Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

22.03.2019
piątek

Zbudujemy drugi Kazachstan?

22 marca 2019, piątek,

Rządzący Kazachstanem od 30 lat prezydent Nursułtan Nazarbajew nieoczekiwanie zrezygnował ze stanowiska, a jego tymczasowym następcą (do „wyborów”) został całkowicie mu oddany Kasym-Żomart Tokajew, były premier i szef senatu.

Jak tylko Tokajew objął stanowisko, rozpoczął istny kult swojego poprzednika. Oto słowo w słowo, co pisze Rusłan Szoszyn w „Rzeczpospolitej”:

Tuż po zaprzysiężeniu Tokajew zaproponował zmienić nazwę stolicy kraju Astany na Nursułtan, oczywiście ku czci pierwszego prezydenta. Propozycję tę błyskawicznie zaopiniowała odpowiednia komisja, a następnie w trybie natychmiastowym została przegłosowana przez obie izby parlamentu. Na sali byli wszyscy parlamentarzyści i zmianę nazwy stolicy poparli jednogłośnie. Ale to nie wszystko. Tokajew zaproponował, by wszystkie główne ulice najważniejszych miast kazachskich zostały nazwane ku czci pierwszego prezydenta. W stolicy ma też stanąć pomnik Nazarbajewa. Główne lotnisko stolicy od lat nosi imię „przywódcy narodu”.

Portret Tokajewa pojawił się na oficjalnej stronie internetowej przywódcy kraju. Na głównej stronie wciąż jednak widnieje pierwszy prezydent i cała kolumna poświęcona jego działalności. Jego portrety raczej nie znikną z urzędów, szkół, szpitali i wszystkich pozostałych miejsc publicznych. Wszystko wskazuje, że Nazarbajew nadal będzie rządził najbogatszym krajem Azji Środkowej. Według obowiązującego prawa może dożywotnio zajmować stanowisko przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Kazachstanu. Bez jego zgody nie zapadnie żadna istotna decyzja w kraju, będzie wciąż akceptował skład rządu, a nawet kandydatów na burmistrzów kazachskich miast. Nazarbajew będzie wciąż mógł wydawać dekrety, jeśli uzna, że dotyczy to kompetencji Rady.

Na razie „przywódca narodu” nie wskazał swojego następcy. Awansowała jego córka Dariga. Zajęła fotel Tokajewa w Senacie. Lokalni analitycy nie wykluczają, że to ona obejmie schedę po ojcu. Wybory przewidziane są za rok, w kwietniu 2020 r.

Tyle „Rzeczpospolita”. Nie zdziwiłbym się, gdyby wybory odbyły się 1 kwietnia.

Zaproszenie
Naszymi gośćmi w Radiu TOK FM będą: fizyk prof. Łukasz Turski, prof. Roman Kuźniar (stosunki międzynarodowe) i redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński. Niedziela 24 marca o godz. 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 498

Dodaj komentarz »
 1. Nazwe Astana (Stolica) nadal miastu Akmola Nazarbajew. Wczesniej Akmola to byl Celinograd jak nazwano Akolinsk.
  Biedni Kazachowie straca w koncu orientacje na jakim swiecie zyja.

 2. Do Kazachstanu pod tym względem (kultu jednostki i „ciągłości rządzenia” w państwie „suwerennej demorkacji”) podobnych jest kilka krajów. Najpierw nasuwa mi się Nursułtan Rosji.
  Niektóre źródła też widzą podobieństwa, a nawet twierdzą, że Putin ćwiczy swój „plan emerytalny” w Kazachstanie:
  https://foreignpolicy.com/2019/03/22/putin-wants-a-kazakh-retirement/

 3. Miałem sen Lechistan. Serce świata. Tak sobie myślę o Lechu,Czechu i Rusie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Kaczyrości chcieliby. Nawet już budują i na blogu plany i rysunki pokazują, czyż nie? Mam wymieniać nicki blogowe? Peany chwalące „Kaczora” wrzucają tu nam, mądrość jego odmieniają na wiele przypadków …

  Bo ludzie są przyzwyczajeni kulturowa, przez Torę i mądrców Wschodu do opowieści i bohaterów pozytywnych. Zatem mogą przyjąć opowieść o starszym i nieporadnym, sympatycznym panu, który nie ma konta w banku ani prawa jazdy, ani nie założył własnej rodziny i dla niego wszystkie dzieci polskie są „nasze”, który cudownie przeistoczył się w nader cwanego biznesmana i cygani Austryjaka ile wlezie, który czcie bezgranicznie pamięć brata, niejednej zdradzieckiej mordzie rzuci oskarżenie w twarz, a komunistów i złodziei nazywa po imieniu. Intelektualnie przerasty wszystkich nas tu zebranych.

  Pokłońmy się Kaczorowi.

 6. @

  Z rodzimego podwórka tez wesoło:

  Marszałek Kuchciński przeleciał się do Rzeszowa za nasze 40 tys. zł. Kierowca ministra Brudzińskiego w terenie zabudowanym gnał prawie 100 km na godz.- dostał tylko pouczenie. Na wolności chodzi Falenta – dobrodziej PiS. Ma wyrok, ale policja jakoś nie może go znaleźć. Spółka Solvere – ta od nienawistnej kampanii przeciw sędziom, złamała ustawę antykorupcyjną – ale to swoi, więc sprawy nie będzie.
  Kaczyński wręcza korzyść majątkową 50 tys. zł, ale to nie on ma problemy, tylko człowiek, od którego prezes te pieniądze wyłudził.
  http://wyborcza.pl/10,155166,24574647,nie-mamy-waszych-plaszczy-i-co-nam-zrobicie-komentarz-jaroslawa.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.4-L.2.maly

  parazydek22.03.2019, 13:57
  Jest takie pojęcie w prawie jak zdrada stanu. Warto zbadać czy nie ma tu zastosowania. Oczywiście wtedy, gdy już będzie można przeprowadzić obiektywne badanie.

 7. Ślązacy chcą swojego państwa. Jestem za. Teraz co znaczy państwo w wymiarze realnym. Czy Kanada i Australia są państwami czy nadal koloniami pod przewrotnym tytułem państwowości. Czy Polska w strukturach Unii jest jeszcze państwem czy już częścią Unii ale z zamrożeniem suwerenności w czasie członkostwa. Jak w czasach Breżniewa ograniczona suwerenność. Tak sobie myślę ,że tzw. autonomia Krymu to jak status Australii i Kanady w unii z innym państwem.Czy Australia jest okupowana. Ślązacy chcą swojego unijnego państwa. O dziwolągu zwanym Watykanem nie wspomnę.

 8. teo
  23 marca o godz. 0:57,
  nie myl cwaniactwa z inteligencja, bo ta akurat wiekszosc tu zebranych przerasta prezesa. Nie mowiac juz o stypendystach Harvardu czy Princetown.

 9. jakub01 (2:59)
  nie myl cwaniactwa z inteligencja, bo ta akurat wiekszosc tu zebranych przerasta prezesa (Kaczora)

  Nie podejmuję się oceny, nie mam pojęcia. Po prostu wciskam banały, czyli relacjonuje co kaczoryści opowiadają o Prezesie Kaczorze. I te kreowanie przez nich Prezesa Kaczora na genialnego „przywódcę narodu” zalatuje mi metodami z Kazachstanu.

 10. @Teo
  Prawda. Tylko, ze w Kazachstanie mozna mowic o dyktaturze, a u nas to jakas farsa.Nie twierdze, ze tego nie zuwazasz oczywiscie. Pradoksalne jest to, ze Polacy w wiekszosci tego Kaczora nie lubia, a mimo to facet moze sie tak szarogesic ! Dla jego wielbicieli to geniusz dla pozostalych to nie geniusz prezesa ale glupota narodu. Zreszta majac na uwadze jak skonczyl” geniusz Karpat,” bylabym ogledniejsza w szafowaniu tym slowem.Urzadzanie kraju na podobienstwo PRl-u ma swoich zwolennikow. Ludzie nie pamietaja juz niedogodnosci tzw. komuny, coraz czesciej jest to raczej jasne wspomnienie czasow mlodosci i stabilizacji jakiej w dzisiejszym swiecie nie ma. Polacy starszego pokolenia nie maja nic przeciwko powrotowi do tamtych rozwiazan ustrojowych tylko, ze bez Wielkiego Brata. Tylko nie rozumieja,ze we swpolczesnym swiecie jest to niemozliwe. Prezes zdaje sie tez tego nie rozumiec, bo nie wierze, ze jego ped ku stworzeniu jakiego PRL-u bis, to jedynie metoda na utrzymanie wiecznej wladzy.

 11. Incitatus Kaliguli na horyzoncie.Projekt ustawy o roli konia w odzyskaniu niepodległości krąży od 2016 roku po Sejmie. Co nie wyklucza boksu na sali plenarnej dla wybrańców. Tak sobie myślę,że Kasztanka tego nie dożyła. Ponoć otruta przez opozycję jak araby w Janowie.

 12. Zbudujemy. Wszak było błogosławione łono..Tak sobie myślę o zapotrzebowaniu suwerena na boskość władzy nawet wymyśloną. Wybrańcy to brzmi dumnie.

 13. Kazachstan miejsce zsyłki Polaków w ramach gruzińskiego stalinizmu. Przez miejscową ludność zesłańcy teraz o statusie Sybiraka nie byli żle traktowani. Tak sobie myślę dlaczego katolik Kaczyński teraz imigrantów podejrzewa o roznoszenie parcha. Budujmy nad Wisłą mentalność gościnnego dla przesiedlonych Kazacha. Potomkowie przesiedleńców głównie z Kresów wcale nie palą się do tzw.repatriacji bo mają rosyjski akcent. A w IV RP rusofobów mnogo. Z pomocą parafii. I chyba mają rację albo Kresy albo ojcowizna w Kazachstanie. Są tubylcami czyli rdzenna ludnością. Takie polskie drogi.

 14. @ Prosze koniecznie otworzyc link podany powyzej przez Adama 100.
  Warto na dzien dobry poplakac sie ze smiechu.

 15. @Adam 100
  Mam nadzieje, ze nie masz nic przeciwko temu, ze przesle twoj link na sasiedni blog?

 16. Na czym polega inteligencja prezesa Jarka ?
  W moim rodzinnym mieście każda dzielnica miała swoją bandę nastolatków; byli to apacze, muszkieterzy, komancze itp. Wodzowie owych plemion przybierali sobie odpowiednie imiona; Winetu, Atos, Inczunczuna itp.
  Często dochodziło do walk (tak jak dzisiaj miedzy kibolami), potem do rozejmów przepalanych papierosami i przepijanych winem z Dwikóz.
  Ale pojawił się mały chłopak, może przybył skądś, a moze nagle przeszedł ze stanu dziecięcego w stan nastolatka. I ten okazał się niesamowicie wytrwały w ubliżaniu , w opluwaniu. Potrafił nawet podejść od tyłu i przeciąć żyletką kurtkę albo nogawkę spodni. Na poczatku Winetu albo może Aramis sprawił małemu łomot, co chwilowo uspokajało agresywnego chłopaka. Ale ten za jakiś czas znów zaczynał ubliżać, podszczekiwać z balkonu zamieszkałej przez jego rodzinę willi. Spodobało się to niezrzeszonym w żadnym plemieniu chłopakom, dotychczas odtrącanym przez dominujące „bandy”, którzy uważali się za niepokornych. Z bezpiecznych miejsc; zza płotu, z okna, a nawet z dachu zaczynali wyzywać, opluwać, obsikiwać przechodzących w pobliżu wodzów i zwykłych „żołnierzy” dominujących w mieście band. Owa grupa ukonstytuowała się wokół najgłośniej i najzażarciej szczekającego chłopaka, który ze wzgledu na charakter swej działalności,( zostawiał brzydkie zapachy moczu i śliny), został nazwany Skunksem, a jego akolici sprawiedliwymi siuksami.
  Niektórzy przypisywali Skunksowi wyjątkową inteligencje, że on w swoim pluciu przewidywał jak szachista cztery ruchy na przód. Wzajemne opluwanie stało się normą. Coraz więcej chłopaków uważało, że jak nie plujesz , to jesteś mięczak, ciota..
  I tak Skunks zmienił oblicze tego miasta.
  To tyle na temat inteliggencji pana Jarosława

 17. @ Adam 100,
  niestety nie udalo mi sie. Pozdrowko.

 18. Nazarbajew przez 30 lat rządził krajem.
  Z jakim skutkiem?
  Chyba pozytywnym?

  Orda składająca się z różnych plemion, musiała mieć silnego przywódcę- rozjemcę, o niekwestionowanym autorytecie.
  I z tej tradycji czerpią wszystkie kraje środkowoazjatyckie.
  Zmiana tradycji na europejską, niespecjalnie przyczyniłaby się do prosperity tych krajów.
  Jaki byłby skutek, łatwo przewidzieć.
  Na przykład porównując z krajami afrykańskimi, które w pełni zaimplementowały system demokratyczny, importowany z Europy.

 19. Symetryczny
  23 marca o godz. 9:04
  ,, Święci zboczeńcy.”
  jp2 Himmler w garsonce.

 20. Wiesiek
  Co się podobno sprawdziło w Kazachstanie nie musi być dobre dla Polski.
  Nie zapominaj też , że „kaczor” jest bezdzietny i z rodziny „Kaczyńskich”
  do dyspozycji stoi tylko bratanica Marta , a to jest jawnogrzesznica z kościelnym
  imunitetem. To lepiej by już było , aby z Bożej Łaski sukcesja przeszła na
  Ojca Dyrektora

 21. Niepotrzebnie sobie Pan podkpiwa z Kazachów, Panie redaktorze Passent. Bo to albo złośliwość wobec tego narodu, albo nieznajomość mentalności nie tylko Kazachów, ale i innych narodów tamtego regionu świata. Oni już tak mają. Zupełnie inaczej, niż my – „rozwinięta demokracja”. Ale to wcale nie znaczy, że ten system jest gorszy od naszego. Jest inny i ma nie tylko minusy, nawet z naszego punktu widzenia.

  Czy zbudujemy drugi Kazachstan? W żadnym wypadku! My już dawno pozbyliśmy się paru cech typowych dla Kazachów i innych narodów Wschodu: szacunku wobec władzy/starszych, pokory, troski o wspólnotę. U nas ma raczej wzięcie destrukcja wszelkich autorytetów. Tak więc nie grozi nam drugi Kazachstan. Jeżeli już – to druga Grecja, chociaż bez greckiej pogody:)

 22. Kazachowie nie mają na sumieniu tyle ile katolicy. Wystarczy wskazać katolicki wehrmacht i Piusa XII nasyłającego hordy na Polaków i Żydów. W imię wyższej rasy. Tak sobie myślę,że porządkowanie świata zacznijmy od IV RP a Kazachów zostawmy ocenie historii. Umiejętność posługiwania się widelcem i nożem to jeszcze nie przejaw cywilizacji.

 23. Kazachowie w mundurach Armii Czerwonej wyzwolili Polskę z łap katolickiego okupanta. Tak sobie myślę,że szacunek nie jest na wyrost.

 24. jakub01
  23 marca o godz. 5:00
  Ta farsa jak piszesz z łatwością może zamienić się w dyktaturę. Kaczyński o tym marzy, ale ma problemy z uzyskaniem wystarczającego poparcia suwerena. Robi w celu wygrania wyborów 2019 co potrafi i dawanie nie swoich pieniędzy, daje mu nadzieję, ze być może wygra. Jak wygra to pomyśli jak wykończyć przy pomocy Ziobry przeciwników politycznych i wstawić następne zera na istotne stanowiska w Państwie , a to możne dać szanse na monopolizację władzy.
  patrz jakich ludzi awansują
  https://wiadomosci.wp.pl/kontrowersyjny-awans-sedziego-michala-lasoty-jego-sprawy-sa-uchylane-6362217374623873a

 25. @

  Polecam wpis Tanaki, ( w odpowiedzi na wpis Szostkiewicza w odpowiedzi na wpis Hartmana).
  Obawiam się ze po klęsce PiS, przestępcy nie zostaną rozliczeni. Przypomnę zdrajców, którzy pomogli Szwedom spauperyzować Polskę ; Radziwiłł, Opaliński, Radziejowski, a po Potopie, oddano im dobra i ułaskawiono. Czy to wtedy elity intelektualne się skundliły?

 26. A pierwszy co ? Pierwszy niedobry byl ? Kto by pomyslal ?! A tak nam se podobalo i humory dopisywaly !

  https://www.youtube.com/watch?v=qKx2AgvxquY
  Ze juz bylo i to calkiem nie dawno ? Nie tylko Kazachstan i wino z Dwikóz tez juz byli i co z tego? Dobrego nigdy nie za duzo . O dumie ktora nas rozpierala na poczatku maja i potem czyz bysmy , zapomnielismy ?!

 27. BWTB
  22 marca o godz. 18:14
  tak się złożyło ze odpowiedziałem ci tuz przed opublikowaniem przez gospodarza nowego wątku więc obyś go przeczytał publikuje ponownie
  Masz rację , rzetelnej informacji jest kropla wobec oceanu bzdur produkowanych przez media. Na blogach widać, że niektórym ludziom sprawia radość z wypisywania ewidentnej nieprawdy (z czego oczywiście zdają sobie sprawę) i cieszą się że niektórzy uwierzyli , a inni się zdenerwowali. Większość za celowe pisanie bzdur nie bierze żadnych gratyfikacji.
  Piszący dla mediów prześcigają się w tzw sensacjach, bo od ilości czytających zależny ich zarobek , a na głupotach zarabia się zdecydowanie lepiej niż na pisaniu prawdy i rzeczowo. Ponadto praktyka jest ze nie sprawdza sie poprawności sensacji o której się pisze -szkoda czasu.
  W internecie można szybko znaleźć prawdziwe informacje o tym czego chcemy się dowiedzieć , ale wymaga to sporo pracy logicznego myślenia i pewnej wiedzy na temat. Słusznie piszesz, że większość nie ma na to czasu, a jeżeli szuka to chwilowo ważnych dla siebie informacji przykładowo o lekach, odjazdach pociągów i autobusów itp.
  Prawdy o politykach i polityce mało kto szuka i chętnie kupuje plotki.
  Katastrofą jest, ze w mediach reklamują swe wyroby ewidentni oszuści , robiący sztuczne blogi po artykułem by napędzić sobie kupujących ich wspaniałe (i bardzo drogie) lekarstwa robiące rzekomo cuda. Wydawało się ze prokuratura tu powinna działać z urzędu, ale gdzie tam wciąż czytam o reklamie artroseru „ciągu 4 tygodni, możesz mieć zdrowe, sprawne stawy, takie jak 20-latek”
  A skład tego cuda to Siarczan glukozaminy.– Kwas hialuronowy.i – Witamina C.
  Czyli znane od lat składniki wielu preparatów suplementujących stawy, krzywdy nie zrobią , ale można je kopic za znacznie mniejsze pieniądze
  Rządzący tak chwalą się ściganiem nieuczciwie zarabiających (choćby na Vacie) ,a tu te oszustwo nic ich nie obchodzi.
  przy okazji wpisu do BWTB w internecie jest lawina informacji o szkodliwości cukru i szereg informacji,i że uzależnia mocniej niż Kokaina i nawet informacje, że wręcz jest od niej bardziej szkodliwy.
  Gdyby to było prawdą to już od dawna powinienem wąchać kwiatki od spodu, ponieważ jako dziecko jadłem go łyżkami i niemożebnie słodziłem herbatę (6-7 łyżeczek na szklankę). (podjadałem sam czysty cukier jeszce jako student) Potem mi przeszło i obecnie piję herbatę bez cukru, ale słodycze i słodzone napoje (oczywiście cukrem, a nie słodzikami) lubię. Zupełnie (i nie tylko mnie ) nie smakują mnie napoje słodzone słodzikami.
  Teraz cukru i słodyczy jem mało , ale po prostu dlatego, że rzadziej mam na to ochotę. Nigdy nie ograniczałem tego w diecie i nie ograniczam i jakoś problemów nie ma , a już przekroczyłem statystyczny wiek dożywania mężczyzn w Polsce. czyżbym był takim wyjątkiem odpornym na te straszną truciznę?
  Publikowana głupota goni głupotę i tak dziś czytam że kobieta zmarła po 5 godzinnym seksie z tym, że z artykułu wynika że zażywała kokainę, no tak seks zaszkodził bo gdzież by tam kokaina

 28. ” kobieta zmarła po 5 godzinnym seksie (..) seks zaszkodził bo gdzież by tam kokaina”

  https://www.youtube.com/watch?v=0AUpEG4ZtRE

 29. Polska drużyna skoczków narciarskich w pięknym stylu zwyciężyła w konkursie w Planicy w Słowenii, a my usłyszeliśmy polski hymn narodowy
  BRAWO!

 30. Z zebrania Rady Krajowej PO
  „Zamiast POLexitu, PISexit!
  Kandydaci zatwierdzeni jednogłośnie.

 31. Zanim uruchomimy gilotyny .. one sa nieruchome po uruchomieniu i takie pozostaja Przez przygniatajaca wiekszosc swojej egzystencji , tak przygniatajaca w porownaniu do mniejszosci kiedy sa ruchome – ok powiedzmy, 1sek – do wiekow nieruchomosci sa nieruchome , ze te ruchomosc mozna pominac jako kompletnie nieistotna
  https://www.youtube.com/watch?v=k3SQ3fyayuM

 32. IPN to policja historyczna , w kraju w którym polityka historyczna zajmuje kluczowe rolę w sianiu nienawiści i niezgody w narodzie i jak tu się dziwić , że agenci tej policji są priorytetowo opłacani.

 33. Skoki narciarskie to popularny sport szczególnie w Europie. Konkursy organizuje się też w USA i Japonii.
  Aktualnie najlepszym zawodnikiem jest Japończyk Ryoyu Kobayashi, a najpopularniejszym Noriaki Kasai, który na skoczniach jest już od 25. lat i ciągle w formie. Dzisiaj też wystąpił w drużynie Japonii w konkursie drużynowym na Latalnicy w Planicy.
  Skoczkowie Kazachstanu regularnie uczestniczą w największych światowych imprezach; w mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich.
  Nasi kibice zapełniają trybuny skoczni na których Polacy od czasów Marusarza,
  a w XXI wieku Adama Małysza i Kamila Stocha odnoszą wielkie zwycięstwa.
  Aktualnie pięknie na skoczniach spisuje się Jakub Wolny skoczek młodego pokolenia (dzisiaj 237 metrów).
  Początki przyjaźni kibiców były trudne, Niemców w Zakopanym wygwizdywali, ale już od kilkunastu lat atmosfera wśród kibiców jest wspaniała, wzorowa, przyjacielska. To się pięknie ogląda zarówno zawody, jak i zachowanie kibiców.

 34. maciek.g
  23 marca o godz. 10:56

  Spokojnie, maćku, nie jesteś sam. Moja mama i ja urodziliśmy się z cukru. Mama nawet w demencji pamiętała, że do herbaty dla niej ma być najmniej 5 łyżeczek. Ja nigdy nie sypałem sobie łyżeczką, lecz prosto z torebki. Musiał być prawie syrop. Jak w połowie 90. lat zacząłem pijać herbatę w półtoralitrowym garnku, wychodziło mi ok. 8 kg cukru na miesiąc, nie licząc, rzecz jasna, innych słodkości, np. dwulitrowych lodów z Biedronki. Teraz cukruję się mniej nie z powodów zdrowotnych lub że mi cukier obrzydł, lecz dlatego, że na długie dystanse rowerowe cukier jest za krótkim paliwem. Najekonomiczniejszy jest tłuszcz – ten dopiero dla starej trzustki jest szkodliwy.

  Może dla wielu cukier i jest białą śmiercią, ale moja cukrolubna i bardzo w życiu aktywna mama zmarła w wieku 95,5 roku. Ja zmarłem…tfu!…zużywałem energetycznie wszystek, który zeżarłem, bo właśnie mi chodziło i chodzi o te puste kalorie. W ogóle nie lubię jedzenia i już 30 lat się odzwyczajam, ale cukier jest dla mnie życiodajnym paliwem.

 35. Z najnowszych badań kijowskiego Centrum Monitoringu Socjalnego wynika, że głos na Zelenskiego chce oddać niemal 30 proc. Ukraińców, którzy deklarują chęć udziału w wyborach. Drugą pozycję zajmuje szefowa Batkiwszczyny i była premier Julia Tymoszenko z nieco ponad 17-proc. poparciem. Na trzecim miejscu znalazł się urzędujący prezydent, który może liczyć na około 15 proc. głosów. W pierwszej piątce znaleźli się również były szef resortu obrony Anatolij Hrycenko oraz kandydat prorosyjskich środowisk Jurij Bojko.
  https://www.rp.pl/Polityka/303219903-Ukraina-Kabareciarz-coraz-blizej-fotela-prezydenta.html
  ==========

  U sasiadów, ciekawie…..

  Uprawianie demokracji staje się coraz bardziej kosztowne.
  A i tak wygrywają oligarchowie….

 36. kULT JEDNOSTKI NIE U NAS?Bo kocioł piekielny nie pozwala, wybicia się w górę jednostce.A i jednostka ,w miarę upływu lat i porażek ,traci siłę i wolĘ WALKI .DziŚ było przykro patrzeć na wodza ,który być może miał z tyłu GŁOWY myśl,co ja tu w tym WRCŁAWIU ROBIĘ ,PATRZĄC NA GĘBY BEZ WYRAZU I CIENIA INTELIGENCJI.?

 37. Z dystansu
  23 marca o godz. 9:34
  ,, Wiesiek
  Co się podobno sprawdziło w Kazachstanie nie musi być dobre dla Polski.
  Nie zapominaj też , że „kaczor” jest bezdzietny…”

  Jaroslaw Kaczynski i Pawel Rabiej moga adoptowac dziecko.

 38. Schetyna buduje program PO na rusofobii. Nawet pisowskich hunwejbinów przedstawia jako „ruską” agenturę. A wszystko co teraz obiecują mogli zrealizować zamiast truć o ciepłej wodzie i haratać gałę. Tak sobie myślę,że ukraiński element w PO nadaje. Co nie może dziwić bo banderowska Ukraina w oczach członków PO jednocześnie członków Związku Ukraińców w Polsce to macierz. Warta kadrowego wsparcia np.Nowak nawet za cenę przyjęcia banderowskiego obywatelstwa. Kazachstan nie jest przynajmniej banderowski i nie jest zbrodniczy jak system Arabii Saudyjskiej. O dziennikarzu porąbanym piłą łańcuchowa nie wspomnę. Tak jak milczy główny jankes ale on ma powody to zakup broni za 100 mld $.

 39. kooperatywaMondragon
  23 marca o godz. 14:26

  Metoda przygotowywania następcy, funkcjonuje doskonale w wielu krajach autokratycznych.
  Namaszczony przez ustępującego władcę, jest choćby Salman.
  I jakoś nikogo to nie oburza…..

  Inne cywilizacje, kierują się innymi zwyczajami, rozwiniętymi w toku rozwoju ich społeczeństw.
  Europejska arogancja i zadufanie, zdają się tych różnic nie dostrzegać.
  Rząd ma być SKUTECZNY, a nie demokratyczny.

  Kazachstan to 17 milionów mieszkańców, 2,7 miliona km/2 i prawie pełna tablica Mendelejewa.
  Jezeli przywódca dzieli się dochodami z poddanymi, jest dobrym przywódcą…..
  Kapitalizm państwowy odniósł w Kazachstanie sukces.

 40. slima11
  23 marca o godz. 14:22

  Kult jednostki ma się u nas doskonale.
  Patrz- Wojtyła, czy Kaczyński, patrzacy z setek pomników.
  Dorobek tych ludzi zerowy.
  Bałwochwalstwo natomiast gigantyczne.

 41. @pombocek @Maciek,
  aaa, to wy slodcy chlopcy jestescie! Dla mnie akurat to nie do pomyslenia, bo mam odwrotnie. Mroz po skorze mi przechodzi na mysl, ze mialabym slodzic kawe czy herbate. Cukru nie lubie od dzieciaka i nigdy nie rozumialam jakiejs ochoty na cukierki, czakolade ,itp. Mnie krecilo wtedy kwasne i ostre. Teraz zreszta tez, nie moge zyc bez jakiegos chili, tabasko czy innego czosnku. No i sol. Sol to ja kocham.
  Podobnie jak smietane, ktora pakuje do wszystkiego a najczesciej to prosto do geby. Nie wolno mi tego po zawale, ale nie trzymam diety a wyniki mam swietne. Wyzbylam sie mojego ukochanego nalogu, czyli papierosow i nie tesknie, ale zyc bez soli? To juz wole nie zyc.
  Macku, ja mysle, ze Polsce dyktatura nie grozi. Polacy nie przepadaja i nie tesknia za jakims wodzem. Dlugo by sie taki u nas nie ostal. Z Kaczora to zaden dyktator, raczej jego parodia.

 42. „Ile jeszcze?” Litania (patriotyczna)

  Jan Kaczmarek (ur. 6 czerwca 1945 w Lwówku, woj. wielkopolskie, zm. 14 listopada 2007 we Wrocławiu) – polski satyryk, autor piosenek, felietonista.

  Dla tych którym tekst trafił do umysłu i serca , okazja aby trafił też do domowego archiwum.

  Jan Kaczmarek. Litania „Ile jeszcze?”

  http://www.youtube.com/watch

  Ile jeszcze będzie nowych Rzeczypospolitych
  wyniesionych z pęt niewoli na wolności szczyty?
  Ile razy zmowa zmiecie nas rusko-teutońska,
  wymazując z mapy świata dumne słowo Polska?

  Ile jeszcze będzie krwawych powstań narodowych
  i tych z głową, ale również tych całkiem bez głowy?
  Ile groźnych fal represji i pacyfikacji
  i samobójstw rozpaczliwych hen na emigracji?

  Ile razy na obczyźnie będą armie polskie
  czekające, żeby z ziemi obcej iść do polskiej?
  Ilu wodzów fantastycznych i wielkich herosów?
  Ile jeszcze zarzynanych bezkarnie etosów?

  Ile jeszcze zmarnowanych bez sensu okazji?
  Ile chamstwa i prostactwa rodem z dzikiej Azji?
  Ile wściekłej nienawiści, pychy i głupoty?
  Ile przez wyborczą urnę przepchanej miernoty?

  Ile nowych gabinetów jeszcze się przekręci
  z racji nieprawdopodobnej ich niekompetencji?
  Ilu głupców się wywyższy nad autorytety?
  Ilu się złodziei schowa za immunitety?

  Tę litanię wciąż będziemy śpiewać gromkim głosem,
  a w niedoli cicho mruczeć sobie ją pod nosem,
  boć to polska jest litania i to jedno wiemy,
  że niestety nie ma końca, póki my żyjemy!

  Artysta stworzył „Litanię” prawdopodobnie w 1995 r. Jednak „Litania” pozostał nieznana bo „mainstreamowe „media bez względu na rządzącą sitwę, nigdy nie puśiły jej na antenie…

  Również wersja YouTube miała do tej pory niewielu słuchaczy.

  Myślę że warto utwór upowszechnić.
  ==========

  Znalezione w sieci…..

 43. Nagle Schetyna znalazł 1000 zł na podwyżki dla nauczycieli. Tak sobie myślę o politycznej prostytucji. Dostaniesz jak dasz… głos. Jaki to ma związek z reformą płac w oświacie.

 44. pombocek
  23 marca o godz. 13:45
  No to coś nam ta dieta wychodzi odwrotnie do zaleceń powszechnych. Bowiem tez nie stronię od tłuszczy i wszystkie skóry z gotowanych skrzydeł indyka jak zjadam by się jedzenie nie marnowało (bardzo mnie smakują). na dokładkę prawie codziennie na śniadanie jem boczek parzony, a na dokładkę suplementacje omega 3.

 45. Wiesiek 59
  Przypominasz Jana Kaczmarka urodzonego we Lwówku WLKP , jego ojciec był szanowanym długoletnim opiekunem miejscowego kościoła katolickiego a Jan w młodości był ministrantem >Na ich domu rodzinnym umieszczono tablice pamiątkową , w centrum tego miasteczka .

 46. @Wiesiek59
  „Kult jednostki ma się u nas doskonale.
  Patrz- Wojtyła, czy Kaczyński, patrzacy z setek pomników.
  Dorobek tych ludzi zerowy.
  Bałwochwalstwo natomiast gigantyczne.”
  Z JP2 rodacy mogli być chociaż dumni na zasadzie – „nasz papież”, Polak na watykańskim tronie! Ewenement! Hip hip, hura!
  Ale Lech Kaczyński? Litości! Bez pomników czy bez nie napompujesz legendy i nie przydasz wartości komuś bardzo przeciętnemu, kogo wyniosły chwilowe okoliczności.

 47. Jak święci ojcowie duchowni gwałcili zakonnice. Rewelacja!
  https://www.arte.tv/pl/videos/078749-000-A/molestowane-zakonnice-kosciola-katolickiego/

 48. @jakub01
  Wczoraj przeczytałem rewelacyjny, wielowątkowy wpis prof. J.H.
  Przed chwilą skończyłem czytać związane posty.
  Jest tam dużo Ciebie, nawet trochę o Tobie.
  Imponujący przegląd źródeł nt Chrystusa dałaś, ‘jakubie01’.
  Inni autorzy też nie próżnowali.
  Jestem pod wrażeniem i muszę, (lepiej – nie mogę się powstrzymać) jeszcze raz, przesłać Ci wyrazy wyjątkowej, jak na anonimową relację, sympatii.
  3msie, pozdrów swoją śmaję, wiem coś o tym…

 49. Wreszcie zaatakujemy Moskali. https://sophico21.blogspot.com/
  Najwyższa pora.

 50. http://www.informationclearinghouse.info/51311.htm

  Jeszcze trochę o Kazachstanie.
  I zręczności Nazarbajewa, rozgrywającego grę między mocarstwami dla swego kraju.

  Takim łącznikiem pomiedzy wschodem a zachodem, mogłaby być i Polska.
  Tyle że nie przy tych dyplomatołkach ze styropianu….

 51. maciek.g
  23 marca o godz. 16:30

  Może jesteśmy jakiś podgatunek. Masz czerwoną krew czy niebieską? Bo jak mi we wrześniu lekarz przed operacją spuchniętego kolana spuścił dwie wanienki, zbaraniałem: była czarna jak smoła.

  W poprzednim wpisie nie chciałem wchodzić w szczegóły, ale jak wspomniałeś o tłuszczu, to też coś powiem. Dwa lata temu wpadłem na podgardle – wędzone lub gotowane. Chodziło, rzecz jasna, o tłuszcz. Pierwszy eksperyment był niesamowity. Zjadłem rano spory kawał podgardla i porowerowałem z Koszalina do Bobolic. 41 km w jedną stronę, ale okrężnymi drogami wybiło mi do kupy na liczniku 122 km i jeszcze ze 30 mogłem pedałować. Na jednym kawałku podgardla! Cukier niech się chowa. Tej biednej śwince niech będą dzięki.

  Niestety długo na podgardlu nie porowerowałem: ok. jednego roku. A używałem go wyłącznie jako paliwa przed planowaną jazdą, a nie żeby bez powodu w chacie żreć.
  W ubiegłym roku dwa razy zdarzyły mi się na trasie wymiotne sensacje. Żona nie miała wątpliwości.
  – Ty chyba nie zauważyłeś, że jesteś stary?
  – No, kurde, nie zauważyłem.
  – Takie dawki tłuszczu dla starego organizmu są zabójcze.
  – Pierwsze słyszę.
  – No to już wiesz.

  Chciał nie chciał, odstawiłem. Musiałem się przerzucić na maszkarony…tfu!…makarony. A zboża są z kolei kwasotwórcze. A niech to chudy bocian! Chyba niektóry jest faktycznie stary. Ale komuna się nie podda, komuna starością gardzi.

 52. Spoko @maćku, przeczytałem.
  A teraz słów parę do wpisu gospodarza. Podczas porannej gimnastyki wysłuchałem audycji na ten temat i cóż, taki kraj ten Kazachstan. Polski prezydent powiesił nawet na szyi tego całego Nazarbajewa Orła Białego. Czy takie odznaczenie coś w ogóle znaczy? W Polsce po śmierci Wojtyły, a przypuszczam że jeszcze zanim to nastąpiło, nadawano jego imię szpitalom, ulicom i innym obiektom publicznym. Po śmierci wybuchła prawdziwa bomba wojtyłomanii i każde sioło i wioska ma coś w nazwie JPII. O pomnikach nie wspominam, bo i po co? Czymże się więc Polska różni od Kazachstanu w materii poruszanej przez redaktora? Aaaa, Warszawa zachowała prapolską nazwę!!! Mówią, że to dzikie plemię przykłusowało wieki temu od strony Kazachstanu. Wszystko jasne?

 53. Protesty mają odbyć się między innymi w Chicago, Nowym Jorku, Los Angeles, Filadelfii, Bostonie oraz Hartford. Zdaniem organizatorów, ustawa 447 zagraża dobru Polski, w tym suwerenności i ekonomicznej przyszłość kraju.

  „Amerykanie nie powinni ingerować w te sprawy. Ustawa jest niezgodna z prawem międzynarodowym.” – powiedział Polskiemu Radiu Arkadiusz Cimoch, współorganizator protestu w Chicago.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/swiat/news-usa-amerykanska-polonia-zapowiada-wielki-protest,nId,2899302?parametr=zobacz_takze#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ================

  Zdaje się, że wszyscy patrioci wyemigrowali…..
  A najmniej jest ich w naszym MSZ?

 54. W ramach przykłusowania od strony Kazachstanu do Europy przez Rosję trafił tatar. W Niemczech został zamieniony na kotlety a z emigrantami trafił do Ameryki zamieniony z ham na burgery. O mięsie pod siodłem końskim nie wspomnę. Tak sobie myślę,że tzw. Wschód to też cywilizacja co potwierdza pochodzenie z tej strony Słońca.

 55. jakub01
  23 marca o godz. 15:41

  Chryste Panie, jakubku, dzień doberek i wieczór doberek. Napisałem do Ciebie i mi wcięło. Szlag mnie trafia na takie olewactwo blogów przez technikę, że nie można straconego cofnąć, choć narzekań na wcinanie tekstów jest od metra. Nie ma znaczenia, z jakiego powodu tekst znika – przez technikę, czy przez nieuwagę, nieumiejętność blogowicza – możliwość prostego cofnięcia straconego to nie szczyt technicznego wyrafinowania, lecz raczej lekceważenia sprawy. No nie mam nerwów, jakubku, żeby odtwarzać stracone. Powiem tylko że jako zwierzę niepoltyczne przeanalizowałem od strony językowej bełkot naczelnika Kaczki w tym akapicie:

  „- Jest ta poprawność polityczna [w UE – red.]. Jeden z bardzo ważnych aspektów tej poprawności to jest kwestia rodziny, to jest kwestia dzieci, to jest kwestia wychowania dzieci. To jest – jak dzisiaj wiemy – kwestia seksualizacji dzieci od najwcześniejszego dzieciństwa”.

  Aspekt to kwestia. A kwestia to aspekt.

  „Kwestia” jest jednym z najgłupszych i najczęstszych wyrazów w języku polskim. Używają go ci, którzy nie wiedzą dokładnie, co powiedzieć lub nie potrafią, lub celowo mówią niejasno. Te wszystkie razem wzięte powody mieszczą się w jednym wiecznym brzdącu z kompleksami.

 56. Mass media i ich Demonizacja odmiennych polityków i myślicieli są niezwykle ważne. Poziom poprawności politycznej różni się od kraju. We Włoszech istnieje większa swoboda tonu i myśli. [Minister spraw wewnętrznych] Matteo Salvini wyraża poglądy podczas gdy w rządzie, który Marin Le Pen nie może wyrazić nawet w opozycji! Myślę, że prasa włoska jest bardziej pluralistyczny. Prasa we Francji składa się z państwa z jednej strony i 10 miliarderów z drugiej strony. mediów alternatywnych nadal reprezentować może tylko 1% wpływem nurtu nich.
  https://www.unz.com/gdurocher/from-national-front-to-european-civilization/
  =========

  Tak wygląda demokracja we Francji…..

 57. @Pombucku
  w” kwestii aspektu „diety czyli tluszczyku – o Jezu jak ja lubie! Ale syn mi powiedzial, ze jak mnie jeszcze raz zastanie ze skora od golonki w pysku, to mnie obedrze z mojej wlasnej. Kardiolog zakazal a miesa chudego wcale nie jem bo niedobre. Tak wiec zostalam wege. Nie przejmuj sie, ze tekst wcielo, ktos kiedys na blogu polecal dluzszy tekst zniebieszczyc i zatrzymac w pamieci na wypadek gdyby wcielo a potem wklejac na raty, kawalkami aby zobaczyc ktora czesc wetnie i dlaczego. Ale to dosc zmudne. No trudno – wcieno to wcieno. Wiesz, mnie najbardziej wk…wia do lez kiedy ktos po kazdym niemal slowie mowi –
  „eee”.
  Dla Kaczystow ten belkot jest mily wlasnie dlatego, ze ni w zab nie rozumieja o co chodzi. Znakiem tego – madrze gada. Dla odtrucia wszelkiego znikam w twoim lesie co i raz.

 58. @ Pombucku, moze nie sluchales piosenki Zmachowskiego podanej prze Adama 100. Jeslis przegapil to wroc do linku z Adam 100 6.40 /co ma jamnik do proboszcza/. Polecam te piosenke, bo sie dawno tak nie uryczalam ze smiechu.

 59. Drugi Kazachstan ? Wschod to tez cywilizacja na tyle podobna do naszej , ze nic przebudowywac nie trzeba
  „Dwóch nastolatków kręciło się wokół pomnika, doszło do styku hulajnóg z pomnikiem smoleńskim.”

 60. jakub01
  23 marca o godz. 19:54

  Jakubku, planuję na wiosnę – może w kwietniu, jak trochę się ocipi…tfu!…ociepli, rowerowanie z przyjacielem leśną trasą Ustka – Rowy. 13 km jazdy lasem, wyłącznie leśnymi drogami, dróżkami i ścieżkami. Przed technikum i potem w czasie nauki przeszedłem tą trasą za grzybami, a w połowie dziewięćdziesiątych lat przejechałem rowerem. No mówię: sam las. Jak chcesz, to jedziesz bliżej plaży, jak chcesz, to dalej, jak chcesz, to samym brzegiem klifu. A brzeg w tym rejonie jest wysoki – co zresztą widziałaś na obrazkach.

  Mówię to dlatego, że jak Bóg kaszubski da zdrowie, to Cię obdzielę obrazkami.

 61. jakub01
  23 marca o godz. 19:58

  Dziekuję, jakubku. Jak chwycę chwilę to może tylko zobaczę piosenkę, bo głos w maszynie mi szwankuje, a poza tym robię miecze z aluminium i tylko doskakuję dla odsapki do kompa.

 62. @Stasieku,
  dzieki za zyczenia i wzajemnie. Ja szczerze mowiac nie lubie wlasnych rozwleklych wpisow ale najczesciej czuje sie sprowokowana do pewnych objasnien a dwu slowach zrobic sie tego nie da. Czasem trza sie rozgadac.
  I tak na ogol pozniej zaluje wielu wpisow kiedy uswiadamiam sobie, ze osoba do ktorej post skierowalam i tak albo go nie przeczyta albo kompletnie nie zrozumie. Wiesiek powiedzial kiedys, ze nie ma znaczenia skad czerpie sie informacje, tj.z jakiego zrodla o ile jest to informacja rzetelna. Ale dla niektorych osob kazda informacja jest rzetelna o ile pochodzi ze zrodla podzielajacego (czy wrecz kreujacego) jego poglady. Dla mnie takie pisemka jak „Przebudzcie sie” lub „Straznica” sw.Jehowy, to jest zrodlo propagowania koszmarnej
  ciemnoty, totez jesli ktos uwaza je za wiarygodne, to nie powinnam podawac sensownych zrodel, bo do nich nie zajrzy a jak zajrzy to nie zrozumie. O intelektualnym poziomie swiadkow Jehowy mam zdanie jak najgorsze.
  Teraz wybacz ale wreszcie musze sie oderwac od bloga i zafundowac
  mojemu kotu comiesieczny zabieg odpchlajacy. Tj. spryskac drania sprejem i wetrzec to w niego. Znowu mnie znienawidzi na pare dni.
  Pozdrowko

 63. jakub01
  23 marca o godz. 19:54

  Jest taka sympatyczna teoria, uzależniająca dietę od grupy krwi.
  Ci z „O” to mięsożercy.
  W moim wypadku się to sprawdza.
  Mięsko typu boczek, sól, niechęć do cukru, ostre przyprawy, mi służą.
  Organizm sam sobie reguluje zapotrzebowanie na owoce, czy warzywa.
  Przecież dąży do homeostazy……
  Wystarczy być powolnym własnym „chcicom”…….

 64. @Stasieku,
  znowu sie rozgadalam u Szostkiewicza i juz zaluje. Po cholere ja tak sie rozpyszczam jak by bylo o co?

 65. jakub01
  23 marca o godz. 20:15

  Znasz to?

  Kontynuując ten nurt wprowadzono apercepcję do psychologii jako postrzeganie połączone z odnoszeniem treści spostrzeżenia do tego, co już (uprzednio) znane. Terminem „apercepcja” w tym znaczeniu posługiwał się Herbart. Używał on pojęcia „masy apercepcyjnej”: zasobu uprzednich wiadomości i doświadczeń, do których każdorazowo odnoszone są nowe spostrzeżenia. Jeśli są z nim zgodne, są przyswajane i włączane do niego.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Apercepcja

  To wyjaśnia brak przyswajania nowych treści, sprzecznych z dotychczasowymi przekonaniami, tak wszechobecna w tym grajdolku.

 66. @Wiesiek,
  to masz apetyty zblizone do moich a ja jestem B rh – ,czyli wg. najnowszych teorii naleze do reptilian, gadziego plemienia. Co prawda inna teoria mowi, ze Brh -to potomkowie aniolow ( a jeszcze inna, ze Atlantow) ale tak czy owak nie ludzie, bo i Atlanci pono z kosmosu.
  Masa apercepcyjna mi sie przegrzewa.

 67. Sorry, będzie dlugo, ale to ściąga dla Mauro, quentina i neospazmina. Może to jakieś im klapki otworzy.

  Co się stanie, jak po Jarosławie Kaczyńskim nastąpi mniej krystaliczny naczelnik ?

  Demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu”.
  Czy ta „definicja” sformułowana przez Churchilla wyraża pesymizm, czy po prostu wynika z trzeźwego oglądu stanu faktycznego ?
  Demokracja w zamierzeniu i z definicji odbiera władzę różnym namaszczonym przez Boga królom, tradycję, więzy krwi ,dyktatorom itp. suwerenom, a przekazuje ją ludowi. Demokracja ma jednak taki problem ,że liczny lud nie może sam sprawować władzę, musi się z niego wyłonić jakaś wąska grupa. Czyli już od samego początku następuje zniekształcenie demokracji, gdyż lud tylko w ograniczonym czasie, w okresie wyborów, „rządzi”.
  Ci wybrańcy desygnowani do rządzenia przez lud to są politycy. Są to ludzie o szczególnych predyspozycjach; ambitni karierowicze, arywiści, oportuniści, manipulatorzy. Rzadko trafiają się pośród nich jacyś wizjonerzy, bezinteresowni patrioci w rodzaju Churchilla, De Gaulla, Mazowieckiego. Muszą zajść jakieś wyjątkowe okoliczności aby owi kierowani jakimś wyższym dobrem ludzie zostali dopuszczeni do rządzenia. (wojna, transformacja ustrojowa itp.).
  Czy to źle, że na ogół politykami zostają karierowicze pozbawieni owych wizji, a rzadko szlachetni wizjonerzy ? Pewnie lepiej, gdyby było inaczej. Żeby zostać muzykiem, trzeba mieć słuch i lubić muzykę, nauczycielem by mieć zamiłowanie do wiedzy i do dzieci, koszykarzem by mieć co najmniej 1m90 wzrostu, kucharzem by lubić gotować, aby zostać politykiem trzeba mieć predyspozycje, które nie koniecznie muszą , a nawet nie powinny być zbyt nasycone moralnością, skrupułami, szczerością, fair playem. Jak w sporcie, wygrywa ten który jest najbardziej skuteczny, co nie znaczy, że najlepszy.
  Żeby jednak owa gra, jaką jest polityka w demokracji, miała jakiś sens, żeby owa „skuteczność” nie stała się totalną wolnoamerykanką, gdzie „zawodnik” podkładający nogi, kopiący po kostkach i stosujący podobne chwyty „kosi” przeciwników, należało stworzyć jakiś samokontrolujący się mechanizm.
  Takim wzorcem jest trójpodział władz Monteskiusza.. Podobno Monteskiusz wpadł na ten pomysł , gdy zauważył, że tylko stół o trzech nogach nie kiwa się, ponieważ końce trzech nóg znajdują się na jednej płaszczyźnie. Trzy władze, ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza, miały tworzyć właśnie taki niekiwający się system ustrojowy.

  1. Pierwsza noga, władza ustawodawcza. Ta jest emanacją ludu-suwerena, to ona świadczy o tym, że mamy do czynienia z demokracją, bo wybiera tę władzę demos.

  2.Druga noga, czyli władza wykonawcza. Tutaj mamy pewną komplikację. Systemem Monteskiusza najbardziej przejęli się Amerykanie, gdyż uznali, że władza wykonawcza, czyli prezydent, też ma być wybierany przez lud i to on powołuje rząd. Francuzi stworzyli hybrydę, gdzie wybrany w wyborach powszechnych, mający silną władzę prezydent jest dublowany przez wybranego przez większość parlamentarną premiera i w razie różnic odnośnie przynależności partyjnej, dochodzi do cohabitacyjnych zgrzytów, jak to było w przypadku Mitteranda i Chiraca.
  W Niemczech rządzi kanclerz, wybrany przez większość parlamentarną, a więc nie bezpośrednio przez suwerena, a prezydent podobnie jak w Anglii królowa, pełni rolę dekoracyjną.
  Polski system był jeszcze bardziej hybrydowy od francuskiego, gdyż wyłoniony w powszechnych wyborach prezydent miał mniejszą władzę od francuskiego, ale większą od niemieckiego, której ten w ogóle nie ma.. Andrzej Duda może wetować. Napisałem, że polski system „był”..ponieważ został jeszcze bardziej zhybrydowany. Demokracja się nie tylko kiwnęła, ale wręcz przechyliła, gdyż druga noga została podpiłowana, i trzyma się ledwie na jednym szarym pośle, który dzierży w swych rękach ster władzy.
  3.Trzecia noga, czyli władza sądownicza. Jest to władza specyficzna, gdyż w przeciwieństwie do pierwszej i drugiej nogi, ktokolwiek, obojętnie kto, niezależnie od wykształcenia, rozsądku, wiedzy o świecie, może zostać posłem Suskim lub ministrem Glińskim , byle tylko był akceptowany przez suwerena i szarego posła,.Tę trzecią, sądowniczą władzę tworzą specjaliści- prawnicy z dorobkiem; działają jak filtr , jako autorytety samego środowiska prawniczego. Ta samo-tworząca się grupa zawodowa stała się solą w oku bolszewików, gdyż kształtowane przez nią kompetencje nie poddają się manipulacji dążącego do absolutnej władzy dyktatora , według którego uzurpuje sobie ona prawo do kontrolowania, a nawet ograniczania samowolnych poczynań pozostałych władz . Według Lenina państwem może kierować kucharka.
  To lekarze oceniają poziom kandydata na lekarza, na chirurga, a nie szary poseł czy pan Zbyszek; w średniowieczu komisje majstrów decydowały o tym czy czeladnik ma być wyzwolony na mistrza szewstwa, garbarstwa czy sukiennictwa, taki sam proces weryfikacyjny odbywa się w środowisku prawniczym.
  Ten mechanizm weryfikowania, filtrowania środowiska przez specjalistów, został zakwestionowany , przedstawiony jako system kastowy, grupę kolesiów,nieliczących się ze zdaniem i wolą leninowskiej kucharki, tej inkarnacji ludu, a zwłaszcza niezależną od woli magistra pana Zbyszka i szarego posła. Najpierw ubezwłasnowolniono TK i KRS, pozbawiona treści przetrącona noga zawisła u stołu jak sflaczały balonik. Teraz w toku jest proces piłowania powszechnego sądownictwa . Ponieważ jednym z atrybutów, niezbędnym w pracy sędziego, jest to by cieszył się on szacunkiem, był poważany, bo to uwiarygodnia werdykty, więc piłowanie rozpoczęto od dyskredytowaniu, obrzucaniu sędziów obelgami(kradną batoniki i wiertarki oraz są komuchami). Kiedy ów proces odpiłowywania dobiegnie końca, nasz ustrój będzie opierał się na jednej dyktatorskiej nodze, a owe trzy monteskiuszowskie będą trzema zwisającymi nibynóżkami, mającymi na celu pozorowania istnienia demokracji.
  Można mieć wiele zastrzeżeń do poprzednich rządów SLD, PO, tam też były tendencje do chodzenia na skróty, do faulów, były próby finansowych nadużyć, różne krętactwa, ale tamci nie ośmielili się podważyć podstaw demokracji, zdewastować system kontrolny, który wymyślił nieufny wobec polityków Francuz Monteskiusz.
  Sędziowie też są ludźmi, też mogą się mylić, mogą się wśród nich trafić jednostki niemoralne. I właśnie system kontrolny, miał temu zaradzić.
  Jarosław Kaczyński kiedyś wyznał, że jest człowiekiem krystalicznie czysty. No to rzeczywiście, po co kontrolować nieskazitelnego człowieka, abnegata, żyjącego skromnie z malutkiej pensji, jak szwedzki premier jadącego rowerem do pracy, dotrzymującego słowa, nieubliżającego nikomu, szanującego politycznych konkurentów ?
  Ale co się stanie, jak tego krystalicznego abnegata zastąpi jakiś łobuz, który będzie prowadził podejrzane transakcje na miliony z Australijczykami czy Argentyńczykami, nie dotrzymywał słów, odmawiał należnej zapłaty, jeździł z dwudziestoosobową obstawą limuzyną, wyzywał ludzi od ojkofobów i … robił takie dziś niewyobrażalne rzeczy ?
  Kto takiego skontroluje ? No kto ?

 68. DANCE DANCE DANCE w dwójce.
  Wszyscy świetni. Patricia Kazadi znakomita.
  Szkoda, że nie widzieliście

 69. @ Dzis jest wiecej” zdrowych sposobow odzywiania” niz zdrowej zywnosci.
  Wlasciwie, to juz nie zywnosc tylko produkty laboratoryjne. Ja tam chetnie przejde na piguly bo sama czynnosc jedzenia mnie okropnie nudzi. Medlic tym pyskiem i medlic .
  W kawiarni:
  – Poprosze 49 herbat
  -To moze 50 dla rownego rachunku?
  -A co to ja krowa jestem?!

 70. @

  To była dla mnie nowa informacja:

  Prof. Leszek Balcerowicz dostał właśnie od Prokuratury Krajowej wezwanie przedsądowe „do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych” prokuratury właśnie. Na dziewięciu stronach PK cytuje wywiad, którego Balcerowicz udzielił „Gazecie Wyborczej” 12 marca. Stwierdza, że naraził ją na „utratę dobrego imienia”. Czyli musi dowieść przed sądem, że prokuratura Zbigniewa Ziobry „dobre imię” w odbiorze społecznym posiada.

  Więcej na blogu Ewy Siedleckiej

 71. Lewy
  23 marca o godz. 20:54

  TEORIA Monteskiusza była doskonała w konkretnym momencie historii.
  Obecnie, mamy do czynienia z praktyką.
  KTO PŁACI?
  Płaci gremium ustawodawcze, decydując o pensjach sedziów, legislatorów, rzadu.
  I tu jest problem ze stabilnością tego stolika.

  Kolejny problem, to KTO PŁACI partiom politycznym, ich przywódcom?
  Nekoniecznie są to podatnicy z danego kraju.

  Wprowadzanie jako aksjomat XVIII wiecznych koncepcji w XXI wiek, jest dla mnie sporym zgrzytem.
  Jeszcze większym zgrzytem, jest uważanie tej teorii za uniwersalną, w skali globu.
  A już forsowanie jej siłą, to kompletny absurd.

 72. jakub01
  23 marca o godz. 15:41
  o gustach się nie dyskutuje , nie bez kozery jest przypowieść „jeden zjada bardzo pięknie , z czego drugi zaraz pęknie”
  Ale to, że coś nam smakuje nie powstaje z niczego , coś zwykle musi być potrzebnego w tym posiłku dla organizmu.
  Kiedyś czytałem o wizycie w ogrodzie zoologicznym w Polsce specjalistów od tego typu obiektów z ZSRR. delegacja przechodziła obok klatek zwierząt chorych czekających na uśpienie. Jedno z nich Osioł wyciągnął gazetę z kieszeni wizytującego i zaczął ja jeść. Oczywiście gazetę mu zabrano i zaczęto przepraszać za incydent. Specjalista powiedział , ale osły papieru nie jedzą , coś w gazecie jest takiego co mu potrzeba , pokażcie czym go karmicie. Pokazali , a spec powiedział brak mu związków kadmu w diecie i powiedział o co karmę uzupełnić . Osioł błyskawicznie wyzdrowiał , wystarczył tydzień. Na wolności znalazł by sobie potrzebne jedzenie , w zoo nie miał szans.
  Pytanie czy zapach i smak itd mogą mylić , znów na podstawie zwierząt – mogą – krowa zje nawóz mocznik i śmiertelnie się zatruje. A przecież puszczona wolno na wypas nigdy nie zje szkodliwych dla siebie roślin? Naukowcy wyjaśniają, że to z powodu sztucznego wytworzenia substancji nie występującej w naturze.
  Tak więc nie należy lekceważyć tego że coś nam smakuje , bo zazwyczaj jest to na potrzebne dla zdrowia, ale ponieważ może być to pewien nawyk żywieniowy , lub zaburzenie oceny należy oceniać czy nie ma negatywnych skutków. (pewne organa mogą nam już źle funkcjonować i pokarm nam będzie szkodził , a nie pomagał). Mało wiemy na temat dietetyki (nawet fachowcy maja problemy). Za mej młodości nauka ta była praktycznie nieznana i dietę dla sportowców oceniano po zużyciu energii (ciężko pracuje – musi jeść dużo i tłusto)
  Obecnie dietetyka bardzo poszła do przodu i co ciekawe nie z powodu postępu medycyny , a modzie na kulturystykę i fiftness. Przy okazji wiadomo jaka to skomplikowana sprawa i jak wiele substancji w tej diecie jest potrzebnych i jak jest to różne z zależności od aktywności fizycznej (i jej rodzaju), a także od specyfiki samego osobnika. (ludzie różnie reagują na te same substancje).
  A przy okazji mój wpis miał pokazać jak wiele jest oszustwa (lub ewidentnych błędów) tam gdzie tego oszustwa się nie spodziewamy i jak łykamy nieprawdę.

 73. jakub01
  23 marca o godz. 15:41
  piszesz :Macku, ja mysle, ze Polsce dyktatura nie grozi. Polacy nie przepadaja i nie tesknia za jakims wodzem. Dlugo by sie taki u nas nie ostal. Z Kaczora to zaden dyktator, raczej jego parodia.

  Polacy mogą dać władze JK nie z powodu że za nim przepadają, ale ze zwykłej głupoty i myślenia, że pieniądze politycy wyczarowują . Daje to dobry poprzyjmy, da więcej – niestety wielu tak myśli, nawet im do głowy nie przyjdzie że władzę może zawłaszczyć

 74. @maciek.g
  23 marca o godz. 21:23

  Korzyści z kadmu w pożywieniu:

  – biegunka, ból brzucha i gwałtowne wymioty
  – łamliwość kości
  – Zaburzenia reprodukcji, a nawet niepłodności
  – uszkodzenie centralnego układu nerwowego
  – uszkodzenie układu odpornościowego
  – Zaburzenia psychiczne
  – Możliwe uszkodzenie DNA i karcynogeneza

  A osła wystarczyło nauczyć palić papierosy 😉

  Przykład z kadmem jest od czapy, bo akurat ten pierwiastek jest bardzo rzadki w skorupie ziemskiej i nie należy do mikroelementów potrzebnych jakiemkolwiek żywemu stworzeniu. Kadm (i jego związki) jest bardzo toksyczny, a do organizmów dostaje się z powodu przemysłowej kontaminacji środowiska, wchodzi też w skład pestycydów i nawozów sztucznych. Pierwiastek ten akumuluje się w organizmie, jest szkodliwy, zwłaszcza dla nerek i trudny do wydalenia.

 75. Czy wiosenny Łukasz Kohut będzie lepszy o platformianego Jerzego Buzka?

 76. teo
  23 marca o godz. 0:57

  „Kaczyrości chcieliby”.

  Teroror obsesji. 🙂
  Czekałem kto po wpisie Passenta pierwszy napisze o Kaczyńskim. W ciemno stawiałem na Adama100, ale jednak wyprzedziłeś go (ty 0:57 on 1:06,) o solidne 9 minut. Brawo.

 77. jakub01
  23 marca o godz. 5:00

  „Dla jego wielbicieli to geniusz dla pozostałych to nie geniusz prezesa ale głupota narodu”.

  Spójrz na to spokojnie, politologiczne. Jaki polityk zaczynający z polityką na poważnie około 1989 roku cokolwiek jeszcze znaczy w kraju? Zbudował obóz polityczny, który po 30 latach ma prezydenta, rząd, a po trzech latach u władzy dysponuje ponad 40 procentowym poparciem. Za naiwną odpowiedź „bo naród jest głupi i nie dorósł” oczywiście dwója w indeksie.

 78. Dopadł mnie KATAR i nie pomaga ani sport, ani rozrywka.
  Porównując Kazachstan z Polską oni mają dwa razy mniej ludności za to dwiewięciokrotnie większy obszar.
  Graniczą z pięcioma państwami, a my z siedmioma.
  Oni mają czterokrotnie dłuższe wybrzeże morskie.
  Nazwa naszej stolicy od kilkuset lat nie uległa zmianie i nie słyszałem by ktoś zamierzał coś w tej sprawie majstrować, ale tam przy każdej zmianie władcy nazwa ich stolicy może brzmieć jak nazwisko przywódcy, przynajmniej mieszkańcy nie będą się mylić

 79. adam100
  23 marca o godz. 21:21
  „ … Balcerowicz dostał właśnie od Prokuratury Krajowej wezwanie przedsądowe „do usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych” prokuratury właśnie. Na dziewięciu stronach PK cytuje wywiad, którego Balcerowicz udzielił „Gazecie Wyborczej” 12 marca. Stwierdza, że naraził ją na „utratę dobrego imienia”. Czyli musi dowieść przed sądem, że prokuratura Zbigniewa Ziobry „dobre imię” w odbiorze społecznym posiada”.

  Logika prawna, niekoniecznie żelazna – jakakolwiek. Każdy podmiot ma dobre imię z założenia, chyba że udowodni się inaczej. Należy życzyć prof. Balcerowiczowi szczęścia w dowodzeniu przed sądem, że prokuratura zamyka nie tych co trzeba. Być może prof. Balcerowicz wie lepiej (zna akta tysięcy śledztw całej Polsce), więc korzystając z tej wiedzy zamykałby oraz nie zamykał całkiem innych ludzi niż Ziobro. Obawiam się jednak, że pan profesor będzie miał przed sądem mocno pod górkę.

 80. Mauro (21:58)
  „Teroror obsesji.”
  Celne!
  A gdzie przykłady?
  A tu:

  Reasumujac- jedyne co grozi utrata wladzy PiSowi jest sam PiS. Innych przeciwnikow Kaczor nie ma. – 21.03 11:13
  By wykonac taki numer ( przeformatowac polska polityke) potrzeba bylo Kaczorowi zaledwie 2-3 lat.
  Zrobil to przy okazji i bez wiekszego wysilku.
  – 18.03 23:45
  Na naszych oczach Kaczor bedzie plasterkowac te opozycje, a reakcje beda jak ta panspassentowa powyzej: to opozycja robi bledy a PiS na tym jedzie – 16.03 5:15
  jak bardzo Kaczor przeoral polska scene polityczna w ciagu ostatnich 4 lat: zadna partia polityczna, zaden program poliyyczny nie ma szans naprzeciwko PiS. Nie ma szans u wyborcow. – 16.09 21:55
  Pan Tusk sobie do cv wpisze autorstwo twardego brexitu?
  Ciekawe czy ktos juz o tym pisze? Probuje indagowac polskiego ministra SZ? Kaczora?
  – 17.03 1:23
  itd

  Im goręcej prezes Kaczor ma pod tyłkiem, tym więcej kaczoryści chuchają-dmuchają ….

 81. Lewy
  23 marca o godz. 20:54

  „Sorry, będzie długo, ale to ściąga dla Mauro, quentina i neospazmina. Może to jakieś im klapki otworzy”.

  Dziękuję za ściągę, ale lekarzu, lecz się może sam.

  1/ Jeśli chodzi u uprawnienia prezydenta, niespójne z systemem parlamentarnym jak to mamy w Polsce, to pretensje proszę kierować do twórców konstytucji z 1997: „wizjonera” Mazowieckiego (cytuję twoje słowa), którego pewnie w żartach zestawiłeś z Churchillem i de Gaulle’em, oraz Kwaśniewskiego. Co prawda Kwaśniewski w delirium tremens też może mieć wizje, nie zaprzeczam.

  2/ Sam przyznałeś, że władza sądownicza w Polsce wybiera się sama, w trosce o „wysokie standardy”, podobnie jak cechy w średniowieczu. Tymczasem od końca średniowiecza minęło lat ponad 500 i w takich Niemczech najważniejszych sędziów wybierają politycy, co wcale nie jest ze szkodą dla wysokich standardów tamtejszej władzy sądowniczej. Podejrzewam, że gdyby wybierali się sami ― reprodukowali w kolejnych pokoleniach własnej progenitury ― byłoby znacznie gorzej. Jeśli jakaś władza wybiera się sama to mamy dowód, że jest władzą dyktatorską, czyli działa dla własnych korzyści, a nie ogółu obywateli, choć hasła może mieć pozornie szlachetne.

  „ Najpierw ubezwłasnowolniono TK … ”.

  A co poeta miał na myśli??

 82. O jeszcze to muśnięcie prezesa Kaczora:
  Zbudował obóz polityczny, który po 30 latach ma prezydenta, rząd, a po trzech latach u władzy dysponuje ponad 40 procentowym poparciem.

  Z akcentem na „ponad”.
  Ale lista dokonań jakaś krótka. Gdzie jest to:
  – Polska na liści fikcyjnych demokracji,
  – dochodzenia w TSUE,
  – procedura z artykułu 7 Trakatu o UE (ryzyko poważnego naruszenie praworządności),
  – pouczenia i skuteczne naciski USA i Izraela,
  – postawienie budżetu i rozwoju gospodarki nad przypaścią na wypadek załamania koniunktury,
  – degrengolada w edukacji potwierdzona zapowiedzią masowego strajku nauczycieli,
  itd.

 83. Redaktor Daniel Passent

  „Tuż po zaprzysiężeniu Tokajew zaproponował zmienić nazwę stolicy kraju Astany na Nursułtan, oczywiście ku czci pierwszego prezydenta.”

  Dziś podają, że obowiązująca nazwa miasta brzmi Nur-Sułtan. To jest już piata nazwa tego miasta w ostatnich 60 latach. Podaję nazwy w kolejności.

  Akmolinsk (z kazachskiego „Akmoła” – biała mogiła)

  Celinograd (z rosyjskiego „Celina” – ugór)

  Akmoła

  Astana (z kazachskiego – stolica)

  Nur-Sułtan

 84. Mauro Rossi
  23 marca o godz. 22:06
  Spójrz na to spokojnie, politologiczne…. ….
  Patrząc zupełnie spokojnie, historia ta najnowsza zna parę przykładów, gdzie „lider” nawet w krótszym czasie zbudował „obóz” (niekiedy prezydent był niepotrzebny) i uzyskał nawet więcej niż 40% poparcia wśród narodu. Nie zawsze kończyło się to dobrze i dla „obozu” i dla narodu.

 85. Bar Norte
  23 marca o godz. 23:04
  Kazachowie jak ten kłos żyta z bajki Ezopa. Poddają się wiatrowi
  aktualnych wydarzeń. Nazwy się zmieniają, miasto istnieje…

 86. uprawnienia prezydenta, niespójne z systemem parlamentarnym jak to mamy w Polsce …

  Brakuje ciągu dalszego. Zdanie jest jakoś niepełne.

  … jak to mamy w Polsce, gdy prezydentem jest L. Kaczyński lub Duda. Kwaśniewski („współtwórca” Konstytucji) i Komorowski nie mieli problemu z Konstytucją. Od dawna wiemy że dwóm w.wym. słupom prezesa Kaczora Konstytucja uwiera(ła). I to dobrze świadczy o Konsttytucji, nie o slupach i ich prezesie.

 87. Mauro Rossi
  23 marca o godz. 23:13
  Z takim wpisem trzeba być ostrożnym. Bo osoba, której tyczy ten wpis, może zapytać autora tegoż wpisu, co rozumie przez tenże wpis. Sprawa może mieć posmak jak ta z prof. Balcerowiczem… ;–)

 88. w takich Niemczech najważniejszych sędziów wybierają politycy, co wcale nie jest ze szkodą dla wysokich standardów tamtejszej władzy sądowniczej …

  A w Polsce PiS są wybierani przez ZZiobro i podstawionych słupów o podobnie zerowym profilu jak on sam.

  W Niemczech sędziowie są częścią korpusu służby cywilnej, bodaj jego najcenniejszą grupą. W takiej Francji, nominaowanie sędziów jest poza sferą decycji polityków, notabene. W Polsce służba cywilna raczkowała, ale jej osłabienie, praktycznie likwidacja była zawsze jednym z najwyższych punktów programu PiS. Cel tego ustrojowego planu jest oczywisty – podporządkowanie sędziów, prokuratorów i urzędników politykom. W tym przypadku „większości” 37 procent głosów wyborczych, bez najmniejszej szansy kontroli przez posłów opozycji, czy ich wpływu.

 89. Rano skoki narciarskie w Planicy, wieczorem mecz piłkarzy z Łotwą.
  Nie zapomnijcie.
  Dobranoc

 90. zezem

  „Nazwy się zmieniają, miasto istnieje…”

  Mało, że istnieje – rozwija się „na bogato”, sadząc po opiniach turystów.

  Miasto powstało stosunkowo niedawno, bo w 1824 jako twierdza na zadupiu carskiego imperium. Stąd nazwa „Biała mogiła”. Jak piszą rolą tej twierdzy była kontrola szlaku karawan z Taszkientu i Buchary do Rosji.

  A rozwinęło się w czasie II Wojny gdy Rosjanie ewakuowali tam fabryki wywiezione z terenów okupowanych przez Niemcy.
  Natomiast drugi bodziec rozwojowy nastąpił w 1961 gdy Chruszczow powołał tam centrum zagospodarowywania nieużytków (jego zdaniem) tj przekształcenia pastwisk stepowych w pola uprawne. Dlatego przemianowano „Białą mogiłę” na „Miasto na ugorach”.
  I tak to się toczy … .

 91. Bar Norte
  23 marca o godz. 23:04
  o zmianach nazw napisalam w pierwszym postcie po wstepniaku .

 92. wiesiek59
  23 marca o godz. 18:38
  ,, Mass media i ich Demonizacja odmiennych polityków i myślicieli są niezwykle ważne. Poziom poprawności politycznej różni się od kraju. We Włoszech istnieje większa swoboda tonu i myśli. [Minister spraw wewnętrznych] Matteo Salvini wyraża poglądy podczas gdy w rządzie, który Marin Le Pen nie może wyrazić nawet w opozycji! Myślę, że prasa włoska jest bardziej pluralistyczny. Prasa we Francji składa się z państwa z jednej strony i 10 miliarderów z drugiej strony. mediów alternatywnych nadal reprezentować może tylko 1% wpływem nurtu nich.”
  U jankesow Drugi Obieg powstal ze skladek obywateli, finansujacych niezalezne od korporacji stacje radiowe, jak dostepny w kilku metropoliach progam radiowy Pacifica ( takze w sieci ) i finansowane przez RT programy autorskie dziennikarzy wyrzuconych przez media glownego scieku.
  Kilka najciekawszych programow w sieci :
  satyrycy polityczni – Jimmy Dore i Lee Camp
  Max Blumenthal
  Empire Files dziennikarki Abby Martin
  i wiele niezaleznych programow dostepnych ( na razie ) na YouTube.
  Facebook ocenzurowal ostatnio 800 osrodkow opiniotworczych , krytykujacych establishment.
  https://www.washingtonpost.com/technology/2018/10/11/facebook-purged-over-accounts-pages-pushing-political-messages-profit/?utm_term=.f1ea6be6c7f4
  Dlaczego francuska opozycja – Melenchon i Le Pen nie moga nadawac tygodniowych programow na YouTube ?
  To samo dotyczy Generalnej Guberni.

 93. Kazachstan jest słynny z wysokiej korupcji.

  Ale wg. wskaźnika sprzyjania robieniu biznesu (Ease of doing business) właśniej w tym roku wyprzedził Pissland, dawna nazwa – Poland. Kazachstanowi się poprawia pozycja. Polsce poprawiała się w latach 2008-15, z 75 pozycji przesunęliśmy się na 24. W ostatnich latach tzw. „dobrej” zmiany spadliśmy na pozycję 33.

  Taki więc pod tym względem Drugiego Kazachstanu nie budujemy.

 94. @Maciek g,
  a toz ja to samo napisalam, ze apetyt na okreslony produkt to wyraz zapotrzebowania organizmu na jakis skladnik. Oczywiscie nasze gusta kulinarne ciagle sie zmieniaja ale szkodliwym nonsensem jest uleganie jakims modom dietetycznym. To co nie szkodzi tobie, mnie moze wykonczyc. Ostatnio moda na nienawisc do glutenu. Zreszta te mody sa kreowane przez firmy produkujace zywnosc. Tak jak z tzw. zywnoscia eko, dwa razy drozsza a wcale nie bardziej eko od innej.Niedawno byla afera z jajami zatrutymi dioksynami, nie mowiac o e.coli itp. Nie po to czlowiek wymyslil chemie rolnicza aby lac na pole gnojowice. Pewno, ze nad szkodliwoscia tej chemii trzeba ustawicznie pracowac ( tu widze przyszlosc w GMO, ktore tak ludzi przeraza) ale powrot „do jaj od chlopa” raczej nie jest zdrowszy.
  W sklepie wiejskim:
  – Czy sa klodki?
  -Tak ale razem z lancuchem.
  – A sekatory?
  -Tak ale razem z rekwicami.
  – No to do widzenia.
  – Ej, gospodarzu! Zaczekajcie. Macie moze jaja?
  – Tak ale razem z ch…m.

 95. @Mauro Rossi
  ” Jaki polityk zaczynający z polityką na poważnie około 1989 roku cokolwiek jeszcze znaczy w kraju?”
  D.Tusk. Zreszta w PiS jakos nie widze orlow polityki a w Kaczynskim , Dudzie czy Morawieckim mezow stanu.
  Dobrze jednak, ze przynajmniej przyznajesz, ze rzadzi krajem szeregowy posel, nie zajmujacy zadnego formalnego stanowiska, na co mu oswiecony lud zezwala. Ale co ja ta bede sie z toba wadzic. Madrzejsi ode mnie probowali ci na tym blogu oczy otworzyc.

 96. GajowyM.
  23 marca o godz. 21:46

  Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę” – to jedne z najbardziej znanych słów Paracelsusa
  Siarczek kadmu
  Ta nazwa brzmi groźnie, prawda? Okazuje się, że siarczek kadmu jest nieco mniej toksyczny od witaminy C, a prawie tak samo toksyczny jak alkohol.
  Dziwne prawda?

 97. zezem
  23 marca o godz. 23:22

  Przejrzyj ten blog na okoliczność, która ciebie zainteresowała.

 98. jakub01

  Istotnie, przepraszam – czytałem dyskusję od końca.
  Potraktuj więc moje wpisy jako uzupełnienie.

 99. jakub01
  24 marca o godz. 0:20

  @Mauro Rossi ”Jaki polityk zaczynający z polityką na poważnie około 1989 roku cokolwiek jeszcze znaczy w kraju?”

  „D.Tusk”.

  Osobisty sukces finansowy, zgoda (jeśli o to chodzi w polityce), ale popatrz na PO ― pełna rozpierducha. Jak ocenić polityka, który porzuca swój polityczny obóz (przypomina się Henryk de Valois, który później już jako król Francji Henryk III szybko został zamordowany) wiedząc, że oddaje go w znacznie gorsze ręce? Może jako gnojka, tak się o nim kiedyś wyraziła publicznie Małgorzata Tusk.

  „Zreszta w PiS jakos nie widze orlow polityki a w Kaczynskim , Dudzie czy Morawieckim mezow stanu”.

  Pytanie nie dotyczyło twoich emocji i opinii, ale faktów. Tylko one są interesujące.

 100. jakub01
  24 marca o godz. 0:20

  „Dobrze jednak, ze przynajmniej przyznajesz, ze rzadzi krajem szeregowy posel, nie zajmujacy zadnego formalnego stanowiska …”.

  W każdej poważnej demokracji szef frakcji parlamentarnej to ważna figura, często strateg polityczny.

 101. ls42
  23 marca o godz. 23:31

  „Rano skoki narciarskie w Planicy, wieczorem mecz piłkarzy z Łotwą”.

  Nie samym sportem żyje człowiek, w niedziele można też iść do kościoła.

 102. @Is 42
  No to kichamy razem Na zdrowie.

 103. Jak ocenić polityka, który porzuca swój polityczny obóz (przypomina się Henryk de Valois, który później już jako król Francji Henryk III szybko został zamordowany) …

  Tuska zamordowali?

 104. teo
  23 marca o godz. 23:26

  „w takich Niemczech najważniejszych sędziów wybierają politycy, co wcale nie jest ze szkodą dla wysokich standardów tamtejszej władzy sądowniczej …”.

  „A w Polsce PiS są wybierani przez Ziobro i podstawionych słupów o podobnie zerowym profilu jak on sam”.

  Przyjmijmy nawet, że są wybierani przez Ziobro (co prawdą nie jest), ale ponieważ ma on mandat społeczny to jesteśmy znacznie bliżej demokracji niż gdyby sędziowie mieli wybierać się z sami według nieostrych kryteriów opisanych przez nich samych jako „trzymanie standardów”. W gruncie rzeczy może tu chodzić korporaji prawniczej jako utrzymanie posad przy wysokopłatnej obsłudze skorumpowanego systemu III RP. Każdy następny rząd będzie miał dokładnie takie same prerogatywy jak Ziobro, wiec bez obawy, to jest rowiązanie systemowe. Wybieranie sędziów TK przez parlament jakoś nie wzbudza niczyjego niepokoju, twojego także. Trójpodział władzy polega również i na tym, że żadna władza (ustawodawcza, sądownicza, wykonawcza) nie wybiera się sama.

  „W Niemczech sędziowie są częścią korpusu służby cywilnej, bodaj jego najcenniejszą grupą”.

  Co nie zmienia faktu, że są wybierani przez polityków, a nie sami przez siebie. Mają natomiast, jak w Polsce, konstytucyjne gwarantowaną swobodę orzekania w oparciu o ustawy. W Polsce sędziowie i prokuratorzy również mają nadzwyczajne uprawnienia, jak immunitet, nieusuwalność, wysokie emerytury (75 proc. ostatniej pensji).

  „W Polsce służba cywilna raczkowała, ale jej osłabienie, praktycznie likwidacja była zawsze jednym z najwyższych punktów programu PiS”.

  Ta formacja, która to wprowadziła jako pierwsza (zgadnij która?) obsadziła swoimi ludźmi administrację państwową ― w praktyce miało być już na zawsze, bo urzędnicy państwowi mieli być w zwykłym trybie nieusuwalni. Oznaczało to, że gdy jakaś inna formacja dojdzie do władzy to właściwie nie będzie mogła rządzić, bo w administrację państwową zdominowała opozycja. To była patologia działająca na szkodę demokracji, takie rozwiązanie być może sprawdza się w UK, ale nie w kraju zmagającym się ze spuścizną postkomunizmu.

 105. popatrz na PO ― pełna rozpierducha.
  (…)
  Pytanie nie dotyczyło twoich emocji i opinii, ale faktów.

  Faktem jest, że PiSiaki z kaczorystami jednolite modły składają na blog, i pobożne życzenia.
  Np. to:

  Jaki polityk zaczynający z polityką na poważnie około 1989 roku cokolwiek jeszcze znaczy w kraju?

  Faktycznie, nikt tak „na poważnie” do polityki nie podchodził, żeby brata bliźniaka wysłać w smoleńską mgłę i 2/3 narodu wyzwać od „drugiego sortu”, pół izby sejmowej prawie – „zdradzieckie mordy”, a wybranym samorządowcom rzucić w twarz – „wara od naszych dzieci”. To musi być poważny polityk, choć „zwykły poseł”. A pociotkowi-kontrahentowi z Austrii palnąć – ścigaj mnie po sądach, a i tak swej kapoty nie odzyskasz.

  Polityk to świr na swoim punkcie, to każdy wie. Ale tak poważnego świra dawno polityka nie widziała. Może od czasów Nerona, czy nie od czasòw Kaliguli?

 106. teo
  24 marca o godz. 1:05

  „Jak ocenić polityka, który porzuca swój polityczny obóz (przypomina się Henryk de Valois, który później już jako król Francji Henryk III szybko został zamordowany) …”.

  „Tuska zamordowali”?

  Musiałbyś coś słyszeć, o ile słuch masz dobry i wzrok bystry.

  Chodzi o to, że obaj porzucili władzę i uciekli z Polski, aby objąć inną posadę w Europie. Henryk de Valois, któremu wkrótce bokiem wyszła posada króla Francji, nie mówił, że to zrobi i uciekł nocą, zaś Tusk mówił, że tego nie zrobi no i to zrobił, by zostać królem Europy. Wtedy Polska miała więcej szczęścia, bo po Henryku przyszedł Stefan Batory, a po Tusku przyszła wiejska lekarka Kopacz wraz ze swą psiapsiułką katechetką Piotrowską z Bydgoszczu jako szefową MSW. 🙂

 107. Ta formacja, która to wprowadziła jako pierwsza (zgadnij która?)

  Nie zgaduję.

  w kraju zmagającym się ze spuścizną postkomunizmu

  Zgadza się, zmagająca się z PiSem, dawniej zwaną – spuścizną komunizmu.

  W Polsce sędziowie i prokuratorzy również mają nadzwyczajne uprawnienia, jak immunitet, nieusuwalność, wysokie emerytury …

  Znowu PiS wycofał/zastąpił jakiejś ustawy pod presją TSUE? I przywrócono poprzedni stan prawny?

  Przyjmijmy nawet, że są wybierani przez Ziobro (co prawdą nie jest) …

  Po co przyjmować? Po co nawet? Są wybierani przez Ziobrę i jego nominatów/wybrańców w nielegalnej KRS, czy nie?

  ma on (Ziobro) mandat społeczny…

  Ma mandat do poprawy funkcjonowania sądów, ale nie do znoszenia praworządności w Polsce.

  skorumpowanego systemu III RP

  Tu jestem w kropce, bo nie wiem jak nazwać ten skorumpowany do sześcianu system. IV RP czy II PRL?

  Każdy następny rząd będzie miał dokładnie takie same prerogatywy jak Ziobro, wiec bez obawy, to jest rowiązanie systemowe

  Owszem, tak może być, ale dopiero po POLEXIT-cie.

 108. Henryk de Valois, któremu wkrótce bokiem wyszła posada króla Francji, nie mówił, że to zrobi i uciekł nocą, zaś Tusk mówił, że tego nie zrobi no i to zrobił …

  Tusk uciekł nocą? To rzeczywiści skandal. Ale kto tak orzekł? Jego żona? Publicznie?
  A jak zabili Henryka de Valois? Niech zgadnę, od noża zginął …

  To jednak Tuskowi wyszła bokiem posada króla Francji? Może w mediach francuskich tak mówią, bo w brytyjskich traktują go „po królewsku”.

 109. Szanowny Pan Redaktor Passent.

  Juz wystarczy , ze Soros przy pomocy Balcerowicza zbudowal dickensowska Anglie.
  36 tysiecy emerytow umiera kazdej zimy z powodu braku ogrzewania.

 110. teo
  24 marca o godz. 1:17

  „Faktycznie, nikt tak „na poważnie” do polityki nie podchodził, żeby brata bliźniaka wysłać w smoleńską mgłę …”.

  Poniżej knajackiego standardu, chyba stać cię na ciut więcej.

  „A pociotkowi-kontrahentowi z Austrii palnąć – ścigaj mnie po sądach …”.

  Jeśli pociotek posiada rachunki to ma sprawę wygraną w sądzie i otrzyma pieniądze wraz z odsetkami. A jak jeszcze przypomni sobie na czym nagrywał i gdzie są oryginały nagrań to zapunktuje w prokuraturze, inaczej będzie miał z nią kłopoty. Być może te rachunki może wystawić jakaś zagraniczna instytucja, która nigdy rachunków nie wystawia i nawet nie może tego zrobić, w tym cały szkopuł.

  „ … tak poważnego świra dawno polityka nie widziała. Może od czasów Nerona, czy nie od czasów Kaliguli”?

  Oj tam, już pisałem, że starszy o 150 lat Heliogabal był gorszy. Czekaj na Biedronia, uzyskasz pełną satysfakcję. 🙂

  Na razie to
  https://www.youtube.com/watch?v=NEjkftp7J7I

 111. po Tusku przyszła wiejska lekarka Kopacz

  … ze specjalizacją II stopnia, potem … ale to, Mauro, cię nie interesuje w tym momencie.
  Widzę, że z wiejskimi lekarzami jest tak jak z prokuratorami PZPR i współpracownikami SB.
  Jak są w PiSie to cacy, jak w PO to swołocz gminna i zdrajcy narodu. PiSowski relatywizm.

 112. @ teo

  Ale Ty se jaja robisz z b******a 🙂
  Śmieszne ⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️

 113. Mauro
  Pisałeś do mnie dni kilka temu o Biedroniu, który stoi za mną itd.

  Einmal ist keinmal, myślę sobie, chamski zboczek nie mógł się powstrzymać.
  Ale widzę, że od Kaczora dostajesz premię za wulgaryzmy. Czy im prymitywniejszy tym więcej?
  Na tym wulgarnym chamstwie jako paliwie politycznym daleko nie zajedziecie.
  Jakimś dziwnym zbiegiem, to mnie nie smuci.

 114. teo
  24 marca o godz. 1:28

  Właśnie dlatego przegrywacie, nie macie chłodnego spojrzenia i rzeczowej diagnozy, wiec nie możecie mieć racjonalnej polityki. Reagujecie jak prawica w latach 90., emocjami, półprawdami, symbolami, wewnątrzgrupowym szwargotem i nawoływaniem do jedności. Dlatego rzadko kto chciał wówczas na nich głosować, nie bez powodu. Co prawda wiem ― jeśli to ma być usprawiedliwienie ― że jesteście w fatalnym timingu, skrajny liberalizm jest już passé, a tęczowość nie sprzedaje się zbyt dobrze nad Wisłą, ludzie mają tu nie dość jeszcze przeorane mózgi. Na szczęście.

 115. teo
  24 marca o godz. 1:48

  „Mauro Pisałeś do mnie dni kilka temu o Biedroniu, który stoi za mną itd. Einmal ist keinmal, myślę sobie, chamski zboczek nie mógł się powstrzymać”.

  Szczerze mówiąc niezbyt lubię ludzi, którzy nie mają poczucia humoru.

 116. tęczowość nie sprzedaje się zbyt dobrze nad Wisłą, ludzie mają tu nie dość jeszcze przeorane mózgi. Na szczęście.

  Twój mózg postępowy mózg, ci się zdaje. Czy aby nie jest to paraliż.

  nie macie chłodnego spojrzenia

  Po tym co napisałeś mi, dwukrotnie, o Biedroniu dającym mi satysfakcję, to boję się twojego chłodnego spojrzenia, brrrrrrrrr.

  wiec nie możecie mieć racjonalnej polityki.

  Mussolini? On też tweirdził, że jego polityka jest najbardziej racjonalna.

 117. „Mauro Pisałeś do mnie dni kilka temu o Biedroniu, który stoi za mną itd. Einmal ist keinmal, myślę sobie, chamski zboczek nie mógł się powstrzymać”.

  Szczerze mówiąc niezbyt lubię ludzi, którzy nie mają poczucia humoru.

  I którzy nie chodzą z tobą do latryny, aby posłuchać twoich dowcipów?

 118. „Europejska Partia Ludowa, do której należą PO i PSL, to ‚dawna chadecja’. Oni są tam od lat, co dla Polski zdziałali, poza pewnymi sukcesami personalnymi, które naprawdę nie mają większego znaczenia? W gruncie rzeczy nic” – opowiada prezes Kaczor w Wieluniu.

  Ciekawe, czy „ciemny lud” kuma, kapuje te dywagacje? O to, czy wie, kto załatwił transfery finansowe dla Polski, lepiej nie pytać.

  Na koniec stwierdził, że w Polsce „mamy ogromną przewagę medialną drugiej strony”. Chociaż sytuacja – zdaniem Kaczyńskiego – jest lepsza, niż była kiedyś, między innymi dzięki telewizji publicznej. I dodał: – Trzeba tę przewagę niwelować, bo wielu ludzi może nie wiedzieć, jak jest naprawdę. Może nie wiedzieć, że my nasze programy potrafimy zrealizować.

  To się zderza z tym co nam Mauro oznajmia, że nie mamy diagnozy ani krzty racjonalizmu, krótko mówiąc jesteśmy platfusy i … passé. Ale mają ogromną przewagę? Czy media nie pod kontrolą Nowogrodzkiej nadają więcej i mają rozleglejszy dostęp? Chyba nie. Po prostu nadają z sensem. A nie niestrawną papkę propagandową w gazetkach finansowanych przez SKOKi i Srebrną, a ostatnio z podatków obywateli w TVPiS.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24578339,kaczynski-nasi-europoslowie-musza-obronic-europe-przed-muzulmanami.html

 119. jesteście w fatalnym timingu, skrajny liberalizm jest już passé, a tęczowość nie sprzedaje się zbyt dobrze nad Wisłą, ludzie mają tu nie dość jeszcze przeorane mózgi. Na szczęście.

  Oto jest jedno z pobożnych życzeń Mauro (1:50).

 120. Oto PiSowska metoda wyrównywania „ogromnej przewagi medialnej”:

  http://wyborcza.pl/7,75398,24577786,wiadomosci-tvp-pokazaly-nauczycielke-zadowolona-z-podwyzek.html

  „Wywiadu udzielam w ubiegłym roku do lokalnej telewizji. Jest on wyrwany z kontekstu i został teraz wykorzystany przez TVP bez mojej wiedzy i zgody” – odpowiada nauczycielka, której słowa wykorzystano w materiale „Wiadomości” TVP poświęconym strajkowi nauczycieli.

 121. A w IV RP jest 4. noga nazywana zwykłym posłem. Kto wie czy nie najważniejsza bo bez 4. nogi stół się wy…li. Wałęsa pilnował liczby nóg stołowych. Mówienie o kimś noga stołowa nie musi być pejoratywne jeżeli to nr 4. Tak sobie myślę,że noga nadaje się na godło lub kształt korony.

 122. B******c zamilkł ⁉️ 😉

 123. Jak zwrócić na siebie uwagę już na starcie kampanii wyborczej. Zrezygnować z podjazdu dla niepełnosprawnych. Niech wnoszą a media niech opiszą. Tak sobie myślę o trickach wyborczych z parciem na szkło. I fatalnym komentarzu zainteresowanej osobiście „doświadczonej” znieczulicą.

 124. Skoro zakuta pała reaguje wyniosle „Lekarzu lecz się sam”, to ja juz nie bedę taki sieriozny i pokażę Maurowi lustereczko.

  Wiadomość z ostatniej chwili. Amerykańscy etolodzy,badający zachowania zwierząt odkryli co następuje:
  Pisowcy mają swój świat, a wraz z nimi grupa niedorozwiniętych społecznie i emocjonalnie wyborców, którzy żyją w świecie pseudo-patriotycznych symboli, mesjanistycznych mitów i religijnych fantazmatów o Polsce wstającej z kolan, dumnej, niezłomnej… A tak naprawdę odstawionej na bok, gdzie jest miejsce wariata z którym reszta europejskiej rodziny nie chce mieć nic wspólnego.
  Bedą to zwierze dalej obserwować, żeby znaleźć przyczynę powstania tak osobliwego, nieprzystosowanego do życia ssaka, który jednak żyje !
  23 marca
  Są już pierwsze wyniki badań amerykańskich etologów
  PISOWIEC POSPOLITY
  (łac. pisoviate vulgaris) – podgatunek ssaka trzeciej kategorii zamieszkujący obszary Europy Środkowo-Wschodniej – w szczątkowych ilościach spotykany także w innych krajach Starego Kontynentu (np. Irlandia, Szkocja, Anglia, Holandia) oraz w Ameryce Północnej. Zamieszkuje tereny bagienne i leśne. Jako drapieżnik żywi się głównie mięsem i krwią. Rozmnaża się szybko przenosząc groźne dla zdrowia i życia choroby. W przeciwieństwie do ludzi, PISowce pospolite nie są indywidualistami i czują potrzebę jednoczenia stada, najczęściej w szykach bojowych. W okresie zimowym niewielka głowa pokrywana jest futrem lub moherem, dla zatrzymania ciepła oraz zachowania pełnej tożsamości stada. Trzeba pamiętać, że PISowce nie tolerują ludzi w swoim otoczeniu. Agresją wykazują się także w stosunku do Lisów. Czując zagrożenie atakują. Wzmożona aktywność PISowców przypada na wiosnę. Większe stada można zaobserwować w pierwszej połowie kwietnia (okolice 10.04), kiedy to PISowce wychodzą ze swoich nor, w których spędziły zimę i udają się na poszukiwania mięsa i krwi. Ten okres nazywany jest przez naukowców i badaczy „tragoedia smolensciae” (łac.), Niestety ofiarami coraz częściej padają ludzie. Obserwatorzy, od lat badający życie PISowców, powtarzają, że trzeba być bardzo ostrożnym w kontakcie z tymi zwierzętami, bo charakteryzują się niezwykłą krwiożerczością oraz agresją. Należy pamiętać, że ich mózgi nie zostały do końca wykształcone, a wiele funkcji życiowych po prostu zanika. Bardzo źle funkcjonują o świcie i we mgle. Czasami odznaczają się także pewną deformacją umysłową (łac. mentis deformatio ridzicovo) i potrafią atakować bez powodu. Wzburzone stado może być niebezpieczne dla ludzkiego życia i zdrowia. Charakteryzują się formowaniem stadnej hierarchii, w której najważniejszą rolę odgrywa przewodnik stada (łac. praeses pisoviate), będący najczęściej niewielkim samcem o krótkich łapkach, wykazujący się najgłośniejszym szczekiem wśród innych osobników.

 125. Suweren hunwejbinów przypomina uczestników pokazów garnków i sprzętu medycznego. Sugerowaną cudowność antyrakowych garnków i cudownego dla odmładzania gadżetów przyjmują jak relikwię w przedmiotach. O krzyżu z czarnego dębu z czasów Chrystusa nie wspomnę. Tak sobie myślę,że jest niedziela czy w czasie kontrybucyjnej mszy nie warto pomodlić się o bezpieczeństwo ministrantów. Nie tylko w tej parafii. Wszak wara od naszych dzieci to przykazanie zwykłego posła. Niemal proroka ciemnego ludu.

 126. @maciek.g, 24 marca o godz. 0:21

  Siarczek kadmu (żółty barwnik) nie jest rozpuszczalny w wodzie, dlatego mniej toksyczny niż pozostałe związki kadmu, mimo to nie wolno go już stosować jako pigmentu. Dzisiejsza żółć kadmowa ma już inny skład.
  Podziwu godna jest słynna przenikliwość radzieckich specjalistów wszelkiej maści. Jedno spojrzenie na osła i gazetę, i już wiadomo, że nie celuloza, lignina ani węgiel z sadzy, jeno… kadm 😎

  Szkoda, że się już nie da skonsultować z owym fachowcem, czego brakowało krowie mojego sąsiada, która zeżarła dziecięcy sweterek wełniany oraz kostkę mydła Biały Jeleń. Trochę się pieniła, ale przeżyła i weterynarza nie wzywano.

  Jeśli radziecki gość miał w kieszeni „Prawdę”, to może osła zafascynował zapach tej gazety, nad wyraz intensywny i charakterystyczny. Wchodziłeś do radzieckiego domu i czułeś pismo nosem, dosłownie.

 127. Główny jankes buduje drugi Donbas w Syrii. Pogonił złych terrorystów,których wyszkolił i wspierał z pomocą satelitów a obsadza swoimi na żołdzie CIA. Na złość Asadowi dla dobra Izraela. Tak sobie myślę,że powstanie Izraela dało boskie poczęcie Trumpa. Kolejnego globalnego proroka jak sugerują jego egzorcyści. Powstanie Izraela to był błąd. Stosunek do tego państwa staje się dla jankesów miernikiem cywilizacji danego społeczeństwa. Pod rygorem nawracania na słuszną drogę np.przez kaliber 447.

 128. Gazeta „Prawda” była najtańszym środkiem na mole. Tak sobie myślę komu to przeszkadzało. Dzisiejsze środki to wielkie oszustwo chyba ,że całą fiolką z zawartością trafi się owada. Nawet 7 dniowe onuce bacy to nie to samo. Domagajmy się prawdy.

 129. Lewy
  24 marca o godz. 7:23

  „PISowce nie tolerują ludzi w swoim otoczeniu”.

  Pięknie, Lewusku. Rozwinąłbym ciut to, co z Ciebie zacytowałem:

  To zwierzaki, wsobne, ksobne, psopodobne (pies, pis – co za różnica). Wypowiedzenie przy nich choćby jednego słowa niezgodnego z ich niewinnym ogonkiem, który nimi pokojowo merda, skutkuje oskarżeniem o agresję, ubectwo, konfidenctwo, zdradę, kłamstwo-chamstwo i przerwaniem komunikacji na niepoliczalne pokolenia.

 130. O!
  Tłuste babsko zaatakowało na blogu Szostkiewicza.
  Kilkakrotnie, nachalnie, bez związku z tematem, wciskało redaktorowi Pismo Nawiedzonych. Krótki Kurs Zen.
  Przepędzona, wróciła na tut. blog.
  Tak sobie myślę, że sławetne Trzy Filary to: głupota, pretensjonalność i chamstwo.

 131. @jakub01 godz. 0.42
  Współczuję i zdrówka życzę.
  Nasza drużyna piłkarska się rozchorowała i nie wiadomo kto dzisiaj zagra, a to wszystko przez huśtawkę temperatur na wiosnę.
  Na szczęście skoczkowie narciarscy zdrowi i im należy życzyć sukcesów w ostatnim zimowym konkursie w Planicy

 132. Postawa KK potwierdza ,że germańska wersja katolicyzmu nie jest reformowalna. Tak sobie myślę ,że to przypomina milczenie KK w czasie okupacji. Wszak po czynach poznacie.

 133. Choroba to kara boska za grzechy. Tak sobie myślę,że warto o tym pamiętać przed meczem.

 134. qurwik,

  dorzuć trzy niemieckie słówka do już poznanych dwóch
  i wyjdzie piątka „Cudotwórcy”, „Capo di Capi”, Kaczyńskiego 😉

  Achtung, nur für PiS

 135. „Tłuste babsko” napisał rudy, garbaty quentin t., któremu w dodatku z ust smierdzi. Skąd ja to wiem, że mu smierdzi ? Ano z tego samego sufitu z którego czerpał garbus quentin wiedze o babsku. że jest tłuste. Taką „wiedzę” łatwo kreują śmierdzące,chamowate garbusy

 136. quentin t.
  24 marca o godz. 8:45

  Jeśli merytorycznie, to niechby i ostro – jestem za wyraźnym, precyzyjnym i DOBITNYM słowem. Mógłbyś więc powiedzieć prosto, bez epitetów, w związku z jakim Ty tematem zarzucasz „babsku” brak związku z tematem i obrzucasz Twoją własną „głupotą (…) i chamstwem”? Bo w tym, co wyszczekałeś jest zero merytoryki. Słyszałem, że sam jesteś znany w eleganckim świecie nie z merytoryczności, lecz z czepiactwa. Aha – i chamstwa.

 137. GajowyM.
  24 marca o godz. 7:49
  Historyjkę opisałem skrótowo , a czytałem ja w niszowym piśmie dotyczącym zwierząt i ich zdrowia. Nie eksponowano, ze to radziecki uczony. Tyle nieprawdy się podaje, że nie mogę oceniać czy jest prawdziwa. Faktem jest, że dla zdrowia potrzebne sa czasem śladowe ilosci substancji , a nawet woda niezbedana bez wapienia może zabic wystarczy wypić na raz 6 litrów

 138. W miejsce radziecki uczony można napisać człowiek od Rydzyka. Tak sobie myślę o aktualności anegdot.

 139. Mija dziś 20 rocznica jak bandycki kartel NATO rozpoczął bombardowanie i zbijanie Serbów. Dla przypomnienia. https://pl.sputniknews.com/swiat/2019032410100158-Agresja-wojskowa-NATO-przeciwko-Jugoslawii-historia-wojna/
  W zamian USA ma największą bazę militarną Bond Steel w Europie w „niepodległym” Kosowie. Chcieli jeszcze mieć podobną na Krymie. Ale się nie udało

 140. W pierwszej serii Japończyk skoczył 252 metry i pobił rekord świata. Polak Piotr Żyła skoczył 248 metrów i to był jego życiowy rekord. Polacy wysoko.
  Mając słuchawki na uszach wysłuchałem audycji GOŚCIE PASSENTA. Była burza mózgów.
  Ważne stwierdzenia to katastrofa edukacyjna i jak ma wyglądać Polska po wyborach

 141. Mój Boże, jakże jednak łatwo ożywić krążenie krwi tutejszym – 70 latkom plus 🙂
  Powinniście mi dziękować, że was od czasu do czasu reanimuję 🙂

  P.S. Lewy, w pokorze przyznaję, że twoje, w ogóle nie skrywane (!) chamstwo, pospolitość i wulgarność budzą mnie każdego ranka silnym uczuciem zawiści…

  P.S. Hej, staruszkowie! NAPRAWDĘ uważacie, że w waszym wspominkowym bredzeniu jest cokolwiek merytorycznego?

 142. Panie Passent. przecież pan już budował z Rakowskim państwo szczęśliwości, równości społecznej i sprawiedliwości dziejowej. Nie omieszkał pan też być równiejszym wśród równych. Po powiewie historycznym znowu znalazł pan swoje miejsce w szeregu wśród równiejszych. 1984 pozdrawia. Dla mnie pozostanie pan na zawsze bezideowym, sprzedajnym konformistą.

 143. @quentinie
  To ja ci wyjaśnię jak krowie na rowie. Moje chamstwo było tylko parodią twojego kulturalnego okreslenia blogowej interlokutorki „tłustym babskiem”. Żebyś się przejrzał w lustrze. Więc nie zgrywaj się na gentelmena plującego, jak sam prezes „pospolitością i wulgarnością”.
  Kartezjusz powiedział o człowieku „Myślę więc jestem” a świnia to zmieniła na „Śmierdzę więc jestem”. Taka wyrafinowana kultura.

 144. @Pombucek
  @Lewy
  Jest tu na blogu 3-4 mizoginow tak klasycznych, ze wrecz podrecznikowych. To rodzaj odchylenia wiec o jekiejkolwiek merytorycznosci rozmowy mozna zapomniec. Taki typ wyzywa sie na blogu bo w realu rzadko ma odwage sie odezwac w towarzystwie kobiety.
  Na blogu toleruje te, ktore same wchodza w role ofiar, wiec to go satysfakcjonuje, natomiast z calej duszy nienawidzi kobiet pewnych siebie. Bo to akurat pewnosci siebie takiemu charlactwu intelektualnemu brak. Totez glownie ja i Mag jestesmy obiektami ich nienawisci, wrecz obsesyjnej. Z zadnym logicznym mysleniem zwiazku to nie ma.
  Niemniej dzieki za to, ze nie pozwalacie na chamstwo i nie tolerujecie go.

 145. LOŻA PRASOWA na czasie.
  Pojawienie się wiosny jest ożywcze, aczkolwiek…
  Mnie się przyplątał wyjątkowo uciążliwy katar.
  Innym pominięcie reguły wydatkowej, czyli będziemy się bardziej zadłużaćl, przed czym stale przestrzegam
  Zdrowe finanse są najważniejsze

 146. Harari zauważył, że jemy za dużo i grozi nam otyłość co jest bardzo niezdrowe.
  Tymczasem prezes chce dać, jeszcze tylko chce, ludziom więcej pieniędzy aby mogli więcej kupić chyba jedzenia i utyć i pogorszyć swoje zdrowie.
  Jest jeszcze czas aby wycofał się z tego pomysłu. W zamian niech tą forsę przeznaczy na budowę dróg w Polsce.
  Czas najwyższy wybudować planowane drogi szybkiego ruchu z północy na południe, a szczególnie autostradę A-1

 147. @Mauro Rossi
  „Pytanie nie dotyczyło twoich emocji i opinii, ale faktów. Tylko one są interesujące.”
  No to zamknijmy blog, skoro nie jest on od wymiany opinni a jedynie od przedstawiania faktow. Nawiasem mowiac daleki jestes od przedstawiania faktow. Albo sa wybiorcze abys mogl miec zawsze najswojsza racje albo w ogole nie sa faktami. Co do oceny PiS, to akurat wiekszosc blogowiczow jest zgodna,co do tego, ze to banda nieukow,karierowiczow, miernot nie majacych pomyslow nawet na wlasne zycie z prezesem na czele. Nic dziwnego, ze pozostaje im tylko zlodziejstwo.

 148. @Lewy
  Ludzi, ktorzy pojawiaja sie na blogu wylacznie w tym celu aby sie wyrzygac nalezy zwyczajnie zbanowac.

 149. @Mauro,
  „W każdej poważnej demokracji szef frakcji parlamentarnej to ważna figura, często strateg polityczny.”
  Tak, tylko ze dzieki strategowi politycznemu Kaczynskiemu przestalismy byc powazna demokracja.

 150. Goście redaktora Passenta trzeźwo ocenili rzeczywistość i zastanawiali się jaka będzie przyszłość.
  Od osiągnięcia pełnoletności, a było to dawno temu, głosowałem we wszystkich wyborach parlamentarnych, jak to się mówi wybierając najlepszych.
  Tym razem mam kłopot bo nie mam wyboru, nie tylko nie jestem w stanie wyróżnić najlepszych , ale nawet partii, na którą miałbym postawić nawet nie ze względu na jakieś szczególne preferencje, tylko narodowe dobro.
  Mój wybór jest prosty. Nie zadłużajmy się, budujmy drogi i zapewnijmy dzieciom dobre warunki do fizycznego i psychicznego rozwoju.
  Takiego programu nie gwarantuje żadna partia

 151. Wybór prosty najpierw świeckie państwo. Tak sobie myślę,że reszta przyjdzie bez pomocy boskiej jako owoc pracy. Za dużo generałów w stosunku do ilości łopat w użyciu.

 152. „Następnie nastolatkowie zostali wylegitymowaniu i pouczeni przez policję, bo doszło do… styku hulajnogi z pomnikiem.
  (…..)
  Dostaliśmy zgłoszenie, że dwaj nastolatkowie uderzają kołami od hulajnogi o pomnik smoleński. Dlatego zostali wylegitymowani, a hulajnogi zostały im po chwili oddane. Nie zostali zatrzymani, a pomnik nie został uszkodzony- tłumaczy Piotr Świstak z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji ”
  Więcej: http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,24579278,jezdzili-na-hulajnogach-przy-pomniku-smolenskim-interweniowala.html#s=BoxOpImg3
  Chetnie bym dowiedzial sie o czym tnp zostali pouczeni dwaj chlopcy ( po krotkim poscigu ), na pl Pilsudzkiego , czyli co na styku hulajnogi z pomnikiem sie wydarzylo Ale „od styku „ciekawsze jeszcze jest – „Dostaliśmy zgłoszenie” (!) Kim byla – moglaby byc taka hipotetyczna osoba ?
  Styk hulajnogi z pomnikiem , miejsce styku zostalo zbadane bo uszkodzen , nic ciekawego , nie stwierdzono dlatego osoba wydaje sie byc ciekawsza .

 153. Dla potrzebujacych ..
  Osoba zglaszajaca , nalezy rozumiec – nie zostala zbadana

 154. @Pan Redaktor Daniel Passent
  Wysłuchałem „Gości Passenta” z zainteresowaniem.
  Tym z Państwa, którzy nie mieli wolnej godziny w niedzielny poranek, chcę przekazać swoją interpretację wypowiedzi red. Baczyńskiego.
  Szef Polityki („od 30 lat wybierany w tajnym głosowaniu”, © Passent) dał do zrozumienia, że
  najważniejszą w nadchodzących miesiącach sprawą dla Polaków, jest odsunięcie obecnie rządzących od władzy.

  Od siebie dodam: wszystkimi sposobami, też tymi, zapożyczonymi od Jędrka i jego ludzi w 2015 roku.

  Prof. Turski wini zmiany sympatii wyborczych w świecie/Polsce (skręt na prawo) zwiększającą się głupota społeczeństw, upadkiem etosu edukacyjnego.

  Od siebie dodam: społeczeństwa bogatej części świata nie głodują i są coraz bardziej rozleniwione. Uczenie się, czytanie mądrych książek, to ostatnio wysiłek większy niż wizyta w siłowni.
  Pan Redaktor przyznał się, że nie szło Mu dobrze w naukach ścisłych.
  Ale poświęcił im najwięcej czasu w liceum, więc mózg trenował i dlatego tyle lat jest Firmą.

 155. Czy wyrok uniewinniający będzie podstawą do usuwania prokuratorów i policjantów fałszywie oskarżających. Tak sobie myślę po dyscyplinarkach w sądach za niewłaściwą interpretację przepisów przy wydawaniu wyroków. Swoiste przekroczenie uprawnień.

 156. @jakub01
  Banować tych kilku, czy nie banować?
  To pytanie zadajemy sobie od 10 lat ze świadomością, że jest regulamin bloga i ostatnią instancją decydującą jest Redaktor.
  W okresach wzmożenia kampanijnego wielokrotnie domagałem się banów. Cytowałem treści obraźliwe, wklejałem całe fragmenty bezwstydnych kłamstw, pytałem autorów „jak możecie (…)”.
  Redaktor na apele odpisywał: polemizujcie, przedstawiajcie swoje argumenty.
  Pisałem wtedy: nam, bezinteresownym amatorom, trudno walczyć z kłamstwami fabrykowanymi przez zespoły zawodowych trolli/agentów wpływu/komisarzy politycznych Jarka

  Lewy wymienił trzy nicki. Przyznam się, że ostatnio quentin przekracza normy blogowe. On oczywiście robi to aluzyjnie, odpowie, że „nożyce się odezwały”, ale fakt, faktem kawał z niego (…).
  Nara

  PS1
  Oni się zmieniają „na dyżurach u Passenta”, czasami zmieniają nicki, aby się przebić na łamy en passant po wielokrotnym „wyciszeniu”. Zalogowani mogą przeczytać „wyciszonych”, wolni czytelnicy nie mają dostępu do treści. Czasami jakiś fragment wyciszonego tekstu podawany jest w post’cie zalogowanego polemisty.

 157. @Stasieku,
  nauki scisle nie trenuja mozgu w wiekszym stopniu niz niescisle. To powszechnie powtarzany mit. Zdaje sie, ze w Polityce byla o tym mowa. O nadmiarze godzin lekcji matematyki, ktore bynajmniej nie wplywaja na rozwoj logicznego myslenia w jakis specjalny sposob. Ale upadek etosu edukacyjnego jest faktem. Nie dlatego jednak, ze ludzie ni stad ni zowad
  stali sie glupsi, nie dlatego, ze korzystaja z internetu, ktory nawiasem mowiac jest lepszym narzedziem do cwiczenia podzielnosci uwagi od jakiegokolwiek do tej pory wymyslonego przez ludzkosc.
  Ale dlatego, ze wladzom nie zalezy na dobrej edukacji spoleczenstw.
  Przeciwnie. Decydenci uznali, ze dosc juz tej nauki, bo spoleczenstwo zanadto wyedukowane ma wymagania i potrafi zawalczyc o swoje.
  Ma wiec byc rozszalala konsumpcja, tandetne rozrywki i mody i oglupiajaca pseudoedukacja. Kiedys zalezalo pracodawcom na tym aby
  robotnik nie byl analfabeta i umial obsluzyc maszyne, do czego umiejetnosc pisania i czytania jednak byla w jakims stopniu potrzebna.
  Ale ten robotnik tak sie rozochocil, ze wyslal dzieci na studia, a wnuki
  mialy juz tytuly naukowe. I przestaly uwazac, ze pan bog dal wladze,zatem przeciwstawienie sie jakiejkolwiek wladzy jest grzechem.
  Wyedukowane zbyt dobrze spoleczenstwo w oczywisty sposob zagraza status quo. To nie tylko trolle Putina.

 158. @Stasieku,
  tak znowu nie przejmuj sie tym chamstwem blogowym. Tak na prawde powoduje niesmak, obrzydzenie, czasem przyzwoity czlowiek sie w…wi i odwinie. Ale tak na prawde, to te posty nie maja na blogowiczow zadnego wplywu. Tu nie facebook, gdzie komunikacja jest jednozdaniowa, nikt, nikogo nie slucha zupelnie i rynsztok swobodnie toczy sie i pieni.Wiekszosc z nas to stare wygi, ktorych zaden gowniarz nie wzruszy skaczac jak ta mendoweszka i bluzgajac swoim wlasnym jadem.Mnie to nawet troche smieszy, kiedy ktorys z powaznych blogowiczow sie odetnie, bo to tak jakby kon kopnal upierdliwego szczeniaka. Ino pisk zostaje i obolaly skowyt.

 159. Krotko
  Dwa dni temu pisałem o spodziewanym podpisaniem Dealu Chiny – Italia . Polskie media non stop Brexit ,Brexit . Dlatego pisze
  Minister spraw zagranicznych Niemiec zaniepokojony inwestycjami Chińskimi w Europie , ma to osiagnąć 1000 mld Dolarów !
  Niemiec ostrzega przed Chinami musi powstać w UE zapora ale warunek to zmiany decyzyjne W UE . ,żadnej większości zwykłej więc …
  ….a my tu martwimy sie zmiana nazwy stolicy Kazachstanu , albo marszami tysięcy po ulicach Londynu – Elżbieta II doczekała się autentycznego schyłku jej Imperium .
  Chiny wybierają na dalekie czasy .

 160. @Lewy,
  czy pisowce maja jakis okres legowy i ochronny czy tez mozna na nie polowac bez ograniczen? Wiem, ze nienawidza lisow i czesto je obdzieraja ze skory aby potem samemu sie w nia przyodziac. Najczesciej w formie pelerynki na ramionach z zawiazanymi pod szyja lapkami zdechlego zwierzecia. Po tym, tez mozna ich poznac, przynajmniej samice.
  No i czy trzeba jakiegos specjalnego stroju i wyposazenia, bo one gryza ponoc bardzo jadowicie. Napisz cos wiecej, bo ja bym sobie moze kiedys takiego jednego zlapala, zeby wnukowi pokazac, ale za malo wiem o nich totez twoje uwagi sa bezcenne.

 161. @Is42, 12:48
  Rozwadniasz ostatnio konflikt polityczny ‘iesie42’.
  Jeśli tęsknisz za realnym socjalizmem, za PZPR, za systemem jednopartyjnym, to się przyznaj.
  Wśród nas, na blogu, jest kilku zwolenników poprzedniego systemu. Piszą o odbudowie, walce z analfabetyzmem, itp. osiągnięciami pierwszych lat po wojnie.

  Przypomnę pewien banał jako swój wkład w ten niemądry spór.
  Osiągnięcia Polski po 45 roku można jedynie porównywać z krajami, które po wojnie znalazły się w rodzinie krajów demokratycznych, a startowały z podobnego poziomu.
  Weź taką Hiszpanię, biedną jak mysz kościelna przed wojną. Przeszli okrutną wojnę domową, która podzieliła społeczeństwo. To prawda, że złoto narodowe zmieniło hiszpańskie kieszenie, ale straty kadrowe i materialne były ogromne.
  Teraz Hiszpania to ca 2xPolska.(Eurostat)
  Weź Niemcy kapitalistyczne-demokratyczne i socjalistyczne-jednopartyjne.
  Tylko, proszę, nie pisz o planie Marshalla.

  Pinokio wskazał poziom dobrobytu Hiszpanii, jako cel dla „dobrej zmiany”.
  Z Jarkiem chcę ten cel osiągnąć zaciągając długi i reprywatyzując gospodarkę.
  A Ty symetryzujesz, wstydzisz się swoich sympatii, chyba nie lubisz Tuska…

  O drogach piszesz, śmiechu kupa.
  Jarek przekupuje suwerena, nawet wkładu z budżetu na drogi z plakietką UE nie chce zaplanować.
  I to wszystko w czasie światowej koniunktury.

  Piszesz „nie zadłużajmy się”, a Jarek przy PKB 5% ciągle się zadłuża.
  Polecam ‘iesie42’ lekturę Eurostatu.

  Proszą na rosół, chrześcijańską zupę w niedzielę.

 162. @Lewy,
  zerknelam do Wielkiego Atlasu Zwierzat i okazuje sie, ze jeszcze do lat ’80-tych zyla tu endemiczna odmiana pisowca (lac.pisoviate ibericus vulgaris).
  Wytepiono je niemal doszczetnie ale naukowcy sa zdania, ze pojedyncze osobniki mogly jeszcze tu i owdzie przetrwac. Niestety w ostatnich latach nie zaobserwowano zadnego z nich.

 163. @Pombucek
  „To zwierzaki, wsobne, ksobne, psopodobne (pies, pis – co za różnica).”
  Roznica pombucku i to ogromna. Pisowce nie naleza do psowatych.( Psy to wspaniale zwierzeta zreszta ). Pisowce naleza do do rodziny gnidowatych. Lewy bedzie wiedzial lepiej, bo ja sie troche slabo znam ale to akurat wiem na pewno.

 164. @@jakub01, Lewy
  Próbowałam, idąc twoim tropem, jakubko, znaleźć coś więcej ma temat odmian endemicznych, gdy chodzi o faunę szeroko rozumianą.
  Otóż opisany przez Ciebie gatunek mógł rozmnażać się bezpłciowo, co by nawet pasowało do rozrostu endemicznej odmiany pisowca, biorąc pod uwagę materiał badawczy.
  Istnieje również inna wersja pochodzenia pisoviate ibericus vulgaris, która eksponuje miejsca występowania tego gatunku: Półwysep Iberyjski, Madagaskar, Tasmania. Intuicja podpowiada mi, że endemiczny pisowiec w prostej linii pochodzi od diabla tasmańskiego.
  Tak się mogło złożyć, że zanikająca odmiana diabla odnalazła się w Polsce.
  Co o tym sądzicie moi mili?

 165. @P.S.
  Psowate stoja pod wzgledem rozwoju ewolucyjnego o wiele wyzej niz gnidowate, ktore wg.klasyfikacji sa organizmami szczatkowymi, co prawda wystepujacymi jeszcze dosc licznie w Ameryce Pln.i Europie Srodkowo-Wschodniej nie mniej skazanymi na wymarcie w najblizszym czasie z powodu slabego przystosowania do zmian srodowiskowych.

 166. @Mag,
  jestes blisko ale nie do konca. Sa to gatunki spokrewnione ale ich drogi ewolucyjne rozeszly sie gdzies w okresie ostatniego zlodowacenia. Diabel Tasmanski wykazuje sie znacznie wyzszym poziomem inteligencji i przystosowania. Inna rzecz,ze pod tym wzgledem pisowce stoja nawet nizej od ameby.

 167. KAZACHSTAN to NAZARBAJEW przeczytałem w Wikipedii i właściwie to wszystko wyjaśnia.
  Chociaż ten światły przywódca pochodzi z prastarego rodu to jednak nie wprowadził dynastycznych rządów jak Kim Ir Sen w Korei, utrzymując po rozpadzie ZSRR państwo świeckie z elementami rodowej tradycji.
  W epoce dynamicznych zmian i skomplikowanej sytuacji politycznej na świecie nawet głos królowej angielskiej się obecnie specjalnie nie liczy, więc tam też może być różnie. Ja Im życzę pokoju i spokoju

 168. @Mag,
  slyszalam , ze pisowce moga sie rozmnazac bezplciowo przez urwistkowanie ale nie chcialam w to uwierzyc , a jednak.

 169. @jakub01
  Nie zrozumiałaś z tym „trenowaniem mózgu”.
  Z tego co napisałem, nie wynika teza, że w ucząc się matematyki lepiej trenujesz mózg, w porównaniu z czytaniem ze zrozumieniem rozpraw filozoficznych. Trening mózgu podczas rozwiązywania zadań matematycznych, jest inny, niż podczas studiów historycznych. Np. ja wolę Tuska niż Pawlaka i co?

  Mój przyjaciel Lewy, bardzo mądry gościu, ma umysł wytrenowany humanistycznie, przeczytał morze książek ważnych i mniej ważnych, a o całkowaniu nigdy nie rozmawialiśmy. O całowaniu – a jakże…

  Uważam, że w szkołach wszystkich szczebli powinniśmy trenować mózg, aby potem, np. na stażu, nabierać jakichś umiejętności i znajdując na nie zapotrzebowanie na rynku, zarabiać na chleb.
  Albo dzięki wytrenowanemu mózgowi, podejmować wyzwania nie związane z kierunkiem studiów.

  I na koniec.
  Nie zaprzeczysz, że prawie wszystko co Cię, ‘jakubko01’, otacza gadżetowo, w kuchni, w salonie, w samochodzie, zawdzięczasz ludziom, którzy byli dobrzy w „matematyce”.
  Pomysł wyłączenie z matury matmy uważam za idiotyczny (zbij termometr (…)), a słabe wyniki w Polsce z matmy w 2018 to powinno zapalać czerwone światło u suwerena.

  Pisząc ”wladzom nie zalezy na dobrej edukacji spoleczenstw”, myślisz pewnie o obecnym trendzie w Polsce i KaKa w szkole, pomysłach indoktrynacyjnych Jarka
  Jest dawno udowodnione, że po wybuchu ostatniej rewolucji technologicznej, bzdety z mediach, Kardaszjanki, Pudelki, Big Brother w TVN – to jest realizacja zapotrzebowania publiki, ruch w 100% rynkowy, a nie jakiś spisek władzy.
  Nawet jednopartyjni Chińczycy mają uniwersytety w pierwszej setce światowej.
  A Rosjanie, z „carem” Putinem, użyczali do niedawna rakiet nośnych Amerykanom.

  Łatwiej jest narodową głupotę tłumaczyć winą ICH.
  Głupiejemy, bo takie czasy, taka epoka ‘jakubko01’.
  Przyczyny głupienia to temat nie na blog.
  Kończę wątek, bo znam Ciebie i wiem, że się rozkręcasz.

 170. @stasieku 14.50
  W czasie naszej dyskusji pojawiają się ciekawe wydarzenia na które próbuję zwrócić uwagę.
  Moje spojrzenie na Polskę zawiera jeden priorytet; zawsze dobrze z uśmiechem bo przecież historii nie zmienimy
  Serdecznie pozdrawiam

 171. Niech będzie pochwalony Daniel Passent!

  Było w zwyczaju w dawnej Galicji – mam na myśli tę Zachodnią, w latach 1950-60, ale dawniej też tak bywało – że w niedzielę wracało się z kościoła i wkraczając do domu mówiło się tę frazę: niech będzie pochwalony …
  Potem mogły paść pytania o to, co ksiądz mówił na kazaniu, sprawdzające, ale czasem zadawane z ciekawości. Bo wtedy, w ten dzień msza niedzielna i kazanie były jedyną strawą duchową jaka była dostępna. Potem przyszła telewizja na dodatek, a raczej dla konkurencji. Niewiele się zmieniło od tamtych czasów, nadal są ksiądz i TVPiS, tym razem w symbiozie, jedynymi przekaziorami „dobrej nowiny” dla ludu.

  Ale czasy się zmieniły dla mnie, nie wchodząc w szczegóły jak i dlaczego. Dzisiaj w głównej mej strawie duchowej, czyli w Gościach Passenta rolę zajadłego destruktora odgrywał fizyk, prof. Turski. Nie całkiem skutecznie, bo doskonały prof. Kuźmiar dał mu grzeczny, acz wystarczający odpór na polu metodologii nauk politycznych. Nawet uszczypnął Turskiego boleśnie mówiąc, że był Turski zwolennikiem rozrostu prywatnych uczelni w III RP ponad sensowną miarę i bez ładu, a teraz biadoli nad upadkiem edukacji, też bez ładu i składu.

  Decydujące o sukcesie dzisiejszych GP, jak już nadmieniono w interpretacji o (13:45), była rozbudowana teza red. Baczyńskiego, że najważniejszą w nadchodzących miesiącach sprawą dla Polaków, jest odsunięcie obecnie rządzących od władzy. Tzn. w kolejnych wyborach, a jest ich jeszcze trzy, można spokojnie powiedzieć, że w najbliższych latach będzie odwrócenie zmiany cywilizacyjnej dokonywanej przez PiS z ich prezesem Kaczorem na czele.

  Nie ma żadnej możliwości dyskusji, co dopiero stawiania czoła, problemom jakie stoją obecnie przed Polską, w edukacji, w polityce społecznej, w relacjach zagranicznych, itd, gdy dominuje PiSowskie patrzenie wstecz, w historię manipulowaną tak, aby podniesiła ducha i pokrzepiała serca, podejrzewać można że w celu grabienia, ogłupiania i beztroskiej radości z rządzenia tym krajem. Tak peroruje Baczyński i ja podpisuję się pod tym Manifestem. A jest to Manifest o jedność wszystkich sił ku odsunieciu raz na zawsze tej szarańczy politycznej i wytrzebienie jej na ile to społecznie, organizacyjnie i politycznie jest możliwe. I jak się tego dokona, to można będzie urządzać Polskę w ramach swobodnej dyskusji, szerokiej wymiany poglądów między spierającymi się opcjami i partiami, przegranych wyborów bez większej boleści, bez dramatu i buńczucznych haseł typu „Polska sercem Europy”. (NB, JP II mówił zaledwie o „drugim płucu”).

  Jest jeden szkopuł, poważny, co powoduje, że połowiczny jest sukces tezy o przyrównaniu PiS do Kartaginy, którą trzeba było zburzyć (PiSem delendam esse). Czy to jest wykonalne? Otóż Baczyński z Kuźmiarem wyliczyli, że PiS ma popracie 35-40 procent aktywnych wyborców. I raźno wywnioskowali, że ponad 60 procent jest za koalicją o utrzymanie nas w Europie, w cywilizacji Zachodu, w systemie zrównoważonego trójpodziału władz i w centrum obrotu ciał Unii Europejskiej. Czyli w mózgu Unii (choć na wschodniej flance).

  I ta liczba, 60 procent poparcia dla „niePiS”, do powstrzymania marszu na Wschód, jest w mojej ocenie grubo przeszacowana. Iluż jest symetrystów, ich artykuły panoszą się po GW, ostatnio podobno w Tygodniku Powszechnym (R. Woś)? A jest też kilka procent endeckiej zadymy na prawo od PiS wspartej „ewangeliczną” tubą z Torunia.

  Nie chcę siać pesymizmu. Raczej namawiać do wzmożenia wysiłków i starań, aby zrozumieć sens Koalicji Europejskiej. Aby się porozumieć i obronić Polskę, przy okazji Europę, przed zakusami wschodniej cywilizacji szerzącej Bizancjum w gospodarce i państwie, zacofanie obyczajowe i destrukcję dla całkiem porządnego i nadal dobrze zapowiadającego się narodu, zwanego z pogardliwym przekąsem „Wiślanami”.

 172. @jakub01, 14:35
  Ja się chamstwem blokowym przejmowałem do wyborów 2015.
  To, co czytam ostatnio, to zgoła Wersal.
  A czytanie Mauro, to taka masochistyczna przyjemność.

  Np Stanisława Słowianina (pozdr) wstawki, to sama radość.
  SS jest dowcipny/kąśliwy i nie wiem dlaczego przez niektórych tępiony.
  Pozdr
  PS
  Zgadało się przy obiedzie na temat roli ojca w rozwoju dziecka.
  Żona przypomniała mi losy ludzi genialnych w swoim rodzaju – Leonarda da Vinci i Banacha.
  Odpowiedziałem „mądrze”:
  wyjątki potwierdzają regułę, którą widać u naszych, zaopiekowanych przez ojca, dzieci.
  Przeszliśmy do deseru: lody made by Grycan, kupione w galerii, która ma być wkrótce zamykana w niedzielę.

  Prasa donosi, że Grycan w konsekwencji ustawy P.Dudy, zamierza z galerii wycofać swoje punkty sprzedaży.
  Mateuszu, jak żyć?!

 173. Rozmnażanie bezpłciowe to in vitro jak poczęcie Jezusa. Tak sobie myślę,że technologię przedstawiono w dziele niemal kopernikańskim Seksmisja.

 174. @teo, 16:47
  100/100!
  Ukłony.

 175. Jeśli tęsknisz za realnym socjalizmem, za PZPR, za systemem jednopartyjnym …? – pada pytanie na enpassant. Ciekawe pytanie, nie powiem. Zwracające się w przeszłość, kopiące w historii.
  A przed nami rozległa jest przyszłość, po sam horyzont i dalej.

  Historiozofia jako niemal jedyne, w każdym razie naczelne narzędzie analizy opcji programowych jest mizerią, do tego kwaśną jak uczy doświadczenie z tych dyskusji.

  System dwupartyjny, w uproszczeniu go nazywając, ale bardzo zbliżony do kanonu westminsterskiego (ostatnio zarzuconego), który się wytworzył w III RP był najlepszym z możliwych. SLD/PSL kontra UW/AWS. Oczywiście zaakceptowanie takiego modelu, przyjęcie do świadomości jego walorów jest uzależnione od pozytywnej oceny dorobku III RP. I tu jest pies pogrzebamy.

  Oczywiście, gdy piszę „system dwupartyjny”, to nie mam na myśli PiS kontra PO. PiS jest destruktorem, jest z innej planety w celach propagandowych zwanej „demokratyczną”.

 176. @Stasieku,
  ja tez nie jestem za likwidacja matmy z matury ale za sensownym jej nauczaniem. Czyli takim aby i tzw. humanisci mogli cos z tego zozumiec a nie tylko trzy razy z (zakuc, zaliczyc, zapomniec). Czym sie stasieku cieplo.

 177. @jakub01
  Ja tylko przytoczyłem wyniki ostatnich badań amerykańskich etiologów vel antropologów.Sam interesuję się tym gatunkiem zwierząt trochę po amatorsku. Wiem, że są wśród nich torbacze, muchy plujki(łac praeses spitter volant)i bezkręgowce czyli glisty i tasiemce
  Z tym diabłem tasmańskim(łac satanus tasmansiensis) , to może, jak sugeruje mag, być na rzeczy. Otoż Mormoni mają w swoich archiwach genealogie co najmniej połowy ludzkości, jest w tej genealogii taka wzmianka, że daleki praszczur ojca dyrektora Tadeusza wyemigrował z Tasmanii i osiedlił sie pod Krakowem, miał dużo sprytnych dzieci, wnuków i prawnuków. Ale najwyżej zaszedł ojciec dyrektor, który nie lękając się wiecznej dziewicy, która jak wiadomo rozdeptał stópką głowę diabelskiego węża, wykorzystał ową bogu ducha winną Maryje, jako logo do wiercenia dziury w ziemi. Tak tę biedną dziewczynę omotał, że ona nawet się nie domyśla, że potomek tasmańskiego diabła szykuje dla Polek i Polaków razem z mucha plujką drogę prosto do piekła.I nie sugeruj się tym, że u ojca redaktora nie widać rogów , kopytek czy ogona. To są dawne , ludowe akcesoria diabła. Obecny diabeł to tłusty zakonnik w okularach. Zresztą quentin też nie ma kopyt. Może go trochę zdradzają rude włosy i garb, no i to co zieje piekielnie z jego paszczy.
  Jak się czegoś więcej dowiem o pisowatych, to napiszę

 178. I vice versa, tj. konkluzja stasieku (16:30), że Łatwiej jest narodową głupotę tłumaczyć winą ICH.
  Głupiejemy, bo takie czasy, taka epoka ‘jakubko01’.
  podoba mi się.
  Łącznie z jej uprzednim, częściowym jak się autor zastrzegł, uzasadnieniem.

  Jeszcze wspomnę jeden wątek z Gości Passenta. Znów duet Baczyński-Kuźmiar, wspominali oni o propozycjach, programach, dyskusjach w rozlicznych gremiach patrzących w przyszłość. O jakichś mitycznych grupach mówili, nie mieli zbyt wiele czasu, o gromadzonym kapitale intelektualnym. Będzie go można wkrótce wykorzystać, gdy odsunie się i zburzy PiS. Bo to co PiS proponuje jest przykruchtowym badziewiem na bazie pazerności na forsę i władzę.

 179. @Mag,
  na koniec ciekawostka. Czy wiesz, ze jeszcze na poczatku ub.stulecia uwazano pisowce za..grzyby? Scislej pewien rodzaj plesni. Wynikalo to z obserwacji, ze podczas tzw. trzepania beretu (prawdopodobnie rodzaj tanca godowego) ze spadajacych nitek moheru tworzyly sie nowe osobniki. Na razie Mag, pozdrowko.

 180. Powiedz mi, jak oceniasz dorobek III RP, a powiem ci, czy poprzesz Koalicję Europejską.

  Rzecz jasna ocena dorobku III RP nie może być jednostronna, broń boże – jednostajna. Co najwyżej per saldo, a jeśli wyliczyć ma braki, niedociągnięcia, klęski to po to, aby się zastanowić co dalej z nimi zrobić.

  Bo jest saldo osobistych porażek i goryczy, zawiedzionych acz pochopnych nadziei. Polacy noszą gen narzekania, wręcz desperackiej namiętności do czarnego dramatu życia. Przede wszystkim własnego życia.

 181. @jakubko
  Hm ? bezpłciowe rozmnażanie sie pisowców przez urwistkowanie ? Nawet bym się zgodził. Chociaż dlaczego mój komputer nie zgadza się na to urwistkowanie podkreślając je na czerwono.
  To tak jak z kartoflami; można je zasiać, a można też zasadzić starego kartofla, z którego wyrośnie nać i małe kartofelki. Gdyby naburmuszonego kartofla żoliborskiego zasadzić, to wyrosłyby z niego inne naburmuszone kartofelki. Straszne.

 182. Dlaczego „dwocipne” wstawki Stanisława Słowianina są przez niektórych „tępione”?

  Bo są wschodnie, a precyzyjniej – zapatrzone we Wschód. Jednym słowem – niezbalansowane.
  Jak koła z nowo założonymi oponami.
  (O biologii w jakimkolwiek zakresie, poza ogrodnictwem przydomowym, nie mam pojęcia, więc porównań takowych nie snuję na wszelki wypadek).

 183. Bar Norte

  Jak Pan juz przewidywal, proboszcz Gadomski jedynie w interwencji boskiej widzi szanse na poprawe sytuacji polityczno- gospodarczej. A mowia, ze Bog pomaga tym, ktorzy sami sobie pomagaja.
  Tymczasem brak praktycznego planu poza nawolywaniem do powrotu do strategii , ktora przegrala.

  ,, Jedyną szansą na wyjście z tej diabelskiej alternatywy jest możliwość pojawienia się nowych zjawisk, których dziś jeszcze nie dostrzegamy. Może to będzie bunt młodych jak w sierpniu 1980 roku, może zmiany geopolityczne, wpływające na Polskę, może dekonstrukcja obozu prawicy. To wszystko jest niewykluczone, ale na razie przyszłość widzę czarno.”
  http://wyborcza.pl/7,75968,24579267,wybory-2019-diabelska-alternatywa.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.7-L.1.glowka

 184. Jest bardzo prawdopodobne, że za kilkadziesiąt lat światowi historycy spierać się będą o moment, w którym Chiny przejęły rolę światowego lidera z rąk Amerykanów. I choć jest to raczej bardziej proces długofalowy niż konkretny moment, to wiele wskazuje na to, że ta kluczowa chwila właśnie nadchodzi i stanie się to w roku 2020, kiedy do powszechnego użycia trafią sieci 5G. Obecnie do roli lidera świata przyczyniają się nowoczesne technologie, a nie potęga militarna, która lata swojej chwały święciła w XX wieku.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wlasnie-zakpili-z-trumpa-i-rzadu-usa-sa-coraz-silniejsi-sprawniejsi-i-szybko-buduja/5jvb33p?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

 185. ls42
  24 marca o godz. 12:21 Polacy nie chcą więcej jeść, ale również pojechać z północy na południe lub odwrotnie, pozwiedzać kraj ojczysty, jednocześnie zjeść coś po drodze, wypocząć w godziwych hotelach, zakupić pamiątki itp. A to też kosztuje. Więc nie sądź innych podług siebie.

 186. @stasieku
  Ty nie opowiadaj naokoło, jaki ja jestem mądry, oczytany facet, bo jeszcze Mauro i quęntin wpadną w kompleks.
  Co do matematyki, to zgadzam się z Jakubką i z Hartmanem , ktory o tym pisał. Hartman napisał, że należy dać spokoj z udawaniem, że uczy się matematyki, kiedy większość przepada już gdzieś na poziomie logarytmów, a może nawet potegowania. Matura dla tych matematycznie niekumatych to jak kazać skakać wszystkim 2 metry w z wyż. No to większość przechodzi pod poprzeczką , a sędzia udaje, że tego nie widzi i zalicza jakąś osobliwą 20-procentową maturę.
  Hartman postuluje by matematykę pozostawić chetnym i w miarę zdolnym, a tym humanistą dać spokój. Na poczatku sam się zjeżyłem czytając takie herezje. Ale jednak dałem się przekonać.
  Oczywiście pozostaje problem, dlaczego młodzi nie załapują materiału, dlaczego na pewnym etapie po w kuciu tabliczki mnożenia, nastepuje odrzut. Przypuszczam, że w wielkim stopni winni są nauczyciele, bo chyba dobry nauczyciel mógłby powolutku doprowadzić przecietniaka do tych całek i różniczek. Ale skoro jest jak jest, jeśli Banachy , Ulamy nie rodzą się na kamieniu, to może tak jakoś skomprymować, czy uprościć program, żeby maturzysta musiał znać tyle, by mógł sobie poradzić pracując na kasie w Auchanie.
  Mam ogromny szacunek dla matematyków, fizyków, inżynierów, mam na tym punkcie kompleks, ze sam posiadając pewne zdolności, zmarnowałem je poświęcając się historii, fiolzofii, poezji.
  I tak jak napisałes, też mam wielki podziw dla owych kreatorów, bez których ględzący humaniści nie mogliby się dzielić na blogu swymi myślami.
  Ostatnio wpadłem w zachwyt. Na Rodanie zaczęto budować kolejny most. Na dwoch brzegach rzeczy wylano masę betonu, zbudowano dwa przyczółki mostowe i nic się nie działo. Zacząłem sobie, jako bystry humanista, podkpiwać z tych inżynierów , że im coś nie wyszło. Ale pewnego razu patrzę, a tu na kilku barkach podpływa cały most, który w ciągu kilku godzin osadzono na tych przyczółkach. Gapiłem się na to jak jakiś hotentot na wieżę Eiffla. Albo widziałem film o budowaniu tunelu pod La Manche. Takie opowieści są dla mnie bardziej fascynujące niż najlepszy kryminał czy porno.
  Mam tylko tę satysfakcję i radość, że mój syn jest matematykiem, niezłym topologiem.

 187. Znaleziono w internecie:

  „Protest Polonii amerykańskiej
  Polonia organizuje protest przeciwko ustawie S. 447. 31 marca w największych miastach w USA, Polacy mają sprzeciwiać się przepisom, które dotyczą wsparcia roszczeń majątkowych środowisk żydowskich.
  „Drogi Rodaku, jeżeli los Twojej Ojczyzny nie jest Ci obojętny, przyjdź, zaprotestuj przeciwko tej ustawie. Niech głos zjednoczonej Polonii zostanie usłyszany w Waszyngtonie!” – brzmi fragment ulotki z wezwaniem do protestu, która jest rozsyłana wśród Polaków w Stanach Zjednoczonych.
  Protesty mają odbyć się między innymi w Chicago, Nowym Jorku, Los Angeles, Filadelfii, Bostonie oraz Hartford. Zdaniem organizatorów, ustawa 447 zagraża dobru Polski, w tym suwerenności i ekonomicznej przyszłość kraju. „Amerykanie nie powinni ingerować w te sprawy. Ustawa jest niezgodna z prawem międzynarodowym.” – powiedział Arkadiusz Cimoch, współorganizator protestu w Chicago.
  Ustawa 447 to przepisy ujęte pod tytułem „o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono”. Uprawniają Departament Stanu USA do wspomagania organizacji międzynarodowych, które zrzeszają ofiary Holocaustu. Celem jest odzyskiwanie żydowskich majątków, nie mających spadkobierców.
  Ustawa daje możliwość korzystania z kanałów dyplomatycznych. Organizatorzy mówią, że protest jest spontaniczną akcją. Nie chcą być utożsamiani z inicjatywami politycznymi. Apelują do uczestników, by nie przynosili banerów nawiązujących do partii politycznych, ani transparentów z kontrowersyjnymi hasłami, co mogłyby zaszkodzić idei protestu i wizerunkowi Polski.
  W Chicago protest rozpocznie się o godzinie 2.00 po południu na Daley Plaza.”

  Polonia protestuje, a elity polityczne kombatantów przegranej transformacji tylko pilnują własnych stołków. Podobnych durni to nawet nie było w czasach rozbiorów Polski.

 188. @teo 16.59
  Przypomniałeś pytanie skierowane do mnie, ale też z pewnością do innych tu obecnych.
  Władza to władza, a ja to ja i żadnych tęsknot za tą lub inną władzą u siebie nie zauważyłem.
  Starałem się patrzeć na przeszłość obiektywnie i dostrzegać te lepsze strony naszej historii, pogmatwanej przecież.
  Sprawy gospodarcze uważam przy tym za ważniejsze i to co zrobiono w kraju wypada docenić.
  Przy okazji zadam takie pytanie; czy likwidacja jakiegoś zawodu zmieni liczbę pedofili?
  Czy jest na świecie jakieś państwo całkiem świeckie i czy obywatele są tam szczęśliwi?
  A co z zabytkami?
  Lepiej jednak na Madagaskar

 189. Jak już tak moi mili od czapy, to też coś mam w tematyce rozmnażania. Może nie ściśle rozmnażania, ale ….. Otóż przed kilkoma miesiącami zobaczyłem w tv płód(to takie nienarodzone dziecko) owcy, który był umieszczony w sztucznej macicy (co za zgorszenie!!). Była to dosłownie przezroczysta foliowa torba, do której podłączono jakieś rurki i sondy kontrolne. Dziecko owcy z tej torby wyszło całkiem zdrowe! Nie, to nie był fragment „Seksmisji”. Innymi słowy już wkrótce na świat nie przyjadą osobnicy w rodzaju @SS. I dobrze.

 190. Polonia powinna być lojalna w stosunku do kraju pobytu. Tak jak Mniejszość Niemiecka w RP. Albo wzorem Kaczyńskiego kiedy nie po jego myśli obraduje Sejm wychodzi. Tak sobie myślę dlaczego nie wracają z kraju patronującego Izraelowi kosztem nawet innych. Wolą być 2 sortem u jankesów a nie 1 sortem w IV RP. Mocni w gębie a nie w czynach.

 191. Teo o 15.47 podsumowuje: – Nie chcę siać pesymizmu. Raczej namawiać do wzmożenia wysiłków i starań, aby zrozumieć sens Koalicji Europejskiej.

  Teo,
  nie chcesz a siejesz.
  Otóż PiS nie ma szans na zwycięstwo w najbliższych wyborach, co nie oznacza, że nie należy „namawiać do wzmożenia wysiłków i starań …”.
  Kaczyński i czapa PiS doskonale sobie z tego zdają sprawę i dlatego postanowili „zadać paszy wyborczej” tej części elektoratu, która zwyczajowo ma wybory do PE gdzieś. Frekwencja wyborcza nie przekroczy pewnie 30% i ten „zjazd” frekwencyjny w stosunku do wyborów samorządowych w największym stopniu gdzie nastąpi? Przecież nie w „wielkich” i średnich miastach, gdzie PiS zdecydowanie przegrywa.

  Ta „piątka” Kaczyńskiego stąd się własnie wzięła, by porażka nie wyglądała jak katastrofa, którą dla PiS zapowiada zawiązanie się KE. Panika to jest w PiS i stąd ta „piątka”.
  Ponieważ porażka PiS w wyborach do PE jest prawie pewna, to Kaczyńskiemu chodzi o takie zmniejszenie jej rozmiaru, by nie zasiać defetyzmu w samym PiS i nie tracić szans na pozyskiwanie wahających się przed wyborami parlamentarnymi. A te wszystkie sondaże to można sobie włożyć w buty, bo ich „reprezentatywność” raczej nie będzie korelowała z frekwencją.
  Tak uważam.
  Pisowska czapa rozlała się z rodzinami na tych miejscach w państwie, które pozwalają czerpać – a w zasadzie okradać państwo w skali dotychczas nie notowanej i będą trawę gryźć „żeby było jak jest” więc strategią opozycji powinno być eksponowanie tego złodziejstwa, pokazy nepotyzmu, co udaje się słabo. Niektórzy cwani frontmani PiS tego się spodziewają i znikają ze sceny politycznej , jak np. błazen Cymański.

 192. mag
  24 marca o godz. 16:02
  Czytaj co Cię czeka. https://obserwatorpolityczny.pl/konwencje-partyjne-panow-biedronia-schetyny-i-kaczynskiego-czyli-nic/
  Także z Twojej winy!

 193. Zaprzeczeniem posiadania wykształcenia jest akceptowanie doktryny macierzyństwa dziewicy. Tak sobie myślę,że to jest powodem nieskuteczności pobierania nauk w regułach państwa świeckiego. A stosunek do teorii Darwina określa czy osobnik jest reformowalny jak cała przyroda. Na granicy z Czadem czescy podróżnicy Trabantem wyparli się Darwina bo to gwarantowało dalszą podróż a nie łapówka. Byli pytani jak po przyjeżdzie do jankesów.

 194. @pombocek
  24 marca o godz. 8:10
  „Lewy
  24 marca o godz. 7:23
  nie tolerują ludzi w swoim otoczeniu”.
  , Lewusku. Rozwinąłbym ciut to, co z Ciebie zacytowałem:
  zwierzaki, wsobne, ksobne, psopodobne (pies, pis – co za różnica).
  Protestuję – proszę nie obrażać Krawacika:)

 195. GajowyM.
  24 marca o godz. 7:49
  Do zakazów należy podchodzić z rezerwa , wiele z nich wynika po prostu z polityki i z prawdą nie ma nic wspólnego.
  Swego czasu przeżyłem szok, gdy wyczytałem ze źródła pierwszej ręki, że zakaz środków dopingujących dla sportowców nie ma nic wspólnego z ochrona ich zdrowia (w co 100% wierzyłem), a jedynie z jakimś mitycznym „wyrównaniem szans” . Że to wyrównanie jest bzdurą nie trudno wykazać , bowiem zawodnicy mający bogatego sponsora nie tylko nie muszą pracować , ale maja zapewnioną najlepsza odnowę biologiczna i najlepsza opiekę medyczna i najkorzystniejsze warunki regeneracji. Mają oni bez wątpienia lepsze szanse niż ci co tego nie mają.
  Zacząłem wertować temat i trafiłem na prace wykazujące, ze od powszechnie i bez recepty dostępnych lekarstw umiera wielokrotnie więcej ludzi niż od tego strasznego dopingu , (biorąc porównywalne grupy ludzi). Na dokładkę nie dało się wykazać, że śmierć nastąpiła stricte z powodu zażywania dopingu , bo zwykle ofiara brała jeszcze inne ewidentnie toksyczne środki (przykładowo narkotyki).
  Obecnie powstała ogromna moda na siłownie i tajemnicą poliszynela jest, że tam doping używa się na potęgę i zazwyczaj bez żadnej kontroli lekarskiej. Gdyby te środki były tak toksyczne jak piszą to powinna być hekatomba śmierci ludzi tam chodzących , a o tym zupełnie nie słychać.
  Co gorsza histeria na temat dopingu powoduje, że lekarze boja się zapisywać sterydów , a ludzie bronią się przed ich użyciem jak mogą, a przecież w wielu wypadkach to właśnie sterydy są najskuteczniejszym lekarstwem.
  Tymczasem zawodowi kulturyści największe problemy zdrowotne maja z powodu środków odchudzających i odwadniających i tu największa jest liczba zgonów. Zaburzenie elektrolitów w organizmie jest bardzo groźne.

  A jaka jest bzdura z ta walka z dopingiem pokazują wyniki w wymiernych dyscyplinach, to co wykaże na choćby na podnoszeniu ciężarów w wadze najcięższej. Gdy wszystko było dozwolone , a więc przed 1966r rekordy były:
  rwanie 180kg , podrzut 237,5kg Wasilij Aleksiejew
  Władze IWF jako swój wyraz bezpardonowej walki z dopingiem chciały aby uważane za „nieczyste” stare rekordy wymazać poprzez zmianę limitów wagowych. Tak więc już od 1993 r. obowiązywało dziesięć nowych kategorii a były to: 54, 59, 64, 70, 76, 83, 91, 99, 108 i +108 kg. Uzyskane wyniki kategoria najcięższa to rwanie Aleksandr Kurułowicz 205 kg, Podrzut Andriej Czemierkin 262,5
  Taki stan trwał tylko pięć lat kiedy to 1 stycznia 1998 r. liczbę kategorii zmniejszono do ośmiu i obecnie wyniki są następujące
  rwanie Lasza Talachadze 220 kg , podrzut Hosejn Rezazade 263kg

  czyli co uzyskano – nic co by wskazywało na skuteczność dopingu lub skuteczność tych kontrolo antydopingowych

  Czyli ten cały doping to polityka. A ludzie tak uwierzyli i atakują tych „nieuczciwych” dopingowiczów .

 196. @Symetryczny
  24 marca, g.18:42
  Jakoś do mnie przebija się przekaz Schetyny czy Biedronia. Zależy co kto czyta, czego słucha, a przede wszystkim CO CHCE usłyszeć.
  Nie baw się w świeckiego klechę, który chce mi wmówić poczucie winy. Jakiej winy?
  To już każdy musi uznawać Twoje opinie za jedynie słuszne i obowiązujące?
  Więcej pokory i autorefleksji zalecam panie Jasny. No i przede wszystkim szacunku dla myślących inaczej.

 197. Lewy
  Sorry, ale o bezpłciowym rozmnażaniu oraz wynikających z tego implikacji to ja pierwsza pisałam twórczo, kontynuując myśl @jakubki.
  Nie pomijaj moich zasług na polu badań nad endemiczną odmianą pisowca, silwuple.

 198. Morawiecki na TT: Zdecydowaliśmy się na zwiększenie deficytu budżetowego do 2,może nawet 3%.Będziemy starali się,żeby było poniżej 3%,bo takie są reguły UE,a my jesteśmy dobrym krajem członkowskim UE i z tym sercem na dłoni daliśmy wszystko,co na ten moment jest możliwe.

  Oj, żeby się nie skończyło jakąś sercową przypadłością.

  Rozpaczliwość PiSowskich starań widać jak na dłoni, aby tylko dowieźć swoją władzę wyborczej mety, oczywiście do Sejmu na jesieni. Nic innego dla prezesa Kaczora się nie liczy. Deficyt strukturalny finansów publicznych, rozbuchany przez Piątkę Kaczora; pobudzenie długofalowego wzrostu gospodarki, płac i poziomu życia poprzez inwestycje; sensowna polityka społeczna trafiająca w faktyczne potrzeby; naprawa edukacji; poprawa w ochronie zdrowia … to wszystko jest austryjackie gadanie, „ja cię mogę” pierdułki, liczy się możliwość wybudowania Srebrnych Wież i pokrycia kraju pomnikami Nursułtana Kaczyńskiego.

  Dlatego prezes wezwał zaufane słupy, spytał swego głównego księgowego: Mateuszu, ile tam macie do wydania jeszcze? popytał innych, co da najlepszy efekt i oto mamy Piątkę Kaczora. Po pańsku zarządził na folwarku z biało-czerwoną flagą.

  http://wyborcza.pl/7,155290,24579551,morawiecki-przestaje-mamic-obietnice-wyborcze-zadluza-polske.html

 199. ls42, pytasz o (18:27)

  – czy likwidacja jakiegoś zawodu zmieni liczbę pedofili?
  – Czy jest na świecie jakieś państwo całkiem świeckie i czy obywatele są tam szczęśliwi?
  – A co z zabytkami?

  Jakieś te pytanie są niejasne dla mnie.
  Najszczęśliwsi wedlug zeznań sondażowych są Skandynawowie. Czy są to państwa (chyba kraje) „całkiem świeckie”? Nie byłem w żadnym z nich, acz solennie się wybieram w ciepłej porze, gdyż podobno trzymają sporo ciekawych zabytków, gejzerów, fiordów, saun i jezior.

 200. @legat, sądzę, że potwierdzasz i dorzucasz, a nie zaprzeczasz mi o (18:35)

  Pisowska czapa rozlała się z rodzinami na tych miejscach w państwie …

  Osobiście najmocniej mnie przeraża spowodowanie zapaści w szkołach …
  http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24569735,nauczyciele-maja-wyzyc-z-etosu-gdy-minister-zalewska-po-zepsuciu.html
  …… za chaos w oświacie będzie brała 8 tysięcy euro.

  „Pracowałam jako nauczycielka, przeżyłam kilka reform oświaty, jestem matką 15-latka, który padł ofiarą minister Zalewskiej. Rozumiem bunt w szkołach i go całym sercem popieram
  Zacznę od pieniędzy, bo przeczytałam właśnie relację ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Wolsztyna. 1000 zł podwyżki to postulat populistyczny i polityczny, oświadczył rozbrajająco pan prezydent. Natomiast 500 plus nie jest populistycznym prezentem, emerytura plus i mama 4 plus tym bardziej, a „piątki” Kaczyńskiego nie można nawet podejrzewać o związek z polityką.”

  Dane z raportu OECD (Education at a Glance 2018) pokazują, że zarobki pedagogów – liczone według tzw. standardu siły nabywczej – są po prostu nędzne, jedne z najniższych w Europie (porównywalne tylko z pensjami bułgarskich, rumuńskich, słowackich i węgierskich nauczycieli) i znacznie niższe niż średnie wynagrodzenie osób z wyższym wykształceniem w Polsce.

  Horror, PiSowski horror!

 201. Teo,
  ja tylko nie zgadzam się z Twoją pesymistyczną wizją wyników wyborów do PE. Nie ma powodów do paniki – moim zdaniem.

 202. Tuba destrukcji, tzw. Obserwator Polityczny wali bez opamiętania:
  Dostępne sondaże wyborcze pokazują około 42-44% poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości (koalicji zjednoczonej prawicy). Nawet jeżeli do Parlamentu Europejskiego – w sumie wygra opozycja, bo to jest możliwe, to w wyborach do parlamentu krajowego, dobra zmiana będzie miała większość. Być może nawet większość konstytucyjną. Co to oznacza dla naszego kraju, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć i wyjaśniać?

  Co to znaczy? Nie piszą. Ta figura argumentacyjna Polaka ma zdołować. O kurde! Nie rozumiem? A powinienem, bo inaczej zaczną mi jeszcze dotkliwiej wyjaśniać i tłumaczyć, co to wszystko znaczy, dla naszego kraju!?
  U innych w świecie jeszcze gorsza Sodoma z Gomorą:

  Tymczasem wiele się dzieje, w tym także i u naszych sąsiadów, otóż na Ukrainie zbliżają się wybory prezydenckie, które może wygrać komik. Wielka Brytania zdała sobie sprawę, że jest problemem sama dla siebie i że właśnie popełnia jeden z największych błędów w historii. W Stanach Zjednoczonych część establishmentu bardzo chciałaby pozbyć się pana Prezydenta Trumpa. W Holandii, po ostatnim mordzie dokonanym przez osobę inno-kulturową na bezbronnej ludności cywilnej …

  Cui bono? – pyta „klasyk blogowy” od czasu do czasu. Komu potrzebne jest to sianie strachu i czekanie na ratunek. No skąd może przyjść ratunek i święty spokój?

 203. Ksiądz profesor etyk Andrzej Szostak tłumaczył redaktorowi Marciniakowi, że problem pedofilii w kościele, to jakieś jednostkowe wypadki, które należy oczywiście zbadać, ale nie wolno być pochopnym w wyciąganiu wniosku. Bo np on jako rektor KULu miał taki jednostkowy problem, kiedy jakiś ksiądz profesor dał w gębę studentce. Ta chciała od razu pójść z tym do mediów, a przecież to było taki jednostkowy wypadek i mógłby zaszkodzić prestiżowi uczelni. Na szczęście udało mu się uspokoić ową studentkę, która dostała w gębę, gdyż przeprosił ją porywczy ksiądz profesor.
  Abstrahując od mętnych wywodów księdza profesora Szostaka, moją uwagę przykuła owa gęba studentki. Czy wszystkie kobiety mają wg ks. profesora gęby, a nie twarze albo bardziej czule buzie. Mogą być jeszcze mordy, ryje, pyski, które pewnie ów etyk ma w rezerwie.

 204. legat (20:09)
  „moja pesymistyczna wizja wyników wyborów do PE” to jest Twój odczyt mojego komentarza, notabene z (16:47) nie (15.47).
  Piszę o perspektywie zniszczenia PiS, tzn. odsunięcia od rządów, czyli na jesieni, i przejścia do spokojnej odbudowy po reżimie „dobrej zmiany” i „serca Europy”. Po prostu podważam kalkulacyjne nadzieje Baczyńskiego i Kuźmiara, jak je zrozumiałem w audycji GP (tokfm, 24.03), że 60 procent z górą pójdzie głosować za przywróceniem normalności politycznej bez PiS.

  Oczywiście, szanse na wygranie z PiS, cokolwiek to znaczy, są duże w wyborach do PE. Powiedzmy, że wychodzi: PiS(ZP) – 22, KE – 20, Wio – 6, Kuk – 4. Czy to jest wygrana? remis? inna wydra?

 205. jakiś ksiądz profesor dał w gębę studentce. (…)
  Czy wszystkie kobiety mają wg ks. profesora gęby, a nie twarze albo bardziej czule buzie?

  To oczywiści zależy od sytuacji, czyli – jak się modnie teraz mówi – kontekstu dania studentce co jej się należało. Jeśli pyskowało księdzu profesorowi w klasie na lekcji, to „w gębę”. Ale jeśli coś innego robiła mu gdzieś indziej nie tak jak trzeba, to raczej „w buzię”.

 206. ls42
  24 marca o godz. 12:48
  „Mój wybór jest prosty. Nie zadłużajmy się, budujmy drogi i zapewnijmy dzieciom dobre warunki do fizycznego i psychicznego rozwoju.
  Takiego programu nie gwarantuje żadna partia”

  Szanowny Pan ma racje, gwarancji nie daje nikt, bo nikt takiej gwarancji dac nie moze.
  Roznica polega na tym, ze PiS przynajmniej probuje cos w tym kierunku robic,
  a towarzycho, ktore przeszlo z zoldu ruskiego na zold pruski stara sie temu ze wszystkich sil przeszkodzic. Cale szczescie, ze tych sil njwyrazniej coraz mniej,
  wiec pozostaje jedynie bezsilne plucie zolcia.

 207. Mikolaj
  5 lutego 2019 at 15:22 · Odpowiedz
  ************ Rozdawanie pieniędzy ludziom i państwom w formie udzielania przez banki kredytów, było podstawą “liberalno-demokratycznego dobrobytu” jakie doświadczaliśmy przez ostatnie lata. Taki “typ” rozwoju ekonomicznego właśnie przestaje działać. ***************

  Pytanie: Czy można w sposób prosty opisać to co się dzieje w “dziedzinie” ekonomii światowej?
  Odpowiedź: Można. Kiedy pominiemy analizę skomplikowanych przyczyn tego stanu jaki obserwujemy i skoncentrujemy swoją uwagę tylko na “czubku góry lodowej”. Czyli na tym, co widać gołym okiem w danym momencie.

  Pytanie: Zaczynaj od tego co widzimy?
  Odpowiedź: Od dłuższego czasu prawie wszystkie rozwinięte państwa uchwalają budżety z deficytem. Żyją na kredyt, pożyczając pieniądze we własnych lub obcych bankach. W ten sposób, z roku na rok, rośnie ich zadłużenie.
  – Najśmieszniejsze jest to, że największe zadłużenie ma największa i najsilniejsza gospodarka świata.

  Pytanie: Co na to ekonomiści?
  Odpowiedź: Żaden podręcznik ekonomii nie przewidywał takiego stanu rzeczy i , w oczywisty sposób, nie podpowiada prostego rozwiązania tego problemu. Prawie wszyscy ekonomiści udają, że nie wiedzą jak przerwać ten “chocholi” taniec.

  Pytanie: Tak bardzo krótko. Jaki był mechanizm powstawania tych zadłużeń?
  Odpowiedź: W Stanach bardzo prosty. Najbardziej zadłużone Stany Zjednoczone drukowały (dosłownie) dolary i zaspakajały nimi wszystkie zachcianki swoich obywateli i swojego przemysłu. Zwłaszcza przemysłu wojskowego. Dzisiaj Stany mają taki duży dług, że niektórzy twierdzą, że nigdy nie będą w stanie go spłacić.

  Pytanie: A jak to wyglądało w bliższej nam Europie?
  Odpowiedź: W Europie proces był inny.Tutaj dobroczyńcą były Niemcy. Pod postacią Banku unijnego drukowały Euro. I pożyczały Euro wszystkim chętnym członkom Unii, i to na stosunkowo niski procent. Niski procent zachęcał państwa do pożyczania. Były i są ograniczenia w wysokości pożyczanej sumy ale tylko w skali rocznej. Fachowo, nazywa to się uchwalaniem budżetu z deficytem do pewnej wysokości.

  Pytanie: A jak to jest z nami?
  Odpowiedź: Rok w rok uchwalając budżet z dozwolonym deficytem, staliśmy się posiadaczami długu o wartości ponad jednego bielona złotych.

  Pytanie: Ktoś zwracał na to uwagę?
  Odpowiedź: Wygląda na to, że kolejne rządzy przyjmowały takie rosnące zadłużenie jako stan zupełnie normalny. W okresie po transformacji ustrojowej nie słyszałem z ust przedstawiciela rządu aby się tym przejmował. Jedyna osoba, która zwracała uwagę na ten nienormalny stan był prof. Balcerowicz. Ale to było dawno.

  Pytanie: Co mogły myśleć nasze kolejne rządy?
  Odpowiedź: Wydaje się, że nasze elity zakładały i zakładają, że wszystko jest pod “kontrolą”, i nasza ekonomia będzie się rozwijała w “planowy” sposób – dzisiaj mamy ponad bilion złotych zadłużenia, za dziesięć lat będziemy mieli dwa biliony, za trzy lata, trzy bilony, itd.

  Pytanie: Czy tak “planowany” rozwój jest realne?
  Odpowiedź: Już nie. Unia nie stanie się pewną formą IV Rezszy. Jeżeli chcemy pozostać suwerennym państwem, to nie myślę aby Niemcy byli chętni “finansować” nas w nieskończoność.

  Pytanie: A jak nam udawało się żyć spokojnie do tej pory ciągle pożyczając pieniądze?
  Odpowiedź: Byliśmy ekonomicznie zblatowani z ekonomią unijną, a zwłaszcza niemiecką. A tak zwane liberalno-demokratyczne elity z Berlina i Brukseli sądziły, że utworzenie w Europie coś na kształt IV Rzeszy jest realne. Pomagały nam i pozwalały się zadłużać myśląc też o swojej przyszłości.

  Pytanie: A jak kondycja Unii wygląda dzisiaj? Będzie w stanie pomagać nam za kilka lat?
  Odpowiedź: Unia trzeszczy a miejscami się kruszy (Brexit). Wyraźnie widać, że większość państw nie chce zrezygnować z własnej suwerenności oraz z kultywowania własnych wartości narodowych. Elity niemieckie pomyliły się co do IV Rzeszy. Co gorsze, wydają się być zagubione, zaskoczone tym co się dzieje. Nie są w stanie dokonać takich reform aby Unia nadal funkcjonowała jako sprawny “organizm” ekonomiczny. Wali się plan A, a oni nie mają planu B na trudne czasy. Dodatkowo działania naszego strategicznego sojusznika można określić jako wkładanie kija w szprychy jedności unijnej.

  Pytanie: Co kłopoty unijne oznaczają dla nas?
  Odpowiedź: To może oznaczać, że przejdzie taki dzień kiedy Unia nie będzie w stanie nam pomagać. Będzie miała za dużo własnych problemów. Przyjdzie taki dzień, kiedy Niemcy przestaną nam pożyczać pieniądze a dodatkowo my będziemy musieli zacząć zwracać to co pożyczyliśmy.

  Pytanie: Jakie problemymogą mieć państwa europy zachodniej?
  Odpowiedź: Wszyscy po kolei będą musieli zacząć żyć bez pożyczania. Wydawać tyle ile realnie zarabiają. Zamiast wysyłac montownie do innych państw, sami zaczną w nich pracować.

  Pytanie: Może ograniczenie wydatków przyniesie pozytywne skutki dla naszych ekonomii?
  Odpowiedź: Tak. Tyle, że dla wielu obywateli będzie to oznaczało życie z mniejszą “siła nabywczą”. Czyli obniżenie standardu życiowego. A ubożenie nie należy do przyjemnych, co pokazuje ruch żółtych kamizelek.

  Pytanie: Wracajmy na nasze podwórko. Co nas czeka?
  Odpowiedź: Przyjdzie taki dzień, kiedy uchwalany budżet będzie musiał być zrównoważony. Dotykowo, nasze dochody zostaną uszczuplone o ratę przeznaczoną na spłacanie długu. Średnio będziemy ubożsi. Cześć montowni wyprowadzi się z naszego kraju – będzie trudniej o prace.

  Pytanie: Czy to co nadchodzi będzie czymś całkowicie nowym?
  Odpowiedź: Ludzi ze starszego pokolenia to nie zaskoczy. Przeżyli coś takiego pod koniec PRL-u. Niedawno takie zubożenie przeżyli mieszkańcy Rosji. Stopa życiowa na Ukrainie systematycznie spada od czasu Majdanu w Kijowie. Można z tym żyć. Problem będą mieli obywatele państw bogatych – oni nie są do tego przygotowani. Nie mają doświadczenia z takimi “zawirowaniami”.

  Pytanie: A co z młodymi?
  Odpowiedź: Ci mogą się zdenerwować stając przed realnym wyzwaniem: jeszcze się “dobre życie” nie zaczęło, a już się skończyło.

  Pytanie: Czy wszystkie państwa wykazują taką beztroskę w temacie zadłużenia jak my?
  Odpowiedź: Nie wszyscy.

  Pytanie: Możesz podać jakieś przykłady?
  Odpowiedź: Prezydent Stanów, aby poprawić bilans handlowy z zagranicą i zmniejszyć zadłużenie, nakłada dodatkowe cła na sprowadzane towary. Ponadto chce zastępować sprowadzane towary własną produkcją.

  Pytanie: Jakie ma wyniki?
  Odpowiedź: Wyniki nie są oszałamiające. Można powiedzieć, że są połowiczne. Stany nie zatrzymały wzrostu zadłużenia, jedynie zmniejszyły szybkość jego narastania. Będą potrzebne dodatkowe działania.

  Pytanie: Czy znasz jakiś inny przykład?
  Odpowiedź: Widoczne działania podejmuje Francja. Prezydent Macron, prawdopodobnie próbuje zmniejszyć deficyt w budżecie państwa poprzez podwyższanie podatków. Przy okazji obniża to siłę nabywczą obywateli. Obywatele będą ubożsi, przy okazji będą kupowali mniej towarów importowanych, państwo zmniejszy zakupy za granicą, poprawi się bilans w handlu zagranicznym – ulga dla budżetu.

  Pytanie: Jaki jest wynik działań prezydenta Matrona?
  Odpowiedź: Na wyniki ekonomiczne trzeba poczekać. Jak na razie jest znana reakcją społeczeństwa, która pokazuje swoje niezadowolenie tworząc ruchu żółtych kamizelek.

  Pytanie: Czy niedawno podpisana umowa między Francja i Niemcami o współpracy we wszystkich dziedzinach może poprawić sytuację Unii?
  Odpowiedź: Myślę, że dzieje się coś przeciwnego. Że jest to próba wyrwania się (-exit) z Unii dwóch głównych państw unijnych tyle, że tym razem tylnymi drzwiami.

  Pytanie: Czy to, co nadchodzi można nazwać rewolucją?
  Odpowiedź: Spada siła nabywcza ludności na Ukrainie i Francji, spadła w Rosji, spadnie w Chinach i Brytanii, potem przyjdzie kolej na resztę. Nie myślę, że to będzie formą rewolucji.

  Pytanie: Czy odebranie pieniędzy bogatym i rozdanie biednym może coś poprawić?
  Odpowiedź: Nic nie poprawi. Ludzie dostaną pieniądze, więc wykupią towary.
  To właśnie rozdawanie pieniędzy ludziom i państwom w formie udzielania przez banki kredytów, było podstawą “liberalno-demokratycznego dobrobytu” jakie doświadczaliśmy przez ostatnie lata. Taki “typ” rozwoju ekonomicznego własnie przestaje działać.
  ===========

  Obserwator Polityczny to świetny portal.
  Zarówno ze względu na teksty tam zamieszczane.
  Jak i ze względu na komentarze tam piszących.
  Powyżej, jeden z ciekawszych.

 208. Kontekst instytucjonalny ewolucji demokracji doskonale przedstawia pan prof. Mirosław Matyja, którego idee mamy wyjątkowy zaszczyt propagować na naszym portalu. W dobie Internetu i równoległej komunikacji masowej, demokrację przedstawicielską należy wzmocnić szkieletem bezpośrednich odwołań do woli „ludu” (referenda). To najprostszy sposób na uniknięcie generowania zawiści i konfliktów właśnie takich, jakie dojrzały i ujawniły się we Francji. Oczywiście problemem byłaby wówczas demagogia, czy wpływ sztucznej inteligencji na manipulowanie emocjami mas, jednak to zawsze lepsze, niż strzelanie do ludzi na ulicach!
  https://obserwatorpolityczny.pl/istota-przyszlej-rewolucji-cz-3/#comment-122389
  ============

  Kolejny INTERESUJĄCY tekst.
  Ta „tuba” zmusza do myślenia.
  Oczywiście jedynie MYSLĄCYCH…….

 209. Włodzimierz Cimoszewicz był gościem Bartosza Węglarczyka w „Onet Opinie”. Wypowiedział się on m.in. na temat tego, czy niektóre kraje Unii borykają się z tzw. symulowaną demokracją. – Uważam, że używanie określenia liberalna i nieliberalna demokracja jest błędem i to poważnym, bo sugeruje, że mamy do czynienia z demokracją. Nie, nie mamy. To prawda, że demokracja miała swoje rozmaite oblicza w toku ewolucji, ale dzisiaj coś, co nie jest liberalnie, coś, co nie szanuje praw mniejszości, nie jest żadną demokracją – powiedział. – Samo określenie symulowana demokracja uderzyło mnie swoją trafnością, bo ono opisuje stan rzeczy w tych krajach, w których są zachowane pozory w postaci parlamentu, wyborów itd., ale z góry można przewidzieć, kto je wygra – dodał. – My się zbliżamy do tego stanu. Pozostały jeszcze dwa etapy, których PiS nie zdołał pokonać. To są pozostałości niezależnych mediów i sądownictwa – podkreślił.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/cimoszewicz-cos-co-nie-szanuje-praw-mniejszosci-nie-jest-zadna-demokracja/rbrf419
  ============

  Ja to nazywam „fasadowa demokracja”…….
  Czym się rózni od tej amerykańskiej, francuskiej, czy kazachskiej?

 210. @Wiesiek
  Muszę przyznać, że tym razem znalazłeś coś interesującego. Ale czy te długi mają jakieś znaczenie ? Stany mogą dokonać po prostu resetu i po długał; wystarczy usunąć dwa zera w końcówce i biliony zamienią sie w miliardy, a miliardy w miliony. Oczywiście, że Chinczycy i niektóre banki będą niezadowoleni, ale dopoki lotniskowce amerykańskie dominują na oceanach, to nic nie mogą zrobić.
  Wiesiu, skoro Cię interesuje geopolityka (mnie też) to wyjdź z online i sięgnij po papierowe książki Harari (Sapiens, Homo deus i 21 lekcji na XXI wiek); są gorsze rzeczy, niż długi, ktore zagrażają przyszlości ludzkiego gatunku i o tym Harari dość przenikliwie pisze.

 211. mopus11
  24 marca o godz. 19:24

  Zgoda, mopusku. Odwołuję ze wstydem zestawienie. Dziś się przekonałem, że Krawacik jest tak naturalny i niepodrabialny, że jest czas, kiedy ma w de nie tylko pis, ale i mnie. Jechałem do niego z wędzonymi żeberkami. Spotkałem go 2 km od jego bazy. Stał przy drucianym płocie i rozmawiał z dwa razy większą od niego suką. Chyba się umawiali, stąd się dowiedziałem na bank, że jest wiosna. Zawołałem. Odwrócił głowę i już do mnie biegł. Przebiegł dwa metry i zawrócił. Wrócił do pani i dalej rozmawiali. A potrafi mnie dostrzec z kilkuset metrów i galopować do mnie szóstką.

  Więc jednak charakter. Jak do mnie nawet na wędzonkę nie przyleciał, którą uwielbia, to żaden pis kiełbasą wyborczą go nie kupi.

 212. Levar
  24 marca o godz. 20:34
  Cale szczescie, ….

  Piszesz Pan bzdety.

  Zdelegalizować faszystowską partię PiS

 213. @Słowianin Stanisław
  „Wolą być 2 sortem u jankesów a nie 1 sortem w IV RP. Mocni w gębie a nie w czynach”.
  Emigranci z Polski, którzy skazani są na własne siły i świetnie sobie radzą, są przykładami indywidualnego bohaterstwa, w porównaniu do polskich elit politycznych, które odstąpiły polski majątek narodowy za łapówki i spełniają rolę psa ogrodnika, pilnując interesów globalnych nadzorców w zamian za protekcję przy robieniu kariery politycznej.

 214. adam100
  24 marca o godz. 21:24
  PiS?
  Wam by sie marzyla delegalizacja Polski.
  Marzcie dalej. Wczesniej czy pozniej skonczycie jak ten indyk co to o niedzieli marzyl.

 215. @adam100
  Levar to od lat taki pisowsko-kościółkowski lewar, szwendający się na blogach od ponad dziesieciu lat, z którym nikt poważnie nie polemizuje. Nie warto reagować na tego jaskiniowca, nawet pisząc mu , że pisze bzdety, bo jakakolwiek uwaga go w jego wlasnych oczętach wywyższa.
  A już Adasiu jak piszesz do Levara, to nie zwracaj się do tego człowieczka per pan. Jaki on tam pan, toć to ćwok prowokator a nie pan.

 216. Obserwator Polityczny to świetny portal. … Powyżej, jeden z ciekawszych.
  Świetny, ciekawie się czyta.

  Żaden podręcznik ekonomii nie przewidywał takiego stanu rzeczy … żaden, o ile nie miało się w ręku zbyt wiele podręczników, np. keynesizmu. … i , w oczywisty sposób, nie podpowiada prostego rozwiązania tego problemu. Taki prosty problem wydawałoby się, ot, państwa liberalno-demokratycznego dobrobytu zadłużają się i nie ma prostego rozwiązania tego „problemu”.

  Od dłuższego czasu prawie wszystkie rozwinięte państwa uchwalają budżety z deficytem. Żyją na kredyt …. „Państwa żyją na kredyt” – co za udana, ciekawa personifikacja. Jeśli Józek z Mańką żyją na kredyt, to trzeba im wytknąć. A Francji czy Finlandii też nie przystoi, o Grecji szkoda wspominać. Od jak długiego czasu? ciekaw jestem. Od tysiącleci państwa – naówczas rozwinięte – zapożyczały się, przeważnie aby prowadzić wojny. Notabene, Japonia a potem Niemcy pożyczając USA kupowały sobie bezpieczeństwo narodowe pod parasolem amerykańskiego mocarstwa, w czasie Zimnej Wojny oraz potem. Jednocześnie nakręcały swój własny cudowny rozwój gospodarki, technologii i organizacji pracy.

  Wracajmy na nasze podwórko. Co nas czeka?
  Odpowiedź: Przyjdzie taki dzień, kiedy uchwalany budżet będzie musiał być zrównoważony. Dotykowo, nasze dochody zostaną uszczuplone o ratę przeznaczoną na spłacanie długu. Średnio będziemy ubożsi. Cześć montowni wyprowadzi się z naszego kraju – będzie trudniej o prace

  Nazwijmy ten dzień jak ksiądz proboszcz mówi. Będzie to sądny dzień, może kary boskiej za sodomię itp? Kiedy przyjdzie? Już jeden przychodził w 2008 roku. Banki obce miały wycofać cały kapitał z Polski. A teraz te montownie nam zabiorą. Montownie i centra usług przez telefon, należy dodać. Po co się uczyć angielskiego, skoro kiedyś wyprowadzą się.

  Ludzi ze starszego pokolenia to nie zaskoczy.
  Podoba mi się ta narracja, czyli opowieść. Najbardziej wytrzymali ludzi to byli przedwojenni. Czego oni nie przeżyli, depresję, sanację, okupację, stalinizm, wybuch rotundy, powodzie, zimy stulecia …

  Prezydent Stanów, aby poprawić bilans handlowy z zagranicą i zmniejszyć zadłużenie, nakłada dodatkowe cła na sprowadzane towary. Ponadto chce zastępować sprowadzane towary własną produkcją.
  Wyniki nie są oszałamiające. Można powiedzieć, że są połowiczne. Stany nie zatrzymały wzrostu zadłużenia, jedynie zmniejszyły szybkość jego narastania. Będą potrzebne dodatkowe działania.

  Trump, jak widać nie wszystkim wiadomo, znacznie obniżył podatki i tym samym zwiększył deficyt budżetu jak nigdy przedtem (jak sam często mawia – „as never before”). Efektem jest potrzebny mu politycznie wzrost zatrudnienia, spadek stopy bezrobocia, co bank centralny zamienia stopniowo w wyższe stopy procentowe (krótkookresowe) i ogólne zaufanie do gospodarki USA, zatem i do waluty USD (dolara), co utrudnia eksport i tanieje import do USA, czyli deficyt handlowy i płatniczy rośnie wbrew jego innym celem z pakiety „America First” … ale zapędzam się, bo to się nie czyta tak lekko, łatwo i przyjemnie jak OBSERWATORA POLITYCZNEGO.

  Czy odebranie pieniędzy bogatym i rozdanie biednym może coś poprawić?
  Odpowiedź: Nic nie poprawi. Ludzie dostaną pieniądze, więc wykupią towary.
  To właśnie rozdawanie pieniędzy ludziom i państwom w formie udzielania przez banki kredytów, było podstawą “liberalno-demokratycznego dobrobytu” jakie doświadczaliśmy przez ostatnie lata. Taki “typ” rozwoju ekonomicznego własnie przestaje działać.

  I tu jestem w kropce. Czyją tubą jest OBSERWATOR POLITYCZNY? Może Kościoła Latającego Potwora Spagetti?

 217. PiS przynajmniej probuje cos w tym kierunku robic, a towarzycho, ktore przeszlo z zoldu ruskiego na zold pruski stara sie temu ze wszystkich sil przeszkodzic (20:34)

  To prawda. PiS najmocniej próbuje, stęka że smród idzie do Waszyngtonu i po Jerozolimę, o Brukseli szkoda nawet wspominać i … znów nic nie wychodzi. Nie ma mieszkań, przyrostu naturalnego, wzmocnienia rodziny, likwidacji korupcji, elektrycnzych samochodów, promów hulających po Bałtyku, fortu Trump, skrócenia kolejek do lekarzy-specjalistów, szybszych dochodzeń, sprawniejszych sądów (o TK lepiej nie wspominać), sympatyczniejszej szkoły, pomocy dla najbardziej potrzebujących … nawet polityka historyczna się im w „ręcach łamie”. Dawniej mówli – imPOsibilizm. Teraz prezes z Mateuszem jeżdżą po kraju i narrację podtrzymują, która ledwo im się tli.

  Czas z tym imPiSibilizmem skończyć, zdaje mi się.

  Jedno na plus prezesowi Kaczorowi trzeba zapisać, że na żołd austryjacki poszedł, ale nie do końca.

 218. @teo
  Co Ty opowiadasz, pan Jarosław to fajny, madry, uczciwy, inteligentny ,przyzwoity i przystojny mężczyzna (rzekł bystrzak Levar)

 219. Faktycznie, źle napisałem o prezesie Kaczorze, postawnym, szczupłym przystojniaku o wysokim IQ, super uczciwym i o nienagannych manierach.

  Prezes Kaczor na postkomunistycznym żołdzie niewiele się dorobił, raptem kilka starych kamienic, więc przeszedł na żołd austryjacki, ale się nie zaciągnął.

 220. teo
  24 marca o godz. 21:52

  Mises i Keynes się uzupełniają.
  Kalecki wyznacza ścieżkę zdroworozsądkowego myslenia.
  świat poszedł drogą wyznaczaną przez Chicago Boys- czyli na manowce.
  Zrozumienie tego zajęło ekonomistom 30 lat.
  Zdaje się, że tobie zajmie to znacznie więcej czasu.

 221. @
  Potwierdzam, ze pierwsza osoba, ktora odkryla, ze pisowce rozmnazaja sie bezplciowo jest MAG! I powinna za to dostac Nobla. Ale nie dostanie, bo Szwedzi jej zazdroszcza, ze zyje w normalnym kraju a u nich dzender lata na golasa po ulicach, ze az wstyd.Ale lepiej niech siedza cicho i nie wstaja przy nas z kolan , zebysmy im nie przypomnieli przy calym swiecie kto im najlepsza kolubryne rozwalil.I wogle to niech mnie kurde nie dzaznia!

 222. w59 (22:26)
  Nie załamuj się tak szybko. Może dasz radę wytłumaczyć mi, o co ci chodzi.

 223. „Np Stanisława Słowianina (pozdr) wstawki, to sama radość.
  SS jest dowcipny/kąśliwy i nie wiem dlaczego przez niektórych tępiony.”

  Ja też nie pojmuję dlaczego dowcipny i wyrafinowany SS jest przez niektórych tępiony. Tak fajnie przecież przysrywa żydziakom, jankesom oraz innym angolom. A co najważniejsze również katolom. Swój człowiek.

  Stasiek jest kwintesencją wysokiej klasy nadwiślańskiego, podlanego bimbrem humoru, zasługuje na pomnik już tera. Bez odczekunku na ostatnie namaszczenie.

 224. Notabene – a jak piszę notabene, to znaczy, że do końca akapitu (albo do zamknięcia nawiasu) nie ma ironii – ten @levar (20:34) pisząc „towarzycho, ktore przeszlo z zoldu ruskiego na zold pruski” daje doskonałą ilustrację PiSowskiego głębiokiego zapatrzenia w historię Polski, zamiast obserwacji tego się dzieje i widzenia przyszłości. O tym mowili dzisiaj (dwaj) Goście Passenta. Prawica z Pawłowicz na czele tweetuje o trwającej w Polsce wojnie kulturowej. I jednym z jej aspektów jest wzmożenie historyczne i to w poprawnie patriotycznej formie. Dlatego trzeba więcej lekcji historii w szkołach, oraz religii, aby na zawołania o „żołdzie pruskim”, czy „ruskim rozbiorze”, itp. hasłowe odwołania trafiały w mig pod sarmacko-chamskie czaszki i nie trzeba było powtarzać dwa razy, objaśniać co to znaczy. Tylko ma się krew gotować, hajże na Moskala, na Niemca, na Tuska, pardon, na Soplicę. Po co młodzieży polskiej informatyka, języki obce, matematyka, nauki przyrodnicze, geografia, umiejętność jasnego i precyzyjnego wysławiania się i pisania, logika, filozofia.

  Sami powiedzcie, na co te wszystkie pseudonauki. Home PiSicus i tak tego nie używa, bo i po co. Z innymi kulturami nie obcuje, bo i tak nie rozumieją go/jej. I jest święty spokój.

 225. @due ma nocha (22:46)
  Już wiadomo, dlaczego SS jest tępiony. Bo ostro od niego bimbrem zalatuje.

 226. Uwielbiam sondaże narodowego szczęścia. Z reguły wygrywają kraje śmiertelnie nudne, z przymusową gimnastyką poranną, nakazem jedzenia otrębów oraz z płatnymi toaletami.

  Szczęsciu nie szkodzą świetne wyniki produkcyjne samobójców (Finlandia), anormalnie wysoka zachorowalność na raka (Dania), względnie 20 letnia kolejka na komunalne mieszkanie (Szwecja). W czym tkwi tajemnica sukcesu?
  Ano, właśnie w tym!

 227. Szanowni Panstwo,
  kaczynski moze spac spokojnie majac takich”gramotnych” przeciwnikow, jak wy.

 228. Sportowo jesteśmy na plusie. Wygraliśmy z Łotwą, ale ich piłkarzom należy się szacunek bo dzielnie się bronili i przeprosiny bo nasi piłkarze częściej niż oni faulowali.

  Teraz o polityce. W PRL-u cieszyliśmy się z każdego wybudowanego zakładu pracy, z każdej nowej szkoły, z nowych osiedli mieszkaniowych, a teraz budowanych dróg też możemy się cieszyć. Nie widzę w tym nic niestosownego
  Pozdrawiam wszystkich co budują dla wspólnoty i kibiców też

 229. Levar
  24 marca o godz. 23:21

  Wystarczy jeden przyjaciel, nie wskazując palcem, żeby ze wstydu się obudził.

 230. waldemar

  „Elżbieta II doczekała się autentycznego schyłku jej Imperium ”

  Trafne spostrzeżenie.
  Jak czytam zdaniem brytyjskich konserwatystów za „schyłek imperium” odpowiada „toksyczność” premier Teresy May. W związku z tym interesy imperium (premierostwo) proponują powierzyć Davidowi Lidingtonowi, kanclerzowi księstwa Lancaster, który jak twierdzą nie jest „toksyczny”.
  Wygląda więc na to, że imperium Elżbiety II w jego schyłkowym stadium ograniczać się ma do utrzymania księstwa Lancaster czyli jej osobistego majątku.

 231. kooperatywaMandragon

  red Gadomski: ” …. na razie przyszłość widzę czarno.”

  Trzeba docenić, że pierwszy raz od dawien dawna red Gadomski wykazuje się poczuciem realizmu. Choć liczenie na geopolitolololo to rzeczywiście jak na łaskę Boską.

  Natomiast Kultura Liberalna, która jest w ostrym politycznym sporze z tzw „gadomszczyzną” i „majcherkizmem” zachęca czytelników by się nie poddawali tym pesymistycznym nastrojom i jednak szukali wyjscia z pułapki dotychczasowego myslenia politycznego.
  I tak piątkowy felieton poświęcono przypomnieniu sylwetki nieco zapomnianego liberalnego intelektualisty Raymonda Arona. To ciekawa postać, odbiegająca od obowiązującej od dobrych 30 lat sztancy poprawnościowo-politycznej w tym nurcie ideologicznym. Aron bowiem był marksistą i wedle współczesnych krajowych kryteriów również symetrystą. Co w żadnej mierze nie przeszkadzało w tym by został klasykiem euroepejskiego liberalizmu.
  Tekst „Trzy lekcje symetrysty Arona na czas wielkiej polaryzacji” napisał Michał Matlak.

  Mam nadzieję, że pana zainteresuje

  https://kulturaliberalna.pl/2019/03/22/raymond-aron-matlak-10-lat-kl/

 232. @ Lewy
  24 marca o godz. 21:42
  @adam100
  Levar to od lat taki pisowsko-kościółkowski lewar, szwendający się na blogach od ponad dziesieciu lat, z którym nikt poważnie nie polemizuje. Nie warto reagować na tego jaskiniowca, nawet pisząc mu , że pisze bzdety, bo jakakolwiek uwaga go w jego wlasnych oczętach wywyższa.
  A już Adasiu jak piszesz do Levara, to nie zwracaj się do tego człowieczka per pan. Jaki on tam pan, toć to ćwok prowokator a nie pan.

  O zakręt, o indyk, o kurcze pieczone.
  Pan pisane przez duże „P” to było jakby z
  Prze-kąsem 😉

  Niech nam żyje i podrasta
  nasz levarek pederasta.

  Wot, moja kontrybucja w biologicznej dyskusji
  „O powstaniu gatunków ” – Darwin/ Mag & Co.

 233. wiesiek59
  24 marca o godz. 21:06

  ,, Ja to nazywam „fasadowa demokracja”…….
  Czym się rózni od tej amerykańskiej, francuskiej, czy kazachskiej?”

  Jimmy Carter twierdzi, ze USA dzieki skorumpowanym sadom zmienila sie z demokracji w oligarchie.
  W ostatnich wyborach prezydenckich utrzymywana przez Wall Street nomenklatura Partii Demokratycznej oszukala wyborcow i wystawila Hillary Clinton w miejsce Bernie Sandersa, co spowodowalo, ze obywatele zaglosowali na mniejsze zlo.

 234. jeśli rozmnażanie to najlepiej przez pączkowanie…

 235. Levar
  24 marca o godz. 23:21

  „Szanowni Panstwo, Kaczynski moze spac spokojnie majac takich”gramotnych” przeciwnikow, jak wy”.

  Od kilku lat mam podobne odczucia. Jesteśmy krajem z jednym politykiem.

 236. „Teroror obsesji”?

  – Kaczynski moze spac spokojnie majac takich”gramotnych” przeciwnikow
  – Jesteśmy krajem z jednym politykiem

 237. @

  Głosy, znalezione w sieci, na temat rozmnażania:

  „Seks dobry jest dla matołków i idiotów. Żadna rozkosz nie poniża godności ludzkiej w takim stopniu, jak erotyczna. Toteż ludzie o wybitnych zdolnościach intelektualnych i o jakim takim poczuciu estetycznym czują obrzydzenie do zaśmiecania swego życia erotyzmem”.

  Fragm. książki „Kształcenie charakteru”.
  Wydawnictwo o. T. Rydzyka.
  Nakład: 300 000 egz.
  Dla młodzieży.

  Mamy więc dyskusję z przodu i z tyłu,
  tfu tfu tfu; wszechstronną.

 238. natomiast prezesowi olimpu potomstwo wyskakiwało nawet z głowy (w tym wypadku w pełnej zbroji);

 239. a wg słynnych uczonych radzieckiech pietii gorasa i archipa miedesa te wszystkie brudne sprawki (momenty) powstały z ziobra adama;

 240. jakub01
  24 marca o godz. 12:44

  @Mauro, „W każdej poważnej demokracji szef frakcji parlamentarnej to ważna figura, często strateg polityczny.”

  „Tak, tylko ze dzięki strategowi politycznemu Kaczyńskiemu przestaliśmy być poważną demokracja”.

  Jesteśmy poważniejszym krajem, bo kluczowe decyzje zapadają teraz nad Wisłą. Przy okazji napisz jakich konkretnie wolności demokratycznych brakuje ci w „dobrej zmianie”, w porównaniu z „zieloną wyspą”.

  Pamiętasz czasy „zielonej wyspy” i atak policji ― w ramach walki o wolność prasy ― na redakcję tyg. Wprost?

  https://www.youtube.com/watch?v=Bhj43d7BYt0

  „Co do oceny PiS, to akurat większość blogowiczów jest zgodna, co do tego, ze to …”.

  Ta większość blogowa to infantylne i bezradne sieroty po PRL, ich frustracje poniekąd są zrozumiałe, czasem mi ich żal, nawet jak mnie śmieszą.

 241. @byk
  Ale przed tym zebrem to byla jeszcze taka jedna, o ktorej sie nie mowi, bo ona powiedziala Adamowi zeby sie gonil, panu bogu pokazala gest kozakiewicza i trzasnela drzwiami do raju. Gdzie poszla trudno powiedziec, ale ksieza boja sie o niej mowic do tej pory. Nazywala sie Lilith.

 242. Bar Norte

  W filmie dokumentalnym o Drugiej Wojnie Swiatowej opisana jest sytuacja zolnierzy rumunskich , ktorzy zostali przez Niemcow wykorzystani jako mieso armatnie pod Stalingradem ( 300 tysiecy zabitych na 600 tysiecy bioracych udzial w bitwie ) a po przejsciu Rumunii na strone Aliantow, Rosjanie zrobili to samo.

  Jesli NATO napadnie na Rosje, polskie wojsko moze spotkac ten sam los.
  https://www.youtube.com/watch?v=BgeJo7l9NUk&t=2486s

 243. te i inne przepisy znajdziecie teraz na fejsbuku – palcie biblioteki!

 244. adam100
  25 marca o godz. 1:40

  Dopowiedziałbym temu mędrcowi, że

  „Żadna rozkosz nie poniża godności ludzkiej w takim stopniu”

  jak zaspokojenie w śmiesznej kucającej pozycji długo wstrzymywanej potrzeby fizjologicznej.

  I jeszcze dodałbym, że skoro życie ze wszystkim, co się na nie składa, dał nie kto inny jak bóg pana Rydzyka, to jego wydawnictwo firmując tak obrazoburcze słowa współpopełniło bluźnierstwo.

  Ale gdzie by oni się własnymi bluźnierstwami przejmowali, skoro świetnie wiedzą, że boga nie ma.

 245. adam100
  25 marca o godz. 1:40

  Fragm. książki „Kształcenie charakteru”.
  Wydawnictwo o. T. Rydzyka.
  Nakład: 300 000 egz.
  Dla młodzieży.

  „Seks dobry jest dla matołków i idiotów. Żadna rozkosz nie poniża godności ludzkiej w takim stopniu, jak erotyczna. Toteż ludzie o wybitnych zdolnościach intelektualnych i o jakim takim poczuciu estetycznym czują obrzydzenie do zaśmiecania swego życia erotyzmem”.

  Kant by się pod tym podpisał, Kartezjusz uważał, że człowiek jest absolutnym panem swoich zmysłów, Jacek Woźniakowski (ojciec Róży Thun) napisał książkę pod tytułem, „Czy artyście wolno się żenić”. To dzięki temu, że Michał Anioł nie uprawiał seksu namalował trochę genialnych rzeczy. W przypadku jego talentu sublimacja erotyzmu (przypuszczalnie homoseksualnego) w sztukę udała się i to wspaniale. W społeczeństwie demokratycznym edukacja młodzieży powinna być nowoczesna z formy i konserwatywna z ducha. Nie trzeba młodzieży popędzac i podsuwać im Erosa, sami do niego dotrą, a te ograniczenia jakie mają w młodości spowodują, że seks będzie im lepiej smakował w stosownym czasie. Trzeba pamiętać, że i w tych sprawach młodzież jest wielką nadzieją szatana, który podsuwa im Thanatosa zamiast Erosa.

 246. Jak to mówił Pan Poeta:

  Matka goła, córka goła
  obie tęsknią do chochoła.

  Jest byczo, bo niby jak ma być?? 😉

 247. kooperatywaMondragon
  25 marca o godz. 2:17

  „Jesli NATO napadnie na Rosje, polskie wojsko moze spotkac ten sam los”.

  Wytłumacz nieideologicznie (czyli na gruncie logiki dwartościowej), dlaczego NATO miałoby to robić? Bogaty nie napada biednego, zwykle jest odwrotnie.

 248. Kant by się pod tym podpisał.

  A koń by się uśmiał.

 249. pb:
  „Ale gdzie by oni się własnymi bluźnierstwami przejmowali, skoro świetnie wiedzą, że boga nie ma.”
  ich bogiem jest ten sam, co nasz – mamon;

 250. pombocek
  25 marca o godz. 2:18

  Nie razi cię własna siermiężna prostota?

 251. adam100
  25 marca o godz. 2:33

  „Kant by się pod tym podpisał. A koń by się uśmiał”.

  Nie czytałeś nigdy co o „tych sprawach” pisał Kant ― do łatwego znalezienia w sieci.

 252. Mauro Rossi
  25 marca o godz. 2:35

  Nie, chłopcze, nie razi. A Tobie się zdarzyło, że coś własnego Cię raziło? Na przykład że jesteś na blogu stworzonkiem wtórnym – jak echo tego, co inni wytworzą?

 253. @byk
  Ta Lilith jak sie dowiedziala, ze to ma byc taki raj, w ktorym ona ma tej wlochatej malpie na nizszym szczeblu ewolucji , ktorej nawet jeszcze wlosy z pyska i klaty nie spadly -prac, gotowac,sprzatac, dawac d…po bozemu i rodzic dzieci z niedorozwojem, to powiedziala panu bogu, zeby sie walnal w stary cymbal o to swoje ukochane drzewo az te wszystkie, kwasnie psiuny pospadaja. Duchowi dala w pysk i poszla. A pan bog tak zdurnial, ze jakos tak odruchowo zlapal Adama za zebro i nie majac lepszego pomyslu stworzyl Kaje Godek. Oj, nie , zaraz ,zaraz? Aaa? Ewe! Ta Ewa to sie dopiero numer okazala! Polatala z Adamem na golasa, ale jak zobaczyla,ze nic z tego nie bedzie, to wolala twardy konkret w rece czyli weza niz ganianie sie po krzakach. Urodzila trojke dzieci z , z ktorych to starsze natychmiast zabilo mlodsze a potem dlugo i szczesliwie zylo w zwiazku kazirodczym z wlasna siostra. Reszte juz znacie. I tak oto powstal grzech pierworodny , od ktorego mial nas uwolnic Jezus skazany przez kochajacego tatke na przybicie do krzyza, oraz pomniejsze grzeszki, za ktore i tak bedziemy sie smarzyc w piekle chociaz kanibalizm uprawiany na mszy w KK mial nas od tego uratowac.

 254. @Mauro,
  „napisz jakich konkretnie wolności demokratycznych brakuje ci w „dobrej zmianie”, w porównaniu z „zieloną wyspą”.
  Niech kto zrobi to za mnie, bo ja nie moge ze smiechu.

 255. @ jakub01
  25 marca o godz. 3:07
  I tak oto powstal grzech pierworodny , od ktorego mial nas uwolnic Jezus skazany przez kochajacego tatke na przybicie do krzyza,

  No i dodajmy ze ten Bóg czekał sobie tysiące lat, zanim zesłał na Ziemie swojego Syna by odkupić grzech pierworodny.
  Czyżby, spóźnił się na pociąg ??/ łódkę ?? i ludzkość odjechała?? / odpłynęła ??

 256. @jakub01
  To fakt, że od namolnego Mauro nie można się uwolnić, ani teraz, ani przed laty.

 257. ” te sprawy ” ⛔⛔⛔⛔⛔⛔⛔

  O kant rozbić czy o dupę ?

 258. @
  „A mowilem mu wtedy przy sniadaniu: – Jak pan tam sobie chce profesorze ale to sie kupy nie trzyma. Wysmieja pana.
  Przy sniadaniu? Do Kanta? Co on plecie?- pomyslal Berlioz”
  /M. Bulhakow „Mistrz i Malgorzta”/
  Z tezami Kanta filozofia rozprawila sie ponad sto lat temu. Krytyka czystego rozumu to XVIII wiek Mauro. Od tamtego czasu filozofia jakby tu ci powiedziec – odrobine sie zmienila.

 259. @Adam 100
  Nic sie nie spoznilo, tylko, ze tamci to byli grzeszniki straszne od roznych Izyd, Zetusow pardona – Zeusow i innego diabla Pana grajacego na flecie.
  To dobrze im tak! Tylko nie mow mi, ze to nielogiczne, bo taka logika operuje KK od 2 tysiecy lat bez mala. Znakiem tego logiczne byc musi. Zreszta jak nie jest to i tak jest, bo niezbadane sa wyroki boze, czy jakos tak.

 260. @Mauro,
  „Od kilku lat mam podobne odczucia. Jesteśmy krajem z jednym politykiem.”
  „napisz jakich konkretnie wolności demokratycznych brakuje ci w „dobrej zmianie”
  Drugiego polityka.

 261. @

  Seks zgodny z nauką Kościoła Katolickiego? Ojciec kapucyn radzi, jak sie kochac.
  „To nieprawda że Adam i Ewa kochali się tylko platonicznie, a w Raju chodzili za rękę i tylko patrzyli sobie w oczy.”
  Ojciec Knotz: jak katolik może popiescic
  Jak należy uprawiać seks po bożemu? Większość ludzi kojarzy to z pozycją klasyczną…

  …którą nazywamy też pozycją misjonarską, od misjonarzy, którzy jej uczyli.
  Dalej ucza?

 262. jakub01
  25 marca o godz. 4:29

  Przepijemy naszej babci domek śliczny !
  I zrobimy z tego domku dom publiczny !

  A fe jakobku a fe.

 263. @Adam100
  Przepijemy naszej babci majtki w krate!
  Takie wielkie,fioletowe i wlochate !
  No co..?

 264. jakub01
  25 marca o godz. 4:47
  No co..?

  Jest równo,
  kwadratowo i ?? słupki w dół, i ch**ki w piach.

  https://www.youtube.com/watch?v=fELZsu574nU

 265. @byk
  Pisowce mnoza sie jescze przez podzial , -publicznej kasy miedzy siebie.

 266. @Adam 100
  bywa roznie, kwadratowo i podluznie…
  Sadzac po minach niektorych, to sie ten lud bawi rozpaczliwie zaje….cie!

 267. @Adasiu idem do krypty. Hasta mañana.

 268. „Rusofoby” połączeni przy okazji wyboru Trumpa ponieśli klęskę. Nie widać Putina w urnach wyborczych. Co teraz powiedzą o własnym nieudacznictwie i braku programów wyborczych. Suweren może durny politycznie ale suweren. Tak sobie myślę,że na wygranie wyborów trzeba mieć pomysła żeby wynik nie był kiepski.

 269. Oszołomstwo i zakłamanie ponad miarę w życiu codziennym należy ośmieszać . Tak sobie myślę.

 270. Ów Kant, z którym profesor Woland jadł śniadanie, uznał , że filozof powinien poznać wszystko, całą prawdę o życiu, a ponieważ był prawiczkiem, więc wybrał się do burdelu. Po wyjściu z rzeczonego przybytku miłości zostal zaczepiony przez dziennikarzy, którzy podsuwając mu mikrofony pytali : Jak było ? Jak pan się czuł ?
  Jeszcze dysząc, z rumieńcami na twarzy Kant odpowiedział : „Rzecz sama w sobie (dinge an sich) nawet przyjemna, ale ruchy niegodne niemieckiego filozofa”.
  Mauro spróbuj kiedyś zrobić to samo co Kant, zobaczysz jakie to przyjemne. A ponieważ nie jesteś niemieckim filozofem, w ogóle nie jesteś filozofem, więc nie będziesz odczuwał niegodności ruchów.
  I tak by the way. Nie powołuj się na filozofów i artystów w kwestii czystości , bo oni byli bardzo rozbuchani,. Szczegolnie słynął z rozwiązlości Augustyn zwany świetym, sam to opisał w Wyznaniach. Kiedy już się wyeksplatował (zważ , że jeszcze Amerykanie nie wymyślili v*iagry), to zaczął grzmieć na rozpustników, potępiać seks. Stał się strasznie cnotliwy, za co został uznany świetym. Znienawidził kobiet, które naśmiewały się z jego niemocy, nazywał je podstępnymi służkami szatana.
  A ty Mauro jesteś jeszcze w jurnym wieku, w razie czego możesz sięgnąć po v*iagrę.
  ps
  I proszę ciebie, nie popisuj się erudycją, bo jeszcze cię zaczną na blogu nazywać profesorem Rossim, co byłoby bardzo śmieszne.

 271. Sciaga dla Zetusa…………

 272. @jakub01
  22 marca o godz. 14:20
  Z dziedziny wybijanie zwierząt to ostatnio rozmawiałem z pewnym myśliwym co to bardzo chciał postrzelać do wilków i usprawiedliwiał to tym, że zaatakowały kogoś w lesie. Tylko wcześniej myśliwi oczyścili las z dzików i teraz głodne wilki nie mają się czym pożywić.
  W dodatku do GW na Wiosnę analizuje ktoś powiązanie między skłonnością do zabijania zwierząt i satysfakcją seksualna, potzebą dominacji etc. Coś może być na rzeczy…

 273. Sciaga dla Zetusa…

  Urodziłem się na Muranowie
  Zbyt długo krążę wokół doświadczenia Zagłady i czytam świadectwa jej ofiar, by nie widzieć tego, co widzę. I nie słyszeć tego, co słyszę. Być może mówię „za głośno” dla wrażliwych uszu i zbyt „niegrzecznie” dla dyplomatów. Gdybym miał najkrócej powiedzieć, dlaczego sprawiam takie kłopoty, odpowiem: bo urodziłem się na Muranowie, 14 lat po unicestwieniu istniejącego tam największego getta w okupowanej Europie. Ta ziemia była jeszcze wtedy gorąca. I jest gorąca do dziś.
  **
  prof. dr hab. Jacek Leociak jest historykiem literatury, kierownikiem Zespołu Badań nad Literaturą Zagłady IBL PAN, Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN.
  Tekst ukazał się pierwotnie na portalu krytykapolityczna.pl.
  Tego typu zachowania nie powinny mieć miejsca w przestrzeni publicznej
  W sprawie zajść podczas konferencji i późniejszych reakcji oświadczenie wydało też Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN:
  W związku z licznymi atakami na badaczy Zagłady oraz niezależność badań naukowych w naszej dziedzinie, które pojawiły się w ostatnim czasie w niektórych mediach, także co bardzo zasmuca – publicznych (TVPInfo, Wiadomości TVP1) czujemy się w obowiązku zabrać głos. W dniach 21–22 lutego br. w Paryżu odbyła się konferencja naukowa pt. „Nowa polska szkoła badań nad historią Zagłady Żydów” (La nouvelle école polonaise d’histoire de la Shoah) zorganizowana przez uczonych z czołowych francuskich instytutów badawczych takich jak École des hautes etudes en sciences sociales (EHESS) oraz Centre national de recherche scientifique (CNRS). W konferencji wzięli udział badacze francuscy i polscy, którzy przedstawili refleksje i wyniki najnowszych badań nad zagładą polskich Żydów, a także zagrożenia związane z prowadzeniem państwowej „polityki historycznej” w tym obszarze.
  W przestrzeni medialnej powielane są nieprawdziwe informacje o tematyce wystąpień, prelegentom przypisywane są niewypowiedziane przez nich słowa, zaś wyrwane z kontekstu fragmenty nagrań są manipulowane i komentowane w sposób mający niewiele wspólnego z zamierzeniami autorów. Telewizja publiczna w głównym wydaniu „Wiadomości” naukową konferencję nazwała wręcz „festiwalem antypolskich kłamstw”. O stopniu rzetelności tych doniesień świadczy chociażby fakt, że w relacjach medialnych przywoływane są nazwiska prelegentów, których na konferencji nie było.

 274. @DP
  Tuż po zaprzysiężeniu Tokajew zaproponował zmienić nazwę stolicy kraju Astany na Nursułtan, oczywiście ku czci pierwszego prezydenta.

  Bardzo lubię takie opowieści. Przypomniałem sobie od razy zdjęcie Idi Amina niesionego w lektyce przez białych inwestorów, oraz obrazek z koronacji Bokassy I w Republice Środkowo-afrykańskiej. To są przepiękne scenki świadczące, że rządzący są podobni w swojej potrzebie wywyższania się, nazywania się bardzo kwieciście, itp itd. I to nie tylko w krajach tzw. trzeciego świata. Zmieniają się tylko atrybuty.

  The Central African Republic, where Emperor Bokassa ruled with violence and greed

 275. Mauro Rossi
  25 marca o godz. 2:32

  „Jesli NATO napadnie na Rosje, polskie wojsko moze spotkac ten sam los”.
  Wytłumacz nieideologicznie (czyli na gruncie logiki dwartościowej), dlaczego NATO miałoby to robić? Bogaty nie napada biednego, zwykle jest odwrotnie.”
  Jankesi robia to samo w Bloku Latynoamerykanskim , co Stalin i Brezniew robili w Bloku Wschodnim.
  W skali swiatowej, trzeba podboju kolejnych przestrzeni zyciowych, by pasozyt przezyl.

 276. W próbkach pobranych z wraku Tu-154M znaleziono ślady materiałów wybuchowych. To sensacyjny wniosek z częściowych badań brytyjskiego laboratorium współpracującego z Prokuraturą KrajowąTo informacja skrywana przez śledczych. Dowiedzieliśmy się jednak, że przed kilkoma tygodniami do polskiej prokuratury nadeszło pismo informujące o cząstkowych wynikach badań prowadzonych w Forensic Explosives Laboratory (FEL), podległej brytyjskiemu ministerstwu obrony jednostce specjalizującej się w badaniach kryminalistycznych związanych z materiałami wybuchowymi. Angielscy eksperci przebadali kilkadziesiąt spośród ponad 200 próbek przekazanych przez Prokuraturę Krajową w maju 2017 r. Na zdecydowanej większości z nich znaleziono ślady substancji używanych do produkcji materiałów wybuchowych. Jak się dowiadujemy, chodzi o trotyl, ale też inne składowe. Prokuratura nie chce komentować tych rewelacji, jednak nasze ustalenia potwierdziliśmy u kilku źródeł. Dodajmy jeszcze, że zgodnie z umową zadaniem brytyjskiego laboratorium nie jest interpretacja wyników badań, lecz przede wszystkim odpowiedź na pytanie, czy w przekazanych próbkach znajdują się ślady materiałów wybuchowych. Już wiemy, że brzmi ona: tak. FEL jest częścią DSTL (Defence Science and Technology Laboratory), ośrodka o międzynarodowej sławie. W przeszłości zajmował się on m.in. badaniem materiału z katastrofy samolotu Pan American, który w wyniku zamachu bombowego spadł w 1988 r. na szkockie Lockerbie. Wśród głośnych spraw, jakie DSTL badał w XXI w., są m.in. zamach terrorystyczny w Londynie w 2005 r. czy próba otrucia byłego współpracownika brytyjskiego wywiadu Siergieja Skripala. To właśnie w DSTL poddano badaniom substancję nowiczok, użytą w celu uśmiercenia byłego pułkownika GRU. (Tyg. wSieci 12/2019)

 277. @Saldo mortale
  25 marca o godz. 9:25
  Nie lubię ściągać…

  Ściąga dla onego…
  Powiadomię onego, kiedy polski IPN rozpocznie badania nad zagładą Żydów francuskich, wraz z czołowymi instytutami francuskimi, bo nie sądzi chyba, że wszystko w tej dziedzinie zostało przebadane. Nie wykluczam École des hautes etudes en sciences sociales (EHESS) oraz Centre national de recherche scientifique (CNRS). Nie wiem tylko, czy możemy liczyć na obecność grup zorganizowanych z pochodniami w imieniu Front National.
  Shalom.

 278. Mauro Rossi, 2:28
  Da Vinci nie brzydzil sie sexem.
  https://www.newyorker.com/magazine/2017/10/16/the-secret-lives-of-leonardo-da-vinci.
  Ani Chopin.
  Ani Jaroslaw Kaczynski.

 279. kooperatywaMondragon
  25 marca o godz. 9:52

  „Jankesi robia to samo w Bloku Latynoamerykanskim , co Stalin i Brezniew robili w Bloku Wschodnim”.

  Kogo Jankesi wysyłali na Alaskę. No, skoro robią to samo …? 🙂

  Dlaczego mieliby robć „to samo” 70 lat po śmierci Stalina i 30 lat po upadku Związku Sowieckiego? Gdyby robili „to samo” to raczej by już przestali.

 280. @Mauro Rossi
  25 marca o godz. 9:52

  W uzupełnieniu podam, że obok budynku DSTL (Defence Science and Technology Laboratory) na swoim wózku inwalidzkim napędzanym bateriami litowo-jonowymi przejeżdżał światowej sławy, wybitny naukowiec Steven Hawking. W Polsce zaś, kawałek kadłuba Tu-154M przemycony do kraju przez nieznaną zakonnicę jest odwiedzany przez liczne grono wyznawców „teorii trzech wybuchów”, z których wielu doświadczyło niezwykłych ozdrowień. Oczekujemy dalszych niezwykłych, nadprzyrodzonych zdarzeń w związku z tym niewielkim kawałkiem kadłuba. Szkoda, że nie mamy w kraju całego kadłuba, bo z pewnością oddziaływanie całego kadłuba byłoby bardziej spektakularne.
  Pozdrawiam.

 281. Wrak na medaliki. Kto wie co mogą sprawić. Tak sobie myślę o relikwiach.

 282. kooperatywaMondragon
  25 marca o godz. 10:02

  „Mauro Rossi, 2:28 Da Vinci nie brzydzil sie sexem”. https://www.newyorker.com/magazine/2017/10/16/the-secret-lives-of-leonardo-da-vinci.

  Najlpszym zródłłem do życia Leonarda jest jego biograf i uczeń Giorgio Vasari, autor monumantalnych „Żywotów najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów”. Wydane po polsku (za komuny, w latch 80.), zachęcam do lektury. Nieźle się czyta klasyczną biografię Leonarda pióra Irving Stone’a „Udręka i ekstaza”, który oparł się na Vasarim.

 283. Bar Norte

  Dzisiaj pierwszomajowy zapiewajlo Gadomski troche bardziej konkretnie , na co mu czytelnik odpowiada :
  ,, Najnowsze Popularne
  wein0324.03.2019, 08:40
  Może nie będzie tak źle. Wyjaśnię krótko. Będzie bardzo źle, ale może to zmusi polityków do przeprowadzenia reform, które wcześniej były odrzucane. Pieniędzy trzeba będzie szukać dosłownie wszędzie, więc może w końcu uda się oderwać od koryta Kościół Katolicki. Likwidacja przywilejów i opodatkowanie tej instytucji może dać kilkanaście miliardów rocznie. Trzeba będzie odciąć też wszelkie dotacje na górnictwo, w tym zmienić system emerytalny górników, by chcący wydobywać węgiel sami płacili za emerytury tak jak pozostali pracownicy w Polsce. Może doczekamy się w końcu prawdziwej reformy KRUS. Może uda się „odchudzić” administrację państwową uproszczając prawo administracyjne, państwowe itd. Może też uda się w końcu zlikwidować senat, a sejm pomniejszyć. Takich obszarów, których do tej pory nie „ruszano” jest pewnie jeszcze więcej. Może ta potencjalna katastrofa, która czeka już za rogiem, zmusi polityków do działań, które już dawno były potrzebne, a których unikano jak ognia?”

 284. Wrak w błocie na tajnym obiekcie wojskowym nawet w czasie niemieckiej okupacji. Do wraku samolotu wojskowego może się wszystko przyczepić. Tak sobie myślę gdzie i z czym latał wojskowy samolot. Kiedyś widziany w Gruzji nad polem bitwy. Wojskowy sprzęt wojskowe pozostałości. A generał meldował min niet można zajmować miejsca.

 285. Saldo Mortale

  „Nowa polska szkoła badań nad historią Zagłady Żydów” (La nouvelle école polonaise d’histoire de la Shoah) zorganizowana przez uczonych z czołowych francuskich instytutów badawczych takich jak École des hautes etudes en sciences sociales (EHESS).

  Ciekawe co nowa „polska szkoła badań” nad holocaustem ma do powiedzenia na temat współpracy państwa francuskiego i jego żandarmerii przy masowej wysyłce tamtejszych żydów do Auschwitz. Liczę, że szybko się o tym przekonamy. Nowa szkoła to nowe metody, wiec wyniki powinny być obiecujące. Z góry się cieszę.

  Chyba że konferencja, finansowana przez władze francuskie, była zgrabną manipulacją i miała na celu prozaiczne „co złego to nie my i nasz rząd” tylko polscy szmalcownicy przebrani za francuskich policjantów.

 286. SŁOWIANIN STANISŁAW
  25 marca o godz. 10:30

  „Do wraku samolotu wojskowego może się wszystko przyczepić”.

  Słyszałem nieco inne wyjaśnienie, że przecież ochrona prezydanta miała broń palną. Co ty na to?

 287. kooperatywaMondragon
  25 marca o godz. 10:24

  „Trzeba będzie odciąć też wszelkie dotacje na górnictwo, w tym zmienić system emerytalny górników, by chcący wydobywać węgiel sami płacili za emerytury tak jak pozostali pracownicy w Polsce”.

  A co na to klasa robotnicza? Ech marksiści-idealiści, takie gęganie nie przyniesie wam korzyści. 🙂

 288. Chyba wrócą miesiecznice, Macierewicz odkurzony uruchomi podkomisje, no bo jak zapodaje nasz pisowski ambasador na blogu Mauro Rossi za wiarygodną „Do rzeczy”, że jakieś laboratorium brytyjskie odkryło gmyzowy trotyl. Znowu ruszą jako pomoce naukowe puszki, parówki, bomby magnetyczne z tłumikiem, magnesy grawitacyjne, fałszywe mapy dostarczone przez ruskich i to do góry nogami.
  Prezes znów wdrapie się na drabinkę i jako praeses pisovate, będzie swym słynnym szczekiem podniecał pisowski stworki, głosząc ,że zbliżamy się do prawdy, jesteśmy coraz bliżej
  Tak, tak „wara od naszych dzieci” nie bardzo działa, imigrantów nie ma,blond aniołki zaspokajające za 60 tysięcy ludzkie potrzeby Glapy, szwagier Austriak psują szlachetny obraz ojca narodu, więc trzeba wyciągnąć Smoleńsk, trochę zwietrzały, ale lepsze to niż nic, bo wybory tuż tuż. Może nawet znów się będzie ekshumować nieszczęsnych polityków, którzy wybrali się na wycieczkę bez powrotu.
  Kwiecień, a zwłaszcza 10-ty, bedzie gorący.

 289. Doczytałem do końca sensacyjne doniesieni Mauro. No tak, w samolocie był noviczok. Tym powinna się zająć podkomisja pana Macierewicza.

 290. wiesiek59

  Rumunska premiera jest pierwszym lamistrajkiem w Unii Europejskiej. Wbrew zdaniu prezydenta oglosila przeniesienie ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Ma to miejsce tuz przed dorocznym posiedzeniem najsilniejszego w USA lobby- AIPAC.
  https://www.rp.pl/Konflikt-izraelsko-palestynski/190329653-Rumunia-przeniesie-ambasade-w-Izraelu-do-Jerozolimy-Wbrew-prezydentowi.html

 291. jakub01
  25 marca o godz. 3:54

  @Mauro, „Od kilku lat mam podobne odczucia. Jesteśmy krajem z jednym politykiem.”
  „napisz jakich konkretnie wolności demokratycznych brakuje ci w „dobrej zmianie”.

  „Drugiego polityka”.

  Masz Biedronia, a nawet Śmiszka, więc nie narzekaj. 🙂

  Ponawiam pytanie: jakich konkretnie wolności demokratycznych brakuje ci w „dobrej zmianie”?

 292. Lewy
  25 marca o godz. 7:20

  „Szczególnie słynął z rozwiązłości Augustyn zwany świętym, sam to opisał w Wyznaniach”.

  Przesadzasz. Żył z jedną kobietą, a jak nawrócił się na chrześcijaństwo to się z nią rozstał i został wyświecony na biskupa ― był wybitnym intelektualistą i mówcą swojej epoki. Żeby ludzie byli tylko tak rozwiąźli jak onto byłoby świetnie. Świętym nie „jest się zwanym” tylko oficjalnie ogłoszonym przez Kościół po śmierci, choć dla współczesnym mu ludzi Augustyn już za życia był świętym. Świeci też oczywiście w swoim czasie grzeszyli. Nobody’s perfect, nawet święci.

 293. Mauro Rossi
  25 marca o godz. 10:51

  Odpowiem za siebie, bo mówisz, brzdącu, publicznie: Wolności od „dobrej zmiany” (broń boże jamneński, żebym mądremu, dowcipnemu jakubkowi podpowiadał – ona Cię, łyknie przez sen bez popijania, nawet nie zauważysz, jak wrócisz do stanu przed poczęciem).

 294. Ok. Mauro, nie będę kruszył kopi o Augustyna zwanego świetym. Ale co z tym noviczokiem w samolocie. Jakbyś podsunął podkomisji taki pomysł, który mi przyszedł do głowy, że fotel pilota był nasycony nowiczokiem i że ten stracił po prostu przytomność i samolot runął. Jak dodamy do tego bombę magnetyczną z tłumikiem, to sprawa jest oczywista. Nie można ograniczać się do jednej przyczyny, im więcej, tym bardziej prawdopodobieństwo zamachu wzrasta; trotyl, mikrowybuchy, magnes ściągający, wiertarki uruchamiana zdalnie, robiące dziury w skrzydłach samolotu, fałszywe mapy drukowane cyrylicą.
  Wracając do Augustyna, powiedział on za Tertulianem „Credo quia qbsurdum”, jak ulał dotyczy to wygibasów smoleńskich.
  Ps
  Jak ty to wytrzymujesz, żyć w takim dysonansie poznawczym ?

 295. @Mauro Rossi 10.54
  Bardzo ciekawe uzupełnienie dzisiejszej nauki rekolekcyjnej.
  Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem

 296. @Mauro,
  „Ponawiam pytanie: jakich konkretnie wolności demokratycznych brakuje ci w „dobrej zmianie”?”
  Niezawislych sadow, a nie takich, w ktorych zasiadaja bezprawnie sedziowie z nadania politycznego, prezydenta i wladzy, ktorzy nie lamia konstytucji przede wszystkim .To malo?
  Uwazasz, ze Trybunal Sprawiedliwosci pochyla sie nad Polska dla zabawy?
  Na jakim ty swiecie zyjesz, ze pytasz, jak Polski rzad lamie i lekcewazy demokratyczne wartosci? Mysle, ze mnie zwyczajnie podpuszczasz.

 297. W sprawie katastrofy smoleńskiej wielokrotnie się wypowiadałem i widzę kuriozalną sytuację skoro każdy może popatrzeć na ustawioną na pomniku postać od której wszystko się zaczęło i która nie stanęła we właściwym momencie na wysokości zadania.

 298. @Zetus1
  Z tym polowaniem to jest calkiem mozliwe.Wiadomo juz np. ze mecze pilki to taki cywilizowany zamiennik walk plemiennych. Kobiety tez stanowily trofea wiec skojarzenia sa oczywiste.

 299. Wczoraj policja zatrzymała na placu Marszałka Piłsudskiego dwóch nastolatków jeżdżących hulajnogami obok pomnika smoleńskiego.
  Telewizja relacjonując to wydarzenie kilkukrotnie pokazywała stojący obok pomnik prezydenta.
  Z perspektywy widać jak bardzo nadęta ta wielka figura, artysta musiał przeżywać wyjątkowe cierpienie

 300. @pombucku drogi, Mauro jest ciezkostrawny, na noc nie polecam.
  A ja dalej ganiam po tym twoim lesie, zwlaszcza, ze jestem ostatnio troche unieruchomiona w betach. Wyobraz sobie, ze istnieje cos takiego jak alergia z powodu zmiany wilgotnosci powietrza i przy roztopach, o tej porze roku take cos me lapie. Mam jakis balsamik ale niewiele pomaga. Objawia sie to okropnym kreceniem w nosie jak przy katarze i potwornym suchym kaszlem przy niemoznosci odplucia, bo nic tam nima w tych plucach. Nie jest to przeziebienie. No i tak ze dwa tygodnie z nawrotami.Ja prawie nigdy nie choruje, jak juz jakas przypadlosc, to od razu szpital (cesarka, wyrostek i zawal), wiec mnie strasnie denerwuje kiedy organizm przestaje mnie sluchac a chyba czas sie z tym zaczac jakos oswajac i przestac pieklic.

 301. SEKS RELIGIA I ZAGŁADA, ale żeby tak wszystko na raz?
  Jest jakaś specjalna okazja?
  Coś przegapiłem?

 302. @Is 42
  Mauro pisze o sw,Augustynie – „. Żył z jedną kobietą, a jak nawrócił się na chrześcijaństwo to się z nią rozstał i został wyświecony na biskupa..”
  Oczywiscie nikt nie wie co sie z nia stalo i jak skonczyla w owczesnych czasach kiedy chlop ja porzucil a zdaje sie, ze status kobiety porzuconej przez meza byl wowczas nie najwyzszy. Ale kto by sie tam przejmowal jakas umierajaca w nedzy baba. Wazne, ze biskup i ze swiety.

 303. @ Św. Augustyn należy do grona moich idoli. Oczywiście czytałem Wyznania…

  Musimy pamięta że jeszcze sto lat temu kobiety nie miały nawet prawa uczestnictwa w wyborach w kolebce wolności wszelakich USA i innych krajach, wystrzegajmy się ahistoryzmu w ocenach. Św. Augustyn oczywiście był grzesznikiem, nawet bodaj zabijał mieczem, przed wielką metamorfozą. Metamorfoza – notabene – jest wielkim prawem człowieka, którego u nas w jakimś takim pamiętliwym a mało kreatywnym społeczeństwie, bardziej pamiętliwym niż kreatywnym w każdym razie, taki typ edukacji mieliśmy, najczęściej się odmawia.

 304. @jakub01 godzina 12.16
  Nie będę ukrywał, że pogodne komentarze czy informacje o osiągnięciach uczonych bardziej cenię niż wiadomości o tragediach lub katastrofach na czele z tą smoleńską, która moim zdaniem jest szczytem nieporadności i zwykłej politycznej głupoty.
  Święty Augustyn często jest wymieniany w komentarzach kościelnych, ale jak to u nas bywa mało kto potrafi o jego życiu cokolwiek powiedzieć bo jak wiadomo tutaj wszystko spływa jak po kaczce i mało kto się czymkolwiek na serio przejmuje.
  Są sytuacje w życiu ludzi, które nie powinny się wydarzyć, ale nie umiejąc wyjaśnić ostatecznie ich przyczyny, dla zachowania zdrowia psychicznego nie powinniśmy zbyt wiele poświęcać im uwagi.
  Jeżeli kichanie ustało to mnie cieszy. Pozdrawiam

 305. PS. Wydaje mi się że wielki rewolucjonista Jezus nie hołdował tzw. wartościom rodzinnym, ale nie będę tutaj rozwijać tej myśli…

 306. Po cudownej nadwyżce ani śladu bo katolicy przestali kraść VAT. Taki logarytm religijny. Tak sobie myślę czy dla dobra kraju warto nie kraść. A był szczelina napędzająca budżet. Sezamie szczelinowy, otwórz się !

 307. Paryski wyklad….

  Niestety, obok uczonych, na sali prestiżowej EHESS pojawili się ludzie, których jedynym celem było usiłowanie przerwania głośnymi okrzykami wykładów oraz zakłócanie obrad. Obrażano referentów, obrażano naszych francuskich gospodarzy, obrażano wolontariuszy obsługujących konferencję. Niektóre wypowiedzi miały nawet charakter antysemicki. Tego typu zachowania są nie tylko jawnym naruszeniem zasad obowiązujących w świecie akademickim, ale też nie powinny absolutnie mieć miejsca także w jakiejkolwiek przestrzeni publicznej. Przykro nam, że zarówno uczeni francuscy, jak i francuska publiczność mieli wątpliwą okazję doświadczenia potęgi złych emocji.
  Nie chcemy, by znane nam, badaczom Zagłady, z czasów minionych siły zła, nienawiści i podziałów kształtowały także współczesną refleksję nad historią. Tego rodzaju ataki stanowią dla nas klarowny sygnał, jak ważne są wysiłki na rzecz badań i prezentacji pełnego obrazu polskiej historii, wolnego od „polityki historycznej”, będącej zakładnikiem w służbie tej czy innej idei.
  Zespół Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN

 308. jakub01
  25 marca o godz. 11:57

  Jakubku, na wszystkie dolegliwości dróg oddechowych i gardła od wielu lat staram się sobie pomóc inhalacjami. Prawie zawsze w krótszym lub dłuższym czasie pomaga. To inhalacje z olejków – sosnowego, lawendowego, z drzewa herbacianego, z cebuli, czosnku – oraz z septosanu (skład: szałwia, tymianek, mięta), czyli mieszanki ziół do płukania gardła. Ale odkryłem, że i inhalacje z tego przy katarze pomagały. Raz tylko przez cały miesiąc nie pomogły, jak robiłem w lesie, kiedy padał śnieg i topniał mi na czole. Okazało się, że to były – pierwszy i na razie ostatni raz w życiu – zatoki. Pani laryngolog skrzywiła jedną końską igłę, przebijając się w nosie przez kość, za drugim razem się udało: wytoczyła dwie wanienki krwi z ropą i odtąd jestem zdrowy na nos jak pies Krawacik.

  Wszystko, co wymieniłem, jest antyseptyczne.

  Mówię, bo może coś z tego wypróbujesz – to przecież nie znachorstwo.

 309. Sciaga dla Zetusa…..

  Warto zauwazyc, ze obecna struktura narodowosciowa Polski powinna zaprzeczac tezom stawianym przez antysemitow. Klisze antysemickie w rodzaju „Judeopolonii“ czy „zazydzenia“ Polski ciagle sa obecne w obiegu spoleczno-politycznym. Zydowstwo, masoneria i lewicowcy sa naszymi upiorami i wrogami. Poszukiwanie i widzenie wroga pomaga rzekomo w samoidentyfikacji . Spotykamy sie z tym zjawiskiem czesto w blogosferze.

  Myslenie i bladzenie duktem Dmowskiego i Piaseckiego jest ciagle aktualne. Wedlug sondazy ponad 25% odpowiadajacych deklaruje postawy antysemickie, wyraza niechec do zydow i lek przed zydami. W naszej nieswiadomosci istnieje ciagle obraz zyda-wroga. Warto zastanowic sie nad partiami narodowymi oraz publicystami, ktorzy ciagle lekaja sie Judeopoloni pisza, ze Polska opanowana jest przez wplywy semickie.

  Polscy antysemici dowodza, ze zydzi traktowani sa duzo lepiej , niz na to zasluguja. Kolejno dwaj premierzy byli zydami, szef URM i minister spraw zagranicznych , minister spraw wewnetrzynch, finansow, przeksztalcen wlasnosciowych, marszalek sejmu, kierownictwo DU, przew. Sejmowej komisji spraw zagranicznych, 20% poslow i senatorow, setki sedziow oraz prokuratorow, wyzszych urzednikow panstwowych. Wyraznie pisze o tym St. Witkowski w “ Zydzi przestancie klamac”. Pisze on rowniez, ze izolacja Zydow na terytorium Polski byla ich wina.

  Wielu w blogosferze sadzi nadal, czesto bezwiednie, jednak nie bezwolnie, ze antysemityzm jest konieczna postawa obronna Polakow. Ciekawie broni swoja antysemicka twarz Neospasmin. Ujawnianie Zydow jest niejako naszym obowiazkiem . W naszej (dzisiejszej) mowie obecny jest zwrot, przyznal sie, ze jest zydem, homoseksualista etc..

  O broszurach i zeszycikach w kioskach nie wspominam. Ks. Prof Chrostowski uwaza pomysl przeproszenia zydow za Jedwabne za conajmniej chorobliwy. Chorobliwym obrazem byla dla niego rowniez ksiazka Kosinskiego. Sam Kosinski w przypomnianym wywiadzie (Odra, listopad 2009) odwoluje sie do wolnosci pisarza i narratora, ktorych nie nalezaloby utozsamiac.

  Wierzymy slepo w slowo pisane o autorze, nie wierzymy natomiast w slowo pisane przez autora.

  Czesto w blogosferze cytowany jest Finkelstein, dyzurny „zydowski“ politolog z USA. Celowo napisalem, zydowski, bo dla niektorych jest to znaczace i wazne; Zyd krytykuje zydow. Jest to typowy przyklad kola ratunkowego antysemitow.

 310. Rossi
  Francuzi zrobili swój narodowy rachunek z Holocaust , chodź też strasznie ich kręciło przez dziesiątki lat .
  Nie należy tu tez zapominać , że Mitteranda, jeden z ich ulubionych prezydentów, pracował w rządzie Vichy.
  To, że koncentracja i wywiezienie francuskich Żydów do obozów zagłady odbyło się przy pomocy francuskiej administracji i policji było bolesnym cierniem , do którego Francuzi długo wstydzili się przyznać. W międzyczasie ukazało sie wiele poważnych prac naukowych i wspaniałych, wzruszających francuskich filmów na temat tej francuskiej winy . Także francuska oficjalna polityka przejela odpowiedzialność za swoją winę w zagładzie francuskich Żydów . Oczywiście także we Francji istnieją siły polityczne które do tej winy przyznać sie wciąż jeszcze niechcą , jest to podobnie jak w Polsce , skrajna , nacjonalistyczna prawica.

 311. Z dystansu
  25 marca o godz. 12:54
  Jak najbardziej. Oglądam wiele programów o Zagładzie w tv na wielu kanałach, i Francuzi nie kryją własnego udziału w Holokauście. Zresztą główni sprawcy, czyli Niemcy, też nie usiłują się czegokolwiek wyprzeć. Fakt, że byłoby im trudno.
  Tylko my byliśmy szlachetni, a szmalcownicy i późniejsze pogromy już bez Niemców w Jedwabnem, Kielcach…no to jak powiedziała pani Zalewska „nie wiadomo jak to było”.
  To jest haniebne, ale co tam, niektórzy mogą z tym żyć i to im nie przeszkadza.

 312. @ pombucku,
  dzieki za rady, ja zreszta i przeciwko znachorskim metodom nic nie mam jesli sa skuteczne, a czesto sa. Jak kazdy inteligentny czlowiek jestem przesadna. Rzecz w tym, ze alergia to nie choroba ale reakcja organizmu na cos tam co mu sie nie podoba. Moj medyk (i dobry kumpel) Raul mowi zebym wlaczyla w domu kaloryfery i starala sie osuszac powietrze i to troche pomaga. Zima powietrze jest tu suche, sniegu nie ma, deszcz nie pada i organizm sie przyzwyczaja,a na wiosne zaczyna gwaltownie lac przez pare dni i wieja cyklony przynoszace masy wilgoci. No i podobno ten moj organizm okropnie takich przeskokow nie lubi wiec kicha i kaszle od tej wilgoci.Czasem mnie to dopada jesienia ale rzadziej , za to wiosna to juz nie wyjete. Inhalacji i tak sprobuje bo akurat szalwie, tymianek i miete mam w domu. Wiec zaraz sobie zaparze. Ja zreszta bardzo lubie ziola.Teraz zmykam do krypty, bo za chwile przyjdzie elektryk i wylaczy mi prad zeby sprawdzic instalacje, bo od ostatniej wichury cos tam nie klapuje. Wiec na razie pombucku.

 313. rzetelność niesamowita
  https://tech.wp.pl/to-oni-mieli-potwierdzic-obecnosc-trotylu-we-wraku-tu-154m-czym-jest-forensic-explosives-laboratory-6363165814249601a
  i cytat z artykułu w komentarzach po nim:
  Ośrodek pod nazwą DSTL (Defense Science-Technology Laboratory), a w jego ramach Forensic Explosive Laboratory, zostaje powołany w 2001 roku. >>???>> W 1988 Forensic Explosive Laboratory badało szczątki samolotu Pan American, który został zniszczony w wyniku ataku bombowego. >>> Bez komentarza

 314. Sciaga dla Zetusa…

  Ciekawie wypowiedzial sie R. Bugaj twierdzac, ze podtrzymywanie tezy o antysemickiej Polsce sluzy uzasadnieniu roszczen majatkowych wobec Polski. Tenor wypowiedzi Krasnodebskiego zbliza sie do teorii antypolonistycznych. Podobny jest problemem percepcji Grossa. Przed Grossem nikt tak nie pisal o stosunku Polakow wobec Zydow. Dyskusja o polskich lekach nie dotyczy faktow, lecz jezyka (fakty sa powszechnie znane). Tego Zetus nie dostrzega.

  Dziwne jest, ze zdanie oznajmiajace, …Polacy ratowali Zydow w czasie wojny jest zdaniem przyjmowanym przez kazdego czytajacego, a zdanie ; Polacy mordowali Zydow wymaga dodatkowych wyjasnien.

  Wszystko zmienilo sie w powojennej Polsce po roku 1989. Jedno co pozostalo, to tenor wypowiedzi pelnych resentymentow, jezyk dyskryminacji i pogardy. Mowa ta jest czesto proba pokazania swoistego humoru. Piszacy nie zdaja sobie jednak sprawy, ze ich osobiste tyrady typu nadredaktor (Michnik) niesmacznie sie asocjuja z nadludzmi z czasow zaprzeszlych.

  Gross nie generalizuje, nie tworzy stereotypu o wspolpracy Polakow z Niemcami. Jestesmy wierni sredniowiecznemu kanonowi postrzegania Polski; ktora byla miejscem schronienia dla Zydow. Jest to oczywiscie zdanie prawdziwe. Powtarzanie tego zdania do XXI wieku nie czyni go jednak prawdziwszym.

  Nastepnym, chetnie powtarzanym przykladem jest ilosc “polskich” drzewek “Sprawiedliwych” w Yad vashem. Sa to typowe kola ratunkowe. Podczas pesudodyskusji o Grossie i Lanzmanie dostrzegalismy z zaklopotaniem, ze wzory myslenia antysemickiego i ksenofobii narodowych demokratow przetrwaly wojne, a ich mysliciele znalezli miejsce we wspolczesnych partiiach rzadzacych i w opozycji. Fakt ten utrudnia jakakolwiek debate na ten temat.

 315. Czy będą światowe sankcje dla Izraela i jankesów za aneksję Wzgórz Golan. Tak sobie myślę,że to będzie test dla jankesów w sprawie Krymu i Donbasu. Cierpliwości jeszcze przez 47 lat a dojdzie do zasiedzenia. Rodzi się nowa tradycja co zasiedzisz zbrojnie może być twoje.

 316. Podawałem Kazachstan właśnie, choć nieuprawnienie bo nie znam tamtejszej sytuacji, gdy Tusk doprowadził do sytuacji gdy mniejszość zobligowanych płaciła abonament za jego rządów, co oczywiście nie konweniuje z europejskimi państwami prawa…

 317. @SS 13.58
  Jestem za przekazaniem Wzgórz Golan Izraelowi skoro oni już tam są, zasiedzieli się i dzięki okupacji tego terenu mają zapewnione bezpieczeństwo.
  Bracie Słowianinie przecież my do Wzgórz Golan nie mamy żadnych pretensji

 318. W DUŻYM FORMACIE GW możemy przeczytać „Bezdomni Polacy umierają na angielskich ulicach”.
  Od 2017 roku zmarło osiemset osób, w tym dwudziestu siedmiu naszych rodaków

 319. ls42
  25 marca o godz. 14:46
  W tej sytuacji Putin może swobodnie anektować Donbas, Krym i znaczny kawałek rosyjskojęzycznej Ukrainy. Powinien się spieszyć. Także do Serbii może wrócić Kosowo razem z amerykańską bazą.

 320. W dodatku do GW „aleHISTORIA” o polsko-żydowskim braterstwie broni w walce z ukraińskimi bandytami.
  Wspólnie mogliśmy więcej osiągnąć

 321. ls42
  25 marca o godz. 14:46

  Wzgórza Golan, to ropa, gaz, i dostęp do wody.
  Poza wymiarem strategicznym.
  Dasz palec, będą chcieć wszystko zawłaszczyć.
  Poza tym, rysowanie cudzych granic w stolicach krajów oddalonych o tysiące kilometrów, to w XXI wieku nie najlepszy pomysł.
  Zamrożonych konfliktów na tle terytorialnym, jest co najmniej kilkadziesiąt.
  Tak samo jak mniejszości narodowych mających chętkę na państwowość, czy przyłączenie się do krajan oddzielonych granicą.
  Puszka Pandory czeka na otwarcie- kolejna…..

 322. @Symetryczny 14.57
  Bierzesz mnie pod włos, ale nie mam pretensji, tym bardziej, że tak może się skończyć
  Z ukłonami w ramach blogowej przyjaźni

 323. Panowie z Jackowa i okolic.
  Jak tam Russiagate?
  Przypomina mi te brednie smoleńskie, pod względem nakładów finansowych i wyników zerowych.
  Polowanie z nagonką się nie udało?

 324. kooperatywaMandragon

  „… sytuacja zolnierzy rumunskich , ktorzy zostali przez Niemcow wykorzystani jako mieso armatnie pod Stalingradem ( 300 tysiecy zabitych na 600 tysiecy bioracych udzial w bitwie ) a po przejsciu Rumunii na strone Aliantow, Rosjanie zrobili to samo.
  Jesli NATO napadnie na Rosje, polskie wojsko moze spotkac ten sam los.”

  Naklada pan na współczesność historyczną kalkę dotyczącą militarnych i politycznych realiów z pierwszej połowy XX wieku. Równie dobrze mógłby posłuzyć się pan przykładem z wojen napoleońskich.
  Tymczasem tak naprawdę nic o przyszłej wojnie nie wiemy – poza tym, że pewnie wybuchnie. Nawet nie wiemy z jakiego powodu się rozpocznie i jak będzie przebiegać. Tak więc nie ma podstaw moim zdaniem do snucia jakichkolwiek analogii i wyciągania z nich wniosków.

  „czytelnik odpowiada : …”

  Czytelnik red Gadomskiego prezentuje coraz bardziej przebijający się w opinii społecznej katastrofizm. Z tym, że odrożnia się od innych, bo nie wiąze się z rytualnym biadoleniem ale nadziejami. W tym sensie idzie tropem Nikołaja Gawriłowicza Czernyszewskiego, który też twierdził iż „im gorzej tym lepiej”. Uważam za cenne, że czytelnicy red Gadomskiego w ślad za Czernyszewskim zaczynają zauważać istnienie klas społecznych, konfliktów między nimi i włączają się w klasowe walki, bo przecież zacytowany przez pana fragment jest tego najlepszym dowodem.

 325. Symetryczny
  25 marca, g.14:57
  A czemu Putin miałby nie przytulić całej Ukrainy, której Chruszczow nierozważnie podarował Krym w 1954 , a Jelcyn przyklepał suwerenność ukraińskiej SRR, która w latach 1919-1991 była po prostu jedną z republik radzieckich?
  Same kłopoty z tą Ukrainą. Jak nie pomarańczowa rewolucja to Majdan w Kijowie. Z jednej strony oligarchowie, którym można skoczyć, z drugiej bieda i niewyobrażalna korupcja. Jeszcze w miastach – jak cie mogę. Kijów, Odessa czy Lwów to wizytówki Ukrainy, gdzie żyje się lepiej i bardziej po europejsku, ale prowincja – masakra! Czas jakby stanął. Fatalne drogi i właściwie cala infrastruktura w stanie totalnego zaniedbania, a raczej rozkładu. O tym, że mamy XXI wiek świadczą chyba tylko smartfony w powszechnym użytku i laptopy, którymi posługują się biznesmeni lub dziennikarze.
  Drożyzna nieprawdopodobna w stosunku do zarobków. Znajome Ukrainki tutaj pracujące, gdy jadą odwiedzić bliskich, wiozą z Polski nawet żywność, bo wypada im taniej kupić w Polsce.
  Byłam, widziałam i chwatit.

 326. Mauro Rossi
  25 marca o godz. 10:04
  „Jankesi robia to samo w Bloku Latynoamerykanskim , co Stalin i Brezniew robili w Bloku Wschodnim”.

  Kogo Jankesi wysyłali na Alaskę. No, skoro robią to samo …?
  Bialy Dom zaglodzil 10 milionow, Kreml na Syberii 5 milionow.
  Meksykanie pod butem jankesow zyja gorzej, niz obywatele PRL zyli pod butem radzieckim.

 327. Skoro napisałem tu o śmierci słynnego polskiego uwodziciela Jerzego Kalibabki, rybaka z Dziwnowa, to muszę też chociaż w skrócie o pogrzebie.
  Żegnały go setki ludzi, żona i pięcioro dzieci.
  W uroczystości pogrzebowej wzięli udział nawet obcy mu ludzie z całego kraju.
  Wspominano go ciepło i serdecznie.
  Możnaby się dziwić jakie namiętności wyzwalała miłość w czasach PRL-u

 328. Saldo mortale
  25 marca o godz. 12:45
  „W naszej nieswiadomosci istnieje ciagle obraz zyda-wroga.”

  W naszej, to znaczy w czyjej?
  Kim pan jest i w czyim imieniu sie Pan wypowiada?

 329. Eliminacje EURO 2020
  W grupie; Polska, Izrael, Macedonia, Słowenia, Austria, Łotwa.
  Najwięcej goli strzelili piłkarze izraelscy.
  Polacy patrząc na tabelę wprawdzie wygrali dwa mecze, ale z tymi z końca tabeli, a ile się namęczyli.
  W kolejnych meczach zagrają ze Słowenią i z Izraelem. Łatwo nie będzie

 330. Minister Finansów wyzdrowiała i wróciła do pracy. Co teraz?

 331. Lewy
  25 marca o godz. 13:09

  ” Francuzi nie kryją własnego udziału w Holokauście.”
  Szanowny Panie,
  jak Pan z pewnoscia wie, we Francji po kapitulacji w czerwcu 1940 powstal rzad marszalka Petaina
  kolaborujacy z III Rzesza. (nie bez powodu Brytyjczycy zatopili czesc floty bylago sojusznika
  a nad Syria dochodzilo do starc miedzy RAF-em a lotnictwem francuskim).
  W Polsce nie bylo zadnego rzadu kolaboracyjnego. Szmalcownicy nie nosili polskich mundurow
  i nie reprezentowali ani polskiego panstwa, ani spoleczenstwa. Byli tego spoleczenstwa wyrzutkami.
  To jest zasadnicza roznica.
  Jesli jakiejkolwiek czesci polskiego spoleczenstwa mozna by przypisac wspoludzial w holocouscie,
  to chyba tylko tej, ktora w czasie ostatniej wojny znalazla sie na tzw. „Volksliscie”.
  No ale przeciez dzisiaj przedstawiciele tych srodowisk to „przodujacy Europejczycy”
  Jakzeby mozna sie ich czepiac.

 332. IS42,
  mnie to się globus w pale pozajączkował chyba. Izrael w Europie? Poważnie?

 333. Teraz Trump powinien uznać tzw. Ziemie Zachodnie za terytorium hunwejbinów aby zalegalizować ich obecność po upadku tzw.komuny. Tak sobie myślę,że to będzie uwłaszczenie a nie tzw.owoc zatruty sowieckiej okupacji. Breslau nie wróci.

 334. Izrael w Europie. Skoro rak może być rybą. Tak sobie myślę,że to nie jest lekcja geografii a w polityce wszystko jest możliwe.

 335. Mauro Rossi
  Osmiu kandydatow prezydenckich Partii Demokratycznej bojkotuje doroczny zjazd najsilniejszego lobby w USA.
  Bernie Sanders, Elizabeth Warren, Kamala Harris, Julian Castro , pierwszy zwolennik malzenstw jednoplciowych Pete Buttigieg z Indiany i kilku innych wyrazilo sprzeciw polityce apartheidu na Bliskim Wschodzie.
  https://www.nbcnews.com/politics/2020-election/several-2020-democrats-skip-aipac-conference-after-call-boycott-n986006

 336. Pisowcy są w rosyjskiej partii odkrył Żakowski. Co przypomina wybór Trumpa z pomocą sztuczek przez Putina jak sugerują przegrani. Tak sobie myślę dlaczego kościelni straszą piekłem czy szatanem. A na przemian Rosją czy Putinem. Żenujący poziom dziennikarstwa do wynajęcia.

 337. Wyrzuceni z kraju przez Solidarność Polacy w Anglii opluci, znieważeni wyszydzeni i oszukani.
  http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,24575290,opluci-o-jeden-raz-za-duzo-czyli-polski-emigrant-na-skraju.html
  Jakby im źle było w ojczyźnie.

 338. mag
  25 marca o godz. 15:51
  Zapomniałaś albo celowo nie dodałaś, że Ukrainą rządzi dziś CIA i armia amerykańska, tworząc z niej bazę wypadową przeciwko Rosji. A że dalej nią rządzą oligarchie, złodzieje i faszyści to nikomu nie przeszkadza. I po to był ten cały Majdan i inne banderowskie rewolucje godności, niebiańskie sotnie i uściski z polskimi mężami stanu.

 339. @18:38

  Niezrealizowanie „już wkrótce powrócą” z kampanii wyborczej w Polsce 2007r. doprowadziło w konsekwencji do Brexitu = bardzo poważnego osłabienia Unii. Zwolenników Brexitu z całą pewnością nie stałoby, gdyby z miliona Polaków w Brytanii połowa powróciła w latach 2007-2015 do Polski, w ten sposób mitygując rosnące napięcia wokół zbyt dynamicznego otwarcia Brytanii na imigrację (too much of a good thing).

 340. W systemie naczyń połączonych jakim jest Unia, zbyt wolno modernizująca się, ludna Polska, spowodowała…

 341. Wreszcie zdecydowane działanie przeciwko agresji. https://www.globalresearch.ca/russia-sends-troops-venezuela/5672555

 342. @

  Igor M., były wiceprezydent Radomia, skazany za łapówki. Pieniądze szły na kampanię wyborczą PiS

  http://radom.wyborcza.pl/radom/7,48201,24583853,igor-m-byly-wiceprezydent-radomia-skazany-za-lapowki-pieniadze.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.10-L.2.maly

  pw6325.03.2019, 15:36
  Pisowcy wygrali wybory w 2015 dzięki oszustwom, korupcji i fałszerstwom.
  jw002225.03.2019, 15:42
  To czy wybory są ważne, skoro kampania była finansowana pieniędzmi pochodzącymi z przestępstwa?
  Podobnie jak krajowe(z PiS-owskiego 10 miliardowego przekrętu na SKOK-ach)?

  Ośmiornica PiS

 343. @

  Front Demokratyczny:

  Przypomnijmy sobie jedno z bardziej żenujących wystąpień ostatnich lat w polskiej polityce:
  XXIV Rocznica Powstania Radia Maryja: Wystąpienie min. Beaty Kempy

  https://www.facebook.com/wspolnie.solidarnie.do.skutku/posts/582358205563420?__tn__=C-R

 344. w necie mozna znaleźć humor na temat lotnictwa i jeden brzmi tak

  „Pilot: Dzień dobry Bratysławo.
  Wieża: Dzień dobry. Dla informacji – mówi Wiedeń.
  Pilot: Wiedeń?
  Wieża: Tak.
  Pilot: Ale dlaczego, my chcieliśmy do Bratysławy.
  Wieża: OK, w takim razie przerwijcie lądowanie i skręćcie w lewo…”

  A dziś czytam w tvn24
  Samolot linii British Ariways z Londynu do niemieckiego Dusseldorfu przez pomyłkę wylądował w szkockim Edynburgu – donosi BBC. Jej powodem miała być błędna dokumentacja lotu złożona przed rejsem. Wszyscy myśleliśmy, że to żart – mówi jedna z pasażerek. (http://www.tvn24.pl)

 345. Cd. o podróży prezydenta Chin . Po Italii Francja . Nicea , Paryż jutro dolatuje kanclerz A.Merkel . Oprawa wizyty ” królewska ”
  Chiny znakomicie przygotowane ,,podpisują umowy gospodarcze na kolejne miliardy .
  Dwa motory EU – Francja i Niemcy tworzą z Chinami przyszłość naszego kontynentu
  Przypominam zachwyty sympatyków PiS- nad znaczeniem wizyty prezydenta A.DUDY w Chinach i wielka role jaka Polsce wyznaczyli Chińczycy i co ? będziecie milczeć ,dalej –
  ps .
  dziś eurodeputowany PiS prof . Legutko w radio Kraków po 8:15 zapowiadał o rewolucyjnych zmianach jakie nastąpią w UE po 26 maja a on jest w tej chwili zaangażowany w Europie w przygotowywanie tych zmian ,,,on nie ma czasu jak Jaki na spotkania przedwyborcze w Małopolsce . On ma wyższe cele – śmieszni ludzie , w tym Pisie .

 346. ls42
  25 marca o godz. 16:13
  Zaskakujące jest ze w czasie pogrzebu, Kalibabkę pożegnały jego dzieci. Przed grobem „Tulipana” zagrały „Kalibabki”. To zespół złożony z dzieci zmarłego amanta. „Tulipan” był założycielem grupy. W rozmowie z Wirtualną Polską, legendarny amant wspominał o ogromnej liczbie swoich potomków. – Dzieci mam 28, zaległych alimentów coś z 1,5 miliona złotych. Jak mogę, tak płacę. Z wieloma dziećmi mam dobry kontakt, innych nawet nie widziałem. Niekoniecznie z mojej winy.

 347. https://forsal.pl/swiat/chiny/artykuly/1404867,xi-jinping-w-paryzu-cienie-na-panstwowej-wizycie-chinskiego-prezydenta.html
  ==========

  Przykład tendencyjnego artykułu, od którego cuchnie Kalizmem……
  Chinom NIE WOLNO robić tego samego co Europejczycy wyprawiają na świecie?
  Zadziwiające…..

 348. Saldo mortale
  25 marca o godz. 13:46

  „Ciekawie wypowiedzial sie R. Bugaj twierdzac, ze podtrzymywanie tezy o antysemickiej Polsce sluzy uzasadnieniu roszczen majatkowych wobec Polski. (…) Przed Grossem nikt tak nie pisal o stosunku Polakow wobec Zydow”.

  Sciaga dla SM …
  Na przykład Bartoszewski i Lewinówna pisali. Władysław Bartoszewski, Zofia Lewinówna, „Ten jest z ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939–1945”, Znak 1969 i wiele późniejszych wydań lub Władysław Bartoszewski, Michał Komar „Wiosna jesienią. Październik ’56”, wyd. PWN. Od lat pisze i mówi o tym dr Ewa Kurek. Proszę nie narzekać.

 349. Z dystansu
  25 marca o godz. 12:54

  Mimo to lewicowy Mitterand nie mógł powstrzymać się od corocznego składania kwiatów na grobie marszałka Pataina, po wojnie skazanego na karę śmierci, zaminioną na dożywocie (zmarł w 1951 r.).

 350. jakub01
  25 marca o godz. 12:16

  „Mauro pisze o sw,Augustynie – „. Żył z jedną kobietą, a jak nawrócił się na chrześcijaństwo to się z nią rozstał i został wyświecony na biskupa..”.

  Oczywiscie nikt nie wie co sie z nia stalo i jak skonczyla w owczesnych czasach kiedy chlop ja porzucil a zdaje sie, ze status kobiety porzuconej przez meza byl wowczas nie najwyższy”.

  Ona miała tak niski status społeczny, że Augustyn nie mógł się z nią ożenić, ale miał z nią syna, którego Augustyn uznał; po rozstaniu została dobrze uposażona.

 351. Porównaj to z szefem KOD Kijowskm, Kazem Marcinkieiczem lub Niesiołowskim. 🙂

 352. ls42
  25 marca o godz. 11:48

  „Wczoraj policja zatrzymała na placu Marszałka Piłsudskiego dwóch nastolatków jeżdżących hulajnogami obok pomnika smoleńskiego”.

  Dziś inna telewizja pokazała film, że nie jeździli wokół pomnika, ale wskakiwali na pomnik hulajnogami. Dlatego zatrzymała ich policja. Ciekawe jak by zareagowała ta twoja telewizja, gdyby wskakiwali nie na pomnik smoleński tylko pomnik Bohaterów Getta, czy długo by sobie powskakiwali, kto by ich bronił, a kto potępiał?

 353. Lewy
  25 marca o godz. 11:19

  „Wracając do Augustyna, powiedział on za Tertulianem „Credo quia qbsurdum”, jak ulał dotyczy to wygibasów smoleńskich”.

  W tym przypadku „Credo quia absurdum” dotyczyło kwestii wiary. Jeśli ktoś wierzy w cuda to automatycznie … quia absurdum ― przynajmniej z punktu widzenia ziemskiego porządku. A kwestia smoleńska to ocena skutków na gruncie nauki i praw fizyki. Nie jest możliwy rozpad 70 tonowej konstrukcji samolotu na co najmniej 60 tys. części, w większości drobnych, przy szybkości 275 km/h i niewielkim koncie zderzenia z miękkim podłożem i to w sytuacji braku leja. Potwierdza to logika i cała historia powojennych wypadków lotniczych zgromadzona w bazach danych.

  „Jak ty to wytrzymujesz, żyć w takim dysonansie poznawczym”?

  W kwestii smoleńskiej nie mam żadnego dysonansu poznawczego, co wynika z szacunku dla praw fizyki. Jako człowiek religijny szanuję też naukę. Natomiast ty popierasz wersję rosyjską, wiec chyba powinieneś mieć pewien problem z dysonansem, chyba że lubisz Putina i wierzysz ― quia absurdum ― że on muchy by nie skrzywdził. Przecież tak mu dobrze z oczu patrzy.

 354. Bunt nauczycieli. Postawmy sobie sprawę jasno. Czy nauczyciele są potrzebni ? A może są nawet szkodliwi. Bo dobry nauczyciel rozwinąłby u dziecka ciekawość, opowiadał o teorii Darwina, o Kosmosie, uczył prawdziwej historii, podstaw prawa, ekonomii.
  A po co ?
  Przecież Kościół potrafi wszystko wytłumaczyc, więc po co zaśmiecać młode głowy jakąś wiedzą w której nie ma Boga.
  Poza tym, ci nauczyciele żądają godziwych zarobków. A przecież księża i ich hierarchowie żyją skromnie, nie żądają podwyżek, poprzestają na skromnym co łaska. Gdyby dano to co żądają nauczyciele, to wtedy ta „co łaska” mogłaby zostać uszczuplona.
  Są więc trzy powody by nie dać podwyżki nauczycielom
  1. Uczą niepotrzebnej wiedzy przeciwko Bogu.
  2. Zagrażają klerowi materialnie, chcąc kapłanów zagłodzić
  3. Podważają moralny autorytet kościoła

  I można by dodać jeszcze jeden punkt, że utrudniają owym duchownym dostępu do dzieci, dziewcząt i chłopców, którzy tak do nich lgną.
  Dlatego pani Zalewska i oczywiście Jarosław Kaczyński nigdy nie dopuszczą do tego, aby pazerni nauczyciele dokonali zbrodni holokaustu na kościele.
  Za prawdę sprawiedliwe jest, że katecheta uczący prawdziwej wiedzy o świecie zarabia więcej niż nauczyciel matematyki, fizyki i biologi. Zwłaszcza ten ostatni zasługuje na krytykę, bo uczy dzieci, że pochodzą od małpy.
  Ps
  No i siedmiu kapelanów w Ministerstwie finansów zawdzięczamy polityce pisu, który tych specjalistów postawił na straży skarbca narodowego.

 355. @Mauro
  Qui bono ? Putin to bandyta i tu jakoś wyjatkowa zgadzam sie z toba. Ale jaki interes miałby Putin by zgładzić tego ograniczonego i agresywnego(spieprzaj dziadu) niedołege, który ośmieszał Polskę a dziedzictwo tego ośmieszania skutecznie rozwija jego buńczuczny brat.
  No dobrze, szanuję twoje quia absurdum. No może nie szanuję, ale nic tu nie da się zrobic.

 356. Symetryczny
  25 marca o godz. 18:53

  Wenezuela bedzie Druga Ukraina.
  Czas wyslac naszych wladcow z bratnia wizyta.

 357. Maniek Batuś co u nas na wioscy mjeszka był ze swojum babą Baśkom w Warszawi jak Pana Prezęta Kaczyjska co gu Tusk w Smulejsku zamurdował wiezły w Trumje na Bawel du Krakowa dzie Polskie Kruli żyli i jegu baba dotkła Trumły ali zdjena rynkawiczku i gołom rynkom dotkła a późni ty rynkawiczky ubrała znuw. A jak une wruciły du domu to zaraz w nidzieli jak my poszy du Kuścioła to Baśka rzykła Pruboszczu ży una ma rynkawiczk cu dotkła jej rynki cu dotkła Trumły Pana Prezęta Kaczyjska i Probuszcz wzioł te rynkawiczky i w rame złote jom uprawił puwjesił tam dzie Droga Krzyżowa bu Pam Prezęt cierpjał jak Pam Jezus na Krzyżu i pu drodzy jak Gu biły i pluły jak gu bomba wysadziła na kawałki si ruzlatywał i gu bulału jak brytnali na Krzyżu cu wibijali jemu w renki a wbij sy mały woździk w rynkie to bedzisz widział jak boli a cu dopiru brytnal!

  My na wioscy scieli tyż mieć Pomnijk Pana Prezęta Kaczyjska tak jak majum w Warszawi albu jinnech mniastach i Janyk Jenkuś tyn cu dla Cypellji kugutki robiuł zrobiuł Pomjik ali ni był pudobny du Pana Prezęta tylku du babki Paluchowyj co chwurobu zamawja i Probuszcz kazała puprawić a Papiża Pulaka jak my mu kazali robić to tyż mu ni wyszed tylku Bolek Ślimczuk co na Zasiołku mjeszka kołu starego młynu.

  A Pan Słuwjanin dobrzy muwi żyby z wraka mydaliki zrobić i dać żyb każdyn Polski Katulik na szyji nosiuł i pamjętał jak Tusk Pan Prezęta zamurdował i Marud Polski ubkradał i jegu kuljegi tyż!

 358. Wjelmożny Pam Mundyratur

  Pani Mundyratorzu ja chciał w imjeniu swojem i imjeniu całyj wioski Twardziuchy Mały z Przysiułkamy Bardzu Pudziełkować ży Pan drukuji to cu ja piszy i Prawdy si Pan ni boji a ni tak jak te lewaki co kłamium Maru Polski i ubkradajum Gu. Buk zapłać! I nich Panu da zdrowja bu zdrowi najważnijszy bu jak zdrowja ni ma to niczegu nima tylku si leży bez cały czas i harbaty ni ma kto podać tak jak naszy babcy co my jom łańcuchym w szopi przybili.

 359. @Symetryczny
  Wszystkim w dzisiejszym świecie rządzi CIA, a już Twoim umysłem to na pewno.

 360. Mauro Rossi
  25 marca o godz. 21:57

  ls42
  25 marca o godz. 11:48

  Afera pomnikowa.

  https://twitter.com/Policja_KSP/status/1109937350572945408?s=20&fbclid=IwAR32aASp64PGyMfyYJQhL1X1Cke2pWrvkf6CpPL-uHiiCqi4nM_k3GCdY7s
  ________________________________________________
  No, to rzeczywiście straszna profanacja! – dzieciak raz wjechał na schodek! Nawet nie chcę myśleć, co by było gdyby usiadł, to by dopiero była p-r-o-f-a-n-a-c-j-a! Mrożek! I Haszek!

 361. Mauro Rossi
  25 marca o godz. 21:17
  Porównaj to z szefem KOD Kijowskm, Kazem Marcinkieiczem lub Niesiołowskim.
  1. To czy go? Osobę czy czyny?
  2. Jak można porównywać świętego do wyżej wymienionych?
  To skandal.
  3. Niech rzuci kamieniem ten , kto jest bez winy.
  4. Wymienieni trzej grzesznicy jeszcze żyją. Nie można ich tak od razu osądzać, może się poprawią. Czy będą świętymi to już inna sprawa.

 362. MietykPisieluk_Poljak.Katolik!
  25 marca o godz. 22:02
  Witam Panie Mieczysławie
  Chciałbym jakoś usprawiedliwic owych plastyków, którzy nie potrafią oddać prawdy w twarzy naszego wielkiego Polaka Jana Pawła i drugiego w kolejce wielkiego Polaka Lecha. Otoż Panie Mieczysławie nie jest łatwo odtworzyć w martwej materii tego blasku wielkich Polaków, ktory to blask z tych wielkich Polaków bije. Myślę, że nawet Matejko (to taki malarz) też by nie potrafił. Ale dobrze, że proboszcz zwrócił uwagę na te usterki i kazał ów blask uzupełnić. Cieszę się , że nasz najświetszy kościół dba o oświecenie naszego narodu i zwraca uwagę na te braki.
  Gratuluję Wam Świetej Rękawiczki, która oprawiona w złote ramy będzie adorowana przez przyzwoitych katolików Polki i Polaków. Z braku drzazgi z świetego krzyża na którym Zbawiciel pan Jezus był zamęczony, taka Rękawiczka też może rozgrzewać religijne serca w Waszej wiosce.
  Mam taką sugestie, szanowny Panie Mieczysławie, żeby Pan nie opowiadał o tej łańcuchem przywiązanej babce. Ja Pana rozumiem, ale po co o tym mówić. Potem cała Europa bedzie o tym gadać i znowu bedzie 27-1, jak wtedy gdy nasza pani premier Beata wróciła z Europy. Na prawdę lepiej nie opowiadac takich rzeczy lewakom i liberalom z Europy.
  Z Bogiem Panie Mieczyslawie.

 363. Lewy
  25 marca o godz. 21:34

  @Mauro
  Qui bono ? Putin to bandyta i tu jakoś wyjatkowa zgadzam sie z toba. Ale jaki interes miałby Putin by zgładzić tego ograniczonego i agresywnego(spieprzaj dziadu) niedołege, który ośmieszał Polskę a dziedzictwo tego ośmieszania skutecznie rozwija jego buńczuczny brat.
  No dobrze, szanuję twoje quia absurdum. No może nie szanuję, ale nic tu nie da się zrobic.
  ______________________________________________
  Lewy,
  No bój żeż się Boga! To Ty nie wiesz, dlaczego Putin zgładził Lecha Kaczyńskiego? Mauro wyjaśniał to wielokrotnie! Otóż Prezydent 1050-lecia pogonił Putina z Gruzji! (według kłamliwej wersji ukutej przez wiadome ośrodki na Zachodzie – Putina zastopował, negocjując z nim, Sarkozy). I Putin w obawie, by mu Lech Kaczyński nie psuł szyków w przyszłości, poszedł po linii najmniejszego oporu i -po prostu- kazał go zamordować. Bądź pewien, że gdyby Lech Kaczyński żył, Putin nie odważałby się zawładnąć Krymem ani mącić w Donbasie. Do realizacji Nord Stream II też by nie dopuścił!
  Ps. Dzięki za sympatyczne słowa w poprzednim wątku – odwzajemniam je szczerze i z naddatkiem. 🙂

 364. https://journal-neo.org/2019/03/25/la-rinconada-the-devil-s-paradise/

  Moralność szacownych, szwajcarskich korporacji……

 365. Mietyku Pisieluku Katoliku jak się patrzy.
  Niech to szlag! Zjadło mi długi list do Waju. Tera go nie powtórzę, bo aż mnie telepie ze złości. Może jutro.
  Śpijcie z panem bogiem albo bez.

 366. Dziełdobry Panie Lewy
  Dziełkuji za List. Pan dobrzy muwi żyby si nie chwalić ży my babkie na łańcuchu trzymiemy bu zara lewaki z tegu sy korzyst zrobium i duniosom du Brykseli jak szysku cu une dunoszom na Marud Polski. Nasz Probuszcz tyż muwił żyby o tem szyskim ni gadać bu djaboł ni śpi inu czyha na Katulickum Dusze. A nas je taki lewak nałuczyciel ze szkoły cu dzieci łuczy poszyd du Pruboszcza ży un puzwala żyby my babke na lańcuchu trzymieli ży nie je zgodny z przykezyniami dziesiątema ććij łojca swegu i matke swoje a Probuszcz mu udpuwiedział ży babka to ni łojciec ani matka ży Pambuk nic u babcy ni muwił hy hy hy hy i a jak nie wi to nich sy puczyta Bysmu Świenty bu pewni na religjem ni chodził bu syn kumunisty un był i gemby zatkał. A Jerzyk Świontyk to swojom matkie tyż na łańcuci trzymie i jeszczy jej gemby blajstrem zaklejił bu straszni wyklinała na niegu i żryć sce. Tera si trochu uspokuiła ali hadryga z nij była straszna. Nich Buk Pana Pruwadzi. Buk Zapłać za List.

 367. From an economic standpoint, if the divisions between India and Pakistan would dissolve, Afghanistan could flourish, Iran and Saudi Arabia could reach accord and Israel and Syria might well become the trading partners that economic necessity demands.

  The threat, as it is seen by some, is the outbreak of peace and prosperity, an end to radicalization. With this new trade sphere would come a decline in energy costs, crashing military budgets and a renewal of democratic aspirations for a billion people.

  What we have defined is the reason behind the policies no one has been able to explain and one yet unanswered question. Why would someone want discord and suffering on a global scale? Is money and power really worth it?
  https://journal-neo.org/2019/03/23/trump-and-the-war-to-save-the-war/
  =============

  Ludzie dla władzy i kasy, zrobią wszystko……

 368. @Maciek.g 20.46
  Dobrze, że to napisałeś.
  Ciekawe dopełnienie tematu, tym bardziej, że liczba dzieci godna zastanowienia.
  Dodam; niech mu ziemia lekką będzie, a dzieci zdrowo się chowają

 369. @Mauro Rossi 21.18
  Zobaczyłem ten filmik. Ostatecznie tych pomników tam nie powinno być ponieważ zostały postawione na terenie przeznaczonym na inne cele.
  Jednak skoro tam są to może trzeba je ogrodzić, albo ustawić tablice informacyjne o zakazie zbliżania się jak też przebywania dzieci w pobliżu.
  Szanowny Mauro!
  Plac Marszałka Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza powiniem być miejscem wspólnym dla całego społeczeństwa, tymczasem został jednostronnie zawłaszczony dla jednej politycznej strony. Mnie to uwiera

 370. W Business Insider ciekawa relacja z wizyty w Europie tow Xi, Sekretarza Generalnego Komunistycznej Partii Chin.

  Fragment:

  „Przylatując z Włoch do francuskiej Nicei (tow Xi) za jednym zamachem spotkał się z księciem Monako oraz prezydentem Francji.

  Na czas pobytu Xi w Monako książę Albert II zadecydował o pełnym zamknięciu przestrzeni powietrznej oraz morskiej w swoim niewielkim mieście-państwie. Zamknięto sklepy, okna, a na ulicach nie było praktycznie ani jednego człowieka. Monako w przedostatnią niedzielę marca 2019 roku należało wyłącznie do Xi Jinpinga.

  Książę Albert robi, co może, żeby zachęcić do siebie Chińczyków. Zadowolony Xi przełoży się na optymistycznie nastawionych do Monako tysięcy chińskich turystów. Im luksus z najwyższej półki nie jest obcy, a jeżeli przyjadą do Monako, zostawią tam z pewnością wiele pieniędzy. Do końca 2019 roku miasto ma stać się pierwszym na świecie w pełni pokrytym 5G, nowym standardem łączności od chińskiego koncernu Huawei. Tego samego, który na świecie budzi kontrowersje odnośnie prowadzenia działań o charakterze szpeigowskim na rzecz Pekinu.”

  Całość poniżej:

  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/prezydent-chin-z-oficjalnymi-wizytami-we-francji-i-monako/85xv5bv

 371. Business Insider relacjonując uroczyste przyjęcie tow Xi, sekretarza generalnego KPCh w Monaco pominął oficjalny tytuł księcia Alberta.

  Pełen tytuł brzmi:

  Albert II Grimaldi
  Albert Alexandre Louis Pierre, Jego Najjaśniejsza Wysokość suwerenny książę Monako, książę Valentinois, markiz Baux, hrabia Polignac.

 372. Bar Norte
  25 marca o godz. 23:46

  Problem z systemem 5G to nie tyle nawet szpiegowanie ,
  ale to jak mieszkanie pod linia wysokiego napiecia.

 373. Mauro Rossi
  25 marca o godz. 21:24

  Nie jest możliwy rozpad 70 tonowej konstrukcji samolotu na co najmniej 60 tys. części, w większości drobnych, przy szybkości 275 km/h i niewielkim koncie zderzenia z miękkim podłożem i to w sytuacji braku leja.

  Popatrz pan, a te „cudaki” z National Geografic w programach „Katastrofa w przestworzach” uporczywie twierdzą, że zderzenie z miękkim podłożem pod niewielkim kątem jest o wiele bardziej niszczące niż z twardym.

  Podobnie zresztą – irracjonalnie – uważają ekipy przygotowujące zeskok skoczni narciarskiej, utwardzając go na tyle na ile jest to możliwe. A przecież o wiele przyjemniej i bezpieczniej byłoby lądować z szybkością 120 km/h w miękkim, śnieżnym puchu.

  No, ale jak ktoś gra w okręty na lekcjach fizyki, to tak później ma.

  Odnośnie ilości części, na które podobno rozpadł się Tu-154.

  400-stronicowy raport znajduje się w aktach sprawy od dawna. Wynika z niego, że polscy archeolodzy, którzy pół roku po katastrofie zostali dopuszczeni do zbadania miejsca tragedii, znaleźli 30 tysięcy elementów, w znacznej większości pochodzących z samolotu. 10 tysięcy szczątków zabezpieczono. Pozostałe 20 tysięcy odkryto za pomocą wykrywacza metali, na głębokości do 20 cm w ziemi

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/prezydencki-samolot-rozpadl-sie-na-20-tysiecy-kawalkow/00ks2fp

  W artykule można przeczytać zdanie „Ale, jak pisze gazeta, prokuratorzy nic sobie z raportu nie robią.”

  Też mnie to martwi. Prokuratura dawno powinna wszcząć śledztwo w sprawie wyłudzenia wynagrodzenia, za bezwartościowy raport (czyli tzw. „odwalenie kaszany”), przez zespół archeologów.

  Czasami w programie pojawia się problem ze znalezionymi śladami materiałów wybuchowych. Ale zwykle wspomniane „cudaki” go pomijają, uznając że stwierdzone ilości są zbyt małe aby mógł być to zamach bombowy.
  Jednak bywa i tak, że do śledztwa dołącza FBI. Należy sądzić, że z tym nie będzie problemu.

 374. kooperatywaMandragon

  Trudno mi się wypowiadać na ten temat bo zdania są podzielone. W tej sytuacji pozostaje jedynie obserwować stan zdrowotny ludzi cieszących się owym systemem. Na przykład stan zdrowia Alberta II Grimaldiego, który znajdzie się od grudnia w zasięgu promieniowania.

 375. @Mauro

  „Ona miała tak niski status społeczny, że Augustyn nie mógł się z nią ożenić, ”
  Ale machnac jej dzieciaka to mogl? Czemoz to swiety nie zyl w cnocie tylko sypial z kobieta bez slubu? Rzeczywiscie swiety skoro laskawie uznal dziecko. Tyle, ze ono dla spoleczenstwa i tak pozostawalo bekartem.

 376. Na Gali 2019 nie było żółtych kartoników dla Sawczenko i więżniów Guantanamo choć siedzą za to samo co „męczennik” mediów. Tak sobie myślę,że CIA tego nie sfinansuje.

 377. Trybunał orzeczeniem o KRS wyłamał nogę w Okrągłym Stole. Tak sobie myślę,że po OS zostanie ino blat a potem … ino sznur.

 378. TK orzeka zgodność wyboru KRS ze świstkiem papieru pozostawionym po komuniście Kwaśniewskim. Tak pisowscy hunwejbini określają KONSTYTUCJĘ. Tak sobie myślę o wycinkowej dekomunizacji. Świstek papieru z czasów mrocznej okupacji miarą praworządności totalnej prawicy. Nawet nie było odwołania do 10 przykazań czy nauk JP II.

 379. Chyba dobra wiadomość bo ogłoszono,że główny jankes nie jest „ruski”. Tak sobie myślę,że ruskie pierogi w IV RP teraz nie mają konkurencji.

 380. Sciaga dla Zetusa…

  Podczas pesudodyskusji o Grossie i Lanzmanie dostrzegalismy z zaklopotaniem, ze wzory myslenia antysemickiego i ksenofobii narodowych demokratow przetrwaly wojne, a ich mysliciele znalezli miejsce we wspolczesnych partiiach rzadzacych i w opozycji. Fakt ten utrudnia jakakolwiek debate na ten temat.

  Moim zdaniem nalezaloby postepowac wlasnie “na opak”, zwrocic sie ku przyszlosci, bo w ten sposob unikniemy ciaglego wywolywania wczorajszych “duchow”. Rozumiem rowniez, jak wspomnialem wyzej, niechec do Milosza, kotry nie mowil wprawdzie o winie Polakow, lecz o fakcie ludobojstwa, ktore mialo miejsce na naszej ziemii i stanowilo niejako odcisk (w sensie pieczeci) na naszej pamieci.

  Historie narodu oraz jego ojczyzne w przyszlosci tworzy jednak pamiec o przeszlosci. O przeszlosci nie mozemy decydowac w zaleznosci od naszych upodoban, nawet wtedy, gdy nie jestesmy jako indywidua za nia bezposrednio odpowiedzialni. Niesiemy ja w przyszlosc, nawet jesli jest niewygodna i bolesna.

  Oczywiscie, ze nie nalezy stawiac wszystkich Polakow w jednym szeregu z mordercami. Nalezy jednak stawiac pytania dotyczace obojetnosci, biernemu przygladaniu sie. Nalezy stawiac pytania o dlugosci szeregu Polakow o Polek, ktorzy aktywnie uczestniczyli w morodowaniu sasiadow liczac na zlote zniwa.

  Zydzi nie maja zadnej przyszlosci w Polsce, ich po prostu u nas nie ma. Ci, ktorzy przyjezdzaja, odwiedzaja istniejace groby bliskich lub pogrobowiska obozowe.

  Szkoda, ze niewielu z nas rozumie roznice podkreslana przez Blonskiego, roznice miedzy udzialem, a „wspolwina“.

  Dotyczy to oczywiscie wszystkich innych nacji europejskich.

  Tradycje endeckie sa obecne w dzisiejszej polityce i gloszonych haslach; “Nie my powinnismy sie starac o dobre miejsce w UE, nie mozemy byc wiecznym petentem. Wstanmy z kleczek, zalozmy czapke.

 381. Levar
  25 marca o godz. 16:46
  Jesli w nieswiadomosci, to w Twoim imieniu rowniez…….Oczywiscie zaprzeczysz. I slusznie, bo chodzi o nieswiadomosc.

 382. Polski rząd wiosną 1999 r. poparł oficjalnie atak NATO. Ówczesny minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przedstawiając to stanowisko Sejmowi RP 8 kwietnia powielał narrację o „czystkach etnicznych”, „zbrodniach na obywatelach własnego państwa” i „odrzucaniu kompromisu” przez władze Jugosławii. Nie potrafił w jasny sposób odpowiedzieć na gruncie jakich przepisów prawa międzynarodowego broni się decyzja o ataku militarnym na suwerenne państwo. Snuł jedynie niejasne ideologiczne rozważania o prawach człowieka, które miały być w tym przypadku, według jego arbitralnej opinii, ważniejsze od suwerenności państw.

  Stanowisko to poparły wówczas wszystkie siły polityczne, poza Polskim Stronnictwem Ludowym. Polityczne wotum separatum zgłosiło wówczas kilku posłów SLD i Jan Łopuszański.

  Dziś gdy doświadczamy poczucia zagrożenia związanego z zakwestionowaniem integralności terytorialnej jednego z naszych sąsiadów warto by nasze elity zrobiły rachunek sumienia za swoją postawę sprzed piętnastu lat. Czytając wszakże niektóre publicystyczne głosy można odnieść wrażenie, że to płonna nadzieja.
  https://marucha.wordpress.com/2019/03/25/jak-podzegano-do-agresji-na-jugoslawie-2/
  ===========

  To był taki piękny kraj……

 383. Sciaga dla Zetusa ……

  Prof. Paweł Śpiewak: Polacy nie umieją poczuć się Żydem w lipcu 1942 roku

  Jak skutecznie walczyć o prawdę? – Po prostu mówić prawdę – byli ludzie, którzy ratowali i pomagali Żydom, ale byli też tacy, którzy tego nie robili. Wie pani co jest największym problemem stosunków polsko-żydowskich? Samotność w śmierci narodu żydowskiego – mówi nam prof. Paweł Śpiewak, socjolog i historyk idei, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. – Mam raczej pretensję o to, że Polacy teraz tego nie rozumieją, nie umieją poczuć się Żydem w lipcu 1942 roku, w dniach deportacji do Treblinki. Nie rozumieją, co to znaczy być w sytuacji nieprawdopodobnej paniki, strachu, czuć się jak zwierzyna, która za chwilę będzie upolowana. Dla mnie to jest po prostu brak zwykłej empatii. Ale to wymaga długiej pracy, nikt się tego nie nauczy w trzy minuty – dodaje.
  KAMILA TERPIAŁ: Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki? Tak twierdzi Isarel Katz, pełniący obowiązki szefa izraelskiego MSZ.
  PAWEŁ ŚPIEWAK: To jest prymitywne uogólnienie, tak jakby powiedzieć, że wszyscy Żydzi szachrują. Nie ulega wątpliwości, że takie sformułowania są obraźliwe. Ciekawe byłoby pytanie, na ile przed wojną, w jej trakcie i po wojnie rozpowszechniane były postawy antysemickie i jak ulegał zmianie stosunek do Żydów przez ostatnie ponad 70 lat.
  Przed wojną antysemityzm był postawą właściwie powszechną?
  Możemy z całą pewnością powiedzieć, że przedwojenna Polska była bardzo silnie nasycona antysemickim językiem. Na początku był silnie związany z Narodową Demokracją, z czasem stał się powszechny także w obozach popiłsudczykowskich, aż w końcu lat trzydziestych zaczął przenikać do lewicy. W okresie międzywojennym miały miejsce rządowe szykany wobec Żydów: zakaz zatrudniania na stanowiskach administracyjnych, wykluczanie Żydów z wojska i policji, getta na terenie uniwersytetów. To było coś odczuwalnego.
  Jak czytam prasę końca lat 30. XX wieku, to mam wrażenie, że w polskiej prasie panowała obsesja antysemicka.
  A konkretnie?
  Na przykład publikowane karykatury są nieprawdopodobnie zjadliwe i ostre, podobnie jak program polityczny. Żydom chciano odbierać prawa obywatelskie i tworzono programy usuwania z Polski różnymi metodami. Nie ulega wątpliwości, że to samo trwało podczas wojny, antysemityzm był bardzo silnie obecny. Nie oznacza to morderczych zachowań, ale Żydzi, którzy chcieli schronić się po stronie polskiej, nie mieli łatwego zadania, napotykali na mur co najmniej obojętności, a nawet wrogości. Liczba uratowanych Żydów po stronie nieżydowskiej była mała – mówimy o kilkunastu tysiącach uratowanych osób, w stosunku do trzymilionowego narodu żydowskiego. Nie może być mowy o masowym ratowaniu Żydów. Lata powojenne także obarczone były ogromnym antysemityzmem, z dużą ilością pogromów i jawną niechęcią, którą znajdziemy nawet wśród wykształconych osób. Tym bardziej, że Żydzi zaczęli obejmować ważne stanowiska rządowe, a Polacy nie byli na to przygotowani.
  Trzy fale emigracji spowodowały, że antysemityzm pozbawił Polskę ostatnich Żydów. W tym sensie ciągłość kultury przestała istnieć.
  Ale antysemityzm pozostał.
  Jest o wiele mniejszy, niż przed wojną, ale jest. Pojawiła się też nowa grupa ludzi, tak zwanych anty-antysemitów, którzy świadomie walczą z antysemityzmem i są zaciekawieni kulturą żydowską. Ale i tak antysemityzm werbalny jest bardzo silny. W Internecie jest tego zdecydowanie za dużo.
  Dlatego, że jest przyzwolenie ze strony rządzących na takie zachowania?
  Do pewnego stopnia jest. Po pierwsze, żaden przedstawiciel ruchów nacjonalistycznych nie został skazany za głoszenie otwarcie antysemickich haseł. Polskie prawo karne nie jest po prostu stosowane. Po drugie, szereg prawicowych dziennikarzy i środowisk prasowych używa mniej lub bardziej ukrytej antysemickiej retoryki. Wiedziała pani, że gazeta „Do Rzeczy” chce przeliczyć ilość trupów w Jedwabnem? Jakby to miało rozstrzygnąć o sprawie. Takie zachowanie, nawet jeżeli nie jest szerzeniem antysemityzmu, to przynajmniej blokuje jakiekolwiek rozumienie stosunków polsko-żydowskich.

 384. Czyli zajęcie Donbasu jak Jugosławia. Zajęcie Sudetów przez III Rzeszę jak Jugosławia. Tak sobie myślę,że róbta co chceta ino doróbcie ideologię. Najlepiej zakonnicy krzyżacy w imię Bogorodzicy. Dla świętego spokoju.

 385. wiesiek59

  ,, wyborcza ” pisze dzisiaj :
  ,, W sumie zagraniczny dług Wenezueli wynosi dziś ok. 150 mld dol….”
  Lichwiarze zadluzyli Polske na 360 miliardow dolarow i na razie nikt nie probuje inwazji.
  Chyba za malo Metysow u nas mieszka.

 386. To jest trochę mitomania, bo na co dzień ci sami ludzie będą bardzo źle mówili o swoich polskich sąsiadach. Z badań socjologicznych wynika, że żaden naród tak bardzo siebie nie lubi jak Polacy.
  Stereotyp Polaka jest bardzo negatywny. Jeżeli chodzi o poziom wzajemnej nieufności, to Polacy wyprzedzają wszystkie kraje europejskie, a nawet Rosję. Na co dzień mamy o sobie bardzo złe zdanie, ale nie potrafimy przyznać, że skoro tacy jesteśmy dzisiaj, to byliśmy też w przeszłości.
  W Izraelu widoczne i odczuwalne są nastroje antypolskie?
  Oczywiście, ale bez przesady. Jak jeżdżę do Izraela czy spotykam się ze środowiskami żydowskimi, to widzę, że też coś się zmienia. Coraz mniej ludzi pamięta czasy wojenne, więc w przestrzeni funkcjonują przede wszystkim mity przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nie wiemy, ilu Żydów zginęło z rąk Polaków, ale to nie była mała liczba. Dużo jest historii o szmalcownikach, którzy wykorzystywali strach Żydów. Czasami mam wrażenie, że część Żydów ma więcej złości w stosunku do Polaków niż do Niemców. Oczekiwania wobec współobywateli były bowiem większe, niż wobec jawnych wrogów.

 387. Przez ostatnie 30 lat dużo się zmieniło. Zaczęliśmy otwarcie mówić o problemie antysemityzmu w Polsce i odkrywać nowe wymiary prawdy historycznej. Powstały raporty na podstawie tzw. sierpniówek, czyli dekretów dotyczących kolaboracji z Niemcami, gdzie mowa jest o przejawach antysemityzmu i morderstwach na Żydach w czasie wojny; głośno mówi i pisze się o pogromach w Krakowie, Chełmie, Rzeszowie, Kielcach czy Dobrem; odkrywa się coraz więcej zorganizowanych mordów w miejscowościach wokół Jedwabnego, czyli w dawnym województwie łomżyńskim. To jest bardzo ważna zmiana, bo nie można już udawać, że tego nie było.
  Niektórzy jednak udają albo zaprzeczają. Nie chcą dopuścić do siebie myśli, że byli też źli Polacy. To się nie zmieni?
  To jest trochę mitomania, bo na co dzień ci sami ludzie będą bardzo źle mówili o swoich polskich sąsiadach. Z badań socjologicznych wynika, że żaden naród tak bardzo siebie nie lubi jak Polacy.
  Stereotyp Polaka jest bardzo negatywny. Jeżeli chodzi o poziom wzajemnej nieufności, to Polacy wyprzedzają wszystkie kraje europejskie, a nawet Rosję. Na co dzień mamy o sobie bardzo złe zdanie, ale nie potrafimy przyznać, że skoro tacy jesteśmy dzisiaj, to byliśmy też w przeszłości.
  W Izraelu widoczne i odczuwalne są nastroje antypolskie?

 388. Oprócz tego, jedną z bardziej uderzających rzeczy, zarówno w kręgach pro- jak i antyrządowych, jest brak jakiejkolwiek refleksji nad zasadnością utrzymywania dobrych relacji z państwem, którego elity są w stanie zrobić dosłownie WSZYSTKO ludziom uznawanym przez siebie za przeciwników, nie mając przy tym żadnych hamulców moralnych; a podobne postawy popiera też znaczna część obywateli tego państwa. Dlaczego Izrael strzela do Palestyńczyków? „Nie możemy ich zamknąć do więzienia, są ich setki” (rzeczniczka rządu Izraela, 2017 rok). Dlaczego izraelskie wojsko strzela do dziennikarzy (także nie-palestyńskich) relacjonujących protesty, oraz ludzi próbujących ratować rannych?

  Dlaczego wspierał zbrojną „opozycję” dżihadystyczną w Syrii – co w końcu przyznały również izraelskie media [”tinyurl.com/yd2wudep], choć samo przyznanie się do winy uważały za „duży błąd”? Dlaczego ruguje z ziemi także chrześcijan palestyńskich, dokonując też wywłaszczeń nieruchomości kościelnych – jednocześnie od lat ignorując akty przemocy przeciwko nim ”[https://tinyurl.com/y5rqvpfw] ze strony fanatyków żydowskich? Ostatnio zaś słychać, że w izraelskich więzieniach praktykuje się nielegalne testy farmaceutyczne i zarażanie więźniów, jak ongiś doktor Mengele ”[tinyurl.com/y3djkau2].
  http://mysl-polska.pl/1828
  ===========

  Spółki ze zbrodniarzami być nie powinno, na żadnym polu.

 389. Bar Norte

  Zeby wladza mogla zwiekszyc wyrzucanie pieniedzy na zbrojenia, to musi zmniejszyc wydatki na sluzbe zdrowia.
  Dzisiejsza ,, wyborcza ” pisze, ze wladza zamiast zwiekszac wydatki do obiecanego poziomu,
  to zmniejsza.

  ,, Naczelna Rada Lekarska kilka dni temu dała rządowi „czerwoną kartkę” za niezrealizowanie zapisów porozumienia między Ministrem Zdrowia a lekarzami rezydentami. Chodzi o głośny protest z października 2017 roku, kiedy to rezydenci rozpoczęli głodówkę w sprawie niskich nakładów na służbę zdrowia.
  Żądali od rządu zwiększenia wydatków z budżetu państwa z 4,5 proc. do nie mniej niż 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat. A poza tym: likwidacji kolejek, uzupełnienia braków personelu medycznego, likwidacji biurokracji oraz poprawy warunków pracy i wynagrodzeń.
  Brakujące miliardy
  Czerwoną kartkę rządowi dają też młodzi lekarze, bo – wbrew temu, co głosi PiS – odsetek PKB przeznaczany na ochronę zdrowia nie rośnie, lecz spada.
  Zamiast 10 mld zł dotacji z budżetu państwa NFZ nie dostał w zeszłym roku ani grosza. Wartość PKB za zeszły rok to 2 bln 116,4 mld zł. Ministerstwo Finansów informuje, że wszystkie wydatki na zdrowie wyniosły w zeszłym roku niecałe 90 mld zł. Ale to tylko 4,25 proc. PKB. ”

  Klechy powinny sie modlic o moc uzdrowicielska.
  Mozna tez sprowadzac szamanow z Syberii.

 390. Artykuł analityka finansowego Charlesa Hugh Smitha.

  Nieuchronny upadek państw i imperiów to epicka tragedia. U szczytu swojej świetności wydają się wieczne, obdarzone boską mocą. Z czasem zaczynają składać zbyt wiele nierealistycznych obietnic swoim elitom i elektoratom. Gdy wzrost gospodarki zastępuje stagnacja, jedynym sposobem na to, by zachować status quo, jest spełnienie tych obietnic dzięki pieniądzom wyczarowanym z powietrza. Ze studni korzyści politycznych płynących z „rozcieńczania” waluty można czerpać przez jakiś czas. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że zawartość srebra w ich monetach jest redukowana niemal do zera – pozory wartości są utrzymywane poprzez matactwa i mętne aluzje do dawnej świetności. Zaufanie do waluty państwa/imperium załamuje się nagle: wszystko wygląda normalnie do chwili zejścia lawiny.
  https://exignorant.wordpress.com

 391. mag
  25 marca o godz. 22:24
  To niemożliwe! Ja dalej stoję tam gdzie stało ZOMO przeciwko zdrajcom.

 392. Izrael jest w stanie bardziej niż kiedykolwiek lekceważyć otwarcie i bezkarnie prawo międzynarodowe, rezolucje ONZ i grać na nosie światowej opinii publicznej, wszczynając wojny napastnicze, okupując nielegalnie cudze terytoria, zagarniając ziemię, szykanując i mordując Palestyńczyków oraz torpedując skutecznie wszelkie ich dążenia do samostanowienia. Izraelska armia i wywiad wciąż popełniają bezkarnie zbrodnie wojenne, cały czas zasłaniając się argumentem walki z terroryzmem. Syjonistyczna propaganda i grupy nacisku dbają tymczasem o to, żeby nikt publicznie nie podjął bezstronnej dyskusji na temat historycznych i politycznych powodów arabskiego i islamskiego terroryzmu i na temat problemów blisko-wschodnich.
  http://mediumpubliczne.pl/2016/04/jeden-narod-obiecal-drugiemu-ziemie-trzeciego-o-powstaniu-izraela-tekst-niepoprawny-politycznie/
  ==========

  Humaniście, głęboko przejętemu prawami człowieka i innymi bzdetami….

 393. kooperatywaMondragon
  26 marca o godz. 8:59
  Parę dni temu pisałem tutaj jak w polskich szpitalach zabijają ludzi, na przykładzie szpitala w Sosnowcu. Praktycznie nikt z tutejszych mądrali nie zareagował. Tylko dwoje było wrażliwych. A Duda pod naciskiem USA funduje budżet wojenny przeciwko Rosji do wysokości 2,5 procent. najwyższy w Europie.

 394. SS
  Porównanie zajęcia Donbasu przez Putina z zajęciem Sudetenland przez Hitlera nie jest trafne . Hitler wcielił Sudetenland do Rzeszy, zaś Putin wykorzystuje jedynie Donbas do prowadzenia działań wojennych na terytorium Ukrainy, na koszt mieszkańców Donbasu i destabilizacji całej Ukrainy. Los mieszkańców Donbasu jest Putinowi obojętny. Dla niego to tylko mięso armatnie, dla osiągnięcia większego celu, jakim jest powrót całej Ukrainy pod rosyjska strefę wpływów.
  Zajęcie Sudetenland można natomiast znakomicie porównać z zajęciem Krymu, który rzeczywiście powrócił do Rosji i to pod tymi samymi nacjonalistycznymi hasłami , co Sudetenland do Rzeszy.

 395. Kolejna kolizja drogowa okupantów. https://krakow.onet.pl/gnojnik-kolizja-amerykanskich-pojazdow-wojskowych/g2lg6v7
  Czy w Tarach też będą rakiety?

 396. http://mediumpubliczne.pl/2016/12/cywilizacja-barbarzyncy-terrorysci/
  ==========

  Niezłe kalendarium zdarzeń.
  Ostatnie 100 lat, bezsprzecznie należy do euro- amerykańskich terrorystów.

 397. Symetryczny
  26 marca o godz. 10:09

  Frapuje mnie problem, kto im dał prawo jazdy?
  Na jakeś 1000 pojazdów poruszających się po drogach- bo cięzki sprzęt to kolej- kilkadziesiąt kolizji to spory odsetek.
  Może powinni pobierać lekcje w naszych osrodkach nauki jazdy?

 398. Symetryczny
  Ale które Zomo? To prawdziwe za PRL, czy to, o którym mówił Kaczor?

 399. Krym to wkroczenie przy pełnej aprobacie mieszkańców jak do Austrii. Jak do ojcowizny. Bez jednego wystrzału. Tak sobie myślę o ludowym zjednoczeniu i naprawieniu co komuna zdeformowała. Nawet pisowscy hunwejbini nie uznają komunistycznych dekretów na które powołuje się banderowska elita.

 400. Jeśli chodzi o wzmiankowaną wyżej, nieśmiertelną katastrofę smoleńską, o której od 2010r. bardzo chętnie choć bardzo odmiennie obie strony polskie rajcują… Imho liczy się proces badawczy, jak zwykle, a nie dywagacje co do wyniku. Jedni mówią że nie mogło być zamachu, drudzy że był. Niech jedni i drudzy zbadają najpierw wrak tak jak to się robi w wielkim świecie; po katastrofie (jak się okazało zamachu) na amerykański samolot lecący nad Szkocją w latach 80. i w innych przypadkach – nakleja się szczątki na specjalnie przygotowany szkielet samolotu, co daje ciekawe ustalenia. Szczątki nie leżą na kupie jak pod Smoleńskiem od lat:(. Tak więc dywagowanie czy Putin bono jest drugorzędne wobec due process of examination. Pan Cimoszewicz, zawsze profesjonalny, jakże trafnie powiedział – zajmują się tym jak błahym włamaniem do garażu na Pradze. Powiadam – nienaniesienie szczątków na szkielet a składowanie ich w kupie źle świadczy o powadze badań…

 401. Brońmy profesjonalizmu i wolności badań naukowych, a wszystko potoczy się sprawniej w Ojczyźnie.

 402. Z dystansu
  26 marca o godz. 9:58
  i SS
  Pisanie o zajęciu Donbasu kompletnie bez sensu
  to jest typowa wojna domowa na Ukrainie, a obecnie tj 26.03.2019r.- jest 1388 dzień od nowego rozejmu.
  To że politycy USA, UE i Rosji tam maczają swe palce nic tu nie zmienia

 403. Poziom debaty publicznej nie najwyższych lotów. Zdarza się jednak zobaczyć i usłyszeć człowieka prostej postury od którego bije moc boża, a przekazywane treści brzmią mądrze i pięknie pokazują historię narodu wybranego.
  Z żyjącego w egipskiej niewoli rodu Abrahama i Jakuba liczącego 70 osób wyrósł 600-tysięczny naród, który podjął trud wędrówki do Ziemi Obiecanej, a wskazówki na drogę do wieczności dostał na Świętej Górze Synaj zapisane na dwóch kamiennych tablicach.
  Jak przestrzegają tych przykazań niestety się nie dowiedziałem, ale i tak od dawna nie miałem okazji spotkać tak znakomitego kaznodziei. Prawdziwy Święty bo któż potrafi mówić do tłumu i ani jednym słowem nikogo nie obrazić

 404. Zetusowi
  Nie da się tak po prostu odciąć od przeszłości. Ale jak sobie z nią radzić?
  Żydzi przyjeżdżają do Polski nie tylko w celach historycznych. Silna więź z Polską pozostała, zwłaszcza wśród ocalonych albo ich dzieci. Poza Ameryką to Polska była krajem, gdzie przed wojną było najwięcej Żydów, krajem ważnym dla kształtowania żydowskiej tożsamości, literatury, teatru, polityki i nagle stał się pustynią. To jest też problem psychologiczny dla nich samych.
  Polska mimo wszystko pozostała ważna i chcę, aby nie była tylko nabzdyczona poczuciem dumy.
  Kto jest nabzdyczony? Premier, który bojkotuje spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie po słowach ministra obrony narodowej Izraela, a wcześniej premiera tego kraju?
  Mateusz Morawiecki powinien moim zdaniem potraktować taką sytuację z większym zrozumieniem, nie ulegać tak łatwo emocjom i antysemickim tendencjom w Polsce. Zrobił to między innymi po to, aby pokazać, że jest twardy, nie pozwoli wodzić się za nos i mówić źle o Polakach. Powinien tam pojechać, porozmawiać i wytłumaczyć, że to słowa Katza są głupie i szerzą mowę nienawiści. Najłatwiej jest się obrazić. Lepiej jednak zachować podstawowe zrozumienie dla poczucia ludzkiej krzywdy. To jest naród bardzo skrzywdzony i jeszcze długo będzie żył z tym poczuciem.
  Powinniśmy zrozumieć i wybaczyć słowa o tym, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”?
  Wiele razy już słyszałem takie stwierdzenia. Jak pierwszy raz pojechałem do Nowego Jorku i trafiłem do dzielnicy żydowskiej, to
  jak mówiłem, że jestem Polakiem, słyszałem, że to Polacy zabijali Żydów.
  Jak pan reagował?
  Spokojnie. Obrażanie się nie jest rozwiązaniem. Jedyną rzecz, jaką mogłem zrobić, to tłumaczyć, że to nie Polacy, a Niemcy. Niektórzy Polacy korzystali z okazji, ale trudno mówić o zbiorowej winie całego narodu.

 405. Wiesiowy Wiesio udaje ahistoryka bredzac o historycznych powodach……

 406. @Saldo mortale
  26 marca o godz. 12:37
  Saldowi ….

  Zniesławienie

 407. @404, @Adam100, @EnglishSpeaking

  After Mueller Report release

 408. Donbas to przykład stanowienia narodu. Po caracie i ZSRR „więzieniach” narodów, Donbas trafił w ukraińską niewolę wywołaną komunistycznymi granicami republik. Jak tzw. Ziemie Zachodnie to prezent od Armii Czerwonej. KONSTYTUCJA to dzieło kadencji „komucha” Kwaśniewskiego. Dlaczego banderowska Ukraina żeruje na prezentach od „komuchów”. Tak sobie myślę,że nacjonaliści są w dołku i przypominają szmalcowników tzw.komuny.

 409. Nowy skalp dla Boeinga . CHINY kupują 300 samolotów Airbusa .

 410. Po obaleniu tzw.komuny rządzą katolicy powołują się na tzw.zachodnią cywilizację opartą na chrześcijaństwie. Nawet zapisali się do Unii ale w Unii nie kupują towarów. Wolą jankesów. Unia zatem handluje z Chińczykami bo są bardziej”chrześcijańscy” w biznesie. Jak Rydzyk. Tak sobie myślę,że komunistyczne Chiny pokazują potrzebę czytania Kapitału od deski do deski a nie tylko z Wikipedii.

 411. @404, @Adam100, @EnglishSpeaking

  Rachel Maddow: Mueller Report

 412. Pinokio twierdzi,że budżet nie jest z gumy a deficyt stanie się normalką. Kto jest przeciw niech zwróci co zaliczył w ramach dobrej zmiany. Tak sobie myślę,że to normalne wystawiać gościom fakturę za sutą kolację. Mogli wymówić się np. postem.

 413. hetajr
  26 marca o godz. 0:31

  Mauro Rossi 25 marca o godz. 21:24 „Nie jest możliwy rozpad 70 tonowej konstrukcji samolotu na co najmniej 60 tys. części, w większości drobnych, przy szybkości 275 km/h i niewielkim koncie zderzenia z miękkim podłożem i to w sytuacji braku leja”.

  „Popatrz pan, a te „cudaki” z National Geografic w programach „Katastrofa w przestworzach” uporczywie twierdzą, że zderzenie z miękkim podłożem pod niewielkim kątem jest o wiele bardziej niszczące niż z twardym”.

  Spokojnie kłamią, bo kto z widzów ma pojęcie o prawach termodynamiki i rozpadzie dużych konstrukcji. Zresztą ten film powstał za rosyjskie pieniądze, a podstawą scenariusza filmu jest …. raport MAK (w wersji angielskiej), jedyny oficjalny, ponieważ postępowanie w sprawie katastrofy Tusk oddał Putinowi.

  „o wiele przyjemniej i bezpieczniej byłoby lądować [skoczkowi narciarskiemu] z szybkością 120 km/h w miękkim, śnieżnym puchu”.

  Puch nie ma nic do rzeczy liczy się kąt zderzenia nart z ziemią. Lądowanie na wypłaszczeniu skoczni (czyli daleko od punktu konstrukcyjnego i niejako z góry) jest ryzykowane, o czym przekonało się wielu skoczków przewracając się i doznając urazu stawów. Zaś kiedy lądują bliżej mają pod nartami właściwy i bezpieczny kąt spadku zeskoku, więc zderzenia nart z podłożem nie jest tak gwałtowane.

  „No, ale jak ktoś gra w okręty na lekcjach fizyki” ….

  Dalej się kompromitujesz.

  „400-stronicowy raport znajduje się w aktach sprawy od dawna. Wynika z niego, że polscy archeolodzy, którzy pół roku po katastrofie zostali dopuszczeni do zbadania miejsca tragedii, znaleźli 30 tysięcy elementów, w znacznej większości pochodzących z samolotu. 10 tysięcy szczątków zabezpieczono. Pozostałe 20 tysięcy odkryto za pomocą wykrywacza metali, na głębokości do 20 cm w ziemi”.

  Rosjanie pozwolili im przebadać jedynie część terenu katastrofy (nie cały) w dość ograniczonym czasie. Archeolodzy zrobili badanie i sporządzili opis (prospekcję terenową) i oczywiście nie wiedzieli co to faktycznie oznacza, że znaleziono tak duże ilości drobnych części samolotu, który zaliczył twarde przyziemienie przechylony na lewo i poruszając się z prędkością minimalną (275 km/h). Trzy sekundy przed upadkiem widoczny był przez licznych świadków na wysokości koron drzew nad szosą Kutuzowa.

  „W artykule można przeczytać zdanie „Ale, jak pisze gazeta, prokuratorzy nic sobie z raportu nie robi … Prokuratura dawno powinna wszcząć śledztwo w sprawie wyłudzenia wynagrodzenia, za bezwartościowy raport (czyli tzw. „odwalenie kaszany”), przez zespół archeologów”.

  Uwaga cokolwiek durna. W przypadku katastrofy lotniczej archeolodzy nie są od interpretacji tego co znaleźli w ziemi. Zrobili prospekcję terenową i tyle. Może ci inteligentniejsi zdają sobie teraz sprawę, że do kompletnego rozwalenia samolotu na kilkadzisiąt tysiecy części przy takich parametrach twardego lądowania trzeba znacznie większych sił i predkości i to działajacych od wewnątrz.

  „Czasami w programie pojawia się problem ze znalezionymi śladami materiałów wybuchowych. Ale zwykle wspomniane „cudaki” go pomijają, uznając że stwierdzone ilości są zbyt małe aby mógł być to zamach bombowy”.

  To jest obliczone na poziom ludzi całkowicie niezorientowanych, czyli większość. Niektóre silne i skuteczne ładunki wymagają niewielkiej ilości klasycznych materiałów wybuchowych do zainicjowania eksplozji. Możliwe że trotyl był naniesiony na wrak i zwłoki w ramach rosyjskiej maskirowki, mającej ukryć to coś innego. To rosyjska wyższa szkoła kłamania, nie na twój rozum. Ale detektory laboratoryjne wykrywają to „coś innego”.

 414. jobrave
  25 marca o godz. 22:45

  „Qui bono ? Putin to bandyta i tu jakoś wyjątkowo zgadzam się z tobą. Ale jaki interes miałby Putin”.

  Obaj Kaczyńscy mieli lecieć. Wystarczy? Rząd miał podpisać w październiku 2010 aneks do umowy gazowej z Rosją. W końcu Pawlak podpisał ― Tusk uwielbiał spychać takie rzeczy na koalicjanta, wychodził na tym teflonowo i niewinnie ― skrajenie niekorzystny (najwyższe ceny w Europie) i baaardzo długi. Tymczasem BBN pod wodzą Komorowskiego w tej strategicznej bądź co bądź sprawie nie wydało z siebie żadnego głosu, ale niespodziewanie interweniowała KE, która nakazała skrócić kontakt do 2022 roku (podpisane było do 2030).
  Jest jeszcze parę innych rzeczy.

 415. ls42
  25 marca o godz. 23:38

  „Plac Marszałka Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza powinien być miejscem wspólnym dla całego społeczeństwa, tymczasem został jednostronnie zawłaszczony dla jednej politycznej strony”.

  Wszystkie pomniki w Polsce wzbudzają kontrowersje i dzielą. Najmniej może dotyczące holocaustu ponieważ kontrowersje te skutecznie eliminowane są przez wszechogarniający strach. Hulajnoga przy pomniku getta i już mamy światowy kryzys.

 416. jakub01
  26 marca o godz. 0:52

  @Mauro „Ona miała tak niski status społeczny, że Augustyn nie mógł się z nią ożenić, Czemoz to swiety nie zyl w cnocie tylko sypial z kobieta bez slubu?”

  Wtedy jeszcze nie był chrześcijaninem, o świętym nie mówiąc, tylko manichejczykiem.

  „Rzeczywiscie swiety skoro laskawie uznal dziecko. Tyle, ze ono dla spoleczenstwa i tak pozostawalo bękartem”.

  Jak zostało uznane to już nie było bękartem.

 417. kooperatywaMondragon
  26 marca o godz. 0:13

  „Problem z systemem 5G to nie tyle nawet szpiegowanie ,
  ale to jak mieszkanie pod linia wysokiego napięcia”.

  Spalić to 5G na stosie. Tylko najpierw ekologiczna inkwizycja wydać musi wyrok. 🙂

 418. SŁOWIANIN STANISŁAW
  26 marca o godz. 14:20
  ,, Tak sobie myślę,że komunistyczne Chiny pokazują potrzebę czytania Kapitału od deski do deski a nie tylko z Wikipedii.”

  Wszyscy poprzestaja na pierwszym tomie, a podobno nastepne sa jeszcze bardziej pouczajace.

 419. Mauro Rossi
  26 marca o godz. 15:10

  Laboratoria włoskich karabinierów, jak dotąd nie wykryły nic.
  Badając również próbki wraku.
  Widocznie nie mają jak angole- INTERESU w mieszaniu.
  Albo, dbając o swoją reputację bezstronnych.

  Teoretyzując i zakładając istnienie bomby.
  Pozostaje więc pytanie kluczowe, cui bono?

  Zakładając wybuchy, ktoś te materiały wniósł na pokład samolotu.
  Błasik robił za Ordona?
  Nie wierzę……
  Karierowicze rzadko poświęcają swoje życie dla jakiejkolwiek sprawy.
  Raczej poświęcaja innych.
  W tym kierunku- sprawstwa, jak dotąd nie toczy się jakiekolwiek dochodzenie.
  Skoro ciagle mówisz „A”, to pora na powiedzenie kolejnych literek alfabetu.
  Nie powiesz, to nie zanudzaj bzdetami wyssanymi z brudnego palucha propagandzistów.

 420. @Mauro
  Co to znaczy ? „Obaj Kaczyńscy mieli lecieć. Wystarczy ?”
  Co ty taka Pytia ? Co wystarczy ?
  To że KE nakazała skrócić kontrakt to znaczy , to Putin zastrzelił magnetyczną bombą samolot ? I jeszcze parę innych rzeczy ?
  Chyba poczciwy Mauro zaplatałeś się we własne sznurówki i zrobiłeś koziołka.
  Uważaj na siebie.

 421. Jeszce jedno pytanie, Mauro
  Jeżeli społeczeństwo uznało dziecko za bękarta, to jak uznało, to nie było bękartem.
  Znowu sznurówki i bęc!
  Na prawdę martwię się o twoje zdrowie.

 422. wiesiek59
  26 marca o godz. 9:54

  Osmiu bardziej postepowych kandydatow Partii Demokratycznej na stanowisko prezydenta protestuje przeciwko polityce apartheidu i bojkotuje zblizajace sie posiedzenie komitetu centralnego najsilniejszego lobby za oceanem- AIPAC.

 423. Jacek Saryusz-Wolski: „Co za deal! Niemcy zgodzili się na ACTA2 w zamian za co Francja zgodziła się na Nord Stream 2”.

  Cenzura w internecie zbliża się, eurnomernklatura broni swoich pozycji jak może. A może już tylko tak.

 424. Bycie bastardem, skutkowało niemoznością dziedziczenia po ojcu, brakiem mozliwości sukcesji władzy.
  Nawet herb rodowy miał krechę oznaczajaca pochodzenie z nieprawego łoża.
  Pan bóg kochał ponoć wszystkie dzieci.
  Ale, niektóre bardziej…..

 425. Lewy
  26 marca o godz. 15:48

  „Jeżeli społeczeństwo uznało dziecko za bękarta, to jak uznało, to nie było bękartem”.

  W starożyności nie było czegoś takiego jak społczeństwo. W obiegowej opini mógł być bękartem, ale jak go Augustyn uznał to był rzymskim obywatelem.

 426. wiesiek59

  Mauro Rossi
  26 marca o godz. 15:10

  „Laboratoria włoskich karabinierów, jak dotąd nie wykryły nic. Badając również próbki wraku … Widocznie nie mają jak angole – INTERESU w mieszaniu”.

  Albo mieszają, tylko inaczej. Ruscy mają długie ręce, ale one wszędzie nie sięgają. Na pewno nie do brytyjskich tajnych laboratoriów. To już nie czasy „Cambridge Five”.
  https://www.youtube.com/watch?v=ftcnABNVQYk

  🙂

 427. Lewy
  26 marca o godz. 15:45

  „Co to znaczy ? „Obaj Kaczyńscy mieli lecieć. Wystarczy ?”

  Albo to rozumiesz, albo nie.

  „To że KE nakazała skrócić kontrakt to znaczy, to Putin zastrzelił magnetyczną bombą samolot”?

  To oznacza, że Rosjanie w praktyce negocjowali sami ze sobą, co wkurzyło ówczesną KE, która na wiele rzeczy pójdzie, ale jednak nie lub być aż tak dymana. Niemcy stanęły w obronie swego protegowanego Tuska, który sam z siebie bał się dać głos.
  Daruj sobie internetową „bombę magnetyczną” na rzecz prozaicznej termobarycznej. Termobaryczna brzmi intrygująco dla laików, ale to dość poczciwy i skuteczny pomysł na zabijanie, znany od dziesiątków lat.

 428. Z ostatniej chwili. Papież Franciszek wykonał wielki krok w kierunku Brat Święty:

  https://www.youtube.com/watch?v=55e58LCv79c

 429. Mauro Rossi

  Pisowca i suworowca nikt i nic nie przekona. Pozostaje tylko kpina.

 430. Kończę już weekendową GW, opuszczam felietony polityczne, niedobrze się robi czytając te powtarzane od 4 lat banały.
  Pod koniec trafiłem na rozmowę z Rafałem Dutkiewiczem.
  Ten opowiada o „przyjaciołach z dawnych lat”.

  G.W. Przez Schetynę poznał pan Mariusza Kamińskiego, dzisiejszego koordynatora służb specjalnych.
  R.D. To zabawna historia. Po powrocie z Niemiec zacząłem rozwijać firmę i uznałem, że przyda mi się warszawski adres, na który kierowana byłaby korespondencja. Grzesiek kumplował się wtedy z Mariem, z którym znali się z działalności w NZS-ie. Załatwił to tak, że listy do mnie przychodziły do Mariusza na Grzybowską w Warszawie. Płaciłem mu za to sto ówczesnych marek niemieckich miesięcznie.

  Widać na kolejnym przykładzie, że to „styropianowe towarzystwo” nigdy nie rozliczy swoich grzechów.
  Ani Mariuszowi, ani Zbyszkowi, a już myśleć o Jarku to wręcz grzech, włos z głowy nie spadnie.
  Tak sytuacja…

  A my tu i ówdzie: „do Trybunału tych drani (…)!”.
  Żałosne.

 431. kooperatywaMandragon

  „Zeby wladza mogla zwiekszyc wyrzucanie pieniedzy na zbrojenia, to musi zmniejszyc wydatki na sluzbe zdrowia”

  Z perspektywy dnia dzisiejszego, powiedzmy z perspektywy budżetu, oczywiście mozna przeciwstawiać wydatki na zbrojenia wydatkom na ochronę zdrowia. Ale jeśli przyjmie pan inną perspektywę, np uwzględniajacą tzw godzinę W, to może się okazać iż wydatki na zbrojenia mają zasadniczy wpływ na życie i zdrowie – i to nie tylko w odniesieniu do życia i zdrowia żołnierzy. Niestety propaganda skupiająca się na jakiś symbolicznych, mitomańskich viktoriach narodowych czy klęskach ten praktyczny aspekt wojny czyli np wpływu skutecznej obrony przeciwlotniczej na wskaźniki śmiertelnosci w przewidzianej do bombardowań częsci populacji pomija.
  Pozatym sam wskaźnik procentowy udziału wydatków w danym dziale budźetu w stosunku do PKB też w sumie nic nie mówi. Trzeba by wcześniej dokonać merytorycznej a nie księgowej oceny efektywności poniesionych nakladów budżetowych. Same wzrosty nakładów nie muszą oznaczać zwiększenia efektywnosci w tych działach.
  Inaczej mówiąc – samo przerzucenie środków z obronnosci na ochronę zdrowia wcale nie musi poprawić efektywnosci owej ochrony zdrowia. Podobnie przerzucenie środków z ochrony zdrowia na obronność nie musi przynieść zwiekszenia skutecznosci owej zdolności do obrony.

 432. Bar Norte
  26 marca o godz. 16:47

  Tu się mylisz.
  środki budżetowe można rozpatrywać jako inwestycje- zarówno te w zdrowie, jak i obronność.
  Podstawową kwestią jest to, GDZIE będą wydawane.
  W kraju, czy za granicą?

  Wydać planowane 190 miliardów w Polsce, czy w USA, robi kolosalną różnicę.
  Podobną różnicą jest zadłużanie się w złotych, a innych walutach wymienialnych.

  Sprawy niby proste, a niezrozumiałe dla wielu.

 433. Nawozy sztuczne zawierają komponenty używane też do wyrobu materiałów wybuchowych. Grunt w Smoleńsku jest otwarty, podatny na działania nawozów nawet z sąsiednich gruntach uprawianych rolniczo. Na lotniskach wojskowych nawozy sztuczne używane były do przeciwdziałania zamarzaniu wody na powierzchniach betonowych. O kwaśnych deszczach nie wspomnę. Tak sobie myślę,że błoto w Smoleńsku to tablica Mendelejewa. Może nawet świeci.

 434. „Rzeczpospolita”: Birgfellner ma problem z dowodami przeciwko Kaczyńskiemu

  https://www.salon24.pl/newsroom/944486,rzeczpospolita-birgfellner-ma-problem-z-dowodami-przeciwko-kaczynskiemu

 435. Na giełdach zielono, tylko R. T. Erdogan ma kiepsko.
  XU100, yr/yr -16,22%!
  Ciekawe będą następne ruchy w poszukiwaniu wroga.
  Putin trzyma się nieźle, ale czy pomoże…

 436. stasieku
  26 marca o godz. 16:45

  Jako sierota po PRL czujesz pewien dyskomfort. Brak znajomych na szczytach władz, to musi być straszne, rozumiem. 🙂 A przecież w swoim czasie mogłeś zapisać się do opozycji ― co prawda wymagało to pewnej odwagi ― jak to zrobiło wielu innych, nawet z czerwonych domów.

 437. hetajr
  26 marca o godz. 16:33

  Mauro Rossi „Pisowca i suworowca nikt i nic nie przekona. Pozostaje tylko kpina”.

  Jak zgromadzisz jakieś merytoryczne argumenty to zapraszam do rozmowy.

 438. wiesiek59

  „Tu się mylisz.”

  Nie, to ty się mylisz.

  Pisałem wyłącznie o skuteczności (efektywności) ochrony zdrowia i obronności. W tym kontekscie nie ma żadnego znaczenia gdzie są wydatkowane środki budżetowe na ten cel. Jedynym bowiem kryterium oceny jest wspomniana wyżej efektywność.

  Po diabła wydawać np pieniądze na zawodny system obrony przeciwlotniczej – tylko dlatego, że jest krajowy.
  Kilka tygodni temu, w czasie napięcia między Indiami i Pakistanem mieszkańców Karaczi budziły próbne alarmy przeciwlotnicze. Zapewniam cię, że w tych trudnych momentach nie zaprzątał ich problem czy system obrony przeciwlotniczej i rakietowej jest pakistański tylko czy jest skuteczny.

  Podobnie jest z zakupami np sprzetu medycznego czy refundacją leków.

  Co oczywiście nie oznacza, że państwo w rozmaity sposób nie powinno wspierać np badań naukowych czy produkcji zaspokajającej jego interesy – również we wspomnianych działach.

  Jedno drugiego nie wyklucza.

 439. Mauro
  g.17:15
  Cały ten wpis to świadectwo twojej arogancji i podłości. Nic nie wiesz o człowieku, ale „urządzasz” mu życiorys za pomocą gotowych kalek. Oczywiście obraźliwych, albo coś wrednie imputujących. Wystarczy tylko podłożyć nazwisko lub nick. Ohyda.
  Ciekawa jestem, ile dziennie musisz zaliczyć takich świńskich donosów opartych na kłamstwach i pomówieniach, by z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku spać spokojnie.

 440. satrustequi
  26 marca o godz. 16:28

  „Z ostatniej chwili. Papież Franciszek wykonał wielki krok w kierunku Brat Święty”.

  Mnie tam bardziej podobało się, kiedy papieże podczas uroczystej intronizacji noszeni byli w lektyce, tronie właściwie (sedia gestatoria ― ostatni raz zasiadł na nim Jan Paweł I) i używali nieoficjalnego tytułu Pontifex Maximus (kapłan najwyższy), jak kiedyś rzymscy cesarze. Ostatni raz użył tego tytułu bodajże Paweł VI. Japonia jest państwem supernowoczesnym, ale ze starożytną etykietą na dworze swych cesarzy problemów nie mają. Pewnie lewicowych kompleksów nie mają.

 441. mag
  26 marca o godz. 17:35

  Mam do ciebie słabość, mimo że też wyglądasz mi na sierotę po PRL. 🙂

 442. Bar Norte
  26 marca o godz. 17:21

  Żaden system obrony ppl nie jest skuteczny na dużym obszarze, dlatego chroni się newraligiczne miejsca, w naszych warunkach np. Warszawę. Jedyną receptą jest rozproszenie ludności, co minimaliuje straty. Inaczej mówiąc każdy, kto nie uczestniczy w działaniach wojennych i nie jest zmobilizowany powinien zrobić to co Czesława Miłosz w czasie II wojny, wyjechać na wieś, by przeżyć. Miłoszowi udało się i to jak. Za drobną cenę infamii.

 443. Mauro Rossi
  26 marca o godz. 17:18

  „Jak zgromadzisz jakieś merytoryczne argumenty to zapraszam do rozmowy.”

  Bardzo dziękuję ale nie skorzystam. Do was żadne argumenty nie trafiają – sami rycerze. Ale dzięki między innymi temu, z obserwowania PiS i jego zwolenników czerpię wiele radości.

 444. @Mauro
  Czy ty, tak jak twój wódz Kaczyński, też spałeś odważnie w opozycji 13 grudnia do południa i cie biedaku za tę odwagę nie capnęli do internatu. Faktycznie, masz prawo puszyć się ,skoro ty w przeciwieństwie do Stasieku „zapisałeś się” do opozycji w 90 roku jak Ryszarda Czarnecki, kiedy było strasznie niebezpiecznie.Nie tak jak te tchórze Wałęsa, Bartoszewski, Niesiołowski, Komorowski, Bujak, Jedynak, Michnik i wielu innych, którzy tchórzliwie spędzili lata w więzieniach i różnych internatach.
  Ależ z ciebie insynuująca, pyskata kanalia .

 445. mag
  26 marca o godz. 17:35
  🙂
  https://youtu.be/tIukKRt1pkU

 446. Mauro Rossi

  „Żaden system obrony ppl nie jest skuteczny na dużym obszarze ….”

  Co ty nie powiesz?

  A ja już miałem nadzieję, że pociągniesz wątek „W starożyności nie było czegoś takiego jak społczeństwo”

 447. wiesiek59
  26 marca o godz. 16:54
  „Wydać planowane 190 miliardów w Polsce, czy w USA, robi kolosalną różnicę.”

  Oczywiscie, ze robi roznice. Problem w tym, ze wyboru za bardzo nie ma.
  Jakos nie obilo mi sie o uszy, aby jakas polska oferowala bojowe samoloty
  V generacji (czy w ogole jakiekolwiek). Ostatnim udanym Polskim samolotem
  wojskowym (przewidzianym glownie do szkolenia) byla Iskra zaprojektowana
  przez wyksztalconego jeszcze przed wojna inzyniera T. Soltyka.
  Byla jeszcze niezbyt udana Iryda, ktora po kilku wypadkach wycofano z produkcji.
  I tyle.
  A okrety podwodne?
  Niemcy buduja, Francja buduje, Szwecja, ktora ma ok. 1/3 ludnosci Polski tez.
  A w Polsce? Nie ma nikogo, kto potrafilby zaprojektowac i zbudowac cos takiego.
  Ostatnio dzielnym stoczniowcom udalo sie po kilkunastu latach meczarni sklecic
  lodz patrolowa, ktora w pierwotnych zalozeniach miala byc korweta.
  Przypomina sie w tym przypadku anegdota o brygadzie dzielnych drwali,
  ktorym wspolnym wysilkiem udalo sie z pnia sosny zapalke wystrugac.
  Czolgi?
  No coz, moze jeszcze znajda sie jacys fachowcy, ktorzy daliby rade
  stare czolgi nowa farba pomalowac. Tylko trzeba by sie pospieszyc z decyzja, zanim
  poodchodza na emeryture.
  Bojowe wozy piechoty?
  Podobno maja byc w nastepnym stuleciu.
  Jedyna nadzieja, ze potencjalny przeciwnik peknie ze smiechu, zanim zdazy nas zaatakowac.
  Kiedys bylo takie haslo: „nie kupuj u Zyda”.
  No a gdziez do jasnej ch……, skoro swoi niczego nie oferuja?

 448. Mauro (17:15) pisze do stasieku (16:45)
  Jako sierota po PRL czujesz pewien dyskomfort. Brak znajomych na szczytach władz, to musi być straszne, rozumiem. A przecież w swoim czasie mogłeś zapisać się …

  Insynuacja ad personam. Co za piękna forma tzw. miłości bliźniego rzucona od tak przez dyżurnego PiSowca na blogu, który ma pełne usta chrześcijańskiej moralności. Dziękuję za jej ilustrację.

 449. „Z perspektywy dnia dzisiejszego”

  W PRL-u pisaliśmy „z dzisiejszej perspektywy”, i tak było ładnie.

 450. Lewy
  26 marca o godz. 17:45

  Sorry Lewy, pierwsze kłopoty z SB miałem w 1974 roku (więc nie mam kompleksów i wymienieni przez ciebie Komorowski, Bujak, Jedynak nie robią na mnie żadnego wrażenia), też nigdy nie dostąpiłem zaszczytu powrotu z pierdla helikopterem, jak na polecenie Kiszczaka z obozu internowania w Jaworzu wrócił Bartoszewski. Nie żebym mu zazdrościł, bo w śmigłowcu jest bardzo głośno, czyli dla mnie nieprzyjemnie.

 451. teo
  26 marca o godz. 17:51

  Sam rzeczony się nie obraził, bo to przecież fakt. Nie wiem dlczego tak wstydzicie się PRL, swojej mamusi? Red. Passent się nie wstydzi, o Urbanie nie wspomnę.

 452. Bar Norte
  26 marca o godz. 17:48

  „A ja już miałem nadzieję, że pociągniesz wątek „W starożyności nie było czegoś takiego jak społczeństwo”.

  Nawet Marksa i socjologii nie było, chociaż szkoła radzicka być może sądzi inaczej.

 453. Mauro (17:57)
  Ty chyba do szkół nie chodziłeś – bo nie wiesz co znaczy INSYNUACJA. A czy odbyło się to w PRL-u, tego nie dociekam, co robiłeś w wieku szkolnym. (Może poddałeś się innego obowiązkowi, niż obowiązek szkolny).

 454. => innemu obowiązkowi

 455. „… i tak było ładnie.”

  To prawda.

 456. Mauro Rossi

  A np fotosynteza była w starożytności?

 457. satrustequi
  26 marca o godz. 11:20
  Badanie wraku TU nie ma żadnego sensu , bo nikt nie zarzucił, że przyczyna katastrofy była awaria techniczna maszyny. PiS zarzucił PO współudział w zamachu i wysadzenie maszyny, a to, że go nie było można udowodnić bez badania wraku. Opozycja twierdzi że do wypadku doszło na skutek błędów pilotów , złego kształcenia pilotów, skandalicznego doboru załogi , złego przygotowania lotu itd. To tez można ocenić bez potrzeby badania wraku.
  Obecnie jest już 100% jasne, że zarzutu PiS były zrobione z powodów czysto politycznych
  (co niechcący przyznał Macierewicz)
  Widać już że PiS obecnie chce wyciszyć temat i nawet nie próbuje podjąć sensacji o wykryciu przez anglików śladów trotylu w szczątkach maszyny.

 458. Jakbym wierzył w Boga, to musiałbym uwierzyć w diabła. Bo taką przewrotność tylko diabeł mógłby wymyślić. No bo proszę, pis niby walczy z komuną, a tymczasem wziął pod swe skrzydła komunistycznych prokuratorów, zawraca Polskę do PRLu choćby przywracając prlowski system oświaty. Niby nienawidzi Rosji Putina, a wszystko robi, aby Polska wpadła w łapy Władimira, bo rozłożył armię. Pis głosi, że nie chce wyjść z UE, a wszystko robi, żeby wyjść. Tam wszystko jest na odwyrtkę. Teraz okazuje się , że bohaterski był Kaczyński, a Wałęsa tchórz. A dowodem , że tak było, że Mauro w 74 roku miał stycznosc z SB, czym się pochwalił. Co to byla z styczność to tylko Mauro wie, tak jak Morawiecki, który też miał styczność z SB i razem z Kaczyńskim i Maurem założyli Solidarność, aha razem z Piotrem Dudą, który będąc w ZOMO też Solidarność zakładał pałując tchórzliwych komunistów robotników ze stoczni.
  No tak, białe stało się czarne jak zapowiedział pan Jarek.

 459. Już tylko krok dzieli nas od zmiany nazwy miast i miasteczek. Radzę uważać na Katowice. – przewiduje i ostrzega Felietonista (POLITYKA 13)

  Coś już wie, ale nie powie. Domyśl się czytelniczko. Pewnie śląską stolicą zostanie Kaczogród.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1787142,1,poprawki-krawieckie.read

  A to już jest „wycieczką osobistą”:
  Co potocznie rozumie się jako politykę historyczną?
  Wyjaśnię na moim przykładzie. Ja zostałem w czasie wojny ocalony, a moi rodzice – zdradzeni. Polityka historyczna wymaga, żebym opowiadał o tym pierwszym. Ot, i cała tajemnica.

  Itd … oczywiście zachęcam do kupna towaru, niby czerstwego, a jednak na dzień dzisiejszy pierwszej świeżości.

 460. Ostatnio przewaliła się dyskusja na blogu jak rozmnażają się PiSiaki.
  Mizerski pociągnął temat dalej:

  – Skoro geje i lesbijki rzadko mają dzieci, a mimo to homoseksualizm i tak utrzymuje się w populacji wszystkich ludów na mniej więcej stałym poziomie, to jak homoseksualistów może przybywać?
  – W jeden sposób: przez propagandę.

 461. Wielokrotnie dziennikarze pokazują jak podlizują się ludzie władzy pisowskiej i niestety takie podlizywanie się jest znane od lat i Polakom zupełnie nie jest obce. Mój dziadek jak wspominałem na tym blogu pisał pamiętniki. Natrafiłem tam na opis przejazdu przez Radom brata cara. (Kiedyś nawet przytoczyłem go na blogu.) Opis ten pokazuje Polaków i Polki w bardzo niekorzystnym świetle.
  A było to w skrócie tak – Brat cara miał przejeżdżać przez Radom pociągiem i na dworcu spotkać się z przedstawicielami miasta. Przygotowano więc szumne przyjęcie , a dziadek znalazł się wśród uczniów mających witać cara. Kiedy przyjechał właściwy pociąg, wagon z carem zatrzymał się dokładnie naprzeciwko kolumny uczniów. Car wyraźnie pod wpływem, wysiadł z wagonu i jak dziadek opisuje wprost wlazł na niego , a on zaplątał mu się miedzy nogami. Car dotknął jego głowy i zadał sztampowe pytanie , na które dziadek odpowiedział tak, jak go przed wizyta uczono. Car rzekł „charoszij malczik” , obrócił się na pięcie i wrócił do pociągu dając sygnał do odjazdu. Konsternacja ogromna car odjechał. I wtedy Panie i Panowie rzucili się do dziadka by go głaska i całować i mówić mu jakie szczęście go spotkało.
  Dziadek dowcipnie to skomentował „ależ oczywiście zdawałem sobie sprawę, że car jedynie ze mną rozmawiał i że miałem szczęście, że się przeze mnie nie przewrócił”
  Przecież ta władza chciała zrusyfikować Polaków i zabrać im tożsamość i co, tak ja wielbiono? Czy dziwne jest to, co dzieje się dziś i urzędnicy , policja , palestra itp ośmiesza się by przypodobać się Kaczyńskiemu?
  Nie takich tez niestety mamy rodaków. Już dawno przestałem z duma podkreślać że jestem Polakiem

 462. W opinii księdza Madeja, proboszcza parafii Bożego Ciała na warszawskim Kamionku, w wypadku dzieci poczętych metodą in vitro trudno mówić o duszy, ponieważ dusza może się zrodzić tylko z połączenia ciał kobiety i mężczyzny. (POLITYKA 13)

 463. Również red. Baczyński postanowił dołączyć do satyryków dnia dzisiejszego i relacjonuje:
  „Z sercem na dłoni, daliśmy wszystko, co na ten moment jest możliwe” – mówił premier. Następnie inni politycy PiS pospieszyli z medialnymi komentarzami, że jeśli chodzi o planowane wydatki, to poza „piątką” nie ma już na co liczyć.

 464. Levar
  26 marca o godz. 17:49

  Moim zdaniem, przez 30 ostatnich lat, niszczono mozliwości naszego przemysłu obronnego, likwidowano działy badawcze, rozrywano łańcuchy dostaw, kooperację.
  Skazało nas to na import prawie wszystkich rodzajów broni z zagranicy.
  Wystarczyło ograniczyć finansowanie i zamówienia, oraz sprzedać kluczowe zakłady dysponujące własnymi rozwiazaniami technologicznymi.

  Na Altair, masz kilka ciekawych artykułów, jak uwalano kolejne polskie pomysły na rozwój konkretnych rozwiązań, na światowym poziomie.
  Kryptografia, samoloty pionowego startu, rozpoznawanie skażeń- na przykład.

  30 letnia luka w rozwoju, to przepaść nie do nadrobienia.
  Jednocześnie, zobacz co osiągnęła Korea- jedna i druga- przez te 30 lat, zaczynając od ZERA.
  Da się, tylko trzeba być konsekwentnym w działaniu i mieć PLAN.

  Zresztą, o ile jesteś w temacie zorientowany, to i Białoruś, i Ukraina do pewnego czasu, nie narzekała na brak nowych konstrukcji, czy produkowania na masową skalę nowoczesnego uzbrojenia- w porównaniu z Polską.
  Eksport do krajów III świata rósł.
  Mysmy uzdrawiali przez likwidację……

 465. Dziś w Kulturze Liberalnej ciekawy blok tematyczny „Jakie znaczenie ma seks dla Kościoła?”. Choć własciwie materiał dotyczy życia seksualnego kleru.

  Składają się na niego trzy wywiady:

  – z Frederikiem Martelem „Homoseksualizm w Watykanie to norma”
  – z Marcinem Wójcikiem „Seks z kobietą to grzech. Z mężczyzną – tylko słabość”
  – z Martą Abramowicz „Zamiast celibatu, podwójne normy”

  Dodam, że powyższe teksty, jak to w KL, pozbawione są moralizatorstwa, zacietrzewienia i agresji ideologicznej. Z uwagi na ich rzeczowość mogę je śmiało polecić.

  Najciekawszy wydał mi sie wywiad z Frederikiem Martelem, autorem ksiązki „Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie”. Martel w trakcie rozmowy wspomina, że to iż jest gejem „pomogło mu zrozumieć pewien wewnętrzny kod, którym porozumiewają się przedstawiciele Kościoła.”
  Jak mówi: „Moja książka nie jest jednak wymierzona przeciwko Kościołowi. To jest analiza gejowskiego życia w Kościele, bo na tym się znam. Mam sieć kontaktów i spotkałem setki księży gejów, dlatego wiem, o czym piszę.”

  Równocześnie zaznacza, że jako liberalny demokrata nie ma zamiaru nikogo z powodu obyczajowych oskarżać. Swoje poglad na tę sprawę wyraża następująco: „Dla katolików to, że ksiądz prowadzi życie seksualne, może być czymś dziwacznym i szokującym, ale taka jest rzeczywistość. Wstrzemięźliwość seksualna i celibat to ułuda. Większość księży prowadzi aktywne życie seksualne. Co mnie cieszy. (…) Wstrzemięźliwość seksualna jest wbrew ludzkiej naturze i tym samym jest źródłem wielu dysfunkcji w działaniu Kościoła. Jeżeli księża uprawiają seks z dorosłymi kobietami lub mężczyznami, to jest to zwyczajnie zdrowe.”

  Całość rozmowy z Martelem pod linkiem

  https://kulturaliberalna.pl/2019/03/26/frederic-martel-homoseksualizm-watykan-sodoma/

 466. W okresie, kiedy po katastrofie smoleńskiej dowodzenie lotnictwem wojskowym oddano doświadczonym fachowcom, nie zdarzył się żaden wypadek. Żaden. Gdy do władzy dorwali się znowu politycy przesiąknięci nienawiścią do ludzi wiedzących i rozumiejących więcej od nich, zaczęli masowo tych fachowców wyrzucać. Nie trzeba było długo czekać, by sytuacja wróciła do tragicznej normy. Od ponad dwóch lat wypadki zdarzają się seryjnie.

   I nie ma tu nic do rzeczy wiek spadających samolotów. Prawidłowo eksploatowane, obsługiwane przez doświadczonych fachowców, mających dostęp do części zamiennych, pilotowane przez pilotów przestrzegających regulaminów, mogłyby jeszcze długo i bezpiecznie latać. F-16 amerykańskich wojsk lotniczych są w podobnym wieku, co polskie MiG-29. I latają. Po prostu. Gdy któremuś przytrafi się awaria, fachowi komentatorzy i politycy nie mówią, że to złom, i że natychmiast trzeba je zastąpić samolotami nowej generacji. Bo żadnego państwa nie stać, by jego wojsko używało wyłącznie najnowszego, wyposażonego we wszystkie gadżety, sprzętu.

  Przeczytaj więcej na: https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=27592

 467. „Nie chodzi tu tylko o niedopuszczalne działanie na terytorium Hiszpanii, kraju sojuszniczego, prowadzone bez zgody ani poinformowania gospodarza, ale o złamanie międzynarodowych konwencji chroniących placówki dyplomatyczne” – zaznaczył „El Pais”.

  Hiszpańska gazeta przypomniała też, że w przeciwieństwie do standardowych „działań szpiegowskich, charakteryzujących się dyskretnym działaniem”, takich jak np. cyberataki, napaść na północnokoreańską ambasadę była „niezwykle brutalnym aktem”.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/napad-na-ambasade-korei-polnocnej-w-hiszpanii-nowe-informacje/p290kn8?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
  ============

  Zdumiewająca bezczelność.

 468. Wczoraj te działania potępił Departament Stanu USA, który określił je jako „lekkomyślną prowokację” oraz jego szef – Mike Pompeo, który w rozmowie telefonicznej z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem oświadczył, że Stany Zjednoczone i kraje regionu „nie będą bezczynnie przyglądały się” jak Rosja potęguje napięcia w Wenezueli.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/msz-rosji-wysylamy-wojska-do-wenezueli-z-poszanowaniem-prawa/mn2npt8?utm_source=wiadomosci.onet.pl_viasg_wiadomosci&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
  ===========

  Rosja ma wprawę w wyciszaniu konfliktów, przywracaniu porzadku.
  W przeciwieństwie do jankesów……
  Syria posprzątana- prawie.
  Czas na Wenezuelę, Sudan, Mali, Czad, Afganistan, i parę innych krajów.

 469. @wiesiek59 godz. 20.12
  Zbyt optymistycznie.
  Od pół wieku zastanawiam się dlaczego u nas pewnych spraw nie udaje się załatwić.
  Można spisać cały katalog przyczyn.
  Niezależnie od epoki, systemu i sposobu zarządzania po prostu nie da się.
  PIS wziął władzę. Obietnice którymi przekupił wyborców częściowo zrealizował, a gdy grunt zaczął palić się pod stopami poszedł na całość, omijając wszelkie zasady i praktykę wydatkowania środków.
  Tak zwanych środków, bo mówią, że pieniędzy nie mają, a środki są.
  Stosując środki jeszcze jakiś czas utrzyma się przy władzy, każda kolejna ekipa będzie zbierać na ugorze

 470. „Rosja ma wprawę w wyciszaniu konfliktów …”

  Otóż w Polsce biskupi kierują apel w obliczu „istniejących w naszej ojczyźnie podziałów i konfliktów, jak też braku dostatecznego zaangażowania w budowanie wspólnoty”.
  https://wiadomosci.onet.pl/religia/aktualnosci/list-spoleczny-episkopatu-mocny-apel-o-nawrocenie-i-dialog/nnnd2jy

  Cóż, jak czarny nie pomoże, to się po Rosję wyśle.

 471. @Maciek.g godz. 18.26
  Wypadek komunikacyjny 10.04.2010 roku pod Smoleńskiem nie zapisałby się tak tragicznie w historii polskiego lotnictwa, gdyby nie lista ofiar, w tym poczet najwyższych rangą dowódców wojskowych.
  Kancelaria prezydenta zadbała by Lecha Kaczyńskiego otaczali ludzie reprezentatywni, godni i zacni.
  Tylko tacy wypełnili samolot i to był podstawowy błąd logistyczny.
  Dublując wizyty, być może ktoś nie zdawał sobie sprawy, że licho nie śpi, ale jeśli przypadkiem na tej liście gości tego nieproszonego nie skreślił to faktycznie miał pecha, chyba, że sam pozostał na dole

 472. wiesiek59
  26 marca o godz. 20:28

  „W okresie, kiedy po katastrofie smoleńskiej dowodzenie lotnictwem wojskowym oddano doświadczonym fachowcom, nie zdarzył się żaden wypadek. Żaden”.

  Tajemnica tej bezwypadkowości polegała i na tym, że bliźniaczy rządowy samolot Tu-154M-102 został po 10/04 uziemiony i nie latał. Mimo że był świeżo po remoncie w Rosji (wrócił latem 2010) nie było chętnych do podróżowania nim. Niby to, według raportu MAK i stanowiska PO, piloci zwariowali i sami się zabili, przy wydatnej pomocy prezydenta, ale mimo to nikt nie chciał latać rządowymi tupolewami, nawet z prawdziwymi fachowcami za sterami. No tak jakoś.

  „Gdy do władzy dorwali się znowu politycy przesiąknięci nienawiścią (…) zaczęli masowo tych fachowców wyrzucać. To właśnie środowisko takich „fachowców” zadecydowało w 1989 a i później, że rząd kraju natowskiego będzie latał sowieckimi samolotami … Od ponad dwóch lat wypadki zdarzają się seryjnie”.

  Najwyższa pora wymienić postsowieckie Migi na samoloty najnowżesz generacji (F35), bo ― teraz to pikuś ― jeszcze mogłyby seryjnie spadać podczas konfliktu zbrojnego.

  „F-16 amerykańskich wojsk lotniczych są w podobnym wieku, co polskie MiG-29. I latają”.

  Chyba cię porąbało. Żaden z 48 polskich F-16 nie jest starszy niż 2004 rok. Mig-29 (konstrukcja z 1972 roku) przestano produkować w 1989 roku. To są zupełnie nieporównywalne samoloty, w zasadzie muzealne, nie mówiąc o poziomie wyposażenia, w tym radarach.

 473. „Jedni szukaja dyktatury
  a my zwiekszamy emerytury”
  Premier Morawiecki z Wiadomosci TVP

 474. wiesiek59
  26 marca o godz. 20:41

  „Nie chodzi tu tylko o niedopuszczalne działanie na terytorium Hiszpanii, kraju sojuszniczego, prowadzone bez zgody ….”.

  Skąd wiesz, że zgody po cichu nie było? Z Internetu? Mógłbyś kiedyś przestać się ośmieszać?

  „ … ale o złamanie międzynarodowych konwencji chroniących placówki dyplomatyczne” – zaznaczył „El Pais”.

  Olaboga, to łkanie lewackiej „El Pais” jest nie do zniesienia, prawie się wzruszyłem. W końcu bliżej im do Kima niż USA, dlatego rozpacz gazety jest przeogromna. W każdej ambasadzie jest rezydentura wywiadowcza, a wywiady są na wojnie i w czasie pokoju. Międzynarodowe konwencje nie przeszkadzały włamywać się do mieszkań zachodnich dyplomatów w Warszawie przez kontrwywiad SB. Ministrowi Sienkiewiczowi te konwencje nie przeszkodziły w spaleniu budki przy ambasadzie rosyjskiej (miało pójść na konto demonstrantów). Konwencje nie były przeszkodą dla Północnej Korei porywać Japończyków w ich własnym kraju, pakować na łodzie podwodne i więzić ich latami. Te same konwencje w latach umożłiwiły KGB podpalenie budynu ambasady amerykańskiej, by moskiewscy strażacy, w rzeczywistości funkcjonariusze, mogli sobie pogmerać po interesujących ich pomieszczeniach.

 475. Mauro Rossi
  26 marca o godz. 21:57

  Oprócz przekazów dnia, bądź ich współtworzenia, radziłbym czytać i inne.
  Wiedza nie jest w stanie wpływać na radosną twórczość polityków.
  A ta nie zastąpi procedur i doświadczenia.
  Przydupasy i karierowicze nie zastąpią fachowców.

  W przekazy anglosaskich mediów przestałem wierzyć od czasów Blaira.
  Tobie też radzę sceptycznie podchodzić do tych enuncjacji.
  Ostatni przykład, to Russiagate.

 476. errata
  w latach 80.

 477. @Maciek.g
  Podróże rządowych delegacji do państw obcych są z pewnością regulowane umowami. Czy Rosjanie wiedzieli kogo prezydent Lech Kaczyński zabiera ze sobą w podróż do Smoleńska? Czy musieli wyrazić zgodę na skład delegacji?
  Gdyby obecnie prezydent Rosji Władimir Putin zechciał odwiedzić w Polsce jakiś cmentarz poległych żołnierzy Armii Czerwonej, a mówi się o sześciuset tysiącach tych żołnierzy, to zabierając ze sobą setkę swoich gości musiałby ich listę dostarczyć naszym władzom i kto taką zgodę powinien wydać?
  A co szanowne towarzystwo sądzi o możliwości takiej przyjacielskiej wizyty w najbliższym czasie?

 478. Bar Norte
  26 marca o godz. 20:24

  Idźcie w tęczę szerszym frontem, nie mam nic przeciwko temu. Jak już zdekonstruujecie i zdelegalizujecie Kościół to staniecie się nową religią, z prawami ale i obowiązkami. Jako znający marksizm od podszewki możesz Bar Norte zostać biskupem. Czy temu podołacie to nie wiem, wcześniejsze próby z królestwm bożym (komunizmem) były nieudane. Ale geje to wasz żelazny target, można powiedzieć wasz proletariat.

  Jak w rosyjskim dowcipie.
  ― Tato jestem gejem.
  ― No co też opowiadasz?
  ― No jestem.
  ― Ubierasz się u Armaniego?
  ― Nie.
  ― Jeździsz Ferrari?
  ― No nie.
  ― To nie jesteś gejem tylko pedałem.

 479. Mauro Rossi

  Mnie życie seksualne kleru ani ziębi ani grzeje. Podobnie jak życie seksualne innych grup społecznych.

  Z tego co wiem Marks tez sobie tym nie zaprzątał głowy.

  Natomiast tekst w Kulturze Liberalnej, który dziś poleciłem, jest związany jak myslę wyłącznie z seksualnymi obsesjami prezesa Kaczyńskiego, które się ujawniły na tle kampanii wyborczej do PE.

  Tak więc do prezesa i do samego siebie jako do wiernego sługi prezesa możesz mieć pretensje o to, że takie tematy są podejmowane.

 480. Lewy
  26 marca o godz. 18:32

  „Jakbym wierzył w Boga, to musiałbym uwierzyć w diabła”.

  To chyba oczywiste. Masz bowiem wolną wolę czynienia zła. O ile w Boga trzeba wierzyć to zło jest widoczne gołym okiem. W zasadzie w diabła nie trzeba już wierzyć.

  „ No bo proszę, pis niby walczy z komuną, a tymczasem wziął pod swe skrzydła komunistycznych prokuratorów ….”.

  I to pisze facet, który będzie głosował na Kolację Europejską, sekretarzy PZPR. 🙂

  „ …zawraca Polskę do PRLu choćby przywracając prlowski system oświaty”.

  Peerelowski system oświaty był dobry, nie chodzi o program tylko system. Sam jesteś jego udanym produktem, wiec nie narzekaj.

  „ Niby nienawidzi Rosji Putina, a wszystko robi, aby Polska wpadła w łapy Władimira, bo rozłożył armię”.

  Nic tak nie rozkłada armii jak siły samoobrony, forsowane przez PiS systemy rakietowe Patriot, samoloty F35 i amerykańskie bazy w Polsce itd. W domu wszyscy zdrowi? 🙂

  „Pis głosi, że nie chce wyjść z UE, a wszystko robi, żeby wyjść”.

  Taki przykład. Gdy należysz do spółdzielni i masz pretensję do jej prezesa o machlojki, nie oznacza to, że chcesz opuścić spółdzielnię tylko nie lubisz przekrętów i chętnie byś widział nieco inny zarząd. Ty jesteś za Europą bezpaństwową, czyli zdominowaną przez Niemcy i Francję (one nie zamierzają się rozpłynąć), ja za powrotem do stylu EWG, bo to wówczas powstało bogactwo krajów wspólnoty. Starałem się wyjaśnić to łopatologicznie, sorry.

  „Teraz okazuje się, że bohaterski był Kaczyński, a Wałęsa tchórz”.

  Nie pisałem o Wałęsie i Kaczyńskim, bajki ci się mieszają.

  „” Mauro w 74 roku miał styczność z SB, czym się pochwalił. Co to była z styczność to tylko Mauro wie”.

  Śledztwo i proces w sądzie.

 481. maciek.g
  26 marca o godz. 18:26

  „Badanie wraku TU nie ma żadnego sensu, bo nikt nie zarzucił, że przyczyna katastrofy była awaria techniczna maszyny”.

  Rejestratory wskazują, że zasilanie padło tuż przed katastrofą, zanim samolot zderzył się ziemią. Jakieś z tego wniosku, poza tym, że badanie wraku jest niepotrzebne? Masz poczucie, że jesteś zabawny? To była pierwsza w świecie katastrofa lotnicza (tak się składa, że z prezydentem na pokładzie) przy której z góry uznano, że badanie wraku jest niepotrzebne. Chodzi o wrak, który nie leży na dnie oceanu.

 482. Bar Norte
  26 marca o godz. 18:12

  „A np. fotosynteza była w starożytności”?

  Obiektywnie istniała, subiektywnie nie istniała, bo nikt o niej w starożytności nie wiedział. Zadowolony? 🙂

  To podobnie jak z dziełem sztuki według Ingardena ― jest bytem intencjonalnym, do tego aby coś było sztuką potrzeba człowieka, który to oceni. W sytuacji gdyby zabrakło na Ziemi ludzi sztuka przestaje istnieć, są tylko przedmioty materialne.

 483. Mauro Rossi

  „Obiektywnie istniała, subiektywnie nie istniała, bo nikt o niej w starożytności nie wiedział.”

  Sęk w tym, że społeczeństwo w starożytności istniało i wszyscy o tym wiedzieli (societatis). Mało, że wiedzieli, niektórzy je nawet opisywali, badali (socjologia).

  Znajdziesz ich w poniższej ramce

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_socjologii

  Problem więc w tym, że niektórzy współcześnie o tym nie wiedzą i dają się wkręcać.

 484. Bar Norte
  26 marca o godz. 22:58

  „… tekst w Kulturze Liberalnej, który dziś poleciłem, jest związany jak myślę wyłącznie z seksualnymi obsesjami prezesa Kaczyńskiego, które się ujawniły na tle kampanii wyborczej do PE”.

  Przypominam sekwencję przyczynowo-skutkową, możesz to nazwać żelazną logiką. Temat rozpoczął nie Kaczyński tylko nowy prezydent stolicy Trzaskowski ― hostelami dla LGBT (nie przypomina ci to segregacji?) oraz instrukcją WHO i seksedukatorami w szkołach i przedszkolach ― rozgrzane kadry LGBT już czekają w blokach startowych. Jego zastępca, gej Rabiej, przedstawił zaś agendę dojść do adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Słoiki obudziły się z powyborczego letargu lekko zszokowane, no ale w końcu mają dokładnie to na co głosowały. Chyba nie powiesz, że zostali oszukani? 🙂

 485. Bar Norte
  26 marca o godz. 23:44

  „Mało, że wiedzieli, niektórzy je nawet opisywali, badali (socjologia)”.

  Czy to nie Marks jest twórcą socjologii?

 486. Mauro Rossi

  Twoja „żelazna logika” nie ma najmniejszego związku z moim komentarzem. Napisałem wyraźnie, o „seksualnych obsesjach prezesa Kaczyńskiego, które się ujawniły na tle kampanii wyborczej do PE”.
  Kampania do PE nie ma bowiem najmniejszego logicznego związku z przyjęciem w mieście Warszawa deklaracji LGBT. Kampania do PE nie również najmniejszego związku z WHO – agendą ONZ. A przecież przes dwa programowe wystapienia w ramach kampanii do PE poświęcił krytycy wytycznych WHO.
  Biorąc to pod uwagę trudno nie mówić o jakiejś obsesji, bo racjonalnie się tego wytłumaczyć nie da.
  Trudno się więc dziwić, że temat politycznie nie chwycił co się przejawia w coraz wiekszej nerwowosci przedwyborczej twego środowiska politycznego.

  Jesli zaś chodzi o wkład Marksa do socjologii informację znajdziesz w tabelce, którą ci zainkowałem.

css.php