Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
PiS

13.10.2019
niedziela

Wiadomości dobre i złe

13 października 2019, niedziela,

Najpierw wiadomości złe. IV RP trzyma się mocno. Jeżeli wyniki sondażowe pozostaną bez zmian, to Prawo i Sprawiedliwość może być zadowolone, że po czterech latach rządzenia straciło zaledwie jeden mandat w Sejmie. Oczywiście, apetyt PiS był większy, liczyli na ponad 50 proc., na Sejm bez lewicy i bez PSL. Przemówienie Kaczyńskiego na wieczorze wyborczym było powściągliwe. Mając Polskie Radio i TVP, cały aparat państwa oraz ogromne pieniądze – nie są dziś bliżej Budapesztu niż przed wyborami.

Złą wiadomością jest wejście do parlamentu skrajnej prawicy. Brunatni weszli do Sejmu, zdobyli 6,4 proc. głosów, co daje 13 mandatów, z siły marginesowej stali się siłą parlamentarną. Ich głos będzie się liczył w kombinacjach PiS, będzie rozbrzmiewał z trybuny sejmowej jako pełnoprawnego, wybranego w demokratycznych wyborach ugrupowania. Będą mieli wpływ na bieg wydarzeń, kształt ustaw.

Złą wiadomością jest także oddanie przez PSL wsi polskiej Prawu i Sprawiedliwości. W całym przemówieniu Kosiniaka-Kamysza po ogłoszeniu sondażowego wyniku wyborów ani razu nie padły słowa „wieś, chłopstwo, rolnicy”. PSL marzy się „racjonalne centrum”, a wieś zostaje opanowana przez PiS, który w dodatku będzie miał komisarza do spraw rolnictwa w Unii Europejskiej.

Dobre wiadomości: rekordowa frekwencja ponad 60 proc. uprawnionych, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu sprawami publicznymi, o rosnącej aktywności obywatelskiej. Powrót lewicy do Sejmu – te wszystkie parasolki, zboczeńcy z LGBT, zieloni, mniejszości, przeciwnicy Polski węglowej przeszli przez płot i kordon policji, które odgradzały Sejm od ulicy. Lewica została odmłodzona, Biedroń i Zandberg to jednak inna para kaloszy niż Miller. Być może liczyli na więcej niż 11,9 proc., ale w narodowo-klerykalnej Polsce to nie jest powrót na kolanach.

Nadeszła chwila prawdy dla Platformy Obywatelskiej – albo ucieczka do przodu, aktywność, energia, inwencja, odwaga i nowe twarze, albo dalsza erozja wpływów. Platforma wymaga nowej definicji i nowego przywództwa.

W sumie Polska pozostanie na tym samym kursie co dotychczas. „Zjednoczona Prawica” będzie kontynuować „dobrą zmianę” – niszczyć sądownictwo, opanowywać media, wyższe uczelnie, „starą elitę” typu prof. Gersdorf zastępować nową pseudoelitą. Typu Piotrowicz i Ziobro.

Niewygodne NGO-sy będą nękane. Życie umysłowe – limitowane. Jak powiedział Kaczyński: w swoim łóżku i w swoim teatrze wolno wszystko, ale nie za państwowe pieniądze. Tutaj decydować będzie rząd, bo to są jego pieniądze. Aferzyści i hejterzy pozostaną bezkarni. Nagroda Nobla będzie „lewicowym spiskiem”. Opór może będzie silniejszy, okoliczności gospodarcze mogą się pogorszyć, ale linia frontu pozostanie ta sama: obrona demokracji przed jej wrogami, przed rządami silnej ręki w różnych odcieniach czerni.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 131

Dodaj komentarz »
 1. Mali się cieszą, że wyborcy dali im miejsca w parlamencie, ci więksi nie są zadowoleni, podobnie jak przewodnia, która jest rozczarowana. Tyle wysiłku i trzeba się dalej męczyć.
  Gdyby sondażowe wyniki wyborów się utrzymały to świadczyłoby tylko o tym, że nic nie jest takie proste. Polacy na Stadionie Narodowym zadowoleni. Liczy się to, że drużyna trudny mecz wygrała, bramki były piękne i już jesteśmy na EURO. Mam nadzieę, że z Izraelem wygramy, albo po bratersku zremisujemy, a po tym meczu także Izraelczycy będą odnosić się do nas z szacunkiem.
  Ze Słowenią u nas może być remis. Szkoda zachodu

 2. @ red Passent:
  „Złą wiadomością jest wejście do parlamentu skrajnej prawicy. Brunatni weszli do Sejmu, zdobyli 6,4 proc głosów, co daje 13 mandatów, z siły marginesowej stali się siłą parlamentarną”
  Skrajną prawicę (faszystowską) mieliśmy w Sejmie w zasadzie cały czas, również w ostatniej kadencji. Jednak faszyści nie mają dostatecznej siły przebicia, aby wystartować samodzielnie w wyborach, zawsze się do kogoś muszą podłączyć. Przedtem do PiSsu później do Kukiza , teraz do Korwina, który jest wprawdzie antydemokratą ale z pewnością nie faszystą.

 3. Mad Marx,
  no i Korwin ma szansę zostać Marszałkiem-Seniorem.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. W tych warunkach PiS jest jedyną partią polityczną , która jest gotowa zapłacić rachunek za „dobrą zmianę” , reszta woli odczekać . Na końcu rachunek zostanie wystawiony całemu społeczeństwu, także tym cwanym , którzy z cynizmu głosowali na PiS.

 6. Jestem zdumiony, że te dwa polityczne trupy, PO i Nowoczesna uzyskały tak dobry wynik. To dla PiS bardzo dobra wiadomość, będzie mógł tymi truchłami dalej nawozić swój polityczny ogródek. Mauro i jemu podobni pewnie się cieszą bo wiedzą, że dopóki ten nawóz będzie miał tak mocną pozycję, to PiS może czuć się bezpieczny.
  ceterum censeo PiS wygrał przez KO.

 7. Bar Norte

  Brunatni rosna w sile. Nowe scyzoryki wchodza na scene.
  Jeden z dzialaczy Konfederacji , Krzysztof Bosak z Kielc, jest bardziej wygadany niz Patryk Jaki.
  https://www.youtube.com/watch?v=MaDvFTeO4FI&pbjreload=10

  Na szczescie ma dziwaczny obcy akcent , wiec chyba szerokiego poparcia nie zdobedzie.

 8. Jak wynika z analiz OKO.press, granicą bezpieczeństwa dla PiS jest wynik 43 proc. Takie poparcie oznaczałoby prawie pewne dalsze samodzielne rządy. Wynik exit polls pokazuje, że PiS nieznacznie przekroczył tę granicę, ale z niepokojem będzie czekał na następne sondaże (tzw. late polls) i ostateczne wyniki.

 9. Через 40 лет Россия могла бы оказаться в полной жопе, если бы не Путин. Он нашел туда более короткий путь.
  🙂

 10. Przypominam bo wkleiłem pod poprzednim wpisem
  W 2015 roku za granica głosowało około 175 tys polaków .
  Obecnie głosowało znacznie więcej więcej
  Hiszpanii zarejestrowało się blisko 9 tysięcy
  W Szwecji 5 tys
  W tym roku tylko na Wyspach Brytyjskich zarejestrowało się do głosowania blisko 100 tys. Polaków !!!
  itd
  280 000 głosów to około 2% poparcia

 11. kooperatywaMandragon

  „Brunatni rosna w sile. Nowe scyzoryki wchodza na scene.
  Jeden z dzialaczy Konfederacji , Krzysztof Bosak z Kielc, jest bardziej wygadany niz Patryk Jaki.”

  Bosak to nie jest „nowy scyzoryk”. To prawdziwy weteran ruchu – mozna powiedzieć stara kosa. On zaczynał jeszcze u starego i młodego Giertycha.

 12. Gorące łącze na Zaleszczyki

  Internet siada, trudno się dokopać.

  Nie wiadomo, kto tak licznie ucieka światłowami na Zaleszczyki, poza jednym, co odnalazł się we Wrocławiu, konstatując przytomnie, że to nie Budapeszt. Przystanek do wysiadki, nic innego tylko Rumunia.

  Trzeba Schetynie przyznac w dwóch- jedno: chłopski tupet i niezbywalna wola trzymania stolca klubu.
  Bez tego zdjęcia Budapesztu z Wrocławia, obraz będzie przechodził z sepii w barwy klepsydry.

  Pohukiwania powszechne, o przewadze „opozycji” to zaklinanie żaby w gotującym się garnku, że power drgawek z mięśniówki a nie stężenia pośmiertnego.

  Kto może na poważnie mieć wizję twardej koalicji antypissowskiej w takim Sejmie, wybranym przecież na dokładnie odwrotnej zasadzie: każdemu z sukna według potrzeb, a sukno trzyma w kieszeni jeden skrzeczący dziad.
  Już widzę, jak siedzi z zalożonymi rękami, nie dzieląc sukna na ścinki bakszyszy przekupstwa lub zastraszenia.

  Opozycja przegrała nami Polskę poczwórnie.

  Po pierwsze cynizmem podziału z niskich pobudek.

  Po drugie mobilizacją do biegu w miejscu, a nawet przywódczo wstecz pod niemodną i zleżałą spódniczkę KMB

  Po trzecie hipokryzją oszustwa co do celu, bo nie zwycięstwa przecież, degustującą światłych Polaków do aktywności na jej rzecz.

  Po czwarte, bo nic nie wskazuje, aby zamierzała coś w tym zmienić, poza Polską w ruinę – na żyrandolną wnuczkę i mrzonki z subwencji tuszonki.

  Dziś klucze do powrotu Polski do siebie są dwa:

  Pierwszy, przez wrota piekieł samoupadku zgnilizny pissu pod naszym zagłodzonym truchłem.

  Drugi, przez upadek PO w tej formie, a najpierwj jej Zaleszczyka II (po brukselskim, wrocławskiego) i odrodzenie opozycji do polokokty.

  ….Przepraszam. że piszę przez sen.
  – – –

 13. Kiedy cztery lata temu wyborcy kładli się spać, PiS miał 242 mandaty. Rano, w kolejnym, dokładniejszym sondażu miał ich już 232.
  Podobnie może być teraz. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że late poll jest dokładniejszym badaniem, ponieważ opiera się na oficjalnych danych z komisji, a nie na opiniach wyborców, którzy nie zawsze przyznają się, na kogo głosowali.
  Tak było w 2015 roku, gdzie wynik PiS w exit poll był lekko przeszacowany, bo partia Jarosława Kaczyńskiego miała 39 proc. i 242 mandaty, a w late poll liczba ta zmalała do 232 mandatów, żeby oficjalnie ustabilizować się na poziomie 37,58 proc. poparcia i liczbie 235 mandatów.

 14. Kadry, panie sierżancie

  Czy ktoś z Państwa już kiedyś pękał (nie będąc posłem Pękiem)?
  Jeśli tak, to z pewnością zgadniecie, w jakim momencie pęka prezydent Warszawy z PO, pan Trzaskowski.
  Nie, nie pęka z rury, ale z …dumy, wysyłając ten pęk podziękowań milionowi głosujących w Warszawie:

  „…Pękam z dumy z warszawiaków, że tak tłumnie poszli głosować.”

  Ten rodzaj pęku jednak dumę przynosi tylko z cicha.

  Kadry czynią dumę, a te… tylko zdumiewają w kadrze.
  – – –

 15. Ku pokrzepieniu serc:
  „Kwestię liczby mandatów poszczególnych ugrupowań w Sejmie komentował w TVN24 socjolog dr hab. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdaniem eksperta, istnieje prawdopodobieństwo, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie będzie miała większości.

  – Dla mnie te przeliczenia na mandaty są bardzo wątpliwe. Byłoby niezwykłą anomalią, gdy partia przy poparciu 43,5 proc. i czterech konkurentach zdobyła samodzielną większość. Wedle moich wyliczeń należy się spodziewać 227 mandatów – ocenił socjolog.

  – Sytuacja jest nie taka najgorsza, jeśli chodzi o perspektywy rządzenia, ale daleka od komfortu – dodał dr hab. Jarosław Flis w TVN24.

  Jak podaje Wyborcza.pl, podobnych wyliczeń dokonał Andrzej Machowski, doktor psychologii w zakresie psychometrii i analityk badań sondażowych. Według niego, PiS może liczyć na 227 mandatów, KO na 135, Lewica 47, PSL – 34, a Konfederacja – 16”.

 16. kooperatywaMandragon

  Znalazłem panu fotoreportaż pt „Kwiat młodzieży Giertycha”. Bosak sprzed lat na zdjęciach 21 i 23.

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/kwiat-mlodziezy-giertycha-co-dzis-robia-ci-ktorzy-zamawiali-5-piw/rg4nhxg#slajd-23

  Dobrej zabawy!

 17. Bar Norte
  14 października o godz. 0:56

  Schetyna musi odejsc !

 18. kooperatywaMandragon

  Nie mam nic do Schetyny.
  Przecież on jest z chadecji (PO) – to ich sprawa.

 19. Korekta podziału na mandaty w/g exit poll bo sondażownia się rąbnęła

  PiS – 231
  KO – 139
  Lewica – 49
  PSL – 32
  Konfederacja – 8
  Mniejszość niemiecka – 1

 20. „PiS w koalicji z Konfederacją? Mówi się o takim sojuszu w przypadku braku samodzielnej większości w PiS. Adam Lipiński, wiceszef partii, nie zaprzeczył takiemu scenariuszowi. Ostrzej to komentuje Jarosław Gowin. – Chyba nikogo w obozie Zjednoczonej Prawicy nie trzeba przekonywać, że Konfederacja jest pierwszą po 1989 roku partią prorosyjską, która trafia – o ile trafi – do polskiego Sejmu i to nie powinien być partner dla Zjednoczonej Prawicy – powiedział.”

  Jarosław Gowin nie udał się Naczelnikowi jako koalicjant.

 21. jobrave (0:55)

  „Zasługujemy na więcej”, rzekł prezes Kaczorek. Na jakiej podstawie? Własnego widzimisię, bo przecież nie oceny wyborców. Mając ogromne pieniądze zarobione przez jednych Polaków i przekazane innym Polakom, ponad 2 procent PKB w postaci „500+”, o „13 i 14” emeryturach nie wspominając, konsumując politycznie okres historycznej koniunktury gospodarczej mogłaby się partia rządząca lepiej postarać.

  Po drugie, faktycznie pisowskie 43,5%, przy 55,3 dla pozostałych partii wchodzących do Sejmu nijak nie przelicza się na większość w Sejmie. Za d’Hondta nie dostaje się premii w wysokości 13-15 procent. Z moich obliczeń wychodzi 223-141-45-40-10 odpowiednio dla pięciu partii. Ale to wszystko są szacunki oparte na wynikach exit polls z jednej sondażowni, które też są obarczone błędem. Dużo gadano o doskonałości metody, ale bywa ona zawodna.

  A gdzie są wyniki wyborów do Senatu? Poczekajmy do rana, a nawet do wieczora z ostatecznym komentarzem do tych wyborów.

 22. @ Daniel Passent

  Przy takiej frekwencji jutro Konfederacja 4.6 % i nie wchodzi do Sejmu zaś PSL będzie na granicy 5 % i nie jestem pewien czy wejdzie do Sejmu.

  PiS zbliży się do 46 % i będzie miał 249 posłów.

  Jestem pewny na 100% ,że Szefem NIK zostanie Antoni Macierowicz i to jest wymarzone stanowisko dla jego charakteru .Będzie biczem Bożym na wszelkich złodzieji w samorządach.

  Gospodarczo rządy PiS będą dobre dla Polaków i Polski.Dużymi projektami infrastrukturalnymi porty ,koleje ,CPK ,elektrownie atomowe ,gazowe,farmy wiatrowe na Bałtyku – sa zainteresowane firmy z krajów UE.One zarobią wielkie pieniądze na kontrakach za projektowanie ,wykonastwo i dostawy urzadzeń.Same rozprezarki dla portów LNG to olbrzymie pieniądze dla firm niemieckich.

  Pod rządami PiS państwo zostanie uporządkowane ,ludzie i firmy będą się bogacić.WP oraz Służby zostaną dodatkowe pieniadze na wyposażenie i pensje.

  Na duże miasta przyjdzie ciężki czas i dla ich mieszkańców.Państwo ma prawo nakładać i zmieniać podatki.Dlatego PIT zostanie jeszcze zmniejszony co mocno uderzy w miasta zaś dla rekompensaty budże tych miast zostanie wprowadzona możliwość podatku kastralnego od wartości domu na wzór USA.Ten podatek prawie nie dotknie mieszkańców wsi ( powierzchnia związana z produkcja wyłączona ) prowincji i małych miast zaś mocno dotknie mieszkańców dużych miast gdzie ceny mieszkań są wysokie.Podatek ten będzie musiał być wprowadzony gdyż inaczej duże miasta zamieniłyby sie w slumsy podobnie jak Detroit.Podatek kastralny od wartości powiązanej z wartością rynkową oraz powierzchnią spowoduje również ,że firmy będą uciekały na prowincję gdzie będzie mniejszy podatek.Na tym będzie polegał zrównoważony rozwój Polski i spełni sie sprawiedliwośc społeczna gdzie Warszawę budowała cała Polska po to aby postkomuchy zamieszkały choćby w Aleji Róż.

  Tak wiec Lemingi które nie zagłosowały w miastach na PiS spotka ich za to kara i rzewnymi łzami opłakiwać głupotę do jakiej podpusciła je np tygodnik Polityka..Ich zgryzoty bedą umilać w tych miastach barwne parady marsze LGBT do których tak zagrzewa prof.Jan Hartman..

  Tak z ciekawości czy lewicowiec Zandberg w Sejmie będzie głosował za podatkiem kastralnym zaś stare trepy z SLD jestem pewny nie zagłosują.

  Z wioski Palatine,Illinois

 23. Prof. Tomasz Grodzki ( KO ) zostanie Senatorem
  Przegrala Jacyna Witt z PiS przyznala na fejsie ( dyrektor Stoczni w Szczecinie od kilku tygodni,) wiec może zacznie budować promy morskie .Zapowiadała z w grudniu 2019 sprowadzi 1000 filipińczyków ( ważne , ze katolicy a czy fachowcy ?) to będzie kompromitacja a nie budowa !

 24. Kocham Pana, panie Sułku!

 25. Ciekawe jaka bedzie Polska za nastepne 4 lata?
  Edukacja? Sluzba zdrowia? Programy spoleczne?
  Kultura?
  Media?
  Wymiar sprawiedliwosci?
  Konstytucja?

  Nic sie nie zmieni?

 26. @Gekko 0:29 właśnie o tym pisałam wczesniej – teraz podpisujesz się pod moimi uwagami w poszukiwaniu przyczyn porażki.
  Nie zgadzam się z rozpoznaniem: cynizm podziału z niskich pobudek, tzn. które ugrupowania wg. ciebie powinny startować razem i co miałoby je łączyć poza pozbawieniem władzy PiS? Taka idea przypomina mi głosowanie na jedną z dwóch dużych partii które niewiele się od siebie różnią (znamy, znamy)

 27. Wszelka władza od Boga pochodzi. Czyja władza tego religia. Tak sobie myślę,że wystarczy nawrócić się a wszystko stanie się normalne. A do tego czasu zastanowić się czy dwie kadencje Kwaśniewskiego to była kara czy nagroda.

 28. A może jeszcze nie wszystko stracone?
  Może ranek coś odmieni?
  Może maciek znów wyliczy coś PiSowi na pohybel?

  Tymczasem liczby są nieubłagane:
  wybory 2015 – PO + Nowoczesna – 32,5 % głosów, PiS 37,58 % głosów

  wybory 2019 – PO + Nowoczesna + Zieloni + Inicjatywa Polska – 27,4% głosów, PiS 43,6 % głosów

  co oznacza, że wszelkiej maści platfusy mają 5 procent mniej, a pisiorom przybyło 6 procent.
  – przy znacznie większej frekwencji.

  Już się zaczynają modlitwy o kryzys gospodarczy, który miałby zmieść PiS.
  Stasieku klęczy i woła: „wojnę sprawiedliwą daj nam Panie i desant z Niemiec i Francyji!…”
  Gdzie jest Adaś?
  Pije? 🙂

 29. Byt określa świadomość a nie prawa rynku. Choć głos wyborcy ma rynkową cenę i daje władzę. Tak sobie myślę,że liberałowie nie przewidzieli kupczenia głosami na rynku wyborczym. Takie są fakty o „pazerności” suwerena.

 30. Dzięki zwycięskiej Armii Czerwonej wybory wróciły do kraju nad Wisłą. W czasach Generalnej Guberni to nie było możliwe. Choć okupant miał katolickie korzenie. Tak sobie myślą,że władzy po 1945 roku nie zaglądajmy w zęby bo też pochodziła od …

 31. quentin t.
  14 października o godz. 6:19
  To jest powód to radości? że niszczycie Polskę tak jak w XVIII niszczycie praworządność i wprowadzacie dyktaturę kołtunko- katolicką, geny kotuńsko- targowickie geny są silne . Ktoś to masowo rozkrada i łamie praworządność konstytucyjną jest zdolny do każdego łajdactwa , nawet manipulowanie przy wyborach!
  Niszczenie własnego państwa jest powodem do dumy?
  PO i nie tylko reprezentuje wolnych obywateli i samodzielnie myślących jak zabraknie takich obywateli to oznacza koniec Polski jak w XVIII stuleciu

 32. Quentin,
  ale piwo przegrałeś, a nawet „dwóch” 😉 .
  Teraz wykombinuj jak się wywiązać!

 33. A początek „katolizacji” dał tzw. Konkordat. To w nim KK pokazał miejsce świeckiej władzy w nawracaniu suwerena. Nie wtrącać się. Tak sobie myślę o ponownej chrystianizacji zapoczątkowanej w 966 r. W orlim gnieżdzie Konkordat okazał się kukułczym jajem. Co widać w urzędach i klasach szkolnym gdzie godło zadeptywane jest watykańskimi gadżetami.

 34. neospasmin
  14 października o godz. 5:27
  Czyli Polska w ruinie

 35. Skoro większość chce okupacji hunwejbinów to przyjmijmy z pokorą taki objaw. Jak historia niesie zabory/okupacje były najbardziej kulturotwórcze nad Wisłą. Tak sobie myślę,że każda okupacja miała wkład do dziedzictwa narodowego. Dajmy szansę…na kolejny patos.

 36. Ponad 49 proc. dzis rano. Zaczyna to wyglądać, za przeproszeniem blogowej żandarmerii, na pogrom. Stąd wisielczy humor red. Passenta, że zboczeńcy i brunatni dostali się do Sejmu.

 37. Mauro,
  co byś nie kombinował to wyraźnie się okaże, że więcej niż połowa biorących udział w wyborach nie życzy sobie, by PiS sprawował władzę. Z czego się więc tak cieszysz?

 38. Jedno jest pewne, jednomandatowe okręgi do Senatu nic nie zmieniły w sposobie wybierania. Wyborcy głosują w dalszym ciągu na partie, ale trudno się dziwić skoro nie ma tam kandydatów, którzy mieliby inne atuty.
  30 lat wolności wyboru nie spowodowało większych zmian w zachowaniu Polaków. Pozostali zaściankowi w swoich poglądach i jak chłopi pańszczyźniani korzystają z okazji i rabują dwory.
  Powtórzę jeszcze raz, że nie da się wskazać nowoczesnego kraju, w którym rozmaite odcienie prawicy miałby tak miażdżącą większość i taki mandat do rządzenia.
  Już wczoraj musiałem po raz kolejny tłumaczyć moim zza Odry, że PiS nie jest tu niczemu winien, bo do urn poszli jednak Polacy i właśnie tak wybrali. Kropka.

 39. BWTB,
  przecież, gdy Polski nie było w Unii, to Polacy zachowywali się jak naród „postępowy i nowoczesny” bo wielokrotnie rządziła „lewica” i to „liberalna” i dopiero jak Polacy znaleźli się w Unii, to stali się nagle „zaściankowi” i zachowują się jak „chłopi pańszczyźniani”.
  Domorosłym socjologom proponuję poszukać gumowego młotka i sprowadzić czółko i dekiel na właściwe miejsce. Kropka.

 40. legat
  14 października o godz. 8:30

  ” … co byś nie kombinował to wyraźnie się okaże, że więcej niż połowa biorących udział w wyborach nie życzy sobie, by PiS sprawował władzę”.

  Dobra rada, stwórzcie jedną partię.

 41. Mauro Rossi
  14 października o godz. 8:09
  POGROM CZEGO? POLSKI WOLNEJ I DEMOKRATYCZNEJ z której mówiąc jestem Polak można być dumny? 45% to i tak lepiej żeby dla dobra Polski nigdy nie istnieli!!!!

 42. Dobrzy ludzie złych wyborów…

  Radość wielu Polaków, że w wyborach 13.10 ma wreszcie tyle różnych opcji głosowanie nie-na-piss, przypomina propagandę zaklęć peerelu o pluraliźmie w ramach pron.
  Wynik wyborów bez wątpienia obrazuje stan naszej edukacji i poziom demoralizacji, z pełną symetrią po stronie elektoratu i tzw. opozycji.

  Gdy czytam radosne wieści ze stolicy Polski, jak bardzo mało wygrał(sic!)na żoliborzu Kaczynski (GW) i jak bardzo mniej niż mógł wygrał piss w Warszawie (Trzaskowski), jak pięknie Zandberg będzie kwitł brodą z mównicy w pomieszczeniu na szczotki (skierowany tam przez piss-marszałka jak do kozy, za pyskowanie władzy), jak Mikke będzie fikkał na żyrandolu korytarza…
  …uważam że zmianę paradygmatu z piekieł polokokty, że po belgijsku, d’Hondetm 2+2=8, może w Polsce przynieść tylko natychmiastowe przywrócenie permanentnego strajku „oświaty” z reedukacją personelu krzyżowo z salowymi w lazaretach; lekarze zaś od razu na sory w kruchcie, do badania zgodności macic z konstytucją, wśród dziatwy oświecanej świecami wotywnymi ciemnoty szkół w domach parafialnych.

  Wszyscy zaoszczędzilibyśmy tym sposobem mnóstwo godności i dobrobytu na rezygnacji z kosztownych wiosek potiomkinowskich III r.i.p., jak cywilizacja, edukacja, ochrona zdrowia, o prawie i sprawiedliwości nie mówiąc.

  Jak pisze Gospodarz, widmo dwóch wiadomości krąży nad Polską: jedna o rewolucji, druga że potrzebnej tylko na opozycji.

  Trzecią wiadomością jest ta jawa, że widmo KMB pchanej na żyrandole jest autentycznym kokentarzem Schetyny po wieczorze wyborczym…
  Rewolucjoniści… na grzyby pod kościołem: kląk!

  Rząd który ich wykończy, mają wreszcie własnymi rękami naprawdę dobrzy ludzie, bo innych zdolnych skupić się na liczeniu do władzy (w ramach 2+2) w Polsce wolnej szukać daremno.

 43. Wyszło szydło…Zamiast KONSTYTUCJI suweren woli do ręki…Tak sobie myślę,że KONSTYTUCJI i praworządności do garnka nie wrzucisz. Taka wyborcza prostytucja…A co ja z tego mam…

 44. 08:33 Najświeższe wyniki PKW. PiS 243 mandaty!

 45. Mauro,
  a po co jedną, skoro ostatnie lata władzę sprawowała koalicja trzech partii. Nie wiedziałeś o tym?

 46. POPiS ma wiekszość konstytucyjną. Może ustanowić nowe reguły gry na wiele dziesięcoleci. 🙂

 47. Demokracja międzygatunkowa… śmierć projektu

  Jako postscriptum, po przeczytaniu postów bloga, dodam jeszcze jedną refleksję powyborczą, póki kosztuje mnie ona tylko prąd w internecie.

  Nocą czytałem dwa, a oba świetne, wywiady uprzedniej „P” – z Zagajewskim i Sasnalem.
  Mniej lub bardziej otwarcie mówią to, co poprawność polityczna próbuje przekuć w paradygmat, fałszywy w ocenie sensu demokracji międzygatunkowej.
  Demokracja albowiem, nie przewiduje porozumienia między obcymi gatunkami.

  Sasnal, pisząc o bezcelowości rozmowy z wykluczonymi cywilizacyjnie, w ramach akcji afirmatywnych gatunków kopalnych, ma całkowitą rację.
  Żal że nie mogę cytować, bo mam tylko Sasnala na papierze.

  Jednak, jak jeszcze usłyszę jakieś dobre ludzie, pieprzące o zasypywaniu podziałów, to zaznaczę, że będą oni pierwszymi których ta władza wrzuci w rów pomiędzy sobą, a totalnym zamordyzmem.

  Na który nie trzeba będzie długo czekać.
  W środę prawem kaduka, stary sejm rozwiąże nowy worek z padnorami.

  Każdy powinien mieć własny, blog: większość pod nawą, reszta pod płotem.
  Pozdrawiam serdecznie niezrozumnych, że.

 48. BWTB
  14 października o godz. 8:37

  W ramach podtrzymania razgawora, dość zbieżny z moim oglądem jest Twój komentarz.
  Z wyjątkiem tego, o niewinie pissu.
  Owszem, pożarcie przez hienę gołego leniucha, tarzającego się po stepie w ramach zakładowego safari, nie jest hieny winą, a zaniechaniem braku myśliwych na tak skomponowanej ekskursji all brain exclusive.

  KMB: módlmy się, za alternatywę na żyrandol.
  Pomysłem rewolucyjnym, uważam, przydającym polokokcie sznytu baraku wesołego i progresywnego, byłoby wystawienie zamiast wnuczki, komicznego oszusta wyborczego biegłego w myku „na wnuczka”.
  O ile zechce nas ubawiać kolejną obietnicą, że za drobną opłatą rewanżującą, odwróci się z partnerem od brukselki.
  Jest nadzieja na mniej pyzatego umysłowo, a ładniejszego nawet, narodu dobrodzieja.

 49. Dlaczego katolicy nie mają jednej partii. Przecież spieranie się o wyższość świat nie wymaga politycznych kibolskich szalików. Tak sobie myślę o przebierańcach. A KK milczy jak w czasie okupacji. Divide et…

 50. quentin t.
  14 października o godz. 6:19
  Gdzie jest Adaś?
  Pije?

  Zgadłeś!
  Pije zdrowie wszystkich szmalcowników, którzy głosowali na faszystów PiS!

  Banasiu, czas wrócić z urlopu !!!! 🙂

 51. legat:
  jestem gotów na danie satysfakcji 🙂

  Napisz, jakie piwo preferujesz i na jaki adres wysłać 🙂

  P.S. Najciekawsze w tych wyborach jest to, że Konfederacja przebiła szklalny sufit i odtąd może mieć tylko więcej.

 52. Adaś, nie musisz czekać na powrót Banasia z urlopu.
  Wybierz jakąkolwiek agencję towarzyską w pobliżu twojego miejsca postoju 🙂
  Przewietrzysz się, poznasz nowego człowieka (albo kilku, jeśli wolisz grupowo), otrzymasz nowe impulsy.
  A może odkryjesz faszyzm w burdelu?
  Byłby to interesujący przyczynek do historii ludzkiej głupoty, którą bezwiednie piszesz na tutejszym blogu… 🙂

 53. jobrave
  14 października o godz. 0:55
  podobnych wyliczeń dokonał Andrzej Machowski, doktor psychologii w zakresie psychometrii i analityk badań sondażowych. Według niego, PiS może liczyć na 227 mandatów…
  Psychometria a realia.

 54. qurwik,
  widać, że masz duże doświadczenie w agencjach towarzyskich, whauuuuu!

  Zostań tam do usr** śmierci 🙂

 55. zezem o 9:45:
  myślenie życzeniowe i usilne wyszukiwanie jakiegokolwiek autorytetu dla owych życzeń poparcia – to specjalność domu tutejszych obserwatorów życia politycznego.

  Kolejny temat do przemyśleń o przyszłości to elektorat najmłodszy:

  ” W grupie wiekowej od 18 do 29 lat głos oddało 46,4 proc. uprawnionych do głosowania. W porównaniu do innych grup wiekowych i ogólnej frekwencji to słaby wynik.
  Najmłodsza grupa głosujących najczęściej wybierała PIS – zdobyło poparcie na poziomie 26,2 proc. Nieznacznie słabszy wynik uzyskali kandydaci KO – 24 proc. Znacznie powyżej ogólnego wyniku wybierali Konfederację – uzyskała w tej grupie wiekowej 20,2 proc. głosów. Czwarte miejsce zdobył SLD – 17,7 proc. Na PSL głosowało z kolei 10,3 proc. najmłodszych wyborców.”

  Młodzież w większym, niż całość elektoratu, stopniu stawia na partie spoza głównego nurtu.
  (to jeszcze dane sondażowe, za portalem „na temat”)

 56. Można rzec,że wygrana z niskich pobudek dla pieniędzy za oddany głos. Tego KONSTYTUCJA nie zabrania. Co innego wójt za pół litra wybrany to kryminał. Tak sobie myślę,że być wójtem za pół litra to śliska sprawa…Gdzie tu równość kiedy takie prawo ale czy sprawiedliwe…

 57. Sciaga dla blogowej felczerki, specjalizujacej sie w szolomach……

  Pozostaje im wiec wrazenie “bywania” wsrod parajacym sie “robota” dziennikarska. Nowe medium, ktore tworzy nowa “poetyke”, wymaga rowniez nowych instrumentow ja opisujacych. Kazdy moze stac sie dziennikarzem, felietonista oraz eseista jednoczesnie. Prosze o zwrocenie akcentu na jednoczesnie. Antysemityzm staje sie trudny w racjonalnym postrzeganiu, gdy z religii przenoszone sa akcenty na rase.

  Gdy lek zamienia sie w niechec. Gdy koincydencja staje sie regula. Najbardziej ostra forma antysemityzmu jest nienawisc do zydow i jednoczesne oskarzanie ich o spisek, chec opanowania swiata.
  Chec dominacji nad narodami arabskimi, a nie np. pragnienie bezpieczenstwa i pokojowej egzystencji, co przeksztalca ich w pierwszoplanowych wrogow kazdego czlowieka. Fokusowanie zydow na dzialanosc poszczegolnych rzadow izraelskich oraz zaznacznanie jednoczesnie przy kazdej okazji, jednostronnej krytyki Izraela swiadczy li tylko o przyproszeniu oczu.
  Niemala role w tej mistyfikacji odgrywaja Protokoly medrcow syjonu, bo odwoluja sie one do paradygmatu oportunistycznej teorii trwajacego od tysiecy lat spisku. Mozna przy tym zauwazyc twierdzenia: zydzi zawsze spiskuja. Zydzi sa wszedzie.

  Zydzi kryja sie w kazdej organizacji i instytucji. Podporzadkowani sa swojej “centralnej” wladzy. Odnosza sukces. Sa oszczedni, majetni etc.. Dziwi mnie rowniez niecierpliwosc moich interlokutorow piszacych o zmianach spolecznych, politycznych w ciagu ostatnich dwudziestu siedmiu lat w Polsce. Zmianach przeciez istotnych, wymagajacych przeto pracy i czasu; prawdopodobnie wielu dziesiecioleci.

  Podobna niecierpliwosc irytuje w opisach sytuacji w Iraku i Afganistanie, Palestynie i Izraelu. Pozostalych krajow nekanych przez konflikty wewnetrzne i zewnetrzne nasi blogowi przodownicy intelektualni nie wymieniaja.

  Potrafia jednak odwaznie stawiac pytania. Zawsze twierdzilem, ze poruszane kwestii z tzw. wielkiego swiata jest mniej sensowne, bo maly jest nasz bezposredni wplyw na ich rozwiazanie, kwestie natomiast aktualne na wlasnym prowincjonalnym podworku sa latwiejsze do pojmowania, a szukanie rozwiazan berdziej efektywne, chociaz mniej efektowne.

  Zapominamy przy tym czesto, ze Europa potrzebowala na tworzenie struktur obywatelskich prawie tysiaca lat. Przy okazji przypominam, ze parlament angielski z XIII wieku to byla lipa….,a nazwa miasta Lipsk od lipy wlasnie pochodzi…

  Pamietamy natomiast, opisujac “wystepki” zydow o trwajacym tysiace lat “spisku” oraz konflikcie. Podobnie jest z krytyka Izraela, czesto niezbedna i sluszna. Zapominamy przy tym, ze Izrael jest jedyna “demokracja”na Bliskim Wschodzie.

  Zapominamy rowniez, ze polityka rzadu izraelskiego, popierana wprawdzie przez uzyskana wiekszosc w Knesecie, krytykowana jest przez mniejszosc, ktora moze stanowic prawie polowe populacji. Problem wielostronnie zlozony postrzegamy przewaznie jednostronnie przez majacych (jak wspomnialem wyzej) przyproszone oczy.

  Niepodzielnie dyskutujemy na temat sprzecznosci, zlozonych problemow polityczno-spolecznych podazajac w blogosferze do nikad. Pytania zasadnicze o konlikt arabsko-arabski, palestynsko-palestynski, izraelsko-izraelski etc. pozostaja bez odpowiedzi. Podobnie jest przy dyskusjach o lewicowej Europie. Mowimy wprawdzie o wybranych prawicowych rzadach, zapominajac o drugiej polowie spoleczenstwa. O spoleczno-politycznym mainstream. Jest to typowe dla myslenia “wykluczajacego”. Niektorzy mieszaja demokracje partycypujaca z antropologia. Wiesio doniesie prawdopodobnie za chwile o inicjatywie Sary Wagenknecht, ktora wzial za cala niemiecka Lewice. Oj Wiesio! Oj oplakujaca go 404!

 58. Przodowniczce felczerek 404….

  powtorzone za Hartmannem….

  5. Najwięcej drzewek w Yad Vashem mają Polacy, a za ukrywanie Żydów tylko w Polsce groziła śmierć. To wciąż na nowo powtarzane zdanie (druga jego część jest akurat nieprawdziwa) ma brzmieć jak wyrzut: „a wy, Żydzi, jesteście niewdzięcznikami, i wciąż wypominacie nam tych paru szmalcowników”. Co więcej, my, Polacy, byliśmy waleczni i bohaterscy, w wy, Żydzi, szliście do komór gzowych jak barany na rzeź, nie podejmując prób obrony.
  To ostatnie jest kalumnią okrutną i byłoby nią nawet wtedy, gdyby było prawdą, że Żydom zabrakło waleczności (wielu Żydów też tak zresztą myśli). Również kompletna nieświadomość i twarda odmowa przyjęcia do wiadomości niezbitych faktów, świadczących o wielkiej dysproporcji, jaka zachodzi między liczbą bezinteresownie pomagających Żydom a liczbą Polaków zaangażowanych w ich krzywdzenie, jest aktywnym antysemityzmem.
  Sprawiedliwych, ratujących Żydów bezinteresownie było w proporcji do liczby Żydów w Polsce niewielu, a ryzykowali życie przede wszystkim dlatego, że mogli zostać zadenuncjowani przez Polaków, co zresztą bardzo często się zdarzało. Bywało i tak, że bez pomocy Niemców Polacy sami ze Sprawiedliwymi się rozprawiali.
  Świadectwa Żydów, którzy przeżyli w Polsce, są bardzo do siebie podobne – wszyscy doświadczyli prześladowań i szantażu, prawie wszyscy otrzymywali płatną pomoc i bardzo wielu otrzymywało pomoc bezinteresowną i bohaterską. Zasłanianie się Sprawiedliwymi dla wybielania Polaków i obwiniania Żydów o niesprawiedliwe wypominanie Polakom wrogości i współpracy z Niemcami jest niemal oficjalnym tropem retorycznym polskiego antysemityzmu, którym ochoczo posługują się władze, nie tylko proweniencji endeckiej.
  6. Żydzi doświadczyli Holokaustu – jak to możliwe, że teraz robią to samo Palestyńczykom? Nienawiść do Izraela jest popularną, bo względnie bezpieczną formą wyrażania niechęci do Żydów, gdyż można ją w tym przypadku zakamuflować troską o prześladowanych Palestyńczyków. Troska ta ma krótkie nogi.
  Prześladowania Palestyńczyków przez Arabów w innych niż Izrael krajach zupełnie tych „zatroskanych” nie interesują, nie mówiąc o dzieciach żydowskich mordowanych przez terrorystów palestyńskich. Za to dzieci palestyńskie ginące z rąk Izraelczyków wyciskają z oczy łzy naszych nieantysemitów. Asymetria ta jest więcej niż rażąca – jest groteskowa. Podobnie jak wielki gniew na przemoc stosowaną przez Izrael, któremu towarzyszy całkowita obojętność wobec przemocy, jakiej doznają obywatele innych krajów regionu.
  Reżimy arabskie czy też reżim irański, nie mówiąc już o palestyńskim reżimie Hamasu w Strefie Gazy, żadnych silniejszych emocji nie wzbudzają. Co do meritum zaś, to zapewne nie ma wśród antysemitów takich głupców, którzy nie wiedzieliby, że Izraelczycy nie wyłapują ukrywających się Palestyńczyków, by uśmiercić ich w komorach gazowych. Nie uważają jednak tego rodzaju porównań za niestosowne i urągające pamięci ofiar Holokaustu, bo nie mają dla tych ofiar szacunku.
  Nie mają też żadnej motywacji, aby dowiedzieć się czegoś o nader skomplikowanych relacjach izraelsko-palestyńskich. Gdyby taką motywację mieli, szybko dowiedzieliby się, że jakkolwiek rządy Izraela nieraz dopuszczały się czynów zbrodniczych, prowadząc antyterrorystyczne akcje odwetowe, to nigdy nie zbliżyły się nawet do „standardów” przemocy w prowadzeniu działań wojennych, które są normą w świecie, nie mówiąc już o tym, co robią Rosjanie, a w niektórych przypadkach kilka dekad temu nawet Amerykanie. Mimo wielu niewinnych i niepotrzebnych ofiar, a także aktów okrucieństwa sposób, w jaki armia izraelska traktuje cywilów po stronie wroga oraz jeńców, generalnie jest zdecydowanie wyróżniający się na tle innych krajów.
  A co do tego, ile racji jest po której stronie, to już doprawdy pytania, których antysemita nawet nie jest zdolny sobie zadać, nie mówiąc już o tym, aby miał zadać sobie trud znalezienia uczciwej odpowiedzi.

 59. 404
  12 października o godz. 0:16

  Ciagle i uparcie wierzy w teorie spiskowe, nie wierzy natomiast w swoje duperelles.

  4×4 stanela w obronie polskiej kultury, nie wiedzac, ze kultura sama sie obroni. 404 potrzebuje poparcia w parciu na blogosfere.

  jobrave
  11 października o godz. 13:55

  Mauro jest niestety glabem. Dotychczas nie wiem jednak czy preferuje kapuste czy kalafiory….?

 60. To, że w Warszawie Kaczor przegra z jakąkolwiek „jedynką” z KO było do przewidzenia.
  Sensacją jest natomiast wyraźna porażka we Wrocławiu (!) Schetyny z „jedynką” z PiSu.
  Schetyna jest skończony.

 61. PiS nie zdobył w wyborach dostatecznej władzy , aby przeprowadzić zmiany ustrojowe w Polsce , na demokratycznej drodze . Ciekawe , czy w myśl doktryny, raz zdobytej władzy Partia nie oddaje, Kaczyński zdecyduje sie na przemiany rewolucyjne ?
  Co do przemian w służbie zdrowia, edukacji i nauki i innych dziedzinach życia społecznego, do których Kaczyński nigdy nie miał serca , to zapowiada się ich dalszy upadek . Prawdopodobne jest jedynie , że PiS pod hasłem unarodowienia ich, zabierze się skuteczniej i ostrzej za likwidacje pluralizmu w mediach
  Bardziej interesująca jest przyszłość polskiej gospodarki pod rządami PiS w trudniejszej międzynarodowej sytuacji koniunkturalnej i po splądrowaniu kas państwowych na przekupienie wyborców ?
  Cena jaką PiS i Polska zapłaci za sukces w wyborach, może się okazać zabójcza dla rozwoju polskiej gospodarki ?

 62. Pytanie kluczowe: czy Kaczorowi uda sie podkupic tylu poslow opozycji by zdobyc wiekszosc konstytucyjna?

  Nowa konstytucja- to sie Polsce poprostu nalezy!

  ml

 63. Jak ktoś obliczył, do kolejnych wyborów do Sejmu pozostało 1458 dni.
  Do roboty! 🙂

 64. Znakomity wynik faszystów wśród młodzieży jest wynikiem jej wychowania w domu , szkole i mediach.
  To, że młodzież jest bardziej buntownicza jak dorośli jest przywilejem młodości , tragicznym jest ale , że w Polsce ten bunt objawia sie poprzez popieranie faszyzmu.

 65. Służba zdrowia do likwidacji. Przy klauzuli sumienia leczenie katolików to obraza wyroków boskich. Wystarczy nie grzeszyć a potem modlitwa. Tak sobie myślę,że chrzest zobowiązuje do stosowania się do zasad wiary.

 66. bywalec:
  ale to, zdaje się, rząd Bundesrepubliki ma obecnie problemy z młodymi faszystami (patrz Halle).
  Jakoś nikt w Polsce, bywalec, jeszcze nie lata w bronią w pobliżu synagogi…

 67. qurwik

  To w Ameryce murzynów biją . 🙂

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 68. Gekko
  10 października o godz. 17:37

  Dostalo Ci sie od 404, ktora nie zna slow Leca o patriotyzmie. Ochoczo jednak szarzuje w blogosferze nie szczedzac sobie i nam wylewow empatii ze szczypta znajomosci medycyny na poziomie felczerki. Szarzujac nie moze sie zdecydowac czy chodzi jej o rycerstwo wlasne czy o konika z „kartoteki” czy o konika polnego…

  Zastanawiam sie skad piszacy jak 404 biora czas na hulanie po blogosferze (gdzie nabyli hulajnogi). Mi po prostu szkoda czasu, szczegolnie podczas weekendow, na kolejne wypisanki. Dlatego ograniczam sie do jednego tematu. Jest nim zwykly rasizm. Rasizm wobec kogokolwiek odrzuca mnie, nawet jesli jest wyrazem szukania kozla ofiarnego w polityce, jak muzumanie, tecza czy wreszcie zydowki zydzi. Afrykanczykow i mieszkancow Azji oraz innych nie wymieniam.

  Jak wspomnialem jestem ciagle politycznym optymista, nawet po wczorajszych wyborach, w ktorych uczestniczylem biernie jako obserwator. Mam inne doswiadczenia z mlodymi ludzmi, z ktorymi ciagle jestem zwiazany zawodowo od 77 roku. Przewaznie pozytywne. Pociesza mnie fakt, ze od Sokratesa narzekamy na mlodych. Polokokte pamietam. Znam rowniez wiele rodaczek i rodakow, ktorzy awansowali antropologicznie po spozywaniu Africoli w Niemczech (ALDI). Znam wiele Niemek i Niemcow ze wschodnich landow, ktorzy opuscili whirpools Africoli na korzysc Franza czy Bionady.

  Jako ze jestem zwolennikiem i konsumentem wylacznie produktow bio nie „trzepiam” sie napojow Tymbarka bez konserwantow. Zawieraja one bowiem tyle cukru, ktory jest najlepszym i najbardziej niezdrowym konserwantem, ze dostatecznie osladzaja pijacym zycie, nie zdrowie.

  Coz, podobnie jest z konserwatywna 404 oraz kolezanki. Stad rowniez nadzieja, ze nastepne pokolenia beda postrzegaly swiat bez konserwy. O tym zadecyduje biologia. W kazdy piatek mam okazje sie o tym przekonac w Niemczech, gdzie pracuje. W domu po drugiej stronie Renu zycie toczy sie wolniej. Demokracja ma sie jednak dobrze bez potrzeby spiskowania po kolejnej lekturze ksiegi medrcow.

  Ciekawie o Tumanach pisala w przedostatniej bodajze Odrze Urszula Koziol. Dla 404 prawdopodobnie nie kochajaca Polski i Polakow.

 69. Q nie wie, ze Policja jest w gestii kazdego landu, nie rzadu federalnego.

 70. Szkoda,że nie ma danych na kogo głosowali złodzieje VAT i kupujący od nich lewe paliwo. Tak sobie myślę,że nie trudno domyślić się. Zostawiam sprawę proboszczom. Wszak wiedzą sąsiedzi kto…A konfesjonały jak u Sowy…

 71. qt…nie pamieta, ze onegdaj mowiono o HIV za Odra i Nysa.

 72. Wyborcy według wieku
  Ci do 29. lat zagłosowali na PIS, KO, Lewicę, PSL i Konfederatów. Można przyjąć, że wielkiej różnicy wśród młodych głosujących na te ugrupowania nie było, co może świadczyć o otwartości na świat i poszukiwaniu kierunku drogi, ale też o braku życiowego doświadczenia.
  Potem aż do 59. roku życia wyborcy częściej wybierali PIS, co oznacza, że są zadowoleni z programów socjalnych.
  Następna grupa starszych już niezależna opuszcza szeregi pisowskich socjalistów i kieruje się w stronę środka.
  Od czasu gdy PIS przejęło socjal lewica ma trudne pole do uprawy. A kondycję też chyba mniejszą

 73. Trafione…

  Bywalec 2
  14 października o godz. 11:01

  Znakomity wynik faszystów wśród młodzieży jest wynikiem jej wychowania w domu , szkole i mediach.
  To, że młodzież jest bardziej buntownicza jak dorośli jest przywilejem młodości , tragicznym jest ale , że w Polsce ten bunt objawia sie poprzez popieranie faszyzmu.

 74. saldo:
  jasne, problem z ostrzelaniem pełnej synagogi i zabójstwa w Jom Kippur nie jest problem BRD.
  To taka sprawa lokalna, nie warta większej uwagi.
  Urząd Ochrony Konstytucji już się wypowiedział, że ma to w dupie.
  Ty, saldo, naprawdę masz kuku na muniu.

 75. errata: nie jest problemem BRD

 76. saldo:
  „onegdaj” twoi aktualni chlebodawcy wymordowali kilka milionów Żydów.
  „Onegdaj” spalili pół Europy w imię obłędnej ideologii.
  Po czym dokonali stosownego odszkodowania i odtąd krzewią z sukcesem tezę, że to głównie Polacy mordowali Żydów.
  No i wywołali II Wojnę Światową.
  Więc op.. się od polskiej prawicy, bo w przeciwieństwie do niemieckich skrajnych prawicowców nikogo nie mordują, pajacu.

 77. Przeglądając listy kandynatów do senatu zaledwie o kilku mogę coś powiedzieć, reszta kandydatów zupełnie nie zapisała się w pamięci. Senatorowie powinni być rozpoznawalni, ci co byli nie dyskutowali, głosowali hurtowo. PIS miało w senacie zdecydowaną przewagę i podobno ją zachowa. To przeczy założeniu Pawła Kukiza, że okręgi jednomandatowe są skutecznym narzędziem demokracji.
  Ponad połowa wyborców głosuje na opozycję, a PIS wygrywa i to zdecydowanie.
  Coś nie zagrało

 78. Gdzie jest Lewy; ? schował się gdzieś czy co ?.
  Lewusku;a nie mówiłem ci ze twoje słynne apele można o kand duby potłuc
  moje przepowiednie i słowa ciałem się stały PiS wygrał w podskokach.
  Nie chowaj się tylko wyłaś z tej nory i zamiast tych swoich kretyńskich apeli
  napisz teraz jakąś odezwę do narodu polskiego na najbliższy czas.

  https://www.youtube.com/watch?v=7ySPsLrInuI

  Lewusku; ten link dedykuje specjalnie dla ciebie.

 79. kłentin
  Nie wmawiaj nikomu tutaj , że chce bagatelizować faszystowski terror w Niemczech i wypływające stąd niebezpieczeństwa dla Niemiec, ale także dla Polski , wynikające również ze wzrost wpływów faszystowskiej AfD w niemieckiej polityce , która swoją propagandą jest cześciowo za ten terror odpowiedzialna.
  To , że w Polsce jeszcze nie było zamachu z bronią w ręku na Synagogę, nie powinno uśpić czujności demokratów przed niebezpieczeństwem wynikającym z rosnących wpływów faszystów i ich ideologi i to przede wszystkim wśród młodzieży.

 80. Na kremlu znowu strzelają korki od szampana ostatnio strzelają tak często
  ze jest obawa ze Putin od tej ciągłej celebry popadnie jeszcze w alkoholizm.

  https://www.facebook.com/PU1TIN/photos/o.149906885483106/1446528318742941/?type=3&theater

 81. bywalec:
  „To , że w Polsce jeszcze nie było zamachu z bronią w ręku na Synagogę, nie powinno uśpić czujności demokratów przed niebezpieczeństwem wynikającym z rosnących wpływów faszystów i ich ideologi i to przede wszystkim wśród młodzieży.”

  Nie było zamachu, ale przecież mógłby być, n’est pas?
  „A gdyby to wasza matka siedziała z tyłu..” (cytat z Barei).
  Na razie to Niemcy mają potężny problem z neofaszystami, zwłaszcza we wschodnich landach. Ale zawsze są gotowi odnajdywać kiełkujący „faszyzm” u innych.
  Zwłaszcza „nowi” Niemcy, którzy z Polską mają tyle wspólnego, że pisują na polskich blogach oraz posiadają potężny kompleks. Wobec kraju pochodzenia, z którego wyjeżdżali, gdy średni w nim zarobek wynosił 40 dolarów…

 82. kłentin
  Łżesz pisząc , że Niemcy (którzy Niemcy ?) nie przyznają sie do swojej odpowiedzialności za wywołanie II wojny światowej i za Holocaust . Najlepszym przykładem na to, że łżesz jak bura suka , była wizyta prezydenta Niemiec 1 września w Polsce i jego wystąpienia podczas tej wizyty.
  Z taką prymitywną , kłamliwą propagandą jesteś wyraźnie nie na miejscu na tym blogu.

 83. „Na kremlu znowu strzelają korki od szampana”

  Jasne, przecież Kaczyński już lata temu umówił się na molo w Sopocie z Putinem, że wspólnie pogonią Platformę, gdyż jest zbyt antyrosyjska… 🙂

 84. kłentin
  Zapewniam cię , że rosnący faszyzm w Niemczech napawa mnie jeszcze większą troską, jak ten w Polsce.
  Mimo tego uważam za błąd przymykanie oczu na rosnące wpływy faszystów w Polsce, tylko dlatego bo to nasz faszyzm.
  To jest moralność Kalego.

 85. Najciemniej pod latarnią Polityki. Od obcych dowiaduję się o prorosyjskich posłach w Sejmie. Tak sobie myślę,że to dobra wiadomość kiedy nasi wygrali. A w stołówce po ruskich pierogach ich poznacie.

 86. bywalec:
  wolę być burą suką, niż renegatem, który płacąc podatki w Niemczech, ustawia poprzez blogowanie u Passenta polskiego wyborcę w myśl założeń bońskiego MSZ…
  Weź zajmij się, bywalec, rosnącymi wpływami AfD w twojej nowej ojczyźnie.
  A o intencjach Niemców nie świadczy kurtuazyjna wizyta oficjela i parę jego ciepłych słów lecz Nord Stream – 2 i serial „Nasze matki, nasi ojcowie”.

 87. O tym , że PiS jest rosyjska agentura najlepiej świadczy liczba rosyjskich agentów na czołowych stanowiskach w tej Partii. Naczelnym zadaniem PiSu zleconym mu przez Kreml, jest rozbicie jedności UE , a przynajmniej wyprowadzenie Polski z niej.

 88. neospasmin
  14 października o godz. 10:57

  Giry Jachiry wchodza do sejmu ?

 89. Na wp.pl jest informacja, że KO przegrała wybory, bo jej logo podobne było do kratki wyborczej i ludzie skreślali logo zamiast kratkę.

  Elektorat KO to debile?… 🙂

 90. Słowianin Putin jak szachista rozstawia figury na świecie. Tak sobie myślę,że Słowianie to pierwszy sort. Oczy świata zwrócone do… a nie ku…niebu.

 91. kłentin
  Jeśli budowa rurociągu i jedna scena z filmu mają świadczyć o tym , że Niemcy nie przyznają się do odpowiedzialności za zbrodnie , których dokonali w II wojnie światowej , To cienkie poparcie masz na twoje łgarstwa.
  Co do budowy Nord Stream II , to także nie popieram jego budowy bo służy on jedynie niemieckim i rosyjskim interesom i zapewnia Niemcom dopływ taniego gazu z Rosji. Jeśli chodzi o dywersyfikację dostaw gazu do Niemiec , to nie jest ona zagrożona. Niemcy kupują około 30% gazu z Rosji. Zgadnij teraz jaki procent gazu w Polsce pochodzi z Rosji, a do tego Polska jeszcze urasta do największego importera rosyjskiego węgla i to nie na końcu dzięki mądrej polityce PiSu.

 92. Co komu do tego gdzie Niemcy kupują gaz albo komu Rosja sprzedaje węgiel. Przecież nie kradnie. Kupując od Rosjan utrzymujemy tysiące miejsc pracy. Tak sobie myślę o handlu przez miedzę. Mniej zawiści wyjdzie na zdrowie…U psychola raczej marne szanse.

 93. quentin t.
  14 października o godz. 12:20

  Bredzi posuwajac sie do projekcji przemieszczonej; uznalaby felczerka…

 94. Bywalec 2
  14 października o godz. 12:15

  kłentin
  Zapewniam cię , że rosnący faszyzm w Niemczech napawa mnie jeszcze większą troską, jak ten w Polsce.
  Mimo tego uważam za błąd przymykanie oczu na rosnące wpływy faszystów w Polsce, tylko dlatego bo to nasz faszyzm.
  To jest moralność Kalego.

 95. quentin t.
  14 października o godz. 11:40
  Glolabku; moim pracodawca jest UN…

 96. Katasrofanie nielubiany. Czyli znienawidzony. Od bardzo dawna. Schetyna.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wyniki-wyborow-niemieckie-media-bez-litosci-dla-opozycji/b8fhcj2

 97. @ quentin:
  „Więc op.. się od polskiej prawicy, bo w przeciwieństwie do niemieckich skrajnych prawicowców nikogo nie mordują, pajacu.”
  Akurat członkowie polskich faszystowskich bojówek mają na sumieniu parę morderstw, a faszystów w Polsce jest mniej niż w Niemczech więc odp… się pajacu !

 98. Panie redaktorze kochany.Jest Radosna wiadomość .Mamy PREEZESSOWE ZWYCIĘSTWO.Dał wszystko,przekupił, ,za utrzymanie zdobyczy z przed 4 lat.Jego żałosna mowa, wczoraj ,mówi wszystko.A JUTRO ,JUŻ NIC NIE DA ,A ZACZNIE ZABIERAĆ.,z pustych kieszeni wszystkich sortów.NASTĄPI NOC DŁUGICH SZNUROWADEŁ.Winni bekną.,BOSO PÓJDĄ Z TORBAMI.MARIUSZ NA PREMIEA ,MATEUSZ NA PREZYDENTA,.A DOBRA NOWINA ,O TA ,ŻE FASZYŚCI ,BĘDA BREDZIĆ OFICJALNIE A NIE NA ULICACH..A jak wiemy Polacy ,nie lubią Hitlera ,oj nie lubią.

 99. Mad Marks o 13:01:
  och, nerwy puszczają, stary komuchu?! 🙂
  Policz sobie ofiary bolszewików i ich tutejszych, nad Wisłą, poputczyków.
  A co do postaw:
  są chwalebne przykłady ratowania Życia przez Narodowych Demokratów w czasie okupacji, podczas gdy hołota Nowotki, Janka Krasickiego i Findera mordowała się wzajemnie albo współpracowała z gestapo.
  Nie dziwota, że wam, komuchom, tak blisko do potomków ówczesnych okupantów….

 100. saldo:
  więc te syjonistyczne bzdety na blogu pisujesz na zlecenie UN, czy na własny szczot?

 101. Ukraińcy współpracowali z niemieckimi faszystami w czasie ostatniej wojny. Jak sobie z tym radzą? Co pisze o tej współpracy ich dzisiejsza prasa, co mówią media?
  Gazeta Wyborcza w części HISTORIA. napisała „ZEMSTA BABIEGO JARU”
  Kto na kim się zemścił? Na tych biednych ludziach tam zamieszkujących?
  A co z ukraińskimi elitami winnymi nieodpowiedzialnej polityki?

 102. Bar Norte

  Klaudia Jachira poparta przez 5 tysiecy glosujacych, ma szanse wejscia do Sejmu.

 103. Stanisław Piotrowicz nie dostał mandatu! Zabrakło 800 głosów. Przynajmniej tyle sprawiedliwości na tym świecie

 104. There is growing evidence that Donald Trump froze U.S. military assistance to Ukraine for political goals. Max Blumenthal explores how the Ukrainegate scandal overlooks the dangers of those weapons sales to Ukraine and the corrupt interests behind it. Under Trump, U.S. military assistance has prolonged a bloody proxy war with Russia, killing thousands in Ukraine and enabling far-right Ukrainian forces — all while enriching weapons manufacturers and DC lobbyists.

  https://www.youtube.com/watch?v=S50VmdYquYg&feature=youtu.be

 105. Sejm jak sejm, ale co z senatem? Kto tych kandydatów co nie wygrali wynalazł? Jak oni się prezentowali osobiście?
  Opozycjo ogółem. Stuknijcie się w te polityczne pały!

 106. A u nas Schetyna przegrywa z kandydatką PIS, a syn obatela znalazł się znowu w sejmie i to po obyczajowym skandalu.
  Czyżby wyborcy w starym piastowskim mieście dostali amoku?

 107. Bar Norte

  ,, wyborcza ” :
  ,, Wybory parlamentarne 2019. Sensacyjne wyniki liderów PiS i KO we Wrocławiu. Po zliczeniu głosów z 95,5 proc. komisji Mirosława Stachowiak-Różecka z PiS wygrywa z liderem KO Grzegorzem Schetyną różnicą 20 tysięcy głosów.”

  Churchill dopoty wymienial generalow w Afryce, dopoki alianci nie zaczeli zwyciezac.
  W polityce nie ma swietych krow.
  Grzesiek do wymiany.
  Polska wazniejsza.

 108. Miałem czekać z komentarzem do wieczora, ale po lekturze postów na EP, różnych info mediów opozycyjnych w sieci, ulubionych ćwierknięć, „nie chcem ale muszem” coś napisać już teraz.

  1. Muzułmanki współczują chrześcijankom, że te muszą być „jedynymi żonami”. „To duże obciążenie” – twierdzi jakaś znana, bo cytowana.

  2. Media, od rana, podniecają się procentami głosów na partie w wyborach do senatu. Nawet moja żona wie, że mandat senacki można wygrać 20k i 150k głosów. Przed chwila widziałem podział mandatów senatorskich (Interia).
  dane PKW z 86 okręgów. PIS-42, KO-37, PSL-3, INNI-3, L-1.
  Dla młodych: aby mieć większość w senacie, trzeba mieć 51 mandatów.

  3. O 11:29, ‘Is42’, dzieli się danymi statystycznymi i pisze.
  ”Wyborcy według wieku
  Ci do 29. lat zagłosowali na PIS, KO, Lewicę, PSL i Konfederatów.”

  To ciekawa informacja.

  4. Najciekawszą rozmowę powyborczą, około 23:00, wysłuchałem w wykonaniu pp Flisa i Dudka.
  Obaj podkreślali wagę zaistnienia Konfederacji i związanej z tym konsekwencji D’Hondta.

  5. Zdumiewa mnie po raz któryś dokładność danych exit poll.
  Gekko podał (19:25) dane, w których ktoś przeszacował PIS
  CBOS w ostatnim badaniu (11/10) nie doszacował KO
  ‘stasieku’ (7/10) przeszacował Lewicę (15%)i nie doszacował PIS (43%).

  Czekamy na dalsze przybliżenia wyników wyborów 2019.

  Acha, na koniec.
  Wg mnie, wyniki wyborów są rozczarowujące dla Jarka, cokolwiek nie powiedzą jego komisarze na EP.
  Idą trudne czasy, obietnic padło mnóstwo, do kwietnia 2020 Jarek musi być ostrożny z przykręcaniem śruby.
  Dla nas, obserwatorów teatru politycznego, mozaika polityczna w nadchodzącej kadencji jest zaletą.
  Będzie się działo!

  Jeśli Jarek zdobędzie samodzielność, posiedzenie odchodzącego sejmu, chyba 15/10, będzie poświęcone pożegnaniu i nagłaśnianiu wersji, że taki był zamysł od początku.
  Nara

 109. @@@
  Żal mi Schetyny, żal mi Wałęsy i współczuję Prawnuczce.

  Dla młodych:
  ”Peter Principle) – zasada sformułowana przez Laurence’a J. Petera odnosząca się w szczególności do organizacji typu biurokratycznego, gdzie jej członkowie w trakcie własnej kariery awansują tak długo, aż znajdą się na poziomie, na którym nie będą już kompetentni.”

 110. @quentin.t z samego rana (6:19) pisze, a ‘system’ EP tę pisaninę ‘ukrywa’.
  ‘stasieku’, ciekawski facio, klika w trójkącik i widzi.

  ”Już się zaczynają modlitwy o kryzys gospodarczy, który miałby zmieść PiS.
  Stasieku klęczy i woła: „wojnę sprawiedliwą daj nam Panie i desant z Niemiec i Francyji!…”

  quentinie.t, czy naprawdę tak myślisz?
  Oczyma wyobraźni, po tylu miesiącach znajomości blogowej, widzisz mnie klęczącego?
  quentinie.t – c’mon…

 111. Nie rozumiem, dlaczego Kaczyński jest rozczarowany wynikiem wyborów („zasłużyliśmy my na więcej”,”liczyliśmy na więcej”), bo przecież dla niego nie ma żadnego znaczenia, jaką przewagę ma PiS w Sejmie, czy ma o jeden mandat więcej niż reszta, czy o 300. W poprzedniej kadencji, mając o kilkanaście mandatów więcej od opozycji, zmieniało przepisy, nie przejmując się tym, że ich zmiana wymagała większości konstytucyjnej, co szybko i bezdyskusyjnie przyklepywał Trybunał Konstytucyjny będący własnością Jaroslawa Kaczego. Za rok w kaczych łapach znajdzie się stanowisko prezesa Sądu Najwyższego, ale nawet gdyby się nie znalazło, to nie będzie to przeszkodą w uchwalaniu dowolnych ustaw.

  Śmieszą mnie i jednocześnie drażnią spekulacje w mediach na temat składu przyszłego rządu. Jakie to ma, *****, znaczenie?!

  Zgodnie z przewidywaniami, również moimi – podkarpackie ameby, meduzy, rozwielitki i paprotki masowo zagłosowały na Kuchcińskiego, który skomentował ten wynik z tryumfalnym uśmiechem: „Miała być afera, a jest 60 tysięcy (głosów)”. Możemy się więc spodziewać powrotu „jednego z najlepszych marszałków na świecie”, na stanowisko, które taktycznie opuścił (teraz już mamy pewność, że gdyby pozostał, nie miałoby to wpływu na wynik).
  Ostatnie cztery lata rządów Kaczyńskiego sprawiły, że demoralizacja panuje nie tylko w środowisku wyborców PiS – w Słupsku Stanisław Gawłowski ważny działacz PO z zarzutami prokuratorskimi wygrał z pisowskim, czystym kryminalnie Nieckarzem. Nietrudno się domyślić, że wyborcy nie tyle zaglosowali na Gawlowskiego, ile na przekór PiS. Każda porażka PiS cieszy (mnie), ale martwić musi, że standardy moralne stają się najmniej ważnym kryterium przy wyborze parlamentarzysty.

 112. Kretynizm tych wszystkich meRdiów, portali internetowych jest porażający. Podają procentowe wyniki wyborów partii do Senatu! Banda niedorobionych imbecyli. Nie podają procentów tych partii, które nie przekroczyły 5%. Kto tych wszystkich kretynów za dziennikarzy i reporterów poprzebierał?

 113. @@@
  W miastach zyskuje i zbliża się do wyników exit poll KO, a lewica exit poll przekracza o 0,6 pp co stanowi wzrost o 0,6/11,9*100%=5%.
  PSL stracił 1 pp, tj ca 10% zasobów.
  Konfederacji nieco rośnie, ale ma poparcie ogólnopolskie stabilne, ostatnio 6,79%.

  Podaję wyniki (do archiwum) po zbadaniu 99%, pt „wszystko niemal jasne”
  PIS 43,76
  KO 27,24
  Lew 12,52
  PSL 8,58
  Konf 6,79
  Czekamy na D’Hondta i podział mandatów.
  Przypominam, że kalkulatory sieciowe, zakładają krajowy podział procentowy dla wszystkich okręgów.
  Nie warto z nich korzystać, kiedy za chwilę „wszystko niemal jasne plus”.

 114. kooperatywaMandragon

  „Grzesiek do wymiany.”

  Jak panu napisałem w nocy los przewodniczącego Schetyny jest w rękach członków PO, bo to sobie oni wybierają władze. Poniewaz nie jestem członkiem PO i nie mam związków z tą partią nie zamierzam się na ten temat wypowiadać. Jesli panu leży na sercu problem Schetyny proszę się zapisać do PO i wtedy bedzie pan miał prawo współdecydować o jego politycznym losie.

  Podobnie jest z Klaudią Jachirą. Jak panu pisałem została umieszczona na listach KO decyzją Grzegorza Schetyny. Zamysł był taki by na skutek prezentowanej przez nią ekspresji politycznej podbierała głosy warszawskiej lewicy wzmacniając listę KO i równocześnie nie weszła do Sejmu z racji 13 miejsca na liście. Tymczasem Jachira uzyskując 5 tysięcy głosów (nie wiadomo zresztą czyich) wspieła się z 13 miejsca na 8 i ma szansę na wejscie do Sejmu. Jesli tam trafi to bedzie w jednym klubie np z Michałem Kazimierzem Ujazdowskim, Pawłem Zalewskim czy Pawłem Kowalem – konserwatystami, którzy jej po prostu nie trawią czego publicznie dawali wyraz. A Jachira, jak pan pewnie zauważył do potulnych nie należy.
  Ale to też jest problem PO (KO) i przewodniczącego Schetyny a nie mój.

 115. O jednym jestem przekonany; nie napisze nic i niczego na zlecenie quentina i mu podobnym zroszonym po 4×4 w blogosferze..

 116. stasieku 14 października o godz. 14:30 pisze: – Przypominam, że kalkulatory sieciowe, zakładają krajowy podział procentowy dla wszystkich okręgów.

  Stasieku,
  pitolisz, możesz sobie przy pomocy kalkulatora policzyć stosując go do każdego okręgu oddzielnie. Tylko to mrówcza robota jest. Przerobiłem to sobie dla 2015 jako ćwiczenie, by poznać skalę błędu jeśli się to zrobi na piechotę dla wszystkich okręgów a potem jak się wszystkie okręgi potraktuje jako jeden.

 117. @jobrave
  Pies (…) tego SG o gębie okropnej!
  Jakbym miał taką fizjonomię, to bym chodził w kapturze, a takie to robi karierę i pcha się do telewizji.
  Kiedy obserwujemy przypadki tolerancji wyborców dla podejrzanych kandydatów, krew nas zalewa.

  Ale są wyjątki. Przeczytałem, że Piotrowicz się nie załapał.
  Jarek w swoim punkcie wyborczym przegrał na Żoliborzu.
  Gliński przegrał z Zimochem.
  Jest tego trochę…

  Drogi ‘jobrave’, nie jest źle, believe me.

 118. @legat
  Masz pewnie rację, wszystko można samemu, ale najprostsze kalkulatory są pokusą, przed która ostrzegałem.
  Też zauważyłeś ten irytujący szum info w mediach.
  Stan dziennikarstwa w Umęczonej, to byłby smaczny temat wpisu.
  Trochę Redaktorowi nie wypada.
  Pozdr

 119. Teraz 30 srebrników będzie w obiegu. Jak przeciągnąć oszołomionych wyborem do swojego stada partyjnego. Kałuża i nie tylko dał nam przykład jak chorągwie można zmienić…Tak sobie myślę o aneksach do komunikatu PKW o wynikach ostatecznych. Jestem do wynajęcia…

 120. @quentin t.
  14 października o godz. 13:20
  ciekawe komu nerwy puszczają …….
  Pana wypowiedź to przykład umysłowego lenistwa i ślepej wiary w propagandę.
  Jeżeli wziąć pod uwagę ilość rzeczywiście biorących czynny udział w walce z niemieckim okupantem, to najprawdopodobniej najliczniejsza była partyzantka Batalionów Chłopskich. Dane o stanach osobowych jednostek AK były notorycznie zawyżane, w dodatku uwzględniano tam wszystkich zaprzysiężonych członków , z których większość nie miała nawet w rękach karabinu.
  Dobitnie o tym świadczy ilość bojowników Powstania Warszawskiego-
  „największa akcja zbrojna podziemia w II wojnie” zdołała zgromadzić 20-30 000 bojowników, z czego co trzeci a co najwyżej co drugi miał broń. A przecież do takiej akcji musiano ściągnąć z prowincji bojowników i sprzęt.
  Co do partyzantki „komunistycznej” to pierwszych akcji zbrojnych przeciwko Niemcom (nie licząc partyzantki z 1939-40 roku) dokonały oddziały AL
  Twierdzenia obecnej propagandy o rzekomym współdziałaniu partyzantki”komunistycznej” z okupantem są warte tyle samo co twierdzenia komunistycznej propagandy o kolaboracji AK.
  Natomiast jest faktem niepodważalnym współpraca pod koniec wojny jednostemk NSZ w Niemcami.
  NSZ owców nie chciały przyjąć w swoje szerego Polskie Siły Zbrojne (na zachodzie), dopiero pod naciskiem aliantów dowództwo zgodziło się przydzielić ich do kompanii wartowniczych i z rozwiązaniem ich dotychczasowej struktury oddziałów, czyli na podobnej zasadzie, jak partyzantów z AK przyjmowano do II Armii WP

 121. P.S.
  Oczywiście chodziło mi o partyzantów na prowincji, nie licząc Powstania ale też brali w nim udział członkowie wszystkich ugrupowań partyzanckich, w tym „komunistycznych” i NSZ.

 122. @ saldo mortale

  Bardzo dziękuję za dawkę antidotum na kolejne wybicie się polokokty ponad wszelkie korki butelek z dżinem o charakterze złego mzimu…;)
  Chciałoby się napisać w responsie więcej, ale to po kawałku, coś zamieszczę.
  Dwie uwagi teraz:
  a/ posty 404 automatycznie przewijam, więc nie czytałem i nie zamierzam. Jak latałem do i z Chicago lotem, to się nasłuchałem tego jak w pekaesie pod nowym targiem, gdzie rodzinnie bywam często. Jestem, jak Sasnal (toutes proportions gardées), impregnowany i pozbawiony złudzeń sensu jakiegokowiek dialogu międzygatunkowego, niestycznego na żadnym gruncie i płaszczyźnie ontologii.
  b/ jak chodzi o tzw. młodych, to oczywiście wieloaspektowe (lokalizacja, granice, role) co sprawia wszelkie syntezy bliższe stereotypom uogólnień. Dla mnie jednak osobiste doświadczenia tak zawodowe jak społeczne na tyle spójne że pewne wyznaczniki modelu widać. Na okrasę dodam, że dla mnie zdarzeniem formacyjnym, był pobyt między młodymi w 2 pokoleniu emigrantami z PL do BRD, pouczającymi wujka Gekko o niestosowności nielubienia w Polsce Putina. Doszło do solucji że Putin by się nam (PL) przydał, przybliżając IM korzyści sąsiedzkie, a jak do tego dosżło, mnie się wyszło. Pomimo że rozumiem, jako że dialog był w międzynarodowym angielskim, iż młodzież czyła się z Polakiem tak dobrze, że mówiła to co na co dzień do goszczących ich Niemców celem uwiarygodnienia gastpobytu (a to że tak jest czują dobrze).
  No, jak widzisz, kręte i nieobiektywne są ścieżki poznania antropolo…
  Pozdrawiam, nieustanie wspierając pokaz ku monstrum lustra, im bardziej cepem, tym mocniej penetrującym.
  🙂

 123. @ jobrave
  Ad: „…Jakie to ma, *****, znaczenie?!”

  Ano wlaśnie; jakie znaczenia dla kogokolwiek ma rozumienie, wnioskowanie i działanie na tej podstawie?
  Pozornie – społecznie w PL żadne (a gdzie niepozornie, bo osobniczo, widac na 2/3 bloga).
  Jak odrzucić pozory, wszystko jasne.
  Cieć wygrywa konkurs na pracę w stróżówce nad higieną i atrakcyjnością kamienicy, a zajmuje ciupasem cudze lokale i sprzedaje na godziny.
  Jak to możliwe?
  Bo dostał za biezdurno klucze do bramy.
  To wystarczy.
  Szał kretynów, że wyciągając na handel kanapy i dywany lokatorom przy okazji …zamiata, jest równie zdemoralizowanym idiotyzmem, jak ślinka żejeden materac odpali ślusarzowi co klucz mu dany powielił na lewo (na trzy komplety).
  Uoj. Lepiej naświeże powietrze, póki okna w ty polszzcze i jej [parlimencie zamknięte na głucho.
  Pozdrówka!

 124. stasieku
  14 października o godz. 14:46,
  Jak najbardziej, pies SG…, ale najważniejsze jest to, że – a wszystko na to wskazuje -że, w temacie poje*ywania, ów pies, poszczuty przez krakowian, bardzo skutecznie zajął się „Psem”, czyli Ryśkiem hipPiSsem Terleckim.
  Wbrew pozorom też uważam, że nie jest źle. Im dłużej PiS będzie rządził, tym wyższe będą wyroki, tym dłużej pisowcy, po zakończeniu swoich rządów, będą siedzieć w pierdlu.

  Przeciwników PiS jest więcej niż zwolenników (48,34 %), gdyby dodać jeszcze wyborców Konfederacji to wychodzi 51 %, ciekaw jestem, jak przekłada się na konkretne liczby tzn. ilu wyborców?
  PiS chlubi się tym, że poparło go ponad osiem milionów obywateli, że nigdy w historii, po 89 r., żadna pojedyncza partia nie miała takiego poparcia, ale przecież to nie PiS ma ponad ośmiomilionowe poparcie, lecz Zjednoczona Prawica, czyli – co najmniej – trzy partie- PiS+ziobryści+gowiniarze. Gdyby zastosowano bardziej sprawiedliwą metodę niż d’Hondt, to oponenci ZP, byliby dużo liczniej reprezentowani w parlamencie niż pisiarnia, mieliby sporą większość. To optymistyczne, że jednak homo pisdzielens jest mniejszością, choć nie tylko blogowe pisdziuchy próbowały nam wmówić, że jest odwrotnie, że cały naród rękami i nogami głosuje za PiS.

  Optymistyczne jest również to, że opozycja ma cztery lata na kampanię wyborczą (powinna ją zacząć już od dzisiaj). Już wiadomo, że nie ma sensu ścigać się z PiS na socjal, już wiadomo, w jakich dziedzinach PiS nie dawał rady (i wiadomo, że teraz tym bardziej nie da). PiS napłodził żab, które musiałaby zjeść opozycja, gdyby wygrała wybory, a tak będzie je musiał spożywać ten, kto napłodził. Na surowo. Będzie rzyganie, ale da się posprzątać.

  Formalnie PiS zwyciężył, ale faktycznie przegrał – pomimo setek miliardów złotych wydanych na kampanię owo zwycięstwo zaczyna mocno przypominać zwycięstwo Pyrrusa. Transfery się opatrzyły i osłuchały, a w tej kadencji opatrzą się i osłuchają jeszcze bardziej. Do obywateli dotrą skutki reform, szczególnie tej edukacyjnej, wymiaru sprawiedliwości – burdel w sądach, przewlekłość większa niż w przeszłości, wzrastająca drożyzna, zapaść w służbie zdrowia.
  O właśnie słyszę, że Senat odbity przez opozycję. Super! Masz rację Stasieku, nie jest źle! 🙂

 125. @jobrave
  14 października o godz. 17:15

  Mam podobne refleksje.
  Czasem przysłowie, ze czasem nie ma tak źle zeby dobrze nie było, ma zastosowanie.
  Ten przypadek moim zdaniem tu pasuje.

  ***

  Dla poprawienia humoru:
  Monologue: Full Stonewall | Real Time with Bill Maher (HBO)
  https://www.youtube.com/watch?v=CKnUbT4_uTA

  Trump uważa, że obcych trzeba wywalać, chyba że wtrącają się do naszych wyborów.

  Rudy Guliani (od przynies podaj, pozamiataj) teraz ma zadanie, żeby skojarzyć Rumunię z Bidenami. Najpierw była Ukraina, potem Chiny, a teraz Rumunia (Transylwania).
  Jednym słowem jest badaczem/odkrywcą konspiracji.
  Po całym swiecie poluje na to g..wno.

  Trump używa Gulianiego do sledzenia Joe Biden (konkurent w wyborach prezydenckich)

  BTW co za wspaniała historia na sezon halloweenowy

  A pumpkin, using a vampire … to attack A mummy
  (dynia używa wampira… do atakowania mumii)

  Dotego okazuje się, że wampir miał asystenta, któremu na imię: IGOR

  Igor Frumen i Lew P. (ukraińcy) byli „wspólpracownikami” Gulianiego, pomagali mu w szukaniu brudów na Joe Biden.

  W przeddzień ich aresztowania Guliani jeszcze zdążył zjeść z nimi obiad.

  A juz parę godzin później zostali zaaresztowani na lotnisku z biletem w jedną stronę usiłując zwiać z USA

  Patrząc na ich zdjęcia przychodzi na myśl, ze niedawno ganiali Macaulay Culkin po domu (nawiązanie do filmu „Home Alone”)

  ***
  Trump tłumaczy, ze skoro Kurdowie nie pomogli Amerykanom w IIWŚ, to fack them.
  Ale przecież są tez inni, którzy wcale Amerykanom nie pomagali w tym czasie.
  Na przykład Niemcy. Ci wcale, a wcale nie pomagali.

  ***

  Trump obgadywał Jeezy (rapper) w trakcie spedu.
  Na to Jezzy odpowiedział: Ja mam 99 problemów i dodatkowo jęcząca małą bitch

  ***

  W czasie tego samego spędu, Trump orzekł, ze Joe Biden był tylko pod jednym względem dobrym vice-prezydentem.
  Ponieważ wiedział dobrze jak całować tyłek Obamy.

  Na to odezwał się Mike Pence: Good one, Boss!

  ***
  A Mikea Penca żona Karen, która też na tym spędzie przemawiała do kobiet powiedziała do nich tak:
  If you support president Trump, Don’t be afraid to get down on your knees

  Naprawdę tak się wyraziła!

  Ps. Tłumaczenie nie dla Ciebie, a dla tych, którzy nie całkiem kumają ponglish

 126. W UK pisiarnia dostała po dupie, mam w tym swój skromniutki udział :).
  „Koalicję Obywatelska poparło ponad 9,6 tys. osób, czyli 38,85 procent głosujących (dane z około 63 proc. obwodowych komisji wyborczych). Drugie miejsce na Wyspach zdobyła zaś Lewica, na którą zagłosowało 6 275 (25,23 proc.), a dopiero na trzecim miejscu plasuje się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 4 447 (17,88 proc.)”.

 127. @jobrave
  14 października o godz. 22:03
  Zdaje się, że lekcja brexitu sie przydaje i nasi exportowi rodacy wiedzą już kto jest kto. Szkoda, że rodacy w US nie wiedzą jeszcze dokąd zmierza DJt.

  W cyklu dobrych wiadomości to także wybory lokalne na Węgrzech zdają się potwierdzać zasadę, że można się znudzić populistami. W Budapeszcie wygrała opozycja! Może wreszcie szale zaczynają się przychylać w stronę demokratyczną po przegranej partii Erdogana w Stambule w wyborach lokalnych. Miasta są lepiej wykształcone, ale na wsiach mieszka wciąż wielu ludzi.

css.php