Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Tylko nie mów nikomu

16.05.2019
czwartek

Film pod specjalnym nadzorem

16 maja 2019, czwartek,

Dotychczas byłem agnostykiem, ale od kiedy obejrzałem film Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, zaczynam wierzyć w cuda.

To, że taki film powstał w Polsce, gdzie sojusz ołtarza i tronu jest mocniejszy niż gdziekolwiek poza Watykanem, graniczy z cudem. Kiedy władza zorientowała się, jak niebezpieczny to jest ładunek, było już za późno. Kiedy film zdążyło już obejrzeć ponad 10 mln osób, władza postawiła na nogi policję w całym kraju.

Jak piszą Piotr Olejarczyk i Piotr Halicki (Onet), policja w całym kraju otrzymała polecenie informować niezwłocznie o wszelakich doniesieniach na temat odtwarzania filmu.

Zgodnie z poleceniem Komendanta KWP w Gdańsku (…) polecam informować niezwłocznie o wszelakich doniesieniach nt. odtwarzania filmu dokumentalnego T. Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” Dyżurnego KWP w Gdańsku. Dotyczy to odtwarzania zarówno w miejscach publicznych, jak i w klubach, restauracjach itp.

Zapytana o celowość takiej akcji, rzeczniczka KWP w Gdańsku odpowiada:

Jesteśmy zobowiązani zapewnić porządek na miejscu i bezpieczeństwo osób uczestniczących w projekcji filmów, którym towarzyszą skrajnie różne emocje, a docierają do nas sygnały o możliwości zakłócania takich spotkań. Policja działa tylko i wyłącznie w trosce o bezpieczeństwo i w żaden sposób nie ingeruje w treść i charakter spotkań.

Policja nie ingeruje? A czyż sama jej obecność, możliwość fotografowania i legitymowania widzów nie jest już formą zastraszenia i sygnałem, że mamy do czynienia z imprezą podwyższonego ryzyka? Czy nie mają na celu odstraszenia od organizowania takich pokazów?

Po co sobie brać na głowę policję, skoro można pokazać inny, bardziej niewinny film, np. o żołnierzach wyklętych, albo „Smoleńsk”, których projekcji nikt nie zakłóci, bo lewica jest lękliwa albo zbyt dobrze wychowana. A z władzą lepiej żyć dobrze, zwłaszcza kiedy prowadzi się restaurację albo klub.

Skąd wreszcie miałoby płynąć zagrożenie? Kto miałby zakłócać takie spotkania? Skoro czołowi hierarchowie „podziękowali” Sekielskiemu za film, kto może podnieść rękę na film i jego twórcę? Chyba tylko skrajnie narodowo-katolicka bojówka, która cała mieści się w jednym pochodzie 1 maja lub 11 listopada. To tam, a nie w restauracjach, lokalach i klubach na terenie całego kraju, należy szukać zagrożenia. Policja ma chyba oko na osobników zagrażających otoczeniu, bez stwarzania wrażenia, że projekcja filmu stwarza potencjalne zagrożenie.

Zmarły niedawno profesor Karol Modzelewski (na którego pogrzeb nie przyszedł nikt z prawicy, nawet prywatnie i incognito) ostrzegał, że Polska staje się państwem policyjnym. Nie jest to ostrzeżenie na wyrost.

Zaproszenie
Łukasz Warzecha („Do Rzeczy”), Wojciech Szacki (Polityka Insight) będą moimi gośćmi w Radiu TOK FM w niedzielę 19 maja o godz. 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 383

Dodaj komentarz »
 1. Ci cywilni pedofile chyba się cieszą, że zeszli z planu, ale ten natłok złych wiadomości muszę ocieplić chociaż jedną korzystną dla polskiego parlamentu; PAD podpisał dzisiaj ustawę przyznającą wszystkim dzieciom od 1 lipca zapomogę w wysokości 500 złotych.
  Jeśli dobrze zrozumiałem znika niepotrzebna biurokracja. Każde dziecko dostaje co miesiąc swoje pieniądze.
  Można tylko zapytać, a jak tatuś przepije?

 2. Dziwiłam się, jak ten film „zaistniał” u nas. Faktycznie władza zorientowała się, kiedy było już za późno, kiedy dostępny w sieci rozprzestrzeniał się jak takie tsunami. Ale zaskoczyła mnie reakcja polskiego kleru katolickiego, właściwie prawie bez wyjątku, film uzyskał opinię pozytywną. Nie rozumiem tego zresztą dalej. Jedyne wytłumaczenie, to kompletne zaskoczenie i reakcja przedstawicieli kościoła właściwie nigdy przedtem nie spotykana. Chyba kler został kompletnie „überrumpelt” (brak mi odpowiednika polskiego. Pozdrawiam Gospodarza.

 3. Bar Norte

  Taki makijaz pomoze w pracy na nowoczesniejszej polskiej autostradzie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. https://www.facebook.com/RTnews/videos/376752872951047/?v=376752872951047

  Dlaczego Hameryka nie finansuje Polski ? przecież Polska to jej najwierniejszy
  z wiernych sojusznik a oni nawet wiz nie chcą dla Polaków znieść, no – co tu
  jest grane ?.

 6. Tak a propos zmian w kościele … .

  W niemieckich kościołach tygodniowy strajk kobiet domagających się dostępu do wszystkich stanowisk w hierarchii, święcen kapłanskich dla kobiet oraz zniesienia celibatu.
  Ruch Maria 2,0, który przeprowadza akcję zainicjowano w jednej z parafii w Munster w styczniu przez kilka miesięcy rozszerzył się na większość niemieckich diecezji. Cieszy się poparciem Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików (ZdK) reprezentującej miliony świeckich członków Kościoła. Ma też poparcie Katolickiej Wspólnoty Kobiet (KFD), która od dawna stara się o zrównanie praw kobiet i mężczyzn w Kościele katolickim.

  Nazwa Maria 2.0 nawiązuje do kultu maryjnego ale zrywa radykalnie z pokornym obrazem Marii (2.1) przewstawiając mu Marię zbuntowaną, która już nie chce we wspolnocie katolickiej służyć męzczyznom ale chce mieć z nimi równe prawa.

  Linkuję symbol ruchu.

  https://de.wikipedia.org/wiki/Maria_2.0#/media/File:Maria20Ikone.jpg

 7. kooperatywaMandragon

  Poniżej bardziej rewolucyjny symbol ruchu Maria 2.0 jako ilustarcja tekstu

  https://www.deutschlandfunk.de/frauen-in-der-katholische-kirche-die-zeit-der-schweigenden.886.de.html?dram:article_id=448188

 8. Skoro Episkopat jest taki wdzięczny i tak dziękuje za film to dlaczego nie wyświetla go w kościołach, zamiast kazań?

 9. Szarlo
  16 maja o godz. 23:40
  „[…] zaskoczyła mnie reakcja polskiego kleru katolickiego, właściwie prawie bez wyjątku, film uzyskał opinię pozytywną. Nie rozumiem tego zresztą dalej.[…]”.

  Nie ma w tym nic zaskakującego. Rzecz ma się tak, jak z osobą, która nie trzyma oszczędności w jednym banku, lecz w kilku, wówczas ryzyko, że straci wszystko, jest znacznie mniejsze.
  Nie wszyscy polscy katolicy,to oszołomy podobne pisiarni i innym naziolom. Wielu z nich sympatyzuje z „antypisem”, ale i to nie ma znaczenia, bo przede wszystkim są to wierni, którzy widzą coraz mniej chrześcijaństwa w Kościele kat. Widzą butę kleru, pazerność, szwindle, wykluczanie ludzi o innych poglądach, w tym również katolików, nie myślących po pisowsku. Kościelni sztabowcy uznali prawdopodobnie, że karty „atak na Kościół”, „atak na wiarę” są nie tylko zgrane, nie tylko zgrane, ale mogą wręcz doprowadzić wistujących do przegranej, dlatego teraz zagrano kartą pokory, dlatego teraz film jest zachwalany przez biskupów, dlatego Głódź przeprosił za swoje słowa. Nowe karty, nowi gracze. Niepisowskim katolikom, którzy już mają dość zła w Kościele podobają się mowy pokutne kościelnych VIP-ów, bo przyznają, że ukrywano, że za mało determinacji było w zwalczaniu pedofilii, nawet dziękują Sekielskim za ujawnienie prawdy. Kościół – tak, wypaczenia- nie, zdają się mówić.

  Prymas Polak i jego ludzie, mają za zadanie przejąć i uspokoić tych bardziej świadomych, myślących katolików, widzących rozziew pomiędzy nauką Chrystusa, a kościelną codziennością, realiami, które z ową nauką nie mają nic wspólnego. Kościół zawsze miał i ma, dla każdego coś miłego. Był Tischner i był ksiądz Małkowski, był Życiński i był Michalik, czy Frankowski, był Ryczan, Rydzyk i Lemański.
  Dzięki temu „pluralizmowi”, Kościół -ciągle jeszcze – trzyma owieczki w jednym stadzie. Od pilnowania owieczek durnowatych jest pasterz Rydzyk i jego ferajna, od „postępowej” reszty prymas Polak i jego ludzie.

 10. @Bar Norte
  16 maja o godz. 13:54

  Dziękuję za link.
  Zajrzałam tam i przejrzałam wszystko co się dało, żeby znaleźć odpowiedź dlaczego ten film nigdzie nie jest dostępny.
  Na tej stronie, którą podałeś, a której właścicielem jest reżyser tego filmu znalazłam jedynie rozmowę z młodym człowiekiem, który ponoć jako jedyny nie zakrywał twarzy w filmie. Rozmowę tę można było tylko przeczytać, bo film jej dotyczący okazał się też niedostępny.
  Ten młodzieniec opowiadał o tym jak ksiądz Jankowski wykorzystał go seksualnie i do tego nagrał sobie ku pamięci film z tej okazji.

  Zastanawiam się dlaczego teraz wszyscy, którzy nawołują do bojkotowania filmu Sekielskich, czy go krytykują, nazywając go atakiem niesprawiedliwym na Kościół….
  wspominają murarzy, którzy ponoć najczęściej molestują nieletnich, reżysera Polańskiego, ale skrzętnie unikają wzmianki na temat omawianego filmu…

  Czy może to dlatego, że jak sam reżyser pisze on nie zajmował się konkretnymi przypadkami jak Sekielscy, ale próbował bardziej generalnie do tego zjawiska podejść.
  A to może powodować, że osoby zainteresowane mogą zasłaniać się niepraworządnym oczernianiem ich. Bo skoro nie ma dowodów, to łatwo o taki wniosek.
  Nie spotkałam się też z próbami reżysera wznowienia jego wyświetlania.
  Nawet na jego stronie pomimo, że reklamuje inne swoje produkcje, to tego filmu tam nie ma. Nawet w formie reklamy.

  Tak czy inaczej dziwna sprawa.

  Pozdrawiam

 11. @jobrave
  16 maja o godz. 23:43

  Myślicie, że gdyby nie było Żydów, to na świecie nie byłoby wojen, nienawiści, zawiści, przekupstwa, zbrodni, szwindli? No, no, ciekawa teoria, ale nie wydaje Wam się, że -delikatnie mówiąc – niezbyt skomplikowana?
  A jeśli już, to – nie wdając się w oceny moralne – czy ci Żydzi, którzy „rządzą światem” nie zasługują na podziw za swoją skuteczność? Za to, że choć i tak mało, to trzymają- podobno- cały świat za mordę? Był Izrael, a później go długo nie było. Bardzo, bardzo długo. I znów jest – i bogaty jest i wszyscy się z nim liczą, i broń jądrową ma. A pamiętacie taką piosenkę: „Jedna bomba atomowa i wrócimy znów do Lwowa, jedna bomba bardzo silna i wrócimy znów do Wilna?” Do dziś Polacy ją śpiewają, nie tylko po pijaku. No i gdzie ten Lwów, gdzie to Wilno? Bo inni nam przeszkadzali. A Żydom nikt nie przeszkadzał? Gdyby nie I wojna światowa oraz szczęśliwe zbiegi okoliczności, nadal nie mielibyśmy własnego państwa, bo nie potrafilibyśmy go sobie wydrzeć, tak, jak zrobili to Żydzi. […]

  @404 twierdzi, że Polacy, czy inne nacje są w USA mało wpływowe, bo się asymilują, a Żydzi nie. I jak słyszę o tej asymilacji to od razu myślę o „milłokach”, o „grinponcie” innych polskich gettach………

  ————-

  Jednym słowem proste jak drut.
  Co prawda zależy który, ale jak potrzeba to sie go nagnie tak, żeby był prosty.

  Po pierwsze przedstawiasz w przesmiewczy sposób ludzi, którzy reprezentują pierwsze pokolenie emigrantów.
  Znajomość angielskiego faktycznie nie jest powszechna wśród nich.
  Ale to dotyczy wszystkich nacji. Włącznie z Żydami w pierwszym pokoleniu.
  Prawdopodobnie dlatego się lokują w tzw gettach.

  Zazwyczaj ciężko pracują, nie mają czasu i „głowy” do nauki języka, myślą o utrzymaniu rodziny, kształceniu dzieci, itd.
  Wyśmiewać się z nich… to brzydka rzecz.

  Następne pokolenia to już inna sprawa.
  Wśród Żydów bardziej niż u innych przynależność grupowa jest utrzymywana.
  Niekoniecznie poprzez religię. Jest bardzo dużo wśród nich ateistów.
  Ale więź mimo wszystko utrzymują i wzajemne poparcie (co ma dobre i złe strony).
  Czego nie można zauważyć aż do tego stopnia u innych.

  Zaobserwować to można np. na Uniwersytetach.
  Jeżeli powiesz mi, że nieproporcjonalnie procentowo duża liczba studentów żydowskich na ważnych uczelniach wynika z faktu, że są oni bezkonkurencyjni … to się uśmiechnę.

  Selekcja i kto wpływa na nią ma tu znaczenie decydujące.
  Podobnie ze studiami doktoranckimi, miejscami pracy na tych uczelniach….
  I nie tylko na uczelniach

  Oczywiście najłatwiej ocenić moje spostrzeżenia jako antysemickie, ale nie radziłaby na tego konia tak szybko skakać.

  Takie rzeczy są obserwowane. Ludzie nie mówią o tym głośno (przeważnie), bo im zamknięto usta paragrafami wymyślonymi i stworzonymi przez zainteresowanych.

  Czy w rezultacie tego wymuszonego milczenia sprawy potoczą się zawsze po myśli twóców takich praw?

  Ja nie wiem. Czas pewnie pokaże jak to będzie.
  Moim zdaniem jednak nie jest to wszystko dobre zwłaszcza dla Żydów.

  Dziwi mnie jednak nonszalancja z jaką piszesz o dzisiejszych przewagach.
  A nawiązanie do piosenki „jedna bomba…” i równoważenie jej z tym co się dzisiaj dzieje wydaje mi się mocno, mocno naciągnięte.

  Co do dumy, że po 2000 tysiącach lat Izrael powrócił na mapę….
  Z tego co ja się uczyłam to nigdy nie było państwa nazywającego się Izrael.
  Ale może się mylę.
  Wiem że na tych terenach mieszkali Palestynczycy, wśród których byli też Żydzi.

  Dzisiaj Palestyńczycy są traktowani poniżej godności ludzkiej, krzywdzeni strasznie.
  I to też nie uchodzi uwadze opinii publicznej, nawet tych, którzy konformistycznie milczą.

  A powoływanie się na Boga, co to darował tę ziemię Żydom…
  wydaje mi się jeszcze mocniej naciągnięte.

  Zrozum mnie właściwie.
  Ja nie odmawiam Żydom prawa do ich kraju, ale odmawiam im prawa przesladowania ludzi, którzy w tym kraju, na tych ziemiach zawsze mieszkali i nie podróżowali po świecie przez ostatnie 2000 lat.

  Pozdrawiam

 12. Ponieważ kilkakrotnie spotkałm się z komentarzami, które twierdzą jakoby ksządz Cybula już od 24 lat nie żył, postanowiłam przytoczyć wpis z Wikipedii na jego temat.

  Być może mniej lub bardziej świadomie myli się tego księdza z kimś innym.

  ———-

  Alfred Franciszek Cybula (ur. 10 sierpnia 1940 w Gdańsku, zm. 21 lutego 2019 w Kartuzach) – polski duchowny katolicki, kapelan prezydenta Lecha Wałęsy w latach 1990–1995.

  Życiorys
  Był synem Ślązaka Karola Mandrysza i Heleny z domu Arendt. Po śmierci ojca, który – jako folksdojcz służący w Wehrmachcie – zginął w 1944 w czasie działań wojennych w Jugosławii, i matki, która w 1945 zmarła na tyfus, został przygarnięty przez bezdzietne małżeństwo Leona i Melanii Cybulów z Siemirowic i przyjął ich nazwisko.

  Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1967 w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. W trakcie posługi kapłańskiej pracował jako duszpasterz wśród młodzieży szkolnej i akademickiej, a od 1979 roku także wśród lekarzy i farmaceutów.

  Do 1988 był duszpasterzem akademickim w gdańskiej parafii Najświętszego Serca Jezusowego, a następnie został proboszczem sopockiej parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej – Gwiazda Morza (do grudnia 1990 roku).

  Od 1980 był spowiednikiem Lecha Wałęsy, przewodniczącego NSZZ „Solidarność”. Po wygranych przez Wałęsę w 1990 wyborach prezydenckich, został mianowany prezydenckim kapelanem. Funkcję tę sprawował do końca kadencji w 1995.

  W latach 1995–1998 był proboszczem parafii wojskowej pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku. W latach 2003–2010 był penitencjarzem w bazylice archikatedralnej w Gdańsku‑Oliwie. Był członkiem kapituły archikatedralnej, a od 2009 prałatem honorowym. Od 2010 był na emeryturze, a ostatnie lata życia spędził w Gowidlinie. Został pochowany w grobie przy gowidlińskim kościele.

  Napisał autobiografię Ksiądz w Belwederze. Okruchy wspomnień ks. kapelana Prezydenta.

  W latach 1969–1990 był zarejestrowanym tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie „Franek”; jego teczka osobowa została zniszczona.

  Zarzuty
  W filmie dokumentalnym Tylko nie mów nikomu, w reżyserii Tomasza Sekielskiego z 2019, został przedstawiony jako sprawca molestowania osób małoletnich. Podczas kręcenia filmu skonfrontowano go z jedną z jego ofiar, dorosłym już mężczyzną, ks. Cybula w rozmowie z nim opowiadał o ich kontaktach seksualnych. Do molestowania miało dojść w czasie, kiedy ks. Cybula zakończył pracę jako kapelan prezydenta i osiadł w Gowidlinie. Jego ofiara miała wtedy 12 lub 13 lat. Cybula zmarł przed premierą filmu. Mszę pogrzebową celebrował arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który według ofiary miał wiedzieć o nadużyciach seksualnych Cybuli
  .

 13. Mleko się rozlało – to byłby tytuł lepiej obejmują treść wpisu. Ale może nawiązywać do obrazów z flimu, więc lepiej dać spokój. Wobec tego … pociąg do dziewczynek i chłopczyków był pod specjalnym nadzorem biskupów i proboszczów.

  Sojusz tronu z ołtarzem może najbardziej ucierpieć. Chyba tron bardziej krytycznym okiem patrzy na rozpowszechnianie filmu. Losy ołtarza jakoś się potoczą w kolejne tysiąclecie. Ale tron niemożebnie żrą robaki. Jakimś cudem nakręcono kolejny film do oglądania przed wyborami. A po co ta policja się tak ugania za, pardon, nie ingeruje w odtwarzanie filmu dokumentalnego? Syndrom MO?

  p.s.
  … profesor Karol Modzelewski ostrzegał, że Polska staje się państwem policyjnym …
  Nie komentuję, bo jeszcze za wcześnie. Czytam Jego wywód w „Kobyle” i odbiór opinii mam mieszany.

 14. Film Sekielskich oprócz tego że ujawnił wręcz namacalnie praktyki chronienia, ukrywnia pedofilii w polskim Kościele w imię źle pojmowanego „dobra” tegoż Kościoła, to zrobił jeszcze coś innego.

  Ujawnił księży z prawdziwego zdarzenia. Takich jak ksiądz Prusak, który nazywa rzeczy po imieniu, domaga się sprawiedliwości, domaga się świeckiej komisji, zdając sobie sprawę, że zaplątani mocno w sprawę nie mogą być do jej rozpatrywania powoływani.

  To tak jak ktoś świetnie zauważył: robienie złodzieja policjantem.
  Jest więcej takich księży. Na przykład ksiądz Szostak z Kulu.

  Tak jak mówi na mszy ks Prusak… powinien mówić ksiądz Polak (nie używam Bp, Abp, Kardynał, bo nie wiem co jego dotyczy, ale wiem napewno, że jest księdzem i głową polskiego Kościoła.

  Miałkie przeprosiny, współczuwanie ofiarom… teoretycznie dobre i to
  ALE niewystarczające!!!!

  On powinien grzmieć jak ten podrzędny ksiądz Prusak!!!

  A katolicy polscy, którzy tworzą Kościół, powinni wychodzić z mszy, którą odprawia ktoś, kto na miano księdza nie zasługuje, kto nie ma odwagi cywilnej stanąć z prawdą na ustach i walczyć o oczyszczenie tego bagna.

  Bo jeżeli tego nie robi, to znaczy, że albo sam jest zamieszany w nie, albo to hipokryta, który jedynie o własną karierę zabiega, a nie o błogosławieństwo idące w parze z dobrem i prawdą.

  Niech się Głodzie i inni jemu podobni modlą sami.
  Nawet nie jestem ciekawa o co oni się modlą.

  Teraz sprwa jest w rękach polskich KATOLIKÓW.

  W zależności jak oni do niej podejdą, to zobaczymy, czy Kościół Katolicki w Polsce przetrwa, czy nie.

  Bo oszustwem daleko się nie zajedzie.
  Jak wymrze pokolenie całujące księdza w rękę, to nie będzie zmiłuj.

  Nie pamiętam dokładnie cytatu, ale w ewangelii jest mniej więcej tak napisane:
  będą się przedstawiać w moim imieniu, ale to będą przebierańcy, a nie prawdziwi wierni.
  A to co się dzieje, to bałwochwalstwo, z wiarą w Boga nie mające nic wspólnego!!!!

 15. W czasach tzw.komuny opieka chroniła np. przed upadkiem ze schodów w starych kamienicach. Opieka państwa zawsze prowadzi do zniewolenia bo opiekun zbiera dane. A czy ma zniechęcać. Chodzenie po mieście z „gorylem” nie jest komfortem. Tak sobie myślę,że policyjna asysta to z urzędu rodzaj bransolety elektronicznej dla filmu. Jak rozmowa kontrolowana. W ramach przejrzystości w IV RP. Złośliwi przy okazji pytają czy chodzenie na seanse z psem jest dozwolone. Chyba,że pilnuje projektora przed kradzieżą bo jest narzędziem misji. A misjonarze są pod specjalnym nadzorem.

 16. Nie można za dużo wymagać od wiernych żyjących dla zbawienia po grzesznym żywocie. Gdyby katolicy i protestanci w czasach III Rzeszy wzięli sprawy w swoje ręce…Nie byłoby problemu reparacji a Lwów,Wilno czy Grodno… Gdyby. Tak sobie myślę,że religie należy rozliczać z czynów a nie chronić przed krytyką bo obraża uczucia religijne. Dla zbrodniarzy religijnych nie może być pobłażania skoro to wynik opium. Dopalacze szkodzą. Kuriozalne jest zaliczenie bicia Żyda do ludowego zwyczaju o charakterze religijnym. Palestyńczycy zwyczajowo mają przechlapane w IV RP.

 17. Film dokumentalny braci Sekielskich obejrzało od soboty 11 maja br.do wczorajszego wieczoru ponad 17 milinów widzów. Nikt, za wyjątkiem wielu urzędników Pana Boga, tego dokumentu nie skrytykował. Rozpoczęła się poważna dysputa o dalszych losach jedności ołtarza i tronu, na którym od prawie od 4 lat siedzi przywódca narodowo- katolicko – socjalnej partii PiS. Nie da się od tej dyskusji uciec. Niemożliwe jest wzięcie za twarz tych milionów widzów, którzy z zapartym tchem i niedowierzeniem przez dwie godziny w swoich domach oglądali ten obraz. Tak dalej być nie może!

 18. A i tak jak lemingi poczłapią z ręką w kieszeni na niedzielne nabożeństwa bo co ja mogę. Tak sobie myślę niebożęta,które stać tylko na oglądanie. Niemego kina. Moja chata…

 19. Zwracam się z serdecznym apelem do wszystkich tu piszących
  o to, zeby rozmawiać o tym filmie, o sposobach naprawy tej sytuacji i innymi sprawami z nią związanymi, ale robić to jak najbardziej taktownie.

  Starając się nie obrażać uczuć religilnych katolików.
  To nie tylko będzie przeciwskuteczne
  ale
  da broń w rękę tym, którzy już dzisiaj próbują odwracać kota ogonem, twierdząc,
  że film Sekielskich to nic innego jak atak na Kościół Katolicki.

  Jeżeli będziemy im w tym pomagali, dostarczając argumentów, to cel i efekt zamierzony tego filmu nie będzie osiągnięty.
  A Sekielscy bardzo mądrze zadbali o obiektywizm, bez wkładania weń własnych ocen dotyczących religii jako takiej, czy generalnie całego Kościoła, czy jego duchowieństwa jako gremium wspólnie odpowiedzialnym za pokazywane zbrodnie.

  Tam tylko fakty mówią za siebie.

  Jeżeli będą napady mściwe na cały Kościół, obelżywe, ranienie uczuć wiernych,
  to jestem pewna, że odpowiednio poprowadzona propaganda je wykorzysta i całe dzisiejsze słuszne wzbużenie społeczeństwa pójdzie na marne.

  Nie dawać kombinatorom, manipulantom, oportunistom broni do ręki!
  To jest mój apel.

  Pozdrawiam wszystkich

  Ps. Musimy nauczyć się żyć we wspólnocie, bez względu na preferencje ideologiczne.
  A szacunek okazywany innym nigdy nie szkodzi nikomu.

 20. Katolicy to Kościół czy mówienie co mają zrobić aby podnieść morale Kościoła to atak na religię. Porządkowanie świata niech rozpoczną od swojego podwórka. Przestępczość w ich formacji to nie tylko ich problem. Czy nie wtrącamy się w sprawy między katolikami jest słuszne. Kto broni modlić się w domu bez pośrednictwa podatnego na zboczenia. Zamiataniem pod dywan jest aby nie urazić katolików. Wielbienie Boga w innych liturgiach kościelnych nie jest zabronione w 10 przykazaniach. Pokazał to Luter. Tak sobie myślę,że wypędzili kupców można wypędzić zboczeńców już na etapie werbunku do seminariów. Celibat musi odejść ! Żonaty duchowny to mniejsze zło. O mężatkach zakonnicach nie wspomnę. Atak na rząd to atak na Polskę Ojczyznę. Ciągle to przerabiamy. Nie dajmy się zwariować z nie nazywaniem przestępstw z imienia i nazwiska.

 21. Przy takim doborze kadr Kościół zabrnął w ślepą uliczkę. Tak sobie myślę,że kadry nie są uczniami Jezusa. Człowiek jest najsłabszym ogniwem nawet szlachetnych pomysłów na świat. Bo zawodzi. Takim go stworzono…Puch marny.

 22. Film powstał za Kaczyńskiego (nie za Tuska), za Kaczyńskiego obejrzeli go ludzie. Teraz jeszcze okazuje się że oglądanie prywatnie to za mało i jakieś zbiorowe oglądania maja być! I okazuje się że „policyjne państwo” chce chronić te seanse przed nożownikiem.

 23. 447 a Fort Trumpa. Machniom. Tak sobie myślę o wasze ulice nasze kamienice.

 24. Film uzyskał znakomite recenzje Episkopatu. Wolność i kultura rozkwita w Kraju.

 25. Stasiu, 447 zostawiam profesjonalistom prawnikom.

 26. Wolność, kochasz Stanisław i rozumiesz
  Wolności Stasiu oddać nie umiesz

 27. „profesor Karol Modzelewski (…) ostrzegał, że Polska staje się państwem policyjnym”.

  „Państwo po­licyj­ne to państwo, w którym po­lic­jant za­rabia więcej od nau­czy­ciela” (Włodzimierz Ilicz Lenin).

  Profesor nie znał tej opinii klasyka ?

 28. 404
  17 maja o godz. 3:02
  „w ewangelii jest mniej więcej tak napisane: będą się przedstawiać w moim imieniu, ale to będą przebierańcy…”

  W odniesieniu do osób podających się za jego naśladowców, Jezus powiedział: „Nie każdy, kto do mnie mówi: ‚Panie, Panie’, wejdzie do Królestwa Niebios, lecz tylko ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie.  Nadejdzie dzień, gdy wielu mi powie: ‚Panie, Panie, czy w twoim imieniu nie prorokowaliśmy? Czy w twoim imieniu nie wypędzaliśmy demonów? I czy w twoim imieniu nie dokonywaliśmy wielu potężnych dzieł?’.  Ale ja im wtedy oświadczę: ‚Nigdy was nie znałem! Odejdźcie ode mnie, wy, którzy postępujecie niegodziwie!’(Mateusza 7:21-23).

  A zatem uznanie Boże zyskują nie ci, którzy podają się za chrześcijan, ale ci, którzy postępują zgodnie z tym mianem.

 29. Podoba mi się Twoja znajomość Pisma, Dezerter…

 30. @dezerter83
  17 maja o godz. 8:27

  Dziękuję Ci bardzo za przytoczenie tych cytatów.
  To bardzo głębokie słowa.
  Chciałabym, żeby wszyscy, którzy chrześcijanami się nazywają je przeczytali
  i mocno przemyśleli.

  Pozdrawiam

 31. @

  „TYLKO NIE MÓW NIKOMU” – 18.3 miliona wyświetleń.

  Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka.

  Afera KNF – Chrzanowski
  Afera SKOKi – Bierecki
  Afera NBP – Glapiński
  Afera Srebrna – Jarosław Kaczyński
  Afera PCK – partia PiS
  Afera burdelowa – Kuchciński
  Afera KNF – Chrzanowski
  Afera SKOKi – Bierecki
  Afera NBP – Glapiński
  Afera Srebrna – Jarosław Kaczyński
  Afera PCK – partia PiS
  Afera burdelowa – Kuchciński
  Pedofile pod ochroną

 32. Wszyscy Świadkowie Jehowy byli w czasie II wojny internowani w USA, wraz z obywatelami amerykańskimi japońskiego pochodzenia (i niektórymi niemieckiego i włoskiego).

 33. @

  Pacewicz: dziś sojusz ołtarza z tronem jest dla władzy kompromitujący jak nigdy wcześniej

  http://wyborcza.pl/7,75398,24793781,film-sekielskich-ponad-polskimi-granicami.html#nowaZajawkaGlownaMT#S.DT-K.C-P.1-B.2-L.4.maly

  luc2217.05.2019, 07:31
  Kaczyński pogrążył PIS – i dobrze

 34. Polska gospodarka wciąż zachwyca. Rośniemy o ponad 3 punkty procentowe szybciej niż kraje eurolandu, co pozwala nam wyraźnie skracać dystans do starszych członków UE. Wzrost PKB Polski wynosi 4,6%.”

 35. W latach 70. USA uznały rasistowski charakter internowania 1941-45 wszystkich obywateli japońskiego pochodzenia (w odróżnieniu od niemieckich i włoskich – tu FBI pochylało się nad każdym indywidualnym przypadkiem) i wypłaciły miliardowe odszkodowanie obywatelom.

 36. teraz się ocknęli katolicy świeccy i napisali list pt. „Upaństwowiona religia staje się zwyczajną ideologią”.
  Nie piszą o krzyżach zawłaszczających przestrzeń publiczną, o przymusie uczęszczania na lekcje religii w szkołach, o natrętnej obecności księży w każdej nieomal dziedzinie życia od urodzenia aż do śmierci, ale o akcji policji wobec twórczyni MB w tęczowej aureoli. Zdarzenie jako kropla przelewająca czarę goryczy autorów listu. Jest to oczywiste krętactwo w sytuacji kiedy pali się ziemia pod stopami – oto uczciwi katolicy bronią Kościoła przed agresją ze strony władzy. Władzy, która przez 30 lat wiernie z KK współpracowała, szczodrze wynagradzała i naginała prawo tak, aby tej instytucji wiodło się jak najlepiej.
  Tym razem GW nie poskąpiła i zaofiarowała treść listu w ramach bezpłatnego limitu co oznacza że bajeranctwo popiera, a nawet poprzez publikację zwiększa wiarygodność autorów. Ci są wyszczególnienia z imienia, nazwiska i zawodu, wygląda na to że podpisując się nie mieli jeszcze wiedzy o dzisiejszym wpisie Gospodarza a temat poczynań gdańskiej policji.
  http://wyborcza.pl/7,95891,24760421,list-do-episkopatu-polski-upanstwowiona-religia-staje-sie.html#S.8-K.C-P.1-B.8-L.4.zw

 37. Strajki w budżetówce i oświacie nie potwierdzają rośnięcia. Komu rośnie tylko rozporek wie. Tak sobie myślę czy statystyka nakarmi,ogrzeje opłaci rachunki.

 38. Czy w tej pomroczności religijnej nad Wisłą świeckie państwo nie jest tęczą bis. Tak sobie myślę jaki suweren takie państwo Dulskie.

 39. Rozmawiam raz na jakiś czas ze Świadkami Jehowy, ale jeszcze mnie nie zagięli na interpretacji Pisma…

 40. @

  Racjonalna Polska:
  Ekspresowa nowelizacja kodeksu karnego może przynieść nieoczekiwane (?) pozytywne skutki dla osób, które obcowały z małoletnią osobą w zamian za korzyść majątkową. Na przykład na Podkarpaciu.

  https://www.facebook.com/ceilingsejm/photos/a.723554307784600/1388612797945411/?type=3&theater

 41. satrustequi
  17 maja o godz. 9:09
  Rozmawiam raz na jakiś czas ze Świadkami Jehowy, ale jeszcze mnie nie zagięli na interpretacji Pisma…

  Srututu.
  Co ty za kłamstwa wypisujesz. Ty przecież nie wiesz kto to był Abraham !!

 42. No może ze dwa razy mnie zagięli

 43. Jestem pod wrażeniem właśnie obejrzanej rozmowy Tomasza Sekielskiego z Markiem Lisińskim prezesem towarzystwa „nie lękajcie się”

  Podzielę się z Wami kilkoma refleksjami, a właściwie informacjami z tego filmiku.

  * Przedawnienie zbrodni pedofilstwa występuje w momencie,
  kiedy ofiara przekroczy 30-ty rok życia.

  * Wtedy może wnosić sprawę tylko w sądzie cywilnym.

  * Sądy polskie wymagają od ofiary już na samym początku wpłacenia sporej gotówki jako zabezpieczenie przyszłych kosztów sądowych, czy potęcjalnych kar.
  Oczywiście nie wszystkich na to stać.

  * Marek Lisiński po długotrwałej sprawie cywilnej i różnych komplikacjach teoretycznie ją wygrał, ponieważ sąd nakazał oskarżonemu księdzu na piśmie przeprosić pana Marka, a te przeprosiny wysłać listem poleconym
  Taką karę zasądzono.
  Co do pieniędzy sąd bardziej demokratycznie się zachował, bo Markowi Lisieńskiemu zasądził około 7 tysięcy do zapłacenia, a księdzu jako (przypuszczam winnemu) 9 tysięcy.
  Co by prawdzie stało się zadość pan Marek listu poleconego z przeprosinami nie otrzymał.
  Ksiądz jeszcze przed procesem jęczał gdzie się dało na zło i kłamstwo kierujące panem Markiem i widać był przekonywujący, ponieważ zoorganizowano komited obrony księdza. Świadkowie prezentowani przez oskarżonego kłamali (w dobrej wierze) jak tylko się dało. Nawet zaprzeczając że razem byli ministrantami.
  Takie i inne zeznania można było łatwo sprawdzić, czy zweryfikować, ale sądowi widać się nie chciało zawracać głowę takimi duperelkami.

  * Marek Lisiński odradza udawać się po sprawiedliwość do instytucji, której członkiem jest oskarżony. Bazuje to przekonanie na własnych przeżyciach.
  Kiedy zeznawał przed sądem biskupim w wielkiej sali,
  to panowie biskupi nie chcieli słuchać co mu się stało, czy co ksiądz mu zrobił,
  ale skupiali się długo i wnikliwie kim jest pan Marek, jakie prawdziwe i zmyślone przewiny ma na swoim koncie, itd.
  Było to szczegółowe i długie badanie czy on jest godny zaufania.
  Po tym przesłuchaniu pan Marek kilka tygodni dochodził do siebie.
  Jednakże wygrał i ksiądz dostał karę przebywania w zakonie przez miesiąc w celu przemyślenia swoich czynów i zrehabilitowania się.
  Miał też wstrzymać się przed posługami kapłańskimi przez 3 lata. Ale się tym nie przejmował i robił to co sam uważał. Kar żadnych nie oczekiwał i zresztą miał rację.
  Nikt o nie nie zabiegał ani nie domagał się. Oczywiście oprócz pana Marka. Tylko kto by się nim przejmował.
  Nawet własne jego rodzeństwo przeszło na stronę księdza, traktując tegoż jako właściwego poszkodowanego podłością pana Marka.

  * inny przypadek omawiany, to dziecko dobrowolnie oddane pod opiekę księdza po to żeby demony z niego wyganiał.
  A ksiądz wynalazł sposób na demony dymając dziecko.
  Rzecz o tyle niesamowita, ba niepojęta, że do tej pory rodzice uważają że dobrze zrobili. I to się w głowie nie mieści.
  Tak jak się nie mieści leczenie dziecka w piekarniku.
  Ta sama kategoria.

  Te i wiele innych spraw panowie poruszają.

  Zapraszam zajrzeć pod poniższy adres
  https://www.youtube.com/watch?v=Bpxr0eL732M
  SEKIELSKI SUNDAY NIGHT LIVE: z Markiem Lisińskim, ocalonym z kościelnej pedofilii

 44. No i tacy właśnie są pisowcy. 🙁

 45. Najsłabsi są pseudoliberałowie Powcy

 46. Wiosnowcy jeszcze nie dali się poznać, trzeba beczkę soli z ludźmi zjeść, lecz…

 47. @satrustequi 8:42,
  Nie trzeba było tak daleko szukać, oto wczoraj podałam link oraz przetłumaczony wstęp do kolekcji zdjęć więźniów Oświęcimia. Byli tam między innymi Świadkowie Jehowy – czyli nie tylko hitlerowskie Niemcy stosowały terror wobec wyznawców tej wiary.

 48. Nie mam pewności czy @Saldo oglądał i doczytał się tragedii jeszcze innych nieżydowskich narodowości. Wedle niego cierpienia te nie były dość bolesne i głębokie aby można je było porównać z pogromem jego narodu – tak jakby istniała jakaś skala porównawcza martyrologii. Dowodem na istnienie takiej różnicy może być komentarz kolegi RJ który swego czasu szczerze wyznał: „No dobra, Piekny Umysle. Pooburzaj sie wino Zydow za, ze jedna grupa Arabow zaszlachtowala druga grupa Arabow”
  Nie muszę tłumaczyć ile pogardy kryje się w słowach rodaka @Saldo w określeniu zabijania nie Żydów
  Pogarda i nienawiść, tyle do zaoferowania mają niektórzy blogowicze zapominając że te same pojęcia są podwaliną rasizmu który w czasie II wojny zdziesiątkował ich naród. Pamiętając o własnych zmarłych nie chcą myśleć ani współczuć ofiarom ich dzisiejszej przemocy, dlatego nie są dla mnie wiarygodni w żałobie.

 49. Żabko, nie jestem pewien czy szukałem, a Niemcy dawali w kość mniej więcej każdemu kto nie był nazistą, więc trudno żeby akurat Jehowych oszczędzili, tak…

  Jehowi zwalczani przez państwa za literalną odmowę brania miecza w rękę, czyli siewcy dezertyzmu w społeczeństwie stojącym przed wojennym wyzwaniem.

 50. @żabka konająca
  17 maja o godz. 8:58

  Przeczytałam ten list i też mnie rozczarował.

  Pozdrawiam

 51. Po filmie…Koalicja Europejska wyprzedza Prawo i Sprawiedliwość o ponad 10 punktów procentowych – wynika z badania przyprowadzonego w dniach 14-16 maja dla „Newsweeka” i RadioZet.pl przez Instytut Badań Spraw Publicznych (IBSP).

 52. https://www.defence24.pl/konflikt-usa-z-iranem-bedzie-eskalowac-skorzysta-rosja-prognoza
  ==========

  Jeden z niewielu obiektywnych i doinformowanych dziennikarzy.

 53. Wszyscy purpuraci wiedzieli.Niektórzy dystansowali od tego i trzymali się z boku jak np.Polak ale nikt z nich nie zawiadomił prokuratury co w świetle prawa oznacza ,że są przestępcami.Przecież to proste.Ta instytucja( KK)przez lata przyciągała ludzi ,którzy mieli problem ze swoją seksualnością bo tam było najbezpieczniej zrealizować swoje preferencje.I to na całym świecie.To nie przypadek.Tam się ich nazbierało najwięcej.Teraz od purpuratów z ich złotoustych ust płyną piękne słowa i obietnice rekompensat.To dobrze na przyszłość. A co teraz?Mamy wysyłać swoje dzieci i wnuki na religię?Na posługę do mszy?Trzeba z tym zrobić porządek w świetle polskiego prawa ale PIS tego nie zrobi bo jest zbyt mocno związany z KK.A my polacy?Sprzedamy swoje dzieci i wnuki za 500+?

 54. Zamiast do katolików grzeszników z gałązką oliwną rządzący walą karami z kodeksu karnego w granicach ludzkiego żywota. Państwo u schyłku świeckości wyręcza Kościół w dyscyplinowaniu owczarni wchodzącej w szkodę. Tak sobie myślę,że 10 przykazań nie ma posłuchu w owczarni a KK milczy jak w czasie okupacji.

 55. zawartość śmietników miarą cywilizacji, tylko jeden kolega może wymyślić taką proporcjonalność. Mentalność dorobkiewicza z jednorazówką w ręku pełną plastikowych napojów, a potem to już kupa śmieci do oceanu.
  Rzecz miała miejsce w Londynie długo przed tym zanim nowobogacki ze słabością do luksusu tam wyemigrował. K.Dickens opisał sympatycznego Złotego Śmieciarza, właściciela kilku gór śmieci, jego dobroduszną żonę, oraz Harmonijny Areszt w którym zamieszkiwali. Bez obawy, to była tylko nazwa domu – całego swojego majątku bohater uczciwie dorobił się grzebiąc w odpadach.
  Założę się że nowobogacki nie czytał.

 56. @404, zanim powiem dobranoc: są tu na blogu mali zawistnicy którzy klikają w małą łapkę W DÓŁ i wtedy komentarz zostaje ukryty. Ja robię rzecz odwrotną po przywołaniu do życia tekstu klikam w łapkę DO GÓRY, w ten sposób tekst zostaje „odczarowany” i widoczny. Dotyczy to również twoich komentarzy i skoro kilka osób zmówiło się w złej sprawie to my obie też możemy zawrzeć przymierze. Ja obiecuję przywracać do życia blogowego twoje skasowane wiadomości i oczekuję podobnego od ciebie. OK?

 57. Kryzys katolicyzmu widać w kontenerach śmieciowych. Kiedyś nie marnowano nawet kłosów na ściernisku. Zbierano też inne pozostałości pożniwne nawet na obcym polu po kilu dniach od zbioru. Jako porzucone. Takie było prawo kaduka. Tak sobie myślę może prawo „ścierniskowe” przywrócić na osiedlach. Chleb w kontenerze lub obok to obraza…Podnoszono i całowano. Chyba prawdziwych katolików już nie ma. Tak sugerują kontenery.

 58. 10:26 Słowianin Stanisław

  Czesław Miłosz wspominał że do końca życia zachowywał to silne tabu związane z wyrzucaniem chleba i nie wyrzucał chleba.

 59. Nie wyrzucajmy chleba do śmietnika, oddawajmy go ptakom.

  Kiedyś w zimie wyniosłem kilogram kiełbasy i rzuciłem z myślą o psach. Jakie było moje zdumienie, gdy zobaczyłem sto ptaków posilających się moją kiełbasą w te trudne dla nich zimowe chwile…

 60. @ satrustequi
  17 maja o godz. 8:53
  Polska gospodarka wciąż zachwyca. Rośniemy o ponad 3 punkty procentowe szybciej niż kraje eurolandu, co pozwala nam wyraźnie skracać dystans do starszych członków UE. Wzrost PKB Polski wynosi 4,6%.”
  Srutututu……
  Jeżeli wzrost PKB Polski wynosi 4.6 % a Niemiec 1.5% to niestety do Niemiec się nie zbliżamy a w najlepszym wypadku tylko się nie oddalamy. Ponieważ niemiecki PKB na głowę jest ponad trzykrotnie większy niż polski. Kraje rozwijające się , a do takich należy Polska, z reguły mają wzrost gospodarczy wyższy niż rozwinięte

 61. Mad Marx napisał: Srutututu……
  Jeżeli wzrost PKB Polski wynosi 4.6 % a Niemiec 1.5% to niestety do Niemiec się nie zbliżamy a w najlepszym wypadku tylko się nie oddalamy”

  Jestem bezradny wobec Twego przypadku, nie jestem chirurgiem mózgu…

 62. Jest zatrważające że po władze idą zarozumiałe nieuki, inteligenci będą musieli się zorganizować na ten trudny czas…

 63. @żabka konająca
  17 maja o godz. 10:23

  Już wcześniej zauważyłam te praktyki i zaczęłam postępować dokładnie jak Ty.
  Poradzę Ci również, żeby po opublikowaniu własnego komentarza też kliknąć łapkę w górę, wtedy dodatkowy złośliwiec będzie musiał dołączyć co by Twój wpis zniknął.
  Takie działanie prewencyjne.
  Dorzucę jeszcze, że kiedyś analizowałam treść znikających komentów, zwłaszcza u Ciebie i u mnie i zauważyłam, że to są przeważnie dotyczące jednej sprawy.
  Tak ogólnie ujmując

  Swoją drogą to wskazuje na to, że istnieje milczące porozumienie wśród grupy blogowiczów, bo nie zauważyłam dyskusji na ten temat.
  Tzn dotyczący naszych znikających wpisów.

  Pozdrawiam

 64. P.S.
  Nasz wzrost gospodarczy jest napędzany przez konsumpcję indywidualną, która rośnie, ale tempo tego wzrostu wykazuje już tendencję spadkową. Natomiast tempo inwestycji od kilku lat spada, co nie nastraja optymistycznie

 65. @satrustequi
  17 maja o godz. 10:37
  Nie moja wina, że z ciebie dziewica matematyczna. Albo że nie opanowałeś sztuki czytania ze zrozumieniem.

 66. Zbieranie pozostałości pożniwnych na cudzych polach to starożytny zwyczaj istniejący u Żydów. Jest opisany w Starym Testamencie : Właściciel pola miał wręcz obowiązek pozostawić drobną część plonów dla biednych współziomków. Więc zwyczaj ten mógł do nas dotrzeć wraz z chrześcijaństwem

 67. Ostatni wpis jest do Słowianina

 68. Z chleba ogólnie pieczywa można robić grzanki. Przydatne nawet do robienia jajecznicy czy grochówki. Chleb panierowany. A nawet do sałatek warzywnych typu Cezar. O zagęszczaniu sosów nie wspomnę. Przed starzeniem ratuje zamrażanie. Tak sobie myślę,że wojny z Putinem nie będzie a robienie zapasów chleba z opcją utylizacji w kontenerze to grzech.

 69. Też mnie wychowano w tradycji że chleba się nie wyrzuca.

 70. Jobrave…..

  Siłę wpływów danej grupy, łatwo policzyć.
  Ilu ma przedstawicieli wybieralnych w legislaturach, burmistrzów dużych miast, szefów koncernów, banków, grup kapitałowych, członków rządu.
  Tyczy to wszystkich krajów wieloetnicznych, na wschodzie i zachodzie.
  Zapewne dałoby sie to jakoś zgrabnie za pomocą jakiegoś algorytmu policzyć.
  Siła wpływu, sumy aktywów, przekłada się bezpośrednio na decyzje polityczne w polityce wewnętrznej i zagranicznej.

  Dlaczego Polonia w USA jest tak słaba?
  Bo Polacy nie potrafią organicznie z sobą WSPÓŁPRACOWAĆ- poza bardzo nielicznymi przypadkami.
  Za dużo prezesów, organizacji, konkurencji, za mało długofalowych celów, jednoczących grupę.
  Brak PLANU działania na dziesięciolecia.

  Inne nacje sa znacznie bardziej zorganizowane…..

  Na tym blogu również widać polskie przywary.
  Choćby tę bezinteresowną złośliwość wyrażającą się „łapkami”, wycieczkami ad personam z braku argumentów.
  Nie potrafimy dyskutować, albo zatraciliśmy tę umiejętność……
  Kilka lat temu jeszcze, było inaczej.

 71. satrustequi
  17 maja o godz. 8:53
  Polska gospodarka wciąż zachwyca. Rośniemy o ponad 3 punkty procentowe szybciej niż kraje eurolandu, co pozwala nam wyraźnie skracać dystans do starszych członków UE. Wzrost PKB Polski wynosi 4,6%.”

  Co pan za bzdury wypisuje tak niszczona polska gospodarka przez PiS i tak marnowana koniunktura nigdy nie była. Szlak trafia jak PiS niszczy Polskę. Tylko Polacy nie wracają ale masowo wyjeżdżają do sąsiednich Niemiec a wzrost gospodarczy jest tam mniejszy. Z tego ” zachwytu” to wolą uciekać do Niemiec. Pojedzie pan do sąsiednich Czech a już dostanie pan dwa razy większe zarobki na każdym stanowisku niż w Polsce. W Polsce nauczyciele strajkują po zarabiają nieco ponad 2tys. W sąsiednich Czechach nauczyciele będą zarabiali po 6 tys. i to są drobne pieniądze .
  Polskiej gospodarki która ponoć zachwyca na to nie stać żeby takie drobne pieniądze zarabiali. W Polsce będzie pan czekał do lekarza specjalisty dwa miesiące a płaci się ubezpieczenie. PiS stara się tylko o lumpów bezmyślnie rozdając socjal a osoby niepełnosprawne wymagające stałej opieki pominął. A ponoć polska gospodarka zachwyca !!!!!!!!
  Jak czytam takie propagandowe bzdury, napisze to wprost „jasna cholera mnie bierze” Jak widzę PiS zniszczył Polskę.

 72. Na marginesie….

  Jeżeli w sklad PKB wchodzi obrót giełdowy, miedzybankowy, prostytucja, lewe faktury na nieistniejace dobra, to jakie wnioski tak zafałszowany miernik może nasuwać?
  Z fałszywych przesłanek, wypracowane będą fałszywe decyzje.

 73. 11:18 Ale polemizuje pan z Komisją Europejską, nie ze mną, nie mogącą się nachwalić polskiej lokomotywy unijnego wzrostu

 74. Oni tam w Brukseli, zupełnie inteligentnie, bardzo cenią gdy kraj się szybko rozwija i w ten sposób przyczynia się do podniesienia wskaźnika wzrostu dla całej Unii, ponieważ słaby wzrost PKB Unii po prostu osłabia argumenty za jej istnieniem, a przynajmniej aktualnym sposobem funkcjonowania!

 75. Święcenia to nie kastracja psychiczna. Geny grzesznika od urodzenia co najwyżej uśpione do najbliższej okazji. Tak sobie myślę,że święte słowa człowieka Kościoła.

 76. @ Martin L
  17 maja o godz. 11:18

  Siła PiSu polega na tym że pozwala chamom obnosić się ze swoim chamstwem a prostakom, prostactwem. Prosta prawda, która tłumaczy inwazje wszy w organizmie państwowym.

 77. Ale to jest mitomania ta przewaga kulturalna sił PO nad siłami PiSu…

 78. Izrael to koszula bliższa ciału jankesów niż IV RP. Po co się oszukiwać. 447 to hiszpański but. Tak sobie myślę o niewinności nazwy but.

 79. satrustequi
  17 maja o godz. 11:41

  To oczywiste że mitomania….
  Te partie wywodzą się z jednego nurtu, tyle że działacze podzielili się na grupy w walce o stołki i profity.
  Przechodniość pomiędzy nimi, jest znaczna.
  Obie maja te same mity na temat polityki zagranicznej, czy wagi Polski na arenie międzynarodowej.
  Dobór sojuszników i wrogów ten sam.
  Nawet lokajstwem niczym się prawie nie róznią…….

  Sypnęli groszem szczęściarzom- CIA i Wojtyła, więc interes dalej sie kręci.
  Raz wzięli w łapę, będą brać dalej, spłacając stare długi nowymi zobowiązaniami podejmowanymi w naszym imieniu.

 80. Premier Węgier Viktor Orban zarzucił w piątek krajom Europy Zachodniej, że wykorzystały sankcje przeciw Rosji, by wyprzeć z rosyjskiego rynku kraje Europy Środkowej. Mówił o tym w Radiu Kossuth, pytany o środową debatę kandydatów na szefa Komisji Europejskiej.
  https://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/1412929,orban-sankcje-wobec-rosji-zachod-wyparl-kraje-europy-srodkowej-z-rosyjskiego-rynku.html
  =========

  Orban stwierdza oczywistości, które nasi politycy wyparli ze swej swiadomosci.
  Kraje zachodnie grają tylko na siebie, i własne interesy, w każdej dziedzinie.

 81. @

  TVP do Olszańskiego: masz nie mówić nikomu o programie z Kaczyńskim
  http://wyborcza.pl/7,75398,24794641,tvp-do-olszanskiego-masz-nie-mowic-nikomu-o-programie-z-kaczynskim.html#S.srodkowaNajwieksza-K.C-P.-B.3-L.2.maly

  milleniusz17.05.2019, 10:57
  Najnowszy sondaż – KE 10 punktów nad pisem. Kacza bolszewia idzie na dno wraz z ich czarnymi lordami.
  Już niedługo.

  Ein Führer, ein PiS, ein naszczalnik 😉

 82. @404
  Fajnie bredzisz….
  Nigdy nie bylo panstwa Izrael ?
  To gdzie zyl krol Dawid, krol Salomon ?
  Gdzie stala Swiatynia ?
  Radze sie pierw poduxzyc i potem pisac, a nie na odwrot .

 83. 13:37

  Ale 404 nikogo przecież nie zgwałciła żeby aż tak się unosić

 84. Tonący brzytwy się chwyta – głosi znane powiedzenie – i można chyba w taki sposób spojrzeć na ostatnie wydarzenia

 85. ls42
  16 maja o godz. 23:27

  „Ci cywilni pedofile chyba się cieszą, że zeszli z planu ….”.

  No pewnie, zwłaszcza że jest ich 97 proc., a księży 3 proc. Cywilni pedofile mają z czego się cieszyć, mogą stać w cieniu i spokojnie planować dalszą aktywność. Żaden Sekielski filmu o nich nie nakręci, no niechby spróbował to skończy jak Latkowski. Nieoceniony redaktor Passent uwodnił, że te 3 proc. są ważniejsze niż 97 proc., bo zbliżają się wybory i trzeba osłabić Kościół oraz ukarać go za to, że nie popiera partii mających w planach eutanazję, aborcję na życzenie, pigułki wczesno poronne, małżeństwa homoseksualnye, no ogólnie postępu.

 86. satrustequi 17 maja o godz. 10:37 cytuje Mad Marx’a -„Jeżeli wzrost PKB Polski wynosi 4.6 % a Niemiec 1.5% to niestety do Niemiec się nie zbliżamy a w najlepszym wypadku tylko się nie oddalamy”

  i komentuje: – Jestem bezradny wobec Twego przypadku, nie jestem chirurgiem mózgu…

  Jeżeli Polak zarabia 3000 PLN i dostanie 5% podwyżki, to będzie to 150 PLN tak?
  Jeżeli Niemiec zarabia 3000 ojro i dostanie 1,5% podwyżki to bedzie to 45 ojro tak?
  To który dostanie więcej Polak czy Niemiec?

  Srutututu, kto ci zdefekował w miejsce gdzie normalni ludzie mają mózgi? – matematyczny geniuszu?

 87. @

  kompas Anny Saranieckiej:

  Projekt ustawy pod tytułem „Świeckie Państwo” trafił do kosza w ekspresowym tempie. Dokument został odrzucony przez sejmową Komisję ds. Petycji w ciągu kilku minut. Nie było potrzebne nawet głosowanie.

  W projekcie zatytułowanym „Świeckie Państwo” wnioskodawcy wskazali trzy główne postulaty. Chodziło m.in. o zakończenie finansowania lekcji religii ze środków publicznych, zakończenie finansowania ubezpieczenia społecznego księży i likwidację Funduszu Kościelnego, a ponadto zlikwidowanie wspólnych komisji rządowo-kościelnych i stworzenie jednej komisji składającej się z przedstawicieli rządu, kościołów i związków wyznaniowych.

  Projekt ustawy trafił jednak do kosza w ekspresowym tempie. Wystarczyło kilka minut, by Komisja ds. Petycji go odrzuciła. Prowadzący obrady wiceprzewodniczący komisji Andrzej Smirnow z PiS stwierdził, że w ogóle nie widzi powodów, by zajmować się tą sprawą. Ostatecznie nie było potrzebne nawet głosowanie. – Złożenie petycji jest żądaniem, aby to nasza komisja złożyła taki projekt ustawy. Otóż ja nie widzę takiej potrzeby – kontynuował Smirnow.
  Co ciekawe, w opinii Biura Analiz Sejmowych parlamentarni prawnicy wskazywali, że „żądanie zawarte w petycji mieści się w zakresie zadań i kompetencji sejmowej Komisji Petycji”.

 88. Legat, proszę się nie unosić

 89. Martin L
  17 maja o godz. 11:18

  Zdumiewającą ilość kłamstw, półprawd, nonsesnów i pospoliotej głupoty udało ci się zgrabnie umieścić w tak krótkim tekście. To fascynujące, jak ty to robisz?

 90. Żeby nie pozostawić sprawy bez merytorycznej odpowiedzi: zobaczyć najpierw PKB per capita w wyrażeniu PPParity w Polsce i w Niemczech, potem obliczyć wzrost 4,6% i wzrost 1,5%. Daję wędkę, know how

 91. @

  Gdy Sławoj Leszek Głódź (69 l.) odchodził z wojska, jako były biskup polowy w stopniu generała otrzymał aż… 250 tysięcy złotych odprawy!

  https://www.facebook.com/RacjonalnaPL/photos/a.706258126170514/2360128757450101/?type=3&theater

 92. satrustequi
  17 maja o godz. 10:37
  „Mad Marx napisał: Srutututu……
  Jeżeli wzrost PKB Polski wynosi 4.6 % a Niemiec 1.5% to niestety do Niemiec się nie zbliżamy a w najlepszym wypadku tylko się nie oddalamy”

  Jestem bezradny wobec Twego przypadku, nie jestem chirurgiem mózgu…”.

  Zwłaszcza że PKB Niemiec to teraz nie 1,5 proc. tylko 0,7 proc. Faktycznie, sporo na tym blogu przypadków beznajdziejnych.

 93. Pan Modzelewski ,człowiek grzeczny powiedział ,że stajemy się państwem policyjnym.nIE USŁYSZYMY JUŻ ,ILE BEZPRAWNYCH ZDARZEŃ POTRZEBA ABY PAŃSTWO BYŁO POLICYJNE.?wYSTARCZY JEDENO ZDARZENIE ,I JEST TAKIM PAŃSTWEM.gDY ZOsTAŁA ZŁAMANA KONSTYTUCJA ,TO KTO MA BRONIĆ TEGO FAKTU? sIŁY PORZĄDKOWE.cO WIDAĆ I CZUĆ.

 94. Racjonalna Polska:

  Nie bez powodu poseł Nitras przekazał dziś dziecięce buciki samemu guru PISu.

  https://www.facebook.com/RacjonalnaPL/photos/a.706258126170514/2360167857446191/?type=3&theater

 95. 404

  „Zajrzałam tam i przejrzałam wszystko co się dało, żeby znaleźć odpowiedź dlaczego ten film nigdzie nie jest dostępny.”

  Ale przecież ci napisałem, że film Latkowskiego „Pedofile” wyprodukowano za pieniądze TVP a więc tylko ta instytucja jest władna go udostępniać.
  Tak więc pytanie czemu widzowie nie mogą go obejrzeć należy kierować do prezesa Kurskiego.

 96. @

  Nie lubię PiS-u:
  Wyobrażacie sobie co teraz w pielusze ma jaśnie ludzki pan nadprezes?

  https://www.facebook.com/halickipl/photos/a.10152431933506028/10156721853096028/?type=3&theater

 97. satru, a ja twierdze, z taka sama pewnoscia siebie jak 404, ze Polski nigdy ni bylo. Przeciez nikogo nie gwalce…

 98. Bar Norte
  17 maja o godz. 1:17

  „W niemieckich kościołach tygodniowy strajk kobiet domagających się dostępu do wszystkich stanowisk w hierarchii, święcen kapłanskich dla kobiet oraz zniesienia celibatu”.

  Czy one mają jakieś plany wobec tych księży już po zniesieniu celibatu? Może to strajk w interesie własnych chuci? 🙂

 99. 14:55 Mauro

  słabi są

 100. Mauro Rossi

  „Czy one mają jakieś plany wobec tych księży już po zniesieniu celibatu?”

  O 1,20 załaczyłem link na tekst o tym masowym ruchu maryjnym

 101. Ben 15:05

  A co mnie obchodzi że ktoś stwierdzi że Polski nigdy nie było? Najwyżej zaciekawię się – ale w oczekiwaniu na uzasadnienie, które – nie mówię o Tobie lecz w ogóle – może mieć walory diagnostyczne

 102. Popełnianie pewnych czynów, wyklucza z zawodu.
  Robi to nie tylko samorzad zawodowy, ale i prawo karne.
  Sedzia nie może kraść, ksiądz wykorzystywać ufność nieletnich.
  Proste jak budowa cepa, ale niezrozumiałe dla niektórych.

  Ukrywanie przestępstwa również zagrożone jest sankcją karną.
  Kazdy obywatel jest ponoć równy wobec Prawa.
  Skąd więc biorą się ci „równiejsi”?
  Biskup trafiający do pudła za ukrywanie przestępstwa, to byłoby to…..

  Pan Rossi epatuje tym trzyprocentowym udziałem w WYKRYTYCH przestępstwach pedofilii.
  Jaka jest ciemna liczba, wobec prawa omerty funkcjonującej w pewnych środowiskach i korporacji?
  Może 7% jak w Australii, może wyższa?
  Tak niewielu uczyniło krzywde tak wielu, i nic?

  . Warto wspomnieć słowa Jezusa: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40)

  Panowie w koloratkach cytują powyższe, nie odnoszac tego do siebie…..

 103. Jak można nawiązać kontakt intelektualny z osobami które utrzymują że „niemiecki PKB na głowę jest ponad trzykrotnie większy niż polski”:) i poruszeni do głębi takim przeświadczeniem z gatunku zaburzeń kontaktu z rzeczywistością, ruszają na ciebie z obelgami?.

 104. @ satrustequi
  17 maja o godz. 15:21
  Jak można nawiązać kontakt intelektualny…

  Wznieść się ponad pissowskie prostactwo ??? 😉

 105. No cigar Adaśko i już nie próbuj więcej

 106. legat
  17 maja o godz. 14:47

  „satrustequi 17 maja o godz. 10:37 cytuje Mad Marx’a -„Jeżeli wzrost PKB Polski wynosi 4.6 % a Niemiec 1.5% to niestety do Niemiec się nie zbliżamy a w najlepszym wypadku tylko się nie oddalamy” i komentuje: – Jestem bezradny wobec Twego przypadku, nie jestem chirurgiem mózgu …”.

  I ma rację. Chodzi o to, że jeśli PKB w Polsce wynosi 4,6 proc., a Niemczech niech ci będzie, że nawet te 1,5 proc., to jeśli taki trend utrzyma się przez długi czas to możesz sobie w prosty sposób policzyć, kiedy obie gospodarki się zrównają. Potencjał ludnościowy, czy terytorialny nie ma tu nic do rzeczy. PKB Rosji jest tylko trzy razy większy nie małej Holandii. Jeśli mamy gonić bogate kraje UE to musimy rozwijać się w tempie jak obecnie. Poprzedni rząd (jak wiadomo klasycznych półinteligentów) oczywiście tego nie rozumiał, obecny wie, że to historyczna konieczność. Dlatego mamy teraz stymulację popytu wewnętrznego w czasie osłabienia koniunktury. Gospodarka rynkowa może wszystko wyprodukować w niemal dowolnej ilości, ale potrzebuje w obiegu pieniędzy i popytu. I na koniec, nie ma jednej dobrej i właściwej polityki gospodarczej, wszystko zależy od okoliczności. Raz sprawdza się polityka bardziej liberalna, innym razem bardziej socjalna. Mimo że w ekonomii używa się narzędzi matematycznych nie jest ona nauką ścisłą.

 107. srututu

  Jak nie prostak to cham. Ciężki los pissuara 😉

 108. Bar Norte
  17 maja o godz. 15:00

  „film Latkowskiego „Pedofile” wyprodukowano za pieniądze TVP a więc tylko ta instytucja jest władna go udostępniać”.

  Coś mi się wydaje, że przed Kurskim też byli jacyś prezesi TVP, zwracałeś się do nich Bar Norte? Film Latkowskiego ma już 15 lat, popatrz ile miałeś okazji.

 109. 15:39

  Adaśko już nie zbliżysz się do poziomu kulturalnego wielkich liderów PiSu, to co Ci pozostaje to „kill your idol” he he

 110. Kościół ustami wielu biskupów, na czele z prymasem, arcybepem Polakiem dziękuje Sekielskiemu za arcyważny filmowy dokument i kaja się za zbrodnie pedofilii oraz zamiatanie ich pod dywan, a tymczasem Antoni Macierewicz, jak to on, urwał się z choinki, czyli wylazł z szafy (schowany przez PIS na czas kampanii wyborczej) i poleciał po bandzie. Pewnie urwie kolejne procenty wyborców (super!), którzy NIE zagłosują na PIS.
  Onegdaj wielki fan Che Guewary, dziś ostentacyjny katolik-patriota i przyjaciel biskupów, oświadczył w Radiu Maryja, że to wcale nie Kościół, a osoby, które oskarżają go o tuszowanie pedofilii, są prawdziwym zagrożeniem dla dzieci.
  „Ten brutalny atak wychodzi ze strony ludzi, którzy często przecież właśnie wspierali pedofilię; ze strony ludzi, którzy często bronili pedofilii; ze strony ludzi, którzy po dzień dzisiejszy często wspierają najbardziej brutalną, najbardziej niedopuszczalną propagandę pedofilii”.
  Były szef MON (swoją drogą wariat na takim stanowisku to specyfika Polski) sprecyzował, że ma na myśli „demoralizację 4-letnich dzieci i uczenie ich technik seksualnych”. Tak rozumie „deklarację LGBT” przyjętą przez niektóre samorządy, w tym Warszawę. „To próba wpisania do obowiązków polskich samorządów demoralizacji najmłodszych” – powiedział. Zdaniem Macierewicza to „próba użycia narzędzia państwa polskiego do niszczenia istoty osobowości ludzkiej”.
  Bełkot to niesłychany i pewnie po „czymś takim” Prezes nie tylko znowu schowa go do szafy, ale i przekręci klucz.

 111. Przed wyborami do PE wojna przeniosła się już na ulice, na początek w Warszawie. Pierwsze brutalne starcie nastąpiło na warszawskiej Woli. Huebner oskarżyła Halickiego o zrywanie jej plakatów wyborczych. Podsumujmy: dawny działacz NZS (Halicki) znów walczy z komuną w trzecim i drugim pokoleniu (Huebner), ale tym razem w ramach jednej kolacji. 🙂

  https://wpolityce.pl/polityka/447025-wojna-w-ke-huebner-oskarza-halickiego-i-apeluje-o-uczciwosc

 112. Mauro Rossi

  „Coś mi się wydaje, że przed Kurskim też byli jacyś prezesi TVP, zwracałeś się do nich Bar Norte? Film Latkowskiego ma już 15 lat, popatrz ile miałeś okazji.”

  Znów niedoczytałeś. Zaczynam mieć obawy czy coś niepokojącego nie dzieje się z twoją percepcją.
  No ale co tam … .
  Powtórzę komentarz do 404

  „Film „Pedofile” został wyprodukowany za pieniądze TVP i w 2005 tylko raz, po awanturach, wyemitowany. Potem zakopano go w archiwach na amen. Wynikało to z tego, że dokument oskarża ponad podziałami politycznymi. Bez wzgledu na to kto rządził to ten film był dla niego niewygodny.
  Trzymali go pod kluczem kolejni prezesi TVP (Dworak, Wildstein, Urbański, Farfał, Szwedo, Szadkowski, Orzeł, Ławniczak, Piwowar, Braun, Daszczyński) – aktualnie prezes Kurski.
  Latkowskiemu się bardzo spodobał film Sekielskich no i upomniał się o powtórną emisję swojego. Oczywiście upomniał się do prezesa Kurskiego.
  Ciekaw jestem czy prezes TVP się na to zdecyduje biorac pod uwagę, że widzów na pewno film by zainspirował do dyskusji o tym, kto się kryje pod „wypikanymi” nazwiskami. A dziennikarzy do grzebania w aktach sądowych, śledczych i poszukiwania jego bohaterów.

  O filmie przeczytasz poniżej:

  http://latkowski.com/filmy/pedofile

 113. 15:59 Mauro

  „Nie ma Pan decyzji ZDM na ten wiadukt.
  Sukces w polityce, szczególnie europejskiej, można osiągnąć jedynie uczciwością. Zrywając moje materiały wyborcze i wieszając swoje, postępuje Pan nieuczciwie i bezprawnie. Proszę ponownie zawiesić mój banner.”

 114. Bar Norte
  17 maja o godz. 15:59

  MR „Coś mi się wydaje, że przed Kurskim też byli jacyś prezesi TVP, zwracałeś się do nich Bar Norte? Film Latkowskiego ma już 15 lat, popatrz ile miałeś okazji.”

  BN „Znów niedoczytałeś”.

  Rozumiem Bar Norte, że chciałbyś ten film obejrzeć jeszcze przed wyborami, bo nie wiesz na kogo głosować. Może Kurski da się ubłagać i go puści. 🙂
  Czego ci życzę.

 115. Mauro Rossi

  „chciałbyś ten film obejrzeć jeszcze przed wyborami”

  Nie Mauro, nie ja temat filmu „Pedofile” wywołałem tylko ty. Nie pamietasz już nawet swoich własnych komentarzy z wczoraj?
  To ty sie upominałeś o ten film. Ty się zastanawiałeś jaki spisek uniemozliwił jego emisję – dlaczego nie puszczono filmu o „cywilnych” pedofilach tylko o koscielnych. Ja się tylko właczyłem w ten wątek wyjaśniając 404 o co chodzi.

  Tak to jest Mauro gdy się czegoś nie doczyta albo liczy na to, że ktoś nie doczyta.

 116. @ Mauro, Sartuse@ui Wiesiek et consortes_
  Średni wzrost gospodarczy dla strefy Euro wyniósł w zeszłym roku 1.2%
  W Polsce było to ok 5%
  Niech będzie, że nieco więcej, zależy od metody liczenia.Niech będzie, że przyrost polskiego PKB jest nawet o 4 % wyższy niż w strefie Euro.
  PKB Polski (na gowę ) wynosi jakieś 15 000 Euro wobec 40 000 dla strefy Euro. Prawie 3 razy mniej. Łatwo policzyć o jaką kwotę nasz PKB na głowę zwiększa się wobec tego w strefie Euro.
  Żeby stwierdzić , że Polska szybko goni rozwinięte kraje Europy nasz wzrost PKB powinien wynosić około 10 % czyli dwukrotnie więcej niż dzisiaj.
  P.S. W czasach Tuskowej „Polski w ruinie” wzrost PKB w Polsce też był o 3 do 4 % wyższy niż w sąsiednich Niemczech, które przechodziły recesję

 117. D. Passent pisze o dyskretnej, czy mniej dyskretnej inwigilacji ogladajacych publicznie ten film. A ja sie zapytowywuje, czy ta inwigilacja dot. tez wieku osob wchodzacych na sale, jakos nie wyczytalam o ograniczeniach. Czy film jest poprzedzony informacja o drastycznej tresci nie dla dzieci? A co? Dlaczego dzieci nie maja ogladac, niech sie dowiedza co ksiezulo moze im zrobic? Akurat mam inne zapatrywnanie w tej kwestii.
  Tytuly i podtytuly w Polityce; „Czy Sekielscy moga obalic PiS, czy film moze zaszkodzic PiS-owi?”
  Dlaczego akurat pedofilia odnosi sie politycznie do PiS-u, a nie do wszystkich poprzednio rzadzacych formacji? Wszak wszystko w filmie to zaszlosci z ostatnich kilkudziesieciu lat i Sekielscy dopiero teraz zrobili ten film? A gdzie cenzura, blokada internetu? Czemu nie zrobili go za Tuska, Kwasniewskiegop, czy Millera…? Pokrzywdzeni nie mieliby odwagi? No wlasnie. Nawet obrzydliwa i glosna sprawa z Tylawy dziala sie za Tuska. Chyba z 6 lat temu bylam zaproszona na komunie. Przed uroczystosciami podszedl do mnie ojciec dziecka i poprosil, zebym wraz ze swoim towarzystwem nie wywlekala bardzo goracego wowczas tematu; pedofilii. Szczerze mowiac nie pamietam o co konkretnie chodzilo, ale i tak wszystko zmarlo, skoro nie pamietam.
  Teraz po obaleniu PiSu dojda do wladzy ci ktorzy nie tylko zamiatali pod dywan, ale wlasnie oni dali wszystkie przywileje kosciolowi? Tusku, Tusku, musisz. Nie wszyscy przystepowali do komunii? Jedni przystepowali inni nie, nawet se ochrzcili dziecko, czy wzieli slub koscielny, albo radosnie odprowadzali wnuczke na przygotowania do komunii.
  Uwazam, ze po prostu to jest kolejny etap rozwoju swiata. Ta fala o pedofilii dotyczy nie tylko Polski, gdzie zapewne jest wieksza, niz w innych krajach kultury zachodniej. Ze wzgledu na swoja bezkarnosc, o ktorej kler w Polsce wiedzial od zawsze. Tak jak wiedzial o tym w krajach Ameryki Srodkowej i Poludniowej. W skali swiata zapewne nie jestesmy wyrozniajacy sie. 10-letnie i mlodsze dziewczynki ( tez chlopczyki) sa najobrzydliwiej wykorzystywane przez oblesnych mlodych i starych bialych i pobratymcow azjatyckich. Tak „smacznie” w ramach swoich perygrynacji turystycznych pisal o tym syn L. Kydrynskiego, a wszelacy dziennikarze z przymruzeniem oka, a nie troska pisza o seks turystyce.
  Sledzac rozwoj globalnej wioski przypomnijmy sobie, ze kilka lat temu bylo @metoo, zreszta wielce w Polsce wysmiewane, bo niewiele mozna bylo na tym ugrac. Ani wladzy, ani opozycji. Rozni „pouniewinniani” wlodarze polskich miast nie tylko zostali oczyszczeni za PO, ale odwazne kobiety, ktore ruszyly to bagno przeszly swoje i zostaly narazone na ostracyzm. Podobny los spotkal klerykow z miasta Poznan. W obronie Poetza stanela cala elita miasta. To bylo za PiS-u, czy moze innej formacji? Teraz mowimy o dzieciach w polskim kk – mozna mi zwrocic uwage. A moze nalezy pamietac o wszystkich skrzywdzonych przez ludzi, omal zawsze przez mezczyzn, u ktorych poczucie wladzy, bezkarnosci, wyzwala najgorsze instynkty.
  PS Jak strasznie jest trudna walka z tym zjawiskiem wystarczy przypomniec sprawe amerykanskich mlodziutkich gimnastyczek – mistrzyn swiata, olimpiad, ktore cale lata byly molestowane przez swoich opiekunow i nie mialy juz po po kilka lat, ale ok. 15. I jak trudno bylo im to wyciagnac na swiatlo dzienne. To nie na temat? Bo nas obecnie interesuje wylacznie krzywda malych chlopcow w polskim kk, a tamto bylo minelo.
  @ Martin L. dane dot .rozwoju gospodarczego Polski sa podane za Unia Europejska.
  Rozwoj gospodarczy Polski jest wyzszy niz sredni dla UE. Oczywiscie latwiej jest uzyskac 4,5% z nizszego, pulapu, ale piejac na temat wzrostu Chin nikt nigdy nie zajaknie sie, ze ciagle im latwiej uzyskac te procenty, niz np. Niemcom. Jednak rozumiem twoj bol. Ja tez tak mam, chociaz nie na okolicznosc Polski. Im gorzej tym lepiej – tak bysmy chcieli.
  Szalenstwo w umacnianiu jednosci kk z wladzami jest oczywiste, w tym szalenstwie najbardziej boli mnie odbieranie wszelakich praw kobietom, ale jednak czasami i obecnej wladzy uda sie cos dobrego.. Jesli tu sa emeryci, czy posiadacze pierwszego dziecka, to na jaki szczytny cel przeznaczacie te dodatkowe aczkolwiek smierdzace pieniadze?

 118. Mauro Rossi,
  to teraz ja Ci zrobię wykład z ekonomii bez liczb, bo widzę, że koniecznie chcesz osiągnąć poziom tego mikrocefala blogowego. Otóż jeżeli wzrost procentowy PKB przełoży się w Niemczech na to, że dany Niemiec będzie mógł sobie dzięki temu np. kilkuletnią Corsę to procentowy pięciokrotnie wyższy wzrost PKB w Polsce przełoży się na to, że przeciętny Polak dzięki temu będzie mógł sobie kupić nową … hulajnogę z napędem nożnym.
  Oczywiście ten wzrost 4,6% uważam za świetny i pożądany ale nie jest to znowu takie wielkie ajwaj w porównaniu np. do dynamiki wzrostu w ostatnich dziesięcioleciach w komunistycznych Chinach. Chciał tym tropem iść Twój premier marząc o tym, by Polacy zapi……li za miskę ryżu ale jak na razie mu nie wychodzi.

 119. Wszystkim zachwyconym wzrostem polskiego PKB przypomnę metodę wg której jest liczony:

  PKB = konsumpcja + inwestycje + wydatki rządowe (bez transferów) + zmiana stanu zapasów.

  Najlepiej sfinansować wszystko lub większość, zadłużając się – patrz Grecja, i rozbuchać konsumpcję kolejnymi „piątkami” – patrz PiS.

  Za strasznych czasów komuny PKB był liczony barbarzyńską, aczkolwiek klasyczną, metodą

  PKB = produkcja globalna kraju – zużycie pośrednie = suma wartości dodanej ze wszystkich gałęzi gospodarki krajowej.

  Ale stosowanie obecnej metody pozwala na to, że z lubością można pisać:

  – ile razy to wzrósł nam PKB,
  – jak to gonimy średnią unijną i Niemcy,

  skwapliwie pomijając przy tym:

  – transfery zysków za granicę,
  – „nieistotny” szczegół jakim są płace – odzwierciedlające rzeczywiste korzyści Polaków ze wzrostu PKB.

  https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/udzial-plac-w-pkb-w-polsce-w-2017-r-pensje-polakow-najnizsze-w-ue/grsr901

  PS Informacja o tym jaki procent podmiotów gospodarczych w Polsce jest własnością kapitału zagranicznego, jest dla mnie nie do zdobycia.

 120. 52 do 32 a więc 1,6x większy jest PKB Niemca od PKB Polaka w ujęciu realnym (PPP)

  np. Polska ma najniższe ceny żywności w Europie, 3x niższe niż w najdroższej Szwajcarii

 121. hetajr
  17 maja o godz. 16:45

  To łatwe, ale służę:
  https://www.biznespolak.pl/blog/2017/07/28/kapital-zagraniczny-w-polsce/

  ”http://kalecki.org/uploads/media/5b046fa0242cd-raport-01i.pdf?v=asd12asd1

 122. Dezerter,
  Fajnie, że znów się pojawiłeś, czytałem Twoje komentarze z przyjemnością, choć jak – być może -pamiętasz, spierałem się z Tobą, ale kulturalnie raczej. Przynajmniej tak mi się wydaje. Pozdro 🙂

 123. jobrave
  17 maja o godz. 17:24

  Pozostaję z szacunkiem.

 124. @wiesiek:
  Cytowana przez Ciebie strona podaje tylko wyrywkowe dane, czyli :
  – Liczbę przedsiębiorstw z przewagą kapitału zagranicznego, która od czasów rządów PO-PSL jest mniej więcej stała
  – Obroty banków z kapitałem zagrznicznym i krajowym (tu mamy stałą tendencję wzrostową na korzyść kapitału zagranicznego)
  To tylko część gospodarki i to nie najbardziej istotna. Dla globalnego rachunku ekonomicznego należałoby podać stosunek produkcji i dochodów kapitału krajowego i zagranicznego w produkcji.
  P.S. Zrównoważony rozwój, o którym tak przekonująco starał się mówić jr Morawiecki powinien polegać na równowadze pomiędzy konsumpcją i akumulacją . Tzw plan Morawieckiego nie działa w praktyce, bo konsumpcja wprawdzie rośnie, ale jej wzrostowi nie odpowiada stosowny wzrost akumilacji (inwestycji) bo ta spada.

 125. Wiesiek59

  Bardzo dziękuję.
  Przesłane, interesujące opracowania przeczytałem na razie pobieżnie. Informacji o procencie podmiotów zagranicznych w polskiej gospodarce, wg ich wartości lub wartości produkcji, jednak na razie nie zauważyłem – są tylko dane ilościowe.

 126. wiesiek59
  17 maja o godz. 11:16
  Podpisuję się pod Twoim komentarzem obiema rękami, natomiast, jeśli chodzi o „łapki”, to od czasu, kiedy się ta opcja pojawiła nigdy nikomu nie kliknąłem „łapki” w dól. Takw o ogóle to jestem za tym, żeby te łapska zlikwidować. Jeśli się ktoś z czyimś komentarzem nie zgadza, to może o tym napisać, a jeśli naruszona jest netykieta, to można zgłosić administracji. Najbardziej jednak denerwuje mnie to, że łapkowanie jest anonimowe, trochę to nieuczciwe, no i. to, że negatywne oceny sprawiają, iż post się „chowa”.
  Co najmniej zastanawiająca jest funkcja „łapek” do góry, czyli na plus -wiadomo, jakie skutki niesie klikanie w skierowane kciukiem w dół, ale,co powoduje klikniecie w te z kciukem do góry? Wie ktoś?

 127. Sprawiedliwe będzie określenie,że katolicy przodują w rankingu pedofilów. Tak sobie myślę metodą z większego wynika większość. To naczynia połączone. Ziobro szuka takich obszarów w gronie opozycji a to też katolicy. Znowu katolik katolikowi wilkiem. A KK milczy jak w czasie okupacji. Kiedy katolicki wehrmacht mordował katolików nad Wisłą. Ale zdejmowali czapki wchodząc do kościoła. Co cenią w Małopolsce. A mogli zrzucić sutanny w ramach protestu i zejść do podziemia.

 128. „Izraelska prasa podaje, że od realizacji roszczeń diaspory żydowskiej w Stanach Zjednoczonych uzależniona jest kwestia budowy w Polsce amerykańskich baz. To stawia pod znakiem zapytania sens budowy Fortu Trump. Za te pieniądze moglibyśmy rozwiązać kwestię naszego bezpieczeństwa w inny sposób, a nawet wynająć całą armię rosyjską” – mówi nam Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/598099,rzymkowski-kukiz-15-fort-trump-ustawa-447-roszczenia-zydowskie.html
  ==========

  Zdaje się, że to jedyni trzeźwo myślący…..
  Reszta woli zapalać świeczki w Menorze i paradować w jarmułkach?

 129. Mad Marx
  17 maja o godz. 17:46

  Skoro potrafimy zadawać pytania- na przykład kapitał zagraniczny, polska działy gospodarki. To jestesmy w stanie znaleźć kilkaset linków do róznych artykułów tyczacych tematu.
  zalinkowałem pierwsze z brzegu, dajace pewien obraz.
  Nic poza czasem nie stoi na przeszkodzie, by zainteresowani pogłebili temat.

 130. Mauro Rossi
  17 maja o godz. 14:51
  Na jakiej podstawie pan zarzuca mnie kłamstwa ? Proszę dokładnie podać gdzie jest kłamstwo albo przeprosić, a nie wypisywać w krótkim zdaniu takie obraźliwe bzdury. Związki zawodowe „Odbory” w Czech domagają się podwyżki pensji nauczycielom jakie 37 tys. czeskich koron na czysto to wynosi po kusie jakie 6 tys. PLN a i tak dostaną . Polskiej gospodarki pod rządami pisowskich szarlatanów na to nie stać!!!!!
  Gdzie są tu kłamstwa?

 131. Jaką korzyść miała Polska z katolicyzmu 1 września roku pamiętnego. Tak sobie myślę,że dopiero Armia Czerwona przywróciła normalność w katolickiej rodzinie w ramach Jałty.

 132. Jezu, jak się cieszę: była premier i obecna wicepremier Beat Szydło ogłosiła „ubi et orbi”, że:
  „Polska gospodarka po raz pierwszy w historii jest większa od szwedzkiej” – napisała we wtorek na Twitterze wicepremier Beata Szydło. Niestety nie wspomniała o innym ważnym wskaźniku, który pokazuje, że do sąsiadów z północy wciąż naszej gospodarce daleko.”
  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,24785821,beata-szydlo-chwali-sie-ze-polska-gospodarka-jest-wieksza-od.html#a=339&c=145&s=BoxBizImg

  PO rządziła przez dwie kadencje i nic, bida z nędzą, a PiS – w niecałe cztery lata – sprawił, że Szwedzi mogą nam buty czyścić. Nie tylko Szwedzi, bo daleko w tyle zostawiliśmy Norwegię, Austrię, Belgię, Irlandię, Islandię, Danię, Singapur, Izrael, Kuwejt, Bahrajn, Brunei, a siedzimy już na tyłku Szwajcarii, Holandii, Arabii Saudyjskiej! Jesteśmy 23 potęgą gospodarczą świata?
  Ci, którzy naśmiewali się z Matołuszka i innych pisiaczków, że opowiadają glupoty o uszczelnieniu VAT, dzięki czemu – rok rocznie – zostaje w Polscek kilkaset miliardów złotych albo dolarów, więc teraz ci kpiarze muszą, łącznie ze mną, wejść pod stół i szczekać.
  Chyba trzeba głosować na PiS, bo wychodzi na to, że w przyszłym roku przeskoczymy Niemcy, oczywiście pod warunkiem, że wygra PiS.

 133. wiesiek59

  „to jedyni trzeźwo myślący….”

  Jesli ktoś w mediach plecie o „amerykańskich bazach w Polsce” to wykazuje symptomy zajoba a nie „trzeźwości myślenia”.

 134. Mauro Rossi,
  jak byś w łaskawości swojej dał się namówić do powrotu do tematu, to byłbym Ci wdzięczny gdybyś zaprezentował swoje zdanie (albo pisowskie) na następującą kwestię. Otóż TVN 24 w osobie Kolendowej-Zaleskowej grzeje na okrągło wywiad z Polakiem prymasem. Polak na pytanie, czy uważa film Sekielskich za atak na kościół, zdecydowanie temu zaprzecza. Natomiast Twój idol, niejaki Kaczyński Jarosław twierdzi, że to jest atak na kościół. No to znaczy, że któryś z nich się myli i pitoli czypoczyparapietnaście. To który się myli, czy prymas czy naczelnik?

 135. zyta2003
  17 maja o godz. 16:28
  Proszę pani cały problem ze wzrostem gospodarczym jest taki że jest oparty na pożyczkach na bezmyślna konsumpcję czyli na kredyt jak w Wenezueli. a nie w inwestycje w np,. sektor energetyczny powodując ze energia nie będzie tańsza a tym samym wynagrodzenia nie wzrosną bo mamy „wyngla na dwieście lat” Produkcja będzie oparta nie na taniej w energii a nie jak chce PiS na taniej sile roboczej.
  Podam dziecinny przykład w sąsiednich Czechach i na Słowacji produkcja Pkb jest podobna, żadna rewelacja sąsiedzi mają tak samo. Ale jak pani otrzyma propozycję pracy np. jako mechanik w Czechach za dwa razy większe pieniądze niż pod rządami szarlatanów z PIS to proszę mnie wierzyć, szlak trafi panią dlaczego tacy Czesi są lepsi od Polski a starczyło tylko cztery lata rządów PiS.

 136. Coś o perspektywach dogonienia Niemiec w PKB na 1 mieszkańca wg parytetu siły nabywczej (2010/2018/różnica):

  RFN 40 840/52 559/11 719

  RP 21 079/31 939/10 860

  Gdyby utrzymać tempo jw. (co jest niemożliwe) zajęłoby to nam min. 4 dekady 🙁

 137. Prawnicza twarz hunwejbinów Piotrowicz pedofilię określał ciumkaniem. I tak zostało. Tak sobie myślę ciumkajmy dalej dla świętego spokoju w Kościele.

 138. Jakieś problemy z procentem składanym?
  To chyba było w mojej podstawówce…..
  Nawet wzór pamiętam chyba:
  Kapelusz Leży na STOle….
  KxPxL/ 100….

 139. 18:34

  Ty się mylisz legat, tzn. kłamiesz…

  JK nigdy nie wypowiedział się w ten sposób na ten temat, temat filmu

 140. legat
  17 maja o godz. 18:34
  Niestety to prawda – Kaczyński w ogóle nie wypowiadał się na temat filmu.

 141. 404

  Prezes Kurski postanowił jednak wyemitować film Latkowskiego „Pedofile” z 2005.

  Emisja jutro na TVP INFO o 21,50.

 142. Biedroń broni Konstytucji. Mówi o „deprawacji państwa, które przez 30 lat naszej demokracji nie przestrzegało konstytucji. Bo w konstytucji umówiliśmy się na świeckie państwo.”

 143. Bar Norte

  Na festiwalu w Cannes odbyla sie we wtorek premiera najnowszego filmu
  postepowego rezysera brytyjskiego , Kena Loacha.
  Film opisujacy dewastacje angielskiego spoleczenstwa przez umowy smieciowe
  otrzymal piec gwiazdek od dziennikow ,, Independent ” i ,, Guardian ”.
  Loach skrytykowal w licznych wywiadach politykow falszywej Lewicy , jak Tony Bair ,
  za zdrade ludzi pracy.
  https://www.theguardian.com/film/2019/may/17/ken-loach-blair-miliband-sorry-we-missed-you-cannes-gig-economy

 144. kooperatywaMandragon

  „Loach skrytykowal w licznych wywiadach politykow falszywej Lewicy , jak Tony Bair ,
  za zdrade ludzi pracy.”

  A tu jak czytam wsparł Jeremy Corbyna i Johna McDonnella.

  Ken Loach to nie tylko ciekawy artysta ale i porządny lewicowiec.

 145. Jobrave i Satrus ….
  No to przepraszam Kaczyńskiego. Z kontekstu jego wypowiedzi tak zrozumiałem że odbywa się atak na kościół, co jest jednoznaczne z atakiem na Polskę i że film jest tego elementem, choć mogło to być powiedziane nie wprost. Tak zrozumiałem.

 146. 20:32 Legat

  Zachowałeś się po rycersku

 147. legat

  Prezes o ataku na kosciół, który jest atakiem na Polskę powiedział przed emisją filmu Sekielskich.
  Przypomnij sobie – użył metafory ręki („Kto podnosi rękę na Kościół, chce go zniszczyć, ten podnosi rękę na Polskę”) co nastroiło dziennikarzy do wspomnień o mowie Józafa Cyrankiewicza w czerwcu 1956.

 148. Przesada.
  Po rycersku to zachował się wierny giermek prezesa i naczelnikowy cerber pilnujący Mateusza, poseł Suski, który własna piersią zasłonił prezesa przed akcją psychola Nitrasa niejakiego.

 149. Bar Norte,
  no tak, słuszna Twoja racja, teraz sobie przypomniałem. Faktycznie, tak było. Dzięks.

 150. Bar Norte,
  w ramach podziękowań podrzucam Ci 😉

 151. Ktoś widział ten clip?

  W mijającym tygodniu uwidoczniły się wyraźne sygnały zaostrzenia stanowiska przez Pekin. Państwowe środki masowego przekazu podniosły poziom nacjonalistycznego wydźwięku informacji i komentarzy dotyczących relacji ze Stanami Zjednoczonymi. ” Mamy za sobą 5 tysiącach lat udręk i ciężkich prób; czy jest coś, czego nie są w stanie znieść Chińczycy?” Takim hasłem przewodnim posługiwał się klip publicznej telewizji CCTV, który miał w internecie ponad 3 miliardy (!!!) wyświetleń.

 152. legat

  Ciekawe, dziękuję.
  Media mają zwyczaj obwiniać o osłabianie UE tylko Putina. Poprawność polityczna nie pozwala im napisać, że Trump i jego polityczne otoczenie robi to z podobnym zapałem.

  Ale trzymając się tematu „brexitowców” … .
  Wczoraj Marine Le Pen zaprosiła ich do współpracy w przyszłym PE. Biorąc pod uwagę, że jej Front wygra we Francji wybory jak doskonałe notowania sondażowe „brexitowców”, w nowym PE będzie „silna grupa pod wezwaniem”.

 153. Zaiste i zaprawdę wielkim czynem prezesa Kaczorka jest to, że nie oglądał filmu „Tylko nie mów nikomu”. Ale z jakiego powodu? Nie miał czasu? Oglądał rodeo cały czas? Nie interesuje go to?

  A może oglądał, ale go nie wzruszył? Już zaczął robić na nim wrażenie, przerażenie, odrazę, ale on się zaparł. Czy przestraszył? Niech będzie, że się zaparł i nie będzie o tym filmie mówił, swoim wrażeniem, opinią, odczuciem dzielił z nikim, w tym także z wyborcą drugiego sortu. Przede wszystkim z nimi, skoro oni już nie jedzą bigosu, ani nie śpią do południa, tylko zasuwają do roboty, biznesu, szkoły, dzień w dzień … co on im będzie opowiadał o filmie.

  Cała Polska dyskutuje o filmie z różnych pozycji, no powiedzmy dwóch, za albo przeciw. Nie ma „i” w przypadku tego filmu. Jest „albo”. Po jednej stronie rozważania niekończące o tym, jak nakłonić prokuraturę to wszczynania dochodzeń za wykorzystywanie seksualne, z jego ukrywanie, oraz za jedno i za drugie. Co zrobić z przedawnieniem? Powołać komisję do badania przypadków i rozwiązań? Co z odszkodowaniami dla ofiar przestępstw popełnionych przed duchownych KK?

  W historii ta rewolucja będzie jakoś nazwana. Jakimś kolorem. Jakimś kwiatkiem, lub rekwizytem. Może kacza rewolucja? Może prezes Kaczorek jest za jej przeprowadzeniem i właśnie zastanawia się jak stanąć na jej czele? Na razie, na roboczo, wygląda to anytmafijną rewolucję.

 154. @Ben
  17 maja o godz. 13:37

  Fajnie bredzisz….
  Nigdy nie bylo panstwa Izrael ?
  To gdzie zyl krol Dawid, krol Salomon ?
  Gdzie stala Swiatynia ?
  Radze sie pierw poduxzyc i potem pisac, a nie na odwrot
  .

  ——–

  Po piersze dziękuję, że z uwagą przeczytałeś mój komentarz.
  A po drugie, to powinieneś zauważyć dwie kwestie, które ujełam w nim.

  Jedna to, że nie jestem specjalistką w cytowaniu Biblii
  (dzięki innemu komentatorowi mój nieudolny cytat został sprostowany)
  Druga kwestia, związana z pierwszą, to to, że nie znam tak szczegółowo Starego Testamentu na który się powołujesz. A ten jest głównym (tak przynajmniej przez liberalnych historyków postrzeganym) źródłem historii narodu Jakubowego.

  Nie wspominając o artifaktach pochodzących z epoki żelaza, o których słyszałam, ale podobnie jak wielu innych na tak szczątkowych danych raczej nie wyciągam wiążących wniosków.
  Do epoki brązu jeszcze nie doszłam. To znaczy nie słyszałam o żadnych danych z tego okresu na wspomniany temat.

  A na koniec, to określenie: Fajnie bredzisz
  odbierm jako komplement z dwóch powodów.
  Pierwszy, to dzięki przysłówkowi który zawiera,
  a drugi powód, to podejrzenie, że język polski to raczej Twój drugi język, chociaż macierzysty.

  Myślę tak, bo przypomina mi się sytuacja, kiedy mój synek, kiedy był dzieckiem pojechał do Polski i na lotnisku moja siostra zaprowadziła go do toalety.
  Gdzie po wejściu wykrzyknął: ciociu dlaczego tutaj tak pachnie?

  Na co kobiety tam się znajdujące wybuchneły śmiechem.
  I natychmiast go poduczyły z polskiego.
  „synku – powiedziały_ to nie pachnie, to śmierdzi”
  (odnosiły się do znanego powonienia azotoksu)

  Kiedy indziej miałam przyjemność rozmawiać z bardzo inteligentną, na wysokim stanowisku Amerykanką, która w pewnym momencie powiedziała, że ona pochodzi z Polaków i radośnie i płynnie zaczęła mówić po polsku.
  Mówiła tak piękną gwarą, która nawet w Polsce już nigdzie nie przetrwała.
  Pomuślałam, że dla badaczy języka, takie miejsca na obczyźnie mogą przyczynić się do sporych sukcesów w ich branży.
  A dla zwykłych zjadaczy chleba takich jak ja… napewno wywołują uśmiek szczęścia. Też z kilku powodów.

  Pozdrawiam

 155. @Bar Norte
  17 maja o godz. 20:07

  Prezes Kurski postanowił jednak wyemitować film Latkowskiego „Pedofile” z 2005.
  Emisja jutro na TVP INFO o 21,50
  .

  ______

  Wielkie dzięki za informację.
  Zacytowałam ją, ponieważ jezeli ktoś jej wcześniej nie zauważył, to ma jeszcze jedną szansę.
  Mam nadzieję, że ja będę w stanie ten film obejrzeć.
  Nie ze względu na brak czasu, ale możliwość odbioru tego programu.
  Ale zobaczymy. Może też YouTube odblokuje, albo jacyś piraci dadzą szansę.
  Czasem nie da się nie lubieć piratów.

  Jeszcze jedno podziękowanie za powiązanie „ręki na Polskę wyciągniętej”
  z Cyrankiewiczem i Cegielskim.

  Pozdrawiam

 156. @Bar Norte

  Jeszcze nieśmiała prośba
  Jeżeli będziesz miał szansę, czas i nie zapomnisz… czy zechciałbyś podać adres (link) do tego programu z tym filmem tuż przed projekcją.
  Bo nie bardzo wiem jak go szukać o 21,50 w sobotę 18 maja.

  Jeszcze raz pozdrawiam

 157. @wiesiek59
  17 maja o godz. 13:16
  Co do podwójnych standartów:
  PiS w kampanii do PE głosi, że będzie walczył o mniej protekcjonizmu a więcej rynku.
  Czym jest rzeczona ustawa o podatku od handlu, jak nie protekcjonizmem ?
  Z drugiej strony Piss głosuje przeciw regulacji o minimalnych wynagrodzeniach pracowników delegowanych, jako szkodzącej polskim firmom działającym na rynkach UE.
  Czyli protekcjonizm jest dobry, gdy my go stosujemy a zły , gdy stosują go wobec nas.
  Nawiasem mówiąc rzeczona dyrektywa chroniła by naszych przewoźników działających w kraju przed nieuczciwą konkurencją ze strony przewoźników ukraińskich, białoruskich i rosyjskich.

 158. Zaproszenie uzupełnione
  Dr Katarzyna Kasia – filozof, ASP, red. Łukasz Warzecha (Do Rzeczy) i red. Wojciech Szacki (Polityka Insight) będą naszymi gośćmi w Radiu TOK FM, niedziela, 19 maja, godz. 10.05. Ostatni program przed wyborami! Zapraszam!

 159. Bar Norte,
  co do Putina, to przyznać trzeba, że zdolna bestia jest. Amerykanom wybrał prezydenta, nam przy pomocy Falenty i kelnerów zmienił „grupę trzymająca władzę” nie mającą z kim przegrać, wybrexitował Brytoli. Co jeszcze nie wykombinuje? – strach się bać.

 160. jest powiedzenie „dopóty dzban wodę nosi, dopóki mu się ucho nie urwie”
  i wygląda na to że się urwało

  https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/sondaz-dla-newsweeka-wielkie-tapniecie-poparcia-dla-pis-to-efekt-filmu-sekielskiego/n40ep2q

 161. 404

  „czy zechciałbyś podać adres (link) do tego programu z tym filmem tuż przed projekcją.”

  Zabilaś mi klina, bo też nie wiem pod jakim adresem oni nadają. Ale pewnie ktoś zamieści w sieci, co się odwlecze to nie uciecze.

 162. legat

  W sumie nic nowego, zawsze tak było. Jak to mawiają – na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą.
  Gdzie się drzewo chyli tam skaczą.

 163. Mauro Rossi
  17 maja o godz. 15:59
  ,, Przed wyborami do PE wojna przeniosła się już na ulice, na początek w Warszawie.”

  Wybor miedzy PiS a PO to wybor miedzy krzywdzeniem nieletniej mniejszosci albo doroslej wiekszosci
  ( albo gwalty albo umowy smieciowe ).

 164. Tragicznych wydarzeń było w przeszłości wiele, ale nie o wszystkich wiemy i na niewielu skupia się dyskusja.
  Każdy z nas ma pewną listę nieszczęść ułożoną chronologicznie lub patriotycznie.
  Holokaust, ludobójstwo Polaków na Kresach, zbrodnia katyńska, emigracja z powodów narodowościowych czy ekonomicznych to nieszczęścia narodu.
  Przypadki pedofili, a nie mówimy o tu masowych zbrodniach we współczesnym świecie, to tragedia dzieci pozbawionych należytej opieki rodziców, i zawiedzionego zaufania do ludzi starszych.
  Na szczęście nie każde dziecko spotkało w swoim życiu pedofila, a z tych co mieli to nieszczęście zaledwie co setne jakiegoś księdza.
  Nie sądzę by aparat państwowy poradził sobie z tym problemem. Można tylko obserwować trendy jakie nastąpią i obserwować miejsca w których pojawiają się i grasują pedofile.
  PS. Jedna rzecz godna uwagi, a to ciekawa i kulturalna dyskusja na blogu

 165. @teo
  17 maja o godz. 21:14

  Świetny tekst napisałeś.
  Wszystko w pigułce.

  Obejrzałam z zainteresowaniem rozmowę z Abp Polakiem w „Faktach po Faktach”
  I o ile wierzę mu, że cierpi, że prawdziwie przeprasza, to widzę, że jakby obawiał się nieco łobuzerskich biskupów. Ciągle powołuje się na papieża Franciszka…
  Unika odpowiedzi kategorycznej na wielokrotnie powtarzane przez Kolędę-Zalewską zagadnienie powołania świeckiej komisji.
  I szczerze przyznam, że było mi go wręcz żal.
  Widziałam dobrego człowieka, który znalazł się w trybach mu nie znanych, do tego nie będąc na nie gotowym.

  Niestety nie każdy ma wystarczjąco silnego ducha bojowego w sobie.

  Pozdrawiam

 166. Podobno jedynym sposobem na radykalne wyplenienie pedofilii jest zwycięstwo PiS. Tak rzekł w Łodzi zbawca narodu Jarosław I Mądry.
  To epokowe odkrycie podała do wierzenia niezawodna TVP INFO zapisawszy je na pasku.Pewnie przez przeoczenie, użyli białych liter na czerwonym tle, a przecież takie wielkopomne odkrycie powinno zostać zapisane złotymi zgłoskami. Kurski! Leć po złotą farbę !

 167. Is42 bardzo mnie rozczarowałeś tym przypomnieniem że „dzieci lgną … „. Wcześniejsze twoje komentarze przyjmowałam jako sympatyczne objawy starczego zdziecinnienia kiedy w otaczającym świecie znajdujemy jedynie powody do radości, a tu nagle jak to określa @Saldo – naga twarz. Biskupa.

 168. GajowyM.
  13 maja o godz. 12:54

  @Mauro Rossi, 13 maja o godz. 12:33 „To mówisz, że Maryja z Jezusem uratowali Polskę przed Arabami, a Światowid z Perunem nie daliby rady”?

  No nie dali, co zostało udowodnione już w średniowieczu . Najdłużej opierali się Prusowie, ale i po nich ślad zaginął. No, zostali jeszcze w nazwie klubu piłkarskiego Borussia Dortmund (Borussia po łacinie = Prusy). Więcej wiary w wiedzę empiryczną i kulturę Europy, porzuć wschodni szamanizm.

 169. Mad Marx
  17 maja o godz. 21:49

  „PiS w kampanii do PE głosi, że będzie walczył o mniej protekcjonizmu a więcej rynku.
  Czym jest rzeczona ustawa o podatku od handlu, jak nie protekcjonizmem”?

  A czym jest francusko-niemiecka dominacja hieprmarektów na polskim rynku jak nie ograniczeniem konkurencji. Te polskie podmioty, które chciały na ten rynek wejść zostały z niego szybko wykopane.

 170. kooperatywaMondragon
  17 maja o godz. 22:14

  „Wybor miedzy PiS a PO to wybor miedzy krzywdzeniem nieletniej mniejszosci albo doroslej wiekszosci ( albo gwalty albo umowy smieciowe )”.

  Sądzisz kooperatywaMondragon, że pedofile osiągneli dojrzałość płciową i zdolność do gwałtu z chwilą zaprzysiężenie rządu pisowskiego? A wcześnie świat o nich nie słyszał? Jakże to marksistowskie. 🙂

 171. @Zyta2003 ” – dlaczego akurat pedofilia odnosi sie politycznie do PiS-u, a nie do wszystkich poprzednio rzadzacych formacji? ”
  Bardzo zasadne pytanie, szczególnie że całkiem niedawno pisaliśmy o wykorzystywaniu nieletnich w domach publicznych w Zakopanem, gdzie historia funkcjonowania przybytku ciągnie się od lat 90-tych. Burdel dla VIP-ów transformacji – czy obywatele będą kiedykolwiek świadomi ile politycznych decyzji zostało podjętych w konsekwencji chuci obleśnych starców?

 172. handzia55
  17 maja o godz. 22:43

  „Podobno jedynym sposobem na radykalne wyplenienie pedofilii jest zwycięstwo PiS. Tak rzekł w Łodzi zbawca narodu Jarosław I Mądry”.

  Na twoim miejscu, zanim bym tak napisał, to najpierw sprawdził na stronie sejm.gov.pl, kto i jak głosował wczoraj za zaostrzeniem kar dla pedofilów. PO w większości zbojkotowano to głosowanie, co jest koronnym dowodem na jej plany radykalnego wyplenienia pedofili, prawda? A dwa lata temu tam sama PO nie chciała poprzeć przepisów o publikacji w sieci nazwisk skazanych pedofilów. Jak widzisz Jarosław jest mądry, a ty … no cóż. Ty jesteś handzia55.

 173. Żabka 22.45
  Czy ja tak napisałem?
  Błąd w odczycie!
  Niemniej jeżeli już taki zarzut postawiłaś, całkowicie niesłuszny, muszę zauważyć iż będąc dzieckiem napotkałem kilka razy ludzi którzy mi imponowali i gdyby mieli złe skłonności wpadłbym jak śliwka w kompot
  Przy okazji postawię tezę, że każdy ma jakieś inklinacje do zła lub niedobre skłonności.
  Dlatego Mojżesz tak się trudził aby ten dekalog przewinień wykuć i wkuć w głowy bliskim i potomnym.
  Słynne niech kto jest bez winy pierwszy rzuci kamieniem potwierdza moją tezę.
  Serdecznie pozdrawiam, z prośbą aby nie rozdrapywać sumień nadaremno

 174. @Bar Norte
  17 maja o godz. 20:07

  „Prezes Kurski postanowił jednak wyemitować film Latkowskiego „Pedofile” z 2005.
  Emisja jutro na TVP INFO o 21,50”.

  Musiałeś Bar Norte wznosić oczy ku Niebu i Ono cię wysłuchało. 🙂
  Ale ten Kurski skurczybyk, odważny. Tylu prezesów nie chciało lub nie mogło bądź miało zakaz, a on nam to daje.

 175. @404 tekst powyżej jest również pochwałą dla twojej czujności, przyznaję że z początku temat wydawał mi się niewiarygodny jako zbyt niemoralny. Okazuje się że ciągle jestem naiwna przeceniając ludzką przyzwoitość.
  Właśnie odblokowałam większość niewidocznych komentarzy w tym twoich i własne.
  Według mnie to nie jest ” milczące porozumienie wśród grupy blogowiczów” ale całkiem realne kontakty przy pomocy telefonów komórkowych czy adresów e-mail. Znaczy zmowa, funkcjonująca moim zdaniem na co najmniej dwóch blogach, stąd jednoczenie się pewnych grup przeciwko innym. Kiedy zaczynałam tu pisać „łapek” nie było – myśląc już całkiem pesymistycznie – ktoś wziął kasę za niepotrzebny program. Pesymizm i podejrzliwość to pochodne komentowania.
  Pozdrawiam.

 176. Mój komentarz czeka na moderację. No i masz babo placek.

 177. @legat

  Dzięki Twemu linkowi na temat głównego breksitowca i korzyści jakie za swoją „działalność” od zainteresowanych otrzymał…
  to znalazłam tam też informację następująca:

  W 2018 r. Meghan Markle wydała na ubrania £700 tys.! To pięć razy więcej niż księżna Kate

  ————-

  Nie przypuszczam, że to akurat Ciebie zainteresuje, ale wielu potencjalnych czytaczy napewno.
  A przekonanie to bazuję na tym, że w głownych mediach (w tym w TVN wiadomości) zainteresowanie księżną Magi jest duże, sądząc po ilości updatów tam się pojawiających. A jak wiemy podaż jest zależna od popytu.
  chyba że przyjmiemy, że media są kulturotwórczą siłą, więc niezależną od popytu.

  Ale tak czy inaczej, to widać, że kobita ma gest i gust.
  A czytacze mogą tylko pomarzyć, albo pozazdrościć i popodziwiać tę wyjątkową postać.

 178. legat
  17 maja o godz. 18:34

  „Otóż TVN 24 w osobie Kolendowej-Zaleskowej grzeje na okrągło wywiad z Polakiem prymasem”.

  No grzeje, chodzi o utrwalenie zbitki w głowach swych owieczek, że ksiądz=pedofil. To ważne przed wyborami, chodzi o ciąg skojarzeń: ksiądz ― pedofil ― Kościół. A jak Kościół to PiS.

  „Natomiast Twój idol, niejaki Kaczyński Jarosław twierdzi, że to jest atak na kościół”.

  Już ci wytłumaczono, że niczego takiego nie powiedział. Ponieważ wybory w Polsce mają charakter plebiscytarny to film Sekielskiego jest fragmentem kampanii wyborczej.
  Już to przedstawiałam na tym blogu, ale popatrz raz jeszcze, nie ma tu żadnych przypadków.

  1/ Film „Kler” premiera 28 września 2018 ― wybory samorządowe 21 października 2018.

  2/ Premiera filmu Sekielskiego o pedofilii w Kościele 11 maja 2019 ― wybory do PE 26 maja 2019.

  3/ Tomasz Sekielski dla Gazety Wyborczej: „Będzie drugi film, jesienią książka” ― to na wybory parlamentarne, które odbędą się ― tak się składa ― jesienią br.

  4/ „Pracuję też ― zapewnia Sekielski ― nad dokumentem o SKOK-ach. To zapewne na przyszłoroczne wybory prezydenckie.

 179. legat
  17 maja o godz. 23:24
  „Mój komentarz czeka na moderację”.

  Dajesz go w kawałakach i zwykle większość przechodzi.

 180. @Mauro Rossi
  17 maja o godz.
  „A czym jest francusko-niemiecka dominacja hieprmarektów na polskim rynku jak nie ograniczeniem konkurencji. Te polskie podmioty, które chciały na ten rynek wejść zostały z niego szybko wykopane.”
  To właśnie jest konkurencja. Firmy silniejsze eliminują z rynku słabsze.
  P.S. Wbrew temu, co usiłujesz tu wciskać mamy kilka polskich sieci handlowych: Dino, Społem, Żabka itd.

 181. Nie będę tracił czasu na oglądanie czegoś co mi się nie podoba. Nie lubię i już, a pedofili w szczególności.
  Po deszczach i mrozach zrobiło się ciepło i przyjemnie.
  Ogród cieszy wszystkimi kolorami zieleni w wiosennym słońcu. Trzeba skosić trawę, przyciąć krzewy, napalić w kominku aby chałupa po zimie doszła do siebie.
  Jest wiele rzeczy pożytecznych i ciekawych do zrobienia.
  Są też stale problemy polityczne.
  Nie ma to jak dawniej. Gierek mówił; chcemy, wszyscy chcemy by Polska rosła w siłę i ludzie żyli dostatnio.
  Nie wszystkim pasowało, ale stale o to przecież idzie.
  Dzisiaj w radiu mówiono z troską, że realizacja piątki Kaczyńskiego może sprawić samorządom kłopoty. Trzeba będzie z wielu inwestycji zrezygnować i ciąć wydatki, ale bankructwa gmin też nie można wykluczyć.
  Te sprawy niedługo mogą mieć kluczowe znaczenie dla obywateli

 182. @Is42, takie zdania mnie zaniepokoiły: „Przypadki pedofili, a nie mówimy o tu masowych zbrodniach we współczesnym świecie, to tragedia dzieci pozbawionych należytej opieki rodziców, i zawiedzionego zaufania do ludzi starszych.
  Na szczęście nie każde dziecko spotkało w swoim życiu pedofila, a z tych co mieli to nieszczęście zaledwie co setne jakiegoś księdza.”
  „dzieci pozbawione należytej opieki rodziców ” – to jest już znane,- lgną
  „zaledwie co setne jakiegoś księdza” – typowe umniejszanie winy, czyli szczęście w nieszczęściu.
  Ja również mam wiele sympatii do kolegi za tę pogodę ducha, byleby stan błogości nie fałszował prawdy.

 183. Mauro, jesteś chroniony przez moderację, kruca bomba. Ale musisz mieć chody w „Polityce” 😉

 184. W ramach obalania tzw.komuny zdewastowano handel bo zamiast uzupełnić półki towarem walczono z nomenklaturowymi prezesami i dyrektorami. Podział handlu na państwowy i spółdzielczy należało zmodyfikować bo to była sieć ogólnopolska. Przykłady wieś Gminne Spółdzielnie „Samopomoc Chłopska” handel,usługi,przetwórstwo. Podobnie spółdzielczość społemowska miasto. Plus państwowy handel MHD,PDT. Do tego komunikacji PKS. Ktoś polski model sieciówek zdemolował na podobieństwo bitwy o handel Minca kiedy świat poszedł w kierunku gigantów. Sklep na osiedlu czy stragan pod Pałacem Kultury a nawet handel z łóżka to był pomysł prawicy na handel. Tak sobie myślę,że Aldiki,Kauflandy czy Lidle przypominają chrzest 966 roku pod germańskim butem słowiańskiej spółdzielczości ze śmiertelnym skutkiem. O Biedronce nie wspomnę bo z sąsiadem pod bokiem należy żyć pokojowo. Jest rakiem na bezrybiu tubylczego handlu kiedyś nazywanego prywaciarze. Prywaciarze nie potrafili się skrzyknąć i uwłaszczyć się jak Srebrna i mamy co mamy. Miałeś chamie złoty róg !

 185. @żabka konająca
  17 maja o godz. 22:45

  Żabciu, wydaje mi się że jesteś zbyt surowa dla @Is42
  On tylko stwierdził coś, co wielu myśli.
  PIS napewno nie poradzi sobie z pedofilią.

  Ich zmiany w Kodeksie Karnym pod płaszczykiem walki z pedofilią… sa wręcz niebezpieczne.

  Bo rzecz rozbija się o to, czy system penitencjarny jest po to, żeby zamknąć drzwi i wyrzucić na zawsze klucze, czy danie szansy komuś na resocjalizację i dzięki niej możliwość powrotu do tzw. zdrowego społeczeństwa wcześniej niż kara zakładała.

  Dotychczas bez względu na to czy mniej czy bardziej… jednak ten system działał jako ta druga opcja. Czyli nie kładzenie lagi na jednostkę, która dopuściła się czynu karalnego.
  Należy również wziąć pod uwagę różne okoliczności tzw łagodzące.
  (Jeżeli zechcesz to następnym razem przytoczę parę)

  Drakońska kara dożywocia, bez możliwości parolu za gwałt …
  jest dyskusyjna. Co najmniej.

  Przypomina mi to rewolucyjne podejście Clintona w tym zakresie.
  Brzmiało bardzo medialnie, politycznie chwytliwie: Do trzech razy sztuka!
  Bez względu na poprzednie przestępstwa, trzeci raz mandatory maksymalny wymiar kary i też bez względu na przewinienie, czy przestępstwo.
  To tak w ramach walki z kryminalistami.

  Nastąpiła wielka radość. Bo kto lubi przestępców?
  Sprywatyzowano również więzienia, bo wiadomo, że prywaciarz będzie bardziej dbał i taniej dla państwa będzie. Poza tym bez korupcji, nepotyzmu i kłopot z głowy.

  Co prawda nie zadano sobie pytania o co prywaciaż będzie dbał… czy o resocjalizację więźniów, czy o swoje dochody?

  Od tamtej pory państwo płaci prywaciarzowi za każdego więźnia określoną kwotę.
  Z której prywaciarz musi więźnia nakarmić, zresocjalizować, a z tego co zostanie stać się miliarderem

  Okazało się, powyższe zmiany w walce z kryminałem owocowały tym, że młodzi ludzie za posiadanie kilku gramów maryhuany, po uprzednim wybiciu gdzieś szyby, czy innej podobnie groźnej działalności przestępczej dostawali… maksymalny wymiar kary

  Więzienia zapełniły się inmatami natychmiast.
  Trzeba było na wczoraj budować nowe więzienia.
  Z czego oczywiście prywaciarze, a w tym przypadku właściciele więzień cieszyli się najbardziej.
  Bo im kasa leciała od łba. Im więcej łbów… tym więcej forsy.
  Im dłużej łeb będzie odbywał karę… tym więcej forsy i większe bezpieczeństwo na przestrzeni czasu jej otrzymywania.

  Dzisiaj Ameryka może z dumą powiedzieć, że jest zdecydowaną czołówką w świecie i ze względu na ilość uwięzionych i na długość ich uwięienia i na procentową ich ilość w stosunku do tzw zdrowego społezeństwa.
  No i oczywiście na ilość więzień.

  Więziennictwo okazało się buming biznesem.
  Wszyscy na świecie zazdroszczą takiej okazji.

  Zapomniałabym dodać, że gro więźniów pochodzi z biedoty i mniejszości narodowych, czy rasowych, której nigdy nie było stać na adwokata Szapirę.

  Co prawda system zapewnia z urzędu pełnomocnika, ale ten przeważnie żeby sądom nie zawracać głowy bzdurnymi sprawami bierze tak zwany plea bargain inaczej plea agreement, czy plea deal.

  Jest to nic innego jak umowa z prokuratorem, gdzie „winny” ma przyznać się do winy, a w zamian za to dostaje do odsiadki tyle i tyle, bez dyskusji i bez możliwości wcześniejszego wyjścia za dobre sprawowanie.

  Większość biedaków godzi się na taki deal, bo ich „obrońca” z urzędu tłumaczy im że jeżeli tego nie wezmą i sprawa się odbędzie, to dostaną jeszcze więcej, a czasem z karą śmierci włącznie.

  To czy ktoś jest naprawdę winien przestępstwa, czy nie …nie ma znaczenia.
  Chodzi o to, że jak się przyznał, to sprawa jest zatwiona pozytywnie.
  Prokuratorowi przybywa na koncie spraw rozwiązanych dla niego pozytywnie i może zabiegać z takim dobrym rekordem o stanowiska polityczne.
  Oczywiście sąd czasu nie traci.
  Prywaciarze zadowoleni.

  A wisienką na torcie jest to, że w większości stanów więźnioie tracą prawo do głosowania, a w niektórych nawet po odbyciu kary.

  Ponieważ więźniowie wywodzą się raczej w zdecydowanej większości z biedoty, więc nażarci nie muszą się ich obawiać przy kolejnych wyborach.

  I tak się toczy światek.
  W tym najbardziej wolnym z wolnych krajów.

  Mam ochotę więcej powiedzieć o zmianach w Kodeksie Karnym, które właśnie zostały przegłosowane, ale to następną raza, bo chiba się za bardzo teraz rozpędziłam.

  Pozdrawiam

 186. https://www.facebook.com/groups/1024295577749836/permalink/1198436310335761/?__tn__=C-y.g

  Ach ci Żydzi , zawsze znajdą proste ale jakże skuteczne rozwiązanie.

 187. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  18 maja o godz. 0:20

  Pełna zgoda.

  Dorzuciłabym do tego zrujnowana sieć przedszkoli, zakłady i sieć przetwórstwa owocowego i wiele innych.
  Za to w ramach świerzo uzyskanej demokracji można było obserwować przy kasach w spożywczych sklepach magazyny pornograficzne, i wielką sieć burdeli, które demokratycznie nazwano agencjami towarzyskimi.

  BTW, kiedyś przyjechałam do Polski i przechodząc koło jakiegoś domu w dzielnicy willowej, osoba mi towarzysząca powiedziała: tutaj jest agencja towarzyska.

  Nie będę się rozwodzić, ale powiem tylko, że ja nie pojęłam wtedy jakiego rodzaju towarzystwa tam się szuka.

  Taka myląca nazwa mi się wydaje.

 188. Dzisiaj gro więżniów to katolicy. Co z tym fantem robi KK. Milczy jak w czasie okupacji. W istocie świeckimi środkami Ziobro chce chłostać członków Kościoła. Czy to jest podnoszenie ręki jak wczasach Cyrankiewicza. Tak sobie myślę,że środowiska generujące przestępczość nie zasługują na ochronę państwa i wsparcie finansowe. Za naruszanie praworządności nawet Unia sugeruje odsunięcie od finansowego cycka. Wystarczy nie kraść a cycek wróci.

 189. Mauro Rossi

  „Ale ten Kurski skurczybyk, odważny”

  A co miał zrobić skoro go Latkowski publicznie wywołał do tablicy?

 190. Mauro Rossi
  17 maja o godz. 23:04

  PO w większości zbojkotowano to głosowanie, co jest koronnym dowodem na jej plany radykalnego wyplenienia pedofili, prawda?

  Ironia jak najbardziej na miejscu.
  Nie dość że bojkotują, to się jeszcze twierdzą, iż pod płaszczykiem walki z pedofilią, PiS w liczącej 112 stron ustawie, podobno poświęconej tylko tej kwestii, przewala 1/4 KK.
  Nie odważył się zrobić tego w październiku 2018, to wykorzystuje nadarzający się aktualnie pretekst.
  Straszne przechery te PO i Nowoczesna!

 191. @Mauro Rossi
  17 maja o godz. 23:30

  To, że Sekielscy zrobili film o pedofilnych księżach i ich chronieniu przed wymiarem sprawiedliwości przez ich hierarchów, to nie uznałabym tego faktu jako miecz w walce wyborczej.
  Bo jak słusznie @żabka konająca i @zyta2003 zauważyły problem chronienia pedofili przez ich wierchuszkę był tolerowany przez WSZYSTKIE do tej pory demokratyczne rządy.

  PIS jedynie różni się tym od poprzedników, że włazi w d…. katabasom bez wazeliny.

  Te pokropki każdej suki policyjnej (nawet starej), daniny dla Rydzyka wielomilionowe
  (bo chyba bezdomni się zbiesili i już luksusowych samochodów mu nie dają), wszechobecna obecność katabasów w życiu publicznym włącznie z politycznym. Nawet ścieżki rowerowe otwierają i pokrapiaja.
  Przebieranie policjantów za anioły
  Co by na koniach jak święty Jerzy ze złem walczyły,

  Uczestnictwo ze śpiewami, tańcami i wnibowziętymi minami całego rządu w uroczystościach głownego redemtorysty/biznesmena.
  Nawet oszołom Macierewicz i Ziobro byli wniebowzięci…..
  Cuda, cuda i na cuda oczekiwanie.

  To, że PIS dostrzega w tym zbiegu okoliczności coś, co jest w nich wymierzone, to pewnie w myśl przysłowia: na złodzieju czapka gore.

  Co do Skoków. To nie powinni się obawiać.
  W końcu jeden z głównych Skokowców jest przewodniczącym ważnej komisji i ich senatorem, reprezętując zaczadziałą Białą Podlaskę. Niejaki Bierecki.

  A przecież wiadomo, że PIS dokładnie filtruje swoich członków, zwłaszcz tych, którzy mają potencjał i nie tylko na wysokie stołki.

  Nie mówiąc już o tym, że ma (PIS) wyjątkową zdolność w odkrywaniu talentów.
  Patrz wójt Pcimia co wszystko może … na stanowisko polskiego petroleum,
  czy sprzedawca ozdobnych rybek na dyrektora fabryki zapewniającej NATO prochopochodne materiały wybuchowe,
  Czy te wyjątkowo zdolne bankowo Barbies po rusycystyce, co umilając życie prezesowi, potrafią go też przed nachalnością dziennikarzy ochronić,
  Czy Macierewicz z Misiewiczem rozbrajający nasze tzw siły zbrojne,
  czy policjanci tnący konfetti w ramach zajęć służbowych dla ważnego ministra polonisty Zalewkiemu,
  czy przebierający się za BOR dla dodania mu powagi…
  i tak długo można wymieniać

  Może ktoś w końcu wpadnie na pomysł napisać książkę o obecnych czasach, która niewątpliwie będzie miała charakter satyryczno-sarkastyczny.

  A przy czytaniu tejże my rodacy sardonicznie usmiechnięci będziemy się przyglądać wyciu ze śmiechu obcokrajowców.

  Na początku bym wspomniała o największej tragedii polskiej, to znaczy o tym jak poległ Lech Kaczyński pod Smoleńskiem.
  Oczywiście ze należy również wspomnieć, że załadowano do jednego samolotu całe dowództwo sił zbrojnych, prawie cały rząd i wszystkich innych najważniejszych do jednego samototu.
  I poleciano w gęśiutką mgłę na zamnięte, znaczy nieczynne od dłuższego czasu lotnisko.
  Do kabiny z racji dowóczych przywilejów wchodził kto chciał, a o lądowaniu, bądź nie decydował Prezydent tysiąclecia Lech Kaczyński, który jako umysł wibitny na tym też się znał.
  Kłopot w tym, że pilot nie był dobrze wyszkolony i zawiódł.

  A na okładkę, to bym dała Prezydenta Dudę, który z uśmiechem godnym pozazdroszczenia w przykucu podpisuje przy siedzącym a naburmuszonym Trumpie coś o czym zapomniałam, bo skupiłam się na obrazku i ten zapamiętałam.

  BTW dobrze, że juz ktoś zwrócił uwagę ochranie, co by krzesło dla naszego Prezydęta wzieła do Białego Domu, bo nic nie wiadomo.

  Swoją drogą, to ciekawa jestem co Trump od Dudy chce, bo ze coś chce to nie ulega wątpliwości. Mam nadzieję, że nie deklarację wspólnego napadu na Iran, chyba ze chodzi o 447… to przynajmniej nie wojna.

  Pozdrawiam

 192. Skoro pedofilia ma żródło w celibacie to co do tego ma PO. PO nie istniała w XIII wieku za Innocentego III. Tak sobie myślę,że przyczyn pedofilii należy szukać w Kościele a nie w Sejmie. U hunwejbinów to normalne łapać zlodzieja !

 193. A dla poprawienia poczucia bezpieczeństwa
  (zwłaszcza przed snem, albo w jego trakcie)
  prawdziwe policyjne anioły stróże

  https://www.youtube.com/watch?v=1KS6TKJFSo8

 194. Dla nieznających angielskiego przetłumaczyłam fragmenty ze Stephena Colberta prezentacji.
  jest to krótki przegląd tego, co obecnie słychać w Ameryce.
  Nawet ci, którzy nie rozumieją, to po przeczytaniu mojego komentu, będa mogli cieszyc się obrazkami. Tak jak na początku gubernatorską skarpetą z podobizną Trumpa

  Link do orginału na zakończenie wpisu.

  ———-

  Trump ostatnio pojechał do Luizjany, a gubernator tego stanu przywitał go pokazując mu jego podobiznę na swojej skarpecie. Z doczepionymi włosami, a właściwie grzywą.
  Trump wydawał się być zadowolony.

  A potem chyba w ramach entertaintmant zapytał publiczność:
  czy widzieliście kiedyś cmentarz ptaków? jeżeli chcecie to was tam zabiorę
  Publika zawtórowała przyjaznym acz gromkim smiechem.

  W zeszłym tygodniu Trump wyskoczył ze zwiększonymi (drastycznie) cłami na chińskie artykuły wartości 200 bilionów.
  Na co Chińczycy odpowiedzieli zwiększeniem ceł na amerykańskie wartości 60 bilionów.
  W tym na piwo, wino i stroje plażowe.

  Stephen Colbert obawia się, że dzisiejsze mięśniaki będą się pokazywać na plażach trzeźwi i goli.

  Oczywiście poszły w górę cła na tablety, komputery, telefony, buty sportowe, itd…

  Trump nastepnego ranka wstał o 6:30 rano po czym na chłodno wysłał 10 tweetów.
  jeden z nich brzmiał tak:

  Kiedy nadejdzie właściwy czas zrobimy deal z Chinami.
  Mój respekt i moja przyjaźń z Prezydentem Xi jest bezlimitów ale, tak jak mu wcześniej już wielokrotnie mówiłem, to musi być wspaniały deal dla Stanów Zjednoczonych,
  inaczej to nie będzie miało żadnego sensu

  W dalszych eloboratach straszył Chińczyków, żeby się szybko poddali, bo stracą wspaniały, duży, chłonny amerykański rynek.

  Tymbardziej -zaznaczył-że inni już się dobijają i chcą wskoczyc na opustoszałe po chińczykach miejsce.
  Ten fragment zakończył optymistycznym: „Enjoy”

  Potem było o farmerach, którzy przez cła na ich artykuły nałożone już rok temu … ledwo przędą.
  Co prawda Trump ich dofinansował 50 bilionami, ale to suma niewystarczająca, bo nie pokrywa większości strat.

  W obronie Trumpa odezwał się republikański senator, mówiąc, że farmerzy powinni brać przykład z żołnierzy.
  Że jest czas poświęcić się dla ojczyzny. Tym bardziej jak zaznaczył to poswięcenie jest minimalne w porównaniu do poświęcenia dzielnych żołnierzy amerykańskich walczących w różnych stronach swiata, a część poległych bohaterów spoczywa na cmentarzu w Arlington (to takie polskie wojskowe Powązki)

  Stephen Colbert najpierw stwierdził, że niby to i prawda, ale dziwaczna odpowiedź na pytanie.
  po czym skomentował to jak zwykle przykładem:

  Kochanie, Ja potrzebuję zebyś wyniósł śmieci
  – NIE!, tak samo jak nie ci, którzy oddali życie w D-day
  Powiedz im… ze jutro jest recykling dzień.
  Powiedz im… żeby odseparowali papier od plastiku
  Jak masz czelność!
  Jak masz czelność
  !

  ——–
  Ponieważ Trump w telewizji powiedział, że to nie jest żadna cłowa wojna, ale mały squabble (chałasliwa kłótnia o trywialne sprawy)

  Więc Stephen Colbert wyraził obawę, że ponieważ politycy używają żołnierzy, to Ameryka może mieć mały squabble z Iranem.

  Napięcie eskaluje od czasu wycofania się Trumpa z nuklearnego dealu,
  a od 10 dni sprawa zaczyna wyglądać groźniej z każdym dniem.
  Zostały tam już wysłane bombowce, lotniskowce, itd,
  a 14 maja narodowy doradca do spraw bezpieczeństwa zaproponował wysłać 120 000 żołnierzy.
  Jak Trump został zapytany przez dziennikarkę, czy faktycznie to planuje zrobić, odpowiedział:

  To jest fake news.
  Ale czy zrobię to?
  Absolutnie
  !

  Na to Stephen Colbert, udając głos Trumpa mówi:
  To jest nabardziej zwariowany news.
  Brzmi jak ja
  .

  https://www.youtube.com/watch?v=LUmABNS_3oE

 195. W Polsce trzeba leczyć schizofrenię polityczną. To choroba zawodowa polityków i komentatorów. Przywracanie normalności trzeba zacząć od zakazu pornografii w internecie , gdzie umysły pedofilów i ich ofiar są dewastowane dużo drastyczniejszymi obrazami. Największym producentem pornografii są kraje zachodu i kraje dobrobytu. Polska małpuje te obyczaje. Młodzież w krajach zachodu jest zepsuta do cna
  i rozpuszczona jak dziadowski bicz. Atakowany obecnie kościół katolicki w Polsce jest wytypowany przez media jako ofiara i złożony na ołtarzu dewiantów wszelkiej maści.
  P

 196. Luter pokazał światełko w tunelu. 30 srebrników pokazało,że coś jest do zrobienia. Tak sobie myślę,że potencjał tej formy uprawiania religii wyczerpuje się. Czy między wierzącym a Bogiem jest potrzebny pośrednik grzesznik od urodzenia. Jakimś ratunkiem mogą być kobiety po zniesieniu celibatu. Dopuścić kobiety do kapłaństwa jest potrzebą chwili dla dobra samego Kościoła. Segregacja to grzech bo nie wynika z 10 przykazań. Luter na Hrad !

 197. Pycha i arogancja w stosunku do innych nie podzielających zasad wiary cechuje wypowiedzi wielu tzw.dostojników kościelnych. Ich mowy przypominają agitatorów straszących końcem świata jeżeli słuchacz nie podda się nakazom z ambony. Tak sobie myślę czy święcenia to pasowanie na „rycerza wiary” a reszta jest dożywotnimi giermkami od urodzenia. Chrzest osób pełnoletnich ma sens bo nie rodzi rozczarowania religijnego i obniży statystyki kryminalne w parafiach.

 198. Pinochet katolik a molestowanie dzieci w obozie nazistów. Zbiegłych z pomocą Watykanu. Dyktator chwalony bo do tego zrzucał komunistów z samolotu do morza. Doceniony przez katolików z Polski Wołka,Kamińskiego,Jurka ryngrafem z MB. Chyba za tzw. wyklętość. Tak sobie myślę jakie jest prawdziwe oblicze germańskiego katolicyzmu w kontaktach z dyktaturami Ameryk po II WŚ.

 199. Mauro Rossi
  17 maja godz.23.04
  Gdybyś miał nieco więcej oleju w głowie to byś zauważył, że PiS, pod szczytnym hasłem walki z pedofilią, przepycha w sejmie straszliwe buble prawnicze, które ze sztuką poprawnej legislacji nic wspólnego nie mają.Do tworzenia dobrego prawa ideologiczne wzmożenie i rewolucyjny zapał nie wystarczą. Na tej robocie trzeba się znać.
  A swoją drogą, nie mogę się doczekać kiedy przeczytam na pasku, że jedynym lekarstwem na AIDS, ASF, grypę, odrę i HIV jest zwycięstwo PiS.

 200. Kościół ustami wielu biskupów, na czele z prymasem, arcybepem Polakiem dziękuje Sekielskiemu za arcyważny filmowy dokument i kaja się za zbrodnie pedofilii oraz zamiatanie ich pod dywan, a tymczasem Antoni Macierewicz, jak to on, urwał się z choinki, czyli wylazł z szafy (schowany przez PIS na czas kampanii wyborczej) i poleciał po bandzie. Pewnie urwie kolejne procenty wyborców (super!), którzy NIE zagłosują na PIS.
  Onegdaj wielki fan Che Guewary, dziś ostentacyjny katolik-patriota i przyjaciel biskupów, oświadczył w Radiu Maryja, że to wcale nie Kościół, a osoby, które oskarżają go o tuszowanie pedofilii, są prawdziwym zagrożeniem dla dzieci.
  „Ten brutalny atak wychodzi ze strony ludzi, którzy często przecież właśnie wspierali pedofilię; ze strony ludzi, którzy często bronili pedofilii; ze strony ludzi, którzy po dzień dzisiejszy często wspierają najbardziej brutalną, najbardziej niedopuszczalną propagandę pedofilii”.
  Były szef MON (swoją drogą wariat na takim stanowisku to specyfika Polski) sprecyzował, że ma na myśli „demoralizację 4-letnich dzieci i uczenie ich technik seksualnych”. Tak rozumie „deklarację LGBT” przyjętą przez niektóre samorządy, w tym Warszawę. „To próba wpisania do obowiązków polskich samorządów demoralizacji najmłodszych” – powiedział. Zdaniem Macierewicza to „próba użycia narzędzia państwa polskiego do niszczenia istoty osobowości ludzkiej”.
  Bełkot to niesłychany i pewnie po „czymś takim” Prezes nie tylko znowu schowa go do szafy, ale i przekręci klucz.

 201. satrustequi
  17 maja o godz. 8:42

  Podróżujący nadzorca Świadków Jehowy razem ze starszym Świadkiem narodowości niemieckiej chodzili od domu do domu na południu Stanów Zjednoczonych.

  Między innymi otworzyła im drzwi kobieta, która oświadczyła, że jest wyznawczynią jednego z Kościołów chrześcijańskich i nie chce mieć nic do czynienia ze Świadkami Jehowy, ponieważ nie walczyli za jej kraj. Podczas drugiej wojny światowej straciła syna i uważa, że Świadkowie Jehowy powinni byli uczestniczyć w działaniach wojennych.

  Gdy mieli już wychodzić, ów starszy wiekiem Świadek Jehowy z Niemiec zapytał tę kobietę, czy mógłby jej coś powiedzieć. ‛Wie pani, brałem udział w tej wojnie’, rzekł, ‛ale nie walczyłem po stronie Stanów Zjednoczonych, tylko po stronie Niemiec. Adolf Hitler osobiście udekorował mnie za to, że sam jeden zabiłem 35 amerykańskich żołnierzy, wielu z nich własnymi rękami w walce wręcz. Być może jednym z nich był pani syn, nie wiem. Powinna była się pani jednak modlić o to, żebym wtedy był Świadkiem Jehowy, bo gdy to robiłem, wyznawałem tę samą religię, co pani’.

 202. SŁOWIANIN STANISŁAW
  18 maja o godz. 1:49
  „Skoro pedofilia ma źródło w celibacie…”

  Wykorzystywanie seksualne dzieci to problem, który dotyczy całego społeczeństwa. Trudno byłoby zatem dowieść, że to – z racji narzucanego celibatu – katoliccy księża są najbardziej narażeni, na poddanie się tej dewiacji seksualnej.

  Carol Bellamy, przewodnicząca genewskiego UNICEF-u, powiedziała: „Ten karygodny proceder jest tolerowany i uprawiany przez dorosłych, którym powierzono opiekę nad dziećmi. Są to nauczyciele, pracownicy służby zdrowia, funkcjonariusze policji, politycy i duchowni, którzy wykorzystują swą pozycję i władzę, by seksualnie napastować dzieci”.

  Obecnie – jak wynika z badań – zatrważające rozmiary przybiera wykorzystywanie seksualne przez znajomych czy członków rodziny.

  Natomiast przymusowy celibat niewątpliwie wyrządza szkody, ponieważ duża część księży katolickich – jak wynika z relacji tych, którzy porzucili kapłaństwo na rzecz małżeństwa – prowadzi podwójne życie, czego owocem są tysiące kobiet mających zmarnowane życie, oraz tysiące dzieci odrzucanych przez swych wyświęconych ojców.

  Poza tym, sporo duchownych to homoseksualiści, którzy mają wielu partnerów – głównie w swoim gronie. Nic więc dziwnego, że ‛zabranianie zawierania związków małżeńskich’ Biblia określa jako ‛naukę demonów’ (1 Tymoteusza 4:1-3).

 203. @404, pokrętne tłumaczenia już padły kilka lat temu, tu cytuję wypowiedź
  Abp Michalika na temat przypadków pedofilii w Kościele:
  „- Boleję nad tym, oczywiście nikt nie może akceptować tego. Nie akceptuje ani Kościół, ani żaden człowiek Kościoła. Natomiast problem cały jest w tym, żeby tej troski o dziecko też nie ograniczyć tylko do ran, które zostały mu zadane..
  – Ile jest ran w dziecięcych sercach, w dziecięcych życiorysach, kiedy rozchodzą się rodzice. Dzisiaj nikt nie mówi o rozwodzie, że to jest krzywda dla dziecka. Oczywiście, że jest wielką krzywdą molestowanie, nie wolno zapomnieć o tym, ale nie tylko to, może jeszcze więcej i szersze pole, dlaczego na ten temat nie mówimy? Też musimy mówić …
  – Wiele tych molestowań udałoby się uniknąć, gdyby te relacje między rodzicami były zdrowe. Słyszymy nie raz, że to często wyzwala się ta niewłaściwa postawa, czy nadużycie, kiedy dziecko szuka miłości. Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga …
  – Dzisiaj otrzymujemy z instancji międzynarodowych światowych instrukcję, że mamy zaczynać informację, czy wprowadzenie w życie seksualne dziecka, w przedszkolach. To jest horrendalna rzecz, przecież trzeba pomóc i dziecku i rodzinie być mocniejszą, a nie iść po tej linii najłatwiejszej …”
  Pamiętam że w tym czasie jedna z samotnych polskich matek wystąpiła na drogę sądową przeciwko autorowi tej wypowiedzi którą poczuła się osobiście dotknięta. Dyskutowaliśmy na blogu LA o tej sprawie mając przed oczami artykuł stający murem za biskupem, nawet zwróciłam się do twórcy (a nie był to red.J.Kowalczyk) z kilkoma zapytaniami na co dziennikarz odpowiedział: – „trudno poważnie traktować kogoś o nicku żabka konająca…” I szlus.
  Ponieważ takie bezczelne tłumaczenia o „lgnięciu i szukaniu miłości” padły wcześniej z ust przedstawiciela KK , powtarzanie podobnych argumentów na blogu wydaje mi się nadużyciem naszego zaufania. Stąd reakcja.

 204. O tych, którzy odeszli mówi się, że tak długo są i będą wśród nas jak długo będziemy o nich pamiętali.
  Sześć lat temu odszedł Kleofas.

 205. nie będę dozować partiami żeby oszczędzić @Saldo i jego zwolenników.
  Kopiuję tłumaczenie na j.polski całego wstępu oraz dodaję link do obejrzenia zdjęć.
  „25 Tragicznych zdjęć zapomnianego ludobójstwa w okupowanej przez nazistów Polsce
  (…)Kiedy myślimy o zbrodniach nazistów wobec ludzkości, najbardziej oczywistym przykładem jest przerażające, systematyczne mordowanie około 6 milionów Żydów w całej Europie. Holokaust nie reprezentuje jednak pełnego zakresu nazistowskiego ludobójstwa.W sumie, oprócz wrogów zabitych w bitwie, naziści zamordowali około 11 milionów ludzi. Jedną z najbardziej zdewastowanych grup byli nieżydowscy polscy cywile. Naziści zabili co najmniej 1,8 miliona etnicznych Polaków , a niektóre szacunki sięgają nawet 3 milionów. Naziści dokonali tych zabójstw w okupowanej Polsce w służbie swojej zasady Lebensraum , kolonialnej koncepcji, która wzywała Niemcy do rozszerzenia granic na wschód i zajęcia terytorium innych państw – często przez ich zabijanie – aby etniczni Niemcy mogli się osiedlić to. Ostatecznie naziści wprowadzili tę zasadę w życie w postaci Generalplan Ost .
  Ta inicjatywa wyszczególniła planowaną eksterminację ludów słowiańskich, które żyły na wschód od Niemiec i przesiedlenie ich ziemi z etnicznymi ludami niemieckimi. W najlepszym razie plan wykazał całkowite lekceważenie polskiego życia cywilnego. W najgorszym razie wezwał do ich systematycznej eksterminacji.
  Naziści mieli nadzieję, że ich inwazja na Polskę w 1939 r. ostatecznie pozwoli im na usunięcie lub eksterminację dziesiątek milionów Polaków i innych narodów słowiańskich w Europie Wschodniej, aby zrobić miejsce dla planowanego przesiedlenia tego obszaru „czystymi rasowo” Niemcami. Przemówienie Hitlera do jego generałów w sierpniu 1939 r. W sprawie inwazji na Polskę (i początek II wojny światowej) wyraźnie i mrożąco mówiło dokładnie, jak jego żołnierze mieli traktować polskich cywilów, którzy padli pod ich kontrolą: „Zabijcie bez litości lub litości wszystkich mężczyzn, kobiety lub dzieci polskiego pochodzenia lub języka. ”
  Podobnie przywódca SS Heinrich Himmler powiedział : „Wszyscy polscy specjaliści będą eksploatowani w naszym kompleksie wojskowo-przemysłowym. Później wszyscy Polacy znikną z tego świata. Konieczne jest, aby wielki naród niemiecki uważał eliminację wszystkich Polaków za swojego szefa zadanie.”
  Rzeczywiście, naziści mieli nadzieję na egzekucję 85 procent wszystkich Polaków i zatrzymanie pozostałych 15 procent jako niewolników.
  Przygotowania nazistów do tego zniszczenia polskiego społeczeństwa rozpoczęły się na długo przed jego realizacją. Pod koniec lat trzydziestych naziści sporządzali listę około 61 000 wybitnych polskich cywilów (uczonych, polityków, księży, katolików i innych), których należy zabić. W 1939 r. Przywódcy nazistowscy następnie rozesłali tę listę do szwadronów śmierci SS, które śledziły napływające niemieckie siły zbrojne do Polski w celu egzekucji cywilów na liście, jak również każdego, kto był postrzegany jako zagrożenie. Rzeczywiście, naziści przystąpili do egzekucji Polaków na liście, a także około 60 000 innych w 1939 i 1940 r. Przez okupowaną przez nazistów Polskę w tak zwanej operacji Tannenburg. Ale to była dopiero początkowa faza planowanego zniszczenia narodu polskiego. Oprócz systematycznej egzekucji konkretnych osób, naziści zabili masowe mordowanie cywilów, gdy niemieckie siły powietrzne zaczęły bombardować miasta, nawet te, które nie miały żadnej wartości wojskowej ani strategicznej. Szacuje się, że ponad 200 000 polskich cywilów zginęło w wyniku bombardowań lotniczych w okupowanej przez hitlerowców Polsce w miesiącach następujących po wrześniu 1939 r., Kiedy hitlerowska machina wojenna przetoczyła się do ich kraju i wraz z inwazją sowiecką ze wschodu szybko zniszczyła polski opór . Na przykład miasto Frampol zostało całkowicie zniszczone, a 50 procent jego mieszkańców zostało zabitych przez niemieckie bombardowania wyłącznie w celu ćwiczenia ich celu w przyszłych nalotach bombowych. Na ziemi niemieccy żołnierze mordowali polskich cywilów równie przerażająco. „Polscy cywile i żołnierze są wszędzie wyciągnięci” – powiedział jeden z żołnierzy . „Kiedy skończymy naszą operację, cała wioska płonie. Nikt nie zostaje przy życiu, także wszystkie psy zostały zastrzelone”.
  W miarę postępu wojny i przejęcia przez Niemcy pełnej kontroli nad Polską naziści wprowadzili procedury systematycznego ludobójstwa. Naziści zmusili do opuszczenia swoich domów około 1,5 miliona polskich cywilów, zastępując ich Niemcami i zmuszając wysiedlonych do obozów pracy niewolniczej i niektórych z tych samych obozów śmierci, w których zabijano Żydów. Około 150 000 nieżydowskich Polaków wysłano do Auschwitz , a kolejne 65 000 umierało w obozie koncentracyjnym Stutthof utworzonym specjalnie dla Polaków.
  Polacy, którzy stawili opór takim masowym deportacjom i zabójstwom, jak ci z ruchu oporu, którzy przewodzili powstaniu warszawskiemu w 1944 r., Zostali masowo aresztowani i naziści nie okazali litości. W tym samym czasie naziści porwali tysiące lokalnych kobiet podczas najazdów armii na polskie miasta. Te kobiety wysłano, by służyły jako seksualne niewolnice w niemieckich burdelach z dziewczętami w wieku zaledwie 15 lat, czasami zabranymi ze swoich domów w tym konkretnym celu.
  Tymczasem młode polskie dzieci z pewnymi pożądanymi cechami fizycznymi (takimi jak niebieskie oczy) również zostały porwane przez władze niemieckie. Te dzieci zostały zmuszone do serii testów w celu określenia ich zdolności do germanizacji. Dzieci, które przeszły te testy, zostały przesiedlone do „czystych” niemieckich rodzin, podczas gdy ci, którym się nie powiodło, zostali straceni lub wysłani do obozów śmierci. Ten los spotkał około 50 000–200 000 dzieci , z których 10 000 zginęło w tym procesie, a większość z nich nigdy nie była w stanie połączyć się z rodzinami po wojnie. Liczby te, choć przerażające, ledwie oddają sprawiedliwość temu, co musiało być prawdziwym horrorem dla tych, którzy cierpieli w okupowanej przez nazistów Polsce. (tłumaczenie Google)
  Pod tym wstępem znajdują się zdjęcia dokumentalne:
  https://allthatsinteresting.com/nazi-occupied-poland

 206. Pedofila zdradza jego dieta np. prosię pieczone czy jagnięcina czy cielęcina czy bycze jądra z okolicami. Gustuje w mlecznych ssakach jeszcze ssących. Tak sobie myślę,że wystarczy obserwować przy zakupach i zamawianiu potraw. I sygnalizować.

 207. @

  „TYLKO NIE MÓW NIKOMU” – 19.4 miliona wyświetleń na youtube.

  Ta afera ich dopadła i teflon puścił.

  PiS i KK, s-upki w dół.

  Ośmiornica PiS

 208. i dalej – cierpienia i śmierć społeczeństw innych narodów są równie porażające jak unicestwienie 6 milionów Żydów europejskich. Oto kolejne tłumaczenie – zadaję sobie ten trud żeby czytający z lenistwa nie przeoczyli tego linku:
  Te tragiczne zdjęcia i opowiadania ukazujące okropności masakry w Nanking (znanej również jako gwałt na Nanking) popełnione przez japońskich żołnierzy przeciwko chińskim cywilom w latach 1937–1938. Wiemy wszystko o okropnościach, które wydarzyły się po naszej stronie świata. Ale zbyt często, gdy po drugiej stronie stało się okrucieństwo, niewiele o tym słyszymy.
  Oprócz wszystkich katastrof, które nękały Europę w czasie II wojny światowej , okrucieństwa popełnione w Azji Południowo-Wschodniej były równie niepokojące – nawet jeśli większość z nas na Zachodzie prawie nigdy nie uczy się o nich w szkole.
  Niewiele z okrucieństw popełnionych w Azji podczas II wojny światowej było równie strasznych jak masakra w Nanking, znana również jako gwałt na Nanking.
  Podczas gdy Europa walczyła z powstrzymaniem nazistowskiej machiny wojennej, Chiny odpierały japońską inwazję, która rozpoczęła się pod koniec 1937 roku. Walczyli ciężko, ostatecznie tracąc aż 20 milionów istnień ludzkich (drugi co do wielkości kraj zaangażowany w wojna), aby utrzymać Imperium Japońskie przed podbiciem znacznej części Azji Wschodniej i Pacyfiku. Ale aż 17 milionów chińskich ofiar nie było żołnierzami. Byli cywilami, nieuzbrojeni i bezbronni, a wielu z nich przeszło niewyobrażalne piekło, zanim zostali zabici.
  Niektóre z najgorszych wydarzeń miały miejsce w ciągu sześciu tygodni po tym, jak Japończycy wtargnęli do chińskiej stolicy Nanking (obecnie znanej jako Nanjing) w grudniu 1937 roku.Gwałt i morderstwo, które wkrótce ogarnie Nanking, rozpoczęły się, zanim armia japońska dotarła do murów miejskich. Armia japońska przemieszczała się przez Chiny na początku swojej inwazji, masakry i grabieży z surowymi rozkazami „zabicia wszystkich jeńców”.
  Japończycy nie poprzestali jednak na tym. Wśród armii najeźdźców nic nie było zakazane i wierzyli, że daje im siłę. Jeden japoński dziennikarz, podróżujący z 10. Armią, napisał w swoich notatkach , że wierzy, iż armia posuwa się naprzód z taką siłą z powodu „milczącej zgody wśród oficerów i ludzi, że mogą łupić i gwałcić, jak chcą”
  Kiedy armia japońska dotarła do Nanking, ich brutalność trwała. Spłonęły mury miasta, domy ludowe, okoliczne lasy, a nawet całe wioski położone na ich drodze.
  Zrabowali prawie każdy budynek, jaki mogli znaleźć, kradnąc zarówno biednym, jak i bogatym. Następnie zabili dziesiątki ludzi, na których się znaleźli. Niektóre ofiary masakry w Nanking zostały wrzucone do masowych, nieoznaczonych grobów; inni zostali po prostu zgnili na słońcu. Dla atakującej armii gwałt na Nanking był czasem nawet grą. Japońskie magazyny chwaliły się walką dwóch żołnierzy, Toshiakiego Muaki i Tsuyoshi Nody, którzy rywalizowali ze sobą w wyścigu, aby sprawdzić, kto może najpierw zabić 100 ludzi mieczem . Co gorsza, ludzie, których ci dwaj mężczyźni rozcięli, nie byli wrogimi bojownikami zabitymi na polu bitwy podczas walki o swoje życie. Ludzie przyznają, że ofiarami byli nieuzbrojeni, bezbronni ludzie.(…)
  W ciągu zaledwie sześciu tygodni, w których Japończycy dokonali masakry w Nanking, począwszy od 13 grudnia 1937 r., Około 20 000–80 000 chińskich kobiet zostało brutalnie zgwałconych i napastowanych seksualnie przez najeźdźców. Czasami chodzili od drzwi do drzwi, ciągnąc za sobą kobiety, a nawet małe dzieci i gwałtownie je gwałcąc. Potem, gdy skończyli z ofiarami, często ich mordowali.
  Jednak najeźdźcy nawet nie przestali po prostu mordować. Sprawiły, że te kobiety cierpiały w najgorszy możliwy sposób. Ciężarne matki zostały rozcięte, a ofiary gwałtu zostały poddane sodomii za pomocą bambusowych pałeczek i bagnetów, aż do śmierci w agonii. „Nigdy nie słyszałem ani nie czytałem takiej brutalności” , napisał w swoim dzienniku jeden misjonarz w Nanking, James M. McCallum , szacujemy co najmniej 1000 przypadków na noc, a wiele na dzień. ”
  „16 grudnia siedem dziewczyn (w wieku od 16 do 21 lat) zostało zabranych z Wojskowej Szkoły Wyższej” – czytamy w raporcie Międzynarodowego Komitetu (grupy obcokrajowców, którzy założyli Strefę Bezpieczeństwa Nanking, aby zapewnić schronienie ofiarom masakry Nanking) . „Pięć wróciło. Każda dziewczyna została zgwałcona sześć lub siedem razy dziennie”. Zanim skończyło się najgorsze z gwałtów na Nanking, około 300 000 ludzi zginęło – głównie w ciągu kilku tygodni. Kiedy japońscy żołnierze i urzędnicy zostali osądzeni i straceni za zbrodnie wojenne tuż po II wojnie światowej, sąd stwierdził, że co najmniej 200 000 zginęło podczas gwałtu na Nanking. Jednak szacunki liczby ofiar śmiertelnych różnią się znacznie, a niektóre z nich sięgają nawet 40 000. Co więcej, intensywne kontrowersje otaczają te szacunki, odzwierciedlając jak dzielny pozostaje „zapomniany Holokaust”, jak pisze autorka Iris Chang.
  Japoński rząd na przykład oficjalnie nie przeprosił za okrucieństwa z czasów II wojny światowej aż do 1995 roku – i nawet ta stosunkowo niedawna postawa przepraszająca nie była jednomyślna i uniwersalna. (…)W ciągu ostatnich dziesięciu lat dziesiątki japońskich urzędników i polityków odmówiło przyjęcia odpowiedzialności lub zaprzeczyło, że stało się to całkowicie. W 2015 r. Premier Japonii Shinzō Abe wydał oświadczenie z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej i wyciągnął szeroką krytykę za to, że nie przeprosił w tym procesie (co pomogło napędzać obecne napięcia między Chinami a Japonią ).
  https://allthatsinteresting.com/rape-of-nanking-massacre#28

 209. @Lex, pamiętam ciepłe wspomnienia @Neli zmarłym koledze, ja sama nie miałam przyjemności poznać Go jako blogowicza.

 210. Określenie okupacja przez nazistów czy Niemców to zamiatanie pod dywan. To była „cywilizacja” w wykonaniu parafian konkretnej religii. Nazywajmy religie po imieniu a nawet po nazwisku. Ktoś wypuszczał przyszłych okupantów. Schetyna wymieniła z imienia i nazwiska 2 Ukraińców jako wyzwolicieli Auschwitz. Bo jako lobbyście Ukrainy w ramach rusofobii nie miał honoru wymienić Armii Czerwonej. Tak sobie myślę wymieniajmy parafie pochodzenia okupanta szczególnie katolickiej Bawarii. Bo jak opowiadał Franek Dolas za każdego syna na froncie rodzina dostawała krowę z okupowanej Polski. Czasem trafił się byk. Kościoły były pełne modlących się o tysiąc letnią okupację. Dopiero Armia Czerwona zniweczyła modlitwy.

 211. A co robiło bożyszcze jankesów Kain w Wietnamie prawie naśladował japońców. Napalm płonący na gołych plecach dziewczynki to inna forma pedofilii. Tak sobie myślę,że zbrodnie jankesów są zamiatane pod dywan jak pedofilia kościelnych.

 212. Katolicyzm nad Wisłą przeżywa kryzys formy. Tak sobie myślę,że nie ma słowiańskich tubylczych korzeni. Przeszczep nie trafił na podatny grunt czytaj tkankę.

 213. 19,5 mln .. coraz bardziej to wyglada , ze sa ludzie ktorzy ogladaja to ponownie albo
  ” emigracja jest tez zainteresowana ”

  „Powinna była się pani jednak modlić o to, żebym wtedy był Świadkiem Jehowy, bo gdy to robiłem, wyznawałem tę samą religię, co pani’.”
  Facet powinien sie ograniczyc do ; „gdy to robiłem, wyznawałem tę samą religię, co pani’.” bo tak jego wyznanie staje sie bezsensowne

  „Ono lgnie, ono szuka. I zagubi się samo i jeszcze tego drugiego człowieka wciąga …–”
  Doktor religioznastwa (?) Ogórek zasugerowala kilka dni temu , ze za pedofilie w Kosciele jest odpowiedzialne SB , co jest o tyle bezsensowne , ze wystarczyl by sam homoskesualizm ktory wg dr Ogórek byl przeciez w SB tez obecny ( z pam. wiec byc moze nie dokl…)
  Co mialoby sens bo esbecka robota stawala sie byc moze przez to latwa i przy …. , napiszmy latwiejsza .
  Podobnym sladem wydaje sie podazac (?) jagielonski profesor Legutko sugerujac , ze juz w starozytnej Grecji wiedziano , ze prawdziwa milosc jest mozliwa tylko miedzy mezszczyznami . Czy SB bylo , albo kiedykolwiek moglo byc zagubione ?

  Gdyby L.Miller ktory piszac symbolicznie , zaczal od … napiszmy lepiej , od czasow – ” Prawa i Piesci” zagubil sie conajmniej (!) .. .. dwa razy , chcial sie za te zagubienia zrehabilitowac i skonczyc w miare przyzwoicie powinien dogadac sie z Biedroniem eliminujac przy okazji infantylna bo przemijajaca nazwe , na bardziej jednak meska
  – Prawo i Lawenda (!)
  Byc moze niektore nawet sluchaczki RM moglyby sie „zagubic ” przy urnie nie zdajac sobie sprawy gdzie ten zapach wyczuwaly … mozna bylo wyczuc juz w czasach ich mlodosci .( Co mi przypomina zapach znajomy ten.. )

 214. @żabka konająca
  Oczywiście pamiętam @Kleofasa (to już 6 lat jak odszedł?!), a kto pamięta @anumlika, błyskotliwego dyskutanta, autora tzw. anumlików i innych form wierszowanych? Komentował nimi inteligentnie i dowcipnie „skrzeczącą rzeczywistość/pospolitość”.
  Żabciu, @nela, którą wspominasz (ta z Wrocławia) zniechęcona kłótniami, małostkowością i swoistym „mesjanizmem” partyjniackim u większości koleżeństwa, opuściła wszystkie blogi. Wielka szkoda, bo to rozumna i wielce roztropna pani.

 215. Nie słyszałem aby film „Smoleńsk” czy program TVP „Alarm” był wyświetlany w klubach lub na budynkach publicznych 🙂

 216. Mad Marx
  17 maja o godz. 21:49

  Protekcjonizm działa tylko w jedną stronę- pozataryfowe metody ograniczania dostępu do rynku, maja prawo stosować jedynie kraje zachodnie.
  Takie same metody stosowane przez inne, są nieuprawnioną ingerencją w rynki….

  Nie wiem, dlaczego PiS zablokował wzrost pensji przewożników do minimalnej zachodniej. Zgoda na to, w zamian za co?
  Jakiś deal był przewidziany?
  Cicha umowa mająca w innym segmencie dać nam jakieś wymierne korzyści?

  Jeszcze o kapitale zachodnim słówko.
  To nieistniejący byt, jak się okazuje.
  To jedynie zdolność do generowania honorowanych przez świat skryptów dłużnych.
  I za te skrypty, dokonuje sie zakupów dóbr materialnych, środków produkcji, realnych dóbr.
  W ten sposób wykupiono swego czasu większość Polski.

  My takiej metody pozyskiwania kapitału stosować nie możemy na tak szeroką skalę.
  Więc warunki konkurencyjności polskich firm w stosunku do zachodnich, są bardzo niekorzystne.
  Ale, powoli dajemy radę…..

 217. „Abp Charles Scicluna, zastępca przewodniczącego Kongregacji Nauki Wiary, przyjedzie tu w czerwcu i zacznie „sprzątanie” po kryzysie pedofilskim w polskim Kościele. Jest profesjonalistą.” – czytam w Gazecie dobrą wiadomość z ust polskiego księdza jezuity. Jezuici to elita, a Franciszek również jest jezuitą.

 218. W czeskiej telewizji oglądam film o ciemnej charyzmie twórcy III Rzeszy. Walka z komunizmem i Żydami i inne np.o partii. Nie było o sercu Europy. Forma bliżniacza do współczesnych konwencji. Tłumy zauroczone. Młodzież wychowuje partia i Rzesza. Brakuje Piusa XII z białostockim gestem. Widocznie będzie w następnym odcinku z racami. Tak sobie myślę o plagiatowaniu w propagandzie. Z nudy wracam do pedofilii kościelnych.

 219. 2 marca 2020 roku zostaną otwarte tajne archiwa watykańskie dotyczące pontyfikatu Piusa XII – postanowił papież Franciszek. Swoja decyzję ogłosił podczas spotkania z pracownikami archiwów. To bardzo oczekiwana decyzja – podkreślają watykaniści.

 220. cd filmu. Chcemy wypędzić 30 państw z naszego kraju. Bo jesteśmy nacjonalistami. Tak sobie myślę,że teraz Unia ma 28 państw i rządzi w IV RP.

 221. wiesiek59

  „Nie wiem, dlaczego PiS zablokował wzrost pensji przewożników do minimalnej zachodniej.”

  O ile się nie mylę to jeszcze nie zablokował. Podobnie jak innych czynników związanych z kosztami pracy – np zapewnienia wymaganego prawem wypoczynku kierowców. Oczywiście w jakimś cywilizowanym standardzie.
  Ale stara się to zrobić wyłącznie w interesie właścicieli krajowych firm przewozowych.
  Zresztą nie tylko PiS bo w interesie włascicieli krajowych firm przewozowych występowali wszyscy krajowi eurodeputowani.

 222. Na chwile .. moze dluzej poczulem sie zagubiony , ale moze jestem starej juz daty bo jaki tnp mialby by byc efekt koncowy ” obciagania mózgu nam ” (!)
  Tnp nie rozumiem tej paralotni . Jakas wyemaginowana ( na razie) rozmowa Manueli Gretkowskiej ze znajaca sie na tej mieszance religijno – seksualnej doktor Ogórek moglaby cos wyjasnic .To powinno … byloby czego posluchac .

  https://www.youtube.com/watch?v=SG58DSkbabY&list=PL_33bL-H07ppQIa-tGxxWQBS_0s8aBVHL&index=10&t=0s

 223. Kierowca pracujący za miskę ryżu jak Koreańczyk ma dogonić płacowo Europę. Tak sobie myślę,że na hamulcu polityków.

 224. Najważniejszym wydarzeniem w życiu Kraju będzie w czerwcu wizytacja Rewizora z Rzymu

 225. Bar Norte
  18 maja o godz. 12:53

  Na podstawie dotychczasowych doniesień, z kilku lat, skłaniam się do konkluzji, że większość naszych ustaw tyczacych gospodarki, pisana jest przez lobbystów.
  Ilość poprawek wnoszonych na komisjach, które nie mają „ojca sukcesu” jest zatrważająca.
  Nawet stenogramy nie pozwalaja na ustalenie pomysłodawcy gniota, który umożliwia zarobek rzędu kilkuset milionów.

  Być może kontynuujemy mimowolnie tradycję naszej magnaterii, która nie wzdragała się od pensji wypłacanej przez obce dwory…..

 226. Dla zainteresowanych doganianiem starych krajów Unii, a jest ich tutaj sporo, Polak obecnie pracuje nad osiągnięciem pkb Włocha, nie Niemca – jakaś fiksacja na jednym kraju Unii w tych głowach…

 227. Notabene Szwecja, nie mówiąc już o Norwegii, wyprzedza Niemcy pkb per capita, mimo że w Skandynawii nie przyjęto euro, wspólnej waluty… Szwedzi odrzucili euro w referendum.

 228. Włoch do Polaka ma pkb per capita jak 40 do 32. Łykniemy ich w 10-15 lat…

 229. Irlandczyk do Niemca pkb per capita 79 do 52… ciekawe czy Hans na niemieckim forum politycznym histeryzuje tak jak tutaj że pragnąłby a nie da się Irlandii dogonić:)

 230. Otóż nie histeryzuje i liczy umiejętnie. I dlatego Niemców NIE dogonimy:)

 231. W puencie za Gogolem: Kogo oskarżacie o niedostatki w rozwoju ostatnich 30 lat? Siebie oskarżacie! Np. to wy płacicie nauczycielom od 30 lat, nie kosmici.

 232. Szanony Legat (17 maja, godz. 21:51)!
  Masz świętą rację! Strach bać się Putina, skoro jego agenci są wszędzie i dokuczają komu tylko mogą i jak tylko mogą. Wczoraj w sklepie spożywczym klient skarżył się, że agent Putina nakładł mu pestek do środka cytryny. Ale dał sobie z tym radę przy pomocy nożyka kuchennego z ostrą piłką. Ale na samego Putina ostra piłka nożyka kuchennego nie wystarczy. Konieczny byłby Fort Trump, o co zabiega nasza obecna władza dobrej zmiany nie licząc się z kosztami, i mając nadzieję na to, że uzyska Fort Trump w wersji mobilnej.
  Pozdrowienia

 233. Piotr Semka twierdzi, że emisja filmu Sekielskich przed wyborami ma kontekst polityczny. I słusznie. Film Sekielskich podminowuje polityczny sojusz pomiędzy partią rządzącą a Kościołem. Semka twierdzi jednak dalej, że to działanie nieuprawnione, a film można było opublikować tydzień po wyborach. – W dzień dziecka? – pyta Marek Sekielski.
  http://mediumpubliczne.pl/2019/05/dlaczego-sekielscy-musieli-publikowac-przed-wyborami-jest-wyjasnienie-marka-sekielskiego/
  ===========

  Interesujący wywiad.

 234. satrustequi
  18 maja o godz. 14:54

  PKB nie mówi o niczym.
  Porównać należy raczej medianę zarobków, minus koszty utrzymania.

  Jest sporo krajów, w których kilkadziesiąt osób ma dochody z majątku równe większości ich populacji.
  Czy dzięki temu biedakom będącym większością, żyje się lepiej?

 235. 15:21 Wiesiu

  Dawaj mediany kilku krajów!

 236. Dajesz mediany i porównujemy proporcje pkb per capita z proporcjami median Irlandii, Niemiec, Włoch i Polski!

 237. Ciekawe jest, czy Kongres amerykański, w swojej dalekowzrocznej polityce, zamierza również uregulować „kwestie roszczeniowe” w ramach innych tragicznych przypadków zagłady narodowości i ludobójstwa w historii ludzkości? Czy toczą się prace nad nowymi ustawami dotyczącymi eksterminacji ludności w czasie kolonizacji obu Ameryk albo w Kongu belgijskim? Albo ludobójstwa Ormian, Asyryjczyków i Greków Pontyjskich? A jak jest z Porajmosem czyli eksterminacją Romów (Cyganów) lub jeńców sowieckich, rzezią wołyńską, operacją polską NKWD i zbrodnią katyńską? Czy Kongres USA uchwali ustawy regulujące odszkodowania wojenne w przypadku ludobójstwa w Burundi, Czerwonych Khmerów w Kambodży, masakry w Rwandzie i Srebrenicy albo w Darfurze?
  https://wolnemedia.net/suwerennosc-kontra-447/
  =========

  Pan profesor ironicznie…..

 238. wiesiek59

  „skłaniam się do konkluzji, że większość naszych ustaw tyczacych gospodarki, pisana jest przez lobbystów.”

  Tu się zgodzę. Tyle, że nie mieszałbym do tego akurat „obcych dworów.”
  Jak widać na przykładzie perypetii z dyrektywą transportowa chodzi wyłacznie o interesy krajowych włascicieli firm transportowych. Oczywiście to jest umiejętnie skryte w tzw „narracji narodowej” co się przejawia w tym, że ich interesy przez politykow definiowane są jako „narodowe”. Owa „flotylla” cięzarówek z wyzyskiwanymi kierowcami ma być w tym ujęciu jakimś narodowym substytutem czegoś na wzór niegdysiejszej floty imperialnej Wielkiej Brytanii z ćwiczonymi batem majtkami.
  Tak patos narodowo – propagandowo ten lobbing jest opakowany.

 239. wiesiek59

  Korekta ostatniego zdania. Miało być:

  „W taki patos narodowo – propagandowo ten lobbing jest opakowany.”

 240. Szanowna mag (18 maja, godz. 11:40)!
  Niestety nie mogę przypomnieć sobie śp. Kleofasa. Musiałbym pogrzebać po czeluściach mojego komputera, aby sobie jego przypomnieć. Doskonale pamiętam @anumilka i celność jego wierszowanych komentarzy. Również brak mi @neli, z którą niegdyś wymieniałem poglądy na bezsensowne, naszym zdaniem, niszczenie spółdzielczości mieszkaniowej. Brak mi też sensownych komentarzy @lexa.
  Może oboje (@nela i @lex) wrócą jako autorzy komentarzy. Sądzę, że poczytują blogi POLITYKI.
  Ukłony

 241. 15:18

  Niewykluczone że to tego typu odejście od wielkiego modelu demokracji: programy – głosowanie – realizacja, na rzecz manewrów medialnych walnie przyczyniło się do kryzysu demokracji liberalnej i zaskakującego renesansu sił bardzo mocno prawicowych w Europie.

 242. https://www.nationmaster.com/country-info/stats/Cost-of-living/Average-monthly-disposable-salary/After-tax
  =======

  średnie zarobki na świecie.

  Do kompletu:

  Najnowsze opracowanie GUS „Struktura wynagrodzeń według zawodów”, zamieszczone na stronie urzędu statystycznego na początku lutego 2018 roku, opisuje sytuację polskich pracowników dużych firm w październiku 2016 r. W tym czasie przeciętna pensja w sektorze przedsiębiorstw kształtowała się na poziomie 4346,76 zł (3094 zł netto). Wydaje się, że to całkiem dużo. Jednak patrząc na rozkład pracowników zatrudnionych według krotności przeciętnego wynagrodzenia brutto wydać, że aż 66 proc. osób zarabia poniżej tej kwoty.
  ”https://forsal.pl/artykuly/1105759,srednia-pensja-mediana-i-dominanta-wynagrodzen-w-polsce-ile-naprawde-zarabiamy.html

 243. W imię mocniejszych notowań sondażowych dziś, odbywa się piłowanie gałęzi na której mieliśmy już zawsze…

 244. Natowscy oficerowie i nie tylko w strukturach banderowskiej Ukrainy. Co przypomina tzw.mroczną sowiecką okupację z marszałkiem Rokossowskim. Jak sugeruje totalna prawica. A czepiają się Kuby za desant oficerów w Wenezueli. Tak sobie myślę,że metody jankesów i kolaborantów w stosunku do „suwerennych” państw przypominają III Rzeszę i gruziński stalinizm.

 245. Jakie są Twoje wnioski z analizy danych które znalazłeś Wiesiek?

 246. satrustequi
  18 maja o godz. 16:30

  Gini i jego rozkład sie klania.
  Nie jest dobrze tam, gdzie nieliczni maja tak wiele.
  Społeczeństwa egalitarne maja się lepiej, niż elitarne- ot, takie banalne stwierdzenia.

  Przewija się w róznych tekstach watek oszczedzania.
  Pytanie brzmi:
  Z CZEGO oszczędzać, skoro większość populacji ma jedynie na przeżycie?
  Dochód rozporzadzalny jest w krajach nowych w Unii, bardzo niewielki.

 247. Określenie polski Kościół jest mylące. Jak nasze polskie produkty z Kauflanda. Tak sobie myślę,że totalna prawica zaprotestuje. Bo to produkt z Niemiec.

 248. Jeśli chodzi o gości Pana Passenta w niedzielę, to mogę powiedzieć że pan Łukasz Warzecha należy do najrzetelniejszych dziennikarzy (nie wiem czy 10 razy Go czytałem lub oglądałem, lecz ta próbka statystyczna wystarczy mi do sformułowania komplementu), natomiast pani dr Kasia Kasia ma najpiękniejsze imię jakie może mieć kobieta, jeśli o mnie chodzi… więc zamieniam się w słuch!

 249. Pedofila w sutannie kierować do kamedułów. Tak sobie myślę rodzi się nowa tradycja.

 250. Potem przyszedł 1990 r., rząd Mazowieckiego. Początkowa euforia ustąpiła miejsca smutnej rzeczywistości. Umierały PGR-y, upadały fabryki, ludzie tracili pracę. 6 tys. bezdomnych Polaków w Berlinie, podobnie w Paryżu, wylicza. Bilans pierwszych lat polskiej demokracji jest tragiczny. – 4 czerwca jest symbolem, ale do tego, co się wydarzyło potem dorastaliśmy powoli. Byliśmy krajem bez technologii, kapitału, wyniszczonym sankcjami nałożonymi przez USA po 1981 r. Byliśmy też naiwni, bez doświadczenia. Przyjeżdżał do nas Zachód i bajki opowiadał. A my pierwsze prywatyzacje robiliśmy w totalnie nieprzemyślany sposób. Tak się stało m.in. z Polleną Nowy Dwór Mazowiecki. Została sprzedana taniej niż wynosiły zapasy zgromadzone w fabrycznym magazynie – dodaje Janusz Piechociński.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/597782,piechocinski-4-czerwca-1989-okragly-stol-wybory-wolnosc-polska-30latwolnosci.html
  ==========

  Racjonalny świadek historii stwierdza…..

 251. Dlaczego Japonia nie tęskni za katolicyzmem. Czy przez to są Poganami. O Chinach nie wspomnę. Tak sobie myślę,że jedzenie pałeczkami tego nie potwierdza. Używanie noża i widelca nie dowodzi wyższości cywilizacji.

 252. Pamieci @Kleofas

  Vintage Delta Blues

  https://youtu.be/DY34dC_trnc

  Wspomnienia rozmow z blogu En Passant dostepne na kleofas.blogspot.com

  Esta regular, Kleo

 253. @Orca, powtórzę za komentującym:
  Andrew Edwards2 dni temu
  That’s not music…………………dats
  RELIGION
  (pisownia oryginalna)

 254. Zabka,

  !

 255. @mag, po raz ostatni spotkałam @Nele na LA, rozmowa zeszła na temat dzieci i tu okazało się że nasza koleżanka jest wspaniałą kobietą opiekującą się dziećmi i rozumiejącą je. Rozstałyśmy się w przyjaźni. Z kolei @anumlik opowiedział wspomnienie o swojej 5-cio letniej córeczce, tak wzruszające że zawarłam z nim pokojowe przymierze niewchodzenia sobie w drogę na blogach. @Tanaka za radą przedszkolaka wyjaśnił skąd bierze się ciepło – „ciepło bierze się ze skarpety”. Szkoda że cię nie było, ale ty jak zawsze. Nad Narew.
  Ps.namawiałam @Nelę do pozostania na blogu ale ona zraziła się do tamtejszego gbura i obeszła.

 256. wrócę tu później i sądzę że nie zabrzmiało to jak pogróżka.

 257. a @Nela odeszła, obchodząc dookoła

 258. Panie Danielu, pan jest agnostykiem, ja, dążę do tego intelektualnego wrzenia mego jestestwa, ba, ego.
  Dzięki, za pańskie inspiracje w sprawach teraźniejszej sytuacji w POLSCE.
  kaczyści, także przez pedofilski polski Kościół powszechny upadną i zostawią próżnię.
  Czołem, Rakoczy.

 259. Ciemna dziś noc – noc muzeów.

  Jak piszą w mediach społecznościowych dzisiejszej nocy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej wyrzucił z kierowanej przez siebie placówki „Kapelę Podwórkową”, która w ramach nocy muzeów wykonywała znaną wojenną piosenkę „Ciemna dziś noc”. Dyrektor oświadczył, że to bolszewicka piosenka i wyrzucił artystów, mimo kontraktu.
  Przypomnę, że z rosyjskiego na język polski słowa piosenki przetłumaczył Julian Tuwim a wykonywali ją z powodzeniem Wiera Gran i Mieczysław Fogg.

  Dla przypomnienia tekst piosenki, która zdaniem dyrektora Muzeum II Wojny Światowej z powodu nasycenia bolszewizmem nie może być w nim wykonywana.

  „Ciemna dziś noc,
  Świszczą kule po stepie i znów
  Za depeszą depeszę przez mrok
  Wiatr po drutach przesyła.
  Wiem, że tę noc
  Znowu spędzisz do świtu bez snu
  Przy łóżeczku dziecinnym i znów –
  W oczach łzy, moja miła.

  Jakże bym chciał,
  Gdy tak płaczesz, scałować te łzy,
  Jakże bym chciał
  Właśnie teraz przytulić czule.

  Ciemna dziś noc,
  Step rozdziela nas czarny i zły,
  I dlatego nie słyszysz mych słów,
  Gdy wiatr świszcze i kule.

  Wierzę i wiem,
  Żeś ty moja i ja jestem twój
  I ta wiara serdeczna nie raz
  Była tarczą od kuli.
  Błogo mi tak,
  Choć śmiertelny rozpętał się bój
  I z uśmiechem już myślę o dniu,
  Gdy mnie znowu przytulisz.

  Co mi tam śmierć,
  Choć na stepie złowieszcza jej moc,
  Nad głową mą
  Tak jak teraz zakrąży srożej.
  Czekasz mnie, wiem,
  Przy łóżeczku dziecinnym w tę noc
  I dlatego wiem dobrze, że nic,
  Nic mi stać się nie może.”

 260. Pani Żabko!
  Pisze Pani mądre komentarze. Ostatnio tylko chwilowo jestem na blogu, ale czytam i przyjmuję krytykę.
  @ 404 dziękuję za obronę i serdecznie pozdrawiam z oazy zielonej

 261. @Mauro Rossi
  17 maja o godz. 23:30

  „To, że Sekielscy zrobili film o pedofilnych księżach i ich chronieniu przed wymiarem sprawiedliwości przez ich hierarchów, to nie uznałabym tego faktu jako miecz w walce wyborczej”.

  Nie o to chodzi, czy zrobili, ale kiedy była premiera.

  1/ Film „Kler”. Premiera 28 września 2018 ― wybory samorządowe 21 października.

  2/ Premiera filmu Sekielskiego o pedofilii w Kościele 11 maja 2019 ― wybory do PE 26 maja 2019.

  3/ Tomasz Sekielski dla „Wyborczej”: Będzie drugi film, jesienią książka ― to na wybory parlamentarne, które odbędą się ― no tak się składa ― jesienią 2019 r.

  4/ „Pracuję też ― zapewnia Sekielski ― nad dokumentem o SKOK-ach. To zapewne na przyszłoroczne wybory prezydenckie.

  Sekwencja zbiegów okoliczności? Twoja inteligencja ma wybór: (A) wierzyć w „przypadek” (B) nie wierzyć. Jest to jeszcze dziennikarstwo, czy już akcja wyborcza?

 262. Może z okazji wyborów katolicy przestana kraść aby nie było tematu. Tak sobie myślę,że jestem za wyborami codziennie w kraju katolickim. Ale z patologiami.

 263. Dajcie sobie spokój z tym doganianiem zachodu przez Polskę , najpierw trzeba
  Polakom zmienić mentalność aby mogła kogokolwiek na zachodzie doganiać
  a zmiana mentalności trwa całe pokolenia.
  W Polsce nie było tak jak na zachodzie reformacji tylko po wygnaniu z Polski
  Arian co było zalążkiem reformacji zwyciężyła w Polsce katolicka konserwa
  która rządzi w Polsce do dzisiaj z krótką przerwą na okres PRL-u kiedy to ciemnota
  została zagnana do kruchty.
  Ps.
  Na pewno Rossi jakoś to wytłumaczy żeby było po ichniemu.

 264. @Bar Norte
  19 maja o godz. 0:26

  Ciemna dziś noc – noc muzeów.
  Jak piszą w mediach społecznościowych dzisiejszej nocy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej wyrzucił z kierowanej przez siebie placówki „Kapelę Podwórkową”, która w ramach nocy muzeów wykonywała znaną wojenną piosenkę „Ciemna dziś noc”.
  Dyrektor oświadczył, że to bolszewicka piosenka i wyrzucił artystów, mimo kontraktu
  ……

  ———–

  Dzięki za przytoczenie słów tej piosenki. Bardzo wzruszająca i bardzo na miejscu. Dlaczego derektor, a właściwie dyrektorek wyrzucił kapelę i ocenił piosenkę jako wrogą?
  Pewnie dlatego, że też pochodzi ze świeżo wynalezionych „talentów”.
  Może poprzednio sprzedawał marchewki obok sklepiku z rybkami, albo to jakiś były zastępca wójta z Pcimia?

  Absurd może osiągnąć szczyty tylko wtedy, kiedy na odpowiedzialne stanowiska dostaną się ludzie nieprawdopodobnie ograniczeni.

  Piosenka, literatura, sztuka… w tych obszarach trzeba być debilem, żeby oceniać po tym z jakiego kraju, czy okresu pochodzi.
  Bez względu na własne poglądy (jeżeli wogóle się je ma).

  Zresztą każda —fobia, czy —fila zwłaszcza stosowana do narodów jest nie tylko potwornie niebezpieczna, ale obrzydliwa.

  Ten jeden moment pokazuje klasę tego człowieczka.
  BTW ja bardzo lubię twórczość rosyjską, a muzykę to chyba szczególnie.
  I co to ma do rzeczy lubienie czy nie Putina, czy ZSRRu?

  Ja np bardzo lubię Amerykanów, a nie cierpię Trumpa i jego kliki.

  A co do kultury przez duże K, to bliższa mi jest ta rosyjska.

  Pozdrawiam

  Ps. czy udało Ci się obejrzeć dzisiaj film o pedofilach?
  Ja próbowałam szukać, ale niestety nie znalazłam.

 265. @ls42
  19 maja o godz. 1:04

  Moja przyjemność.
  A swoją drogą, to wychylaj się częściej z tej zielonej oazy i zagladaj tutaj.
  Lubię Cię czytać.

  Pozdrawiam

 266. @Mauro Rossi
  19 maja o godz. 1:19

  4/ „Pracuję też ― zapewnia Sekielski ― nad dokumentem o SKOK-ach. To zapewne na przyszłoroczne wybory prezydenckie.

  Sekwencja zbiegów okoliczności? Twoja inteligencja ma wybór: (A) wierzyć w „przypadek” (B) nie wierzyć. Jest to jeszcze dziennikarstwo, czy już akcja wyborcza?

  ——

  Jest jeszcze trzecia opcja.
  PIS mając cały aparat ucisku, prokuraturę i praktycznie sądy w garści…
  Może SAM rozliczyć się ze Skokami, czy pedofilią w kościele.

  Nie trzeba czekać na Tomasza Sekielskiego i jego inspirację.
  Nikt im nie broni!
  Mogą w podskokach próbować zdążyć przed opublikowaniem książki.
  Jeżeli postrzegają ją jako zagrożenie przedwyborcze.

  Dlaczego tego do tej pory nie robili i nie planują?
  Tylko pretensje do innych że poruszają temat dla nich niewygodny?

  Oni wolą jednego z głównych przekrętasów Biereckiego ustawiać i w senatory posyłać.

  Naprawdę Mauro, zastanów się
  Tego druta nawet nie trzeba prostować, bo jest nówka, taki prościutki.

  Pozdrawiam

 267. Pewnie w Muzeum II WŚ obowiązuje zasada,że koniec wojny jest wyzwolicielem. A jakie miał poglądy koniec końców i skąd przyszedł nie ma znaczenia. Tak sobie myślę po co to młodzież ma wiedzieć. Jeszcze zacznie nosić koszulki z napisem Che jak Armia Czerwona.

 268. Spolegliwa reakcja na pedofilię kościelnych dowodzi,że związki mężczyzn nie są grzechem. Kiedy prowokuje młody wiek partnera. Tak sobie myślę,że krew nie woda. Nawet po święceniach.

 269. w oryginale
  https://www.youtube.com/watch?v=ihCqh-QnJZE
  Proszę zwrócić uwagę na końcowe zdjęcie żołnierza z napisem o wspólnej walce o wolność. Niestety ta radość ze wspólnego zwycięstwa szybko minęła, rozpoczęła się konfrontacja która trwa do dziś. Są siły dla których pokój na świecie jest nie do przyjęcia bowiem godzi w ich interesy.
  Ps. nasycenie idiotyzmem dyrekcji muzeum jest konieczne dla utrzymania stanowiska. Tak powstają systemy totalitarne, jak to mówią – z gorliwości gorszej od faszyzmu.

 270. @Is42 – „czas nas uczy pogody” jednych wcześniej, innych buntownicza natura nie opuszcza tak szybko i wtedy trudniej żyć.
  Również pozdrawiam.

 271. Sądziłem, że po emisji filmu S. Latkowskiego pt. „Pedofile” blog będzie tak rozdyskutowany, że nie będzie szło się dopchać do głosu. Nawet się trochę bałem, czy mój laptop jest bezpieczny i nie zajmie się od żaru dyskusji. Ciekawość przemogła obawy – zajrzałem tu nieco północy, a tu cisza, a tu pusto. Pojawił się, co prawda Mauro Rossi, ale zachował sięt tak, jak by ten film go w ogóle nie obszedł, a przecież z jego wpisów sprzed emisji wynikało, że jego oczekiwania wobec „Pedofilów” są prawie na miarę smoleńskiej bomby termobarycznej, czyli porażające, jak włączona suszarka w wannie z wodą. Czyżby Mauro był tak porażony tym, co zobaczył, że zapomniał, co to było? A może obejrzał i się rozczarował, bo – jak wspomniałem – ekspektacje miał naprawdę wielkie. Ja przyznam się, że też takowe miałem, zresztą nie tylko ja i Mauro, ale również media, które nadal same siebie nazywają prawicowymi, niepodległościowymi, niepokornymi i niezależnymi, anonsujące film. „Pedofile” według tych oczekiwań mieli być bowiem nie tylko odpowiedzią na reportaż Sekielskich, ale usnąć ich dzieło w niebyt i -za przeproszeniem – w odbyt.

  Trochę za późno przełączyłem się na TVPinfo, dlatego nie było mi dane zapoznanie się z niewątpliwie cenną introdukcją Pani Doktor Która Co Noc Śni Się Millerowi i Czarzastemu, w skrócie: Ogórek. Tu drobna dygresja- otóż gdybym choć w połowie, ba – nawet w ćwierci był tak inteligenty, jak Mauro Rossi, od razu skojarzyłbym pewne okoliczności, takie mianowicie, że dziwnym trafem emisja „Pedofilów” odbyła się PO wystąpieniu Tuska! Jeszcze TEGO SAMEGO dnia! Gdybym był, ale -jak stwierdziłem -nawet w ćwierci nie jestem, dlatego na to nie wpadłem.

  Podobnie, jak Mauro i inni wyżej wymienieni i niewymienieni, zasiadłem przed ekranem, przekonany, że niestety, ale ten film zada Koalicji Obywatelsko-Europejskiej, a Wiośnie przy okazji – nokautujący cios demaskując ministrów-pedofilów w niepisowskich rządach, antypisowskich posłów-pedofilów oraz takichże reżyserów-pedofilów. Że okaże się, iż wśród wyżej wspomnianych ministrów, posłów, reżyserów, jest jeszcze więcej pedofilów niż wśród murarzy i bezrobotnych razem wziętych! Jednakowoż w miarę upływania „Pedofilów” ogarniał mnie coraz większy spokój i nuda. Okazało się, że tych pedofili wśród ministrów jest tylu, ilu sędziów kradnących kiełbasę, czyli jeden, w rządzie Mazowieckiego, jak usłyszałem: z Poznania. Poznaniaków w tym rządzie było dwóch, bo natychmiast sprawdziłem: Janicki oraz Skubiszewski, obaj nie żyją. Ciekawe, który z nich? Reżyserów – tylu, co sędziów kradnących wiertarki, parlamentarzystów -zero.

 272. jeszcze dla koleżanki – jeden z moich ulubionych – jest ich paru i nigdy nie mogę się zdecydować:
  https://www.youtube.com/watch?v=oydj5H9C-no

 273. Pewien duchowny zamknął się w haeremie. Tak sobie myślę,że zakazany owoc smakuje. Pytanie czy agencja towarzyska na telefon.

 274. Pamiętam tę piękną balladę jeszcze z dzieciństwa, często słyszałem ją w radio, w Programie I PR, zarówno w wykonaniu polskim, jak i po rosyjsku. Później co raz rzadziej.
  Dyrektor muzeum, który dopatrzył się w tym utworze treści bolszewickich, wymaga natychmiastowego kontaktu z psychoanalitykiem, ze względu na nietypowe skojarzenia.
  Ale może to ja jestem głupi, za głupi, żeby dostrzec bolszewizm, który z tej pieśni wyziera. Na szczęście mamy tu na blogu Mauro Rossiego, który ambitnie wyjaśnia niewyjaśnione. Mauro! Pobudka! Oświeć nas!

  Myślałem, że jednak, nawet pisowskie duractwo ma jakieś granice. Ale -jak widać- nie ma.

  Ciemna dziś noc,
  Świszczą kule po stepie i znów
  Za depeszą depeszę przez mrok
  Wiatr po drutach wysyła.
  Wiem, że tę noc
  Znowu spędzisz do świtu bez snu
  Przy łóżeczku dziecinnym i znów
  W oczach łzy, moja miła.

  Jakże bym chciał,
  Gdy tak płaczesz, scałować te łzy,
  Jakże bym chciał
  Właśnie teraz utulić czule.
  Ciemna dziś noc,
  Step rozdzielił nas czarny i zły,
  I nie słyszysz, jedyna, mych słów,
  Gdy wiatr świszcze i kule.

  Wierzę i wiem,
  Żeś ty moja i ja jestem twój,
  I ta wiara serdeczna nie raz
  Była tarczą od kuli.
  Błogo mi tu,
  Choć śmiertelny rozpętał się bój
  I z uśmiechem już myślę o dniu,
  Gdy mnie znowu przytulisz.

  Co mi tam śmierć,
  Choć na stepie złowieszcza jej moc
  Nad głową mą
  Tak jak teraz zakrąży srożej.
  Czekasz mnie, wiem,
  Przy łóżeczku dziecinnym w tę noc
  I dlatego wiem dobrze, że nic,
  Nic się stać mi nie może.

  Czekasz mnie, wiem,
  Przy łóżeczku dziecinnym w tę noc
  I dlatego wiem dobrze, że nic,
  Nic się stać mi nie może.

  I po rosyjsku:

  Темная ночь только пули свистят по степи
  Только ветер гудит в проводах тускло звезды мерцают
  В темную ночь ты любимая знаю не спишь
  И у детской кроватки тайком ты слезу утираешь
  Как я люблю глубину твоих ласковых глаз
  Как я хочу к ним прижаться сейчас губами
  Темная ночь разделяет любимая нас
  И тревожная черная степь пролегла между нами
  Верю в тебя в дорогую подругу мою
  Эта вера от пули меня темной ночью хранила
  Радостно мне я спокоен в смертельном бою
  Знаю встретишь…

  н. богословский

 275. Dzisiaj ballady tzw.wyklętych stają się niemal hymnem. Tak sobie myślę,że rodzi się dzika tradycja. Jaki kraj. O jabłku spadającym… nie wspomnę.

 276. W tym klimacie o nim Kakim ty był…Tak sobie myślę,że w normalnym muzeum II WŚ nad Wisłą nie powinno brakować takich klimatów.

 277. 404

  Jobrave podsumował w film w aktualnej warstwie politycznej. W tym sensie nie mam nic do dodania do tego co napisał.
  Natomiast mam uwagi warsztatowe, które w sumie sprawadzają się do jednego – gdybym wcześniej nie czytał wywiadów z Latkowskim to bym nie wiedział o co w tym filmie chodzi. Oczywiście poza tym, że o pedofilię. Choćby dlatego, ze ścieżka dźwiękowa była momentami całkiem niezrozumiała na skutek tego, że „wypikano” nazwiska i przekleństwa. Tak więc cześć dialogów sprowadzała się do serii „pikotów”, jakby nadawano alfabetem Morse’a . Na dokładkę by stworzyć nastrój alienacji w wielkim miescie jako tło muzyczne zastosowano solówki na saksofonie o w sumie tworzyło męczącą kakafonię. A wystarczyło po prostu zamieścić u dołu ekranu transkrypcję rozmów.

  Materiał był niespójny, jak groch z kapustą. Widać, że nazbierał mnostwo surówki a potem miał problem jak to ułozyć. W związku z tym by widz kompletnie nie stracił orientacji o co aktualnie chodzi musiał zastosować napisy jak w filmie niemym.

  Jestem zdania, że nawet w filmach dokumentalnych reżyser powinien przemawiać do widza materiałem a nie osobiscie. Tymczasem Latkowski obsadził się w roli narratora i praktycznie nie znikał z kadru. Tak więc miałem wrażenie, że film nie traktuje o pedofilii tylko o tym co Latkowski mysli o pedofilii – w rozmaitych kontekstach, bo jak wspomniałem film był niespójny.

 278. @żabka konająca
  Nad Narew wybieram się dopiero w czerwcu, a że ostatnio pojawiam się TU rzadziej, wynika głównie z bezradności wobec „argumentacji ” na kształt mniemanologii stosowanej w wydaniu np. Mauro R. Po prostu odechciewa mi się polemik z takimi osobami, a zgodne opinie z tymi, których darzę szacunkiem i sympatią to, na dłuższą metę, nudne zajęcie.
  Piękną lecz „bolszewicką” balladę, według kolejnego idioty z nadania PIS, pamiętam od zawsze, bo śpiewała mi ją (w tłumaczeniu Tuwima) mama swoim głębokim, aksamitnym altem.
  Co do @Neli, też ją prosiłam, by jednak choć od czasu do czasu komentowała życie blogowe na gorąco, bo robiła to mądrze i z pasją.
  Facet, któremu nie mogła wybaczyć durnych insynuacji, ma już od dawna szlaban na EP i LA, ale i tak @Nela zdecydowanie „wypisała” się z blogów.
  Zdarzało się nam, już całkiem prywatnie, wymieniać maile.
  Pozdrówka z chłodnej, jak na maj, Warszawy.

 279. Bar Norte
  19 maja o godz. 11:49

  Faktycznie Bar Norte, film jakością rozczarowuje. Na usprawiedliwienie Latkowskiego, za jakością nie stały pieniądze i technika TVN jak w przypadku filmu Sekielskiego. No i Sekielski nie robił reportażu w nocy na ulicy.

 280. Może dyrektor ma pretensje za poczęcie w okresie po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną. Wolał katolicką okupację wehrmachtu w ramach Generalnej Guberni. Tak sobie myślę o modzie wśród celebrytów rodzić swoje dzieci np.u jankesów. Z powodu smogu w IV RP. Taki los dzieci okupacyjnych czy resortowych.

 281. Problem pedofilii jest problemem sztucznym, istniejącym jedynie w europejskim obszarze kulturowym.
  Na innych obszarach, może być nawet dominujacą normą społeczną.
  Można na glob patrzeć europocentrycznie, przez pryzmat wypracowanych przez wieki – a raczej dwa ostatnie jedynie- standardów .
  Narzucić ich globalnie, nikt nie jest w stanie.

 282. Smoleńsk to niemal przesłuchanie uczestników lotu. Dubbing uzyskany z taśm Macierewicza. Tak sobie myślę,że efekty specjalne to zobrazowanie z nagrań. Taka elektroniczna wyobrażnia.

 283. 404
  19 maja o godz. 3:50

  „PIS mając cały aparat ucisku, prokuraturę i praktycznie sądy w garści … Może SAM rozliczyć się ze Skokami, czy pedofilią w kościele”.

  Partia polityczna nie jest od rozliczania z kimkolwiek, robią to sądy i prokuratury, ale też nie „rozliczają” tylko udowadniają winę i karzą. Partia rządząca co najwyżej może stworzyć warunki, aby karanie pedofilów przebiegało sprawnie, a walka z pedofilią była realna, a nie pozorowana. Można to robić jak Donald Tusk i jego partia, który rozpoczął swoje urzędowanie od planów kastracji chemicznej pedofilów. Niczego takiego oczywiście nie wprowadzono (to był typowy dla tego politycznego iluzjonisty pic na wodę), a średni wyrok za pedofilię wynosi w Polsce 2 lata, bardzo często w zawieszeniu. Kiedy PiS wprowadzał jawny spis osób skazanych za pedofilię (kogo wpisać miał decydować sąd) PO tego nie poparła. Kiedy dwa dni temu głosowano za radykalnym zaostrzeniem kary dla pedofilów tylko dwóch posłów PO poparło projekt, reszta opuściła salę sejmową jakby nie zainteresowana tematem.

  „Oni wolą jednego z głównych przekrętów Biereckiego ustawiać i w senatory posyłać”.

  Jeśli wiesz coś o przestępstwach Biereckiego zgłoś to do prokuratury. Od 5 lat różni notoryczni kłamcy chodzą i opowiadają o rzekomych przestępstwach Biereckiego, ale to dziwnie nie zgłaszają tego prokuratury. Największa afera (SKOK Wołomin, starty co najmniej 1,5 mld zł) to środowisko związane z b. WSI, czyli radykalnie antypisowskie, popierające w Polsce to co i ty.

 284. wiesiek59
  19 maja o godz. 12:32

  „Problem pedofilii jest problemem sztucznym, istniejącym jedynie w europejskim obszarze kulturowym”.

  Wiesiu, znów ci gorzej? Facet gwałcący kilkuletnie dziecko to problem sztuczny? Będziesz odwrcał wzrok, czy się przypatrywał?

 285. Pod latarnią pedofilii kolejne obietnice 500 zł. Tak sobie myślę dlaczego formacja Tuska przespała podobne rozdawnictwo. Czy Rostowski ma szkockie korzenie. Siedzieć na kasie i przegrać. Miałeś chamie złoty róg ! Przesądem jest ,że pieniądze nie dają szczęścia. Jako wyborcza przynęta są skuteczne.

 286. Dzieci wiatru i kurzu – tumany sa „pochodzenia” rosyjskiego . Powinny zaprzestac … zaprzec’ sie tej genealogii natychmiast .
  Ale „tuma’n ” po rosyjsku znaczy ee ..zdaje sie cos innego – mgłę ? Mgła w nocy w ciemnym muzeum i zakurzone banany…
  Panie Tusku musisz .. cos tam nww , poskrobac paznokciami ( jakis komin ?) , zeby przy sprawdzaniu bylo cos tam mozna bylo znalezc . Zbyt czyste rączki mogą zle sie skojarzyc .
  Ps . Słabe to i za malo mgliste ale nie kazdy moze byc .. Jesieninem ? (Mam o nim mgliste pojeciei- nie jestem pewny czy byl wystarczajaco bolszewicki , przy tej Duncan ? Chyba nie byl .. )

 287. Mauro Rossi
  19 maja o godz. 13:00

  Zorientuj się chłopie, jakie normy sa stosowane na innych kontynentach.
  Europa nie jest wyrocznią, ani chrześcijaństwo.
  No i jest jeszcze kwestia wieku obecnych norm.
  Ile mają?
  50-100 lat?

  Nie czuję sie upoważniony do oceny innych kultur…..

 288. Gwałt. Czy prostytutkę można zgwałcić pytał Lepper. Partner polityczny hunwejbinów. Czy żonę można zgwałcić. Gwałt zawsze będzie gwałtem kiedy nie ma przyzwolenia partnera. Tak sobie myślę czy dzieci o tym wiedzą z domu. Szkoła taką wiedzę może przekazać. Kaczyński taką oświatę zwalcza. Dzieci mogą odmawiać zgody na ciasteczka od obcych. Zapożyczenie z internetu.

 289. @Wiesku,
  w Polsce „ugruntowane” opinie nie podlegaja dyskusji, dobrze je zreszta znasz. Podobnie jest na blogu, ktory przeciez w niczym nie odbiega od zwyczajowych, polskich norm. Tak zatem niezrozumienie, insynuacje, ewidentnie zla wola sprawiaja, ze jakakolwiek proba glebszego wejscia w temat drazliwy staje sie niemozliwa. Doswiadczyl tego np. prof.Hartman, po swoim wnikliwym felietonie na temat kazirodztwa, ktory do dzis odbija sie czkawka premierowi. Hartman zostal uznany za…obronce kazirodztwa (!) choc mowil tylko o penalizacji. Tak wiec nie zdziw sie, ze mozesz zostac na podobnej zasadzie uznany za obronce pedofilii, przez osoby co prawda nie majace wielkiego pojecia o temacie ale za to jakze slusznie oburzone w swoim jakze swietym gniewie. Mentalnosc pisowska az kipi, bo to mentalnosc wiekszosci Polakow bez wzgledu na sympatie czy raczej antypatie do czegokolwiek .
  Miliony dzieci wydawanych za maz w wieku kilku lat, miliony dzieci praktycznie sprzedawanych , glownie dziewczat ale nie tylko, jak swiat dlugi i szeroki do domow publicznych w krajach takich jak np.USA, sam fakt istnienia i popularnosci pornografii dzieciecej. Pedofilia to nie jest odchyla od normy jakiejs relatywnie waskiej grupy zboczencow ale dosc szerokie zjawisko kulturowe. Ale spojrzenie na problem pod tym katem w Polsce bedzie uznawane za ..obrone zboczenia. U nas wszak musisz byc za albo przeciw, na rozsadna rozmowe nie ma miejsca.

 290. Wiedzialem , ze cos nie gra piszac , ze to słabe .. itd (Nie czuję sie upoważniony do oceny innych kultur….. a juz bolszewickiej to napewno .. (tnp , zadnej bo kto mialby mnie ewntualnie ..) )
  Pryzmat wypracowanych wielowiekowych standardow rozwala biale swiatlo mojej umyslowej – pozornej iluminacji i oczy moje zachodza siedmio (?)-kolorowa mgłą .
  Musze mrugnąc kilka razy , powinno przejs’c’

 291. Muzeum. Stille Nacht. To inna wersja okupacyjnej kolędy, nie ballady. Nie bolszewicka w odbiorze. Tak sobie myślę może poprawniejszy klimat.

 292. Blackley
  19 maja o godz. 2:53

  „Dajcie sobie spokój z tym doganianiem zachodu przez Polskę , najpierw trzeba
  Polakom zmienić mentalność aby mogła kogokolwiek na zachodzie doganiać”.

  No popatrz, Japończycy, czy Koreańczycy z południa nie musieli zmieniać mentalności, aby dogonić świat, a w wielu dziedzinach nawet go nieco przegonić. Co więcej, ich mentalność i kultura pracy okazała się ogromnym atutem. Jeśli sądzisz, że wpisanie się w dekadenckie trendy w Europie to gwarancja sukcesu to znaczy, że daleko odszedłeś od rozumu.

  „W Polsce nie było tak jak na zachodzie reformacji tylko po wygnaniu z Polski Arian co było zalążkiem reformacji”.

  Reformacja w Polsce też miała miejsce, część arystokracji przeszła na kalwinizm, a że o tym nie słyszałeś to nie mój problem. Nie należy arian utożsamiać z reformacją w Polsce, bo to błąd i trik retoryczny zwany pars pro toto (podajesz część za całość). We Francji to by arian wyrżnięto, jak to zrobiono z hugonotami, w Anglii z katolikami, a w Polsce jak zawsze było aksamitnie i łagodnie, wiec ich tylko wypędzono ― nie okazali lojalności wobec państwa, poparli inwazję Szwedów. Niektórzy arianie uczestniczyli w przygotowaniu dokumentu rozbiorowego RP Obojga Narodów, chodzi tzw. traktat w Radnot (1656).

  „ … zwyciężyła w Polsce katolicka konserwa która rządzi w Polsce do dzisiaj z krótką przerwą na okres PRL-u na okres PRL-u kiedy to ciemnota została zagnana do kruchty”.

  No a jak już w PRL władzę objęli fornale i radzieccy doradcy, którzy oczywiście nie mieli nic wspólnego z ciemnotą, tym bardziej kruchtą, to być może tylko przypadkiem stworzono w Polsce obszar nędzy i cywilizacyjnego zacofania na pół wieku. W 1989 roku Mazowiecki wyłonił się z ciemnoty oraz kruchty, wprowadził religię w szkołach, po latach znaleźliśmy się w UE i NATO. Ciemnota i kruchta zwyciężyła. Galilaee, vicisti. 🙂

 293. @Jakub 01. Mozesz przybliżyć ten temat o dziewczynkach z całego świata sprzedawanych do burdeli w USA, o czym właśnie napomknelas?

 294. Dlaczego totalna prawica i związkowcy odmawiają kierowcom wynagrodzenia jakie mają tubylcy na europejskich drogach. Dlaczego stosują koreańską miskę ryżu. Tak sobie myślę czy europejskie płace w firmach IV RP to marzenie ich właścicieli. Czy tylko propaganda polityków. Niech kierowcy będą zającem w tym doganianiu. Za nimi pójdą inni.

 295. Mauro Rossi; 13:37 pisze , Ciemnota i kruchta zwyciężyła. Galilaee, vicisti.

  https://pikio.pl/biskup-koncert-metalowcow-odwolany/?fbclid=IwAR0UvRBFhdCvAJPTt9H5Y4wfGby4MUGEcN_syUob2J7Ilkd9-qsuc4iJTQ0

  Zgadza się , ciemnota i kruchta zwyciężyła.

 296. Mauro Rossi,
  a dlaczego pedofilia za opłatą miała być wg PiS legalna? Kto to miał być ochroniony?

 297. legat
  19 maja o godz. 13:50

  Normy prawne są źródłem norm społecznych……
  Kto ma interes w ich zmienianiu, jakimi motywami się kieruje?

  Chronienie d…członkowi swojego plemienia za pomocą liberalizacji dotychczasowych norm, rodzi dalekosięzne skutki.
  Na przykład, otwiera furtkę do prostytucji nieletnich.
  Polska celem seksturystyki, jak Tajlandia?

 298. Czy pedofil w sutannie i ministrant partner to nie jest związek partnerski. Tak sobie myślę o bagatelizowaniu sprawy przez kościelnych oraz Korwina.

 299. zyta2003
  19 maja o godz. 13:47

  Jakiś film był niedawno, o przemycie niewolnic seksualnych z Meksyku do USA.
  Zorganizowana przez mafie prostytucja, daje podobne dochody co handel narkotykami.

  Jakas Polka tam grała, zresztą.

 300. jakub01
  19 maja o godz. 13:25

  „Głupota nie zwalnia od myślenia”- rzekł jakis mądry człowiek…..
  Poszerzenie horyzontów jest niemożliwe w przypadku osób o zakutej pale.
  Mają coś z rycerza….

  Antropologia kulturowa jest obca dla wielu.

 301. zyta2003
  19 maja o godz. 13:47

  „W roku 2014 dwie polskie dziewczynki — siostry w wieku 3 i 5 lat, zostały wysłane w drodze adopcji zagranicznej do Stanów Zjednoczonych. Proces adopcyjny po polskiej stronie prowadził Krajowy Ośrodek Adopcyjny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, który już kilkukrotnie przewinął się w tym wpisie, po stronie amerykańskiej zaś odpowiedzialna była agencja European Adoption Consultants (EAC).

  Siostry miały trafić do tej samej rodziny, jak się jednak okazało – zaraz po przylocie do Stanów, już na lotnisku, zostały rozdzielone   i starsza trafiła do innej rodziny niż uzgadniano z polskim ośrodkiem adopcyjnym. W sierpniu 2016 roku przewieziono ją do szpitala z okaleczeniami wskazującymi na to, że była wykorzystywana seksualnie. Dziewczynka miała liczne rany na ciele, siniaki, krwawiła też z miejsc intymnych. Obrażenia były na tyle poważne, że dziewczynka wymagała natychmiastowej operacji narządów intymnych, jak też założenia worka kolostomijnego. Niestety mimo interwencji lekarzy uszkodzenia ciała jakich doznała dziewczynka są trwałe, będzie też wymagać ona kolejnych operacji w przyszłości. O całej sprawie głośno było w mediach amerykańskich”
  http://przeczywistosc.pl/adopcje-zagraniczne-przemilczany-skandal/

 302. zyta2003
  19 maja o godz. 13:47

  „Obiecywali kobietom z Tajlandii dobrą pracę w Stanach Zjednoczonych, a następnie odbierali im paszporty i zmuszali do prostytuowania się. Już 38 osób usłyszało w USA zarzuty związane z handlem ludźmi. Przez lata szajka wykorzystała w ten sposób setki Tajek, robiąc z nich współczesne seksualne niewolnice.”
  https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/usa-robili-z-kobiet-niewolnice-i-zmuszali-je-do-prostytucji/gngvvmx

 303. zyta2003
  19 maja o godz. 13:47

  „Ofiary handlu żywym towarem są najczęściej wykorzystywane seksualnie – wynika z najnowszego raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) w Wiedniu. W 2016 r. prawie 60 proc. ofiar handlu ludźmi miało takie doświadczenia. Ten rodzaj współczesnego niewolnictwa działa głównie w Ameryce, Europie i Azji Południowej.”
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wspolczesne-niewolnictwo-dotyczy-zwykle-kobiet-jest-raport/vq11c47

  Według raportu ONZ 34 procent ofiar pracuje dla swoich prześladowców. Ta forma wyzysku jest rozpowszechniona w dużej mierze w Afryce i na Środkowym Wschodzie. Liczne ofiary zmuszane są do żebractwa lub dawstwa narządów – podają autorzy raportu. Wychodzą oni z założenia, że w przypadku dwóch procent ofiar dochodzi nawet do wielokrotnego wyzysku.

 304. Po co daleko szukać jaki status ma pedofilia u Romów. Tak sobie myślę o tradycji ludów koczowniczych z zastosowaniem interpretacji o wieszaniu Judasza.

 305. Wideo
  WP
  20-06-2012 (11:17)
  Dzieci – największa grupa niewolników na świecie
  Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd się biorą sztuczne ognie lub piłki futbolowe?
  Dzieci – największa grupa niewolników na świecie
  (AFP)
  REKLAMA

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd się biorą sztuczne ognie lub piłki futbolowe? Produkują je dzieci. Wykorzystywanie ich, nawet do wyjątkowo ciężkich prac, w niektórych krajach jest normą. Już dziesięciolatki, a czasami młodsze dzieci, utrzymują rodziny, zarabiają na ubranie czy szkolne podręczniki. Również w Polsce nie brakuje dorosłych żyjących z pracy nieletnich.

  Dane ONZ ujawniają, że niewolniczą pracę na całym świecie wykonuje około 150 milionów dzieci. Niektóre organizacje zwiększają tą liczbę nawet do 250 milionów. Pracujące dzieci to dla przedsiębiorców tania siła robocza.
  https://finanse.wp.pl/dzieci-najwieksza-grupa-niewolnikow-na-swiecie-6114828885513857a

 306. A skoro pasterzom będącym za pan brat ze wszystkimi siedmioma grzechami głównymi nie działa się krzywda, najbardziej niepokornym owieczkom w końcu musiały puścić nerwy. Bo ileż można przyglądać się zgorszeniu, udając, że nie jest ono sprzeczne z naukami Chrystusa. Kościół jest silny mocą swoich wiernych. Gdy oni od niego odchodzą, znika. To nie koniec złych prognoz: utracone zaufanie odbudowuje się latami, nawet gdy wyeliminuje się wszystkie nadużycia. Słaby lub skompromitowany Kościół oraz jego wierni dla władzy świeckiej zawsze byli zaś idealnym wrogiem.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/598062,krajewski-kosciol-pedofilia-komromitacja.html
  =========

  Dokładnie o to chodzi….

 307. @Zyta
  W 2016 r. i 2017 r. ujawnione zostały w Polsce tragedie dzieci pokazujące, że polscy urzędnicy, sędziowie i politycy stworzyli międzynarodowy system wykorzystywania polskich dzieci pod pozorem „przysposobienia”. Sądy i rząd wydają za granicę dzieci zabierane polskim rodzicom, wiedząc, że tam mogą być przekazywane pedofilom. Małą dziewczynkę zgwałconą podczas „przysposobienia” w USA i ciężko okaleczoną w czasie gwałtu, rząd pozostawił w USA w rodzinie jej oprawców. W 2017 r. ujawniono proceder nieuzasadnionego dostarczania polskich dzieci do USA celem „uczenia dziecka miłości z perspektywy rodzinnej” oraz „łączenia się z nim” w domu osoby zamawiającej dziecko. Organizacje społeczne żądają prawa do ich udziału w decydowaniu o opiece nad dzieckiem zabranym rodzicowi.
  http://wolnespoleczenstwo.org/pl/miedzynarodowy-system-wykorzystywania-polskich-dzieci/

 308. @Zyta

  „SZOKUJĄCE! Popularny amerykański portal odpowiedzialny za 70% przypadków handlu dzieci w USA!”
  http://telewizjarepublika.pl/szokujace-popularny-amerykanski-portal-odpowiedzialny-za-70-przypadkow-handlu-dzieci-w-usa,54251.html

 309. @Zyta,
  moge tak jeszcze bardzo dlugo, ale sama mozesz poszukac w internecie.
  Ilosc informacji na temat wykorzystywania (nie tylko seksualnego) dzieci w USA jest przytlaczajaca. Oczywiscie problem dotyczy nie tylko Stanow. W takiej samej mierze UE, a generalnie to calego swiata.

 310. Ponad 300 tys. dzieci w Indiach jest codziennie zmuszanych przez handlarzy ludźmi do brania narkotyków i żebrania – wynika z raportu indyjskiej policji i ekspertów. Dzieci są bite i celowo okaleczane, by wzbudzać większą litość w przechodniach.
  https://www.pch24.pl/dramat-indyjskich-dzieci–sa-zmuszane-do-zebrania-oraz-bite-i-okaleczane–by-wzbudzac-wieksza-litosc,43745,i.html

  Dane indyjskiej Narodowej Komisji Praw Człowieka są przerażające. Do ponad 300 tys. zmuszanych do żebrania dzieci, należy też doliczyć ok. 40 tys. porywanych, spośród których 11 tys. znika bez śladu

 311. „2012. Enfants forçats

  Niewolnictwo w XXI wieku może się wydawać abstrakcją, a jednak nią nie jest. Szacuje się, że na świecie jest około 400 milionów dzieci, które zamiast być otoczone troską rodziców, bawić się i chodzić do szkoły, pracują jako niewolnicy.”
  http://dzieciafryki.com/dzieci-niewolnicy-wspolczesnego-swiata/

 312. @Zyta
  wrzuc na googla dowolny kontynent a nawet dowolny kraj i haslo -„wykorzystywanie dzieci wspolczesnie”, a zobaczysz co ci wyjdzie.

 313. Właśnie zasiadłem przy kompie z zamiarem napisania o stronie technicznej, ale wlazłem na blog i zobaczyłem, że mnie wyręczyłeś.

  Mauro usprawiedliwia autora „Pedofilów”, że nie mógł on zobić lepszego filmu, ponieważ „za jakością nie stały pieniądze i technika TVN jak w przypadku filmu Sekielskiego. No i Sekielski nie robił reportażu w nocy na ulicy.”

  Ciekawe w takim razie, jak to się działo, że już w tym czasie ( rok 2004-2005, kiedy Latkowski kręcił „Pedofilów”)młodzi filmowcy -amatorzy potrafili zrobić całkiem przyzwoite dokumenty, a nawet filmy fabularne, dysponując sprzętem najmarniejszym z marnych. Radzili sobie z montażem, dźwiękiem, podkładem muzycznym, oraz- jesli zaszła taka potrzeba -wklejaniem tekstu. Te „solówy” na saksofonie, to jedyny jasny punkt w tym filmie – – były całkiem niezłe, tyle że kompletnie nie pasowały do treści, momentami miałem wrażenie, że to nie podkład do tego filmu, lecz coś mi się przypadkiem włączyło. Fatalna jakość dzięku nawiązuje do polskiej tradycji – to częsta przypadłość naszych producji filmowych, więc jakieś usprawiedliwienie jest, rzecz jednak w tym, że Latkowski mówił tak wyraźnie, mniej więcej, jak ta dziewczyna na komisariacie – u niej zrozumieć można było, co dziewiętnaste słowo, u Latkowskiego, co piętnaste.

  Niechlujstwo, niechlujstwo i jeszcze raz niechlujstwo, amatorszczyzna, chaos. Film nie miał chyba scenariusza, lecz jakieś mgliste założenie, kręcony „za hałom”, czyli jak leci. No i ten tytuł – „Pedofile”, o których było znikomo, a znacznie więcej o gejach, widocznie Latkowski nie widzi różnicy pomiędzy pedofilią, a homoseksualizmem.

  To, że w Warszawie i nie tylko są miejsca, gdzie dzieciaki i młodzi chłopcy prostytuują się, wiadomo nie od dzisiaj, wiadomo, że z ich usług korzystają różni ludzie, w tym m.in. osoby sławne, bądź na wysokich stanowiskch, wpływowe, ale też i bez stanowisk i nie jest żadną tajemnicą, że korzystają ze swoich wpływów, by tuszować swoje przestępstwa. „Gdzieś, coś, ktoś”, gdzie i co -wiadomo, tylko że najważniejszą z trzech okoliczności, jest ta trzecia, ci ktosie.

  Krótko mówiąc: ten film powinien być pokazywany studentom filmówek ku przestrodze – jak NIE należy robić reportaży.

  Aha, jeszcze jedno -starsznie się uśmiałem, kiedy zobaczyłem scenę z prowokacją – chodzi o tego kolesia, który dał się nabrać na „czternastolatka”. Umawianie się kogokolwiek z kimkolwiek nie jest nie jest przestępstwem ani nawet wykroczeniem. Co policjanci tłumaczyli zaćmionemu Latkowskiemu najprościej, jak to tylko możliwe. A i tak nie zrozumiał.
  Ps. Ciekawe skąd Mauro ma informacje, że film Sekielskich został zrealizowany za pieniądze TVN? Bo ja wiem, że zbierali kasę za pośrednictwem Patronite.pl. A kto nie wie, ten spogląda na czołówkę – i już wie.

 314. Mam nadzieję,że w Watykanie śledzą wiadomości w internecie. Tak sobie myślę,że papież zrezygnuje z wizyt z bizantyjskim przepychem. Oszczędności zamieni na bony socjalne dla dzieci w misjach katolickich. Ktoś musi dać przykład wszak po czynach ich poznacie. Dzieci są na podobieństwo Boga i jego darem.

 315. p.s.
  Ot chocby pierwszy z brzegu taki poczciwy kraj jak Czechy
  Pewien eksperyment ujawnił skalę internetowej pedofilii w Czechach
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1792602,1,pewien-eksperyment-ujawnil-skale-internetowej-pedofilii-w-czechach.read
  „Kiedy 12-letnia Tyna włączyła kamerkę w komputerze, w ciągu pięciu godzin zaatakowało ją ponad 80 mężczyzn w wieku od 24 do 65 lat. Chcieli jej nagich fotografii, proponowali spotkania, kilku onanizowało się przed kamerą. „

 316. Kolejne łgarstwo prezydenta Andrzeja Dudy .W Sobotę na uroczystościach w Monte Cassino mówił
  „Ta bitwa dała przykład Europie na stworzenie Unii Europiejskiej Tam pod Monte Cassino doszukiwał się siły sprawczej przyszłej UNII mitoman i kłamca krajowy ,głosi takie głupotki w obecności prezydenta Italii . Facet nie wie ze 18 maja 1944 to wzgórze i klasztor nie był broniony i to nie dlatego ze II Korpus był taki zwycięski .Nowa historia PiS-u – tylko wstyd .
  W Tym samym czasie inny kłamca przytula się w Katowicach do pomnika powstań śląskich , propagandowo przed 26 maja – opowiada o tęsknotach Ślązaków za Polską po I wojnie . Wtedy na G.Śląsku nie wiedzieli, że i ich Polska za kilka lata po prostu Wydyma ! z .. gwarantowanej Autonomii .
  ps .
  Skoro już Duda na Monte Cassino wymyśla skojarzenia o UE . to jemu podpowiadam , że .ze składu II Korpusu po wojnie m.in na stacji Kędzierzyn -Koźle ewakuowało się ca 12500 Ślązaków żołnierzy II Korpusu wszyscy wcześniej wcieleni do Africa Corps – takie losy
  .Pozostaje pomnik niedźwiadka w Szkocji a współcześnie w Szczecinie powstaje plac edukacyjny dla młodzieży .Jest już plac jednego z „wyklętych -Łupaszki to i niech będzie niedźwiadka – kolejne polskie mity dla pokoleń .
  Słabiutkie , ale są, jak ten Smoleński z 2010 roku .
  Miałem szczery zamiar milczeć na blogu do 27 maja ale …nie dałem rady
  Jeden historyk z wykształcenia ,drugi prawnik a wiedza na marnym poziomie .

 317. A co tam panie nowego u Chińczyków, trzymają się mocno?

  Oj mocno, mocno… Klawisz szczuje, Analfabeta linkuje, Stasiek pedałuje. Bydleta klękają, cuda, cuda powiadają!

  Wakacyjnie pozdrawiam z kolonii letnich, Tener.

 318. @Zyta
  Infibulacja. Glownym celem tego zabiegu jest zachowanie narzadow rodnych kobiety w takim stanie jak u m/w 12-letniej dziewczynki. Dopiero wtornym powodem jest rzekome zachowanie higieny, czy ochrona dziewictwa.Zabieg ma na celu „zwiekszenie rozkoszy jaka daje mezowi zona” (wypowiedz Simona G. Ghana), zwlaszcza w tych krajach, gdzie wydaje sie za doroslych lub starych mezczyzn kilkuletnie dziewczeta.Co oczywiscie nie jest postrzegane jako pedofilia.
  „Na świecie żyje ponad 130 mln kobiet, które poddane zostały okaleczeniu zewnętrznych narządów płciowych. Praktyki te w różnych formach – od nacięć napletka łechtaczki po dewastującą kobiecy organizm infibulację – stosowane są w 28 krajach Afryki oraz w krajach azjatyckich: Jemenie, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Indiach, Bangladeszu i na Dalekim Wschodzie w Indonezji i Malezji. Wraz z nasilającą się emigracją

  zjawisko narasta również w USA,

  Australii i przede wszystkim w Europie. W dużym stopniu problem ten dotyczy Francji będącej od lat metą emigracji algierskiej – według ostatnich danych mieszka tam około 30 tys. okaleczonych lub ryzykujących okaleczenie genitaliów dziewcząt i kobiet.
  Kobiety niepoddane infibulacji są powszechnie potępione i skazane na wyobcowanie. Ponieważ żaden mężczyzna nie ożeniłby się z nieinfibulowaną kobietą, z reguły kończą jako prostytutki, często popadają w obłęd lub zdane same na siebie umierają z głodu.
  Somalijka Raquia Hagi Dhuale w swojej książce „Circumcision and infibulation in Somalia” opisuje okrucieństwo operacji, której poddawane są dziewczynki. Nie mogą nawet płakać, bo zhańbiłyby swoją rodzinę. Wiele umiera z powodu powikłań. Mimo tego odwieczna tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie właśnie przez kobiety. Małe dziewczynki od najmłodszych lat wyrastają pod presją społeczności. Zewsząd słyszą, że po obrzezaniu będą ładniejsze, staną się prawdziwymi kobietami. – Kiedy miałam dziesięć lat, nie mogłam się doczekać infibulacji. Ponieważ moja matka chciała mi oszczędzić bólu, odmawiałam jedzenia, zamykałam się w domu, nie chciałam z nikim rozmawiać. Czułam się gorsza. Moje koleżanki wyśmiewały mnie – jesteś cała otwarta, jesteś dziwką – opowiada Somalijka”
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/zabic-kobiete-kobiecie/

 319. Prof Hartman znów broni kazirodztwa i ostro moderuje swój blog.

  https://hartman.blog.polityka.pl/2019/05/16/morawiecki-wytarl-sobie-mna-gebe/?nocheck=1

 320. @Mauro,
  prof.Hartman nigdy nie bronil kazirodztwa. Za to ty znow popisales sie idiotyczna insynuacja.

 321. @Mauro Rossi
  Znów powtarzasz brednie jakoby prof. Hartman „bronił” kazirodztwa.
  Nie wiem, czy bardziej polega to na nierozumieniu przez ciebie słowa pisanego, dowolnej manipulacji rzeczonym tekstem, czy traktowaniu blogowiczów jak idiotów. Tak czy owak – wstyd! Ale ty wstydu nie masz. To taka specyfika wyróżniająca PISludzi.

 322. @Mauro,
  dlaczego z tym idiotyzmem nie wyskoczyles na blogu u J.Hartmana tylko tutaj? Liczysz na to, ze nikt nie pofatyguje sie na sasiedni blog aby przeczytac o co chodzi ? Nawet podajesz link diabli wiedza po co, bo kazda z piszacych tu osob zaglada do Hartmana, Szostkiewicza czy LA. Nie badz wiec taki usluzny. Jestes coraz bardziej obrzydliwy a przy tym tracisz swoja perfidie na rzecz ordynarnych pomowien.

 323. waldemar
  19 maja o godz. 15:42

  „Kolejne łgarstwo prezydenta Andrzeja Dudy.W Sobotę na uroczystościach w Monte Cassino mówił „Ta bitwa dała przykład Europie na stworzenie Unii Europiejskiej Tam pod Monte Cassino doszukiwał się siły sprawczej przyszłej UNII mitoman i kłamca krajowy ,głosi takie głupotki w obecności prezydenta Italii”.

  Wiadomo, że do wolności, a w dalszej perspektywie UE, prowadziła nas bitwa pod Leninio. 🙂

  No wiem, Waldemarze, że historia Wspólnoty Europejskiej nie jest twoja najmocniejszą stroną, wiec podsuwam ci jedno nazwisko osoby bardzo wpływowej w rządzie londyńskim ― Józef Retinger. Penie nawet o nim nie słyszałeś, biedaku. Najbardziej zabawne jest połączenie agresywności i zaawansowanej głupoty, dla ciebie dość typowe.

  Z życiorysu: „Józef Hieronim Retinger (ur. 17 kwietnia 1888 w Krakowie, zm. 12 czerwca 1960 w Londynie) – polski literaturoznawca, pisarz i polityk, doradca Władysława Sikorskiego; organizator kongresu haskiego, sekretarz generalny Ruchu Europejskiego, jeden z twórców Wspólnoty Europejskiej”.

 324. jakub01
  19 maja o godz. 15:51

  Te wszystkie praktyki tyczace kobiet, czy dzieci, mialy w zamierzchłej przeszłości jakieś uzasadnienie.
  Ekonomiczne, zdrowotne, społeczne.
  Z naszego punktu widzenia, są anachronizmem

 325. Hej@jakub/ko 01

  ze slonecznego zachodniego wybrzeza Szwecji, Lysekil serdecznie pozdrawiam.
  Dokument braci Sekielskich obejrzalem w dniu jego YT emisji. Pare odslon na tym blogu wstecz. I moje pierwsze spostrzezenia.
  TVN pokazal, brawa dla stacji.
  Wczoraj w Tel Aviv festiwal Eurowizji, czyli nic nowego. Jedynie niesamowita impreza techniki medialnej i sporo widzow chyba jakies 200 mln.
  Czytam Twoje komentarze z uwaga.

 326. @Mauro,
  jak juz popisujesz sie znajomoscia korzystania z wikipedii, to badz laskaw nie wyrywac z informacji tego co wylacznie pasuje do twoich pozal sie boze tez.
  „Po objęciu premierostwa przez Stanisława Mikołajczyka, Retinger odsunął się od polskiego rządu[7]. Po kilku miesiącach zgłosił się do brytyjskiej agencji wywiadowczej SOE z propozycją przerzucenia go do Polski, w celu „wyjaśnienia viva voce polityki rządu na wygnaniu i w celu wytworzenia wyraźniejszego obrazu morale polskiego podziemia”[8]. O akcji został powiadomiony premier, który wyraził zgodę na operację, i minister spraw wewnętrznych Władysław Banaczyk[9]. Jako emisariusz polityczny został zrzucony do kraju w nocy z 3 na 4 kwietnia 1944 na placówkę „Zegar”, 26 km na wschód od Warszawy; posługiwał się wówczas nazwiskiem Brzeza oraz kryptonimem „Salamandra”. Według Normana Daviesa przyleciał w celu oceny siły armii podziemnej i ugrupowań komunistycznych w wojennej Polsce i przekazania tych informacji bezpośrednio Brytyjczykom, dla których informacje polskiego rządu na emigracji, a także Sowietów nie były wystarczająco wiarygodne[10]. Według innych opracowań[11], znając ustalenia konferencji teherańskiej w sprawie Polski, spotykał się z przedstawicielami polskiego podziemia, aby wybadać możliwość powstania w Polsce rządu z silną reprezentacją lewicy, który mógłby zostać uznany przez Józefa Stalina[2][12]. W niektórych tekstach prasowych pojawiały się informacje, że Retinger spotykał się także z przedstawicielami PPR, ale brak jest wiarygodnych świadectw i dokumentów na ten temat[10]. Jego misją w Polsce było najprawdopodobniej przekonanie polskich polityków do stworzenia takiego rządu, który z jednej strony zyskałby akceptację Moskwy, a z drugiej zapewnił częściową choćby niezależność i chęć do współpracy z Wielką Brytanią[2][11].

  Agentom polskiego wywiadu udało się ustalić, że kurier o kryptonimie „Salamander” to prawdopodobnie Retinger. Reakcja Naczelnego Wodza była jednoznaczna. W przesłanej z Londynu depeszy do dowodzącego Armią Krajową generała Bora-Komorowskiego informował: „Nie można zapobiec temu drogą awantury. Dlatego zarządziłem obserwację celem zidentyfikowania osób, a gdyby można było bez awantur – celem stwierdzenia, co kurier, czy też kurierzy polityczni, wiozą z sobą… Resztę załatwimy stąd!”. W trakcie jego pobytu oddział likwidacyjny Komendy Głównej Armii Krajowej pod kryptonimem 993/W podejmował kilkakrotne próby pozbawienia go życia. Nie ustalono do tej pory kto wydał taki rozkaz[2]. Próba otrucia Retingera (z użyciem białego proszku, być może zawierającego laseczkę wąglika) mogła być przyczyną złego stanu zdrowia, utrzymującego się aż do śmierci[2][13]. Kulisy operacji „Most III” (powrót z okupowanej Polski do Brindisi) opisał Marek Celt, współtowarzysz Retingera. Razem z nim w samolocie odlatuje do Anglii wybitny oficer wywiadu AK, kapitan Jerzy „Rafał” Chmielewski, wiozący Brytyjczykom opis techniczny i części niemieckiej Wunderwaffe – rakiety V2.

  Po wojnie Retinger był orędownikiem zjednoczenia Europy. Podczas debat toczonych w budynku parlamentu w Hadze, klarowała się koncepcja Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali – organizacji opartej na założeniu, że nic nie zapobiega wojnie lepiej niż wspólne interesy potencjalnych przeciwników. Swoje koncepcje Retinger omawiał nie tylko z politykami, ale również z ważnymi duchownymi, w tym m.in. z kardynałem Giovannim Montinim, czyli późniejszym papieżem Pawłem VI. Retinger miał wolny wstęp[potrzebny przypis] zarówno na Downing Street 10, jak i do Białego Domu. W maju 1954 zorganizował spotkanie ponad setki koronowanych głów, prezydentów i magnatów przemysłowych w hotelu Bilderberg w Arnhem. Retinger, aż do swej śmierci[14] w 1960 roku, pozostawał sekretarzem powstałego w ten sposób nieformalnego stowarzyszenia Grupy Bilderberg.

  W 1958 był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla[15].

 327. III Rzesza miała być tysiącletnia. Gdzie tu miejsce na Unię. Armia Czerwona przerwała ten sen. Mało brakowało do rozejmu aliantów z III Rzeszą za cenę wspólnej walki z komunizmem. A wtedy serce Europy zostaje w GG. Taki sobie myślę,że gdyby nie spóżnienie na lot do Smoleńska…To był początek klęski politycznej organizatorów. Ale propagandowo opłaciło się w wyborach. Do każdego wcześniejszego faktu można dorobić ideologię początku. Ostatecznie to LK Traktatem L. przygwożdził do Unii choć hunwejbini nie chcieli jej „szmaty” w tle. O utracie suwerenności nie wspomnę.

 328. mag
  19 maja o godz. 16:18

  „Nie wiem, czy bardziej polega to na nierozumieniu przez ciebie słowa pisanego, dowolnej manipulacji rzeczonym tekstem, czy traktowaniu blogowiczów jak idiotów”.

  jakub01
  19 maja o godz. 16:19

  „Jesteś coraz bardziej obrzydliwy a przy tym tracisz swoja perfidie na rzecz ordynarnych pomówień”.

  Pomówień? Rzeczony profesor: „Warto rozpocząć dyskusję na ten temat. W jego opinii upada najsilniejsze tabu ziemskiego globu i zaczynają się na ten temat dyskusje w krajach Zachodu” (na Temat) . Prof. JH: ,,Jeśli udaje się powiązać harmonijnie miłość macierzyńską albo bratersko-siostrzaną z miłością erotyczną, to osiąga się nową, wyższą jakość miłości i związku”.

  Tak zaczynał się tęczowy pochód ― od upadku tabu i dyskusji. Jesteście chyba zbyt „papieskie”, nawet jak na ateistki, 🙂 no bo przeciez i redakcja tyg. Polityka odcięła się wowczas od swego autora, z pewnych powodów nie chciała się wtedy huśtać na kazirodztwie, ale być może dziś zmienia zdanie, a wy wyczuwacie nowe postępowe trendy.

 329. wiesiek59
  19 maja o godz. 16:22
  „Te wszystkie praktyki tyczace kobiet, czy dzieci, mialy w zamierzchłej przeszłości jakieś uzasadnienie.
  Ekonomiczne, zdrowotne, społeczne.”
  Otoz nie. Ani obecnie ani w jakiejkolwiek przeszlosci blizszej czy dalszej zabieg usuniecia kobiecych genitaliow i zaszywania wejscia do pochwy do rozmiaru otworu wielkosci zapalki nie mial zadnego uzasadnie nie ekonomicznego (bo niby jakie?) a tym bardziej zdrowotnego! Odwrotnie – zdrowotne konsekwencje tych zabiegow byly katastrofale i nadal sa.
  Nie ma to rowniez uzasadnienia religijnego. Pozostaje spoleczne, czyli tradycja, ktora zapewniala mezczyznie o swoistm seksualnym upodobaniu do malych dziewczynek, bynajmniej nie traktowanym jako pedofilia ale bedacym norma, – satysfakcje erotyczna, ktora okreslilabym czyms w rodzaju pedofilsko-sadystycznego odchylenia traktowanego jako norma w spoleczenstwach, gdzie kobieta jest mniej warta od zwierzecia. Gdzie jej najistotniejsza rola jest sprawianie przyjemnosci mezczyznie. Do dzis sie to nie zmienilo, przynajmniej w sferze mentalnej, o czym najdobitniej mowia slowa Somalijki ,-” Moje koleżanki wyśmiewały mnie – jesteś cała otwarta, jesteś dziwką – opowiada Somalijka”

 330. jakub01
  19 maja o godz. 16:35

  @Mauro, „ … jak już popisujesz sie znajomoscia korzystania z wikipedii”.

  Sorry, nie znałem życiorysu Retingera na pamięć. No bardzo mi przykro.
  Ale żeby znaleźć coś o nim w Wikipedii należało w ogóle wiedzieć, że ktoś taki istniał i że swego czasu była to bardzo ważna persona. Widzisz różnicę, czy tłumaczyć dalej jak dziecku? Zacytowałem z bogatego życiorysu Retingera tylko to, co wymagało odpowiedzi na nonsensy niejakiego Waldemara. Założę się, że po raz pierwszy usłyszałaś to nazwisko i dlatego zajrzałaś do Wikipedii. No przyznaj się. 🙂

 331. Ciąg dalszy filmu „Pisowcze do dzieła”:

  Kiedy dwa dni temu głosowano za radykalnym zaostrzeniem kary dla pedofilów tylko dwóch posłów PO poparło projekt, reszta opuściła salę sejmową jakby nie zainteresowana tematem.

  PO i Nowoczesna wyjęły karty do głosowania ponieważ pod płaszczykiem walki z pedofilią, PiS w liczącej 118 stron ustawie, podobno poświęconej tylko tej kwestii, przewalił 1/4 KK.
  Nie odważył się zrobić tego w październiku 2018, to wykorzystał nadarzający się aktualnie pretekst. O niekonstytucyjnym trybie uchwalenia ustawy nie wspominając np. braku 30 dni na zapoznanie się przez posłów z treścią projektu, ewentualne konsultacje z prawnikami. Którzy, notabene, jadą po uchwalonej ustawie jak po łysej kobyle – łącznie z Biurem legislacyjnym. Pan Prezydent będzie miał duży dylemat.

 332. ozzy
  19 maja o godz. 16:27

  ” … ze slonecznego zachodniego wybrzeza Szwecji, Lysekil serdecznie pozdrawiam”.

  Pozdrów zatem rodzinę Ojca Adama. 🙂

 333. hetajr
  19 maja o godz. 16:52

  „PO i Nowoczesna wyjęły karty do głosowania ponieważ pod płaszczykiem walki z pedofilią, PiS w liczącej 118 stron ustawie, podobno poświęconej tylko tej kwestii, przewalił 1/4 KK”.

  A co konkretnie „przewalił”, no chyba masz to opanowe, więc szybko odpowiesz bez wertowania sieci?

 334. jakub01
  19 maja o godz. 15:51

  „Na świecie żyje ponad 130 mln kobiet, które poddane zostały okaleczeniu zewnętrznych narządów płciowych”.

  Mężczyzn jeszcze więcej, nie tylko w Izraelu.

 335. Mauro Rossi

  W świetle notki o filmie „Pedofile” jego producentem był II Program TVP. W żadnym z wywiadów Latkowski nie narzekał by mu skapiono środków na film. Wręcz przeciwnie – z wdziecznością mowił o szefowej „Dwójki” Ninie Terentiew, która mu możliwiła zrobienie tego dokumentu.
  Jesli chodzi o mozliwości techniczne to okreslał je pozim sprzed 15 lat bo film kręcono w 2004. Z tym, że jak zauważyłem niedomagania techniczne wynikały również z celowych dzialań. Jeśli operator ustawia kamerę za jakimś kubłem w kącie policyjnego posterunku zniekształcając perspektywę i jakość obrazu to wcale nie musi wynikać z tego, że taka jest konieczność ale również z tego iż chce zasugerować widzowi, ze to zdjęcia z ukrytej kamery. Ten zabieg operatorski ma dodać filmowi realizmu. Jeśli zaś kręci z ręki wywołując drgania obrazu to sugeruje, że sytuacja ma charakter dynamiczny i nerwowy. Potem to jest wzmacniane dodatkowo w fazie montażu. Ale to nie musi znaczyć, że w rzeczywistości sytuacja miała własnie taki charakter.
  Akurat zdjecia nocne mu dobrze wyszły z tym, że niewiele z nich wynikało ponad to iż w Warszawie są miejsca w których kwitnie prostytucja nieletnich. No ale tak było i jest w każdym duzym mieście – niestety.

 336. @Muro,
  znow wyrywasz urywki z kontekstu, co robisz ustawicznie.
  Dyskusja na ten temat niedawno przewalila sie przez blog Hartmana a swego czasu, przez cala Polske, wiec wroc do tematu w archiwach. Nie zamierzam jej ponawiac na tut. blogu, co byloby zreszta pozbawione sensu. Kto chce ten znajdzie art. Hartmana, ktory wywolal tyle kontrowersji a takze odpowiedz samego profesora, ktory zostal zmuszony do tlumaczenia debilom co wlasciwie napisal. Tobie nie wytlumaczyl, bo jestes na prawde odporny jak nosorozec na uklucie szpilka. Odporny na wiedze, trudny do zaje…nia.
  Najwyrazniej ci sie nie chce. Siegasz tylko do takich informacji, ktore moga podeprzec twoja teze.Tylko, ze ta twoja taktyka znana jest tu do wymiotow.

 337. blackley
  19 maja o godz. 13:49

  Jeśli zespół Vader (nazwa z „Gwiezdnych wojen”) kojarzy ci się z kulturą to jedzenie banana musimy zaliczyć do kultury wysokiej. Jak więc to będzie po łacinie? Vicisti cretine. 🙂

 338. Mauro,
  jeszcze raz bo nie zauważyłeś chyba. Dlaczego PiS chciał, aby pedofilia za opłatą mogła być legalna?
  Czy to nie chodzi przypadkiem o „Penelopę” i to co może mieć za uszami – jak to niektórzy uważają?
  Taka przysługa dla grzecznego marszałka?

 339. @Mauro,
  nie masz pojecia czym jest infibulacja i czym rozni sie od obrzezania religijnego, ktore ma uzasadnienie zdrowotne w krajach pustynnych (czeste stany zapalne na skutek przedostania sie pylu i piasku pod napletek), przy skapej ilosci wody. Niektore zalecenia zdrowotne musialy otrzymac status nakazu boskiego, bo inaczej ludzie by tego nie stosowali.
  Nijak to sie nie ma do infibulacji i okaleczania kobiet ani teraz ani w przeszlosci. A i dzis rozprawia sie coraz czesciej nad religijnym nakazem obrzezania wobec faktu, ze wiekszosc ludzi ma na tyle latwy dostep do wody, ze zasada wynikajaca z troski o zdrowie przestala miec sens i funkcjonuje jedynie jako religijnie uzasadniony przepis (przymierze z bogiem). Wspolczesni, wierzacy Zydzi coraz czesciej odchodza od tego anachronicznego zwyczaju wobec swoich dzieci.

 340. @Mauro
  Nazwisko Retinger tez gdzies slyszalam. Czyli dokladnie tak samo jak ty.

 341. p.s. Zatem nie tlumacz niczego ani Waldemarowi ani mnie ani komukolwiek, bo do wiki kazdy moze zajrzec bez twojego posrednictwa.
  Nie badz taki usluzny, nikt nie wymaga.

 342. @Ozzy,
  Dzieki, widze, ze Mauro tak sie juz miota, ze gotow ci przypisac wine za statystyke przestepstw w calej Szwecji. Pozdrowko.

 343. Mauro Rossi
  19 maja o godz. 16:58

  Przewalenie samych przepisów KK odbyło się na 48 stronach ustawy. Jesteście straszni szczególarze – tak dokładnie zdefiniować wszystko pozwala na walkę z pedofilią nie każdy by potrafił!

 344. @wiesiek59
  19 maja o godz. 16:22

  Te wszystkie praktyki tyczace kobiet, czy dzieci, mialy w zamierzchłej przeszłości jakieś uzasadnienie.
  Ekonomiczne, zdrowotne, społeczne.
  Z naszego punktu widzenia, są anachronizmem

  ———

  Jakież to względy „ekonomiczne” miałeś na myśli?
  Jakie względy „społeczne”?
  Jakie względy „zdrowotne”?

  Błagam, odpowiedz na te pytania.
  Pierwszy raz słyszę po polsku taką wersję i NAPRAWDĘ ciekawość mnie pali.

  Pozdrawiam

 345. Zabrakło „co”

 346. jakub01
  19 maja o godz. 16:47

  Myslę że większość dziwnych dla nas zwyczajów różnych ludów, miało jakiś sens.
  -grecka pederastia
  -indyjskie Sati
  -obrzezanie
  -wielożeństwo
  -halal
  -Tajpejska Skała
  -prasowanie piersi
  -kastracja

  To tylko nasza niewiedza o kontekscie kulturowym sprawia, że pewne zwyczaje są dla nas naganne, niezrozumiałe z naszej perspektywy.

 347. 404
  19 maja o godz. 17:31

  Temat dość szeroki, dla kogoś kompletnie niezorientowanego.

  Jaki sens miały małżeństwa aranżowane- na przykład, powszechne dawniej w Europie, a dalej praktykowane w Azji, Afryce?
  Małżeństwa dzieci z ludźmi w sile wieku, zaręczyny w kołysce?
  Albo indyjskie sprzedawanie dziecka, by zapewnić mozliwość przeżycia pozostałym?
  Kwestia ekonomii, zapewnienia szans przeżycia, warunkuje zachowania społeczne.

  Córka za dwie krowy i siedem kóz, związanie rodziny z kimś bogatym?
  Czysty handel, dla nas niepojety?
  Cóż, lektura „Chłopów” jest przydatna dla zrozumienia realiów wielu krajów.

 348. @Wiesku,
  masz sporo racji, jednak w tym akurat wypadku (infibulacja) kontekst kulturowy jest doskonale znany. Przy tym zwyczaje roznych ludow mialy na ogol pewien sens religijny, jesli juz nie posiadaly innych uzasadnie.Zwyczaj infibulacji nie ma zadnych powiazan religijnych, wylacznie kulturowe. I nie jest anachronizmem ale wciaz zywa i doskonale funkcjonujaca we wspolczesnosci tradycja.

 349. Co za nowomowa o ręce podniesionej. Jaki określa policjanta Polską. Kaczyński Kościół określa Polską. Tak sobie myślę co jest grane. W Wiki piszą o jednej. Jak zawołanie syna w anegdocie: Matka jest tylko jedna ! Mowa o flaszce a miały być dwie.

 350. Mauro Rossi
  Godzina 16 :21
  Nie napisałbym o Tobie , że ” nijaki Mauro Rossi ” .Wplatanie do komentarza bitwy Lenino ( w kontekście rodowodu UE ) jest tak głupie ,że autorem może być tylko Mauro Rossi przepraszam ,powinno być niejaki Mauro Rossi .
  Szkoda dla ciebie klawiatury . Bitwa pod Monte Cassino nie była żadnym przełomowym osiągnięciem w II WŚ , o czym wiedza wszyscy za wyjątkiem niejkiego Rossiego .

 351. A jak określić związki bacy ze swoją owczarnią. Ludzie mówią o Sodomie i Gomorze jak gaśnie światło. Tak sobie myślę czy pasterz dla owieczki może być partnerem.

 352. @Mauro Rossi
  19 maja o godz. 12:57

  Kiedy dwa dni temu głosowano za radykalnym zaostrzeniem kary dla pedofilów tylko dwóch posłów PO poparło projekt, reszta opuściła salę sejmową jakby nie zainteresowana tematem

  Mauro,
  Jak wcześniej wspominałam, uważam Cię za człowieka inteligentnego i często się z Tobą zgadzam, ale są momenty kiedy mam wrażenie, że albo z przekory, albo z innej pomroczności upierasz się przy teoriach, które są nie do obrony przez myślące jednostki.
  To jest taki szczególny dualizm, który powoduje, że otoczenie traci zaufanie i nawet te opinie, z którymi by się normalnie zgodziło … przyjmuje z niedowierzaniem, podejrzewając podstęp, albo cos gorszego.

  @hetajr @legat pisali na ten temat wcześniej i próbowali Ci odpowiedzieć na to pytanie.

  Ja postaram się podsumować.
  Jest WYMAGANY określony czas na przeanalizownie projektów uchwał przed głosowaniem na nie.
  To nie jest jakaś głupia zachcianka!!!
  To są rzeczy szalenie WAŻNE, one będą miały wpływ na wielu ludzi przez długi czas.
  To nie może być rach ciach!

  W tym przypadku zamiast miesiąca pozwolono posłom na zapoznanie się z projektem wielostronicowym, trudnym, prawniczym, ważnym….. w przeciągu doby.

  Czy to jest poważne podejście do sprawy, do projektu, do sejmu i jego roli?

  Ponadto zmiany swoje (Ziobry) były w ten rach-ciachciowy sposób przepychane, używając pretekstu pedofilii, bo on chciał ich już od dawna.

  W tej nowej propozycji nie ma nic co by swiadczyło o nagle wzmozonej walce z pedofilią, zwłaszcza kościelną.

  Mało tego.
  Psim swędem próbowano przemycić wykreslenie z kodeksu Karnego paragrafy z artykułu 119, dotyczące penalizowania pedofilii i do tego płatnej.

  Ktoś słusznie miał prawo podejrzewać idiotyczna chęć chronienia Penelopy.
  W ostatniej chwili wycofano się z tego. Przypuszczam że film Sekielskich popsuł im szyki. Chociaż przez pierwsze czytanie ten pomysł przeszedł.

  Zmiany w Kodeksie Karnym to nie jest coś co można nazwać „piece of cake”

  Od dłuższego czasu Ziobro dążył do zmian, które fokus z resocjalizacji przenosiłyby na nieograniczoną penalizację.
  To jest zmiana filozofii po co się każe.

  A winienie Tuska… to nawet nie zasługuje na komentarz.

  chociaż jeśli o mnie chodzi, to ja zamiast chemicznego kastrowania, kastrowałabym tak samo jak się byki kastruje, bez tracenia czasu i forsy na leki, czy pilnowaczy żeby je skazani brali.

  Bez względu na to czy ktos będzie mówił, ze to w głowie ta szczególna i ta druga nieszczególna chuc się bierze, to fakt, ze produkcję hormonów usuwając… chuć nawet w głowie przestaje dokuczać.
  Chyba że ktoś jest wariat, ale to do psychiatryka wtedy takiego.

  Pozdrawiam

 353. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  19 maja o godz. 18:00

  Ci co się z tym niezgadzają, to nietolerancyjne kołtuny.
  Bo ktokolwiek miał zwierzę np psa, to wie jak rozumne, mądre, przyjacielskie, oddane, pełne miłości może ono być.
  Ja nie widzę powodu dlaczego należy penalizować, czy w czmbuł potępiać związki seksualne między kochającą owieczką i bacą.
  Chyba że są dowody, że baca ją molestuje wbrew jej woli.

 354. @wiesiek59, 19 maja o godz. 17:36

  Tajpejska Skała?

  Możesz trochę przybliżyć, co oni tam specjalnego na Tajwanie wyprawiają?

 355. @wiesiek59
  19 maja o godz. 17:49

  Ja o jednym, a Ty o drugim.
  Słusznie zauważył niezalezny komentator „co”
  Okazuje się, że za każdym razem należy dokładnie kontekst przedstawiać, bo ze skrótami bywa kłopot.

  Ja odebrałam Twoje spostrzeżenia o korzyściach dla zdrowia, ekonomii i społeczności
  w odniesieniu do obrzezywania dziewczynek i zaszywania im dziurek.
  Zresztą nie bez podstawy tak to zobaczyłam, bo dokładnie prześledziłam odnośne wpisy.

  Także moje pytania w tym kontekście są w dalszym ciągu aktualne i będę wdzięczna za odpowiedź.

  Pozdrawiam

 356. Partnerstwo bacy poprawia jakość oscypków. Owca zadowolona potrafi się odwdzięczyć porowatością przekroju oscypka. Potem zostaje owinięcie onucą 7 dniową bacy i do wędzarni. Tak sobie myślę,że to bardzo dyskretne partnerstwo. Wpisane do produktów regionalnych pod ochroną Unii.

 357. „zabieg usuniecia kobiecych genitaliow i zaszywania wejscia do pochwy do rozmiaru otworu wielkosci zapalki nie mial zadnego uzasadnie nie ekonomicznego (bo niby jakie?) a tym bardziej zdrowotnego! Odwrotnie – zdrowotne konsekwencje tych zabiegow byly katastrofale i nadal sa.
  Nie ma to rowniez uzasadnienia religijnego. Pozostaje spoleczne, czyli tradycja, ktora zapewniala mezczyznie o swoistm seksualnym upodobaniu do malych dziewczynek, bynajmniej nie traktowanym jako pedofilia ale bedacym norma, – satysfakcje erotyczna, ktora okreslilabym czyms w rodzaju pedofilsko-sadystycznego odchylenia traktowanego jako norma w spoleczenstwach”

  Co za chora babska fantazja 🙄

  Usuwanie klitoris, wyrzezywanie warg sromowych i zaszywanie wejścia do pochwy to sposób na kontrolowanie seksualności kobiet. Dziewczyna tak okaleczona w swojej strefie erogennej na pewno pozostanie dziewicą do ślubu, a i potem, wiedząc jaką torturą jest seks w takich warunkach, nie będzie zdradzać ślubnego, a on będzie miał gwarancję, że wszystkie ewentualne dzieci zostały spłodzone tylko przez niego.
  Własne matki, zatroskane by córki wychodząc za mąż były „towarem bez skazy”, prowadzą je do kobiet zajmujących się tym procederem, często w warunkach urągających wszelkim wyobrażeniom o higienie.
  Emigrantki próbują znaleźć lekarza, który to zrobi ich córkom w Europie. Czasem znajdują, a jak nie, bo to zabieg nielegalny, to jadą z córeczką na „wakacje” w kraju ojczystym. I robią to nie dlatego, że wiedzą, jaki rodzaj seksu sprawia ich facetom najwięcej satysfakcji.

 358. @Bar Norte

  Dzięki za przyblizenie mi tego filmu.
  Ale z tego co piszesz, to niewiele straciłam, nie oglądając go.
  A może wręcz zaoszczędziłam czas.

  Pozdrawiam

 359. @
  Teraz żałuję, że nie wysłuchałem przemówienia Pana Prezydenta o znaczeniu bitwy o Monte Cassino dla powstania Wspólnoty Europejskiej. Szczerze ucieszyłoby mnie Jego twierdzenie, że powstanie EWG zawdzięczamy m.in. Marokańczykom. Bowiem to marokańskie tabory (pułki) górali Francuskiego Korpusu Ekspedycyjnego przełamały pierwszego dnia natarcia Linię Gustawa w Górach Auruncyjskich a następnie stanowiły lokomotywę dla działań Amerykanów i Anglików.

  PS Obydwa natarcia II KP zostały krwawo odparte. Wkład Polaków w bitwę, wcale niebagatelny, to wiązanie niemieckich sił a więc uniemożliwienie przerzucenie ich na inne zagrożone odcinki.

  PPS Wzgórze klasztorne zajął patrol 12 Pułk Ułanów Podolskich w składzie oficer plus 11 podoficerów.

 360. @

  Ava Milo:

  Gdy szajka obrabia bank i jeden z nich czeka na kumpli w samochodzie, to chyba jednoznaczne, że działają razem. Nie ma znaczenia, że kierowca nie pakował kasy do worków.
  Jeśli ksiądz zgwałcił dziecko i jedni go kryją, a drudzy mówią, że właściwie nic takiego się nie stało i jest to „rozdmuchana sprawa”, to chyba jasne, że są z tego samego gangu. Tak trudno to pojąć?
  Kościół przypomina złodzieja, złapanego na gorącym uczynku, który żałuje nie tego, że ukradł, ale że go namierzyli i dostaje karę. Wszyscy zachowują się tak, jakby o pedofilii dowiedzieli się 11 maja. Kościół miał wiele szans i dużo czasu, by podjąć ten ważny temat, przyznać się do niegodziwości i rozliczyć krzywdy. Nie zrobił tego i nie zrobi. Problem jest mu dobrze znany, ale z pełną świadomością i perfidią ukrywany przez lata. Nie mam najmniejszej wątpliwości co do ich dobrych intencji, bo ich po prostu nie ma. Tę organizację toczy ciężka choroba, pedofilia jest jedną z wielu schorzeń. Dziwi mnie to, że ludzie bardziej niż boga, boją się księdza. Są w stanie przymknąć oczy na ich niegodziwości, ba nawet bronić ich pomniejszając winę, czy oskarżając małoletnie ofiary, co jest już nadzwyczajną podłością. Nawet teraz, gdy jawnie powiedziano o kościelnych grzechach, nadal większość delikatnie „tyka” to „zgniłe jajo”, by czasem nie narazić się i podpaść hierarchom. „Nie! To nie kościół jest winien, ale poszczególni księża… Przecież procent skazanych księży jest całkiem mały względem innych zawodów… Oni o tym nie wiedzieli… To atak na Kościół… Ręka podniesiona na Boga… To zwykła czułość wobec dziecka, które tej czułości potrzebuje… 12 lat to przecież już nie dziecko… Zresztą w starożytnej Grecji itd, itd”… Naprawdę włos się jeży na głowie jak słyszę coś takiego. Chcę jasno napisać; TAK, to jest atak na Kościół, bo to właśnie Kościół jest winny tej patologii i to Kościół bierze całą odpowiedzialność za pedofilię, ukrywanie jej, matactwa, hipokryzję oraz zupełne odejście od tego, co głosi. Powiedzmy sobie otwarcie, Kościół nawet nie zbliża się do nauk Chrystusa, którymi tak chętnie szafuje lub grozi. Czy uderzyło Was, jak trudno się do nich dostać? Wszystkie ich majątki są ogrodzone wysokim murem, bramy i drzwi zamknięte, w roli strażników księża i zakonnice. Mysz się nie prześlizgnie, tak skutecznie bronią do nich dostępu. Tak postępował Jezus? Zamykał się na dziesięć zamków i unikał ludzi? A gdzie miejsce na dialog? A ten ociekający złotem przepych i arogancja? Nie będę już brnęła w niektóre wypowiedzi obrażające kobiety, czy homoseksualistów, słowa niegodne człowieka i duchownego. To są nauki Chrystusa? Mogłabym tu 10 stron napisać o ich mijaniu się z chrześcijaństwem. Wg mnie, właśnie wśród księży jest największy odsetek ateistów, bo trudno o większe zaprzeczenie wiary, niż to, w jaki sposób żyją, do tego co głoszą. Chyba nie ulega wątpliwości, że oni gniewu bożego się nie lękają. Ktoś powie, że przecież nie wszyscy księża są źli… Dlatego właśnie, oczekuję stanowczej reakcji tych „dobrych” księży, bo inaczej śmiem twierdzić, że to idealny sposób na „ciepłą posadkę” i leniwe, bezpieczne życie. Jezus walczył o swoją prawdę i przekonania do ostatka, nie gromadząc majątku. Co robia szeregowi księża? Siedzą cicho. A jeśli siedzą cicho, to może powinni zmienić zawód z duszpasterza na bibliotekarza. Mniej płatny? Z pewnością. No i te niedzielne wystąpienia, w których mogą błysnąć martwym słowem i nasycić się chwilową estymą. Po mszy pójdą do swego pokoju. Gosposia pewnie już go wysprzątała, potem inna poda obiad, wolne chwile spędzą w internecie, co bardziej pacowity ksiądz może napisze kazanie na przyszłą niedzielę o życiu rodzinnym albo życiu Jezusa. Samotne wieczory z butelką mszalnego. W tygodniu poprowadzą nauki przedmałżeńskie, jakieś lekcje religii. Zarobią trochę nieopodatkowanego grosza w szpitalu i na pogrzebie… To ma być prawdziwe życie? Oderwane zupełnie od rzeczywistości… Ci mężczyźni uważają siebie za nauczycieli? Jędraszewski, Głódź, Nycz, Dziwisz i pozostali… Wybaczcie, ale chyba nie trzeba być specjalnie inteligentnym, aby dostrzec ten dysonans. Władzę dali im sami ludzie, z nieznanego mi powodu, władza ta jest rzeczywiście nieograniczona, bo nie odpowiadają przed Sądem za przestępstwa i obowiązuje ich zupełnie inne prawo, podatki, a polityków ćwiczą jak chcą. Dzisiaj mają problem, bo okazuje się, że nie wszyscy ludzie to owce i nie każdemu zamkną usta. Przyzwoity człowiek nie może obejrzeć filmu braci Sekielskich, a potem iść na niedzielną mszę, zjeść pomidorową i zapomnieć o wszystkim, bo życie toczy się dalej, a on świata nie zbawi. No i zresztą w „naszej” parafii tego nie ma… Czy katolik nie zastanawia się, jak kiedyś wytłumaczy bogu swoje ciche popacie dla tego wszystkiego? Więc mój skromny głos zabrzmi razem z innymi, którym nie jest obojętne krzywdzenie dziecka i którzy krzyku księdza się nie przestraszą. Z niecierpliwością czekam na taką partię, w programie której będzie rozdział państwa od kościoła, powrót religii do sal przykościelnych, a przestępstwa będą ścigane z urzędu i nikt parasola ochronnego nad klerem trzymać nie będzie. Ta „pokazowa wiara” polityków w połączeniu z absolutną obojętnością dla ofiar jest czymś obrzydliwym. Dziś wiem, że zatrzymanie tego procederu zależy tylko i wyłacznie od zwykłych ludzi, na pewno nie od kościoła, czy obecnej władzy. Piszę, bo nie będę w tej części społeczeństwa, która milczy i udaje, że nic się nie stało. Stało się.

 361. http://www.seminarium.org.pl/klerycy/knak/artykuly/008.html
  =========

  4 000 lat tradycji…..
  Rytuał przejscia trudno zastąpić czymś innym.

  Gajowy
  Wygooglaj sobie co to Tarpejska Skała.
  Tajwańskiej nie szukaj.
  Dla ułatwienia dodam- Sparta….

 362. @Mauro Rossi
  19 maja o godz. 16:03

  Prof Hartman znów broni kazirodztwa i ostro moderuje swój blog.

  https://hartman.blog.polityka.pl/2019/05/16/morawiecki-wytarl-sobie-mna-gebe/?nocheck=1

  ——

  Na poczatku swego listu, to dziekuję za link.
  W przeciwieństwie do podejrzeń ze wszyscy tam zawsze zaglądają,
  to ja przyznaję się, że ja nie. Chyba że ktoś zwróci mi na coś uwagę, załączając link jak Ty tym razem.

  Przeczytałam co się pod nim kryło i muszę przyznać bardzo mi się spodobało.
  Rzeczowo jak chłop krowie na miedzy Hartman wytłumaczył Krzywoustemu, że nie wolno pluć słowami co slina na język przyniesie.

  Co prawda nie mam wielkich nadziei, że cokolwiek z tego tekstu dotrze do adresowanego, a jeżeli nawet coś by przylgnęło, to rzeczony się otrzepie i powie że deszcz pada.
  Bo żeby oczekiwać na honorowe zachowanie, to trzeba mieć za interlokutora kogoś, kto ten honor posiada.

  ——

  Jeszcze słówko o Monte Casina, a w zasadzie o Dudzie i Dudowej tam.
  Oglądając Fakty jak go usłyszałam napuszonego i tym swoim pseudo-patetycznym, a rzewliwym tonem bredzącego…. to nie wytrzymałam i po kilkunastu sekundach przełączyłam na następny klip.

  Ale dzięki blogowiczom (dzięki Wam) dowiedziałam się, że dalszy ciąg tzw. przemówienia był jeszcze gorszy.
  Wniosek stąd, że moja intuicja jeszcze działa.

  Pozdrawiam

 363. @hetajr
  19 maja o godz. 20:04

  A flagę nad Rajstagiem zawiesiło tylko kilku czerwono-armistów.

  Wszystko się zgadza.

 364. @wiesiek59

  Co wspólnego ma zrzucanie ze skały upośledzonych fizycznie noworodków przez Spartańczyków….
  z obrzezywaniem dziewczynek?

 365. Zauważyłam milczenie, a nawet rzekłabym wymowne milczenie w polskich (i nie tylko) meinstrimowych mediach na temat sytuacji związanej z Wenezuelą.

  Dla podsumowania:

  1. Przez ostatnich 200 lat
  — USA NIE było w stanie wojny tylko przez 16 lat
  — Wenezuela NIE miała wcale wojny.

  2.
  — Maduro (czy się Stanom podoba, czy nie… został wybrany w powszechnych wyborach
  — Gido, samąokrzyczający się prezydentem… został wybrany na przewodniczącego parlamentu. A to nie to samo (tak mi się wydaje)

  USA nie powinny mieć prawa do decydowania kto i jak ma być prezydentem jakiegoś innego, suwerennego kraju.

  3.
  Stany wywierając różne naciski spowodowały zablokowanie dla Wenezueli ich środków finansowych złożonych w różnych bankach światowych, nie wyłączając złota złożonego w Wielkiej Brytanii.

  Robią wszystko, żeby wszelkimi sposobami od dłuższego czasu pogrążać ten kraj.
  Zwłaszcza ekonomicznie.

  Zarzuca się, że nie wpuszcza się tam ich „pomocy”. A przecież wiadomo wszystkim piśmiennym, ze taka pomoc to przykrywka dla CIA i jej podobnym organizatorom.

  4.
  Ostatnio w Waszynktonie doszło do niesamowitej historii.
  Nie mającej wcześniej nigdy prekursora.

  Otóż policja amerykańska i jej kolecy z wywiadu wtargnęli do ambasady wenezuelskiej i siłą wyciągnęli z niej ludzi, którzy tam za zgodą władz wenezuelskich przebywali.

  Po czym pozdejmowano wszelkie oznaczenia i napisy z tejże ambasady.
  Teraz jest to budynek inkognito tam stojący.
  „Chroniony” przez Stany Zjednoczone tzn ich policję przed Wenezuelczykami.
  Tzn tymi, których Stany obecnie nie lubią.

  Przypuszczam, że szykują Amerykańce tę ambasadę dla przez siebie wybranego prezydęta Wenezueli.

  A w eterze cisza!

  Ps.
  Wenezuela, to największe złoża ropy naftowej na świecie.
  I blisko do Stanów.
  Jak to mówił jeden z byłych blogowych przodowników:
  grosz się zawsze przyda.

 366. jeszcze słówko do poprzedniego tematu

  Zachodzi podejrzenie, a właściwie nasuwa się, że jest to prowokacja, która ma tak podburzyc Wenezuelczyków, żeby wzorem Irańczyków wtargnęli do amerykańskiej ambasady w Wenezueli…
  a wtedy Trump, Bolton i Pompeo nie będa już widzieli przeszkód żeby swoich trups wysłać tam na pomoc.
  Tym bardziej, że świat to wtedy napewno zobaczy (myslę oczywiście o ataku na ambasadę Amerykańców w Wenezueli),
  w przeciwieństwie do tego co właśnie miało miejsce w Waszyngtonie.

  Bo w Waszyngtonie, to nie był atak Amerykańców na wenezuelską ambasadę, tylko jej ochrona przed niepoprawnie-myslnymi wenezuelczykami.

  I co z tego, ze tam byli za zgodą rządu ich obecnego. Ale nieprawomyślnego.

  A media swiatowe to zrozumiały i dzięki im za taką wspaniałomyślność.

  The situation with the Venezuelan Embassy in Washington D.C. – Press Conference (15 May 2019)

  https://www.youtube.com/watch?v=TdSVUP4gTm4

 367. @wiesiek59, 19 maja o godz. 20:33

  Wygooglaj sobie co to Tarpejska Skała.
  Tajwańskiej nie szukaj.
  Dla ułatwienia dodam- Sparta….

  Co ty nie powiesz, Sparta?!
  To nie pisz Tajpejska, patologu od rozumienia „realiów wielu krajów” 🙄

css.php