Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Jarosław Kaczyński

20.06.2019
czwartek

Himalaje głupoty

20 czerwca 2019, czwartek,

W nocy pod kołdrą nucę sobie piosenkę „Ciemna dziś noc”. Jest to piosenka sowiecka zakazana przez reżim i kiedyś będzie figurowała w zbiorze „Zakazane piosenki” („O nowej to hucie piosenka, o nowej to hucie są słowa…”). Kiedyś zakazane były piosenki amerykańskie („Prawa noga w lewo, lewa noga w prawo, jazz i boogie woogie”).

Spędziłem wieczór w gronie znajomych z opozycji, która jest moim środowiskiem naturalnym. Atmosfera pogrzebowa, nikt nie widzi, jak powstrzymać PiS, a jesteśmy już w wieku, w którym trudno – choćby czasowo – wyjechać za granicę.

Przeciwnicy PiS między sobą nie kryją uznania dla pociągu pancernego z Kaczyńskim jako maszynistą. Fabryka kiełbasy wyborczej pracuje na pełnych obrotach, przed wyborami rzucą narodowi kolejne ochłapy – wyprawka szkolna, trzymiesięczne 800+, dodatek zimowy, jeszcze parę miliardów i będzie po wyborach. Jedyna satysfakcja, to że po wyborach to rząd PiS będzie sobie musiał radzić ze swoim budżetem.

Głupota rządzących wcale im nie szkodzi. Przykład pierwszy: zapowiedź ministra Ziobry, że profesura z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a dokładnie autorzy krytycznej opinii na temat projektu kodeksu karnego, (w dodatku „rozpatrywanego” w trybie nadzwyczajnym, jak gdyby się paliło), zostanie pozwana do sądu za „kłamstwa”.

Każdy w miarę rozgarnięty człowiek widzi, że to ma zastraszyć uczonych, że jest to kneblowanie naukowców, że to śmierdzi wyciąganiem konsekwencji za opinie, recenzje, publikacje, wykłady. Po co otwierać nowy front? Ale PiS to lubi. Czy Ziobro ma deficyt wyobraźni? Jego pewność siebie, zapiekłość, małostkowość są odpychające. Na szczęście Ziobro wycofał się z tej pogróżki.

W okresie festiwalu Woodstock w Kostrzynie kolej (Przewozy Regionalne) postanowiła zawiesić komunikację z tym miastem i okolicą. Miała to być kolejna szykana i represja wobec niecierpianego przez władze festiwalu Owsiaka. (Wcześniej zakazali udziału wojska itp.). Pretekstem miało być demolowanie wagonów przez pasażerki i pasażerów spod znaku Owsiaka.

Jest to, oczywiście, pretekst, gdyż istnieją sposoby pilnowania porządku na kolei, od tego mamy przecież panią minister Witek. I znowu: gdy podniosły się protesty, państwo musiało ustąpić, a konkretnie premier Morawiecki mógł okazać swoją łaskawość i kazał pociągi i komunikację utrzymać. I po co to wszystko było? Czy wiadomo, co to za nadgorliwiec, a może i karierowicz podjął tę decyzję? Stanowiska dyrektorskie obejmuje już nowe pokolenie głuptasów – karierowiczów.

Kolejny przykład głupoty i małostkowości to zakaz grania melodii „Ciemna noc” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Autorem tej żałosnej decyzji jest nowy, słuszny dyrektor muzeum dr Karol Nawrocki (nowe pokolenie), który zastąpił niesłusznego prof. Machcewicza.

Ktokolwiek zapoznał się z dorobkiem nowego dyrektora, może kwestionować jego kompetencje. W każdym razie decyzja w sprawie piosenki jest niemądra i żenująca. Melodia jest piękna, a fakt, że była to radziecka czy sowiecka piosenka wojskowa, tego nie zmienia.

Pałac Kultury też ma szemrany rodowód, a mimo to został uznany za zabytek i mam (słabnącą) nadzieję, że hunwejbini go nie zburzą. Chociaż głupota, jaka nas otacza, większa jest od pałacu.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 197

Dodaj komentarz »
 1. „Cjomnaja noćz” piękna melodia, a ta obok słów najważniejsza w piosence.

  Pałac Kultury zostanie ponoć przywrócony do oryginalnej białości. Nie wiem kto podjął decyzję, ale zyska wiele pochwał z serc Polaków-estetów po realizacji pozornie błahej a ważnej roboty.

 2. Byłem pierwszym, któremu PKiN się nie podobał, ale po sześćdziesięciu latach zmieniłem zdanie i jestem w pierwszym szeregu milośników zabytków.
  W dzisiejszej GW (środa-czwartek) napisano „Nie możemy mnożyć ambitnych programów społecznych w nieskończoność. W tej chwili osiągnęliśmy zadowalający poziom wydatków na ten cel” Słowa te wypowiedział wicepremier Jacek Sasin w rozmowie z dziennikarzem Gazety Prawnej
  Jest zmiana. Kto powinien się cieszyć?

 3. Populizm wykoleił już jedną republikę …
  http://wyborcza.pl/7,75398,24919606,klodiusz-populista-doskonaly-jakby-co-bylem-przeciw.html

  Klodiusz nie miał ani armii, ani szacunku przynależnego rzymskim senatorom, do tego wywodził się z arystokracji. Żeby zdobyć popracie ludu Rzymu postanowił „obalić układ” i po raz pierwszy przeprowadzić „dobrą zmianę”.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Miałeś chamie złoty róg. Tzw. opozycja uwierzyła w dziedziczność sprawowania władzy. Tak sobie myślę,że przyszedł Dyzma i pozamiatał z proboszcza pomocą. Reforma rolna,3 razy TAK…jak dają to biorą i z wdzięczności głosują. Byt określa świadomość głosili starożytni Słowianie.

 6. Ciemna noc, tylko kule po stepie świstają – to zapewne tej rosyjskiej piosence zawdzięczany inspirację dla popularnego polskiego powiedzenia: cicho i spokojnie jak na wojnie

 7. wiesiek59
  Ostatnie twoje komentarze pod poprzednim zagajeniem bardzo interesujące.
  Przy okazji nie traćmy ducha pokoju.
  Piosenka jest dobra na wszystko.
  Jestem w gronie tych co lubią polskie i radzieckie piosenki
  Jeszcze o telewizji na dzień dobry. Dzisiaj o czym już pisałem samo dobro.
  Dziewczyna z USA urodziła się bez rąk, ale została mistrzynią sztuk walki, pilotuje samolot, jest mistrzynią sportów wodnych.
  W dodatku niepotrzebne okazały się protezy rąk bo bez tych protez czuje się wolna i osiąga wszystko czego chce.
  Wystarczy chcieć, jak pisze Słowianin Stanisław

 8. Na czym polegała polityczna rola Klodiusza? Otóż uznał on, że uda mu się przekupić lud rzymski i zyskać jego pełne zaufanie. Było to trudne, gdyż wywodził się z rodu Appiuszy, najstarszej rzymskiej arystokracji. On jednak uznał, że karierę polityczną może oprzeć jedynie o stanowisko trybuna ludowego. Nie miał bowiem ani siły wojskowej, ani szacunku przynależnego najważniejszym rzymskim senatorom. Klodiusz postanowił więc w ten sposób „obalić układ” i po raz pierwszy przeprowadzić „dobrą zmianę”.

  Klodiusz nie miał prawa do przyjęcia funkcji trybuna ludowego w Rzymie z racji urodzenia, jeden z jego przodków budował wszak Via Appię – najsłynniejszą drogę republiki. Jednak adoptował go dwukrotnie młodszy od niego plebejusz i tak stał się plebejuszem. Nie po raz pierwszy śmiejąc się w twarz senatorom mówiącym o „prawach republiki”.

  Właśnie jako trybun ludowy zarządził w 56 roku przed Chrystusem, aby każdy mieszkaniec Rzymu otrzymywał przydział zboża – czyli chleba – jedynie z tego powodu, że mieszka w Rzymie. Powodem miała być godność obywateli rzymskich. W rzeczywistości Klodiusz chciał sobie w ten sposób zapewnić władzę. Wywołał taki entuzjazm, że niebawem w mieście powstały bojówki popierające Klodiusza i napadające wszystkich tych, którzy mieli inne zdanie. On sam umiejętnie kierował swoich zwolenników przeciwko prawdziwym lub wyimaginowanym przeciwnikom politycznym.

  Zgromadzone zboże szybko się skończyło. To nie zmniejszyło jednak popularności Klodiusza. On zaczął wskazywać miejsca, w których przedstawiciele elit, przeciwnicy ludu zboże przed nim ukryli. Były to zwykle posiadłości jego przeciwników.
  (…)

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Publiusz_Klodiusz_Pulcher

  Dlaczego współczesny Klodiusz Pulcher Kaczorek wzbudza uznanie w inteligenckiej opozycji? Bo oni nie potrafią pancernej – skutecznej? – polityki pociągnąć? Bo nie znaleźli i wynajęli polityka pancernego, bezwzględnego i manipulującego plebsem, pardon ciemnym ludem, pardon – patriotami?

 9. Bardziej pasuje Sziroka strana maja radnaja…Tak sobie myślę mocarstwowo.

 10. Specjalna dedykacja dla dyr.muzeum dr Karol Nawrocki
  https://youtu.be/k3YIUDR1nzg

 11. Bar Norte , 15:12

  Ambasador Iranu w Londynie twierdzi, ze sa przygotowani na jankeska inwazje.
  https://www.youtube.com/watch?v=1mpLv9ST3e4

  Panstwa Osi nie moga zrzucic bomby atomowej, bo skazenie moze dotrzec do Jerozolimy.
  Do ataku konwencjonalnego przygotowana jest zarowno armia jak i jednostki walki niekonwencjonalnej.
  Masowe straty amerykanskie na poczatku inwazji moga doprowadzic do rozruchow w heimacie.

 12. Opozycja idzie w smutę to pokazuje,że nie ma żadnego planu B. W ramach rusofobii straszyli Putinem a tym czasem jest „okupowana” przez tubylczych pisowskich hunwejbinów. Czyli najciemniej pod latarnią. Tak sobie myślę,że nie jest najgorzej bo totalna prawica woli okupację katolickiego wehrmachtu od sowieckiej. W czasach GG gestapowcy zdejmowali przynajmniej czapki wchodząc do kościoła i istniały obozy pracy w celu resocjalizacji komunistów. Z mlekiem w menu tak Bender. O braku pomników Armii Czerwonej nie wspomnę. Podobnie o gender. Poczty sztandarowe w kościołach połączone z białostockim przywracają nad Wisłą ducha Piusa XII kolaboranta Drang nach Osten ! Co było kościelną wersją dekomunizacji na Wschodzie. Nie ma świeckości bez zaniechania świeczki ofiarnej.

 13. ls42
  20 czerwca o godz. 21:00

  Pewna pan stwierdziła, że „gdyby moi synowie nie chcieli wojen, to by ich nie było”.
  Miała absolutną rację.
  Do wojny potrzeba PIENIĘDZY……
  Największym zbrodniarzem jest ten, kto ich dostarcza,

 14. Za pierwszej dyktatury ciemniaków wierzyłem w szlachetność polskiego społeczeństwa zniewolonego przez sierp i młot.
  Teraz widzę, że zniewolenie było wygodną wymówką i zasłoną dymną. Sorry, taki mamy naród, który kocha dyktaturę ciemniaków.
  Podziwiać pancernego kaczego to tak, jak podziwiać każdego innego skutecznego zamordystę.
  Kwestia smaku.

 15. kooperatywaMandragon

  „Masowe straty amerykanskie na poczatku inwazji …”

  Jak kilka dni temu podawałem na przykładzie pierwszej i drugiej wojny w zatoce do inwazji na Iran brak jest odpowiednich sił.
  W grę mogą wchodzić, jak kilka dni temu podał Jerusalem Post, ewentualnie zmasowane naloty i ataki rakietowe na wybrane cele w Iranie.
  Dziennikarze Politico zauważyli, że same naloty i ataki rakietowe mogłyby się opłacać Trumpowi w kampanii wyborczej, bo elektorat republikanów pozytywnie nakręcają w odróżnieniu od inwazji w której by musiał robić za tzw „mieso armatnie”.

 16. żeby kolega @Olborski tak nie tęsknił

 17. mohikanin przedostatni20 czerwca o godz. 21:31
  „Za pierwszej dyktatury ciemniaków wierzyłem w szlachetność polskiego społeczeństwa zniewolonego przez sierp i młot…
  Wiara góry itd. Nie wiem ile wtedy miałeś lat ale jeżeli około 20-tki to musiałeś być wyjątkowo ufnym dorosłym człowiekiem, powyżej 30 lat widoczne wpływy głębokiego zaślepienia religijnego i kompletny brak wiedzy historycznej – powiedzmy szczerze – nieoczytanie, ponieważ komputery nie trafiły jeszcze pod strzechę; powyżej 40-tu to już tylko cynizm. Tylko nie pisz, że zostałeś oszukany.

 18. przykłady głupoty wymienione przez Gospodarza to nawet nie Góry Świętokrzyskie. Zbrojenia i wciąganie Polski w awantury wojenne oraz błędy polityczne (patrz konferencja na temat Bliskiego Wschodu w lutym tego roku, którą ambasador irański skomentował: ” nikt się tego po Polsce nie spodziewał…” ) wskazują nie poczciwa głupotę ale złe zamiary. Wobec własnego społeczeństwa.

 19. Szanowny panie Redaktorze,
  skoro jesteście tacy „mądrzy”, to czemu przegrywacie z „durniami”?
  A może Wasza „mądrość” to jedynie produkt Waszej chorej wyobraźni?

 20. Wiesiek, nie wiem kim była pani na która się powołujesz. Ja myślę że gdyby przyłożyła się wcześniej do wychowania dzieci, pomysł wojny by nie przeszedł. I od tego trzeba zacząć, kiedy widzę jakie „bajki” proponują moim wnukom wyłączam oglądanie.

 21. Bar Norte
  20 czerwca o godz. 21:44
  ,,Jak kilka dni temu podawałem na przykładzie pierwszej i drugiej wojny w zatoce do inwazji na Iran brak jest odpowiednich sił.”

  Straty beda wynikiem atakow na wojska stacjonujace na calym obszarze Bliskiego Wschodu.

  Ale sa tez radosne wiadomosci z Francji.
  WSZYSTKIE ugrupowania opozycyjne zjednoczyly sie w walce z obecna wladza i totalnym programem prywatyzacyjnym.Ton nadaja ludzie Melenchona.
  Strajk.eu pisze :
  ,, Co to za demokracja, kiedy przez pięć lat po głosowaniu rządzi się i decyduje za ludzi? Mają się nie wtrącać. Dla nas demokracja to działanie na rzecz wspólnego losu. Skoro pierwsze w naszej historii RIP na to pozwala, zajmijmy się lotniskami. Potem szkołami, lasami, pociągami, żłobkami i sądami. Więc kiedy prywatyzują ADP – odpowiadamy: referendum! Gdy niszczą pogotowie ratunkowe, odpowiadamy: referendum! Zachcą zamykać szkoły – chcemy referendum! Wszędzie, na zeszytach uczniów, na murach naszych miast, na stronach internetowych piszemy słowo referendum!” – poseł Nieuległej Francji François Ruffin nadał w parlamencie ton opozycyjnej koalicji. Nie chodzi nawet o lotniska, lecz coś szerszego, demokrację.”

 22. bo ja jestem bossy, jak wszystkie niewysokie

 23. @ Levar
  20 czerwca o godz. 22:20
  Szanowny panie Redaktorze,
  skoro jesteście tacy „mądrzy”, to czemu przegrywacie z „durniami”?
  A może Wasza „mądrość” to jedynie produkt Waszej chorej wyobraźni?

  Bredzisz faszystowską gwarą prymitywny pisiorze ;(

 24. kooperatywaMandragon

  „Straty beda wynikiem atakow na wojska stacjonujace na calym obszarze Bliskiego Wschodu.”

  Owszem, straty bedą wynikiem ataków ale jeśli wcześniej dojdzie do ataku USA na Iran. Ale to na razie nic pewnego. Na razie kamienicznik się miota, ćwierka na twitterze jak połamany co jak się wydaje nie robi większego wrażenia na tych ponurych ajatollahach.
  Swoją drogą zastanawiam się na jakich politycznych gwarancjach czy kalkulacjach opiera się ten ich spokój i flegma.

  Co do Francji … . Ciekawa akcja z tym referendum. Sarko przed laty chyba nie przewidział jakie konsekwencje przyniesie ta jego referendalna inicjatywa ustwodawcza.

 25. o kim to?, niby o Kościele Scjentologicznym a tak się ogólnie kojarzy
  „Kościół Scjentologii reprezentuje fasadę dla świata zewnętrznego, aby ukryć to, co w rzeczywistości jest niczym innym, jak kultem zbudowanym na kontroli umysłu i zniszczeniu niezależności i samokontroli tych, którzy są wciągnięci w jego sferę (…)
  Członkowie są odizolowani od świata zewnętrznego, ich dostęp do informacji jest mocno monitorowany i kontrolowany, a także są przedmiotem fizycznego, werbalnego, psychologicznego, emocjonalnego i / lub seksualnego wykorzystywania i / lub napaści ”.
  Poniżej szczegóły które nie są nam obce, można nawet miarę przyłożyć na całe społeczeństwa – jak się komuś chce niech tłumaczy
  https://allthatsinteresting.com/scientology-human-trafficking?utm_source=onesignal&utm_medium=referral&utm_campaign=ospush

 26. żabka konająca
  20 czerwca o godz. 22:02
  powyżej 30 lat widoczne wpływy głębokiego zaślepienia religijnego i kompletny brak wiedzy historycznej – powiedzmy szczerze – nieoczytanie, ponieważ komputery nie trafiły jeszcze pod strzechę
  Jakie są kryteria dla wiedzy historycznej aby zrozumieć ,że to nie „szlachetność” ale „taki mamy naród”?

 27. @Bar Norte tymi słowami przyprawiłeś mnie o dobry nastrój:
  „Swoją drogą zastanawiam się na jakich politycznych gwarancjach czy kalkulacjach opiera się ten ich spokój i flegma..”
  Wypisz wymaluj cały autor!
  Pozdrawiam.

 28. kooperatywaMondragon
  20 czerwca o godz. 22:28
  Co to za demokracja, kiedy przez pięć lat po głosowaniu rządzi się i decyduje za ludzi? Mają się nie wtrącać.
  Celna uwaga. Dzieje się tak ,że w wyborach summa summarum
  do głosu dochodzi stronnictwo , które nie ma i tak szerokiego poparcia w społeczeństwie i potem ustanawia wg. własnego widzimisię. Decyzje , które mogą mieć istotny wpływ na losy narodu powinny być rozstrzygane na drodze referendum. Jednak rządzący boją się tej opcji jak przysłowiowy diabeł wody święconej.

 29. Tylko patrzeć jak jakiś pisowski politruk wyda zakaz grania utworów Szostakowicza i Strawińskiego, dopatrzywszy się w nich ukrytych, bolszewickich miazmatów.Głupota jest bowiem niezwykle zarazliwa.Zaczął Nawrocki ale następny nadgorliwiec znajdzie się bardzo szybko. Czego jeszcze zakażą? Może czytania rosyjskiej literatury w oryginale? Na wszelki wypadek schowam głęboko swój ulubiony tomik Puszkina.

 30. Bar Norte
  20 czerwca o godz. 22:51
  Sarko we Francji, Cammeron w UK (brexit).

 31. Spędziłem wieczór w gronie znajomych z opozycji, która jest moim środowiskiem naturalnym. Atmosfera pogrzebowa, nikt nie widzi, jak powstrzymać PiS, a jesteśmy już w wieku, w którym trudno – choćby czasowo – wyjechać za granicę.

  Proponowałem ongiś moim rodzicom wyjazd z Polski, ale odmówili twierdząc ze jest za późno i są za starzy. Byli wtedy przed siedemdziesiątka.
  Nie wątpię ze ci rozgarnięci i młodzi ( 30+) opuszcza pisowskie gówno i wyjada jeszcze zanim faszyści zamkną granice.

 32. W zagajeniu Daniel Passent napisał „jesteśmy już w wieku, w którym trudno wyjechać za granicę”
  Tymczasem tygodnik POLITYKA, w którym zamieszcza stałe felietony poleca dalekie podróże: śladami Aleksandra Wielkiego przez Albanię i Grecję do Turcji, do RPA, do Wietnamu.
  Wycieczka do Wietnamu, tak niemiłosiernie sponiewieranego przez naszego obecnego sojusznika, reklamowana jest sloganem „Zachwycający Wietnam”.
  Kto weźmie udział w tej podróży po kraju pracowitych i przyjaznych ludzi będzie mógł podziwiać nowoczesne miasto Ho Chi Minh, czytamy w reklamie.
  O wypalonych napalmem miejscach się nie wspomina. Tymczasem już organizowane wycieczki do Czarnobyla na Ukrainie pokazują, że atom nie taki straszny i przyroda po napromieniowaniu rozkwita o czym świadczą nowe gatunki roślin i zwierząt.
  „Atmosfera pogrzebowa” przytaczam za autorem wyrwany z kontekstu fragment z którym w tych pogodnych pierwszych dniach lata w żaden sposób nie powinniśmy się zgodzić. Wprawdzie wicepremier, którego wypowiedź cytowałem tu wcześniej, powiedział koniec dobrego, ale wiemy, że obecnie liczą się tylko i wyłącznie słowa prezesa, a ten nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i z pewnością jeszcze coś wyciągnie z zanadrza, i nie będzie to przysłowiowy wróbel w garści.
  Zatem wracam do zapewnienia: będzie dobrze, wystarczy chcieć

 33. @zezem, zanim wyłączę komputer.
  Naród jak każdy inny, może bardziej sponiewierany przez historię i wynikające stąd biedy: materialna nędza sprowadzająca wszystkie potrzeby do zaspokojenia tych podstawowych, analfabetyzm i wiara jako strawa duchowa. Także ostatnia wojna która poza wszystkimi tragediami ludzkimi przynosi także demoralizację i trzeba kilku pokoleń żeby wychować uczciwego człowieka. W mojej ocenie zmiany po 1989r. były ogromnym krokiem w tył w dziedzinie socjalizacji obywateli, a ponieważ znamy się nie od dziś sądzę że znasz odpowiedź na swoje pytanie.

 34. żabka konająca

  Ostatnio polecałem legatowi ksiązkę „Kobiety dyktatorów” Diane Ducret. Autorka jeden z rozdziałów poświęciła również Ruhollahowi Chomejniemu opisując go z perspektywy jego żony, zmarłej w 2009 Chadiji Sakafi. Tak więc opisała właściwie całe życie Chomejniego, bo poślubił ją w 1931 – opisała zarówno w aspekcie prywatnym jak i politycznym. Choć Ducret jest feministką to jednak o Ajatollahu i jego żonie pisała z dużym respektem i szacunkiem. Równoczesnie nie ukrywając, że w aspekcie kulturowym są jej obcy. Z tej lektury wyciągnąłem wniosek, że owych irańskich ajatollahów, ich sposobu politycznego myslenia w żadnym wypadku nie można lekceważyć. Nie mozna ich też sprowadzać do spraw bieżacych bo myslą dalekosięznie.
  Tak więc jeśli w obliczu takich napięć jak obecnie ci ponurzy brodacze prezentują niezmącony spokój to znaczy, że muszą mieć ku temu poważne powody.

 35. Gramy piosenki lepsze lub gorsze, ale zawsze radzieckie, jak mawiano w radiu w czasach ancien regime. Ale poważnie rzecz biorąc Ciemna noc, zwłaszcza w wykonaniu Marka Bernesa to utwór przepiękny, ponadczasowy o antywojennej wymowie.
  @Levar
  20 czerwca o godz. 22:20
  „Szanowny panie Redaktorze,
  skoro jesteście tacy „mądrzy”, to czemu przegrywacie z „durniami”?
  A może Wasza „mądrość” to jedynie produkt Waszej chorej wyobraźni?”
  Panie @Lewar, uczciwy siadając do stołu z hochsztaplerem z reguły skazany jest na przegraną.

 36. Good News?
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/rzeczpospolita-donald-tusk-powaznie-rozwazany-jako-kandydat-na-szefa-komisji/v3s9jch
  Z nieoficjalnych informacji gazety wynika, że kandydatura Donalda Tuska była przedmiotem jego kuluarowej rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem.

 37. „Jedyna satysfakcja, to że po wyborach to rząd PiS będzie sobie musiał radzić ze swoim budżetem.”
  Jaka satysfakcja?! Ostatecznie to Naród – i zwolennicy i przeciwnicy PIS – poniesie konsekwencje tego budżetu. Przecież ani prezesowi Kaczynskiemu, ani premierowi Morawieckiemu włos nie spadnie z glowy, ani złotówka z portfela!

 38. „piosenka „Ciemna dziś noc”. Jest to piosenka sowiecka zakazana przez reżim”!
  Czy „Rozszumiały się wierzby płaczące” tez idą w odstawke?
  https://www.youtube.com/watch?v=jJxqJsdZAWU 😮

 39. jeszcze @Wiesiek59, kiedyś byli dziećmi:
  tps://www.dailymail.co.uk/news/article-2206982/I-liked-shoot–women-kids–kind-sport-Secret-Nazi-tapes-reveal-ordinary-German-soldiers-responsible-war-crimes-just-SS.html

 40. Cicha noc bardziej pasuje do okupacji hunwejbinów po obaleniu”bandy Ryżego”. Tak sobie myślę o politycznych sporach katolików.

 41. Ale ruskich pierogów nam nie zabiorą. Tak sobie myślę ustalając dietę na emigracji wewnętrznej. Smuta prowadzi do rzucania się na druty. Na co liczy ogrodzenie. Żywy emigrant to problem dla hunwejbinów. Kiedyś w kiblach wieszano zdjęcia Cyrankiewiczem czy Gomółki w miejsce papieru,którego i tak nie było. Narzekano,że papier z Trybuny Ludu ma dużo drzazg.

 42. Głódż chwali rozbiory. Wtedy tego nie było rzecze. Kolejny okupacyjny okres po GG jest dawany za przykład. Tak sobie myślę czy to krytyka okupacji hunwejbinów bo toleruje niewiernych.

 43. Pisowska wersja sprawowania władzy staje się religią. Kto podnosi rękę na religię to…Podobnie kto atakuje pedofilię w kościele ten atakuje wiarę. Kto podnosi rękę na wiarę to…Tak sobie myślę,że w ten sposób koło się zamyka. Mamy religię państwową. Czy po obaleniu hunwejbinów protezy rąk będą refundowane przez opozycję.

 44. A to ci dopiero prawdziwy wieszcz z tego Tetmajera! W 1898 pisał:
  U nas, bratku, nie popłaca!
  Postęp i cywilizacja
  W kąt, gdy wchodzi do gry nacya!
  […]
  Możesz kpem być i cymbałem,
  Możesz dureń być siarczysty,
  Byleś z mocą i zapałem
  Kraj miłował macierzysty!
  […]
  Huha! Hopsa! Każdą nową
  Myśl witamy krzyżem pańskim
  Precz z geniuszem Europy
  Farmazońskim i szatańskim!

  My o jedno tylko modły
  Szlemy k niebu z naszej chaty:
  By nam buty śmierdzieć mogły,
  Jak śmierdziały przed stu laty!
  […]
  Hoc ha! Hopsa! Byle zdrowo,
  Zdrowa dusza – zdrowe ciało!
  Niechaj śmierdzi, jak śmierdziało,
  Byle tylko narodowo!
  Wolę polskie gówno w polu
  Niźli fiołki w Neapolu!
  Swojsko, polsko, po naszemu,
  Hoc! Hoc! Hopsa! Tak jak wtedy,
  Gdy nas naprzód tłukły Szwedy,
  Potem Niemcy i Moskale
  – Hoc! Hoc! Hopsa! Doskonale!
  Po swojemu! Po staremu!
  […]
  Niechaj żyje stara cnota!
  Daj nam dalej kisnąć Boże!
  Jedno, drugie, trzecie morze
  – Vivat “prawy patryota”!…

 45. O historii, szczególnie historii Polski, polski obywatel powinien wiedzieć, powinien znać fakty. Jak dorośnie do tej wiedzy może komponować oceny zdarzeń, ale nie każdy potrafi, i nie każdy ma dar komponowania.
  Tetmajer na podstawie obserwacji swojego okresu pięknie zestawił słowa i wyszła przepowiednia z przymróżeniem oka.
  Jednak wiele się zmieniło co można zaobserwować. „Czemu się nie myjesz pyta męża żona. Bo dzisiaj jadę autobusem słyszy odpowiedź”
  Myśli nieuczesane zwracają uwagę

 46. Do kogo jak do kogo, ale do części obywateli z Ukrainy należy podchodzić ostrożnie, a do ich władz z całą uwagą.
  Zdarzają się jednak ludzie wspaniali, prawdziwi obywatele Świata.
  Dzisiaj w tvn prezentowano prawdziwego supermana, który bohatersko ratował uczestników karambolu na autostradze pod Szczecinem o której niedawno było głośno.
  Samochód ciężarowy staranował wiele pojazdów, które stanęły w płomieniach. O tym wypadku drogowym wspominał Waldemar (pozdrawiam Szczecin i życzę miłego wypoczynku!) na tutejszym forum.
  Ten człowiek w takiej tragicznej sytuacji wiele ryzykował. Na szczęście udało się ocalić wielu i do czekającej na drodze rodziny wrócił cały.
  Te tysiące Ukraińców pomagających w czasie wojny Polskom na Wołyniu takiego szczęścia nie mieli. Bandyci i nas i tych pomagających mordowali. Bez litości

 47. Gdybyż to tylko glupota ktora mialaby szkodzic ..ech
  (skoro jesteście tacy „mądrzy”, to czemu przegrywacie z „durniami” A może Wasza „mądrość” to jedynie produkt Waszej chorej wyobraźni?”)
  Czego produktem jest glupota ? Braku kazdej nawet chorej wyobrazni ?
  Cytat spotspodu (!)( zeby nie bylo… ale – „polityka trojkacikowa , blogowa” z ktora nie mam nic wspolnego pokazuje , ze to „cos wiecej” jest obecne , a jakze ,na Enpassancie )
  ” W takim plebejskim, fornalskim kraju sprawiedliwość to prawie to samo co zemsta. Nie ma czasu na duperele. Kłonicą przez łeb i do gnoju. Prawa człowieka? to taki „lewacki” wymysł. My „prawdziwi Katolicy” sami wymierzamy „sprawiedliwość” ”
  http://wyborcza.pl/7,75968,24921670,bodnar-zepsul-pis-sukces-dlatego-pis-chce-go-zniszczyc.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.1.glowka#s=BoxWyboImg1

 48. To „cos wiecej ” jest wszedzie ( Jak daje sie wyprodukowac problemy finansowe w rafineri ..)
  „PES Refinery to największa i najstarsza rafineria na Wschodnim Wybrzeżu USA. Powstała w 1866 roku. Ostatnio przeżywała duże problemy finansowe. Dziennie produkuje nawet 335 tysięcy baryłek ropy. Pracuje w niej tysiąc ludzi ”
  Byc moze – to tylko hipoteza – to „cos wiecej” to cos w rodzaju glupoty przemyslanej ale nie udalo sie na razie tego potwierdzic ani udowodnic (mm)

 49. Tak, my z żoną też odebraliśmy 13 emeryturę i już ją wydaliśmy. Teraz słuchajcie na co. Otóż kasę wydaliśmy na hotele w Podkarpaciu, a drugie tyle poszło na obiadki i inne przyjemności. Skoro otrzymaliśmy tak hojne wsparcie od PiS, to byłoby niestosowne wydawać te pieniądze np. w Warszawie (tfu!!!). Tym samym znikły (dosłownie) powody, dla których mielibyśmy jesienią oddać głosy na PiS. Chyba starczy, że pieniądze wydaliśmy tam, gdzie bije serce przewodniej siły narodu (N?).
  Przedstawienia teatralne w temacie profesury prawniczej i pociągów dla młodzieży są starannie wyreżyserowane i pokazane publisi. W rolach głównych wystąpili dobrzy wujkowie Jarek i Mateo. Kulawy Jarek pofatygował się nawet do loży Ziebry, żeby ujęcie dłużej trwało i każdy matoł mógł to zapamiętać.
  Schetynie radziłbym wybory przegrać nieznacznie (tak jak do PE), ale nie dopuścić do zwycięstwa w Senacie i w wyborach prezydenckich. Tylko tak można zetrzeć PiS z mapy politycznej Polski. To oczywiście nie oznacza, że zmienią się tu ludzie. Zostaną. I to jest największy problem.

 50. https://wpolityce.pl/kosciol/451783-znany-ewangelizator-ks-michal-misiak-ekskomunikowany
  Ks. Michał Misiak, znany kapłan archidiecezji łódzkiej zaciągnął na siebie karę ekskomuniki. Tym samym został wykluczony ze społeczności Kościoła katolickiego.

 51. @13:40

  Polska transformacja, czyli przechodzenie z gospodarki planowej ery PRL do gospodarki rynkowej kapitalistycznej, już się zakończyła. Nie można być wiecznym dzieckiem:)

 52. satrustequi
  21 czerwca o godz. 13:48

  PiS idzie w kierunku podwyższania w szybkim tempie płacy minimalnej.
  I słusznie.
  To jeden z elementów szwedzkiej strategii opisanej w artykule Wosia.
  Ochrony własnego rynku i wysokich podatków dla firm, niestety już wprowadzić się nie da, ze względu na umowy z UE.

 53. wiesiek59
  21 czerwca o godz. 14:08
  Zamiast szukać tańszej energii będziemy dwa razy więcej i wydawać i dwa razy mniej zarabiać obniżając koszty produkcji a nie wynagrodzeń. Bo mamy „wyngla” na dwieście lat. Ceny energii elektrycznej wzrosną.

  To rzeczywiście brawo dla tego pana za głupotę.

 54. Himalaje głupoty. Według Głódzia krytykowanie zachowań śmiertelników zwanych duchownymi to wrogość wobec Kościoła. Tak sobie myślę,że głoszący takie himalajskie „prawdy” jest na głodzie moralnym. A wystarczy przestrzegać 10 przykazań a krytyka ustanie. Wystarczy chcieć.

 55. Wy tu sobie gadu gadu, pierdu pierdu a niewiele brakowało, żeby z Izraela się farfocle posypały.

 56. Klawisz nadal błyszczy dowcipem (brawa dla tego pana), w ramach kariery etatowego opier..lacza blogowego, doradzającego ludzkości, co wicie-rozumicie będzie najbardziej klawiszowe.

  Czy w Polsce istnieje jakiekolwiek prawo zmuszające pasożytów do pracy? W końcu 60 letni, wypasiony społeczną wieprzowiną byczek, bez względu na mobilność, mógłby spokojnie skręcać koszyki wiklinowe względnie skanować bilety w kinie.

 57. wiesiek59

  „Brawo dla tego pana!!!”

  Ani jedna strategia klimatyczna tj dotyczaca osiągnięcia celów klimatycznych przyjęta przez państwa członkowskie UE nie wybiega perspektywą czasową ponad okres 10 lat. I to jest racjonalne bo tylko w takiej perspektywie istnieją racjonalne przesłanki do planowania.

  W tym kontekscie dokument okresłający cele do 2050 czyli w perspektywie 31 lat jest absurdalny – szczególnie w realiach politycznych UE 2019 roku.
  Chyba tylko propagandowo mozna wytłumaczyć jego powstanie i poddanie pod głosowanie. Wetowanie owej futurystyki przez „tego pana” jest więc niczym innym jak pustym gestem propagandowym.

 58. Główny jankes spanikował bo doszły słuchy o odwecie zakrycia Izraela arabskimi „kapeluszami”. Tak sobie myślę,że powstanie Izraela było błędem.

 59. Daniel Passent: „Spędziłem wieczór w gronie znajomych z opozycji, która jest moim środowiskiem naturalnym”.

  Naturalnym? Od kiedy, chciałoby się zapytać? Przez całe dorosłe życie redaktor Passent w opozycji był pół roku ― za premierostw Olszewskiego, 1, 5 roku za czasów pierwszych rządów PiS i teraz od trzech lat jest na wygnaniu, łącznie daje to 5 lat. Przez resztę zawodowego życia (czyli 92 proc.) popierał kolejne reżimy, komunistyczne i postkomunistyczne i był jak pączek w maśle oraz pieszczoch systemu.
  Proszę czasem napisać prawdę, panie redaktorze.

 60. https://wiadomosci.onet.pl/religia/aktualnosci/w-niedziele-w-calej-polsce-modlitwa-wynagradzajaca-za-profanacje/q5btwns
  W niedzielę 23 czerwca, we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej zostanie odśpiewana suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny…”. Decyzją biskupów, będzie to ekspiacja za świętokradztwa i profanacje – poinformował o tym abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w oświadczeniu z 17 czerwca br.
  ……………..
  Szaleństwa ciąg dalszy, ale ofiarach koloratkowych pedofilów ani mru mru. Przecież te modły jak każde inne wcześniej i później, nawet psu na budę się nie zdadzą. Tylko „ciemny lud to kupi”.
  „Bez religii nigdy by rodzaj ludzki nie był w niewoli.” s.343 „Ród ludzki” S. Staszic

 61. Irlandia przygotowuje się do likwidacji logistyki spalinowej – samochody – w perspektywie tego półwiecza. Także Pałac dłużej utrzymałby biel…

 62. Po teściu i ojcu widzę jak cieszy ich pierwsze w życiu doświadczenie „postawienia się systemowi”, na emeryturze

 63. Na emeryturze i warunkach demokracji komfortowo jest być wolnościowcem

 64. Z ostatniej chwili.

  Trump odwołał wojnę na skutek tajnej depszy, informującej, że Admirał Kuzniecow pędzi w stronę cieśniny Ormuz.

 65. ls42
  20 czerwca o godz. 20:46

  „Byłem pierwszym, któremu PKiN się nie podobał, ale po sześćdziesięciu latach zmieniłem zdanie i jestem w pierwszym szeregu miłośników zabytków”.

  Mnie podobał się zawsze, dziś też, choć już raczej z powodów sentymentalnych. Chodziłem do PKiN na pływalnię, kółko fotograficzne; teatry i kina (zawsze czyste i zadbane ze względu na nazwy: „Przyjaźń” i „Młoda Gwardia”) 🙂 to osobny rozdział, zwłaszcza kino studyjne „Wiedza”. W latach 80. była w Pałacu znakomita księgarnia, tzw. wzorcowa, w praktyce wyjątkowa. No i Sala Kongresowa …

 66. duende
  21 czerwca o godz. 15:32

  „Trump odwołał wojnę na skutek tajnej depszy, informującej, że Admirał Kuzniecow pędzi w stronę cieśniny Ormuz”.

  Jak nie zatonie po drodze to przepłoszy Jankesów. 🙂

 67. Parę lat temu zwiedziłem Pałac Kultury i stanąłem na mównicy tow. Edwarda Gierka, jeśli wierzyć przewodniczce, a trochę trudno jej było wierzyć, bo jakieś sowieckie dyrdymały opowiadała młoda Ukrainka, u nas nie było tak głupio za komuny

 68. Ukrainka z akcentem uczy Polaków jak głupi byli polscy komuniści…

 69. Optymatyk
  21 czerwca o godz. 15:21

  „Szaleństwa ciąg dalszy”.

  Co cię obchodzi w co ludzie wierzą i za co ludzie się modlą? Mnie nie obchodzi w co ty wierzysz, pewnie w horoskopy.

  „Bez religii nigdy by rodzaj ludzki nie był w niewoli.” s.343 „Ród ludzki” S. Staszic”.

  Być może zdanie wyrwane z kontekstu. Staszic był księdzem katolickim, ale też zwolennikiem Oświecenia i dlatego czasem miewał dość zaskakujące poglądy, w tym np. bardzo antysemickie. Został pochowany w klasztorze Kamedułów na warszawskich Bielanach. Pomyłkowo pochowano go jako jeszcze żywego (zbyt wcześnie został uznany przez lekarzy za zmarłego), co okazało się po otwarciu trumny i wstrząsających oględzinach zwłok.

 70. niemcy; gänsekackegrau – znowu ratujemy planete;

 71. teo
  20 czerwca o godz. 21:03

  „Na czym polegała polityczna rola Klodiusza? Otóż uznał on, że uda mu się przekupić lud rzymski i zyskać jego pełne zaufanie. Było to trudne, gdyż wywodził się z rodu Appiuszy, najstarszej rzymskiej arystokracji”.

  Nie chrzań Teo, jaki „rod Appiuszy”? Appiusz to imię, Klaudiusz to nazwisko rodowe ― najbardziej znanej rodziny arystokratycznej (Klaudiuszy). Trzeba było uważać na łacinie wówczas byś widział, że Appiusz to imię (praenomen), Klaudiusz to nazwisko rodowe (nomen), a Pulcher to przydomek (cognomen); czasem występował też agnomen, czyli dodatkowy przydomek wybitnych dowódców wojskowych (Germanicus, Africanus, Gothicus etc.).

  „Klodiusz postanowił więc w ten sposób „obalić układ” i po raz pierwszy przeprowadzić „dobrą zmianę”.

  Pisałem tu, że jeśli chodzi o Rzym to do realiów polskich bardziej pasuje paralela z braćmi Grakchusami, którzy rzucili wyzwanie systemowi (za co zapłacili wysoką cenę) i choć wywodzili się z arystokratycznego establishmentu to działali na rzecz zwykłych ludzi.

  „Klodiusz nie miał prawa do przyjęcia funkcji trybuna ludowego w Rzymie z racji urodzenia, jeden z jego przodków budował wszak Via Appię – najsłynniejszą drogę republiki. Jednak adoptował go dwukrotnie młodszy od niego plebejusz”.

  Klodiusz wykorzystał kruczek prawny, zmienił też nazwisko rodowe i z arystokratycznego Klaudiusza został plebejskim Klodiuszem. Prawo rzymskie nie zabraniało adopcji przez osobę młodszą od adoptowanego. Ze względów majątkowych nie było to wówczas takie rzadkie.

  „Dlaczego współczesny Klodiusz Pulcher Kaczorek wzbudza uznanie w inteligenckiej opozycji”?

  Jest wybitnym politykiem, to mało?

 72. Martin L
  21 czerwca o godz. 14:36

  „Zamiast szukać tańszej energii będziemy dwa razy więcej i wydawać i dwa razy mniej zarabiać obniżając koszty produkcji a nie wynagrodzeń. Bo mamy „wyngla” na dwieście lat. Ceny energii elektrycznej wzrosną. To rzeczywiście brawo dla tego pana za głupotę”.

  Przykro mi, ale to nie on jest głupi i już domyślasz się kto? Tak. Bingo! Szukać tańszej energii to sobie można, ale trzeba wiedzieć, że 90 proc. elektrowni mamy na węgiel. 30 lat temu Niemcy mieli najtańszą energię elektryczną w Europie, a dziś najdroższą, bo przez cały ten czas szukali „tańszej energii”, którą niestety trzeba dotować. Kto dotuje? ― No konsumenci dotują, bo kto? A i tak cały czas najwięcej węgla brunatnego w Europie zużywają … tak, tak ci sami Niemcy, emitując najwięcej CO2 w UE.

 73. Daniel Passent, czyli Himalaje głupoty: „Każdy w miarę rozgarnięty człowiek widzi, że to ma zastraszyć uczonych, że jest to kneblowanie naukowców, że to śmierdzi wyciąganiem konsekwencji za opinie, recenzje, publikacje, wykłady ….”.

  Himaleje głupoty powinny pamiętać jak to min. Kudrycka z rządu Tuska nasłała na UJ komisję, która miał zbadać jaki cudem nikomu nie znany Paweł Zyzak, migistrant na wydziale historii, odważył się napisać 600 stronicową biografię Lecha Wałęsy, w dodatku pisząc ją nie na kolanach, która została uznana za pracę magisterską. Dopóki Himalaje głupoty nie przypomną sobie tego faktu będę je traktował jako do bólu zakłamane.

  „Kolejny przykład głupoty i małostkowości to zakaz grania melodii „Ciemna noc” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Autorem tej żałosnej decyzji jest nowy, słuszny dyrektor muzeum dr Karol Nawrocki (nowe pokolenie), który zastąpił niesłusznego prof. Machcewicza”.

  Dopóki Himalaje głupoty nie przypomną mi czy i kiedy Donald Tusk bił się z myślami, mianować dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku swego słusznego przydupasa Machcewicza, czy może jednak historyka mniej słusznego, z młodszego pokolenia i sympatyzującego z opozycją, będę je traktował jako do cna zakłamane.

 74. Mauro Rossi 15.34
  Bardzo ładnie. Pozdrawiam!

 75. Klodiusz Pulcher Kaczorek jest dlatego wybitnym politykiem, że:

  – pochodzi z wyższego podwórka

  – zdał maturę w pobiegach

  – zna się na węglowodanach i seksualizacji

  – umie przeprowadzić dekonstrukcję i anihilację

  – nie jest zarażony ojkofobią ani pasożytami afrykańskimi

  – doskonale rozpoznaje lewactwo

  – każdą rękę podniesioną na Kościół ucina

  – wie kiedy prawda idąca do nas przyjdzie

  – wie kto ma krew na rękach

  – wie, że jego brat był największym politykiem 21 wieku w Miedzymorzu i dlatego spoczywa na Wawelu

  – jest najlepszym deweloperem-negocjatorem – nie zapłacę, nie mogę, podaj do sądu, to wtedy zapłacę (a masz umowę?), a tymczasem dawaj 50 000 w kopercie, bo ksiądz się niecierpliwi

  – jako namiestnik niebios doskonale steruje jedyną wyspą wolności w UE

  – serce Europy bije w nim, bo Klodiusz Pulcher Kaczorek jest Polską

  – w interesie suwerena góruje w Umęczonej nad wszystkim, np. powie – ja Klodiusz w sprawie śledztwa w mojej sprawie oświadczam – nie ma sensu i w prokuraturze najwyższej cisza jak makiem zasiał

  – sprawuje z powodzeniem dowództwo Wielkiego Projektu, któremu na imię Polska

  Dużo jak na jednego Klodiusza.
  Pzdr, TJ

 76. Powtórzę po raz n- ty…..

  Trump jak na razie, nie rozpoczął żadnej NOWEJ wojny.
  Wszystkie odziedziczył po pprzednikach.
  Najwięcej, po „pokojowym nobliscie” Obamie.
  Odróżniajcie retorykę od czynów, czy to takie trudne?

  Jak na razie, dzielnie opiera się lobby żydowskiemu i fanatycznym ewangelikom.
  Choć niewykluczone, że w końcu ulegnie.
  Podziwiam cierpliwość Iranu na ciągłe prowokacje i ataki.

 77. Kolejne linie lotnicze decydują się na omijanie cieśniny Ormuz i Zatoki Omańskiej w związku ze wzrostem napięcia po zestrzeleniu przez Irańczyków amerykańskiego drona. Po liniach Qantas Airways i KLM poinformowały też o tym w piątek Lufthansa i British Airways.
  https://forsal.pl/transport/lotnictwo/artykuly/1418575,kolejne-linie-lotnicze-omijaja-ciesnine-ormuz-i-zatoke-omanska.html
  ==========

  Wyciągnięto wnioski z katastrofy MH-17?

 78. Brak wystarczających mocy produkujących energię elektryczną oraz kompletny i długotrwały paraliż w zakresie budowy elektrowni atomowej powodują, że od kilku lat Polska musi importować coraz więcej energii z Niemiec, Szwecji czy Ukrainy. W przypadku zablokowaniem dostaw importowanej mocy (od której jesteśmy uzależnieni) może się to dla nas skończyć blackoutem. Jego naturalną konsekwencją będzie brak prądu w polskich domach i praktyczne zatrzymanie gospodarki. Ale czy coś jeszcze? NIK uważa, że w wielu miastach może również zabraknąć… wody!
  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04866-Blackout-w-Polsce-a-dostep-do-wody.htm
  =========

  Co by tu jeszcze spieprzyć, panowie….

 79. Bar Norte

  Swietny felieton Rafala Wosia o wybranej dla nas drodze zacofania gospodarczego 30 lat temu.

  ,, wiesiek59 ,21 czerwca o godz. 13:40
  https://forsal.pl/gospodarka/aktualnosci/artykuly/1418061,polska-transformacja-mogla-wygladac-inaczej-szwedzki-model-gospodarczy.html

 80. Choć wydaje się to być nieprawdopodobne, to do naszego kraju z roku na rok importuje się coraz więcej śmieci z innych państw Europy i świata. O ile jeszcze w 2015 roku do Polski sprowadzono „tylko” 154 tys. ton odpadów, to już w 2018 roku ilość importowanych śmieci wzrosła do poziomu 434,4 tys. ton! To oznacza skok o 281 proc.! Zdecydowanie najwięcej śmieci zwożą do nas Niemcy. W ubiegłym roku było to ponad 250 tys. ton. odpadów. Uwzględniając powyższe nie powinno nas dziwić, że w ciągu ostatnich 2 lat w Polsce doszło do kilkudziesięciu pożarów składowisk śmieci…
  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04867-Rosnie-import-smieci-do-Polski.htm
  ==========

  Zysk prywatny, problem społeczny……
  Polak POTRAFI.

 81. sugadaddy
  21 czerwca o godz. 10:38

  🙂

  a buc szaleje. Odpoczął sobie na Krymie i huzia. 🙁

  Ośmiornica PiS

 82. Popieram Persów,którzy dali schronienie ojcu rannemu nad rzeką Terek w walce z ss wiking. Potem wrócił na Kubań już jako inwalida wojenny. Tak sobie myślę bo jankesi to wredna społeczność na poziomie III Rzeszy.

 83. Mauro Rossi
  21 czerwca o godz. 16:47
  Wyrwał się pan ja filip z konopi ,ja jestem głupi kto bo chce płacić za energię elektryczną miej ?????????????????????????????????????????
  Tylko Dania ma energię odnawialną, wiatrową 20%.
  Szanowny idioto czyli wyborco PiS musicie płacić więcej za energie elektryczną bo jesteście „mudrzy”.

  Mauro Rossi
  21 czerwca o godz. 17:06
  ” słusznego przydupasa Machcewicza,” słowa używane przez pisowskie szambo, ZALEWAJĄCY CAŁA POLSKĘ., stajnia Augiasza.
  Za to SS „Dirlewanger walczył z bolszewikami.
  Zakazać takiej piosenki może zrobić tylko ścierwo hitlerowskie !

 84. Żaden internauta nie da rady suwerenowi, więc się tak nie napinajcie…

 85. Nadreprezentacja emigrantów na forum internetowym świadczy o sklerotycznym przeświadczeniu że w Kraj jak zwykle w potrzebie. Emigranci – los emigranta z natury rzeczy jest trudny – racjonalizują sobie trudy emigracji kontrastem z wyimaginowanym obrazem Kraju, jeśli przyjadą – mdleją na widok cudu nad Wisłą

 86. Nawet sporo Polaków żyjących w Kraju nie nadąża mentalnie za postępem i zmianami które się dokonują, a co dopiero emigranci

 87. Przemknęła mi przez myśl kwestia diaspory.
  Szczególnie tej ukraińskiej, w Kanadzie.
  Z całych sił- poza nielicznymi wyjątkami- prowadzą antyrosyjską krucjatę.
  Czyimi są potomkami, że wyssali taka nienawiść z mlekiem matki, czy wyniesli z domu rodzinnego?

  Potomkowie różnych wachmanów z Konzentration Lager, niedobitki Armii Własowa ocalonych przez Andersa, RONA, UPA, różnych formacji SS…..

  Siła tej diaspory jest nieporównanie większa niż polskiej.
  Jakoś nawet na obczyźnie, nie potrafimy się zorganizować ponad podziałami.

 88. 19:13 Wiesiek

  Diaspora ukraińska w Kanadzie jest zaskakująco liczebna w porównaniu z polską, i mówimy tu o starej emigracji.

 89. @Mauro Rossi
  21 czerwca o godz. 15:55

  „Szaleństwa ciąg dalszy”.

  R.M. Pirsig (1928-2017):
  „Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywa się to szaleństwem.
  Gdy wiele osób cierpi na urojenia, nazywa się to religią.”
  ………………………………..
  „Co cię obchodzi w co ludzie wierzą i za co ludzie się modlą? Mnie nie obchodzi w co ty wierzysz, pewnie w horoskopy.”
  A co obchodzi ludzi wierzących, że inni nie wierzą i się nie modlą?
  Mnie nie obchodzi, w co ty wierzysz, a jedynie stwierdzam, na postawie cytatu z „Rodu Ludzkiego” S. Staszica, że „wiara czyni człowieka głupim” s. 273, pewnie teraz z pyszna ci, co?
  Horoskopy to też zajęcie dla wierzących w nie, czyli nie dla mnie, a dla ludzi głupich.
  …………………….
  „„Bez religii nigdy by rodzaj ludzki nie był w niewoli.” s.343 „Ród ludzki” S. Staszic”.
  Być może zdanie wyrwane z kontekstu.”

  Nie wyrwane z kontekstu tylko ze wspomnianej wyżej przeze mnie książki.

  „Moc istotna jest w mnóstwie. W zamiarze ujeńczenia rodzaju ludzkiego trzeba wprzód uczynić bezskuteczną moc mnóstwa, zrobić nieczynną zemstę i nienawiść jego, skrępować wolę, zawładnąć rozumem niewolników. Bez religii nigdy by rodzaj ludzki nie byłby w niewoli.”

  Ta zasada jest realizowana do dzisiaj.
  ……………………….
  S. Staszic przez ostatnie 20 lat swojego życia nie nosił sutanny, bo po przejrzeniu na oczy i nabrawszy ROZUMU (a i sporego jak na ów czas bogactwa), zapomniał o niej i napisał wiekopomne dzieło, jakim jest znane znikomej ilości widzów/czytelników, „RÓD LUDZKI”.
  …………………………
  „Staszic był księdzem katolickim, ale też zwolennikiem Oświecenia i dlatego czasem miewał dość zaskakujące poglądy, w tym np. bardzo antysemickie.”

  Był ks. kat. ale do czasu… jak już napisałem wcześniej. Będąc zwolennikiem Oświecenia, miał poglądy właściwe/adekwatne do tamtego czasu. Nie doczytałem natomiast nigdzie, aby Staszic prezentował postawy antysemickie, czyli antyarabskie.
  Czyżby jacyś Arabowie zamieszkiwali obszary ówczesnej Rzeczypospolitej w ilości znacząco mającej wpływ na jej dzieje? Co tam jest zaskakującego?
  …………………..
  Dobrze byłoby, abyś nie pouczał mnie w kwestii Staszica, co napisał, co powiedział i co jak należy rozumieć.
  ……………….
  „Kościół to wielki furgon zaprzężony w ludzkie szkapy” ks.prof.W. Sedlak (1911-1993) też ks. kat.

 90. Kto wspiera III Rzeszę w USA. Sądząc po wargach tzw.Polonia to w zdecydowanej części albo Goralenvolk lub ich potomkowie. Głownia sztandaru Podhalańczyków orzeł bez korony ze swastyką stał się przedmiotem pożądania Mularczyka. Tak sobie myślę,że zniesienie wiz oczyści Podhale.

 91. 2019-06-21 08:53

  gruby
  @edzio napisał:

  „Łgać też trzeba umieć. Jeżeli ktoś opowiada gawiedzi że zestrzelenie czegoś nad cieśniną Ormuz jest nielegalne, to powinien najpierw sprawdzić na mapie że 80% powierzchni cieśniny jest zarządzane przez FIR Teheran i należy do Irańskiej strefy powietrznej.”

  1. FIR nie jest tożsamy z przestrzenią powietrzną danego kraju.
  2. Irański minister spraw zagranicznych podał (jego zdaniem) pozycję drona w momencie jego zestrzelenia:
  https://www.openstreetmap.org/#map=10/25.5945/56.8515
  3. Od stwierdzenia naruszenia przestrzeni powietrznej, przez wydanie decyzji o otwarciu ognia do trafienia celu jednak trochę czasu mija a w tym czasie cel przemieszcza się. Wiemy tylko tyle że dron leciał na zachód, ale jakim kursem dokładnie ani jakie wykonywał manewry pomiędzy jego namierzeniem a zestrzeleniem to już nie wiemy. Nie wiemy kiedy i gdzie doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej Iranu.
  4. Ani USA ani Iran raczej nie podadzą do wiadomości publicznej zrzutów z własnych radarów bo te zawierałyby interesujące techniczne szczegóły o zdolnościach OPK do obserwacji danego terenu. Jeden dron nie jest tego wart.
  5. kiedy odpowiedzialny za operacje dronów w tamtym rejonie amerykański generał wypowiadał się na gorąco po zestrzeleniu mu tego drona użył stwierdzenia „dzisiaj nad Iranem nie lataliśmy”. Zwracam waszą uwagę na użyte przez niego stwierdzenie „dzisiaj”.

  Cały ten teatr z dronem możemy spokojnie odhaczyć. Jedna strona przetestowała możliwości rozpoznania i kontroli własnej przestrzeni powietrznej przez drugą stronę. Druga strona odpowiedziała. Komunikat został nadany oraz przyjęty. A reszta to stek kłamstw, niedomówień i przeinaczeń typowy dla polityki międzynarodowej. W ten sposób bokserzy w pierwszej rundzie „macają się” nawzajem zanim rozpoczną naparzankę na poważnie. Trump wysłał zapytanie lewym prostym i dostał kontrą z dołu na wątrobę po czym przystopował żeby się zastanowić co dalej. Standard w ringu.

  W szerszym kontekście patrząc: czyżby USA odpuściły sobie Wenezuelę ? Taka piękna rewolucja się szykowała, reżimowa propaganda zdążyła już zaprogramować odbiorców na „szerzenie demokracji i praw człowieka” u Maduro, wenezuelskie dzieci tak fotogenicznie przed kamerami umierały, pierwsi generałowie zaczęli przestrajać się na nowych nadawców rozkazów, złoto Nicolasowi Londyn zarekwirował, nawet „pomoc humanitarna” czekała już po drugiej stronie granicy. I co ? Czyżby Bolton wygrał w Białym Domu bitwę o następny kierunek natarcia Amerykanów ? W końcu z Tel Awiwu jest bliżej do Teheranu niż do Caracas … co przekładając na język prostych ludzi oznaczałoby że frakcja Rockefellerów przegrała bitwę o kontrolę nad US Army z frakcją Rotszyldów. A wszystko to przez szczelinowanie hydrauliczne ?

  Inne wojny chyba muszą na swoją kolej jeszcze poczekać: Kim i jego złoża metali ziem rzadkich, wojna w Jemenie, Sudan Południowy, Ukraina, Syria …
  ============

  Niezłe podsumowanie kalendarium zdarzeń.
  Lato było gorące tego roku……
  Na sezon ogórkowy przyjdzie poczekać.

 92. 1,4 mln Kanadyjczyków jest ukraińskiego pochodzenia, czytam, co czyni Kanadę trzecim po Ukrainie i Rosji krajem zamieszkałym przez Ukraińców.

 93. @satrstequi, coś więcej o postępie i zmianach, ja rzeczywiście nie nadążam. O wiele więcej – a właściwie proszę pokazać jak na dłoni. Liczę na dziesiątki przykładów, w przeciwnym razie zostaniesz sprawiedliwie osądzony niczym idol:
  „Twoje dane przetwarza Partia Wiosna Roberta Biedronia z siedzibą w Warszawie, w celu realizacji umowy darowizny i jest to niezbędne do jej wykonania oraz wypełnienia ciążących na Partii obowiązków prawnych (np. na podstawie przepisów dotyczących rachunkowości). Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne do przekazania darowizny.”
  https://wiosnabiedronia.pl/
  Słyszałam, czytałam, że nie zrzekł się mandatu europosła, co dalej z „Wiosną”, co z tą kasą darczyńców. Znasz szczegóły?

 94. Ponoć komercyjnie można zamówić zdjęcia zestrzelenia drona jankesów. Tak sobie myślę: wystarczy chcieć wyjaśnić,że ryży jankes łże.

 95. @SŁOWIANIN 19:22
  E tam, blogów nie czytasz?

 96. kooperatywaMandragon

  „Swietny felieton Rafala Wosia o wybranej dla nas drodze zacofania gospodarczego 30 lat temu.”

  Przepraszam ale tekst red Wosia jest ahistoryczny. W przypadku dziennikarzy lewicowych to się nie powinno zdarzać.

  Realizacja planu Sachsa-Liptona nie była bowiem kwestią wyboru. W tym przypadku dokonanie jakiegoś wyboru mogło dotyczyć co najwyżej znalezienia jego krajowych wykonawców.

  Red Woś tezę o istnieniu jakiejś alternatywy opiera na wątlych podstawach tj dwóch ksiązkach o reformiźmie szwedzkim wydanych w drugiej połowie lat 70, autorstwa Rudolfa i Lamentowicza – stypendystów szwedzkich uczelni. Ale te ksiązki nie miały charakteru programowego w sensie politycznym ale po prostu wypełniały luke dotyczącą wcześniej zwalczanego tzw rewizjonizmu. Rownież podróży studyjnej kilku ekonomistów do Szwecji pod koniec lat 80 trudno nadawać wymiar polityczny.

 97. @Wiesiek59, cytowanie Grubego ma sens, wypisywanie własnych przemyśleń nie zawsze.
  „Jak na razie, dzielnie opiera się lobby żydowskiemu i fanatycznym ewangelikom”.
  Co jeszcze mógłby uczynić? Egzekucje publiczne?

 98. @SŁOWIANIN ponownie. Kiedy tu przyjechałam (za Obamy Pierwszego) religijność Polaków była porównywalna do tych którzy wiz nie mają i siedzą w Europie. Pierwsze pytanie: do której parafii? Druga odpowiedź wyssana z mlekiem matki.
  Z kolei nie uwierzysz, że znana mi osoba z Polski wzburzona wynikiem ostatnich wyborów prezydenckich jadąc do pracy spowodowała kolizję, na szczęście niegroźną w skutkach dla ludzi ale tragiczną dla samochodu. Stąd datę wypadku będziemy zawsze pamiętać.

 99. żabka konająca
  21 czerwca o godz. 19:44

  Oceniam wyłącznie „po owocach”……
  Medialne spekulacje majace ukierunkować opinię publiczną, zostawiam lemingom.
  Media jak na razie, usiłują spowodować przyzwolenie społeczeństwa na akcję zbrojną.
  I jak na razie, bez powodzenia.

 100. Piosenka dla politycznych karierowiczów

  Jak nie umiesz nic robić
  to zostań politykiem
  on pisze dla nas program
  na piasku i patykiem
  wystarczy być bezczelnym
  mieć prezencję i psa
  żeby sprzedać się mediom
  i szafa sama gra

  polityk nam współczesny
  zbiera gruszki n wierzbie
  a naiwnym wyborcom
  mówi, że to czereśnie
  gdy ty próbujesz dociec
  jak to się wszystko ma
  mija jego kadencja
  a twoja bieda trwa

  jeśli masz problem z sobą
  brak poczucia wartości
  to musisz iść na całość
  i mnożyć niezręczności
  wtedy cię zauważą
  i zacznie się twój bieg
  gdy przeskoczysz swój płotek
  to sukces przyjdzie wnet

  polityk nam współczesny
  zbiera gruszki na wierzbie

  /wierszyk z „Przebierańców 1989”

 101. woytek
  21 czerwca o godz. 20:15

  Innymi słowy…..
  „nie matura lecz praktyka
  robi z ciebie polityka”….

  To moje.

  Polityka jest pełna ludzi bez własciwości, kwalifikacji, kompetencji, inteligencji.
  Wystarczy powiązanie z polityczną koterią i mediami, by zaistnieć.
  Tak tworzy się „zbawców Narodu”….

 102. @

  Polecam wpis prof. Hartmana ( sam koniec) :

  9. Afery KNF, SKOK, Srebrnej, afera taśmowa i inne nie będą uważane za skandale całkowicie i nieodwołalnie odbierające legitymację rządowi i domagające się pełnego wyjaśnienia i osądzenia. Odpowiedź: niedoczekanie! Nie ma jedności z gangsterami!

  Oto i wasze warunki „zgody narodowej”. Bardzo dziękujemy. Stawiamy całkiem odwrotne. Ludzie dzielą się na dobrych i złych, mądrych i głupich, uczciwych i zakłamanych, wolnych i zniewolonych. I chociaż nie jest to podział manichejski, bez żadnych szarości i przemieszania, to jednak realny. Nie ma żadnego powodu, żeby głupi byli w jedności z mądrymi, dranie z ludźmi uczciwymi, wolni i racjonalni z niewolnikami przesądów i uprzedzeń. Wręcz przeciwnie – jednanie się z draństwem i głupotą jest hańbą dla przyzwoitych ludzi. Chcecie jedności narodowej? Świetnie! Porzućcie obłudę, pychę, nienawiść, pogardę i ignorancję, a wtedy może pogadamy.

 103. Polacy to konserwatywni socjaliści? Będą popierali PiS do ostatniej złotówki w budżecie. Potem się zobaczy…
  Polska w strefie zgniotu – gdzieś to usłyszałem. Fajne.
  Morawiecki mówi, że oddychanie zatrutym powietrzem jest emanacją mojego interesu. Dziękuję, p. premierze. To świadczy o nieokiełznanej erupcji geniuszu.

 104. https://nationalinterest.org/blog/buzz/one-chart-shows-how-much-debt-america-be-terrified-63007
  ======

  Bankruci nie prowadzą wojen.
  No, chyba że ktoś im pożyczy…..

 105. Bar Norte
  21 czerwca o godz. 19:37

  Wy, Norte, wolicie by polskie dzieci dorastaly
  jak Oliver Twist anie jak Dzieci z Bullerbyn ?

 106. wiesiek59
  21 czerwca o godz. 13:40

  Drogi z peronu prowadzily w dwie strony ,
  jedna do prysznicow, druga do gazu.

 107. Szanowni Państwo,
  czyż można się dziwić, że Wasz okręt, mając na pokładzie takich „tytanów intelektu” jak delikwent podpisujący się
  „Adam100”, nieustannie nabiera wody i tylko patrzeć jak pójdzie na dno?
  A „tytani intelektu” miast rzucić się do łatania dziur w kadłubie i do pomp, wolą bezmyślnie sterczeć na pokładzie i ubliżać tym, którzy mając pojęcie o żegludze konsekwentnie płyną w obranym przez siebie kierunku.
  Wygląda na to, że inteligencją nie dorównują nawet szczurom. Te ostatnie są przynajmniej na tyle rozgarnięte,
  że potrafią w porę ewakuować się z tonącej łajby.

 108. Bar Norte

  Guardian pisze dzisiaj, ze Trump majac wybor miedzy stanowiskiem Pentagonu a podzegaczami wojennymi Haskell,Pompeo i Bolton , podczas porannej narady po utracie szpiegowskiego drona,ulegl presji sepow.
  Odwolal atak w ostatniej minucie. Znany , dosc niezalezny komentator na skrajnie prawicowym kanale Fox News, Tucker Carlson, twierdzi ze sepy wojny i kompleks militarno- przemyslowy chca nawet poswiecic prezydenture Trumpa dla rozpoczecia kolejnej nieustajacej wojny.

 109. To „cos wiecej ” umownie nazwane glupota przemyslana jest obecna na Enpassant
  , jakzeby inaczej . Jezeli autor tego czegos nizej , przeczytal co napisal i nie zrezygnowal a mieszka tam gdzie mieszka tlumaczylo by to demokratyczne przegrywanie madrzejszych Polakow z durniami . Tych drugich jest zwyczajnie wiecej , taka wyrazna niestety nadreprezentacja . Po jesiennych wyborach moze zaczac sie zmienianie Konstytucji a potem odbieranie obywatelstwa emigantom itp , itd
  Durnie rosna w siłe
  „Nadreprezentacja emigrantów na forum internetowym świadczy o sklerotycznym przeświadczeniu że w Kraj jak zwykle w potrzebie. Emigranci – los emigranta z natury rzeczy jest trudny – racjonalizują sobie trudy emigracji kontrastem z wyimaginowanym obrazem Kraju, jeśli przyjadą – mdleją na widok cudu nad Wisłą „

 110. kooperatywaMandragon

  Historia o tym, że Trump odwołał atak z uwagi na mozliwość uśmiercenia 150 Persów tak rozbawiła dziennikarzy francuskich, że postanowili go z tego powodu zarekomendować do pokojowej nagrody Nobla.

  Przez ten cały atak na Iran, który się jak na razie nie odbył nie przebiła się do mediów informacja biura Talibów w Katarze dotycząca sąsiedniego Afganistanu., Biuro poinformowało, że negocjacje Talibów z dyplomatami i generałami USA uwieńczone zostały pełnym sukcesem. USA zobowiązały się wycofać z Afganistanu wszystkie swoje wojska i wiecej nie wtrącać się w sprawy tego kraju. Warto przypomnieć, że w sklad negocjatorów Talibanu wchodziło pieciu byłych więźniów Guantanamo.

 111. Szukam producenta papieru toaletowego z podobizną głównego jankesa. Tak sobie myślę o użyteczności polityki zagranicznej jankesów jak alkohol w czopkach.

 112. @Wiesiek59, tu masz owoce, ogrodnicy nazywają chorobę zarazą ogniową – w rezultacie roślina usycha i umiera: przeniesienie ambasady do Jerozolimy, uznanie tego miasta za stolicę Izraela, podpisanie przez Trumpa dekretu uznający oficjalnie Wzgórza Golan za terytorium Izraela.
  Wskaż w którym momencie „dzielnie się opiera” wiadomemu lobby.
  Ja cenię twoje komentarze za tzw. całokształt ale tej fascynacji nie pojmuję. Pozdrowienia.

 113. Wiesiek 21:04, długa historia manipulacji w wojnie a raczej w podżeganiu do wojny. Proponuję artykuł na temat wydarzeń w Europie w przeddzień wybuchu I WŚ, widać że interesy wojenne za oceanem i na kontynencie europejskim splotły się w jedną całość
  https://russia-insider.com/en/history/confirmed-anglos-and-french-responsible-wwi-death-blow-western-civilization/ri27025

 114. 21:19
  „Tysiące zabitych Amerykanów, dziesiątki tysięcy rannych i okaleczonych pracowników USA, setki tysięcy zabitych Irakijczyków i miliony Irakijczyków zostało przesiedlonych. Nastąpił konflikt religijny, zniszczenie historycznej wspólnoty chrześcijańskiej, powstanie Al-Kaidy w Iraku – które przekształciło się w znacznie bardziej zabójcze państwo islamskie – i zwiększony wpływ Iranu. Głównym pytaniem było, jak tak wielu rzekomo inteligentnych ludzi może być tak głupich?”

  Może inaczej, dlaczego zwykła pospolita chciwość urosła do rangi cnoty?
  Polska również wzięła udział w tej jatce.

 115. @satrustequi, pytałam o ugrupowanie „Wiosna” a bliżej o los pieniędzy od darczyńców a ty mi przesyłasz „Sen o Warszawie”. Czyli ty wykręciłeś się sianem a ja za widoczkami nie przepadam, tym bardziej że stolica wygląda śmiesznie z anglojęzycznymi napisami na jezdniach

 116. @tejot 21 czerwca o godz. 17:19
  Ten tekst oraz wysiłki @jobrave ośmieszające PiS i J.Kaczyńskiego są dziecinadą na niskim poziomie. Myślę że czytelnicy powinni być traktowani z większym szacunkiem – proszę nie zaniżać poziomu, tym bardziej że rzeczywistość jest o wiele groźniejsza.

 117. Do duende;

  Odezwał się znowu Janko muzykant z Jackowa duende-m zwany , nie wie
  biedak no bo i skąd ze rola hamerykańskich Kuzniecowów już się skończyła
  co najwyżej można nimi kogoś tam postraszyć dla Putina to takie duże
  pływające kaczki.
  Ps.
  Muzykancie duende; coś ostatnio mnie zaniedbujecie ani się do mnie nie
  odzywasz ani podszywasz , no co z tobą ? ochwacił się waść czy co ?.

 118. Himalaje hipokryzji. Pisowskie MSZ wydaje komunikaty z wyrazami oburzenia na wydarzenia w stalinowskiej Gruzji. Niedawno 70 latek robił sobie zdjęcia z banderowcami przy obalaniu władzy w Kijowie. Tak sobie myślę,że jak u jankesów hunwejbini mają dobrych i złych terrorystów. Ojczyzna patrona Katynia jest pod szczególnym nadzorem. Tzw. wyklęty to dobry człowiek skoro dekomunizował mordując sąsiadów. Po czynach ich poznacie. Rycerze Chrystusa.

 119. Levar
  21 czerwca o godz. 23:18
  „A „tytani intelektu” miast rzucić się do łatania dziur w kadłubie i do pomp, wolą bezmyślnie sterczeć na pokładzie i ubliżać tym, którzy mając pojęcie o żegludze konsekwentnie płyną w obranym przez siebie kierunku.”

  Wszystko na melodie hajlu, hajla.
  Levarku, twój śpiew jest czysty jak łza. 🙂 🙂

  Faszyści, Ein Führer, ein PiS

 120. @

  Zakątek Polityczny – ¡No Pasarán

  Beata Chmiel:

  Prezesowi na urodziny jego własne słowa: „W 1977 roku po raz pierwszy zaproszono mnie na duże zebranie KOR. Otwierają się drzwi i wkracza czołówka opozycji: Kuroń, Macierewicz, Jan Józef Lipski. Wszyscy, którzy siedzieli przy stole, wstają i przenoszą się pod ściany. Podniosłem się także, ale by ustąpić miejsca Lipskiemu, który był starszym panem. On jednak usiadł obok, a Kuroń wykorzystując ten moment, już wieszał swoją marynarkę na moim krześle. Ja jednak spokojnie usiadłem i miejsca Kuroniowi nie ustąpiłem. Po jakimś czasie poszedłem do Jacka Kuronia do domu i on 15 minut trzymał mnie bez krzesła. Zapamiętał i się zemścił. Gdyby nie silna motywacja, że ja muszę z tym komunizmem walczyć, a więc być w opozycji, to ja bym ją w jasną cholerę rzucił, bo tego towarzystwa nie akceptowałem”.
  Jarosław miał wtedy 28 lat, kilka miesięcy wcześniej obronił pracę doktorską, w której odwoływał się do Gomułki, Bieruta, Cyrankiewicza, Kliszki, Sokorskiego, Werblana, Kąkola oraz cytował referaty na partyjne zjazdy i plena KC. Wspominał: „Odkładałem zaangażowanie się w opozycję do momentu obrony doktoratu. Byłem przekonany, że jeśli zaangażuję się wcześniej, to już się nie obronię.”

 121. Keep America Great
  or
  Make America Even Greater

 122. Alternatywny tytuł zdjęcia:

  ” Pod żaglami”.

  ( a propos płynącego okrętu ku świetlanej przyszłości À la levar )

 123. Zachowanie głównego jankesa przypomina Breżniewa przed wkroczeniem do Czechosłowacji. Liczne pouczenia aby z pomocą kolaborantów wkroczyć z tzw.bratnią pomocą. G. jankes teraz broni Izrael jak Breżniew socjalizm. Tak sobie myślę czy świat chce ginąć za Izrael poczęty przez Gruzina.

 124. Dlaczego Watykan nie pomaga katolikom na Kubie i w Wenezueli. Tak sobie myślę bo wszelka władza od Boga pochodzi. A takiej władzy nawet komunistycznej nie odmawia się posłuchu. Może jeden papieski kotlet ofiarować potrzebującym…

 125. wiesiek59
  21 czerwca o godz. 17:21

  Ty to tak na poważnie ????
  Które wojny wywołał Obama ?
  A jak się Trampek opiera żydowskiemu lobby, to swego czasu narysował karykaturzysta z New York Timesa : Trampek jako ślepiec jest prowadzony przez psa z gwiazdą Dawida na obroży…..

 126. Mad Marx
  22 czerwca o godz. 12:17
  ,,Które wojny wywołał Obama ?”

  Tak szczerze ?
  Libia.
  Moze Pan teraz kupic sobie na wolnym rynku niewolnika , czesci zamienne dla siebie albo rodziny, ( nerki i watroba sa rozchwytywane ) a ludozercy moga zamowic swieze poledwiczki z mlodych mieszkanek Gabonu na jednym z licznych targow niewolnikow powstalych dzieki agresji na najsprawiedliwszy kraj Afryki.

 127. Mad Marx
  22 czerwca o godz. 12:17

  Jemen, Sudan, Gruzja, Ukraina, Libia, Syria- wystarczy?
  Dodaj do tego użycie dronów do odstrzeliwania niewygodnych ludzi, w ilosci kilku tysięcy rocznie, w kilkudziesięciu krajach świata.

 128. SŁOWIANIN STANISŁAW
  22 czerwca o godz. 11:39
  ,,Zachowanie głównego jankesa przypomina Breżniewa przed wkroczeniem do Czechosłowacji. ”

  Arabia Saudyjska i jej sojusznicy beda walczyc do ostatniego jankeskiego janczara.

 129. Wychowany w Polsce z kilkoma , potencjalnie klapsami rocznie , tygodniowo ..ale za to (cos za cos ) bez zadnych podejrzen skad ta kasa . ( Wiecej klapsow – wieksza kasa ?)
  Widac wyraznie , ze zamiast czytania Fiodora D. bedzie potrzebne zaostrzenie kodeksu karnego
  Najwyzszy stopien profesjonalizmu – kilkanascie pistoletow (?) maszynowych zamiast potencjalnych emocjonalnych, odruchowo-entuzjastycznych klapsow . Na tym poziomie profesjonalizmu emocje sa wykluczone a pistolety maszynowe sa ich pozbawione fabrycznie

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24924392,morawiecki-juz-wydal-wyrok-chce-podziekowac-funkcjonariuszom.html#a=358&c=159&t=7&g=d&s=BoxNewsImg3

 130. Przypomnę, że w całej swojej historii, USA tylko kilkanaście lat nie były z kimś w stanie wojny. Niedoścignieni są w tej materii.

 131. Jaki (jest każdy widzi) rzucił gdzieś w publikatorach, że PO zabiega o głosy kryminalistów. I się zaczęło.
  Mdli już od tych wynurzeń pisowskich „myślicieli”, którzy w kółko potrafią tylko przywoływać te więzienne dane wyborcze, które mają zdyskredytować opozycję. Więźniowie głosują na KE.
  Chciałoby się powiedzieć, a czego się durniu spodziewałeś, jeśli pisowcy w kółko o zaostrzaniu kar i gdyby tylko mogli już stawialiby szubienice -prawdziwe, bo symboliczne już stawiają – i to na rynkach Polski powiatowej, gdzie gawiedź miałaby to o czym marzy; publiczne wieszanie wrogów ludu byłoby jak najbardziej na miejscu w tym kraju.
  I kto wie, czy nie dożyjemy tego.

 132. Keep Russia Great
  or
  Make Russia Even Greater.

 133. Żydzi kak naziści , nikt nie wie kto zacz.

  https://wolnemedia.net/wymyslenie-zydowskiego-narodu/

 134. adam100
  22 czerwca o godz. 9:50
  Walka z komunizmem , ten mus walki (!) , wszystkie krzesla przy stole sa moje , co z tego , ze na nich nie siedze. Ja decyduje kto gdzie ma siedziec .
  Komunizm byl nie dobry , brakowalo krzesel bo kazdy siadal gdzie mu sie podobalo , stoly byly mniejsze bo wieksze sie nie miescily itp. .
  Teraz jest duzo lepiej , ja decyduje i krzesel starcza

 135. Czy eksperyment doktora Iwanowa na pewno zakończył się fiaskiem?

 136. Kryminaliści więżniowie to nie jest 100 procent katolików. Na kogo głosują pozostali kryminaliści nie osadzeni np. za VAT czy za inne przestępstwa. Tak sobie myślę,że patologie w środowisku katolików to jest problem Ziobry. Ale rżnie głupa z Jakim,że to inni napędzają statystyki. Wystarczy zero przestępstw w parafiach a świat będzie lepszy. Dlaczego katolicy kradną…

 137. Zamieszki w Gruzji sprawiają wrażenie tyleż spontanicznych, co i zarazem będących elementem bardzo starannie opracowanego planu politycznego. Dopuszczenie rosyjskiego deputowanego nie tylko do przemawiania w gruzińskim parlamencie, ale do przemawiania z miejsca przewodniczącego parlamentu jest w realiach pamiętającej jeszcze wojnę z Rosją Gruzji ciężką prowokacją. Tyle, że natychmiastowa reakcja tłumu podpowiada, że ktoś o prowokacji wiedział, bo tak dobrze zorganizowany tłum to też raczej nie przypadek.
  https://wiadomosci.onet.pl/opinie/zamieszki-w-gruzji-nowa-jalta-w-praktyce/0vze0z8
  ===========

  Ile pani Nuland zainwestowała?

 138. Abchazja napadła na Gruzję czy odwrotnie. Tak sobie myślę,że stalinowskie prowokacje Gruzini mają we krwi jak sugeruje książę Kałmanawardze.

 139. Za to – trzeba odnotować – ALIS znakomicie sprawdza się w szpiegowaniu sojuszników. System przekazuje wszystkie dane z wszystkich czynnych myśliwców – zarówno do Pentagonu, jak i do firmy Lockheed Martin, informując o tym, gdzie, kiedy i po co F-35 latają. Co najmniej 2 z krajów uczestniczących w programie wystosowały do Pentagonu ultimatum, grożąc wycofaniem się z zakupu, jeśli system nie umożliwi im zablokowania przepływu wrażliwych danych wywiadowczych do amerykańskiego departamentu obrony i koncernu zbrojeniowego. Koncern dostał dodatkowy kontrakt na 26 mln dolków, żeby napisać program pozwalający niepodległym krajom na chronienie tajemnic przed Amerykanami.
  https://wolnemedia.net/fiut-35/
  =========

  Nielot……

 140. Katolicka III Rzesza napadła na ZSRR. Tak sobie myślę czy to pokojowa religia z Gott mit uns ! na ustach.

 141. A truskawkowa mafia ma się dobrze.
  Ziebro, obudź się, łap ich!!!

 142. https://kresy.pl/wydarzenia/media-bliscy-doradcy-trumpa-pchaja-go-do-wojny-z-iranem/
  ===========

  Walka buldogów pod dywanem……
  Z panią Clinton byłoby już po sprawie…..
  Trump jeszcze stawia opór lobby wojennemu.

 143. Faszyści z PiS atakują RPO.

  Achtung achtung Ośmiornica PiS

 144. Ta wzmianka o tym Pałacu Kultury….spowodowała u mnie dreszcz..bo Antek apelował o wysadzenie budowli z socrealizmu w luft.. i zapewne ten pan proffesor szykuje już puszki z karbidem.

 145. „Stopień korupcji w organach państwowych w ogóle, a w sferze własności intelektualnej w szczególności, jest taki, że za niewielką sumę nie ma problemu z zarejestrowaniem na przykład łopatki do mieszania jedzenia, jednorazowej zapalniczki, wykałaczki, jednorazowego wieszaka do odzieży, czy głowicy rozpylacza cieczy. To wszystko realne sytuacje, w których realni producenci dostawali pozwy i musieli wstrzymywać produkcję. W sytuacji z jednorazowymi wieszakami zakładnikiem stawał się każdy, kto wwoził na terytorium Ukrainy odzież, bo zagraniczni producenci całą odzież doposażali w takie wieszaki” – opisywał sytuację Ihor Kidałow w analizie „Wojny patentowe i trolling patentowy na Ukrainie: aspekty prawne”.
  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/1418057,ukrainski-patent-na-wszystko.html
  ==============

  Chory kraj……

 146. Politycy a finanse państwa.
  Gospodarka rośnie, ludzie mają więcej i lepszej pracy, stają się szczęśliwsi, zatem wydają więcej, co powoduje że do fiskusa/budżetu wpływy też więcej grosza. Gospodarcze cyferki rosną prawie wszędzie, co generuje poczucie bezpieczeństwa, nie jednokrotnie fałszywego. Skoro dobrobyt rośnie, to dlaczego nie podzielić się ze społeczeństwem? Rosną wydatki socjalne za które kupuje się głosy, rośnie również zadowolenie społeczeństwa. Irlandia, kraj który jeszcze kilkanaście lat temu był niemalże najbiedniejszy w UE, zaczyna stawać się jeden z bogatszych. Zarówno politycy jak i zwykli ludzie dosyć szybko zapominają o przeszłości, w końcu życie jest zbyt krótkie, aby rozpamiętywać złe czasy. Dobrobyt jest tak wielki, że zaczyna brakować rąk do pracy, zaś zasiłki socjalne kształtują się na takim poziomie, że do pracy za minimalną lub lekko powyżej nikt się już nie granie. Mało tego nie opłaca się do niej iść. Ci którzy poszli pracują na pół etatu (tzw. party-time) i pilnują aby ilość godzin nie przekroczyć 20 tygodniowo, gdyż wtedy zasiłek zostanie im odebrany. Doszło do tak absurdalnych sytuacji, że ci którzy pracowali za minimalną krajową mieli do rozporządzenia mniej, niż ci którzy zbijali bąki, pardon me byli bezrobotni. Po co iść do pracy skoro z Social Welfare (taka instytucja gdzie załatwi się wszystko od zasiłku dla bezrobotnych po inne dodatki socjalne) można dostać dodatek na papierosy i wakacje, dodatek do spłacania kredytu hipotecznego itd. Kryzys o którym późnej oczywiście spowodował rewizję polityki socjalnej, gdzie zafundowano znaczne cięcia lub likwidację poniektórych zasiłków.
  https://www.bogaty.men/anatomia-irlandzkiego-walka-wspomnienia-imigranta-jako-zywy-scenariusz-dla-przyszlosci/
  =========

  Ciekawa opowieść.
  I blog…..

 147. wiesiek59
  22 czerwca o godz. 21:30
  ,,Irlandia, kraj który jeszcze kilkanaście lat temu był niemalże najbiedniejszy w UE, zaczyna stawać się jeden z bogatszych. ”

  W realu wyglada to niestety inaczej.
  Ta opinia jest pisana chyba przez ktoregos z wyznawcow kultu Adama Michnika.
  Irlandia ma olbrzymie zadluzenie ( zostala przezwana swinia przez franfurckich lichwiarzy – PIGS
  ( Portugalia, Irlandia,Grecja, hiSzpania ),
  nie ma systemu opieki medycznej,
  masa ludzi pracuje na smieciowkach,
  a kamienicznicy i lobby deweloperskie tak wywindowalo ceny mieszkan , ze na przyklad w stolicy przecietnego czlowieka nie stac na wynajecie, o czym pisal niedawno londynski ,, Guardian ”.

 148. norte:
  prawica w niemczech jest troche inna niz w polsce, zwlaszcza ta skrajna, najlepszym przykladem jest ostatni morderczy zamach na polityka chadecji, lübcke;
  czy grozi nam tutaj goraca jesien a’la raf, tym razem z prawa?
  mimo wszystko nie sadze, choc slychac wiele takich glosow i to nie oszolomy, a z wierchuszki politycznej;

 149. kooperatywaMondragon
  22 czerwca o godz. 22:00

  Warto przeczytać całość.
  Napisaną ze swadą i znawstwem tematu.
  3×3 zna temat od podszewki.
  Polska jest na pewnym etapie rozwoju tej bańki spekulacyjnej.
  Żyjemy również na kredyt zaciągany w zachodnich bankach.
  Więc i końcówka będzie bardzo podobna.
  Należy uczyć się na błędach innych, a nie je powielać.

  Takie bańki na nieruchomościach były już w Japonii, USA, Irlandii, GB, Hiszpanii, Portugalii.
  To powinien być problem kreatorów fikcyjnej waluty, skutkujący upadłością banków.
  A nie szarego obywatela mamionego świetlaną perspektywą dzięki reklamie.

  Naprawdę, warto ten długi tekst przeczytać.

 150. byk

  „prawica w niemczech jest troche inna niz w polsce, zwlaszcza ta skrajna,”

  Wiem, bo czytam czasem relacje. W nich się przewijają wątki infiltracji przez skrajną prawicę policji, służb i armii. Trochę jak w Republice Weimarskiej.
  W takim układzie to jest trudniejsze do ogarnięcia niż RAF w latach 70. A może nawet niemozliwe. Jak się zrobi gorąco w niemieckiej polityce będzie problem. A się zrobi – jak myślę niedługo.

 151. wiesiek59

  ,, Rzeczpospolita ” donosi !
  ze za budowe mostu na Krym oligarcha bedacy kolega Putina, Rotenberg,
  nie zaplacil 40 podwykonawcom ( z zaplata zwleka juz rok ) i mali kapitalisci sa na granicy bankructwa.
  Firmy holenderskie pomogly pokonac najwieksze problemy techniczne, mimo blokady gospodarczej, ale filary w pewnych miejscach maja byc niestabilne, co grozi zawaleniem mostu.
  https://www.rp.pl/Transport/306229982-Wrobieni-w-most-na-Krym-przez-koncern-czlowieka-Putina.html

 152. norte:
  spiskow z prawa i zamachow nie brakuje i w historii rfn -u
  (glownie lata 50 – te i 60 -te u.s.); ostatnio to nsu ( a potem wieloletni proces mamut beaty zschöpe, ktory postawil wiecej pytan, niz znalazl odpowiedzi) i radykalni islamisci, ktorzy walczyli przez ostatnie lata w syrii i okolicach, a teraz wracaja do domu (obywatele niemieccy – ok 1200-u );

 153. nie wiem jakie bomby sa najskuteczniejsze, ale taka bombka demograficzna nie jest do pogardzenia;

 154. graj, cyganie;

 155. duende;14:30 uliczny grajek czyli szarpi drut z Jackowa.

  Chce być tajemniczy i pyta o doktora Iwanowa i jego ,, eksperyment”
  ale nie wyjaśnia ze chodzi mu o tego dysydenta Mikołaja.
  Eksperymentem to ty jesteś , moim tu na blogu.

  https://www.nytimes.com/2019/06/21/us/politics/trump-iran-strike.html

  Tu coś dla ciebie bo w Jackowie w polskiej prasie tego nie przeczytasz.

 156. Trybuna Ludu donosi ! Czarne chmury nad RFN. Tak sobie myślę,że coś z tej mentalności u pani redaktor zostało. Lubi takie klimaty pod ryżym uczesaniem.

 157. Mówienie o korupcji w kraju katolickim to grzech. To obraża uczucia religijne 90 procent suwerena. Tak sobie myślę,że pomawianie jest grzechem. Hunwejbini swój kodeks mają i robią zakłady czy urzędnik pozytywnie załatwi sprawę. A wtedy czeka…

 158. Kiedyś było Człowieku nie irytuj się ! Na władzę. Zapowiada się Obywatelu morda w kubeł!. Tak sobie myślę,że to w duchu ewangelicznym o ręce podniesionej…Władza jak Kościół…a Kościół jak Władza. Bliżniaków bronić będziemy jak niepodległości z bożą pomocą.

 159. kooperatywaMondragon
  22 czerwca o godz. 23:47

  Obawiam się, że chciwość wypiera uczciwość- wszędzie na świecie.
  Skoro nie płaci się podwykonawcom w USA, Polsce. Włoszech, to Rosja nie musi być jakimś wyjątkiem.
  Duży zawsze dyma małych, szczególnie gdy ma przełożenie polityczne.

  Nawet mój ulubiony Trump, nie płacił podwykonawcom……

 160. @

  Jaś Wesołowski:
  Dzisiaj pisałem ze psy pisowskie zwane policjantami wchodzą na prywatną posesję bo tak chcą i paralizatorem strzelają w psa. Jutro kur.. klechy będą wchodzić do każdego nie chodzącego do kościoła . A naród kur.. śpi udając dalej ślepych i głuchych . Do czas, będziecie jeszcze płakać . Amen

  https://www.facebook.com/AteizmtoPrzyszlosc/photos/a.666046453582219/1153551454831714/?type=3&theater

 161. Czy jankesi zapłacili Pułaskiemu i Kościuszce słusznie znosząc dożywotnio Polakom wizy. Tak sobie myślę,że trzymają napalonych jak zarazę na wycieraczce słuchając skomlenia hunwejbinów. Kiedy…bo życie bez wizy traci sens.

 162. Po co prokuratura i sądy. O winie orzeknie Morawiecki na zasadzie suweren wszystko może. To po ojcu. Tak sobie myślę,że w kraju katolickim pojęcie domniemanie niewinności to pojęcie względne. Nie ma niewinnych są tylko żle przesłuchani. Takie prawo i sprawiedliwość na bosaka i w kalesonach. O skuciu jak galernika nie wspomnę. 27:1.

 163. wiesiek59
  22 czerwca o godz. 22:25
  ,,Warto przeczytać całość.
  Napisaną ze swadą i znawstwem tematu.
  3×3 zna temat od podszewki.
  Polska jest na pewnym etapie rozwoju tej bańki spekulacyjnej.”
  Wyszukuje Pan niesamowite materialy, pozwalajace na szersze spojrzenie na rzeczywistosc.
  Szczegolnie interesujacy ostatnio byl felieton Rafala Wosia o niewykorzystanej dotychczas szansie nasladowania przez Polske socjaldemokratycznego modelu gospodarki szwedzkiej.

  Opisanie sytuacji w Irlandii natomiast jest bardzo trudne do czytania i przypomina karkolomne felietony Maxa Kolonko z Nowego Jorku.
  Znajomi z dublinskiego urzedu pomocy twierdza, ze najwieksza opieka sa otoczeni samotni rodzice malych dzieci, otrzymujacy pelny pakiet swiadczen socjalnych- darmowe mieszkanie, opieke lekarska i pieniadze na utrzymanie.Bezrobotni dostaja przez kilka lat 800 euro miesiecznie i czasami tanie miejsce do zycia i bezplatna opieke lekarska.Najgorzej maja ludzie na smieciowkach i stawkach minimalnych.

 164. @wiesiek59
  22 czerwca o godz. 12:29
  Akurat w tych krajach trwały konflikty zanim Obama zasiadł w Białym Domu. Fakt, że Obama nie doprowadził do wycofania się z nich USA i tak samo nie wycofa się Trump. Chociaż zapewne z różnych powodów- jego poprzednik chciał się przypodobać konserwatywnym południowcom, zaś sam Trump jest przedstawicielem biznesowego establishmentu a wojna to biznes.

 165. Bar Norte

  Ciekawa roznica podkreslona przez Rafala Wosia w polityce rozwojowej Szwecji jest skierowanie wydatkow na szpitale, szkoly i mieszkania.
  U nas wladza kieruje wydatki na stadiony, autostrady i lotniska.

 166. Wciąż chce się wierzyć, że zbrojna napaść na Iran to tylko blef. Gdyby następna wojna miała jednak zaraz wybuchnąć, to zadajmy tytułowe pytanie, zanim jeszcze do niej dojdzie. Wszak jasnym jest chyba, że zostanie ona przeprowadzona w imię „wyzwolenia uciskanego narodu irańskiego” od „reżimu ajatollahów”. Tym bardziej warto przeanalizować pokrótce, jakąż to czarowną alternatywę „liderzy świata zachodniego” mają umęczonym Irankom i Irańczykom do zaproponowania. Tym razem bez historycznych wycieczek, po prostu rzut oka na okoliczności bieżące.

  https://strajk.eu/hej-jak-tam-zachodnia-demokracja-chwila-refleksji-przed-kolejna-wojna/

 167. Stadiony na igrzyska. Autostrady i lotniska dla wygody okupanta. Tak sobie myślę,że Jaruzelski wiedział co robi nawet mosty były drewniane od powodzi do powodzi.

 168. Komentarze po meczu z Włochami

  Gdybyś zjadł obiad z górskim Yeti
  i z nim gawędził o Platonie
  a potem miał rozmowę z duchem
  co spalił Rzym…gdy tkwił w Neronie
  to i tak nigdy nie zrozumiesz
  komentatorów mass medialnych
  którzy z powagą olimpijską
  mówią nam tekst wręcz kuriozalny
  „po równorzędnym meczu
  można powiedzieć wygranym
  przegraliśmy pięć do zera”
  słuchasz i uszom swym nie wierzysz
  co też ten facet wygaduje
  mecz już skończony i przegrany
  a on „zwycięstwo” celebruje
  rozglądasz się
  tak coraz częściej
  mówią tak do nas ci trenerzy
  którzy nas mają
  za lud prosty
  który sam nie wie dokąd bieży
  to oni świat ten reformują
  ze skutkiem dla nas opłakanym
  a nam się każą głośno cieszyć
  po tym ich meczu
  znów przegranym
  więc wzrok swój wlepiasz w telewizor
  a tam ktoś bredzi w twórczej męce
  „znów wygraliśmy
  po oddaniu
  banków i fabryk
  w obce ręce”

  / wiersz z książeczki „Przebierańcy 1989” /

 169. Mad Marx
  23 czerwca o godz. 14:18

  Od czasów Busha-2001r. wdrażana jest koncepcja admirała Cerebrowskiego.
  Warto się zapoznać z tym planem destabilizacji bądź przejecia kilku krajów.
  Obama jedynie kontynuował bez sprzeciwu realizację poszczególnych punktów.
  Wisienką na torcie miał być Iran, co realizowane jest obecnie.

 170. kooperatywaMandragon

  „Ciekawa roznica podkreslona przez Rafala Wosia w polityce rozwojowej Szwecji jest skierowanie wydatkow na szpitale, szkoly i mieszkania.”

  W w/w tekście autor wspomina o powojennych wydatkach na szpitale, szkoły i mieszkania. W tym czasie w PRL również ponoszono na dużą skalę tego typu wydatki budżetowe. Tak więc jeśli chodzi o wspomniane „skierowanie wydatkow na szpitale, szkoly i mieszkania „nie było większej różnicy między PRL a Szwecją w okresie powojennym. Choć oczywiście nie ma podstaw by wyrokować w którym kraju owe wydatki były większe.

  Poniżej stosowny fragment:

  „Wdrażane metodą prób i błędów rozwiązania ekonomiczne doczekały się systemowej kodyfikacji w raporcie „Ruch związkowy a pełne zatrudnienie” z roku 1951. Przygotowali go dwaj ekonomiści reprezentujący kolejne pokolenie. To, które miało zarządzać szwedzkim modelem już w okresie powojennym. Byli to Gosta Rehn i Rudolf Meidner (ten drugi urodzony w 1914 roku we Wrocławiu, musiał u progu dorosłości uciekać z Niemiec ze względu na swoje żydowskie pochodzenie). Obaj byli uczniami Gunnara Myrdala. Późniejszego (1974) laureata tzw. ekonomicznego nobla. Model Rehna-Meidnera (zwany RM) opierał się na trzech kluczowych narzędziach polityki gospodarczej.

  Po pierwsze, zakładał, że rząd będzie kontrolował wzrost inflacji poprzez restrykcyjną politykę fiskalną. Jej restrykcyjność miała polegać na wysokiej progresji stawek PIT i CIT. Po drugie, zgromadzone dzięki polityce fiskalnej środki miały pozwalać państwu na inwestycje publiczne. Ale nie tylko (jak by chcieli liberałowie) w infrastrukturę, lecz przede wszystkim w usługi publiczne: zdrowie, edukację i mieszkalnictwo. Inwestycją były w modelu RM również wydatki socjalne. Dzięki nim ograniczano bowiem nierówności i zwiększano spójność społeczną.”

 171. @

  Do historii polskiej dyplomacji przeszła przegrana 27:1, okazuje się jednak, że tamten wynik jeszcze nie był taki zły.
  „Tym razem 43:0”. Rząd PiS poniósł kolejną spektakularną porażkę na forum Unii Europejskie.

  https://natemat.pl/237989,porazka-polskiej-dyplomacji-ani-jednego-unijnego-ambasadora-z-polski?fbclid=IwAR1MqbFDjRypMxcG3UKbdrtkWPxKFAo393l374Gpn8o2sp_qSpxuYc0NNzs

css.php