Całe życie w kłamstwie

Od kłamstwa katyńskiego do kłamstwa smoleńskiego – całe życie człowiek słyszy kłamstwa. Niektóre żyją latami, jak kłamstwo smoleńskie, inne – jak kłamstwo katyńskie – umierają natychmiast, jak tylko nastaje wolność.

Jest jeszcze trzeci rodzaj kłamstw, te, które są na wolność odporne. Kilka dni temu premier Morawiecki powiedział: „My nie mamy mediów. Potężne media stoją za naszymi przeciwnikami politycznymi. My mamy was, ludzi”. Ponieważ niedawno z powodu zaćmy miałem wymieniane soczewki w oczach, czytając powyższe słowa, przeraziłem się, że okulista wszczepił mi nie to, co trzeba.

Na wszelki wypadek przed napisaniem niniejszych słów obejrzałem „Wiadomości” TVP we wtorek 26 marca Roku Pańskiego 2019 o godz. 19:30. Zaczęło się od akademii ku czci trzynastej emerytury, głos zabierali emeryci i emerytki, wszyscy byli oczywiście „za”. Następnie pokazano wyrzutnie i rakiety amerykańskie, które wkrótce trafią do Polski. Wszyscy byli „za”.

W czasie „Wiadomości” powoływano się na opinie dziennikarzy. Wszyscy byli z tygodnika „Sieci” i wszyscy byli „za”. Potem para prezydencka spotkała się z dziećmi polskimi ze Wschodu, które śpiewały i tańczyły „za”. Więc o co panu premierowi chodzi?

Robert Walenciak w tygodniku „Przegląd” przypomina niektóre kłamstwa PMM: Bank WBK nie udzielał kredytów we frankach (udzielał), przedsiębiorstwa przetwórstwa owocowo-warzywnego sprzedawało inwestorom zagranicznym PSL (sprzedawało AWS), Polska był w ruinie (nie była), nie budowano dróg i mostów (budowano, nawet były przy tym głośne afery, buntowali się podwykonawcy itd.).

Teraz premier i prezes opowiadają, że 80 proc. mediów jest przeciwko nim. Jak oni liczą? Największa telewizja, wszystkie anteny Polskiego Radia, PAP, niezliczone czasopisma od „Arkanów” po „Sieci”, „Gazetę Polską”, „Do Rzeczy”, Radio Maryja, Radio Wnet, rozliczne portale internetowe, wpolityce.pl, telewizje Republika, Niezależna itd. itp. – czyżby szef rządu tego nie widział lub o tym nie wiedział?

Nie sądzę. Przecież to jego rząd przeznaczył ostatnio 1,2 mld zł na TVP, nie mówiąc o milionach, jakie spółki Skarbu Państwa za pośrednictwem reklam i ogłoszeń pompują w prorządowe media.

Morawiecki dobrze o tym wie, on kłamie świadomie. Nie zawsze jest prawdą, że kłamstwo ma krótkie nogi. Bywa i odwrotnie, tak jak to pokazało kłamstwo smoleńskie: kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Morawiecki nie jest w ciemię bity. On wie, że „państwo w ruinie” nie może w ciągu paru tygodni czy miesięcy przeobrazić się w kraj mlekiem i miodem płynący, które ni z tego, ni z owego stać na 500 plus, 300 plus, „trzynastkę” dla emerytów i rencistów, zwolnienie młodych ludzi z podatku itp.

Morawiecki mówi, że białe jest czarne i odwrotnie nie dlatego, że jest daltonistą, lecz dlatego, iż wie, że kłamstwo w polityce popłaca, a na pewno nie kompromituje. Jeżeli 26 maja wyborcy to potwierdzą, to nawet Morawiecki uwierzy w to, co mówi.

PS Przeczytajcie w „GW” (26 marca, str. 19) felieton Justyny Kowalczyk „Napędzana wstydem”. Świetnie napisane. I jakie mądre! Brawo!