierwszego prezydenta. W stolicy ma też stanąć pomnik Nazarbajewa. Główne lotnisko stolicy od lat nosi imię „przywódcy narodu”.

Portret Tokajewa pojawił się na oficjalnej stronie internetowej przywódcy kraju. Na głównej stronie wciąż jednak widnieje pierwszy prezydent i cała kolumna poświęcona jego działalności. Jego portrety raczej nie znikną z urzędów, szkół, szpitali i wszystkich pozostałych miejsc publicznych. Wszystko wskazuje, że Nazarbajew nadal będzie rządził najbogatszym krajem Azji Środkowej. Według obowiązującego prawa może dożywotnio zajmować stanowisko przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Kazachstanu. Bez jego zgody nie zapadnie żadna istotna decyzja w kraju, będzie wciąż akceptował skład rządu, a nawet kandydatów na burmistrzów kazachskich miast. Nazarbajew będzie wciąż mógł wydawać dekrety, jeśli uzna, że dotyczy to kompetencji Rady.

Na razie „przywódca narodu” nie wskazał swojego następcy. Awansowała jego córka Dariga. Zajęła fotel Tokajewa w Senacie. Lokalni analitycy nie wykluczają, że to ona obejmie schedę po ojcu. Wybory przewidziane są za rok, w kwietniu 2020 r.

Tyle „Rzeczpospolita”. Nie zdziwiłbym się, gdyby wybory odbyły się 1 kwietnia.

Zaproszenie
Naszymi gośćmi w Radiu TOK FM będą: fizyk prof. Łukasz Turski, prof. Roman Kuźniar (stosunki międzynarodowe) i redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński. Niedziela 24 marca o godz. 10:05.