Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Adam Bodnar

20.10.2019
niedziela

Cnota ocalona

20 października 2019, niedziela,

Niezła i politycznie kosztowna przygoda ominęła rzecznika praw obywatelskich dr. Adama Bodnara i jego zastępczynię dr Hannę Machińską.

W poniedziałek 21 października mieli odebrać w Berlinie Nagrodę Godności przyznaną RPO przez zasłużoną niemiecką Fundację Rolanda Bergera. Rzecznik i zastępczyni mieli już bilety do Berlina w garści i pokoje w Hiltonie. Laudację miał wygłosić przewodniczący Bundestagu, były minister spraw zagranicznych Wolfgang Scheuble. Nagroda uchodzi za prestiżową, jej laureatami byli m.in. prezydenci RFN Wulff i Koehler, Muzeum Żydowskie w Berlinie. (Po kilku latach Fundacja Bergera otrzymała nagrodę Muzeum). W jury zasiadali m.in. były sekretarz generalny ONZ Kofi Annan, były minister Joschka Fischer i znany polityk włoski Romano Prodi.

Firma Bergera (Berger Consultancy) jest największą i najbardziej znaną firmą konsultingową w Niemczech, uchodzi za wzór sukcesu gospodarczego. Jej właściciel cieszy(ł?) się dużym uznaniem, był członkiem 20 komisji rządowych, m.in. doradcą kanclerza Kohla do spraw prywatyzacji w byłej NRD. W ostatnich latach Roland Berger coraz częściej wspominał swojego ojca Georga jako ofiarę hitleryzmu. Był co prawda członkiem NSDAP, ale wystąpił z powodu przekonań religijnych.

Dr Bodnar i dr Machińska „siedzieli już na walizkach”, kiedy w piątek 18 października wybuchła bomba – znana gazeta niemiecka „Handelsblatt” ogłosiła wyniki swojego wielomiesięcznego śledztwa: Georg Berger nie był żadną ofiarą hitleryzmu, tylko wręcz jego beneficjentem. W latach 1931-44 był aktywnym członkiem NSDAP, ostatnią składkę zapłacił we wrześniu ’44. Pracował jako dyrektor finansowy Hitlerjugend. W 1937 r. został mianowany przez Hitlera radcą ministerialnym, a następnie dyrektorem generalnym w „aryanizowanym” (odżydzonym) przedsiębiorstwie w Wiedniu, gdzie mieszkał w willi skonfiskowanej Żydom.

Po wojnie wywinął się prowadzonej przez Amerykanów denazyfikacji i działał na niwie gospodarczej. Śledztwo „Handelsblatt” jest imponujące i może stanowić wzór dziennikarstwa śledczego. Artykuł opisujący całą historię, dzieje rodziny, rozmowa z Rolandem Bergerem, artykulik o willi w Wiedniu, rozmowa Bergera z historykiem izraelskim, który specjalizuje się w badaniu stosunków niemiecko-żydowskich itd.

Roland Berger się broni, ale mniejsza o niego. Dla nas ważne jest, że Adam Bodnar, jak tylko gruchnęła wiadomość o kłamstwach Bergera, natychmiast zrezygnował z przyjęcia nagrody, zachowując się mądrze i zdecydowanie. Strach pomyśleć, co by było, gdyby rewelacje „Handelsblatt” pojawiły się kilka dni PO wręczeniu nagrody, a nie kilka dni PRZED jej odbiorem.

Już widzę ten hejt: „Polski rzecznik praw obywatelskich nagrodzony przez hitlerowską fundację”; „Bodnar i Berger – dobrana para”. Tym razem amatorzy hejtu muszą obejść się smakiem.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 336

Dodaj komentarz »
 1. „republika, która może mieć ustrój demokratyczny (oparta jest wtedy na cnocie) albo arystokratyczny (oparta wtedy na umiarkowaniu warstw rządzących).”
  O „cnocie ocalonej” baron de la Brede et de Montesquieu nic nie wspomina . Umiarkowanie warstw rzadzacych … moznaby od biedy nazwac cnota umiarkowana nadwislanska , gdyby chodzilo o arystokracje polska ale przeciez JKM jest tylko jeden , o jego umiarkowaniu lepiej nie pisac a jego pochodzenie blizej niewiadome . Reszta tego towarzystwa wybitnie z nagonki . Jak to nazwac aby nie ugryzc ?

 2. Czyli główną i jedyną winą Rolanda B. jest to, że kłamał i mataczył na temat nazistowskiej przeszłości ojca Georga B.

  Jak to się ma do „dziadka w Wehrmachcie” na skali u amatorów hejtu?

 3. Ani Wullf, ani Köhler nie byli swietlanymi postaciami na stanowisku Prezydenta Federalnego, juz na poczatku tekstu rzecz wydala mi sie podejrzana. Köhler obrazil sie o maly szacunek dla jego wypowiedzi i podal do dymisji, Wullf wylecial z Belwederu pod naciskiem prasy za przyjmowanie prywatnych korzysci. M.in. urlop oraz tani kradyt na dom. Na ostatniej konferecji prasowej o 11:30 powiedzial, ze w poludnie opusci Belweder. Krazyl wic, ze ma jeszcze pol godziny na zapakowanie sreber.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @ olborski
  Zadał mi pan wiele pytań nie mam czasu i potrzeby na odpowiasanie na nie.Po czesci odpowiedziałe ale siedzimy na innych biegunach i moje odpowiedzi pociagaja nastepne.

  Odnośnie patentów było to 45 lat temu nawet świadectwa w moim archiwum .Jeden z patentow to sprawdzanie lin okretowych z złaczkami zaciskanymi na prasie.Liny i zlaczki były sprawdzane w laboratorium .Moja maszyna pozwalala sprawdzać liny o nieskończonej długosci.Gdy UB-WCY PROBOWALI MNIE SKAPTOWAC ZAROBKAMI POZWOLA WYJECHAC DO usa ja stwierdziłem ,ze jestem w PRL bardzo bogaty co przyjeli śmiechem.Po sprawdzeniu moich finansow zaczeli mnie zajezdzac od strony patriotyzmu.

  Noblistów Narodu wybranego mamy chyba wiecej jak trzy setki nie mam czasu to sprawdzic.

 6. https://www.youtube.com/watch?v=qQZpAzuXz8M
  Jasnowidz Jackowski przepowiada kto wygra wybory PREZYDENCKIE:
  Duda zostanie POŻARTY?

 7. https://kultura.onet.pl/teatr/krystian-lupa-w-rezerwacji-kosciol-ma-ogromna-role-w-udziecinnianiu-naszego/4srf0le
  — Jeśli mówimy o zepsuciu, to mówimy o elitach, czyli ludziach świadomych. Z drugiej strony mamy upadek świadomości w Polsce obywatelskiej, rozwój mas analfabetów politycznych — powiedział reżyser teatralny Krystian Lupa w „Rezerwacji” Katarzyny Janowskiej.

 8. Jakies … 10 (?) lat temu mialem juz odp. skojarzenia z JW. Ciagnelo mnie gdzies „Niezła i politycznie kosztowna przygoda ” nalezaloby „i” zamienic na „ale ”
  ” Przecież to trawestacja starego dowcipu z 1952 .
  Facet codziennie przychodzi do kiosku kupuje gazetę i przegląda pierwszą stronę , zgniata i wyrzuca do śmieci.
  – Czego Pan tam szuka, pyta wreszcie kioskarz ?
  – Nekrologu,
  – Ale przeciez nekrologi są na przedostatniej stronie.
  – Ten będzie na pierwszej ! „

 9. @ olborski
  Karmią was nagrodami jak za przeproszeniem gesi a Wy gegacie z zadowolenia.

  Pani Olga Tokarczuk dostała Nobla i ja ciesze sie ,ze na swiecie zwiekszy sie slawa Polski gdzie sie urodziłe .Podobnie jak pytano mnie o Lecha Walesę też zachwalałem jego chociaż gardze tym człowiekiem od 1981 r .
  Pyłał mnie pan o Ojca Dyrektora ?.Tu w USA takich Rydzykow mamy tysiace roznych wyznań dlatego USA sa potezne – spelniaja określona pozytywna funkcje.Podobnie jest z Rydzykiem ja i przypuszczam JK myslimy ,ze on na tym etapie rozwoju jest Polsce potrzebny.

 10. Redaktor Passent: „Śledztwo „Handelsblatt” jest imponujące i może stanowić wzór dziennikarstwa śledczego.”

  Zgadzam się, świetna dziennikarska robota.

  Jak zauważyłem notka biograficzna seniora tj Georga L. Bergera w niemieckiej Wikipedii została już zaktualizowana o informacje „Handelsblatt”. Podobnie jak w notce juniora czyli Rolanda Bergera odnotowano, że staremu, „wczesnemu” naziście (numer legitymacji NSDAP 547 083 z 1931), „specowi” od aryzacji majątku żydowskiego usiłował dorabiać martyrologiczną przeszłość. Trzeba naprawdę bezczelności by dochodzenie policyjne z 1942 o defraudację przeciwko nazistowskiemu karierowiczowi tłumaczyć represjami za antyfaszyzm.

  Natomiast Adam Bodnar zachował się po prostu przyzwoicie. Nie sądzę by akurat w jego przypadku za odcięciem się od tego gooowna stała jakaś kalkulacja polityczna.

 11. @ All
  Przyznawanie nagród ,przyznawanie grantów pomaganie stowarzyszeniom itp to forma penetracji i podporządkowywania słabszych silniejszemu co nasz Zachodni sasiad po 1989 r stosuje z zapałem.
  Panowanie nad jakims krajem to pozbawienie inteligencji i warstwy przywódczej.Niemcy i Rosja zrobiły to podpisujac wyrok w trakcie spotkania w Zakopanem w grudniu 1939 r przedstawicieli Gestapo oraz NKWD .Obydwa zbrodnicze rezymy mordowały inteligencje i elity w czasie II WW .NKWD wsplnie z niereligijnymi Zydami z Rosji oraz Renagatami polskimi i bandytami z PPR na terenach obecnej Polski zamordowali do 1956 r 170 tys polskiej inteligencji i warstwy przywodcze.

  Rezym komunistyczny w PRL przystapil do tworzenia nowej inteligencji.Różne rzeczy o niej można mówić ale w zdecydowanej wiekszosci ci ludzie byli malo przydatni Polsce i Polakom.Patrzyli na rozkazy z Moskwy zaś po 1989 r przestawili sie na kierunek Zachodni.

  Niemcy obecnie nie muszą okupowac -wystarczy jak tego typu inteligentów czy polityków przekupią.

 12. @ All
  Jestem ostatnim ktory by cos pozytywnwgo napisal o Wladymiryczu Putinie.Jednak on z doświadczeniem z KGB wie jak pracuje Zachód.Dlatego wszystkie fundacje i stowarzyszenia ,granty itp zabronil im dzialalnosci na terenie Rosji.To bła glówna przyczyna ,ze Reset sie zalamał.

 13. Geozak
  20 października o godz. 5:34

  „Polska szlachta mówiła ,że Sarmaci wprost pochodzą z Rzymu”.

  Po kolei. To oczywiście uporczywa legenda, ale pewne jest w niej coś na rzeczy. Słowianie przybyli na tereny obecnej Polski w VI wieku zastając tu pustkę po plemionach germańskich, którzy tworzyli wówczas swoje królestwa w dawnych prowincjach rzymskich ― to oczywiście efekt wędrówki ludów w okresie upadku cesarstwa rzymskiego na zachodzie. Zanim Słowianie przenieśli się nad Wisłę, Odrę i dalej na zachód w kierunku Łaby, przez wieki egzystowali na terenach na północ od Morza Czarnego. Starożytni historycy nazwali ich Antami i Sklawinami. Prawdopodobnie na tych terenach wchodzili w sojusze plemienne z sarmackimi Alanami, którzy opanowali wschód Europy po upadku potęgi Scytów. Tworzenie konfederacji plemiennych, celtycko-germańskich, sarmacko-germańskich, więc czemu nie słowiańsko-sarmackich, nie było w tamtych czasach rzadkością. Alanowie (Jazygowie) wchodząc w związki plemienne z Germanami i Dakami stanowili ciągłe zagrożenie dla rzymskiej limes na Dunaju od I do V w. n.e. W sojuszu z germańskimi Wandalami (którzy dłuższy czas przebywali nad Wisłą i Odrą) Alanowie ruszyli w V w. na zachód i utworzyli na terenie obecnej Portugalii królestwo (Regnum Vandalorum et Alanorum), później na 150 lat opanowali także rzymską północną Afrykę. Część Alanów została na Kaukazie, być może ich inna ich część na terenie obecnej Polski. Współcześni Osetyjczycy to dawni Sarmaci (Alanowie). Inna średniowieczna legenda o wandalskich korzeniach Słowian i Wandzie (imię Wanda=Wandalka) „co nie chciała Niemca”, może na to wskazywać. Oczywiście, nie tyle Wanda nie chciała go, bo był Niemcem, tylko może nie takim Niemcem. Germaninem na pewno, ale nie wiadomo czy Wandalem.

 14. Geozak
  „PiS Popełnil kiedys bład gdyż zlikwidował podatek od dziedziczenia – w USA wynosi 45 % i dzieci musza pracowac na swój majatek” .

  U nas nie ma takich fortun jak w USA. W Polsce dziedziczy się głównie mieszkania. O to chodziło, w sytuacji niedostatku mieszkań i ich wysokich cen na rynku pierwotnym. Kiedy Polska będzie bogatsza to taki podatek powinien być wprowadzony, może nie 45 proc. ale jednak.

 15. Bar Norte
  21 października o godz. 1:03

  „Natomiast Adam Bodnar zachował się po prostu przyzwoicie”.

  Moim zdaniem zachował się przyzwoicie, bo nie wiedział jak się zachować. Zrobił to na wszelki wypadek. Ciekawe, czy przyzwoite zachowanie zaostanie mu na dłużej? Ma jeszcze pół roku, później przewidziany jest do wymiany.

  Oczywiście, od nazistów trzeba się odciąć, ale od komnistów to już niekoniecznie. W czerwcu 2019 roku Bodnar w panelu dyskusyjnym na temat tzw. transformacji ustrojowej, ubolewał, że „grupa 50 tys. funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, którzy zostali pozbawieni praw emerytalnych, zalicza się do ofiar tej transformacji”. O ofiarach SB nie wspomniał, taki to przyzwoity rzeczcznik.

 16. @ All
  Tak to jest z nagrodami albo uzyskaniem stanowiska na Zachodzie ,to podstawowy warunek opluć Polaków a nawet nie wolno mówić i pisać prawdy.

  Nawet pisarka z Białorusi gdy dano jej jakos nagrode zaczeła wygadywać nieprawdy na temat Polakow.Biedny Norman Davies zawinił tylko ,ze pisal prawdziwe ksiazki historyczne o Polsce i wtedy lobby żydowskie nie wpuściły jego na żaden uniwerek amerykański.Podwinął ogon wrócił do Polski i zaczął nagadywać na PiS Być może teraz dadza mu jakoś nagrodę na pocieszenie.

 17. @ All
  Widze ,ze moderator sie zdenerwowal i moje komentarze nie przechodzą.

 18. Mauro Rossi

  „Moim zdaniem zachował się przyzwoicie, bo nie wiedział jak się zachować.”

  Nie Mauro, w dniu gdy ukazał się tekst w Handelsblatt Bodnar w oświadczeniu poinformował, że nie odbierze tej nagrody. Żadnych wątpliwosci nie miał.

  Zaś jeśli chodzi o przesładowanych w okresie PRL to państwo o nich dba. Sam przecież, jak pisałeś, cieszysz się dodatkiem kombatanckim i innymi przywilejami. O prawa tych ludzi RPO nie musi się więc troszczyć.
  Natomiast prawa nabyte (emerytury) funkcjonariuszy policji politycznej z okresu PRL zostały pogwałcone. Stąd jego interwencje.

  Wiem, że do problematyki praw człowieka z powodów ideologicznych czujesz niechęć tym niemniej może poniższa historia historia ci ją choć trochę przyblizy.

  Ostatnio RPO dziękował Misiewicz, który jakiś czas temu posiedział trochę w pudle. Jak napisał jedyną instytucją, która starała się mu pomoc było własnie biuro RPO. Tak to ujął Barłomiej Misiewicz (za TOK FM):

  „… niewielu jest dziś odważnych ludzi. Za to, może się pan znów zdziwi, ale chciałbym bardzo podziękować zespołowi Rzecznika Praw Obywatelskich. Ponadpolitycznie stanął w obronie moich podstawowych praw konstytucyjnych – mówi.

  Dalej były rzecznik MON podkreśla, że bez pomocy Adama Bodnara i prawników prawdopodobnie w dalszym ciągu byłby w areszcie. Bartłomiej Misiewicz przyznaje też, iż jest wdzięczny, że RPO „potraktował go jak normalnego obywatela, którego prawa są naginane”.”

 19. Drugi raz mi się to przydarzyło na blogu. Pierwszy raz jak inny pisowczyk piszący w zamorskiej polszczyźnie wywodził, że PiS ma plan na uzdrowienie szpitali i ten plan zrewolucjonizuje i udrożni i inne cuda na kija. Z rok temu to było, może póltora, teraz nikt nie pamięta co to był za plan, jak się nazywał ani o co chodziło. Po prostu rozpłynął się plan w cienki powietrzu PiSowskiej gonitwy obietnic i zaklęć. Teraz podobno odkurzają pt. „piątka dla zdrowia”, szpitale będą nowoczesne, kolejki do lekarzy znikną, w trzeciej kadencji zaznaczył prezes Kaczorek. Póki co kolejki się wydłużają, szpitale zamykają, Szumowski gada, suwerenowi bajdurki opowiada …

  Tym razem pytam się o likwidację kopciuchów dymiącym smogiem od Bieszczad po Świnoujście. No przecież PiS robi cuda nie widy, wdraża program, działa, jest „dobra zmiana” po PO-PSL, w łamanej polszczyźnie zza oceanu jestem pouczany. No jest, program „czyste powietrze”. Jest do wymiany 3,5 mln kopciuchów. Przez jeden rok trwania tego programu przyjęto 20 tys. podpisanych umów. Dlaczego tylko tyle? Bo nie ma forsy, która się rozeszła na pakiety wyborcze PiS. Ma być z Unii, kilka mld euro, ale Unia nie chce się zgodzić na to, aby ministerstwo środowiska rozdzielało forsę, bo to wbrew regułom. PiS nie chce, aby samorządy i banki kierowały unijną forsę do ludzi wymieniających kopciuchu. Wredna Unia stawia warunki i nie chce, aby wymieniano na piece węglowe, bo to też kopciuchy, tylko mniejsze. Mamy impas. PiSowy rząd forsy nie ma, Unia staje okoniem. W takim tempie kopciuchy znikną z Polski za 175 lat, jak dobrze pójdzie.

  Ale PiSiak będzie się upierał, że widział brzydkie kaczątko pływające w gliniance za młodu, i śni mu się ono po nocach, zatem … nic tylko prezes Kaczorek. Nawet lewatywa takiego nie uleczy.

 20. @ Mauro Rossi
  Odnośnie Sarmatów nie użyłem tego pojęcia ,że to jest udowodnione historycznie raczej jako rodzaj pewnej postawy.
  Odnosnie dziedziczenia zgadzam sie z panem.Wdodatku uscislam ,ze w USA ten podatek dotyczy majątku powyżej $ 5 mln .Środki pieniezne ,papiery wartościowe nawet udziały w korporacjach łatwo to spoecom rozpłynnic przed opodatkowaniem.Gorzej maja farmerzy gdyz z farma nie da sie wiele zrobić.Dlatego przejmujacy farmę syn musi wziasc pożyczke w banku na zapłacenie podatku w ciagu 18 m-cy gdyż w przeciwnym wypadku farma będzie skonfiskowana przez rzad federalny.

  Pisze pan ciekawe komentarze zas ja musze troche wstrzymac sie z brzydkim nazywaniem tu piszacych gdyz ulubiony mój dyskutant ( wielki znawca USA ) mAD mARX OBRAZIL SIE NA MNIE .

 21. @Bar Norte

  Kalkulacja polityczna to nie, ale przecież dojrzał niebezpieczeństwo.

  Salomon Korn z Frankfurtu opowiadał już przed kilku laty, że istnieje legenda, czyli głębokie przekonaniu wielu młodych ludzi, „że ich dziadkowie ratowali Żydów”. Salomon Korn nie żartował, kiedy mówił, że zjawisko jest tak powszechne, że wychodzi na to, że w Rzeszy było więcej ratujących niż Żydów (a tych było około 500 000).

 22. @ All
  Onosnie naszej najnowszej Noblistki z której jestem bardzo ale bardzo dumny.

  Pozwolę jednak zauważyć ze nie chce aby Noblistka zagladała mi do talerza i pouczała co mam ja ,moje dzieci i wnuki jeść.

  Pani Noblistka chce oblożyc akcyzą mięso wołowe przypuszczam ,ze uwierzyla w teorie ,że krasule i byczki fernando powoduja efekt cieplarniany CO2.Chyba pozwoli żyć zubrom i bizonom i one zostana gdyz jest ich niewiele.

  Jednak jak zaczynam wiazac te wszystkie teorie głoszone przez celebrytów,Noblistki i inne puste gadajace głowy o CO 2 ,LGBT i inne wymyslane nowinki to zaczynam to wiazać w ciag logiczny dlaczego to sie pojawiło jest tak trendy i gloszacym za to sie placi i wynagradza.

  Wezme wołowine ?.Naród wybrany majacy chyba z trzy setki Noblistów uwielbia wołowinę.Małym dzieciom od niemowlecych lat gotuje sie rosołek z wołowiny.Dlaczego – prosta przyczyna Medrcy zauważyli ,ze mięso wołowe i z niego potrawypotrawy sa niezbedne do uksztaltowania wzrostu i pracy mozgu od młodzieńczych lat.Również wolowina potrzebna jest dorosłym Oczywiście wolowina jedna nie jest równa drugiej.Krowy chowane w naturalnych pastwiskach ich mieso jest najbardziej wartosciowe dlatego nasza wolowina szła zawsze ciurkiem do Izraela.Jest jednak specjalne miejsce na swiecie gdzie znajduje sie specjalny rodzaj krow oraz pastwiska z najlepszą wołowiną.Jest to płn.Szkocja i to mieso jest najbogatsze w wspomaganie pracy mózgu a nawet ma wlaściwosci lecznicze.Przecietnego Kowalskiego nie stac nawet na jednego kotleta z tego miesa w miesiącu.Zaś bogaci te mieso wcinaja trzy razy w tygodniu i nie wiem czy nasza Noblistka o tym wie.Po odebraniu nagrody czesci finansowej radziłbym zaopatrzyc sie jej w te drogie mieso wolowe to szybciej napisze kolejna ksiazke gdyz skarżyla sie ,ze ma zaleglosci. Japonia nawet na swoj rynek nie chce wpuscic miesa wolowego z Texasu które słynie z jakości gdyz nie chce aby mozgi dzieci japońskich dzieci jadły mieso wolowe niewiadomego pochodzenia.Kto wie czy to nie wyglada ,ze trzeba mlodym Polkom i Polakom usunac wołowine z diety aby wkrótce stali sie Narodem imbecyli i latwo im wmowic ,ze sa jakos trzecia plcią.Pisałem już wam co wkrotce sie stanie gdy Silicon Valey wprowadzi wam AI imbecyle beda bardzo przydatni dadza sie sterować gdy im sie wczepi na polecenie UE czipy.

  Tu jest ciekawostka ? AI wymaga posiadania horrendalnych ilości energii.Serwery Google i Mikrosofta zużywaja energii wiecej niż cala Polska.Najszybszy komputer ( już jest analogowy nie digital który zbudowal Google ) ) wymaga pracy w temperaturze prawie bezwzglednej czyli – 273 stopni Celsjusza i potrzeba olbrzymich ilosci energii .Oczywiscie oni sobie poradza z tym problemem slońce w niektórych stanach świeci 80 a nawet 90 % w roku wiatru też nie brakuje..Gazu i ropy ilości nieprzebrane ,zamyka się elektrownie atomowe lub rozbiera.Ostatnio rozebrano elektrownie atomową w Zion nad Michigan w odległości zaledwie od mojego domu 35 km.W moim stanie jest węgiel kamienny o niskim zasiarczeniu przykryty warstwa 200 m ziemi.Wydobywać jego mogą maszyny automatyczne.Moje rachunki za energie zjechały w ciagu 5 ostatnich lat o 40 %.Wyjeżdżam z domu zmniejszam ogrzewanie gdy mam wracać I- phonem z daleka ustawiam temperature i moge regulowac wiekszosc urzadzeń domowych.Smart Grid i liczniki smart kazdy posiada i ja też. Wkrótce setki tysiące samochodów w garażach beda ladować tańsza energie nocną.Smart grid powie elektrowniom ile energii załadowano w akumulatory Na parkingu w pracy Amerykanin sprzeda energie zaladowano w nocy i zarobi na tym a forsa pojdzie na jego konto.Tu nie zakłada się fotowoltyki na prywatnych domach chyba gdzies na odosobnieniu.Powstaja farmy fotowoltyczne i ja na takiej farmie moge kupić dowolna powierzchnie paneli.Zainwestowana forsa w udzial w farmie to zysk do 8% plus mam energie za darmo, zaś w banku zarabiam zaledwie 1%.Doszlo do tego ,ze farmerzy zamiast obsiewac pola to dzierzawia je pod farmy fotovoltyczne.1 akr ziemi pod farmę to rocznie dla farmera do $ 1200 co jest więcej niż gdyby wydzierzawił pod uprawę.Oczywiscie farmy powstaja też na nieużytkach.Farmerzy w Illinois maja dodatkowy dochód ze sprzedaży praw na wydobycie gazu łupkowego- w USA prawo wlasnosci w glab ziemii.

  Jak takim wezwaniom ma podołac Polska rządzona przez PiS .Skazać sie na biedę w imie nacisku Macrona który ma elektrownie atomowe . Zaskoczyło Macrona twarde stanowisko Rzadu i ludzi nie łasych na nagrody ,granty czy inne przekupstwa zagraniczne.Hola ,hola my nie PO-PSL zamkniemy kopalnie ale Macron wybuduj 3 elektrownie atomowe nam za friko lub za ślimaki jakie ci bedziemy dostarczać zas Niemcy kolejne 3 choćby w ramach reparacji po II WW.Ciekawe co by wybrali ci co chca zamykac kopalnie i krytykują ruski węgiel -czy umierac juz z zimna zimą a latem z gorąca czy nie zamykać i umierać w wieku 60-70 lat.Można rozwiazać ten problem rozsadnie kopciuchy na wegiel zlikwidować domy ogrzewane na gaz lub prądem zas elektrownie maja filtry i puszczaja wyżej spaliny niegrozne dla ludzi.

  Sprytny Kaczor napomknął ,że poczeka na zatwierdzenie budzetu UE aby nie rozćwieczyc Macrona.Uchwalony budżet i wtedy Deal z Amerykanami.Powstanie 10 elektrowni atomowych nowej generacji opracowanych w Narodowym Instytucie Energii Colorado .Polska z udzialem firm amerykańskich bedzie sprzedawac energie na całą Europe i Niemaszki lakomie będa sie przygladaćplując w brode dlaczego zlikwidowali wlasne..

  Tu dochodzimy do sytuacji dlaczego macie 6 tys żolnierzy USA i NATO stałe bazy.Nasi żołnierze nie są w Polsce aby bronili Kowalskiego przed Rosją – oni są tam po to aby bronili przyszłe inwestycje USA w tym rejonie.Czy ja podatnik amerykański jestem taki głupi że mam płacić podatki aby bronił PiS ,czy jeszcze gorzej durnowatych z PO to podatnik amerykański nie jest taki głupi i naiwny

  .Pociesze was stare przysłowie mówi lepiej z bogatym stracić niż z biednym zyskać.

  Ciekawym polecam dlaczego polubiłem od lat chłopiecych Kaczorka jest to opisane w poprzednim felietonie.

 23. @ All
  Dzieciom od lat niemowlecych gotuja rosołek z wołowiny z dodatkiem malutkich klopsików z wolowiny w rosolku.

  Jest udowodnione duże prawdopodobieństwo ,ze mama bedaca weganką w długim okresie życia jeśli nie skonsultuje tego z lekarzem dzieciecym jest duza pewnosc na urodzenie dziecka niedorozwinietego umysłowo.

 24. A prezes TK przyjął order od papieża za wartości katolickie w wyrokach. Pierwej jestem katolikiem a potem prawnikiem dziękował prezes. Tak sobie myślę,że w rodzinie papieży był Pius XII kolaborant III Rzeszy i sponsor uciekających z Europy nazistów. Świętemu Cesarstwu Rzymskiemu Narodu Niemieckiego nie odmawia się… Od katolika wymagaj więcej…

 25. @ All

  OJ ,Oj ,Oj – Kaczor ,PAD ,PMM zapewne nigdy nie zasłuża na zaden medal ze strony Niemców choćby nagle stali sie Najwiekszymi Demokratami i zaproponowali szefostwo TK prof.Rzeplińskiemu zas prof.Gesdorf wydlużyli kadencje do końca zycia.

  Powód jest prosty te chamy Pisiory spowoduja ,ze Niemaszki straca grube pieniadze a byc moze Dotsche Bank zostanie przejety przez Glape i NBP.

  Sprawa jest prosta – gaz,ropa,rurociągi ,energia.Po wygranej PiS w konsorcjum Gazprom ,firmy niemieckie,austriackie i wloskie zgrzytano ząbami.To co mialo dla Rosji i Niemców znosic zlote jaja czyli Nordstream I i kończony II moze byc wielka katastrofa.Kaczor cały czas kwestionowal te projekty zas rurociag niemiecko -rosyjski Opal swierzo oddany do użytku po stronie niemieckiej Odry laczący sie z rurociagami az po Adriatyk Kaczor wywalczyl prawo do dysponowania polowa jego przepustowosci.Czyli dla gazu przywożonego do Polski z USA wstretny i podły Kaczor bedzie transportowal gaz Polski.W dodatku Kaczor z rozmachem buduje rurociąg Duński i kupil ostatnio 3 licencje na wydobycie gazu i ropy od Norwegów.To i kilka innych zmow PAD-a i Kaczora z Jankesami może spowodowac ,że Teksas i Luizjana wejda szerokim łukiem przez Polske do Europy.Wtedy Nordstreamy z gazem pozbawionym renty zarobku 40 % dla konsorcjum wpadnie w kłopoty a kredyty udzielal w wiekszosci Dotsche Bank.Zapowiada sie w przyszłosci wieki kłopot dla Niemaszków jeśli dalej bedzie rzadzil ten wstrętny okropny Kaczor .Jak tak można mowic ,ze ob dogoni Niemcow – pyszalek zapomnial dodac przy wspolpracy z Amerykanami.

  Piszacych tutaj ja Lewy ,teo,Mad Marx te dyrdymały zapytam tylko dlaczego to uwielbiany Donald Tusk nigdy nie blokowal Nordstream zas juz bedac Królem Europy nie zablokowal Opala w czasie jego kadencji tylko PiS procesowal sie o to – smialo koledzy,smialo jestescie tacy madrzy.Gdyby nie PiS gaz by podrozał conajmniej o 40 % jako haracz dla konsorcjum niemiecko- rosyjskiego zas nigdy byscie nie zastapili kopciuchow na piec gazowy do ogrzewania – mój ma wydajnosc 95 % proc i nie wydziela przez komin gazów tylko pare wodną.

  Jesteście tacy madrzy pisiory glosujace na Kaczora ,to Jackowo ciemne itp.Jeszcze raz powtórze elity i polityków których popieracie zostali przekupieni srebnikami które nazywaja sie grantami,nagrodami,itp,itp.

 26. @ All
  Dla zaciekłych wrogow KK w Polsce informuję ,ze w ostatnia sobote o godz 5 pm rozpoczela się msza celebrowana przez bp.Rojasa wprowadzajaca nowego ksiedza z Polski na proboszcza naszej parafii
  St.Thomas of Villanova w Palatine ,Illinois.Zmienil on dotychczasowego proboszcza z pochodzenia polskiego ale nie mowiacego po polsku.Zawsze ptrzyłem i patrze na niego z podziwem chociaz porusza sie z trudem i uzywa wozka elektrycznego.To zachowanie i wygląd Sarmaty.Jakos kojarzyłem jego z ksiedzem Kordeckim .
  Zastanawiam dlaczego wielu ksiedzy z Polski odrzucił a wybral obecnego proboszcza na nastepce.Nowy niesamowicie przystojny zachowujacy sie pewnia jak Amerykanin.Wikarzy z Polski byli winieni ,ze Polacy chociaz duzo przychodzi na msze to taca niewielka.Niestety nasi rodacy przyjada Lexusem a na tace rzuca dolarka.Utrzymanie koscioła ,parkin sale katecheczne ,przedszkole szkola podstawowa z sala gimnastyczna i basenem ,urzadzenia sanitarne sala dla matek z malymi dziećmi plus doskonale wyposazenie to kosztuje.Proboszcz daje zatrudnienie 10 osobom nie wymieniajac szkoły.Nowy proboszcz zapewne bedzie dobrze przyjety przez Amerykanów i oni nie poskapia grosza.

  Wkrotce wiekszosc parafi katolickich w USA zostanie przejetych przez polskich ksieży ,jest duże zapotrzebowanie.W naszej parafi bedzie dwoch ksiezyz Polski.
  – to jest ważne gdyz w USA jest 90 mln katolików wciaz przybywa Meksykanow bardzo religijni.

  Uroczystosc zakończyła sie przyjeciem z doskonalymi potrawami może na 800 osob kilka dań nawet dwa rodzaje pierogow.dużo roznych ciastek .Napoje alkoholowe to piwo,wino biale i czerwone – dzieci i mlodzieży nie bylo na przyjecie.

  Jesli ktoś jest ciekawy jak wyglada moj kosciol parafialny ,nazwiska ksiezy itp wystarczy wyguglowac st.Thomas of Villanowa Palatine IL.com

 27. Nie ma tzw.polskich księży skoro oddali się na służbę Watykanowi. To sługi/janczarzy papieża mówiący po polsku lub z Polski. Ich misja u jankesów niewiele różni się od Zimbabwe. Modlić się za papieża i jego dworzan…Tak sobie myślę czy modlą się po polsku za pomyślność urzędującego prezydenta nad Wisłą…

 28. ..z pomocą ruskich pierogów Putin przekabaci. Tak sobie myślę,że przez żołądek do…a po jabolu do bloga…

 29. wołowina, naród wybrany, nobliści. Jeszcze płoty – wygląda na to że kolega samotny, nie ma do kogo ust otworzyć – ja się nie dziwię po tym jak pan obmówił publicznie przyjaciela(?) szukając niedoskonałości w otoczeniu.
  Ps. każdy inaczej postrzega rzeczywistość, stąd nie będę narzucać się ze swoim doświadczeniem życia w US.

 30. Oczywiście pochwała zachowania Adama Bodnara jak najbardziej zasadna, Gospodarz jako człowiek światowy zna i dostrzega różnicę pomiędzy przyzwoitością a jej brakiem.
  Tu mam prośbę o bardziej wnikliwe czytanie wypowiedzi koleżeństwa i podjęcie środków zaradczych przeciwko jawnym przykładom łamania regulaminu blogu.

 31. Szedł bucy V lasem
  Pogryzły go żmije
  Żmije wyzdychały
  A bucy V żyje !
  oj dana oj

 32. o tym jak były system zamordował ukochaną córkę Poety i w konsekwencji doprowadził jego samego do przedwczesnej śmierci.
  https://kultura.onet.pl/wiadomosci/wnuczka-wladyslawa-broniewskiego-moja-matka-nie-popelnila-samobojstwa/zykg5gq
  Zastawiam się czy współcześni dziennikarze są rzeczywiście tacy durni, czy też koniunkturalni, może jedno i drugie. Na pewno mają niewiele wspólnego ze swoimi kolegami z „Handelsblatt” .

 33. @
  „Rz” o szczegółach umowy Mariana Banasia z byłym żołnierzem AK. „Bardzo korzystna dla szefa NIK”

  W umowie Banaś zobowiązał się utrzymywać mężczyznę, zapewniać mu opiekę i leki – średnio 500 zł miesięcznie przez pięć lat. Oznaczało to, że Banaś miał ponieść pięć razy niższe koszty od wartości otrzymanych budynków.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25329497,rz-o-szczegolach-umowy-mariana-banasia-z-bylym-zolnierzem.html#s=BoxOpImg7

 34. to już było ale warto przypomnieć

  I poniosło, poniosło, poniosło
  Na całego, na umór, na ostro
  I listopad pijany, i bies
  A mnie gardło się ściska od łez
  https://www.youtube.com/watch?v=XPFZ-GPG4Xs

 35. Tryzub czyta prasę Lachów może więcej co słychać u banderowców kiedy uderzą na Przemyśl. Tak sobie myślę,że banderowska sotnia u jankesów ma się dobrze. A nawet na blogowaniu zarabia…

 36. @żabka konająca
  21 października o godz. 6:36
  Ps. każdy inaczej postrzega rzeczywistość, stąd nie będę narzucać się ze swoim doświadczeniem życia w US.

  A narzucaj się jak najbardziej (proszę), bo np. ja wolałbym, żeby mniej Polonii amerykańskiej głosowało na PIS i na wołowinę i żeby poglądy Geozaka nie były dominującymi „za kałużą”.

  Zdaje sie, że Mitch McConnell znalazł sie równi pochyłej i przyjął kierunek „w dół”.
  Pzypuszczam, że MM jest również za wołowiną 🙂
  Mitch McConnell’s Angry Radio Interview

 37. Oto dlaczego obudzilem sie w srodku nocy – Sztuczna inteligencja potrzebuje horendalnych ilosci analogowej wolowiny
  Jak tu teraz zasnac ?! No jak? Nie ma innej rady .. trzeba sobie ulzyc tak jak to robia krowy – analogowo

  „.Kto wie czy to nie wyglada ,ze trzeba mlodym Polkom i Polakom usunac wołowine z diety aby wkrótce stali sie Narodem imbecyli i latwo im wmowic ,ze sa jakos trzecia plcią.Pisałem już wam co wkrotce sie stanie gdy Silicon Valey wprowadzi wam AI imbecyle beda bardzo przydatni dadza sie sterować gdy im sie wczepi na polecenie UE czipy.
  Tu jest ciekawostka ? AI wymaga posiadania horrendalnych ilości energii.Serwery Google i Mikrosofta zużywaja energii wiecej niż cala Polska.Najszybszy komputer ( już jest analogowy nie digital który zbudowal Google ) ) wymaga pracy w temperaturze prawie bezwzglednej czyli – 273 stopni Celsjusza i potrzeba olbrzymich ilosci energii „

 38. Babka była stara
  Zęby mniała – pniaki
  Pupę miała zdrową
  bucy V sforsował.
  Oj dana oj.

 39. @
  TVPiS fałszywie oskarżyła Giertycha i Sikorskiego o fake.
  Jak się okazuje, Kaczyński wstydzi się swojej przeszłości do tego stopnia, że własne, oryginalne zdjęcia w czerwonych komunistycznych kokardach, które były wyrazem poparcia dla partii, nazywa dziś fotomontażem…
  Poznajcie zatem historię białostockiej fotografii doktora Jarosława Kaczyńskiego z PiS z czerwoną kokardą
  https://bialystok.wyborcza.pl/bialystok/7,35241,25328088,historia-bialostockiej-fotografii-doktora-jaroslawa-kaczynskiego.html?fbclid=IwAR0kF3ui4AZY3nM9Ts9okLC2JvNeMBTOysF5jhJAxCusgWEYAmTTT86G2IE
  real_nick 20.10.2019, 15:24
  Co tu dużo mówić?Kaczyński to cyniczny konformista, taki obywatel Piszczyk. I podobnych konformistów, jak Kurskiego czy Piotrowicza trzyma przy sobie. Za komuny, żeby nie nadszarpnąć kariery zawodowej, chodził na pochody pierwszomajowe, podczas gdy inni kiblowali w więzieniach. Teraz, sprzysiągłszy się z kościołem i faszystami, obsługuje siły reakcyjne.

 40. Ponoć Rosja wpływa na wybory nad Wisłą sprzedając najlepszy węgiel w okolicy. Aby napalić wyborców na ….Tak sobie myślę o węglu wyborczym…odpłatnym.

 41. Sciaga dla postzasciankowej teolozki 404…

  Dla niewtajemniczonych; jakiekolwiek uogolnianie, jakichkolwiek cech czy postaw na caly narod, grupy wyznaniowe, spoleczne jest postawa conajmniej ksenofobiczna, jesli chodzi o zydow z pewnoscia antysemicka.

  Nie chodzi przy tym o to czy postrzegamy ich pozytywnie czy negatywnie. “Kultura polska jest zazydzona, powaznie zagrozona w swojej czystosci przez udzial w niej zydow. Polska dusza jest przez nich zatruwana, a przynajmniej wywlaszczana. Obcy rasowo tworcy musza byc wykluczeni z kultury rdzennie polskiej.

  Bojkot ekonomiczny trzeba polaczyc z numerus clausus i doprowadzic do numerus nullus, by zapobiec zydowskiemu zalewowi”. Oto niektore przyklady z jezyka (mowy) endekow. ONR organizowal ciagle burdy antysemickie na uczelniach. Od bezpodstawnych oskarzen i zwymyslan po czyny bojowek poslugujacymi sie nozami, lomami zelaznymi i zyletkami przytwierdzonymi do drewnianych rekojesci.

  Gazeta Warszawska uzasadniala, ze wyznawca judaizmu nie moze uczyc chrzescijan historii Polski (obcosc krwi, instynktow, pochodzenia, psychiki wyklucza rzetelne badania). W “ Malym Dziennku” zalozonym przez ojca Kolbe pojawiaja sie po roku 1936 projekty izolowania Zydow, az po ich usuniecie z pewnych obszarow, np. zabronienia zwiedzania Tatr, czy zmuszenie do opuszczenia Warszawy.

  Rowniez Gdynia miala stac sie czysto polskim miastem. “Panstwo narodowe” domagalo sie wyeliminowania Zydow z miast i miasteczek wschodniej oraz centralnej Polski. .

  Ksiadz Trzeciak projektowal dla Zydow getto i zolte laty. “Przeglad Katolicki” w dniu 5.03.1939 roku w korespondencji z Berlina stawial pytania dotyczace nowotworu zydowskiego w lonie niemieckiej macierzy, slepego i gluchego pierwotniaka. Jakie prawo istnienia moze miec zydowski narod-karzel? Co to za ludzie, ktorzy chalatami opasali kule ziemska.

 42. @
  TAKICH SENATORÓW WPROWADZIŁ PIS DO POLSKIEGO SENATU

  Tapicer z wykształceniem podstawowym i antysemickich poglądach został wprowadzony przez PiS do Senatu RP.

  Pan antysemita nazywa się Bonkowski i przez ostatnie 4 lata reprezentował partię Prawo i Sprawiedliwość w Senacie.

  Posłuchajcie Państwo sami, jakie poglądy ma ten człowiek na temat polskich noblistów.
  https://www.facebook.com/osrodek.monitorowania/videos/955043724853884/

  Q**, ja p***, ale faszystowski beton

 43. Niebieskie oczy miała
  bucyfała chciała.
  Leciał pies przez pole
  Ogonem wywijał
  bucy V żonaty !
  Wesoła bestyja !
  Oj dana oj.

 44. 100 i galareta lasuje mózg. Tryzuba stać jedynie na przedruki z mediów Lachów. Tak sobie myślę,że banderowcy nie byli inteligentną rasą dlatego na Wołyniu mordowali szlachetnie urodzonych.

 45. Siedziała na dębie
  Dłubała se w gębie a
  Ludziska głupie myśleli
  bucyfała za wszosz wzieli
  Oj dana oj.

 46. Czy tryzub po 100 i galarecie dogoni Tokarczuk. Tak sobie myślę,że to bardziej CEPELIA.

 47. Bucy V jest u Putina
  jeszcze mu nie
  zrzedła mina
  oj dana oj

 48. oj dana… marne te banderowskie czastuszki. Oj… kojarzy się z torturami banderowskimi przypalania stóp ogniomistrza Kalenia. Tak sobie myślę,że banderowska natura kusi do obsmarowywania Lachów z pomocą cudzych tekstów. Ptasiego móżdżku czastuszki z częstochowskimi rymami nie zastąpią.

 49. @Geozak
  21 października o godz. 4:52
  „Pani Noblistka chce oblożyc akcyzą mięso wołowe przypuszczam ,ze uwierzyla w teorie ,że krasule i byczki fernando powoduja efekt cieplarniany CO2.Chyba pozwoli żyć zubrom i bizonom i one zostana gdyz jest ich niewiele.”
  Co Pan za bzdury wypisuje? Niech pan nie przypuszcza tylko postara się odnaleźć w sieci zapis spotkania noblistki z nami, z wrocławianami. Może wówczas przestanie pan wypisywać głupstwa na temat pani Olgi
  Zdanie o akcyzie na mięso było metaforą, a przyczyna u podstawy której leżała ta wypowiedź jest zupełnie inna niż ta, którą pan sugeruje. Poza tym pani Olga Tokarczuk jest daleko od zaglądania komukolwiek gdziekolwiek. W odróżnieniu od tych, których pan przywołuje jako niezmiernie potrzebnych Polsce.

 50. Siedziała na sośnie,
  Krzyczała radośnie,
  bucyfała mamy
  kiedy mu sprostamy
  oj dana oj

 51. Mauro Rossi 21 października o godz. 1:20 cytując Geozaka -„PiS Popełnil kiedys bład gdyż zlikwidował podatek od dziedziczenia – w USA wynosi 45 % i dzieci musza pracowac na swój majatek” .
  odpowiada: –U nas nie ma takich fortun jak w USA. W Polsce dziedziczy się głównie mieszkania. O to chodziło, w sytuacji niedostatku mieszkań i ich wysokich cen na rynku pierwotnym. Kiedy Polska będzie bogatsza to taki podatek powinien być wprowadzony, może nie 45 proc. ale jednak.

  Mauro Rossi,
  nie pieprz bzdur, bo w ustawie można było wprowadzić ograniczenie co do wartości dziedziczonego majątku.
  Nie czaruj, tylko powiedz, kto i ile z PiSu wziął od beneficjentów kapitalizmu kompradorskiego za zniesienie podatku spadkowego. Nawet świr Korwin-Mikke nie ma wątpliwości, że ta pisowska ustawa nie była jedynie wynikiem kretynizmu tej Twojej partii. To z powodu tej ustawy, która w cywilizowanych krajach jest nie do utrzymania Jan doktor Kulczyk się podobno rozstał z tym światem by progenitury ucywilizowanie ustawy spadkowej nie dotyczyło.

  Czego jeszcze nie wymyślisz by bronić pisowskiej, złodziejskiej mafii. Uzasadnij, że należało wydać pół miliarda na obrazek zamiast skrócić o wiele lat kolejkę oczekujących na wymianę stawu biodrowego, na przykład. Będziesz chciał znowu wmówić, że należało zrobić taki interes z mafią pochodzenia arystokratycznego?
  Wal się.

 52. Po obecnych wyborach jest jasne, że Prezes JK nie ma szansy na realizacje planu przejęcia władzy w Polsce. Liczył na poparcie ponad 55% , a wyszło 43 i utrata senatu. Teraz już większość posłów pis nie wierzy w geniusz JK i wie, że żadnego przejęcia władzy na stałe nie będzie. Na dokładkę wszyscy wiedzą, że prezes jest poważnie chory, co oczywiści wzmaga apetyty na przejęcie władzy w partii. Już obecnie to widać , a rywali jest wielu. Partia Gowina i Ziobry osiągnęła w wyborach dobre wyniki i każda z nich ma możliwość blokowania wspierając opozycję i Kaczyński ma problem i musi się bardzo z nimi liczyć.
  Wszyscy znaczący w PiS wiedzą, ze teraz trzeba walczyć o swoje bo czasu niewiele , a popularność partii będzie spadać.
  (nie ma już czym kupować wyborców) .
  Wódz przestał mieć sukcesy i to już jest jego koniec.
  Walka o władze zawsze kończy się znacznym osłabieniem i jak źle pójdzie PiS może zakończyć swe rządy przed upływem 4 lat.

 53. Maćku G.,
  najfajniejsza jest sprawa Banasia. Marian „Kryształ” Banaś na prezydenta! Nie boi się ani PiSu ani prezesa! Nikt mu o 5 rano, zanim dobrze wstanie z łóżka nie będzie kazał podpisywać wątpliwych prawnie ustaw przegłosowanych o pierwszej w nocy i zatwierdzonych przez karczewski senat o 3, bo ma ich wszystkich w dupie.

 54. @ Bar norte
  Pozostaje mieć nadzieję, że p. Misiewicz wyciągnie wnioski z sytuacji w której się znalazł. Ma więcej szczęścia niż Lepper, ale też nie zajmował tak ważnego stanowiska…..

 55. Pisowska dbałość o budżet. Dziewięć sal operacyjnych w szpitalu na Banacha zamknięto z braku kasy. Będą oszczędności w ZUSie. Średnia życia Polek i Polaków znowu „wzrośnie” o minus ileś lat?

 56. Wystarczy nie grzeszyć a zdrowie wróci. Katolicy nie powinni być leczeni w ramach klauzuli sumienia lekarzy. Tak sobie myślę,że chrzest jest wyborem drogi życiowej na dobre i na złe.

 57. Bucy V cieniutko przędzie
  Putin siedzi mu na grzędzie
  oj dana oj.

 58. Publicysta lewicowego portalu Krytyka Polityczna nagrał alternatywną wersję Mazurka Dąbrowskiego w 2015. Śpiewał „Marsz, marsz, uchodźcy”. Kilka dni temu w jego sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy. Batalia prawna trwała długo, zaangażowali się w nią m.in. prawnicy z biura RPO.
  https://wolnemedia.net/marsz-marsz-uchodzcy/

 59. Banderowcy kiedyś też hajlowali: faszyzm,ein…Tak sobie myślę co w głowie to na języku… Może teraz będzie bawarska czastuszka: oj…

 60. Bucy V nożykiem macha
  dźga na oślep,
  broni Lacha
  oj dana oj

 61. Miało być o bauerach,że np. siedzi… a potem jodłowanie hajli…Tak sobie myślę o banderowskiej czastuszce z germańskim wątkiem…

 62. Mr. Geozak,
  W sieci nie nie brakuje informacji, których wynika, że- wbrew temu, co twierdzisz – Tusk bardzo aktywnie sprzeciwiał się instalacji obu „Nord Streamów”. Tutaj odnośnik do sprawy NS II i roli, jaką probował odegrać Tusk. Poległ, ale walczył.

  „Totalna klęska Polski ws. Nord Stream 2. Tusk poległ w walce z Junckerem”
  https://forsal.pl/artykuly/1050080,nord-stream-2-budowa-gazociagu-ue-niekorzystne-prawo-dla-polski.html
  Przy okazji – warto też pamiętać, o tym, co było powodem decyzji budowy obu rurociągów i dlaczego nie idą one przez Polskę, lecz ją omijają.
  Nie wiem, czy łżesz świadomie, czy jest to rezultat niewiedzy albo wiedzy czerpanej z polonijnych pisemek i polskiej tv publicznej w oraz po — mszalnych wymian poglądów wyjechanego suwerena z „milłoków”.

  Każdy ma prawo do marzeń, każdemu te wolno bredzić, z obu tych praw skwapliwie korzystasz. Poradziłem Ci nie dawno, żebyś się zajął pisaniem powieści lub przynajmniej opowiadań z dziedziny sc-fi, political-fiction oraz historical-fiction, ponieważ każdy z Twoich wpisów kwalifikuje się, do któregoś z tych gatunków. O Twoich „aj -doktorach” już pisałem, tzn. odniosłem się do tego, ale tylko część Twoich chorych wizji. Równie chore są Twoje prognozy dotyczące Polski, jako mocarstwa, co najmniej europejskiego stojącego na czele sprokurowanego przez siebie Międzymorza, a wspieranego przez USA niczym Izrael. Na blogu Hartmana prognozowałeś rychłą świetlaną przyszłość Polski – USA szykuje Umęczonej cudy nad cudami i jeszcze raz cudy. Lada moment staniemy się potęgą gospodarcza i militarną, bo według Ciebie Stany chcą stworzyć przeciwwagę dla państw starej Unii, a najbardziej dla Niemiec. Gdyby Polska była miejscem rzeczywiście miejscem tak ważnym strategicznie dla USA, to korzystalibyśmy z tego, co najmniej tak jak Turcja, my natomiast musimy się prosić i jeszcze słono za to płacić. Inwestycje amerykańskie w Polsce wyglądają bardzo mizernie i nic nie wskazuje na to, by cokolwiek miało się w tej materii zmienić. Można odnieść wrażenie, że Amerykanie boją się w Polsce inwestować. Jakoś się to kłóci z Twoimi wizjami.

 63. Wrogów wszędzie jest bezliku
  bucy V ma, ch…. w mliku.
  oj dana oj
  ( Tak sobie myślę, po co w milku? )

 64. uaktywnienie się debila blogowego, którego wierszowany dowcip lewituje się na poziomie kibla, świadczyć może o jakimś radykalnym zwrocie w ciśnieniu atmosferycznym lub wzmożeniu wymagającym interwencji specjalisty 🙂

 65. Qurwik,
  odezwał się ten, co nie lubi mlika 🙂

 66. @
  Prokuratura odmówiła śledztwa w sprawie wież Kaczyńskiego
  http://wyborcza.pl/7,75398,25331190,prokuratura-odmowila-sledztwa-w-sprawie-dwoch-wiez.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy

  fafkawirafka21.10.2019, 13:54
  Konstytucja RP
  Rozdział II. Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela Wolności i prawa osobiste
  Art. 44. Bieg przedawnienia przestępstw
  Bieg przedawnienia w stosunku do przestępstw, nie ściganych z przyczyn politycznych, popełnionych przez funkcjonariuszy publicznych lub na ich zlecenie, ulega zawieszeniu do czasu ustania tych przyczyn.

 67. @
  „Nieprawdopodobna sytuacja. Aparat PiS zbiera materiał na Banasia, a on zbiera haki, na tych, którzy mogą mieć materiał na niego”
  Jak oceniła polityczka Platformy Obywatelskiej, sytuacja dotycząca wyścigu „na haki”, „to kwintesencja tego państwa, które zostało stworzone” przez Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem Muchy do opisu najlepiej pasuje określenie „państwo mafijne”.
  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/nieprawdopodobna-sytuacja-aparat-pis-zbiera-materia%C5%82-na-banasia-a-on-zbiera-haki-na-tych-kt%C3%B3rzy-mog%C4%85-mie%C4%87-materia%C5%82-na-niego/ar-AAIYorS?li=BBr5MK7&ocid=spartanntp&fbclid=IwAR1A8NNZj9duyNfBtZxZw4BfydQQMiHBqELFHz-aiHxW9H_WealHnNzzBnk

 68. Dług cywilny w zasadzie nie jest przestępstwem. I powinien być dochodzony na drodze cywilnej Nie zapłacenie podatku od kwoty wystawionej na fakturze już takim jest. Karno-skarbowym.Tak sobie myślę,że Giertych chciał na koszt podatników podrzucić sprawę organom ścigania. Nieszczęściem jest kiedy gołodupcy biorą się za biznes rodzinny…

 69. Brednie 404…., ktora zaczyna nie od siebie

  Dzisiaj gminy żydowskie napierają na amerykański rząd, zeby przejąć mienie bezspadkowe z Polski. Dlaczego? Bo im się należy. Tak twierdzą. Ale w imię czego? W każdym kraju takie mienie przechodzi na skarb państwa. A tu nie? Bo taka sprawiedliwość dziejowa mówią. Te gminy nie za bardzo udzielały pomocy biednym polskim Żydom, a dzisiaj załatwiają sposobami jakieś mienie po zmarłych bezspadkowców. I to z tego tak strasznie zniszczonego kraju? Te wszystkie rzeczy kompletnie się kupy nie trzymają.
  Wiem tylko jedno, że nie życz drugiemu co tobie nie miłe jest we wszystkich zdroworozsątkowych filozofiach z religijnymi włącznie. A przede wszystkim to przekonanie ludzi wrażliwych.
  Mam wielką nadzieję, że ludzie dobrej woli nie dopuszczą do kolejnego rozlewu krwi, sierocw i kalecw.
  A ci, którzy idą ze spokojem spać do ciepłych łóżek i nie obawiają się stukotu butów obcych żołdaków, ani bomb lecących z nieba o każdej porze…. niech się zastanowią, zanim napiszą okrutne, nieodpowiedzialne słowa. Bo naprawiać świat trzeba zaczynać od siebie…

 70. TKosowski

  „Salomon Korn z Frankfurtu opowiadał już przed kilku laty, że istnieje legenda, czyli głębokie przekonaniu wielu młodych ludzi, „że ich dziadkowie ratowali Żydów”. Salomon Korn nie żartował, kiedy mówił, że zjawisko jest tak powszechne, że wychodzi na to, że w Rzeszy było więcej ratujących niż Żydów (a tych było około 500 000).”

  Tym wiekszy respekt dla dziennikarzy z Handelsblatt, którzy zdecydowali się zakłócić dobre samopoczucie wynikające z tej „legendy”. I to samopoczucie nie byle kogo, jak mawiają, ale dotyczące ludzi z najwyższej społecznej półki.

 71. To wszystko przechodzi granice mojego rozumienia świata.
  Reaktor nie musi służyć do broni nuklearnej. To są metody zdobywania energii np. do oświetlania, czy ogrzewania, czy chodzenia.
  W międzyczasie Izrael zaopatrzył się w broń nuklearną. CIchcem! i wszyscy udają, że o tym nie wiedzą. Dzisiaj sprzedaje broń komu się da, ale innym nie wolno. Tak jak by na tym Bliskim wWschodzie byli jacyś kosmici niebezpieczni. A to się zaczyna całkiem inaczej widzieć.
  Teraz żeby jeszcze bardziej zaognić sytuację to ambasady przenąszą do Jerozolimy. Oczywiście żandarm amerykański pokazuje drogę.
  Po pierwszej Wojnie Światowej mieszkało na tych terenach 27 tysięcy Żydów. Teraz wmawiają, że dla tych co tu przez ostatnie 2000 lat mieszkali NIE MA MIEJSCA… bo prawdziwi właściciele wrócili. Dlaczego nie traktować siebie jak brat brata? z wdzięcznością za miejsce. To tak jak kolonizowano Ameryki, ale mówimy że to inne czasy były, nie rozumieliśmy, że to podłe postępowanie. A co teraz?

 72. A ci, którzy idą ze spokojem spać do ciepłych łóżek i nie obawiają się stukotu butów obcych żołdaków, ani bomb lecących z nieba o każdej porze…. niech się zastanowią, zanim napiszą okrutne, nieodpowiedzialne słowa. Bo naprawiać świat trzeba zaczynać od siebie

 73. Mad Marx

  „Pozostaje mieć nadzieję, że p. Misiewicz wyciągnie wnioski z sytuacji w której się znalazł.”

  Nie będę ukrywał, że mnie Misiewicz ujął tymi podziękowaniami dla ludzi z biura Bodnara. I nie chodzi mi tylko o grzeczność, którą wykazał ale i zrozumienie sensu działania RPO na skutek praktycznych doświadczeń życiowych.
  W tym przypadku sprawdziła się stara teza, że to własnie praktyka jest głównym kryterium poznania.

 74. kooperatywaMandragon

  Jak zwykle ciekawy wywiad red Sroczyńskiego w GW. Dziś rozmowa z Andrzejem Lederem o ryzykownych ale i ciekawych czasach, które nieuchronnie nadchodzą. Tekst nosi tytuł „Idzie wielka polaryzacja. Czasy PO kontra PiS będziemy wspominać jako dość spokojne”.

  A dlaczego za parę lat się te czasy będą wydawały nam spokojne to przeczyta pan pod poniższym linkiem:

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25330019,leder-idzie-wielka-polaryzacja-czasy-po-kontra-pis-bedziemy.html#s=BoxMMt1

 75. @ jobrave
  Jobrave -nie wiem skad pan ogląda a tym samym rozumie świat ale ja mam inne możliwości.

  To że Polska moze być potega ja nie wymyśliłem ,zrobili to inni madrzejsi od mnie.Chciałbym aby tak się to stało chociaż beda przeszkadzac ludzie o mentalnosci niewolniczej lyb opłacani nagrodami,grantami itp zdrajcy.

  Pierwszy krok zrobiono zdobyto władzę na druga kadencję i trzeba przestawić myślenie młodych Polaków ,że można coś zaplanowac i osiagnąć.

  Zapewne pan myśli ,że ja mam jakies mocarstwowe marzenia czy dazenia aby zdominowala mniejsze kraje ,tworzyła nowe konfiguracje polityczne przecistawne UE i NATO ,tego prosze mi nie wmawiać takie głupoty mnie nie podejrzewać.UE sama się rozpadnie zas Niemcy beda zmuszone (ekonomicznie i politycznie ) przyłaczenia sie do Polski,Czech,Słowacji,Węgier i państw Bałkańskich.Będzie to zwiazek równorzednych państw .Stanie się to wtedy gdy elity niemieckie zrozumieją ,że marzenia o IV Rzeszy pod pozorem UE legły w gruzach i dalsze prowadzenie tego projektu to bankructwo Niemiec.

  Otworzyło sie przed moimy Rodakami okno możliwości wynikajace z sytuacji geopolitycznej i czĘŚĆ rodakow z obozu Niepodległosciowego co nazywają Dobra zmianą podjeła te można powiedziec dantejskie wezwanie.Z wielka nadzieja patrze na młodych politykow Zjednoczonej prawicy jacy są merytoryczni,sformatowani i jak to sie mówi z tego pieca bĘdzie chleb.Strona przeciwna nie posiada
  ani jednego młodego polityka z takim potencjałem.

  Tego okna mogłoby nie być gdyby Władymir Putin w rozmowie z Henrym Kissingerem w maju 2016
  wyraził zgode na Reset 2.Rozmowa była prowadzona w obecności człowieka nr2 Szojgu zarządzajacego sektorem paliwowym.Szojgu i pierwszy sekretarz stanu Rex Tillerson to wiecej jak przyjaciele.Oferta byla poważna ale władymir Putin powiedzial – NIET

  Dlatego ja caly czas wznosze modły o dlugie panowanie i życie Putina.

  Sytuacja stała sie na tyle korzystna ,że USA nie ufaja Niemcom,Francji i Rosji i w takiej sytuacji Polska jest potrzebna.Smiali Polacy jak Prezydent dr Andrzej Duda ,Jaroslaw Kaczynski,Premier Nateusz Morawiecki włożyli stope w te uchylone drzwi.Są ostrożni nauczeni historią ale chcą skorzystać z tej okazji.

  O panu Tusku nie chce dyskutowac szkoda czasu – to jest największy szkodnik w historii III RP zas panskie argumenty o blokowaniu przez niego jakich kolwiek projektow niemieckich sa żalosne i nawet śmieszne. .

 76. Czy naprawdę widzi redaktor hejt tylko po jednej stronie? Nowa liderka KO podczas kampanii mówiła o współpracy. Rozumiem, ze chodzi o współpracę miedzy zwaśnionymi opcjami, a nie tylko w „kółku wzajemnej adoracji”? Tak, po 4 latach wojny (znowu przegranej) nastał chyba już czas na współpracę?

 77. Matko bosko, jezusie nazareński, ten @geozak. Takiego durnia dawno nie spotkałem. Jakimi drogami chodzi umysł takiego czlowieczka, jak on to wszystko łaczy do kupy .
  Raduje go, że UE, czwarta rzesza, niemiecki hegemon sie rozpadnie, wtedy dobry Putin nas przytuli i…

  Otworzyło sie przed moimy Rodakami okno możliwości wynikajace z sytuacji geopolitycznej i czĘŚĆ rodakow z obozu Niepodległosciowego co nazywają Dobra zmianą podjeła te można powiedziec dantejskie wezwanie.Z wielka nadzieja patrze na młodych politykow Zjednoczonej prawicy jacy są merytoryczni,sformatowani i jak to sie mówi z tego pieca bĘdzie chleb.Strona przeciwna nie posiada ani jednego młodego polityka z takim potencjałem.

  Agent Putina Rydzyk wyprał temu człowieczkowi mózg. Zresztą chyba nie było to trudne sądząc po stylu, bełkocie i intelektualny poziomie Zakrzewskiego.
  Ale stara się być grzeczny. A ja jestem niegrzeczny. Ale jak tu być grzecznym, jak sie ma do czynienia z takim gadatliwym durniem ? No co można ?

 78. zetus1

  Napisałeś: wolałbym, żeby mniej Polonii amerykańskiej głosowało na PIS i na wołowinę i żeby poglądy Geozaka nie były dominującymi „za kałużą”.

  Zbędne obawy zetusie1.
  Informacje krążące po Polsce, tyczące Polonii amerykańskiej są naładowane mitami oraz dość często zauważalną złośliwością. Powtarzane są bzdury, cytowane statystyki „na oko” 10 milionach Polaków w USA lub w 1 mln w Chicago.

  Statystyki US Census oceniają populację urodzonych w Polsce mieszkańców USA na
  419 tysięcy. Jest to zatem relatywnie mała grupa, w większości ekonomicznie silna, zintegrowana oraz wtopiona w społeczność amerykańskich suburbii. 30 tysięcy głosujących w polskich wyborach to zaledwie marne 7% z 419.

  Kalkulacje te mają oczywisty margines błędu, niemniej potwierdzają moje prywatne obserwacje. Większość Polaków w USA nie gorączkuje się polską polityką, nie głosuje. Zajęci swoim życiem, mając swóje atrakcje z pomarańczowym orangutanem, traktujemy polską naprażankę raczej jako ciekawostkę przyrodniczą. Albo szukamy w niej kontekstu międzynarodowego.

  Głosowanie w polskich wyborach po 30-40 latach nieobecności w kraju jest objawem problemu chorobowego albo zmory nieprzystosowania kulturowego, z którym na szczęście zdecydowana większość Polonii w USA raczej się nie zmaga.

 79. Geozak
  A skąd ty tak dokładnie wiesz , że po rozpadzie UE o wiele bogatsze od Polski Niemcy , utworzą jakiś sojusz z Polską i to jeszcze na wysokości oczu ?
  A może Niemcy utworzą znowu sojusz z Rosją i wspólnie dojdą znowu do tego samego historycznego wniosku co zawsze , że po co im Polska ?
  A Ameryka ?
  Ameryka pomyśli sobie , że ma inne, ważniejsze chińskie problemy i pozostawi Polskę jak Kurdów na lodzie.
  I tak z twoich marzeń o potędze Polski nie popartych ani znaczeniem gospodarczym, ani militarnym , a opierających się jedynie na przytulaniu do USA, znowu mogą być nici i po Polsce pozostanie jedynie chichot historii.

 80. @
  Stanisław Piotrowicz jednak w Sejmie? PiS ma szukać chętnych do rezygnacji z mandatu
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25331770,stanislaw-piotrowicz-jednak-w-sejmie-pis-ma-szukac-chetnych.html#s=BoxOpImg2

  bogucjusz
  Istnieje jakiś próg obrzydliwości i sk…syństwa, którego PiS nie przekroczył?

 81. Tylko komuniści zrezygnowali z ludzi dawnego reżimu. Stworzyli nie nowego człowieka, stworzyli całkiem nowe społeczeństwo, bezklasowe. Wszystko rozpoczęło się od nowa, ale nie dla jaśnie wielmożnych. To jest główny powód sukcesu dzisiejszej Polski. Polska zawdzięcza to komunistom.
  Adenauer zaś na zarzut, że zatrudnia na wysokich, średnich i tych na dole stanowiskach byłych nazistów odparł: buduję nowe Niemcy tymi, których mam, innych nie ma. Pięknoduchy siedzące na kanapach, w kapciach mogą sobie snuć dywagacje o tym, jak by to oni się postawili Hitlerowi. Bajki.
  No, to może postawiliby się Stalinowi? Jeszcze większe bajki.
  Moi nosili mundury feldgrau i ani trochę się tego nie wstydzę. Dotąd nie odkryłem, że robili coś, czego nie robią inni żołnierze na wojnie. Kropka.

 82. Plonina
  Geozak
  Pańska matka była weganką. Zgadłem?

 83. @Lewy
  21 października o godz. 17:53

  Super wywiad
  dzięki

 84. @

  – PiS za wszelką cenę chce zmienić wynik demokratycznych wyborów do Senatu, w których to opozycja uzyskała większość
  https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,25332106,gawlowski-o-wniosku-pis-nie-ma-podstaw-do-uniewaznienia-wyniku.html#S.DT-K.C-B.3-L.4.maly

  sort4polka21.10.2019,
  Nadchodzi jesień, nie piękna, polska jesień, lecz jesień średniowiecza.
  Mgły i opary tka, naczelny pająk, Kaczyński.

 85. adam100
  21 października o godz. 19:15
  Wspaniała kobieta.

 86. Wygląda na to że PiS nie może przeciągnąć senatorów , bowiem decyduje się na protest wyborczy.

 87. Lewy
  21 października o godz. 19:27
  adam100
  21 października o godz. 19:15
  Wspaniała kobieta.

  Oczywiście. Pomyśleć tylko co te faszystowskie ciule z PiS o niej wygadują.

 88. maciek.g
  21 października o godz. 19:53
  Wygląda na to że PiS nie może przeciągnąć senatorów , bowiem decyduje się na protest wyborczy.

  Z uwagi na nielegalną rolę TVP, wybory do sejmu powinny być unieważnione.
  Ciekawe, że nie słychać żadnych protestów. Fajnie jest.

 89. @@Maciek,Adam
  Co wy, co wy ? Dopiero co Ociepa powiedział , że demokracja w Polsce kwitnie, bo prezes nie wprowadził do Sejmu wojska. Mówił to tak powaznie, że aż musialem wyłączyć telewizor.
  A sprawdzanie prawidłowości głosowania tydzień po, to przeciez normalna procedura.
  Obawiam się, że pis jak w watergate, po cichu włamał się do magazynów , gdzie przechowywane są kartki wyborcze w Koszallinie i Katowicach, odpowiednio je „uporzadkował” i teraz nawet jak bezstronna komisja zacznie liczyć głosy, to okaze się, że pis jednak wygrał. Niestety w przeciwieństwie do Ameryki, gdzie za takie wlamania Nixon straciił robotę, w Polsce nic to nie da, bo nawet gdyby dowiedziono czegoś, to prokuratura plus wyselekcjonowani przez pana Zbyszka sędziowie nie zauważą niczego podejrzanego. Vide casus Banaś.

 90. @Lewy
  21 października o godz. 20:12

  To może teraz nareszcie wywalą tego Grześka. Oby.

 91. @
  Kamiński o wniosku PiS o ponowne przeliczenie głosów: To jest koniec polskiej demokracji

  http://wyborcza.pl/10,152484,25331752,kaminski-o-wniosku-pis-o-ponowne-przeliczenie-glosow-to-jest.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza&fbclid=IwAR1Yyh82uofpOSWK6jGUXBrfxCtsgnhH1oPw7Q_AC_OJzpcbTtsJyP8UXcU

  Dawid W 21.10.2019, 16:00
  Oho! PiS gdzieś przegrał. Wraca „fałszowanie wyborów”. Pamiętacie jak było kiedyś? Zawsze jak przegrywali – zaraz wybory „były sfałszowane”. Teraz wygląda, że sami fałszowali za słabo, muszą poprawić.

 92. Wazeliniarze imperializmu gotowi do udziału w zbrodniach. https://monde-diplomatique.pl/wazeliniarze-imperializmu/

 93. @Lewy
  21 października o godz. 20:12
  10/10
  To jest całkiem prawdopodobne. Muszą coś nabrechtać, bo inaczej mamy wybory do powtórki.

 94. @Lewy
  Widzę, że działasz „na niwie”, OK, napiszę więc opinię dot. optymalnego kandydata na prezydenta i spróbuję ją uzasadnić.
  Pomogła mi w tym metoda dedukcji.
  Pani Małgorzata Kidawa-Błońska może tworzyć ładne tło kampanijne, ale z Dudą i całą machiną Jarka nie da rady.
  Jej dobry wynik w Warszawie, tylko mnie upewnił, że wystawienie p. Cimoszewicza w wyborach do PE, to był błąd Grzegorza S. nie do wybaczenia.
  Wybory prezydenckie to walka z „jarkową” Polską, dla PO sprawa życia lub śmierci politycznej.
  Bartłomiej Arłukowicz wybrał kasę w PE, najwyższy czas dla niego. Może być aktywny w kampanii prezydenckiej.
  I teraz do sedna.
  Moim, najlepiej rokującym kandydatem opozycji, przy założeniu, że Donald Tusk zostaje szefem EPL, jest
  Władysław Kosiniak-Kamysz
  Uzasadnienie.
  1. Jego kampania wykreśli na zawsze PSL+K15 z listy potencjalnych koalicjantów Jarka.
  Będą ludzie Jarka atakować Władysława w sposób sobie właściwy.
  2. Umie przemawiać z pasją (np. sejm)
  3. Jest sprawny w debatach.
  4. Nie jest z PO (od Schetyny)
  5. Jest młody i właściwie wykształcony

  I powtórzę wezwanie do popierania kandydatury Marka Borowskiego na marszałka senatu.
  Nawet warto Marka wystawić w przypadku utraty przez opozycję większości, nad czym pracuje Jarek.

  I na koniec.
  Dzisiaj dowiedziałem się o następnych zaniechaniach Grzegorza, jakiejś ślepocie, jakimś braku umiejętności nagłośnienia spraw kłopotliwych prawnie i moralnie dla Jarka.
  Grzegorz głównie umiał zgłaszać vota nieufności, szczerze się oburzać. Robotę śledczą robili dziennikarze.

  Grzegorz udowadnia swoim, że mimo sloganów „idziemy po władzę”, robi wszystko, aby tej władzy nie wziąć.
  Może nie jest to głupi zamysł, czasy idą trudne dla rządzących, ale wtedy trzeba było odróżnić się od Jarka, mniej obiecywać socjalu, i raczej powtarzać ”I have nothing to offer but blood, toil, tears and sweat
  Wtedy publika przypomniałaby sobie Grzegorza w czasach gorszej koniunktury, wtedy jego „a nie mówiłem”, nabrałoby znaczenia politycznego.
  Ukłony

 95. @@@
  Widziałem dziś Salviniego na wiecu. Ściąga tłumy i media, nawet Berlusconiego przyciągnął.

  Mniejsza o sympatie polityczne, chcę jeszcze raz podkreślić na blogu, że liczą się w polityce XXI wieku „trybuni ludowi”, dobrzy mówcy, ludzie, którym z oczu patrzy determinacja, a w treściach przemówień „czuć” pasję.

  Andrzej Duda to wyćwiczył, czasami mówi i gestykuluje tak, jakby wciągnął kreskę.
  To się suwerenowi podoba, a wyśmiewają takie postawy elity, które nie wygrywają wyborów.

  Trudno mi sobie wyobrazić p. Małgorzatę K-B w szale wiecowym.
  I ten ciągły ruch głową. NIE.

 96. @Lewy, 19:27
  Moja żona nie czyta blogów, więc mogę ci wyznać, że Olga Tokarczuk, jest moim ideałem kobiety.
  Uroda, mowa ciała, dykcja, pacz, Lewy, wymieniam cechy dobre dla ‚polityczki’, ale, widać, to takie czasy.

  Wszystkie wywiady z Nią (wyjątek) wchłaniam, podziwiam sposób rozmawiania, szczerość, naturalność – słowem cud natury to jest.
  Dobranoc

 97. @

  Nie wiem dlaczego większość polityków opozycji schowało głowy w piasek w temacie ponownego liczenia głosów nieważnych do senatu?
  Na szczęście pojawiają się policzalne na palcach jednej ręki głosy rozsadku.
  https://www.facebook.com/RacjonalnaPL/photos/a.760991200697206/2643157045813936/?type=3&theater

 98. duenda; 17:02.

  Hej !! uliczny grajku z Jackowa a Ty kto polonus czy już hamerykanin ?
  kim Wy som ?.

 99. @
  Wielu myślało, że Piotrowicz nie będzie posłem.
  Nic bardziej mylnego…
  Po rezygnacji innego, wybranego wiekszą ilościa głosów, nasz wspaniały Piotrowicz staje sie posłem.
  I co ? Można ? Ano można.

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2718425331530732&set=gm.1018411425170893&type=3&theater

 100. Bar Norte
  21 października o godz. 2:10

  MR: „Moim zdaniem zachował się przyzwoicie, bo nie wiedział jak się zachować.”

  BN: „Nie Mauro, w dniu gdy ukazał się tekst w Handelsblatt Bodnar w oświadczeniu poinformował, że nie odbierze tej nagrody. Żadnych wątpliwości nie miał”.

  ― Ja nie zakładam, że on przy porannej kawie czytuje akurat Handelsblatt. Raczej ktoś go wyratował informując, co w tej sytuacji powinien (a właściwie musi) zrobić. Tak się utarło, że nazizm kompromituje, a komunizm nie bardzo i Bodnar jest tu bardzo wyrazisty, wręcz modelowy.

  ― „Natomiast prawa nabyte (emerytury) funkcjonariuszy policji politycznej z okresu PRL zostały pogwałcone. Stąd jego interwencje”.

  ― To jak byś utrzymywał, że prawa nazistów po wojnie były gwałcone w licznych procesach o ludobójstwo, czyli konkretnie za to, co nie było penalizowane w III Rzeszy, ani zresztą w żadnym innym kraju. I choć nullum crimen sine lege poenali jednak ich powieszono. Z esbekami było prościej, nikt w 1989 nie obiecywał im nienaruszalności prawa (ustaw), ani ustnie ani na piśmie, czyli że przywileje emerytalne będą im zachowane. Zaczęła PO od odebrania przywilejów emerytalnych tym, którym podiękowano w 1990, PiS odebrał przywileje pozostałym. Esbecy w 2013 odwoływali się do Strasburga, ale Europejski Trybunał Praw Człowieka nawet nie dopuścił do rozpatrzenia skargi byłych funkcjonariuszy UB i SB na polskie przepisy. Trybunał przypomniał, że funkcjonariusze SB pracowali dla aparatu bezpieczeństwa wzorowanego na sowieckim KGB, porównał służby PRL do Stasi i Securitate i stwierdził, że powstały one po to, by łamać prawa człowieka. Orzeczenie było ostateczne. Czy Bodnar je czytał? Zakładam, że tak, to dlaczego udawał później głupiego mówiąc, że ubecy padli ofiarą transformacji? A może tak naprawdę Bodnar jest działaczem politycznym i tylko napędzał swojej partii wyborców?
  `
  ― „Wiem, że do problematyki praw człowieka z powodów ideologicznych czujesz niechęć tym niemniej może poniższa historia historia ci ją choć trochę przybliży”.

  ― Tak, tak, w przeciwieńśtwe do republikańskiego PiS-u lewica uwielbia prawa człowieka, żyje nimi i oddycha, zwłaszcza podczas rewolucji, przewrotów i wojen. A później, już po zwycięstwie, pielęgnuje prawa człowieka w codziennej praktyce, tak jak to robiła w PRL przez dziesięciolecia. Na drodze realizacji praw człowieka lewica dorobiła się większej ilości ofiar niż nazizm, który tak naprawdę też jest rodzajem lewicy, tyle że nie internacjonalistycznej.

  ― „Ostatnio RPO dziękował Misiewicz, który jakiś czas temu posiedział trochę w pudle. Jak napisał jedyną instytucją, która starała się mu pomoc było właśnie biuro RPO”.

  ― Misiewicz to nie Gawłowski i Pinior, jest podejrzany o korupcję, wiec nikt go w PiS bronił nie będzie. Dalsza jego droga wiedzie przez sądy. Myślę zresztą, że możecie sobie Misiewicza wziąć. Pewnie już o tym myślicie.

 101. stasieku
  21 października o godz. 22:51

  „Moja żona nie czyta blogów, więc mogę ci wyznać, że Olga Tokarczuk, jest moim ideałem kobiety. Uroda …”. etc.

  W chwytaniu za poły mądrości etapu, jesteś nie do podrobienia, naprawdę. Na poprzednim etapie twoim ideałem kobiety była przecież Anna Grodzka vel Krzysztof Bęgowski. Co się stało? Nie wyglądasz na stabilnego emocjonalnie.

 102. adam100
  22 października o godz. 0:08

  „Wielu myślało, że Piotrowicz nie będzie posłem”.

  Wielu myślało, że St. Gawłowski będzie senatorem, no skoro wygrał w Koszalinie? Okazało się jednak, że istnieją przepisy zakazujące sprawowania mandatu posła i senatora z pozycji więziennej celi.

 103. Należą do tych, którzy nie tylko nie wierzą w geniusz Geniusza z Żoliborza, ale przy różnych okazjach ów domniemany geniusz Geniusza kwestionują. W przekonaniu o własnej racji utwierdzają mnie opinie zarówno opinie mądrzejszych ode mnie blogowiczów, jak i publicystów antypisu, chociaż jeśli chodzi o tych drugich, to mam wrażenie, że w ich szeregach zachodzą dość dziwne procesy -im bardziej widać, że zawartość geniuszu w Geniuszu jest zerowa, tym bardziej i tym więcej owi publicyści geniusza w Geniuszu dostrzegają. Sztandarowym przykładem jest oczywiście Robert Krasowski i jego panegiryk sławiący Kaczy umysł. On poszedł najdalej, ale w sukurs idą mu inni, w tym również w „Polityce”, „Wyborczej”, czy w „Krytyce Politycznej”. A przecież jeszcze nie tak dawno pisali, że Kaczy jest nieskuteczny, że co zacznie, to spieprzy, że dał się wyślizgać Tuskowi osiem razy.
  Wszystkie wady Kaczyńskiego, wszystkie błędne posunięcia wytykane wcześniej przez tychże publicystów, teraz stają się w ich oczach czymś zupełnie innym. Ze zdumieniem czytam, słyszę, jak mówią, piszą, że „Kaczyński potrafi czekać”, „jest konsekwentny”, „myśli i działa z wyprzedzeniem”, „wiele lat temu potrafił przewidzieć przyszłość”, ” jest elastyczny”, „wytrawny polityk”, „wybitnie inteligentny”.
  Jarosław Kaczyński, to polityczny nieudacznik – jest w polityce od 1989 roku i nieprzerwanie z największymi wśród polityków aspiracjami – „zbawca polski”. Przez 15 lat robił wszystko, by dojść do władzy. Bezskutecznie. Aż wreszcie w 2005 roku, niespełna trzema punktami procentowymi PiS wygrało z PO. Tę kruchą przewagę chciał zwiększyć, posługując się metodami pozapolitycznymi: korupcją, prowokacjami, z wykorzystaniem podległych sobie organów ścigania oraz służb specjalnych. Przekombinował. Po dwóch latach stracił władzę, choć miał do dyspozycji cały aparat państwa i bez skurpułów używał go w walce politycznej. Czyli nie geniusz, a raczej dureń. Później było już tylko gorzej. Do tego stopnia, że rozważał wycofanie się z polityki. Ale opatrzność dała mu szansę powrotu do polityki – dobry Bóg podbechtał Tuska i Putina, by zamordowali mu brata. Próbował jechać na trumnie brata w kampanii prezydenckiej, chwalił Gierka. Nie pomogło, przegrał Komorowskim. Dwukrotnie przegrał wybory, a przegrałby i trzeci raz, gdyby nie głupota Millera. Pisowski kandydat na prezydenta też by przegrał, gdyby Komorowski nie chlapnął publicznie dwóch głupot, które zadecydowaly o minimalnej wygranej Dudy. I ostatnie wybory – najkosztowniejsza kampania w dziejach ludzkości i najdluższa, bo trwająca cztery lata, która miała dać wiekszość konstytucyjną lub co najmniej taką, która umożliwiłaby odrzucanie prezydenckiego weta i do tego bierna, kaleka opozycja. A tu zonk! Na nic się zdały te Geniuszowe zagrywki, no i ten Senat. Mina Geniusza po ogłoszeniu wyników oraz jego komentarz mówiły same za siebie. Znane porzekadło mówi, że tonący brzydko się chwyta. Kaczynski, czy tonął, czy nie, zawsze się brzydko chwytał, najpierw próbował skorumpować senatorow elektów, a teraz zaczyna majstrować przy głosach. Jego ludzie będą je powtórnie liczyć.
  Kaczyński to żaden geniusz, to gnojek z bejsbolem, szubrawiec idący na rympał, łobuz bez zasad.

 104. stasieku
  21 października o godz. 22:35,
  Też ją wchłaniam. Od dawna. Fascynująca pod każdym względem. Wchałaniałem ją rownież wczoraj, dzięki TVN24. Z ciekawości zajrzałem na TVPInfo -pokazywali jakieś śpiewające panie z koła gospodyń wiejskich.
  Jeśli chodzi o Kosiniaka Kamysza, pełna zgoda, tylko on może sobie poradzić z Dudą, albowiem ma wszelkie atrybuty, które mogą mu zjednać znaczącą liczbę wyborców, szczególnie spośród pań. 🙂
  Ponadto PSL ma dobrych strategów, starych wyjadaczy, ale nie rutyniarzy. To nie przypadek, że znów weszli do parlamentu, pomimo dość marnych prognoz.

  Arłukowicz, to jeden z nielicznych gości w KO, tych znanych, którzy mają cojones, a więc i potencjalny rywal, więc wysłał go do Brukseli, stamtąd mniej mu zagraża. Z podobnych powodów wypchnął Trzaskowskiego, by kandydował na prezydenta. Warszawy.

 105. @ Lewy

  Bardzo przepraszam szanownego pana ,ze zalłucam spokój w jakiś sposób zmuszam do refleksji i rzucania w moim kierunku za przeproszeniem niegrzecznych słów.

  Ja staram się dyskutowac merytorycznie .Ktos komentujący staral mnie wciskac dpo Polonii amerykańskiej ale osobiście mnie to nie ziębi ,nie grzeje i nie interesuje.Zamiesciłem mój prawdziwy życiorys chyba na odpowiedż panu i nie wiem czy pan to czytał w poprzednim felietonie Daniela Passenta .

  Z Dyrektorem Ojcem Rydzykiem mam niewiele wspolnego .Jednak aby byc uczciwym wzgledem pana to faktycznie gdy był gnebiony przez rezym Ryżego Tuska rocznie slałem mu skromne $50 .W trakcie jednego pobytu w moich okolicach i uroczystego bankietu na jego czesć w Mount Prospect
  zrobiłem sobie z nim kilka zdjeć.

  Od czasu dojscia do władzy PiS nie wspieram ,nie słucham radia ogladam Trwam czy czytam Dziennik.

  Moje poglądy polityczne i droga dojścia do suwerennej ,bogatej i silnej Polski sa całkowicie odmienne od środowiska które jego popiera i nawet patrza na mnie podekrzliwie.

  Ja podobnie jak JK doceniam role tego srodowiska i byłbym głupi aby nie korzystać z tego środowiska aby osiagnac cel dla Polski.

  Musze docenić i jednak oddac cześc Ojcu Dyrektorowi Rydzykowi ,że pokazje jak działać konstruktywnie ,budować i pracować dla społeczności.Jeśli jakkakolwiek osoba innej wiary czy niewierzaca jej praca była konstruktywna jestem gotów to docenić i poprzeć.

  Sojusz z Niemcami ?.Operujecie starymi nawykami sojusze ,bloki niektórzy słusznie czy niesłusznie Miedzymorza.

  Ja tylko uznaje sojusze oparte na wartościach i interesie .Przemysł niemiecki w 55% jest ulokowany w Europie środkowej w tym najwiecej w Polsce.Tego juz nikt nie odwróci gdyż jest to korzystne dla regionu i przedewszystkim dla Niemców.Gdy wstretny Kaczor podniesie płace minimalna zmusi to pozostałe kraje regionu do podobnego ruchu.Juz teraz te kraje rywlizuja o pracowników ze wschodu.Wzrost płacy minimalnej spowoduje wzrost płacy w fabrykach z kapitałem niemieckim i innym tym samym Niemcy podzielą się zyskami z krajami regionu.UE i jej twarde jądro opiera sie o wspolną walute euro którą zniszczą kraje południa.Minusowe oprecontowanie na lokowanie i pożyczanie przez upadajace firmy to absurd i społeczeństwo niemieckie nie bedzie tego tolerować.Niemcy miały nadzieję ,że cześć utrzymania euro przerzacą na Polskę,Czechy i wegry – ale w Polsce nie rzadzi opcja nie bioraca żołdu nie mówiac o Czechach czy Węgrach i ta opcja nie wypali.Koniec jest bliski daje 10 lat.Jak tu piszą, Salvi naciera i proces upadku euro z powodu Włoch przyspieszy.

  Odnośnie USA w Polsce.Plan długofalowy i obojetnie jaki bedzie Prezydent czy Kongres USA. Rosja jest potrzebna USA w rywalizacji z Chinami.Rosja odmówiła ( pisałem o ty już szeroko) i USA pozostała jedyna możliwosc wysuszyć jej dochody z gazu i ropy.Z czesci intelektualnej została wysuszona przez Izrael i USA .Dla osłabienia Rosji z zablokowania dochodów gazu i ropy jest potrzebna Polska.Również konieczna oś Polska – Rumunia do przeciecia ewentualnej unii euro-azjatyckiej Paryż- Berlin- Moskwa narzucajacej wieksze zadania USA czy nawet Chinom .Strach sobie wyobrazic aby to os przedłużyć do Paryż- Belin – Moskwa – Pekin i wtedy jaki byłby los Polaków.Tak więc szanownego pana i czytających moje wpisy moge zapewnić ,że Polsce już nie grozi zbytnio os Niemcy – Rosja.Po podsłuchaniu Angeli Merkel za czasow Prezydenta Obamy Amerykanie wola dmuchac na zimno i ulokowac stopniowo wystarczajace wojska w Polsce i Rumunii.W kilku nastepnych latach WP zakupii najnowocześniejszy sprzet zaś samoloty F35 to nie Caracale co durnie z PO za stanowisko Ryzego chcieli kupic.Samoloty te moga razic cele w glębi Rosji na IOOO km jeśli taka potrzeba zaistnieje ,choc ja nie poragne tego i Dobra zmiana też.

  Panie Lewy nie straszne sa mi panskie obelgi .To tak jakby piesek obsikał komus nagawkę.Kłopotliwe ale co sie nie robi dla Polaków i Polski.Radziłbym jednak myśleć pozytywnie i przedewszystkim konstruktywnie.

  Moje teksty są oparte na doswiadczeniu życiowym ,studiach w Polsce i USA , osobistego hobby studiowania cywilizacji anglosaskiej z odgałęzieniem amerykańskiej w dochodzeniu do praw obywatelskich.

  Również wedrowki po polach naftowych w Teksasie i po ciekawych miejscach w USA Europie ,Afryce i Azji.W Rosji nie bylem jak na razie nie zamierzam tam jechać.W konsulacie chińskim w Chicago odmówiono mi wizy wjazdu i pobytu.Być moze spróbuje jeszcze raz

  Mogę panu odpowiadac na pytania ale pod warunkiem ,że jako uczeń zachowa sie pan przyzwoicie
  i nie będzie mnie obrazał.

  PS.Robiłem wygłupy wsiadając do samolotu LOT za czasów PO.zawsze były w wejsciu powykladane gazety Wyborcza i Rzepa .Darłem sie w niboglosy Moher idzie dlaczego nie ma Dziennika Rydzyka.Patrzono na mnie jak na wariata.Teraz reżym pisowski usunął wszelkie gazety z samolotów LOT- u .

  Pozdrawiam pana serdecznie i życze zdrowia .

 106. @

  Jak Zbigniew Ziobro pomścił Łukasza Piebiaka

  http://wyborcza.pl/7,75248,25332400,czekam-na-ruch-zz-jak-zbigniew-ziobro-pomscil-lukasza-piebiaka.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  adstepixx22.10.2019, 06:32
  Nie da się nie dostrzec paraleli w działaniach „dobrej” zmiany do czasów nazistowskich Niemiec. Tam też w latach 30. i 40. szybkie kariery robiły najgorsze męty, szumowiny społeczne i zwykłe oprychy.

 107. @

  Tomasz Lis

  Jeśli PiS dokona oszustwa i za pomocą dyspozycyjnej wobec siebie izby Sądu Najwyższego zmieni wyniki w kilku okręgach i ukradnie opozycji zdobycie senatu, to my obywatele powinnismy wyjść na ulice. Chcą za uszy wciągnąć do sejmu Piotrowicza – ich sprawa. Ale od senatu wara.

 108. Siedzi u jankesów a martwi się co nad Wisłą. Może wyzwolić Guantanamo w imię za wolność waszą… O rozebraniu ogrodzeń rezerwatów Indian nie wspomnę… Tak sobie myślę,że najciemniej pod latarnią zbiegłych z kraju. Sama propaganda…w stylu Stefek Burczymucha…

 109. Lis. Jaki skutek przynoszą jego gadki o polityce…. my obywatele…Nie widziałem Lisa prowokatora na ulicy…Tak sobie myślę: nie z nami te numery Bruner…sam wejdż do pisowskiego kurnika skoro słowo zabija.

 110. @

  Bezlitośnie o „sojuszniku” Polski , po angielsku

  https://www.youtube.com/watch?v=_yB-dahkbPA

  Swołocz PiS = pełzający faszyzm

 111. @ Słowianin Stanisław

  Domyślam się ,że czasem szturcha mnie pan delikatnie pd żebro ,ale nie brutalnie tylko z wdziękiem kulturalnego mężczyzny.
  Może to pan dalej to robić -pozdrawiam życzę zdrowia.

 112. Kiedy papieżem został człowiek z wehrmachtu kościoły nie świeciły pustkami. Tak sobie myślę czy katolicy stracili cnotę.

 113. @
  Marek Tomczyk:
  Siermięga bez matury usiłuje w izbie wyższej podważyć rangę nagrody Nobla przy użyciu słowa , o które potknął się po raz pierwszy w życiu ! Nowe elity w natarciu !

  Maria Kubińska Podziękujmy naszej kulturalnej władzy. Przecież wiadomo że największym wydarzeniem kulturalnym to msza u Rydzyka – to jemu należy się nobel

  https://www.facebook.com/RacjonalnaPL/photos/a.760991200697206/2637559673040340/?type=3&theater

 114. Politycznie postzasciankowej 404…..

  Milosz pisal, ze polskie antysemickie obsesje siegaly psychozy, a w poznych latach trzydziestych wrecz obledu, uniemozliwiajacego jasne uswiadomienie sobie niebezpieczenstwa wojny. Liczne byly glosy, aby Zydzi opuscili Polske na wlasny koszt. Podobna perwersyjna idee zrealizowala Deutsche Bahn, ktora wystawiala rachunki, regulowane przez Niemieckie Gminy Zydowskie za transporty deportacyjne do obozow koncentracyjnych.

  Po prostu bylo wiele zbieznosci w postrzeganiu Zydow i sposobu rozwiazania “kwestii zydowskiej”. Pozostawiony majatek zydowski bylby rekompensata za wyrzadzone Polakom przez wieki krzywdy. Najbardziej radykalni antysemici stwierdzali, ze szkodliwosc Zydow w Polsce jest tak wielka, iz nalezy sie ich pozbyc, jak pozbywa sie robactwa z mieszkania.

  Chodzilo po prostu o deportacje poprzedzona odebraniem obywatelstwa. Publicysta “Robotnika” w roku 1937 pisal “apetyty antysemitow endeckich rosna; wkrotce wystapia z projektem powszechnego wytepienia przy pomocy gazow”. Inny publicysta “mysli narodowej” fantazjowal w 1933 roku; zydostwo siedzi w bagnie trupim i zapowietrza, bez masek gazowych niepodobna zblizyc sie do tego bagna trupiego, trzeba bedzie je ogniem zniszczyc, bo Zyd od tego rozkladu cuchnacego nie zginie, gdyz sam jest rozkladem.

  Oto przyklady niektorych ulotek przedwojennych w Polsce: “Smierc zydom i pacholkom zydowskim”, “Musi plynac krew zydowska”, “Nie przejmuj sie widokiem krwi-bij, bij zawsze….” Wazna sprawa i celem narodowcow bylo zmuszenie Zydow do emigracji.

  W ten sposob jezyk poprzedzal czyny. Ciekawa jest rowniez lektura Alfreda Döblina “ Podroz po Polsce” (1925). Niestety nie zacheca ona do osiedlania sie zydow w Polsce. Joshua Trachenberg w ksiazce “Diabel i Zydzi”. Sredniowieczna koncepcja Zyda a wspolczesny antysemityzm” pisze, ze masy nie potrzebuja antysemityzmu naukowego i kamuflazu. Zyd jest dla nich wcieleniem diabolicznego zla, od wiekow nekajacego ludzkosc. Zyd jest zlem, bo obcuje z magia, by zniszczyc swiat chrzescijanski.

 115. Nic mnie już nie zdziwi. W Niemczech i Austrii podobno byli sami antyfaszyści, tylko jakoś tak dziwnie się składa, że jak się ogląda kroniki Niemieckie z lat 30. zeszłego wieku, to widać wiwatujące entuzjastycznie na cześć Hitlera tłumy, jak nie przymierzając podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Gdzie się podziali ci wszyscy entuzjaści – zachwyceni mocą i fanatyzmem mężczyźni i mdlejące z pożądania do wodza i jego akolitów z Goebbelsem na czele kobiety?

 116. @jobrave 1.13
  Ująłeś to syntetycznie. Tak myślę od lat. Zawsze widziałem Kaczorka jako pozbawionego skrupułów zawziętego kurdupla. Ten człowieczek nigdy nic nie robił poza polityką, nie ma pojęcia o prawdziwej pracy. Jedno mu trzeba przyznać, że jest wytrwały, przez tyle lat opluwał z mównicy sejmowej bogu ducha winnych ludzi, insynuował. Zaczął spektakularnie od spalenia kukły Wałęsy, a potem miał takie genialne zagrania, jak „”wprowadzenie ” do Sejmu Glińskiego na tablecie. Po 2015 roku zupełnie się rozhulał, już nie tylko insynuował, ale bluzgał zdradzieckimi mordami i kanaliami.
  To niebywałe, że taki szkodnik, mały tępy cham, któremu „szczęślliwa” śmierć brata dała w oczach prostego suwerena aureolę brata męczennika i zabawcy Ojczyzny, zdobył taką władzę i prowadzi Polskę do katastrofy.
  „Genialność” Kaczora polega na tym, że stopniowo niszczy wszstkie podstawy demokracji. Wystawił Dudę jako kandydata, bo też uwierzył, że na 70% poparcia dla Komorowskiego nie ma mocnych, a tu niespodzianka. No i przy pomocy tej kreatury od mokrej foczki, leśnego ruchadła i zjedzonych przez murzynów rektorów i odpowiednio dobranego parlamentu, ośmieszjąć ten parlament przy pomocy analfabety Kuchcińskiego, obsadził TK Przyłebską, tym samym odbierając TK powagę i wiarygodność, potem wykorzystując swojego pitbulka pana Zbyszka zrobił „porządek” w prokuraturze, KRS, wśród sędziów. Wszystkie te insytucje są niepoważne, więc demokracja w Polsce jest niepoważna. Teraz jeszcze stara się ośmieszyć zasadność, powagę wyboru dążąc do sprawdzaniia ich prawdziwości aż do skutku.
  „Genialnie” wydłubał pośród Polaków takie amoralne , pozbawione skrupułow indywidua jak Horała, Ociepa, Tarczyński, Czarnecki, Mauro Rossi, pomyleńców jak Macierewicz, zawziętych psychopatów w rodzaju Ziobry, czu prostaków od hakatumby Jakiego. No a w tle ma ów marud Myetka Pisieluka, te gosposia z podlasia, górali zakopiańskich w guniach z ciupażkami i intelektualnych prostaczków neospazmina i geozaka.
  Kiedy Polska otrząśnie z tego pisowskiego guana, trzeba będzie dużo czasu, aby demokracja i jej podstawy; sejm, prezydent, TK,KRS, Prokuratura, sędziowie(dziś kradnący wiertarki i batoniki),odzyskały powagę, szacunek.

 117. @
  Przem.Szubartowicz

  Sporo o Polakach mówi fakt, że polityk, który do cna skompromitował urząd prezydenta, złamał konstytucję, jest wyłącznie notariuszem partii władzy, dominuje w sondażach poparcia i zaufania.

  Wygląda na to, że jako naród zasługujemy dokładnie na to, co mamy. A co mamy, to widzimy.

 118. Jak sugeruje Duda w Krakowie kształcono ludożerców. Ilu trafiło do polityki po szkieletach po grillu ich poznacie. Tak sobie myślę: Kraków kużnią kanibalizmu.

 119. stasieku
  21 października o godz. 22:51
  Będę się ppowtarzac, ale trudno; Olga to wspaniała kobieta.
  Ale MauroRossi cie uszczypnął, hehe, zaśmiał się ów rzekomo inteligentny Mauro (stasieku come on!) , że z Anny Grodzkiej przerzuciiłeś swoją sympatię na Tokarczuk. He,he.
  Jesteś emocjonalnie niestabilny he,he.
  Ps
  Co do kandydata na prezydenturę. Mówisz Kosiniak-Kamysz.Może ? Jest do przełknięcia przez katolicki elektorat. Mi nie leży. Ale moja opinia nie pokrywa sę z elektoratem w guniach, więc nie ma znaczenia.
  Ja bym widzai Budkę, Gasiuk-Pihowicz, Brejzę, Tomczyka. Ale oni , jak narazie też nie mają szans. Ale kto wie. Historia zawsze sprawia niespodzianki w jeszcze się nie skończyła, jak uważał amerykański Japoczyk prorok Fukujama

 120. A Jan Pietrzak. Tak sobie myślę,że do trzech razy sztuka. Żeby Polska była …weselsza a nie katolicka…

 121. @Adam100
  Ktoś cię tu nieustannie spuszcza z blogu. Żeby cię czytać muszę cie uaktywniać.
  Mam nadzieję, że to nie Stasio Słowianin.
  A propos
  Szkoda, że wchodzicie w takie zwarcie z powodu Rosji i Ukrainy. Stasio , jak pominąć jego bezgraniczną miłość do Putina, to całkiem rozsądny człowiek i nie przejmując się jego uczuciami do Władimira, i niechęcią do trujzuba, z jego „tak sobie myślę” właścieiw się zgadzam.

 122. Oto jaka miał podstawę PiS do kwestionowania wyników wyborów w sześciu okręgach

  https://fakty.interia.pl/raporty/raport-wybory-parlamentarne-2019/aktualnosci/news-szesc-protestow-wyborczych-pis-jak-to-bylo-z-tymi-glosami-ni,nId,3289393

  Ślepy by zobaczył jak gra PiS

 123. Skoro Putin reprezentuje Rosjan to godzi się szanować ten fakt. Tak sobie myślę w ramach Wołyńsko-Kozackiego sojuszu.

 124. Demokracja liberalna to system polityczny narzucony Polakom z zewnątrz i im obcy.
  Takie systemy narzucane z zewnątrz , które nie są efektem rozwoju społecznego z reguły nie mają przyszłości.
  Polsce bliższe są wschodnie obyczaje i formy rządzenia, stąd popularność Kaczyńskiego, która nie jest niczym innym, jak otrząsaniem z obrzydzeniem z zachodnich obyczajów. Na naszych oczach właśnie zamyka sie krótka w sumie historyczny okres w którym Polacy mieli szansę zbudować podwaliny społeczeństwa demokratycznego. Niestety otrzymane w spadku po PRLu mierność i bierność obywatelska, nie dopuściły do ich zbudowania.

 125. Chrzest też został narzucony przez germański zbrodniczy zakon krzyżacki w sposób mało cnotliwy. A czepiają się Armii Czerwonej. Tak sobie myślę z kim strata cnoty nobilituje…

 126. Lewy
  22 października o godz. 8:28

  „Kiedy Polska otrząśnie z tego pisowskiego guana”

  Na pewno otrząśnie, jeśli wiarygodne były szacunki, że żelazny elektorat PiS to tylko 25% Polaków. Ale można popatrzeć, że to AŻ 25%. I ciągle mam w mej niepolitycznej kapuście sytuację w Rosji, w której po upadku ZSRR, część starszych obywateli z wielkim sentymentem wspominała – nie wiem, czy jeszcze są tacy – bat’kę Stalina. Wątpię, by w makówkach moich znajomych pisowatych, z którymi od czterech lat mam ZERO racjonalnego kontaktu w sprawach dzisiejszości, cokolwiek się odmieniło. Katastrofalne złudzenie, jakie zasiał w umysłach zakompleksiony kurdupel, że jest lepszy sort ludzi, którzy są za prawdą, uczciwością, sprawiedliwością, wierzą w Boga, wolną ojczyznę, niepokalaność i wielkość Jarka, oraz są ludzkie odpady – komuchy – którzy są przeciwni prawdzie i tym cudnym wartościom, może trwać przez pokolenia. Z całą pewnością ani Ty, Lewusku, ani ja nie doczekamy tego, że to złudzenie ot tak sobie się ulotni. Odbywa się budowanie na ukrytej przez dziesięciolecia lub nawet wieki nienawiści, na podziałach, na upowszechnianiu czysto kurdupelskiego złudzenia, że są gorsi ode mnie. Każdego dnia się przekonuję, jak potrzebne i mocne to złudzenie.

 127. jobrave
  22 października o godz. 1:13
  i Lewy
  Z JK nasi „wspaniali” dziennikarze polityczni zrobili genialnego stratega i geniusza politycznego , a tak naprawdę ten człowiek cały czas improwizuje , i sukcesy w polityce zawdzięcza, po pierwsze braku prawa w Polsce , po drugie wsparciu biskupów KK i Rydzyka z jego mediami, co ww zrobili dla swych czysto materialnych korzyści i udziału we władzy, a dopiero na trzecim miejscu jest suweren który w swej znacznej części jest amoralny , chciwy i po prostu głupi.
  W kraju prawa szybko albo musieli by zrezygnować z takiej polityki , albo wylądowali by w więzieniu.W 2005r mieliśmy publiczne oskarżenia PO o wysługiwanie się obcym mocarstwom i, libertynizm itd. Prokuratura z urzędu powinna tu wkroczyć i zażądać dowodów (a ponieważ ich nie było ukarać)
  Pozwolono JK politykować metodą wszystkie chwyty dozwolone , w kraju prawa po utracie władzy powinien zostać za to postawiony pod sąd.
  I o sa te przyczyny sukcesów

 128. pombocek
  22 października o godz. 9:56
  Też mysle, że się nie doczekamy. Ale młodzi chyba się doczekają. A zresztą my tu gadu, gadu, a Ziemia coraz cieplejsza. Młodzi to zauważyli i może coś z tym zrobią.
  Ala, Jureczku, przynajmniej będzie nam ciepło w piasku w temperaturze 5oC

 129. Geozak
  Opieranie siły ekonomicznej Polski na rosnących płacach w firmach zachodnich jest dyletantyzmem ekonomicznym , który graniczy z zidioceniem. Zachodnie firmy już teraz oferują lepsze warunki pracy i płacą lepiej jak firmy polskie i Polscy przedsiębiorcy właśnie z nimi muszą konkurować o pracowników.
  Podnoszenie płac bez adekwatnego wzrostu wydajności pracy skończy się albo upadłością tych firm, albo gwałtownym wzrostem inflacji .
  Z twojego punktu widzenia wydaje ci się , że Polska ma wszystkich w ręku w Europie , a to dlatego bo stoją w niej niemieckie fabryki, a to dlatego , że kupuje rosyjski gaz, a nie musi.
  Sytuację można ale odwrócić i powiedzieć , że Polska jest zależna od zachodnich inwestycji i kapitału , oraz rosyjskiej ropy i ta ocena jest bardziej realistyczna.

 130. Polscy przedsiębiorcy to w większości katolicy. A w tej branży co łaska jest walutą. Tak sobie myślę,że szanowanie uczuć religijnych w zatrudnieniu jest konstytucyjne.

 131. Lewy
  22 października o godz. 10:02

  No to czym się ciepło, Lewusku, lete dach w altance łatać. Może przyjdzie na ostatki tam zamieszkać, jak mnie szlag trafi przez zapsione, rozszczekane mieszkania.

 132. Jakby ktoś chciał jeszcze (po Oldze Tokarczuk) pobyć trochę w towarzystwie mądrych, uczciwych ludzi do zapraszam. Jeszcze Polska nie zginęła póki tacy zyją, co nam pisia przemoc wzięła kiedyś odbierzemy (szabli się dzisiaj nie używa)
  https://www.facebook.com/Sekielski/videos/916098392080742/UzpfSTE0NTIwMTUwODgzNjU4NDg6MjYzNTE3MTg5NjcxNjgyMg/

 133. @ Lewy
  22 października o godz. 9:17
  @Adam100
  Ktoś cię tu nieustannie spuszcza z blog. Stasio , jak pominąć jego bezgraniczną miłość do Putina, to całkiem rozsądny człowiek

  Niech spuszczają 🙂
  Przypuszczalnie grzmoty z Jackowa którym podoba się D.Trump.
  Polskim wrogiem jest Putin a sojusznikiem Ukraina. Jeżeli jakiś, bucy V et consortes, kocha Putina, to mu będę pisał wierszyki „mlikiem” płynące 🙁
  Ku zgorszeniu ciot/ciotek/pociotek na EP, (acz pro bono.)
  pozdrawiam

 134. @.maciek g.
  „W 2005r mieliśmy publiczne oskarżenia PO o wysługiwanie się obcym mocarstwom i, libertynizm itd. Prokuratura z urzędu powinna tu wkroczyć i zażądać dowodów (a ponieważ ich nie było ukarać)”
  Ta choroba jest dużo starsza. Za pierwszych rządów SLD szef służb specjalnych publicznie oskarżył urzędującego premiera o współpracę z obcym wywiadem i zdradzanie tajemnic państwowych, czyli o przestępstwo zdrady stanu. W rzeczywistości sam, korzystając z pomocy rosyjskich służb przygotował prowokację mającą na celu odsunięcie SLD od władzy. W państwie praworządnym p. Milczanowski odpowiadałby za zdradę stanu.

 135. J.E. Baka 22 października o godz. 8:25 Gdzie się podziali? To jakiś żart? Przecież oni już nie żyją. To nie to, co mnożący się powstańcy i partyzanci w Polsce. Żyją natomiast tłumy, który skandowały socjalistyczne hasła na pochodach i wiecach PRL-u. Żar w oczach uczestników takich spędów można zobaczyć na polskich kronikach filmowych. Jako nastolatek też chodziłem (do 15 roku życia), bo nikt mnie nie pytał, czy mam na to ochotę. Gwarantuję ci, że do hitlerjugend dzieci się zapisywała z tą samą ochotą.
  Co najmniej dziwne jest, że polscy narodowcy czasem wykrzykują taką zbitkę: heil hitler Polska!!! Odnaleźli się tuż, blisko, a ty szukasz ich w Niemczech i Austrii.

 136. Wyszedł banderowiec z tryzubem z antypisowskiej przykrywki. Banderowska Ukraina sojusznikiem V kolumny w PO. Tak sobie myślę,że teraz 100 i sało bardziej pasuje. Wołyń pamięta…Kiedyś KPN ujadał na komunę i nawet trafił do Sejmu aż wyszło o ich agenturalności…Haj żywe… na blogu…

 137. Pij mi bucyfale mliko
  wszy(s)tko się w nocy wysiko
  oj dana oj

 138. @
  Amerykański prezydent, kolega po fachu polskiego prezydenta.
  Jaki mają fach?
  ( mlikopijcy??) po angielsku.

  https://www.youtube.com/watch?v=LemuKa0GAKM

 139. Powracając do Rolanda Bergera
  to chciałbym stwierdzić ,
  że dla mnie był on typowym guru neoliberalnego turbo kapitalizmu,
  A jego doradcza funkcja ograniczała się z reguły do redukcji załogi i sprzedaży firmy,
  na czym także on sowicie zarabiał.
  Doradcza rola Rolanda Bergera i jego działalność w hedgefonds jest dla dostatecznie kompromitująca , aby nie przyjmować od niego żadnych nagród.
  Tym bardziej cieszy mnie , że nieprawdą okazało sie to co Berger opowiadał o swoim ojcu , ze niby był antyfaszystą i że wyszło na jaw , że był on sługusem Hitlera i hieną uwłaszczającą sie na żydowskim mieniu.
  Tutaj jabłko rzeczywiście padło nie daleko od jabłoni.

 140. @jobrave, 1:13
  znakomity tekst, 100/100!
  Ścisk

 141. Mieszkam w mieście mającym wątpliwy zaszczyt być na ostatnim lub przed ostatnim miejscu w Polsce pod względem średniego wynagrodzenia – trochę ponad 3600 zł brutto. PiS uzyskał w mieście ponad 56 procent głosów a w okręgu 6 na 9 mandatów.

  Mile widziane podanie chociaż jednego przekonywającego powodu dla którego mieszkańcy mieliby zagłosować na KO z jej doradcą ekonomicznym, panem Rzońcą.

 142. @ hetajr
  22 października o godz. 12:20
  Mile widziane podanie chociaż jednego przekonywającego powodu dla którego mieszkańcy mieliby zagłosować na KO

  Proszę bardzo,
  do czego doprowadził faszyzm w Niemczech i jak się to zakończyło dla narodu niemieckiego? Chce pan podobnie dla Polski?

  Swołocz PiS = pełzający faszyzm

 143. @
  „Zawsze dowiaduję się na końcu”
  – Nic o tym nie wiem, ale ja zawsze dowiaduję się na końcu. Inni zawsze wiedzą wcześniej – w taki sposób poseł-elekt Tadeusz Chrzan skomentował doniesienia o tym, jakoby Prawo i Sprawiedliwości starało się o to, by przywrócić Piotrowicza do Sejmu, zabierając Chrzanowi mandat.
  https://natemat.pl/288231,chrzan-skomentowal-doniesienia-ze-moze-oddac-mandat-piotrowiczowi?fbclid=IwAR2DXtypLvulltF_MQ9FGSn4yF_39Sjy5bkRMbIBoYG8kccrzxArMZ-Qxtk

 144. W KO rządzi Związek Ukraińców w Polsce. To wystarczająca rekomendacja poszukiwania sojuszy z banderowską Ukrainą. Tak tryzub. Tak sobie myślę,że z Rosjanami mamy historyczne koneksje do omówienia. Zatem rozmawiajmy…

 145. Mliko zsiadło ? To zamieszaj !
  ale niekoniecznie ch (owaj)
  Putin przyjdzie to pochwali
  i orderu mu nadali
  oj dana,
  bucyfana.

 146. Kiedyś Czarne Pantery przeciwko segregacji rasowej u jankesów protestowały podniesioną pięścią w czarnej rękawiczce. Nawet na podium imprez sportowych. Teraz narodowcy pięść okryli różańcem. Tak sobie myślę,że to protest przeciwko segregacji różańcowej. Różaniec nie może dzielić czytaj sortować…na NIHILISTÓW i resztę…

 147. @
  PiS składa do SN protesty wyborcze. Opozycja wskazuje przypadki, w których to ona mogła stracić głosy
  http://wyborcza.pl/7,75398,25333514,pis-sklada-do-sn-protesty-wyborcze-opozycja-wskazuje-przypadki.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  – Mamy w Polsce wielki skandal – w ten sposób Grzegorz Schetyna skwitował decyzję PiS

  Moja (s)kwitencja: mamy Schetynę, który jeszcze pokazuje swoja skompromitowaną gębę publicznie 🙁

 148. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP przeznaczy 620 tysięcy złotych na projekt, który ma pomóc ukraińskim wojskowym w pokonaniu zespołu pourazowego. Polskie MSZ za pieniądze polskiego podatnika stworzy system opieki psychologicznej dla ukraińskich żołnierzy pacyfikujących Donbas.
  Współpracujemy ze specjalistami zdrowia psychicznego z Ukrainy od kilku lat. Zauważyliśmy, że środowisko to potrzebuje wsparcia i to nie tylko wsparcia merytorycznego, ale przede wszystkim przekazania rozwiązań systemowych”- powiedział Radosław Tworus, szef Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
  Poinformował, że projekt uwzględnia wnioski z leczenia w WIM polskich weteranów misji w Iraku i Afganistanie oraz doświadczenia z wcześniejszych, organizowanych w szpitalu szkoleń dla ukraińskich psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów.
  Według specjalistów z WIM będzie to pierwszy bezpłatny, całościowy i długoterminowy projekt systemowy dotyczący leczenia PTSD na Ukrainie z opieką mentorską. Projekt jest przewidziany na lata 2019-2020. Zadanie przeprowadzenia projektu WIM dostał od ministerstwa obrony, a jego sfinansowaniem zajmie się MSZ z budżetu przeznaczonego na pomoc rozwojową. Będzie on kosztował ponad 620 tys. złotych.

 149. Mauro Rossi 22 października o godz. 0:51 pisze: – Wielu myślało, że St. Gawłowski będzie senatorem, no skoro wygrał w Koszalinie? Okazało się jednak, że istnieją przepisy zakazujące sprawowania mandatu posła i senatora z pozycji więziennej celi.

  Mauro,
  jak już jesteś taki oblatany w przepisach to powiedz nam, czy można będzie kierować Najwyższą Izbą Kontroli z pozycji więziennej celi.
  Mnie się wydaje, że będzie można bo pewnie Adrian ułaskawi i uwolni sądy od problemu.

 150. Mauro,
  pisowski kretyn pisowskimi kretynami pogania a Putin się pokłada ze śmiechu.
  Nie ma to jak budować zaufanie między sojusznikami.
  A może to Antek Policmajster tak kumplom z IPN poradził? Ostatecznie ma praktykę w niszczeniu służb wywiadu i kontrwywiadu.
  Ciekaw jestem Twojego komentarza Mauro.

 151. stasieku
  22 października o godz. 12:12
  Dzięki. 🙂

 152. „Przywracamy w Polsce demokrację!”. -darł się Prezes podczas jednej z miesięcznic smoleńskich, a przypominał o tym na konwencjach. I oto zdarzyło się, że wyborcy PiS, z Krosna i okolic, skorzystali z demokracji i uznali, że Piotrowicz niewart jest ponownego wyboru na posła i wybrali kogoś, kto ich zdaniem na bycie posłem zasługuje. Oj naiwni, naiwni! Prezes już nieraz pokazał, czym dla niego jest demokracja i teraz pokazuje po raz kolejny. To, że wam się Piotrowicz nie podoba, nie ma żadnego znaczenia, albowiem nadrzędne jest to, że podoba się Prezesowi. Dlatego Prezes uyebie błędnie wybranego przez elektorat posła i demokratycznie wsadzi na jego miejsce Piotrowicza. Nie po to Prezes dzieli się z wami, żebyście psuli mu jego demokrację. Ciekawe, jak będzie z Sobecką, czy należy spodziewać się interwencji Rydzyka? Czy już Kaczy ma go głęboko, przynajmniej na razie?

 153. @ BWTB
  21 października o godz. 18:52

  „Tylko komuniści zrezygnowali z ludzi dawnego reżimu.”
  Naprawdę ??? A kto był wicepremierem i ministrem rolnicwa w pierwszym powojennym rządzie ?
  I kto po wyborach z 1947 był szefem klubu parlamentarnego drugiej , po koalicji PPR PPS siły politycznej w Sejmie ?
  To tylko pierwszy z brzegu przykład.
  Wielu przedwojennych polityków i mezadżerów aktywnie uczestniczyło w odbudowie kraju po wojnie. m. in prawie wszyscy przedwojenni dyrektorzy stadnin koni i Państwowych Stad Ogierów

 154. Wy i Aerofłot
  Macie rzeczywiście swoje maszyny , swoje problemy i swoje katastrofy, ale żeby zaraz się cieszyć z tego powodu ?
  https://businessinsider.com.pl/firmy/zarzadzanie/katastrofa-lotnicza-w-moskwie-pozar-samolotu-aeroflotu/7ejc8s8

 155. @Blackley
  22 października o godz. 13:26
  Możesz się dokopać, ile Polska przeznaczyła na leczenie stresów pourozowych u naszych żołnierzy, biorącyc udział w wojnach (przepraszam, misjach pokojowych) w Iraku i Afganistanie ?

 156. Ponoć III Rzeszę poprzedziły demokratyczne wybory. III Rzesza uchodziła za katolicki kraj co wspierał Pius XII. Tak sobie myślę czy to przypadek Watykan i faszyzm i darowizna terytorium przez Mussoliniego. W jednym stali domu …bez cnoty…

 157. Bar Norte

  „Raczej ktoś go (Bodnara) wyratował informując, co w tej sytuacji powinien (a właściwie musi) zrobić. Tak się utarło, że nazizm kompromituje, a komunizm nie bardzo i Bodnar jest tu bardzo wyrazisty, wręcz modelowy.”

  Mauro, ale kto i kiedy go ostrzegł? Poproszę o konkretną odpowiedź.

  Poza tym pozwolę sobie zauważyć, że Bodnar choćby z powodów generacyjnych, nie mógł przyjmować nagród, odznaczeń czy wyróznień od komunistów miał bowiem w momencie upadku PRL 12 lat. Tak więc twoim zdaniem kompromitujących wyróznień z okresu PRL szukaj wśród generacji starszej – również w szeregach PiS., którego zestarzały aktyw był łasy na perelowskie nagrody.

  „To jak byś utrzymywał, że prawa nazistów po wojnie były gwałcone w licznych procesach o ludobójstwo, czyli konkretnie za to, co nie było penalizowane w III Rzeszy, ani zresztą w żadnym innym kraju. I choć nullum crimen sine lege poenali jednak ich powieszono.”

  Mauro, snucie tego typu analogii odczytuję jako przejaw mitomaństwa ponieważ realia PRL w latach 70 a nawet 80 w niczym nie przypominały realiów III Rzeszy. Piszę o tych latach ponieważ ponieważ tzw „dezubekizacja” obejmuje głównie zatrudnionych w tym okresie. Mitomaństwo wiązące się ze snuciem takich analogii polega na tym, że tym samym ze swoją opozycyjną przeszłością usiłujesz wcielać się w postać np Grafa von Stauffenberga. Chciałoby się rzec: „Miej proporcje, Mocium Panie”.

  Poza tym denazyfikacja do której pijesz nie zakładała odpowiedzialności zbiorowej. O indywidualnej winie rozstrzygały sądy. I tak np w bliskiej ci ideologicznie amerykańskiej strefie okupacyjnej z ogółu objetych tą procedurą 95 250 ludzi uwolniono od zarzutów 44 244 czyli 46 procent. Najbliżej zastosowania odpowiedzialnosci zbiorowej za którą się opowidasz byli Sowieci bo uwolnili od zarzutów ledwie 12 procent.

  „Z esbekami było prościej, nikt w 1989 nie obiecywał im nienaruszalności prawa (ustaw), ani ustnie ani na piśmie, czyli że przywileje emerytalne będą im zachowane.”

  No własnie, czemu w 1989 im tego nie powiedziano?

  „Zaczęła PO od odebrania przywilejów emerytalnych tym, którym podiękowano w 1990, PiS odebrał przywileje pozostałym.”

  W tym przypadku jakś wątłą podstawą mogły być negatywne decyzje tzw „komisji weryfikacyjnych” tak sugestywnie oddanych w filmie „Psy” Pasikowskiego. W waszym przypadku nawet takiej podstawy nie było.

  „Esbecy w 2013 odwoływali się do Strasburga, ale Europejski Trybunał Praw Człowieka nawet nie dopuścił do rozpatrzenia skargi byłych funkcjonariuszy UB i SB na polskie przepisy.”

  Nie dopuścił skargii dotyczącej tzw „pierwszej ustawy dezubekizacyjnej”. Natomiast w tej dyskusji mowa jest o „drugiej … .”

  „Dlaczego udawał później głupiego mówiąc, że ubecy padli ofiarą transformacji?”

  Nie „udawał głupiego” tylko w swej wypowiedzi wyraził to co później w oficjalnym stanowisku. W tym przypadku, co jest zrozumiałe, wskazał poszkodowanym drogę sądową. Tylko sądy bowiem są władne do rozstrzygania czy w indywidualnych przypadkach zmniejszenie emerytur nie jest naruszeniem Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
  Zresztą ówczesny minister Brudziński zadeklarował, że będzie wyroki w tych sprawach wykonywał.
  `
  „… w przeciwieńśtwe do republikańskiego PiS-u”

  Mauro, z satysfakcją zauwazam, że od kilku tygodni źródlem twej inspiracji stały się idee republikańskie. Co prawda mam wątpliwości co do prób żenienia PiS z nimi tym niemniej cieszy mnie, że zacząłeś doceniać dorobek oświecenia czy rewolucji francuskiej. Oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem jakobinów, którzy proklamowali pierwszą nowoczesną republikę w nowożytnej Europie.

  „Misiewicz to nie Gawłowski i Pinior, jest podejrzany o korupcję, wiec nikt go w PiS bronił nie”.

  Mauro, najwyraźniej mentalnie tkwisz jeszcze w epoce monopartii. Czasy się zmieniły i partie polityczne nie są od bronienia. Od bronienia w porządnym państwie są adwokacji. A RPO jest od zagwarantowania praw, w takim przypadku procesowych.

 158. Mauro Rossi

  Przepraszam za literówki w komentarzu z 15,19 – mam nadzieję, że się połapiesz.

  Poza tym pierwszy cytat w w tym komentarzu („Raczej ktoś go ….”) jest twój nie mój. Po prostu nagłówka „Bar Norte” zapomniałem wyciąć z twego tekstu

 159. @Lewy

  Jeszcze nie wszystko stracone.

  Jeszcze jesteś zdolny nauczyć się wielu prostych rzeczy.

  Trzeba tylko wypisać się ze stowarzyszenia Zwykli użytkownicy komputerów.
  Imię suwerena musi być z dużego majskóua.

  40 lat temu kolega opowiadał mi o kłopocie swego znajomego żyjącego na zachód od Odry, kłopocie związanym z wizytą na stacji paliw. Został poproszony o otworzenie maski ( maski silnika ).

  Maska początku numeru pesel to rrmmdd.

  No to zapytał jak to się robi, bo on już 12 lat jeździ autem, tym autem 8 lat i nigdy nie miał potrzeby otwierać maski.

  Ta opowieść zaistniała w firmie komputerowej wdrażającej ogólnopolski w zasięgu system informatyczny. Opowiadacz kpił ze swoich kolegów – składaczy pecetów, że w zeszłym tygodniu furmanki staniały i jest to zajęcie na ich miarę.

  W świeżej pamięci moich kolegów w średnim wieku był jeszcze mały fiat,
  w którym użytkownik musiał podłubać przynajmniej raz w tygodniu.

  W środowisku moim było już zbanalizowane wówczas zalecenie:
  Zajrzyj wreszcie do tej p.i.e.p.r.z.o.n.e.j instrukcji!

  Czasy się zmieniły oświadcza potoczna gadka w strumieniu gadania dla podtrzymania rozmowy ( realizacja funkcji fatycznej ) i pysznie zadowolony zwykły użytkownik może w macierzystym języku zapytać :
  Co to jest folloff?

  Zostanie zrozumiany i obsłużony przez sieć
  ( też wytrych używany prze spryciule i spryciarzy ).

  … O ile zapytać pozwali mu nadęty honor i odwaga stłumiona przez szkołę i przez zwykle chamstwo.

  Chłopcy z Doliny Krzemowej bardzo chcą zwolnić zwykłego użytkownika komputera z myślenia i już niedługo wchodząc na blog ( prawie każdy ) zostaniesz zapytany:
  W czym możemy ci pomóc?
  sugerując, że jesteś rozkojarzonom ą kalekom umysuowom i ogulnie ciamajdom.

  Ten blog ma ambicje.

  Dla treningu umysłowego gości bloga jego skrypt blogowy nie przedstawia goścom zawartych w skrypcie udogodnień.

  Tuż po tekście wpisu gospodarza jest przycisk polecenia

  Rozwiń wszystko ( czerwono )

  Lękliwi nie naciskają tego przycisku, gdy go spotkają na ekranie.

  Gdyby blog był dla inteligentów 3/4, to polecenie miałoby napis
  Rozwiń wszystkie komentarze.

  Ale to było by za proste i obrażało by inteligencję zwykłego użytkownika, którego podpis ukazuje się w nagłówku.

  Zwykły użytkownik mam kłopot z odróżnieniem wpisu gospodarza ( jest jeden pod wskazaną datą i nie kończy się słowem comments w polu adresu ) a komentarzem gospodarza ( zdarza się niektórych seriach komentarzy )

  Bo tylko maniak, ciamajda i przynudzający maniak blogowy wykpi zbanowanie komentarza.

  Są awatary na tym blogu, które są na tyle ambitne, aby kilkadziesiąt zwiniętych do nagłówka komentarzy odsłaniać każdy osobnym kliknięciem z czerwony znaczek.

  Na starość trzeba zwalczać artretyzm w kończynach górnych, więc nie zalecam odsłaniania hurtem.

  @Mauro Rossi chyba słusznie ocenia IQ gości tego bloga wartością poniżej liczby naturalnej 100.

  Takim mi obcy mi panie boże stworzyłeś, i zaniedbałeś wyposażyć w instrukcję przed wygnaniem z raju.

  No to Jarosław Kaczyński upiera się przy naprawie nieudanego zwierciadła boskiego, podzielając przekonanie, że Ewa to nieudany kower.

 160. Jobrawve,
  ja tam osobiście to bym chciał aby pisowscy zwycięzcy, którzy po pokonaniu Piotrowicza zostali dociśnięci chorymi kolanami prezesa z taką mocą, by zrezygnować z poselskiego mandatu zrezygnowali z niego. Brak Piotrowicza w Sejmie ogranicza napieprzanie PiSu – jak w przysłowiowy bęben. Piotrowicze, Banasie, Koguty, Glapiński ze swoim haremem to sam miód dla opozycji. Jeszcze jakby tak się udało obmyć z gówna i przekonywać jaki to kryształowy był Chrzanowski i dać mu posadę stosowną to też byłoby dobre.

 161. Opozycja ma cukrzycę więc miód zabójczy. Tak sobie myślę,że prawdziwej opozycji już nie ma bo poszła na wewnętrzną emigrację.

 162. @ Mauro et consortes –
  „republikański” PiS , jako pierwsza po 1989 władza zastosował jawne leckceważenie obowiązującej Konstytucji i konstytucyjnych organów Państwa. Nigdy przedtem Sejm nie przejął kompetencji władzy sądowniczej (uchwała o nieważności wyboru S ędziów TK) Nigdy też nie doszło do wstrzymania , na drodze decyzji urzędniczej, egzekucji wyroków sądowych (nieopunlikowanie wyroków TK i niewykonanie wyroku NSA w sprawie ujawnienia list poparcia dla kandydatów KRS)
  Zawsze myślałem, że idea republikańska zakłada :
  Poszanowanie prawa ( z zastrzeżeniem prawa obywateli ,a nie władzy, do niepodporządkowania się prawu łamiącemu zasadę wolności
  i równości)
  Prawo obywateli do swobodnego wyrażania swoich poglądów (czyli władza nie może traktować niezadowolonych obywateli , nawet jeżeli jest to niewielka grupa, jak przestępców dybiących na system prawny Państwa
  Oddolną a nie odgórną organizację Państwa z szerokimi uprawnieniami władz lokalnych. (podczas wyborów samorządowych PiSsowska władza otwarcie deklarowała, że województwa i miasta , w których PiS nie wejdzie do władz samorządowych zostaną odcięte od państwowych środków, czyli władza ukarze obywateli za niewłaściwy wynik wyborów)
  Mauro et consortes to republikanie, ale bananowi.

 163. Bananowi czy Banasiowi?

 164. Obalili komunistów a wpadli pod rynnę katolików. Tak sobie myślę,że wiara nie czyni cudów…O Zabłockim i mydle…oraz o Polaku mądrym…nie wspomnę…w ramach solidarności…

 165. @ legat
  Tyś powiedział Piłacie . Jednym słowem „hotel Patria na godziny ”
  https://www.youtube.com/watch?v=Xr3_UNxcKSk

 166. Upierdliwiec logujący się jako @mantyka i oszukujący przyzwoitych ludzi odwiedzających ten blog stosowaniem przez niego maski @guzdra był zachęcany aby zwolnić jednego z tutejszych gości z wysiłku instalacji TORa.

  Wedle mojej skromnej wiedzy biega i kluczy tu implementacja trasowania cebulowego

  Chęć obsłużenia kontaktów ze światem z użyciem zasobu słów o liczności nie przekraczającej tysiąca wpisuje się w paradygmat: szybko-krótko-głupio.

  Dziś dowiedziałem się, że shakowano Avasta . Rewelacja jak setki innych.

  Uwagę moją zatrzymał fragment komentarza specjalisty od bezpieczeństwa w ruchu sieciowym.

  Stwierdził on prosto i krótko:
  Wobec rządowych hakerów jesteśmy bezbronni.

  Nie była to okazja do opisu obrony przed śledzeniem przez Pegasusa.
  Między innymi dlatego, że zlecenia na śledzenie dotyczą wielkich, bogatych i ważnych.

  A ja jestem mały, niezamożny i pomijalny. O ile nie próbuję kpić sieciowo z Jacka Sasina i takich jak @Bar Norte czyli naprawiacy rewocji sprzed dwóch wieków.

  Kpina z polityki historycznej do dla młodego sztura, a nie dla takiego szturchacza jak ja.

  Mamy konstytucyjne prawo do złudzeń i zwalczania trolli będziemy temu poświęcać mnóstwo czasu emeryckiego aż do ostatniej nuty nordyckich kompozytorów.

  A przewijanie trolli to dla słabiaków dających sobie pluć na ekran.

  Ja nie lęczę trolli. Ja tylko ćwierć każdej doby odkłamuje wszystkie trollowe brednie i spotykam się z bezrozumnym lekceważeniem mej harówki …

  https://www.youtube.com/watch?v=r__Dk4oWGJQ

 167. U sąsiadów gospodarz przekonuje, ze woda wprawdzie gorąca, ale nikt się nie ugotuje. Tylko spokój was uratuje. Jak to o takich zwykł mawiać Lenin ?

  andrzej52
  22 października o godz. 6:53
  Kryterium uliczne coraz bliżej.

  Adam Szostkiewicz
  22 października o godz. 10:48
  @andrzej52
  proszę nie prowokować.

 168. Wypowiedzi elity ep (siedmiu wspaniałych) zaliczone. Latte też.

  Deep thoughts wlokącej się za blogiem hołoty stają się natomiast śmiertelnie nudne, z uwagi na powtarzalność. Rozbawia jedynie kryptofaszysta Stachu, np. komentarzem o dyskryminacji ludności murzyńskiej w USA. Taki to osobliwy ryk sumienia człowieka rosyjskiego, reagującego po obywatelsku gdy kolorowych biją.

  Z kolei genetyczny eksperyment dra Iwanowa (HSS + Hylobatidae), Ałustryjak jak by Pisieuluk to powiedział, czyli wybitny pisarz Tadek b-klej, zaprasza wszystkich do … latania Tutką.

  Drodzy emeryci, Aerofłotem bliżej do celu!

 169. Czary mary, Ducas stary (ostrożnie, bo się może skończyć źle)

  https://www.youtube.com/watch?v=cV5mmi7BBMY

 170. Ten tekst już kiedyś napisałem dla LA. Ale ciągle jest aktualny, więc go przypomina(Skunks to ksywa pana Jarosława, jakby geozak nie skapował)

  SKUNKS I KAPŁAN

  Monteskiusz pisząc „O duchu praw”, wychodził od niepodważalnego aksjomatu; Żaden człowiek nie jest doskonały” Dlatego wymyślił trójpodział władz, którego zadaniem jest wzajemne kontrolowanie się tych władz. Bo jeśli zabraknie tej kontroli, to posiadający niepodzielną władzę człowiek może jej nadużyć. Owszem są ludzie, którzy szanują innych, którzy dotrzymują słowa, nie łamią reguł i raz danego słowa. Ale do polityki aspirują jednak w większości tacy, którzy mają skłonność do jej nadużywania. Ale dopóki nie niszczą zasady trójpodziału gwarantowanego umową, zwaną konstytucją, to ich szkodliwość jest ograniczona.
  Kiedyś Skunks pochwalił się, oSwiadczając, że jest „samym dobrem”. W związku z tym „samym dobrem” oskunksił 40 milionowy kraj nad Wisłą.W owym obsikiwaniu kraju pomaga mu prezydent skunks, który z kolei się przechwala tym, że jest niezłomny, a także pomaga mu w tym zbożnym dziele sanacji stado pomniejszych skunksów.
  Będąc „samym dobrem” Skunks uznał,że każdy kto nie akceptuje zapachu wydzielanego przez jego gruczoł odbytowy, jest zdradziecką mordą. W ten sposób aksjomat Monteskiusza o niedoskonałości człowieka, został zakwestionowany przez Skunksa, bo on przecież jest, jako samo dobro, doskonałością moralna i estetyczną.
  A co tu robi Kapłan. Otóż niejaki Depo stwierdził, że od Konstytucji jest ważniejsza Ewangelia.
  Dlaczego ? A no dlatego, że podobnie jak Skunks Depo uważa się za człowieka nieskazitelnego, takie dobro pochodzące od Boga. Więc nie będzie się podporządkował jakiejś umowie, która by ograniczała wolność jego dobroci. To on jest nośnikiem boskiej moralności, więc żadne prawo, żadna konstytucja nie będzie krepowała pana boga i znającego się na woli pana boga Depy, skoro w Ewangeli jest cała prawda, a co tam jest tą prawdą, to decyduje o tym Depo i jego koledzy Głódź, Ryczan, Jędraszewski.
  Skunks jest moralnym przewodnikiem dla Suwerena, a Depo pasterzem baranów i owieczek. I tak się składa, że ów Suweren i owo stado baranów i owieczek to ten sam zbiór. Skunks i Depo dzielą się sprawiedliwie tym zbiorem, wspierają się wzajemnie, a co ich łączy to zajadła walka , którą toczą przeciwko demokracji i konstytucji.
  Depo powiada, ze prawo boskie jest prawem naturalnym, a Skunks, że vox populi vox dei i… tu bóg, natura, suweren łącza się w jedno dając Skunksowi i Depie boskie prawo do bycia samymi dobrami.
  PS
  Opowiadanie Mrożka „Podanie”, zaczyna się tak :
  „Uprzejmie proszę o oddanie mi władzy nad światem.Prosbę te uzasadniam tym, ze jestem najlepszym człowiekiem”

 171. legat
  22 października o godz. 15:59,
  Jestem tego samego zdania. 🙂

 172. W kraju katolickim 10 przykazań zamiast KONSTYTUCJI taka jest logika dekomunizacji. Wszak KONSTYTUCJA to świstki w spadku po Kwachu. Tak sobie myślę czy sami katolicy nie podchodzą do 10 przykazań jak do jeża. Bo to trudne do wykonania wymagania na dziś.

 173. Mad Marx 22 października o godz. 15:07 Racja, a Bierut w Boże Ciało był „tyczkowym”. Co mi chcesz udowodnić? Mylę się? Niech ci będzie, nie zamierzam się z nikim sprzeczać. Fakty są i każdy może je poznać.

 174. A tak w ogóle, miałem cudowne popołudnie. Udało mi się w parku nad stawem obserwować przez kilka minut zimorodka. Mówię wam moi mili, ta są naprawdę piękne chwile. To łon: https://www.youtube.com/watch?v=L6iKLiq2Kl0

 175. @Lewy, 8:40
  Piszesz do mnie
  ”Co do kandydata na prezydenturę. Mówisz Kosiniak-Kamysz. Może? Jest do przełknięcia przez katolicki elektorat. Mi nie leży. Ale moja opinia nie pokrywa się z elektoratem w guniach, więc nie ma znaczenia. Ja bym widział Budkę, Gasiuk-Pihowicz, Brejzę, Tomczyka.”

  Drogi ‘Lewy’, przyznałeś, że twoje sympatie polityczne różnią się od tych suwerena.
  Pełna zgoda. Nazwiska, które podałeś, noszą politycy PO, którzy mogą się nam podobać za wiele swych zalet, ale oni nie byli nawet w stanie wysadzić z siodła Grzegorza! A co dopiero Jarka.

  Termin „poparcie partii” przyprawia mnie o mdłości.
  Czy ciebie poparcie partii skłoniło do zagłosowania na „zakochanego Ryszarda”?
  Ja też w 2015 szukałem liberalnej alternatywy wśród antypissu. Nie wiedziałem, że Ryszard się zakochał, natomiast wiedziałem, że Tusk załatwił swoje i PO idzie się powoli j…ać.

  Moja propozycja kandydata antypissu, Władysława K-K, jedynego kandydata dla PO i PSL (byli 8 lat razem), zwiększa szansę na II turę, a w niej zwycięstwo nad Andrzejem.
  SLD pewnie wystawi Adriana Z./Roberta B., Konfederacja Janusza K-M.
  Grzegorz i grupa młodych buntowników w KO, powinni zrezygnować z szansy lansu, którą daje kampania prezydencka.
  KO ma silny klub w nowym sejmie, szansę na znaczący głos w senacie i 4 lata na lansowanie.
  Cóż oni nowego mogą przekazać wyborcom do wyborów prezydenckich?
  NIC, zero, bleble, ciamciaramcia.
  Tak sobie myślę.

 176. @BWTB, 18:19
  Też, do obiadu, byłem w przyrodzie.
  Widoki niezwykłe! Kolory oszołamiające i ciepło, cudownie ciepło, ale nie upalnie.
  Żałuję, że nie widziałem zimorodka.

  Zauważyłem, że ubrania ‘demi-saison’ stają się zbędne.
  Pozdrowienia

 177. Stasieku, demi daison
  z darmową dostawą! – zbędne?

 178. Kurde, nie chcę ale muszę się z wami podzielić „przemyśleniami” (moimi?) na temat dzisiejszej wypowiedzi senatora Libickiego (prawie bohater, nie dał się skusić PiS). Otóż mam w dupie, czy i kto tam będzie miał w Izbie Dumania przewagę. PO-owcy dali w poprzedniej jeszcze kadencji popis kompletnej ignorancji i idiotyzmu, to i jest mi to obojętnie. Oni się z zasadzie nie zmienili. Libicki teraz z PSL, nastawia swoje żagle wedle jakichś nieznanych mi zasad. A my się czepiamy jakiegoś Kałuży.
  Ale kończ waść, bo się zaplączesz.
  Otóż ten tuz polityki i myśli prehistorycznej (podobno z wykształcenia historyk) zapytany o edukację seksualną dzieci i młodzieży raczył stwierdzić, że jest to delikatny i złożony problem (od 30 lat?)
  Jasne, ch-uj i cipka to rzeczywiście delikatne narządy. Ale żeby aż tak złożone, żeby Libicki nie mógł tego ogarnąć?

 179. @guzdra, 16:46
  Jakieś dwa lata temu, moja córka, inżynier IT, powiedziała, że „po ostatniej aktualizacji windowsoskie zabezpieczenia są pewne i Avasta mogę sobie wsadzić w doopę”.
  Wywaliłem Avasta, musiałem w tym celu ściągnąć jakąś apkę i od tej pory jestem jak dziewica, mimo, że grzebię czasami w nieładnych miejscach sieci.
  Pozdrowienia
  PS
  „trójkącik” rozwiń wszystkie po prawej stronie wiersza pod wpisem, powinien nawet niekumatym coś podpowiedzieć.
  Dodam od siebie, że z tej opcji mogą skorzystać osobnicy „zalogowani” do ePolityki.
  Pamiętam, że miałeś, ‘guzdro’, inne zdanie. Upieram się przy swoim, u mnie tak jest.
  Jeśli przerywam na jakiś czas pisanie do blogu z laptopa, dostaję komunikat „jesteś niezalogowany, zaloguj się”.
  Ta sytuacja nigdy nie wystąpiła w smartfonie, czego nawet nie chcę zrozumieć.
  W smartfonie jestem zalogowany do ePolityki bez względu na przerwy w używaniu smartfona (np. w łóżku) jako narzędzia komentatorskiego.
  Howgh

 180. Mad Marx
  22 października o godz. 10:58
  Z przestrzeganiem prawa problemy były od okrągłego stołu i niewiele robiono by ten stan poprawić, Wręcz przeciwnie psucie prawa postępowało i to zarówno sferze egzekucji jak i tworzeniu przepisów.

 181. Nie pytaj katolika o drogę bo to delikatny i złożony problem. A jak odpowie to co ludzie powiedzą…Tak sobie myślę,że parafie są małe a ludzkie uszy jak radary…Potem nie pożyczą soli a nawet podpalą…Dla świętego spokoju odpowie ja nie tutejszy…

 182. Opozycja składa protesty wyborcze ocno uzasadnione , PiS właściwie bez żadnego uzasadnienia
  https://www.rp.pl/Koalicja-Obywatelska/191029773-Wybory-do-Senatu-Koalicja-Obywatelska-zlozyla-protesty-wyborcze.html

 183. Edukacja seksualna dzieci i młodzieży. Wystarczą spotkania integracyjne dzieci wiejskich z miejskimi. Dzieci na wsi wiedzą niemal od kołyski skąd się biorą małe zwierzątka a nawet rodzeństwo. Szczególnie kiedy spały w nogach rodziców. Tak sobie myślę,że dla Jędraszewskiego bocian jest sprawcą przyrostu. O kapuście nie wspomnę. Jak wytłumaczyć przyrost np.Eskimosów…przepraszam Inuitów.

 184. Jaki i Kempa stają w obronie Szydło i jej syna księdza przed atakami:
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25335039,jaki-o-plotkach-na-temat-ks-tymoteusza-szydlo-jedna-z-najbardziej.html#s=BoxOpMT
  Jakież to ataki, jakaż to obraza, czy to wstyd być ojcem, czy to nie podnoszenie dzietności, wnuczności, prawnuczności, a nawet praprawnuczności ma wypisane PiS na sztandarach?

 185. Teraz Rydzyk nie będzie ojcem bo to obrażliwe. A nawet to podszywanie się aby dostać 500+…Tak sobie myślę o reklamie pewnego proszku co to nie pierze…Ociec prać !

 186. @stasieku
  Frasuniuk stawia jednak na Tuska, a nie na Kosiniaka_Kamysza. Ale czy Tuskowi jeszcze będzie się chciało, żeby pilnować żyrandola ? Wdychać odór pozostawiony przez dowcipnego Maliniaka ?

 187. Q, myślałem, że z tym „dla ciekawości”, to jakiś żart, ale HiPi(e)S rzeczywiście tak powiedział.

 188. Michał Wypij, jest taki poseł PiS, powinien się nazywać, Michał Wypił.

 189. @stasieku

  Jestem omylny.
  Nie zamierzałem nigdy, nie zmieniałem historii zapisanej.
  W odróżnieniu od prawie wszystkich nie sugeruję dysponowania znakomitą pamięcią.

  ***

  AAA

  W kwestii uczciwości intelektualnej:

  w jeszcze świeżym moim komentarzu nie wymieniałem expresis verbis ani razu czerwonego trójkącika.

  Takie i inne myki z odskokiem w bok i to na dalszą odległość czyni tu smacznie konsumowany przez wielu @Mauro Rossi.

  Nie zmienia to prawie nic w naszym sporze.
  Ale mnie zniechęca niby luzacka niechęć do trzymania się słów i do brania z głowy zamiast wysiłku zacytowania i stawiania sobiepytania: Czy ja wszystko zrozumiałem?

  ***

  BBB

  Zalogowany spotkałem komentarze z 22 października:
  12:31
  16:03
  zwinięte i przy nagłówku mające czerwony trójkącik.

  Wylogowałem sie poleceniem Wyloguj przy powitalnym wierszu POLITYKA.
  Czerwony zarys sylwetki poszarzał.

  Kliknąłem w czarny napis Cnota ocalona tym samym wchodząc na blog

  W polu adresu pokazał się adres z końcową częścią hejtu-nie-będzie

  Zatem jasne, że nagłówek wpisu gospodarza i nazwa wpisu w organizacji to są dwa różne obiekty. Przed wejściem na blog widzimy czarne Cnota ocalona nie będące zaangażowane we współtworzenie adresu. Po wejściu na blog Cnota ocalona jest czerwona.

  Tak niezalogowany gość @guzdra przewinął hurtem prawie 200 komentarzy i spotkał zachętę Zaloguj się. Przewinął, aby zobaczyć dwa wyżej wymienione trójkąciki. Zastał je.

  Przewinął do wiersza pokazującego liczbę komentarzy pod wpisem gospodarza.
  Kliknął rzeczone rozwiń i znów przewinął.

  Treść komentarzy oznaczonych tymi wskazaniami zegara ukazała się i trójkącików nie zastał a pokazały się dwie łapki.

  @guzdra wyszedł z bloga poleceniem windowsowym zamknij. Odczekał aż dioda przestała świecic sygnalizując zakończenie procesu zamykania sesji pracy systemu operacyjnego ( zarządzającego także wyświetlaniem czegokolwiek na ekranie )

  Włączył komputer czyli rozpoczął nową sesję swojego site czyli swojego stanowiska komputerowego.

  Między wyłączeniem a w łączeniem był zalogowany w sieci. Znamionuje to ideogram w prawym dolnym rogu paska zadań. Niezalogowany do sieci użytkownik widzi ideogram siatki geograficznej na globusie.

  Wstukał w przeglądarkę passent blog.
  Klinął Zaloguj i w ten sposób ( upraszczam ) zalogował się do Polityki.

  Tyle upierdliwej uczciwości intelektualnej.

  ***

  Bawiłem się i korzystając z innego wortalu założyłem konto pocztowe na tym wortalu. Napisałem kilka komentarzy z nowym podpisem.

  Po czym zaniechałem logować się z użyciem tego zabawowego pseudonimu sieciowego. Broniąc się przed zalewem śmiecia automat czuwający tam nad pocztą, po okresie mojej bezczynności wylogował mnie z poczty. Mój stworzony dla zabawy adres pocztowy został zapewne zablokowany. Tylko zablokowany.
  Zwykle administrator serwera nie usuwa starych wpisów, bo to jedna więcej operacji i byłoby to tworzeniem przeszłości na nowo tak żywo prowadzone przez dominującą nad Polską nową relatywnie władzą.

  Skoro nie można sprawdzić adresu zarejestrowanego gościa bloga, to tutejszy automat uznaje gościa za wylogowanego i pozostają tylko po nim ślady dostępne po cofaniu się przez wiele serii komentarzy pod kolejnymi ( wstecz ) wpisami gospodarza.

  Twoje stwierdzenia do których tu nawiązuję zostały skierowane do osoby ? chi chi ha! która zarabiała wyłapywaniem błędów w rygorystycznie traktowanych zapisach w sztucznych językach.

  ***

  Nie wiem o co spieraliśmy się niegdyś.
  Nie będę do tego wracał.
  Ale mam uraz z którym traktuję godne szacunku luzackie rachciachchy.

  Ja nikogo zbawiać nie mam zamiaru.
  Oczekuję natomiast nieprzewracania szachownicy brydżowej.

  Wiem. To strasznie trudne i jeszcze nudniejsze.
  Dlatego rzadko tu piszę.

  ***

  Obiecywałem, że po 2019-10-13 będzie wesoło.

  W objaśnianiu tego chaosu wspomaga mnie Olga Tokarczuk.
  Ja żadnej fundacji nie założę.

  Z wyrazami sympatii i szacunku pozostaję.

 190. Lewy,
  Władek dobrze gadał. Władek wróóóóóóóć do polityki!
  Ja zgadzając się ze stasiekiem, co do WK-K brałem pod uwagę wariant bez Tuska, ale jeśli Tusk wejdzie do gry, to – oczywiście-uważam, że to najlepszy kandydat do złojenia PiS-owi dudy.

 191. guzdra
  22 października o godz. 20:15

  ” … w jeszcze świeżym moim komentarzu nie wymieniałem expresis verbis …”.

  🙂 Raczej napiszemy expressis verbis.

  „W objaśnianiu tego chaosu wspomaga mnie Olga Tokarczuk”.

  Ależ ona sama ma chaos w głowie.

 192. jobrave
  22 października o godz. 20:29

  „Władek dobrze gadał. Władek wróóóóóóóć do polityki”!

  Dowolny spiker radiowy lub aktor będzie dużo lepiej gadał i z większym sensem. Nie da się nająć człowieka i zrobić z niego polityka. Wyjdzie Petru i jego kamanda. Przez ostatnie 30 lat nie ruszając się z Polski można się było tego nauczyć. Polityk musi się wyłonić, tak uważają Anglicy.

 193. @stasieku

  Nic mi do twego rozumienia.

  Ale dręczy mnie ciekawość: czy na laptop żywi się łaską Androida, a smartfon jedzie na grzbiecie łysej kobyły dostarczonej przez Bila?

  Avast zmienił nawet swoje certyfikaty sieciowe, bo to jest duża firma i honor tej korporacji sięga wyżej niż Pałac Kultury, ale niżej niż ambicje orłów tutejszej publicystyki.

  Czy coś wiesz o wzajemnych zobowiązaniach wszystkich twoich dostarczycieli internetu?

  Może to Bil okradł jabłuszko i wiele innych graczy sieciowych, a my nie wiemy nic o ich ukrytych cnotach?

  ***

  Ja z upodobaniem powiadamiam aspirujących czy wiedzą coś o chmurach pierzastych i potrafią znaleźć na niebie windowsowego cirrusa?

  Przekonywanie, że musisz baaaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo się starać, aby popsuć komputer doprowadzjące do wściekłości proszących mnie o radę już mi się znudzilo.

  Bil w czasie pisania tego komentarza zarobił więcej niż ja przez całe życie.
  Ale prawo USA stawia nas na równo.
  W ostatnim słowie porzedniego zdania jest literówka, bo ja jestem chojrak jakich mało.

  Ja tylko pytam z pustej ciekawości …

 194. Ależ ten Mauro przykleja się do wszystkich, a to do guzdry a to do jobrave. Tak by chciał, żeby ktoś docenił jego pisowską ironię. Biedny człowiek, orze jak może, bo ksiegowy pis sprawdza czy robota wykonana..

 195. stasieku
  22 października o godz. 18:51

  „Wywaliłem Avasta, musiałem w tym celu ściągnąć jakąś apkę i od tej pory jestem jak dziewica, mimo, że grzebię czasami w nieładnych miejscach sieci”.

  Proponuje używać przeglądarki Firefox, a „nieładne miejsca w sieci” oglądać w oknie prywatnym (łatwo znaleźć taką opcję). Nie oznacza to pełnej anonimowości, ale przynajmniej zapobiegnie krępującej sytuacji, kiedy podsunięta przez przeglądarkę reklama (np. dildo) ukaże się, gdy będziesz wraz z córką oglądał rodzinne zdjęcia na ekranie komputera. Ponieważ, jak piszesz, córka jest inżynierem IT natychmiast zorientuje się jak wygląda twoja historia przeglądania.

 196. BWTB
  22 października o godz. 18:50

  „Ale żeby aż tak złożone, żeby Libicki nie mógł tego ogarnąć”?

  Po lekturze, link poniżej, ty będziesz już ogarniał o co chodzi.
  https://wpolityce.pl/polityka/437646-czego-nie-doczytal-trzaskowski-wszystko-o-celach-lgbt

 197. Jobrave, Stasieku,
  do wyborów prezydenckich należy się zabrać profesjonalnie i dobrze by było – moim zdaniem – nie wyskakiwać przed szereg z żadnym z kandydatów. Celem podstawowym jest upupianie Adriana. Po pierwszej fazie kontrkandydat powinien się wyłonić samoistnie i zostać nim powinna ta osoba, która w tej pierwszej fazie będzie miała najlepsze notowania. Nie wiemy dzisiaj nawet, czy Duda jest gotów stanąć do debaty z kilku kandydatami na raz czy ewentualnie dopiero w drugiej turze. Każde z liczących się ugrupowań powinno wystawić swego kandydata. Niech np. KP wystawi Kosiniaka a KO Kidawę, Konfederacja pewnie Korwina a Lewica Rozenka a nie tego już dostatecznie skompromitowanego Biedronia czy Zandberga, który nawet swego klubu w Sejmie nie będzie mógł mieć. Mają być nastawieni na walkę z Dudą a nie ze sobą Najłatwiej mieliby Rozenek i Korwin, bo byliby od razu na przegranych pozycjach.
  Chodzi o to, by w pierwszej fazie dostatecznie przetrącić kulasy Adrianowi, by w drugiej turze musiał przegrać. Czy to miałby być Tusk czy KK czy KB to już jest mniej ważne. Ważne, by był(a) to w końcowej fazie postać jawiąca się jako najgroźniejsza dla Adriana. Pośpiech to jest potrzebny ugrupowaniom opozycyjnym, by przemyślały swoje strategie a nie koniecznie w wyłanianiu już teraz kandydata. Np. W KO jest pilna potrzeba by nie czekali z decyzją dot. przewodnictwa partii do lutego i zagryzali się wzajem bo od lutego do maja to już krótko jest.

 198. Mad Marx
  22 października o godz. 16:10

  „ Nigdy przedtem Sejm nie przejął kompetencji władzy sądowniczej (uchwała o nieważności wyboru sędziów TK)„.

  Jeśli Sejm może kogoś powołać uchwałą to także odwołać. W tym przypadku nie chodziło o sędziów TK (wg konstyucji prktycznie nieodwoływalnych) tylko o kandydatów na sędziów TK. Staliby się oni sędziami TK gdyby prezydent odebrał od nich przysięgę. W procesie wyłaniania sędziów Trybunału Konstytucyjnego biorą udział dwie władze: ustawodawcza (Sejm) i wykonawcza (prezydent). Gdyby Sejm nie stwierdził nieważności wyborów owej piątki, a prezydent przyjął od nich ślubowanie (do czego był obcesowo ponaglany przez Rzeplińskiego) mielibyśmy do czynienia z ciężkim naruszeniem konstytucji. Okazałoby się, że z owej piątki co najmniej dwóch wybranych zostało na pewno w nie swojej kadencji, a gdyby kadencja nowego Sejmu rozpoczęła się kilka dni wcześniej (co zależało od decyzji prezydenta) to taki delikt konstytucyjny dotyczyłby całej piątki. Problem polega na tym, że cała owa piątka została wybrana jedną zbiorczą uchwałą JESZCZE przed wyborami parlamentarnymi 25 października 2015 roku, co było złamaniem prawa i dobrych obyczajów. Kadencje pięciu nowych sędziów zaczynały się w listopadzie 2015 (trzy) i grudniu 2015 (dwie).

 199. @stasiekuu
  Uważaj bo Mauro przykleja się do ciebie i to z uprzejmą radą. Taki milusi.

 200. SŁOWIANIN STANISŁAW
  22 października o godz. 16:19
  Obalili komunistów a wpadli pod rynnę katolików. Tak sobie myślę,że wiara nie czyni cudów.”
  ………………….
  Tak jest, „wiara nie czyni cudów” ale czyni głupa, czyli jak to napisał S. Staszic, „wiara czyni człowieka głupim”. A jak wiadomo, „cud jest ukochanym dzieckiem wiary” (Goethe), toż to sama głupota.

 201. @Mauro Rossi

  Zapewne mógłbym załadować pakiety językowe: łaciński i grecki i to w wersjach starożytnych i współczesnych.

  Ale sam fakt, że twoje literówki same się naprawiają byłby dla ciebie bardzo niemiły.
  No i szef by ci więcej musiał płacić za akord. A z tego co wiem musisz się ograniczać do wyśmiewania takich bęcwałów jak ja.

  Na tacę jest rzucane coraz mniej, Opus Dei i IPN muszą się szczypać, więc pomijaj komentarze takich miernot jak ja. Bo jak nie, to szef cię będzie usterkował, że wykręcasz się ciałem.

  Polecam ci przeciwników rozmiaru Jacka Sasina lub obiekt większego formatu i masywniejszy. Co najmniej Erdogan.

  A z @guzdrą wlekącym się jak flaki to daj sobie siana.
  On jako wolnomyśliciel od dawna za Prawdą nie nadąża.

 202. Bar Norte
  22 października o godz. 15:19

  BN: „Mauro, ale kto i kiedy go ostrzegł? Poproszę o konkretną odpowiedź”.

  MR: Nie siedziałem u niego pod biurkiem, ale to środowisko jest doskonale skomunikowane i wystarczył jeden telefon.

  BN: „ Bodnar choćby z powodów generacyjnych, nie mógł przyjmować nagród”.

  MR: Niczego takiego nie sugerowałem. Jednak Bodnar należy do establishmentu III RP, który jako zbiorowość (POKO etc.) nie ma problemu z wysłaniem dawnych sekretarzy PZPR do PE. Dziś Schetyna (dawny działacz NZS i SW) wystąpił na konferencji prasowej razem z Borowskim i też nie miał problemu. Czemu więc Bodnar miałby mieć problem z obroną esbeków? Czemu Monika Olejnik miałaby mieć problem z częstym zapraszaniem do TVN byłych komunistów jeśli zaczynała wiosną 1982 pracę w Trójce po wyrzuceniu stamtąd nie dość posłusznych dziennikarzy?

  BN: „ … realia PRL w latach 70 a nawet 80 w niczym nie przypominały realiów III Rzeszy. Piszę o tych latach ponieważ tzw. „dezubekizacja” obejmuje głównie zatrudnionych w tym okresie”.

  MR: Odsyłam raz jeszcze do opinii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który przypomniał, że funkcjonariusze SB pracowali dla aparatu bezpieczeństwa wzorowanego na sowieckim KGB, porównał służby PRL do Stasi i Securitate i stwierdził, że powstały one po to, by łamać prawa człowieka. Wydaje się, że Bodnar zajmuje się prawami człowieka. A może mi się tylko tak wydaje?

  BN: „Poza tym denazyfikacja do której pijesz nie zakładała odpowiedzialności zbiorowej”.

  MR: Ustawy regulujące emerytury z natury rzeczy dotyczą zbiorowości. Kary wymierza się indywidualnie, aczkolwiek SS uznano za organizację zbrodniczą.

  MR: „Z esbekami było prościej, nikt w 1989 nie obiecywał im nienaruszalności prawa (ustaw), ani ustnie „.

  BN: „No własnie, czemu w 1989 im tego nie powiedziano”?

  MR: Nie wiem, trzeba by zapytać mec. Widackiego lub Milczanowskiego, który zakochał się w swoich esbekach.

  MR: „Zaczęła PO od odebrania przywilejów emerytalnych tym, którym podziękowano w 1990, PiS odebrał przywileje pozostałym”.

  BN: „W tym przypadku jakąś wątłą podstawą mogły być negatywne decyzje tzw „komisji weryfikacyjnych” tak sugestywnie oddanych w filmie „Psy” Pasikowskiego. W waszym przypadku nawet takiej podstawy nie było”.

  MR: Nie żartuj, „Psy” Pasikowskiego to matrix skrzyżowany z kreskówką. W realu wyglądało to zupełnie inaczej. Istnieją wspomnienia i relacje uczestników komisji weryfikacyjnych, centralnej i wojewódzkich, że tzw. weryfikacja był dość powierzchowna, często lipna polegająca na żonglowaniu teczkami personalnymi ubeków. Wywiad i kontrwywiad były cnotliwe i nikomu tam nie spadł włos z głowy (wyjątkiem płk A. Makowski, później znany hochsztapler), nawet III Departamentu, który zajmował się zwalczaniem opozycji, nie wycięto w całości i ostali się specyficznie specjaliści, np. od …. KPN. Może ktoś przewidywał, że będą potrzebni?  Jacek Kuroń uratował swojego ubeka płk J. Lesiaka (ten od inwigilacji prawicy) z którym później były same kłopoty. WSW (WSI) nigdy nie podlegała żadnej weryfikacji. Podobnie jak środowisko sędziów, które samo miało się oczyścić.

  MR: „Dlaczego udawał później głupiego mówiąc, że ubecy padli ofiarą transformacji?”

  BN: Nie „udawał głupiego” tylko w swej wypowiedzi wyraził to co później w oficjalnym stanowisku.

  MR: Trzeba więc przyznać, że po wojnie naziści padli ofiara denazyfikacji. W tym przypadki chcącemu działa się krzywda.

  MR: „Misiewicz to nie Gawłowski i Pinior, jest podejrzany o korupcję, wiec nikt go w PiS bronił nie”.

  BN: „Mauro, najwyraźniej mentalnie tkwisz jeszcze w epoce monopartii. Czasy się zmieniły i partie polityczne nie są od bronienia. Od bronienia w porządnym państwie są adwokacji”.

  MR: Rzecz jasna mówiłem o aspekcie politycznym, a nie o Kpk.

 203. No dobra, Mauro przykleił się do Bar norte i Bar Norte nie potrafi go odkleić.
  ze też ludzie nie rozumieją, że Mauro pracuje tu na etacie, i jako troll udaje, że podejmuje tematy, że chce dyskutować , wymieniać mysli. No spróbujcie wymieniać mysli z Terleckim, Piotrowiczem czy Pawłowicz. A tu dajecie się nabierać na wymiane myśli.
  Oj, dzieci, dzieci

 204. Mauro Rossi o represjonowanych tzw ustawą dezubekizacyjną: – „Zaczęła PO od odebrania przywilejów emerytalnych tym, którym podziękowano w 1990, PiS odebrał przywileje pozostałym”.

  Mauro,
  dla Ciebie ci, którzy służyli nawet 10 i więcej lat III RP to „pozostali” i to wszystko? Zastanawiam się jaką trzeba być qrwą, jakie gówno trzeba mieć we łbie zamiast sumienia, żeby tak traktować zobowiązania państwa wobec ludzi, którym obiecało się traktowanie analogiczne jak innym. Jaką trzeba być qrwą, żeby nie tknąć emerytur sbckich zbrodniarzy, takich jak np. Piotrowski, Pękala, Chmielewski i Pietruszka a wyżywać się na emerytach już dziś bezradnych, którzy zawierzyli temu podłemu, nie wywiązujących się ze swych zobowiązań państwu.
  Już wiem trzeba być qrwą pisowską.

 205. @Lewy
  22 października o godz. 22:44

  Już wcześniej @gekko tłumaczył (i prosił), ze trolla się nie karmi, tylko zasusza.
  No nie idzie. Jak ktoś wie, to musi i q** nic nie zrobisz 🙂

 206. @maciek.g
  22 października o godz. 23:01
  Oj chyba te protesty wyborcze PiS nie odniosa żadnego skutku

  Hehe,
  jakim trzeba być naiwnym, żeby cos takiego napisać.

 207. adam100
  22 października o godz. 22:57
  No i legat się wqrwił i nazwał Mauro qrwą pisowską. Nie może zrozumiec, że Mauro jest w pracy i solidnie wykonuje swoją robote jak Eichman
  Ech dzieci dzieci

 208. Optymatyk
  22 października o godz. 22:24
  „ … jak to napisał S. Staszic, „wiara czyni człowieka głupim”.

  Czy ateiści zdolni są do takiej samokrytyki? Staszic. Ksiądz, ale trochę porewolucyjnie zeświecczony, wierzący, choć nieortodoksyjnie (był deistą), pochowany w kościele na warszawskich Bielanach. Po otwarciu trumny dwadzieścia kilka lat temu okazało się, że zbyt wcześnie zdiagnozowano jego zejście z tego świata i pochowano Staszica za życia, o czym świadczyło wnętrze trumy i stan jego paznokci. Można powiedzieć, że w końcówce życia przeżył swoje piekło. Może i wiara (bez rozumu, ale często z rozumem ― to różnica) czyni człowieka głupim, ale jej niedostatek nieszczęśliwym. O potrzebie łączenia wiary z rozumem, co by zadowoliło Staszica, pisał św. Anzelm z Canterbury (fides quaerens intellectum) jeszcze w średniowieczu, zatem nihil novi.

 209. guzdra
  22 października o godz. 22:29

  „No i szef by ci więcej musiał płacić za akord”.

  Policz swoje komentarze oraz moje i zobaczymy czyje liczniejsze, czyli kto pisze na akord.

 210. legat
  22 października o godz. 22:55

  ” … jaką trzeba być qrwą, jakie gówno trzeba mieć we łbie zamiast sumienia, żeby tak traktować zobowiązania państwa wobec ludzi, którym obiecało się traktowanie analogiczne jak innym”.

  Zobowiązniem państwa są emerytury, ale nie ich wysokość. Zwłaszcza przy zmianie systemu z represyjnego, komunistycznego na demokratyczny. Czy po 1945 zobowiązania państwa przedwojennego (np. emerytury przedwojennych „dwójkarzy”) też was obowiązywały? Wiesz co oni dostawali zamiast emerytur? Kilka gram ołowiu w tył głowy. Dobrze ci radzę, nie narzekaj, ciesz się tym co masz.

 211. @guzdra
  Mauro udaje, że nie wie o „nowym oknie incognito” (Ctrl+Shift+N) w Chromie.
  Życzliwie mi proponuje używanie Firefoxa.
  Mało, Mauro córką mnie straszy.
  Że się córka dowie o tatusia grzeszkach internetowych.

  Na twoje pytania o 21:05 odpowiadam łącznie: NIE WIEM
  Z wyrazami sympatii i szacunku pozostaję.

 212. Mauro Rossi

  „Nie siedziałem u niego (Bodnara) pod biurkiem, ale to środowisko jest doskonale skomunikowane i wystarczył jeden telefon.”

  Skoro „nie siedziałeś pod biurkiem” to na jakiej podstawie wygłaszasz opinie? I jeszcze w nie brniesz ogólnikowo w jakieś maliny z telefonem.

  „Niczego takiego nie sugerowałem.”

  Nie sugerowałeś. Napisałeś wprost w kontekście nieprzyjetej nagrody Bergera, że nagród komunistycznych Bodnar nie uznaje za kompromitujące. Wiec jeszcze raz pytam – jakie nagrody komunistyczne odebrał Bodnar jako dziecko?
  Mam też prośbę – jeśli nie potrafisz odpowiedzieć to nie zanudzaj w zamian jakimiś propgandowymi bzdetami.

  „Odsyłam raz jeszcze do opinii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który przypomniał,…”

  Znam tę opinię. Z tym, że jak ci napisałem wcześniej dotyczy ona pierwszej ustawy dezubekizacyjnej. Na temat gniota spłodzonego przez PiS Trybunał jak na razie nie wyraził opinii.
  Jesli odbierzecie emerytury np prokuratorom PRL, w tym Piotrowiczowi, to też się będziesz zasłaniał opinią Trybunału w Strasburgu?

  „Ustawy regulujące emerytury z natury rzeczy dotyczą zbiorowości. Kary wymierza się indywidualnie ”

  Dokładnie o tym ci napisałem. Przeniesliście hipotetyczną odpowiedzialność indywidualną na cała zbiorowość. Do tego z oczywistych powodów nie posunęli się alianci w ramach denazyfikacji co starałem ci się uświadomić na przykładach – bez powodzenia jak widać.

  „Nie wiem, trzeba by zapytać mec. Widackiego lub Milczanowskiego (czemu weryfikowanych w 1990 esbeków nie uprzedzono o zmniejszeniu emerytur za ćwierć wieku)”

  Nie wiesz bo się tym nie zainteresowałeś zadowalając się propagandową agitką. Po prostu weryfikatorzy nie mieli tego typu prawnych pełnomocnictw. Weryfikacja dotyczyła ewentualnej pracy w nowych służbach a nie przyszłych emerytur.

  „Istnieją wspomnienia i relacje uczestników komisji weryfikacyjnych, centralnej i wojewódzkich, że tzw. weryfikacja był dość powierzchowna, często lipna polegająca na żonglowaniu teczkami personalnymi ubeków.”

  Jasne, to była lipa. A to z tego powodu, że funkcjonariusze peerelowskich służb specjalnych byli z rozmaitych powodów potrzebni państwu. Nie chcę cię urazić Mauro ale z trudem wyłonione kadry opozycyjne po prostu się do tego nie nadawały. Masz rację, że w licznych wspomnieniach, jak również filmach typu „Psy”, podnosi się ich ograniczenia intelektualne i ignorancję.

  „Trzeba więc przyznać, że po wojnie naziści padli ofiara denazyfikacji (w kontekście stanowiska RPO dotyczącego emerytur).”

  W dalszym ciągu nie rozumiesz na czym polegała denazyfikacja. Inaczej mówiąc – uparcie odwołujesz się do czegoś o czym nie masz zielonego pojęcia. To jest dyskusyjnie kompromitujące. I na swój sposób beznadziejne, bo przecież mimo zachęt nie poczytasz o denazyfikacji. A nawet jesli jakimś cudem poczytasz to potem wyprzesz co przeczytałeś.

  „Rzecz jasna mówiłem o aspekcie politycznym, a nie o Kpk.”

  Ja też pisałem o aspekcie politycznym. Chyba jeszcze pamiętasz, że w okresie kiedy monopartia wydawała wyroki pozory praworządności w Kpk były zachowane. Tak wiec nie zasłaniaj się Kpk jak ci pozornie znienawidzeni przez ciebie „komuniści”.

 213. stasieku
  22 października o godz. 23:33

  „Życzliwie mi proponuje używanie Firefoxa”.

  https://1stplace.pl/wp-content/uploads/2019/06/wykres.png

  Bezpieczniej jest używać czegoś mniej masowego, to jeden z powodów. Z telefonów raczej Blackberry niż Samsung. Obama używał Blackberry (co prawda upgradowanego), może to cię przekona?

 214. „Jako matka i polityk apeluję o zaprzestanie bezpodstawnych ataków na dzieci pani premier Beaty Szydło. Apeluję do świata dziennikarzy – zostawcie dzieci w spokoju – nawet jeżeli macie takie polecenia. Nie wpisujcie się w politykę upodlenia. A przyzwoitych ludzi proszę – nie dajcie się zmanipulować kłamstwu. Ktoś ma w tym swój cel. ”
  Przyzwoici ludzie nawet jeżeli macie takie polecenie- bycia przyzwoitymi – badzcie kim chcecie byc , nie dajcie sie zmanipulowac waszym doroslym dzieciom . . Ktos ma w tym abyscie byli przyzwoici , swoj cel .
  „nawet jeżeli macie takie polecenia „

 215. Breaking News!
  Dostałem cynk, że Stanley Piotro wejdzie do Sejmu, na miejsce przekupionego posła Chrzana. Chrzan dostał w zamian stanowisko wojewody podkarpackiego.
  Drugi cynk od mojego tajnego agenta ulokowanego w PiS: Kuchciński będzie wicepremierem ds. społecznych, funkcję, którą sprawowała wcześniej Matka Księdza Tymoteusza.
  Ciekawe, czy to prawda?

 216. legat
  7 października o godz. 17:11,
  Zacznę od końca. Niektórzy – jak to się mówi – obserwatorzy sceny politycznej, wieszczą koniec PO, albo przynajmniej jej poważne okrojenie – wg nich ci usposobieni lewicowo przejdą do Lewicy, ci bardziej konserwatywni do PSL. Mniej więcej to samo, tuż po wyborach, twierdził Kukiz.
  Sprawą Neumanna nie da się przykryć Banasia, choć to też niezły skandal, ale Banasiowy jest znacznie większego kalibru i będzie grzany do imentu, a jest, co grzać, poza tym szykują się inne mocne udrzenia w PiS (nie mogę ujawniać szczegółów) miały się pojawić przed wyborami, ale zdecydowano, że lepiej zachować to na później.
  Sprawa Cimoszewicza. To było wyjątkowo świńskie i kładzie się cieniem na Tusku, dla mnie korzystanie z pomocy służb specjalnych w walce politycznej, jest niedopuszczalne i podłe.

 217. @@@legat, jobrave, Lewy
  Piszę do was zusammen, bo wszyscy (dziękuję) daliście głos w politycznej sprawie nr 1.
  Moja propozycja kandydata Władysława K-K, pojawiła się po wiadomości, że „Donald już wybrał”, nie ma konkurentów do funkcji szefa EPL, zostaje w Europie.

  Słuchałem, ‘jobrave’, (jak zwykle) z radością Frasyniuka, ale ani Władek, ani p. Pochanke nie bąknęli słowa o rzekomej, już podjętej decyzji Donalda.
  Zgadzam się, że Donald byłby najpewniejszym kontrkandydatem dla Andrzeja.
  Jednak, aby Donald zobaczył czy ma branie u suwerena, potrzebna jest jego deklaracja i pierwszy, po tygodniu, sondaż.
  Do tej pory sondaże są na plaster, bo jak można sondować poparcie gościa, który nie zgłosił się na kandydata?!
  Tzn można, ale wynik jest bezwartościowy.

  ‘legacie’, osobny start kandydatów Lewicy i PSL, a nie w pakiecie z uzgodnionym, jednym kandydatem, może doprowadzić do zwycięstwa Andrzeja w I turze. O tym mówi/pisze wielu wyjadaczy politycznych.

  Widzieliście też pewnie Kropkę z Markiem B. To jest klasa!
  Ma wszystkie cechy znakomitego marszałka senatu.
  Dobranoc, grzesznych snów na noc.

 218. Chujwejbini.

 219. Zazdraszczaj jedyn z drugim Panu Banasiu zazdraszczaj ży mu Akowic take duże chałupe dał! Jagbyś był ućciwy jedyn z drugim to tobi tyż by dał. A jak ubkradasz Marud Polski to jak ci ma dać złudzieju jedyn z drugim! Za tu żyś złodzij?! Skuńczyłu si. A Akowce jeszczy żyjom i jeszczy niejednom chałupy dadzo alli ućciwem ludziom ani kumunistom złudziem dżynderskim. Mud si i u przybaczeni proś to bynajmiej bendzisz spał spukojni tylku babi tyla żryć ni dawaj bu het z dapczana zlecisz!

 220. @ Lewy
  22 października o godz. 23:13
  adam100
  22 października o godz. 22:57
  No i legat się wqrwił i nazwał Mauro qrwą pisowską.

  Rzeczywiście po świńsku.
  Nie mógł tak przez uprzejmość zapytać, czy dzisiaj już wyrwał torebkę staruszce?, czy tylko zdążył okraść skarbonkę w domu dziecka ? 🙁

 221. A co Ksiondz złegu robi ży sy trochu dziecka pumaca jak mu si stare baby znudzili. Jakeś ruzrywkie mjeć musi a ni ży sam siedzi i Nszy Świenty udprawia. Siedź tak sam jedyn z drugim i udprawiaj to sam zubaczysz. A na krzyżówkie ni pójdzi bu zara by du biskupa kumunisty zakapuwały. A Ksiondz w Pirdziukach ma siedym dziecków i nigd nic ni gada a Syn Pani Prymjer inu jedno a mordy drzeta jagby ni wjadomo co!

 222. KRACH ŚWIATOWY
  W czwartek minie 90 lat od rozpoczęcia największego kryzysu w dziejach kapitalizmu.
  Ciekawie na ten temat napisał Witold Gadomski w Gazecie Wyborczej (ALE HISTORIA)
  Artykuł ilustrują dwie fotografie, szczególnie interesująco przedstawia jedna z tych fotografii maklerów z Wall Street sprawdzających informacje o spadkach kursów wyprzedawanych masowo akcji.
  A u nas ciągły wzrost oczekiwań

 223. Trochu kurtury si nałuczta a ni tylku ciongli hujtować i hujtować Ksiendzów Polskich!

 224. Stasieku,
  nie zgadzam się co do wniosku, że rezultatem podziału głosów na opozycji może być ponad 50% dla Adriana. To tak nie działa. Moim zdaniem istnienie wariantów może raczej obniżyć wynik procentowy Adriana w I turze. Jeśli miałoby być tak jak mówisz to znaczy że Adrian jest nie do pokonania w ogóle i nie ma o co kopii kruszyć.

  Co do marszałka Senatu to najlepiej byłoby aby był taki, który konsekwentnie, przynajmniej raz na tydzień i to na stałe, miałby coś do powiedzenia widowni TVPis, która to qrwizja na życzenie tegoż marszałka musiałaby dawać mu czas antenowy. To dopiero by zabolało piss-iarnię. Holeckiej by wszystkie zmary wyszły i żadna TVPudernica nic by nie pomogła. Adrian Klarenbach wytrzeszczałby ślepka dławiąc się a Rachoniowi znowu by przyszło kryć się i przebierać za fuja udając, że ten kostium zawiera coś innego niż to w co się przebrał.

 225. Drugą informacją wartą uwagi jest przejęcie przez dyplomację rosyjską biegu zdarzeń w Syrii. Kolejny raz okazuje się, że bez Rosji nie udaje się rozwiązać żadnego konfliktu

 226. Zbliżająca się 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości każe się pochylić nad zamieszczonym w tymże numerze Gazety Wyborczej (ALE HISTORIA) artykułem Józefa Krzyka pod znamiennym tytułem „POLSKI DZIEŃ W REICHSTAGU”. Czytamy „25 października 1918 roku, dwa tygodnie przed wskrzeszeniem Polski, Wojciech Korfanty zażądał w Reichstagu wcielenia do niej Śląska i Pomorza”
  Warto przypominać bohaterów tamtych czasów, wielkie postacie Polaków

 227. Wacyk Dynadaluch muwił ży te co ubcieły renkie Jurandu zy Spychacza i oka mu wypaliły wcali ni były z pe-ce-ka.

 228. Bar Norte
  22 października o godz. 23:38

  BN: „Skoro „nie siedziałeś pod biurkiem” to na jakiej podstawie wygłaszasz opinie”?

  MR: Rozróżniasz opinię od faktów? Poniekąd znam z autopsji modus operandi tego środowiska dlatego nic mnie nie zaskakuje. To co napisałem raczej wygląda na opinię. Ty także operowałeś opiniami.

  BN: „Napisałeś wprost w kontekście nie przyjętej nagrody Bergera, że nagród komunistycznych Bodnar nie uznaje za kompromitujące”. „Wiec jeszcze raz pytam – jakie nagrody komunistyczne odebrał Bodnar jako dziecko”?

  MR: Chyba polemizujesz sam ze sobą. Raz jeszcze przypominam co pisałem o Bodnarze (21 października o godz. 1:33”). MR: „Oczywiście, od nazistów trzeba się odciąć, ale od komunistów to już niekoniecznie”.

  BN: „Jeśli odbierzecie emerytury np. prokuratorom PRL, w tym Piotrowiczowi, to też się będziesz zasłaniał opinią Trybunału w Strasburgu”?

  MR: Opinia Trybunału w Strasburgu dotyczy funkcjonariuszy służb specjalnych innych resortowych instytucji w ramach peerelowskiego MSW. Milicjantom i prokuratorom nie odebrano przywilejów emerytalnych, po 1956 roku w większości zajmowali się oni sprawami kryminalnymi ― to był główny powód. Jeśli były procesy prokuratorów (nieliczne) to za działalność przed 1956 rokiem. Nawet o Wiesławie Bardonowej, słynnej prokurator stanu wojennego, III RP „zapomniała”. Odeszła z pracy w 1989 roku i dożyła swoich dni na cieplej emeryturze. WNatomiast w propagandzie III RP prokuratorem stanu wojennego został Piotrowicz z prokuratury rejonowej w Jaśle, bo to tam, a nie Warszawie, było główne centrum oporu, prawda? Lewica jak zwykle przerabia historię na niekoniecznie prawdziwą, ale politycznie słuszną.

  BN: „Przenieśliście hipotetyczną odpowiedzialność indywidualną na cała zbiorowość”.

  MR: W żadnym wypadku, w nielicznych przypadkach esbecy zostali ukarani sądownie za konkretne czyny. Po prostu odebrano esbekom emerytalne przywileje (to ważne słowo: przywileje), które są zniewagą dla ich ofiar, poczucia smaku i przyzwoitości. Dlaczego sekretarka resortowa miała mieć wyższą emeryturę niż sekretarka pracująca w szkole lub szpitalu? Ta resortowa wiedziała gdzie idzie i co tam się robi. Ma być za to nagradzana?

  BN: „Po prostu weryfikatorzy nie mieli tego typu prawnych pełnomocnictw. Weryfikacja dotyczyła ewentualnej pracy w nowych służbach a nie przyszłych emerytur”.

  MR: Zajrzyj do ustawy sprzed 30 lat. Weryfikacja była tylko weryfikacją i z faktu, że ktoś został zweryfikowany pozytywnie w ogóle nie wynikało, że otrzyma pracę w UOP. Mógł otrzymać albo i nie otrzymać. Jeśli ktoś był zweryfikowany negatywnie to nawet nie mógł się o nią starać. O emeryturach ubeckich w ustawie tej nie ma ani słowa.

  BN: „Istnieją wspomnienia i relacje uczestników komisji weryfikacyjnych, centralnej i wojewódzkich, że tzw. weryfikacja była dość powierzchowna, często lipna polegająca na żonglowaniu teczkami personalnymi ubeków.” „Nie chcę cię urazić Mauro ale z trudem wyłonione kadry opozycyjne po prostu się do tego nie nadawały”.

  MR: Przecież wszyscy wiedzą i wiedzieli też wówczas, że stare i nowe kadry nie nadawały się do niczego. Jeszcze Tusk uważał, że raporty służb specjalnych należy kłaść w pobliżu kosza. Balcerowicz przyznał się, że je do kosza wrzucał. Że takie akurat służby powstały i w tej formie, zaważyło to czego nie lubisz ― geopolityka. Tu jest więcej na ten temat. Oczywiście daleko nie wszystko.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/ipn-ujawnil-nazwiska-bylych-oficerow-cia/cd0r42v

  BN: „W dalszym ciągu nie rozumiesz na czym polegała denazyfikacja”.

  MR: Do pewnego stopnia Amerykanie powtórzyli ten manewr w Europie Środkowej, tu nazywała się to dekomunizacją. Odwrócili służby (oraz część polityków) spodziewając się wykorzystać ich aktywa. Nie wiem jak to po latach oceniali. My jako naród raczej gorzej. Ty możesz być wyjątkiem. 🙂

  BN: „Tak wiec nie zasłaniaj się Kpk jak ci pozornie znienawidzeni przez ciebie „komuniści”.

  MR: Pisałem tylko, że PO politycznie broni swoich skompromitowanych działaczy, a PiS sprytnie tego nie robi. W obu przypadkach i tak wszystko jest w rękach sądów i prokuratur, ale liczą się intencje i szybkie dymisje. Interesująco mówił o tym nagrany w Tczewie poseł Neumann, że „nikogo z naszych nie posadzą”, poza Adamowiczem. Czego tu nie rozumiesz? No czego tu można nie rozumieć? Przecież tacy jesteście.

 229. Jest dobrze bo kiedyś lud zdarzenia kojarzył z Bogiem teraz politycy korygują ludowe wierzenia sugerując zamiennie Putina. Tak sobie myślę,że to jest edukacyjne zejście na Ziemię…w imię prawdy…

 230. Resortowe dzieci kiedyś ulubiony temat hunwejbinów. Teraz zakazany bo to nasze dzieci pierwyj sort. Tak sobie myślę ,że politycy tzw. prawicy pogubili się w ocenie normalności spuszczając kurtynę milczenia z sutanny.

 231. @ Geozak 4:57
  „Jest udowodnione duże prawdopodobieństwo ,ze mama będąca weganką w długim okresie życia jeśli nie skonsultuje tego z lekarzem dziecięcym jest duża pewność na urodzenie dziecka niedorozwiniętego umysłowo.”
  Obecnie panujące nam elity polityczne były urodzone w czasach, kiedy mięso wołowe było zjawiskowym daniem na polskich stołach karmiących ich matek.
  Pana wykład o przewadze mięsa wołowego nad wieprzowym wyjaśnia wiele zagadek politycznych. Ciekawe, czy matki elit pisowskich były karmione rosołkami z wołowiny, a matki elit platformerskich wieprzowymi kotletami wieprzowymi, które nie mają certyfikatu koszerności?

 232. Ubój rytualny na żywca wywołuje agresję u konsumenta. Tak sobie myślę po agresywności Izraela wobec sąsiadów i jankesów z tego kręgu w Syrii. A wcześniej w Wietnamie. Zarzynanie z dogorywaniem to nie jest sposób na życie. Tylko narkoza…

 233. Nazywanie człowieka który chce poprawić dzieło boskie q**wą jest błędem stylistycznym.

  Proponował bym sq***syna.

  Przypominam, że łono oraz następne 21 lat zamykają rozwój osobniczy.
  I żadna poprawność językowa lub polityczna tego nie zmieni.

  Rżnąć wszystkich. Pan rozpozna swoich.

  Od wieki wieków istniały burdele oraz alfonsi.
  I żadna elita od tego się nie odetnie.

  ***

  @stasieku

  Względnie nowe słowo zbanować ma melodię i wdzięk na tyle przyciągającą aby móc użyć przenośni zbanować komentarz

  Przeczytaj spokojnie poniższy opis zwijania komentarzy, aby zrozumieć, że jesteśmy manipulowani i sprawiamy wrażenie manipulujących.

  Być może używając Windows 10 nie odczuwasz obowiązku jaki Bil nałożyl na swoje dziecko. System operacyjny wymaga, abyś na starcie założył konto microsoftowe.
  A po tym Defender ma regularnie sprawdzać cnotę twego komputera – czy chcesz, czy nie chcesz. Czy Defender u ciebie hasa, tego możesz nie wiedzieć. Wątpię!!!

  Moim zdaniem masz przyzwyczajenia z młodości.
  Po pierwszym siwym włosie zacząłeś używać produktów, które chcą ci pomóc nieproszone o to. Twoja lodówka wyłącza światło po zamknięciu jej drzwi.
  Jestem przekonany, że nigdy o takie wyłączanie nie prosiłeś.

  Z wielu powodów, a prawie zawsze u źródła powodu, leżą pieniądze.
  Twój komputer dba, abyś się nie zaraził – czy chcesz czy nie chcesz.

  Nie wystarczy wyciąć Avasta, Firefoxa i inne lekarstwa.

  Pisałem o tym kilkakrotnie: mój komputer pracujący pod Windows 10 sam się naprawia i po naprawie ponownie się uruchamia.

  Zachwalanie się cnotą dziewictwa jest zabiegiem stylistycznym i z komputerem osobistym ma niewiele wspólnego. To tak jakbyś stwierdził, że jesteś wolny od bakterii.
  Masz ich ponoć dwa kilo i bez nich nic byś nie wchłonął i umarl z głodu.

  A żródło zamętu panie inżynierze bierze się z niezrozumienia komputera osobistego.
  Ty jesteś suwerenny a pecet ( każdy ) jest klientem. W pierwszej warstwie materialnej jest klientem twego rutera. On jako serwer zgłasza się twoim imieniu w sieci podając swój niepowtarzalny na ziemi identyfikator.

  Być może skrypt blogowy enpassant blog rozpoznaje świństwa przyklejone do treści twego komentarza i w ważnych sytuacjach nie dopuszcza do dostąpienia do serwera blogowego.

  Serwer blogowy dostarcza ci złożoną fotografię stanu bloga ozdobioną niejawnie informacją : ten komentarz @guzdry został sześciokrotnie wskazany kciukiem w dół.
  Postanowiłeś rozwinąć wszystkie zwinięte komentarze i posłuszne licho odsłania co trzeba. Równocześnie z tobą zaczyna gościć tu Kowalski i cieszy go zwinięcie wszystkich komentarzy @guzdry i niczego nie rozwija.

  A serwer blogowy nie opowiadając się nikomu pamięta ZBIOROWĄ chęć zwijania komentarzy. I podczas następnej wizyty znów musisz odsłonić @guzdrę

  Bo jesteś klientem a twój pecet jest terminalem niewiele różniącym się od terminala kelnera, któremu kartą płacisz za obiad.

  I to było na tyle i z przodu.

  Dziękuję za uwagę.

 234. Sprawny językowo @Mauro Rossi ma rację oświadczając, że @guzdra napisał więcej komentarzy niż on.

  Bezczelność jego stwierdzeń spływa po mnie jak woda po zdrowej kaczce.

  Styl to człowiek i @guzdra pod różnymi przydomkami napisał więcej komentarzy, bo @staruszek @guzdra ma zdecydowanie dłuższy staż. Pal licho i @Mauro Rossiego.

  Natomiast warto zauważyć jak goście bloga łatwo uzależniają się od ćmy blogowej i od natchnionego fanatyka.

  I tak, dla @Bar Norte @Mauro Rossi jest kwestią życia lub śmierci.
  Bez Mauro Bar by wysechł na wiór.

  Ten sam mechanizm uruchamia Jarosław Kaczyński.
  Prawdziwy Polak musi mieć wroga.
  Ale nie można prawdziwego imienia wroga ani wypowiedzieć, ani napisać.

  Ponoć w prasie USA nie można spotkać słowa diabeł

  Staruszek @guzdra to z diabelskiego nasienia. I każda manipulacja na jego temat jest strzałem w obronie Prawdy.

  A z prawdą to ja się rozstałem gdy śledzie można już było zawinąć w bardziej polską gazetę.

  A @Muro Rossi śledzi i śledzi.
  Śledź Mauro! Śledź! Bo Bar się puszcza!

  Z semantycznymi pozdrowieniami nad-produktywny @Guzdra jest proszony na śniadanie.

 235. Postzasciankowej (politycznie) 404…..

  Demoniczno-diaboliczny obraz zyda laknacego krwi jest obrazem bez jakiegokolwiek racjonalnego wytlumaczenia. Nikomu nie zaszkodzi lektura Joanny Tokarsiej-Bakir “Zydzi u Kolberga”. Autorka pokazuje klisze, kalki, stereotypy dotyczyce swiata i antyswiata, zla i dobra. Znana jest legenda rozpowszechniana przez kosciol, opluwania hostii przez zydow, skazanych za to na okrutne tortury. Zwrot po zydowsku znaczy “na opak”, zgodnie z obowiazujacymi kliszami.

  Podobne sa efekty innych symboli jak wystawianie na widok publiczny beczek nabijanych gwozdziami, w ktorych miano saczyc dziecieca krew. Antysemityzm nie jest wynalazkiem nowych czasow.

  Antysemityzm ludowy, dawny, stanowi wizerunek postawy niechetnej wobec tego, co obce. Pisalem w blogu o corocznym (wielkanocnym) paleniu kukly – zyda w miejscowosci Pruchnik niedaleko Jaroslawia. Zwyczaj w koncu zaniechany po interwencji wladz miasta.

  Do pogromu kieleckiego obserwujemy niejako wizualizacje idei pogromu. Ksiazka Grossa (2000) o mordzie dokonanym na sasiadach zydach nawiazuje do obecnych rysow typowego pogromu.

  Ciekawa i godna polecenia jest pozycja Ireny Kaminskiej-Szmaj przedstawiajaca prawicowa propagande i jej wplyw na obraz zyda pt. “Judzi, zohydza, ze czci odziera. Jezyk propagandy politycznej w prasie 1919-1923” (1994). Analizuje ona konotacje sematyczna nazwy etnicznej “Zyd” po 1918 roku.

  Nalezy przy tym zauwazyc, ze nacjonalistyczna propaganda przedwojenna gloszona byla rowniez z ambony.

  Prawica polska wykorzystala panujacy w kulturze i literaturze popularnej stereotyp zyda w walce politycznej. Paleta wrogich postaw wobec zydow jest rowniez dosc szeroka po wojnie (warto zwrocic tu uwage na “Dlugi cien zaglady” Tycha oraz “Wizerunek zyda w polskiej kulturze ludowej” (1992) Aliny Calej.

  Ow utrwalony w wyobrazeniach ludowych obraz zyda byl i czesto pozostaje semantycznie modyfikowany w zaleznosci od potrzeb. Jest to jednak obraz zawsze negatywny. Zyd w prasie miedzywojennej, to juz nie tylko karczmarz, sklepikarz, lichwiarz, szachraj, czlowiek przebiegly, chciwy, smieszny, zabawny, z dlugim nosem, broda, czapeczka, ubrany w chalat, lubiacy czosnek i cebule, innowierca, meczychryst, ale tez bankier, miedzynarodowy finasista, miedzynarodowy spiskowiec, mason, komunista, bolszewik, sila rozkladowa, wrog wewnetrzny, wrog podstepny.

  Zyd byl nie tylko gorszy i smieszny, lecz grozny i agresywny. Do jego natury nalezalo bycie bankierem i komunista. Pasowalo to do obrazu wszechswiatowego spisku zydowskiego.

  Protokoly medrcow syjonu docieraly do wszystkich grup spolecznych.

 236. Rossi
  Osiągnął najwyższy poziom pisowego wtajemniczenia .
  Pisze o sobie „my jako naród”.
  Ale odpływają !

 237. Ciekawe jak Putin i Erdogan przyczynią sie dyplomatycznie do odbudowy asadowej Syrii ?
  Ale to już chyba nie należy do dyplomacji ?

 238. Niejaki politycznie postzasciankowy Mauro nie jest tworem PiSu, lecz tu piszacych i obecnych w blogosferze…. Mauro po prostu chce sie nam wszystkim przypodobac. Lyka kazda pochwale i rosi ile moze….

 239. Watykan też od IV RP powinien uczyć się demokracji. Tak o sobie mówią hunwejbini. Tak sobie myślę,że chrystianizacja sięga matecznika z papieżem z wehrmachtu jako bis. Pilnuje interesu Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. To kontynuacja misji Piusa XII…

 240. @duende
  21 października o godz. 17:02

  Rzeczywiście oświeciłeś mnie, bo myślałem, że więcej jest głosujących w US (30tys.). I bardzo dobrze, bo tym samym, Polonusy nie mają zbyt wielkiego wpływu na wynik wyborów w kraju. Europa za to głosowała za PO, więc to uzasadnia słabość prezesa do amerykańskiego sojusznika, znacznie mniej za to doceniając EU.
  W samej GB głosowało ok 89tys.
  Pozdr.

 241. @ po angielsku

  Trump rozjeżdżany z góry na dół i z powrotem. Kto w Polsce jest w stanie tak drwić z faszystów PiS? Najlepsza do tej pory to chyba Jachira, ale daleko jej jeszcze do perfekcji.
  https://www.youtube.com/watch?v=roqQRcK4Wj8

  Swołocz PiS = pełzający faszyzm

 242. @ Mauro z Rosji:
  „Jeśli Sejm może kogoś powołać uchwałą to także odwołać.”
  Panie Mauro, Pan opowiadasz bzdury.
  Sejm nbikogo nie odwołał, bo nie mógł.
  Stwierdził nieważność wyboru bo przyznał sobie kompetencje, których nie posiadał. Nie wiem, czy Pan wie, ale w Polsce , przynajmniej teoretycznie obowiązuje podział władzy :
  Sejm stanowi prawo, sądy czuwają nad jego przestrzeganiem a władza wykonawcza prawo egzekwuje. Sądy i tylko one są ostatnią instancją i są władne uchylić każdą z decyzji pozostałych władz.
  Proszę mi wskazać odpowiedni artykuł Konstytucji, który pozwala Sejmowi oceniać zgodność z prawem jakichkolwiek aktów prawnych.
  W w/w sprawie Prezydent skierował do TK wniosek o rozpatrzenie zgodności z prawem uchwały Sejmu. Potem ten wniosek wycofał, czyli sam naruszył powagę własnego urzędu. Prezydent „wyręczył TK” czyli złamał nie tylko zasadę elementarnej przyzwoitości ale wszedł w kompetencje innego organu władzy. Nawet PiSsowska propaganda nie potrafi tego faktu obronić i przywołać odpowiednich przepisów prawnych na podstawie których działał Sejm i Prezydent.

 243. @guzdra, 8:16
  Drogi ‘guzdro’, u mnie wszystko hasa, na wszystkich laptopach hasa i komunikuje hasanie z wstydliwym pytaniem, ‘czy komunikować rzadziej?’.
  Doświadczenie z programami antywirusowymi ma dość dobre, zważywszy, że z komputerem żyję zawodowo i prywatnie od 1986 roku. Czego to nie miałem, ja ci powiem… – już nawet nie pamiętam nazw antywirusowych aplikacji.
  Twoje wykłady adresowane do mnie przyjmuję, jako formę prezentacji a nie zamiar szkolenia ‘stasieku’.
  Miałem tych szkoleń dość dużo, sam szkoliłem załogę, mam dość tematów komputerowych w rodzinie.

  Bara Norte będę bronił jak pewien generał socjalizmu. Bar Norte nie daje się prowokować, jego odpowiedzi niosą ładunek merytoryczny, Bar Norte wykorzystuje adres MR, aby coś przekazać blogosferze.
  Podobnie zachowywał się ‘tejot’, kiedy nieustannie masakrował kłamstwo smoleńskie wnoszone na EP przez MR.
  Przynajmniej tak mi odpowiedział, kiedy zirytowany, zarzuciłem mu, że karmi komisarza „prawdy smoleńskiej”, do której zbliżał się Jarek.

  Pisz do mnie ‘guzdro’, pisz o czym tylko chcesz, ja twoje ‘aluzje’ w większości kumam, a jeśli coś do mnie nie dotrze, to „never mind, johnson s.xy line”.

  Pozdr.

 244. Śledź Mauro! Śledź! Bo Bar się puszcza! W barze albo Rybka albo Śledź albo Pipka
  Cos w rodzaju legendy blogowej
  „Grecki bohater Herakles chwytał dziki, zgładził lwa i zabił hydrę, ale nigdy nie strzelił 18 goli w 13 meczach. Robert Lewandowski to zrobił i może stać się czymś w rodzaju legendy. Ktoś musiałby wyryć na glinianej tabliczce jego wynik i za 3000 lat, zamiast dwunastu zadań Heraklesa, będzie mówiło się o X golach Lewandowskiego (w to miejsce proszę wstawić liczbę jego goli na koniec sezonu). Tym razem zdobył dwie bramki po asystach Muellera. Efekt jest taki sam jak zawsze: uratował Bayern” – napisało „Suddeutsche Zeitung”.
  Jedynka dla tego pana w niemieckiej skali
  Apeluję do świata dziennikarzy – zostawcie dzieci w spokoju piszcie o bohaterach

 245. @404, @duende, @AllEnglishSpeaking

  Trump traci kontrolę nad narracją:
  Dan Rather, Sam Donaldson have dire warning about Trump

 246. Babcia (?) Broszka.
  Śledzę tę sprawę, bo po przygodach erotycznych bratanicy, wybrykach pozamałżeńskich aktywnego posła P., ten przypadek wnosi nową jakość po apelu Jarka, „wara od naszych dzieci!”.

  Tak sobie myślę (cóż to za śliczny zwrot), że czyjekolwiek ojcostwo, jest dość łatwe do ustalenia w Umęczonej.
  Komunikat prawnika ma mniejszą wagę, niż komunikat epidiaskopu, więc warto pogrzebać w dokumentach.
  Coś w stylu SS napiszę: ‘niedaleko pada jabłko od (…)’

 247. olborski
  23 października o godz. 11:12

  „Robert Lewandowski … zdobył dwie bramki po asystach Muellera”.

  Nie wiadomo, czy w w przyszłości nikt nie pomyli go z Gerdem Muellerem, który w Bundeslidze był nie mniej skuteczny niż nasz Lewandowski, chyba nawet bardziej. Kiedyś strzelił bramkę głową leżąc na murawie w polu karnym. Miał ksywkę Der Bomber i też grał w Bayernie.

 248. Mauro Rossi 22 października o godz. 21:20 Z grzeczności odpowiem, że takich bzdur nie czytam, szkoda mi czasu. Przewijając od dołu mam wrażenie, że zacząłeś pisać jakąś sztukę dramatyczną. Chcesz się ścigać z Olgą? Nobel ci raczej nie grozi.
  Co się zaś tyczy seksu, zamiast wPolityce otwórz sobie jakąś stronę porno i zwal gruchę. Będziesz się lepiej czuł. Gwarantuję.

 249. czy już jesteś tak pewien hegemoni PiS w sadzie i na wszystkich ważnych urzędach państwowych? w Sejmie nie znaczy że maja większość wszędzie.
  Wręcz przeciwnie PiS jest mniejszością i korzysta jedynie z tego że są przy władzy (wielu ludzi ne chce kłopotów ) Jakby mieli taka władzę jak sugerujesz to zmanipulowali by wybory i już mieli większość konstytucyjną , a tu guzik z tego wszyscy myślący wiedzą że to prawdopodobnie ostatnie 4 lata PiS i nikt nie będzie ryzykował reszty życia by ich wspierać (gdy nie musi).
  Jak czytałeś nawet gdyby uwzględniono protesty PiS tylko jeden był by dla nich korzystny. (a to za mało )

 250. stasieku
  23 października o godz. 11:09

  „Podobnie zachowywał się ‘tejot’, kiedy nieustannie masakrował kłamstwo smoleńskie wnoszone na EP przez MR”.

  Robił to w doskonałej sprzeczności z prawami fizyki. Nie przeszkadzało mu to zupełnie, bo też nie miał o tym zielonego pojęcia. Zaprawdę powiadam ci, ciemnogród niejedno ma imię. Zamiast nudnego tejota wolę oryginał w postaci dr Macieja Laska.

 251. maciek.g
  23 października o godz. 11:37

  „Wręcz przeciwnie PiS jest mniejszością …”.

  A koronny dowód, że głosowało na PiS ponad 8 milionów wyborców. Dla porównania w referendum z 1997 roku za przyjeciem konstytucji opowiedziało się 6 mln. wyborców.

 252. Mauro Rossi
  23 października o godz. 11:32
  „Miał ksywkę Der Bomber i też grał w Bayernie.”
  Bede strzelal .. .. mial dziadka w Wermachcie ?! ( ucho od Śledzia )

 253. Koronny dowód na to, że Naród ma racje 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=LOEfL4k_zF8

 254. Syria, Brexit, Katalonia
  Się porobiło.
  Część międzynarodowa TVNBis, też dzięki znakomitym korespondentom w ważnych stolicach, trwa 25+15 minut i jest ostatnio b. ciekawa.
  Każda z tych, zatytułowanych wyżej, sytuacji, pewnie niesie skutki globalne.
  Tak, tak, walka Katalończyków o suwerenność w kontrze z przepisami konstytucji hiszpańskiej, stanowi pewien, światowy precedens, jeśli policzyć tylko same ‘ciągoty’ w Europie.

  Przez 4 lata miałem dyrektora europejskiego (do niego raportowałem), Irlandczyka. Mieliśmy dużo czasu na rozmowy niezwiązane z korpo. Był szczery do bólu w sprawach politycznych, nawet mnie pierwszemu powiedział, że zdradziła go żona z trenerem od gim’u i musi się wyprowadzić (?). A pogadajcie ze Szkotami.

  I teraz do polityki krajowej.
  Kłopoty rodzinne polityków, też ich skoki w bok, mają ważną, główną przyczynę – „nieobecność w domu”.
  Z emigracją zarobkową wiążę tysiące dramatów rodzinnych.
  Oczywiście chodzenie po bu…lach uznaję za ekstremizm.

 255. Robic cos w doskonałej sprzeczności z prawami fizyki ale za to w zgodzie z teoria wzglednosci tego , jak mu tam .. E…na

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25336556,dulkiewicz-morawiecki-bronil-syna-szydlo-slowami-o-swietej.html#s=BoxOpLink

 256. @stasieku

  Dobrze odczytałeś moje zamiary co do objaśnień świata komputerów.

  Wyzwalaczem tych objaśnień był @Lewy, a przyczyną prawdopodobnie jest moim zdaniem personifikacja komputera osobistego przejawiająca się na przykład pytajnych zdziwieniach: Co ten komputer ode mnie chce?

  Chodzi o język. I to język polski.

  Prawie wszystkie komputery osobiste pracujące w Polsce są spolonizowane i zlokalizowane. O ile zwykły buc kojarzy zasięg swojej komórki z roamingem, o tyle uważa swego peceta za światowca. Abstrahując od czterowymiarowej przestrzeni zasięg komórki i zawartość oferty dla zwykłego użytkownika komputera osobistego zależy od globalnej polityki dostarczania zapisanej w umowach z dostarczycielami usług sieciowych.

  I tak Google nie podsuwa mi opisu zdarzeń, które @404 uważa za ważne i które tłumnie zapełniają ekran jego peceta.

  Komputer niczego nie chce.

  To chce człowiek.

  Dziecko nie potrafiące chodzić może puknąć w nosek babci na obrazku ekranu komórki danej przez mamę. I komórka zaczyna głosem babci mieszkającej na urugwajskim Skype mówić: Witaj skarbie!

  Zdarzało się zwykłemu użytkownikowi położyć mysz na pochyłej powierzchni. Mysz zaczęła poruszać się do środka ziemi i po drodze stuknęła kursorem w jakąś opcję. I dyrektor na odprawie zarządu ukradkiem oddzwania: Kochanie! Masz coś gwałtownego do przekazania?

  A ona na to: Nie! Ja nic nie robiłam!

  Czy masz już w doświadczeniu niemożność zalogowania się po czytnik linii papilarnych nie mógł odczytać twojej spoconej dłoni?

  Nie przewiduję uwolnienia się od chęci uczłowieczenia komputera.

  Komputer nie odżywia się pieniędzmi. A mój prowajder tak.
  Płacą mu za reklamę. I dziennie muszę wydawać kilkanaście poleceń:
  Ukryj wiadomości z Pipidówki numer #####

  Połowa osób jakie mijam na spacerze przez Skwer Dobrego Maharadży jest zniewolona przez komórkę i przez dzieci tej komórki z małżeństwa z pecetem.
  I nie wyłączy tej komórki, bo mogła by stracić wiedzę, że urugwajska mama miała na deser mango.

  Setki milionów współczesnych rozmawia z paniami w lokówkach i z panami na sedesie, bo musi gadać i pisać o niczym. No i korzystając z zestawu głośno mówiącego nie słyszą kłócącej się rodziny srok. I budzi się po wyłączeniu telewizora.

  Czy przeprowadzałeś badania socjologiczne w kwestii liczy osób nawróconych przez @Mauro Rossiego na drogę prawdy i ochrony dobrego imienia Jarosława Kaczyńskiego?

  Sugerowane dobre skutki pisaniny @tejota oraz @Bar Norte, to tylko złudzenia dobrostanu po stwierdzeniu: Złudzenia, to jedno z pewnych co mamy.
  A Kaczorowi rośnie nawet jak całej trójce komputery p.i.e.r.d.y.k.n.ą.

  Tak jak Wieskowi59.

  Skąd się biorą dzieci? Z walki z homo!

 257. @zetus1
  23 października o godz. 11:17

  They suffer.

  THX

 258. Mad Marx
  23 października o godz. 10:59

  MR: „Jeśli Sejm może kogoś powołać uchwałą to także odwołać.”
  MM: „Sejm nikogo nie odwołał, bo nie mógł”.

  Ustalmy raz jeszcze, w praktyce Sejm odwołał, ale nie sędziów TK tylko pięciu kandydatów PO-PSL-SLD na stanowiska sędziów TK. Cała piątka została powołana sejmową uchwałą 8 października 2015 (trzy tygodnie przed wyborami) nota bene z naruszeniem prawa, uchwały powinny być indywidualne, a tu była jedna zbiorowa uchwała dotycząca całej piątki. Gdyby ci zbiorczo połani byli sędziami TK to Sejm oczywiście nie mógłby ich odwołać, według konstytucji są oni nieusuwalni poza szczególnymi sytuacjami choroby lub przestępstwa kryminalnego. Kim oni byli? Kandydatami na sędziów TK do czasu przyjęcia od nich przysięgi przez prezydenta. A wiec czy 8 października 2015 mogli być oni sędziami TK? No nie, bo wówczas sędziów TK byłoby 20 (konstytucja mówi o 15), bowiem pięć kadencji sędziowskich na które w sprzeczności z prawem i dobrym obyczajem zostali wybrani kończyło się w listopadzie i grudniu 2015 roku.

  „ w Polsce , przynajmniej teoretycznie obowiązuje podział władzy…”.

  Tak, ale warto zrozumieć na czym on polega. W wyborze sędziów TK biorą udział wszyscy wyborcy ― ale pośrednio, głosując na władzę ustawodawczą (Sejm), który bezpośrednio wybiera skład TK, ale tylko w swojej kadencji, nigdy na zapas, oraz głosując w wyborach prezydenckich, który odbiera przysięgę od kandydatów na sędziów TK i wręcza im sędziowskie nominacje. Zauważyłeś może na tym prostym przykładzie wyłaniania sędziów TK , że władza sądownicza sama się nie wybiera. Ostatecznie decydują wyborcy poprzez Sejm jaki wybrali i prezydenta na jakiego głosowali. A wszystko dlatego, że sędziowie TK mają poglądy i to co robią to jest często interpretacją obowiązującego prawa. Na przykłąd Rzepliński znany był z tego, że jest zdecydowanym przeciwnikiem aborcji. Wyborcy muszą mieć zatem wpływ na skład TK, no i mają. Dlatego wyjątkowym ekscesem był udział niektórych sędziów TK (w tym Rzeplińskiego i Biernata) w tworzeniu ustawy o TK z czerwca 2015 roku. Ewidentny przykład gwałtu na Monteskiuszu.

  „Proszę mi wskazać odpowiedni artykuł Konstytucji, który pozwala Sejmowi oceniać zgodność z prawem jakichkolwiek aktów prawnych”.

  O niczym takim nie pisałem, mylisz mnie z kimś innym, może tejotem.

 259. Niezależnie od naszych chceń na świat i na scenę przychodzą nowi bohaterowie.

  Oto pani śpiewająca daleko od polowej placówki tworzącej tłuczeń z dorobku pobliskiego kamieniołu. Ceniona za swój głos i za śpiew przynoszący pociechę.

  To ważna potrzeba, w czasach gdy wiadomości w pierwszym radiu informacyjnym są podawane z prędkością 800 słów. Podawane po krzykiem nadawanej radzie:
  Kup okazyjne 60-o-letniego linkolna! Parowóz gratis!

  To nie prawda, że dobre samo się sprzedaje. Ono jest już sprzedane.
  Komórek w Polsce jest więcej niż ludzi.

 260. @zetus1

  Za kilka dni wyjdzie książka: ”A Warning”. Anonimowa opowieść jak najbliższe otoczenie Trumpa chroni USA przed jego nieobliczalnymi ekscesami.
  Dyplomaci z PiS, panie Du*a, faszystowski kurduplu:
  czapki z głowy. Rozj***e Polskę.

 261. guzdra
  23 października o godz. 12:00

  „Zdarzało się zwykłemu użytkownikowi położyć mysz na pochyłej powierzchni. Mysz zaczęła poruszać się do środka ziemi”.

  Wyjaśniaj misiu wykształconemu ludowi tego bloga dlaczego akurat do środka Ziemi? Nie chodzi o Smoleńsk tylko prawo fizyki. 🙂

 262. Jak mocno szarpniesz, to wyrwiesz babci torebkę.
  Tak sobie myślę, prawo fizyki 🙂

 263. Rossi
  To jaka wersją parówkową fizyki według PiSu nas uświadomisz ?
  Która wersja zamachu smoleńskiego jest teraz według Rossiego aktualna ?
  Idziecie jeszcze do tej waszej jedynie słusznej prawdy zamachowej ,
  albo pogubiliście się całkowicie w tym bezmiarze waszych zamachowych wersji ?
  Kiedy dowiemy się prawdy, znowu jutro ?

 264. @

  Erdogan z Putinem uzgodnili koniec kurdyjskiej autonomii
  http://wyborcza.pl/7,75399,25337054,erdogan-z-putinem-koniec-kurdyjskiej-autonomii.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy

  baryon_lodousty23.10.2019, 12:22
  Minęło 100 lat i oto znowu turecki potwór eksterminuje ludzi, ruskie dzielą nie swoje, brakuje tylko Adolfa do kompletu.
  Wszystkim miłośnikom amerykańskiego braterstwa, które trwa tak długo, jak długo się kalkuluje, pod rozwagę.

  @ Za zasługą „sojusznika” Polski , prezydenta Trumpa.
  Macierewicz ma powód do dumy. 🙂

 265. Mauro Rossi; 23:14 pisze.

  Po otwarciu trumny dwadzieścia kilka lat temu okazało się, że zbyt wcześnie zdiagnozowano jego zejście z tego świata i pochowano Staszica za życia, o czym świadczyło wnętrze trumy i stan jego paznokci. Można powiedzieć, że w końcówce życia przeżył swoje piekło.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Rossi; to tylko pół prawdy , jest i taka wersja ze Staszica za jego parszywy język
  w końcówce życia pochowano go żywcem jeszcze innych żywcem zamurowywano
  nawet umarłych wyciągano z grobu i palono aby się zemścić.
  Kościół to mściwa instytucja jak tylko może to niczego nikomu nie daruje
  i nigdy niczego nie zapomni.

 266. https://wolnemedia.net/cud-w-wadowicach/

  Może i wiara nie czyni cudów ale cuda sprawiają ze ludzie wierzą.

 267. @

  Piątek o Banasiu, burdelu, NIK i Kremlu.
  PEDAGOGICZNIE (analfabeta nadąży)

  https://www.facebook.com/VidKOD/videos/755637154907773/

 268. Na Bliskim Wschodzie (i poza nim) nikt nie może ignorować Putina
  Na Bliskim Wschodzie (i poza nim) nikt nie może ignorować Putina Każdy chce rozmawiać z Putinem, a Putin ze wszystkimi. Prezydent Rosji budował pozycje Rosji bardzo skrupulatnie w ostatnich latach, a jego struktura geopolityczna została ukończona. Nikt już nie może go ominąć, z pewnością nie na Bliskim Wschodzie ale także .w innych rejonach świata jak Wenezuela Ukraina czy n.p. i Afryka. Dziś prezydent Rosji rozmawia ze swoim tureckim kolegą Erdoganem. I nie tylko z Erdogan’em Putin ma dobre relacje: W ten sposób Putin zaprzyjaźnia się na Bliskim Wschodzie także z innymi przywódcami.
  http://alfax-2020.neon24.pl/post/151237,na-bliskim-wschodzie-i-poza-nim-nikt-nie-moze-ignorowac

 269. @Mauro Rossi

  Gdy się w kruchcie wagarowało podczas lekcji fizyki, to trudno zrozumieć dlaczego mysz nie kierowała się do Niepokalanowa.

  Doktor G. wyciął ojcu Zbigniewa Ziobro nieśmiertelność i wycięta została zdeponowana w Betlejem. Zbysio nie odpocznie nim nie zostanie tamtejszym burmistrzem.

  Betlejem to jest lepszy atraktor dla myszy uduchowionej.

 270. @
  Marek Kuchciński już nie sprawuje funkcji marszałka Sejmu, ale nadal korzysta z przywileju, jaki mają osoby piastujące najważniejsze funkcje w państwie. Jak podaje „Rzeczpospolita”, Kancelaria Prezydenta nadal wynajmuje mu rządową willę. Chociaż polityk powinien ją opuścić dwa tygodnie temu.
  https://natemat.pl/288407,kuchcinski-nada-mieszka-w-willi-oplacanej-przez-kancelarie-sejmu?_ga=2.178806060.961617096.1571659516-820272726.1571115301&fbclid=IwAR0wzgh2xi_YsA65rxRU_i8jLFJ97jofxVGOmvRKCB82R0umA8-pbDarWaQ
  Swołocz PiS = pełzający faszyzm

 271. Amerykańskie bandyckie wojska i czołgi są coraz bliżej Moskwy. https://pl.sputniknews.com/video/2019102211233239-sputnik-polska-na-litwe-przybyla-amerykanska-technika-wojenna/
  Całe szczęście, że Putin czuwa.

 272. Dyplomacja , albo lepiej dyplomacja kanonierek, dyplomacją , ale ciekaw jestem co gołodupiec Putin ma do zaoferowania Syrii po wojnie , oprócz podzielenia się z nią z Erdoganem na strefy wpływów , na koszt Kurdów.

 273. @Symetryczny
  Moskwa da sobie radę, Putin też. Nie masz większych trosk?
  Ja się martwię o Polskę. Tu i teraz.
  Na pozór wszystko jest OK. Warszawska czy krakowska ulica wygląda podobnie, jak np. lizbońska (właśnie stamtąd wróciłam). Nawet ostatnio temperatura (plus minus 20 st. C) nas łączy. Ale jak „poskrobać”, to widać, że idziemy w złą stronę.

 274. @guzdra
  g.13:34
  Absolutnie w punkt!
  Pozdrawiam i kłaniam się pięknie z uszanowaniem.

 275. @BWTB – ja odniosłem się do ujawnionych przez gospodarza „rewelacji” na temat Georga Bergera, którego synek próbował na siłę zrobić antyfaszystą, a ty do czego piejesz?

 276. @

  Trump oddal Kremlowi Syrie,
  był na najlepszej drodze oddać Putinowi Ukrainę.
  Wszystko na pewno z myślą o Polsce? Pomyśleć, ze taki patriota pójdzie siedzieć. Prawo fizyki 🙁

 277. Ciekawe czy PiS, w związku z uzyskaniem 8 mln głosów, zabierze się do zmiany praw fizyki?

 278. Panie redaktorze, cóż począć, Kosiński wiecznie żywy. Odpowiedź Anny Bikont celna i pouczająca dla autora paszkwilu.
  Z 15 lat temu zagadnąłem o Kosińskiego dentystę, młodego chłopaka (już wyjechał z rodziną do Anglii). Nie pomnę teraz, o co to chodziło w rozmowie, ale byłem ciekaw opinii młodego człowieka. Odpowiedział, że tych powieści Kosiński nie pisał sam. Mnie zaś chodziło o to, czy powieści są dobre, a nie kto mu pomagał. Dodałem odważnie, że jak będzie stał kiedyś przed dziełami wielkich malarzy, to musi sobie zdawać sprawę, że tam ręki mistrza jest tylko część. Baaa, wymądrzałem się o Tołstoju i udziale rodziny w jego pisarstwie. Odpłacił mi przy borowaniu zęba. Niech go ….. A Rudnicki? Spuszczam go.

 279. Nie ma takiej rzeczy , której Trump by Putinowi nie oddał , inaczej zaraz może iść siedzieć . Wygląda ale na to , że Putin już nie pokłada żadnych Długoplanowych nadzieji w Trumpie i stara się teraz już zrobić kasę na tym agencie.
  Trump to następny taki kandydat po Netanjahu , co zaraz z urzędu będzie odprowadzony do celi więziennej.

 280. guzdra
  23 października o godz. 13:34

  „Gdy się w kruchcie wagarowało podczas lekcji fizyki, to trudno zrozumieć dlaczego mysz nie kierowała się do Niepokalanowa”.

  Nie napinaj się tylko wytłumacz blogowym proletariuszom umysłowym, czemu mysz nie kierowała się np. do sąsiedniego budynku, to też ogromna masa, tylko akurat w dół. Nie wątpię, że może tego nie policzysz, ale rozumiesz fizykę. Spodziewam się będziesz tu niósł kaganek oświaty nie tylko komputerowej.

 281. Bywalec 2
  23 października o godz. 12:35

  „Która wersja zamachu smoleńskiego jest teraz według Rossiego aktualna”?

  A która wasza wersja jest aktualna i lepsza, rosyjska (MAK), czy Laska-Millera?

 282. Polecam jeszcze raz tłumaczenia Piątka.
  Bez napinania, w kaganku oświaty, czemu akurat Banaś i Putin. Ales klares 🙂

  https://www.facebook.com/VidKOD/videos/755637154907773/

 283. Orangutan w USA trafia do ludu:
  no collusion, YYYY
  no collusion, YYYY

  tak jak piss do suwerena
  bo za Tuska, YYYY
  bo za Tuska, YYYY

  Skutkuje, do czasu.

 284. @mag

  W dekadzie lat jakie upłynęły od pierwszego mego komentarza na blogu Polityki chyba dwa razy pisałem już o uduchowionej myszy.

  Chodzi o bohaterkę wschodniego opowiadania przyswojonego osobom polskojęzycznym przez Wojciecha Żukrowskiego. Opowiadanie Nieśmiały narzeczony jest zawarte w wydanym przez Czytelnika w 1965 r. zbiorze opowiadań pod takim właśnie tytułem

  Wikipedia podaje we Piórkiem feminga mylną datę pierwszego wydania na 1975 r.

  Mysz gryzła święte księgi Tao pozostawione przez zmarłego ojca w piwnicy osamotnionej pary: wdowa i dziewczyna pól-sierota. Mysz umiała już przyjąć postać młodzieńca i oczarowała dziewczynę. I mysz zapanowała by nad światem, gdyby nie matka, która zainteresowała się długimi wizytami córki w piwnicy. Wdowa ukróciła
  niecne zamiary, a córka znienawidziła matkę za zabicie obiektu pierwszej miłości.

  Podstaw sobie @Mauro Rossi uwodzącego wiele i wielu ślicznym bogatym językiem z rzadkimi przykładami trywialności takimi jak łupież słów

  @Mauro Rossi wręcz karmi się cudzymi kalekimi skrótami myślowymi, cudzymi wytrychami słownymi i zwykłymi niedbałościami innych gości bloga niechętnych czytaniu własnych tekstów przed ich opublikowaniem.

  Negatywny bohater tego fragmentu mego komentarza żadnego krytycznego słowa o Jarosławie Kaczyńskim nie napisze. @Mauro Rossi chce jak złośliwy dżin wjechać na plecach Jarosława Kaczyńskiego tron Polski.

  On ci po objęciu tronu nie p.r.z.y.p.ie.p.r.z.y bo na to jest za subtelny.

  On tylko da ci popalić dla oddechu zmniejszając płomień do 3/4.

  Jako zbłąkana owieczka narodu wybranego powinnaś cierpieć, bo inaczej zamieni cię na serwetkę do nosa.

  Szwedzka Akademia go skrzywdziła i – tłumacząc na twoje – wielu musi rypnąć.

  W pierwszej kolejności gospodarz bloga.
  Taki z @Mauro Rossi subtelniś a s.r.a na wycieraczkę.

 285. Mauro, złożony na ołtarzu ofiarnym.
  Proszę o zapalenie gromnic i kadzideł. 🙂

 286. @
  Senator PSL, Jan Filip Libicki, ujawnił w rozmowie z dziennikarzami, że kilkanaście lat temu Jarosław Kaczyński wciągnął do PiS na wysokie stanowisko osobę skazaną prawomocnym wyrokiem za wyłudzenie kredytu z banku. Kaczyński, pytany wtedy dlaczego to zrobił, odpowiedział, że ma wobec tej osoby zobowiązania moralne.
  https://www.wiesci24.pl/2019/10/23/libicki-ujawnia-kaczynski-wciagnal-do-polityki-osobe-skazana-bo-mial-wobec-niej-zobowiazania/?utm_campaign=shareaholic&utm_medium=facebook&utm_source=socialnetwork&fbclid=IwAR2xA1yibJInZH1uK3Q0-Wr-qgakSTF2vd28cWKqctkgyJmsIfk7f9UYlAo

 287. Mauro Rossi

  „Rozróżniasz opinię od faktów?”

  Jasne. Ponieważ twoja opinia o Bodnarze nie została uzasadniona faktami więc ma charakter insynuacji.

  „Raz jeszcze przypominam co pisałem o Bodnarze („Oczywiście, od nazistów trzeba się odciąć, ale od komunistów to już niekoniecznie”)

  Jeszcze raz więc pytam trzymajac się tematu podjętego przez red Passenta – od jakiej nagrody komunistycznej Bodnar się nie odciął? Inaczej – jaką nagrodę komunistyczną przyjął?

  „Opinia Trybunału w Strasburgu dotyczy funkcjonariuszy służb specjalnych innych resortowych instytucji w ramach peerelowskiego MSW. Milicjantom i prokuratorom nie odebrano przywilejów”.

  Nie pytałem o uzasadnienie odebrania przywilejów emerytalnych peerelowskich funkcjonariuszy służb specjalnych (pierwsza tzw „dezubekizacja”) bo je znam.
  Natomiast pytałem czy w przypadku odebrania w przyszłości przywilejów emerytalnych innym grupom zwiazanym z PRL będziecie korzystać z tego samego uzasadnienia po raz kolejny przerzucając swoją odpowiedzialność na Strasburg.

  „Po prostu odebrano esbekom emerytalne przywileje (to ważne słowo: przywileje), które są zniewagą dla ich ofiar, poczucia smaku i przyzwoitości.”

  Rozmaite przywileje, w tym emerytalne, którymi państwa obdarzają swój aparat, również represji, nie wynikają np z poczucia estetyki tylko z interesu państwa. Ten interes najlepiej mozna zidentyfikować idąc za pieniędzmi. W tym kontekście zasadne jest pytanie co skłoniło PiS do zaoszczędzenia środków Zakładu Emerytalno Rentowego MSW drogą obcięcia emerytur funkcjonariuszy i na jaki cel zaoszczędzone środki przeznaczono.

  „O emeryturach ubeckich w ustawie tej (dotyczącej weryfikacji z 1990) nie ma ani słowa.”

  Gubisz się w tej dyskusji, przecież sam ci na to zwróciłem uwagę. Nawet pytałem cię dlaczego tak się stało na co oczywiście nie odpowiedziałeś.

  „stare i nowe kadry (służb specjalnych) nie nadawały się do niczego”.

  Stare się chyba nadawały skoro obficie zasilono nimi nowe organa i łudzono ich przez dwadzieścia kilka lat utrzymaniem emerytur resortowych (przywileje).
  Poza tym nie wiem co ma do tego wspomnienie o Tusku, którego nudziły raporty wywiadowcze i tekst o niechlujstwie IPN, który zalinkowałeś. Nie mówiąc już o wstawce o geopolitolololo. No chyba, że za sprawą basni z tego nurtu chcesz swym rozważaniom nadać powab tajemniczości.

  „Do pewnego stopnia Amerykanie powtórzyli ten manewr (denazyfikację) w Europie Środkowej, tu nazywała się to dekomunizacją.”

  Nie rób w imieniu „narodu” z RP amerykańskiej strefy okupacyjnej, bo to w głupiej sytuacji stawia rząd, który wspierasz.

  „Pisałem tylko, że PO politycznie broni swoich skompromitowanych działaczy, a PiS sprytnie tego nie robi.”

  Jasne Mauro, nie ma dnia żebym o tym pisowskim „sprycie” nie czytał. Boki zrywać … .

 288. WIADOMOŚCI Z BUDOWY DRÓG W POLSCE
  „Poddały się ostatnie metry skał oddzielające ekipy robotników drążących jednocześnie
  od północy i południa tunel przyszłej S7 pod górą Luboń Mały.
  Ekipy budowlane stanęły naprzeciwko siebie w środę 23 października 2019 r.
  Po 2 latach i 5 miesiącach pracy przebito się przez skały na wylot.” (GDDKiA)
  Odcinek Zakopianki ma być gotowy w 2021 roku

  Między Radziejowicami a Przeszkodą na trasie S-8 w zasadzie wszystko zakończone
  z wyjątkiem formalności odbiorowych

 289. @guzdra
  23 pażdziernika, g.16:18
  Mauro R. przeważnie posługuje się „łupieżem słów”, dlatego w najmniejszym stopniu nie uważam się za zbłąkaną owieczkę narodu wybranego, która powinna cierpieć.
  Wprost przeciwnie. Szwedzka Akademia swoim „lewackim” werdyktem bardzo mnie ostatnio podniosła na duchu, a jeśli to nie w smak MR, to super.
  Pozdro

 290. Mauro pisze: – „Po prostu odebrano esbekom emerytalne przywileje (to ważne słowo: przywileje), które są zniewagą dla ich ofiar, poczucia smaku i przyzwoitości.”

  Tak odebrano specjalne przywileje tym,którzy już po 1990 roku je uzyskali np. za to, ze brali bezpośredni udział w zwalczaniu terroryzmu, za pracę jako podwodniacy, za służbę wymagającą skoków spadochronowych, za rozminowywanie (wdowie po tym, który wyleciał w powietrze w W-wie odebrano rentę po nim – mam nadzieję, że już jej ją przywrócono), za udział w działaniach na terenach objętych działaniami wojennymi.

  Ty Mauro weź sobie gumowy młotek i pieprznij się czasami w czółko z całej siły to może ci się klepki poprzestawiają i zajmą właściwe pozycje.

 291. @ Mauro:
  Tłumacvzę Panu po raz kolejny u już ostatni:
  Prezydent nie zaprzysiągł sędziów TK, bo miał wątpliwości, co do zgodności z prawem ich wyboru i słusznie.
  Prezydent skierował wniosek do TK o zbadanie prawidłowości podstawy prawnej, z myśl której zostali oni wybrani.
  Pomimo, że sprawa była zgłoszona do TK (wycofanie wniosku przez Prezydenta nie ma tu znaczenia, tym bardziej, że taki sam wniosek złożyli posłowie) Sejm powołał nowych sędziów, a Prezydent ich zaprzysiągł.
  TK orzekł, że wybór 2 sędziów odbył się prawidłowo
  Kierownik drukarni nie wydrukował wyroku TK. PiSs uznał, że nieopublikowany wyrok nie obowiązuje.
  Trybunał europejski nakazał Polsce opublikowanie wyroku.
  Kierownik drukarni wyrok opublikował z adnotacją , że jest nieważny
  (oczywiście bez żadnej podstawy bo Konstytucja stanowi, że orzeczenia TK są ostateczne i wiążące)

  Z przytoczonego tu ciągu wydarzeń wyniuka, że w Polsce najwyższą władzę pełni kierownik drukarni, który może uchylić każdy akt prawny, podlegający ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim.

  Prościej już chyba nie można ???

 292. …po prostu odebrano…są zniewagą…A co z drugim policzkiem u katolików…Tak sobie myślę,że to duch średniowiecza z paleniem czarownic czy z żydowskim pochodzeniem. Czyli katolicka praworządność…a Piusa XII nawet nie sądzono za kolaborację w Norymberdze…

 293. @ mag
  Ja też cieszę się ale to bardzo cieszię gdyż kazda nagroda Nobla dla Polaka czy Polski rozsławia nasz kraj.

  Dodam że małżonka przywiozła Ksiegi Jakubowe Noblistki ,ksiażke ktorą sprezentowała jej koleżanka.Był kłopot gdyz grube i cieżkie ksiażki są problemem w transporcie lotniczym.Jednak zostawiła w Polsce dwie pary butow aby tylko dowiesc za Ocean to dzieło.

  Jakie było jej rozczarowanie gdy po dotarciu do 17 strony zrezygnowała z lektury.Ja zachecałem jak tylko mogłem ja do czytania aby w tym czasie nie utrudniała mojego życia.Nic ,ksiazka wyladowała u niej na najniższej połce w jej regale z ksiazkami i dalej tam jest i ranga Noblistki nie wzniosła jej na wyższą półkę.

  Ja staram sie kupować ciekawe ksiazki w trakcie pobytu w Polsce.Chyba tez 4 lata temu już na lotnisku Okęcie udało mi się kupić Samozwaniec -Jacka Komudy.Czytając to ksiażke doznalem podobnego stanu jak czytałem Trylogię Sienkiewicza mając 12 lat gdzieś jeszcze przed pażdziernikiem 1956 r.

 294. Bliżej faktów, dalej od insynuacji
  Spory o przysłowiową pietruszkę z reguły nie przynoszą nic dobrego.
  Nagrody bym się wystrzegał jak diabeł święconej wody, bo to zawsze
  jest próba przeciągnięcia na czyjąś stronę, a szczególnie osoby
  publiczne powinny być niezależne i nie powinny liczyć na pochwały.
  Robota rzeczników jest trudna i nagrodę za pracę powinni oni, ci
  państwowi pracownicy mieć wyliczoną w pieniądzu.
  Spór o emerytury też ma polityczny wymiar, a jako taki obecnie nie do
  wygrania. Paweł Kukiz postulował emerytury obywatelskie i to jest kierunek
  w którym należy podążać, nie zostawiając sprawy na ostatni gwizdek.
  Niemcy pracują do 67. roku życia, a już podejmowane są działania aby
  przedłużyć do 70. roku, a nawet do 73 roku życia bo przewidują, że ich
  system emerytalny w obecnym stanie długo nie pociągnie. Nasi politycy
  postępują z zasady przeciwnie do biegu wydarzeń i na razie funkcjonują,
  ale nie wiadomo jak długo to się będzie opłacało.

 295. @
  Afera Mariana Banasia. Prezes NIK wnosi zastrzeżenia do kontroli
  Nieoficjalnie mówi się, że kontrola zakończy się zawiadomieniem do prokuratury.
  https://www.wp.pl/?s=wiadomosci.wp.pl%2Fsgwpsgfirst-6438250992207489a

 296. Robota rzecznika jest wtedy trudna kiedy nie mówi prawdy. Dorabianie ideologii do faktów wymaga karkołomności. Tak sobie myślę,że przekazanie faktów bez komentarzy jest proste. Niech odbiorca wykaże „umysłowość” w odbiorze jak wygląda rzeczywistość oparta o podane fakty.

 297. @
  Fantazje Morawieckiego: Tusk zawiódł na szczycie UE, ale na szczęście byłem ja
  (skąd ja to znam? :))
  https://oko.press/fantazje-morawieckiego-tusk-zawiodl-na-szczycie-ue-ale-na-szczescie-bylem-ja/?fbclid=IwAR1MqIoYGDIbou7fv18sJ17bqnbeY_i-5KSdREkKAmNGnmxafGxDKTOh2go

  Swołocz PiS = pełzający faszyzm

 298. WYBORY
  PIS wybrało 8 milionów wyborców, pozostałe partie poparło więcej wyborców.
  Oczywistym jest, że wygrali ci na których głosowało więcej wyborców. Jaki wniosek?
  Ci drudzy powinni formować rząd, chyba, że jakaś część posłów przejdzie na stronę PIS-u, co należałoby traktować jako wyjątkową niegodziwość

 299. @
  Dlaczego czeka na moderacje.Dlatego ,że ja jako swiadek historrii nie mam prawa w waszym tygodniku napisać prawdy ?.Czy to nie cenzura z czasów PRL .

 300. @guzdra
  Byłem niezalogowany na innym laptopie i bez trudu obejrzałem zakryte komentarze.
  Zwracam honor i przepraszam za swój niemądry upór.
  Komunikat o konieczności zalogowania dotyczy możliwości wstawienia swojego komentarza.
  Pozdr

 301. Jak wysadzić prezesa z siodła
  „Radosław Sikorski sugeruje, że opozycja może przejąć władzę dzięki Jarosławowi Gowinowi.
  Lider Porozumienia miałby zostać premierem nowego rządu anty-PiS-u.
  Zdaniem byłego szefa MSZ taki scenariusz jest w obecnej chwili
  „jedyną szansą na przywrócenie w Polsce rządów prawa”.”

 302. @Geozak
  23 października, g.17:32
  Nie przepadam za fantastyką historyczną, zwłaszcza bogoojczyźnianą i nie znam książek pana Jacka Komudy. Być może z podobnych względów nie jestem fanką twórczości „krzepiciela serc”, Henryka Sienkiewicza, choć był laureatem Nobla.
  Wydaje mi się nieporozumieniem mówienie w takim kontekście o książkach Olgi Tokarczuk. To po prostu trochę inna liga.

 303. Panie Zakrzewski
  Proszę przeczytać dokładnie teksk, który Pan zamieścił, bo mogą np być w nim słowa, których bot obsługujący wordpress nie przepuszcza, np r-o-m-a-n.
  Kilkakrotnie na tym blogu bot zablokował mi wpisy ze słowami r8mantyzm albo imperium r*manum

 304. @@@
  Przykrywają aferę burdelową protestami.
  Znany myk Jarka.

 305. @mag
  23 października o godz. 18:49
  „Henryk Sienkiewicz – pierwszorzędny pisarz drugorzędny ;)”
  Nie zmienia to faktu, że czyta się go dobrze. Zwłaszcza „Krzyżacy” są wg mnie dobrym studium obyczajów średniowiecznych (do tego wniosku doszedłem , kiedy przeczytałem już w dojrzałym wieku, mając akademicką wiedzę na temat średniowiecza) Tym bardziej, że w XIX wieku nie było internetu, więc dostęp do źródeł historycznych był trudny. Wymagało to tytanicznej pracy. Trylogia pod tym względem Krzyżakom nie dorównuje nawet w połowie . 😉

 306. Gowin jako minister sprawiedliwości głosił,że ma prawo w nosie. Tak sobie myślę,że jako premierowi państwa prawa trąba nie wystarczy.

 307. Jak świat światem, a kościół kościołem, ten najsłuszniejszy, czyli katolicki poradzi sobie (?!) z sodomitami, pedofilami oraz innymi homo i hetero, którzy od dziecka nie trzymali rączek na kołdrze. Poradzi sobie przez zamykanie oczu, uszu i wyparcie. Do czasu. Sekularyzacja jest nieuchronna
  Wokół, za przeproszeniem, d..y kręci się ten cały biznes, oparty na fascynacji seksem, której – być może – by nie było, gdyby faceci z powołaniem do służby Panu i w jego imieniu, mogli zakładać normalne legalne rodziny. Tak jak pastorzy czy popi.

 308. @ls42
  23 października o godz. 18:48
  Wg mnie Sikorski to mitoman. Rząd Gowina byłby właśnie kolejnym tryumfem partyjniactwa i politycznego cwaniactwa nad demokracją. Jeżeli nawet frakcja Gowina może obalić władzę tow. Jarosława, to po ewentualnym odejściu Porozumienia z Polskiej Zjednoczonej PRawicy Sejm powinien się rozwiązać, natychmiast po ewentualnym uporządkowaniu tego co władza PZPRawicy napsuła.

 309. @@@
  Słucham Borysa i zbiera mi się na wymioty.

 310. Henryk Sienkiewicz pisarz narodowy, mój ulubiony i największy z twórców. Bez twórczości Henryka Sienkiewicza nie wyobrażam sobie polskiej historii, polskich dziejów, polskiej wielkości, radości i marzeń.
  Nikt mnie z tego zachwytu twórczością pisarza nie ruszy. Nie wiem czy ci, którzy mają inne zdanie przeczytali wszystkie książki i opowiadania pisarza, co być może nie pozwala im na obiektywną ocenę.

 311. W KK celibat nie jest cnotą. To pomysł wbrew naturze i przykazaniu…rozmnażajcie się ! Tak sobie myślę,że celibat przypomina spragnionego,któremu z głośników i na wizji każą oglądać ponętną rusałkę w kąpieli. Za szybą picie…

 312. Bar Norte
  23 października o godz. 16:37

  BN: „Jeszcze raz więc pytam trzymając się tematu podjętego przez red Passenta – …”.

  ― Sorry, ale rzadko kto przejmuje się tematem red. Passenta, jak zauważyłeś każdy pisze o czym chce, ty także.

  BN: „ … od jakiej nagrody komunistycznej Bodnar się nie odciął? Inaczej – jaką nagrodę komunistyczną przyjął”?

  ― Raz jeszcze powtórzę, nie pisałem o nagrodzie dla Bodnara, co sobie ubzdurałeś, tylko o jego zastanawiającej jednostronności: nazizm ― nie, komunizm ― czemu nie. Odciął się od nazizmu, od komunizmu nigdy? Jeśli ubeków uznał za ofiary transformacji to prawdopodobnie sam jest głęboko zdemoralizowany i/lub ma jakieś ideologiczne interesy. Trudno to nazwać jedynie ekscesem. Prawdopodobnie istnieje wspólnota interesów między tymi, którzy go wysunęli na stanowisko RPO, a byłymi esbekami i ich rodzinami ― w końcu to też elektorat. Kiedyś SLD teraz także i PO, która od kilku lat przesuwa się na lewo. Właśnie z tego powodu Frasyniuk nie był zbyt pruderyjny, nie zatykał nosa występując na wspólnym wiecu obok pułkownika Mazguły, znanego obrońcy ubeckich emerytur. Tacy jesteście i nic na to poradzić nie można, musicie z żyć z własną demoralizacją pocieszając się, że to tylko interesy.

  BN: „ … czy w przypadku odebrania w przyszłości przywilejów emerytalnych innym grupom związanym z PRL …”.

  ― Kogo masz na myśli? Wymień choć jedną „hipotetyczną grupę związaną z PRL”, która miałby jakieś przywileje emerytalne? Zanadto fantazja cię ponosi.

  BN: „ … co skłoniło PiS do zaoszczędzenia środków Zakładu Emerytalno Rentowego MSW drogą obcięcia emerytur funkcjonariuszy i na jaki cel zaoszczędzone środki przeznaczono”.

  ― Może dawni działacze nielegalnej „S” i internowani otrzymali niewielkie comiesięczne świadczenie pieniężne (400 zł), o ile o to wystąpili? Ofiary zbrodni komunistycznych też występowali do sądów o odszkodowania, etc.

  BN: „O emeryturach ubeckich w ustawie tej (dotyczącej weryfikacji z 1990) nie ma ani słowa”. Gubisz się w tej dyskusji, przecież sam ci na to zwróciłem uwagę. Nawet pytałem cię dlaczego tak się stało na co oczywiście nie odpowiedziałeś”.

  ― Powtórzę, choć to już nudne, w 1990 roku ubekom zatrudnionym w UOP nikt nie gwarantował zachowania przywilejów emerytalnych, wręcz nikt o tym nie wspominał. Chyba nie wiesz jak działa państwo. Ustawa o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych była wielokrotnie zmieniania, właściwie każda władza to robiła. SLD na przykład robiła starym ubekom dobrze, inne opcje niekoniecznie. SLD zrobiła im podczas swych rządów (2001-2005) aż tak dobrze, że podwyżki uposażeń w służbach oznaczały automatyczne podwyżki dla emerytów mundurowych w podobnej wysokości. Takie dolce vita nie trwało jednak długo i następne rządy stopniowo im te przywileje redukowały aż zrównały do wysokości nie wyższej niż średnia krajowa.

  BN: „Poza tym nie wiem co ma do tego wspomnienie o Tusku, którego nudziły raporty wywiadowcze …”.

  ― Uznawał je za nic nie warte. Mawiał, że jego syn szybko znajduje w sieci rzeczy znacznie ciekawsze i wartościowsze.

  BN: „ … i tekst o niechlujstwie IPN, który zalinkowałeś”.

  ― Raczej nie zrozumiałeś tego co pod tym linkiem, to bardziej skomplikowany temat z historii transformacji, może przy innej okazji.

  BN: „Nie mówiąc już o wstawce o geopolitolololo. No chyba, że za sprawą basni z tego nurtu chcesz swym rozważaniom nadać powab tajemniczości”.

  ― Bar Norte, ty wszystko tłumaczysz na język ideolo i dlatego masz zbyt wąską perspektywę, stąd trudno z tobą o dialog.

  BN: „Nie rób w imieniu „narodu” z RP amerykańskiej strefy okupacyjnej, bo to w głupiej sytuacji stawia rząd, który wspierasz”.

  ― Miałem na myśli lewicową władzę (Kwaśniewskiego ― Millera), która zaowocowała izbą tortur w Kiejkutach. Mógłbyś to przyjąć na klatę, w końcu serce masz po lewej stronie.

 313. Mauro Rossi

  „Sorry, ale rzadko kto przejmuje się tematem red. Passenta, jak zauważyłeś każdy pisze o czym chce, ty także.”

  Nie Mauro, cały czas w naszej wymianie poglądów przewija się temat nagrody Bergera, której Bodnar nie przyjął. Ty to ujmujesz, że Bodnar „się odciął” w ten sposób od kontekstu nazizmu, który ujawniono w Niemczech w stosunku do fundatora. Ale równocześnie podnosisz, że Bodnar się „nie odciął” od komunizmu. Stąd moje pytanie pytanie – jakiej komunistycznej nagrody nie przyjął?
  Na co nie potrafisz udzielić mi odpowiedzi snując w zamian jakieś propagandowe uogólnienia. Jak więc podejrzewam nawiązanie do nagrody Bergera było dla ciebie tylko pretekstem do tego typu blogowej agitacji. Jak zwykle zresztą.

  „Kogo masz na myśli? Wymień choć jedną „hipotetyczną grupę związaną z PRL”, która miałby jakieś przywileje emerytalne?”

  Przecież wymieniłem ci prokuratorów. Tych grup jest sporo. Ostatnio piszą, że weźmiecie się za żołnierzy.

  „Może dawni działacze nielegalnej „S” i internowani otrzymali niewielkie comiesięczne świadczenie pieniężne (400 zł)”

  To miałem na myśli pisząc o nowej formuje interesu politycznego państwa.

  „w 1990 roku ubekom zatrudnionym w UOP nikt nie gwarantował zachowania przywilejów emerytalnych, wręcz nikt o tym nie wspominał.”

  A po co miał specjalnie gwarantować skoro obowiązywała zasada gwarancji praw nabytych – potem wynikajaca z konstytucji. Nikt nie przypuszczał, że PiS odrzuci konstytucyjną zasadę państwa prawa a co za tym idzie odrzuci gwarancje praw nabytych.

  Jeśli zaś chodzi o twoją wrzutkę o Tusku, tekst o burdelu w IPN oraz wstawkę geopolitolololo to nie mam nic do dodania ponad to co napisałem wcześniej.

  „Miałem na myśli lewicową władzę”

  Nie, napisałeś wyraźnie o 1990 i Amerykanach, którzy na wzór denazyfikacji w Niemczech przeprowadziali w RP dekomunizację.
  Oczywiście to co napisałeś nie ma to sensu, bo oni owszem w 1990 brali sobie z SB i innych służb jak swoje to co ich interesowało ale tę całą tę dekomunizację mieli w doopie – bo to praktyczni ludzie.

 314. Mad Marx
  23 października o godz. 17:26

  „Prezydent nie zaprzysiągł sędziów TK, bo miał wątpliwości, co do zgodności z prawem ich wyboru i słusznie”.

  Tu można się zgodzić.

  „Prezydent skierował wniosek do TK o zbadanie prawidłowości podstawy prawnej, z myśl której zostali oni wybrani”.

  Dodajmy, chodziło o ustawę o TK z czerwca 2015, podpisaną przez Komorowskiego w lipcu 2015; była to ostatnia ustawa jaką podpisał.

  „Pomimo, że sprawa była zgłoszona do TK (wycofanie wniosku przez Prezydenta nie ma tu znaczenia, tym bardziej, że taki sam wniosek złożyli posłowie)”.

  Dodajmy, że zgłosili ją do TK posłowie PiS, ale później 19 października 2015 (dzień po wyborach) wniosek wycofali. Wówczas PO zaskrzyła do TK swą własną ustawę, dopiero co podpisaną przez Komorowskiego ― no taka ciekawostka. 🙂 Prezydent i PiS byli pewni swoich racji i mogli sobie grać na czas oraz pozwolić Platformie dalej się kompromitować.

  „TK orzekł, że wybór 2 sędziów odbył się prawidłowo”.

  Może to dla ciebie będzie pewnym pocieszeniem, ale podobny błąd popełnia 90 proc. dziennikarzy i wielu prawników. Powodem jest ignorancją mająca swe źródło chyba w lenistwie. Otóż TK nie może zajmować się uchwałami Sejmu w sprawie indywidualnego wyboru. Co miałby TK do wyboru marszałka Sejmu na przykład? 😉 TK zajmuje się prawem abstrakcyjnym, ustawami i dlatego nie mógł ocenić, czy i kto został wybrany prawidłowo bądź nieprawidłowo. TK ocenił co innego, mianowicie, czy zostali w sposób prawidłowy, zgodny z ustawą o TK, zgłoszeni jako kandydaci do późniejszego głosowania na nich w Sejmie. Według ustawy o TK z czerwca 2015 na zgłoszenia był tylko wrzesień 2015, no i koalicja rządowa zgłosiła w tym miesiącu swoją piątkę kandydatów, reszta posłów nie miała takiej szansy, a wybrała ich 8 października 2015, czyli jeszcze przed wyborami 18 października 2015. Trzech na miejsca zwalniające się w listopadzie 2015, dwóch na miejsca zwalniające się w grudniu 2015. Czym innym jest zgłoszenie kandydatur, czym innym przegłosowanie ich wyboru w Sejmie uchwałą, a jeszcze czym innym zaprzysiężenie przez prezydenta. Nie jest więc prawdą, że TK orzekł o konstytucyjności wyboru trzech z owej piątki. Orzekł, że trzech zostało zgłoszonych prawidłowo, a dwóch nieprawidłowo. Ale przecież zgłoszenie do wyboru to nie to samo co wybór w Sejmie. Skąd koalicja rządowa wiedziała już 8 października 2015, trzy tygodnie przed wyborami, kiedy zakończy się bieżąca kadencja sejmu (co zależy od decyzji prezydenta) tego TK pod wodzą prezesa Rzeplińskiego nie wyjaśnił. Widocznie Rzepliński jest zwolennikiem ruletki. Ten wyrok TK i tak miał charakter jedynie historyczny, bo sprawy poszły już dalej, prezydent nie przyjął od całej piątki PO-PSL ślubowania, uznając że ich wybór przed wyborami był deliktem konstytucyjnym, a ustawa czerwcowa o TK została zmieniona przez większość sejmową, która wyłoniła się po 18 października 2015.

  „Kierownik drukarni nie wydrukował wyroku TK. PiS uznał, że nieopublikowany wyrok nie obowiązuje”.

  Dlatego że wyrok był podjęty w nieprawidłowym składzie TK, sprzecznym z ustawą o TK, co zresztą publicznie zapowiadał Rzepliński, więć „kierownik drukarni” nie miał żadnej możliwości manewru. W sądach już tak jest, że wyrok podjęty w nieprawidłowym składzie sędziowskim musi być unieważniony, a proces powtórzony.

  „Prościej już chyba nie można”.

  Mam słabą nadzieję, że zrozumiałeś swój błąd.

 315. Bar Norte
  23 października o godz. 22:17

  BN: „ … podnosisz, że Bodnar się „nie odciął” od komunizmu. Stąd moje pytanie – jakiej komunistycznej nagrody nie przyjął”?

  MR: Once more, nie pisałem, że Bodnar nie odciął się przyjmując nagrodę, tylko nie odciął się od komunizmu uznając esbeków za ofiary reformującego się państwa po 1990 roku. Esbecy ― ofiary III RP są równie dorzeczni jak esesmani jako ofiary Republiki Federalnej.

  MR: „w 1990 roku ubekom zatrudnionym w UOP nikt nie gwarantował zachowania przywilejów emerytalnych, wręcz nikt o tym nie wspominał”.
  BN: „A po co miał specjalnie gwarantować skoro obowiązywała zasada gwarancji praw nabytych – potem wynikająca z konstytucji”.

  MR: Bar Norte, no zlituj się, wysokość emerytur służb mundurowych określa nie konstytucja tylko ustawa. Państwo tak działa jak chcą rządy, przyjmując nowe ustawy i nowelizując stare, a rządy wybierane są przez ludzi. W systemie demokratycznym nikt ubekom nie mógł obiecywać, że ta najbardziej ich interesująca ustawa nigdy nie będzie zmieniona. Dla nich nieformalną gwarancją, czy raczej nadzieją, wynikającą jeszcze z Magdalenki, były rządy Unii Wolności i jej kolejnych mutacji, ale to się skończyło i już raczej nie wróci. Słabnąca UW miała parasol w postaci powstałych po 1990 służb, które sporo zrobiły, by pognębić jej politycznych przeciwników (pułkownik Lesiak, inwigilacja prawicy etc.), co ujawnił nie kto inny jak Siemiątkowski. Oczywiście kiedy SLD doszedł do władzy w 2001 roku też zaprzyjaźnił się ze służbami (nawet z WSI, którą wcześniej planował rozwiązać, później nie było już o tym mowy) i był wobec wszystkich służb szczodry. Chodziło o to samo co w przypadku UW.

 316. Mauro Rossi

  „(Bodnar) nie odciął się od komunizmu uznając esbeków za ofiary reformującego się państwa po 1990 roku.”

  Nie wiem o czym piszesz. Bodnar tak to ujął przemawiając na rocznicy czerwcowych wyborów:

  „Chciałbym powiedzieć o grupie, która jest bardzo bezpośrednią ofiarą transformacji. To 50 tys. osób, które zostały objęte tzw. ustawą dezubekizacyjną. Ustawą opresyjną z 16 grudnia 2016 roku. Im obcięto świadczenia emerytalne, w zasadzie pozbawiając zdecydowanej większości prawa do sądu z uwagi na obecną sytuację dot. praworządności. Być może za kilka lat będzie jakiś wyrok pilotażowy Trybunału w Strasburgu i to w jakiejś części ich sytuację rozwiąże, ale na razie nie widać takich perspektyw. Dlaczego oni są ofiarami transformacji? Bo w 90-tym roku państwo polskie im co innego obiecało. Obiecało, że „jeśli przejdziecie pozytywną weryfikację, możecie tworzyć nowe państwo demokratyczne, możecie w tym nowym państwie pracować tworząc służby specjalne, policję”.

  Jak widzisz Mauro w tym cytacie nie ma nic na temat komunizmu. Ten fragment odnosi się wyłącznie do waszych praktyk politycznych. Tak więc nie wiem skąd ten twój wątek „odcinania się” – w tym kontekście. Czegoś nie doczytałeś, coś sobie ubzdurałeś – jak zwykle.

  Tak na marginesie … .

  Bodnar w jednym się pomylił. Nie docenił roli sądów, które jednak przywracają w indywidualnych przypadkach emerytury obcięte świadczenia emerytalne.
  Jak ci pisałem wcześniej były szef MSW nie zdecydował się jednak na bojkot tych wyroków.

  „wysokość emerytur służb mundurowych określa nie konstytucja tylko ustawa.”

  A przypadkiem nie słyszałeś o zgodności ustaw z konstytucją?

  Ale mniejsza z tym … .

  Mauro, ponieważ PiS neguje konstytucyjną zasadę państwa prawa a co za tym idzie zasadę gwarantowanych praw nabytych, w tym emerytalnych, dyskusja nie ma sensu. Po prostu w tej sytuacji nie ma pola do dyskusji. Tym bardziej, że ty po prostu nie rozumiesz o czym mowa.

  Pozostawiam cię wiec z twoimi azymutami ustrojowym typu „szafa Lesiaka”.

css.php