Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

23.06.2019
niedziela

Hiszpania – Grabara 5:0

23 czerwca 2019, niedziela,

Oburzająca wiadomość. We włoskim mieście Bolonia, w ramach piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21, padł wynik Hiszpania–Polska 5:0. Wszystko sprzymierzyło się przeciwko naszym chłopcom.

Na widok tego, co robili Hiszpanie, nóż otwierał się w kieszeni. Wystarczył rzut oka na boisko, żeby zobaczyć niegodne chwyty przeciwników. Już w czasie ceremonii otwarcia okazało się, że Hiszpanie nie znają naszego hymnu narodowego. Z głośników płynął Mazurek Dąbrowskiego, a oni stali jak gamonie, ani be, ani me, ani kukuryku! „To miało wyprowadzić naszych chłopców z równowagi, ale braliśmy ten wariant pod uwagę. Odpowiedzieliśmy im pięknym za nadobne” – powiedział w przerwie meczu jeden z psychologów w polskiej szatni.

Pierwsze, co rzucało się w oczy, to że ich piłkarze byli ubrani jednakowo, wszyscy tak samo! (Z wyjątkiem bramkarza, który był im niepotrzebny, bo nie miał nic do roboty, więc wystąpił w garniturze, wiedząc, że go nie pogniecie). Jednolity strój Hiszpanów znacznie utrudniał nam grę w obronie.

Zdezorientowani piłkarze polscy musieli najpierw przeczytać nazwiska na plecach Hiszpanów. Jeżeli np. czekaliśmy, aż podejdzie do nas Jorge Mera, a podbiegał jakiś bliżej nam nieznany Hiszpan, to musieliśmy obiec go dookoła, żeby przeczytać jego nazwisko – Dani Ceballos – czyli zobaczyć „who is who”. Trudno grać w ciemno. Trzeba powiedzieć, że Hiszpanie często szli naszym na rękę i pokazywali im plecy. Hiszpan z piłką na ogół odwraca się plecami, co utrudnia nawiązanie z nim kontaktu.

Nie mogliśmy dopuścić, żeby w naszą obronę wkradł się chaos. I nie dopuściliśmy. Od pierwszego do ostatniego gwizdka graliśmy w defensywie konsekwentnie, nie zostawiając przeciwnikowi wyboru. „Nie miałem wyboru” – tłumaczyli się po kolei hiszpańscy zdobywcy bramek. „Polacy nie pozwolili nam grać do tyłu, nie pozostawili nam innej możliwości niż gra do przodu. A tam w bramce stał Kamil Grabara i bronił świetnie, dzięki czemu wygraliśmy nieznacznie, zaledwie 5:0. Zasłużyliśmy na więcej” – powiedział Martin Aguirregabiria, schodząc ze zwieszoną głową z boiska. „To dla nas wielki zaszczyt wygrać z tak znakomitym przeciwnikiem” – mówili zgodnie.

Wracając do gry w defensywie. Kiedy już udało się obejrzeć Hiszpana od tyłu, żeby przeczytać, kogo kryjemy, okazywało się, że przeciwko nam wystawiono futbolistów o najtrudniejszych nazwiskach. Owszem, byli piłkarze na cztery litery, tacy jak Ruiz czy Olmo, ale przeważali Oyarzabal i Aguirregabiria. Mają nazwiska tak długie, że nie starczało im pleców.

Jak z takimi grać? „Gdyby je mieli wypisane z przodu, byłoby dużo łatwiej ich zidentyfikować” – powiedział asystent selekcjonera. Weźmiemy to pod uwagę. Nasi chłopcy są w stanie nauczyć się każdego nazwiska, np. Schwarzenegger, ale to wymaga czasu.

Hiszpanie grali i zachowywali się na boisku niesportowo. Przede wszystkim przeszkadzali nam grać. Człowiek jechał tak daleko, żeby sobie pograć, a oni na wszelkie sposoby utrudniali. Polski piłkarz pozwala Hiszpanowi, który dostał futbolówkę, rozejrzeć się po boisku, zastanowić się, do kogo ją wysłać, i tam ją kopnąć.

Natomiast Hiszpanie są głodni piłki. „Kiedy tylko dostawałem piłkę lub ją wyrwałem Hiszpanowi, już miałem ich dwóch na karku. Nie pozwalali grać futbolówką, byli tak wygłodzeni, że nie sposób było im odmówić. Widać, że od miesiąca nie mieli piłki w ręku” – skarżył się nasz futbolista. „Nasi chłopcy dobrze grali nogami, ale mieli mało okazji, żeby to pokazać. Pracowaliśmy nad tym, żeby każdy wiedział, która jest jego noga wiodąca, niektórzy mają jednak pod tym względem zaległości” – przyznał. Kładliśmy im do głowy, że najważniejsza jest głowa, potem idą nogi, a nie odwrotnie.

Chciałbym jeszcze coś powiedzieć w temacie zmęczenia. Sprawozdawca Dariusz Szpakowski kilkakrotnie powtarzał, że polski zespół jest zmęczony meczami z Belgią i Włochami. Im więcej Hiszpanie strzelali nam bramek, tym bardziej nasi byli zmęczeni.

Wynika z tego, że strzelanie goli jest mniej męczące niż ich puszczanie. Nasi chłopcy muszą zrozumieć, że nic tak nie męczy jak przegrywanie. Na początku meczu, kiedy Hiszpanie ruszyli na nas z impetem, sprawozdawcy TVP byli pewni, że nasi przeciwnicy wyzioną ducha lada minuta. „Ciekawe, jak długo wytrzymają” – mówili eksperci z TVP, kiedy Hiszpanie bawili się z nami w kotka i myszkę. Tamci stali, a nasi biegali, więc kto zmęczył się pierwszy? Hiszpanie lepiej „weszli w mecz” i pierwsi z niego wyszli.

Gdyby zachowali się sportowo, na pewno byśmy wygrali. I jeszcze żeby Grabara nauczył się strzelać bramki.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 212

Dodaj komentarz »
 1. Świetny komentarz….
  Oglądałem ostatni kwadrans pierwszej połowy i to mi wystarczyło.
  Pozdrowienia.

 2. Oj nieładnie panie Passent, tak sobie dworować z NASZYCH piłkarzy. Chopaki robiły, co mogły, ale widocznie tylko na tyle ich było stać. Zresztą dostosowali się do poziomu nie tylko prawie wszystkich polskich sportowców, ale Polaków in gremio.

  PS. Te Hiszpany nie tylko nie śpiewali polskiego hymnu – swojego też nie. Pewnie oszczędzali siły na grę;)

 3. „po równorzędnym meczu
  można powiedzieć wygranym
  przegraliśmy pięć do zera”

  Taki jest również obraz komentarzy politycznych jakie serwują Polakom media głównego nurtu po triumfalnych wizytach zagranicznych polskich mężów stanu , które kończą się zaciąganiem kolejnych kredytów , których wielkość już 10 krotnie przebiła długi Edwarda Gierka.
  Okazuje się , że Naczelnik posiadł rzadką zdolność manipulowania podatnikiem , który stracił wyobraźnię i zupełnie nie przejmuje się w jaką nędzę wpycha własne dzieci i wnuki.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. To był rewanż za Somosierrę. Tak sobie myślę o nacjonalistycznych podręcznikach do historii i kibolstwie na stadionach. A przegrani udawali Greków piłkarskich za namową Morawieckiego. Wyszli na tym jak Zabłocki na mydle.

 6. @
  5:0 dziecinne żarty Panie Redaktorze,

  Do historii polskiej dyplomacji przeszła przegrana 27:1, okazuje się jednak, że tamten wynik jeszcze nie był taki zły.
  „Tym razem 43:0”. Rząd PiS poniósł kolejną spektakularną porażkę na forum Unii Europejskie.

  https://natemat.pl/237989,porazka-polskiej-dyplomacji-ani-jednego-unijnego-ambasadora-z-polski?fbclid=IwAR1MqbFDjRypMxcG3UKbdrtkWPxKFAo393l374Gpn8o2sp_qSpxuYc0NNzs

 7. Kiedyś grałem i kibicowałem, ale znudziło mi się. Doszedłem do wniosku, że lepiej grać, a lata już nie te, więc zostało oglądanie nudy. Piłka jest ciekawa dla graczy, a oglądający musi być naprawdę fanatykiem. Są wyjątkowe mecze, które zgodnie z przysłowiem potwierdzają regułę. Kiedyś można było umrzeć z nudów na meczu siatkówki, ale to się zmieniło po wprowadzeniu zmian w przepisach.
  Katar (nie, jestem zdrowy) sobie odpuszczę. Korupcja zabije nawet nudę.

 8. Na pocieszenie Kubica zgubił partnera z zespołu. Tak sobie myślę o sponsorowaniu przez Orlen pozycji Koniec wyścigu. Za co przysługiwała nagroda pocieszenia.

 9. – Od zera do bohatera, od bohatera do frajera – piłka nożna, dzięki za doping i miłe słowa – podsumował Euro U-21 bramkarz Kamil Grabara. W kolejnych twicie zamieścił swoje zdjęcie z Dawidem Kownackim i butelkami piwa z podpisem „pijemy za tych, co nie mogą, albo im nie służy”.

  W piłce seniorów ostatni mecz Polska-Hiszpania zakończył się wynikiem 0:6 i to mimo że na listę strzelców wpisało się dwóch naszych zawodników;)

 10. Celebryci coraz częściej sugerują,że wszystko zawdzięczają Bogu. Tak sobie myślę,że ten wynik zostanie sierotą.

 11. Spotkania sportowe zatraciły cechy rywalizacji między sportowcami. Dorabianie ideologii politycznej i uprawianie kibolstwa przypomina Olimpiadę w Berlinie. Politycy na sporcie budują swoją popularność. Tak sobie myślę,że brakuje po meczu wspólnego przeżywania nawet przy grillu. Wystarczy chcieć. Przegrana nie musi być dramatem. Piłka jest okrągła a bramki dwie. Sugerował klasyk reprezentacji.

 12. Kto wie czy za przegraną nie stoi Putin. Bo to zły człowiek jak sugerują hunwejbini. Tak sobie myślę,że ustalenie wyniku meczu jest łatwiejsze od wyboru prezydenta jankesów. A w to wierzą hunwejbini.

 13. lubat
  23 czerwca o godz. 17:58
  „PS. Te Hiszpany nie tylko nie śpiewali polskiego hymnu – swojego też nie.”
  Hiszpanie nie maja tekstu do swojego hymnu, tylko melodie. Tekst bywa lokalny, wiec kiedy zaczeliby spiewac razem kazdy spiewalby co innego.

 14. BWTB
  23 czerwca o godz. 18:56
  „Wiecej jest rzeczy na ziemi i w niebie niz sie ich snilo waszym filozofom”
  Jedna z takich rzeczy jest, jak sadze, ogladanie pilki noznej. Nigdy nie pojme co ludzie widza fascynujacego w tym, ze paru facetow lata za pilka? 90 minut koszmarnej nudy.

 15. jakub01
  23 czerwca o godz. 21:16

  Jest coś emocjonujacego w tym, że po boisku biega 22 facetów wartych ponoć MILIARD, bądź dwa?

  Skoro nasza cywilizacja płaci tyle łebkom z talentem w nogach- nie głowie, to widocznie takie wartości i kwoty są zasadne.
  Publika ma takie preferencje, upodobania, system wartości.

  Oglądanie meczy jest dobrowolne.
  Niestety, płacenie tym „geniuszom” jest przymusowe.
  Takie są koszty ponoszone przez wszystkich, nie tylko wyznawców religii piłki kopanej….

 16. 21:16

  Mecze piłkarskie są trochę jak filmy (z tą różnicą że najbardziej ulubione filmy ogląda się więcej razy niż najbardziej ulubione mecze). Wiele jest nudnych, nie dostarczających oczekiwanego przeżycia. Najlepsze wywierają duże wrażenie.

 17. @black… z poprzedniego wpisu
  „że była to bodaj najtańsza i najbardziej obraźliwa dla intelektu przytomnego człowieka prowokacja ostatnich lat…”
  Zauważ że te działania nawet nie mają na celu przekonać prostego obywatela do potrzeby interwencji ponieważ ludzie z ulicy nie decydują o przebiegu zdarzeń, a w szczególności o decyzjach udziału w wojnie. Czy mocodawcy byli pewni że numer przejdzie tak jak wcześniej wielokrotnie bywało, czy decydenci są zdrowi na umyśle urządzając widowiskowe intrygi?
  Okay, mieliście racje z @Bar w tym przypadku, ale to jeszcze nie koniec konfliktu.

 18. jeszcze z dnia wczorajszego, a to dlatego że temat igrzysk*nie ciekawi mnie.
  @Bar Norte „ci ponurzy brodacze prezentują niezmącony spokój to znaczy, że muszą mieć ku temu poważne powody…”
  Te powody to niekwestionowane dziedzictwo najwcześniejszej cywilizacji świata. Pojęcie „ponurego brodacza” prezentującego stoicki spokój zarezerwowałam dla ciebie – potraktuj to jako żart.
  *tych od chleba

 19. żabka konająca

  „te działania nawet nie mają na celu przekonać prostego obywatela do potrzeby interwencji ponieważ ludzie z ulicy nie decydują o przebiegu zdarzeń, a w szczególności o decyzjach udziału w wojnie. Czy mocodawcy byli pewni że numer przejdzie tak jak wcześniej wielokrotnie bywało, czy decydenci są zdrowi na umyśle urządzając widowiskowe intrygi?”

  Myslę, że wszyscy zainteresowani wiedzą, że owe kolejne preteksty do kolejnych wojen to jest lipa. Z tym, że tutaj istotny jest stosunek polityczny do tej lipy – branie owej lipy za dobrą monetę, kwestionowanie jej albo milczenie wobec niej.

  To dobrze widać na przykładzie stosunku Niemiec do ataku na statki w ciesninie Ormuz.
  Heiko Maas, socjaldemokrata i szef MSZ kwestionował dowody strony amerykańskiej. Zresztą nawet usiłował podejmować jakąś misję mediacyjną bez szans powodzenia, czego nie ukrywał. Chodziło więc wyłącznie o to by się jakoś w tej sytuacji zachować, okazać dobrą wolę przy równoczesnym zdystansowaniu się wobec lipy.
  Natomiast Kanclerz Merkel z chadeckiej częsci koalicji rządzącej RFN chyba dzień przed atakiem rakietowym i nalotami na Iran, które nie doszły do skutku nagle stwierdziła, że dowody amarykańskie ją przekonują. Prawdopodobnie skądś się o tych planach dowiedziała i w imię interesów politycznych postanowiła zadbać o stosunki z USA czyli przed atakiem uwiarygodnić lipę.

  Krótko mowiąc mamy doczynienia z rytualnymi tańcami politycznymi wokół lipy. Czasem sobie myślę, że oni te tańca odwalają już tylko z przyzwyczajenia.

 20. Trump w wywiadzie dla „Meet the Press” NBC powiedział, że „nie szuka wojny” z Iranem, ale ostrzegł przed „konsekwencjami, jakich nigdy wcześniej nie widziałeś”, jeśli Iran wznowi wysiłki na rzecz budowy broni jądrowej.
  https://www.yahoo.com/news/obliteration-could-still-come-to-iran-trump-warns-181652414.html
  I jeszcze jedna opinia na temat obecnego prezydenta: „Gdyby to od niego zależało, zająłby się całym światem w jednym czasie”.
  Na szczęście tak nie jest, ale prosze zauważyć poziom zadufania w siebie.

 21. żabka konająca

  „Te powody to niekwestionowane dziedzictwo najwcześniejszej cywilizacji świata.”

  Jak ci pisałem przeczytałem krótką ale treściwą biografię Ruhollaha Chomejniego. Z tym, że nie potrafię zrozumieć skąd się wziął jego sposób politycznego myślenia. To skrzyżowanie wiary z pragmatyzmem i skutecznością polityczną jest dla mnie niepojęte. Po prostu nie rozumiem skąd teolog (w naszym rozumieniu) żyjący dość hermetycznie wobec świata i ascetycznie posiadł takie umiejetności.
  Być może masz rację, że to dzięki specyficznej matrycy kulturowo – cywilizacyjnej.

 22. @Wiesiek
  ” Publika ma takie preferencje, upodobania, system wartości.”
  No coz, z pewnoscia. Ja tylko mowie o sobie i osobach mnie podobnych, ktore zupelnie nie podzielaja fascynacji wspolczesnym sportem a pilka nozna w szczegolnosci. Nie trafiaja do mnie zadne argumenty jako, ze widze co widze a to co widze usypia mnie w piec minut. Nie wyobrazam sobie co powoduje, ze czlowiek wyrzuca telewizor przez okno, kiedy przegraja „nasi”. To problem dla psychiatrow i jak sadze nie majacy nic wspolnego ze sportem. Pewno duzo racji jest w tym, ze pilka zastepuje ludziom bitwe, ale bitew tez nie rozumiem.

 23. @Bar Norte próbowałam wysłać link do twojej refleksji , nie przeszedł spróbuję partiami:
  z przyzwyczajenia… Kiedyś zacytowałam „przyzwyczajenie drugą naturą człowieka”,
  znaczy do zabijania też przywykli.
  Ten ponury obraz pokazuje oswajanie się od wieków
  https://www.youtube.com/watch?v=_AqBmcJuxLQ

 24. teraz znajduję co moderacji zaszkodziło
  Projekt oparty jest na „R.o.m.a.n.c.e of the Three Kingdoms” i 600-letniej powieści Luo Guangzhonga, która zaliczana jest do najważniejszych dzieł literackich w Chinach.
  Ps. pieśń przepiękna , kiedyś polecam w wykonaniu Pelagii.
  Teraz muszę się pożegnać na jakiś czas.

 25. dobrze, na pożegnanie jeszcze raz Pelagia
  https://www.youtube.com/watch?v=Q5C1MnUJVuQ

 26. @https://www.forumdwutygodnik.pl/flexi/article/2002646,1797271.html

 27. żabka konająca;23:21.

  Żabciu; do otwartej wojny z Iranem jak na razie nie dojdzie bo gdyby taka
  zaistniała to tysiące rakiet z terytorium Syrii, Libanu ,Palestyny i nie wiadomo
  skąd jeszcze poleci w kierunku Israela i wiele z nich trafi w cel.
  Israel musiałby użyć broni jądrowej a to z kolei mogłoby wywołać konflikt
  globalny a no to nikt się nie zdecyduje.
  Jak na razie klucz do wojny w Iranie leży w Syrii a ten trzyma Putin na kremlu
  bez zgody Putina wojny z Iranem nie będzie, wiosna na bliskim wschodzie
  już się skończyła.

  https://www.timesofisrael.com/trump-says-he-will-be-irans-best-friend-if-it-renounces-nuclear-arms/

  Żabciu; sadz kwiatki i śpij spokojnie na prowokacjach i straszeniu się skończy.

 28. Bar Norte

  Profesorka prawa i aktywistka organizacji ,, Weterani dla pokoju ” cytuje wladze Iranu, ze szpiegowki dron mial wejsc w strefe powietrzna Iranu ( 8 mil od brzegu – iranska przestrzen powietrzna wychodzi na 12 mil od brzegu ).
  Rezim w Waszyngtonie nie przedstawil swojej oceny lotu szpiega.
  Jankesi zastrzegaja sobie prawo zestrzelenia kazdego niezidentyfikowanego obiektu
  na 200 mil od swojej granicy.
  https://www.globalresearch.ca/iran-had-legal-right-shoot-down-us-spy-drone/5681461

 29. Miałem sen. Izraelici wrócili do Egiptu. Świat wyszedł z tej okazji ze schronów. Mecz Izrael reszta świata Żydzi oddali walkowerem. Tak sobie myślę czy teraz jankesi jak lemingi pójdą też do Egiptu a Indianie wrócą do domu. Z obozów koncentracyjnych zwanych rezerwatami. O Guantanamo nie wspomnę. 447 z głowy.

 30. Izraelowi brakuje przestrzeni życiowej. Dostali od Gruzina palec teraz chcą więcej…Jak III Rzesza w drodze Anschlussu arabskich terytoriów. Tak sobie myślę Israel uber…Jankesi pomogą mają we krwi metody III Rzeszy.

 31. W innym meczu 2:0 dla „naszych”. W Stambule wg wstępnych rezultatów wygrał Ekrem Imamoglu (w powtórzonym głosowaniu) . Przegrał kandydat partii AKP , przegrał Recep Erdogan, który wcześniej powiedział że „kto wygrywa w Stambule ten wygrywa w Turcji”. Może to początek końca rządów autorytarnych w Europie (chociaż Turcja raczej w Azji).

  „Otwieramy nową kartę w Stambule. Na tej nowej karcie będzie sprawiedliwość, równość, miłość” powiedział zwycięzca wyborów.

  Erdogan’s ruling AKP loses again

 32. Mieć mentalność Kubicy i jego sponsorowanych dziennikarzy. Sam udział w zawodach jest satysfakcjonujący. 18 miejsce w Formule na tle ponad kilku miliardowej ludzkości to coś znaczy. Tak sobie myślę,że wystarczy chcieć pozytywnie o sobie myśleć.

 33. @404, @adam100, @AllEnglishSpeaking
  Colbert: Trump’s Next Move After Iran’s ‚Big Mistake’

  W nawiazaniu do oświadczeń Iranu i Sekretarza Stanu USA nt zestrzelenia amerykańskiego dronu w zatoce Ormuz:
  „Who you’re gonna believe Iran or the US government , is a question that used to be easy to answer.”

  Komu uwierzycie Iranowi czy rządowi USA było kiedyś pytaniem na które odpowiedź była łatwa.
  Kłamstwa mają też konsekwencje…

 34. wiesiek59

  Francuzi musza zebrac 4.7 miliona podpisow w najblizszych 9 miesiacach, zeby zaglosowac przeciw prywatyzacji lotnisk De Gaulle i Orly.
  Opozycja z prawa i lewa przypomina, ze prywatyzacja lotniska Heathrow przez Margaret Thatcher okazala sie katastrofa.
  Zebrano jak na razie tylko 200 tysiecy podpisow, miedzy innymi dlatego , ze rzadowa strona internetowa na ktorej mozna zlozyc podpis jest trudna w korzystaniu i czesto sie zawiesza.
  https://www.theguardian.com/world/2019/jun/24/french-call-for-referendum-macron-airports-sell-off

 35. Kibicuję Persom. Potencjalnie słabszym. Tak sobie myślę o sugestiach Morawieckiego o Grekach co to mieli mnogo wroga na karku. Wietnam pokazał,że jankesi to wydmuszka. O Afganistanie nie wspomnę gdzie kręcą film batalistyczny w stylu Dynastia. Z rolą główną gajowego Maruchy.

 36. zetus1
  24 czerwca o godz. 10:58

  Mój komentarz
  Trump zaczyna coraz bardziej się gubić w polityce. Jest całkowicie zdany na doradców i nie wyrabia się ze swoją metodą. Jego metoda, to jest szturchnąć pchnąć, postraszyć, poblefować i mieć. Irańczycy doskonale go wyczuli. W polityce metoda negocjacji dwóch cwanych biznesmenów jest bardzo mało przydatna, bo metoda Trumpa jest doraźna, jednorundowa, pokerowa, w te albo we wte.
  Polityka, to więcej niż 12 rund, A takiego systemu Trump nie ogarniał od samego początku i nie ogarnia do dziś.
  Pzdr, TJ

 37. Sz. R. chyba slabo zna sie na pilce kopanej albo nie wie po co tnp w nia gra sie , bo wg Koprowiak z Prz. Sp . ci z U21 pojechali zapracowywac na zagraniczne transfery a nie tylko bez przerwy wygrywac i wygrywac .
  Ona moze miec racje bo na wiesc o tym 5;0 cala dzisiejsza tabelka walutowa na czerwono . Do CAN i US prawie caly procent uroslo . Szkoda , ze nie przegrali 10:0

 38. Thiago Silva: 113 i 114 minuta meczu…

  https://www.youtube.com/watch?v=rMRDDXEQqGg

 39. Przy okazji, McFarland NIE sfaulował Lubańskiego. Lubański wyjaśnił to w 21. wieku…

 40. tejot
  24 czerwca o godz. 11:58
  Jego metoda, to jest szturchnąć pchnąć, postraszyć, poblefować i mieć. Irańczycy doskonale go wyczuli.

  Nie wydaje mi się żeby ostatnie wydarzenia były efektem „wyczucia” Trumpa przez Irańczyków. Raczej znalezienia się pod ścianą. Sankcje gospodarcze odnoszą skutek (np. export ropy jest na poziomie < 20% procent poziomu sprzed roku. Wewnętrzna sytuacja w Iranie się również komplikuje i metoda "przeczekania" Trumpa nie wydaje się rozsądna (zwłaszcza że jego re-elekcja nie jest nieprawdopodobna). W związku z tym Iran chyba nie ma wiele do stracenia. A może coś zyskać.

  Co zrobi Trump nie jest jasne, ani dla niego, ani dla nikogo innego. To że perspektywa krwi na rękach nim nieco wstrząsnęła, to chyba jest (jedyny w obecnej sytuacji) dobry znak. Ciekawa jestem czy to była naprawdę jego decyzja czy ktoś miał na niego otrzeźwiający wpływ. Trzeba czekać aż ktoś puści farbę.

  Zawsze miałam nadzieję ze jeśli ten imbecyl będzie chciał zaatakować Koreę Płn (na przykład), to jakiś patriotyczny generał rzuci się na miecz (z Trumpem przypadkowo pomiędzy nim a mieczem). W sprawie Iranu niestety sytuacja wygląda gorzej, jest sporo prących do wojny generałów (i sk**syn Bolton ).

  (Trump w kampanii obiecywał kompletne wycofanie się z Bliskiego Wschodu, ale to już można między bajki włożyć. Teraz chce doprowadzić do gospodarczej zapaści w Iranie).

  Co będzie, to równie dobrze można czytać z fusów.

 41. Oops, skursywiło się niechcący

 42. izabella
  24 czerwca o godz. 13:07

  Mój komentarz
  Iran jest przyciskany do muru, lecz i Trump nie jest w stanie żonglować.
  Wydaje mi się, ze Trump troszkę zaczyna pojmować, że w pewnych okolicznościach, gdy go sprytni doradcy podejdą, to on jest żonglowany, a nie pozycja Iranu.

  Porażka prestiżowa w Iranie jest poważna. Stracono flagowy dron mocarstwa, niesamowicie kosztowna maszynę i nic. Tweety jak zwykle. Także doradcy pewnie są zawiedzeni. Tyle podchodów, tyle umizgów i kicha jak na razie. Pójście na rozmowy, to maraton. Reakcja typu mały chirurgiczny blitzkrieg? Na nią za późno. Na razie pat ze wskazaniem na Iran.
  Pzdr, TJ

 43. @tejot
  24 czerwca o godz. 13:31
  Porażka prestiżowa w Iranie jest poważna.
  Może wreszcie republikanie zauważa, że chwalipięta jest tylko chwalipiętą. Były sondaże gdzie pytano o prawdomówność Trumpa i o ile dobrze pamiętam republikanie też w 60% wiedzą, że kłamie. Ale to im nie przeszkadza w popieraniu go dalej. U nas jest podobnie : tolerancja dla kłamstwa rośnie. ( Ludzie są zmuszeni do satysfakcjonowania się gotówką do ręki )

  Ciekawe, czy Niemcy wypracowali swój /europejski system rozliczeń płatności z Iranem, bo jeżeli tak, to Europa/Niemcy przejmą handel z Iranem, a US zostaną z niczym (umowę o zaprzestaniu rozbudowy potencjału nuklearnego wypowiedział tylko Trump)

 44. tejot
  24 czerwca o godz. 13:31
  Takich dronów to u nas dostatek, a nad-reakcja byłaby gorsza wizerunkowo (ale dla kogo, dla Stanów czy dla Trumpa?). Dla Stanów zła jest wojna i zły jest Trump. Każdy inny pat, kompromitacja, strata paru dronów, jest do przyjęcia. Martwi mnie ewentualna powtórka z historii. Bush – nieudacznik, elektoralna pomyłka, jednokadencyjny prezydent, na skutek prowokacji i w konsekwencji wojny stał się wielkim przywódcą który wygrał reelekcję i miał przez moment ogromne poparcie. Nie da się o tym nie myśleć jak się jest kiepskim prezydentem z marnymi perspektywami.

  Argument porażki wizerunkowej może być używany przez napalonych doradców. Społeczeństwo jednak nawet tego nie zauważyło. To chyba zresztą nie pierwszy zestrzelony dron. Jak komuś przeszkadza, znaczy że jest skuteczny.

  zetus1
  24 czerwca o godz. 13:46

  Lojalność partyjna nade wszystko i nie widać żeby miało się to zmienić. Jest to niestety tragedia i Stanów i Polski.

 45. Wszyscy jakoś uwzieli się na tą Hamerykę.

  https://wolnemedia.net/ponad-400-pilotow-pozywa-boeinga/

 46. Thirdly, I represent Russia. Russia is a well-educated and highly civilized country. I must never forget that.

  https://russia-insider.com/en/putin-explains-why-hes-so-polite-when-western-elites-are-so-rude-him/ri27305

 47. izabella
  24 czerwca o godz. 14:08
  tejot
  24 czerwca o godz. 13:31
  Takich dronów to u nas dostatek, a nad-reakcja byłaby gorsza wizerunkowo (ale dla kogo, dla Stanów czy dla Trumpa?). Dla Stanów zła jest wojna i zły jest Trump. Każdy inny pat, kompromitacja, strata paru dronów, jest do przyjęcia.

  Mój komentarz
  Z tym dronem to jest porażka prestiżowa. Patrząc z zewnątrz, w odczuciu moim ta porażka sprowadza się do jednego – leci sobie amerykański potężny naładowany elektroniką dron, Iran wycelował, odpalił, prztyk i drona nie ma.
  Pzdr, TJ

 48. tejot
  24 czerwca o godz. 14:24

  Porażka prestiżowa jest na szczęście w oku patrzącego. Pamiętam mundial, w którym Stany przegrały z Iranem w fazie grupowej. To była wizerunkowa katastrofa w świecie futbolu.
  Ale w kraju nikt jej nie zauważył (może poza drużyną i trenerem).

  I dobrze, każdy niech sobie ma swoją interpretację wydarzeń, bo taka interpretacja niesie najmniej złych skutków. Gorzej byłoby na odwrót.

 49. kooperatywaMandragon

  „Profesorka prawa i aktywistka organizacji ,, Weterani dla pokoju ” cytuje wladze Iranu, ze szpiegowki dron mial wejsc w strefe powietrzna Iranu ( 8 mil od brzegu – iranska przestrzen powietrzna wychodzi na 12 mil od brzegu ).”

  Żabka konająca zapytała o sens wynajdywania pretekstów do wywołania wojny. Owe preteksty określiła jako „widowiskowe intrygi”.
  Jak napisałem podzielam jej wątpliwości, bo też uważam, że we współczesnych realiach analizowanie czy rozpatrywanie coraz bardziej bzdurnych pretekstów i uzasadnień dla wojen („widowiskowych intryg”) jest coraz bardziej pozbawione sensu. Moim zdaniem szkoda na to czasu. Natomiast snucie owych „intryg” tłumaczę przyzwyczajeniem. Po prostu od czasów Cycerona, św Augustyna czy św Tomasza z Akwinu trwa tradycja rozpatrywania wojen w kategoriach moralnych – sprawiedliwe i niesprawiedliwe. Najwyraźniej od tej tradycji współcześni podżegacze wojenni nie mogą się uwolnić i dlatego kombinują z pretekstami..

  Teraz proszę sobie wyobrazić świat bez tej tradycji. O ile prostrze i pozbawione hipokryzji byłoby życie gdyby np przywódca kraju X na pytanie czemu własnie zbombardował kraj Y zamiast nawiązywać nieudolnie za pomocą twittera do wojny sprawiedliwej (bellum iustum) po prostu odpowiedział „A bo tak!”. Proszę pomysleć jak uprosciłoby by to nam życie.

  Powyższe uwagi odnoszą się do praktyki politycznej, bo oczywiście doceniam funkcje poznawcze, które na marginesie tych pretekstów czy „intryg” są realizowane. Nie da się ukryć, że opinia publiczna przy okazji ma mozliwość się dowiedzieć czegoś np o uregulowaniach prawnych morza terytorialnego, tzw strefy ekonomicznej, czy statusie prawnomiędzynarodowym cieśniń – trzymając się aktualnej tematyki bliskowschodniej.
  Z tym, że powinna mieć jasność co do tego iż są to sprawy własciwie historyczne.

 50. W 25 najbezpieczniejszych krajów na świecie
  Gdzie są najbezpieczniejszych krajów na świecie? Według Global Peace Index, są to top 25.

  Islandia
  Nowa Zelandia
  Portugalia
  Austria
  Dania
  Kanada
  Singapur
  Słowenia
  Japonia
  Republika Czeska
  Szwajcaria
  Irlandia
  Australia
  Finlandia
  Bhutan
  Malezja
  Holandia
  Belgia
  Szwecja
  Norwegia
  Węgry
  Niemcy
  Słowacja
  Mauritius
  Rumunia
  Stany Zjednoczone zajmują zdumiewające 128. z 163 krajów, w dół czterech miejscach od zeszłorocznego nadal strasznej rankingu 124. Biorąc pod uwagę, mamy pięć z najbardziej brutalnych miast , to nie może zaskoczyć każdeg
  https://www.silverdoctors.com/headlines/world-news/the-safest-and-most-dangerous-countries-in-the-world-of-2019-rank-of-the-us-may-shock-you/

 51. Gruzińska rachityczna ekonomika w 80% zależy od rosyjskiego rynku. Mimo napiętej od 2008 roku sytuacji, to w Rosji sprzedaje się 60% gruzińskiej produkcji (głównie rolnej) i Rosja wspomaga gruziński budżet wpływami z turystyki, z których 80% to wpływy od rosyjskich turystów (około 1.5 miliona rocznie). Ale od wczoraj wszystko to uległo zmianie. Sezon turystyczny w Gruzji został odwołany, a przewozy lotnicze zawieszone. Od 8 lipca gruzińscy awiaprzewoźnicy mają zakaz lotów nad Rosją.

  https://zygumntbalas.neon24.pl/post/149443,co-sie-dzieje-w-gruzji-22-06-2019
  ==========

  Rusofobia kosztuje……

 52. @wiesiek59
  24 czerwca o godz. 14:59
  Rusofobia kosztuje……
  Tusofilia też!

 53. zetus1
  24 czerwca o godz. 15:17

  Każdy NORMALNY i niezależny kraj, powinien kierować się własnymi interesami ekonomicznymi.
  Działanie przeciwko nim, jest w moim odczuciu zdradą obywateli.
  Pozbawia ich dochodów, miejsc pracy, rynków zbytu.

  Można by to jeszcze zrozumieć, gdyby w zamian za to, rekompensowali zainteresowani straty ponoszone z tytułu wrogości.
  I to w formie materialnej, czy otwarcia własnego rynku.
  Dobre słowo tu nie wystarcza….

  Nawiasem mówiąc.
  Terroryzm miedzynarodowy w wykonaniu Anglosasów, jakoś nie wzbudza emocji.
  Te setki tysięcy trupów rocznie, niesprowokowane agresje na różne kraje, nie powodują medialnej reakcji tzw. „całego cywilizowanego świata”.
  Prawo do zabijania obywateli innych krajów, nakładania sankcji i haraczy, należy do jakichś przez Boga nadanych prerogatyw?
  Zadziwiająca schizofrenia tej BOMBOWEJ DEMOKRACJI……

 54. A może ucieczka do przodu? Platforma wchodzi w sojusz z Korwinowcami by zwalczać socjalizm podnoszący łeb w Polsce i Europie, i idzie do wyborów z hasłem wypalenia do kości 500 plus?

 55. W swoim przemówieniu w West Point w dniu 28 maja 2014 r. prezydent Obama powiedział: Wierzę w amerykańską wyjątkowość każdą cząstką mojego jestestwa. Obama za najważniejsze uznał, że Ameryka zawsze musi być liderem na arenie międzynarodowej, a podporą tego przywództwa zawsze będzie armia. Amerykańska wyjątkowość oparta na sile, a nie dyplomacji, na twardej władzy, a nie miękkiej, jest właśnie tą odmianą pychy i arogancji, która może doprowadzić do zagłady ludzkości. Determinacja Waszyngtonu, aby podporządkować Rosję i Chiny, w myśl doktryn Brzezińskiego i Wolfowitza, jest receptą na nuklearny holokaust.
  https://exignorant.wordpress.com/2014/07/22/zabojcza-bron-nuklearna-i-wyjatkowy-narod/
  =========

  Do poczytania…..

 56. Jankesi realizują doktrynę Breżniewa o ograniczonej suwerenności innych. Dlaczego hunwejbini godzą się na plagiat Breżniewa. Bo amerykanski jak określał ogiera z UNRR-y Pawlak. Tak sobie myślę,że hunwejbini polubili wszelkie okupacje jak słowik klatkę. Po Jezusie czekam na koronację Trumpa.

 57. jakub01 23 czerwca o godz. 21:16 Wytłumaczenie jest proste, ponieważ każdy z nas w dzieciństwie i młodości grał w piłkę nożną. To najbardziej popularna gra sportowa, w którą gra setki milionów (to nie przesada) ludzi od koła podbiegunowego po równik. W nogę da się grać we dwóch na każdym zaimprowizowanym boisku. Nawet nie trzeba mieć normalnej futbolówki, wystarczy coś, co ją przypomina. Ci którzy ją uprawiają w jakimś klubie są szczupli i mają dobrą kondycję, co potrafi docenić klasa średnia w USA.
  To tyle jeśli chodzi o wytłumaczenie popularności futbolu (nie mylić z hokejem połączonym z rugby w wydaniu tzw. futbolu amerykańskiego, polegającego na zderzaniu się głowami)
  Jeśli mecze piłki nożnej w większości przypominałyby tegoroczną końcówkę rozgrywek LM i LE , to zmieniłbym zdanie, ale się na to nie zanosi.
  Co więc zrobić, żeby mecze były ciekawe także dla przeciętnego widza, którego szlag trafia na widok 22 facetów ganiających pomiędzy dwoma bramkami przez 90 minut bez celnego strzału na bramkę?
  To naprawdę ciekawe zagadnienie tym bardziej, że oglądanie, słuchanie i kibicowanie polityce trąci masochizmem. Po krótkich wakacjach nie mogę już słuchać moich ulubionych stacji, czytam wybiórczo, ponieważ z góry wiem, co napiszą i powiedzą. Nieustanna młócka tego samego, przez tych samych. Dzisiaj mnie wqrwili w Toku z samego rana bredzeniem o energetyce. Nagle wszyscy znają się na technice. Jakim cudem? To trzeba trochę do szkoły pochodzić panie i panowie!!!
  Pozdrawiam

 58. 18:01

  Właśnie. Na piłce jak na polityce każdy się zna, a nawet wydaje mu się że potrafiłby lepiej kopnąć w pewnym momencie (od słynnego zawodnika, który „nie trafił do pustej bramki”).

 59. Łagowski dziś w Przeglądzie o Dudowej katastrofie. „Odpieprzcie się od komunizmu, zacznijcie myśleć o państwie. Otrzymaliście państwo gotowe, nie musieliście walczyć o granice, lepsze pod każdym względem od II RP, uprzemysłowione w stopniu, o jakim przed wojną wizjonerzy nie marzyli, z administracją, jakiej nie potrafiliście stworzyć, nawet kolei nie potraficie utrzymać na poziomie na jakim otrzymaliście. Najbardziej jesteście zadowoleni i pyszni z powodu handlu bronią z amerykańskim kontrahentem.”
  Więc odpier…olcie się ode mnie i od dwóch powojennych pokoleń Polaków, którzy mieli szczęście i dumę, z życia a najlepszym okresie tysiąclecia istnienia państwa.
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/handel-bronia/
  żabka konająca pozdrawiam.

 60. Aztekowie grali w nogę głową Wikinga. Tak sobie myślę,że co kraj to obyczaj. Unii wara ! rzecze Kaczyński.

 61. Bronisław Łagowski jeszcze pisze? Tęgi to był umysł, a jakoś na zawsze pozostał niszowy, zgoła niecytowany w medialnych rozgrywkach…

 62. Czy Syria nie jest w międzynarodowej przestrzeni co uzasadnia wystawienia za głównym jankesem międzynarodowego nakazu aresztowania. Za zbrodnie z powierza. Już widzę jak ryży boso i w kajdanach galernika doprowadzony jest przy otwarciu Fortu Trump przez służby Ziobro. Tak sobie myślę,że wtedy prawo będzie sprawiedliwe. Rewanż za 447.

 63. przeciętnego widza … szlag trafia na widok 22 facetów ganiających pomiędzy dwoma bramkami przez 90 minut bez celnego strzału (18:01)

  Się pojawia taki oto komentarz na inteligenckim blogu, gdy na boiskach Francji toczy się bój 24 drużyn damskich o Puchar FIFA. Mecze 1/16 finału stanowią wysoki poziom, ale z góry zaznaczam, że nie zachwycą znudzonego macho kibica.

 64. Nie oglądałem meczu i okazuje się miałem szczęście bo nie lubię jak nasi przegrywają.
  Piłkarze dostosowali się do polityków.
  Z okazji, na wszystkie uroczystości zawsze znajdzie się jakaś okazja, więc z okazji (?) odznaczenia otrzymali członkowie Solidarności Walczącej, która walczyła i obaliła komunizm, usłyszałem z przekaźnika medialnego.
  Kilka dni wcześniej stałem w grupie osób przed przychodnią. Jeden ze stojących w tej kolejce opowiadał jak goniło go ZOMO, a on był w garniturze i wizytowym obuwiu w którym ciężko było uciekać. Dowiedzieliśmy się też, że drukował prasę podziemną.
  Nikt z tej grupy stojących w kolejce do rejestracji takich zasług nie miał w obalaniu komuny toteż patrzyliśmy z podziwem.
  Do lekarza się nie dostaliśmy bo w tym dniu nie przyjmował.
  Dowiedziałem się jeszcze, że za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego został zaproszony na spotkanie z prezydentem co mile wspomina.
  Czasami mija się człowieka i nie wie, że obalał komunę, ale w kolejce do lekarza wszystko staje się jasne i splendor tej walki wydaje się rozchodzić po ludziach.

 65. To dzięki Armii Czerwonej było co obalać. Co wyprowadziło obalaczy PRL na ludzi. Tak sobie myślę jako syn Polaka Czerwonoarmisty z Wołynia. Na Wołyniu nie było kanałów do chowania się przed wrogiem. Polacy walczyli za waszą i…również nad rzeką Terek na wprost. To nie było roznoszenie ulotek.

 66. Tym kilkuset, czy kilku tysiącom „obalaczy komuny” pozostawiłbym rachunek do zapłacenia, wynikający z „Just 447”.
  Za komuny taki szwindel byłby nie do pomyslenia.

  Co ciekawe, nikt nie uchwala takich bzdetów w przypadku Rosji, czy Ukrainy, Litwy.
  Przypadek?

 67. Najważniejszą sprawą jest dobra prognoza, opisanie tego, co będzie się działo

  Krzysztof Mroziewicz – dziennikarz, były dyplomata, wykładowca uniwersytecki

  „Delirium władzy. Kto rządzi, ten błądzi”. Rzadko zdarza się tak przystający do treści tytuł. Czytałem tę książkę z rosnącą wściekłością. Przewijają się przez nią cyniczni władcy, psychopaci, ludzie bez skrupułów, zdemoralizowani rządzeniem. Taki jest świat? Taka jest władza?
  – To władza zmienia ludzi, a nie ludzie zmieniają władzę. Gdy Kaddafi zaczynał swoją rewolucję, był normalnym człowiekiem. Gdy Saddam Husajn zaczynał karierę polityczną, nikt nie przypuszczał, że tkwią w nim jakieś zalążki psychopaty. Ale gdy mówi pan, że lekturze książki towarzyszy rosnąca wściekłość, to chyba rodzaj najlepszej skrótowej recenzji. Choć nie taki był mój zamiar. Starałem się mieć na tyle dystans do opisywanego problemu, żeby nie wpaść w emocje. Zwłaszcza że koniec tej książki dotyczy spraw polskich.
  https://www.tygodnikprzeglad.pl/kto-rzadzi-ten-bladzi/
  ========

  Pan Mroziewicz zdaje się nie rozumieć starego stwierdzenia:
  „Władza demoralizuje, władza absolutna demoralizuje absolutnie”…..

 68. może później napiszę więcej, nie dziś. Wszystkie komentarze powyżej ciekawe i zachęcające do rozmowy, cieszy też obecność nowej koleżanki.
  Najbardziej ucieszyły mnie pozdrowienia

 69. tak, największą radość sprawiła mi obecność @Symetrycznego. Dopytywałam o Ciebie @mag, mam nadzieje że nic poważnego nie wydarzyło się w czasie tej przerwy. Na drugi raz nie pisz że nie wiesz co zrobić z książkami, bo to rodzi bardzo złe przeczucia. Także pozdrawiam

 70. Młodzi piłkarze dostali lekcję futbolu.
  Iga Świątek dostała w Paryżu lekcję gry w tenisa.
  Mówią, że najlepiej można nauczyć się na błędach, własnych błędach.
  Politycy dostali lekcję stanowienia prawa.
  Wielu prawników było przekonanych, że władza przekroczyła granice, ale władza próbowała i się nie udało.
  W 2015 roku przeciwko Bronisławowi Komorowskiemu zjednoczyli się ci z prawa i ci z lewa. Z góry było wiadomo, że jedni popełnili błąd, bez potrzeby, bo prezydent był z krwi i kości poczciwy, a kandydat przeciwnie.
  Nie wiadomo jaki będzie tegoroczny wynik wyborów parlamentarnych, ale widzę jak niektórzy próbują sprawdzonej metody czyli nauki na własnych błędach.
  Tym radzę; posłuchajcie szachistów jak łatwo ryzykując przegrać partię

 71. Marcin Horała przesłuchując Donalda Tuska liczył od jednego do dwudziestu kilku każdą odpowiedź odbiegającą choć na jotę od oczekiwanej przez siebie, chociaż nie było to uprzejme.
  W 2015 roku kampania PIS przebiegała pod hasłem ślepego konia przed Wielką Pardubicką; nie widzę przeszkód.
  Po czterech latach rządów nawet ślepy polityk powinien zacząć przeszkody dostrzegać.
  GW z ostatniego piątku w obszernym artykule napisała o problemach w budowie dróg i przyczynach tego stanu „przez ostatnie półtora miesiąca zerwano aż 9 kontraktów na nowe trasy szybkiego ruchu” i ” nie wykonano nawet jednej dziesiątej planu”
  A miało być więcej, lepiej, szybciej i taniej

 72. wiesiek59
  24 czerwca o godz. 19:16
  ,,Tym kilkuset, czy kilku tysiącom „obalaczy komuny” pozostawiłbym rachunek do zapłacenia, wynikający z „Just 447”.
  Za komuny taki szwindel byłby nie do pomyslenia.
  Co ciekawe, nikt nie uchwala takich bzdetów w przypadku Rosji, czy Ukrainy, Litwy.
  Przypadek?”

  Jankesi powinni zaczac od siebie i oddac mienie bezspadkowe mieszkajacym w rezerwatach.

 73. Byłoby bosko, gdyby Redaktor napisał równie dowcipny tekst po zwycięstwie pierwszej reprezentacji Polski nad Izraelem (4:0).
  Wtedy nie starczyło weny, czy w domu Redaktora pito ze smutku?

 74. Qurwik,

  zamiast nu,nu – any,any
  Pseudo-krzyżówka dla super-inteligentnego faszysty herbu PiS.

  ”Chryste r***
  Qurwik zasr***
  Zacp*** zarzyg***
  psem p.r.z.e.r.y.p.***
  *** *** ”
  🙂 🙂

 75. Cieszę się, adasiu, że trzymasz poziom.
  Obornika.
  A twoje reakcje potwierdzają opinie o tak zwanej opozycji. Dno moralne i intelektualnie.

 76. quentin t.
  godz. 22:27

  Byloby bosko gdybys zajal sie partyjnymi kosmetykami bo weny ci nie zabraknie napewno a wena twoja boska , jak malo czyja , – tnp to latwy kawalek przy twoich mozliwosciach ( tylko uwazaj zeby nie upuscic sobie na noge )

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24931418,byla-makijazystka-kaczynskiego-potem-doradzala-szydlo-natalia.html#s=BoxOpImg2

 77. Podobają mi się te wykropkowania.
  Zawsze podejrzewałem, że znasz 10 – 20 słów. I umiejętność wklejania linków. Choć przy tym pewnie musisz się nieźle napocic.

 78. Olborski:
  nigdy nie miałem wątpliwości, że twoje pojmowanie świata to reinterpretacja „plotka” z portalu gazeta.pl….

 79. Symetryczny
  Z radością witam i o zdrowie pytam.
  Ja już tu tylko przelotem, podobnie jak gdzie indziej (na blogach).
  Nie warto wdawać się w pozorne dyskusje, by doświadczać z drugiej, adwersarskiej strony złych emocji albo porozumiewawczych mrugnięć okiem.

 80. Qurwik,

  tylko tyle możesz z siebie wydusić?.

  Będąc faszystą marzysz pewnie żeby zostać hitlerowcem.
  Cierpliwości 🙂 🙂

 81. wiesiek59
  24 czerwca o godz. 14:59

  Kaplani Zlotego Cielca zza Wielkiej Wody musza teraz wprowadzac NEP w rolniczych rejonach kraju, bo na skutek embarga na towary chinskie, chlopi nie maja zbytu na swoje plony w Chinach.
  Sprzedaz spadla z 20 miliardow do 9 milardow dolarow rocznie. Przecietne gospodarstwo stracilo 25% sprzedazy.
  Chinofobia kosztuje, ale tylko przedstawicieli 99%.
  Wladza sie zawsze wyzywi.
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-05-14/-no-end-in-sight-for-farmers-feeling-pain-of-trump-s-trade-war

 82. https://www.youtube.com/watch?v=FOnhatoc6qU

  Oto Polska; pasterze śpiewają , bydlęta klękają, cuda , cuda , ogłaszają.
  Prawdę mówiąc to oni wiedzą dokąd należy prowadzić naród z pożytkiem
  dla siebie.

 83. wiesiek59

  Ciekawa stacja konserwatywnych protestantow amerykanskich ,
  krytykujaca naszego najblizszego sojusznika w Afryce.Cos jak Pat Buchanan, ktory jest katolikiem.
  https://www.youtube.com/watch?v=IErpNPxcg6s

 84. Jankesi na tęczowo. Czy to nie jest policzek dla hunwejbinów,którzy używają F do rozpędzania tęczy na niebie. Tak sobie myślę,że tęcza jak sierp i młot. Fort Trump będzie miał palisadę tęczową w sercu Europy.

 85. „‚\Nikt z tej grupy stojących w kolejce do rejestracji takich zasług nie miał w obalaniu komuny toteż patrzyliśmy z podziwem.” Znam wielu takich „bojowników” których pierwowzorem jest niejaki Ferdynand Kiepski z serialu.

 86. A tymczasem w Australii:

  Pewien znany rugbista, Israel Folau, stwierdzil publicznie ze homoseksualisci beda sie w piekle smazyc.
  Pan jest z wysp Hulagula gdzie religijnosc ( w tym ta mormonska) jest istotnym elementem zycia.
  Panu Folau cofnieto licencje rugbisty za “wypowiedz homofobiczna”.
  Dzis internetowa zbiorka na obsluge prawna sadowego sporu z federacja przekroczyla AUD 100k.

  Dla mnie istotne tu pare kwestii:
  1.Nowomowa- trudno w wypowiedzi p. Folau doszukac sie strachu – ( homo) fobii.
  2. Sport jako czesc przemyslu rozrywkowego- tu to co publiczne u gracza musi sie zgadzac z tym co ma do zaoferowania TV. Ta oferuje mecze rugby, nie kontrowersje obyczajowe. Nie zasady wiary jaka wyznaje p. Folau.
  3.By poczuc sie urazonym wypowiedzia p. Folau trzeba byc osoba religijna. Chocby na tyle by uznawac istnienie piekla.
  4. Ciesze sie ze polskie postrzeganie, chocby Zosi Klepackiej, jest zupelnie inne. Ze wolnosc wypowiedzi w Polsce wydaje sie byc znacznie wieksza nizli w Australii.
  Moze dlatego ze prawie kazdy hipster, ostatni goniec/ pracownik gazety wyborczej marzyl kiedys by zostac Zosia Klepacka…

  ml

 87. Homoseksualiści to też dzieci Boga i na jego podobieństwo. Warto skierować do nich gesty zapraszające do udziału w liturgii. Tak sobie myślę,że sortowanie dzieci nie ma sensu a nawet obraża uczucia rodzicielskie.

 88. Tak, ma pan racje: stad syn marnotrawny i s…syn.
  O corce nie wspomne.

 89. Nowe sankcje na Iran. Ajatollah ma zgolić brodę. Szukają komandosa golibrodę. Tak sobie myślę to wiadomość jak GROM.

 90. Stalinowska Gruzja w ramach rusofobii czeka na hunwejbinów. Zamiast do Katynia bezpośrednio do kraju patrona zbrodni. Pomniki kata czekają na odświeżenie bo mordował Ruskich nie tylko komunistów. Czyli coś z wyklętego czynu. Tak sobie myślę o nowej wersji przebaczamy…po banderowcach.

 91. @izabella
  24 czerwca o godz. 14:08
  U Was chociaz jeden się wyłamał ( Jastin Amash) . W okresie Nixona republikanie jednak się poznali sie na tricky-dicky. Myśle, że do puki republikańscy wyborcy nie zrozumieja, Senat/Izba pozostanie partisan. Chyba juz nikt nie dostrzega czegoś takiego jak interes państwa i jego instytucji. Wygląda na to, że ludzie nie pochodzący z bezpośredniego wyboru są bardziej pryncypialni niż ci wybierani bezpośrednio. ( mam na myśli np.: byłych dyrektorów FBI)
  Podział na my i oni jest już tak silny, że będzie trzeba trochę czasu, żeby się zabliźnił. Jeden z moich szkolnych kolegów, teraz w US, republikanin, zbanował mnie na FB. Takie czasy… U nas taki Rzecznik Praw Obywatelskich ośmiela sie bronić praw obywatelskich – co za zgroza 🙂

 92. @

  Cisza w prasie na ten temat:
  Polski rząd przegrał w TSUE.
  Unijny Trybunał przyznał w poniedziałek rację Komisji Europejskiej. Jego 15-osobowa wielka izba uznała, że „zastosowanie przepisów przewidujących obniżenie wieku przejścia w stan spoczynku sędziów SN do urzędujących sędziów tego sądu narusza zasadę nieusuwalności sędziów, która jest nierozerwalnie związana z ich niezawisłością”.
  http://wyborcza.pl/7,75399,24931203,polska-rzad-przegral-w-tsue-koniec-konfliktu-z-bruksela.html#S.main_topic-K.C-B.4-L.1.maly

  zgryz24.06.2019, 17:07
  Podstawa do wyłączenia Polski ze strefy Schengen.
  Tak na początek.

  Ośmiornica PiS

 93. znowuż życzą sobie hasła, nie bardzo rozumiem co wydarzyło się w przeciągu ostatnich godzin – całe szczęście że jeszcze pamiętam

 94. adam100
  25 czerwca o godz. 9:03
  Przesadzasz -patrze w portalach i widzę że napisali. Wypowiedzi władz typowe i jak zwykle bezdennie głupie. Niestety ciemnego ludu popierającego JK to nie ruszy. Ich prawo nie interesuje.

 95. Traktat Lizboński działa wbrew woli hunwejbinów. Tak sobie myślę kto zapisał hunwejbinów do strefy unijnej praworządności. A nie musiał. Bo musi to na…

 96. Czy nowa szansa dla sił demokratycznych?
  25.06.2019, Warszawa (PAP) – Na terenie Polski susza rolnicza, duży niedobór wody występuje w 10 województwach – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

 97. Właściwie winniśmy chyba mówić o siłach bardzo demokratycznych i koalicji bardzo demokratycznej, ponieważ demokratyczność siły rządzącej nie ustaje, Polska wciąż zaliczana jest do krajów demokratycznych, a wybory były bardzo wolne…

 98. Prawidłowo zatem, chcemy mówić o wyborczych szansach sił bardzo demokratycznych…

 99. Opozycja bardzo demokratyczna

 100. W wieczór wyborczy, chyba dobrze pamiętam – lider opozycji użył futbolowej metafory: „Do przerwy 0:1!”. Niestety, analiza VAR nazajutrz wykazała że do przerwy jest więcej niż 0:1…

 101. @Bar Norte, jeśli przeczytałeś wczoraj polecony przez kolegę tekst o godz.3:46, a przede wszystkim komentarze, to również powinny cię zastanowić słowa
  o zaangażowaniu MEK* w walkę o obalenie islamskich przywódców. I teraz pytanie: czy ktoś im pomaga? przede wszystkim finansowo, być może jako ugrupowanie skrajne przyjmują pieniądze również od wrogów własnego narodu.
  Cytuję:
  „@osh William
  Iran nie ma broni nuklearnej, ma elektrownie jądrowe i nie naruszył irańskiego traktatu nuklearnego, który reguluje, ile zasobów mogą produkować i nie pozwala im dotrzeć do poziomu broni jądrowej.
  @Larry Goldstein
  Jest to ta sama mentalność, która służy jako podstawa 50 miliardów dolarów zachęty dla Palestyńczyków, ogłoszona dzisiaj. Niestety, obie inicjatywy zawiodą. Irańscy przywódcy nie porzucą swoich planów wobec Izraela, zabiją Żydów, sunnitów i zdominują region. Nie można zaoferować żadnej kwoty, aby się z nimi zgodzić. W końcu będzie to zmiana reżimu lub wojna. Doceniam jednak, że Trump próbuje rozwiązać problem bez walki, a historia osądzi go uprzejmie za ten wysiłek. Larry M. Goldstein
  @Josh William
  Więc chcesz, żeby grupa taka jak MEK w Iranie była odpowiedzialna? MEK był kiedyś wymieniony jako organizacja terrorystyczna po zamordowaniu i zbombardowaniu amerykańskich firm w Iranie. MEK jest wspierany przez Johna Boltona, który chce MEK za Iran. Arabia Saudyjska pomogła sfinansować MEK. MEK jest obecnie uważany za kult, ponieważ pranie swoich członków. To grupa, którą chcą obalić rząd irański i wierzę, że grupa, która zaatakowała japońskie tankowce.
  Larry Goldstein
  Cóż, chciałbym, żeby Towarzystwo Przeciwko Okrucieństwu dowodziło, a jeśli nie je, to połączeni Skauci Chłopców i Dziewcząt Ameryki. Ponieważ jednak te dwie organizacje są mało prawdopodobnymi kandydatami, pozostaje nam grupa irańska, taka jak MEK, lub inna podobna grupa, która jest bardzo daleka od doskonałości. Jeśli jednak ta grupa zakończy irański program broni jądrowej, przestanie finansować rebeliantów Houthi, wycofuje się z Syrii i ogólnie skupi się na Iranie, a nie na wszystkich innych, to tak, byłoby to dla mnie do przyjęcia. Rozumiem, że pragniesz doskonałości w sensie demokracji Jeffersona, ale nie ma tego w kartach dla Iranu, musimy wziąć to, co możemy uzyskać. Larry M. Goldstein”
  MEK jest wspierany przez Johna Boltona – co ty na to?, – pomysł powielany w nieskończoność, zbrojenie opozycji a później wojna domowa. Wcale nie byłabym taka pewna że sprawa „rozejdzie się po kościach” widząc jak daleko posuwają się w prowokacjach.

 102. „o nieuchronności” wojen następnym razem.

 103. @ maciek.g
  25 czerwca o godz. 9:32

  Mam świeżo w pamięci jak ta sprawa była nagłaśniana wcześniej. Mogło by się wydawać ze jak przyjdzie wyrok TSUE to będzie to ” njus” dnia.
  Jak by nie było to faszystowska destrukcja wymiaru sprawiedliwości przez PiS została oficjalnie stwierdzona przez Sąd Unijny. 🙁

 104. Głosy rządowych oficjeli w sprawie orzeczenie TSUE będą enigmatyczne lub żadne, bowiem partia i rząd są teraz zajęte czym innym.
  Poza tym sędziowie SN którzy ukończyli 65 lat zostali przywróceni poprzez nowelizację nowelizacji ustawy o SN dokonanej przez większość PiS w parlamencie i bez większego rozgłosu, która to większość ekspresowo przegłosowała poprzednią „nowelizację, którą potem równie błyskawicznie cofnęła. Rząd nie będzie się tłumaczył, bowiem jakiekolwiek tłumaczenie be byłoby potwierdzeniem, że polski sądownictwo jest częścią sądownictwa UE, co jest dla PiSowców tak obrzydliwe, że wolą nie wspominać o tym.

  Kierownictwa PiSu, tzn. Jarosława Ka, sprawy sądownictwa teraz w ogóle nie interesują, bowiem ma ono na głowie perspektywę jesiennych wyborów do parlamentu. Za wszelką cenę, za każdą darowiznę dla wyborców rządzący PiS dysponujący państwem i jego kasą starają się wyrąbać sobie w elektoracie drogę do zdobycia solidnej większości, najlepiej większości konstytucyjnej (marzenie Prezesa).

  Teraz głównym zadaniem dla kierownictwa (czyli Jarosława Ka) jest obmyślenie takiej darowizny dla elektoratu, która by była jasna przejrzysta i odczuwalna i która by natychmiast nakłoniła niezdecydowanych do poparcia PiSu jako partii rzetelnej, solidnej, jak zwykle dotrzymującej obietnic.

  Aktualnie najpilniejsze problemy PiSu są następujące:

  a) Skąd wziąć pieniądze, skąd je wycofać w sytuacji, kiedy pęczniejące wydatki rozsadzać zaczynają koncepcję niewyczerpanych zasobów finansowych odebranych złodziejom VATu, używanych przez PiS w dobrej wierze dla podnoszenia Polski z ruin poprzez m.in.:
  – 500 plus i podobne
  – przekop Mierzei
  – odbudowa przemysłu stoczniowego
  – tunel do Świnoujścia
  – budowa dróg wodnych odpowiedniej klasy
  – budowa Centralnego Portu Lotniczego
  – budowa autostrad i dróg ekspresowych
  – zakup F-35, modernizacja uzbrojenia (co z helikopterami?)
  – obsługa kredytu publicznego
  – obsługa zadłużeń służby zdrowia
  – milion samochodów elektrycznych
  – konwersja energetyki na niską emisyjność CO2

  b) Jak nagłośnić darowizny, by zostały przełożone efektywnie na głosy wyborcze, by stały się głosodajne?

  c) Jakie wymyślić dla wyborców zniechęcacze, obrzydzacze, by odciągnąć elektorat od głosowani na PO, Wiosnę i inne lewactwo?

  d) W miarę gładkie prowadzenie polityki uczestnictwa w rekrutacji na stanowiska w UE. Niezależnie od tego, czy z wynikiem porażka, czy sukces należy wszystko tłumaczyć jako sukces, wygraną, a jak niepowodzenie, to spowodowane knowaniami wrogich sił.
  Problemów mnóstwo a jeden tylko przywódca do ich rozwiązywania.
  Pzdr, TJ

 105. @

  Eliza Michalik:
  PiS usuwa ostatnie bariery na drodze do autorytaryzmu, a więc, proszę Państwa, good night and good luck

  http://wyborcza.pl/7,75968,24927681,good-night-and-good-luck.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.1.glowka

  antyhipokryta25.06.2019, 09:50
  A zdziczały MOTŁOCH bije brawo. MOTŁOCH właśnie chce tu azjatyckiej satrapii, w której pluralizm jest obelgą. Ma być jednolicie – discopolsko-kibolsko-katolsko. Rzygać się chce w tępe ryje każdego PiSiora i PiSofila.

 106. Spróbujmy może poszukać analogii między klubami piłkarskimi i partiami politycznymi. Pierwsze, mają one kibiców, w tym tzw. twardy elektorat – kiboli. Kibole jak to kibole, taka uroda gry, wyśpiewują obraźliwe śpiewki pod adresem drużyny przeciwnej. Nietwardy elektorat stara się raczej dostrzegać urodę samej gry, zagrań, prawda. Drugie, transfery graczy-polityków, uderzające podobieństwo nawet w nazwie; dla rozwoju ale także dla korzyści – który klub złoży lepszą ofertę jest ważne dla wielu. Trzecie, skargi na nieczyste zagrania które wypaczyły wynik itd. itp.

 107. Oczywiście taktyka meczowa – wyborcza, ustawienie zespołu na listach, krycie przeciwnika (czyli wrzutki, haki)…

 108. Kto był kiedyś np. na meczu Polonia-Legia, ten wie że atmosfera może być autentycznie ciężka, jakby kibole obu drużyn mieli się za chwilę pozabijać, siekiera nienawiści i pogardy wisi w powietrzu, i tylko siły porządkowe demokratycznego państwa licznie obecne na spotkaniu…

 109. Można diagnozować poloniofobię u kiboli Legii i legiofobię u kiboli Polonii

 110. Strasznie kryli na wiosnę bramkostrzelnego Messiego-Morawieckiego, oczywiście też jak zwykle reżysera gry drużyny – dyrygenta zespołu:). Warto zauważyć że gwiazda drużyny opozycyjnej pozostawiona została bez indywidualnego krycia:)

 111. Nigdy nie mialem watpliwosci , ze jestem tu i gdzie indziej – wszedzie , przelotem . Potem bede pokotem , zadna reinterpretacja nieuchronnosci wojen potem , po ich zakonczeniu i pierwszej ich emocjonalnej interpretacji, do niczego sie nie przyda .!
  Co ja znowuż plote ?! Czyzbym porozumiewawczo mrugal do kogos mozgiem ? Ale w jakiej sprawie ? Jak to mrugniecie odroznic od wlasnych zlych emocji ?? Eee nie … to tylko cos mi wpadlo do oka .. jakies kolibrze piórko ?

 112. Maradoną polityki polskiej był Aleksander Kwaśniewski. Ręka Boga…wiecie o co chodzi – debata Wałęsa-Kwaśniewski… No i oczywiście przede wszystkim mistrzowskie wyniki mimo niespecjalnie silnej drużyny, której przewodził.

 113. Xavi – wieloletni, cierpliwy, nigdy nie nagrodzony indywidualnym najwyższym laurem jak Złota Piłka, lider Barcy i Hiszpanii, przez niego przechodziło większość podań i znawcy wiedzieli o jego decydującej roli w tiki-taka…

 114. maciek.g 25 czerwca o godz. 9:32 pisze: – Niestety ciemnego ludu popierającego JK to nie ruszy. Ich prawo nie interesuje.

  Maćku G.,
  a lud jasny, nie ciemny, znaczy lud jaśnie oświecony to kogo powinien popierać i dlaczego? Tak tylko pytam. Wiem, że nie powinienem popierać PiS ale kogo mam popierać?
  Ratuj!
  Radź!
  Pomóż!

 115. Lud nie jest ciemny lecz katolicki. A ciemność jest pod krzyżem. I niech tak zostanie głosi prawda hunwejbinów. Tak sobie myślę,że ciemność sprzyja stosunkom z władzą. A wybory to gra w ciemno.

 116. 100:1. Na Castro organizowano jego głową mecz cia contra Kuba. Ponad 100 zamachów do ponoć dziurawej bramki Kubańczyków. Do Skripala podchodzono eins z podrzuconą torebką w parku. Trafiony zatopiony. Tak sobie myślę czy cia to łazęgi.

 117. maciek.g 25 czerwca o godz. 9:32

  Macku G,

  Dopieraj opozycje.
  Dlaczego ?
  Bo faszyzm / Putin nie może zwyciężyć w Polsce.

  To chyba jasne jak słońce i proste jak drut 🙂

 118. Byłem na meczu Anglia-Polska w latach 80. na starym Wembley. Stałem – wtedy były jeszcze miejsca stojące – wśród kiboli angielskich co samo w sobie stanowi pamiętne przeżycie socjologiczne. No i nasi przegrali 0:3, masa ludzi wychodzi z Wembley i słyszę polskiego kibica mówiącego do starszego polskiego kibica tak jakoś jękliwie: Ale dobrze nasi grali… A ten drugi klinicznym tonem: Nie ta piłka Jacek…

 119. Angielscy koledzy z pracy, prostej pracy, prości koledzy o wielkiej kulturze, słysząc ode mnie że wybieram się na ten mecz troskliwie miękkim tonem ostrzegli: Beware of English fans… Nic mi się nie stało.

 120. Sytuacja była o tyle zdradziecka, że ja za każdym razem nie rzucałem się w górę z triumfalnym rykiem jak każdy na prawo lewo i za mną, a były aż 3 takie momenty w meczu…

 121. Właściwie to uratowała mnie wtedy indolencja strzelecka naszych, wystarczyłby jeden gol Polaków i…

 122. Hunwejbini wysyłają swojego człowieka do NATO. Będzie drugi Kukliński. Tak sobie myślę o desancie hunwejbinów na struktury Unii i tzw.zachodniej cywilizacji. Dla przypomnienia tzw. Układ Warszawski wynajmował jedno piętro w MON ZSRR.

 123. Bar Norte

  Skoro Iran klamie i pokazuje nieprawdziwe miejsce szpiegowskiego drona nad granica,
  https://en.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13980402000805
  to dlaczego rezim w Waszyngtonie dalej ukrywa swoja wersje lokacji drona ?
  Iran twierdzi tez, ze za dronem lecial szpiegowski samolot z 35-osobowa zaloga, ktorego zdecydowano sie nie zestrzelic, by nie podwyzszac napiecia.
  I dlaczego Chiny, Rosja i Ukraina nie pokaza swoich zdjec satelitarnych, pokazujacych prawdziwa lokacje ?

  Banda Trojga :Bolton, Haskell i Mike ,, Soprano” Pompeo powinni byc zeslani do kopalni uranu w Arizonie za proby wywolania III Wojny Swiatowej i likwidacji zycia na ziemi.
  Wyszlo na jaw niedawno, ze jankesi przygotowuja plany ataku nuklearnego jako pierwsi, a nie jak to dotychczas rozumiano, jedynie w odpowiedzi na atak Rosji lub Chin.

 124. żabka konająca

  „zaangażowaniu MEK* w walkę o obalenie islamskich przywódców. I teraz pytanie: czy ktoś im pomaga? przede wszystkim finansowo, …”

  Komentatorzy, których zacytowałaś płyną z nurtem spekulacji medialnych głównie koncentrującym się na wątku „Czyja wina?” W tym sensie wskazywanie na winę Mudżahedinów Ludowych nie jest niczym nowym, bo już od czasu pierwszych ataków na tankowce taka teoria się pojawiała. Ona jest tak samo prawdopodobna jak wszystkie inne.
  Z tym, że problem jest jeden – nie ma na nią najmniejszego dowodu i chocby z uwagi na konspiracyjną specyfikę MEKi pewnie go nie bedzie.
  Dlatego też jeden z cytowanych przez ciebie komentatorów pisze, że „wierzy” w ich odpowiedzialność. Inaczej mówiąc przyjmuje za prawdę to czego się nie da dowieść.

  Na margienesie …. . Linkuję notkę o nich, bo to ciekawa historia.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Organizacja_Bojowników_Ludowych_Iranu

  Ale na sabotaże w Zatoce Ormuz można spojrzeć inaczej aniżeli sugerują media. Na przykład specjaliści od wojskowości wskazują, że owe tajemnicze akty sabotażu są po prostu ostrzeżeniem, że w wypadku ataku na Iran tory wodne Ciesniny Ormuz zostaną na amen zaminowane co uniemozliwi transport ropy.

  Podobnie jest z zaangażowaniem Iranu w Jemenie o czym wspomina cytowany przez ciebie komentator. Z tym, że on nie zauważa iż owo zaangażowanie od czasu zerwania przez Trumpa porozumienia nuklearnego z Persami przeniosło się już częsciowo z Jemenu na teren królestwa Saudów. Nie ma dnia by rakiety czy drony wysyłane z Jemenu nie paralizowały lotnisk i innej infrastruktury (odsalanie wody, przeróbka i przesył ropy itp) Arabii Saudyjskiej. I to się udaje mimo użytkowania przez to państwo najnowocześniejszej, amerykańskiej technologii obronnej.

  Moim zdaniem te ataki również są niczym innym jak ostrzeżeniem. Zresztą jak dowodzi bieg zdarzeń jak na razie skutecznym.

 125. kooperatywaMandragon

  „Skoro Iran klamie …”

  Ale już w kilku komentarzach panu napisałem, że zamierzam sobie głowy łamać odpowiedzią na pytanie „Czyja to jest wina?”

  To, że media intensywnie pracują nad swymi odbiorcami skłaniając ich jak mogą do tego typu bezsensownych spekulacji nie oznacza, że mam się temu poddawać.

 126. @adam100
  25 czerwca o godz. 11:12

  Za ten stan rzeczy możemy podziękować m.in. Manueli Gretkowskiej, która swoją wypowiedzią sprzed kilku dni z pewnością zachęciła do głosowania na PiS wielu wyborców niezdecydowanych lub obojętnych politycznie:

  „Polacy tak lubią, po swojemu, staropolsko w słomianych łapciach i gaciach, dupcyć po bożemu i dawać tej dupy każdemu kto ją posmaruje, 500 plus albo obietnicą zbawienia”
  https://pikio.pl/500-plus-2306192-manuela-gretkowska/

  Jestem jak najdalszy od głosowania na PiS, ale pozwolę sobie zauważyć dwie rzeczy:

  1. Dlaczego Gretkowska oskarża o „sprzedanie dupy” tych Polaków, którzy dzięki pińcetplusowi przenieśli się z poziomu nędzy na poziom skromnego życia, a nie ma pretensji do Tuska, który – choć w kraju żył dostatnio – porzucił swoją partię, wystawiając Polskę na żer Kaczyńskiemu, bo trafiła mu się wygodna posada za bajońskie pieniądze?

  2. Dlaczego Gretkowskiej, która, odkąd pamiętam, twierdzi, iż każdy ma prawo uprawiać seks jak chce, przeszkadza „dupcenie po bożemu”?

 127. Z Wembley zapamiętałem to co Diego Maradona nazwał „szlachetnością Anglików” po swoim być może najsłynniejszym w historii futbolu golu – powiedział po latach że cudo było możliwe bo nikt z bodaj 7 zawodników angielskich których dryblował po drodze do bramki go nie podciął…

  Wdowczyk kopnął w głowę Linekera tak że ten zakrwawiony musiał zakończyć występ w meczu i…nikt nie gwizdał na Wembley, wszyscy uznali że było to takie jakie było – niechcące

 128. Po zakończeniu meczu (Anglia- Polska 3:0) Lineker wszedł na płytę i podszedł do Wdowczyka podając mu rękę…

 129. Z głową owiniętą bandażem

 130. Ruinę po wpłatach na fundusz wyborczy hunwejbinów poznacie. Tak sobie myślę łatwo przyszło łatwo… Spłynęło jak po kaczce. Czyli pranie…

 131. @ remm
  25 czerwca o godz. 15:03
  Za ten stan rzeczy możemy podziękować m.in. Manueli Gretkowskiej,

  Piszesz wprawdzie m.in. , ale przeceniasz razy google role pani Gretkowskiej w polskiej polityce.
  Ciemny, głupi, głównie wsiowy lud, którym manipuluje nawiedzony psychopata – to Polska prawda. Dla poprawy samopoczucia dodam ze ten amerykański lud wcale nie jest mądrzejszy. Dlatego tam orangutan może zostać prezydentem USA a tu Macierewicz ministrem obrony narodowej.

 132. 15:10

  Stasiu, Ty chyba sobie nie zdajesz sprawy że kraj tak zamożny jak Wielka Brytania i Niemcy AD 1990 nie tylko może, lecz powinien pozwolić sobie na transfery socjalne. Płaca minimalna w Kraju jakże światle podniesiona przez, dopiero przez, Pana Premiera Morawieckiego zbliżyła nas, ale dopiero zbliżyła, do proporcji GDP-płaca minimalna nowoczesnych krajów Europy do których należymy, a od których oddalali nas standardami hunwejbini śmieciarze z PO Tuska.

 133. Tusk to 19 wiek, Kaczyński to 21 wiek…

 134. Ja wiem że wielu ludzi zaplątało się w sidła Tuska/PO i niestety z każdym rokiem wyglądają bardziej retro a nie novo jak by chcieli, jak w głowach im się jarzy

 135. O dziewiątej zaczyna się LATO Z RADIEM jak zawsze polką DZIADEK i to niezmiennie od lat. Są melodie, których nie trzeba zmieniać.
  Wcześniej informacje, muzyka i rozmowy.
  Dzisiaj dziennikarz zapytał rzecznika rządu co sądzi o wyroku Trybunału Europejskiego w sprawie zmian w sądownictwie. Temat już nieaktualny odpowiedział rzecznik, a zmiany są potrzebne bo wyborcy tego chcą (?)
  Kolejną rozmowę z byłym ministrem obrony za rządów PO Siemoniakiem dziennikarz poprzedził wstępem; szef gabinetu prezydenta Szczerski ma zostać zastępcą sekretarza NATO, co pan na to?
  To bardzo dobrze jak Polak zajmuje ważne stanowisko w strukturach ponadnarodowych organizacji, odpowiedział Siemoniak.
  Dziennikarz mówił jeszcze coś o zasługach kandydata w dziedzinie obronności, ale jakby nie pamiętał, że rozmówca chyba ma większe zadługi w tej kwestii, nie o to jefnak chodziło

 136. W „Przeglądzie” również o dalszych kosztach katastrofy smoleńskiej.
  Odbudowa Pałacu Saskiego i przebudowa jego otoczenia, mają kosztować pomiędzy 500 mln a mld zł.
  Inne koszty, lub zyski, każdy będzie musiał wycenić sam, uwzględniając zyski/straty z dwóch „piątek” M i K, oraz wrażenia ze spaceru Krakowskim Przedmieściem, i po Placu Piłsudskiego z odbudowanym pałacem.

  https://www.tygodnikprzeglad.pl/zamach-grob-nieznanego-zolnierza/

  PS. Na makiecie brakuje bardzo ważnego szczegółu, zlokalizowanego do II WS przed pałacem.

 137. Ci ludzie np. wyobrażają sobie że nadal żyją w kraju w którym 0,5 mld zł jest niewyobrażalną kwotą jak za niezbierającego akcyzy i vatu na miarę PKB Polski Tuska-Rostowskiego. Żyjemy w Kraju takim jak Niemcy i Wielka Brytania AD 1990. Jest forsa! Jest forsa jak w Niemczech 1990r. i jak czytam właśnie będzie odbudowywana droga rzeczna Warszawa-Pisz (Mazury) żebyśmy mogli sobie stateczkami tam popłynąć. Między innymi. POwiakom? Kopa w dupę.

 138. POwiacy – to jest na miarę ich gospodarczej lotności – niech cieszą się że za rok Jurek zbierze rekordowe 159mln zł

 139. @olborski
  Czytając przelotem, natrafiłam wzrokiem na twój wpis i odmrygam okiem, oczywiście bez złych emocji, a nawet wręcz przeciwnie.

 140. Parafrazując stare powiedzenie Zjednoczenia Narodowego: nieważne czy Polska pięknie rozwija się ekonomicznie, dla powiaków ważne jest żeby pozostawała pod ich znakiem!

 141. @satrustequi
  25 czerwca, g. 16:22
  Był taki polityk Henryk Goryszewski, wice premier w gabinecie Hanny Suchockiej, który zasłynął następującym bon motem:
  „Nie jest ważne, czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy w Polsce będzie dobrobyt. Najważniejsze, żeby Polska była katolicka.”
  Czyż nie jesteśmy coraz bliżej tego ideału?

 142. @ mag

  Moja inteligencja mówiła mi że jest syfiasto za rządów PO i pięknie za rządów dr. Kaczyńskiego, Twoja mówi co innego

  Najważniejsze to rozwijać inteligencję

  Pan Kaczyński już za pierwszym razem, gdy zniósł podatek od spadków i darowizn znokautował wszystkie późniejsze „osiągnięcia” jakoby zdeklarowanego wroga podatków, pana Tuska rządzącego 8 – ulubieńca kołtunerii 21. wieku

 143. @satru
  Ty rozwijasz inteligencję, aby drażnić.
  Ciekawa odmiana komisarza Jarka.

 144. @satru, 16:00
  I jeszcze do tego schamiałeś niemożebnie.
  Piana ci kapie.

 145. Sklerotycy nie wytrzymają już tego zwrotu. Zwrotu polegającego na tym że Kaczyński nie jest złe mzimu:))

  Ja osobiście spokojnie od kilkunastu lat ważę uderzające piękno starań Kaczyńskiego i ogrom krytyki z drugiej strony. Ta krytyka nigdy do mnie nie trafiła, i nigdy nie zagłosowałem na PO.

 146. Pan Kaczyński zniósł podatek od spadków i darowizn już na starcie. Nie da się znaleźć niczego w długim dorobku pana Tuska …

 147. Podniesienie wieku emerytalnego przez pana Tuska kwalifikuje do grona psychopatów imho

 148. Na dłuższą metę humanizm wygra i dlatego tacy jak ty stasieku przegrają

 149. Jest wielu PZPRowców pragnących zwycięskiej dogrywki po latach, panowie…

 150. satrustequi 25 czerwca o godz. 16:47 do Mag: –Moja inteligencja mówiła mi że jest syfiasto za rządów PO i pięknie za rządów dr. Kaczyńskiego, Twoja mówi co innego
  Najważniejsze to rozwijać inteligencję
  Pan Kaczyński już za pierwszym razem, gdy zniósł podatek od spadków i darowizn znokautował wszystkie późniejsze „osiągnięcia” jakoby zdeklarowanego wroga podatków, pana Tuska rządzącego 8 – ulubieńca kołtunerii 21. wieku

  Niech się „twoja” puknie w czerep. Zniesienie podatku od spadków i darowizn dla bogaczy i oligarchów było jednym z najbardziej idiotycznych i chorych posunięć w wydaniu J. Kaczyńskiego. Ta pochwała dla Kaczyńskiego za kretynizm świadczy, że „twoja” ma problem z poziomem inteligencji.

 151. legat
  25 czerwca o godz. 13:35
  Lud nie ciemny wie, że należny popierać tych którzy rokują lepiej dla Polaki i Polaków. PiS rokuje bardzo źle , niszczy i psuje prawo (a wiadomo że bezprawie to katastrofa dla narodu , a do niego prowadzi właśnie droga która idzie PiS. JK szadzi samowładnie PiS’em i wiadomo czego chce (tylko ciemny lud tego nie widzi). On robi wszystko pod politykę które ma mu umożliwić realizacje marzenia. A ano jest jasne – rządzić samowładnie Polską. Działania pod politykę zawsze psuja i psuły. Jak chcecie katastrofy dla Polski to popierajcie JK.

 152. 17:16

  debil, krótko i na temat

  A jaka jest Twoja całościowa koncepcja dla Polski?

 153. Żałosne jest patrzeć jak komunistyczni profesorowie na emeryturze gardłują za podniesieniem wieku emerytalnego dla bohaterów transformacji tylko dlatego że zaleca to ich nowy Komitet Centralny – PO – zdradzając ostatecznie wielką ideę Karola Marksa, miast…

 154. Krym jest rosyjski. Z bożą pomocą.Tak sobie myślę w ramach normalności.

 155. PO jest siłą drobnomieszczeńską i mało kreatywną, co widać nawet po felietonach pani Agaty, która za każdym razem zastrzega się że nie zdradziła obowiązującej normy

 156. Maćku G.,
  ja do Ciebie po przyjacielsku, po poradę, na kogóż to głosować mam by nie zostać ciemnym ludem a Ty mi znowu o PiSie, jaki to PiS niedobry. Nie o to prosiłem, bo to, to ja sam wiem.
  Chodzi o to, żeby nie narażać się na określenia, typu „debil”. Rozumiesz?

  PS
  Internet to dobra rzecz, nawet debil ma prawo głosu. Inaczej „moja” musiałby siedzieć cicho.

 157. Stare komuchy jak stasieku znów przegrają, a myślały sobie wygrać w 21. I to cała story cenzurujących wpisów stasieku do mnie

 158. @satru
  To przecież „piękny umysł” Twojego idola i jego genialne pomysły (a nie Tuska!) są adresowane wprost do polskiej kołtunerii – zakłamanej, bigoteryjnej, nienawistnej wobec tzw. obcych, innych itp. Zarówno wobec „lewaków”, czyli wszystkich tych, co nie podzielają jedynie słusznych poglądów i działań PIS, jak i osób LGBT oraz wszelkiej maści imigrantów u bram Polski, którzy wprost marzą, by zamieszkać w naszym pięknym ksenofobicznym kraju.
  Co jak co, ale JK rozgryzł duszę polskiego kołtuna jak nikt inny, schlebia mu, przekupuje go, czyli skutecznie puka do tego „serca Polski”, skoro wygrywa, a władzę (nie Polskę, jak twierdzą jego fani) kocha ponad wszystko.
  P.S. Spadam, bo i tak za długo dziś zabawiłam na EP, ale tylko dlatego, że nie mogę zostawić bez komentarza brednie, jakie wypisujesz.

 159. Pisarze POwscy są jak najdalej od wolności – doskonale wiedzą jaki łomot dostaną od swoich mega liberalnych kolegów za jeden tekst odbiegający wyraźnie od dogmy. No i to ich upodabnia do niewolników dawnej ery.

 160. 17:41

  Mógłbym odpowiedzieć, ale nie komuś kto nawiązuje w zakończeniu swojej wypowiedzi do najgorszych czasów…

 161. Potrzebna jest niestety po 15 latach prania mózgów powiaków spokojna faza odczekania 5 lat…

 162. Kulturalny człowiek kończy raczej: ciekawa jestem Twojego zdania

 163. PiS to faszyzm.
  Srututu, flaga na maszt i marsz ku świetlanej przyszłości.
  Jest dobrze a będzie jeszcze lepiej ( po chrystianizacji europy ) i jak Macierewicz zostanie znowu ministrem obrony narodowej.

 164. @adam100
  25 czerwca o godz. 15:19

  Tylko że takich Gretkowskich po stronie opozycji jest wiele i dostarczają PiS-owi paliwa praktycznie co kilka dni. Na przykład w ubiegłym tygodniu „gwiazdą” był Najsztub. Tak, wiem, że tu wcale nie chodzi o nazwisko lub sympatie polityczne, lecz zasobność portfela, bo jeśli kogoś stać na adwokata za >1000 PLN/godzinę, to może z takiego wypadku wyjść nawet jako poszkodowany.

  To jednak stawia Najsztuba w jeszcze gorszym świetle, bo jeśli ma tyle pieniędzy, to dlaczego nie stać go było na taksówkę? A jeśli już używał tego samochodu, nie mając prawa jazdy, to dlaczego nie zapłacił za badania techniczne i OC?

 165. Tylko stary komuch – członek PZPR który dziś odżywa – mógłby mnie atakować od miesięcy w ten sposób jak Stasieku. Chcę po prostu żeby było jasne że jest atak, stalking, i wg mnie pochodzi od starego komunisty.

 166. Na forum stalkingował mnie Stasieku. Proszę żeby Polityka odnotowała w razie…

 167. Brońmy swojej wolności i godności (Konstytucja) przed starymi komuchami, nowymi faszystami, nikt nie ma prawa naruszać naszych praw!

 168. Art. 30 Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

 169. Jarosławowi Ka, jako wyobrażonemu przez siebie mężowi stanu bardzo zależy na wyrobieniu mu przez najbliższe otoczenie wizerunku takiego jaki on chce wyrobić poległemu bratu plus dodatkowe walory:

  – wybitny polityk, patriota,=

  – polityk dalekowzroczny, uczciwy, waleczny, odważny, poważny, poważany

  – polityk realizujący wielki dalekosiężny projekt Polska, w którym gospodarzami będą prawdziwi Polacy, w którym będzie miejsce dla niepolaków, postkomunistów, lewaków i zgniłych liberałów, ale nie takie jakie sobie obrońcy demokracji tzw. liberalnej wyobrażają. Demokracja będzie zachowana, lecz nie liberalna, bo ta już zgniła i Polskę zrujnowała. Będzie demokracja nowa, nieliberalna – każdemu według zasług i należności.

  – polityk broniący wartości najwyższych – ojczyzny i Kościoła (kto podnosi rękę na Kościół ten ją podnosi na Polskę)

  – polityk prawdomówny (prawda idzie do nas, jest już blisko)

  – wielki budowniczy realizujący projekty inwestycyjne na skalę 21 wieku, jak przekop mierzei, centralny port lotniczy, budowa autostrad, budowa sieci dróg wodnych, budowa (odbudowa) przemysłu stoczniowego i w ogóle przemysłu, w tym milion samochodów elektrycznych (via Morawiecki), budowa serii promów morskich, które zagęszczą ruch na Bałtyku i które będą napędzane gazem, itd.

  – polityk, który daje, a nie zabiera

  – polityk, który nie kradnie, nawet 50 000 chciał dać w kopercie księdzu, to mu zaraz POwskie b..o wypomniało, chciał zapłacić Birgfellnerowi, ale tylko przez sąd, to mu starsi bracia z Gazety Wybiórczej nagłośnili

  – polityk poważny, który zabiera głos tylko w sprawach ważnych i wielkich, polityk od pomników, wielkich budów, pochodów, miesięcznic, wystąpień bez żadnego trybu, od pociągania sznurków bez żadnego trybu oraz od gadania, co mu ślina na język przyniesie też bez żadnego trybu, itd.

  – polityk, który w interesie państwa i narodu podejmuje się czynów niemal niemożliwych, a koniecznych – organizuje ekipę do deptania konstytucji, niszczenia trójpodziału władzy, do demolowania sądów o góry do dołu, bo tak trzeba, trzeba wyplenić postkomunistyczne złogi z ojczyzny.

  – polityk 19 wieku (pierwszej połowy) – szary aż wyrazisty, bezbarwny aż kolorowy. Białe jest czarne, czarne jest białe, małe jest duże, duże jest małe.
  Pzdr, TJ

 170. Stasieku,
  nie stalkinguj, w żadnym razie, niezbywalnej godności nie naruszaj. Się powstrzymaj. Poszanowywuj źródło wolności i praw człowieczych bo inaczej zostaniesz pociągnięty za konsekwencje jako że donosiciel już na Ciebie doniósł! – i wymaga od „Polityki „…

 171. Odchodzę, ludzie jak legat i stasieku… Teraz będę czytać książki, wrócę ostry jak brzytwa jak Józef Oleksy, ale już nie tu, po prostu trzeba wędrować!

 172. remm
  25 czerwca o godz. 17:52

  Nie wymieniając w naukowej kolejności, to PiS jest mocny bo:

  kościół aktywnie pomaga
  przekupione półgłówki na wsi
  mocne finanse
  bezwzględne kłamstwo propagandowe
  dobra organizacja i analiza wyborców
  fatalny lider opozycji.

 173. satrustequi
  25 czerwca o godz. 17:45
  A ten ciągle PO i PO i Tusk Może najwyższy czas przywrócić Polsce wielkość jaką miała za PO. Przynajmniej prowadzili inwestycje które dawały szanse na rozwój Polski i tylko dzięki PO PO PO PO……. Jest dzisiaj możliwość zadłużania Polski przez klerofaszystów z PiS. Jak by nie było PO to dzisiaj nie było by 500+ bo nie było PO
  w 2005 i Faszyści pisowscy nie mieli z czego zadłużać Polski na 500 + .
  Bo nie było PO PO PO …….

  Za to dzięki PiS zwyrodnialcy w sutannach mogą gwałcić dzieci bezkarnie.

 174. Wypróżnił się i odchodzi. Jak kojot. Tak sobie myślę,że to takie pisowskie.

 175. @

  Odpowiednia ustawa czeka na właściwy moment polityczny. Nastąpi on, jeśli PiS wygra wybory parlamentarne.

  http://wyborcza.pl/7,162657,24934793,repolonizacja-mediow-ma-byc-ich-przejeciem-przez-pis-rezolucja.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.3.maly

 176. @
  TVP przeciwko prof. Sadurskiemu.
  http://wyborcza.pl/7,75398,24934789,tvp-przeciwko-prof-sadurskiemu.html#S.main_topic-K.C-B.5-L.3.maly

  lam8825.06.2019, 18:21
  Na tym polega przejmowane sadów przez władze.

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 177. @ remm

  prof. Hartman trochę w temacie:


  Wulgarnemu rozdawnictwu i przekupstwu nie ma końca. Kaczyński i jego doradcy są zdolni zadłużyć kraj na dowolne kwoty, wpędzić nas w kryzys podobny do tego greckiego, zniszczyć walutę i Bóg wie, jakie jeszcze szkody poczynić w polskiej gospodarce, byleby tylko zdegradować Polaka do poziomu pazernego, przekupnego moralnego karła, który za gotówkę oddaje głos na reżim.

  A jako że nikt nie chce uchodzić we własnych oczach za wulgarnego egoistę, obojętnego na interes publiczny i narodowy, przekupiony wyborca do swojego zepsucia moralnego będzie usiłował dorobić uzasadnienie, czyli udawać, że podoba mu się sposób, w jaki sprawowana jest w Polsce władza i co Kaczyński wraz ze swoimi ludźmi wyprawia z Polską. W ten sposób korupcja polityczna idzie w parze z obłudą, a cały ten mechanizm ordynarnego frymarczenia pod pozorami narodowo-katolickiego zaangażowania ideowego (pozory wstrętniejsze tu od prawdy, ale mniejsza o to tym razem), smarowany jest przez bezwstydną propagandę pisowskich mediów, na czele z TVP.

  Wszystko tu opiera się na przekupstwie i wasalizacji – funkcjonariuszy publicznych, przedsiębiorców i zwykłych obywateli. Każdy ma coś dostać i każdy ma zapłacić haracz – jak ma dużo, to musi wpłacić na komitet wyborczy PiS, a jak ma mało – ma zagłosować na reżim. Jak wszystko, co moralnie niskie, sposób, w jaki funkcjonuje ten system, jest prymitywnie prosty, tak jak proste są odruchy jego klienteli: chciwość, pogarda, lęk, pycha i tak w kółko. Straszyć, grozić, brać pod włos, schlebiać, przekupywać.

 178. @

  Smutny glos prof. Hartmana cd.

  Stając się zakładnikami Kaczyńskiego, ludzie zostają zakładnikami własnych nieczystych sumień. A mając nieczyste sumienia, idą w zaparte, zatrzaskują okiennice, udają, że nie widzą, co się w kraju dzieje. Moja chata z kraja, mówi przekupiony Polak. Jeden, drugi, milionowy. I w ten sposób każdy staje się osobny, a społeczeństwo staje się zbiorem atomów, które łączy już tylko zależność od władzy i posłuszeństwo.

  To gorzej niż w PRL! Bo wtedy ludzie jeszcze w coś wierzyli (wbrew temu, co wygadują młodzi publicyści), podczas gdy dziś powodem do chluby jest nie wiedzieć nic, nie wierzyć w nic, być zachwyconym sobą i zajmować się wyłącznie własnym dochodem i konsumpcją. W połączeniu z dewocją i nacjonalizmem daje to mieszankę upiorną, istne moralne szambo. Jak je nazwać? Konsumeronacjonalizm? A może kaczyzm po prostu?

 179. mag
  24 czerwca o godz. 23:06
  Pozdrawiam. Podzielam Twoje opinie. Niestety zdrowie to już było. Byłem niestety w szpitalu.

 180. Myli się ten, kto uważa, że tkwimy niewzruszenie w systemie sojuszy zachodnich itd. Proszę sobie takie bajki odłożyć na półkę i to najlepiej gdzieś w piwnicy. Ponieważ w zakresie zachodnich sojuszy właśnie trwa wielka redefinicja relacji i co jest szczególnie ważne w kontekście hipokryzji – jako najważniejszej cechy potrzebnej do zrozumienia języka Zachodu. Stany Zjednoczone zorientowały się, że tracą na globalizacji, która służy innym do realizacji ich polityki. A nawet jeżeli jeszcze nie tracą, to ich zyski w porównaniu do zysków innych potęg są istotnie mniej znaczące dla budowy i wzmacniania potencjałów, więc inni szybciej budują potencjał niż oni. Co w połączeniu z chińską skalą musiało zadziałać alarmistycznie! Spowodowało to zmianę na samej górze władzy, która jest gwarantem, że to supermocarstwo przekieruje swoją politykę na bardziej interesujące je tory.

  Równolegle reszta Zachodu, zorientowała się, że to co zapewniało jej dobrobyt – już się nie sprawdzi przy nowym podziale globalnego tortu. Nie ma już Europy Środkowej do rozkradnięcia, Donbas nie poddał się wyssaniu, Ukraina straciła diament i przestała być dla zachodnich krwiopijców atrakcyjna. Nie ma już skąd łatwo kraść, bo Azja stanęła na nogi, Rosja jest supermocarstwem i jeszcze bardziej wzmacnia swoją nieskończoną potęgę z każdym kolejnym rokiem rządów pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej. W Afryce są już Chińczycy. No i najgorsze, kraje islamskie nie mają zamiaru sprzedawać ropy w zamian za broń, którą będą się nawzajem zabijać – chociaż w tym kierunku, bardzo wiele zaczyna przypominać standardy z lat 80-tych.
  https://obserwatorpolityczny.pl/rozne-przypadki-pana-f-geopolityczna-ukladanka/
  =============

  Bardzo dobry tekst.
  Skoro nie da się już doić Afryki, Ameryki pd, Azji, do wydojenia pozostaje jedynie UE….

 181. Bar Norte
  25 czerwca o godz. 14:58
  ,, .. nie zamierzam sobie głowy łamać odpowiedzią na pytanie „Czyja to jest wina?”

  A koniec swiata Pana interesuje ?
  Majacy najwieksze powazanie w Senacie,faszysta Lindsy Graham , udzielil wywiadu w ktorym twierdzi, ze poniewaz USA wycofalo sie z umowy o ograniczeniu wzbogacania uranu, to jak Iran wznowi za tydzien proces to Izrael bedzie zmuszony do agresji na Iran.

  Skoro Izrael zaatakuje, to USA bedzie zmuszony do rozpoczecia wojny.
  https://www.youtube.com/watch?v=xhpGXbVzUHs

 182. BN
  Przepraszam za literowki.

 183. @satrustequi
  25 czerwca o godz. 17:10
  „Podniesienie wieku emerytalnego przez pana Tuska kwalifikuje do grona psychopatów imho”
  Panie s…. Z pustego i Salomon nie naleje. Ludzie żyją dziś dłużej niż kiedyś i dłużej zachowują sprawność, czyli jak ktoś pójdzie na emeryturę dzisiaj albo za 5 lat, to będzie ją pobierał najprawdopodobnie dłużej niż jego rodzice. Czyli proporcjonalnie do zarobków dostanie tej emerytury mniej, albo mu do tej emerytury będą musieli dopłacić pracujący obywatele. A tych też będzie procentowo mniej niż kiedyś, czyli będą dopłacać więcej.
  Tego typu mądrości kwalifikują Pana do grona półinteligentów. Imho……

 184. Czuję się zmanipulowany, ale mimo wszystko jestem nastawiony pokojowo.
  Nie warto toczyć sporu o pietruszkę.
  Postanowiłem przyjąć wyborczy wynik bez emocji.
  Każda nowa ekipa spraw polskich nie rozwiąże więc radzę zachować spokój i liczyć na wygraną w totolotka.
  Jutro ma być cieplej niż dzisiaj

 185. kooperatywaMandragon

  „A koniec swiata Pana interesuje ?”

  Czy Pan naprawdę uważa, że inspirowane przez media wyrokowanie kto rozstawia miny w cieśninie Ormuz mają na ów „koniec świata” jakikolwiek wpływ?

  Czy Izrael zaatakuje Iran w związku z przekroczeniem limitów na wzbogacanie uranu przekonamy się 27 czerwca, bo na ten dzień Iran zapowiedział przekroczenie limitów. To byłoby o tyle ciekawe, że Izrael nie był stroną porozumienia z Iranem w tej sprawie.
  Wtedy też przekonamy się czy USA dołączą do owego ataku. To znów byłoby o tyle ciekawe, że USA zrywając porozumienie z Iranem dotyczące również limitów wzbogacania uranu uwolniło go od zobowiązań czy obostrzeń w tym zakresie. Jakby nie patrzeć limity już nie obowiązują.

  No ale o tym wszystkim dowiemy się dopiero po 27 czerwca.

 186. Wiesiek gorliwie destabilizuje blog przytaczając i linkując dziwaczne geopolityczne teksty przeznaczone dla słabo kumatych.
  Pzdr, TJ

 187. kooperatywaMandragon

  Pozwoli pan, że wrócę do tematu, który kilka dni temu sygnalizowałem

  Dziś na spotkaniu trójstronnym doradców do spraw bezpieczeństwa rządów Izraela, USA i Rosji ustalono,że podejmą wspólny plan wycofania obcych sił z Syrii – w tym irańskich.
  Rosjanie ze swej strony obiecali, że spróbują doprowadzić do wycofania wojsk irańskich na 100 km od granicy Izraela.

  Czy to w sensie merytorycznym nie jest ciekawsze od monotonii ustalania „Czyja wina?”

  Czy to nie ciekawsze od analizowania pier …lenia tego czuba Lindsey’a Grahama?

 188. @Mad Marx
  25 czerwca o godz. 21:06

  „satrustequi” reprezentuje typowe dla wyborców PiS przekonanie, że pieniądze biorą się z bankomatu. Jak rzund jest dobry, to pozwala obywatelom wypłacać więcej pieniędzy, a jak jest zły, to mniej.

 189. Czasy sa takie , ze trzeba sie chwytac brzytwy ( cudzej) Jeszcze 3-4 lata temu nie zrobil bym tego

  „Turcja się budzi, Czechy się budzą. Tylko Polacy obżarci kiełbasą za 500+ bekają i pierdzą „

 190. @adam100
  25 czerwca o godz. 19:00

  Jak o tym doskonale wiem. Zadłużanie państwa na rozdawnictwo i konsumpcję to zbrodnia na przyszłych pokoleniach. To znacznie poważniejsza sprawa niż sądownictwo (za PO też skorumpowane i upolitycznione) lub Trybunał Konstytucyjny (za PO kierowany przez agenta Opus Dei Rzeplińskiego).

  Wybory wygrywa jednak nie ten, kto ma rację, tylko ten, kto ma lepszą kampanię, czyli umie lepiej zarządzać opinią publiczną i jej emocjami. PiS radzi sobie na tym polu znakomicie i widać, że mu zależy. Na przykład gdy Bodnar zwrócił uwagę na zbyt brutalne traktowanie podejrzanego podczas aresztowania, PiS zrobił z tego przekaz „Bodnar stoi po stronie mordercy, jak cała Platforma”, i tłukł to przez tydzień od rana do nocy w swoich mediach. Opozycja zamiast odeprzeć cios podobną metodą, coś tam niemrawo pomarudziła. Tylko Giertych przypomniał, że pisowski RPO Kochanowski zrobił dokładnie to samo, tzn. oficjalnie upomniał się o lepsze traktowane podejrzanych. Duże media opozycyjne jednak nie podjęły tego tematu. Przeczytałem to na Twitterze u Giertycha, a ile osób tam zagląda?

  Ze swej strony opozycja nie robi nic, żeby wygrać, natomiast kojarzeni z nią ludzie spoza polityki, tacy jak Najsztub czy Gretkowska, swoimi nieprzemyślanymi słowami i czynami co chwilę pomagają PiSowi.

  Wracając do rozdawnictwa i zabójczej dla Polski polityki gospodarczej PiS, to po mianowaniu Morawieckiego na premiera pewien bloger ekonomiczny napisał artykuł, który dziś, po upływie półtora roku, daje mocno do myślenia:

  https://www.salon24.pl/u/loremipsum/827475,wiem-kim-pan-jest-panie-morawiecki

  Opozycja jednak nie podjęła tematu ani wtedy, ani teraz… Za to wydaje jakieś bzdurne książki, z których ma wynikać, że Morawiecki, który właśnie zgodził się na współfinansowanie przez Polskę armii USA, pracuje dla Rosji.

 191. Errata: miało być „JA o tym doskonale wiem”

 192. wracam do wczorajszego tematu o konieczności. Sprowokował mnie @Bar Norte tą krótka inscenizacją: ” przywódca kraju X na pytanie czemu własnie zbombardował kraj Y zamiast nawiązywać nieudolnie za pomocą twittera do wojny sprawiedliwej (bellum iustum) po prostu odpowiedział „A bo tak!”…
  Swoja drogą nie podejrzewałam kolegi o takie poczucie humoru.
  Krwawa jatka (patrz 24.06.godz. 0:39) jest obrazem okrutnych wojen jeszcze sprzed II wieku pne. Tu akurat przedstawiono historię Chin, kiedy upadający dwór cesarski stworzył sojusz trzech różnych generałów do stłumienia buntu, po wspólnym zwycięstwie każdy z nich „nadal szukał większej kontroli nad swoimi terytoriami i jednoczył Chiny pod jedna regułą. Jeden walczył o hegemonię. Jeden walczył o ambicję. Jeden walczył o sprawiedliwość… ”
  I tu masz właściwie wszystkie namiętności ludzkie, od siebie dodałabym jeszcze pragnienie zemsty. Sam człowiek niewiele zmienił się od tych czasów – możemy nazwać je barbarzyńskimi, ale współczesne techniki mordowania są straszliwsze od oglądanych na filmie. Cały postęp cywilizacyjny z którego większość jest tak dumna to jedynie ułatwianie sobie egzystencji, w tym zabijania. Stąd napisałam o nieuchronności aż do chwili kiedy ludzkość zrozumie że najcenniejszą wartością jest życie, nie tylko własne. Zabrzmiało wzniośle ale nie sposób inaczej wyrazić głównego celu.

 193. remm (22:42)
  Co jest jeszcze typowe dla entuzjastów PiS to chorobliwa skłonność do rozmijania się z faktami.
  Płaca minimalna wza rządów PO-PSL rosła równie szybko jak za PiSu. W 2008 była 1126 zł (po znacznym wzroście z 936 zł w 2007), aby w roku 2016 dojść do 1850 zł, co daje 6,4% wzrostu rocznie. W 2019 wynosi 2250 zł, czyli średnio roczny wzrost o 6,7 procent. To jest nominalnie, podobnie po uwzględnieniu inflacji.

  Do tego dochodzi wyższy poziom bezrobocia przed 2013 rokiem spowodowany Wielką Recesją na świecie i w efekcie spowolnieniem w kraju.

  Opowieści PiSu to ściema, kłamstwa i matactwa, prawdy w nich wiele nie ma.

 194. nie wywołuj wilka z lasu, niby wszyscy wiedzą i zapominają. Ja zapomniałam. Wystarczy wymienić nick w dobrej wierze a już wyskakuje niczym z kartonowego pudełeczka na sprężynie* I mruga porozumiewawczo.

  *”Pani Dalloway powiedziała, że sama kupi kwiaty…” to nie Wirginia Woolf,
  Michael Cunningham „Godziny”

 195. Jutro nowa POLITYKA.
  Wracam zatem do tego egzemplarza sprzed trzech tygodni (numer 3213) z miotłą na okładce.
  Szanując w gorący wieczór cierpliwość gości na blogu zwrócę uwagę na 150 tysięcy za godzinę lotu F-35, świadectwo dojrzałości, powroty oligarchów i „Rok 1984” po 35 latach.
  Właściwie należy przeczytać wszystko jeszcze raz od początku bo warto
  Dobranoc

 196. basia.n
  26 czerwca o godz. 0:05
  tejot
  25 czerwca o godz. 21:21

  Po przeczytaniu twego komentarza od razu odszukałam poleconą piosenkę Natalii Sikory „Poszłabym za Tobą”
  Ciekawy tembr głosu, dobry wocal, więc ciekawa jestem jak bedzie się dalej rozwijala jej kariera muzyczna.

  Mój komentarz
  Moje kilka opinii naciąganych. Natalia Sikora jest dynamiczna i wzruszająca, śpiewa uderzeniowo, stara się rzeźbić w muzyce słowo.
  Ciekawe jak się potoczy jej kariera. Może na tak, a może tylko średnio na tak. Przemysł muzyki pop jest bezwzględny, ma swoje tryby, którymi może zmielić artystę, wyżąć, jak i wypromować. Trzeba brać pod uwagę bonusy, pokusy, konieczności i zawiłości.

  W moim komentarzu (tejot, 24 czerwca o godz. 14:08), w którym pytałem o Natalię Sikorę, chodziło także o kulturę muzyczną w Polsce od strony muzyki pop, bo ta jest najbardziej widzialna, słyszalna, najbardziej wciąga, oddziałuje na gusty muzyczne ludzi, zaprawia ich lub ogłusza, zachęca lub przymusza masowością, towarzyszącym otoczeniem, obyczajem, dyskoteką, muzykami pod najem.

  Dla mnie oznaką podnoszenia się tej kultury w Polsce jest m.in. umiejętność rytmicznego klaskania do wtóru muzykantom na festiwalu w Opolu. Kiedyś, to była tragedia, Początkowe kilka klaśnięć widowni było w takt, dalej był bezład, chaos, nienadążanie, przeszkadzanie muzykom. Wspólne klaskanie, to jest bardzo prymitywny wskaźnik, lecz na jego podstawie można wnioskować, czy coś się polepszyło, poszło do przodu, czy mamy zastój. Moja teza jest taka, że kultura muzyczna w obszarze pop idzie do przodu.

  Na niektórych występach nie tylko publiczność klaszcze rytmicznie, lecz ci bliżej sceny śpiewają razem z występowiczami (na ich zachętę) nie fałszując oraz trzymając rytm, co jeszcze np. 40 lat temu było nie do pomyślenia, że coś takiego w Umęczonej może się odbyć. W Umęczonej, gdzie chaos, brak współpracy i obrażalstwo, to symptomy społeczeństwa zamkniętego, niezainteresowanego, niedostrzegającego, społeczeństwa składającego się z ludzi dla siebie.
  Pzdr, TJ

 197. @404, @izabela, @ adam100, @All EnglishSpeaking
  Watch Pete Buttigeig’s First Speech On Foreign Policy And National Security | NBC News

  Fragment nawiązujący do polskiej historii przetłumaczyłem:
  It’s not enough to combat falsehoods. We must also disseminate truth. The nation that helped solidarity rise in Poland to begin the downfall of communism in Europe has let the tools with which we once spread our message become weak and siloed.
  It’s time we took an integrated and innovative approach bridging public and private sectors. International communications must not be a neglected subset of our global engagement, it is a key to helping the world understand who we are and what we stand for.

  „Nie wystarczy zwalczanie kłamstw. Trzeba także rozprzestrzeniać prawdę. Naród, któy pomagał w powstawaniu polskiej Solidarności, co zapoczatkowało upadek komunizmu w Europie pozwolił, aby narzędzia za pomoca których propagowaliśmy nasze przesłanie, stały się słabe i zablokowane.
  Czas abyśmy przyjęli zintegrowane i innowacyjne podejście lączące sektory prywatny i publiczny. Komunikacja międzynarodowa nie powinna być zaniedbywaną częścią globalnego zaangażowania, jest kluczem do zrozumienia przez świat kim jesteśmy i na czym nam zależy”

 198. tejot 10.32
  Wspólne rytmiczne klaskanie słyszymy w telewizorze po wystąpieniach prezesa na zebraniach partyjnych.
  Zawsze się dziwię jak im to wychodzi i kto robi za dyrygenta

 199. @jakub01
  26 czerwca o godz. 12:22

  Tak, temat śmieci jest znacznie bardziej nośny propagandowo niż Srebrna. Nikt nie lubi, jak mu zagranica robi z kraju śmietnik. Zwłaszcza Polacy, którzy wciąż mają kompleks wobec Zachodu. Mamy też temat Niemiec – PiS trąbi cały czas, że Niemcy są dla nas źli, że musimy się od nich uniezależnić, że to Tusk przed nimi klęczał – a tu się okazuje, że to PiS, nie PO pozwala Niemcom robić z Polski śmietnisko.

  Żeby dziś wygrywać wybory, trzeba rzucać w przestrzeń medialną jasne, proste przekazy działające na emocje. PiS to rozumie, Platforma nie. Brejza regularnie podaje Platformie takie tematy na tacy, ale ona tego nie wykorzystuje.

  Taśmy Sowy zaszkodziły Platformie, bo PiS zmontował z nich dobry przekaz: „dygnitarze z PO stołują się w luksusowych restauracjach za pieniądze podatnika, opowiadając, że Polska jest państwem teoretycznym”. Później wystarczyło kilka haseł, jak „ośmiorniczki”, „państwo teoretyczne” czy „ch.., d… i kamieni kupa”, aby wywołać w narodzie negatywne emocje wobec Platformy.

  Afera Srebrnej PiSowi nie zaszkodziła, bo opozycja nie zadała sobie trudu, aby skonstruować na jej podstawie podobny przekaz. Opublikowała w Wyborczej artykuły o objętości małej książki, które niewielu przeczytało, a jeszcze mniej zrozumiało.

  Co do SKOKów, to Platforma prawdopodobnie się nimi nie zajmie, bo sama jest w nie umaczana. Gdy ta afera wybuchła, Tusk, który był wtedy premierem, odmówił powołania komisji śledczej.

  Dobrą akcją ze strony opozycji był natomiast film Sekielskich. Choć długi, zrobiony znakomicie, tak że w krótkim czasie obejrzało go 20 mln Polaków. W dodatku premiera odbyła się zaraz po tym, gdy Kaczyński powiedział, że „kto podnosi rękę na Kościół, podnosi ją na Polskę”. Niestety, efekt został szybko zniwelowany przez serię idiotycznych ekscesów LGBT przeciwko Kościołowi, w dodatku kojarzonych z Platformą, bo marszom LGBT patronowali opozycyjni prezydenci dużych miast. Nie wiem, czy środowiska opozycyjne są tak głupie, czy te ekscesy były inspirowane przez pisowskich „kretów”. W każdym razie PiS i Kościół natychmiast to wykorzystały, no i o filmie Sekielskich już nikt nie pamięta.

css.php