Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Grzegorz Schetyna

25.06.2019
wtorek

Wasz prezydent – nasz premier

25 czerwca 2019, wtorek,

Ojczyzna w niebezpieczeństwie – wołają członkowie i sympatycy opozycji. Tego samego dnia w dwóch głównych pismach „antypisu” ukazują się przygnębiające i dramatyczne publikacje.

„Dlaczego największa polska partia opozycyjna cztery miesiące przed wyborami wywiesiła białą flagę?” – pyta była ambasador Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w liście do Grzegorza Schetyny („GW” 25 VI). „Bezwolnie odpuszczamy walkę o największe wspólne dobro – naszą Ojczyznę. Ludzie będą odzierani z godności, dobrego imienia, pozbawiani spokojnego życia, a może i wolności. A Pan i Pana koledzy będziecie na to patrzeć bezsilnie” – przestrzega autorka i ma rację. Na koniec dodaje nutkę optymizmu: „Pana partia ciągle ma szanse wygrać demokratyczną Polskę”.

Następnego dnia, w najnowszej „Polityce”, ukazał się artykuł „Fala ojkofobii” Mariusza Janickiego o rozgoryczeniu i niechęci opozycji do samej siebie. „Powyborcza depresja”, „opozycja nagle wydaje się mała i śmieszna wobec potęgi rządzących… opozycja i jej wyborcy nigdy nie wygrają, jeśli nie wyjdą ze stanu głębokiej ojkofobii, dopóki nie przestaną się sami nienawidzić – oczywiście pod pozorem głębokiej troski. Bo ta troska, zanim uleczy, może wcześniej zabić” – konkluduje zastępca redaktora naczelnego, jeden z tych kilku, którzy wytyczają linię polityczną pisma.

Oba teksty świadczą o głębokiej depresji, wręcz panice, w jakiej znalazła się opozycja. Trudno się z tym nie zgodzić, ich autorzy mają rację, ale jak długo można leżeć na kozetce u psychoanalityka, dzwonić na alarm, lizać rany, szlochać i biadolić?

Tylko krok znaczący, dramatyczny może wyprowadzić opozycję z depresji i pchnąć na właściwe tory. Takim krokiem byłoby wskazanie przyszłego, po wygranych wyborach do Sejmu, nowego szefa rządu. Prezydentem pozostanie Andrzej Duda, a kto stanie na czele rządu?

Z Grzegorzem Schetyną na czele opozycja wyborów nie wygra. Owszem, Schetyna ma historyczną zasługę, że odbudował Platformę i doprowadził do powstania Koalicji Europejskiej. Ale co dalej? Opozycja znajduje się na równi pochyłej, Zjednoczona Prawica jej ucieka – silna, zwarta i gotowa sięga po kolejne zwycięstwo, które pogrąży nasz kraj na lata.

Odnowa jest konieczna. Proponuję (nie ja pierwszy ani jedyny, który tak myśli), żeby opozycja wskazała swojego kandydata na premiera. Na czele koalicji mógłby nadal stać Grzegorz Schetyna (w pewnej symetrii do Jarosława Kaczyńskiego), ale potrzebna jest nowa twarz, nowy styl, nowy program, entuzjazm, nowa nadzieja. Tej Schetyna nie daje. Dość szantażu, że krytyka opozycji czy Grzegorza Schetyny to działanie na rzecz PiS. Wyplujmy ten knebel.

W opozycji nie brak odpowiednich ludzi (pomijając już fakt, że i poza opozycją można szukać). Mam na myśli takich ludzi jak dr Adam Bodnar, znakomity i zaprawiony w bojach RPO. Dr Rafał Trzaskowski (47 lat), prezydent Warszawy. Co prawda zarzekał się, na pewno szczerze, że w żadnym wypadku, ale jeżeli ojczyzna powoła?

Jacek Karnowski (55 lat), od ponad 20 lat prezydent Sopotu, najlepszej gminy w Polsce. Elżbieta Łukacijewska z Cisnej, posłanka od trzech kadencji, bohaterka wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dr Krzysztof Brejza (36 lat) – wybijający się poseł i polityk Platformy. Wadim Tyszkiewicz, wieloletni burmistrz Nowej Soli, działacz samorządowy cieszący się niesłabnącym uznaniem 70–80 proc. mieszkańców. Dr Janusz Jankowiak (62 lata), ekonomista, publicysta, związany z Polską Radą Biznesu i na swój sposób z Platformą. Poza tym liczne grono prawników, którzy stanęli w obronie praworządności.

Opozycja powinna się przegrupować i postawić na przyszłego premiera. Inaczej nie wygra.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 487

Dodaj komentarz »
 1. Nasz premier – to cios pierwszy. Drugi to program rządzenia, bo co to za premier bez programu. A w nim to co PiS zabrał Polsce, oraz to co zaniedbał. Bo kraj aspirujący do pozycji europejskiej nie może mieć dziadowskiej edukacji (NIK już zjechał deformę uciekinierki Zalewskiej), nie może mieć chorej służby zdrowia, nie może pozwalać na psucie polskiego środowiska naturalnego.

  Skoro Pan Redkator wymienia polityków spoza PO, to do listy kandydatów na premiera dodałbym szefa PSL. Sojusz z ludowcami jest potrzebny do wygrania wyborów. Projekt pt. Wiosna można sobie zostawić na tzw. back-burner w tym sezonie wyborczym. Już się (nie) sprawdził.

 2. Przez wiele lat polityczna histeria była przy prawicy, teraz ogarnęła drugą stronę. Z jedną różnicą – PiS nawet w najgorszym dla siebie czasie nigdy nie wychwalał wyborców Platformy, PSL czy lewicy, nie łasił się otwarcie do nich, nie szukał swojej winy i nie mówił, że jest „głupi” czy „ślepy”. – pisze red. Janicki i dalej:
  Dzisiaj po drugiej stronie nie ma cienia takiej lojalności wobec własnych formacji. Przeciwnie, to wyborcy PiS są traktowani wyjątkowo – jako depozytariusze jakichś wyższych prawd o Polsce, kulturowej tożsamości, którzy działają zgodnie ze swoim zrozumiałym, naturalnym interesem. „Gazeta Wyborcza” opublikowała niedawno sentymentalną opowieść o elektoracie rządzącej prawicy. Oficjalna idea była zapewne taka, aby poznać poglądy drugiej strony, ale z tonu tekstu jasno wynikało, że wyborcy Kaczyńskiego są prawdziwi, szczerzy, trzymający się rzeczywistości, niezajmujący się „abstrakcyjnymi sprawami”, ale dobrem swoich rodzin.

  Zalatuje to siermiężnym symetryzmem r0mantycznego inteligenta. PiS to klasa ciężko pracująca, ludowa, niesprawiedliwie pogardzana. Ale czyż nie jest to klasa mniej produkująca, znacznie gorzej wykształcona, ekonomicznie mniej aktywna – dać im szanse rozwoju, ale nie rozdawać gotówkę do ręki.

  Rozumiem, że „wyczynowy kapitalizm” nie jest już Polsce jest potrzebny, już prawie rozwiniętą Europę nasza gospodarka dogania, ale po gombrowiczowsku – nie dogania jeszcze, że kapitalizm można podrasować państwową opiekuńczością, ale niech to będzie opiekuńczość duńska czy szwedzka, zorientowana na kwalifikacje i wzrost wydajności, a nie grecka czy włoska. Czyżbyśmy już się nabawili sycyliskiego czy peloponeskiego klimatu?

 3. Jeśli przeciwnicy PiS przyznają dziś moralną rację wyborcom tego ugrupowania, to tak jakby przyznawali ją samemu Kaczyńskiemu. Bo dzisiejszy lider obozu władzy nie istniałby bez poparcia swojego elektoratu i nie zrobiłby z państwem tego, co już mu się udało i co jeszcze zapowiada. Widać tu wyraźną nową tendencję w niePiSie: przez hołubienie wyborców Kaczyńskiego zbliżanie się do jego poglądów, a zarazem odrzucanie „nieudolnej opozycji”.

  Czy delikwent tak diagnzowany przez red. Janickiego nadaje się jeszcze na kozetkę psychoanlizy?
  Czy to raczej upadek moralny polskiego inteligenta?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. PiS przyszedł na gotowe i zalał „suwerena” blagą

  Prezes Kaczorek nie wyciągnął Polski z ruiny, z jakiejś gospodarczej czy systemowej zapaści jak to zrobili Erdogan w Turcji, czy Orban na Węgrzech. PiS przyszedł na gotowe. Gospodarka w roku 2015 już się rozpędziła, przez dwa ostatnie lata notowano wzrost około 3,5 procent, w 2011 był nawet wyższy niż teraz, berobocie spadało, nadmierny deficyt z czasów stymulacji antykryzysowej przeszedł do historii … w Turcji przed Erdoganem (2003) inflacja od 50 do 100% i wychodziła z kryzysu, na Węgrzech gospodarka była w kryzysie w 2010 roku.

  PiS wrzucił do obiegu publicznego – pomijam „zamach smoleński” – tzw. Polskę w ruinie, w pierwszym roku rządów rozliczano w Sejmie rzekomą niegospodarność poprzedników – bezskutecznie, teraz jest klapa z winą za „lukę VAT”; konieczność wyrównania poziomów Polski A i B; potrzebę zlikwidowania gimnazjum i 6-latków w szkołach; walkę z pasożytami roznoszonymi przez uchodźców; komunistycznych sędziów; i kilka innych plag jakie nawiedziły Polskę w czasach III RP.

  Czy PiS zasługuje na ćwierćwiecze u władzy jak Erdogan, któremu notaben zaczyna się autokratyczna władzy wymykać z rąk? Czy jak Orban, na dekadę i jeszcze ho-ho? Chyba prezes Kaczorek na to nie zasługuje? Chyba Polska tego nie potrzebuje?

 6. Red Daniel Passent

  Jak rozumiem proponuje pan zastępczą czy poboczną, nie wiem jak to ująć, formę zmiany przywództwa w PO.
  Zastępczą dlatego, że partia ta nie zdecydowała się po przegranych wyborach dokonać weryfikacji dotychczasowej linii politycznej wyrażającej się w zmianie przewodniczącego i jego politycznego otoczenia.

  Moje pytanie brzmi – jeśli PO nie zdecydowała się na taki krok aprobując tym samym dotychczasową linię polityczną Schetyny to po co jej zastępczy lider? Co ten zastępczy lider mialby wnosić pozytywnego i nowego skoro obowiązuje dotychczasowa linia polityczne realizowana przez dotychczasowe władze?

 7. @Teo
  „Chyba Polska tego nie potrzebuje?”
  Polska to Polacy, innej nie ma, a ci zasluguja na to co sobie wybiora wiekszoscia glosow. Przez 4 lata nie umiec przekonac wiekszosci, ze kraj dopiero popadnie w ruine pod wodza Kaczora toz to dopiero majstersztyk. Polak potrafi.

 8. PO jako partia stracila zupelnie wiarygodnosc w 2015? I juz jej nie odzyska. Czesc glosow propisowskich nadal jest podbudowana silna niechecia do PO. Wszystkie te dobre rady dla opozycji sa spoznione o 4 lata. A i niemrawosc PO wskazuje na to, ze to nie najgorsze wyjscie pozostac na dobre w opozycji.

 9. Redaktor Daniel Passent

  Pisze pan: „Na czele koalicji mógłby nadal stać Grzegorz Schetyna (w pewnej symetrii do Jarosława Kaczyńskiego)”

  Nie wiem w jakim stanie jest koalicja. Ale wiem na pewno, że na jej czele nie stoi Grzegorz Schetyna. Schetyna stoi natomiast na czele PO. PO wbrew powszechnej opinii jednak nie jest koalicją.

  Po za tym nawiązanie do symetryzmu w jakimkolwiek pozytywnym kontekście jest sprzeczne z linią polityczną Polityki – co najczesciej najcześciej w sposób bardzo pryncypialny wyrażają red red Janicki i Władyka.

 10. 1. Patrzac na efekty rzadow Kaczynskiego, te ekonomiczne, socjalne, polityki zagranicznej czy chocby demokratyzacje wladzy czy uprawnione jest pisanie ze Polska sie pograza?

  2.Robi wrazenie pomysl by lider opozycji usunal sie w cien wystawiajac do roli omc premiera osoby bardziej atrakcyjne dla wyborcow. Wrazenie robi poniewaz jest to bezdyskusyjnym uznaniem politycznej blyskotliwosci p. Kaczynskiego. On to wymyslil, co wiecej/ ma to juz za soba. Dzis moze byc juz i premierem i prezydentem a nawet pogodynka w TVN. Polacy, mimo pomyj jakie na niego wylewaja, mu ufaja.

  3. Film z nawet najlepszymi aktorami, wybitnym rezyserem, kostiumografem musi miec mocny scenariusz. Bez niego bedzie klapa.
  To samo z przedstawieniem “Opozycja idzie do demokratycznych wyborow 2019”.
  Zamiana p. Schetyny na Jacka Karnowskiego czy wdowe gdanska nie uratuje przedstawienia.

  4. Bardzo interesujacym jest czemu posrod panspassentowych kandydatow na omc premiera nie ma p. Kosiniaka- Kamysza. Autor wie, ale nie powie? 🙂

  5. Sam do “listy nieskalanych i wymuskanych” dodalbym pana Macieja Stuhra.
  Na wynik wyborow to nie wplynie, ale zawsze bedzie mozna powiedziec ze byla to proba pojscia ukrainska sciezka: tam w koncu niechec do rzadzacych skonsumowal komediant.

  ml

 11. Demokracje nalezy wymyslec na nowo. Nie ludzmy sie,ze system partyjny jest nadal dobry bo jeszcze trwa. Trwa ale sie sypie i zaczyna byc szkodliwy dla demokracji, ktora nawiasem mowiac juz nigdzie demokracja nie jest.Obywatele powinni partycypowac w rzadzeniu krajem w sposob maksymalny i mam nadzieje, ze do tego dojdzie.Wowczas zaden rzad w ogole nie bedzie potrzebny.

 12. Ciekawe za ile czasu pojaeia sie w Polityce teksty nie w duchu opozycji totalnej, ale wspolistnienia?
  Chocby z zakresu polityki zagranicznej czy wspolpracy samorzadow z wladzami panstwa.
  Chocby z obszaru debaty nad przyszloscia polskiego przemyslu ( w tym energetyki) czy nieustannego poscigu za doskonala sluzba zdrowia.

  Czy aby do tego doszlo musza wpierw odejsc redaktorzy ze “ stalinowskiego” zaciagu?

  ml

 13. P. Jakub

  Jako pierwszy krok w realizacji pani postulatu by obywatele uczestniczyli w rzadzeniu w sposob maksymalny proponuje wprowadzenie obowiazku uczestnictwa w wyborach.
  Nieusprawiedliwiona nieobecnosc przy urnie skutkowalaby kara. Chocby w postaci 50 godzin prac spolecznych.

  ml

 14. @neospasmin
  Uczestnictwo w wyborach nie nalezy do metod demokracji bezposredniej, o ktorej mowie. Wybrani przedstawiciele narodu maja w dupie ten narod i od dawna interesuje ich tylko wlasna kariera a nie jakies dobro kraju. I tak jest wlasciwie wszedzie z USA na czele.

 15. @ neospasmin
  nie wiem z jakiego sam jestes zaciagu ale tak dalece nie rozumiesz sytuacji w kraju, ze proba wyjasnienia ci tego chocby czesciowo prawdopodobnie przekracza sily kazdego blogowicza. Moje na pewno. Zreszta z wiara sie nie dyskutuje.

 16. Przepisem na zniszczenie Kaczora byla “ ulica i zagranica”. Pamietacie panstwo?
  Co dzis z tego zostalo?
  Zero: strajk nauczycieli i wyrok TSUE, ktory nie mial zadnego znaczenia jeszcze zanim zapadl.
  Co wiecej- za chwile nie bedzie sladu po panu Tusku, ani zadnym innym “ zycxliwym” Polsce polityku EU.

  Moze wiec nalezy wreszcie uznac ze nie ma w Polsce lepszego, uwazniejszego, bardziej skupionego na potrzebach Polski i Polakow polityka nizli Kaczor.
  Prosze sobie samemu dopowiedziec jakie skutki ( tak pozytywne jak i negatywne) mialoby takie uznanie?

  Pierwszym krokiem moglyby byc rozmowy/ uchwalenie nowej konstytucji czy choc nowelizacji obecnej.
  Zabranie sie za to jeszcze zanim PiS zdobedzie parlamentarna wiekszosc konstytucyjna a p. Tusk podazy w slady pana Arabskiego. W slady wiodace przez korytarze sadowe.

  ml

 17. @neospasmin
  Ja tez pisuje noca ale nie we snie.

 18. Pani Jakub

  “nie wiem z jakiego sam jestes zaciagu ale tak dalece nie rozumiesz sytuacji w kraju, ze proba wyjasnienia ci tego chocby czesciowo prawdopodobnie przekracza sily kazdego blogowicza. Moje na pewno. Zreszta z wiara sie nie dyskutuje.”

  Wie pani, to moja prognoza wynikow wyborow ( tych europejskich jak i samorzadowych) sie sprawdzila.
  W przeciwienstwie do opinii tutejszych “ znawcow sytuacji w kraju”. To po stronie moich tutejszych adwersarzy byla zaledwie wiara, nie wiedza o tym co wybiora Polacy.

  ml

  PS. O wynik wyborow parlamentarnych 2019 tez gotow jestem sie zalozyc. A pani? Ma pani jakies swoje typy?

  m

 19. Pani Jakub

  Nie pisze noca, to niezdrowe. 🙂

 20. W ostatnim numerze POLITYKI jest jeszcze felieton:
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1797824,1,hula-bubula.read

  O pobożnym życzeniu PiS-falangi, aby opanować/zamknąć niezależne media w Polsce. Bo niezależne media działają na władzę jak płachta na byka. Po co komu wykrycie tego, jak potraktowano Stachowiaka. Albo jak Maciarewicz zaatakował nocą. Albo obnażenie systemu SKOK. Albo oipsanie kariery Misiewicza. Albo ujawnienie 40 milionowej oferty nie do odrzucenia szefa KNF ….

  PiS nazywa to repolonizowaniem mediów. To bodaj ostatnia reduta niezależności społeczeństwa od władzy państwa. Po jej upadku, co zapewne nastąpi po wyborach, już tylko czysty PRL.

 21. @neospasmin
  Typy to ja mam na wyscigach konnych. A co do moich niejednokrotnie prezentowanych tutaj prognoz, to na ogol takze sie sprawdzaly choc zawsze dodawalam -” oby sie moje slowo w gowno obrocilo”.Nie jestem dumna z tego, ze sprawdzaja sie prognozy upadku Polski i zadnej satysfakcji z „a nie mowilam?” nie czerpie.

 22. Pan Teo

  A wolne, demokratyczne wybory jakie przeprowadzane sa w Polsce to tez wg pana PRL? 🙂

  Dla mnie klopot w opisie rzeczywistosci przez polskie media niezalezne pojawia sie w raz z pytaniem o ich dobra wole i intencje.
  Co wiecej- te intencje obarczam odpowiedzialnoscia za stan mediow publicznych. Boo ten stan jest REAKCJA na opis rzeczywistosci dokonywany dzien po dniu przez media niezalezne.

  Kwiatek chocby z gazeta.pl : Wypadek premier Szydlo.
  Nie rzadowego auta, nie kierowcy, nie chlopaka ktory droge zajechal, ale wypadek pasazerki, ktora w tym wypadku doznala obrazen. Unuzac ja w odpowiedzialnosci za to co die stalo, taki jest cel gazeta.pl.
  Odpowiedzia na brud, nie sa sukienki bielanek…

  ml

 23. P. Jakub

  Upadek Polski?
  Naprawde twierdzi pani ze zna sytuacje w kraju? 🙂

  ml

 24. Neoś, nie pisz do mnie australijską cyrylicą.

 25. @ neospasmin
  Jestes lotny jak ptaszek kiwi. Dziwna ta satysfakcja z tego, ze rzadzi holota dzieki kupowaniu glosow holoty, zwlaszcza ze nie zyjesz w kraju tylko wygodnie w Australii, wiec skutkow na wlasnym tylku nie odczujesz. Co prawda ja takze nie zyje w kraju ale zycze Polsce jak najlepiej i zadnej satysfakcji z tego, ze upada nie mam.

 26. @ neospasmin
  Juz napisalam, ze nie podejmuje sie tlumaczenia ci na czym polega upadek Polski pod rzadami PiS, bo o tym trabia wszystkie wolne media.

 27. http://ciekaweliczby.pl/koszty_zycia_zadluzanie/

  Oto opinie Polek i Polaków o sytuacji w kraju. Ile jeszcze czasu upłynie i co musi się wydarzyć, aby władza PiS straciła tzw. wiarygodność?

 28. Polska Oficjalnie w TOP 8 Najbardziej Zadłużonych Krajów Świata Analiza Komentator Pieniądze Bank PL

  https://www.youtube.com/watch?v=nOcmSmrDpI4

 29. Ostro i pod górkę się kombinuje na inteligenckim blogu. A to, że Schetyna nie może stanąć na czele opozycji, ani nawet na czele jej nie stoi. Z jakiego powodu? Hm, może dlatego, że opozycja jest rozczłonkowana po wyborach do PE i Koalicja już przepadła, przegrała i won na śmietnik. A może z powodu tego, że jest inna siła polityczna z popularną linią i ona przewodzi opozycji i ma np. 1,1 pocent poparcia. Albo że najlepiej jak opozycji nie ma itd. I tak w koło Macieju, znaczy się.

 30. @ Daniel Passent
  Zabieram głos w sprawach Polski mimo ,że większa czesć roku mieszkam w USA .W tym roku zaliczyłem juz 2 miesieczny pobytu w Polsce a nawet dziesięcioniowy w mieście Sopot
  gdzie rzadzi nadzieja pana Daniela.Jak na standard amerykańskiego miasteczka typu Sopot to wypada mi stwierdzić ,ze jest ohydnie brudne i gdzie blichtr nowobogackiej posesji sąsiaduje z posesją rozwalającego płotu dziurawym chodnikiem oraz zaniedbqanym otoczeniem. .W brudzie Sopot przebija Gdańsk Szczegolnie okolice Dworca Główngo .Gdańskem rządzi nowa nadzieja Anty-pisu.Jeśli tacy Prezydenci mają sprawdzić sie w Polsce to gratuluję głupiego pomysłu z samej istoty oceny ich dokonań jako włodarzy tych miast .

  Co ja mogę powiedzieć o Polsce i o Polakach.Podziwiam ich ,że idą do przodu i w końcu postawili na sensowną ekipę mająca wizję rozwoju gospodarczego i zachowania kodu narodowego koniecznego do przetrwania w globalnym świecie oraz miejscu w jakim jest położona Polska.

  Polacy zachowują się coraz bardziej w swojej masie racjonalnie.PiS wymusił grę polityczną na nowym poziomie .Polacy mają wybierać i doceniać rzadzących na podstawie tego co obiecują i w dadatku w większości realizują.

  Autor tego tekstu,redakcja Polityki i Elyty tzw.Salonu posługują się wytrychem myślowym .Podziwiajcie Nas gdyż to my jesteśmy ci mądrzy i prawdziwi demokraci.Ogłupianie Polaków trwało dotąd aż przecietny Polak udał sie na Zachód i poznał jak to wygląda w praktyce.Uznał ,część może przyjać dla własnej korzyści a wiele tych nowinek gubi ten Zachód .Wystarczy udać sie w okolice znanych miejsc w Paryżu aby doznać wiekszego szoku poznawczego niż dojście do Dworca Głownego w Gdańsku szczegolnie gdy schodzi sie w tunele.

  Polak przekonał się jak wielkim kłamstwem było wmawianie mu że rolnik polski nie poradzi sobie w UE czy pracownicy zakładów przemysłowych znajdą zatrudnienie w Polsce czy UE.Wszystko to okazało sie nieprawdą .Kłamstwem okazało sie twierdzenie ,że Polak katolik bedzie miał problemy w konkurencji z niedowiarkiem z Europy czy innym europejczykiem innego wyznania.

  Pytanie czy Elity w Polsce zdały na równi dobrze podobny egzamin w zetknięciu z Elytami twórczymi Zchodu.Egzamin ten wypada kompletnie na minus.Czym one się moga pochwalić w dorobku – jakie dzieła stworzyły jakie produkty ich myśli są sprzedawane z korzyścią dla podatnikow na których barkach dotad żerowały .
  .Jakże wstydliwa jest sprawa pozycji w rankingu światowym zajmuja czołowe Uniwesytety z Polski .

  Odnośnie zagrożenia Demokracji przez PiS to jest kompletna bujda na resorach i Pan oraz GW kompromitujecie się i osmieszacie.Przecietny Polak ( gdyby Pan znal jego charakter ) wie dobrze ,że jeśli jest urna wyborcza i kartka do glosowania,możliwosc protestu to żadnego zagrożenia nie ma.Polak z jego kodem kulturowym tak mocno odbiegającym od pruskiego drylu u Niemców czy niewolniczego uwielbieniqa Cara Batiuszki w Rosji nigdy nie pozwoli na odebranie sobie Wolności i Demokracji .

  Tak jak napisałem Polska idzie w dobrym kierunku i jestem z niej dumny.Wizyta Prezydenta Andrzeja Dudy w USA to olbrzymi sukces .W Houston Texas Prezydent Polski spotkał się z Polonią stanu Texas.Syn z małżonka oraz wnukiem i wnuczką pojechali z Dallas na te spotkanie.Jazda samochodem w jedna strone to 5 godz .Oplacilo sie gdyż należąc do polonijnego zespołu tańca spotkał ich zaszczyt wspolnego zdjecia z Prezydentem i jego piękna i madrą Małżonką.Para Prezydencka z Polski robila furore i olbrzymie wrażenie .

  Tak więc co ja życze Polsce ?

  Niech wygra PIS zaś opozycja niech bedzie prawdziwa opozycją merytorycznie krytykujacą rzadzacych.Zajmie sie wypracowaniem programu dla Polski i Polaków .Musi ona i pan oraz Salon pogodzić sie z tym ,że Polska po kolejnych 4 latach rzadzenia przez PiS już nie bedzie tym co było przed 2015 r .PiS postawił poprzeczke wysoko i jest pytanie czy pan i profesorowie typu Rzepliński jestescie w stanie ta poprzeczke przynajmniej w trzeciej próbie zaliczyć.

  Jerzy Jan Zakrzewski ,wieś Palatine Illinois

 31. @Teo
  zastanawiam sie nad tym czy PiS jest wiarygodny czy wygodny dla przecietnego wyborcy, ktory niewielkie ma pojecie o polityce i raczej kieruje sie schematami, gotowymi brykami , ktore uznaje za wlasne opinie.Rzad nie musi byc wiarygodny i jak sadze dlatego jest taka rozbieznosc pomiedzy brakiem zaufania do Kaczynskiego (wiekszosc rodakow wcale go zaufaniem nie darzy) a glosowaniem na jego partie. Dopoki zyje sie wygodnie, dopoki nie trzeba sie glowic nad bardziej skomplikowanymi zagadnieniami swiata, dopoty wiarygodnosc danej partii, czy jej brak nie ma znaczenia. Wszak wiarygodnosc wszystkich partii i politykow jest niewiarygodnie niska w spoleczenstwie. Najwiekszym zaufaniem Polacy darza strazakow.

 32. Tak, panie Teo, opozycji w Polsce nie ma.
  Ta ktora jest, lacznie z Panem i panem Passentem, do obozu Kaczora nawet sie nie umywa.
  Gdyby jeszcze, jak to twierdzi p. Jakub, Polska upadala to choc w tym bylaby jakskolwiek nadzieja dla opozycji.
  A tak…

  By nie bylo watpilwosci: jakosc opozycji wplywa na jakosc rzadow. Zadna opozycja- gorsze rzady.

  ml

 33. Trraz test na inteligencje:

  Zalozmy ze opozycja , tsk ta parlamentarna jak i medialna, tonuje swe opinie, przestaje byc totalna.
  Tak jak to bylo tuz przed wyborami do PE.
  Czy wplywa to na zachowanie obozu wladzy czy nie?
  Czy ten rowniez staje sie powsciagliwy czy bez zmian?
  Czy podnosi kwestie repolonizacji mediow czy odklada ten temat na bok?

  ml

 34. Pan Geozak

  Jeszcze troche a podatki zacznie pan w Polsce placic. 🙂
  O VAT nie wspominam.

 35. Pani Jakub

  Wiarygodnosc politykow czy partii nie jest wartoscia bezwzgledna: ma ona sens w odniesieniu do wiarygodnosci innych partii, politykow.
  Te wartosci weryfikuje sie w wyborach.
  Tu oboz PiS i jego politycy bija wszystkich innych na glowe. Wszystkie pozostale partie razem wziete PiS bije na glowe.

  Pisanie ze wyborcy sa glupi nigdy nie bylo sposobem na wygranie demokratycznego wyscigu o wladze, dlatego odradzam to pani.

 36. @neospasmin
  Nic nie poradze na to, ze wyborcy sa glupi skoro wlasny dorazny interesik jest dla nich wazniejszy niz z takim trudem wywalczona wolnosc kraju, przynaleznosc do UE i NATO i demokratyczne wartosci, po ktorych obecna wladza przetacza sie walcem ze skutkiem oczywistym choc nie natychmiastowym, co rowniez jest oczywiste. Prosze mi zatem niczego nie odradzac, bo to nie ja startuje w wyscigu o wladze.

 37. @neospasmin
  @Bleckley i @Teo podali linki, ktore warto otworzyc . Testy na inteligencje wlasnego pomyslunku raczej sobie odpusc.

 38. jakub01 (3:28)
  dla przecietnego wyborcy ???
  Chyba nie ma takiego zwierza jak „przecietny wyborcy”. Coraz częściej widzę socjologiczne analizy stawiające na klasowy podział. Było kiedyś słynne dzieło pt. „Miastko” o tym jak klasa ludowa i klasa średnia ramie w ramię idą do PiS. Ale ostatnio Profesor Raciborski z Socjologii UW pisze o trwałym podziale politycznym na PiS i antyPiS, o małych przepływach elektoratu i za PiS jest klas ludowa, a przeciw klasa średnia.
  https://oko.press/zakrzepniecie-pis-i-antypis-klasa-ludowa-kontra-srednia-minimalne-przeplywy-analiza-raciborskiego/

  Pytanie, kto należy, kto się identyfikuje z klasą średnią. Czy np. nauczyciele, oblani pomyjami przez TVPiS, z nią trzymają i poprą antyPiS? Prezes Kaczorek w pierwszych porywach IV RP łasił się do klasy średniej. Ale w końcu uznał, że ma większe szanse z ludową. Największym przegranym w tym manewrze jest PSL.

  W ostatnich wyborach prezes Kaczorek zmobilizował klasę ludową wiosek i przysiółków i ten wynik okrzyknięto wielką kleską Schetyny i całej opozycji. Oczywiście Wiosna odniosła sukces bo z obiecanych niemal 20 procent nie dostała nawet połowy. No i partia Razem trzyma się mocno. Wg. Raciborskiego i red. Bendyka siły polityczne partii klasy ludowej i tej drugiej są wyrównane. I wynik wyborów bynajmniej nei jest przesądzony. PiSiaki angażują się mocniej, bo mają większego pietra. Oni dużo więcej stracą, gdy przegrają te wybory, niektórzy mogą trafić na ławy oskarżonych za malwersacje.

  A „przecietny wyborcy” żyją tylko w blogowych opowieściach.

 39. Bar Norte
  26 czerwca o godz. 1:27
  ,, Red Daniel Passent
  Jak rozumiem proponuje pan zastępczą czy poboczną, nie wiem jak to ująć, formę zmiany przywództwa w PO.
  Zastępczą dlatego, że partia ta nie zdecydowała się po przegranych wyborach dokonać weryfikacji dotychczasowej linii politycznej wyrażającej się w zmianie przewodniczącego
  i jego politycznego otoczenia ”.

  Bartosz Arlukowicz jest jedyna szansa na wygranie wyborow, bo ten pokazal jak sie zwycieza wbrew wytycznym centrali.
  Ale ,, gazeta wyborcza ” i ,, rp.pl ” wcale nie chca wygranej, bo cele neokonserwy i neoliberalow
  sa realizowane spoconymi paluszkami szczerbatego prezesa.
  Jak pojdziemy na Iran i Rosje, to bedzie to straty mozna zrzucic na neoliberalow parafialnych, a pensje parlamentarne warszawskie i brukselskie nadal beda plynac na konta. Zyc , nie umierac !

 40. jakub01 (3:28)
  Jeszcze o fantasmagorii, pardon – fenomenie „przecietnego wyborcy”. Pisze red. Baczyński:

  … naprawdę czas byłby najwyższy pomyśleć o swoich wyborcach, a nie elektoracie PiS. Przegadać, choćby między sobą (jeśli się do tej pory tego nie zrobiło), „jakiej Polski chcemy, a jakiej nie”. I ruszać w lud – do wynajętych sal, na bazary, place, plaże (choć plażowiczom może jednak darować?).
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1797794,1,z-czym-do-ludu.read

  I jak takiego elitarnego intelektualistę rozumieć ma polityk, czy iść na plaże czy plażowiczom darować? 😉

 41. Pan Teo

  “ PiSiaki angażują się mocniej, bo mają większego pietra. Oni dużo więcej stracą, gdy przegrają te wybory, niektórzy mogą trafić na ławy oskarżonych za malwersacje.”

  Antypisiaki angazuja sie slabiej boo nie ryzykuja trafienia na lawy oskarzonych?
  To chyba najeiekszy panegiryk na rzecz Kaczora jaki czytalem: opozycja sie nie stara boo wierzy ze Polska za rzadow PiS to panstwo prawa: nikt bez powodu na lawe oskarzonych nie trafi. Prawo, sady nie sa w tym panstwie uzywane do scigania opozycji. Brawo, prosze tak dalej…
  Co wiecej: przyznal pan tez ze wybory organizowane przez rzadzaca partie ( PiS) sa demokratyczne. To od nich, od oceny obywateli zalezy kto w RP bedzie sprawowal wladze.

 42. Założona przez ojca Tadeusza Rydzyka fundacja Lux Veritatis nie chciała udostępnić członkom stowarzyszenia Watchdog informacji o swojej działalności, więc ci donieśli na nią do prokuratury. Mimo że śledczy nie bardzo chcieli podjąć sprawę, sąd postanowił, że muszą się jej dokładnie przyjrzeć.

  https://kujawsko-pomorskie.onet.pl/prokuratura-ma-sprawdzic-informacje-o-fundacji-ojca-rydzyka-lux-veritatis/e352wdl

  Czy PiS zdąży z defromą sądownictwa i sprawie łeb się ukręci?

 43. Na umorzenie nie zgodził się Sebastian Kościelnik wraz z obrońcą Władysławem Pociejem

  A prokuratura mataczy …

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wypadek-beaty-szydlo-zniszczone-dowody-w-sprawie-sad-odpowiada/9zjtm58

 44. Geozak
  26 czerwca o godz. 3:27
  „Jak na standard amerykańskiego miasteczka typu Sopot to wypada mi stwierdzić ,ze jest ohydnie brudne i gdzie blichtr nowobogackiej posesji sąsiaduje z posesją rozwalającego płotu dziurawym chodnikiem oraz zaniedbqanym otoczeniem. ”
  Polecam reportaz Forum na podst.CBS News,The New York Times,Bloomberg.
  „Zloty stan biedy.
  Trzy ulice od domu Marka Zuckerberga mieszkaja ludzie, ktorzy utrzymuja sie z grzebabia w smieciach. Kalifornia, najbogatszy stan USA, to epicentrum kryzysu bezdomnosci.
  Wedlug raportu Banku Rezerw Federalnych z 2017 roku dwie trzecie Amerykanow nie ma srodkow na niespodziewany wydatek w wysokosci 400 dolarow. Oznacza to, ze w powiecie Los Angeles sa cztery miliony ludzi, ktorych od niewyplacalnosci dzieli jeden drobny wypadek albo np.choroba wymagajaca pomocy lekarskiej”.
  Daruj sobie opowiesci o standardach amerykanskich i propisowska propagande, jaka sa przesiakniete polonijne srodowiska w USA. Bo przeciez wszystkie te brednie jakie wypisales rodem z Gazety Polskiej to nie jest wynik obserwacji podczas dwumiesiecznego pobytu w Polsce.

 45. @
  https://www.newsweek.pl/swiat/polonia-amerykanska-poglady-polityczne-polacy-w-usa/qnrm7ks

  „Polonii marzenia o Trumpie i leżącym asfalcie…
  Nie lubią Żydów, Tuska i Komitetu Obrony Demokracji. Gejów i „asfaltów”. Nie lubią nikogo, kto jest Inny. Czasem można pomyśleć, że w ogóle nikogo nie lubią. I kłócą się o politykę, Naród i Ojczyznę… „

 46. @ cd.
  ” W USA mieszka wiele milionów osób o polskich korzeniach i setki tysięcy świeższych emigrantów, a Chicago podobno jest drugim największym po Warszawie polskim miastem. Nasi rodacy nie muszą uczyć się języka; większość spraw mogą załatwić po polsku. W USA są „nasze” sklepy, urzędy i banki. Polskie media. W naszym języku można pracować, modlić się z księdzem, balangować w swojskim klubie przy żołądkowej gorzkiej i suchej krakowskiej, wziąć ślub, ochrzcić dzieci i umrzeć…
  Polonia jest hermetyczna, zamknięta niczym w twierdzy, łatwo się radykalizuje. Nie pragnie asymilacji ze społeczeństwem amerykańskim – ten świat jest zbyt różnorodny, zbyt obcy. Boją się go. Afroamerykanów traktują wrogo. Polonia amerykańska to bastion PiS-u; w wyborach partia Jarosława Kaczyńskiego zdobywa tu po 70 proc. głosów. „

 47. Jak może być w niebezpieczeństwie kiedy rządzą katolicy. Czy z tego powodu Watykan jest w niebezpieczeństwie. Tak sobie myślę,że hunwejbini przenoszą nieomylność watykańską do IV RP. Czy w Watykanie jest opozycja. W kraju katolickim być w opozycji to grzech. Żródło: zeszyt do religii s.92, 4 wiersz od góry.

 48. @
  https://natemat.pl/139639,zamorska-kolonia-iv-rp-dlaczego-wybory-polonii-amerykanskiej-to-lustrzane-odbicie-tych-ktorych-dokonujemy-nad-wisla
  Andrzej Duda walczący w drugiej turze z Grzegorzem Braunem lub Pawłem Kukizem, Bronisław Komorowski notujący w pierwszej turze wynik o wiele gorszy od Mariana Kowalskiego i Janusza Korwin-Mikkego. Ten mokry sen polskiej prawicy ma szansę się ziścić. Gdzie? W zamorskiej kolonii IV Rzeczpospolitej, którą wciąż okazuje się być Polonia amerykańska.
  To w większości prości ludzie, którzy uciekli za ocean za chlebem. Mało wśród Polonii inteligencji, a reszta niezbyt dobrze orientuje się w polskiej rzeczywistości. Mają jednak prawo głosować i nie powinno się im go odbierać – tłumaczy amerykanista, prof. Longin Pastusiak.”

 49. Katolicy a tacy podzieleni a nawet skłóceni. Wina ludzi czy religii. Tak sobie myślę,że to grecki syndrom w wersji Morawieckiego.

 50. @ Powyzsze linki wyjasniaja postawy takich panow Zakrzewskich ze wsi Palatine.

 51. @Teo
  to prawda, ze nie ma tzw. przecietnego wyborcy. Uzylam tego niefortunnego wyrazenia majac na mysli przecietnego Polaka. Czy istnieje „przecietny” Polak, oczywiscie nie w jakims scislym znaczeniu ale raczej obiegowym – istnieje. Wiemy kogo to okreslenie dotyczy.Z ta klasowoscia w Polsce to bym nie przesadzala. Mentalne i intelektualne roznice sa niewielkie. Nie ma w Polsce jakies klasy sredniej czyli dawnej inteligenckiej, sa co najwyzej ludzie, ktorzy samych siebie tak klasyfikuja, choc inteligenckie bywaja co najwyzej pewne srodowiska.
  Jakie twoim zdaniem nalezy powziac dzialania jak nie wyjscie do wlasnego elektoratu, bo oczywiscie tez zart o plazowiczach, to tylko zart? Nie wydaje mi sie aby to byla rada spozniona. Najgorsze co mozna zrobic to oddac wladze walkowerem przy przekonaniu, ze nic sie zrobic i tak nie da! Cholera, przegramy znowu kraj przez ten polski „niedasizm”.

 52. Hunwejbini zeszli na Pietrzaka. Tak sobie myślę,że prawdziwych Cyganów już nie ma…

 53. @Teo
  wydaje mi sie, ze jedyny podzial elektoratu to podzial na elektorat wilkomiejski i prowincjonalny, przy czym ten ostatni jest oczywiscie wiekszy. Podobnie bylo z Brexitem, wygrala prowincja a nie Londyn.
  Wielkomiejskiego elektoratu raczej nie trzeba przekonywac do wartosci
  demokracji ale raczej ten malomiasteczkowy i wiejski. Tylko …jak? Powiedzialabym – rzeczowo i bezposrednio. Opieranie sie na specjalistach od PR to jakis nonsens. To jest elektorat, dla ktorego wazne sa twarde konkrety a nie plasy na scenie teatru politycznego. I te twarde konkrety nalezy klarownie wyluszczyc. Zaniedbala te narracje PO nie umiejac sie dostatecznie klarownie pochwalic swoimi sukcesami,a przeciez takie niewatpliwie miala. Za to PiS wykorzystal osmiorniczki.

 54. radio „Wolne Kongo Wenezuelskie” znowu nadaje. Nie zagłuszam ponieważ arogancja rozumiana jako „przesadna, pyszałkowata, bezczelna pewność siebie połączona z lekceważeniem innych” plus niewiedza dają ładunek wybuchowy, który sam w końcu eksploduje. Będzie blamaż.

 55. @Zabka konajaca
  Kotuniu – mowilam o krajach biedy jak Kongo i Wenezuela. Okreslenie Kongo Wenezuelskie jakie mi przypisujesz jest oczywiscie twojego pomyslu. Prosze pokazac gdzie uzylam tego wyrazenia, ktore tak gorliwie probujesz mi przypisac? Wszak jestes specjalistka od wyszukiwania tekstow majacych potwierdzic twoje uprzedzenia. Radze odczepic sie ode mnie bo znowu bedziesz przepraszac i wycofywac sie rakiem ze swoich insynuacji, jak wowczas gdy pogrozilam ci prawnikiem za zwyczajne lgarstwa na moj temat.

 56. żabuniu, (nie kotuniu) dziękuję Ci za rozjaśnienie mroków mojej niewiedzy w temacie „Kartoteki” T.Różewicza – poety i dramaturga PRL-u. Także zrozumienie pochodzenia pojęcia „tłustej kobiety”, bezpodstawnie myślałam że chodzi o mnie Elżbietę. Z poważaniem @Jakub01.
  odp.
  nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek przepraszała. Jakieś pobożne życzenia, nawet nie znajduję znaku równości pomiędzy nami, więc radzę sprostować. To ja mam dobrą pamięć.@żabka konająca (bez poważania)

 57. @ Powyzszy wpis zabki konajacej JEST CALKOWICIE ZMYSLONY, co zreszta latwo zuwazyc. NIGDY nie napisalam podobnego tekstu ani zabka podobnej odpowiedzi.
  Dobra kobieto tekst nalezy ZNALEZC NA BLOGU I SKOPIOWAC! Twoje zacietrzewienie siega zenitu skoro posuwasz sie do prostackiego wymyslania czyichs wpisow. Przeciez WIDAC, ZE TO NIE JEST MOJ TEKST, tylko twoj kotuniu wymysl. Jak ty mozesz miec blogowiczow za takich kompletnych idiotow? Myslisz, ze sie ktos nie pozna czy jak?
  Nienawisc do mnie odbiera ci rozum dziecino do reszty. Ale niech tam.
  W koncu to twoj problem.

 58. @ Zabko, swoja droga to zdumiewajace, ze posuwasz sie az do takiego idiotyzmu. Przeciez ja tez moge napisac cos takiego:
  @Jakub01 dziekuje ci za rozswietlenie mrokow mojej niewiedzy na wlasciwie kazdy poruszony na blogu temat. Bez twoich wyjasnien nadal bylabym ciemna jak tabaka w rogu. Jestem ci niezmiernie wdzieczna @zabka konajaca.
  @Zbko konajaca
  Prosze uprzejmie.@jakub01.
  Kobieto ty popadasz w jakas obsesje na moj temat. Lodu se przyloz albo co? Przestajesz mnie irytowc bo wyglada na to, ze jestes chora z nienawisci.

 59. @Zabka konajaca
  I jeszcze jedno kotuniu – nie zasmiecaj bloga swoimi obsesjami. Zrozumialas? Czy powtorzyc? Na wszelki wypadek powtorze – NIE ZASMIECAJ BLOGA SWOIMI OBSESJAMI.

 60. @PS. Nie tylko mnie przepraszalas ale rowniez szukalas kontaktu. Ostatnio na LA. Zwyczajnie cie zignorowalam i nadal mam zamiar ignorowac wiec odpusc sobie.

 61. @ żabka konająca
  10 czerwca o godz. 22:59

  @jakub01 – nie zwalniaj. Przed laty toczyła się tutaj rozmowa na temat odstrzału zdziczałych kotów w Australii i całe towarzystwo LA przegłosowało – problem ma być rozwiązany wedle ludzkich czyli nieludzkich standardów.

 62. @ żabka konająca
  11 czerwca o godz. 22:01

  .. bo szacunku do zwierzat dzieci sie uczy w szkolach…
  „nigdy nie mów nigdy” – przypomniał regułę @anumlik kiedy przyrzekłam że więcej się do niego nie odezwę. A teraz muszę i nawet chcę ponieważ koleżanka napisała coś bardzo ważnego
  Ps. @jakub01 – dyskusja na temat różnicy pomiedzy kastracja a sterylizacją miała miejsce w przeszłości – oponentem był wspomniany @anumlik.

 63. @Zabko
  nie szukaj ze mna tematu do rozmow na jednym blogu i nie lzyj na drugim, bo wstyd ci sie przyzna ze szukasz rozmowy ze mna a masz nadzieje, ze nikt na LA nie zajrzy. Co ty wyprawiasz wlasciwie, bo to juz zaczyna zakrawac na jakies rozdwojenie jazni?

 64. @ Zabko i to by bylo na tyle. Twoje powazanie mam w glebokim powazaniu. Prosze sie mnie wiecej nie czepiac NA ZADNYM blogu. Amen.

 65. @Saldo mortale
  Baby sie klocom.

 66. Precz z gruzińskimi roszczeniami do Abchazji. Duch stalinowski krąży po Tbilisi. Tak sobie myślę jako smakosz Adżiki.

 67. @

  Skandaliczna oferta Karczewskiego: Bodnar chce mieć spokój? Niech się poda do dymisji

  http://wyborcza.pl/7,75968,24934431,skandaliczna-oferta-karczewskiego-bodnar-chce-miec-spokoj.html#S.main_topic-K.C-B.4-L.1.maly

  krzysztof_141025.06.2019, 17:38
  Nie wiem jak takie „coś” może być w parlamencie?
  To chyba już koniec państwa polskiego, jeśli to możliwe.
  Przemawia przez niego cała pogarda PiSuaru do demokracji.

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 68. oczywiście że zmyślony, ja też potrafię zmyślać. Przeglądnęłam blogi i wszystko stało się jasne – pozbyli się kłamczuchy i nam podrzucili tę żabę. Żaba @jakub nie pojmuje jak można zgadzać się z cudzymi poglądami w temacie ochrony zwierząt przed okrucieństwem człowieka i doszukuje się podtekstów w tekstach oczywistych. Domniemywa poszukiwania kontaktów osobistych(?) NIE. Nie ma kumciu i żeby było jasne nie zapominam i nie wybaczam szkalowania moich dzieci, do takiego świństwa posunął się jedynie@Lewy chcąc skompromitować @Wieśka59.
  Ponieważ tępienie dyletanctwa w przypadku Żaby Jakuba01 jest dziecinnie proste od czasu do czasu pozwolę sobie uzmysłowić jej właściwe proporcje.

 69. np. Kongo i Wenezuela zostały wymienione ze swada mówcy, jednym tchem obok innych państw na zasadzie – rozumiecie, tam bieda jest. Bieda była jest i będzie, biedne Kongo , biedna Wenezuela chociaż w tej Wenezueli mają socjalizm to dobrze że są biedni bo socjalizm to bieda. I ten socjalizm musi się skończyć chociaż Ameryka to straszny kraj wyzysku i socjalizmu nie ma stąd na obu amerykańskich kontynentach być nie może, chyba że Kongo przyjmie wenezuelskich uchodźców którzy przez ten socjalizm głodują i w ogóle…
  Tak biły dzwony w jakimś kościele.

 70. @Zabka, cisniesz teraz na litosc widze. Dzieeeeci ci szkaluja. Jeszcze wspomnij o karmieniu piersia co bylo dosc obrzydliwe. Dzieci to bylo wyksztalcic a nie wyslac na zmywak do Jackowa.

 71. 6 czerwca mineło 3 lata ( tak ) kiedy na Kongresie Morskim w Szczecinie z fanfarami ogłaszano budowę serii promów morskich .
  2 lata temu w czerwcu 2017 Morawiecki Brudziński i Gróbarczyk z telewizyjna transmisją , z MOWAMI patriotycznych uniesień i oskarżeń ( pod adresem poprzedników politycznych ) ogłaszali rozpoczęcie odbudowy przemysłu stoczniowego . Na ten cel położyli zespawane blachy udające stępkę pod budowę pełnomorskiego promu .
  Kpina z każdego ,ponieważ nie mieli wtedy żadnego projektu , żadnej umowy na wykonanie i nie mieli fachowcow
  Taki stan mataczenia trwa od ponad 2 lat a jeszcze się nie wycofali .Morawiecki awansował na premiera .Brudziński do Brukseli ,a Gróbaczyk został samotnie na „placu boju ”
  Wróciłem z pobliskiego polskiego wybrzeża ( fajne zamiany bez udziału PiSu ) ,
  Na początek czytam;
  Wojewoda podpisał zgodę środowiskową na budowę rurociągu w okolicach Niechorza ( to ten gaz co ma być z Norwegii via Dania ) ;
  Poseł Mularczyk zaangażował Rade Europy by ta wymusiła od Niemiec reperacje za IIWS oczekiwania to 1 mld Euro – dostanie ZERO .
  Te wyczyny PiS -u są na papierze ,nic poza propagandą nie znaczą NIC !!
  Tunel do Świnoujścia ( stoi budowa ) tor wody bez zmian S -cie _Szczecin .
  ps .
  Co do Grzegorza Schetyny – nie oglądam tej twarzy jest beznadziejna .
  Grzegorzu ustąp choć chyba za późno, szkoda Polski na te kolejne 4 lata -szkoda
  Za kilka dni Wimbledon i trawa, nawet wyblakła da radości nieco.

 72. Kiedy zwrot tzw. Ziem Zachodnich prezentu od tzw. sowieckiego okupanta w ramach dekomunizacji. Mroczny prezent. Tak sobie myślę, że teraz okupują hunwejbini jak Tybet,Donbas,Krym,Kosowo czy część Cypru. Przyganiał kocioł garnkowi z tymi okupacjami. Ziemie Zachodnie przypominają warszawską prywatyzację kosztem Niemców.

 73. @Waldemar
  A jak Grzesiu ustapi to co? PiS wybory przegra?

 74. Żaba Jakub nawet nie wie o czym czyta ale odpisuje, odpisuje, a licznik bije. Komu zależy na ilości cieszy się, jakość nie jest przedmiotem uwagi. Może przygarną z powrotem – kto wie? Pierwsze kroki już zostały zrobione, entuzjazmu koleżeństwa nie widać.

 75. @zabko kolezenstwa to ty na blogu nie masz, bo kolezenstwo zwyczajnie kasuje twoje wypowiedzi. Najwyrazniej ma cie dosyc i tego twojego skamlenia przeplatanego nienawiscia do wszystkich i wszystkiego. Czas dorosnac zabko.

 76. Wyplujmy ten knebel.
  Wyplujmy G. Schetynę, wyplujmy PO. To PO jest odpowiedzialne za dojscie PISu do władzy, to PO jest odpowiedzialne za bylejakość aktualnej opozycji.
  Dopóki PO będzie na scenie politycznej PIS będzie rządził na wieki wieków, amen.

 77. Albo odfrunąć ? ( dotyczy : Rhacophoridae ) 😉

 78. @ spin71
  26 czerwca o godz. 9:57
  Dopóki PO będzie na scenie politycznej PIS będzie rządził na wieki wieków, amen.

  Ciekawa teoria. Znaczy się jak PO zniknie ze sceny politycznej to PiS przestanie rządzić.
  Dobrze zrozumieniem ??

 79. @adam100
  jak wiadomo natura nie znosi próżni 🙂
  pojawi się alternatywa

 80. @spin 71
  Na cztery miesiace przed wyborami ? Pojawi sie alternatywa?

 81. „Widać to zresztą tez na przykładzie relacjonowania wydarzeń z Polski. Moim zdaniem jest to absolutnie jednostronne. Jeśli czyta się niemiecką prasę, to można odnieść wrażenie, że w Polsce panują rządy autokratyczne. A właściwie prawicowa dyktatura. Przy wszystkich problemach, które w Polsce istnieją nie uważam, by jednym z nich były inklinacje autorytarne. Wręcz przeciwnie, opozycja jest silna, potrafi zorganizować opór przeciwko inicjatywom, których nie chce. Moim zdaniem w Polsce mamy do czynienia z dobrze funkcjonująca demokracją, a krajobraz medialny jest bardziej pluralistyczny niż w Niemczech i odzwierciedla szerokie spektrum opinii” – konkluduje Reitschuster.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/601055,niemcy-mechanizmy-autorytarna-rosja-dzialanie-niemiecki-publicysta.html
  =========

  Interesujący wywiad…..

 82. oczywiście że nie, do tego trzeba czasu
  jesli chodzi o wybory to podobno wszystko juz pozamiatane
  proszę przeczytac dzisiejszy tekst R. Kalukina o co tak naprawdę chodzi PO

 83. @spin 71
  No i pojawila sie. Wiosna! Liczysz na to, ze pojawi sie Lato? Jesien? Zima?
  Zadna alternatywa sie nie pojawila przez 4 lata i nolens wolens trzebabylo przeprosic sie z PO albo pogodzic z PiS.

 84. gruby

  W rzeczy samej jest odwrotnie, to rząd zależny jest od NBP. Od 1990 roku ani razu nie zdarzyło się aby rząd sfinansował swoje wydatki sam, co roku rząd pożycza od kogoś świeżą walutę. Stan ten w systemie ochrony zdrowia nazywamy „uzależnieniem”, są nawet kliniki leczące chorych z różnego rodzaju uzależnień. Zadziwiające że ani jednego ministra finansów a również ani jednego rządu dla którego on pracuje/pracował nie uznano do tej pory za osobę, rząd czy też państwo uzależnione od kredytów.
  Detoks jakiś może ? Na delirkę w sam raz ? Metadon ? Kuracja w ośrodku zamkniętym ?

  Z drugiej strony prezes NBP nie odbiera poleceń służbowych stawiając się regularnie na radzie ministrów, byłoby to niezgodne ze wszystkimi ustawami, nieprawdaż ?
  A jednocześnie raz na miesiąc leci do Bazylei żeby odebrać tam rozkazy wydawane mu przez BIS których później wykonanie w NBP nadzoruje.

  Słowo o drukowaniu waluty: rządy III RP (wszystkie bez wyjątku) były i są uzależnione od kredytów. Kredyty te udzielane są przez podmioty zależne od drukarzy walut, podobnie jak od drukarzy walut zależą stopy oprocentowania. A jednocześnie lista wierzycieli III RP pozostaje tajna co powoduje że właściciele III RP pozostają nieznani jej mieszkańcom. Efektem tego na czele rządu RP stoi agent międzynarodowej banksterki a rząd działa tak jak mu w Bazylei każą. Najciekawsze jest jednak że naród jest z tego układu mocno zadowolony czemu daje wyraz w wyborach, popierając partię głoszącą że „wstaliśmy z kolan”.

  Gdyby ewentualnie zdarzyło się że przez przypadek rzeczywiście wstalibyśmy z kolan to koszty obsługi długu skarbu państwa skoczyłyby z 2% rocznie na 15% albo i nawet na 30% rocznie, jedną złotówkę zamiast na 25 eurocentów można byłoby wymienić na jednego eurocenta zapewne a premier musiałby wytłumaczyć parlamentowi dlaczego całkowite wpływy z podatków idą na obsługę zadłużenia. Ewentualnie zakładając że premier zdecydowałby o anulowaniu zadłużenia skarbu państwa ogłaszając jego niewypłacalność w następnym kroku musiałby wytłumaczyć emerytom, rencistom, bezrobotnym, strefie budżetowej oraz własnym mundurowym dlaczego przestał im płacić. Skoro lekarze aplikują uzależnionym detoks i ci uzależnieni ten detoks jakoś przeżywają to można bezpiecznie założyć że detoks kredytowy państwu też by dobrze zrobił.
  ========

  Nie jest w świetle tego komentarza ważne, kto nominalnie rzadzi Polską.
  Realna władza jest w rękach anonimowych drukarzy.

  Emocjonowanie się naszą sceną polityczną, rozgrywkami pomiedzy PiS a PO?
  To rozrywka dla gawiedzi i publicystów jedynie…..

 85. @404, @izabella, @ adam100, @All EnglishSpeaking
  Watch Pete Buttigeig’s First Speech On Foreign Policy And National Security | NBC News

  Fragment nawiązujący do polskiej historii przetłumaczyłem:
  It’s not enough to combat falsehoods. We must also disseminate truth. The nation that helped solidarity rise in Poland to begin the downfall of communism in Europe has let the tools with which we once spread our message become weak and siloed.
  It’s time we took an integrated and innovative approach bridging public and private sectors. International communications must not be a neglected subset of our global engagement, it is a key to helping the world understand who we are and what we stand for.

  „Nie wystarczy zwalczanie kłamstw. Trzeba także rozprzestrzeniać prawdę. Naród, któy pomagał w powstawaniu polskiej Solidarności, co zapoczatkowało upadek komunizmu w Europie pozwolił, aby narzędzia za pomoca których propagowaliśmy nasze przesłanie, stały się słabe i zablokowane.
  Czas abyśmy przyjęli zintegrowane i innowacyjne podejście lączące sektory prywatny i publiczny. Komunikacja międzynarodowa nie powinna być zaniedbywaną częścią globalnego zaangażowania, jest kluczem do zrozumienia przez świat kim jesteśmy i na czym nam zależy”

 86. Opozycja jest w stanie osiągnąć przyzwoity wynik w wyborach jesiennych.
  Lecz główną atutem PiSu jest fakt, sytuacja taka, ze opozycja nie ma czym przebić PiSu, może obiecywać, naśladować różne 500 plusy, lecz elektoratu proPiSowskiego to nie przekona, bowiem PiS pieniądze ma i jak postanowi, to da. A opozycja z czym do gościa? Z obiecankami? A dlaczego nie dawali przez 8 lat rządzenia? Nie mieli, nie chcieli, nie potrafili? Wolne żarty – odpowiedzą – żelazny z okazjonalnym wyborcą PiSu.

  Wszystkie inne argumenty – o praworządności, o wolności, demokracji, o pazerności, o kłamstwach PiSowców jakiś procent elektoratu zmoblizują za opozycją, ale bledną przy tym jednym – mam i wam dam, a oni kradli i wam nie dawali.
  Generalnie krajanie nie interesują się dostatecznie demokracją, trójpodziałem władzy, prawem, sejmem, sądami, są mało wrażliwi na łamanie konstytucji, na autorytaryzm (dopóki ich osobiście nie dotknie).

  Obywatele Umęczonej w większości nie patrzą na państwo przez okulary praworządności i demokracji, ale raczej przez świadczenia które to państwo im udzieli, ile to państwo im zdoła dać.

  Wyłonienie nowego, skutecznego przywódcy gdzieś w PO, czy w PSL nie jest możliwe. Mało czasu na wyłonienie, to po pierwsze. Po drugie bardzo mało czasu na pozytywne wejście takiego nowego człowieka do polityki szerokiej, do umysłów wyborców, do zgrania się tego przybysza z oczekiwaniami i kalkulacji wyborców.
  Pzdr, TJ

 87. „Wasz prezydent – nasz premier” to już było i się nie sprawdziło.
  W takim przypadku walka o krzesło, miejsce w samolocie i dublowanie wizyt byłyby na pierwszym planie, a kolejna katastrofa tym razem ekonomiczna możliwa jak najbardziej.
  To co jest musi się wypalić do końca, innego wyjścia nie widzę

 88. Jak zwalczać patologie w IV RP. Zacząć od parafii. Nagroda dla parafii z zerową przestępczością 100 mln zł. Tak sobie myślę,że drastyczny kodeks karny świecki to ostateczność. Takie czasy,że pieniądz łagodzi obyczaje i nawyki.

 89. ..jest czas dawania i czas radości z brania ,jest też czas zabierania ,odbierania , wybierania , czas brania za pysk , który idzie wielkimi krokami !! potem tylko powiemy ,,MADRY POLAK PO SZKODZIE !!!

 90. @Is 42
  Wypalic, to sie wypali tylko jak dlugo pozniej bedziemy podnosic sie ze zgliszcz, jak przyjdzie za to zaplacic? Pytanie retoryczne. Odpowiedz – dlugo. Ale widac ten narod tak ma. Dwa kroki do przodu jeden w tyl.

 91. „Jeszcze wspomnij o karmieniu piersia co bylo dosc obrzydliwe. Dzieci to bylo wyksztalcic a nie wyslac na zmywak do Jackowa.”
  Obawiam sie calkiem powaznie , ze lista Sz.R. powinna zaczynac sie od jakiegos samotnego karmionego piersia ( w swoim czasie ) blizniaka z obrzydliwym jakims doktoratem zrobionym mimo albo z powodu walki z komunizmem a tnp musu tej walki a wczesniej musu idiotycznej bo nikomu nie potrzebnej walki o jedna lub obie piersi .
  Piszac krotko potrzebny jest jakis obrzydliwy typ z bezsensownym doktoratem majacy duzo wolnego czasu na walke w dzien i w nocy

 92. Trzaskowski był moją nadzieją, ale jest już spalony. Po pół roku prezydentowania w Warszawie kojarzy się już tylko z LGBT, a tym samym „pracuje” dla PiS.

  Jedynym posłem z PO, który robi dobrą robotę, jest Krzysztof Brejza. Nikt mu jednak nie pomaga. Brejza walczy samotnie na swoim Twitterze, odkrywając fakty i informacje, które naprawdę mogłyby zniechęcić do PiS wielu niezdecydowanych wyborców. Na przykład ostatnio obliczył, że odkąd rządzi PiS, ilość śmieci importowanych do Polski wzrosła trzykrotnie, w tym z Niemiec (tak, tak!) dwukrotnie, a bardzo dużo odpadów sprowadza się z… Nigerii: https://twitter.com/KrzysztofBrejza/status/1143459763415650304

  Gdyby Schetynie zależało na wygranej, a przynajmniej polepszeniu notowań (bo dziś realnym celem opozycji jest nie wygrana, lecz niedopuszczenie do większości konstytucyjnej PiS), to kazałby swoim ludziom i mediom nagłaśniać każde takie odkrycie Brejzy w podobny sposób, w jaki PiS nagłaśnia każde prawdziwe czy wyimaginowane potknięcie Platformy. Schetyna jednak tego nie robi. Może doszedł do wniosku, że wystarczy mu miejsce w opozycji? Przecież on i jego kumple z wierchuszki PO, którzy mają zapewnione „biorące” miejsca na listach, i tak będą żyć wygodnie i dostatnio. Takie podejście w pewnym momencie przyjęło SLD, które dogorywało w Sejmie przez kilka kadencji, aż znikło. Z Platformą będzie podobnie.

  Szkoda, bo gdyby Platforma po prostu się rozpadła, pojawiłaby się większa nadzieja na powstanie prawdziwej opozycji wobec PiS. Platforma jest doszczętnie skompromitowana, ale ponieważ wciąż ma duże pieniądze i media, zmiata wszystkie inne partie opozycyjne.

 93. Polska klasowa i pokrętła polityki partyjnej

  Klasa średnia to ta która produkuje, zarabia i płaci podatki. Oraz dorabia na saksach, jak ostatnio spauperyzowani nauczyciele, kombinujący na wielu etatach/dyżurach lekarze rezydenci z pielęgniarkami, także górnicy bo dużo zarabiają i urzędnicy budżetówki i samorządów, bo wykształcenie mają, oraz szara strefa, bo kombinują jak mogą.

  Klasa zwana Ludem (przez duże „L”) to zasiłkowcy, emeryci i renciści, rolnicy na utrzymaniu Wspólnej Polityki Rolnej UE oraz KRUS.

  Oczywiście tęgiego socjologa trzeba, aby to rozwikłł w detalach. Niemniej klasie średniej zbladła zieleń Wyspy zwanej Zieloną i zamarzyła sobie pensje niemieckie i socjał zachodnioeuropejski. W okolicach 2015 roku PiS wydał im się ALTERNATYWą. Platforma już prochu nie wymyśli, pomyśleli. Tymczasem pomysły bankiera Morawieckiego, wicepremiera od gospodarki i obecnie premiera od wszystkiego z polityką historyczną włącznie, te preentacje wychodzenia z „pułapki średniego kryzysu”, promy, luxtorpedy, auta na prąd, podbój kosmosu, dawno obróciły się juzw proch – jeszcze jest walko o CPK, na razie utknęła w potyczkach między Modlinem i Radomiem. Póki co „Polska w ruinie” podtrzymuje budżet i jakoś to idzie. Podobno ceny energii elektrycznej mają wzrosnąć, podatki też, pietrucha już zdrożała o 150 procent. Póki co na razie pchamy do przodu.

  Red. Kałukin rozwikłuje sytuację partyjną. Pomija to, że z jednej jest monolit nowogrodzki i jego elektorat, śmieszna masa Ludu ze swoimi trybunami, „Naszą Becią” ze Szczebrzeszyna … ale ile można o tym pisać? Tym bardziej, że kontredans partyjny w opozycji się rozkręca. W Platformie dojrzewa plan samodzielnego startu w wyborach parlamentarnych – pisze Kałukin, także podaje dlaczego tak jest, dlaczego Platoforma nie może już czekać na Godota, ani na to, abu kanapowe partie opozycyjne zebrały się do kupy, czyli do koalicji antyPiS. Bo inaczej rozjedzie ich 5-procentowy próg, a w najgorszym wypadku d”Hondta ordynacji i da im po 10-20 mandatów, jednej, może dwóm z nich. Może postWiośnie po wyjeździe ich przewodniczącego do Brukseli, ew. w porywach SLD, bo chyba nie „koalicji PSL”, czy „partii Razem”.

  I cóż tu pisać innego niż SCHETYNO, MUSISZ!

  Tych co czekają na tzw. alternatywę, proszę o zdecydowanie, czy ma to być alternatywa pomarańczowa, czy na białym koniu. A tych, którym nie odpowiada twarz Schetyny, aby wyjawili, czy tak jest z uwagi na oczy, na zęby, czy na okrągłość policzków Pana Grzegorza.

  Dostrzegam też na blogu sowistą ewolucję poglodów od „PO jako partia stracila zupelnie wiarygodnosc w 2015 i juz jej nie odzyska” do „trzeba przeprosic sie z PO albo pogodzic z PiS” i to raptem w ciągu 9 porannych godzin.

  Czyli są – jak zawsze od czasów rzymskich – dwie alternatywy dla nieszczęsnego, umęczonego polskiego wyborcy tej jesieni:
  (a) SCHETYNO, MUSISZ albo
  (b) „Prezesie Kaczorku, Polskę zbaw”.

 94. @neospasmin
  26 czerwca o godz. 2:01

  „1. Patrzac na efekty rzadow Kaczynskiego, te ekonomiczne, socjalne, polityki zagranicznej czy chocby demokratyzacje wladzy czy uprawnione jest pisanie ze Polska sie pograza?”

  Pytasz o „efekty ekonomiczne i socjalne” rządów PiS? Proszę bardzo: Od 3 lat Morawiecki pożycza od międzynarodowej banksterki 30 mld rocznie i rozdaje to w ramach pińcetplus. Ludzie natychmiast to wydają na konsumpcję, co oznacza, że większość środków trafia za granicę, bo jako kraj pół-kolonialny własnej gospodarki nie mamy. Po 2 latach dosypywania pieniędzy na rynek, jak to bywa w takich przypadkach, rozpoczęła się galopująca inflacja. Ceny podstawowych produktów i usług wzrosły o 20-30%, co zniwelowało „wzrost zamożności społeczeństwa” na skutek genialnego programu pińcetplus do zera, a jeśli ktoś pińcetplusa nie dostawał, to realne dochody ostro mu spadły.

  I co w takiej sytuacji robi Morawiecki? Ano pożycza od międzynarodowej banksterki dodatkowe 40 mld i kupuje sobie głosy w ramach rozszerzonego pińcetplusa (tylko dla niepełnosprawnych nie wystarczyło, ale to za mała grupa, żeby opłacało się ją kupować). Minister Czerwińska podała się wtedy do dymisji, bo nie chciała firmować swoim nazwiskiem czwartego rozbioru Polski.

  Równocześnie Morawiecki doprowadził do bankructwa dziesiątki tysięcy małych i średnich polskich firm metodą bandyckich haraczy i szykan, za to zachodnim montowniom, które rosną jak grzyby po deszczu, dopłaca do interesu po 100 mln w gotówce, nie licząc wieloletnich ulg w podatkach. Samych obozów pracy o nazwie Amazon, gdzie pracownicy są traktowani jak więźniowie, powstało tu 4 lub 5.

  Co do polityki zagranicznej, to jeśli – jak twierdzi PiS – Platforma prowadziła ją „na kolanach” wobec Unii i Niemiec, to co można powiedzieć np. o odwołaniu ustawy o IPN przez PiS pod dyktando Mossadu, w trybie, jakiego Polska nie pamiętała od czasu sejmu rozbiorowego?

  Platforma nie dopłacała do utrzymania Bundeswehry tak jak PiS dopłaca do USArmy. Niemcy może i zrobili z nas przybudówkę swojej gospodarki, ale wpompowali tu setki miliardów via UE i otworzyli przed Polakami granice, natomiast Amerykanie nie tylko nie zamierzają niczego Polsce dawać, lecz domagają się 2 mld PLN rocznie na utrzymanie swojej armii oraz 330 mld USD tytułem roszczeń żydowskich, a Polacy nawet w celach turystycznych nie mogą jechać do USA bez wiz.

  Wystarczy czy mam pisać dalej?

 95. @Wiesiek 59
  „Emocjonowanie się naszą sceną polityczną, rozgrywkami pomiedzy PiS a PO?
  To rozrywka dla gawiedzi i publicystów jedynie…..”
  Naprawde tak myslisz? Wobec tego w ogole nie musimy miec rzadu bo po co? Chyba, ze dla pozorow? Ja jednak wierze, ze wybory maja znaczenie.Ze dlug nie musi byc rozdety z powodu absurdalnej polityki PiS, ze PO gospodarowalo lepiej. No i wreszcie w to, ze maja znaczenie imponderabilia.

 96. Pytanie retoryczne a co ze świeckością nad Wisłą. Tak sobie myślę,że jak makiem zasiał. Temat jak aborcja religii z serca. No pasaran !

 97. Panie Redaktorze !!!Kocham pana za uczciwość i naiwność.W polityce,nie odniósł by pan sukcesów.W przyzwoItości tak ,jako wzór ,do naśladowania.a JA MAM Z TYŁU GŁOWY ,widoki ,jak chłop pańszczyżniany zdejmował ze zwłok powstańców styczniowych ubrania.Czy intencje się zmieniły dziś?Fenomen zdjęcia z WAŁĘSĄ ,nie do powtórzenia .Kogo obchodzi dziś premier ,jak wszyscy wiedza ,że rżądy sprawuje prosty poseł..Walka na obietnice i przekupstwo ,to pójście na drogę zdrady stanu.A może Schetyna ,na wzór chiński,,ustalił ,że nie trzeba robić NIC.?I na jesieni ,ogłosi ,to ,co zdaniem ludzi o horyzontach ,poza pańszczyźnianych ,czeka Polskę po wygraniu prezesa.?No może sprawa klimatu ,to jest jakaś drga ,ale ,czy pińcet ,zechce to zrozumieć?

 98. @remm
  „. Na przykład ostatnio obliczył, że odkąd rządzi PiS, ilość śmieci importowanych do Polski wzrosła trzykrotnie, w tym z Niemiec (tak, tak!) dwukrotnie, a bardzo dużo odpadów sprowadza się z… Nigerii.”
  Remm na prawde wierzysz, ze tego rodzaju rewelacje zniecheca niezdecydowanych wyborcow? A co z wszystkim aferami PiS-u? Z jawnym zlodziejstwem, lamaniem konstytucji, aferami Skok , Srebrna, KNF, ignorowaniem prawa, itd.? Wyliczac by dlugo. Kogo obchodzi ilosc importowanych smieci, skoro tak grube afery nie wplynely na zmniejszenie popularnosci PiS? Paradoksalnie, jeszcze przysporzyly zwolennikow. Niezdecydowani wyborcy raczej w ogole nie pojda na wybory.

 99. @tejot
  26 czerwca o godz. 11:22
  Generalnie krajanie nie interesują się dostatecznie demokracją, trójpodziałem władzy, prawem, sejmem, sądami, są mało wrażliwi na łamanie konstytucji, na autorytaryzm (dopóki ich osobiście nie dotknie).

  Też jestem krajanem, a interesują mnie wymienione problemy, tylko pewnie należę do niszowej mniejszości, która nie oczekuje żadnych obietnic materialnych, tylko potrzebuję zapewnienia, że to co robi ta rządząca obecnie partia z demokracją, sądami, prawem, trójpodziałem władzy etc.. zostanie wyprostowane, przywrócone do stanu zgodnego z zasadami obowiązującymi w innych krajach Zachodu. Niestety nawet tego nie dostaję, bo słyszę tylko kłótnie o to kto przez osiem czy przez 4 lata czego nie zrobił. Opozycja do mnie nie przemawia, bo wpadła w pyskówkę rządzących, która do niczego nie prowadzi, a powinna (opozycja) pokazać wizję tego jakiego państwa możemy się spodziewać kiedy przejmą władzę. Jeżeli oni podtrzymają wszystko co PIS zapowiada, to ja ich nie chcę. Widzę narracje opozycji obok tego co mówi PIS, trzeba przedstawiać wizję tak jakby PIS nie istniał. Chcę wiedzieć, że nie chodzi tylko o wymianę jednych złych ludzi na innych złych ludzi.

 100. Państwo o poważnych sprawach, ale jest gorąco więc pozwolę sobie opisac prozaiczny przypadek związany z odbiorem śmieci bo akurat dzisiaj odbierali.
  Przygotowałem pojemnik z odpadami gospodarczymi, dwa worki z butelkami, worek z plastikami i drugi z gazetami. Obok położyłem plastikowy kołpak z koła samochodowego, który komuś odpadł na ulicy, a jakiś dowcipny tubylec wrzucił na dach mojego domu.
  Śmieci zabrali, a kołpak pozostał.
  Zatelefonowałem do przedsiębiorstwa odbierającego odpady z pytaniem dlaczego nie zabrano tego kołpaka z plastiku.
  Uprzejmie odpowiedzieli, że części samochodowych nie zabierają bo tego nie mają w umowie z miastem.
  Na nic moje tłumaczenie, że to nie mój kołpak tylko tubylczy , który ktoś porzucił.
  Telefonuję do Urzędu. Pracownika nie ma.
  Po godzinie podejmuję kolejną próbę i kolejną. Wreszcie ktoś się zgłasza. Wyjaśniam problem. Jak panu zależy to przyślemy kogoś kto ten kołpak zabierze.
  Przyjechali i zabrali jednak nie zauważyłem pojazdu. Czyli problem dalej nie rozwiązany w skali miasta, bo najczęściej porzucone na ulicy przedmioty ktoś uczynny przerzuca za ogrodzenie posesji i po sprawie, jednak uważam aby zachować dobre maniery i porządek w mieście ktoś powinien przynajmniej zmienić umowę tak aby takie elementy samochodowe też były zabierane i nie było potrzeby walczyć z urzędnikami różnych szczebli o czystość miasta.
  O skali śmieciowego problemu nie będę pisał skoro jeden kołpak do samochodowego koła zabrał urzędnikom tyle czasu i spowodował koszty dojazdu, za które i tak społeczeństwo musi zapłacić

 101. Chyba że … chodzi o nową demokratyczną emocjonalność z twarzą ludzką, a nie systemową, jak pisze red. Beylin. Nie wymienia nazwisk, szczególnie Schetyny, jedynie sugeruje, że ptrzebny jest tzw. face lifting. Czyli jednak coś jest z tą twarzą, czyli „face”.
  http://wyborcza.pl/7,75968,24936045,nasza-demokracja-potrzebuje-face-liftingu.html

  A po polsku: PiS nie jest teflonowy. Afery odstraszają część wyborców od tej partii, ale to nie wystarczy, by z nią wygrać. Opozycja musi zbudować indywidualne i emocjonalne relacje z wyborcami.

  SCHETYNO, MUSI ZBUDOWAĆ EMOCJONALNE RELACJE …
  Chodzi oczywiście o pozytywne emocje. Ale jak wyborca się zatnie, zasklepi w sobie, to co zrobisz?

  Gdyby nie ujawnione afery w PiS, od blisko 1,5 mln zł premii przyznanych przez premier Szydło swojemu rządowi, przez zaangażowanie Jarosława Kaczyńskiego w deweloperkę spółki Srebrna, po transakcje premiera Morawieckiego z działkami i finansowanie polityków PiS z pieniędzy PCK, rozmawialibyśmy nie o tym, jak można pokonać PiS, tylko o tym, jak chronić ostatnie przyczółki demokracji. W Warszawie panowałby pełen Budapeszt.

  Natomiast to, że afery odstraszają część wyborców od PiS, nie znaczy, że ich mobilizują przeciw tej partii.

  Platforma podobno ma pieniądze. Czy nie stać ich na dobrego speca od „face lifitngu”, aby coś zrobił z tą twarzą.

 102. remm
  26 czerwca o godz. 11:56

  Prawda nas wyzwoli.

 103. @adam100
  26 czerwca o godz. 10:01

  To stwierdzenie nie jest bezpodstawne. Platforma w czasie swoich rządów popełniła tyle błędów, że każdy wysunięty przez nią zarzut wobec PiS jest skutecznie odpierany. Na przykład gdy przed eurowyborami Platforma zrobiła kampanię pod hasłem „ważni politycy PIS uciekają do Brukseli dla pieniędzy” (nawet taki bilboard z Szydło widziałem), PiS odpowiedział przykładem Tuska, który porzucił stanowisko premiera dla wygodnej posady w Brukseli, i było pozamiatane.

  Z PiSem mogłaby z powodzeniem walczyć Nowoczesna, która miała tę przewagę nad Platformą, że wszyscy tam byli nowi w polityce i nie można im było nic zarzucić. Platforma jednak w pewnym momencie postanowiła Nowoczesną zniszczyć i to zrobiła (tak, tak, Nowoczesną zniszczyła Platforma, ale to jest temat na dłuższy komentarz).

 104. @remm
  26 czerwca o godz. 12:08
  Dobrze piszesz, tylko tego gościa z antypodów nie przekonasz 🙁

 105. @ Teo,
  to nie ewolucja pogladow jak byles laskaw napisac cytujac moje wypowiedzi. Fakt, ze PO „stracila wiarygodnosc” bynajmniej nie koliduje z „przeproszeniem sie z nia”. Mozna sie przeprosic z koniecznosci, bo zadnej alternatywy nie ma. Prosilabym tez o dokladniejsze czytanie moich wypowiedzi, albo w ogole ich pominiecie, nie zas cytowanie fragmentow wyjetych z kontekstu dla uzasadnienia jakiejs swojej tezy.

 106. @neospasmin
  26 czerwca o godz. 2:01
  1. Patrzac na efekty rzadow Kaczynskiego, te ekonomiczne, socjalne, polityki zagranicznej czy chocby demokratyzacje wladzy czy uprawnione jest pisanie ze Polska sie pograza?
  Jeżeli czerpie się informacje z innych źródeł niż TVPiss to jest uprawnione.
  Dobra kondycja ekonomiczna wynika zarówno z ogólnej dobrej koniunktury w Europie, jak i z tego, że poprzednie rządy (to złe PO)zapewniły przyzwoite warunki dla gospodarki.
  Co do spraw socjalnych, to 500+ nie rozwiąże systemowego problemu ekonomicznego zapóźnienia „Polski B” chociaż na jakiś czas ten problem zamaskuje ( dzisiaj to 500 sprzed 3 lat ma realną wartość jakieś 300)
  Proszę podać jakieś sukcesy Polski w polityce zagranicznej, bo ja takich nie widzę
  Czy np znaczenie Polski w UE wzrosło ? Czy udało się zablokować budowę Nord Streamu z którym walczyła już poprzednia ekipa ?Albo czy Rosja, albo chociaż Ukraina zaczęła się ze zdaniem Polski liczyć ? Czy Wuj Sam zniósł nam wizy ?
  Jedyne „sukcesy” to Przesławne Lanie 27:1 , zdobcie sojusznika w postaci San Escobar, albo kontrakt na F-35 ( z większości zalet tego samolotu Polska nie będzie mogła skorzystać z powodu zacofania technologicznego wojskowej infrastruktury) z offsetem w ramach którego kupimy od Wuja Sama gaz 2x drożej niż kupujemy od Ruskich.
  Na czym ma polegać ta „demokratyzacja władzy ?”
  Czy może zwiększono kompetencje władz lokalnych ? Czy może obecna władza bierze pod uwagę opinie społeczeństwa przy uchwalaniu nowych praw w większym stopniu niż poprzednie ekipy ?
  Panie Lazarowiczu z Antypodów- proszę mi odpowiedzieć konkretami albo nie pi…… bez sensu

 107. @remm
  26 czerwca o godz. 12:30

  Na przykład gdy przed eurowyborami Platforma zrobiła kampanię pod hasłem „ważni politycy PIS uciekają do Brukseli dla pieniędzy” (nawet taki bilboard z Szydło widziałem), PiS odpowiedział przykładem Tuska, który porzucił stanowisko premiera dla wygodnej posady w Brukseli, i było pozamiatane.

  Jeżeli Tusk wiedział, że może uzyskać tak prestiżowe stanowisko w UE to mógł odejść. Posłowie PIS w parlamencie UE robią raczej takie kariery jak poseł Czarnecki, który został wyrzucony ze stanowiska.
  Z tego co zrobił Tusk możemy się tylko cieszyć, bo Europa na tym nie straciła, a i Polska zyskała ( chociaż mogła więcej, gdyby nienawiść nie zaślepiła obecnej władzy (1:27) ) Oczywiście nie chodzi mi o zysk w stylu: kilo kiełbasy i pół litra wódki.

 108. @Teo
  Niektorzy po prostu beda glosowali na mniejsze zlo.

 109. teo
  26 czerwca o godz. 12:28

  Mój komentarz
  Poza tym w Umęczonej występuje jeszcze jeden poważny problem na korzyść PiSu. Jest to frekwencja wyborcza zwolenników poszczególnych partii. Wyborcy PiSu z przyległościami uczestniczą częściej w wyborach niż wyborcy formacji nazwijmy je liberalnych, jak np. PO. Ten problem urywa kilka punktów formacjom centrowym w każdych wyborach.
  Pzdr, TJ

 110. jakub01 (12:36)
  Jakiej znowu tezy? W twej sprawie, pardon – na temat Twej osby nie mam żadnej tezy, co najwyżej same hipotezy. Czyli przekomarzania.
  Faktycznie napisałaś, że PO wiarygodności nie odzyska. Może nie? (1:48)
  Faktycznie też, postawiłaś „?” na zakończenie zdania o stracie wiarygodności w 2015 roku, który ja, cytując, niecnie pominąłem.

  Powiem tak: moją tezą jest, że nie ma uważnijeszego czytalnika/czki Twoich komentarzy ode mnie.
  W końcu spodobała mi się opinia, że w takim przypadku należy się przeprosić. I co miałem napisać, że jedno z drugim nie koliduje, że jedno z drugiego wynika. To byłoby mało dynamiczne. Musiałem wtrącić „ewolucję”. Czy to zła jest czynność ludzka? Podobno tylko kr…. nie ewoluuje.

 111. @wiesiek59
  26 czerwca o godz. 10:40

  „W rzeczy samej jest odwrotnie, to rząd zależny jest od NBP. Od 1990 roku ani razu nie zdarzyło się aby rząd sfinansował swoje wydatki sam”

  Panie Wieśku – Dokładnie , to nigdze i ngdy się nie zdarzyło, żeby jakikolwiek rząd sam sfinansował swoje wydatki. Co produkuje rząd, z czego mógłby mieć pieniądze ? Rząð zawsze wydaje pieniądze albo zarobione przez swoich obywateli (ściągnięte przez fiskus albo pożyczone w krajowych bankach)) albo zarobione przez obcych ( w ramach zagranicznych kredytów)
  Pan powtarza popularny jeszcze za komuny pogląd, że rząd ma jakieś tajne pieniądze, które ukrywa przed obywatelami i trzyma złośliwie naród w biedzie.

 112. @ Teo
  nie zrozumielismy sie dokladnie bo tez ja nieraz pisze w jakims przekonaniu, ze kazdy wie co mam na mysli i w zwiazku z tym nie musze szczegolowo wyluszczac sprawy. Zapominam, ze to co dla mnie jest oczywiste bynajmniej z mojego wpisu wynikac nie musi. Sorki.

 113. tejot (12:53)

  Jeśli problem mobilizacji elektoratu antyPiS, w tym PO, dla utrzymania wyborczej frekwencji, czyli udania się do lokalu W jest taki poważny, to dobra nasza liberalna. Po pierwsze, wybory muszą się odbyć w niehandlującą niedzielę, np. 13 X lub 20 X. Najlepiej w deszcz, ale nie ulewę, co da się wymodlić.

  Po drugie, należy liberalnych przetraszyć illiberalizmem PiS, i to porządnie. Na przykład, że zmienią Konstytucję na tę z 1952 roku (bez poprawek Stalina). Oraz, że przeforsują zakaz aborcji. Oraz zakaz picia piwa w niedzielę do 18-tej. Oraz, że zamkną „Szkło kontaktowe”. Albo coś jeszcze. Strach najlepszym jest środkiem na niską frekwencję, nawet wśród liberałów.

 114. tejot
  26 czerwca o godz. 12:53. Ta dyscyplina głosowania wyznawców PIS (jeden lud katolicki= jeden PIS), to poza kasą rozdawaną na lewo i prawo (po analizie, co da najwięcej głosów), drugi ważny czynnik. Niestety Opozycja nie ma tak, a może prawie zupełnie takiego zdyscyplinowanego elektoratu. Pozdrawiam

 115. @jakub01
  26 czerwca o godz. 12:22

  Tak, temat śmieci jest znacznie bardziej nośny propagandowo niż Srebrna. Nikt nie lubi, jak mu zagranica robi z kraju śmietnik. Zwłaszcza Polacy, którzy wciąż mają kompleks wobec Zachodu. Mamy tu też kwestię Niemiec – PiS trąbi cały czas, że Niemcy są dla nas źli, że musimy się od nich uniezależnić, że Tusk przed nimi klęczał – a tu się okazuje, że to PiS, nie PO pozwala Niemcom robić z Polski śmietnisko.

  Żeby dziś wygrywać wybory, trzeba rzucać w przestrzeń medialną jasne, proste przekazy działające na emocje. PiS to rozumie, Platforma nie. Brejza regularnie podaje Schetynie takie tematy na tacy, ale on tego nie wykorzystuje.

  Taśmy Sowy zaszkodziły Platformie, bo PiS zmontował z nich dobry przekaz: „dygnitarze z PO stołują się w luksusowych restauracjach za pieniądze podatnika, kpiąc z Polski, że jest państwem teoretycznym”. Później wystarczyło kilka haseł, jak „ośmiorniczki”, „państwo teoretyczne” czy „ch.., d… i kamieni kupa”, aby wywołać w narodzie negatywne emocje wobec Platformy.

  Afera Srebrnej PiSowi nie zaszkodziła, bo opozycja nie zadała sobie trudu, aby skonstruować na jej podstawie podobny przekaz. Opublikowała w Wyborczej artykuły o objętości małej książki, które niewielu przeczytało, a jeszcze mniej zrozumiało.

  Co do SKOKów, to Platforma prawdopodobnie się nimi nie zajmie, bo sama jest w nie umaczana. Gdy ta afera wybuchła, Tusk, który był wtedy premierem, odmówił powołania komisji śledczej.

  Dobrą akcją ze strony opozycji był natomiast film Sekielskich. Choć długi, to zrobiony znakomicie, tak że w krótkim czasie obejrzało go 20 mln Polaków. W dodatku premiera odbyła się zaraz po tym, gdy Kaczyński powiedział, że „kto podnosi rękę na Kościół, podnosi ją na Polskę”. Niestety, efekt został szybko zniwelowany przez serię idiotycznych ekscesów LGBT przeciwko Kościołowi, w dodatku kojarzonych z Platformą, bo marszom LGBT patronowali opozycyjni prezydenci miast. Nie wiem, czy środowiska opozycyjne są tak głupie, czy te ekscesy były inspirowane przez pisowskich „kretów”. W każdym razie PiS i Kościół natychmiast to wykorzystały, no i o filmie Sekielskich już nikt nie pamięta.

 116. jakub01
  Jakie znowu sroki, pardon … sor-ki. Gdy Ciebie czytam, to wiem co masz na myśli bez wyłuszczania mi. Ja sobie sam wyłuszczam i im dłużej te ziarna Twoich myśli mi wypadają z tej łuski, tym więcej rozumiem. I tak jest dobrze. I wtedy muszę je sobie poukładać w tzw. całość. Co w moim przypadku nie jest łatwe. Bo ja chyba zbyt dużo sobie wyłuszczam.

 117. neospasmin
  26 czerwca o godz. 2:01
  Kaczyńskim to pan odleciał ktoś mu ufa? Wolne żarty. Z Kaczyńskim jak i jego żałosnym bratem jak i całym PiS-em, to jest tak jak z prostytutkami dopóki klient płaci 500 dopóki mówią że „go kochają”. Klient płaci i akurat to sobie życzy.
  Opozycji nie kupi się żadnymi pieniędzmi są autentycznymi patriotami i przede wszystkim wolnymi obywatelami.
  Jak się nie zapłaci k…..ie to nie będzie popierać, zwyczajna k….a nie ma poglądów.
  I skończy się „kochanie” .

 118. @Mad Marx
  „Pan powtarza popularny jeszcze za komuny pogląd, że rząd ma jakieś tajne pieniądze, które ukrywa przed obywatelami i trzyma złośliwie naród w biedzie.”
  To przekonanie zarowno teraz jak i wowczas bralo sie stad, ze rzadzacy zawsze zyli daleko lepiej niz rzadzeni.(„Rzad sam sie wyzywi”). Ludzie tlumaczyli sobie to prosto – rzad ma ale dla siebie, narodowi skapi. Przecietny Kowalski nie zastanawial sie nad tym ile sensu jest w tym przekonaniu. Poniekad z tego przekonania wynika takze pewna popularnosc PiS . Rzad, ktory wreszcie nie skapi ale sie dzieli z narodem.
  Natomiast @Wiesiek 59 takiego pogladu bynajmniej nie wyrazil i chyba dokonales pewnej nadinterpretacji.

 119. @zetus1
  26 czerwca o godz. 12:45

  Tusk porzucił swoją partię i Polskę na rok przed wyborami, w dodatku wyznaczając na swoją następczynię nieudaczną Ewę Kopacz, co walnie przyczyniło się do wygranej PiS.

  Pozostawił po sobie fatalne wrażenie, bo dał do zrozumienia, że Polska nie jest dla niego ważna. Zwłaszcza że kilka miesięcy wcześniej zaklinał się w TV, że to tylko plotki, że przynajmniej przed wyborami nigdzie się nie wybiera, że poprowadzi kampanię swojej partii. Potem wyszły taśmy Sowy i Tusk nagle zmienił zdanie. Tak to wyglądało. Gdyby zrobił to po wyborach, przegranych lub wygranych, zostałoby to odebrane znacznie lepiej.

  Dlatego teraz nikt w Polsce już na niego nie czeka. Stracił zaufanie i już go nie odzyska.

  A w medialnych „bitwach o emocje ludu” ucieczka byłej premier (Szydło) za pieniędzmi do Brukseli ma znacznie mniejszy kaliber niż ucieczka urzędującego premiera Tuska. Jeden zero dla PiS.

 120. jakub01
  Sama widzisz, ilu jest dobrych ludzi komentujących na blogu z dobrymi radami dla przewodniczącego Schetyny. I to jest efekt Twojej tezy, że trzeba się przeprosić z PO, albo …….

  Moja rada z kolei jest taka, że Schetyna powinien odciąć się od Tuska. Powinien wypomnieć mu wszelkie przewiny, jak to zaniechał walki o klimat i budował nową elektrownię na węgiel. Jak to nie chciał komisji śledczej nt. afer w SKOKach. Jak to wziął ślub kościelnych po tylu latach grzesznego pożycia.

  Schetyna powinien się odciąć, skrytykować Tuska za to, powiedzieć, że zawsze go krytykował, a jeśli nie to mu z nim było nie po drodze, co wszyscy widzieli i chyba pamiętają. Powinien powiedzieć, że on owszem jest antPiS, ale także antyTusk i że Tusk już mie wróci. A jak Tusk wróci i wygra wybory i zostanie prezydentem, to on, Schetyna zrezygnuje. Bo nie może być tak symetrycznie jak z Kaczyńskimi, kiedy jeden bliźniak był prezydentem to drugi premierem. Nie może być Tusk prezydenetem, kiedy Schetyna jest premierem, a nawet szefem opozycji. Nasz prezydent, znaczy się Tusk, ale premier musi być wasz. Czyli alternatywy, której jeszcze nie ma, ale czekamy aź się pojawi. Tak powinien zrobić Schetyna, a nie czekać aż Biedroń wróci z Brukseli, o „Naszej Beci” nie wspominając.

 121. @Teo
  Najbardziej ludzie sie boja tego, co zagraza ich nalogom. Zatem najlepiej cisnac po alkoholu i fajkach. Pis zwiekszy akcyze na uzywki w ramach przymusowego zdrowienia narodu. Woda skoczy trzykrotnie. Zlikwidowane beda malpki. Dla gowniarzy alkohol od 21 roku zycia. Itp. Najlepsza jest szeptucha, propaganda szeptana. Taki gluchy telefon idzie jak burza a internet zrobi swoje. Dla uzaleznionych od netu malolatow osobna wersja straszenia.

 122. remm
  26 czerwca o godz. 13:14
  Tu nie chodzi o jakieś nośniki propagandowe ale o autentyczne afery. Srebrna, Skoki wyłudzanie kredytów i nielegalne finansowanie PiS. Inteligenty człowiek nie potrzebuję jakiś nośników porostu to wie. Potrzebuję jasnej informacji.

  Diagnoza jest jasna, mamy bardzo głupie sfanatyzowane i niedouczone społeczeństwo . Na koniec głupi i tak zostanie biedny bo jest na to za głupi, żeby było inaczej.

 123. @Martin L
  26 czerwca o godz. 13:16

  Nie należy przeceniać efektu pińcet. W kampanii 2015 nawet najwięksi wyznawcy PiS podchodzili do zapowiedzi rozdawnictwa z rezerwą, zwłaszcza że Polska była „w ruinie”. Zdecydowały błędy PO, odejście Tuska, kiepska kampania („niech zmieni pracę i weźmie kredyt”), afera podsłuchowa oraz kryzys uchodźczy i związane z nim poczucie zagrożenia.

  Zaraz po wyborach 2015 Platforma, a raczej szerzej rozumiana opcja liberalno-europejska, wciąż miała duże poparcie. Powstał KOD, a notowania Nowoczesnej szybko rosły. Tak było, dopóki Polacy mieli uzasadnione obawy, że PiS wypisze nas z Unii i stracimy związane z tym przywileje i pieniądze. Później okazało się jednak, że Unia nie jest w stanie lub nie ma zamiaru ukarać PiS za łamanie praworządności, a PiS nie zamierza wycofywać Polski z Unii, przynajmniej dopóki Unia daje pieniądze, wobec czego w oczach polskiej opinii publicznej Unia stała się „frajerem, którego trzeba kiwać i doić, póki się da”. Po co przestrzegać zasad europejskich, jeśli bez tego mamy tyle samo. W dodatku okazało się, że przyjęcie milionów islamskich uchodźców przez Europę Zachodnią spowodowało ogromne problemy, czyli PiS miał rację, a niechęć do Platformy, która chciała nas „ubogacać kulturowo”, mocno wzrosła.

 124. jakub01
  I jeszcze ta rada – po przeproszeniu się z PO – że patriota cznia pieniądze. Że prawdziwego patrioty się nie kupi. To jest oczywiści podkradzione od PiS. Przecieź prezes Kaczorek sam mówił, że do polityki nie powinno się iść dla pieniędzy, a marszałek jego Senatu potwierdził, że on pracuje z wyższych podbudek i wynagrodzenie (15 tys + na miesiąc) nie ma dla niego znaczenia.

  Powinien to Schetyna powiedzieć, że wprowadzi patriotyczny bon i będzie nimi płacił nauczycielom i lekarzom, pielęgniarkom i policjantom, oraz weterynarzom państwowym. Powinien podać czyj wizerunek będzie widniał na bonach, aby się nie kojarzył z banknotem 500-złotowym, ani żadnym innym. I żeby na nim flagi europejskiej nie było, bo Polacy waluty euro nie chcą dostawać od państwa polskiego.

 125. kooperatywaMandragon

  „Bartosz Arlukowicz jest jedyna szansa na wygranie wyborow …”

  Nie wiem na jakiej podstawie pan to pisze, bo mogłyby tego dowieść jedynie wyniki wyborcze.
  Moim zdaniem tutaj żadnego pola nawet do dyskusji wstępnej nie ma, bo Arłukowicz nie wykazuje najmniejszej inicjatywy w tym zakresie. Mam na mysli to, że nie podejmuje walki o przywództwo w PO i nie tworzy (ujawnia) frakcji, która mogłaby być alternatywą dla linii politycznej realizowanej przez obecne kierownictwo PO. Zaznaczam, że odnoszę się w tym przypadku wyłącznie do pragmatyzmu działania partii politycznych w systemie demokratycznym.

  Mało, Arłukowicz w tzw „gabinecie cieni” PO, którego kierownikiem czyli premierem jest Schetyna pełni rolę rzecznika prasowego czyli osoby zaufanej a więc głeboko identyfikującej się z dotychczasową polityką przewodniczącego – nominata PO na premiera.

  Poniżej link na „gabinet cieni” PO ze Schetyną jako premierem. Takie są polityczne realia i żadne listy rozpaczliwe czy przywoływanie analogii historycznych („wasz prezydent, nasz premier”) nic w nich nie zmienią.

  http://gabinetcieni.org/

 126. jakub01
  Masz rację. Poza tym uważam, że dyskusja w kraju rozwija się i wspina się na wyższy poziom. Dawniej wystarczylo powiedzieć, że społeczeństwo jest przypadkowe. I tyle. Łuskaj sobie szary człowieku, łuskaj. Żadnej głębszej treści nie wyłuskasz.

  A teraz dostajemy analizę społeczeñstwa pogłębioną. Otóż społeczeństwo jest – cytuję – niedouczone, sfanatyzowane i głupie. Mądre spostrzeżenie. Te Twoje „przeciętne wyborcy” wysiadają przy tym, choć były krokiem w dobrym kierunku.

 127. @Martin L
  26 czerwca o godz. 13:39

  Odsetek inteligentnych ludzi, którzy kupią gazetę i przeczytają ze zrozumieniem artykuł o Srebrnej jest (nie tylko w Polsce, lecz w każdym społeczeństwie) znacznie niższy niż obecne notowania opozycji, tak że jeśli opozycja będzie dalej adresować swój przekaz tylko do tej grupy, to czekają ją tylko spadki.

  Producent doskonałego proszku do prania też mógłby opisywać w reklamach jego skład chemiczny i reakcje zachodzące podczas prania za pomocą schematów i wzorów, i gardzić ludźmi, którzy tego nie rozumieją. Jednak tego nie robi, bo wie, że przegrałby z producentem szajsu, który reklamuje swój towar za pomocą kolorowych, sugestywnych materiałów.

  Jeśli szefowie opozycji tego nie rozumieją, to znaczy, że nie są inteligentni. Są głupcami.

  Owszem, mamy głupie i sfanatyzowane społeczeństwo, ale po pierwsze, obecna opozycja w ciągu 8 lat swoich rządów w znacznej mierze przyczyniła się do tego stanu rzeczy, a po drugie, jeśli ktokolwiek chce to zmienić, musi wygrać wybory, a żeby wygrać, musi przyjąć do wiadomości, że mamy głupie i sfanatyzowane społeczeństwo, i dostosować do niego swój przekaz.

 128. @Teo,
  dla mnie Schetyna to ma wdziek plasterka splesnialego sera, ale nie mamy innej opozycji, nie mamy innych ludzi, trzeba robic tymi, ktorzy sa i to tymi, moim zdaniem, rozpoznawalnymi wlasnie. Na nowe nazwiska za malo czasu, do tego Polak nieufny, jak nie wie o kogo chodzi, to gotow wybrac tego, ktorego zna dlatego, ze zna. Mysle, ze wiekszosc rodakow pozapisowskich w ogole nie ma za grosz zaufania do politykow i uwaza, ze „wszyscy sa po jednych pieniadzach” ale… Biedron jak sadze celuje w nastepne wybory i to od poczatku. Nie wierze, ze powaznie liczyl na wejscie Wiosny w tym rozdaniu. Czesc odium z PO jednak spadla, sam Schetyna jednak ostro pracuje nad zjednoczeniem opozycji, mozna sie brzydzic ale trzeba ten wysilek docenic. Z tym Tuskiem to nie wiem. Wielu wierzy, ze przyjedzie na bialym koniu. Moze im te wiare pozostawic?

 129. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w czerwcu PiS, wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, mogłoby liczyć na poparcie 34-proc. osób deklarujących gotowość wzięcia udziału w głosowaniu. Platforma Obywatelska zaś (bez koalicji) na 24 proc. – wynika z sondażu Kantar. Do Sejmu weszłyby jeszcze: Wiosna Roberta Biedronia oraz Kukiz’15.

  https://fakty.interia.pl/polska/news-sondaz-kantar-pis-znaczaco-wygrywa-z-po,nId,3064352,via,1?utm_source=pushpushgo&utm_medium=push&utm_campaign=CampaignName#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Czyli d.KE (PO+PSL+SLD+NO+itp) dostałoby 36 procent, o dwa punkty więcej niż PiS. Do tego w przystawkach Wiosna bije Kukiza. Jest zatem promyk nadziei, czy nie?

 130. remm
  26 czerwca o godz. 13:14
  Afera Srebrnej PiSowi nie zaszkodziła, bo opozycja nie zadała sobie trudu, aby skonstruować na jej podstawie podobny przekaz. Opublikowała w Wyborczej artykuły o objętości małej książki, które niewielu przeczytało, a jeszcze mniej zrozumiało.

  Mój komentarz
  Gazeta Wyborczą dała aferze Srebrna oprawę, godną, oświeceniową, logicznie spójną, relacjonująca, opartą na faktach.
  Tego rodzaju oprawa jest dla większości odbiorców zbyt trudna, przesycona prawniczymi idiomami, odwołująca się do wiedzy o państwie i szacunku dla państwa prawa. Te dwie ostatnie sprawy wśród szerokiego elektoratu leżą odłogiem. Szerokiemu elektoratowi nie jest potrzebna wiedza o państwie, ustroju, o prawie i demokracji. Jemu jest potrzebna wiedza o tym ile państwo może dać, wiedza o tym dlaczego państwo pozwoliło na afery typu ambergold, dlaczego państwo, jak widać było to od kuchni – na nagraniach od Sowy – to same cwaniaczki i złodzieje naszych pieniędzy marnotrawiący skradzione pieniadze dla własnych przyjemności – na trunki i ośmiorniczki.

  Przekonanie elektoratu do tego, że w państwie nie wolno deptać konstytucji, nie wolno niszczyć trójpodziału władzy, jest trudnym przedsięwzięciem w Umęczonej. Argumentacja w tej sprawie bardzo wolno dociera do obywateli, ponieważ obywatele mając do dyspozycji uwierzenie w cokolwiek wybierają w większości propagandę typu – oni kradli, a my dajemy, oni nie dawali nam, bo chcieli więcej ukraść, wystarczy mnie kraść, w by w RP było lepiej, itp.

  Argumenty najprostsze, działające bardziej na emocje, a nie na rozum, mają największe powodzenie.
  Tu jak na razie nie wytworzyła się choćby symetria. Emocje są w Umęczonej dużo łatwiejsze do wykorzystania w przekonywaniu obywateli do czegoś niż rozum. Jak wykazała ostatnia kampania wyborcza – argumenty nawet te kłamliwe, podłe, oszukańcze, ale zaprawione emocjami, usprawiedliwiane rzekomymi dobrymi intencjami są skuteczniejsze niż te przemawiające do wiedzy, rozumu, do odpowiedzialności obywatelskiej.
  Trójpodział władzy w Umęczonej przegrywa z 500 plus. Jak na razie.
  Pzdr, TJ

 131. @ zetus1
  26 czerwca o godz. 12:30

  „Dobrze piszesz, tylko tego gościa z antypodów nie przekonasz ”

  On jest z antypodów? To dlaczego wypowiada się na polskie tematy? Dorabia sobie?

 132. @Teo,
  My tu sobie gadu, gadu a chlop sliwki rwie. Mysle, ze bledem byla Kopacz,to wtedy powinien wejsc Schetyna. Kopacz byla jakby z namaszczenia Tuska, do tego ani swojska jak „nasza Becia” ani zadna tam „matka narodu” , na co sie kreowala wybitnie nieudolnie.W ogole byla jakas taka malo wyrazista.
  Tak czy owak – „kosci zostaly rzucone- powiedzial maz rzucajac chuda zone.” Wleke sie do krypty bo spik me morzy. Tymczasem.

 133. @teo, 13:33
  Ściskam dłoń najserdeczniej.
  To pierwsza, konkretna propozycja dla Schetyny.
  Te ciamcia-ramcia czas kończyć.
  Czymś wstrząsnąć elektorat liberalny.

  A od siebie powtórzę.
  Nie tylko premier koalicyjny. Trzeba ustalić rząd koalicyjy. Jest z czego wybierać.

 134. @remm
  100/100 jak pisał zagubiony klasyk.
  Ukłony.

 135. @jakub01
  Ser spleśniały, ten na R, to coś dla mnie pysznego, choć kosztownego.
  O Schetynie ciężko mi idzie pisanie, bo coś mnie w nim drażni. Nawet, jak się porusza.

  W nocy nieźle pojechałaś. Dzięks za aktywność.
  Pozdr.

 136. @Teo
  ” Powinien podać czyj wizerunek będzie widniał na bonach, aby się nie kojarzył z banknotem 500-złotowym, ani żadnym innym. ”
  Proponuje wizerunek mojego kota Szperka.

  file:///C:/Users/ROBERT/AppData/Local/Temp/33021977_104538047098370_3955064451777953792_n.jfif

 137. @ PS. Niestety nie wyszlo mi to co trzeba tylko jakies badziewie. A mial byc portret Szperka.

 138. Po pierwsze, jak opozycja ma walczyć z PIS, kiedy znaczna jej cześć, chyba większa, ma takie same poglądy jak pisowcy? Łączy ich wiernopoddańczy stosunek do watykańskich szalbierzy, dlatego nic nie zmieni się w Polsce, tak długo, jak długo faktyczną władzę będzie sprawował kler. PIS i kler opanowali do perfekcji metodę przykrywania jawnych przekrętów i innych podłości, odwracając natychmiast kota ogonem i kierując uwagę ludu na najczęściej wyimaginowane czyny popełnione przez oponentów.
  Po drugie, niestety większość Polaków dało sobie wyprać mózgi, nawet na odległość – vide neo, i nikt im nie wmówi, że czarne jest czarne, a białe jest białe; prawda jest jedna, ta którą głosi Kaczyński.
  I to by było na tyle – mamy przesrane.

 139. jakub01
  26 czerwca o godz. 12:10

  Wyborami rządzą pieniądze, media i emocje.
  Przez kilkadziesiąt lat, w Europie czy szerzej eurokulturowym świecie, rzadziły więc te same partie po kilkadziesiąt lat, zmieniając twarze jedynie w przypadku śmierci liderów.
  Wybór pomiędzy 2-5 partiami dominującymi w danym kraju, miał niewielkie przełożenie na różnice programowe.
  Zabetonowana scena polityczna, to nie jest moim zdaniem demokracja tylko demokratura.

  Dopiero od kilkunastu lat coś się na europejskiej scenie politycznej zaczęło dziać.
  Tyle że bez dostępu do mediów i pieniędzy, jest to trudne zadanie.
  Pozostają emocje……

  Poza wizerunkową stroną, co różni PO od PiS?
  Skuteczność i bezwzględność działania?
  Osobiste animozje dawnych działaczy opozycyjnych?
  Taki układ w innej konfiguracji geopolitycznej, też mógłby trwać dziesięciolecia.
  Rytualna zmiana przy korycie tych samych twarzyczek od 30 lat, ludzi wypranych z idei i pomysłów, którzy są jedynie żądni splendorów, pieniędzy i władzy, to slepa uliczka.

  Efemerydy na jeden sezon typu Nowoczesna, Kukiz, Wiosny nie czynią…..

 140. @ PS. Co sadzisz o takim wizerunku na banknocie? Jesli do czegos podobny to do diabla.

 141. @ Stasieku,
  uwielbiam smierdzace sery tylko mi ich jesc nie wolno. Nic mi juz psia krew nie wolno. Dlaczego wszystko co przyjemne jest szkodliwe? Alkoholu nie , papierosow nie, soli nie, tluszczu nie, cukru nie i calej reszty tez -nie!
  Pozostaje mi gotowana, nieosolona ryba i brokuly. Wyjatkowe paskudztwo. Pozdrowko.

 142. @teo
  Ja mam od dawna sympatię polityczną w PO.
  To Rafał Trzaskowski.
  Nic mnie w nim nie drażni, jest wyjątkowo urodziwy, „angielskie” kuma, ma mądre, skupione oczy i nie merda przed dziennikarkami TVN.
  Z tym LGBT załatwił sobie dużą grupę w elektoracie stolicy. Statystyki różnych stolic (metropolii) dowodzą wysokiego tam odsetka kochających inaczej.

  Piszę na A50, to prawie boli, ale nawet w zieleni upał okrutny i nie chce mi się iść na górę do laptopa.
  Bardzo ciekawa lektura postów pod tym wpisem.

 143. @jakub01
  Kiedy Ty sypiasz ‚jakubko01’?
  Chyba mam lepiej, bo jadam wszystko zdrowe i piję wina ca $15 / butelka.
  Gorzej z seksem po 40 latach w związku.

 144. Mad Marx

  Budżet którym zarządza rząd, to głównie wpływy podatkowe i dywidendy.
  Od rzadu i większości sejmowej zależy, jakie będą wpływy podatkowe.
  30 lat deficytu budżetowego i ujemnego salda obrotów handlowych z zagranicą, to nienajlepsza sytuacja.
  W takiej sytuacji jest zresztą większość krajów rozwiniętych.

  Jedyną kwestią jest poziom zadłużenia w walutach wymienialnych.
  To zagraniczni wierzyciele mogą nam podyktować niemożliwe do spłaty warunki.
  I oczywiście, Bazylea……
  Zadłużanie się na rynku wewnętrznym, ma swoje plusy, pod warunkiem że NBP będzie współpracować.
  I nie dostanie szef NBP innych dyspozycji.

  Ps.
  W poprzednim watku nawiązałeś do emerytur.
  Mnie zastanawia, gdzie ta kasa.
  Przeciętnie człowiek pracuje 40 lat, na emeryturze żyje 14.
  Pracując, kilkukrotnie zwiększa się składka ZUS.
  Te pieniądze kiedyś inwestowane w fabryki i infrastrukturę, obecnie znikają.
  Przyszła Amba i wcięło?
  Ktoś te przyszłe emerytury będzie musiał sfinansować.
  I nie będą to bezrobotni, wypchnięci za granicę, czy pracujący na umowach śmieciowych.

 145. @ Wiesiek,
  to wszystko racja tylko na razie nie widze szans na powstanie czegos sensowniejszego niz Wiosna. Scislej, nie wykluczam, ze Wiosna sie przepoczwarzy w cos na prawde nowego (staro-nowego), ale na to potrzeba czasu, okrzepniecia, skrystalizowania a jednoczesnie oswojenia elektoratu z soba. Taka calkiem nowa formacja nie ma szans w obecnych wyborach. Z tym „trzeba sie przespac”. Dlatego mysle, ze Biedron celuje w nastepne wybory i nie chce sie rozmydlic w koalicji. Z drugiej strony – Grzesio jaki jest kazdy widzi. W koncu jedni z niechecia inni ze wzruszeniem ramion jeszcze inni z pewna taka niesmialoscia
  ale beda musieli tego Grzesia zaakceptowac. Cholera nie czas zalowac roz…

 146. @ Stasieku,
  ja jezdem wampir, sypiam za dnia a jak pochmurno to wcale. A tak na prawde, to nie majac nic do roboty sypiam kiedy mi sie zechce. Czasem mi sie nie chce przez dwa dni.

 147. Opozycja w wydaniu pana Schetyny to fikcja literacka na użytek lemingów.
  Jedyną opozycją realną ale występującą tylko w internecie jest Konfederacja narodowców, ale o nich cicho sza. Ten nieformalny zapis cenzury na słowo Konfederacja obowiązuje niemieckie media dla Polaków i żydowskie media dla Polaków, a polskie media dla Polaków są pod ścisłą kontrolą Naczelnika IV RP, który zadowolony z takie podziału czwartej władzy ze spokojem czeka na wynik jesiennych wyborów, których wynik już zna przy takim podziale rynku mediów.

 148. @ Stasieku,
  czas na mnie wlasnie nadszedl byl i tylkom sie zagadala znowu. Dobranoc zatem.

 149. https://wolnemedia.net/dlaczego-w-hondurasie-plonie-ambasada-usa/
  ==========

  W Wenezueli ponoć nie ma demokracji, jak na razie przewrót się nie udał.
  Bida z nędzą?

  W Hondurasie przewrót się udał, jest demokracja.
  Jak żyją ludzie pod amerykańska protekcją?

  Warto przeczytać……

 150. Według danych PBL Netherlands Environmental Assessment Agency aktualnych na rok 2016 – na statystycznego Polaka przypadała uśredniona emisja CO2 w wysokości 7,76 tony rocznie. Więcej od Polaków emitowali np. Niemcy (9,47 tony / rok), Holendrzy (9,62 tony / rok), Rosjanie (11,54 tony / rok), Amerykanie (15,56 tony / rok), Saudyjczycy (16,02 tony / rok), Australijczycy (17,20 tony / rok) czy Kanadyjczycy (18,63 tony / rok).
  http://niewygodne.info.pl/artykul9/04872-Ile-CO2-emituje-samolot-z-Europy-do-USA.htm
  =========

  Cele klimatyczne należy realizować u największych trucicieli……

 151. KOŁPAK – osłona felgi samochodowej. Ma znaczenie estetyczne i chroni śruby, częściowo felgę i elementy zawieszenia koła. Może być wykonana z metalu lub tworzyw sztucznych. Tyle Wikipedia.
  Zdarza się jednak, że nieodpowiednio zamocowany kołpak odpadnie i jest kłopot, kłopot dla właściciela samochodu i służb.
  Dzisiaj rano w radiu dramatyczny apel o pomoc. Na autostradzie w Niemczech awarii uległ samochód FIAT 126p. Kierowca pilnie poszukiwał trzech śrub do koła.
  Gdyby ten samochód miał na kołach kołpaki, byłby nie tylko piękny, ale i zabezpieczony

 152. @ls42
  Gdybyś ten kołpak pociapał na drobne kawałki i wrzucił do wora na plastik, nikt by nie zauważył. Sam sobie narobiłeś kłopotu swoją praworządnością.
  Opisałbym jak wygląda recykling w moim bloku, ale to zbyt skomplikowane…

 153. Do czego służy kołpak już się dowiedzieliśmy zatem jakie funkcje ma mieć polityk.
  Ten z pierwszego szeregu powinien odpowiednio wyglądać i być przydatny, nie tylko wywierać wrażenie estetyczne, ale mówić tak aby był slyszany i ludzie nie wyłączali telewizora.
  Czy Grzegorz Schetyna jest takim politykiem?
  W tutejszych komentarzach przeważa krytyka chociaż żadnych istotnych wad się nie wymienia. Można zarzucić, że nie porywa, ale też nie odstrasza.
  Może zatem chodzi o narrację jaką przekazuje. Chyba jednak cały problem tkwi w obecnym braku możliwości finansowych skoro kasę trzyma opcja przeciwna, a nic tak nie zachęca jak pełna kasa u tego co ją ma
  I tu jest pies pogrzebany

 154. Sprawa z tym ciemnym ludem jest trudna do pojęcia. W 2007 był jaśnie oświeconym i niesfanatyzowanym, wybierał mądrze oświecony lud. Także samo 4 lata później, lud o jasnym i niesfanatyzowanym umyśle wybrał kogo trzeba. No cóż to się stało, że za 4 lata, w 2015 stał się ciemnym sfanatyzowanym ludem i wybrał po kretyńsku, no co to się stało, że wcześniej jaśnie oświecony tak zgłupiał? „Zachodzę w um” i nic a nic nie kumam. Proces głupienia wcześniej światłego ludu trwa, bo w październiku wybierze tak fatalnie, że wybrańcom tych ciemnoludnych głupoli zapewni większość konstytucyjną. Ludu boży! – Czemuż to a czemuż tak głupiejesz i ciemniejesz, no czemu?

 155. Może jednak pomysł redaktora Passenta nie jest taki zły. A na pewno jest pierwszym konkretnym, jaki dotąd usłyszałem od licznych doradców PO.

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/sondaz-ibris-dla-onetu-ranking-zaufania-kto-jest-liderem/wd8l0g2

 156. @Legat
  to proste, do urn ruszyl inny elektora – „teraz k…a my!” A temu oswiconemu momentalnie sie odechcialo jak to zobaczyl. Postanowil sie dumnie nie znizac. Podczas gdy Beatka i reszta swojakow cierpliwie tlumaczyla, ze chamstwo, ciemnota, fanatyzm to w gruncie rzeczy prawdziwa, natura Polaka, zatem nie ma sie co krepowac, wszak mamy wolnosc slowa. No i bydlo uwierzylo w siebie tak dalece, ze wczesniejsza niepewnosc ( a, moze jednak nie wypada?), wszelkie skrupuly zniknely.
  I ruszyl narod do urn, tych prawdziwych Polakow. Ci nieprawdziwi uznali wybory za obciachowa impreze i udali na „wewnetrzna emigracje”. Teraz z niej wracaja.
  Aaaaa, pierona mialam spac.

 157. https://www.veteranstoday.com/2019/06/21/besieged-daesh-leaders-in-kunar-region-rescued-by-american-air-craft/
  ==========

  Demokrację można szerzyć na różne sposoby…..
  Ważne, by były z tego profity….

 158. Czepiam się przestępczości w parafiach. Kosztowna sprawa dla Ziobry. Czy Watykan nie powinien partycypować w kosztach nawracania na właściwą drogę. Katolik mówi ojczyzna a myśli Watykan. Tak sobie myślę czy w ramach świętego spokoju nad Wisłą nie namawiać w ramach dobrowolnego poddania się karze do połączenia się z ojczyzną. Popieram.

 159. Hetajr,
  to jest pomysł przedpotopowy. Zarówno przed ostatnimi wyborami jak i zaraz po, takie pomysły już się pojawiały we wpisach na tym blogu ale ociemniały z zaskoczenia „jasny lud” nie mógł się pogodzić z myślą, że „sztandar wyprowadzić” należy i przestać galwanizować politycznego trupa, który przedłużał przez 4 lata „ostatnie podrygi gnijącej ostrygi”, czyli agonię, która to zapewni właśnie druzgocące zwycięstwo PiS. Samym swym istnieniem w polityce PO z kapitanem Schettino na mostku tej tratwy powiązanej zbutwiałymi sznurkami pacyfikuje możliwości wyborcze całej opozycji.

 160. @

  Faszyści w akcji:

  Trybunał Konstytucyjny zgadza się z Ziobrą i „neutralizuje” sprawę ułaskawienia Mariusza Kamińskiego

  http://wyborcza.pl/7,75398,24937909,trybunal-konstytucyjny-zgadza-sie-z-ziobra-i-neutralizuje.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.3.maly

  pauleycz26.06.2019, 15:17
  Nie rozumiem, dlaczego Wyborcza pisze tu o Trybunale Konstytucyjnym? Przecież TK już nie istnieje, zamiast tego jest grupa partyjnych funkcjonariuszy, nielegalnych dublerów i jednego funkcjonariusza służb specjalnych pod przywództwem słabo ocenianej magister prawa.

  @ pauleycz
  Podobnie jak opozycja pisze o reformach sadownictwa 🙁
  Takie już jest buractwo i tyla.

 161. Jakub01 (16.29),
  widzę, że śpik Cię morzy bo bredzisz. Szukasz win w elektoracie. To więcej niż błąd, to bezmyślność i bezrefleksyjność. Łatwizna zbudowana na zasadzie – bo tak widzimisię.
  Ten sam posiadacz kartki wyborczej teraz jak i kilka czy kilkanaście lat temu a nie koniecznie jakiś nowy ma taki obraz spoglądając na PO-PiS:
  – prawdomówni premierzy, tu KOpacz przekopująca miejsce katastrofy Smoleńskiej, a tam Morawiecki,któremu bezpieka zabijała przyjaciół z konspiracji, – – tu fachowiec od spraw wewnętrznych, katechetka z Bydgoszczu, psiapsiółka Kopaczowej a tu p. Witek, psiapsiółka Szydłowej.

  Tak można na całe strony. Znasz miejsce budowy elektrowni atomowej, którego szukanie kosztowało pół miliarda? Znasz?

  To są alternatywy? Nie rozśmieszaj myślących ludzi, którzy polityką się nie pasjonują ale mają oczy, mózg i umieją czytać a teraz jeszcze są wyzywani od „ciemnego ludu”, a przez Ciebie dodatkowo od „chamstwa i ciemnoty”. Masz fobię na tle Polski i Polaków. Sprawiasz wrażenie jakbyś wymagała pomocy jakiejś.

 162. Rosja wraca do Rady Europy. Jaki jazgod wydaje sfora rusofobów finansowana przez cia. Tak sobie myślę,że z konusami świat nie układa się. Popieram. Mamy nową Jałtę.

 163. jakub01
  „Nic mi juz psia krew nie wolno. Dlaczego wszystko co przyjemne jest szkodliwe? Alkoholu nie , papierosow nie, soli nie, tluszczu nie, cukru nie i calej reszty tez -nie!
  Pozostaje mi gotowana, nieosolona ryba i brokuly. Wyjatkowe paskudztwo.”
  Ty tak na serio?
  Ja rzuciłam tylko palenie papierosów, ale wszystkiego innego używam z umiarem, bo co to za życie bez użycia tego co życiu nadaje smak?
  Sądząc po Twoim temperamencie i w domyśle – rozmaitej aktywności nie wyglądasz na jakąś chorowitą zdechlaczkę.
  Znałam takich co dmuchali za zimne, żyli bardzo zdrowo ( restrykcyjne diety, codzienne bieganie i gimnastyka, wyłączenie jakichkolwiek używek) i już ich nie ma wśród żywych, choć do starości im dużo brakowało.
  Myślę jednak, że to była z Twojej strony mała prowokacja czyli swoisty żarcik.
  Jak już się wyśpisz, wampirku, to odpisz.

 164. legat,
  to jaki masz pomysł na przeszkodzenie PiS w uzyskaniu większości konstytucyjnej
  pamiętając, że do wyborów pozostało 3,5 miesiąca? Siąść i płakać?

 165. Jaki pomysł zmienić proboszcza. Proste jak budowa cepa. Tak sobie myślę bo wszelka władza od Boga pochodzi. Co zrobić z Bogiem oto jest pytanie.

 166. @legat
  Ani PO, ani PIS – rany boskie! Czyli wciąż wybór miedzy mniejszym a większym złem i dwa, plus minus te same wciąż, elektoraty. Kiedy to się wreszcie skończy i czym?
  „Wiosna” wiosny nie uczyniła, a nawet nie dorównała wstępnemu sukcesowi Palikota, który wszedł do sejmu z 10 proc. poparciem i był jakąś tam nadzieją na przełamanie duopolu PO-PIS.
  Red. Passent wymienia nazwiska potencjalnych liderów po stronie opozycji. To istotnie politycy z tzw. potencjałem, ale na ich skuteczne lansowanie trochę za późno przed jesiennymi wyborami. I znowu ktoś coś przegapił, a opozycja chyba się po pozbierała po wyborach do europarlamentu.
  Czarno widzę.

 167. Hetajr (ad 17.09),
  no nie przesadzaj, może i jestem megalomanem ale nie aż takim, by, jak piszesz – na 3,5 miesiąca przed wyborami – mieć receptę na zastopowanie marszu PiS po większość konstytucyjną.

  Ja spróbowałbym zainicjować grę z systemem D’Hondta. Nie krygować się ze strony liderów ugrupowań, ze jest się antypisem, ze strony PO walnąć się szczerze w piersi i przyznać otwarcie co się zawaliło przez 8 lat rządów, przestać pozwalać na prowadzanie się na smyczy przez seksualnych dewiantów, walić PiS, tam gdzie naprawdę może zaboleć, np. w to że ludzie umierają na SORach, średnia życia za władzy PiS spada drugi rok a dostęp do opieki medycznej się pogarsza, że liczba lekarzy na 1000 tubylców jest w dole państw cywilizowanych, że rosną koszty utrzymania i że nędza energetyczna jest powodem śmierci 35 tysięcy Polaków (nie licząc tych „poległych” od smmogu) rocznie a rokowania są jeszcze gorsze, bo ceny energii wzrosnąć muszą przecież i setki takich spraw więcej. O rozwalaniu oświaty, np o tym, że od września w samej Warszawie zabraknie 600 !!! nauczycieli matematyki i fizyki itd. itd. nie wspomnę.

  Wracając do liczenia d’Hondt’em. Spróbować dogadać się co do oczekiwań liderów partii politycznych w kwestii liczby mandatów, która by ich w sposób minimalny zadowoliła i ułożyć listy tak, by te oczekiwania mogły być spełnione. Nie dać się wciągać w dysputę polityczną dalszą niż własnie temat najważniejszy – większości konstytucyjnej. Szczerze powiedzieć, że chodzi o to by żaden głos się nie marnował, bo dostanie go PiS i kropka.

  Mógłbym to ciągnąc, ale szanse są – moim zdaniem nikłe.

 168. @
  ” Proces głupienia wcześniej światłego ludu trwa, bo w październiku wybierze tak fatalnie, że wybrańcom tych ciemnoludnych głupoli zapewni większość konstytucyjną. Ludu boży! – Czemuż to a czemuż tak głupiejesz i ciemniejesz, no czemu”.

  ” Szukasz win w elektoracie. To więcej niż błąd, to bezmyślność i bezrefleksyjność. Łatwizna zbudowana na zasadzie – bo tak widzimisię.”

  Ktos tu rzeczywiscie potrzebuje pomocy. Ojojoj !

 169. @

  Faszyzm w akcji:

  Piotrowicz po wyroku TSUE: W przypadku KRS się nie cofniemy

  http://wyborcza.pl/10,152484,24936951,piotrowicz-po-wyroku-tsue-w-przypadku-krs-sie-nie-cofniemy.html#s=BoxOpImg3

  chardonnay26.06.2019, 13:40
  Cofniecie się, cofniecie, jak wam kurek z pieniędzmi zakręcą.

 170. @ Legat,
  .” No cóż to się stało, że za 4 lata, w 2015 stał się ciemnym sfanatyzowanym ludem i wybrał po kretyńsku, no co to się stało, że wcześniej jaśnie oświecony tak zgłupiał? „Zachodzę w um” i nic a nic nie kumam. ”

  ” Nie rozśmieszaj myślących ludzi, którzy polityką się nie pasjonują ale mają oczy, mózg i umieją czytać a teraz jeszcze są wyzywani od „ciemnego ludu”, a przez Ciebie dodatkowo od „chamstwa i ciemnoty”.
  Masz fobię na tle Polski i Polaków. ”

  Komentarz zbyteczny.

 171. @

  PiS wygra jesienią ??

  hejże ho, a jakby tak:

  Strajk lekarzy,
  strajk nauczycieli
  strajk niepełnosprawnych
  strajk w sadach
  nowe filmy Sekielkiego
  zapowiedziany film Vegi
  i parę innych nieprzewidzianych niespodzianek
  ( zatrzymane wypłaty z EU ? )

  Ośmiornica PiS

 172. jakub01 26 czerwca o godz. 17:55 do mnie: –Komentarz zbyteczny.

  Jakub01
  No i widzisz, widzisz, jak chcesz to potrafisz. Zgadzamy się w kwestii zbyteczności komentarza, bo każdy sobie czytać może, jeden to robi lepiej a drugi gorzej. Jeden umie, znaczy, a drugi niekoniecznie a jak ktoś nie umie, czyta wyrazy a nie zdania czy całe fragmenty, to rzeczywiście, komentarz jest zbyteczny. Zgoda – żólwik.

 173. Unia z sankcjami przypomina KK w czasie okupacji. Módlmy się a będzie lepiej. Tak sobie myślę,że wyszło szydło z worka.

 174. @ Mag,
  a juz mi sennosc przeszla. Ja tak czasem mam. A z ta dieta to niestety na serio. Ten moj Mengele ostatnio wpadl na taki pomysl i orzekl, ze to juz na dobre i zeby sie przyzwyczajac, bo co prawda wyniki mam swietne ale w tym wieku… (de puta jego madre) to tak trzeba. No to zre ten suchy chleb (smarowidla mi nie wolno) ze szpinakiem i zastanawiam sie tez czy to warto sie kolatac dali po tym swiecie . Mag ty nie jestes po zawale, wiec nie musisz brac codziennie garsci prochow, ale to pol bidy .Najgorsze jest to, ze nie mam co jesc, bo tylu rzeczy mi nie wolno, ze wlasciwie nic nie pozostaje. Kiedy pytam co w takim razie, to facet mi mowi – wszystko inne . Do wyboru mam obrzydliwa gotowana rybe bez soli (smazonego mi nie wolno), szpinak (na surowo albo na wodzie, bo mleka nie wolno), chleb pelnoziarnisty z piekarni (ze sklepu zwyklego mi nie wolno), dwa male owoce lub jeden duzy dziennie, gotowane jarzyny bez soli. Calej reszty mi nie wolno. Ja ci mowie Mag ten moj marokanski wielblad zwyczajnie robi sobie jakies eksperymenty, a ze ni cholery mi nie dolega, to wie ze siedziec za mnie nie pojdzie. Wytrzymam tak do wrzesnia, czyli nastepnej wizyty u kardio,a potem zamowie wizyte u psychiatry i pojde udusic tego doktorka albo sie wyhustam.

 175. @ Legat
  no,- zomwik, ale o cos ty sie tak uniosl to jak boga kocham nie wiem.

 176. Hejtar, Remm, Zetus1,
  no i zobaczcie, w tej chwili na TVN24 trwa dyskusja nie do rzeczy a o tym, że jakiś drukarz odmówił jakiejś organizacji dewiantów seksualnych wydrukowania jakichś plakatów. Co trzeba mieć w tych durnych łbach dziennikarzy czy indywiduów takowych udających, żeby branzlować taki temat jako super ważny w gorącym okresie przed wyborami. Jakim trzeba być głupkiem (dr Gawkowski i dr Rzymkowski), żeby dać się wciągać w takie dyskusje. No żal tyłek ściska.

 177. @Mag
  Zadne porady juz opozycji nie pomoga, w tym sensie, ze kampania jast juz zaplanowana i bedzie sie wg.planu toczyc .Czy dobrze czy zle, to bedzie gadanie przez rok po wyborach. Jak wiesz obstawialam PiS i zarzucilas mi czarnowidztwo a teraz musze ci powiedziec, ze wcale taka znowu pewna nie jestem czy nie mialas racji. Polski wyborca jest nieprzewidywalny, do tego wydaje mi sie, ze mniej przekupny niz sie zaklada. Generalnie to sie zgadzam z Gretkowska (to jest jednak swietna baba) ale im wiecej slysze lamentu nad opozycja,im wiecej defetyzmu i rozpaczy, ze to juz po ptokach tym mniej w to wierze.
  Wszyscy mowia, ze za malo czasu do wyborow. Ale na co u boga ojca za malo? Preciez opozycja realizuje to co zamierzala, cztery miesiace to nie tak znowu malo. Nie uwazam,ze kleska jest juz przesadzona.

 178. Adamie100,
  Brejza jest nie do pobicia, to gość wart wszystkie pieniądze ale kpt. Schettino nie potrafi z jego pracy korzystać! Nie wiem dlaczego? Może się boi, że ten tytan pracy politycznej za wysoko urośnie?
  Na pokazanie prac Brejzy TVN nie ma czasu antenowego. O tym, co zasygnalizowałeś czyli totalnej nieudolności PiS w walce z gangsterstwem śmieciowym nikt się nie dowie. Może dlatego, że sporo samorządowców nie tylko pisowskich, wpuszczających do siebie śmieci, maja wiele za uszami.
  Branzlowanie tematu drukarza w sporze z organizacją reprezentującą dewiantów seksualnych trwa w najlepsze. Czy ten skretyniały TVN bierze od PiS kasę jakąś?

 179. legacie

  o nieocenionych talentach Brejzy mówi się od czasu do czasu.
  Nie dalej jak dzisiaj wymienił to nazwisko ( i chyba nawet wspomniał śmieci: @remm ).
  Trzeba śledzić Twittera Brejzy !!!

 180. @Mag
  https://www.koty.pl/plecak-dla-kota/
  Zobacz ten artykul, moze to lepsze niz transporter.

 181. Według portalu po uwzględnieniu nowej wartości składki zdrowotnej, łączna wartość składek ZUS w 2020 roku wyniesie ok. 1445 zł miesięcznie, czyli prawie 130 zł więcej niż obecnie.
  https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/skladki-na-zus-rosna-w-2020-r-rekordowa-kwota/qhvnll6
  ===========

  Prawa ręka daje, lewa odbiera……
  I tak średnio przez 40 lat życia zawodowego.

 182. jakub01
  26 czerwca o godz. 18:29

  Jakubku, w imię tatki i matki, a czasem byś nie mogła musli? Zwykle je się robi z mlekiem, ale przymusu przecież nie ma. Te, które my z żoną wsuwamy mają płatki, siemię lniane, ziarna słonecznika, orzechy, rodzynki i nie wiem, co jeszcze. Ja nie jestem mięsożerny, więc mam wprawę w jedzeniu traw. Moja odwieczna sałatka: mlecz, babka wąskolistna, pokrzywa, cebula, czosnek, jajko, twaróg. A przez parę lat podstawowym produktem była pszenica. Kupowałem w Centrali Nasiennej za niecałą złotówkę kilogram. Kilogram starczał na pięć, sześć dni. Z czym się dało: z dżemami, kompotami, których zawsze mamy z 250 – 300 słoików, z jajkiem, z twarogiem, z grzybami. Albo i z samym masłem. No, masło to za mocno powiedziane – to coś koło masła może pięć minut poleżało. Po samej pszenicy potrafiłem góry przenosić. Wprawdzie żadnej nie przeniosłem – akurat nie było pod ręką, a Góra Chełmska w Koszalinie ciągnie się pod Moskwę – ale tak się mówi.

  Ja Ci, jakubku, nie współczuję, tylko od razu bym szukał sposobu. A do drewnianej koszulki się zawsze zdąży, nawet jak się jest z Ministerstwa Dziwnych Kroków.

 183. @sławczan, parafianin,ateista,legat itp. Minęły cztery lata, a wy ciągle piszecie o tym samym, co zrobił źle Tusk i dlaczego nie glosowaliście i nie będziecie głosować na PO. Napiszcie więc na kogo głosowaliście i na kogo będziecie głosować w przyszłości, pokażcie argumenty, pokażcie wasze preferencje, w innym wypadku śmiem twierdzić, ze jesteście pisowską V-ta kolumną, za pieniądze lub za osobiste porażki robiący czarny pijar. Choć inteligencją, wiedzą i wykształceniem do pięt wam nie dorastam i wykonuję zawód, którym gardzi pewnie niejeden „lewicowy” bywalec blogów „Polityki” (nie raz spotkałem się z tym faktem) wiem zas dobrze dlaczego głosowałem na PO . Rzadko, a może nigdy nie słyszałem waszych opinii o podniesieniu wieku emerytalnego w wielu grupach zawodowych, w tym służb mundurowych. Plan Hausnera(to dla sympatyków LM, „jedynego męża stanu” wg KzP, był identyczny jak PO, tylko z wyłączeniem służb jw. Komentowac tego nie trzeba. Za Platformy otworzono prawie 400(!) zawodów chronionych korporacjami. Między rokiem 2003 a 2005 ogłądałem czasem w tv „Trybunę sejmową, to co wyprawiali posłowie, szczególnie SLD, broniący zawodu adwokata,( Kalisz i nie tylko) to był symptom tego,co będzie, jak kiedyś stanie się to faktem. PO wprowadziło abolicję podatkową dla pracujących w UK, dotknęło to mnie osobiście, bo za 3 miesiące pracy fiskus PiS-u mógł naliczyc mi 50 tys kary! PO zlikwidowalo zasadnicza służbę wojskową. O „fali” można było naczytać się w Polityce do woli, w semie poseł Nowak miał ręce pełne roboty. Odsłużyłem w latach 70-tych „dwie palmowe”, ale za to moi dwaj synowie nie musieli bogacić lekarzy z komisji oraz właścicieli i wykładowców tych pseudo-uczelni, ktore za grube tysiące czesnego dawały zwolnienie od tejże służby. PO powołała Komisję Majatkową, wzbudzając furię wśród kleru, bo z SLD dawało się robić interesy. PO wycofala żołnierzy z Iraku i Afganistanu, zaskoczyło to zarówno prezydenta LK jak i lewicę, jednak z uwagi przed gniewem ludu, szybko o sprawie zapomniano. Mógłbym jeszcze pisać więcej, również o tym, co mnie zniechęciło i zniechęca do PO, ale wy te grzechy prawdziwe i nieprawdziwe wyciągacie na okrągło, wiec nie będę robić konkurencji. Tuzy blogowi (w pozytywnym znaczeniu) omijają was w komentarzach, ale ja jestem prostaczek, który nie wierzy żadnemu z was, że piszecie dla idei, a nie dla ochrony interesów własnych czy rodziny.

 184. @ Pombocku
  Nie wiem gdzie tu moglabym kupic pszenice, w moim miescie czegos takiego nie uswiadczysz, a twarogu tez nie ma w Hiszpanii ale sa podobne sery kozie i owcze, ktore lubie, tylko, ze tez z umiarem i tylko te bez zelatyny (bo tu sery utwardza sie zelatyna). Czegods takiego jak swiezy twrog (chudy w mim wypadku) w ogole nie ma. Muesli jem ale sama je robie bo nie moge orzechow i rodzynek i oczywiscie zadnego dzemu ani masla. Za to zielska do oporu (poza owocami), no i ryz i ewent. makaron. Ja wbocku sie wydurniam trochi, bo to dla mnie nie taka znowu kleska ta dieta. Slodyczy nie lubilam nigdy. Problem w tym,
  ze jestem slonolubna i jedzenie bez soli jest dla mnie jak jedzenie tektury. Totez tylko na tym zielsku zyje, bo to nie wymaga solenia. Na szczescie od gowniarza zywie sie na lakach i w lasach i niezle sie znam na roznych zestawach salatek z miejscowych roslin. Mleczu np. tu nie ma ale jest wiele innych ciekawych roslinek, ktore zjadam z chudym jogurtem albo z chlebem. Zielsko lubie. Poza tym sa gotowe kompozycje w sklepach. Choc czasem jekne za schabowym przyznaje. Szlag by mnie nie trafil jakbym raz na jakis czas zjadla ale rzeczywiscie chce przywyknac do zaleconej diety. To w koncu nic trudnego zmienic nawyki zywieniowe. Masz racje wbocku, zaden to powod do uazalania sie nad soba. Dziekic za porady. Jak bede w Barce to polete na targ, tam pszenica bedzie. Kupe se worek.

 185. @tejot
  26 czerwca o godz. 14:06

  Solidny opis afery Srebrnej oczywiście musi być. Ale oprócz tego jeszcze bardziej „muszą być” nośne hasła, slogany, memy itd. Stenogramy taśm od Sowy też były publikowane i czytane, ale w zbiorowej pamięci i tak pozostały ośmiorniczki, państwo teoretyczne i kamieni kupa.

  „Obrona praworządności” nie jest dobrym hasłem, bo choć PiS dopuścił się tu zbrodni na organizmie państwa, to Polska Platformy praworządna nie była i ludzie to pamiętają. Od lat dziewięćdziesiątych rzeczywistość wygląda tak, jak w filmie „Układ zamknięty”, a PO przez 8 lat nawet nie próbowała tego zmienić (w odróżnieniu od pierwszego PiSu). A co do niezależności Trybunału Konstytucyjnego, to jego szef Rzepliński pracował dla biskupów i bardzo przyczynił się do „sfanatyzowania społeczeństwa”, o którym dyskutowaliśmy powyżej. Dostał nawet za to order od Watykanu.

  Platforma się „dobrze sprzedawała” u wyborców, dopóki była kojarzona z Europą i Zachodem w przeciwieństwie do „zaściankowego” PiS. Jednak euroentuzjazm Polaków, który wybuchł po naszym wejściu do UE, z biegiem czasu wygasł, zwłaszcza że Europa zaczęła mieć poważne problemy (uchodźcy, Brexit), jej przyszłość jest niepewna. W dodatku wyrosło pokolenie, które nie pamięta czasów przedunijnych – dla niego „obrona Polski w UE” jest pustym hasłem, zwłaszcza że po 4 latach już wiadomo, iż ani Unia nie zamierza karać PiSu, ani PiS nie zamierza wychodzić z Europy.

 186. jakub01
  26 czerwca o godz. 20:18

  Ojej, jakubku, zapomniałem Ci powiedzieć! Jak zacząć gotować pszenicę od zera, potrwa rok i ruski miesiąc. Wycwaniłem się tak, że dziś wieczorem pogotuję parę minut i zostawiam do jutra. Jutro z 10 minut i fertig. Długie gotowanie i życie skraca, i pszenica pewnie parę walorów traci, więc warto kombinować, żeby gotować jak najkrócej.

 187. jakub01
  26 czerwca o godz. 20:18

  Jakubku, pszenicę dodawałem dosłownie do wszystkiego – nawet lody z Biedronki z pszenicą jadłem. Dodawałem też pszenicę do każdego zielska, z którego robiłem sałatki, żeby było treściwiej. Jak robiłem w lesie znany byłem z tego, że obżerałem drzewa z liści. Ale tak, żeby drzewo nie padło. Więc parę liści z brzozy, parę z dębu, parę z klonu, z buka kwiaty sosny. Żarłem też liście borówki. A moja mama robiła cud-miód z kwiatów mleczu. Z sosny też. Do wytaczania soku z brzozy się nie przyznaję, bo zakazane (ale parę litrów utoczyłem).

 188. https://www.theamericanconservative.com/articles/rand-paul-trumps-antiwar-counterweight/
  =========

  żabciu, do poczytania.
  Podoba mi się ten tok myślenia.

 189. @ Pombocku
  jestes nieoceniony. Alez ja jestem tuman! Przeciez mam doslownie pod nosem sklep rolniczy ze zwierzakami i pasza. Kupuje tam zawsze chrupki dla kociarni a przez cale lata kupowalam tam trigo dla kur, gesi , golebi i innego ptactwa jakie hodowalam przy domu. A przecie trigo, to po prostu pszenica, wiec mam problem z glowy.

 190. @skipisek
  26 czerwca o godz. 20:07

  „sławczan, parafianin,ateista,legat itp. Minęły cztery lata, a wy ciągle piszecie o tym samym, co zrobił źle Tusk”

  Oczywiście, że piszą to samo (i piszą mądrze), ponieważ Platforma ciągle powtarza te same błędy. Gdyby Platforma ich posłuchała 3 lata temu, to dziś nie musieliby tego powtarzać.

 191. PS. Co do zielska to tez mialam zwyczaj pchania do geby co ino ladnie wygladalo i bylo mlode i swieze. Oczywiscie poza ewidentna trutka. Moj syn do tej pory ma moje stare przepisy na lakowo lesne salatki jeszcze z Holandii.

 192. @Pombocku
  Tu sie objadam owocami kaktusow. Opuncja jest swietna troche jak slodkie kiwi.No i oczywiscie figi i winogrona bo tego mam do oporu w ogrodku, nie mowiac o cytrusach. Tylko mi wolno dwa owoce na dzien.Kaktusow pozwalam sobie wiecej.

 193. Skipisek,
  moja odpowiedź dla Ciebie idzie w kosmos, choć ją skracam i przerabiam. Sorry, ale rezygnuję. jedno Ci powiem, zdemaskowałeś mnie jako blogowego agenta wpływu. Gratulacje.

 194. remm
  26 czerwca o godz. 20:20

  Mój komentarz
  Generalnie podzielam twoje zdanie. Platforma (nie tylko ta partia) jest inteligencko niezdarna, zapatrzona w słuszność, logikę, odpowiedzialność i jest w tym zbyt fasadowa, wygładzona. Oraz słabo wrażliwa na stosunek państwo-społeczeństwo, słabo wrażliwa społecznie.
  W Platformie, w mentalności jej przywództwa dominuje państwo. W PiSie dużo bardziej dominuje państwo, lecz PiSowcy w swojej propagandzie wypierają się tej dominacji, wciąż podkreślają, że ich zadaniem jest praca na rzecz zwykłego człowieka a szczególnie dla najbiedniejszych oraz ochrona obywateli przed obcymi, którzy rozniosą pasożyty i zabiorą nam pracę oraz stworzą strefy bezprawia. A taki drobny fakt sprowadzania miliona pracowników z Ukrainy za płace wyraźnie niższe i bez opieki prawnej, itd., jest jako niewymowny, pomijany. Sami przyjechali.

  Nie będę powtarzać argumentów wykładanych tu przez innych blogowiczów. Dodam tylko moją reminiscencję. A mianowicie dużym błędem Platformy była jej nieudolność w traktowaniu kłamstwa smoleńskiego, tych wszystkich pochodów rzekomo modlitewnych, szarpanin z krzyżem, haseł o krwi na rękach, itp. Źródłem tego błędu była obawa POwców, że ryzykownym byłoby otwarte, głośne zaprzeczanie, bo i tak nie uwierzą, ryzykownym byłoby wyjaśnianie, bo PiSowskie szczujnie to podgrzeją, przeinaczą, rzucą nam platformersom w twarz.

  Takie niezdecydowanie pozwoliło rozwinąć skrzydła PiSowi w oparciu o kłamstwo smoleńskie.
  PiS przeprowadzając swoją hucpę na temat zamachu w Smoleńsku dostał zwrotny sygnał od społeczeństwa, że nawet najjaskrawsze, najbardziej monstrualne kłamstwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, jeśli będzie przyprawione ojczyźnianą argumentacją, obłożone innymi kłamstewkami działającymi na emocje, zaokrąglone do idei pamięci o wielkim prezydencie, wciśnięte do świadomości ludu jako wrogi czyn odwiecznego wroga katyńskiego, to można na tym dużo ugrać w polityce, zjednać ludzi, zdobyć zaufanie części społeczeństwa, zdeprecjonować wszelkie działania rządzących, (słynna wina Tuska za wszytko, co złe), itd.

  Okazało się, że w mechanizmie społecznym odbioru kłamstwa bardziej niż sam fakt kłamstwa liczą się intencje kłamiącego przedstawiane jako szlachetne, jako dążenie prawdy, jako słuszność w piętnowaniu sprawców, itd.

  To kłamstwo jako doświadczenie in vivo pozwoliło PiSowskim pijarowcom zrozumieć lepiej elektorat – czym można go podkręcić, jak należy cieniować i w która stronę wykręcać fałszerstwa by to spreparowane kłamstwo stało się użyteczne politycznie.

  POwcy wpatrywali się w te wszystkie machinacje i inscenizacje PiSu z pochodami, z krzyżami i nienawistnymi hasłami jak sroka w gnat i nic nie zrobili. Swoją rolę tu zagrało kunktatorstwo PO, obawa przed PISowską eskalacją oszczerstw przeciwko sobie poprzez mechanizm – PiSowcy kłamią, przedstawiają kłamstwa jako prawdę i zawsze coś z tego może się przykleić do PO.

  Nie tylko się przykleiło do PO, ale i stało się dla PiSu kłamstwem wzorcowym, założycielskim.
  Pzdr, TJ

 195. jakub01
  26 czerwca o godz. 20:54

  No właśnie, jakubku! Też różnie kupowałem: i w Centrali Nasiennej, dokąd nie zlikwidowali, i w sklepie zielarskim (cholernie drogo, bo hodowla ekologiczna), i u chłopa, i w końcu na rynku. Potem zacząłem kupować razową mąkę (i pszenną, czyli grahamkę, i żytnią)w firmowym sklepie młynów w Stoisławiu – z tego smażyłem placki z jabłkami lub gotowałem kluchy do użycia na tysiąc pięć sposobów. Teraz jem myśli, a planuję w ogóle się odzwyczaić od jedzenia. Co ja zresztą plotę, że planuję – odzwyczajam się trzydzieści parę lat. Czym się, lete fruwać we śnie.

 196. Bar Norte , 13:47
  Patrzac na Gabinet Cieni wydaje sie, ze panstwo ma sie tak dobrze, ze nie warto sie ruszyc.

  750 dolarow otrzymuja dziennie za przechowywanie kazdego dziecka nielegalnych imigrantow i proszacych o azyl prywatne korporacje wiezienne.
  To wiecej niz za pokoj w hotelu Trumpa.
  Dzieci nie maja lozek, sa niedozywione, nie otrzymuja odziezy, szczoteczki do zebow ani mydla.
  Primo Levi piszac o warunkach sanitarnych w obozie Buna-Monowitz,
  podaje ze kazdy dostawal mydlo raz w miesiacu.
  https://www.good.is/articles/company-proits-off-immigrant-children-prison

 197. @ Stanisław przytomnie zauważa ,ze Rosja w demokratycznym głosowaniu ponownie jest członkiem Rady Europy . Kontynent powoli normalnieje . sprawa Krymu również powoli zanikać będzie a Ukraina przestanie być „pępkiem ” Europejskiej Polityki – zobaczymy jakie reakcje w Pisie, PO i innych polskich partii .,

 198. Czytałem ten felieton rano tuż po przeglądnięciu nowego numeru Polityki. Cóż, z Pana felietonu na papierze też wyziera defetyzm, a tu na blogu padają oskarżenia w stronę pańskich kolegów o to samo. Prezes wykonał manewr wyprzedzający i dał młodym prezent. Ja podejrzewam, że to się może nie spodobać reszcie elektoratu, który jest przede wszystkim zawistny. Oni dostali, a my to co, od Schetyny?! Qrwa, nam dać!!!
  Oprócz tego pada propozycja, żeby PO stała się PiS, czyli Schetyna ma rządzić z fotela prezesa. Pomysł w sam raz na Polskę! Nic innego już dodać się nie da. Brawo!

 199. wiesiek59

  blackley znalazl ciekawego komentatora z Warszawy na youtube :
  1. Mateusz Morawiecki twierdzi, ze jestesmy w pierwszej dziesiatce najbardziej zadluzonych krajow swiata.
  2. POPiS wprowadzajac podatek katastralny pozbawi obywateli wlasnych mieszkan, bo wiekszosci nie bedzie stac na placenie rocznie 5-10 tysiecy podatku dodatkowo z glodowych pensji i emerytur.

  ,,blackley
  26 czerwca o godz. 3:19
  Polska Oficjalnie w TOP 8 Najbardziej Zadłużonych Krajów Świata Analiza Komentator Pieniądze Bank PL
  https://www.youtube.com/watch?v=nOcmSmrDpI4

 200. @jakub01
  Zdecydowanie zmień lekarza. Taaakie drakońskie diety z powodu przebytego zawalu to absurd. Tym bardziej, że jak piszesz masz „świetne wyniki”. Nie wiem czego, ale pewnie wszystkiego ważnego.
  Jadam musli (co podpowiada @wbocek) najchętniej z kefirem lub jogurtem, a do wielu jedzonek, łącznie z zupami czy lodami lub deserami owocowymi dodaję ziarna chia, czyli szałwi hiszpańskiej.
  Dzięki za podpowiedź w sprawie transponterka dla kota. Jeszcze nie widziałam „na żywo” takich plecaczków, ale muszę poszukać.
  P.S Gdybania, co nas czeka na jesieni w związku z wyborami, mam już po kokardę. Obawiam się, że pokonanie PIS wobec różnych prognoz i sondaży (nawet jeśli przeszacowanych) graniczy z cudem.
  Lud wyborczy czyli suweren jaki jest, każdy widzi.

 201. @ remm
  26 czerwca o godz. 20:20
  A co do niezależności Trybunału Konstytucyjnego, to jego szef Rzepliński pracował dla biskupów i bardzo przyczynił się do „sfanatyzowania społeczeństwa”, o którym dyskutowaliśmy powyżej. Dostał nawet za to order od Watykanu.

  Pracował dla biskupów?? Co za brednia. A co do porównania Rzeplinskiego do Przyłębskiej to niewybredny idiotyzm.

 202. W Gazecie Wyborczej możemy przeczytać o wakacjach w Czarnobylu, kapitulacji Europy przed Rosją i ofercie dla Palestyńczyków.
  Wiadomości z kraju już tak optymistyczne nie są. Oferty się skończyły

 203. @ Mag
  https://www.olx.pl/oferta/plecak-2019-4-kolory-do-noszenia-psa-kota-transporter-nosidelko-torba-CID103-IDzEGAH.html

  Ten model jest zdecydowanie najlepszy dla kota (niedobre sa te, ktore kota wystawiaja na widok publiczny). Kot musi widziec ale sam czuc sie schowany wiec sie wtedy nie stresuje. Sklep jest w Warszawie, wiec jak wrocisz do domu to zajrzyj. dobrze tez kupic szelki i specjalna smycz do ktorej zapiecie jest wewnatrz plecaka, to uniemozliwia kotu zwianie jak go wyciagasz z torby.
  Tez mi sie wydaje, ze taka ostra dieta, to troche swir. Nie to, ze mam problem z jej utrzymaniem, ale nie widze potrzeby kiedy wszystkie badania krwi, poziom cukru i takie tam sa nie tyle dobre ile wrecz bardzo dobre. Kardiolog kazal mi przychodzic do kontroli raz na rok ( do tej pory mialam co 6 m-cy). Ten moj Rafael (lekarz domowy) jest troche przychlasniety choc go bardzo lubie. Nara Mag, ide pogapic sie na film.

 204. Z kolei w dzisiejszej POLITYCE o prostym Polaku, o dobrym Polaku, o kapryśnym Polaku, o Polaku w sypialni (Ciemno w łóżku), o polskim polityku opozycyjnym co nie daje się wypchnąć na spotkanie z elektoratem.
  Nie ma co iść w zaparte, jakoś do elektoratu trzeba dotrzeć uwzględniając jednak zasadę „mów pan do ręki”

 205. @Mag
  jeszcze raz zerknelam na link, okzuje sie, ze krotka smyczka jest zalaczona juz do plecaka, nie trzeba kupowac osobno. Ucaluj Kocurcie.

 206. Takimi opowiadaniami karmi onet.pl polskiego czytelnika:

  „Wojna pochłaniała jednak tyle pieniędzy, że mimo wysiłków Solomona w kasie Kongresu hulał wiatr. Tymczasem w sierpniu 1781 roku rewolucja amerykańska weszła w decydującą fazę. Oddziały brytyjskie pod dowództwem gen. Charlesa Cornwallisa okopały się w miasteczku Yorktown w Wirginii, gdzie czekały na posiłki. Waszyngton uznał, że Anglicy znaleźli się w pułapce, a taka sytuacja może się więcej nie powtórzyć. Postanowił uderzyć jednocześnie od strony lądu i morza. Generał oszacował, że będzie potrzebował 20 tys. dolarów, aby sfinansować kampanię. Morris odpowiedział mu, że skarb jest całkiem pusty. Na to dowódca wojsk amerykańskich rzucił tylko: „Poślij po Chaima Solomona”. I tym razem makler z Leszna nie zwiódł. W wyniku sprawnej akcji sił amerykańsko-francuskich Cornwallis ogłosił kapitulację 19 października. Dwa lata później w Wersalu podpisano traktat pokojowy, w którym uznano niepodległość USA.
  Według unurzanej w ezoteryce anegdoty, kiedy Waszyngton zapytał zasłużonego maklera, co chciałby dostać w podzięce za swój wysiłek w czasie wojny, ten odpowiedział, że nie chce nic dla siebie, ale chciałby, aby Żydzi zostali w jakikolwiek sposób docenieni. Podobno przyszły prezydent USA podjął wówczas decyzję, że trzynaście gwiazdek na Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, która stała się godłem nowego państwa, ma układać się w gwiazdę Dawida. Można to łatwo dostrzec, przyglądając się rewersowi dolara, na którym widnieje pieczęć.
  Wiadomo natomiast na pewno, że Solomon nie otrzymał żadnej rekompensaty pieniężnej. W 1785 roku umarł jako bankrut. W momencie śmierci rząd był mu winien 800 tys. dolarów. Według wyliczeń ekspertów dziś wraz z odsetkami dawałoby to kwotę 2,5 bln dolarów. Rodzina, a potem potomkowie maklera próbowali bezskutecznie wymóc spłatę części długu. Ich przodkowi nigdy jednak nie przyznano choćby medalu. Próżno go szukać w podręcznikach historii USA. Amerykanie zapomnieli o swoim bohaterze z Leszna tak szybko, jak jego wierzyciele o swoich gargantuicznych długach.”

  Solomon, który według onet .pl uratował Stany i nic za to nie otrzymał , ale ustawą nr 447 chcą powetować sobie straty genialnego Solomona?
  Kiedy odzyskają mienie bezdziedziczne to staną się właścicielami świata?

 207. Jak czytam posty , to propaganda PiS jest skuteczna. Skutecznie opluli Szetyne i wmówili opozycjonistom, że to tragicznie zły przywódca , a to jest g. prawda. Orłem to on nie jest , ale nie jest taki zły jak go PiS maluje. Skutecznie zmontował koalicję na wybory unijne. Nie pojmuje dlaczego tak nieznaczna przegrana została przyjęta jako katastrofa. To, że sondaże pokazywały koalicje lepiej, to żaden powód by twierdzić, że koalicja nie ma sensu, bo i tak PiS wygra. Wręcz pokazała, ze to jest jedyny sposób by PiS od władzy odsunąć. Pokazała tez jaki elektorat spowodował rozbieżność sondaży z rzeczywistością. Teraz trzeba do tych wyborców dotrzeć i ich pozyskać. Trzeba uruchomić wszystkie działania by frekwencja wyborcza była jak największa i przekonać liderów że samodzielnie nie mają szans, bo PiS władzą się nie dzieli, a zagrażających mu niszczy jak potrafi. Ambicje powinni na razie zawiesić na kołu i zagrać na odsuniecie i rozliczenie tej partii (choć to raczej mafia niż partia)
  Bez odsunięcia i rozliczenia PiS demokracja w Polsce nie ma sensu, a w przeciągu paru miesięcy nowego ugrupowania silniejszego od PiS nie ma szansy stworzyć . (partie dobrze prowadzone od inicjacji potrzebują zazwyczaj dwie kadencje by liczyły się w grze o zwycięstwo w wyborach)
  Wybory do parlamentu to inne wybory niż do Uni i łatwiej tu ludzi zmobilizować. Wbrew minorowym nastrojom szansa na zwycięstwo jest duża, ale warunek jest jeden szeroka koalicja, bo rozdrobnienie to pewna porażka.

 208. @tejot. Dzięki za trzeźwy (jak zawsze) komentarz. Zgadzam się 100/100 z tym, co nie raz już wyjaśniałeś, tylko po 4 latach można zmienić temat i zamiast o błędach czy zaniechaniach PO, napisać o konkretnych oczekiwaniach czy rozwiązaniach. Pracuję w Niemczech, ale rodzinę mam w Polsce. W czasie rządów PO,wielu niemieckich znajomych gratulowało mi , że nasz kraj wraca do normalności. Malkontentów w kraju jednak nie brakowało, równiez na blogach Polityki. „Niech sie pisowski walec przetoczy”, „Komorowski to nie moja bajka”, „Tusk mnie okradł”. Agnieszka Holland publicznie ogłosiła-„już nie będę głosowała na Platformę”. Platformy dawno nie ma przy władzy, a retoryka oponentów wciąż ta sama. „Nie będę głosował na Platformę!- mówi @ateista czy@parafianin, @wujaszek odpowiada- Masz prawo! Dobrze, ze jeszcze mamy to prawo i możliwość wyboru, nawet głupiego! Polemik nie potrafię prowadzić, to mój pierwszy i pewnie ostatni wpis, ale jest mi po prostu wstyd, że ta nasza normalność własnie się kończy, a przyczyn nie potrzeba wcale daleko szukać!

 209. Aby państwo było sprawne wystarczą finanse, armia, policja i minister spraw zagranicznych.
  W zasadzie najważniejsze są służby mundurowe. W ustroju demokratycznym być policjantem nie jest łatwo, zawsze ktoś może coś zauważyć i do czegoś się przyczepić.
  Ludwik Dorn staje w obronie rzecznika praw obywatelskich, który nieustannie domaga się przestrzegania prawa, tym razem od policji.
  Emocjonalnie jesteśmy jednak zdecydowanie po jej stronie, niemniej z uwagą „skromnego felietonisty” wypada się zgodzić „nie kopiemy naszych przeciwników w słabiznę”

 210. GW: Ile pani zarabia?
  Angelika Pitoń: W Polsce? Niecałe trzy tysiące złotych miesięcznie. Jestem etatowym nauczycielem dyplomowanym, pracuję w szkole od niemal 30 lat. Tytuł magistra broniłam na Akademii Wychowania Fizycznego, skończyłam też oligofrenopedagogikę. W Niemczech za pięć tygodni pracy dostanę 2000 euro na rękę.

  Eh, w PRL proporcje płac były lepsze. Ale taka robote nie była legalna i trudna do znalezienia.

  I co PiSiaki, PRL wraca, czy nie wraca?

 211. @ ls42
  26 czerwca o godz. 23:30
  Ludwik Dorn staje w obronie rzecznika praw obywatelskich, który nieustannie domaga się przestrzegania prawa, tym razem od policji.
  Emocjonalnie jesteśmy jednak zdecydowanie po jej stronie, niemniej z uwagą „skromnego felietonisty” wypada się zgodzić „nie kopiemy naszych przeciwników w słabiznę”

  Faszyści z PiS „nie kopia przeciwników w słabiznę”. O nie.
  Metody wykańczania przeciwników są dużo bardziej wyrafinowane.
  Zacznijmy od nasłania skarbówki. 🙂 🙂

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 212. remm
  26 czerwca o godz. 13:52
  „Jeśli szefowie opozycji tego nie rozumieją, to znaczy, że nie są inteligentni. Są głupcami.”
  Pan zakłada że winą opozycji demokratycznej i PO jak rządziła jest to że zakładali że mamy inteligentne społeczeństwo , przynajmniej zachowujący zdrowy rozsądek, że nie dadzą się oszukać. PiS założył że Polacy to banda półgłupków tzw. „ciemny lud” i wygrał wybory. Dlatego pożyczyli półgłówkom 500 + bo nie wiedzą ze to jest pożyczka, żeby sami mogli kraść, takie „Morawieckie” „Szydła” i jeszcze na nich zagłosują bo uważają że oni mają prawo kraść, rozbijać się autami. Zwyczajny człowiek zapłaci za to więzieniem, grzywną, manatem, ale oni mają swoich pisowskich sędziów. To już tylko by mnie wkurzyło i nie pomogło by żadne 500.

  Zaborcy kiedyś głosili że Polacy nie są zdolni do samodzielnego istnienia, zwycięstwo PiS pokazuje że głosili prawdę.
  Taki naród sfanatyzowany, głupi i nie douczony nie ma przyszłości., nie ma prawa do samodzielnego istnienia. Taka głupota doprowadziła osłabienia i do zniknięcia Polski z mapy świata, do rozbiorów w XVIII stuleciu.

 213. kooperatywaMandragon

  „750 dolarow otrzymuja dziennie za przechowywanie kazdego dziecka nielegalnych imigrantow i proszacych o azyl prywatne korporacje wiezienne.
  To wiecej niz za pokoj w hotelu Trumpa.
  Dzieci nie maja lozek, sa niedozywione, nie otrzymuja odziezy, szczoteczki do zebow ani mydla.”

  Pana komentarz przypomniał mi plany prywatyzacji więzień i obozów, które snuto w kraju jeszcze kilka lat temu. Pamietam, że te plany budziły duże ozywienie w środowiskach neoliberalnych. Za wzór tego typu przekształceń stawiano właśnie USA. W kraju owa prywatyzacja miała się odbywać w ramach tzw „partnerstwa publiczno-prywatnego”.
  Myslę, że od tych planów biznesowych odstąpiono z uwagi na unijne wymogi dotyczące praw człowieka i orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które, które owe przedsięwzięcia czyniło nie tak opłacalnymi jak przewidywano.

 214. Tak PO, jak i PIS są z tego samego styropianowego korzenia. Ostatnie 15 lat to pokazało dostatecznie. Rozwój kraju (mocno dyskusyjny w bilansie społecznym) zawdzięczamy w dużej części UE. To styropian oznajmił swego czasu na łamach GW piórem Milewicz, że lewicy wolno mniej. Znaczy, że nam wolno więcej, prawda?
  Wygrana PO nie przyniesie przełomu w bagnie, do którego doprowadziły rządy postsolidarnościowe. Nie ma w Polsce siły, która mogłaby być rozsądną alternatywą dla obecnej sceny politycznej, a społeczeństwo zostało zatomizowane, zantagonizowane i podlega ciągłemu formatowaniu. Nawet w teoretycznym przypadku jakiejś mega katastrofy smoleńskiej rządzącym pozostałby ,,narodowy” KRK od lat 80-tych namaszczany na zbawcę wszystkiego. Namaszczany przez uznawanych dziś za niepodważalne autorytety ludzi typu T. Mazowiecki.
  Między kim mamy wybierać? Między Kaczyńskim, który mówił kiedyś o KK, że jego zbytnie faworyzowanie doprowadzi do jego kryzysu, a potem wstąpił w sojusz z Toruniem, czy Tuskiem, który zarzekał się, że nie będzie klękał przed biskupami, a klęknął biorąc ślub kościelny?
  Media są tak samo (mniej więcej) podzielone, jak partie, tzn. właściwie nie są podzielone. Każda nowa siła (Samoobrona, Palikot, Razem) jest z definicji odstawiana na margines i staje się wręcz obiektem nagonki.
  Polacy od setek lat łykają tą samą żabę z krótkimi przerwami na coś do popicia. Po październiku będziemy łykać, a na popitkę przyjdzie długo poczekać.

 215. Bar Norte
  27 czerwca o godz. 0:17

  Wladze obozowe nie pozwalaja na pomoc charytatywna z zewnatrz, zeby dotarlo do przesladowanych przez rezim ustanowiony przez Hillary Clinton w Salwadorze i podobnych republikach bananowych, ze nie warto do nas uciekac.

 216. @jakub01
  ‚Nic mi juz psia krew nie wolno. Dlaczego wszystko co przyjemne jest szkodliwe? Alkoholu nie , papierosow nie, soli nie, tluszczu nie, cukru nie i calej reszty tez -nie!
  Pozostaje mi gotowana, nieosolona ryba i brokuly. Wyjatkowe paskudztwo.”

  U la la, to wiedzę, że nie wąsko z Tobą. A co się porobiło? Może Ci pomogę!?
  A ino powinnaś chcieć sobie pomóc. Ty, sama sobie nie ja, jak wynika ze wpisu.
  Jedynie pomogę naprowadzić na „dobrą zmianę” żywienia, qrwa jak to paskudnie brzmi we wiadomym kontekście. Mnie pomogło, to zastawiaj się, dlaczego by nie Tobie? Ok?, or not?

 217. @akub01
  26 czerwca o godz. 21:08
  @Pombocku
  Tu sie objadam owocami kaktusow. Opuncja jest swietna troche jak slodkie kiwi.No i oczywiscie figi i winogrona bo tego mam do oporu w ogrodku, nie mowiac o cytrusach. Tylko mi wolno dwa owoce na dzien.Kaktusow pozwalam sobie wiecej.

  No teraz doczytałem i wiem więcej. Jesteś na najlepszej drodze do żywieniowego samobójstwa. Same cukry, czyli węglowodany, daleko „nie zajedziesz”. 80% witamin potrzebuje tłuszczy do przyswojenia przez organizm ludzki.
  Stary dowcip:
  Skarży się kuma kumie:
  – no patrzcie kumo, karmie swojego (męża) chlebkiem, ciastem, owocami, warzywkami i wszelką zieleniną a on biedak za bardzo nie może (w alkowie) i co ty na to?
  – no wiesz kumo, od krochmalu to tylko kołnierzyki stoją.

 218. @akub01
  26 czerwca o godz. 18:29
  @ Mag,
  a juz mi sennosc przeszla. Ja tak czasem mam. A z ta dieta to niestety na serio. Ten moj Mengele ostatnio wpadl na taki pomysl i orzekl, ze to juz na dobre i zeby sie przyzwyczajac, bo co prawda wyniki mam swietne ale w tym wieku… (de puta jego madre) to tak trzeba. No to zre ten suchy chleb (smarowidla mi nie wolno) ze szpinakiem i zastanawiam sie tez czy to warto sie kolatac dali po tym swiecie . Mag ty nie jestes po zawale, wiec nie musisz brac codziennie garsci prochow, ale to pol bidy .Najgorsze jest to, ze nie mam co jesc, bo tylu rzeczy mi nie wolno, ze wlasciwie nic nie pozostaje. Kiedy pytam co w takim razie, to facet mi mowi – wszystko inne . Do wyboru mam obrzydliwa gotowana rybe bez soli (smazonego mi nie wolno), szpinak (na surowo albo na wodzie, bo mleka nie wolno), chleb pelnoziarnisty z piekarni (ze sklepu zwyklego mi nie wolno), dwa male owoce lub jeden duzy dziennie, gotowane jarzyny bez soli. Calej reszty mi nie wolno. Ja ci mowie Mag ten moj marokanski wielblad zwyczajnie robi sobie jakies eksperymenty, a ze ni cholery mi nie dolega, to wie ze siedziec za mnie nie pojdzie. Wytrzymam tak do wrzesnia, czyli nastepnej wizyty u kardio,a potem zamowie wizyte u psychiatry i pojde udusic tego doktorka albo sie wyhustam.
  …………..
  Teraz jeszcze bardziej Cię rozumiem, tzn. nie rozumiem, jak można było się tak zapuścić zdrowotnie?. Tragedia!
  A moja znajoma była przez 12 lat w Hiszpanii i SM, tj. stwardnienie rozsiane ją opuściło, kiedy tylko wróciła do kraju, po 2 latach jeździ na wózku inwalidzki i jest coraz gorzej.
  Nie rozumiem jedynie, co oznacza u Ciebie , „sie wyhustam”? Że co zrobisz?

 219. Optymatyk; 1:49 pyta.

  Nie rozumiem jedynie, co oznacza u Ciebie , „sie wyhustam”?

  Sorry ze się wtrącam ale wytłumaczę.
  W żargonie więziennym znaczy ,,powieszę się ” w sytuacjach beznadziejnych
  całkiem dobre wyjście.

 220. Ciekawe informacje z polskiego Jackowa na temat Iranu, tylko dlaczego ja musze
  to robić gdzie jest ten grajek uliczny duende; złapało go coś czy co.

  https://www.youtube.com/watch?v=ns5_NgT30sU

 221. Matko Boża – szatan chce wojny już tylko zdrowy duch polskiego narodu
  może temu zapobiec.

  https://gloria.tv/article/17dEtFbGd9RLBZbLpFFUWCaEV

 222. Optymatyk
  27 czerwca o godz. 1:30

  Mało kto ma takie doświadczenie z pożeraniem węglowodanów jak ja. Zawsze lubiłem na słodko, a w 90-tych latach do samego słodzenia herbaty w półtoralitrowym garnku sypałem cukier na oko, co dawało miesięcznie ok. 7 kg czystego cukru. Plus, oczywiście, inne słodkości – np. placki żony i własne z razowej mąki. Oboje z mamą byliśmy takie słodkojady. W młodszych latach, kiedy zasuwałem ostro fizycznie łopatą, w lesie, w rybałce na morzu, nigdy nie miałem problemów ze zdrowiem (poza chorobą wrzodowa dwunastnicy) i z kondycją. Na stare lata bardzo precyzyjnie odczułem różnicę między węglowodanami i tłuszczem na długich rowerowych trasach (długich dla starego dziada: 60 – 120 km dziennie). Otóż z czasem, kiedy jeszcze byłem na cukrach, zaczęła mi siadać kondycja – tak, że z trudem wracałem do chaty na ostatnich nogach. Parę lat postanowiłem ryzyknąć i kupiłem sobie podgardle jako paliwo. Chodziło, rzecz jasna, o tłuszcz. Zjadłem rano ze 200 gramów gotowanego i pojechałem z Koszalina do Bobolic. Internet podaje, że główną trasą jest 41 km, ale ja jechałem bokami i w tamtą i z powrotem. Na koniec licznik w chacie mi pokazał 122 km. A czułem się jak młody bóg i jeszcze bym ze 30 – 40 haratnął ku chwale kobiety jako najlepszej nagrody dla bogów młodych. Tyle, się okazuje, potrafi tłuszcz. Odtąd używam zwierzęcego tłuszczu wyłącznie jako paliwa na dłuższe trasy. Miewałem z nim sensacje na trasie, jak przeholowałem i za dużo na początku zatankowałem, więc się kapnąłem, że chyba mam skończone osiemnaście i muszę uważać na trzustkę na przykład. Ale przy racjonalnym dawkowaniu jest paliwem niezastąpionym. No i, oczywiście, masz rację z pomocną rolą tłuszczu przy przyswajaniu witamin. Od dawna, jak żrę trawy albo czosnek, cebulę czy kiszoną kapustę zapijam olejem silniko…tfu!…rzepakowym czy jakim.

 223. Rada Europy. Rusofobia łączy. Wychodzą wspólnie z obrad. W kraju w tym samym kościele wychodzą osobno przesyłając fałszywy znak pokoju. Tak sobie myślę,że mają tego samego Boga i wyznając kult tych samych 10 przykazań udają opozycję. Jak w piaskownicy. Jaki sens takich wybierać co przypomina druga nogawkę używanych od 1989 r. kalesonów. KK zadowolony dzieli i rządzi. Kiedyś była Liga Katolicka. Katolicy wszystkich parafii łączcie się ! powinno brzmieć z ambon. No cóż zostaje prywata.

 224. Rusofobia oparta na rozgromieniu katolickiej III Rzeszy przez Armię Czerwona przypomina tzw.kult wyklętych. Teraz walczą z okupacją sowiecką w Europie. Tak sobie myślę bo bili naszych. W wierze. Izrael ma inne podejście do pogromu III Rzeszy, pomników wyzwolicieli i ich cmentarzy. Popieram.

 225. @

  Wygląda na to że Putin zastąpił buca na blogu innymi trollami i zmienił strategie.
  Powiedziałbym że mądrze. 😉

  Tymczasem Biereckiemu znowu przybyło w Liechtensteinie. Nie mogę się doczekać na film Sekielskiego o SKOKach. Najlepiej na 10 dni przed wyborami 🙂

 226. @Optymatyk.
  dzieki za troske ale chyba wroce do starej zasady zywieniowej – jesc kiedy sie chce i co sie chce a objadac sie i tak nie potrafie . Nie jadam obiadow, sniadan, kolacji, zadnych godzin jedzenia, najczesciej nie jem tylko zatykam sie czyms aby nie czuc glodu. I tak przez cale zycie. Nie bardzo rozumiem powod, dla ktorego mam przejsc na tak drakonska diete przy wrecz swietnych (wg.kardiologa) wynikach wszystkich analiz. W zwiazku z tm moge juz przychodzic na kontrole co rok a nie co pol. Nie znosze wnikania w to co i dlaczego moze mi byc, co jest zdrowe, niezdrowe i w ogole jakiego wytrzasania sie nad swoim organizmem. Nigdy nie chorowalam nie liczac cesarki, wyrostka i zawalu (choroba wiencowa sposodowana kopceniem fajek , mam stenty). Przez 40 lat palilam machore tak ciezka, ze komin Batorego wysiada. Rzucilam bez najmniejszego problemu. Alkoholu nie lubilam nigdy, wiec nie pije. Do lekarza chadzalam raz na 15 lat. Moj organizm zajmuje sie soba sam najlepiej jesli tylko sie do tego nie wtracam i mu nie przeszkadzam wiara w jakies cud-diety. Zwyczajnie zapomnialam zapytac mojego doktorka skad ten pomysl przy tak rewelacyjnych jak twierdzil wynikach analiz.
  Tak mi znowu szalenie na tym zyciu nie zalezy zeby sie trzasc nad soba i mam dosc przyjazny stosunek do smierci. Na razie eksperymentuje z ta dieta raczej z ciekawosci.
  Mowisz, ze tobie pomoglo i nie wykluczone,ze i mnie pomoze. Tylko…na co? Ja sie czuje doskonale. Nie moge przeciez wmawiac sobie, ze cos mi jest skoro nie jest. Najmniej godzine dziennie siedze w lotosie i moge w tej pozycji spac, bo mam tak rozciagniete stawy przez lata cwiczen, ze bez trudu moge podrapac sie stopa w czolo. Mysle, ze padlam ofiara przekonania Rafaela , ze tylko taka dieta jest stosowna dla kazdego w ogole, bo on sam tak je. Nieraz mi o tym mowil zreszta, bo to nie tylko moj lekarz ale i dobry kumpel. Ale sie rozgadalam. Wybacz. Nie ma sie czym przejmowac. Dzieki za zainteresowanie i troske.

 227. @Optymatyk,
  acha, pisales o tluszczach. Jem oliwki i oliwe z nich dodaje do salaty bo to jedyny tluszcz jaki moge. No i lubie. Czasem jem chleb z oliwa i popycham to kawalkiem arbuza.

 228. @Pombocku drogi, kaj to sie niebawem wypuscisz? Licze na obrazki.

 229. jakub01
  27 czerwca o godz. 8:16

  Jakubku, się rozumiemy. Rozgadałem się o żarciu, ale nie dlatego, że się nad sobą trzęsę, lecz ze względu na przydatność niektórych żarć w tym, co robię. Bo, podobnie jak u Ciebie, żarcie mnie interesuje tak jak tankowanie paliwa w cepeenie, jak się kiedyś mówiło. Tankuję i jadę. Wyjątkiem są najtańsze dwulitrowe lody z Biedronki – o nich zdarza mi się marzyć.

  Chwilowo skończyły się upały, jakubku, więc będzie ruszane. Niewykluczone, że coś większego się wyszykuje w niedzielę, bo planuję jechać do Słupska do kolegi ortopedy na konsultację, a potem – od dawna mam zaplanowane przejechanie lasem z Ustki do Rowów (13 km), po drodze są cud wysokie, zarośnięte jak starzec Zosima klify. I, cholera jasna, że nie mogę ze sobą wziąć okrętu, żeby te klify również z morza pstrykać. Ale może wezmę chociaż materac. Ale jak materac, to i pompka – tfu! Że też nikt nie myśli o malutkich jednorazowych buteleczkach z powietrzem.

 230. @

  Maja Kowalska:

  Szanowna pani Duda pierwsza niemowo RP, piszę post ponieważ poskarżyłaś się prasie, że zachowujesz się tak skandalicznie ponieważ nie chciałaś być pierwszą damą. No cóż masz kobieto prawo ale za przeproszeniem jesteś starą babą nie przedszkolakiem,który ryczy i stroi fochy bo mama nie zabrała na lody. Jesteś kobietą pod pięćdziesiątkę czyli dorosłą a dorosłość to znaczy umieć zachować się na poziomie i przyjąć na klatę to co niesie życie. Nikt nie ma tylko tego co chce, życia stawia nas w różnych sytuacjach, którym musimy sprostać, z godnością przyjmować wyzwania. Ty masz fochy od początku to po cholerę robiłaś nas w konia występując w kampanii mężulka, należało otwarcie powiedzieć NIE !!! a ty brnęłaś w kłamstwo ale co ciekawe bawić się na zagranicznych podróżach za naszą kasę to potrafisz, nie słyszałam odmowy, że nie pojedziesz – rozpoczęła.
  Ale słowa nawet jednego dla utrzymującego wasze tyłki Narodu to nie masz, gdzie jesteś jak upokarza się kobiety polskie? a pewnie ty tak nisko nie patrzysz, co tam jakieś baby z parasolkami czy wieszakami a te baby wiele nie wymagają prócz ciepłego słowa: jako kobieta jestem z Wami lub coś w tym stylu. Gdzie jesteś jak na twoich oczach mąż łamie Konstytucję? Milczysz jako winna współudziału bo co to cię obchodzi, masz ojczyznę w zadzie bo nie chciałaś być prezydentową. Wiesz co szmatko kukło, zejdź mi z oczu bo mam mdłości jak widzę kogoś takiego zdziecinniałego, bez honoru i powagi. Pasujecie do siebie z klęczącym mężusiem, mięczaki i przestępcy łamiący prawo i mający gdzieś pracodawcę i fundatora swojego dolce vita czyli Naród. Odkąd Polska ma prezydenta jesteście pierwszymi, którzy upodlili prezydenturę, wstyd mi za was, jesteście pośmiewiskiem całego świata, mali nędzni ludzie, powinnaś zgnić w celi razem ze swoim mężusiem.amen – zakończyła.

 231. @

  Radomir Szumełda:

  Dla tych, którzy dziś są oburzeni lub przybici wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa do odmowy świadczenia usług mniejszościom, np LGBT, mam dobrą wiadomość!

  W Polsce nie ma Trybunału Konstytucyjnego!

  Jest jakaś grupka ludzi, na usługach władzy, w budynku, w którym niegdyś był Trybunał Konstytucyjny, której zadaniem jest szczucie ludzi przeciwko innym ludziom.

  Konstytucja się nie zmieniła i ta opinia otumanionych ideologią ludzi, nie ma żadnego znaczenia, choć przez jakiś czas władza będzie ją stosować.

  Smutne, że ktoś próbuje zapędzać Polskę na najbardziej wschodnie rubieże Europy.

 232. @ Pombocek,
  no to elegancko pombocku ja teraz ide jeszcze pospac i nie wiem ile mi to zabierze. Zatem do niebawem.

 233. jakub01
  27 czerwca o godz. 8:16

  Jakubku, przykrość! Guzik będzie w niedzielę: pieruński upał. Obie moje prognozy podają zgodnie powyżej 30 stopni. Tfu, jego mać! A ja jestem Eskimos.

 234. Znakiem tego katolik może odmówić służby wojskowej w ramach klauzuli sumienia. Bo zabijanie jest jednym z celów wojska. Nie ma sprawiedliwego zabijania w 10 przykazaniach. Tak sobie myślę co robią katolicy w służbach gdzie zabijanie jest chlebem powszechnym. O kapelanach śmierci nie wspomnę.

 235. @wiesiek59, prawdopodobnie założenie że wyszukujemy i przyjmujemy do wiadomości jedynie te informacje które są zgodne z naszymi poglądami zostało udowodnione. Gołąbek pokoju ma na sumieniu życie ludzkie, choćby ofiary po ogłoszeniu zamiaru przeniesienia ambasady do Jerozolimy, uznaniu tego miasta stolicą jednego państwa czy poparcie osadnictwa na Wzgórzach Golan.
  Ja pasuję.

 236. https://forsal.pl/swiat/usa/artykuly/1418795,w-poszukiwaniu-nowego-meksyku.html
  ======

  Interesujące.
  Szczególnie w porównaniu z rozwojem Polski za PRL.
  Tekst powinien dać do myslenia szczególnie zwolennikom neoliberalizmu.

 237. żabka konająca
  27 czerwca o godz. 9:26

  Znasz jakiegoś amerykańskiego prezydenta, który nie rozpoczął nowej wojny, bądź nie odziedziczył jakiejś po poprzedniku?

  Ron Paul pisze, że jedynym powstrzymującym jastrzębie przed nową wojną , jest Trump.
  Poznajemy po czynach, nie retoryce.

 238. @

  Dionizy Sołobodowski : list otwarty do Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka.

  Jestem emerytowanym oficerem Wojska Polskiego (nie żadnego „ludowego”, bo takiego neologizmu nie znajduję w moich dokumentach). Pochodzę z polskiego, szlacheckiego Rodu o tradycjach wojskowych i niepodległościowych. 
  Moi Przodkowie walczyli w Legionach H. Dąbrowskiego oraz w Insurekcji Kościuszkowskiej.
  Służyłem jednej Ojczyźnie: 
  POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ (PRL), bo innej do wyboru nie było. 
  Służyłem tej Ojczyźnie i przysięgałem temu NARODOWI, która dała wykształcenie, bezpieczeństwo i pracę między innymi naczelnemu inżynierowi Fabryki Samochodów Osobowych, członkowi egzekutywy Komitetu Zakładowego PZPR (a którego miałem możność poznać osobiście w stanie wojennym) – inż. Lucjanowi Błaszczakowi.
  Tenże towarzysz, który ostentacyjnie (nawet na fartuchu warsztatowym) na co dzień nosił znaczek PZPR (ja go wbrew zaleceniom ówczesnego mi-stra nie nosiłem), z racji produkcji na potrzeby obronności Państwa (produkcja dla WP oraz MSW) – współpracował jawnie i bez oporów z SB oraz WSW (WSI), bo (chyba) czuł się Patriotą. – rozpoczął.
  Pytania:
  Czy potępia Pan swojego ojca za służbę „tamtej Ojczyźnie”??
  Czy zamierza Pan zdegradować ojca (porucznika WP) za ten czyn??
  Czy zamierza Pan odebrać swojemu Ojcu emeryturę??
  Czy zamierza Pan oddać swój dyplom uzyskany w wyniku bezpłatnych studiów w „tamtej Ojczyźnie”.
  Czy służył Pan w wojsku, a jeżeli tak: to w jakim? A jeżeli NIE- to co Pan robi na zajmowanym stanowisku??
  Czemu ma służyć nadruk na pismach MON: ”Służymy Niepodległej” (czyli PODLEGŁEJ NATO, a właściwie USrAelowi)? No to jakiej OJCZYŹNIE służył Pana Ojciec??
  Czy zamierza Pan zwrócic pieniążki, jakie „tamta Ojczyzna” łozyła na Pana darmowe przedszkole, szkołę podstawową, szkołe średnia oraz studia??
  Czy pełne podporządkowanie firm ochroniarskich „chroniących” obiekty wojskowe pod IDF oraz Mossadowi to dowód, że służycie niepodległej???
  Czy Pan ma aktualne badania lekarskie??? (przedtem wymagane od ministra ON)?? Antoś walnięty o brzozę miał: jedno z Rybnika (oddział zamknięty) i drugie z „Dziekanki” w Gnieźnie…
  Dionizy Sołobodowski
  Pułkownik WP w rezerwie
  Warszawa 21.11.2018 r.

 239. @legat & @tejot, @adam100, @404
  26 czerwca o godz. 18:40
  …w tej chwili na TVN24 trwa dyskusja nie do rzeczy a o tym, że jakiś drukarz odmówił jakiejś organizacji dewiantów seksualnych wydrukowania jakichś plakatów.

  W przeciwieństwie do Ciebie uważam, że sprawa jest ważna i dotyczy zasad jakie mają panować w państwie. Jeżeli uważasz, że ważniejszą sprawą jest rozstrzygnięcie czy 500+ czy 800+, to zasadniczo się nie zgadzamy, chyba, że powiesz co jest lepsze dla Polski 500+ czy 800+.
  Albo inne pytanie: czy każdy ma prawo do „klauzuli sumienia” ?
  Czy fryzjer może odmówić strzyżenia rudych ?
  Do niedawna nie było potrzeby zastanawiać sie nad takimi pytaniami, ale obecnie kiedy każda niepisana zasada może być podważona, musimy o tym rozmawiać.

  Słowa są używane przez polityków w znaczeniu odwrotnym do dotychczas uznawanego. Stąd te „branzlowanie tematów”, to koszt zakłamywania języka. Politycy co prawda mówią, ale co znaczą ich słowa już niewielu wie. Albo wielu uważa, że ich rozumie, chociaż mogą się srodze zawieść.

 240. Przypominam co poniektórym, że w internecie ciągle jeszcze są tzw. komunikatory, gdzie można do woli ględzić o swoich prywatnych sprawach, które nie koniecznie są interesujące, a epatowanie nimi na publicznym forum jakim jest blog red. Passenta wskazuje na, co najmniej, brak przyzwoitości jeśli nie wręcz chamstwo.
  Wydaje się, że piszący tu reprezentują jakiś poziom intelektualny, ale chyba narcyzm i psychiczny ekshibicjonizm bierze górę.
  Idźcie na gadu gadu.

 241. @legat & @tejot, @adam100, @404

  @legacie, dla zilustrowania o czym mówie popatrz na kampanię Nixona. W pewnym momencie zapowiadał pokój w Wietnamie, mimo tego, że równocześnie za kulisami zmuszał Południowy Wienam do wycofania z rozmów pokojowych z Północnym Wietnamem.
  Nixon In The Den (Richard Nixon Documentary) ok. 17:00 min

  Fragment przemówienia z kampanii wyborczej:
  Kiedy najsilniejsze państwo świata może być związane przez cztery lata w wojnie w Wietnamie bez perspektywy zakończenia, kiedy naród z największa tradycja praworządności jest rujnowany przez bezprecedensowe bezprawie – nadchodzi czas na nowe przywództwo dla Ameryki
  I nastąpiła „praworządność” w nowym stylu.
  Amerykanie nazwali go tricky-dicky ( rysiek-kłamczuszek ) – nie przypomina to czegoś?

  Albo nasz premier, który głosi polską suwerenność w stylu „nikt nam nie będzie mówił jak się mamy rządzić we własnym kraju”, a potem szybko popiera korektę ustawy o IPN, wcześniej też pośpiesznie zmienioną.
  Przykładów jest wiele. 1 mln samochodów elektrycznych, prom , który skończył się na stępce etc… Słowa są nic nie znaczącym bełkotem.
  Obywatele, którzy nie wierzą słowom polityków, pójdą tylko za „żywą gotówką” – tylko czy o to chodzi w normalnym państwie w XXI wieku.
  To przekreślenie jakichkolwiek zasad, moralności, etyki przez rządzących. To mówienie: daliśmy wam 500, ale teraz odp… się, bo będziemy robić co się nam spodoba. Przecież zapłaciliśmy za Waszą zgodę ( pieniędzmi waszymi i waszych potomków ).

  To tak jakby za pożyczone od wujka pieniądze kupić używany samochód, cofnąć mu licznik i odsprzedać go z zyskiem temu samemu wujkowi. Cwane! Tylko kto został wyrolowany ?
  Lepszy polityk to taki, od którego wolałbym kupić używany samochód!

 242. sugadaddy
  27 czerwca o godz. 10:20

  Przepraszam, robisz tu za odźwiernego? To wytłumacz mi z łaski swojej, w jaki sposób ci, którzy gadają, o czym chcą gadać, utrudniają lub uniemożliwiają Ci gadanie o tym, o czym Ty chcesz gadać – zajmują prawem kaduka przynależne Ci miejsce? Bo jednak widzę, że są tacy, którzy gadają, o czym chcą gadać, nie oglądając się na to, co ich nie interesuje.

 243. pombocek
  27 czerwca o godz. 6:09
  Odkryłeś Amerykę po raz kolejny.
  – w kilkusekundowych wysiłkach głównym substratem energetycznym dla resyntezy ATP jest fosfokreatyna, wraz z wydłużaniem czasu trwania wysiłku wzrasta udział glikogenu oraz wolnych kwasów tłuszczowych;
  – w wysiłkach o niskiej intensywności, trwających kilka godzin, wolne kwasy tłuszczowe są głównym substratem energetycznym dla pracujących mięśni, a ich udział jest dominujący w produkcji ATP;
  – gdy intensywność wysiłku wzrasta do 100% maksymalnego poboru tlenu, glikogen staje się głównym substratem energetycznym w resyntezie ATP dla pracujących mięśni.
  Wolne kwasy tłuszczowe utleniane podczas wysiłków pochodzą z trzech źródeł:
  – z tłuszczów tkanki tłuszczowej – najważniejsze źródło;
  – z lipoprotein osocza rozkładanych przez lipolizę w świetle naczyń włosowatych mięśni;
  – z tłuszczów zawartych w komórkach mięśniowych.
  Utlenianie wolnych kwasów tłuszczowych dostarcza więcej energii (cząsteczek ATP), niż utlenianie węglowodanów w przeliczeniu na masę substratu. Przy utlenianiu glukozy, z jednej jej cząsteczki powstaje do 38 cząsteczek ATP, podczas gdy utlenianie sześciowęglowego łańcucha kwasu tłuszczowego dostarcza 45 cząsteczek ATP, jednak dla wytworzenia tej samej ilości energii potrzeba około 11% więcej tlenu dla produkcji energii z węglowodanów. Tlenowe procesy energetyczne prowadzące do produkcji ATP dla pracujących mięśni (fosforylacja oksydacyjna oparta na beta-oksydacji kwasów tłuszczowych i glikolizie tlenowej) są uwarunkowane dostępnością substratu i stężeniem tlenu w komórkach mięśniowych. Osoby o lepszych możliwościach transportu i utylizacji tlenu osiągają wyższe tempo resyntezy ATP i lepiej tolerują wysiłki długotrwałe. Przy takiej samej bezwzględnej intensywności wysiłku, osoby wytrenowane zużywają więcej substratów z tłuszczów, by zaoszczędzić rezerwy węglowodanowe. Zastępowanie substratów węglowodanowych przez wolne kwasy tłuszczowe duże znaczenie względem zdolności do długotrwałej pracy, ponieważ zasoby tłuszczowe są znacznie większe, niż węglowodanów.

 244. pombocek
  27 czerwca o godz. 10:36

  Coś ci idzie pod górkę z tym rowerem, ale to się dobrze składa bo kolega zapomina zmienić kuwetę i tak „w koło Macieju”. Blogowiczka wpada i wypada informując o intymnościach. A tak poza tym wszyscy ( no w większości) zdrowi i chodzimy spać, a później wstajemy ( niekoniecznie rankiem ).
  Hej o ho. 🙂

 245. skipisek
  26 czerwca o godz. 23:23
  Chciałbym byś jednak od czasu do czasu coś napisał. Nie musisz polemizować . Napisałeś jasno o bardzo istotnych sprawach – na razie mamy wybór , ale przez głupotę możemy te możliwość utracić. Ludzie myślą, że demokrację zdobyto na zawsze, a to jest zlodzenie.

 246. pombocek,
  Za odźwiernego? Ty natomiast bez wątpliwości robisz za dziejopisa swojej rodziny; od lat epatujesz najdrobniejszymi szczegółami z życia swego i swojego rodu, zapominając, że niekoniecznie wszystkich to interesuje.
  Masz swoją kamarylę, która ci dzielnie sekunduje i którą bezustannie wprowadzasz w stan euforii, informując o następnej wyprawie rowerowo -kajakowej. No ale są ZAINTERESOWANIA i zainteresowania.

 247. legat
  25 czerwca o godz. 13:35
  Teraz dopiero odpisuje. Nie będę ci wskazywał konkretnych partii – napisałem jasno głosować tak by była największa szansa odsunięcia PiS od władzy.
  Wszystko się zmienia i do wyborów jeszcze się zmieni. Na razie trwają polityczne szachy. Wybór niestety mamy słabiutki. Biedroń tak jak pisałem okazał sie niewypałem jeszcze gorszym niż Palikot. Teraz już nie czas na nowe inicjatywy i partie (one tylko wzmocnia PiS.

 248. Zetus1 (ad 9.36),
  co do tego, że sprawa jest ważna, to nie będzie między nami sporu ale my mówimy o zdarzeniach, faktach i zjawiskach, które będą miały wpływ na wynik wyborczy. Opozycja i sprzyjające jej media wałkują np. tematy tęczowe i tę ostatnią sprawę kompromitującą do końca tę ruinę zwaną Trybunałem Konstytucyjnym też w tle tęczy. Tego tęczowiska już dość – nie uważasz? Przynajmniej przed wyborami.
  Dość. Dość. Dość.

  Przed samymi wyborami do PE, ten cały TVN24 wykopał z politycznego niebytu, tego starego komucha, Krzysia Bęgowskiego i to indywiduum, tłuste i nieestetyczne, chłopa w sukience zaczął pokazywać. Kogo interesowało, co miała ta niby Aneczka do powiedzenia? – kogo? Ajajaj, ile to głosów przysporzyło KE, czy Zandbergowi, całą kupę! Jestem pewien, że niebawem znowu TVN go wyciągnie.

  Formacja polityczna, która ma ambicje przejęcia władzy nie potrafi jednoznacznie i zdecydowanie się określić w kwestii 447 czyli żądań żydowskich rekieterów-wydrwigroszy, których żądania nie mają precedensu w cywilizowanym świecie a także nie potrafi jednoznacznie określić swych zamiarów w kwestii podatku katastralnego jako źródła finansowania samorządów w ich zamierzeniach decentralizacji państwa, jest z góry przegrana. Taką partię, która jest w tych kwestiach niejednoznaczna to może wybierać tylko „ciemny lud”. Które ugrupowanie polityczne stwarza większe zagrożenie dla „ludu”, PiS czy PO?

  Na dodatek stada bezmyślnych arogantów mających się za myślących i inteligentnych, w tym na tym blogu, tę część elektoratu która zagrożenia dostrzega, zresztą umiejętnie naświetlanych przez propagandzistów pisowskiech i ich pisVizję wyzywa od głupków, ciemnego ludu i przekupnych bezmózgów a nawet bydląt.

  Od wielu lat powtarzam na tym blogu – ta partia polityczna, która nie będzie posiadała jednoznacznego zdania w kwestii podatku katastralnego od osób indywidualnych, np. włascicieli mieszkań, nie ma szans na wygranie wyborów. I słusznie, bo nie powinni sprawować władzy ci, którzy stwarzają zagrożenie dla elektoratu. Setki tysięcy frankowiczów i innych, obciążonych kredytami hipotecznymi bankowych niewolników mają w oczach to, że mogą znaleźć się w jeszcze większym gównie niż są. To za kim będą głosować? – za tymi, którzy mają w planach narzucić im dodatkową dziesięcinę jakąś i zniewalać jak chłopa pańszczyźnianego?

  Zetus1, to jest np. jeden z tematów, których znaczenie jest niebywale ważne ale przykrywane jest teraz skutecznie przez sprawę szewca, który odmówił naprawy szpilek transwestycie. Twierdzisz, że to ważna sprawa? Zgoda, ale tą sprawą zmobilizujesz elektorat takich, którzy szewca popierają! To o to chodzi? – czy zupełnie o coś przeciwnego?

 249. skipisek
  26 czerwca o godz. 23:23
  @tejot. Dzięki za trzeźwy (jak zawsze) komentarz. Zgadzam się 100/100 z tym, co nie raz już wyjaśniałeś, tylko po 4 latach można zmienić temat i zamiast o błędach czy zaniechaniach PO, napisać o konkretnych oczekiwaniach czy rozwiązaniach. Pracuję w Niemczech, ale rodzinę mam w Polsce. W czasie rządów PO,wielu niemieckich znajomych gratulowało mi , że nasz kraj wraca do normalności. Malkontentów w kraju jednak nie brakowało, równiez na blogach Polityki. „Niech sie pisowski walec przetoczy”, „Komorowski to nie moja bajka”, „Tusk mnie okradł”. Agnieszka Holland publicznie ogłosiła-„już nie będę głosowała na Platformę”.

  Mój komentarz
  Polityka, to realizowanie celów możliwych do osiągnięcia, liczenie się z realiami, praca krok po kroku.
  Podobnie powinno być z podejmowaniem decyzji o glosowaniu w wyborach np. parlamentarnych.
  Niestety, elektorat w swojej masie, to nie polityk, który jest mniej więcej obeznany w układach, jego praktyką codzienną jest analizowanie tych układów oraz dokonywanie wyborów – na co postawić i dlaczego, a także przewidywanie co się może stać gdy podejmę taką, a nie inna decyzję, czyli patrzenie w przyszłość.

  Nie zachodzi tu analogia miedzy zachowaniem szerokiego elektoratu, a zachowaniem polityków.
  Społeczeństwo w Umęczonej powinno być trochę polityczne, a nie jest. Z wielu powodów. Elektorat z reguły bardzo słabo identyfikuje się z państwem, bo nie wie z czym, oprócz jednego wariantu – państwo, to są ci którzy zapewnią mi coraz gładsze trwanie i dadzą mi co mają, a to państwo (czymkolwiek jest) ma pieniądze, rozporządza nimi i powinno myśleć o tym, ile mi ma dać, a nie ukrywać, nie głupio tłumaczyć, że pieniędzy dziś dla nas nie ma, bo inne wydatki, bo budżet się nie spina, itd. A po jaki damski … takie tłumaczenia są mi potrzebne. Byli tacy, którzy mieli, a nie dali, bo rozkradli. Nadeszli tacy, co wiedzieli, gdzie kradną, zabrali im i teraz mamy sprawiedliwy podział. Poprę tych, co nadeszli.

  Proste tłumaczenie, ale chwytliwe. PiS je podjął, sypnął groszem, rozdął propagandowo i o dziwo trik okazał się super, zadziałał błyskawicznie, stał się obficie głosodajny. PiSowcy oczekują, że dalej taki będzie. Prosty chwyt, lecz jakże skuteczny, kontrujący, przyćmiewający wszystkie inne, które mogliby wysunąć konkurenci w swojej kampanii wyborczej.

  Elektorat w Umęczonej, duża jego część nie zastanawia się nad możliwymi konsekwencjami, nad przyszłością, nad tym, że państwo, to nie bankomat. PiS zastosował najprostszą metodę – korupcję i ta metoda jak na razie zadziałała.
  Metoda ta została obudowana różnymi emocjonalnie brzmiącymi hasłami jak:
  – Wystarczy nie kraść,
  – Unia pomaga, a 87 % pieniędzy wraca do Niemiec
  – Nam każą rezygnować z węgla, a kto jest największym trucicielem – Niemcy
  – Kto nam sprzedaje za normalną cena proszki do prania i batoniki niby takie same jak w Niemczech, a zubożone, niskiej jakości? – Oszuści i naciągacze z Unii.

  Na tym tle rząd PiSu przedstawia się jako oaza uczciwości, zdrowego rozsądku i szczodrości w Europie. Jako wyspa wolności, jak głosi Prezes Polski Jarosław trawestując powiedzenie Tuska (pobiera pensje od Niemców ten sługus) o Polsce jako zielonej wyspie.

  Bardzo duża część wyborców rozumie i akceptuje tylko przekaz najprostszy, zaprawiony emocjami, kojarzony z uczuciami niechęci, a nawet nienawiści, biorący nas Polaków w obronę przed obcymi, którzy chcą pod płaszczykiem przyjaźni tylko jednego – wszelkimi metodami nas wykorzystywać, osłabiać, po cichu okradać, pozbawiać nas patriotycznego myślenia, niszczyć nasze tradycje i wartości, itd.

  Tego rodzaju przekaz negatywny staje się dla dużej części elektoratu decydujący i elektorat powinien głosować na tych, którzy nam dają i nas bronią (coś podobnego do dawnego hasła ruchu chłopskiego – żywią y bronią).
  Pzdr, TJ

 250. @tejot
  26 czerwca o godz. 21:27

  Jak zwykle zgadzam się w pełni. Kłamstwa nie można zostawiać, aby samo się zdezaktualizowało. Kiedy kłamcy zauważą, że ich kłamstwa nikt nie zwalcza podniosą je do kwadratu i wtedy to pierwsze kłamstwo się uwiarygodnia, bo nie było aż tak absurdalne. Teraz okazuje się, że podkomisją Smoleńska nadal pracuje i ciągle zbliża się do odkrycia wszystkich wybuchów. Dlaczego tak długo też wiemy – nie dopuszczono ich do dowodów wcześniej i przeszkadzał im dr Lasek.
  To z pamięci z wywiadu z min. Sasinem.
  Dlatego cenne są te Twoje boje z M.Rossim w temacie smoleńskim.
  Pozdr.

 251. Kraje G20 w ostatnich latach niemalże potroiły subsydiowanie elektrowni opalanych węglem, pomimo pilnej potrzeby redukcji emisji dwutlenku węgla, w związku z kryzysem klimatycznym.

  Dane opublikowane w raporcie wydanym przez Międzynarodowy Instytut Rozwoju (ODI) pokazują, że jednym z największych krajów wspierających projekty węglowe jest Japonia, pomimo, że premier Shinzo Abe powiedział we wrześniu, że „zmiany klimatyczne mogą być zagrożeniem dla życia całych generacji i musimy podjąć bardziej dynamiczne działania i zredukować wykorzystanie paliw kopalnych.”
  https://biznesalert.pl/g20-subsydia-energetyka-wegiel-klimat/
  ===========

  Rozdźwięk pomiędzy przekazem religijnym a realiami gospodarczymi, jest jak widać spory…..

 252. @blackley
  27 czerwca o godz. 2:44
  Dzięki za „wyhuśtam”, nie znam nikogo zza krat, stąd moja niewiedza.
  A myślałem, że to takie babskie no wiesz, …. tête-à-tête (spotkanie we dwoje na pościelowej huśtawce, he he he – „Dwoje na huśtawce” melodramat USA z 1962r. https://www.youtube.com/watch?v=XrMw4y-uojQ – tak mi się skojarzyło.
  Swoją drogą dobry i przyjemniejszy sposób na rozładowanie nagromadzonych problemów. No można się też zapić w cywilu na śmierć albo powiesić, ale to już ostateczność więzienna, ale nie na wolności. Tak mi się zdaje. Ale co tam, nieważne.

 253. @legat
  27 czerwca o godz. 11:33
  Zgadzam się,, że partie powinny przedstawiać swój stosunek do ważnych kwestii, przecież musimy wiedzieć dlaczego wybieramy tych lub tamtych, tylko nie mogą to być sprawy szczegółowe, ale zasady ogólne, którymi partie mają się kierować. Jeżeli z wyborów zrobimy licytację:

  – Partia X daje 500
  – Kto da więcej ?
  – Partia Y daje 550 i prawdziwy TK ( kogo obchodzi TK )
  – Kto da więcej ?
  – Partia X daję 600 i odbiera prawa wyborcze kobietom ( tego drugiego nie powiedzą bo oni są zwykle w biznesie dawania )
  – Kto da więcej ?
  – Partia Z, wchodzi mocno, 700 i pół litra co tydzień na rodzinę

  Tak to obecnie wygląda, i to mi sie nie podoba
  Trywializujesz sprawę prawa do wybierania sobie kogo obsłużę , a kogo nie (klauzula sumienia) do „tęczowego szewca”. To prawo nie będzie dotyczyło tylko szewców.

 254. Maćku G.,
  fajnie, że się odezwałeś, bo przypominam sobie choć nie w szczegółach nasze spory okołowyborcze sprzed 4 lat z okładem. Począwszy od prezydenckich a skończywszy na parlamentarnych. Już wtedy mówiłem, ze po przegranej PO powinna się sama zaorać nie dlatego, że przegrała a dlatego, że się w okresie sprawowania władzy skompromitowała w stopniu takim, że stała się niewybieralna i że jej trwanie da PiS gwarancję na kolejną kadencję. Teraz mówisz, ze za późno na nową inicjatywę polityczną. Zgoda, ale było prawie 4 lata by się do walki z PiS przygotować.
  Nowoczesna z Petru się sfajdała, Biedroń &consortes wymiekł. Kukiz w tej części, która w części w miarę sensownej była nieco w mediach sekowana i jego ruch się rozpada. Lewica z SLD (jeśli to lewica) jakaś albo schyłkowa albo cienka bardzo. Źle to wygląda. Po najbliższych, przegranych z PiSem wyborach co się stanie? Znowu PO będzie trwać do kolejnych wyborów? Nawet sensownego kandydata na prezydenta jakoś u nich nie widać. To nie może nastrajać optymistycznie.
  Otoczenie opozycyjne PiSu staje się jakieś takie puste, jałowieje. Kaczyński może spać spokojnie. Są aferoodporni. To jest zastanawiające.

 255. Opozycja, ni z gruszki, ni z pietruszki, chce odpartyjnić publiczne media – niby jak? Czy ich można brać poważnie?

 256. Teraz jem myśli,
  Wlasne sa niestrawne ale jak dostac sie do cudzych , ? Moga przeciez byc jeszcze bardziej . Moga byc tez niestrawne dla wlasciciela ale dla nas – welcome ( i owszem )
  Zanim pojde sie wychus’tac w sensie dosl. z pewnym wachaniem ( pozostalosci chus’tania ) sprobuje zmienic lekarza bo moj jakis myslowo rozchus’tany sie wydaje . Ja do niego mowie a on nic , tylko cos tam klika w lap topa .
  Zejsc na psy to jeszcze nic okazuje sie , sa jeszcze koty a potem to tylko wlasne rozchus’tane mysli . Po co zmieniac lekarza skoro nie bedzie wiadomo co on tnp o nas mysli – Zejs’c’ na żaby ? Groza

 257. @tejot
  27 czerwca o godz. 11:40
  – Unia pomaga, a 87 % pieniędzy wraca do Niemiec
  Toż to ordynarne kłamstwo. Do Niemiec wraca 87.441% pieniędzy 🙂
  Pozdr.

 258. Olborski,
  a propos „wyhuśtania” Przykład użycia słowa we właściwym kontekście. 😉
  To tak a propos działek Morawieckiego mi się skojarzyło.

 259. @jakub01
  27 czerwca o godz. 7:40
  „…najczesciej nie jem tylko zatykam sie czyms aby nie czuc glodu. I tak przez cale zycie.”

  „Może być kłębek wełny, byleby brzuch był pełny” takie samooszukiwanie własnego i jedynego organizmu, stąd też samobójcze częste myśli.
  Oczywiście, że przed koniecznością/nieuchronnością śmierci nie uciekniemy, nawet nie wiem, jaką byśmy z diet stosowali. Z tym trzeba się pogodzić albo popaść w religijne samo oszustwo. Nie ma diet-cud, za to jest jedna naturalna, wynikająca z biologii zdrowego organizmu dla wszystkich ludzi na tym globie. Zagubienie jej zasad jest naczelną przyczyną wszystkich trudności, z jakimi borykają się ludzie od zarania dziejów. Wiem, że niełatwo jest to przyjąć, bo natworzono już tyle teorii, które skutecznie zablokowały drogę do prawdy na ten temat.

  Takim człowiekiem, który to wiedział był prof. Julian Aleksandrowicz.
  Wiedział on, nieważne od kogo, że „wszelkie trudności gospodarcze, społeczne, polityczne, a także wszystkie choroby mają swoją przyczynę w wadliwej strukturze i w wadliwej czynności mózgów ludzkich, a ta wadliwa struktura i wadliwa czynność mózgów u wszystkich (prawie) ludzi była i jest spowodowana czynnikami EKOLOGICZNYMI”. Czyli zewnętrznymi. Czyli niegenetycznymi. Czyli możliwymi do usunięcia. Zatem w czynnikach środowiskowych, zwanych ekologicznymi, trzeba szukać tej wadliwej struktury i wadliwej czynności ludzkich mózgów.”

  Nie zmuszam Cię (a niby w jaki sposób?) do niczego, napisałem jedynie to, co zrozumiałaś tak, jak napisałaś, i tyle mojego. Każdy ma prawo wyboru tego, jak żyć będzie, bez względu lub z na konsekwencje.
  ” Z potraw, które się zjada, powstają wszystkie choroby ludzkie” Herodot „Dzieje”ks.II „Euterpe”.
  W każdym razie pozdrawiam serdecznie.

 260. zetus1 27 czerwca o godz. 12:25 do mnie: Jeżeli z wyborów zrobimy licytację:

  – Partia X daje 500
  – Kto da więcej ?
  – Partia Y daje 550 i prawdziwy TK ( kogo obchodzi TK )
  – Kto da więcej ?
  – Partia X daję 600 i odbiera prawa wyborcze kobietom ( tego drugiego nie powiedzą bo oni są zwykle w biznesie dawania )
  – Kto da więcej ?
  – Partia Z, wchodzi mocno, 700 i pół litra co tydzień na rodzinę

  Tak to obecnie wygląda, i to mi sie nie podoba

  Zetus1,
  nie zgadzam się, że tak to wygląda. Moim zdaniem tylko w wydaniu tych, którzy nie chcą lub nie potrafią zdiagnozować na własny użytek rzeczywistych przyczyn wyborczych wyników. Jest i zawsze było proste rozwiązanie, które definitywnie zakończyłoby możliwość takiego malowania wyborczego obrazu jaki przedstawiłeś. Otóż wystarczyłoby wprowadzić drobną poprawkę do konstytucji mówiącą np. że deficyt budżetowy może zaistnieć tylko w przypadku stanu wojennego lub wyjątkowego wprowadzonego na skutek klęski żywiołowej. I starczyłoby.

 261. @pombocek
  27 czerwca o godz. 6:09
  Dzięki za ten Twój wpis. Jest pouczający i implikuje wiele przemyśleń, których sednem powinno być pełne zdrowie człowieka. Bo, „nie ma wolnego chorego człowieka”, jak mawiał twórca żywienia optymalnego.
  Byłeś, czy jesteś bardzo bliski tego żywienia i zdrowie, jakie teraz masz, o tym świadczy.
  Tak, to jest dieta wysokotłuszczowa, lub też katogenna jak chcą inni.
  Główną przyczyną nieporozumień i jest mieszanie paliw tj. węglowodanów jako mniej wydajnych i tłuszczów jako bardziej wydajnych. Wtedy stwarza się „podglebie” do różnorodnych chorób w zależności od podatności osobniczej organizmu, tak w olbrzymim skrócie.
  Widzę, żeś na tyle oświecony, że nie będę Cię instruował, sam sobie wybrałeś i niech tak będzie.
  Pozdrawiam.

 262. Już Gowin rzekł,że ma prawo w nosie. Jako minister od prawa. Normalny prawnik mówi ,że ma prawo w palcu. Teraz po wyroku Trybunału nawet nie pokazują gestu Kozakiewicza z PO ale wprost pokazują Trybunałowi takiego ch…. Czyli ponad 15 cm według Darwina. Wyszło szydło…dla nas Sąd Ostateczny instancją skoro władza od Boga pochodzi. Tak sobie myślą czy chrzest nie prowadzi do pomroczności politycznej. Moje kondolencje.

 263. zetus1
  27 czerwca o godz. 11:45
  @tejot
  26 czerwca o godz. 21:27

  Jak zwykle zgadzam się w pełni. Kłamstwa nie można zostawiać, aby samo się zdezaktualizowało. Kiedy kłamcy zauważą, że ich kłamstwa nikt nie zwalcza podniosą je do kwadratu i wtedy to pierwsze kłamstwo się uwiarygodnia, bo nie było aż tak absurdalne. Teraz okazuje się, że podkomisją Smoleńska nadal pracuje i ciągle zbliża się do odkrycia wszystkich wybuchów.

  Mój komentarz
  PiSowscy głosiciele kłamstwa smoleńskiego z Macierewiczem i Kaczyńskim na czele zauważyli, że słabe reagowanie rządzących PO/PSL na to kłamstwo jest objawem ich słabości, że może być odbierane przez społeczeństwo jako potwierdzenie ich winy (wstydzą się przyznać, nie chcą się przyznać w obawie przed odrzuceniem ich przez społeczeństwo) za katastrofę, którą to winę PiS patrząc na bezruch PO przekuł na sprawstwo, na uczestnictwo szefa PO – Tuska w zamachu na prezydenta RP.

  Zaczęto konstruować mit o zamachu na prezydenta RP. Prawda szła i szła do nas, powstawały różne teorie. PiSowcy zarządzali nimi i poskładali je w jedno – w patriotycznie brzmiący mit o zamachu na prezydenta RP zaplanowanym i wykonanym przez polityka polskiego na literę T we współpracy, z Putinem. Mit o zmowie o zamachu przyklepanej przez Tuska z Putinem na molo w Sopocie, której wykonawstwo w szczegółach uzgodnił z Rosjanami w tajnej restauracji w Moskwie Arabski – szef kancelarii premiera.

  Brak zdecydowanej reakcji rządzących na publiczne głoszenie teorii o zamachu na prezydenta RP, o wskazywaniu na polityków, którzy maja w związku z zamachem krew na rękach oraz pozytywne przyjęcie w części społeczeństwa (z czystego sentymentu i współczucia) teorii o zamachu na prezydenta PR w Smoleńsku, ośmielił kłamców, dodał im motywacji politykom PiSowskim, by kłamstwo pompować poprzez demonstracje uliczne pod krzyżem podpałacowym, by je uwiarygodnić poprzez uzyskanie poparcia części hierarchów KK oraz pozyskanie do współpracy w kłamaniu naukowców chętnych by otrzymać w zamian profity w postaci 5 minut rozgłosu oraz (po objęciu władzy przez PiS) w postaci poparcia w karierach, awansach materialnych, finansowaniu badań, itd.

  Kłamstwo smoleńskie przez swoją skuteczność stało się wzorcem, zachęta do dalszych kłamstw stało się metodą którą PiS włączył do arsenału swoich narzędzi politycznych.
  PiS posługuje się kłamstwem intensywnie i odnosi pewne sukcesy, bo choć kłamstwo ma z zasady krótkie nóżki, to jednak w Umęczonej działa dłużej.
  Pzdr, TJ

 264. Dlatego nie głosuj na PO. To też rusofoby ale z banderowskim podniebieniem. Tak sobie myślę bo ponoć Kaczyński lubi ruskie pierogi.

 265. PiS przejął elektorat Samoobrony, większość elektoratu PSL, umocnił się na wsi.
  Dlaczego?
  Może jest SKUTECZNIEJSZY w przejmowaniu stanowisk, załatwianiu problemów?
  A może po prostu chłopi umieją liczyć, co im sie bardziej doraźnie opłaca?
  Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu…..

  Podobnie jak rodzice, zagłosowała część „słoików”.
  Nie wystarczyło to do przejęcia największych miast, ale…..

  Ta cała mobilizacja z niespotykanym wynikiem frekwencyjnym, nie dała jednak znaczacej przewagi ani w wyborach samorzadowych, ani do PE.
  Nie sadzę więc, by te do Sejmu znacząco się rózniły wynikowo.
  Większość konstytucyjna też nam nie grozi.

 266. @

  Rzecznik generalny TSUE uderza w polską KRS

  http://wyborcza.pl/7,75399,24940726,rzecznik-generalny-tsue-uderza-w-polska-krs.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  slavik27.06.2019, 12:11
  Wyjątkowość pisopatów polega na tym, że oni są dumni ze swej głupoty. Mało tego – twierdzą, że cały cywilizowany świat nie ma racji a mają ją tylko oni. Byłoby to może i śmieszne, gdyby nie to, że ci ludzie rządzą Polską i prowadzą nas do katastrofy

  @ slavik
  Na blogu EP wypisują że za PO było źle i że PO jest be,be. Tak najwyraźniej musi być że faszyści z PiS będą rządzić.

 267. Wasz prezydent nasz papież. Co wiemy o faszystowskich koligacjach z Watykanem. Historia „likwidacji” III Rzeszy w Europie zbiegła się z faszyzacją Ameryk. Przypadek czy z klucza. W ramach reinkarnacji III Rzeszy „trafia” się człowiek z wehrmachtu czy Franciszek spowiednik pinocheta. Tak sobie myślę,że na partie popierające Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego nie ma miejsca nad Wisłą. To przypomina zaśmiecanie jakie widać w transportach odpadów z Zachodu. Katolicyzm z pomocą krzyżaków to był śmieciowy tir na ziemi Słowian. Pius XII ma trafić na ołtarze z białostockim pozdrowieniem w podzięce Mussoliniemu.

 268. zetus1
  27 czerwca o godz. 12:54
  @tejot
  27 czerwca o godz. 11:40
  – Unia pomaga, a 87 % pieniędzy wraca do Niemiec
  Toż to ordynarne kłamstwo. Do Niemiec wraca 87.441% pieniędzy

  Mój komentarz
  Opowiem o takim zdarzeniu.
  Był u mnie kominiarz. Kominiarz teraz, to nie to co kiedyś. Nie chodzi w czerni i w cylindrze na głowie, jest normalnie ubrany, jeździ autem swojej firmy z napisem „Kominiarz” i numerem telefonu firmy. Jest wykształcony, wygadany i kompetentny w swojej dziedzinie, która nie ogranicza się tylko do czyszczenia kominów z sadzy.

  Otóż ten kominiarz był bardzo rozmowny i zgadałem się z nim na temat szkodliwych substancji, które ulatują z kominów, na temat smogu, zanieczyszczeń powietrza w miastach, itd. Był obeznany z tym, ale im dalej w las tym bardziej wyłaziła z niego obywatelskość PiSowska (symbolicznie, bo mogła to być obywatelskość wolska, endecka, lub nijaka).

  Otóż stwierdził on, że z tym smogiem w miastach, to lipa, ponieważ pomiary są fałszowane. Z węglem to też jest więcej propagandy niż prawdy, chodzi o zniszczenie naszej gospodarki. A na końcu wyjawił, że z tą Unią, co rzekomo pomaga walczyć ze smogiem i nam fundusze daje na modernizację ogrzewania domów, to trick, bo i tak te pieniądze wracają do Niemiec. Dokładnie tak powiedział. To znaczy, ze jak otrzymam dofinansowanie np. na małoemisyjny kocioł grzewczy do domu, to muszę kupić taki kocioł. A jakiej produkcji jest ten kocił? Niemieckiej, oczywiście.

  Dlaczego człowiek bystry, myślący może zaprzeczać faktom i wierzyć w różne konstrukty o wracających pieniądzach, o oszukiwaniu nas, o okradaniu nas przez ukrytych sprawców, itd.?

  Najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie ma trzy składowe.
  Pierwsza, to wrodzona nieufność, której duża część krajan nie jest w stanie się pozbyć.
  Druga składowa, to brak krytycznego, analitycznego spojrzenia na sprawy tego świata, który zmusza do wierzenia w wyjaśnienia, w teorie najprostsze i mimo że są nielogiczne i nie poparte faktami, to posiadają decydująca zaletę – są najprostsze, a te najprostsze trafiają najlepiej do serc i umysłów nieufnych krajan jako teorie nasze, oryginalne, broniące nas przed pokusami świata, trzymające nas na dystans od wszelkiego zła, niepokoju i kłamstwa.

  Wiara w najprostsze teorie jest ściśle złączona z przekonaniem, że wszystkie inne teorie są głupie i nieprawdziwe. Przy takiej wierze fakty stają się nie tyle niebyłe, co nieistotne, a faktami prawdziwymi, tymi do przyjęcia, są fakty słuszne.
  Pzdr, TJ

 269. @

  Panie J. Kaczyński,

  życzę Panu, aby nie przez spowiedź w konfesjonale skompromitowanego biskupa S. Dziwisza, ale przed ludźmi, których Pan skrzywdził, przed narodem, któremu Pan ubliża, odpowiedział za niszczenie konstytucji, korupcję, rozpacz, utratę godności, a nawet śmierć wielu ludzi, do której się Pan przyczynił.

  Życzę Panu szybkiego i sprawiedliwego osądzenia jego przestępczej działalności, bez względu na stan zdrowia.

  Chore kolano zwykle nie przeszkadza stanąć przed sądem, a o zdrowie może się Pan przecież modlić razem z lekarzami – generałami, specjalistami od klauzuli sumienia, ale w przerwach pomiędzy procesami.

  Zawsze z życzliwą dobrą radą,

  Adam Mazguła

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 270. @tejot,14:23
  Najważniejsza „składowa” to, niestety, głupota.
  Pozdr

 271. stasieku
  27 czerwca o godz. 16:20
  @tejot,14:23

  Mój komentarz
  W każdym społeczeństwie są przeciętni wyborcy.
  Cechą krajowego przeciętnego wyborcy w Polsce jest wysoki poziom nieufności, duża wsobność „osobista” i narodowa (mówiąc językiem endeckim jest to naszość), ubogie tradycje funkcjonowania w państwie prawa i w demokracji.
  Oraz żaden pożytek z edukacji podstawowej, bo w tej edukacji nic o państwie, prawie i demokracji.
  Pzdr, TJ

 272. Po dwóch przeciętnych głosowaniach pozbawienie prawa głosowania. Bo to durny wyborca. Tak sobie myślę o eliminowaniu przeciętności w przestrzeni publicznej.

 273. Przeciętny podkarpacki wyborca, wraz z krewnymi z Jackowa, to głównie wyborca PiS.
  Czyimi są potomkami, dość łatwo wywieść.
  Między innymi sławnej pamięci Szeli, który da dutków sprzedawał szlacheckie głowy zaborcy.

  Nie zdziwiłbym się więc specjalnie, gdyby dla dutków sprzedano i Polskę- obecnie.
  Zobowiązania finansowe podejmowane przez tę ekipę, uniemożliwią nam wszelkie marzenia o niezależności na lata.
  Pętla długu to jest to, co bangsterzy lubią najbardziej.

  Ps.
  Ten z Jackowa, to chyba bliski krewny Szeli?

 274. Przeciętny wyborca przypomina uczestnika pokazu cudownych garnków antyrakowych. Czekam na kartki wyborcze z obietnicą kto zagłosuje na …temu stanie… do pierwszego. Tak sobie myślę,że kartka wyborcza receptą na życie. A nie modlitwa.

 275. Polascy patrioci muszą się ogarnąć

  Jeśli kocioł grzewczy jest niemecki, to robi się kondominium. Ale jak z chrześcijańskiej Bawarii kocioł pochodz? Jeśli chodzi o panele słoneczne to sprawa jest jasna. Są chińsko-niemieckie – tak sorosowa globalizacja potrafi zamącić.

  I dlatego media trzeba spolonizować. Dzisiaj na przykład „się dowiaduję” z onet-u, że tygrysi komar dotarł do Polski, konkretnie do Katowic, który roznosi choroby tropikalne – dengę, zikę, chikungunyę, o końskim zapaleniu mózgu szkoda gadać. I po co tak informacja się pojawia? No po co? Aby za tym komarem tygrysim krokiem spokojnym do nas przyszli tropikalni imigranci. Aby Polaków oswoić z tropikalnymi chorobami. No i ten klimat, cholerka, też tropikalny.

 276. @

  Prezes SN o opinii TSUE: Jestem usatysfakcjonowana. Dla nas to jest sygnał, że właściwie można ignorować Izbę Dyscyplinarną
  http://wyborcza.pl/10,152484,24941313,prezes-sn-o-opinii-tsue-jestem-usatysfakcjonowana-dla-nas.html#S.DT-K.C-B.2-L.4.maly

  bra-tanki27.06.2019, 16:03
  Ignorować uzurpatorów, ale koszty księgować, bo to do zwrotu.

  @ tak to wygląda jak banda faszystów dewastuje państwo. Tylko żeby mi Putin nie zwrócił uwagi że PO, a za PO, a PO było lepsze ?? a PO przez 8 lat i to ich wina!
  Teraz wiem !

 277. @

  jednemu tutaj zaczyna się trząść głos.
  czy po klęsce PiS spadnie mu z głowy włos ?

  http://wyborcza.pl/10,152484,24941840,sedzia-izby-dyscyplinarnej-nie-biore-pod-uwage-ze-bede-musial.html#S.DT-K.C-B.2-L.3.maly

  aliud201827.06.2019, 16:18
  Oto przestraszony uzurpator pisowski. No, ten jakże sympatyczny kolega Ziobry wie chyba co to korupcja. Ot garść informacji z niepisowskich mediów: „Tomczyński pracował w warszawskim Sądzie Rejonowym jako asesor, później – sędzia w Wydziale Rodzinnym. Gdy trafił do Wydziału Gospodarczego, stał się najbliższym współpracownikiem Dariusza Czajki, który w tamtych czasach chętnie ogłaszał upadłości spółek, które dysponowały atrakcyjnymi terenami w stolicy”

 278. Co ma Putin wspólnego z partactwem katolickiego UJ w produkowaniu prawników. Jaki Kraków i okolice takie partactwo. Nawet papież okazał się cienki. Bo rurki z kremem jak hostia. Dlatego stolicę przeniesiono do Warszawy. Czy to dobry wybór. Tak sobie myślę,że Kraków to jak mennica z maszyną do bicia bilonu złotówkowego marki Schuller.

 279. Polski dokument nie opisuje „rzeczywistości politycznej”

  Czy dlatego powstał „drugi obieg”, na który inteligencki lud wali, tzn. w papuciach na kanapie ogląda i dostaje jeszcze większego rozdwojenia jaźni.

  Oczywiście w czasach internetu „drugi obieg” to potęga. Film wyprodukowany niezależnie od państwa może mieć olbrzymią widownię. Dokument Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” na YouTubie oglądały miliony. Można wypożyczyć „Dobrą zmianę” Szołajskiego czy wyprodukowany przez OKO.press film Roberta Kowalskiego „6…5…4…3… Na ulicy” – portret współczesnych niepokornych aktywistów, spadkobierców lewicowej inteligencji. Ale fakt, że te filmy nie mają wstępu na główny krajowy festiwal, a dopominanie się o nie jest traktowane jak dywersja, świadczy o tym, że stopniowo dostosowujemy się do życia w światach równoległych. Konrad Szołajski naiwnie się temu dziwi, jak dziecko, które woła: król jest nagi!
  http://wyborcza.pl/7,101707,24941620,dobra-zmiana-czyli-krecimy-sie-w-chocholim-tancu-rezyser.html

  Czy to już jest jak PRL-owa „bibuła”, czyli podziemie wydawnicze?

 280. @adam100
  27 czerwca o godz. 14:14
  Jak to mówią, każdy głupek swój rozum ma, nie?

 281. Make Poland great again. /shitshow/ Make Russia great again. Im to się udało. Podano że Polska posiada 1,35 biliona długu publicznego. Czyli dla każdego z was po kilkadziesiąt tysięcy. Nigdy, nawet prawnuki tego nie spłacą. Do tego dochodzi tyle samo długu prywatnego. 500 miliardów firmy, drugie 500 kredyty hipoteczne na mieszkania, reszta na rozrywki. Gierek miał 30 miliardów dolarów długu. Za co zbudował 800 fabryk i 3 miliony mieszkań. Po 30 latach pławienia się w wolności i niepodległości powstało państwo kolonialno żebracze. Okupowane przez obcą armię.

 282. teo
  27 czerwca o godz. 18:45

  „Bibuła” istnieje nadal i ma się nieźle.
  Tyle że nie jest cytowana, bo zamieszcza nadal obrazoburcze teksty.
  Niespecjalnie podobajace się naszym obecnym Wielkim Braciom….
  http://www.bibula.com

  Teksty świetne, ale bardzo niewygodne.

 283. wiesiek59
  27 czerwca o godz. 14:06
  ,,PiS przejął elektorat Samoobrony, większość elektoratu PSL, umocnił się na wsi.”

  PO to ormowcy PiS.
  Gwarantuje istnienie systemu na najblizsze dekady.

 284. Wysłanie ekipy było jednak poważnym błędem! Bowiem chwilę potem pojawił się jakiś przełożony naszych „borowików”, a usłyszawszy ich relację o incydencie ze mną, wyraźnie stracił swój… profesjonalny spokój. Krótko mówiąc – wściekł się! Polecił mi zabrać swoje rzeczy i udać się do obozu za nim, co też uczyniłem. Drogę zastąpiła nam ponownie owa Żydówka. Mój wybawca rozpiął wówczas marynarkę i – kładąc dłoń na kaburze broni – wykrzyczał jej w twarz „propozycję” – ni mniej ni więcej – pojedynku („strzelania się z nią”)! [Z wiadomych względów nie będę cytował słów, które wówczas padły, z ust „borowika”, a także – jego oponentki.] Ramieniem odgarnął ową „przeszkodę” i… tym sposobem stałem się uczestnikiem uroczystości. Mocno spanikowanym uczestnikiem – dodajmy – wystrzegającym się jakiegokolwiek gwałtowniejszego ruchu, gdyż na miejscu ujrzałem 12 dwumetrowych dżentelmenów (zapewne reprezentantów… 12 pokoleń Izraela..?), wyposażonych w giwery do kostek i oddzielających publiczność od mównicy! Struchlałym wzrokiem próbowałem też wypatrzyć gniazda ciężkich karabinów maszynowych i moździerzy…
  http://www.bibula.com/?p=108514

 285. @wiesiek59
  27 czerwca o godz. 14:06

  Poparcie dla PiS na polskiej wsi wynika wyłącznie z przyczyn kulturowych.

  Znam wioskę oddaloną o kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa, gdzie mieszkają moi krewni. Rolników, tzn. ludzi żyjących z rolnictwa, jest tam 5, może 10%. Reszta pracuje w mieście lub za granicą, lub ma jakieś firmy nierolnicze, ale siedzi na KRUSie i dostaje dotacje unijne, bo posiada ziemię, którą dzierżawi tym prawdziwym rolnikom i/lub uprawia na własne potrzeby. Na przykład mąż jeździ na TIRach, a żona zajmuje się domem, dziećmi, dwiema świnkami, dziesięcioma kurami i poletkiem ziemniaków.

  Parę lat temu, w najlepszych czasach Platformy, sąsiad mojego kuzyna oświadczył, że głosuje na PiS, bo „ten Tusk to, panie, niczego dla rolników nie robi”. Ja na to, że o rolników to najbardziej dba PSL – broni KRUS-u jak niepodległości, walczy o większe dotacje i tak dalej, podczas gdy PiS po pierwsze jest w opozycji, a przez dwa lata swoich rządów rolnictwem się szczególnie nie zajmował. Poza tym to były pierwsze lata unijnych korzyści, które wieś bardzo odczuła, a PiS był eurosceptyczny. Nie przegadałem jednak człowieka. Bo Kaczyński jest „nasz”.

  Jestem pewien, że gdyby pińcet zostało wprowadzone przez Platformę, a nie PiS, sąsiad mojego kuzyna i tak by głosował na PiS.

  Warto też wziąć pod uwagę, że w wielu wiejskich domach jedynym czytanym tygodnikiem opinii jest „Gość Niedzielny” kupowany po wyjściu z kościoła, który odpowiednio kształtuje opinie swoich owieczek, a w statystykach sprzedaży od lat zajmuje pierwsze miejsce daleko przed pozostałymi.

 286. kooperatywaMondragon
  27 czerwca o godz. 19:58

  Obstawiam 75% na bardzo niewielką przewagę opozycji lub PiS.
  W tak zwanym międzyczasie, jeszcze wiele może się zdarzyć.
  Szanse na zdecydowane zwycięstwo PiS to jakieś 25%.
  Generowanie psychozy klęski, beznadziejności, to defetyzm.
  Nie wiem skąd takie czarnowidztwo?
  Poza dobrą stroną socjalną- jako jedyną w polityce tej partii, cała reszta to klęski i niedoróbki.
  Myślenie życzeniowe to nie czyny.
  PR nie zastąpi FAKTÓW.

 287. wiesiek59
  27 czerwca o godz. 20:20

  ,, Obstawiam 75% na bardzo niewielką przewagę opozycji lub PiS.”
  Na bezrybiu i rak ryba.
  Jesli PiS nie wprowadzi podatku katastralnego i wyprowadzi zwyklych wlascicieli mieszkan na bruk,
  to sila bezwladu, wobec braku alternatywy, ludzie beda glosowali za kontynuacja ukladu.

 288. blackley

  Oligarchowie wysluguja sie w sprawowaniu wladzy ludzmi chorymi, ktorzy sa bardziej sterowalni.

  Angela Merkel, ktora sprowadzila Niemcom na glowe milion jurnych Syryjczykow uciekajacych spod bombardowan Hillary Clinton , dostala ataku trzesiaczki w czasie publicznych wystapien juz po raz drugi w tym tygodniu.
  https://www.bbc.com/news/world-europe-48784295

  Hillary Clinton tracila przytonosc albo przewracala sie w czasie prezydenckiej kampanii 2016.
  Hitlera starano sie tak filmowac, zeby nie pokazac trzesacych sie rak, ale i tak na kilku filmach jest to widoczne.

 289. kooperatywaMondragon
  27 czerwca o godz. 20:30

  Jolanta Brzeska, to za czyjej kadencji u władzy?

  Mieszkania straciło kilkaset tysięcy ludzi.
  Dzięki przepisom i układom zawartym pod patronatem popłuczyn po Solidarności.
  To oni wprowadzili dla własnej korzyści zasadę- „homo homini lupus”……

 290. W poważnej sytuacji można powiedzieć „żarty na bok”, ale trochę czasu jeszcze zostało. Ferdynand Kiepski wpadł w depresję i wszystko widział w czarno – białych barwach.
  Lekarstwa nie pomagały.
  Kazimierz Badura zauważył, że u nas to teraz normalne, kolorowo to może jest w Kaliforni, a pomóc na to może tylko muzyka taniec i śpiew. Pomogło.
  Czasu wakacji proszę nie przegapić i depresję starać się leczyć muzyką, tańcem i śpiewem bo wiadomo; są na świecie wydarzenia o których fizjologom się nie śniło

 291. remm

  Obstawiaj…..
  Możemy urządzić małe zakłady bukmacherskie co do przewidywanych wyników wyborów.
  Czyja prognoza będzie bliższa rzeczywistosci, ten wygrywa ranking jasnowidza blogowego.

  Czynników wpływających na wynik końcowy, jest nieskończona ilość.
  Czynnik chaosu jest wielką niewiadomą.
  Swoje prognozy podałem.

 292. Na Ukrainie rodzi się prawdziwy kryzys pracy z powodu braku personelu. Młodzi ludzie, którzy ukończyli uniwersytety, postawili sobie za cel opuszczenie kraju i znalezienie pracy w Europie, większość z nich to robi, ponieważ pracodawcy nie mogą zaoferować wynagrodzenia w wysokości kilku tysięcy euro w UE. Likwidacja reżimu wizowego z kolei służy jako definitywna trampolina, która przyspieszyła odpływ siły roboczej za granicę.
  https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/realia-pracy-na-ukrainie-wszyscy-mlodzi-ludzie-wyjechali-do-europy
  ============

  Kolejny sukces demokracji i neoliberalnej koncepcji gospodarki?
  „Jeszcze jedno takie zwycięstwo, a będziemy zgubieni”- powiedział pewien pan ze dwa tysiące lat temu…..

 293. kooperatywaMandragon

  „Wladze obozowe nie pozwalaja na pomoc charytatywna z zewnatrz …”

  Jak to mawiał pewien klasyk – „Nie ma darmowych obiadów „

 294. wiesiek59 27 czerwca o godz. 20:20 pisze: – PR nie zastąpi FAKTÓW.

  Wieśku 59,
  weź się ogarnij. Bajer i pic zastępuje prawdę i fakty od wieków. Wczoraj się urodziłeś? 😉

 295. legat
  27 czerwca o godz. 21:22

  Mylisz się.
  Pic ma coraz bardziej krótkie nóżki.
  Kiedyś trwał tysiąclecia, obecnie kilka cykli wyborczych.
  To kwestia szybkości obiegu informacji.
  Grzeszki ekip rządzących, są nie do ukrycia.
  Okazuje się, że to TYLKO LUDZIE…..

 296. @
  Optymatyk
  27 czerwca o godz. 21:20

  A żem głupek jest i swój rozum mam to wiem jak się podnosi ujemnie.
  No i uśmiałem się jak głupi 🙂

 297. @Optymatyk
  Dzieki za wyjasnienia. Dobrze cie zrozumialam , tylko wyjasniam jak sie odzywiam . Moze dziwnie ale jestem (bylam) przez cale zycie czlowiekiem wyjatkowo zdrowym, zatem ten sposob odzywiania najwidoczniej mi sluzyl. Przede wszystkim” slucham” potrzeb organizmu a apetyt na cos jest wyrazem jego potrzeb, wiec mu tego dostraczam oczywiscie w nie w nadmiarze. Nie potrafie jesc do przesytu. Skoro taka dieta mi sluzy dobrze to niby czemu mialabym ja zmieniac? A co do wieszania sie, to taki moj zart, w zadnym wypadku nie mam mysli samobojczych choc nie jestem tez czlowiekiem kurczowo i rozpaczliwie czepiajacym sie zycia.Gdyby mi powiedziano, ze dzis umre raczej tylko bym westchnela – „zabawilismy sie a teraz koniec”. Czym sie, bardzo ci dziekuje za wyjasnienia i troske. Nie mam watpliwosci, ze znasz sie na tym o czym piszesz i bynajmniej nie podwazam tego. Zwlaszcza,ze ja kompletnie nie znam sie na dietach. Za to dobrze znam wlasny organizm. Spie kiedy jestem spiaca, jem kiedy jestem glodna, odpoczywam gdy sie zmecze . Nie kazdy tak moze, bo ludzie pracuja, maja obowiazki wiec zyja zgodnie z zegarkiem a nie prawdziwym, indywidualnym rytmem wlasnego organizmu. Na ogol nawet nie wiedza, ze cos takiego istnieje. Moj organizm ma swoj wlasny rytm od wielu lat, choc zmienia sie troche z wiekiem. Np. potrzebuje mniej snu. Tak czy owak raz jeszcze dzieki za wyjasnienia.

 298. sugadaddy
  27 czerwca o godz. 12:32
  Brawo! Niezwykle cenne informacje zamiesciles. Coz za glebia spsostrzezen!

 299. @sugadaddy
  Nie komentuj cudzych komentarzy jesli nic nie wnosisz do rozmowy poza tym, ze cos ci sie nie podoba. Przewin jak ci sie nie podoba , po cholere czytasz?Przeczytalam ten twoj akt strzelisty : „Opozycja, ni z gruszki, ni z pietruszki, chce odpartyjnić publiczne media – niby jak? Czy ich można brać poważnie?”
  Czy ciebie mozna brac powaznie?

 300. napisałam do @Wieśka59 że pasuję, czyli rezygnuję z próby porozumienia – polecony przez niego tekst pokazywał Prezydenta jako ofiarę w rękach manipulatorów przy okazji przybliżając bardziej ludzką twarz. Przypomniało mi to próbę przypisania szczególnie pozytywnych ludzkich wartości jego żonie, gdzie zielona kurtka z aroganckim napisem została potraktowana jako symbol współczucia. Tu się nie zgadzamy, przede wszystkim z powodu odrastającego łba hydry rasizmu w Ameryce, skrywana do tej pory nienawiść i pogarda wchodzi w publiczna przestrzeń. Bez obawy o konsekwencje.
  @Wiesiek59, nie zgadzamy się również w temacie oceny powstania chłopskiego w 1846r. Jakub Szela kierował powstaniem chłopskim pod hasłami przeciwko niewolnictwu i okrucieństwu. Że prowokacja zaborcy trafiła na dobry grunt?, tym razem ja pozwolę sobie zachęcić cię do czytania więcej, przypuszczam że z rodzinnych przekazów nie masz wiedzy o życiu polskiego chłopstwa – nawet sprzed II WŚ.
  Ps. kilkakrotnie o tym pisałam – mój przodek walczył w tym powstaniu, opisywałam jak zmarł później zakatowany rózgami na miejskim rynku. Tych rózg zebrał na swoich plecach wiele za swojego nędznego życia, tym razem było ich wystarcząjaco dużo żeby zabić.

 301. legat
  27 czerwca o godz. 12:31
  Jeżeli większość nie przejrzy na oczy następnych wyborów może już nie być.
  Kaczyński ma 70 lat i kiepskie zdrowie on postawi wszystko na jedna kartę kpienie bezkarne z prawa rozzuchwala

 302. @Pombocku
  Zalosc. Ale rozumiem. Wlasnie sie dowiedzialam, ze rozmowa o diecie jest „intymna”, aaaa no, no. Swoja droga, to ciekawe, ze zawsze przeszkadza nasza wymiana uwag tym, ktorzy nic na blog nie wnosza. Nic dziwnego, gdyby nie nasza wymiana uwag nie mieliby o czym pisac. Niektorzy probuja wierszem, he, he. Czym sie kochany pombocku. Jak ochlodniesz to napisz.

 303. „@sugadaddy
  27 czerwca o godz. 10:20
  Przypominam co poniektórym, że w internecie ciągle jeszcze są tzw. komunikatory, gdzie można do woli ględzić o swoich prywatnych sprawach, które niekoniecznie są interesujące, a epatowanie nimi na publicznym forum jakim jest blog red. Passenta wskazuje na, co najmniej, brak przyzwoitości jeśli nie wręcz chamstwo.
  Wydaje się, że piszący tu reprezentują jakiś poziom intelektualny, ale chyba narcyzm i psychiczny ekshibicjonizm bierze górę.
  Idźcie na gadu gadu.”
  Wypada Ci podziękować. Wielokrotnie zastanawiałam się skąd uczucie obrzydzenia przy czytaniu tekstów @wbocka (J.Pieczula) i koleżanki @Jakub (Elżbiety) a ty zdiagnozowałeś jednym słowem – ekshibicjonizm. I to napędza słowotok o braku orgazmu (a może nawet orgazm, który jak wiadomo rodzi się w mózgu) a także każe opisywać w szczegółach zachowanie chorej matki na publicznym forum. Można zrozumieć i przebaczyć, akurat w tym przypadku ja nie potrafię, widocznie moja uczuciowość ma jakieś granice:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekshibicjonizm
  I punkt 2 w samo sedno:” Fantazje, impulsy lub zachowania powodujące klinicznie znaczący dyskomfort lub upośledzenie w towarzyskim, zawodowym lub innym obszarze funkcjonowania”
  Takim nazwijmy chorym osobom nie wystarczają blogi towarzyskie, muszą mieć większą widownię.

 304. @wiesiek59
  27 czerwca o godz. 21:01
  „Na Ukrainie rodzi się prawdziwy kryzys pracy z powodu braku personelu….”
  Panie Wieśku- Ukraina ma potencjał gospodarczy porównywalny do Polski. Rzecz w tym, że panują w tym kraju stosunki pracy rodem z XIX wieku- Mają tam nieliczną warstwę bardzo bogatych przemysłowców, którzy pracowników traktują jak niewolników. Idę o zakład, że prędzej czy później pracodawcy zdadzą sobie sprawę, że nie da się dalej takich stosunków utrzymać, bo nie będzie komu pracować. Oczywiście będą naciski na rząd, aby jednak nie pozwalał obywatelom na swobodę wyjazdu, ale może się to skończyć rebelią.
  Pan nie zauważył, że w Polsce nasze przystąpienie do UE stosunki pracy ucywilizowało ?

 305. Pojawia się wiele pytań bez odpowiedzi, ale czasem zdarzają się odpowiedzi których nikt nie oczekuje lub dotyczące zdarzeń przyszłych i niepewnych.
  Czy partia rządząca zdała egzamin?
  Czy zmieniła bieg historii? TSUE tylko przypomina to co pisaliśmy, to co dla każdego Obywatela było widoczne i oczywiste, że władza musi się ograniczać, że nikt nie stoi ponad prawem, że są bariery nie do przekroczenia. Kluczowej sprawy reprywatyzacji nie załatwiono. Sprawa Amber Gold nie wyjaśniona. VAT w powijakach. Z budową infrastruktury bez zmian.
  Ideologia zagmatwana na manowcach.
  Rewolucje się skończyły. Osiągnęliśmy poziom zagłady, klimat rządzi Światem.

  Niestety nic nie jest proste, jakby mogło się wydawać.
  Pozostaje muzyka, taniec i śpiew

 306. @Zabko
  napisz cos o
  karmieniu swoich dzieci piersia
  uprawianiu ogrodka
  swoim ciele calym w bliznach
  nazwij sie ponownie artystka
  A na koniec pokaz cudze prace i zasugeruj, ze jestes ich autorka
  Wszak to wszystko co powyzej, to tematy twoich wlasnych wpisow! Jakos nie czulas sie zazenowana? Wulgaryzmy i klamstwa pomijam, bo miejsca nie starczyloby nigdy. Pierwsza osoba potrzebujaca pomocy
  specjalisty jestes ty sama. Za chwile powolasz sie na kolezenstwo jednoczesnie proszac @404 o przyklepywanie lapki w gore przy twoich wpisach, bo sa ustawicznie kasowane. Co jest z toba nie tak kobieto?

 307. maciek.g
  27 czerwca o godz. 10:58

  Wybacz, maćku, ale w czym to znalazłeś odkrywanie przeze mnie po raz kolejny Ameryki, że aż mi musisz przygryźć? Zareagowałem swoim doświadczeniem na to, co powiedział Optymatyk, i to wszystko. Jesteś może spiskówą z „Allo, Allo”, co każe słuchać uważnie, bo dwa razy nie będzie powtarzać?

  Mnie tak szczegółowa wiedza jak Twoja do niczego nie jest potrzebna, ale dziękuję za wysiłek podzielenia się właśnie ze mną tym, że właśnie pierwszy raz odkryłeś Amerykę. Bo chyba nie odkrywasz po raz kolejny?

 308. sugadaddy
  27 czerwca o godz. 11:28

  Chłopcze, poprosiłem tylko, byś wyjaśnił, w jaki sposób ktoś na pisanym blogu może fizycznie zawadzać innym. W głosowym medium – owszem, może (słynne „Ja panu nie przerywałem”), tu nie widzę możliwości. Zamiast odpowiedzieć, odgryzasz się jak nastolatek bardzo na temat: „A ty masz na nosie pryszcz”. Słowem, przeszkadza Ci to, co w Tobie siedzi, a nie to, co wychodzi ze mnie. Bywaj zdrów. Błogosławieni, którzy przynoszą pokój.

 309. @ Pombocek
  Psycholog z bozej laski zabka w swoim zywiole. Dopoki nas nie ma na blogu nie ma i jej. Jestesmy jedynym sensem jej istnienia tutaj. Swoja droga chociaz czytac i pisac sie nauczyla, to te wysmiewana wielokrotnie -chlopska zawzietosc (przyoranie miedzy na dwa palce albo spory o grusze na miedzy) prezentuje w calym rozkwicie. Bo czemuz przypisac te pasje? Alez sie babie rozwinelo, no. Nudne to jednak, wiec daje spokoj z komentarzami. Czekam na filmiki i fotki

 310. Oglądanie filmów bywa stratą czasu, ale gdy teraz czasu nam nie brakuje bo o to dba nasz dobry rząd więc czytając co piszą panie na tym blogu muszę przypomnieć co powiedział Mel Gibson w jednej ze scen w filmie „Czego pragną kobiety”, a mianowicie „kobiety dużo myślą i ciągle się o coś martwią”
  Da się z tym żyć?

 311. rodzina która całkiem dobrze wychodzi, nie tylko na zdjęciu:
  https://www.aljazeera.com/news/2019/06/tillerson-kushner-conducted-diplomacy-190627185538439.html

 312. @ Pombocku,
  znow trzeba komus wyjasniac co to A co to B. Niewiele to da, bo jesli facet sam nie rozumie pewnych oczywistosci, to zadne wyjasnienie do niego nie dotrze.To jeden z tych zakompleksionych zuczkow, ktory wreszcie moze zobaczyc swoje slowa w druku co pewnie napawa go samozachwytem. Wystarczylo jednak, ze sie wysadzil na samodzielna mysl i kicha.Dajmy spokoj pombocku bo wszelka odpowiedz, to jak wdepniecie w g. Wlecze sie za czlowiekiem cudzy smrod.
  Nie wiem czy otworzyles link podany przez Optymatyka powyzej. Jesli nie, to polecam.Tez sie ubawilam .

 313. Już po dwudziestej trzeciej i można się skupić na lekturze. Tym razem trafiłem na felieton Michała Ogórka, zawsze na czasie.
  Autor napiasał „Spóźnieni do XIX wieku”.
  „Kiedy my dołączamy jest już po wszystkim: Europa się rozpada, dobre samopoczucie się kończy. Zaczynamy budować aquaparki, kiedy w Niemczech je rozbierają, nowe lotniska jak w Hiszpanii obróciły się w ruinę. ……”

 314. jakub01
  27 czerwca o godz. 22:02

  Jakubku, Ty się trochę wyspałaś, a ja Tobie wcalie nie zajzdroszcza. I Ci powiem, że jest sporo okoliczności nie sprzyjających pokazaniu Ci tych pięknych wysokich klifów na odcinku od Ustki do prawie Rowów. Jeszcze w tamtym roku kombinowałem pojechać z Koszalina okrętem, ale jak sobie przypomniałem, że przecież za Jarosławcem są poligony, na których miewa strzelania opelotka, a uzyskanie pozwolenia przepłynięcia to sześć dróg przez mękę, zrezygnowałem. W tę niedzielę – odpada przez zapowiedziany upał. Ale jak będzie, tak będzie, jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było („Szwejk”).

  Nie jestem pewien, czy się Krawacik Ci nie kłania, bo go mniej rozumiem niż on – mnie. Kolejny raz prosiłem dziś, żeby mnie nie odprowadzał do Jamna, i kolejny raz posłuchał, tylko na pożegnanie krótko szczeknął, więc może właśnie Tobie przekazywał ukłony, bo o Twoim istnieniu świetnie wie. A prawie rok miałem z tym jego odprowadzaniem kłopoty – przecież gówniarze blaszakami drą sto na godzinę wąziutką szosą. Wyprzedzał mnie, a ja się darłem: „Krawacik, wracaj!. Odwracał tylko głowę, szczeknął krótko: „Spadaj” i prowadził peleton, nie pozwalając się wyprzedzić. Idę, jakubku. Kłaniam się za Krawacika i za siebie. Dobranocka.

 315. @Is 42
  Nie wiem czego pragna kobiety ani co wyobraza sobie na ten temat mezczyzna. Za to wiem, czego ja pragne. Niczego.W zupelnosci wystarcza mi to co mam i zapewniam cie, ze nie tylko daje sie zyc ale nawet zyc bez zadnych zmartwien.Inna rzecz, ze kobiety czesto sa zmuszone do martwienia sie tym, co mezczyzni dla swojego wygodnictwa na nie zwalaja. Ja na szczescie tak nie mam. Pozdrowko

 316. jakub01
  27 czerwca o godz. 23:14

  Dzięki, jakubku. Faktycznie nie zauważyłem albo zapomniałem otworzyć – demencja. Jak się ślipia po drodze nie zamkną, to zajrzę. Wieczór dobry…chyba coś pomyliłem, ale przecież rozumiesz, że Ci dobrze życzę.

 317. Martwiac sie razem z wieloma tutaj i gdzie indziej o polski dlug publiczny chcialam sie troszke dowiedziec w temacie. Wiec najpierw wpisalam public debt, no i zaraz wyskoczylo mnostwo linkow z artykulami, esejami, pytaniami i odpowiedziami.. Np.jak wplywa ten dlug na ekonomie, przy okazji ukazaly sie rozne tabelki lub listy z informacjami jak wysoki jest wspolczynnik debt/GDB w roznych krajach. Wiec jest stala tendencja, ze „najgorzej” ma Japonia okolo 200% na przestrzeni lat europejski zly chlopiec czyli Grecja i tak jest duzo lepsza w tym wspolczynniku, bo ok. 180%, USA ma wskaznik ok. 100%. Co ciekawe przed Ameryka jest Sudan, a za nia Islandia. Polska caly czas kreci sie wokol 50% ( szczegoly chetni moga se wyguglowac ile zlego za Tuska, a ile zlego za Kaczynskiego)), za rok 1918 ten wspolczynnik zmalal. Przyklad Sudanu i Islandii najblizej usadowionych wokol USA swiadczy, ze sam dlug publiczny dopiero w powiazaniu z mnostwem innych czynnikow mowi o sile lub slabosci ekonomii w jakims kraju. A wy rozumujecie jako ten pojedynczy klient banku polskiego ( juz znacjonalizowanego) lub ciagle cudzoziemskiego co se pozyczyl na mieszkanie i kazda rate musi splacic w terminie.
  Warto poczytac w temacie. Jest jeden dosyc niebezpieczny kruczek z tym dlugiem, zgadnij koteczku jaki.
  Widocznie dlug tak specjalnie nam nie szkodzi, skoro nalezymy do najlepiej rozwijajacych krajow w Europie, a nasz przyrost GDP jest wiekszy niz sredni w UE. To sa dane nie szalonego premiera tylko powaznych instytucji miedzynarodowych monitorujacych te sprawy. Zapewne nie zajmuja sie one sytuacja polityczno- spoleczna krajow.
  Przykro mi, ale zawiodlam sie na wiedzy ekonomistow lokalnych I teraz zawsze se sprawdze co w temacie mowi wujek G.

 318. Optymatyk; 18:51 pisze. Jak to mówią, każdy głupek swój rozum ma, nie?

  Ja od siebie bym jeszcze dodał.

  Kiedyś głupi siedział cicho, teraz dzięki internetowi może sobie pokrzyczeć.

 319. Police using tools of war against US citizens

  https://www.youtube.com/watch?v=gKl2wrChmMs

 320. @Zabko
  dlaczego czytasz moje i pombocka wpisy skoro tak ci nie odpowiadaja?
  Skad ta chora fascynacja? Nie potrafisz pominac?Nie umiesz przewinac tekstu? Co cie tak nakreca,ze MUSISZ nasze wypowiedzi czytac? Oczywiscie mozliwosc opluwania innych, co jest twoim glownym zajeciem. Nikomu z powaznych blogowiczow nie przeszkadzja jakiekolwiek teksty innych osob. Zwyczajnie je pomijaja. Twoja klotliwosc i pasja z jaka sie jej oddajesz jest najbardziej obrzydliwa rzecza z jaka mozna sie spotkac. Kazdy twoj wpis sluzy jedynie obrazeniu innego czlowieka. Dlaczego uzywasz nazwisk wbrew przyjetemu na blogu zwyczajowi anonimowosci skoro tak bronisz czystosci zasad na blogu? Dlaczego popelniasz rozpowszechniasz wizerunek nieznanej ci osoby bez jej wiedzy za co omal nie wytoczono ci procesu? Z czego pozniej sie gesto tlumaczylas. Ciesz sie, ze mi sie nie chcialo babrac w gownie jakie ustawicznie tu produkujesz.Jestes chorym z nienawisci czlowiekiem, ktory pojawia sie zawsze wtedy gdy ja pojawiam sie na blogu. Towarzyszacy ci kibice to ostatnie blogowe dno intelektualne, co ci zreszta bardzo odpowiada, bo to twoj poziom . Mozesz sobie komentowac do woli i wymalpiac sie ile wlezie ale nie licz, ze zyskasz w ten sposob popularnosc, bo dzieje sie odwrotnie. Nie zauwazylas tego? Dlaczego nie piszesz wprost do osob, ktorych tak nienawidzisz? Brak ci odwagi? Zastanow sie nad soba kobieto.

 321. @Zabko, jak sie czlowiek ciebie dotknie to zaczyna czuc wstret do siebie samego. Rzeczywiscie jest w tobie oslizlosc plaza.

 322. @Rozpowszechnianie klamst, zmyslonych, rzekomych „wpisow” innych blogowiczow, ujawnianie nazwisk, uporczywe powtarzanie wymyslonych przez siebie a przypisywanych innym okreslen czy pogladow w czym specjalizuje sie @zabka i moze ze trzech tej samej klasy blogowiczow zmusza normalnych ludzi do ustawicznego dementowania tych potwarzy i insynuacj. Poczym oni sami obrywaja za „klotnie” na blogu, zanizanie poziomu,etc. Tymczasem jest to nie tylko swiadoma ale i celowa taktyka osob, ktore ustawicznie wtlaczaja pomiedzy normalna rozmowe swoje uprzedzenia osobiste zanizajac tym samym poziom bloga,co jednoczesnie zarowno bezczelnie jak i perfidnie zarzucaja tym, ktorzy dementuja ich klamstwa.

 323. @Basiu konajaca, jak rozumiem nie jestes ekshibicjonistka a jedynie powidamiasz, ze twoje cialo „jest cale w bliznach”. To wiele wyjasnia z twojego zachowania.

 324. PS. Jesli juz sie przedstawiasz na blogu imieniem, to nie wypada o
  sobie mowic infantylnie… „Basiunia, Basiulenka”, a na domiar podawac sie za artystke i zeby bylo smieszniej tak sie nazywac.Nie nalzy tez podawac cudzych zdjec i twierdzic, ze to wlasne ani tym bardziej cudzych prac. Ciekawe co powiedzieliby na to prawdziwi autorzy prac i osoby uwienczone na zdjeciach gdyby wiedzialy, ze jakas swiruska je wykorzystuje?

 325. Bar Norte
  Powracajac jeszcze raz do niedawnego felietonu Rafala Wosia rekomendowanego przez wieska59,
  wydaje sie ze roznica miedzy internacjonalistami, inwestujacymi w autostrady, lotniska i stadiony
  a szweckimi patriotami budujacymi szkoly, szpitale i parki sprowadza sie do scenariusza przedstawionego przez Johna Perkinsa ,, Wyznaniach ekonomisty od brudnej roboty ”.
  Ludzie ze styropianu administrujacy nasza kolonia realizuja scenariusz internacjonalistow.
  Mamy 360 miliardow dolarow zagranicznego dlugu, brak mozliwosci splaty a zwykli ludzie ledwo wiaza koniec z koncem.
  Zostalismy wykiwani jak inne kraje Trzeciego Swiata.

 326. kooperatywaMondragon
  28 czerwca o godz. 5:14
  Zostalismy wykiwani jak inne kraje Trzeciego Swiata.

  Tak bezimiennie ?? 🙁

  Faszyści z pod znaku PiS to robią. !!!

 327. pombocek
  27 czerwca o godz. 22:44
  Przepraszam jeżeli zrozumiałeś mój post tak jak piszesz. Wielu ludzi nie ma pojęcia o dietetyce i co gorzej opiera się na mitach. Ciebie należny podziwiać za to, ze nie ulegasz powszechnej histerii na temat węglowodanów i tłuszczy i sam oceniasz jak jedzenie wpływa na ciebie. Podziwiać tez trzeba fakt, ze wciąż intensywnie działasz fizycznie , a ruch to najlepsze lekarstwo zgodnie z tym jak stwierdził Wojciech Oczko doktor medycyny i filozofii, nadworny lekarz królów polskich „ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu”
  Napisałem nie żeby przygryźć , ale wyjaśnić, że to co „odkryłeś” jest znane od lat i jest w 100% prawdziwe.

 328. maciek.g
  28 czerwca o godz. 7:50

  W porządku, maćku. Ja to odkryłem, że tak powiem, własnoręcznie, i dlatego się tym ochoczo dzielę, bo już wielokrotnie sprawdziłem, a nie tylko przeczytałem.

 329. Tusk kontra Putin. Pogląd Putina popiera elektorat Kaczyńskiego. Tak sobie myślę,że w polityce trzeba być skutecznym a nie liberałem XIX wiecznym. Rynek wszystko wyrówna. Jak walec.

 330. TSUE miażdży deformę PiS.

  Opinia rzecznika TSUE zwykle jest podzielana przez skład Trybunału. Przyjęcie wyroku w kształcie zaproponowanej dziś opinii oznaczać będzie:
  – nieważność wszystkich nominacji sędziowskich podjętych z udziałem neoKRS
  -wynikająca z w/w nieważności nominacji nieważność orzeczeń wydanych przez osoby, które otrzymały taką nominację
  – nieważność orzeczeń wydanych przez składy sędziowskie, w których uczestniczyła chociaż jedna osoba nominowana z udziałem neoKRS
  – w przypadku wyroków karnych taka nieważność skutkowałaby anulowaniem kar
  -oczywiście nieważnością objęte byłyby wszystkie orzeczenia tzw. Izby Dyscyplinarnej SN,
  -utratę statusu sędziów SN przez tych sędziów, w których powołaniu brała udział neoKRS,
  -spowolnienie wymiaru sprawiedliwości związane z wolnymi etatami, których nie ma kto obsadzić w związku z brakiem KRS.

  Już od dzisiaj we wszystkich kancelariach adwokackich w Polsce trwa analiza wyroków pod kątem składu osobowego we wszystkich sprawach, w których orzeczenia zapadały ostatnio(przypomnę, że Zgromadzenie Izby Warszawskiej apelowało o wyłączanie sędziów, którzy byliby nominowani z udziałem neoKRS).

  Czy PiS może coś na to poradzić? Oczywiście. Ma dwa wyjścia: przywrócić w Polsce praworządność lub wystąpić z UE.

  R. o.m.a.n Giertych

 331. @

  Adam Mazguła:

  Panie J. Kaczyński,
  ostatnio, jak na cywila przystało, ponownie leczył się Pan w szpitalu wojskowym, mimo że nawet w okresie obowiązkowej służby wojskowej, wykpił się Pan z tego obowiązku. Jak podają oficjalne komunikaty, sam generał dywizji zaplanował Pański pobyt w szpitalu (bez kolejki), chociaż czas oczekiwania na takie zabiegi wynosi mniej więcej tyle, ile niezwłocznie opublikowane wyroki Trybunału Konstytucyjnego, tj. jakieś 818 dni, czyli 2 lata i 3 miesiące. Pan generał, którego lista tytułów przekracza standardowe zapisy, osobiście do domu przywiózł Panu kule, a następnie ponad miesiąc diagnozował u Pana chorobę kolana.

  Panie J. Kaczyński,
  ludzie Panu życzą zdrowia i współczują, bo taką mamy narodową cechę – empatię. Nawet wtedy, gdy wiedzą, że ocieplanie wizerunku przez chorobę przed wyborami, to może być zabieg wizerunkowy, na który Pana niewątpliwie stać.

  Niech się więc za Pana kolano modlą opluci przez Pana, wybuczeni na Powązkach, powstańcy warszawscy, rodziny żołnierzy 1 i 2 Armii Wojska Polskiego walczący z bronią w ręku, oficerowie i żołnierze, którym chce Pan zabrać stopnie i emerytury.
  Niech się modlą za Pana zdrowie rodziny byłych funkcjonariuszy, których (ponad 57 osób) pomógł Pan uśmiercić, wprowadzając faszystowską odpowiedzialność zbiorową – ustawę dekomunizacyjną, polscy bohaterowie demokratycznych przemian: L. Wałęsa, i rodziny W. Bartoszewskiego, B. Geremka, T. Mazowieckiego i inni, którym zabiera Pan godność każdego nieomal dnia, zmienia ich życiorysy i szczuje na nich w każdy możliwy sposób.
  Niech Panu dobrze życzą członkowie służby publicznej, których nakazał Pan zwolnić i zamienił ich Pan w urzędach publicznych na niewykształconą ciemną i brunatną masę niekompetencji.
  Niech Pana błogosławią zwolnieni nauczyciele, oszukani rolnicy, zdegradowani przedstawiciele inteligencji polskiej, artyści, profesorowie i inżynierowie.
  Niech Pana bronią odesłani na emerytury uczciwie służący żołnierze, policjanci, strażacy …
  Niech się wznoszą na wyżyny człowieczeństwa i życzą Panu dobrze rodziny osób z niepełnosprawnościami, chorzy czekający latami na wizytę u specjalisty, aptekarze, pielęgniarki i lekarze, którzy, zamiast leczyć zgodnie z Pana wytycznymi, mają się chować za klauzulami sumienia, wzywając do pomocy Boga. Niech Panu życzą zdrowia rodziny dzieci zgwałconych przez księży, których Pan chroni wspólnie z hierarchami kościelnymi, pobite i zgwałcone kobiety, którym zabiera Pan prawo do ochrony przed przemocą w rodzinie.
  Niech życzą Panu zdrowia niewinnie osadzeni za aborcję, za polityczne skazanie jak Tomasz Komenda, rodziny Barbary Blidy, Igora Stachowiaka, Pawła Adamowicza, pobici czy wygnani, a pracujący legalnie w Polsce, przedstawiciele innych narodów, ludzie innych nacji, którzy ośmielili się rozmawiać w tramwaju czy na ulicy w innym języku.
  Życzę, aby za Pańskie zdrowie modlili się poszargani przez Pana sędziowie, dyplomaci, eurodeputowani, posłanki i posłowie opozycji.
  Niech Pan prosi o modlitwę tych, którym policja połamała ręce, bo protestowali pokojowo przeciwko marszom faszystów, spisani uczestnicy Pańskiego dochodzenia do prawdy – prywatnego zgromadzenia zamkniętego, którego ochrona przez około 2, 5 tys. policjantów kosztowała miesięcznie miliony złotych.
  Niech się za Pana modlą ludzie codziennie zatruwani najgorszym powietrzem w Europie. Przecież to Pańska mafia wydała 700 zezwoleń na przywóz szkodliwych substancji i śmieci do naszego kraju, które płoną prawie każdego dnia, degradując środowisko, zabijając ludzi i zwierzęta. Wszystko to dzieje się z represjami w stosunku do ekologów i przyrodników, ujawniających ten morderczy dla społeczeństwa proceder.

 332. @

  Wojtunik o podsłuchach i spisku służb. „Widać desperację, by Falenta już nikogo nie wsypał”

  http://wyborcza.pl/7,75398,24942717,wojtunik-o-podsluchach-i-spisku-sluzb-widac-desperacje-by.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy

  lord_of_cinder28.06.2019, 07:11
  Ta sprawa pokazuje kompletną indolencję i marionetkowość Państwa w wielu aspektach:
  – słabość władzy PO niepotrafiącej egzekwować prawa i nonszalancko podchodzącej do jego łamania
  – polityczny merkantylizm i naiwność PO usiłujących zbratać się formacją PiS, która od lat żywiącą się kłamstwem, nienawiścią i czyhającą na przejęcie władzy i zniszczenie państwa prawa w imię nabicia sobie kabzy
  – koszmarny prymitywizm i mafijność PiS, którego jedynym narzędziem politycznym jest szemrany biznesmen na usługach rosyjskiego wywiadu
  – i najgorsze: żenujący poziom polski służb, które zamiast bronić państwowości rozgrywają wewnętrzne wojenki o koryto, przy pełnej infiltracji obozu rządzącego przez Rosjan

  Polska nie wstała z kolan – leży krzyżem na ziemi z twarzą w błocie, żeby nie powiedzieć w gnojówce, bulgocząc ustami prezesa: zwyciężymy!

 333. @

  Przeczytałem ten artykuł jeszcze raz.
  Po prostu włos się jeży i nóż w kieszeni sam otwiera.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24942717,wojtunik-o-podsluchach-i-spisku-sluzb-widac-desperacje-by.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy

 334. Trzeba być durniem żeby własne nieudacznictwo zwalać na Rosjan. Tak sobie myślę,że jak się nie ma politycznych jaja to lepiej uprawiać pietruszkę. Ostatnio w cenie.

 335. Jegomosc o ksywce ” satrustegi ” byl uprzejmy napisac jakis czas temu cos o „nadreprezentacji ” i sklerotycznym – cos tam
  ( nie chce mi sie szukac tego idiotyzmu )
  Sama ta
  „nadreprezentacja ” jest wystarczajaco idiotyczna aby tracic czas na reszte
  http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24943589,urna-z-prochami-dowodcy-batalionu-zoska-dotrze-dzis-do-warszawy.html

 336. @

  Urzędnicy Kuchcińskiego przegrali w sądzie. Wreszcie dowiemy się, kto poparł sędziów nowej KRS

  http://wyborcza.pl/7,75398,24943781,urzednicy-kuchcinskiego-przegrali-w-sadzie-wreszcie-dowiemy.html?fbclid=IwAR1_7RkApe4mwc5XGtSIJOn1ml9V5TB5Bc9tunsBd65PWEcvTXFQ5NfNEts

  Albo sie nie dowiemy, bo pan marszałek zajęty w burdelu 🙁

 337. Tusk nie zgadza się z Putinem. Dlatego nigdy nie będzie prezydentem. Na prezydenta trzeba mieć pomysła z XXI wieku a nie z czasów tzw.rewolucji przemysłowej. Obsługiwanej surowcami i pracą niewolniczą z kolonii. To se ne vrati ! Papież podobnie jak Putin jest też despotą prawnie usankcjonowanym. Tak sobie myślę dlaczego Putin i papież nie mają problemu z imigrantami. Dlaczego katolik Tusk nie zaprosił imigrantów pod własny dach. KONSTYTUCJA tego nie zabrania.

 338. adam100
  28 czerwca o godz. 14:04

  Mój komentarz
  Prezes wraz ze swoimi akolitami buduje demokrację nieliberalną.
  Podstawową cechą demokracji nieliberalnej jest brak transparentności. Co oznacza, że np. można kłamać w tej demokracji w stylu – wiem, ale nie powiem, prawda idzie do nas, jest już blisko.

  Na razie w Umęczonej Prezesowi udało się sklecić coś na kształt demokracji hybrydowej – liberalno nieliberalnie autorytarną.
  Pzdr, TJ

 339. tejot
  28 czerwca o godz. 14:22
  Mój komentarz
  Prezes wraz ze swoimi akolitami buduje demokrację nieliberalną.

  Jakiekolwiek użycie słowa „demokracja” wywołuje skojarzenie z prawdziwą demokracją. Tak jak słowo „reforma” podświadomie mówi ze chodzi o „polepszenie”.
  By uniknąć nieporozumień wyrażam się o PiSie – faszyści, a efekt ich działania to rozpierducha państwa polskiego.
  Jest tez „towarzystwo kolesiów” a nie Trybunał Konstytucyjny itd.
  pozdr.

 340. zyta @ 23:45

  Wujek mówi prawdę. Tragizowanie kwestii długu publicznego jest znanym chwytem propagandowym, używanym w celu pogrążenia politycznego oponenta. W zależnosci od kierunku wiatru.

  Z pewnością doskonale pamiętasz naszych rześkich Tea Baggers, obwiniających Obamę za rzecz gorszą aniżeli grzech pierworodny: dług który będzie spłacany przez nasze wnuki! Wizja męczeństwa wnucząt cierpiących za nasze (oraz Obamy) grzechy – jak widzać doskonale podziałała na wyrafinowany elektorat obecnego Imbecile-in Chief.

  Tragiczna wizja płaczących oraz płacących pra-pra-prawnuków (za 100 lat), to również ważny leitmotif propagandy analfabetów ekonomicznych popisujących się na en passant.
  Sądząc po ich ogromnym zaanagazowaniu czasowym w sprawy własnych rodzin (w tym wnucząt), nie mogę wyjść z podziwu, skąd te asy ekonomii mają jeszcze resztki sił witalnych na agendę z cyklu „wnuki całego świata, łączcie się” ? 🙂

 341. kooperatywaMandragon

  „Powracajac jeszcze raz do niedawnego felietonu Rafala Wosia rekomendowanego przez wieska59, wydaje sie ze roznica miedzy internacjonalistami, inwestujacymi w autostrady, lotniska i stadiony a szweckimi patriotami budujacymi szkoly, szpitale i parki …”

  To jest jakieś nieporozumienie, jak sądzę wynikające z tego, że pan się wciąż zmaga z tzw „kwestią narodowościową”

  Rządzaca Szwecja przez dzisiatki lat Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza o ktorej pisał red Woś jest na wskroś internacjonalistyczna. Przecież ona należała zarówno do I Miedzynarodówki (Miedzynarodowe Stowarzyszenie Robotników) zakładanej jeszcze przez Marksa, jak i do II Międzynarodówki a teraz należy do najbardziej masowej, ponadnarodowej organizacji lewicy czyli do Międzynarodówki Socjalistycznej.

  Internacjonalistyczny czyli wykraczający ponad ograniczenia nacjonalistyczne charakter szwedzkiej lewicy nigdy nie budził wątpliwości. Przypomnę, że jej załozyciel, August Palm z lewicą związał się w Niemczech – na emigracji. Dopiero gdy z powodu owej działaności musiał wiać z Niemiec w Szwecji załozył struktury partyjne. Pierwszy program tej partii był dosłownym tłumaczeniem programu duńskich socjaldemokratów. A ten z kolei był oparty na tezach programu gotajskiego Socjalistycznej Partii Robotników Niemiec z maja 1875 roku.
  Tak więc szwedzkiej lewicy do jakiegoś getta nacjonalistycznego nigdy się nie dało i nie da upchnąć.

 342. Według najnowszego rankingu Global Best to Invest 2019 Polska utrzymała 5. miejsce i zwiększyła liczbę realizowanych projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych – poinformowało ministerstwo przedsiębiorczości i technologii.

  Nasz kraj wyprzedziły jedynie Chiny, Niemcy, Wielka Brytania i Indie. W niepewnym otoczeniu i przy spadającej od kilku lat wartości globalnej bezpośrednich inwestycji zagranicznych Polska pozostaje bezpiecznym i korzystnym miejscem do inwestowania, już nie lokalnie, a globalnie – czytamy w komentarzu resortu.

  Ranking sporządziła amerykańska firma badawcza Conway Analytics. Bierze ona pod uwagę inwestycje o wartości powyżej 1 mln USD, kreujące minimum 20 nowych miejsc pracy oraz 1 tys. m2 nowej powierzchni. (źródło: portal wGospdarce)

 343. tejot
  28 czerwca o godz. 14:22

  „Prezes wraz ze swoimi akolitami buduje demokrację nieliberalną”.

  III RP budowała lberalną niedemokrację (system zbliżony do oligarchicznego) i dlatego przegrała 4 wybory z rzędu; jesienią przegra po raz piąty.

 344. @

  Krzysztof Skiba:
  W oparach absurdu
  Tak jak za dawnych czasów w moim domu pojawili się wczoraj panowie wiadomego resortu. W PRLu byli to mało kulturalni panowie z SB, którzy dokonywali rewizji w mieszkaniu szukając wrogich, antykomunistycznych materiałów i ulotek. Tym razem byli to dwaj kulturalni policjanci z dzielnicowego komisariatu. Przybyli aby mnie przesłuchać w takiej oto sprawie.
  W sierpniu zeszłego roku prowadziłem w Ustrzykach Dolnych koncert urodzinowy zespołu KSU. Na koncercie tym było blisko dziesięć tysięcy osób. W trakcie koncertu cześć widowni wznosiła okrzyki „Je…ć …PiS!”. Nikt stojący na scenie ani ja, ani zespół nie inicjował tych okrzyków. Po prostu była to spontaniczna reakcja publiczności, która w demokratycznym państwie ma przecież prawo krzyczeć co jej się podoba. Ja na początku myślałem, że „Je…ć…PiS” to jest tytuł jakiejś nowej piosenki grupy KSU, ale jak się potem okazało zespół jeszcze takiej piosenki nie napisał.
  W nawiązaniu do słynnej piosenki KSU „Jabol punk” zaproponowałem ze sceny zbudowanie w Ustrzykach Pomnika Polskiego Jabola. Pomnik taki (podobnie jak pomnik „glana” w Jarocinie) z pewnością byłby wspaniałą atrakcją turystyczną miasta. Propozycja miała charakter humorystyczny i tak też przyjął ją burmistrz miasta Bartosz Romowicz, który zespołowi KSU na urodziny podarował butelkę kultowego wina.
  Okrzykami „Je…ć… PiS” oraz propozycją budowy Pomnika Polskiego Jabola poczuł się obrażony zacny obywatel miasta pan Adam Łukaszyk, który na koncercie co prawda nie był, ale kilka miesięcy później zobaczył jego fragmenty na You Tube. Obrażony obywatel (którego żona mocno udziela się w lokalnym PiS) zgłosił sprawę na policję, a ta wszczęła dochodzenie. Policja przesłuchała już na tę okoliczność organizatorów koncertu, burmistrza oraz także mnie. Sprawa toczy się zgodnie z procedurami. Trwają przesłuchania, sporządza się raporty i dokumenty, trwa analiza materiałów filmowych, dokonuje się oględzin miejsca, w którym krzyczano nieprawomyślne hasła. Policja jak wiadomo nie ma co robić, więc pewnie z radością zajmuje się takimi rozkosznymi sprawami.
  Panom policjantom powiedziałem, że policja powinna ścigać te osoby, które zabraniają obywatelem krzyczeć hasła „Je…ć …PiS” , bo policja powinna stać na straży konstytucyjnego prawa do wolności wypowiedzi. Mili panowie policjanci tylko się smutno uśmiechnęli i to starczyło mi za cały komentarz. Przecież w tym kraju pod rządami Kaczora uznano już białą różę i czarne parasolki za „symbole nienawiści”, świeczki pod sądami za „symbole zdrady”, a okrzyk „Lech Wałęsa” za okrzyk antypaństwowy.
  Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że wielce szanowny pan Adam Łukaszyk uznał iż humorystyczna propozycja postawienia Pomnika Polskiego Jabola w Ustrzykach obraża go ze względu na WYZNANIE. Co ma „jabol” (tanie wino) do uczuć religijnych może wyjaśnić chyba tylko lekarz psychiatrii bądź Komisja Do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Rozumiem, że jabol rani czyjś smak czy gust, ale wyznanie? Pewnie pan Adam Łukaszyk jako właściciel telewizji kablowej Bieszczady jest innego wyznania smakowego. Na przykład woli whisky czy dobry koniak. Spór w sprawie jabol kontra whisky powinien jednak rozstrzygać się w programie Magdy Gessler, a nie na komisariacie.
  Poziom absurdu życia w Polsce pod rządami PiS przekroczył już dawno poziom klaunady i głupoty z filmu braci Marx „Kacza zupa”. Tylko czekać gdy podczas zjazdu Food Tracków znajdą się wrażliwi obywatele, których uczucia religijne urazi reklama hot dogów.
  Proszę o udostępnianie tego posta. Niechaj wszyscy się dowiedzą jak wesoło bawimy się w państwie PiS.

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 345. „ale jak długo można leżeć na kozetce u psychoanalityka, dzwonić na alarm, lizać rany, szlochać i biadolić?”

  W opisywanym przypadku, chyba do momentu, gdy zostanie sie wyniesionym nogami do przodu.

 346. Reuters pisze, że złośliwe oprogramowanie podrzucone przez hakerów, to Regin, o którym wiadomo, że wykorzystuje je wywiadowczy Sojusz Pięciorga Oczu (USA, Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia i Kanada). Reuters odnotowuje, że agencje wywiadowcze tych krajów odmówiły komentarza.
  https://forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykuly/1419653,hakerzy-zachodniego-wywiadu-zaatakowali-rosyjskiego-internetowego-giganta.html
  =============

  Akcja zrodzi reakcję…..
  W ten sposób, powstanie spirala wzajemnych ataków i kontrposunięć.
  Nie tylko Anglosasi mają dobrych hakerów…..

 347. Mauro Rossi
  28 czerwca o godz. 16:06
  tejot
  28 czerwca o godz. 14:22

  „Prezes wraz ze swoimi akolitami buduje demokrację nieliberalną”.

  III RP budowała lberalną niedemokrację (system zbliżony do oligarchicznego) i dlatego przegrała 4 wybory z rzędu; jesienią przegra po raz piąty.

  Mój komentarz
  III RP, to III RP, a nie osoba, jak np. Prezes Polski usiłująca budować demokrację nieliberalną. W zgodzie z Putinem zresztą. Dorozumianej zgodzie – termin Rossiego użyty na określenie porozumienia Tuska z Putinem w sprawie wykonania zamachu samolotowego wybuchowego na prezydenta III RP.

  Patrz ostatni wywiad Putina dla Financial Times przed szczytem G20 w Osace, w którym Putin oznajmił światu – liberalizm, to przeżytek. Nie wiadomo, nie sposób złapać za słowo Putina, czy użył on tego terminu w znaczeniu ekonomicznym, obyczajowym, czy to takie aluzyjne niekonkretne pustosłowie, lecz z pewnością ma to coś wspólnego z demokracją.

  Np. Orban mówi otwarcie, że demokracja liberalna nie jest właściwym ustrojem dla Węgier i dlatego on zamierza budować demokrację nieliberalną. Orban wskazywał kilkakrotnie na wzory ustrojowe, z których on mógłby czerpać inspiracje w budowie demokracji nieliberalnej – Chiny i Rosja Putina. W Rosji jednym ciągiem 20 lat Putin jest prezydentem, premierem, prezydentem. To może się podobać Orbanowi.
  Kaczyński tego nie mówi, ale próbuje to robić, czyli budować demokrację nieliberalną. Czy wytrzyma 20 lat?
  Pzdr, TJ

 348. @Mauro Rossi
  28 czerwca o godz. 15:58

  Te „zagraniczne inwestycje bezpośrednie” to w ramach pisowskiej repolonizacji gospodarki?

  W sumie trudno się dziwić tym „inwestorom bezpośrednim” – gdyby rząd jakiegoś kraju dopłacał mi do interesu setki milionów z kieszeni swoich podatników, tak jak to robi Morawiecki, też bym inwestował:

  https://pbs.twimg.com/media/D9OP3G7X4AAdTDe.jpg

  To zestawienie dotyczy tylko ubiegłego roku. W poprzednich latach było podobnie – najbardziej znane były dopłaty Morawieckiego do montowni Mercedesa (80 mln) i warszawskiej filii organizacji przestępczej o nazwie JPMorgan (20 mln). Oczywiście oprócz tych dopłat Morawiecki zapewnia zachodnim koncernom wieloletnie ulgi w podatkach.

  Na tym wykresie tylko jedna liczba jest już nieaktualna – wysokość zusowskiego haraczu dla najmniejszych polskich firm. Morawiecki właśnie podniósł go do 1500 PLN.

 349. @Mauro Rossi
  28 czerwca o godz. 15:58

  A tu parę prawdziwych danych, prosto z NBP:

  https://pbs.twimg.com/media/D-JO1QkXYAAS4SA.png:large

 350. @adam100
  28 czerwca o godz. 11:20

  „– i najgorsze: żenujący poziom polski służb, które zamiast bronić państwowości rozgrywają wewnętrzne wojenki o koryto, przy pełnej infiltracji obozu rządzącego przez Rosjan”

  „Polskich służb”? Po 90 roku w zasadzie nie ma już czegoś takiego. Z różnych względów większość polskich „służbistów” dorabia sobie w CIA, Mossadzie czy BND. Rosja, wbrew powszechnemu przekonaniu, ma tu bardzo słabe wpływy, o czym najlepiej świadczy fakt, że gdy zaraz po dojściu do władzy PiS zamknął Mateusza Piskorskiego, szefa oficjalnie działającej partii prorosyjskiej, pod zarzutem szpiegostwa (którego mu do dziś nie udowodniono), nie miał go kto wybronić. Przesiedział bez wyroku ponad 3 lata, dopiero po spotkaniu Ławrowa z Czaputowiczem pozwolono mu odpowiadać za to „szpiegostwo” z wolnej stopy.

  Cała polska gospodarka znajduje się w rękach kapitału zachodniego. Rosjanie rozpaczliwie próbują pokazać, że jeszcze coś znaczą, pchając na polski rynek mafijnymi kanałami jakiś lewy węgiel.

  W największym uproszczeniu obóz PO chodzi na pasku służb niemieckich, a PiS – amerykańskich i izraelskich. Żeby było śmieszniej, obie partie obrzucają się nawzajem oskarżeniami o współpracę z Rosją.

 351. @adam100
  28 czerwca o godz. 10:00

  „TSUE miażdży deformę PiS”.

  Ale dlaczego PiS miałby się tym przejmować? Wkrótce miną cztery lata, odkąd PiS łamie obowiązujące w Unii zasady, a mimo to Unia nieprzerwanie pompuje miliardy euro w „dobrą zmianę”, przyczyniając się do jej sukcesów. I będzie pompować nadal, potwierdzając swoją głupotę i nieudolność.

  W ten sposób Unia straciła szacunek w oczach Polaków, również tych, którym się PiS nie podoba. Platforma, od zawsze uważana za partię „brukselską”, też na tym traci, bo jest kojarzona z głupią i nieudolną instytucją.

 352. @Mauro Rossi
  28 czerwca o godz. 15:58

  I jeszcze to:

  https://pbs.twimg.com/media/D-FGvCCXUAAvP9m.png

 353. remm
  28 czerwca o godz. 17:54

  Zamieszczasz bardzo sensowne uwagi.
  Mnie już się nie chce polemizować z pozbawionymi wiedzy ale wypełnionymi wiarą…..

  Fakty mówią za siebie.
  Nawet nasza zapewne zmanipulowana częściowo statystyka jest przydatna w zorientowaniu się w położeniu Polski.
  Ekipa kompradorska która po 1990 roku przejęła tu władzę, ma niewiele do powiedzenia. Wykonuje polecenia jedynie.
  Co doskonale uwidoczniła nowelizacja ustawy o IPN.

 354. Mad Marx
  27 czerwca o godz. 22:25

  Ekipa rządząca od 40 lat Ukrainą, wypompowała z niej do rajów podatkowych setki miliardów $.
  Co nie przeszkadzało dotychczas właścicielom tych rajów.
  Wiekszość ukraińskich oligarchów ma paszporty brytyjskie, amerykańskie, izraelskie.

  Ci panowie i panie, mają w d… własne społeczeństwo, liczą się jedynie ICH INTERESY.
  Taka sytuacja jest przez zachód tolerowana, bo jest zgodna z jego interesami.
  Skądś ten kapitał podtrzymujący zachodni dobrobyt trzeba brać…..

  Skala odpompowywania Polski przez Walterów, Biereckich, Kulczyków, Czartoryskich, jest znacznie mniejsza.
  Ale- „jesteśmy na kursie i ścieżce”…..
  Elitom kompradorskim nie grozi nic, o ile nie przeciwstawią się zachodnim mocodawcom.
  Przy ilosci kasy umieszczonej na zachodnich kontach, ze strony polskich elit byłoby to samobójstwo.
  Więc do momentu gdy nie zmienimy elit, sytuacja bedzie się pogarszać.

 355. Jerome Fourcade, jeden z dyrektorów instytutu badania opinii publicznej IFOP, podkreślał w wywiadzie radiowym, że „są dwie Francje, które wszystko dzieli”. Jego zdaniem to nie poglądy polityczne, ale przynależność klasowa wpływa na głosowanie.

  Na centrowy i proeuropejski ruch La Republique en Marche (LREM) prezydenta Macrona głosują wyższe kategorie społeczno-zawodowe, podczas gdy robotnicy wybierają skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe na czele z Marine Le Pen. Wypisane przez Macrona na sztandarze starcie między „postępowcami” i „populistami” ożywiło walkę klas, która zastępuje jako czynnik budujący konkurencję między lewicą i prawicą – wskazuje Fourcade.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/601328,macron-francja-walka-klas-wojna-domowa.html
  ===========

  W Polsce- analogicznie.
  Z tym że Macron chce odbierać, Kaczyński daje.

 356. remm
  28 czerwca o godz. 17:54
  @adam100
  28 czerwca o godz. 10:00
  „TSUE miażdży deformę PiS”.
  Ale dlaczego PiS miałby się tym przejmować?

  Z mojego punktu widzenia najlepiej żeby się w ogóle nie przejmowali i wypowiedzieli Unii otwarta wojnę, jak najszybciej jeszcze przed wyborami. 🙂

 357. Bar Norte
  28 czerwca o godz. 15:18

  Socjaldemokratyczna Partia Robornicza w Szwecji , podobnie jak
  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza za czasow Gomolki i Gierka ,
  jest medzynarodowa w formie a patriotyczna w tresci.

  Jiohn Perkins opublikowal wlasnie poprawione i uzupelnione nowe wydanie ksiazki ,, Ekonomista od brudnej roboty ”; miejmy nadzieje ze doczekamy sie wkrotce polskiego wydania.

  Najwieksza katastrofa na horyzoncie przygotowywana przez styropianowych folksdojczow jest podatek katastralny, nakazujacy milionom wlascicieli mieszkan zaplacic z glodowych pensji i emerytur dodatkowe 5-10 tysiecy zlotych rocznie , powodujac ladowanie na bruku.
  Podatek katastralny powinien byc za drugie a nie pierwsze mieszkanie.

 358. gruby

  „Mocny kurs franka wobec USD czy Euro helwetom będzie tylko szkodził”

  Zapewne umknęło Ci że dzięki mocnemu frankowi Szwajcarzy stopniowo wykupują niebieskie czipy na różnych giełdach czyli drukarką to znaczy za darmo przejmują krok po kroku własność nad takimi firmami jak Apple, Exxon Mobile, Microsoft, Johnson&Johnson, Facebook, Pfizer czy Coca Cola. Ciekawe w tym procederze jest to, że Ty też możesz stać się współwłaścicielem drukarki. Akcje SNB mocno rosną od czasu kiedy SNB przekształcił się z banku centralnego w najpotężniejszy hedge fond tej planety (inne hedge fonds nie mają monopolu na drukowanie waluty kraju którego są właścicielami). O skali zysków z tej działalności niech świadczy fakt że w trzy pierwsze miesiące tego roku SNB zarobił 31 mld CHF na samych dywidendach od akcji których jest posiadaczem. Które to dywidendy zza oceanu zostaną po ich wypraniu w SNB wypłacone jego akcjonariuszom. A największymi akcjonariuszami SNB są szwajcarskie kantony. Reasumując: drukarką z SNB szwajcarzy obniżają sobie podatki albo współfinansują swoją infrastrukturę przy okazji wykupując co smaczniejsze kąski ze światowej gospodarki. Czyli wyciągają rodzynki z ciasta p.n. dodruk w sposób wzorcowy.
  =============

  Podobnie funkcjonuje kilka innych banków, mających prawo druku pieniądza światowego…..

 359. remm
  28 czerwca o godz. 17:46
  @adam100
  28 czerwca o godz. 11:20
  W największym uproszczeniu obóz PO chodzi na pasku służb niemieckich, a PiS – amerykańskich i izraelskich. Żeby było śmieszniej, obie partie obrzucają się nawzajem oskarżeniami o współpracę z Rosją.

  Skąd u Ciebie taka wiedza ze musisz aż tak upraszczać?
  Jakie by te polskie służby by nie były to zostały rozbite przez ruskiego agenta na stanowisku ministra ( jeszcze zanim został ministrem ). W USA niejaki orangutan wrzeszczy i pisze jak opętany :”NO COLLUSION, NO OBSTRUCTION”. To jest dopiero uproszczenie roli Putina i ruskich służb specjalnych. Na rodzimym froncie mamy prowadzone dochodzenia Piątka. A Falenta dla kogo wygrał wybory ? Czy Putinowi było obojętne czy wygra PO czy PiS ?, i nie ingerował ? Aktywność wywrotowa Rosji w Europie, Brexit ?? No teraz ja muszę w największym uproszczeniu. 🙂

 360. adam100
  28 czerwca o godz. 19:11
  remm
  28 czerwca o godz. 17:54
  @adam100
  28 czerwca o godz. 10:00
  „TSUE miażdży deformę PiS”.
  Ale dlaczego PiS miałby się tym przejmować?

  Polecam wpis Ewy Siedleckiej która rozważa różne strategie faszystowskiej partii PiS. 🙂

 361. jakub01

  Jakubku, gdybym był Cyganką i przewidział, co będzie, to bym się powiesił w ustronnym miejscu w lesie, w domu natomiast nie chcę żonie psuć kolacji.

  Zrobiłem w lesie w Łazach filmik złożony z wielu kilkusekundowych ujęć w czasie jazdy. W chacie po przerzuceniu materiału ze zmartwiona do laptopa zobaczyłem, że brakuje ikonki tego filmiku. Przegapiłem ją po prostu przy zaznaczaniu, a z karty pamięci wszystko już nieodwracalnie skasowałem. Tfu, co za narwany jołop. I jeszczo mnogo, mnogo raz tfu. Więc w Twoje lotosowe ręce perswaduję trochę innych kawałków z tegoż lasu. Oraz udaję się do gabinetu planowania przyszłości.

  Tłumaczyłem się nie raz i nie pięć, że nie jestem fotofachurą – w dodatku, kiedy steruję pojazdem jedną ręką, a drugą filmuję, bardzo odczuwam brak trzeciej ręki – więc jeśli Cię obrazki wnerwią, to może choć do ptaszków się uśmiechniesz. Czym się, jakubku.
  https://photos.app.goo.gl/zKgpLYvHte3fjpaS8

 362. @

  Zakątek Polityczny – ¡No Pasarán
  Refleksja o dyskryminacji i wolności

  Wielu osobom ostatnia opinia kolesiów z polskiego pseudotrybunału, która daje prawo do dyskryminacji ze względu na sumienie, religię itp wydaje się logiczna.

  Rada dla Przyłębskiej :

  https://www.facebook.com/859760530781911/photos/a.861183873972910/2343178475773435/?type=3&theater

 363. kooperatywaMandragon

  „Polska Zjednoczona Partia Robotnicza za czasow Gomolki i Gierka ,
  jest medzynarodowa w formie a patriotyczna w tresci”

  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza przynajmniej od lat 60 miała charakter nacjonalistyczny – zarówno w formie jak i treści. Doszło do tego, że pod koniec lat 60 jej politykę określano jako „komuno-faszyzm”. Obszernie może pan poczytać o tym w ksiązce „Polska Ludowa” Werblana i Modzelewskiego. Tzw „internacjonalizm” z tamtego okresu przejawiał się głównie w propagandowym podkreslaniu roli miłosnych kontaktów w ramach „demoludów”. Choć owe kontakty realnie miały charakter wymuszony, pełen podejrzeń i wzajemnych zawiści.

  To nacjonalistyczne obciązenie z okresu PRL ciąży zresztą jak kula u nogi na świadomosci krajan – 30 lat po jego upadku.

  Dobrym przykładem na to jest powszechne przekonanie, że „naród” (a jakże!) jest okradany przez swoich sojuszników – RFN, USA, Francję itp. Czy np Unię. Podobne przekonanie żywiło społeczeństwo peerelowskie, znaczy „naród”, które rownież uważało, że cały blok wschodni je okrada z licznie produkowanych dóbr. Oczywiście ze szczególnym uwzglednieniem okradania przez ZSRR.
  Jedyna różnica między tamtymi czasami a współczesnością w świadomości krajan dotyczy tego z czego są okradani. Wówczes byli przekonani, że z kraju wywożą konkret czyli np mięso i lodówki a teraz, że wywożą dość abstrakcyjnie pojmowane „zyski”.

  Co do katastru … .

  Jak na razie poparcie dla tego podatku wyraziła niewydarzona lewica z Krytyki Politycznej argumentując w obszernym tekscie, że nie doprowadzi do masowych wywłaszczeń. Przyznam, że rozbawili mnie tym tekstem do łez.

 364. TK potwierdził,że lekarz ma prawo odmówić leczenia katolika. Bo choroba zsyłana jest przez Boga na grzeszników. Leczenie to modlitwa i ofiara na tacę. Tak sobie myślę,że nareszcie służbę zdrowia odciążono od grzeszników. Dobra zmiana bo komuniści leczyli na złość wyrokom boskim. Leczono ciało ale nie duszę.

 365. przechodzi slepy kolo sklepu rybnego i wzdycha
  – ach, dziewczynki!

 366. A dziewczynki: ślepce rzucili poznaję po zbukach. Tak sobie myślę o kojarzonym asortymencie.

 367. @ SŁOWIANIN STANISŁAW
  28 czerwca o godz. 21:42
  TK potwierdził

  Zbiór kolesiów potwierdził
  że Archimedes się spier****ł

 368. Słowianin Stanisław 9.14
  Spotkanie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem oczekiwane od pewnego czasu znowu było tematem dnia.
  Z tego co usłyszałem Trump odnosił się do Putina niezwykle przyjaźnie. Nasz Donald też był uprzejmy, ale krytyczny. Dwóch Donaldów, a każdy zupełnie inny

 369. Wyrokiem TK „widać”,że totalna prawica nadepnęła na grabie. Szkoda mi grabi a nie łba. Tak sobie myślę o pomroczności politycznej hunwejbinów. Odmawiajmy…

 370. Donaldy. Dwa grzybki…który trujący. Tak sobie myślę,że jeden Donald jak ratlerek polityczny obgryza nogawki Putina. Zszedł na…

 371. ls42
  28 czerwca o godz. 22:11
  Dwóch Donaldów, a każdy zupełnie inny

  A ja mam dobrą wiadomość dla 480 milionów ” homo sapiens” urodzonych pod znakiem zodiaku: ” Panna.”

  Czeka Was przyjemna niespodzianka 🙂

 372. Nasz prezydent i nasz premier.
  Kombatanci z Platformy odstają od politycznej rzeczywistości bredząc o LGBT, o klimacie i łamaniu prawa. Jedyną szansą Platformy jest zmiana nazwy i przewodniczącego tego więdnacego ugrupowania.
  Platforma powinna zamienić nazwę na „Platforma 447” i problemy jakie stawia dla Polski ta podstępna ustawa powinny stworzyć fundamenty programu wyborczego Platformy 447 na nadchodzące wybory.
  Przemilczanie tej ustawy przez PiS i prezydenta RP , który znowu w czasie ostatniej wizyty nawet nie miałknął o tej ustawie jest wystarczający do udowodnienia , że PiS i prezydent kooperują z pomysłodawcami tej ustawy w planowanym rozbiorze Polski, co powinno być również argumentem do powołania komisji sejmowej do zbadania tej sprawy i postawienia naczelnika przed Trybunałem Stanu.
  Jeżeli Platformy nie będzie stać na ten akt odwagi , to można podejrzewać również Platformę , że ona rówież macza palce w tej zbrodni stanu.
  Ta ustawa nr 447 jest dla Polski największym zagrożeniem od roku 1939.

 373. kooperatywaMondragon 5.14
  Autostrady, lotniska i stadiony mogą być opłacalne. Szkoły, szpitale i parki są potrzebne, ale przeważnie zwiększają koszty.
  Jedne i drugie są przydatne bardziej niż niektóre zabawki wojenne.
  Dług pozostały po PRL-u kraju biednym okazuje się nikły wobec tego co dokonały rządy po 198o roku.
  Pozostaje pytanie co robić aby przynajmniej utrzymać obecny poziom życia mieszkańców i zakres inwestycji w infrastrukturę.

 374. @Mauro Rossi
  28 czerwca o godz. 15:58
  „Według najnowszego rankingu Global Best to Invest 2019 Polska utrzymała 5. miejsce i zwiększyła liczbę realizowanych projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych – poinformowało ministerstwo przedsiębiorczości i technologii.”
  Czyli „repolonizacja” gospodarki polega na zwiększeniu udziału kapitału zagranicznego. Dobrze, że władza się do tego przyznaje: tak wygląda nasze „wstawanie z kolan”
  Dla porównania- za rządów tego złego PO, które siedzi w kieszeni zagranicznego kapitału udział kapitałów krajowych (w procentach) rósł

 375. Dlaczego Izrael nie domaga się odszkodowań od Watykanu za kolaborację z III Rzeszą. Wszak Got mit uns ! jest dowodem. W okupowanej GG mieszkańcy realizowali wytyczne z ambon o „parchatym narodzie” co to ukrzyżował…. Była okazja do rewanżu. Tak sobie myślę,że sprawiedliwość ma różne oblicza a 447 należy przeadresować na podżegający Watykan.

 376. Tusk zaczyna przypominać niemieckich polityków z czasów III Rzeszy wspierających banderowców przeciwko ZSRR. W ramach obalania komunizmu. Tak sobie myślę,że do kościelnego ślubu wydawał się historykiem normalnym. Czy to początek politycznej histerii…Żadnych sukcesów a z imigrantami totalna klęska. Jak z abonamentem nie płaćcie w ramach obywatelskiego nieposłuszeństwa. A potem d…w troki. A do emerytów zapukał komornik.

 377. @Pombocku
  Dzieki. Las jest las i dzieki ci, ze moge w nim pobuszowac. Za takim lasem tesknie, bo tu go ni ma. Czort z profesjonalizmem, jak dla mnie to jest pelen profesjonalizm.No i te ptaszki, o jeny! Pozdrowko.

 378. ss:
  to nie do was, obersturmbahnführer;

 379. Jakiś volksdojcz zobaczył moje pagony. I napisał na maszynie mercedes zrabowanej Żydowi. Tak sobie myślę o bykach na blogu.

 380. @Pombocek
  Bede tu spozirac dla twoich zdjec, jako, ze do wyborow nic sie dziac nie bedzie poza spekulacjami typu coby gdyby i co jesli, a to po prostu nudne.
  Polityka krajowa objela blog a szczegoly az tak bardzo mnie nie interesuja, zwlaszcza ze nie ma to zadnego znaczenia. Zatem nara pombocku, nie rozpaczaj nad utrata tego cos skasowal, bo sie ino niepotrzebnie wnerwisz.
  Stalo sie i tyli.Czym sie.( Jeeezu jak ja ci zazdraszczam tego lasu!)

 381. paszla won, bljad’ prakljata;

 382. byk bez jaj.Takie wybryki natury zdarzają się. Tak sobie myślę,że rosyjskie byki mają jaja. Volksdojcze odmrozili pod Stalingradem.

 383. Donald Trump potomek niemieckich emigrantów do Ameryki ma jak najbardziej pokojowe zamiary i powstrzymuje jastrzębie przed atakiem na Iran. Taka informacja obiła się o moje uszy (?).
  Problem w tym, że sytuacja zagraniczna jest z reguły nieprzewidywalna i trudno pojąć o co w tym chodzi.
  Przed atakiem USA na Irak wiedziałem, że to błąd. Żadnej atomowej broni tam nie było, a destabilizacja rejonu niczego dobrego nie przyniosła. Teraz z Iranem to już zupełnie nie rozumiem jak by wyglądał ten scenariusz.
  Czytam w Dzienniku Łódzkim (strona 30) „Ameryka gotowa do ataku na Iran” i myślę; po co im to?

 384. Donalda Szwaba ciągnie też do Drang nach Osten ! Bo wyssał z mlekiem w kartonie. Tak sobie myślę,że jankesi nad Wisłą jak krzyżacy. Cicha noc…hymnem.

 385. @

  Duduś wysyła nowelizację kodeksu karnego do klubu kolesiów.

  http://wyborcza.pl/7,75398,24945809,prezydent-wysyla-nowelizacje-kodeksu-karnego-do-trybunalu-konstytucyjnego.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy

  emcza28.06.2019, 19:07
  Swoją drogą… nazywać to co się odwala w Sejmie „procesem legislacyjnym”? 🙂

 386. duende; muzyczny grajku z Jackowa , a na którym to skrzyżowaniu ulic grasz ?.

  https://www.youtube.com/watch?v=spscpp0qlWk

 387. Wasz prezydent
  „Sto kilometrow od Las Vegas przeprowadzono ponad 100 naziemnych eksplozji bomb atomowych. Trump bywal w tym miescie kasyn.
  Ciekawe czy jego kolor to rezultat tych detonacji? ”
  Więcej: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,24943307,nie-jestem-przeciwnikiem-energii-atomowej-ale-musimy-wiedziec.html

 388. Sądy z partią. Partia z sądami. Sprawiedliwość musi być po naszej stronie. Na prawo patrz ! z przymrużeniem oka. Jak łódka bols. Tak sobie myślę…Żeby Polska była… spełnia się. A nawet O take Polske… Wszystko z bożą pomocą.

 389. @

  Prezydent Sieradza potrącił 79-latkę. „Nie widziałem, jak się przewraca”. Jest nagranie z monitoringu

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24946542,prezydent-sieradza-potracil-79-latke-nie-widzialem-jak-sie.html#s=BoxOpImg1

  Widać jak ucieka po wypadku. Swój człowiek ( faszystowska PiS ) to ukarano mandatem 300 złotych.

 390. @

  Ksiądz ? Rydzyk dostał jak do tej pory od faszystów co najmniej 73 miliony złotych ( brak info. ile dostał od spółek skarbu państwa – pewnie drugie tyle).
  Źródełko bez dna 🙁

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24946542,prezydent-sieradza-potracil-79-latke-nie-widzialem-jak-sie.html#s=BoxOpImg1

 391. W Polskę idziemy… Orły i Sokoły. Żadna siła nas nie pokona. Tak sobie myślę co może zrobić z człowieka kotlet schabowy panierowany. Oflagowany.

 392. Ośmieszajmy jankesów i ich kolaborantów. Wraca czas agresji na Wietnam a świat milczał. Dopiero hippisi pokazali siłę i demonstracjami zakończyli mordowanie niewinnych. Jak teraz w Syrii i nie tylko. Tak sobie myślę może jankesi mają resztki sumienia pod ręką na sercu. Kiedyś USA oznaczało Ubij sukinsyna adolfa i to było sprawiedliwe.

 393. tym:
  https://www.aljazeera.com/indepth/opinion/money-fix-palestine-occupied-economy-190624180405267.html
  usiłowałam wzbogacić komentarze na jednym z blogów Polityki. Nie przeszło z uwagi na nick (sprawdziłam doświadczalnie) więc wklejam tu bo tekstu szkoda

 394. zy państwo wypowiadające bez rzeczywistego powodu międzynarodowe porozumienie rozbrojeniowe, które samo długo negocjowało, może następnie zagrozić agresją wojskową innemu państwo – sygnatariuszowi tego porozumienia? Czy może nakazać innym państwom, aby podzieliło jego kapryśne i wojownicze stanowisko grożąc, że jeśli tego nie uczynią, to zostaną objęte drakońskimi sankcjami? Kiedy chodzi o Stany Zjednoczone, to odpowiedź na te pytania brzmi: tak.

  W sumie absolutną stratą czasu byłoby studiowanie racji, na które powołuje się Biały Dom, aby usprawiedliwić swoją eskalację wobec Iranu. Łatwo sobie wyobrazić, że John Bolton, doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, i Michael Pompeo, sekretarz stanu, powierzyli dyplomatom i wywiadowi zadanie w rodzaju: „Szukajcie pretekstów, wojnę bierzemy na siebie.”
  https://monde-diplomatique.pl/sztuka-prowokacji/
  ==========

  Będziemy walczyć o pokój, demokrację, i prawa człowieka tak, że kamień na kamieniu nie pozostanie……

 395. pombocek:
  „jakubku najmilejszy, przesyłam ci świeże zdjęcia moich nie do końca świeżych slipów. Rozdziałem się zaraz po tym, jak zrobiłem swoje 600 km na rowerze.

  jakub:
  pombocku, ach pombocku, urocze! Przypomniała mi się młodość i utensylia moje drugiego, nie trzeciego!. Poczekaj – czwartego męża.
  Daj mi jeszcze zdjęcia twojego grzybka.
  A teraz zapadam w zen.

  Do tego przygłup przyspawany do wyborczej i kadrowy oficer Putina.

  Oto blogowy poziom.

 396. Qurwik

  Wierszyk dla ciebie

  *** ***
  *** ***

 397. Dla volksdojczów blog jak Norymberga. Tak sobie myślę po smętnych wypocinach.

 398. „Polska święta, zapita, skur**, sprzedajna, z gęba wypchaną frazesem, antysemicka, antyniemiecka, antyrosyjska, antyludzka. Pod obrazkiem Najświętszej Panienki. Pod stopami młodych oenerowców i starych pułkowników. Pod dachem Belwederu. Pod mostem. Święta polskość pod knajpą i kasą. Tępe pyski granatowych policjantów. Lisie mordy szmalcowni**. Okrutne twarze stalinowców. Chamskie gęby Marca. Przerażone gęby Sierpnia. Pyszałkowate gęby Grudnia. Święta polskość bluźniercza, która się ośmieliła nazywać Polskę Chrystusem Narodów, a hodowała szpiclów i donosicieli, karierowiczów i ciemniaków, oprawców i łapowników, ksenofobię podniosła do rangi patriotyzmu, u obcych klamek się wieszała, składała wiernopoddańcze pocałunki na dłoniach tyranów. Ta ostatnia próba była potrzebna! Nieodzowna. Błogosławiona. Może wreszcie teraz Polska zrozumie, że łajdactwa i świętość w jednym stoją domu, także i tutaj, nad Wisłą, jak wszędzie na całym bożym świecie”.

  Andrzej Szczypiorski – „Początek”.

 399. Nie ważne jaka. Ma być katolicka. Tak sobie myślą dlatego mamy co mamy.

 400. Brak nauczycieli jest coraz większym problemem w szkołach znajdujących się na terenie całej Polski. Z tego powodu władze Gdańska zdecydowały się na zatrudnienie Białorusinów w tamtejszych szkołach zawodowych, aby prowadzili oni zajęcia z praktycznej nauki zawodu, a ponadto podpisały one umowę z collage’m z rosyjskiego Petersburga.
  https://wolnemedia.net/imigranci-ze-wschodu-beda-uczyc-w-polskich-szkolach/
  ==========

  Ma być TANIO!!!
  Dla plebsu- oczywiście.
  Elity sobie poradzą……

 401. @Słowianin Stanisław
  „Nie jest ważne, czy w Polsce będzie kapitalizm, wolność słowa, czy będzie dobrobyt – najważniejsze, aby Polska była katolicka”:
  Takim bon motem zasłynął niejaki Henryk Goraszewski. Choć już dawno nie ma go w polityce, podobnie jak ugrupowania Ligi Polskich Rodzin, zbliżamy się do postulowanego ideału.

 402. Czyż autor „Początku”, tak zawzięcie piszący o szpiclach, nie był zarejestrowany przypadkiem jako TW i nie oszczędził przy tym własnego ojca, co jest wszakże wiedzą powszechną lecz – co oczywiste – pozostaje terra incognita dla małego rozumku miejscowego tłuka, przyuczonego do linkowania wyborczej?

 403. Pierwszego września prezydent Łukaszenka przybędzie do Warszawy aby razem z rodziną Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego uczcić rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wtedy będzie prymusem ze Wschodu. Bo ukraiński prezydent jest dla elit PiS zbyt blisko związany z prezydentem Macronem, a prezydenta Putina w ogóle nie zaproszono.
  Zapewne prezydent Łukaszenka znów wykorzysta ten efekt cieplarniany. Kasę od Brukseli weźmie i wiele obieca. I nawet jeśli obietnic nie dotrzyma, to unijni politycy ogłoszą swój sukces, a ich podatnicy za wszystko zapłacą.

  Ciepło, nawet chwilowe, musi kosztować.
  https://wolnemedia.net/czy-putin-zaatakuje-polske/
  =========

  Czasem nawet niepokorne cielę, dwie matki ssie……

 404. Nie ma już wprawdzie Ligi Polskich Rodzin, jednakże wciąż aktywny pozostaje jej twórca i wieloletni przewodniczący.
  No, ale teraz jest przecież szczerym demokratą.
  Podobnie jak Miś Kamiński. Od ryngrafu (dla Pinocheta) do cyrografu (podpisanego dla Ewy Kopacz).
  Teraz to „nasi”.
  Co zaś do Goryszewskiego, byłego zastępcy Giertycha w LPR – może jest jeszcze jakaś szansa?
  Może teraz powiedziałby: „nieważne, jaka będzie Polska, biedna czy bogata – byleby była tęczowa!”…

 405. Katolicyzm jest stanem umysłu czego przykłady podano. Tak sobie myślę,że Słowianie to inny format.

 406. @adam100
  Świetna, mocna książka. Jeśli nie jest, to powinna być lekturą obowiązkową w liceum.
  Poczynając od Ignacego Krasickiego i jego „świętej miłości kochanej ojczyzny”, przez Słowackiego, Norwida, Milosza, Gombrowicza aż po Szczypiorskiego, Stasiuka i wielu innych, gorzkie choć słuszne słowa O NAS, były i są uważane przez „prawdziwych patriotów” za antypolskie.
  Trudno się z tym pogodzić lecz tak jest, co stwierdzam jako przedstawicielka „gorszego sortu”.
  Ciekawe, jakie paskudne czyny @kłętin przypisze wymienionym przeze mnie luminarzom polskiej literatury.
  Choć właściwie mało mnie to obchodzi. Nietrudno przewidzieć, że @kłętin posłuży się wypróbowaną techniką peerelowsko-pisowską dla skompromitowania „przeciwnika”: pomówieniem, oszczerstwem, ośmieszaniem, weryfikowalnym kłamstwem w przeświadczeniu, że zawsze coś przylgnie mimo sprostowania, czy wypominaniem urojonych lub nawet prawdziwych ale „nieslusznych” przodków, dzieci przynoszących wstyd itd.itp.
  Być może @kłętin jest zatrudniony (po zawieszeniu emerytury) w TVPiS, bo stosuje ichniejsze, a może po prostu własne metody.

 407. Oczywiście, że wolę Polskę „tęczową” czyli wolną od ksenofobii, która bliższa jest rozumieniu chrześcijaństwa niż katolicka po polsku.

 408. @ No tak, na tym blogu wszystko przejdzie. Jak nie ma sie gdzie wyproznic bo nie pozwalaja, to mozna tutaj przygnac ze swoim rozwolnieniem i „wzbogacic komentarze” , zwlaszcza czujac poparcie takiego tuza intelektu jak Qurwik. Ciekawe gdzie ten trzeci z oborowej trojcy” ubogacajacej” poziom tegoz bloga. Innych blogow „ubogacic” sie nie da, bo tam gonia jak psa.

 409. Problem z katolicyzmem jest jeden.
  Poza nielicznymi wyjątkami, są biedniejsze od krajów protestanckich…..

 410. @adam100
  28 czerwca o godz. 20:02
  Przeczytałem artykuł Ewy Siedleckiej. To ten wyrok jeszcze nie zapadł? Myślałem, że tak, bo media robią tyle szumu…

  Nawet jeśli zapadnie przed wyborami, w co wątpię, znając opieszałość i nieudolność unijnych instytucji, PiSowi to nie zaszkodzi, a nawet pomoże („łunia znowusz nas atakuje, więc trza głosować na PiS, on Polskę obroni razem z matkomboskom”). Potem PiS wymieni w sądownictwie trochę ludzi na swoich, a reszta się podporządkuje, bo wynagrodzenia dostaje od rządu PiS, nie od Unii.

  Jedynym skutecznym naciskiem Unii na rząd PiS i jemu podobne jest wstrzymanie dotacji i innych unijnych przywilejów. Unia z sobie tylko znanych przyczyn nie chce tego zrobić.

 411. „innych blogów ubogacić się nie da, bo tam gonią jak psa”

  No właśnie, ostatnio z blogu ateistów pogoniono weterankę z Hiszpanii po tym, jak usiłowała wdrażać tamtejszym pryncypia zen…

 412. Wśród blogowej ferajny panuje ugruntowany pogląd, że najtańszym i najbardziej prymitywnym chwytem jest przekręcanie nick’a adwersarza.
  Przy braku argumentów i miałkości umysłu – cóż jednak pozostaje…

 413. @adam100
  28 czerwca o godz. 19:46

  „W uproszczeniu”, ponieważ są to sprawy skomplikowane, których opisanie wymagałoby dużo czasu i miejsca, a poza tym nie wiem, w jakim stopniu Platforma i PiS są uzależnione od w/w służb – czy one nimi całkowicie sterują, czy tylko je wspierają.

  Szerzenie poglądu, jakoby PiS był agenturą Rosji, jest dezinformacją. O tym, kto dla kogo pracuje, najlepiej świadczą przepływy pieniędzy. PiS inwestuje ogromne sumy w struktury tzw. Trójmorza, czyli pasa północ-południe pod patronatem USA, który ma oddzielić Rosję od Niemiec, więc ją osłabić.

  Warto przypomnieć – też w największym skrócie – sytuację międzynarodową towarzyszącą przejęciu władzy przez PiS. Otóż w 2009 roku USA i Rosja w obliczu pojawienia się nowego mocarstwa, Chin, zawarły tzw. reset. USA, Europa i Rosja miały połączyć siły przeciwko Chinom. Około roku 2013 coś się jednak popsuło, chyba chodziło o Syrię, i reset zerwano. Rosja tymczasem zacieśniała relacje z Niemcami („od Lizbony do Władywostoku”), no i USA się przestraszyło, że powstanie blok Rosja-Europa-Chiny przeciwko USA. Wtedy Amerykanie zorganizowali Majdan, a pani Nuland z departamentu stanu Obamy osobiście wybrała Ukrainie rząd. Amerykanie chcieli wyprzeć rosyjskie bazy z Krymu, no i Putin wysłał tam swoje zielone ludziki.

  Wkrótce potem w Polsce pojawiły się taśmy Sowy, a wybory wygrał PiS, który zawsze chciał budowy Międzymorza (zob. akcja Lecha Kaczyńskiego podczas kryzysu gruzińskiego), ale przez 8 lat przegrywał z kretesem wszystkie wybory. Aż tu nagle w 2015, gdy Amerykanie bardzo potrzebowali klina wbitego między Rosję i Niemcy, zdobył samodzielną władzę.

  W kampanii 2015 widać było „rękę Boga”, a konkretnie speców od marketingu politycznego najwyższej światowej klasy, do których wcześniej PiS nie miał dostępu. I nie tylko speców od marketingu… Np. filmik z Japonii, na którym Komorowski wygłupiał się z krzesłem (sytuacja zakulisowa, nagrana ukradkiem), został sprzedany PiSowi przez kogoś z otoczenia prezydenta.

  Być może PiS i bez „ręki Boga” wygrałby tamte wybory (PO popełniła wiele błędów), ale nie aż tak. Nie rządziłby samodzielnie, a może w ogóle by nie rządził z powodu braku zdolności koalicyjnych.

  Co do książek Piątka, to czytałem tylko jedną, o Macierewiczu. Choć Piątek wyraźnie sugeruje jego powiązania z Rosją, to między wierszami można wyczytać, że choć to wszystko o Rosję zahacza, to niekoniecznie tu o Rosję chodzi. Nie będę się tu rozpisywał. Na zachętę proponuję wrzucić do Googla „Alfonse d’Amato + swiss acounts + Poland” (d’Amato, były senator, to jeden z opisanych w książce „przyjaciół” Macierewicza)…

 414. @Mag
  „Ciekawe, jakie paskudne czyny @kłętin przypisze wymienionym przeze mnie luminarzom polskiej literatury.”
  Nie przypisze, on nie wie o kogo chodzi.

 415. mag:
  znajomość biografii Szczypiorskiego i opisywanej wielokrotnie jego działalności na niwie donoszenia – ocena: zero.
  Polonistka z Bożej łaski i – pewnie – „za pieniądze tatusia” – jak mawiał mój porucznik w wojsku.

 416. Czy doświadczeni bywalcy tego forum wiedzą, o co tu chodzi z moderacją? Wczoraj usiłowałem wysłać jeszcze jeden post, ale moderator (podejrzewam, że automatyczny) nie przepuścił. Myślałem, że chodzi o link, ale sam link z krótkim komentarzem przeszedł. Główny tekst został odrzucony i do dziś wisi jako „czekający na moderację”, choć nie ma w nim żadnego słowa uważanego za obraźliwe ani nawet dwuznacznego czy takiego, które zawierałoby w sobie jakiś epitet.

 417. @Przekrecenie nicka Kletina jest autorstwa Adama 100, o tyle celnym, ze swietnie obrazujacym kim a raczej czym jest koles.

 418. Ach, jak bardzo zabolała uwaga jedzącej na co ma ochotę, kiedy ma ochotę i mimo to mającej w ruinie wszystkie możliwe organy!
  Może to efekt całożyciowego nic nie robienia i faktu zalewania żółcią kolejnych blogów (przed eksterminacją z kolejnego)?
  Polecam lebiodę i pokrzywy.
  Najlepiej wieczorem, to zwykle trudny czas – Szwejk mawiał, że postrzega u siebie objawy idiotyzmu zwłaszcza „ku wieczorowi”…

  Podoba mi się zwyczaj wiecznej bezrobotnej, aby co rusz tworzyć nowe blogowe sojusze i rozliczne alianse przeciwko kolejnym adwersarzom.
  Piaskownica…

 419. @Mag
  Koles wlasnie blysnal tym, o czym przed chwila napisalas. Pomowieniem .
  I to tuz po twojej uwadze na temat pisowskich metod oczerniania. Koles bylby moze i smieszny gdyby nie budzil takiego obrzydzenia.

 420. Qurwik

  Wierszyk dla ciebie

  *** ***
  *** ***

 421. @Mag jest „polonistka” za pieniadze tatusia, no nie! Diabel w goraczce nie wymyslilby wiekszego idiotyzmu. Ja mam „zrujnowane organy” he, he.
  Qurwik odebrales wyksztalcenie w zasadniczej sluzbie wojskowej jak rozumiem. Nic zlego,w koncu za „komuny” dla niejednego to byl awans spoleczny choc z lapanki. Nie musisz sie wstydzic i zazdroscic Mag ukonczenia studiow. Twoj porucznik w wojsku widac na cale zycie wyposazyl cie w rozne madrosci ale ich tu nie prezentuj.

 422. @marek500 08:52:44
  „Mój nieżyjący już ojciec zawsze się śmiał że im więcej lat po wojnie tym więcej kombatantów. Teraz też się to obserwuje, toż to prawdziwy wysyp ”bojowników o wolność”

  I coraz bardziej odważni oraz bezkompromisowi.

  Przed wojną to się nazywało Czwartą Brygadą:

  Marsz Czwartej Brygady (1928):

  Nie chcemy słów od was uznania,
  lecz waszych kies i waszych kont.
  Póki rząd ma coś do dawania,
  krzyczymy w głos: niech żyje rząd!
  My, czwarta brygada!
  Dać nam coś wypada!
  Jak nie,
  pójdziemy se —
  pod inne drzwi pójdziemy se!

  W brygadzie pierwszej byli. . chłopcy,
  za darmo krew roniła brać…
  Taki sentyment jest nam obcy —
  gdy chcesz nas mieć, gotówką płaćl
  My, czwarta brygada!

  Krwi swej i życia wam nie damy,
  lecz damy pysk i łatwy gest,
  gdy na cześć waszą zaśpiewamy
  *jedynka* już. . zwycięzcą jest!
  My, czwarta brygada!
  pyskaczów gromada,
  Za pysk
  ciągniemy zysk,
  ciągniemy zysk za pysk, za pysk.

  Możemy krzyczeć na cześć tego,
  kto złota da choć z cudzych kies,
  lecz kto nie płaci my na niego:
  — jechał cię sęk (jak w oryginale).
  My, czwarta brygada!

  Gdyś szują jest od stóp do głowy
  do naszych kadr wnet zapisz się,
  a będziesz człowiek kryształowy
  odznaczeń grad nie minie cię.
  My, czwarta brygada —
  Sanojców gromada.
  Gdzie trzos,
  wsuwamy nos,
  gdzie pełny trzos, tam jest nasz nos!

  W ten sposób Polski my — ostoją!
  Na polskość patent dajem my;
  Chcesz wielkim być — daj kieszeń swoją,
  nie — oszczekamy cię jak psy!
  My, czwarta brygada!
  ===============

  Nigdy nie kończąca się historia z tymi kombatantami…….
  Ale żeby TAK DOKŁADNIE naśladować poprzedników?

 423. @ Qurwik, leb masz zrujnowany, ale juz znudzilo mi sie strzepic jezyk na odpowiadanie na twoje lgarstwa, bo to jak wdepnac w gowno. Smrod sie bedzie ciagnal za czlowiekiem jak tylko sie ciebie tknie.

 424. @Wiesiek
  „Ale żeby TAK DOKŁADNIE naśladować poprzedników?”
  Sam kiedys powiedziales, ze nie ma sensu zmieniac tego co sie sprawdza.

 425. innych blogów ubogacić się nie da a ten wydaje sie ubogacony maksymalnie – pozostaje cytowac (?) cudzego ojca

  „Bywa, że on się lubi zdenerwować, powiedzieć brzydkie słowo. To tkwi w mężczyźnie”. Myślałam, że to ASZ Dziennik, a to ojciec prezydenta RP

  Kryzys męskości to wina emancypacji, ładne, wykształcone kobiety nie powinny pozostawać niezapłodnione, a dziecko powinno wiedzieć, że kontakt z ojcem trzeba sobie wywalczyć. ”
  Brzydkie i po tylko podstawo’wce , co z nimi robic , bo to moze byc jakas znaczaca wiekszosc ? Wyksztalcone i brzydkie
  ( pamietam jeszcze lata politechniki i ich tych wib problemy z termodynamika, mech. grunto’w itp – jak sie czlowiek uprze to cos tam w koncu skuma ale pozostaje ta nie do naprawienia czesc ..( dost.- bo i tak do garow , i tak ) )
  zapladniac jak leci klnac przy tym sarczyscie (?). To tkwi w mężczyźnie ( przed laty dwoch facetow zalozylo sie kto zaplodni brzydsza ale nie pamietam co bylo dalej )
  Byloby to byc moze smieszne gdyby nie budzilo obrzydzenia . F..k this blog !

 426. Qurwik,

  Znowu wyszedłem na durnia 🙁 bo przeceniłem twoja inteligencje.

  zasmark***, utytl***
  pobabr***, porąb***
  🙂 🙂 ( słownie dwa uśmieszki )

 427. Elton John przeciwko Putin. Elektorat Kaczyńskiego popiera Putina. Tak sobie myślę,że elektorat Kaczyńskiego znajduje wspólne tematy. Suweren wszystko może podpowiedzieć władzy.

 428. @ Ach te madrosci ojcow i wujow przy pol litrze i karkowce z grilla !
  Te brzuchy, te wasy, te klapki i gatki. I te wspomnienia sprzed polwiecza. Ze kiedys to panie ho, hooo! Jakiez to kobitki sie mialo a jakie branie!
  Tylko ci, ktorzy rzeczywiscie mieli powodzenie u kobiet w milczeniu usmiechaja sie dyskretnie.

 429. Tusk przeciwko Putin. Elektorat Kaczyńskiego popiera Putina w sprawie imigrantów. Tak sobie myślę kolejna zgodność. Słowiańskie geny przebijają się mimo „desłowianizacji” w 966 roku.

 430. @
  mag
  29 czerwca o godz. 13:17
  @adam100
  Nietrudno przewidzieć, że @kłętin posłuży się wypróbowaną techniką peerelowsko-pisowską dla skompromitowania „przeciwnika”: pomówieniem, oszczerstwem, ośmieszaniem, weryfikowalnym kłamstwem

  Dlatego ja go w ryja.
  Bardzo przepraszam, Panie odwrócą głowy, bo ja mu w mordę z drugiej strony. No taka forma komunikacji z faszyzmem. 🙁

 431. remm
  29 czerwca o godz. 13:41
  @adam100
  28 czerwca o godz. 19:46
  1.Szerzenie poglądu, jakoby PiS był agenturą Rosji, jest dezinformacją.
  2.Choć Piątek wyraźnie sugeruje jego powiązania z Rosją, to między wierszami można wyczytać, że choć to wszystko o Rosję zahacza, to niekoniecznie tu o Rosję chodzi.

  1. Nie spotkałem się tu na blogu z info. ze PiS jest agentura Rosji. PiS jest faszyzującą organizacja przestępczą, która przy władzy bardziej odpowiada Rosji niż PO. Tak jak woleli republikanów a nie demokratów co nie znaczy ze republikanie są agenturą Rosji ( w moim pojęciu ). PiS rozwalający EU i Polskę jest niewątpliwie bardzo na rękę Putinowi. Żadko udaje się osadzić wrogiemu państwu agenta na stanowisku ministra obrony narodowej. Trudno się dziwić ze Macierewicz rozwala armie. Czemu ? Dla Amerykanów? / Niemców? Minister z PO tego by na pewno nie zrobił.

  2. To już wolta najwyższego kalibru. Odpowiem równie głupio ;
  Książka nie jest pisana wierszem.

 432. @

  Eliza Michalik:

  Jeśli ton moich artykułów, publicznych wypowiedzi był zbyt mentorski to… bardzo się cieszę. I uprzejmie oświadczam, że zamierzam być jeszcze bardziej i bardziej mentorska, aż do uprzykrzenia i, o zgrozo, zamierzam głośno mówić i pisać, co myślę i nie być „elegancką kobietą” (określenie posła PiS), której elegancja polega na siedzeniu cicho. W Polsce kobiety są równe mężczyznom i radzę wszystkim panom, żeby o tym pamiętali. Przy okazji: bycie seksistowskim, protekcjonalnym prostakiem – to dopiero jest nieeleganckie!

 433. Co kilka miesięcy pokiwam z kompromitacji PiS-u jako organizatora odbudowy przemysłu stoczniowego ( statki ,promy ,okrety ) jakie miałyby być budowane w stoczni Szczecin – Atu prosze 27 czerwca testowano na wodzie (North East Marina ) model statku bezzałogowego .- to taka przyszłość zdaniem Katedry Budowy Okrętów Akademii Morskiej w Szczecinie _pomijam nazwiska autorów )
  Ten model statku ma 3,15 m długości ,0,46 m szerokości i 0,17 m zanurzenia .
  Pozostawiam bez komentarza .
  Premier Morawicki jeden z tych młotkowiczów ” co to 2 lata temu plany budowy promów zapowiadał – tym razem pojawił się w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym z dotacją dla tej uczelni w kwocie 590 milionów PLN – oczywiście premier podkreślił decydujący udział w tej decyzji ministra Spraw Wewnętrznych J.Brudzińskiego tez 2 lata temu wywijał młotkiem na pochylni Wulkan …..
  Kampania wyborcza PiS rozpoczęta – daliśmy kasę .
  .

 434. Bar Norte,
  zainspirowany Twoją odpowiedzią Kooperatywie …, poszukałem w Krytyce Politycznej tego artykułu dot. podatku katastralnego bo lubię rzeczy śmieszne. Mnie ten artykuł również ubawił setnie od samego początku. Najpierw wstęp, że Soros i jego fundacje to ze sprawą nic nie teges, nigdy w życiu i w ogóle … Potem baju baju pamparampampampam, że rozwinięte kraje itd. a na końcu, że najbardziej pokrzywdzonych to można osłonić i że ci najsłabsi finansowo to nawet mogliby na tym skorzystać, bo gminy miałyby więcej szmalu, żeby im żywot umilić. No w życiu się tak nie ubawiłem.

 435. Mieszkania drożeją w stopniu większym, niż wynikałoby to ze wzrostu cen materiałów.
  Przyczyn jest kilka:

  -wzrost cen działek
  -kredyty hipoteczne ułatwiające zakup nieruchomości
  -wzrost pensji
  -wzrost marż deweloperów
  -wzrost wycen nawet starych mieszkań

  Wyobraźmy sobie sytuację, gdy stary lokator uwłaszczonego mieszkania- dawniej komunalnego- miałby zapłacić rocznie 1% wartości od 500 000 powiedzmy……
  Ze średniej emerytury?
  Jakichś 20 000 rocznie?

  Pompowanie baniek na nieruchomosciach, ćwiczono już w kilkunastu krajach.
  Efektem była wyprowadzka słabo zarabiających na przedmieścia, brak mozliwości kupna mieszkania przez młodych, pustostany w prestiżowych dzielnicach badź ich wykup przez obcokrajowców lub korporacje.
  Nie idźmy tą po wielokroć przerabiana drogą do nikąd.

  Berlin na przykład, chce przejąć mieszkania nabyte przez korporacje, bo windują czynsze do niebotycznych wysokości.
  To co dobre dla zysku, nie jest dobre dla ludzi.

 436. @Brawo pani Michalik, nalezy jej slowa co jakis czas przytaczac na blogu:
  ,” zamierzam głośno mówić i pisać, co myślę i nie być „elegancką kobietą” (określenie posła PiS), której elegancja polega na siedzeniu cicho. W Polsce kobiety są równe mężczyznom i radzę wszystkim panom, żeby o tym pamiętali. Przy okazji: bycie seksistowskim, protekcjonalnym prostakiem – to dopiero jest nieeleganckie!”

 437. Dlaczego nie głosi się,że IV RP to rekonstrukcja tzw.komunizmu pisowskiego też z partyjnym obliczem. Praworządność zgodna z uchwałami partyjnego gremium i pakietami prezesa. Tak sobie myślę jak Kiepski, jeżeli z tego da się wyżyć to czemu nie. Dla świętego spokoju wystarczy nie kraść i nie pisać na murze prezydent d… Konstytucji do gara nie wrzucę. Byt określa świadomość. Na koniec co dało obalenie komuny w przestrzeni publicznej…Tęcza jak sierp i młot.

 438. Drugim aspektem, który należy wziąć pod uwagę, a który nosi testament do intencji Chin, jest orientacja sił zbrojnych tego kraju. Podczas gdy siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i mocarstw europejskich, takich jak Wielka Brytania, Holandia, Belgia i Francja między innymi są mocno przekrzywiony priorytet projekcji siły za granicą, Chin wojskowy dokonał nieproporcjonalnie małe inwestycje w projekcji siły i jest w przeważającej mierze dostosowane do obrony terytorialnej. Podczas gdy Stany Zjednoczone mają ponad 300 samolotów tankowiec raczył zatankować swoje odrzutowce bojowe powietrzu i atakować odległych krain, Chiny mają tylko trzy specjalnie zbudowany tankowce – mniej niż Malezji, Chile czy Pakistanie. Stosunek jednostek logistycznego w celu zwalczania ponadto wskazuje, że chińskie siły zbrojne, w przeciwieństwie do mocarstw zachodnich, są silnie zorientowane obrony i walki niedaleko ich granic.
  https://www.unz.com/tsaker/the-saker-interviews-a-b-abrams-about-the-geostrategic-developments-in-asia/

 439. legat

  Myslę, że tło owej pochwały katastru dokonane przez Krytykę Polityczną jest całkiem prozaiczne i ma charakter towarzyski.

  Gdy prezes Kaczyński wywołał temat katastru odnosząc się do raportu (wizji) Fundacji Batorego o „stworzenia zdecentralizowanego samorządowego państwa dobrobytu” siegnąłem po ten dokument. On jest zamieszczony na stronach Fundacji.
  Jak się okazuje obok Aleksandra Smolara wstęp do owej wizji napisał piszący dla Polityki red Edwin Bendyk – związany również z Krytyką Polityczną. Tak więc wziął współodpowiedzialność za całość, w tym za kataster.
  Biorąc to pod uwagę tekst w Krytyce można potraktować nie tyle jako materiał merytoryczny ale jako wyraz solidarnosci z nim. Jakby nieco pokrętne wytłumaczenie czym się kierował wspierając tę propozycję.

  Zresztą nie podejrzewam, że red Bendyk kierował się jakimiś złymi intencjami. Czytuję jego teksty od lat i traktuję jako typowo teeoretyczne i nieco oderwane od rzeczywistości – by nie powiedzieć idealistyczne. Kreowanie utopijnej rzeczywistości jest dość częste u intelektualistów z lewej strony. W tym sensie red Bendykowi po prostu mogło umknąć, nie wpaść do głowy, że ten podatek wykorzystany zostanie w krajowych realiach jako narzędzie do masowych wywłaszczeń.

  Tym niemniej nie można zapominać, że jak mawiają – dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane.

 440. @jakub01
  29 czerwca, g.14:23
  Toż Kłętin jest zdrowo porąbany, gdy np. pisze o moim tacie, nie mając najmniejszego pojęcia, jaki temat porusza, ale wali we mnie na oślep albo gdy informuje o Twoich „zniszczonych organach”.
  To wyjątkowo odrażająca postać. Nikt go nie przebije na tym blogu, ani na ościennych.
  Ewelina Michalik jest przez „prawą ” stronę oczerniania, bo jakoby „zdradziła”, a dziewczyna po prostu przejrzała na oczy.

 441. Bar Norte 29 czerwca o godz. 17:55 do mnie: –Myslę, że tło owej pochwały katastru dokonane przez Krytykę Polityczną jest całkiem prozaiczne i ma charakter towarzyski….Gdy prezes Kaczyński wywołał temat katastru odnosząc się do raportu (wizji) Fundacji Batorego o „stworzenia zdecentralizowanego samorządowego państwa dobrobytu” siegnąłem po ten dokument. On jest zamieszczony na stronach Fundacji.
  Jak się okazuje obok Aleksandra Smolara wstęp do owej wizji napisał piszący dla Polityki red Edwin Bendyk – związany również z Krytyką Polityczną. Tak więc wziął współodpowiedzialność za całość, w tym za kataster.
  Biorąc to pod uwagę tekst w Krytyce można potraktować nie tyle jako materiał merytoryczny ale jako wyraz solidarnosci z nim. Jakby nieco pokrętne wytłumaczenie czym się kierował wspierając tę propozycję.

  Bar Norte,
  wydaje mi się, że jednak za bardzo uprościłeś sprawę mówiąc o towarzyskich grzecznościach i takowej solidarności.
  No nie oszukujmy się, tak Fundacja Batorego jak i Krytyka Polityczna to sorosowe stadka bez kasy którego nie istnieją. Te dwa stadka pilnowane są przez sorosowe instytucje finansowe spełniające rolę „border coli” je wypasające. Bez tych „border coli” te stadka nie istnieją, wyzdychałyby z głodu bo ich bajerów na temat katastru nikt przytomny przecież nie będzie kupował.

  Chociaż, ja wiem, weźmy takiego Bendyka, Szostkiewicza, czy Passenta i im. podobnych. Może mają takie dochody, że jak antypis wygra te wybory i w myśl koncepcji Fundacji Batorego czy Krytyki Politycznej wprowadzi podatek katastralny, to ze względów estetycznych gotowi są poświęcić ze swoich dochodów 1000-1500 PLN miesięcznie i będą się cieszyć. Ciekawe, czy nasi blogowi i kolegujący się ze sobą komentatorzy antypisowscy, np. Mag i Stasieku będą równie szczęśliwi. O zagraniczniakach nie mówię, bo może maja to gdzieś.

  Płacić abonament miesięczny w wysokości 1000-1500 PLN po to żeby żeby się cieszyć, że PiS nie sprawuje władzy? – czy nie płacić?
  Chyba trzeba zapytać jakiegoś Shakespeare’a.

 442. jakub01

  Jakubku, wróciłem z ośmiogodzinnej pedałowej służby. Wyszło siedemdziesiąt parę kilosów, czyli jak na kolano ze spleśniałych herbatników – znak, że można ruszać na większe trasy. Trochę nad tym posiedzę, bo całość – ponad 5 gigabajtów. Więc albo dziś, albo jutro, o ile mi się ślipia same nie zamkną, bo trochę się umordowałem. Nie jazdą, ale kuśtykaniem piaskowymi leśnymi drogami, bo przemieszczałem się nimi pierwszy raz z tej strony, a drogowskazów na leśnych ścieżkach zabrakło. Żdi mienia.

 443. Emeryci dostali trzynastą emeryturę. Wielu z nich przeznaczyło datek na zaległy abonament radiowo-telewizyjny poparty nakazami sądowymi czy tytułami egzekucyjnymi. Rozliczmy Tuska z konsekwencji nie płacenia abonamentu do czego nawoływał. Tak sobie myślę,że mówienie masz problemy zmień pracę lub weż kredyt liberał zna jak pacierz.

 444. Chyba trzeba zapytać jakiegoś Shakespeare’a.

  Nie, nie trzeba.
  Można poprosić od razu Putina o pomoc to on tu zrobi porządek. Gwarantowanie 🙂

 445. @

  Frans Timmermans ma duże szanse na zastąpienie Jaen-Claud Juncker.
  „Ulubieniec faszystów z PiS.” Widzę już te paski w szczujni TVP.

 446. Trump kontra Putin. Putin to wspaniały facet co jest odbierane jako walkower. Czy elektorat Kaczyńskiego jest okłamywany. Tak sobie myślę,że tv łże.

 447. Bar Norte, 17.55

  ,, Polska Times ” argumenuje za podatkiem katastralnym w ten sposob :
  ,,… korzyści wynikające z wprowadzenia podatku katastralnego to:
  *ograniczenie spekulacji nieruchomościami – przy wyższym podatku inwestorom przestaje się opłacać kupowanie wielu mieszkań np. w celu sztucznego podbijania czynszów najmu;
  *zachęta do likwidowania pustostanów – właściciele nieużytkowanych budynków mają większą motywację, żeby je zagospodarować lub rozebrać;
  *zwiększenie ruchu inwestycyjnego w gminach – gminy mogą udostępniać inwestorom dokładniejsze dane nt. wartości danej działki i budynków na niej stojących;
  *zwiększenie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami – kataster sprzyja uporządkowaniu kwestii własności nieruchomości, co utrudnia życie mieszkaniowym oszustom;
  *uporządkowanie przestrzeni miejskiej – samorządy mają większą motywację do prowadzenia racjonalnej polityki przestrzennej i zrównoważonego rozwoju miast.”
  Argumenty przeciw :
  ,, Przykład: maksymalna stawka podatku od nieruchomości mieszkalnej w 2019 r. wynosi 0,79 zł za metr kwadratowy. Właściciel 50-metrowego mieszkania zapłaci za nie zatem 39,50 zł podatku. Jeśli przyjąć, że lokal jest warty 500 tys. zł, to po wprowadzeniu podatku katastralnego w wysokości 0,5 proc. ten sam właściciel zapłaci za swoje mieszkanie 2500 zł podatku.
  Łatwo zauważyć, że tak wysoki podatek byłby trudny do udźwignięcia dla większości polskich gospodarstw domowych. Z tego powodu przeciwnicy podatku katastralnego często nazywają go „podatkiem katastrofalnym”.
  Takie zwiększenie podatku od nieruchomości przełożyłoby się też na wzrost czynszów najmu – właściciele nieruchomości mieliby wyższe koszty ich utrzymania, które przerzucaliby na najemców. Spadłaby także rentowność najmu, co zniechęcałoby do inwestowania w nieruchomości pod wynajem.
  Można też wskazać inne wady takiego rozwiązania. Podatek zależny od wartości nieruchomości jest droższy do wprowadzenia oraz droższy w administrowaniu, m.in. z powodu konieczności uporządkowania danych w księgach wieczystych i regularnego aktualizowania wycen nieruchomości. Warto wreszcie dodać, że podatek katastralny mógłby zniechęcić część osób do remontowania czy modernizowania mieszkań w obawie przed wzrostem opłat.”
  https://polskatimes.pl/podatek-katastralny-co-to-takiego-i-dlaczego-znow-jest-o-nim-glosno/ar/c9-14242481

  Moze wprowadzic go jako podatek progresywny , gdzie wlasciciel jednego mieszkania placi zlotowke od metra kwadratowego a za drugie mieszkanie placi sie dziesiec zlotych za metr.
  Tak samo mala oplata za male i srednie gospodarstwo rodzinne a duzy podatek za latyfundia ?

 448. SS 20.10
  Starsi emeryci abonamentu już nie płacą. Co gorsza nie płaci abonamentu wielu Polaków, a przecież to obowiązek, niezależnie od tego czyja telewizja i jaki mają program.
  Czasami coś oglądam i muszę stwierdzić, że zgrabnie im idzie. Obecnie skupieni są na opozycji na zasadzie dziel i rządź.

 449. @Pombocku
  odpoczywaj, poczekam.

 450. @

  Jacek Majchrowski: Nie będę naparzał się z rządem. Mam zwolnić świetną dyrektor szpitala tylko dlatego, że jest z PiS?

  http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24942233,jacek-majchrowski-nie-bede-naparzal-sie-z-rzadem-mam.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  katowic198129.06.2019, 20:22
  Cóż, ona jakby mogła, to by pana zwolniła tylko dlatego, że nie jest pan z pissu.

 451. G20 na tapecie.
  Zerknąłem na tabelę z danymi ekonomicznymi członków. USA, Unia Europejska i Chiny wyraźnie odbiegają od reszty. Gdyby nie czas relaksu można by trochę pobuszować po tych liczbach i ułożyć zgrabny komentarz.
  Jednak nie o wydźwięk liczb chodzi, a o osobistości uczestniczące w szczycie.
  Trump i Putin, Putin i Trump zwracali uwagę.
  I nic do tych relacji nie mają liczby. Tu liczą się charaktery. Tu ważne są życiorysy i powołanie do pełnienia tych odpowiedzialnych funkcji.
  Ciekawe jak potoczą się dalsze losy tych panów

 452. legat

  Sprowadzenie dokumentu Fundacji Batorego „Polska samorządów. Silna demokracja, skuteczne państwo” czyli o „stworzeniu zdecentralizowanego samorządowego państwa dobrobytu” tylko do kwestii katastru nie wyczerpuje tematu. Dokument bowiem proponuje nie tylko zmianę systemu podatkowego ale i fundamentalną zmianę ustrojową RP z państwa unitarnego na państwo federalne. Kataster omówiony w jednym z podrozdziałów jest więc elementem tej koncepcji a nie postulatem samym w sobie.
  W moim odczuciu owa koncepcja jest niemożliwe bez zmiany konstytucji. I nie myslę tu o zmianach w istniejącej konstytucji ale przyjęciu całkiem nowej. A to po prosyutu jest po prostu niemozliwe.

  Dokument jest obszerny, pisany przez kilkanaście osób a więc musiał być przygotowywany przynajmniej przez dwa lata. Tak więc jego publikacja akurat po przegranych przez opozycję wyborach do PE miała charakter przypadkowy. Inaczej mówiąc – autorzy podejmując pracę nie mogli przewidzieć sytuacji politycznej w momencie publikacji. Na przykład tego, że prezes Kaczyński wyłuska z ich dzieła akurat kataster i zrobi z niego szalenie niebezpieczny dla opozycji temat wyborczy – w kontekście bogata mniejszość kontra biedna większość. Myslę, że nie wpadło im to do głowy gdy podejmowali decyzję o publikacji.
  Inaczej jak gapiostwem nie potrafię tego wytłumaczyć.

  Przyznam, że sam byłem podjeciem tematu federalizacji kraju i obciązenia ludzi katastrem przez opozycję na kilka miesięcy przed wyborami zdziwiony, bo biorąc pod uwagę tempo z jakim Morawiecki załatwił sprawę wieczystego użytkowania sądziłem, że podatek ten wprowadzi PiS. Jako, że likwidacja wieczystego uzytkowania otwierała do tego drzwi. Z tym, że to mediach opozycyjnych było wyciszane – tak jakby chcieli by to Morawiecki zrobił za nich. Jakby nie chcieli mu tego utrudniać.
  Biorąc pod uwagę owo wyciszanie wskazujące na cichy uklad przewidywałem, że Morawiecki przystąpi do tego za rok czyli po wyborach prezydenckich w maju.

  Nie ukrywam więc, że w tym kontekscie zdecydowana, antykatastralna deklaracja Kaczyńskiego mnie zaskoczyła.

  Biorąc powyższe okoliczności polityczne pod uwagę sądzę, że z katastrem mamy spokój przez jakiś czas.

 453. @Mag
  pare razy ogladalam programy E.Michalik. Ma ciekawych gosci i potrafi rozmawiac, tj. daje sie swoim gosciom wypowiedziec. Oczywiscie, ze kazdy kto przejzy na oczy musi miec opinie zdrajcy (czego niby he, he?). Przeciez trzeba skads tych wrogow brac.Co do psychopaty, ktory pojawia sie czasem na blogu, to jednak metoda przywalenia w kly az wyjda czworkami, najwidoczniej sie sprawdza. Niby dlaczego puszczac plazem jakies ordynarne insynuacje. Chociaz , z tego co nalgal na twoj temat wynikalo, ze ojciec pomagal ci finansowo na studiach. Ja tez pomagalam synowi jesli tylko bylam w stanie dac mu troche kasy. Ciekawe co to za zbrodnia pomagac dziecku finnsowo na studiach jesli to tylko mozliwe? Kazdy by chcial. Inna rzecz, ze tezn kretyn nie ma zielonego pojecia o twoich stosunkach rodzinnych i miec nie moze, dlatego zwyczajnie po chamsku lze. Podobnie jek jego idolka na temat mojego syna, ale to takie towarzycho wzajemnej adoracji, ktore sie meznie wspiera w opluwaniu innych. Pisowska metoda dzialania jak na dloni jakby kto nie wiedzial jak sie to robi. Po chamsku, z przytupem „na wydre” wpierajac najgorsze oszczerstwa i powtarzajac je wielokrotnie w roznych wariantach (vide -” Kongo Wenezuelskie”, lub uporczywe nazywanie kogos po nazwisku na blogu ). Ide Mag pogapic sie na filmik o zwirzach, a musze jeszcze piszczalka po piszczalce ,wciagnac do domu zrujnowane organy. Czym sie.

 454. kooperatywaMandragon

  „Moze wprowadzic go jako podatek progresywny”

  Jaka progresja?
  Zapomniał pan, że jakikolwiek postulat podatkowej progresji jest traktowany jako skrajna niesprawiedliwość i tzw „komunistyczny złóg”.

  Proszę się twardo trzymać ziemi.

 455. „Ewelina Michalik (…) po prostu przejrzała na oczy.”
  „Po…..ku
  odpoczywaj, poczekam.”
  F..k this blog

 456. Bar Norte 21.44 do mnie: – … w tym kontekscie zdecydowana, antykatastralna deklaracja Kaczyńskiego mnie zaskoczyła.
  Biorąc powyższe okoliczności polityczne pod uwagę sądzę, że z katastrem mamy spokój przez jakiś czas.

  Obyś miał rację. Alexis de Tocqueville napisał był kiedyś: – Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy.
  Pewnie to znasz 😉

 457. jakub01
  29 czerwca o godz. 21:26

  Jakubku, rozproszyłem się i z przyzwyczajenia wkleiłem pierwszy filmik na LA. Może jednak tam, nie tu? „Szlakiem małych jezior” się nazywa całość. Chwilami jest mglisty obraz – pojęcia nie mam, z czego tak. Niefachowo robię, ale sama zobaczysz, że po wertepach włóczę się solidnie i nic, ino joby na ten boży świat rzucam.

 458. legat

  „Alexis de Tocqueville napisał był kiedyś: – Nie ma takiego okrucieństwa ani takiej niegodziwości, której nie popełniłby skądinąd łagodny i liberalny rząd, kiedy zabraknie mu pieniędzy.
  Pewnie to znasz”

  Jasne, że znam. Dlatego własnie napisałem, że z katastrem mamu spokój „na jakiś czas”.

 459. wiesiek59
  Jestem zwolennikiem obchodzenia rocznic wydarzeń radosnych, zwycięstw, wynalazków ważnych.
  Świętowanie wybuchu wojny to kiepska uroczystość. Niemniej jak już nie mamy wyjścia to należałoby zaprosić wszystkich ważnych od Władimira Putina zaczynając, bo gdzie on to i reszta. Jednym słowem kolejna stracona szansa na poprawę stosunków z przyjacielem ze wschodu.
  Prezydent Białorusi nie ułomek, ale prezydenta Rosji nie zastąpi. Ważne natomiast moim zdaniem by z tym państwem starać się prowadzić dobrą, otwartą i szczerą politykę bez względu na okoliczności

 460. @Pombocek
  Juz mam. Widze, ze blaszactwo atakuje ze wszystkich stron.Nie dziwie sie, ze klniesz w zywy kamien na ten widok. Do tego te rozwrzeszczane bachory.Czy naprawde nikomu nie przychodzi do glowy zeby toto uciszyc.
  W domu jeden z drugim ucisza az zanadto, w lesie to juz mozna jape drzyc. Oczywiscie wrzucaj swoj „urobek” na LA pombocku, zwlaszcza, ze tam wszyscy lubia ogladac twoje filmiki i fotki. Tu zaraz kogos palec rozboli od przewijania, albo glowa od ogladania, bo on biedny musi! Musi i jedyne co mu pozostaje, to jeczec z tego utrapienia. Dzieki pombocku.

 461. @Pombocek,
  swoja droga to ciekawe, ze ja nie czuje zadnego przymusu czytania kazdego wpisu, wiekszosc pomijam, bo to opinie na temat opinii wiec mozna sobie darowac. Za ” komety” polityczne uznaje sie tu nawet spekulacje na temat idiotycznych wypowiedzi jakiego trzeciorzednego, pozal sie boze polityka. Jakby co z tego w ogole wynikalo. A o polityce na swiecie ani mru, mru. Nasza chata skraja i to najwazniejsze, co jakis iksinski powiedzial igrekowi, a wokol swiat sie wali. Co powiedzial pan Grobarczyk, co Mularczyk, jakby kto w ogole mial ojecie na swiecie o ich istnieniu. Ot „polityczni” komentatorzy blogowi dajacy upust zamilowaniu do zwyklego plotkarstwa. Na domiar przekonani, ze „zawyzaja” poziom bloga piszac po raz tysieczny jaki z Kaczora s…syn a z Pawlowicz bufonka. Itd. itp.itd.Czym sie pombocku.

 462. jakub01

  Jakubku, jeszcze prezentów do Ciebie jest może nie tyle, co gwiazd na niebie, ale trochę jest. Cały czas szykuję.

  Wiesz co? Zastanowiłem się kiedyści, czemu tak chłopy na politykowanie lecą, skoro nie ma ono żadnego związku z ich realnym życiem. I wydało mi się, że może przyczyną jest łatwość wymądrzania się. Tematów nie trzeba wymyślać, inaczej mówiąc – nie trzeba mieć własnego wewnętrznego życia, bo wszystko jest podane na talerzu. Brać i pleść. Jeszcze inaczej mówiąc: polityczenie to łatwość zaistnienia w konkursie piękności.

css.php