Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Patryk Jaki

17.10.2019
czwartek

Patryk Jaki idzie na wojnę

17 października 2019, czwartek,

Ulokowany wygodnie w fotelu europarlamentarzysty Patryk Jaki, były wiceminister sprawiedliwości i niedoszły prezydent Warszawy, znów idzie na wojnę.

Tym razem ma to być wojna o serca i umysły Polaków, zupełnie jak Amerykanie walczyli o serca i umysły Wietnamczyków. W obszernej rozmowie w „Rzeczpospolitą” Patryk Jaki powtarza klisze i frazesy prawicy: III RP to był „PRL plus”. Grupa ludzi wywodząca się z „Solidarności” i z PRL utworzyła sobie prywatne państwo: media, kultura, edukacja, w tym szkolnictwo wyższe, i wymiar sprawiedliwości. Czas z tym skończyć. Bez zdecydowanych zmian w chorych strukturach systemu PRL prawica w Polsce nie zajedzie tak daleko jak Fidesz na Węgrzech. (Właśnie przegrał Budapeszt, tak jak Jaki przegrał Warszawę). Żadnych dowodów. Zero.

Dlaczego większość wyborców w Polsce mimo widocznych sukcesów prawicy wybiera partie opozycyjne – zastanawia się Jaki i odkrywa Amerykę. Dlatego, że trwa proces wrogiej indoktrynacji i socjalizacji społeczeństwa – zamiany flagi na tęczową, lewacką, dominacji mediów liberalno-lewicowych oraz lewicowe uniwersytety, które nie dopuszczają krytyki LGBT. Co to jest wroga socjalizacja, Jaki nie mówi. Podobnie jak nie podaje żadnych nazwisk ani przykładów prywatnego państwa, z którym walczy.

Zostały frazesy: musimy ratować Polskę, która zawsze była silna nie pieniądzem, ale duchem i „wartościami, które chcą nam zabrać”. Trzeba powstrzymać proces lewackiej socjalizacji społeczeństwa, inaczej za kilka lat nasza ojczyzna „będzie wartościami różowa”. Przychodzi czas na „prawicę tożsamościową”, bo z zachodniej Europy przychodzą do nas „trendy na lewackość”, wspierane przez „gigantyczne środki” w kulturze, kinematografii, najnowszych mediach. Trwa i postępuje lewicowa indoktrynacja. Facebook, YouTube, Twitter nie ukrywają swoich „tęczowych” sympatii i angażują się w „tęczową socjalizację”. Co to dokładnie znaczy – nie wiemy.

„Nie będzie na to mojej zgody” – zapewnia Jaki, on nie pozwoli na przemilczanie „różowej ofensywy”, choćby miał wypaść z polityki. (Panie Jaki, proszę tego nie robić. Czym byłaby polityka bez pana?). Na razie wzywa do „przywrócenia równowagi” w mediach, w których panuje „ogromny przechył” idei liberalno-lewicowych. Tyle poseł Jaki.

Jak młody polityk, niewątpliwie bystry i sprytny, może wierzyć w to, co mówi: że widmo LGBT krąży po Europie, czyha zza węgła, chce pozbawić Polskę Polski, tego nie wiem. Ale jest to zapowiedź tego, co nas czeka: dalszy ciąg ofensywy PiS na „seksualizację”, sądownictwo oraz „nadbudowę” – media, uczelnie, kulturę. Ta ofensywa już trwa. Prezes Kaczyński kilka dni temu zapowiedział, że w swoim łóżku, w swoim teatrze wolno wszystko, ale „nie za państwowe pieniądze”. Czyli ten, kto płaci orkiestrze, ten wybiera melodię. Walka o serca i umysły będzie prowadziła przez portfele. Jak „zweryfikuje się” dziennikarzy, aktorów, uczonych, to im się odechce Zachodu w Polsce.

Zaproszenie
Znakomici komentatorzy: prof. Ewa Marciniak (politolog z UW), Jerzy Baczyński (redaktor naczelny „Polityki”) i red. Michał Broniatowski („Politico”) będą naszymi gośćmi w TOK FM. Jak zwykle: niedziela 19 października o godz. 10:05. Zapraszam!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 406

Dodaj komentarz »
 1. Jak bezsensowna jest pisowska narracja, każdy widzi i słyszy. A nawet czuje jak otwiera się nóż w kieszeni. Co to znaczy „państwowe pieniądze”? Czy te Jaki i Kaczorki nie pojmują, że tych ciemnot nikt nie kupuje?

  Chociaż spotkałem jedną idiotkę w trakcie moich polskich peregrynacji. Wytłumaczyła mi w końcu, że ona te bzdruy czerpie od jednego prawnika, który ją przekonał. Co jeszcze ci zrobił? chciałem zapytać. Czy Polska zawsze musi być najweselszym barakiem?

 2. … Polska, która zawsze była silna nie pieniądzem, ale duchem i „wartościami, które chcą nam zabrać” – mówi Jaki w rp.pl, jak podaje red. Passent.

  Cytat jest taki:
  Musimy ratować Polskę i wyciągnąć wnioski z tego, co stało się na Zachodzie, i odpowiedzieć sobie na pytanie – czym Polska była zawsze silna w najtrudniejszych chwilach? Pieniędzmi, instytucjami? Nie! Duchem i wartościami, które chcą nam teraz zabrać.
  Dlaczego Polacy byli silni w walce (doceniani we wspomnieniach najważniejszych przywódców świata)? Ponieważ wierzyli w ponadczasowe wartości, a nie w pieniądz i wygodę życia. I to jest prawdziwa walka o Polskę.

  Nie wiem, czy ta Jakiego narracja zdominuje PiSowski przekaz przez najbliższe miesiące i 2-4 lata. Ale widać jej rozpaczliwość. Pieniędzy już więcej dla bożego ludu nie będzie, nawet tych obiecanych w trakcie kampanii. Instytucji naprawy też nie będzie. O wygodnym życiu szkoda marzyć. Za to będzie duch, będą wartości, będzie walka słowna o Polskę od której naród się porzyga, coś mi się zdaje.

 3. Jaki podobnie jak jego szef, nie rozumie słów, które wypowiada.
  Prezes o ojkofobii, dekonstrucji, seksualizacji, a Jaki o wrogiej socjalizacji.

  To nam się przydarzyli przywódcy, którzy chcą bronić Polski nie wiadomo przed czym.
  Pzdr, TJ

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. To teraz za tęczowe zapaski łowickie można trafić do pierdla. Kiedyś branża nawiedzonego politycznie daltonisty. Tak sobie myślę czy LGBT z urzędu nie będą korygowani biologiczne na słuszną płeć. Widać boskie poczęcie nie prowadzi do pisowskiej „normalności”. W ramach doktryny ochrony od poczęcia…LGBT nie może być narażone na prześladowania z powodu wad boskiej sztancy. A KK milczy jak w czasie okupacji.

 6. @@@
  Wygląda na to, że 14/10 to było Jarka szczytowanie.
  A po szczytowaniu uczucie jest różne.
  Tak sobie myślę po różnych, powyborczych events.

 7. Rozliczne tezy rzuca się na blog

  Jedna kontrowersja o wynikach wyborów jest między „Polacy, nic się nie stało” a „przegrali po raz (który?), Schetyna przerżnął, Platforma jest w rozpadzie” itp, itd. Mi się trudno ustosunkować do jednej czy drugiej. Taki blogowy kozak nie jestem. Zdaje mi się po pierwsze, że naród – zwany „polokoktą” notabene – jest jaki jest, rzoszczeniowy w znacznej części i łasy na rozdawnictwo, został sprytnie przekupiony, w końcu zalany obietnicami bez pokrycia. W tych warunkach wynik trójopozycji nie jest beznadziejny, bynajmniej.

  Po drugie, niech się teraz PiS mota w nowej sytuacji gospodarczej kraju, gdy pozrywał wszystkie nisko wiszące gruszki i inne frukty, gdy nie wiadomo, czym będą się dzielić z ludem bożym, bo kraść będą nadal, to się nie zmieni, a jeśli zmieni to na gorsze (dla nich na lepsze). Na sprzątanie tej stajni jeszcze nie przyszedł czas. Jeszcze ludowi bożemu to nie śmierdzi tak, jak to śmierdzi dziewięciu milionom już teraz.

  Jaki robi dobrą robotę. Wali frazesami jak sekretarz PZPR, jakąś dogmą, ideologiczną nowomową o walce z imperializmem, o rzekomych krzywdach III RP. W PRL tak opowiadano o przedwojennej „sanacji”, i to miało pewne uzasadnienie. PiS jawi się jako dyktatura jeszcze większych ciemniaków.

 8. RP.PL: Czy TVP pomogła, czy zaszkodziła PiS w kampanii?
  Jaki: Pomogła w tym sensie, że przełamała monopol lewicowo-liberalny w TV. Gdyby nie to, wynik PiS byłby znacznie gorszy. Choć i tak rynek całych mediów w Polsce w 70–80 proc. należy do nurtu lewicowo-liberalnego. W znacznej mierze z zagranicznym kapitałem. Żadne szanujące się państwo w UE nie pozwoliłby na to, aby w takiej mierze zagraniczny kapitał bujał łodzią z flagą Polski. Każdy dojrzały polityk rozumie już dziś, że do tradycyjnego trójpodziału władzy dołączyły media. Z tym, że pośród tych czterech władz, jeśli chodzi o siłę społecznego oddziaływania, to właśnie media wysuwają się na pierwszy plan. Dlatego by Polska demokracja była zdrowa, musimy przywrócić w tym obszarze równowagę. Dziś każdy rzetelny obserwator zauważa ogromny przechył w środkach masowego przekazu na rzecz idei liberalno-lewicowych.

  RP.PL: Jak teraz powinna wyglądać reforma sądownictwa i mediów i czy powinna nastąpić przed wyborami prezydenckimi?
  Jaki: Zdecydowanie! Jednak to decyzja liderów Zjednoczonej Prawicy.

  Pianę widzę na tych ustach. Mam nadzieję, że się nie opanują. Prezes Kaczorek się uspokoi i zacznie kalkulować. Wezwie Mateusza. Ten mu skalkuluje stronę finansową. Znów prezes Kaczorek się wścieknie. Tryśnie piana. Ten spektakl może być nawet ciekawy. Ale trzeba założyć okulary i odzież ochronną. I dezynfekować.

 9. legat
  17 października o godz. 8:08
  ten tekst pasuje do wpisu gospodarza-
  Napisze trochę na temat historii znajomości z sąsiadami , by pokazać jak skomplikowane jest życie i ze nie warto dla polityki rezygnować, ze sprawdzonych przez wiele lat znajomości. To być może lepiej wyjaśni wielu Polakom fenomen katastrofy politycznej w Polsce.
  Znajomość powstała z prostej przyczyny – żona sąsiada była najlepszą koleżanką mojej żony (poznały się na studiach).
  Żona tak jak i jej koleżanka są mocno zaangażowane kościelnie i religijne do przesady.
  W podobnym czasie urodziły się nam dzieci i wzajemnie sobie pomagaliśmy i nabraliśmy do siebie zaufania (na sąsiadów zawsze można było liczyć i nigdy świństwa nie zrobili)
  Za czasów PRL nasze poglądy polityczne były zbieżne. Ani sąsiad , ani jego żona nie zapisali się do partii i krytykowali partyjnych uważając ich za karierowiczów którzy sprzedali się władzy. Mieli absolutnie krytyczny stosunek do ZSRR i tamtych rządów i komunistów nienawidzili.
  Solidarność poparli i pomagali solidarnościowcom. Gdy nastał stan wojenny ocenili go zdecydowanie negatywnie. (tu się już różniliśmy, ja po oddaniu władzy przez Jaruzelskiego byłem już pewien, że zagrożenie było ogromne i dojście do władzy w solidarności radykalnych oszołomów typu Gwiazda pewne)
  Wygraną Solidarności po okrągłym stole przyjęli z entuzjazmem ,chodzą i chodzili na każde wybory. Bardzo wsparli rząd Olszewskiego i byli i są pewni ze jego utracenie było zmowa opozycji) (wg mnie był to bardzo niedobry rząd i trzeba go dla dobra kraju było obalić) Do tej pory nie wiedza ze wielkim przeciwnikiem Olszewskiego byli Kaczyńscy
  Lewicy nie popierali bo to dla nich popłuczyny po PZPR i w dodatku przeciwnicy kościoła i religii. (Tu tez różniliśmy się bo ja żadnego zagrożenia ze strony lewicy nie widziałem, ale ich nie popierałem bo nie mam zapatrywań lewicowych)
  Po powstaniu PO poparłem te partie bo wspierała rynek i informowała ze jest liberalna. Równolegle do PO z PC powstał PiS partia reklamująca się jako prawicowa i ją sąsiedzi poparli. (Ja wiedziałem, że to samo co PC i że tam całe PC przeszło, a to była bardzo źle oceniana partia).
  Kampania 2005r zaskoczyła mnie kompletnie , PiS zaczął politykę wszystko dozwolone i na ewidentne kłamstwa i pomówienia nie było żadnej reakcji prokuratury. Ba pomawiana opozycja nie zgłaszała pozwów wobec oskarżających. Biskupi położyli cały swój autorytet na szali i poparli PiS , dołączył się Rydzyk ze swoimi mediami. Nic dziwnego, że kampanię PiS wygrał (ba dodatkowo wygrał swego prezydenta za cenę stanowiska dla Leppera.
  Sąsiedzi wsparli PiS . (biskupi i Rydzyk przekonali ich że to najlepszy wybór dla polski, a PO jest antykościelne i antypatriotyczne). Tu zupełnie rozeszły się nasze polityczne poglądy. Rozmowy o polityce wyraźnie prowadziły do kłótni i dałem sobie z tym spokój.
  Przy okazji wspomnę, że wychodząc z wyborów w 2005r znajomi (wielcy patrioci) zapytali na kogo głosowałem – powiedziałem na PO -oni na to jak mogłeś słyszałeś co ksiądz na ambonie mówił? ja na to słyszałem i bardzo się dziwię, że politykuje. (po paru latach przyznali mnie racje)
  Myślałem ze po przegranej w 2007r PiS się rozleci i wyraźnie nie doceniłem siły wsparcia mediów Rydzyka (nie wycofano poparcia )
  Sąsiedzi zupełnie zdurnieli i za sprawa propagandy z ambon i TV TRWAM , oraz tzw prasy katolickiej kupili wszystkie oszczerstwa pod adresem opozycji i to, że pozostałe media sa antypolskie i ja wspierają. Wierzący tak maja – jak w coś uwierzą to niczym ich przekonać się nie da.
  Przyszła katastrofa w Smoleńsku i Sąsiadka najpierw była pewna, że to nieszczęśliwy wypadek , ale szybko zmienia zdanie, bo media katolickie wsparły wersje PiS o zamachu.
  (Obecnie już wiedzą, że zamachu nie było , ale wniosków żadnych z tego pomówienia nie wyciągają po prostu nie chcą rozmawiać na ten temat)
  Aby uświadomić jak te media wspierające PiS robia wodę z mózgu swym odbiorcom podam przykład niedawnej rozmowy z żoną.
  Zaczęło się od tego ze poinformowałem ja o bardzo niskich nakładach rządu na służbę zdrowia. Ona na to, że to wina UNI i tej Gersdorf która tam pojechała. Pytam się – co ta Pani od sadu ma z tym wspólnego. Ona tam pojechała na skarżyć na rząd. To nie ma nic wspólnego ze służbą zdrowia – odpowiedź właśnie dlatego zmniejszono dopłaty do służby zdrowia. Kto wam to powiedział? przecież UNI’a nie dopłaca krajom członkowskim do służby zdrowia. Każdy kraj ma wolną rękę w wydatkach na ten cel.
  Czy można się dziwić że tak „informowani” odbiorcy tych mediów nie chcą głosować na opozycje? Przecież jedynie PiS broni Polski i Polaków przed tą straszna UNI’ą .
  Swoją droga taka informacja powinna być karana, ale kto odważy się podać do sadu Rydzyka? Przecież natychmiast by roztrąbił ze chcą zniszczyć wiarę i kościół.

 10. „Zostały frazesy: musimy ratować Polskę, która zawsze była silna nie pieniądzem, ale duchem i „wartościami, które chcą nam zabrać”.
  Klasyk powiedział „Nieważne czy Polska ma być biedna czy bogata – ważne żeby była katolicka”
  W tym własnie kierunku zmierza obecny rząd.

 11. Przyjaciel Poskiego Prezydenta, nie próznuje. POpisałsiedziś na spotkaniu z proezydentem Włoch takim o to passusem:

  Stany Zjednoczone i Włochy są związane wspólnym dziedzictwem kulturowym i politycznym, sięgającym tysięcy lat, od starożytnego Rzymu ”
  Mój komentarz
  Czy temu gościowi, który jest genialny, skończył z najlepszymi wynikami Uniwerek i w pierwszym podejściu został prezydentem, nie mógłby ktoś udzielić korepetycji o takich podstawowych sprawach jak – gdzie Rzym, a gdzie Krym, gdzie Kurdowie, gdzie Normandia – niech się dowie.
  Pzdr, TJ

 12. tejot

  „Jaki podobnie jak jego szef, nie rozumie słów, które wypowiada.”

  Z tą „seksualizacją” Patryka jakiego to jest ciekawa semantycznie sprawa. No bo jesli Patryk Jaki walczy z „seksualizacją” dzieci i młodzieży to oznacza, że walczy o ich „aseksualizację”. W tym przypadku przedrostek „a” pełni tę samą funkcję co „nie”.

  Z tym, że o ile na temat „seksualizacji” Jaki może sobie fantazjować to już termin „aseksualizacja” ma precyzyjne znaczenie, wywodzi się z eugeniki pierwszej połowy XX wieku i oznacza po prostu „sterylizację”.

 13. Porównując z dzisiejszym pisowsko kościelnym dnem, Polska Ludowa jawi się jako kraj szczęśliwych ludzi.

 14. Przy okazji Niesiołowski pisze także o sobie i o całej sitwie solidarnościowej:
  „Najpewniej demokratycznej opozycji nie udało się odsunąć od władzy ograniczonych dyletantów, za to łapczywych na pieniądze i zaszczyty, demolujących Polskę, niszczących wszystkie w zasadzie osiągnięcia i zdobycze odbudowanej po 45 latach komunizmu z takim trudem demokracji – stwierdził Stefan Niesiołowski.”

 15. Imperium Ziobro & Jaki kontratakuje

  Ziobro w 2015 r. miał ledwie kilku posłów i łatkę zdrajcy. Dziś to jeden z najpotężniejszych polityków w Polsce, który stworzył sobie całą armię. Jej częścią są posłowie bliscy Patrykowi Jakiemu: młodzi, radykalni i zapatrzeni w europosła, który wspierał ich w kampanii. To m.in. Jacek Ozdoba, Sebastian Kaleta, Mariusz Kałużny czy Aleksandra Szczudło. Na tę gromadę z respektem spoglądają pisowcy. O ile bez problemu pokpiwają sobie – nawet w rozmowach z „Polityką” – z Gowina, o tyle do Ziobry podchodzą z niejakim szacunkiem. A otoczenie Morawieckiego patrzy – wręcz z lękiem.

  (…)

  Kaczyński miał po wyborach przejść operację kolana i spokojnie się rehabilitować. Teraz czeka go niełatwy początek kadencji, a w jego obozie dzieje się bardzo dużo i bardzo ciekawie.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1928582,1,ziobro-gowin-i-wszystkie-klopoty-pis-w-nowej-kadencji.read

 16. @jobrave
  Wrócę do poprrzedniego Twojego wpisu. Mam nadzieje, ze pan Mieczysław, którego jak jakis demiurg stworzyłes, nie umrze i dalej będzie dawał świadectwo prawdy. Prosze , jobrave, nie zabij Go jak jakiś okrutny Jahwe. Ten głos ludu jest potrzebny, bo inaczej utoniemy w naszych inteligenckich dysputach na tema D’Hondta. A poza tym my pisowscy inteligenci tzn ja, Mauro i Quentin potrzebujemy takiego wsparcia ze strony autentycznego ludu. Sam Wyspiański wpadł na to w Bronowicach.

 17. jobrave
  17 października o godz. 20:01

  Ja też, jak Lewy – jeszcze remement…
  O jesus! Tykocin – naturalnie.
  Miejsce znane mi z wielokrotnych peregrynacji.
  Jedno z ładniejszych w Polsce.
  W celach krajoznawczo-kulinarnych, jak dobrze że uniknałem antopologii, choć nie całkiem.
  Jako że w Tykociniu tumult od Żydowskich turystów, nie raz nie dwa na ryneczku ( 🙂 ) słyszałem jak miejscowi im zlorzeczą… że chodnikiem przez onych przejść ciężko, nam z grupą usuwając się z drogi (miałem gości anglojęzycznych, bez pejsów).
  Hm…
  Mietyk Pisieluk jako alter ego Jachiry w mediach – boże, Ty spełniasz najskrytsze… 😉
  Jobrave, szacun na szacunie.
  Pozdrowienia na pozdrowieniach.

 18. maciek.g
  17 października o godz. 20:18
  Bardzo ciekawie przedstwiłeś tą ewolucję, w wyniku której normalni ludzie wpadają w dół jakiejs sekty i już nie chcą z tego dołu wyjść, mimo, że im się spuszcza drabinę.
  To jest dla mnie najwieksza zagadka. Ja moge zrozumieć szuje, kanalie, takie jak Czarnecki, Gryglas, Kałuża ..a nawet samego psychopatycznego fjiurerka Kaczora. Tacy ludzie byli wszędzie, są i będą. Ale ci poczciwcy, co to widzą zło np. na osiedlu, w bloku. Potępiają jakiegoś sąsiada łobuza, a tu nagle dostają jakiegoś moralnego daltonizmu i niedostrzegają totalnej łobuzerki.

 19. Komu Jaki bije dzwon…

  Wszyscy dziś coś słyszą o biciu, choćby rekordów frekwencji, tylko nikt nie chce mówić, że to głos z dzwonnicy której fundament gdzie, dobrze wiadomo.
  Gra w bicie wroga istotnie jest lekcją prymicyjną rodzimych proroków dobrej zmiany na dobre, lekcja retoryki i manipulacji spod chrzcielnicy i kropidła przenika każdego polokokcianina do samego szpika.
  Jak spojrzeć na emisję tego bicia, nietrudno o dekonstrukcję, znając źródło.

  Redaktor Passent słusznie zwraca uwagę, że metoda bicia w dzwony na trwogę może dotknąć rykoszetem piss, jak strzałem w stopę z wlasnej bramki.

  Jednak, ja nie lekceważyłbym metody ani dzwonnika.
  Czytając wraz z Redaktorem podesłane frazy, widać że tu nie o frazesy chodzi, nie o pozbawione pięciolini faktów nuty, a o melodię.

  Jaki, jak i cały ‚obóz pissowski’ to w tubie, pardą: grupie skierowanej na media (lub do nich wytresowanej) dobrze zorganizowany i fachowo stiuningowany karilion, o dalece głębszym i toksyczniejszym zasięgu penetracji, niż poczciwy organista z parafii, choć muzyka z tej samej stajni.

  Weżmy dla przykładu ten od Gospodarza; zgoda, repetycje i powielenia, ale nie frazesów, a dogłębnie przenikających perseweracją chóru kłamstw i sabotujących mentalnie manipulacji.
  Tu wszyscy widzą znany i ograny chwyt propagandowy, że goebbelsowski.
  Clou jednak, i to różni rykoszetujących wsobnie, w sam piss, to że te litanie wieńczy konkret działania przekazu: trzeba z tym skończyć.
  Tu nie ma wątpliwości: ten kto sieje tak bezczelnie i nawrotowo, ma moc ruszenia posad i tłumów, by zebrać żniwo, to ma dotrzeć do odbiorcy.
  Takie własnie jest przesłanie pozornie absurdalnych treści, nabierających mocy w ramach metody ich obdzwaniania po mediach.

  To, co i jak gra Jaki, obrazuje dość jeszcze kulawą i pełną fastryg, ale fachową w sumie akcję w stylu Kaszpirowskiego, zmieniającą ludzi w zombie, dzięki monotonii nut bijących w rytm melodii marszu po władzę, po trupach – na razie politycznych, czynionych rękami zahipnotyzowanego stada.

  Nie wchodząc w głebsze szczegóły analizy tego typu wystąpień (temat – rzeka), zakończę apelem: nie lekceważmy rzekomego bełkotu Jakiego; on i jemu podobni wiedzą, co robią i mają powszechnie zakorzenione eklezjalne wzorce oraz – Waszymi portfelami, wyborcy – pieniądze na dalsze doskonalenie (bez wątpienia rękami fachowców, w przeciwieństwie do PO).

  Gdy słychać dzwony, nie ma co liczyć, że ważne w którym kościele, że nasz z kraja, a te są tylko wymierzone we własny fundament dzwonnika.
  Rodzaj muzyki wskazuje, że grają tak, abyśmy zbiorowo nie zauważyli kiedy sami wszyscy już tańczymy tańce wojenne.
  – – –

 20. Pan Banaś to twardziel Krakus z Grzegórzek albo z Podgórza. Znam tych chłopaków, kiedyś chcieli mi dać po mordzie, ale wykupiłem się papierosami. Nie dał się prezesowi Kaczorkowi skiciorkować. No i ma pis zagwozdkę. A co bedzie jak Banaś zapisze się do PO i zacznie przy pomocy NIKu przeswietlać dwie wieże prezesa ? Prezes jest niepalący .

 21. (@ Lewy)
  Naprawdę jaki jesteś nie wiem, NIK…

  To jest temat na komedię kryminalną z elementami farsy gore…
  Coś w rodzaju Frankensteina tropiącego Benny’ego Hilla w Hotelu Zacisze.
  Niestety dla widowni, akcja idzie na żywca, bez osłony ekranem od dramatis personae…
  Gdyby nie to, powiedziałbym że to mój ulubiony typ entertainmentu – o nierozpoznawalnym mi zakończeniu.

 22. Lewy, Gekko,
  Obiecuję Wam, że Mietyk nie zginie, nawet wówczas, gdy zginie I Wolska Żeczpospolita (i Ostatnia zarazem, mam nadzieję).
  W zeszłym roku Mietyk stał się już ciałem- głowa z kartofla, nasadzona na wskazujący palec, jak Jacek albo Agatka. Niestety, podczas prób Mietyk zbyt intensywnie poruszał głową i ona mu odpadła. Nie dość, że odpadła, to jeszcze wpadła. Za kanapę, a kanapa ciężka, jak cholera -solidna robota angielskich tapicerów, stolarzy i garbarzy, ściągnięta z wystawki, rok produkcji 1926. Kiedy uznałem, po jakimś czasie, że Mietka trzeba wydobyć. Głowa biedak uległ sczernieniu i mumifikacji oraz częściowej dekompozycji, ale reszta ciała i przede wszystkim serce – w dobrej formie.
  Planuję również zatrudnić kuzynkę – ma zdolności aktorskie, dzięki czemu została zaangażowana filmu „Czas honoru” – w jednym z odcinków znakomicie odegrała rolę trupa żony leśniczego podczas pamiętnej sceny w leśniczówce. Nie muszę dodawać, że zaowocowało do kolejnymi rolami: kobieta, siedząca tyłem do kamery, pijąca kawę w kawiarni, kobieta, siedząca tyłem do kamery w holu szpitala w Leśnej Górze (serial „Na dobre i na złe”.
  Wielokrotna uczestniczka show „Jaka to melodia”, gdzie znakomicie odgrywała rolę widowni, że wymienię tylko część jej osiągnięć. Obecnie już na szerszych wodach – rola publiczności w „Britain Got Talent” oraz „X – Factor”.
  Zaproponowałem jej rolę Danki Pisielukowej, baby Mietka, bo kuzynka pokochala jego język i coraz częściej zwraca się w nim do mnie. Np. „Scesz czarne kawe si napić” (bo ja pijam tez „białe”) albo „Lisy wczora ni przyszli i chiba koty szysku zjedli” (dokarmiamy lisy) tudzież: „Może by my poszli na Brent (rzeczułka) by my zubaczyli czy upieńki już wyrośli”. Ale najważniejsze, że ma pomysł na Dankę.
  Umiem trochę rysować, więc myślałem nawet o jakichś „cartoons” z Mietkiem w roli głównej, ale też i z mieszkańcami, tylko, że to już wyższa szkoła jazdy. Myślę też o sztuce teatralnej, komedii ale to jeszcze trudniejsze, bo lawo popaść w kabarciarstwo. Tak czy owak Mietyk zostaje bo bez suwerena przestaniemy być suwerenni. 🙂

 23. jobrave
  17 października o godz. 23:06

  Ponieważ Los Polski nie pozwala mi zasnąć (i praca nad chlebem w krajzedze), ośmielam się zauważyć k’Mietyku:
  Hura!

  Niemniej, miałem też wizję Mietyka w wersji stworzonej oprogramowaniem do dubbingu wizualnego.
  Plener koniecznie w szuwarach, albo (moja preferencja) w tle ze zbawixem i furmanką (beemwe ’85, alufelgi złocone).
  Wszystko kicz.
  Najważniejsza fizys, obowiązkowo nochal żyłkowany sinoczerwienią, podgradle skąpe a obwisłe, uzębienie barwione curry w mixie dnia z machorką…
  Pewne teksty zdecydowanie pasują mi do anturażu wywiadówki, w ogóle Mietyk mówi jakby właśnie wstał z widowni zebrania gminnego…
  Pachnie Konopielka i Atomicami.
  Kurde, to musi być coś oryginalnego.
  Mietyk w rozmowie z młodą lekarką na parapecie?
  Dobrych snów wszystkim rozumiejącym, że było głosować na kało. 🙂

 24. „Kto płaci orkiestrze, ten wybiera melodię”
  Słusznie!
  Na szczęście nikt nie decyduje co robię ze swoją forsą. Dopiero wtedy będę protestował.

  W sejmie ciekawa układanka i wielu nowych. Ciekawy jestem jak się postawią.

  Żabka 17.10.2019 godzina 2.47
  Nie ma sprawy. Ja się do wyborów dzieci nie wtrącałem, a one zawsze podejmowały własne decyzje, więc sytuacja nie jest porównywalna. Syn w liceum zajął się polityką, ale na wszęście na studiach mu przeszło. Raz byłem przekonywujący
  Pozdrawiam

 25. maciek.g

  Zainteresowała mnie forma wypowiedzi prof Balcerowicza. Mam na myśli odezwę w postaci listu do czytelników.

  Zastanawiam się czy ta osobista forma przesłania politycznego nie jest związana z kampanią prezydencką, która się rozpoczyna.

  Czyżby prof Balcerowicz w ten oględny sposób informował swych sympatyków, że zamierza ubiegać się o ten urząd?

 26. P. Jaki:
  „Świat wartości społeczeństwa w większości kształtują media liberalno-lewicowe oraz lewicowe uniwersytety … to jedna z przyczyn, dlaczego większość społeczeństwa wybiera partie opozycyjne, a lewica wróciła do Sejmu”.
  http://wyborcza.pl/7,75398,25317090,patryk-jaki-pietnuje-uczelnie-trwa-proces-wrogiej-socjalizacji.html

  Jaki pewny siebie, mówi z takim przekonaniem, że jego partia ma monopol na prawdę i władzę, że ma boskie prawo do gmerania w umysłach Polaków.

  Prezes Kaczorek boleśnie odczuł strzał, gdy groził wymianą elit, gdy zapowiedział niebotyczny wzrost płacy minimalnej. Do tego kolano. Zaczynam współczuć. Choć pisologiem nie jestem i nie wiem jak biją nowogrodzkie kuranty, ale sądzę, że teza Balcerowicza iż PiS doszedł do szczytu swoich politycznych możliwości ma podparcie w faktach.

 27. Między Łodzią, a Warszawą. Tylko polska muzyka.
  „Ja nie chcę iść pod wiatr, gdy wieje w dobrą stronę, ja nie chcę biec do gwiazd, niech gwiazdy biegną do mnie..”
  Świetny tekst, znakomita muzyka nocą, aż do rana wszyscy zmarli są ze mną w tym miejscu gdzie się urodziłem
  Inny świat tu nie istnieje

 28. Teo,
  Napisałeś, m.in.:
  „Nie wiem, czy ta Jakiego narracja zdominuje PiSowski przekaz przez najbliższe miesiące i 2-4 lata. Ale widać jej rozpaczliwość. Pieniędzy już więcej dla bożego ludu nie będzie, nawet tych obiecanych w trakcie kampanii. Instytucji naprawy też nie będzie. O wygodnym życiu szkoda marzyć. Za to będzie duch, będą wartości, będzie walka słowna o Polskę od której naród się porzyga, coś mi się zdaje”.

  Też tak uważam. To, że dla tej „soli ziemi”, „najwyższego sortu”, czyli suwerena wartości są najważniejsze, to pozory. Spośród suwerena przywiązanie do tzw. wartości deklarowała jedynie połowa pisowskiego elektoratu. Drugą połowę, może nawet „większą polowę” przywabiły do PiS nie owe „wartości”, lecz kasa, a w drugim rzędzie „uświadomienie” części Polaków, że to, co sobie, czy po cichu, czy głośno o sobie myśleli, jest prawdą. A co sobie myśleli? Ano to, że, nawet jeśli są winni własnego nieudacznictwa, własnej niemocy, lenistwa itp. to tak naprawdę nie oni są winni lecz „tamci”, czyli „Tusk i jego banda”.

  Jestem słaby w syntezie, więc jak Józef Szwejk mam na wyszystko przykłady z życia wzięte.
  Mam kolegę, tzn. miałem, bo się na mnie obraził. Artysta fotografik po poznańskiej ASP. Wrócił po studiach na prowincję, do rodzinnego, pięćdziesięciotysięcznego miasta. Pracował przez jakiś czas na „państwowym”, później został zredukowany, bo fotografów, bo wraz z wejściem aparatów cyfrowych utrzymywanie fotografów na etacie straciło sens. Mógł w Poznaniu pracować, w ktorejś z gazet, bo miał propozycje, mógł pracować na uczelni, albo w serwisie sprzętu fotograficznego, albo w tv jako kamerzysta, ale mu nie pasowało, bo on kochał swoje rodzinne miasto i tam chciał spędzić resztę życia. Tu dodam, że ten kumpel, to osoba o niepospolitych talentach laureat wielu nagród, artysta pełną gębą, a jednocześnie znakomicie znający się na sprzęcie, w lot łapiący wszystkie nowinki w tym sprzęcie i komputerowym również, w tym w obróbce, grafice itp. Naprawdę rzadki egzemplarz. Nie ruszył się stamtąd, poszedł w biznesy. Otworzył zakład fotograficzny z roszerzeniem na robienie projektow reklam itp. plus filmy z różnyc uroczystości rodzinnych, slubów , wesel, chrzcin itp. Koleś absolutnie do biznesu się nie nadaje, bo on jednak pięknoduch jest. Na większość jego usług w miasteczku nie było rynku, a na te, które był, to też w sumie nie było, bo już działali tam inni. Ale on się uparł, bo on kocha rodzinne miasto. Dochodów nie miał, ale za wynajem musiał płacić, szło na to oszczędności, później kredyty, jeszcze problemy ze skarbówką, bo na księgowości kompletnie się nie znał, ale prowadził, z tego powodu co jakiś spadały na niego kary pieniężne.
  To wszystko utwierdzało go w przekonaniu, że winne jest państwo, „neoliberałowie”, a działo się wszystko za PO-PSL, choć za wcześniejszych rządów PiS, też mu nie szło. W pisowskiej kampanii 2015 roku znalazł potwierdzenie, co do tego, kto jest winowajcą jego niepowodzeń. Jeśli coś pisał na Facbooku, to wyłącznie peany, na cześć PiS. Zdjęcie profilowe – on na białoczerwnonym tle przyozdobionym kotwicą PW. Odsyłace do 500 plus, elektrycznych samochodów, Kaczych przemówień nt. tego kto jest (naj) gorszym sortem i dlaczego.

  Dlatego ze zdziwieniem przeczytałem na jego stronie, tuż przed wyborami, jak namawia, żeby głosować na Lewicę, bo PiS tacy sami oszuści jak tamci. Bo nic się w jego życiu nie zmieniło. A to nieprawda, bo tylko z pozoru -on nadal ten zakład ma, nadal nie zarabia, a wszystko dzięki żonie, malarce po tej samej ASP, żona ma spore dochody, bo: robi biżuterię, witraże, ceramikę, maluje portrety na zamówienie, szyje, projektuje luksfery i coś tam jeszcze i robi to sama, czasem pomaga jej córka. Ona spłaca jego kredyty, płaci kary. Bo wie, że to wina Tuska. 🙂

  Ps. Pewnie znów stwierdzisz, że nie wiesz, o co mi chodzi. Jeśli tak, to sorry. 🙂
  Ps. Drugie „sorry”, jeśli te emotikony Cię zdezorientowały.

 29. jobrave 0.40
  Należało się urodzić pod szczęśliwą gwiazdą i nie ma problemu

 30. @ All

  1.Gratuluję sprawnie przeprowadzonych wyborów a jakie jęki były ustępującego Szefa komisji wyborczej i ile tu głupot napisano ,ze PiS to wszystko sfałszuje .

  2.Gratuluje zwycięstwa obozu Dobrej Zmiany w Sejmie i Senacie.Też w Senacie gdyz wprowadził najwiecej Senatorów z danego ugrupowania.

  3.Gratuluję Polsce ,że szybko wyłoni rzad pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego najlepszego Premiera jakiego miała dotychczas Polska.

  Przytaczacie opinie waszego Guru Nieuka ekonomicznego który pozostał z wiedza zdobyta za czasów Ronalda Reagana kiedy KC PZPR poslała jego i kilku innych aby przygotowali sie na przyszla pierostrojke planowaną u Sowietów.Z każdej jego wypowiedzi bije oczywiste kłamstwo.W krajach UE średni wzrost jest 0.6 % zaś w Polsce powyżej 4 %.U Niemców wzrost w ubiegłym roku praktycznie bliski zera zaś w tym roku moze być lekko poniże.Wszystkie autorytety jak MFW,Bank Światowe firmy rejtingowe z USA chwala obecny rzad za właściwą i sprawną polityke gospodarczą a ten tzw.profesor ekonomii głosi coś odwrotnego.

  Ten Nieudacznik Balcerowicz wysłał 2 mln Polek i Polaków na przyśpieszone emerytury zamiast płacić wydłużony dodatek socjalny ( tak się to robi w USA od czasów Prezydenta Clintona a potem gdy gospodarka ruszy włącza się stopniowo bezrobotnych na rynek pracy.W tym czasie osoby te mogły wykonywać prace społecznie użyteczne lub zdobywać dodatkowe umiejetności.W Polsce mogły pracować w żłobkach,szkołach czy szpitalach czyli w instytucjach na których budową nie potrzeba wielkiego kapitału .W USA kryzys to okazja do uruchomienia prac publicznych jak drogi ,mosty zaś gdy zamykany jest zakład pracy zatrudniający więcej jak 200 osób włączana jest pomoc federalna.Mnie gdy zamknięto zakład pracy gdzie pracowałem dostałem grant rządowy skromny zasiłek nażycie oraz opłacone studia na które zaczołem mając 59 lat.Również rząd federalny wprowadził 500 + na każde dziecko już to było za czasów Reagana.Gdy przyjechałem do USA w 1984 r dostałem po $ 1850 na każdego z trzech synów.

  Z wioski Palatine,Illinois

  Z wioski Palatine,Illinois

 31. @All

  Pamiętam pierwszą wizytę Mateusza Morawieckiego w USA gdy obsadzono jego na stanowisku ministra finansów.Ku mojemu zaskoczeniu spotkał się z szefem FED oraz z finansistami z najwyższej półki.Moje zdziwienie ustąpiło gdy dowiedziałem się ,że był szefem jednego z największych zagranicznych banków w Polsce.Jego wystąpienia w dużych stacjach TV też wprawiło mnie w dobry humor.Wiedziałem ,że jego kariera nie skończy się na ministrze finansów zaś Polska i Polacy beda mieli z niego pożytek.

  Z wioski Palatine,Illinois

 32. Jobrave (0:40)
  Porywająca opowieść, a jaka pouczająca 😉
  Wiem o co Ci chodzi. Abym syntezę do niej dopisał.
  Otóż Polacy mają większą niż inne nacje skłonność do umizgów wobec świata, aby się dostosował do ich indywidualnych zachcianek i najśmielszych projektów. Obstają przy nich do upadłego, a winnego za niepowodzenie potrafią nazwać bez zmrużenia oka. Są kreatywni w tym ostatnim, zaciekli w poszukiwaniu winnego/ej. Święte oburzenie wzbudzi uwaga, że chyba jednak nieco przesadzają. Wielkopańscy są, zdaje mi się.

 33. p.s.
  A propos, agencje ratingowe o Polsce:
  Obecna polityka gospodarcza PiS oraz kontynuacja zmian w systemie sądownictwa są negatywne dla profilu kredytowego Polski – napisali analitycy agencji ratingowej Moody’s w swoim raporcie.

  Agencja podkreśla, że projekt budżetu na 2020 r. nie zawiera obietnic wyborczych PiS, które mają istotne znaczenie w kontekście finansów publicznych. Są to: ponowna wypłata 13. emerytury w 2020 r. oraz 14. dla wybranych grup w 2021 r. oraz podwyżki płacy minimalnej do 4 tys. zł do 2023 r.

  Co ciekawe, według Moody’s, nawet bez realizacji tych obietnic, sytuacja finansów publicznych w Polsce będzie na znacznie gorszym poziomie, niż przewiduje to oficjalnie polski rząd. Deficyt sektora finansów publicznych ma w przyszłym roku wynieść 0,6 proc., a nie 0,3 proc., jak wynoszą oficjalne prognozy Ministerstwa Finansów.

 34. Eksperci Moody’s twierdzą, że „nawet bez dodatkowych pozycji fiskalnych” – tj. bez obietnic wyborczych prezesa Kaczorka – deficyt strukturalny wzrośnie z 2,8 proc. PKB w 2019 r. do 3 proc. w 2020.

  Co będzie, jak wyborcy PiS przycisną go i jego Mateusza, aby się wywiązał choćby z kilku, oraz nie podnosił ZUSu dla najbogatszych? Lepiej nie myśleć.

 35. Gekko,
  Ano pachnie, choć chyba badziej wonieje Taplarami (chyba tak się odmienia), niż Atomicami. Wyzwanie jest arcytrudne, bo Redliński już wszystkich wyimpasował. Cokolwiek po nim, siłą rzeczy będą to popłuczyny albo coś takiego, jak „drugie życie kawy” tudzież „dolać ci jeszcze wody”. Pamiętasz zapewne, że w naszej ojczyźnie, kiedy jeszcze ludową była, można było napić się dwukrotnie tej samej, choć nie takiej samej kawy. Przy czym kawa otrzymywała drugie życie, ale fusy – pierwsze. Po wypiciu kawy zalewano je wrzątkiem, dodawano cukru. Dawało się pić.
  To ważne, żeby było oryginalne, ale czy to się da? Suweren nie jest oryginalny, owszem można bardziej prześmiewczo, ale za cienki jestem na coś więcej.
  U powołania Mietka do życia stały złe intencje, bo takimi są niewątpliwie chęć obśmiewania suwerena i odreagowywanie przez to jego istnienia, co wiąże się odmawianiem mu prawa do życia, a odreagowywanie kosztem bliźnich jest nieetyczne.

  Sugestie zostaną ujęte, tym bardziej że kompatybilne, albowiem na przykład Danka już od pewnego czasu suszy głowę Mietkowi: „Inne sy pokupywały beemki golfy rynkówki a ty dalij tym starym kwiatem jeździsz. A już drugie dźwi udpadli. Jak bendziem jeździli jak zima idzi? Scesz żyby dziecka si puchorowali?! Ta już szyski si z ciebi śmiejom”.
  Ze scenografią też mam problem, bo chciałbym wszystko zmieścić i flage, i krzyż, św. Lolka, i Matkieboskie Krulewne Polski, monidło, furmankę i wiele innych atrybutów i akcesoriów.
  Fizys trafiona, też go tak widzę, ale w tym wypadku musialbym juz pokombinować z „papier mache”.

 36. teo
  18 października o godz. 1:38
  O właśnie.

 37. @ls42 17 października o godz. 23:34
  Czy ty chcesz powiedzieć że dzieci same wybrały religię bez udziału rodziców, tak od maleńkości, od chrztu? – zakładam że do najbliższego kościoła powędrowały pieszo. To oczywiście ironia.
  Właściwie nie odpowiedziałeś na mój komentarz w żaden sposób, nie przyznałeś że przymusowa religia w szkole, stopnie na świadectwie a przede wszystkim ich brak, obecność kościoła w przestrzeni publicznej, państwowe obchody świąt stricte religijnych, wymuszanie określonych zachowań w miejscach pracy, nauki czy leczenia , karanie za tzw. obrażanie uczuć religijnych i bezkarne obrażanie niewierzących itd. (dziesiątki przykładów wraz z uchwaloną ostatnio ustawą o karaniu za „akty nienawiści”) są łamaniem Konstytucji.
  http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3243
  i tu cytat :
  „Z racji najwyższej mocy prawnej postanowienia ustawy zasadniczej uchylają (derogują) wszelkie inne normy prawne, które są z nimi sprzeczne. Wszystkie podmioty stosujące prawo mają obowiązek brać pod uwagę przede wszystkim postanowienia Konstytucji, a dopiero następnie uwzględniać treść innych aktów prawnych, o ile nie są one z nią sprzeczne.”
  Ps. zostałam wychowana w rodzinie gdzie rodzice byli niewierzący, kiedyś nawet na LA powspominałam trochę ojca i jego krótką drogę do ateizmu. Nie będę powtarzać ale świadomie twierdzę że dzieci są uczone wiary od niemowlęctwa, tam gdzie religijne rytuały nie mają miejsca dorastające dzieci są wolne od ciężaru religii. Prosze tego nie mylić z brakiem wychowania w ludzkiej wspólnocie.

 38. Panowie!, czy moglibyście przestać prawić sobie czułości? Robi się niedobrze od tego podlizywania się jeden drugiemu, nawet nieliczne kobiety na blogu nie praktykują tego tak często jak wy. Co to ma być?, brak pewności siebie, brak bliskich którzy by sobie na uczucie zapracowali; dojdzie do tego że każdy komentarz będzie się zaczynał lub kończył rzędem serduszek. Zreszta taki blog już funkcjonuje i prosze nie robić konkurencji.

 39. Teo,
  Podzielając -jak dotychczas -każdą z Twoich opinii, tę podzielam szczególnie.
  „[…]niech się teraz PiS mota w nowej sytuacji gospodarczej kraju, gdy pozrywał wszystkie nisko wiszące gruszki i inne frukty, gdy nie wiadomo, czym będą się dzielić z ludem bożym, bo kraść będą nadal, to się nie zmieni, a jeśli zmieni to na gorsze (dla nich na lepsze). Na sprzątanie tej stajni jeszcze nie przyszedł czas. Jeszcze ludowi bożemu to nie śmierdzi tak, jak to śmierdzi dziewięciu milionom już teraz.[…]”.

  Wyrażałem podobne opinie w poprzednich wątkach, na EP i dlatego uważam, że dobrze się stało, że opozycja nie wygrała. Gdyby stało się inaczej, musiałaby wziąć na garb wszystkie konsekwencje polityki socjalnej PiS i innych zobowiązań oraz „reform” szczególnie tej edukacyjnej. A dekoniunktura się zbliża. Co prawda Mauro Rossi twierdzi, że nie ma się czego bać, bo mamy suwerenną mennicę, więc dodrukuje się kasy i po sprawie. Nie jest po sprawie i teraz, to znaczy w tej kadencji się to okaże.
  Według mnie z tych właśnie powodów opozycja jak ognia bała się wygranej, stąd taka marna, niemrawa kampania.

  Po ogłoszeniu wyników wyborów w szeregach PiS euforii ani tyci. Już bardziej cieszyli się z wygranej w wyborach do europarlamentu. A teraz gęby smutne, choć przybyło im dwa miliony wyborców. Stawiam tezę, że PiS… też nie chciało wygrać, stąd ten brak euforii. Być może ktoś, komu wierzy, powiedział mu co się święci? Że nadchodzi kryzys, że zabraknie kasy.

  Obowiązująca na dziś interpretacja dot. braku entuzjazmu w pisowskiej jaczejce jest taka, że kaczyści liczyli na wiekszość konstytucyjną w Sejmie lub co najmniej na taką, która pozwoli na odrzucenie prezydenckiego weta w wypadku, gdyby przyszłorocznych wyborach PiS stracił prezydenta. Tylko że cóż miałoby to za znaczenie, gdyby zabrakło kasy? Gdyby wszystko zaczęło się sypać. Czy w tej sytuacji nie byłoby sprytniej wycofać się, niech wszystko, co najgorsze spadnie na opozycję, glosząc przy okazji, że wybory zostały sfałszowane? Tym sposobem opozycja dokonałaby samoanihilacji, a PiS tryumfalnie powróciłoby do władzy w 2023, może wcześniej, i nowe rządy rozpoczęłoby już z większością konstytucyjną, z własnym Senatem, wtedy nawet niepisowski prezydent byłby mu niestraszny.
  Wygląda to na political fiction, ale kto wie, kto wie…

 40. bezbrzeżna pogarda:
  „Jeśli ktoś tu bładził to tylko nauka, zawitając pod strzechy…”
  @ozzy, @saldo, @pozostali. Czy filmik opatrzony komentarzem @404 przedstawia prawdziwe wydarzenia?
  https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-hundreds-of-ultra-orthodox-teens-attack-palestinians-in-jerusalem-1.8003161
  @Gekko również proszony o odpowiedź.

 41. @404 napiszę później.

 42. @ All

  Wyśmiewany kosciół,Kaczor abp Jedrychowski czy wspomniany Patryk Jaki to dla Was Nieuki jest może zbawienie waszych dzieci czy wnukow o czym wy w swojej durnocie nie wiecie podcinajac gałaż na której siedzicie..

  Durnie nie wiecie dlaczego społeczeństwa są tak masakrowane ideologia LGBT czy innymi nowinkami liberalnymi oraz wypychanie z społeczeństw kultury i wartości chrześcijańskich.
  Tacy ludzie stają się niczym innym jak ludzkimi maszynami a tego typu maszynie jej istnienie czy reguły życia można zmieniać dowolnie wg.widzimisię tzw.mądrzejszych.Problem jest taki ,że wkrótce zostaną zbudowane maszyny n-krotnie mądrzejsze od tych co uważają się za mądrych.

  Chłopcy z Silicon Valey rozwalili Mur berliński a wy dalej wierzycie ,ze to zrobił JPII czy Solidarność z Bolkiem na czele.Gdy przyjechalłem do USA W 1984 wkrótce zaczeła się rewolucja informatyczna i było wiadomo ,ze Sowiety nie są w stanie zamknąć przestrzeni cyfrowej ,nie zagłusza tego jak Wolna Europę zaś wyścig techniczny jest juz z góry do przegrania.Dlatego zmuszeni byli dać hasło Perestrojki i kontrolowany demontaż systemu.Nie dało sie tego kontrolować i Narody się wyzwoliły.

  Tak jak chłopcy z Silicon Valey dali wam wolność tak wkrótce ( Jednostkom ludzkim ) są w stanie ją odebrać.USA wkraczają jeszcze szybciej w kolejna rewolucje technologiczną z stworzeniem Sztucznej Inteligencji (AI ) gdzie roboty przejma wiele funkcji szczególnie zawodowych człowieka.Na początku XXI komputer Blue Deep po raz pierwszy pokonał rosyjskich arcymistrzów szachowych co jeszcze kilka lat temu było niewyobroażalne .Z obecnymi robotami z AI nie mieliby oni najmniejszych szans tym bardziej ,ze robot z AI potrafi z twarzy bezblednie odczytywać stany psychiczne przeciwnika ,wyraz twarzy,ruchy , zdalnie odczytywać temperature ciala itp czyli czlowiek przestal być równorzednym rywalem robota wyposażonego w AI.

  Robot wyposażony w AI może mieć różną postać fizyczną.Samochody automatyczne (bez kierowcy ) to też prosty robot.Samochód ten ma komputer pokładowy o mocy sprawczej większej jako miał Blue Deep .Takich samochodów jest już w USA więcej jak 5 tys.Wypadkowość tych robotów w czasie jazdy jest zdecydowanie mniejsza jak kierowców ludzi ale jednak wypadki się zdarzają.Dlatego problemem jest ,że człowiek dalej tkwi w systemie wartości ludzkich stworzonych przez wieki i jest pytanie czy pozwolić robotom porusząć się po drodze i żeby podobnie jak kierowcy powodowali wypadki i czasem zabijali ludzi.Dużo naukowców i etyków w USA skłania się aby robotom przyznać takie prawa argumentując przecież oni sa mniej niebezpieczni niż ludzie a w sumie może zginąc mniej ludzi.Tak wiec drodzy Durnie tu piszący oznajmiam wam zaczyna się dyskusja o zrównaniu lub nawet zakwestionowaniu istoty ludzkiej w porównaniu z maszyną robotem wyposażonym w AI.

  Dodam ,że są różnego rodzaju roboty wyposażone w AI .Robot doktor z specjalnością lekarz domowy pokona każdego lekarza domowego choćby miał doświadczenie 20 lat.Przeprowadzono kilka takich testów pojedynków i wszystkie zakończyły sie porażką lekarza .Sztuczna inteligencja robota jest na bieżąco uaktualniana w olbrzymia wiedzę . Mózg człowieka z jego ludzka inteligencją nie jest w stanie JEJ opanować choćby z prostej przyczyny – nie ma na to czasu zajmują jego ludzkie sprawy.

  Wkrótce w USA roboty z AI wkroczą szeroko na rynek pracy do fabryk w wielu zawodach,banków,sklepów ,prawników,szpitali resteuracji czy nawet do kawiarni.Zniknie wiele miejsc pracy zaś ludziom zacznie się płacić za NIC ROBIENIE .Jakże śmiesznie brzmią durnoty tzw.prof Leszka Balcerowicza ,że trzeba podwyższać wiek emerytalny w Polsce.W USA szerokie wejście AI to zaledwie okres 30 lat .Używający Google i Facebook są królikami doświadczalnymi właśnie w pracach nad AI o czym wielu nie wie.

  W dzień ogłoszenia wyborów w Polsce miałem ciekawa dyskusje z moim średnim synem który skończył computer science na uniwersytecie w Chicago jest wysokiej klasy fachowcem w programowaniu , na temat jak USA ,kraje UE oraz Polska
  przyjmą rewolucje AI i jakie będą konsekwencje społeczne tych zmian.

  USA – 50 % ludności wyznaje silne wartosci chrzescijańskie i bedą się bronic przed zrównaniem robota AI z jakimkolwiek człowiekiem jako osoby stworzonej przez Boga.W dodatku konstytucja USA mocno zabezpiecza istote ludzką a jej zmiana jest praktycznie nie możliwa Dobrobyt uzyskany dzieki posiadaniu AI zapewni średni biologiczny dobrobyt dla mieszkańców.

  Europa zachodnia – jedynie Niemcy mogą mieć mały progres w ilości robotów z AI gdyż posiadają wystarczające zasoby materialne .Pozostałe kraje czekają trudniejsze czasy w dodatku rozbicie więzi wspólnotowych z wpuszczeniem imigrantów.Tak wiec człowiek europy zachodniej pozbawiony wartości chrześcijańskich w erze AI jest zupełnie niepotrzebny (dlatego zaczynają się zabijanie dzieci ,ludzi starszych zaś gdy lekarz robot AI po badaniu europejczyka stwierdzi ,ze ma raka i 2 lata życia taki delikwent dostanie tabletkę śmierci – jaki sens jego leczyć.Pieniądze można zaoszczędzić na zakup kolejnego lekarza z AI .Jednym słowem człowiek europejski zgodnie z regulacjami z Brukseli będzie miał małe szanse jeśli przebada jego lekarz z AI.Przecież europejczyk wychowany w kulturze liberalnej pozbawiony przymiot człowieka istoty Bożej z uwagi na odejście od wiary to faktycznie będzie bezbronny w zetknięciu sie z maszyna AI .Potrzebe takich ludzi można kwestionować z wielu wględów zaś nadejście AI zmieni całkowicie potrzebę istnienia różnych kategorii ludzi.Dla kontroli ich wystarczy wszczepić im czipsy i będa ich pilnowaly roboty z AI.

  Polska będzie dalej posiadała spoleczność 50 % czynnych katolików którzy nigdy nie potraktują maszyny AI że jest równa człowiekowi choćby to była prosta babina z zapadłej wsi.Dla osoby o wartościach chrześcijańskich którzy wierzą ,ze Bog stworzył Adama i Ewę,życie i śmierć ma sens zapisany w naszej wierze.Jeśli Polacy będą samobójcami i przyjmą te wszystkie nowinki które pochwala Autor tego tekstu i usilnie tzw prof etyk Jan Hartman ,Polityka i inne ośrodki liberalne to niech wiedza ,ze taki Patryk Jaki wie co mówi i będzie bronił swoich rodaków aby nie pozbawiono ich systemu wartości i pozwolono w przyszłości decydować o ich losie ludziom robotom czy robotom maszynom.Czym się będzie różnił biurokrata Brukselski od robota maszyny,W sumie ich funkcje mogą przejąc z powodzeniem roboty z AI.

  Społecznie i ekonomicznie Polska z łatwością przyjmie rewolucje AI ludność w dużej części mieszka w małych ośrodkach na wsi i ludzie mają związek z ziemią praca plus kultura chrześcijańska pozwoli im na zmierzenie się łatwiej z tymi problemami.

  Z wioski Palatine,Illinois – Jerzy Jan Zakrzewski

 43. Panie redaktorze Danielu Passent. A kto to jest nijaki Patryk Jaki? Czy to ten sam, który był politologiem i pracował jako wiceminister sprawiedliwości u pana Zbyszka?

 44. Is42,
  Papież Lolek, nie tylko nie załatwił sprawy z duchem, tzn. zstąpienia tego ducha i odmienienia oblicza tej ziemi, lecz przeciwnie – w znacznym stopniu przyczynił się do zakonserwowania w Polakach wszystkiego tego, co trwało w nich od wieków, a co sprawia, że z trudnością idziemy do przodu, a nierzadko -cofamy się. Papieże nie są od tego, żeby coś w ludziach odnawiać, lecz wręcz przeciwnie -utrzymywać ich w starym.
  Kiedyś napisałem tu lub na blogu LA, że gdyby Lolka nie wybrano na papieża, wówczas nie mielibyśmy dziś państwa prawie wyznaniowego. Bylibyśmy dziś daleko bliżej Zachodu pod względem sekularyzacji. Wybór Lolka wzmocnił Kk w Polsce, a wraz z tym poczucie bezkarności wśród kleru, co sprawiło, że patologia w tym środowisku rozlała się szeroką ławą. Nie będę tu przytaczał przykładów na to, bo wszyscy je znamy.

  Dziś przebąkuje się tu i ówdzie, że papież nie wiedział o pedofilii, o gwałtach na klerykach, o biciu i torturowaniu dzieci w sierocińcach prowadzonych przez zakonnice, czy innych jeszcze potworniejszych zdarzeniach. W takim razie cóż to za papież, cóż to za namiestnik Chrystusowy, cóż to za Pasterz, skoro nie wie, co dzieje się w jego owczarni?! Taki mądry, wykształcony. Nie wiedział, może nie wiedział wszystkiego, ale -jak się okazuje -całkiem sporo, a reagował umiarkowanie, symbolicznie wręcz, a najczęściej w ogóle.

  Wybór Polaka na papieża wywołał euforię u olbrzymiej większości Polaków, ale to nie jakieś względy głęboko duchowe stały u przyczyny. Te wybór wetował kompleksy, wprawiał Polaków w dumę, nasz rodak, Polak papieżem, prawie Panem Bogiem! Nasza krew!
  I nic więcej, tylko duma i większe poczucie własnej wartości. Tak samo zadziałałoby zdobycie mistrzostwa świata w piłce nożnej, choć na krócej, ale to ten sam mechanizm.

  Teraz trochę z innej beczki i chyba ważniejszej. W czym przejawił się wpływ JPII na Polaków, chodzi mi o przemianę duchową. Bo mówi się, że on to, że on tamto, że wniósł wartości itd. itp. Nieraz o to pytałem i tu, i ówdzie, i tego, i owego, księży nawet i poza frazesami i inną okrągłą gadką nic innego nie słyszałem. Gdyby w niedzielę stanąć przed jakimkolwiek kościołem i przepytać wychodzących po mszy, na okoliczność tego, co wynieśli z nauk JPII, zaręczam Ci, że niczego by się od nich nie dowiedział. Bo nie wynieśli nic! Ani oni, ani nikt. A chłop się opisał tych encyklik, nawygłaszał homilii, nalatał i najeździł się po świecie. I co?
  Dużo mówił o miłości bliźniego. Czy zaobserwowałeś jakieś zmiany na plus w odnoszeniu się Polaków-katolików do siebie, żeby byli, choćby milsi dla siebie, żeby się na siebie nie boczyli, albo żeby stali się uczciwsi, żeby nie podsrywali, nie intrygowali, nie zdradzali, nie kierowali się nienawiścią, zawiścią? Nie twierdzę, że JPII jest temu winien, nie, choć nauczyciel też częściowo ponosi winę za brak postępów uczniów. Ale on ni tylko nauczał, ale też był dyrektorem szkoły, a ten wyznacza nauczycielom zadania i rozlicza ich z wykonania tychże. I, co? Rozliczał? Chyba nie, bo nauczyciele (biskupi, księża) lecieli wg. wlasnego programu polegającego na szczuciu. Dyrektor wiedział o tym, ale pozwalał na to. Dla „dobra Kościoła” nie kopnął w dupę Rydzyka, a powinien uczynić to w pierwszym rzędzie. Ale za co?! Nie było za co. Rydzyk się dzielił tacą, na papieża źle nie gadał. Dziś, dzięki tym zaniechaniom mamy to, co mamy.

  Mamy też na blogu prawdziwego polskiego katolika, dodawać nie trzeba, ale -na wszelki słuczaj- dodam, że patriotę, czyli pisowca. I nie chodzi tu Mietka Pisieluka. Katolik ów, to obrońca niekoniecznie wartości chrześcijańskich, ale Kościoła i owszem, czyli czegoś, gdzie owych wartości ze świecą szukać. Broniąc Kościoła, broni też JPII. Powiedz nam Mauro, czego nauczył Cię Papież, jak jego nauki Cię odmieniły, ile miłości bliźniego w Ciebie wlały. Napisz. Plis.

 45. Bar Norte
  18 października o godz. 0:13

  Szaman neolibow =100% wygrana 🙂

 46. Dlaczego katolicy kradną. Od katolika wymagaj więcej. Tak sobie myślę,że kradną bo mało zarabiają. Kradzież z głodu nie jest przestępstwem ani grzechem. Tak nie można tłumaczyć. Może ustanowić jakiś rok bez kradzieży w ramach nauki religii o 10 przykazaniach. LGBT nie przodują w kradzieżach.

 47. Kurcze, ale mnie Pan Palantajn postraszył. Wracam do Polski, na jakieś Podlasie, Podkarpacie, lub Lubelszczyznę, bo tam chyba najwięcej chrześcijan, najwięcej wideł, najwięcej różańców, kapliczek, świątków frasobliwych i nie. Albo w góry, tylko że ceprów, to górale nie lubią. Na takiego robota podobno najlepsze są święcone widły okręcone różańcem poświęconym przez JPII, a z całą pewnością ciężki metalowy krzyż o dobrze zaostrzonych ramionach.
  Polak to jest taki człowiek, że pasjami lubi męki, co tam lubi, on marzy o nich, a szczególnie o rakowych, on szczęśliwy jest, on się cieszy, bo może wtedy ofiarować swe cierpienia Panu Bogu. Wielu z tych szczęśliwców aż wyje z rozkoszy i widzą jak Pan Bóg uradowany, siedzi na chmurce z aniołkami, głaszcze się po swojej siwiutkiej brodzie i kiwa z aprobatą głową.

  Pozwolę sobie sprostować inną rewelację Pana Palantajna, tę mianowicie, że to nie JPII i „Solidarności” należy zawdzięczać obalenie Muru Berlińskiego. Otóż myli się Pan głęboko. Papież może nie, ale „Solidarność” tak. Od jakiegoś już czasu, dokładnie od czterech lat, wiadomo, że „Solidarność” była dziełem b-ci Kaczyńskich. Oficjalnie stworzył ją Lech, ale stał za tym Jarosław. To on obalił komunizm, a rozwalenie muru było tego konsekwencją. Nie jedyną rzecz jasna. Twierdząc, że było inaczej, obraża Pan Prawdziwych Polaków. Niech Pan unika Jackowa, bo tam się już na pewno na Pana szykują.

  A scenariusza gratuluję, i to najzupełniej poważnie, Hollywood powinien to kupić.

 48. Spać ni moge bu Dank si wierci i dupa jej tak urosła po pińcyt plus ży ja si ledwu mieszczy na tem dapczani. Ja tyż mam brzuch ali śpim u d tyj strony a ni ud ściany to mie brzuch wisi w duł to nikomu ni szyszkadza.

  Ja tera czytał tegu Pana Palantu un dobrzy pisał ży Marud Polski si nie da tem rubotom co nas wymurdować scom! Szyjdź tu jedyn z drugim to bedziesz widział jak Polak si biji u swoi Ujszczyzne!

  Ali ja tegu trochu ni ruzumię. No bu jak? Hamyryka to nasz Przyjaciel nawyt Pan Hamyrycki Prezyłt Tromb gadał ży un kocha Polskie i cała Hamyryka tyż razem z Niem i Żona i Dzieci Jegu. A tera nam ruboty nasyła? Żyby nas murdowali?! To pewni jakeś oszukaństwo jest. Pewni Tusk tak breszy a wy słuchaci.
  Moży Pan Palant ni słyszał dobrzy bu starszy człowik już Un jest albu literów dobrzy ni widzi. Tak jak u nasz na wjoscy tyn stary Pićkała Władyk bu jak Pan Prezyłt Duda zosatał Prezęłtem Polski to u krzyczał ży dupa je Pryzełtem. A Pićkała trochu ślepy jest a gada ży w gazeci to czytał a wnuczyk Kamilek mu gada Dziadku duda a ni dupa. ty sy nowy ukurary kup bu ni widzisz. I dobrzy Kamilek gadał bu szendzi muwili Duda w każdym tyliwizorzu i w laktopie. Ali trochu my si z poczontku bali nie powim.

  Idy spać bu Danka już staje bu idzi świnium zadać i tera je miejscy.

 49. W 966 r. chrzest przyszedł z zachodu pod krzyżackim butem zakonników Domu Niemieckiego. Teraz Jaki ostrzega przed wiatrami z tego kierunku. Pewnie jak Don co kichał będzie walczył z wiatrakami tzw. zachodniej cywilizacji. Z pomocą widelca od Ruskich na bazarze. Tak sobie myślę kto będzie robić za Sancho i osiołka. O Dulcynei nie wspomnę…Beatka ? a nawet dwie.

 50. żabka konająca; 2:54.

  Żabciu; już Ci to kiedyś pisałem tu na blogu większość to kochająca inaczej
  więc komu ci Panowie mają się podlizywać ? przecież nie kobietom , więc
  nie pytaj co to ma być ? bo odpowiedzi i tak nie dostaniesz najwyżej łapkę
  w dół.
  https://www.youtube.com/watch?v=_5kKo2_2MzI

 51. @404, jednak nie dziś bo to dłuższa historia i potrzebuje więcej czasu. Ta opowieść potrzebuje. Pozdrawiam.

 52. Jaki jedną wojnę z przeciwnikami zakładu karnego w Brzegu przegrał. Zakładem karnym na katolików zamiast z gałązką oliwną i dobrym słowem…Tak sobie myślę a co z wychowaniem bez klapsa…zamiast celi. Ciemny lud nie kumaty…a głosuje…i mamy co mamy. Jaki suweren taka…polityczna mapa drogowa…

 53. Ten blogowicz zwariował, być może z tutejszego jedzenia. Od 1984 roku minęło trochę czasu i zatruwając się dzień w dzień doszedł do rozpaczliwego stanu wzmożenia religijnego, być może stracił sens życia na emeryturze i tylko wiara pozwala mu przeżyć kolejne dni. Zastanowiły mnie te słowa, czy to sztuczna inteligencja podszepnęła mu takie stwierdzenie?
  „Chłopcy z Silicon Valey rozwalili Mur berliński a wy dalej wierzycie ,ze to zrobił JPII czy Solidarność z Bolkiem na czele.Gdy przyjechalłem do USA W 1984 wkrótce zaczeła się rewolucja informatyczna i było wiadomo ,ze Sowiety nie są w stanie zamknąć przestrzeni cyfrowej ,nie zagłusza tego jak Wolna Europę zaś wyścig techniczny jest juz z góry do przegrania.Dlatego zmuszeni byli dać hasło Perestrojki i kontrolowany demontaż systemu.Nie dało sie tego kontrolować i Narody się wyzwoliły”
  Narody się wyzwoliły dzięki chłopcom z Doliny Krzemowej – prosze to sobie przemyśleć.

 54. @Blackley – aż się boję tego czytać, cały czas mam wrażenie że mnie śledzą. I wpisują na listę.

 55. @Black…, teraz znajduję utwór muzyczny i dziękuję, szkoda że ja na żadnym instrumencie grać nie potrafię.
  Ps. nie bardzo wierzę w takie tłumaczenie, myślę że to chłopaki na schwał, a jedno czego potrzebują to uznanie, docenienie – potrzebują jak powietrza. Dobranoc.

 56. Rada dla ciemiężonych: wystarczy wyzwolić się. Tak sobie myślę,że proste rozwiązania najbardziej skuteczne jak budowa cepa.

 57. Normalność chłopcom z Doliny Krzemowej jest daleka.

  Ale na prowincji amerykańskiej żyli, żyją i żyć będą ludzie normalni.
  I żadne tajemnicze AI nie napisze i nie wykona takiej prostej muzyczki jak ten farmer:

  https://www.youtube.com/watch?v=9K149sKeuTA

 58. Kochajmy się koalicją, albo odreagowanie… czyli: Zemsta!

  Nic tak dobrze nie robi w nieszczęściu, jak odreagowanie.

  Wspaniałe to słowo nawiedziło blog chyba z mocy inspiracji boskiej, bo jakaż inna karząca ręka sprawcą naszych nieszczęść i wzlotów, jak nie najwyższa, nami kierująca? Bo przecież nie My!

  Opozycja przerżęła wybory o odsunięcie dyktatury po trzykroć, a przerżnęła dzięki zdolności koalicyjnej też po trzykroć

  > Lewica, w zemście na Schetynie, koncertowo połączyła i trzech pazerników skaczących sobie do gardeł, i wszelkie rodzaje programowych bezsensów ze stryszka, co ukontentowało suwerena: wreszcie zemsta na centrumie!

  > Chłopi, pod pastuszkiem-Boryną i uzdrowicielem medialnie ministranckim w jednym, w zemście na Schetynie i z toksycznym pajacem pod pachą, jakże zręcznie odreagowała rugi chłopskie, pissem uczynione, a wszystko pod dyskretną sugestią, że dla dalszych koalicji wszelkie obroty ciał jej są możliwe.

  > Konfederacja niejaka, w zemście na cywilizacji, zebrała koalicyjnie wszelką swołocz jak braun brunatną czy jak pawimi mikkami puszczane w pętli zamkniętej kocopały i- programowo!- spójna tym w odreakcji zemstą niemal 7 dużych baniek głupkom zajumała.

  > I wreszcie KO, koalicja z największych mścicieli odreagowania, odreagowała ciągłe hejty na swą cienkość w rządzeniu innym niż kacykiem dla stołka, głosów głupków nabrała więcej, głosy wyborców i mandaty tracąc, ale mściwie pissowi władzę cienką kreską przewagi trzymaną pozostawiając, z zachętą do przekupstwa (wypierając się przywództwa) by piss ją sobie umocnił.

  Wszyscy się odreagowali na swoim, pomścili co trzeba, nic się nie stało, komu trzeba bobu i humusu się zadało.

  Polska zapłaciła i płacić będzie, w finale – kollapsem, do czego jako ostatecznego dowodu słuszności swego rozumu wyborczego, namawiają dzielni wyłacznie rozłącznie obywatele!

  A Polska …ona też z woli boskiej bliźniego miłości, odreagowując, od ludu swego, obywateli, elektoratu, suwerenów, w takiej spójnej koalicji wartości i programów w nią wymierzonych, odwróciła się pełną miłości dupą, ziejącą zemstą odroczonego z koalicji ze swym ludem wyjścia po angielsku, z użycia.

  Brawo więc my, nie-u-my-ci i dobrze na złość miłością od koalicji do siebie odreagowani.
  – – –
  PS
  @ Jobrave, przeczytałem wszystko.
  Duży rezonas zachodzi.
  Każdy wątek wart odniesienia, co nastąpi w odcinkach.
  A Dzieło musi być autorskie; nic artystycznie nie podpowiadam, poza dowodem zaangażowania i poparcia.
  Dla Twórcy, jego ducha i propagacji na bloga.
  Pozdro.

 59. (@ jobrave)
  „Papież Lolek …nie załatwił…”

  | Papież Polak | Jezus Żyd | Bolek Plus | -> Polo Kokta |

  Dziedzictwo Wartości Niekoalicyjnie Wiodących…
  Cóż więcej? Jakże inaczej? Po co dalej?

 60. My Funny Palantine 🙂

 61. Pan Zakrzewski po raz kolejny sam sobie zaprzecza.
  „W USA w czasie kryzysu starsi pracownicy są wysyłani na zasiłek socjalny, jak kryzys się kończy to wracają do pracy. Balcerowicz przy wzroście bezrobocia wysłał ich na emerytury”
  Dokładnie to samo robi dzisiaj PiS, wysyłając na emerytury sześćdziesięciolatków. W normalnych krajach ludzie pracują do 65 roku życia albo dłużej, bo ludzie żyją dziś dłużej i dłużej zachowują sprawność niż pół wieku temu.
  W dodatku twierdzi, że wysyłanie 60-latków na emerytury jest słuszne, bo niebawem sztuczna inteligencja zastąpi ludzi, a potem, że w Polsce jest to niemożliwe z powodów kulturowych.
  3 wewnętrzne sprzeczności w jednej wypowiedzi……
  I jeszcze jedno :
  jednym z głównych założeń Balcerowicza było ograniczenie do minimum ingerencji Państwa w proces gospodarczy, czyli zasada obowiązująca w USA. Oczywiście to, co daje dobre rezultaty w USA niekoniecznie musi dawać takie w Polsce, z powodu istotnych różnic kulturowych. Więc nie ma sensu na siłę wprowadzać u nas rozwiązań amerykańskich, bo one nie zadziałają. Przypomnę, że PO próbowało dokonać reformy sądów na modłę amerykańską ale szybko się z tego wycofało, bo ten system nie chciał działać.
  Ale Pan Zakrzewski twierdzi, że PiS próbując wprowadzać w Polsce rozwiązania amerykańskie działa właściwie . Czy w takim razie próba PO wskiej refofmy sądownictwa była dobra czy zła ???

 62. Trump: bezczynność jankesów w Syrii ratuje miliony istnień. Tak sobie myślę oby tak do końca świata.

 63. – – –
  Emerytury w Polsce są w większości* rodzajem zasiłku dla nadal pracujących. Tak jak renty – dla peerelowsko ‚zaradnych’.
  Wcześniejsze emerytury cieszą się poparciem społeczym właśnie dlatego.
  – – –
  *) nie mam na myśli przypadków eksploatowanych w mediach – ludzi naprawdę niezdolnych do pracy czy chorych, ale statystykę większości. Uwagę zamieszczam dla nieznających lokalnych realiów.

 64. MietykPisieluk_Poljak.Katolik!
  18 października o godz. 6:21
  Panie Mieczysławie, proszę pozdrowić panią Danutę. Z pańskiego opisu wyłania się w mych oczach dorodna kobieta, pracowita, religina , słowem ; prawdziwa Polka Katoliczka.
  Mam niesmiałą sugestię. A czy pan, panie Mieczysławie, nie mógłby Pan czasami wstać rano by nakarmić świniaki, pozwalaąc pani Danucie pospać dłużej. W końcu, jak powiedział pan Korwin-Miki, kobieta to też człowiek, choć statystycznie głupia jest.
  Byłby to z pańskiej strony bardzo ładny gest.
  Pozdrawiam

 65. Stary Duda przegrał w socjalistycznym mieście. Nowej Hucie. https://bi.im-g.pl/im/20/18/18/z25265440V,Jan-Duda.jpg
  Profesor AGH z dochodami 35 tys/mieś.

 66. Bar Norte
  18 października o godz. 0:13
  Nie miałbym nic przeciwko , ale wątpię . Balcerowicz zawsze był aktywny politycznie i krytykował rządzących w sprawach gospodarki. Nawet spowodował że licznik długu był na pałacu kultury.

 67. – – –
  Scena z trajlera.
  Balcerowicz objaśnia na tablecie Pisielukom Danucie i Mietykowi weto rationales.
  Następuje obsunięcie gabarytów poza obręb łoża małż. .
  – – –
  Na drugim kanale.
  Banaś w przetargu otwartym na haki.
  Na widowni liczny ocet w butelkach.
  – – –

 68. Gekko
  18 października o godz. 9:41

  „Emerytury w Polsce są w większości* rodzajem zasiłku dla nadal pracujących”

  Przykro mi to mówić, Gekko, ale wdepnąłeś na moje podwórko. Nie dlatego, żem emeryt, lecz dlatego, że użyłeś jednego z epidemicznie używanych wyrazów NIC NIE ZNACZĄCYCH. „W większości” to tik, nie wyraz. Podręczna propagandowa podpórka podobnie nic nie znacząca jak podobny tik „często”. Można tych wyrazów używać tak, że znaczą, ale wtedy trzeba mieć za podstawę jakąś wiarygodną statystykę. Lub – w wypadku „w większości” – samemu policzyć emerytów i rencistów nadal pracujących.

  Herkulesowa robota policzyć 9 milionów z podziałem: pracujący – na lewo, nygusy – na prawo.

 69. W Gwinei prosiaki karmią piersią. Wtedy można mówić,że wyssał…i nadaje się jako dawca do transplantacji. Tak sobie myślę o symbiozie przy korycie…

 70. Mad Marx
  18 października o godz. 9:27

  Zasada ograniczenie do minimum ingerencji Państwa w proces gospodarczy, jest zdecydowanie dobra, jest tylko kłopot z ocenianiem minimum.
  Każda ingerencja w gospodarkę coś psuje , ale często tez naprawia i trzeba wyważyć skutek globalny. Już pierwsi kapitaliści (nawet tu w Polsce) tworzyli żłobki (ochronki) bo to poprawiało wydajności i możliwość pozyskiwania kobiet do pracy. Bezrobocie , teoretycznie korzystne dla kapitalisty prowadziło do wzrostu przestępstw, i niszczenia ludzi , których potem bardzo brakowało gdy przychodził boom gospodarczy. Dlatego ‚czysty’ kapitalizm jest tylko teoria , tak jak i komunizm.
  Nadmierna ingerencja państwa zawsze źle se dla kraju kończy (zobacz jak Szwecja szybko zaczęła tracić swe bogactwo przez taką politykę.

 71. @pombocek, 10:09
  Dzień dobry, liczba pracujących emerytów wg ZUS, w 2018, to 742 000.
  Pozdrowienia

 72. Mad Marx,
  Geozak bardzo często mija się sam ze sobą, czasem aż żal go przyskrzyniać. Cóż poradzić, stara, polska inteligencja z „milłoków” już tak ma, nawet po przeprowadzce do -nomen omen – Palantine. Myśl jackowsko-grinpojncka nie zna granic ni kordonów, więc stale nawiedza Geozakowe cerebrum, bo z „milłoków” myśl ta ma blisko.

 73. jobrave
  18 października o godz. 0:40

  Mój komentarz
  Przykład przytoczony przez ciebie wyjaśnia jedną z motywacji, która skłoniła ludzi do poparcia PiSu. Tą motywacją jest projekcja win na partie konkurencyjne do PiSu (wina Tuska) z jednoczesną projekcją nadziei na PiS (Ja-ro-sław, Ja-ro-sław!) jako partię wyzwolicielską, dającą bezpieczną perspektywę, partię walczącą o zachowanie wartości, o perspektyw dla narodu, o jego bezpieczeństwo i dostatek, itp. fundamentalistyczne truizmy rozpatrywane bezrefleksyjnie. Kaczyński wykorzystywał, grał na mentalności samoupraszczającej się, poszukującej potwierdzenia w skrajnościach, w podziale na dobro i zło, tak/nie, lubię/nie lubię, przyjaciel/wróg.

  Jarosław Ka podsuwał na ekran wyobraźni obywateli w miejsce dobra – PiS, w miejsce zła – PO, lewactwo, LGBT, wina Tuska, itp. Proste hasła, których zadaniem było zastąpienie myślenia emocjami, uskrajnienie postaw – tak – dla PiSu, nie – dla pozostałych (dla nihilizmu).

  Kaczyński wykorzystywał wysoki poziom nieufności społecznej krajan i przez całe lata kopał w społeczeństwie rów nienawiści pomiędzy MY, a ONI, co również przyczyniło się do przepchnięcia iluś głosów na rzecz PiSu.

  To mu się udawało, przyniosło dobre wyniki dla partii po długim czasie (aż zaistniały dodatkowe warunki) i będzie trwać przez jakiś czas (dopóki nie wytworzą się nowe dodatkowe warunki).
  Pzdr, TJ

 74. – – –
  Przykro to mówić, ale literowanie czcionek po internetach nic o mówieniu czegoś nie mówi nawet z głośnika ani o przykrościach jakie literowanie literującym sprawia chyba że wierzyć na słowo tyle że słowo to nie litera ani font nawet…
  Wszystko więc na wiarę w większości wiernych…
  Znaczy, ateizm na wiarę wyuczony, jednym kursem windów pozornych
  – – –

 75. @@@
  Coraz więcej głosów pisanych i mówionych dostrzegam, w których stoi jak byk, że Jarka „sukces” w wyborach jesiennych, to był jego ostatni „sukces”.
  Banaś jest obyczajowo tragiczny nawet dla I sortu, Jarka, model ’49, czekają dwie operacje i będą kłótnie przy dalszym podziale łupów.

  Idą zmiany w gospodarkach światowych, co najmniej spowolnienie, kwestią otwartą jest rok i kwartał.
  Na moją intuicję II kw. 2021.
  Chyba, że wcześniej jakaś ruchawka poza Europą.

  Schetyna jest przedstawicielem ekipy ‘ciamciaramcia’, to źle rokuje PO.
  Zmiana pokoleniowa we władzach PO konieczna subito!
  Nara

 76. Lewy
  18 października o godz. 9:54,
  Panie Lewy
  U nasz na wjoscy gadajo, ży jak baby długo śpiom to im si inni chłopy śniom!
  Baba musi cały czas robić żyby myśli świńskich ni mjała i krutku spać żyby si chlopy przyśnić ni zdonżyli.
  Moja Danka tera nie je ładna i gruba je a nogi ma jak te szwele drzwiane co pud tory kładli ali jak chłop je pjany albu ślepy to gu zwiedzi do zła bu nie widzi dobrzy. Pan nie zna babów.

 77. Jako że w Tykociniu 17 października o godz. 20:01 tumult od Żydowskich turystów to mogloby to robic za domniemanie – skad wzielo sie „od rzemyczka do kamyczka” .
  Gdyby poleciec Olgą z dredami (ale bez pejso’w) – rzemyczek żydowski , tumult lacinski (rzymski ), kamyczek przeciwnie …. Szurum burum za caloksztalt

 78. stasieku
  18 października o godz. 10:25

  Dzień dobry, liczba deklarujących rezygnację z wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej w zamian za przejście na emeryturę (o średniej PL to ok PLN 1k) to od 40 do 45%, wg ‚badań terenowych’ zakładu badawczego nauk o zdrowej społecznie ludzinie (nie będącego zakładnikiem płatnika).
  Dobrzy ludzie dobrze poinformowani dobrzej wierzą.

  pozdrawiam, z małej 😉

 79. „Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego mimo obiektywnych sukcesów: wzrostu gospodarczego, spadku bezrobocia, ogromnych sukcesów w polityce społecznej, wielkich transferów socjalnych do milionów Polaków, sukcesów w polityce zagranicznej (zniesienie wiz do USA, Wojciechowski), słabości i śmieszności KO – dalej większość osób wybiera partie opozycyjne?” (P. Jaki)
  Ja Panu odpowiem, Panie Jaki – bo was i waszych zmian zwyczajnie nie chcą. Wzrost gospodarczy, który sobie przypisujecie, nie jest waszym dziełem, a dziełem milionów Polaków. Z niego i paru innych czynników (np. mało rąk do pracy) wynika spadek bezrobocia. Transfery socjalne, czyli 500+ i np. 13 emerytura są za nasze – podatników – pieniądze. „Sukces w polityce zagranicznej” to zniesienie wiz do USA i wybranie waszego człowieka? Pan chyba raczy żartować. Co do reszty to nie będę się zniżać do Pana poziomu.

 80. olborski
  18 października o godz. 10:51

  Dobrze czy źle, ale ciekawie! (co napisałeś).
  Celowo użyłem słowa tumult, by podkreślić wrażenie (moje) o postrzeganiu przez mieszkańców licznych wycieczek Żydów, wypełniających chodniki Tykocina, jako zagrożenia dla wartości tamtejszych ze strony obcych.
  Komentarze ulicy to potwierdzają, moim zdaniem.
  Dziękuję za zamierzoną do wywołania uwagę.
  Ukłony.

 81. Reszta wywiadu p. Jakiego jest przerażająca – to są wyznania zwyczajnego taliba-fundamentalisty.

 82. Sursum corda i kordiały…
  – – –
  wszystko pier.yknie więc nie ma co robić
  tumultów
  tylko robić swoje jak ojce
  Kurtyna.
  – – –

 83. J.E. Baka
  18 października o godz. 11:07

  Eee, tam.
  To są tamtamy.
  infrasonic mesidż do gut fillings
  Tup-tup i spie.doli w podskokach, fertilizerek.
  Tylko czeba tupiących a nie tuptusiów ciotuni.

 84. Gekko
  Nie wiem czy w Tykocinie jest jakis burdel ale w tzw reszcie kraju w burdelach nie mozna mowic .. ee .. wg najnowszego pisowo -peowego prawa za mowienie w burdelach o seksie grozi do 5-ciu lat wiezienia

 85. Panie redaktorze, dziękuję za zwrócenie uwagi na ten wywiad. To trzeba wrzucać gdzie się da, niech ludzie wiedzą, jak Jaki i jemu podobni chcą nas wciskać w swoje konserwatywne sztance i jak ma wyglądać człowiek z ich marzeń.

 86. olborski
  18 października o godz. 11:11

  W Tykocinie, pomiędzy innymi atrakcjami, jest świetne jedzenie etniczne.
  Mnie smakuje najbardziej atmosfera Polski jakiej nie ma, na jawie oraz otaczające Bagna Biebrzańskie.
  Są też nieopodal targi staroci, na których występuję w podwójnej roli: towaru i kupca.
  Czyli – jak drzewiej, po handlowemu.

  Burdel widziałem tylko z parkingiem, ale mniej niż godzinę.

  😉

 87. Gekko

  Tak powiedziałeś:

  „Emerytury w Polsce są w większości* rodzajem zasiłku dla nadal pracujących”

  I ja się do tego odniosłem, czyli do kategorycznego sądu a nie do jakiejś sufitowej DEKLARACJI, którą się podparłeś później, nie umiejąc się zwyczajnie przyznać, że palnąłeś standardowy bzdet z użyciem plotkarskiego tiku „w większości”. Gdybyś używał języka prostego, rozumiałbyś, że komunikacja jest w prostocie języka, a nie w manierycznych popisach, które są antykomunikacją.

 88. – – –
  Popisy w komunikacji są zarezerwowane dla mózgu odbiorcy. Reszta jest projekcją deficytu refleksji.
  – – –

 89. „…trwa proces wrogiej indoktrynacji i socjalizacji społeczeństwa…”, ale to, że Iwona Hartwich w ramach „socjalizacji społeczeństwa” zastąpiła niejaką panią Berndettę to chyba dobrze – jeśli panu Jakiemu pisowska propaganda nie padła na mózg nawet jeśli jest sprzeczna z interesem własnej rodziny.

 90. @Gekko 10:51
  Już ci kiedyś napisałem, że jestem za głupi, a może, (mniej self-aware), zbyt leniwy, aby rozszyfrowywać twoje, jak to nazwał Lewy, „barokowe teksty”.

  Mam głębokie przekonanie, że jest spora grupa komentatorów, która ciebie przewija.
  Nie wiem jak to nazwać naukowo, opiszę tę cechę u nielicznych na EP autorów po swojemu.

  Szanowny Gekko, ty „rozmawiasz na blogu” ze sobą.
  Jeśli wierzysz, że milczenie czytelników w sprawie odbioru twoich tekstów wynika z aprobaty, to ja zaryzykuję i podpowiem, że niektórzy czytelnicy coś wyławiają, nie wszystko kumają, ale czują, że stoisz po „jasnej, demokratycznej stronie konfliktu politycznego” i milczą.
  To ostatnie zdanie, to próba wytłumaczenia mojego milczenia, może się mylę zakładając, że nie jestem słabo kumatym wyjątkiem.

  I na koniec.
  Ja ciebie nie przewijam, próbuję rozszyfrować o co ci chodzi, męczy i wqrwia mnie twój styl/maniera, ale próbuję dotrzeć do zakamarków twoich myśli.
  Kiepsko mi idzie, stosunek zysku poznawczego do wkładu wysiłku w zrozumienie, jest u mnie niesatysfakcjonujący.

  Pozostaję z sympatią, ukłony.

 91. Grzegorzu Schetyno
  Wiem, że czujesz ulgę, Grzegorzu. Już wiesz, że następne 4 lata, to banalna krytyka Jarka, wyliczanie niespełnionych obietnic wyborczych PIS, jednym słowem – łatwizna, za niezłe pieniądze.

  Ale jest sprawa wyborów prezydenckich, kluczowych, jeśli chciałbyś, Grzegorzu, zahamować niszczenie Polski.
  Oddaj więc władzę w PO młodym, przestań się oglądać na „konserwatywny elektorat”, młodzi potrzebują oferty lewicowej obyczajowo.

  1. Dlaczego nie procesujesz się z Jackiem Kurskim?
  2. Dlaczego nie zleciłeś wykonania krótkich klipów, w których p. Duda wręcza nominację Banasiowi, ułaskawia nieskazanych prawomocnie, „tłumaczy” łamanie konstytucji?
  3. Dlaczego lekceważysz znaczenie bańki info. i nie reagujesz na haniebne wystąpienia arcyb. J.?
  4. Dlaczego po 13/10 „nominujesz”, udajesz, że rządzisz w opozycji, nadymasz się, podczas gdy wielu wyborców uważa PO za formację schyłkową?
  Tych „dlaczego” można mnożyć, wiele pytań jest retorycznych, kończę więc pytanie.

  Teraz dla młodych.
  Donald Tusk podejmie decyzję o kandydowaniu, jeśli nie wygra wyborów w EPL (listopad) i w Polsce będzie miał sondaże porównywalne z ‘dudowymi’. DT tak ma, po klęsce 2005 nie lubi przegrywać.
  FAZ donosi, że już 17-18 paz. będą wstępne ustalenia, co do kandydatury DT na szefa EPL.
  Zatem kandydat KO/PO powinien się pojawić niedługo.

 92. @stasieku
  Fakt, że @gekko ma specyficzny styl. Ale ja jakoś docieram do istoty, a jego poplątane warkocze myśli udaje mi sie rozplątywać. A jak coś nie rozumiem, to traktuję tekst gekko jak muzykę. Podobnie próbowałem podejść do „Finagens wake” Joyce’a. Ale tam tylko słyszałem muzyke. Ale wierzę , że Joyce ukrył w tym dziele mysli, ktore nie udało mi sie rozszyfrować, a wierzę, poniewaz przekonałem się do Joyce’a przeczytwawszy kilka razy „Ullissesa” ze zrozumieniem.
  Ot taka poranna myśl po kawie. O rany już po południu. Wczoraj piłem.

 93. Kurdowie mają pecha bo nie są Żydami. Tak sobie myślę,że Kurd zrobił swoje…Jaki jest wredny…świat tzw.zachodniej cywilizacji.

 94. Staasieku,
  Ty tak tego nieszczęsnego Grześka wysyłasz już do domu, znaczy do Chetyna a tu jeszcze różne hocki-klocki mogą się wydarzać. Ciemną październikową nocą (tak charakterystyczną na wychodzenie na robotę przez złodziei, sutenerów, gangsterów tudzież na spotkania biznesowe mafiozów, na Nowogrodzkiej spotkały się dwa (nie, nie, nie Michały) Jarosławy. Jeden duży, drugi Mały. Po wstępnych ustaleniach wezwały ciemną nocą Pinokia na pogawędkę. Ponieważ tą razą, duży Jarek jak wyszedł to już nie otrzepywał kolan, można wnosić, że sytuacja się zmienia.
  I teraz, jak duży Jarek, z przerostami ambicji zostanie wnerwiony przez Małego, to może pójść do Grześka z ofertą podobną jak poszedł do Małego Jarka. Wtedy akcje Grześka z Chetyna wzrosną. Jeśli nie zgłupieje do reszty i nie zachowa się jak arogancki kretyn (jak to miało miejsce przy akcji na MarSenatu) i będzie grzeczny, to może uda mu się zorganizować „okrągły stół” celem wysłania PiSu w pisdu.

 95. @legat, 14:00
  Wykluczam powrót ‘dużego Jarka’ do PO.
  Raczej „pójście na swoje” dopuszczam.
  Ale obserwujmy, podsłuchujmy.
  Pozdr

 96. legat

  Sprawa wyboru przez prezydenta marszałków seniorów Sejmu i Senatu rozstrzygnięta. Prezydent zamiast kombinować zdecydował się na bezdyskusyjne kryterium wiekowe. Uważam, że taka decyzja, biorąc pod uwagę rozpoczynającą się kampanię, w obecnych realiach była w jego interesie.

  Dzięki temu mamy marszałkinie seniory Sejmu i Senatu z opozycji – Iwonę Śledzińską Katarasińską i Barbarę Borys Damięcką.

  Barbarę Borys Damiecką pamietam jako reżysera doskonałych spektakli teatralnych w teatrze telewizji. By sobie ten okres jej aktywności artystycznej odświeżyć sięgnąłem do Encyklopedii Teatru. A tam opis niezwykle bogatego dorobku artystycznego. Samych spektakli teatru telewizji, które reżyserowała w latach 1962 – 2001 (z przewagą lat 70) jest około dwustu – od kanonu dramatu polskiego po kanon światowy, od klasyki do awangardy, od tragedii po adaptacje literatury popularnej, od Ibsena poprzez Brechta do Chandlera, od dramtu rosyjskiego po dramaturgię amerykańską … . Imponujące! I to w dwóch wymiarach – jako zapis aktywności artystycznej a zarazem zapis aktywności w masowym upowszechnianiu sztuki.

  Zresztą sam zerknij. Link niestety szwankuje więc jeśli cię to interesuje wbij w wyszukiwarkę Encyklopedia Teatru Barbara Borys Damięcka

 97. Stasieku,
  ja też ale mi chodzi o to, że może być koalicjantem z 18 szablami, pełnoprawnym, jak peezel z kukuńkami, na przykład. Zobacz, wtedy obaj, i Gowin i Schetyna zapisaliby się w historii politycznej jako liczące się postaci. Jeśli PiS z prezesem przegrają w końcu bez ich udziału, to staną się tylko historycznym nawozem nie wartym wzmianki.
  Oczywiście są to moje takie sobie wariacje na temat ale nie takie „dile” się w polityce wydarzały.

 98. @Lewy
  Zacznę od banału, zresztą wszystko, co tutaj piszemy pewnie można zaliczyć do kategorii „banał”.

  Blogi są miejscem do wymiany poglądów. Autorom powinno zależeć, aby byli rozumiani.
  Wszystkim nam się zdarza, że stosujemy „skróty myślowe”, uproszczenia formy, używamy dla zabarwienia kolokwializmów, itp. i jesteśmy czasami „źle zrozumiani”.
  Próbujemy wtedy wyjaśniać „co autor miał na myśli”, staramy się poprawić treść postu, bez pretensji do skołowanego czytelnika.

  Kiedy czytam ‘Gekko’, mam czasami wrażenie, że robi sobie ‘Gekko’ z nas jaja.
  Ta wieloznaczność opinii w tekstach ‘Gekko’ jest być może zamierzona. Autor zawsze może się wycofać i powiedzieć „źle mnie zrozumiałeś”.

  Szanowny ‘Gekko’ pewnie się cieszy, ‘że jego poplątane warkocze myśli udaje się Lewemu rozplątywać.’
  Mnie się nie chce rozplątywać. Całe moje życie zawodowe „rozplątywałem” dużo trudniejsze teksty, głównie techniczne, a na starość wybieram luuuzik, zostawiając sobie odrobinę sił na rozplątywanie myśli własnej żony.
  Mimo 39 lat razem, często muszę czytać o co chodzi z wyrazu twarzy, a nie z wypowiadanej treści.

  Czy zamiast „proszę na obiad”, forma – „zupę nalałam” jest skrótem, uproszczeniem, specyfiką małżeństwa ‘stasieków’?…
  Ale się nie czepiam – wszystko jasne, zamykam laptop / wstaję z legowiska i idę do kuchni.
  Ścisk

 99. „Ulokowany wygodnie w fotelu europarlamentarzysty Patryk Jaki, były wiceminister sprawiedliwości i niedoszły prezydent Warszawy, znów idzie na wojnę.”

  Idealną przeciwwagę dla Jakiego stanowi poseł do PE Włodzimierz Cimoszewicz.
  Ani widu, ani słychu o jego aktywności innej, niż sprawdzanie konta w banku („sprawdź kotku, czy twoja dieta w euro jest już na naszym rachunku bankowym?”).
  A ponadto poseł Cimoszewicz pewnie nadal odreagowuje traumę po napaści staruszki z rowerem na jego SUV 🙂

 100. Bar Norte,
  no tak, też byłem zdania, że Monika niepotrzebnie się wchrzaniła i mogła zaszkodzić BB-D, bo to mądra kobieta jest.
  Dobrze, że nie jest odwrotnie i Iwona Śledzińska-Katarasińska nie będzie się spotykać w jednej Izbie z Janem-Marią Jackowskim bo historyczne obrazy pokazują, że oboje lubią sobie dać w rurę więc jakby się spotkali – to nie chcę nawet myśleć co mogłoby się wyrabiać.

 101. Quentin,
  no nie tylko. Łaska elektorów nie spłynęła również na jego synka, Tomasza bodajże. Pewnie go zatrudni w swoim biurze w Brukseli. Ostatecznie angielski zna biegle.

 102. @ stasieku
  18 października o godz. 12:23

  @Gekko 10:51
  Już ci kiedyś napisałem, że jestem za głupi, a może, (mniej self-aware), zbyt leniwy, aby rozszyfrowywać twoje, jak to nazwał Lewy, „barokowe teksty”.

  Mam głębokie przekonanie, że jest spora grupa komentatorów, która ciebie przewija.
  Nie wiem jak to nazwać naukowo, opiszę tę cechę u nielicznych na EP autorów po swojemu.

  Szanowny Gekko, ty „rozmawiasz na blogu” ze sobą.”

  W samej rzeczy. Jeżli ktoś chce być zrozumnianym, to powinien wyrażać się w sposób jasny. W Twoich Panie Gekko wypowiedziach jest bardzo dużo słó a mało treści. Ja się przyznam, że mi się tej grafomanii nie chce najzwyczajniej czytać i Twoje komentarze dłuższe niż 10 linijek zwyczajnie omijam.
  „Błogosławieni ci, co nie mając nic do powiedzenia nie ubierają tego w słowa „

 103. @stasieku
  Są dwie kategorie przynudzaczy. Ci co opowiadaja banały, jak np. Wiesio , który „odkrył”, że kazdy skutek ma swoją przyczynę i tacy, którzy dalej dowodza, że Kaczorek to szkodnik, a smoleńsk nie był zamachem. le razy można udowadniać, że bitwa pod Grunwaldem nie było w 1411 roku tylko w 1410. Ja już sie wystrzelałem argumentami w ciagu tych chyba 10 lat i nie chce mi sie powtarzac, ze Czarnecki to sprytny łobuz , a Morawiecki to kłamczuszek. Jak tego ktoś jeszcze nie widzi, to znaczy, ze nigdy nie zobaczy.
  Natomiast „zawijasy” gekko podobaja mi sie, bo on z takich banałow robie sobie intelektualne jaja. Na drugim biegunie jest pan Mieczysław, który rzeczowo wyjasnia, dlaczego marud lubi pryzesa , bo zamiast pic wino na zeszyt, kupuje wódkę za gotówke z pińcet.
  Stasieku, nasze intelektualne dywagacje mające na celu „wyjaśnienie” dlaczego szajka łobuzów rządzi Polska są sterylne. Polityczne ruchy górotwórcze i tak będą przebiegac niezaleznie od tego, jak wnikliwie zajrzy pod podszewkę bar norte, legat, tejot, czy ja Lewy itd. Kiedyś ta banda straci władzę, ale nic złego im sie nie stanie, bo tak było zawsze. Czytałem duzo książek Zoli, i we Francji w XIX wieku takie same łobuzy grabiły, kradły i dostawały ordery za zasługi dla ojczyzny.Gdybym był wierzący, to przynajmniej miałbym satysfakcje, że te łobuzy bedą się smazyć w kotłach ze smołą. Ale niestety piekła nie ma, pan bozia tez nie istnieje i tak samo wie o tym Rydzyk, Kaczorek i reszta tej swołoczy, tak jak wiem ja czy ty. Nasz problem polega na tym, ze zostalismy wyposażeni w jakies bezsensowne sumienie, że pewne rzeczy nie potrafimy zrobic,, a ci cyniczni ateiści nie mają takich absurdalnych hamulców.
  Słowem, stałem sie dekadentem pozbawionym woli, wiary w moc argumentów.
  Ale lubie tu zagladac i czasami cos dorzucic, kiedy na chwile zapominam o tym, ze jestem dekadentem.
  A pan Mieczysław ożywia, budzi z letargu pana Lewego.

 104. stasieku
  18 października o godz. 14:51
  Czy zamiast „proszę na obiad”, forma – „zupę nalałam” jest skrótem, uproszczeniem, specyfiką małżeństwa ‘stasieków’?…

  Stasieku, dobry z Was blogowicz, dowcipny i mądry, więc spróbuję pomóc. Wymagasz aby żona Cię „prosiła” na obiad? Ugotowała i ma jeszcze prosić, żebyś raczył przyjść i zjeść? Ciesz się że zupę nalała do talerza a nie Tobie na głowę. Pewnie używa tej formy żebyś docenił, że po raz kolejny się powstrzymała.

 105. O Jarku G. to mi już znajomi (zaznajomieni z kim trzeba) trąbią od paru dni. Że wprowadził 18 posłów na swoje szczęście, bo chcieli go wywalić z ministra. W PISie go nie lubią, a teraz bez tych 18 to byłaby klęska. A ludzie z uniwerków i innych instytucji naukowych widzą Gowina jako szczęście w nieszczęściu, bo jednak wielkiej krzywdy uczelniom nie zrobił. Nie tak jak Gliński w kulturze. No i jeszcze fantazjują na temat kolejnej wolty Gowina, do PSLu tym razem. Bo ambicje to on ma duże. Premierowskie a może i prezydenckie.

  Grzesiek, Władek i Jarek jako nowi zbawcy Polski to brzmi jak bajka, i niech w sferze bajek pozostanie. Jest jeszcze Lewica, i do tego triumwiratu, miejmy nadzieję, nie dopuści. 134+30+18 to ciągle tylko 182.

 106. @quentine czujnie przypomina, że Cimoszewicz rozjechał staruszkę, a Jaki jest przeciwieństwiem ani widu ani słychu i nie liczy brukselskich srebrników.
  Quentin ma w zapasie wunderwaffe, czyli zegarek Nowaka, jakby ktos napomknał o wieżach Kaczorka czy miliardach Biereckiego.
  Wczoraj przy winku w restauracji gawędzilismy o tym i owym. Mój francuski biesiadnik zaczął utyskiwać na byłego ministra Jerome Cahuzac, który był odpowiedzialny za to, by Francuzi nie wyprowadzali pieniądzy do rajow podatkowych. Okazało się, że ten stróż francuskiego kapitału, sam wyprowdził do Szwajcari pare milionow euro. Wtedy ja tego malkontenta przebiłem opowiadajac, ze nasz Banaś, który miał zadania podobne do tych pełnienionych przez Cahuzac, współprowadził burdel z koleżką gangsterem. Sorry, że doniosłem na Polskę.
  Francuz sie poddał

 107. Zupę podano! Tak sobie myślę o manierach Trójmorza.

 108. izabella
  18 października o godz. 15:37
  Powoduje Tobą skrajny feminizm. Czyli, ze nawet nie mozna sobie zakpić ze stosunków męsko-damskich, bo od razu wietrzysz mizoginizm. Znam stasieku i jego T. i wiem, że tam ścierają się dwa autonomiczne ludzkie byty i T. ma tyle samo „władzy”co maczo stasieku. Więc nie bądź taka sroga i trochę się zdystansuj .

 109. @izabella, 15:37
  Się cieszę, ‚izabello’, zupa była znakomita, nawet jej nazwy nie znam.
  Pozdrowienia

 110. Drogi @Lewy, nie bądź taki srogi i trochę się zdystansuj.
  I nie donoś na mnie, bo jeszcze trochę i za feminizm będzie 5 lat.

 111. @@izabella, Lewy
  I tu mamy typowy konflikt „czucia tekstu”.
  Odebrałem postcik ‘izabelli’, jako żart.
  Żart, żem mądry, dowcipny i żart „żebym się cieszył, że nalała”.
  Też w formie partyjnej „Was”, odczuwam żartobliwy ładunek.

  A ty Lewy stajesz murem za mym wątpliwym dziewictwem i…
  Choć cię nieźle znam, nie wiem, Lewy, czy żartujesz.
  Ściskam Was (wyjątek) oboje wirtualnie.

 112. Stasieku
  18 października o godz. 12:23
  @Gekko 10:51

  Mam głębokie przekonanie, że jest spora grupa komentatorów, która ciebie przewija.

  Ja jestem przekonany, że liczebnie równa a może większa jest grupa czytających blog. Ilość wpisów @Gekko zaczyna mnie odstręczać od wchodzenia na ten blog.

 113. izabella
  18 października o godz. 15:55
  Już się wyluzowałem. 5 lat to trochę za duzo, ale 2 lata, to chyba akurat. No bo co to będzie, jak pisze pan Mieczysław, kiedy baby będą nas bić ? Korwin-Miki powiedział, ze statystycznie kobiety są głupie. Nawet są takie kobiety , które uważają, ze Miki ma racje.

 114. @quentin.t
  Wyróżniłem cię kiedyś (w parze z Mauro), jako wyróżniającymi się jadem komisarzami Jarka.
  A ty z tym Włodzimierzem i jego liczeniem EUR, nie mówiąc o grzebaniu w rodzinie, obniżasz loty.
  Jeśli masz szefa, to pewnie zostaniesz wezwany na dywanik.

  ‘Pacz’ q.t, my tu z Lewym i całą resztą II sortu robimy społecznie, myślimy o naszych wnukach, a ty, w końcu wyróżniający się we wkładzie „jarkowej prawdy” na EP, piszesz coś, w co sam nie wierzysz.

  Nie mogę uwierzyć, że w to, co poniżej ty wierzysz.

  Teraz retoryka
  ‘quentinie.t’, ty wierzysz, że Jarek to samo dobro?
  Godzisz się z Jarkiem, że kobieta ma urodzić dziecko bez serduszka, aby je ochrzcić?
  Wierzysz, że w zamachu Putina i Tuska zginęła prawie setka ludzi?

  ‘quentinie.t’, wstydź się!
  Przecież masz rodzinę, masz kogoś znajomego, który czyta twoje teksty na EP!
  A co myśli twój Jahwe?

 115. @stasieku
  Z braku rumieńcow na buzi quentina (może ma anemie) zaczerwienie sie za niego. Wstyd mi w imiieniu quentina per procuram.

 116. Tęczowa zraza. Tak sobie myślę jak Jędraszewski traktuje stroje ludowe łowickie i stroje Mazowsza. Hity eksportowe przed produktami regionalnymi. Celibat to stan umysłu zamiast świeczek w oczach pojawia się tęcza…

 117. @hetair, 16:15
  C’mon, ‘hetair’, chyba przesadziłeś.
  Zaczynam mieć wyrzuty sumienia, że poruszyłem tę w końcu osobistą (bo czyż osobisty odbiór czyichś tekstów nie jest sprawą osobistą?) rozterkę.

  Powiem ci tak.
  Czekam na posty ‘Gekko’, a jak się pojawiają, to zaczynam się męczyć, próbując „rozpleść poplątane warkocze myśli”.
  Lewy pojechał ostro tą frazą. Ciekawe, czy to jego, oryginalna fraza, czy cóś z Joyce’a.
  3msie

 118. @Lewy
  UNY som bezwstydni!
  Komuchy się wstydziły (przynajmniej te, z którymi pracowałem), mówiły, że lepsi są „namiestnicy Kremla”, niż oryginalne ‘Ruskie’, jak to było do ‘56.
  Boje się, że przez UNYCH, uczucie wstydu zacznie zanikać w Umęczonej.
  A przecież wstyd, a nie Dekalog, jest najczęściej hamulcowym nieprawości.

  UNY się nie boją i to mnie dziwi.
  Pieniądze / kredyty ładują w ‘cegłę’, albo mrożą za granicą jak Mateusz.
  Chytre są, chytrzejsze niż ciamciaramcia.
  Jeszcze 4 lata…
  A może 2?

 119. Gekko is having fun

  Odczuwam potrzebę ukrócenia mu tej radości od czasu do czasu. I nie odpowiadam, nie wchodzę z argumentami. Po prostu Gekko zajmuje pozycję cynicznego zgreta politycznego. I mnie to nie odrzuca. Odruch, który mi odpowiada po namyśle. Po co mam argumentować w koło, jego rozdrażniać i siebie w końcu też, w nieskończone wywody wchodzić, które nie prowadzą na manowce, tylko do ciemnej nory. Wyznaję, że rozumiem każdy tekst Gekko, który przeczytam. Po pewnym czasie coraz mniej rozumiem, bo coraz mniej czytam. Przymusu czytania chyba nie ma?

 120. => I mnie to nie konweniuje, wręcz mnie odrzuca.

 121. Stasieku,
  PiS słabnie. Prezes rozczarowany, że elektorat tak słabo podatny na korupcję. Mówił, że zasługują (ONI – PiS znaczy) na więcej. Wystarczy ze trzy tygodnie prezesa na Szaserów i ten cały PiSowski „układ” się może rozlecieć. Prezes i jego PiS wygrał wybory ale już to widać, że koniunkturaliści, np. gotowi pójść na „układ” z PiS sędziowie mają z tyłu głowy „RWD” czyli ratuj własną D. To już są schody. Te 4 lata to byłby jakiś max.

 122. Stasieku (16:47)

  (…) chyba przesadziłeś.

  Wolałbym. Ale akurat dzisiaj po raz pierwszy nie bardzo chciało mi się wejść na blog. Myśl o przewijaniu odstręczała. A ty idealnie wstrzeliłeś się swoim wpisem w mój stan ducha.
  Wzajemnie 🙂

 123. @Lewy
  Kończę swoje ‘rozwolnienie blogowe’.
  Włączam 5 Sezon Peaky Blinders.
  Coś bardzo mrocznego, ale zrobionego i zagranego znakomicie.
  Rok 1929 w UK, kryzys, początki faszyzmu…

  Od 19:00 serial polityczny do 21:45 na TVNbis.
  3msie, wg najnowszego bestsellera o zdrowiu – zero alkoholu.
  Ja wytrzymuję w dni powszednie.
  Jutro sobota, hurra!
  PS
  Teksty ‘Mietyka Pisieluka’ są pomysłowe, piekielnie dowcipne, ‘jobrave’ się marnuje na obczyźnie.
  Czytam je na głos T. Ona płacze ze śmiechu.

 124. Piszą, że
  W tym roku PiS znów okazał się najlepszy zarówno w USA, jak i w Kanadzie. Podobnie jak Rudnicki w Senacie cała partia miała za oceanem lepsze wyniki niż w kraju, w obu przypadkach przekraczające 50 proc. Błędem jest jednak mówienie o miażdżącym zwycięstwie – trend poparcia jest raczej schyłkowy.

  Prawdziwą dominację PiS zachował tylko w Chicago, gdzie w wyborach do Senatu Rudnickiego wybrało 75 proc. uprawnionych do głosowania. W skali całych USA wynik PiS (52,75 proc.) jest jednak wyraźnie słabszy niż w 2015 r. Cztery lata temu przejmująca władzę w Polsce partia zebrała 72,7 proc. w USA i 69,86 proc. w Kanadzie.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1928912,1,polonia-juz-tak-mocno-nie-popiera-pis.read?src=mt

 125. Hunwejbin poseł elekt: kobiety są stworzone przez Boga do rodzenia dzieci. Jak dziki. Tak sobie myślę dlaczego milczy o domowych świniakach…

 126. Wojna ludów w lustrze!

  Istnieje np. niekwestonowane społeczne zapotrzebowanie na standaryzację tekstów zamieszcznych publicznie – ze względu na ilość linijek i zrozumiałość każdemu, zdolnemu na miarę czytania z instrukcją na czele.
  Na szczęście, większość postulujących własnym, nikomu nieprzewijalnym głosem wybrała właśnie państwowową inspekcję standaryzacji (pis), wykluczającą teksty niepopierające zrozumienia i niesprawiedliwie niejednorodne w odbiorze, czyniąc je wkrótce także bezprawnymi.
  Wszystko według każdego potrzeb i nic do nas bez mas, wymarzona polska druga, trzecia i każda następna, tam i wszem jedna.
  Prędzej jej w papierach do przewijania braknie toaletowego, niż wroga.
  – – –

 127. Gekko
  18 października o godz. 18:02
  Znowu będa ciebie rozgryzać, albo przewijać. Taka Twoja dola.

 128. Nobel dla Trumpa. Mógł mordować w Syrii ale olał. Tak sobie myślę,że to lepsze niż na kredyt dla Obamy.

 129. @ Mad Marx

  1 W USA mogą odejść na emeryturę federalna kobiety i mężczyżni już w wieku 62 lata.Na emerytury związane z zawodem czy miejscem pracy mogą odejśc w wieku 55 lat.Ronald Reagan pozwolił emerytom pobierać emerytury i jednocześnie pracować przy ograniczonym wielkości zarobku.Pełna federalna emerytura zaczyna się po ukończeniu 66 i 3 .Prawo do pobierania emerytury federalnej w wieku 62 lata nabywa się juz po przepracowaniu 40 kwartałów czyli praktycznie 120 miesięcy i to morze byc ciagle 10 lat czy przerywane.

  2.Ingerencja rzadów na poziomie federalnym ( najwieksza ) .stanowym ,powiatowym czy nawet mojej wsi Palatine ( 67 tys mieszkańców ) jest duża i zależy od sektora.Rzad federalny posiada olbrzymie terytoria ,utrzymuje choćby olbrzymi przemysl zbrojeniowy to faktycznie rodzaj gospodarki utrzymywanej przez państwo i poprzez zamówienie wiele innych przemysłów.Olbrzymie centra naukowe (4) to domena rzadu.Podejście do gospodarki jest elastyczne.Gdy wymienia się tabor RTA rzad stanowy powołuje firme z udziałem kapitału prywatnego i wykonuja tabor podobnie jak miasto Chicago do wymiany taboru CTA.Transport kolejowy Amtrak rzad federalny,RTA w stanie Illinois rzad stanowy,CTA ,PACE w powiecie COOK powiat i miasto Chicago .Parki federalne,stanowe,powiatowe lasy itp.Elektrownie dofinansowywane przez stan itp,itp .
  Długo by pisać o tym ale wybacz Balcerowicz zatrzymał sie w rozwoju za czasów Ronalda Reagana który tylko troche przywrócił sensu w działalnośc i ingerencję państwa w gospodarke.Prezydent Clinton zmienił to koncepcję i być może poszedł za daleko w ingerencje państwa dodatkowe regulacje ale doprowadził jako jedyny prezydent do zbilansowanego budżetu.Kończac ten punkt tu podchodzi sie praktycznie i czesto powołuje sie firmy z kapitałem mieszanym czyli prywatnym ,federalnym stanowym a nawet samorzadowym .Ilosc kapitału decyduje o ilosci czlonków zarzadu.
  PMM musi ten model zastosowac w Polsce tylko nie wiem czy Bruksela pozwoli.

  2.Sady reforma PO ? na wzór USA.To nie było podobne jak w USA I PISZESZ BZDURĘ.
  w USA sędziów powiatowych i stanowych oraz prokuratora powiatowego i stanowego wybierają w głosowaniu obywatele.Sędziów federalnych i prokuratorów powołuje Prezydent zaś zatwierdza Senat .W Senacie jest czynnik obywatelski gdyż Senatorów wybierają obywatele.Wyroki w sadach powiatowych cywilne i karne wydaja obywatele Jury ( DOBRANI OBYWATELE ) i sądy te wyrokują 85 % spraw sadowych zaś w procesach cywilnych tzw.lidgitatorzy (ugoda ) doprowadzają do ugody 70 % procesów cywilnych.System sadowy USA jest unikalny i na kontynencie Europy nie da się tego wprowadzić.
  .3.AI w Polsce ? Nie twierdze ze różnice kulturowe obronią Polaków przed AI .Polska podobnie jak inne kraje europejskie z wyjatkiem Niemiec jest za biedna aby w szerszym zakresie weszły roboty AI .Byc moze ,ze UE pozwoli na transport samochodów automatycznych aby zniwelować konkurencję trasportu europy wschodniej.W moim komentarzu podkreśliłem ,ze wartosci chrześcijańskie Polaków nie pozwola zrównać robota z istota ludzką.
  AI to olbrzymie inwestycje i pieniadze i ewentualnie Polske będzie stac na zakup lekarza z AI do centrum onkoligicznego czy kardiochirurgicznego.

  Dodam ,ze roboty 3 generacji są instalowane w nowopowstajacych fabrykach w USA gdy produkcja wraca z Chin do USA.Roboty z AI beda instalowane w fabrykach USA z zrozumiałych względów.

 130. O byle jakim nawet mi się pisać nie chce. Co ten ciul potrafi robić, tego nie wiem. Jedno jest pewne, ma talent do prowadzenia intryg tak jak zresztą jego nauczyciele. Za jego słowotokiem nie ma nic, pustka.
  Prezes będzie dawał tym, co w państwowym łóżku? No jasne, przecież nowa elita też chciałaby siadać w lożach teatralnych i witana brawami widzów z sali. Na razie muszą się kryć za prywatnością.
  Branie kultury głodem kończy się zawsze tak samo. Jarek powinien pamiętać, ale władza widać odbiera cały mózg.
  W TOK FM po godz. 9.00 a i wcześniejszą porą rozpoczął się II Sezon „Wieszczenie kryzysu gospodarczego”. Panowie i Panie chciałoby się powiedzieć, dajcie spokój, nawet protezy zębów od tego bolą. Cztery lata czarnych scenariuszy i nic. A może jest tak, że PiS w gospodarce kontynuuje jednak III RP, znienawidzoną „Polskę w ruinie”. Mają to szczęście, że nie słuchają BCC z jej tuzami i jeszcze jednej Pani, która straszyła Tuska, że jak da ludziom pracy trochę więcej na godzinę, to wybuchnie armagedon (czytaj: nie kupi sobie Pani kolejnej willi z basenem).

 131. Another member of Trump’s administration, Rick Perry, is resigning, Trump’s acting Chief of Staff Mick Mulvaney announced that there was ‚quid pro quo,’ Trump is still focused on the 2016 election, Donald J. Trump Jr. (DJTJ) stopped by Sean Hannity to defend his daddy, the White House announced that the next G-7 summit will be at the Trump Doral golf resort in Miami, and Mike Pence went to Turkey to try and clean up Trump’s mess by meeting with President Erdogan.

  Donald Trump Doesn’t Care Anymore
  https://www.youtube.com/watch?v=dcus50o5Dlk

 132. Za Gomułki lub za Gierka takie paskudne świństwa jakie wyczyniał Morawiecki były niemożliwe. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/pko-bp-podjelo-kroki-prawne-po-publikacji-ksiazki-delfin-o-premierze-morawieckim/ge1sz9e
  Delfin.

 133. Mauro Rossi

  Panie Czerwony !
  Zadlawil sie Pan cytowanymi klamliwymi statystykami GUS ( mieszkanie 9 % dochodow ) ,
  czy co ?

 134. Former Defense Secretary James Mattis makes light of President Donald Trump calling him „the world’s most overrated general” during his keynote address at the annual Al Smith dinner, a philanthropic event where roasts are tradition.

  Mattis mocks Trump’s bone spurs during Al Smith dinner speech
  https://www.youtube.com/watch?v=g_sG7N7pJ6g

 135. @ Panie Zakrzewski :
  Pan udaje że nie rozumie, czy naprawdę nie rozumie ?
  PO wska reforma sądownictwa miała polegać na zmianie zasady postępowania na anglosaską- Sędzia jedynie prowadzi proces i interweniuje jedynie w przypadku naruszenia przez strony określonej prawem procedury. W systemach europejskich, w tym i u nas sąd może z własnej inicjatywy zarządzić dodatkowe czynności, np powoływać biegłych albo zarządzić wizję lokalną. W systemie amerykańskim zdarza się, że proces wygrywa ta strona, którą stać na lepszych prawników. Sposób wyboru sędziów jest wg mnie sprawą drugorzędną. Nie ma idealnego systemu. Wybór demokratyczny tak samo nie chroni przed powołaniem na stanowiska sędziów ludzi niekompetentnych albo nieuczciwych.
  Główny szkopuł to jest istniejąca od wieków w kulturze anglosaskiej tradycja poszanowania prawa, której w Polsce brakuje.
  P.S. nie twierdzę, że reforma Balcerowicza była idealna, wręcz przeciwnie, zrodziła sporo patologii. Tym niemniej przybliżyła nasz system gospodarczy do standartów z krajów rozwiniętych.
  P.S. sztandarowy projekt PiSsu, Polska Fundacja Rozwoju, która zainwestowała miliony w spółkę PESA nie pomogła jej wyjść z deficytu.
  Zresztą biorąc pod uwagę, że rząd jakoś się nie chwali osiągnięciami Fundacji to chyba jednak nie odgrywa ona takiej roli w gospodarce jaką odgrywać miała.

 136. Co wiemy o segregacji rasowej u jankesów. Bo Kaczyński sugeruje sortowanie już nad Wisłą. Czy zniesienie wiz ma związek z USA uber alles… i segregacją nur fur… Tak sobie myślę,że warto o tym mówić napalonym na azyl…

 137. Mad Marx
  18 października o godz. 19:15
  Dobrze to tłumaczysz. Ale pan Zakrzewski wierzy w istnienie idealnych ludzi, albo udaje że wierzy.
  Matematyka operuje idealnymi liczbami, a fizyka przybliżonymi. W przypadku takiego tworu jak społeczeństwa, tego typu przybliżenia sa jeszcze bardziej skomplikowane, borąc pod uwagę naturę człowieka.
  Oczywiscie, ze Balcerowicz tylko przybliżył nas do standardów z krajów rozwinietych, które tez nie są idealne, mimo tego, że są w porównaniuu z nami rozwiniete.
  Ludzie, typu pana Zakrzewskiego, uważaja, jesli w ogóle myślą, nie widzą tej różnicy między matematycznym ideałem a realnością fizyczną czy społeczną.
  Monteskiusz opierając się o angielskie doświadczenia, wymyślił trojpodział władz, tak zeby te władze kontolowały sie wzajemnie. Demokracja jest tylko „przybliżeniem” a nie ideałem, którego realna niedoskonala ludkość może osiągnąć.
  Pan Zakrzewski i podobni jemu, uważa, że skoro niedoskonałe próby osiągnięcia sprawiedliwosci, nie zostały spełnione przez Platforme i wszystkie inne raczkujące w demokracji partie (np lewica), no to nareszcie mamy Mojżesza, Kaczora, który nas w tą matematenyczna doskonałość wprowadzi.
  Ta egzegeza pana Zakrzewskiego o tyle jest słuszna, o ile pan Z jest szczery i jest zagubiony. Bo może być tak, że jest to oszust, zakłamany łobuz, który twierdzi tak, bo mu się jakos to opłaca.

 138. nie ma przymusu czytania a tym bardziej komentowania – to do @Gekko któremu się dzisiaj dostało od przyjaciół wcześniej przez niego adorowanych. Ja znajduję w tekstach jedynie niechęć do Polaków (szczególnie do potomków chłopów pańszczyźnianych ) i chęć zaistnienia na blogu

 139. Koleżanka @Izabella jest kobiecym objawieniem na blogu i cieszę się że pisze częściej. Żeby nie spłoszyć, umilknę na jakiś czas.

 140. Wyraźnie widać, że Kaczyński przestaje być jednowładcą PiS. Wynik wyborów ewidentnie przekreślił możliwość zmiany konstytucji i co dawało możliwość zmiany ustroju na ustrój prezydencki. Kaczyński jest chory i ma ogromna nadwagę (a to jak wiadomo zdrowiu nie sprzyja). Te najbliższe 4 lata były jedyna szansą na przejęcie pełni władzy i gdyby miał szansę współpracowano by pod jego przewodnictwem. Jednak jak wódz zawiódł jego podwładni zaczynają myśleć o sobie i juz widzimy walkę o schedę po JK.
  Jak wiemy takie walki bardzo osłabiają i pogarszają wizerunek.Jak dojdzie kryzys to PiS może nie przetrwać 4 lat.

 141. „Balcerowicz zatrzymał sie w rozwoju za czasów Ronalda Reagana który tylko troche przywrócił sensu w działalnośc i ingerencję państwa w gospodarke. Prezydent Clinton zmienił to koncepcję …”

  Jasiu, wężykiem, wężykiem.

  Balcerowicz jesienią roku 1989 opracowując Plan Balcerowicza i przyglądając się jak wchodzi w życie w roku następnym podobno „zatrzymał się w rozwoju”. Miał kilka miesięcy na rozwój, bo Reagan zakończył rządzić w styczniu 1989. Zaś Clinton miał jeszcze kilka lat na jego objęcie (1993-2000).

  Ale kto twierdzi, że wioskowy palladyn (nie mylić z palant) musi trzymać się chronologii, o trzymaniu się faktów lepiej nie mówić.

 142. Maćku G.,
  z Ciebie to humorysta jest. Wyobrażasz sobie aby facet, któremu właściciel burdeliku, krętacz finansowy naszczał na łeb mógł kiedykolwiek próbować pokusić się o zmianę Konstytucji? On ją może najwyżej łamać i pewnie już też niezadługo.

 143. „Balcerowicz jesienią roku 1989 opracowując Plan Balcerowicza i przyglądając się jak wchodzi w życie w roku następnym podobno „zatrzymał się w rozwoju”

  Bo rzeczywiście się zatrzymał. Jako człowiek wychowany w PRL i przez PZPR powtórzył błędy tzw komunistów. Bo potraktował koncepcje Hayeka i Friedmana jak również swojego guru Sachsa tak, jak dogmatycy z PZPR traktowali „marksizm”. Celowo użyłem cudzysłowu, bo te koncepcje z Marksem (zwłaszcza z późniejszymi jego dziełami )miały niewiele wspólnego.
  Różnica jest taka, że Balcerowicz próbował wprowadzić w życie idee, które zaprezentował, zaś p. Morawiecki co prawda ogłosił swoją „strategię zrównoważonego rozwoju” ale nawet nie próbował jej wdrożyć.
  Jedyną strategią rozwoju za rządów PiS jest pobudzanie popytu konsumpcyjnego, co oczywiście przyniosło (wbrew obawom związanych z PO ekonomistów) pozytywne efekty, ale ekipa PiSsu tych pozytywnych efektów nie potrafi spożytkować. Inwestycje spadają a zadłużenie kraju rośnie.
  P.S. Panie Zakrzewski- Polska przez cały czas od 1993 roku ma wzrost gospodarczy wyższy niż średnia dla EU. Bo jestesmy krajem rozwijającym się. Za rządów PO nawet wyglądało to (w I kadencji) lepiej niż dzisiaj, bo notowaliśmy wzrost ok 2 % podczas, gdy w większości krajów zachodniej Europy była recesja.

 144. maciek.g (20:37)
  Magiczne słowo – kryzys.
  Ponadto, kryzys kryzysowi nie równy. Kryzys bynajmniej nie jest terminem ekonomicznym …

  Na razie w krajowej gospodarce mamy spowolnienie. Jest ona dość odporna na brak wzrostu PKB w Niemczech i inne zjawiska zewnętrzne. Ale dochody z VAT już nie rosną, inne źródła wzrostu dochodów budżetowych wysychają. To nie rokuje najlepiej, bo prezes Kaczorek rozkręcił karuzelę obietnic forsy do ręki w wyścigu po głosy i super większość, która się nie ziściła.

  Do tego „kryzys”, czyli dalsze spowolnienie w UE i na świecie. Jeśli w Amerykę walnie recesja, przed którą Trump i jego komanda będzie się bronić zaciekle w roku wyborczym, to po roku lub szybciej odczuje to gospodarka polska. Czyli najpóźniej z początkiem 2022. Co wtedy prezes Kaczorek powie Polkom i Polakom? To co już teraz mówi niejaki Jaki? Że Polak żyje wartościami, ideami, duchem i dumą narodową, a nie jakimiś dobrami doczesnymi. O ciepłej wodzie w kranie szkoda gadać.

 145. @ teo
  Przypuszczam, że niedługo usłyszymy, że dla poprawy krajowej ekonomii są potrzebne daleko idące zmiany , których Partia nie jest w stanie przeprowadzić wobec braku konstytucyjnej większości 😉

 146. hetajr

  Zidentyfikowałem markiza de la Salle. Nie chodziło o 14 letniego porucznika de Lasalle, politycznego radykała, który pod przydomkiem „Obywatel Lassale” robił karierę w rewolucyjnej Gwardii Narodowej a potem został generałem napoleońskim.

  Natomiast pod przydomkami „Markiz de la Salle” i „Obywatel d’Offremont” działał w czasie rewolucji Adrien Nicolas Piedefer, pisarz , awanturnik, oficer kawalerii (podpułkownik w 1789), kombatant kilku wojen, towarzysz broni i współpracownik La Fayette. No i jego brat w lozy masońskiej. To wlasnie on z polecenia La Fayette kontrolował milicje mieszczańskie w czasie zamieszek i zdobycia Bastylii a po przejęciu władzy w Paryżu przekazał mu nad nimi dowództwo.
  Dodam, że na emeryturę przeszedł w 1810 w randze generała brygady i z Legią Honorową.

 147. Jedyną strategią rozwoju za rządów PiS jest pobudzanie popytu konsumpcyjnego, …
  – faktycznie jedyną, oprócz „powerpointowych strategii” Mateusza –

  … co oczywiście przyniosło pozytywne efekty
  – faktycznie, ale dodatkowo zaledwie jeden punkt lub pół punktu procentowego wzrostu PKB w latach 2017-9 więcej w porównaniu ze wzrostem w latach 2014-15, oraz kontynuacji trendu wzrostu zatrudnienia zapoczątkowanego już w roku 2012. Jednocześnie efektem polityki gospodarczej PiS jest obniżenie stopy inwestycji o 2-3 punkty proc., szczególnie inwestycji sektora prywatnego, a to hamuje wzrost wydajności pracy, co się prawdopodobnie odbije wkrótce w spadku konkurencyjności przemysłu polskiego –

  (wbrew obawom związanych z PO ekonomistów)
  – oraz obawom agencji ratingowych i rynków finansowych w roku 2016.

 148. – oraz obawom agencji ratingowych i rynków finansowych w roku 2016.
  Dokładnie to w 2015. w 2016 ratingi zacąły rosnąć. Jest to normalna tendencja po radykalnych zmianach politycznych

  Poza tym też uważam, ze obecny wzrost wynika z dobrych warunków dla gospodarki, co nie tyle jest zasługą PiSsu, co polityki poprzedników

 149. P.S. w sumie to dobrze, że ta ekipa dyletantów nie zaczęła majstrować przy gospodarce

 150. Mad Marx 18 października o godz. 21:47 pisze: – Poza tym też uważam, ze obecny wzrost wynika z dobrych warunków dla gospodarki, co nie tyle jest zasługą PiSsu, co polityki poprzedników.

  Mad Marx,
  naprawdę, widzisz jakieś zasługi poprzedników? A mógłbyś, w łaskawości swojej, wymienić kilka?
  Ja widzę takie jak np. związane z polityką socjalną rodzaju takiego, że wydano np. 700 milionów dla poszukiwaczy miejsca pod elektrownię atomową. Ci poszukiwacze tę kasę wydali i pewnie dzięki temu pobudzili rynek konsumpcji z czego skorzystał PiS bo popyt wzrósł dzięki wydatkom poszukiwaczy.
  Takich przykładów mogę Ci wymienić dziesiątki. Chcesz?

 151. Z tego śmiechu mi się pokursywiło. Pardon.

 152. @ teo

  Jesteś Nieukiem a zabierasz głos w poważnych sprawach.

  Istniała ( dalej istnieje) coś takiego jak chicagowska szkola ekonomi której sławę nadał Milton Friedman który jako pierwszy istotnie podważył Keynisizm która głosiła ,że jedynie państwo ma środki do interwencji w trakcie kryzysu.Milton Friedman otrzymał w 1976 nagrodę Nobla za przedstawienie decydujacego znaczenia polityki pieniężnej i konsumpcji .Jak wiemy z historii Ronald Reagan pokonał Jimmy Cartera własnie używajac w debatach argumenty Miltona Friedmana który potem został jego doradcą ekonomicznym.

  Dodam ci głupku informacje ,ze Uniwersytet of Chicago ma już 33 noblistów ekonomii.

  Ekonomia stała sie globalna dlatego jej skomplikowanie wymaga stosowania rożnorodnych mechanizmów.Dla przykładu Nobla mamy już za zdiagnozowanie nastrojów konsumenckich czy np analizy danych statystycznych.

  Tu dochodzimy Nieuku pod nickiem teo ,ze krytykujac power pointy nie rozumiesz ,że to w USA jest stosowane w USA od lat .Wystarczy w flash pointy wpisać odpowiednio statystycznie dobrane firmy i przy obecnej technice informatycznej masz na poczatku miesiaca precyzyjne dane o stanie gospodarki .Dzieki tym danym biznes,konsumenci ,giełda oraz przedewszystkim FED podejmuja racjonalne decyzje.

  Spadły inwestycje indywidualne ! Jak zwykle powtarzasz głupoty które powiela Guru.Czy modernizacja koleji ,przekop ,lotnisko drogi itp przy srodkach UE i krajowych to nie uczestnicza firmy prywatne.Własnie podwyżka pracy minimalnej ma za cel wzrost inwestycji prywatnych małych i srednich firm i zatrzymac Ukrainców w Polsce .

 153. Geozak
  18 października o godz. 22:14

  Mój koementarz
  Fatalnie.
  Mylenie Powerpoint z flash point
  Traktowanie inwestycji państwowej typu przekop Mierzei Wiślanej jako inwestycji prywatnej, ponieważ wykonawcami są firmy prywatne.
  Bajdurzenie o lekarzach AI.
  Nazywanie głupkiem blogowicza teo.

  Co jest co?
  Pzdr, TJ

 154. Mad Marx – z emfazą na „mad” (21:47)

  Mylisz się, co jest ludzkie, niemniej – mylisz się podwójnie.
  Np. rating agencja S&P podniosła w lutym 2015 z A- stable na A- positive, zaś w styczniu 2016 obniżyła na BBB+ negative. Zaś Moody’s w maju 2016 obniżyła z A2 stable na A2 negative. Dopiero później powróciły one do poziomu z roku 2015.

  https://tradingeconomics.com/poland/rating

 155. Sam jesteś nieuk Panie Zakrzewski
  PiSs obiecywał wzrost inwestycji do 25% PKB. Zamiast tego mamy spadek do 18 %
  To nie są dane żadnego guru, tylko GUSu
  W ramach przekopu (ciekawe w jaki sposób miałby się on przyczynić do wzrostu gospodarczego, skoro nie buduje się do Elbląga ani porządnej drogi ani linni kolejowej o dużej przepustowości a 50 km od Elbląga jest zespół portów Gdańsk-Gdynia z dobrą komunikacją i wykorzstaniem możliwości przeładunkowych na poziomie 60-70 %) jak na razie wycięto kilkaset ha lasu . Dalej prace stoją bo nawet nie ogłoszono przetargu na w/w przekop. I podobnie jest z innymi elementami „planu Morawieckiego”
  Gdzie jest 100 000 mieszkań , gdzie jest prom morski, jaki jest poziom zaawansowania prac nad nowym lotniskiem i całym CPK ? Gdzie powstaje ta sławna fabryka samochodów elektrycznych ?
  Radzę czerpać informacje nie tylko z rządowej TVPiss

 156. P.S. Sztuczne podniesienie minimalnego wynagrodzenia (dotychczas to wynagrodzenie cały czas rosło a ustalane było w drodze negocjacji organizacji pracodawców ze związkami zawodowymi) nie spowoduje wzrostu inwestycji. Prędzej „zwijanie się” mniejszych firm albo ich przeniesienie na Ukrainę i Białoruś , gdzie koszty pracy są niższe. Drobni przedsiębiorcy nie zainwestują w nowoczesne maszyny z powodu drogiego kredytu . Przerabiano to już na Węgrzech. Natomiast efekt może być podobny do tego u „bratanków” : nastąpiło osłabienie krajowego biznesu na korzyść zagranicznego. I być może o to p. Morawieckiemu,
  Człowiekowi związanemu z zachodnim sektorem finansowym chodzi.

 157. tejot
  17 października o godz. 20:26

  „Przyjaciel Polskiego Prezydenta, nie próżnuje. Popisał się dziś na spotkaniu z prezydentem Włoch takim o to passusem: Stany Zjednoczone i Włochy są związane wspólnym dziedzictwem kulturowym i politycznym, sięgającym tysięcy lat, od starożytnego Rzymu”.

  „Mój komentarz. Czy temu gościowi, który jest genialny, skończył z najlepszymi wynikami Uniwerek i w pierwszym podejściu został prezydentem, nie mógłby ktoś udzielić korepetycji o takich podstawowych sprawach jak – gdzie Rzym, a gdzie Krym, gdzie Kurdowie, gdzie Normandia – niech się dowie”.

  Ty tejot na pewno jesteś wybitnym pacanem, bez wąpliwości. Im mniej wiesz tym bardziej komicznie się nadymasz w złudnym poczuciu wyższości. Może “ten gość” czytał książkę Cullena Murphy’ego “Are We Rome? The Fall of an Empire and the Fate of America”, której ty na pewno nie czytałeś?

  Przecież dobrze wiadomo, że twórcy ustroju amerykańskiego: George Washington, John Adams, Thomas Jefferson, James Monroe, John Quincy Adams, James Madison, zafascynowani byli tradycją polityczną republikańskiego Rzymu i rzymskim prawem. Nie bez powodu budynek Kapitolu symbolicznie nawiązuje do klasycznej architektury rzymskiej.

  A Włochy to wiadomo ― Kurdystan wg tejota. 🙂

 158. Symetryczny
  17 października o godz. 20:41

  „Porównując z dzisiejszym pisowsko kościelnym dnem, Polska Ludowa jawi się jako kraj szczęśliwych ludzi”.

  Raczej szczęśliwych właścicieli PRL, choć tylko do czasu strajków w 1980. Później już była rozpacz i trwoga, czy wściekli robotnicy na latarniach ich nie powywieszają. Niektórym właścicielom dane było wyrwać się z rodzimego raju, na przykład Stefan Olszowski wylądował na starość w kraju największego przeciwnika komunizmu ― USA.

  Ten brzuchaty misio poniżej to groźny niegdyś Olszowski w USA.

  https://r-scale-80.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/9/b/9b8e8008bc8ed9acd306e4ff0f3176e8.jpg?type=1&srcmode=4&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=307&srch=2000&dstw=307&dsth=2000&quality=80

 159. @ Geozak (22:14)

  Dla zdystansowania od siebie zwrócę się per Mędrcu, nawet Medrcu nad Mędcami wszystkich Mędrców.

  Nie pojmuję jedynie po co pochwalny wykład dajesz o szkole chicagowskiej i Miltonie Friedmanie. Czy aby pociągnąć swój wywód o Leszku Balcerowiczu? Ale to Balcerowicza właśnie łączy się z Miltonem i von Hayekiem, ostatnio na tym blogu raptem kilka minut temu – Mad Marx (21:05). Balcerowicz to monetarysta, friedmanista, „a Chicago boy” – nie słyszałem innej jego charakterystyki (oprócz członkostwa w PZPR) i przynależności do jakiejś szkoły w ekonomii. A polityka PiS firmowana przez duet prezes Kaczorek i jego Mateusz to czysty keynesizm, w dodatku w okresie ostrej hossy w gospodarce odziedziczonej po „Polsce w ruinie”. Wszak wzrost gospodarki Polski w latach 2014-15 to 3,5 oraz 4 proc.

  Noble za analizę danych statystycznych? Haha, to każda zdolna licealistka może się pokusić w czasach globalizacji. Flash point, czy powerpoint – nieważne, istotne jest to że z prezentacji Mateusza kompletnie i literalnie nic nie wynika. Zero. Nil. Notabene, inwestycje drogowe coraz bardziej spowalniają, zerwanych kontraktów na ekspresówki (trasy szybkiego ruchu oznaczone „S”) zliczyć się nie da na palcach bez zdejmowania butów, w tym tygodniu podano, że S7 do Grójca wypadła z planu. Autostrady, ekspresówki, mosty budowano w latach 2007-15. Teraz w Polsce nie ma kto pracować, Ukraińców nie starcza. Rozdawnictwo 500+, 300+, 888+ itp. niszczy rynek pracy. Płacę minimalną podnoszono regularnie za rządów Po-PSL do najwyźszego poziomu w d. demoludach (w relacji do średniej płacy). Co ma na celu teraz? Teorii jest wiele. Słyszałem też, że w ten sposób wzrosną wpłaty na ZUS, bo zamiast płacić minimalne 2000 i 2000 pod stołem, teraz będzie większa kwota ozusowana. Czyli zyska fiskus. A co zrobi przedsiębiorca? PiSowskimi pobożnymi życzeniami wytapetowane są narodowo-katolskie tygodniki i witryny. Czy przekopanie Mierzei jest inwestycją? Czy propagandowym humbugiem? Wszak inwestycja ma się zwrócić, choćby za 50 lat. Przekopanie Mierzei nie przyniesie żadnej korzyści gospodarczej. Zero. Nil.

  Lotnisko w Baranowie? Większego mirażu w historii ekonomii nie było. Kto ma to sfinansować? Po co? Komu ma przynieść zysk? Nieco tylko mniejszy miraż jest z lotniskiem w Radomiu. Za to humbug większy niż przekop Mierzei. PiS zakłada, że w ten sposób Polkom i Polakom będzie bliżej do ich wycieczkowych celów w Egipcie i Tunezji.

  Geozak, Mędrcu nad Mędrce! PiSlandia robi się najweselszym barakiem, jak za dawnych peerelowskich czasów.

 160. Mad Marx
  18 października o godz. 23:04

  „Sztuczne podniesienie minimalnego wynagrodzenia (dotychczas to wynagrodzenie cały czas rosło a ustalane było w drodze negocjacji organizacji pracodawców ze związkami zawodowymi”.

  A tam, gdzie nie było związków zawodowych, kto z kim negocjował? A w małych firmach, gdzie związków nie ma z powodów oczywistych, kto z kim negocjował?

  ” … nie spowoduje wzrostu inwestycji. Prędzej „zwijanie się” mniejszych firm albo ich przeniesienie na Ukrainę i Białoruś, gdzie koszty pracy są niższe”.

  Jeszcze tylko mały drobiażdzek, naprawdę bardzo mały. Ukraina i Białoruś nie należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i ten drobny fakt, napradę drobny, powoduje, że wszystkie twoje kalkulacje biorą w łeb.

  Powiedz może wyraźnie, że chcesz bardzo i jest to twoim marzenem, aby Polska byla krajem taniej siły roboczej.

  Możesz też pokrzyczeć: konstytucja ― konstyucja ― konstytucja. Zachęcam.

 161. Panie Mauro
  Architektura Kapitolu nie wynika z jakiejś szczególnej fascynacji Ojców Założycieli USA kulturą antyku tylko z panującej wówczas mody. Zresztą Kapitol nie jest wzorowany na żadnej z budowli antycznych tylko na renesansowej Bazylice Św Piotra w Rzymie. Powstał zresztą znacznie później.
  Zaś prawo amerykańskie jest wzorowane na brytyjskim , częściowo też na napoleońskim a nie rzymskim. Elementem prawa rzymskiego było niewolnictwo 😉

 162. @ Mauro
  Wystarczy przejechać się dowolną większą szosą i popatrzeń na rejestracje TIRów. Pomimo nienależenia Ukrainy i Białorusi do wspólnego obszaru gospodarczego ichnie firmy przewozowe mają znaczny udział w naszym transporcie. Większość drobnych firm , zwłaszcza na wschód od Wisły nie produkuje na rynek UE.
  P.S. Minimalne wynagrodzenie jest w Polsce ustalane centralnie i obowiązuje we wszystkich firmach. Dotychczas podstawą do jego wymiaru były właśnie ustalenia związków z organizacjami pracodawców.
  Czyli rząd respektował ustalenia obywateli. Zresztą związki działają głównie w większych firmach, gdzie wynagrodzenia są statystycznie wyższe niż w małych firmach prywatnych

 163. teo
  18 października o godz. 23:19

  ” …. w dodatku w okresie ostrej hossy w gospodarce odziedziczonej po „Polsce w ruinie.”

  Panie teo, dziedziczyć może pan pałac albo psią budę, koninktury się nie dziedziczy. Ona przychodzi i odchodzi w cyklach, które są bez zwiazku ze zmianami politycznymi w Polsce. Zresztą sukces gospdarczy PiS nie wynika z konunktury (w Europie jest spowolnienie gospdarcze, a PKB Niemic zbliża się do zera) tylko ze wzrostu konsumpcji wenętrznej. Proszę to sobe na przyszłość zapamietać, nie będzie się pan gubił. Jeśli PiS zawdzięcza coś PO to może jej głupotę lub złą wolę, czyli nieumiejetność ściągania podatków. Nie tylko godziło to w budżet, ale także w równe szanse podmiotów gospdarczych działąjacych na rynku. Ci, kórzy oszukiwali byli automatycznie uprzywilejowani, uczciwe firmy miały problemy, wiele z nich upadło. Proszę zatem na przyszłość nie pleść andronów o „hossie odziedzicznej po PO”. Po PO odziedziczone zostały problemy.

 164. Mauro Rossi

  „A tam, gdzie nie było związków zawodowych, kto z kim negocjował (płacę minimalną) ? A w małych firmach, gdzie związków nie ma z powodów oczywistych, kto z kim negocjował?”

  Mauro, to jest ustalane w komisji trójstronnej, która aktualnie nazywa się Radą Dialogu Społecznego. Powołanie owej rady prezydent Duda uznaje za swoje polityczne osiągnięcie i wypełnienie obietnic wyborczych.

  Ty już się w tych pisowskich osiągnieciach gubisz.

  http://www.dialog.gov.pl/dialog-krajowy/rada-dialogu-spolecznego/rada-dialogu-spolecznego/

 165. @Mauro

  Może hossy się nie dziedziczy, ale dziedziczy się gospodarkę po „Polsce w ruinie”. I ta odziedziczona gospodarka była w tak dobrym stanie, że przetrzymała rządy PiS, ale na jak długo jeszcze?

 166. Mad Marx
  18 października o godz. 23:25

  „Zresztą Kapitol nie jest wzorowany na żadnej z budowli antycznych tylko na renesansowej Bazylice Św Piotra w Rzymie”.

  No popatrz, ale nazwali go Watykanem tylko Kapitolem? W starożytnym Rzymie u jego podnóża stał budynek Senatu (Kuria). W amerykanskim Kapitolu mają siedziby Senat i Izba Reprezentantów.

  No i nie myśl sobie, że renesansowo-barokowa bazylika nie ma w sobie nic z klasycznej architektory grecko-rzymskiej.

  ” … prawo amerykańskie jest wzorowane na brytyjskim … nie rzymskim”.

  A brytyjskie na pewno na rzymskim.

  „Elementem prawa rzymskiego było niewolnictwo”.

  Coś ci się kręci. Niewolnictwo to system społeczny, jak wiele innych dziedzin regulowany przez rzymskie prawo, z czasem dość szczegółowo, ale i łagodniej wobec niewolników.

 167. Bar Norte
  18 października o godz. 23:45

  Tam gdzie są związki zawodowe negocjacje mają sens, tam gdzie ich nie ma pracodawca może robić co chce. W małych firmach zwykle nie ma związków i jeśli ustawowo nie zagwarantujesz wysokości pensji minimalnej to pracodawca będzie płacił po uważaniu, czyli mało. Do czasu aż nie będzie miał już chętnych do pracy. Może więc stymulowac wysokie bezrobocie, co by gwarantowało wzrost wynagrodzeń, tylko czy takie rozwiażanie ci się to spodoba? Oceń w swej lewicowości, co jest lepsze? No wiem, że jeśli coś zrobił rząd PiS to automatycznie jest niedobre, wobec tego co proponujesz? Rewolucję październikową? 🙂

  Już cię pytałem, kiedy przeszedłeś na liberalizm?

 168. GajowyM.
  18 października o godz. 23:46

  „I ta odziedziczona gospodarka była w tak dobrym stanie, że przetrzymała rządy PiS”.

  Chyba jesteś pod działaniem gazu rozweselającego? Gaz rozweselający działa niemalże natychmiastowo, z płuc przenika do krwiobiegu, a następnie w ciągu około 15 sekund dociera do mózgu.

 169. Mauro Rossi

  „Nie bez powodu budynek Kapitolu symbolicznie nawiązuje do klasycznej architektury rzymskiej”

  Masło maślane, Mauro.

  Nawiązuje do „klasycznej architektury rzymskiej” bo jest klasycystyczny.

  Styl klasycystyczny w okresie gdy projektowano Kapitol nie tyle odzwierciedlał upodobania polityczne Ojców Załozycie co był po prostu modny. Ta moda zresztą trafiła do USA z Europy a konkretnie z Francji.

  Nie chcę cię załamywać ale głównym przedstawicielem klasycyzmu w malarstwie francuskim był Dawid – jakobin i przyjaciel Robespierre’a.

  Z prawem amerykańskim też jak kulą w płot.
  Mauro, z prawa rzymskiego czerpie system prawa kontynentalnego a nie common law.

 170. Mauro nie czyta ze zrozumieniem. Pewnie ma gotowy zestaw odpowiedzi z Biura Propagandy i jak coś do niego nie pasuje to najzwyczajniej się gubi. Nawet nie potrafi zrozumieć jednej z elementarnych zasad ekonomii, czyli prawa poytu i podaży.
  Mauro , jak podaż jakiegoś towaru ( w tym wypadku pracy, gdy bezrobocie jest wysokie) jest wysoka, to cena (w tym przypadku wynagrodzenie) spada a więc wysokie bezrobocie oznacza niskie płace ( w tym przypadku interwencja państwa chroni pracowników przed biedą) a gdy podaż pracy jest niska (niskie bezrobocie) to płace rosną.
  Sztuczne regulowanie płac wymaga rozwagi bo łatwo jest przegiąć i tak było na Węgrzech, gdy wzrost urzędowego wynagrodzenia doprowadził do spadku zatrudnienia i spadku produkcji krajowych przedsiębiorstw . Na ich miejsce weszły zagraniczne.

 171. Mauro Rossi

  „Tam gdzie są związki zawodowe negocjacje mają sens, tam gdzie ich nie ma pracodawca może robić co chce.”

  O czym ty piszesz?

  Powtarzam jeszcze raz – w RP obowiązującą w danym roku płacę minimalną uzgadnia się w komisji trójstronnej (rząd, tzw pracodawcy, żwiązki zawodowe) która nazywa się Radą Dialogu Społecznego.

 172. Mauro (23:35)

  Po PO odziedziczone zostały problemy

  To wiemy. Z propagandy PiS. Nie ma pewności jakie. Strach myśleć co Polacy odziedziczą po PiSie.
  Problemy odziedziczone po PO-PSL to:
  1. wzrost PKB 3,5-4 procent w 2014/15,
  2. trend szybkiego spadku bezrobocia,
  3. nadwyżka budżetowa projektowana w 2016 roku,
  4. procedury wprowadzane przez Szczurka: JPK, odwrócony VAT, centralny rejestr faktur,
  5. regularne podnoszenie płacy minimalnej,
  6. trend spadku stopy ubóstwa,
  7. 441 mld zł dla Polski z budżetu UE 2014-20 …

  W zalewie kłamliwej propagandy PiS ukuto „Polskę w ruinie”. Niektórzy nadal są nią otumanieni.

  Faktycznie, wolę się „gubić’ niż sobie zaprzeczać, oraz nie znać faktów.

  [koniuntkura} przychodzi i odchodzi w cyklach, które są bez zwiazku ze zmianami politycznymi w Polsce. Zresztą sukces gospodarczy PiS nie wynika z koniunktury …

  Z czego wynika zatem? Ze zmiany politycznej w Polsce? Otóż koniunktura lat 2017-19 nie ma związku z polityką gospodarczą PiS. Jest efektem dynamiki z lat 2010-15 oraz koniunktury w Unii. Oto stopy wzrostu unijnego PKB w latach 2012-18:
  2012: -0,4
  2013: 0,3
  2014: 1,8
  2015: 2,3
  2016: 2,0
  2017: 2,4
  2018: 1,9
  Wyraźnie, koniunktura w Unii wpływa na koniunkturę w Polsce. Jest z nią silnie skorelowana. Wyjątek stanowi rok 2016, po przyjściu PiS do władzy z powodu niepewności nt tego, co prezes Kaczorek zarządzi.

 173. @Mauro

  Widzę, że nie za bardzo udaje ci się rozbiór logiczny zdań złożonych, ale za to znasz się na anestezjologii.
  Usypianie uwagi przez kuglarstwo, sofistykę i inne demagogiczne sztuczki prezentujesz tu często i namolnie, ale nie na wszystkich to działa.
  Ze źródłami inspiracji w architekturze Kapitolu (waszyngtońskiego, ale podobny jest też w Salt Lake City) masz rację, co nie zmienia faktu, że zdanie o wspólnym dziedzictwie kulturowym USA i Włoch, sięgającym tysięcy lat jest przekomiczne.
  Najbardziej wspólne to mają struktury mafijne 😎

 174. Rozwój gospodarczy nad Wisłą był możliwy dopiero po wyzwoleniu Generalnej Guberni z łap katolickiego wehrmachtu przez Armię Czerwoną i LWP. Kiedy roboty przymusowe zastąpiono pracą najemną. Wieloletnie plany gospodarcze miejscowa ludność wspierała współzawodnictwem i czynami społecznymi. A entuzjazm wyrażano licznymi pochodami i manifestacjami. TV reżimowa ukrywa materiały archiwalne z tego okresu. Unikanie pracy nazywano pasożytnictwem. Tak sobie myślę komu przeszkadzały dymy z kominów i hałdy rodzimego węgla. O stoczniach zawalonych zamówieniami nie wspomnę…Ukochany kraj,umiłowany kraj…

 175. Dodajmy, że jest to sofistyka wyjątkowo marnej próby. Platon się w grobie przewraca 😉

 176. @Mad Marx

  Tak krawiec kraje… 🙄

 177. Bar Norte
  18 października o godz. 21:27

  Hetajr „Zidentyfikowałem markiza de la Salle”.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Adrien-Nicolas_Pi%C3%A9defer,_marquis_de_La_Salle
  Zajęło ci trzy sekundy, Internet to potęga. 🙂

 178. kooperatywaMondragon
  18 października o godz. 18:59

  Mauro Rossi „Zadlawil sie Pan cytowanymi klamliwymi statystykami GUS ( mieszkanie 9 % dochodow ),czy co”?

  No ja tak mniej więcej płacę. Dokładnie 11, 93 proc. dochodów.

  A znajomi w pewnym osiedlu (nie centrum, ale Warszawa) to mają prawdziwą Kanadę, płacą tylko 350 zł za mieszkanie (60 m); spółdzielnia ma liczne lokale użytkowe na wynajem, co przynosi niezły dochód i dlatego jej członkowie płacą bardzo mało za czynsz. Różne są przypadki.

 179. Mauro Rossi

  Na dobranoc wybitne dzieło klasycystyczne autorstwa Davida – „Śmierć Marata”, męczennika rewolucji, autora słów „Skontrolujcie więzienia, mordujcie szlachtę, księży, bogaczy, pozostawcie po sobie tylko trupy i krew!”.
  Myślę, że bez problemu zauważysz antyczne inspiracje autora.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Śmierć_Marata#/media/Plik:Death_of_Marat_by_David.jpg

 180. Bar Norte
  19 października o godz. 0:17

  O czym ty piszesz? Powtarzam jeszcze raz – w RP obowiązującą w danym roku płacę minimalną uzgadnia się w komisji trójstronnej (rząd, tzw. pracodawcy, związki zawodowe), która nazywa się Radą Dialogu Społecznego”.

  No o tym:
  Wikipedia: „Zadaniem Rady [Dialogu Społecznego] jest prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej”. Od siebie dodam, także rozwiązywania konfliktów.

  Wikipedia: „W Polsce minimalne wynagrodzenie ustalane jest corocznie na podstawie ustawy z 10 października 2002 o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia, podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów lub w Dzienniku Ustaw, w drodze rozporządzenia Rady Ministrów do 15 września każdego roku. W przypadku umowy zlecenia i o świadczenie usług od 2017 r. wprowadzono minimalną stawkę godzinowa”.

 181. Bar Norte
  19 października o godz. 0:43

  Mauro Rossi: „Skontrolujcie więzienia, mordujcie szlachtę, księży, bogaczy, pozostawcie po sobie tylko trupy i krew!”.

  No Zandberg by się z tym zgodził. 🙂

 182. Mauro Rossi

  „Zajęło ci trzy sekundy:

  Nie, więcej mi zajęło. Ale to dłuższa historia, obawiam się, że jej nie ogarniesz.

 183. Mauro Rossi

  „No Zandberg by się z tym zgodził.”

  Nie wiem czy ma upodobanie do klasycyzmu.

 184. Mauro Rossi z 0,47

  Dlaczego więc o 23,22 tezę Mad Marxa:

  „Sztuczne podniesienie minimalnego wynagrodzenia (dotychczas to wynagrodzenie cały czas rosło a ustalane było w drodze negocjacji organizacji pracodawców ze związkami zawodowymi”.

  skomentowałeś:

  „A tam, gdzie nie było związków zawodowych, kto z kim negocjował? A w małych firmach, gdzie związków nie ma z powodów oczywistych, kto z kim negocjował?”

  Tym niemniej z satysfakcją odnotowuję, że na skutek kilku moich komentarzy jednak przyjąłeś do wiadomosci istnienie Rady Dialogu Społecznego ustalającej obowiązujące w kraju minimalne wynagrodzenie.

 185. Bar Norte
  19 października o godz. 0:53

  Mauro Rossi: „No Zandberg by się z tym zgodził.”

  „Nie wiem czy ma upodobanie do klasycyzmu”.

  „Skontrolujcie więzienia, mordujcie szlachtę, księży, bogaczy, pozostawcie po sobie tylko trupy i krew!” to klasycyzm? Pierwsze słyszę. Raczej klasyka zachowań patologicznych morderców i rewolucyjnych „zbawców ludu”.

 186. Bar Norte
  19 października o godz. 0:59

  Rada Dialogu Społecznego niczego nie nakazuje, jest ciałem doradczym i konsultacyjnym. Decyzja leży w rękach władzy wykonawczej, w tym przypadku rządu.

 187. Mauro Rossi

  „Pierwsze słyszę”

  Skoncentruj się.

  „Śmierc Marata” Davida jest uznawana za wzór europejskiego klasycyzmu czy odwoływania się do estetyki starożytnego Rzymu. Nawet wanna w której leży Marat ma formę rzymskiego sarkofagu.

  Podobnie klasycystyczny Kapitol o którym pisałeś w sensie architektonicznym odwołuje się do antycznych tradycji estetycznych.

  Chcesz czy nie chcesz, podoba ci się to albo nie podoba – po prostu tak jest.

 188. Mauro Rossi

  „Rada Dialogu Społecznego niczego nie nakazuje”

  Jest miejscem w którym się płacę minimalną uzgadnia. Tam się to robi a nie na jakiś wiecach partyjnych.
  W przeciwnym razie istnienie owej rady byłoby pozbawione sensu.

 189. @Mauro Rossi
  19 października o godz. 0:35
  Twoi znajomi nie używają wody, prądu, gazu , nie ogrzewają mieszkania i nie produkują śmieci ?

 190. @Bar Norte

  Na dobrą sprawę, to Rzymianie też bazowali na wcześniejszej architekturze greckiej (hellenistycznej) i etruskiej, przejęli od nich kolumny, łuki i sklepienia, które ulepszyli wprowadzając kopułę i sklepienia krzyżowe. Ale przede wszystkim – wynaleźli beton.
  Dzięki temu do dziś stoi rzymski Panteon i Koloseum, zachowały się też stare zaprawy i tynki.
  Klasycyzm w architekturze odwołuje się do kultury starożytnych Rzymian i Greków, więc „sięgająca tysięcy lat wspólnota kulturalna” USA i Włoch widoczna jest też w zaledwie stuletnim mauzoleum Lincolna, który jako żywo przypomina ateński Partenon 🙂

 191. Według tzw. koszyka inflacyjnego GUS za rok 2018:

  Użytkowanie mieszkania i nośniki energii stanowiły 20,35 proc. wydatków gospodarstw domowych.
  Żywność i napoje bezalkoholowe – 24,36 proc.
  Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe – 6,29
  Zdrowie – 5,69
  Edukacja – 1 proc.

 192. @ gajowy
  Jeżeli odnieść te koszty do wynagrodzenia średniego to owszem, z tym, że jest to statystyka myląca Powinno się to odnosić do mediany i wtedy te procenty będą większe.
  Nawet w odniesieniu do mediany wynagrodzenia wychodzi, że dla połowy Polaków odczuwalna inflacja jest większa niż podawana oficjalnie.
  A nawet, biorąc pod uwagę dane GUS , bezpośrednie koszty utrzymania
  przekraczają 50% dochodu. Nie licząc kosztów ubrania i kosztów dojazdu do pracy

 193. @Mad Marx

  Oczywiście.
  Mnie też rozbawiło tych 9 proc. na mieszkanie.
  W bloku u Mauro mieszkają być może sami PiS-owscy pieczeniarze albo spółdzielnia wynajmuje coś na godziny 😉

 194. @ All

  W USA przyjeła sie zasada ,że ważne budynki użyteczności publicznej maja architekturę klasycyczną.Dotyczy to bibliotek ,muzeów budynków rzadowych na rożnych poziomach -stan,powiat miasto.Czasem sa wyjątki jak słynny modenistyczny budynek stanowy architekta Miesa stojacy naprzeciwko City Hall Chicago o architekturze klasycystycznej.Wszystkie muzea publiczne w Chicago to klasycyzm.Biblioteka im.Harolda Waszyngtona wybudowana 1990 to typowy klasyk.Ten rodzaj architektury jest praktyczny gdyż publika łatwo odróżnia te budynki od innych..

 195. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  Świetne komentarze! 🙂

 196. żabka konająca; 7:52.

  Żabciu nie musisz na czymkolwiek grać wystarczy ze lubisz muzykę a to juz coś.
  Ja gram na saksofonie ale robię to dla przyjemności i traktuję to jako hobby
  czasami grywam w community club bo nie chce za bardzo denerwować sąsiadów.
  A tak to gdzie ty tu na blogu widzisz chłopaków ? to same sparciałe dziadki
  już nikt i nic ich nie pocieszy więc przynudzają.
  Od czasu kiedy w59; z niewiadomych przyczyn został zbanowany nie ma co czytać.

  https://www.youtube.com/watch?v=bxvEHVMdkas

 197. @ Mad Marx
  Każda duża inwestycja w infrastrukturę przez dluższy czas była finansowana przez rzad federalny,stanowy powiatowy ,miasto.Autostrady płatne zaczęto budowac w latach 90 -tych z kapitałem mieszanym.Kazda z tych inwestycji miała zadanie powstanie małych i srednich firm co powodowało wzrost inwestycji w sprzęt i narzędzia.Dla przykładu jeśli autostrada przebiega przez teren rolniczy duza czesc prac niwelacyjnych i konstrukcyjnych wykonują miejscowi farmerzy.

  Podobnie z przekopem.Firma belgijska znajdzie polskich podwykonawców.Przekop da możliwosć dalszej budowy portu szlaków drogowych ,kolejowych równiez dodatkowych kanałów łaczących jeziora z funduszy europejskich.

  Ty chcesz aby w ciegu 4 lat odrobiono duze zaległosci poprzednich ekip które pozastawiły kulturę inwestycji typu ścieżka rowerowa.Banialuki piszecie o samochodach elektrycznych winiac PMM.
  Dziwne że nie zauważyłes ,ze PMM sciagnal inwestycje Mercedesa i LG fabryk baterii elektrycznych do samochodu każda o wydajności o.5 mln sztuk.Sciagnal rów niez fabryke Toyoty która bedzie budowała silniki elektryczne i napedy samochodowe.To sa podstawowe elementy aby zbudować samochód elektryczny.Raczej sie nie doczekamy aby znalazł sie polski prywatny inwestor do budowy tych samochodów.Niestety kultura prywatnego biznesu Kulczyk polegała na korupcjogennym przechwytywaniu zakladów i wyprowadzaniu pieniędzy poza Polskę.

  CPK jest pewne ,ze powstanie i ja chociaż zblizam się do 80 -tki mam nadzieje jesli Bog pozwoli wyladuje w Polsce.Ten wezeł jest niezbedny ze względów strategicznych wojskowych .

  Ja i ty myślimy i oceniami całkowicie innymi parametrami.W USA rząd czy Prezydenta ocenia się za stan gospodarki w trakcie rzadów.Za głupków by uznano takich jak ty i wiekszosć tutaj piszacych ,że rzad PiS nie ma zasług w gospodarce i podajecie cały szereg aby udowodnic to tezę.Najgłupszy argument byłby w USA ,że poprzednicy mu zostawili gospodarke w dobrym stanie.Amerykanie nigdy nie patrza do tyłu tylko patrzą do przodu.

 198. @ uruchamiany zakład Toyoty bedzie produkował też napędy hybrydowe.

 199. @ Lewy at 18 pażdziernik 19:95
  Pominołem pański komentarz dotyczącej mojej osoby.Z opisu pańskiego wynika ,że jestem jakim idealista i marzycielem i opisuje rzeczywistość matematycznie.Prawda liczb używałem ,matematyki w moim zawodzie i to mi pozostal ten nawyk.

  Podam mój zyciorys całkowicie odbiegający od pańskich wyobrażeń.Zbliżam sie do 80 -lat i widziałem na własne oczy chłopów w Maciejówkach -jak mówili byli pod Marszałkiem.Rodziców Amerykanów zatrzymała wojna 1939 r zaś w 1949 siedzących na walizkach gotowych do wyjazdu mnie i rodziców zatrzymała Żelazna kurtyna.
  Gdy stalinizm pikował i na moich oczach w 1953 UB-wcy spalili ojca i mamy paszport USA i po tym nadzieja na wyjazd się załamała i mama postanowiła mnie wychować na Polaka zaś Ojciec na Amerykanina .Dodam ,ze w 1954 zmieniłem metrykę niemiecką na polską gdyż urodziłem się w III Rzeszy .Znałem dobrze język niemiecki.
  Skończyłem politechnikę w Szczecinie i budowałem statki w stoczni im A Warskiego.Nie należałem
  do PZPR z oczywistych względów ,Byłem dobrym inżynierem i za patenty brałem grubą forsę.
  Przeszedłem trudne wydarzenia grudniowe 1970 r kiedy byłem w trójce strajkowej ,kule świstały zaś ludzie ranni padali obok mnie.Sierpień 1980 jeden z postulatów porozumienia w Szczecinie to mój punkt.

  Z ciekawszych wydarzeń w Polsce to w latach 70 -tych manewry układu warszawskiego Wisła z atakiem na Danie a ja dowodziłem jako podporucznik rezerwy kompanią remontową.Po manewrach zjazd do bunkra 100 m w głab ziemi gdzie była odprawa ,mapa na wielkość Orlika.Ja w tym czasie w domu już miałem paszport amerykański .Gdyby wiedziano o tym zapewne sąd wojskowy i pluton egzekucyjny.Ta przygoda mogła mieć dla mnie niewesoły koniec gdyż nie stanołem na bacznosc przed marszałkiem ZSRR .Przed kacetem uratował mnie v-ce minister obrony gen .prof Nowak.Moje wychowanie z natury odrzucało cokolwiek związane z Rosja – 8 lat nauki rosyjskiego a a mnie nic nie weszło do głowy.

  Majac ten paszport USA byłem dopuszczony do największych tajemnic budując np desantowiec dla ZSRR.

  W USA miałem ciekawe prace .Po dwóch latach kupiłem dom zaczełem zarabiać na giełdzie Uciażliwe było zaczynanie od nowa z powodu zamykanych zakładów.Znudziło mi się i w wieku 59 poszedłem na studia w USA – studiowałem automatykę przemysłową -poznałem od wnętrza jak pracuje komputer, studia bardzo trudne.Przestałem pracować w wieku 72 lat i zaczełem dużo bywać w Polsce gdzie mam dom las,ziemię oraz mogę wędrować po świecie – Europa,Azja ,Afryka.

  Moje wędrówki po Polsce były dosyć intensywne i ciekawe.Pieszo,autobusem ,samochodem pociągiem kontakty z ludżmi.Czasem przebywałem w Polsce 4 m-ce a w tym roku byłem 2 m-ce.

  Mój 30 letni pobyt w USA ( gdy zaczołem pierwszy raz od nowa poznawać Polskę ) jednak zmienił mi pojecie o Polakach.Miałem całkiem idealistyczne do tego podejście.Polacy tak jak pan i wielu komentujących mało wierzy w jakiekolwiek możliwości działania dla dobra wspólnego i to dotyczy zwolenników obydwu zwalczających się stron.Starsi zarażają niewiarą młodsze pokolenie w możliwość podjęcia wysiłku dla dobra wspólnego.Dlatego po moim poznaniu wystarczająco społeczeństwa uznałem Kaczora za geniusza ,że w takim społeczeństwie potrafił stworzyc PiS który ruszył ten marazm w Polsce.

  Jestem optymistą- Polska idzie do przodu i nabrało to przyspieszenia od czasów rządow PiS.Poczatkowo bylem krytyczny odnosnie porzadku ale jak poznałem Europe zachodnią to Polska oaza czystości.Podziwiam Polaków za podejście do biznesu i dziwne ale Polacy sa w tym lepsi jak Grecy czy Zydzi.Ja znam te metody i moich synów zamerykanizowanych ostrzegam ich przed obskubaniem w Polsce.

  Pan jako piszący wielce górnolotne teksty nie wiem co teraz napisze na mój temat i nawet tego nie wymagam.

  Sprostuje tylko jedna nieścisłość ,ze to Monteskiusz wynalazł trójpodział władzy .Zrobili to Anglicy kiedy po raz pierwszy w 1225 r zapisali pierwszy rozdział Magna Carta.Ostateczny podział władzy na trzy człony nastąpił w kolejnym rozdziale Magna Carta w 1698 r w tzw Act of Setlement.Monteskiusz zdaje się opisał to w 1746 r w Francji.Napisał to w języku francuskim który był językiem elit i dworów dlatego był czytany i znany.Dziełem tym zachwycała się Katarzyna Wielka.Język angielski oraz wyspa nie były popularne w Europie.Jednak twórca Konstytucji bp.Hugo Kołłątaj wzorował się na Magna Carta podobnie ustanawiając trójpodział władzy jak w Anglii.

  Osobiście jako jedyny Polak głoszę teorię ,że przywileje szlacheckie i system władzy od czasów Kazimierza Wielkiego ukształtował się pod wpływem przemian w Anglii.Watykan był rozjemcą w trakcie sporu Króla Anglii z poddanymi.Watykan i jego prawnicy brali udział w negocjowaniu Magna Carta .W tym czasie były duże kontakty duchownych polskich z Watykanem i oni przenieśli podobne wzorce nagocjacji i umów Króla z poddanymi na grunt Polski.

  Pozdrawiam i przepraszam za literówkę i błedy.
  .

 200. W ramach ruszenia marazmu katolicy dalej kradną. O kupowaniu lewego paliwa bez VAT nie wspomnę. Jaki miał plany budowy zakładów karnych ale poddał się więc patologie zostały po strzechą. Tak sobie myślę dlaczego treść 10 przykazań nie jest wcielana tak konsekwentnie jak gesty Kozakiewicza w kierunku Rosji. Mafia włoska ma parasol pod Watykanem…przeniesione wzorce nad Wisłą nazwano makaronizmem.

 201. Halen , niegdysiejszy świetny komentator, który opuścił blog by przejść do działalności w realu, wziął udział w urządzaniu burdelu Banasia.
  https://www.facebook.com/watch/?v=744446972685269

 202. Z tym marazmem przed 2015 rokiem to przesada. Kaczyński sugeruje,że w ramach „marazmu” okradziono fiskusa na 400 mld zł z tytułu nie zapłaconego VAT. Tak sobie myślę,że z „marazmu” czytaj pazerności jacyś parafianie dorabiali sobie zatrzymując paliwową akcyzę i VAT. Od katolika wymagaj więcej. Chyba zwrócą…

 203. Jutro będziemy obchodzić drugą rocznicę męczeńskiej śmierci Piotra Szczęsnego!
  *
  Zginął za wolną Polskę! Chwała Bohaterom!

 204. Bar Norte
  18 października o godz. 21:27

  To wlasnie on z polecenia La Fayette kontrolował milicje mieszczańskie w czasie zamieszek i zdobycia Bastylii a po przejęciu władzy w Paryżu przekazał mu nad nimi dowództwo.

  Dla zainteresowanych fragmenty hasła Adrien-Nicolas Piédefer, marquis de La Salle:

  (…) cavalry officer who saw service in the Seven Years’ War (…)
  He was appointed maréchal de camp in 1791;[1] He was appointed Governor of the west province of Saint-Domingue (now Haiti) the following year, and twice governor-general.[2] He was eventually a brigadier general

  Całość:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Adrien-Nicolas_Piédefer,_marquis_de_La_Salle

  PS Wojna siedmioletnia 1756-1763.

 205. @ Lewy
  19 października o godz. 7:42
  https://www.facebook.com/watch/?v=744446972685269

  Śmieszne 🙂
  uśmiałem się tak, jak by mnie buc gazem rozweselającym uraczył.

 206. Jaki nie idzie na wojnę lecz podwinął ogon. Zgony w zakładach karnych w podejrzanych okolicznościach nie potwierdzają jego zdolności w kierunku resocjalizacji więżniów. Z opcją powrotu do społeczeństwa. Tak sobie myślę,że resocjalizacja zmęczyła Jakiego podobnie jak KK od 2000 lat. Suweren odporny na normalność…woli mętną wodę…

 207. @404, @adam100, @AllEnglishSpeaking, @AllHumourLovers
  Mattis mocks Trump’s bone spurs during Al Smith dinner speech

  Generał Mattis drwi ze schorzenia Trumpa, które pozwoliło mu nie służyć w wojski (bone spurs – rodzaj kostnych ostróg) . Ostatnio generałowie czterogwiazdkowi uprawiają stand-up. Takie czasy! 🙂

 208. Kozetka do życiowej spowiedzi ma wzięcie.
  Ujawnił się niemal drugi Kukliński, tyle że niemota po rosyjsku, z powodów patriotycznych rzekomo 🙁
  Pominołem, nie stanołem, zaczełem…
  Polska jawi mu się oazą czystości?
  Kraj o najbardziej rakotwórczym środowisku w Europie?
  Gratuluję przenikliwości spojrzenia w tak dojrzałym wieku, podobnie jak na geniusz prezesa 😎

 209. Panie Zakrzewski:
  Czy w USA stan gospodarki określa się jednym parametrem : wzrostem PKB ? Co z poziomem zadłużenia (wewnętrznego i zewnętrznego), deficytem, poziomem inwestycji ? Opróczwzrostu PKB PiS nie bardzo ma się czym pochwalić. Ale Pan wie lepiej bo jest z USA i czasem w Polsce bywa…..
  P.S. niech Pan tu nie wciska jakichś głodnych kawałków o sądzie wojennym i plutonie . O tym, że układ warszawski ma plany na wypadek wojny i jest wśród nich wariant zaczepny wiedzieli wszyscy. Z pewnością podobne plany miało i ma nadal NATO.
  Natomiast trzeba by być kompletnym kretynem, żeby w ramach manewrów ćwiczyć rzeczywiście planowaną agresję. . Konstrukcja seryjnego okrętu wojennego to też żadna tajemnica, z czego Pan, jako inżynier powinien sobie zdawać sprawę.

 210. Zabrakło mi w wypowiedzi Kuklińskiego-bis stosunku do Guantanamo,ludobójstwa Indian,niewolnictwa czy przykazania 447. Tak sobie myślę,że język rosyjski wymaga serdeczności w jego pojmowaniu.

 211. Materiał na film sensacyjny : Podporucznik rezerwy LWP z amerykańskim paszportem (o czym nie wiedział kontrwywiad) zjeżdża 100 m pod ziemię do tajnego schronu, w którym poznaje najpilniej strzeżone tajemnice Układu Warszawskiego: plany najazdu na Belgię.
  Warto tym zainteresować Fundację Narodową , niech znajdzie w Hollywood reżysera, żeby to nakręcił 😉

 212. Można by mu dla lepszego efektu dramaturgicznego dać jeszcze teczkę Stauffenberga 😉

 213. I zabawa trwa dalej, dokąd to wszystko nie pieprznie. /fragment/
  https://obserwatorpolityczny.pl/polska-2021-political-fiction/
  „Filarem władzy i zarazem czynnikiem legitymizującym moralnie jej działania jest jeden z Kościołów, którego wpływy, majątek i nietykalność – szokująco wzrosły. Jest to największy beneficjent zmian. Głównym celem działania tej struktury jest gromadzenie wpływów i majątku. W wymiarze politycznym zadowalają się wpływem na możliwość rozgrywania najważniejszych decyzji politycznych w życiu publicznym. Krytyka tej instytucji jest wykluczona. Krytyka władzy jest możliwa tylko w zakresie kontrolowanym, przykładowo przez głupkowate seriale ocieplające wizerunek władzy, jako dobrej, poczciwej i swojskiej – reprezentującej interesy społeczeństwa.

 214. Prezes swoim tuż powyborczym komentarzu, na temat wyniku wyborów powiedział m.in., że spodziewał się lepszego rezultatu, bo na taki zasłużył. Powiedział jednak coś jeszcze na co, chyba nikt nie zwrócił uwagi, bo on dodał, że z powodu braku spodziewanych rezultatów, „będziemy musieli postępować zgodnie z prawem”.
  I teraz -przynajmniej jeśli chodzi o mnie – nie bardzo wiadomo, jak to rozumieć. Czy z tych słów wynika, że gdyby wyniki były takie, na jakie PiS zasłużyło, to liczenie się z prawem nie byłoby już koniecznie? A może stwierdzenie dotyczyło zakończonej kadencji, kiedy to Senat giętki był jeszcze własnością Prezesa i zatwierdzał wszystko, co pomyśli (jego) głowa?

 215. Glowa ( w tym i Prezesa ) mysli , ze na poczatku bylo jego slowo ale na poczatku bylo drzewo z ktorego trzeba bylo jakos zejsc aby przez przypadek , z niego nie spasc

  http://www.domiporta.pl/poradnik/7,126866,25321883,to-stajnia-czy-stodola-to-kaplica.html#s=BoxOpImg10

 216. …postępować zgodnie z prawem…np.kaduka czyli władcy. Czyja władza tego prawo i religia. Tak sobie myślę,że do tego należy dodać…z bożą pomocą.

 217. http://www.domiporta.pl/poradnik/7,126866,25318435,stocznia-gdanska-na-prestizowej-liscie-swiatowego-dziedzictwa.html
  To jeszcze lepsze 😉
  Pomijając już sensownośc tego rozwiązania ,które świadczy o naszej megalomanii to wynika , że Dobra Zmiana już sobie przemysł stoczniowy odpuściła. Bo przecież w obiekcie zabytkowym nie będzie można prowadzić produkcji. Unikalna ta stocznia owszem jest- ze względu na przestarzałe urządzenia.

 218. Mad Marx,
  Niewykluczona, że do takich akcji dojdzie, tzn. wyjaśniania wszelkich niepowodzeń brakiem większości konstytucyjnej. Będzie można zwalać na elektorat, a jednocześnie mobilizować go głosowania w wyborach prezydenckich na Dudę, że z braku większości konstytucyjnej on jest gwarantem socjalu obecnego i przyszłego.
  Brakiem większości konstytucyjnej, której PiS nigdy nie będzie miało, da się wytłumaczyć wszystko, brak mieszkań, brak kasy, podwyżki cen i podatków. Wszystko.

 219. Słowianinie Stanisławie,
  co Ty z tym „prawem kaduka”? ius caducus funkcjonuje w większości cywilizowanych krajów.

  U nas Art. 935 k.c. mówi, że:
  W braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

  -Tobie to przeszkadza? Dlaczego? Przecież to standard prawny jest?

 220. ” Gosc z soku z buraka” . Nie jestem pewny co sie pokaze po kliknieciu ale powinna konferencja prasowa PJ (nie mylic z JP) przed pomnikiem …. nie jest jasne czego
  Wczesniej nigdy nie mialem okazji sluchac europosla na zywca i troche zaluje .
  Nostalgia ( z Czerwonego Rynku )mnię ogarnęla .. ( tu sie sprzedaje , tu sie kupuje odejdz szczeniaku bo cie opluje !)
  https://www.facebook.com/wolnemediapl/videos/928799977473561/

 221. To chyba chodzi o to , ze za duzo soku z buraka marnuje sie ladujac w warszawskiej kanalizacji , czyli stolecznych sciekach . Sok z buraka podobno pomaga na trawienie tego co mowia politycy made in PL

 222. Prawo kaduka w wykonaniu hunwejbinów przekształci się w domniemanie kompetencji w przestrzeni politycznej. Kiedyś nazywane ‚falandyzacją” prawa. Tak sobie myślę,że pomijanie KONSTYTUCJI po 2015 roku i „falandyzujące” orzeczenia organów namaszczonych przez rządzących to przykłady spadkobrania kompetencji o konstytucyjnym wymiarze. My jesteśmy prawem…namaszczeni w wyborach przez suwerena,który wszystko może…Gowin miał prawo w nosie…

 223. wzorował się na Magna Carta podobnie ustanawiając trójpodział władzy jak w Anglii.

  Osobiście jako jedyny Polak głoszę teorię ,że przywileje szlacheckie i system władzy od czasów Kazimierza Wielkiego ukształtował się pod wpływem przemian w Anglii.Watykan był rozjemcą w trakcie sporu Króla Anglii z poddanymi.Watykan i jego prawnicy brali udział w negocjowaniu Magna Carta .W tym czasie były duże kontakty duchownych polskich z Watykanem i oni przenieśli podobne wzorce nagocjacji i umów Króla z poddanymi na grunt Polski.

  Mój komentarz
  Zastanawiające. Styl, ton wypowiedzi bardzo podobny do stylu i tonu PiSowców, w którym ignorancja oraz chwalipięctwo mają rangę cnoty, a prawda zostaje skrępowana postronkami ukręconymi z faktów wymyślonych i artefaktów.
  Troszkę przypomina mi to opowieści PMM o tym, jak w stanie wojennym, skazywano jego towarzyszy walki na śmierć, a on trwał niezłomnie, ostał się, zwyciężył. Morawiecki w stanie wojennym miał 13 lat.

  Przykład parady argumentów
  Jak to było z tym milionem samochodów elektrycznych? No co, budują się fabryki. Morawiecki je ściągnął do Polski. Taka fabryka baterii do aut elektrycznych. To ważny element, niezbędny, bez niego auto elektryczne nie pojedzie. W Polsce będą wytwarzane i to w milionach sztuk.

  Panie geozak, to kiedy w Polsce będzie produkowane milion aut elektrycznych?
  No co? Morawiecki ściągnął do Polski fabryki, te fabryki będą produkować ważne elementy, różne elementy, niezbędne elementy, potrzebne elementy, itd.
  Krzywe staje się proste, czarne staje się białe, skowronki jedzą żaby, bociany są za małe.
  Pzdr, TJ

 224. „Osobiście jako jedyny Polak głoszę teorię ,że przywileje szlacheckie i system władzy od czasów Kazimierza Wielkiego ukształtował się pod wpływem przemian w Anglii.Watykan był rozjemcą w trakcie sporu Króla Anglii z poddanymi.Watykan i jego prawnicy brali udział w negocjowaniu Magna Carta .W tym czasie były duże kontakty duchownych polskich z Watykanem i oni przenieśli podobne wzorce nagocjacji i umów Króla z poddanymi na grunt Polski.”
  Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.
  Brytyjska Magna Carta zaewniła Wlk Brytanii dobrobyt gospodarczy i uczyniła z niej jedno z najpotężniejszych mocarstw. W Polsce przywileje szlachty spowodowały stopniowy upadek gospodarki, utratę znaczenia na arenie międzynarodowej i w konsekwencji całkowity upadek państwa i to w niecałe 200 lat ( licząc od czasów jagiellońskich, gdy Polska osiągnęła pozycję mocarstwa).
  Czyli albo system polski różnił się od brytyjskiego zasadniczo, albo próba przeniesienia systemu brytyjskiego nad Wisłę skończyła się całkowitym fiaskiem.

 225. @ tejot:
  No nie wiem o co Ci chodzi:
  Przecież w Polsce już dziś produkuje się ok 50% podzespołów do niemieckich aut. Amortyzatory, elementy gumowe, części blacharki, koła, łożyska, półosie. Bez tego żadnego elektrycznego auta się nie zbuduje 😉
  Mercedesy i VW są w połowie polskie 😉

 226. @zetus1
  And all czytaty ponglish

  Natanyahoo w dalszym ciągu stara się stworzyć rząd.
  Jak narazie kiepsko mu idzie.
  6 dni temu zwołano gremium Likudu (jego partia), ale dużej frekfencji nie było,
  więc nie wpuszczono dziennikarzy.

  Kolejny raz zatwierdzono Natanyahoo na przewodniczącego i przyszłego premiera. Chociaż ponoć bez szczególnego entuzjazmu.
  Okazało się, że wymusił na nich podpisywanie lojalek
  (w tym artykule obrazek satyryczny to fajnie przedstawił).

  A w ostatnią środę było spotkanie z potencjalnymi koalicjantami.
  Na tym spotkaniu Natanyahoo też namolnie wymuszał na przedstawicielach tych partii podpisywanie lojalek.
  Część ze wzruszeniem ramion i wywracaniem oczami podpisała, a część odmówiła.

  Tym razem chodziło o to, że jeżeli nie uda mu się stworzyć rządu, to jego potencjalni koalicjańci pod żadnym pozorem nie wejdą w koalicję z gen Gantzem (jego konkurentem).

  W zbliżającą się środę o północy wygasa czas jaki ma na stworzenie rządu.
  Ponoć zachowuje się dziwacznie.
  Są podejrzenia że pod wpływem żony.

  Ale najbardziej to obawa przed tym co prokurator wymyśli.

  To brzmi jak bujda,
  ale to jest prawdziwe życie.
  Naprawdę wymuszał lojalki.
  Więcej poniżej.

  Netanyahu Is Stuck in Limbo, but There’s a Way Out
  With the mandate for cobbling a coalition together about to pass to his rival, the sword of indictment dangling over his neck and untold pressures at home, Benjamin Netanyahu has entered a state of uncharacteristic paralysis
  https://www.haaretz.com/israel-news/.premium-netanyahu-is-stuck-in-limbo-but-there-s-a-way-out-1.8005271

  Ps wcześniej wkleiłam ten sam filmik z gen Matisem
  Chyba nie zauważyłeś.
  Ale dobrze, ze jeszcze raz się pokazał, bo może więcej osób zobaczy.
  mnie się b. podobał

 227. @Geozak
  19 października o godz. 7:26

  Miło mi było przeczytać ten post o pańskim życiu.
  Zgadzam się też z Pańską obserwacją, że w Polsce brakuje myslenia wspólnotowego.

  kiedyś próbowałam namawiać do stworzenia klubu sportowego, albo innych podobnych spraw, to spotkałam się tylko z szeroko otwartymi oczami i wieloma wymówkami.
  Oczywiście nie wszyscy są tacy, ale ci, którzy chcą coś zrobić dla wspólnego pożytku mają ciężkie życie i niewielu chętnych do pomocy.

  Zwróciłam uwagę w jakimś wcześniejszym Pana komentarzu, ze dostawał Pan na każdego syna po 1850 dolarów miesięcznie. Nawet jak pan był na unemployment.

  Nigdy z czymś takim się nie spotkałam
  Być może jakas literówka?
  A jeżeli nie, to czy zechciałby Pan o tym więcej napisać.

  Co do PISu wiele osób w Ameryce i Kanadzie odbiera ich tak jak Pan.
  Z przykrością jednak stwierdzam, że się mylicie.

  Tak czy inaczej mam nadzieję, że w końcu przejrzycie na oczy.

  Mają pisowcy pewne zasługi, ale bardzo dużo zła wyrządzają Polsce.

  pozdrawiam

 228. Z matematycznego a przez to marzycielskiego opisu kozetki Enpassant wynika , ona tez opisuje rzeczywistosc matematycznie i lezenie na niej to tylko zwykly nawyk jak kazdy inny , podobny przez to do chodzenia w maciejówkach po wojnie w Maciejówkach .
  Gdzie indziej z oczywistych względów chodzono w czym innym . Kozetki wtedy nie byly powszechnie dostepne bo komputery od wnętrza byly slabo albo zupelnie nie znane.
  Mapa na wielkość Orlika w bunkrze , a bunkier … wybudowal w czasie wolnym od murowania ( wolno to mu szlo) M….sz z francuskiego betonu . Francuski beton to nic innego jak mieszanina strachu , honoru i .. umiarkowanej cnoty (?) . Umiarkowana cnota .. ee ..mocno umiarkowana , to cos jakby taka cnota nadwislanska .. ale gdzie sie podzial honor ?

 229. @źabka konająca

  Miałam do Ciebie teraz napisać, ale własnie muszę odejść od komputera.
  zrobię to później.

  Na razie serdecznie pozdrawiam

 230. hetajr

  Żywot Adriena Nicolasa Piedefera, markiza de La Salle.

  W 1750, w wieku 15 lat, rozpoczyna służbę w armii w stopniu podporucznika.
  Po pięciu latach w formacjach dragonów osiąga stopień kapitana.
  W czasie wojny siedmioletniej (1756 – 1763) najpierw służy w Hawrze a potem w Armi Dolnego Renu. Uczestniczy w oblężeniu Munster, w bitwie pod Minden, Albachten, w wąwozie Zierenberg, pod Corbach i Kloster Kampen. Ranny, wielokrotnie wyróżniany za odwagę.
  W 1761 opuszcza służbę.
  Do armii wraca w 1772 w stopniu majora.
  W 1779 awansowany na podpułkownika.
  W 1778 przechodzi na emeryturę.
  W lipcu 1789 na polecenie La Fayette* przejmuje paryskie milicje mieszczanskie, zostaje ich dowodcą a następnie po przejęciu władzy w Paryżu przekazuje kierowanie nimi La Fayette.
  W 1791 awansuje do rangi generała. Tego samego roku znów przechodzi na emeryturę.
  W 1792 zostaje ponownie powołany i skierowany na Santo Domingo. Obejmuje dowództwo tamtejszego garnizonu.
  Następnego roku zostaje gubernatorem wyspy.
  W 1794 wezwany do Francji. Aresztowany tuż po powrocie, w porcie Breście, zdegradowany w ramach czystek dokonywanych przez jakobiński Komitet Ocalenia Publicznego.
  Po przewrocie 9 thermidora (27 lipca 1794) zwolniony z więzienia.
  Rok później przywrócony do rangi generała.
  Od 1797 dowodzi tzw oddziałami weteranów (brygada).
  W 1804 dostaje Legię Honorową.
  W 1810 tym razem definitywnie przechodzi na emeryturę.
  Osiem lat później umiera w Paryżu.

  * Zgodnie ze złożonym 8 lipca 1789 Zgromadzeniu Narodowemu przez Mirabeau projektem utworzenia gwardii mieszczańsko/cywilnej.

 231. Do Pana Jędrzeja
  Ignacy Krasicki

  Panie Jędrzeju, ach cóż się to święci!
  Nie tak bywało za naszej pamięci.
  Nie chodził zdrajca po mieście bezpiecznie,
  Łgali i przedtem, ale łgali grzecznie,
  Tracili za nas, ale każdy w domu,
  Była rozpusta, ale po kryjomu,
  Były oszusty, ale nie ustawnie,
  Kradli jak dzisiaj, ale nie tak jawnie.
  Panie Jędrzeju, ach cóż to się święci!
  Lepiej bywało za naszej pamięci.

 232. Pan geozak ma brzydkie liszaje na trawniku 🙁

 233. …twierdzi pan Hawranek.

 234. Watykan i jego prawnicy brali udział w negocjowaniu Magna Carta.

  To chyba sporo na wyrost. Obie strony apelowały o mediacje, ale z tych mediacji nic nie wyszło. A papież potępił żądania i ekskomunikował buntowników. Jak zawsze kościół stał po stronie władzy, a władca musiał sporo papiestwu obiecać (wasalstwo i udział w krucjatach). Ale Janowi (bez Ziemi) się zmarło zanim przyszło zapłacić rachunki. A wojna domowa i tak wybuchła.

  Innocenty o Magna Carta (w tłumaczeniu oczywiście): „not only shameful and demeaning but also illegal and unjust”.

  Nie przypisywałabym tej niedotrzymanej umowie, aż takiej wagi, correlation not causation.

 235. Wielka wizja śmiesznej i żałosnej postaci.
  https://krakow.onet.pl/jubileusz-100-lecia-agh-przemowienie-prezydenta-andrzeja-dudy/n589806
  Dziś absolwenci AGH kończą na poziomie dawnych technikum.

 236. Mauro Rossi , 0:35

  Dziekuje za odpowiedz.
  Jest Pan jednak pewnie w sytuacji uprzywilejowanej i zdaje sie Pan powtarzac za ostatnia krolowa Francji,ze skoro biedacy nie maja chleba, to niech jedza ciasto.
  Sytuacja ludzi placacych czynsze ustanowione w czasach PRL jest inna niz mlodych pokolen, ktore zjezdzaja do Warszawy z Krakowa czy Lodzi i musza wynajmowac mieszkania na rynku zmonopolizowanym przez deweloperow.
  To samo z mlodymi rodzinami przyjezdzajacymi do fabryk Opla na Slasku czy Volkswagena w Wielkopolsce.
  Amerykanskie wladze pod wplywem doktryny neoliberalnej zaprzestaly budowania mieszkan komunalnych, skutkiem czego wynajecie kosztuje 50 % zarobkow, wiec nie taka Kanada.

 237. @ Izabella
  Jednak po 300 latach od ogłoszenia Magna Carta Wlk brytania zrzuciła jarzmo Watykanu.

 238. Bar Norte

  Doktor Kissinger- Mengele nadal zbiera zniwo swoich eksperymentow neoliberalnych na ludziach Chile.
  Miejscowa administracja na nowo zaciska pasa ( na gardlach obywateli ) doprowadzajac do protestow w stolicy.
  Studenci zdewastowali metro w protescie przeciwko podwyzkom cen biletow.
  Stan wojenny na obszarze miasta.
  http://wyborcza.pl/7,75399,25324786,stan-wyjatkowy-w-stolicy-chile-gwaltowne-zamieszki-po-podwyzce.html#S.main_topic-K.C-B.7-L.2.maly

 239. kooperatywaMandragon

  „Stan wojenny na obszarze miasta.”

  Stan wyjątkowy w Santiago de Chile to znak, że jak mawiają krzepiąco krajowe media „gospodarka tego kraju wychodzi na prostą”. Widać, że miliarder Pinera choć nieco osamotniony, bo nie ma większości w parlamencie, jednak nie zasypia gruszek w popiele tylko energicznie reformuje (transformuje).
  Nie to co niejaki Lenin Moreno prezydent Ekwadoru, który wyprowadzjąc „tamtejszą gospodarkę na prostą” wywołał wielomiesięczne powstanie ludowe. A potem gdy go wywalono ze stolicy na prowincję spękał i odwołał własne dekrety „transformujące” gospodarkę.

  Ale pisząc poważnie – gotować się zaczyna w Ameryce Łacińskiej. Najwyraźniej tzw „chłopcy z Silicon Valey” zapomnieli, że America First dotyczy też jej południowej flanki.
  A pomysleć, że kiedyś „burzyli mur berliński”, jak ostatnio na blogu przeczytałem.

 240. @ Gajowy M
  śp.George Havranek nie żyje od czterech lat zaś liszaje udało mi się zlikwidować.

  To był wspaniały człowiek i sąsiad.Kiedyś popilismy i pokazał mi prusacką pickenhubę.Z Polski wróciłem z rogatywką i dla ubawu salutowaliśmy – on po niemiecku ja po polsku.

 241. @ 404
  Dziękuję za miła i merytoryczna odpowiedż

  Przyjechałem do USA w połowie czerwca 1984 – reżym szykował się do perestrojki podzielenia sie władza z różowymi Solidaruchami dlatego takim jak ja otwarto bramy na Zachód wiedzac ,ze jestem element wywrotowy..Wcześniej proponowano mi wyjazd pod warunkiem ,ze podpisze współpracę czyli bede kapusiem.

  Onośnie pieniedzy na dziecko wtedy zdaje sie bylo $1750 i otrzymywała kazda osoba nawet nie pracujaca jeśli wypełniła rozliczenie podatkowe.W usa każdy wypelnia rozliczenie podatkowe nawet niepracujacy czy emeryt.Ja pamietam pierwsze miesiace pracaa na cash i dopiero od pażdziernika normalnie z odciaganiem podatku od czeku.Tak wiec rozliczajac sie w lutym przyszłego podatku majac trzech synow dostałem wiecej zwrotu niz ja faktycznie zarobiłem.Jak teraz jest dowiem sie gdyz synowie maja dzieci.

 242. Pinochet katolik zrzucał komunistów z samolotu. Za co obecny poseł Kamiński z Jurkiem i Wołkiem nagrodzili zbrodniarza ryngrafem z MB za czyny dekomunizacyjne. Sikorski-talib strzelał do Rosjan w Afganistanie. Tak sobie myślę czy ludzie tego pokroju to alternatywa dla hunwejbinów…Katolicy na wojnie…z Gott mit uns ! w ramach przykazania nie zabijaj… to gorsze od zarazy o czym milczy Jędraszewski.

 243. @ 404
  Dodam ,ze suma $1750 dotyczala raz na rok.

 244. -reżym wysyłał agentów przy okazji rozprawy z Solidarnością. Tak kiedyś do Wolnej Europy trafił kpt. Czechowicz. …Takim jak ja otwarto bramy…co nie wyklucza misji agenta w tłumie uciekinierów bez wiz…Wywracanie się na chodniku nie jest dowodem na wywrotowość. Po czynach ich poznacie. Morawiecki roznosił ulotki po ciemku dlatego nie znał ich treści…Tak sobie myślę ile fantazji mają „patrioci” na cudzym garnuszku za 1750 srebrników…volksdojcze też brali…

 245. Wadowice. Z papieskiej laski trysnęła woda. Cud ! miejscowi sprzedają wodę pielgrzymom po 50 zł/l. Tak sobie myślę,że wyjeżdżanie z takiego cudami napasionego kraju to zdrada.

 246. @ 404
  Działania wspolnotowego uczył mnie moj Ojciec i przyznam ,ze to istniało w srodowisku wiejskim ale wladza ludowa wychowala nowe pokolenie Sovietykusów czego w wpisach tu komentujacych mamy nadmiar.
  Nie mogłem zrozumiec mojego Ojca ,ze nie chce ogrodzic jak to sie mowilo siedliska.Prl zmniejszyl status majatkowy Ojca do rolnika.Kaczki,krowy ,swinie trudno bylo utrzymac bez płotu.Kiedyś zadalem mu pytanie dlaczego nie mamy plotu.Stwierdzil ze istoty ludzkie nie powinny odgradzac sie plotem .

  Jego nastawienie do plotu zrozumialem po przyjezdzie do USA.mieszkam i nie mam płoty.Ploty tu buduje ludzie o niższym statusie społecznym nie rozumiejacym jak wspolnota powinna sie zachowywac.

  Tez mialem podobne przygody w Polsce jak pan.Gdy bylem mlodszy w trakcie spacerow zbieralem smieci z lasow rowów i proponowałem proste ulepszenia.Moj daleki krewny młody mezczyzna konczacy magisterke zostal niedawno Sołtysem.Mówie mu choć Ty i paru oczyscimy droge z piachu we wsi czy zlikwidujemy trawe w beznadziejnej kostce na chodniku.Popatrzyl na mnie zdziwionjak bym był z zaświatów.Wszyscy sie grodzą zakladaja kraty na okna drzwi i jak tu pisze Slowianin -katolicy.Gdy wracam po roku widze ,ze płot który był z siatki zamienil sie w płot z pretów zelaznych z jakims mosiadzeniami.Jeden przez drugiego popisuje sie nadarzaniem za noweczesnoscia.Gdy wchodze do lazienki wlasciciel zawsze ma to co w modzie i stara sie blysnac przed znajomymi.

  Unas tego nie mamy .Staramy sie aby ulica miala estetyczny jednakowy wyglad i nawet skrzynki pocztowe instalujemy jednakowe.

  Pamietam jak przychechałem do Polski pierwszy raz po dluzszym pobycie.Niewyobrazalny chaos zabudowy i patrzac przez okno z hotelu w Warszawie wydawalo mi sie ,ze jakis Olbrzym wysypał z worka domy i one poturlaly sie tam gdzie chciały.Na drzewa i krzaki nie mogłem patrzec tez chaos nie przyciete.Mozna tak pisać dużo.Jade do Polski z uwagi ,ze mam takie przygody i potem w towarzystwie po wypiciu kilku drinkow opowiadamy niezliczone przygody jakie nas tam spotkały jak to sie mowi rechotajac z naszych rodakow.Pamietam jak odwiedziłem kolege mieszkajacym w wieżowcu.Z duma mi pokazal urzadzone na tip top mieszkanie pewnie w duchu myslac zobacz jak ja mieszkam i wrociłem z Usa.Gdy mu powiedziałem co widziałem na podwórku ,potem charakterystyczne myte korytarzei winda gdzie moglem stanac tylko w srodku gdyż inaczej bym sie przylepil do brudu i choćby mial pozłacane to jednak ja traktuje ,ze to wszystko po drodze co spotkalem nalezy w czesci do jego mieszkania Stracilem kolege po tej wizycie..

  Moja najlepsza to w Szczecinie sprzedano mi bilet kolejowy do Warszawy jazde na dzisiaj a spanie na jutro.Błagalem konduktora aby mnie wpuscił nie bede spal tylko stał w korytarzu.Nie ustąpil a bylo to kilka lat temu.Wswojej naiwnosci stałem na przystanku autobusowym chyba 3 godziny na autobus.W końcu gdy żaden sie nie pojawil a rozkład wisial zapytalem miejscowego co sie stało.Popatrzyl jak na wariata – panie tu już od roku nie kursuja autobusy.Zadzwonilem do Starosty powiatowego z PSL co jest ,ze wisza rozklady – szybko mnie zbyl.Mozna by wiele pisac i opowiadać.Jeli dozyje to zapewne w przyszłym roku latem pojadę

  Odnosnie PiS – kiedys o tym panu napisze gdyż temat wymaga wyjasnienia.Jednak teza ,że PiS szkodzi Polsce jest nieuprawniona z wielu powodów.

 247. Dwie oto mamy tezy o roli polityki gospodarczej PiS dla odnotowanego wzrostu gospodarki:
  (1) że nie ma żadnej,
  (2) że ma ogromną.

  Obie wydają mi się złudne. Przede wszystkim dlatego, że „zasługą” reżimu PiS jest to, iż rządzi w czasach hossy w gospodarce Unii, zarówno w Niemczech, Czechach, Holandii, Francji, największych partnerach handlowych i kierunkach eksportu Polski, co wykazałem (0:18). Podkręcenie koniunktury krajowej rzuceniem pieniędzy konsumentom jest jedną z metod keynesowskich. Z tą wielką różnicą, że gospodarka w 2014-15 rosła szybko, 3,5-4 procent, i nie potrzebowała dodatkowego stymulusa fiskalnego. PiS musiał kupić wyborców, gdyż merytorycznie ich rządy nie wytrzymują krytyki opozycji, zarówno w jakości rządzenia, reformowania państwa, przestrzegania Konstytucji RP, czy poziomu korupcji (która rozkwitła w latach 2016+). I nadal musi kupować głosy, kupować, kupować, aż możliwości finansowania z podatków się skończą, o czym zawiadamiają także agencje ratingowe.
  https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/agencja-fitch-komunikat-po-wyborach-parlamentarnych-w-2019-roku/5eyf4d3

  Oczywiści przestrzeganie „różowej” Konstytucji z roku 1997 nie jest żadnym argumentem dla „niezłomnego partioty”. „Niezłomni” notabene nie mają żadnej roli w sukcesie III RP. Nieustannie ją kontestowali. Tymczasem bez ich poparcia III RP zapewniła zdecydowanie najszybszy wzrost gospodarczy i cywilizacyjny wśród wszystkich byłych demoludów, od Słowenii po Estonię. Gdy III RP osiągnęła wystarczająco wysoki poziom rozwoju w 2015 „niezłomni” sięgneli po władzę. Mają gębę pełną patriotycznych frazesów o „kulach świstających nad głowami”. Ciemny lud może to kupi?

 248. @
  olborski
  19 października o godz. 11:19
  https://www.facebook.com/wolnemediapl/videos/928799977473561/

  Pissowska szczyna nie wnosi merytorycznie nic nowego.
  Faszystowska szczujnia w akcji!!
  Szkoda ze Władek nie chce się wsiąść za to pissowskie bydło 🙁

 249. Geozak 19 października o godz. 16:10 pisze: Odnosnie PiS – kiedys o tym panu napisze gdyż temat wymaga wyjasnienia.Jednak teza ,że PiS szkodzi Polsce jest nieuprawniona z wielu powodów.

  Panie Geozak,
  ma Pan kupę racji w tym ustępie. Z wielu.

 250. Chłopakowi wyrażnie odbiło, ale widocznie Ziobro kazał. Oto przkład koniunkturalizmu, a zdawać by sie mogło, że siedzi na fajnej posadzie jako europoseł…, i nic nie musi.
  Ma okazję popatrzeć na świat inny niż ziobrowski, pozawierć ciekawe znajomości, nawiązac jakies relacje na przyszłość, pouczyć się, chociażby troszeczkę, podszlifować języki – rożne.
  Nie rozumiem, nie robił wrażenia ortodoksa pisowskiego,
  Czyżby młody i głupi.

 251. Z ilu powodów PiS szkodzi Polsce?

  Z wielu powodów, bardzo wielu:
  (1) PiS przepycha „rechristianizację” kraju, chciałby kompletnie zakazać aborcji i zepchnąć LGBT do podziemia, itd. Robi to koniunkturalnie dla uzyskania wsparcia polityczno-agitacyjnego nacjonalisty-antysemity z Torunia i apartu kościelnego.

  (2) Przyjął separatystyczną linię starcia z Unią, zamiast współpracować i lepiej w ten sposób zadbać o faktyczne interesy kraju. To pod bzdurnymi hasłami antyniemieckimi, także w celach wyborczego ogłupiania nieuków w ciemnym ludzie.

  (3) Rujnuje edukację, przeprowadziwszy zbędną, faktycznie populistyczną reformę szkolnictwa i forsując nacjonalistyczny, reakcyjny program, tworząc bałagan, traktując protestujących i fatalnie opłacanych nauczycielu jak niebezpiecznych rebeliantów.

  (4) Dopuszcza, nawet zawiaduje dalszym pogarszaniem się służby zdrowia, mimo że gospodarka się rozwija i budżet państwa pęcznieje.

  (cdn)

 252. Teo,
  zapomniałeś jednak o zasługach. Otóż rząd PiS jest pierwszym po wojnie, który doprowadził do tego, że średnia życia w Polsce się skraca. To jest zakamuflowana eutanazja darmozjadów na który to pomysł jeszcze nikt nie wpadł.

 253. Od kilknastu godzin trwa bezposredni lot z New York do Sidney na pokladzie B787.

  Jak zwykle komentarze to wielka rozrywka. Na przyklad: kiedy Radom – Las Vegas. Moj ulubiony komentarz dotyczy bledu w wadze samolotu i wyjasnienie zeby sie odczepic bo to jest wina Google Translate 🙂

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25324807,najdluzszy-lot-swiata-trwa-samolot-linii-qantas-wystartowal.html

 254. Sydney, Australia
  Nie Sidney, British Columbia

 255. @
  W USA mówi się głośno i bez pardonu, ze D.Trump zdradza amerykańskich sojuszników i pomaga Putinowi.
  Kiedy opozycja w Polsce zacznie alarmować, ze PiS to jest partia proputinowska? Agent Macierewicz czeka tylko na okazje !!

  https://www.youtube.com/watch?v=emsTRiS72BE

 256. Alkana 19 października o godz. 17:02
  W tobie też chyba jeszcze tkwi naście lat, bo każdy dorosły kogoś takiego jak byle jaki, rozszyfrowuje po pierwszych kilkunastu zdaniach. Ja takich gagatków widziałem już sporo. Zawsze się dziwię, dlaczego ktoś taki idzie do góry pomimo deficytu merytorycznej wiedzy i umiejętności zastosowania jej. On się niczego już nie nauczy, ponieważ wie z doświadczenia, że nic mu to nie da w robieniu kariery. Zawsze przywołuje obywatela „Zero” na tę okazję. Chłopak ledwo zdał magisterkę i oblał egzamin do prokuratury w Krakowie. Co tam, wywalili przez drzwi, to wlazł przez okno i teraz doświadczamy tego skutki. Przypomnij sobie jak dawno, dawno temu wybrzydzano na pewnego ministra sprawiedliwości, który miał tylko tytuł doktora.

 257. Bucem jest każdy kto straszy Putinem. Tak sobie myślę,że 100 i galareta to halucynogenna zagrycha.

 258. BWTB,
  nie doceniasz Jakiego. Już się zapisał w historii. Jest słowotwórcą. Wpisz np. słowo „hakatumba” i co Ci wyskoczy? Ano sam Jaki.

 259. teo
  18 października o godz. 21:08
  Nawet spowolnienie gospodarcze jest zabójcze da rządów PiS. Koniec prosperity już Widacki gołym okiem. Rozdmuchane wydatki i zadłużanie muszą załamać propagandę sukcesu.

 260. Legat (17:41)
  rząd PiS jest pierwszym po wojnie, który doprowadził do tego, że średnia życia w Polsce się skraca

  To koincydencja, a nie jakaś zasługa. Dokładnie tak,
  jak gwałtowny wzrost importu węgla z Rosji,
  jak powstrzymywanie instalowacji odnawialnych źródeł energii,
  jak brak wymiany kopciuchów do ogrzewania domostw,
  jak Polska – tykająca bomba onkologiczna.

  Zasadą prezesa Kaczorka nie jest ważne ile Polek i Polaków przeżyje rządy PiS, ważne jest aby poparli „dobrą zmianę” w wyborach. Bo on uważa, że oni na to sobie zasłużyli.

 261. Czy zapytano WW Putina, czy cieszy się z wygranej PiS w ostatnich wyborach?

  Oczywiście jest. Jeszcze czeka, aż MON przejmie Antek Macierewicz.

 262. @teo zajął się edukowaniem kolegi @geozaka. W ramach wspierana wykładu @teo dorzucę coś co znalazłem w sieci, co nie jest napisane przeze mnie, ale z czym sie całkowicie zgadzam.

  Pokurcz czyli kollego geozaku Kaczor) ma za nic wszelkie seksy, młodzieże i edukacje. Zdobycie, utrzymanie i poszerzenie władzu – to jedyne co go rajcuje. W zamian za poparcie może coś zbudować albo zruinować. Cokolwiek. Nagradzać, albo karać. Głosić brednie, pozwalać na jakieś idiotyzmu (wycinka puszczy), gans głejch, byle się umocnić na tronbie faraona. . I to nie z myślą o przyszłośći, ale teraz i przez następne pół roku. Bo pokurcz ma plan. Plan złapania za mordę każdego Polaka z taką siłą, żeby już nikt mu nie fikał. Żeby wszyscy musieli z obawy o życie bić mu pokłony. I to tylko przez tych kilka lat jego gów nia nego życia jakie ma jeszcze przed sobą. Myśl o tym, że zostawi po sobie potop czy zgliszcza też go rajcuje, bo przecież nienawidzi nas wszystkich, nie tylko Bolka czy Ryżego. Również każde swoje popychle traktuje z pogardą, świętojebliwe opasłe staruchy, nadętych kłamców o rozbieganych oczkach, klechow którzy jedzą mu z ręki i za rzucane im miliony gotowi obwołać go Mesjaszem – wszstkich, młodych starannie wygolonych i siwowłosych koprofagów jak Gowin, wszystkich, nienawidzi i darzy pogardą. Więc tłumaczenie mu, ze szkodzi, że bredzi, że wystawia nas na politowanie świata, nie ma sensu. Jeżeli na wojnie z pedałami ma coś do ugrania, jeżeli fanatycy religujni coś mogą mu zaoferować, to spuści ich z łańcucha i poszczuje na bezbronnych poddanych.

 263. Tak sobie myślę, że daleko ci do buca.
  Bucefalątko DD ? Dla zachety 🙂

 264. Po wyborach w Watykanie otwierano szampana. Propaganda wyborcza z ambon sprawdziła się. Widmo zarazy głoszonej przez Jędraszewskiego podpowiedziało na kim nie stawiać krzyżyka. Media rządowe podpowiedziały kto nie jest godzien wyboru. Tak sobie myślę,że watykańskie ustawianie wyborów nad Wisłą ma się dobrze…różaniec drogowskazem…

 265. @

  Wszystkie drogi prowadza do Putina:
  (poważnie i bez jaj )

  https://www.youtube.com/watch?v=Vo8OJVzbuxI

 266. Z dwoma punktami Lewego (20:03) się zasadniczo nie zgadzam.

  Po pierwsze, nie edukuję „kolegi @geozaka”, nie próbuję swoich dydaktycznych umiejętności na oktogenarianinie, na skamielinie mentalnej – nie wchodzę liczne objawy tego specimenu. Nie jest moim celem ośmieszenie go bynajmniej. Chodzi mi o argumenty, suche, bezosobowe argumenty przeciw ideologii realnego PiSisizmu.

  Po drugie, prezesa Kaczorka nigdy nie nazwałbym pokurczem. Co najwyżej mumią krnąbrnego małolata w czarnym garniturze.

 267. adam100
  19 października o godz. 20:28
  A ta droga prowadzi do wielkiego Putina i do jego sukcesów.
  https://www.globalresearch.ca/winners-losers-turkish-attack-kurds-syria-3/5692402

 268. @legat

  HATAKUMBA

 269. Gajowy,
  no pacz pan, jeszcze żem sie nie nauczył nowego pojęcia ale zrobię postępy. Dziękuję za pomoc.

 270. Symetryczny
  19 października o godz. 20:37
  adam100
  19 października o godz. 20:28
  A ta droga prowadzi do wielkiego Putina i do jego sukcesów.

  Obszerniej w dziedzinie: nowa książka R.Maddow (bestseller), „Blowout”.
  Ruska ekonomia mniejsza niż Teksasu i jedyny produkt, który mają: ropa. To pociąga konsekwencje, które obserwujemy dzisiaj na Świecie (widoczne: Trump, Macierewicz )

 271. adam100
  19 października o godz. 20:49
  Ale większa niż Rhodes Island. No bo chcę jakoś pomóc Symetrycznemu, który przejął po Wieśku katedrę mnemanologi politycznej.
  Ale ma broń atomowa jak Pakistan, a Teksas jej nie posiada.

 272. No i ma najlepszych hackerow.

 273. Prezes Kaczorek rzekł – komisarz UE ds. rolnictwa to „najważniejsza funkcja, jaką dotychczas uzyskaliśmy w UE”

  I to jest prawda. Zależy co znaczy „my”. Jeśli „my” znaczy PiS, to faktycznie oczywiście jest to najwyższa funkcja jaką w Unii uzyskał PiS. Zaś jeśli „my” znaczy Polska, to trzeba doprecyzować (jak to się modnie mówi). Bo czy przed 2015 rokiem była jakaś Polska. Teoretycznie, zrujnowana, różowo-komusze państwo istniało. Ale czy to była Polska wg. ideologii prezesa Kaczorka?

 274. @ Lewy
  19 października o godz. 20:58
  adam100
  19 października o godz. 20:49
  Ale większa niż Rhodes Island. No bo chcę jakoś pomóc Symetrycznemu

  Tyle tylko, że ten Symetryczny to przez jedno „S” 😉

 275. rzeczywiście @Wieśka brakuje jako przeciwwagi do jednostronnych, bezbarwnych poglądów.

 276. @

  Byłoby wielkim nietaktem przemilczenie triumfu dyplomacji PiS-u, genialnego stratega Al-Kaczore i „wiecznie uczącego się” pana D**y. Polska ma dzięki nim ochronę „pod parasolem” samego prezydenta „no collusion” : D. Trumpa 🙂 🙂

  PS. Szczególne wyróżnienie dla agenta, p. ministra Macierewicza.

 277. Rozkwitały pąki białych róż,
  Wróć,
  Wiesiuniu, z tej wojenki już,
  /Wróć, ucałuj, jak za dawnych lat,
  Dam ci za to róży najpiękniejszy kwiat

  Piosenka, podlana „Lepry” skrzekiem.

 278. „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? ” na temat obrazu Gauguina można poczytać w dowolnym czasie, podyskutować o idei również.
  Teraz link do artykułu w e-gazecie gdzie nie przewidują bezpośrednich reakcji czytelników, jeśli koleżeństwo ma jakieś przemyślenia – bardzo proszę, szczególnie w temacie potomstwa tych młodych wówczas ludzi.
  http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,25318031,jesli-z-bandytami-w-lozy-na-stadionie-wisly-krakow-mogl.html

 279. @
  Ten dom Banaś też dostał od emeryta

  Lepiej sprawdzić, do kogo należy Wawel – taki dowcip o Marianie Banasiu krąży ostatnio po Krakowie. Skompromitowany szef NIK zasłynął tym, że jest posiadaczem licznych nieruchomości. Teraz okazuje się, że oprócz wartej miliony kamienicy Banaś dostał od ubogiego emeryta również piękny dom w Małopolsce! Budynek stoi w gminie Brzesko, w świetnej lokalizacji – trasą A4 do Krakowa można stąd dojechać w 45 minut.

  https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/marian-banas-dostal-dom-od-emeryta/qrt20lz?fbclid=IwAR3h31tpKLbpDmVtom2KWeQCUghugFTu05NAd9dqYneW3QwDe9G-TrtaClU

 280. odpowiadam od razu żeby nie zapomnieć: piosenkę lubię i znam. Wszystkim szukającym emocji i podtekstów damsko-męskich proponuje zmienić blog, każda gazeta proponuje kącik zaufania osób w potrzebie.

 281. żabka konająca
  19 października o godz. 22:03
  Żabciu, ten satyr mizogin Korwin Mikke powiedziala, że kobiety sa głupsze od mężczyzn. A wtedy jakas spryciula chciała go pszyszpilić mówiąc „A Maria Curie-Skłodpwska”. Ale nasz satyr tej spryciuli odpowiedział „Głupsze statystycznie”.
  Więc proszę Żabciu, nie zawyżaj tych statystyk, bo może się okazać że Miiki ma racje.

 282. Brawo Qantas. Mam nadzieje ze rezultaty tego probnego lotu doprowadza do wielu decyzji ktore usprawnia przelot na dlugich trasach.

  https://flightaware.com/live/flight/QFA7879/history/20191019/0100Z/KJFK/YSSY

 283. @ teo,Lewy

  To co wypisuje Nieuk i kłamca teo zrobiło na mnie wrazenie.Szczególnie ,ze PiS robi rechrystianizacje,skrócil życie Polakówitp ,itp nie warto tych bzdur powtarzać.Pamietam jak na początku kadencji Jacek Zakowski pisal ,że jeśli budzet się nie zawali to on przyzna ,ze Balcerowicz z jego teoriami może znikać.Problem jest ,ze wy nienawidzacy Polski i Polakow zamiast wlewac scieki do Wisły wlewaliliscie truciznę .

  Podwazajacym to co napisałem w moim zyciorysie oswiadczam ,że nazywam sie Jerzy Jan Zakrzewski i można to wszystko łatwo sprawdzić.Wy swiniopasy zasłaniacie sie nickami i macie strach w gaciach.

  Dla Mad Marx – 10 dni pobytu w lasach Czarna woda w Bydgoskim gdzie odcięci od swiata zas zainstalowane odbiorniki nadawaly komunikaty zaostrzenia sytuacji miedzy NATO a Ukladem warszawskim.Ostani komunikat wojska NATO zaatakowały ,nasi odparli i ofensywa na Danię.Moj batalion dostal rozkaz przemarszu do lasów pod Czarne.Mnie jedynemu udalo sie wjechac przed noca ( POCZATEK LISTOPADA ) do lasu i zajac pozycję.Odprawa odbyla sie w Borne Sulimowo .

  Uczestniczyłem w budowie wielu wojskowych statkow dla ZSRR najczesciej to były oceanografy do utrzymywania kontaktów z satelitami.Statek desantowiec mial być
  podobny do Mistrala .Gdy wyjeżdzałem polożono pierwsze sekcje na pochylni .Gdy odwiedzilem stocznie dowiedziałem ,ze gotowy kadłub pocieto na złom gdyz ZSRR upadł i nie było płatnika.

  Ktos tu wspomniał o Kuklińskim ?.Moja sytuacja w niczym nie przypominała sytuacji Kuklinskiego jakie on oddal zasługi i jak sie narażał.Sprawy z paszportem wiedziałem tylko ja i nie szukalem absolutnie zadnych komtaktów aby szkodzic systemowi i nie spotkałem sie aby ktoś w USA się mną interesował.Miałem tylko jeden smieszny problem gdyż nie mogłem uzyskac clearance przez służby do pracy nad zamowieniem wojskowym a to jest czesto wymagane.Okazalo sie ,ze wyskoczylo im nazwisko i imie osoby o tym samym nazwisku i imieniu z tej samej miejscowosci.Zwrocilem im uwage ,ze faktycznie jest taka osoba ale młodsza od mnie o 2 lata..

 284. adam100
  19 października o godz. 20:49
  Dedykacja dla Ciebie i wszystkich russo-fobów:
  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4817901/polska-chora-na-rosje
  Książka prof. Bronisława Łagowskiego prezentuje odmienne od przeważających poglądy na stosunki polsko-rosyjskie i politykę wschodnią. Autor od wielu lat uważa ją za błędną i szkodliwą dla polskiej racji stanu. Polityka ta jest generalnie antyrosyjska i niewiele się różni bez względu na to, kto aktualnie w Polsce rządzi. Rządzący i wtórujący im prawicowi publicyści nie widzą różnicy miedzy Związkiem Radzieckim a Rosją, między Breżniewem a Putinem. Są dla nich symbolami tego samego imperium, które zagraża Polsce. Ciągłe straszenie Rosją wywołuje u niemałej części Polaków przekonanie o nadciągającej wojnie.

 285. z TT
  D. Tusk 4 min
  The extention request has just arrived.

 286. @ Geozak
  19 października o godz. 22:53
  wy nienawidzacy Polski i Polakow zamiast wlewac scieki do Wisły wlewaliliscie truciznę .

  Takie szambo może z siebie wylać tylko faszysta, antypatriota. Idealny materiał na szmalcownika. Rodzice musieli być dumni 🙂

 287. @teo
  No i się doczekałeś.
  Dobrze, że z dużej litery.
  Dobrze, że wróciłeś.
  Pozdr

 288. errata
  the extension

 289. @@@
  Brytyjczykom przydałby się Banaś.

 290. @ Optymatyk
  19 października o godz. 23:02
  adam100
  19 października o godz. 20:49
  Dedykacja dla Ciebie i wszystkich russo-fobów:

  Fobów- co ??
  Chyba się nie rozumiemy. Ja jestem Hitler-fobem, Mao-fobem, Pol Pot-fobem, Putin-fobem, Trump-fobem, Kaczor-fobem i paru jeszcze innych psychopatów, którzy swojej ojczyźnie szykują katastrofę. 🙁

 291. Drogie Blogowiczostwo,
  jest potrzeba ustanowienia nagrody im Banasia. PO sprawie KNF-u, NBP-u, KaczTowers i wielu innych sądziłem w naiwności swojej, że Kaczyński, jego pretorianie i cała partia są nieprzemakalni, teflonowi i w ogóle a tu Banaś pokazał Jarosławowi, Doktorowi Praw Kaczyńskiemu, gdzie go ma i tę całą jego partię z przylepkami ziobrowo-gowinowymi. Szcza na nich wszystkich i wyciera sobie o nich buty z pozostałości jakie się do tych butów przylepiły podczas kontrolowania jak funkcjonuje jego „hotel na godziny”.
  Może wybory do Sejmu Kaczyński i PiS wygrał ale wybór Banasia na szefa NIK przegrał zdecydowanie. Autorytet Kaczyńskiego, którego Banaś olewa ciepłym moczem w tym całym PiSie (i nie tylko) runął. Jest nie do odbudowania. W tej sytuacji przejmowanie senatorów i posłów staje się o wiele trudniejsze.
  Kwiatkowski rezygnując z szefowania NIKowi przed upływem kadencji tego Kaczyńskiego i PiS załatwił bez mydła, jakby wiedział, ze wybiorą Banasia. Po tym wyborze może cieszył się jak dziecko bo wiedział jak to się skończy.

  Bardzo ciekawą rolę odegrał w tej sprawie Mariusz Kamiński jako odpowiedzialny za „ochronę ” Banasia przez lata. Albo służby okazały się skrajnie nieudolne albo Kamiński z rozmysłem ochraniał gangstera i przekręciarza finansowego.
  Tertium non datur. To kompletna dyskwalifikacja Kamińskiego. W 2007 prowokacją przeciwko Lepperowi wykończył PiS jako partię rządzącą. Teraz wykańcza Kaczyńskiego i PiS Banasiem. Gość (znaczy Kamiński) jest niezastąpiony.

  Trzeba podziękować też Prezydentu Dudzie, że Kamińskiego ułaskawił bo wtedy sprawa z Banasiem mogłaby nigdy się nie wydarzyć.

  Mauro Rossi,
  zadzwoń do Banasia i przekonuj go, żeby w żadnym razie nie rezygnował i też przekonuj nas tutaj że Banaś to kryształ i państwowiec, uczciwy i rzetelny. My Ci uwierzymy. Będziemy go bronić razem z Tobą.

  ceterum senseo Banaś ma trwać jako szef NIK.

 292. @adam100
  19 października o godz. 23:16

  Fobów- co ??
  Chyba się nie rozumiemy. Ja jestem Hitler-fobem, Mao-fobem, Pol Pot-fobem, Putin-fobem, Trump-fobem, Kaczor-fobem i paru jeszcze innych psychopatów, którzy swojej ojczyźnie szykują”
  …………………………..
  „Fobia (nowołac. phobia z stgr. φόβος phóbos „strach, lęk”) – zaburzenie nerwicowe, którego objawem osiowym jest uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, związany z unikaniem przyczyn go wywołujących i utrudniający funkcjonowanie w społeczeństwie. Fobie wywoływane są przez pewne sytuacje lub obiekty zewnętrzne wobec osoby przeżywającej lęk, które w praktyce nie są niebezpieczne. Zasadniczy obraz fobii to przesadne reakcje zaniepokojenia i trwogi, pomimo świadomości o irracjonalności własnego lęku oraz zapewnień, że obiekt strachu nie stanowi realnego zagrożenia.” wikipedia
  …………………………………….
  A ja myślałem, że Ty już jesteś (u)wyleczony z takich umysłowych chorób!

 293. Optymatyk
  19 października o godz. 23:52
  A ja myślałem, że Ty już jesteś (u)wyleczony z takich umysłowych chorób

  Trzeba było zapytać wprost, a nie próbować samodzielnie myśleć. 🙂
  Myślę, że pan Du*a ustanowi z tej okazji order „Fobita-Fobitalis.”

 294. @adam100
  20 października o godz. 0:08
  Optymatyk
  ‚Trzeba było zapytać wprost, a nie próbować samodzielnie myśleć.”
  ………………..
  O co mam Cię zapytać wprost?
  Na czym polega moja „próba niesamodzielnego myślenia”?
  Fobia jest fobią, zgodnie z definicją.
  A niby kto ma mi „pomagać” w moim myśleniu , skorom nie samodziely wg. Twojego niby samodzielnego, myślenia?
  Bez obrazy, ale z pomyleńcami typu niby nasz prezydent, nie chcę mieć nic wspólnego.

 295. Geozak (22:53)
  To co wypisuje Nieuk i kłamca teo zrobiło na mnie wrazenie.

  I o to mi chodziło. Dokładnie o to. Jeszcze nie wiem jakiego rodzaju jest to wrażenie. Z użytych epitetów wnoszę, że jest to wściekłość. Podejrzewam, że na mnie, oraz ogólnie na „różowych” zdrajców Ojczyzny, bez Honoru, o Bogu szkoda gadać.

  Ale fakty skrzeczą, i to przeciw pańskim uprzedzeniem i teoryjom. Wszak wielokrotnie wysocy dygnitarze PiS, z premierem jedną i drugim na czele nawoływali do rechrystianizacji i to całej Europy. Ponadto, GUS policzył w br., że oczekiwane dalsze trwanie życia Polek i Polaków skróciło się:
  https://forsal.pl/artykuly/1404850,srednia-dlugosc-zycia-gus-2019-tablice-dlugosci-trwania-zycia.html
  Oraz ekonomista Leszek Balcerowicz to uczeń szkoły chicagowskiej, a premier Mateusz Morawiecki jest jej krytykiem i keynesistą na sto fajerek. Przykro mi, że to nie pasuje do teorii patriotyzmu z milłoków, ale takie są fakty.

  Leczenie onkologiczne w Polsce jest najgorsze z całej Unii, donosi tvp.info. I co z tymi fantem robi PiSowska władza? Nic. Jedna z przyczyn to zapylenie powietrza za sprawą m.in. kopciuchów, poziomem ścigające się z Chinami. Co robi PiSowska władza? Nic nie robi. Mnie to zajedno osobiście, bo w Polsce nie mieszkam od 36 lat. Ale widzę jak chorują i umierają moi rówieśnicy, rodzina i znajomi, nawet znam przypadek 30-letniej kobiety z rakiem piersi. Czy prezes Kaczorek się tym przejmuje? Nie. Jemu zrobią operację kolana na Szaserów, a generał przywiezie sprzęt do domu. „Kradną, ale chociaż dzielą się”, to ostatnie powiedzonko nt. rządzenia PiS.

  Panie Geozak, te opowieści własnego życiorysu są patetyczne – simply, pathetic. Każdy z nas, emigrantów postsolidarnościowych z lat 1980. miał utarczki z ustrojem PRL, bywało że z bezpieką, początki życia za oceanem owocowały w rozlicznych historyjkach, na ogół zdobywaliśmy pozycje z powodzeniem, dorobiliśmy się, jeździmy do Polski i nawet mamy tam jakiś majątek. Ale opowiadanie tego na blogu jest psu na budę, bo niczego nie wnosi do argumentacji. Niczego. Ot, jeszcze jedno emigranckie ble-ble, w pańskim wydaniu polane martyrologicznym sosem, zdaje mi się.

 296. d.s.
  @Geozak, dodam jeszcze dla wzmocnienia silnego wrażenia.
  Czy u was tam w Chicago edukują w szkołach dzieci w kwestiach seksu, dojrzewania, itp. Bo w Polsce jest teraz kampania rozpętana przez prezesa Kaczorka pt. „ręce precz od naszych dzieci”. Chodzi o niedopuszczenie do prowadzenia lekci na te tematy. Tak orzekli chierarchowie katoliccy, i tak ma być. Wbrew wieloletnim praktykom w krajach naszego wydawałoby się kręgu cywilizacyjnego oraz rozlicznych zaleceń organizacji międzynarodowych.

  Osobiście bałbym się mieszkać i mieć dzieci lub wnuki w takim kraju, gdzie normalne przekazywanie wiedzy w tym tymacie nie byłoby możliwe. One byłyby narażone, nawet gdybym sam zadbał o ich edukację w domu, to z powodu zagrożeń ze strony innych dzieciaków wychowywanych w pisowskim zaścianku. To jest fakt, to robi wrażenie. To jest polski horror!

 297. @stasieku
  Owszem, wróciłem. Do domu własnego po kilku tygodniach wojaży. Dobre były nadspodziewanie. Ale ulgę czuję.
  Się doczekałem!? Czego niby? Przy całym szacunku dla Pana z Milłoków, jego wynurzenia na mój temat nie robią na mnie spodziewanego przezeń wrażenia. Sorry.

 298. @ teo
  teo -wygląda że wyjechaliśmy w tym samym czasie z Polski ja w 1984 r.Wybacz ,ze cie nazywam Nieukiem w tematach które poruszamy bo w innych byc może ,ze jestes na wysokim poziomie.Twój styl pisania (ale nie argumentacji ) swiadczy ,że jestes z dobrym jezykiem polskim i znacznie mnie przewyższasz.
  .Piszesz takie bzdury i nieprawdę ,ze trudno pojać że ktos rozumny moze to pisac,PiS skrocił życie ?.
  Teo moim kolegom w Polsce nie skrócił gdyż poumierali za czasow rządow PO- PSL a niektórzy wczesniej za Sld.Jednak nigdy nie osmieliłbym sie stwierdzić ,że powodem ich krótszego życia były rzady SLD,PSL,czy PO.

  Ja w porównaniu z nimi byłem watły oni okazami zdrowia.W 1958 roku po dwukrotnym zapaleniu płuc dostalem ostrej grozlicy.Kolega mamy zrobił mi przeswietlenie płuc i ja siedzacy z goraczka usłyszałem -twoj syn ma tylko dwa miesiace zycia ale niepłacz masz jeszcze czworke dzieci.Wrociklismy do domu i miejscowy felczer przylecial z wiadomoscia -jest ratunek dostałem pencyline.Okazało sie ,ze Gomulka pozwolił USA na dostawy pencyliny i żyje dotad.

  Kolegow zgubiły przypuszczam paierosy a ja zawsze bylem przekorny wszyscy pala to ja nie bede.Byłem wyśmiewany.Oczywiście wiele czynników sie składa na krótsze życie ale temat szeroki.

  PO -PSL podwyzszyła normy odnośnie zanieczyszczenia powietrza ,zresztą nie wykonala zaleceń UE.pIs te normy obnizył i wprowadzil program wymiany pieców.Jak ci pisałem mam dom na wsi rano sie budze smrod w pokoju okropny prawie sie dusze.Patrze sasiad rozpalił kopciucha i dym idzie do mnie.Drugi sąsiad jeżdzil do miasta gdzie ocieplano bloki i nawozil całe podworze styropianu do palenia.Czy to ma jaki zwiazek z PiS –
  bieda,cwaniactwo i ciemnota.
  Edukacja seksualna – moje dzieci szkoły podstawowe i srednie skończyly katolickie a tam zapewne tej edukacji nie miały.Szkoły i uniwersytety katolickie ciesza sie najwyzsza renoma i nawet niewierzacy daja swoje dzieci do tych szkoł.Wiekszosc znanych afro-amerykanow osiagnela sukcesy dzieki tym szkolom.Katolicki Uniwersytet Notre Dame który często wizytuje znienawidzony przez was Ojciec Dyrektor Rydzyk wzoruje sie na tym Uniwersytecie.Alumni to potega opanowali wiekszosc stanowisk w sluzbach,sadownictwie administracji oraz wojsku.Rowniez maja mocne druzyny sportowe – football to stadion 100 tys regularnie zapełniony zas na miejsce trzeba czekac 5 lat.

  LGBT W usa wkrotce minie – gdy zalegalizowano malzeństwa 3 lata temu i wspolne rozliczanie podatkowe prysnal mit o ilosci tych ludzi.Ogolnie jest zaledwie 0.4 % tych malzeństw na wschodnim wybrzezu do 1.4 % w niektorych miastach Kaliforni.Wstawianie kitu Polakom ,ze to dotyczy do 10 % populacji to taka sama bzdura jaka ty wypisujesz.

  Odnosnie zdrowia – mojej malzonce stanowczo zabroniłem z korzystania lekarzy którzy kończyli studia i zrobili nostryfikacje.W końcu sie sama przekonala i przyznala racje.PiS czy ktokolwiek nie zrobi nic gdyż trzeba byloby narzucic im pewne wymogi a oni daliby dyla lub na emeryture.Dużym postepem jest ,że PiS wprowadza informatyzacje elektroniczna recepta czy rejestracja.

 299. @ All
  Wyśmiewano się tu ,że ktoś łaczył historię USA z Rzymem.

  USA sa republika i dużo rozwiazań przjetych z Anglii .Wiadomo ,że wyspy Brytyjskie skolonizowali Rzymianie i nawet do XIII posługiwano sie łacino .

  Polska szlachta mówiła ,że Sarmaci wprost pochodzą z Rzymu i system polityczny 20 % obywateli był zbliżony do republikańskiego.Przecież bp.Hugo Kolłątaj tworząc konstytucje 3 Maja wzorował sie na systemie angielskim czyli najbardziej odpowiadającym warukom w I RP..

  Koniec XVIII i początek XIX w aż do powstania Listopadowego to ostatnie podrygi etosu Sarmackiego.Po klęsce powstania listopadowego rozpierzchli sie po swiecie a czesc trafiła nawet do USA i zamieszkali w Kalifornii.Odkryl ich tam nasz wielki rodak Henryk Sienkiewicz.W listach z podrozy po Ameryce płn opisał ich i podziwiał.Zobaczył całkiem innych Polaków niż ci co byli w zaborach.Można powiedzieć ,ze to byli resztki Sarmatów.Ich losy i opowiadania republikańska postawa pełna polotu ,dokonań ,osiagnięć wyzwoliła myśl napisania Trylogii.Spotkani Sarmaci stali sie wzorcem bohaterów wskrzeszonych w Trylogii.Opis Amerykanów jako obywateli jest najlepszy socjologicznie jaki dokonał Henryk Sienkiewicz .Stwierdził ,ze spotkani Amerykanie to wszyscy obywatele przewyższajacy znacznie warstwe szlachecka w Polsce.

 300. @ teo
  Małżonce zabronilem z korzystania z lekarzy polskiego pochodzenia którzy skończyli studia w Polsce a tu zrobili nostryfikację.Sam wykluczyłem nawet korzystanie z porad mojej synowej która jest lekarka w szpitalu – Dallas Tx.

  My Polacy rownież ja ,ci co tu pisza myślimy ,ze znamy sie na wszystkim.Polak lekarz np nie przyzna sie ,że on cos nie wie np sprawy organizacyjne czy płatności tylko daje rady które moga narobic kłopotów.Dotyczy to też lekarzy z Domoludów . Miałem taka przygode z neurolog Rosjanke.Niesamowicie atrakcyjna babka daje mi receptę abym dostarczył do mojego lekarza domowego.Pani doktor od 20 lat sa recepty elektrniczne i wszystkie komputery w sieci Lutheran sa polaczone -prosze to przesłac mojemu lekarzowi z informacja o przeprowadzonych badaniach i wynikach.W komputerze jestem już 20 lat i to on mówi mojemu lekarzowi jakie mam mieć wkrótce badania i on analizuje wyniki badań.

 301. @ teo

  Naśmiewasz sie z martylologii która się chwalę ale tylko to mi pozostało -szczycic sie co robiłe.

  Znałem troche historycznych postaci jak np Jan Wadołowski byl z/ca Lecha Wałesy w komisji krajowej.

  Pamiętam spotkanie z Jackiem Kuroniem w domu kultury stoczni Korab sierpień 1981.Zwiazek negocjował ustawe o samorzadzie robotniczym w zakładach pracy.Kuron ubrany dzinsowo pererowal na scenie z mikrofone.Nie zgodzimy sie na kierownicza role partii załogi to rozumią ogłosimy Strajk Generalny i zakonczył wtedy sprawdzimy czy Rosjanie wjada czołgami i damy sobie po zebach .
  Poprosiłem o głos -Panie Kuroń ja nie chce tego sprawdzenia mam trzech synów a oni potrzebuja Ojca.Ta ustawa jest dobra gdyż pozwoli nam łatwo opanowac samorzady.W głosowaniu bezpartyjnych jest wiecej. Zerwal sie jakis glupi Solidaruch z komisji zakładowej i krzyknal wskazujac mnie- Agent.Sala wybuchła gromkim smiechem wszyscy znali mnie od lat..Taki to był golabek pokoju Jacek Kuroń.

 302. Agent prowokator. Potem zwiał. Tak sobie myślę,że siajej dba o swoich. Polityczny palant.

 303. Amerykanie to rdzenna ludność a nie rabusie terytorialni. Ludobójcy Indian. Polakiem można określać mieszkańca terytorium nad Wisłą w Polonii. Nie z Polonii. Reszta to bieguny z Polski. Tak sobie myślę,że przyjecie obcego obywatelstwa to wyparcie się korzeni. Odmiana volksdojcza czy goralenvolk… Wyjechali bo w windzie śmierdzi…

 304. Te wpisy, jako głos w dyskusji na blogu nie powinne być dłuższe niż jeden akapit. Radosna twórczość w wydaniu domoroslych pisarzy, na ogół nie na temat.
  Zwykłe zacietrzewienie. Na dodatek kompletnie nieczytelne i nieczytane .

  Za dlugie… , ale licznik pokazuje potężny udział komentarzy – szkoda że nie na temat.

 305. Optymatyk
  20 października o godz. 1:45

  @adam100
  20 października o godz. 0:08
  Optymatyk
  ………………..
  1.O co mam Cię zapytać wprost?
  2.Bez obrazy, ale z pomyleńcami typu niby nasz prezydent, nie chcę mieć nic wspólnego.

  1. Czy jestem russo-fobem! 🙂
  2. Obraza? Prezydent? Dzielimy opinie o panu Pu*a 🙁

 306. Wystarczyło windę posprzątać…Tak sobie myślę,że ptaki sprzątają w gnieżdzie…a nie spieprzają pardon odlatują w siną dal…

 307. Czechy. Religia dominująca ateizm. Mniejszość chrześcijańska katolicyzm 10,1 procent. Tak sobie myślę o normalności za miedzą. Czeski błąd bez Jędraszewskiego i reszty. Może czeską „zarazę” powitać chlebem i solą…

 308. Pod okupację kościoła. Państwo szariatu.

  W latach 2014-2019 wydaliśmy na katechetów i kapelanów 7,1 miliarda zł.
  Dla porównania to jest mniej więcej tyle ile łączne roczne budżety dwóch ministerstw : Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sportu i Turystyki.

  W wojsku średnia płaca kapelana to w 2018 roku –7.428zł . (Obecnie po znaczących –jak mówił min. Błasczak- podwyżkach, prawdopodobnie powyżej 8000 zł.)
  Czyli więcej od płac majora 5.800 zł czy podpułkownika 6.800 zł. (dane z 2018).

  W policji kapelani zarabiali mniej niż w wojsku bo średnia płaca w 2018 roku to 4.400 zł.
  W SOP (dawny BOR) jest kapelan rekordzista , który w u.b. roku kosztował państwo 14.333 zł.
  Kapelanów mamy też w Straży Granicznej, Krajowej Adm. Skarbowej, szpitalach, więzieniach, aresztach, zakładach poprawczych itp.

  Etatów katechetów jest ok. 22 tysiące. 4.960 zł tyle wynosi ich średnia płaca
  Nauczyciel w szkole podstawowej czy średniej zarabia od 3045 do 5603 zł
  Łącznie wynagrodzenia kapelanów i katechetów w 2018 roku kosztowały nas 1,509 mln zł

  Miłych refleksji

 309. Geozak

  Stary, zapatrzony w Polskę przez ocean chłopcze, skoro małżonce zabroniłeś korzystania z lekarzy polskiego pochodzenia, którzy skończyli studia w Polsce, to dziw, że sobie nie zabraniasz goszczenia na blogach polskiego pochodzenia u ludzi, którzy też skończyli studia w Polsce. Antychrześcijanina Rydzyka (nie wiem, na ile go poznałeś, bo ja w 90-tych latach przez pół roku specjalnie słuchałem co wieczór „Rozmów niedokończonych” w Radiu Maryja wyłącznie po to, by poznać jego i jego radio bezpośrednio, a nie na podstawie cudzych opinii) przedstawiasz jako: „Ojciec Dyrektor Rydzyk”, jakby był Bogiem Dyrektorem Rydzykiem (może to po wazeliniarsku, ale nie po polsku). Kuronia charakteryzujesz jednym epizodem – kompletnie nielogicznie i nie po inżyniersku – z czasów wielkiego zamętu, a nie z lat np. zup i zasiłków „kuroniówek”, kiedy był już powszechnie w Polsce znany i lubiany jako człowiek pokoju, wyważonego umysłu i dobroci.

  W związku z takimi Twoimi zachowaniami nie bardzo rozumiem, czego szukasz na blogu racjonalisty Daniela Passenta, zamiast brylować na forach „Naszego Dziennika”, „gazetypolskiej.pl” czy snuć opowieści z mchu i paproci w tv „Trwam”.

  Ani mi w głowie kwestionować Twoje prawo do produkowania się na EP – ciekawią mnie tylko motywacje osobników, którzy przychodzą w gości, by na okrągło mieć za złe, choć nie brak forów, gdzie mogliby tak samo pleść od rzeczy, spotykając się z pełnym zrozumieniem i ani trochę się nie różniąc od innych uczestników.

 310. Julia Pitera ciśnie po PO, a szczególnie po Schetynie, Prawnuczce, Neumannie i Kopacz. Mówi o „zamkniętym kręgu”. Wywiaduje Andrzej Stankiewicz.
  https://www.youtube.com/watch?v=JRN5zF1b0Pg

 311. adam100
  19 października o godz. 20:49
  No i co z tego?

  https://obserwatorpolityczny.pl/slabosc-to-najwierniejszy-sojusznik-zachodu-cz-3/
  Rosja „Jedynym krajem, który jest na tyle uporządkowany i silny, że nawet wytworzył swoją własną cywilizację – jest Federacja Rosyjska i sprzymierzone z nią kraje euroazjatyckie. To zupełnie inna jakość od tego, co stworzono na Zachodzie. Rosja opiera się na wartościach, ładzie i – nie ma co ukrywać – potędze militarnej. Jednak, każdy kto uświadomi sobie rozmiar i złożoność wewnętrzną tego kraju, nie może się temu dziwić. Trzeba docenić ten fenomen, nawet jeżeli nie chcemy go zrozumieć. Oni mają od lat coś większego, bardziej złożonego i trwalszego, niż cała Unia Europejska i NATO – razem wzięte! Oni mają rzeczywistą, istniejącą Ojczyznę! Czy to nie jest wspaniałe?

 312. Święte słowa. Tak sobie myślę,że Rosja jest Wielka na złość zawistnym choć ochrzczonym.

 313. P.S.
  Polska jest oazą czystości w Europie ale podwórka i windy brudne … 😉

 314. Panie Zakrzewski. Sarmaci nie mają nic wspólnego z Imperium Rzymskim. Był owszem taki lud, zamieszkujący tereny środkowej Azji a nawet , jak wskazują badania genetyczne ci Sarmaci mogli być przodkami Słowian , zapewne nie jedynymi bo narody się mieszały.
  Powieści Sienkiewicza owszem są dobre , mają wartką akcję i przyjemnie się je czyta ale nie można ich traktować jak źródła historycznego. To jakby „Trzech Muszkieterów” traktować jak powieść o historii Francji.
  To jasne, że cywilizacja europejska jest spadkobiercą Imperium Rzymskiego . Ale nie tylko europejska. Wpływy kultury hellenistycznej (Rzym niewątpliwie przejął kulturę Hellady) i Rzymskiej sięgały całego basenu Morza Śródziemnego, sięgały nawet dalej, aż do Indii.
  Elementy hellenistyczna bądź rzymskie występują też w kulturach krajów muzułmańskich, szczególnie Turcji, Syrii, Jordanii czy Iranu i Iraku.
  Ale łączenie kultury rzymskiej bezpośrednio z USA to dokładnie to samo, co łączenie Sarmatów ze współczesnymi Słowianami albo Gotów z Niemcami.

 315. jobrave
  20 października o godz. 10:16
  Mimo że Julia ma sporo racji, to jednak charyzma pani Pitery podobnie jak charyzma Schetyny, nie oszołamia. Ma kobieta żal, że ją odsunięto od brukselskiego stołu, z Gawkowskim i Kwiatkowskim insynuje jak Kaczorek.
  Pisiory wciąż nasmiewają sie z Pitery, kiedy to ona prrzyyłapała jakiegoś pisiora na zakupie ryb na sumę ok, 9 złotych na kartę slużbową. Juli pomieszały się standardy szweckie z polskimi. Po prostu nie jest to zbyt mądra kobieta i podobnie jak nasza blogow Żabcia statystycznie zawyża procent kobiet, o których Miki Fili czyli Korwin-Mikke wyraża się lekceważąco.

 316. @ Symetryczny
  20 października o godz. 10:41
  adam100
  19 października o godz. 20:49
  No i co z tego?
  Oni mają rzeczywistą, istniejącą Ojczyznę! Czy to nie jest wspaniałe?

  Nic z tego.

  Naród rosyjski był katowany przez Lenina i Stalina. Teraz jest lepiej, bo Putin musi mordować dyskretnie. Moim zdaniem to nie jest wspaniałe. 🙁

 317. Pieczeń rzymska w diecie jankesów nie potwierdza ich rzymskiego pochodzenia. Tak sobie myślę,że szybciej mafia Ojca chrzestnego może być wskazówką. O powiązaniach imigrantów z III Rzeszą nie wspomnę.

 318. Czy śmierć Blidy to sprawa Putina. Tak sobie myślę,że wystarczyło wezwać na przesłuchanie w rzekomej aferze węglowej. Podejrzanych potem sąd uniewinnił…

 319. Geozak; 16:10 pisze.

  Jego nastawienie do plotu zrozumialem po przyjezdzie do USA.mieszkam i nie mam płoty.Ploty tu buduje ludzie o niższym statusie społecznym nie rozumiejacym jak wspolnota powinna sie zachowywac.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Piszesz bzdury, brak płota nie ma nic wspólnego ze wspólnotą po prostu podnosi
  wartość domu a wtedy trzeba płacić większe podatki a tego nikt robić nie chce
  chyba ze kogoś na to stać. Jak w Polsce wprowadzą podatek katastralny a wszystko
  na to wskazuje to Polacy też przestaną stawiać płoty i rozumienie wspólnoty
  nie będzie miało tu nic do rzeczy po prostu to co się robi decyduje zawsze
  pieniądz który ma się na koncie w banku.
  https://www.youtube.com/watch?v=A9uy3fs6np0

 320. @
  Agent Putina zniszczył Kurdów.
  Wcześniej niszczył Ukrainę. Faszystowski PiS robi to samo z Ukrainą. Jakieś wnioski???

  https://www.youtube.com/watch?v=OrNKeN_B5IU

 321. z …banderowską Ukrainą. Tak sobie myślę,że 100 i galareta to tryzub na etacie PO. Wyszedł tryzub z antypisowskiego cienia…Wołyń pamięta…

 322. kooperatywaMandragon

  W uzupełnieniu nocnego wątku dyskusyjnego o konflikcie szkoły chicagowskiej i szkoły keynsowskiej … .

  Miliarder Pinero, prezydent Chile o którym pan wczoraj wspomniał, odwołał podwyzki cen biletów komunikacji masowej w Santiago de Chile – podobnie jak tydzień wcześniej Lenin Moreno na skutek powstania ludowego w Ekwadorze odwołał podwyzki cen paliwa. Decyzja Pinery nie uspokoiła jednak mieszkańców Santiago. Mimo ogłoszonego stanu wojennego, obecnosci wojska na ulicach stolica Chile nocą zamieniła się w pole bitwy. Trzy osoby zginęły w płonących supermarketach.
  Podobnie stało się w Libanie gdzie na skutek wprowadzonego podatku od tzw komunikatorów doszło do masowych protestów. Tak również prezydent Aun odwołał znienawidzoną przez Libańczyków taksę.
  Dwa tygodnie wcześniej, na skutek powstania ludowego z tzw „reform rynkowych” wycofał się prezydent Iraku Salih. W tym przypadku poszło o podatki gruntowe (kataster) od stawianych na gruntach państwowych domów (tamtejsza forma latynoskich faveli). Jak się okazuje irakijczycy nie dość, że po rujnującej kraj wojnie klecili te dzielnice nędzy na własną rękę i kieszeń to na domiar złego domagali się od państwa wody i prądu. Ponieważ ludnośc kraju jest uzbrojona to w powstaniu przeciwko taksie od faveli zginąło około tysiąca osób. Prezydent Salih nie był wstanie siłą opanować sytuacji więc z „reform rynkowych” się wycofał. Mało, zabitym na swój własny rozkaz demonstrantom nadał status „świętych męczenników” co w tamtejszych realiach ich rodzinom daje prawo do sowitych odszkodowań.

  Jak widać, na powyższych przykladach z dwóch odleglych od siebie regionów jak na razie szkoła chicagowska w odwrocie – keynsizm tryumfuje na ulicach.

 323. Bucefalątko DD,

  Ty „wyklęty” ch…. 🙂

 324. Lewy
  20 października o godz. 10:55
  Oczywiście. Podejrzewam, że gdyby Grześ dałby jej tę jedynkę w Siedlcach, Julka nie byłaby taka wylewna na temat Grzesia i jego ekipy. Wielki i nieutulony jest żal Julki do Grzesia i jego „zamkniętego kręgu”.

 325. Tryzub na 100 trafiony i wkur…Tak sobie myślę,że PO jest zaśmiecona banderowskimi genami….

 326. 🙂 🙂
  C….. 🙂

 327. Światowej sławy polski ekonomista Oskar Lange to też Szkoła Chicagowska :).
  Tak więc ta szkoła ma w swoich szeregach przedstawicieli bardzo różnych trendów politycznych, nie tylko neoliberałów 😉

 328. Panie Zakrzewski
  Nie wiem po co zahaczyl pan o Monteskiusza ( z oczywistych wzgledow nie czytam wszystkiego co pan pisze ) dlatego chcialbym zapytac , w czym honor bezdzietnego ale za to chrzestnego w jakims tam sensie , ojca z Torunia mialby byc „lepszy” od honoru wszystkich enpssancianych swiniopasow ze strachem w gaciach ?
  Z powodu jego braku tam i „rodowodu” mojego nickname bm jestem tylko jakby , polowicznie albo mniej , enassancianym ale zawsze ..
  Chetnie dowiedzialbym sie dlaczego dobremu inzynierowi sie nie wystarcza wiedza , – – co , jak , dlaczego i „musi” po ukonczeniu honorowo darmowej politechniki brac gruba kase za patenty ktore o ile wiem nalezaly, byly w calosci ( w „panstwie strachu”) wlasnoscia panstwa lub panstwowej firmy . ( bo nie byly „policzone” , wykonane , zastosowane, we wlasnej piwnicy )
  Honor dobrego inz-ra . teoretycznie powinien byc „lepszy” od hon. swiniopasa ale nie mialem okazji tnp ” zapoznac sie ” z zadnym z nich wiec nie mam pewnosci .
  W Ameryce ( od pucybuta do kogos tam…) inaczej niz w Indiach podobno zadna praca nie hanbi ale czegos z tych – „co, jak, dlaczego” moge nie wiedziec .
  Sa to wszystko kwestie tylko pozornie albo w miare mnie interesujace
  ( czego i po co moze obawiac sie potencjalnie zwykly , swiniopas !?)
  bo glownie chcialbym sie dowiedziec jakie to byly , czego dotyczyly te patenty , gdzie znalazly zastosowanie ?- Gdyby pan dysponowal ich numerami bylbym wdzieczny
  Sincerely L. C .

 329. Mad Marx

  „Światowej sławy polski ekonomista Oskar Lange to też Szkoła Chicagowska :).
  Tak więc ta szkoła ma w swoich szeregach przedstawicieli bardzo różnych trendów politycznych, nie tylko neoliberałów”.

  Masz rację. Z tym, że chyba nie ma sensu się tak wgłębiać w historię owej szkoły, bo wyjdzie jak z Trumpem w roli Cezara rzymskiego – odwołując się do dyskusji blogowej sprzed dwóch nocy.

  Oczywiście miałem na myśli trend współczesny – ten który ze 40 lat temu odtrąbił koniec historii i polityki (tzw „postpolityka”) co jeszcze po częsci pokutuje w komentarzach blogowych
  W swoim komentarzu starałem się dowieść na podstawie obserwacji owego trendu, że wbrew zapowiedziom sprzed niemal pół wieku zarówno historia jak i polityka mają się nieźle.

 330. Turcja z jankesami ustaliła w Syrii strefę bezpieczeństwa. Nie mylić z 17 września 1939 r. – Mołotow-Ribbentrop. Tak sobie myślę: a czepiają się stalinizmu i III Rzeszy.

 331. @adam100
  20 października o godz. 7:23
  Żeby było jasne dla każdego, krótko i zwięźle, ja uważam, że Rosja w osobie W. Putina ma najlepszego prezydenta na obecne czasy. Rosja jest państwem, któremu nikt nic narzucić w żaden sposób nie jest w stanie. Na odczepnego, mogłaby odseparować się całkowicie od reszty świata i funkcjonować na swoich zasadach samodzielnie. Co z innych względów jest zupełnie niepotrzebne. Pragnę przypomnieć szanownym interlokutorom, że z etnicznego i historycznego punktu widzenia jesteśmy braćmi, obecnie na siłę skłócanymi. Nie jestem rusofilem ale rusorealistą, żeby nie było.
  Potwierdzeniem moich dywagacji jest:
  https://www.znak.com.pl/ksiazka/jak-podbilismy-rosje-mariusz-swider-65512
  Polacy założyli Moskwę? Najwięksi rosyjscy pisarze, artyści, politycy byli Polakami? Te nieznane fakty zebrał i opisał Mariusz Świder. Znawca Rosji i pasjonat historii.

  Wyliczył w niej znanych Rosjan i pokazał ich polskie korzenie. Któż z nasz wie o tym, że wielki rosyjski pisarz Gogol, to tak naprawdę polski szlachcic o nazwisku Chochoł? Jeszcze zabawniej robi się, gdy czytam, że faworyt carycy Katarzyny II Potiomkin (ten od potiomkinowskich wiosek) tak naprawdę nazywał się Potępski i nawet sam uważał się za Polaka.

  Świder idzie dalej. Przypomina kroniki Nestora, które dla Rosjan są tym czy dla Polaków księga Galla Anonima. On wprost napisał, że plemię Wiatyczów, które założyło Moskwę było… z rodu Lachów. Czyli, że Moskwę, której tak się boimy i z którą walczymy, założyliśmy sami.

  To oczywiście prowokacyjne uproszczenie. Pokazuje jednak, że Polaków i Rosjan mimo, że dużo dzieli, to też bardzo dużo łączy.
  …………………….
  Rusofobowie oczywiście, zaraz wygarną z grubej rury zaszłości historyczne, które stawiają w innym świetle naszą wspólną historię, ale to niczego nie zmienia, bliżej nam do Rosjan, jak do kogo innego. Najbardziej skłóca nas z nimi nasz polski katolicyzm i wszystko co z nim związane. Już dawno moglibyśmy być jednym wielkim imperium, tylko, jak wykazuje ponura historia, wszystko dzięki „podpowiedziom” w Rzymu spapraliśmy i sami popadliśmy w niewolę. Odrodzenie państwa polskiego w 1918 roku to był swego rodzaju cud, którego nie zaznało zbyt wiele narodów okradzionych i zniewolonych przez sąsiadów, a zgubionych przez własne elity. Elity, których zasadniczym elementem był kler katolicki. „Twoja zguba w Rzymie”.
  Potwierdzenie znaleźć można też w „Dziejach głupoty w Polsce” A. Bocheńskiego i „Rodzie Ludzkim” S. Staszica oraz w „Polaka chora na Rosję” B. Łagowskiego a także
  w „Polskie złudzenia narodowe” L. Stommy. I w wielu, wielu innych.

  Tako rzecze Optymatyk

 332. @ Optymatyk
  20 października o godz. 13:00
  @adam100
  20 października o godz. 7:23
  Rosja jest państwem, któremu nikt nic narzucić w żaden sposób nie jest w stanie.

  Pasmatrim, uwidim.

  Z chińskim, przyjacielskim pozdrowieniem.

 333. Pięknie wyłożone ! Tak sobie myślę,że Watykan wrogiem polskości w słowiańskim wydaniu. Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu Narodu Niemieckiego pokazuję gest Kozakiewicza choć to ojczyzna jankesów.

 334. legat 19 października o godz. 19:18 Ależ doceniam takich gagatków za ich niczym niezmąconą wiarą we własną wartość. Ten rodzaj tupetu przelewa się na jego naśladowców/wyborców, co widać i czuć na mieście. To są Dyzmowie naszych czasów.

 335. Alkana 20 października o godz. 6:58 Po co to czytasz te produkcyjniaki niespełnionych intelektualistów? Tak już jest na tym i kilku sąsiednich blogach od zarania dziejów blogowych w POLITYCE.
  A propos publikacji szanownych kolegów, mam pytanie: co się dzieje z Wieśkiem? Brakuje mi przewijania jego „komentarzy”.

 336. Jak naprawde nazywal sie Putin ojciec Putina bo jak naprawde nazywal sie ojciec Dzierzynskiego i bm Kaganowicza nie trzeba pytac ?
  Mimo , ze probowalismy rzucac krzeslem w poprzedniego , nie jestesmy osamotnieni ..
  „bliżej nam do Rosjan, jak do kogo innego. Najbardziej skłóca nas z nimi nasz polski katolicyzm i wszystko co z nim związane. ”

  -„On nie rżnie głupa. On ma deficyty intelektualne na poziomie niespotykanym w polityce. Działa na zasadzie, weź się rozpędź a ściana sama się znajdzie. ”

  – „Wodzem plemienia byl Banaś?! ?”

 337. @BWTB
  CośTY…, produkcyjniaków nie czytam. Zaledwie kilka krótkich wypowiedzi – po prostu trzeba wybierać w tym chwastowym gąszczu.

 338. Nie jestesmy osamotnieni .. szalona wrogosc demokratow wobec ograniczonych jednak mozliwosci czasowych wynajmowania pola golfowego na godziny – nad ktorym slonce zachodzi codziennie i trzebaby grac na macanego (?)

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25327655,donald-trump-nagle-zmienil-zdanie-nie-planuje-juz-szczytu-g7.html#s=BoxOpImg8

 339. Teraz moda na sondaże prezydenckie. Tu jednak nie działa d’hondt a decyduje zwykła większość . Jak ona wygląda pokazują ostatnie wybory .

 340. adam100
  20 października o godz. 10:55

  @ Symetryczny
  20 października o godz. 10:41
  adam100
  19 października o godz. 20:49
  Piszesz

  „Naród rosyjski był katowany przez Lenina i Stalina. Teraz jest lepiej, bo Putin musi mordować dyskretnie”

  I na 100% widać ze kopiłeś polityczna gadkę na temat Putina. Politycy zachodu robią z niego straszak by mobilizować opinie publiczna do swej polityki i to o nim wygadują jest na 100% podobne do
  „winy Tuska”
  A tymczasem jest to dobry i inteligentny polityk dobrze słuzacy Rosji i jej mieszkańcom.

 341. @maciek.g
  20 października o godz. 14:48
  I na 100% widać ze kopiłeś polityczna gadkę na temat Putina.

  To też kupuje.
  Ja wszystko kupuje, a jak już wszystko kupię, to będę właścicielem całego Świata 😉
  (jak to łatwo być Żydem)

 342. @ Blackley
  Mylisz sie pan i nie rozumiesz tematu.Płot nie ma żadnego zwiazku z wartoscią domu czy podatkiem kastralnym .Plotu nie dolicza sie do wyceny domu – zapewne w Polsce tak będzie.Gdy pojedzie pan na południe Chicago gdzie płoty są powszechne gdyż mnieszkają tam jednostki w większości aspoleczne ceny domow są niskie prawie za darmo ( choćby stal tam pałac ) gdyż nikt tam nie kupi domu .Jeśli ktoś sie wyprowadza zostawia dom.Amerykanie rozdzielali miejsce gdzie mieszkali nie ogrodzone zaś grodzili miejsce gdzie trzymali np krowy.Jakaś Polka zapytała mnie co z psami ? ,Grodzi im się z tyłu domu lub na granicy posiadłości zakopuje sie kabel pod elektrycznościa zaś pies ma obroze ,ze nie przekroczy strefy objetej kablem.Płotów sie nie grodzi jeszcze z jednej przyczyny.Wynajeta firma do koszenia trawy jeżdzi ciagnikiem nie muszac omijac płotów.

  Jedne z weselszych wspomnien gdy odwiedzilem kolege mieszkajacego w prywatnym domu w Sopocie.Uczył mnie długo jak wydostac się z domu.Myslałem ,ze w końcu poznałem tajemnice jednak gdy on pojechał do pracy zostałem uwieziony- kraty na oknach itp.Telefon wysiadł firmy wykradły naładowanie i skorzystałem z tabletu z Skypem .

 343. Tryzub 100 i galareta nadaje z banderowskim zacięciem. Problemem świata to rządzący katolicy i Putin bo nie lubią sprawców ludobójstwa na Wołyniu. Tak sobie myślę: uderz w stół a tryzub wyjdzie zza 100 i galarety. Akcja Wisła też żle się kojarzy czy Bieszczady w ogniu…Ogniomistrz Kaleń też…

 344. Bucefalątko DD ? Dobrze się bawisz? Houahoua 🙂

  Nowiczok?
  Kazaczok?
  Bucefalek tańczy w koło
  q**, jak mu jest wesoło.

  https://www.youtube.com/watch?v=XvIB_2cYgr4

 345. Dudy dowcip. Na AGH studiowali ludożercy. Miał szczęście,że nie został zgrillowany na spotkaniach integracyjnych mimo mięsa na kartki. Tak sobie myślę,że jaka prezydentura takie kawalarstwo…głodnemu chleb na myśli…

 346. Panie Zakrzewski –
  Bardzo się cieszę, że przywołał Pan tu temat ogrozeń i krat.
  Otóż budynek polskiego Sejmu nigdy nie był ogrodzony i nie pilnowała go uzbrojona w broń palną straż. Do czasu, gdy objęła władzę partia, która podobno (Pana własne słowa) przybliża Polskę do ustroju republikańskiego, jaki jest w USA. A przecież PiSs nie objął władzy w wyniku zamachu stanu , tylko w wyniku demokratycznych wyborów !

 347. Tak sobie myślę, bucefalątko nawdychane i bredzi.
  Czuć i słychać za oceanem 🙂

 348. Putin to dobry władca dla Rosji , a że bieda pod jego rządami systematycznie wsród Rosjan rośnie , to skąd on to miał wiedzieć , jak nikt mu tego nie mówił ?
  Teraz już wie , to w trzy migi tą biedę zlikwiduje . A jakby ktoś jeszcze dalej chciał być biedny po tej likwidacji biedy , to pójdzie do łagru i biedy i tak nie będzię . Rosja ma długą tradycje w takiej likwidacji biedy.
  https://www.newsweek.pl/swiat/spoleczenstwo/az-80-proc-rosyjskich-rodzin-ledwo-wiaze-koniec-z-koncem-podal-panstwowy-urzad-i-musi/j1v2j9j

 349. Tryzub 100 i galareta wejdż na stronę Wołyń i poczytaj jak twoi rodacy wymierzali sprawiedliwość Polakom. Z pomocą wideł i siekier… miejscowości np. Niemilja. Zarąbana siekierami 10 osobowa rodzina.Przed narodzinami Putina. Tak sobie myślę,że Ukraińcy powinni porządkowanie świata rozpocząć od nawrócenia się na normalność.

 350. Mamma mia
  z bucefała
  twarda żmija.

 351. Kalwinski dowcip , dretwe poczucie humoru biblijnych zeszytow . Congijskie ( van H.?) kakao po bawarsku ( tylko dla wytrwalych )
  https://www.bachvereniging.nl/nl/bwv/bwv-211/

 352. https://treborok.wordpress.com/islandia-przyjela-deklaracje-wszystkie-religie-sa-bronia-masowej-zaglady/?preview=true
  Reykjavik, Islandia – Islandzki parlament przegłosował klasyfikując wszystkie religie jako broni masowej zagłady. Islam, chrześcijaństwo, judaizm, hinduizm i buddyzm są teraz w tej samej kategorii co broń jądrowa, gaz musztardowy i chemiczne środki bojowe.
  (…)
  „Niedawno przyjęliśmy podobny środek w odniesieniu do chrześcijaństwa” – powiedział. „W parlamencie uważaliśmy za konieczne aby ludzie wiedzieli, że cała religia jest zaburzeniem psychicznym, i do tego niebezpiecznym”.

  I świetny komentarz:
  SłowiAnka Says:
  1 sierpnia 2019 o 07:56
  Każde religia jest Rzeką Krwi na brzegach której siedzą jej zniewoleni wyznawcy.

  I żadna z nich nie ma i nie miała nigdy połączenia ze Źródłem Stwórcą Wszechrzeczy.

  Tylko proszę zacznijmy się czym prędzej wybudzać i oczyszczać z tej czarnej opętańczej Mazi.

 353. Optymak
  dobrze pisze. Rosjanie to nasi bracia , którzy zawsze nas kochali i jak byliśmy w potrzebie , bo Polskę znowu roztrwoniliśmy , to zawsze nas przygarnęli i przytulili i tym razem po rządach PiS będzie nie inaczej, przytulą !
  Putin to bardzo mądry przywódca i już sie cieszę , jak zrobi w Polsce tak dobrze jak w Rosji.
  Tylko żebyście się znowu nie kłócili, kto zeżarł kartofle i żeby nie było tak , że w Polsce znowu powiedzą , że nie ma kartofli bo Ruski wziął, a W Rosji powiedzą , że Poliaki zeżarli ruskie kartofle , bo własnych nie mają ?
  Pamiętajcie, że prawdziwi bracia się dzielą !

 354. Putin to mądry człowiek , ale tam gdzię chodzi o walkę z religianctwem , to zamiast kontynuować wspaniałe zdobycze Związku Radzieckiego, całkowicie zawiódł.
  https://www.google.de/search?q=putin+w+cerkwi&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=de-de&client=safari#imgdii=NE2rGgzxvlAs9M:&imgrc=nY4jj-El2n2EWM:

 355. Jakby kogoś interesowała, to o 16:30 na tvn24 spotkanie z Olgą Tokarczuk.
  Ministra Glińskiego tam nie bedzie bo on od pisowskiej kultury, a nie od Tokarczuk.

 356. @Bywalec 2
  20 października o godz. 16:08
  Jak mam traktować Twój wpis, jako szyderstwo, czy co?
  …………………..
  My z Rosjanami powinniśmy się dogadać, ale bez czyjejkolwiek pomocy, bez pośredników. My Polacy i oni Rosjanie, czyli Słowianie. Nikt inny nam nie jest potrzebny.

 357. @ Optymatyk
  20 października o godz. 16:54
  @Bywalec 2
  20 października o godz. 16:08
  Jak mam traktować Twój wpis, jako szyderstwo, czy co?

  Odniosłem wrażenie, ze Bywalec2 się przejęzyczył. Napisał „ziemniaki”, a miał na myśli „buraki”.

 358. Geozak (4:56…)
  Twój styl pisania swiadczy ,że jestes z dobrym jezykiem polskim …
  Jestem też z dobrym uzębieniem i układem trawiennym, że się tak wyrażę.

  Co do „stylu pisania”, staram się artykułować jasno i zrozumiale, lecz nie zawsze mi się to udaje. Otóż, nie napisałem, że PiS „PiS skrocił życie” Polkom i Polakom. Pisałem, że GUS odnotował w br. skrócenie oczekiwanego dalszego trwania życia, i że PiS nic z tego sobie nie robi. Nie obiecuje wzrostu wydatków na służbę zdrowia, forsa jest lecz idzie gdzie indziej; nie likwiduje smogowych; te tematy są chyba za trudne dla PiS i ich wyborców. PiS w swym populizmie nie rozwiązuje problemów Polski, tylko dba o słupki poparcia. Krytykuje w czambuł tzw. III RP, która rozwiązywała rozliczne problemy, raz opcja „S”, innym razem postPZPR, na przemian i wspólnie.

  Tymczasem PiS jest nastawiony na rewolucję, na rozwalanie osiągnięć III RP. Ma w tym popacie myślących radykalnie, „komuchy”, „różowi”, etc. „Wstawanie z kolan”, „kondominium” i podobne hasła, zbitki ideologii nienawiści do wszystkiego co nie jest PiSem. Takie podejście do polityki nie służy Polsce. I PiS w tym ideologizowaniu nie ma większości poparcia.

  Wysoki wzrost PKB jest wynikiem koniunktury w Unii i siły gospodarki „Polski w ruinie”. PiS nie jest w stanie podać choć jednego (prawdziwego) działania, które do tej dynamiki się przyczyniło. Polityka gospodarcza PiS ma charakter socjalistycznej urawniłowki i agresywnego etatyzmu. W dłuższym okresie jest szkodliwa dla kraju. Notabene, wskaźniki łatwości robienia biznesu w Polsce pogorszyły się w latach 2016-19. Sądownictwo, edukacja, służba cywilna – to są stajnie Augiasza gnojone przez PiS. Samorządy lokalne są obiektem politycznego ataku.

  Tylko ideologiczne zaślepienie nie pozwala widzieć tych „zasług PiS”.

 359. p.s.
  Małżonce zabronilem z korzystania z lekarzy polskiego pochodzenia którzy skończyli studia w Polsce a tu zrobili nostryfikację
  LGBT W usa wkrotce minie …
  moje dzieci szkoły podstawowe i srednie skończyly katolickie a tam zapewne (???) tej edukacji (seksualnej) nie miały …
  Pamiętam spotkanie z Jackiem Kuroniem w domu kultury stoczni Korab sierpień 1981 …
  Ojciec Dyrektor Rydzyk wzoruje sie na tym Uniwersytecie (Notre Dame) …
  pIs te normy obnizył i wprowadzil program wymiany pieców …

  Hm, ciekawe …
  I tak się ten młynek kręci. Jedni mówią, że PO = PiS,
  drudzy, że PO (różowi) = postkomuchy.

 360. Prezes Kaczorek przyhamował

  Spieszył się z terminem wyborów. Gdy wynik okazał się nie być zadawalający, demokracja stanęła w miejscu. Prezes musi spacyfikować Ziobrę i Gowina, przekupić senatorów opozycji oraz urządzić rząd w nowym rozdaniu. Ma do tego konstytucyjne prawo. Ale okazało się, że ma przed sobą schody.

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/prezes-gra-na-zwloke-dlaczego-nowy-sejm-zbierze-sie-tak-pozno/xz15qq9

 361. adam100
  20 października o godz. 10:55
  Naród Rosyjski był katowany nie tylko przez Lenina. Stalin był Gruzinem, Dzierżyński Polakiem nie wspominając setki Żydów i innych nacji.
  Rosja dziś jest taka, jakiej nigdy w historii nie było. I ma wielkiego Lidera. Twoje poglądy są czystym szaleństwem, typowymi dla ofiary satelickiej propagandy, charakterystycznymi dla pisowca lub członka sitwy wodolejców Passenta.

 362. Może więcej o katowaniu nad Wisłą przez krzyżaków i ich spadkobierców z MB na ustach. Tak sobie myślę,że okupacja/zabory chrześcijan szczególnie katolików z wehrmachtu mniej bolą. Bo Tatarzy z kumysem nie mogli wzbudzić sympatii. Takie końskie pieszczoty…

 363. @ Symetryczny
  20 października o godz. 18:38
  adam100
  20 października o godz. 10:55
  Rosja dziś jest taka, jakiej nigdy w historii nie było.

  Wiem . Agent Macierewicz powtarza to na krągło. 😉
  do słów:

  Rosja to nasze święte mocarstwo,
  Rosja to ukochany nasz kraj.
  Potężna siła woli, wielka chwała
  Są twoją własnością po wsze czasy!

 364. Na wysokim dębie gruchały gołębie,
  A jeden nie gruchał, bo to był bucyfał. Oj dana oj.

 365. Bywalec 2
  20 października o godz. 15:49
  A tu w 50 krajach najlepszych dla życia Polska zajmuje odległe miejsce
  26. Rosja
  27. Tajlandia
  28. Grecja
  29. Brazylia
  30. Izrael
  31. Meksyk
  32. Polska
  Jak widzisz znacznie wyprzedza Polskę Rosja
  czyli nie ciesz się tak z z tego co znalazłes
  https://www.rmf.fm/magazyn/news,14005,ranking-50-najlepszych-krajow-do-zycia-polska-za-meksykiem-chinami-i-tajlandia.html

 366. Tryzub 100 i galareta znowu nadaje. Tak sobie myślę o banderowskich zboczeniach na blogu. Pojedynek na widły pardon tryzubem z braku argumentów…

 367. Siekiera motyka pójdą w ruch
  bo bucefał to mój druh .
  Oj dana oj.

 368. Banderowiec używa na blogu języka Lachów. Pewnie teksty służbowe z dystansu. Tak sobie myślę,że 100 i galareta dodaje animuszu. I sało… nie wspomnę…

 369. Starzy ludzie powiadali,
  Że bucyfał wyzdychali.
  O to q* kłamstwo 🙂

 370. Banderowca goń! goń!goń!…Tak sobie myślę po wołyńsku…

 371. Bucefal pomyślał
  co sobie umyślał.
  Putina posłuchał,
  patriotów wyruchał.
  Oj dana oj.

 372. maciek g
  Nareszcie wiem skąd biorą sie te masy polskich uchodźców w Rosji .
  Ciekawe jak takie rankingi dochodzą do skutku. W jakim Reginie badano warunki życia w Rosji ?
  Jeśli spojrzeć jako olbrzymim i zróżnicowanym krajem jest Rosja , to wiadomo też jaki sens mają takie rankingi .

 373. @ Mad Marx
  Wiele spraw pisałeś ale najważniejsze:
  1.Henryk Sienkiewicz te ksiażki napisal dla pokrzepienia serc co tez wynika z mego wpisu.Oddał w dużym stopniu ducha tych czasów i pragnąl aby Polacy podazali w kierunku resztek Sarmatów jakich spotkal w Kaliforni.Ja jako młody pokonywałem odległosc 35 km rowerem do Opinogóry gdzie sa groby żołnierzy Polaków walczacych u boku Napoelona.Siadałem obok pogruchatonego pomnika i w chłopiecej naiwności myslałem ,ze rozmawiam z nimi .Gdy rodzicom spalono paszporty mama uznała ze juz z Polski sie nie wydostaniemy i musi mnie wychowac na Polaka.Polacy to katolicy zas ci co potrafili czytac czytali Trylogię.Ja przeczytałem jako jedyny w klasie 5 Trylogię i musiałem streszczać opowiadając klasie Potop.

  2.Te fakty z mojego życiorysu sa prawdziwe i mam jeszcze wiele w zanadrzu.Miło że uznałes to za scenariusz filmu.

  3.Wiele spraw na temat ekonomii mylnie analizujesz.Polska jest na takim etapie rozwoju ,ze trzeba stosować odpowiednie techniki ekonomicznie.Gdyby stosowano tylko monetaryzm Balcerowicza to przypuszczam ,ze wiekszosc dalaby dyla z biedy.Moglibylismy wiele dyskutowac na ten temat.Kaczorek jak tu mówicie tym podnoszeniem płacy minimalnej przestraszyl troche małe firmy .Jednak to jest niezbędne – to spowoduje wzrost płac w firmach niemieckich w Polsce których jest najwiecej tym samym zostawi sie wiecej forsy w Polsce.Firmy te nie uciekna na Ukraine czy Białoruś
  gdyż Polska,Czechy,Słowacja i Wegry sa wystarczajaco zwiazane pempowina z Niemcami.Oczywiscie Niemcy nie lubia tego co chce zrobic Kaczorek i chetnie obsadziliby prowincje Tuskim czy Kamyszem.Firmy male musza inwestować w narzedzia maszyny organizację łączyć się.Obecnie nie ma bodżca – własciciel małej firmy dorobi sie eksploatujac pracowników ,kupi sobie mercedesai wybuduje chatę sobie i wszystkim dzieciom.PiS Popełnil kiedys bład gdyż zlikwidował podatek od dziedziczenia – w USA wynosi 45 % i dzieci musza pracowac na swój majatek .
  4.Magna Carta rozwój WB zaś przywileje upadek Polski.
  Zasadniczą przyczyna było geograficzne położenie I RP.Krolowie nadawali przywileje aby szlachta szła chetniej na wojnę.Jednak za Olbrachta wygineła szlachta i zacząl sie schyłek .Czasy wymagały armi zawodowej i musiałoby byc wysokie podatki .Wkrótce Prusy odcieły handel zbozem i drewnem
  Na wschodzie kraju powstały armie prywatne magnatów ,ci na czas pokoju obsadzali w wioskach robiac ich szlachcicami z prawem głosowanie itp,itp.Ostatni wysiłek Konstytucji 3 Maja nie uratował tylko dał pretekst do zakończenia bytu państwowego.
  5.Sprawa ogrodzeń budynków rządowych … ? .Mylisz sie drogi czytelniku moich postów.Kapitol jest ogrodzony minimum 100 jardów ale płotem niewidocznym.
  W USA jest prawo ,że protestujacy nie moga sie zbliżyc do budynku rzadowego na odległosc 100 jardów czyli prawie 100 m .Były kłopoty w sadach ,demonstrant z braku plotu czy ukształtowania strefy dlatego policja zabezpieczajaca teren ogradza strefe taśmą plastykowa najczesciej żołtą z napisem Do not cross .Nie czesto zdarza sie tutaj smiałek który by zerwał tasme czy przekroczył ją.

  Pare lat temu Biały Dom nie miał płotu obecnie ma.Najwiekszy demokrata swiata Noblista Barack Obama uscislil przepisy o demonstracjach.Demonstrujacy zgłaszaja się na demonstrację z ważnym ubezpieczeniem firmy na określona wartośc szkód jakie nastąpia w czasie demonstracji jakieśnawet większe zasmiecenie,wybite szyby itp.Demonstranci aby firma ubezpieczeniowa nie pokrywała strat sami sprzataja po sobie.Dodatkowo wprowadził ubezpieczenie transparentu niesionego przy pomocy dwoch belek.Uznano to ,że moze to spowodowac uszkodzenia ciała i trzeba ubezpieczyć.

  Odnośnie zabezpieczenia Kongresu to jest tu poważna sprawa.Czesc zwiedzajaca to typowe bramki lotnicze.Czesc gdzie kongresman pracuje to wzystkie rzeczy osobiste telefony,tablety itp pozostawia w samochodzie na parkingu.Wchodzi do swojego biura z podstawowymi rzeczami osobistymi.Na terenie Kongresu używa nosników informatycznych tylko tam sie znajdujacych.Podobnie reporterzy mają ściśle wyznaczone regoły i jest ich garstka sprawdzona przez służby.Telewizja Cspan można ja nazwac państwowa ale finansowana prywatnie – tylko ona ma dostep do transmisji i przekazuje materiały innym telewizjom.

  To co widze co sie dzieje pod Sejmem czy Sejmie w Polsce to jest oczywiste ,że to w USA jest nawet nie do pomyślenia.Ja to traktuje jako jeden dodatkowo ogladanych cyrków i chętnie to ogladam na YOU TUBE z którego my co znamy sie na rzeczy rechotamy – ty ,teo i inne sowietykusy tu komentujace nigdy tego nie pojmiecie

  Wybaczcie bledy literówkę – Pozdrawiam..

 374. Bywalec 2
  20 października o godz. 20:06
  Jak dobrze poszukasz to podobnych do tego co zalinkowałe artykułów jest wiele. PKB Rosji per capta niewiele niższe niż Polski. Ta i tu można znaleźć skrajna biedę. Obecnie terroru w Rosji ie ma i żyje się tam normalnie. Znam relacje ludzi którzy jakiś czas mieszkali w Moskwie.
  To już nie kraj z czasów rządów Stalina

 375. @ All
  Co mnie połączyło z Kaczorkiem już za chłopiecych lat … ?
  Pasłem krowy na torfowiskach i kidys usiadł obok mnie Legionista blisko Piłsudskiego ktoremu dekretem Bieruta odebrano majatek. Chciano go jeszcze przesiedlic aby nie buntowal chlopow .Nie zgodzil sie,zastrzelcie mniei widzac wahajacych sie dał słowo oficerskie ,że nie odezwie sie nigdy do mieszkajacych w wsi.Nie wiem czy złamal słowo odzywal sie do mnie ale chyba chlopcow nie traktowano jak dorosłych.

  Patrzylismy na staw po wykopanym torfie.Zobacz pływaja kaczki i kaczory.Wsrod kaczorów sa małe nieciekawe kaczorki praktycznie bez pieknej sylwetki bez kolorowych piór .Zapytal mnie jak ty sadzisz którego kaczora wybierze kaczka aba miec kaczaki tego dużego z pieknymi piórami czy tego niepozornego malego bez pięknych pior.Oznajmiłem tego duzego pieknego z piorami .Pokrecil głowa -kaczka wybierze tego wstretnego ( ja to dodaje ) małego kaczorka i za nim odpłynie w trzciny gubiac jego rywali i on ją tam zapłodni i beda mieli kaczątka.

  Zgadnijcie dlaczego jak znacie tak przyrode i wychowanie seksualne … ?

 376. Za co tnp Olga Tokarczuk dostala nagrode Nobla ? Gdyby zrobic w tej sprawie refere … ee – sonde , wyniki bylyby pewnie zatrwazajace . Czy senatorowie w starym i nowym polskim senacie rozumieli i rozumieja co mowia ?

  „Ja za uchwałą dla pani Olgi Tokarczuk głosować nie będę. Nie będę się wypowiadać na temat literatury, bo się na tym nie znam, ale to ostanie zdanie, które pan senator Rulewski powiedział, że sławiła imię Polski, to jest bardzo dyskusyjne – ocenił senator Waldemar Bonkowski, były członek PiS. „

 377. @ All
  Wiadomosc naprowadzajaca w jakim okresie nie smakuje najlepiej mieso z kaczora … kto sie popisze wiedzą ?

  @ All
  Dla tych których złoszcze piszac tu komentarze na Blogu szanownego Redaktora Daniela Passenta ji jego Córki ? Podobnie ciągnie mnie do Kaczora którego uwarzam za wybitnie inteligentnego.Myśle ,że jest doskonała wspolpraca miedzy MM a JK gdyz obydwaj sa wybitnie inteligentni.

  Podobno gdy Barack Obama mial spotkanie z polskimi politykami zwracal uwage i tylko słuchał to co mowil wasz znienawidzony Kaczor.

  Wyjaśniam – ciagnie mnie do ludzi wybitnie inteligentnych a tacy w duzym stopniu sa z Narodu który wydał setki Noblistow .

  W dodatku czytam z przerwami teksty Pana Daniela Passenta od 65 lat .Zawsze Polityke zaczynalem od jego felietonu na ostatniej strony.Oczywiscie musialem czytac miedzy wierszami .Najlepszy felieton to kiedy napisał jak w USA kleski żywiołowe zamieniaja w sukcesy biznesowe.Przyznam sie ,ze na tej radzie skorzystalem przypadkowo $ 33 tys kiedy przed pojsciem na zabieg do szpitala 10 wrzesnia przerzucilem moje zasoby finansowe na gieldzie na tzw.stable fund gdyz na drugi dzien mnie uspia i strace komtrole nad moja forsa.11 wrzesnia rano zabieg i obudzony zobaczyłem walace sie wieżowce i placzace pielegniarki .Syn zabral mnie do domu ,gielda staneła ogladaliśmy chaos.Zrozumiałem ,ze teraz po klesce bede bogatszy.Gdy Dow Jones spadł na 5800 z 10500 szybko przerzuciłem na poprzednio posiadane fundusze.

  Oczywiście Mad Marx uzna ,ze to moje bajery ale jego sprawa.

 378. Wybitnie inteligentny Kaczor do ktorego ciagnie pana Zakrzewskiego
  https://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,25328088,historia-bialostockiej-fotografii-doktora-jaroslawa-kaczynskiego.html#s=BoxWyboImg1
  „Wyjaśniam – ciagnie mnie do ludzi wybitnie inteligentnych a tacy w duzym stopniu sa z Narodu który wydał setki Noblistow .”
  To musi byc jakis Narod wybrany . Setki… to by znaczylo , ze sa conajmniej dwie albo trzy .. hmm . Sugeruje to jakis patent z nr-em ale zastrzezonym scisle . Co , jak i dlaczego moze nie wystarczyc

 379. @

  Tyle tu gadania a prawda jest prosta:
  drożyzna jest, bo sklepy chcą zarobić !

  https://www.facebook.com/RacjonalnaPL/photos/a.760991200697206/2639817762814531/?type=3&theater

 380. @Geozak
  20 października o godz. 20:14
  ” ty , teo i inne sovietykusy nigdy tego nie pojmiecie….”
  Ma pan rację: U nas jest nawet takie powiedzonko :
  „nigdy nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem…..”
  Więc obiecuję, że z Panem dyskutować nie będę.

 381. @
  To nasza odpowiedź na pisią propagandę.
  Tekst: Waldemar Kuczyński.

  Koalicja PO-PSL miała zostawić Polskę w ruinie.
  Oto te ruiny.

  ODCINEK PIERWSZY:
  – 460 mld. zł z budżetu UE;
  – 1000 km. autostrad,
  – 1200 km. dróg ekspresowych;
  – 12000 km. dróg lokalnych;
  – spadek zagrożonych ubóstwem z 45% do 22%;
  – najdłuższy w Europie (52 tygodnie) urlop rodzicielski.

  ODCINEK DRUGI:
  Pozycja w Unii:
  – Polak szefem Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej
  – z dofinansowania in vitro urodziło się 27 tys. dzieci; –
  – świadczenie rodzicielskie 1000 zł przez rok;
  – podwyżki płac nauczycieli o 44%.

  ODCINEK TRZECI:
  Od 2007 do 2015.
  – Długość życia z:(k)79,7 (m)71-do(k)81,1(m)73,5;
  – płaca minimalna z 936 zł do1750;
  – płaca przeciętna z 2691 zł do 3783;
  – bezrobocie z 10% do 7,9%;
  – nakłady na zdrowie z 41,5 mld zł do 66,1 mld.

  ODCINEK CZWARTY:
  – Z 2007 na 2015;
  -PKB na głowę do średniej UE z 53,8% na 70;
  – eksport z 387 na 682 mld.zł;
  – zatrudnienie osób w wieku 55-64 z 29,7% na 42,5;
  – liczba przedszkoli z 16.9 tys na 21,6 tys; liczba żłobków z 373 na 1798.

  ODCINEK PIĄTY:
  – 110 tys. młodym dofinansowano mieszkania;
  – 260 tys. firm powstało z pomocą państwa, w tym 100 tys kobiecych i 25 tys. osób 50+;
  – opieka przedszkolna na wsi z 23% (05) do 75%(15); wsparcie 1,5 tys starup-ów.

  ODCINEK SZÓSTY: 1,8 mln. bezpłatnych podręczników dla uczniów; 3-krotny wzrost studiujących niepełnosprawnych; termomodernizacja 800 tys. mieszkań; dziesiątki nowych elektrowni wodnych, 8 tys km światłowodów.

  APEL O UPOWSZECHNIANIE TYCH ODCINKÓW NA WSZYSTKICH MOŻLIWYCH PORTALACH. LAJKI WAŻNE, ALE UPOWSZECHNIANIE WAŻNIEJSZE.
  Ten apel jest tym bardziej istotny, że p. Marian właśnie napisał:
  „Opublikowałem pięć odcinków pokazujących efekty 8 lat koalicji PO-PSL. Będą dalsze. Dziękuję wszystkim, którzy udostępniają te odcinki, ale zdumiewa mnie nikłość odzewu. Ilu na mój profil zagląda działaczy i sympatyków KO-PO, PSL, ilu tu jest przeciwników PiS choćby wśród 5 tys znajomych. I taka reakcja??!! Przecież to obraz kompletnego tumiwisizmu. Gadacie bez przerwy, że PO tego nie umie, tego nie potrafi, a kiedy podejmuję próbę, żeby krótkimi kawałkami pokazać wielkość tamtego 8 lecia to wam wisi! Nie wiem, czy w ogóle warto tu siedzieć i tracić czas. Jeszcze raz bardzo dziękuję tym wrażliwym, którzy puszczają dalej te kawałki i proszę o kontynuację.”

 382. @ po angielsku
  agent, który zdradził sojuszników.
  Polska? hahahaha

  https://www.facebook.com/thedailyshow/videos/913660759007628/

css.php