Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Greta Thunberg

5.06.2019
środa

Cała wstecz!

5 czerwca 2019, środa,

Ze Szwecji do Polski jest blisko, ale z Polski do Szwecji – daleko, bardzo daleko. Anna Nowacka-Isaksson pisze w „Rzeczpospolitej”, że w Szwecji panuje uczucie wstydu z powodu latania samolotami, nazywa się to flygskam. „Pojawia się, gdy ktoś np. zapowiada, że zamierza polecieć na safari do Kenii w celach czysto rekreacyjnych” – czytamy. Choć od razu tłumaczy się, że jest wegetarianinem, co ma równoważyć korzystanie z samolotu, który przyczynia się do emisji gazów cieplarnianych. „Elektrycznych samolotów wszak nie ma” – pisze Nowacka-Isaksson.

Bohaterką sezonu, a może i więcej, jest bardzo popularna 16-letnia działaczka ekologiczna Greta Thunberg. Jej rodzice (ojciec – aktor, matka – śpiewaczka) przestali latać samolotami. Mama zrezygnowała z kariery międzynarodowej, by nie być zmuszoną do latania, i pracuje tylko w Sztokholmie. Greta, która jest działaczką na skalę międzynarodową, była ostatnio w Davos. Podróż tam i z powrotem zajęła jej 65 godzin, które wykorzystała „na pisanie przemówień”. Odmówiła przyjęcia nagrody dla dzieci i młodzieży za pracę na rzecz zrównoważonego rozwoju, ponieważ finaliści z całego świata mieli przylecieć do Sztokholmu samolotami. We wrześniu Greta wybiera się do USA i Chile – nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób zamierza tam dotrzeć i jak długo w związku z tym potrwa podróż. Jako ambasador w Chile latałem nie raz na podobnej trasie, trwało to przy jednej przesiadce mniej więcej 15-20 godzin, i już wydawało mi się wiecznością.

Ok. 80 proc. Szwedów uznaje zmiany klimatyczne za najbardziej palącą kwestię do rozwiązania, ważniejszą nawet niż problem imigrantów, który dotychczas zajmował pierwsze miejsce. „To bez wątpienia efekt Grety Thunberg” – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Czytam te wiadomości z mieszanymi uczuciami. Od pewnego czasu zmiany klimatyczne i ochrona środowiska stają się jednym z najpoważniejszych zadań ludzkości. Do niedawna tak nie było, priorytetami było zachowanie pokoju na świecie, wyżywienie mieszkańców naszej planety. Teraz politycy na pierwszym miejscu wymieniają zmiany klimatyczne.

Nasuwa się jednak pytanie, ile „kosztuje” walka z ociepleniem klimatycznym? Nie tylko w sensie finansowym, ale i jakiej wymaga zmiany trybu życia. Czy 65 godzin podróży ze Szwecji do Szwajcarii nie jest droższe niż lot samolotem na tej trasie? Czy mamy się cofnąć do czasów machiny parowej i żaglowców? Przez ponad dwie doby można zrobić całkiem dużo (w ciągu godziny robotnik tworzy produkt wart od kilku do kilkudziesięciu euro), a ponadto trzeba się utrzymać, ogrzać itd. W sumie ochrona klimatu i środowiska – jak najbardziej „za”, ale nie dajmy się zwariować i nie ośmieszajmy sprawy numer jeden.

Zaproszenie
Sławomir SIERAKOWSKI (założyciel „Krytyki Politycznej”, publicysta „Polityki”) i Marek ŚWIERCZYŃSKI (Polityka Insight), oraz trzecia osoba, którą trzymamy jeszcze w tajemnicy, będą naszymi gośćmi w Radiu TOK FM, niedziela 9 czerwca, jak zwykle o godz. 10:05. Zapraszam!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 223

Dodaj komentarz »
 1. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 2. Legat
  Naukowcy niemiecyy moga mnie zapewniać, ale niech najpierw przedstawia o co im chodzi. Podobnie w Polsce.
  Te ekologiczno-klimatyczne sprawy wymagaja rzetelenej analizy i jej przedstawienia, oraz rozwagi co z tym fantem zrobić. Osobiście jestem za, ograniczam produkcję śmieci domowych, poruszam się tylko za potrzeba wydzielajac jak najmniej smrodu. Zmieniłem tryb życia na nieco bardziej klimato-oszczędny. W towarzystwie krytykuje rejsowanie leniwe od portu do portu, czyli bez sensu, czym zrażam sobie niemal wszystkie Panie, o Panach szkoda gadać.
  I to jest życie.

 3. Rekonstrukcja opozycji

  Tak argumentuje niestrudzony i wiecznie ufny red. Sierakowski.
  https://wiadomosci.onet.pl/opinie/rekonstrukcja-opozycji-czyli-koniec-wielkiej-smuty-komentarz/lfbsvl8

 4. Teo,
  ja też sobie lubię pozachowywać się czasami dziwnie-eco, np. zamiast wołać straż pożarną do zlikwidowania gniazda szerszeni, które się co kilka lat zadomawiają pod podbitką, to zaopatruję się w zastrzyki i szkolę domowników co mają robić gdyby któryś ukąsił. Z lenistwa bardziej wprawdzie niż z eco-fioła używam zmywarki oszczędzając wodę ale fabrykanci mi nie pozwalają. Np. nie ma w handlu maszynek do mięsa stalowych, przewidzianych do zmywania w zmywarce, tylko aluminiowe. Producenci powinni być przez ekologów napiętnowani ale ekologiści takie sprawy mają gdzieś bo im ideologia mózgi wyżera. Jest mnóstwo patentów na produkcję paliw płynnych m.in. z osławionych torebek plastikowych i butelek ale tylko jeden zdaje się, prywatny producent, ma taki zakład. Takich zakładów jakoś państwo nie wspiera i ekologistów też tu nie widać jakoś.

 5. @

  TVP chowa archiwalne nagrania „Dziennika”. Nie dostanie ich nawet muzeum

  http://wyborcza.pl/7,75398,24865420,tvp-chowa-archiwalne-nagrania-dziennika-nie-dostanie-ich.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.2.maly

  krytykant05.06.2019, 10:56
  Gdyby je dali, to publika by zobaczyła, że tamta propaganda była bardziej subtelna i inteligentna niż obecna. Proste.

 6. A w Polsce cała naprzód !
  W trakcie rządów PiS zadłużenie Polski wzrosło o 110 mld zł. Średnio 3 mld zł w każdym miesiącu
  Zadłużenie Polski przebiło już granicę 1 biliona złotych. W latach 2016-18 zadłużyliśmy się na 110 mld zł. Średnio 3 mld zł w każdym miesiącu – mówi w rozmowie z Business Insider Polska prof. Dariusz Filar, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Czym to może skutkować? Problem jest poważny, bo, jak przekonuje prof. Filar, choć zadłużenie względem PKB spada, to co stanie się, kiedy przestaniemy rosnąć w tempie ok. 5 proc. rocznie? – Nasza gospodarka zwolni, a wysokie zadłużenie zostanie. Będzie to miało swoje konsekwencje – ostrzega znany ekonomista.

 7. Bar Norte

  Klasy posiadajace wzmagaja przesladowania reporterow informujacych spoleczenstwo o kosztach budowania swiatowego systemu neoliberalnego.
  Policja panstwowa zrobila nalot na biura Australijskiej Telewizji Publicznej i reakcyjnej stacji Sky News ruperta murdocha , szukajac informacji o zrodlach przecieku o zbrodniach wojennych w Afganistanie.
  Takie sytuacje nie mialy miejsca od czasu prokapitalistycznej histerii lat piecdzisiatych.

  https://www.reuters.com/article/us-australia-security-media/australian-media-decry-outrageous-police-raids-on-broadcaster-news-corp-idUSKCN1T60C6

 8. Szanowny Pan Redaktor Passent

  Niemcy zbudowali prototyp pieciomiejscowego elektrycznego odrzutowca pionowego startu , ktory ma wejsc do produkcji za piec lat.
  https://www.theguardian.com/science/2019/may/16/electric-flying-taxi-prototype-unveiled-by-german-start-up

 9. wiesiek59
  4 czerwca o godz. 20:02
  Rachunek od państwa
  Raporty Forum Obywatelskiego Rozwoju pokazują, że utrzymanie państwa kosztuje podatnika coraz więcej. Na ten moment taki „Rachunek od państwa” wynosi 23 135 złotych. Dla porównania, jeszcze w 2011 roku było to 18 018 złotych. Wzrost o prawie 30% w ciągu 7 lat.
  Jeśli ktoś chciałby zobaczyć na co przeznaczane są nasze podatki, to załączamy grafikę przygotowaną przez FOR. ”

  Bedzie wiecej, jak POPiS , posylajac naszego folksdojcza do Waszyngtonu ,
  zainstaluje w Malborku 16 tysiecy kolonistow do egzekucji ustawy 447.

 10. Na przelot 100 km samolotem potrzeba 3 litry paliwa na jednego pasażera nowoczesnego samolotu (można to przeczytać w najnowszym numerze Polityki). Przeciętny autobus spala 50 litrów benzyny na 100 km. Jeśli założymy, że w autobusie jedzie 50 pasażerów, to wychodzi 1l/100 km.
  Do dzisiaj nikt nie zdołał skonstruować pojazdu mechanicznego, który pobiłby rower pod względem „wydajności”, czyli stosunku włożonej energii do przejechanych kilometrów. Mowa jest oczywiście o energii włożonej w pedałowanie nogami.
  Podobno posiadanie samochodu jest bardziej ekologiczne od posiadania dziecka. Dziecko bardziej zasmrodzi i zniszczy środowisko od bolidu F-1.
  Nie wiem, czy młoda Greta zdaje sobie sprawę, że w zasadzie już jest pozamiatane (też z nowego numeru Polityki). Ziemia przestaje regenerować szkody poczyniony przez człowieka już w lipcu.
  My stare pryki i pryczki mądrzące się tu swoją niewiedzą, jakoś jeszcze doturlamy się do naturalnego zgonu. Więc moi mili, głowa do góry, po nas będzie potop. Nawet kaczki się potopią (to nie jest aluzja Panie Prezesie).

 11. Pompowanie uposledzonej umyslowo malolaty do rangi „moralnego autorytetu”
  to nic innego jak ordynarna polityczna pedofilia.
  Obrzydliwosc.

 12. Auto-retard
  – – –
  Ta Greta jest doskonałym zwiastunem nadchodzącej sztucznej inteligencji człowieka autonomicznego, w dawnych czasach określanego fachowo jako nawiedzenie retardacją.

  Moja rada na to Dobra, zupełnie jak od Wujka Tuska:
  polubić w całości, albo wracać wstecz, w drugim życiu.

 13. Według ekspertów Deloitte, gdyby wszyscy ludzie żyli na poziomie, jaki oferują kraje o wysokich dochodach, to konsumowalibyśmy blisko cztery razy więcej zasobów niż jest dostępnych. Zgodnie z Global Footprint Network (GFN), organizacji, która opracowała wskaźnik śladu ekologicznego (mierzący zapotrzebowanie ludzkości na zasoby naturalne oraz przestrzeń konieczną do zaabsorbowania emisji dwutlenku węgla z wykorzystania paliw kopalnych), w ubiegłym roku świat zaczął „zaciągać dług” już 1 sierpnia. Oznacza to, że w ciągu 212 dni skonsumowaliśmy zasoby, które powinny wystarczyć na cały rok.
  https://forsal.pl/biznes/ekologia/artykuly/1416011,ile-kosztuje-nas-smog.html
  ============

  Ekologiczne ocipienie i jego prorocy…..

  Globalne ocieplenie jest faktem naturalnym.
  Klimat podlega cyklom liczącym dziesiątki tysięcy lat.
  Ograniczenie stopnia ingerencji w środowisko, jest niemożliwe w cywilizacji konsumpcyjnej.
  Więc raźnym krokiem, przy wtórze reklam zachwalających konsumpcję wszystkiego, wedrujemy , a może już doszlismy do przepaści.
  I ludzkość robi OLBRZYMI krok naprzód…….

  środki zaradcze?
  Depopulacja.

 14. Wspaniały wynalazek- „zielone certyfikaty” wywindował w Polsce ceny energii o 50%.
  Zyski z tego czerpią producenci urzadzeń energetyki alternatywnej.
  Spoza granic Polski…..

  Dziecięca krucjata już kiedyś była.
  Efekt żałosny z punktu widzenia uczestników.
  Obłowili się tylko kupcy handlujący niewolnikami

 15. Ostatnio dużo mówi się o walce z plastikowymi słomkami, sztućcami i talerzykami. UE przyjęła nawet specjalne przepisy zakazujące produkcji tego typu 1-razowego asortymentu. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że walka ze słomkami ma charakter najwyżej symboliczny. Szczególnie, gdy popatrzy się na europejskich “championów” w zakresie produkcji i wywozu poza swoje granice śmieci z tworzyw sztucznych. Niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie są nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy. W 2018 roku wyeksportowali oni do biedniejszych państw aż 702 tys. ton nieprzydatnego plastiku.
  https://wolnemedia.net/niemcy-rozwiazuja-problem-smieci-poprzez-ich-eksport/
  ==========

  Jak dobrze być „eko”….

 16. Smutna alegoria ekologicznej katastrofy. Stos śmieci niedaleko New Dehli w przyszłym roku osiągnie wysokość 73 metrów. Oznacza to, że będzie wyższy od szpicy słynnego mauzoleum z kości słoniowej w mieście Agra.

  Składowisko w Ghazipur, na wschód od stolicy Indii, New Delhi, ma wysokość 65 metrów (213 stóp), poinformował inżynier z East Delhi, Arun Kumar. Jeśli nadal będzie rosnąć w tempie 10 metrów rocznie, a nic nie wskazuje na to, by tempo miało spaść, wzrośnie do 73 metrów i przerośnie Taj Mahal już w przyszłym roku.
  https://strajk.eu/indie-gora-smieci-niedaleko-stolicy-w-2020-roku-przerosnie-taj-mahal/

 17. kooperatywaMandragon

  „Policja panstwowa zrobila nalot na biura Australijskiej Telewizji Publicznej i reakcyjnej stacji Sky News ruperta murdocha , szukajac informacji o zrodlach przecieku o zbrodniach wojennych w Afganistanie.”

  To mnie akurat nie dziwi, bo czego innego się można spodziewać po konserwatywnym rządzie.

  Natomiast budujące jest, że dziennikarze nie pękają, nie dają się zastraszyć – robią swoje. Mało, jedna z najbardziej szanowanych i miarodajnych agencji informacyjnych świata czyli Reuter ich w tym wspiera nagłasniając całą sprawę.
  To jest dowód na to, że klasyczne zasady demokratyczne, w tym przypadku wolność mediów, w świecie zachodu jednak są żywe – choć pan najczęsciej ma na ten temat odmienną opinię.

  Proszę też przenieść ten przyklad na sytuację mediów w kraju. Nie przypominam sobie by dziennikarze krajowi z własnej inicjatywy zajmowali się tak drażliwymi tematami jak ich australijscy koledzy. Po co bowiem podejmować ryzyko konfrontacji z państwem, w tym przypadku armią, skoro można bezpiecznie całymi dniami pierdzielić o tym czy jakiemuś politykowi wypada lub nie wypada podawać innemu politykowi rękę na powitanie.
  Jestem przekonany, że depesza Reutera, którą pan zalinkował nie trafi do polskich mediów, bo mechanizmy autecenzury krajowych dziennikarzy na to nie pozwolą. Ten mechanizm autocenzorski zakładać bowiem będzie, że samo zasygnalizowanie iż w Afganistanie mogło dochodzić zbrodni wojennych szkodziło by pożadanym postawom moralno-politycznym czytelników.

  Proszę sobie przypomnieć jak to np o katowni CIA w Szymanach krajanie dowiadywali się z zagranicznych mediów.

 18. Przetwarzanie metali ziem rzadkich to jeden z najbrudniejszych interesów. Ich ruda często zawiera materiały radioaktywne (m.in. tor), a „oddzielenie pszenicy od plew” wymaga zastosowania ogromnych ilości rakotwórczych toksyn – siarczanów, amoniaku i kwasu solnego. „Obróbka” jednej tony ziem rzadkich generuje 2 000 ton zabójczych odpadów. Firmy wydobywcze z Baotou odprowadzają do potężnych rezerwuarów 10 milionów ton trującego szlamu rocznie.
  https://exignorant.wordpress.com/2019/06/02/cyfrowa-planeta/
  ========

  Rezygnujemy ze srajfonów?
  Oprócz skonstruowania, wymagają one również ZASILANIA!!!

 19. wiesiek59
  5 czerwca o godz. 16:46
  „środki zaradcze?
  Depopulacja.”

  Taki pomysl to mial juz Adolf H. walczac o Lebensraum dla Niemcow.
  Wtedy depopulacja miala sie odbywac wg. kryteriow rasowych.
  Jakie kryteria mialyby obowiazywac obecnie?

 20. Szwedzi w czasie odwrotu w czasach tzw. Potopu pierdzieli na pieszo gorzej niż samoloty. Tak sobie myślę,że z głodu bo jedli ekologiczny szczaw i mirabelki i ze strachu.

 21. Bar Norte,
  sorki, ale nie mam za grosz szacunku do dziennikarzy i całego świata dziennikarskiego. Takim, dla mnie typowym przykładem tolerowania przez świat dziennikarski kłamstw, szalbierstw i oszustw jest tragiczna postać Slobodana Milisevicia, którego cały medialny świat uznał za „rzeźnika Bałkanów” a którego Międzynarodowy Trybunał do spraw zbrodni w b. Jugosławii, po cichutku oczyścił ze wszystkich stawianych mu zarzutów. Ponieważ wiadomo to było od samego początku, to Milosewić musiał „odejść” w stosownym momencie będąc pensjonariuszem szczególnie zadbanym w areszcie haskiego trybunału. Serce. Co zrobić.
  Milosević już na zawsze zostanie demonem zbrodni i nikogo nie obchodzi, że podczas wojny domowej w Jugosławii był przeciwny poczynaniom takich serbskich polityków i zbrodniarzy jak Karadżić, Mladić, czy Babić i Hadżić.
  Ponieważ Milosević odmówił Madelaine Albriht przyjęcia jej propozycji nie do odrzucenia polegąjącej na zgodzie na okupację przez wojska amerykańskie, to poniósł konsekwencje a ta suka wojny nadal robi za autorytet.
  Już nikt tego nie wyprostuje. Kogo zresztą obchodzi dziś Milosević, „nowy Hitler”.
  I tak zostanie. Bo media są wolne.

 22. Levar
  5 czerwca o godz. 17:59

  Poziom życia zależy bezpośrednio od zużycia energii.
  Skoro obniżenie poziomu życia nie wchodzi w grę, nie widzę sposobu na zmianę podejścia.
  Żaden polityk nie zaproponuje wyborcom powrotu do łuczywa….

  Eugenika również jest niemożliwa do przeprowadzenia, ani kontrola urodzin.
  Pozostaje wojna, badź sztucznie wywołana pandemia.
  Bal na Titanicu się odbywa…..

 23. Levar
  5 czerwca o godz. 17:59
  „środki zaradcze?
  Depopulacja.”

  Darmowe srodki profilaktyczne i przerywanie ciazy bez ograniczen.
  Tanie mieszkania dla osob bezdzietnych i preferencje na rynku pracy.

  Do walki z katastrofa klimatyczna :
  odbudowa systemu transportu publicznego na prowincji i metropoliach – PKP i PKS,
  ocieplenie blokow i kamienic w ramach zatrudnienia bezrobotnych,
  poprawa dystrybucji i zagospodarowania zywnosci,
  rozpoczecie wzorem Niemiec budowy systemu pozyskiwania energii odnawialne i zakaz subsydiowania energii z kopalin i nuklearnej.

 24. Postęp gospodarczy Chin jest szczególnie imponująca, gdy porównywane analogii historycznych. W latach 1870 i 1900, Ameryka cieszył bezprecedensowej ekspansji przemysłowej, tak że nawet Karol Marks i jego zwolennicy zaczęli wątpić, że komunistyczna rewolucja byłaby konieczna, a nawet możliwe w kraju, w którym ludzie byli tak szeroko osiągnięcia wspólnego dobrobytu poprzez kapitalistycznej ekspansji. W ciągu tych 30 lat realny dochód per capita w Ameryce wzrosła o 100 procent. Jednak w ciągu ostatnich 30 lat, dochód per capita w Chinach prawdziwy wzrosła o ponad 1300 procent.
  https://www.unz.com/runz/chinas-rise-americas-fall/
  ======

  I kto jest lepszy?

 25. kooperatywaMondragon
  5 czerwca o godz. 19:02

  Ocieplanie budynków zwraca sę po 40-50 latach.
  Jaki jest koszt energetyczny wyprodukowania materiałów ocieplających?
  Mnie się wydaje, że wyższy niż oszczednosci z ich stosowania…..

  Demonizować CO2 mozna.
  Co z innymi źródłami emisji gazów cieplarnianych?
  Są mniej „medialne”?

  Koszty produkcji stali w Europie są wyższe o 30% niż w krajach nie stosujących bzdurnych certyfikatów.
  Efekt?
  Większy import z krajów nie posiadających takich idiotycznych przepisów.
  I podrożenie wszelkich konstrukcji inżynieryjnych.

  Możemy w imię ekologii, nie produkować nawozów azotowych, cementu, energii elektrycznej, stali, silników spalinowych, aluminium, zlikwidować w naszej przestrzeni gospodarczej wszelkie energochłonne działy gospodarki.
  Nie zlikwidujemy produktów wytwarzanych z tych półfabrykatów.
  Bedziemy importować.
  Jaki jest koszt transportu w milionach ton CO2?
  Ktoś to policzył?

 26. legat

  Ocena Milosevicia wynikała z realiów medialnych lat 90. One były przecież odmienne od współczesnych. Jak sobie przypominasz konflikty typu wojna bałkańska obsługiwało kilka koncernów medialnych młotkując swych widzów przekazem politycznie uzgodnionym. A odbiorcy na całym świecie łykali to bezkrytycznie.

  Jakby nie patrzeć to monopol informacyjny za sprawą rozwoju nowych technologii został przełamany. To też wymusiło na dziennikarzach pewien opór wobec polityków – jak widać na przykładzie australijskim o którym wspomniał kooperatywaMandragon.
  No bo jeśli np naukowiec na profilu twitterowym dzień w dzień, na bieżaco, relacjonuje kompetentnie wydarzenia od Jemenu po pogranicze indyjsko-pakistańskie w formie suchych depesz liczących 144 znaki i dołącza linki do tekstów źródlowych to nie ma sensu przecież szukać informacji na ten temat w tzw „głównym obiegu” – szkoda czasu i fatygi związanej z wyłuskiwanie z dymów moralno-politycznych treści merytorycznych.
  Wiadomo, że jak gdzieś terroryści islamscy odpalają bombę to na tym koncie należy szukać informacji a nie czekać aż się media głównego nurtu obudzą i uzgodnią politycznie co pisać.

  Myslę, że gdyby te formy i metody informowania mozna było zastosować w czasie wojny bałkańskiej to jej ocena byłaby inna.
  Biorąc powyśze pod uwagę ocenę Milosevicia można pozostawić jedynie historykom.

 27. Nie zdążyłem odpisać @neospasminowi w poprzednim wątku, więc czynię to teraz.
  Pan Neospasmin,

  Pan zdaje się ni rozumieć, w czym rzecz. Ja napisałem, dlaczego skłaniam się ku hipotezie dr Janickiej, nie twierdząc, że tak, z całą pewnością było, ona zresztą wyraziła jedynie przypuszczenie, co do orientacji seksualnej Bytnara i Zawadzkiego. Jestem prawie pewien, że gdyby przeczytał Pan to wyznanie, nie wiedząc, że to słowa „Zośki”, lecz np. anonimowego mężczyzny, niechybnie uznałby je Pan za „pedalskie „. Albo jeszcze inaczej: gdyby jakiś antypisowiec takie wyznanie poczynił, czyli mówił/pisał o swoim kumplu, tak, jak Zawadzki o Bytnarze, nie miałby Pan żadnej wątpliwości co do tego, że to gej mówi o geju.

  Jeśli Pan sądzi, że mnie -jakoś szczególnie -zależy na tym, by okazało się, że Bytnar i Zawadzki byli -jak to się współcześnie mówi – gejami, to śpieszę oznajmić, że nie ma to dla mnie żadnego znaczenia. Orientacja seksualna, płciowość itp. kogokolwiek, w tym ikon narodowych, ma dla mnie znaczenie dziesięciorzędne. Bo, czy orientacja seksualna, tudzież płciowość kogoś, kto – w sposób szczególny- zasłużył się dla swojego kraju, ma wpływać na ocenę tej osoby. Czy fakt, że Wyspiański chorował wenerycznie, umniejsza jego zasługi, dla polskiej kultury, czy „Czerwone tarcze” Iwaszkiewicza tracą na wybitności przez to, że ich autor był homoseksualistą? Albo Gombrowicz, Andrzejewski, albo to, że Konopnicka była lesbijką -czy to coś haniebnego, coś, co sprawia, że ich zasługi blakną? Pańskim zdaniem – tak i dlatego Pan, zamiast uznać domniemaną orientację obu bohaterów za sprawę nieistotną przy ocenie ich zasług, stanowczo upiera się, że to niemożliwe. A to, co napisał Pan o swoim psie, to typowy przykład sofistyki, którą Pan raczy często, a nawet namiętnie na blogu uprawiać.

 28. Bar Norte
  5 czerwca o godz. 19:51

  https://journal-neo.org/2019/06/05/very-inconvenient-and-ill-timed-tensions-in-kosovo/
  ========

  Ten wrzód dalej ropieje…

 29. jobrave
  5 czerwca o godz. 20:25

  Założenie że orientacja seksualna cokolwiek determinuje, jest chore z definicji.
  Ma być czymś dyskredytującym uwłaczającym?
  Zadziwiająca koncepcja rodem z katakumb…
  Miłość to nie tylko seks, wbrew pozorom.

  „Nie ważna płeć, ważne uczucie”- czego zdaje się wielu nie rozumie.

 30. wiesiek59

  „Ten wrzód dalej ropieje…”

  Bo ma ropieć.

  Tak jak ropieje od dziesiątek lat pogranicze indyjsko-pakistańskie na skutek decyzji lorda Mountbattena dotyczącej Kaszmiru – jakiś czas temu o tym pisaliśmy.

  Tak jak ropieją dziesiątki miejsc na całym świecie bo na taki los je skazano na skutek interesów politycznych.

  Z tym, że komentarz legata dotyczył wpływu propagandy na opinię publiczną by to ropienie uzasadniać czy ustawiać ją jako stronę w tych konfliktach.
  W tym kontekście powtórzę, że moim zdaniem owe mozliwosci propgandowe są mniejsze – współcześnie.

 31. Wszystkim propagujacym depopulacje proponuje zaczac od siebie.
  Wystarczy kawalek sznura i w miare wytrzymala galaz.

 32. Greta & Co.
  W niektórych krajach panuje już prawdziwa histeria przeradzająca się z wolna w fanatyzm jeśli chodzi o zmiany klimatu. Koniec świata, czarne scenariusze , młodzi ludzie zamiast się uczyć (Niemcy) „strajkują” w godzinach lekcyjnych (Friday for Future). Osoby proponujące rzeczowe rozmowy na temat j.w. są niemal napiętnowane jako kłamcy itp.
  Mała Greta cierpi na Asperger-Syndrom co nie szkodzi ,że już jest uważana za współczesną Joannę d’Arc klimatu. Niewykluczone ,że i Nobel…
  Są już dane ,że poziom wód w oceanach podniósł się o ok. 1,3 mm (to nie pomyłka) w skali roku…
  Niedawno podawano ,że gdzieniegdzie jednak obserwuje się wzrost lodowców, znawcy twierdzą ,że to dowodzi ocieplania się Ziemi.

 33. kooperatywaMondragon
  5 czerwca o godz. 19:02
  rozpoczecie wzorem Niemiec budowy systemu pozyskiwania energii odnawialne i zakaz subsydiowania energii z kopalin i nuklearnej.
  Nie wszystko złoto co się świeci.
  Niemcy chcą zrezygnować całkowicie z energii nuklearnej i z kopalin.
  W to miejsce „wiatraki” + fotony. Problem (już przetestowany): co w nocy i gdy wiatr nie wieje jak trzeba?… Do tego w przyszłości miliony samochodów z napędem elektrycznym – tu też pytanie co z surowcami do baterii itp, itd.

 34. zezem

  „Do tego w przyszłości miliony samochodów z napędem elektrycznym – tu też pytanie co z surowcami do baterii itp, itd.”

  I co z samymi zużytymi bateriami? Holendrzy, którzy poszli tą drogą nie wiedzą co z nimi robić.

  Czytam notkę o zakupie przez pewne miasto elektrycznego autobusu na baterie. Oczywiście jest droższy ni zwykły autobus. Poza tym, by wypełniał swe funkcje musi być doładowywany na rogatkach miejskich co godzinę. Ale tego typu tryb przyspieszony ładowania powoduje szybsze zniszczenie bateri. Co z tymi bateriami zużytymi robić?

  Ludzie pod notką piszą – czemu więc nie trolejbusy, które się przed laty sprawdzały w tej roli? Przecież są tańsze.

  Na to pytanie nikt nie udziela odpowiedzi.

 35. Bar Norte

  Francuska fabryka nalezaca do producenta slodyczy Ferrero , produkujacy 25 % popularnego
  kremu kanapkowego Nutella , strajkuje domagajac sie 4% podwyzki.
  Wlasciciel wystapil z kontrpropozycja podwyzki 0.4 %.
  160 robotnikow z liczacej 400 osob zalogi blokuje linie produkcyjne i drogi wjazdowe.
  Prawnicy korporacji Ferrero groza kara 1000 euro grzywny na GODZINE na pracownika.

  https://www.theguardian.com/world/2019/jun/03/strike-hits-production-at-worlds-biggest-nutella-factory

 36. Czy puszczanie bąków będzie limitowane. A nawet czy żywność wywołująca wiatry nie powinna być zakazana lub obciążona podatkiem ekologicznym. Tak sobie myślę,że wiatry trzymają ludzkość w rozwoju. Żaglówka bez wiatru traci sens. Czekam na komentarz Szwejka.

 37. Wystąpienia Rostowskiego są żałosne. Nikt nie pyta księgowego Tuska dlaczego nie widział rezerw finansowych państwa w Sezamie Ali Baby co zrobił Kaczyński. Tak sobie myślę,że to był kiepski księgowy bo nie przewidział politycznego wypalania się PO i PSL. Bo byt określa świadomość suwerena.

 38. Levar
  5 czerwca o godz. 21:43
  ,, Wszystkim propagujacym depopulacje proponuje zaczac od siebie.”

  Ciazom mozna zapobiegac i je przerywac.
  A przedewszystkim nie finansowac w Polsce mafii watykanskiej , namawiajacej do pomnazania sie i czynienia sobie ziemi poddana.
  kk stawia na opcje zerowa, wybierajac mlodych ministrantow.

 39. Weterani AK są nieczyści oznajmił członek rodziny smoleńskiej. Tak sobie myślę kiedy dowiemy się skanalizowanej prawdy o AK.

 40. kooperatywaMandragon

  W strajkującej fabryce wytwarzana jest 1/4 światowej produkcji Nutelli.
  Produkt ten składa się w 56,3 proc. z cukru, a 30,9 proc. z tłuszczu – głownie palmowego.

  Jak się bez tego cukru z tłuszczem obyć?

 41. Bar Norte
  5 czerwca o godz. 22:39
  Trojlebus(y).
  Podobnie myślę. Ale wyważanie otwartych drzwi idzie dalej.
  W N. testuje się na pewnym odcinku autostrady , bodaj 5 km, elektryczne ciężarówki… Wygląda to tak ,że w czasie jazdy mogą się „podczepić” do sieci.
  Ostatnio czytałem i przecierałem oczy – elektryczny SUV f-my bodaj Audi ma być napędzany baterią o wadze 700kG. Powoli zakrawa to na paranoję. Rozmawiałem ze sprzedawcą VW pytając z ciekawości o zasięg wystawionego e-Golfa. 120-140*km brzmiała odpowiedź. O czasie ładowania nie wspomnę, bo to przybiera karykaturalne wymiary.
  * wystawiony w muzeum brukselskim model samochodu z napędem elektrycznym z roku 1908 ma podobny zasięg…

 42. @Brak poprawnosci moze sie nie podobac ale racjom nie sposob zaprzeczyc.
  Dlaczego tak na prawde chcemy miec dzieci?
  https://www.youtube.com/watch?v=envZkj1bkQY

 43. zezem

  „W N. testuje się na pewnym odcinku autostrady , bodaj 5 km, elektryczne ciężarówki… Wygląda to tak ,że w czasie jazdy mogą się „podczepić” do sieci.”

  No to na tych 5 km robią za trolejbusy, jak by nie patrzeć.

 44. Nutella powinna być w czopkach. Tak sobie myślę o zdrowej diecie. Czyli przez odbycie.

 45. wiesiek59

  Neoliberalny stalinista ,, wyborczej” oskarza PiS o stan sluzby zdrowia,
  zapominajac, ze to wina 30 lat thatcheryzmu w Polsce.

  http://wyborcza.pl/7,75968,24862897,slona-cena-dobrej-zmiany-kilkadziesiat-tysiecy-ludzi-umiera.html#S.main_topic-K.C-B.5-L.2.duzy

 46. Levar, wiesiek59:
  depopulacja jak najbardziej. Nie trzeba żadnego sznura, Levar. Wystarczy, żeby nas nie przybywało. Resztę zrobi natura w ciągu 20-30 lat.
  Program? Wiem, że powie się, że utopijny, ale…
  Zamiast wydawania kasy na ,,programy humanitarne” spróbować trochę zmienić ich profil, tzn. coś za coś.
  Myślę o czymś w stylu dożywotniej renty dla młodych ludzi za dobrowolną sterylizację. Szczegóły pomocowe można zawsze dopracować. Pieniądze? Przecież tyle ich krąży, są takie pokłady bogactwa skupione w kilku rodzinach, są organizacje, itp, itd.
  Jest wiele sposobów, by rozwiązać problem. Niestety nie dojrzeliśmy do tego, by wspólnie nawet spróbować.
  Woda coraz cieplejsza, żabie coraz bardziej błogo.

 47. Bar Norte

  Jakie to zalosne, ze imperialisci nie zaprosili Rosji na rocznice inwazji we Francji,
  ktora nie byla by mozliwa bez niszczenia potegi niemieckiej od wschodu.

 48. Tytuł wpisu nieco dwuznaczny.
  Na tym blogu spodziewam się polityki a nie dyskucji o świeżym powietrzu, tak też odbieram ten tytuł – podumowanie działalności Komisji Europejskiej.

 49. pharlap;2:58.

  Nie dość że wlazłeś na EN PASSANT aby zareklamować swój blog to jeszcze
  go krytykujesz , paszoł won ty i twój blog.

 50. guziec
  6 czerwca o godz. 0:45

  Depopulacja występuje samoistnie, ale jedynie w krajach bogatych, zużywających na głowę mieszkańca kilkukrotnie wiecej energii niż w krajach biednych.
  Parafrazując, elektryfikacja = depopulacja.
  Zelektryfikujmy Afrykę, Amerykę, Azję, a ludzie będą mieli inne zajęcia niż rozmnażanie się…..

  Tyle że po wykonaniu takiego projektu, kilkukrotnie zwiększy się zapotrzebowanie na energię…..

  Wiatraczki i fotowoltanika dają w światowym mixie energetycznym śladowe ilości, sięgające w porywach do 3% energii wytworzonej.
  Po wyeliminowaniu energii jądrowej, pozostaje głębiej kopać i spalać więcej.?
  Ziemia ma ograniczone zasoby.

 51. Kończę wyginać ciało śmiało i słucham Kubę Sienkiewicza, który był słabym ministrem, ale nie odmawiam mu roli krytyka polityków (przecież większość krytyków literackich książek nie pisze). Ale wróćmy na ziemię, czyli do Polski, w rejon Studzianek (nie, nie będzie od czterech pancernych), gdzie pięknie się pali to czego nie spalono w domowych piecach i nie przerobiono na inne śmieci. Dzieje się to, co tu przepowiadałem. Lato będzie obfitowało w pożary gór śmieci, które pracowicie wyprodukowaliśmy.
  Drugi akapit też w temacie narzuconym przez gospodarza. Na Śląsku (u nos) prowadzi się kampanię pt. „Szlukni sie wody z kokotka” (napij się wody z kranu) ale tak, że nikt o tym nie wiem. No, ja wiem i ci z którymi się spotykam. Przeważnie pukają się w czoło jak słyszą, co ja mówię. Trudno, muszą zginąć ich wnuki.
  Wracam do Sienkiewicza (jeszcze mówi, mówi, mówi) czyli polityki krajowej. Mam takiego pomysła (to z Ferdka) na zmianę nieskutecznego wytykania PiS afer (tu w nowym numerze Polityki pisze długo o tym lubiany przeze mnie Sierakowski). Jak już pewnie zauważyliście w swoim długim życiu, liczba ofiar wojen nie robi na nikim wrażenia, cyfra i nic więcej. Co innego gdy zetkniemy się z pojedynczą ofiarą – najlepiej kobietą z dzieckiem na rękach. To też działa w tzw. dobroczynności. Dlaczego miałoby nie zadziałać w polityce? Pomyślcie.

 52. @

  Byłbym ostrożny z kpinami pod adresem aktywistów zaangażowanych w problemy ocieplenia klimatu. Maja oni przeciwko sobie cały przemysł oparty na wydobyciu ropy, który dysponuje nieograniczonymi środkami finansowymi i chroni swoich interesów.
  Nie pierwszy raz w historii dochodzi do konfrontacji. Przypomnę ( przykład pierwszy z brzegu) lobbing producentów papierosów że palenie nie szkodzi. Lekarze dostawali za darmo papierosy bo oni przecież wiedza ”najlepiej”, a każdy miał w swojej rodzinie kogoś kto kopcił jak komin i żył 100 lat!
  Zmiany klimatyczne są w tym kontekście nieporównywalnie większym zagrożeniem dla całej ludzkości.

 53. Ludzie mówią,że to Armia Czerwona pokonała katolicki wehrmacht III Rzeszy i podżegający do Drang nach Osten ! Watykan. Tak sobie myślę,że to uratowało tzw.zachodnią cywilizacją przed też zachodnią cywilizacją w wersji watykańskiej. Gott mit uns !

 54. Herstoryk
  6 czerwca o godz. 9:18
  Cytat z poleconego artykułu:
  „Stworzenia, ludzkość zachowuje się jak każdy inny niezdolny do abstrakcyjnego myślenia i racjonalnego planowania gatunek, któremu trafia się wyjątkowo gościnna nisza ekologiczna.”

  PiS ma pomysł na rozwiązanie problemu:
  MÓDLMY SIĘ DO BOGA.

 55. Rytualna rzeż wielorybów. Morze krwi. Tak sobie myślę,że przypomina Izrael. Rytualna nie dla przeżycia.

 56. Wstecznictwo całą naprzód…

  Jak ludziom usieciowanym w bzdurze można pop..lić we łbach, by sterować ciemną masą, to najzwięźlejsza droga interpretacji pawiego wachlarza postingu na EP.
  Lemingi, populistycznie same depopulacyzujące się to przy tym stado małych pikusi.

  Co najpiękniejsze, gra lękami pierwotnymi, zabobonem i ściemą mesjanistycznego ocalenia za drobny datek, ta gra na na pustych łbach wzajemnie się pustką nadymających, jak na bębnie tam-tamów, robi za progres i dbalość o naturę (której ściemniacze częścią oczywiście nie są).

  Trwa rekonstrukcja MontyPythonowskiego „Żywota Barjana” – dziś w wersji do wyboru „eko”religijnie świeckiej albo wyznaniowo tradycyjnie kościelnej.

  Runiczny pęd elektromatu na panią Szydło w roli działaczki Eurpoejskiej, to już tylko wykwity będące stygmatem tej zarazy, ogarniającego małpującą cywilizację karykaturą polo-koktę samozagładniczego bezumysłowia .

  Nb. wyjątkowo ciekawy numer bieżący „P”, z tego gatunku (bezczelnej ściemy dla myślących pozamózgowo) dostarcza m.in. przesmacznego wywiadu opisującego dlaczego Pan Schetyna jest jedynym i niezbywalnym Schetyną w Folwarku Dymania Inteligentów własności Pana Schetytny.
  Polecam miłośnikom skeczu Monty’ego o kolejnych, coraz doskonalszych wejściach na plan Inkwizycji.

  O powściągliwie mistrzowskim daniu El Chefe – DP, w felietonie preparującym z toksycznego Wosia gourmentowy gulasz z ryby Fugu, z zasmażką, wypada napisać post osobny, inkrustowany szamerunkiem szacunku dla Felietonisty.
  Nie śmiem, ale wkrótce muszem.
  – – –

 57. Płynięcie statkiem za ocean to kompletny bezsens, choćby dlatego, że trwa tygodniami. Natomiast nie widzę powodu, żeby nie można było zrezygnować z lotu samolotem na krótkiej trasie np. do państw pobliskich, jak Niemcy, Czechy, Austria, Szwecja itp.

 58. Pan Jobrave

  Nie napisalem ze Zoska i Rudy nie byli homoseksualistami ( wtedy gejow nie bylo) napisalem ze wysnuwanie takiej konkluzji z cytowanego tekstu jest nieuprawnione.
  Pisalem ze cytat opisuje borykanie sie z nieunikniona smiercia bliskiej osoby, nie ma w nim natomiast sladu pociagu seksualnego jaki jest istota pederastii.

  Podaje pan przyklad Iwaszkiewicza – nalezy oddzielic dzielo od osoby. Jesli tak to czemu powoluje sie pan na jego homoseksualizm?
  Przeciez to bez znaczenia jakim byl czlowiekiem, czyz nie?
  Wyspianski z choroba weneryczna:
  Gdyby dane bylo panu go spotkac ( wiedzac o jego chorobie) to przywitalby sie pan jak z kazdym innym( usciskiem reki, objeciem) czy tez, powodowany obawa by sie nie zarazic, odmowilby pan mu takiich wyrazow szacunku? Stygmat choroby odarlby dla pana Wyspianskiego z szacunku naleznego mu z racji dokonan artystycznych czy nie?
  Ten przyklad pokazuje trudnosc w oddzielaniu tworcy od dziela. 🙂

  Acha: polecam sie na wypadek gdyby mial pan jakas trafniejsza od mojej definicje homoseksualizmu.

  ml

 59. Teza hipotetyczna – Wtedy gejow nie bylo ( quentinte-za )
  Piernik o czym innym – do wiatraka
  „- To jak Ty się teraz nazywasz?
  – Teraz to nazwa twojej partii.
  – To nie Razem?
  – Razem mieszkamy. Teraz. „

 60. Gejów nie było….
  Kim byli wiec Proust, Turing, Rohm?

 61. Is 42
  Miło mi ,że zwróciłeś uwagę na szczegółowy opis meczu Światek ( 18 lat ) a Help ( 27 lat liderka WTA )
  a tu kilka naście minut temu
  17 letnia Amerykanka Anisimowa w 2 setach pokonała Halep .
  Nie wiem czy grac będzie w finale , ale jej kibicuje ( od poprzedniego meczu z Hiszpanką )i oby spotkała się wtedy z inną młodą 19 letnia Czeszką .
  W Kobiecym tenisie zmiana pokoleń a u panów stagnacja od lat
  Roger , Rafa , Nowak – tu na RG nic sie nie zmieni
  ps
  Zrezygnowałem z ważnej wizyty od wczoraj (deszcz na kortach RG )
  i jestem zadowolony ta urodziwa dziewczyna na tych kortach zdobyła tenisowy świat

 62. Proponuję, aby bohaterka felietonu udała się do Ameryki Południowej wpław. Ewentualnie kajakiem. Będzie super ekologicznie.
  Proponuję też odstawić samochody, pociągi i elektryczne hulajnogi.
  A w ogóle, to wróćmy do jaskiń.
  Ale, ale, odzienie w skóry też nie będzie cool. Lecz co na to Czukcze i Eskmosi? Będzie wszak im w d.pę wiało.
  Wyłączmy telewizję i internet.
  Tylko jak wtedy samozrealizuje się wiesiek? Rylcem na tabliczce?
  I „sputnika” też nie będzie.
  Wtedy spełni się wizja niejakiego Kononowicza. Nie będzie niczego (poza tęczą na Placu Zbawiciela) i odłączonym studiem TVN, gdzie Olejnik w spódnicy z liści uschniętej palmy będzie podejmować Kwaśniewskiego okrytego jeno w brodę do pasa 🙂

 63. Nie wiem, czego Kuba Sienkiewicz był ministrem. Może zdrowia (nie pamiętam), a może swej gitary? Nieudaczny minister z Platformy od podpalonej budki (nie Borysa!) miał, zdaje się, na imię Bartłomiej.
  Ale co ja tam wiem. Nie pijam wody z kokotka.

 64. guziec
  6 czerwca o godz. 0:45
  „Jest wiele sposobów, by rozwiązać problem.”

  Rozwiazanie jest proste:
  przestac dotowac dziadostwo-samo wymrze.

  A ludzie modrzy, silni i odwazni sami sobie poradza.
  Martwic sie o nich nie trzeba.

 65. @blackley –
  Dziękuję za prezentację swojej wizytówki.

 66. pharlap; 14:19.

  To nie moja wizytówka tylko czyjaś , tak się złożyło ze tylko z konieczności
  jest w moim posiadaniu więc jaka wizytówka taka prezentacja.

 67. kooperatywaMandragon

  „Jakie to zalosne, ze imperialisci nie zaprosili Rosji na rocznice inwazji we Francji, ktora nie byla by mozliwa bez niszczenia potegi niemieckiej od wschodu.”

  Czy pan nie przywiązuje za dużej wagi do tzw „polityki historycznej”? Ona naprawdę nie ma za wiele wspólnego z historią.

  Sprawdziłem – formalnie rzecz biorąc zaprosili Rosję. Jakiś kierownik korytarza z rosyjskiej ambasady w Paryżu złożył wieniec.
  Natomiast realnie nie ma powodu by pod pretekstem rocznicy inwazji na Normandię zbierali się wszyscy przywódcy zainteresowanych państw. Ostatnio normandzko-rocznicowym pretekstem do spotkania była wojna w Donbasie. Jak pan pewnie pamięta po tej celebrze mającej symbolizować rocznicową jedność pozostała w spadku konstrukcja formalno – polityczna zwana „formatem normandzkim” konserwująca ową wojnę na lata.

  W tym roku racjonalnych powodów do spotkania się pod pretekstem rocznicy nie ma. Donald Trump bowiem wykorzystuje ją do wspierania „inwazji” brexitowców na Brukselę.
  Natomiast WW Putin w Petersburgu omawia z towarzyszem Xi warunki „inwazji” chińskiej na Syberię.
  Co więc może mieć wspólnego operacja Overlord z PE w Strasburgu i koloniami chińskimi na Syberi?

  Ps. „imperialisci nie zaprosili Rosji”
  A Rosja to nie ma aspiracji imperialistycznych (imperialnych)?

  https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/imperializm;3914371.html

 68. Gej to też dziecko Boga i na jego podobieństwo. Gejostwo jest przekazywane w genach według Darwina. Tak sobie myślę w czym problem z ojcostwem.

 69. Do tej pory byłem pewien, że tylko redaktor Passent czyta te bzdury, które tu wypisujemy. Zdumiałem się, czyta też niejaki @quentin t. i poprawia nawet źle przytoczone imiona ministrów. Nie poprawia słowa „szlukini”, które wcale nie oznacza „napij się”. A jest to różnica ogromna, ponieważ Kuba czy jakiś inny Bartek nie ma znaczenia, natomiast między łykiem na napiciem się na pustyni ma. Zapamiętaj mądralo. Takie tam złośliwe przekomarzania nie mających nic do roboty staruchów, nieprawdaż?

 70. Bar Norte
  6 czerwca o godz. 15:51
  Pytanie pierwsze: jak znajdowac informacje o zaproszeniu delegacji rosyjskiej na 75-ta rocznice do Normandii ?
  Jedyne co wyskoczylo na guglu to depesza prywatno-publicznej rozglosni PBS, ze Putina zaproszono na 70-ta rocznice, a teraz nie.
  Dla zachowania pokoju i oszczedzenia milionow istnien ludzkich warto chyba nadskakiwac adwersarzom ?
  Kolonizacja Marsa dla Jednego Procenta moze nie byc zrealizowana na czas.
  Pytanie drugie :
  [ Ps. „imperialisci nie zaprosili Rosji”
  A Rosja to nie ma aspiracji imperialistycznych (imperialnych)?]
  USA zainstalowala pierscienie dziesiatkek baz wojskowych wokol Rosji i Chin.Nie ustaje w obalaniu niezaleznych rzadow naokolo swiata : Bliski Wschod, Ameryka Lacinska, Afryka..
  Kraje satelickie, jak Anglia, Francja a teraz i Kanada ,wiernie wykonuja polecenia swojego pana.
  Rosja broni rosyjskojezycznej ludnosci na wschodniej Ukrainie i rosyjskich Hawajow na Krymie.
  Notatka PWN powinna tez zwrocic uwage na proporcje- USA wydaje sie wiele razy bardziej agresywna niz Rosja- to zachodni imperialisci napadli na Rosje Radziecka w 1918 roku a nie odwrotnie.

  Czytam reportaze o stolicy Meksyku, gdzie pisza , ze CIA tlumila ( lacznie z zabijaniem ) wszelkie ruchy protestu, nawet w przeddzien olimpiady, by za wszelka cene zapobiec podazeniu Meksyku droga kubanska. Teraz Meksyk jest calkowicie ubezwlasnowolniony, chocia jak w Berlinie, Budapeszcie i Pradze wybuchaja tam od czasu do czasu spoleczne protesty.

 71. kooperatywaMandragon

  „jak znajdowac informacje o zaproszeniu delegacji rosyjskiej na 75-ta rocznice do Normandii ?”

  Najlepiej u źródła tj w organie władz rosyjskich czyli w RT.
  To oni własnie potwierdzili, że ambasada Rosji we Francji otrzymała zaproszenie na obchody 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

  Natomiast nie wysłano zaproszenia WW Putinowi ponieważ organizator czyli rząd francuski będzie reprezentowany na szczeblu premiera. Jak wyjaśnił Pałac Elizejski, zgodnie z powstałą tradycją uroczystości w okrągłe daty, jak na przykład z okazji 70. rocznicy, odbywają się z udziałem głowy państwa, a na 75. rocznicy z udziałem szefa francuskiego rządu.

  Natomiast nie wyjaśniono czy premierowi rosyjskiego rządu wysłano zaproszenie drogą dyplomatyczną tj poprzez ambasadę.

  Jesli zaś chodzi o obecność Trumpa na uroczystości to jest on tam przy okazji swej wizyty w Wielkiej Brytanii w której dopieszczał „brexitowców” i wydawał instrukcje wyborcze – czego zresztą nie ukrywa.

  Nie odniosłem wrażenia by RP było urażone tą sytuacją. Najwyraźniej wychodzą z pragmatycznego punktu widzenia – jeśli nie ma o czym gadać to nie ma sensu szukań pretekstu do jałowych spotkań.

  Jesli zaś chodzi o imperializm rosyjski … .
  Pan go uzasadnia a to jest zupełnie niepotrzebne bo rozumiem, że mocarstwa mają swoje globalne interesy i imperialne cele. Nie widzę też powodu bym się miał jakoś identyfikować z nimi – bez wzgledu na to jakiego mocarstwa dotyczą.

  Mnie chodziło tylko o to by nazywać rzeczy po imieniu.

 72. widze, że i u gospodrza sezon ogórkowy;

 73. przynajmnie ruskie trole sie uciesza, bo na zagryzke najlepszy małosolny;

 74. wiesiek59 post 5.06. 19.02:piszesz o ocieplaniu domow zwyczajne bzdury!Poprawianie twoich wypocin niema sensu :swoim zdaniem wiesz , jak duzo tu piszacych , wszystko lepiej , bo…… niewiele wiesz!
  Prawie kazda twoja wypowiedz to robienie czytajacych za wariata/ przynajmniej to co sam potrafie sprawdzic/!
  Nawet nie kapnales, ze powolywanie sie na innch to tez brak znajomosci tematyki ,bo na kazdy temat , nieuku , znajdziesz wypowiedzi pro i kontra!
  Obrzydliwe!

 75. najpierw politycy kradli chleb satyrykom, teraz jest odwrotnie;

 76. krucjata dziecięca

  na dnie rowu marianskiego
  lezy tytka od aldiego

  a w kolejce na ewerest
  niejednemu swierknie czerep

  znowu u mnie hulajnogi
  mają opanowac drogi

  elektrycznie napędzane
  uratują nas przed sliczną
  katastrofą klimatyczną

  hulaj, nogo! hulaj! hulaj!
  tuti! tata! tete! tuti!
  (bis)

 77. wiesiek59
  6 czerwca o godz. 13:14
  ,, Kim byli wiec Proust, Turing, Rohm?”
  Jaroslaw Krotki nie ma czasu na przyjemnosci, bo musi realizowac na zapleczu wytyczne 447.

 78. Jakis czas temu postawilem quentinteze ( teza hipotetyczna to w odroznieniu od quentintezy , zwykla hipoteza a quentinteza to teza ktorej nie trzeba udowadniac , zrobi to sama ) , ze kwestia Zoski jest kwestia czasu . Po jakims czasie zniknie i oto dowod , prawdopodobnie . Prawdopodobnie bo dowod jest hipoteza ale ona sama guentinte -zą
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24871406,nieformalny-knebel-dla-zofii-klepackiej-za-wypowiedzi-o-lgbt.html#BoxWOpImg1

 79. byk
  6 czerwca o godz. 21:04
  ,, najpierw politycy kradli chleb satyrykom, teraz jest odwrotnie”

  Zza Wielkiej Wody na Youtube :
  Jimmy Dore Show,
  Redacted Tonight,
  Last Week Tonight with John Oliver .
  do tego Bill Maher, Seth Mayers, Samatha Bee i in.

 80. Komunista Ukrainiec Chruszczow podarował Ukrainie Krym. W stylu warszawskiej prywatyzacji. Główny jankes podarował Izraelowi Wzgórza Golan też po uważaniu. Tak sobie myślę skoro wszystkie nadania komunistyczne są nieważne to paserzy nie mają praw własności. Jak kamienice w Warszawie czy majątek 447. Izrael stał się paserem z woli głównego jankesa.

 81. Ludobójstwa. Turcja podobnie jak banderowska Ukraina wypierają się. Ormianie i Polacy czekają. Co nie przeszkadza hunwejbinom pić wódkę z fanami banderyzmu i wołać sława ….jak to zrobił Tusk. Tak sobie myślę,że w ramach rusofobii choć wyszli na „ludzi” w czasach wstecznej tzw.mrocznej sowieckiej okupacji trwającej do 2015 roku. Obalonej przez Kaczyńskiego z bożą pomocą. Ale tytuły naukowe „okupanta” zachowali. Czy są niegramotni. Wykształcenie z sierpem i młotem cała wstecz. Tabula rasa.

 82. Hipokryzja do kwadratu. Samoloty w proporcji do samochodów i kominów. Spaliny na 10 000 km do spalin pod nosem. Najciemniej pod latarnią. Tak sobie myślę,że facetowi bez paszportu kontrole graniczne nie wadzą. Ochronę środowiska zacznijmy od siebie po prostu nie oddychajmy. A problem sam się rozwiąże.

 83. @

  Jak na złość czy Gospodarz przewidział ? 😉

  Greta Thunberg otrzymała dzisiaj nagrodę od Amnesty International.
  Wcześniejsi laureaci: Nelson Mandela, Malala Yousafzai, Ai Weiwei, Angélique Kidjo och Alicia Keys.

 84. @

  Afera KNF. Czarnecki odcięty od akt

  http://wyborcza.pl/7,75398,24872565,afera-knf-czarnecki-odciety-od-akt.html#S.DT-K.C-B.1-L.2.foto

  jerjar07.06.2019, 05:59
  Postawmy sprawę jasno. Majowe wybory nie dostarczyły powodów, żeby cokolwiek zmieniać. Zaopatrzony w karteczki z instrukcją jak głosować suweren nie wyraził zaniepokojenia stanem praworządności i upolitycznieniem organów ścigania.

  Z pierwszej ławy sejmowej śmieje się całą szczerbatą gębą państwo mafijne. Bez żadnego trybu pokazuje reszcie społeczeństwa środkowy palec.

  Ośmiornica PiS

 85. Może ten artykuł niektórym trochę wyjaśni i uzmysłowi że cudów nie ma w gospodarce PiS. Niestety przyszłość nie jest różowa

  http://www.instytutobywatelski.pl/27407/komentarze/gospodarka-komentarze/mity-o-podatkowym-uszczelnieniu

 86. Nie mający pieniędzy na opał czekają na ocieplenie. Co to za życie za zamarzniętymi szybami. Tak sobie myślę,że są za żarem nawet z nieba aby wygrzać kości przed zbawieniem. Sprzeczność interesu znudzonych burżujów i sztywnych z zimna. Mózg wtedy lasuje się i byle jak głosują. Może o to chodzi.

 87. zezem: to co Niemcy robia z przestawieniem na napedy elektryczne znasz tak samo jak pozyskiwanie cukru na ksiezycu! Ty nawet nie kapujesz o co chodzi z tym gazem przez Baltyk!
  Radze :zajmij sie problemem czy Adam i Ewa mieli pepek! Przy okazji naplujesz , na czym sie zapewne znasz , na biskupow!

 88. Przeciwnicy Nord 2 zmuszają do dostępności każdego do rury. I mamy co mamy bo łatwo wpuścić do rury syf. Jak w Przyjażni. Gdzie kucharek…Tak sobie myślę,że ktoś musi być odpowiedzialny a nie demokratyczny. Pytanie jak podłączyć się do rury na dnie Bałtyku. A prowokatorów mnogo.Nawet na autostradzie są wyznaczone miejsca do włączania się.

 89. Żubry i bobry na talerz. Tak sobie myślę kiedy schroniska dla zwierząt staną się spiżarnią dla turystów w ramach Jedwabnego Szlaku. Gość w dom potrawy jak w domu. Domowa kuchnia zaprasza…A w menu…jak w filmie Mondo cane chińszczyzna.

 90. My tu o ociepleniu a główny jankes podgrzewa atmosferę jak III Rzesza planowaniem działań wojennych przeciwko Iranowi i nie tylko. Przyłączył też Wzgórza Golan do Izraela w ramach korzeni żydowskich jankesów jak Sudety czy Austrię. Tak sobie myślę,że dzięki migracji nazistów do USA III Rzesza ma kontynuatorów. Co widać po naszywkach wojskowych z germańskimi nazwiskami. Szwarc…Mul…jastrzębie.

 91. Pan Wiesiek:

  Powtorze zadna z wymienionych przez pana osob nie byla gejem: byla pederasta, homoseksualista, ale nie gejem. Czy wie pan jaka jest miedzy tymi bytami roznica?

  ml

 92. hej, dzisiaj jestem gej
  a wczoraj byłem pederasta i basta!

 93. Tak jak między bytem a odbytem. Tak sobie myślę ot byle jak.

 94. ” „I’m a neanderthal man. You’re a neanderthal girl. Let’s make neanderthal love in this neanderthal world” – śpiewają w kółko angielscy muzycy. ”
  Czy ktos wie jaka byla roznica miedzy neanderthal a heterosexual love ? Pytanie o Neanderthal existence jest glupie tak samo jak o Neanderthal Radio ale pisanie przez mala litere jest przejawem antyneandertalizmu (jakby- bo to w radiu) . Czy na arce Noego byl ktos z tamtego bytu ?
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24872951,wojciech-mann-skojarzyl-zachowanie-morawieckiego-z-utworem-neanderthal.html#a=66&c=159&t=7&g

 95. Wojciech Mann, twardo stojący na gruncie zdobytych i prognozowanych osiągnięć materialnych, zawsze był trochę „za” i nieco „przeciw”.

 96. Psia kosc , bylbym zapomnial .. tam wystepuje „neanderthal girl” a wszystko to na temat tytulowy (..) zeby nie trzeba bylo sie spowiadac z glupich i jeszcze glupszych pytan . Kazde nastepne moze byc (… ) od najglupszego wczorajszego (mialem tego nie pisac ale .. co tam ) To wszystko z ” milosci radiowej ” starej dlatego nie zardzewialej do WM

 97. quentinte
  Te twoje prognozowane materialne quentintezy sa jakby takie naendertalskie troche ale nie tak calkiem , troche . Nie uwazasz ? Moze jestes przeciw ? Bądz sobie , bądz .
  Bądz co bądz .. mnie to wisi

 98. olborski: guano o Mannie, widać, wiesz – zresztą miłość jest z natury ślepa.

  Nie mam wątpliwości, że wisi. Gdyby od lat nie wisiało, nie byłbyś starą, zmierzłą pierdołą.

 99. Qurwik dziś pedalstwo szerzy
  byle tylko do wieczerzy
  Tęcza w oku mu rozbłyska
  gey przekleństwa na wiatr ciska.

  Guano zwane PiSem:
  Afera KNF – Chrzanowski
  Afera SKOKi – Bierecki
  Afera NBP – Glapiński
  Afera Srebrna – Jarosław Kaczyński
  Afera PCK – partia PiS
  Afera burdelowa – Kuchciński

 100. Adaśko się ożywił!
  Skończyło się zatem lizanie ran po wieczorze wyborczym 26-go maja, kiedy to mały rozumek odmówił posłuszeństwa i podwinięto kitę na kilkanaście dni w nadziei, że optymistyczne pohukiwania o zwycięstwie Drużyny Schetyny ulecą w niepamięć?
  Internet pamięta, Adaśko, to nie parę, ledwie co pofałdowanych zwojów mózgowych!
  Rzuć znów jakąś wysublimowaną prognozę politologiczną co do wyborów na jesieni. Ja porechoczę, a moja sunia ucieszy się z faktu, że ja się cieszę. Patyczek, który jej rzucam dla wspólnej zabawy i na którym szlifuje sobie zgryz, dziwnym trafem też zwie się „adaśko”.
  Dobrze, że jesteś… 🙂

 101. Hej, qurwiku wciągaj gacie
  pedał na cię czeka w chacie.
  Nic nie powiem twej Marynie
  choć, zamieniłbyś ją na świnię.

  Ein Führer, ein PiS
  faszyści górą i tłamszą odmiennych, bo lubią
  😉

 102. Adaśko, twój godny pożałowania wierszyk:
  – jest alogiczny (chyba „ściągaj” gacie – w tej sytuacji)
  – nie ma rytmu (ostatnia fraza)
  – nie masz pojęcia o interpunkcji (przecinek po „choć”).

  Reasumując, muszę cię przeprosić. Dotąd uważałem cię za debila, ale ty jesteś regularnym idiotą 🙂 🙂 🙂

 103. Qurwik recenzent, reasumuje.

  To ty szedłeś do chaty ze spuszczonymi gaciami? Cie choroba. 🙁
  Twoja ma na imię Ewa ? Sorki masz racje, nie rymuje się. 🙁

  Geniuszu ty mój 🙂 🙂 ( dwa uśmieszki, bo do dwóch zliczyć ???)

  Karzeł, przekręt, cudotwórca
  skrzyknął sobie druhów dziarskich
  faszyzm będą teraz szerzyć
  biednym ludziom trudno przeżyć.

 104. Wymieniłem dzisiaj baterię w laptopie. 100 zł – jestem w szoku, trzyma już 2 godz., zostało 60%. Innymi słowy, nie wszyscy kradną.

 105. Koleś nie kuma różnicy miedzy rytmem a rymem…
  Szkoła specjalna ukończona dzięki współczuciu wychowawcy?

  Ty jesteś z tych, których nie zdeprymuje nic i nikt, co?
  Wiem, że nie masz rodziny i nikt bliski ci powie, jak się kompromitujesz.
  Ale masz chyba jakiegoś dochodzącego opiekuna z socjalu?
  Biedny idiota.

 106. Nie ma to, jak wystawianie smarkatych do walki z czymś, o czym tak naprawdę nie mają pojęcia. Bo zwyczajnie nie są w stanie ogarnąć zawiłości tego świata w ich wieku.
  Ale ci „wystawieni” robią kariery i często przekraczają granice, które wystawiają innym jako nieprzekraczalne, bo natura, bo to, bo śmo…No właśnie – udała się do Szwajcarii na piechotę?
  Ja za, ale także przeciw. Zwłaszcza przeciw.

 107. Bar Norte

  W ramach zazieleniania miast teren pod Wieza Eiffla zostanie zamieniony w 54 hektarowy park pelen fontann i stawow.
  Droga szybkiego ruchu po stronie Sekwany i most zostana zamkniete. Caly kompleks z miejscami na wieksze zgromadzenia ma byc w pierwszym etapie gotowy na Olimpiade 2024 a dalsza czesc projektu zakonczona na 2030 rok.
  Koszt przedsiewziecia 72 miliony euro.
  https://www.theguardian.com/world/2019/jun/07/eiffel-tower-revamp-to-turn-roads-into-garden-in-heart-of-paris
  Wladze Warszawy powinny tak samo obramowac Palac Kulury i Nauki .

 108. @

  Zakątek Polityczny – ¡No Pasarán

  „Panie Prezesie,
  Proszę wybaczyć otwartą formę listu, ale spodziewam się, że gdybym napisała do Pana prywatnie, to nigdy by go Pan nie przeczytał. A ja już nie mogę czekać. Mam 96 lat.
  Pamiętam dobrze Polskę przedwojenną, okupację, konspirację, Ravensbrück, zrywy wolnościowe czasu PRL aż po „Solidarność”, która dla mnie była równie ważnym doświadczeniem jak konspiracja czasu wojny. Od sierpnia 1980 r. jestem bliską współpracownicą i lekarką prezydenta Lecha Wałęsy. I właśnie w sprawie Lecha Wałęsy do Pana piszę.

  Do Pana, bo to Pan stoi za oszczerczymi atakami na przywódcę sierpniowego strajku, na historycznego przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, na laureata Pokojowej Nagrody Nobla, na rozpoznawalną na całym świecie ikonę polskiej bezkrwawej i zwycięskiej rewolucji, na człowieka, który nigdy nie dał się złamać.

  Dochodzę kresu mojej życiowej wędrówki i nie będę niczego owijać w bawełnę. Nie chcę wnikać w Pańskie motywacje. Domyślam się jedynie, że są one, niestety, osobiste.

  Pamiętam Pana częste wizyty w Gdańsku w centrali „Solidarności” w 1989 r. Wtedy zabiegał Pan o przychylność Lecha Wałęsy, którą zresztą zawsze Pan otrzymywał. Pozował Pan z nim na zdjęciu jako kandydat Komitetu Obywatelskiego „S” przy Lechu Wałęsie w pierwszych wolnych wyborach do Senatu. Wielokrotnie słyszałam z Pana ust peany na temat mego szefa: że to „obok Papieża najsłynniejszy w świecie Polak”, „prawdziwy lider obdarzony genialną intuicją” i „oczywisty kandydat na prezydenta Polski”. Powtarzał Pan wówczas to, co dla wszystkich było oczywiste, i angażował się Pan w jego zwycięską kampanię prezydencką.

  Dziś widać, że nie było to szczere i czynił Pan tak zapewne tylko z politycznego wyrachowania. Dopóki się Panu wydawało, że może Pan wpływać na Lecha Wałęsę i nim sterować – zabiegał Pan o jego względy. Dopóki Wałęsa wpisywał się w pańskie polityczne kalkulacje, był wielki i nie było żadnej sprawy tzw. Bolka.
  Ale to było kiedyś. Z chwilą, gdy prezydent Lech Wałęsa zwolnił Pana ze swej kancelarii, skierował Pan przeciw niemu te same oskarżenia, którymi wcześniej szantażował Lecha gen. Czesław Kiszczak. Pan i Pana współpracownicy od lat prowadzicie bezprecedensową nagonkę na niego jako „agenta bezpieki”. Palił Pan jego kukłę pod Belwederem, wołał „Bolek do Moskwy”. A pod II bramą stoczni opowiadał Pan, że stoi tam, gdzie kiedyś, a ci, których Pan nie lubi, stoją tam, gdzie stało ZOMO. Nie wiem zresztą, gdzie Pan stał w sierpniu 1980 r. Byłam w Stoczni Gdańskiej przez cały strajk, ale nigdy Pana nie spotkałam. Musiałam mieć pecha.

  Nie wiem, dlaczego Pan to robi. Czy to urażona ambicja? Zazdrość wobec jego zasług dla Polski, które stoją w rażącym kontraście do pańskich? Czy wreszcie chęć usunięcia wszystkich prawdziwych bohaterów „Solidarności” po to, by zrobić miejsce nowym, własnym.

  Zniesławiając Wałęsę, rugując go z kart historii, zakłamując dzieje „Solidarności”, szkodzi Pan Polsce i sieje zwątpienie w nas, Polaków. Mam w świecie wielu przyjaciół. Wszyscy pytają mnie, czy Polacy zwariowali? Dlaczego własnymi rękami niszczą własne autorytety, dlaczego dewastują międzynarodową pozycję swego kraju?

  Wzywam Pana, by zaprzestał Pan ataków na Lecha Wałęsę i okazywał mu respekt i szacunek należny bohaterowi „Solidarności” i twórcy Wolnej Polski.”

  Prof. dr hab. med. Joanna Muszkowska-Penson

 109. wiesiek59

  ,, Rzeczpospolita ” zamiescila rano rozmowe z Ewa Balcerowicz na wideo.
  Polgodzinne kazanie objawilo, ze poziomem inteligencji dorownuje Lechowi Walesie.
  https://www.rp.pl/Gospodarka/306069870-RZECZoBIZNESIE-Ewa-Balcerowicz-Balam-sie-zadania-ktorego-podjal-sie-maz.html

 110. adam100
  7 czerwca o godz. 21:13
  List 96-letniej prof.medycyny pokazuje cwaniactwo Jarosława w ustawianiu się w polityce.
  Pzdr, TJ

 111. kooperatywaMandragon

  „W ramach zazieleniania miast teren pod Wieza Eiffla zostanie zamieniony w 54 hektarowy park pelen fontann i stawow. …”

  Piekne plany ma pani burmistrz Hidalgo ale jak na razie palcem na wodzie pisane, bo autor zauważa, że budzą one silny opór – głównie kierowców. Zobaczymy więc jak z tymi planami będzie.

 112. kooperatywaMandragon

  Z notki biograficznej wynika, że Anne Hidalgo, z pochodzenia Hiszpanka jest z lewicy. Jak jej hiszpańskie towarzyszki Manuela Carmena, była burmistrz Madrytu i Ada Colau, była burmistrz Barcelony.

  Takich kobiet w polityce potrzeba!

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Anne_Hidalgo#/media/Plik:Anne_Hidalgo,_février_2014.jpg

 113. tejot
  7 czerwca o godz. 21:26
  adam100
  7 czerwca o godz. 21:13
  List 96-letniej prof.medycyny pokazuje cwaniactwo Jarosława w ustawianiu się w polityce.
  Pzdr, TJ

  Ja boleje
  ty bolejesz
  on/ona /oni boleją

  A wszy znoszą jaja ( gnidy)</strong

 114. Paniusia od bigosu i gołąbków rozumie zawiłość świata.

 115. Bar Norte
  5 czerwca o godz. 20:49

  „Ten wrzód dalej ropieje…”

  ——-

  Wczoraj miałam okazję rozmawiać ze studentem pochodzącym z Indii.
  Inteligentny młody człowiek.
  Jego zdaniem Hindusi sa przygotowani do wojny, a wręcz jej oczekują.
  Co nie znaczy że jej chcą. Ale zdają sobie sprawę z jej „konieczności”

  Ujełam to w cudzysłów, bo to dla mnie też nie było całkowicie zrozumiałe.
  Obawim sie jednak, ze Indie będą parły do wojny.

  Co by nie powiedzieć o Pakistanie, to akurat w tej kwestii Pakistańczycy robią wszystko co mozliwe, żeby do wojny nie dopuścić.

  To co usłyszałam od młodego Hindusa, to można streścić mniej więcej tak:
  wojna jest nieunikniona. A potem sprawy ułożą się tak jak powinny.

  Ot co!

  Ps. Dzięki za słowa otuchy.
  Pierwszy raz połamałam się w prozaicznych okolicznościach.
  Dziwacznym sposobem spadłam ze schodów ruchomych (które nie były w ruchu).
  Oprócz połamanej ręki, mam inne urazy. Najbardziej dokuczają mi zebra.

 116. Bedac starym pierdoła ..
  mam ciagle przyjemne prawo do stawiania guentintez a nawet hipotez , co jest nawet lepsze choc tnp to samo . W czasach przedpotopowych kiedy przez jakis blizej nie okreslony okres homo.. sapiens -i i neandertalczycy zyli w „Europie ” obok siebie i z nimi sie krzyzowali , potomkowie tych przedpotopowych nabrali przez to troche neandertalskich genow , czego dowody mozna znalezc . Mozna bez zbyt wielkiego ryzyka postawic quentinteze , ze praktycznie w kazdym Europejczyku i nie tylko , cos tam by sie znalazlo . Nie wiem ile osob liczy sobie zarzad Polskiego Radia ale zalozmy , ze 15 , to tych neandertalskich uzbieralo by sie ze 30 a moze wiecej .Tak owszem 15 x400 tys ( jeden genotyp ?) to duzo wiecej ale dolozmy druga quentiteze , ze wsrod tych przedpotopowych N. bylo sporo przedpotopowych „gejow” bo Ichnie kobiety siedzialy w jaskiniach kiedy oni polowali a polowania zimowe byly dlugie bo wszedzie piechota , o robieniu zapasow nie mieli pojecia. Sila rzeczy nie mogli byc zbyt wybredni seksualnie i czekac az sie jakas samotna Homosapiens- ka napatoczy .
  Koncowa quentinteza ( hipotetyczna ja wszystkie ) prawdopodobna jak wszystkie;
  -Gdyby sfinansowac odpowiednio kosztowne badanie z budzetu panstwa to napewno cos gejo- neandertalskiego w zarzadzie PR , by sie znalazlo

 117. @jobrave
  5 czerwca o godz. 20:25

  […]Jeśli Pan sądzi, że mnie -jakoś szczególnie -zależy na tym, by okazało się, że Bytnar i Zawadzki byli -jak to się współcześnie mówi – gejami, to śpieszę oznajmić, że nie ma to dla mnie żadnego znaczenia. Orientacja seksualna, płciowość itp. kogokolwiek, w tym ikon narodowych, ma dla mnie znaczenie dziesięciorzędne. Bo, czy orientacja seksualna, tudzież płciowość kogoś, kto – w sposób szczególny- zasłużył się dla swojego kraju, ma wpływać na ocenę tej osoby. Czy fakt, że Wyspiański chorował wenerycznie, umniejsza jego zasługi, dla polskiej kultury, czy „Czerwone tarcze” Iwaszkiewicza tracą na wybitności przez to, że ich autor był homoseksualistą? Albo Gombrowicz……

  ——–

  Według tego tekstu wychodzi, ze jak nie jestes sfiksowany seksualnie, to jesteś bez szans w literaturze przynajmniej.

  Przypomina mi się moja osobista historyjka, I to nie jedna.
  Na wstępie zaznaczę, że nalężę do osób tzw płomiennych.

  Kiedys miałam przyjaciółkę, którą naprawdę kochałam.
  Co nie znaczy że miałam do niej pociąg fizyczny.
  Pewnego dnia moja przyjaciółka (nie wiem dlaczego) powiedziała mi, ze jej matka podejrzewa mnie o lesbijstwo, bo nie nie może sobie wyobrazić takiej dedykacji inaczej.

  Przyszłam do domu i STRASZNIE zaczęłam płakać. Moja Mama na to weszła, zaczęła dopytywać się o co chodzi.
  Jak w końcu jej powiedziałam … jakoś tak zbyła to, mówiąc, żebym się nie przejmowała.

  Ale tak czy inaczej, to że matka mojej przyjaciółki zaszufladowała mnie jako lesbijkę, to że moja przyjaciółka to mi powrórzyła… chyba nie była aż tak koszmarne, jak to, że moja Mama nie zrozumiała mojego żalu.

  Bo wyobraź sobie że mozna kochać kogoś, KOMPLETNIE nie mając do niego pociagu fizycznego.

  Dzisiaj jest wręcz nagminne poszukiwanie wszelkiego rodzaju, żeby „udowodnić” czyjeś „pedalstwo”. Taka moda zapanowała.

  Nawet dzieci, które z matką mieszkają, też natychmiast są pod mikroskop podsuwane..

  Konopnicka mogła chcieć mieszkać z przyjaciółką, ale dzisiaj trzeba ją natychmiast wykorzystać dla LGBT+

  Czy to nie jest schizofrenia?

  Człowiek się boi pocałować własnego syna dzięki ludziom takim jak Ty.

  Ps.
  Janicka chcąc zarobić robi z ludzi pederastów, a osoby inteligentne tak jak Ty kupują to.
  Tam była szczera przyjaźń. A w dodatku okoliczności okupacji, tortury, biska śmierć, itd .. to wszystko jeszcze bardziej powoduje, ze słowa wypowiedziane mogą przez poszukiwaczy dewiacji być wykorzystane.

 118. Bar Norte
  7 czerwca o godz. 21:54

  Skoro Pan i po francusku i po angielsku szwargocze, to prosze w wolnych dniach spojrzec
  na pierwszego szyderce za Wielka Woda :
  https://www.youtube.com/watch?v=pewTJMS6HTw

 119. 404

  „Wczoraj miałam okazję rozmawiać ze studentem pochodzącym z Indii. Inteligentny młody człowiek. Jego zdaniem Hindusi sa przygotowani do wojny, a wręcz jej oczekują.”

  Poczucie nadchodzącej wojny staje się coraz bardziej powszechne. Ostatnio opublikowano badanie według których jedna trzecia Francuzów i Polaków, a także co czwarty Niemiec spodziewa się, że może dojść do wojny w Europie w nadchodzącej dekadzie – oczywiście w kontekscie rozpadu UE.

  Jakiś czas temu polecałem wywiad z amerykańskim dziennikarzem i pisarzem Charliem LeDuff. Pytany przez dziennikarza o prognozę polityczną odparł:

  „Charlie LeDuff: …. Jakbym miał obstawiać, tobym powiedział, że nadchodzi wojna. 

  red: Tak myślisz? 

  Charlie LeDuff: A ty? 

  red: Boję się, że tak. 

  Charlie LeDuff: Więc powiedzieliśmy to na głos.”

  Ps. Ponawiam słowa otuchy.

 120. 404
  „Janicka chcąc zarobić robi z ludzi pederastów, a osoby inteligentne tak jak Ty kupują to. ”
  A co robia z ” tym” (… ) malo- inteligentni albo wcale , z „poczatkami ” dopiero schizofrenii blogowej ?
  Zdaje sie , ze schizofrenia to jakis rodzaj rozdwojenia jazni.
  Jak ktos inetligentny moze miec cos takiego , nedzne poczatki zamiast od razu isc na calosc ?

 121. @Bar Norte
  8 czerwca o godz. 0:32

  Otworzyłam link przez Ciebie wcześniej podany i całkowicie zgadzam sie z opinia Charlie LeDuff.
  To człowiek czujący i myślący.

  Niestety! ja podobnie jak on czuję i mysle.

 122. kooperatywaMondragon

  Tekst, który mi pan polecił był z Guardiana czyli w języku Szekspira i Dickensa.
  Pisali w nim też o kłopotach związanych z projektem pani burmistrz Hidalgo.

  Nie wiem czy pan czytał, że od dzisiaj Chińczycy już sobie Guardiana nie poczytają. Partia komunistyczna zablokowała go w necie.

 123. Poczatki schizofrenii blogowej
  ” Jakbym miał obstawiać, tobym powiedział, że nadchodzi wojna. ”
  Na czym polega obstawianie .. trzeba by postawic quentinteze kogo z kim , zeby cos potem wygrac

 124. „To człowiek czujący i myślący.”
  Jest w tym jakas sprzecznosc . Mysle wiec jestem ale czy cos czuje ?To na pewno nie o mnie . Mysle , ze poki co ( na razie ) nic nie czuje .

 125. olborski
  8 czerwca o godz. 0:40

  Schizofrenia to nie jest rozdwojenie jaźni.
  To jest jej „abstrakcyjne” jej postrzeganie.

 126. „Charlie LeDuff: Czy Brytyjczycy naprawdę odwalili brexit, bo było u nich zbyt wielu Polaków?  

  red gazeta.pl: W dużym stopniu tak. 

  Charlie LeDuff: No kur*a! Europa to jedyne miejsce, gdzie biali nienawidzą siebie nawzajem.”  

 127. @olborski
  8 czerwca o godz. 0:53

  To człowiek czujący i myślący.”
  Jest w tym jakas sprzecznosc

  —–

  Gdzie widzisz sprzeczność?

 128. Ps do komentarza z 0.54

  Był a propos „obstawiania wojny”.

 129. @kooperatywaMondragone
  8 czerwca o godz. 0:28

  Ten link nie dotyczy szydercy.
  To jeden z najbardziej uczciwych ludzi.

  Szkoda, że podając link nie piszesz przynajmniej częściowo o czym tam jest.

  A tam jest np. że ponad 8 miliardów dolarów sprzedano dla Saudów broni
  Pomimo kategorycznego sprzeciwu Kongresu.

  Trump wykorzystał ustawę, która w przypadku Emergency może spowodować zignorowanie protestu Kongresu.

  Jaka Emergency (pogotowee)?
  Zagrożenie Iranem!

  Czyli cała naprzód w bombardowaniu i likwidacji Jemenu!!!

 130. 404
  8 czerwca o godz. 0:54
  Abstrakcyjne postrzeganie jazni ?! Dotad zdawalo mi sie ..
  Gdzie widze sprzecznosc ? W tym.
  Wielokrotnie probowalem tu pewnej .. ” Larze M. ” wytlumaczyc , ze nie nalezy chodzic do spowiedzi jezeli spodziewamy sie glupich pytan podobnie jak nie nalezy sie spowiadac ze swojej leworecznosci . Choc podobno w Chinach leworeczni maja przerabane . Tbbnt . , za dobra pogoda …

 131. Widzę, że nikt nie ma ochoty ze mną wymieniać myśli (bo późno?),
  więc napiszę parę słów na temat BABĆ na placu de Majo!

  W 1976 roku kiedy nam się działo całkiem nieźle i nasza telewizja nie bardzo nas informowało co się dzieje w Argentynie.

  Co jest dziwne? Patrząc z perspektywy.

  Bo tam zaczęli ginąć ludzie, porywani przez policję.
  W tym też kobiety w ciąży!!!!!

  Okazało się potem, że mężczyzn mordowano natychmiast, natomiast ciężarnym kobietom pozwolono pożyć do czasu urodzenia dziecka.
  Potem oczywiście Hunta decydowała o spuszczaniu ich do oceanu z samolotu jako rzecz już nie użyteczną.

  ——-

  Jednak zostały matki tych wyrzuconych z samolotów „lewiczek”
  I bez wzgędu na reperkusje zaczęły się one pojawiać na Placu de Majo.
  W każdy czwartek z chusteczkami na głowie, które to chusteczki byłu niczym innym jak pieluszkami dla niemowląt.

  Ich męscy partnerzy próbowali „Baby” litingować, próbowali bardziej politycznie, co by pracy nie stracić, że o życiu nie wspomnę.

  Ale Baby walczyły bez względu na reperkusje o swoje dzieci i wnuki!
  Nie słuchały w tym wypadku swoich Panów!

  I cały Świat się dowiedział o tym, że młode kobiety (lewaczki) rodziły dzieci w koszmarnych warunkach, po czym je im odbierano, młode matki topiono w oceanie, a dzieci oddawano pod zmienionym imieniem i nazwiskiem do adopcji oficerom słóżb ówczesnych.

  Te matki NIGDY nie przestraszone doprowadziły do tego, że przynajmniej część ze skradzionych dzieci odzyskała swoją tożsamość.

  CHWAŁA im za to!

  My też mamy z niedawnej historii podobieństwa.
  Nie wchodząc za daleko Dzieci Zamojszczyzny.

  Co się z nimi stało?
  Kto o nie walczył?

  ——

  Dla znających angielski/hiszpański ciekawy filmik
  Polecam
  BBC Our World. Argentina – Who Am I?
  https://www.youtube.com/watch?v=143_dvp6mwQ

 132. olborski
  8 czerwca o godz. 1:59

  Generalnie ujmując… to Cię lubię.
  Ale tą razą jakoś nie pojmuję

 133. 404
  8 czerwca o godz. 2:27
  Całkiem ciemno , pewna ” moja muzyka ” sie skonczyla a tu prosze , prosze .. cos tam skumałas ( bez obrazy i bez „jednak „) Na tym własnie polega roznica miedzy czuciem a mysleniem . Co ja wole ? To nie jest miejsce .. ale dobrze wiedziec ..i nie dal bym sobie reki uciac , ze jestes ee .. kobieta , ale mnie to wisi .

 134. olborski
  8 czerwca o godz. 4:09

  .i nie dal bym sobie reki uciac , ze jestes ee .. kobieta , ale mnie to wisi.

  W sumie najważniejsze jest co wisi, komu i kiedy
  Nespa?

 135. „Z tym jeżdżeniem po wsiach przez całe lato to są głupstwa, proszę Koleżanek i Kolegów, głupstwa i dziecinada. Mizdrzenie się do gminnych parafian, zwanych ostatnio „osobami o niskim kapitale kulturowym”, to strata czasu i zwykła błazenada. Trzeba mieć swoją godność i charakter, a nie suszyć zęby byle gdzie, bez ładu i składu. Nigdy, ale to nigdy miastowy z PO nie będzie bardziej wiarygodny dla proboszczowych owieczek oraz „beneficjentów transferów socjalnych” (o, nowomowo!) niż burak czy ćwok – swojak, popierany przez proboszcza i mogący coś załatwić „dla ludzi”. Szukanie przez demokratów wyborców tam, gdzie ich nikt nie chce, razem z całą tą ich demokracją, praworządnością i Europą, jest jak puszczanie Bacha w remizie strażackiej w oczekiwaniu na przyjazd ukochanego zespołu disco polo.”

  Oto fragment z enuncjacji człowieka, podobno utożsamiającego się ze współczesną „lewicą”.
  Jana Hartmana – rzekomego filozofa, kompletnego nieudacznika na scenie politycznej (co próba, to porażka), cwaniaka, który ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski, sponsorowany przez „buraków” i „ćwoków” ze wsi i małych miasteczek, na których to donatorów rzeczony obecnie w furii, jak sam pisze, pluje gęstą śliną.

  Na miejscu pisowców umieszczałbym teksty Hartmana w każdej „remizie strażackiej”. Myślę, że elektorat, który żyje z rąk własnej pracy, a nie z grantów szczodrze rozdawanych przez thin tanki Sorosa, wybrałby się z widłami na najbliższą paradę równości, gdzie profesor z Bożej łaski zapewne nie omieszka zawitać, by dać wyraz swojej postępowości, świecąc publicznie gołą, owłosioną rzycią.

 136. Wesz pisze recenzje! ( nie pierwszy raz 🙂 🙂 )

  …Jana Hartmana – rzekomego filozofa…

 137. maciek.g
  8 czerwca o godz. 11:58

  Karzel, przekręt, cudotwórca, węglowodan 😉

  Ein Führer, ein PiS

 138. Quentin T.,
  trochę to Cię nie rozumiem, bo akurat wyjąłeś z tekstu Hartmana fragment mało kontrowersyjny. Widać, że Hartman pisał bardzo rozemocjonowany i chyba stąd ta ostrość przekazu.
  Wg mnie, jest w jego tekście kilka innych sformułowań, które wskazują, że pisał jakby w wielkim wzburzeniu, czyli szczerze i choć rzeczywiście nie należy do postaci pociągających za sobą sukcesy polityczne to w tym ostatnim wpisie niczego wielce kontrowersyjnego nie odnotowałem.

  Quentin, no nie udawaj, ze nie wiesz, że z 70% tzw. elektoratu charakteryzuje się się pewnymi deficytami intelektualnymi a połowa z tych 70% to buraki i ćwoki. To jest rzeczywistość, za którą nie ma się co na Hartmana obrażać.
  Głupota opozycji w ostatnich wyborach polegała na tym m.in., że zamiast „pracy u podstaw”, to z pogardą odnosiła się do tego elektoratu dając do zrozumienia, że „jeśli głosujesz na PiS to jesteś burak i ćwok”. Hartman proponuje położenie lachy na tę cześć elektoratu i zaleca się skupić na tej mądrzejszej niby, by ją nagonić do urn. Naganianie do urn w ogóle skończyło się dla opozycji fatalnie. PiS zmiażdżył opozycję dzięki frekwencji, która to prawda przeciwnikom PiS nie chce przejść przez gardło. Hartman chce aktywności elektoratu ale tylko antypisowskiego. To głupie jest? – no nie.

  Quentin,
  PZPR od PiSu różni się tym, że w PZPR lidera można było strącić, postawić nowego a partia trwała, jej siła nie słabła, pojawiały się jakieś nowe nazwiska na szczytach. PiS z satelitami od PZPR różni się tym, że gdyby tak np. lider zaniemógł, to z tej partii pozostanie jedynie proch i pył. Przyjrzyj się, z kogo ona się składa, z postaci o mentalności niewolnika, którym prezes może napluć w twarz, wytrzeć sobie o nich buty jak wejdzie w jakieś gówno. Indywidua bez godności i charakteru (patrz obniżenie uposażeń, zwroty nagród i zachowanie tych pisowskich szmat). Moralne zgniłki na szczytach. (Widziałeś może film „Służby specjalne?. Przychodzi do klechy gościu z teczką i mówi, że jest zainteresowany działkami i je dostaje, na przykład.)
  Kłamczuchy, krętacze, oszuści a w ocenie „elektoratu” cieszący się zaufaniem. Dlaczego? – bo Kaczyński ich namaścił. Skończy się kacze namaszczanie, postaci nie ma. Awanse gówniarzy bez kwalifikacji, jak np. wydrwigrosza kilometrówkowego o podejrzanych związkach z niezakoniecznie przyjaznym mocarstwem.
  Cała większość sejmowa PiSowska, to oczekiwacze SMS-owi z wyprasowaną korą mózgową. Wybrani przez prezesa, który ich poustawiał na listach w odpowiednich miejscach. To jest Quentinie wielkie, wielkie guano, nawóz świetny w ogródku kaczora. Kaczor jak przestanie go uprawiać, to nikt inny już tego nawozu nie ogarnie, albo rozwieje go wiatr jak się zeschnie albo spłynie w przypadku lekkiej burzy.
  Tego gówna już nikt więcej nie pozbiera.To żałosne, że na tym guanie stoi państwo i będzie stało dopóki Kaczyński będzie miał na to guano zapotrzebowanie.
  Minister propagandy, po zdradzie przyczołgał się do Kaczyńskiego na kolanach, zdjął mu but i skarpetę, ucałował stopę, drugą nogę postawił sobie na potylicy i uzyskał przebaczenie. Kim on będzie, gdy Kaczyńskiego zabraknie? Kim będzie Brudziński, Błaszczak czy Morawiecki? Będą nikim, więc teraz będą gryźć trawę i wypruwać z siebie flaki, żeby utrzymać się w tej kupie kaczej.

 139. „Szukanie przez demokratów wyborców tam, gdzie ich nikt nie chce, razem z całą tą ich demokracją, praworządnością i Europą, jest jak puszczanie Bacha w remizie strażackiej ”
  Puszczanie Bacha samopas byle gdzie niczym w zasadzie nie grozi , bm nawet jakis szczur cos poczuje i zamysli sie co to takiego . Roznica miedzy szczurzym czuciem ( wechem ) a mysleniem podobna do ludzkiej . ( quentinteza )
  Co moze poczuc szczur w „thin tanku Sorosa „? Wlos mi rzednie , ( my hair is thining ) twarz mi … ale jak to tu, tam , sprawdzic ?! Soros w kazdej gazowni !
  Tego gówna już nikt więcej nie pozbiera.

  http://allofbach.com/en/bwv/bwv-1012/

 140. legat:
  ja nie odnoszę się do tego, co piszesz o PiSie (kolejny raz), bo w moich tekstach nie znajdziesz hosanny dla tej formacji. Gdyby ci się udało i zechciało, spróbuj znaleźć coś takiego.
  Piszę wciąż, choćby przy poprzednim wpisie Gospodarza, o stanie umysłów i ducha opozycji pisowskiej. I o tak zwanej lewicy, to jest o Hartmanach, Jażdżewskich, Nowackich. Nie napiszę nic o Środzie et consortes, bo nie jestem psychiatrą.
  Jeśli się gardzi „motłochem”, ludźmi, którzy zapierdalają, aby związać koniec z końcem, walcząc z kaprysami przyrody, pośrednikami i wszechwładzą koncernów, które drenują rynek, ludźmi, którzy dla mnie są solą ziemi i dla których pięćset coś tam od państwa znaczy pierwsze wakacje od lat – to jest się po prostu matołem. Któremu się wydaje, że żarcie produkuje firma „Lidl”, a mleko produkuje w mlekomatach.
  Prawdziwi socjaliści – Daszyńscy, Pragierowie, Dubois – chybaby zwymiotowali, słysząc teksty jaśnie pani Nowackiej i jaśnie oświeconego Biedronia.
  A Hartman, powtarzam, tani cwaniak i nieudacznik, korzystający z dobrodziejstwa urodzenia w inteligenckiej i posażnej rodzinie – jest chodzącą żenadą.
  Nie będę też podejmował dyskusji na temat deficytu intelektualnego u elektoratu PiS. Wystarczy wejść na blogi „Polityki” albo wyborczej, by nie mieć wątpliwości o ilorazie inteligencji i doświadczeniu życiowym tutejszych.
  Nie pamiętam, abym ciebie dotąd, poza delikatną kpiną, obraził.
  Ale wobec kategorycznego sądu, jakoby na PiS głosowali w znacznej części upośledzeni, mam prawo do sądu, że twój stan umysłu koreluje z Adasiowym.

 141. Qurwik

  I recenzent, i korelant 🙂 🙂

  Gwiazdo-zbiór ?

 142. Quentinie T.,
  myślę, że jednak mnie źle zrozumiałeś. Jestem daleki od tego by twierdzić, że na PiS głosuje elektorat z deficytem intelektualnym. Powtórzę, uważam że traktowanie pisowskiego elektoratu jako buraków i ćwoków jest błędem opozycji ale zdanie Hartmana, że nie ma co się na takim skupiać a aktywizować ten, do którego ma się szansę dotrzeć nie jest jakimś błędem. Wielu twierdzi inaczej dając przykład sukcesów Łukacijewskiej i Arłukowicza. Hartman uważa, że to nietrafne jest. Może to on ma rację.
  Ja napisałem, że moim zdaniem 70% całości tzw. elektoratu ma deficyty a nie tylko ten pisowski. Skąd ta Twoja ocena, że twierdzę jakoby na PiS głosują upośledzeni? – to nie wiem. Któryś raz też powtórzę, że wybory sprzed 4 lat były sukcesem PiS przede wszystkim dlatego, że nie było realnej alternatywy poza PiS dla skompromitowanej PO i PSL i ich 8 letnich rządów.
  Teraz dla PiS też nie ma alternatywy i dlatego następne wybory raczej wygra ale pod warunkiem, że to ugrupowanie będzie pod nadzorem Kaczyńskiego. Gdyby Kaczyński np. się znudził i wyjechał do Sulejówka, to PiSu nie ma. To tyle chciałem wyrazić w swoim wpisie.
  Mając w perspektywie alternatywę w postaci ponownego dorwania się do władzy takich tuzów jak historyk Schetyna wg którego Ukraińcy wyzwolili Auschwitz, katechetkę zarządzającą MSW czy psychiatrę w ministerstwie wojny to głosujących można równie łatwo ocenić jako posiadających deficyty albo ćwoków.

  Z braku alternatywy to na kogo by się kartki nie wrzuciło, to fatalnie i łatwo być oskarżonym o jakiś deficyt, buractwo czy ćwokostwo.
  Tak naprawdę, to ten mój komentarz do którego się odniosłeś sprowokowałeś oceną wpisu Hartmana. Po prostu się z oceną zawartą w Twym komentarzu nie zgadzam, tym razem. Znaczy chodzi mi o treść wpisu Hartmana, bo ocenę reszty, czyli Twego stosunku do niego w ogóle sobie darowałem.

  A czy mój stan umysłu koreluje z Adasiowym, to nie wiem. Tylko, czy Ty go czasami nie obrażasz? A jak tak się poczuje? – to co wtedy?

 143. legat
  8 czerwca o godz. 12:27

  „PiS z satelitami od PZPR różni się tym, że gdyby tak np. lider zaniemógł, to z tej partii pozostanie jedynie proch i pył. Przyjrzyj się, z kogo ona się składa, z postaci o mentalności niewolnika, którym prezes może napluć w twarz …”.

  Opisujesz (jak potrafisz) silne przywództwo polityczne. Podobnie mógłbyś napisać np. o de Gauellu i gaullistach. Jak zwykle gubi was dysonans poznawczy, bierzecie własne resentymenty za obiektywną rzeczywistość. Efekt jak z komputerowymi bazami danych: śmiecie na wejściu ― śmiecie na wyjściu, komputer jest „głupi” i przetworzy dane, które mu się wklepie, bez względu na ich jakość.

  „Kim będzie Brudziński, Błaszczak czy Morawiecki? Będą nikim …”.

  Popatrz na Francję i obóz gaullistowski po śmierci de Gauella (1970), jeszcze prezydenta J. Chiraca (1995-2007) zaliczymy gaullistów. Wielkość polityka w kraju demokratycznym polega na stworzeniu trwałego obozu politycznego, który będzie istniał długo po jego emeryturze bądź śmierci i zapewniam cię, że odejście Kaczyńskiego z Polityki absolutnie niczego tu nie zmieni. Najważniejsi nadal będą przez niego wybrani, M. Morawiecki, PAD i ten polityk PiS kto zostanie prezydentem po następnej kadencji obecnego prezydenta, być może będzie to J. Gowin. Oraz cała masa tych, którzy teraz właśnie obejmują posady rządowe oraz w państwowych spółkach. Już teraz powinniście się ich bać, bo przy nich będziecie robić za ciemnogród, który chce władzy, a nie ma ludzi ni programu politycznego, bo intelektualnie jest zbyt niewydolny, by go stworzyć. Wyborcy niechętnie głosują na głupszych i gorszych od siebie. Jak pisał Dante, lasciate ogni speranza … to chyba o was i waszych demonkach.

 144. ” Najważniejsi nadal będą przez niego wybrani, M. Morawiecki, PAD i ten polityk PiS kto zostanie prezydentem po następnej kadencji obecnego prezydenta,”

  Mój komentarz
  No, no. Śmiecie do komputera i śmiecie z komputera, marionetki do polityki i marionetki z polityki.
  Pzdr,TJ

 145. @ legat
  8 czerwca o godz. 14:39
  A czy mój stan umysłu koreluje z Adasiowym, to nie wiem. Tylko, czy Ty go czasami nie obrażasz? A jak tak się poczuje? – to co wtedy?

  Hahaha 🙂 🙂

  Bieda będzie ???

 146. legat
  8 czerwca o godz. 14:39

  Ad zaprezentowanej analizy;

  Bieda, bieda, bieda,,,,,,,gdzie popatrzyć bieda
  Hmmmmmm,
  Oddać kraj Putinowi i będzie dobrze ! 🙂

 147. quentin t.
  8 czerwca o godz. 8:38

  „Oto fragment z enuncjacji człowieka, podobno utożsamiającego się ze współczesną „lewicą”. Jana Hartmana – rzekomego filozofa, kompletnego nieudacznika na scenie politycznej (co próba, to porażka), cwaniaka, który ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski, sponsorowany przez „buraków” i „ćwoków”.

  Miał na tym buraczanym uniwerystecie osiąść jako asystent na Wydziale Filozofii i wtedy by się zdecydował jaką przyjąć płeć lub lojalność. 🙂 Pomysł niby sprytny, ale jego wydolność intelektualna okazała się ciut na wyrost, mimo że przecież cadyka miał w rodzinie. Czasem geny płatają figla.

 148. adam100
  8 czerwca o godz. 15:32

  „Oddać kraj Putinowi i będzie dobrze”!

  Za Tuska próbowaliście, marzenia o kondominium pozostały. Jak pamiętam w 2008 roku obowiązujacą „mądrością” wśród urzędników nominowanych przez PO była teza, że przecież „zimna wojna już dawno się zakończyła”, a prezydent L. Kaczyński tego nie rozumie.

 149. Qurwik,

  nie daj się,
  nawet buc cie wyciąga za flausza

 150. tejot
  8 czerwca o godz. 15:26

  Biedny ty jesteś, nic nie rozumiesz z tego o czym chciałbys pisać. W latch 50. Pompidou i Chiraca, przyszłych prezydentów Francji, zaliczyłbyś pewnie do marionetek gen. de Gauella. Nie takie rzeczy o nich wygadywano, znacznie gorsze.

 151. Mauro Rossi

  Nie przesadzasz trochę z tymi analogiami miedzy generałem Charlesem de Gaulle a prezesem Jarosławem Kaczyńskim?

  https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Gaulle-Charles-Andre;3904269.html

 152. 404
  8 czerwca o godz. 0:18

  „Według tego tekstu wychodzi, ze jak nie jesteś sfiksowany seksualnie, to jesteś bez szans w literaturze przynajmniej”.

  Tomasz Mann wyglądał na „niesfiksowanego”, ale jego biografowie doszli do odmiennych wniosków po lekturze „Śmierci w Wenecji”. Coś w tym jest, że za talent płaci się odstępstwem od normy. Nie oznacza to, że każdy gej jest utalentowany ― Biedroń najlepszym przykładem, z tym że on jest homseksualistą biernym, może ma to znacznie.

 153. Bar Norte
  8 czerwca o godz. 15:59

  „Nie przesadzasz trochę z tymi analogiami miedzy generałem Charlesem de Gaulle a prezesem Jarosławem Kaczyńskim”?

  Toutes proportions gardées, z tym że obaj Kaczyńscy już w młodości przeczytali wszystko na temat de Gauella i politycznego gaullizmu.

 154. Mauro Rossi

  „obaj Kaczyńscy już w młodości przeczytali wszystko na temat de Gauella i politycznego gaullizmu.”

  Przeczytać to nie znaczy przeżyć i dokonać.

 155. Bar Norte
  8 czerwca o godz. 0:42

  „ … od dzisiaj Chińczycy już sobie Guardiana nie poczytają. Partia komunistyczna zablokowała go w necie”.

  Jak zwykle lewica walczy z lewicą.

  Najwyraźniej lewicowość to syndrom ADHD plus nadmiar agresji. 🙂

 156. Bar Norte
  8 czerwca o godz. 16:19

  „Przeczytać to nie znaczy przeżyć i dokonać”.

  Na de Gauella, który bardzo ryzkował, było kilknaście spisków i zamachów, ale najwyraźniej miał on szczęście, nazwijmy to tak. W Polsce jeden Kaczyński nie przeżył, ale obaj zrobili rzecz fundamentalną, którą doceni historia. W polityce zwykle się czymś płaci, czasem życiem.

 157. Bar Norte
  8 czerwca o godz. 16:19

  Spodziwałbym się Bar Norte, że ty w młodości przeczyteś „Kapitał”, a może i Lenina też?
  Ja niestety w młodości zamiast „Summa Teologiae” Tomasza z Akwinu czytywałem „Summa Technologiae” St. Lema. 🙂

 158. Mauro Rossi
  8 czerwca o godz. 15:54
  tejot
  8 czerwca o godz. 15:26

  Biedny ty jesteś, nic nie rozumiesz z tego o czym chciałbys pisać. W latch 50. Pompidou i Chiraca, przyszłych prezydentów Francji, zaliczyłbyś pewnie do marionetek gen. de Gauella.

  Mój komentarz
  Jarosław Kaczyński polskim de Gaulle’m. Chłe, chłe, chłe.

  Jeśli Donald Tusk jest szmatą i polskim Hitlerem (patenty Jacka Sariusza-Wolskiego), to dlaczego Jarosław Ka nie mógłby zostać polskim de Gaulle’m.

  Imposybilizm, ojkofobia, dekonstrucja, anihilacja, węglowodany i fraternizacja.
  Pzdr, TJ

 159. Mauro Rossi

  Nie zdajesz sobie sprawy, że snujac analogie między de Gaullem a Kaczyńskim ośmieszasz tego ostatniego?

  Po co to robisz prezesowi? Rozumiem, że cię kręci wcięlanie się w jakiegoś gaulliste ale popatrz na konsekwencje tej twojej identyfikacji dla prezesa.

  Co do Chińczyków … .
  Wczoraj odcięli nie tylko Guardiana ale wiekszość miediów zachodnich. Zresztą nie tylko zachodnich od siebie ale i swoich od zachodu.
  Mauro, zapewniam cię, że autentyczny gaullista by z tej postępującej izolacji nie rechotał bo to nic dobrego nie wróży.

 160. Mauro Rossi 8 czerwca o godz. 15:44 pisze: – Za Tuska próbowaliście, marzenia o kondominium pozostały.

  Mauro Rossi,
  pieprzycie głupoty Mauro, teraz robicie laskę Jankesom, oblizujecie się i jeszcze za to płacicie. Mało tego, pieprzycie farmazony na temat 447 a wasza neobezpieka Mauro zaczęła mieć pretensje do pewnego prawicowego dziennikarskiego oszołoma, który ujawnił, że jednak wasz rząd zdradziecki Mauro jakieś rozmowy „w tym temacie” prowadzi. Wstydźcie się Mauro. Honoru, godności za grosz. To już Kosowarzy mają więcej honoru, bo za Bondsteel Camp mają pewne realne korzyści. Nie tylko gangi prowadzące naokoło domy uciech.

  Mauro,
  po przejściu na polityczną emeryturę Kaczyńskiego, to jego partia ma takie same szanse przetrwania jak Samoobrona bez Leppera, Kukiz 15 bez Kukiza, Wiosna bez Biedronia, Korwin bez Korwina i Nowoczesna bez Petru. A wy Mauro zostaniecie bezrobotni.

 161. Mauro Rossi

  „Spodziewałbym się Bar Norte, że ty w młodości przeczyteś „Kapitał”, a może i Lenina też?”

  Jak kulą w płot.
  Po Marksa i Engelsa sięgnąłem dopiero kilka lat temu. Natomiast „Imperializm jako najwyższe stadium kapitalizmu” Lenina przekartkowałem chyba ze dwa lata temu – nawet polecałem wieśkowi59 jako odtrutkę na geopolitolololo.
  Natomiast w młodości przeczytałem „Pamiętniki wojenne” de Gaullea i jego biografię autorstwa Gerharda. Jak pamiętam zrobiły na mnie te ksiązki duże wrażenie stąd mój sentyment do de Gaullea. Oczywiście mam na mysli wrażenie w kontekscie lektur politycznych.
  Natomiast za Lemem nie przepadałem

 162. tejot
  7 czerwca o godz. 21:26
  „Dzieje głupoty w Polsce” – Aleksander Bocheński.
  Myślę, że autor mógły dopisać ciąg dalszy.
  To w kontekście tego co pisze 96-letnia.

 163. Prezes i de Gaulle
  Płakać czy się śmiać?

 164. Zezem,
  znaczy moda na Napoleonów w pewnych obiektach minęła. Nadszedł czas de Gaulle’ów a może i przyjdzie na Kaczorów? – kto wie?

 165. 404, 8 czerwca, 1:33

  Jimmy Dore jest szyderca w tym samym stopniu, co Stanczyk inni krolewscy blaznowie czy George Carlin. Mowi o sprawach przemilczanych przez korporacyjne media , a ktore sa najwazniejsze dla istnienia wolnego spoleczenstwa.

  https://www.youtube.com/watch?v=kXhZyAOuyhE

  Prosze spojrzec na Redacted Tonight i Empire Files.

 166. Bar Norte
  8 czerwca o godz. 17:05

  Zainspirowal mnie Pan do znalezienia pierwszego tomu ,, Kapitalu ” Marxa w wersji czytanej przez lektora.
  https://www.youtube.com/watch?v=LE6qa3bhnOo

  Krytycy systemu twierdza, ze tomy 2 i 3 sa jeszcze wazniejsze, ale malo kto je czyta.

 167. zezem: o czym piszesz= znowu glupoty???

 168. Jak by ktoś się pytał, co robić, żeby przegrać wybory, to mówię – organizować „Parady Równości”, patronować im oraz tęczowym marszom, zapraszać do telewizji (różnych) działaczy LGBT (np. Morozowski ostatnio połowę czasu antenowego poświęcił debacie z udziałem Rabieja na temat karty LGBT itp.), prowadzić publiczne debaty na temat seksualizacji dzieci, czy też ich adopcji przez pary homoseksualne.
  Ach jak to świetnie wpłynie na frekwencję wyborczą w terenie i szalenie pozytywnie wpłynie na wynik opozycji, szczególnie tej tęczowej.

  Czy można skretynieć jeszcze bardziej? A może Kaczyński tym wszystkim durniom sporo płaci? Np. ile wziąć mógł taki Zandberg za wystawienie w wyborach do PE tego starego komucha Krzysia Bęgowskiego? – no ile?
  Na pewno Krzycho znajdzie się też on na liście w październiku i będzie codziennym gościem w różnych telewizjach a głównie TVN.

  Czy warto choć palcem w bucie kiwnąć, by tym wszystkim kretynom z doktoratami pomagać w kampanii wyborczej czy pozytywnie odpowiadać na ich apele? – czy warto?

  Niech sobie ten PiS wygrywa i niech robi potem co mu się podoba. Opozycja nie zasługuje na to by jej w czymkolwiek pomagać.

 169. kooperatywaMandragon

  Marx Marxem … ale proszę popatrzeć na kolekcję zdjęć z wizyty Charlesa de Gaulle z żoną w PRL – w 1967
  Ciekawe foty. Generał był bardzo szanowany i lubiany w kraju.

  https://pro.magnumphotos.com/Catalogue/Bruno-Barbey/1967/POLAND-Charles-DE-GAULLE's-official-visit-1967-NN145301.html

 170. Skończyłem oglądać miniserial Czarnobyl (HBOGO).
  Wstrząsający, wzruszający, dobrze zrobiony.
  To rzecz oczywiście o katastrofie, ale też o kłamstwie.
  Pada tam zdanie (podaję z pamięci):
  kłamstwo, to dług względem prawdy. Kiedyś trzeba go spłacić.

  Na dobranoc, coś niepoprawnego politycznie.

  PSL i SLD, a także małe ugrupowania „przytuliły” się do PO w strachu, że nie przekroczą progu.
  Komentarze licznych komentatorów:
  Grzegorz Schetyna podjął ogromny wysiłek, wykonał ciężką pracę, aby utworzyć KE.
  (Jak górnik na przodku tyrał Schetyna)

  Selekcjoner polskiej drużyny piłkarskiej, Jerzy Brzęczek nie wystawił Krzysztofa Piątka, gwiazdę ligi włoskiej, w pierwszej jedenastce. Wystawił go w drugiej połowie i ten po dwóch minutach, przewrotką strzelił jedyna bramkę.
  Komentarze licznych komentatorów:
  Jerzy Brzeczek pokazał nie lada odwagę, zaryzykował i wygrał wpuszczając na boisko Piątka.
  Kadra milionerów grała jak III liga w małym miasteczku. Obrońcy faulują napastników przeciwnika, napastnicy chowają się za obrońców przeciwnika. Kłopot sprawia „wyrzucanie z wywalczonego autu”.

  Starość, oprócz wielu wad ma tę, rzadko wymienianą.
  Stary jest trudnym, wymagającym odbiorcą.
  Otwierasz TV – banały, powtórki, kłótnie i głupie pytania.
  Czytasz gazetę, a tam bzdety, 5% treści wymagających pracy.

  Dobranoc

 171. @kooperatywaMondragon
  8 czerwca o godz. 19:32

  Przykro mi, ale moderacja coś wypatrzyła w moim tekście do Ciebie i po wielokrotnych próbach chwilowo odpuszczam sobie wykrycie o co jej biega.

  Poniżej dla lekkiej zmiany nastroju
  Żona Jimmy Dore’jego i jej stand-up demo

  Stefane Z a m o r a n o -Stand Up Demo
  https://www.youtube.com/watch?v=loQTWoBe4Mc

 172. chyba jej chodzi o to, że niedobrze jest krytykować szkolenie bezmyslnych jołopów.
  Ciekaw czy to przejdzie?

 173. No proszę jak z bańki tak zwanej podejdzie się do tematu, bez uzywania obscenicznych słów typu bezkrytyczne m y ś le n i e, albo komedian… to przechodzi

 174. Zauważyłam kilku panów analizuje, a właściwie próbuje porywnywać Charles de Gaulle do naszej domorosłej kaczki.

  Mnie się przede wszystkim różnica wzrostu rzuca w oczy.
  To tak żeby się nie rozpisywać zanadto w tym temacie.

 175. @legat
  8 czerwca o godz. 21:45

  Jak by ktoś się pytał, co robić, żeby przegrać wybory, to mówię – organizować „Parady Równości”, patronować im oraz tęczowym marszom, zapraszać do telewizji (różnych) działaczy LGBT (np. Morozowski ostatnio połowę czasu antenowego poświęcił debacie z udziałem Rabieja na temat karty LGBT itp.), prowadzić publiczne debaty na temat seksualizacji dzieci, czy też ich adopcji przez pary homoseksualne.
  Ach jak to świetnie wpłynie na frekwencję wyborczą w terenie i szalenie pozytywnie wpłynie na wynik opozycji, szczególnie tej tęczowej.

  Czy można skretynieć jeszcze bardziej? A może Kaczyński tym wszystkim durniom sporo płaci? Np. ile wziąć mógł taki Zandberg za wystawienie w wyborach do PE tego starego komucha Krzysia Bęgowskiego? – no ile?
  Na pewno Krzycho znajdzie się też on na liście w październiku i będzie codziennym gościem w różnych telewizjach a głównie TVN.

  Czy warto choć palcem w bucie kiwnąć, by tym wszystkim kretynom z doktoratami pomagać w kampanii wyborczej czy pozytywnie odpowiadać na ich apele? – czy warto?

  Niech sobie ten PiS wygrywa i niech robi potem co mu się podoba. Opozycja nie zasługuje na to by jej w czymkolwiek pomagać.

  ———

  Podpisuję się pod tą obserwacją wszystkimi kończynami!

 176. Nie wiem czy ten tekst nie będzie ostatnim w miarę „normalnym”
  Bo moja klaustrofobia zaczyna szaleć.

  Ręka w gipsie wyraźnie zagraża mojemu poczuciu wolności.
  Chwilowo uciekam się do namaczania jej w wodzie, co by gips nieco zmiękczyc i zajmuję myśli wszystkim co się da, żeby tylko o uwięzionej ręce zapomnieć.
  Ale chyś czycha zza każdego roga.

  Tak zwany horror!

 177. Kaczyzm – gaullizm na miarę naszych możliwości 🙂

 178. Kiedy u jankesów nastaje kolejny mrok nocy antykomunizmu i rusofobii i budują kargulowym zwyczajem płot z Meksykiem Most Krymski pięknieje. Naród paserów ziem Indian swoją „dumą” obnosi się jak Pawlak swoimi politycznymi jajami. Sankcjami na podobieństwo III Rzeszy dyscyplinują świat do kupowania ich szajsu. Bo kiedyś zmusili swój przemysł do emigracji traktując tubylców pracowników jak lokatorów w Guantanamo. Tak sobie myślę,że główny jankes dorobił się fortuny na podobnych zasadach jak na handlu z III Rzeszą jego przodkowie. Ponoć totalna prawica nie lubi ryżych w mundurze z III Rzeszy. Hunwejbini czekają na wycieraczce na wizy jak na zbawienie. Na razie wybrali emigrację zarobkową do Brukseli bo to tańszy bilet. A samolot z Warszawy nie będzie gazował.

 179. Odnośnie tekstu Gospodarza.

  Ta szlachetna pani, która wybiera samochód zamiast samolotu w celu ratowania Ziemi.
  powinna krzyczeć, zeby zamykać wszystkie wytwórnie plastiku!

  To tak na początek prosze pani!

  Nie ma czasu na infantylizm!

 180. Echeuuuu! Mlodziez przyszloscia narodu! Otoz nie wszyscy wiedza czym sie zjmuje ta przyszlosc narodu /ow i gdzie ma cala te nasza polityke, pseudodemokracje, prawice, lewice i reszte naszych pogaduch nad truchlem zdechlego systemu. Jak Panstwo sadzicie gdzie te dzieciaki to maja?
  https://photos.google.com/share/AF1QipMgozCIKYtHwTYaDA4vRo4oCaYkFqF-7cBwK1zNORsjjFmxz5KuXvrx9cgVUCgPdg?key=M05jQVhMYVF4eXNOYzRILUJPS0JfWVliMzJPS1VB

 181. @pomylilam linki, podaje ponizej wlasciwy
  https://www.youtube.com/watch?v=TTpiKfljRzY

 182. @zetus1
  @kooperatywaMondragon
  @ and all english speaking

  Brits Greet Trump With Baby Blimps And A Giant P e n i s
  https://www.youtube.com/watch?v=Vo-H5_Zhrh0

  Zaczyna się od freak show (Trumpa dzieciska) jako enturage na wizycie oficjalnej w UK

 183. @Oni zmiota to cale g..no jakiego narobilismy. Dlatego nie interesuje ich polityka w ogole. To nas interesuje poniewaz zyjemy w zludzeniu, ze mamy na cokolwiek wplyw, ze nasze madrosci sa cos przeciez warte, ze jak to, ze niemozliwe aby nie byly funta klakow? Nie mozemy sie pogodzic z faktem, ze nasz czas minal bezpowrotnie. Oni to wiedza!

 184. Satyra zaczyna dominować w polityce.
  Na żywo!
  Komik figury, a jednocześnie poważnie brane pod uwagę jako osoby wpływające w poważny sposób na politykę świata.
  Doszliśmy do etapu, kiedy komiczne figury stoją na czele politycznej debaty!!!!

  Borys Johnson i Donald Trump, prawdopodobnie majacy wspólnego fryzjera.
  Oprócz fryzjera, czy jego braku jest jeszcze wiele innych elementów które łączą te dwie osoby.
  Taką rzucającą się w oczy jest zwykły idiotyzm i manie gdzieś tak zwanych ludzisków.
  Najważniejsze dla tych dwóch jest eksponowanie siebie bez względu na koszta społeczne.
  JA i TyLKO Mój interes jest ważny.
  Kompletnie nie istotne jest że będę postrzegany jako kretyn.
  Ja, dla mnie , dla siebie MUSZĘ wygrać.

  Ale niestety jest wystarczająca ilość debili, którzy poprą kretynów

 185. Dla zainteresowanych do przeczytania.
  Nic z poniższego nie wklejam, ponieważ wypadałoby zrobić to z całym artykułem.
  Co najwyżej „czule” wspominam blackley´a (wersja 1.0), z jego poglądami.
  A może odezwie się zaginiony @Sm, ponieważ zapachniało antysemityzmem?

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dr-hab-marcin-piatkowski-zeby-dogonic-niemcy-musimy-przeprojektowac-polske/gnz0x09

 186. Proszę zignorować poprzedni wpis, bo krzyki o homofobii, czy anysemityźmie są niczym innym tylko tym zybe zmienic temat.

  Dzisiaj walka się toczy nie tylko o to czy Ziemia wytrzyma pogrom kapitalistycznego plastiku, ale czy tak zwani „normalsi” przeżyą i ich dzieci.

  Nawet TVN zastosował metodę, że tacy jak ja nie mają dostępu do programu FpF, albo Kropka nad I, albo Fakty o świecie.

  To nie problem dla nas zza granicy.
  To problem dla Polaków w Polsce.
  Bo częstokroć shiet w tych programach my zza granicy mozemy udowodnić.
  A tego Gówna tam jest mnóstwo.

 187. Nie tak dawno mądry człowiek narzekał na Szkło Kontaktowe
  że niby nie jest za bardzo funny
  Przypominam sobie, że ja wystąpiłam w obronie wtedy..

  Dzisiaj tego załuję
  Dlaczego?

  Ten człowiek miał rację.
  W czasie kiedy ja oglądałam Szkło Kontaktowe, to się ukazywały w Intenecie fragmenty akceptowane przez Miecugowa.
  Ale kiedy on umarł, to CAŁOŚĆ się ukazywać zaczęła w Internecie
  i dopiero wtedy zaczęłam rozumieć co miał na myśli człowiek, który krytykował ten program.

  Nie chcę przez to powiedzieć, że ten program jest kompletnie nie użyteczny.

  Ja chcę powiedzieć, że w tym programie sa ludzie, którzy tam nigdy być nie powinni.
  Są nudni i kompletnie bez poczucia humoru.
  I to nie powinno mieć znaczenia jakie oni maja powiązania takie czy owakie.

  Szkoda programu.
  Bo idea jest świetna.
  Chodzi o to żeby jej nie zmarnować!

 188. Parada równości. Niezależny biskup. Ciekawy eksperyment na miarę Lutra. Bizancjum watykańskie jest porażające. A w tle misjonarze w głodującej Afryce zrujnowanej przez kolonizatorów z bogiem na ustach. Pierścień rybaka ilu głodujących można nim nakarmić po wizycie w lombardzie życia. Tak sobie myślę jaki ma smak schabowego w pałacu biskupa to marzenie głodującej Afryki i innych kontynentów. Odpowiedz w gruzińskim stylu sama kość kiedy mowa o wątróbce.

 189. Niezależny biskup Domański odprawiał liturgię na działkach w altanie w Oławie. Jako skutek objawienia. Waliły tłumy z całej Polski. Jaka to była herezja bo zabierała tacowe. Tak sobie myślę,że dla świętego spokoju uwłaszczono się na objawieniu i taca wróciła. A altana niby blużniercy wyprzedziła solidny kościółek. Blużnijmy twórczo ! z bożą pomocą.

 190. 404
  8 czerwca o godz. 23:53
  @legat
  8 czerwca o godz. 21:45
  Niech sobie ten PiS wygrywa i niech robi potem co mu się podoba. Opozycja nie zasługuje na to by jej w czymkolwiek pomagać.
  ———
  Podpisuję się pod tą obserwacją wszystkimi kończynami!

  Przyklad na defetyzm przedrukowany z nonsensopedii:
  Defetyzm – pesymistyczne nastawienie do rzeczywistości, którego cechą jest brak wiary w zwycięstwo, zwątpienie we własne siły, przewidywanie… porażki… Ech, i po co ja to w ogóle piszę? Przecież i tak nie będzie z tego dobrego hasła… nie umiem takiego napisać… co ja tu właściwie robię. Pewnie, gdy tylko kliknę na zapisz, jakiś admin to usunie, bo takie beznadziejne to będzie… Tak będzie, na pewno; a jeżeli nie, to i tak nikt tego nie będzie czytał.

  Nigdy nie umiałem nic zrobić dobrze od początku do końca. Nawet nie wiem, jak zakończyć to hasło… Idę do domu.
  https://nonsa.pl/wiki/Defetyzm

 191. @adam100
  9 czerwca o godz. 8:12

  Źle to zrozumiałeś.
  To nie jest defetyzm.
  To jest wołanie o OTRZEŹWIENIE!

  Nie rezygnuj.
  Legat nie pisał tego jako rezygnujący, ale wkurzony na idiotyzm tych, którzy powinni inaczej się zachować żeby wygrać wybory i nie tylko.
  Bo żeby poprowadzić kraj ku przyszłości bardziej sprawiedliwej, a nie zwariowanej.

 192. No właśnie, usunięcie przez komunizm przeszkody w postaci oligarchicznego systemu jest chyba tylko częściowym wyjaśnieniem. Dlaczego Polska rozwinęła się szybciej niż inne państwa regionu z podobną historią?

  Staram się pokazać, że jedną z nielicznych pozytywnych sched po PRL-u było właśnie to bezklasowe społeczeństwo. Pamiętam, że na początku transformacji ustrojowej nikomu nie przyszło do głowy, żeby pytać skąd ktoś pochodzi, czy jakie ma nazwisko. To, co miało ogromne znaczenie w 1939 r., zupełnie go nie miało w 1989 r. Istnienie otwartego, egalitarnego społeczeństwa faktycznie było wspólne dla wszystkich państw regionu. Pamiętajmy jednak, że jest to warunek konieczny, ale niewystarczający. Nie jest tak, że można leżeć, nic nie robić, i stać się bogatym, bo jest się inkluzywnym społeczeństwem. Trzeba jeszcze ciężko pracować. I mieć szczęście

  więcej w
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/dr-hab-marcin-piatkowski-zeby-dogonic-niemcy-musimy-przeprojektowac-polske/gnz0x09

 193. 404
  9 czerwca o godz. 8:20
  @adam100
  9 czerwca o godz. 8:12
  Źle to zrozumiałeś.

  Masz racje.

  PiS jest zły, PO jest złe. Otrzeźwiejcie ludzie !!!
  Chrystus zmartwychwstanie i zbawi świat
  a to tego czasu niech nami rządzi Putin 😉

 194. 404
  9 czerwca o godz. 6:16
  Nawet TVN zastosował metodę, że tacy jak ja nie mają dostępu do programu FpF, albo Kropka nad I, albo Fakty o świecie.

  Mam podobne refleksje, ale trzeba wyjaśnić blogowiczom o co chodzi.
  Otóż TVN zablokowało możliwość oglądanie programów ludziom mieszkającym za granica Polski. 🙁

 195. @adam100
  9 czerwca o godz. 8:48

  Nie trać kontroli nad soba.
  Nie załamuj sie.
  To nie prowadzi do niczego dobrego.

  Opozycja do tego co teraz mamy musi być mądra i pracowita.
  Nie powinniśmy jej dawać ulgi tylko dlatego, że nie możemy znieść tego co wyprawia obecnie PIS

 196. @404

  trochę się skróciłem pisząc tylko o PiS i PO. Powinienem dodać:

  po przejściu na polityczną emeryturę Kaczyńskiego, to jego partia ma takie same szanse przetrwania jak Samoobrona bez Leppera, Kukiz 15 bez Kukiza, Wiosna bez Biedronia, Korwin bez Korwina i Nowoczesna bez Petru.

  Nic dodać nic ując ??

 197. 404
  9 czerwca o godz. 8:55
  @adam100
  9 czerwca o godz. 8:48
  Nie trać kontroli nad soba.
  Nie załamuj sie.

  Ależ nic z tych rzeczy. PiS to jest partia faszystowska oparta na najgorszych wszawych cechach gatunku ludzkiego. Nic nowego pod słońcem – to już było. I tak jak było, tak przeminie. Pytanie ile gnoju narobią w międzyczasie.

 198. @adam100
  9 czerwca o godz. 8:52

  TVN zablokowało możliwość oglądanie programów ludziom mieszkającym za granica Polski.

  Przychodzi na myśl pytanie: Dlaczego?

  Generalnie te programy są bardzo kiepskie. Niestety!
  Ludzie zza granicy, mając dostęp do wielu innych źródeł to widzą i moga krytykować.

  A to napewno nie może się podobać właścicielom, a jednocześnie jednostkom kształtującym odbiór, a właściwie przekaz dla potencjalnych odbiorców.

  Nie zakłócać przekazu!
  To jest naczelne motto.

 199. @adam100
  9 czerwca o godz. 9:03

  I tak jak było, tak przeminie. Pytanie ile gnoju narobią w międzyczasie.

  ——

  To jest szalenie poważna sprawa.
  Ale to nie oznacza, że inni mogą psim swędem wleźć na miejsce szumowin z PISu.
  Chodzi o to żeby nie zamienić siekierki na kijek.

  Musimy WYMAGAĆ od opozycji rzetelności, uczciwości i poszanowania wszystkich obywateli.
  To jest MUS!

 200. 404
  9 czerwca o godz. 9:24

  @adam100
  9 czerwca o godz. 9:03

  I tak jak było, tak przeminie. Pytanie ile gnoju narobią w międzyczasie
  Chodzi o to żeby nie zamienić siekierki na kijek.
  Musimy WYMAGAĆ od opozycji rzetelności, uczciwości i poszanowania wszystkich obywateli.
  To jest MUS!

  Tak właśnie się broni PiS. My kradniemy, ale ile PO kradło, czyli obarczać wina innych, za własne złodziejstwo.

  NIE – władzę trzeba rozliczyć na bieżąco, bez symetryzmu. Dotyczy to wszystkich SPRAWUJĄCYCH władzę.
  Nie ma ale, ćmoje boje, ZOMO sromo.

 201. @adam100
  9 czerwca o godz. 9:36

  Gdzie zauwazyłeś u mnie symetryzm?

  Ja nie uważam, że opozycja którą chcę popierać ma mieć ulgi tylko dlatego że PISowcy to banda wykorzystywaczy i baranów.

  Polacy zasługują na poważny, mądry rząd.
  Jest wśród nas masę wspaniałych ludzi i to im należy zaufać, a nie tym którzy za wszelką cenę do tego koryta prą. Nie bacząc na ludzi, których ponoć mają reprezentować.

  Musimy wymagać JAKOŚCI!
  Nie tylko zmiany przy korycie,

 202. @404

  Pełna zgoda.

  Najlepiej żeby 38 miljonow Polakow, czyli wszyscy, zostali profesorami.
  Powiedzmy na początek tylko połowa zagranicznych ( Harvard i Oxford ) a droga połowa w kraju. Najlepiej UW i UJ.

  Potem sobie pogadamy moja ty droga.

 203. Sytuacja blogowa jakby cos przypomina .. cos co juz kiedys …

  „Ojciec opowiadal mu raz – a wlasciwie wiele razy – jak kiedys w mrozny zimowy poranek wszedl do sklepu spozywczego w Lochgelly. Sklepikarz stal nad elektrycznym grzejnikiem . Ojciec (…) spojrzal na lade chlodnicza i spytal : ” Czy to bekon Ayrshire ?”, na co sklepikarz odparl : ” Nie , rece sobie grzeje ” . Ojciec zarzekal sie , ze opowiesc jest prawdziwa , a (…) mogl miec wtedy siedem albo osiem lat – w to wierzyl .

 204. Przeczytałem wpis Hartmana i stwierdzam, że jest to jeden z lepszych wpisów na blogu Polityki. Hartman wskazuje na bardzo istotne sprawy jaką jest przykładowo niemożność przekonania twardego PiS elektoratu (to jest Mission Impossible). Druga bardzo istotną myślą jest mówienie o konieczności ukarania wszystkich tych polityków co ewidentnie łamią prawo dla swych egoistycznych celów. (mówienie wprost, że po odsunięciu PiS od władzy wszyscy tacy pójdą pod sąd). Mówienie o tym ze bezprawie które wprowadza PiS i wykorzystywanie prawa i prawników politycznie to katastrofa dla Polski wprowadzająca bezprawie i bałagan i że trzeba to koniecznie zatrzymać i naprawiać szkody jakie zrobili już politycy. Informowanie jasno, że gospodarka bardzo wolno reaguje na zła działanie polityczne , a rozdawnictwo pieniędzy mimo, że chwilowo stymuluje poprawę pkb w dalekosiężnym widzeniu jest bardzo niebezpieczne i może wprowadzić w tzw pułapkę dłużna , a to jest prawdziwa katastrofa. (umożliwia wypompowywanie pieniędzy z Polski)
  obecna dobra koniunktura i brak widocznego załamania gospodarki nie bierze się wcale z reform gospodarczych (bo ich praktycznie nie ma , odwrotny Vat wprowadziło PO i jest kontynuacja , a nie nowością ) a jedynie z dobrej koniunktury i wzrostem konsumpcji z powodu rozdawnictwa , a pieniądze na to są pożyczone i trzeba będzie je spłacać i one jak widać nie tworzą nic co dało by w przyszłości dochody).
  Tzw Uszczelnianie to trochę polityczna fikcja i marketing polityczny , a szukanie tu pieniędzy na sile (nie licząc się z możliwością niszczenia wytwarzających dochód) może doprowadzać do bankructw na dużą skale.
  Jednak wcale nie jest bezzasadne jeżdżenie do wsi i miasteczek by szukać poparcia (tam nie jest tylko twardy elektorat – są często ludzie pozbawienie informacji o prawdzie i oszukiwani przez media rządowe i kler.)
  Oczywiście siły należy skupić tam gdzie pozyskanie głosów jest teoretycznie największe i to są ci młodzi co olali wybory europejskie i im podobni którym się wydaje, że demokracje i wolność w tym możliwość wyjazdu gdzie i kiedy się chce mamy dane na zawsze.

 205. Mentalnosc paradoksalna jest powszechna ale juz ( jeszcze ) nie calkiem

  „A rzecznikowi Episkopatu to o którego z Bogów chodzi,że doszło do obrazy i bluźnierstwa?
  Dobre Mzimu nie poczuło się obrażone!
  Pozostali bogowie też nie protestowali.
  Chłopcy latający na co dzień w sukienkach i odświętnie w firankach i w czapkach kucharskich poczuli się obrażeni?
  Zapytaliby ich Boga co sądzi (…….) „

 206. Wolski o Tusku. Rusofobia hunwejbinów przypomina III Rzeszę. Dekomunizacja przypomina Drang nach Osten ! Socjal też. Tak sobie myślę czy to zbieżność programowa oparta na watykańskiej religii Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Pod patronatem Piusa XII. Symbol Podhalańczyków głowica sztandaru orzeł bez korony ze swastyką poruszył hunwejbinów. Tak sobie myślę jak z tą kolaboracją było faktycznie. Gorale…

 207. Prof. Andrzej Rychard: – Opozycja potrzebuje głębokiego resetu.
  Przyglądając się zachowaniu niektórych polityków opozycji, można odnieść wrażenie, że im odpowiada bycie w tej sytuacji, w której są. Będąc w opozycji, nie muszą brać za nic odpowiedzialności, mogą krytykować do woli – a jednocześnie regularnie pensja wpływa na konto

 208. Karolina Wigura, szefowa Kultury Liberalnej w wywiadzie dla Tygodnika Powszechnego:

  „U moich dawnych liberalnych mentorów widzę strach. Ale nie o Polskę. Strach o to, że przestali być słuchani. Że stracili ten rząd dusz, który tak długo dzierżyli i od którego się chyba uzależnili”.

 209. Tacy mężni a boją się Rosji. Wolą okupację jankesów. Tak sobie myślę,że to strachy na Lachy. A ze strachu każdy plecie jak Piekarski na mękach.

css.php