Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

31.03.2019
niedziela

Nobel w sandałach, czyli nieważne pytania

31 marca 2019, niedziela,

Z góry uprzedzam, że to nie jest wpis poważny, raczej ciekawostki po niedzieli. Jeżeli ktoś ceni swój czas i szuka poważnych refleksji, to nie tym razem, radzę przewinąć. Wstyd zajmować się takimi błahostkami, kiedy trwa kampania, wali się imperium, a Putin ostrzy zęby. Niech mnie usprawiedliwi pierwszy kwietnia (choć obie historie są prawdziwe).

A teraz ad rem. Jedną z mocnych stron tygodnika „The New Yorker” jest oprawa graficzna, w tym piękne ogłoszenia – kreacje, modelki, domy mody. Zazwyczaj barwne, efektowne, przyciągające oko. Jakież było moje zdumienie, kiedy zobaczyłem pierwsze ogłoszenie w numerze z 18 marca (str. 9). Radzę zajrzeć.

Fotografia przedstawia starszego pana, który stoi przy biurku. Jest „na luzie”, z rękami w kieszeniach, ubrany niezobowiązująco „po domowemu”, w koszulę, dżinsy i w sandałach. W pierwszej chwili nie wiadomo, co ten pan reklamuje i dlaczego fotografia jest taka skromna. Pomaga nam niewielki napis „Birkenstock. Tradycja od 1774”. (Znana firma obuwnicza, specjalizująca się w sandałach, klapkach, „zdrowym obuwiu”).

Ale i w tym nie ma niczego nadzwyczajnego. Dopiero podpis drobnym drukiem pod zdjęciem stanowi tzw. clou: „Thomas Suedhof – biochemik, laureat Narody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny, w czarnych, skórzanych (sandałach) Milano, kupionych w 2018 r. Sfotografowano w Stanford, 2018” (to najbardziej znany uniwersytet w Kalifornii).

Profesor S. w młodości kształcił się w dziedzinie muzyki, z czasem ukończył medycynę. Dwaj jego nauczyciele, czy mistrzowie, również byli laureatami Nobla. Jego druga żona jest neurologiem i neurochirurgiem. (To specjalność bliska zainteresowaniom profesora). Suedhof ma siedmioro dzieci, ale program 500 plus go nie obejmuje. Być może dlatego zgodził się wziąć udział w reklamie? A może zrobił to dla żartu albo przeznaczył honorarium na cele charytatywne? Kto wie, niech napisze.

Jeszcze jedno nieważne pytanie. Na portalu wPolityce.pl braci Karnowskich czytamy:

Reporterzy Superwizjera TVN Anna Sobolewska i Bertold Kittel przygotowali reportaż „Farma trolli”. Dziennikarz ZWIĄZANY z tygodnikiem „Polityka” Jan Rojewski zarzuca autorom materiału, że oparli się na informacjach z jego materiału, jednak nie skontaktowali się z nim przy powstawaniu materiału”.

(Podkreślenie moje). Jestem „związany” z „Polityką” ponad 50 lat i nie przypominam sobie, żeby z tym pismem związany (!) był ktoś, kto nazywa się Jan Rojewski. Oczywiście, czas robi swoje, skleroza, starość, na pewno nie pamiętam setek, tysięcy autorów, jacy pojawili się na naszych łamach. Ale żebym nie pamiętał kogoś ZWIĄZANEGO z tym pismem, toby mnie poważnie zaniepokoiło. Więc może ktoś wie, „who is who” i na czym polega(ł) jego związek w „Polityką”?

Jakieś pół wieku temu na rogu ulic Świętokrzyskiej i Jasnej w Warszawie mieścił się duży sklep Mody Polskiej z konfekcją męską. Wisiała tam marynarka, do której przypięta była kartka: „Zarezerwowane dla redaktora Pisarka z POLITYKI”. Była to postać mityczna. Poszukiwania redaktora Rojewskiego trwają. Byłbyż to kolejny troll wymyślony przez oszustów z TVN? Marynarka czeka!

Swoją drogą ciekawe, kogo znajdą wcześniej: Rojewskiego czy Falentę?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 401

Dodaj komentarz »
 1. teo
  31 marca o godz. 18:39
  ,,Czy efektem 500plus jest wzrost spożycia alkoholu w II PRL?”

  Lepiej dac biednym 500 zl na alkohol niz miliarderom 500 milionow na kokaine – krajowy przemysl zyskuje.
  Gadomski musi odejsc.
  Rezygnujac latem z picia mozna zabrac dzieci nad morze.

 2. Bar Norte
  31 marca o godz. 14:37

  Podziekowania za link do wywiadu z szefem protestujacych rolnikow. Wywiad wydaje sie znacznie krotszy od tego z Zandbergiem i moglby go wlasciwie przeprowadzac Witold Gadomski- takie szyderstwo przeswituje miedzy wierszami.
  Kolodziejczak moglby sprowadzic Zandberga z oblokow na ziemie i w polaczeniu z Biedroniem mogli by razem przekroczyc wymagane 5 % by wejsc do parlamentu jako UniaRazemWiosna.
  W Polsce trzeba zaczac odbudowywanie socjalistycznego nurtu w chrzescijanstwie – na wzor Ewangelii Spolecznej w Ameryce, ktora zainspirowala reformy spoleczne prezydenta Lyndona Johnsona
  i ruch o prawa obywatelskie Martina Luthera Kinga.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Social_Gospel

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Ja z kolei z papierowej polityki jak przez mgłę przypominam sobie tylko cztery
  nazwiska : Mieczysław F Rakowski,Krzysztof Teodor Toeplitz,Daniel Passent
  i Ludwik Stomma no może jeszcze Zygmunt Kałużyński też ciekawa postać chociaż
  na stare lata zwariował twierdząc że higiena ciała jest szkodliwa dla zdrowia co
  też stosował z upodobaniem podobno trudno się było do niego zbliżyć a Jan Englert
  omijał go wielkim łukiem jak lis trutkę twierdząc ze Zygmunt nie miał nigdy w ręku
  grzebienia do włosów.

 5. jeszcze jestem na poprzednim blogu
  @black…, ta orkiestra którą zaproponowałeś jest urzekająca, słucham wszystko po kolei. Dziękuję, tym bardziej że od dawna niczego dobrego nie znalazłam, za rycerskość również dziękuję.
  Ps. daj sobie spokój z @Lewym to wykidajło – pracuje na zlecenie, Czerwony Kapturek z koszyczkiem trujących grzybów również. Kiedyś, dawno, @byk odważył się wskazać burdelmamę ale kiedy pochwaliłam za odwagę przestraszył się i uciekł i od tego czasu mnie unika. Na wszelki wypadek piszę do niego „szefie”.
  Pozdrawiam.

 6. @black…
  Lubiłam czytać Z.Kałużyńskiego i oglądać jego rozmowy (sprzeczki?) z Raczkiem, był wybitnym krytykiem filmowym i mądrym człowiekiem. Gdzieś mam jego książkę z recenzjami filmów, niektórych nawet nie oglądałam z uwagi na różnicę wieku ale pisał z taka pasją że mogłam nawet darować sobie pójście do kina. Dziś nie wiem jaki był tytuł ale zapamiętałam między innymi jego radość z używana sztucznej szczęki na którą nie mógł się w doczekać. Z powodu prostoty obsługi i utrzymywania w czystości.

 7. @kooperatywaMondragon, powyżej: „W Polsce trzeba zaczac odbudowywanie socjalistycznego nurtu w chrzescijanstwie – na wzor Ewangelii Spolecznej w Ameryce, ktora zainspirowala reformy spoleczne prezydenta Lyndona Johnsona…”
  Czy zmian społecznych na rzecz równości praw i przywilejów a także ograniczeń nie da się wprowadzić apelując do humanizmu, nie mieszając do tego sił wyższych które jak wiadomo są kapryśne? I mściwe.

 8. @Gekko narzeka, zresztą nie po raz pierwszy. Wygląda na to że niewiele go w życiu cieszy, na dodatek z braku pomysłu krytykuje nową szatę graficzną Polityki i ograniczenia wynikające ze zmian.
  To wszystko już było. Nie posądzam cię o plagiat ale o lenistwo, nie czytasz co pisze koleżeństwo powyżej przekonany o własnej wyjątkowości. Były już komentarze na temat w tym mój 30 marca 18:27.

 9. u mnie jeszcze 31 marca więc nie ma się z czego cieszyć.

 10. żabka konająca; 2:54.

  Żabciu; piszesz ze Lewy pracuje na zlecenie i tu kompletnie się mylisz – pomyśl
  kto by zatrudnił takiego idiotę i jeszcze za to mu płacił – no kto ?.
  Ps.
  Jestem na lunch i piszę z mobile phone wkrótce mam meet może późno
  wieczorem znowu tu zajrzę.

 11. Z POLITYKA związani byli proletariusze, o ile pamiętam, ale nie wiadomo dlaczego nie chcieli się łączyć.

 12. koop-M (0:07)
  Gadomski musi odejsc – łatwo to powiedzieć. A jak (sensownie) uzasadnić?

 13. Skąd można mieć pewność, że prof. Suedhof, gdy zgarnął forsę za reklamę w New Yorkerze z 18 marca br., to wydał ją na wyjazd z siedmiorgiem dzieci na wakacje nad morzem. Raczej nie zabrał ich nad morze, bo one mieszkają nad morzem, albo się już wyprowadziły i 500plus nie przysługuje. Chyba przepił, albo na narkotyki wydał, jak sugerują niektórzy blogowicze.

 14. teo
  1 kwietnia o godz. 4:12
  ,, Gadomski musi odejsc – łatwo to powiedzieć. A jak (sensownie) uzasadnić?”

  Neoliberalizm , jak inkwizycja , zniszczyl kazdy kraj, w ktorym zapanowal.

 15. koop-M (4:23)

  Jak wiadomo, mam problem z terminem, który kiedyś służył jako inwektywa. Ty NEOLIBERALE, szczególnie w dziwnym połączeniu z – ty neofito, miał człowieka wgniatać w glebę bez apelacji.
  Jeśli chodzi o kraje, to tu gdzie mieszkam zniszczeń nie widzę, ale jak porównuję z opisami, to chyba jest neoliberalizm, i to od kilku dekad. Dlatego pomijam tego typu dialogi, jako raczej platońskie.
  Dobrej nocy.

 16. Według GW Kubica lepszy niż w Australii. Tak sobie myślę o medialnym długim nosie na podobieństwo Morawieckiego. Czy ostatnie miejsce w Australii jest gorsze to jak dostać w pysk od katolika zamiast muzułmanina. Liczy się honor. 27:1 też było zwycięstwem hunwejbinów.

 17. Dzięki wyzwoleniu Polski przez Armię Czerwona Polityka jest po polsku. A teraz nawet nowa szata. Całe szczęście ,że w ramach dekomunizacji hunwejbini nie dobrali się do języka pozostawionego przez tzw.komunistów. Jak do nazw ulic. Tak sobie myślę,że to jakiś znak.

 18. teo
  1 kwietnia o godz. 4:31

  Czy mieszka Pan w Anglii ?

 19. Na Ukrainie ma być weselej. Takie plany o Polsce miał Pietrzak. Tak sobie myślę,że Pietrzak prezydentem to był by awans b.oficerów LWP. I nie tylko jako sojuszników ACz.

 20. @ DP

  Wpis, jak bezszelestnie poruszająca się łódź po lustrzanej powierzchni, baśniowej zatoki. Symultaniczny wschód i zachód słońca. 🙂
  pozdr.

 21. @

  „Żałuję, że zaufałem Kaczyńskiemu” – mówi „Wyborczej” Gerald Birgfellner. Biznesmen, który oskarża prezesa PiS o oszustwo przy projekcie budowy drapacza chmur na działce spółki Srebrna, po raz pierwszy publicznie zabiera głos w tej sprawie.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24603520,gerald-birgfellner-dla-wyborczej-zaluje-ze-zaufalem-kaczynskiemu.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.1-L.1.duzy
  _szymi01.04.2019, 06:15
  Roznieście tego starego dziada. Niech przegra wybory, a potem trafi za kraty, czyli tam gdzie jego miejsce.

 22. @7:53

  Rzeczywiście, i ja też mam malarskie odczucia (lustrzana powierzchnia) – ruchy pędzla pewne.

 23. Noblista Suedhof pięknie ogolony, jak większość czołowych naukowców, polityków i dziennikarzy – a w telewizyjnych reklamach obsadzani są sami bojarzy, brodaci, często z podgolonym czerepem. Zarost na twarzy szybko sygnalizuje dziś widzom że mamy do czynienia z protagonistą trzymającym rękę na pulsie nowych tendencji i mód, człowiekiem drugiej dekady 21. wieku. Mimo że najlepsi się golą…

 24. az sie „roi” od Jana Rojewskiego tekstow w Polityce/Archiwum

  patrz: legat O:47

 25. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 kwietnia o godz. 6:43
  A tak na poważnie to kogo oni mieli wybrać ?
  Z oferty jaką dostali wybrali chyba najlepszą kandydaturę

 26. Wczoraj, nazajutrz po Farmie Trolli, na piatym kanale francuskim długi reportaż o trollach i hackera.
  Koniec kampanii prezydenckiej we Francji. Zostają Emanuel Macron i Marina Le Pen. Wzmaga się atak na Macrona. Na facebooko ukazują się wzmianki o tym, że Macron ma tajne konta na Bahama. Potem, że jest wspierany przez amerykańskie lobby gejowskiie (kilka spreparowanych zdjęć Macrona tulącego się do przystojnego faceta).
  Francuzi jakoś wybronili się , gdyż cały czas dzialala grupa antyhackerów, którzy wylapywali fakenewsy, ujawniali ich moskiewskie źródło. Rosyjscy specjaliści włamali się na konta owych antyhackerów. Ostatniego dnia obowiązywała cisza wyborcza, więc owym antyhackerom nie wolno było się już wypowiadać, gdyż byłoby to zlamaniem ciszy. A hackerzy szaleli. Francuzi wiedząc, że są zhakowani, zastosowali chwyt zagłuszający, w ostatniej chwili wrzucili na swoje konta mnóstwo fałszywych albo nieistotnych informacji. Przeczesywanie tych informacji i wyławianie przydatnych zajmowało dużo czasu putinowskim trollom i dzięki temu nie udało im się w ostatniej chwili podważyć wiarygodności Macrona.
  Francuzi się obronili, ale Brytyjczycy i Amerykanie już nie.
  Wygląda na to, że powoli zbliża się zmierzch demokracji. Że bezwzględni cyniczni manipulanci i dyktatorzy zniszczą ja a pomocą internetu.
  Dawno dawno temu jakiś uzdolniony technicznie praprzodek Abel wymysłił nóż, aby służył do krajania chleba. Ale inny praprzodek , który nazywał się Kain, wykorzystał ten nóż aby pokrajać Abla.

 27. Afroamerykanka 56 -letnia Lori Lighfoot – Lesbijka – prawdopodobnie zostanie jutro wybrana burmistrzem Chicago . Jeśli nie ona to inna Afroamerykanka 71 -letnia pani .
  Dotychczasowy Mer zrezygnował z ubiegania się o ten ważny urząd po ujawnieniu skrywanych nagrań z zastrzelenia młodego murzyna przez białego policjanta ( 18 strzałów)
  W I turze wyborów 3 miejsce zajął Bill Daley ,którego ojciec i brat sprawowali ten urząd w przeszłości przez długie lata
  Pisze o tym ponieważ od dawna obowiązuje pogląd ,że to po Warszawie drugie miasto polaków .,a na 14 kandydatów którzy wystartowali nie było ani jednego Polaka .Marna siła Polonii w USA jest tego dowodem .

 28. Nie lepiej zachował się też Sejm, w którym tak podsumowano dyskusję na ten temat. Jeden z posłów (litościwie pomińmy dane osobowe, mamy przecież RODO) dowcipkował sobie, a Sejm mu basował: „Czy terytorium naszej republiki się zmniejsza z powodu tej umowy? (Wesołość na sali, oklaski) Drugie pytanie: Czy mamy dość kanonierek, aby zrobić porządek z tymi Duńczykami? (Wesołość na sali, oklaski) Trzecie pytanie, jak uważam, najważniejsze: Czy to, że tak niekorzystnie sprzedaliśmy część naszego terytorium, wynika z tego, że Dania jest monarchią? Dziękuję bardzo. (Wesołość na sali, oklaski)”.
  https://www.kierunekchemia.pl/artykul,62523,zdaniem-szczesniaka-co-jeszcze-oddamy-za-te-rure.html
  ==========

  Dlaczego Sejm jest okrągły?
  A czy ktoś widział kwadratowy cyrk?

 29. Urodzony w 1994 r., do tej pory publikował w „Arteriach”, studiował historię na UŁ , ale rzucił to w cholerę. Nie jest przekonany co chce robić teraz. Interesuje się współczesną poezją i teatrem.

  W „Polityce.Pl” publikuje dopiero od września 2017, mógł się nie rzucić w oczy.

 30. GajowyM.
  1 kwietnia o godz. 9:38

  Młodszy kuzyn P. Jaki ??

 31. Redaktor se jaja robi?
  Archiwum tygodnika „Polityka” wykazuje 11 opublikowanych w „Polityce” artykułów Jana Rojewskiego.

 32. Dawno, dawno temu jakiś gostek wymyślił internet jako narzędzie przekazywania wolnej myśli.
  Ale przyszła chwila, że o wynalazku dowiedział się bidny emigrant, emerytowany woźny (szmata, wiadro, płyn do WC) z samej Francyji.
  No i daje znać, że żyje, ma się dobrze, że gaci wciąż nie uprał a uśmiech typowego głupka nie chce zejść mu z twarzy.
  Byłżeby on mimowolnym bohaterem znanego mon botu St. Lema?

 33. Prawda nie jest juz niczym istotnym, hamującym powstawanie i przepływ informacji .
  Zarzucanie obecnie kłamstwa nie prowadzi do żadnych konsekwencji prawnych i nie jest nawet obraźliwe.
  Kłamstwo stało się w życiu publicznym i politycznym drugą , równoprawną stroną tej samej monety na której z drugiej strony znajduje prawda .
  Prawda starająca się obiektywnie opisać stan rzeczy , stanęła oko w oko z coraz bardziej prominenenentnie i bezwstydnie forowanym kłamstwem i to często na straconej pozycji. Efektowne kłamstwo jest często bardziej atrakcyjna , jak prozaiczna prawda.

 34. 25/03/2019 BY OPOLCZYKPL
  Współczesny wyścig szczurów…

  Wpis głównie obrazkowy. Wszak jeden obraz może zastąpić tysiące słów…

  Czy tego chcemy czy nie, współczesna zachodnia cywilizacja jest tak naprawdę wyścigiem szczurów, który nie ma mety…
  https://opolczykpl.wordpress.com/2019/03/25/wspolczesny-wyscig-szczurow/

 35. @

  Głano zwane PiSem:

  Afera KNF – Chrzanowski
  Afera SKOKi – Bierecki
  Afera NBP – Glapiński
  Afera Srebrna – Jarosław Kaczyński
  Afera PCK – partia PiS
  Afera burdelowa – Kuchciński

  Prokuratura, CBA, Służby – zacierają ślady, niszczą dowody.

  Swoją drogą to jurne te chłopy z PiS ( katolicka tradycja ?) ;
  Pieta, Glapiński, Kuchciński, Czarnecki jr.
  Czekam na równię rozrywkowe pokazy PiSowek. Pawłowicz and company show: https://www.google.com/search?safe=active&q=kobiety+PiS&tbm=isch&source=univ&client=firefox-b-d&sa=X&ved=2ahUKEwi5maKbrq7hAhWBxIsKHew5Bm8QsAR6BAgHEAE&biw=1263&bih=760#imgrc=RlTdapJEyznDQM:

 36. „…a hackerzy szaleli…”, ruscy – żeby nie było wątpliwości.
  Wraz z hakerami szaleje @Lewy niepomny tego że przed kilkoma dniami cały świat poznał najważniejszy wniosek zakończonego właśnie 22-miesięcznego śledztwa Roberta Muellera: ” Nie ma dowodów na to, by sztab Trumpa koordynował rosyjskie próby wpływania na amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r…”
  To może niech kolega napisze coś o „żółtych kamizelkach”, także swoją opinię na temat wolności w wyrażaniu poglądów – rozumiem że policja ochrania protestujących a sam prezydent z troską wysłuchuje się w głosu ludu.

 37. Cynamon, który uważa się za archetyp mężczyzny („Adam”) rzecze o jurności chłopów z PiSu.
  No i domaga się. Jeszcze więcej szczególików, jeszcze więcej pieprzyku, a może i jakieś perwersyjki?
  Biedny miś. Nie ma mocy (ni w dzień, ni w nocy), wyobraźni starczy na czytanie recept i na walenie w klawiaturę słów, które ledwo rozumie – tłustym drukiem, siedząc chudym półdupkiem na krześle ogrodowym (wyprzedaż w IKEA).

 38. qurwik.

  Jak ty się znasz na rzeczy ❗️ ❗️ ❗️ ❗️ ❗️

  Ein Führer, ein PiS

 39. @Black…, źle mnie zrozumiałeś – przecież nie chodzi o pieniądze a o rację i żeby było wiadomo kto tu rządzi. Takie małe przyjemności na stare lata.
  Ja myślę że na tym staniemy, jeśli pokażą się kolejne dowody dam znać.

 40. Rosyjscy specjaliści włamali się… Wypada podać nazwiska. Tak sobie myślę,że prawdę należy nazywać po imieniu. Plotkowanie to grzech.

 41. @żabka konająca

  Nie ma dowodów na to, by sztab Trumpa koordynował rosyjskie próby wpływania na amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 r

  To rosyjskie próby trzeba koordynować? I to przez sztab Trumpa? Te patałachy?! C’mon!
  Sądząc po perfekcyjnie przygotowanym zamachu smoleńskim (pierwsza próba w Mirosławcu) sam Mauro R. daje im atest genialności i niezawodności tak znakomitej, że aż niemożliwej do udowodnienia.

 42. Jak na pierwszej stronie DUŻEGO FORMATU przeczytałem „Biłem gejów, teraz kocham”, a na ostatniej „Za moich czasów nikogo nie trzeba było uczyć masturbacji”, to muszę publicznie oświadczyć, że dziękuję Panu Bogu iż pozwolił mi żyć W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, kraju normalnych ludzi i zwykłych spraw

 43. Kilku kolegów na różnych blogach jawnie opowiada się za powrotem rządów PO. Na ich miejscu nie manifestowałabym się tak jawnie z podziwem do polityków tej formacji, szczególnie do przewodniczącego. Krążą o nim nieprzychylne opinie:
  „Schetyna to żałosna kreatura, która nie zasługuje na splunięcie. To coś wyjątkowo plugawego…”
  https://www.youtube.com/watch?v=WVsSJJdq2QM

  Ps. polityk stojący na czele opozycyjnej partii też nie cieszy się estymą. Jedno wielkie nieszczęście z tym POPiSem.

 44. @GajowyM. będę musiała ten przejaw oczywistego geniuszu przemyśleć przed snem. Dobranoc.

 45. 100 lat hibernacji !!

  Jak ten czas szybko leci.

  Ośmiornica PiS

 46. @Is42 10:55, ty tak sobie żartujesz w dniu Prima Aprilis? Dobre.

 47. Gdy wczoraj widziałem Kosiniaka Kamysza, perorującego o wpisanie do Konstytucji wiecznej przynależności Polski do UE, miałem wrażenie deja-vu.
  43 lata temu równie krótko ostrzyżony pan, także wysoki, choć nie tak szczupły no i Sekretarz, a nie Prezes, przekonywał o potrzebie wpisu do Konstytucji „wiecznej przyjaźni z ZSRR”.
  To był początek końca tego pana.
  Przyjmuję zakłady, że obecna kadencja PSL w Sejmie RP jest ostatnią…

 48. Bar Norte
  Neoliberalny lotewski raj boi sie interwencji Rosji.
  Dobrze , ze sa tu Amerykanie, tak jak w Wenezueli Rosjanie.
  ,, Laura zarabia 2,5 euro za godzinę, miesięcznie wychodzi tyle, ile minimalna krajowa (430 euro).”
  http://wyborcza.pl/naszaeuropa/7,168189,24597431,w-razie-ataku-ryga-wytrzyma-dwa-dni.html#nowyMTmagazyn

 49. @żabka konająca

  Schetyna to żałosna kreatura, a
  polityk stojący na czele opozycyjnej partii też nie cieszy się estymą
  Zanim zaśniesz, błagam, zdradź, kto to taki?

 50. Obecny Duży Format to:
  – Kościół Katolicki (zły)
  – PiS (zły)
  – kobieta (jej trudno, chyba, że się rozwiodła)
  – facet (mu łatwo, chyba że gej)
  – gej i lesbijka (są super)
  – hetero (fatalnie)
  – Unia Europejska (raj)
  – Polska (ch.jowo).
  Taki sobie elementarz. Dla przygłupów.

 51. qurwik:

  jak wybrać odpowiednia świnię i bonus (reguła prawej reki):

  https://www.youtube.com/watch?v=wEUZzMAFz8k

 52. @GajowyM
  Miej liotość i nie znęcaj się nad Żabką, ona ma swój rozumek i doszła do wniosku, że Trump koordyynuje ruskich hackerów. Wspiera Żabkę w tym wysiłku intelektualnym Czarny Lej czyli bzlackley, który obiecal swojej bystrej damie ze stawu, że zajmie się moim chamstwem i założy mi wędzidło. Drugi quentin zaatakował mnie z flanki nazywając mnie bidnym gostkiem z Francyi.
  W Ożenku Gogola wystepuje taki nachalny konkurent Jajecznicyn, do ręki panny, jest tak nachalny, że panna wybuch „Wąt ty durniu !”, a Jajecznicyn pyta „Co pani ma na myśli mówiąc wąt ?
  Ta trójca z żabią damą po środku, jest niezdolna pojąć własnego ograniczenia, głupoty jak ta Jajecznica. Szczęśliwi ludzie.

 53. Lewy
  1 kwietnia o godz. 11:30

  Wybacz mi linki instruktażowe, przeznaczone dla pissowskiego głana.

 54. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 kwietnia o godz. 10:48
  Piszesz całkiem fajnie i już przyzwyczaiłem się do Twojego „tak sobie myślę”, ale Twoja bezgraniczna miłość do Rosji każe ci odrzucać każdą , nawet najmniejszą informację o działaniu putinowskich hackerów. Żądasz dowodów. No jakże to zrobić ?. Przecież trudno jest się dostać do farmy moskiewskich trolli i sfotografować ich w trakcie roboty. A wypowiedzi Amerykanów , Brytyjczyków i Francuzów nie są dla ciebie dowodami. Trudno lepszych nie znajdziesz. Zresztą nawet jakby dostarczono ci takie fotografie, to i tak nie uwierzysz, bo twoja wiara w Putina ci nie pozwala. A czy ty wierzysz, że w Katyniu Niemcy wymordowali polskich oficerów ?

 55. W szczególności przygłup to ktoś, kto szczęśliwie (i pewnie przypadkowo się osłuchał), no ale już nie przeczytał.
  Przygłup używa rozkazu: „wont!” w formie „wąt”.
  Myśli przy tym, że jak posłuży się klasyką, przestanie być traktowany jak klasyczny dureń…

 56. A czy ty wierzysz ,że dziewica może urodzić nie mając stosunku. Tak sobie myślę,że każdy ma wiarę w dobre intencje człowieka za wyjątkiem jankesa w Wietnamie i Iraku czy Syrii.

 57. W szczególności przygłup to ktoś….

  Elokwent ????

 58. Kościelni w Gdańsku palą książki a w Częstochowie przyjmują przemarsz nazijugend z racami. Tak sobie myślę,że białostocki gest staje się gestem parafialnym.

 59. Mania profesora cd.

  Czyli krytykujac wczesnie egoizm, do egoizmu “namawia”. Zdaje (ja) sobie sprawe, ze demokracja nie jest bytem bytem doskonalym oraz bytem stalym, ze wlasciwie permanentne reformy sa konieczne. Ze realizacja zalozonych programow i projektow sa wrecz nieodzowne.

  Sugestie profesora transportuja jednak niezbepieczne tresci i rozwiazania, mianowicie pojscie duktem populistow, neofaszystow, co nazywa dopasowywaniem sie do realiow.
  Oczywiscie jedyna droga jest demokracja partycypacyjna, slusznie zauwaza to nasz profesor. Nie widzi jednak, ze nie polega ona na ekskkluzji slabszych etc.
  Idol Wiesia w wielu niepotrzebnych zdaniach powiedzial czego nie wiedzial, bo spekulujac jak dobra/zla wrozka stracil jedynie czas na rozmowe. Wiesia jednak zachywycil paroma sloganami.

 60. Wynikalo by z tego , ze Jan Rojewski tez cos .. blizej nieokreslonego ( trzeba sie przyjrzec bo mogl sie nie rzucic w oczy i zrobil to) , reklamuje ale sandaly w na przelomie marca i kwietnia ?
  Zaczal cos ale skonczyl cos innego a potem to rzucil i zainteresowal sie czym innym . 1994 ? Chyba na 500+ za wczesnie , calkiem jak na sandaly i reszte .. no chyba , ze to moglby byc Nobel +
  ( muuu.. (mu łatwo, chyba że gej) swoja droga czy ktos cos … na temat ?
  – Gejostwo utrudnia, mialoby utrudniac , Nobla w jakis blizej nieokreslony ale inny , ( odwrotny) od prostaty emerytowanego hipisa , sposob ?

 61. Reasumma…

  Temat rownouprawnienia po prostu irytuje i stad niedocenianie lub p r z e c e n i a n i e Zydow oraz ich roli w naszych czasach. Brak jest rowniez Zydow i ich kultury w polskich podrecznikach szkolnych z historii. Przetrwala ona li tylko w polskich ksiazkach kucharskich, o czym kucharze/ kucharki amatorzy/amatorki czesto nie wiedza.
  Historia Zydow polskich byla traktowana jest czysto instrumentalnie. Ludzie wiedzieli “swoje”, wszystkiemu winna byla “zydokomuna”. Dzisiaj ludzie nadal wiedza swoje; patrz uwagi powyzej i ponizej. Pozostaje do wyjasnienia kwestia roli dzisiejszego kosciola katolickiego w postrzeganiu Zydow.
  Pytanie sluszne, bo mozemy szukac na nie odpowiedzi w kosciele Rydzyka lub koscieleTisznera. Temat ciagle ten sam od ponad szesciedzieciu lat. Temat wykluczenia, emigracji i wypedzenia jest ciagle aktualny. Po dojsciu nazistow do wladzyw Niemczech antysemityzm stal sie niejako aksjomatem kultury w wielu krajach europejskich. Aksjomatem tym poslugiwala sie rowniez grupa ”narodowcow” w Polsce przedwojennej, “wspomagana” skutecznie przez kosciol katolicki. Antymodernizm i antysemityzm tworza tu niespojna pare, ze wzgledu na wplyw Zydow w uprzemyslowieniu i ubankowieniu, ktore lamaly owczesne spoleczne struktury.

  Najprostsza definicje antysemityzmu znajdziemy u W. Adorno. Chodzi o opis Zydow, wlasnie Zydow, a nie konkretnego Zyda, publicysty zydowskiego, polityka izraelskiego, czy dzialacza ugrupowania syjonistycznego, kolegi z pracy, sasiada etc.. Koniec Pierwszej Wojny i lata po 1918 byly cezura oraz czasem pustki kulturowej, w ktorej opis przeszlosci stal sie zbedny po wojennej tragedii, a na opis i definicje przyszlosci spoleczenstwo nie bylo przygotowane.
  Wracajac do postaw antysemickich w Polsce, to nie mialy one oczywiscie charakteru likwidacyjnego, nie zawsze jednak ograniczaly sie one do wykluczania. Obecnie, po 1989 roku, roku kolejnej cezury oraz zmian polityczno-spolecznych jestesmy czesto konfrontowani z kolejna pustka oraz brakiem politycznej wrazliwosci w jej wypelnianiu po zakonczeniu eksperymentu “realnego socjalizmu”.

 62. @quentin alias Jajecznica. Panna powiedziała ci wąt a nie wont. Źle słyszłeś albo źle zrozumiałeś.Tak samo jak się nie wymiawia kuentin tylko kłętin.
  Ja się zastanawiam, dlaczego wy ograniczeni pisowcy przybieracie takie wyszukane anglojęzyczne nicki; jeden blackley drugi quentin, Czy wasze dzieci też noszą takie arystokratyczne imiona, żadna Bożenka tylko Dzesika, żaden Stasiek ino Kewin.
  Kewin Quentin to nawet ładniej brzmi niż Stasiek Krupa

 63. Przygłup nadal po tym, jak mu wytknięto przygłupowatość, tnie głupa.
  Jedna rzecz, którą potrafi, jest do bólu konsekwentny.

 64. Sciaga dla Zetusa…..

  „Nie jestem antysemitą, ale…”
  Dzień później, 25 lutego rano Kukiz postanowił się wytłumaczyć ze swojego wpisu. Zrobił to w odpowiedzi na liczne komentarze, w których został nazwany antysemitą.
  Na Facebooku oświadczył, że jego wpisy są odpowiedzią na obraźliwe wypowiedzi polityków Izraelskich wobec Polski i że jego intencją nie jest „cedowanie odpowiedzialności za komunistyczne zbrodnie dokonane na Polakach przez osoby narodowości żydowskiej na cały Naród Żydowski”.
  Swój wpis zakończył zapowiedzią pozywania każdego, kto nazwie go antysemitą oraz zaprezentował kolejnego komunistycznego zbrodniarza pochodzenia żydowskiego.
  Prof. Bilewicz: Różne są oblicza antysemityzmu
  „Samej treści wpisu Pawła Kukiza nie nazwałbym antysemicką, gdyż uważam, że mamy prawo mówić, że różne grupy etniczne były wykorzystywane w Związku Radzieckim do udziału w aparacie represji” – mówi Bilewicz. – „Natomiast używanie takich wypowiedzi jako instrumentu w walce politycznej z Izraelem wskazuje na motywację, która mieści się w kategorii wtórnego antysemityzmu”.
  Naukowcy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami — Dominika Bulska i Mikołaj Wiśniewski — w raporcie „Powrót zabobonu: antysemityzm w Polsce na podstawie Polskiego Sondażu Uprzedzeń” wskazują, że istnieją trzy typy uprzedzeń względem Żydów:
  antysemityzm tradycyjny,
  antysemityzm spiskowy
  oraz antysemityzm wtórny.
  Antysemityzm tradycyjny odnosi się do historycznych postaw antyjudaistycznych, wywodzących się z przekonania, że Żydzi zamordowali Chrystusa i są za to odpowiedzialni do dziś. W kontekście dzisiejszych problemów w relacjach polsko-żydowskich jest on mniej istotny.
  Jak definiowane są pozostałe dwa typy antysemityzmu?
  „Antysemityzm spiskowy jest nowoczesną, niereligijną formą wyrażania uprzedzeń antyżydowskich, opierającą się na wierze w spisek żydowski, czyli dążenie Żydów do uzyskania władzy poprzez nadmierne ingerowanie w życie społeczne kraju czy świata. Antysemityzm spiskowy zawiera dwa dodatkowe komponenty: grupowej intencjonalności, czyli postrzegania Żydów jako jednego bytu, działającego wspólnie i realizującego wspólne cele oraz spostrzeganej skrytości działań.
  Antysemityzm wtórny jest najbardziej »poprawną politycznie« formą antysemityzmu. Charakteryzuje go tendencja do zaprzeczania własnym uprzedzeniom antyżydowskim oraz negowania historycznego znaczenia Holokaustu.
  Osoby przyjmujące tę postawę wierzą, że to Żydzi są winni istnienia antysemityzmu, często obarczając ich samych odpowiedzialnością za Zagładę. Jednym z komponentów tego typu uprzedzeń jest również traktowanie Holokaustu jako narzędzia, za pomocą którego Żydzi walczą o odszkodowania i zdobywają przewagę nad innymi grupami”.
  Żydowski spisek?
  We wpisach Pawła Kukiza można zauważyć również elementy antysemityzmu spiskowego. Kukiz nie zastanawia się nad kontekstem wydarzeń z początków PRL, skupia się na podkreśleniu, że do śmierci Fieldorfa przyczynili się Żydzi, podkreśla ich etniczność. Tworzy w ten sposób wrażenie wszechmocy Żydów wobec Polaków w PRL.
  W drugim wpisie twierdzi, że nie oskarża całego narodu żydowskiego. Nadreprezentacja osób pochodzenia żydowskiego w aparacie przemocy wczesnych lat PRL jest znanym faktem, którego nikt nie próbuje ukrywać. Ich motywacją była jednak wiara w komunizm, a ich żydowskość nie miała nic do rzeczy. Wielu z nich się jej wypierało.
  „Jeśli mamy terrorystę, który morduje z powodu ideologii radykalnego islamu, to wtedy wiemy, że ta tożsamość ma dla niego jakieś znaczenie” – mówi Bilewicz. – „Natomiast Maria Gurowska zmieniła nawet nazwisko, żeby być jak najdalej od swojej żydowskiej tożsamości. Kukiz nie daje jej możliwości dokonania wyboru tego, kim ona chciałaby być. Idąc tą logiką, Polakiem z pochodzenia był np. generał von dem Bach-Zelewski, jeden z najokrutniejszych zbrodniarzy hitlerowskich. Nie zgadzam się jednak na takie biologiczne ujmowanie narodowości. Gurowska nie chciała mieć nic wspólnego z Żydami, podobnie jak von dem Bach-Zelewski zacierał swoje polskie pochodzenie. Obwinianie Polaków za dokonane przez niego zbrodnie byłoby kuriozalne. Tak też oceniam zachowanie Pawła Kukiza”.
  Kukiz przypomina we wpisie imiona rodziców Gurowskiej, aby nikt nie miał wątpliwości co do jej pochodzenia. Niebezpiecznie zbliża się w ten sposób do logiki ustaw norymberskich – nazistowskiego prawa, które definiowało Żyda jako obecnego lub byłego wyznawcę judaizmu, a także ich dzieci i wnuki, bez względu na wyznanie.
  A Polacy w Czeka i NKWD?
  Podkreślanie pochodzenia sądowych zbrodniarzy komunistycznych może się łatwo obrócić przeciwko osobie wytykającej komuś obce pochodzenie.
  Michał Bilewicz: „W pierwszych latach [po tzw. rewolucji październikowej] w sowieckich służbach specjalnych — Czeka i NKWD była z kolei nadreprezentacja Polaków, komunistów. W różnych przedstawieniach zbrodni katyńskiej sugeruje się jej żydowskie sprawstwo — według tej logiki należałoby wskazywać na gruzińskie sprawstwo — Beria i Stalin, ludzie bezpośrednio za nią odpowiedzialni, byli Gruzinami, a Żydów było całkiem sporo po stronie ofiar zbrodni katyńskiej.
  W każdej zbrodni można skoncentrować się na jakimś elemencie tożsamości danej osoby. Natomiast powstaje pytanie, czy te osoby postępowały tak dlatego, że były Żydami?”
  Czy w takim razie Paweł Kukiz jest antysemitą?
  „Bardzo trudno jest diagnozować kogoś jako antysemitę” – odpowiada Bilewicz. – „Antysemita to byłby człowiek, który w bardzo wielu różnych sytuacjach będzie wypowiadał się antysemicko, będzie powielał antysemickie stereotypy. Spróbujmy powstrzymać się od takich określeń – nazywanie kogoś antysemitą zwykle nie jest uzasadnione – podobnie jak nazywanie kogoś polakożercą. Dla psychologa ważne jest, żeby nie używać etykietki – należy obserwować zachowanie, nazywać je antysemickim, kiedy ono ma taki charakter i umożliwiać ludziom poprawę”.

 65. What a bjutiful mourning…

  Wraz z poranną kawą ominąłem wpis DP, bo z Polityki czytam tylko Urbana, a ten wmawia Kuchcińskiemu nieletnią Ukrainkę w brzuch, co jest ciekawsze niż zarost uprawniający do Nobla z reklamy (dziś promocja dwupaków z piątką PMM).
  Zachwyciłem się dwukrotnie jak zwykle czytanymi postami żabki, pełnymi inwencji i asosjacji pozaneuronalnych na poziomie kałuży z błotem.
  Wzgardliwie odłożyłem Lewego na lewą stronę i znalazłem tam pokłady braku kultury dostępnej tylko w czarnym leju asholizmu klawiaturowego.
  Wiesia zaklejającego blog licznymi plakatami reportaż o sobie samym smakowałem po wielokroć, podziwiając ewolucję kremlina w krynoliny intelektu roślinnego, do papieru.
  Jobrave ze wstrętem strząsłem z Pisieluka, bo ciągle mi po głowie łażą, jak za mną lata srutututu trutką Tutki, profesora co wpadł jak panna do wilka masarskiego.
  Kopertywę monodragońsko knajacką otwarłem tradycyjnie, w środku listy z proszkiem wąglika spiekanego, kontentujące kontentem bucharynowskich morderców i szpiegów, przy okazji znajdując spowiedź niedoszłej śmiertelnej ofiary z carracass:
  W załączniku do kopertywy Tomasz Surdel opisuje (GW) , co się działo po pobiciu przez wenezuelskich policjantów:
  „…Szambo wybiło natomiast tam, gdzie – szczerze mówiąc – zupełnie się tego nie spodziewałem. Czyli po polskiej stronie internetu. „Po co go bili, mogli go od razu w piecu spalić. Skoro pisze dla ‚Wyborczej!’”, „Czemu z polską ambasadą się kontaktował, do niemieckiej powinien pójść!” – to tylko niektóre z bardzo wielu wpisów, jakie widziałem na Facebooku i Twitterze. Swą satysfakcję z tego, że mi „mordę obili”, wyraziła nawet na jednym z publicznych forów Justyna Zuń-Dallul, samozwańcza przewodnicząca tak naprawdę formalnie nieistniejącego Stowarzyszenia Polaków w Wenezueli…”,
  Okazuje się, że setki głosów poparcia dla ofiary putinowskiej jaczejki na wypasie w karaibach, z Wenezueli i całego świata, ominęły Polaka Surdela rodzinną nację i dyplomację polską, kraj i naród nieustającego prymaaprylisa dla cywilizacji.
  I za tom cywilizacjom nienarodzoną, wspólnymi narodu polskiego siłami zabortowaną, tylko ziewnąć: what a pryma-april bjutiful mourning.

 66. Jeżeli 11 artykułów p. Rojewskiego ukazało się w POLITYCE, to faktycznie może mówić, że jest z pismem związany. Ja natomiast nie powinienem polegać na swojej pamięci, za co przepraszam p. Rojewskiego i blogowisko. Jednak, skleroza.

 67. Na qurwika zamiast rosika
  czyli z deszczu pod rynnę.
  Pieski ten świąt, zakręt .

 68. Jak wygląda zmiana władzy w dyktaturze i ile taka zmiana kosztuje kraj i jego społeczeństwo, obserwujemy akurat w Wenezueli . Wiem , że mamy wielu takich co wierzą w Maduro i uważają , że taka zmiana w Wenezueli jest niepotrzebna, ale dużo wskazuje na to, że spora część społeczeństwa tej opini nie podziela , a nie ma innej możliwości wyrażenia swojego zdania jak w protestach ulicznych. W demokracji w tak zrujnowanym gospodarczo kraju jak Wenezuela, taka zmiana prezydenta odbyłaby się tak , jak np. w „Polsce w ruinie” gdzie Duda całkiem bezbolesnie zastapił Komorowskiego. Jedyna strata w porównaniu z dyktaturą polega na tym , że w dyktaturze po takiej zmianie to exprezydent raczej wisi, a nie hula na wolności.

 69. Panie Redaktorze,
  to nie problem pamięci. Po prostu Jan Rojewski jeszcze nie przebił się do pańskiej świadomości, taki młodziak 😉

 70. Rosyjscy specjaliści włamali się…I mamy co mamy 2+2=4 a 6×6=36. Tak sobie myślę,że to przeczy wersji jankesów i angoli jako jedynej prawdzie. Jak wiara w bombę w Iraku i otrucie tatarem Skripala. Na wiarę bez sądu. A co z teorią Darwina. Pewnie „ruska” prowokacja.

 71. W tym kontekście interesujący jest los Putina po 2024 roku , kiedy konstytucyjnie kończy sie ostatecznie jego ostatnia kadencja .
  Odejdzie ?
  Chiba nie .

 72. SS
  To matematyka , to tez ruski wynalazek ?

 73. Polacy z USA zorganizowali protesty w sprawie plemiennego dziedziczenia dla organizacji żydowskich, do którego USA chce zmusić Polskę w ramach ustawy 447. Wczorajsze demonstracje zostały zupełnie przemilczane przez media, a nawet były zwalczane i to zarówno przez platformę YouTube, która zabroniła relacji na żywo z tych wydarzeń, jak i przez przedstawicieli polskich władz, którzy stwierdzili, że protest przeciwko ustawie 447 to dzieło rosyjskiej agentury. Zarządzono też szczelną blokadę informacyjną na temat protestów, nawet Polska Agencja Prasowa nie wspomnialą o tym ani słowem.
  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/szczelna-blokada-informacyjna-na-temat-polskich-protestow-w-usa-przeciwko-plemiennemu
  =========

  Demokracja demokracją, ale przekaz docierający do plebsu należy kontrolować…..
  Oczywiście, zgodnie z interesem wiadomych gremiów.

 74. Katyń to sprawa gruzińskiego stalinizmu. Tak sobie myślę i wierzę. Gruzja nie przeprosiła a stalinizm trafił pod strzechy i ma się dzisiaj dobrze.

 75. „Dziś przed 13 siedział cierpliwie na poczcie w Sopocie. Kolejki były spore. Podszedłem, porozmawialiśmy kilka minut. Po następnych kilku minutach podszedł do okienka z awizo i odebrał przesyłkę. Nazywa się Donald Tusk”
  Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci

  Gazeta Michnika relacjonuje dziś news dnia (rubryka; NOWE) cud mniemany, czyli jak Pan Bóg z Brukseli zstąpił na ziemię grzeszników i – słuchajcie!, słuchajcie! – wcale nie chodził po wodzie, ani nie uzdrowił córki Prezydent Gdańska – jeno skromnie siadł. I tak se siedział wobec cichego aplauzu petentów i urzędników pocztowych.
  Elementarz dla przygłupów.

 76. @Olborski
  Fatalnie, bo ja mam np. trochę drewnianych kotów afrykańskich, słoniki z jaspisu i takie tam różne „magiczne” gadżety.
  Może wystarczy wyrzucić do śmietnika?

 77. quentin t.ękwietnia o godz. 12:13
  Ano Stasiek Krupa vel Kewin Kłętyn. Jestem konsekwentny, ale nigdy bym nie powiedział jak ta panna od Gogola „Wąt Krupa !”, bo zyjemy póki co w demokracji, każdy nawet najmniejszy robaczek Krupa, ma prawo wydalić jakieś paramyśli, a nawet ironizować dowcipnie w stylu „bidny emigrant, emerytowany woźny (szmata, wiadro, płyn do WC) z samej Francyji”, skoro mu to sprawia przyjemność i cieszy się, że tak za jednym zamachem zmiażdzył brykającego Lewego.
  Mam dla ciebie dobrą wiadomość, zostałeś uznany za pierwszego na blogu kabotyna.
  Kabotyn to ktoś(żebys zrozumiał, dlaczego cię spotkało to wyróżnienie), kto strasznie się śmieje ze swoich dowcipów, podczas gdy nikt inny sie nie śmieje.

 78. @quentin
  Nie gorączkuj się tak. To że Tusk czekał skromnie w kolejce na poczcie, to chodziło o ośmieszenie Tuska, żeby wszyscy widzieli, że on nic nie znaczy, podczas gdy prezes znaczy, bo on zawsze w pancernym samochodzie z masą bodyguardów. I my dlatego Prezesa szanujemy, a Tuska nie. Tyś Krupa nic z tego przeslania nie zrozumiał.
  A może ty, broń panie boże, nie szanujesz prezesa ? A to ci by była historia ?

 79. adam100
  Dlaczego nie zabrali na pokład księży (zgodnie z hasłem księża na księżyc)?

 80. @

  Tomasz Surdel:

  Szambo wybiło natomiast tam, gdzie – szczerze mówiąc – zupełnie się tego nie spodziewałem. Czyli po polskiej stronie internetu. „Po co go bili, mogli go od razu w piecu spalić. Skoro pisze dla ‚Wyborczej!’”, „Czemu z polską ambasadą się kontaktował, do niemieckiej powinien pójść!” – to tylko niektóre z bardzo wielu wpisów, jakie widziałem na Facebooku i Twitterze.

  http://wyborcza.pl/7,75399,24603422,po-co-go-bili-mogli-go-od-razu-w-piecu-spalic-tomasz-surdel.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.6-L.1.duzy

  mrrising01.04.2019, 09:01
  Brak reakcji MSW na pobicie polskiego obywatela, dziennikarza, to po prostu hańba. Jak za PRL.

 81. Ja dosłownie pękam ze swoich dowcipów, Przygłupie.
  To widać, słychać i czuć 🙂
  Zazdroszczę Ci przy tym owej lekkości dowcipu, z której słyniesz na blogach. Jest on tak ulotny, ba: tak rachityczny, że angażuje uśmiech dopiero po kilku dniach przemyśleń lub kilku głębszych.
  Ja wiem, z tym wiadrem przeholowałem, dawno wyposażyli cię w odkurzacz. A że wciąż tradycyjnie używasz szczoty do kibla – to tylko dowód na pietyzm, z jakim odnosisz się do tradycji wytworzonej przez poprzedników. Wielkich Sprzątaczy, o których ani Gogol, ani Molier nie odważyli się dotąd pisać.
  Sprzątacze kibli i cały Wielki Urynał czekają wciąż na swego Sofoklesa.

 82. mag
  1 kwietnia o godz. 12:58

  Bo księżyc to nie stacja przesiadkowa, w drodze do nieba.
  Mejbi ??? 🙂

 83. Lewy:
  jak włączyłeś kursywę, to ją w stosownym momencie wyłącz, bo tracisz kontekst i gubisz końcowy efekt.
  Żeby stary chłop nie wiedział, kiedy skończyć… 🙂

 84. https://www.facebook.com/PU1TIN/photos/a.1071185972943846/2240008276061604/?type=3&theater

  Teraz na świecie tak się porobiło ze aby wygrać wybory to trzeba zabiegać
  o względy Putina kogo on namaści to ten wygrywa.
  Kaczyński w tym roku nie musi o nic zabiegać cztery lata temu został po cichu
  przez Putina namaszczony od razu na dwie kadencje więc może spać spokojnie
  wybory jeszcze się nie zaczęły a już ma wygrane.
  Ps.
  A tak swoją drogą to ja lubię Silvio jego parties bunga bunga i piękne kobiety
  którymi się otacza.

 85. W Gdańsku w ramach chrystianizacji Europy ćwiczą rozpalanie stosów. Tak sobie myślę,że na szczęście katolicyzm nie jest słowiańskim wynalazkiem.

 86. Nasz profesor fizyki na politechnice gliwickiej też lubił chodzić w sandałach. Do tego stopnia lubił tego rodzaju obuwie, że zakładał je także zimą. Często zdarzało mu się nas szczególnie rozbawić, ponieważ nie zawsze obydwie skarpetki były tego samego koloru.

 87. Ale pierwsi świadomie nosiliśmy skarpetki do sandałów, już w latach 90., ja i wielka ikona stylu David Bowie

 88. Wyprzedził od niechcenia o kilkanaście lat dzisiejszych bródkowiczów, a skarpetowiczów to o lata świetlne bo jeszcze dzisiejszych nie widać…

  https://www.youtube.com/watch?v=QMrAd0fC0K0

 89. Reasumma…

  Dzisiejsi politycy przescigaja sie w uzywaniu atrybutow; narodowy, patriotyczny, polski , meczenski i powstanczy. Prowadzi to do uproszczen w narodowej pamieci spolecznej. Pamiec spoleczna nie powinna opierac sie na mitotworstwie. Gdy upiekszanie prawdy w czasach zaborow mialo sens, to kontynuowanie i pielegnowanie mitow narodowych nie pomniejsza naszej alienacji. Zatracamy w ten sposob zdolnosc rozumienia realnych warunkow bytu panstwowo-narodowego.

  Czesto mowimy o wyjatkowym polozeniu Polski, ktore od stuleci czyni z niej ofiare sasiadow. O tym, ze sasiedzi mieli rowniez pozytywny wplyw na nasz rozwoj i my na sasiadow, raczej zapominamy . Megalomanskie sa przy tym nasze oceny i samoocena.

  Ponizsze dedykuje Przodownikom blogowym: blokowym? Chodnikowym?
  Ludwik Stomma napisal, ze chcielibysmy byc lubiani, doceniani i jest to poniekad naturalne. Nienaturalne jest, ze nasze argumenty sa czesto naiwne, w rodzaju; urodzilismy papieza, zwyciezylismy komunizm, wynalezlismy lampe naftowa. Poza tym Polakami byli Kostrowitzky, Batory, Chopin, Conrad, Kopernik, Wit Stwosz czy Matka Boska.

  Kazda krytyka takiej narodowej percepcji swiata jest naszym zdaniem postawa antypolonistyczna. Nie lubimy Niemcow, Rosjan, Amerykanow, Romow (Sinti nie znamy), Zydow, szczegolnie marzacych o wladzy globalnej, obecnych w wielu rzadach, bankach oraz przemysle rozrywkowym. Zapominamy jednoczesnie, ze prymarny antypolonizm obecny jest od czasu do czasu w felietonie, kabarecie oraz tzw. comedy.
  Wymienone stereotypy swiadczace o naszej niezwyklosci sa smieszne i niebezpieczne, bo w historii Polski mity tworzyly czesto fakty historyczne.. Zapominamy, ze nasi rodacy sluzac w obcych, zaborczych armiach podbijali Balkany, Kaukaz, Azje i czynili to nie tylko pod przymusem.

 90. BWTB
  1 kwietnia o godz. 13:46
  Ktory to byl rok?

 91. https://www.facebook.com/PU1TIN/photos/a.1071185972943846/2203807939681638/?type=3&theater

  Szyk i elegancja a nie jakieś tam sandały szkoda ze nie z łyka to by było
  dwa noble.

 92. Tak więc – kobiety jak najbardziej, bo mają piękne zadbane stópki… Natomiast większość facetów wbrew przyjętej mądrości etapu to lepiej żeby przysłoniła te swoje włochate kulasy konary jakimiś wesołymi skarpetkami…

 93. III Rzesza palenie ksiąg na stosie. Gdańsk wolne miasto palenie ksiąg. Tak sobie myślę tylko ACz wycofała się a stare wraca jak w czasach Piusa XII.

 94. „Tak więc – kobiety jak najbardziej, bo mają piękne zadbane stópki… Natomiast większość facetów wbrew przyjętej mądrości etapu to lepiej żeby przysłoniła te swoje włochate kulasy konary jakimiś wesołymi skarpetkami…”

  Co za wstrętny, seksistowski tekst!
  W imieniu wszystkich (znakomicie) żyjących z uprawiania Gender Studies żądam zaprzestania dzielenia odnóży ludzkich na „stópki” i „kulasy”!
  A jeśli już, to proszę wyraźnie zaznaczyć, że kulasy posiadają wyłącznie ci obrzydliwi mężczyźni hetero. Geje mają stópki, jak się patrzy.
  Wyjątkiem jest cynamon@, który od lat walczy z odciskami (Die Hueneraugen).

 95. No więc wycofuję się, Staśko Quentin jest za mocny w wywijaniu sztachetą, w dodatku wydaje mu sie że jest d’Artagnanem posługujacym sie finezyjną szpadą ironii.
  Zostawiam tego prostaczka przy płocie i niech sobie dalej powrzaskuje.
  Żegnaj Staśku , pozdrowienia dla Dzesyki i Kewina.

 96. danielpassent
  1 kwietnia o godz. 12:21
  Pomyłki się zdarzają i nic w tym złego. Ja chociaż niewiele piszę, gdy zauważę drobny błąd to już nie poprawiam i czekam na reakcję, której nie ma.
  U Pana to co innego, każde słowo jest oceniane i komentowane, ale jak się prowadzi blog to trudno się dziwić.
  Właściwie przysłużył się Pan temu Rojewskiemu bo przecież w spisie autorów POLITYKI takie nazwisko nie figuruje

 97. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 kwietnia o godz. 12:38
  Nie sądzę aby o wymordowaniu polskich oficerów zdecydował sam Stalin.
  W podjęciu decyzji brało udział z pewnością wiele osób. Ta lista zbrodniarzy musi być długa, o wile dłuższa niż na samym dokumencie widnieje.
  Czyżby sądzili, że pakt z Hitlerem to już na zawsze, dozgonnie? W to też trudno uwierzyć. Ciekawy jestem co ich podkusiło i kto z nich pierwszy podsunął taki diabli pomysł?

 98. @ Lewy
  1 kwietnia o godz. 15:00
  Zostawiam tego prostaczka przy płocie i niech sobie dalej powrzaskuje.

  Chyba się jednak mylisz. To natchniony poeta, chluba narodu Polskiego, WIESZCZ!!. Nie, nie będę gołosłowny, oto cytat z geniusza:

  Po niemiecku znam dwa słowa,
  taka tęga moja głowa.

 99. Bardzo dobre telewizyjne wystąpienie Zandberga w kampanii parlamentarnej było moim zdaniem przyczynkiem do wygranej PIS w 2015 roku.
  Teraz czytam: „PiS rządzi raczej przez Ewę Kopacz. To ona w ostatnich dniach przed wyborami w 2015 powiedziała, żeby nie marnować głosów na mniejsze partie, które mogą nie wejść do parlamentu, tylko głosować na Platformę, czym zepchnęła SLD pod próg
  – mówi Adrian Zandberg w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.
  Zdaniem jednego z liderów partii Razem, to nie dobry wynik jego ugrupowania doprowadził do porażki wyborczej SLD. Winę ponosić ma Ewa Kopacz.”

 100. Ludzie mówią,że absolutną władzę ma tzw.zwykły poseł. Tak sobie myślę,że mądrość ludowa nie wyklucza boskości władzy. A figurantów mnogo. A piszących laudacje pod zakonnika jeszcze więcej. Takie były czasy w Gruzji i zwyczaje likwidacji wrogów ludu.

 101. Amerykańce nie mają gustu. W cywilizowanych krajach do sandałów nosi się wyłącznie białe skarpety.

 102. kooperatywaMandragon

  Pana to trudno zadowalić. Najpierw ubolewał pan nad tym, że GW bojkotuje radykała chłopskiego Kołodziejczaka a gdy zalinkowałem panu z nim wywiad to znów załamuje pan ręce iż ma charakter szyderczy. Nie przyjmuje pan do wiadomości, że media przekaz dostosowują do potrzeb i interesów swych odbiorców – z tego zyją. Nie może pan więc oczekiwać by GW ze zrozumieniem pochylała się nad Kołodziejczakiem skoro jej czytelnicy za radykalizmem chłopskim nie przepadają, ujmujac to eufemistycznie. Niechęc jest tak głęboka, że nawet wezwania „jednolitofrontowców” („ławą odsunąć PiS od władzy”) nie są wstanie jej pokonać – o czym świadczy dyskusja pod tekstem.
  Podobnie zresztą jak radykalna część chłopstwa nie przepada za wielkomiejską klasą średnią, ze szczególnym uwzględnieniem czytelników Wyborczej. Po prostu to są kompletnie odmienne grupy społeczne o różnych interesach i żadną pisaniną się ich nie pogodzi. PSL już próbował takich aliansów no i proszę zobaczyć jak na tym politycznie wyszedł.

  Podobnie jest z chrześcijaństwem do którego pan uparcie wraca. Jak napisałem kilka dni temu proszę te sprawy zostawić samym chrzescijanom. Ideowy przekaz społeczny Nowego Testamentu jest na tyle mocny i inspirujący, ze oni sobie sami z tym poradzą.
  Poza tym jest pan niekonsekwentny. Najpierw pan grzmi na kosciół i jego wpływy ale gdy zwracam uwagę, że w sensie politycznym traci na znaczeniu to pan chce jakieś jego nurty wybrane wzmacniać. Po co?

  Co do „Laury z Łotwy” … .
  Laura nie rozumie, że obiektywna skłonność do obniżania kosztów pracy przez kapitał oparta jest na przesłankach ekonomicznych a nie kulturowych – w tym przypadku narodowosciowych. W tym przypadku kwestia narodowosciowa jest jedynie ideologicznym pretekstem dla jej niskiej płacy. Rozważania geopolitolololo konserwują w niej ten bezproduktywny w sensie politycznym stan nieświadomości. Taki jest ich cel zresztą.

 103. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 kwietnia o godz. 16:43
  Przecież jak mógł to wiele robił nasz przyjaciel Gruzin; po pierwsze dorżnął resztki caratu, po drugie ustalił nasze granice i przeprowadził akcję przesiedleńczą, po trzecie z Banderą się nie patyczkował, po czwarte postawił w Warszawie Pałac Kultury i Nauki, po piąte poprawiał stylistycznie naszą pierwszą powojenną konstytucję. Na tej piątce Józefa Wissarionowicza tym razem zakończę Bracie Stanisławie

 104. W mediach tzw „głównego nurtu” festiwal tekstów o zwycięstwie wyborczym Zuzany Czaputowej na Słowacji. Oczywiście trudno się nie zgodzić, że to ciekawe wydarzenie polityczne. Zresztą na blogu napisałem kilka zdań na ten temat – pod wrażeniem prosesjonalizmu prowadzonej przez nią kampanii jak i jej interesujacych pogladów i ujmującej osobowości.

  Tym niemniej ujmowanie jej zasłuzonego zwyciestwa w wyborach prezydenckich jako wyrazu zwycięstwa nad „populizmem” jest nieporozumieniem.

  Przypomnę, że Czaputowa wygrała zdecydowanie z Marosem Sefcovicem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, komisarzem ds. edukacji, kultury, szkoleń i młodzieży (2009–2010), ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i administracji (2010–2014) oraz ds. unii energetycznej (od 2014).

  Jeśli nawet komisarz KE Maros Sefcovic jest „populistą” to kto nim nie jest?

 105. Putin traci na popularności w Rosji .
  Pogarszająca się sytuacja gospodarcza i socjalna w Rosji i oraz wywoływanie przez Putina konfliktów międzynarodowych przyczyniło się do jego popularności .
  http://radioszczecin.pl/6,378240,putin-traci-poparcie-rosjan&s=1&si=1&sp=1

 106. Pozycja homoseksualistów w Polsce PiSu i Rosji Putina ,są coraz bardziej podobne , mimo tego że Polska jest katolicka , a Rosja prawosławna , a na czele Moskiewskiej cerkwi stoi agent KGB.
  Zażyłość kulturowa Polski z Rosją jest o wiele silniejsza , jak nagle pozorowana na potrzeby wyborów do PE. proeuropejskość PiSu.
  http://wyborcza.pl/1,75399,17942476,_Gejow_trzeba_leczyc_i_scigac___czyli_Rosja_Putina.html

 107. Czaputowicza sama interpretuje swoje zwycięstwo jak zwycięstwo proeuropejskości i walki z korupcją i populizmem i widzi siebie jako polityka liberalnego. To, że w drugiej turze wyborów nie znalazł się już żaden polityk nacjonalistyczny i populistyczny , świadczy o tym , że Słowacy wyciągnęli wnioski z sytuacji w swoim kraju

 108. Całe szczęście,że homoseksualiści i pedofile mają ostoję w Watykanie. Bo to też dzieci Boga i na jego podobieństwo. Tak sobie myślę,że zawsze mają drzwi otwarte do domu bożego. I niech tak zostanie.

 109. Od Józefa otrzymaliśmy prezent Breslau. Tak sobie myślę czy to nie niedżwiedzia przysługa bo Niemcy opuścili miasto. Jak sugeruje totalna prawica. To jak złoty ząb z KL. Co na to złoto zębni hunwejbini.

 110. @z dystansu
  Słowacy chorobę populistyczno-nacjonalistyczną przeszli wraz z Meciarem. Mam nadzieje, że to samo nastapi w Polsce. Chociaż zdrowienie może być bardziej bolesne i dluższe ze względu na role naszego KrK uświęconego przez „największego Polaka JP 2”.
  Ale powoli łuszczy się obraz największego Polaka, pojawiają się na nim rysy i pęknięcia, po coraz bardziej spektakularnym odkrywaniu procedury ukrywania pedofilów w kieckach.

 111. Cieśnina Kerczeńska jest miejscem gniazdowania licznego ptactwa wodnego. Wara od tego miejsca różnej maści wojennym podżegaczom. Tak sobie myślę w wersji ostatnio modnej.

 112. Ten most nad Kerczem to Putin pewno postawił po to, żeby te liczne ptactwo nie latało, tylko miało gdzie siedzieć .
  Widać Putin znowu natłuk do łba swoim ziomalom , że bedzie wojna , tym razem o Kercz ?

 113. 17:17

  Zmiany od lewa do prawa i z powrotem obserwuje się we wszystkich geografiach, Trump przychodzi po Obamie, Czaputova po Meciarze, Kaczorek po Donaldzie. Republikanie po demokratach, demokraci po republikanach. Jeśli tylko nikomu nie wydaje się że oto doszło do historycznego ostatecznego pokonania prawicy przez lewicę, a lewicy przez prawicę, to wszystko w porządku. Sztafeta trwa……………

 114. Nie jest tak , żeby w prawosławnej cerkwi nie wiedzieli , co to homoseksualizm .
  W kazańskim seminarium , to się „kochali inaczej” aż furczało . Zarówno polski katolicyzm , jak moskiewska cerkiew maja ten sam obłudny i zakłamany stosunek do seksualizmu . Co innego mówią i uczą , a co innego sami uprawiają .
  https://tygodnik.tvp.pl/34852739/samotnosc-w-cerkwi

 115. Robert Biedroń w 2023r. byłby myślę w stanie dać mocną dobrą potrzebną wtedy zmianę z tą pałeczką…

 116. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 kwietnia o godz. 17:45
  Stasiu, to prawda, że Gruzin przesunął nas na zachód, pozwolił nam śpiewać hymn , ale dlaczego kazał naszemu orłowi zdjąć koronę, ja Cię Stasiu pytam ?
  Poza tym bardzo przetrzebił nam inteligencję (żebyś nie wiem jak się w drzwiach zapierał, to nie powiesz , że Katyń to Niemcy) i jesli chodzi o tego typu dokonania, tzn trzebienie inteligencji, to jest na remisie z Adolfem, no może z lekką przewagą Adolfa.
  Ale pozwolił nam egzystować, a Adolf miał nas w drugim rzucie po Żydach wytrzebic, nie wywiózł połowe narodu do Kazachstanu, jak to się przytrafiło Tatarom, Łotyszom, Estończykom. I można powiedzieć , że był to poczciwiec z wąsami. W każdym razie wydaje mi się sympatyczniejszy od Putina, który w twarzy ma coś z ryby, no może płaza. Jako dziecko lubiłem oglądać Kalendarz Robotniczy, gdzie na pierwszej stronie było cale biuro polityczne z wielkim obrazem Stalina, a potem były małe zdjęcia Malenkowa, Kaganowicza, Berii, Mołotowa itd. Zaś na drugiej stronie był wielki Bierut, a po nim nastepowali jacyś mali, już nawet nie pamiętam ich nazwisk. Oglądałem te zdjęcia z nabożeństwem, jak katolik kolejną wersję Jezusa czy Maryi.
  Ale potem mi ta fascynacja dziecięca przeszła. A Tobie Stasiu, chyba nie przeszła, a jeśli przeszła to na Putina, tak sobie myślę.

 117. Mamy solidną profesjonalną prawicę, mogło być ba spodziewano się nawet że będzie nieprofesjonalne bankructwo, teraz jeszcze potrzebujemy stworzyć lotną profesjonalną lewicę, która wreszcie zezwoli kobietom w Kraju podwiązać jajowody – prosta wolność dostępna w świecie, ale nie u nas… Robert zezwoli.

 118. Stanisław Słowianin
  Stasiu z tym ptactwem w zatoce kerczeńskiej, to znając Twoje poczucie humoru, po prostu podpuszczasz, chcesz, żebym się zdenerwował i zaczął Ci tłumaczyć, że Putin ma w d*pie ptactwo. Więc powiem Ci, że coś w tym może byc, że Putin lubi ptaki, ale nie ma na to dowodów.

 119. Wskutek oglądania zdjęć zbrodniarzy doszło do lewactwa czyli politycznego zboczenia. Teraz jest to stan umysłu jak religijna pomroczność. Tak sobie myślę czym skorupka nasiąknie… Lepsze świerszczyki nie lasują mózgu.

 120. „niemoralnie wykorzystano pewne niedopatrzenia w umowie”

  Ukraińcy producenci znaleźli jednak lukę w przepisach pozwalającą tamtejszym firmom na przywóz piersi z kurczaków z kością kwalifikowanych jako „towary inne” bez żadnych ograniczeń, bez cła. W efekcie import z Ukrainy tych elementów z kurczaków – jak wynika z danych przedstawionych na posiedzeniu komisji – zwiększył się z 3,7 tys. ton w 2016 r. do 50 tys. ton w 2018 r.

  Przedstawiciele europarlamentu (sprawą zajmuje się Jarosław Wałęsa z PO) zwrócili się do parlamentu ukraińskiego, by ten problem rozwiązać.

  „Ta praktyka idzie w niewłaściwym kierunku. To podejście, które niszczy budowane od lat zaufanie” – mówiła, przedstawiając w imieniu Wałęsy (nieobecny z powodów rodzinnych) jego sprawozdanie, europosłanka Tokia Saifi.

  Jak argumentowała, ta grupa produktów ma szczególne znaczenie w UE. „Pan Wałęsa podkreśla, że jako przedstawiciele obywateli UE mamy obowiązek chronić naszych rolników i naszych obywateli przed takimi praktykami” – dodała.

 121. @

  Szanowny Panie Prezesie!

  Chciałbym serdecznie przeprosić za poranny niestosowny i nieprawdziwy wpis, jakoby Pan osobiście udał się na pocztę z awizo, aby odebrać pismo z sądu. Tylko częściowo okolicznością łagodzącą dla mnie jest podanie tej informacji w dzień 1 kwietnia. Dopiero po kilku godzinach dotarła do mnie świadomość tego, jak bardzo niestosowne jest żartowanie z tego, że mógł Pan zostać zmuszony do osobistej wizyty na poczcie. Człowiek takiego kalibru, zasług, majestatu, godności, który miałby jak zwykły obywatel odbierać jakieś listy z poczty? Nie, panie prezesie. Stanowczo się zagalopowałem. Gdyby Pan chciał odbierać jakieś listy z sądu to prezes takiego sądu (mianowany przez pana niezawodnego ministra) stawiłby się grzecznie na Nowogrodzkiej i po odczekaniu godzinki lub dwóch doznałby zaszczytu położenia przed Panem koperty z pismem (oj, znowu zapomniałem, że koperta na Nowogrodzkiej może się Panu źle kojarzyć, ale zostawię ten fragment, aby Pan wiedział jaki ze mnie niezdara). Tak więc panie prezesie kultywując pogańskie święto 1 kwietnia niechcący dopuściłem się obrazy pana majestatu sugerując, że jest Pan jak inni obywatele zobowiązany do odbierania korespondencji z sądu. Jako pokutę ze swojej strony mogę Panu obiecać, że zrobię wszystko, aby za rok 1 kwietnia już nie był Pan prawnie zobligowany do chodzenia na jakąkolwiek pocztę i żeby wszelką korespondencję dostarczano panu bezpośrednio.

  Z wyrazami najszczerszych przeprosin –

  R*man Giertych

 122. @

  Zakątek Polityczny – ¡No Pasarán:

  Poszła w świat wiadomość z Polski, kraju żołnierzy wyklętych, którzy wybronili 37 milionów dumnych, walecznych, bogobojnych, rodzinnych Polaków przed 7 tysiącami najeźdźców w postaci kobiet i dzieci z Syrii. Teraz dumny naród Polaków poluje na LGBTQ, pali książki i hajluje na Jasnej Gorze. Brawo Polacy. Zawsze w awangardzie syfu, zacofania i kałmuctwa.

 123. @adam100
  g.18:52
  100/100
  Niestety.

 124. Po spaleniu książek będzie moda na blogi egzorcystów. Tak sobie myślę jako to jest czuć na plecach oddech egzorcysty.

 125. Poskarżył mi się pan Mieczysław, że jego tekst, w którym broni marszałka Kuchcińskiego, czeka na moderację. Pan Mieczysław szczerze żałuje, że jeszcze niedawno dziękował moderacji za to, że nie zatrzymuje jego wpisów. Pan Mieczysław jest oburzony tym faktem, tym bardziej, że od czasu, kiedy zaczął tu publikować swoje komentarze czytelnictwo w Twardziuchach Małych wzrosło z 0 do 100% – teraz zachodzi obawa, iż powróci status quo ante! To niejedyne konsekwencje zatrzymania wpisu pana Mieczysława P. W związku z powyższym Pan P. postanowił bowiem, że napisze skargę do samego Prezesa Jarosława Kaczyńskiego na praktyki moderatorskie na blogu „EP” ograniczające wolność, walce, o którą Prezes poświęcił całe swoje życie, począwszy od poczęcia w łonie Matki Jadwigi Bohaterki Powstania Warszawskiego w Skarżysku-Kamiennej, poprzez całe dorosłe życie, aż po dziś dzień. Do skargi został dołączony wniosek o najszybszą repolonizację „Polityki” oraz jej delewacyzację, pan Mieczysław-jak wielu jemu podobnych uważa bowiem, iż zatrzymaniem jego wpisu stoją wiadome, wrogie Polsce ośrodki na Zachodzie inspirowane przez centrale Brukseli i Berlinie, opłacane przez -wiadomego pochodzenia – finansjerę.
  PS. Nb. ciekaw jestem, czy kiedykolwiek na blogu komentarz czekający na moderację, doczekał się jej?

 126. mag
  1 kwietnia o godz. 18:55

  Dzisiaj obejrzałem film „Kler”.
  My God.
  Co za kraj. 🙁

 127. Bar Norte
  1 kwietnia o godz. 16:50

  1.Zandberg byl lepiej potraktowany niz Kolodziejczak, mimo ze Zandberg chce podwyzszyc podatki Jednemu Procentowi a Kolodziejczak chce jedynie wzmocnienia krajowego rynku , co odciazylo by klasy posiadajace.
  2.Plutokracja wszedzie promuje prawicowe nurty w kosciele, wiec zrownowazenie przez postepowe nurty ( jak teologia wyzwolenie, zwalczana przez jp2 ) dialogu publicznego mogloby poprawic sytuacje zwyklego czlowieka.
  3.Histeryczny artykol ,, wyborczej ” o zagrozeniu Lotwy przez rosyjska inwazje to przypomnienie o hipokryzji korporacyjnych mediow, ktore nie widza nic zlego w inwazji na Wenezuele , obaleniu rzadu w Hondurasie, napad na Afganistan, Irak i Libie i przygotowywaniu ataku na Iran.

  Panskie komentarze sa zawsze z ciekawoscia analizowane.
  Jeszcze raz pytanie- czy Biedron, Zandberg i Kolodziejczak powinni pojsc na kompromis i byc wspolnie alternatywa dla grupy Schetyny ?

 128. @jobrave
  Też nie mieści się w głowie, że ktoś mógłby, ośmielałby się zamykać usta Panu Mieczysławowi. Jest to bezprecedensowy zamach na demokracje, uniemożliwiający wypowiedzenie się zwykłemu, prawdziwemu Polakowi i Polce , którzy na temat zachodniej zgnilizny moralnej zachodniego lewactwa mogą wiele powiedzieć, wyrażania swego uzasadnionego oburzenia i katolickiego potępienia.
  Jobrave, proszę przekazać Panu Mieczysławowi, że wraz z Panami Rossi, Quetinem, Srukuku oraz Blaklejem złożymy nadzwyczajną petycje na ręce Pana Prezesa, żądając natychmiastowego odblokowania nałożonej na Pana Mieczysława cenzury i jednocześnie przekazać wyrazy szcunku
  Pan Lewy

 129. @adam100
  Przeraził Cię „Kler”, a pewnie nie widziałeś „Spotlight”. To wraz ze „spotlight ” skończyła się bezkarność klechów.
  Ale powiem Ci coś straszniejszego. We Francji koniec cywilizacji białego człowieka; rzecznikiem Macrona została czarnoskóra kobieta, dosyć że dziki człowiek to jeszcze kobieta. Oj zapalą się flary na Jasnej Górze. Polska white power nie pozostawi tego tak sobie.

 130. Początkowo usraelkie „elity” przekonane były, że będzie on popychadłem żydowskich oligarchów (Bieriezowskiego, Chodorkowskiego i innych) jak jego poprzednik, wiecznie pijany Jelcyn. I prezydent Putin początkowo, przez kilkanaście lat, był faktycznie wobec zachodu układny i wręcz „spolegliwy”. Po Jelcynie otrzymał w „spadku” Rosję w stanie bankructwa, rozszabrowaną, ze zniszczoną gospodarką, totalnie zubożonym społeczeństwem oraz zdemoralizowaną i katastrofalnie niedofinansowaną armią. Wtedy w Rosji ludzie naprawdę umierali z głodu, a w ziemie i od mrozów. Prezydent Putin potrzebował kilkunastu lat, by nie tylko powstrzymać dalszy upadek Rosji, ale by ją postawić na nogi. I dokonał tego. Prawdziwe oblicze pokazał w 2014 roku, gdy po sfinansowanym przez Faszyngton (za 5 miliardów dolców) jewromajdanie w Kijowie, zresztą zgodnie z wolą ogromnej większości mieszkańców Krymu, mimo wściekłej na niego nagonki, ponownie włączył Krym do Federacji Rosyjskiej. Kolejnym policzkiem wymierzonym samozwańczemu światowemu żandarmowi było włączenie się militarne, wbrew woli Faszyngtonu, do wojny w Syrii.
  https://opolczykpl.wordpress.com/2019/02/27/geopolityka/
  =========

  Mocne……

 131. Lewy
  1 kwietnia o godz. 19:43
  @adam100
  Przeraził Cię „Kler”..

  Przerażające, to właściwe słowo.
  Nie, jeszcze nie widziałem „Spotlight”

 132. Szanuję Rosjan za wybór Putina. Jaki suweren taki prezydent. Tak sobie myślę,że wszelka władza od Boga pochodzi. Nawet z urny.

 133. SŁOWIANIN STANISŁAW
  1 kwietnia o godz. 20:16

  Z tymi urnami, to bym nie przesadzał.
  „Cuda nad urną” to domena rodzimych prestidigitatorów, nie boga.

 134. zakładałam jakąś (niewygórowaną) poprzeczkę intelektualną na tym blogu. I jak zawsze w życiu spotyka mnie rozczarowanie; są tacy których śmieszy „pan Mietek”, którego nawet bezmyślne urządzenie nie mogło zdzierżyć i wrzuciło do wirtualnej niszczarki. Dobrze się stało że autor sprzedał swoje akcje gazety w której pracował i zajął się czymś pożyteczniejszym. Kolego – tym razem piszę szczerze bez podtekstów, aluzji czy złośliwości: teksty o Mietku są kiczem literackim i zaniżają poziom blogu. Te same treści można włożyć w sposób bardziej wyrafinowany.

 135. kooperatywaMondragon
  1 kwietnia o godz. 1:11

  „Kolodziejczak moglby sprowadzic Zandberga z oblokow na ziemie i w polaczeniu z Biedroniem mogli by razem przekroczyc wymagane 5 proc.”.

  Zakładasz nie wiem z jakiego powodu, że Biedroń chce być z powrotem sprowadzony na ziemię, a on raczej woli być niesiony przez falę i jej pianę ― jak Wenus. Chyba to sugerował zwykle dobrze poinformowany, Czarzasty, który polemizujące ze Śmieszkiem na Twitterze nazwał go chłopakiem. 🙂

  Nie dziwię się Zandbergowi, który jest zdrową lewicową siłą, że trzyma się od dekadenckiego Biedronia i jego Śmiszka z daleka.

 136. blackley
  1 kwietnia o godz. 2:30

  „może jeszcze Zygmunt Kałużyński (…) ale na stare lata zwariował twierdząc że higiena ciała jest szkodliwa dla zdrowia”.

  Tomasz Raczek nie podzielał twojego poglądu występując przez wiele lat z Kałużyńskim w programie telewizyjnym. Jak widać tacy ludzie jak Raczek bywają różni.

  „ … podobno trudno się było do niego [Kałużyńskiego] zbliżyć … ”.

  Pewnie to kwestia determinacji, może szczególnych upodobań Raczka i redkacji Polityki. 🙂

 137. @Wiesiek59 przed chwilą – właściwa ocena tekstu. Czy to zdjęcie przedstawiające Statuę Wolności pochodzi z filmu „Planeta małp”?, tak mi się kojarzy ale film oglądałam bardzo dawno temu.

 138. żabka konająca
  1 kwietnia o godz. 20:55

  To interesujacy blog.
  świetne momentami teksty, ciekawe komentarze, bardzo dobre ilustracje.
  Warto zaglądać.

 139. @Mauro, kolega @black… pisał prawdę. Są teksty potwierdzające niechęć Z.Kałużyńskiego do higieny osobistej i ogólnie pojętego porządku w jego otoczeniu. Słynne były jego teorie o brudzie jako naturalnym środowisku człowieka gdzie wskazywał dzieci z Bombaju żyjące na ulicach jako wzory odporności na wszelkie choroby i zatrucia pokarmowe. Tu okazał się prekursorem, obecnie jedynie słuszni naukowcy radzą rodzicom by dzieci miały jak najwięcej styczności z siedliskami bakterii, np. podłoga w supermarkecie.
  Brak higieny osobistej nie przeczy talentom krytyka filmowego i myślę że tego stwierdzenie nikt nie podważa.

 140. Ludkowie mili, nie zakabluję tutaj profesora, nie liczcie na to. Nawet fakt, że egzamin większość studentów u niego zdawała średnio za 6-tym podejściem, nie kwalifikuje do zadawania ciosów poniżej sandałów.
  Muszę wam się przyznać, że nie umiem się doczekać maja, bo w tym miesiącu przechodzę na eksploatację sandałów. Noszę je oczywiście na bose stopy, bo nie cierpię skarpetek. Prać nie cierpię oczywiście.

 141. Bar Norte
  1 kwietnia o godz. 17:17
  Jeśli nawet komisarz KE Maros Sefcovic jest „populistą” to kto nim nie jest?
  To dobre pytanie. Media tzw. głównego nurtu zachłystują się od paru lat pojęciem „populizm”. Populos = lud. Używane w sensie negatywnym (populiści). Inaczej mówiąc są osoby, politycy , którzy wiedzą lepiej od populistów co jest dobre dla ludu ,a co nie. Często skutek jest opłakany, vide: żółte kamizelki.
  W końcu i Macron został zmuszony do populizmu przyznając dodatkowe środki finansowe aby uspokoić nastroje.

 142. kooperatywaMandragon

  „Zandberg byl lepiej potraktowany niz Kolodziejczak… ”

  Ale dlaczego tak się stało wyjaśniałem panu wcześniej. Po prostu „bliższa koszula ciału niż sukmana”.

  „Plutokracja wszedzie promuje prawicowe nurty w kosciele…”

  To normalne, że stara się również w ten sposób utrzymać czy zachować hegemonię ideologiczną. To, że obie zwalczające się partie prawicowe w kraju odwołują się do wartości chrześcijańskich i Dekalogu nie oznacza, że lewica ma to robić i doszukiwać się na siłę w kk jakiś lewicowych nurtów, wspierać je i na nich jechać – o ile wogóle istnieją.

  „Histeryczny artykol ,, wyborczej ” ….”

  Nie szkoda panu czasu na to złorzeczenie na media? Już kiedyś pisałem, że stanowczo przecenia pan ich rolę. Pogląd, że przekaz ideologiczny, bo do tego się pan głównie odnosi w rozważaniach o mediach i kosciele, ma decydujący wpływ na świadomość ludzi to czysty idealizm. Świadomość ludzi jak również świadomość społeczną określa bowiem praktyka.

  „Jeszcze raz pytanie- czy Biedron, Zandberg i Kolodziejczak ….”

  Już panu odpowiedziałem wcześniej przywołując przykład PSL. W ich przypadku stategia łaczenia interesów klasy średniej i chłopstwa przyniosła utratę znaczenia politycznego. Podobnie było zresztą z SLD, który kilkanaście lat temu nieoczekiwanie zadeklarował się jako wyraziciel interesów klasy średniej za co potem zapłacił utratą władzy i znaczenia bo jego realne poparcie było gdzie indziej.

 143. lekcja historii dla leniwych którzy we właściwym czasie szydzili sobie z wersji obowiązującej. Napisana obecnie, bez zakłamań komuny dziwnie pokrywa się z propagandą czasów zniewolenia, język dla wszystkich zrozumiały:
  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/04/01/dlaczego-amerykanie-przegrali-wojne-w-wietnamie/?utm_source=push&utm_medium=push#4
  @Lewy, historia Francji jest ci bliska – może przybliż 100 letnią kolonizację Wietnamu i wyjaśnij dlaczego rdzenni mieszkańcy traktowali Amerykanów jak wyzwolicieli. Do czasu.

 144. @BWTW, noś nieprane

 145. zezem

  Najlepsze było to, że w czasie słowackiej kampanii komisarz KE Maros Sefcovic usiłował się wcielać w klasycznego „populistę”.
  Nie dość, że grzmiał na wiecach przeciwko LGBT, bywał ostentacyjnie na mszach, to na dokładkę pląsał ludowe tańce na parteitagach wielbiciela księdza Tiso czyli Mariana Kotleby.
  Słowacy mieli ubaw bo komisarz Sefcovic w Brukseli prezentował kompletnie odmienne poglądy.

 146. @Wiesiek59, rzeczywiście teksty niekiedy konfrontacyjne – jak oni się z tego wyspowiadają?!
  A ja?, też grzeszę i grzeszyć będę.

 147. żabka konająca
  1 kwietnia o godz. 22:05

  Teoretycznie, obowiązuje pluralizm, wolność myslenia, poglądów.
  Ale nie jet to jakis popularny trend.
  Obowiązuje uniformizm i poprawność polityczna.
  Spróbujesz się wychylić.
  Bedziesz miała tak jak i ja, wycie hien…..

  Polemika na argumenty, niekoniecznie jest celowa, nawet na tym blogu.
  Jak ktos nie ma wiedzy, skąd ma mieć argumenty?

 148. – Ani polski premier, ani prezydent, ani minister spraw zagranicznych nie pogratulowali Zuzanie Czaputovej – zaalarmował jeden z zagranicznych dziennikarzy. Dyplomatyczną wpadkę załagodził Donald Tusk, który złożył gratulacje nowo wybranej prezydent Słowacji.

  nic ując nic dodać – ładną mamy władza , nie ma co mówić

 149. „To co zostało obiecane, będzie zrealizowane” powiedział PAD, że tak mu powiedziano.
  Za chwilę w Szkiełku dowiemy się kto tak dzisiaj powiedział

 150. Bar Norte
  1 kwietnia o godz. 22:01
  Stare jak ludzkość. Czego nie robi się dla korytka.

 151. PAD dodał „i będą na to środki” o czym dzisiaj poinformowała go jego własna żona.
  Odetchnęliśmy z ulgą

 152. @żabka konająca
  „zakładałam jakąś (niewygórowaną) poprzeczkę intelektualną na tym blogu”
  No to uważaj, gdy pod nią przechodzisz.

 153. Mauro Rossi
  1 kwietnia o godz. 20:43

  Wlochy i Francja maja bardzo silne partie socjalistyczne i komunistyczne, wiec dobrze by bylo u nas odbudowac lewa strone sceny politycznej, zeby zrownowazyc dominacje mafii nowojorskiej i watykanskiej.
  Trojkat postepowych grup z marginesu moze byc poczatkiem drogi.

 154. Napisał żym o skarpetach i tyż Munduraturz ni puścił. To je sprawa pulityczna!

 155. @mag, że też @Lewy Cię nie wyręczył jak zwykle. Może śpi albo pisze o francuskim imperializmie w Indochinach. A teraz już poważnie i niepoważnie bo ciągle jest 1 kwietnia. Od dawna organizujesz na blogach podchody swoich sympatyków („…masz wiadomość w skrzynce e-mail @mag..”) żeby pogrążyć przeciwnika, czyli działasz w zmowie z innymi poza blogiem. To jest czytelne szczególnie na LA. Napisałam wcześniej że dziecinada, nie dałaś wiary. W przypadku wydumanej postaci Mietka sama wcześniej wyraziłaś dezaprobatę a teraz nagle znajdujesz powód do ironizowania.
  @mag, kilkakrotnie wyciągałam do ciebie rękę do zgody, ostatnio również mając na względzie kilkuletni wspólny pobyt na blogach a także wiele podobnych spostrzeżeń. Nie potrafisz tego uszanować więc i ja nie będę się starać.

 156. @Wiesiek59 – czasem wyją, ale i tak przekazywanie przeciwstawnych treści ma swoją wartość. Kiedyś podziękowałam za wiedzę zdobytą na blogach i ciągle mnie cieszy burzenie stereotypów.

 157. Jeszczy raz.
  Sandały som po to żyby skarpety ni śmjerdzieli jak nie dasz ich du sandałów to jak ni bendum śmjerdzieli jak ich tam nima? Trza łubrać skarpetów na nogi i na to sandały i jak idzisz to puwitrzy krunży naubkołu sandałuw i bez te dziury wchodzi nawyt w te zagamarki miendzy palcy dzie najgorzy śmjerdzi i smrud wygania. Jak wzujisz but pełny to jak puwitrzy bendzi smrud ćzyści jak ni dojdzi? Musi być cylkurarka puwietrza żyby krunżyłu. Trza si byłu uczyć a ni Majontek Polski ruzkradać. Jak zamknientu to cylkurarki ni ma i wtenczas skarpeta śmjerdzi i bynajmiej raz na miesiunc trza jom prać a w sandali si nie zaśmjerdzi i jeszczy drugi rok możysz w niej chodzić albu dziurki żyby byli w buci taki mały ali dużu ich to cyrkurarka bendzi. I po to som sandały.
  Jak ja szed du ślubu z mojom babom to ja miał czarny ubranie bjałe koszuli czarny krawatkie czarny sandały i białe skarpety. Ja si putrafim ubrać jak trza ali musi być ukazja a ni tak ło!

 158. Prof. Krasnodębski: „Odbyłem niedawno ciekawą rozmowę z pewnym wybitnym politykiem niemieckiej partii Zielonych. Przyznał, że on i jego koledzy mają pewien problem z polską lewicą światopoglądową, ponieważ głosi ona poglądy tak skrajne, jak oni głosili w latach 70. Z tą różnicą, że niemieccy aktywiści już z tego młodzieńczego buntu wyrośli i dojrzeli, polscy zaś dopiero go przeżywają. Są zapóźnieni, co kompensują swoim neofickim zapałem, proponują rewolucję kulturową, gdy na Zachodzie lewica zaczyna wracać do postulatów społecznych i odcina się od polityki „tożsamościowej”. Prawdziwe wykluczenie ma dziś charakter przede wszystkim materialny i dopiero wtórnie ideowy, i dotyczy nie wielkomiejskich zamożnych środowisk oddających się eksperymentom obyczajowym, lecz niezamożnych ludzi na prowincji, kierujących się tradycyjnymi wartościami. Dlatego też europejska lewica zaczęła chwalić programy socjalne PiS i gratuluje nam, że dzięki naszej polityce wielu obywateli stać na godne życie.

  ― Skoro pis tak skutecznie walczy z wykluczeniem społecznym, to znaczy, że właśnie pis jest prawdziwą lewicą. Wydało się.

  Prof. Krasnodębski: Nie. PiS jest partią prawdziwie konserwatywną. Walczymy przy tym z ortodoksją neoliberalizmu, z fałszywym przekonaniem, że konserwatyzm można sprowadzić do wspierania turbokapitalizmu, niskich podatków i reprezentowania środowisk biznesu. Wolny rynek, bez żadnych limitów i kontroli, nie tylko nie wspiera, ale wręcz niszczy tradycyjne wartości, których nośnikiem od zawsze był „prosty lud”. (tyg. Do Rzeczy 14/2019)

 159. żabka konająca
  1 kwietnia o godz. 21:26

  @Mauro, „kolega @black… pisał prawdę”.

  A czy ja kwestionuję? Pisałem tylko, że Raczkowi to nie przeszkadzało.

 160. Mauro Rossi
  1 kwietnia o godz. 23:46
  Najwazniejszym wydarzeniem na swiecie w tym momencie jest obalenie dyktatora z brunatnej czekolady i zmniejszenie wplywu jego nowojorskich mocodawcow oraz perspektywa dobrosasiedzkich relacji z najwiekszym krajem swiata..
  https://www.telesurenglish.net/news/Ukraine-Comedian-Volodymyr-Zelensky-Leads-Presidential-Vote-20190331-0013.html

 161. Mauro Rossi

  Krasnodębski: „Walczymy przy tym z ortodoksją neoliberalizmu, z fałszywym przekonaniem, że konserwatyzm można sprowadzić do wspierania turbokapitalizmu, niskich podatków i reprezentowania środowisk biznesu. Wolny rynek, bez żadnych limitów i kontroli, nie tylko nie wspiera, ale wręcz niszczy tradycyjne wartości, których nośnikiem od zawsze był „prosty lud””

  Ale mnie ubawiłeś. Niezły filut z profesora Krasnodębskiego.

  Z uznaniem przyjmuję też, że za Krasnodębskim ubogaciłeś swą narrację ideologiczną pojeciem „neoliberalizmu”. Trochę późno ale lepiej późno niż wcale.

  Tak na marginesie … . Nie uważasz, że profesor Krasnodebski popada w „ludomanię”? Piszę w cudzysłowiu bo kiedyś przy okazji refleksji rocznicowych dotyczących sierpnia 1980 pisałeś mi, że „ludomania” byla i jest ci obca.

 162. Ło pewni już Pan Prezys du Polityki dzwonił i Pan Mynister Ziebro bu ju mie Mundyratorz ni przyśladuji.
  Dziełkuje Wilmożny Panie Pryzesie i kłaniam si nisko i Prawdy Pan muwił ży Pan je dobry Pan i inne Pany z PISU i żyby już Pana nogi nie boleli i głowa. Buk zapłać.
  Pisieluk Mieczysław
  Publicysta
  Twardziuchy Małe

 163. I dobrzy zrubili ży ksionżki szatanistyczny spaliły. A Hary Portjer to gorszy aniżeli płanetniki i chowańce razym wzienty. Na piersiach ludziom sidzieli ży spać w nocy ni mogli i charczeli tylku a mały dzieci co ni purywali?!

 164. Mauro Rossi; 20:45 pisze.

  Tomasz Raczek nie podzielał twojego poglądu występując przez wiele lat z Kałużyńskim w programie telewizyjnym. Jak widać tacy ludzie jak Raczek bywają różni.

  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  Gdzieś czytałem ze Raczek nie rozróżniał zapachów w młodości po przebytej
  jakiejś chorobie stracił węch z kolei J Englert twierdził ze czuje Kałużyńskiego
  nawet przez ścianę.

 165. Bar Norte
  1 kwietnia o godz. 23:58

  ” … kiedyś przy okazji refleksji rocznicowych dotyczących sierpnia 1980 pisałeś mi, że „ludomania” byla i jest ci obca”.

  Wtedy istotnie tak sądziłem, ale w latach 80. zmieiłem zdanie, poprzez „roboczy” kontakt z ludem. ( … „i jest ci obca” to nie potwierdzam).

  Neoliberalizmu sprzymierzonego z neomarskiszmem nie lubiłem nigdy.

  „Nie uważasz, że profesor Krasnodebski popada w „ludomanię”?

  Osobliwy zarzut jak na marksistę. 🙂

 166. https://www.youtube.com/watch?v=8mHgT0kekas

  To tylko kwestia czasu kiedy Putin zrobi go premierem.

 167. blackley
  2 kwietnia o godz. 1:22

  „Gdzieś czytałem ze Raczek nie rozróżniał zapachów w młodości po przebytej
  jakiejś chorobie stracił węch z kolei J. Englert twierdził ze czuje Kałużyńskiego
  nawet przez ścianę”.

  Czyli że Raczek, Englert i Kałużyński to jak trzy mistyczne małpki.
  Każda reaguje inaczej, jedna nie widzi, druga nie słyszy, trzecia nie czuje. 🙂

  https://krokdozdrowia.com/wp-content/uploads/2017/06/pomnik-ma%C5%82pek.jpg

 168. Mauro Rossi; 1:31.

  No jakoś tak na to wychodzi.

 169. blackley
  2 kwietnia o godz. 1:27

  https://www.youtube.com/watch?v=8mHgT0kekas

  „To tylko kwestia czasu kiedy Putin zrobi go premierem”.

  Źle czytasz znaki czasu, Putin bynajmniej nie jest za rozpadem UE, on wolałby całość niż część.

  Podobnie jak Kuroń do którego jesienią 1988 roku przyszedł Piotr Ikonowicz, by … zapisać Jacka do niby już odrodzonego PPS.

  Jacek powiedział mu szczerze: wiesz Piotrek, ja tam wolę całość niż część. Całość to niby cały ruch Solidarności ― jak później wyszło to wyszło, ale nadzieje były.

 170. Mauro Rossi

  Saab Gripen szybszy ( Mach 2 ) od F-35 ( Mach 1,6).
  https://www.youtube.com/watch?v=6Vgtc6z2GtU

 171. Mauro Rossi; 1:39.

  Źle czytasz znaki czasu, Putin bynajmniej nie jest za rozpadem UE, on wolałby całość niż część.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

  Twoje zestawienie Putina z Kuroniem jest bez sensu.
  Putin to pragmatyk który nie popełnił jeszcze żadnego błędu a Kuroń to marzyciel-
  fantasta taki chłopek – roztropek, jedno co pozostawił po sobie to zupki
  kuroniówki i zasiłek dla bezrobotnych zwany kuroniówką.

 172. Kiedyś guwernantka teraz nauczycielka a w przyszłości wykładowca. Awans zawodowy z opcją 50 procentowego kosztu uzyskania przychodu w ramach miski ryżu. Tak sobie myślę a nie jest prościej dosypać ryżu. Wystarczy Patrioty i Fort zamienić na ryż. Taka przemiana wody w wino. Oj będzie radość.

 173. Angole wychodzą z Unii jak jankesi z Syrii. To sprawa genów. Tak sobie myślę,że festina lente ! ma się dobrze jak podpity ostatni gość w knajpie. Po ale.

 174. 2018r. to największe wydatki socjalne (i wydatki w ogóle budżetu państwa) w historii RP i najmniejszy deficyt w historii RP.

  Don’t hate what you can’t imitate.

 175. Zawistni loserzy z PO

 176. Kraje w okolicy nie mają deficytu a nie zawierzyli opiece. Najpierw zabierają a potem chwalą się,że oddają zabrane. Bo swojego nie mają. Tak sobie myślę,że podatki zubożają podatników skoro idą na socjal.

 177. Kraje w okolicy…a PO miała taki deficyt że posunęła się m.in. do złamania Konstytucji w punkcie o bezpłatnej nauce w państwowym szkolnictwie wyższym. Degrengolada.

 178. Konstytucja to świtek papieru komunistycznego okresu Kwaśniewskiego. Tak sugeruje totalna prawica i olewa cały tekst. Tak sobie myślę,że jeden punkt nie czyni Wiosny.

 179. Jak mówił profesor Geremek: Szanujmy to co mamy…

 180. Narodowcy uważają Rzym za kolebkę cywilizacji. Niewolnictwo,Mussolini czy Pius XII z białostockim gestem. Tak sobie myślę,że zgermanizowany Watykan lasuje umysły. Z papieżem Niemcem dublerem dawkują opium dla ciemnego ludu.

 181. @

  Lilianna Sawicka: Prowadzą ogrodnika na kompostownik

  https://www.facebook.com/marcin.maciejewski.16100/posts/876540852711554

 182. Moskiewska cerkiew z byłym KGBekiem na czele lasuje wódę , bo umysły przepite.

 183. W Rosji nawet socjał musi byc opodatkowany , bo skąd ta ideje, że podatki są tak wysokie, ze Rosjanin po ich zapłaceniu musi iść na opiekę socjalną
  http://wyborcza.pl/7,75399,22939823,coraz-wiecej-rosjan-jest-pograzonych-w-ubostwie.html

 184. @żabka konająca
  Trochę mnie sprowokowałaś tą „niską poprzeczką”, więc bawiąc się grą słów, trochę Ci dopiekłam.
  Na przeprosiny podrzucam wiosennego Grechutę
  https://www.youtube.com/watch?v=LdOTrD-SfCw

 185. Putin
  błędów nie popełnia i nie ma nic wspólnego z tym , że Rosja nie może wyjść z kryzysu.
  Jakby porównać naprzykład takie Chiny z Rosją , po upadku socjalizmu mniej więcej w zbliżonych dołkach startowych, to Rosja dzieki genialności Putina dalej mocarstwo światowe, odbili Krym interweniowali w Syri i Ukrainie . A Chiny co , psinco, nawet Tajwanu nie odbiły .

 186. Czy duchowny na ołtarzu z kielichem alkoholu gwarantuje trzeżwą modlitwę. Tak sobie myślę in vino veritas !

 187. Facet służył w katolickim wehrmachcie i został papieżem. Tak sobie myślę czy w ramach Drang nach Osten ! cywilizował nad Wisłą słowem bożym Gott mit uns !

 188. Reasumma…

  Dlatego jakiekolwiek relatywizowanie ciezaru naszej historii jest niedorzecznoscia sama w sobie. Dotyczy to rowniez konkretnych Polakow-Zydow, ktorzy znalezli “swoje” miejsce w aparacie wladzy zaraz po wojnie. Owa spoleczna pustka prowadzila czesto do konfliktow spoleczno-politycznych. Po wojnie nastapilo silowe industrializowanie Polski oraz urbanizowanie Polek i Polakow.

  Prowadzilo to do poglebiania sie procesu alienacji. Kultura obwatelska wyrastala powoli w swiadomosci postpanszczyznianskiej, w ktorej “kwitl” antysemityzm ludowy, wykorzystywany w celach politycznych w zaleznosci od potrzeb rodzimej mysli narodowej. Antysemityzm niemiecki i polski laczy natomiast jego antropologiczny opis.
  Powtarzam antysemityzm, nie zbrodnia i zaglada.
  Chodzi tu o ciagle obecne majaczenia w opisie natury Zydow oraz ich dzialan, cechujacych sie zawsze i wszedzie podstepem ( uklony w kierunku 404 i Zetusa1)

  Oczywiscie owe cechy sa mniej lub bardziej eufemistycznie krytycznie wyrazane czy tez bezkrytycznie wychwalane. Zydzi nie przyjechaliby do kraju, w ktorym grozilyby im pogromy.
  Charakter podobnych elukubracji prowadzacy do tego, ze zblizamy sie niebezpiecznie do granicy teorii spiskowych, mozna dostrzec rowniez w naszej blogosferze. Geneza konspiracjonizmu jest latwa do okreslenia; bierze sie on znikad, tak jak znikad biora sie jego autorki i autorzy. Podatna na takie irracjonalno-paranoidalne idee jest skrajna prawica, nieobce sa one rowniez lewicy.
  Bohaterami sa Zydzi, masoni, jezuici, Anglo-Sasi (USA), imperialisci i inni. Ponad podzialami kulturalnymi, spolecznymi i politycznymi odnajdujemy opisy historii, spoleczenstw, polityki, w ktorych dominuja spisek i rozwiazania polityczne tzw. sciagi-gotowce na kazdy problem.

 189. „Byb sie kloca”
  „Chlopy plotkuja”

  Gwoli wyjasnienia legendy niechlujstwa Kaluzynskiego. Mialem przyjemnosc z nim korepsondowac, pisal odrecznie i schludnie.

  Mialem przyjemnosc spotkac go pare razy w Karlsbad podczas festiwalu filmowego i byl porzadnie, ba nawet modnie ubrany, czysty rowniez.

  Niejaki blackropek roztropek, z akcentem na opek nazwal Kuronia wlasnie chlopkiem roztropkiem. Nie zna Kuronia te zupek chlupek.

 190. @Saldo mortale
  11:20
  o Zyziu wspominal niezyjacy Janusz Glowacki @ blackleya wtret o Kuroniu swiadczy o idiotyzmie autora

 191. saldo merdale pasowałby, jak ulał, do grona funkcjonariuszy (ups, dziennikarzy) gazety wyborczej.
  Bywał wszędzie, poznawał wszystko, miał przyjemność z wszystkimi, no i wszystko wszystkim, chcą czy nie chcą – wyjaśnia.
  Typowe zachowanie zakompleksionego popierdółki, który na pokaz pręży swoje marne ego.

 192. „wstręt do Kuronia świadczy o idiotyzmie autora”.
  No jasne, dla pokolenia dzieci i wnuków funkcjonariuszy wiadomego departamentu Kuroń jest bogiem, a Michnik jego prorokiem.
  „Nie bluźnij”.

 193. Przykład pokazujący jak maleńkie główki dorwały się do władzy, jak są odwetowe, uszczelnione na wszelkie argumenty niezgodne z wytycznymi szeregowego posła oraz jego pomocników, takich jak prok Z. (ten od ciumkania dzieci przez księdza oraz bioenergoterapeutycznego dotykania miejsc intymnych), posłuszne kaprysom Jarosława, padające mu do nóżek, wygrażające nieposłusznym, szydzące z obywateli, mające nas za durniów.
  Idioci uważają, ze to wszyscy inni są idiotami.

  Minister Z. napisał o najwybitniejszym polskim policjancie-praktyku, specjaliście od przestępczości zorganizowanej (wg onet.pl):

  „Służba Pana Piotra Wróbla przed 31 lipca 1990 roku, uznana za służbę na rzecz totalitarnego państwa, nie była pełniona krótkotrwale oraz brak jest dowodów, aby służba ta była pełniona z narażeniem życia i zdrowia. Ponadto nie legitymuje się on wybitnymi osiągnięciami w służbie, szczególnie wyróżniającymi go na tle pozostałych funkcjonariuszy” – napisał o Piotrze Wróblu wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński, w odpowiedzi na odwołanie policjanta od decyzji zmniejszającej mu emeryturę wskutek tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

  Mowa o funkcjonariuszu, który zwerbował „Masę” na świadka koronnego, likwidował hurtownie amfetaminy i stał na czele walki z mafią pruszkowską. O jego losach nakręcono serial „Odwróceni”.
  Pzdr, TJ

 194. Birgfellner puentuje swój wywiad dla mediów o negocjacjach prowadzonych przez niego z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie uruchomienia projektu budowy wież 2K w Warszawie:

  „To najważniejsza dziś postać w Polsce. Jeśli nie można było ufać jemu, to komu można?”

  Nic dodać, nic ująć.
  Pzdr, TJ

 195. ozzy; 11:30.

  Czemu zaraz wstręt do Kuronia ?.
  Kuroń ani mnie grzeje ani ziębi tak jak cała ta solidarność, patrzę z perspektywy
  czasu co po nim pozostało i co przeciętny obywatel o nim wie i co pamięta.
  A pamięta niewiele zupki kuroniówki i zasiłek ala bezrobotnych kuroniówką
  zwany tylko to potrafił by wymienić.
  Więc co do tego niby ma mój wstręt i idiotyzm autora ? mógł byś to jakoś
  uzasadnić ?.

 196. adam100
  2 kwietnia o godz. 9:24
  Agresywność tej pisowskiej hołoty nie ma granic.
  Pamiętam, jak parę lat temu biskup Gocłowski kazał prałatowi Jankowskiemu opuściić koścół św. Brygidy i udać się na „zasłużony”” odpoczynek do domu dla emerytowanych księży. Tacy ludzie, jak ten który pokazałeś szaleli z wściekłości. Jeden z nich nawet powiedział, że za odsunięcię prałata od posługi, ten „Żyd” Gocłowski jeszcze zapłaci.
  To rzeczywiście jest jakieś rozszalałe, jak powiedział w swoim czasie Bartoszzewski, ludzkie bydło, które w swej wściekłości wali cepem, gotowe pluć, wyzywać od Żydów, a nawet bić kobiety. Pańszczyźniana ciemnota wyszla z czworaków i narzuca standard.

 197. Na szczęście są jeszcze ludzie na poziomie kulturalnym, którym nieobcy jest art. 30 Konstytucji RP

  Art. 30. Zasada ochrony godności człowieka

  Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

  Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

 198. Prezes sfarfon-Kaczyński

  Odnośnie przezywania prezydenta Komorowskiego bulem-Komorowskim

  Prezes Polski daje wiele okazji, by wzbudzać wątpliwości co do jego erudycji i potencjału intelektualnego. Ostatnio przemawiając gdzieś wyborczo Jarosław Mądry nazwał te śmieszne maszynki-pudełeczka z obrazkami do mówienia do nich – sfarfonami.
  Można spekulować, czy ma on jakiś rodzaj dysfazji, lecz niechlujstwem, bylejakością oraz mętniactwem w komunikowaniu swoich złotych myśli błyszczy on od dawna.
  Pzdr, TJ

 199. Poza tym, czegóż uczą wschodnie sztuki walki, jak nie tego, by powalić przeciwnika, wykorzystując do tego jego własną energię?

  http://ram.neon24.pl/post/148332,o-tym-jak-syjon-z-wall-street-uratowal-chinskich-komuchow

 200. blackley
  2 kwietnia o godz. 13:52

  Bardzo dobry wykład na temat geopolityki.
  Tylko, czy ktoś to przeczyta?

  Na pewno, nikt z rządu.
  Te „tuzy intelektu” obstawiają nie te sojusze i przygotowują się do poprzedniej wojny…

 201. Od kilkunastu dni w USA trwa gigantyczna powódź! Rzeka Missouri osiągnęła rekordowy poziom dnia 22 marca 2019 roku. Według prognoz powódź może potrwać jeszcze kilka miesięcy. Spowodowana została roztopami obfitych opadów śniegu oraz wczesnowiosennymi, ulewnymi deszczami w dorzeczu Missouri. Pod wodą znalazły się m.in. Nebrasca, Iowa, Missouri. Zagrożonych powodzią jest prawie 2/3 USA i około 200 milionów mieszkańców.
  https://wolnemedia.net/najwieksza-powodz-w-usa-od-150-lat/
  =======

  Bozia pokarała……
  Transakcje future na produkty rolne?

 202. wiesiek59; 14:24.

  Polską rządzą zgoła inne postacie aniżeli wyobrażają to sobie ci,których
  wzrok nie sięga poza światowe kulisy.

  http://wps.neon24.pl/post/148216,20-rocznica-barbarzynstwa-nato-w-serbii

  Ten link też ciekawy myślę ze Ciebie zainteresuje.

 203. Stacjonujące wojsko ZSRR zostawiło skazę w demoludach. Nieobecność przypomina ciemność w pokoju. Tak sobie myślę,że teraz jankesi mają zastąpić czerwoną lampkę nocną. A jeżeli to geje i nie gwałcą.

 204. wiesiek59
  2 kwietnia o godz. 14:39
  ,, Pod wodą znalazły się m.in. Nebrasca, Iowa, Missouri. Zagrożonych powodzią jest prawie 2/3 USA i około 200 milionów mieszkańców.”

  Jeden Procent nie chce placic swojej czesci na utrzymanie panstwa, stad niszczejaca infrastruktura.
  Do 3 bilionow w ulgach podatkowych z zeszlego roku, pajac dodaje klasie panujacej kolejny bilion w budzecie tegorocznym.

  Po nas choćby potop (fr. après nous, le déluge) – powiedzenie przypisywane Madame de Pompadour, kochance Ludwika XV, która w opinii ludu marnotrawiła pieniądze państwowe na huczne zabawy w Wersalu i nakłaniała króla do rozrzutności.

 205. Sciaga dla polakierowanych….

  W pewnym sensie Polacy są odpowiedzialni za śmierć wszystkich 3 milionów Żydów – obywateli II RP – mówi historyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego Alina Cała
  [b]Rz: Czy Polacy są współodpowiedzialni za Holokaust?[/b] PONIŻEJ DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU
  [b]Alina Cała:[/b] W pewnym stopniu tak. Przyczyną tego był przedwojenny antysemityzm, który nie przygotował ich moralnie do tego, co miało się dziać podczas Zagłady. Nośnikiem tego antysemityzmu były dwie instytucje. Ugrupowania tworzące obóz narodowy oraz Kościół katolicki. Ten ostatni mniej więcej od 1935 roku zaczął sprzyjać endecji. W efekcie wysokonakładowe pisma konfesyjne zaczęły głosić propagandę antysemicką. Choćby „Mały Dziennik” Kolbego. [b]Od endeckiego ekonomicznego antysemityzmu czy kościelnego antyjudaizmu do ludobójczego rasizmu Adolfa Hitlera chyba jest daleka droga.[/b] Wcale nie taka daleka. Wszystkie rodzaje antysemickiego dyskursu w latach 30. zaczęły się zlewać. Antysemityzm ekonomiczny był uzasadniany rasizmem, a antyjudaizm katolicki stał się rasistowski, pochwalający politykę Hitlera. W programie Obozu Wielkiej Polski już w 1932 roku zawarto postulaty podobne do tych, które później się znalazły w ustawach norymberskich. Obóz Narodowo-Radykalny wysunął projekty masowych deportacji, połączonych z żądaniem, żeby to Żydzi sfinansowali swoje wygnanie. Właśnie to zrobili hitlerowcy. Zagłada została sfinansowana z majątków zrabowanych Żydom. Oenerowcy i klerykalni antysemici domagali się tworzenia otoczonych murem gett. Ich życzenie spełnili okupanci. [b]Endecy nie postulowali zabijania ludzi.[/b] Ale inicjowali niektóre antyżydowskie rozruchy, zarówno w latach 1918 – 1920, jak i podczas fali ponad 100 pogromów w latach 1935 – 1937. W pogromach tych ginęli ludzie. Po rozpoczęciu okupacji doszło w Polsce do spontanicznych pogromów, takich jak wielkanocne rozruchy w Warszawie w 1940 roku, przygotowany przez organizację związaną z ONR Falanga Bolesława Piaseckiego. [b]A nie przez Niemców?[/b] Nie. Wydarzenie to jest związane z próbą kolaboracji podjętą wówczas przez grupę działaczy Falangi. Piasecki pozostał w cieniu, a jego rola nie jest do końca wyjaśniona. [b]Ci działacze Falangi zostali rozstrzelani w Palmirach.[/b] Zostali wykorzystani do mokrej roboty i usunięci. Chwalimy się, że byliśmy państwem bez Quislinga. Ale chętni byli, to Niemcy nie chcieli współpracy z Polakami. [b]Ale mówi pani, że to Niemcy wykorzystali Polaków do mokrej roboty.[/b] Ten pogrom odbył się oczywiście ze wsparciem logistycznym Niemców. Bojówkarze byli podwożeni ciężarówkami Wehrmachtu. Ale bez przedwojennego antysemityzmu do tego wydarzenia by nie doszło. [b]Jego skala była jednak niewielka. Kilka pobić czy nawet zabójstw to chyba za mało, żeby mówić o współudziale w Holokauście.[/b] Z moralnego punktu widzenia przemoc to przemoc. Ale przecież ta fala pogromów to nie wszystko. Spójrzmy na problem ratowania Żydów podczas Zagłady. Polak, który przed wojną był bombardowany kościelną i endecką agitacją antysemicką, musiał mieć rozterki, czy ratowanie Żydów jest moralne.

 206. ozzy
  2 kwietnia o godz. 11:30
  Idiotyzm bylby tu eufemizmem…..To raczej lakierki i kufajka.

 207. SS

  Ponoć jankesów oraz mowę nienawiści można operacyjnie usunąć, problemem jest jedynie, czym można zapełnić powstałą w czerepie wyrwę. W Rosji zastosowano już eksperymentalne przeszczepy uzupełniające z surowej wieprzowiny, bieługi oraz próby napełniania wyrwy kwaszonymi ogórkami.

  Są już pierwsze jaskółki zwiastujące sukces, dam wkrótce namiary na dobrą klinikę. Nb. tutejszy wszechstronnie uzdolniony klawisz studiował anatomię, on tobie też cuś poradzi.

 208. quentin t.
  2 kwietnia o godz. 11:37
  Rzeczowo jak zwykle wychodzi z zazdrosci wlasnej. Polecam mu jednak chociaz jedna wizyte w Karlsbad podczas festiwalu filmowego. Kurort przeuroczy, moze Q podleczy w nim swoje zalegle dolegliwosci. troche taniej jest w Franzensbad. O Marienbadzie zeszlego roku nie wspomne. Q, jesli Cie nie stac, to polecam przeurocza Polanice Zdroj. Jesli za drogo, to udaj sie na czeska strone w kierunku Karlsbrunnen na Morawach. Lub troche dalej sa termy. VL.

 209. Q, jesli Ci nie wyjdzie, to udaj sie do BB, moze sie spotkamy podczas week-endu.

 210. Ozzy
  Dziekuje, ze wspominasz Glowackiego, kolejny Gigant .

 211. cala
  historia….

  [b]A może rozterki te brały się nie z czyjejś agitacji, tylko z powodu terroru okupanta. Kara śmierci dla całej rodziny za ukrywanie Żyda… Proszę się postawić w sytuacji matki, która ryzykuje życie dzieci dla obcego człowieka.[/b] Za ukrywanie polskiego patrioty, członka ruchu oporu, też groziła śmierć. A jednak łatwiej to było zorganizować i więcej ludzi się na to zdobywało. Bo tu nie było już żadnych moralnych rozterek. Poza tym niektórzy Polacy brali aktywny udział w Zagładzie. Choćby sprawa buntu w Sobiborze. Więźniowie, którym udało się przedrzeć do lasu, zostali wyłapani przez chłopów. W ogóle sołtysi w okupowanej Polsce mieli obowiązek denuncjowania wszystkich ukrywających się Żydów i partyzantów. Tych ostatnich jednak na ogół nie denuncjowano, a Żydów często. Jest bardzo niewiele przypadków, żeby cała wieś wzięła na siebie odpowiedzialność za ukrywającego się Żyda. [b]Być może ludzie po prostu obawiali się donosu.[/b] No, ale o czym świadczy ten lęk przed donosem sąsiada? [b]O tym, że niegodziwcy są w każdej społeczności.[/b] A ja myślę, że to świadczy o kondycji moralnej tego społeczeństwa. Nie da się wymordować 3 milionów ludzi bez bierności społeczeństwa. Jakże inna była reakcja Polaków na próby masowej deportacji ludności Zamojszczyzny. Bo to byli prawdziwi Polacy, a nie znienawidzeni przez endeków Żydzi. Było natomiast niemało przypadków, gdy partyzantka AK i NSZ mordowała ukrywających się Żydów. [b]A czy agitacją endecką była przesiąknięta również część społeczeństwa żydowskiego?[/b] Skądże. [b]To dlaczego część Żydów pomagała Niemcom w Holokauście? Choćby żydowska policja w gettach, która denuncjowała swoich współbraci i nadzorowała załadunek ludzi do pociągów zmierzających do obozów?[/b] Tego typu zachowania można ewentualnie porównać ze szmalcownictwem. Część szmalcowników nie robiła tego z antysemickich pobudek, tylko kierowała się chęcią zarobku. Podobne były motywy Żydów, którzy poszli na współpracę z Niemcami, z tą różnicą, że dla nich stawką było życie, a nie zarobek.

 212. Katolicy okrzyknęli Jezusa Żyda ich królem. Teraz kiedy Żydzi w ramach 447 domagają się królewskiego mienia widzą gest Kozakiewicza. Tak sobie myślę,że to świętokradztwo. Jezusowi nie odmawia się.

 213. 16:16

  Jestem ciekaw, nie czyta się o tym, ale wcale bym się nie zdziwił gdyby okazało się że Żydzi-Polacy mają ambiwalentny stosunek do tamtych z Izraela (który naród nie zna podziałów? vide Polska – Jackowo), a jeśli chodzi o roszczenia majątkowe to już wręcz na pewno ich nie popierają…;)

 214. Czytam Gazetę od dekad i o ile troszczy się ona o Żydów Polaków to nie zauważyłem absolutnie żadnych znamion proizraelskich – przecie Gazeta oręduje za wpuszczeniem wrogów Żydów do Polski, islamistów, no ludzie…

 215. Po prostu – wyobrażam sobie – Żydzi którzy wybrali Polskę mając tak wiele opcji i nie tak wiele znowu powodów żeby wybrać Polskę są naprawdę…nieizraelscy. Bronisław Wildstein jest wręcz wzorem polskiego patrioty i bardzo go wszyscy szanujemy za to co zrobił dla Polski. Profesor Geremek… Jerzy Urban – dla koneserów jak ja:)

 216. W tej przepięknej audycji w Radiu Maryja – gdy jeden z największych talentów radiowych Polski ojciec Tadeusz zaprosił Żyda z Izraela na niespieszną 3-godzinną rozmowę, także ze słuchaczami, starszego brata w wierze prawda, wspaniały gość powiedział tak, nigdy nie zapomnę tych słów:

  „My Żydzi i wy Polacy-Katolicy różnimy się tylko tym, że wy uważacie że zbawiciel już przybył na Ziemię, a my wciąż na niego czekamy. I kiedy przyjdzie, wtedy razem zapytamy Go: przychodzisz po raz pierwszy, czy po raz drugi?”

 217. @Saldo mortale
  „Ozzy
  Dziekuje, ze wspominasz Glowackiego, kolejny Gigant „.
  Dotknąłeś wrażliwego wątku. Czy to był Gigant ostatni?
  Mam na myśli kategorię osób wybitnych, których nazywam „Stowarzyszeniem umarłych poetów”.
  Odchodziło po kolei pokolenie/nia bardzo ważne w naszej kulturze, będące jakby arką przymierza „miedzy dawnymi i nowymi czasy”.
  Czy przygotowało następców, tak jak prof. John Keating swoich uczniów?
  Mam duży kłopot z wymienieniem ludzi, którym ufam, bo są mądrzy, roztropni i twórczy. Nie ma wśród nich żadnego polityka. A to moje przykładowe typy: Tokarczuk, Miłoszewski, Twardoch, Holland, Smażowski,

 218. Ałstriak w krainie folwarków…

  GW zamieściła wywiad z Birgfellerem, brzmiący jak upoprawniona wersja „co widać po drugiej stronie lustra”.
  Gdybym nie znał wielu mniej lub bardziej podobnych historii kontaktu biznesowej cywilizacji z polo-gumnym folwarkiem, pomyślałbym że najpolski jest wątek …sądu ciotek rewolucji, sekretarek i kierowców (czyli ‚zarządu’ kaczej spółki) nad wydymanym już (bez wiedzy o tym) Ałstryjakiem. Warto przeczytać!
  Jednak najpolszczy jest opis postawy po chłopsku ‚sprtnego’ wyzuciem z wszelkich norm kacza-krętacza, prowadzącego grę na wydymanie.
  Przyznam, że będąc po wielokroć u progu podobnie prowadzonych ‚biznesów’, miałem dość po kilkunastu minutach słanej mi ściemy, na moje szczęście, a co zgubiło Ałstriaka, u mnie inna, mniejsza była stawka i asocjacji rodzinych, co pozwoliło mi bez żalu a ze wstrętem, dymaczy pozostawić samym sobie.
  Warto tę relację Ałstriaka przeczytać, by zobaczyć nasz folwark Augiasza tak, jak widać go z cywilizacji.
  Wtedy woń Nobla w sandałach zapachnie przy tym aromatem drzewa sandałowego.
  – – –
  Jako zapoznany odbiorca pamiętników „Zyzia” Kałużyńskiego, wyrażam zdziwienie, że tak wielu dało się nabrać na złośliwie rozpowsechniane legendy o jego aromatykalnym higienicznym nihiliźmie. Kałużyński mniej lub bardziej słusznie chłostał bagienko przykryte niepokojami moralnymi na sprzedaż, zgrzeszył moralnie na wiele sposóbow, ale osobowość i cielesność polemiczną miał wypolerowaną na glanc.
  – – –
  W pakiecie pojawia się innego kalibru osobowość, Głowackiego, choć profilem ekspresji nieco podobna.
  Janusz Głowacki to była Polska inteligentna intelektem i wrażliwością biologiczną, niezdolną już nigdy do powielenia żadną popłuczyną sztucznych imitacji po dobrej zmianie.
  Marzenie nie do spełnienia: Głowacki dramatyzuje emigrację Wosia z Zandbergiem w zaułkach i poprawczakach zdobytego kremlem londongradu…
  – – –

 219. mag
  a to wiosna wlasnie;
  w Kraju pala na stosie Harry Pottera i Hello Kitty.
  Jest jeszcze Maslowska, Stasiuk…wiecej nie pamietam. I chyba paru weteranow, procz tych ktorych podalas..Krynicki, Zagajewski.
  U nas w sali koncertowej Warsaw Village Band.
  To tyle.
  To juz tylko okruchy z Kraju. Moje dzieciaki zupelnie nie interesuje kraj przodkow.

 220. Nieukrywaną radością i kpinami z katastrofalnej powodzi w USA , blogowi rusofile i trolle wystawiają sobie sami świadectwo. Umacniająca się w nich wiara w to , że to teraz oni kierują ręką Bożą , może szybko okazać się złudna.
  Powracając do spraw religijnych , pozostaje jeszcze zapytać , czy prawosławny pop pijacy na zapleczu słusznie pije , a katolicki ksiądz przy ołtarzu nie słusznie , no i skąd nasi rosyjscy przyjaciele wiedzą , że Ratzinger odbywał swoją służbę w Wehrmachcie nad Wisłą ?

 221. ozzy
  „Moje dzieciaki zupelnie nie interesuje kraj przodkow.”
  Kiedyś już o tym pisałeś. Jak mogły się zainteresować, skoro nie dałeś im szansy?
  Moim zdaniem jednak warto taką szansę dać, bo to przecież jakiś rodzaj wiedzy i emocji, które wzbogacają. Jak dzieciak nie załapie, to sam zrezygnuje. Poszukiwanie tożsamości zajmuje nieraz ludziom wiele czasu. Coś w tym widać jest.
  Oceniasz dzisiejszą Polskę surowo i słusznie, ale sentyment Cię nie opuszcza, pamiętasz co najlepsze i dalej jesteś „w kursie”.

 222. żabka konająca 1 kwietnia o godz. 21:56 Z takich rad nad wyraz radzi korzystać rodacy obojga płci. Nie wiem jak śmierdzi w środkach komunikacji miejskiej, ale wiem jak cuchną niektórzy obywatele na ulicy i sklepach. Są to zazwyczaj osobnicy, którym śmierdzi ciapty i inny allach.

 223. Z dystansu
  2 kwietnia o godz. 17:34

  Bardzo trafne, podoba mi się.
  Być może, w nowej nomenklaturze picie popa jest suwerenne, a księdza liberalne.

 224. Na chwilę rozzuję sandały, żeby wejść w buty Brigfellnera. O takich interesach nie mam oczywiście zielonego pojęcia, ale jakoś nie potrafię sobie wyobrazić, że ktoś wydaje kasę na cokolwiek i nie żąda pokwitowania. Ostatecznie nie chodziło o skoszenia trawnika przed siedzibą prezesa, a o wybudowanie kosztownych budynków. Przejrzałem wywiad z nim jaki ukazał się w GW i wychodzi mi, że jeśli nie jest (a nie jest) cymbałem, to jest takim samym cwaniakiem jak Jarosław. Polityk ma jednak tą przewagę nad biznesmenem, że za nic nie odpowiada i może mu Gerard naskoczyć. Tam jest tylko jeden słaby punkt w murze prezesa, to ksiądz z kopertą pełną 50 tauzenów. Czy to jednak jest prawda?
  Teraz przypomniała mi się sytuacja jaką miał mój kuzyn zza Odry, który chciał sprzedać Polakowi swój używany samochód. Żeby nie przynudzać, powiem tylko, że klient tak kupił to auto, jak Jarosław wybudował biurowce. Normalna beka w sandałach.

 225. Polska w ruinie . Symetryści górą . „kaczor” na wzór Tuska wyciąga ręce po pieniadze OFE, żeby latać dziury w budżecie.

 226. Dziś świat jest prawie całkowicie uzależniona od produktów i usług pod kontrolą najbogatszego 1%. Kontrolują one naszą energię i nasz transport. kontrolują rynki dla ubrania, które nosimy, do diamentów, które kupujemy jako pierścionki zaręczynowe, a oni uruchomić polityków, którzy przepisać naszą prawdę i zdecydować naszą przyszłość. Żaden z nas jak przyznaje to, ale prawda elitarnej kontroli naszego życia jest bezdyskusyjna, niejednoznacznie prawda, i wszyscy to wiemy. Jedynymi aspekty naszej egzystencji możemy kontrolować obejmować pierwotne przeżycie, gdy wszystko jest powiedziane i zrobione. I nasze przetrwanie jest nierozerwalnie związane z żywności, powietrza i wody. Ci ludzie są w pracy podejmowania naszą planetę w betonowej dżungli, gdzie każdy centymetr kwadratowy posiada zysk dla nich. Amazon zanika. Zużycie oleju jest wyższa niż kiedykolwiek wcześniej. Kolumnę zanieczyszczona do punktu niektórzy eksperci ostrzegają planeta jest punkt zwrotny. A teraz ci sami ludzie, którzy skorzystali z naszych narodzin, życia i śmierci, twierdzą oni „nam pomóc” kilka tworząc sztuczne lub zmodyfikowanej żywności! Przed I nadal proszę przeczytać „Cabal” oświadczenie zobowiązanie:
  https://journal-neo.org/2019/04/02/our-malevolent-benefactors-and-their-master-plan-for-humanity/
  =============

  Nie jest to raczej zabawne……

 227. Palnie książek pokazuje ciemnogród KK. Tak sobie myślę,że germańska liturgia ma się dobrze. Ku Klux Klan na horyzoncie.

 228. Brutalność naszych katów korporacyjnych rośnie z dnia na dzień. Będą cofną się przed niczym, w tym morderstwa hurtowym, do konsolidacji władzy i zgromadzić większe zyski. Zaślepiony pychą, napędzany przez chciwość, pogardliwy demokracji, głupio wierząc, ich bogactwo będzie je chronić, będą nas stada nad urwiska ile nie zostały one obalone.

  Delacroix miał rację. Jest to walka, która się liczy. Nie wynik. Byłem gdzie powinienem być, że sobota naprzeciwko Opery Paryskiej. Tak, nasze krzyki nie zostały wysłuchane. Tak, to może być daremne. Ale walka jest tym, co czyni nas ludźmi. To daje nam godność. To potwierdza życia w obliczu śmierci. „To wieczna walka” niesie ze sobą, jako malarz wiedział, dziwny rodzaj pocieszenia, które podnosi nas do poziomu naszej rozpaczy.
  http://www.informationclearinghouse.info/51363.htm
  ===========

  MĄDRY TEKST…..

 229. – – –
  Kuzyni…
  Najlepiej nauczają kuzyni zza Buga, gdzie ukradł czy okradziony to wsio rawno, zależy, co ogłosi batiuszka.
  Polski cymbał, że kraść czy być okradzionym wsio rawno, sam wysysa z brudnego palucha w sandale – taki cwaniak, że i ałstriakom się dunaj z bugiem miesza i na tym płyną ich dutki w dal siną…
  – – –

 230. Mag

  Dziekuje za sympatyczne slowa

 231. Ad. Oceniasz dzisiejszą Polskę surowo i słusznie, ale sentyment Cię nie opuszcza, pamiętasz co najlepsze i dalej jesteś „w kursie”.

  Warto wiedzieć że dzisiejsza Polska przyjmuje więcej turystów i imigrantów ze świata niż kiedykolwiek, a ich świadectwa w youtube (po angielsku, po polsku itd.) wskazywałyby na niesłuszność surowej oceny. Są generalnie zachwyceni naszym krajem, wysoko go cenią, a ja jako stały bywalec mogę tylko dodać że tak pięknie jak obecnie Polska nie prezentowała się nigdy za mojego życia. Cóż, jak śpiewał Grechuta (chyba jedyny raz dając plamę imho) – piękny jest kraj w którym wszystko wszystkim wydaje się marne.

 232. Jest np. wielu Brytyjczyków, Amerykanów opowiadających o swoim wieloletnim życiu już na stałe w Polsce

 233. Sandałów więzy oświaty zerwij z nas o Panie (prezesie).

  Warta odnotowania dyskusja o strajku nauczycielskim, w FpF z udziałem Wróbla (Jana) i Ługowskiego.
  Rzadki przykład dyskusji niejednoznacznej, rozmówców nieoczywistych, stanowisk rozumnie i rzetelnie komentujących. Tym bardziej, że znany medialnie Wróbel sie postarał i zrzucił rutynową, publicznościową maskę kabotyńskiego wesołka.
  Z oboma panami się w dużej mierze nie zgadzam, ale budzą szacunek podejściem i wglądem. Tak samo prowadzący red. Kajdanowicz.
  A na co w dyskusji wyszło? Ja skwituję tak: ten strajk to dla nauczycieli inicjatywa deformacyjna – reformowania sobie wspólnoty w sentymencie do formacji – i to jedyny pożytek. Od siebie dodam że ta formacja oparta na fałszywych przesłankach i niegodnych postawach jest deformacyjna w oparciu o resentymenty. Ale co się nacieszą cudzą krzywdą, to ich. Jaki rachunek społeczny za krzywdzenie dzieci, za drobne, zapłacą – to nasze z tej lekcji.

 234. @

  PiS musi odejść:

  Jak twierdzą politycy opozycji, „polskie służby nie działają i stały się agencją ochronną polityków PiS”.

  – Dlatego zwracamy się z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w CBA przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Jeśli służba antykorupcyjna przestała zajmować się władzą, to znaczy, że przestała działać – mówi nam Kierwiński.

 235. Jak ktoś jest w depresji albo nie może być zadowolony z życia jeśli przegrał wybory, no to wiadomo że nie będzie mu się Kraj podobał:)

 236. Emigranci z Polski z natury rzeczy racjonalizują swoją decyzję i trudy przystosowania się i wykorzenienia – „że warto jednak było” – filtrując w kierunku wad Polski

 237. Pryszcz czy tasiemiec ?

 238. Jest kilka milionów Polaków którzy uważają że PiS i Kaczyński nie powinni istnieć, powinni zostać wyeliminowani, starci z mapy politycznej Kraju. To jest bez wątpienia poważny problem Kraju i nierozwiązywalny, ponieważ ci ludzie nie są w stanie wyeliminować podmiotu cieszącego się tak dużym poparciem społecznym. Staje słynne Leninowskie pytanie – co robić?

 239. Wiesiek zaśmieca EP tlumaczeniami marnych tekstów z lichego translatora.
  Pzdr, TJ

 240. satrustequi
  g.19:54
  Miałam na myśli rządy PIS, a nie Polskę jako taką, którą na szczęście budowali i ulepszali po 1989 ludzie z różnych opcji politycznych, po 2004 również, a nawet przede wszystkim, dzięki niemałym funduszom unijnym.

 241. Właściwie to zgubiło Polaków uważających że PiS i Kaczyński nie powinni istnieć na mapie politycznej Kraju. To wąskie przekonanie. Od tego czasu i z tego przekonania jakby mało co robią, nie chcą konkurować z tak niegodnym rywalem, a tylko pomstują na niego już chyba 15-ty rok.

 242. 21:05 Mag, napisałaś: „Oceniasz Polskę surowo i słusznie”… Przykro że tak Ci się myli Polska z rządami PiSu… Trochę suwerenności emocjonalno-intelektualnej…

 243. Ci ludzie właściwie źle życzą wynikom Kraju dopóki rządzi nim PiS ponieważ wyeliminowanie PiSu jest najważniejsze dla nich, już nawet Kraj staje się więc przedmiotem, narzędziem w sporze, po wielu pojęciach postaciach zagadnieniach…

 244. tejot
  2 kwietnia o godz. 20:52

  Łepek.
  To czytaj w oryginale, mądre teksty…..
  i pisz na Berdyczów, głąbie…..

 245. Saldo mortale
  2 kwietnia o godz. 15:41
  A może dałbyś sobie spokój z cytowaniem takiego autorytetu jak Pani Alina Cały? To jeszcze jedna niemoralna osoba która na politykowaniu o żydach robi swój interes.
  Jej pzrz usta nie przejdzie taka na przyklad prawdziwa historia z tych ponurych czasów
  http://abelikain.blogspot.com/2012/10/pomoc-ale-dokad-mieli-uciekac-gdzie-sie.html
  Właśnie ten zalinkowany artykuł pokazuje jakie szanse ucieczki mieli biedacy żydowscy, bo ci bogaci i wpływowi problemów nie mieli)
  Niech sobie P.Cały zobaczy jak pomagali rabini swym ziomkom – byli zagrożeni? chyba kpina.
  Jak Polacy dają się w jajo robić niemoralnym politykom.

 246. Przyjęli wąską autodefinicję – jestem antypisowcem, a więc człowiekiem lepszym, człowiekiem wyższym… To pewne zubożenie, zniewolenie, zawężenie egzystencjalnego oceanu, a ten czeka…

 247. Sankcje często kierować zaopatrzenie w wodę, oczyszczanie ścieków, medycyny, zaopatrzenia w żywność i inne niezbędne do życia cywilnego. Po ludzie cierpią pod „miękkie” wojny sankcji, choć one najczęściej są zmuszeni znowu cierpieć jak atakuje nas w każdym razie. Tak było w Iraku, Libii, Syrii i gdzie indziej. I może wkrótce być w przypadku Wenezueli, a może nawet w Korei Północnej.

  W Jemenie, sankcje przyczyniły się do śmierci około 80.000 dzieci z głodu. Miliony w obliczu głodu, a mimo to nadal oprzeć Arabia i US żąda że obalenie ich rządów.
  https://www.unz.com/rpaul/trump-tells-the-truth-sanctions-cause-people-to-suffer/
  ============

  Popierajmy swego szeryfa?

 248. Zauważyłem, że od jakiegoś czasu zmiany kadrowe w rządzie czyli wymianę ministrów media określają jako „rekonstrukcję rządu”. Dziś nawet rzeczniczka partii rządzącej potwierdziła informacje o rychłej „rekonstrukcji rządu”.

  W tym kontekscie za Słownikiem Języka Polskiego PWN warto przypmnieć, że rekonstrukcja to „odtworzenie czegoś na podstawie zachowanych fragmentów, szczątków, przekazów itp”.
  Pozostaje więc życzyć premierowi Morawieckiemu powodzenia w „odtwarzaniu swego rządu na podstawie jego fragmentów, szczątków czy jakiś przekazów”.
  Trzmam kciuki za to powodzenie tego dzieła rekonstrukcyjnego!

 249. @satrustequi
  To że jesteś modelowym suwerenem PIS-u, również w wymiarze emocjonalno-intelektualnym, to oczywiste.

 250. Modelowy suweren? Suweren to dorośli mieszkańcy Kraju. Wspomniałem wyżej – pojęcia stają się narzędziem w staraniach, bezproduktywnych…

 251. W strajku nauczycielskim dostrzegam deformację z reformacji, z której lekcję odrabiamy, a z oświecenia egzamin gimnazjalny zdajemy, który jest na fałszywych przesłankach i kabotyńskiej formacji, ponieważ co wyszło z dyskusji? inicjatywa krzywdząca, i kto ją oparł o resentymenty do których nie mieliśmy wglądu i zerwijmy te więzy oświatowo-blogowe jakie nam prezes Gekko nakłada o (20:04).

  FpF oglądałem …

 252. Jak egzystują pisowcy?

  Nie interesuje mnie to. Może na krawędzi. Może bez piątej klepki. A co mi do tego.

  Ale poglądu, że Prezes Kaczor jest wieloletnim, wręcz „zasłużonym” dla wrogów Polski szkodnikiem nie zmieniłem i nie zmienię. Wyeliminowanie PiS z polityki polskiej jest oczywiście zadaniem na lata. I do tego złożonym, trzeba by rozliczyć i zdemontować imperium Rydzyka oraz określić rolę Kościoła w oparciu o zasadę rozdziału tej instutucji od państwa. Natomiast niezbędne, wręcz gardłowe jest odsunięcie PiS od władzy. Inaczej czeka Polskę dalsze staczanie się aż będzie zakończone niewyobrażalnym dzisiaj polexitem.

 253. Mówi się w kręgach oddalonych od rządu, że rekonstrukcja rządu jest potrzeba po to, aby się pozbyć bez rozgłosu minister finansów, która jest bez finansów, o niczym nie decyduje i już dawno przyjęto by jej rezygnację, ale byłby to kolejny wstrząs dla reżimu Prezesa Kaczora, tym razem dla jego piątki wyborczej.

 254. Bar Norte
  2 kwietnia o godz. 21:46

  Rekonstrukcja dotyczy spraw materialnych, odtworzenie rzeczy już nieistniejących, w innych przypadkach (w tym dotyczących życia społecznego) jest mataforą.

 255. teo
  2 kwietnia o godz. 22:35

  „Ale poglądu, że Prezes Kaczor jest wieloletnim, wręcz „zasłużonym” dla wrogów Polski szkodnikiem …”.

  Najbardziej zaszkodził tym, którzy odebrał możliwość kręcenia lodów w poczuciu absolutnej bezkarności. Tego luzu im teraz brakuje, jakże to ludzkie.

 256. Jak piszą ministra finansów czeka na potwierdzenie posady w miedzynarodowej bankowosci co jest warunkiem braku rozgłosu z jej strony.
  Jak wskazuje historia „rekonstrukcji” ostatniego 30 lecia moze to być np Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

 257. Mauro Rossi

  „Rekonstrukcja dotyczy spraw materialnych, odtworzenie rzeczy już nieistniejących, w innych przypadkach (w tym dotyczących życia społecznego) jest mataforą.”

  Ale czego „metaforą”?

 258. Mauro Rossi
  2 kwietnia o godz. 22:46
  teo
  2 kwietnia o godz. 22:35

  „Ale poglądu, że Prezes Kaczor jest wieloletnim, wręcz „zasłużonym” dla wrogów Polski szkodnikiem …”.

  Jak powiedział Birgfellner o Jarosławie Kaczyńskimi – To najważniejsza dziś postać w Polsce. Jeśli nie można było ufać jemu, to komu można?

  Naczelnik Polski po takiej prowokacji niewiarygodnego Austriaka weźmie do ręki sfarfon i rozkaże tego plugawca natychmiast zojkofobizować, zdekonstruować i anihilować. Nie metaforycznie, a materialnie.
  Ot co. Nie dyskutować, wykonać.
  Pzdr, TJ

 259. Komentarz pod hasłem „rekonstrukcja” w SJP.

  Rekonstrukcja oznacza przywrócenie do stanu poprzedniego.
  Barany dziennikarze, a za nimi barany politycy używają tego słowa nie znając jego znaczenia.
  Cóż kulturę tworzy się latami …

  Zgadzam się z tym zgadzam.

 260. Efektem trwania reżimu Prezesa Kaczora jest dewastacja Polski

  Najwyraźnijesza jest w szkolnictwie. Kto przy zdrowych zmysłach lub nie na żołdzie reżimu może powiedzieć, że deforma Zalewskiej nie zdewastowała szkół od 1 do 12 klasy?
  Kto taki może powiedzieć, że sądy funkcjonują lepiej? A opieka zdrowotna? A budowa mieszkań? A dróg? A walki z zanieczyszczeniem powietrza? A bilans energetyczny? A bezpieczeństwo finansów państwa? A spokój społeczny? A bezpieczeństwo obywateli? A walka z nałogami? A obronność kraju i wyposażenia armii w niezbędny sprzęt? A relacje z Niemcami i innymi Unitami? A zależność energetyczna od Rosji? Itd.

  O słynnym wraku smoleńskim szkoda nawet gadać.

 261. Errata do wpisu z 23:01

  Winno być:

  Zgadzam się z tym całkowicie.

 262. satrustequi
  2 kwietnia o godz. 21:52

  „Modelowy suweren? Suweren to dorośli mieszkańcy Kraju. […]”
  _________________________________________________
  Zgadza się, to ogół dorosłych mieszkańców danego kraju, posiadających wszystkie prawa publiczne i obywatelskie. Tyle że według Naczelnego Kartofla suweren to ogół obywateli popierających PiS, natomiast pozostali, to: „komuniści”, „złodzieje”, „mordercy akowców”,”ojkofobowie”, „ubecy”, „agenci ubeccy”, „ubeckie wdowy”, „gorszy sort”, nie-Polacy”, „żydzi”, „jurgieltnicy” itd. itp., czyli swołocz.

 263. Wolność plus, czyli podarunek Prezesa Kaczora

  Uwolni Polskę od prowokatora i malwersanta austryjaka, który tylko zarazę i parazyty do Polski sprowadza.

 264. wiesiek59
  2 kwietnia o godz. 21:35

  Sankcje i blokada to sa akty wojny.
  Madelaine Albright i banda Clintonow zaglodzili na smierc pol miliona brazowych dzieci.

 265. BWTB
  2 kwietnia o godz. 17:58

  „Na chwilę rozzuję sandały, żeby wejść w buty Brigfellnera. ( … ) Przejrzałem wywiad z nim jaki ukazał się w GW i wychodzi mi, że jeśli nie jest (a nie jest) cymbałem, to jest takim samym cwaniakiem jak Jarosław”.

  Sami od lat twierdzicie, JK to nieudacznik (który siedm razy przegrał wybory), bez żony, prawa jazdy i konta w banku. A teraz wychodzi wam „czarno na białym”, że to cwaniak, deweloper i spec od wielomilionowych interesów. Narracja wam się rozjeżdża, czyli znów „logika głupku”.

  „ … słaby punkt w murze prezesa, to ksiądz z kopertą pełną 50 tauzenów. Czy to jednak jest prawda”?

  To miała być „prawda”, ale wszystko zostało źle lub zbyt pośpiesznie zorganizowane. Znów logika, po co jakiś ksiądz miałby dostawać 50 tys. jeśli o wszystkim i tak decyduje Kaczyński?

  Birgfellner okazał się za słaby na działania których się podjął. Nie został wyposażony w rachunki, bo prawdopodobnie instytucja którą po cichu reprezentuje nie wystawia rachunków, dlatego zmiast pokazać rachunki mówił o rachunkach. Nagrywał, ale nie wie, gdzie są oryginały nagrań ani nawet na czym nagrywał lub kto nagrywał. Dawał łapówkę księdzu, ale nie ma świadków, chciał dać łapówkę Kujdzie i nawet to nagrał (czemu właściwie rejestrował swoje przestępstwo?), ale nie wiadomo w jakim celu, bo przecież i tak Kaczyński decyduje. Chyba że chodziło o zlustrowanie Kujdy, ale skąd Birgfellner (który miał budować, a nie lustrować) mógł wiedzieć, że jego papiery były w zborze zastrzeżonym? Ktoś jednak to wiedział. Czy ktokolwiek jeszcze wierzy, że Birgfellner sam z siebie przyszedł do Kaczyńskiego i wszystko wygląda tak jak opisała bezstronna „Gazeta Wyborcza”?

 266. wiesiek59
  2 kwietnia o godz. 19:22

  W miare mozliwosci nich Pan probuje korekty tekstow tlumaczonych przez AI , bo nie sa calkiem po polsku.

 267. @kooperatywaMondragon

  Aby korygować teksty tłumaczone przez google-translator @wiesiek musiałby je rozumieć w oryginale (albo po polsku), ale nic na to nie wskazuje.

 268. duende;czyli Janko muzykant z jackowa.

  Oj gdybyś ty umiał na gitarze grać jak Didula to nie musiałbyś sprzątać
  i wywijać mopem.
  https://www.youtube.com/watch?v=38SojIdVeLQ

 269. Wiesiek 21:35
  Całkowicie niezrozumiały bełkot.
  Z takiego bełkotu może jedynie powstać Kolejna bzdura.

 270. Amazon zanika
  Poważnie, panie wieśku?
  Amazon ekspanduje.
  Dżungla amazońska (Amazonia) zanika.
  Spróbuj choć raz przeczytać, co z takim zapałem wyciągasz z translatora i ładujesz na blog, poligloto bez pojęcia.

 271. jobrave
  2 kwietnia o godz. 23:09

  „komuniści”, „złodzieje”, „mordercy akowców”,”ojkofobowie”, „ubecy”, „agenci ubeccy”, „ubeckie wdowy”, „gorszy sort”, nie-Polacy”, „żydzi”, „jurgieltnicy” itd. itp., czyli swołocz.

  Wszystkich wyżej wymienionych (lub ich progeniturę) znajdziesz w Koalicji Europejskiej pod przywództwem sekretarzy PZPR. Jesteś wśród swoich, nie narzekaj, że Kaczyński tak ci to pieskie życie zorganizował. Przebyliście trudną drogę, od Kolacji Wschodnioeuropejskiej do Kolacji Europejskiej.

  Jak Armia Czerwona w marszu na Zachód w 1920 i 1945. 🙂

 272. kooperatywaMondragon
  2 kwietnia o godz. 23:19

  wiesiek59 2 kwietnia o godz. 19:22 „W miare mozliwosci nich Pan probuje korekty tekstow tlumaczonych przez AI , bo nie sa calkiem po polsku”.

  Róża Luxemburg świetnie pisała po polsku, niechby Wiesiek brał przykład.

 273. @ teo
  2 kwietnia o godz. 22:28

  …Nie interesuje mnie to; co może FpF oglądał bez piątej klepki, co wyszło z dyskusji. Inicjatywy krzywdzącej, że Prezes teo jest wieloletnim, wręcz „zasłużonym” dla wrogów Polski szkolnikiem nie zmieniłem i nie zmienię A co mi do Teego, który jest na fałszywych przesłankach kabotyńskiej formacji?

  Z wzajemnością 😉

 274. Mauro Rossi
  2 kwietnia o godz. 23:35

  jobrave
  2 kwietnia o godz. 23:09

  „komuniści”, „złodzieje”, „mordercy akowców”,”ojkofobowie”, „ubecy”, „agenci ubeccy”, „ubeckie wdowy”, „gorszy sort”, nie-Polacy”, „żydzi”, „jurgieltnicy” itd. itp., czyli swołocz.

  Wszystkich wyżej wymienionych (lub ich progeniturę) znajdziesz w Koalicji Europejskiej pod przywództwem sekretarzy PZPR. Jesteś wśród swoich, nie narzekaj, że Kaczyński tak ci to pieskie życie zorganizował. Przebyliście trudną drogę, od Kolacji Wschodnioeuropejskiej do Kolacji Europejskiej. […]”
  _________________________________________________
  No tak, ale na pewno nie wszyscy, bo reszta z wyżej wymienionych, poukrywała się w PiS – mam tu na myśli nie tyle kandydatów na europosłów, ile różne pisowskie VIP-y, że o niższych szczeblach już nie wspomnę.
  Poza tym doskonale wiesz, że Dzyndzelek Żoliborski do jednego wora wrzuca -podobnie zresztą, jak Ty- wszystkich oponentów swojej formacji, w tym również anonimowych, niezrzeszonych, tych, ktorym PiS cuchnie i -po prostu -go nie chcą.
  O tym, że widząc źdźbło w czyimś oku, nie dostrzegasz belki we własnym, przypominać nie będę, ponieważ czyniłem to wielokrotnie i bezskutecznie.

 275. Gekko,
  Mietyk Pisieluk ma budzić odrazę i dobrze, że ją budzi – taką rolę wyznaczył mu Pambuk, zatem reagujesz prawidłowo. 🙂

 276. Saldo mortale
  2 kwietnia o godz. 15:54

  „ sołtysi w okupowanej Polsce mieli obowiązek denuncjowania wszystkich ukrywających się Żydów i partyzantów. Tych ostatnich jednak na ogół nie denuncjowano, a Żydów często”.

  Za niedenuncjowanie partyzantów nie było automatycznej kary śmierci. Sołtys odpowiadał za swój teren, w razie znalezienia przez Niemców ukrywających się Żydów był pierwszy, który za to odpowiadał. Mógł być szczęśliwy jeśli pojechał tylko do Oświęcimia. Sołtysi by przeżyć musieli grać na dwie lub trzy strony (zależy od liczby partyzantek w okolicy). Bywały tragiczne sytuacje, gdy złapani Żydzi wydawali Niemcom swoich opiekunów, ale zwykle nic im to nie pomagało. Podobnie jak policjantom żydowskim z gett, niemal wszyscy spodziewali się ocalenia, ale zostali przez Niemców zabici.

  Czy sądzisz SM, że w sytuacji odwrotnej Żydzi pomagaliby Polakom, wiedząc , że grozi im za to śmierć? Oraz ich rodzinie.

  Saldo mortale
  2 kwietnia o godz. 15:41

  „W pewnym sensie Polacy są odpowiedzialni za śmierć wszystkich 3 milionów Żydów – obywateli II RP – mówi historyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego Alina Cała”.

  W najpewniejszym sensie Alina Cała jest to modelowa kretynka, w dodatku leniwa, nawet nie nauczyła się hebrajskiego, specjalistka od siedmiu boleści. Mało inteligencji dużo cwaniactwa, pęd na dobrze widziane gdzieniegdzie tematy i właściwie konkluzje.

  „Wydarzenie to jest związane z próbą kolaboracji podjętą wówczas przez grupę działaczy Falangi. Piasecki pozostał w cieniu, a jego rola nie jest do końca wyjaśniona. Ci działacze Falangi zostali rozstrzelani w Palmirach”.

  I na tym miała polegać kolaboracja z Niemcami, że „kolaborujący” zostali przez Niemców na początku wojny rozstrzelani, zanim jeszcze zginął jakikolwiek Żyd? To jest właśnie ta „nowa metoda badan nad holocaustem”? Można napisać coś „od czapy” i dalej nazwać się specjalistą. Jak docent marcowy.
  Piasecki został zwolniony z niemieckiego więzienia (na początku wojny bywało to możliwe) dzięki znajomościom Luciany Frassati, córki założyciela dziennika La Stampa i żony Jana Gawrońskiego, ambasadora RP w Wiedniu. Luciana Frassati znała włoskiego ministra spraw zagranicznych Galeazzo Ciano, który później spiskowal przeciw Mussoliniemu.

 277. kooperatywaMondragon
  2 kwietnia o godz. 1:46

  Mauro Rossi „Saab Gripen szybszy (Mach 2 ) od F-35 ( Mach 1,6)”.

  To bez znaczenia, MiG 25 miał prędkość 2,8 Mach, ale dla pilotów był koszmarem w pilotażu – lądował przy szybkości prawie 300 km/h. 🙂

  F-35 jest niewidzialny dla radaru i ma pionowy start. W ogóle nie można tych samolotów porównywać.

 278. mag
  2 kwietnia o godz. 16:45

  @Saldo mortale „Ozzy „Dziekuje, ze wspominasz Glowackiego, kolejny Gigant „.

  Produkt PRL, smutny efekt wymiany elit po 1945.

 279. „Narracja (o Jarosławie) wam się rozjeżdża”

  Niewątpliwie, mi przynajmniej. Raz prezes woła pod stocznią – „my jesteśmy tu gdzie wtedy, przez kilka tygodnia ja stałem, oni są tam, gdzie stało ZOMO”.
  A potem iść na zakupy z siatką do spożywczaka.
  To znowu nie pamiętać po ile są jaja i masło.
  Aby potem usiąść przy pianinie i bibelotach i przemawiać przymilnie do braci Moskali.
  A znów jeszcze wiecować – „cała Polska z was się śmieje, komuniści i złodzieje”.

  Cóż. Prezes Kaczor jest ukryty w tłumie nieuchwytnych metafor, personifikacji i przenośni, jak jakaś nietszcheańska prawda.

 280. Z produktów PRL, gdybym miał w antykwariacie PRL-u się znaleźć i przebierać, to Prezesa Kaczora bym nie wziął nawet za darmo, za żadne skarby, w żadnej ofercie wiązanej.

  Ale z Głowackim na wódkę poszedłbym w ciemno.

 281. wiesiek59; 21:35.

  Już Ci to kiedyś pisałem podawaj link w oryginale i nic więcej albo dodaj
  krótki komentarz od siebie.
  Bo nie każdy jest tak lotny na umyśle aby mógł przetłumaczony link
  prawidłowo zrozumieć.
  https://www.youtube.com/watch?v=DnULHBlE1BU

 282. właśnie tak sobie pomyślałam, pod tekstem jest link można sobie kliknąć i samemu tłumaczyć z np. języka suahili na nasze. Tu jest okazja, można nawet tłumaczyć słowo mówione, ktoś tam wcześniej pisał o śpiworach w NY.
  https://www.realclearpolitics.com/video/2019/03/24/seattle_is_dying_drugs_and_homelessness_in_seattle.html?utm_medium=referral&utm_source=mixi&utm_campaign=realclearpolitics

 283. @mag, bardzo mi brakuje czasu – właściwie specjalnie dla Ciebie włączyłam komputer i jestem na blogu. Cieszę się z tego komentarza ponieważ znajduję tu twoją kobiecą naturę i wrażliwość. Za piosenkę dziękuję – to prawda, z racji wieku miałyśmy te same zamiłowania i wyczucie piękna.
  Myślę że to dobra idea pozostać w przyjaznych układach. Pozdrawiam

 284. ponownie suahili
  https://www.rt.com/news/455395-global-food-crises-report-yemen/
  Można rzec że tłumacz niepotrzebny, wystarczą fotografie.

 285. miłe złego początki a koniec żałosny:
  „Caracas (AFP) – wenezuelscy prawodawcy lojalni wobec prezydenta Nicolasa Maduro pozbawili immunitetu przywódcy opozycji Juana Guaido we wtorek – i upoważnili sąd najwyższy do postawienia go w stan oskarżenia za to, że ogłosił się rządzącym kryzysem krajem…”
  https://news.yahoo.com/venezuelas-guaido-fears-arrest-court-ruling-223815897.html

 286. Prezenty terytorialne od Armii Czerwonej nie zostały zwrócone bo pisowscy hunwejbini biorą jak dają. Tak sobie myślę,że to więcej niż 500+.

 287. Tzw. Polonia dlaczego nie lubi Żydów zamiast Izraelczyków. Wszak ich chata z kraja więc 447 ich nie dotyczy. Tak sobie myślę,że to bojówki hunwejbinów wykorzystują gościnność jankesów. Pewnie migracyjny sprawdzi hunwejbinów jak inspekcja pracy nauczycieli.

 288. @

  PiS na księżyc:

  Tygodnik „Nie” Jerzego Urbana twierdzi, że Marszałek Sejmu Marek Kuchciński uprawiał seks z nieletnią prostytutką – Ukrainką, a były funkcjonariusz Centralnego Biura Antykorupcyjnego – jeszcze zanim podano nazwisko polityka zamieszanego w seksaferę – informował, że Biuro próbowało ów skandal zatuszowac .
  Przez 3,5 roku rządów Prawa i Sprawiedliwości w Polsce zdążyliśmy przyzwyczaić się do tego, że za tej władzy instytucje państwowe to atrapa – że atrapą jest prezydent, premier, Sejm i Senat, że wszystkie decyzje zapadają w siedzibie partii rządzącej. Nie mniej jednak, parlament istnieje, a tak poważne zarzuty wobec Marszałka Sejmu, a więc osoby, która np. tymczasowo wykonuje obowiązki prezydenta RP, gdy urząd jest opróżniony lub wtedy, gdy głowa państwa z jakichś powodów nie może pełnić urzędu, powinny być natychmiast wyjaśnione – od wpisu w mediach społecznościowych, po konferencję prasową. Jeśli doniesienia tygodnika „Nie” to bzdury – potrzebne jest natychmiastowe dementi i proces z gazetą, a jeśli są prawdziwe – niezbędna jest natychmiastowa dymisja urzędnika państwowego.

  Marek Kuchciński nie lubi dziennikarzy i w ogóle nie lubi ludzi – widać to po tym, że nie organizuje konferencji prasowych w budynku Sejmu, a porusza się po nim wyłącznie w asyście kolegów z PiS lub w asyście Straży Marszałkowskiej. Wiadomo również, że gardzi ludźmi, ponieważ właśnie pogardę okazuje posłom partii opozycyjnych. To wszystko jednak nie ma kompletnie żadnego znaczenia, gdy chodzi o interes, powagę i reputację państwa – druga osoba w państwie z burdelowymi ekscesami na koncie to przecież idealne warunki do szantażu, a ten może być groźny dla wszystkich właśnie ze względu na wysoką pozycję państwową osoby, na którą jest tego rodzaju hak.

  Politycy PiS traktują jednak państwo jako swoją prywatną własność i to na skalę niespotykaną od pierwszych rządów PiS z lat 2005-2007. Ich osobiste dobro jest zbieżne z dobrem państwa i społeczeństwa, a ich osobiste porażki byłyby porażkami nas wszystkich. Byłyby, ale przecież wiadomo, że politycy PiS – przynajmniej w ich mniemaniu – odnoszą wyłącznie sukcesy i zwycięstwa – zwłaszcza zwycięstwa moralne, które dla reszty cywilizacji oznaczają klęskę, ale nie dla polityków PiS. Ludzie Jarosława Kaczyńskiego złapani za rękę na gorącym uczynku, mówią, że to nie ich ręka. Marek Kuchciński złapany za sami wiecie co, powiedziałby, że to nie jego. Powiedziałby, gdyby mówił cokolwiek i gdyby był kimkolwiek więcej niż tylko nienawidzącym ludzi słupem prezesa .

 289. @

  Zakątek Polityczny – ¡No Pasarán

  KACZYŃSKI W OPAŁACH
  ..Birgfellner obnażył go w poniższym wywiadzie.
  ..TSUE potępi 26 maja PiSowskie KRS i TK.
  ..Kościół spalił na stosie bestsellery z Harry Potter.
  ..PiS odebrał plac na obchody 4 czerwca w Gdańsku.
  ..Brexit padł na kolana i odstrasza naśladowców w EU.
  ..Czaputowa wygrała na Słowacji z hasłami naszej KE.
  ..Erdogan przerżnął miasta podobnie jak PiS.
  ..Tusk ratuje ducha EU i dostanie Nobla.
  ..Dobra Polska idzie 26 maja murem na wybory.
  POLSKA BĘDZIE NORMALNA

  Piotr Noakowski

 290. @

  Szefowie prokuratury żądają od podwładnych cotygodniowych raportów o sprawach mających „istotny wydźwięk społeczny lub medialny”. Zdaniem śledczych takie informacje mogą być wykorzystane do walki politycznej.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24609920,prokuratura-szuka-medialnych-spraw-uzyje-ich-przed-wyborami.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.3-L.1.duzy

  wu_wei_de03.04.2019, 06:56
  No to niedlugo zamiast IV RP będziemy mieli III Rzesze!

  Ein Führer, ein PiS

 291. jobrave
  3 kwietnia o godz. 0:22

  Nie mam pojęcia, skąd wniosek o mojej odrazie na Pisieluka. Jest niemal przeciwnie; wielokrotnie afirmowałem jego wypowiedzi, po których po prostu nie miałem już nic do powiedzenia, tak trafnie i dogłębnie oddaje sens świadomości i mentalność suwerena. Język Pisieluka, w transkrypcji fonetycznej brzmi dokładnie, jak to zapamiętałem z dawnych badań terenowych mazowsza i podlasia. Dziś, po latach transformacji Pisieluk pisze i mówi dokładnie tak samo, co można usłyszeć na krzcinach i weselach oraz pod spożywczakiem (zawartym) na ławeczce, ze mszy wyszedłszy.
  Panie Jobrave, więcej wiary i więcej Pisieluka – on cywilizuje bloga narodową inteligencją niezagłuszaną figowymi listkami słanymi jej tu w hołdzie przez kremlinów z fabryk trolli i zaspanych w jackowach…
  Uszanowanka. 🙂

 292. adam100
  3 kwietnia o godz. 6:14

  Doniesienie na Kuchcińskiego w „Nie” napisał Rozenek, zupełnie poważnie wzywający do prawnej weryfikacji jego rzetelności i wiarygodności źródła.
  Po doświadczeniach z innym whistleblowerem, ałstriakiem, władza i demokratycznie suwerenne społeczeństwo woli jak widać nie przesłuchiwać Rozenka w temacie źródeł.
  Prawo nie powinno bowiem konkurować z i Sprawiedliwością.

 293. Rusofobom trzeba przypomnieć ,że Nord Stream 2 to tysiące miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników. Ukraina nie potrzebuje „ruskiego” gazu. Woli go kupić z Niemiec po przemetkowaniu. Rurociąg tranzytowy Lepper chciał wysadzić bo szpieguje. Tak sobie myślę,że teraz taniec na ukraińskiej rurze przypomina polityczny burdel.

 294. Po wybuchu wszystkich bomb jądrowych, trochę nas jednak pozostanie żywych. https://pl.sputniknews.com/swiat/2019040210147912-bomba-nuklearna-sputnik-apokalipsa-bron-jadrowa-wideo-wybuch/

 295. @

  Putin w tle?

  Dziennikarka TOK FM przypomniała, że w sprawie Marka Falenty prawomocny wyrok zapadł w grudniu 2018 roku i od tego momentu trwała batalia jego adwokatów o odroczenie kary. 31 stycznia zapadła decyzja, że nie ma zgody na odroczenie kary i 1 lutego 2019 Marek Falenta miał się stawić do więzienia i się nie stawił.- Powinien być pod dyskretnym nadzorem służb? – spytała eksperta od służb specjalnych.
  – Jeśli traktujemy Falentę jak kogoś, kto obrabował monopolowy w nocy na osiedlu, to nie. Natomiast wobec zagęszczających się podejrzeń wobec tej postaci i niewyjaśnionych do tej pory związków z ludźmi z obecnego rządu, w tym tych zajmujących eksponujące stanowiska w służbach specjalnych, nie powinien być traktowany jak rabuś ze sklepu monopolowego z osiedla – wyjaśnił Sienkiewicz.
  Więcej: http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,24609522,bartlomiej-sienkiewicz-o-poszukiwaniach-marka-falenty-nie-powinien.html#s=BoxOpCzol8

  prokuraturarejonowa :

  PiS ochrania Falentę, człowieka powiązanego z rosyjskimi służbami specjalnymi i rosyjską mafią, dzięki któremu PiS wygrał wybory.
  Pośrednio świadczy to o tym, że Ziobro kierujący prokuraturą to też rosyjski agent.

 296. Kulisy spisku amerykańskiej tajnej policji i śmierci kilku ważnych osobistości. Z Kennedymi na czele. https://www.globalresearch.ca/cia-takeover-america-1960s/5673387

 297. Kiedyś ludzie mówili jak Bóg da to.. Teraz słychać jak Putin pozwoli to… Tak sobie myślę o kryzysie w KK.

 298. cytat z cynamona:

  „Szefowie prokuratury żądają od podwładnych cotygodniowych raportów o sprawach mających „istotny wydźwięk społeczny lub medialny”. Zdaniem śledczych takie informacje mogą być wykorzystane do walki politycznej.
  No to niedlugo zamiast IV RP będziemy mieli III Rzesze!
  Ein Führer, ein PiS”

  Komentarz:
  Obowiązek informowania jednostek nadrzędnych o sprawach i zdarzeniach, mogących mieć charakter medialny istnieje w powszechnych jednostkach prokuratury praktycznie od zawsze.
  Zapytaj pierwszego lepszego pracownika sekretariatu, bo wszak nie prokuratora (który zechciałby rozmawiać z debilem?).

  No, ale zgodnie z powiedzeniem, że GW to organ tworzony przez półinteligentów dla ćwierćinteligentów – propagandzista – imbecyl w wyborczej napisał, a cynamon – ćwierćinteligent powtarza jako prawdę objawioną 🙂

 299. @jobrave
  Szanowny panie Pisieluk
  Podzielam w całej rozciągłości opinię @gekko na temat wszechstronnych walorów pana pisemnych wypowiedzi. Byłabym ciekawa posłuchać pana na żywo, względnie na youtubie. Tak tak, panie Mjetku. To jest myśl. Wybrzmiałyby pewnie: melodia zdań, akcenty i zaśpiewy typu – dawno był w Polsce, aaa ?

 300. Bez trudu do odnalezienia:

  z regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury:

  par. 70. 1. O wszczęciu śledztwa oraz istotnych dla przebiegu postępowania czynnościach i zdarzeniach w sprawach dużej wagi ze względu na ich rodzaj, charakter, skutki lub społeczny oddźwięk, prokurator bezzwłocznie informuje prokura-tora nadrzędnego. Z własnej inicjatywy prokurator powinien informować prokuratora nadrzędnego także o sprawach zawiłych, wymagających konsultacji. 2. Kierownik jednostki wyższego stopnia może zwrócić się do kierownika podległej jednostki o informację dotyczącą postępowania przygotowawczego lub sądowego w każdej sprawie, określając zakres żądanej informacji. O taką informację może zwrócić się również dyrektor departamentu lub biura Prokuratury Krajowej albo jego zastępca.

 301. Tuwimski:

  Qurwik głano ma na sobie
  Ola Boga Ola Boga
  Na salonach brzmi przestroga
  Ola Boga, padł

  Spuścił gacie i się zes**ł
  Ola Boga Ola Boga
  Lepiej umyj te filcaki
  Ola Boga, padł

  W krzakach lepiej się załatwisz
  Ola Boga Ola Boga
  PiS ci pewnie papier poda
  Ola Boga, padł

 302. Kremlowskie kuranty biją po sandałach…

  Na cytat adama100 ozwały się kremlowskie fujary, dzwoniąc fałszywie sprzączkami niewolniczych sandałów.
  Tymczasem te ich „regulaminowe” wszczęcie sprawy mającej oddźwięk społeczny, o którym prokuratura ma informować przełożonych to ZUPEŁNIE CO INNEGO niż wzmiankowany w artykule „cotygodniowy raport o PLANOWANYCH czynnościach (!)… mogących mieć oddźwięk medialny…”.
  Lecz taktyka kremlintrolli zakłada zidiocanie tak, by złodziej stał się ofiarą a ofiara oszusta – podsądnym, zegarki kradli, czyli dawali, a pies czyli kot, a więc wszystko w cywilizacji g..no, tylko partia i kościół (tak, tak!) daje ludu swój piss po równo…
  Kto to łyka, będzie zwracał z bólem trzewi.

 303. Brzęk! Puk!
  To pęknięty dzwon ze staruszkowych trzewi, zniszczonych w swoim czasie podłą podgardlanką i marmurkowym, ohydnym salcesonem pochłanianym na obozach pionierów we wczesnych latach pięćdziesiątych.
  To ZUPEŁNIE COŚ INNEGO dla matoła, który łyka wyborczą, jak leci. Oraz przyjmuje JEDYNIE SŁUSZNĄ INTERPRETACJĘ dla matolich czytelników.
  To taktyka Michnika, o taktyce matołków, czytających te g.wno – nie warto mówić.
  Staruszkowi nie warto mówić, że informacje o planowanych czynnościach procesowych to to samo, co: „Kierownik jednostki wyższego stopnia może zwrócić się do kierownika podległej jednostki o informację dotyczącą postępowania przygotowawczego lub sądowego w każdej sprawie, określając zakres żądanej informacji”.
  Staruszek i tak powoła radio Erywań, telewizję TVN oraz sputnika.
  Bo to tak łatwo skojarzyć (zajarzyć) 🙂

 304. Sciaga dla zetusa…

  Proszę też pamiętać, że Polacy działali pod znacznie mniejszą presją, mieli większą swobodę działania i, co najważniejsze, w przeciwieństwie do Żydów nie byli zamknięci za murem. [b]Użyłem tego przykładu, bo mam wrażenie, że problemem nie był wcale endecki antysemityzm, ale po prostu natura ludzka. Wszędzie znajdą się ludzie zachowujący się w sposób niegodny.[/b] Ale to dzięki przedwojennemu antysemityzmowi ludzi zachowujących się niegodnie było w Polsce więcej. [b]Postawy antyżydowskie były jednak mocno piętnowane i potępiane przez Polskie Państwo Podziemne.[/b] To mit. Problemem szmalcownictwa państwo podziemne zajęło się pod wpływem Żegoty w 1943 roku, gdy Holokaust dobiegał już niemal końca. Z ogłoszonych wyroków bardzo niewiele zostało wykonanych. Państwu podziemnemu można zarzucić grzech zaniechania. I to zaniechania intencjonalnie wypływającego z pobudek antysemickich. Żydów wykluczono ze wspólnoty obywatelskiej, ich los niezbyt zaprzątał głowy elit państwa podziemnego. W niektórych podziemnych gazetach endeckich można znaleźć wręcz entuzjazm dla tego, że Niemcy „załatwiają za nas problem”. Było tylko jedno zmartwienie – co w przyszłości zrobić z tymi Żydami, którzy przeżyją. [b]Przed wojną Żydzi często nie mówili po polsku, mieli inne obyczaje. Wielu nie miało polskich znajomych i w czasie Holokaustu nie miało się do kogo zwrócić o pomoc. Może to właśnie słaba asymilacja spowodowała, że zginęło tak wielu polskich Żydów?[/b] To stereotyp. W okresie międzywojennym wyrosło pokolenie Żydów, którzy przeszli przez polskie szkoły elementarne. Starsze pokolenie również dogadywało się jakoś z sąsiadami. Używana przez tych ludzi gwara była zrozumiała. W dużych miastach rzeczywiście mogli być Żydzi, którzy nie mieli styczności z Polakami, ale w małych miasteczkach więzi między obydwoma społecznościami istniały. W Warszawie mówiło się: „idę coś kupić do Żyda”, ale w małym miasteczku – „idę coś kupić do Abramka”. To nie były odrębne światy. Ci ludzie się znali. Tak było na przykład w Jedwabnem. [b]Czy do zbrodni w Jedwabnem też doszło z powodu przedwojennej endeckiej i kościelnej agitacji?[/b] Nie jest przypadkiem, że masakra miała miejsce na terenie diecezji łomżyńskiej, której duchowieństwo przed wojną było nastawione bardzo antysemicko. Na tym terenie między rokiem 1935 a 1937 dochodziło do wielu pogromów. Ta zbieżność wydaje się nieprzypadkowa. [b]A czy przyczyną tego, co się stało w Jedwabnem, nie była kolaboracja sporej części Żydów z władzą sowiecką w latach 1939 – 1941?[/b]

 305. mag
  3 kwietnia o godz. 10:22
  Hitler palił książki. To sami robił i robi kościół katolicki. Polacy praktycznie przestają już czytać książki. Ja mam ponad tysiąc książek, których sam już nie będę czytał, jak i nikt nie będzie czytał z rodziny i znajomych. Część jest starych i duża część bardzo nowych. Chętnie oddałbym je w czyjeś dobre ręce. Są firmy które skupują po złotówce, chyba na makulaturę. Ja oddam za darmo. Może masz jakieś jakieś propozycje, lub adresy, kto zechciałby je przejąć?

 306. Reasumma…

  Czesto poczatkiem jakiegokolwiek konfliktu i jego rozwiazaniem sa wlasnie Zydzi lub lewicowcy (czy tez Zydzi o lewicowych pogladach). Tak zwani intelektualisci ubarwiaja je ironia, “samousmiechaniem” lub szczypta uogolnienia zblizajac sie do dyskursu majacego pozory filozofowania. Nie moze on jednak byc przerywany na przystanku“na zadanie” w zaleznosci od naszego nastroju politycznego. Taki stosunek do rzeczywistosci jest niezdrowy.
  Takie uogolnienia ocieraja sie o antysemityzm i ksenofobie. Antysemityzm jest trudny w racjonalnym postrzeganiu, gdy z religii przenoszone sa akcenty na rase. Gdy lek zamienia sie w niechec.
  Gdy koincydencja staje sie regula. Najbardziej ostra forma antysemityzmu jest nienawisc do Zydow i jednoczesne oskarzanie ich o spisek, chec opanowania swiata, dominacje nad narodami arabskimi, a nie np. pragnienie bezpieczenstwa i pokojowej egzystencji, co przeksztalca ich w pierwszoplanowych wrogow kazdego czlowieka.
  Zrzucanie winy na wszystkich Zydow za dzialanosc poszczegolnych rzadow izraelskich oraz wyrazanie przy kazdej okazji, jednostronnej krytyki Izraela swiadczy li tylko o przyproszeniu oczu. “Protokoly medrcow syjonu” odwoluja sie do paradygmatu oportunistycznej teorii trwajacego od tysiecy lat spisku. Zydzi kryja sie w kazdej organizacji i instytucji.
  Podporzadkowani sa swojej “centralnej” wladzy. Odnosza sukces. Sa oszczedni, majetni, solidarni etc.. Dziwi mnie rowniez niecierpliwosc moich interlokutorow piszacych o sytuacji w Palestynie i Izraelu, zapominajac calkowicie o roli Jordanii. Pozostalych krajow nekanych przez konflikty wewnetrzne i zewnetrzne nasi blogowi przodownicy intelektualni nie wymieniaja. Zapominamy przy tym czesto, ze Europa potrzebowala na tworzenie struktur obywatelskich prawie tysiaca lat.
  Pamietamy natomiast, opisujac “wystepki” Zydow o trwajacym tysiace lat “spisku” oraz konflikcie. Podobnie jest z krytyka Izraela, czesto niezbedna i sluszna. Zapominamy przy tym, ze Izrael jest jedyna “demokracja”na Bliskim Wschodzie. Zapominamy rowniez, ze polityka rzadu izraelskiego, popierana wprawdzie przez uzyskana wiekszosc w Knesecie, krytykowana jest przez mniejszosc, ktora moze stanowic prawie polowe populacji.
  Palestyna, problem wielostronnie zlozony postrzegamy przewaznie jednostronnie. Niepodzielnie dyskutujemy na temat sprzecznosci zlozonych problemow polityczno-spolecznych bladzac w blogosferze do nikad. Pytania zasadnicze o konlikt arabsko-arabski, palestynsko-palestynski, izraelsko-izraelski etc. pozostaja bez odpowiedzi. Podobnie jest przy dyskusjach o lewicowej Europie.
  Mowimy wprawdzie o wybranych prawicowych rzadach, zapominajac o drugiej polowie spoleczenstwa. Pomijamy spoleczno-polityczny mainstream. Jest to typowe dla myslenia “wykluczajacego”.

  Natomiast irracjonalna niechec do Zydow prawie nigdy nie wynikala z osobistego doswiadczenia, lecz niejako ze stereotypowej niecheci. Podobnie w dzisiejszej Polsce, obecny jest antysemityzm przy nieobecnych Zydach. Oczywiscie niedorzecznoscia byloby mowienie, ze wszyscy Polacy sa antysemitami.
  Mozna jednak analizowac skale zjawiska. Irracjonalne postawy prowadza czesto do irracjonalnych dzialan.

 307. Czy Putin musi wyręczać ONZ w rozwiązywaniu problemów świata. Tak sobie myślę,że organizacja na żołdzie jankesów nie sprawdza się.

 308. Jak Rosja ostatni raz rozwiązywała tylko „problemy” wschodniej Europy , to dzisiaj Europę otrząsa .
  Rosja nie niesie ze sobą rozwiazanie problemów , ale jest przedewszystkim jej źródłem .
  Kraj o mocy gospodarczej Itali , zacofany i zabiedzony, opierający swoją gospodarkę jedynie na eksploatacji surowców, ale za to z wielkomocarstwowymi ambicjami, mogący te ambicje poprzeć jedynie siłą militarną i gotowością do jej użycia , próbujący za pomocą internetu manipulować zachodnie demokracje , jest zagrożeniem dla swiata.

 309. Skoro zachodnia demokracja ma durnego suwerena do zmanipulowania pilotem. To mają co mają. Tak sobie myślę,że surowcowy „tylko” kraj a niezniszczalny. Od Napoleona począwszy…Tak trzymać !

 310. Co z podkomisją smoleńską – jest, czy jej nie ma?

  O podkomisji smoleńskiej Macierewicza badającej przebieg zamachu samolotowego wielowybuchowego termobarycznego przeprowadzonego na zlecenie Tuska i Putina dnia 2010-04-10 w Smoleńsku słyszało się wiele. Wiele hałasu.
  Po ucieczce przewodniczącego komisji specjalisty Gajewskiego do USA, zastąpieniu go przez niespecjalistę Nowaczyka oraz po mianowaniu szefem podkomisji Antoniego Macierewicza zapadła cisza kojąca jednych, złowroga dla innych.

  Obca telewizja TVN postanowiła się dowiedzieć, co w trawie piszczy i wszczęła poszukiwania podkomisji w Warszawie, w Ministerstwie Obrony Narodowej.
  Niestety nie udało się TVN-owi skontaktować z podkomisją ani ustalić czy ta komisja funkcjonuje. W reportażu TVN jest taka scena, gdy dziennikarz wchodzi do pasażu w portierni ministerstwa i pyta, czy tu urzęduje komisja. Portier odpowiada, ze tak, to jest dobry adres, tam jest sekretarka, ale tam nie można wchodzić.

  Kontakt z sekretarką nie był możliwy. Ekipa TVN odeszła z niczym. Korespondencja wysyłana na adres mailowy podkomisji pozostaje bez odpowiedzi. Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że owszem, można się skontaktować, ale trzeba czekać na odpowiedź. Odpowiedź nigdy nie nadeszła. Podkomisja smoleńska stała się tajna. Nikt nic nie wie.

  Komisja wymarła lub została utajniona i to tak, że ani be, ani me, ani kukuryku. A może została anihilowana? Lub zdekonstruowana?

  Przewodniczący podkomisji Antoni M. nagabywany przez dziennikarzy pytaniami o podkomisję smoleńską arogancko się odwraca i wybywa, sekretariat komisji nie odpowiada, inni decydenci PiSowscy palą głupa, a prawda idzie do nas, jest już blisko.

  PiSowscy mocodawcy nie maja koncepcji, co z tym zrobić, z tym teatrem odgrywanym przez lata, z pamięcią ludzi, którym wbito do głów zamach smoleński, z literaturą kłamstw, oskarżeń i supozycji wyprodukowana przez podkomisję i przez ekspertów Macierewicza, z głośnymi medialnie groźbami, obraźliwymi epitetami (np. zdradzieckie mordy i kanalie zabiliście mojego brata), z materiałami z rzekomo naukowych konferencji zawierającymi kłamstwa, insynuacje, przypuszczenia i legendy miejskie.

  Ostatni kamień milowy w procedurze badań zamachu smoleńskiego – raport z ekshumacji ofiar katastrofy w Smoleńsku mający ostatecznie potwierdzić przebieg zamachu wielowybuchowego w Smoleńsku utknął gdzieś, nie wiadomo gdzie. Może w biurku Prezesa?

  Obywatele nie mają szansy na zapoznanie się z ostatecznym ekshumacyjnym dowodem na zamach w Smoleńsku. Pozostaje im wpatrywanie się w zdjęcie Tuska z Putinem na molo w Sopocie umawiających się na zamach na Prezydenta RP oraz zdjęcie Tuska z Putinem w Smoleńsku gratulującym sobie (w dorozumieniu) udanego przedsięwzięcia zamordowania polskiego prezydenta.

  Prezes ma na głowie wiele innych pilnych problemów. Choćby taki Birgfellner – jak zakończyć tę sprawę, jak ją zamieść pod dywan, wyciszyć – to jest zagwozdka, nad która Prezes pracuje tak intensywnie, że nie ma czasu ani ochoty na babranie się w naukowych teoriach smoleńskich i wypracowanie koncepcji – co dalej z zamachem. Sprawa została została odstawiona do magazynu spraw przebrzmiałych.
  Pzdr, TJ

 311. @Symetryczny
  3 kwietnia, g.11:55
  I pomyśleć, że kiedyś kupowało się książki spod lady, choć nakłady były nieporównanie wyższe niż teraz, kiermasze książek i takież targi przyciągały tłumy, a po autografy ustawiały się kolejki.
  Może to po prostu znaki czasu? Kiedyś widziało się w pociągach, czy autobusach ludzi zatopionych w lekturze, teraz gapią się w smartfony, tablety ale może też w audibooki?
  Mimo wszystko, w porównaniu choćby z naszymi sąsiadami w Europie, poziom czytelnictwa w Polsce (i posiadania książek) jest zawstydzająco niski.
  Moja biblioteka liczy około 2,5 tys. wol. Są to częściowo zbiory rodzinne, odziedziczone po czytających przodkach.
  Nie zazdroszczę synowi i wnukom, a także potomkom obecnego Mojego, którzy coś z tym będą musieli zrobić, tym bardziej, że sami mają duże księgozbiory. Ale i nie martwię się. Po śmierci mojego ojca i teścia udało się znaczną książek oddać do różnych bibliotek. Niektóre wylądowały w obecnej Litwie, o której mój tata mógłby powiedzieć – „Litwo ojczyzno moja”.
  Pomyślałam sobie, że miłość do książek i upodobanie do takiego zbieractwa ma się chyba w genach (albo nie), ale przecież można być również tym pierwszym, kto rozpocznie tworzenie własnej biblioteki.
  Nie mam dla Ciebie gotowych adresów, bo stroną „operacyjną” tych wysyłek zajmował się mój syn. Wiem, że odbiorcą była m.in. Akademia Humanistyczna w Pułtusku, biblioteki w Lidzie i Solecznikach.
  Najlepiej szukaj w googlach pod hasłami: oddam książki do biblioteki, jak skutecznie pozbyć się książek (wpisujesz miasto, czyli Ty Kraków).
  Gdy chodzi o antykwariaty, jest też taka opcja, że niektórzy ich właściciele odbierają wcześniej „umówione” książki prosto z domu ich posiadacza. Niechby i szły za przysłowiową złotówkę, chyba że cenne, bo z jakichś powodów unikatowe. Wtedy trzeba się targować.
  Wiosenne pozdro

 312. A kto zagraża Rosji , Napoleon ?
  To Rosja jest zagrożeniem dla swoich sąsiadów , patrz Ukraina . I pomyśleć , że Ukraince byli tacy głupi i oddali Rosji swoją broń nuklearną wzamian za rosyjskie gwarancje swojej integralności terytorialnej.
  Rosja nie jest krajem godnym zaufania .

 313. @

  Komisja Europejska wszczęła kolejne postępowania przeciw Polsce.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24611543,komisja-europejska-wszczela-kolejne-postepowania-przeciw-polsce.html#S.DT-K.C-P.1-B.1-L.1.foto

  Lasentinelle03.04.2019, 13:15
  Pisia idea sądownictwa to bolszewizm w czystej postaci. A mentalność zera to mentalność tępego bolszewickiego
  aparatczyka.

  Ośmiornica PiS

 314. Brzęk! Puk!

  Przebłyski ? Nie u trolla 🙁

 315. Problemy*) bibliofilów najlepiej oddaje dzieło Arturo Pérez-Reverte’a – „Klub Dumas” 🙂
  Znakomity film, bazując na samym pomyśle (bo rozwinięcie jest odmienne) nakręcił R.o.m.a.n. Polański („Dziewiąte wrota”).

  *) giną wszyscy – powieszeni, spaleni, utopieni. W tle biblioteki, pełne białych kruków.

 316. cynamon: najbardziej mnie rozbawiasz, gdy podejmujesz rozmowę sam z sobą. No, ale rozumiem, że na poziomie 50-60 IQ trudno o interlokutora 🙂

 317. A ja mam zaufanie do Słowian czystej krwi. Tak sobie myślę o braterstwie krwi bez domieszki proboszcza.

 318. Bar Norte
  U jankesow korporacyjne slupy w Waszyngtonie nie chca , by zywnosc byla znakowana ze nie jest genetycznie modyfikowana , dajac klijentowi wybor i szanse na lepsze zdrowie
  a nasze korporacyjne slupy nie chca, by klijent mogl wybrac zywnosc wyprodukowana w kraju, gwarantujac kontynuacje produkcji i bezpieczenstwo zywnosciowe Polski
  Szkoda Leppera..

  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24608526,protest-rolnikow-w-warszawie-miasto-i-policja-przygotowuja.html

 319. Cala cd. Przodownikowi kierownikowi podstolka w kolejnej podkomisji i misji

  To też element antysemickiej agitacji – utożsamianie każdego Żyda z komunizmem.

  Sowietów tymczasem witali nie tylko Żydzi, ale i cała ludność. Ludzie na początku nie bardzo wiedzieli, po co Armia Czerwona wkroczyła do Polski. Rydz-Śmigły wydał rozkaz, aby nie podejmować walki z Sowietami.

  W efekcie witanie wkraczających wojsk sowieckich organizowali niektórzy polscy burmistrzowie! A z drugiej strony religijni, ortodoksyjni Żydzi – których na tych terenach było najwięcej – wiedzieli, że nie mogą się niczego dobrego spodziewać po Sowietach. Oni na pewno nie witali Sowietów kwiatami. Nie wolno więc mówić o tym, że „Żydzi witali Sowietów”. Żydzi mogli co najwyżej być wśród witających. [b]

  Ale w pamiętnikach i relacjach z tamtych wydarzeń zawsze powtarza się ten motyw.[/b] To proszę sprawdzić, czyje to są pamiętniki.

 320. tejot
  3 kwietnia o godz. 13:15
  Paliwo smoleńskie wyczerpało się i Smoleńsk bardzo PiS owi szkodzi. Juz od pewnego czasu chcą sprawę wyciszyć

 321. @Z dystansu
  3 kwietnia o godz. 13:54

  Prawda, że fajnie by było mieć w Ukrainie sąsiada uzbrojonego po zęby w 1,9 tysiąca strategicznych głowic jądrowych i 2,5 tysiąca taktycznych? Tyle ich bowiem znajdowało się na terenie Ukrainy po rozpadzie ZSRR.
  Wielki arsenał jądrowy wymaga jednak kosztownego utrzymania, tymczasem wszystkie zakłady produkujące, modernizujące i serwisujące głowice jądrowe były na terytorium Rosji.
  Tak groźna broń wymaga magazynowania w odpowiednich warunkach i musi mieć ścisłą ochronę. Wyobrażasz sobie jak pogrążona w chaosie Ukraina zapewnia takie warunki?

  Także Amerykanie, których tempo rozpadu ZSRR i wynikły z tego chaos, zaskoczył oraz przestraszył, zdecydowanie woleli, aby cała radziecka broń jądrowa trafiła w ręce Rosji. Zwłaszcza że potrafili sobie wyobrazić, jak z sytuacji skorzystają terroryści i mniejsze państwa wrogie USA, które potraktują republiki poradzieckie jako źródło zapatrzenia w broń jądrową i technologie jej produkcji.
  Stąd naciski USA na te republiki i szybka rezygnacja z broni jądrowej przez Kazachstan i Białoruś, a w końcu (z oporami) także przez Ukrainę.

  Politykom kijowskim trzeba było zagrozić izolacją międzynarodową, w czym Rosję i USA wsparła Europa, a także jako nagrodę za rozbrojenie wyłożyć pół miliarda dolarów.
  W trakcie rozbrajania i tak doszło do tego, czego obawiali się Amerykanie. Otóż Ukraińcy nielegalnie sprzedali Chinom i Iranowi pociski rakietowe Ch-55, wprawdzie bez ładunków nuklearnych, ale z cenną nowoczesną technologią.

  Ukraińcy przebąkują coś o zbudowaniu własnej bomby, bo część materiału dostarczyłyby własne elektrownie atomowe, ale po pierwsze brak im kadr, gdyż ukraińscy specjaliści po przekwalifikowaniu w programie rozbrojeniowym w większości wyjechali na Zachód. Poza tym nie mają takich funduszy, paliwo do elektrowni atomowych dostarcza im Rosja, uran do produkcji broni jądrowej musieliby zdobyć gdzie indziej i sami wzbogacić.

  USA i Rosja zadbały o skuteczne rozbrojenie Kijowa, który planami takich zbrojeń nie będzie też ryzykować niechybnej ostrej reakcji międzynarodowej.

 322. @quentin
  3 kwietnia, g.14:07
  Fajnie, że przypomniałeś w kontekście bibliofilów „Dziewiąte wrota”, film którego kopię mógłby dziś spalić na stosie jakiś gorliwy klecha.
  Przecież to drugi po Dziecku Rosemary „szatański” film Polańskiego. To nic że w założeniu kiczowaty, bo ośmieszający schematy i konwencje kina wampirycznego i okulistycznego, ale jakże groźny dla polskiego katolika.
  Nie kolekcjonuję, uchowaj bóg, książek „diabelskich”, ale mam kilka , np. o szeptunach, babkach, południcach i takich tam różnych,mocno osadzonych w naszej kulturze ludowej.

 323. @lewy:
  Czytałem niedawno opracowanie o propagandzie sieciowej w USA. Dobrze udokumentowane i wnikliwe.

  Wnioski:

  — Putin się wtrącał, ale grał na rozchwianie nastrojów — fake newsy jego ludzi miały trafić zarówno do lewicy, jak i prawicy; trafiły jednak skutecznie tylko do tej ostatniej.

  — Putin wcale dużo nie wkładał wysiłku. Nawet jeśli nie wszystko da się udowodnić (autorzy zauważają, że wpływ Rosji da się jedynie oszacować „od dołu”), to wygląda na to, że osiągnął duży sukces propagandowy małym kosztem. Przede wszystkim, nie miał wpływu na najważniejsze media.

  — Algorytmy FB, czy YT, nakierowane na klikalność (=skandal) ułatwiały rozpowszechnianie fakenewsów, ale też nie były ograniczone do jednego państwa. Zresztą FB, czy YT zdają sobie sprawę z problemu i może nieadekwatnie, ale jednak próbują coś z tym zrobić.

  — W ogóle, fakenewsy to głównie była sieć, tymczasem sieć jest wciąż niszą, jeśli chodzi o oddziaływanie na wyborców — najważniejsza jest nadal telewizja.

  — Cambridge Analytica owszem, działała, ale też jej znaczenie to w znacznej mierze pragnienie rozgłosu jej szefów.

  — To co było decydujące to profesjonalizm mediów. W centrum i na lewicy amerykańskiej urzymały się profesjonalne media i utrzymały zaufanie wyborców. Więc jeśli pojawiały się fakenewsy, zmyślone skandale itp., to były dość szybko weryfikowane, a weryfikacja studziła emocje i ich rozprzestrzenianie się. (Z przykładami, że medium takie czasem fake newsa podłapywało, ale też potrafiło informację dość szybko sprostować.) Tymczasem na prawicy głównymi rozdającymi były Fox News, Breitbart itp.; media — jak nazywali to autorzy — „partyjne”, nastawione na propagandę, nie fact checking (choć oczywiście, zawodowa Fox News to coś innego niż Breitbart). W efekcie na prawicy zabrakło tej siły, która tłumiła oddziaływanie fake newsów. Układ mediów na amerykańskiej prawicy określili oni, jako „propagandowe sprzężenie zwrotne”: ludzie o tych samych poglądach, spoglądają na siebie wzajemnie, powtarzają za sobą, nie weryfikują. Przyjmują w ten sposób fake newsy, są podatni na manipulacje i, jednocześnie, radykalizują się.

  To w największym skrócie. Można dodać, że autorzy zauważają podobne ciągotki na lewicy — tam też próbowano w MSNBC zbudować odpowiednik Fox News — medium partyjne, stronnicze i zakłamane. Ale MSNBC nie ma tego znaczenia i rangi.

  Można też dodać, że modelu Fox News nie uważają, za „naturalny”, ale za zaplanowany — doprowadzenie własnych wyborców do wrzenia mobilizuje ich na wybory i na krótki okres działa jak dopalacz dla partii. Wskazują jednocześnie, że na dłuższą metę to wyjaławia samą partię…

  Autorzy twierdzą, że sukcesy niemieckiej demokracji, a także francuskiej w starciu z fake newsami, wynikały z wciąż dobrej pozycji tradycyjnych, profesjonalnych mediów. Tam gdzie tego brakuje, co dotyczy krajów i środowisk (że przypomnnę USA, gdzie brak dotyczy prawicy; można zgadywać, że podobnie w Wielkiej Brytanii, gdzie pro-brexitowe, czyli prawicowe były tabloidy z ich jakością dziennikarstwa), podatność na fakenewsy jest nieograniczona.

  Mogę dodać, że na polskiej prawicy też nie widzę mediów poważnych, a jedynie propagandowe; co dobrze odpowiada jakości PiS… A jeśli w centrum czy na lewicy bywają podobne ciągotki, to wciąż tego centrum czy lewicy nie zdominowały.

 324. mag, jakoś nigdy nie słyszałem od jakiegokolwiek katolika, że filmy Polańskiego, nawet „dziewiąte wrota” i „dziecko rosemary” urażają ich uczucia religijne. Całe lata działałem w dekaefach a na seanse nie zawsze chodzili ateiści 🙂
  To raz.
  Nie sądzę, aby jakikolwiek film Polańskiego był „w założeniu kiczowaty”. Konwencja lekkiej ironii wobec gatunku, którym akurat bawił się Polański jest obecna w kilku jego filmach. Najwidoczniej bodaj w „nieustraszonych zabójcach wampirów”.
  To dwa.

 325. Gajowy
  Odbiegłeś dojść daleko od tematu , jakim dla mnie było złamanie przez Rosję gwarancji integralnosci terytorialnej , jaką dała Ukrainie także Rosja , wzamian za rezygnacje z bomby atomowej .
  Jeśli chodzi o samą bombę to nie jestem jej zwolennikiem w rękach Ukrainy , ja wogóle nie jestem jej zwolennikiem

 326. maciek.g
  3 kwietnia o godz. 14:27
  tejot
  3 kwietnia o godz. 13:15
  Paliwo smoleńskie wyczerpało się i Smoleńsk bardzo PiS owi szkodzi. Juz od pewnego czasu chcą sprawę wyciszyć

  Mój komentarz
  Nie można pozwolić na wyciszenie tej sprawy. Hipoteza o zamachu smoleńskim, o zamordowaniu prezydenta RP przez polityka na literę T (z krwią na rękach) wspólnie z politykiem na literę P, to kłamstwo założycielskie II kadencji PiSu u władzy, to mit budujący pozycję PiSu wśród swoich wiernych, to dziś kłamstwo państwowe szerzone przez oficjalną komisję państwową (podkomisję smoleńską), to środek do ogłupiania ludzi, kpina z nauki i zdrowego rozsądku, to gigantyczna manipulacja na skalę nieznaną w RP, to oszczerstwo, pomówienie i podłość, na której PiS budował swoja popularność, to kłamstwo niszczące etos społeczny, blaga rujnująca wiarygodność państwa. Nie da się tego zamieść pod dywan.
  Pzdr, TJ

 327. @Z dystansu

  Rosja ani nikt inny nie dał Ukrainie żadnych gwarancji.
  Memorandum podpisane w grudniu 1994 na szczycie OBWE w Budapeszcie miało nieco osłodzić Ukrainie zgodę na rozbrojenie jądrowe. Rosja i USA, oraz dodatkowo Wielka Brytania, zobowiązywały się w nim „powstrzymywać” od stosowania wobec Ukrainy siły czy nacisków.
  Memorandum miało charakter deklaratywny i nie posiadało mocy traktatu, co potwierdziła aneksja Krymu.
  Krym nie został odebrany siłą, ludność półwyspu zadecydowała w referendum o chęci przyłączenia tego terytorium do Rosji.

 328. do deski deska……Przodownikowi blogosfery…

  Andrzej Żbikowski w książce „U genezy Jedwabnego” przeprowadził analizę tych pamiętników i okazało się, że były na ogół dziełem ludzi prawicy. Natomiast zwolennicy lewicy pisali o czymś wręcz przeciwnym. Ponad 60 pogromów dokonanych przez nastawionych antysemicko Polaków w 1941 roku po wejściu Niemców jest zaś faktem. [b]Skoro Polacy byli takimi antysemitami, to dlaczego wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata jest najwięcej naszych rodaków?[/b] Bo tu się odbywała Zagłada i tu było najwięcej Żydów. Przyczyną jest więc demografia. Warto też przypomnieć, że tym tytułem uhonorowano znacznie więcej Duńczyków. Tylko że Dania zbiorowo przyjęła ten tytuł i w Yad Vashem jest jedno duńskie drzewko. A my mamy w tej chwili niecałe 8 tysięcy. [b]Ale przecież to nie wszyscy pomagający. Tych ludzi było znacznie więcej. Jest teoria, że przyczyną tej pomocy był tak potępiany przez panią polski katolicyzm.[/b] A tam. Wszyscy wiemy, jak bardzo powierzchowny był i jest ten polski katolicyzm. Hasła typu „miłuj bliźniego swego jak siebie samego” były ogólnikami, pustymi frazesami. Do ludzi dużo bardziej przemawiała głoszona z ambony propaganda nienawiści. [b]Czyli co, nie mamy się czym szczycić?[/b] A niby czym? 8 tysięcy Sprawiedliwych na trzydziestomilionowy naród to strasznie mało. Stąd właśnie inicjatywa IPN, który chce z kapelusza wytrzasnąć 300 tysięcy Polaków pomagających Żydom. Żeby znaleźć tyle ludzi, będzie chyba musiał włączyć do tego nawet tych, których zasługą było to, że nie zadenuncjowali jakiegoś Żyda. [b]To za śmierć ilu Żydów są według pani odpowiedzialni Polacy?[/b] W pewnym sensie za śmierć wszystkich – 3 milionów. Bo ludzie ci zostali skoncentrowani w gettach, wywiezieni do obozów i wymordowani przy bierności polskich sąsiadów. A jak uciekali, byli wyłapywani przez chłopów. Jest takie stare powiedzenie: wśród przyjaciół psi zająca zjedli. Oczywiście można to obudować rozmaitymi osłabiającymi argumentami, których pan użył, ale skutki są takie same. Zginęli niemal wszyscy polscy Żydzi. [b]Ale to, co pani mówi, zakłada, że gdyby polski naród przyjął inną postawę, to Niemcy w Polsce nie zabiliby ani jednego Żyda. To niemożliwe.[/b] Oczywiście, jeżeli odwrócić to stwierdzenie, to można sprowadzić je do absurdu. Zgadzam się, że okoliczna ludność nie zawsze mogła coś zrobić. Ale tu chodzi o ocenę moralną. Polacy jako naród nie zdali egzaminu.

 329. Gajowy
  Nie będę z toba i Putinem sprzeczał się o interpretację memorandum Budapesztańskiego .
  Moim zdaniem Rosją złamała jego treść i ideje , którą była za KBWE nienaruszalność granic w Europie.
  To, że Rosja dla odbicia Krymu nie musiała użyć siły militarnej , a jedynie „zielone ludziki”, nie legitymuje prawnie wyrwania Krymu z Ukrainy i jego anschluss do Rosji.
  https://www.defence24.pl/memorandum-budapesztanskie-pozorna-gwarancja-bezpieczenstwa-dla-ukrainy

 330. @quentin
  3 kwietnia, g.15:06
  „Nie sądzę, aby jakikolwiek film Polańskiego był „w założeniu kiczowaty”. Konwencja lekkiej ironii wobec gatunku, którym akurat bawił się Polański jest obecna w kilku jego filmach. Najwidoczniej bodaj w „nieustraszonych zabójcach wampirów”.
  Pełna zgoda. Polański świadomie posłużył się konwencją ironii wobec gatunku, parodiując go, czyli sprowadzając świadomie i umownie do kiczu.
  Czy warto spierać się o słowa?
  Nie przypominam sobie reakcji kaka na „diabelskie” filmy Polańskiego, ale w latach 60. czy 70. ani ich nikt nie oczekiwał, ani Kościół – trzymany poniekąd na smyczy i znający swoje miejsce w szeregu – nie narzucał się, jak dziś, ze swoimi kategorycznymi ocenami.
  P.S. W czasach dekaefów ( też byłam aktywnym uczestnikiem tychże) nie istniało w ogóle takie pojęcie, jak „obrażanie uczuć religijnych”. Jakoś nikomu nie przychodziło do głowy, by z tego punktu widzenia oceniać sztukę filmową, teatralną, czy jakąkolwiek inną.
  Dorobiliśmy się takich uczuć w „wolnej” Polsce.

 331. Dał Trump Putinowi przykład jak z Krymem postępować czyli trzymać jak Wzgórza Golan. A światu pokazać gest Kozakiewicza. Tak sobie myślę,że w ten sposób rodzi się nowa tradycja Kozaka. Pozdrawiam Kozaków z Kubania. Przejdziecie do historii przy okazji Kozakiewicza.

 332. coś sie tutaj kolejność komuś porąbała . Najpierw był Krym , a potem Trump podarował Trump z cudzej kieszeni podarował Izraelowi wzgórza Golan. Co do nauki , to nie wierze w to , ze od Trumpa można się ktoś może sie czegoś nauczyć , nawet Putin. Takim jak Trump to trzeba sie urodzić.

 333. A teraz do Żydów sumienia. Dlaczego pozwalacie jankesom z ich pociotkami o izraelskiej mentalności uwłaszczać się na terytoriach obcych państw. Czym różni się 447 do kamienic w Polsce od prawa do odzyskania terytoriów arabskich zawłaszczonych przez Izraelitów. Tak sobie myślę,że Żydzi mają sumienie i pogonią fałszywych proroków z Izraela. Wzgórza Golan do macierzy jak pisowscy hunwejbini chcą zwrócić Breslau bo to sowiecki prezent. Trump to też sowiecki prezent a jego dekrety jak stalinowskie. Nieważne. Tak podał Macierewicz naczelny czekista IV RP. Słynny z doktryny nie ma ludzi niewinnych są tylko żle przesłuchani. I Ziobro przesłuchuje do ostatniej kropli moczu.

 334. Mity założycielskie II kadencji PiSu u władzy:

  – zamach smoleński na „zdradzonych o świcie” przez wnuka wehrmachtu vel „chyży ruj” z krwią na rękach, w mendiach przedstawianego jako przewodniczący Rady Europejskiej,
  – 4 czerwca to symbol zdrady i zmowy elit, dokładniej komuchów z ich agentami,
  – flaga UE to szmata,
  – rechristianizacja Europy celem Polski, która notabene jest sercem Europy,
  – noblista „Bolek”,
  – „Polska w Ruinie” z wiejską lekarką i Komoruskim na czele,
  – uciążliwe dla uczniów i rodziców gimnazja idą na śmietnik,
  – uwolnić maluchy,
  – liberalno-lewicowa Konstytucja nie sprawdziła się,
  – L. Kaczyński prezydentem Tysiąclecia, że Piłsudski wysiada,
  – uchodźcy przynoszą zarazki i parazyty, a przyjęliśmy ich kilka milionów,

 335. Brukselskie peryferie godzą w Serce Europy

  Bruksela wszczęła w środę postępowanie przeciwnaruszeniowe w sprawie nowych postępowań dyscyplinarnych, wprowadzonych prezydencką reformą sądownictwa. Procedura może zakończyć się kolejną skargą do Trybunału Sprawiedliwości UE.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24611543,komisja-europejska-wszczela-kolejne-postepowania-przeciw-polsce.html

  Kolejna zła informacja. Mamy procedurę, która znów związana jest z brakiem praworządności w Polsce, która stawia znak zapytania nad demokracją w Polsce i funkcjonowaniem systemu sprawiedliwości w kraju, który jest krajem członkowskim UE. Mówiąc wprost, mamy pełzający polexit – powiedział na konferencji w Sejmie poseł PO Andrzej Halicki.

  Pełzający polexit? Panie prezesie Kaczorze, co pan na to?

 336. Co do prawdy o zamachu smoleńskim, to „kaczor” nam ta prawdę obiecał i podobno była ona już tuż, tuż. Teraz „kaczor” doszedł prawdopodobnie do wnioski , że temat już nie niesie i poprostuł odrzucił go , wraz z bratem bliźniakiem, jak zbędny balast. Prawdopodobnie uważa, że z pochówkiem na Wawelu i pomnikiem w Warszawie spłacił dług zaciągnięty u Lecha Kaczyńskiego wykorzystując jego smierć do walki politycznej i nie czuje się już zobowiązany do odkrycia zamachu.
  Tym bardziej należy sie tej prawdy od „kaczora”domagać . Nawet najbardziej „zdradzieckie mordy” są ją dłużni św.p. Lechowi Kaczyńskiemu.

 337. @Z dystansu:
  Sprawa Krymu bardziej mi przypomina połączenie Teksasu z USA w XIX wieku. Albo Hawajów.
  Mam wrażenie, że Putin się nieźle nauczył, co robił Zachód zanim stał się Zachodem współczesnym i teraz to wykorzystuje. Przeciwko Zachodowi.

 338. „kaczor” nie znosi Europy i gdyby to zależało od niego Polska juz dawno wróciłaby pod opiekuńcze skrzydła Rosji.
  Jedyne co go przed tym pwstrzymuje , to wciąż duża popularność UE w Polsce. Ta sytuacji może sie diametralnie zmienić, jesli PiS wygra kolejne wybory. Absolutny dyletantyzm gospodarczy PiSu , ale za to skuteczna propaganda mogą doprowadzić Polskę do ruiny i winą za to obciążyć Unię , a wtedy sami za „kaczorem” wystąpicie z UE.

 339. Wracajac do The New Yorkera (NB, brak sandałów na stopach):
  https://www.youtube.com/watch?v=3J98qByki7o

  Notabene, jury (nagrody im. Kapuścińskiego) wybrało pięć książek finalistek 10., jubileuszowej edycji Nagrody Kapuścińskiego spośród dziesięciu nominowanych.
  Wśród nich imponujące epickim rozmachem opowieści: „Będzie to, co było…” Mashy Gessen o Rosji Władimira Putina …

 340. kooperatywaMandragon

  „klijent mogl wybrac zywnosc wyprodukowana w kraju, gwarantujac kontynuacje produkcji i bezpieczenstwo zywnosciowe Polski”

  Nie można traktować dosłownie retoryki protestacyjnej. To jest tylko pewien sposób (poetyka) wyrażania ekspresji politycznej.
  Bezpieczeństwu żywnościowemu w RP nic nie zagraża. Produkcja żywności we wszystkich kategoriach ma charakter nadwyżkowy. Problemy są np z upłynnieniem nadwyżek a więc też z gwarancjami stabilnej produkcji. Ale to są problemy bieżace, często nieuchronne (ASF, anomalie pogodowe …), z którymi z powodzeniem może się uporać rząd i organizacje chłopskie. Protesty które relacjonuje GW są własnie formą aktywizacji rządu w tych sprawach. Jak nadmieniłem wyżej owe zrozumiałe naciski chłopskie na rząd wyrażają się również w fomach podniosłych a nawet patetycznych. No ale z tego, że chłopi na demonstracjach czy blokadach zwykle intonują „Rotę” nie wynika, że ktoś ma ich zamiar „wyrzucać z ziemi, gdzie ich ród (…) królewski szczep piastowy” – to tylko taka poetyka.

  Jesli chodzi o oznakowanie kraju pochodzenia żywności to w podstawowych dla konsumentów jej kategoriach stosowane powinno być prawo unijne, które tę kwestię reguluje. Tak więc niestosowanie tych uregulowań wynika co najwyżej z zaniedbań administracji państwowej

  Poniżej linkuję zwięzły tekst o prawodawstwie unijnym dotyczącym znakowania

  https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/kiedy-producent-zywnosci-musi-podac-kraj-lub-miejsce-pochodzenia-produktu,70670.html

 341. PAK4
  Od czasów Texasu byliśmy juz kilka traktatów miedzynarodowych dalej . Niestety politycy typu Putin odwracją koło historii. Tłumaczenie jego przestępstwa innym do niczego nie prowadzi .

 342. Serce Europy na podtrzymaniu rozrusznikowym dotacjami z Unii. To jak prezent Breslau od Armii Czerwonej. Plują ale zatrzymują bo dają. Tak sobie myślę klasyczne Pecunia non olet ! Siać na podrzuconej komunistycznej glebie to może rzucić się na mózg przez korzenie. Czy ziemia np. po PGR-ach jest ideologicznie czysta. Czy komunistom można wierzyć. Ziemia po komunistach jest trędowata dlatego ludzie w okolicach PGR chorują. Trzeba ją spalić jak Portera. Ale nie z ŻYWCA.

 343. O ekspansji terytorialnej Rosji:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Territorial_evolution_of_Russia#/media/File:Expansión_territorial_de_Rusia.svg

  z kilkudziesięciu mil kwadratowych w 1390 roku do największego terytorium w 2019.
  Kiedy Rosja odda Kurule i Karelię jej prawowotym właścicielom?

 344. Śląsk polskim Krymem. Popieram bo Śląsk zawsze polski a Krym zawsze rosyjski. Tak sobie myślę bo wyssałem to z mlekiem matki Kozaczki. A urodzony na Śląsku. Popieram autonomię Śląska zabraną przez tzw. komunistów.

 345. Z dystansu
  3 kwietnia o godz. 16:05
  Moim zdaniem Rosją złamała jego treść i ideje , którą była za KBWE nienaruszalność granic w Europie.
  Z tą nienaruszalnością granic… w Europie… – dobre sobie.

 346. Kiedy jankesi oddadzą tereny Indian i Meksyku zabraknie obozów dla imigrantów w Europie. O Watykanie nie wspomnę. Tak sobie myślę kto rozpocznie zwrot co zagarnął z poszeptu Szatana. Najciemniej pod latarnią.

 347. Święty Karol Wojtyła mówił „Drugie Płuco Europy”, na to co przez prawie pół wieku za żelazną kurtyną pod butem Kremla pozostawało i ledwo dychało. Drugie Płuco Europy, lewe albo prawe – to brzmiało dumnie i przekonywująco, dla krajów postkomunistycznych i dla Europy Zachodniej. Ale jedno pochlebstwo ludowi polskiemu nie wystarczy. Teraz Polska jest Sercem Europy.

  Aczkolwiek krążą teorie, że inną częścią ciała.

  Tak czy siak, na miano Mózgu Europy musi jeszcze długo harować. Nie wiadomo czy Prezes Kaczor da radę.

 348. Akcja- sponsorowanie Majdanu i udział polityków europejskich i amerykańskich, wywołała REAKCJĘ.
  Podżeganie do zamieszek, obalenia Janukowycza, było słuszne.
  Tak jak obecnie, obalenie Maduro.

  Niesłuszne jest, gdy zapobiega się takiej formie ingerencji zewnetrznej.
  Monopol na obalanie rządów, ma wszak jedynie strona anglosaska?

  Pałowanie agresywnych demonstrantów, bywa słuszne, bądź niesłuszne.
  Łamie prawa człowieka, bądź jest to przywracanie stabilnosci kraju.
  Maduro to zbrodniarz.
  Macron, to demokrata pełną gębą?
  Asad ma krew na rękach, Saud to „nasz s..syn”?

  Warto by wypracować jakieś jednolite kryteria globalne, w ocenie zdarzeń przedstawianych przez prasę i media.
  Inaczej, pogubimy się w tych ćwierćtonacjach szarości.

 349. mag
  3 kwietnia o godz. 13:31
  Niestety nic się nie udało. Próbowałem. Pozdrawiam

 350. @
  Ewa Siedlecka o następnym zamachu ośmiornicy PiS:

  Na stronie Akcji Demokracja można podpisywać internetową petycję do polityków PiS: „Domagamy się wycofania kandydatury Jana Nowaka, wystawionego przez Prawo i Sprawiedliwość na stanowisko prezesa Urzędu Ochrony Danych osobowych. Kandydat PiS Jan Nowak nie posiada wybitnej wiedzy prawniczej ani doświadczenia w tworzeniu i stosowaniu prawa, jest natomiast lojalnym członkiem-założycielem Prawa i Sprawiedliwości oraz zaufanym współpracownikiem Jarosława Kaczyńskiego.

  Dalej w petycji wymienia się zagrożenia, jakie powstaną, gdy urząd ochrony danych przejmie polityk partii rządzącej w sytuacji, gdy może zakazać przetwarzania danych i ukarać drastyczną karą finansową: według RODO, nowego unijnego prawa o ochronie danych osobowych, kara może wynieść do 20 mln euro lub 4 proc. rocznego światowego obrotu przedsiębiorstwa, a dla instytucji – 100 tys. zł.

  Właśnie prezes UODO nałożył pierwszą karę – milion złotych – za przetwarzanie przez firmę danych bez powiadomienia osób, których dotyczyły. Prezes-polityk może nakładać takie kary politycznie. Na przykład na media krytykujące rząd, partie polityczne czy na organizacje pozarządowe. Wszystkie one przetwarzają dane osobowe i zawsze da się do czegoś przyczepić. A już sama kontrola może sparaliżować działanie instytucji – co wiadomo choćby po kontrolach skarbowych. Wreszcie prezes-polityk może odpuszczać tym podmiotom, którym jego partia każe odpuścić.

  Ein Führer, ein PiS

 351. @Symetryczny
  Dlaczego się nie udało? Może nie masz cierpliwości.
  Take it easy.

 352. Już niedługo pójdziemy w sandałach przez lato…

 353. @

  Bratni naród się bawi. Polecam pissdzielom ❗️❗️❗️❗️

  https://www.facebook.com/marian.marzec.31

 354. * ” dwóch naj***nych rusków”

 355. Pamiętacie jak Juncker zapowiadał wprowadzenie prawa umożliwiającego usuwanie z sieci niewygodnych treści w ciągu zaledwie 1 godziny? Słowa przewodniczącego Komisji Europejskiej właśnie wcielane są w życie! Gdy niemal wszyscy obserwatorzy sceny politycznej w UE skupieni są na ACTA2, mało kto zwraca uwagę forsowaną równolegle dyrektywę TERREG. Przewiduje ona usuwanie niebezpiecznych treści w ciągu godziny po zgłoszeniu oraz monitoring sieci 24/7 wraz z analizą za pomocą filtrów oraz sztucznej inteligencji. To może oznaczać CENZURĘ PREWENCYJNĄ oraz INWIGILACJĘ.
  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04787-ACTA2-to-false-flag–Celem-jest-TERREG.htm
  ===========

  Mysia to pikuś.
  Matrix, to przyszłość…..
  Kto będzie kontrolował kontrolujących?

 356. 19:02

  Ciężkie sytuacje przed ludzkością. Paski telewizyjne – coś jakby internet w telewizji – też wzbudzają wiele niedobrych emocji.

 357. @
  ‚Jestem do dyspozycji prokuratury. Niczego się nie boję’ – mówi dziś niezrzeszony, a niegdyś poseł PiS Piotr Babiarz w rozmowie z Justyną Dobrosz-Oracz. To on był zastępcą prezesa dolnośląskiego oddziału PCK. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości w czasach, gdy oddziałem rządzili ludzie związani z politykami PiS. Wyprowadzono stamtąd ponad milion złotych. Czy poseł coś wiedział o okradaniu kontenerów z odzieżą dla biednych? Gdzie się podziało 46 ton żywności?

  http://wyborcza.pl/10,152484,24613529,ja-mam-w-tej-sprawie-czyste-sumienie-posel-babiarz-o-aferze.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.3-L.2.maly

  papaversomniferum:
  „Sumienie miał czyste. Nieużywane.”

 358. Bar Norte , 17:13

  Rodzinne gospodarstwa w Ameryce w wiekszosci poznikaly w okresie industializacji i deindustializacji lat 1935- 1980. Liczba rodzinnych gospodarstw spadla z liczby 6.8 milionow do 2.2 milionow.
  Wobec braku miejsc pracy w przemysle ( fabryki przeniesione do Meksyku, Chin i Wietnamu )
  i uslugach ( dziesiatki domow towarowych sa wypierane przez Amazon ) , rodzinne gospodarstwa moga dac dach nad glowa i wyzywienie dla wielu nie mogacych znalezc pracy .
  Fawele wokol Warszawy to nie przyszlosc, ktora powinnismy budowac.
  Z perspektywy stabilnosci kraju i spoleczenstwa powinnismy wspierac rynek krajowy.
  30 srebrnikow za sprowadzanie ziemniakow i zboza od obcych nie powinno byc czynnikiem decydujacym.
  Biedronka powinna byc przejeta przez Spolem.

 359. „Dobra zmiana” oferuje licealistkom zimowe spacery

  Staram się na to patrzeć pozytywnie. Wiem, że nie mamy innego wyjścia. Nasza szkoła nie jest duża, a łączniki ma wąskie. Oczywiście wiele osób było naburmuszonych, że muszą chodzić naokoło. Szczególnie uciążliwe robiło się to w drodze na wuef, bo szatnia jest na poziomie podziemnym w lewym skrzydle budynku, a lekcje w prawym. Powoli się do tego przyzwyczailiśmy, ale nie wiadomo, jak to wypadnie, gdy w szkole będzie nas naprawdę dużo – zastanawia się licealistka.
  Zamiast pięciu-sześciu pierwszych klas w LO im. José Marti ma być ich aż 13. Wicedyrektorka szkoły Małgorzata Zalewska: – To prawda, przez trzy tygodnie marca testowaliśmy ruch jednokierunkowy na łącznikach między skrzydłami budynku. Dzięki temu były luźniejsze. Dlatego prawdopodobnie wrócimy do tego rozwiązania we wrześniu.

  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24610106,niecodzienne-skutki-kumulacji-rocznikow-szkola-wprowadza-na.html

  Panie, byle do jesieni. Potem niech się o licealistkim martwi totalna opozycja.

 360. Lato w II PRL

  http://wyborcza.pl/7,155287,24609159,letnie-wieczory-przy-swieczce-urzad-regulacji-energetyki-mozliwe.html

  „Już w tym roku mogą wystąpić istotne trudności z zapewnieniem bilansu mocy (dostaw energii do odbiorców bez konieczności wprowadzania ograniczeń) w okresie letnio-jesiennym” – ostrzega Urząd Regulacji Energetyki.

  Polskie Sieci Energetyczne uspokajają: „najtrudniejszym rokiem będzie 2020, w którym to maksymalny przewidywany czas niepokrycia zapotrzebowania na prąd wyniesie ok. 2 godz. i 20 min. Według rozporządzenia ministra energii bezpieczny poziom to 3 godz. w ciągu roku”.

  „Na letnią lukę, którą idealnie wypełniłaby fotowoltaika” – zwracał wielokrotnie uwagę Instytut Energetyki Odnawialnej, a także Forum Energii. „Nie pozostaje ona bez wpływu na ceny prądu. Przez problem ze szczytowym zapotrzebowaniem na energię latem ceny na giełdzie energii skaczą, a przedsiębiorcy obawiają się czasowych ograniczeń dostaw – komentowała w ubiegłe wakacje Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

  Lato, nie dość że w sandałach, to ze świecą w ręku się zapowiada.

 361. PAK4
  3 kwietnia o godz. 17:04
  Trafileś w sedno. Rosjanie robią to co anglosasi robili, aż się dorobili.
  Fakt, że Teksas, Hawaje też były zdobyte troche przez zielonych ludzików.
  Jedynie Alaske udało im się kupić, za co zresztą Seward był uznany za durnia, który kupił kilka tysięcy km lodu, bo car potrzebował na balowanie.
  Wież co Paku, mam coraz więcej wątpliwości; może to nie demokracja ma rację ,tylko Putin ? Może to antyszczepionkowcy a nie lekarze ? Może chodzi o to by w końcu zmniejszyć ludzką populację do jakiegoś skromnego miliarda.A demokracja, nauka, lekarze tak sprzyjają rozrostowi ludzkości, że niedłudo Ziemia sie zapadnie pod ciężarem ludzkości ?
  To takie marudzenia w drodze, bo podróżuję.
  Ja jestem za demokracją, za szcepionkami , za wolną Ukrainą, ale może jestem w blędzie ? Może trzeba ludzkość zdziesiątkować ? I w takiej perspektywie można wytłumaczyć Trumpa, Putina, Kaczyńskiego Orbana i tym podonych, którzy oczywiście nie wiedzą, że czemu slużą?
  Hitler do spólki ze Stalinem zlikwidował skromnie jakieś 100 miliónw ludzi, grypa hiszpanka ponoć 40 milionów. Przed obecnymi populistami stoją wyższe wymagania, stawiane prze przyrodę. Tu chodzi o pare miliardów. Szkoda bo mam wnuki.
  Jak się zatrzymam w podrózy, to znowu wrzuce parę czarnych myśli

 362. PiS przerósł Arystotelesa – nadaje się na pasek TVPiS.

  Ministerstwo publikuje w raporcie dane pokazujące, że w ubiegłym roku, gdy zakaz wprowadzono (wypadła połowa handlowych niedziel), ubyło aż 6,2 proc. małych sklepów. Właśnie tych, którym miał w myśl zamierzeń pomysłodawców pomóc. Jednocześnie przybyło 3,6 proc. supermarketów i 4,1 proc. dyskontów, ponad dwa razy więcej niż w ostatnim roku bez zakazu. A przecież w myśl zapewnień pomysłodawców miał on ekspansję handlu wielkopowierzchniowego powstrzymać.
  I oto z takiego zestawu danych Ministerstwo Przedsiębiorczości wyciąga wniosek przeciwny do tego, jaki podsuwałaby logika. Proponuje więcej tego samego, a wiec niezmieniane przepisów przewidujących całkowitą eliminacje niedzielnego handlu już w przyszłym roku.

  https://www.rp.pl/Opinie/190409779-Kuriozalny-raport-o-zakazie-handlu.html

 363. Kraj potrzebuje dwóch butów żeby sprawnie kroczyć przez życie, prawego i lewego

  https://www.youtube.com/watch?v=ivaa-qNsvy8

 364. teo
  3 kwietnia, g.19:40
  Nie narzekaj. Sandały są w sam raz na lato, a dni długie, widne aż do późnej do nocy, więc ograniczenie prundu uzasadnione.
  Słuchaj w dzień „lata z radiem”, które szczęśliwie przetrwało aż do II PRL.

 365. Platforma czółenko to bucik dziurawy:)

 366. teo
  3 kwietnia o godz. 19:48
  Timmermans jest polonofobem
  – nadaje się na pasek TVPiS.

  Mój komentarz
  Co robi polityk PiSu z pierwszego szeregu, w sytuacji bez wyjścia?
  Dla polityka PiSu nie ma sytuacji bez wyjścia. Wyjścia dla PiSowców są zawsze dwa i zawsze są niezawodne:

  1) Palenie głupa
  2) Chodzenie w zaparte

  Oto przykład:
  Inaczej sprawę widzi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
  Nie wiem, o co chodzi panu Timmermansowi. Chyba jest polonofobem – mówi w rozmowie z Onetem.
  Pzdr, TJ

 367. Z dystansu:
  Czy słowo uroczyście dawane w XIX wieku w umowie międzynarodowej jest mniej ważne od dzisiejszego?
  Z niedowierzaniem czytałem samozadolowenie Tofflerów z lat dziewięćdziesiątych, że USA ma najlepszy na świecie system tworzenia propagandy opartej na fałszu. Nie, żebym przewidział fake newsy w dzisiejszej formie, ale to że inni zastosują te same metody w innych, przeciwnych celach, było jasne i oczywiste. Jeśli przyzwala się na cynizm, czy kłamstwa bo są „swoje” i ich cel je uświęca, to się doczeka czasów, gdy zostaną wykorzystane przez tych, którzy cele mają inne.

  Lewy:
  Ja bym powiedział, że demokracja jest słuszna. Ale trochę jak w odpowiedzi do z dystansu — to coś, o co trzeba dbać, pielęgnować. Jeśli się przymknie oko na łamanie zasad, pozwoli na kłamstwo, bo będzie ono użyteczne, wygodne, uderzy w znienawidzonych, to sorry, ale przystanie się na pewien relatywizm, w którym wszystko jest możliwe. I, który prędzej czy później ktoś wykorzysta dla własnych interesów, które będą sprzeczne z demokracją. A przynajmniej bardziej sprzeczne.

  Czy Twoje zwątpienie wynika z „wyników” demokratycznych Putina, Kaczyńskiego, Orbana, UKIPu, Trumpa? Za każdym razem powiedziałbym o słabości demokracji, ale nie potępiałbym wyborców. Jak w omawianej przeze mnie książce Yochai Benkler, Robert Faris, Hal Roberts, „Network Propaganda: Manipulation, Disinformation, and Radicalization in American Politics” — autorzy nie potępiają wyborców republikańskich, ale krytykują partię, która dla krótkoterminowego zysku przystała na wydrenowanie z krytycznej inteligencji własnych mediów.

  Powiedziałbym, że każdy przypadek jest trochę inny, ale wszędzie jest to słabość niezależnych mediów.

 368. – – –
  Nie potępiajmy tępych wyborców tępiących demokrację – to byłoby stawianie się na ostrzu noża.
  – – –

 369. Lewy
  3 kwietnia o godz. 20:011
  ,, Ja jestem za ( … ) za wolną Ukrainą… ”

  Rezym z brunatnej czekolady , prowadzony przez Wall Street na smyczy CIA , zostal niewybrany
  i wesoly pan Zelensky przywroci wolnosc od UPA i dobrosasiedzkie uklady z kapitalistami zza miedzy.

 370. kooperatywaMandragon

  Unijna polityka rolna ma własnie przeciwdziałać tendencjom o których pan pisze. I jak na razie się sprawdza. Nic też nie wskazuje na to by po wyborach do PE coś się w niej miało zmienić.
  Tak więc nawet opinie środowisk, które ją w kraju kwestionują (wyraża je np w swej publicystyce filozof Majcherek) chcąc doprowadzić do wariantu „Grona gniewu”, nie mają większego znaczenia, bo RP jest obowiązana unijną politykę rolną prowadzić.
  Powtarzam więc – jak nabardziej uzasadnione protesty chłopskie dotyczą spraw bieżacych wynikających z czynników nieprzewidywalnych typu anamalie pogodowe czy epidemia ASF i przewidywalnych jak nieudolność administracji państwowej. Natomiast nie dotyczą strategicznych kierunków polityki rolnej w UE.

  Czuję, że nie jestem wstanie pana przekonać, że zarówno długofalowe interesy chłopów jak i bezpieczeństwo żywnosciowe kraju jest niezagrożone.

  Pozostaje mi wiec tylko zalinkować panu pracę Anety Mikuły z SGGW „Bezpieczeństwo żywnościowe Polski” w którym autorka obszernie wyjasnia problemy, które pana niepokoją.

  http://www.wne.sggw.pl/czasopisma/pdf/RNR_2012_T99_z4_s38.pdf

 371. PAK 4
  Pisząc o samozadowolonych tofflerach z lat 90 kogo masz na myśli i konkretnie o jaka wypowiedz chodzi ?
  Słyszałem o Alvin Toffler , ale jakiejś specjalnej roli w kształtowaniu myśl politycznej ,to on raczej nie odegrał.

 372. Minął już ponad tydzień od publikacji dokumentu społecznego Episkopatu Polski „O ład społeczny dla wspólnego dobra” i nie ma żadnego rezonansu. Wydaje się, że nikt go nie zauważył, nikt o nim nic nie mówi. Dlaczego tak się dzieje?

  Nie nazwałbym tej publikacji dokumentem, lecz listem społecznym.

  Jeśli list, to bardzo długi…

  Taki długi nie jest, zaledwie kilka stron. Rezonansu – poza jedną publikacją w „Rzeczpospolitej” – rzeczywiście nie ma. Przerzuciłem kilka tygodników katolickich i tam żadnej wzmianki nie było itd. – mówi biskup Jarecki w Rzepie.

 373. teo; 17:24 głupio pyta.

  Kiedy Rosja odda Kurule i Karelię jej prawowotym właścicielom?
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Więc odpowiadam.
  Odda wtedy kiedy Japonia stanie się krajem wolnym niepodległym i suwerennym
  kiedy znikną bazy amerykańskie z tego kraju a ostatni janke wróci do domu.
  Paniatna.

css.php