Wiza Plus

Najpierw dobra wiadomość. Donald Trump podpisał dzisiaj dokument o objęciu Polski programem bezwizowym, tj. o zwolnieniu z obowiązku posiadania wiz amerykańskich obywateli polskich udających się do USA w celach biznesowych lub turystycznych. Dobrze, że wreszcie Polacy przestaną być poddawani upokarzającej procedurze i słono płacić nawet za odmowę przyznania wizy.

Fakt, że stało się to dopiero 30 lat po obaleniu muru berlińskiego i żelaznej kurtyny, wynika z tego, że zbyt wielu (powyżej 3 proc.) obywateli polskich otrzymywało odmowy wiz, przede wszystkim dlatego, że byli podejrzani o chęć pracy zarobkowej „na czarno”. Odsetek ten stopniowo spadał, zwłaszcza dlatego, że dolar stracił na atrakcyjności, choć nadal za tę samą pracę zarabia się w Stanach więcej niż w Polsce, więc pokusa istnieje, acz jest słabsza.

Pamiętam, jak kiedyś byłem u konsula amerykańskiego. W biurze na ścianie wisiała mapa Polski pomalowana na różne kolory wedle województw, których mieszkańcy „przodowali” w nielegalnej pracy w USA. Przodowało Podkarpacie – ostoja Prawa i Sprawiedliwości.

Trump zniósł wymóg wizowy na 10 dni przed wyborami w Polsce. Choć rok obrachunkowy programu bezwizowego kończy się 30 września, Trump mógł decyzję podpisać innego dnia. Zbieg okoliczności czy nie – trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to podarunek dla PiS oraz dla Polonii amerykańskiej, która gremialnie popiera republikanów w USA i PiS w Polsce.

„Prezent” Trumpa jest zasłużony, rząd Kaczyńskiego prowadzi najbardziej proamerykańską politykę, jaką można sobie wyobrazić, zyskuje wdzięczność Trumpa i NATO za wydatki na obronność ok. 2 proc. budżetu, niezwykle kosztowne zakupy (m.in. 35 samolotów najnowszej generacji) i pokrywanie wszystkich kosztów bliskiej współpracy wojskowej z USA. Podczas wizyty prezydenta Dudy w Białym Domu Trump nie ukrywał zadowolenia. To szczwany lis, doświadczony i bezwzględny biznesmen, i jeśli on jest zadowolony, to widocznie ma powody.

Last but not least (wypada pochwalić się teraz znajomością angielskiego) – Trump ma zobowiązania wobec Kaczyńskiego i Dudy za ich politykę proamerykańską i eurosceptyczną, żeby nie powiedzieć: „antyeuropejską”. Polska, obok Węgier Orbána, należy do państw najbardziej przeciwnych dalszej integracji, najbardziej wrażliwych na punkcie suwerenności, najbardziej niechętnych federalizacji Unii Europejskiej.

Marginalizacja Polski w Unii Europejskiej nie martwi Trumpa – wręcz przeciwnie. To zmartwienie Polaków, ale ci akurat cieszą się, że będą wizy – dostaliśmy program Wiza Plus.

Zaproszenie
Dr Katarzyna Kasia, filozofka (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), Michał Sutowski, publicysta, ekonomista, tłumacz („Krytyka Polityczna”) i Grzegorz Rzeczkowski, dziennikarz śledczy „Polityki”, będą naszymi gośćmi w TOK FM w niedzielę 6 października o godz. 10:05. Zapraszam!