Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

8.05.2019
środa

Karol Wielki

8 maja 2019, środa,

Setki, a może i ponad tysiąc osób przybyło 8 maja 2019 r. na pogrzeb prof. Karola Modzelewskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Nie zamierzałem o tym pisać, ale nie mogę oprzeć się potrzebie podzielenia się tym, co powiedzieli liczni mówcy, których zaraz wymienię. Przede wszystkim mówiono o Karolu (znaliśmy się od 1956 r.) jako o postaci nieposzlakowanej, człowieku niesłychanie przyzwoitym, często padało słowo „integralność”, człowiek wielkiej integralności.

„Nigdy się nie cofał” – powiedział jeden z mówców. Żadnego kunktatorstwa, zero oportunizmu. Mówiono o dwóch duszach Modzelewskiego – uczonego i działacza związkowego oraz politycznego. Z jednej strony – wybitny historyk, mediewista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, uczeń prof. Gieysztora (taki, o jakim marzy każdy profesor – mówił Krzysztof Pomian), autor takich książek jak „Barbarzyńska Europa”, które należą do klasyki mediewistyki, a także pisarz, autor m.in. znakomitej autobiografii „Zajeździmy kobyłę historii”.

Z drugiej strony – rewolucjonista, buntownik, działacz polityczny, współautor (razem z Jackiem Kuroniem) listu otwartego do członków partii, który raz wszedłszy na drogę walki o wartości, jakie były mu bliskie – nigdy z niej nie zszedł.

Przez całe życie był człowiekiem lewicy. Za swoje przekonania zapłacił prawie dziewięcioma latami w więzieniach PRL. Jak ktoś (chyba Adam Michnik) powiedział, Karol Modzelewski, syn (adoptowany) ministra spraw zagranicznych, miał wszelkie warunki, by zostać „czerwonym księciem”.

Nie poszedł tą drogą – wybrał życie więzienne zamiast komfortu bez zasad, wybrał zasady bez komfortu.

Kolejny wątek: Modzelewski a robotnicy. W 1956 r. trafia do robotników FSO na Żeraniu, spotyka działacza robotniczego Lecha Goździka i od tamtego czasu robotnicy są mu bardzo bliscy, zostaje jednym z działaczy i strategów „Solidarności”, jej rzecznikiem, pomysłodawcą i zwolennikiem utworzenia jednego, ogólnokrajowego związku.

Po upadku komunizmu jest krytyczny wobec reform Balcerowicza (pozostaje ich „zwolennikiem, ale nie bezkrytycznym”, jak powiedział jeden z mówców). Uważał, że brzemię transformacji rozłożone było niesprawiedliwie, że  robotnicy czy – szerzej – ludzie pracy dźwigali zbyt wielki ciężar. Obawiał się, że będzie to miało konsekwencje polityczne i dziś już wiadomo, że miał dużo racji.

W czasach obecnych był pełen obaw o los demokracji w Polsce, widział zalążek państwa policyjnego, przed którym głośno ostrzegał. Ostatnie wydarzenia w Polsce zdają się świadczyć o tym, że i tym razem instynkt go nie zawiódł. „Odszedł jeden z ojców odzyskanej niepodległości” – powiedział jeden z mówców.

Głos zabrali m.in. (piszę z pamięci, przepraszam za brak niektórych osób, imion, kolejności wystąpień, tytułów oraz stanowisk): uroczystość prowadził znany aktor prof. Wojciech Malajkat. Przemawiali m.in. byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, rzeczniczka praw obywatelskich Republiki Czech p. Sabatowa, prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej (miasto walnie przyczyniło się do organizacji pogrzebu), prof. Andrzej Friszke, prof. Krzysztof Pomian, Władysław Frasyniuk, Adam Michnik, a także dyrektor stacji PAN w Paryżu, gdzie niedawno prof. Modzelewski brał udział w konferencji międzynarodowej, a także w wieczorze poświęconym jego osobie.

Pogrzeb miał charakter prywatny, acz publiczny, zapowiadany w mediach. Zaczął się i zakończył ulubionymi przez Karola piosenkami Bułata Okudżawy.

Chociaż Rodzina zdecydowała się na pogrzeb prywatny, zdumiewający był brak jakiegokolwiek gestu ze strony władz – choćby listu lub dyskretnej, prywatnej obecności kogokolwiek z obozu władzy, kto chciałby pożegnać Karola Wielkiego od siebie. W niczym to jednak nie zaszkodziło mądrej, wzruszającej uroczyści.

Zaproszenie
Prezydent Aleksander Kwaśniewski będzie „Gościem Daniela Passenta” w Radiu TOK FM w niedzielę 12 maja o godz. 10:05. W roli współgospodarza wystąpi red. Marek Ostrowski („Polityka”). Zapraszam!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 404

Dodaj komentarz »
 1. Ilu jeszcze pamieta marcowe skandowanie…Kuron, Michnik Modzelewski

 2. Cześć Jego pamięci!

 3. Gestem (wielce wymownym) ze strony władz był zakaz wywieszenia klepsydry Profesora w sejmie i w senacie. Obecne władze Profesorowi nawet do pięt nie sięgają, mają tego świadomość i dlatego tak postępują. Oni koniecznie chcą pisać historię na nowo. W pisowskiej historii miejsca dla Karola Modzelewskiego nie ma. Został wygumkowany, jak wielu innych. Mam nadzieję, że kobyła historii bezlitośnie ich stratuje.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Cześć jego pamięci

 6. @handzia, kobyła historii bezlitośnie stratowała Polskę jako kraj i Polaków – teraz wszyscy tłumaczą że chęci mieli owszem dobre, tylko dlaczego tak wyszło jak w powiedzonku o piekle? Ciekawe czy solidarnościowcy odczuwają skruchę na widok skutków tego co zwojowali – akurat mamy kumulację wszystkich bardziej lub mniej przewidywalnych porażek. Nie myślę tu o konsumpcji, bo ta rośnie dając prostym umysłom złudzenie sukcesu.
  Pozdrawiam.

 7. @404 miałaś dobrą intuicję określając funkcjonowanie domów publicznych w Zakopanem czynem przestępczym na wielka skalę. Po pierwsze z uwagi na wykorzystywanie nieletnich, po drugie z powodu korzystających z usług agencji znanych polityków i możliwości szantażowania ich przy pomocy taśm. To jest afera.

 8. Bar Norte
  8 maja o godz. 22:31

  Bar Norte, jeszcze nie podziękowałem wam za Jażdżewskiego, co niniejszym czynię. Więcej Jażdżewskiego et consortes (brałbym każdą ilość, niezależnie od ceny), najlepiej w aureoli tęczy. Wasi stratedzy są naprawdę łebscy, a ich pomyły chyba powstają za granicą i dlatego są takie świetne, wybitne właściwie. 🙂

 9. @ ośmiornica Pis czyli adam100
  Czy w tej sprawie podjęto jakieś działania?, np. sam prokurator Z. Ziobro – czy wszczął postępowanie z powodu zamieszania w przestępstwie osób związanych z władzą? Nie śledziłam ostatnio prasy , w twoim przypadku uważam że skoro powiedziało „a” kolej na następne informacje. A ty trzęsiesz porami i chowasz się za jakiegoś użytkownika fejsbuka może z obawy że twoi idole również nie są bez winy. Oraz inni „celebryci ” kolejnych formacji rządzących cofając się do początków transformacji; powstaje pytanie o możliwość szantażu i wymuszania korzystnych dla właścicieli agencji decyzji politycznych.
  Ps. kolega blogowicz (który?) podał link w Rzeczpospolitej na temat ale z tekstu nie wynikało że przestępcy (gwałt na nieletnim) zostaną ukarani.

 10. Może to i dobrze, że TA władza nie pojawiła się na tym pogrzebie. Przynajmniej ceremonia nie została zbrukana tymi hipokryckim gębami ani żalami podobnymi do żali wyrażanych przez hierarchię kościelną w kwestii pedofilii.
  Zmarły, tak sądzę nie potrzebował ani hołdów ze strony TEJ władzy. Najlepszym hołdem niech dla Niego będzie szacunek i pamięć* dla Jego walki i dokonań życiowych. Jak i naukowych
  * po tych co to lewakowi umknęli ,,zaszczytu” najwyżej zostanie pamięć jako groźne memento i baaardzo krótka lista zasłużek

 11. temat do kobiet i dla kobiet – uważam że w przypadku referendum w tej sprawie głosować mogłyby jedynie kobiety w wieku rozrodczym.
  Gość CNN: „Kiedy kobieta jest w ciąży, to jeszcze nie jest człowiek”
  https://thepoliticalinsider.com/cnn-guest-when-a-woman-gets-pregnant-that-is-not-a-human-being/?utm_medium=web-push&utm_source=wp-send
  To jest zarodek. Powyżej rozmowa z pozycji nierówności – dwóch mężczyzn i jedna kobieta.

 12. Mauro Rossi
  8 maja o godz. 23:47

  Krysztalowy czlowiek Lewicy , ale przeciw niszczeniu gospodarki na wzor Pinocheta nie protestowal ?
  Znaczy, jajoglowi zdradzili ?

 13. mohikanin przedostatni
  8 maja o godz. 21:52

  Czego Bolek na pogrzeb nie przyjechali ?

 14. Mauro Rossi

  Jak zwykle nie doczytaliście dyskusji o Jażdżewskim. Ona was Mauro nie dotyczy. Jak to mawiają kiedy konia kują to nie podstawiajcie żabiej łapy.

 15. kooperatywaMandragon

  Polityka nie sprowadza się do jałowego protestowania.

 16. Rossi
  A co jest z domem publicznym w Zakopanem , w którym „pracują” nieletnie które tak chętnie odwiedza pisowska nomenklatura ? Czy za to też juz podziękowałeś i komu, Kremlowi ?

 17. Z dystansu

  Ostatnio pisałeś do mnie o nacjonaliźmie rozsadzającym UE.

  Ciekawie na ten temat mówi dr Anna Skrzypek z Fundacji Europejskich Studiów Progresywnych w Brukseli. Wywiad, który przeprowadził red Sroczyński nosi tytuł „Jak Bruksela wyhodowała populistów. „Nawet w krajach, które miały się świetnie, rządy cięły wydatki publiczne””

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24702091,jak-bruksela-wyhodowala-populistow-nawet-w-krajach-ktore.html

 18. Bar Norte
  9 maja o godz. 0:41

  Czarny Protest Kobiet jalowy nie byl.

 19. josif2
  8 maja o godz. 21:13

  Jacka Kuronia pamiętam z Gimnazjum. Karola Modzelewskiego też, z tych samych czasów. Passenta zresztą też. Pisywał wówczas w Sztandarze Młodych. Skandowanie było znacznie później. Nie pamiętam go. Opuściłem PRL, czyli jak to ówczesna władza określała „uciekłem” wcześniej nie chcąc brać udziału w inwazji Czechosłowacji. Myśle, że ani jeden ani drugi nie miał do mnie o to pretensji.

 20. kooperatywaMandragon

  Czarny Protest to były masowe wystąpienia uliczne a nie indywidualne deklaracje o tym, że się protestuje.
  A pan własnie wypomina Karolowi Modzelewskiemu, że nie składał takich deklaracji.
  Myślę, że Modzelewski nigdy nie składał takich deklaracji protestacyjnych, bo szkoda mu było na to czasu. Wolał w zamian uprawiać politykę. Taką prawdziwą politykę a nie protestacyjne jej surogaty.

 21. @Bar Norte
  9 maja o godz. 1:32

  Przepraszam ale tekst, który ci zalinkowałem napisał dziennikarz opozycyjnej Kultury Liberalnej. Nie mam powodu by kwestionować tekst pisma, które wyraża opinie środowiska Tuska i Jażdżewskiego.

  Dzisiaj widziałam Kropkę nad I w której gościem był Jażdżewski.
  Monika Olejnik zdrowo go naciskała, ale z jego wypowiedzi nie wynikało ze tekst był wcześniej wiadomy Donaldowi Tuskowi.

  A dziennikarz piszący dla Kultury Liberalnej dywaguje, przypuszcza… podobnie jak wielu innych.

 22. @ Z dystansu
  9 maja o godz. 0:47
  Rossi
  A co jest z domem publicznym w Zakopanem , w którym „pracują” nieletnie które tak chętnie odwiedza pisowska nomenklatura ? Czy za to też juz podziękowałeś i komu, Kremlowi ?

  Dostęp tylko za legitymacją partyjną PiS ??
  Nur für PiS

 23. Lewicowość wykluczyła z grona tzw. wyklętych czy niezłomnych. W tym kierunku idzie ocena „czynów” bliżniaków. Nie nawrócił się jak prokurator stanu wojennego. Widział parę puszczoną w gwizdek po obaleniu tzw. komuny. Obecne elity na plecach poniewieranych z pobudek politycznych i strajkujących wygodnie usiadły na grzędzie z opcją nawet dziedziczenia miejsca. Co robi siedzący na grzędzie na tych co pod grzędą. To widać. Tak sobie myślę historycznie. Na pocieszenie śmierć prowadzi do zbawienia i jest wyróżnieniem. Pozostali na tym padole na to nie zasłużyli do czasu dobrych uczynków.

 24. Blogujacy czesto uzywaja kola ratunkowego w postaci bylego zydowskiego przyjaciela z dzieciecego podworka lub placu zabaw. Kolem ratunkowym moze byc rowniez polityka Izraela lub tesciowa, co nabiera cech humoru rodzinnego. Jakkolwiek wiara nie zawsze jest podstawa okreslenia bytu zydowskiego, to dla wielu wazna jest ilosc przodkow, ktorzy byli jej wyznawcami. Takie perwersyjne kalkulacje mialy miejsce w polskiej polityce po 1989 roku.
  Zapominamy przy tym wlasna historie, mianowicie fakty, ze spiskowe podejrzenia doprowadzily do wyniszczenia zydow, wyniszczenie poprzedzila izolacja i wykluczanie z danej spolecznosci.

  Zmiana paradygmatu spolecznego i narodowego oraz dominacja czystosci rasowej nadaly celowi, ktorym byla zaglada pewna spojnosc w realizowaniu niemieckiej doktryny narodowosocjalistycznej.

  Obecnie, niestety czesto sie o tym zapomina i przesuwa odpowiedzialnosc spoleczna na osobe wodza.
  Podobnie (przesuwanie odpowiedzilanosci na osobe wodza) jest w opisach czasow stalinowskich. Tak reagujemy przy opisywaniu naszej historii powojennej. Nasuwa mi sie tu przyklad Jaruzelskiego i nasze oraz jego stanowisko wobec stanu wojennego. Debaty takie sa bezsensowne, bo powoduja zaniki pamieci przy analizie czasow przed i po stanie wojennym.

  Motyw eliminacyjny natomiast pokrywa sie niejako z chrzescijanskim porzadkiem moralnym, w ktorym zydzi wystepuja jako jego wrogowie oraz ci, ktorzy zamordowali Chrystusa. Oczywiscie nie jest moim zamiarem ustawianie w jednym szeregu Jaruzelskiego i Chrystusa.

  Istotne jest przy tym, ze sam antysemityzm nie tylko opisuje zydow, jest on rowniez nosicielem informacji o antysemitach, z czego antysemici rzadko zdaja sobie sprawe.

  Tendencje eliminowania zydow z zycia spolecznego byly (sa) obecne w naszym postrzeganiu swiata. Postulaty masowej emigracji byly wyraznym wariantem antysemityzmu eliminacyjnego.

  Nie mozna rowniez twierdzic, ze los zydow w Polsce byl spolecznie obojetny.

  Najchetniej widzianoby ich poza granicami kraju. Podobnie myslano po ostatniej wojnie, gdy nie chodzilo juz o 10%, lecz o 1 %. populacji. Mowienie przy tym o dominacji zydow w polskiej polityce po wojnie oraz o antypolonizmie jest conajmniej niedorzecznoscia.

  Stereotyp dominacji politycznej zydow funkcjonuje i nikomu nie przyjdzie do glowy (oka), aby to po prostu sprawdzic.

 25. – – –
  Profesor Karol Modzelewski, jak już zaznaczyłem, to postać pomnikowa. Dla mnie przykład zasług charakteru i postawy osobistej a także społecznej, znacznie wyrastającej ponad poglądy, których nie podzielam.
  Wart ze wszech miar wdzięczności (którą głęboko odczuwam), za ufundowanie nam wolnej Polski, Pomnik Czynu Persony, gdzie cokół poglądów nieistotny dla wymiaru monumentu.
  – – –
  @ Bar Norte
  Kilka uwag do wątku poprzednieg zamieszczam tamże, przyłączając się do niemieszania pod tym wpisem spraw doczesnych.

 26. @

  Zofia Lewandowska‎ :

  Do dzisiejszej „Kropce nad i” zaproszono Leszka Jażdżewskiego. Ale ja nie rozumiem, red. Olejnik go potraktowała dość obcesowo. Zjadliwości, złośliwości, pretensje, że przyćmił Donalda Tuska. Trochę utartych sloganów, przerywanie każdej myśli, wchodzenie w zdanie, by ten nie powiedział za dużo… O.K. Red. Jażdżewski może się podobać lub nie, ale jak się człowieka – z jego godnością, prawem do własnego zdania – zaprasza na spotkanie z kilkoma milionami widzów, to takiemu komuś trzeba okazać szacunek, dać prawo do własnych myśli, podjąć dyskusję – czego niestety raczej nie było. Myślę, że taka forma obrony Donalda Tuska nie spodobałaby się samemu Donaldowi Tuskowi. Człowieka trzeba przeprosić i trzeba porozmawiać z nim poważnie i na temat. A jego relacje z Donaldem Tuskiem trzeba pozostawić im samym…

 27. @ Bar Norte
  „Jak Bruksela wyhodowała populistów … Nawet w krajach, które miały się świetnie, rządy cięły wydatki publiczne…”

  Tak sformatowany cytat niesie podwójnie fałszywe przesłanie.
  Po pierwsze, że popłatność populizmu zależy od poziomu wydatków publicznych, gdyż wydatki publiczne służą karmieniu populizmu.
  Po drugie, że Bruksela publicznie rozdając rządom „nowej UE” dotacje de facto za darmo, poskramiała populizm, oraz wzmaga go, tak czynione publicznie niezasłużone dary poskramiając.
  Porażającym, a jakże, case study, jest to, co dla populizmu (nazwijmy po imieniu: popłatnej demoralizacji) uczyniły dotacje unijne „do rolnictwa” w Polsce (a w istocie do jednostek uznanych manipulatywnie przez władzę za źródło elektoratu).
  Ten wątkek poruszano kilka dni temu w kapitalnej rozmowie TOKfm z panią prof. Małysz; osobiście są mi znane (i rzecz jasna nie tylko mnie…) identyczne w mechaniźmie zjawiska na polu kilku pozostałych obszarów dotacji manipulowanych lokalnymi populizmami władz post- lub pre- (czyli: -para) demokratycznych.

 28. @ adam100 (8:01)

  Nie wiem, kto zacz ta cytowana pani, ale z pewnością parafialnego wychowu mentalnego.
  Program oglądałem, napisałem pod poprzednim wątkiem; Olejnik zrobiła LJ wzorowy crash-test (taka rola dziennikarza), z którego wyszedł ze wzmocnioną wiarygodnością, choć niekoniecznie perswazyjną komunikacją (wziąwszy pod uwagę poziom zaszczucia, to nie dziwi u publicysty piszącego a nie medialnego celebryty kariery na polityce).

 29. handzia55
  8 maja o godz. 22:51

  „Gestem (wielce wymownym) ze strony władz był zakaz wywieszenia klepsydry Profesora w sejmie i w senacie. Obecne władze Profesorowi nawet do pięt nie sięgają …”.

  1/ Nie jestem pewien, czy istnieje zwyczaj wywieszania klepsydr w Sejmie i Senacie.
  2/ W czwartek Senat podejmie uchwałę upamiętniającą drogę prof. Karola Modzelewskiego.
  3/ Modzelewski pochowany został dziś na Cmentarzu Wojskowym w prestiżowym miejscu po prawej stronie i blisko wejścia, obok grobów Romaszewskiego, Kuronia, Geremka, Kuklińskiego.

  Nie sądzisz chyba że pochówek na Cmentarzu Wojskowym możliwy byłby bez zgody obecnych władz?

 30. @ 404 (9/3:53)
  „dziennikarz piszący dla Kultury Liberalnej dywaguje, przypuszcza… podobnie jak wielu innych”

  Bynajmniej nie-podobnie.
  Linkowany przez Bar Norte tekst Pawłowskiego z KL przedstawia wnikliwą analizę intelektualną wydarzenia, opartą o znajomość rzeczy.
  Kwestia czy „Tusk wiedział” jest bez znaczenia – jeslie nie (co jest oficjalną wersją wszystkich stron) to zdyskwalifikował się jako polityk i przywódca, jeśli tak – okazał się manipulantem, ze skutkiem jw.
  Najważniejsze, co Pawłowski słusznie wywodzi z analizy, że kluczowym przesłaniem LJ skierowanym (nie do KK przecież), a do KE była koniecznośc zmiany reguł gry w walce o władze pozwalającą przywrócić Polsce cywilizację demokracji.
  Czy to, jakże jedynie słuszne przesłanie wesprze czy osłabi KE, to już test na wartość KE, i tyle uczynił wystąpieniem LJ, nic innego.
  Jeśli Tusk chciał tym „przeciągnąć po prętach klatki” Schetyny, to dowiódł kwalifikacji cwaniaczka-manipulanta na miarę stołka kacyka, a ne polityka. Osobiście mam nadzieję, że nie chodziło o personalia partyjne pod przyszły krajowy stołek Tuska, on mierzy gdzie indziej, a Polska to co najwyżej plan B.

  PS Warto komentować, trafnie lub nie, ale rzeczy sobie przynajmniej pojmowalne. Jest tyle blogów, forów…

 31. Aleksander Kwaśniewski: „Karol Modzelewski miał życiorys, którym „dałoby się obdzielić wiele osób”.

  Faktycznie, w tym zwłaszcza wybitnie oportunistyczny życiorys samego Kwaśniewskiego.

 32. Gekko
  9 maja o godz. 8:30

  ” … konieczność zmiany reguł gry w walce o władze pozwalającą przywrócić Polsce cywilizację demokracji”.

  Kiedy już wygracie wybory to demokracja automatycznie zostanie przywrócona ― do czasu kolejnej wyborczej klęski, wtedy znów demokracja upadnie. Macie szczególną definicję demokracji, która zakłada zwycięstwo ciągle tych samych politycznych sił. Komuniści byli bardziej szczerzy, nie przejmowali się wyborami, a ich socjalistyczna demokracja, jak wasza demokracja liberalna, też była bezalternatywna. Tak się nieprzypadkowo składa, że dawni komuniści w większości stali się liberalnymi demokratami, ale bezalternatywność pozostała im w głowach, można powiedzieć, że to ich druga natura.

 33. Był precedens. Portrety trumienne na miejscach posłów „poległych” pod Smoleńskiem. Tak sobie myślę o ciszy nad trumnami w Sejmie.

 34. Saldo mortale
  9 maja o godz. 7:54

  „Blogujacy czesto uzywaja kola ratunkowego w postaci bylego zydowskiego przyjaciela z dzieciecego podworka lub placu zabaw”.

  Zdanie to wklejałaś (wklejałeś) już kilkanaście razy. To się chyba spam nazywa?

 35. Z dystansu
  9 maja o godz. 0:47

  „A co jest z domem publicznym w Zakopanem , w którym „pracują” nieletnie które tak chętnie odwiedza pisowska nomenklatura”?

  Ani odwiedza, ani nieletenie, ani pisowska, ani nomenklatrura. Jedno krótkie zdanie i tyle kłamstw.

  Zbliżają się wybory, a Piątek napisał dopiero jeden wyborczy paszkiwl. Kasy wam brakuje na „honorarium”? Nie wierzę, przez tyle lat u władzy uciułaliście trochę.

 36. @

  Sąd Ziobry ściga Giertycha i Dubois.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24764817,sad-ziobry-sciga-giertycha-i-dubois-nie-damy-sie-zastraszyc.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.1-L.1.duzy

  majak09.05.2019, 05:30
  Czy istnieje granica skretynienia zera i spolki?Zawsze kiedy sie wydaje,ze osiagneli dno,oni udowadniaja,ze mozna nizej.

 37. Bar Norte
  9 maja o godz. 0:38

  „Jak zwykle nie doczytaliście dyskusji o Jażdżewskim. Ona was Mauro nie dotyczy”.

  Osobiście nie, ale tak ogólnie to dotyczy, dotyczy, jak najbardziej. Spektakl na UW byl najważniejszym wydarzeniem ostatnich miesiecy.

  „Jak to mawiają kiedy konia kują to nie podstawiajcie żabiej łapy”.

  Bardzo się Bar Norte nadymasz, po Jażdżewskim to niekórzy będą ewoluowac w kierunku kijanki. 🙂

 38. „…Szczególna definicja demokracji, która zakłada zwycięstwo ciągle tych samych politycznych sił.”

  Cieszy, że nawet wśród słanych taśmowo i pakietowo permanentnych, toksycznych idiotyzmów, mimowolnie zwycięża świadomość nieuchronnej zmiany: zwycięstwa rządów demokracji nad kradnącym ją pissem…

 39. „Znieważenie” MB tęczową aureolą ścigane jak znieważenie sierpa i młota. Tak sobie myślę o symbolice czasów. To se vrati.

 40. Zabawny i celny komentarz blogera również „P”, Marcina Celińskiego [TT]

  „…Obejrzałem wczorajszą @KropkaNadI Cieszmy się, że mamy @LesJazd , życie w problemach definiowanych przez p. Pawłowicz i omawianych przez p. Olejnik jest życiem chomika – dużo intensywnego biegu w kołowrotku, żadnego kroku do przodu…”

  Trochę obrazoburczo, ale w kontekście wpisu DP (o KM):
  ***
  Czy ludzie o różnych poglądach politycznych walczyli solidarnie o Polskę Dla Chomików, byle syto dokarmianych z matczynego cycka, czy też o Polskę z opcją wypchnięcia z klatki na wolność (choćby pod bodźcem LJ), dla potrzebujących więcej niż święconego chleba?
  ***

 41. A co sam Jażdżewski myśli o prawie do wolnego wstępu i występu z klatki dla chomików? Na przykładzie własnym w Kropce… [TT]

  „…Styl rozmowy Moniki Olejnik jest mi daleki, co widać w tym programie. Ale nie ma sensu irytować się, że przerywa czy, że jest napastliwa. To jej rola i taka konwencja. A ktoś taki jak ja musi udowodnić, że powinien tu w ogóle siedzieć :)…”

  Dowód przeprowadzony tam i w komencie – wzorowo.

 42. Upływ czasu pokazuje ,że duchowi i aktywni prekursorzy przemian zostali odstawieni do kąta. Rej wodzą przesypiający stan wojenny co przypomina byłych sekretarzy wiadomej partii siedzących teraz pod ołtarzem i wołających my chcemy Boga. Wcześnie socjalizmu bronić będziemy jak niepodległości. Teraz przeszli na marnotrawność. Tak sobie myślę,że ryczenie daje mleko a właściwe pozwala spijać śmietankę. Po czynach pionierów przemian.

 43. Bar Norte
  Oskarżanie Brukseli o cięcia w socjał , kiedy polityka socjalna wciąż znajduje się jeszcze niestety w rękach państw narodowych jest nieporozumieniem. Wszelka koordynacja tej polityki na poziomie UE trafia na opór w państwach narodowych i to szczególnie tych, które dla których dumping socjalny jest formą konkurencji gospodarczej . Które kraje to przede wszystkim są , nie muszę chyba cytować.
  Co do epoki neoliberalizmu , której rozkwit nie przypadkowo przypadł na upadek ,było nie było , konkurencyjnego systemu społecznego , to taki wtedy był duch czasów. Liczyła się tylko absolutna wolność w gospodarce i wszystko co socjalne, próbowano skutecznie skompromitować , porównując do upadłego , socjalistycznego systemu społecznego .

 44. Ciekawa sprawa. Standard życia na plebanii jest wyższy niż owieczek. Bo zbiorowa zbiórka na ciepłą wodę dla proboszcza jest powinnością owczarni wobec pasterza. Woda tylko ze studni miarą poświęcenia. Tak sobie myślę,że owieczki służą do skubania. To też forma sponsorowania zbliżona do dziesięciny.

 45. Nie róbmy z biskupów baranków pokoju. Tak tłumaczę Jażdżewskiego z jego luterańskiego tekstu. Tak sobie myślę o misjonarzach.

 46. A można prosić – o ile to nie nadużycie z mojej strony – o prywatne wspomnienia, choćby kilka, z tak długiej znajomości z p. Modzelewskim. Niewiele w powyższych komentarzach o osobie pana profesora, a miło byłoby poczytać coś rzeczywiście i tylko o NIM. Pomnik pomnikiem, mowy pożegnalne swoim torem – a człowiek z krwi i kosci…?

 47. Jedyne kwalifikacje jakie maja Pisowcy to posługiwanie się łopatą tj. wbijanie ostrzem w miękki przygotowany grunt..
  Kilkanaście ustawionych karnie osób obojga płci pod dowództwem Joachima Brudzińskiego filmowanych przez reżmiową regionalna TVP Szczecin , na komende , szpadle w ruch ,symbolicznie rozpoczeli kopanie ( przerwane ) drogi S-3 w kierunku Wolina i Świnoujścia ,zakończnie tej zdecydowanie opóźnionej inwestycji po 2022 roku
  Pytam ,Pis zapowiada ,PiS buduje propagandowo przed 26 maja .
  Na drugim planie wysłany minister Adamczyk uruchomiał bardzo opóźniony fragment S-6 Goleniów – Nowogard . Ta S-6 jest nie lubiana przez PiS bo ma połączyć Berlin -Szczecin _Gdańsk ( rozpoczęta nawet przed 1945 ,) Dopiero interwencja finansowa UE doprowadziła do decyzji zbudowania tej drogi S-6 na odcinku Lębork _Gdańsk – będzie ca . w 2023 a PiS zamierzał po 2025 a więc nigdy !
  Czekam na Brudzińskiego kiedy pojawi sie z Morawieckim i Gróbarczykiem i przybiją młoteczkami ” nowa stępkę ” pod budowe promów morskich – już 2 lata mija kiedy dzielnie w obecności Kamer TVP przybijali taka tabliczkę znamionową na pochylni stoczni .
  Szpadle i młoteczki — koniec kwalifikacji-Rechotać ,kpić ,przeklinać na tych gadów to za mało.

 48. @adam100
  9 maja, g.9:26
  Dziennikarzy tak zdemoralizowanych i zaprzedanych rządzącym nie było chyba od stanu wojennego za poprzedniej Polski.
  Wtedy były inne realia, a dziś wolność słowa myli się z brakiem odpowiedzialności za nie. Można bezczelnie łgać, pomawiać o coś paskudnego bez dowodów,szargać komuś opinię, a robią to media jakoby publiczne, zobowiązane do rzetelnej, a nie wybiórczej informacji, nie mówiąc już o mega tendencyjnych komentarzach i takiejż publicystyce. Gdzie tu mowa o tzw. misji? Chyba że misją jest goebelsowską z ducha propagandą, jakiej ja nie przypominam sobie nawet z peerelu, poza okolicami roku 1968, 1976 i 1981-82.
  Ale przecież żyjemy w całkiem innym kraju.
  Co innego media komercyjne, prywatne, niezależne, czy jak je zwał. Mają święte prawo do własnych ocen, ale przynajmniej nie „poprawiają” faktów, ani nie manipulują nimi tak ostentacyjnie i prymitywnie jak pisowskie rządowe, bo widać te grube szwy, jakimi są szyte.

 49. mag
  9 maja o godz. 11:14

  Oj jak to dobrze ze sobie ulżyłaś.

  Ja sobie daje upust nazywając rzeczy po imieniu. 🙂

 50. Wiarygodność dziennikarza warto sprawdzić pytając o stosunek do teorii Darwina. Tak sobie myślę to wykazuje ewolucję schodzenia z drzewa.

 51. @waldemar 11.11
  „szpadle w ruch”
  Strawestujmy (kabaret „Elita”):
  Hej, szpadle w dłoń!
  Łuki w juki, a łupy wziąć w troki
  Hajda na koń! Hajda na koń!
  Okażemy się godni epoki, ach epoki
  Skąd ten Waligórski (autor tekstu) to wiedział?

 52. @mopus11
  9 maja o godz. 11:40
  Errata
  To raczej parafraza, a nie trawestacja. A może jedno i drugie pasuje, co na to Mag?

 53. Być może, wiele TO wyjaśnia.
  „Być może Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki cierpią na zespół Delbrücka. To zaburzenie objawiające się patologiczną skłonnością do kłamania na swój temat. Cel jest jeden: przedstawienie własnej osoby w korzystnym świetle. Mitoman nie ma urojeń. Doskonale zdaje sobie sprawę, że kłamie, ale trudno mu przestać. Nie można też skonfrontować go z prawdą, będzie brnął dalej w swoje fantastyczne opowieści. Po prostu „przez dzień boży cały, zuch nasz trąbi swe pochwały”.


  Cały tekst poniżej:
  https://natemat.pl/272191,klamstwa-jaroslawa-kaczynskiego-i-morawieckiego-karolina-lewicka-wylicza

 54. mopus11
  Na moje wyczucie to parafraza, a ta bardzo blisko „stoi” trawestacji.
  Parafraza niekoniecznie jednak musi być prześmiewcza względem tekstu podstawowego. Bardziej to pasuje do trawestacji.

 55. @ mag
  9 maja o godz. 11:47

  Świetny artykuł

  Zacytuje komentarz:

  Daniel Gaweł-Karwatka:

  Chodzą pogłoski, że Jarosław potrzebowałby tylko dwóch dni by stworzyć świat.
  Taki zdolny chłopak.

  To miał być żart, a co jesli Jarosław to przeczyta i uwierzy w to?

 56. Sparafrazowana (bo czesciowo z pamieci) trawestacja o zwiazkowcah z huty Sedzimira w Krakowie
  – Socjalizm jest fajny dopoki nie skoncza sie pieniadze wypracowane przez kapitalizm

  – „Na bezrobociu będą mieli czas aby się zastanawiać nad rzeczami prawdziwie istotnymi – typu Matka Boska otoczona świetlem białym, czy rozszczepionym.”
  A teraz jest czas na sprawdzanie co jest czym

 57. Trawestacja (ee. to moze za duze slowo ale niech tam) o (nad? ) gorliwosci policji w Plocku zmotywowanej – czym ? Mozna a nawet trzeba sie tylko domyslac .
  O 6-tej rano trzeba wtargnac ,( jezeli sie szuka swiatla rozszczepinego ) bo gdyby zapukac o 7-mej to to swiatlo mogloby zdazyc sie zpowrotem zszczepic po przejsciu przez jakis pryzmat niewiadomego pochodzenia i nie bylo by juz czego szukac .
  Niby to samo a szukac nie ma czego (?!)

 58. @adam100, @EnglishHearing

  Wywiad z Jamesem Comey’em :
  James Comey says Barr summary of Mueller report was „misleading,” „inadequate”
  When you are sitting in silence while he lies, both in private and in public, it makes you complicite by your silence

  Kiedy siedzisz w milczeniu, kiedy on kłamie zarówno prywatnie jak i publicznie, stajesz się współwinny poprzez to milczenie.

  „Mr Trump eats you in small bites”
  Na koniec zdanie „Truth is a real thing” (Prawda to coś realnego)

 59. Ktoś inny, Wielki jak pan Profesor, powiedział: „Władza nie ma czasu na mądrych, musi pilnować głupich”…

 60. Rossi
  To jaka jest ta wasza, oficjalna , rządowa prawda , o waszych stosunkach z nieletnimi w Zakopiańskim burdelu ?
  Pewno ta sama co KK, że dzieci same tak chcą i to nie ksiądz dzieci , ale dzieci księdza i Kuchcińskiego molestowały.
  Zresztą w wypadku Kuchcińskiego to co to za dziecko, przecież to była prostytutka.

 61. Gdzie są chłopcy z tamtych lat. Po obaleniu tzw.komuny dostęp do władzy i pieniędzy spowodowały spustoszenie moralne tego środowiska. Ujawniły się egoizmy a nawet pazerność na konsumpcję zwycięstwa uzgodnionego z Jaruzelskim. Zamiana cnót na odszkodowania od państwa,które nie jest sukcesorem PRL jest szczytem hipokryzji. Ale jak dają to biorę. Tak sobie myślę czy patriotyzm ma cenę a jeżeli w grę wchodzą pieniądze czy to nie jest już polityczne szmalcownictwo.

 62. @ zetus1
  9 maja o godz. 13:03

  THX

 63. Karol Wielki Marzyciel

  Moim błędem, przyznaję na wstępie, jest to, że nie czytałem wybitnych wspomnień wybitnego mediewisty, tj. nagrodzonej Nike 2014 historycznej epopei „Zajeździmy kobyłę historii”. Ale jest to błąd do naprawienia, bo dwie kopie są w zbiorach biblioteki publicznej miasta T.
  Myślałem po prostu, że mam czas na tę lekturę. Okazuje się, że czas bieży szybciej, Autor jest żegnany na Powązkach.

  Zatem refleksja moja przed lekturą wspomnieñ Karola Modzelewskiego. Historyk i działacz-rewolucjonista musiał spodziewać się, że Realny Socjalizm waląc się w gruzy musi przygnieść swoje heroiczne, marmurowo-żelazne klasy. Że robotnicy stoczni, kopalń i zwykłych zakładów wytwórczych oraz pegeerowcy są naczelnymi ofiarami tej przemiany ustrojowej w wymiarze klasowym i społecznym. Że przegrywała partia i esbecja, że musiały się odnaleźć w nowym ustroju. Że inżynierowie i księgowi muszą się uczyć nowego ustroju. Ale masy pracujące najbardziej będą poobijane.

  Wygląda mi na to, że Karol Wielki Marzyciel wiedział o tym nieuniknionym biegu historii i jego bolesnych skutkach, ale nie mógł się z nimi pogodzić. Rozpaczał, nawoływał, postulował, krytykował w swoich niezbyt już słyszalnych listach do rozlicznych partii III RP. Marzyła mu się inna historia.

  Oczywiście mogę zmienić swoje wyobrażenia o Autorze „Kobyły” po jej lekturze, oraz jego poglądów i motywów. Ale pewności tego nie mam, ani wielkich oczekiwań.

 64. @Gekko
  9 maja o godz. 8:30
  Najważniejsze, co Pawłowski słusznie wywodzi z analizy, że kluczowym przesłaniem LJ skierowanym (nie do KK przecież), a do KE była koniecznośc zmiany reguł gry w walce o władze pozwalającą przywrócić Polsce cywilizację demokracji.

  KL: Wystąpienie Danalda Tuska

  Wystąpienie Tuska było inne i prawdziwe tzn. można się z nim zgadzać albo/i nie zgadzać, ale wyrażało jakieś poglądy poparte argumentami, a nie było prymitywną propagandą gdzie można tylko poprzeć lub odrzucić.
  Wskazywał na trudne problemy globalne, którymi trzeba się zająć nie podając „łatwych” pseudo rozwiązań. Słuchając tego wystąpienia nie czułem się ani przez chwilę, że jestem w komisie samochodów używanych, gdzie handlarz wciska mi, że jeździł tym autem dziadek 80-cio letni do kościoła. Pewna część klientów uwierzy …

 65. Karol Modzelewski i jego dorobek, nie leży poststyropianowcom z wielu względów.

  1-Myśl lewicowa jest od 30 lat na indeksie
  2-Ma dłuższy staż opozycyjny i więzienny niż „bohaterowie ostatniej godziny”.
  3-Dorobek intelektualny znacznie przekracza osiągnięcia innych ponoć tuzów intelektu.
  4-Jego postawa życiowa, brak pazerności, walki o zaszczyty, daje złe tło, punkt odniesienia.
  5-Prawość i stałość, w kontrze do krętactwa, pazerności, zmiany poglądów w zależności od koniunktury, jest niewybaczalna.

  Dlatego tę postać trzeba pomniejszyć, zmarginalizować, wygumkować z kart historii.
  Małostkowość i mściwość nie wybaczają wielkości…..

 66. Mauro Rossi

  „Osobiście nie, ale tak ogólnie to dotyczy, dotyczy, jak najbardziej.”

  W takim samym stopniu jak pogoda za oknem. Jasne, że ją mozna komentować. Tylko pytanie – czy coś z tego wynika?
  Rozumiem, że ci zależy na jak najlepszej pogodzie, ale warto być świadomym swego, obiektywnie rzecz biorąc, braku wpływu na to co się dzieje za szybą.

 67. https://docer.pl/show/?q=karol+modzelewski
  ============

  Na tym portalu, znajdziecie Państwo bezpłatne pliki, zawierające wiele pozycji literatury.
  Wystarczy jedynie wpisać autora i zapisać na twardym dysku.
  Większość formatów da się czytać za pomocą programu „Calibre”.

 68. Gekko

  „Tak sformatowany cytat”

  Za cytat w tytule to już odpowiada Gazeta Wyborcza. Wywiadowanej można co najwyżej zarzucić, że się posługuje zamiennie dwoma pojęciami – niedefiniowalnym „populizmem” i jak najbardziej definiowalnym „nacjonalizmem” co rozmywa wywody.

  Co do Zuzany Czaputovej … .

  Nie przywołałem przykladu Słowacji by odtwarzać tamtejszą sytuacje. Jasne jest bowiem, że realia słowackie są inne niż krajowe. Moim zdaniem ani lepsze, ani gorsze – po prostu inne.
  Natomiast wskazałem, że warto odrzucić schematyzm intelektualny, swoisty dogmatyzm, siłę przyzwyczajeń, rutyny, itp – oczywiście w mysleniu politycznym. Sukces „Progresywnej Słowacji” własnie na tym się opierał.
  Dlatego własnie zwróciłem uwagę na wystapienie Jażdżyńskiego, które oceniam jako próbę dokonania politycznego resetu w tym zakresie. Żeby nie jeźdżić już tak po kosciele … . Zwróc uwagę co on mówi o innych „świetościach” 30 lecia:

  ” … każdy, kto się określi jako liberał, będzie się musiał tłumaczyć, umownie, za Leszka Balcerowicza (…) pomniki powinny stać, ale nie zawsze mówić; w przypadku ojców polskiej transformacji sprawdza się to dosyć często.”

 69. Z dystansu

  To o czym piszesz Anna Skrzypek obszernie rozwija w trakcie rozmowy.

 70. Przyłączam się do prośby, adresowanej jak rozumiem do Pana Redaktora Daniela Passenta

  Squirrel-lka
  9 maja o godz. 10:51
  A można prosić – o ile to nie nadużycie z mojej strony – o prywatne wspomnienia, choćby kilka, z tak długiej znajomości z p. Modzelewskim. Niewiele w powyższych komentarzach o osobie pana profesora, a miło byłoby poczytać coś rzeczywiście i tylko o NIM. Pomnik pomnikiem, mowy pożegnalne swoim torem – a człowiek z krwi i kosci…?

  Wszak, prowokacyjnie napiszę, wygłasza Pan mocne pochwały, nominuje Karola Modzelewskiego do prezydentury RP, bardzo ciepło i emocjonalnie się o Nim wyraża. I powstaje silny niedosyt. Taka oto prośba, a nawet apel od osób zainteresowanych historią przełomu PRL i III RP w wymiarze przyziemnej codzienności i losu ludzi wielkiego formatu. W formie felietonowej, książkowej, serii audycji dla słuchaczy w kraju i za granicą.

 71. Dla tutejszych, licznych wielbicieli agenta Bolka mam sympatyczną informację:
  były prezydent w wywiadzie dla szwedzkiego dziennika “Aftonbladet” zaproponował likwidację Unii Europejskiej i zastąpienie jej przez inną wspólnotę.
  Ponoć szwedzka opinia publiczna jest w szoku. A co na to nieoceniony ozzy@???

 72. Sami kreujemy nasza socjoontyczna nieobecnosc. Antymiejsce, ktorym jest blogosfera pozwala nam zachowywac pozory suwerennosci bez koniecznosci reagowania na drugiego lub nas samych. Samowykluczanie z czasoprzestrzenii jest srodkiem do tworzenia czy obalania mitow. Podawanie tozsamosci, informacji o zawodzie i czesci zyciorysu nie tworzy bowiem zadnego bytu fizycznego.

 73. W ten sposob stapamy w miejscu. Jedyny kontakt, ktory jest mozliwy, to kontakt z samym soba. Mozna go oczywiscie powielac tworzac kolejne wpisy pod kolejnym pseudonimem. Nie mamy jednak szansy na dialog i mam nadzieje, ze wielu z nas zdaje sobie z tego sprawe. Tym bardziej interesuja mnie motywy naszych „wystepow“ w blogosferze, w ktorej tak czy owak skazani jestesmy na niebyt (pomijam tu nudzace sie emerytki i emerytow, ktorzy tesknia za przeszloscia…..) . Tak wiec pozbawieni tozsamosci generujemy informacje wlasciwie nikomu niepotrzebne traktujac interlokutorow przewaznie instrumentalnie.

 74. Bar Norte
  Irytuje mnie to, że nawet niektórzy publicyści mają tendencję do tego, aby wierzyć narodowym politykom, którzy nauczyli się wszystkie swoje błędy i niepopularne decyzje (te czasami konieczne, ale też niekonieczne) zwalać na UE.
  Taka Grecja rzucona na pastwę rynków finansowych , bez pomocy z Brukseli nie przetrwałaby dnia. To, że Tsipras zabrakło odwagi aby pójść drogą wyjścia z Euro i bankructwa państwa mimo całej jego lewicowości , świadczy także o tym , jak bardzo była ona niebezpieczna .
  Porównywanie sytuacji w różnych kryzysowych krajach krajach Unii i wyciąganie wniosków o jedynie skutecznej drodze dla wszystkich niczego nie wyjaśnia. Portugalska recepta nie była potrzebna ani Irlandii, ani Hiszpanii, ktora pomału wychodzi z kryzysu. Włoska rewolta przeciwko Unii, ostatecznie przynajmniej tam gdzie chodzi o wynagrodzenie podstawowe, to więcej politycznej propagandy , jak rzeczywistych pieniędzy dla potrzebujących.
  Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na to, że w Hiszpanii, Portugalii i Grecji mamy mimo wzrostu wpływów nacjonalistów lewicowe rządy , a wpływy nacjonalistów rosną także w bogatych krajach UE i tutaj chodzi raczej o strach przed utratą i zmianami , skutecznie podsycany przez nacjonalistów. Jak to wygląda i jak bardzo ten strach jest często nieuzasadniony wiesz z propagandy Kaczyńskiego .

 75. Bar Norte
  9 maja o godz. 1:24
  Modzelewski wolał uprawiać politykę.

  Ale tak szczerze .
  Jakie byly konkretne osiagniecia profesora po roku 1989 ?
  1.Deindustrializacja ?
  2.Konkordat ?
  3. Nieobecnosc Lewicy ?
  4.Umowy smieciowe ?

 76. wczoraj:
  pierwszy odcinek autostrady (autobahn) zbudowano w niemczech pod berlinem, otwarcie bylo we wrzesniu 1921 roku ( tzw. avus 8,3 km), a trasa byla ogolnie dostepna, ale platna;
  wazna role odegrala autobana w wojnie propagandowej pomiedzy III rzesza a II rp ( luty – sierpien 1939, patrz tzw. „sprawa korytarza”)
  „Während des Zweiten Weltkrieges, ab Herbst 1943, durften Autobahnen wegen des geringen Fahrzeugverkehrs auch von Radfahrern benutzt werden.”
  dzisiaj;
  hulajnoga na trotuarze, moze byc z napedem hybryd, ale do 15 km/h;

 77. o kaczki blade, skursywilem sie!

 78. @

  „Kiedy ogląda się telewizję publiczną, można odnieść wrażenie, że Polska to kraj monopartyjny” – to jeden z wniosków naukowców z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie po analizie programów informacyjnych TVP. Raport sporządzili w 2017 r., ale Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji go ukryła

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/raport-uniwersytetu-papieskiego-w-krakowie-o-tvp/l7l6m2l?fbclid=IwAR1QKJlEOIWn2iDHIyDM408csD0rD7Em6SJCfxoS2Xx_CqCw-bayVqiEIkw

 79. oczywiscie teraz najwiekszym problemem stana sie milusinscy, niewmrawe staruszki i pijani, no i bedzie sie dzialo w niemieckich salach sadowych, a drogowka zmieni zapewne nazwe na chodnikowke;

 80. https://docer.pl/doc/-n0s8ns0#n0s8ns0
  ==========

  Ludowa historia Stanów Zjednoczonych.
  Bez wychodzenia z domu…….
  Do poczytania.

 81. Bar Norte.

  Bonda i inni autorzy.
  https://docer.pl/show/?q=bonda

 82. „Nawet w krajach, które miały się świetnie, rządy cięły wydatki publiczne” – oto hasło dnia, a może nawet stulecia.

  … a po dokonaniu „cięć” i deregulacji niektórych rynków kraje miały się jeszcze świetniej. Vide – Niemcy. O Polsce szkoda nawet gadać. A Francja się boryka …

 83. kooperatywaMondragon
  9 maja o godz. 15:49

  Karol Modzelewski był wielkim opozycjonistą- TEORETYKIEM.
  Rzeczywistość go przerosła.
  Wysublimowane koncepcje intelektualisty, padły w konfrontacji z prozą życia, czy mentalnością otaczających go miernot, nastawionych na szybki zysk.
  A to oni wprowadzali w życie teoretyczne koncepcje.

  Miał jednak intelektualną odwagę sprzeciwiać się nieprzewidywanym w modelu skutkom transformacji. Apelował o ich złagodzenie.
  Podobnie jak Kuroń, po czasie dostrzegł cienie kapitalizmu.

  Między innymi- burdele wszechobecne w przestrzeni publicznej.
  To jedna ze „zdobyczy” transformacji, immanentna składowa systemu wyzysku.
  Katolikom to absolutnie nie przeszkadza……

 84. znakomita fotografia, te twarze;
  prawdopodobnie jest to fejk (fotomontaz) na cele propagandowe, ale znakomity;

 85. z maszyneria propagandy jest podobnie jak z bogiem, gdyby nie istnialo, to nalezaloby je wymyslic;

 86. z historii ludowej:
  pierwsza odwilz 1953 – 1956
  druga 1965 – 1968
  trzecia 1971 – 1976
  czwarta i ostatnia 1983 -1989

 87. A pamiętacie moi mili jak to minister kultury niepodległej RP wycofał się (uciekł?) z pogrzebu Tadeusza Łomnickiego?
  Teraz po prostu nikt na pogrzeb wielkiego człowieka nie przyszedł. I dobrze, bo jeszcze by trzeba słuchać jakichś bredni zmyślonych.
  10% dorosłego życia człowiek spędził w więzieniu po to, żeby obecne gnidy w fotelach rządowych mogły srać takim ludziom w życiorysy.
  W takich okolicznościach nie mogę się powstrzymać. Jednocześnie każde obelżywe słowo jest za słabe do opisania tych kreatur.
  A teraz chciałbym się podzielić kilkoma refleksjami na temat nadchodzących wyborów. Z mediów nie sposób zaczerpnąć za jednym kliknięciem podstawowych informacji na temat nadchodzących wyborów. Znajduje to oczywiście odbicie w tzw. społecznej wiedzy na ten temat. Ręce opadają moi mili, gdy zapytać o to przysłowiową polską parę J+G. Nie jestem jednak przekonany, że to oni są głupi. Niby jak się mają dowiedzieć, skoro wybuchają codziennie medialne skandale, które niby są kampanią wyborczą do parlamentu UE.
  A jak już wiemy jak oddać ten głos, to nachodzi nas (mnie, mnie nachodzi) pytanie: dlaczego tak głupio, wręcz idiotycznie wybieramy? Dlaczego tylko jednego kandydata i tylko z jednej listy w danym okręgu? Przecież jak w moim 11 okręgu mamy wybrać siedmiu, to dlaczego nie głosować na siedmiu? A dlaczego tylko mam wybierać z jednej listy tych siedmiu? Skomplikowane? Nie sądzę.

 88. wiesiu najwiekszy;

 89. Z dystansu

  „Irytuje mnie to, że nawet niektórzy publicyści mają tendencję do tego, aby wierzyć narodowym politykom, którzy nauczyli się wszystkie swoje błędy i niepopularne decyzje (te czasami konieczne, ale też niekonieczne) zwalać na UE.”

  Nie ma się co irytować, bo to pewna swoista norma w cięzkich czasach. Anna Skrzypek nie odkrywa przecież Ameryki pisząc co jest pożywką dla nacjonalizmu.
  Sanchez o którym piszesz ładnie wygrał wybory bo od tego roku podwyższył placę minimalną aż o 25 procent. To procentowo najwyższa podwyżka płacy minimalnej w Hiszpanii od 1977.
  W reakcji, jak na zawołanie, jak królik wyciagniety przez tajemniczego kuglarza z kapelusza, ujawniła się w tym kraju skrajnie nacjonalistyczna partia VOX. Pytanie retoryczne – kto mógł być owym kuglarzem? Czy to ten sam, który reanimował nacjonalizm kataloński?

 90. Nie znam opinii zmarłego o kulcie tzw.wyklętych i czy spotykał się z rodzinami ofiar kultowych dla totalnej prawicy bliżniaków banderowców. Tak sobie myślę w celu uzupełnienia wiedzy.

 91. kooperatywaMandragon

  „Ale tak szczerze .
  Jakie byly konkretne osiagniecia profesora po roku 1989 ?”

  Jedno – to, że się w odpowiednim momencie wycofał z polityki. Gdy nie udało mu się zablokować w Senacie pakietu ustaw z tzw „Planu Balcerowicza” po prostu odszedł z niej w 1991. Był marksistą, stąd racjonalna ocena, że zmian po 1989 się nie da w skali kraju powstrzymać, więc zamiast się bezproduktywnie szamotać politycznie lepiej się zająć historią i pisaniem ksiązek. On to zresztą dokładnie wyjaśnia w owych ksiązkach.
  I za tę racjonalność wyrażoną na piśmie własnie go cenię.

 92. wiesiek59

  Lubię papierowe.

 93. gruby
  @Kikkhull napisał:

  „Ten kto pierwszy wie, co napisze Trampek zarabia najwięcej.”

  … a nie ten kto mu mówi co ma napisać i kiedy ?

  Dlaczego właściwie zakładasz że Trump o czymś decyduje ? W „the trump organisation” potrzebna jest kontrasygnata żeby podpis Trumpa miał moc prawną, on sam robi w tej firmie za słupa. Dlaczego zakładasz że gabinet owalny nie jest fasadą innej organizacji ?

  To może rozejrzyjmy się kogo (między innymi) zatrudnił Trump w podległych prezydentowi rządzie i agendach rządu federalnego :
  Jim Donovan (Goldman Sachs),
  Dina Powell (Goldman Sachs),
  Gary Cohn (Goldman Sachs),
  Jay Clayton (Goldman Sachs),
  Steve Bannon (Goldman Sachs w latach 80 ubiegłego wieku),
  Steven Mnuchin (Goldman Sachs).

  Czas na komentarz prezydenta do tych nominacji:
  „When I campaigned for office, I promised the American people that I’d ask for our country’s best and brightest”

  Może i oni są najlepsi, tylko nie mogę oprzeć się wrażeniu że wojnę z Chinami prowadzi Goldman Sachs a ‚agent orange’ z ‚oval office’ robi w tej wojnie za słupa. Jeśli miałbym na ślepo strzelać (oczywiście tylko hipotetycznie) to stawiałbym na to że Goldman Sachs próbuje poprzez miejscowego słupa w postaci Fanga Fenglei położyć łapę na „China International Capital Corporation” wykorzystując dojścia Fanga do chińskiego politbiura w postaciach Wanga Qishan oraz Zhu Yunlai. Najnowsza ofensywa słupa z ‚oval office’ została wywołana – na mój stary i kaprawy nos – oporem Chińczyków przed rozłożeniem nóg chałaciarzom. No przecież Chińczycy obiecali że wpuszczą chałaciarzy do swojego sektora bankowego i jak na razie na obiecankach się skończyło.

  Kto kontroluje „China International Capital” ten jedną nogą siedzi w „China Investment Corporation” (taki chiński FOZZ, tyle że obraca długiem USA a nie Chin) a drugą nogę ma włożoną w „China Construction Bank” czyli w drugi największy bank tej planety. A bez tych dwóch graczy na chińskim rynku ciężko będzie załatwić Chińczyków tak jak rozłożono na łopatki Japończyków dwie dekady temu.

  Oczywiście wszystko to są bajki z mchu i paproci, tak sobie gdybam.
  A tak w ogóle to ktoś się grubemu włamał na konto na wypadek gdyby ktoś z guo’anbu się pytał.
  ===================

  Interesujące zestawienie figur.
  Podobnie jest w kilku innych kluczowych krajach.
  Nominowanie przez bankierów na funkcje WYBIERALNE, jest normą.

  Tylko dlaczego Goldman& Sachs ma takie prerogatywy?

 94. 2019.05.09
  Israel´s 71 st Independence Day

  https://www.youtube.com/watch?v=1DPqNHkm1bM

 95. @

  Hahaha

  „Środowisko naukowe stanęło na wysokości zadania. Wczoraj Komisja do spraw Stopni i Tytułów Naukowych odmówiła przyznania tytułu profesora panu Andrzejowi Zybertowiczowi.”

  http://wyborcza.pl/7,75398,24764941,andrzej-zybertowicz-jednak-nie-bedzie-profesorem.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.9-L.2.maly

 96. quentin t,
  14:59

  Pan prezydent Walesa juz niejedno wygadywal. Opinia nawet nie wie o czym mowil
  dla „Aftonbladet”. Zreszta, kogo to juz interesuje?
  Ot, „czuje sie nieco zagubiony” jak komentuje szwedzka popoludniowka.

 97. Wartości chrześcijańskie w wytycznych dla żołnierzy 1. Nie zabijaj. Tak sobie myślę czy takie wojsko ma sens. Bo przeciwnik ma 1.Zabijaj.

 98. zetus1 (14:00)

  Ok, przyjąłem do wiadomości, ale co to ma wspólnego z omawianą przeze mnie sprawą i cytowaną opinią na zupełnie inny temat?
  Nb w kwestii którą Ty poruszasz, mam także (na podstawie analizy a nie emocji), odmienne zdanie, jak może zauważyłeś.

 99. Po upadku komunizmu Karol Modzelewski jest krytyczny wobec reform Balcerowicza. Uważał, że brzemię transformacji rozłożone było niesprawiedliwie, że robotnicy czy – szerzej – ludzie pracy dźwigali zbyt wielki ciężar. Obawiał się, że będzie to miało konsekwencje polityczne i dziś już wiadomo, że miał dużo racji – domniemywa red. Passent.

  Ludzie pracy? Zbyt wielki ciężar wobec „ludzi kapitału”? Czy w porównaniu z „ludźmi interesów”? Pachnie mi ta fraza mową-trawą. Ale następne zdanie jest jeszcze większą enigmą. Czy dziś wiadomo, że miał rację, bo PiS doszedł do władzy głosami ludu pracującego miast i (przede wszystkim) wsi?

  Nie znam zbyt dobrze historii III RP, ale jeden epizod tkwi w mej pamięci. W noc wyborczą jesienią 1991 roku byłem w kraju i oglądałem wyniki. Partie które miały na sztandarach hasło „Balcerowicz musi odejść!” zdobyły, tj. wszystkie oprócz UD i KLD, zgromadziły 77 procent głosów i ich politycy o realizacji tego hasła bębnili przez kilka godzin po zamknięciu urn. Ale Balcerowicz nie odszedł, nie odchodził przez wiele lat. Można przyjąć, że Balcerowicza popędził Kaczyński, wespół z Lepperem. Ale czy mamy tę jakże prostą zależność i wniosek – ludzie pracy pod ciężarem niesłusznie rozłożonego brzemienia dali się kupić za furę pieniężnych obietnic.

  Czy gdyby Kaczyński, lub ktokolwiek inny, w roku 1993, 1997, 2001 złożył te obietnice to wygrałby wybory, przez co udowodniłby, że prof. Modzelewski stawia prawdziwą diagnozę o konsekwencjach politycznych? Nie wydaje mi się, bo wtedy nie było możliwości spełniania takich wielomiliardowych obietnic. Dopiero w 2015 roku, po „Polsce w ruinie”, rozdawnictwo socjalne na taką skalę było możliwe.

  Rok 2015 nie jest dowodem na tezy Modzelewskiego o konsekwencjach politycznych. Co najwyżej jest dowodem, że inne partie z tą do tego czasu rządzącą na czele, nie dostrzegły możliwości kupowania głosów na masową skalę. Była forsa w kasie, brakło im wyobraźni oraz żądzy władzy. Nastał prezes Kaczorek i jego schizofrenia.

 100. byk ;
  godzina 17:34
  Skorzystałem z linku i obejrzałem dumnie pozującego Adolfa H. z łopatą , okazuje sie ze propagandowo Joachim B. z roku 2019 bardzo zbliżony do szefa NSDAP , kto by pomyślał – tyle lat upłynęło a propaganda zbliżenia z Ludem podobna . Tyle tylko ,że tamte „łobuzy ” rzeczywiście zbudowali tysiące kilometrów , nawet fragmenty pozostały w okolicach Królewca ( Braniewo ) a pod Szczecinem w stronę Chociwla poszerzona – lądowisko polowe dla Migów do lat 80 -tych XX wieku

 101. KOREKTA: UD i KLD zdobyły 19,8 % głosów do Sejmu i 99 mandaty, zatem 80% głosowało za „odejściem Balcerowicza”. I takie proporcje się utrzymywały przez dekady ze słabą tendencją malejącą.

 102. – Oni tworzą sobie za granicą ambasady swoich interesów. Po co Kluby Gazety Polskiej zaczęły się rejestrować poza granicami kraju? Po to, by w 2017 r. dostać 156 tys. zł, w 2018 r – ponad 500 tys. zł, a w 2019 blisko 700 tys. zł, czyli razem prawie 1,4 mln zł z pieniędzy dla Polaków za granicą. Jednocześnie tnie się pieniądze na działalność polonijną. Nie ma na to naszej zgody – oświadczył Brejza.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ile-wydal-senat-na-dzialalnosc-zagraniczna-klubow-gazety-polskiej/vdkysbb

 103. @ Bar Norte (14:11)

  „Tak sformatowany cytat” nie wyraża zarzutu ani nie wskazuje źródła formatowania, tylko do faktu; odnoszę się do Twej wypowiedzi a nie do źródła; w tej sprawie krytycznie wyrażam się do elementów tego, co Ty piszesz, analogicznie. Populizm a nacjonalizm nie tylko rozmywa, ale zmienia sens dysputy.

  Co do zdolności do przełamania paradygmatu (jak piszesz: schematyzmu) to absolutna zgoda. Ta zdolność czyni właśnie inność, o której piszesz. I wyraz i apel o tę zdolność też widzę jako niepodważalny cywilizacyjnie zasługę LJ.
  Trudno mi interpretować, ponownie, zestawione w cytat wypowiedzi, jednak nie kojarze liberalizmu ani z hołdowaniem świętościom (z cudzysłowem czy bez, to nie te asocjacje dla mnie) ani tym bardziej w wiązaniu ze świętościami czy pomnikami – Balcerowicza. Chyba, że w zamiarze bzpodstawnego skalania czegoś, trzeba temu dorabiac cokoły i aureole. To taka nasza (?) inność, bez względu na markę noszonych przekonań… 😉
  Cytat natomiast, co już tu, przy tym wątku pisałem, kojarzy mi się z wnioskami z innego pomnika.
  Uprzejmie pozdrawiam.

 104. @ teo (18:53)

  Chciałbym, być może podobne (jeśli nie – przewijać poniższe) do Twoich spostrzeżeń wyrazić nieco bardziej metaforycznie, ze względu na okoliczności.
  U nas każda wielka idea wymaga poświęcenia, najpierwej rozumu i poznawczości świata na rzecz uświęconego dogmatu bez kontaktu z refleksją. Nie ma znaczenia, czy to idea czarna czy czerwona, wymaga sprawczego totemu, czy to boga czy klasy robotniczej.
  Problem i tragedie osobiste a także cywilizacyjne pojawiają się gdy totemy zaczynają brykać pod realny materiał z jakich stworzone, a nie pod ducha którym się je pod własne przekonania nadziewa, jak pączki.
  Chwała, gdy wióry z ociosywanych na tępo totemów pod osobiste dogmaty robią psikusa i zmieniają bieg dziejów. Chwała za wynik, a nie za narzędzia.

 105. Kibolstwo stadionowe opanowało internet bombowymi mejlami. Tak sobie myślę czy internet ma być faktycznie anonimowy i bez cenzury. Dla normalnych to zła wiadomość.

 106. Gekko

  „nie kojarze liberalizmu ani z hołdowaniem świętościom (z cudzysłowem czy bez, to nie te asocjacje dla mnie) ani tym bardziej w wiązaniu ze świętościami czy pomnikami – Balcerowicza.”

  Ja również.
  Dlatego własnie zawsze zaskakiwała mnie perspektywa hagiograficzna w odniesieniu do profesora Balcerowicza w roli tzw „Ikony Transformacji” – uprawiana przez środowiska okreslające się jako liberalne.
  Dobrze, że Jażdżewski to sprostował.

 107. Bar Norte
  9 maja o godz. 17:06

  Badacze sredniowiecza cofneli Polske w wieki ciemne :
  Geremek wskazal politykom , jak mozna byc ladacznica,
  Modzelewski wskazal poslancom Sorosa, jak przywrocic feudalizm.

 108. Szanowny Panie Danielu!
  Dziękuję Panu za ten reportarz z pogrzebu Niezwykłego Człowieka, którego Pan trafnie określił jako KAROLA WIELKIEGO. W reportażu zamieścił Pan fragmenty wspomnień o Nim uczestników smutnej uroczystości.
  Jego ludzką wielkość oddał Pan w zdaniu: „Nie poszedł tą drogą („czerwonego księcia”) – wybrał życie więzienne ZAMIAST KOMFORTU BEZ ZASAD, WYBRAŁ ZASADY BEZ KOMFORTU”.
  Przyłączam się do prośby Squirrel-lka (9 maja, godz. 10:51). Uważam, że relacja Pańska z kontaktów ze Zmarłym, urealniłaby nasze spojrzenia na jego poglądy i postawy. Może także inne osoby, które były z Nim w bliskich kontaktach wspomniały by je na łamach POLITYKI.
  Może POLITYKA uruchomiłaby cykl informacji o naszych wielkich rodakach, a było ich wielu o różnej profesji i różnej działalności. Niestety większość z nich zatarła się w publicznej pamięci, którą przesłaniają miernoty polityczne, hołdujące działaniu wedle „komfortu bez zasad”.

 109. waldemar
  9 maja o godz. 11:11

  „Kilkanaście ustawionych karnie osób obojga płci pod dowództwem Joachima Brudzińskiego filmowanych przez reżimową regionalna TVP Szczecin, na komendę , szpadle w ruch ,symbolicznie rozpoczęli kopanie ( przerwane ) drogi S-3 w kierunku Wolina i Świnoujścia”.

  „Internauci nie mają litości i zaśmiewają się do rozpuku z premiera Donalda Tuska, który w czwartek postanowił złożyć gospodarskie wizyty m.in. na budowie autostrad. I nie byłoby pewnie nic w tym nagannego, gdyby nie to, że nie wybrał się tam samochodem, a… helikopterem! Czy może być obrazek bardziej wymowny i symboliczny, który pokazywałby, to w jakim naprawdę stanie są polskie drogi, niż premier oblatujący je samolotem”?

  To już lepiej by Tusk powywijał łopatą, godzina lotu śmigłowcem kosztuje całkiem konkretne pieniądze.

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/tusk-w-smiglowcu-wizytuje-autostrady-tusk-w-helikopterze-nad-a2-tuskolot/ky1vgp7

 110. Rossi 19:53

  Bo „gospodarskie” wizyty oficjeli bywają słuszne i niesłuszne.
  Podobnie, jak znaczenie określonych słów.
  Inwektywy rzucane na przeciwników politycznych lub interlokutorów z prawa na lewo są mową nienawiści, a odwrotnie – wyrazem słusznego oburzenia 🙂

 111. Gekko (19:12)
  Idee ideami, poświęcenie poświęceniem, ale powiedz mi proszę, czy u Was Balcerowicza na ikonę transformacji wyniosło „środowiska okreslające się jako liberalne” (cokolwiek ten pokrętny epitet znaczy)?
  I co Jażdżewski w tej kwestii sprostował? Czy Balcerowicz jest ikoną, ale czegoś innego? Czy ikoną transformacji jest ktoś inny? Czy może wcale nie ma takowej ikony i transformacje bez niej się obywa?

  Gekko, nie wiem czy przejmiesz na klatę to moje spostrzeżenie, ale pierniczenie bez sensu jest cnotą narodową? Jedynie nie mam rozeznania od jakiego czasu, ani jakie zatacza już kręgi.

 112. @ teo (20:03)

  Uprzejmie donosze Ci i to z dumą, że pierwszy raz na blogach odpowiadam z powodu, że nie rozumiem, z szacunku dla trudu adresującego mi tekst.
  A konkretnie, w kontekście, że do mnie:
  od „u Was”, przez „ikonę” do „klaty”, wyłącznie.
  No więc, ja też nie wiem, czy przyjąłem, czy dołączyłem do. Mozemy przyjąć więc, że łączy nas pierniczenie, moje – w wyniku cciekawości poznawczej, a Twoje do mie – w wyniku traktowania klawiatury jako woreczka terapii fis-dys-harmonii? Jeszcze mniej rozumiem?
  No problem.

 113. @ Bar Norte (19:45)

  Ja tam nie widze nigdzie żadnych hagiografii czy ikonizacji Balcerowicza, powszechne jest podejście zgoła odwrotne.
  Widzę natomiast, hm, uświęcanie celu podpalania stosów pod. Balcerowicz w komeżce ministranta własnego kościoła idealnie nadaje się na dziecko wmawiane w brzuch i na tzw.lewicy (że insynuowany hagiografizm) i na tzw.prawicy (że ten na stosie to szatan w komży na msze dzwoni). Bo wszyscy Polacy to kato-rodzina, prawy czy lewy, chopak czy dziewczyyynaaa… 🙂
  Ukłony.

 114. Dwa dni temu, w rubryce „plotek”, gazeta.pl pokazała swoim wiernym reportaż zdjęciowy ze wspólnego, warszawskiego mieszkania Roberta Biedronia i jego męża – pana Śmiszka.
  Kilka zdjęć ograniczyło się do ukazania dwóch pomieszczeń – salonu (w tle uśmiechniętych polityków zawsze regał z książkami – broń Boże, żadnego barku) oraz kuchni, gdzie w/w pichcą wegańskie, a jakże, posiłki). Niestety, w obiektyw weszła też lodówka, gdzie magnesikami przyczepiono, między innymi, konterfekty Che Guevary i Mao Zedonga.
  Co zostało na forach skomentowane.
  Aktualnie w owym serwisie gazety.pl nie znajdziemy już wzmiankowanego reportażu.

  Aż strach pomyśleć, co panowie trzymają wewnątrz lodówki…

 115. Mauro Rossi
  9 maja o godz. 20:24
  wiesiek59
  9 maja o godz. 14:09

  https://docer.pl/show/?q=karol+modzelewski
  „Na tym portalu, znajdziecie Państwo bezpłatne pliki, zawierające wiele pozycji literatury.
  Wystarczy jedynie wpisać autora i zapisać na twardym dysku. Większość formatów da się czytać za pomocą programu „Calibre”.

  Calibre czyta wszystkie formaty książek. Przy pomocy (darmowego) Calibre da się wszechstronnie obrabiać książki w formacie elektronicznym, zmieniać czcionkę, okładkę, wielkość marginesów itd., ale ich czytanie przy pomocy tego akurat programu jest mało komfortowe; niby można, ale on po prostu nie jest od tego. Formaty elektroniczne (e-booki) takie jak MOBI, EPUB lub AZW3 (to najpopularniejsze, choć są też inne) da się przy pomocy Calibre łatwo przerobić na zwykły plik typu pdf z którym każdy już wie co robić. Obsługa Calibre jest intuicyjna. Niekóre książki Modzelewskiego na podanej przez ciebie stronie są już w formacie pdf, inne MOBI.

  Calibre do pobrania:
  (wrzuć w wyszukiwarkę) softonet.pl/Calibre,Organizery,112489.html

 116. Mauro Rossi
  9 maja o godz. 20:25

  Dziękuję, ale moja sugestia/ informacja, odnosiła sie raczej do tych internautów, którzy mniej swobodnie posługują się internetem, czy programami narzedziowymi.
  Będą wiedzieli gdzie i czego szukać.
  Reszta w ich rękach- i oczach……

  Dla nas, pewne problemy są banalne, dla innych, podpowiedzi będą cenną wskazówką.

 117. Słów kilka o dawaniu. Nie bynajmniej dupy choć, czasem tak się to kończy. Otóż miałem wątpliwą przyjemność przekomarzania/przekrzykiwania z fanem PiS. Stwierdził , co jest zresztą prawdą, że to PiS dał: 500+, wyprawki szkolne 300+, bezpłatne niczego nie leczące piguły dla staruchów takich jak ja, 13-nastkę emerytury, skrócił wiek emerytalny i dużo obiecał. To prawda mówię, ale w porównaniu do PRL-u, to gówno dał. Partia PZPR dawała mieszkania i samochody choć, trzeba było coś tam coś za to zapłacić, ale dawała. Historycznie każdy został na tym danym przez partię mieszkaniu uwłaszczony. I kto dał więcej pytam? Mówię wam moi mili, zatkało mu tam coś w otworze gębowym i już do mnie nie przemówił. Kurde, starość a tu nudzić się człowiek nie może nawet chwili. Jest zabawnie!

 118. Seksta K*chcińskiego się pojawi, nie pojawi, pojawi, nie pojawi, pojawi ….

  http://wyborcza.pl/7,75398,24768545,pis-zakladnikiem-sekstasmy-kuchcinskiego-jesli-wyplynie.html

  Dla państwa PiS (Wojciech) Janik był wiarygodny, gdy miał zbierać haki na politycznych przeciwników. Teraz, gdy twierdzi, że znalazł „kompromaty” na trzecią osobę w państwie, nagle tą wiarygodność traci.

 119. Czy PiS ochroni Kościół przed zmianami, globalnymi zmianami?

  Czy PiS otoczy Polskę murem, żelazną kurtyną, która jak przed laty odseparuje kraj od tego złego co się pleni na zachodzie? Czy zatrzyma procesy w kraju?

  http://wyborcza.pl/7,75968,24768616,jesli-kosciol-liczy-ze-pis-ochroni-go-przed-zmianami-jest.html

  PiS nie jest w stanie przepchnąć przez Sejm ustawy, która zabezpieczałaby Kościół przed nieuchronną transformacją tej instytucji. Jeśli Ministerstwo Kultury odmówi wsparcia filmom czy dziełom teatralnym, które będą Kościół krytykować, ich twórcy zorganizują publiczne zbiórki, a efekty pokażą w internecie. Nawet jeśli kontrolowana przez PiS prokuratura będzie umarzać śledztwa w sprawach księży pedofilów, to i tak nie da się zamknąć ust ich ofiarom. Kościół od rozliczenia pedofilskich ekscesów się nie uchroni.

 120. Czy to jest zabawne?

  „Tylko nie mów nikomu” to tytuł dokumentu, ale również najczęściej powtarzana w nim fraza. Każda z ofiar, do której dotarli dziennikarze, w pewnym momencie mówi, że krzywdzący ich ksiądz zakazywał mówić nawet na spowiedzi o tym, co ich spotkało.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24768452,sekielscy-ujawniaja-nowe-przypadki-pedofilii-w-kosciele-widzielismy.html

 121. „Partia PZPR dawała mieszkania i samochody choć, trzeba było coś tam coś za to zapłacić, ale dawała”

  Dawała, dawała. Zwłaszcza wówczas, jak samemu się dało. Zwłaszcza tyłka.

 122. BWTB
  9 maja o godz. 21:44

  „Słów kilka o dawaniu (…) Partia PZPR dawała mieszkania i samochody choć, trzeba było coś tam coś za to zapłacić, ale dawała. Historycznie każdy został na tym danym przez partię mieszkaniu uwłaszczony. I kto dał więcej pytam”?

  Musisz emerytowanym pracownikiem prowincjonalnego kabaretu z czasów PRL lub pamięć gorzej ci służy niż sądzą twoi sąsiedzi. 🙂 Partia dawała mieszkania bez problemu, ale swoim i tym, którzy jej opresyjną władzę chronili przed wściekłością społeczeństwa, np. ubekom ― im to już po dwóch latach zatrudnienia. Inni ustawieni byli w kolejce na 20 lat. Pomyśl kto na te „dawane” przez partie mieszkania zapracował? Przecież nie Partia w osobie swych sekretarzy tylko zwykli ludzie, dokładnie ci sami, którzy czekali 20 lat na przydział mieszkania. Samochodów partia nie dawała tylko talony na kupno samochodu po normalnej, czyli horrendalnej ― w stosunku do zarobków ― cenie (mały fiat 69 tys. zł). To chyba różnica, prawda? Samochodów partia produkowała dwa rodzaje (mały fiat i polonez), a i tak dostając talon nie miałeś wyboru co ci przydzielono. Dziś używany i w dobrym stanie samochód kupisz za połowę średniej pensji.

 123. Gekko

  „Ja tam nie widze nigdzie żadnych hagiografii czy ikonizacji Balcerowicza”

  Przecież dyskusja o Balcerowiczu trwająca od kilkunastu lat budzi nie mniejsze emocje niż nie tak dawne jeszcze dyskusje o Jaruzelskim. I oczywiste jest, że przy tego typu infantylnej personalizacji polityki to hagiograficzne wynoszenie na piedestał przez zwolenników czy strącanie w piekielną otchłań przez przeciwników jest nieuchronne. Takie są konsekwencje widzenia polityki w kategoriach osobowego dobra albo zła.
  Tego typu dyskusje wokół Balcerowicza toczyły się i toczą nie tylko w ramach narracji polityków i publicystów ale również na blogu.

  Dlatego z uznaniem przyjąłem tezę Jażdzewskiego by skończyć z tego typu infantylnym pierdzieleniem i popatrzeć na trasformację nie przez pryzmat jej „ikon” ale jako na proces społeczny. Tak on o tym mówi:

  „Rozmowa na poziomie „kto miał rację” (Balcerowicz czy jego oponenci) nie ma sensu. Polska została poddana wielkim, globalnym procesom i oczywiście można ówczesne elity krytykować za to, że wsiadły do pędzącego pociągu, zamiast stanąć na torach i zatrzymywać go rękami. Ale ja uważam, że choć wsiadanie nie było aż tak wielkim wyczynem, to próba zastopowania lokomotywy musiała być próbą, w sensie politycznym, samobójczą. O czym zresztą przekonało się wielu wybitnych polityków, jak Karol Modzelewski.”

  Zwróc uwagę na ocenę poltyków, w tym Balcerowicza, którzy w transformacji brali udział. Wedle Jażdżewskiego musieli to robić skoro chcieli być w polityce, ale nie było to aż tak wielkim wyczynem.
  A potem dodaje już wprost w kontekście Balcerowicza: „pomniki powinny stać, ale nie zawsze mówić; w przypadku ojców polskiej transformacji sprawdza się to dosyć często.”
  Inaczej mowiąc, skoro już sobie wymościli miejsce na tych cokołach to niech na nich będą. Ale niech z nich przynajmniej nie gadają.

  Wracając do tematu felietonu … . To jest krzepiące, że wychowany na Tocquevillu młody Jażdżewski po blisko 30 latach dochodzi do tych samych wniosków co kiedyś wychowany na Marksie stary Modzelewski.

 124. kooperatywaMandragon

  „Geremek wskazal politykom , jak mozna byc ladacznica,
  Modzelewski wskazal poslancom Sorosa, jak przywrocic feudalizm.”

  Na ten temat w komentarzu z 22,50

 125. Bar Norte, 22:53

  Lech Walesa nie mial czasu napisac wspomnienia o Karolu Modzelewskim ani pojechac na pogrzeb, ale ma czas chwalic sie , jak to On doradza Niemcom i Francji jak naprawic UE.
  Najpierw trzeba wszystko zburzyc, zeby zbudowac na nowo.

  Chyba chce wzmocnienia prawej nogi.
  Rzeczpospolita poranny artykol wymoderowala , znalezc mozna jako artykol ,, gazety ”.

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24767220,lech-walesa-postuluje-likwidacje-unii-europejskiej-latwiej.html

 126. SS
  uskarża sie na anonimowość na blogach.
  U niego Słowianin to napewno imię , a Stanisław to nazwisko i stąd nieprzypadkowe , tradycyjne inicjały SS.

 127. kooperatywaMandragon

  O to mi własnie chodziło gdy pisałem za Jażdżewskim o tzw „ojcach transformacji” „skoro już sobie wymościli miejsce na tych cokołach to niech na nich będą. Ale niech z nich przynajmniej nie gadają.”

  Ps. Modzelewski z Wałęsą chyba nie przepadali za sobą. Co zresztą wydaje się całkiem zrozumiałe.

 128. Rossi
  To teraz Partia (PiS), już nie tylko sobie będzie dawała ?
  To „teraz k..wa my” i „zwycięsca bierze wszystko” już nie obowiązują jako doktryna i linia Partii ?
  Jeszcze wciąż nie opowiedziałeś nam o stosunku Partii , do stosunku Kuchcińskie z nieletnią prostytutką ?
  No i dlaczego wasza prokuratura nie ściga sprawców zamachu smoleńskiego , jak ekshumacja jednoznacznie wykazała , ze ofiary były osmolone wybuchem ?
  No i dlaczego Millerem i Laskiem , fałszerzami raportu smoleńskiego , nie zajmuje się prokuratura ?

 129. Z dystansu
  10 maja o godz. 0:42

  ” … i dlaczego wasza prokuratura nie ściga sprawców zamachu smoleńskiego”.

  A wiesz, że był zamach smoleński? A skąd wiesz, że był zamach?

  Kogo prokuratura ściąga to jest tajne ― do czasu wpłynięcia oskarżenia do sądu. A jeśli wiesz na pewno, że tam był zamach to zgłoś się z tą wiedzą do prokuratury, zanim ona zgłosi się do ciebie lub po ciebie.

  „Jeszcze wciąż nie opowiedziałeś nam o stosunku Partii , do stosunku Kuchcińskie z nieletnią prostytutką”?

  Marzyciel z ciebie, ale jak widać masz pewnie specyficzne skłonności. Może to się leczy, więc nie czekaj aż przyjdzie z Tusk z programem chemicznej kastracji, jak to już raz obiecywał. Tym razem program Tuska może być na serio, a twoje szczęście z jego powrotu przerodzi się w koszmar. 🙂

 130. Z dystansu
  10 maja o godz. 0:42

  „No i dlaczego Millerem i Laskiem , fałszerzami raportu smoleńskiego, nie zajmuje się prokuratura”?

  A to świat już się kończy? Ale przypadkiem masz racje, fałszerzy trzeba karać.

 131. „Nigdy się nie cofał” , to dziedziczna cecha dzieci dawnych elit.
  „Nie zrezygnuję z kandydowania do Parlamentu Europejskiego, nigdy nie pojawił się taki pomysł; prowadzę kampanię zgodnie z planem i myślę, że wszystko szczęśliwie się zakończy – powiedział b. premier Włodzimierz Cimoszewicz, pytany o wypadek ze swoim udziałem.”

 132. „wszystko szczęśliwie się zakończy” – twój faworyt Cimoszewicz.*
  Niestety SLD zawiodła swoich wyborców do których ja również należałam, nie zlikwidowała religii w szkołach a wręcz przeciwnie związany z partią prezydent A.Kwaśniewski usankcjonował konkordat. Polska w okresie premierostwa Leszka Millera miała swój haniebny udział w interwencjach zbrojnych w Afganistanie i Iraku, a pokrętne wypowiedzi A.Kwaśniewskiego, L.Millera i faworyta W.Cimosiewicza na temat tajnych więzień w Kiejkutach przyniosły wstyd nie tylko ich autorom ale całej formacji. Szczególnie, obecny kandydat do PE przekonywał przed laty o konieczności torturowania więźniów w naszym kraju z uwagi na niebezpieczeństwo światowego terroryzmu.
  Najgorszą rzeczą jest utrata zaufania i to nie tylko w bezpośrednich kontaktach międzyludzkich ale przede wszystkim pomiędzy wyborcami a ich „faworytami”, to ostatnie skutkuje zobojętnieniem na losy własnego kraju. Stąd coraz mniejsza liczba wyborców i powodzenie populistów.

  * czy ktoś pamięta małe ulotki z wizerunkiem W.Cimoszewicza spadające z nieba przed pierwszymi wyborami po 1989r?

 133. Bombiarz z dystansu. Ani to imię ani nazwisko. Czyli blogowy eunuch. Tak sobie myślę o bucach zza krzaka bez herbu. Ty z dystansu biegnij po klucz 10 lub na dystans i nie otwieraj gęby. Bo masz dziury w zębach i cuchnie od żołądka.

 134. @Wiesiek, polecane przez ciebie strony nie otwierają się, w zamian pokazują nick naszej blogowej koleżanki @404. Ciekawe skąd ONI ją znają?*

  *tu przydałby się radosny uśmiech (emotikon) – podejrzewam brak poczucia humoru ogółu, ale ja nie używam. Z zasady, że tekst przemawia sam za siebie.
  Dobranoc.

 135. SS to zbrodnicza formacja katolickiej III Rzeszy. Przedstawiciele KK sugerują szarmanckość formacji bo jej reprezentanci zdejmowali czapki wchodząc do kościoła. W przeciwieństwie do podwładnych Brudzińskiego. Tak sobie myślę jak to zdjęcie czapki łagodzi obyczaje.

 136. Głąb blogowy nie wie co to anonimowość. Nie jestem anonimowy bo moja tożsamość jest znana Redakcji. Nick oddaje osobowość czyli otwarta przyłbica. Nie wysyłam wpisów z kafejek internetowych pod nadzorem „ciaej” czy państwa islamskiego czy Watykanu. Chronionych tajemnicą spowiedzi lub szyfrowanych. Tak sobie myślę o głąbach z wiedzą czerpaną z kaczana.

 137. Trevor Noah zastanawia się czy najpierw będzie wojna z Iranem, czy z Vwnezuela.
  Chociaz bierze też pod uwagę Chiny jak następną opcję.

  1. Bolton juz od wielu lat nawołuje do bombardowania Iranu.
  Ale od czasu jak Trump się wycofał z porozumienia z Iranem i nałozył dodatkowe sankcje sprawa zaczyna się układać pozytywnie i Boltony zacięrają łapki.
  Ostatnio armada amerykańska posuwa się w kierunku wroga i może coś z tego będzie.
  W końcu powiedziano wyraźnie, źe Iran zagraża bezpieczeństwu Ameryki i jej sojuszników (czytal Izrael i Saudyjska Arabia)

  Trevor Noah zauważa, że trudno Iranowi zachować się w tej sytuacji tak, żeby Ameryka nie poczuła się zagrożona. Bo jak się spojrzy na mapę, to wokół Iranu wszędzie są bazy Amerykańskie, więc w którąkolwiek stronę się ten Iran nie zwróci… to może wywołać poczucie zagrożenia Ameryki.

  2. Mike Pompeo wypowiedział się na temat Venezueli.
  Jak stwierdził: Trump i jego rząd bierze pod uwagę militarne zaangażowanie Ameryki w Venezueli.
  Bo nie życzą sobie jakichkolwiek innych nacji i ich interesów tam

  Co sprowokowało Trevor Noah do ciekawej obserwacji:
  You know what I love about America?
  Is that it’s the only country that’s willing to meddle* in Venezuela to make sure that no one meddels in Venezuela

  (Wiecie co najbbardziej lubię w Ameryce?
  To jest to, że to jest jedyny kraj, który godzi się na wtrącanie się do spraw Venezueli zeby spowodować, że nikt inny nie będzie się do jej spraw wtrącał).

  *meddle — znaczy wtrącanie się na chama, bez pytania i bez zaproszenia i bezprawnie.

  3. A Chiny?
  Miało się odbyć właśnie spotkanie z Chińczykami w sprawie ceł, ale Trump wpadł na pomysł DWA DNI przed tym spotkaniem, że najprawdopodobniej podniesie dodatkowo cła na chńskie produkty wartości 200 bilionów na 25%
  Chińczycy odpowiedzieli:
  Don’t even think about it!
  (Nawet o tym nie myśl)
  Taka była ich oficjalna odpowiedź

  No i zobaczymy czy Trump pomyśli. Ja bym raczej się o to nie obawiała.

  Is America’s Next Battle with Iran or Venezuela? | The Daily Show with Trevor Noah
  https://www.youtube.com/watch?v=z7I-t5GdO0A

 138. Guantanamo jankesów na terytorium Kuby. Czy to nie jest pierwowzór Krymu i Donbasu. Tzw.tradycyjny pobyt choć partner już nie istnieje. Tak sobie myślę o okupacji sprawiedliwej w ramach bliskiej zagranicy,która jest nasza.

 139. IPN zrehabilitował ORMO i ZOMO.Nie były organami sił bezpieczeństwa. Tak sobie myślę,że teraz ormowcy i zomowcy wystąp po odszkodowania do Kaczyńskiego. Obraził ich dumę obrońców władzy jak prokurator stanu wojennego od którego nastąpiła erozja oceny postaw ludzi zmuszonych do maszerowania w pochodach. Z czegoś trzeba było żyć. Nie popełnia przestępstwa kto z głodu…

 140. @zetus 1
  and all rozumiejący angielski

  Trump Plays Tough Guy With China
  https://www.youtube.com/watch?v=lerKcb4vCiE

 141. Na motywach -> @ BWTB (21:44)

  Polityka kultowa, albo; Daj, czegoć ci nie ubędzie…
  Motyw nośności programu dawania, wynika z powszechnego w elektoracie, formacyjnego kultu brania.
  Na tym kulcie wyrasta nasz rodzimy wehikuł czasu, czyniący politykę zabawą programistów pralek skrzyżowanych z bankomatem.
  Przekręcasz odpowiedni program, a wąż wylewa wypraną z uprawnień gotówkę we wskazany target.
  Najlepiej robić to w mediach spo (taka ludowa forma spa), gdzie programistów od przekręcania gałkami obietnic wpuszczenia węża walutowego każdemu elektorowi z folwarku – wprost do kieszeni, aż oczy bolą.
  Na tym tle wieszczę wznowę kariery Stalina, jak w krainie tego wynalazku polit-drukarki za przekręceniem.
  Stalin dał polo-elektoratowi najwięcej, gdyż włączył nas do Zachodu poprzez nadanie zachodnich Ziemi.
  Kudy unii do takiej branki w ludzie…
  – – –

 142. 404
  10 maja o godz. 7:29

  Funny. THX

  O ile mnie pamięć nie myli to pisałeś; Trump czy Clinton, bez różnicy.
  Dalej tak myślisz ??

 143. @

  PiS zakładnikiem „sekstaśmy Kuchcińskiego”. Jeśli wypłynie, skutki dla partii będą miażdżące.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24768545,pis-zakladnikiem-sekstasmy-kuchcinskiego-jesli-wyplynie.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.2-L.1.glowka

  A pissowskie wsze ciągle o s-upkach. Pier…nie to, oj p…

 144. Rossi
  Przez lata wypisujesz tu, że „Smoleńsk” to był zamach, relacjonujesz na blogu jego dokładny przebieg , wiesz nawet jakie ładunki wybuchowe i gdzie założono i w jakiej kolejności one wybuchały, a teraz się pytasz skąd ja wiem , że był zamach ?
  Rossi przecież od ciebie wiem , że ta lotnicza katastrofa była zamachem , albo zmieniłeś zdanie ?
  Co do tajności śledztwa , to jeszcze przed dwoma laty pialiście z każdej ambony , że prawda jest już tuż , tuż, a teraz wszystko nagle utajnione.
  Moim zdaniem jest tak , że Prezes doszedł do wniosku, że śmierć jego bratani i cały temat zamachu smoleńskiego jest już wyeksploatowany politycznie i stracił dla niego zainteresowanie i ukrywa teraz przed narodem prawdę . A naród smoleński ma do tej prawdy prawo.
  Co do kastrowania pedofilów , to jestem przeciw, ale jak chcesz to dla was może być .wyjątek.
  Po informacjach na temat burdelu w Zakopanem słowa Prezesa „wara od naszych dzieci” nabierają dopiero właściwego sensu .

 145. Unia wobec agresywnych zachowań jankesów w stosunku do suwerennych państw zachowuje się jak KK w czasie okupacji. To pokazuje poziom skundlenia w ramach tzw.zachodniej cywilizacji. Jankesi uber alles…III Rzesza kłania się. Czy Armia Czerwona znowu musi powstać na kłopoty.

 146. SS
  Z uporem maniaka powtarza mądrości zaczerpnięte z Dugina , że III Rzesza była katolickim państwem konfesyjnym, a i Wehrmacht katolicką armią . Równie dobrze może pisać, że Armia Czerwona była armią prawosławną . W końcu Stalin na potrzeby wielkiej wojny ojczyźnianej przypomniał sobie o prawosławiu.
  Tutaj z resztą Putin były KGBowiec idzie jego śladem . Na czele moskiewskiej cerkwi stoi też były KGBowiec i tak w Rosji wszystko znowu juz tradycyjnie mają z jednej ręki.

 147. Poseł PiS-ka Mularczyk po 8:15 — w radio Kraków 1 września lub w okolicach Przedstawi raport domagający się od Niemiec kilka set miliardów Dolarów a nawet do Biliona $
  Ewentualna obecność prezydenta Niemiec w tym czasie ( 80 rocznica wybuchu II WS ) dla niego nie stanowi jakiejkolwiek przeszkody .
  Nawet zwykle pro pisowski Dziennikarz Bańka sygnalizował ostrożność co realności tych roszczeń ,tym bardziej że Poseł Mularczyk forum parlamentu Europejskiego zamierza aktywizować ,a tam nie ma kompetencji ,no ale gonić króliczka -to patriotyczne dzieło
  Ten Mularczyk to bardzo naiwny facet – stratuje z 4 pozycji w swoim regionie wyborczym ,może dlatego liczy na Górali co lubią dutki !

 148. A Niemcy zażądają zwrotu tzw.Ziem Odzyskanych i korzyści z bezumownego korzystania z ich majątku. Wszak totalna prawica unieważniła Jałtę a Ziemie to zatruty owoc tzw.mrocznej sowieckiej okupacji przez komunistów. Tak sobie myślę ale będą jaja kto komu i za co. A co KK przebaczył czyli darował w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Czy reparacje to nie jest podniesieniem ręki na Kościół. Witaj Breslau a Wrocław Praszczaj lubimyj gorod…

 149. Squirrel-lka
  9 maja o godz. 10:51

  Squirrel-lko, z całą sympatią, ale ja na przykład drogich mi i osobistych wspomnień nie wrzucałabym do piaskownicy obawiając się bezmyślnego zadeptania tychże bądź publicznej domorosłej analizy z rozbiorem na części i kąśliwą krytyką. (Mam nadzieję że nie uraziłam)
  Ale gdyby takowe ukazały się w felietonie, książce, to insza inszość…

 150. Uderz w stół a bękart dziedzica pisze nie kwestionując głąbowatości z kaczana w stylu volksdojcza. Tak sobie myślę,że zmiana nicku nie ukrywa uprzedzeń kamarada kanibalizmu pod Stalingradem i prawosławia. Woli papieża dublera z katolickiego wehrmachtu to dzisiaj niemal formacja tzw.wyklętych bo mordowali komunistów. Tak w Mein…stało. Wierni modlą się o pomyślność takiego papieża a prezydent IV RP nie jest tego godzien. Bo germańska liturgia tego nie przewiduje.

 151. „Dziś używany i w dobrym stanie samochód kupisz za połowę średniej pensji.”

  @Rossi

  Gdzie w Polsce można dostać samochód w dobrym stanie za 2 tys. złotych?

  Średnie wynagrodzenie w lutym 2019 wyniosło 4 949,42 zł brutto.

 152. Za połowę średniej pensji rocznej?

 153. Z Niemiec. 14 lat. Reszta widziały gały co kupowały. Tak sobie myślę,że od razu taka kwota na naprawy.

 154. Gajowy, nie piernicz, OK?
  Za połowę średniej pensji w PRLu (w latach 80-tych) nie kupiłbyś nawet kompletu kół do malucha.
  Ty też jesteś z tych, którym PZPR dała za friko mieszkanie i auto, jak twierdzi (wyżej) jeden z tutejszych oszołomów?

 155. qurwik,,,

  zapomniałeś słoneczka OK 🙂

 156. 11:57
  Specjalnie dla blogowego debila:
  🙂 🙂 🙂

 157. adaśko – gdybyś posiadł sztukę czytania, miałbyś okazję u Haska zapoznać się z postacią wiejskiego głupka, zwanego Pepik – Wyskocz.
  Mówiło się: „Pepik, wyskocz”, na co rzeczony podskakiwał i robił, ku uciesze zebranych: „beeee, beee”.
  To twój praprzodek 🙂

 158. Mauro Rossi
  9 maja o godz. 22:45

  Dziś używany i w dobrym stanie samochód kupisz za połowę średniej pensji.

  Przykład pisowskiej propagandy w krystalicznie czystej postaci.

 159. „Telewizory stają się coraz bardziej inteligentne ” (!!)
  Inteligent nie powinien wiedziec wiecej od nich , wystarczy , ze wie gdzie ich szukac
  (Bez sensu ale ladne )

 160. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24771029,wtargnal-na-pomnik-z-transparentem-podczas-miesiecznicy-smolenskiej.html#s=BoxOpMT
  Powinno sie dorobic kilka schodkow na dole aby latwiej bylo wejsc i nie trzeba bylo „wtargiwac ” aby jezyk giętki , natywny (… cos tu bylo po drodze ?) co pomysli glowa …

 161. @quentin t.

  Zanim mnie spróbujesz obrazić, pokaż w którym miejscu pisałem cokolwiek o PRL i kupowaniu samochodów w tamtych czasach?
  Krew ci zalewa oczy i toczysz pianę, zanim cokolwiek zrozumiesz z tego, co tymi oczami widzisz?

  Zapytałem Mauro, bo on lubi sofistycznie wykręcać kota ogonem, jaką połowę przeciętnej współczesnej pensji ma na myśli – miesięcznej czy rocznej?

  Dla ułatwienia:
  sofistyczny = pokrętny, kłamliwy, naciągany, szachrajski

 162. qurwik,,,

  zadbaj o pełny wytrysk pissowskiego jadu,
  bo inaczej wiesz , – gangrena, amputacja 🙁

 163. Może q… szuka ujścia dla frustracji, których nie może odreagować bezpośrednio, bo się boi albo nie ma jak (żona, szef, teściowa, życie w ogóle) i szuka obiektów zastępczych?
  W jednym z opowiadań Michała Choromańskiego bandzior napada na starszego pana, bije go dotkliwie, a na pożegnanie rzuca: Pan powie Bolkowi, że jesteśmy kwita.

 164. GajowyM.
  10 maja o godz. 13:17

  hahaha ⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️⚡️

 165. Gajowy:
  a w którym miejscu próbowałem cię obrazić ? Pisząc „nie piernicz”?!
  „Krew zalewa ci oczy”, bo twoi faworyci polityczni dają d.py a perspektywy ich powrotu do rządów są znikome.
  A ponieważ – w przeciwieństwie do mnie, który blogowaniem znakomicie się bawi, ty, dysząc ze wściekłości, usiłujesz mi wciskać jakieś problemy życiowe.
  Teraz dopiero cię obrażę: jesteś typowym chamem 🙂

  No, ale nie martw się gajowy, jak się zbierze odpowiednie towarzystwo, to nawet sondaż wypada po myśli KO (świeże wyniki dostępne w twojej wyborczej szmacie).
  Z tym, że przedmiotowy sondaż IBSP był dla Newsweeka, a rada programowa IBSP, to m.in. Monika Płatek, Andrzej Rychard, Józef Pinior, Henryka Bochniarz, Włodzimierz Cimoszewicz, Magdalena Środa, Adam Rotfeld. No comment.
  Chi!… – jak zwykł pisywać na końcu niezrównany Kisiel 🙂 🙂 🙂

 166. @

  Afera burdelowa marszałka sejmu, rozwali PiS.
  🙂 🙂 🙂

 167. Prosto z Niemiec. Zakończenie II WŚ było wyzwoleniem Niemców. Ale volksdojcze uciekli i teraz piszą z dystansu. Tak sobie myślę o dobrych Niemcach bo wyzwolonych. Najlepiej z NRD.

 168. @quentin

  Znasz moich faworytów politycznych? Wymień choć jednego.
  Lubisz insynuacje, to twój żywioł, co potwierdza moje przypuszczenia o kłopotach życiowych.
  Nie wygląda, żebyś się bawił i to znakomicie.
  Może zmień styl na mniej agresywny i urągliwy?
  Jako paszkwilant jesteś za to niezrównany.

 169. @Gekko
  9 maja o godz. 18:52
  Sorry jeżeli coś pokręciłem, ale tak mi się skojarzyło to co czytałem w Twoim komentarzu i w tym za zalinkowałem z KL ( Sawczuk)

 170. hetajr
  10 maja o godz. 12:06

  „Dziś używany i w dobrym stanie samochód kupisz za połowę średniej pensji. Przykład pisowskiej propagandy w krystalicznie czystej postaci”.

  Zapomniałem dodać, że chodzi o dwudziestokilkulatków pracujących w Mordorze. Mój siostrzeniec właśnie tam ma job (ukończył jakieś finanse) i na początek zarabia ok. 20 tys. PLN plus bonusy. Z 10 tys. spokojnie kupi się używany samochód, którym można jeździć.

  Ale niedawno widziałem przed schroniskiem dla bezdomnych, na pograniczu Ursynowa i Służewca, zaparkowane samochody, może niezbyt eleganckie z wyglądu, mocno używane oczywiście, ale na chodzie i z tablicami rejestracyjnymi. Za komuny to nawet bezdomnych nie było, ogólny deficyt wszystkiego. 🙂

 171. GajowyM.
  10 maja o godz. 11:20

  „Gdzie w Polsce można dostać samochód w dobrym stanie za 2 tys. złotych”?

  Za 2,5 tys. spokojnie kupisz samochód, np. 20-letniego japończyka i będzie on abolutnie do jazdy.

 172. @wiesiek59
  9 maja o godz. 14:01
  Chyba jakaś ewolucja poglądów, jeżeli można się tak wyrazić nastąpiła ?
  Niestety nie. Czytam link o Ukrainie z neon24 :

  „Oczywiście, dopowiedzmy – pieniądze te rozkradnie kolejna ekipa oligarchiczna, a dalsze podtrzymywanie ukraińskiej agresji na Donbas oraz obrażanie się na rzeczywistość Krymu skutecznie uniemożliwią Ukrainie wyjście z geopolitycznego i gospodarczego impasu, w który została wpędzona.”

  Ciekawe na co się Polacy obrazili podczas IIWŚ (np. Powstanie warszawskie) – na rzeczywistość okupacji ?
  Jeśli chodzi o agresję ukrainską, to kolejna będzie na Kijów albo Lwów 🙂 🙂 . Po co aż tak daleko szukać terenów do agresji, w Donbasie ?
  W.P. z privietom dla neon24

 173. OK, gajowy, w porzo.
  Możemy się bawić nadal, bo naprawdę to tak traktuję.
  Po prostu odpowiedziałem insynuacją na insynuację.
  Co do stopnia agresji u tutejszych, hm…
  Ale OK. 🙂

 174. @404
  10 maja o godz. 7:29
  Dzięki @404, oglądamy to samo, czyli mamy podobne poczucie humoru.
  He is lying in the tweet. Here is how we know – he is the one saying it. 🙂 🙂 🙂

  Oczywiście kłamie w tym twicie, a skąd wiemy – bo to on mówi.
  Zdaje się, że nie ma innego wyjścia – IMPEACHMENT. Jak już Senat wystawił subpoena dla DT Juniora to znaczy, że szala się przechyla.

 175. Mauro Rossi
  10 maja o godz. 14:24

  Przepraszam, nie domyśliłem się że piszesz o swoim siostrzeńcu z Mordora. Myślałem, że chodzi o zwykłego Polaka, który 5000 zł. brutto miesięcznie widuje równie często jak… itd.

  https://forsal.pl/artykuly/1105759,srednia-pensja-mediana-i-dominanta-wynagrodzen-w-polsce-ile-naprawde-zarabiamy.html

  Ale nawet mityczne dla wielu 5000 zł brutto oznacza nieco ponad 3500 na rękę czyli połowa to ok. 1750 zł. O tych z dominującym wynagrodzeniem nie ma co wspominać.

  Do GajowyM napisałeś:

  Za 2,5 tys. spokojnie kupisz samochód, np. 20-letniego japończyka i będzie on abolutnie do jazdy,

  czyli pomyliłeś się (?) w dyskutowanym przez nas wpisie minimum o ponad 40 %.

  P.S. Z tym brakiem wszystkiego to bym nie przesadzał. Członków „S” było tyle że sami starali się usilnie o wyeksportowanie na Wschód, i to ten daleki .-)

 176. @Mauro

  Powinieneś jeszcze dodać, że ów 20-letni japończyk na chodzie technicznie przewyższa i dłużej pojeździ niż nowy malucha z czasów PRL-u 😉
  Byle by pochodził z kraju, gdzie zimą nie soli się dróg. Miałem nowe subaru station 4WD, rocznik 1983, po 13 latach nadawał się na złom, tak go rdza żarła od dołu. Dzisiejsze „japończyki” są pod tym względem jeszcze gorsze, choć lepsze od volvo od czasu, gdy jest w chińskich rękach.

 177. Gekko (20:14)
  Zdaje mi się jednakowoż, że cokolwiek napiszę do Ciebie, Ty bierzesz tak mocno do serca, że mnie aż ściska. Zamiast rozumem pogrzebać w tym. Analitycznie. Krok po kroku. Bez zbędnych, niebezpiecznych i przypadkowych skojarzeń. M.in. o „polskim pierniczeniu”.

  Pierniczy się bowiem w tym przypadku nt. relacji Jażdżewskiego z „środowiskami okreslające się jako liberalne”, że rzekomo Jażdżewski coś sprostował w sprawie tzw. ikony itp itd na okrągło i górnolotnie, wielkie słowa, obrazowanie, pogłębiona agitka. A on, LJ krótko stwierdził „… uważam, że choć wsiadanie nie było aż tak wielkim wyczynem …”. To o rozpoczęciu i przeprowadzeniu reform sprzątających polską gospodarkę po realnym socjalizmie.

  Nie wiem ile Jażdżewski ma lat, ani jaką nabył edukację, ale taka wrzutka pojęciowa, która mnie się kojarzy z „wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać …” jest nieinteligentna. LJ przy tym nie był, nie studiował tego tematu, chyba nie wie o decyzjach, o wyzwaniach, o dyskusjach publicznych na przestrzeni kilku dekad, np. nie tak dawno, kilka lat przed kryzysem wielkiiej recesji światowej (2008-14) i kryzysem rządów PiS (2005-7) był pomysł, aby drastycznie obniżyć kurs złotego, co miało rozwiązać problem zbyt wysokiego bezrobocia. Tego nie podjęto i politycznie nie było to takie łatwe. Dzisiejsza Polska dopiero co wyszła z biedy i z turbulencji transformacji aby można było nonszalancko mówić, że polityka gospodarcza tamtych lat „nie była wielkim wyczynem”. Otóż była ona wielkim wyczynem, szczczególnie że przyniosła wielki sukces porównywalny ze wszystkimi krajami regionu, które poniosły klęskę lub tylko niewielki sukces.

  Drugi błąd intelektu, który popełnia Jażdżewski wytknął mu nie byle kto, lecz sam Adam Michnik tymi słowy (z którymi się zgadzam):
  Nie lubię sprowadzania rozmowy o tym, co dzieje się w Kościele, do pedofilii czy bardzo gromkiej retoryki antykościelnej. Kościół to jest ważny temat, zwłaszcza w Polsce. O tym można i trzeba rozmawiać. Ale to musi być poważna rozmowa, a nie wzywanie bojowego ducha.
  https://www.tysol.pl/a32143-Zaskakujace-Michnik-Przemowienie-Jazdzewskiego-bylo-nieinteligentne-

 178. Czy według Michnika poważna rozmowa to chyba w temacie,że Boga w waszym wydaniu nie ma i nie idżcie tą drogą. Tak sobie myślę co Żydzi mają do zaoferowania katolikom aby przeszli na ich wiarę. Łatwiej z PZPR do hunwejbinów.

 179. Nie wpuszczają do lokalu Janusza z Grażyną! Skandal!

 180. O przestępstwach nie rozmawia się tylko egzekwuje prawo. Wytykać grzechy to powinność jak z zapowiedziami. Kto wie… Tak sobie myślę,że Michnik zgubił zeszyt do religii i mówi z pozycji gotowego do kolaboracji. Ile na tym można stracić …

 181. Właściciele Polsatu i Agory jak donoszą media wymiękają. Ich rancza są narażone na lotne finansowe brygady i łaskę wydających różne pozwolenia. Tak sobie myślę ,że dorobek życiowy w granicach hunwejbinów to jak mydło Zabłockiego.

 182. Z wygłoszonymi tu laudacjami na cześć Karola Modzelewskiego trudno
  się nie zgodzić. Człowiekowi, który znaczną część życia poświęcił
  dla sprawy i tyle czasu spędził w więzieniach PRL-u, już z tego powodu
  należy się szacunek, chociaż jak wiecie mój stosunek do tamtych czasów
  może częściowo z przekory, a po części całkiem prozaicznie jest inny,
  i z perspektywy lat tamtą rzeczywistość widzę inaczej niż Karol Wielki.
  Czasami wracam do książki „Modzelewski – Werblan POLSKA LUDOWA”
  Pouczająca lektura, ale przecież jesteśmy przed nowymi wyzwaniami.

  Dzisiaj w Polskim Radiu dziennikarz prowadził rozmowę z europosłem
  Ryszardem Czarneckim. Tematem była sytuacja w kraju i za granicą.
  Powróciła sprawa katastrofy smoleńskiej i jej przyczyn. Oczywiście
  odkryto po latach, że minister Arabski czegoś nie przeczytał, co mogło
  mieć znaczenie na przebieg tej podróży. Nasz europoseł zanim postawił
  kropkę nad „i” przekonywał rozmówcę, że dopiero jak powstaną w Polsce
  stałe bazy wojsk amerykańskich to Rosjanie zobaczą, że nie ma po co
  na Polskę napadać. Niestety rozwinięcia tego wniosku na radiowej antenie
  już nie było, a szkoda.
  Tak więc my żyjący możemy jedynie zastanowić się nad biegiem dziejów
  i ludzkich losów.

 183. Bar Norte
  9 maja o godz. 1:02
  „Nawet w krajach, które miały się świetnie, rządy cięły wydatki publiczne””
  Cięcia wydatków i nie tylko. Popełniono (i robi się to dalej) szereg innych ,by nie napisać ,kardynalnych błędów.

 184. Była okazja. Rura z zaszczaną ropą na aut. Zamiast brać i płacić wystarczyło nie brać. Jakiś osobnik wymyślił dostawy tankowcami z Primorska. Tak sobie myślę może wzdłuż Mierzei ułożyć podwodny rurociąg aby w tranzycie nie robili pisuaru z rury. Unia dopłaci do alternatywy ropa zamiast moczu,

 185. Fragmenty rozmów Andrzeja Werblana i Karola Modzelewskiego:
  KM: „…nasze myślenie było myśleniem utopijnym…liczyliśmy na wrzenie społeczne”
  AW: „Na rewolucję po prostu”
  KM: „Tak jest. Myśmy byli prawdziwymi rewolucjonistami. Nam to wywietrzało z głowy między pierwszym a drugim więzieniem, ale wtedy liczyliśmy na rewolucję i nasza logika była rewolucyjna. Że pojawią się ruchy rewolucyjne w innych krajach, zwłaszcza w Związku Radzieckim. To jest kluczowe, bo jak Związek Radziecki nie będzie mógł zdławić innych, to ta rewolucja, o tym wiedzieliśmy, dopiero wtedy ma szansę. Nasz pomysł nie był pomysłem na dysydencję studencko-intelektualną. Był pomysłem na rewolucyjną, robotniczą konspirę.”
  AW: „Na wnoszenie rewolucyjnej świadomości do klasy robotniczej”
  KM: „Dokładnie tak jest…..Ale nasze plany zostały zupełnie pokrzyżowane w momencie, jak nas pierwszy raz zatrzymano….przyszedł do nas major Kalita bardzo barwna postać….powiedział mi: panie młody, taką konspirację to wziąć i o dupę potłuc. I to był cios w samo serce”
  A Jarosław Kaczyński konspirował, konspirował i cel osiągnął

 186. zezem

  „Popełniono (i robi się to dalej) szereg innych ,by nie napisać ,kardynalnych błędów.”

  Co gorsza dalsze sekwencje kardynalnych błędów są juz zapowiadane – przez czołowych polityków europejskich w ramach kampanii wyborczej do PE.
  Jakby się zmówili.

 187. Daję wiarę,że 21 Postulatów napisał Kiszczak wykorzystując kuriera Wałęsę. Który jak Jażdżewski przybił na drzwiach tzw.komuny Postulaty atakujące nie Polskę ale zachowanie partyjnych duchownych. A potem były rozmowy. Taką formę odchodzenia od reżimu obcego mentalnie popieram. Tak sobie myślę czy katolicyzm to religia tubylcza do 966 roku. To okupacyjne widzenie świata zawleczone przez krzyżaków.

 188. Bar Norte
  10 maja o godz. 19:01
  Im dalej w las tym więcej drzew…
  Politycy niekiedy ze swoimi irracjonalnymi wizjami to jedno, sprzeczność interesów pomiędzy państwami członkowskimi to drugie. Nie wydaje mi się,że Unia zachowa formę w tej postaci , którą sobie „projektowali” wielcy lat 60-tych. Realia i teoria – ogólnie ujmując. Równość i prawa członkowskie to raczej papier…
  Czytałem ,że w pewnych kwestiach nie będzie żądana jedność wszystkich członków lecz decydować ma większość.

 189. Bar Norte
  10 maja o godz. 19:01
  PS.
  Jakby się zmówili.
  To zrozumiałe. Powstały układy, układziki. Nic nowego jak świat stary w myśl zasady : ja tobie , ty mnie. Czyli kasa w pewnej perspektywie.

 190. zezem
  10 maja o godz. 19:23
  „Czytałem ,że w pewnych kwestiach nie będzie żądana jedność wszystkich
  członków lecz decydować ma większość.”
  Zdaniem europosła Ryszarda Czarneckiego wygłoszonym dzisiaj w radiu
  polscy eurodeputowani będą domagali się w każdej sprawie jednomyślności.
  Niestety w polskim parlamencie obowiązuje żelazna zasada większości,
  nawet duża mniejszość nie ma tu nic do gadania

 191. Polscy czy katoliccy eurodeputowani. To jest ważne bo przemycana jest watykańska forma jednomyślności. Liberum veto też się kłania. Tak sobie myślę czy to zgoda aby w Sejmie była też jednomyślność z uwzględnieniem opozycji. Czemu nie.

 192. ls42
  10 maja o godz. 19:40
  w polskim parlamencie obowiązuje żelazna zasada większośc
  Tak zadecydował suweren w ostatnich wyborach – frekwencja wyborcza raczej mierna, a wynik odzwierciedlający nastroje.
  Czy się zmieni? Wątpię.

 193. SŁOWIANIN STANISŁAW
  10 maja o godz. 19:11
  „Daję wiarę, że 21 Postulatów napisał Kiszczak wykorzystując kuriera Wałęsę.”
  Pana przekonania nie wszystkich są w stanie przekonać.
  Powtarza Pan od dłuższego czasu „Wystarczy nie kraść”, a przecież ludzie są
  z gruntu uczciwi, a szczególnie komentatorzy na tym blogu, i to ich sytuacji
  medialnej nawet na jotę nie zmienia.
  Stosując wybiórczo mojżeszowe przykazania wyraża Pan utopijne przekonanie,
  że wystarczy czegoś nie robić aby było inaczej. Są jednak ludzie, którzy
  nie pozostają bierni, chcą czynić wiosnę, chcą zmiany. W takim przypadkach
  ma Pan dla tych obywateli jakieś praktyczne porady?

 194. Ten sposób interpretowania historii wkrótce będzie używana w Polsce, cytuję:

  „Niemieckie ministerstwo sprawiedliwości zamieściło na Twitterze wypowiedź swojej szefowej Katariny Barley (SPD) na temat zakończenia drugiej wojny światowej. Wypowiedź ta może sugerować, że 8 maja to przede wszystkim Niemcy zostali wyzwoleni.”

  Po realizacji ustawy nr 447 w Polsce, część elit PO-PiS oraz globalne orrganizacje żydowskie również uznają, że Polacy zostali wyzwoleni, dzięki błogosławionemu wejściu w życie tej ustawy.

 195. zezem

  „Czytałem ,że w pewnych kwestiach nie będzie żądana jedność wszystkich członków lecz decydować ma większość.”

  Też to czytałem.
  Ale w stosunkach międzynarodowych, a taki przecież charakter mają relacje unijne, formalne wymogi obowiązują tylko wtedy gdy są realne przesłanki do ich obowiazywania. Tak więc to realia polityczne określają formę a nie forma określa realia.
  Reguła jedności wynikała własnie ze zrozumienia powyższej zasady.

 196. Waldemar 9 maja godz. 18.53
  Pierwszą autostradę na świecie wybudowano w USA w 1908 roku, potem byli Włosi, a kolejni Niemcy.
  Autostrady i drogi ekspresowe u nas to przecież tak na serio dzieło ostatniej dekady.
  Idzie ciężko niemniej już się jeździ. Oczywiście mnie najbardziej interesują drogi prowadzące z i do Wrocławia i jest nieźle, do większości miast wojewódzkich można dojechać
  Pozdrawiam

 197. Są ludzie wielcy, idealiści i ideolodzy, którzy inicjują rewolucje.
  Karol Modzelewski, należy do nich.
  Są również wykonawcy wcielający w życie te idee.
  Dzielący się na fanatyków i pragmatyków.
  Modyfikujący te idee w miarę ich realizacji i oporu społecznego.

  O le wiem, żadna idea nie została wcielona w życie bez kosztów i odstępstw od teoretycznych założeń.
  Również rewolucjoniści po drodze zmodyfikowali swoje założenia.
  Każdy z czynnych działaczy został albo odsunięty od władzy, odszedł od koncepcji pierwotnej, bądź został zlikwidowany przez kolegów w trakcie walk frakcyjnych.

  Koncepcje Modzelewskiego, Kołakowskiego, Michnika, Kuronia, okazały się w trakcie realizacji karykaturą.
  Dzięki ludziom podłym i małym, którzy przechwycili władzę w trakcie wdrażania ich w zycie.
  Taki proces przechodzi kazda znana mi rewolucja.
  Nie ma jak dotychczas wyjątków.

 198. Wałęsa ma rację.
  Albo unia, ze wspólnym systemem prawnym, podatkowym, polityką zagraniczną, prawami obywatelskim, płacami, itd.
  Albo konfederacja z różnorodnoscią celów poszczególnych członków.
  Jakiś model trzeba wobec wyzwań XXI wieku wybrać.
  Inaczej, Europa będzie rozgrywana przez silniejsze podmioty.
  Interesy europejskie niekoniecznie są zbieżne z amerykańskimi czy chinskimi,

 199. „Trzeba było aresztować Adama Michnika, żeby wystąpił Donald Tusk”

  Polska wszędzie na świecie jest traktowana jako ojczyzna wielkiej „Solidarności” , traktowanej jako ruch pokojowy. Wszędzie na świecie porównują Lecha Wałęsę z Mahatmą Gandhim.
  (…)
  Historia „Gazety Wyborczej” to w jakimś sensie historia „Solidarności”. Szczególnie nisko chylę głowę przed Adamem Michnikiem. Ono uczyło nas, młodych, radykalnych członków „Solidarności” takich wartości jak potrzeba porozumienia czy kompromisu. To teraz brzmi banalnie, ale wtedy nie było banałem. Trzeba było nadzwyczajnej inteligencji, żeby wierzyć, że zwycięstwo nad komunizmem nie może oznaczać wyeliminowania kogoś, kto jest naszym wrogiem czy oponentem. …
  – Donald Tusk.

  http://wyborcza.pl/relacje/14,126862,24772376.html
  Z obchodów 30-lecia „Gazety Wyborczej”.
  Faktycznie, pewnie nie jestem liberałem, ani nie rozumiem Polski i polityki w niej toczonej.
  Ale nie mam zbyt wielu dni, wolnych od zaglądania do GW.

 200. Zemsta na Zalewskiej

  Masowo biorą zaświadczenia o prawie do głosowania i zamierzają przyjechać do okręgu, gdzie kandyduje Anna Zalewska, by zagłosować przeciwko niej. W ten sposób nauczyciele mają zamiar uniemożliwić minister edukacji „ucieczkę” do Brukseli.

  https://wiesci24.pl/2019/05/07/za-ten-trik-zalewska-ich-znienawidzi-nauczyciele-znalezli-sposob-by-nie-pojechala-do-brukseli/

  Mam wrażenie, że zgodnie z ordynacją wyborczą do PE nauczyciel, czy rodzic, nawet dorosła licealistka może swym głosem nieco słabiej utrudnić Zalewskiej ucieczkę do Brukseli. Wystarczy oddać go swoim okręgu na listę inną niz PiSu.

 201. Teo,
  chyba coś Ci się pozajączkowało. Zalewską mogą zatrzymać tylko wyborcy głosujący na kandydatów PiS ale innych niż Zalewska. Chcesz, żeby nauczyciele z jej okręgu i „przyjezdni” głosowali na jej konkurentów ale z PiS? Tylko w ten sposób mogliby ją wyeliminować a nie głosowaniem na konkurencję z innych partii. „Taka sytuacja” Teo 😉

 202. Teo

  Nie przejmuj się. PiS musi wygrać te wybory. Tak zadecydowało w każdym razie Stasi.

 203. @legat (23:53)

  Chyba muszę ci to narysować, abyś zrozumiał. Powiedzmy, że w okręgu 12 na kandydatki listy #4 zaciekli zwolennicy tych partii zagłosują:
  1. A. Zalewska (PiS) – n głosów,
  2. B. Kempa (SP) – n+1 głosów …
  i ta lista w wyniku głosowania nauczycieli, także w całej Polsce, zdobędzie tylko 1 mandat w tym okręgu, to Zalewska nie „ucieknie do Brukseli”.

 204. Pozdrawiam. Nielicznych na tym blogu, którzy myślą.
  Przeważyło szalę szczere wyznanie typu „nic nie rozumiem, ale piszę”.
  Zbyszek, quentin t.
  I słoneczko 🙂

 205. Teo,
  no właśnie, żeby wyeliminować Zalewską, trzeba głosować na Kępę. O tym właśnie mówię.

 206. Poniżej link z nadania nagrody „Człowieka Roku 2019” Donaldowi Tuskowi.

  Jakże pięknie to wydarzenie wypadło. Wielu mówców. Wszyscy na poziomie i z głęgokim sensem wypowiadali się na tematy dzisiaj jakże ważne.
  Jakże inne wrażenie człowiek ma po tym wydarzeniu od tego co odbyło się na UW 3 maja. Wtedy pozostał niesmak. Dzisiaj duma.

  Polecam serdecznie
  https://www.tvn24.pl/donald-tusk-czlowiekiem-roku-gazety-wyborczej,934643,s.html

  Jezeli ktoś ma dostęp do całości materiału, to będę wdzięczna za link.

 207. legat (0:32)
  Bardzo dobrze mówisz, ale to tylko połowa tego co ja mówię.

  Druga połowa to to, że Lista #4 musi dostać mało głosów w całym kraju, aby tylko dostała 1 mandat w okręgu 12. i tylko #2. Kempa przeszła.
  Czyli jeśli nauczyciel już musi głosować na tę listę, to niech postawi X na Kempę.
  A jak nie czuje takiej potrzeby to niech głosuje w dolnoślaskim na KE lub Wiosnę. A w reszcie polskich moczarów, najlepiej na listę #3.

  Rozumiesz?

 208. Teo,
  Twój wywód miałby sens, gdyby rzeczywiście była szansa na to, żeby PiS został kompletnie zgnojony w wyborach ale na razie nic na to nie wskazuje. 20 mandatów to mają „jak w banku” – przynajmniej na dzisiaj i żadne antyzalewskie wycieczki belfrów nic nie pomogą, chyba że pedagogusy zagłosują na konkurentów Zalewskiej ale z listy PiS. Twój wywód miały sens, gdyby z okręgu Zalewskiej PiS miał tylko jeden mandat i PiS sympatycy głosowali na Kępę. No to co, namawiać zostaje belfrów, by robili Kępie kampanię wyborczą? Daj spokój.

 209. @Gekko
  9 maja o godz. 8:30

  Kwestia czy „Tusk wiedział” jest bez znaczenia – jeslie nie (co jest oficjalną wersją wszystkich stron) to zdyskwalifikował się jako polityk i przywódca, jeśli tak – okazał się manipulantem, ze skutkiem jw.

  Jednym słowem tak czy inaczej jest do niczego. Czy o to Ci chodziło?
  Dołozywszy Twoje wcześniejsze zarzuty pod jego adresem o rzekomej ucieczce do Brukseli, to by swiatczyło, ze zdecydowanie faceta nie lubisz.
  Chociaż fakt np ze nie był zaznajomiony z tekstem Jażdżewskiego nie może go dyskwalifikować jako przywódcę, czy polityka.
  Takie praktyki, ze teksty są ustalane wcześniej, są zarezerwowane dla kręgu dyktatorów.
  Donald Tusk sądził, że ma do czynienia z dojrzałym człowiekiem, a nie z żądnym poklasku karierowiczem, który akurat jego kosztem zapragnie zabłysnąć swoimi rewelacjami.
  Nikt normalny nigdy nie sprawdza co powie na jego temat osoba wprowadzająca.
  Akurat jestem osobą, która słucha wielu wykładów/spotkań z ciekawymi, wybitnymi postaciami na różnych forach i nigdy nie zdarza się, żeby te osoby sprawdzały czy wcześniej próbowały „zatwierdzać” supportowe wystąpienie zapowiadacza.
  To musi się opierać na zaufaniu, że ktoś nie wyskoczy jak Filipp z konopii.

  Życzę Ci, zebyś przemyslał jeszcze raz swój stosunek do Donalda Tuska.
  Warto też uwzględnić, że przywódca nie jest w stanie zawsze zadowolić każdego.
  Nawet najlepszy przywódca.

  Dalej piszesz:
  Najważniejsze, co Pawłowski słusznie wywodzi z analizy, że kluczowym przesłaniem LJ skierowanym (nie do KK przecież), a do KE była koniecznośc zmiany reguł gry w walce o władze pozwalającą przywrócić Polsce cywilizację demokracji.

  „koniecznośc zmiany reguł gry w walce o władze pozwalającą przywrócić Polsce cywilizację demokracj”

  Brzmi mądrze, dumnie ale ja i napewno większość która wysłuchała płomiennej mowy Jażdżewskiego akurat tego nie zauważyła w sensie pozytywnym.
  Bo ja należę do ludzi, którzy nie marzą o jatkach na ulicach.
  Jakie inne reguły gry niby zaproponowaL Jażdżewski oprócz: nich krew się krwią odciska” czy jakoś tak podobnie?

  No i Twój Ps.. przypuszczam że do mnie skierowany:
  Warto komentować, trafnie lub nie, ale rzeczy sobie przynajmniej pojmowalne. Jest tyle blogów, forów

  Czy naprawdę chcesz mojego zniknięcia z tego forum?
  Przychodzą mi na myśl słowa Andre Gide „It’s better to be hated for what you are than to be loved for what you are not”.
  A za Donaldem Tuskiem powiem „…nigdy na siłę nie szukaj wroga, czy konfliktu”

  Pozdrawiam serdecznie

 210. @legat
  @teo

  Nie znam zasad wyborczych. Czy zachciałby któryś z Was je nakreślić.
  Bo z waszej rozmowy zrozumiałam, ze ma byc okreslona z góry liczba osób z konkretnych partii/list.
  Ale to chyba niemożliwe.

  Pozdrawiam

 211. wiesiek59
  10 maja o godz. 22:57

  Donald Tusk polskim Barackiem Obama.

 212. legat
  jeśli PiS, poprawniej – ZP ma 20 mandatów „jak w banku”, to zapewne 2 w dolnośląskim, czyli oprócz Kempy (nie Kępy) musiałby z listy wejść ktoś inny, aby Zalewską oblać.

  Wiele nauczycieli musiałoby się zjechać, aby to osiągnąć. A jednak coś takiego koncypują. Ale dopóki „piłka jest w grze” … te 20 mandatów, w tym 1 dla Zalewskiej może nie być pewne.

 213. @404
  Ordynacja wyborcza w Polsce jest skomplikowana. To nie USA, czy inna anglosaska kraina. A do PE jeszcze bardziej.

  Po krótce, kraj jest podzielony na 13 okręgów. Do zdobycia jest 51 lub 52 mandaty (to chyba się zmieniło po wstrzymaniu brexitu). Okręgi mają do rozdziału określoną liczbę mandatów, np. Warszawa – 5, Śląsk – 7, łódzkie – 2, z grubsza proporcjonalnie do liczby ludności. Do wyborów zapisują się komitety (partyjne), czyli listy, które losowo dostają numery 1, 2, 3, 4…..
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_do_Parlamentu_Europejskiego_w_Polsce_w_2019_roku

  Głos jest ważny wtedy, gdy pada na 1 kandydata, który należy do którejś z list, a w okręgu może być ich ze stu. Np. w Warszawie (okręg 6.) na liście KE #3 jest Cimoszewicz, Halicki, Gasiuk-Pichowicz, Hübner, Boni i kolejne pięć osób. Zaznacza się jedną osobę.

  Po głosowaniu liczy się głosy w okręgach, na poszczególnych kandydatów i na listy, oraz na listy w całym kraju. Najpierw rozdziela się liczbę mandatów w poszczególnych okręgach wg. zasady proporcjonalności krajowej i kolejności list w okręgach używając skomplikowanego algorytmu. Następnie szereguje się kandydatów wewnątrz poszczególnych list i rozdaje mandaty kandydatom. Np. w Warszawie zalóżmy, że w wyniku obliczeń liczby głosów na list, lista KE uzuskuje 3 mandaty, wtedy 3 pierwsze osoby z tej listy wg. liczby uzyskanych głosów, powiedzmy Gasiuk, Boni i Hübner zostają europosłami.

  Proste, nie?

 214. Jak sugerują biskupi każdy rodzi się grzesznikiem. Dlatego chrzest ma ten defekt boskiego poczęcia zneutralizować i przemienić w uczciwość w kierunku awersji np. do kradzieży. A mamy co mamy u wielu. Tak sobie myślę,że albo liturgia jest analogowa albo tzw.święcona woda jest kranówką. Nie ma skutku bo spływa jak po kaczce w Kaczolandzie. Wnętrze duchowe jak urodzone.

 215. Kropielnica.Choroba brudnych rąk z rąk tysięcy właścicieli. Znak krzyża na czole. Czy sanepid bada zagrożenia z tym związane. Do mózgu blisko. Tak sobie myślę,że jakieś zagrożenie jest bo katolicy to największa grupa pacjentów świeckiej służby zdrowia. A wystarczy nie chorować.

 216. Nie zgadzam się z teorią wrzuconą po omacku na blog, że SŁOWIANIN jest imieniem. Brzmi to raczej jak nazwisko, bądź plemienne przezwisko. Zaś STANISŁAW to jednak imię, ale przecież nie pogańskie. Całkiem przyjemne, niedawno obchodzone nawet w Kościele, był pewien biskup, męczennik zdaje mi się, i go uświęcono. Ale jak się wmyśleć w nie, to chyba jednak staje się pogańskie, w moim przekonaniu.

  Weźmy pierwszy z brzegu felieton, oto „Nasi okupanci (bis)”:
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1791670,1,nasi-okupanci-bis.read?src=mt

 217. Przynajmniej Poganie nie budowali w ramach rasy panów obozów śmierci. Ich socjal to wspólne chaty, żony i dzieci. Słynna gościnność. Tak sobie myślę pod własnym imieniem z mentalnością Słowianina pod herbem Korczak.

 218. Spowiedż do ucha grzesznika. Bo nie ma anonimowości w zbiorowej spowiedzi. Znak pokoju staje się pustym gestem wobec otaczającej rzeczywistość z udziałem przekazujących. Nieudacznicy nie mogą miłować bliżniego klasycznie bo przelewają własną żółć na bliżnich. Tak sobie myślę,że zasady religii nie deprawują tylko wyznawcy nie są reformowalni w znacznej części. A po czynach to poznacie. Tak odbieram Jażdżewskiego -Lutra.

 219. Mauro Rossi
  9 maja o godz. 22:45
  Oddałeś głos na ten komentarz
  BWTB
  „9 maja o gchyba różnica, Samochodów partia produkowała dwa rodzaje (mały fiat i polonez), a i tak dostając talon nie miałeś wyboru co ci przydzielono. Dziś używany i w dobrym stanie samochód kupisz za połowę średniej pensji.” Tylko, drogi kolego,nie wszyscy zarabiają tą połowę średniej pensji. A za tą poniżej średnią pensję też trzeba jakoś żyć.

 220. wiesiek59

  „Koncepcje Modzelewskiego, Kołakowskiego, Michnika, Kuronia, okazały się w trakcie realizacji karykaturą.
  Dzięki ludziom podłym i małym, którzy przechwycili władzę w trakcie wdrażania ich w zycie.
  Taki proces przechodzi kazda znana mi rewolucja.
  Nie ma jak dotychczas wyjątków.”
  _____________-
  i z powyzszym sie zgadzam

 221. Słowianie a tzw.cywilizacja zachodnia z chrześcijańskim rodowodem. Zbrodnie cywilizacji w ramach wojen religijnych,zdobywania obcych terytoriów,kolonie, niewolnictwo, II wojny światowe i wiele innych czynów. Dzisiaj tereny „cywilizowane” przez cywilizację to ruina tubylczej ludności zwanej imigrantami i ich środowiska. Murzyn zrobił swoje…. Miliony ofiar. Z rąk Słowian ofiary można wymienić po nazwisku w cienkim brulionie. To skutek samoobrony przed germańskim naporem z Bogiem na ustach. Tak sobie myślę,że na tym tle Poganin brzmi dumnie. Wystarczy wrócić do słowiańskich korzeni. Po co męczyć się germańską liturgią. Wspólne chaty,żony i dzieci w zasięgu ręki.

 222. Poganin to osoba nie używająca opium zwanym religią. Tak sobie myślę,że to zdrowy nawyk.

 223. Dziś o 14:30 premiera oczekiwanego filmu dokumentalnego Tomasza Sekielskiego ” Tylko nie mów nikomu”
  Reżyser udostępni bezpłatnie film na swoim kanale youtube :

  https://www.youtube.com/SEKIELSKI

 224. basia.n

  dziekuje z informacje,
  pozdrawiam slonecznie
  znad morza

 225. 404,
  Teo świetnie wyłożył ale ja spróbuję krócej i prościej na przykładzie Zalewskiej.
  Otóż biorąc udział w wyborach głosujemy nie tylko na osobę ale także na zarejestrowany komitet wyborczy. I teraz, jeśli na liście gdzie na pierwszym miejscu jest Zalewska ale są jeszcze inni kandydaci, to trzeba by ją przesunąć na miejsce „niemandatowe” czyli w praktyce na miejsce trzecie a co najmniej drugie. Musiałyby być tu spełnione dwa warunki. Komitet wyborczy od Zalewskiej uzyskuje w jej okręgu tylko jeden mandat, co mogłoby się zdarzyć, gdyby te pół miliona belfrów z rodzinami pojechało do tego okręgu i głosowali nie na listę z Zalewską, to po pierwsze. Żeby ją przesunąć na miejsce niemandatowe, to musieliby głosować na kandydata z listy Zalewskiej ale nie na nią, to po drugie – co jest niemożliwe, bo już zagłosowali na inną listę. Czyli, musieliby zagłosować na inną listę niż z Zalewską i jednocześnie namówić głosujących na jej listę, by głosowali na kogoś innego, np. Kempę by ją wyprzedziła w liczbie głosów. To karkołomne się wydaje.
  Teoretycznie możliwe jest, że Kempa z Zalewską wygra, bo podobno jest w tym 12 okręgu dość popularna ale jeszcze trzeba by przeprowadzić taką szeroką akcję „zajazdu przyjezdnych”, żeby z listy Zalewskiej do PE weszła tylko jedna osoba. Ci najeźdźcy z kolei osłabiliby siłę wyborczą, w swych okręgach, przeciwników partii Zalewskiej. Tak, że całą tę inicjatywę ze zmienianiem okręgów przez nielubiących Zalewskiej uważam za chybiony.

 226. Jak wygląda życie więzienne kardynała?

  – Szczegóły mrożą krew w żyłach. Pell jako aresztant przebywa w więzieniu w Melbourne. Nosi ubranie więzienne jak wszyscy inni więźniowie i aresztanci. Z sądu do więzienia został przewieziony specjalnym samochodem służby więziennej. Władze więzienne umieściły go w izolatce, żeby uchronić aresztanta przed ewentualnym morderstwem lub przemocą seksualną ze strony innych skazanych. Niestety, bardzo często skazani bądź oskarżeni o pedofilię są traktowani w niezwykle brutalny sposób przez innych odbywających wyroki. Kardynał Pell nie może też odprawiać mszy świętej. Nie ma dostępu do kapelana więziennego. Jego wieloletnie procesy pochłaniają gigantyczne sumy pieniędzy. Kancelaria prawna, która prowadzi tę sprawę, otrzymuje od władz kościelnych za każdy dzień pracy 40-50 tys. dolarów australijskich. Ta bulwersująca sprawa może doprowadzić Kościół katolicki w Australii nie tylko do bankructwa moralnego, ale także finansowego.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/autor/justyna-tomaszewska-kaczmarczyk/news-ks-kobylinski-najwiekszy-wstrzas-chyba-przed-nami,nId,2983348#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  =============

  Tak się to robi, w praworządnym kraju……

 227. ozzy
  11 maja o godz. 9:44

  Myślę, że warto zobaczyć przed filmem wczorajszy wywiad
  z Sekielskim. Jest bardzo dobrym wprowadzeniem do filmu

  https://www.youtube.com/watch?v=uX-oH0-VmCs

  Pozdrawiam również – u mnie też słonecznie, ale wciąż zimno 🙂

 228. Osoba wierząca podnosi w stosunku do siebie zasady moralne. Dlatego w wyrokach sądów świeckich ich czyny należy kwalifikować w górnych wymiarach „widełek” kary. Tak sobie myślę,że wysoko ustawiona poprzeczka zobowiązuje nie-Poganina.

 229. @ Słowianin S:
  ” Z rąk Słowian ofiary można wymienić po nazwisku w cienkim brulionie.”
  To tylko dla tego, że w czasach przedchrześcijańskich Słowianie nie pisali kronik 😉
  Żeby nie szukać długo, to słowiański władyka Mieszko, zanim się kazał ochrzcić , sprzedawał własnych poddanych w niewolę do muzułmańskiej Hiszpanii. Później, również słowiański, chociaż już nominalnie chrześcijański książę Konrad, ponieważ nie stawało mu środków i sił na mordowanie Prusów i Jadźwingów wynajął sobie do tego Niemców. Już nie wspominając o tym, że kiedy pierwsi Słowianie pojawili się w środkowej Europie to co? grzecznie poprosili tubylców aby się gdzieś wynieśli i zrobili im miejsce ???

 230. Mad Marx
  11 maja o godz. 10:40

  U Słowian nie istniało niewolnictwo, ani przesądy rasowe.
  Nie kastrowano dzieci na masową skalę- ku chwale boga……
  Pewne zwyczaje zaimportowano z Zachodu wraz z chrześcijaństwem.
  W pakiecie…..

 231. Ponoć Mieszko nie był Słowianinem. IPN nie potwierdza. A po chrzcie był katolikiem co wszystko tłumaczy. Wyprzedził handel niewolnikami typowy biznes tzw.cywilizacji chrześcijańskiej. Potem była pańszczyzna i roboty przymusowe w tym samym kręgu kulturowym. Tak sobie myślę,że tubylcami przed Słowianami były tury więc temat zgrilowano.

 232. teo 4.25
  Na szczęście u nas zgodnie z dewizą Stanisława Słowianina wszystko spływa jak po kaczce, albowiem wielu kwestionuje zasady moralne prawa mojżeszowego

 233. Wiara i przestrzeganie 10 przykazań to okazja do wspierania świeckiego państwa,które nie musi uruchamiać środków przymusu aby ład i porządek był normalnością. Wystarczy nie kraść a państwo świeckie upadnie. Tak sobie myślę czy to tak wiele dla ortodoksów religijnych.

 234. @wiesiek59

  „U Słowian nie istniało niewolnictwo, ani przesądy rasowe…”
  Przesądów rasowych zapewne nie było, bo zarówno Słowianie, jak i wyparte przez nich ludy zamieszkujące środkową Europę na oko się nie różnili, więc nie było powodu do antagonizmu, jak pomiędzy Europejczykami a Murzynami albo skośnookimi Azjatami.
  Niewolnictwo zaś istniało we wszystkich albo prawie wszystkich społeczeństwach starożytnych i średniowiecznych. U Słowian, w tym u Polan też, nawet jeżeli założymy, że Mieszko i jego poprzednicy sprzedawali do Emiratu Kordoby tylko Prusów albo Jadźwingów

 235. P.S.
  W sąsiadujących z Polską Niemczech chłopów zaczęto uwalniać (zastępując pańszczyznę czynszem) już w Średniowieczu, po powstaniu Munzera. W czasie, gdy u Germanów ucisk chłopa malał u Słowian rósł, bo dni pańszczyzny dodawano.

 236. Mad Marx
  11 maja o godz. 12:24

  Głównym rynkiem zbytu, była ponoć Persja, o czym swiadczy spora ilość monet z tamtego regionu.
  Mieszko mógł dorabiać się na handlu niewolnikami, ale zauważ, że Brytyjczycy i Hiszpanie, dorabiali się na tym do XVIII wieku, i chrześcijaństwo czy arcykatolicyzm, w niczym im w tym nie przeszkadzał.
  Murzyni czy Indianie, bardzo długo w oczach łowców niewolników nie mieli „duszy”.

  Mieszanie się ludów w czasie ich wędrówek, to osobny problem.
  Podbój, asymilacja, wzajemne przenikanie się kultur, sąsiedztwo w tej samej przestrzeni geograficznej- róznie bywało.
  Obecnie czeka nas nowa wędrówka, exodus z Afryki na skalę setek milionów.
  I też nie obejdzie się bez problemów.

 237. Po 966 r. następowało ludobójstwo Słowian w germańskim stylu z pomocą zakonników krzyżaków. W ten sposób rozszerzano Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego. Tak sobie myślę,że okres Słowian nie może być mylony z germańskim butem zwanym też katolicką okupacją. Historia Słowian przypomina los Konika polskiego zwanego Tarpanem. Warto odtworzyć z rozproszonych genów.

 238. Rozmowy o historii zawsze na czasie i jak oliwa mogą łagodzić emocje.
  Skoro zagajeniem jest laudacja po śmierci Karola Modzelewskiego
  nie powinno się pomijać spisanych przez Roberta Walenciaka
  dwudziestu dziewięciu rozmów Karola Modzelewskiego z Andrzejem Werblanem
  o Polsce Ludowej.
  W końcowym akapicie książki Andrzej Werblan powiedział „Miałem poczucie,
  że Polska Ludowa wyczerpała swoją historyczną rolę, a jej czas minął.
  Zapewniła dostosowaną do powojennych realiów geopolitycznych ciągłość bytu
  państwowego narodu polskiego, obroniła względnie korzystny kształt terytorialny,
  a także starała się wykorzystać istniejące warunki dla modernizacji struktur
  społecznych i ekonomicznych. Po 1956 roku uchroniła kraj od wielu ekscesów
  typowych dla bloku radzieckiego, od kolektywizacji,
  od ideologicznej ekstrawagancji. Miała też sporo wad, ale na tle otoczenia
  zapisała się nie najgorzej. Od pewnego czasu jednak przypuszczałem,
  że zbliża się jej kres. Po prostu, wszystkie porewolucyjne systemy są
  krótkotrwałe. A ten i tak przerósł swój wiek.”

  PS. Ważna jest ta książka, ale niemniej istotna jest przedmowa. Krótki fragment:
  „Obaj przyszli ze wschodu. Andrzej Werblan (rocznik 1924) w wojskowym szynelu,
  jako żołnierz I Armii Wojska Polskiego, armii, która wydobyła go z syberyjskiego zesłania. Karol Modzelewski (urodzony w 1937 roku) też miał szynel, a raczej małe paltko na wzór wojskowego szynelu, bo on, siedmioletni chłopiec, chciał wyglądać jak czerwonoarmista. Jeszcze wtedy nazywał się Kirył i nie znał polskiego.”

 239. Prosto z IV RP. Jarek Kaczyński rozmawiał z generałami na temat rządu z Lechem Wałęsą jako premierem. Tak sobie myślę czy chcieli „Bolka” czy to był 22. Postulat Kiszczaka. O jednogłośnym wyborze Jaruzelskiego prezydentem nie wspomnę.

 240. @wiesiek59
  11 maja o godz. 12:35
  W XVIII wieku Polska nie handlowała niewolnikami na skalę międzynarodową z oczywistych powodów- Wystarczy popatrzeć na mapę Świata i porównać położenie Wlk Brytanii, Hiszpanii, Portugalii albo Holandii z Polską. Nie zmienia to faktu, że niewolnikami handlowano na rynku wewnętrznym, razem z ziemią albo osobno.

 241. Chrześcijańska kultura nie traktowała mieszkańców innych kontynentów jako równych. Odebrała im człowieczeństwo. To były rzeczy jak świnia. Tak sobie myślę czy podnoszenie ręki na taką kulturę to grzech wart odrąbania ręki sprawiedliwości dziejowej.

 242. – „Donald Tusk polskim Barackiem Obama.”
  To i tak lepiej niz Donald Tusk polskim Barackiem Obamy.

  – „Tak sobie myślę,że tubylcami przed Słowianami były tury więc temat zgrilowano.”
  Przy tej okazji zgrilowano przedslowianskich , bm nawet przedpotopowych turystow .

  Ps Tak (…) mysle , ze Jażdżewski wiedzial co pokaże Siekielski a Tusk wiedzial co powie Jażdżewski . Co powie prof. Pawłowicz , a co pokaze pr. Kaczynski nie starcza mi wyobrazni .

 243. Zasadniczo chodzi o to, że w percepcji mojej, Biedronia, Jażdżewskiego, Zandberga formacja PO straciła zasadniczą rację bytu. Dlaczego? Była to chadecka partia wolnorynkowa hołdująca konserwatyzmowi w życiu obyczajowym (vide brak nawet legalizacji podwiązywania jajników przez kobiety przez 8 lat jej rządów) i liberalizmowi ekonomicznemu, darwinizmowi ekonomicznemu – survival of the fittest. Otóż po tym co – w zgodzie z socjaldemokratycznymi standardami Europy – zrobił PiS niedawać już się nie da, więc nie da się już realizować ekonomicznej części postawy PO. Natomiast w części obyczajowej PiS wykonuje niegorszą chadecką robotę niż PO. Ergo, PO straciła rację bytu, przyszłość należy do PiSu i formacji lewicowej, która krótko mówiąc zalegalizuje podwiązywanie jajników gdy z woli suwerena dojdzie do władzy.

 244. Twierdzić, że poganie nie zażywali religijnego opium to fruwać w obłokach ignorancji.
  Wśród pogan palących i zaciągających się najmocniej są starożytni Grecy, którzy stworzyli sobie słynne zbiorowisko mitów i wierzeń, na których nie jeden Parandowski zrobił forsę i nie jeden Monteverdi i Hendel zdobyli popularność swymi operami. A mity nordyckie. A mity Słowian. Wszystko to silne były silne używki.

 245. Karol Modzelewski, antypzprowski marksista, powiedział w 1981r. słowa które poszły w Kraj: „Niech bój to będzie ich ostatni”. Cudowne słowa człowieka o głębokim wglądzie w mechanizm dziejów.

 246. Sztandar wyprowadzić!

 247. A współcześnie mitologią jest gawęda o „socjaldemokratycznych standardach Europy”. Jakby nie dominowały standardy wolnego rynku i reguł konkurencji, tżeźwości budżetowej i oszczędzania pieniędzy podatników. A trzecie droga partii sld-owskich, SPD i Labour? Gawędą straszącą jest „darwinizm ekonomiczny” w dobie ograniczania opiekuńczości państwa i jego radykalnego racjonalizowania, w Skandynawii, w krajach anglosaskich, w Niemczech.
  I tak to się notorycznie bajdurzy w polskich opłotkach.

 248. O „seksualizacji dzieci od kołyski” i ataku na Kościół mówił na regionalnej konwencji PiS w Bydgoszczy prezes Jarosław Kaczyński. Tłumaczył, że jest za „normalną rodziną” i „normalnym małżeństwem”.

  Prezes Kaczorek ma ostatnie zdanie w każdej sprawie. Także o normalnym małżeństwie i normalnej rodzinie. Jeszcze go nie powiedział.

 249. Na dzieci daje się we Francji, w Niemczech, w Brytanii – u nas jakimś cudem zaścianka pojawienie się 500 plus na drugie dziecko wywołało spazm intelektualny oderwany od Europy, której uczestnikiem jesteśmy – nam chciano serwować Europę bez zasiłków socjalnych i bez podwiązywania jajowodów…… Kuriozum PO.

 250. Prezes jakgdyby pokazywal normalna rodzine ale pojawily sie watpliwosci ( jak to u niego) co on tnp pokazuje ..

  „Czy za normalną rodzinę prezespan uważa kobietę, która wmawia mężczyźnie ojcostwo, po czym za niego wychodzi, później się rozwodzi, a w międzyczasie puszcza z kochankiem, który to okazuje się jednak być ojcem dzieci i który jest oskarżony o wyłudzenie kilkunastu milionów złotych, i która rozwodzi się ponownie i zachodzi w ciążę z kolejnym kochankiem, później kolejnym mężem? „

 251. wiesiek59

  „Koncepcje Modzelewskiego, Kołakowskiego, Michnika, Kuronia, okazały się w trakcie realizacji karykaturą.
  Dzięki ludziom podłym i małym, którzy przechwycili władzę w trakcie wdrażania ich w zycie.
  Taki proces przechodzi kazda znana mi rewolucja.
  Nie ma jak dotychczas wyjątków.”

  R.o.m.a.n.t.y.c.z.n.i.e, idealistycznie podchodzisz do procesu rewolucyjnego. Rewolucja jest przecież niczym innym jak radykalną i masową zmianą stosunków własnosci. Dokonanie takiego procesu wymaga więc silnej motywacji ideologicznej by zmobilizować większość do odebrania mniejszości własności. Stąd te podniosłe, szlachetne i obiecujace akcenty ideologiczne.
  Z tym, że po przejęciu własności zaczyna dzialać obiektywne prawo koncentracji własności przez grupy które rewolucję de facto wygrały. Wtedy r.o.m.a.n.t.y.k.a rewolucyjna przestaje być potrzebna i zaczyna się proza życia. To nie jest żadne „przechwytywanie władzy” przez ludzi „podłych i małych” od tych szlachetnych ale obiektywny proces jej umacniania. W tym przypadku wynikający z prawa koncentracji. To prawo po prostu wyłania innych ludzi.
  Wbrew pokutującym jeszcze opiniom komunizm, do którego nawiązujesz, nie był od tego wolny.
  Założenie, że uspołecznienie (nacjonalizacja) własności unieważni to prawo okazało się błedne. Jak bowiem dowiodło życie wcale nie trzeba posiadać osobiście własnosci by mieć władzę, ale wystarczy nią dysponować za pomocą państwa. Dzięki temu już pod koniec lat 20 w Rosji wyłoniła się nowa klasa rządząca czyli nomenklatura – najczęsciej nie mająca większego związku z grupami, które robiły rewolucję. Ich rolą była nie była już bowiem zmiana własności tylko jej koncentracja.
  Ten sam obiektywny mechanizm zadziałał po 1989 – oczywiście w sposób mniej dramatyczny bo pod obiecującym hasłem uwłaszczenia.
  Kultura Liberalna w ostatnich tygodniach ciągnie wątek tzw „drugiej fali prywatyzacji”. Znów chodzi o zmianę własności w dotąd chronionych z racji ogólnospołecznego charakteru domen państwa – np w szkolnictwie czy ochronie zdrowia. Nasycenie wypowiedzi jej rzeczników podniosłymi akcentami ideolo oraz moralizatorstwem przypominać by mogło kazania niedzielne – gdyby nie ten rewolucyjny kontekst.
  No ale wyrazicieli tych opinii nie można winić bo nie robią tego z własnej woli tylko dlatego, że ich owo prawo koncentracji do tego zmusza.

 252. Nabijają się z Kuby bo importuje cukier i kawę. Lepiej nie pytać o import węgla w czasach IV RP z „wrogiej” Rosji. Za komuny produkcja ponad 200 mln t. Tak sobie myślę o bliżniaczych gospodarkach narodowymi produktami.

 253. Współczesnym mitem sa prawa człowieka, wolność słowa, demokracja, globalne „ocipienie”.
  Nijak się to ma do rzeczywistości, tak samo zresztą jak wcześniej lansowana teoria o miłości bliźniego i nadstawianiu drugiego policzka.

  Niestety, „ciemnemu ludowi” potrzebne jest to religijne opium jak powietrze.
  Jedne religie/ idee, zastepowane są innymi, równie mało mającymi do czynienia z praktyką dnia codziennego.
  Ale, te religie mają zastosowanie w sterowaniu społeczeństwem i nabijaniu kasy kapłanom.
  Nihil novi sub sole….

  Teoria wolnego rynku właśnie idzie się paść- tak na marginesie.
  Jak wyglądała w rzeczywstości, bez osłonek pokazuje Trump.
  Dyktat silniejszych, bezwzględna eksploatacja zasobów słabszych, wymiana handlowa na własnych warunkach.
  Nawet Chicago Boys zmienili swe młodzieńcze zapatrywania.
  Kolejna teoria która nie wytrzymała próby czasu.
  Wracamy do klasyki- Mises, Hayek, Kalecki….

 254. Na 20 lat więzienia skazany został w sobotę we Włoszech były ksiądz za czyny pedofilii i posiadanie materiałów pornografii dziecięcej. Uznano go winnym wykorzystywania seksualnego dziesięciorga dzieci w wieku od 11 do 13 lat. Karę podniósł sąd apelacyjny.

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-pedofilia-w-kosciele/aktualnosci/news-wlochy-ksiadz-pedofil-skazany-na-20-lat-wiezienia,nId,2984759#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  ==========

  Kiedy takie wyroki u nas?

 255. Wqurw pan Staśka Słowianina na Zachód jest w pełni uzasadniony.

  To właśnie dzięki brytyjskim katolom, ich najukochańszy kozacki ataman, Helmuth von Pannwitz został wbrew jego życzeniom przetransportowany w 1945 na rozmowy do Rosji.

  No i jak tu wierzyć Angolom i innym katolom?

  Takiego przywódcy kozackiego, podobnie jak i wsławionej bohaterskimi pacyfikacjami Kosaken-Kavallerie-Division – długo jeszcze nie będzie. A jak se człowiek jeszcze powspomina 4 Pułk Kawalerii Kozaków kubańskich, dowodzony prze von Wolffa – to jakoś mokro w oczętach z emocji się robi…

 256. Dziękuję za podpowiedż o dorobku cywilizacji pogańskiej. Starożytność dała podstawy cywilizacyjne ludzkości. Od tamtych czasów 2+2=4 nie zmieniła żadna religia oparta na chrzcie. Tak sobie myślę o trwałych fundamentach ludzkości z czasów pogaństwa jak gen wyssany z mlekiem matki. Bez dyskwalifikacji butelki.

 257. Formacja powiaków to twór który dużo muczy ale mało mleka daje. Nawet drobnej decyzji o legalizacji leczniczego użycia marihuany przez 8 lat nie raczyła podjąć/wymóc na swoich biernych liderach…

 258. Katolicy są dumni z papieża z wehrmachtu i szefowej Merkel. Tak sobie myślę o kontynuacji Generalnej Guberni w ramach europejskich struktur. Zaklepanej Traktatem Lizbońskim LK. Tak sobie myślę,że zdrajcy podszywający się pod Kozaków jak Paweł wyparli się Jezusa dla 30 srebrników. Von nie jest rodem z Kubania. Raczej przypomina człowieka do wynajęcia Saakaszwilego zwanego Kałmanawardze.

 259. Od długiego czasu głoszę nieuchronny upadek PO, ale oczywiście – tak jak PZPR nie upadła od razu, lecz wiele lat po światłej druzgoczącej krytyce Modzelewskiego – tak i w przypadku PO musiało to zająć trochę czasu, choć zapewniam że mniej niż w przypadku komunistów, ostatecznie mamy demokrację, a ta przyspiesza takie procesy.

 260. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  11 maja o godz. 13:11
  „Chrześcijańska kultura nie traktowała mieszkańców innych kontynentów jako równych. Odebrała im człowieczeństwo. To były rzeczy jak świnia.”
  To samo można powiedzieć o kulturze muzułmańskiej, hinduistycznej, taoistycznej itd….
  Mieszkańcy innych kontynentów albo innych krajów to też byli ludzie gorszej kategorii, np hinduiści bardziej szanowali krowy niż mieszkańców innych krajów.

 261. 53 proc. Polek i Polaków zapytanych przez ośrodek Kantar nie życzy sobie aby katecheza była obecna w szkołach publicznych i finansowana ze środków publicznych. Najnowszy sondaż pokazuje, że obywatele naszego kraju są zmęczeni ingerencją Kościoła w sferę świecką.
  https://wolnemedia.net/53-polakow-nie-chce-lekcji-religii-w-szkolach/

 262. W bajdurce o rozdawaniu na dzieci w porównaniu z Francją, Niemcami itd. są dwa grube przekłamania. Polskie 500+ to większe rozdwanie niż w w/wym krajach, szczególnie gdy się uwzględni o wiele wyższą siłę nabywczą złotego, nawet wyższą w Wólce niż w centrum Warszawy. Drugie to kudy nam jeszcze do tych krajów gospodarczo. Porównujmy z Czechami i Węgrami. I nie tylko indywidualnych kieszeni napychanie, lecz twarde usługi dla ludności, jak choćby opieka zdrowotna w Czechach. Tam się leczy i operuje, w Polsce zawierza NMP w większości wypadków.

 263. Von Pannwitz niby nie był kubański ani kozacki, niemniej jego nazwisko zostało umieszczone na kolumnie obok kościółka Wszystkich Świętych w Moskwie. Ku czci i chwale kozackich bohaterów, z inicjatywy weteranów 15 Korpusu Kawalerii.

  Tak sobie myślę: nowa zła nie je – ale stara nie rdzewieje.

 264. 14:29

  Ty mijasz się z realiami ekonomicznymi. 500zł na drugie dziecko idealnie i skromnie korespondowało z wielkością naszego PKB i możliwościami w relacji do kwot płaconych na dzieci we Francji, Niemczech i Brytanii. To było świetne, inteligentne posunięcie, na które – jak wkrótce okazało się wbrew słowom ministra finansów z PO – pieniądze są i będą.

 265. Żyję na Wisłą i piętnuję skutki obcych cywilizacji w moim otoczeniu. Katolicyzm to nie jest polski wynalazek. Zniosę niedogodności wytworzone w słowiańskich okolicznościach. Tak sobie myślę,że w otoczeniu mamy za dużo pozostałości po obcych co wymaga polonizacji w duchu słowiańskich korzeni. Nie muszę mieć nawyków jak okupanci nakazywali czy nakazują. Chwasty trzeba usuwać. Chwast to roślina rosnąca w nieodpowiednim miejscu i czasie. Bez obrazy dla rośliny.

 266. @satrustequi

  Z takim żarem upominasz się o podwiązywanie jajowodów, a co z brakiem jednoznacznych prawnych uregulowań w sprawie wazektomii? Przecież to zabieg o wiele tańszy i mniej ryzykowny, a jako metoda unikania niepożądanej ciąży całkowicie skuteczny.

 267. GajowyM.
  11 maja o godz. 14:45

  Gdzieś czytałem, że ta procedura medyczna jest w Polsce zakazana.
  I zagrożona sankcją karną.

 268. https://independenttrader.pl/chiny-przygniecione-dlugiem.html#comments
  ===========

  Dobry komentarz:

  2019-05-11 11:00

  Arcadio
  Mam dziś trochę czasu to przeczytałem ten artykuł. Dobry, bo zawiera dużo danych, kiepski, bo wnioski kompletnie nietrafione.
  Pewnie nie napisałbym komentarza, gdyby nie kuriozalne stwierdzenie na koniec artykułu:

  „Dlatego też rządzący nie przyznają się, że zawiedli podczas realizowania długofalowej wizji rozwoju państwa.”

  Nie znam innego państwa na świecie, które miałoby równie doskonałych rządzących i tak świetnie realizujących długofalowy plan rozwoju państwa.
  Chiny rozwijają się niesamowicie na przestrzeni ostatnich 50 lat. I jest to rozwój planowy i niczym niezmącony.
  I nie wystarczy dla obalenia tego stwierdzenia narysować wykres PKB z osią X na poziomie 6%, żeby to zanegować.
  Wzrost gospodarczy na poziomie 6,4% w roku największego kryzysu światowego mówi sam za siebie.
  Na szczęście chińskie władze dawno temu zrozumiały, że żeby stać się mocarstwem trzeba bzdury o wolnym rynku, wolności i demokracji włożyć między bajki i wybrać sprawdzone metody rozwoju.
  To właśnie silne przywództwo polityczne chińskiej partii rządzącej, niski poziom wolności politycznej obywateli, nieco tylko większy poziom wolności gospodarczej i silny protekcjonizm przy jednoczesnym umiejętnym wykorzystywaniu globalizmu światowego przyczyniły się do tak spektakularnego i trwałego rozwoju.
  Od wielu już lat słyszę te trwożliwe artykuły o narastającym zadłużeniu Chin. Otóż nie ma to większego znaczenia dla mocarstwowej pozycji tego kraju.
  Przede wszystkim chińskie władze nauczyły się wykorzystywać dostępne narzędzia finansowe do wspierania rozwoju własnego kraju.

  Zadłużenie nie ma znaczenia jeśli jest zadłużeniem wewnętrznym. Temu ma właśnie służyć własna waluta, żeby przy jej odpowiednim użyciu sprawić, żeby ludziom chciało się pracować. Chińczycy to właśnie uczynili.
  To co mogłoby zagrozić pozycji Chin to zadłużenie zagraniczne. A to jest niskie. Obecnie wynosi o ile pamiętam w okolicy 15% PKB.
  Chińczycy mają więcej rezerw walutowych niż zagranicznych zobowiązań.
  Zresztą czy Chiny miałyby jakikolwiek problem, żeby je spłacić ? Oni produkują rzeczy, których potrzebuje świat.
  Świat nie może się na nich po prostu obrazić, nie może nałożyć na nich sankcji, nie może również w żaden sposób wyegzekwować spłaty zobowiązań, gdyby Chiny przestałyby je obsługiwać.
  Chiny wciąż mają nadwyżkę handlową, tyle że zmniejszającą się, czyli wciąż się bogacą, tylko wolniej.
  Nawet Trump może co najwyżej wprowadzać cła na chińskie produkty ale nie może wstrzymać ich importu.
  Po to właśnie buduje się mocarstwowość państwa, żeby nikt nie mógł Ci narzucać warunków.
  A waluty są właśnie po to, żeby służyły jako narzędzia do używania, a nie jako ołtarz do modlenia się do nich.

  Co należy przyznać, to oczywiście fakt, że świat pod postacią Trumpa, rzeczywiście się obudził i zaczął antychińskie działania.
  Jednak na powstrzymanie chińskiej ekspansji jest już za późno.
  Prawdą jest jednak, że cła czy inne ograniczenia wpłyną na chińską gospodarką, na zwiększone kłopoty chińskich firm, mniejsze zyski czy upadłości.
  Dlatego Chiny będą musiały sobie poradzić z kłopotami wewnętrznymi. Ale gdy Chiny dostaną zadyszki to reszta świata może dostać zawału.
  I kto ostatecznie lepiej przejdzie kryzys, Ci z rozbuchanym lewackim socjalem i brakiem zdolności do wyprodukowania czegokolwiek i samoobrony czy zmotywowane, zinwigilowane, zdolne do wyrzeczeń i zarządzane silną ręką społeczeństwo ?

 269. Według depeszy ujawnionej przez WikiLeaks, szef PiS Jarosław Kaczyński już w styczniu 2009 roku w rozmowie z ówczesnym ambasadorem USA zapewniał, że Sejm przyjmie odpowiednią ustawę ws. rekompensat za mienie skonfiskowane w czasie II WŚ i po niej. Jak wynika z tego dokumentu, wyrażał zamiar prywatyzowania polskich przedsiębiorstw w celu zadośćuczynienia roszczeniom i otwarcie deklarował chęć dostosowania polskiego prawa do oczekiwań środowisk żydowskich.
  https://kresy.pl/wydarzenia/wikileaks-w-2009-r-szef-pis-zapewnial-amerykanow-ze-polska-bedzie-zaspokajac-roszczenia-zydowskie/
  ========

  Elity kompradorskie sprzedają nasz kraj…..

 270. PRL nie jest tu mile widziana, ale z perspektywy czasu widać jej niewątpliwe zalety. Ludzie pracowali i nie mieli czasu na zawracanie sobie głowy rewolucyjnymi pomysłami z wyjątkiem dysydentów i uczonych w piśmie.
  Teraz za wcześnie na bilans, ale za kilkanaście lat, w porównywalnym okresie zobaczymy właściwy obraz i stosowne relacje. Wtedy zobaczymy skutki transformacji ustrojowej.
  Już nawet ryby stają się bezpłodne, więc o pewne kwestie nie warto się spierać. Samo przyjdzie

 271. @wiesiek59

  Prawnie zakazana? W polskim prawie nie ma jednoznacznego przepisu, który zakazywałby wykonania wazektomii. Ten prosty (15-30 min.) zabieg mikrochirurgiczny jest w Polsce przeprowadzany w prywatnych klinikach.
  Prawo wielu krajów (USA, GB, Niemcy, Austria, Dania, Finlandia, Szwecja, Japonia etc.) mówi o tym, że wazektomia jest dozwoloną metodą antykoncepcyjną. W wielu innych (Chiny, Australia, Francja, Kanada, Nowa Zelandia, Indie) nie ma przepisu zabraniającego, a więc jest prawnie dopuszczalna.
  W Polsce, jak zwykle, panuje przekonanie o nielegalności, a to w związku ze skrajną interpretacją Art. 156 par. 1 pkt 1 kodeksu karnego, który stwierdza, że kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia zdolności płodzenia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

  Wazektomia jest zabiegiem odwracalnym, choć skomplikowanym i drogim, poza tym jądra nadal produkują plemniki, a penalizacji podlega trwałe pozbawienie płodności, zatem prawnie jest legalna.

 272. Katolik Konrad Adenauer. Honorowy rycerz zakonu w płaszczu krzyżackim. Dawał podwaliny pod zjednoczenie Europy w duchu Świętego…To było profanum. Sacrum do germańska liturgia zamaskowana Żydem Jezusem królem Polski. Tak sobie myślę czy hunwejbinów nie stać na własną suwerenną drogę rozmowy z Bogiem w ramach IV RP.

 273. Ogladam dokument braci Sekielskich o pedofilii wsrod ksiezy katolickich.
  Wstrzasajace obrazy.

 274. Wstrząsające obrazy. To zmaterializowanie celibatu. A Tusk obiecał antidotum czyli kastrację. Tak sobie myślę,że celibat to wylęgarnia kandydatów do kastracji. Wystarczy ożenić.

 275. Wspaniala postac prawnika Artura Nowaka i jego praca na rzecz ofiar pedofilii

 276. Dokument Sekielskich robi niesamowite wrazenie. „Kler” nie mial tej nosnosci tragedii.

 277. ozzy
  11 maja o godz. 18:29

  Tak ! Najwyższe uznanie dla Sekielskich za taki dokument !
  Jest wykonany za pieniądze z datków. Reżyser zapowiedział,ze ma jeszcze materiały na aneks.
  Myślę,że każdy, kto jest wrogiem pedofilli, zechce wesprzeć finansowo nową inicjatywę Sekielskich.
  Jest też projekt zrobienia dokumentu o aferze Skoki..
  Tacy ludzie są potrzebni, aby zacząć czyścić przysłowiowe stajnie Augiasza.

 278. Pan Marek Mielewczyk, ofiara pedofilii ksiedza a jednoczesnie odwazny czlowiek.
  Tak, bohater naszych czasoe.

 279. teraz to już jest wina Tuska czyli Boltona
  „Jednak Trump skarżył się jednak przez ostatni tydzień, że pan Bolton i inni nie doceniają pana Maduro,..”
  https://www.yahoo.com/news/trump-says-senior-adviser-wants-075524455.html
  Komu się chce niech czyta, mój tłumacz odmówił współpracy.

 280. w domu i w ogrodzie, albo odwrotnie w ogrodzie i w domu. Często przed komputerem, rzadziej nad książką.
  @Wiesiek 59 nie raczył odpowiedzieć dlaczego wskazane przez niego linki po otwarciu straszą errorem 404, być może moje pytanie zabrzmiało zbyt głupio a on preferuje mądre kobiety. Tego ostatniego, czyli poddaństwa wobec wyższych sfer koledze nie zapomnę.

 281. basia.n

  ten dokument braci Sekielskich powinien trafic do szerszego odbiorcy. Wiem, ze TVP nigdy nie wyemituje tej produkcji. Ale TVN?
  Rowniez sam sposob finansowania jest nieco dziwny, ale chyba z drugiej strony
  to jest zasadne dla niezaleznosci Sekielskich.

 282. żabka konająca
  11 maja o godz. 19:15

  Nasze wspaniałe przeglądarki mają wbudowaną dyskredytację niektórych adresów, bądź ograniczenia strefowe.
  Prawdopodobnie, ktoś uznał że dostęp do bezpłatnych pdf. od tamtej strony kałuży, jest niepożądany.

  Od mojej strony, na przykład nie mogę zalinkować świetnego tekstu Hedgesa na UNZ.
  Przeczytac moge, rozpowszechniać nie.

  Takich ograniczeń w miarę postępu i rozpowszechniania „wolności słowa” będzie więcej- z czasem. System się broni przed krytyką.

 283. ozzy
  11 maja o godz. 19:22
  Nie łudźmy się, żadna telewizja w Polsce nie wyświetli tego filmu. Ale bardzo wielu ludzi czekało na ten film, a teraz zaczną się komentarze w prasie, więc fakt,ze Sekielski udostępnił film bezplatnie na youtube, powinien zapewnić ogromną ilość oglądających.
  Sposób finansowania nie jest dziwny,był jedynym możliwym. Bo przecież na taki film, reżyser nie dostałby od tego rządu ani grosza
  Stąd był apel do obywateli o pomoc w realizacji.
  A ponieważ ma jeszcze materiał filmowy na aneks do tego filmu, będzie znów potrzebna pomoc osób prywatnych.
  Ja już wpłaciłam…

 284. żabka konająca
  11 maja o godz. 19:08

  A co do Trumpa i Boltona……

  Ostatnio zamachy stanu nie wychodzą.
  Patrz Syria, Turcja, Wenezuela.

  Doktryna Monroe czy predestynacji, wymaga bezwzględności.
  Co kłóci się z głoszonymi hasłami.
  No i szerzenie demokracji siłą, jakby straciło na atrakcyjności.
  Tworzenie próżni władzy jest zbyt krwawe, co wiadomo dzięki mediom różnego typu.
  Pozostają sankcje, skutkujące setkami tysięcy ofiar.

 285. Żabciu….

  Od twjej strony kałuży, poszukałbym tak:
  tytuł pdf free download.
  Powinno działać.
  Ludzie lubią się dzielić…..

 286. basia.n

  czy rzeczywiscie nie ma w RP stacji TV, ktora moglaby wyemitowac ten dokument? Nie mam pojecia. Nie wspominam o finansach z jakiegokolwiek rzadowego organu. To niemozliwe.
  Przypomina mi niedawny dokument o Michaelu Jacksonie. Ale mam nadzieje, ze ogladalnosc fimu Sekielskich przebije liczbe widzow „Kleru”, bo to film mniejszego kalibru
  a sam dokument to swiadectwo przestepstw
  pedofilii reprezentantow Kosciola katolickiego w Polsce. O tyle bardziej znamienny, ze przez prawie 20 lat rzadow
  watykanskich Jana Pawla II ukrywano je dosc skrupulatnie przed wymiarem sprawiedliwosci. Rowniez dziwnym jest fakt,
  ze tzw. bojazn Boza, ktora glosza ksieza katoliccy jest pustym pojeciem czy tez smiechu warta.
  Co tam kara wieczna (!), byle tylko do pierdla nie trafic. Taka logika Kosciola w tej materii.

 287. ozzy
  11 maja o godz. 20:13

  Obawiam się, że te niby niezależne stacje tv, nie bardzo będą miały ochotę narażać się na rządowe szykany. A oni potrafią wiele i mają środki szykanowania .
  Ale to nic. Z całą pewnością obejrzy go mnóstwo ludzi.
  I ludzie zaczną otwierać oczy coraz szerzej na przestępczą
  działalność kk.

 288. Blogowy prorok -Satrustequi, przekonuje nas, że tylko patrzeć, jak „500 plus” zacznie przynosić efekty w postaci nieustającego wyżu demograficznego. Na razie nie przynosi, ale oczywistą oczywistością jest to, że aby wykonać skok, trzeba się cofnąć, żeby nabrać rozpędu albo inaczej: żeby był wyż, najpierw musi być niż, więc stąd ten spadek liczby urodzin. Ja natomiast, zastanawiam się, jak nasz prorok wpadł na to, że zaistnieje – używam tu czasu przyszłego, bo jeszcze nie zaistniała – współzależność pomiędzy „500 plus” a zwiększeniem przyrostu naturalnego?

  Wchodzę w „Google” i sprawdzam, kto na świecie przoduje w tzw. dzietności, piszę tzw., bo nie podoba mi się to słowo, jakoś mi nie brzmi. I widzę, że prym dzierży Niger. Ponieważ, tak się składa, że nie śledzę na co dzień sytuacji ekonomicznej tego kraju, więc nie wiem, na jakim etapie rozwoju znajduje się to państwo. To, co wiem, na temat Nigru, pochodzi bowiem z odległych czasów, kiedy to jedynym bogactwem tego kraju były spore zasoby piasku. – No, ale teraz -pomyślałem sobie – ten Niger, to pewnie bogaty bardzo jest, na pewno odkryto tam jakieś potężne złoża ropy, gazu, złota, platyny, diamentów, wanadu, tytanu, wolframu i uranu, więc nie żałują kasy na dzietność i płacą nigerskim parom za każdego potomka, co najmniej 500 (dolarów) plus miesięcznie. No cóż, mogłem przeoczyć. Zaglądam pod hasło „Niger” i co widzę? Ano coś takiego: „Niger należy do grupy najbiedniejszych państw na świecie. ONZ zalicza ten kraj do grupy jednych z najsłabiej rozwiniętych państwa świata (tzw. LDC – Least Developed Countries). W 2007 roku PKB per capita wynosiło 700 USD. Do 2014 roku PKB per capita wzrosło do 1100 USD. Około 50% budżetu państwa stanowi pomoc finansowa (głównie pochodząca z Francji). Pod koniec lat 90. zadłużenie zagraniczne przekroczyło roczną wartość dochodu narodowego. W 2000 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozpoczął program umorzenia części zagranicznego zadłużenia. Pomoc finansową przeznaczono m.in. na rozbudowę infrastruktury wiejskiej, ochronę zdrowia, szkolnictwo. Długotrwałe susze, konieczność importu żywności, masowy przemyt towarów z Nigerii oraz niestabilna sytuacja polityczna pogarsza sytuację gospodarczą Nigru. […]”.

  Co jest do licha ciężkiego? A gdzie „500 ($) plus”? Jak oni – tak „za frajer” się mnożą?! – E, pewnie to jakiś wyjątek poświadczający regułę – pomyślałem sobie, więc sru – znów zerkam na listę przodowników dzietności i, żeby nie przedłużać, powiem jedno – w pierwszej setce nie ma ani jednego państwa europejsiego, jeśli nie liczyć Turcji (97. miejsce). Polska „dzietnościowo” jest na 169. miejscu na świecie, a Niemcy, którym możemy tylko pozazdrościć „socjalu”, w tym „prodzietnościowego” wsparcia, trzy miejsca dalej! Też nabierają rozpędu? Bo ze statystyk wynika, że jest na odwrót. Państwa skandynawskie, które aż do przesady finansują dzietność również daleko poza pierwszą setką i Wielka Brytania chwalona za obfity socjal dzietnościowy również.

  Oczywiście nie należy się tym wszystkim przejmować, wiadomo bowiem nie od dziś, że to, co nie udaje się innym, udaje się zawsze Prezesowi. I na tym polega jego geniusz!

 289. Gajowy M.,
  Ale Kościół kat. stanowczo wazektomii zabrania, więc to, jaka powinna być -obecnych czasach -interpretacja artykułu 156 par. 1 pkt 1 kk nie ma wątpliwości.

 290. @Wiesiek, cieszę się że między nami wszystko jest OK, ja źle znoszę rozczarowanie w przypadku ludzi którym zaufam. Szczególnie jeśli podobnie postrzegają świat. Wskazanego linku jeszcze nie wypróbowałam, własnie przestało padać czyli zajmę się tym co lubię.
  Wracając do twojego tekstu o zmarłym dołożę swój punkt widzenia: są twórcy i dewastatorzy, z tym że to ostatnie działanie jest łatwiejsze, szczególnie z pomocą finansową z zewnątrz. Czy K.Modzelewski miał wizję + plany praktycznego działania? – nie – czyli komuś w tej sprawie musiał zaufać. I potem powtórzyć za odcinającym kupony: „nie o take Polske walczyłem ”
  Znajduję rozdźwięk pomiędzy tymi postawami; z jednej strony jak napisałeś
  opozycyjny intelektualista, z drugiej zdumiony niczym niedouk L.Wałęsa że system może mieć złe strony. Czy to znaczy że nie miał wiedzy?, choćby o domach publicznych skoro nie chcemy dotykać spraw fundamentalnych.

 291. Jobrave napisał: Blogowy prorok -Satrustequi, przekonuje nas, że tylko patrzeć, jak „500 plus” zacznie przynosić efekty w postaci nieustającego wyżu demograficznego. Na razie nie przynosi, ale oczywistą oczywistością jest to, że aby wykonać skok, trzeba się cofnąć, żeby nabrać rozpędu albo inaczej: żeby był wyż, najpierw musi być niż, więc stąd ten spadek liczby urodzin. Ja natomiast, zastanawiam się, jak nasz prorok wpadł na to, że zaistnieje – używam tu czasu przyszłego, bo jeszcze nie zaistniała – współzależność pomiędzy „500 plus” a zwiększeniem przyrostu naturalnego? Koniec cytatu.

  Nie przypominam sobie żebym pisał o nadchodzącym nieustającym wyżu demograficznym. Nie polemizujesz więc z moją opinią, lecz swoim wyobrażeniem o niej he he

 292. @jobrave, jak łatwo ci szydzić z biednego. Sprawdź jaka tam religia, może zawierzyli papieżowi Polakowi i realizują wiarę w najuczciwszy sposób a Polacy zabijają nienarodzone przed poczęciem.

 293. satrustequi
  11 maja o godz. 23:28

  Jobrave napisał: Blogowy prorok -Satrustequi, przekonuje nas, że tylko patrzeć, jak „500 plus” zacznie przynosić efekty w postaci nieustającego wyżu demograficznego. Na razie nie przynosi, ale oczywistą oczywistością jest to, że aby wykonać skok, trzeba się cofnąć, żeby nabrać rozpędu albo inaczej: żeby był wyż, najpierw musi być niż, więc stąd ten spadek liczby urodzin. Ja natomiast, zastanawiam się, jak nasz prorok wpadł na to, że zaistnieje – używam tu czasu przyszłego, bo jeszcze nie zaistniała – współzależność pomiędzy „500 plus” a zwiększeniem przyrostu naturalnego? Koniec cytatu.

  Nie przypominam sobie żebym pisał o nadchodzącym nieustającym wyżu demograficznym. Nie polemizujesz więc z moją opinią, lecz swoim wyobrażeniem o niej he he
  _________________________________________________
  Rzeczywiście, nie pisałeś o „nadchodzącym nieustającym wyżu demograficznym” – poironizowałem sobie, ale w poprzednim wątku napisałeś:
  „Trzeba być idiotą żeby zakładać że dzietność nie wzrośnie gdy państwo zaczyna płacić 500.”
  Ale główną istotą sporu była domniemana zależność dzietności od zasiłków, czyli że one stymulują przyrost naturalny, rzeczywistość pokazuje, że raczej jest odwrotnie – im większa bieda, tym więcej dzieci. He he.

 294. wiesiek59
  11 maja o godz. 15:39

  Media glownego scieku milcza jak zaklete na temat meczenstwa Juliana Assange.
  Wladza moze robic teraz , co zechce , bo spoleczenstwa zyja w klamstwie.
  Ostatnie niezalezne glosy w internecie sa stopniowo wyciszane przez panstwowo- prywatne giganty ,
  jak Google.

 295. 23:51

  Moja opinia o sytuacji demograficznej Kraju jest następująca. Nie będzie już wyżu. Ostatni wyż był za gen. Jaruzelskiego, w latach 80. przyszło na świat tak dużo dzieci, a Polka rodziła bodaj 2,7 dziecka, a co najmniej 2,5 (ta liczba to tzw. dzietność). W latach 90. 1,7 dzietność. W 21. wieku to było ledwie 1,4. Teraz już drgnęło i zbliży się od dołu do 2 ale imho nie przekroczy.

  W związku z tym do 2050r. urodzi się powiedzmy 1,5-2mln więcej dzieci niż by się urodziło bez programu 500. Żadnego wyżu jednak nie będzie i Polska nadal będzie się wyludniać, tyle że w 2050r. ubędzie Polaków w Polsce o te 1,5-2mln mniej niż by ubyło. Czyli ubędzie powiedzmy 3,5 mln Polaków, nie 5 mln.

  Ocenianie skuteczności demograficznej (jest jeszcze socjalna – eliminacja biedy) programu po liczbie narodzin w danym roku jest nieporozumieniem („patrzcie w 2020r. urodziło się o 10tys. mniej dzieci niż w 2016” – żenada nie analiza demograficzna).

  Program był niezbędny także dlatego że konkurujemy w Unii o ródki. Nasze ródki nie będą tak wyjeżdżać do państw utrzymujących dzieci, jak wyjeżdżały.

 296. Bar Norte
  11 maja o godz. 13:42

  Bardzo ciekawa krytyke szkol prywatnych za oceanem opublikowal popularny satyryk polityczny , John Oliver , dostepna teraz na Youtube.
  https://www.youtube.com/watch?v=l_htSPGAY7I

  Popierany przez neoliberalnych prezydentow program pozwala prawie kazdemu otworzyc szkole ,
  bez zadnych wlasciwie konsekwencji po zostawieniu uczniow i podatnikow na lodzie.

 297. kooperatywaMandragon

  „Wladza moze robic teraz , co zechce , bo spoleczenstwa zyja w klamstwie.”

  Odkąd pamietam to media dość selektywnie podchodziły do informacji. Tym niemniej nie mogę powiedzeć by społeczeństwo żyło w kłamstwie. Dowodem na to jest, że wiele się działo – nie tylko po myśli władzy i mediów.
  Jak już panu pisałem przypisywanie mediom jakiejś głównej roli sprawczej w polityce uważam za przesadę.
  Tym bardziej współcześnie gdy dostęp do informacji jest większy niż kiedykolwiek wcześniej. Tyle tylko, że trzeba wiedzieć czego i gdzie szukać.

 298. kooperatywaMandragon

  Ostatnio red Surdel pisał o tym jak prezydent Brazylii Jair Messias Bolsonaro intensywnie prywatyzuje parki narodowe i rezerwaty w tym kraju. Niestety nie doczytałem w jakim celu znosi się ochronę państwową terenów z powodów przyrodniczych chronionych. Ale myslę, że chodzi o ziemię pod plantacje soji zmodyfikowanej genetycznie.

  Tam jest ciekawy układ bo władzę sprawują neoliberałowie w sojuszu z armia i Zielonoświątkowcami.
  Misje Zielonoświątkowców czyli Ewangelikan z USA zajmują w Brazylii miejsca parafii katolickich, które podupadły w czasie krucjaty, która prowadził przeciwko teologii wyzwolenia JP II. Aktualnie wyznanie to dominuje w Brazylii. Dzieki ich wpływom Bolsanoro wygrał wybory. A teraz w nagrodę mogą „czynić ziemię (parki narodowe i rezerwaty) sobie poddaną”.

 299. Sodoma i Gomora w KK. To gorzej niż w harcerstwie pijącym,palącym i nie chodzącym w krótkich spodenkach. Strach wysyłać dzieci po wyprowadzeniu religii ze szkół. Tak sobie myślę,że zniesienie celibatu to pierwszy krok do likwidacji patologii. A w okresie przejściowym abonament do agencji towarzyskich. Hormonów nie da się oszukać celibatem kiedy mózg wzywa do użycia narzędzi do prokreacji. Na poziomie królika.

 300. Jak widzę po emisji dokumentu Sekielskiego reakcja portali opozycyjnych przewidywalna, bo czerwone nagłowki informują, że biskupi są „wstrząśnięci”

  Można powiedzieć są jak martinii w Bonda – wstrzaśniete ale nie zmieszane.

 301. Przyjrzałem się danym demograficznym. Przed naszymi szpitalami 10 najcięższych lat w historii… Potem już nigdy nie będzie w nich tak tłoczno, tak trudno o łóżko i zabieg/operację…

 302. Dlaczego Bóg zsyła choroby na katolików za ich grzechy. A świeckie państwo ma się nimi opiekować. W ramach klauzuli sumienia powinno odmówić aby KK zajął się zdrowiem grzeszników. Tak sobie myślę,że wystarczy nie grzeszyć a zdrowie wróci po rozmowie z proboszczem.

 303. @legat
  @teo

  Bardzo dziekuja informacje
  Proste to niestety nie jest.

  Pozdrawiam

 304. Na portalu ONET obejrzałem film Sakielskiego .
  To mafia , sprawna mafia – straszni ludzie , wytrawni kłamcy .
  Został dotknięty ,naruszony nawet Wojtyła i ten jego pomocnik Dziwisz ukryty,,, i ksiądz Cebula .
  Samotny Biskup Polak , ale obok Jędraszewski z Krakowa – przykład na podpowiedź unikaj tego „szczerego ” kochającego ludzi Jędraszewskiego – szczyty zakłamania ..
  Niech sobie radzą , raczej powoli ginąć będzie ich władza i zostanie skansen w ” wysepkami .

 305. Obejrzałam dokument red Sekielskiego.
  Muszę przyznać było trudno, musiałam kilka razy przerywać.
  Poczucie obezwładniającej niemocy połączonej z wściekłościa.

  Film zdecydowanie wart obejrzenia. Polecam wszystkim.
  To nie jest atak na wiarę, religię, ale unaocznienie wstrętnych przypadków wykorzystania dzieci przez ludzi, którzy powinni stać na służbie ich duchowego rozwoju, ich moralności.
  A to, co jest jeszcze najbardziej z tego wszystkiego obrzydliwe, to chowanie pod dywan i przenoszenie zbrodniarzy na inne parafie, stwarzanie im nowego miejsca do buszowania.
  Za to odpowiadają BISKUPI i oni też powinni siedzieć w więzieniu.

  Niestety podobnie jak rządowe fircyki katabasy z Dziwiszem łobuzem na czele się ukrywają i zasłaniają tajemnicą.
  Jaka tajemnica?
  Jakim prawem tajemnica!!!!

  W filmie występuje kilka osób.
  Jedno dziecko wpadło w anoreksję.
  Taki był protest tego biednego dziecka.
  Bo nawet matka nie uwierzyła i kazała synowi nadal chodzić i być ministrantem u pedofila. Dziecko nie widziało ratunku. W końcu trafiło w ciężkim stanie do szpitala.

  Drugi chłopiec próbował popełnić samobójstwo.
  W szpitalu lekarka odkryła przyczynę tego kroku.
  napisała do biskupa, a ten wysłał jej błogosławieństwo i sprawę schował pod dywan.
  Ojciec chłopca poszedł do prokuratury, która zachowała się podobnie jak biskup.
  I do dzisiaj można tylko całować klamki u dziwiszów obuzów.
  Jeszcze taki drań ma prawo do decydowania kogo na Wawelu złożyć.

  Takie produkcje są konieczne.
  Film powstał z dadków, bo media też mają to generalnie gdzieś.

  Jeżeli ktoś zna konto na które można wpłacać, to będę wdzięczna jeżeli je tutaj udostępni.

  Nie wolno pozwolić, żeby się katabasom upiekło i żeby ich proceder dalej trwał.
  Zarówno molestowanie jak i ukrywanie.
  jedni i drudzy TAK SAMO winni!!!!

 306. TYLKO NIE MÓW NIKOMU | dokument Tomasza Sekielskiego | cały film | 2019

  https://www.youtube.com/watch?v=BrUvQ3W3nV4

  Ten adres jest najlepszy
  Polecam

 307. Ja właśnie skończyłem oglądać dokument braci Sekielskich – 800 tys. wyświetleń w ciągu ostatnich. Robi wrażenie choć, niekoniecznie wszyscy obejrzeli całość.
  Dokument jest prawdziwy i powiem wam moi mili, jeśli nie czytaliście jeszcze „Sodomy”, że wszędzie jest tak samo. Co się tyczy zaniechań, jak się eufemistycznie mawia, w ciągu pontyfikatu Wojtyły, to w książce jest to dokładnie opisane. Lolek tak walczył z komunizmem, że był oślepł na zbrodnie południowoamerykańskich dyktatur prawicowych i kleru katolickiego.

 308. Dopiero co skończyłem oglądać dokument braci Sekielskich – 800 tys. wyświetleń w ciągu ostatnich. Robi wrażenie choć, niekoniecznie wszyscy obejrzeli całość.
  Dokument jest prawdziwy i powiem wam moi mili, jeśli nie czytaliście jeszcze „Sodomy”, że wszędzie jest tak samo. Co się tyczy zaniechań, jak się eufemistycznie mawia, w ciągu pontyfikatu Wojtyły, to w książce jest to dokładnie opisane. Lolek tak walczył z komunizmem, że był oślepł na zbrodnie południowoamerykańskich dyktatur prawicowych i kleru katolickiego.
  Wracając do „Tylko nie mów nikomu” trzeba przyznać, że nie ma tam nic z tak powszechnej na prawicy agresji i nachalnej propagandy. Nawet fundamentalista Terlikowski uznał, że musi to obejrzeć, ponieważ nie da się tego zakwalifikować po raz kolejny jako atak na kościół, a on ma 5 dzieci.
  Mam tylko jedną uwagę, bo jeśli chce się dotrzeć do tych wszystkich nieprzemakalnych katolików z powycieranymi kolanami od klęczenia, to taki dokument musi być zrobiony pod nich.
  Ten dokument nie trafi pod polskie strzechy. Owszem obejrzy go ogromna ilość widzów, jeszcze więcej poślizga się po nim i nic więcej. Czy zrobiony wyłom w murze obojętności będzie powiększany, aż ta Sodoma runie? Zobaczymy.

 309. Przepraszam moi mili za tą serię, ale wczoraj wpis nie wchodził, więc dzisiaj podzieliłem go na dwie części, a w całości zmieniłem kilka słów i całość się przebiła.
  Teraz zerknąłem, jest 2,4 mln wyświetleń „Tylko nie mów….”
  Według mnie niewiele się po publikacji filmu zmieni, ponieważ katolicy polscy tacy są, kapłani tacy są i nie ma ich kto zastąpić. Z całą pewnością tego typu wydarzenia otwierają ofiarom drzwi za które je wepchnięto. To są z całą pewnością tysiące a może i rząd więcej ofiar. Wśród pedofilii w koloratkach są także pracownicy instytucji prowadzących w imieniu kościoła przedszkola, szkoły, domy dziecka, domy opieki nad osobami niepełnosprawnymi i tacy o których nie wiem. Jeśli wyjdzie zza tych drzwi tylko 10% ich ofiar, a za tym pójdą roszczenia finansowych odszkodowań, to w dłuższej perspektywie musi się dzisiejsza pozycja kościoła zmienić.

 310. Film Sekielskiego pokazuje,że chrzest w 966 r. ze skutkiem ludobójstwa Słowian to był historyczny błąd. Pedofila przyszła wraz z urzędnikami religii. Czyja władza tego religia. Tak sobie myślę dlaczego w czasie tzw.komuny nie było takiej skali patologii pod sutanną. Może z urzędu ożenić zakonników obojga płci w interesie społecznym dla świętego spokoju na przyszłość. Wyż demograficzny za progiem a w klasztorach hormony kipią. Wyzwolić hormony ku chwale ojczyzny a nie kanalizacji. Podniesienie ręki na celibat służy prokreacji. Plemniki chrońmy jak niepodległości.

 311. @kooperatywaMandragon, @Bar Norte, a co powiecie o zmianach które zaproponowało czasopismo Polityka? Obecnie dla niepłacących za prenumeratę do poczytania pozostają jedynie blogi. Niestety to ograniczenie zniechęca i z konieczności szukam (szukamy) innych źródeł wiadomości. Powoli zaniknie odruch warunkowy czyli klikniecie w Polityka – tygodnik. Zastanawiam się czy jest powód do ubolewania bowiem od dłuższego czasu czasopismo zbliża się do centrum a oddala od lewicy; ponadto swoimi treściami wpisuje się w politykę konfrontacji zbrojnej. Pojawiły się nowe twarze, dziennikarze – specjaliści od zbrojeń, którzy prawdopodobieństwo wybuchu kolejnej wojny światowej podają nam jak przysłowiowa bułkę z masłem. Czyli oswajają rodaków z wizją nieuchronnego kataklizmu wskazując gdzie przyjaciel, a gdzie wróg; osobiście uważam takie przedstawienie układu sił i wydarzeń na świecie z jednego punktu widzenia za fałszowanie rzeczywistości.
  Ps. tutaj w większości nie mam problemu z dostępnością chociaż zdarzają się ograniczenia ilościowe np. 10 egz. do przeczytania w miesiącu.

 312. SŁOWIANIN STANISŁAW 12 maja o godz. 10:32 pyta: – Tak sobie myślę dlaczego w czasie tzw.komuny nie było takiej skali patologii pod sutanną.

  Stasiek, myślej, myślej. W czasie komuny na każdego wstępującego do seminarium zakładana była TEOK (teczka ewidencji operacyjnej na księdza) i bezpieka wiedziała o słabościach tego środowiska zboków, pazernej na szmal, umundurowanej formacji szkodników. Przy okrągłym stole mafiozi w sukienkach wynegocjowali zniszczenie tych materiałów a neobezpieka w swym durnoctwie zaprzestała kontrolować tę 5 kolumnę. No i hulaj dusza, bezpieki nie ma. Przestali się bać, bo kogo? – Piotrowicza broniącego zboka z Tylawy „ciumkającego” dziewczynki i grzebiącego im w majtkach w ramach swych bioterapeutycznych zdolności?

 313. Ponoć rzecznik praw dziecka sugeruje zakładanie ministrantom pasów cnoty. Tak sobie myślę,że to katolicka tradycja z czasów Wojen Krzyżowych. Wszak po filmie będzie wojna polsko-katolicka.

 314. W radiu TOK FM zakończyła się audycja „Goście Passenta”.
  Znakomici Goście, świetna dyskusja.
  Jestem pod wielkim wrażeniem

 315. Nie słychać o szpiegach z Watykanu. Czy dlatego,że podsłuch jest w konfesjonałach. Kiedyś Kamiński słuchał co w trawie piszczy. Papież to ma klawe życie bo chyba słyszy spowiedż w konfesionale nr xxx z prawem sporządzenia notatek. Co ułatwia rozmowy w czasie wizyt w Watykanie. Tak sobie myślę,że Watykan zna skalę pedofilii ze swoich państwowych materiałów operacyjnych.

 316. Na TVN w tym czasie Ewa Wiśniewska jedna z najpiękniejszych aktorek czasów PRL-u.
  Jakie to były czasy na serio, a nie w ocenie polityków.
  Bezpieczne Państwo, zaopiekowani ludzie.
  Wszechobecne dzisiejsze zagrożenie Polski z każdej możliwej strony rodzi pytanie; kto jest temu winien?

 317. Daniel Passent trafia w punkt „Z drugiej strony jest zbieranina”
  Też nie widzę dobrego wyjścia z obecnej sytuacji

 318. Zastanowić się można nad tzw. Łaską Bożą, zsyłaną na kapłanów, przez ponoć nieomylnego Ducha świętego……
  Sklerozy dostał po tych 2 000 lat, czy też to jedynie mit?
  Jak może się tak mylić w wyborach Personelu Naziemnego Pana Boga?

  A poważniej rzecz biorąc, nad selekcją alumnów.
  Coś KK będzie musiało z tym zrobić, jeżeli nie chce dopuścić do ruiny finansowej swojej korporacji, i drastycznego spadku wpływów na owieczki…..

  Obrona Czestochowy na pewno nie pomoże, ani pójście w zaparte.
  Ten film, to kolejny kij wetknięty w mrowisko.

 319. @404 postaram się pooglądać (zamysł twórcy filmu jest dla mnie oczywisty) – jeśli nie będę w stanie, odpuszczę. Z czasem coraz gorzej znoszę złe emocje – dziś przeglądając prasę z biegłego tygodnia natrafiłam na opis okrucieństwa rodziców wobec 6-cio letniego dziecka. Skutek był taki że przez kilka godzin nie byłam w stanie zebrać myśli, ciągle wyobraźnia wracała do cierpień chłopca i jego śmierci – jednym zdaniem -złe wieści mnie paraliżują.
  Pozdrawiam

 320. Morawiecki wyprzedzająco ośmieszył dziennikarzy chwytającym na zamówienie tekstem o dzieciach. Nie zachowali rewolucyjnej czujności. Tak sobie myślę o dziennikarzach szybciej piszących niż myślących w ramach my jako pierwsi…To nie może być odruch Pawłowa.

 321. Od dawna nie było doniesienia o kolejnej masakrze w szkołach USA, natomiast zabójstwo ucznia w Warszawie przez jego młodszego kolegę na chwilę zainteresowało media.
  W tle pieniądze, narkotyki, dopalacze(?)
  Chyba za mało czasu przeznacza się na wychowanie dzieci w rodzinach. Dawniejsze wielopokoleniowe rodziny dzisiaj niemodne.
  Każdy chce wygodnie, samodzielnie przeżywać i doświadczać własnych błędów.
  Żadna instytucja państwowa moim zdaniem nie zapobiegnie tragediom jeżeli rodzice nie staną na wysokości zadania.
  Wystarczy sięgnąć do rodzin muzułmańskich. Tam chyba jest ustalona struktura i szacunek dla tradycji i to wnosi należny ład i porządek, ale tu liczę na stosowne argumenty szanownego towarzystwa, przypominając rodzime powiedzenie „taka będzie Ojczyzna jakie jej młodzieży wychowanie”

 322. Za to kibolstwo szkolne ładuje akumulatory w murach Jasnej Góry. Tak sobie myślę jakie klasztory takie chowanie.

 323. wiesiek59 godz. 11.51
  W demokracji każdy jest indywidualnie odpowiedzialny za swoje postępowanie, niezależnie od struktury w jakiej funkcjonuje i zajmowanego stanowiska.
  Niestety to założenie jest tylko teoretyczne.
  Jednostkowe przypadki nie powinny być z kolei powodem do krytyki całej struktury organizacyjnej w czym niestety brylują niektóre media.
  Oczywiście nie zawsze jest możliwe aby dopaść króliczka, niemniej samo gonienie może dla niektórych być ostrzeżeniem przed wejściem na złą i pokrętną drogę

 324. Szkoda,że Schetyna puszczając wyborczego pawia w Szczecinie nie przypomniał o roli Armii Czerwonej w przywróceniu tego miasta do PRL. Tak sobie myślę,że warto pamiętać o zatrutych owocach tzw. mrocznej sowieckie okupacji w wykonaniu komunistów. Po unieważnieniu Jałty przez totalną prawicę. Witaj Stettin a żegnaj Szczecin Praszczaj lubimyj gorod..

 325. Bar Norte
  12 maja o godz. 1:14
  „Można powiedzieć [biskupi] są jak martinii w Bonda – wstrzaśniete ale nie zmieszane”.

  A ty, Bar Norte, jesteś wstrząśnięty tym co pokazał Sekielski, zmieszany czy zadowolony? Ponieważ marksiści nie mają uczuć wyższych tylko interesy to obstawiałbym, że zadowolony. W dłuższej perspektywie spodziewasz się politycznych korzyści. Wśród marksistów trudno o pedofilów, w ogóle lewica znana jest z surowych obyczajów i przywiązania do cnoty.

 326. wiesiek59
  12 maja o godz. 11:51

  „Zastanowić się można nad tzw. Łaską Bożą, zsyłaną na kapłanów, przez ponoć nieomylnego Ducha świętego”.

  Daj sobie spokój, to za subtelne dla ciebie.

 327. ls42
  12 maja o godz. 12:40

  Od kreujących się na autorytety moralne ludzi, czy instytucji, nalezy wymagać WIĘCEJ.
  Instytucje czy autorytety zaufania publicznego, budowały je przez wieki, stracić zaufanie mogą w mgnieniu oka.
  A bez niego, nastąpi rozpad struktur społecznych.

  Moim zdaniem, obecnie ma to miejsce na Zachodzie.
  Pada autorytet rządów, sadów, medycyny, koscioła, naukowców, szkoły, policji.
  Wszystko na sprzedaż…..

  Za moment, jedynym autorytetem będzie szef gangu, czy mafii?

 328. Mauro Rossi
  12 maja o godz. 12:52

  Nie ma w tym ani subtelności, ani metafizyki.
  Jest logika i racjonalność.
  Ale, to za trudne dla ciebie….

  Bajdurzenie o powołaniu kapłańskim, a realiach naboru i skutkach błędnych wyborów zawodu, wymaga elementarnej wiedzy psychologicznej.

 329. satrustequi
  12 maja o godz. 1:42

  „Przyjrzałem się danym demograficznym. Przed naszymi szpitalami 10 najcięższych lat w historii… Potem już nigdy nie będzie w nich tak tłoczno, tak trudno o łóżko i zabieg/operację…”.

  Czy chodzi ci o to, że w 70 rok życia wkracza powojenny wyż demograficzny, ludzie, który w czasach PRL ciężko pracowali, źle i/lub nieracjonalnie się odżywiali, mają niskie emerytury (wiec nadal odżywiają się nie najlepiej), a nigdy wcześniej nie nabyli zwyczaju aktywności fizycznej, choćby z przepracowania i braku czasu?

  Obecne zwiększenie budżetu służby zdrowia do 100 mld pewnie będzie niewystarczające.

 330. „- Ta zmiana jest kluczowa, że ksiądz to nie jest drugi Chrystus, tak nie można o nim myśleć – ”
  Moglbym napisac , ze ta potrzeba zmiany myslenia jest nie tyle kluczowa co tragiczna bo bm jest potrzebna matce ksiedza ale czy nastapi i czy nie bedzie juz z niego dumna , raczej nie ( wiadomo) . Przed ta domniemana zmiana , jaki byl powod tej dumy ? Kasa , „drugie miejsce” , albo jeszcze cos innego , cos o czym ona sama nie wiedziala czym jest .
  Czepialem sie tu cudzego ekshibicjonizmu a bedac juz od lat .. kilkudziesieciu (?) katolikiem pustego kosciola , nie mam zamiaru filmu Siekielskiego ogladac.
  Moglbym napisac – w trosce o wlasne sumienie ale to przeciez bzdura i nie prawda .
  I bez tego , nie spie dobrze .
  Ale czy sumienie mam czyste jak matka ksiedza ? Duzo … tak czy inaczej , zadne wstrzasy nie sa mu potrzebne . Konfesionalnosc Enpassanta jest chyba zarazliwa …

 331. Mauro 13:04 Czy chodzi ci o to, że w 70 rok życia wkracza powojenny wyż demograficzny…

  Tak, chodzi właśnie o to. W latach 1950-58 rodziło się circa 800 tys. Polaków rocznie. Nigdy potem nie osiągnięto takich liczb (mimo że z każdą dekadą było w Kraju więcej kobiet). Chodzi więc o to że po prostu bardzo wiele milionów ludzi wejdzie w wiek intensywnego chorowania i umierania. Kondycja tej generacji jest czynnikiem drugoplanowym, najistotniejsza jest jej rekordowa liczebność. Jak policzono w Holandii ogromna większość składek na ochronę zdrowia obywatela realizowana jest de facto w kilku ostatnich latach jego życia – statystycznie całe życie płacimy na ochronę zdrowia, a korzystamy z niej na wielką skalę w ostatnich latach życia. Pzdr

 332. Audycja dobra, zawsze chętnie słucham pana prezydenta Kwaśniewskiego bo nie wciska kitu jak Powcy, ciekaw też byłem jeśli o mnie chodzi to pierwszej rozmowy Passent-Kwaśniewski. Było inteligentnie. Choć Pan Prezydent w jeszcze lepszej formie bywał wieczorami w kropce, tu trochę rano. Niedawno czytałem naukowców że zaczynanie pracy przed 10 jest niezdrowe, no to w niedzielę – pewnie przed 11.

 333. Niezwykła kariera patriarchy Józefa
  Ale czy Freud utożsamiał samego Echnatona z Mojżeszem? Wbrew często spotykanym opiniom należy podkreślić, że wielki uczony nigdy takiego poglądu nie wyraził. W swojej ostatniej książce kojarzył Mojżesza z jednym z wysokich urzędników Echnatona i fanatycznych wyznawców kultu Atona, ministrem Totmesem, którego imię miało być przerobione przez hebrajskich niewolników na Mose, a później zmienione fonetycznie na Mosze. Ów najwierniejszy Echnatonowi sługa, widząc zdradę swych egipskich współwyznawców, zebrał mieszkające w Egipcie plemię Hebrajczyków i wyruszył z nim na wschód do ziemi, którą być może jego władca otrzymał w darze od królów Asyrii.
  https://historia.uwazamrze.pl/artykul/1149217/mojzesz-i-echnaton-najwieksza-tajemnica-biblii
  ===========

  Interesująca koncepcja…..

 334. Mauro Rossi

  „A ty, Bar Norte, jesteś wstrząśnięty tym co pokazał Sekielski, zmieszany czy zadowolony?”

  Ani „wstrząśnięty”, ani „zmieszany” ani „zadowolony” ponieważ nie widziałem filmu Sekielskiego. Nie ma zwyczaju sie wypowiadać na temat filmów nie widziałem.

  Natomiast komentarz do którego się odnosisz dotyczył symptomatycznych nagłówków na portalach opozycyjnych – Gazety Wyborczej i Onetu.
  Znów nie doczytałeś choc zaznaczyłem to wyraźnie.

 335. Martini „Mauro Rossi ”
  ” Wśród marksistów trudno o pedofilów, w ogóle lewica znana jest z surowych obyczajów i przywiązania do cnoty.”
  Trzeba koniecznie troche lodu bo za bardzo zalatuje jakimis ziolami.
  Pozwalam sobie wyjatkowo bo sytuacja jest bardziej wyjatkowa niz sie najlepszym enpassancianym barmanom mogloby wydawac . Uprasza sie o nie mieszanie palcem !

 336. Słowianin Stanisław 12.46
  Zabrzmiało to jak warunek dla mieszkańców Ziem Zachodnich; podpisujcie volkslistę, albo wracajcie na Wołyń, tam już na was czekają

 337. wiesiek59
  12 maja o godz. 13:01

  „Nie ma w tym ani subtelności, ani metafizyki. Jest logika i racjonalność”.
  Ale, to za trudne dla ciebie ….”.

  Strasznie się nadymasz, boję się czy nie pękniesz. Z logiką i racjonalnością jest tak, że zawsze dojdziemy do punktu w której jedno drugie się załamuje albo zwyczajnie już nie obowiązuje.

  „Bajdurzenie o powołaniu kapłańskim, a realiach naboru i skutkach błędnych wyborów zawodu, wymaga elementarnej wiedzy psychologicznej”.

  Możesz też mówić o bajdurzeniu w związku powołaniami do zawodu lekarza, nauczyciela etc., ale zawsze gdzieś na końcu są błędy w rekrutacji i szkoleniu. Nie wiem jak teraz, ale jakiś czas temu z akademii medycznych zniknęła etyka. W przypadku seminariów duchownych już niemiecki teolog i psycholog Eugen Drewermann pisał w latach 90. o fatalnym systemie, który dopuszczał do seminariów ludzi o orientacji homoseksualnej. W tym czasie na świecie kwitła promocja homoseksualizmu forsowana przez neomarksizm, a Kościół miał wszak się przystosowywać do świata, jak uważali „ludzie rozsądni”, zresztą sądzą tak i dziś. Jego zdaniem Kościół tolerując homoseksualizm w seminariach i kuriach pakuje się w poważne kłopoty. Jak wiadomo większość homoseksualistów ma skłonności do młodych chłopców. Faktycznie, seksualna strategia neomarksistów w walce z Kościołem okazałą się imponująco skuteczna jako element wojny religijnej. Marksizm ma bowiem aspiracje stać się następną powszechną religią z nowym „królestwem bożym”.

 338. Pytanie do totalnej prawicy bo to oni w ramach rusofobicznej dekomunizacji unieważnili Jałtę. Tak sobie myślę dlaczego nie powrót na Kresy ale tam nie lubią zwolenników ruskich pierogów z pomocą Tuska i jego formacji.

 339. żabka konająca

  Dyskusje, które prowadzę z kooperatywąMandragon dotyczą dostępu do informacji a nie dostępu do opinii czyli publicystyki. Inaczej mówiąc – interpretacji owych informacji.
  Polityka jest tzw tygodnikiem opinii a więc ograniczanie dostępu do nich w żaden sposób nie wiąze się z ograniczaniem dostępu do samych informacji.

 340. olborski
  12 maja o godz. 13:25

  Czekam na kolejny dokument braci Sekielskich o sodomii w środowisku filmowców. Nie bagatelizuj tego Olborski, jeśli chodzi o siłę oddziaływania na ludzkie umysły to ambona ani się ma do filmu. Drobny przykład: co z tego, że Kościół przeklinanie taktuje jako grzech, na filmach pozytywni i negatywni bohaterowie klną jak szewcy, więc i ludzie klną, teraz także młode dziewczyny oraz dzieci w przedszkolu.

 341. Bar Norte
  12 maja o godz. 13:24

  Myślałem Bar Norte, że film widziałeś, ale może jest za bardzo drastyczny dla ciebie. Marksiśći są aż tak delikatni?
  To polecam Walking Dead. 🙂

 342. wiesiek59
  12 maja o godz. 13:22

  „Ale czy Freud utożsamiał samego Echnatona z Mojżeszem”?

  Jakie to ma znaczenie? Freud nie był egiptologiem, nie miał tak gruntownego i wszechstronnego wykształcenia jak jego najwybitniejszy uczeń Carl G. Jung. Obaj z czasem się pokłócili. Jung sądził, że Freud jest płytki i schematyczny, a wszelkie jego „antropologiczne” i historyczne pomysły to są żarty. Freud z kolei uważał, że Jung jest … może i dobrze zgadłeś … antysemitą. ::)

 343. Obecnie katolicy nie muszą podpisywać volkslisty bo są społecznością Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Wszystko w ramach germańskiego Watykanu. Chrzest to taki paszport. Tak sobie myślę o pułapkach chrztu.

 344. Kosciol postepowy i elastyczny jak malo co ..
  ” W tym czasie na świecie kwitła promocja homoseksualizmu forsowana przez neomarksizm, a Kościół miał wszak się przystosowywać do świata, jak uważali „ludzie rozsądni”, zresztą sądzą tak i dziś. ”
  Mauro Rossi
  12 maja o godz. 13:48
  Mieszaj uwaznie ale nie palcem .
  Przeciez pisalem , ze wchodze do kosciola tylko wtedy kiedy tam nikogo nie ma a przynajmniej nikt nie stoi na ambonie i nie przeklina jak w polskich filmach a przed wynalazkiem braci L. – Przeklinam cie do czwartego pokolenia!
  ” ambona ani się ma do filmu ” !!?? Jak to sie nazywa z czego sie dymi w kosciele bo przez tyle lat zdazylem zapomniec ? Mirra , kadzidlo i cos tam ?

 345. Mauro Rossi

  Akurat wczoraj wybrałem film „Werdykt” – zresztą o podobnej tematyce. To amerykański dramat sadowy z 1982 o tuszowaniu przez diecezję bostonską dramatycznych skutków nieudolnosci i głupoty lekarzy w podległym kosciłowi szpitalu miejskim. No i o trudnej walce o zadośćuczynienie ofiarom owych błędów.
  Mocny film o tym jak bostoński kosciół katolicki bezwzględnie trzymał w garści tamtejszy aparat władzy, sprawiedliwości i media.
  Mozna powiedzieć film proroczy w kontekście później wykrytych afer pedofilskich w tej diecezji. Z tego powodu też ciekawy.

  Mauro, polecam – świetne kino polityczne, mimo upływu blisko czterdziestu lat wciąż aktualne.

 346. kooperatywaMondragon
  12 maja o godz. 0:05

  „Media glownego scieku milcza jak zaklete na temat meczenstwa Juliana Assange”.

  Męczeństwo Assange’a nie pójdzie na marne.

 347. Ls

  Zbieranina czyli „to pospolite ruszenie wolności!” – jak powiedział w przemówieniu prezydent Komorowski po ogłoszeniu wyników przegranych przez siebie wyborów.

  Mnie właśnie ciekawi że to strona która miała być wzorem nowoczesnego profesjonalizmu i kompetencji funkcjonuje raczej w stylu czasów sarmackich, gdy kompetencję objawia strona od której oczekiwano zacofania.

 348. Mauro Rossi
  12 maja o godz. 13:37

  Obstawianie metafizyki przy doborze kadr, jest anachronizmem.
  Obecnie poważne korporacje posługują się testami psychologicznymi.
  Jak mawiał Klasyk- „o wszystkim decydują KADRY”…

  Skoro metafizyka nie pozwala na odsiew ludzi nie mających predyspozycji do zawodu, to trzeba za błędy słono płacić.
  Mniej metafizyki, wiecej pragmatyki- to się opłaca w dłuższej perspektywie.

  Koncepcja Freuda mi się podoba.
  Wywiedzenie Judaizmu od Atona, pierwszej koncepcji monoteistycznej na tamtym obszarze, ma sens.
  Daje pewną ciągłość koncepcji religijnej.
  Mitraizm mógł być prekursorem.

 349. „Szlachta na koń siędzie, my z synowcem na czele i jakoś to będzie”

 350. Bar Norte
  12 maja o godz. 14:09

  „Akurat wczoraj wybrałem film „Werdykt” – zresztą o podobnej tematyce. To amerykański dramat sadowy z 1982 o tuszowaniu przez diecezję bostońską dramatycznych skutków nieudolności i głupoty lekarzy w podległym kościołowi szpitalu miejskim”. Mauro, polecam – świetne kino polityczne”.

  Czy ci „nieudolni i głupi lekarze” byli w sutannach? Chyba nie, tak wynika z kontekstu. Oczywiście w szpitalach zarządzanych przez stuprocentowych ateistów błędy i skandale się nie zdarzają. A jeśli zdarzają, to nikt nie podkreśla, że błędy były dlatego i tak okropne, bo kierownictwo szpitala jest ateistyczne, chciwe, głupie i skorumpowane.

  Kina politycznego unikam, bo w nim nie o sztukę filmową chodzi tylko poglądy polityczne, a te lepiej znoszę w publicystyce lub filmie dokumentalnym. W ogóle nie lubię publicystyki udającej sztukę.

 351. @kooperatywaMondragon
  12 maja o godz. 0:05

  „Media glownego scieku milcza jak zaklete na temat meczenstwa Juliana Assange”

  Milczą, bo są w rękach molochów, które powstały dzięki demokracie Clintonowi.
  To on zlikwidował prawo, które regulowało sprawami radia i telewizji. Do tamtej pory nie można było miec nieograniczonego dostępu. Mogły dzięki temu istnieć lokalne media, niezależne od wielkiej finansjery.
  Ale Clinton postanowił, ze czemu nie, więc wykupili co się dało i dzisiaj jest tylko kilku właścicieli WSZYSTKICH mediów.
  A oni grają tak, zeby im się krzywda nie stała przypadkiem.

  Jakieś małe w miare niezależne też w większości zastraszone, albo nieumne.
  Tylko niewielu ludzi dzisiaj jeszcze zachowało poczucie sprawiedliwości i honoru.
  Mam szczerą nadzieję, ze jednak ludzie pójdą po rozum do głowy i nie pozwolą na zniszczenie Juliana Assange.

 352. Mauro Rossi

  „Czy ci „nieudolni i głupi lekarze” byli w sutannach?”

  W sutannach byli ci, którzy tuszowali błedy i nieudolnośc lekarzy oraz usiłowali obronić bostońską diecezję przed konsekwencjami – czyli siebie. To oni są głównymi bohaterami filmu. Warto zwrócić uwagę na świetnie zarysowaną postać biskupa bostońskiego.
  Lekarze są postaciami drugoplanowymi.
  Zapewniam cię, że film jest dziełem artystycznym a nie publicystyką co potwierdzają nagrody krytyków amerykańskich i nie tylko, gildii scenarzystów, liczne nominacje do Złotych Globów i Oscarów.

  Warta uwagi jest też warstwa religijna, bo główny bohater doznaje swoistego objawienia co decyduje o podjęciu przez niego walki prawnej z bostońskim klerem. To dość czytelne nawiazanie do konfliktu Jezusa z faryzeuszami. Bardzo ewangeliczne przesłanie. I do tego podane w konserwatywnej formie.

  Dlatego jeszcze raz polecam film.

 353. Aktualnie w TVN24 „Pamięć absolutna”
  i rok 2009.
  Nie do wiary, że jeszcze 10 lat temu na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji Ławrow ocenił pozytywnie rozwój tych stosunków między naszymi państwami

 354. wiesiek59
  12 maja o godz. 14:21

  „Obstawianie metafizyki przy doborze kadr, jest anachronizmem”.

  Nie wiem, czy tak samo rozumiemu słowo metafizyka, w filozofii klasycznej to teoria bytu (ontologia).

  Katolicy wierzą, w ingerencję Ducha Świętego przy wyborze papieża. Przez 2 tys. lat papiestwa mniej lub gorzej się to sprawdzało, byli fatalni papieże, ale w newralgicznych monetach często zdarzali się wybitni. Papiestwo jest najstarszą instytucją na świecie.

  „Obecnie poważne korporacje posługują się testami psychologicznymi”.

  Wiec powinno być idealnie, a przecież nie jest. Przynajmniej nie zawsze. Psyche to znaczy dusza. 🙂

  „Jak mawiał Klasyk- „o wszystkim decydują KADRY”.

  Słabe były te kadry, bo komunizm upadł. Z drugiej strony komunizm nie stać było na dobre kadry, a jedynie na selekcję negatywną. Gorsi szli wyżej.

  „Koncepcja Freuda mi się podoba”.

  Sam oceń jak bardzo, Freud uważał, że o wszystkim decyduje czynnik seksualny. Szkoła Frankfurcka wyciągnęła z tego swoje wnioski, z niezłym skutkiem dla neomarksizmu (przynajmniej na razie), gorszym dla cywilizacji.

  „Wywiedzenie Judaizmu od Atona, pierwszej koncepcji monoteistycznej na tamtym obszarze, ma sens. Daje pewną ciągłość koncepcji religijnej”. „Mitraizm mógł być prekursorem”.

  Nie ma śladów wczesnego mitraizmu w Egipcie XVIII dynastii (XIV w. p. n. e), czyli za czasów Amenophisa IV (Echnatona). Koncepcja, że Mojżesz wywiódł monoteizm z Egiptu liczy ponad poł wieku, ale ciągle jest hipotezą.

 355. 404

  Julian Assange, najpierw stanie przed sadem w Szwecji oskarzony o gwalt. Teraz w areszcie londynskim.Nastepnie do…USA.

 356. @żabka konająca
  12 maja o godz. 11:52

  Rozumiem Twoje obawy, niemniej namawiam do obejrzenia. Nawet z przerwami tak jak ja.

  Wspomniałas wcześniej, że niedobrze znosisz nieprzyjemne zachowania w stosunku do siebie.
  Kiedyś reagowałam podobnie, ale w pewnym momencie uświadomiłam sobie, że ja przecież nie urodziłam się po to żeby mnie wszyscy kochali i nie jest moim celem zabiegać o życzliwość każdej osoby na siłę.
  Staram się być życzliwa dla ludzi, ale jeżeli ktoś mimo wszystko robi mi przykrosci, to go zwyczajnie zaczynam ignorować. Bez obrażania się.
  Szkoda czasu i atłasu.
  Taki swoisty stoicyzm.
  Polecam.

 357. Jeśli poprzecie Platformę Obywatelską to pomożecie sobie i pomożecie Polsce powiedział w 2009 roku Jarosław Kaczyński, a potem tłumaczył się z pomyłki

 358. @ozzy
  12 maja o godz. 14:52

  W ten gwałt to chyba tylko naiwni jeszcze wierzą.

 359. Opowieści o państwie faraonów zawsze na czasie i jak zwykle interesujące.
  Jest jeszcze tyle do zbadania.
  Tymczasem ta podróż w czasie w tamtą stronę jakby przygasa w dobie sztucznej inteligencji.
  Produkcja robotów dla ludzi wydaje się sensowna, ale co będzie jak te pożyteczne narzędzia zaczną się nudzić?

 360. Mauro Rossi
  12 maja o godz. 14:51

  Katolicy, tak samo jak wyznawcy innych religii, mogą sobie wierzyć w cokolwiek.
  W miarę trzeźwo myślący, oceniają po owocach, a nie teoriach głoszonych przez kapłanów.

  Różnice w przekazie z ambony, a wiadomosciach z plebanii, są dość znaczące.
  Tak samo, jak różnice w przekazie Franciszka i naszych biskupów.
  Mianowanych zresztą przez Wojtyłę, według znanych mu kryteriów.
  Owoce jego polityki kadrowej właśnie oceniamy.

 361. ” Słabe były te kadry, bo komunizm upadł. Z drugiej strony komunizm nie stać było na dobre kadry, a jedynie na selekcję negatywną. Gorsi szli wyżej.”
  Nic się do dnia dzisiejszego nie zmieniło, patrz na kandydatury do Europarlamentu.

 362. Rossi.

  Prościej może napiszę, akurat na twój poziom.

  Zakładając istnienie i ingerencję w wybór kapłanów istot wyższych/ doskonałych, zakładamy jednocześnie ich nieomylność.
  Efekty ich omylnosci obserwujemy, więc nie są nieomylne, są niedoskonałe.
  DOKŁADNIE tak jak ponoć stworzone na ich obraz i podobieństwo człowiekowate.

  Więc po co jeść tę żabę i tyle płacić na utrzymanie tych wybrakowańców?

  Co do komunizmu.
  Model stalinowski upadł, okazał się niewydolny i podatny na atak ekonomiczny zachodu.
  Inne odmiany zostały zniszczone za pomocą akcji zbrojnej, czy przewrotów wojskowych inspirowanych przez zachód.
  Metodą prób i błedów, doszliśmy do ostatniego modelu, zdającego się odnosić sukcesy.

  Wieki Deng miał rację.
  „Nieważne czy kot jest czarny czy biały, ważne by łowił myszy”…..
  Kapitalizm kontra komunizm- OSTATNIE STARCIE!!!

 363. Pan Passent pięknie zasugerował w felietonie polski odpowiednik dla zapożyczonej w ostatnich dekadach z angielskiego i chyba jeszcze nie zaakceptowanej przez radę mędrców języka polskiego „integralności”. Nieposzlakowany.

 364. Integrity to cecha anglosaksona który jak to mówią „walks his talk” a przy tym jest prawy (słowo niestety nie mogące być pierwszym wyborem na uroczystości pogrzebowe wybitnych osobistości lewicy).

 365. Karol Modzelewski „walked his talk”, była heroiczna wręcz zgodność słów i czynów. Spójność i koherencja – niestety to też nie są słowa nadające się, brzmiące jak trzeba, dlatego ludzie używali „integralności”.

 366. Wracając do demografii, która tak wiele zmieni w Kraju w nadchodzących latach:

  W latach 50. urodziło się dwa razy więcej ludzi niż w latach 2010-2020…
  Konsekwencje tego faktu dotkną każdego aspektu życia Kraju, ta ogromna różnica liczebności generacji starej i najmłodszej.

 367. Prymas kościoła katolickiego w Australii, a potem bodaj człowiek nr 3 w Watykanie, kardynał Pell „did not walk his talk” (parę miesięcy temu uznany winnym molestowania seksualnego chłopców przez australijski sąd). Tutaj jego dyskusja z czołowym antyteistą Dawkinsem:

  https://www.youtube.com/watch?v=tD1QHO_AVZA

 368. 404 12 maja o godz. 15:13 do @ozzy: – W ten gwałt to chyba tylko naiwni jeszcze wierzą.

  404,
  no to ja jestem naiwny jako że czytałem opis tego gwałtu. Było to podobno tak, że Dżulian spędził upojną noc w łóżku z jedną Szwedką a jak się rano obudził, to poczuł obok siebie to samo sexi ciałko i podjął działania bez przemocy jakiejś jednakże „tą razą” nie założył kondoma i po zakończeniu igraszek, gdy partnerka się zorientowała, oburzyła się niepomiernie (i słusznie przecież, bo nie takie były wcześniejsze ustalenia, mówiące że wsad i wkład będzie z użyciem przedmiotu trzeciego) i oskarżyła Dżuliana o nadużycie czyli gwałt. Słusznie czy nie? No słusznie przecież! Bez prezerwatywy? Upaprana pościel, płyn fizjologiczny w niewłaściwym, bo nie w umówionym wcześniej miejscu. A syf, a hiv a herpes to pryszcz? Skandal! Rety! Gwałt ze szczególnym udręczeniem! -a że zgłoszony nieco późno to przecież nic nie szkodzi, dożywocie mu się należy.

  To tak jak z Polańskim. Mamusia przyprowadziła do willi Nicolsona swą nieletnią córeczkę, by w ramach odbywających się tam permanentnych „bunga bunga” mogła zrobić karierę. Narąbany jak stodoła Polański i naćpany na dodatek, ujrzawszy zgrabny tyłeczek nie opanował się i nie wszczął poszukiwań dowodów na to, czy właścicielką tej pupci nie jest przypadkiem nieletnia laska, legitymacji szkolnej nie widział a spełnił oczekiwania. No i za to wg Mauro Rossiego słusznie jest ścigany przez przeszło pół wieku. Gwałt to gwałt. Nie ma to tamto.

 369. W latach 50… W latach PRL ludziom chciało się figlować. Tak sobie myślę,że do tego nie trzeba doganiać Niemcy. Teraz chuć poszła w gwizdek szczególnie po oglądaniu telewizyjnej propagandy sukcesu. Nie staje…

 370. satrustequi
  12 maja o godz. 17:06

  Hmm……
  Twoje zabawy leksykalne sugerują, że pan Modzelewski był odpowiednikiem współczesnym Zawiszy Czarnego.
  Coś w tym jest.
  Reformator systemu nie był rewolucjonistą, ale przyczynił sie do rewolucyjnych zmian, których skutków nie przewidział.
  I jak wielu, rewolucja pożarła swoje dziecko….

  Ta rewolucja oprócz kosztów ludzkich, w postaci depopulacji i materialnych, w postaci dezindustrializacji i pozbawienia wsparcia socjalnego wielu milionów, spowodowała jeszcze jeden poważny skutek.
  Potęzne zadłużenie i uzaleznienie od kredytów.
  Finanse zaczęły dyktować warunki gry, dając potężne wpływy zachodnim grupom kapitałowym.
  I to one dyktują obecnie prawo, zgodne z ich interesami.
  Polska uzalezniona ekonomicznie, jest bardziej zależna niż w poprzednim modelu gospodarczym.

 371. 17:33

  Stanisławie, wydaje mi się że świat dzisiejszy, a już szczególnie ten wirtualny, tak absorbuje, a już zwłaszcza panów, że dla uroków ojcostwa nie zostaje wiele czasu i chęci:)

 372. Być może, nie ma już kobiet wartych grzechu?
  Pozostały jedynie bizneswoman?

  „Dzieci wyrabiamy, ze względu na ich mamy”…..

 373. 17:37 Wiesiek

  Wspominając o nagości komunistycznego króla przybliżył Kraj do prawdy, która jak wiadomo niemało zmienia w życiu ludzi

 374. Nie sposób pominąć Wrocławia w życiorysie Karola Modzelewskiego.
  Tak o tym pisze Robert Walenciak:
  „Gdy Modzelewski wychodzi z więzienia, Werblan dyskretnie angażuje się
  w jego sprawy – jako nadzorca szkół wyższych. Wiadomo, że nie może
  pracować w Warszawie, więc zsyła go do Wrocławia, gdzie na polecenie
  partii znajdują mu etat w stacji PAN. Zsyłka? Oczywiście! Choć Modzelewski
  do dzisiaj jest mu za to wdzięczny, okres wrocławski to najpłodniejszy
  naukowo okres w jego życiu”
  Przy okazji krótka wycieczka po Wrocławiu. Dla tych co Wrocław znają
  dla przypomnienia, dla ciekawskich godna polecenia
  https://www.youtube.com/watch?v=Zyk3tkPNoo0

 375. Karol Modzelewski był człowiekiem prawym. Rozmawiałem kiedyś prywatnie z oficerem służb, który przesłuchiwał Karola Modzelewskiego w latach 80. Myślę że to zainteresuje każdego kto znał zmarłego. Facet powiedział mi że Modzelewski tak mu zaimponował swoją klasą, że najchętniej przyłączyłby się do niego…

 376. @legat, 12 maja o godz. 17:29

  Pierwsza „zgwałcona” (pęknięty kondom) urządziła po fakcie party z udziałem gościa. Wszystko było OK, póki na imprezie nie zgadała się z przyjaciółką. Ta bowiem też zaprosiła Juliana do swojego łóżka, a on wykorzystał sytuację, gdy zasnęła po śniadaniu (!) i odbył koitus ze śpiącą, a więc bez jej zgody. Skoro się okazało, że nie jest wybredny ani wierny, i sypia z kim popadnie, postanowiły się zemścić i poszły na policję…

  Mnie by interesowało, co podano na owo śniadanie?

 377. Wiesiek59,

  Nie zdążyłem Cię ostrzec, ale niech Twój przypadek będzie przestrogą dla innych. Chodzi o bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu. Jeśli ten czyn popełniłeś nieświadomie lub niedobrowolnie, to bidy nie ma – wyspowiadasz się i od ojca duchownego rozgrzeszenie otrzymasz, a zadziała ono wówczas, gdy uskutecznisz zadaną, przez rzeczonego ojca duchownego – pokutę. Jednakowoż biada Ci i to- co najmniej po stokroć – jeśli dopuściłeś się tego w przytomności umysłu i bez presji z zewnątrz, albowiem grzech przeciwko Duchowi Świętemu, jest grzechem niezmywalnym! Choćbyś nie wiem, jak pościł, choćbyś nie wiem, ile litanii dziennie odmawiał, resztę swojego życia spędził na leżeniu krzyżem w licheńskim sanktuarium, przyodziany w szatę z gruboziarnistego papieru ściernego -nic Ci nie pomoże. Nawet Pan Bóg, choć wszystko może, to w tym wypadku, nawet gdyby bardzo, bardzo chciał , nie będzie mógł Ci pomóc. Przeczytaj to:

  „Zaprawdę, powiadam wam: wszystkie grzechy i bluźnierstwa, których by się ludzie dopuścili, będą im odpuszczone. Kto by jednak zbluźnił przeciw Duchowi Świętemu, nigdy nie otrzyma odpuszczenia, lecz winien jest grzechu wiecznego. – Każdemu, kto mówi jakieś słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie przebaczone, lecz temu, kto bluźni przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie przebaczone”. [Ewangelia wg św. Marka]

  Podobne ostrzeżenia znajdziesz w Ewangelii św. Jana i św. Łukasza, zatem o pomyłce mowy być nie może.

  Bluźnierstwa Twoje przejawiają się m.in. w krytykowaniu decyzji Ducha Świętego dotyczących powołań kapłańskich. Duch Święty, będący immanentną częścią Trójcy Św. jest równy Bogu Ojcu, a więc tak jak on jest nieomylny, dlatego kwestionowanie tej nieomylności, skazuje Cię na wieczne potępienie.

  Przedstawicielem Pana Boga na Ziemi, jest papież, więc i on tak jak Pan w Niebiosach jest nieomylny, o czym można się dowiedzieć z „Pastor aeternus”, ale nie tylko stamtąd. I teraz sprawa pedofilii w Kościele. Czy w Dekalogu jest mowa o pedofilii? Czy w ST lub NT, jest choć jedno zdanie o pedofilii i że jest ona czymś nagannym? Nie ma. W innych religiach też zresztą próżno szukać treści ją potępiających. „Nullum cirmen sine lege”.

  Pan Bóg wraz z Duchem Św. i Synem Bożym ustanawiając Dziesięć Przykazań nie ujęli w niej pedofilii, kodeks z Horeb, czy Księga Powtórzonego Prawa – pełne przecież drobnych detali, też milczą na ten temat.

  Z ambon, czy na katechezie ojcowie duchowni nauczają, że zdaniem prawdziwego chrześcijanina jest naśladowanie Chrystusa, a Chrystus -jak mówi pismo – kochał dzieci. A jeżeli on kochał dzieci, to i Bóg Ojciec je kochał, a skoro i On, to i Duch Święty. Maryja została zapłodniona, gdy miała 14 wiosen, czyli była jeszcze dzieckiem. Owszem mogło być tak, że „defloranta” zwiodły np. drugorzędne cechy płciowe, czyli to, co przeciętnego mężczyznę najbardziej do kobiety przyciąga, no ale Pan Bóg doskonale wiedział, że to dziecko jeszcze jest, więc jako kochający dzieci na pewno by się do niej nie dobierał, wiedząc, że czyni jej krzywdę.

  Warto dodać, że obcowanie Trójcy Św. z Maryją miało charakter nie tylko pedofilny, ale i kazirodczy, bo przecież Bóg Ojciec jest jednocześnie swoim synem, no i ten syn z matką ze swoją matką to robił, można więc śmiało rzec, że jeśli nawet -jak twierdzą niektórzy -prof. Hartman promował kazirodztwo, to czynił to za podszeptem Ducha Św.

  Ojciec Rydzyk stwierdził kiedyś, że jego prawo świeckie nie obowiązuje, ponieważ tylko prawo boże się liczy, wniosek zatem jest prosty: pedofilia i kazirodztwo, to lewackie wymysły. Dlatego nie może dziwić, że Kościół i sprzyjający mu ludzie, przynajmniej tego pierwszego nie potępiają albo udają, że są przeciw niemu. A udają, bo są do tego zmuszani przez lewactwo, w związku z czym nie popełniają tego grzechu nad grzechami, ponieważ warunkiem dla jego zaistnienia jest dobrowolność. A za tym wszystkim idzie to, że powołania są nieomylne.

 378. Wracajac do Polanskiego…. Jesli celem kazdej kary jest resocjalizacja, to Polanski sie od tamtych lat resocjalizowal wielokrotnie.
  Jobrave polecam
  zdfinfo.de

 379. Nauczanie etyki lekarskiej – doświadczenie i przyszłość zagranicznych uczelni medycznych1 Tomasz Pasierski, Zakład Bioetyki i Humanistycznych Podstaw Medycyny, Warszawski Uniwersytet Medyczny

css.php