Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

22.11.2019
piątek

Bez owijania w bawełnę

22 listopada 2019, piątek,

Podczas kiedy premier Morawiecki wygłaszał triumfalne orędzie w Sejmie, wzrok mój padł na ogromny, sześcioszpaltowy tytuł w „Rzeczpospolitej”: „Czy powstanie Agencji Uzbrojenia opanuje CHAOS W ZBROJENIÓWCE” (podkreślenie – Pass.). Chaos w zbrojeniówce? Pierwsze słyszę. Przecież przemysł zbrojeniowy należy do najważniejszych gospodarczo i politycznie, to oczko w głowie każdego rządu. Jak to jest możliwe, że tam, gdzie wszystko jest pod kontrolą władzy, panuje chaos? Czy to wina Tuska?

Jak informuje poważna przecież gazeta, nie tak dawno utworzona Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z Inspektoratem Uzbrojenia MON mają utworzyć nową Agencję Uzbrojenia. Kolejna reorganizacja na wielką skalę. Po co? Dlaczego? Czyżby zbrojeniówka dotychczas nie powstała z kolan? Dziennikarze Zbigniew Lentowicz i Marcin Piasecki wyjaśniają, że politycy związani z  szefem MON Mariuszem Błaszczakiem „nie chcą dopuścić do tego, by zbrojeniowy potentat był nadzorowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez wicepremiera Jacka Sasina”. Nowa agencja będzie mogła zlecać produkcję na rzecz wojska bez przetargu.

Kto chce – niech czyta „Rz”,  ja powiem tyle:  Błaszczak, jeszcze jako minister spraw wewnętrznych, za wszelkie niepowodzenia winił Trzecią RP. Ciekawe, co mówi dzisiaj? Uderzająca jest przepaść pomiędzy blaskiem defilad i ceremonii, strzelaniem obcasami, a tym, co się czyta i słyszy o faktycznych sukcesach zbrojeniówki i zaopatrzeniu MON – wystarczy wspomnieć o nieszczęsnych śmigłowcach made in USA, które wedle pierwszych zapowiedzi ministra Macierewicza miały już dawno wylądować w Polsce. A caracale? Najlepiej wyszedł na tym Macierewicz – został marszałkiem seniorem. A ministrowie Błaszczak i Sasin niech walczą o władzę. Wygląda na to, że rywalizujące klany czy koterie nigdy w tym sektorze porządku nie zaprowadzą. Miliardy idą na obronność, w tym na przemysł zbrojeniowy, jesteśmy w czołówce „wydatkowej” NATO, a faktycznie mamy chaos.

W tej samej „Rzeczpospolitej” (21 XI 2019) kolejna kiepska wiadomość. Dwaj kongresmeni amerykańscy z Partii Republikańskiej skierowali do premiera Morawieckiego list z wezwaniem do obniżenia wysokiej w Polsce tzw. opłaty miedziowej za wydobywaną w naszym kraju miedź. Pomysł autorów jest prosty: skoro Stany są gwarantami polskiego bezpieczeństwa, to należą im się szczególne przywileje w naszym kraju. Świetny komentarz  napisał na ten temat Jerzy Haszczyński: „Miłość naszych rządzących do Stanów Zjednoczonych doprowadziła do tego, że niektórzy Amerykanie traktują nas jak kolonię. Dwaj kongresmeni bez owijania w bawełnę domagają się obniżenia podatku, bo amerykańska firma chce zainwestować w Polsce w miedź (mamy 4 proc. światowych zasobów)” .

„Dlaczego początkujący kongresmen z Florydy poczuł się uprawniony do wywierania nacisków na szefa polskiego rządu? Odpowiedź jest niestety prosta: nasze władze go ośmieliły” – pisze Haszczyński. I dopowiada: „Pewnie się dowiedział, że interwencje pani ambasador USA bywają skuteczne i że występuje ona jak równa z równym obok polskiego prezydenta, albo że uczciliśmy wizytę wiceprezydenta Pence’a, wycofując się z wprowadzenia podatku cyfrowego od amerykańskich gigantów Internetu”. „Sojusz i partnerstwo ufundowane na kwestiach bezpieczeństwa i wspólnoty wartości muszą mieć swoje granice” – pisze Haszczyński. (…) Ręka w rękę powinniśmy iść z Ameryką w sprawach fundamentalnych, ale „nie każda działalność biznesowa ma strategiczne znaczenie, nie każda amerykańska inwestycja jest podstawą sojuszu militarnego i nie każdy produkt z USA jest dla zaprzyjaźnionego kraju z dalekiej Europy Wschodniej najlepszy. Choć przedstawiciele amerykańskich władz (…) będą próbowali to tak przedstawić, trzeba im dać odpór”.

ZAPROSZENIE

Ewa Siedlecka („Polityka”), królowa publicystyki prawnej, Bogusław Chrabota – redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” i Sławomir Sierakowski  (zwany kiedyś „Mesjaszem lewicy”), założyciel Krytyki Politycznej, będą naszymi gośćmi w radiu TOK FM, niedziela, 24 listopada, po godz. 10. Zapraszam!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 578

Dodaj komentarz »
 1. Jarosław Kaczyński mówiąc, że jesteśmy kondominium Niemiec i Rosji zapomniał jaką karierę zrobimy u boku USA
  Tylko dlaczego prezydent tak krzyczy?

 2. i następny kwiatek do korzucha
  https://www.money.pl/gospodarka/mon-kupuje-smiglowce-tradycja-podtrzymana-w-tajemnicy-drogo-i-od-usa-6342329555265153a.html
  cytat z artykułu -Trudno nie zauważyć, że wszystkie nasze ostatnie, drogie zakupy cieszą Amerykanów (Patrioty, systemy Himmars do Homarów).

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. A jednak Polacy (i Polki) wracają do Raju „dobrej zmiany”?

  Tzn. uciekają przed brexitem. Niektórzy, via PiSlandia.

 5. Z Ameryka zwykle wychodzimy jak przysłowiowy Zabłocki na mydle
  Ale polityków nic to nie uczy

 6. Głosowałem na obie finałowe pary „Tańca z gwiazdami” bo tańczyli pięknie, a Barbara Kurdej-Szatan w ostatnim tańcu rewelacyjnie przy „Dumce na dwa serca” z pamiętnego znakomitego filmu „Ogniem i mieczem”

 7. Polski przemysł zbrojeniowy leży na łopatkach. Nie wytrzymał szaleństw Macierewicza i jego totumfackich. Tworzenie jakichś tam agencji, to takie przewracanie nieboszczyka z boku na bok. Nie ożyje on od tego.

 8. Z tego chaosu może coś będzie. Zgłaszam wniosek by uprościć procedurę wprowadzania ustaw, co zaoszczędzi wybrańcom narodu sporo czasu.
  PiS ma większość w sejmie zatem głosowania są zbędne, dyskusja nad projektami ustaw też. Wystarczy przeczytać i skierować do senatu, tam niech myślą, co też nie ma znaczenia bo wraca do selmu, a stamtąd do prezydenta i ustawa już podpisana

 9. Bez owijania w bawełnę.
  Onet.pl – „Polański, który znalazł schronienie we Francji po ucieczce z USA w 1978 roku, aby uniknąć więzienia za napaść na tle seksualnym, traci wieloletnie poparcie.
  – Coraz więcej Francuzek czuje, że dostały głos – powiedziała Anne-Cécile Mailfert, prezes francuskiej grupy The Women Foundation. – Adele Haenel użyła tej nowej siły, aby wbić nóż głębiej i przypomnieć nieprzyzwoitym francuskim samcom, że muszą przestać używać pojęcia wolności jako wymówki dla molestowania lub gwałtu.”
  Czekamy teraz na opinię pani Holland o Polańskim. Pani Agnieszka użyła ostrych epitetów wobec red.Michalkiewicza, który zauważyl tylko ile można zarobić w „przemyśle molestowania”, który zdobywa rynki europejskie. Teraz czas na wyrok pani Holland dotyczący Polańskiego. Czy się doczekamy? Czy będzie mu wybaczone po kumotersku?

 10. @
  Nie wiem tylko skad to zaskoczenie? Wiesiek tu powtarzal do znudzenia
  czym jestesmy dla USA. Teraz nawet pozorow nie trzeba zachowywac tak dalece nie trzeba sie z Polska liczyc. Adrian o ile wygra wybory bedzie przyjmowany w poczekalni Bialego Domu i co najwyzej przez sluzbe, ktora mu dostarczy koperte z poleceniami. Dla Kaczynskiego.

 11. Boje między dwiema rządowymi koteriami o kolejną reorganizację w zbrojeniówce są kolejnym dowodem na nieudolność PiSowcow w zarządzaniu wszystkim, czego się nie dotkną, a szczególnie Macierewicza w wojskowości oraz Jarosława Ka w polityce zagranicznej.

  Macierewicz mało co wie o wojskowości, a Jarosław Ka jest nogą w polityce zagranicznej i pozostanie nogą do końca swojej kariery. W dodatku ten drugi facet oprócz braku wiedzy jest mało kumaty w sprawach polityki w ogóle, trzyma się utartych schematów nabytych gdzieś w latach 1980-2000, nabytych nie przez studiowanie czegokolwiek i praktykę konsultacji, debat i wymiany opinii, tylko przez zasłyszenie.

  Swoją niewiedzą i nieudolnością oraz pazernością na jednoosobowe rządzenie Jarosław Ka wprowadza Polskę co rusz w ślepe uliczki, w sojusze wymuszone, w konflikty zawinione, w pozycję ousidera, z którym coraz mniej się liczą politycy z dalekiego kraju w randze senatora.
  Pzdr, TJ

 12. maciek.g (22:09)
  Z Ameryka zwykle wychodzimy jak przysłowiowy Zabłocki na mydle

  Zwykle? To znaczy kiedy? Podaje ze dwa przykłady.
  Pamiętam, jak Paderewski zbajerował prezydenta Wilsona (demokrata) i ten wstawił punkt 13.

 13. „Jarosław Ka jest nogą w polityce zagranicznej”

  Jakie kolano, taka polityka zagraniczna, można powiedzieć.

 14. woytek, 23:13

  Redaktor Michalkiewicz pochodzi z ,, Zielonego Sztandaru”, wiec niestety uzywa jezyka fornali.
  Tym nie mniej zajecie przez komornika wszystkich kont bankowych i zadanie zaplacenia
  130 tysiecy zlotych kary wydaje sie kara niesprawiedliwa.
  Na razie nie ma mozliwosci zodwolania sie od wyroku.

 15. owolania sie od wyroku, przepraszam.

 16. Bez owijania w bawełnę . „nie chcą dopuścić do tego, by zbrojeniowy potentat był nadzorowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez wicepremiera Jacka Sasina”. Nowa agencja będzie mogła ..
  Po co Polsce Polska Grupa Zbrojeniowa albo jakakolwiek Agencja ? To cos podobnego do haosu z trawa narodowa . Gdyby Trawnik Pr. zamienic na Murawe pl to i tak bedzie Krzak
  Rosyjska bawełna niezrownana ( unparalleled )
  https://www.msn.com/en-ca/news/world/putin-says-scientists-killed-in-mystery-nuclear-blast-were-testing-the-most-advanced-and-unparalleled-weapon/ar-BBXb4Q3?ocid=spartandhp

 17. Bez owijania w bawełnę . Bez wzgledu na cokolwiek

  „Without specifying what kind it was, Putin added, „we will certainly be perfecting this weapon regardless of anything,” he said.”

 18. Bar Norte
  22 listopada o godz. 16:51

  ,, Jan Kulczyk współpracował z wieloma, dalekosięznie obstawiał wiele politycznych opcji i związanych z nimi scenariuszy. Przecież współpracował również z Morawieckim gdy ten jeszcze nie był premierem.
  To dobrze, ze miał rękę do ambitnych polityków, świadczy o jego fachowosci biznesowej.”

  Moze prezydent Jaskowiak zbuduje nam panstwo korporacyjne ?
  https://www.britannica.com/topic/corporatism

 19. „Adele Haenel użyła tej nowej siły, aby wbić nóż głębiej i przypomnieć nieprzyzwoitym francuskim samcom, że muszą przestać używać pojęcia wolności jako wymówki dla molestowania lub gwałtu.”
  Polanski nieprzyzwoitym francuskim samcem z nozem w .. no wlasnie gdzie ten nóż jest wbity wg „woytka ” i tej zwyczajnej , przyzwoitej ale za to francuskiej (?)samicy AH( skoro Polanski F.samcem (?) to ona musi byc tym kim jest.. niestety)
  Jeszcze trzebaby tez zapytac od kiedy ten nóż tam siedzi i jakiej innej wymowki mozna teraz uzywac gdyby sie chcialo jakiejs uzyc, – jakby co ?
  Byc infantylnym staruszkiem bez poslugiwania sie francuskimi wymowkami raz w tygodniu .. well , nie taki znow big deal .
  Ps. ” y” w „woytku” wskazywaloby na jakiegos zagranicznego , albo na tutejszego ale ciut infantylnego , samca .

 20. kooperatywaMandragon

  „Moze prezydent Jaskowiak zbuduje nam panstwo korporacyjne ?”

  Nie jestem członkiem PO, nie identyfikuję się z nią więc do jego ewentualnej nominacji na kandydata w wyborach nic nie mam. Wie pan, na tym etapie to każdy się powinien trzymać swego – moim zdaniem.

  Mogę jedynie napisać, że Jaśkowiak przekonująco wygrywał wybory na prezydenta Poznania również dzięki poparciu lewicy – w tym radykalnej. Po prostu potrafił się dogadać i dotrzymywał zawartych zobowiązań. Oczywiście mam na myśli umowy zawierane po I turze, bo to one mają sens w wyborach.

 21. woytek; 23:13 pisze.

  Onet.pl – „Polański, który znalazł schronienie we Francji po ucieczce z USA w 1978 roku, aby uniknąć więzienia za napaść na tle seksualnym, traci wieloletnie poparcie.
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Z Polańskim to była ustawka aby go zręcznie wysiudać z ameryki , mniej więcej
  w tym samym czasie tą samą panienkę bzykał J.Nicholson ale to nikogo nie interesowało.

 22. To ten chaos jest czy dopiero ma być, gdy agencja zacznie zlecać bez przetargów…

  Współczesne media charakteryzują się mocnymi tytułami nie zawsze znajdującymi kontynuację w treści pod tytułem. Wielki powrót Renaty Beger – dziś czytam, a w treści powrót ale niewielki.

 23. Suweren co 4 lata wszystko syntetycznie wycenia. To znaczy symetryści stanowiący jego najcenniejszą część, bo twarde elektoraty nie potrzebują żadnych danych:).

 24. Z rok temu byłem w Adytorium Maximum UW gdzie uruchomiono nowy kierunek – kognitywistyka. Z wykładu wynikało że prawie nic prawie nikomu nie da się wytłumaczyć. I to na przykładzie kilku grup ekspertów z tytułami naukowymi, pracujących nad zagadnieniami finansowymi, którzy nijak nie mogli do niczego się zgodzić między grupami.

 25. Boże, gdyby wszyscy słuchali Wiesia…

  Jankesi mają lepkie ręce, sprowadzili na nasz wielki naród wiele nieszczęść – stonkę, aids oraz zacofane technologie. Oni po prostu chcą kraść nasze zasoby.

  Analny,

  Ślizgając się po blogu znalazłem ten błyskotliwy wist: „Oddają Polskę korporacją”.
  Ja bym to jeszcze musowo do-ornamencił: oddają Polskę obcem korporacją.

  Życie fabety blogowego nie jest łatwe.

 26. niełatwe jest życie @duende co się Wieśkowi nie kłania i poprawia błędy ortograficzne na blogu. To dobrze że jest czujny wraz z innymi poprawiaczami, takimi co przeczytali największe słowniki języka polskiego i tych co przebrnęli przez „Trędowatą” stąd wiedzą jak się to nazwisko czyta. ʃ v ɑːr t y n ɛ ɡ ər
  A tu abecadło do nauczania i późniejszego przeliterowania – konieczne dla wszystkich z zamiarem przyjazdu bez wizy, (next time want you sing with me – radzę zaśpiewać, inaczej policja wpakuje ci serię z automatu bez ostrzeżenia)
  https://www.youtube.com/watch?v=0fw3l1z9CUQ

 27. a może nie warto się uczyć – może te wizy przywrócą, -co jeszcze w kraju jest wartościowego?

 28. Po co wizy kiedy w ambasadzie jankesów jest ośrodek wydawania poleceń dla wasali politycznych. Jankesizacja kraju nad Wisłą staje się codziennością. Po obaleniu tzw. komuny katolicy nie mają pomysłu co z tym „sukcesem” zrobić. Co zaczną zaraz spie….ą. Taka ich uroda. Nawet 10 przykazań olewają bo wiedzą ,że nie będzie kary za ziobro. Tak sobie myślę,że katolickie rządy nad Wisłą to kara za patologie w tym środowisku. Ale dlaczego mają cierpieć ludzie przyzwoici…Stary kawaler a nie potrafi włożyć…do durackiej maszynki…

 29. Bawełna u jankesów to czas niewolnictwa. Teraz hasło: I ty będziesz Kunta Kinte ! staje się ciałem z bożą pomocą. Segregacja rasowa jak u hunwejbinów sorty. Tak sobie myślę o ludobójstwie Indian czy niewolnictwie,że to owoce chrześcijańskiej cywilizacji,którą Kaczyński chce dogonić… O Arbeit macht frei …nie wspomnę…podobnie o formacjach służących zabijaniu mimo przykazania…Bawełna hipokryzji owija ludzkość od 2000 lat…a powtarzana z ambon staje się prawda jak mawiano w III Rzeszy…Przemysł zbrojeniowy i służba wojskowa w wykonaniu katolików to przekuwanie mieczy na lemiesze też z bożą pomocą…chronić życie poczęte aż do śmierci…

 30. Bar Norte
  23 listopada o godz. 0:19

  Czy slyszal Pan o jakis osiagnieciach JJ-23 poza tym, ze nie jest Grobelnym ?

 31. Kiedyś Dekabryści kombinowali,że jak zabiją cara to świat się zmieni. Dyskusja na blogu idzie w tym kierunku. Tak sobie myślę czy z katolickim elektoratem można wyjść na swoje marzenia o świeckim państwie. Elektorat zabetonowany jest na katolicką modłę a opozycja chce państwo z katolicką twarzą. To nawet nie finlandyzacja jak kiedyś się mawiało…Teraz w stosunku do Watykanu…zwanego bawełną…a nawet kokonem postępu cywilizacyjnego nad Wisłą. Religia to opium…Kaczyński o tym wie…

 32. Hunwejbini są twarzą tej formacji a krytyka ich poczynań przypomina domalowywanie wąsów austriackiego firera na plakacie wyborczym. Jego imię biło rekordy popularności jak dzisiaj pewnego prezesa co nie jarał jak głosować. A wystarczyło włożyć bez drżenia…Tak sobie myślę,że duch prawdziwego mężczyzny,który kończy jak…krąży na Wiejskiej…

 33. SŁOWIANIN STANISŁAW
  23 listopada o godz. 6:02
  „Bawełna hipokryzji owija ludzkość od 2000 lat…a powtarzana z ambon staje się prawda…”

  Warto wiedzieć, że Kościół katolicki został utworzony w IV wieku z inicjatywy cesarza Konstantyna, na fundamencie sojuszu ołtarza z tronem, czyli praktyki sprzecznej z ideą chrystianizmu.

  Norman Davies napisał w książce Europa: „Przed epoką Konstantyna chrześcijanie nie starali się zdobyć władzy [politycznej] jako narzędzia w walce o własną sprawę. Natomiast od czasów Konstantyna chrześcijaństwo i wielka polityka szły obok siebie ręka w rękę” (przekład Elżbiety Tabakowskiej)

  W encyklopedii Great Ages of Man powiedziano, że z powodu mariażu kościół – państwo już „w roku 385 po Chr., zaledwie 80 lat po ostatniej wielkiej fali prześladowań, sam Kościół zaczął tępić heretyków, a jego duchowni sprawowali władzę niemal równą cesarskiej”.

  Tak oto rozpoczęła się era, w której zamiast przekonujących argumentów narzędziem nawracania stał się miecz, a pokornych głosicieli z I wieku zastąpił tytularny, żądny władzy kler.
  Tak sobie myślę, że w związku z powyższym, KK ma z biblijnym chrześcijaństwem tyle wspólnego, co krzesło elektryczne z krzesłem.

 34. To może zdelegalizować za podszywanie się za przyzwoitość w głoszeniu słowa…Tak sobie myślę,że to gorsze niż fałszywa reklama proszku do prania… Ociec prać !…

 35. Tzw.zachodnia chrześcijańska cywilizacja. Główny jankes wraz ze świtą zasiada na politycznej ambonie i z pomocą elektroniki poluje na głównych terrorystów. Śledząc poczynania na monitorach. W historii jankesów był okres polowania z psami na zbiegłych na mokradła niewolników. Tak sobie myślę o podtrzymywaniu narodowych tradycji z bożą pomocą i ręką na sercu.

 36. Felieton Daniela Passenta z wykorzystaniem info ” Rzeczpospolitej ” zasluguje na wezwanie co najmniej do komisji sejmowej OBRONY Narodowej i szczegolówe przepytanie ministra Błaszczaka jak to jest z tym naszym wojskiem – nie ma na co czekać

  Postanowiłem powrócić do wczorajszej rozmowy w TVN24 z Jackiem Jaśkowiakiem prezydentem Poznania .Wystartował z zaplecza .
  Za wczesnie na oceny szans , ale dla mnie istotne są trzy momenty
  Ma poparcie rożnych znanych ludzi ,wymienię 3 osoby
  prof .Wronkowska ( do niedawana TK ) prof. Szwarc ( kiedyś TS ) dr Hanna Suchocka b .Premier ,wieloletnia ambasador w Watykanie = Wszyscy związani z UAM w Poznaniu .
  Na dociekliwe pytanie dziennikarza o wynik starcia z Małgorzatą Kidawą- Błońską – mówił , to będzie trudne do osiągnięcia zwycięstwo ,jeżeli wygram te prawybory to wygram prezydenturę z Andrzejem Dudą i . …..
  będzie dla niego Trybunał Stanu !
  Stawka dla AK została po męsku określona .

 37. Jankesi ropę w Syrii bronić będą jak niepodległości przed syryjskim rządem w Damaszku. Bo mają bliżej jeżeli już tam są. A czepiają się Donbasu i węgla. Tak sobie myślę czy mieszkanie na terytorium jankesów to nie jest jak pobyt w III Rzeszy do której wjazd był bez wiz w ramach łapanki.

 38. Wtedy , pamietam( cd prywatnego , starczego infantylizmu ) jakby to bylo przedwczoraj , nie bylo jeszcze samic ale na szczescie byly panienki ktore o wbijaniu nozy nawet nie slyszaly..( aby byc samica trzeba wbic noz jakiemys samcowi ?!?) … n o , oczywiscie nie na Żoliborzu ale poza tym cel byl „ten sam” .
  Stan wojenny ( zamieranie komunikacji w godz policyjnej ) byl doskonala , perfekcyjna wymowka samcow i samic tamtych czasow ale docenic to mozna bylo dopiero po jego zakonczeniu

  „: Towarzystwo związane z KOR-em było elitarne. Połowa panienek na Żoliborzu marzyła, żeby w ogóle się o nie otrzeć. Więc jak brałem dziewczynę na imprezę, na której mogła spotkać Michnika i Kuronia, to była wniebowzięta. ”
  Więcej: http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,25424584,przez-nich-jerzy-urban-oddal-sie-do-dyspozycji-wojciecha-jaruzelskiego.html#s=BoxOpMT

 39. Miliardy idą na obronność przed wrogiem widmem…Tak sobie myślę,że to jak banknoty wrzucane do kibla…spuszczamy wodę… na młyn militarystów podżegaczy…zastaw się…

 40. SŁOWIANIN STANISŁAW
  23 listopada o godz. 10:03
  Tu trafiłeś w 10

 41. SŁOWIANIN STANISŁAW
  23 listopada o godz. 7:22

  „Kiedyś Dekabryści kombinowali,że jak zabiją cara to świat się zmieni. Dyskusja na blogu idzie w tym kierunku. Tak sobie myślę czy z katolickim elektoratem można wyjść na swoje marzenia o świeckim państwie”.

  Po zarejestrowaniu „Solidarności” nie ja jeden myślałem, że się skończyła historia i nic się już nie będzie dziać – jak w raju. Będzie sama prawda i poumieramy z nudów. Ale rajska prawda to zatrzymana myśl, zero stawania się, bajka, a rzeczywistość to nie je bajka, lecz stawanie się, nie stanie: wiem, co wiem teraz, nie wiem, co będę wiedział jutro. Więc realizacja nigdy nie była tym samym, co plany.

  Panu Bogu okropnie się nie udał homo.
  „I Jehowa żałował, że uczynił ludzi na ziemi i bolał w swym sercu”.
  Wymodził więc potop, by wygubić złych z niewinnymi żabkami, zygotami, pieskami i kotkami włącznie i zacząć od nowa – wypisz, wymaluj „dobra zmiana”. Znów się nie udało. Ale komuna się nie podda, komuna plajtą gardzi: ktoś wymyślił Zbawiciela świata. Że to niby narwańca Jahwe syn, ino mądrzejszy i będzie powoli ludzi uczył, a nie topił. Dwa razy Bogu psinco wyszło, to może teraz wyjdzie. No i już dwa tysiące lat wychodzi i furt jak na początku: sama kość. Podobnie było z rewolucjami, Stalińcem…tfu!…Stalinem, Hitlerem, komunizmem i „Solidarnością”. Nikt nie wyciągnął wniosków. I Jarek, który jest na podobieństwo Boga, nie wyciąga.

  Każdy kolejny reformator zaczyna, jakby świat miał się dopiero zacząć. Czyli robi to, co już było milion razy robione. I wciąż ten sam nieusuwalny feler: świat ma być nowy, tylko wykonawca – stary. Więc po staremu wszystko psu na budę. A przecież można prosto: nie wymyślać, co robić, lecz – czego nie robić. Może się w ten sposób nic nie zrobi, ale się przynajmniej nie popełni błędu.

 42. temat wojen, zbrojeń i sojuszów mnie nie cieszy a nawet więcej, napawa odrazą: „do kibla… spuszczamy wodę”

 43. teo
  22 listopada o godz. 23:18
  USA prowadzi świetny biznes, ale pod siebie. Wszczyna wojny i wznieca konflikty (Irak, Afganistan, Arabska Wiosna/Syria, Ukraina) stwarzając poczucie zagrożenia, a następnie sprzedaje broń lub „dofinansowuje” odbudowę zniszczonych przez siebie państw poprzez uzależniające kredyty/dotacje – z których środki i tak wędrują do amerykańskich firm biorących udział w odbudowie danej ofiary (jak to było w przypadku Iraku). Efekt jest taki, że państwo – ofiara staje się politycznym lennikiem i gospodarczym dłużnikiem USA.
  Wciągnięto nas do wojny w Iraku – jakie Polska miała z tego zyski?
  Polska podpisuje 24 letni kontrakt na gaz z USA , a przecież juz na ukończeniu rura bałtycka
  Gaz tańszy od rosyjskiego ale loco USA , my płacimy 60% drożej i to przez 24 lata
  I tak można długo wyliczać

 44. Czytam i przecieram oczy: „Miłość naszych rządzących do Stanów Zjednoczonych doprowadziła do tego, że niektórzy Amerykanie traktują nas jak kolonię”
  Czyżby tylko niektórzy amerykanie? Czy Europejczycy nie? A rodacy tego nie czują.
  Za czasów Polski Ludowej byliśmy bardziej wolni, przynajmniej w sferze ekonomicznej i kulturowej, niż jako amerykański satelita. To Pan Passent powinien wiedzieć, a nie dowiadywać się z byle jakiej gazety.

 45. A propos cen gazu amerykańskiego i rosyjskiego to MR coś się ociąga z zamieszczeniem tu prawdziwych danych, ile Suweren musi wybulić za jeden i za drugi.

 46. Przeczytałem właśnie grubą książkę profesora Michała Pawła Markowskiego pt. „Wojny nowoczesnych plemion”. Zakładam że książki tutaj nikt, łącznie z Redaktorem nie przeczytał. Za gruba i z lenistwa. Profesor udziela natomiast obszernego wywiadu w GW.
  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25437318,prof-michal-pawel-markowski-wole-wojne-kulturowa-zamiast.html
  Generalnie można się z nim zgadzać, ale wiele poglądów wymaga dyskusji lub sprzeciwu. Warto natomiast przytoczyć jedno tylko zdanie o wymianie poglądów.
  „Dyskurs publiczny musi mieć jakieś dobroczynne granice, bo bez nich wszystko się rozlewa i rozłazi”.
  Jak ulał pasuje do dyskusji na blogu Passenta. Nie tylko się rozłazi i rozlewa, bez sensu, dialogu lub kultury. każdy ma swoją rację, i nikt jej nie ma. Takie sobie „pier..enie kotka przy pomocy młotka”, „mów mi wuju”, „ch..j dupa i kamieni kupa” itp.

 47. Zniesienie wiz to było właśnie coś za coś. To nie było witaj mordo ty moja ! lecz wpuszczenie kuchennymi schodami. Tak sobie myślę,że obalenie tzw.komuny ma teraz ojca. A temu nie odmawia się. 447 na horyzoncie…

 48. teo
  22 listopada o godz. 23:18
  By zyskać prowadząc biznes z USA trzeba być pewnym ze nasz i interesy Ameryki są zgodne , a to jest niezwykle rzadki przypadek.
  Niestety w kontaktach z USA pokutuje to polskie zapatrzenie sie w Amerykę i podziw dla niej. Pamiętam zaraz po wojnie jak łudzono się ze USA wyzwoli nas z pod okupacji rosyjskiej. Pamiętam takie teksty „jedna bomba atomowa i wrócimy znów do Lwowa”

 49. @kolega Olborski wspomina młodość, oddanie sprawie i kilkudniowe ostre balangi. Te wspomnienia to nie tylko marlboro z Pewexu ale i tzw. przepustowość, czyli ile można wypić zanim opozycjonista wpadnie do weselnego tortu lub nasika do bidetu, jeszcze nie zainstalowanego. Opis rozpijania społeczeństwa polskiego przez władze PRL, w tym konkretnie obywatela J.Urbana który spłodził córkę opozycjonistę jest na czasie w związku z podwyżką cen na alkohol. Uzasadnioną, podpartą opinią W.Włodarczyka z Polskiego Przemysłu Spirytusowego który w rozmowie na temat ewentualny zakazu sprzedaży małych ilości alkoholu (małpek) stwierdził: „Kiedyś mieliśmy alkohol na kartki. Mieliśmy mniejszą dostępność alkoholu, a spożycie i tak było większe niż dziś” – ocenił z rozeznaniem. Jednak ta fachowość koliduje z wiedzą innego prezesa:
  https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/601185,polacy-picie-alkohol-rekord-prl.html

 50. @maciek.g

  …druga bomba, ale silna i wrócimy znów do Wilna?

 51. Dlaczego katolicy piją jak w czasach komuny na złość władzy. Bo proboszczowie apelują o abstynencję. Tak sobie myślę,że wino na ołtarzu prowokuje wiernych. Chcą dogonić liturgię… domowym drinkiem…

 52. powyższe przemyślenia konieczne z powodu teorii celowego upijania polskiego społeczeństwa PRL, kiedyś wrócę do całego komentarza o „zbydleconym narodzie”, autorstwa @Jakub01) specjalnie dla @teo, jego z kolei proszę o aktualizację opinii na temat śmiertelności ludzi w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego 30-to lecia.

 53. Śmiertelność ludzi w Polsce jest jak wszędzie – stuprocentowa.
  Jeden podobno gdzieś tam zmartwychwstał, ale dokumentacja dowodowa budzi spore wątpliwości 🙄

 54. „kolega Olborski wspomina młodość, oddanie sprawie i kilkudniowe ostre balangi.”
  Zdawalo mi sie , ze wspominalem samice ktore wtedy byly zwyklymi umownymi panienkami . Nie przypominam sobie zadnego noza w „plecach ” ale oddanie sprawie , owszem , cos mi sie kojarzy
  „kilkudniowe ostre balangi” – Owczesne samice z poza Zoliborza nie byly az tak wytrzymale a Jerzego U. widzialem tylko w tv
  Infantylizm epidemiczny enpassanciany ?
  „obywatela J.Urbana który spłodził córkę opozycjonistę jest na czasie ”
  Wg Palikota plodzenie córek i opozycjonistow (!) ( nigdy nie wiadomo co sie splodzi na enpssancie bedac niewyspanym )jest i zawsze bedzie na czasie bo druciki przestaly sie lamac

 55. duende; 1:17.

  Debilu; całymi latami podszywałeś się pod mój nick teraz nie możesz tego robić
  więc wziąłeś się za poprawianie moich błędów .
  Wystarczy że piszę bezbłędnie w cyrylicy czyli po Rosyjsku a polską gramatykę
  i ortografię I have it in my ass od dzisiaj będę się starał robić jak najwięcej
  błędów aby takie debile jak ty i tobie podobni mieli co poprawiać.
  https://www.youtube.com/watch?v=yiXoWCGbgoI
  Debilu kochający inaczej po torturuję cię trochę.

 56. wysłannik z innego blogu jakby mu było mało zbanowania mnie, jeszcze tu donosi:
  „Po zarejestrowaniu „Solidarności” nie ja jeden myślałem, że się skończyła historia i nic się już nie będzie dziać – jak w raju”
  Pytam
  – czy ateista w służbie „matki boskiej w klapie” w ogóle zdolny jest do myślenia, tym bardziej że odwołuje się do wizji raju; jakby nie kombinować – nie jest.
  – czy fałszywy ateista który teraz ukrywa swoją aktywność w Związku ( „wybrano mnie” – tu stopień zależności od władz) jest wiarygodny ? – tym bardziej nie.
  To po co się kompromituje?, taką ma pseudo-ateistyczną naturę – po głównodowodzącym generale -sierżancie kultywującym plemienne ciągoty.

 57. Do wsiech;

  Od jutra celowo błędów gramatycznych jak i ortograficznych będzie bardzo
  dużo, poprawiajcie – sprawicie mi tym wielką przyjemność.

  https://www.youtube.com/watch?v=x-ZrYDWsh0U

 58. jeszcze jeden poszukiwacz literówek, niejaki Olborski – z myślą o jemu podobnych, kolega @black…napisał komentarz o 12:27. Wyręczył mnie i za to dziękuję. Dobranoc.

 59. Macierewicz o badaniach Podkomisji Smoleńskiej – raporty MAK i Millera są sfałszowane, samolot Tu-154M rozpadł się zupełnie inaczej, w innym miejscu i kształcie
  Wg w.pl

  Macierewicz był w piątek gościem Telewizji Republika. Opowiadał tam o wynikach prac komisji smoleńskiej, która rozpoczęła współpracę Narodowym Instytutem Badań Lotniczych przy uniwersytecie stanowym Wichita:

  „Raporty pani Anodiny i pana Millera są fałszywe, nie tylko w szczegółach, o których wielokrotnie mówiliśmy, ale także w całościowym oglądzie sytuacji. Tam stało się coś zupełnie innego i przebieg był inny.

  Badania te „są odmienne od wszystkiego, z czym mieliśmy do tej pory do czynienia”. – Umowa, która nas łączy z Narodowym Instytutem Badań Lotniczych przy w Wichita, zastrzega jednak, że do raportu końcowego, ani instytut, ani my, nie będziemy udostępniali efektów tych badań.

   Dokonywane są symulacje, które weryfikują trzy raporty, jakie powstały w tej sprawie, czyli raport pani Anodiny, raport Millera i raport techniczny, który opublikowała komisja, którą mam zaszczyt kierować. Te dwie pierwsze symulacje w zasadzie są już gotowe, teraz trwają prace nad weryfikacją raportu technicznego – mówił Macierewicz w Telewizji Republika.
  Dotychczasowe ustalenia wynikające z przeprowadzonych symulacji „falsyfikują ustalenia MAK i komisji Millera”. Prezydencki Tu-154, jak stwierdził Macierewicz – „rozpada się, jeśli użyć paramentów MAK, zupełnie inaczej, w innym miejscu i kształcie”.

  Mój komentarz, c.d.
  Macierewicz gada jak zwykle. Od rzeczy.
  Twierdzi on, że na uniwersytecie Wichita prowadzone są symulacje.
  Symulacja, to mądre słowo, które nie wiadomo, co oznacza. Odtwarzanie podchodzenia samolotu TU-154M w Smoleńsku do lądowania, odtwarzanie rozbicia samolotu przy upadku na ziemię, scenariusz wybuchów kontrolowanych (urwanie skrzydła, statecznika, wybuch termobaryczny w kadłubie, itd.). O co chodzi?

  Najbardziej absurdalną sprawą jest to, że symulacje są przeprowadzane oddzielnie:
  – dla raportu MAK
  – dla raportu Millera
  – dla raportu technicznego Podkomisji Smoleńskiej

  I że te dwie pierwsze są gotowe.
  Niebywałe! Na uniwersytecie Wichita sporządzane są symulacje dla trzech raportów. Cóż to może oznaczać?
  To może oznaczać tylko jedno – logikę smoleńską – samolot prezydencki Tu-154M w Smoleńsku nie leciał tak jak leciał, a zatem zapisy we wszystkich czarnych skrzynkach samolotu oraz raporty MAK i Millera zostały sfałszowane „nie tylko w szczegółach a w całościowym oglądzie sytuacji” (słowa Macierewicza). Nie było tak jak było.

  Generalny wniosek wywiedziony przez Macierewicza z symulacji Wichita:
  „Prezydencki Tu-154 „rozpada się, jeśli użyć parametrów MAK, zupełnie inaczej, w innym miejscu i kształcie.”

  Niemniej i w tym kolejnym ostatecznym wniosku Macierewicz nie mówi o wybuchach, o wybuchu termobarycznmym, tylko używa ukutego przez siebie zwrotu – samolot rozpada się.
  Z wypowiedzi Macierewicza wynika, że symulacje Wichita poprzez falsyfikację raportów MAK i Millera wykazały to, co jest ostateczną prawdą o katastrofie smoleńskiej – nie było tak jak było, samolot rozpadł się, a więc nie była to katastrofa, a zamach. Logika PiSowsko-smoleńska

  To jest kolejna ostateczna prawda, która idzie do nas i jest już blisko. Zwrot o bliskości prawdy i ostateczności jej przyjścia jest typowy dla przywódców sekt religijnych. Koniec świata jest już blisko, dzień sądu się zbliża, przygotujmy się, kosmici już lecą, itp.
  Pzdr, TJ

 60. no chyba pan redaktor się myli. remontowa z Gdańska zwodował już drugi holownik dla MW z zamówionch 6 czy 8 przez maciarenkę. po kiego grzyba holowniki gdy MW ma parę starych rdzewiejących okrętów a nowy nabytek cumuje sam bo ma odpowiednie napędy. no chyba że pojedyńcza misja samobójczo-uderzeniowa jako to pod smoleńskiem drzewiej bywało.

 61. kooperatywaMandragon

  „Czy slyszal Pan o jakis osiagnieciach JJ-23 poza tym, ze nie jest Grobelnym ?”

  Rola prezydenta miasta sprowadza się do zarządzania miastem – zgodnie z oczekiwaniami wiekszości.Widocznie prezydent Jaskowiak te oczekiwania spełnia skoro został przekonująco wybrany już na drugą kadencję.

  Ale przenoszenie osiągnieć prezydenta miasta na prezydenta państwa, dokonywanie takich porównań sensu nie ma, bo prezydent RP nie zajmuje się zarządzaniem państwem. Przecież obie te role polityczne wiązą się z odmiennymi kompetencjami. W przypadku prezydenta państwa te kompetencje są dość wątłe i ograniczone. Wciąz pokutujące przekonanie, że prezydent państwa dysponuje silną i realną władzą wynika z jego silnego mandatu (wybory powszechne) i codziennej krzątaniny, którą kolejni prezydenci usiłują zamaskować swe kompetencyjne ograniczenia. Ale realnie silny madat odnosi się do tych własnie realnie ustrojowo ograniczonych kompetencji.

  Tak więc oczekiwanie, że jakiś prezydent „zbuduje nam panstwo” wedle jakiś grupowych oczekiwań albo na odmianę wbrew tym oczekiwaniom nie ma podstaw, bo ustrój na to nie pozwala.

 62. Widzieli Państwo ten klip z tego unieważnienia głosowania do KRSu.
  Tego Jarusia, jak już bez żadnego wstydu i z uśmiechem dyrygował swoimi małpami.
  Kargulstwo bez trybu w osobie Prezesa i Marszałkowej ostatecznie przejęło polską demokrację .
  Nie wiem kto w tym kraju po tym przedstawieniu rządzącej ekipy i Jarusia , w którym wykazali oni pełną pogardę dla zasad , reguł i przepisów obowiązujących w Polsce, powinien jeszcze poważnie przejmować sie regułami rządzącymi życiem społeczeństwa ?Oczywiście poza opozycją,
  PiS z przestrzegania tych reguł dawno się zwolnił i całe obecne zachowanie Jarusia wskazuje na , że stara się on ostatecznie skompromitować i ośmieszyć polską demokrację , aby mieć pretekst do jej likwidacji .
  Dla niego jest to tylko gra polityczna na nosie Polaków , on jest ciekaw jak daleko może się posunąć, zanim trafi na zdecydowany opór ?
  Co do stanu polskiej zbrojeniówki i armii , to ich stan jest efektem agenturalnej działalności Macierewicza na rzecz Moskwy. Jestem przekonany o tym , że nie chcielibyście nawet wiedzieć, jak bardzo polska polityka jest przesiąknięta wpływami agenturalnym Kremla i trzeba być bezgranicznie naiwnym, aby sadzić , że po dziesięcioleciach radzieckiej dominacji w Polsce takich wpływów nie ma , albo umniejszać ich znaczenie.

 63. @jajacek51

  Te holowniki dla MW to pewnie w ramach rzeczonego chaosu czyli polskiego bardaku zwanego po sąsiedzku Polnische Wirtschaft.

 64. tejot
  23 listopada o godz. 13:27
  Sam Macierewicz powiedział – Pan jest inteligentnym człowiekiem , więc Pan wie ze zamach smoleński to polityka
  I tym należy zaskoczyć te bajki jakie opowiada M o katastrofie

 65. tejot
  23 listopada o godz. 13:27
  Jesteś niekwestionowanym ekspertem od katastrofy Smoleńskiej. Ta impreza partyjna na katyńskich grobach kosztowała bardzo dużo, nie tylko istnień ludzkich i nieszczęść ale także i pieniędzy. I będzie jeszcze długo i dużo kosztować. Czy dostepne są jakieś oceny ile to przestępstwo już kosztowało i ile jeszcze trzeba wydać pieniędzy na komisje, śledztwa i na prawnuki ofiar włącznie.

 66. @teo
  22 listopada o godz. 23:18

  Powtarza Pan mitomańskie teksty Mistrza Paderewskiego. Polityka Koalicji wobec perspektyw restytucji niepodległej Polski została uzgodniona między koalicjantami jeszcze w końcu 1917. Deklarację w tej sprawie złożyły wówczas Włochy i Francja. 5 stycznia 1918 na wiecu ze związkowcami premier UK Lloyd George wygłosił chyba najważniejszą deklarację: po wojnie musi powstać niepodległa Polska z „bezsprzecznie polską ludnością”. To był wzór dla prezydenta Wilsona lub – co podejrzewam – obie dyplomacje uzgodniły treść obu wystąpień. Punkt 13 orędzia Wilsona nie powiedział niczego nowego. Musimy się zmagać z mitami, które narosły wokół niektórych osób. Należy do nich mit o wszechmocnym Paderewskim, który to mit Mistrz budował i pielęgnował. On i otaczajaca go klika karierowiczów łasych na kasę, którą oboje pp. Paderewscy hodowali. Nb Wilson na konferencji wersalskiej zajmował stanowisko nieprzychylne Polsce. W pewnym momencie wspomniał: W Waszyngtonie przyszli do mnie panowie Dmowski i Paderewski. Pokazali mi mapę i zażądali całej połaci kuli ziemskiej.

 67. „przepustowość, czyli ile można wypić zanim opozycjonista wpadnie do weselnego tortu lub nasika do bidetu, jeszcze nie zainstalowanego. ”
  ……………………………
  Przepustowość enpassanta wydaje sie nieograniczona ..
  Wystarczy uczepic sie zdolnosci plodzenia opozycjonistow Jerzego U. (nie udalo mu sie splodzic zadnego ) a juz przestaje sie byc kolega .
  Uczepic sie nie zainstalowanego bidetu nie da sie nijak bo skad wiadomo czego sie czlowiek czepia akurat . Legendarna przepustowosc narodowa bidetow innych narodow niezbadana z braku w pore zainstalowanych bidetow i opozycjonistow. Pora na sen

 68. pombocek
  23 listopada o godz. 10:41
  „Panu Bogu okropnie się nie udał homo”.

  Czy cenisz sobie pombocku swobodę wyboru tego, co zrobisz i co powiesz, co zjesz i w co się ubierzesz, jaką pracę będziesz wykonywał oraz gdzie i jak będziesz mieszkał? A może wolałbyś, żeby w każdym momencie życia ktoś dyktował ci każde słowo i każdy krok?

  Żaden normalny człowiek nie chce, żeby go całkowicie pozbawić możliwości pokierowania swym życiem.

  Nasze pragnienie wolności nie jest dziełem przypadku, lecz wynika stąd, że Bóg wszczepił nam wolną wolę. Zdawał sobie sprawę, że to nas najbardziej uszczęśliwi, bo wiedział, jak będą działać nasze umysły i uczucia.

  Wraz z darem wolnej woli otrzymaliśmy też prawo regulujące postępowanie ludzi. Nie ulega wątpliwości, iż zostaliśmy tak stworzeni, że musimy przestrzegać praw fizyki ustalonych przez Boga, i z tego samego powodu musimy respektować Jego prawa moralne i społeczne. Ludzie po prostu nie mogą zaznać powodzenia, gdy się uniezależniają od swego Twórcy.

 69. tejot
  23 listopada o godz. 13:27

  „Symulacja, to mądre słowo, które nie wiadomo, co oznacza”.

  Zajrzyj do słownika, to prosta czynność i pożyteczna.

  „Odtwarzanie podchodzenia samolotu TU-154M w Smoleńsku do lądowania, odtwarzanie rozbicia samolotu przy upadku na ziemię, scenariusz wybuchów kontrolowanych (urwanie skrzydła, statecznika, wybuch termobaryczny w kadłubie, itd.). O co chodzi”?

  Przecież napisane o co chodzi? Jaśniej nie można.

  „Najbardziej absurdalną sprawą jest to, że symulacje są przeprowadzane oddzielnie:
  – dla raportu MAK – dla raportu Millera – dla raportu technicznego Podkomisji Smoleńskiej”.

  Tejot, patrząc na ciebie z boku ma się pewność, że sam jesteś kwintesencją nieuctwa i absurdu. Raport MAK i Millera, są zafałszowane, choć różnią się w szczegółach fałszerstwa. Oba zakładają, że samolot spadł w całości (czemu zaprzecza kolisty rozrzut szczątków), ale według MAK tupolew zrobił obrót o 220 st., natomiast według Laska- Millera o 150 st. Doszli do tego na podstawie tych samych danych rejestratora ATM-QAR , więc albo rybka albo pipka. Ale najciekawsze, że wg Millera samolot obrócił się o prawie 90 st., od -2,5 deg. do -90 deg., w ciągu 1,7 sek. ― przedział czasowy był taki: 06:41:02,8 – 06:41:04,5 (06:41:04,6 to koniec zapisu). Zderzenie z ziemią nastąpiło 2 sekundy później. Czyli nie wiadomo, czy samolot dalej się obracał (Protasiuk wolanten niwelował przechył maszyny, co potwierdzają zapisy) i o ile, bo rejestratory nie działały. Miller z Laskiem puścili więc wodze fantazji z tymi 150 stopniami, ale z tego co napisali wynika, że startująca od zera w rejonie brzozy rotacja samolotu (a trzeba uwzględnić bezwładność maszyny) daje niemal 90 stopni w ciągu sekundy. To nie była maszyna akrobacyjna tylko ciężki samolot skonfigurowany jak do lądowania, co dodatkowo obniża jego właściwości aerodynamiczne. Dzięki temu radosnemu matactwo dr Lasek z ministrem Millerem mogli napisać, że samolot spadł na dach, a Tejot później mógł tłumaczyć na blogu Passenta, absurdalnie w świetle praw fizyki, że no właśnie dlatego, że tupolew spadł na miękki dach to rozpadł się na tysiące szczątków. Miękki dach to by się przecież wgniatał, a nie rozpadał na tysiące szczątków na błotnistym podłożu przy szybkości 270 km/h i upadku z kilkunastu metrów. Najwyraźniej tejot nadal przebywa w krainie czarów.

 70. Katolików na blogu trafia szlag za obnażanie hipokryzji po zażywaniu opium pod amboną. Tak sobie myślę,że jak przestaniecie kraść to świat będzie lepszy. Wystarczy nie kraść… tylko tyle…

 71. Symetryczny
  23 listopada o godz. 14:19

  „Tejot jesteś niekwestionowanym ekspertem od katastrofy Smoleńskiej”.

  Kiedy już powstanie podziemna i opozycyjna komisja Laska-Millera badająca na nowo katstrofę i piętnujaca błędy i zaniechania kaczyzmu-macierewizymu to też byłbym za tym, aby właczyć do niej tejota. Jak już im się robota skończy to najwyżej będą występować jako kabaret. 🙂

 72. @ dezerter.
  Przynajmniej od czasów Rewolucji Francuskiej ludzka cywilizacja odwołuje się nie do woli bogów, ale do woli ludzi. Z wolą bogów jest tak, że zawsze się znajdzie jakaś grupa cwaniaków, którzy , powołując się na wolę bóstwa uzurpują sobie prawo do arbitralnego rozstrzygania co w ramach tej woli bożej się mieści i w ten sposób zapewniają sobie władzę i pieniądze. Zostawmy dywagacje o bogach filozofom i teologom a sami rządźmy się wg naszych, ludzkich praw. W końcu podstawowy kanon praw i zasada „nie czyń drugiemu co tobie niemiłe” obowiązuje we wszystkich kulturach, niezależnie od tego, czy i jakich bogów tam się czci

 73. @Black
  Ja pisze wylacznie z bledami bo nie chce mi sie uzywac polskich znakow diakrytycznych ale razi mnie popisywanie sie znajomoscia jez.angielskiego i wtrety w tym jezyku przy jednoczesnym waleniu ortograficznych bykow, co swiadczy, ze ta znajomosc angielskiego jest wlasciwie zadna. Jesli nie zna sie wlasnego jezyka to jak mozna poprawnie wladac obcym? Oczywiscie nie mowie tu o literowkach czy drobnych bledach wyniklych czasem ze zbyt malego kontaktu z jez. polskim, choc znam ludzi,ktorzy po kilkudziesieciu latach spedzonych na emigracji lepiej wladali polskim niz niejeden rodak. Moj prof.polonista zwykl mawiac – „Polak bez slownika ortografii pod reka nie ma prawa zasiadac do napisania listu”. Cos w tym jest, kazdy nieraz sie zacuka nad jakims wyrazem. Ale dzis kazdy kto uzywa komputera ma slownik pod reka a jesli do niego nie siega, to znaczy, ze nie ma watpliwosci co do wlasnej pisowni, tej blednej takze. Nie przejmuj sie gledzeniem jakiegos przyglupa. Ale kobitka sie gnie che, che.
  https://www.youtube.com/watch?v=BbYDWaDcny4

 74. @Mauro Rossi
  23 listopada o godz. 14:55
  Można wierzyć, że dziewica urodziła dziecko i pozostała dziewicą, można wierzyć że człowiek chodził po wodzie albo zamienił wodę w wino, to można też wierzyć w zamach w Smoleńsku.

 75. W sierpniu 1959 roku podróżując po Polsce autostopem dotarniliśmy do Warszawy. Było po północy i jedynym rozwiązaniem było udać się na słynny w tamtych czasaach dworzec Warszawa Główna.
  Poczekalnia pełna podróżnych, wszystkie miejsca w obszernej poczekalni zajęte. W nocy niewiele pociągów. Jakoś się rozgościliśmy i trzeźwym okiem patrzyliśmy na otoczenie. Większość obecnych przysypiała chociaż zdarzali się tacy całkiem zaspani. Do takich podchodził milicyjny patrol i budził mówiąc „nie śpijcie bo was okradną”.
  Pomyślałem wtedy; jak mogą okraść gdy milicja czuwa i obserwuje.

  Daniel Passent pisząc zagajenie i zwracając nam uwagę na panujący chaos zastosował ten sam chwyt co tamci milicjanci „nie śpijcie bo was okradną”, a przecież dobrze wiemy kogo mogą okraść, tylko tych co mają do stracenia. Ja się nie martwię

 76. Biedactwo bo raz uwierzył i tak mu zostało. UOKiK ostrzega aby nie wierzyć…w promocje. Tak sobie myślę,że warto wierzyć w przyzwoitość. Ma przyszłość…

 77. Rossi
  Aby moc piętnować zaniechania kaczyzmo-macierywiczyzmu jak to trafnie nazwałeś, konieczne są najpierw jakieś konkretne działania.
  Niestety oprócz „miesięcznic” i rozkwitu 1000 teorii zamachowych, włącznie z teorią dobijaniem ofiar katastrofy, tych konkretów narazie brakuje i pewnie nigdy ich już nie będzie , bo Jaruś doszedł do wniosku, że temat jest nieprzydatny politycznie kaczyzmowi i dla niego przez to upadł .
  Kiedy raport , jutro ?

 78. @dezerter 83
  Czlowiekiem nie kieruje zadna wolna wola ale podswiadomosc, o ktorej dzialaniu na ogol nic nie wiemy. Tak wiec najpierw dzialamy a potem racjonalizujemy swoje dzialanie. Na ogol juz na poziomie mysli czy postanowienia. Bog, ktory najpierw zaglada mi pod koldre czy sie brzydko nie bawie a potem grozi za to wiecznym smazeniem sie w ogniu i twierdzi, ze mam jakis wolny wybor, to psychopata. Takich absurdow w religii jest tyle, ze nie warto sobie nia glowy zawracac.
  https://www.youtube.com/watch?v=qeZO4YiS84w

 79. Is42 23 listopada o godz.15.06: Co Pan(i) ma na myśli pisząc, że ja „zastosowałem ten sam chwyt co tamci milicjanci ‚nie śpijcie bo was okradną’ , a przecież dobrze wiemy kogo mają okraść”?
  Nie rozumiem. Pozdrawiam.

 80. Jakub01
  23 listopada o godz. 15.14
  „Bóg, który (…) grozi smazeniem się w ogniu…”

  Mój Bóg nie zagląda mi pod kołdrę. Nie grozi mi też wiecznym smażeniem się w ogniu.

  Jeżeli Twój „bóg” robi takie rzeczy, to na pewno nie jest Bogiem.

  Wydaje mi się, że pomyliłaś Boga z autorem książeczki do nabożeństwa.

 81. Czy autorami książeczek do nabożeństwa nie powinno zająć się ABW bo bałamucą suwerena a ten głosuje na pałę jak posłowie którzy wkładają karty w najbliższą szparę na ławie. Tak sobie myślę bo Kaszpirowski miał zakaz wystąpień na żywo z hipnozą.

 82. @Blackley
  23 listopada o godz. 0:23

  „Z Polańskim to była ustawka aby go zręcznie wysiudać z ameryki , mniej więcej w tym samym czasie tą samą panienkę bzykał J.Nicholson ale to nikogo nie interesowało”.

  1. Skąd info o Nicholsonie?
  2. Kto i dlaczego miałby chcieć wysiudać Polańskiego z USA?

 83. Mauro Rossi
  23 listopada o godz. 14:49

  Mój komentarz, c.d.
  1) Szczegółowość argumentów Rossiego świadczy o tym, że ma on na bieżąco kontakt ze środowiskiem ekspertów Macierewicza. Podrzucają mu obowiązujące opinie, wnioski i uzasadnienia (co tydzień inne), a rolą Rossiego jest tylko sprawne, wierne przekazywanie tych opinii na szersze media.

  2) Samolot Tu-154M w Smoleńsku obracał się (rotował) w lewo z prędkością około 40 stopni na sekundę.

  3) Protasiuk wolantem nie mógł niwelować przechyłu maszyny ponieważ samolot był niesterowny

  O rotowaniu samolotu świadczą ślady zaczepiania i ścinania gałęzi kolejnych drzew na trasie samolotu. Ślady te dokładnie odpowiadają rotacji samolotu Tu-154M w Smoleńsku.
  O rotowaniu samolotu świadczy także ślad na ziemi pozostawiony przy pierwszym zetknięciu się samolotu z ziemią. Był to ślad od lewego skrzydła pozostawiony po prawej stronie przyziemienia.

  O absurdalności argumentów Rossiego o nierotowaniu samolotu świadczy następująca fraza:

  „Zderzenie z ziemią nastąpiło 2 sekundy później. Czyli nie wiadomo, czy samolot dalej się obracał (Protasiuk wolantem niwelował przechył maszyny, co potwierdzają zapisy) i o ile, bo rejestratory nie działały.)”
  Rejestratory działały, do ostatniej chwili były rejestrowane parametry techniczne i lotu oprócz tych, które były fałszywie pomierzone przez przyrządy z powodu nadmiernego obrotu samolotu jak wysokość radiowa i kąt przechyłu – większy od 15 stopni.

  Zarówno pierwsza część zdania (nie wiadomo, czy samolot się obracał) jak i druga (Protasiuk wolantem niwelował przechył maszyny) są bezpodstawne, absurdalne, dyletanckie, fejkowe.

  Samolot zaczął się obracać i co? Nie wiadomo, czy dalej się obracał? A dlaczego miałby się nie obracać? Jeśli utracił nośność na lewym skrzydle, to się obracał w lewo. Proste i oczywiste. Gdyby utracił nośność na prawym skrzydle, to by rotował w prawo.

  Protasiuk wg Rossiego był w stanie niwelować przechył wolantem, czyli Protasiuk sterował niesterownym samolotem, któremu odstrzelono wg teorii zamachowej cześć lewego skrzydła po to, aby samolot był niesterowny.

  To jak to było w końcu? Samolot miał całe lewe skrzydło, był sterowny i Protasiuk niwelował przechył, czy lewe skrzydło zostało odstrzelone, samolot był niesterowny, a Protasiuk mimo to niwelował przechył samolotu? Sprzeczność goni sprzeczność.
  Pzdr, TJ

 84. danielpassent 15.19
  Wielce szanowny nasz Gospodarzu!
  Napisałem mogą okraść, a nie, że mają okraść.
  Biedny nie musi się martwić sytuacją w kraju bo z tego co ma mu nie ubędzie.
  Ci majętni mają interes w tym aby chronić posiadany majątek, czuwać by ich nie okradziono, dbać o dobre przepisy.
  Doceniłem zwrócenie uwagi na problemy przedsiębiorstw i zagrożenia zewnętrzne. Może porównanie zbyt odległe, ale intencje były uczciwe
  Pozdrawiam serdecznie

 85. OKOpress podaje: Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpatruje apelację w sprawie, w której w pierwszej instancji orzekał sędzia nominowany przez neo-KRS. Zgodnie z wyrokiem TSUE sąd postanowił sprawdzić, czy ów sędzia spełnia wymogi niezależności i niezawisłości. I nakazał Kancelarii Sejmu dostarczenie wciąż utajnionych list poparcia kandydatów do KRS. Dał tydzień, grozi grzywną

 86. Blackley,

  No dobra, dobra – zmieniam zdanie – Ana#ny idzie na strych. Od dzisiaj nazywasz się Asem Banalnym. Twój ryk rozpaczy tyczący kradzieży nicków zabrzmiał niezwykle dramatycznie. Święta prawda Blackley, kradzież nicków to wielkie świństwo.

  A co ty właściwie, radziecka szmato porabiasz na polskich blogach? Czy w Kałmucji nie mają lepszych, lepiej wykształconych typów do tej roboty? Twoje miejsce, Asie Banalny, jest na budowie – to umiesz najlepiej. Bezgramotnego jąkania i linkowania sputników z neonami mamy nadwyżki, nawet blogowi ormowcy są tym umęczeni, serwery też.

 87. A gdyby napisać watykańska szmata reaguje jak odruch Pawłowa. Tak sobie myślę o szmatławcach rusofobach zatrzymanych w rozwoju cywilizacyjnym. Opium lasuje mózg z bożą pomocą…

 88. Mad Marx
  23 listopada o godz. 14:58
  „Zostawmy dywagacje o bogach filozofom i teologom a sami rządźmy się wg naszych, ludzkich praw. W końcu podstawowy kanon praw i zasada „nie czyń drugiemu co tobie niemiłe” obowiązuje we wszystkich kulturach…”

  Trzeba przyznać, że powyższa maksyma, przypisywana Konfucjuszowi, ma pewną wartość. Obecnie, blisko 2500 lat później, wiele osób jest wciąż przekonanych, iż spełnia swój moralny obowiązek, jeśli tylko nie wyrządza innym krzywdy.

  Warto jednak wiedzieć, że rada Konfucjusza, jest tylko pasywną wersją zasady podanej przez Jezusa z Nazaretu – największego nauczyciela religii. Podstawowa różnica polega na tym, że przestrzeganie Złotej Reguły wymaga aktywnego działania — wyświadczania dobra drugim.

  Jezus nie ograniczył się do pouczenia swych naśladowców, by nie wyrządzali innym krzywdy, lecz udzielił im następującej rady: „Wszystko, co chcecie, żeby ludzie wam czynili, sami też im czyńcie”.

  Biblia, oprócz grzechu polegającego na dopuszczeniu się jakiegoś złego czynu, wymienia też grzech zaniechania. Czytamy w niej: „Jeśli ktoś umie robić to, co właściwe, a tego nie robi, popełnia grzech”.

  Ponieważ wiele osób cierpi dziś z powodu czyjejś bezmyślności i samolubstwa, nie mając nadziei na poprawę sytuacji, potrzebne jest coś więcej niż tylko powstrzymywanie się od wyrządzania drugim krzywdy — trzeba nieść im pomoc i wyświadczać dobro.

 89. Czym wytłumaczyć porażające chamstwo w katolickiej przestrzeni publicznej nad Wisłą po obaleniu tzw.komuny. Tak sobie myślę,że to nie jest atmosfera dworska kiedy dziedzic katolik zwracał się do chłopa zdrobniale: ty chamie…W ramach układu pan,wójt,pleban…Tradycja ulubiona przez PSL…

 90. jakub01
  23 listopada o godz. 15:14
  Czytam cytuję
  „@dezerter 83
  Człowiekiem nie kieruje zadna wolna wola …”
  I zaraz sprawdzam czy żeczywiście napisał taka bzdurę Okazuje się że nie,
  Nie napisał tez że zaglada mi pod koldre i nie grozi wiecznym smazeniem sie w ogniu.
  Można nie podzielać poglądów adwersarza , mieć odmienne zdanie , ale nie wolno (dla swego dobrego imienia) wkładać mu w usta to czego nie mówił

 91. dezerter83
  23 listopada o godz. 14:48

  Dezerterze, nie przenośmy stolicy do Kra…znaczy…LA na EP. Rozmowa wierzącego z ateistą o Bogu jest tyle samo warta, co rozmowa ślepego z głuchym o kolorach i dyskopolo. Ale jak już palnąłeś, że „Ludzie po prostu nie mogą zaznać powodzenia, gdy się uniezależniają od swego Twórcy”, to Ci odpalę.

  Moimi jedynymi twórcami byli tata z mamą. Jak się uniezależniłem od nich na pierwszym roku studiów i im nawet pomagałem na odległość, tak zaznaję od tego czasu samych powodzeń. Na przykład do dziś skaczę do wody na główkę, kąpię się z upodobaniem w sztormie i żadna cholera mnie nie połamała ani nie chciała porwać. Jem bardzo dużo „białej śmierci” (cukier – do 6 kilo na miesiąc, kiedyś nawet do 8.) i też nic. Sam widzisz, że miałem tyle rybackich powrotów z morza, ile wyjść, a z jeziora to mi się wychodzić nawet nie chce. Jutro na przykład wykąpię się w strumyku albo w morzu, jak nie będzie ludzi, i gwarantuję, że to będę ten sam ja, który tu jest. Sukces? Sukces. Kładę się spać zdrowy, a wstaję jeszcze zdrowszy. 30 lat się odzwyczajam od jedzenia i jestem na najlepszej drodze do powodzenia, bo jeszcze czasem jem, ale się brzydzę. Dużo piję, bo taki się urodziłem niedopity, ale że mi się dobrze powodzi, to mam co pić: malinowe badyle, jeżynowe, głogowe gałązki, brzozę, liście dębu, borówki – cztery litry na dzień. W zawodowym życiu pieniędzy nie szukałem i nie znalazłem. To i one mnie nie znalazły. Czyli co krok, to powodzenie, dezerterze. A Ty pierniczysz o „Twórcy”, którego nikt nie widział, nie słyszał, nie dotykał, nie smakował i psujesz nastrój. Na kij mi jakiś obcy.

 92. @dezerter83
  23 listopada o godz. 17:55
  Poniekąd masz rację- Podobno Jezus tak nauczał.
  Ale żeby się zachowywać przyzwoicie (do przyzwoitego zachowania zaliczam też życzliwość i pomaganie innym) nie trzeba od razu mieszać do tego bytów metafizycznych. Bo niezależnie od tego, czy Jezus był synem boga i kobiety z rodu Dawida, czy też synem rzymskiego żołnierza i pani nienajcięższych obyczajów, to o ile Ewangelie przekazują w miarę wiernie jego naukę to był człowiekiem przyzwoitym i próbował innych takiej przyzwoitości nauczyć

 93. pombocek
  23 listopada o godz. 18:26
  Sam piszesz że ” Rozmowa wierzącego z ateistą o Bogu jest tyle samo warta, co rozmowa ślepego z głuchym o kolorach”
  Jasne jest, ze jeden drugiego nie przekona. Chyba szkoda czasu.
  Inaczej jest gdy ateista (czy wierzący) nie jest do końca pewny. Einstein powiedział, że nie jest do końca pewny, że wszechświat jest nieskończony, i dodał że jest natomiast pewien że głupota ludzka jest nieskończona
  Einstein więc dyskutował o wszechświecie , a o głupocie ludzi nie -bo po co?

 94. Profesor Grodzki o liderze opozycji G.Schetynie dla Gazety:
  Broni pan Schetyny?
  – Bronię przyzwoitości, demokracji i normalności.

  Muszę pani powiedzieć, że jak rozmawiam z przewodniczącym Schetyną w cztery oczy, to mu mówię, że na zewnątrz przywdziewa maski i że może je trochę zmienić. Bo jest to niezwykle inteligentny człowiek.

  Schetyna jest z mojego pokolenia. Tego, kiedy rodziło się Niezależne Zrzeszenie Studentów, kiedy były strajki studenckie. Ja się z nim rozumiem świetnie, zwłaszcza gdy rozmawiamy w zaciszu jego gabinetu. Na zewnątrz, w tłumie, on czasami zachowuje się trochę inaczej. To nie jest człowiek jednowymiarowy i uważam, że jego ocena przez media bywa czasami krzywdząca.

  Rozmawiamy nie o ocenach, ale o faktach – przegrał trzy ostatnie wybory.
  – A prezes Kaczyński przegrał osiem kolejnych wyborów, a utrzymał partię i w końcu wygrał.

 95. tejot
  23 listopada o godz. 16:33

  „O rotowaniu samolotu świadczy także ślad na ziemi pozostawiony przy pierwszym zetknięciu się samolotu z ziemią. Był to ślad od lewego skrzydła pozostawiony po prawej stronie przyziemienia”.

  Ale przecież lewe skrzydło miało zostać urwane na brzozie (co według Laska-Millera było bezpośrednią przyczyną katastrofy), to o jakim skrzydle ty piszesz? Skrzydło zostaje urwane i dalej dalej leci z samolotem, by zostawić ślad na ziemi? Kabaret uprawiasz.

  „Samolot zaczął się obracać i co? Nie wiadomo, czy dalej się obracał? A dlaczego miałby się nie obracać”?

  Rozpadł się tuż nad ziemią. Świadczy o tym choćby koncentryczny rozkład szczątków, częśc z nich poleciała do tyłu, co jest niezgodne z zasadą zachowania pędu. To oznacza, że musiały działać na kadłub samolotu inne siły, które to spowodowały.

  Teraz powiesz, a pieprzyć tę fizykę, nie jest w naszym interesie uwzględnać prawa fizyki, przecież nie lubiliśmy tego prezydenta. No i to rozumiem, tacy jesteście. No koniec coś takiego.

  „Nie ma pełnej jasności, których świadków katastrofy (i czy w ogóle) przesłuchali członkowie KBWLLP i w jakim reżimie prawnym. Głównie dotyczy to świadka, który miał widzieć iskrę przeskakującą między lecącym samolotem, a masztem markera bliższej NDB [radiolatarni], czy wreszcie świadków, którzy widzieli oślepiający rozbłysk przez mgłę dochodzący z rejonu bliższej NDB, lub słyszeli głośny huk eksplozji zanim samolot minął ul. Kutuzowa. Szczególnie wypowiedzi tych ostatnich są sprzeczne z wnioskami komisji dotyczącymi sprawności samolotu aż do brzozy na działce dra Bodina, zaś same opisane przez nich zjawiska zostały zignorowane w raportach”. (M. Dąbrowski)

 96. Ażeby kierować holdingiem wytwarzającym bezlik skomplikowanych maszyn (nie wszystkie muszą służyć zabijaniu) trzeba mieć jakie takie pojęcie o organizacji, technologiach i finansach. O czym ma i mieli poprzednicy Błaszczaka pojęcie? W czym te orły sokoły do tej pory pracowały? Co by robili, gdyby nie byli członkami organizacji przestępczej zwanej ponoć partią polityczną z prawem i sprawiedliwością w nazwie. Przecież oni nawet zwykłego burdelu nie potrafią poprowadzić, muszą najmować do tego alfonsów i bandytów jawnych.
  Najlepiej wychodzi obecnej bandzie murzyńskość w stosunkach z USA. Folwarczne nawyki władców Polski doskonale harmonizują z wyzyskiem niewolników w USA. To przecież nie tak dawna przeszłość i nikt mi nie wmówi, że 50 lat starczy do zmiany mentalności Jankesów. Polakom też nie starczyło 50 lat PRL, dalej czują się fornalami, podanymi panów (tu USA). Jak wyszła taka uległość i podległość krajom Ameryki Łacińskiej widać codziennie. Tak szybko z tego się nie otrząsną. Polacy też nie otrząsnęli się z sowieckiej niewoli. To widać i czuć w każdym ruchu tego państwa i jego obywateli.
  Najlepiej wychodzą patriotyczne wrzaski z imieniem Polska.

 97. maciek.g
  23 listopada o godz. 18:50

  ”Rozmowa wierzącego z ateistą o Bogu jest tyle samo warta, co rozmowa ślepego z głuchym o kolorach.”

  To nie jest manifest ateizmu (właściwie antyteizmu) tylko agnostycyzmu.

 98. BWTB
  23 listopada o godz. 18:58

  „Najlepiej wychodzi obecnej bandzie murzyńskość w stosunkach z USA”.

  Jako stary komuch nie moższ się z tym pogodzić, że w oparciu o tę sama „murzyńskość” Japonia, Korea Południowa i RFN rozwijały się przez dziesieciolecia i to jak.

 99. Umacnia się sojusz polsko-niemiecki.
  Macron powiedział: „doświadczamy śmierci mózgowej NATO”. Wypowiedź francuskiego prezydenta skrytykował m.in. Mateusz Morawiecki w „Financial Times” – słowa Macrona nazwał „nieodpowiedzialnymi”. Krytyczna okazała się także Angela Merkel. „New York Times” pisze, że podczas kolacji z okazji 30. rocznicy upadku muru berlińskiego wyrzuciła Macronowi: „Rozumiem twoje pragnienie destrukcyjnej polityki, ale mam dość sprzątania po tobie. Wciąż muszę sklejać zepsute przez ciebie kubki, abyśmy mogli usiąść i napić się herbaty”.

 100. Z tego co wiem to Polska ma ponad 1000 czołgów (trzecie miejsce po Rosji i Turcji zdaje się, bo Niemcy mają tylko 500, a Francja 250).

 101. pombocek
  23 listopada o godz. 18:26

  „Moimi jedynymi twórcami byli tata z mamą”.

  A skąd się wzięli tata i mama? ― No jasne, z dziadka i babci, a oni z kolei? Z pradziadków rzecz jasna, praszczurów …. itd. W końcu dojedziemy dostatecznie daleko, że już nie wiadomo skąd się wzieliśmy i dlaczego? Może sami z siebie? A cząstki elemenatrne z których jesteśmy zbudowani też skądś sie wzieły. Skąd i dlaczego się wzieły? I tu się wyczerpuje nam logika przyczynowo-skutkowa. Pozostaje ateizm i agnostycyzm, bo religianctwo niemodne. W czasach smartfonów wierzyć w Boga? No żarty.

 102. rossi

  Warto przeczytać! Zbieżnośc pomiędzy pewnymi szegółami katastrofy Boeinga 737 podchodzącego do lądowania w Coventry 21 grudnia 1994, i katastrofy Tu-154 w dniu 10 kwietnia 2010 jest doprawdy uderzająca! (nomen omen).

  krótkie streszczenie:

  Tamten B-737 podchodzil do lądowania w Coventry przy bardzo złej widoczności, wykonując coś, co w raporcie ładnie się określa jako „SRA”, czyli „Suveillance Radar Approach”.
  Kontroler w Coventry mógł tylko podawać załodze odległość. Ale ów SR nie pozwalał określić wysokości. Samolot zszedł zdecydowanie pod ścieżkę i uderzył lewym skrzydłem w słup wysokiego napięcia stojacy nieco ponad milę (mila – ca. 1600 m) Powinien był wtedy znajdować sie na wysokości ok. 300 stóp (ca. 90 m), a słup miał osiemdziesiąt kilka stóp, czyli ok. 25 m, a został uderzony na wysokości sześcdziesięciu kilku stóp, czyli samolot był coś 70 m poniżej ścieżki i zaledwie 20 m od ziemi. Jak głośi raport, utrata znacznej części skrzydla spowodowała asymetrię siły nośnej i samolot zaczął się obracać wokół wzdłużnej osi. Po jakimś czasie uderzył końcem tego urwanego skrzydła w „gable end” (czy to po polsku „sciana szczytowa”?) budynku , … i tak dalej.

  Utrata kawałak skrzydla spowodowała „autorotację” geniuszu awiacji

 103. @tejot

  Po co reagujesz na debilne dyrdymały, które Rossi tu co i raz powtarza tylko po to, aby sprowokować jakąś reakcję.
  Takie manipulacje, by irytować, bajdurzyć i zajmować uwagę.
  Widzisz, ja czekam na informacje o rzeczywistych cenach gazu, a to są konkrety, więc się nie doczekam.
  Rossi ma być drzazgą w dupie, no to jest.

 104. satrustequi
  23 listopada o godz. 19:09

  „Z tego co wiem to Polska ma ponad 1000 czołgów (….), bo Niemcy mają tylko 500”.

  Szybka krótka wojna i znów jesteśmy w Berlinie, po czym zawieszamy flagę na Bramie Brandenburskiej.
  Blogowe komuchy dostałyby orgazmu. Prawdopodobnie już tylko psychicznego. 🙂

 105. Straszliwy – dla peowiaków – tytuł w DziennikuGazeciePrawnej:

  „Danuta Huebner o kandydaturze Jacka Jaśkowiaka: Ta koperta do końca będzie symbolem nieprzejrzystości”

 106. Jaśkowiak jest człowiekiem Schetyny, z którym zmaga się frakcja antyschetynowców w PO

 107. GajowyM.
  23 listopada o godz. 19:25

  ” … ja czekam na informacje o rzeczywistych cenach gazu, a to są konkrety, więc się nie doczekam”.

  W poważnych krajach ceny surowców wynikające z umowy międzyrządowej są poufne, ale zawsze możesz zwrócić się do Ambasady Rosyjskiej w Warszawe, może on mają inne przepisy.

 108. Peowiacy na forum milczą o walce frakcyjnej w PO sądząc że jednym nieopatrznym słowem swym wielce osłabią Partię przed forumowiczami z innych formacji…

 109. Mauro Rossi 19.25
  Gdzie ty widzisz komuchów na blogu?
  Mnie wprawdzie zapraszają do Berlina i muszę się grzecznie wymawiać, ale na taki happening z wywieszeniem polskiej flagi na Bramie Brandenburskiej to bym pojechał

 110. W teorii Darwina brakuje miejsca dla Boga. Szybciej należy kojarzyć przodków z faktem schodzenia z drzewa. Nie wykluczone,że przodkowie hunwejbinów to spady z drzewa. Tak sobie myślę o pokoleniowej pomroczności politycznej tej formacji związanej z upadkiem. Geny to zarejestrowały…

 111. @MR
  No widzisz, twierdziłeś, że amerykański gaz jest tańszy od ruskiego, ale poufnych tajemnic nie zdradzisz?
  To skąd wiadomo, że ze wszystkich europejskich klientów Gazpromu Polska płaciła najwięcej, a teraz robi świetny interes z Amerykanami?
  I że nieprawdą jest, że amerykański będzie droższy o połowę, co najmniej?

 112. maciek.g
  23 listopada o godz. 19:25

  „Utrata kawałka skrzydła spowodowała „autorotację” geniuszu awiacji”.

  Tejot napisał, że samolot utraconym skrzydłem przy brzozie (ok. 300 m przed miejscem upadku) zrobił bruzdę na wrakowisku. Stąd wniosek, że urwane skrzydło przeleciało za samolotem 300 metrów w ok. 4 sekundy, by zrobić bruzdę. Niezły wynik. Sorry, ja tylko streszczam myśli tejota.

 113. ls42
  23 listopada o godz. 19:33

  „Gdzie ty widzisz komuchów na blogu”?

  Chodzi ci o blog red. Passenta?

 114. tejot,
  Wiem z autopsji, że z wariatem – klinicznym – można się tylko zgadzać. Jakakolwiek dyskusja, czy wysuwanie logicznych argumentów typu: to niemożliwe, że w tym sklepie sprzedają zatrutą żywność, bo przecież tysiące ludzi poszłoby na tamten świat, nie mają sensu, gdyż on po zjedzeniu kromki chleba z tego sklepu dostał krwotoku z wszystkich otworów w ciele. I nikt i nic go od tego twierdzenia nie odwiedzie.
  Tak samo jest z głosicielami prawd objawionych o zamachu smoleńskim.
  Kliniczny wariat plecie co mu w danej chwili chory mózg wygeneruje, a jego wierni potakiwacze (też muszą mieć nie po kolei w głowach) natychmiast dają temu WIARĘ, wszak wszystko to na wierze się zasadza. Żadna logika, nauka, czy zwykły zdrowy rozsadek nic tu nie zdziałają.
  Szkoda Twego czasu i atłasu, bo nic nie wskurasz. Niestety.
  Trzym się.

 115. Oczywiście zgodzimy się z sugadaddy. On jeszcze nie jest kandydatem PO na prezydenta?

 116. Mauro Rossi
  Wytłumacz po co była publiczna reprymenda ze strony JK skierowana do posłanki pisu, która zagłosowała przeciwko kandudaturze SP do TK?
  Nawet gdyby się pomyliła to przecież poseł jest niezależny i ma prawo do samodzielnej decyzji przy głosowaniu. Ponadto postąpiła szlachetnie bo SP to stary komuch, nawet jak udaje niewiniątko.
  Ma być demokracja, a jeden stary satrapa niszczy wizerunek państwa i ośmiesza sejm

 117. ls42

  „Wytłumacz po co była publiczna reprymenda ze strony JK skierowana do posłanki pisu, która zagłosowała przeciwko kandudaturze SP do TK?”

  Bo w PiS obowiązuje tzw „centralizm demokratyczny” – trzymając się watku starych komuchów.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Centralizm_demokratyczny

 118. Bar Norte, przykro mi ale nie znając słów nie da się tego nazwać reprymendą. To mogła być konsultacja.

 119. 19:49

  ls42 – jaka publiczna reprymenda wystosowana do..? zacytuj

 120. SŁOWIANIN STANISŁAW
  23 listopada o godz. 19:34
  „W teorii Darwina brakuje miejsca dla Boga”.

  Warto wiedzieć, że ten najbardziej znany szermierz ewolucjonizmu, w podsumowaniu swego dzieła O powstawaniu gatunków napisał: „Wzniosły zaiste jest to pogląd, że Stwórca natchnął życiem kilka form lub jedną tylko” (Karol Darwin, O powstawaniu gatunków, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1959, s. 515).
  Najwyraźniej zdawał sobie sprawę z ograniczeń teorii, którą głosił. Tym samym dał do zrozumienia, że zagadnienie powstania życia pozostaje sprawą otwartą.

 121. znaczy celem jest spokojne wypicie herbaty. Najlepiej w dobrym towarzystwie, na kształt tego blogowego. Jeden z towarzyszy (po herbacie ) pisze że i tak źle i tak niedobrze i wszystko to przez „zbydlęcony naród”
  @BWTB i nie rozumie że ludzie po prostu chcą żyć i przeżyć jak każde inne zwierzę:
  „„Od pierwszej po południu wiedzieliśmy, że Amerykanie są u bram obozu i rozpoczęliśmy proces oczyszczania. To było stosunkowo proste. Dziesięciu, 15, a czasem 20 z nas poszło na bloki… gdzie schronili się wszyscy niemieccy szumowiny kapo jeszcze wczoraj szefowie bloków, szefowie pokojów itp., którzy przez lata byli odpowiedzialni za śmierć 150 000 ludzi wszystkich narodowości… Każdy niemiecki brutal odkryty w jednym z tych bloków został wciągnięty na apel. Będą cierpieć, kiedy umrą, tak jak sprawili, że nasi towarzysze cierpią i umierają. Naszą jedyną bronią były nasze buty na podeszwie drewnianej, ale z nawiązką nadrobiliśmy liczbę i wściekłość za ten podstawowy sprzęt. Co minutę nowa grupa deportowanych przybywała na plac apelowy, ciągnąc byłego oprawcę. Był oszołomiony i powalony. Każdy, kto miał sabota na stopie lub w dłoni, skakał na ciele i twarzy, tupał i uderzał, aż wylewały się wnętrzności, a głowa była spłaszczoną, bezkształtną masą ciała. ”
  Zadowolony?, tego nie napisali Polacy jakby sobie życzyła miejscowa idiotka z tutejszym kretynem, ale zacytował autor nazwany skromnie badaczem historii.
  https://allthatsinteresting.com/kapos?utm_source=onesignal&utm_medium=referral&utm_campaign=ospush

 122. Nie chcieliśmy mieć jednego „opiekuna” w sytuacji zagrożenia imperializmem, to teraz mamy kilku, a co jeden to wydaje się bardziej zaborczy.
  Obawiam się niewypłacalności za świadczone obowiązkowe usługi i takiej sytuacji bez wyjścia, w której już nic nie będzie proste i o niczym nasi politycy nie będą decydować.
  Jakie wówczas będzie miała znaczenie katastrofa smoleńska czy ceny ropy, albo gazu. Od początku polityka zagraniczna była na straconej pozycji, ale robić takie bezsensowne powietrzne akrobacje to już czyste szaleństwo, zupełnie niepotrzebne

 123. maciek.g
  23 listopada o godz. 19:25

  „Zbieżność pomiędzy pewnymi szczegółami katastrofy Boeinga 737 podchodzącego do lądowania w Coventry 21 grudnia 1994, i katastrofy Tu-154 w dniu 10 kwietnia 2010 jest doprawdy uderzająca”!

  No faktycznie, na pierwszy rzut oka jest ogromna zbieżność, wrakowisko wygląda podobnie jak w Smoleńsku, szczątki rozrzucone na dużym obszarze, kadłub praktycznie nie istnieje, na drzewach między gałęziami wiszą kawałki blach z poszycia.

  Ale co było powodem: “The cargo plane collided with an electricity pylon about a mile from the runway”. Uderzył w słup wysokiego napięcia skrzydłem w miejscu zamocowania silnika ok. 1 mili (1609 m) przed początkiem pasa nie wiedząc, że jest tak nisko (zmęczona załoga leciała „pod ścieżką”). w chwili kolizji miał więc znacznie większą szybkość niż tupolew w Smoleńsku. Po drugie, zapaliło się paliwo, a w Smoleńsku nie.

  Ten przykład ktoś „gorliwie” zamieścił na forum GW jeszcze w październiku 2010 roku i stąd go zaczerpnąłeś. Później nigdy do tego przykłądu nie wracano, wiadomo dlaczego, on tylko potwierdza, że takie zniszczenia jak w Smoleńsku musiały mieć zupełnie inne przyczyny niż twarde przyziemienie na błotnisty grunt z niedużej wysokości przy relatywnie niewielkiej prędkości. Wówczas kadłub jest pogięty i popękany, ale część pasażerów przeżywa katastrofę. Potwierdza to historia kilku tysicy katastrof lotniczych maszyn paażerskich.

  Co zostało z algierskiego Boeinga.
  Boeing 737 crash in Coventry 1994

  https://i2prod.coventrytelegraph.net/incoming/article8316125.ece/ALTERNATES/s1227b/Boeing-737-plane-crash.jpg

 124. Ciekawie prezentują się wyniki w poszczególnych grupach wiekowych. Andrzej Duda wygrywa z Kidawą-Błońską w najmłodszej (18-24 lat) – 40 proc. do 27 proc., przegrywa zaś w najstarszej (70 i więcej) – 28 proc. do 45 proc. IBRiS

  🙂

 125. W dużych miastach prowadzi już Adrian Zandberg (!!!!!!!!), który może liczyć na 28 proc. głosów. Za nim dopiero plasuje się Andrzej Duda (21 proc.), potem Krzysztof Bosak (17 proc.), a dopiero potem Kidawa-Błońska z poparciem rzędu 8 proc.

 126. Ha ha ha!

 127. Sprawy życia i śmierci zawsze pozostaną zagadką. Być może, że nas wcale nie ma, że istniejemy tylko w czyjejś wyobraźni, jesteśmy przedmiotem eksperymentu naukowego sztucznej inteligencji, która zrobiła sobie przerwę śniadaniową i zapomniała nacisnąć przycisk na pulpicie kosmicznej galaktyki

 128. sugadaddy
  23 listopada o godz. 19:40

  Spróbuj kiedyś merytorycznie o Smoleńsku, co się trzyma logiki i nauki jak obiecujaco piszesz.

 129. Tylko dla ciekawości osobistej Pytam -ile tych MIG -29 ma nasze lotnictwo wojskowe .Czy one są sprawne technicznie , czy maja uzbrojenie i amunicje ( jakie zapasy ) Czy nasz minister ON był leniwy i czekał aż piloci utracą uprawnienia < Czy tylko RUSCY mogą je unacześnić .Wygląda na to ze mamy burdel w wojskowym lotnictwie ?
  Pytam ,bo porostu nie wiem .

 130. satrustequi
  23 listopada o godz. 20:29

  „W dużych miastach prowadzi już Adrian Zandberg”.

  Może Zandberg zainwestował wszystkie swoje oszczędności w sonadaż, a pani Kidawa jest z natury sknera, jak Sikorski.

 131. waldemar
  23 listopada o godz. 20:36

  „Tylko dla ciekawości osobistej Pytam – ile tych MIG -29”.

  Czy to ważne? Konstrukcja z początków lat 70., po pół wieku już muzealna.

 132. Mauro

  To wydaje się solidny sondaż, proporcje dla całego kraju są jak 40:20:10 Duda:Kidawa:Zandberg

 133. satrustequi

  „nie znając słów nie da się tego nazwać reprymendą.”

  Potencjał komizmu związany ze sławetnym głosowaniem i jego anulowaniem był tak obezwładniający, że nie miałem już sily przyłożyć się do badania tzw „źródeł” – w tym przypadku badania czy chodziło o reprymendę czy konsultację. Choć wersja o konsultacji dokonanej już post factum wydaje mi się mało prawdopodobna.

  Tym niemniej podtrzymuję, że PiS kieruje się zasadą tzw „centalizmu demokratycznego” w swym działaniu.

 134. satrustequi

  Nie chciałby się wtracać w sprawy PO lae jeśli chodzi o Lewicę to ona jak na razie nie wystawiła kandydatki/kandydata do wyborów.
  Tak więc w przypadku sondażu o którym piszesz można mówić co najwyżej o rosnącej popularności polityka.

 135. Sondaż IBRiS w dużych miastach potwierdza przepowiednie niektórych naukowców, że najbliższa przyszłość należy do wyrazistej prawicy i wyrazistej lewicy. Kandydat PO nie istnieje w tych wynikach (8%), za to mizerny w skali kraju Konfederat ma aż 18% tak. No i oczywiście Zandberg 28%.

 136. @sugadaddy dawno nie czytany – ja też się dziwię jak długo można, tym bardziej że mają @tejota za autorytet w każdej sprawie. Jeśli jest aż tak mądry to po co traci czas?

 137. Presidenta z P0 popierają jeszcze stateczni mieszczanie: 70 latkowie i mieszkańcy nie największych miast.

 138. Trochę czasu straciłem bo zachciało mnie się obliczyć ile straciliśmy na budowie terminalu gazowego i nie okazało to się wcale proste.
  Nawet nie dotarłem do dokładnej ceny terminalu (tyko że ponad 3 mld zł, gdzie indziej po rozbudowie sugerują nawet 5 mld) Kontrakt na gaz z USA jest na 24lata, gaz droższy około 60% od tego z Rosji
  Czyli na okres 24 lat(czas kontraktu) za gaz przepłacimy lekko licząc ponad 5,5 mld zł.
  I co to jest za interes?
  Rura Bałtycka budowa już rusza – przewidywany termin odbioru 2024r
  Po co na ten strasznie drogi Gaz Port.
  mówienie dywersyfikacji jest smutnym żartem. To będzie tylko kula u nogi.

 139. Mauro Rossi
  23 listopada o godz. 19:37
  maciek.g
  23 listopada o godz. 19:25

  „Utrata kawałka skrzydła spowodowała „autorotację” geniuszu awiacji”.

  Tejot napisał, że samolot utraconym skrzydłem przy brzozie (ok. 300 m przed miejscem upadku) zrobił bruzdę na wrakowisku. Stąd wniosek, że urwane skrzydło przeleciało za samolotem 300 metrów w ok. 4 sekundy, by zrobić bruzdę. Niezły wynik. Sorry, ja tylko streszczam myśli tejota.
  Mój komentarz r tejornie napisał, ze samolot utraconym skrzydłem zrobił bruzde na wrakowisku”

  Mój komentarz
  Tejot napisał o katastrofie zgodnie z faktami. Macierewicz, a za nim Rossi gadają o katastrofie zgodnie z aktualnym trendem smoleńskim (którymś z kolei) – o mitycznych symulacjach, które mają przekształcić katastrofę typu CFIT w wybuchowy zamach na prezydenta RP.
  Tejot napisał:

  „O rotowaniu samolotu świadczą ślady zaczepiania i ścinania gałęzi kolejnych drzew na trasie samolotu. Ślady te dokładnie odpowiadają rotacji samolotu Tu-154M w Smoleńsku.
  O rotowaniu samolotu świadczy także ślad na ziemi pozostawiony przy pierwszym zetknięciu się samolotu z ziemią. Był to ślad od lewego skrzydła pozostawiony po prawej stronie przyziemienia.”

  W drugim akapicie powinno być:
  „O rotowaniu samolotu świadczy także ślad na ziemi pozostawiony przy pierwszym zetknięciu się samolotu z ziemią. Był to ślad od kikuta lewego skrzydła pozostawiony po prawej stronie przyziemienia.”

  Rossi chwyta się facecji o locie skrzydła przez 500 m, by unieszkodliwić argumenty tejota w sprawie katastrofy typu CFIT samolotu Tu-154M w Smoleńsku.

  Kapitan samolotu TU-154M Protasiuk przeprowadził rozmowę z kolegą, który wylądował bez pozwolenia kontrolera lotów i który to kolega namawiał do tego samego kapitana Protasiuka w samolocie Tu-154M. Protasiuk mimo że nie otrzymał pozwolenia od kontrolera lotów, zniżał się (siadaj śmiało, zmieścisz się – głos w kokpicie) do poziomu pasa startowego lotniska i podobnie jak ten pechowy kapitan B-737 podchodzący do lądowania w Coventry w 1994 r., zniżając się przy bardzo złej widoczności nadział samolot na przeszkody terenowe (drzewa) i na jednej z nich maszyna utraciła cześć lewego skrzydła, utraciła sterowność, obróciła się w lewo i w pozycji plecowej spadła na ziemię.

  Druga sprawa

  Rossi wytyka tejotowi, ze nie mogło być tak strasznie w Smoleńsku, bo tam było błoto i samolot mógł co najwyżej ugrząźć w błocie, a nie połamać się z tragicznym skutkiem dla wszystkich pasażerów. Z tego ma wynikać hipoteza, że w Smoleńsku nie było pechowego lądowania w błocie, tylko wielowybuchowy zamach na prezydenta RP.

  Kolejne facecje Rossiego z tragicznym wydźwiękiem. Samolot lądujacy „w błocie” w pozycji niepełnej plecowej nie ma prawa się połamać, a pasażerowie zginąć. Można by dodać, ze było to niezgodne z prawami fizyki i hipoteza stała by się bardziej naukowa.

  Jak zwykle Rossi nie odpowiada na pytanie dlaczego kapitan Protasiuk mógł zmniejszyć wolantem rotację, skoro w samolocie Tu-154M zamachowcy odstrzelili część lewego skrzydła przy brzozie (dokładnie przy brzozie, jak im to się udało, skąd wiedzieli, że samolot będzie leciał nisko przed brzozą) i samolot stracił wskutek tego sterowność. Zamachowcy odstrzelili skrzydło samolotu, a kapitan zmniejszał rotację niesterownej maszyny manewrując wolantem. To jest niedorzeczność, choć bardziej jest to blaga.
  Pzdr, TJ

 140. @ sugadaddy
  23 listopada o godz. 19:40

  @tejot,
  „Kliniczny wariat plecie co mu w danej chwili chory mózg wygeneruje”

  Nie, to nie jest kliniczny wariat…to wyrafinowany, cyniczny cwaniak.
  Sam nie wierzy w to co mówi…..ale to przynosi mu wielkie profity.
  Inna sprawa że tak może to że zlecenie jest od Wielkiego Animatora.

 141. @Symetryczny wskazał Onet, jest tam drugi artykuł na temat wygaszania pieca, znacznie ciekawszy, łączący czas decyzji z terminem byłych wyborów. Ja znalazłam za to bardzo wymowne zdjęcie:
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/niemiecka-prasa-o-donaldzie-tusku-i-tym-co-wiedzial-papiez-franciszek/91bzhej?utm_source=plista&utm_medium=synergy&utm_campaign=allonet_plista_n_desktop_wiadomomsci
  Usta same układają się do uśmiechu. Triumfu i nieukrywanego serwilizmu

 142. @Piotr II

  Też tak to widzę i uważam, że szkoda czasu na miglanca i krętacza.

 143. adam100
  23 listopada o godz. 20:45
  Anuluj

  Mój komentarz
  Marszałkini Witek gada, zgiełk na sali, marszałkini mówi, że czeka na wniosek o reasumpcję.
  Szeregowy Poseł wyciąga szyję w kierunku marszałkini, dwa razy niecierpliwie i ze złością napomina ją – anuluj, anuluj.

  I stało się. Szeregowy Poseł podniósł się, w samotności opuścił stanowisko. Zadanie zostało wykonane.
  To mi się kojarzy z sytuacją w samolocie Tu-154M w Smoleńsku. Tam było – siadaj, siadaj śmiało, zmieścisz się. Polecenie było wykonane, lecz stanowiska nie udało się opuścić nikomu.
  Pzdr, TJ

 144. tejot
  23 listopada o godz. 21:01

  „O rotowaniu samolotu świadczą ślady zaczepiania i ścinania gałęzi kolejnych drzew na trasie samolotu. Ślady te dokładnie odpowiadają rotacji samolotu Tu-154M w Smoleńsku”.

  Przypatrz się tym śladom na drzewach.
  http://komputeriks.pl/4m-1.jpg

  Samolot ścinał niższe gałęzie drzew, a zostawiał te wyższe? To możłiwe? Jak to zrobił? Te tysiące fotografii obnaża mataczenie Laska–Millera i MAK. To pierwsza katastrofa lotnicza na świecie tak obfotografowana, kilkadziesiąt tysięcy zdjęć do dyspozycji. Powinniście coś z tym zrobić, tak dalej być nie może.

 145. Piotr II
  23 listopada o godz. 21:11
  Zgoda to nie wariat i wie doskonale o tm ze łże. Już pisałem że nie wierze by pisał na zlecenie , bo było by to zlecenie kompletnego idioty politycznego, jego to po prostu rajcuje

 146. dezerter83
  23 listopada o godz. 20:05

  Dezerterze, zupełnie nieistotny jest dla mnie stosunek Darwina – ani jakichkolwiek naukowców i gigantów intelektu – do idei Boga/bogów, bo nie ma i być nie może ani większych, ani mniejszych znawców nieistniejącego. Mój ateizm rodził się i wzmacniał bez wzorców. Natomiast patrzę na Twoje manipulacje.
  Cytujesz: „Wzniosły zaiste jest to pogląd, że Stwórca natchnął życiem kilka form lub jedną tylko” (Karol Darwin, O powstawaniu gatunków, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1959, s. 515)”.

  I komentujesz cytat:

  „Najwyraźniej zdawał sobie sprawę z ograniczeń teorii, którą głosił. Tym samym dał do zrozumienia, że zagadnienie powstania życia pozostaje sprawą otwartą”.

  On, oczywiście, zdawał sobie sprawę z ograniczeń, ale chyba i Ty zdajesz sobie sprawę z tego, dlaczego wybrałeś do skomentowania akurat ten cytat z wyrazami „wzniosły” i „Stwórca”, jakby to była wypowiedź człowieka wierzącego, a nie na przykład tę wypowiedź Darwina, który przecież, jak każdy z nas, zmieniał poglądy w miarę zdobywania wiedzy i gromadzenia kapitału obserwacji i przemyśleń.

  „Tajemnica początków wszechrzeczy jest dla nas nierozwiązalna i dlatego muszę zadowolić się tym, że pozostaję Agnostykiem. […] W drugiej połowie mego życia najbardziej znamienną rzeczą było rozpowszechnienie się sceptycyzmu i racjonalizmu”.

 147. tejot
  23 listopada o godz. 21:01

  „O rotowaniu samolotu świadczy także ślad na ziemi pozostawiony przy pierwszym zetknięciu się samolotu z ziemią. Był to ślad od lewego skrzydła pozostawiony po prawej stronie przyziemienia”.

  Tu masz tę bruzdę, czemu ona się tak nagle i dziwnie kończy skręcając pod kątem (w)?
  http://komputeriks.pl/Fig30.jpg

  Gdzie to „skrzydło” chciało skręcać i dlaczego?

 148. waldemar
  23 listopada o godz. 20:36

  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/polskie-sily-powietrzne-mysliwce-mig-29-uziemione-tylko-dwa-f-16-na-dyzurze,942793.html

  Za PiS mamy bradzo mocne lotnictwo aż dwa samoloty myśliwskie. ale za to amerykańsjie

 149. Mauro Rossi
  23 listopada o godz. 22:05
  Samolot ścinał niższe gałęzie drzew, a zostawiał te wyższe? To możliwe? Jak to zrobił? Te tysiące fotografii obnaża mataczenie Laska–Millera i MAK. To pierwsza katastrofa lotnicza na świecie tak obfotografowana, kilkadziesiąt tysięcy zdjęć do dyspozycji. Powinniście coś z tym zrobić, tak dalej być nie może.

  Mój komentarz
  Zdjęcia, które zalinkowałeś, pokazują dokładnie ścinanie gałęzi samolotowym skrzydłem w pozycji mocno pochylonej.
  Twój argument (zapożyczony od innych naiwnych) o tym, że jedne gałęzie zostały ścięte, a drugie nie, świadczy o naiwności fotograficznej.

  Odbierasz fotografie jako wizerunki płaskich przedmiotów nie zdając sobie sprawy z tego, że przy fotografowaniu występuje zjawisko zwane perspektywą, które charakteryzuje się tym, że od pewnej odległości od obiektywu bliższy obiektywu plan nakłada się na dalszy od obiektywu plan, co tworzy u nie zorientowanych w tajnikach perspektywy wrażenie jakby oba plany leżały w tej samej odległości od obiektywu. I stąd zdziwienie, że ta gałąź została ścięta, a tamta nie.
  Pzdr, TJ

 150. @ Mauro Rossi
  @ tejot

  Panowie, z waszej dyskusji widzę że potrzebna byłaby analiza kogoś trzeciego.
  Proponuję Wacka Berczyńskiego.

 151. waldemar
  23 listopada o godz. 20:36
  Niby mamy 48 amerykańskich myśliwców F-16, ale sprawność z tej grupy jest ze 20% i by oszczędzać w gotowości utrzymujemy 2

 152. Piotr II
  23 listopada o godz. 22:41
  to świetny kandydat w prokuraturze pod przysięga zeznał że często latał samolotami i nawet skrzydło widział

 153. @maciek.g
  23 listopada o godz. 22:58
  I na pewno nieraz śmigłem kręcił 😉

 154. Jescze jedna blaga Rfossiego
  Mauro Rossi
  23 listopada o godz. 18:57
  tejot

  Rozpadł się tuż nad ziemią. Świadczy o tym choćby koncentryczny rozkład szczątków, częśc z nich poleciała do tyłu, co jest niezgodne z zasadą zachowania pędu. To oznacza, że musiały działać na kadłub samolotu inne siły, które to spowodowały.

  Mój komentarz
  Rossi znów kłamie w żywe oczy na EP, tym razem o rozkładzie szczątków samolotu Tu-154M na wrakowisku w Smoleńsku, że był koncentryczny.
  Rossi zdaje się liczy na to, ze na EP są głupole i że nikomu nie zechce się zajrzeć na zdjęcia wrakowiska z katastrofy Tu-154M w Smoleńsku, których w necie jest dostatek.

  Zdjęcia pokazują, że rozkład szczątków na wrakowisku w Smoleńsku był jak najbardziej wzdłużny, ponieważ samolot zgodnie z prawami fizyki leciał w jednym kierunku, a nie w kilku kierunkach i po przyziemieniu większość szczątków poleciała aż do wyhamowania w tym kierunku, a mniejszość nieco w bok, co dało normalny, typowy układ wzdłużny szczątków, co jest do obejrzenia na dziesiątkach zdjęć w necie.

  Rossi, dlaczego wciskasz kity na EP o koncentrycznym rozkładzie szczątków? Na co liczysz?
  Pzdr, TJ

 155. tejot
  23 listopada o godz. 21:01

  „Jak zwykle Rossi nie odpowiada na pytanie dlaczego kapitan Protasiuk mógł zmniejszyć wolantem rotację, skoro w samolocie Tu-154M zamachowcy odstrzelili część lewego skrzydła”.

  Jak policzono odstrzelona sześciometrowa końcówka lewego skrzydła odpowiadała za ok. 20 proc. siły nośnej. To dlatego samolot mógł lecieć, a zaloga usiłowała wyjść z przechylenia. Nad szosą Kutuzowa liczni świadkowie widzieli maszynę na wysokości drzew, przechyloną w lewo, po trzech sekundach usłyszeli huk, ich słowa potwierdza grad metalu spadający na dach pobliskiego autokomisu. Zeznania świadków ogóle nie zainteresowały dr Laska. Jak mówił w wywiadzie (18.06.2013) dla RMF FM: „Ze względu na cel przyjęty przez komisję (KBWL LP) uznała ona, że jej praca nie wymaga badania miejsca katastrofy, ani badania wraku. Do ustalenia przyczyn wystarczyło badanie trajektorii lotu do zderzenia z brzozą”.

  Dobre, nie? I na wszelki nawet komputerowej symulacji zderzenia skrzydła z brzozą nie zrobił. To się jeszcze nie zdarzyło w świecie, że komisja techniczna badająca katastrofę lotniczą uznaje, że nie jest konieczne badanie miejsca wypadku i wraku. A chodziło o samolot, którym leciał prezydent i kilkudziesięciu polityków.

 156. OOOO to teraz mamy nową teorię? Nie wybuch termobaryczny tylko odstrzelenie ???? Czym ? Rakietą czy pociskiem z działka p-lot ?
  Może nas Pan Mauro , w przerwie między jedną a drugą flaszką produktu marki Rossi oświeci ?

 157. Chaos, zakusy na naszą kasę i katastrofa opanowały dzisiejszy blog, nad czym można tylko zapłakać, tymczasem drużyna skoczków narciarskich przegrała tylko z Austriakami i Norwegami, a wieczorem odbył się półfinał muzycznego programu THE VOICE OF POLAND stojącego na wysokim poziomie.
  W finale znaleźli się Damian, Daria, Alicja i Tadeusz, a ich wokalne popisy wywoływały gorący aplauz publiczności i mój.
  Jakie w tej sytuacji ma znaczenie jak leciał ten samolot do Smoleńska, w którą stronę się obracał i o co zahaczał? Ludzi szkoda, ale jak się zapakuje taki samolot na full to ryzyko w cenie. Sejm miał być lepszy, a nie jest chociaż opozycja równo głosuje przeciw, co niestety nie przekłada się na wyniki głosowania, a te jak widzimy oczywiste nie są, a nawet gdyby się zdarzyło to zawsze można liczyć na poprawkę. Taki urok demokracji mamy i swoje trzeba odcierpieć.
  Są też plusy. Na niektórych stacjach benzynowych mamy do wyboru benzynę 95 lub 98, a dawniej była na kartki co uniemożliwiało niektórym swobodę podróżowania. W sklepach jest wszystko, a nawet więcej niż dawniej można było sobie wyobrazić, nie będąc na zachodzie.
  Pozostając w dobrym nastroju pozdrawiam was kochane mordy blogowe, a naszego gospodarza ze szczególną atencją, bowiem pierwszy raz się zdarzyło, że zauważył mój komentarz

 158. tejot
  23 listopada o godz. 23:02

  „Zdjęcia pokazują, że rozkład szczątków na wrakowisku w Smoleńsku był jak najbardziej wzdłużny, (…) co jest do obejrzenia na dziesiątkach zdjęć w necie”.

  Czemu nie ma krateru jeśli samolot spadł na ziemię w całości? Czemu silnik odleciał 20 metrów w bok od hipotetycznego toru przemieszczania się szczątków? Czemu drzwi samolotu wbiły się całkowicie w podłoże? Wszystko to potwierdza hipotezę, że samolot spadł na ziemię już rozpadając się.

  Niżej link do opracowania „Klasyfikacja i Dyspersja Szczątków Tu-154M z Prospekcji Terenowej w Smoleńsku”, rys. 19. na str. 137, obraz powierzchni po naniesieniu mapy dyspersji szczątków.

  http://konferencjasmolenska.pl/materialy3/13jabczynski.pdf

  Zobaczysz, że części z samolotu znajdowano nie tylko na wrakowisku, ale przy szosie Kutuzowa i dalej (w kierunku brzozy) do szosy Gubienki. Pierwszy metalowy element znaleziono 40 metrów przed brzozą ― jest w dyspozycji prokuratury. W rejonie brzozy znaleziono, pisał o tym MAK, ale już nie Lasek:

  1/ Fragment lewej lotki, owiewka mechanizmu śrubowego lewej klapy, fragmenty lewego slotu,
  2/ Końcowa część lewej zewnętrznej klapy,
  3/ Końcowa owiewka lewej zewnętrznej klapy,
  4/ Prowadnica lewej klapy, fragment slotu, wnęka klapy,
  5/ Fragment poszycia lewej konsoli skrzydła, reduktor,
  6/ Mechanizmu transmisji wysuwania klapy,
  7/ Fragment mechanizmu transmisji wysuwania klap.

  W strefie 12, najbardziej wysuniętej w kierunku wschodnim, najbliższym miejscu pierwszego kontaktu samolotu z ziemią, znaleziono kobiece szczątki: piętę nogi, oko, staw kolanowy, palec ręki, organy wewnętrzne, inne fragmenty ciała.
  To jest według ciebie katastrofa typu CFIT?

 159. Mad Marx
  23 listopada o godz. 23:09

  ” … odstrzelenie ???? Czym”?
  To technikalia ― controlled demolition. Pasek detonacyjny etc.

 160. ls42
  23 listopada o godz. 23:28

  „W finale znaleźli się Damian, Daria, Alicja i Tadeusz … Jakie w tej sytuacji ma znaczenie jak leciał ten samolot do Smoleńska”.

  Chyba że ty byś nim leciał. Popis empatii, nie ma co, tacy jak ty mogliby być strażnikami w gułagu.

 161. Mauro Rossi
  23 listopada o godz. 23:04
  tejot
  23 listopada o godz. 21:01
  „Jak zwykle Rossi nie odpowiada na pytanie dlaczego kapitan Protasiuk mógł zmniejszyć wolantem rotację, skoro w samolocie Tu-154M zamachowcy odstrzelili część lewego skrzydła”.
  Jak policzono odstrzelona sześciometrowa końcówka lewego skrzydła odpowiadała za ok. 20 proc. siły nośnej. To dlatego samolot mógł lecieć, a zaloga usiłowała wyjść z przechylenia. Nad szosą Kutuzowa liczni świadkowie widzieli maszynę na wysokości drzew, przechyloną w lewo, po trzech sekundach usłyszeli huk, ich słowa potwierdza grad metalu spadający na dach pobliskiego autokomisu.

  Mój komentarz
  Rossi skacze po tematach jak konik po szachownicy. Porzuciltemat ko.istego rozrzutu szczatkow na wrakowisku, wdałsięw nowy temat – świadkowie słyszeli w Smoleńsku wybuchy i dr Lasek to zignorowal.

  Końcówka lewego skrzydła rzekomo została odstrzelona przez zamachowców, jak twierdzą smoleńscy eksperci.
  Załóżmy, że tak – została odstrzelona.

  Część lewego skrzydła została odstrzelona po to (rosyjscy agenci z FSB dopilnowali tego, by odstrzelenie było efektywne), aby odebrać samolotowi sterowność, doprowadzić go do upadku na ziemię w pozycji odwróconej i w ten sposób zasymulować naturalny wypadek.

  Po co ci zamachowcy wykonali jeszcze wybuch termobaryczny, tego nie podejmuję się wytłumaczyć, bowiem nie wierzę, żeby agenci służb rosyjskich zadaniowani przez Putina (za zgodą Tuska) byli tak durni aby ładować na lotnisku w Warszawie przed wylotem samolotu z prezydentem RP do Smoleńska bombę termobaryczną o rozmiarach 1m x 1m x 1m (taką bombę zdetonowała podkomisja Macierewicza w szopce aluminiowej imitującej kadłub samolotu TU-154M) i wadze takiej, że bez dźwigu nie podchodź.

  Tę bombę załadowali pod pokład samolotu (?) jacyś zwerbowani przez ruski wywiad technicy z obsługi samolotu, jak Rossi sugerował na EP, do tzw. apteczki technicznej,a oinni agenci zdetonowali ją dopiero w Smoleńsku tuż nad ziemią, gdy niesterowny samolot nieuchronnie spadał na smoleński grunt.
  Jak trzeba być inteligentnym inaczej, by tego rodzaju bzdury wrzucać na EP?

  Odnośnie huków powstających przy upadku samolotu na ziemię.

  W każdej katastrofie zderzeniowej występują huki, o których świadkowie opowiadają, że to były wybuchy. Ta sprawa jest mocno zaakcentowana w wytycznych w załączniku nr 13 ICAO, wg którego były przeprowadzone badania przyczyn katastrofy smoleńskiej. W załączniku tym z naciskiem podkreślone jest, że w katastrofach lotniczych występują przy zderzeniu z ziemią huki i świadkowie w zeznaniach identyfikują je jako wybuchy.
  Załącznik nakazuje dokładnie zweryfikować zeznania, a przede wszystkim szukać na wrakowisku oznak wybuchu oraz w nagraniach w czarnych skrzynkach. Brak takich oznak oznacza brak wybuchów.
  Pzdr, TJ

 162. @maciek g
  „Człowiekiem nie kieruje zadna wolna wola …”
  „I zaraz sprawdzam czy żeczywiście napisał taka bzdurę Okazuje się że nie,”
  To jak to rozumiesz? -„Nasze pragnienie wolności nie jest dziełem przypadku, lecz wynika stąd, że Bóg wszczepił nam wolną wolę. Zdawał sobie sprawę, że to nas najbardziej uszczęśliwi, bo wiedział, jak będą działać nasze umysły i uczucia.”
  A co do zagladania pod koldre, to zdaje sie, ze Jahwe ma takie ciagoty i nawet gorsze, bo chyba o nim mowa. W biblii wylozyl bog to jasno. I nie byl to autor ksiazeczki do nabozenstwa.

 163. tejot
  23 listopada o godz. 22:33

  „Zdjęcia, które zalinkowałeś, pokazują dokładnie ścinanie gałęzi samolotowym skrzydłem w pozycji mocno pochylonej”.

  To jeszcze raz zaklinuję.
  http://komputeriks.pl/4m-1.jpg

  Spójrz uważnie, gałęzie ścięte i nie ścięte wyrastają z tych samych kęp drzew. Gdzie tu masz problem perspektywy? Jak widzisz narracja dr Laska, że samolot ciął drzewa (jak widać cienkie gałęzie) i dlatego lecąc „gubił części” to maskirowka obliczona na wyjątkowo łatwowiernych.

 164. p.s. jak walter benjamin przez pireneje;

 165. W czasach studenckich poszedłem z kolegą do Hali Ludowej, w której odbywały się imprezy sportowe, ale odbywały się też regularne seanse filmowe. Film okazał się tragedią, ale kolega był w dobrym humorze co okazywał wybuchami śmiechu przy każdej makabrycznej scenie.
  Mauro przybliża obraz katastrofy; pięta, oko, wnętrzności i co tam jeszcze zauważono na wrakowisku, a przecież wiadomo, że przez pracujące silniki przemieszczało się odwrócone wnętrze samolotu z pasażerami i musiała być niezła jatka z rozrzutem na dużym terenie. Ci co przyglądali się skutkom katastrofy musieli mieć wrażenie końca świata, niektórzy mogli dostać mimicznych drgawek.
  Taki obrazek przed snem, bezcenny, a próbowałem wrócić do rzeczywistości i nie udało się.
  Mimo wszystko życzę spokojnej nocy i radosnych snów, nie wybierajcie się tylko w podróż do Smoleńska

 166. Mauro Rossi
  23 listopada o godz. 23:53
  Mad Marx
  23 listopada o godz. 23:09
  ” … odstrzelenie ???? Czym”?
  To technikalia ― controlled demolition. Pasek detonacyjny etc.

  Mój komentarz
  Jak Kaczyński ojkofobią, destrukcją i anihilacją, tak Rossi imponuje fachowymi terminami – technikalia, pasek detonacyjny, controlled demolition. Blogowicze oczy w słup, gęby rozdziawione – jaki ten Rossi mądry i wykształcony.

  Eksperci smoleńscy, którzy szerzą absurdalną teorię odstrzeliwania skrzydła samolotu paskiem detonacyjnym nie mają choćby ogólnego pojęcia o wybuchach „pasków tnących” oraz o mechanice zniszczeń zachodzących w zderzeniach tak złożonych struktur jak skrzydła samolotu z obiektami naziemnymi oraz całego samolotu z ziemią.
  Pzdr, TJ

 167. jak widze najwieksza przyjemnosc sprawia tutaj niektorym grzebanie w elektronicznych bebechach i wirtualne ekshumacje;

 168. Mauro Rossi
  24 listopada o godz. 0:07
  tejot
  23 listopada o godz. 22:33
  „Zdjęcia, które zalinkowałeś, pokazują dokładnie ścinanie gałęzi samolotowym skrzydłem w pozycji mocno pochylonej”.
  To jeszcze raz zaklinuję.
  http://komputeriks.pl/4m-1.jpg
  Spójrz uważnie, gałęzie ścięte i nie ścięte wyrastają z tych samych kęp drzew.

  Mój komentarz
  Kółka na zdjęciach oznaczają miejsca „przecięcia” skrzydłem samolotu gałęzi. Gałęzie te leżą w pewnej odległości od siebie wgłąb, która na zdjęciach wskutek zjawiska perspektywy wydaje się bez znaczenia.
  Pzdr, TJ

 169. @dezerter
  Darwin studiowal takze teologie a je go stosunek do wlasnej teorii nawet jesli zawieral jakas doze krytycyzmu ,( choc nie wiem co niby mialoby na to wskazywac w jego najwiekszym dziele)nie wynikal z wiary w boga ale z rzetelnosci wielkiego naukowca,ktory zawsze dopuszcza mozliwosc pomylki. Tylko wierzacy sa przekonani, ze wiedza ” na pewno”.

 170. tejot
  24 listopada o godz. 0:01

  „Po co ci zamachowcy wykonali jeszcze wybuch termobaryczny, tego nie podejmuję się wytłumaczyć …”.

  Kwestia wyobraźni, a co by było gdyby niektórzy pasażerowie przeżyli? A co daje gwarancje, że nie przeżyje nikt? Już chyba wiesz.

  „ … nie wierzę, żeby agenci służb rosyjskich zadarniowani przez Putina (za zgodą Tuska) byli tak durni aby ładować na lotnisku w Warszawie przed wylotem samolotu z prezydentem RP do Smoleńska bombę termobaryczną o rozmiarach 1m x 1m x 1m”.

  Nie odbieraj prokuraturze chleba, to oni prowadza śledztwo. Samolot Tu-154M-101 był w remoncie w Samarze do 23 grudnia 2009 roku. Od stycznia do lipca 2010 roku Rosjanie remontowali u siebie Tu-154M-102. Wiadomo było na pewno już od grudnia 2009 jakim egzemplarzem latał będzie prezydent w pierwszej połowie 2010 roku. No i Tusk też (nie dziwię się, że dziś jest wypalony). Między 7 a 10 kwietnia 2010 nie działał elektroniczny system kontroli wejść na lotnisku rządowym, podobno był w konserwacji. Wierzę w zbiegi okoliczności, ale nie tyle na raz.

 171. p.s.
  znowu inni sie tym oburzaja, ale tylko pozornie, niczym dziewica w wieku matrony;

 172. ostatecznie dochodze do wniosku, ze, na tym etapie zatryumfuje cwierkacz i gender fluid, a na widok klawiszy nie bedzie sie w naszym lagrze stawalo na bacznosc, tylko na nich siadalo;

 173. tejot
  24 listopada o godz. 0:18

  http://komputeriks.pl/4m-1.jpg

  „Kółka na zdjęciach oznaczają miejsca „przecięcia” skrzydłem samolotu gałęzi. Gałęzie te leżą w pewnej odległości od siebie wgłąb, która na zdjęciach wskutek zjawiska perspektywy wydaje się bez znaczenia”.

  Masz na myśli małego drona, czy Tu-154, 70 tonowa maszynę o rozpiętości skrzydeł 38 metrów? I to Tu154 tak chirurgicznie ponacinał gałęzie wyrastające z jednej kępy drzew. Ogarnij się tejot. 🙂

 174. grzebanie w bebechach historii to nie przyjemność a obowiązek od czasu dziedziczenia po przodkach. Z szacunku do przodków a kłamcom na pohybel.

 175. @dezerter
  Ja nie mam zadnego boga, jestem ateistka . A co do absurdow biblijnych,to polecam cala serie.
  https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=absurdy+biblijne++wideo+

 176. satrustequi
  23 listopada o godz. 20:50

  „Sondaż IBRiS w dużych miastach potwierdza przepowiednie niektórych naukowców, że najbliższa przyszłość należy do wyrazistej prawicy i wyrazistej lewicy. Kandydat PO nie istnieje w tych wynikach (8 proc. ), za to mizerny w skali kraju Konfederat ma aż 18 proc. No i oczywiście Zandberg 28 proc.”.

  Janecki na portalu wPolityce o Zandbergu: „Podczas debaty po expose premiera Mateusza Morawieckiego polityk lewicy Adrian Zandberg wystąpił z bardzo niebezpieczną, choć nie wypowiedzianą wprost, koncepcją Europy przyjaciół. W tej koncepcji Polska nie musi poprawiać swoich zdolności obronnych, nie musi nawet przesadnie troszczyć się o niepodległość, bo wystarczy, że na poziomie polityki zagranicznej ogłosi miłość do sąsiadów, a oni oczywiście odpowiedzą tym samym. Co oznacza, że możliwa byłaby nawet demilitaryzacja Europy. To marzenie Sowietów przez lata zimnej wojny, kiedy to ZSRS skutecznie robił pokojową wodę z mózgu dużej części zachodnich społeczeństw, żeby wrogo nastawić je do polityki obronnej swoich rządów i całego NATO. A wtedy ZSRS nakryłby Zachód czapkami i zaprowadził tam swoje porządki. Nie wiem, czy Zandberg jest tak naiwny, czy tak przebiegły, ale to koncepcja absolutnie dla Polski zabójcza”.

 177. 24 listopada o godz. 0:47
  to bicie piany (rosowa vs tejocik), to dla ciebie patriotyzm?
  you wast my time;

 178. remm; 16:28.

  Polański to był ktoś kto pojawił się w Hollywood ,,nie wiadomo skąd” a na dodatek
  zaczął robić dobre kasowe filmy co w Hollywood niektórym było to nie na rękę.
  Jak by tego było mało w owym czasie powstało cały szereg jego filmów o wampirach
  co bardzo ośmieszało różne religie w Ameryce więc starano się go jakoś pozbyć.
  Więc jak zwykle w takich sprawach najlepsze narzędzie to sex , Polańskiego
  gdyby chciano to można było go wtedy od razu aresztować ale obawiano się
  ze w czasie śledztwa wyjdą kolejne podobne rzeczy ( ta nieletnia była dobrze
  znana w tym środowisku ) i trzeba będzie aresztować następnych , nie chciano
  tego robić wiec pozwolono mu ,,uciec” to było najlepsze w owym czasie
  rozwiązanie pozbyto się go na zawsze.
  Ps.
  Wyższych sferach tam gdzie przewalają się duże pieniądze sex z nie letnimi
  to norma tak było zawsze jest i będzie ale od czasu do czasu kogoś się złapie
  i pokazowo zamknie zwykle tych na dole .

 179. duende; 17:09 .

  Już ci to kiedyś pisałem hamerykański gównojadzie, ja jestem tu po to
  aby takich debili jak ty i tobie podobnych denerwować . Paniał !.

 180. Mauro Rossi.

  Rosja zaczyna produkcje najtanszych samochodow elektrycznych na swiecie – za 6.5 tysiaca euro.
  https://moto.rp.pl/parking/35659-zetta-z-rosji-ma-byc-najtanszym-autem-elektrycznym-na-swiecie?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect

  Nadal Pan uwaza, ze gaz amerykanski moze byc tanszy od rosyjskiego ?
  Czy zna Pan jakikolwiek produkt amerykanski tanszy od rosyjskiego ?
  Chyba mial Pan zajecia z logiki na studiach ?

 181. Żaden pilot nie ma uprawnień na Mig-29. To nic nowego bo załoga TU w locie do Smoleńska miała sfałszowane papiery. Tak sobie myślę bez przesady z tymi papierami załogi kiedy całe kierownictwo kieruje lotem z pokładu. Wybrane w demokratycznych wyborach…a suweren wszystko może…sugerują hunwejbini…O roli Boga nie wspomnę choć KK w tej kwestii milczy jak w czasie okupacji…

 182. Ponoć Guantanamo w resocjalizacji jest tańsze od Gułagu. Tak sobie myślę kto szuka ten znajdzie lokalizację na Kubie za frico.

 183. Smoleńsk. Mogli zawrócić. Tak sobie myślę czy wyborczy lot musi odbierać rozum decydentom i narażać innych.

 184. Taki Rubik robi skandal bo chciał wysikać się w restauracji prosto z chodnika za frico. Co jest przywilejem gości restauracji. Tak sobie myślę,że pogonili jak Kaczyńscy: spieprzaj dziadu lub migrancie spacerowy. Czy będzie interwencja RPO wszak gość w dom…

 185. Mauro Rossi
  24 listopada o godz. 0:30
  do
  tejota
  „[…]
  Masz na myśli małego drona, czy Tu-154, 70 tonowa maszynę o rozpiętości skrzydeł 38 metrów? I to Tu154 tak chirurgicznie ponacinał gałęzie wyrastające z jednej kępy drzew. Ogarnij się tejot. „.
  ___________________________________________
  Według najnowszych, na razie utajnionych ustaleń pod(nad)komisji Macierewicza gałęzie zostały ponacinane sekatorami przez Tuska i Putina. Dowodem w tej sprawie są niewidzialne tajne zdjęcia wykonane przez tajne i niewidzialne polskie satelity.

 186. A na sekatorze było logo Biedronki z Gdańska. Tak sobie myślę,że to tłumaczy naloty na sklepy Portugalczyka.

 187. Już nie narracji, lecz ethosu to czas nastał w polityce, Stasiu.

 188. @ Mauro z Rosji
  Czy ten drugi TU-154 został szczegółowo zbadany, pod kątem zainstalowania jakichś urządzeń mających na celu zdalne wywołanie awarii?
  Czy coś znaleziono a jeżeli tak, to z jakich powodów PiSsowska władza to ukrywa ?
  Czy może rosjanie zatrudniają jakichś czarowników albo jasnowidzów, którzy wskazali, że tego feralnego dnia będzie leciał akurat tym samolotem prezydent Kaczyński?
  A jak planowali nań zamach, to czemu go do Smoleńska nie zaprosili ?
  Przecież jest wiadomym, że pierwotnie Prezydenta RP miało tam nie być i jego wizyta została zorganizowana w ostatniej chwili, z powodu interwencji naszych służ” dyplomatycznych i na wyraźne żądanie Kancelarii Prezydenta.
  Jeszcze pan od wczoraj nie wytrzeźwiał ?

 189. SŁOWIANIN STANISŁAW
  24 listopada o godz. 7:10
  🙂 🙂 🙂

 190. Kaczyński, Zandberg, Grodzki – to wszystko ethosowcy. Wystarczy jedno przemówienie Zandberga obejrzane przez miliony i już duże miasta porzucają narrację Platformy…

 191. 23 listopada o godz. 23:56
  Chyba że ty byś nim leciał. Popis empatii, nie ma co, tacy jak ty mogliby być strażnikami w gułagu.

  He,he – żart roku 2019:
  ” Buc i Empatia. „

 192. Narracja kona, ethosu nie pokona.

 193. @żabka konająca
  23 listopada o godz. 12:37
  wysłannik z innego blogu jakby mu było mało zbanowania mnie,
  Kłamiesz żaba. Nie jesteś zbanowana na LA, zwrócono ci tylko uwagę.

 194. Oto słowo na niedzielę.

 195. Spory wewnętrzne nie mają końca.
  Daje się wprawdzie zauważyć rozsądek w słowach jednego lub drugiego polityka co zupełnie nie przekłada się na całość i jakość debaty.
  Aktualnie w POLSAT NEWS dyskusja na temat burzliwego głosowania w sejmie ws krs. To dokładnie jak rozważania blogowe o katastrofie. Kilka razy próbowałem zwrócić tu uwagę na istotę sprawy. Upór, zamiar realizacji zadania za wszelką cenę, nie liczenie się z życiem ludzi na pokładzie samolotu, egoizm osobisty i polityczny, a przede wszystkim nie zachowanie ostrożności przy wyborze środka lokomocji, to delikatnie mówiąc przyczyny tego nieszczęśliwego wypadku. Knowania zakończone niepowodzeniem, a po prostu należało w porę zawrócić ze złej drogi. Niestety brniemy dalej, a Mauro Rossi ze sztandarem na czele żałobnego orszaku

 196. 9:34

  Delikatnie mówiąc, bo niedelikatnie to ten samolot nie powinien wystartować bo nikt w kokpicie nie miał wymaganych uprawnień. W najważniejszym samolocie Kraju AD 2010…………..

 197. „Państwo zdało egzamin”

 198. Grzegorz Sroczyński w TokFM przed Panem Passentem. Prawdziwy tuz Symetryzmu Polskiego…

 199. Gościem red. Sroczyńskiego był sam marszałek Grodzki.Na ostatnie pytanie odpowiedział, że nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie (podatków). Od razu widać że to nie jest polityk narracji, bo ci to znają odpowiedź na każde pytanie, tzn. bardziej ich jęzor zna niż głowa:)

 200. Dzień dobry.
  Marszałek Tomasz Grodzki jest dla mnie „dobrem narodowym”.
  Czy ktoś wie, kto tę znakomitość odkrył?
  Czy to Grzegorz?
  Jeśli Grzegorz, to mu wiele grzechów odpuszczam.
  Za chwilę Goście Passenta.

 201. Dzień Dobry. Oczywiście że prof. Grodzki, tak jak Jaśkowiak z Poznania, jest z drużyny przewodniczącego Schetyny.

 202. Mad Marx,
  Bombę zamontowano w Samarze, tam gdzie tutkę serwisowano jakiś czas przed lotem smolenskim. Bombę wniesiono na pokład tutki w Warszawie, w apteczce. Znakiem tego były dwie bomby. Po jakiego prącia dwie? Jedna nie wystarczy? Ano nie, bo jak pierwsza nie odpali, to odpali druga. OK, a jak druga też nie odpali? Dlatego konieczna jest trzecia. Tylko że wiadomo, jak to jest z koidencjami – możliwy jest albowiem, taki zbieg zbiegów, że trzecia nie odpali, dlatego zamontowano bombę czwartą. Wzięto jednak pod uwagę ów „zbieg zbiegów” i dołożono bombę piątą i na wszelki wypadek dołożono szóstą, a kto wie, czy i siódmej tam nie było. Mogło zatem być siedem, a mogło być więcej,”хитрая лиса” Putin doskonale zdawał sobie sprawę, jakim zagrożeniem dla Rosji, dla jej polityki był Lech Kaczyński, dlatego Putin musiał mieć absolutną pewność, że Lech Kaczyński nie przeżyje.
  Dzięki Wysokiej Pod(Nad)komisji ds. Zamachu wiemy już, że bomb było co najmniej kilka, bo Senior Antoni wielokrotnie o tym mówił, a oprócz tego jeszcze te demolujące paski.
  Intrygująca jest sprawa tej apteczki, w której znajdowała się jedna z bomb, o której to apteczce namiętnie wspomina Mauro Rossi. Bo w raportach Wysokiej Pod(nad) Komisji o apteczce cicho, ale może coś przeoczyłem. Tak czy owak, jeśli bomba wybuchła w apteczce, apteczka powinna się rozerwać, a jej odłamki powinny się znaleźć w ciałach tych, którzy najbliżej apteczki przebywali. Tymczasem o odłamkach apteczki cicho w raportach WPN Smoleńskiej.
  Można to tłumaczyć następująco – odłamki są w ciałach, ale są tak malusiencie, że nie sposób ich dostrzec nawet przez najnowocześniejszy mikroskop, a to dlatgo, że siła wybuchu była tak potężna, a apteczka tak mała…
  Możliwa jest inna wersja – bomba w apteczce nie wybuchła. Należy ją zbadać. Jeśli okaże się, że tej bomby tam nie ma, to jest to niepodważalny dowód na to, że ona tam była! A jeśli apteczki nie ma, to tym bardziej.
  I tu możemy wcale nieryzykownie założyć, że w tutce zainstalowano również bombę atomową – „на всякий случай”, jak to tam mówią. Tyle że nie odpaliła. Jeśli we wraku jej nie ma, to jest więcej niż pewne, że tam była. Wcale się nie zdziwię, jeśli takie wnioski ogłosi Świroni po otrzymaniu ekspertyz z Łyczita Juniwersiti.

 203. Niepotrzebnie zeszliśmy na manowce komentarzami o katastrofie, a przecież zagajenie porusza ważne tematy, naszej obronności i naszego miejsca w gronie
  europejskich państw.
  Bez rządu z premierem samodzielnym i rozważnym gospodarka nie ma szans na rozwój. Tymczasem premier bardziej zaangażowany w polityczne spory i nadzorowany przez prezesa nie ma siły przebicia. Antoni doprowadził do sytuacji w wojsku w której nie wiadomo kto rządzi i o co chodzi. Kto ma być wrogiem, z której strony mamy się bronić i jakie rodzaje wojska będą przydatne, nie wiadomo.
  CHAOS, CHAOS, CHAOS

 204. Co by wymyślili Tusk z Putinem, gdyby orszak prezydencki wybrał się do Smoleńska pociągiem, tak jak reszta owej „pielgrzymki”?
  Maszyniści kolejowi mają uprawnienia sprawdzane na bieżąco.
  Komfortowy pociąg sypialny „Polonez” przyjeżdża do Smoleńska o 7 rano, żaden pijany generał nie wyrządziłby szkód nawigacyjnych, nawet bilans ekologiczny by wypadł lepiej dla kampanii wyborczej, której ten wyjazd miał służyć.
  Prezydent z ludem, lud z prezydentem, a do tego „Pieśń o małym rycerzu”, jak było zaplanowane…

 205. Co do przyczyny katastrofy smoleńskiej to prof. Lasek twierdzi że nie było zamachu, ale prof. Binienda twierdzi że był, a ten brytyjski ekspert od katastrof lotniczych prof. Taylor też uważa że była eksplozja a nie wypadek. Ostatnią minutę lotu zostawiam więc naukowcom.

 206. Pani redaktor Ewa Siedlecka ma taki miły młody głos.

 207. @jobrave

  Jak podaje Świroni, bomba była na pewno w drzwiach (lewych) samolotu i wybuchła, żeby nikt nie uciekł z pokładu 😎
  Świadczą o tym drzwi wbite w grunt czyli w gruncie rzeczy pomyślano o wszystkim.
  Niby o wszystkim, ale co z drzwiami prawymi?
  Przecież kto jak kto, ale Rosjanie wiedzą najlepiej, że kiedy
  Gestapo obstawiło wszystkie wyjścia, to Stirlitz ich przechytrzył. Uciekł przez wejście 😎
  W prawych drzwiach musi dotąd być ukryty ładunek, a podkomisja zamiast osobiście zbadać wrak, rozbiera na części drugi samolot.
  Zakładają, że też został zaminowany w Samarze?

 208. satrustequi
  24 listopada o godz. 10:13
  Co do przyczyny katastrofy smoleńskiej to prof. Lasek twierdzi że nie było zamachu, ale prof. Binienda twierdzi że był, a ten brytyjski ekspert od katastrof lotniczych prof. Taylor też uważa że była eksplozja a nie wypadek.

  Mój komentarz
  1) Prof. Taylor nie jest ekspertem od badania katastrof lotniczych.
  2) Prof. Taylor zdystansował się oficjalnie od współpracy z zespołem i podkomisją Macierewicza oraz od od teorii wybuchowej termobarycznej.
  Pzdr, TJ

 209. 10:23

  A jakie jest stanowisko prof. Taylora w sprawie, bo bomba nie musi być termobaryczna, może stanął na tym że nie wie jaka to była bomba, ale bomba, co?

 210. Pieśń o małym… była prorocza choć tylko na czas wyborów. Tak sobie myślę o samobójczym wysadzeniu się w Kamieńcu Podolskim…A ludzie mówią aby losu nie prowokować…a niby taki ciemny jak sugerują hunwejbini. Wschód jakiś pechowy…

 211. jobrave
  24 listopada o godz. 10:03

  Mój komentarz
  Jobrave, doskonale parodiujesz logikę smoleńczyków. Jest bardzo podobna do logiki Mietka Pisieluka.
  Pzdr, TJ

 212. satrustequi
  24 listopada o godz. 10:25
  10:23

  A jakie jest stanowisko prof. Taylora w sprawie, bo bomba nie musi być termobaryczna, może stanął na tym że nie wie jaka to była bomba, ale bomba, co?

  Mój komentarz
  Musiała to być bomba termobaryczna, ponieważ Podkomisja Smoleńska przeprowadziła symulacyjny wybuch bomby termobarycznej w kształcie sześcianu o boku 1 m w szopce aluminiowej mającej imitować kadłub samolotu Tu-154M.
  Doświadczeniem tym eksperci podkomisji obalili swoją teorię parówkową, która mówi, że kadłub samolotu Tu-154M w Smoleńsku pękł jak parówka – wzdłuż, a zatem odbył się w nim wybuch termobaryczny.

  Szopka nie pękła wzdłuż, tylko została posiekana przez bombę na drobne kawałki. Hipoteza parówkowa została obalona.
  Pzdr, TJ

 213. To nie jest logika to jest uprawianie partyjnej propagandy przy biernej postawie KK. Tak sobie myślę,że dziel i rządż jest cenniejsze od prawdy w słowie bożym. I tak od 2000 lat uprawiana jest religia w duchu Smoleńska…I mamy co mamy nad Wisłą…

 214. 10:52 tejot

  Inżynieryjne zagadnienia zostawiam innym, nie mam więc zdania w sprawie wybuchu, nawet w domu wykonuję tylko proste roboty fizyczne, nie wymagające zapoznania się z jakąś instrukcją obsługi.

 215. Za kilka lat, suweren będzie wspominał „złote czasy Tuska”
  to puenta Ewy Siedleckiej (ukłony) w Gościach Passenta.
  Ciekawe rozmowy, dobre towarzystwo, polecam, tym którzy smacznie spali, wysłuchanie ‘podcastu’.

 216. @GajowyM., 10:21
  Jeszcze chichoczę, jak jaki głupi.
  Pozdr

 217. Matka Boska dała wam papieża Polaka i prezydenta Dudę.
  https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25432669,prezydent-andrzej-duda-punktuje-w-powiatach.html#s=BoxWyboMT
  Nie zapominając o Solidarności, Wałęsie i Kaczyńskich. To prawdziwe niebańskie klejnoty.

 218. stasieku 11.04
  Teraz KAWA NA ŁAWĘ
  Gdyby wszystko było zgodnie z regulaminem sejmu, to i tak wynik głosowania nie uległby zmianie. To trzeba brać na poważnie, bowiem załamały się nadzieje, że w nowej kadencji coś się zmieni. Dopóki prezes krzepki nie ma szans na zmianę. Trzeba czekać

 219. Suweren wg poprzednio obowiązującej narracji miał zatęsknić za PO już w pierwszej kadencji PiSu gdy Kraj stoczyć się miał w bankructwo z braku pieniędzy których nie ma i nie będzie… Twarde jego elementy nawet rzucały się pod samochody przed Sejmem zimą 2015 żeby uratować Kraj :)) (wtedy gdy R.Petru był na wczasach pamiętacie).

 220. W TOK FM przed redaktorem Passentem i jego gośćmi gawędził Soroczyński z Grodzkim, tym Grodzkim. Więcej takich rozmów, a z całą pewnością Narodowo Katolicka Partia Polski (NSDAP?) będzie rządziła spokojnie całą kadencję, a kto wie czy nie jeden dzień dłużej po końcu świata. Ja osobiście do profesora nic nie mam, a tym bardziej nie mam zamiaru zwalczać jego osobistych poglądów na podatki i dochody. Przecież świat jest różny, w tym ludzie, więc nie rozdzieram szat, ale świat profesora nie jest moim a tym bardziej ludności głosującej na NKPP. Jak faszystowska propaganda wyłapie jego wypowiedź i wytnie smaczny kąsek z kontekstu, to kto wie, czy ta przewaga w Senacie długo się utrzyma. Pan profesor prawił, że wybitni chirurdzy w USA kupują sobie odrzutowce (!!!!!). Ja pier-dolę, tylko wyciąć to zdanko i szczepić główki elektoratu przeciw ELICIE.

 221. Prezydent Duda, policzyłem sobie w stylu największego polskiego polityka L.Wałęsy, ma 5% przewagi w drugiej turze na dziś, czyli przed debatami wyborczymi. Dużo. Ten elektorat Kosiniaka-Kukiza to w drugiej turze bez Kosiniaka będzie bez znaczenia dla wyniku bo podzieli się m/w po połowie… Tusk ma łeb że uważał Kosiniaka za najlepszego przeciwnika dla Dudy, bo tylko z Kosiniakiem w drugiej turze elektorat Kosiniaka-Kukiza zagłosuje za opozycyjnym kandydatem netto.

 222. satrustequi
  24 listopada o godz. 11:02
  10:52 tejot
  Inżynieryjne zagadnienia zostawiam innym, nie mam więc zdania w sprawie wybuchu,

  Mój komentarz
  Hipoteza parówkowa głoszona przez poważnych naukowców-ekspertów zespołu i podkomisji Macierewicza, to nie jest inżynieria, ani prosta ani odwrotna. To jest tłumaczenie, które ma pokazywać dla nieinżynierów oczywistość – skoro parówka pęka wzdłużnie, a kadłub samolotu Tu-154M w Smoleńsku pękł wzdłużnie, więc zaszedł w nim wybuch termobaryczny.
  Eksperci Macierewicza idą dalej w swoich rojeniach. Aby im to pasowało do teorii parówkowej, wciskają naiwnym kit o tym, że ściany kadłuba na wrakowisku smoleńskim były wywinięte na zewnątrz, co ma być dowodem na wybuch. Żadnego wywinięcia nie ma na zdjęciach szczątków kadłuba samolotu Tu-154M na wrakowisku w Smoleńsku.

  Wedle teorii zamachowo-wybuchowej w zamachu musiał być zastosowany wybuch termobaryczny, aby Putin miał pewność, że wszyscy pasażerowie zginą.
  Inny wybuch w tej teorii nie istnieje, ponieważ inny wybuch by nie spowodował pęknięcia kadłuba wzdłuż, tylko by wywalił w nim dziurę.

  Teoria bomby termobarycznej powodującej pęknięcie kadłuba Tu-154M wzdłuż jest logiczną pułapką dla ekspertów Macierewicza.Teorię tę obalili sami eksperci przeprowadzając wybuch eksperymentalny w imitacji kadłuba Tu-154M, w którym okazało się, ze imitacja kadłuba nie pękła wzdłuż jak parówka.
  Pzdr, TJ

 223. @Bar Norte
  Fragment argumentacji red. Sroczyńskiego.
  Marszałek Grodzki powtarza, że senat ma poprawiać ewentualne knoty prawne proponowane przez Jarka. Marszałek Grodzki się dziwi, że rzadko w Umęczonej suweren zabiera głos na temat nagannego ‘bublowania’ prawa w sejmie.
  Red. Sroczyński odparowuje.
  A chirurg zostawił wacik w otwartym fragmencie operacyjnym, który zaszyto!
  Marszałek Grodzki: ale wtedy cała Polska o tym mówiła przez długi czas.

  Piszę do ciebie Bar Norte, bo wydaje mi się, że lubisz red. Sroczyńskiego.
  Dla mnie to upiorna postać. I nie dlatego, że lewicowy, ale np. dlatego, że smutne dane GUS o, oby chwilowym, wzroście ubóstwa w Polsce, nazywa „fejkiem”.

  O tzw „śmieciówkach” ma wyrobione, negatywne, zdanie, nie widzi sprawy szerzej, ma zgoła chorobliwą niechęć do rozwiązań liberalnych.
  Profesor Grodzki, w swoim szpitalu dał wybór pielęgniarkom trybu zatrudnienia.
  A red. Sroczyński, jak zakuty dogmatyk – swoje…

  I to ciągłe poszukiwanie symetrii w zachowaniach gangu i PO, kiedy rządzili.
  Kto Sroczyńskiemu płaci?
  Pozdr

 224. BWTB
  24 listopada o godz. 11:26

  Pan profesor prawił, że wybitni chirurdzy w USA kupują sobie odrzutowce (!!!!!). Ja pier-dolę, tylko wyciąć to zdanko i szczepić główki elektoratu przeciw ELICIE

  Mój komentarz
  Wygląda na to, ze prof. Grodzki czuje politykę, ale selektywnie, punktowo. Zbyt często polityka miesza mu się z prywatą.
  Pzdr, TJ

 225. Agora płaci Sroczyńskiemu za te audycje ciemny Stasieku!

 226. GajowyM.
  24 listopada o godz. 10:21

  Ruscy prawdopodobnie założyli, że prawicowi pasażerowi – w razie czego – będą uciekać, dla niepoznaki, przez lewe drzwi. Udało się to podobno trzem, ale Ruscy ich dobili. Ostatnio jednak słyszałem, że uratował się jeszcze jeden, którego nie było na liście pasażerów i on przeżył. Stało się tak, bo ów pasażer w odpowiednim momencie kopnął w prawe drzwi, a kiedy wyleciały, wyskoczył i uciekł. Teraz jest europosłem z ramienia PiS.
  To ten: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/grzegorz-tobiszowski-zatrzasnal-sie-na-tarasie-pe-kopal-w-drzwi-by-sie-wydostac/w9s6eq3
  _____________________________________________

 227. 😀 😀 😀

 228. Nie zbudowali obwodnicy Częstochowy, powiedziała poseł Leszczyna, ale budują i jestem pewny, że skończą tę opóźnioną inwestycję.
  Jeszcze się tli we mnie nadzieja, że w przyszłym roku, a może w całej kadencji nie będzie inwestycji porzuconych i zaniechanych. Przypominam, że w budowie dróg szybkiego ruchu dopiero półmetek, a czeka jeszcze budowa łącznie 4 tysięcy kilometrów takich dróg.
  Spór o to ile w roku budżetowym należy wydać pieniędzy na infrastrukturę jest istotny, kogo pis wepchnie do TK nie ma znaczenia. TK powinien być zlikwidowany jak najszybciej, a jego obowiązki powinien przejąć SN.
  Trójpodział władzy należy uszanować bez politycznych ingerencji

 229. Tejot,
  „Eksperci Macierewicza idą dalej w swoich rojeniach. Aby im to pasowało do teorii parówkowej, wciskają naiwnym kit o tym, że ściany kadłuba na wrakowisku smoleńskim były wywinięte na zewnątrz, co ma być dowodem na wybuch. Żadnego wywinięcia nie ma na zdjęciach szczątków kadłuba samolotu Tu-154M na wrakowisku w Smoleńsku”.
  ___________________________________________
  Panie Tyjot
  Te wywiniencia byli tylku ży Ruski ich wyklepali gumianymi młotkamy tak jak si ałta klepi w warstaci u Tadka Bachury co u nasz na wjoscy klepi ałta. Ali firanki byli wywinienty a jak by ni wybuchłu to byli by w środku i z oknów by ni wystawali!

 230. @tejot

  Mój znajomy torakochirurg w stanie Maine lata co roku własnym samolotem na Alaskę, aby zapolować na karibu. Jego córka już w wieku 16 lat zdobyła licencję pilota.
  Tak, wybitni chirurdzy i inni specjaliści zarabiają stosownie do swojej wybitności i stanowiska.
  W Szwajcarii ordynator (Chefarzt) anestezjologii w regionalnym szpitalu ma rocznie ponad 700 tys. CHF.
  Kardiochirurg w Berlinie — 120 tys. euro, w Hamburgu — 150 tys. rocznie.
  Niemiecki radiolog zarabia miesięcznie 31 tys. euro, okulista — 21 tys. euro, dermatolog – 18 tys.
  W porównaniu z nimi prof. Grodzki to ubogi krewny.

 231. LOŻA PRASOWA
  To nie maszynki do głosowania się zacięły, ale posłowie nie potrafili zagłosować.
  Ten sprzęt podobno przestarzały, więc trudno się dziwić, ale można chyba to zmienić tak aby działał przycisk prezesa, a reszta miała atomatyczne połączenie bez możliwości pomyłki jak głosować.
  Jeszcze nie jest tak źle jak w poprzedniej kadencji gdy głosowano w zastępstwie osoby nieobecnej
  Dyscyplina partyjna musi być przestrzegana przypominała posłanka Pawłowicz. Musi i jest

 232. Panie Pisieluk!

  Oni (Ruskie) te okna już dawno nowe wstawili, a firanki pokradli 😎

 233. No i prosze prosze ( wracajac infantylnie bo upierdliwie do tego co juz bylo)

  „Kłamiesz żaba. Nie jesteś zbanowana na LA, zwrócono ci tylko uwagę.”

  „@kolega Olborski wspomina młodość, oddanie sprawie i kilkudniowe ostre balangi. Te wspomnienia to nie tylko marlboro z Pewexu ale i tzw. przepustowość ”
  ………………………………………..
  Tak to mniej wiecej , prawdopodobnie (!) , wyglada kiedy nikt na takiej ostrej balandze przez kilka dni żaby nie pocaluje ( sami opozycjonisci – zadnego ksiecia , albo nawet emerytowanego admirala czy hugenota)
  Opozycjonisci z zamglonym spojrzeniem , widzac niewyraznie zajeci badaniem przepustowosci , nie sa w stanie odroznic zabiej samicy od samca .
  Nie bedac nigdy prawdziwym , (ortodoksyjnym) opozycjonista nie wiem nawet czy w zabiej spolecznosci zdarzaja sie samice , czy tez trzeba calowac – gdyby sie chcialo , jak leci .
  Byc moze tam wszyscy , sami robia sobie jaja i je potem skladaja tak samo – jak leci . Nikt nikogo nie caluje bo nie wie kogo takim pocalunkiem moglby nieopatrznie , robiac z niej ksie…e , „zbanowac” . Calowac jak leci !? No sorry…
  Teraz dopiero do mnie dotarlo dlaczego ta opozycja jakos nigdy nadzwyczajnie mnie nie krecila

 234. @
  Relacja Klaudii Jachiry:

  Minęły już prawie 24 godziny, a ja wciąż myślę o wczorajszym nocnym głosowaniu. Emocje i głębokie poczucie niesprawiedliwości nie odpuszczają.
  Jednak inaczej ogląda się transmisje sejmowe w telewizji, a inaczej bierze w nich udział.
  To nie było tak, jak relacjonują niektóre media, że marszałek Witek anulowała albo przeprowadziła reasumpcje głosowania.
  Było tak: Marszałek Sejmu czyta instrukcje głosowania z tzw. listy i dokładnie tłumaczy jak się w ten sposób głosuje. Za chwilę przystąpimy do wyboru składu KRS. Na liście jest 4 kandydatów z PIS-u i dwie super kandydatki z opozycji Gasiuk-Pihowicz i Senyszyn. Według zasad parlamentarnych, podobnie jak w Komisjach czy w Sejmie, zawsze dzielono się tymi osobami pomiędzy partię rządzącą i opozycję. Tym razem ma być inaczej, PIS jak zwykle chce wziąć wszystko. Rozpoczyna się głosowanie. Trzeba wybrać tylko swoich kandydatów – dać przy nich plusik, a potem zatwierdzić wszystko białym przyciskiem. Tak jak nas uczono na szkoleniu, biały przycisk jest wyborem ostatecznym i nie da się już nic zmienić w swoim wyborze. OK, udało się, wybraliśmy. I nagle konsternacja, wszyscy mamy już zakończone glosowanie, wszędzie świecą się białe przyciski, a marszałek nie podaje wyników. Nikt nie wie, o co chodzi. W trakcie glosowania widzimy, że trzy osoby pomagają Kaczyńskiemu zagłosować, stoją nad jego aparatem. Potem widzimy Prezesa, który wstaje i podchodzi pod Prezydium, ale nie słyszymy co mówi. Skandujemy „Wyniki!”, ale nikt nas nie słucha. Marszałek nie publikuje wyników ZAKOŃCZONEGO I POPRAWNIE PRZEPROWADZONEGO GŁOSOWANIA. Nie było żadnych regulaminowych przesłanek, by tych wyników nie podać. Była tylko jedna przesłanka, której nie ma w żadnych regulaminach – Prezes wstał i tak zadecydował, a Witkowa spełniła jego wolę.
  Niesamowite i straszne zarazem, że ta na pozór sympatyczna kobieta, jest tak wytrawnym i bezwględnym graczem. Gdy zrozumiała, co się wydarzyło, nawet przez chwilę nie straciła zimnej krwi, od razu stwierdziła, że tych wyników nie poda.
  Szczególnie my, nowi posłowie czujemy taki straszny zawód i wątpliwości czy jako opozycja nie zawiedliśmy? Co mogliśmy zrobić więcej? Może jakbym nie była posłanką tylko tydzień ale rok, to miałabym więcej odwagi, by wedrzeć się za to Prezydium sejmowe i zobaczyć te wyniki na żywo, zrobić zdjęcie. Może stać tak długo koło niej, aż by uległa. Chwilę później jeden z posłów puszcza nam to słynne już dziś nagranie z głosem z PIS-u: „Trzeba anulować, bo przegramy”. Pojawia się nadzieja, ale nawet taki dowód ich nie ruszył.
  Pytamy się między sobą, co widzi dokładnie marszałek, niektórzy mówią, że tylko zalogowane karty, a niektórzy, że widzi wszystko, każdy głos. Po fakcie stwierdzam, że przecież to nie jest wiedza tajemna, jesteśmy częścią formacji, która miała swoich marszałków, wystarczyłoby zadzwonić do pana Komorowskiego i spytać .”Bronek, co dokładnie widzi marszałek?” Oświeca mnie, że nawet Małgosia Kidawa to wie, bo też chwile była marszałkinią. Czyli mamy tę wiedzę, a jej nie wykorzystaliśmy…
  Naiwnie jeszcze pytam starszych stażem posłów, jak tak można, a oni na to: „Nie mamy pani płaszcza i co nam pani zrobi?” Też czują tę bezradność.
  Stała się rzecz bez precedensu, PIS przekroczył kolejną granice wg słynnego powiedzenia „Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy”. Od dzisiejszej nocy będą mogli fałszować każde kolejne głosowanie, w którym nie będą mieć większości.
  Ten przestępczy proceder będą powtarzać, bo poczuli, że się sprawdził.
  Jak mamy ich zatrzymać? Jak obronić przed nimi Was, moich wyborców i Wolną Polskę?

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 235. GajowyM.
  24 listopada o godz. 12:01
  @tejot

  Mój znajomy torakochirurg w stanie Maine lata co roku własnym samolotem na Alaskę, aby zapolować na karibu. Jego córka już w wieku 16 lat zdobyła licencję pilota.
  Tak, wybitni chirurdzy i inni specjaliści zarabiają stosownie do swojej wybitności i stanowiska.

  Mój komentarz
  To są dwie różne sprawy.
  Prof. Grodzki gada w stylu, który może być odbierany przez znaczną część elektoratu jako „mnie, nam to się należy”.
  Elektorat i jego reakcje, to problem polityczny. Polityk powinien przewiedzieć też takie reakcje – patrz kurde na tego profesorka, nakradł się, a teraz pcha się do polityki, żeby mieć więcej, bo im się należy. A ja wczoraj chodziłem się zarejestrować i zapisali mnie na 2021 rok.

  Zachowania elektoratu, skłonności do poparcia jakiejś kandydatury są logiczne, ale tylko z punktu widzenia socjologii i socjotechniki.
  Do kształtowania tych zachowań przyczyniają się rożne elementy, których związek z teorią ustroju państwa, demokracji i prawa jest dość luźny, jak np. nieufność do usytuowanych wyżej, podejrzliwość względem zarabiających więcej, poczucie sprawiedliwości kształtowane emocjami, stereotypami, fejkowa propaganda przeciwników politycznych, itd.

  W Umęczonej elementy te są bardzo czynne w społeczeństwie. Nie należy szarpać za struny, które zabrzmią jak w telewizyjnych teleturniejach. Gdy zawodnik błędnie odpowiada na pytanie, rozlega się takie – uuuuuu.
  Pzdr, TJ

 236. PAD na trybunie w Wiśle i wypadek Piotra Żyły. Tym razem naszym skoczkom nie poszło

 237. Niepokoi mnie jedno .
  Jezeli relacja pani Jachiry jest prawda , dlaczego opozycja czuje bezradność.?!
  ”Bronek, co dokładnie widzi marszałek?”
  Dlaczego trzeba dzwonic do”Bronka ” ? Co to jest za „countryside and house ” ??

 238. Upad. Ktoś tam jest Jonaszem. Tak sobie myślę na ludowo,że ktoś za tym stoi…pewnie Putin włączył wentylatory…

 239. dlaczego opozycja czuje bezradność.?!

  Nie mam twojego płaszcza i spie*** pan, bo psami poszczuje ?! Albo nie poszczuje ?!

 240. stasieku

  Trudno mi wypowiadać się na temat, który podjąłeś bo nie słyszałem audycji. A to z tego powodu, że w ramach publicystyki politycznej preferuję „czytane” aniżeli „gadane” czy „oglądane”. Tak więc będę się mógł odnieść konkretnie do wywiadu jeśli TOK FM zamieści z niego pisemną relację – co się im zdarza.

  Trudno też powiedzieć, że „lubię” red Sroczyńskiego. Raczej go cenię za wywiady zamieszczane w prasie. W tym przypadku cenię go za to, że umiejętnie podpuszczając daje swobodnie wygadać się swym rozmówcom – co nie zawsze im wychodzi na dobre.

  Red Sroczyńskiemu płaci Agora, bo zarówno radio TOK FM jak i portal gazeta.pl do niej należa.
  W tym przypadku jestem przekonany, że Agora kieruje się głównie wzgledami biznesowymi, bo zależy jej na tzw „segmencie” odbiorców, który sięga po jej media między innymi dla red Sroczyńskiego. Za nim stoi tzw „klikalność” czy „słuchalność”.
  Mam wrażenie, że Agora dobrze wie co robi, czuje zmieniające sie tendencje polityczne, które w jej przypadku mają przecież wymiar rynkowy.

  Co do prof Grodzkiego … .
  Jest politykiem więc to do niego należy wybór o jakie grupy społeczne ma zabiegać – równiez przez aktywność w mediach. Rozumiem, że jest debiutantem w polityce krajowej ale tu pomocą powinni być dla niego doradcy.

 241. @@@gajowy,tejot, jobrave, no i pan Mieczysław
  Też mi się podobają wasze interpretacje zamachu. Ale nie obawiacie sie, że podsuwacie pomysly Rossiemu i ten zacznie je uzywać jak swoje?
  A co z trotylem Gmyza ? Podobno był taki w proszku. Podkomisja nie jest pewne czy w proszku czy w kawałkach, jak mydło.Ale w jakim stanie by był albo nie był, to ta niejasność stanu trotylu daje dużo do myślenia. Dlaczego tego nie wyjaśniono, dlaczego w ogóle o tym się nie mówi. Cui bono jakby zapytał nasz kochany wiesio?

 242. W Wiśle nie było dobrych warunków do skakania. Mało śniegu, zmrożona nawierzchnia na zeskoku, zmienny wiatr, luki w powietrzu. Piotr Żyła szorował twarzą po lodzie, ale zdaniem Małysza nic poważniejszego mu się nie stało. Kamil Stoch ostatecznie trzeci.
  Dziennikarz zapytał: kto ostatecznie może być najbardziej niezadowolony z wyniku?
  Dziwne pytanie. Co na tkie pytanie odpowiedziałby Piotr Żyła?
  PAD wręcza nagrodę zwycięscy i to on z pewnością jest zadowolony. Hymn norweski

 243. W Wiśle nie było bezpiecznych warunków…W Smoleńsku też…Tak sobie myślę,że komercja i polityka lubią igrzyska…

 244. @stasieku
  Sroczyński i jego pupil Zandberg oraz Woś to ekonomiczne półgłówki. Ich zupelnie nie zajmuje problem, skąd wziąć pieniądze. Że pieniądze, jak słusznie zauważyli Szwajcarzy odmawiając w referendum darmowej kasy, muszą byc wypracowane, mieć pokrycie.
  A co to ich obchodzi skąd. Maja być i trzeba rozdać tym, którym sie należy.
  Jakieś prawa ekonomiczne, to przeciez sa tylko w naszych głowach, tak samo jak praworządność. Kiedy w samochodzie będzie coraz mniej paliwa, to tego paliwa zabraknie tylko w naszych głowach. Im przykład z Wenezuela nic nie mówi.
  Ta bolszewia, czyli nie liczenie się z ekonomią, bardzo zbliża tych lewaków do pisu. Woś już od dawna wychwala pis i jego prospołeczna politykę.
  Zanderg był szkodnikiem, to on swoim populizmem doprowadził do tego, że lewica nie dostała się w 2015 roku do Sejmu i przyczynił się do zwycięstwa pisu.
  Ten pięknoduch jest równie wielkim szkodnikiem jak Kaczyński. Tyle, że Kaczyński świadomie niszczy Polske, a te niedouczone cymbały nie maja żadnej swiadomości własnego szkodnictwa.

 245. ls42
  „Luki w powietrzu ” Bm to nie moj „bisnes” ale tak ogolnie , caloksztaltowo napiszmy .. czy wszyscy w domu (?)

 246. Ludzie mówią,że skoki są nudne bo górale lubią „trupy” szczególnie na weselach. Tak sobie myślę może organizować skoki biesiadne.

 247. @ls42 oraz inni

  Ja wyczytałem ( może niedbale ), że elektroniczny system głosowania w Sejmie jest nowy.

  Przypomina mi ta sytuacja stary żart z siwą brodą:
  Lepiej by było, gdyby socjalizm wymyślili robotnicy, a nie jajogłowi przy kawie.

  O socjalizmie to ja potrafię mówić i pisać bardzo ślicznie.
  Ale obijam się o pytanie:
  Ile i kto za to ci płaci i dlaczego tak dużo?

  Poza pieniędzmi jest jeszcze coś co nie tak jak one jest racjonalne.
  A mianowicie: narkotyzujące cudze gadanie.
  Co i wysoko opłacane i cynicznie realizowane czyni @Mauro Rossi.

  Jest coś ponad pieniądze i ponad twórczość bogów silniejsze: racja

  Siedziały kilka lat w więzieniu w jednej celi i je dziś wypuszczono.
  I przed bramą więzienia już drugą godzinę obie chcą mieć ostatnie zdanie.

 248. jakub01
  24 listopada o godz. 0:02

  Ależ on wcale nie napisał ze człowiekiem kieruje wolna wola , a jedynie, że wierzy, że danie wolnej woli człowieka uszczęśliwiło itd
  Można sięgnąć do źródła i znaleźć, że dogmatem dla chrześcijan jest to, że Bóg stworzył ziemię i nadał jej swoje prawa i w związku z tym nie musi interweniować.
  Można też znaleźć „Katechizmie Kościoła Katolickiego – człowiek ma wolną wolę i że Bóg w żaden sposób, ani bezpośrednio, ani pośrednio, nie jest przyczyną zła”
  Jest jasne że gdyby Bóg interweniował w sprawy ludzkie to dogmat podstawowy byłby fałszywy.
  Jahwe jest Bogiem żydów i nikogo więcej (tak sobie to wymyślili).
  Bóg największej religii świata (Chrześcijaństwo 33,43%) nie ma nic wspólnego z Jahwe.
  Jak każda religia chrześcijaństwo też jest interpretowana przez swych nauczycieli (i właśnie oni narobili wiele zła wykorzystując wiarę pod siebie) Niemniej fundamenty są względnie jasne
  (tam praktycznie nie ma nic o seksie)
  Właściwie cały spór ateistów z Wierzącymi dotyczy powstania świata. Wierzący twierdzą , że stworzył go Bóg , a ateiści wierzą, że powstał samorzutnie.
  Wierzyć – przyjmować coś za prawdę;
  Zarówno jedni jak i drudzy nie udowodnili swej tezy do dziś

 249. @dam100
  24 listopada o godz. 12:28
  @
  Relacja Klaudii Jachiry:
  (…)
  „Od dzisiejszej nocy będą mogli fałszować każde kolejne głosowanie, w którym nie będą mieć większości.
  Ten przestępczy proceder będą powtarzać, bo poczuli, że się sprawdził.
  Jak mamy ich zatrzymać? Jak obronić przed nimi Was, moich wyborców i Wolną Polskę?”
  …………………
  Jak?
  Ano tak, ogłosić obywatelskie nieposłuszeństwo i jak w czasach pierwszej solidarności
  zastrajkować, oflagować się tak przed sejmem, czyli miejscem pracy, jak i w sejmie w miejscu pracy. Tak jak w latach 80 tych strajkować aż do skutku.
  Sejm nie może być festiwalem łamania konstytucji i prawa przez obóz rządzący. Cały czas trzeba z trybuny sejmowej przywoływać przykłady łamania prawa i nawoływać do ustąpienia obecnej władzy, która pełni ją w sposób kryminalny. Z trybuny sejmowej i w śr. masowego przekazu, prowadzić nieustannie napiętnowanie łamania prawa przez PiS i prezydenta i wzywać społeczeństwo do codziennych powszechnych demonstracji.
  Tak jak w latach 80 tych strajkować do upadłego, tylko poprzez czynny opór można spowodować obalenie obecnej kryminalnej władzy. Ofiary, jeśli będą, są konieczne w takiej sytuacji, podobnie jak w czasie PRL. Nie ma to tamto, liczenie na opamiętanie się obecnej władzy graniczy z naiwnością. ŻADNE WYBORY JUŻ NIC NIE ZMIENIĄ.
  Przypomnę co mówił J. Kuroń o tamtych czasach:
  „Solidarność była jak pociąg pospieszny kursujący poza rozkładem jazdy.”
  Zobaczymy, jak w takim układzie zachowa się Kościół, będzie to wskazówką jakie trzeba poczynić modyfikacje konkordatowe.

 250. Optymatyk
  24 listopada o godz. 14:38
  Zobaczymy, jak w takim układzie zachowa się Kościół, będzie to wskazówką jakie trzeba poczynić modyfikacje konkordatowe.

  Społeczna sytuacja dzisiaj jest inna niż w latach 70/80. Komu tam w głowie polityczne strajki. Brak ideowych działaczy, młodzi spłacają mieszkanie, mają paszport w szufladzie i wpojony egoizm w posagu.
  Kościół będzie się zachowywał tak samo, aż sam zatonie we własnym szambie. Tylko to potrwa ze 20 lat.

 251. @Bar Norte
  Pisząc, że Marszałek Tomasz Grodzki jest dla mnie „dobrem narodowym”, użyłem cudzysłowu, aby osłabić patos zwrotu.
  Było to moje szczere wyznanie, jestem po raz któryś oczarowany wszystkim, co widzę/słyszę/czytam w wykonaniu Marszałka.
  Wydaje mi się, że TG nie potrzebuje żadnych doradców i nie zgadzam się, że jest debiutantem w polityce krajowej.

  Piszesz: ”Rozumiem, że jest debiutantem w polityce krajowej ale tu pomocą powinni być dla niego doradcy.”

  Obyśmy mieli takich debiutantów.
  Pozdr

 252. Dzisiaj suweren w ramach 500+ dostał michę ryżu i przyjął mentalność bez obrazy Koreańczyka Płn. Tak sobie myślę,że Gdańskie 21 Postulatów to była polityczna zaliczka. Ale elity dalej mają szkocką mentalność i dalej kombinują z równym podziałem nędzy do kolejnego zrywu. Ale to już nie będzie rewolucja społeczna z wezwaniem na barykady. Dzięki prywatyzacji i przesunięciu do samorządów wielu elementów polityki społecznej…a tam w zasadzie nasi…

 253. Spory ideologiczne na politycznym blogu z mojego punktu siedzenia są zupełnie niezrozumiałe, bowiem narzekanie na taką czy inną rolę kościoła w Polsce jest z natury rzeczy ułomne biorąc pod uwagę fundament na którym książę Mieszko zbudował podwaliny państwa. Od tamtych czasów kościół w Polsce, podobnie jak w całej Europie Zachodniej, ale nie tylko, pomagał władcom utrzymywać porządek, pełnił zarazem funkcję administracyjną i w jakiejś mierze dyplomatyczną. Równocześnie jednoczył poddanych wobec pewnej judaistycznej idei.
  Powstały w ramach tej idei przepiękne obiekty sakralne, wybitne dzieła sztuki, wspaniała literatura i obrazy. Miłosierny Samarytanin jest stale przykładem godnego postępowania wobec zranionego człowieka.
  Opowieści biblijne i Nowy Testament przekazują wiele przydatnych sposobów zastosowania aby uniknąć wszelakich trapiących ludzi nieszczęść.
  Główną rolę widzę w jednoczeniu się mieszkańców, pięknych obrzędach i języku ojczystym, którym posługują się wierni. W tyglu różnych grup społecznych tych wartości należy się trzymać, ale każdy ma swój rozum i niech się trzyma kogo chce, przymusu nie ma

 254. @Lewy, 13:51
  Niesprawiedliwie oceniasz Adriana Z. Jego pomysł, aby kilka miliardów ze zniesienia 30krotności przeznaczyć na podniesienie płacy minimalnej do 1 600 zł podobno się bilansuje.

  Masz rację, że ‘trochę’ przez Adriana, SLD+Palikot poszli się j…ć w 2015, ale w tym jest niezamierzona wina Adriana, a raczej niefart wyborczy i głupota ludzi, którzy nie byli w stanie wybrać opcji 5% progu.
  Wtedy był dobry w debacie i teraz wszyscy go chwalą.
  Znasz moje poglądy, jestem liberałem gospodarczym całe życie, ale wolę głos Lewicy niż głos narodowej lewicy Jarka.

  Adrian się przyda w wyborach prezydenckich, trochę odbierze Anżejowi w I turze.
  A w II? Zobaczymy.
  PS
  Określenie „niedouczone cymbały” to chyba chwyt retoryczny.

 255. @maciek g.
  „Bóg największej religii świata (Chrześcijaństwo 33,43%) nie ma nic wspólnego z Jahwe.”
  Kpisz czy o droge pytasz? Stary testament jest wspolny dla chrzescijan i Zydow. Co prawda chrzescijanie odzegnuja sie od absurow w nim zawartych ale mizernie to wychodzi. Wszak mit o Adamie i Ewie takze jest w chrzescijanstwie uznawany za fakt, mit o Noem czy 10 przykazaniach itp. Chrystus uniewaznil stary testament? Niektorzy traktuja biblie jak ciasto wybierajac z niej rodzynki, ktore pasuja im do wspolczesnych interpretacji a odrzucajac to co niewygodne. To, ze chrzescijanstwo oglupia najwiecej ludzi wrazenia na mnie nie robi.
  „Właściwie cały spór ateistów z Wierzącymi dotyczy powstania świata. Wierzący twierdzą , że stworzył go Bóg , a ateiści wierzą, że powstał samorzutnie.
  Wierzyć – przyjmować coś za prawdę;
  Zarówno jedni jak i drudzy nie udowodnili swej tezy do dziś”
  Doprawdy? Ewolucja, grawitacja etc. to „nie udowodnione teorie”? Takie stawianie sprawy wlasciwie konczy te rozmowe. Pozdr.
  https://www.youtube.com/watch?v=YIqWFjXcLwI

 256. „””Stała się rzecz bez precedensu, PIS przekroczył kolejną granice wg słynnego powiedzenia „Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy” ” można im przypomnieć jak skończyli ci mówcy !!

 257. PP Tomasz Grodzki i Jacek Jaśkowiak
  to ludzie o bezcennej „świeżości” w tych, dramatycznych próbach wyborczych.

  Nie mam przekonania, że płeć M K-B jest większym atutem, niż świeżość JJ.

  Profesorowi próba wyszła i na razie nie zawodzi.
  Zamierzam ‘to keep my fingers crossed’ za obu moich Ulubieńców politycznych, nie patrząc, kto ich wspiera i jakim autem jeżdżą.
  Ament

 258. Przy niedzieli, warto wspomnieć że nasza CDU/CSU wprowadziła i to właśnie niemieckie rozwiązanie – nieczynny w szabas handel. Oczywiście posunięcie oprotestowane przez totalnych, bo nie przez symetrystów. W Izraelu handel zamiera od popołudnia w piątek do sobotniego wieczoru, i bardzo dobrze.

 259. Proroczo pisałem o mentalności współczesnych zniewolonych przez telefony przenośne ( pol: komórki ) powodujące że jedna ręka lub jeden bark jest zawsze zajęty nawet w toalecie.

  Określałem te postaci jako ukształtowane przez Mariana Falskiego:
  Pstryk! I światło!

  Teraz decyzja na Tak lub Nie w głosowaniu sejmowym wymaga naciśnięcia dwóch przycisków: każdy odrębnie i we właściwej kolejności.

  To przełamuje granice honoru, także honoru posła Prawa i Sprawiedliwości.

  Pani Marszałek mówiła długo i mętnie o metodzie głosowania, podobnie jak samozachwytujący się staruszek guzdra.

  – Czy rzeczywiście chcesz zamazać wszystkie pliki na swoim dysku systemowym?

  – Tak.

  Nie będzie mi żaden nerdowy oszołom przełamywał granic mej wolności oraz zniewalać raniąc daną przez Najwyższego wolną wolę!

  Niech się chamstwo chamstwem odciska!
  Tak każe mi przyzwoitość i szacunek dla rodu ludzkiego
  oraz dbanie o jego dobro!
  Tak mi Marksie i Trocki dopomóż!

 260. Tak więc widzimy podobny ethos w trzech wielkich społeczeństwach

 261. @ Maciek g
  A co do wolnej woli, to dezerter wyrazil sie jasno – „bog obdarzyl czlowieka wolna wola i dzieki niej mozemy decydowac o sobie”. Otoz dla mnie to nonsens. Juz chocby dlatego, ze nie moge mowic o swobodzie wyboru dzieki temu czym ktos mnie obdarzyl czyniac swoim niewolnikiem wlasnie.No a co do zafiksowania na sprawach seksu, a generalnie traktowania kobiet w ogole przez religie monoteistyczne to wiadomo jak sa potraktowane.
  https://www.youtube.com/watch?v=lM_gi_2jzPo

 262. ps.”Ależ on wcale nie napisał ze człowiekiem kieruje wolna wola , a jedynie, że wierzy, że danie wolnej woli człowieka uszczęśliwiło itd”
  Jak moze wolna wola „uszczesliwic czlowieka” skoro nic z nia zrobic nie moze? Jest mu do niczego niepotrzebna? Dezerter z pewnoscia czegos takiego nie mial na mysli.

 263. PO przez 8 lat rządów nawet szabasu nie zechciała wprowadzić, jedna ustawa, w swoim bezwładzie…

 264. Duskurs publiczny w Polsce się zacieśnia

  Zielona wyspa i ciepła woda w kranie na śmietniku historii nie od dziś, dobra zmiana i banasiowa republika ledwo się trzyma, idzie państwo dobrobytu. Dyskusja skupia się, czym jest państwo dobrobytu. O tym jak je osiągnąć nie wiadomo, można się tylko domyślać. Prezes Kaczorek rzucił hasło, złotousty Adrian podjął wyzwanie. Szkoda, że nie zrobił tego cztery lata temu, gdy była jeszcze forsa. Niestety ludowi dobroczyńcy Lewicy niestety dali się wyprzedzić.

 265. Macie Państwo okazję zobaczyć po raz pierwszy w Polsce EUROWIZJĘ JUNIOR.
  Tych młodych artystów nie można pominąć.
  Transmisja w TVP1 właśnie się rozpoczęła

 266. teo
  22 listopada o godz. 22:08
  Z mojego rozeznania i owszem wracają ale głównie ci co i tak mieli w planie wrócić i ci co się tutaj nie odnaleźli.Wbrew obiegowym opiniom życie w UK wcale nie jest takie proste.,żeby dojść do czegoś trzeba się naprawdę przyłożyć.Brexit był jedynie impulsem dla nich.

 267. Matka Boska dała nam papieża Polaka i tego prezydenta – mówi mieszkaniec Kazimierzy Wielkiej, woj. świętokrzyskie

  Już raz tak mówiono, z ambon i na drobach polnych i ulicach. W 1995 roku, tym prezydentem z boskiego nadania był Lech Wałęsa. Co będzie w 2020, co to będzie?

  W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Proszowicach wita go prawie tysiąc osób. Są koła gospodyń wiejskich i orkiestra dęta. Repertuar wojskowy. Dzieci śpiewają powstańcze piosenki.

  Prezydent znów im dziękuje: – Rzadko mi się zdarza, żebym słyszał tak pięknie odśpiewany hymn. Widać po tym „Mazurku Dąbrowskiego” tradycję, która za wami stoi. Z tej ziemi wychodzili rolnicy, którzy w trudnych czasach potrafili powiedzieć władzy „nie!”, którzy nie chcieli oddać swojej ziemi pod kolektywizację, którzy zawsze stali przy Bogu, przy ojczyźnie, którzy należeli do Solidarności Rolników Indywidualnych, którzy w najgorszych czasach, w najgorszych sytuacjach, trzymali gardę. I w końcu udało im się osiągnąć wolną, suwerenną i niepodległą Polskę.

  – Pięknie do nas mówi, jakby czytał z kartki – zachwyca się kobieta w średnim wieku.

 268. „Do końca tego roku miało być radosne świętowanie 70-lecia Nowej Huty, rocznicy rozpoczęcia budowy największego w Polsce kombinatu metalurgicznego i miasta dla pracujących w nim hutników. Przez całe lata gigantyczna huta była żywicielką tego miasta, finansowała obiekty kulturalne, sportowe i rekreacyjne, wspomagała służbę zdrowia, fundowała stypendia dla twórców. W latach 70. w Hucie im. Lenina pracowało 40 tys. osób, prawie w każdej rodzinie był hutnik lub budowlaniec. Za tydzień pracę w hucie straci kolejne 1,2 tys. osób, pozostanie ok. 1,8 tys. Zamiast świętowania są łzy.”-onet.pl

  Czy globalni macherzy czekali do zwycięskich wyborów przez kompradorów z PiS ?

 269. stasieku

  TOK FM zamieściło obszerne sprawozdanie z wywiadu, który profesor Grodzki udzielił red Sroczyńskiemu.
  Na podstawie dwukrotnej lektury muszę powiedzieć, że profesor Grodzki sobie dobrze poradził. Nie mam uwag co do jego odpowiedzi na zadane pytania – w tym mniej dla rozmówcy wygodne.
  Relację przeczytałem z ciekawością, bo rozmowa jak rozumiem była ozywiona, zadziorna i odbiegająca od koturnowatosci czyli w sam raz dla tzw „segmentu” politycznego rynku medialnego do którego trafia przekaz red Sroczyńskiego.

  W relacji pisemnej nie ma odniesienia do politycznych wzorców osobowych profesora Grockiego czyli postaci Reagana i Thatcher o których ponoć mówił – podnoszą to krytycznie w mediach społecznościowych. Jesli to podniósł to niepotrzebnie bo akurat na słuchaczy red Sroczyńskiego owe postacie działają jak czerwona płachta na byka. I tu jest rola doradców, którzy powinni uprzedzić go by takich odniesień unikał – jesli oczywiście zależy mu na tym „segmencie” elektoratu.

  Zresztą przeczytaj relację i sam oceń:

  http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,25442971,marszalek-grodzki-nie-wyklucza-ze-w-senacie-pojawi-sie-wniosek.html

 270. 16:19

  Platforma porzucając swój stary Thatcherowski, Reaganowski neoliberalny ethos być może staje się zbędna na scenie politycznej i poza tym ułatwia wzrost znaczenia Konfederacji w Kraju.

 271. Przy okazji EUROWIZJI JUNIOR na ekranie telewizora widzimy miasta i obiekty położone na Śląsku. Bardzo ładnie odnowione, kolorowe budynki, piękne zabytkowe obiekty i zielone parki, rzeki, jeziora i wzgórza. Warto spojrzeć na ten polski krajobraz i posłuchać piosenek z całej Europy

 272. A Pambuk dał nam Madkieboskie a Madkaboska dała nam Pana Jezusa bu gu urudziła w Byntlejim żyby Świenta Bużegonarudzenia byli żyby Katuliki si mogli cieszyć w zimie jak zimnu jest na polu a tak bynajmiej w domu ciepło je i jedzyni dobre i pumarajczy i szynka i pierogi jaki scesz. A Madkaboska jeszczy nam Pana Kaczyjska dała.

 273. @16:41

  Prezes Kaczyński, mąż stanu, w odróżnieniu, zawsze i jakże skutecznie chronił Kraj przed wzrostem znaczenia radykalnych sił populistycznych…

 274. Musicie sobie zdać sprawę dyskutanci że egzystujecie tu w enklawie sklerotycznej – bez owijania w bawełnę –
  która dawno straciła moc zwyciężania wyborów w Kraju?

 275. ps. zwyciężania w wyborach powinienem napisać, ostatnio tak piszą w mediach okropnie jak ja napisałem

 276. @jakub01
  24 listopada o godz. 15:28

  Bogiem katolików jest Żyd, który nie jest bogiem Żydów. Czy tylko schorowana wyobraźnia jest w stanie wymyślić coś podobnego? No tylko.
  Chrześcijaństwo jest religią narzuconą światu za pomocą ognia i miecza, podobnie islam, choć w mniejszym stopniu. Zresztą, wszystkie te religie wywodzą się ze wspólnego pnia judaizmu a ten, jest zlepkiem/kompilacją wcześniejszych wierzeń Bliskiego Wschodu.

 277. teo
  24 listopada o godz. 16:16
  Matka Boska dała nam papieża Polaka i tego prezydenta – mówi mieszkaniec Kazimierzy Wielkiej, woj. świętokrzyskie
  Już raz tak mówiono, z ambon i na drobach polnych i ulicach. W 1995 roku, tym prezydentem z boskiego nadania był Lech Wałęsa. Co będzie w 2020, co to będzie?
  W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Proszowicach wita go prawie tysiąc osób. Są koła gospodyń wiejskich i orkiestra dęta. Repertuar wojskowy. Dzieci śpiewają powstańcze piosenki.

  Mój komentarz
  Ciekawe, dlaczego i dzieci śpiewają dla prezydenta powstańcze piosenki. Czy prezydent szykuje nowe powstanie, czy może piosenki są śpiewane na okoliczność powstania z kolan?
  Pzdr, TJ

 278. ŻORY. Muzeum OGNIA
  Bardzo ładny ten Śląsk
  Staram się zwrócić uwagę na młodzież, ale tu tylko stare zamiłowania, to powiem tak; Polacy przyjmują co chcą i odrzucają każdą ideologię, która im się przestaje podobać.
  Ta niezależność od obcych to chyba dobra i pożądana ludzka cecha

 279. I mean forum senioralne nie wiadomo dlaczego, bo Autor wydaje mi się przyciągałby młodsze umysły bez tej sklerotycznej warty tutaj…

 280. @adam100
  24 listopada o godz. 14:54
  Szanowny Adamie, to trzeba przyjąć do wiadomości, że nie zmieni się nic. W każdym razie, bardzo niewiele, takie tam kosmetyczne przypudrowania. A refeudalizacja stosunków społecznych postępuje, to jedyny zauważalny „postęp” w skali kraju.
  Całość władzy w kraju z tylnego siedzenia sprawuje Kościół kat., przy pomocy rządu, sejmu i prezydenta. Czyli „cała władza w ręce rad”…kościelnych. Za tej kadencji cały ten system spetryfikuje się i będzie nie do ruszenia, bez rewolucji.

 281. Znowu pojawił się pisowski czyściciel i gumkuje treści o chamstwie w przestrzeni publicznej nad Wisłą za rządów katolickich obalaczy tzw.komuny. Tak sobie myślę,że to nie jest przyzwoity odruch. Od katolika wymagaj więcej…skoro to dziecko Boga i na jego podobieństwo…

 282. @BN, @Stasieku opamiętajcie się, zacznijcie coś pisać ludzkim językiem, żebym mógł zrozumieć. Jest takie powiedzenie: „dobrze gada, dać mu wódki”. I ja bym mu dał, bo chciałbym wiedzieć, czego na trzeźwo nawet na torturach nie powie.
  On jest fajnym gościem dla kilku procent wyborców i to jest w porządku. Jestem zwolennikiem jak najszerszej reprezentacji w parlamencie i rządów dużych koalicji. Kto powiedział, że kraj może być dobrze rządzony tylko przy ograniczonej ilości partii w parlamencie i rządzie? Po co komu 4 lata rządów tej samej partii? Im dalej, tym decyzje bardziej aroganckie.
  Podziwiacie Grodzkiego i ja się nie dziwię, bo po takiej dawce chamstwa i arogancji byłych marszałków, profesor wypada nadzwyczaj korzystnie. Ale to przecież tylko kindersztuba.

 283. Breaking news!
  Michael Bloomberg powalczy z Pomarańczowym!

 284. @ls42
  24 listopada o godz. 16:41
  Właśnie też oglądam i słucham. Jak na razie przedstawicielka Hiszpanii zrobiła na mnie niesamowite wrażenie swoimi wokalnymi możliwościami, w górnych rejestrach.

 285. @BWTB
  Czego nie rozumiesz z naszej wymiany myśli, przyjacielu blogowy?
  Śmiało.

 286. Nowa jakość w polityce polskiej

  Gościłem u Passenta jako słuchacz (z Polski K) i nieco ziewałem – najlepsza była pani red. Siedlecka. Teraz jestem w trakcie wywiadu red. Sroczyńskiego z marszałkiem Senatu prof. Grodzkim.

  Po prostu, politycy niezawodowi dostali głos i wpływa, notabene z nadania zawodowca Schetyna. I to jest dobre. „Verba volant exempla trahunt” – powiedział Pan chirurg od przeszczepów ze Szczecina. Hamował, wręcz zaskakiwał napierającego redaktora …

 287. Red. Sroczyński jest – jak wiadomo – aktywistą-symetrystą, przepycha swoje poglądy zamiast słuchać opinii osoby też zorientowanej, przerywa mu, kontrargumentuje z pozycji lewicowych zamiast zrozumieć poglądy „umiarkowanego liberała” w sensie gospodarczym. Przerwał mu w środku zdania i czekam aż pozwoli kontynuuować … nie, nie pozwala, zadaje nowe pytanie. …….

 288. Roksana Węgiel w wielkim przeboju którym wygrała ubiegłoroczny konkurs Eurowizji Junior
  Piękny konkurs
  Kiedyś przeniosę w Kosmos radość bycia Polakiem bez granic, bycia otwartym obywatelem tego Świata

 289. Teraz o elastyczności nagradzania pielęgniarek i tzw. śmieciówkach … „pogląd p. Zandberga jest lewicowy”, „Pan kompletnie myli …”, mówi prof. marszałek, a red. S. zagubiony. Och, ogarnął się wchodząc w lewicowe narracje, że się tak wyrażę.
  Prof. chirurg zna się na prawie pracy, na co red. S. nazywa go uprzejmie „hardcore’owym liberałem”. Niezła konfrontacja. Hardcore’owego liberała z namiętnym lewicowcem.

 290. BWTB

  A co niejasno napisałem?

  Wyraźnie podkreśliłem, że marszałek Grodzki zgrabnie wybrnął z trudnych dla siebie pytań – oczywiście piszę na podstawie relacji pisemnej z wywiadu.

  Z niewygodnego pytania o „śmieciówki” pielegniarek wręcz wzorcowo, jak wynika z zapisu rozmowy.

  Natomiast z tego, że jest umownie ujmując „fajnym gościem dla kilku procent* wyborców” Grodzki doskonale sobie zdaje sprawę. Tylko po to w niedzielny ranek poszedł rozmawiać ze Sroczyńskim by zawalczyć o jakieś dodatkowe procenty.
  I za to otwarcie ma u mnie plusa.

  *Tu przesadziłeś. Co prawda nie ma badań na ten temat ale moim zdaniem poparcie ma większe niż kilka procent. Choć oczywiście nie na tyle większe by mogło cokolwiek zmienić w sytuacji politycznej.

 291. … i nie poznałem drugiej części myśli prof. marszałka, ale nie to jest istotne. Grodzki nie zadeklarował się jako zwolennik progresji PIT. Hm, szkoda.

  Niemniej, która partia ma taki potencjał intelektualny i moralny, o patriotycznym szkoda gadać, jak Platforma Obywatelska. SLD? PSL? Razem? Wiosna? Kukiz? Konfederacja? …. nie żartujmy. Oczywiście przemeblowana Platforma, odrestaurowana stopniowo. Tyle moich wrażeń z wywiadu/dyskusji Sroczyński – Grodzki.
  THE END.

 292. Kidawa PO wygrywa wyłącznie w grupie 70 lat + (w pozostałych Duda, najbardziej w dzieciatej chyba grupie 40-49) i to nie jest przypadek: ostatnie 15 lat w Kraju to ostatnie kształtowanie kory mózgowej dla pokolenia 70-latków, które przed odejściem chciałoby – to naturalne – ujrzeć potwierdzenie swojej mądrości życiowej.

 293. Na tym forum jest absolutna nadreprezentacja pro-powskich 70latków, wydaje mi się że Redakcja z myślą o przyszłości zasłużonego tytułu (Rakowski, Urban etc.) marketingowo dobrze by by zrobiła dając prenumeratę za parę złotych studentom, inaczej to padnie.

 294. @Optymatyk
  Dlatego nudzi mnie juz mocno rozmowa na temat religii stworzonej przez bliskowschodnich pastuchow baranow sprzed dwoch tysiecy lat. Nie pojmuje jak myslacy czlowiek moze w te brednie wierzyc. Na planie logiki to niemozliwe ale psychologii – jak najbardziej. Costam ludziom zalatwia. Nie trudno zreszta odgadnac co, wiec rozpisywac sie o tym nie ma sensu.
  Pozdr.

 295. „to przecież tylko kindersztuba”

  Oj, nie deprecjonowałbym kindersztuby w prowadzeniu rozmowy w tych schamiałych czasach „prof” Pawłowicz. To raz. Po drugie, Grodzki przedstawił silne argumenty. One się nie spodobały redaktorowi prowadzącemu, mogą nie podobać zagorzałym „sympatykom lewicy”. Ale one odzwierciedlają poglądy najbardziej produktywnej części narodu.

  Jak wy, wrażliwcy „z sercem po lewej stronie” chcecie podnieść wydatki na służbę zdrowa do 7,3 procent PKB, podwoić płace nauczycieli, poprawić płace budżetówki bez poparcia tej produktywnej części narodu? Nie będzie państwa dobrobytu bez wzrostu wydajności pracy, bez inwestycji, dobrej edukacji, porządnie uregulowanych podatków, czyli ….. zrozumienia argumentacji „umiarkowanego liberała”.

 296. 70-latkowie mają zadawnione odruchy cenzorskie z czasów PRL – widać?

 297. @maciek g
  Jeszcze jedno – wierzyc mozna w boga a nie w teorie ewolucji. Teoria w nauce to udowodniona teza. Ewolucja jest faktem a fakty sa bezsporne.

 298. Niestety kochani staruszkowie, ale demokracja jest w opałach, tak? Trzeba was wycenzurować, co doskonale zrozumiecie, i dać tu miejsce na wymianę myśli młodym Zandbergowcom.

 299. To nie jest – od 4 lat – czas na sklerotyków po 70-ce, gdy demokracja płonie! Prawda jakie proste?

 300. Chcę tu rozmawiać z młodymi od Zandberga, a nie ze staruszkami

 301. @BN i @Stasieku nie rozumiem tych zachwytów. Profesor z niczego nie wybrnął, wręcz przeciwnie, zabrnął. To właśnie napisałem we wpisie o porannej audycji. Na całe szczęście jest jeszcze „szalone lewactwo” w parlamencie i nie będzie łatwo pisiorom namalować jednego obrazka. Ale starczy do pomalowania platfusów.
  Dobra, zostawmy profesora, bo jeszcze ktoś pomyśli, że mu źle życzę.
  Piszą tu znawcy tematu o zarobkach lekarzy w Niemczech. No, fajna kasa, ale nikt jakoś nie napisał ile to podatku muszą odprowadzić z tego zarobku i jaki jest stosunek ich pensji do tych najniższych w RF. Mam tam trochę ziomali i coś niecoś wiem na temat. Nie tak dawno czytałem o lewackiej Szwecji i zarobkach lekarzy tamtejszych. Po lekturze zrozumiałem, że Polacy się tam pchać nie będą.
  Mam taki problem, który się nazywa określanie pułapów dochodów w solidarnych (nie mylić z Solidarnością) społecznościach. Jak to jest, że zawsze dyskutujemy o minimalnych dochodach, a nigdy o granicy górnych dochodów? Może ktoś wie dlaczego?
  Wrócę jeszcze do tematu. Muszę kończyć.
  Pozdrawiam

 302. @BWTB

  Lekarze w Niemczech płacą podatki jak wszyscy. I jeszcze im coś zostaje na zachętę, by pracować dobrze i nie umierać z przemęczenia na kolejnym dyżurze.

 303. @stasieku
  Zarzuciłeś mi „retorykę”, kiedy napisaem, że to są „ekonomiczne połgłówki”.
  Dobrze nie będę stosował takiej retoryki. Za to bez retoryki skopiowałem to co napisał @teo
  >Jak wy, wrażliwcy „z sercem po lewej stronie” chcecie podnieść wydatki na służbę zdrowa do 7,3 procent PKB, podwoić płace nauczycieli, poprawić płace budżetówki bez poparcia tej produktywnej części narodu? Nie będzie państwa dobrobytu bez wzrostu wydajności pracy, bez inwestycji, dobrej edukacji, porządnie uregulowanych podatków, czyli ….. zrozumienia argumentacji „umiarkowanego liberała”.
  Wież dlaczego mnie poniosło ? Bo te nonszalanckie propozyycje Zandberga, Sroczyńskiego i Wosia są taką receptą na sukces, jak ten o Którym Rabelais pisze w „Gargantua i Pantagruel”.
  Wojowniczy król Żólcik, postanowił napaść na sassiednie królestwo, więc kazał swoim generałom opracowć plan wygranej wojny. Generałowie przedstawili mu nastepujący plan; 1. Wygramy pierwszą bitwe 2. WYgramy druga bitwę 3. Wygramy wojnę.
  A w planie nic o ilości armat, muszkietów, strategii…i tym podobnych pierdołach.

  Co ja zrobię stasieku, że mnie zarozumiałe durnie w rodzaju Zandberga denerwują

 304. kooperatywaMondragon
  24 listopada o godz. 4:56

  1/ „Nadal Pan uważa, ze gaz amerykański może być tańszy od rosyjskiego” ?

  ― Oczywiście, dlatego że obrót LNG podlega takim samym prawom rynkowym jak ropa. Można kupować mając dłuższy kontrakt albo w transakcjach sportowych, jak właśnie ropę. W sytuacji gdy przez lata musimy brać od Gazpromu 10 mld metrów sześciennych gazu i jesteśmy podłączeni na sztywno rurami to kto dyktuje ceny, my czy oni? Teraz gaz rosyjski możemy brać jeśli będzie tani, ale nie musimy, czyli mamy nieporónanie lepsza pozycję przetargową.

  2/ „Czy zna Pan jakikolwiek produkt amerykanski tanszy od rosyjskiego” ?

  ― W ogóle nie znam żadnego rosyjskiego produktu, nie licząc surowców. O przepraszam, mam małe szklaneczki 0,2 ml, mogą być do wódki lub whisky. Fajne.

  „Chyba miał Pan zajęcia z logiki na studiach” ?

  ― Miałem, a Pan zajęcia z ekonomii rynkowej?

 305. satrustequi
  24 listopada o godz. 9:36

  „Delikatnie mówiąc, bo niedelikatnie to ten samolot nie powinien wystartować bo nikt w kokpicie nie miał wymaganych uprawnień”.

  Nie przesadzajmy, że gdyby w 35.Specpułku wszystkie papiery były w porządku do katastrofy by nie doszło. Przyczyna nie leżała w papierach i pieczątkach. Kpt. Protasiuk miał wymagane realne kwalifikacje, nawet posiadał uprawnienia instruktora pilotażu Tu-154. Trzeba pamiętać, że niemal wszystkie wypadki drogowe popełniają kierowcy mający świetnie udokumentowane uprawniania do kierowania pojazdem, redaktor Najsztub wyjątkiem.

 306. BWTB

  Marszałek Grodzki nie jest z lewicy wiec nie można oczekiwać od niego lewicowych pogladów. Dlatego w tych kilku komentarzach do jego pogladów się nie odnosiłem ani słowem.
  Natomiast podkreślałem jego pragmatyzm polityczny mający swój wyraz w wypowiedzi nawet na niewygodne dla niego pytania.
  Zresztą po przeczytaniu relacji z wywiadu zaczynam rozumieć czemu Lewica akurat jemu udzieliła poparcia gdy zabiegał z ramienia PO o funkcję marszałka. Choć nie ma co ukrywać, że ma do niego z racji deklaracji światopoglądowych dość zdystansowany stosunek.

  Polityka parlamentarna wymaga pewnej empatii i zdolności do zawierania kompromisów a ja zauważam, również na podstawie dzisiejszego wywiadu, takie cechy u Grodzkiego.

 307. Mauro

  Prawda, jeden członek załogi Air Force 1 miał.

  Jeśli chodzi o teorię nieinżynieryjną lecz polityczną zamachu to oczywiscie jak mowi Korwin – może polska strona, jak mowi Kaczorek – moze terroryzm po interwencji w Iraku, jak mowie ja – może jakiś wróg Putina.

  Tak czy inaczej badanie powinno byc solidne, a nie bylo.

 308. To wielki zaszczyt dla nas że PO już więcej nie będzie rządzić tym Krajem imho

 309. jobrave
  24 listopada o godz. 10:03

  „Bombę zamontowano w Samarze, tam gdzie tutkę serwisowano jakiś czas przed lotem smoleńskim. Bombę wniesiono na pokład tutki w Warszawie, w apteczce. Znakiem tego były dwie bomby. Po jakiego prącia dwie? Jedna nie wystarczy”?

  Próbujesz żartować, ale dowcipnym się nie jest tylko czasem bywa. Zauważyłem, że ty nie bywasz, a jedynie odreagowujesz jakieś wcześniejsze frustracje.

  Ale do rzeczy, jeśli zamach miał wyglądać nie na zamach (jedno wielkie bum z miejsca byłoby podejrzane), tylko na wypadek, to zamachowcy postąpili bardzo sprytnie. Seria małych eksplozji, które uszkodziły samolot i jedna większa tuż nad ziemią, umożliwiała likwidację wszystkich pasażerów i późniejsze mataczenie, czy wysuwania fantastycznych teorii, że załoga się zagapiła, była sterroryzowna przez prezydenta, zawadziła o brzozę etc. Sekwencyjne zniszczenie samolotu musiało być wcześniej przygotowane, podobnie jak to jest w przypadku controlled demolition.

 310. Można kupować mając dłuższy kontrakt albo w transakcjach sportowych

  Co to są transakcje sportowe? Z rozbiegiem czy bez?

 311. @satrustequi

  Prawda, jeden członek załogi Air Force 1 miał.(uprawnienia)
  Tak, nawigator, którego zadaniem była komunikacja z wieżą kontrolną.
  Ale on nie znał rosyjskiego.
  Wosztyl z Jaka też nie znał.

 312. Co wy, wrażliwcy „z sercem po lewej stronie” proponujecie zrobić, aby wybudować te setki tysięcy mieszkań i udostępnić po niskiej cenie, na wynajem czy sprzedaź? Jak ma wyglądać realizacja tego welfarowego Mieszkania+? Pewnie myślicie, że skoro prezesowi Kaczorkowi z jego Mateuszem nie udało się tego zrealizować, tej ważnej obietnicy dla młodych, to Mówca Zandberg te mieszkania zapewni? Więc chcielibyście dać mu władze, niech spróbuje to zrealizować, tak fanstatycznie przemawia, to może coś potrafi w sferze wykonania, no spróbujmy, pomóżmy mu, poczekajmy … a jak mu się nie powiedzie? To kopa, albo na taczki …

  Więc musi powieść nie może, bo on nawet nie ma nawet konceptu jak to zrobić, o planie biznesowym szkoda gadać. I tyle będzie z jego gadania o państwie dobrobytu w temacie mieszkań. I nie tylko mieszkań. A wystarczy pomyśleć, poanalizować, popytać, posłuchać, podyskutować … nie tylko w gronie ludzi z PO.

 313. @teo 24 .11. 16:16 Przytaczasz scenke z powitania Dudy w Proszowicach. Oczywiscie wystepuje Kolo Gospodycn Wiejskich i inne zenady. Podobnie Polacy w miescie NY (USA) , ktorzy uwazaja sie za lepszych kazdego roku wysmiewaja Parade Pulaskiego. Ich noga nie stanelaby ani na paradzie, ani wsrod tlumu publicznosci. Albo byli raz i maja dosc. Takich parad etnicznych jest w tym miescie ok. 50. Czy w w innych grupach etnicznych tez sa takie lepsze sfery i smieja sie z tancow na platformach w strojach z Wysp Karaibskich np? Chcialam przypomniec ze wysmiewane kola gospodyn wiejskich spelnialy i widac spelniaja nie do przecenienia role w srodowiskach wiejskich, czy malomiasteczkowych.
  A tak wogole jaka masz rade na to, zeby powitania Dudy odpowiadaly swoim poziomem opozycji? Wiem, demonstracje przeciw. Ja tez tak mam na okolicznosc prezydenta kraju w ktorym mieszkam.
  @Bart Norte Nie martw sie, ze ci co nie lubia Tomasza Grodzkiego zauwaza, ze identyfikuje sie z pogladami dwoch przebrzmialych kolosow konserwatywnych. Zwlaszcza w sferze gospodarczej. Takie powolanie sie swiadczy, ze jednak marszalek nie bardzo rozumie wspolczesnego swiata, co widac, kiedy opowiada jak zamozni sa chirurdzy w innych krajach. Wiec moze jednak sa mu potrzebni doradcy, zeby nie walil takich „niepolitycznych” tekstow, ktorymi sobie i swojej opcji szkodzi.

 314. Controlled demolition, controlled demolition, controlled…

  Jakie przebiegłe sztuki musiały to wymyśleć i przeprowadzić?
  Na pewno nie Rosjanie, którzy nie potrafią nic wymyśleć ani skonstruować, co by chociaż obeznany z techniką MR znał i podziwiał.
  Bo Rosjanie tylko smarkają w rękaw, kurzą machorkę, przepijają sało samogonem (ze szklaneczki 0,2 l) i w wolnych chwilach od wydobywania węgla, ropy i gazu gwałcą, co popadnie.

 315. GajowyM.
  24 listopada o godz. 10:08

  „Co by wymyślili Tusk z Putinem, gdyby orszak prezydencki wybrał się do Smoleńska pociągiem, tak jak reszta owej „pielgrzymki”?

  Znasz powiedzenie, okazja czyni złodziejem. Czemu Tusk 7.04.2010 nie jechał do Smoleńska pociągiem? Jakieś pomysły, hipotezy? A rozumiem, był odważny, bo jechał na zaproszenie Putina. Czyli jeśli kogoś Putin nie zaprasza to …

 316. Jest bardzo cenne dla polskiej demokracji że te leniwe osoby z rządu PO zostały usunięte przez Suwerena. Tylko tyle i aż tyle. Ja wychowany w kulturze pracy a nie propagandy byłem poruszony.

 317. satrustequi
  24 listopada o godz. 10:13

  „Co do przyczyny katastrofy smoleńskiej to prof. Lasek twierdzi że nie było zamachu …”.

  Przewodniczącym KBWL LP i zwierzchnikiem dr Laska był minister spraw wewnętrznych w rządzie PO Jerzy Miller, występujący w podwójnej roli: jako śledczy i podejrzany ― nadzorował BOR, który w Smoleńsku się nie wywiązał, mówiąc oględnie.

 318. GajowyM.
  24 listopada o godz. 20:11

  O Rosjanach ty to powiedziałeś.

 319. Jest ogromnie wątpliwe etycznie, że 70-latkowie od lat na emeryturach popierają podniesienie wieku emerytalnego dla następnych, chyba żeby poczuć ten thrill że coś im się udało w życiu.

 320. Reasumując, ethos – wartości reprezentowane są obecnie przez Wielkiego Kaczorka, a potem długo nic.
  Ja wiem że to jest krótkie, ale…

 321. jakub01
  24 listopada o godz. 15:28
  Piszesz
  „Doprawdy? Ewolucja, grawitacja etc. to „nie udowodnione teorie”? Takie stawianie sprawy wlasciwie konczy te rozmowe”
  Chyba się z choinki urwałaś , co ma ewolucja i grawitacja do powstania świata materialnego? Po prostu nic.
  Nie strzelaj czymś jak widać nie rozumiesz. Faktycznie lepiej zakończyć toba dyskusję na ten temat.

 322. Emeryci powinni usunąć się z forum do Egiptu. Tego wymaga racja stanu.

 323. „Profesor z niczego nie wybrnął, wręcz przeciwnie, zabrnął”

  Prof. Grodzki w wywiadzie dla TOKFM odpowiedział wymijająco na jedno pytanie:
  – czy poparłby progresję PIT?
  Musiałbym się zastanowić, odpowiedział. Tyle ogólników o solidarności, a tu nie dał nic. Mógł powiedzieć, że koncepcyjnie jest za, ale to jest bardziej skomplikowane, wymaga systemowego spojrzenia. Właściwie tak właśnie powiedział. Może jeszcze się zastanowić, jak lepiej odpowiedzieć na to pytanie w przyszłości.

  U marszałka Grodzkiego jest „zdolność do zawierania kompromisów”, niewątpliwie. Wszak trudno cokolwiek zdziałać w życiu publicznym bez kompromisu, o ważności kompromisu w życiu prywatnym szkoda nawet gadać. Aczkolwiek należy ostrą brzytwą oddzielić zdolność do, czy szerzej – umiejętność zawierania kompromisu, od zgniłego konformizmu, hihihaha. Chodzi o kompromis z lewicą, polityczny kompromis. A co lewica ma do zaoferowania liberalnemu centrum w tym tzw. kompromisie? Czy zgodziłaby się np. na taką zmianę, czy reformę prawa pracy, aby dopuszczalne były umowy kontraktowe (zwane „śmieciówkami”)? Czy to jest takie credo ideologiczne, że aż nie podlega dyskusji. Bo wydaje mi się, że Grodzki z tego by nie zrezygnował, ani o krok. Ten kompromis by nie przeszedł.

  A czy ktoś zauważył zdolność do zawierania kompromisu u członków i przywódców Partii Razem? Noooo, owszem, posłanka Biejat podaje już rękę przew. Czarzastemu. Brava!

 324. Teo i inni nie płacący podatków w Polsce.

 325. To forum nie dźwignie się w sytuacji gdy starzec jak Teo żyjący w Toronto wyraża tu swój brak szacunku.

 326. Polscy piloci stracili uprawnienia do lotów samolotami Mig-29 usłyszałem z telewizora, a martwił się nie byle kto bo poprzedni zwierzchnik sił zbrojnych.
  Nowy nie dopilnował?
  Nie miał czasu jeżdżąc na spotkania z
  Kołami Gospodyń Wiejskich

 327. To co tu się odbywa ze strony Teo etc. to jest psychologiczny abuse, brak szacunku. Polityka stawia na wolność słowa w tym momencie, więc ja powiem ostro co o tym myślę – jest tu parę osób bez kultury… I co robić?

 328. zyta2003

  Marszałek Grodzki ma delikatną sytuację, bo do krajowej polityki z impetem wkroczył na skutek różnych okoliczności przed kilkoma tygodniami. Tymczasem w jego partii nasila się wewnętrzny ferment na tle walki między frakcjami. Zrozumiałe więc jest, że marszałek by się w jej władzach na trwałe zakotwiczyć, umocnić swą pozycję musi składać rozmaite, równiez wykluczajace się, deklaracje. Jak to mawiają – Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek.

  Tak wiec do tej deklaracji wierności ideom Reagana i Thatcher akurat bym wagi nie przywiązywał, bo tę parę wkrótce może zastapić jakaś zgoła inna. I nie mam tu na myśli np JPII i matki Teresy z Kalkuty.

  Mnie tylko chodziło o to by marszałek Grodzki starając się o sympatyków politycznych celnie adresował tego typu komunikaty. Nie ma przecież sensu powoływanie się na Reagana i Thatcher w odniesieniu do grup, które akurat na tę parę mają polityczną alergię – mam na myśli słuchaczy red Sroczyńskiego.

 329. No i jeszcze do tego prof. Grodzki chwalił Regana, Thacher i chyba nic by nie miał przeciwko Balcerowiczowi. To chyba wzburzyło Sroczyńskiego, bo dopiero wtedy zaczął być niegrzeczny, przerywać i zarzucać Grodzkiemu, że dorobił się na pracy chirurga.
  Chyba pis pprzytuli Sroczyńskiego, a kto wie, czy po takim obnażeniu nieudolności Morawieckiego Kaczorek nie zaproponuje Zandbergowi posady premiera. Skoro on mówi bardziej przekonywująco od Morawieckiego.
  27% na służbę zdrowia, 30% na oświate, 40% na kulture, 25% na marynarkę wojenną, 15% dla kasjerek carrefourów idt.
  To może się Kaczorkowi spodobać

 330. zyta2003 (20:06)
  Po pierwsze nie wyśmiewał nikogo. Dałem tylko komentarz do jednej wypowiedzi, nie był on prześmiewczy, tylko starałem się podjąć dyskusję z mieszkańcem Kazimierzy Wielkiej, woj. świętokrzyskie na temat tego, że łaska Matki Boskiej na pstrym koniu jeździ i w roku 1990 dała oraz w 1995 miała dać, ale jej się nie udało takiego fatalnego prezydenta „Bolka”, czyli Lecha Wałęsę.

  Nie wyśmiewam, bo jest taki elektorat na wsi, acz nie tylko jak znam wieś. Może tam należy innym kandydatom na prezydenta pojechać i pościskać. Niekoniecznie żeby śpiewali „patriotyczne” pieśni. Pan Zandberg jak widzę jest kreowany na kandydata Lewicy. Czy on w takich igraszkach ludowych wziąłby udział?

  Notabene, kampania jeszcze nie rozpoczęła się, a już Pan D. jeździ po powiatach w ramach kampanii. Bo przecież nie wykonuje obowiązków prezydenckich. No ale taki jest przywilej urzędującego prezydenta, namaszczonego przez prezesa Kaczorka do pełnienia tej samej roli co przez minione pięć lat. Czyli łamacza Konstytucji RP.
  Zyta, czy zgadzasz się ze wszystkimi moimi stwierdzeniami? Albo wylicz wszystkie, z którymi się nie zgadzasz i jasno wyjaśnij dlaczego, SVP.

 331. @maciek g.

  „Właściwie cały spór ateistów z Wierzącymi dotyczy powstania świata. Wierzący twierdzą , że stworzył go Bóg , a ateiści wierzą, że powstał samorzutnie.
  Wierzyć – przyjmować coś za prawdę;
  Zarówno jedni jak i drudzy nie udowodnili swej tezy do dziś”
  Ateisci nie musza niczego udowadniac. Robi to nauka. Ewolucja i grawitacja sa faktem a nie kwestia wiary lub niewiary. Wierzyc mozna w cos czego nie da sie udowodnic, np. w boga. W dawno udowodnione przez nauke fakty sie nie wierzy ale uznaje.
  Smiechu warte jest dzis dyskutowanie o teorii ewolucji. Teoria w nauce to udowodniona teza. Nie rozumiesz po prostu tego pojecia. Teoria ewolucji nie jest w zadnym stopniu alternatywna do kreacjonistycznych bajan. Jedno wynika z wiedzy, drugie z wiary niczym nie popartej.
  Grawitacja zas ma cholernie duzo do powstawania swiata materialnego.
  Bez niej by nie powstal. Nie wiem skad czerpiesz swoja wiedze na ten temat ale chyba nie z podrecznika do fizyki dla klas gimnazjalnych. Radze zajrzec.

 332. Lewy (20:36)
  Reagan i Thatcher … bo akurat na słuchaczy red Sroczyńskiego owe postacie działają jak czerwona płachta na byka.

  Ja bym tak nie animalizował słuchaczy red. Sroczyńskiego, ani tzw. sympatyków lewicy. Byki? Reagujące bezmyślnie na owe postacie? Fe.

  https://www.youtube.com/watch?v=ur30bn_3G58

 333. Optymatyk
  Mamy nową wielką młodzieżową gwiazdę, zwyciężczynię konkursu EUROWIZJA JUNIOR
  VIKI GABOR można posłuchać w radiu ZET akustycznie

 334. Jeśli chodzi o dotychczas zawarte kompromisy między PO, SLD i PSL w Senacie to marszałek Grodzki w wywiadzie powiedział o dwóch:

  Powrotu do odrzuconego w Sejmie wniosku o przeznaczeniu częsci pieniędzy z podwyższonej akcyzy na Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.
  No i o poparciu projektu ustawy zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia do 7,3 PKB.

 335. tejot
  22 listopada o godz. 10:23

  „Prof. Taylor nie jest ekspertem od badania katastrof lotniczych”.

  Nie jesteś sam, tak też ustalił „ekspert od lotnictwa” w lewicowych mediach Tomasz Piątek, znany z tego, że nie lubi Macierewicza.

  Podobnie insynuował Newsweek (15.09.2016), że Frank Taylor jest kontrowersyjny i uczy jak badać wypadki lotnicze, co jest koronnym dowodem, że się na katastrofach lotniczych znać nie może. Dialektyka pisma Tomasza Lisa jest nie do podrobienia, nic dziwnego, że pod koniec tekstu wyrażono szczery żal, że prof. Frank Taylor nie zasięgnął opinii u źródła, czyli u Laska i Millera.

  Jak wyjaśnił prof. K. Nowaczyk „Podkomisja przedstawiła Frankowi Taylorowi swój materiał i ocenę, a on orzekł, że faktycznie to była seria wybuchów (…) Frank Taylor współpracuje z Podkomisją od 2016 r. i zapoznał się nie tylko z naszymi materiałami, ale również MAK i komisji Millera. Ma bardzo szeroki ogląd prowadzonych przez nas badań, w tym, jak widać w nagranym przez niego oświadczeniu, ostatnich rezultatów prac podkomisji. Bez dokładnej znajomości tych materiałów nie wydałby tak jednoznacznej opinii”. (niezależna.pl 15.01.2018)

  „Prof. Taylor zdystansował się oficjalnie od współpracy z zespołem i podkomisją Macierewicza oraz od teorii wybuchowej termobarycznej”.

  Sztuka kłamania bardzo cię przerasta, tejot. Pracuj nad sobą.

 336. Mauro Rossi
  24 listopada o godz. 19:57

  Mój komentarz
  Rossi wrzuca na blog obowiązujące go smoleńskie teorie zamachowe w postaci gry półsłówek – sekwencyjne zniszczenie samolotu, controlled demolition, symulacja, model 3D, itp. terminy, próbując robić z blogowiczów półgłówków.
  Rossi daje czadu obcymi terminami podobnie jak Kaczyński swoimi – ojkofobią, impossybilizmem, dekonstrukcją, anihilacją, itp. Ta sama szkoła ucząca propagowania kłamstw, krętactw i nienawiści, której zasadą postępowania jest szerzenie insynuacji, pomówień i obelg, np. zdradzieckie mordy, kanalie, zabiliście mojego brata.
  Pzdr, TJ

 337. Optymatyk
  24 listopada o godz. 17:03
  Napisałeś i pewnie jesteś dumny z tego co wymyśliłeś
  „Bogiem katolików jest Żyd, który nie jest bogiem Żydów. Czy tylko schorowana wyobraźnia jest w stanie wymyślić coś podobnego?”
  A wymyśliłeś głupotę.
  Jezus dlatego został zabity, bo znaczą głosić coś dramatycznie innego niż kapłani żydowscy, a mianowicie, że Bóg nie wyróżnia żadnego narodu i każdy kto wypełnia wolę jego dostanie nagrodę w niebie.
  Stwierdził też dążcie do prawdy a ona was wyzwoli.
  Żydów (może tego mnie wiesz) łączy judaizm i tylko wyznawca judaizmu jest żydem. (obecnie ponieważ żydów wierzących drastycznie ubywa politycy wykombinowali że żydem jest każdy człowiek mający matkę żydówkę)
  Żydem wcale nie jest mieszkaniec starożytnego Izraela – to jest Izraelczyk – żydem jest wtedy gdy zacznie wyznawać Judaizm.
  Ci co poszli za Jezusem automatycznie przestali być żydami.
  Dlatego Bogiem katolików nie jest żyd.
  Zrozumiałeś?

 338. Wybory się odbyły dla marszałka Grodzkiego

  Grodzki nie kandyduje w wyborach prezydenckich, powiedział to wyraźnie i uzasadnił. Więc nie musi się starać o, ani zdobywać sympatyków politycznych. Grodzki ma ustawioną sytuację i chce działać. Być może jacyś senatorowie lewicy mu się wyłamią z jego planu uporządkowania prac Senatu. Wtedy ich wyraźnie wskaże, jeśli nie mógł z jedną czy dwojgiem dojść do ładu.

  Marsz. Grodzki dał wywiad. Zapytany o poglądy otwarcie, uczciwie i przejrzyście odpowiedział. Natomiast skrajnie lewicowy komentatorzy blogowi dorabiają teorię, przewidują wręcz, że będzie kręcił, składał sprzeczne deklaracje, czyli ……. plątał się w zeznaniach. No krętacz z Platformy. Która notabene jest w rozpadzie frakcyjnym i dobrze. Niech się rozpada. Wtedy Partia Razem podniesie swoje poparcie z 3 do 3,1 procent.

 339. satrustequi
  24 listopada o godz. 10:25

  „A jakie jest stanowisko prof. Taylora w sprawie, bo bomba nie musi być termobaryczna”.

  Oczywiście, że nie musi, choć ładunek termobaryczny jest prawdopodobną hipotezą z powodu rozmiaru zniszczeń wraku i rozczłonkowania pasażerów. Akurat na tym Frank Taylor nie musi się znać. Na hipotezę, że w Smoleńsku użyto takiego ładunku w ostatniej fazie lotu wpadli w Polsce wojskowi, kilka lat temu.

  Dlaczego termobaryczny, a nie np. semtex lub heksogen?

  ―To najsilniejszy ładunek konwencjonalny (armie używają go do niszczenia wnętrza bunkrów). Odpalony w zamkniętej przestrzeni zabije wszystkich;
  ― Zostawia minimalne ślady chemiczne i mało opaleń;
  ― Istnieją ogromne ładunki termobaryczne (wielotonowe bomby), ale i małe (granaty).

 340. Grodzki poparł 7,3 procent na ochronę zdrowia

  W wywiadzie powiedział, że tak, ale nie od razu. I że to nie takie proste, same pieniądze to nie wszystko. Oczywiście jedna ustawa tego nie zrobi. Ponadto, chyba każdy rozgarnięty obywatel rozumie, że to musi się znaleźć w ustawie budżetowej. Ba, w kilku kolejnych ustawach budżetowych. Skąd będą pieniądze? Z podatków? Na kredyt, czyli z deficytu? Z ruszenia innych wydatków? A to jest 60 mld zł rocznie. To jest więcej niż 500+.

  Jedna ustawa i … boom, mamy 7,3 procent. Ludzie. Sympatyczni jesteście jako lewicowcy, serce macie po lewej stronie, ale głowy to nie macie.

 341. Mauro Rossi
  24 listopada o godz. 19:29
  Cena gazu amerykanskiego , wyzsza o 60 % od kupowanego po zawyzonej strasznie cenie gazu rosyjskiego, nie wydaje sie dobra pozycja przetargowa.

  ,, … a Pan zajęcia z ekonomii rynkowej?”
  Ekonomie staram sie zrozumiec dzieki wykladom internetowym czolowych krytykow neoliberalizmu.

 342. Mauro Rossi
  Sztuka kłamania cię nie przerasta , sprobuj oklamac samego siebie . Wierze w ciebie . Pull up ! Powinno ci sie udac.

 343. @Mauro

  Rozważanie sprawy z drugim jest fajne gdy obie strony starają się rozumiec i isc do przodu w swojej detektywistyce, to jest frajda intelektualna. Dyskusja z kims kto potrafi tylko jedną czescia mozgu operowac negatwyna nie jest warte czasu.

 344. Gnoić Grodzkiego, gnoić Platformę!

  W pierwszych trzech dniach urzędowania nowego, niezależnego od PiS marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego media publiczne wyemitowały 31 negatywnych materiałów na jego temat i ani jednego pozytywnego.

  Marszałka Grodzkiego, który wciąż jest zawodowo czynnym chirurgiem, próbowano zdyskredytować w zależnych od PiS mediach, montując tendencyjne materiały na temat posiadanego przez niego dużego majątku i drogiego, luksusowego samochodu. Były też podawane bez szerszego kontekstu informacje o rosnącym zadłużeniu szczecińskiego szpitala, którego Grodzki był kiedyś dyrektorem. Powielano również niepotwierdzone niczym wpisy prof. Agnieszki Popieli z Uniwersytetu Szczecińskiego (prywatnie zagorzałej zwolenniczki PiS hejtującej politycznych przeciwników na Fb), która w kontekście wyboru Grodzkiego na marszałka napisała, że w 1998 r. musiała dać 500 dolarów na operację swojej mamy (potem się z tego wycofała).

  Typową dla mediów publicznych propagandową publikacją szkalującą profesora Grodzkiego był np. materiał w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP 1, który wyemitowano tuż przed nadanym na żywo na tej samej antenie orędziem marszałka Grodzkiego (marszałek Senatu ma ustawowe prawo do takich telewizyjnych wystąpień) w dniu 14 listopada.

  (…)

  Jak senator Grodzki został marszałkiem Senatu:
  Tomasz Grodzki został senatorem Koalicji Obywatelskiej, wygrywając wybory w okręgu nr 97 (Szczecin i powiat policki) z wynikiem 149 245 głosów (65,57 proc.). Niedługo po wyborach okazało się, że jest najlepszym z kandydatów na marszałka izby wyższej parlamentu – poza KO zaakceptowali go senatorowie i senatorki Lewicy, PSL i niezależni. Został wybrany 51 głosami w stuosobowej izbie.

  https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,25443428,jak-media-publiczne-informuja-o-marszalku-senatu-tomaszu-grodzkim.html

 345. @maciek g.
  We współczesnej fizyce grawitację opisuje ogólna teoria względności. Oddziaływanie grawitacyjne jest w niej skutkiem zakrzywienia czasoprzestrzeni przez różne formy materii. W ramach fizyki klasycznej grawitacja jest opisana prawem powszechnego ciążenia sformułowanym przez Isaaca Newtona.
  Era Plancka była początkową, gorącą fazą, trwającą od t = 0 do t = 10−43 s (czas Plancka). W erze Plancka wszystkie rodzaje materii, energii oraz cała czasoprzestrzeń były skoncentrowane w gęstym stanie, gdzie grawitacja była tak silna jak inne oddziaływania podstawowe, a wszystkie siły mogły być zunifikowane.
  Teoria kosmologicznej inflacji została udowodniona przez kilka niezależnych pomiarów eksperymentalnych, wykonanych m.in. przez detektory BICEP[28].
  /wikipedia /
  Przez jakie pomiary eksperymentalne stwierdzono boskie pochodzenie wszechswiata? Na dobranoc krotki filmik jak powstala nasza planeta.
  https://www.cda.pl/video/2310549ed

 346. Radykalni powiacy sami wyeliminowali się z grona detektywów

 347. Gnoić Jaśkowiaka, gnoić Platformę!

  Atak na prezydenta Poznania przypuściły w sobotę wieczorem „Wiadomości” TVP, propagandowa tuba Prawa i Sprawiedliwości. I od razu sięgnęły po najcięższy chyba zarzut, jaki postawić można kandydatowi na prezydenta RP: antypolonizm.

  Dzień wcześniej na konferencji prasowej Jacek Jaśkowiak mówił: „Tak jak potrafiłem obronić Poznań przed Macierewiczem, tak jestem przekonany, że możemy obronić Polskę przed prezydentem Dudą”. „Wiadomości” TVP nazwały to atakiem na obecną władzę.

  „Władze Poznania nie dopuściły do odegrania przez wojsko polskie hymnów polskiego i węgierskiego” – poinformował widzów autor materiału Piotr Pawelec.

  (…)

  Ale przede wszystkim widzowie „Wiadomości” nie dowiedzieli się, co doprowadziło do tej „antypolskiej” postawy Jaśkowiaka. Ministrem obrony był wtedy Antoni Macierewicz. Zarządził, by do każdego apelu pamięci z udziałem wojska dołączać ofiary katastrofy smoleńskiej. Jaśkowiak chciał, by wojsko było na uroczystościach w Poznaniu, ale stawiał warunek: odczytane zostaną tylko nazwiska ofiar Poznańskiego Czerwca, nie będzie apelu smoleńskiego. Macierewicz nie chciał kompromisu.

  Nie można też zapominać, że TVP ma z Jaśkowiakiem na pieńku. Ogłaszała, że prezydent Poznania „promuje rewolucję kontrkulturową” i „prowadzi w Poznaniu lewicowy eksperyment społeczny”. Jaśkowiak nie pozostawał jej dłużny. Bojkotował jej programy, a po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza stwierdził, że przyczyniło się do tego zatrudnianie w TVP perfidnych propagandystów i publikowanie nienawistnych materiałów. Telewizja wytoczyła mu za te słowa proces, ale przegrała.

  Zapewne z tym większą ochotą propagandyści z TVP biorą teraz Jaśkowiaka na celownik.
  https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,89336,25443848,jacek-jaskowiak-jeszcze-nie-wygral-prawyborow-ale-propagandysci.html

  PRL-bis pod rządami przezes Kaczorka z PZPRawicy. Publiczne media w służbie totalitarnego reżimu.

 348. „Wtedy ich wyraźnie wskaże”

  Jak na razie wskazał wyraźnie swego kolegę senatora z PO Wadima Tyszkiewicza, ultraliberała nagminnie obrażającego pewne grupy społeczne jako „bezmyślny elektorat, który ma w nosie demokrację, ekonomię”.
  Powiedział w tym kontekście:

  „Nie utożsamiam się z tymi słowami. Ale takie poglądy, czy nam się to podoba, czy nie, istnieją. Zrobię wszystko, żeby Senat był miejscem przyzwoitości, szacunku i prawdy”.

  „Grodzki nie kandyduje w wyborach prezydenckich, powiedział to wyraźnie i uzasadnił. Więc nie musi się starać o, ani zdobywać sympatyków politycznych.”

  Grodzki jest politykiem więc musi się starać o sympatyków. Ta profesja na tym polega, to działanie permanentne. Polityk nie może otorbiać się w swojej „bańce”, jak to współcześnie ujmują. Marszałek to rozumie i stąd jego rozmowa z red Sroczyńskim.

 349. tejot
  24 listopada o godz. 10:52

  „ ponieważ Podkomisja Smoleńska przeprowadziła symulacyjny wybuch bomby termobarycznej w kształcie sześcianu o boku 1 m w szopce aluminiowej mającej imitować kadłub samolotu Tu-154M”.

  Sześcian nie może imitować kadłuba, który ma kształt zbliżony do cienkościennej rury o dużej średnicy. Za chwilę wszystko przestanie ci się zgadać.

  „Doświadczeniem tym eksperci podkomisji obalili swoją teorię parówkową, która mówi, że kadłub samolotu Tu-154M w Smoleńsku pękł jak parówka – wzdłuż, a zatem odbył się w nim wybuch termobaryczny …. Szopka nie pękła wzdłuż, tylko została posiekana przez bombę na drobne kawałki”.

  Chyba już wiesz co piszesz i gdzie jesteś? Jeśli sześcian nie był rodzajem rury, a nie był (no skoro byl sześcianem), to o czym ty piszesz? Co miało ci pękać wzdłużnie, jeśli wszystkie ściany sześcianu mają taki sam wymiar? 🙂

  Gdyby użyty był szczególnie silny ładunek do wysadzenia kadłuba w ten sposób, aby cały materiał zamienił się w drobne szczątki to i tak przy filmowaniu eksplozji ultra szybką kamerą byłoby widać, że najpierw pęka kadłub, no i pęka oczywiście wzdłużnie, dopiero później całość się rozlatuje w drobny mak.

  No ale nie wykluczam tejot, że chodziło ci o coś innego, tylko masz problem ze sformułowaniem goniących myśli.

 350. Osobiście po rocznym pobycie w tym tutaj środowisku intelektualnym od czasu do czasu ręczę że nie ma wątpliwosci dla mnie – taki elektorat jak tu nie zasluguje na wybieranie premiera i prezydenta Kraju, zarowno intelektualnie jak i kultura osobista, no niestety

 351. Państwo mafijne prezes Kaczorka, czyli „Kto wezwał prezesa Banku Pekao SA?”

  (…)
  Zadziwiające jest też, jak Kaczyński tłumaczy wizytę, którą 21 marca 2018 r. złożył w siedzibie PiS prezes Banku Pekao SA Michał Krupiński. Ten państwowy bank miał finansować budowę dwóch wież. Przewidywano, że kredyt wyniesie „do 300 mln euro”. W spotkaniu brali udział Kaczyński, Krupiński i Birgfellner. Austriak twierdzi, że wezwanie do siedziby partii prezesa potężnego banku pokazywało, jak wielką władzę ma Kaczyński.

  Jednak podczas przesłuchania Kaczyński o tym spotkaniu nie wspomina. A prokurator go nie pyta. Jak stwierdza prezes PiS „zna Michała Krupińskiego bowiem ww. [wyżej wymieniony] był wiceministrem skarbu państwa w czasach, gdy [Kaczyński] był premierem”.

  https://wyborcza.pl/7,75398,25443402,co-jaroslaw-kaczynski-mowil-o-aferze-srebrnej-przesluchanie.html

 352. Tak więc ostateczny krzyżyk na elektoracie PO, nie dorośli do roli Krajowej…

 353. jakub01
  24 listopada o godz. 20:42
  Tym wpisem potwierdzasz, że dyskusja z tobą na ten temat nie ma sensu bo zachowujesz się dokładnie jak fanatyk
  „Ateisci nie musza niczego udowadniac. Robi to nauka.”
  A co nauka udowodniła na temat powstania wszechświata -wiesz? pewnie nie. Otóż, aby nauka coś udowodniła, należy oprócz bezbłędnego logicznego wywodu opartego na znanych faktach wykonać jeszcze doświadczenie potwierdzające prawdziwość teorii.
  Oczywistością jest, że nie da się tego zrobić z powstaniem wszechświata
  Są teorie które zupełnie nie wytrzymują krytyki
  teoria wielkiego wybuchu (tylko co wybuchło) i teoria rozdziału na materię na antymaterie (i znów problem kto to rozdzielił, bo że tak samo z siebie się samoistnie rozdzieliło nie da się uwierzyć)
  https://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/informacje/news-jak-powstal-wszechswiat-teoria-hiperczarnej-dziury-moze-wypr,nId,2830412
  cytat z artykułu
  Powszechnie uznawana teoria powstania wszechświata, zwana Wielkim Wybuchem, pełna jest uproszczeń i niekonsekwencji. Jednak trzymamy się jej kurczowo, bo nie mamy niczego na zastępstwo

 354. @satrustequi

  Podaj adres swojego bloga proszę.
  Gdy tylko ten adres poznam, to niezwłocznie się z niego usunę.
  Garbatym i zezowatym zalecę gorąco to samo.
  Niestety! Prawem kaduka rządzi tu pewien staruszek felietonowo ( czyli mało poważnie ) zajmujący się od lat polityką. Nawet grządkę kwiatową chce tu pielęgnować.

  Generalnie to to ja nie mam nic przeciw zwięzłemu wyrażaniu się. Na przykład:

  https://www.youtube.com/watch?v=Cmq2lkzzu_s

 355. @tejot
  Przecież ten człowieczek Rossi cię prowokuje. Specjalnie pisze te wszystkie bzdury o bombach barycznych i cieszy sie, jak ty tłumaczysz wszystkim dookoła, że to bzdura.
  Gdyby to pisał geozaak, to bym myślał, że on tak uważa, bo to raczej intelektualna ameba. Ale Rossi nie jest mebą, więc jedyna możliwość, ze on tu pisze na blogu po to by jechać prętem po sztachetach i tylko czeka, żeby ktoś się zdenerwował. On już parę razy zwracał sie do mnie. Chciał, żebym wszedł w „dyskusje” z nim.
  Na prawde , nie można tego zatrudnionego przez pis komisarza, spławiać krócej ?
  Np. Rossi do budy ! Rossi podaj łapę ! Grzeczny piesek, Rossi.
  Natomiast ironia, która np zastosowaał jobrave nie działa na komisarza, bo on powiada, ze jobrave stara się byc dowcipny i mu nie wychodzi. Nie ma co przekonywać, że jobrave jest dowcipny. On na takie dowcipy jest odporny, jak cały pis jest odporny na kulturę (np, na Olgę Tokarczuk)
  Więc powtarzam , jedyna duskusja z Rossim , to: Rossi aportuj ! Rossi do budy ! Rossi podaj lapę !

 356. @ jakub01
  24 listopada o godz. 21:12
  „Era Plancka była początkową, gorącą fazą, trwającą od t = 0 do t = 10−43 s (czas Plancka).”

  Zawsze pozostanie pytanie: co było dla t<0 ?

 357. Grodzki jest politykiem więc musi się starać o sympatyków. Ta profesja na tym polega, to działanie permanentne. Polityk nie może otorbiać się w swojej „bańce”, jak to współcześnie ujmują. Marszałek to rozumie i stąd jego rozmowa z red Sroczyńskim.

  Grodzki jest politykiem, a polityk raz wybrany ma pełnić urząd, a nie wkoło i na okrągło uczestniczyć w karuzeli nad sceną i zabiegać o sympatyków wśród wyborców. Dopiero jak rozpiszą wybory, za kilka lat. Tak było drzewiej, przed nastaniem epoki blogów, facebooków i tej społecznej gonitwy myśli.

  W międzyczasie ma zająć się sprawowaniem urzędu. Grodzki jest w tym bardzo ambitny i kompetentny. Rozumie, że z mediami trzeba rozmawiać, przedstawić siebie, swoje poglądy, a przede wszystkim plan na kadencję urzędu, na który został powołany. I dał wywiad red. Sroczyńskiemu, prawdopodobnie aby pokazać, że nie boi się konfrontacji poglądów, „umiarkowanego liberała” z „lewicowcem”.

  Natomiast insynuowanie i przypisywanie mu lawiranctwa, konieczności „składania rozmaitych, wykluczających się dkelaracji, dawania PBogu śiweczki i diabłu ograrka, możliwość zastąpienia deklaracji wierności ideom Reagana i Thatcher, dajmy na to – ideom JPII i matki Terest”, hihi, taki rozluźniający wtręt, jest … dziecinadą, złośliwą acz prymarną:

  Marszałek Grodzki ma delikatną sytuację, bo do krajowej polityki z impetem wkroczył na skutek różnych okoliczności przed kilkoma tygodniami. Tymczasem w jego partii nasila się wewnętrzny ferment na tle walki między frakcjami. Zrozumiałe więc jest, że marszałek by się w jej władzach na trwałe zakotwiczyć, umocnić swą pozycję musi składać rozmaite, równiez wykluczajace się, deklaracje. Jak to mawiają – Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek.
  Tak wiec do tej deklaracji wierności ideom Reagana i Thatcher akurat bym wagi nie przywiązywał, bo tę parę wkrótce może zastapić jakaś zgoła inna. I nie mam tu na myśli np JPII i matki Teresy z Kalkuty.

  Blog zniesie i takie wybryki piśmiennictwa, notabene.

 358. maciek.g
  24 listopada o godz. 21:21
  Ateiści nie sa w stanie udowodnić ostatecznych praw i początku świata. Zresztą mnie to cieszy, bo to znaczy, że nauka zawsze będzie odkrywać nowe horyzonty. Ateiści nie wierza we wszystkie bajki które ostatecznie udowodniły absolutną prawdę. I ateiścki tę niewiedzę przyjmują z pokorą

 359. Powiem was coś – to nie jest respectful forum wymiany opini, to jest jakaś jaczejka, to jest jakis gang emerytów, idżcie w pizdu z takim poziomem!

 360. GajowyM.
  24 listopada o godz. 20:00

  „Można kupować mając dłuższy kontrakt albo w transakcjach sportowych
  „Co to są transakcje sportowe”?

  Literówka, wynikająca z gorliwości słownika. Większość na tym blogu domyśliła się, że chodzi o transakcje spotowe (natychmiastowe).

 361. @ maciek g.
  nie opowiadaj idiotyzmow jakoby Jezus (o ile istnial) byl…Izraelczykiem a nie Zydem!
  Biblijne kryteria żydowskości – a te są dla nas wiążące – wydają się dość oczywiste: Żydami są potomkowie patriarchów, potomkowie Jakuba-Izraela i jego dwunastu synów (dwanaście pokoleń Izraela). Na początku więc żydowskość dziedziczono po linii ojca. Z czasem – i tak jest do dzisiaj – decydująca w określaniu żydowskiego pochodzenia stała się linia matki. Historyczne kryterium żydowskości jest jednocześnie religijne i biologiczne.
  Tak czy inaczej, nie znajdziemy w żadnej z Ewangelii najmniejszych sugestii, pozwalających wątpić w żydowskość Jezusa.
  W ewangelicznych opisach wielokrotnie widzimy Jezusa nauczającego w czasie nabożeństw w galilejskich synagogach? Bez trudu rozpoznaje też narodowość Jezusa samarytańska kobieta, spotykająca Go w czasie podróży do Galilei, zauważając: „Jakże Ty, Żyd (gr. Judaios), prosisz mnie, Samarytankę, o wodę?”.
  W Katechizmie Kościoła katolickiego czytamy: „Wierzymy i wyznajemy, że Jezus z Nazaretu, urodzony jako Żyd z córki Izraela w Betlejem (…) jest odwiecznym Synem Bożym, który stał się człowiekiem. (…)
  Jezus rodzi się pośród ludu Izraela, wzrasta w Jego kulturze i religii, myśli i mówi po aramejsku według ówczesnych zasad pojęciowych i lingwistycznych, zachowuje zwyczaje i obyczaje swego środowiska. „Jezus jest Żydem i na zawsze nim pozostanie” – naucza Kościół katolicki.”
  https://pl.aleteia.org/2018/02/18/czy-jezus-byl-i-nadal-jest-zydem/

 362. Francuskiej babci, której tkanki miękkie dawno już robaki przetrawiły, zbanować się nie da.

  Ale trzy lata starszego żyjącego staruszka można poprosić aby wyrażał się jaśniej, do ludzi i do rzeczy, a nie tylko do rytmu.

  https://www.youtube.com/watch?v=Ux5FLoGroUs

 363. Drodzy Komentatorzy!
  To co piszecie może być ciekawe, albo mniej interesujące. Najważniejsze, że jesteście, że pojawiacie się na blogu, że poinformujecie o Polsce i o Świecie, materii i antymaterii, o powstaniu Świata, albo działaniach matematycznych, o podróżach tam i z powrotem, albo o wygodnym siedzeniu przed telewizorem.
  Wiadomości nie są istotą tego bloga, Wy jesteście ważni i Gospodarz co nam serwuje nowe dania niczym Magda Gessler
  Pozdr.

 364. Tym bardziej, że Ney umie wolno i wyraźnie – jak chce. Ale to było, bo mu przeszło.

  https://www.youtube.com/watch?v=uM49dWlZAZI

 365. Mauro Rossi
  24 listopada o godz. 21:37
  Rossi, daj łapę. Grzeczny piesek

 366. Piotr II
  Po czesci odpowiedzi udzielil Lewy. Z cala pewnoscia nie udziela tu odpowiedzi biblia. Warto posluchac:
  https://www.youtube.com/watch?v=OkBiX2ZJ8cs

 367. „z mediami trzeba rozmawiać, przedstawić siebie, swoje poglądy, a przede wszystkim plan na kadencję urzędu, na który został powołany.”

  A co to jest jak nie zabieganie o sympatyków?

  Jak inaczej można zinterpretować następującą deklarację Grodzkiego dotyczącą „planu kadencji” (za relacją TOK FM)?

  „Marszałek Senatu zadeklarował, że jest gotów poprzeć projekt ustawy, zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia do 7,3 PKB. Przygotowanie ustawy zapowiedział Adrian Zandberg.”

  Jak to się ma do dyskutowanego wstępu o Reaganie i Thatcher?

 368. jakub01
  24 listopada o godz. 21:59

  Unikasz odpowiedzi.

 369. jakub01
  24 listopada o godz. 21:12

  „Era Plancka była początkową, gorącą fazą, trwającą od t = 0 do t = 10−43 s (czas Plancka)”.

  A czy i co było przed t=0? T=time. Skąd wzięła się materia ery Plancka? Jeśli powstała z niczego to mamy problem z naszą logiką, która dobrze nam posłużyła do odkrycia własnie ery Plancka.

  „Teoria kosmologicznej inflacji została udowodniona przez kilka niezależnych pomiarów eksperymentalnych, wykonanych m.in. przez detektory BICEP”.

  Do czasu aż udowadnione zostanie coś zupełnie innego. Na tym polega nauka, na wiedzy cząstkowej i fragmentarycznej, a jej historia potwierdza, że nic w nauce nie jest na stałe i na zawsze. Zawsze to ludzie będą na jakimś etapie poznania naukowego, ale nigdy na etapie ostatecznym. Na Ostatecznym to będą Sądzie, zatem wnosiłbym o więcej pokory.

  „Przez jakie pomiary eksperymentalne stwierdzono boskie pochodzenie wszechświata”?

  Przypomina radosne pytanie Chruszczowa, czy major Jurij Aleksiejewicz Gagarin widział Boga w kosmosie? Niestety, był za krótko. Godz. 06:07 – start Wostok 1. Godz.07:00 – wiadomość o locie Gagarina podało Radio Moskwa. Godz.07:55 – lądowanie Gagarina. 🙂

  PS. Wiedza i wiara to dwa odrębne porządki poznania rzeczywistości (Pascal).

 370. Bar Norte
  24 listopada o godz. 22:03

  „Marszałek Senatu zadeklarował, że jest gotów poprzeć projekt ustawy, zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia do 7,3 PKB. Przygotowanie ustawy zapowiedział Adrian Zandberg”.

  Zandberg będzie sprzedawał Niderlandy jako swoje? Lewica nigdy nie zarobi takich pieniędzy, jeśli wysoko opodatkuje ludzi to odejdzie od władzy zanim do niej dojdzie. 🙂

  Obecnie pisowska służba zdrowia ma budżet ponad 100 mld PLN, za czasów PO w porywach było to ok. 60 mld PLN.

 371. „Zima zimą, wiosna wiosną, lato latem, a jesień jesienią” to najlepsza prognoza na najbliższy rok

 372. maciek.g
  24 listopada o godz. 20:47
  „Jezus dlatego został zabity, bo znaczą głosić coś dramatycznie innego niż kapłani żydowscy…”

  Czego w tej sprawie można się dowiedzieć z Biblii ?

  W oczach naczelnych kapłanów i faryzeuszy Jezus był niebezpiecznym wichrzycielem religijnym — nieustraszenie udowadniał, że głoszą oni fałszywe nauki. Podważał tym ich autorytet i wykazywał, że wbrew swym twierdzeniom nie cieszą się uznaniem Bożym.

  Widzieli oni w nim także rywala politycznego, który zagrażał ich pozycji. Świadczy o tym ich reakcja na wieść o wskrzeszeniu Łazarza. W Jana 11:47,48 czytamy: „Naczelni kapłani i faryzeusze zebrali Sanhedryn i zaczęli się zastanawiać: „Co mamy zrobić? Przecież ten człowiek dokonuje wielu cudów. Jeśli pozwolimy mu dalej działać, wszyscy w niego uwierzą i przyjdą Rzymianie, i zabiorą zarówno naszą świątynię, jak i nasz naród”.

  Sanhedryn doszedł zatem do wniosku, że Jezus stanowi zagrożenie dla pozycji przywódców religijnych i dla porządku publicznego, którego mieli strzec i za który byli odpowiedzialni przed Piłatem. Każdy ruch społeczny uznany przez Rzymian za wywrotowy mógł sprowokować ich interwencję w sprawy narodu żydowskiego — a tego Sanhedryn chciał za wszelką cenę uniknąć.

  Dlatego arcykapłan Kajfasz zasugerował, że Jezusa trzeba zabić. Zwracając się do pozostałych członków Sanhedrynu, rzekł: „Czy nie widzicie, że jest dla was lepiej, by jeden człowiek umarł za lud, niż żeby został zgładzony cały naród?”. Dalej sprawozdanie biblijne podaje: „Od tego dnia zaczęli więc spiskować, żeby go zabić” (Jana 11:50-53)

  Warto podkreślić, że jeśli chodzi o żydowskich przywódców religijnych, Rzymianie faktycznie ‛zabrali zarówno ich miejsce, jak i ich naród’ — w roku 70 n.e. wojska rzymskie zburzyły Jerozolimę wraz ze świątynią. Jezus z Nazaretu, już 37 lat wcześniej, zapowiedział taki rozwój wydarzeń.

 373. @maciek.g
  24 listopada o godz. 20:47
  „Jezus dlatego został zabity, bo znaczą głosić coś dramatycznie innego niż kapłani żydowscy, a mianowicie, że Bóg nie wyróżnia żadnego narodu i każdy kto wypełnia wolę jego dostanie nagrodę w niebie.”

  A to, to co? Przecież nie wymyśliłem tej „głupoty” sam!

  (Mt 15,21-28) „Przecież zostałem posłany tylko do owiec, które zginęły z domu Izraela” .
  Zdanie to w sposób jednoznaczny („tylko”) określa misję Jezusa, która ogranicza się do narodu wybranego. Wymowa tego zdania jest tym mocniejsza, że wypowiedział je sam Jezus. Nic dodać, nic ująć!
  Dowiedz się też gdzieś, co to byli Hebrajczycy i skąd się wzięli oraz Izraelczycy i dlaczego ich tak nazywano, oraz ilu bogów jest w ST, każdy patriarcha praktycznie miał swojego, innego. Kto to był Horemheb?
  Czyli co, Żydzi to nie Izraelici? Albo Izraelici to nie Żydzi?
  Henri Daniel-Robs ” Życie codzienne w Palestynie w czasach Chrystusa” – czytałeś?
  W chwili gdy miał się pojawić Chrystus, Palestyna, niewielki, uroczy kraj, kolebka ścisłego monoteizmu, znajduje się pod okupacją rzymską, stanowi jedynie odległą prowincję rozległego mocarstwa. Naród Żydowski z nadzieja oczekuje nadejścia Mesjasza i wyzwoliciela. Tymczasem codzienne życie płynie tu jak przed setkami lat… . W oparciu o dane biblijne, dzieła starożytnych historyków, badania naukowe i odkrycia archeologiczne Daniel-Rops kreśli panoramiczny obraz życia mieszkańców Palestyny na przełomie dwóch wielkich epok. Z ogromna erudycja omawia zarówno wielkie wydarzenia historyczne, polityczne, społeczne, zagadnienia kulturowe i religijne, jak i obyczaje oraz sprawy życia codziennego ludzi współczesnych Chrystusowi.
  Pat Aleksander (praca zbiorowa) „Encyklopedia Biblii” – czytałeś?

  To Tobie się coś popieprzyło w głowie. Spychasz dyskusję na poboczny temat. To są sami Semici i nic tu nie ma kto za kogo i kiedy się uważa. Arabowie to też Semici.
  Kłania się prof. Szlomo Sand „Kiedy i jak wynaleziono naród żydowski” i „Kiedy i jak wynaleziono Ziemię Izraela. Od Ziemi Świętej do ojczyzny.”
  Mało? – Karen Armstrong „Fundamentalizm w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie”

  W religiach o wspólnych korzeniach jest tak:
  Chrześcijanie mamroczą do sufitu,
  Żydzi mamroczą do ściany,
  Islam mamrocze do podłogi.

  I takie to są mamroty, szczyt GŁUPOTY.
  A czytałeś może „Talmud” Abrahama Cohena?

  Kolego, dobrze by było gdybyś nie zadzierał nosa wyżej, niż możesz go podnieść.
  Twoja wiara watra jest , albo i nie, funta kłaków. Bo „wiara czyni człowieka głupim”
  jak pisał Staszic.

 374. Mauro Rossi

  Widzę silną reakcję na hasło „Zandberg”. Na tyle silną, że cię oderwała od tematu spisku smoleńskiego.

  No ale nie jesteś odosobniony na blogu z tą reakcją na hasło „Zandberg”

 375. @Piotr II
  Nie unikam tylko nie chce zamulac bloga. Dlatego podaje linki, ktore sa jednoczesnie odpowiedzia. Cala serie „Ksiegi sakralnych absurdow” dobrze obejrzec, poniewaz udziela ona odpowiedzi na zarzuty jakimi zwykle szermuja wierzacy.

 376. Lewy
  24 listopada o godz. 21:35

  „Ateiści nie są w stanie udowodnić ostatecznych praw i początku świata”.
  ― To fakt.

  „ … nauka zawsze będzie odkrywać nowe horyzonty”.
  ― To fakt.

  „Ateiści nie wierzą we wszystkie bajki które ostatecznie udowodniły absolutną prawdę”.
  ― To fake … ponieważ …

  Wierzący mogą wierzyć, mieć pytania i przesłanki, jednak niczego nie udowadniają. Albo wiara, albo dowód. Albo rybka albo pipka. Natomiast swoją „prawdę absolutną” mają ateiści ― że Boga nie ma. Tego nie poddają nawet w lekką wątpliwość.

 377. Alfons @satrustequi wyraził się krótko, wyraźne i jasno:

  , … idżcie w pizdu z takim poziomem!

  On chce zostać sam na sam z gospodarzem.
  Twardo oznajmone.

  Ćwiczenia na głoski z szeregu ciszącego (ś, ź, ć, dź)

  Głoska „ź (zi, z)”
  • w sylabach: zia, zio, zie, ziu, zi a-zia, o-zio, e-zie, u-ziu, y-zi ziazia, ziozio, ziezie, ziuziu, zizi ziaś, zioś, zieś, ziuś, ziś
  • w wyrazach: ziarno, ziąb, zioła, zielony, ziemia, ziemniak, zięba, zima, ziewa, źrebak, itp.;
  bazie, buzia, gałęzie, guzik, jezioro, kozioł, łazienka, nizina, poziomka, tuzin, więzienie, nizina

  • w wierszach:
  głoska „dź (dz, dzi)”
  • w sylabach: dzia, dzio, dzie, dziu, dzi a-dzia, o-dzio, e-dzie, u-dziu, i-dzi dziadzia, dziodzio, dziedzie, dziudziu, dzidzi dziać, dzioć, dzieć, dziuć, dzić
  • w wyrazach: dziad, działka, działo, dzień, dziura, dziupla, dziwak, dzik, dziób, dziennik, dźwig, dziwny, dzielny, itp.;
  budzik, godzina, grudzień, łodzie, nadzieja, niedziela, rodzina, tydzień, młodzi, urodziwi, łabędzie, itp.;

 378. Bar Norte
  24 listopada o godz. 22:23

  „No ale nie jesteś odosobniony na blogu z tą reakcją na hasło „Zandberg”.

  Cóż, taki jest jego odbiór społeczny.

  Skąd wiesz, że był spisek smoleński? Takiego określenia użyłeś. Ja używam terminu „zamach”, to coś innego.

 379. jakub01
  24 listopada o godz. 22:23
  Jakubie, dla wierzących i niewierzących pytania są te same:
  1.Skąd się wzięła materia ?
  2.Kiedy i w jaki sposób powstało „życie” ?
  Można być naukowcem teistą lub naukowcem ateistą…….. od powstania homo sapiens te oba pytania wśród tego gatunku są przedmiotem dociekiwań i wciąż aktualne.

 380. Lewy
  24 listopada o godz. 21:35
  Z każdym kto nie zaperza się, i nie chce drugiemu udowodnić, że to on ma rację , da się dyskutować (oczywiście trzeba uznawać fakty)
  Jak ktoś w coś fanatycznie uwierzy, zaraz kompletnie głupieje i niczym nie da się go przekonać (jeśli fakty mówią inaczej tym gorzej dla faktów)
  Większość dyskutantów podpiera się słowem nauka , a tak na prawdę niewiele wiedzą (albo zupełnie nic) o tzw metodzie naukowej.
  Jak ktoś myśli, że wszystko wie to jest jasne, że jest po prostu niezbyt mądry.
  Wiem, że nic nie wiem -Sokratesa stało się przykładem, że nawet uznawany za jednego z najmądrzejszych, wie, że wiedza ludzka o świecie jest mimo ogromnego postępu znikoma.
  Gdy nie poznałem ograniczeń metody naukowej , wydawało mi się że uda się wszystko poznać i prawdę ustalić. Obecnie wiem, że to utopia.
  Nie znaczy to wcale, że metoda naukowa nie jest najlepszą metodą jaką wymyślił człowiek dla poznawania prawdy – bo jest

 381. Optymatyk
  24 listopada o godz. 22:22

  „Henri Daniel-Robs …”.

  Ooops, no chyba Henri Daniel-Rops.

  ”Życie codzienne w Palestynie w czasach Chrystusa” – czytałeś”?

  Wieki temu, stara ramota, ale bardzo solidna i godna polecenia. W PRL PAX jego ksiązki masowo wydawał.

 382. @Mauro
  Trudno uwierzyc czlowiekowi myslacemu w absurdy tzw. ksiag swietych. A innych „dowodow” nie ma na istnienie boga. Ktos kto poddaje „w lekka watpliwosc” nieistnienie boga to agnostyk, czyli niedowiarek. Przy tym tez nie jest konsekwentny, bo skoro zaklada, ze bog „byc moze” istnieje, tzn. ze moze nami rzadzi Zeus, Tammuz, czy Baal, bo dlaczego by nie?
  Bajki, w ktore nie wierza ateisci na temat „absolutnej prawdy” to nie zaden „fake”, tylko DOGMATY religijne. Nie do podwazenia wg. wierzacych, a wlasnie one bywaja poddane krytyce, na ktorej argumenty wierzacy moga sie tylko zaslaniac „tajemnica wiary” czy czyms rownie nieokreslonym.

 383. Mauro Rossi

  „Cóż, taki jest jego odbiór społeczny”

  Świetnie się w ten „odbiór” wpasowujesz. Mozna powiedzieć ponad dotychczasowymi podziałami.
  Nie ukrywam, że mnie to cieszy.

  Ps. „Spisek” czy „zamach” to już tylko twój problem.

 384. Nie dociekajcie co było pierwsze jajko czy kura , życie to chwila więc korzystajcie
  drugiej takiej możliwości z pewnością mieć nie będziecie.

 385. Piotr II
  24 listopada o godz. 22:37
  Jest tylko taka różnica, że wierzący ma na to odpowiedź (Bóg stworzył materie i życie) . Ateista naukowiec (ten prawdziwy) niestety musi odpowiedzieć nie wiem.
  Po prostu wiara nie wymaga dowodu i jak nie umiemy udowodnić sprzeczności logicznej nie ma przeciw wierzącemu żadnego argumentu. Człowieka wierzącego bardzo łatwo jest wykorzystywać i widzimy to choćby na polskim przykładzie.
  W życiu nie jesteśmy w stanie wszystkiego sprawdzić i musimy przyjmować na wiarę wiele. Mądry człowiek jednak istotne dla niego sprawy stara się sprawdzić.

 386. Piotr II
  Rozejrzyj sie wkolo, popatrz na siebie, na to co masz na sobie. Na czym stoisz czy siedzisz, na czym piszesz? Wszystko to jest efektem ludzkiej wiedzy, nauki i doswiadczenia. a nie wynikiem „wiedzy objawionej”. No wiec ja po prostu wierze nauce i jej dowodom a nie proroctwom Izajaszy i Celakowien. Bardziej dla mnie wiarygodny bedzie zespol swiatowej renomy naukowcow, ktorzy otwarcie przyznaja, ze nie wszystko da sie wyjasnic za pomoca obecnych metod od „prawd” ksiedza dobrodzieja i jego antynaukowej, barbarzynskiej religii.

 387. @Black
  Pierwszy byl kogut.

 388. PAD przybywa i pomaga.
  Niektórzy mówią nie da, a ja uważam, że da bo wszystko ma policzone jak Kazimierz Rudzki w serialu telewizyjnym w czasach PRL-u

 389. @PiotrII
  Naukowiec teista to oksymoron.

 390. @maciek.g
  24 listopada o godz. 22:49
  Nie rozumiem dlaczego uważasz że jedna odpowiedź jest dobra a druga zła. Ja uważam że obie są dobre.

  @jakub01
  24 listopada o godz. 22:49
  Zupełnie nie zrozumiałeś mojego wpisu.

 391. jakub01
  24 listopada o godz. 16:02

  „Jak moze wolna wola „uszczesliwic czlowieka” skoro nic z nia zrobic nie może”?

  No właśnie jak najbardziej może. Może zrobić z wolnej woli dobry lub zły użytek. Historia człowieka to potwierdza.

  24 listopada o godz. 15:50

  „A co do wolnej woli, to dezerter wyrazil sie jasno – „bog obdarzyl czlowieka wolna wola i dzieki niej mozemy decydowac o sobie”. Otoz dla mnie to nonsens. Juz chocby dlatego, ze nie moge mowic o swobodzie wyboru dzieki temu czym ktos mnie obdarzyl czyniac swoim niewolnikiem wlasnie”.

  To że zostałaś obdarzona wolnością w niczym nie zmienia twoich „uprawnień”. Do końca epoki starożytnej (i religii politeistycznych) ludzie byli przeświadczeni o własnym zdeterminowaniu, że ich los z góry jest przesądzony i zaplanowany, a oni mają go tylko wypełnić. Sporo wysiłków wykazywali w poznanie swego losu, czemu służył bardzo rozwinięty system wróżb powiązany z ówczesnym systemem religijnym. Ciekawe że 2 tys. lat później gazety nadal zamieszczają horoskopy, co zresztą krytykowane jest przez kościół. Wolisz wolną wolę, czy zdeterminowanie? Gdyby nie wolna wola zachodnia cywilizacja byłaby zupełnie czymś innym. Bez wolności nie byłoby na przykład nauki ani odkryć geograficznych.

 392. Optymatyk
  24 listopada o godz. 22:22
  co można poradzić jak się ktoś uprze?
  z wikipedii
  Żydzi (dosł. „chwalcy Jahwe” lub „czciciele Jahwe” –
  A ty wciskasz że żydem jest ktoś nie wyznający Judaizmu? To czemu on jest czcicielem Jahwe – coś tu nie gra

 393. jakub01
  24 listopada o godz. 22:56

  „Naukowiec teista to oksymoron”.

  Wielu fizyków i astronomów to ludzie wierzący.

 394. Grodzki i jego wywiad

  Odnoszę wrażenie, że marszałek Grodzki wcisnął Reagana&Thatcher na samym początku wywiadu, sam z siebie, ni z gruchy ni pietruchy, aby sprowokować. Jak kto woli – aby pomachać muletą przed oczami ślepawego, lewicowego byka. Aby im przez to pokazać, jak bezsensowne i bezproduktywne jest wachlowanie się etykietami dla opisania czyichś poglądów, np. „neoliberał”. A sympatycy lewicy uwielbiają to robić.

  Po drugie, sądzę, że nie jest to pierwszy wywiad, ani pierwsza dyskusja w negocjacjach z lewicą, którę mają doprowadzić do kompromisu. Bo z arytmetyki wynika, że dla Grodzkiego, jak i dla PO, nie ma innej drogi jak przez kompromis. A on na otwarciu chce zająć silną pozycję negocjacyjną vis à vis Lewicy (polityków). Bo z PiSem, partią leninowską, partią „centralizmu demokratycznego” z silnym kultem jednostki kompromisu nie da się osiągnąć, niemal w niczym. Kompromis liberalnego centrum z Lewicą jest niezbędny do pozbycia się PiS, oraz w dalszej perspektywie. Bo Lewica i liberalne centrum w polskiej polityce zawsze będzie, może też być faszyzująca Konfederacja, ale PiSu nie musi być. PiSowski elektorat może być bez uszczerbku dla Polski i dla spójności sceny politycznej rozebrany między te trzy siły, w dużym stopniu przez Lewicę, także przez centrowy PSL, itd. I przez PO. Wszak w Polsce są ludzie wykształceni, przedsiębiorczy, zamożni, europejscy, liberalni ateiści, profesjonaliści – miliony i ktoś im musi być za partię. Nie oszukujmy się, są ludzie, którzy ciepło przyjęli przemowę Zandberga i podziwiali jego retoryczne umiejętności, ale którzy zgłosili votum separatum do co najmniej jednej trzeciej jego tez, wniosków i propozycji.

  I z ich pozycją i opiniami Lewica musi się porozumieć i ugodzić. Po ten plemienny podział na Lewicę i Liberałów, ten II rozłam społeczny Polsce do niczego nie jest potrzeby, a jest do uniknienia.

 395. @ „niczego nie mozna udowodnic na 100%,lecz prawie 100% to zdecydowanie wiecej niz 0%, ktore probujesz udowodnic stosujac religijna argumentacje.”
  https://www.youtube.com/watch?v=DVxjBaQAZC8

 396. Piotr II
  24 listopada o godz. 22:59
  Wcale tak nie uważam. Wierzący ma problem z głowy jak to mówią.
  Oczywiście to, że on tak twierdzi nie oznacza, że ma rację.
  Natomiast niewierzący naukowiec mówi prawdę , co wcale nie oznacza z wierzący go przekonał , bo nie przekonał.

 397. jakub01
  24 listopada o godz. 22:40

  @”Mauro Trudno uwierzyc czlowiekowi myslacemu w absurdy tzw. ksiag swietych”.

  Trzeba myśleć tylko „jeszcze bardziej”. I umieć je czytać, każda książka powstaje w swojej epoce. One nie są od wyjaśniania naszych problemów naukowych, bo powstały zanim rozwinęła się nauka. Ale gdyby nie dekalog zawarty w jednej z tych „ksiąg świętych” nasza cywlizacja nie osiągnełaby poziomu z którego jesteś dziś dumna. Ten dekalog nas ucywilizował.

 398. @Mauro
  Ale nie wiesz nic o jakosci ich badan ani o tym jak religijne skazenie na nie wplywa. Sam fakt, ze jakis naukowiec jest wierzacy (lub niewierzacy) nie
  swiadczy o jego wiarygodnosci (niewiarygodnosci). Czym innym jest wierzacy filolog a czym innym lekarz. Ci ostatni (klauzula sumienia) twierdza zreszta, ze nie mozna ingerowac w dzielo boze jakim jest ludzkie cialo, ergo – zaprzeczaja sensowi wykonywania wlasnego zawodu. Wg. takiej logiki nie powinnismy usuwac zepsutych zebow.

 399. maciek.g
  24 listopada o godz. 23:05

  Mówimy o naukowcach, prawda ?
  Ani jeden ani drugi nie mają „nic z głowy”.
  Który mówi prawdę ?…….. a kto to wie?
  Dzięki za ciekawą dyskusję.

 400. Blackley
  24 listopada o godz. 22:46

  Ten odwieczny dylemat filozofów dziś nie przedstawia żadnych trudności dla paleontologów – oczywiście, ewolucja stworzyła jaja znacznie wcześniej niż kury.

 401. @Mauro
  @ Maciek g.
  No to posluchaj o tej „madrosci” dekalogu. W zupelnosci sie z ponizsza argumentacja zgadzam.
  https://www.youtube.com/watch?v=gI6fox-Cgkg

 402. „Wierzący mogą wierzyć, mieć pytania i przesłanki, jednak niczego nie udowadniają. Albo wiara, albo dowód”.

  Czy słyszałeś, jak ktoś mówi, że wierzy w ewolucję, bo jest oparta na faktach naukowych, a na istnienie Boga nie ma żadnych dowodów? Wiele osób tak uważa. Ale warto pamiętać, że bez względu na to, czy mówimy o ewolucji, czy o Bogu, w grę wchodzi wiara.

  Nikt nie widział Boga ani nie uczestniczył w procesie stwarzania. Z drugiej strony żaden człowiek — czy jest naukowcem, czy nie — nie widział, jak jedna forma życia zamienia się w inną, na przykład gad w ssaka. Dlatego wszyscy musimy analizować dowody i wyciągać logiczne wnioski.

  Oczywiście warunkiem wyciągania słusznych wniosków są rzetelne informacje. Nawet najlepszy program komputerowy, napisany z uwzględnieniem logicznych zasad, wygeneruje bardzo osobliwe wyniki, jeśli wprowadzi się do niego niewłaściwe dane. Podobnie rzecz się ma z wiarą: to, czy jest prawdziwa, zależy głównie od prawdziwości informacji wprowadzanych do umysłu.

  W Biblii trafnie zauważono, że „wiara przychodzi w ślad za tym, co się słyszy”. Wiara wymaga przede wszystkim „dokładnego poznania prawdy”. Tylko prawda może wyzwolić człowieka z sidła błędnych poglądów — naukowych bądź religijnych. Biblia ostrzega przed dawaniem wiary „każdemu słowu”. Radzi natomiast, by zanim się uwierzy, dokładnie ‛upewniać się o wszystkim’, czyli badać, sprawdzać to, co się słyszy. Dlaczego jednak należy analizować swoje wierzenia? Ponieważ wiara oparta na fałszu jest zwykłą iluzją.

  Piękny przykład budowania prawdziwej wiary dali niektórzy szlachetnie usposobieni mieszkańcy starożytnej Berei. Byli otwarci na to, czego uczyli ich chrześcijańscy misjonarze, niemniej „każdego dnia starannie badali Pisma, żeby się przekonać, czy to co usłyszeli, jest prawdą” (Dzieje 17:11).

  Podobnie uczynili Samarytanie goszczący Jezusa. Ponieważ starannie zbadali przedstawione im dowody poświadczające, iż jest on obiecanym Mesjaszem – napisano o nich, że „uwierzyli, że ten człowiek naprawdę jest wybawcą świata”.

 403. Piotr II
  24 listopada o godz. 23:12
  Oczywiście, że o naukowcach, ale nie do końca. Naukowiec wierzący tez stara się dociec prawdy i faktycznie samo Bóg stworzył mu nie wystarcza.
  Einstein był człowiekiem wierzącym , a jego teorie są uznawane przez naukowców na całym świecie. Powiedział kiedyś „Ty wierzysz w Boga, który gra w kości, ja w panowanie i porządek w świecie obiektywnie istniejącym, który próbuję ująć na drodze dzikiej spekulacji”.

 404. „Nie oszukujmy się, są ludzie, którzy ciepło przyjęli przemowę Zandberga i podziwiali jego retoryczne umiejętności, ale którzy zgłosili votum separatum do co najmniej jednej trzeciej jego tez, wniosków i propozycji.”

  O ile się nie mylę parlamentarną dyskusję nad expose premierów prowadzą kluby (partie) i sposób oraz forma przedstawiania swych stanowisk politycznych należy do ich wyłącznej kompetencji. To nie podlega jakimś konsultacjom czy kompromisom miedzypartyjnym.
  Każda partia (klub) ma prawo np poddawać krytyce expose tak jak chce. Oczywiście premier czy jego klub ma równiez prawo polemizować z ową krytyką – taka jego rola. Tym niemniej czymś dziwacznym jest gdy któraś z partii opozycyjnych ma poczucie wyłączności form tej krytyki i zarzuca innej, że krytykuje wspólnego przeciwnika politycznego „niesłusznie” czyli nie z takich jakie sobie upodobała pozycji politycznych.
  To zakrawa na tzw „”sekciarstwo”.

  Najlepszym podłożem do zawierania ewentualnych kompromisów i sojuszy jest po prostu uszanowanie zasad o których napisałem.
  Mam wrazenie, że marszałek Grodzki to rozumie choć jeszcze nie nabrał w tym wprawy.

 405. @Mauro
  Mieszasz pojecia a mnie sie nie chce tego prostowac. Ktos kto mi daje wolnosc moze mi ja odebrac kiedy mu sie spodoba albo wydzielac w ograniczonym i okreslonym zakresie. Taka wolna raczka ale w trybach. No to ja czniam taka wolnosc.
  Do poczucia wolnosci zaden bog i jego laska mi nie jest potrzebny. Ani grozby mak piekielnych jesli z tej wolnosci skorzystam.

 406. Ryszard Petru powraca: „Jestem przed ogłoszeniem tego, co chcę ogłosić” (rozmowa z red. tow. T. Lisem)

  Z góry należy się cieszyć, nie możemy być skazani na posełkę Jachirę.

 407. maciek.g
  24 listopada o godz. 23:22
  „Einstein był człowiekiem wierzącym”.

  A.Einstein był przekonany, iż wszechświat miał początek, pragnął też ‛wiedzieć, jak Bóg stworzył świat’. Nie wyznawał jednak wiary w osobowego Boga; mówił raczej o kosmicznym „uczuciu religijnym, które nie zna dogmatów ani Boga wymyślonego na obraz człowieka”.

 408. jakub01
  24 listopada o godz. 23:28

  „Ktos kto mi daje wolnosc moze mi ja odebrac”.

  Twoją wolność może ograniczyć jedynie twoje sumienie.

  Oczywiście, istnieje dylemat: wiecej wolności i mniej bezpieczestwa, czy na odwrót.

 409. @Mauro
  Bledem tez jest twierdzenie, ze albo „wolna wola dana przez boga” albo determinizm. Otoz ani jedno ani drugie. Wolna wola nie jest mi dana przez zadnego boga a decyzje jakie podejmujemy sa wypadkowa doswiadczen zebranych w ciagu zycia w danym czasie i okolicznosciach. Dlatego raz damy zebrakowi datek a raz nie choc nie brak pieniedzy nami kieruje. Z determinizmem genetycznym takze nauka juz sie rozprawila.

 410. @Mauro
  Uczciwy czlowiek zadnego sumienia nie potrzebuje. Nie robi nic, co musialby sobie za chwile wyrzucac. Albo sobie wyczyscic w konfesjonale, co jest znacznie bardziej komfortowym wyjsciem. Dlatego katolikom tak bardzo na tym sumieniu zalezy. Zawsze mozna przeprac i jak nowe.

 411. if I were you
  Napisałabym jewka-jołaśka, ale nie jestem
  @Ewa-Joanna, lewe i prawe ręce głównodowodzącego generała- sierżanta były tu i napisały, ja nie sprawdzam bo dlaczego miałabym nie wierzyć. Komentarz który ostatnio zostawiłam był moim ostatnim, nie zaglądam.
  Zwrócono mi uwagę. Tylko. @Tanaka który do niedawna był Tylko kolegą teraz rości sobie prawa do zwracania uwag, blokowania wedle własnych wątpliwych kryteriów moralnych (dmuchanie żabie w dupę przez rurkę) a nawet krytykowania redaktora D.Passenta za brak dyscypliny na blogu EN PASSANT.* Najprościej można by ująć że facetowi odbiła palma, ale o jest coś znacznie bardziej gorszego, to jest zniechęcanie innych od komentowania na blogu „Listy ateisty” a także odstraszanie ewentualnych czytelników szukających wzorów świeckiego funkcjonowania. Sprawa bezdomnego psa jest żenującym przykładem.
  @Ewa-Joanna, parafrazując kolegę z LA ja wywracam ten stolik przygotowany do rozmów, z tych samych powodów dla których robią to jego wrogowie – ze zwykłej ludzkiej uczciwości.
  * był taki komentarz na temat naszego Gospodarza i myślę że do odnalezienia w archiwum

 412. @Symetryczny – pozdrawiam.

 413. maciek.g
  24 listopada o godz. 23:22

  I o to chodzi. Wierzący wcale nie musi być chrześcijaninem, islamistą, buddystą, wyznawcą judaizmu itp.
  Może być jak pisze Mauro, fizykiem, astronomem, biologiem, filozofem, matematykiem itp.

 414. @dezerter
  ” Ale warto pamiętać, że bez względu na to, czy mówimy o ewolucji, czy o Bogu, w grę wchodzi wiara.”
  Nieprawda. Dowodow na nieustannie trwajaca ewolucje organizmow zywych mamy pod dostatkiem i nikt nie jest tego w stanie podwazyc. Ewolucja jest faktem. Wiara opiera sie zas na spekulacji.

 415. W telewizorze pokazują bokserską walkę robotów i entuzjazm licznie zgromadzonej widowni, wśród której wiele kobiet i dzieci.
  Przed chwilą przeczytałem kolejne opowiadanie z książki Olgi Tokarczuk „Opowiadania bizarne”. Kolejny raz akcja toczy się w naszym kraju, a opowiadanie nosi tytuł „Prawdziwa historia”
  Przyjezdni powinni uważać aby nie odgrywać tu roli miłosiernego samarytanina bo to może się tak samo źle skończyć jak w tym opowiadaniu.
  Setki takich opowiadań przeczytałem, ale ta proza Tokarczuk ma pewną skazę, zanadto czytelnie skupia się na nas, co nie jest atutem. Amerykanie piszą takie opowiadania w nierzeczywistej przestrzeni, ale tamtych pisarzy jest wielu i inaczej z pewnością myślą

 416. ls42
  24 listopada o godz. 23:50
  „Opowiadania bizarne” …… świetna rzecz, a twarde osadzenie w realiach jest dla mnie atutem a nie skazą.
  Co kto lubi……..
  Pozdrawiam

 417. @maciek.g
  24 listopada o godz. 22:59
  Nieuważnie przeczytałeś, ja niczego nikomu nie „wciskam”, zwłaszcza tego, co napisałeś.
  „A ty wciskasz że żydem jest ktoś nie wyznający Judaizmu? To czemu on jest czcicielem Jahwe – coś tu nie gra”
  Jest cała masa Żydów nie będących wyznawcami jakiejkolwiek religii nie tylko judaizmu, będących ateistami, na przykład K. Marks, był takim Żydem. Ale dla mnie to, czy ktoś jest Żydem czy nie, nie ma znaczenia, jedynie to, jakim człowiekiem jest dla innych ludzi. Wszędzie są ludzie dobrzy i źli. Jeżeli jakaś grupa społeczna narodowościowa , etniczna wywyższa się ponad innych, na podstawie jakichś pism, to są to dla mnie ludzie źli, nawet jeśli to będą Żydzi. Przeczytaj co na ten temat mówił w naczelny rabin Izraela w latach 1973-83 Josef Ovadia https://pl.wikiquote.org/wiki/Owadia_Josef

 418. Musiałem rozdzielić mój poprzedni wpis, bo dwa linki powodują moderację i czekanie dlatego druga część teraz:

  https://www.rp.pl/artykul/552823-Rabin–goje-zyja-po-to-by-sluzyc-Zydom.html
  Jeśli na tym ma polegać „wybraństwo” – draństwo, to jak takim dziękuję, mówiąc oględnie.

 419. @Polecam ksiazke „Bog Einsteina” Tadeusza Niwinskiego.
  Ktoś, kto jest wspaniałym naukowcem, niekoniecznie ma do zaoferowania najbardziej autorytatywne opinie na inne tematy. Ponadto, tylko to, że naukowiec może być religijny, nie dowodzi, że nauka i religia są ze sobą zgodne.
  „Najnowszym odrodzeniem się kwestii ”Czy Einstein był religijny?” jest pojawienie się listu, jaki napisał w 1954 r. w reakcji na przeczytanie (za namową przyjaciela) książki promującej Boga i religię.
  Okazuje się, że list bezpośrednio odrzuca zarówno religie, jak Boga; religia jest ”dziecięcym przesądem”, a Bóg ”słowem i wytworem ludzkich słabości”. Także Biblia jest jedynie ”zbiorem prymitywnych legend”. Po przeczytaniu tego listu będzie bardzo trudno utrzymywać, że Einstein był religijny w jakimkolwiek sensie!”
  http://www.listyznaszegosadu.pl/nowy-ateizm-i-krytyka-religii/list-einsteina-kwestionujacy-religie-biblie-i-idee-boga-jest-znowu-na-sprzedaz

 420. @Mauro
  Gdyby ludzie byli prawdziwie wolni, nie istnialby taki dylemat. Albo wolnosc albo bezpieczenstwo. Prawdziwa wolnosc to swiadomosc. A swiadomosc to cos daleko wiecej niz inteligencja. Mowimy o wolnosci ale nie o tym co kto pod tym pojeciem rozumie. I czy w ogole rozumie.

 421. Genialny Żyd no bo któż by inny Jezusem zwany stworzył najgenialniejszy
  geszeft w historii ludzkości – wiarę w życie pozagrobowe czyli niebo dalej
  już wszystko poszło samo. Przez wszystkie dzieje homo sapiens najlepiej
  sprzedającym się towarem był wyimaginowany bilet do raju.
  Toteż kapłani we wszystkich społecznościach i we wszystkich religiach stanowili
  uprzywilejowaną najbogatszą i najpotężniejsza warstwę społeczną częstokroć
  praktycznie sprawująca władzę ( Polska i Rydzyk mogą być tu przykładem ).
  Paradoks jednak polega na tym , że te wszystkie religie i jego kapłani głoszą
  frazesy o miłości bliźniego a w gruncie rzeczy w imię Boga sieją nienawiść
  podziały i zbrodnie.

 422. @Black
  To nie Jezus wymyslil. Ludzie zawsze pragneli niesmiertelnosci. Religie tylko pozwalaja zarabiac na tym pragnieniu.

 423. jakub01; 0:49 ,

  Tak to prawda, ale od czasów Jezusa zaczęto na tym zarabiać.

 424. @maciek g
  Nieprawda jest, ze „Powszechnie uznawana teoria powstania wszechświata, zwana Wielkim Wybuchem, pełna jest uproszczeń i niekonsekwencji. Jednak trzymamy się jej kurczowo, bo nie mamy niczego na zastępstwo.” Otoz mamy i sporo dowodow i teorie konkurencyjna.
  Mikrofalowe promieniowanie tła –
  Teoria strun –
  Ciemna energia –
  M-teoria –
  Teoria Wszechświata cyklicznego – idea rozważana ogólnie jeszcze przez Alberta Einsteina, ale opracowana teoretycznie 10 lat temu przez Neila Turoka i Paula Steinhardta. Inspirowana hipotezą ciemnej energii, oparta na teorii strun i M-teorii. Nadaje sens Wielkiemu Wybuchowi, eliminuje niedoskonałości modelu inflacyjnego. Wyjaśnia ekspansję Wszechświata.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1511508,1,wszechswiat-powstajacy-i-ginacy-od-zawsze.read
  Moge tylko raz jeszcze zacytowac to samo -„„niczego nie mozna udowodnic na 100%,lecz prawie 100% to zdecydowanie wiecej niz 0%, ktore probujesz udowodnic stosujac religijna argumentacje.”

 425. @ maciek g
  No i zajrzyj do podanego przeze mnie linku, bo tam wlasnie znajdziesz odpowiedz na swoje zarzuty. Podaje go w ramach odpowiedzi, ktora na lamach bloga sie nie miesci.
  https://www.youtube.com/watch?v=DVxjBaQAZC8

 426. Aaaa taka ciekawostka z frontu wyborow prezydenta w USA. Jak wiadomo od dwoch tygodni byly major miasta NY Michael Bloomberg zglosil swoja kandydature na prezydenta jako demokrata. Jak pisalam uwazam, ze byl dobrym gospodarzem miasta, do swojego majatkui, ktory stawia go w drugiej dziesiatce amerykanskich bilionerow ( po polsku miliarderow) doszedl „wlasnymi recami”, jest czlowiekiem normalnym, chyba nieskorumpowanym, w uklady nie wchodzi,… itd Slowem naprawde wartosciowy kandydat, chociaz nie ma za grosz charyzmyu. No….ale jest jedno ale, ktore z gory przekreslilo mi jego osobe. To nieprawdopodobne bogactwo. Jak ;poinformowal dzisiaj media w nadchodzacym tygodniu wyda z wlasnej kieszeni 30 milionow dolarow na ogloszenia kampanii w tv i radio. Jak w takiej sytuacji moga z nim rywalizowac inni, ktorzy musza zebrac pieniadze u milosciwych donatorow, jakie ma szansem madra Warren, czy bozyszcze mlodych Sanders? Powtarzam, nie mam watpliwosci co do tego czy nadaje sie, ale na czym to w tej chwili polegaja wybory? Na pieniadzach i hakerach z Rosji.
  Na szczescie nie watpie, ze chociazby w kazdym tygodniu wyciagal z kieszenie taki petty cash 30 i wiecej milionow to prezydentem nie zostanie. Za duzo pieniedzy, za malo charyzmy.

 427. Co roku w listopadzie jest w gazetach notatka o nadal otwartej sprawie FBI z 1971 roku. Bohaterem jest DB Cooper, ktory wyskoczyl z workiem pieniedzy z samolotu pasazerskiego na trasie Seattle/Portland. Ślad po DB Cooper, zywym lub martwym I po pieniadzach zaginal.

  David Lynch w serialu Twin Peaks nazwal agenta FBI – DB Cooper. Te role gral Kyle MacLachlan. Kyle, the son of Yakima, WA ma wlasna winnice I produkuje wino o nazwie Pursued by bear.
  Ponizej jest jego strona I informacja o winie.

  https://www.pursuedbybearwine.com/

  Zainteresowani tajemnica znikniecia DB Cooper znajda wiecej info na ten temat na stronach internet. Inni moga zamowic butelke wina Pursued by bear I wypic przy swiatecznym stole.

  Happy Thanksgiving

 428. Kiedyś mówiono Bóg sprawił,że…Teraz za sprawą Putina….Tak sobie myślę,że ludzkość docenia wpływ Słowian na losy świata. Popieram…

 429. W kraju religijnym powinna rządzić większość jako forma demokracji nawet w świeckim wydaniu. Kto rządzi wszyscy wiemy…Tak sobie myślę a jak rządzą to wynika z nawyków tubylców… Demokracja nie jedno ma imię…podobnie wiara w Boga ma swoje książeczki… różne…

 430. Takie mysli przy pierwszej kawie.
  „Kościół przyczynił się do obalenia komunizmu”
  To taki sam mit założycielski, jak Adam i Ewa. Jak się przyczynił? Do upadku gospodarczego Sowietów się przyczynił?! Bo to upadek ZSRR zakończył działalność RWPG, PRL i PZPR, nie modły księdza Popiełuszki ani „Solidarność”, czy pielgrzymki Wojtyłły. Kościół miał się bardzo dobrze w komunizmie. Owszem, w początkowym okresie komuniści bywali trochę niemili, ale szybko się nawzajem dotarli, podzielili strefy wpływów i nie wchodzili sobie w drogę. A z dzisiejszej perspektywy widać, że szczyt prosperity Kościoła przypadł na lata 80., od tamtego czasu jest tylko systematyczna (i coraz szybsza) strata. Wprawdzie nakradli, pogwlacili sobie, ale dzieki takim jaskiniowcom jak Jędraszewski, Dec, Michalik, Ryczan i tym podobnym mężom, coraz mnie chrztów, coraz mniejszy udział w katechezie…oby tak dalej.

 431. Zyta2003
  Ameryka w imię wolności (wolności pieniądza) przekształciła się z demokracji w plutokrację i kompromituje system liberalnej demokracji na całym świecie . To dzięki takim działaniom przestaliśmy być przykładem dla kogokolwiek .

 432. Amerykańscy uczeni odkryli, że częste mycie skraca życie. My to wiemy od dawna, ale żaden z tutejszych uczonych nie poświęcił się badaniu tego zagadnienia.

  Olga Tokarczuk wykorzystała zdrowotne walory miejscowego kołtuna w opowiadaniu „Zielone dzieci”. Zastosowanie przynosiło widoczną ulgę

 433. @SluchajacyPoAngielsku, @duende, @Adam100

  Służby amerykańskie ostrzegają przed rosyjską dezinformacją wg NYT. Niektórzy republikanie nie martwią się.
  US Intel Warns Of Russian Disinformation: NYT; Some GOP Heedless

 434. @pombocek
  23 listopada o godz. 10:41
  Każdy kolejny reformator zaczyna, jakby świat miał się dopiero zacząć. Czyli robi to, co już było milion razy robione. I wciąż ten sam nieusuwalny feler: świat ma być nowy, tylko wykonawca – stary. Więc po staremu wszystko psu na budę. A przecież można prosto: nie wymyślać, co robić, lecz – czego nie robić. Może się w ten sposób nic nie zrobi, ale się przynajmniej nie popełni błędu.

  Dziekuję. Pieknie to ująłeś!

 435. Optymatyk
  25 listopada o godz. 0:04
  Rabin robi politykę , podobnie tak jak nasi biskupi i oczywiście pisze głupoty, które wielu kupuje . Nie ma czegoś takiego jak Żyd -ateista (może to być jedynie potomek żydów (czyli ludzi wierzących w religie żydowską)
  A to ogromna różnica.
  Można być potomkiem Napoleona , ale to nie znaczy, że jest się Napoleonem.
  Ludzie uwierzyli politykom żydowskim podobnie jak wielu Polaków uwierzyło politykom PiS. Tylko, że ci żydowscy robią to o niebo lepiej. Choć tak jak i pisowscy wykorzystują nieszczęścia do swej polityki (choćby holokaust)

 436. Mamy stan przed III WŚ sugerują militaryści a jankesi przypominają dominacją III Rzeszy. Tak sobie myślę ,że widocznie Bóg tak chce aby bombardowania Syrii przypominały Wieluń i Warszawę…A KK milczy jak w czasie okupacji licząc kolory tęczy…

 437. jakub01
  25 listopada o godz. 3:24

  „Inspirowana hipotezą ciemnej energii, oparta na teorii strun i M-teorii. Nadaje sens Wielkiemu Wybuchowi, eliminuje niedoskonałości modelu inflacyjnego. Wyjaśnia ekspansję Wszechświata”.

  Nie unikaj pytania, co było przed Wielkim Wybuchem? Skąd wzięła się energia, która przekształciła się w materię, dzięki czemu istniejemy. Znany brytyjski astrofizyk i kosmolog Fred Hoyle nie lubił teorii Wielkiego Wybuchu i uznawał ja za błędną. Nadał jej nawet prześmiewczą nazwę (Bing-Bang), co na jego nieszczęście powszechnie się przyjęło. Teoria ta początkowo miała same kłopoty, bo zanadto przypominała biblijny obraz stworzenia świata. Fred Hoyle twierdził zaś, że wszechświat istniał zawsze, co jak widać też przypominało Boga, który zawsze istniał, jak to definiują religie monoteistyczne ― jest odwieczny. W końcu Freda Hoyla wyrzucono z uniwersytetu, za nadmierny upór.

  W pewnym sensie koncepcja Hoyla był rodzajem panteizmu. 🙂

 438. jakub01
  25 listopada o godz. 0:49

  „To nie Jezus wymyslil. Ludzie zawsze pragneli niesmiertelnosci”.

  Ale dlaczego właściwie pragnęli? Zwierzęta tego nie pragną, a wywodzimy się ze świata zwierzęcego. Coś się musiało stać po drodze, jakaś nowa jakość. Chrześcijanie nazywają to objawieniem się Boga w świecie. 30 tys. lat temu pojawiły się pochówki o charakterze religijnym, a mniej więcej w tym samym czasie sztuka jaskiniowa, którą i dziś rozumiemy, nawet się nią zachwycamy.

 439. jakub01
  25 listopada o godz. 3:24
  Dajmy sobie spokój z dyskusja. Strzelasz znalezionymi terminami które wg ciebie pasują do twego myślenia, tyko ze ich kompletnie nie rozumiesz. Filmik rozmowy ze studentka pokazuje jedynie, że ona po prostu jest głupia i nic więcej.
  A ja żadnych zarzutów nie robię , informuje jedynie, zgodnie ze stanowiskiem Naukowców, że powstania świata materialnego jest nie do udowodnienia (są i mnożą się teorie i żadna nie wytrzymuje obiektywnej krytyki – a od teorii do dowodu droga daleka)

 440. jakub01
  24 listopada o godz. 23:39

  „Uczciwy człowiek żadnego sumienia nie potrzebuje”.

  Uczciwość jest funkcją sumienia. Niektórzy ludzie zachowują się jakby go nie mieli, choć mają. Wszyscy ludzie mają, nie mają zwierzęta, one posługują się instynktem.

  „Albo sobie wyczyścić w konfesjonale”.

  W konfesjonale wyraża się żal za czyny, dostaje pokutę, polecenie naprawy krzywdy wyrządzonej innym. Sumienie osoby niewierzącej może we własnym zakresie dojść do tego samego.

  „Wiara opiera sie zas na spekulacji”.

  Nie odkryto nigdy społeczeństw niereligijnych. Do spekulacji filozoficznych (w tym np. zanegowania religii) cywilizacja musiała dojrzeć. Wiara ma różne źródła, np. uczucia. Wychodząc z domu wierzysz, że do niego szczęśliwie wrócisz. Niektórzy prócz tego mogą się przeżegnać.

  „ … to, że naukowiec może być religijny, nie dowodzi, że nauka i religia są ze sobą zgodne”.

  Nie są sprzeczne, uzupełniają się, to inne formy poznania. Tak się przypadkiem stało (a może nie przypadkiem ― to kwestia histriozoficzna) , że początki nauki (uniwersytety) powstały w średniowiecznej Europie i są wytworem chrześcijaństwa, a cywilizacja zachodnia od kilku stuleci dominuje.

 441. Optymatyk
  25 listopada o godz. 0:04

  „Jest cała masa Żydów nie będących wyznawcami jakiejkolwiek religii nie tylko judaizmu, będących ateistami, na przykład K. Marks, był takim Żydem”.

  Marksizm to też rodzaj religii, miał założycieli, przeświadczenie o posiadaniu jedynej prawdy nadajcej sens dziejom, dogmaty, święta, świętych, inkwizycję (sądy, cenzurę), procesje (np. pochody 1-Majowe), soteriologię ― obiecywał zbawienie (komunizm).

 442. Cena pozornej wolności; https://obserwatorpolityczny.pl/trzeba-zwiekszyc-wymagania-wobec-elit-o-roli-glownych-aktorow-publicznych-w-panstwie-cz-1/
  „Jakoś tak to wyszło, że nie udało się im zatroszczyć o ogół. Stworzono system społeczny, polityczny i gospodarczy, który w bardzo krótkim czasie doprowadził do utrwalenia stratyfikacji społecznych, pogłębienia podziałów i co jest najtrudniejszą obserwacją do stworzenia dwóch równoległych społeczeństw. Podział jest prosty, pierwsza grupa ma kapitał który na nią pracuje. Druga grupa ma swoje ciała, których używa do zarobkowania. Przy czym cały system państwowy jest stworzony w ten sposób, żeby chronić przywileje, stan posiadania i władzę tej pierwszej grupy. Grupa druga ma tak skonstruowane realia systemowe, że nie może się wychylić, bo system każdego zmiażdży.”

 443. zetus1
  25 listopada o godz. 9:35
  @SluchajacyPoAngielsku, @duende, @Adam100
  Służby amerykańskie ostrzegają przed rosyjską dezinformacją wg NYT. Niektórzy republikanie nie martwią się.

  Nie martwią?
  To chyba za mało powiedziane. Maddow cytuje dwóch senatorów, którzy aktywnie i świadomie kolportują fałszywki ruskich służb specjalnych żeby osłabić USA. W Polsce mamy naszego Macierewicza 🙂

 444. …nasz Macierewicz w ustach tryzuba…Tak sobie kojarzę prowokatorów…

 445. Putin władca Kremla.
  Na smyczy cały aparat KGB. Dla przeciwników: novichok.
  Opowiedz bucyVku, blogowiczom jak ten środek działa. 🙂

 446. Mauro Rossi o religii
  Mnie się podoba, a gdyby tak spokojnie o katastrofie to już mógłbym powiedzieć „bo wszyscy Polacy to jedna rodzina, starszy czy młodszy, chłopak czy dziewczyna”

  Z opowieści sejmowych
  Jarosław Kaczyński wywierał presję na marszałek Witek, twierdzą opozycyjni posłowie. Nieładnie panie prezesie taką dużą presję na taką drobną kobietę

 447. @
  Szczegolnie aktualne:
  Fiona Hill na przesluchaniu:
  W przejrzystych i dobitnych słowach wystosowała ostrzeżenie: „Rosjanie wydają miliony dolarów, aby torpedować nasz porządek polityczny i rozsiewać dezinformację. Kiedy pochłania nas międzypartyjna wojna, nie dostrzegamy zagrożenia i nie stawiamy mu czoła. Pozwalamy tym samy naszym adwersarzom na degradowanie naszych instytucji i niszczenie wiary Amerykanów w demokrację. Rosyjskie służby ponownie szykują potężną wymierzoną w nas operację w czasie wyborów w 2020 r. Mamy coraz mniej czasu, żeby ich powstrzymać. Korzystając z tego przesłuchania, chciałabym prosić, abyśmy nie propagowali napędzanych politycznie kłamstw, które w tak ewidentny sposób sprzyjają interesom Rosji”.
  https://wyborcza.pl/7,75399,25444377,co-z-tym-impeachmentem-trumpa-bedzie-czy-nie.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

 448. Z mediów. Pradziadek dziedzic miał 14 dzieci z chłopkami. W ramach pierwszej nocy pańszczyżnianej. Tak sobie myślę,że gwałt w parafiach to tradycja nie odmawiania…dziedzicowi w potrzebie. A czepiają się wyzwolicieli…Odkrywcy Kolumbowi i świcie Indianie ojcowie przyprowadzali córy i żony jako poczęstunek dla przybyszy w celu konsumpcji…Taki był początek cywilizowania Ameryk…przez łóżko…A czepiają się Polańskiego…

 449. „Uczciwość jest funkcją sumienia. Niektórzy ludzie zachowują się jakby go nie mieli, choć mają. Wszyscy ludzie mają, nie mają zwierzęta, one posługują się instynktem.”
  ” Seria małych eksplozji, które uszkodziły samolot i jedna większa tuż nad ziemią, umożliwiała likwidację wszystkich pasażerów i późniejsze mataczenie, czy wysuwania fantastycznych teorii, że załoga się zagapiła, ”
  …………………………………………………………………
  Seria malych wybuchow a potem wiekszy przygotowanych przez „kanalie sejmowe” ktore poslugiwaly sie zapewne przy tej robocie czesciowo instynktem . (Likwidacja wszystkich , w tym „najwazniejszego” ) Sumienie tnp jego brak bylo zaangazowane tylko przy dwojgu a reszta padla ofiara instynktu?
  Czym posluguje sie ktos kto nie ma sumienia ale zachowuje sie jakby mial ?

 450. Niemieckie Drezno było popularnym wśród Polaków miejscem wycieczek w czasach PRL-u.
  Dzisiaj smutna wiadomość: obrabowano królewski skarbiec. Łupem złodziei padła biżuteria warta setki milionów Euro.
  Źle się dzieje u naszych zachodnich sąsiadów.
  To też przestrga by nasze skromne muzealne zbiory były stosownie zabezpieczone przed kradzieżami

 451. @
  Wiceminister Michał Wójcik najwidoczniej nie przejmuje się obowiązującym w Polsce prawem. Pomimo tego, że sąd w Olsztynie nakazał ujawnić listy poparcia KRS, by zbadać, czy sędzia, którego dotyczy sprawa, został powołany legalnie, minister twierdzi, że Kancelaria Sejmu zignoruje ten nakaz. A to już anarchia.
  https://www.wiesci24.pl/2019/11/25/to-juz-anarchia-minister-zapowiada-ze-kancelaria-sejmu-nie-wykona-nakazu-sadu/
  Ośmiornica PiS

 452. W czasach PRL-u docenialiśmy wynalazki radzieckich uczonych, a nawet były źródłem dowcipów.
  Aktualnie powinniśmy z większą uwagą obserwować naukowe sukcesy amerykańskiego świata naukowego i nie tylko. Ich politycy to zagłębie zadziwiających odkryć i reakcji ludzi u sterów władzy

 453. Bóg stworzył świat.
  Kto stworzył Boga?
  Ludzie. Na swój obraz i podobieństwo.

 454. Wszyscy jestesmy szlacheckimi bekartami .. co rodzi niepokoj – jestesmy ofiarami szlacheckiego sumienia , jego braku , czy tez raczej – instynktu . Nazwisko panienskie babki , gdyby bylo znane , mogloby cos podpowiedziec
  Tak czy inaczej wg Mauro R. istnieja tylko dwie kategorie ludzi i sila rzeczy musi on do jednej z nich nalezec ..( skoro istnieje sumienie , to musi istniec jego brak )
  – Ludzie ktorzy zachowują się jakby go nie mieli, choć mają
  i tacy ktorzy nie maja ale zachowuja sie jakby mieli ..
  bo gdyby poslugiwal sie tylko instynktem …
  https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,25435173,wszyscy-jestesmy-szlacheckimi-bekartami-moj-pradziadek.html?disableRedirects=true#s=BoxOpImg7

 455. Dzięki dziedzicom mamy wielu szlachetnie spłodzonych. Tak sobie myślę,że mówienie siermiężny chłop może obrażać geny. O listonoszach roznoszących plemniki nie wspomnę…Teraz rodzina narodowa ma sens….

 456. @SŁOWIANIN STANISŁAW

  Listonosz, inkasent, a dawniej jeszcze mleczarz, kominiarz… Wymierające źródła plemników 🙁
  Dziś może jeszcze dojść dostawca internetu, komornik, windykator…
  Ale nastrój już nie ten 🙁

 457. GajowyM.
  25 listopada o godz. 12:57
  Ale nastrój już nie ten

  Nastrój się zmienia z wiekiem 🙂

 458. @adam100
  25 listopada o godz. 11:42
  Pozwalamy tym samy naszym adwersarzom na degradowanie naszych instytucji i niszczenie wiary Amerykanów w demokrację. Rosyjskie służby ponownie szykują potężną wymierzoną w nas operację w czasie wyborów w 2020 r. Mamy coraz mniej czasu, żeby ich powstrzymać.

  To tudno pojąć, jak zaczadzeni muszą być ci senatorowie, biorąc pod uwagę to, że dostali informacje o tym ze służb.
  Ostatnio w Serbii też jest problem ze służbami rosyjskimi:
  Prezydent Serbii o aferze szpiegowskiej „Nie zmieni polityki względem Rosji”

 459. Jakiś czas temu Kaczyński przedstawiał PiS jako „panów”. Analizując naszą historię może prześledzić działalność tych „panów” jak i jaki sposób sprzedali Polskę, doprowadzili do osłabienia a w rezultacie do rozbiorów i zniknięcia Polski z mapy Europy. Teraz historia się powtarza – PiS zaprzedaje Polskę USA, zamiast wzmacniać naszą pozycję w świecie, to ją osłabia i powoli zaprzedaje w niewolę. USA z Trumpem na czele to nie jest dobry prognostyk dla Polski i świata.

 460. adam100
  25 listopada o godz. 12:06

  W związku z takimi rozwalającymi państwo zachowaniami najwyższych pierdzistołków oczekuję od armii wprowadzenia jak najszybciej stanu wyjątkowego lub wojennego.

  Panie pułkowniku Wołodyjowski…na Boga…Larum grają!!!

 461. @ Mauro Rossi
  25 listopada o godz. 10:35

  „Marksizm to też rodzaj religii”
  Nie tylko marksizm. Każda doktryna polityczna oraz ekonomiczna posiada cechy religii.

  Nawiasem mówiąc Marks w tym sensie nie był maksistą ponieważ głosił pogląd, że każda faza rozwoju społeczeństwa rządzi się swoimi prawami i nie można odnosić do czasów współczesnych kryteriów z innej epoki i vice versa. (pogląd przyjęty od Hegla). Późniejsi komuniści, którzy powoływali się na Marxa stali się dogmatykami i powyższej tezy nie uznawali.

 462. Czy życie ma sens skoro światem rządzą służby z Kremla. Strach wychodzić z domy. Tak sobie myślę dlaczego papież nie ma stracha i robi swoje chroniony jedynie halabardami. Sztuk 2.

 463. @ mauro:
  ” Tak się przypadkiem stało (a może nie przypadkiem ― to kwestia histriozoficzna) , że początki nauki (uniwersytety) powstały w średniowiecznej Europie i są wytworem chrześcijaństwa”

  Oczywista bzdura. Takie ośrodki naukowe istniały już w starożytnej Grecji i Rzymie. co więcej, miały często charakter świecki. Zaś europejska koncepcja uniwersytetów pochodzi z muzułmańskiej Hiszpanii i szkół żydowskich. Językami średniowiecznych uczonych, oprócz łaciny były arabski i hebrajski, bo większość pism starożytnych uczonych nie przetrwała w oryginale , zaś były dostępne w przekładach na te 2 języki

 464. A użyj sobie papieżu tej halabardy.
  (Chociaż) raz – (kozie) śmierć. 😉

 465. Adaś, co ty wypisujesz, zmiłuj się!
  Halabarda to nie jest watykańska kucharka !

 466. pombocek
  25 listopada o godz. 14:10
  Panie pułkowniku Wołodyjowski…na Boga…Larum grają!!!

  A ostatnie głosowanie w semie?

  Dlatego ja się tak bardzo liczę ze słowami, żeby nikogo przypadkiem nie obrazić. Q*** z PiS na pohybel.

 467. Piotr II
  25 listopada o godz. 14:33
  Halabarda to nie jest watykańska kucharka !

  Pieszczot (z ) halabardą nie znasz ???

 468. adam100
  25 listopada o godz. 14:39
  A wyżej pisali że to do obrony….

 469. Lewandowski strzelił gola do własnej bramki. Teraz żona w ciąży. Tak sobie myślę dlaczego taki gol nazywany jest samobójczym. Bo alimenty za progiem…Takie fatum Marcinkiewicza…

 470. Piotr II
  25 listopada o godz. 14:41
  adam100
  25 listopada o godz. 14:39
  A wyżej pisali że to do obrony….

  Według wytrawnych konkwistadorów :
  atak najlepszą obroną. 🙂

 471. adam100
  25 listopada o godz. 14:36

  Tylko ostatnie głosowanie, adamie? Mojemu larum w uszach już idzie dwudziesty szósty czy siódmy rok – od spalenia kukły Wałęsy przez in spe pisowatych (złoczyńców).

 472. adam100
  25 listopada o godz. 14:36

  Przepraszam, adamie, za niedopatrzenie. Powinno być: „Mojemu larum w uszach już idzie dwudziesty szósty czy dwudziesty siódmy, krwa, rok”.

 473. Zamiast celibatu papież Juliusz II założył dla dobrych chrześcijan dom publiczny. Tak sobie myślę,że byt określa świadomość. Przestaniesz kraść dostaniesz bilet do burdelu. Proste jak budowa cepa…

 474. pombocek
  25 listopada o godz. 14:54
  adam100
  25 listopada o godz. 14:36
  Tylko ostatnie głosowanie, adamie?

  Po prawdzie nie tylko.
  Jak już na cos zwalić, to na moją delikutaśność.

 475. Onet.pl – „Radosław Fogiel powiedział również, że warto poruszać temat zburzenia PKiN i uświadamiać, czym jest. – Że to nie jest taki fajny, oryginalny budynek, z którego możemy być dumny – wyjaśnił rzecznik. Stwierdził, że „coś poszło naprawdę nie tak, jeśli symbolem Warszawy jest Pałac Kultury im. Stalina”.
  Ten rzecznik PiS odjechał z przystanku realizm ekonomiczny i polityczny.
  Symbolem Polski PO-PiS zostaną niespłacone długi lichwiarzom, którzy Polskę przejmą na własność. Paranoja staje się chorobą elitarną obecnych elit politycznych.

 476. Dzień dobry.
  A właściwie niedobry.
  Oto widok „dobrej zmiany” na giełdach.
  https://www.inwestinfo.pl/notowania-na-swiecie/gieldy-swiatowe-online/

 477. Do 966 r. kościoły i meczety nie były słowiańskim wynalazkiem. Tak sobie myślę o podobieństwie doktrynalnym do PKiN.

 478. „Bez Owijania w bawełnę ” Horała pokieruje sprawnie budowa Lotniska w Baranowie – takie nadzieje ,, dobrze ,że wreszcie Polska znalazła specjalistę od wielkich zadań państwowych ,no i MIG- 29 będą latać a części zamienne starczą ( info ONET ) na 34-Lata ( tj , do końca kadencji rządów PiS.
  Premier Morawiecki to ma rękę do wyszukiwania talentów …

 479. Errata czesci zamienne na 3-4 lata ,a nie na 34 lata .

 480. @ po angielsku

  gorzkie słowa komedianta (Sacha Baron Cohen)
  https://www.youtube.com/watch?v=OodpUmYk3MY

 481. Od kiedy za rządów PO i wbrew prostestom neoliberała prof. Balcerowicza zmarginalizowano program emerytalny OFE te ostatnie stały się żródłem podaży na polskiej giełdzie, a nie popytu jak było wcześniej. Podaż zbija ceny, a emerytury będą niższe.

 482. OFE co miesiąc sprzedają o wiele więcej akcji niż kupują. By przekazać pieniążki na emerytury osób objętych od lat 90. programem OFE. A nie tak miało być – następne pokolenie miało kupować, gdy poprzednie sprzedaje bo idzie na emeryturę.

 483. Lewactwo znowu si nic ni pudobie co PiS wpruwadza. Ży ryby bez ócz wpruwadzono. A taki ryby som lepszy bu bynajmiej rybaków ni widzum co ich łowiom. A jak widzi siatkie to het ucikajom! A jak karpu na Świenta robisz to żyś mu musiał łep uberżonć bu co bendzisz oka jad? A tera bynajmiej si łep ni zmarnuji i marnacji ni ma jak za Tuska była!
  http://next.gazeta.pl/next/7,172392,25421482,z-zatoki-puckiej-wylawiane-sa-ryby-bez-tkanki-ocznej-skutek.html#s=BoxOpMT

  A jak Pan Prezys nakazał żyby dżewa wyciońć bu si ludzi o nich zabijali jak jechały ałtem a tera jak dżew nima to bynajmiej si ni zabijajom jak za Tusk Marud Polski si zabijał bu mu Merkiel kazała a Miemce si cieszyły i Ruski!
  A tera mordy drom ży śmieci my paliły ali bynajmiej czystu było jak śmiecie byli spaleni a jak ni spalisz to bendzi wiency i wiency! A lewactwo sy smoka wymyślyłu i głupalny uciupleni jakeś! Żyby tylku Marud ubekraść. Ni można palyć smieciów nu tu masz pudwyszki dybilu lewacki jedyn z drugim. I co dalij bendzisz pluł na PiS ży dobrzy scom?!

 484. W wywiadzie o bękartach Michał Garapich powiedział m.in., że bękarty spłodzone przez dziedziców uważały się za kogoś lepszego niż chłopskie dzieci. W związku z powyższym tak sobie myślę, że dzisiejszy „najlepszy sort”, alias „suweren”, alias „elektorat PiS” – to potomkowie owych bękartów.

 485. Sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna postanowił zbadać, czy sędzia powołany z udziałem nowej, upolitycznionej KRS miał prawo orzekać. Jako pierwszy w kraju powołał się na wyrok unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Minister sprawiedliwości właśnie pozbawił go delegacji do sądu wyższej instancji.
  https://wyborcza.pl/7,75398,25447712,olsztynski-sedzia-jako-pierwszy-wykonal-wyrok-unijnego-trybunalu.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  premie-nam-sie-naleza25.11.2019, 16:40
  A my Zdegradujemy Zero. Nie bedxie bolszewicki stalinowski męt Polskich Sędziów prześladował.,

  ” Będziesz siedzieć”

 486. adam100
  25 listopada o godz. 15:47,
  Gorzkie, smutne, prawdziwe.

 487. Interesujące stosunki panowały w domu T. Jeffersona. Jefferson był przeciwnikiem niewolnictwa, jednak dopóki ono było legalne miał kilkuset niewolników. I dzieci z niewolnicą… Te dzieci zwracały się do niego master nie dad, a ponieważ Jefferson miał też białe dzieci, bywało w domu że siostra była służącą swojej siostry przyrodniej. Quite toxic, isn’t it?

 488. Dlatego w PRL sprawiedliwe było określenie wszystkie dzieci nasze. Proboszcza też. Tak sobie myślę komu to przeszkadzało kiedy mówiło się o wspólnocie religijnej na wzór komuny. A do tego brak światła…

 489. Czy jeden durny polityk jest grożny. Tak sobie myślę,że nie gorzej kiedy znajdzie klakierów swoich wizji. Klakierów nad Wisłą mnogo…a nawet bękartów…skutek działań wojennych też…Czy Polaka trzeba odtworzyć jak Tarpana- Konika polskiego czy Tura…

 490. Jeszce przed rokiem 2007 na postoju przy studni oligoceńskiej rozmowę o polityce rozpoczął ze mną kompletnie mnie nieznany gość. Mieliśmy odmienne zdania co do Kaczyńskiego , ale o Ziobrze powiedział to co ty napisałeś ” Będzie siedzieć”

 491. początki nauki (uniwersytety) powstały w średniowiecznej Europie i są wytworem chrześcijaństwa

  Jak dyskutować z takimi bredniami? Przypominać, że Justynian pozamykał przyzwoite „pogańskie” szkoły w interesie dominacji kaka? O zdobyciu Toledo i efektach znalezienia tam arabskich pism brat Maupo R. w trakcie „formacji” się nie naumiał? Problem w tym, że takie i podobne bzdety szerzy bez przeszkód, a nawet z powodzeniem, religiancka machina propagandowa. Lewy ma sporo racji z tym unikaniem trolla, ale kłamstwo tysiąckrotnie powtórzone… w łapkach kaka staje się dogmatem.

 492. Pana byłego ministra uchronić przed piekłem za mieszanie w głowach i duszach może tylko jedno: żółte papiery.

 493. amarcord

  tez
  taki,
  jesienny,
  mgielny wieczor,
  prawie poł wieku temu,
  portugalskie wino,
  ekstra mocne,
  pisane na kolanie,
  gitara,
  perkusja,
  trzy głosy,
  a potem spiewanie noca,
  pod niebiosy,
  w ruinach katedry,
  na brzegu morza.

 494. W 21. wieku doszło do renesansu badań naukowych nad średniowieczem i jego rolą intelektualną, i tak prof. Gensler oświeca, że:
  – Trudno nam to przyjąć do wiadomości, bo przez ostatnie trzy stulecia przyzwyczailiśmy się, że to nauka ścisła stanowi awangardę wiedzy, a teologia nie ma dla niej większego znaczenia. Natomiast w tamtych czasach nauka chroniła się pod skrzydłami teologii. Taki nie najlepszy i pokutujący do dziś obraz wieków średnich narzucili nam myśliciele epoki oświecenia. Wyobrażali sobie, że wprawdzie średniowiecze przechowało tradycję antyczną, ale tak ją zmasakrowało, że w renesansie trzeba było ją rekonstruować. Tymczasem nasza nauka to dziedzictwo antyku oraz średniowiecza, w którym dorobek starożytności wzbogacono i rozwinięto. (Gazeta Wyborcza)

 495. Ciekawe opowiadania w GW Alehistoria
  Georgi Dimitrow Bułgar Stalina
  Dar bolesnej pamięci
  XX wiek bez znieczulenia, a co ja mam powiedzieć, ostatecznie większość tego okresu mam w pamięci

 496. „Zainteresowania naukowe dra hab. Marka Genslera to historia filozofii starożytnej i średniowiecznej, szczególnie filozofia XIV w., filozofia przyrody i filozofia religii
  I wszystko jasne.

 497. Kupując książkę „100 PAŃSTW 5000 POMYSŁÓW” zachęcającą do wielu podróży, nie wiedziałem, że powstały publikacje z informacjami do których państw nie należy jeździć ponieważ atrakcyjne turystycznie miejsca są oblegane masowo przez turystów i przyjemności nie ma, jest tłok i związane z tym niewygody.
  Tak więc kupując jedne informacje powinniśmy zadbać o recenzje, podobnie jak na tutejszym blogju należy mieć na uwadze samowtór: Mauro Rossiego i tejota, albo nawet samotrzeć, uwzględniając kolejną ofiarę dyskusji o zamachu/katastrofie

 498. satrustequi
  25 listopada o godz. 21:37
  Natomiast w tamtych czasach nauka chroniła się pod skrzydłami teologii.

  Mój komentarz
  Fantastyczne. Teologia opiekunką nauki.
  Pzdr, TJ

 499. Na marginesie
  25 listopada o godz. 20:18

  MR: „początki nauki (uniwersytety) powstały w średniowiecznej Europie i są wytworem chrześcijaństwa”.

  Nm: Jak dyskutować z takimi bredniami?

  MR: Najlepiej na gruncie faktów. Między 1088 (Uniwersytet w Padwie), a końcem czternastego wieku powstała w Europie sieć 28 uniwersytetów, od Budapesztu na wschodzie do portugalskiej Coimbry na Zachodzie, od Oxfordu na północy do Neapolu na południu. Pierwsze uniwersytety wyłonił się ze szkół katedralnych. Na wszystkich uniwersytetach językiem wykładowym była łacina, więc wymian wykładowców nie nastręczała trudności, co z kolei przyczyniało się do ożywionej wymiany myśli tak istotnej w nauce. To nie były skostniałe i pojedyncze akademie arabskie (jak w Bagdadzie, czy Kairze) tylko żywy twór, w efekcie to właśnie tam, na uniwersytetach ― według dzisiejszych kryteriów katolickich ― pojawiła się nauka. Uniwersytet to nie była szkółka tylko universitas magistrorum et scholarium (wspólnota nauczycieli i uczniów), stąd nazwa. Na uniwersytetach duch był wolny, co dla nauki jest niezbędne, a uczelnie miały autonomię od władzy politycznej, co gwarantowała także pozycja Kościoła. Autonomia wyższych uczelni istnieje do tej pory.

  Mn: „Przypominać, że Justynian pozamykał przyzwoite „pogańskie” szkoły w interesie dominacji kaka.”

  MR: Justynian w 529 roku zamknął nie „przyzwoite „pogańskie” szkoły” tylko jedną jedyną (innych nie było) Akademię w Atenach, będącą sukcesorką, ale już bladym odbiciem dawnej Akademii Platońskiej. Justynian nie musiał wspomagać KK, który niepodzielnie panował. Paradygmat pogański od 150 lat był już passe, żadnych pogan w obrębie cywilizacji Morza Śródziemnego nie było. W Europie poganie siedzieli jeszcze na północ od Karpat i na wschód od Łaby czekając na chrystianizację.

  Mn: O zdobyciu Toledo i efektach znalezienia tam arabskich pism brat Maupo R. w trakcie „formacji” się nie naumiał”?

  MR: Odbicie Toledo od Arabów pod koniec XI wieku było efektem wzmocnienia się Europy oraz osłabienia (dekadencji) zachodniego Kalifatu. Z „arabskich pism” najcenniejsze były tłumaczenia z greckiego na arabski i komentarze do Arystotelesa, ogólnie twórczość Awicenny i Awerroesa. Zauważ jednak, że w tym czasie całe piśmiennictwo Arystotelesa leżało sobie w bibliotekach chrześcijańskiego Bizancjum, z którym wówczas Zachód miał na pieńku i siłą rzeczy ograniczone kontakty. Proszę więc tak nie nosić na rękach Arabów (od tego zaboli kręgosłup), którzy w VII wieku zdobyli należący do Bizancjum Egipt i w szczerym odruchu spalili resztki Biblioteki Aleksandryjskiej. Najciekawsze było uzasadnienie spalenia: Jeśli te książki potwierdzają, co jest w Koranie, są bezużyteczne. Jeśli odnoszą się do czegoś innego, są szkodliwe.

  Mn: „Problem w tym, że takie i podobne bzdety szerzy bez przeszkód, a nawet z powodzeniem, religiancka machina propagandowa”.

  MR: Przypominasz mi aktywistę z Towarzystwa Wspierania Kultury Świeckiej. No wspieraj, wspieraj, byle na gruncie nauki. 🙂

 500. Bo przecie w Umęczonej sympozjum medyczne akceptuje referat o przeżyciach Jezusa na krzyżu, konsekrowany specjalista od prawa rzymskiego prawi w wywiadzie o „bruździe dotykowej”, a biskup Mędraszewski (no przecie dochtor bo biskup) pisze artykuł historyczny cytując „Całusławę, Biustynę, Pieściwoję i Pępichę”.

  A z kolei ekspertką MEN zostaje ta pani:
  https://www.youtube.com/watch?v=odRS1I-kXNM

  Nauka pod skrzydłami kaka ma się (podobno) znakomicie.
  Byle tylko naukAwce opowiadały się grzeczniutko po stronie Prawdy. Przez duże P.

 501. O i proszę jak ten dyżurny się ożywił…
  Czasem są wtyczki, ale nie ma kontaktu (SJ… Lec)

 502. @tejot 25 listopada o godz. 22:44
  🙂 🙂 🙂

 503. tejot
  25 listopada o godz. 22:44

  „Fantastyczne. Teologia opiekunką nauki”.

  No właśnie tak, ale nie powinnocię to przerastać. Kościół w Średniowieczu miał ogromną autonomię i na bardzo wiele mógł sobie pozwolić. W tym uprawianie nauki. Nauka ma na celu poznanie świata, który, w co wszyscy wówczas wierzyli, został strzony przez Boga. Poznawanie dzieła stworzenia było zatem niemal modlitwą To samo dotyczy uprawiania sztuki. Co cię tu może dziwić? W XIV wieku papieże zaczęli praktykować w Rzymie ochronę zabytków, bo mogli sobie na to pozwolić, dzięki czemu oglądamy dziś Koloseum.

 504. Obywatel o ksywce Na marginesie najwyraźniej jest osobistym nieprzyjacielem Pana Boga. Powinniśmy na niego uważać, na pewno jest groźny jak smok. 🙂

 505. Demografia
  Zwiększa się liczba emerytów, a znaczna ich część spędza czas siedząc przed telewizorem.
  Sprawy przekazu stają się wobec tego ważne, coraz ważniejsze. Technologia nie umożliwia jeszcze przekazywania jednolitego strumienia informacji, ale wyobraźmy sobie sytuację w której taki kamuflaż byłby możliwy. W rękach polityków ten środek przekazu do siedzącego przed telewizorem człowieka miałby ogromne znaczenie. Przywódca, ojciec narodu mógłby prezentować się w dowolnie wybranej postaci, być na przykład wysokim, postawnym mężczyzną z wąsem, mówiącym dobrą polszczyzną, albo w każdym innym wybranym języku z właściwym akcentem, wskazującym jedynie pozytywną i świetlaną przyszłość. Kraj w telewizorze też kolorowy i piękny. Wszystkie porty, drogi i lotnika moglibyśmy oglądać na ekranie telewizora nawet gdyby ich jeszcze nie wybudowano. Technologia pełnego kamuflażu pozwalałaby dostrzec to wszystko nawet w dowolnie wybranej przestrzeni. Opozycja ochoczo współpracowałaby z rządem, a ten byłby tylko podziwiany za sprawność i spełnianie wszelkich postulatów społecznych, a nawet poszczególnych obywateli.
  Potrzebna jest tylko technologia absolutnego kamuflażu, bo przecież niektórzy politycy i dziennikarze do takiego przekazu są już przygotowani, a widownia spragniona wygody również
  Tekst ten napisałem z pozycji siedzącego telewidza, emeryta

 506. Znakomite! Maupo R. deklaruje się jako pieszczoch pana Bozi.
  Osobisty no less. Maupo wychował się na łonie kaka.

 507. W Umęczonej dwoje uczonych z Uniwersytetu Medycznego w Białym stoku rozpoznaje tkankę mięśnia ludzkiego serca w agonii w… czerwonej plamie na hostii w Sokółce.
  W Sokółce wierni po raz pierwszy zobaczyli hostię, która zamieniła się w ludzkie serce. Gdy szła procesja z kustodią ludzie klękali i płakali. Ludzie wołali: Zostaliśmy wybrani. Wierzymy, że to był cud
  Hostia z Sokółki uzdrawia!
  Krew na hostii z Sokółki i na Całunie Turyńskim mają tę samą grupę!

  Dla jednych cud, dla innych bakteria pałeczki krwawej (Serratia marcescens) odpowiedzialna również za cud w Bolsenie od którego wywodzi się święto Bożego Ciała.

 508. @all
  Mauro jest upierdliwy gdy bredzi o bombach, pis-ach i innych bzdetach. Bredzi niesamowicie. Lecz to co mówi o uniwersytetach jest w większości prawdą. Akademia ateńska nie miała już żadnego znaczenia za Justyniana i jest brak nie zrobił dziury w nauce. W monasterach europejskich tłumaczono dzieła z greki i przepisywano te z łaciny. . Dzięki temu często przetrwały. El- Andalu wcale nie była rajem dla nauki szczególnie za Almohades albo krajem tolerancji. Wprost przeciwnie. Avicenna i Awerroes to nie Еднокаменев jak mówią Rosjanie o einstein’ie To są bajki politycznie poprawne. Uniwersytety europejskie były miejscem prawdziwej dyskusji. To był Erasmus Średniowiecza 10 wieków przed unią . I błędem jest mówienie o średniowieczu przed viekim X To czasy barbarzyństwa. Charlemagne był barbarzyńca i analfabeta. Przeczytajcie Jacques Le Goff : L’Europe est elle née au Moyen Âge
  Zbyt długi temat. Jeżeli kogoś to interesuje to polecam tez Tom Holland Dominion: The Making of the Western Mind. Po Francusku : Les chretiens,Comment ils ont changé le monde. Doskonała.
  Żeby podrażnić les bouffeurs de curés dorzucę ze postawy astronomii heliocentrycznejCopernicus/, genetyki/Mendel/, i teorii Big Bang /Lemaitre / bien avant Hubble stworzyli księża. Amen
  A wszystko to nie zmienia mojej opinii o Mauro /nomem omen w historii Hiszpanii/ który jest nędznym najemnikiem lub idiota.

 509. @ahasverus 25 listopada o godz. 23:41

  Nic nie drażnisz, to są na ogół rzeczy znane. Chodzi o zdanie:
  początki nauki (uniwersytety) powstały w średniowiecznej Europie i są wytworem chrześcijaństwa

  TO jest właśnie oczywisty kaka-bzdet.

  Maupo odparował, ględząc coś naokoło tu i ówdzie, a potem przeszedł do rzucania błotkiem ad personam.

  Początki nauki zdarzyły się o wiele wcześniej i wcale nie są „wytworem chrześcijaństwa”. Podobnie uniwersytety nie są tożsame z „początkiem nauki”. O to chodzi.

 510. Jeszcze jedno.
  Mówienie o władzy KK za czasów Justyniana i jego dziewiczej Théodore jest nadużyciem. Dla Justyniana patriarcha constantynopola był co najmniej równie ważny jak ten z Roma. I to cesarz trzymał go pod butem lub raczej za brodę. Trudno mówić o KK jęki takim Pred scizmą 1054 albo przed stworzeniem państwa papieskiego przez corolus Magnus w podzięce za cesarską koronę. Mówienie o KK za Justyniana to anachronizm.
  Złośliwie wykorzystuje wolność słowa bo jak mówi mój przyjaciel schlemilh : jeżeli nie będziemy mówić o polityce, weganach, wegetarianach, religii, żółtych kamizelkach/aaaa, to u nas baaardzo ważne / lgtbqetc, polityce, sponsorowanych filmach mających 10 widzów/ sztuce nowoczesnej, czadorach nikabach i burkach/to u nas baaaardzo ważne/, wieku prezydentowej, poziomie szkół publicznych, antysrmityzmie na emigranckich przedmieściach, korupcji w polityce i innych sprawach to można PIS ać wszystko. Bismillah

 511. P.S. A jeśli Tom Holland pisze książkę o „wpływie chrześcijaństwa na kulturę” to oczywiście, że będzie się starał wyeksponować ten wpływ. Jego pierwsze książki były o wampirach. Oczywiście, że pisał wtedy o… wampirach, czyli na temat. Tutto qua.

 512. @GajowyM. 25 listopada o godz. 23:38
  Że lud się rzucił na kolana, to normalne. Dla ludu. Lud gdzieś obgryzł korę lipy, bo była świnta.
  Ale masz rację, naukAwcy stwierdzili w tym wafelku obecność ludzkiej krwi. To zdumiewa. Czy zrobili to z głupoty czy dla korzyści? Innej możliwości nie widzę. Nauka jest po prostu tyle warta, ile uprawiający ją… spolegliwi i uwarunkowani, którzy przyklepią życzenia z gory. Sorry, taki mamy… klimat. NaukAwy.

 513. @Na marginesie

  Rzecznik uczelni, profesor(sic!), napisał, że nie podważa diagnozy kolegów, chociaż „cechuje ich emocjonalne podejście do wiary”

  Są doświadczonymi patologami, więc z dużym prawdopodobieństwem badana przez nich tkanka pochodzi z mięśnia serca. Nasuwa się pytanie: z czyjego serca?” – pisze rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Podkreśla, że badanie histopatologiczne nie da tu odpowiedzi, a wątpliwości rozwiałoby badanie genetyczno-molekularne.

  Arcybiskup jednak odmówił dalszych badań:
  Mamy do czynienia z materią niezwykle subtelną. Jeśli wyznajemy, że jest to ciało Chrystusa, to nie można tak sobie ciąć na kawałki i poddawać badaniom. Trzeba zachować ostrożność i swoistą bojaźń

 514. Mad Marx
  25 listopada o godz. 14:23

  ” Tak się przypadkiem stało (a może nie przypadkiem ― to kwestia histriozoficzna) , że początki nauki (uniwersytety) powstały w średniowiecznej Europie i są wytworem chrześcijaństwa”.

  „Oczywista bzdura. Takie ośrodki naukowe istniały już w starożytnej Grecji i Rzymie”.

  A mógłbyś wyliczyć jakie, gdzie oraz ile ich było? Może być trochę trudno. I czy to na pewno były ośrodki naukowe, zakładam, że wiesz co oznacza słowo nauka. W cesarstwie rzymskim były dwie odziedziczone akademie, w Atenach i Aleksandrii. Tę pierwszą zlikwidował Justynian w 529 roku (jej personel uciekł do Persji :)), tę drugą oszczędził, bo gromadziła zarówno miłośników poezji jak i zwolenników neoplatonizmu, filozoficznego gnostycyzmu oraz ojców wczesnego kościoła, miała więc charakter, jak byśmy dziś powiedzieli, pluralistyczny. W końcu zlikwidowali ją „postępowi” Arabowie jak tylko w VII wieku ruszyli na podbój bizantyjskich posiadłości w Afryce.

  „Zaś europejska koncepcja uniwersytetów pochodzi z muzułmańskiej Hiszpanii i szkół żydowskich”.

  Nonsens. Zachodnioeuropejskie uniwersytety w żadnym wypadku nie były kontynuacją szkół starożytnych, islamskich czy bizantyjskich, to nie ten paradygmat. Ich powstanie wiąże się z rozwojem szkół katedralnych i wykształcenia się silnej kultury miejskiej, poczynając już od XI wieku oraz pozycją Kościoła. Pierwsze uniwersytety wyłoniły się ze szkół katedralnych (Sorbona), które zaczęły powstawać jeszcze w czasach Karola Wielkiego ― w mediewistyce istnieje pojęcie tzw. renesansu karolińskiego. W szkołach katedralnych zajmowano się np. prawem, co miało związek z ówczesnym rozwojem feudalizmu.

  „Językami średniowiecznych uczonych, oprócz łaciny były arabski i hebrajski, bo większość pism starożytnych uczonych nie przetrwała w oryginale, zaś były dostępne w przekładach na te 2 języki”.

  Zapewniam cię, że łacińska Europa już od VI wieku, czyli kilkadziesiąt lat po upadku cesarstwa rzymskiego na Zachodzie, zaczęła gromadzić w klasztorach niemal całe dostępne wówczas piśmiennictwo, które było też kopiowane. Jako pierwsi robili to Benedyktyni (św. Benedykt jest patronem Europy) oraz filozof i polityk Kasjodor, zwolennik panowania Gotów w Italii, jednocześnie opiekun kultury łacińskiej. Później to starożytne piśmiennictwo odkrywano, choć początkowo było mniej przydatne; we wczesnym Średniowieczu zanikła znajomość greki na Zachodzie (podobnie jak łaciny w Bizancjum). Od XII wieku to się zmieniło i na zachodnioeuropejskich uniwersytetach wykładano także języki orientalne, niezbędne np. dla biblistów.

 515. Na marginesie
  26 listopada o godz. 0:07

  „A jeśli Tom Holland pisze książkę o „wpływie chrześcijaństwa na kulturę” to oczywiście, że będzie się starał wyeksponować ten wpływ”.

  A jeśli Tomasz Pipściński będzie pisał o laickich korzeniach Europy to oczywiście będzie starał się to wyeksponować , w nadziei na zrobienia wody z mózgu, przynajmniej niektórym.

  I takie to banalne mądrości.

 516. Na marginesie
  25 listopada o godz. 23:54

  ” Podobnie uniwersytety nie są tożsame z „początkiem nauki”. O to chodzi”.

  I tak se można nieobowiązująco ględzić, ale czym zajmowano się na unwersytetach europejskich w XV wieku jak nie rozwojem logiki? Od czasów Arytotelesa były to najlepsze czasy dla logiki. A przy okazji obalono błedne dowody na istnienie Boga. Czy rozwój astronomi, fizyki i matematyki w następnych dwóch wiekach byłby możliwy bez logiki?

 517. Na średniowiecznych uniwersytetach nauczano przede wszystkim teologii. Poza tym matematyki, alchemii i astrologii. W tej ostatniej przodował UJ, zanim (rządzony przez KK) gruntownie nie podupadł, a żacy nie zajęli się głównie pijaństwem i burdami na mieście.

 518. ahasverus
  25 listopada o godz. 23:41

  „I błędem jest mówienie o średniowieczu przed wiekiem X”.

  Marc Bloch i jego dylemat: Średniowiecze to epoka Merowingów, ale i np. Flandria w XII wieku. Co to więc jest Średniowiecze? Dziś opinią o Średniowieczu można testować ćwierćinteligentów, działa jak niezawodny marker.

  „A wszystko to nie zmienia mojej opinii o Mauro /nomem omen w historii Hiszpanii/”.

  W rzeczywistości imię spotykane w Italii.

  „ … który jest nędznym najemnikiem lub idiota”.

  Dzięki za szczerość, Le Goffa czytałem zanim się urodziłeś. O twoim rozumie politycznym nie wypowiadam się, bo go nie dostrzegam. Za to widzę dużo środowiskowej minoderii.

 519. GajowyM.
  26 listopada o godz. 0:52

  Zajmij się gender studies na uniwersytetach, teologia to przynajmniej coś poważnego,

 520. korporacja

 521. Uniwersytet był instytucją kościelną i duchowną, z ramienia Stolicy Apostolskiej nadzór nad nim sprawował biskup krakowski jako kanclerz urodzony. Był także korporacją prawną, posiadał samorząd swojego majątku i własne sądownictwo spoczywające w ręku rektora.
  Nic dziwnego, że w czasach reformacji w Europie bardzo podupadł.
  „Kiedy nurty reformacji zostały odrzucone przez władze Akademii Krakowskiej, druki innowiercze podlegały cenzurze, a profesorowie – zwolennicy reformacji opuścili miasto (…) akademia straciła studentów zagranicznych, a liczba studentów polskich i litewskich zmalała. Bogatsi coraz częściej wybierali studia za granicą, w Niemczech, Bolonii czy Padwie. W Krakowie studiowała młodzież uboższa, oddająca się rabusiostwu, bójkom krwawym, napadom rozbójniczym po okolicy, dzikości i barbarzyństwu…”

  Sądząc po wielu dziś rządzących Polską ab-sol-wentach prawa na UJ poziom nauczania od tamtych czasów nie wzrósł w jakimś zauważalnym stopniu.

 522. ab-sol-went = słowo zakazane

 523. ahasverus
  25 listopada o godz. 23:41

  „Mauro jest upierdliwy gdy bredzi o bombach”.

  No wiem, dla obeznanego powierzchownie i wyłącznie z raportem rosyjskim i jego polskojęzyczyną wersją musi to być nieprzyjemne. Przyjemniejsza jest cisza na tymi trumnami. Może masz świadomość, że jesteś odbiorcą propagandy i to dość topornej, ale akurat wersja o szaleństwie załogi tupolewa politycznie ci odpowiada, więc prawda to dla ciebie marny interes. Możesz z tym żyć, no więc żyj.

 524. Przyjemniejsza jest cisza na tymi trumnami

  A gdzie tam! Najprzyjemniejsze zdaje się być grzebanie w tych trumnach 🙄
  Rossi, gdzie wyniki ekshumacji? Ustalono już przyczynę śmierci każdej ofiary z osobna?

 525. woytek; 15:24.

  Myślę że rzecznik Fogiel wie co mówi poruszając temat zburzenia Pałacu Kultury
  w Warszawie.
  W połowie sierpnia póżnym popołudniem ze swoją skośnooką przyjaciółką przyleciałem
  do Warszawy i zamieszkaliśmy w hotelu Polonia rzut beretem do Pałacu Kultury
  patrząc wieczorem z dwóch wielkich hotelowych okien na Pałac Kultury wydał nam
  się jakby zaniedbany pomyślałem ze to może jakieś złudzenie optyczne bo w pobliżu
  było widać rozświetlone nowoczesne wieżowce ale postanowiliśmy że na drugi
  dzień sprawdzimy to z bliska.
  Rano po hotelowym śniadaniu poszliśmy zobaczyć jak wygląda Warszawa
  obchodząc Pałac Kultury w pewnym momencie Skośnooka mówi do mnie
  popatrz – centrum Warszawy a w pałacu okna zabite deskami, no i rzeczywiście
  osiem okien zabite dechami na amen.
  Kiedyś jak J Fedorowicz mówił o rozbiórce Pałacu Kultury traktowałem to jako
  żart ale jak widać żart przerodził się w groteskę , myślę że za tej kadencji
  Kaczyńskiego Pałac Kultury i Nauki punkt odniesienia dla całej Warszawy
  zaczną rozbierać.
  Zastanawiam się co w tym miejscu postawią ? kościół , łuk tryumfalny a może
  zrobią park a w środku postawią pomnik drugiego Kaczyńskiego i to by było
  chyba najlepsze rozwiązanie.

 526. A przy okazji obalono błędne dowody na istnienie Boga.
  Pączuś! Te meandry kaka-logiki, wypichconej (podobno) na uniwersytecie… średniowiecznym.
  Lewusku, jego należy zachęcać. Do spontanicznych wypowiedzi.
  Jak biskupa…

 527. Smoleńsk. O roli Boga Watykan milczy. Tak sobie myślę,że porażka jest sierotą…A była okazja na cudowne ocalenie…

 528. Dobra wiadomość bo złoto wróciło z emigracji. To znaczy ,że Ruskie nie napadno. Tak sobie myślę bo kto gromadzi skarby przy płocie z „agresorem” zresztą bez sztachet obronnych. A może złoty dotąd goły będzie chociaż pozłocony bo nazwa wprowadza w błąd. Spełnia się sen o złotym państwie z O dwóch takich co ukradli…gdzie zabrakło kromki chleba…

 529. Mauro Rossi

  Bez Towarzysza Wieslawa i Pana Jedwabnego nasz blog powoli zaczyna przypominac
  inne blogi w ,, Polityce” iloscia dopuszczanych wypowiedzi.

 530. Bezwietrznie, nawet gałązka na drzewie nie drgnie. Oddychamy tym samym powietrzem.

  W Polsce wykonuje się 360 tysięcy operacji zaćmy rocznie. To chyba dużo.

  W Poznaniu zawiesił się system sterowania ruchem. Pociągi stanęły

  Na szczęście jest telewizja, dzięki której możemy przy śniadaniu o takich wydarzeniach, albo ich braku, się dowiedzieć. Czy fotografujecie swoje posiłki przed spożyciem?

 531. W ubiegły piątek rozpoczął się na wrocławskim Rynku świąteczny jarmark.
  Wesoło i kolorowo. Można zjeść, wypić, pojeździć na karuzeli, albo posłuchać muzyki, i oczywiście kupić wiele przydatnych produktów i wyrobów rękodzieła artystycznego, ale też koraliki, biżuterię, widokówki i obroże, a nawet podkowy. Te ostatnie gwarantują szczęście.
  Święta blisko, czas się rozluźnić na jarmarku

 532. W Białym Domu pies dostał order. Wraca tradycja u jankesów polowania na bagnach na podludzi ze sforą psów za zbiegłym Kunta Kinte. Tak sobie myślę,że tzw.zachodnia cywilizacja ma się dobrze kiedy z atawizmu poluje na gorszy sort. Za zasłoną o ocieplaniu się klimatu.

 533. Jak będzie łuk to przestaną kraść. Tak sobie myślę o początkach nowej religii państwowej. Nareszcie jakiś tubylczy ołtarz…o ukrzyżowaniu bolszewików…

 534. Na załatwienie 447 sprowadzono złoto bo ‚złoty pociąg” nie został odkopany. Tak sobie myślę,że nareszcie koniec ruiny.

 535. W związku z tym, że na tym blogu sporo pisano o nauce przypomniał mnie się napis który pojawił się na drzwiach jednego z laboratoriów na politechnice. Brzmiał tak
  „Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa!
  Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego.
  W tym pomieszczeniu łączymy teorię z praktyką. Tu nic nie działa i nikt nie wie dlaczego.”

 536. @dlaZnającychAngielski, @Adam100, @duende, @zyta

  „Prezydenci nie sa królami”: Sędzia stwierdza, że Trump nie może blokować wezwania sądowego.
  ‚Presidents Are Not Kings’: Judge Says Trump Can’t Block Subpoena

 537. maciek. g godzina 10.05
  Nareszcie można się uśmiechnąć
  Pozdr.

 538. @Adam100, @duende, Zyta2003

  c.d. Fragment wyroku sądowego w sprawie powoływania świadków przed komisje Izby Reprezentantów: USA mają rząd wsparty na prawie, nie na ludziach. Konstytucja i prawa stanowe okreslają co jest zachowaniem dopuszczalnym niezależnie od tego jak zajęci mogą byc współpracownicy prezydenta, i niezależnie od tego jak blisko zajmują sie problemami krajowymi i dotyczącymi bezpieczeństwa, prezydent nie ma władzy, do zwolnienia jej/jego od wypełniania obowiązków przewidzianych prawem. Upraszczając, głownym wnioskiem z 250-letniej zapisanej historii USA jest to, że prezydenci nie są królami. Nie mają poddanych związanych więzami krwi, których przeznaczeniem mogą sterować

  Chciałbym, żeby nasz SN wydawał podobne wyroki. Mimo wszystko amerykańskie instytucje sie bronią przed autorytarnymi zapędami. 🙂 U nas władza opiera sie na ludziach nie na prawie, skoro można stanowić prawa niezgodne z konstytucją.

 539. Mauro Rossi
  25 listopada o godz. 23:15
  tejot
  25 listopada o godz. 22:44

  „Fantastyczne. Teologia opiekunką nauki”.
  No właśnie tak, ale nie powinnocię to przerastać. Kościół w Średniowieczu miał ogromną autonomię i na bardzo wiele mógł sobie pozwolić. W tym uprawianie nauki. Nauka ma na celu poznanie świata, który, w co wszyscy wówczas wierzyli, został strzony przez Boga.

  Mój komentarz
  1) Powiedzenie, że kościół w średniowieczu miał ogromną autonomię, to obraza dla logiki. Kościół był zrośnięty z państwem, był jego nadbudową, opiekunem, podatkobiorcą (dla siebie) i dawcą sprawiedliwości. Sytuacja była raczej odwrotna – państwo miało szeroką autonomię.

  Kościół od Konstantyna przejmował w wysokim tempie nadbudowę ideologiczną państwa oraz wzmocnił ją w krótkim czasie (w skali historycznej) do tego stopnia, że zarezerwował dla siebie mnóstwo spraw państwowych, m.in. wpływ na stanowienie prawa, Kościół jako posiadacz ziemski, Kościół wypowiadający się w sprawach koronacji, wojny i pokoju, Kościół błogosławiący lub nie, itd. Kościół stał się nieodrywalny od państwa, kategoryczny i z szerokim, nie pisanym prawem veta wynikającym z interpretacji religijnych.

  2) Teza mówiąca o tym, że nauka była pod skrzydłami teologi, mówi także o tym, że teologia, to nie nauka.
  Pzdr, TJ

 540. @Mauro Rossi
  26 listopada o godz. 0:37
  Z zasług Kościołą dla nauki i uniwersystetów przypomnę tylko: obłożenie anatemą Galileusza i zmuszenie go do wyparcia się swoich poglądów, także spalenie na stosie Giordano Bruno (1579) , zabronienie głoszenia heliocentrycznej teorii przez wieki, niszczenie pism Arystotelesa, dzieł Inków, kultury i cywilizacji wielu ludów, które nie znały opowieści o „nauczycielu z Nazaretu” i inne takie drobnostki …

  „Zasługi” są niezaprzeczalne …

 541. zetus1
  26 listopada o godz. 10:48
  Chciałbym, żeby nasz SN wydawał podobne wyroki.

  Obawiam sie, że faszyści mają haka na panią Gersdorf. Wskazywało by na to wyrozumienie, jakie ma dla tej bandy przestępców u władzy.

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 542. Magdalena Grochowska, inteligentna pisarka cytuje Stempowskiego: https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25439072,magdalena-grochowska-w-kaplicy-swietej-genowefy-drzemal.html

  „Dwudziestolecie międzywojenne przypomina Stempowskiemu „rozdział podręcznika medycyny sądowej, poświęcony robakom gnieżdżącym się w trupach. Muchy składają w nich larwy, których wydzielina rozpuszcza tkankę. Potem przychodzą chrząszcze żywiące się larwami i pozostawiające tylko kości oraz kawałki wysuszonej skóry. Po nich zjawiają się muchy plujki, oczyszczające kości i zagrzebujące w ziemi niestrawne resztki trupa.

  Narodowi demokraci – pisał dalej – zaszczepili Polsce śmiertelnego wirusa niemieckiego nacjonalizmu i rasizmu, paraliżując wszystkie twórcze siły narodu i skupiając opinię publiczną na jałowych i nierozwiązalnych zagadnieniach walk rasowych. Potem przyszli legioniści Piłsudskiego, stawiając sobie za zadanie przekształcenie narodu w bezkształtną i głupią masę. Tak, żeby nikt nie wiedział, czego się trzymać, powiedział mi [Walery] Sławek w roku 1927. Po nich zjawili się neonacjonaliści Śmigłego-Rydza, czerpiący siłę polityczną z kolejnych czystek, które puściły z torbami część znienawidzonych legionistów. A na koniec przyszli hitlerowscy Niemcy, odgrywając rolę much plujek”.

  Dziś z tkanki historii znów dobywa się trująca woń. Na naszych oczach wykluwają się neofaszyści. A Kościół i władza otaczają ich przytulnym przyzwoleniem.”
  Dziś inne muchy plujki, larwy i robaki toczą gnijący kraj zębami Dudy, Ziobry, Kaczora, Morawieckiego, Gowina i watahy tępych uzurpatorów kościelno pisowskich.

 543. @zetus1

  Ja bym jeszcze dołożył zakaz dokonywania sekcji zwłok i badania w ten sposób anatomii człowieka, co opóźniło rozwój medycyny o dobrych 200 lat.

 544. Przypominam, bo już to pisałem, jak wygląda wciąganie w „dyskusje” z trollem.
  Na przykładzie „techonologi” rosyjskiego trollingu.
  W instytycie trollingu, który gdzieś się mieści w Moskwie, jeden troll dostał zadanie zaintalowania się na jakimś amerykańskim blogu albo facebooku. Ten troll występuje pod nickiem Mary.
  Mary wrzuca niewinną uwagę, że np. ona woli dusić warzywa na oleju, niż gotować je w wodzie.
  Jest duże prawdopodobieństwo, że taka wypowiedź nie znajdzie na blogu rezonansu. Więc wtedy z Instytytu jest wystrzelony kolejny troll pod nickiem Jessica. Jessica ostro atakuje Mary, twierdząc, że Mary nie ma pojęci, po duszenie na oleju niszczy zawarte w warzywach witaminy i wypłukuje z warzyw mikroelementy. Jeśli w dalszym ciągu żadna Amerykanka albo Amerykanin nie zainteresują się warzywowym zagadnieniem, wtedy włącza się trzeci troll Tracy, która staje albo po stronie olejowej Mary albo wodnej Jessiki
  I nagle jakaś prawdziwa Amerykanka np. Zyta postanawia sie wtrącić, bo ona też ma swoje zdanie na temat gotowania warzyw. Więc staje po stronie jednej albo drugiej, albo przyznaje racje obydwóm, twierdząc, że kazda metoda ma swoje zalety i wady. Wtedy Mary przyznaje owej złapanej na haczyk Zycie racje, a Jessika też, choć z niechęcią. No to Żabka postanawia też zabrać glos, twierdząc, że przede wszystkim należy być uważnym przy zakupie warzyw; powinny być świeże i raczej bio.
  Wtedy Mary przyznaje rację Żabce, cieszy sie, że mają na tema świeżosci takie same poglady, ale zaraz zadaje Żabce takie pytanie: Czy Zabko wolisz pościel w paski czy w kratkę ? Bo ja wolę w paski. Wtedy na Mary rzuca się Jessica, szydząc sobie z gustu Mary. I tak by the way dorzuca uwagę : A słyszałyscie dziewczyny, ze Hilary Clinton ma w sypialni pościel w kratkę ?
  Na to Zyta; Rzeczywiście słyszałam w radio, że ona taką pościel preferuje.
  Na to Tracy. A tak a propos , słyszałyście, że Clinton zdefraudowała pieniądze na swoją kampanie ?
  Na to Jessica; Chyba przesadzasz. Te pieniadze może wzięła, ale nikt ją nie przylapał.
  Itd, itd działa troling. Kula śniegowa wokól Mary, Jessiki i Tracy rośnie
  I tak Mauro R wciąga tematami nauki. historii, religii, czyli gotowanych warzyw, czy kratkowanej pościeli by wreszcie dotrzeć do istoty, ostatecznego celu tych chwytliwych dywagacji; zdefraudowanych pieniędzy, czyli bomby termicznej w prawym skrzydle tutki.

 545. Dopiero powstanie w XVIII w. świeckich uczelni państwowych i oddzielenie nauki od teologii spowodowało, że sekcje mogły być prowadzone oficjalnie na uniwersyteckich wydziałach medycznych.

 546. Sytuacja staje się na tyle niebezpieczna, że każdy kto ma inne zdanie spychany jest na margines, upokarzany, albo zbanowany.
  No nie wypada.
  Ostatecznie nie chciałbym być do kogokolwiek podobny, mieć wspólną ocenę wydarzeń i jakieś takie same przekonania.
  Potęgą człowieka jest odrębność, całkowita odrębność i niezależność. Tu był i jest problem. Najważniejsza jest jednak wymiana myśli, a to kosztuje, i tylko z tym należy się liczyć

 547. Wydaje mi się, że trzeba uwzględniać czas historyczny w ocenach, ahistoryczne oceny przodków z reguły potwierdzą intelektualną wyższość dzisiejszej ludzkości, ale ta ludzkość musiała się rozwinąć krok po kroku przez wieki.

  W średniowieczu wielkim tematem był Bóg, a nie np. efekt cieplarniany jak dziś itp. I naprawdę wybitne umysły nim się zajmowały, i nie tylko nim, a Akwinata do dziś przez intelektualistów-ateistów jest szanowany jako jeden z wielkich umysłów wszechczasów, który przyczynił się do rozwoju ludzkości.

 548. A propo „niewinnych” tematów i „wymiany” mysli.
  Kiedyś mnie wziął na nie do odrzucenia rozmowę esbek, żeby ot tak sobie porozmawiać o panującej na uczelni atmosferze, wcesniej zostałem ostrzezony przez starszego, pamiętajacego czasy stalinowskie czasy kolege; Pamietaj, nie mów nic ani o innych ani o sobie !. Nawet najbardziej niewinna informcja, ze np. kolega X lubi lody truskawkowe,, może sie przydac przy innej „rozmowie” z innym klegą z uczelni, kiedy miły esbek, powie jemu, ze X lubi lody i nawet wie jakie, bo my co nieco wiemy o was.
  Ja w trakcie takiej rozmowy wyrażałem zachwyt sytuacją w kraju, że się rozwijamy i to wyraźnie esbeka wkurzało.

 549. Wszyscy ludzie czy tego chcą czy nie zostali w jakimś stopniu ukształtowani przez religie czy duchowość swoich regionów świata, bo one przenikały światopogląd i postawy ludzkie, i zauważmy że to w chrześcijaństwie było coś, co przyczyniło się do podboju świata przez chrześcijan, a nie np. buddystów. Do przywództwa w świecie. I wcale nie trzeba wykazać co to było, chociaż pewnie można by.

 550. Można powiedzieć, że metoda Tomasza z Akwinu do dziś budzi uznanie intelektualistów, wysoki naukowy poziom jego pism. Bez względu na konkretny problem jaki jest rozważany.

 551. Na epidemie chorób zakaźnych kościół zalecał akty pobożności, najlepiej udział w pielgrzymce albo procesji przebłagalnej, chętnie połączonej z samobiczowaniem, albowiem choroby to boska pedagogia – kara zsyłana za grzeszne występki.
  Szczepienia zatem (przeciw ospie już pod koniec XVIII w.) to zbrodnia przeciwko prawu boskiemu.

 552. Lewy
  26 listopada o godz. 12:37

  Mój komentarz
  Identyczne rozmowy, bardzo przyjacielskie i z pełną wyrozumiałością dla niedoskonałości ludzkich prowadzone przez uprzejmych, zawsze chętnych do kontaktu gości.
  Chwaliłem intencje, ubolewałem nad błędami ludzkimi, zgłaszałem swą niedoskonałość w obserwowaniu otoczenia, zainteresowanie tylko pracą nad sobą, pracą dla państwa oraz świętami państwowymi jako obywatelskim obowiązkiem, itd.
  Nieraz czułem, że gość prowadzący rozmowę spełniał szybko i dość niedbale, schematycznie swój obowiązek by odbębnić, zaliczyć jak najwięcej obserwowań.
  Pzdr, TJ

 553. Odwołany przez Ziobrę Paweł Juszczyszyn apeluje do polskich sędziów

  Wygłosił je na sali sądowej, w obecności dziennikarzy – W związku z odwołaniem mnie z delegacji do sądu okręgowego chcę podkreślić, że prawo stron do rzetelnego procesu jest dla mnie ważniejsze od mojej sytuacji zawodowej – mówi Paweł Juszczyszyn. – Sędzia nie może bać się polityków, nawet jeśli mają wpływ na jego karierę. Apeluję do koleżanek i kolegów sędziów, aby zawsze pamiętali o rocie ślubowania sędziowskiego, orzekali niezawiśle i odważnie.
  https://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,25449158,odwolany-przez-ministra-sedzia-apeluje-do-polskich-sedziow.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  premie-nam-sie-naleza26.11.2019, 11:37
  Zero i mafia musza siedzieć. Mamy ewidentny przykład na próbę wpływania na wyrok przez sprawcę zamordowania Barbary Blidy i mordercę wielu ludzi który sparaliżował system transplantacji w Polsce!!?

 554. Kupując gaz od jankesów finansujesz obóz koncentracyjny w Guantanamo. Miejsce pobytu bez wyroków na podobieństwo III Rzeszy. Tak sobie myślę czy to nie jest kolaboracja na poziomie szmalcownika. O gazie rabowanym z terytoriów Indian dzisiaj siedzących w rezerwatach nie wspomnę.

 555. @Lewy, 12:18 (przed zmianą wpisu)
  Poruszyłeś „wielki sedno” blogowych postów.

  Taki blog, jak en passant, z natury blog polityczny, jest na pewno zasiedlony przez ‘wysłańców’, przez ‘misjonarzy’, w końcu przez komisarzy Jarka – wszyscy bez coming out’u. Asocjacje polityczne czytelnik poznaje po aluzyjnym, a częściej otwartym ataku na PO/KO – ogólnie niepisss.

  To z ‘zytą’ kapitalne!
  Zauważyłem, że ilekroć jakiś temat staje się gorący, jakiś Banaś na tapecie, lub inny „prawdziwy Polak” coś nabroił, co podpada pod kilka lat ciężkiego, bezwzględnego więzienia, kilka osób na blogu zaczyna o kwiatkach, religiach (jakby nie było LA pod ręką), „płaskoziemcach”, wyższości teologii nad (…), itp.

  Drogi Lewy, popacz, ‘tejot’ z pewnością nie jest zwolennikiem Jarka, a ciągle daje się prowokować, obaj z Maupo zapełniają ekrany, innych autorów czasami wciągają do absurdalnych dyskusji.
  Ona, ta dyskusja, przypomina spór racjonalisty z dogmatykiem, w którym obaj próbują rozstrzygnąć czy Maryja była dziewicą, kiedy urodziła syna.

  A Antoni podobno powiedział, że to wszystko, ten zamach, to ściema polityczna…

 556. @tejot
  Mnie spisali portierzy hotelu Victoria, kiedy na polecenie dyrektora, byłego sekretarza dzielnicy (swoim partia-matka dawała zarobić, zupełnie jak w PZPRawicy Jarka), podjechałem po oficjalnego gościa, aby go odwieźć na lotnisko i jeszcze pogadać o biznesie.
  Sekretarka dyrektora przyszła z ponura miną do pokoju: wezwali.
  Na Kruczej to było, w Urzędzie Paszportowym.

  Dość młody, pewnie jednak już oficer służb, otworzył rozmowę:
  „No co (nazwisko), dorabiacie samochodzikiem?”
  Zdębiałem. Tłumaczę, podkreślam „siłę partyjną zleceniodawcy”, widzę, że jego nazwisko na oficerze zrobiło wrażenie. Coś tam wymamrotał (nie pamiętam co), kazał podpisać jakąś kartkę, że nie powiem nikomu o rozmowie i na koniec życzliwie poradził.
  „Nie mogłeś (nazwisko) zaparkować przy Zachęcie?”
  i dadał:
  „Masz szczęście, że trafiłeś na mnie. Gdybyś trafił do kolegi, to paszporcik fruuuu”

  To był mój pierwszy kontakt ze służbami. Do tamtej pory słuchałem opowiadań kolegów o różnych rozmowach, szczególnie przedwyjazdowych – i wierzyć mi się nie chciało.
  Pozdr

css.php