Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

26.11.2019
wtorek

Strzelanie z łuku

26 listopada 2019, wtorek,

Środowiska narodowo-patriotyczne od lat drążą ideę uczczenia zwycięskiej wojny 1920 roku przy pomocy budowy łuku triumfalnego w Warszawie. Był nawet projekt, żeby taki łuk zbudować na Wiśle, żeby łączył dwa jej brzegi, jako iż rzeka nie podlega władzom Warszawy i łatwiej będzie uzyskać zgodę odpowiednich władz słodkowodnych.

Autorzy i zwolennicy pomysłu usiłują szantażować: Jesteś przeciwny uczczeniu zwycięstwa nad bolszewikami, to znaczy, że jesteś ich spadkobiercą, nie jesteś patriotą. Świadomy ryzyka, pozwolę sobie zabrać głos na „nie”. Zwolennicy łuku drążyli, drążyli, aż się wdrążyli, bo mamy narodowo-patriotyczny rząd, który pragnie pozostawić po sobie rozmaite muzea, pomniki i wielkie budowle. Polityka historyczna to oczko w głowie rządu, premier Morawiecki już wpłacił (z własnej kieszeni, która jest głęboka), a minister Dera zapowiedział poparcie ze strony prezydenta Dudy.

Wicepremier Piotr Gliński podsumował niedawno, jaki ruch panuje w  budownictwie muzealnym: Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego (który zaledwie trzy miesiące temu otworzył swój oddział w Berlinie, kolejne planuje w Nowym Jorku i Tel Awiwie), Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą, POLONIKA, Instytut Literatury, Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury, Polska Opera Królewska, Muzeum Historii Polski na Cytadeli w Warszawie i wiele innych.

Moim zdaniem łuk nie jest konieczny, wszak istnieją już plany budowy pomnika na Rozdrożu w Warszawie. Umiarkowany sukces pomników na placu Piłsudskiego (schodki pamięci ofiar tragedii smoleńskiej oraz pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego), także nie jest zachętą do kolejnej dużej ingerencji w urodę Warszawy.

W dziedzinie polityki patriotycznej i pamięci historycznej dzieje się wiele, a jednocześnie każdego dnia jesteśmy alarmowani, że mamy zapaść w dziedzinie psychiatrii dziecięcej, chore dzieci śpią na korytarzach, brakuje już korytarzy, na oddziałach onkologii pacjenci – często przyjezdni – tłoczą się w korytarzach w oczekiwaniu na wizytę lub zabieg. Pod względem liczby lekarzy i łóżek na geriatrii jesteśmy w ogonie Europy.

Czy zamiast fundować łuk, nie lepiej byłoby złożyć się na budowę mostu, osiedla mieszkaniowego im. Zwycięstwa 1920 roku, szkołę dla dzieci z niesprawnościami lub dom spokojnej starości dla ludzi, którzy dożywają swoich dni w biedzie, chorobie i zapomnieniu? Rząd kładzie duży nacisk na godność, prowadzi politykę godnościową, premier Morawiecki powiedział niedawno w exposé, że stan finansów publicznych jest „godny”. Może więc zamiast strzelać z łuku, pozwólmy ludziom godnie żyć i umierać.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 392

Dodaj komentarz »
 1. Polityka historyczna ekipy rządzącej ma w sobie coś z zastępczego, coś z tęsknot do mocarstwowości, do przewodnictwa moralnego, które nam się należy, jakiejś wędrówki w poszukiwaniu kamienia filozoficznego, który zamieniłby porażki w zwycięstwa, powstania w bohaterskie zrywy, Polskę w przedmurze, oporę, twierdzę wartości chrześcijańskich i ogólnoludzkich, kraj wyjątkowy, misyjny, nie damy się, Saragossa, pod naszym przewodem, bijące serce Europy, Wyspa Wolności, łuk Triumfalny, itd.
  Pzdr, TJ

 2. Cóż, ten rząd ma więcej pieniędzy na wszystko, niż poprzedni zechciał zebrać z vatu, więc emeryci, niepełnosprawni, chorzy, bohaterzy przeszłości mają teraz lepiej niż za PO.

  Saragossa – Polacy walczący o wolność imponującą szarżą pomagają Napoleonowi stłamsić wolność Hiszpanów, i nawet do dziś tego nie ogarniają.

 3. Strzelać z łuku, bo bez huku 😎

  Tłamsić wolność Hiszpanów, dławić powstanie niewolników na Haiti…
  Polacy, biali Murzyni Europy, jak nazwali ich Francuzi, nie wyciągnęli z lekcji Santo Domingo żadnych wniosków. Później jeszcze nieraz polscy żołnierze przelewali krew nie w swoim interesie. I nie zawsze w słusznej sprawie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Lewy
  26 listopada g. 13:55
  Pojawił się wprawdzie nowy wpis Gospodarza, ale chciałam nawiązać do rozmów i „wymiany myśli” z esbekami. Otóż moje były cięższego kalibru.
  Było tak, że „przydzielony” ci esbek dobrze znal twoje prywatne sprawy i wkraczał do akcji, gdy mógł wykorzystać jakiś twój twój „słaby punkt”, Po sporej dawce komplementów, jaka to zdolna jestem, inteligentna, ładna i tylko się marnuje w tej gazecie. Potem przystąpił do konkretów i Otóż byłam w trakcie rozwodu, który się ślimaczył już drugi rok po wyroku – odmowie. Kapitan jakiś tam zdeklarował się, że mi pomoże w uzyskaniu rozwodu, a w ogóle to mój wciąż jeszcze mąż „bawi się ” w opozycjonistę i czy ja o tym wiem.
  Nie mieszkamy już razem, więc nie wiem – odpowiedziałam. Gdy chodzi o rozwód, to poczekam, nie spieszy mi się. Kiedyś go w końcu dostanę.
  Esbek spytał, czy może się jeszcze ze mną spotkać, ale już nie w kawiarni, tylko w Pałacu Mostowskich.
  Odparłam, że wolałabym nie. Całe to spotkanie chyba nieźle rozegrałam, bo facet już się do mnie nie odezwał. Natychmiast skontaktowałam się z męża adwokatem i opowiedziałam mu o swojej „przygodzie”, w którą mógł zostać wplątany mąż, choć do głowy mi nie przyszło, by na niego kablować, a wiedziałam sporo, bo byliśmy zaangażowani w podziemny ruch wydawniczy. W efekcie adwokat męża i on sam zbastowali, a pani sędzia zadziałała szybko, bo miała już dosyć tej sprawy i żałowała (dowiedziałam się pokątnie) że nie udzieliła rozwodu za pierwszym razem.

 6. satrustequi
  26 listopada o godz. 13:38
  Cóż, ten rząd ma więcej pieniędzy na wszystko, niż poprzedni zechciał zebrać z vatu, więc emeryci, niepełnosprawni, chorzy, bohaterzy przeszłości mają teraz lepiej niż za PO.

  Mój komentarz
  Subtelne kłamstwo – ten rząd ma więcej pieniędzy na wszystko (?), niż poprzedni zechciał zebrać z vatu.

  1) „Ten rząd” nie zebrałby żadnych pieniędzy z luki VATowskiej, gdyby „tamten rząd” nie przygotował (luka VATowska, to był temat UE), a parlament z większością PO-PSL nie uchwalił ustaw, których celem była redukcja luki VAT.

  2) Ugrupowanie polityczne tworzące „ten rząd” przez kilka lat prac „tamtego rządu” nad ustawami VATowskimi rzucało kłody pod nogi „tamtemu rządowi” i kopało dołki pod inicjatorami tych ustaw.

  3) 250 mld złotych „odzyskane przez „ten rząd”, to jest kwota wzięta z sufitu, będąca sumą oszacowanych luk VAT z każdego roku rządów koalicji PO-PSL.
  „Ten rząd” nie zlikwidował luki VAT, tylko ją zmniejszył, jak przewidywały ustawy uchwalone przez parlament PO-PSL.
  Te 250 mld, to hipotetyczna likwidacja luki VAT, co jest niemożliwe i czego „ten rząd” nie jest w stanie osiągnąć, bo to jest nieosiągalne.

  Ukradzenie 250 mld przez „tamten rząd” do spółki z mafiami, to całkiem sprytne pomówienie i atrakcyjne dla ludu hasło.
  Pzdr, TJ

 7. 14:18

  Jeszcze raz imputuje mi się pogląd którego nie mam. Ja osobiście składam niezebranie vatu na poziomie europejskim na karb lenistwa i braku umiejętności zarządczych.

 8. 1920 rok a potem żadnych sukcesów militarnych. To była tylko bitwa a nie wygrana wojna. Tak sobie myślę,że Ludowe Wojsko Polskie przebija znaczeniem militarnym sugerowany „otwieracz do butelek”.

 9. GajowyM
  Tere-fere kuku
  Strzela baba z łuku
  Ciachu ciachu, bęc
  Wraca baba z Kielc
  Rzeczona baba chodzi zapewne nie tylko w niedzielę do kościółka (one tak spieszczają), słucha radia Ma Ryja i ogląda TVP oraz Trwam. Wie o kraju i świecie tyle, ile trzeba.

 10. @ mag
  26 listopada o godz. 14:14
  Lewy
  26 listopada g. 13:55
  Pojawił się wprawdzie nowy wpis Gospodarza, ale chciałam nawiązać do rozmów i „wymiany myśli” z esbekami. Otóż moje były cięższego kalibru.

  Chmmm. Rozmyślania ciężkiego kalibru ? To może tak?
  https://www.youtube.com/watch?v=9C-fRdCmzDk

 11. mag kwieciście opisuje sytuację w kawiarni, gdy wpuściła kapitana SB w maliny 🙂
  Oraz przebieg procesu rozwodowego. W którym zapadła „odmowa” (sic!), a potem ta sama (!) sędzia poszła po rozum do głowy i rozwodu udzieliła.
  Procedura, którą zapamiętała mag, ma tak mało wspólnego z procesem cywilnym, że może służyć jako wzór znajomości prawa i życia dziennikarza w czasach PRL.
  Zapewne tak samo mało realne są pozostałe wynurzenia i wspominki mag z lat minionych 🙂

 12. mag
  26 listopada o godz. 14:14
  Nie wiem czy wiesz ,że esbecy zajmowali się nie tylko opozycjonistami , ale stanowili swego rodzaju wywiad bo ludzie partii na stanowiskach nie dostarczali prawdziwych informacji ni często dezinformowali.
  Dowiedziałem się o tym podczas starania się o wizę do Szwecji.
  (Był to co prawda schyłek lat 70ntych). Wezwany zostałem do Urzedu na Pradze w celu złożenia wyjaśnień. Gdy tam przybyłem , zaprowadzono mnie na zaplecze do pokoju przysłuchań i kazano czekać . Przyszedł w końcu wysokiej szarży oficer ZB i zapytał czy bywałem w Szwecji – odpowiedziałem że tak -on na to to wie Pan jak należy tam się zachowywać. Powiedziałem że wiem . ONn na to – nie om tym chciałem z Panem rozmawiać i przeszedł do sprawy. Zaskoczony zorientowałem się że władza była oszukiwana na temat lawinowego exodusu pracowników zakłady. Powiedziałem że jestem zaskoczony że tego nie wiecie skoro to taka tajemnica poliszynela. Poprosił bym powiedział jak ja to widzę.Podziękował i powiedział że wizę mama

 13. @Mag
  Nie bardzo rozumiem.Jak to nie udzielono ci rozwodu za pierwszym razem? W PRL o rozwod bylo dosc latwo. Be orzekania o winie i z pominieciem rozprawy pojednawczej, za zgoda stron trwalo to moze ze 20 minut. Dluzej przy orzekaniu o winie jesli strony postanowily isc na „udry” ale sad nie mogl „nie orzec” rozwodu. Mogl co najwyzej zawiesic sprawe na trzy miesiace. Sprawy o alimenty czy podzial majatku nie byly rozpatrywane na rozprawie rozwodowej tylko osobno i nie mialy wplywu na jej przebieg.

 14. satrustequi
  26 listopada o godz. 14:25
  14:18

  Jeszcze raz imputuje mi się pogląd którego nie mam. Ja osobiście składam niezebranie vatu na poziomie europejskim na karb lenistwa i braku umiejętności zarządczych.

  Mój komentarz
  Nadal pomijasz fakt – koalicja rządząca PO-PSL uchwaliła ustawy, których celem była redukcja VAT. Koalicji PO-PSL chciało się uchwalić te ustawy. Bez tych ustaw niemożliwa była redukcja luki VAT jak to PISowcy sugerują – od ręki, samym chceniem.

  Parlament z większością PO-PSL uchwalił ustawy będące fundamentem prawnym, a PiS podstawił tacę pod zwiększoną kasę z VATu.
  Pzdr, TJ

 15. W latach osiemdziesiątych spotkałem dwie bardzo atrakcyjne rozwódki zaraz po 30-tce były, pewnie jak Mag.

 16. 15:03 tejot

  Ja ograniam syntetycznie czasy, a Ty zapewne o zrywie ministra Szczurka, po 7 latach Rostowskiego, sorki ale to ty kłamiesz i to mało subtelnie:)

 17. @maciek.g

  To SB udzielała wiz do obcych krajów?
  Pierwsze słyszę.
  W czasach PRL wizy otrzymywało się w przedstawicielstwach tych krajów, a wizy do Szwecji zostały zniesione już w latach 70.
  Starałeś się o dłuższy pobyt i pracę?

 18. PiS nie ma szczęśliwej ręki do sztuki . Jeśli znowu ma w efekcie wyjść taki gniot jak pomnik Lecha Kaczyńskiego , to lepiej , żeby pomników nie stawiali, bo takimi pomnikami nikomu przysługi nie robią i raczej do ośmieszenia, jak uczczenia się przyczyniają .

 19. A nie uważacie, że życie życiem Kraju przez pryzmat pomników to dokładnie to czego nie chcecie?:))

 20. Co oznacza życie przez pryzmat pomników ?

 21. Spadkobiercy oświecenia winni raczej koncentrować się na vacie, tak?

 22. Po wizycie premiera Olofa Palme w Polsce w 1974 r. zniesiony został obowiązek posiadania wiz wjazdowych do Szwecji przez obywateli polskich

 23. Byłem w Szwecji w 1978 i nie musiałem się starać o żadną wizę do tego kraju. Do Norwegii – owszem.
  Szwecja i Austria były wtedy jedynymi „zachodnimi” krajami bezwizowymi dla Polaków.

 24. @Bywalec 2

  Kaczyński na swoim pomniku wygląda jak plagiat pomnika prezydenta Turkmenistanu
  Oryginał jest jednak lepiej ubrany.

 25. Tejot; 15:03

  „Parlament z większością PO-PSL uchwalił ustawy będące fundamentem prawnym, a PiS podstawił tacę pod zwiększoną kasę z VATu.”

  Szkoda tylko, że uczynił to dopiero w październiku 2015 roku a nie ze dwa lata wcześniej. A wtedy
  rząd PO-PSL mógłby sam spijać śmietankę i uniemożliwić PiS przejęcie władzy.

 26. Ceny mieszkań rosną w Polsce , a tanich mieszkań obiecywanych przez PiS nie ma i nie będzie. Taki łuk triumfalny to jedyny ratunek dla sektora budowlanego.

 27. satrustequi
  26 listopada o godz. 15:07
  15:03 tejot
  Ja ograniam syntetycznie czasy, a Ty zapewne o zrywie ministra Szczurka, po 7 latach Rostowskiego, sorki ale to ty kłamiesz i to mało subtelnie:)

  Mój komentarz
  Nie pisz w stylu ja ogarniam syntetycznie czas, bo ogarnianie jest nie wiadomo o czym.

  Ja podałem konkrety o pzreciowdziałaniu luce VAT:

  1) Ustawy o luce VAT uchwalone zostały przez koalicję PO-PSL

  2) Rząd PiS skorzystał z tych ustaw by zmniejszyć lukę VAT

  3) Kłamstwem jest mówienie o ukradzionych 250 mld złotych przez PO z VATu. Jest to suma wzięta z sufitu, nieprawdziwa, nie oparta na konkretach, a na faktach wymyślonych, zakładająca, ze rząd PO-PSL ukradł całą lukę VAT w ciągu 8 lat urzędowania.

  Luka VAT istniała i istnieje w państwach UE. Rządy państw UE koordynują swoją politykę VAT, chociaż nie wszyscy są chętni do tego. W Polsce redukcja luki VAT nastąpiła po uchwaleniu ustaw VATowskich za kadencji sejmu z większością PO-PSL, a nie przed uchwaleniem. Ustawy te były fundamentem, punktem wyjścia przygotowanym przez rząd PO-PSL. Bez tych ustaw przystępowanie do redukcji luki VAT byłoby bezskuteczne.
  Pzdr, TJ

 28. hetajr
  26 listopada o godz. 15:38
  Tejot; 15:03

  „Parlament z większością PO-PSL uchwalił ustawy będące fundamentem prawnym, a PiS podstawił tacę pod zwiększoną kasę z VATu.”

  Szkoda tylko, że uczynił to dopiero w październiku 2015 roku a nie ze dwa lata wcześniej.

  Mój komentarz
  No, szkoda.
  Pzdr, TJ

 29. 16:04

  Ty może sobie idź podyskutuj z jakimś innym, bo ja już ci raz powiedziałem że nie życzę sobie imputowania mi kradzieży przez PO. Więc wypad!

 30. Autentycznie zaangażowana Pisówka telefonicznie radosnie powiadomiła mnie ok 14 :00 ze papież FRanciszek wracający z Tokio przelatuje nad Polska i … błogosławi rządzacych i krainę . Wtedy radio Katolickie EM komunikowalo ze akurat jest Papa nad Mikołowem ,dziennikarz tego radia serio ( dziś mglisto ,niski pułap chmur ) proponował nasłuchiwanie przelotu .
  To bardzo chory miejscami kraj .
  ps
  Dziś spędziłem 2 godziny w muzeum Techniki , po to by zobaczyć kilkaset egzemplarzy kolekcji fabryki Stoewer ze Stettina – o tym innym razem . To miasto na poczatku XX miało wybitne osiagniecia jak np pierwsze KINO w świecie z 1909 roku ( dziś czynne jako kino Pionier ) czy te samochody ( rewelacyjne cacka techniki ) produkowane w 60 modelach u Stoewera -fini 1945 r
  Takie fakty , to byłyby osiągnięcia na 100 lecie 2020 roku – no , ale nie nasze ,pozostaną „dzidy bojowe ” jako symbole sztuki wojennej przodków

 31. GajowyM.
  26 listopada o godz. 15:28
  Kaczyński na swoim pomniku wygląda jak plagiat pomnika prezydenta Turkmenistanu
  Oryginał jest jednak lepiej ubrany.

  Dzisiejsze pomniki są tworzone metodą komputerową poprzez skanowanie postaci, wrzucenie skanu do specjalnego programu i stworzenie modelu 3D postaci. Dalszy etap wytwórczy przejmują maszyny.
  Metoda sprawdzona na uniwersytecie Wichita w USA przy badaniu katastrofy smoleńskiej jako wielowybuchowego termobarycznego zamachu na prezydenta RP.

  Twórca pomnika Lecha Kaczyńskiego zapewne nie był biegły w pomnikowym Photoshopie. Nie był w stanie wyczyścić elementów psujących estetykę. I wyszło jak wyszło.
  Pzdr, tj

 32. jakub01
  Owszem, gdy strony były zgodne co do rozwodu bez orzekania o winie i rozprawa pojednawcza nic nie zmieniła, rozwód był łatwy do uzyskania.
  Mój przypadek oznaczał orzekanie o winie (do czego zostałam niejako zmuszona, bo on postawił na taką opcję) i walkę o dziecko (sic!) To była straszliwa wojna nerwów, stawianie przyjaciół, jako świadków, w bardzo niekomfortowej sytuacji. Wszystko skończyło się dla mnie dobrze. Aż trudno uwierzyć, że po latach mam całkiem dobre relacje z moim byłym. Złe wspomnienia zbladły, możemy wręcz przyjaźnie rozmawiać na wszelkie tematy. Łącznikiem jest syn i jego rodzina.

 33. satrustequi
  26 listopada o godz. 16:07

  Mój komentarz
  Nie napisałem, ze ty kłamiesz o kradzieży 250 mld złz VATu przez PiS. Kłamią o tym PiSowscy liderzy – imputują, pomawiają, insynuują.
  Pzdr, TJ

 34. Wypraszam sobie również tę ostatnią sugestię z 16:07. Z tobą już nie dyskutuję.

 35. ps. z 16:23 tejota, nie 16:07

 36. Morawiecki. Bezdomne psy zostaną dokwaterowane. Tak sobie myślę o nowej akcji mieszkanie na swoim. Opiekunom przysługuje dotacja…na pieski żywot…

 37. @tejot

  😀 Dobre z tym modelem 3D i uniwersytetem Wichita.
  Widzę, że zaczynasz wreszcie trafnie kojarzyć tajemnice smoleńskie zdradzane metodą kropelkową przez MR.
  Szkoda, że skanując bliźniaczy model uszkodzono niektóre części JK i stąd te problemy w kolanach 🙁
  No i gość niekumaty w Fotoszopie zapomniał dołożyć obrączkę i pieprzyk na właściwym miejscu 🙁

 38. Jeśli chodzi o spotkania ze służbami to z fascynacją wspominam jak za gen. Jaruzelskiego w nocy pod dysce zaatakował mnie pijany facet, który – po tym jak mu pozwoliłem wstać z ziemi – wyciągnął legitymację milicyjną. Z ciemności wyłoniło się dwóch młodych profesjonalistów którzy obserwowali nas – byliśmy z angielskim studentem – w dysce. Co się dzieje? – spytał z troską. Opowiedziałem. – Uspokój się, odpowiedział po ojcowsku. Podszedł do milicjanta, zadał mu pytanie i uderzeniem głowy powalił go na ziemię.

 39. Tere fere kuku, strzela Macio z łuku

  Ta XIX-wieczna mania pomników dla uczczenia świetnej przeszłości narodowej stawia ten rząd na pośmiewisku. Kogo obchodzi dziś, kogo do czegokolwiek przekonuje świętowanie wydarzeń sprzed stu lat, skoro tyle się wydarzyło przez ostatnie trzydzieści (z górą). Na szczęście w Warszawie i całej Polsce stawia się trochę pomników przyszłości.

 40. przede wszystkim musiales miec paszport, ale po konferencji helsinskiej,za gierka, stalo sie to stosunkowo nietrudne, natomiast zdobycie wizy do popularnego kraju (n.p. usa, rfn) nie bylo sprawa latwa; bez wizy mogles wjechac w tamtych latach do nrd i do berlina zachodniego i chyba ( nie jestem pewien) austrii; enerdowcy zamykaja znowu granice po wybuchu herezji „s”, a zwiazek sowiecki i czechoslowacja zaostrzaja wtedy kontrole, tak, ze juz jesienia 1980 powstaje wokol polski cos w rodzaju cordon sanitaire, co oznaczalo praktycznie zakaz kontaktu obywateli krajow sasiednich z mieszkancami polski;

 41. Tak więc – co znaczy grit, ethos i profesjonalizm. Oficer w oka mgnieniu ogarnął sytuację: kompromitujące zachowanie pijanego funkcjonariusza po służbie, atak na brytyjskiego obywatela czyli możliwe artykuły w prasie zachodniej krzywdzące gen. Jaruzelskiego i w ułamku sekundy rozwiał wszelkie wątpliwości Anglika co do praworządności w Polsce: no need to file complaint to the British Embassy.

 42. Wojna z 1920 roku byłaby wówczas, gdyby dzięki niej Piłsudski zrealizował swoją koncepcję Międzymorza lub przynajmniej udałoby się doprowadzić do tego, by Ukraina stała się samodzielnym panstwem. Tymczasem nie tylko to się nie udało, ale niewiele brakowało, żeby Polska stała Polską Republiką Radziecką. Tak czy owak miało być „Bolszewika goń, goń, goń”, a to akurat bolszewik pogonił Polaka i zagonił go tam, skąd się Polak zapędził. Czyli na miejsce. I gdzie tu tryumf zasługujący na łuk?
  Bitwa Warszawska bardziej znana jako „Cud nad Wisłą” jest w świadomości przeciętnego Polska równoznaczna z wygraniem przez Polskę wojny z Rosją Radziecką i ów Polak będzie tak twierdził nawet na mękach, bo innej wersji nie zna, można więc sądzić, że ów łuk ma upamiętniać zwycięzców w tej bitwie.
  Została ona wygrana, dzięki „genialnemu manewrowi” Piłsudskiego, z czym nie wszyscy się zgadzają przypisując ten manewr gen. Rozwadowskiemu, a jeszcze inni gen. Weygandowi – Francuzowi niestety oraz męstwu polskiego żołnierza.
  A to przecież wierutna nieprawda, bo cud pochodzi nie z tego świata. Czymże on jest? Podaję za wikipedią:
  „Cud (z łac. mirari = dziwić się) – religijne określenie zjawiska lub zdarzenia, którego nie da się racjonalnie wyjaśnić przez odwołanie do przyczyn naturalnych, a które będąc niepojętym i niewyjaśnionym przez znane człowiekowi prawa natury, uważane bywa za sprzeczne z tymi prawami i za wyraz ingerencji boga lub sił nadprzyrodzonych”.

  „Cud nad Wisłą – bitwa, w której wygrała Maryja

  Matka Boża pojawiła się na niebie 15 sierpnia 1920 r. z połamanymi strzałami w rękach. Bolszewicy ustąpili spod Ossowa, a bój, który przeszedł do historii jako 18. bitwa świata, nazwano Cudem nad Wisłą.

  Na znanym obrazie Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, ponad żołnierzami polskiego wojska broniącego przyczółków Warszawy przed bolszewicką nawałą, jaśnieje postać Matki Boskiej, trzymającej połamane strzały.

  Do dziś zachowały się relacje świadków, którzy widzieli 15 sierpnia 1920 r. taką postać na niebie. Jeńcy-Rosjanie otwarcie przyznawali, że ukazanie się Bogurodzicy było przyczyną ucieczki z pola walki. „Was się nie boimy, ale z Nią walczyć nie będziemy!” – mówili.
  99 lat temu polska armia powstrzymała bolszewicką ekspansję na całą Europę. Cudem modlitwy.[…]”.
  Źródło: https://warszawa.gosc.pl/doc/5779139.Cud-nad-Wisla-bitwa-w-ktorej-wygrala-Maryja
  Z kolei tu: ‚https://prawy.pl/76899-cud-nad-wisla-przebieg-wydarzen-nadprzyrodzonych/ możemy przeczytać, że ramach jednego cudu doszło do dwóch i obu za sprawą Maryji.

  „Cud nad Wisłą – przebieg wydarzeń nadprzyrodzonych

  Polacy mieli małą szansę wyjścia zwycięsko z tej bitwy. Norman Davies w swojej książce pt. „Serce Europy. Krótka historia Polski” pisze: „Prasa komunistyczna oraz niektórzy optymiści w Niemczech już ogłosili upadek Warszawy. Wtedy to w połowie sierpnia 1920 r. armia polska zadała przeciwnikowi druzgocący cios, którego nikt się nie spodziewał. (…) Faktem jest, że Armia Czerwona doznała wtedy jedynej klęski w swojej historii usianej zwycięstwami”.
  Ks. kardynał Aleksander Kakowski napisał: „Bolszewicy wzięci do niewoli opowiadali, że widzieli księdza w komży z krzyżem w ręku, a nad nim Matkę Boską.
  Zeznania jeńców rosyjskich i Polaków, którzy rozmawiali z jeńcami rosyjskimi są jednoznaczne. Świadkowie opisują Matkę Bożą, którą bolszewicy widzieli na niebie w dniu 14 sierpnia 1920 r. tak jak przedstawiona jest ona na obrazie Matki Bożej Łaskawej, który znajduje się obecnie w kościele Jezuitów na Starym Mieście w Warszawie.

  Bolszewicy mówili o kolorze sukni i włosów oraz o tym, że Matka Boża trzymała w rękach pęki „jaśniejących prętów” lub „piorunów”. Żołnierze rosyjscy uważali, że Matka Boża trzyma w rękach „jakąś broń”. (na obrazie Matki Bożej Łaskawej Matka Boża trzyma w rękach pęki strzał, bo jest to „Matka Boża krusząca w dłoniach strzały gniewu Bożego”).
  Drugi raz Matka Boża ukazała się w dniu 15 sierpnia 1920 r. podczas bitwy pod Wólką Radzyńską. […]„Bolszewiccy jeńcy wzięci do niewoli opowiadali – jak czytamy w książce „Matka Boża Łaskawa a cud nad Wisłą” – że podczas nocnego ataku na Wólkę nagle zjawiła się przed nimi, unosząc się wysoko nad ziemią „Matier Bożja”. Mówili, że niespodziewanie ujrzeli na ciemnym niebie ogromną, potężną i pełną mocy kobiecą postać, od której biło światło. Nie był to ani duch ani zjawa! Bolszewicy wyraźnie widzieli Świętą Postać jako żywą osobę! Wokół Jej głowy jaśniała świetlista aureola, w jednej dłoni coś trzymała jakby tarczę, od której odbijały się wystrzeliwane w kierunku Polaków pociski, po czym powracały, by eksplodować na pozycjach atakującej armii! Wyraźnie widzieli, jak poły jej szerokiego, granatowego płaszcza unosiły się i falowały na wietrze, zasłaniając Warszawę. Grozę zjawiska potęgowała asysta Niebiańskiej Osoby. Towarzyszyły jej oddziały przerażających skrzydlatych, konnych rycerzy, zakutych w pobłyskujące mimo ciemności stalowe zbroje, pokryte lamparcimi skórami. Hufce widmowych postaci najwyraźniej… gotowały się do walki!”.
  Sporo jest w sieci na ten temat, ale nikt jakoś nie zadaje sobie pytania, dlaczego Maryja, królowa Polski przecież, którą naród umiłował i zawierzył, pomogła tylko w jednej bitwie i dlaczego 24 lata później pozwoliła bolszewikom rozpanoszyć sie w Polsce?
  To wszystko pokazuje, że ani Piłsudski, ani Rozwadowski czy Weygand ani wojsko polskie nie byli tryumfatorami, lecz jedynie Maryja -sprawczyni cudów. I może z tego powodu jakiś łuczek by się jej należał tylko, że z powodu poźniejszych zaniechań nawet na malutki łuk ni zasługuje.

 43. Ten pijany milicjant ze złamanym nosem mówił: oni z tym Anglikiem na Jaruzelskiego nadawali, a milicjanci którzy w tym samym momencie przyjechali i zabrali go do suki powiedzieli: jakbyś ty znał angielski to byś inaczej wyglądał. Cudowna noc w sumie:)

 44. Zgubiłem słowo „zwycięska” w poprzednim wpisie. Powinno być: „Wojna z 1920 roku byłaby wówczas ZWYCIĘSKA, gdyby dzięki niej Piłsudski zrealizował swoją koncepcję Międzymorza lub przynajmniej udałoby się doprowadzić do tego, by Ukraina stała się samodzielnym panstwem”.

 45. jobrave
  26 listopada o godz. 18:12
  Chyba jej się odechciało, znaczy Maryi, wiecznej dziewicy. Albo może jej sie odmieniło i przeszła na stronę bolszewików. W końcu radio maryja ma nadajniki na Uralu.
  Czy to przypadek ? Nie sądzę.
  W 1939 roku Maryja popierała nazistów, latała razem ze sztukasami nad Polską i pokazywała Luftwaffe , gdzie spuszczać bomby. Potem jej sie odmieniło i przeszła na stronę Anglosasów i Stalina. Potem zaś wybrała prałata Jankowskiego co by uduchowiał Wałęsę. Kapryśna i nieprzewidywalna jak każda dziewica i Żydówka.
  Mam takie przeczucie, że Maryja niedługo zacznie latać nad Chinami, bo znowu jej się odmieni.

 46. mag
  26 listopada o godz. 14:14
  Twoje kontakty z SB! Widocznie byłaś im potrzeba. Ja pracowałem w ważnych gałęziach przemysłu, na różnych kierowniczych stanowiskach i w rożnych miastach i nigdy nie spotkałem i nie miałem kontaktu z SB. Wyjeżdżałem często służbowo za granicę, na wschód i na zachód i nigdy o nic mnie nie pytano ani o nic nie proszono. Wiedziałem że każde państwo musi mieć takie służby dla własnego dobra i dla bezpieczeństwa obywateli. Tym bardziej w Polsce, gdzie mieliśmy szpiegujący kościół i wielu płatnych agentów, zwanych teraz opozycją demokratyczną. Ponadto mieliśmy na wschodzie ZSRR i jego milionową armię na zachodzie. Ale porządnym ludziom dało się żyć. Skromnie bo skromnie ale godnie. Pozdrawiam

 47. Qrwa, ja pierd-i-olę, nie nie zabraniajcie, chcę zobaczyć kolejne dzieło sztuki „wyzwolonej”. Nie napiszę z czego, bo brak mi teraz czasu. Dało się jakoś wcisnąć Amerykanom szkaradny pomnik z przebitym dzidą mężczyzną w mundurze (polskim?), ale już nie poszło z totalnym kiczem, jaki chcieli ministranci kultury wepchnąć do Wiednia.
  A teraz szlagier dnia: radziecki Migi 29 nie mają już nic z radzieckości, bo zastąpiła je polskość – tako prawił jakiś wiceminister od dzid i halabard. No, myślę sobie, dobrze zastąpiła, bo przybyło dwóch poległych i ubyły dwa samoloty bojowe(bojące się?). Ino tak dalej, ino dalej, a będzie bliżej.
  O emeryturach też głośno. A mnie to już nie trąca. Ja chcę tą obiecaną 13 – kę i 14 – kę, a nie pogardzę paczką świąteczną i darmowym biletem w wakacje na samolot (byle nie nie rządowy!!!!)

 48. Smoleńsk. Nie było objawienia. Watykan milczy. Tak sobie myślę z wielką pokorą co robił Bóg 10 kwietnia widząc na swoich radarach rozwój sytuacji.

 49. Satrustequi
  Czyli srututu opowiedział przedziwną historie. Rzecz się miała w stanie wojennym. Wychodząc z dyskoteki z angielskim studentem została napadnięty przez pijanego milicjanta. Najpierw go obalił , a potem pozwolił mu wstać z ziemi. Wtedy z ciemności wyłonili się profesjonaliści, poprosili srututu, żeby się uspokoił, następnie coś zapytali swojego pijanego kolegę , potraktowali go z główki i zabrali ze soba. Bo obawiali się, że angielski student doniesie do ambasady angielskiej , że w Polsce łamana jest praworządność ” no need to file complaint to the British Embassy.” -zakończył groźny srututu w obcym języku, żeby pokazać, ze zna angielski i że historia jest prawdziwa, a nie wymyślona przy piwie w celu zaimponowania innym juhasom.
  Nic dziwnego, że srutu z taką wyższością traktuje tejota, nie życzy sobie , żeby byle kto zwracal się do niego, srututu, niebezpiecznego obalacza siepczy Jaruzelskiego

 50. adam100
  26 listopada o godz. 17:47
  Pan Jezus pisze listy.

  Mój komentarz
  Niesamowite. Kolejne objawienie pod postacią listu od Pana Jezusa. Do Polaków, a jakże.
  Pzdr, TJ

 51. tejot
  26 listopada o godz. 14:18

  „Ten rząd” nie zebrałby żadnych pieniędzy z luki VATowskiej, gdyby „tamten rząd” nie przygotował (luka VATowska, to był temat UE), a parlament z większością PO-PSL nie uchwalił ustaw, których celem była redukcja luki VAT”.

  Znów łupież słów tejot i deficyt logiki. Jeśli tamten rząd przygotował jakieś rozwiązania to dlaczego ich nie wprowadził? Miał większość w Sejmie i osiem lat czasu. Podatek VAT spadał nawet, kiedy rząd Tuska podniósł go w 2011 roku do 23 proc. Jedynym rozwianiem prawnym jaki tamten rząd wprowadził w sprawie VAT było złagodzenie kary za przestępstwa watowskie. Już nie groziło więzienie tylko grzywna. Prawdziwi dobrodzieje dla gangsterów. Można było ukraść 50 milionów, zapłacić grzywnę i przez resztę życia leżeć w hamaku.

  „Ugrupowanie polityczne tworzące „ten rząd” przez kilka lat prac „tamtego rządu” nad ustawami VATowskimi rzucało kłody pod nogi „tamtemu rządowi” i kopało dołki pod inicjatorami tych ustaw”.

  Finezja argumentacji jak kiedyś w Trybunie Ludu. W Sejmie nie głosuje się rzucaniem kłód pod nogi tylko większością głosów.

  „250 mld złotych „odzyskane przez „ten rząd”, to jest kwota wzięta z sufitu”.

  https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1402055,polski-instytut-ekonomiczny-luka-w-vat-w-2018-wyniosla-12-2-proc.html

  „Wzrost luki VAT można też zaobserwować analizując zmiany udziału wpływów z podatku VAT (…) w PKB krajów Unii Europejskiej w latach 2008-2015″. Wyliczono, że średnio dla całej Unii relacja ta uległa poprawie o 0,4 punktu procentowego, podczas gdy w Polsce pogorszyła się o 0,9 punktu procentowego. Wskazano, że problem narastającej luki, która nie zmieniała się mimo poprawy koniunktury gospodarczej, wymusił radykalne zmiany w organach kontroli skarbowej. Według raportu, atutem zreformowanej administracji podatkowej jest znaczące zwiększenie jej możliwości analitycznych, szczególnie dzięki użyciu zaawansowanych rozwiązań IT. Autorzy raportu piszą, że dysponuje ona również unikalnym system monitorowania przepływów finansowych (STIR), który – według PIE – czyni Polskę prekursorem w zakresie wykorzystywania analiz big data do identyfikacji nieprawidłowości i reagowania na nie w czasie rzeczywistym. Według szacunków Ministerstwa Finansów luka podatku VAT w 2018 roku po raz kolejny uległa zmniejszeniu z 15,3 proc. w 2017 r. do 12,2 proc. W 2016 roku wartość ta wyniosła około 20,7 proc., a w 2015 roku – 24,2 proc.” (…) w krajach „starej 15” luka VAT nie rosła w takim tempie jak w Polsce i dopiero obecnie nasz kraj ma lukę niższą niż średnia europejska”.

 52. @Lewy
  Zajrzyj pod poprzedni wpis. Ta ci odpisałem.

 53. @Symetrryczny
  Ty byleś po ówczesnej Dobrej Stronie Mocy, a ja po Złej, więc służby interesowały się mną (choć byłam tylko maleńkim trybikiem), a nie tobą, lojalnym, oddanym towarzyszem. Proste.

 54. @stasieku
  Zajrzałem.
  Właśnie Mauro zarzucił wędkę na tejota z vatową przynętą, przygotowaną fachowo;mnóstwo tam liczb, procentów, punktów procentowych, szacunków ministerstwa, narastających luk…itd. Ciekawe czy tejot da radę i pod tym gradem wymyślonych liczb, sprostować tę fachowość, rzetelność. Wykazać, że wszystko wzięte z sufitu. Jak już się rozprawi z tą salwą, to Maura przygotuje inna np.o wpływie chrześcijaństwa na odkrycie mechaniki kwantowej. I znów tejot będzie musiał falsyfikować erudycję Rossiego.
  Wiem, że moja propozycja, żeby reagować na przynęty Mauro: „Mauro daj Łapę !”, jest niemerytoryczna i moze nawet niegrzeczna, ale dzięki temu oszczedza się czas marnowany na rozplątywanie węzłów gordyjskich Mauro.
  To „Daj łapę! jest cięcie mieczem, zastosowanym przez Aleksandra.

 55. jobrave
  26 listopada o godz. 18:12

  Pisałeś (powinno się tę czynność określić bardziej dosadnie …) chyba w malignie. Sprawa znana od dziesiątków lat i do bólu prosta, klasyka manipulacji. Prasa endecka (konkretnie Stanisław Stroński) rzuciła hasło o „cudzie nad Wisłą”, by odebrać Piłsudskiemu zasługi. Jeśli to cud Piłsudski nie ma zasług, to tylko palec Boży. Piłsudski zasługi miał, gen. Rozwadowski też. Rozwadowski znał pomysły gen. Prądzyńskiego na temat skrajnie agresywnych manewrów taktycznych w rejonie Wisły z czasów wojny polsko-rosyjskiej w 1831 roku i je wykorzystał.

  O cudzie nad Marną słyszałeś? Aaa, to co innego, odpowie tubylec w swoim narzeczu. 🙂

 56. Mauro Rossi
  26 listopada o godz. 19:25

  Mój komentarz
  250 mld zł ukradzionych z budżetu państwa w postaci całej szacowanej luki VAT przez 8 lat, przez mafie VATowskie będące w zmowie z PO-PSL, jest insynuacją, propagandowym ciasteczkiem dla nienawistników, peanem ku chwale PiSu i czadem awersji dla niePiSowców (oni, tamten rząd okradli nas, a teraz kłamią, że nie było kasy, wystarczy nie kraść, itd.) oraz pobieraniem danych ekonomicznych z sufitu.
  Pzdr, TJ

 57. GajowyM.
  26 listopada o godz. 15:10
  To SB udzielała wiz do obcych krajów?
  Pierwsze słyszę.
  W czasach PRL wizy otrzymywało się w przedstawicielstwach tych krajów, a wizy do Szwecji zostały zniesione już w latach 70.

  Naprawdę no to lżą pisząc
  1991 marzec
  „Mamy przyrzeczenie ze strony szwedzkiej zniesienia obowiązku wizowania dla naszych obywateli” – poinformował wczoraj minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski po zakończeniu rozmów z szefem dyplomacji Szwecji, Stenem Anderssonem. Szwedzki gość, który przebywał z roboczą wizytą w Warszawie, dodał: „Uczynimy ten krok tak szybko jak to jest tylko możliwe. Zrobimy to wspólnie z innymi krajami nordyckimi, mam tu na myśli Finlandię i Norwegię”.

  A nie wiedziałeś, że udzielenie wizy wymagało zgody SB ?
  To, że o wizę starasz się w konsulacie nie znaczy, że konsul decyduje czy decydował
  Ja do Szwecji jeździłem na zaproszenie ciotki (i była to na początku jedyna możliwość wyjazdu prywatnego na zachód), Pierwszy wyjazd to lata 60 te

 58. @Lewy

  Ja myślę, że tejot to po prostu przewinie, bo nikt tutejszy nie będzie tego czytał, więc po co prostować.
  Długie, nudne i nic o Smoleńsku…

  @Rossi

  Ponowię moje pytanie i będę je ponawiał, aż otrzymam wiarygodną odpowiedź.
  Gdzie są wyniki ekshumacji?
  Ustalono już przyczynę śmierci każdej ofiary z osobna?
  Czy poszczególne przyczyny różniły się od siebie w podejrzany, a może nawet diametralny sposób?
  Czy stwierdzono na przykład zawały serca? Dziury po kulach? Popękane bębenki w uszach?

 59. Lewy
  26 listopada o godz. 20:04

  Mój komentarz
  Przed chwilą oglądałem w Faktach po Faktach jakiegoś przedstawiciela PiS (chyba w „aparacie” sprawiedliwości, czy w prokuraturze) i on toczka w toczkę mówił tak samo jak Rossi pisze, czyli nie na temat, obok, insynuacyjnie.

  Gość mówił jakby się znajdował w rzeczywistości równoległej. Na zapytanie prowadzącego dlaczego prokuratura PiSowska nie wszczęła dochodzenia przeciwko wysuwającym groźby karalne w stronę polityków niePiSowskich, odpowiedział on coś w tym stylu – to były cytaty z Norblina (chyba mu chodziło o malarza). Nie ma podstaw do wszczęcia dochodzenia, ponieważ groźby nie miały charakteru obiektywnego.
  Bulba.
  Pzdr, TJ

 60. byk
  26 listopada o godz. 17:51

  „bez wizy mogłeś wjechać w tamtych latach do NRD i do Berlina Zachodniego i chyba (nie jestem pewien) Austrii”.

  Do Austrii i Szwecji od końca lat 70. jeździło się bez wizy, ale oczywiście trzeba było mieć paszport zachodni ― „do krajów kapitalistycznych i Jugosławii”, jak ładnie napisane było na drzwiach esbeckiej pakamery w Biurze Paszportów, gdzie składało się wniosek o paszport. Na Zachód trzeba był mieć paszport na wszystkie kraje Europy lub świata i, prócz wizy ― w latach 60. nawet promesę wizy ― zaproszenie oraz wykupione 5 USD; później można już było bez zaproszenia, ale należało mieć zaświadczenie o posiadaniu 100 USD. Do wszystkich demoludów i ZSRR jeździło się bez wizy, z paszportem do Krajów Demokracji Ludowej lub z „paszportem zachodnim”. Do NRD od 1972 do 1981 roku można było jechać na pieczątkę w dowodzie. Trzeba jednak było mieć książeczkę walutową (do dziś mam w szufladzie) 🙂 i zakupione wschodnie marki (już dawno wydałem).
  Z tego co pamiętam, może ktoś uzupełni.

 61. @maciek.g

  Wizy do Szwecji zniesiono w 1974 roku.
  Może wprowadzono je w stanie wojennym, ale do końca dekady jeździło się swobodnie do Szwecji.
  Nie chrzań o zgodzie SB na otrzymanie wizy
  Od nich zależało otrzymanie paszportu.
  Jak go miałeś w ręku, to SB dowiadywało się po powrocie, gdzie naprawdę byłeś. Z pieczątek w dokumencie podróży.
  Aby uzyskać paszport, dobrze było mieć zaproszenie z jakiegoś kraju zachodniego, prywatne lub od instytucji (uczelni, organizacji itp.)
  W 1976 wyjechałem na zaproszenie organizacji studenckiej do Belgii. Pojechałem tam autostopem przez Niemcy i Holandię. Wracałem przez Francję, Niemcy, Austrię.
  Dwa lata później byłem w Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, bez żadnego zaproszenia. Wracałem przez ZSRR, też bez zaproszenia i wizy, bez problemów. Polacy nie potrzebowali wiz do Sojuzu.
  A z panami z SB rozmawiałem pokornie i mało inteligentnie. Po powrocie oddając paszport opowiadałem przede wszystkim obszernie o moich walkach z nieznanymi dotąd modelami spłuczek WC. Słuchali z zainteresowaniem.

 62. GajowyM.
  26 listopada o godz. 20:26

  „Ponowię moje pytanie i będę je ponawiał, aż otrzymam wiarygodną odpowiedź.
  Gdzie są wyniki ekshumacji”?

  A kto się pyta i dlaczego?
  Ten dowie się w swoim czasie.

 63. Bluźnisz człowieku, po stokroć bluźnisz. Jęzor Ci uschnie i łapska za te bluźnierstwa. Prawdopodobnie bluźniłeś w malignie, więc może Maryja w Swoim Miłosierdziu Ci odpuści. Cud jest cudem, czy to nad Marną, nad Wisłą, czy nad srarną i nie ma to tamto.
  „W nocy z 14 na 15 sierpnia miał miejsce cud objawienia Najświętszej Maryi Panny nad oddziałami armii czerwonej, wywołując popłoch w jej szeregach, co jest udokumentowane świadectwami wielu uczestników wydarzeń sprzed 93 lat – stwierdził abp Henryk Hoser.(…)”.
  https://www.newsweek.pl/polska/bitwa-warszawska-abp-hoser-newsweekpl/8skqd66
  Śmiesz kwestionować słowa Arcypasterza?!

 64. Ten łuk na 100 lecie ,postawiony w nurcie Rzeki Wisly – to serio ?!
  Niech budują !

 65. Symetryczny
  26 listopada o godz. 18:57
  Wyjeżdżałem często służbowo za granicę, na wschód i na zachód i nigdy o nic mnie nie pytano ani o nic nie proszono.
  Ja pamiętam ,że musiałem się „starać” o paszport. Czas wyczekiwania ok. 2-3 miesięcy (okres Gierka). Nieco zniecierpliwiony na moje pytanie w biurze paszportowym komendy MO (sic!) odpowiedź: „decyzja jeszcze nie zapadła”. Ktoś decydował (q…a) czy ja mogę wyjechać czy nie.
  Byli porządni i porządniejsi.
  Tak jest i dzisiaj , tylko w innym wymiarze. Ale przynajmniej cukier nie jest na kartki i benzyna nie racjonowana – jak na razie.

 66. Jak się miało zaproszenie na Zachód, to można było wykupić oficjalnie 10 dolarów kieszonkowego. Nielegalna waluta nie interesowała nikogo.

 67. maciek.g
  26 listopada o godz. 20:24
  GajowyM.
  26 listopada o godz. 15:10
  żeby móc dostać wizę trzeba było mieć paszport i ten miałem w Urzędzie na Pradze. Tam musiałem podać cel pobrania paszportu i promesę wizy do kraju do którego chciałem jechać.
  Promesę złożyłem i z tej przyczyny to wezwanie. SB mimo uzyskania promesy wizy mogło odmówić wydania paszportu

 68. A kto się pyta i dlaczego?

  Odpowiedź godna starego esbeka.
  Sądząc po poinformowaniu w sprawach wizowych, to pamięć mu nieco szwankuje, ale wtedy był na bieżąco.

 69. GajowyM.
  26 listopada o godz. 20:43
  Podaj wiarygodne źródło zniesienia wiz przed 1991r
  Dla wycieczek zbiorowych załatwiano wizy bez konieczności wizyty w konsulacie. Może dlatego myślałeś ze wiz do Szwecji nie ma

 70. @maciek.g

  SB mimo uzyskania promesy wizy mogło odmówić wydania paszportu
  Jasne, że mogło i nawet czasem nie podawało uzasadnienia.
  Ale do Szwecji nie było wiz. Może ci się rok pomylił i było to przed 1974?

 71. @maciek.g

  Nigdy nie jeździłem zbiorowo. Co najwyżej we dwójkę, indywidualnie.

 72. waldemar
  26 listopada o godz. 16:17

  „ ale nie nasze ,pozostaną „dzidy bojowe ” jako symbole sztuki wojennej przodków”.

  Poczytaj u Tacyta („Germania”) o dzidach bojowych Germanów. Uzbrojonych w dzidy Sasów w VIII wieku cywilizował Karol Wielki. Bardzo jesteś tubylczy. Z kompleksami powinno się walczyć, a ty z góry się poddajesz.

 73. @ adam100
  26 listopada o godz. 17:47
  „Pan Jezus pisze listy.”

  A kto to ta Róża Celakówna ?……….. to ta co na poczcie robi?

 74. GajowyM.
  26 listopada o godz. 20:51

  „SB mimo uzyskania promesy wizy mogło odmówić wydania paszportu”.
  „Jasne, że mogło i nawet czasem nie podawało uzasadnienia”.

  Nie, SB zawsze podawała, nie mogła przecież drwić z praworządności socjalistycznej. Uzasadnienia były różne, ale sformalizowane, np. ważne względy społecze lub rodzinne, czy próba obalenia ustroju siłą (moje ulubione uzsadnienie).

 75. tejot
  26 listopada o godz. 20:23
  Dobrze tejocie, że nie dałeś się i napisałeś krotko i zwięźle. Szkoda Twojego czasu na szarpanie się z tym cwanym trollem. Szkoda twojej wiedzy, inteligencji, mądrego oglądu świata.

 76. GajowyM.
  26 listopada o godz. 20:43
  Znalazłem faktycznie w 1974 roku zawarto taka umowę o zniesieniu wiz
  Mój błąd, że napisałem schyłek lat 70 tych bo było to tuz przed zniesieniem wiz . W Ursusie masowe odejścia wynikały z przyjęcia licencji MF Ferguson (1974 – zakup licencji w firmie Massey Ferguson-Perkins) i zatrzymaniu prac nad własnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Zarabiali nieliczni na wyjazdach , reszta tkwiła bez podwyżce i roboty. Do pracy trzeba było chodzić i tam nie nie było do roboty.

 77. @maciek.g

  Bardzo ważnym wydarzeniem, które zmieniło wzajemne postrzeganie się Polaków i Szwedów, była umowa o
  zniesieniu obowiązku posiadania wiz wjazdowych do Szwecji przez obywateli polskich, zawarta w 1974 r.

  Skorzystali na tym sezonowi emigranci zarobkowi, którzy mogli bez wiz przebywać w Szwecji przez trzy miesiące.

  Polska zawiesiła umowę o ruchu bezwizowym w grudniu 1981 r., a strona szwedzka wprowadziła obowiązek posiadania wiz przez obywateli polskich w maju 1982 r.

  źródło: http://journals.pan.pl/Content/108620/PDF/07_klonczynski.a.pdf?handler=pdf

  Arnold Kłonczyński POLITYCZNE I GOSPODARCZE ASPEKTY
  RELACJI POLSKO-SZWEDZKICH W LATACH 1945–1989

  Jeśli i to uznasz za mało wiarygodne, to jest tam adres autora, profesora Uniwersytetu Gdańskiego. Może ci udowodni, że nie łże.

 78. @maciek.g

  OK, widzę, że sobie przypomniałeś.

  A nie mówiłem?
  Byłem pewien, że MR nie wytrzyma i ujmie się za honorem Służby bezpieczeństwa 😎
  Co mu się chwali, bo to nie był wstyd, służyć Ludowej Ojczyźnie jak najlepiej 😎

 79. …choć było tam w tej służbie całe mnóstwo podłych gnojków i łajdaków nadużywających władzy.

 80. mag
  26 listopada o godz. 20:02
  Piszesz bzdury. Państwo ma się jedno i pracuje się dla jego dobra. Tym bardziej, że było ono podarowane za sprawą radykalnej lewicy i Rosji. Reżimy, totalitaryzmy lub PiSy się zmieniają, ale państwo ma się jedno. Życie także jedno. Ponadto wtedy odbudowywano, budowano, budowano, budowano, uczono i tworzono najwyższą kulturę. Ciebie także starano się uczyć, ale na niewiele to się zdało. Pozdrawiam.

 81. GajowyM.
  26 listopada o godz. 20:43
  A to, że wydania paszportu odmawiali praktycznie bez podania powodu to sam przećwiczyłem. Dostałem parę razy taka odmowę i powodem był paragraf 5 .Punkt 1 mnie nie dotyczył , a drugi brzmiał
  ‚i z innych ważnych względów społecznych”. Ponieważ wówczas działania by dostać paszport były kosztowne i czasochłonne pojechałem do urzędu by się dowiedzieć w czym sprawa – i rozmowa wyglądała tak -o jakie ważne względy społeczne chodzi – odp- ma pan napisane , ale tam pisze paragraf 5 i pierwszy punkt mnie nie dotyczy – odp – no właśnie, No to chcę wiedzieć czy mam po co składać podanie o paszport , bo jak nie ma szansy to szkoda czasu i pieniędzy. Odp ależ oczywiście może Pan składać i tyle się dowiedziałem

 82. @maciek.g

  O właśnie. Widywałem takie odmowy „z innych ważnych względów społecznych”.
  A odpowiedź, którą uzyskałeś w Urzędzie, była zupełnie w stylu Rossiego.

 83. Rossi, jeśli nawet sam nie był esbeckim czynownikiem, to talentu nie zmarnował i prezentuje go na tym blogu w całej okazałości.

 84. Umykają takie wiadomości:
  Jolanta Pieńkowska i Leszek Czarnecki założyli w 2007 roku fundację.
  W ciągu 12 lat przeznaczyli 56 milionów złotych na wsparcie 2500 wybitnie zdolnych młodych ludzi, pokrzywdzonych przez los

 85. GajowyM.
  Ponieważ to był mój ostatni wyjazd do Szwecji to nawet nie wiedziałem że wizy zniesiono.
  Jako ciekawostkę podam fakt ze po moim powrocie w Ursusie zastałem spore działania w zakresie podwyżek (ale jak się ludzie ruszą to ciężko ich zatrzymać) Powiedziałem temu oficerowi ze gdziekolwiek ktoś odejdzie to dostaje lepsze pieniądze i widać że zrobiłem dla ludzi dobra robotę

 86. Mauro Rossi
  26 listopada o godz. 20:43
  GajowyM.
  26 listopada o godz. 20:26

  „Ponowię moje pytanie i będę je ponawiał, aż otrzymam wiarygodną odpowiedź.
  Gdzie są wyniki ekshumacji”?
  A kto się pyta i dlaczego?
  Ten dowie się w swoim czasie.

  Mój komentarz
  Zaprawdę powiadam wam: Prawda idzie do nas, jest już blisko.
  Bulba
  Pzdr, TJ

 87. @ Daniel Passent

  Pozwolę sobie zauważyć ,że jako młody chłopak wychowałem sie wśród uczestników Bitwy Warszawskiej.Oni czuli się bardzo ważni nosząc charakterystyczne czapki zarówno latem i zimą.U nas przyjęło się nazywać Maciejówkami.

  Jeśli dyskutujemy o potrzebie pomnika w propozycji władz Warszawy czy łuku to musimy ocenić jak te dwie propozycje się maja w stosunku do ważności tego wydarzenia w historii Narodu polskiego.

  Pomnik w Warszawie to jeszcze jeden pomniczek i można traktować to jako odwalone zadanie aby uciszyć tzw.nagrzanych patriotów.Jednak każdy obiektywny przyzna ,ze nie jest to właściwe potraktowanie sprawy.

  Łuk spinający dwa brzegi królewskiej rzeki Wisły byłby dużym symbolem łączącym dwa brzegi i tym samym symbolizującym jednoczenie Polaków dla wspólnego celu .na szczycie łuku powinna znajdować się symboliczne Artrium z urnami z miejsc wszystkich bitew od chwili ogłoszenia Niepodległości aż do końca powstań śląskich.

  Łuk może być ciekawym dodatkiem do Muzeum Historii Polski okresu II RP ,wielce dochodowym dla miasta Warszawy.Byłoby to miejsce tak jak Muzeum Powstania Warszawskiego ,Muzeum Polin,Muzeum Kopernik chętnie odwiedzanym .Jednocześnie obiekt ciekawy architektonicznie podświetlony wieczorem z wiecznym ogniem u gory oraz taras widikowy upiekszał Warszawę i interesująca młodzież.Zpewnialby możliwosci rożnych imprez sportowych wodnych jako mete przekroczenia swiatła łuku.

  Zadziwia mnie postawa pana i wielu innych bardzo minimalistyczna.Zaś sypanie piasku w tryby tym którzy chcą coś pożytecznego to jest bardzo naganna postawa.

 88. GajowyM.
  26 listopada o godz. 20:46
  Te 10 dolarów wszyscy wykupywali bo to był0o bardzo opłacalne.

 89. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/raport-komisji-ds-reprywatyzacji-to-akt-oskarzenia-hanny-gronkiewicz-waltz/rrn2xf4
  Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz jej urzędnicy są winni zaniedbań, które w toku procesu reprywatyzacji warszawskiej w latach 2007-2016 doprowadziły do licznych patologii, co naraziło miasto na szkodę w wysokości ponad miliarda złotych – to główna teza raportu z ponad dwóch lat pracy komisji weryfikacyjnej, działającej w Ministerstwie Sprawiedliwości.
  …………………………
  No to czekamy na postawienie HGW przed sądem? Akuuuurat!

 90. tejot
  26 listopada o godz. 11:09

  „ Powiedzenie, że kościół w średniowieczu miał ogromną autonomię (…) . Kościół był zrośnięty z państwem, był jego nadbudową …”.

  O, i taki szczegół jak „nadbudowa” natychmiast zdradza kursanta WUML-u. Ale może cię krzywdzę i byłeś nie kursantem tylko wykładowcą? To możliwe. Cóż, taka alma-mater to prawie k**a mać, a twoja mediewistyka to jak Moskwa-Pietuszki.

  Wyobraź sobie, że …. co tam w Średniowieczu, w epoce jeszcze wcześniejszej, każdy cesarz rzymski nosił tytuł Pontfiex Maximus ― nie bez powodu, naprawdę był najważniejszy w rzymskim kolegium kapłańskim. Papieże nieoficjalnie nosili ten tytuł jeszcze w XX wieku, jako ostatni Paweł VI. Integryzm jak się patrzy, stuprocentowy. Poprzednio było gorzej, król w Rzymie (w okresie przedrepublikańskim) miał władzę duchową i wszystkie świeckie: sądowniczą, prawodawczą i wykonawczą. Integryzm dwustuprocentowy, prawda? Dzieci w szkole uczą się o średniowiecznym sporze o inwestyturę (gorąco polecam) i o tym jak wcześniej i później różni europejscy władcy błagali papieża o zezwolenie na koronację i jak i ta korona wzmacniała ich politycznie we własnym kraju. Tłumaczę ci jak dziecku, rola patriarchy w Bizancjum była żadna, papieży na Zachodzie była ogromna (swoim dzieciom tłumaczyłem, że to jak ONZ w swych najlepszych czasach) , choć nie mieli on armii, a jeśli nawet czasem to słabe i bez znaczenia. A dlaczego była tak ogromna i co z tego dobrego wynikło dla Zachodu to mediewista tejot myłby się dowiedzieć, ale lepiej by nie korzystał z notatek sporządzanych w czasach WUML-u.

 91. @Geodziadek pierwszy zasponsoruje ten łuk wspaniały i tryumfalny?
  Ale jest pewien szkopuł.
  Brzegi należą do miasta, które nie wyda zgody, stąd pomysł umieszczenia budowli w nurcie rzeki.
  Będziesz musiał wpław odwiedzać, dziadku palatyński. Najlepiej chyba latem i w czasie suszy. Albo w ciężką zimę, jak Wisła zamarznie 😎

 92. Dobrze pisze Symetryczny
  Ma się jedną Ojczyznę, a to Polska właśnie, niezależnie od tego jakie przymiotniki dostaje, ale tego politycy, szczególnie tej zmiany, pojąć nie mogą

  Taki łuk miał stanąć na Placu Powstańców Śląskich we Wrocławiu, a być może stanął, chociaż nie jestem pewny i nie przypominam sobie z jakiej okazji.
  Po pomniku Lecha Kaczyńskiego mogę tylko zauważyć, że taki łuk gorszy nie będzie.
  Jakbym miał uczcić bitwę warszawską to bym dokończył budowę autostrady A-2, ostatecznie idea, kierunek i cel słuszny

 93. Optymatyk
  26 listopada o godz. 21:48

  „No to czekamy na postawienie HGW przed sądem? Akuuuurat”!

  Też jestem sceptyczny, korporcja prawnicza ma wysyłac do pierdla swych politcznych opiekunów?

 94. @Geozak chyba dostał zastrzyk bo jakis grzeczny. Nie wyymysla Passentowi od durnych durniow. Natoomiast zwraca mu uwage, że zaś sypanie piasku w tryby tym którzy chcą coś pożytecznego to jest bardzo naganna postawa
  Pan Passentowi zrobiło się wstyd i już, geozaku, nie bedzie więcej sypał piasku w tryby.

 95. Zagajenie zmobilizowało mnie do przeglądu istniejących wrocławskich pomników, a lista jest imponująca.
  Przed Ratuszem na Rynku stoi pomnik hr. Aleksandra Fredry, na terenie Politechniki jest pomnik pomordowanych lwowskich profesorów, jest pomnik katyński, pomnik poety Juliusza Słowackiego.
  Jest też pomnik pomarańczowej alternatywy i pomnik anonimowego przechodnia.
  Najwyższym z pomników jest Wrocławska Iglica przed Halą Ludową (Stulecia)

 96. Symetryczny
  To ty piszesz bzdury jakbym była dzieckiem, któremu trzeba tłumaczyć, że państwo ma się jedno i pracuje się dla jego dobra. Ale czy zawsze dla jego dobra? Otóż o dobro własne i ojczyzny czasami trzeba walczyć.
  Oczywiście nie zbrojnie. Ale i nie chować głowę w piasek, albo – WIERZYĆ BEZGRANICZNIE W ZWIĄZEK RADZIECKI, KTÓRY JEST DLA CIEBIE MATKĄ, OJCEM, BRATEM, SIOSTRĄ itd. Myślisz, że oni tak na poważnie wciąż się o NAS troszczą, dobrotliwie doradzają. Czytasz chyba wyłącznie, w każdym razie cytujesz objawione mądrości z propagandowych publikatorów z Russia tuday na czele.
  Zreszta jak dyskutowac z kims, kto na wejsciu wita cie „Piszesz bzdury.”
  Jednak Pozdro

 97. Oj tam, oj tam………..no niech już będzie ten Łuk Triumfalny….ale nie w Warszawie.
  Jak już to na przekopie Mierzei Wiślanej…..dołem sie przekopie, górą sie połączy i będzie git!!!
  Wszyscy będą zadowoleni.

 98. Mauro Rossi
  26 listopada o godz. 21:49

  Mój komentarz
  Ja pisałem o roli Kościoła, która w naturalny sposób była następstwem funkcji religii tzw. pogańskich w Rzymie i rozwinął ją do rozmiarów patronatu nad państwem, a skoro ta rola pochodziła z cesarstwa rzymskiego, choć u początku schyłku, to i nad Europą.
  Rossi pisze o integryzmie, który jest terminem raczej bardzo nowożytnym, nieadekwatnym do roli i funkcji jaką Kościół przyswoił sobie i sprawował przez długie wieki w Europie.
  Pzdr, TJ

 99. W gazetapolska.pl napisano tak.

  A poza tym uważamy, że Pałac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina – symbol powojennej okupacji Polski – musi zostać zburzony!
  Na miejscu po PKiN – powinien stanąć ŁUK TRIUMFALNY upamiętniający „Cud nad Wisłą”, czyli zwycięstwo Polski w 1920 roku nad Rosjanami!

  I to jest dobry pomysł, popieram.

 100. ls42
  26 listopada o godz. 22:20
  Sugerujesz że za dużo?
  Według mnie nie…tym bardziej że co jakiś czas niektóre okazują się do rozwalenia.

 101. Warszawski ratusz: nieprawda, że obniżyliśmy budżet schroniska. Ale podniesiemy z powrotem. (TVP info).

 102. Piotr II godz. 22.29
  Łącznie z Krasnalami jest 250, ale tych monumentalnych zaledwie 41 (wg wikipedii)
  U nas wszystko jest na swoim miejscu, więc tylko można chwalić
  Takich warszawskich problemów na razie nie mamy
  Natomiast jeszcze raz wnoszę o realizację pomnikowej autostrady A-2. Niezaprzeczalnie idea, kierunek i cel słuszny

 103. Co na to futerkowcy?

 104. @ satrustequi
  26 listopada o godz. 13:38

  „Saragossa – Polacy walczący o wolność imponującą szarżą pomagają Napoleonowi stłamsić wolność Hiszpanów, i nawet do dziś tego nie ogarniają.”

  Następnym razem, zamiast popisywać się ignorancją w dziedzinie historii (ciekawe, czemu tzw polscy patrioci prawie zawsze nie znają historii), zajrzyj chociaż do Wikipedii……

 105. Mauro Rossi

  Nie wiem czemu zżymasz sie na określenie „nadbudowa” skoro cały komentarz z 21:49 poświęciłeś własnie „nadbudowie”.

 106. ls42
  26 listopada o godz. 22:42
  „Natomiast jeszcze raz wnoszę o realizację pomnikowej autostrady A-2.”

  I ja to popieram…tym bardziej że nad autostradą łuków nie brakuje.

 107. Do Dziadka Geozaka; polecam, tym razem nie śmierdzi to ruską onucą.

  https://wolnemedia.net/nosil-wilk-razy-kilka/

 108. Blackley
  26 listopada o godz. 22:27

  Popierasz boś bałwan. W przedwojennych planach przebudowy centrum Warszawy był niemal identyczny budynek, który miał się nazywać „Wieżą Wolności”.
  Jeżeli już komuś przeszkadza nazwa „Pałac Kultury i Nauki” (rozumiem, bo kultura i nauka są w zaniku), to można ten budynek przemianować na „Wieżę Wolnośći im Stefana Starzyńskiego”
  Co do Bitwy Warszawskiej, to pomnik należy się generałowi Rozwadowskiemu, który de facto dowodził i którego Piłsudski po skończonej wojnie odsunął od dowodzenia.

 109. Mad Marx;

  Pałac Kultury i Nauki ma 8 okien zabitych dechami na amen i jest bardzo
  zaniedbany czeka na wyburzenie obejrzyj go z bliska a przyznasz mi rację.
  Jedyny problem jak na razie to nie ma funduszy ale one się znajdą.

 110. @Geozak
  26 listopada o godz. 21:42

  Panie Zakrzewski: Polska cały czas jest krajem biednym. Mediana wynagrodzenia W Polsce to niecałe 1000 Euro brutto (4000 zł)
  Netto niecałe 3000 dla pracownika na umowie.
  W Polsce nie ma pieniędzy na szpitale, na szkoły, na naukę, ale mamy za to pieniądze na tak kosztowny pomnik, który w dodatku nie ma pełnić żadnej użytecznej funkcji. Jeżeli jest pan inżynierem, to może pan sobie wyobrazić, jak kosztowną konstrukcją będzie łuk o rozpiętości co najmniej 200 m (powinien mieć przyczułki poza terenami zalewowymi) i podobnej wysokości.

 111. @ Blackley
  Co więcej kosztuje: remont czy wyburzenie i postawienie w tym miejscu nieużytecznej budowli ?.
  Pałacu się nie remontuje z takich samych powodów, dla których do połowy lat 70- tych nie remontowano zamku Książ (dawniej Furstenstein), jednej z najwspanialszych budowli w Polsce.
  Można było przemianować Kaisersbrucke na Most Grunwaldzki, Furstenstein na Książ, Halę Stulecia (przyłączenia Śląska do Prus) na Halę ludową i z powrotem, to czemu nie można przemianować Pałacu Kultury na Wieżę Wolności? przestanie się politykom źle kojarzyć.

 112. zetus1
  26 listopada o godz. 11:32

  „Z zasług Kościoła dla nauki i uniwersytetów przypomnę tylko: obłożenie anatemą Galileusza”.

  Został skazany przez Inkwizycję za interpretację Biblii przy pomocy teorii Kopernika. Uprzedzano go, by tego nie robił, bo teoria kopernikańska nie była powszechnie przyjęta, miała zwolenników, ale i przeciwników. Podobnie zresztą jak współczesne wielkie teorie, np. teoria strun. Miał obrońców w Kościele i poza nim. Skazany został przez Inkwizycje na 3 lata aresztu domowego, które spędził w willi Medyceuszów i pałacu jakiegoś arcybiskupa. Mimo zatargów z Kościołem Galileusz został doceniony jako geniusz nauki i pochowany w kościele Santa Croce di Firenze.

  „ … na stosie Giordano Bruno (1579)”.

  Na patrona postępu raczej się nie nadaje, ale przecież nie macie kogo innego. Był wrogiem matematyki i zwolennikiem astrologii. Zdolny, ale miał wyjątkowo wredny i awanturniczy charakter, że narażał się świeckim możnym tego świata (Kościół raczej go lekceważył) wszędzie tam, gdzie przebywał i skąd uciekał ― Francja, Anglia, Niemcy ― aż wreszcie wszyscy odetchnęli z ulgą kiedy go spalono.

  „ … zabronienie głoszenia heliocentrycznej teorii przez wieki …”.

  Kościół nie miał kompetencji by oceniać teorię heliocentryczną, a nie wszyscy astronomowie zgadali się z Kopernikiem. Czasem nowatorskie teorie kwestionujące założenia na których opiera się ład społeczny i muszą czekać, bo zanadto wyprzedzają epokę.

  „… niszczenie pism Arystotelesa …”.

  Oj, lecisz tejotem. 🙂 Filozofia chrześcijańska do dziś opiera się na tomizmie, który jest rozwinięciem i interpretacją arystotelizmu. Od Tomasza z Akwinu (XIII w.) do dziś spośród filozofów starożytnych najważniejszy dla Kościoła jest Arystoteles.

  „ … dzieł Inków, kultury i … „

  I czego byś spodziewał się po „dziełach Inków”, cywilizacji, która nawet koła nie wynalazła? Poradnika jak zrobić piórpusz?

  „Zasługi” są niezaprzeczalne”.

  Podciągnij się trochę.

 113. Bar Norte
  26 listopada o godz. 22:48

  „Nie wiem czemu zżymasz sie na określenie „nadbudowa” skoro cały komentarz z 21:49 poświęciłeś własnie „nadbudowie”.

  Ja to ogólnie nazywam kulturą, cywlizacją. Unikam marksowskiego żargonu. Antroplogia kulturowa jak to będzie po waszemu, „antroplogia nadbudowy”?

 114. Mad Marx; Co więcej kosztuje: remont czy wyburzenie

  A kto w Polsce liczy co ile kosztuje ? Bóg , Honor ,Ojczyzna, wart jest
  każdej ceny – nie będzie rusek pluł nam w twarz.

 115. U Kuby Wojewódzkiego Edyta Górniak i Michał Figurski.
  Zakładam, że znacie obu panów i ich wzajemne relacje. Michał Figurski w nowej odsłonie, po jasnej stronie mocy, tak powiedział „Życie w odwecie nie ma sensu”

 116. Mauro Rossi

  Kultura jest elementem nadbudowy instytucjonalno – ideologicznej. W tym sensie antropologia kulturowa zajmuje się badaniem tego fragmentu nadbudowy.

  To, że unikasz tego określenia nie ma żadnego znaczenia ponieważ większość komentarzy poświęcasz własnie nadbudowie. I to często odwołując się wprost do marksizmu – choć być moze nieświadomie.
  Unikanie tego okreslenia przecież nic zmienia.

  Używanie określenia nadbudowa by ci życie uprościło, bo nie musiałbyś pisać tych eleboratów w których ową nadbudowę na skutek oporu ideologicznego, którego źródłem jest poprawnościowo-polityczny antykomunizm usiłujesz ominąć, pominąć czy zmistyfikować.
  Po co ci taka gimnastyka, jakaś dziwna samokontrola skoro można krótko i prosto.

 117. Pierwszą zasługą Korporacji Katolickiej dla nauki było wygnanie filozofów z Cesarstwa przez Justyniana. Czyli prostymi słowami: Cesarz wygnał elitę intelektualną, której większość udała się do Persji, bo dekret Artakserksesa, który wygnał filozofów już nie obowiązywał, część do Kartaginy , część do Galii i Italii, gdzie władza cesarza już nie sięgała. Dzięki temu w Kalifacie Bagdadzkim, w Italii i Langwedocji nastąpił rozkwit nauki. Bizancjum zaś padło. Całe szczęście dziedzictwo starożytnej nauki przechowali muzułmanie . Jak myślisz, skąd się wzięło słowo „algebra” ?
  Z arabskiego. Podobnie jak chemia (al chimija).
  Świat chrześcijański odzyskał dzieła starożytnych uczonych po reconquiscie (w tłumaczeniach arabskich i hebrajskich).

 118. Wymiana strzalow miedzy @Tejotem a @ Stratustegii w sprawie VAT-u to przyslowiowa scenka ze szkoly: Jasiu, nie umiesz, dwoja ( teraz chyba jedynka?); ale prosze pani uczylem sie! Ale sie nie nauczyles – odpowiada pani.
  No wiec przygotowywal PO ustawy o Vacie, ale nie zrealizowal. Trza bylo wygrac stosowne wybory, albo chociaz nie lenic sie w tej sprawie 8 lat, to teraz nie byloby placzu, ze zjedli nasze konfitury. Wot. zycie. Zwlaszcza polityczne.
  Widze, ze w niektorych sprawach jednym glosem brzmia ci z lewa i z prawa. Przynajmniej niektorzy. Np. w sprawie wyburzenia Palacu Kultury. Ten pomysl od lat legnie sie w glowie Radoslawa Sikorskiego, ktorego ostatnio znalazlam na YT jak przeprasza swoich milosnikow, ze w tych wyborach na prezydenta sie nie wybiera.
  Jak ktos tu slusznie zauwazyl mozna zmienic nazwe na jakas patriotyczna i wykorzystac ta potezna powierzchnie uzytkowa. Pieniedze na rozbiorke, ktora jest niewyobrazalnym przedsiezwzieciem wlasnie mozna przeznaczyc na wyremontowanie.
  W NY ostatnie kretynstwo z wyburzaniem odbylo sie w poczatkach lat 60-tych. Radcow miasta mierzilo, ze dworzec kolejowo- metrowy nie jest wystarczajaco nowoczesny i…. sru… Wybudowano nowy – PennStration, ktory okazal sie wielce niefunkcjonalny, o zadnej urodzie. Do dzis co rusz w jakis programach i ksiazkach o architekturze miasta, o tzw landmarks ( obiekt charakterystyczny dla danego miasta – niekoniecznie najwyzszej klasy zabytek)) roni sie lzy nad ta glupota. Amerykanie jednak sa racjonalni. Na pocieszenie mowia, ze to bylo ostatnie cos takiego, ze w kilka lat potem wyratowano Grand Central, ktory tez juz nie pasowal do „wizji wizjonerom.” I najwazniejsze _ uchwalono ustawe, powolano stosowne sluzby chroniace tkanke miasta.
  Rzeczywiscie, w Warszawie az roi sie od budoowli, ktore maja wiecej niz 70 lat, wiec sru wyburzyc, i to miejsce odsprzedac deweloperom co zabuduja wiezowcami jakich swiat nie widzial. No nie?
  A moze przed referendami i dyskusjami, czy zburzyc ten wstyd stolicy prezydent miasta zajalby sie ustawa dot. landmarks, a takze w koncu utworzyl plan zagospodarownia przestrzenngo miasta Warszawa. Jak na razie nikomu taki plan nie byl potrzebny, zwlaszcza pani prezydent. W tej dziedzinie tez sie wyrozniamy, chyba jedyne miasto w Europie tej wielkosci, ktore takiego planu nie ma. Juz chyba o tym pisalam, ale dobrego slowa nigdy nie za wiele.

 119. Ojczyznę wolną od LGBT daj nam…Tak modlą się „dobrzy” katolicy a nawet podejmują uchwały w samorządach. Tak sobie myślę a kiedy o wolną od przestępstw parafię…Szukam parafii z zerową przestępczością…nawet Watykan odpada…A przecież wystarczy nie kraść…

 120. Kurdowie dla jednych to”dobrzy” terroryści dla innych cel strzelania nie z łuku. Tak sobie myślę dlaczego dobry zależy od sponsora.

 121. Chcesz być unijnym Robin Hoodem zostań rusofobem „dobrym terrorystą”. Tak sobie myślę,że z tego można wyżyć na Ukrainie.

 122. Nie zrobił nic złego. Tak Kaczyński o Piotrowiczu ukrytym w PZPR i prokuraturze stanu wojennego. Czekał na dobrą zmianę… Tak sobie myślę a dziadek w wehrmachcie to obciach. Żeby nie powiedzieć wulgarnie…Warto czekać…

 123. Nazwanie wschodniego odcinka autostrady A-2 imieniem BITWY WARSZAWSKIEJ miałoby podwójne symboliczne znaczenie; przypominało z jednej strony to historyczne wydarzeni, a z drugiej łączyłoby pamięć ofiar tamtej wojny, niepotrzebnie przelaną krew braterską, pozostałą na zawsze w tej ziemi.

  Bitwy i katastrofy nie muszą dzielić. Tak jak pokonany bokser wpada po walce w ramiona przeciwnika, tak jak Tusk i Putin opłakiwali ofiary katastrofy smoleńskiej, tak teraz patriarchowie kościołów polskiego i rosyjskiego mogliby pochyleni nad prochami zmarłych symbolicznie oddać im cześć. Autostrada łączy, łuk dzieli

 124. Kaczyński: Piotrowicz to był „dobry” komunista bo nikogo nie ma na sumieniu…Tak sobie myślę,że to początek rehabilitacji zmarnowanych przez PRL…Kto następny…

 125. Jak myślisz, skąd się wzięło słowo „algebra” ?
  Z arabskiego. Podobnie jak chemia (al chimija).

  Alkohol też, oraz admirał, arsenał, awaria, cyfra, cukier, gazela, haszysz, kawa, karafka, lutnia, makabra, magazyn, materac, mokka, szafran, sofa, szach mat, sorbet, taryfa, żyrafa…

 126. NBP posiada 228,6 ton złota, z czego 105 ton jest składowane w Narodowym Banku Polskim. W latach 2018–2019 rezerwy złota NBP zostały zwiększone o 125,7 tony (122 proc.). (NBP.pl)

 127. SŁOWIANIN STANISŁAW
  27 listopada o godz. 4:38

  „Tak sobie myślę”.

  Optymista.

 128. Złoto najlepiej kupować, kiedy ceny są najwyższe (lata 2018-2019)
  Od 1999 roku ceny złota wzrosły o 400 procent, w ciągu ostatnich 5 lat – o 22 proc.

 129. Może właśnie dzieki takim zakupom?

 130. 27 listopada o godz. 4:08

  „No wiec przygotowywał PO ustawy o Vacie, ale nie zrealizował. Trza było wygrać stosowne wybory, albo chociaż nie lenić się w tej sprawie 8 lat”.

  Nikt tych mitycznych „przygotowanych ustaw” na oczy nie widział, to mało subtelne kłamstwo. Najlepszym dowodem intencji PO było złagodzenie kary za oszustwa VAT. Po zmianach w Kpk i Kodeksie karno-skarbowym dokonanym przez koalicje PO-PSL oszustwa VAT nie były już przestępstwem tylko wykroczeniem karno-skarbowym. PiS to zmieniał, oszustwa VAT znów stały się przestępstwem i za oszustwo na sumę 1 miliona PLN można usiąść w pierdlu na trzy lata.

 131. GajowyM.
  27 listopada o godz. 9:12

  „Złoto najlepiej kupować, kiedy ceny są najwyższe (lata 2018-2019)
  Od 1999 roku ceny złota wzrosły o 400 procent, w ciągu ostatnich 5 lat – o 22 proc”.

  Jak wzrosną to i spadną, jak spadają, to znaczy że wzrosną. W długiej perspektywie ceny złota są stabilne i stałe. Jak bardzo stabilne pokazuje przykład dobrego garnituru kupionego obecnie w centrum Rzymu. Przeliczajac jego cenę z Euro na złoto kosztował dokładnie tyle ile luksusowa toga kupiona w II wieku n.e na Forum Trajana, gdzie stał budynek będący rodzajem domu towarowego.

 132. Lepsza Warszawa z łukiem niż bez łuku krzyczą patrioci. Co tam żebrzący rodzice o datki na lekarstwa czy na operacje na śmiertelne chore dzieci. Prorok z Galilei coś tam wspominał o biedakach i maluczkich, ale w ostatnim liście do Polaków już nie, stąd kto by się w kraju nad Wisłą przejmował takimi głupstwami jak ewangeliczne nakazy. Prorokowi postawi się kolejny pomnik gigant i będzie git.

 133. errata: śmiertelnie.

 134. GajowyM.
  27 listopada o godz. 8:45

  „Alkohol też, oraz admirał, arsenał, awaria, cyfra, cukier, gazela, haszysz, kawa, karafka, lutnia, makabra, magazyn, materac, mokka, szafran, sofa, szach mat, sorbet, taryfa, żyrafa…”.

  Ale nie wpadaj w ekstazę, cała bez wyjątku terminologia techniczna na arabskich uczelniach jest angielska, bo arabskiej nie ma. Co z tego, że szafran i sorbet (lody wymyślono w Rzymie za Nerona) jak oni Oświecenia nie mieli, jak dotąd. Wszystko imporotują z Zachodu. Także w szachach są słabi.

 135. cała bez wyjątku terminologia techniczna na arabskich uczelniach jest angielska
  No właśnie, angielska. Na polskich też. Zwłaszcza informatyczna.
  A przecież mogłaby być łacińska.

 136. Może łukiem nazwać budynek mieszkalny dla bezdomnych w ciekawej formie. Dlaczego kościoły nie są domem dla potrzebujących tylko dla chwały. Tak sobie myślę,że hasło 1000 szkół na 1000 lecie było komunistycznie poprawne. Jak widzę samolot to myślę ile schabowych nad głową… zaniechano…

 137. Ale pierogi i kiełbasa zrobiły światową karierę (znaczy w USA), choć ani ich etymologia ani wynalazek nie są polskie.

 138. Gangster D.Trump równie teflonowy jak PiS. Czas posadzić następnego współpracownika? po angielsku

  https://www.youtube.com/watch?v=KolWtaNfT7I

  Ośmiornica PiS

 139. Świętopietrze. Co wiemy o wywożeniu tacowych ofiar do Watykanu. A czepiają się VAT i Biedronki. Tak sobie myślę ile parafialnych potrzeb można rozwiązać zamiast lokować nadwyżki np. 200 mln euro na kamienicę na wynajem jak to zrobił Banaś. Tacowe datki dla miejscowych…

 140. Taniec z gwiazdami. Ktoś z polityków (polityczek) brał udział?
  Dokończ oryginalnie i dowcipnie zdanie „Bo do tańca trzeba …….”

 141. Mad Marx
  27 listopada o godz. 0:20

  „Pierwszą zasługą Korporacji Katolickiej dla nauki było wygnanie filozofów z Cesarstwa przez Justyniana”.

  Zaczynasz od podwójnego nonsensu, najwyraźniej nie czujesz tego bluesa, a Wikipedia tu nie pomaga. W Bizancjum nie było czegoś takiego jak Korporacja Katolicka, słowo katholikos miało zupełnie inne znaczenie. Przed XI wiekiem w świecie chrześcijańskim nikt nie używał słowa Kościół katolicki. Na Zachodzie po upadku Rzymu władza papieska z przyczyn politycznych była bardzo silna i miała duży autorytet, ale w Bizancjum Kościół podlegał cesarzowi. Kontynuację tego mamy do dziś w Rosji („trzecim Rzymie”, Bizancjum było „drugim Rzymem”) , gdzie cerkiew prawosławna podlega władzy i jest sprzęgnięta z aparatem państwowym.

  „Cesarz wygnał elitę intelektualną, której większość udała się do Persji.”

  Nie elita tylko nieliczna resztówka reprezentująca świat starożytny, który już minął. Elity intelektualne były już chrześcijańskie. Po tym jak ta pogańska resztówka udała się do Persji i zaznała tamtejszych swobód natychmiast wróciła na łono świata chrześcijańskiego. 🙂

  „ … część do Galii i Italii, gdzie władza cesarza już nie sięgała”.

  Połowę Italii i Afrykę zdobyli dla Justyniana Belizariusz i Narses. Reszta Italii i Galia od dawna były chrześcijańskie.

  „ Dzięki temu w Kalifacie Bagdadzkim, w Italii i Langwedocji nastąpił rozkwit nauki. Bizancjum zaś padło”.

  Upadło dopiero za tysiąc lat. 🙂 Rozkwit u Arabów był, owszem, ale krótko, tylko w X wieku w części Kalifatu Zachodniego. Awicenna i Awerroes byli właściwie dysydentami.

  „Całe szczęście dziedzictwo starożytnej nauki przechowali muzułmanie . Jak myślisz, skąd się wzięło słowo „algebra” ?

  Z arabskiego (al – to w językach semickich rodzajnik), ale większość matematycznych odkryć w tamtym czasie zrobili Persowie, których niekiedy hurtem zalicza się do Arabów. Do końca średniowiecza matematyka nie była rozwijana w Europie, wówczas nie widziano dla niej zastosowania. Później to się zmieniło wraz z rozwojem nauki i od XVI wieku wszystkie odkrycia matematyczne powstawały już w Europie.

  „Świat chrześcijański odzyskał dzieła starożytnych uczonych po reconquiscie (w tłumaczeniach arabskich i hebrajskich)”.

  Nonsens i uproszczenie, wiele z tego co niby „odzyskano” od wieków było skopiowane przechowywane w klasztorach Zachodu lub bibliotekach Bizancjum (to też świat chrześcijański).

 142. Raport o biedzie stwierdza, że w Polsce w skrajnej biedzie żyje 2 miliony Polaków.
  Niektórzy dostają raz w roku SZLACHETNĄ PACZKĘ.
  Taką przygotowali polscy piłkarze z reprezentacji.

 143. GajowyM.
  27 listopada o godz. 9:39

  „No właśnie, angielska. Na polskich też. Zwłaszcza informatyczna.
  A przecież mogłaby być łacińska”.

  Kultura zachodnia wywodzi się z łacińskiej. Germanie (Anglowie i Saksowie) to też Europa, germańscy Goci przyjeli chrześcijaństwo jako pierwsi, w IV wieku.

 144. Lewandowski strzelił 4 gole.
  Lewandowski na prezydenta! Pani Lewandowska na pierwszą damę.

 145. W grudniu jankesów trafi szlag. Siła Syberii,Turecki Potok, prace końcowe Nord 2, kolej na KRYMSKIM MOŚCIE…Tak sobie myślę a wszystko z powodu Rosji w ruinie…oj będzie straszna kasa…

 146. adam100
  27 listopada o godz. 9:45
  Biedny Rudy. A tak się dobrze zapowiadal.

 147. W Toskanii zamknieto klasztor , z banalnego powodu
  …………..………………………………
  „Heteroseksualna zakonnica 🙂
  W kościele katolickim 🙂
  To jednak jest sensacja 🙂
  Na skalę światową :-)”

 148. mag
  26 listopada o godz. 22:21
  Wtedy miliony analfabetów nauczono czytać i pisać. I dano im pracę i możliwości realizacji osobowości. Ciebie natomiast nie nauczono myśleć o twardych powojennych realiach. Posługujesz się żoliborskimi mrzonkami i fantazjami. Dzięki takim jak Ty zniszczono w Polsce przemysł, wykształcone kadry, kulturę i dorobek cywilizacyjny. Na szczęście pozostało jeszcze stworzone wtedy państwo z piastowsko stalinowskimi granicami. Ale jak dobrze pójdzie, będziesz miała łuk tryumfalny.

 149. Tym 2. milionom Polaków żyjących w skrajnej biedzie bardzo się spodobają najnowocześniejsze samoloty F-35.
  Będą mogli sobie popatrzeć jak ci biedacy z obrazu Józefa Chełmońskiego „Bociany”
  Może jakiś artysta nowego pokolenia wykorzysta ten narzucający się temat

 150. Strzelanie z łuku i
  Dotykanie czystych , stosunkowo sztabek zlota golymi rekami ( rekoma) jest niewlasciwe. Brakuje tylko kapelusika z piorkiem .Fuj !

  https://wyborcza.pl/7,75248,25450240,nbp-przegral-z-wyborcza-wiec-chce-kary-dla-sedzi-to-proba.html#s=BoxOpImg3

 151. Łuk zamiast otwieracza do piwa w kształcie golonki. Tak sobie myślę o sycącym widoku.

 152. Profesor Agnieszka Popiela
  ” Nigdy nie powiedziałam, że wpłata była warunkiem operacji. (…) Wpłaciłam, bo czułam presję psychiczną” – pisze.”
  Czuje cos podobnego czytajac enpassanta ( cos , czasami o bocianach ), ale raczej sie oprę

 153. Aresztowano kolejnego księdza za gwałt na nastolatce. A czepiają się wyzwalających żołnierzy. Tak sobie myślę,że wojna odbiera rozum ale celibat. A miały być kastracje…

 154. W Afganistanie rządzący talibowie rostrzelali posąg Buddy z Vl wieku w Palmyrze
  w Syrii fanatycy islamscy wysadzili w powietrze liczący 2 tysiące lat łuk triumfalny
  z czasów rzymskich odgrażają się również ze zniszczą piramidy w Egipcie liczące
  prawie 5000 lat.
  Więc nic się nie stanie i nikt nie będzie płakał jak Kaczyński każe zburzyć dar
  Stalina dla narodu polskiego a w to miejsce postawić łuk triumfalny, jeden
  Kaczyński ma już pomnik to drugi może mieć łuk.

  https://www.youtube.com/watch?v=-qJkAosmEZM

 155. PRESJA
  To popularne od 2010 roku określenie wiele wyjaśnia. Ileż to pacjentów pod presją napisze pamiętniki.
  Cała prawa strona sejmu zachowuje się od czterech lat jakby ciągle znajdowała się pod presją
  Od pewnego czasu też to mam, ale z całkiem innego powodu

 156. Moskwa to wspaniałe miasto ma wszystko i pałace i łuki, ale Rosja to kulturalny
  naród ,nie to co Polska prawicowo – katolicka dzicz.

  https://www.facebook.com/The.Russian.Federation/videos/792580547850477/?v=792580547850477

 157. Taka złota sztabka podobno waży 14 kilogramów i kosztuje 2 miliony złotych.
  W uniesionych do góry rękach prezesa NBP Adama Glapińskiego ta sztabka złota świadczyła o wadze powierzonego mu urzędu.
  A prezes Amber Gold też miał taką szansę, i nie wykorzystał.
  Dla jednych gorączka złota okazuje się sukcesem, innych sprowadza na manowce

 158. Nie wymieniem z nazwiska jednak muszę zauważyć, że niektóre wpisy są bardziej niż kretyńskie, jakby takiemu ślina ciekła z gęby, wściekłej gęby światowego idioty

 159. „Skradziono też najstarsze i najsłynniejsze polskie odznaczenie – Order Orła Białego. Uhonorowany nim Fryderyk August I Wettyn zlecił nadwornemu jubilerowi wykonanie projektu wysadzanego diamentami. Zginęła także Gwiazda Orderu. ”
  Presja narasta – trzeba sie wylogowac poki mozna . Satysfakcja (?)… zadnej gwarancji . Coz za satysfakcja z pacjentow pod presja pielegniarzy tvp

 160. Prezes NBP na siłowni?
  Ta sztabka waży 12,5 kg i jest warta 536 tys. euro. Albo jest z czekolady w złotym papierku.

 161. Owoce presji nie sa , nie moga byc ambitne i zachwycajace

  „Moskwa to wspaniałe miasto ma wszystko i pałace i łuki,”
  Pałacyk i cos tam , cos tam. tbbnt

 162. Bar Norte

  Pierwszy Sekretarz angielskiej Partii Pracy ujawnil,
  ze lichwiarze Wall Street chca zniszczyc system spolecznej opieki zdrowotnej.
  https://www.theguardian.com/politics/live/2019/nov/27/general-election-leaders-try-to-steer-campaign-away-from-race-and-faith-live

 163. A propos pomnika Kaczyńskiego , jak w sierpniu byłem w Warszawie to postanowiłem
  sprawdzić czy ten pomnik jest pilnowany przez policję czy nie i okazało się ze jest
  i to o wiele lepiej niż pomnik Lenina za czasów PRL-u.
  W odległości 20 m od pomnika stoi biały mercedes coś w rodzaju nyski z czasów
  PRL-u a w nim dwóch policjantów ciągle obserwując teren.
  Próbowałem ich prowokować podchodząc coraz bliżej pomnika a skośnooka
  przyjaciółka pstrykała zdjęcia z każdej strony ale nie reagowali uśmiechali się
  do nas a my do nich na koniec pstryknąłem i im zdjęcia i tak rozstaliśmy się
  uśmiechając się do siebie oni zostali a my poszliśmy zwiedzać stare miasto.

 164. Grzegorz Bierecki, oświadczenie majątkowe (c&p)
  I. Zasoby pieniężne
  Środki pieniężne (złotówki)
  Kwota: 5 501 652,13 PLN
  ________________________________________
  Kwota: 2 138 525,07 PLN
  Uwagi: środki na rachunku w Pracowniczym Programie Emerytalnym, stan na dzień 2019-07-10
  ________________________________________
  Środki pieniężne (dewizy)
  Kwota: 1 659 938,33 EUR
  ________________________________________
  Kwota: 1 512 204,85 USD
  ________________________________________
  Kwota: 248 328,95 GBP
  ________________________________________
  Papiery wartościowe
  Nazwa: obligacje skarbowe
  Liczba jednostek: 114 500
  Pełna kwota: 11 450 000 PLN
  II. Nieruchomości
  2. Mieszkanie
  Powierzchnia: 63,5 m2
  Wartość
  Kwota: 360 000 PLN
  Tytuł prawny: własność
  III. Uczestnictwo w spółce cywilnej lub…
  Spółka cywilna lub osobowa spółka handlowa
  Nazwa spółki: Arenda sp. jawna – udziały o wartości 4926353,72 PLN; MP 59 sp. jawna – udziały o wartości 941651,87 PLN; SIN sp. jawna – 7578 udziałów po 100 PLN
  Dochód / Przychód
  Przychód: 3 109 639,59 PLN
  Dochód: 2 564 549,77 PLN

  Najbogatszym człowiekiem świata jest podobno Rosjanin, Władimir Putin.

  Zawsze pisałem, że najbogatszym Polakiem jest Jarek.
  Że nie je ośmiorniczek? Nie lubi.
  Że nie ma kochanek? Woli kota.

 165. Acha, zapomniałem dodać uwagę o „działalności gospodarczej” Jarka.
  Jest to: Polska Sp. z bardzo ograniczoną odpowiedzialnością.

 166. kooperatywaMondragon
  27 listopada o godz. 12:04

  „Mauro Rossi, Lody wymyslono w Chinach w 7 wieku”.

  A jak tam wówczas z lodówkami było? 🙂

  Uznajmy krakowskim targiem, że wymyślono je w Związku Radzieckim.

 167. I jeszcze.
  Straty „firmy” SKOK, 4 mld złotych.

 168. stasieku
  27 listopada o godz. 12:37

  I co Stasieku z tego oświadczenia ma niby wynikać?

  Opublikuj oświadczenie senatora Gawłowskiego i jego teściów (emerytów), którzy kupili mu dom w Chorwacji.

 169. Największe standardowe sztabki złota waza 400 oz.
  1 oz = 31.10348g czyli 12 kg 441,39gr.
  Dzisiejszy kurs oscyluje około 1457/1458 USD/oz
  czyli w przybliżeniu 583000 USD za sztabkę.

 170. stasieku
  27 listopada o godz. 12:44

  „I jeszcze. Straty „firmy” SKOK, 4 mld złotych”.

  Z tego 3 mld SKOK to Wołomin opanowany przez ludzi WSI, tak oni są wasi. Część tej kasy po wyprowadzeniu wyjechała na Cypr i wróciła jako „inwestycje zagraniczne”. Główny macher siedzi w pierdlu i sypie.

 171. Na wstępie, w imieniu Radka Sikorskiego, chcę podziękować @Zycie za to, że przypomniała,iż to on, a nie Prezes, jest pomysłodawcą zburzenia PKiN, o czym teraz -przez skromność zapewne milczy.

  Natomiast co się tyczy łuku tryumfalnego, to uważam, że PKiN powinien pozostać na swoim miejscu.
  Co ma piernik do wiatraka? -zapyta ktoś inteligentny. Ano piernik do wiatraka ma całkiem sporo, bo wiatraki napędzały młyny, młyny mełły mąkę, a z mąki wyrabiano ciasta na pierniki. I PKiN z łukiem również.
  Rzecz bowiem w tym, że PKiN można wygiąć w łuk, i wówczas owa budowla załatwiałaby -za jednym zamachem -dwie ważne, dla Polaków kwestii , spełniając dwie funkcje: upamiętniającą (zwycięstwo Polaków) i upokarzającą (bolszewików).
  Samo wygięcie jednak nie wystarczy, bo nie każdy może je właściwie zinterpretować, dlatego w miejsce iglicy należy zamontować głowę Stalina z wysuniętym jęzorem, która po wygięciu PKiN znajdzie się na poziomie trotuaru. W bezpośredniej bliskości głowy należy postawić 300. metrowej wysokości pomnik Lecha Kaczyńskiego. Lech Kaczyński, ma wysuniętą do przodu stopę kierunku jamy ustnej Stalina, a wystający z niej język dotyka prezydenckiego obuwia, dokładnie prawego buta, bo LK był prawy.

  Ps. Do rozważenia pozostaje kwestia, czy w miejsce głowy Stalina nie wstawić głowy Putina. Bo, co by nie rzec Stalin był jednak synem Bratniego Narodu Gruzińskiego i Naród Gruziński mógłby czuć się upokorzony.

 172. Przy okazji brązowienia Piotrowicza warto nazywać stalinizm gruzińską zarazą. Tak po Jędraszewskim. Tak sobie myślę o łatce stalinizmu na honorze Rosjan. O Ukraińcach gwałcicielach w mundurach nie wspomnę…

 173. Mauro Rossi
  27 listopada o godz. 12:50
  stasieku
  27 listopada o godz. 12:44

  „I jeszcze. Straty „firmy” SKOK, 4 mld złotych”.

  Z tego 3 mld SKOK to Wołomin opanowany przez ludzi WSI, tak oni są was
  Mój komentarz
  Wszystkie SKOKi (federacja finansowa) były pod nadzorem ich twórcy. On stworzył SKOKi, on je nadzorował oraz operował na SKOKach swoimi uprawnieniami.
  Pzdr, TJ

 174. Ten Pan z PISU cu do nasz na kumpanie wyborcze przyjeżdżał aż Radzyniu to muwił ży un jest wygietarian bu nie je miensa tylku wendliny.

 175. @jobrave

  Najprościej będzie, jak PKiN zrobi mostek 😎

 176. The Saragossa Manuscript, znacie

 177. @stasieku
  Ależ cie ten Mauro zaczepia. Głodny wymiany myśli,sypie danymi, coś o Cyprze, a ty nic ..tylko Bierecki. On by chciał, żebys coś o WSI, tylko broń boże nie zdradź Mauro, że Bierecki zatrudnił kilku z WSI na pełny etat, bo dopiero by cię zasypał innyymi rajami podatkowymi w których Tusk ma depozyty na 10 milionów 976 tysięcy 50 groszy.
  To jest człowiek dokładny i wiarygodny. Podobno Mauro widział Tuska, jak był zbliżony do gejowskich kół w Amsterdamie..Wróć… To nie Tuska tylko Grodzkiego. – zadzwoniła do Mauro czujna centrala na Nowogrodzkiej

 178. lody wymyślono w Rzymie za Nerona

  @Rossi

  A jak tam było z lodówkami?

  Wiem, że tak samo, jak u Chińczyków w 7 wieku i jak w Polsce przed wynalezieniem lodówki sprężarkowej, ale Rossi znowu wyszedł na aroganckiego jełopa.

 179. @
  I niech mi ktoś powie, że PiS nie jest mafią!!!

  Autor raportu, w którym pracownicy Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej ostrzegali premiera przed nieprawidłowościami wokół Mariana Banasia i jego współpracowników, stracił pracę
  https://www.money.pl/gospodarka/radio-zet-autor-raportu-ostrzegajacego-przed-marianem-banasiem-zwolniony-6450334872381057a.html

 180. O, nasz blogowy Rambo srutu pojawił się na blogu. Pyta czy znamy „Pamietnik znaleziony w Saragossie”. Podał po angielsku, bo on zna angielski. Ciekawe what does he ask for ?, że się tak zapytam srutu po angielsku.

 181. GajowyM.
  27 listopada o godz. 11:50

  „Prezes NBP na siłowni?
  Ta sztabka waży 12,5 kg i jest warta 536 tys. euro. Albo jest z czekolady w złotym papierku.”

  Chyba czekolada w papierku. Złota inwestycyjnego nie powinno się dotykać gołymi łapami.
  No chyba że mamy Prezesa NBP debila, który nie umie założyć białych bawełnianych rękawiczek. Lub po prostu nie dba o narodowy majątek.

  Ale sztabka fajna. W razie problemów dwie, trzy takie do plecaka i można wyskakiwać. Złoty spadochron zapewni bezpieczeństwo.
  To jedna z możliwych odpowiedzi, dlaczego sprowadzamy do Polski złoto z londyńskich depozytów.

 182. GajowyM.
  27 listopada o godz. 13:30
  Rossi ma ogromną wiedzę, ale nwet ta ogromn wiedza ma swe granice. Ale on mysli, że nie da się tych granic okreslić.
  Lody zostały wymyśloone w Toskani, we Florencji w XVI wieku. Wielki Wawrzyniec Medyceusz przepadał za lodami, które mu w zimie zaproponował kucharz. Żeby móc je jeśc w innych porach roku, specjalni wysłańcy przywozili z gór (Alp Dlmatyńskich) lód owinięty kilkoma warstwami słomy i czegos tam jeszcze. Ten lód dało się przez jakis czas przechowywać w odpowiednch piwnicach. Więc jakoś dawano sobie radę bez lodówek.
  Nie będe jak Rossi przechwalał się moją ogromną wiedzą,; widziałem niedawno na Arte film o historii wloskich lodów. Te medycejskie nie były taka smaczne jak dzisiejsze.

 183. Barbara Władysław Kukiela
  Proponuje zburzyć wszystko ,co było pobudowane ,po 1945 roku ! Zacznijcie barany budować Warszawę od nowa ,bo po wojnie jej nie było …. Wyburzyć wszystko ,co pobudowano za PRLu włącznie z pałacem Królewskim i nie zapomnijcie o kościołach ,bo za komuny,też były budowane…. Festiwal głupoty !!!!! Bal szaleńców trwa !!!!

  https://natemat.pl/222929,politycy-tak-lekko-mowia-o-rozbiorce-palacu-kultury-tylko-zapominaja-jak-ciezko-bedzie-go-zburzyc-i-wywiezc-gruz

 184. adam100
  27 listopada o godz. 13:41
  Widziałem Jakiego jak stękał , przwracał oczami, ale musisz przyznać, że chłopak jest ambitny i jak na byłego dresiarza to robi postepy broniąc prawa do połlisz kołcze end tradiszin

 185. Dyskusja winna spełniać europejskie normy unijne, piętnaście lat po akcesji.

 186. Lód rzeczny i stawowy wycinano w zimie i gromadzono w lodowniach. Były to pomieszczenia poniżej gruntu zawierające pocięte bryły lub tafle lodu przykryte dla izolacji trocinami. A nawet kopce. Zimy były srogie aż do maja. W ten sposób przez okres lata lody były sprzedawane z cieknących zasobników z lodem. Tak sobie myślę bo widziałem taki sposób wykorzystania lodu zimowego po wojnie. W mleczarniach czy w obrocie rybami to była normalka. Komu przeszkadzały ostre zimy z jeszcze wtedy ekologicznym lodem…

 187. @Lewy
  27 listopada o godz. 13:44

  Och, lodownie do przechowywania lodu z jezior, rzek i lodowców były znane w Europie od wielu wieków, a sztuka obniżania temperatury poniżej zera przy pomocy lodu i soli też już co najmniej tak długo.
  Nawet u mnie w domu, zanim mieliśmy pierwszą lodówkę (Minsk), która zresztą nie wystarczy do zrobienia jakichkolwiek lodów, robiło się lody ze śmietanki, żółtek, cukru i wanilii, ubijane w bańce zanurzonej w lodzie z solą. To były najlepsze lody w moim życiu.

  Rossi mentoruje, ale ma niekompletne skrypty.
  Zapomina, co przed chwilą sam pisał i wyłazi z niego ignorancja maskowana impertynencją i kąśliwym podsrywaniem.

 188. @SŁOWIANIN STANISŁAW

  O właśnie. Wyprzedziłeś mnie.
  Lód do Paryża sprowadzano nawet latem, prosto z lodowców alpejskich.

 189. A tyn pałac Marbolku co miemiecki krzyżaki murudowały Marud Polski i óczy jim wyapalały i renki ubżynali żyby pisać nie mogli jaka PRAWDA była? A kto Jurantu zy Spychcza tak zrobiuł? Ha?!
  Zburzyć tegu Marbolka w kibini mater z tych cegłów i pustaków ludziom mjszkania pubudować co bidny som ży na głowe im kapie! A une jim jszczy remonudjom żyby sy Merkiel mjeszkała na starość!

 190. Kiedyś był lud bu ludówki byli i lody pingwin tyż byli a poźnij Tusk z Balcyrowiczym szysku het wywieźli i sy piły łyske z lodym. A Pan Prezys przywrucił.

 191. @Jerz77

  Złota inwestycyjnego nie powinno się dotykać gołymi łapami.
  No chyba że mamy Prezesa NBP debila, który nie umie założyć białych bawełnianych rękawiczek

  No, jak już pomacał, to nie ma jak odkładać z powrotem 🙄
  Towar pomacany należy do macanta.

 192. Piotrowicz: pokażcie ofiary moich działań. Jaruzelski też ma prawo pytać zza grobu o bezpośrednie dowody. Tak sobie myślę,że Piotrowicz ma szczęście w roli syna marnotrawnego. Jak Pius XII. Innym nie dano takiej szansy…w ramach dekomunizacji…

 193. Order Orła Białego dla księdza Skorupki, który zginął w 1920r. w szturmie na pozycje bolszewickie, był pierwszym prezydentury Bronisława Komorowskiego. Który zwrócił tak uwagę Polaków na wagę 1920r.

 194. @ Mauro
  Starożytne i średniowieczne chrześcijaństwo było zasadniczo antyintelektualne. Najpierw niszczono dzieła starożytnych uczonych jako pogańskie, później przez pewien czas (w okresie reconquisty) , dopuszczono rozwój nauki (miało to miejsce w klasztorach) zaś od XII-XIII wieku wolność badań została ograniczona. Stąd pojawiły się świeckie szkoły- uniwersytety (najstarsze to Sorbona i Bolonia)
  Nauka i kultura szła ze świata muzułmańskiego i częściowo z Bizancjum.

 195. GajowyM.
  27 listopada o godz. 14:04

  „ .. . lodownie do przechowywania lodu z jezior, rzek i lodowców były znane w Europie od wielu wieków, a sztuka obniżania temperatury poniżej zera przy pomocy lodu i soli też już co najmniej tak długo”.

  Sól, pękające parowki, woda z lodem poniżej zera to przecież ― ha, ha, ― prawie jak hel, czy takie oszołomstwo ma coś wspólnego z nauką. To nawet nie jest naukawe? Poradź się tejota, to ci potwierdzi. Coś ostatnio Marucha z tą naukowością upodabniasz się do znienawidzonego Macierewicza. 🙂

  Za Nerona było prawie jak za dr Laska i jego przyjaciół z MAK, po lód wysłano niewolników w Apeniny na Monte Velino i tak to kręcąc zrobiono lody, przedtem dodając śmietany. Pomysł chwycił i po wiekach znana działaczka PO wpadła na pomysł kręcenia lodów na służbie zdrowia.

 196. Mietyk P

  Czy mieliście panie Mietku w życiu taki przemyślunek, że te lody (jak te Pingwiny) to żadne Chińczyki – tylko Francuzy wymyślili? Albo inne geje?

  I tak tsza nagłaśniać.

 197. Polskie złoto, które do niedawna bezpiecznie spoczywało w brytyjskich skarbcach, dostało się w ręce PiS-największyh złodziei i oszustów w naszych 1051-letnich dziejach. Gdyby Glapinski dotykał tych sztab w rękawiczkach, to byłaby jeszcze szansa, że jakieś symboliczne cząsteczki pozostaną na nich. Na pamiątkę, jako wspomnienie, ale kacza banda nawet drobinie nie przepuści. Tak czy owak, do końca pisdziarnianej kadencji złoto się ulotni. Bez śladu.

 198. Panie Dułende
  Jagby Hrancuzy lody wymyślily to ja by ich do gemby ni wzion i dzieciom ni dał żyby si pedalstwem ni zarazili. Za bym ich wypluł. ali ja nieraz ich jad i dalij ma smak na babów a do chłopów mie scale ni ciongnie.

 199. A Nasz Polski Kuperniuk co Kule Ziemskie wymyślił to nie był Polski Siondz Patulicki??? Nie był??? Był!!! Jagby ni Polskie Patuliki to guwnu byści wjedziały! Uczta si trochu bynajmiej!

 200. Jestem całym sercem za łukiem.

  Na początek nie musi być takl duży – w Betlejem też zaczynali od maleńskiej stajenki. My również możemy zacząć od czegoś skromnego, a później, w miarę sukcesów rozbudować.

  Wzory mamy gotowe – ot chociażby uwieńczona łukiem triumfalnym ulica Ku Farze w Lublinie. Absolutnie jest wystarczająca na przejazd Naczelnika na kucyku oraz kawalkadę 4 motorowerzystów.

 201. Pan Marło Rosiuk PRAWDE cały czas muwi!!!

 202. duende; 15:10.

  Jak nie analu to francuskich lodów ci się chce, idz kobitko wreszcie do jakiegoś klubu
  gejowskiego i ulżyj sobie zamiast zawracać nam tu dupę.

 203. blaklej,

  Siemka Asie Banalny, tak mi ciem brakowało. Widzę, że z angielskiego jesteś jeszcze lepszym Basem.

  W szkole było ciężko – ale wyszłeś na ludzi, tylko 1 ortograficzny na 3 wyrazy, taki sukces! 🙂 (Petrochemical plant. Make stuff with rubber.)

 204. Mad Marx
  27 listopada o godz. 15:01

  „Starożytne i średniowieczne chrześcijaństwo było zasadniczo antyintelektualne”.

  Dobrze ci radzę, porzuć podręczniki radzieckie, inaczej wszystko ci się będzie mieszać, a przekleństwo stereotypowych skojarzeń na zawsze pozostanie twoją specjalnością. Nie będę wyprowadzał cię z błędów, bo za dużo roboty. Ale gdybyś sam chciał wyciągnąć się za włosy (jak baron Münchhausen z bagna) to polecam „Summa theologiae” Tomasza z Akwinu, są polskie wydania. Zobaczyłbyś, że to co ambitnego dotychczas czytałeś intelektualnie przypomina raczej komiks. Summa theologiae powstała w XIII wieku.

  „Nauka i kultura szła ze świata muzułmańskiego i częściowo z Bizancjum”.

  Przypominam, że Bizancjum to świat chrześcijański. Świat muzułmański wówczas to grupy koczowników, które na początku VII wieku wyłoniły się z pustyń Półwyspu Arabskiego i w krótkim czasie podbiły Persję oraz anektowały połowę terytorium Bizancjum. Pod koniec VII wieku dotarli do Hiszpanii, gdzie wkrótce zlikowowali bardzo już cywilizowane królestwo Wizygotów ze stolicą w Toledo. Wizygoci byli już jednak cieniem dawnych walecznych Gotów, którzy trzy wieki wcześniej wykończyli cesarstwo rzymskie. Jak myślisz, gdzie Arabowie po drodze, do Hiszpanii ― co im zajęło niemal sto lat ― cywilizowali się? Tak, masz rację, w Persji oraz bardzo rozwiniętej chrześcijańskie północnej Afryce, gdzie zlikwidowali władzę Bizancjum i przy okazji chrześcijaństwo. A zaczęli tradycyjnie, od spalenia resztek Biblioteki Aleksandryjskiej. Pochód Arabów na wschód i zachód w VII wieku bardziej przypominał ofensywę bolszewików w 1920 roku niż proces transkulturacji.

 205. To sprowadzone złoto z Londynu do Polski trzeba koniecznie sprawdzić czy to
  aby napewno złoto czy tylko pozłacane coś.
  Najlepiej każdą sztabkę nawiercić, zębami sprawdzać raczej nie polecał bym.

 206. duende;

  Dobrze ze poprawiasz nie tylko mnie, przynajmniej wiadomo ze czytasz
  co mnie bardzo cieszy , ja wiem ze kochające inaczej to inteligentne ludzie są.

 207. kooperatywaMandragon

  „lichwiarze Wall Street chca zniszczyc system spolecznej opieki zdrowotnej”

  To znaczy brytyjska partia konserwatywna chce ów system sprzedać a „lichwiarze” chcą go kupić.
  O dziwo piszą o tym również w mediach krajowych.

  Miał rację Donald Tusk mówiąc na pożegnalnym bankiecie w Brukseli, że wkrótce nastąpi „prawdziwy koniec Imperium Brytyjskiego.” Ulster przyłaczy się do Republiki Irlandii, Szkocja wybierze wolność, deficytowa Walia pójdzie pod młotek, Gibraltar wróci do Hiszpanii, Falklandy do Agentyny … .
  Natomiast USA zyskają w Europie angielską kolonię – o ile oczywiście nie będą musiały do niej dopłacać.

  I tak historia zatoczy koło.

 208. Lewy
  27 listopada o godz. 13:44

  „Lody zostały wymyślone w Toskani, we Florencji w XVI wieku. (…) widziałem niedawno na Arte film o historii włoskich lodów. Te medycejskie nie były taka smaczne jak dzisiejsze”.

  Próbowałeś te i tamte, prawda? ― No i jak?

  Nie „lody zostały wymyślone w Toskanii w XVI wieku” tylko TV Arte to wymyśliła. Medyceusze kojarzą się z każdą przyjemnością, co jest uproszczeniem.

  Angielska Wikipedia podaje, że
  ― Lody zostały wymyślone w Persji (dodając, że prawdopodobnie);
  ― Inna wersja, że w starożytnej Grecji (ale był to śnieg zmieszany z miodem i owocami);
  ― Wersja skośnookich, że w Chinach (śnieg zmieszany z ryżem) ; 🙂
  ― Wersja ortodoksyjna, że jednak za czasów Nerona (faktycznie najbardziej to przypomina lody);
  ― Wersja też prawdziwa, na dworze mongolskim w szesnastowiecznych Indiach (ale jednak dotyczy sorbetów).

 209. „Sprostowanie błędów greckich” – od tego tomu zacznę swój powrót do lektury Tomasza z Akwinu w adwencie.

 210. Bar Norte
  27 listopada o godz. 16:07

  „Miał rację Donald Tusk mówiąc na pożegnalnym bankiecie w Brukseli, że wkrótce nastąpi „prawdziwy koniec Imperium Brytyjskiego.” Ulster przyłaczy się do Republiki Irlandii, Szkocja wybierze wolność, deficytowa Walia pójdzie pod młotek, Gibraltar wróci do Hiszpanii, Falklandy do Agentyny … „.

  Bar Norte, ty i geopolitolololo? No nie poznaję cię. 🙂

 211. Mauro Rossi

  A co to ma wspólnego z geopolitolololo?

  To jest o ekonomii.

 212. kooperatywaMandragon

  Dla odprężenia coś z lekka buzującej tzw „nadbudowy”.

  Rozmowa red Sroczyńskiego z krytykiem literackim Czaplińskim

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25445656,czaplinski-wszyscy-czekamy-zeby-dorwac-sie-do-glosu-kolejka.html

 213. http://rus.live/2019/11/61782/?fbclid=IwAR0DhePrHoQ0KReF3GSSYpbH8-RHeNCUAx97pZOvWPv9tdOl9UhZ-445TqU

  Trump wybrany przez Boga , a każda władza jak wiadomo od Boga pochodzi
  więc sprzeciwiać się jej nie należy.

 214. Chrześcijaństwo w Europie pokazuje,że religie tam zrzeszone wykorzystały religijność do podzielenia politycznego Europy i nie tylko. Tak sobie myślę,że wiara w jednego Boga pozwoliła nieżle się urządzić łącząc władzę z religią. Cuius…

 215. Sól, pękające parowki, woda z lodem poniżej zera to przecież ― ha, ha, ― prawie jak hel, czy takie oszołomstwo ma coś wspólnego z nauką

  @Rossi

  Eksperyment z parówkami już robiłeś?
  To teraz weź garść kostek lodu, pokrusz je, możesz też wziąć śnieg, jeśli masz na podorędziu. Dodaj dwie łyżki soli, wymieszaj i zmierz temperaturę wody, która się wytworzy podczas topnienia tej mieszanki.

 216. @Rossi

  Dokształć się trochę o reakcjach endotermicznych, to będziesz wiedział, dlaczego uzyskałeś temperaturę poniżej zera.
  100g lodu + 100 g wody = 0°C
  100 g lodu + 33 g NaCl obniża temperaturę zamarzania do -21°C

  Uwodniony chlorek wapnia daje jeszcze lepszy efekt, bo -50°C
  Możesz też poeksperymentować z jodkiem potasu.
  100 g wody i 140 g KJ dają temperaturę -12.

 217. jest oskarżony o molestowanie dwóch niepełnosprawnych dziewczynek, przygotowywanych przez niego do komunii świętej
  Jak to się język gazetowy zmienia. Msza święta, komunia święta…
  Już inaczej nie potrafią?
  W dawniejszych czasach była to po prostu pierwsza komunia.

  A dziewczynki pewnie same winne, bo lgnęły i to we dwie, więc się nie wybronił 🙁

 218. Lewy
  27 listopada o godz. 13:50
  adam100
  27 listopada o godz. 13:41
  Widziałem Jakiego jak stękał , przwracał oczami, ale musisz przyznać, że chłopak jest ambitny i jak na byłego dresiarza to robi postepy broniąc prawa do połlisz kołcze end tradiszin

  Może i postępy, ale chwały Polsce to on nie przynosi. Mówię tu o treści, a nie o formie. Dresiarzem jak był, tak będzie.

 219. @
  PiS murem za Banasiem w Sejmie. A prezes NIK nie odpowiada na pytania opozycji
  https://wyborcza.pl/7,75398,25455340,kamienna-twarz-banasia.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.foto

  premie-nam-sie-naleza27.11.2019, 16:58
  Ordynarna mafia na czele z Kaczynskim usadziła hochsztaplera współpracującego z gangsterami na stanowisku NIK i rżnie głupa. Przed wyborami grali oburzonych ale w rzeczywistości to ustawka na wsadzenie gangstera którego będzie można trztmac za jaja

 220. Czy w KK nastał czas Sodomy i Gomory. Tak sobie myślę,że krzyżacy zawlekli bliskowschodnią zarazę. W terminologii Jędraszewskiego.

 221. 53 proc. do 47 proc. w drugiej turze wg nowego sondażu. Zdaniem cytowanego przez prof. Kazimierza Kika, „wynik Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, 47, jest naprawdę dobry i jest on poważnym zagrożeniem dla prezydenta Andrzeja Dudy”.

 222. Gdzie diabeł nie może, tam kobietę pośle!

 223. adam100
  27 listopada o godz. 17:36
  A gdzie ty widziałes pisiora, który przyniósł Polsce chwałę. No chyba, że te 27;1.
  Ale wśród dresiarzy to jednak intelektualista.

 224. Lewy
  27 listopada o godz. 17:51
  adam100
  27 listopada o godz. 17:36
  A gdzie ty widziałes pisiora, który przyniósł Polsce chwałę. No chyba, że te 27;1.
  Ale wśród dresiarzy to jednak intelektualista.

  Masz racje. Niniejszym odszczekuję.

  Swołocz PiS = pełzający faszyzm

 225. Wojciech Kilar był zdeklarowanym pisiorem, co ciekawe, chyba jedynym którego nikt nie śmiał się czepić za to.

 226. Mnie już dekadę temu na forum Gazety Wyborczej piękne POwki nazywały „mój ulubiony pisiorze”, jak ładnie:)

 227. Szarik pisior w gwarze „sawiecko-polskiej”. Tak sobie myślę o legendach przynoszących chwałę opowiedzenia się po słusznej stronie.

 228. stasieku 27 listopada o godz. 12:37 Bierecki ma, bo zarobił, a każda chwila jego znoju warta jest właśnie takiego majątku.
  Jarek zaś nie posiada nic prócz władzy nad swoją owczarnią choć, są owce które się owczarka nie boją. Osobnicy usadzeni na ważnych stanowiskach są praktycznie i teoretycznie nieusuwalni. Jak skończy się ich kadencja, będą starzy i tak „schorowani”, że nie będą w stanie stawić się na żaden proces. Nikt im zresztą procesu nie wytoczy, bo niby dlaczego?
  Kaczyński zaś zejdzie z tego świata w osamotnieniu i zapomniany (kto chce pamiętać koszmar?) przez „przyjaciół” i wrogów. Teraz jednak ma ciągły wzwód i nie wiadomo, co z tym robi?
  Co robić?
  Czekać!

 229. A powracając do tych pisowskich pomników , to każdy może popatrzeć jaki pomnik postawili Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Kaczory mają tęgie głowy myślicielskie, wielkie jak kalfas. A co pisowskie artysty z Prezydenta porobiły? Ino brzuch wielki mu się ostał, jak by był jakiś pasibrzuch, a na potężnym kadłubie osadzili główkę jak ziarenko groszku.
  I tacy „artyści” co nawet proporcji zachować nie umieją, rwa się teraz do stawiania pomników.
  Dajcie se spokój.
  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Pomnik_Lecha_Kaczyńskiego_na_placu_marsz._Józefa_Piłsudskiego_w_Warszawie#/media/Plik:07-11-2018_Warszawa_prace_końcowe_nad_pomnikiem_Lecha_Kaczyńskiego,_7.jpg

 230. Nie puszcza dwóch linków
  Najpierw brzuch jak baniak

 231. i po kuracji odchudzającej
  Widziałem na własne oczy, że teraz tak wygląda

 232. Wystarczy nie kraść. Leśnik,który zamordował żubra nielegalnie produkował wędliny. Okazja czyni złodziejem i mordercą bo ktoś kupował na lokalnym parafialnym rynku „domowe” wędliny z dziczyzny. Podobnie z lewym paliwem i utraconym VAT. Tak sobie myślę czy katolicyzm jest reformowalny pod względem zjawisk patologicznych i jaki to ma związek z Putinem.

 233. I tak najbardziej udany był LK w brzozie a la kosmonauta w rakiecie.

 234. GajowyM.
  27 listopada o godz. 14:04
  Moja babcia miała lodówkę na lód.ten przywoził dozorca domu z miejsc gdzie go przechowywano pod trocinami.
  Moja mama robiła nam lody zima właśnie dokładnie tak ja piszesz. Brało się śnieg do garnka i przesypywało sola.
  Gdy byłem w Szwecji lodów w sklepach było mangusto , ale wszystkie dla mnie ohydne. Pewnego razu bratowa zabrała nas na lody do Malmo do cukierni i zaskoczony stwierdziłem że mają taki smak jak te robione przez mamę (wspaniałe , ale tanie nie były)

 235. Jarek był i jest znacznie grubszy od Lecha. Torańska pisała że jak wybierał zdjęcia do książki to dbał by nie były z profilu
  https://cdn.natemat.pl/7b1f26bdf2acd3e3ed083b7eb6123fb2,780,0,0,0.jpg

 236. GajowyM.
  27 listopada o godz. 19:08

  I tak najbardziej udany był LK w brzozie a la kosmonauta w rakiecie.
  =============================
  Albo w beciku – Dzieciątko Lechu. Super! 🙂

 237. Olga Tokarczuk na Arte

 238. Lewy
  27 listopada o godz. 17:21
  Breaking news
  Ksiądz damski bokser
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25453745,zgorzelec-ksiadz-uderzyl-kobiete-ktora-bronila-ofiar-proboszcza.html#s=BoxOpMT

  Gdy M. wchodził do sądu, jedna z jego zwolenniczek krzyczała „Przepuśćcie świętego, przepuśćcie świętego”. Jak opisywaliśmy, jego zwolennicy mieli też nazywać poszkodowane dziewczynki „małymi prostytutkami”.

  Mój komentarz
  Jeżeli ktoś miał wątpliwości co do tego jaka jest wiara „na” parafiach wiejskich, w czym się może przejawiać, jak silną motywacją może być wiara w czynieniu zła, to się powinien ich pozbyć po zapoznaniu się z incydentem na korytarzu sądowym, w którym ksiądz sprawca czynów pedofilskich zawalczył ręcznie z prowokującymi go kobietami, pewnie LGBTistkami, opętanymi przez szatana, wyznawczyniami wartości, którymi UE chce zniszczyć Polskę nasyłając małe prostytutki na świętą osobę.
  Pzdr, TJ

 239. satrustequi
  27 listopada o godz. 17:44

  „Gdzie diabeł nie może, tam kobietę pośle!”.

  Mistrzu dosadnego słowa, nikt nie może zabronić kaleczenia języka ani uprawiania jakiejkolwiek słownej żonglerki. Ale bogactwo języka wyraża się nie tylko w słowie żywym, lecz i skamieniałym – w niezliczonych frazeologizmach, przysłowiach, porzekadłach. To twory zamknięte w określonej postaci, nie podlegające ani przeróbkom, ani obyczajowym normom, ani indywidualnym preferencjom (choć pożartować – i owszem, zawsze można).

  Porzekadło, którego użyłeś ma utrwaloną postać: „Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle”..

  Wydelikatnianie historii sposobem zamiany „baby” na „kobietę” jest zabiegiem z językoznawczego punktu widzenia nieprawomoconym (deformujesz wartość historyczną) i pretensjonalnym: dla wrażliwych językowo, zamiast porzekadła, ty stajesz w centrum uwagi jako mniemany galant.

  Niech bóg gadki-szmatki Hermes ma Cię w uważaniu.

 240. @tejot

  Kobietę broniącą ofiar pedofila pobił inny ksiądz, który przybył ze wsparciem dla oskarżonego proboszcza Piotra M.
  Czy sam jest sprawcą podobnych czynów, tego nie wiemy.
  To oskarżony Piotr M. witany był okrzykami: Przepuśćcie świętego!

 241. GajowyM.
  27 listopada o godz. 22:13
  @tejot

  Kobietę broniącą ofiar pedofila pobił inny ksiądz, który przybył ze wsparciem dla oskarżonego proboszcza Piotra M.

  Mój komentarz
  Przepraszam, nie doczytałem.
  Pzdr, TJ

 242. Olga Tokarczuk przewidziała:
  „…przechodził przez most, gdzie codziennie manifestowali ludzie, którzy odziedziczyli jakiś dawny protest, nikt z przechodniów nie pamiętał już, o co chodziło. Stali w milczeniu z ustami zaklejonymi czarną taśmą od rana do południa, potem po przerwie na obiad zastępowała ich druga zmiana.”

 243. Chodząc ostatnio po Warszawie zdumiałem się liczebnością lokali mających pierogi w nazwie. Pierogarnie, Zapiecki, krainy pierogów…
  Natknąwszy się na grupkę wesołych Włochów w średnim wieku zapytałem:
  – Ben mangiato?
  – Si! Pierogi!

 244. Razem doszliśmy do Placu Piłsudskiego. Na widok pomnika LK zaniemówili.

 245. Myślę, że LK w brzozowym beciku by ich rozczulił, ale estetyka północnokoreańska przypomniała tylko, że trzeba było więcej wódki do tych pierogów.

 246. A jednak Pombocku, język żyje, jak kultura i obyczaj, musi ewoluować. Nie cytowałem porzekadła, nie było cudzysłowu, ewoluowałem w czasach wyostrzonej wrażliwości na brak szacunku dla kobiet.

 247. Nikt nie prześcignie mnie w szacunku dla płci słabszej!

 248. GajowyM.
  27 listopada o godz. 17:18

  @”Rossi Dokształć się trochę o reakcjach endotermicznych, to będziesz wiedział, dlaczego uzyskałeś temperaturę poniżej zera. 100g lodu + 100 g wody = 0°C 100 g lodu + 33 g NaCl obniża temperaturę zamarzania do -21°C Uwodniony chlorek wapnia daje jeszcze lepszy efekt, bo -50°C”.

  A jak parówkę ochłodzisz, to pęknie, czy nie? A jak ją potraktujesz helem, to co się stanie? Zakładam, że jest mgła, więc duża wilgotność? Sam widzisz Gajowy jak to wszystko naukawo wygląda u ciebie.

 249. Bar Norte
  27 listopada o godz. 16:18

  „A co to ma wspólnego z geopolitolololo? To jest o ekonomii”.

  To mnie własn ie zastanowiło, dotąd pisałeś głównie o walce klasowej, rzadziej o ekonomii.

 250. Wy tu sobie gadu gadu i żadnej refleksji w sprawie teatru sejmowego z udziałem „Kryształowego Mariana”? Nic?
  Ja się bardzo ucieszyłem bo „Pancerny” Marian jasno wyłożył, że jest pełno kamienic gdzie są pokoje na godziny, z których korzystają podróżujący chcący się odświeżyć czy odpocząć lub przygotować się np. do spotkania. Przekonujący był. Ja tam mu uwierzyłem. Interesy z kamienicą robił z gościem czystym jak sumienia pisowców zaraz po spowiedzi. No i taka sytuacja jest. Wszystko się wyjaśniło. Marian jest rzeczywiście jak kryształ i powinien być szefem NIK na wieki wieków amen.

 251. @Mauro Rossi

  Nie tak dawno pisałeś ze swadą, że Kryształowy Marian zostanie „zdjęty” ze stanowiska.
  Znasz już datę?

  A o parówkach to ty tu plotłeś jak najęty i twierdziłeś, że są świetnym modelem samolotu, choć (moim zdaniem) przypominają raczej cepelina 🙄

  I co, zmierzyłeś temperaturę lodu z solą?
  Może masz dzieci albo raczej wnuki, to przy okazji im zaimponujesz takim eksperymentem.

 252. Mauro Rossi,
  a Tobie prezes nie podziękował jeszcze jak Suskiemu i Zielińskiemu? Widać dobrze się spisujesz. Tym niemniej uważaj, bo los Klakiera w ręku Gargamela i ślepe oddanie może nie pomóc ….

 253. @Rossi

  PS
  Twoją inteligencję oceniałem jednak nieco wyżej.
  Tak się prymitywnie wykręcać, kiedy cię przyłapią na łgarstwie albo ignorancji… Tak pisowato… 🙁

 254. W roli MR chyba dzisiaj jakiś buc na zastępstwie 🙁

 255. Mauro Rossi

  Zauważam u ciebie oznaki wycieńczenia czego symptomem są dyskusje, które na blogu prowadzisz sam ze sobą.

 256. Bar Norte
  28 listopada o godz. 0:56

  Mauro brakuje do dyskusji dwoch dawnych korespondentow.

 257. Jakiś nawiedzony czystością wyznania katolik hakuje komentarze potwierdzające siermiężność katolicyzmu nad Wisłą. To taki stan umysłu. Tak sobie myślę,że treść 10 przykazań jako produkt importowany z Bliskiego Wschodu nie trafił na glebę zrozumienia co jest grane. Statystyki kryminalne parafialne to potwierdzają. Nie ma parafii z zerową patologią choć nadzór jest zerowy. Zerowania brak…

 258. Gwiazdorstwo. Media pompują kult Grodzkiego na podobieństwo Kubicy. Tak sobie myślę,że Grodzki swoje wie bo wybór skojarzył z JP II. Oto tajemnica…

 259. satrustequi
  27 listopada o godz. 23:53

  To, że nie dałeś cudzysłowu, nie znaczy, ze nie cytowałeś porzekadła. Oczywiście, że z porzekadła się składało Twoje zdanie. Niestety, bardziej wolałeś się pochwalić swoim uważaniem kobiet niż z pokorą dać se klapsa z powodu deformowania zabytku języka, jakim jest porzekadło.
  Satrustequi, czy istniałaby kultura, gdyby ewoluowały zabytki? I na przykład „Dama z łasiczką” z całą powagą dorobiłaby się okularów i laptopa pod pachą, a zabytkowe kościoły były obcinane do wysokości trzymetrowych prostopadłościanów, bo po co i na co ich podniebne wysokości, wieże i pyszna przestrzeń? Na ewolucję w języku jest miejsca dość bez potrzeby kaleczenia lub uśmiercania jego zabytków.

 260. a diabeł to donald…

 261. W telewizji o nałogowych alkoholikach. Lekarz specjalista ” Taki to ma mózg jak dziesięcioletnie dziecko. Trzeba do niego mówić krótkimi i prostymi zdaniami. Inaczej nie zrozumie”
  Wczoraj Ferdynand Kiepski szczrze wyznał żonie Halince „Nie poszedłem do pośredniaka, bo tam nie mają pracy dla ludzi z moim wykształceniem. Piłem, piję i będę pić bo lubię się napić, a pieniądze na alkohol podbieram z tej półki na której odkładasz na pralkę” Wiem jełopie, odpowiedziała Halinka, pracownica służby zdrowia. Takie zgodne małżeństwo

 262. @Adam100, @zyta2003, @AllEnglishSpeaking

  O tym jak przekupstwo jest karane w USA. Gubernator Blagojewicz odsiaduje 14 letni wyrok za przekupstwo ( bribery & other crimes) o co obecnie demokraci w Kongresie oskarżają prezydenta. Wcześniej prezydent chciał ułaskawić Blagojevicza, któremu wg prezydenta stała się krzywda. W USA zamiar przekupstwa jest przestępstwem takim samym jak dokonane przekupstwo.

  Uniewinnianie przestępców jest śliskim tematem nie tylko w US, także w Polsce.
  Trump’s Bribery Apprentice? How Failed Bribery Plot Put Governor In Prison For 14 Years

 263. @Symetryczny

  Ech, ten „krakauer”.
  Nie dosyć, że pisze „do póki” i sadzi przecinki po uważaniu, to jeszcze ma obsesję antygermańską i oryginalną wiedzę historyczną:

  Jakby ktoś bowiem nie pamiętał, to jednym z dwóch powodów dla których powołano NATO, było właśnie nałożenie kagańca na odradzającą się niemiecką potęgę militarną. To był taki sam cel NATO jak przeciwstawienie się Układowi Warszawskiemu.

  Dobrze, że ma przytomnych czytelników:

  Należy takoż pamiętać, że Układ Warszawski powstał dopiero przez 6 lat po utworzeniu NATO jako reakcja na przyjęcie RFN.

  NATO – 4 kwietnia 1949.
  U.Warszawski – 14 maja 1955.

  Oczywiście wielu uważa że było odwrotnie.

 264. Nord 2 to śmierć. Ryby w Bałtyku ślepną,mięso ryb zawiera pozostałości gazów bojowych,odczuwalne jest promieniowanie na podobieństwo mikrofalówki czy komórki…można mnożyć. Tak sobie myślę po wypowiedzi Buzka na temat jego nienawiści do Nord 2 budowanego kosztem krwawiącej Ukrainy. Wolność gospodarcza w Unii wielkim blamażem…ogranicza suwerenność państw. Czy Kaczyński ma rację…Przeciwnicy rury wymuszają jej niepełne wykorzystanie dla zasady kiedy zakaz budowy nie wypali…

 265. GajowyM.
  28 listopada o godz. 10:51
  I co z tego? TY błędów nie czynisz? Ale fakt pozostaje faktem, że od początku NATO funkcjonuje jak zmowa przeciwko Rosji. Niezależnie jaka ona jest. Po rozwiązaniu ZSRR zwiększyło swoją agresywną moc dwukrotnie i podciągnęło armaty pod samą Moskwę. Tworząc przy okzaji terytorium Polski jako ziemię spaloną. Wojna toczy się już na wszystkich frontach, o gaz, o ropę, o lit, w kulturze i w sporcie. Dobrze, że trafiła kosa na kamień.

 266. Francja podsumowała NATO jako „zbabiałe” wojsko gorsze od Napoleona formacji. Tak sobie myślę,że to chyba prawda bo kolejny Stalingrad to klęska Europy.

 267. @Mauro Rossi
  26 listopada o godz. 23:30

  Przede wszystkim:Banaś, oszukane głosowanie w Sejmie „bo przegramy”, Piotrowicz, Pawłowicz, wyrok TSUE … etc. etc.

  Jak zwykle nie na temat. Co kościół zrobił dla nauki ?
  Cenzurował naukę i pozwalał na jej głoszenie o ile nie podważała tego co jest w biblii. W przypadku Galileusza chodzi o krytykę geocentryzmu. Obecnie kościół podobnie postępuje w stosunku do teorii wielkiego wybuchu czy faktu ewolucji. Trudno jest otwarcie zaprzeczać, ale można przemilczać i ignorować.

  MR: I czego byś spodziewał się po „dziełach Inków”, cywilizacji, która nawet koła nie wynalazła? Poradnika jak zrobić piórpusz?

  Joanna Pawlikowska:
  Inkowie znani są głównie z monumentalnych kamiennych budowli i wspaniałej architektury. Miasta takie jak Cuzco, Machu Picchu, twierdza Pisac czy Sacsahuaman są mekką niejednego turysty.

  Państwo Inków pokrywał imponujący system dróg o łącznej długości ok.20 tysięcy kilometrów. Słynna Wielka Droga Królewska biegnąca wzdłuż Andów miała długość ponad pięciu kilometrów i osiem metrów szerokości. Była ona do początku XX wieku najdłuższą drogą na świecie.Inkowie budowali także rozległe systemy nawadniające i tarasy uprawne. Ziemie rolnicze wymagały stałego nawadniania, a ich system irygacyjny sprawdzał się doskonale. Kolejnym osiągnięciem Inków było ziołolecznictwo. Szamani leczyli chorych za pomocą różnych ziół. Znano tam m.in. chininę, a liści koki używano dla wzmocnienia podczas wysokogórskich wędrówek.

  Ciekawostką jest, że zamiast wyrabiać produkty z żelaza preferowano włókna. Inkowe tkaniny były arcydziełami i wyrabiano je z wielką precyzją. Najlepsze miewały splot z dwustu nitek na centymetr. Żołnierze nosili zbroje z grubo pikowanej tkaniny, która była wytrzymała, a jednocześnie bardzo lekka. Do większych projektów używano trzciny, z niej budowano np. statki wielkości hiszpańskiej karaweli oraz słynne, wiszące nad górskimi przepaściami mosty.

  Banaś, oszukane głosowanie w Sejmie „bo przegramy”, Piotrowicz, Pawłowicz, wyrok TSUE … etc. etc.

  O Arystotelesie w średniowieczu:

  Średniowiecze na kartach historii Kościoła nie zapisało się zbyt dobrze. Jest to jeden z bardziej ciemnych i wstydliwych okresów. W tym czasie Kościół doświadczał buntów i opozycji od strony chłopstwa, jak również mieszczaństwa. A były to w tym czasie, najbardziej liczne klasy społeczne. To powodowało tworzenie się grup, ruchów, które były przeciwne Kościołowi, także ich teorie i myśl intelektualna była w twardej opozycji. Jednym z takich autorytetów filozoficznych buntującej się ludności, był Arystoteles. Trudno uwierzyć w to, że rozumieli jego filozofię, szczególnie klasy niższe, ale ważne było to, że Kościół nie akceptował go i jego filozofii. Dzięki temu, Arystoteles przetrwał do naszych czasów. Ale nie tylko, o czym powiem niżej. Dzięki jego filozofii, można było sprzeciwić się i oprzeć się na nim. Szczególnie widoczna była taka postawa wobec prawa jakie ustanawiał Kościół. Kościół związku z taką sytuacją, Kościół podejmował najbardziej radykalne środki, aby usunąć i pozbyć się filozofii Arystotelesa.
  Źródło:
  Tomasz z Akwinu, czyli pakt z Arystotelesem

 268. @Symetryczny

  Jeżeli robię błędy, to mi je pokaż. Nie mam nic przeciwko temu.
  Genezę powstania NATO znam, widzę też rolę Polski w osaczaniu Rosji przez USA, bo to przecież w ich interesie szczekają wszystkie pomniejsze pudle i kundelki. Niemiecki brytan zaś spokojnie robi swoje biznesy z niedźwiedziem, bo jest rozsądny.
  No i ten buldożek francuski też nie chce do nogi 🙄
  Miło popatrzeć.

 269. Żeby Polska była Polską. Niech teraz Pietrzak wyjaśni jaką Polskę mamy. Tak sobie myślę o otwieraczu do piwa na środku Wisły. O take…

 270. Przy wyborze Trumpa na prezydenta spodziewałem się pokojowej współpracy USA z Rosją. To chyba nie ma miejsca, a obecna sytuacja sprawia, że Polska jest na celowniku obu mocarstw.
  Jedni chcą mieć tu spokój, drudzy chcą wciągnąć nas w awanturę, aby swoje sprawy załatwić cudzymi rękami.
  Przy okazji mają rynek zbytu.
  Siła złego na jednego. Podziwiam tylko dobry humor GajowegoM

 271. @ls42

  Podziwiam tylko dobry humor GajowegoM

  A cóż mi innego pozostaje? Płacz i zgrzytanie zębów?

 272. Przyzwoici Polacy mają zezowate szczęście. Tak sobie myślę bo obalili tzw.komunę i nie jest do śmiechu. Ukochany kraj,umiłowany kraj…

 273. Minoderia srodowiskowa listonoszy – wiedziec z gory na kogo beda donosy ( co jest w ktorej kopercie bez odklejania nad para i zagladania ) i adresatow – kto bedzie srodowiskowym listonoszem ktory nie napisze Grocki „adresat nieznany ”
  Grocki ?! Nie ma takiego na liscie ? Bedzie .. niepotrzebne skreslic a potrzebne dopisac . Nasze możliwości sa wystarczajace . O take P….e walczylim
  „Choć Guzikiewicz złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, to zrobił w nim dwa błędy: polityka nazwał „Grockim”, a wysłał je do „Delegatury Centralnego Biura Korupcyjnego w Gdańsku”, a nie „antykorupcyjnego”.

 274. zetus1
  28 listopada o godz. 10:46

  Ładnie wypunktowana analogia. 14 lat wiezienia? Trump tego nie przeżyje 🙂

 275. W tygodniku POLITYKA na stronie 60-tej możemy zobaczyć fotografię gabinetu Karola Darwina w jego posiadłości Dawn House w hrabstwie Kent, obecnie muzeum.
  Na mnie to wspaniale urządzone wnętrze zrobiło duże wrażenie, a przecież w Imperium Btytyjskim takich posiadłości było z pewnością wiele.
  W tym czasie w porozbiorowej Polsce, ale i dużo później panowały bieda z nędzą i trudno byłoby tak zachowane wnętrza odnaleźć. Wysyp muzeów o których pisze w felietonie Daniel Passent rodzi pytanie czy i jak zostaną urządzone, jakie eksponaty w nich się znajdą, czy wzbudzą zainteresowanie i jak długo. O ekonomicznej stronie tych ministerialnych przedsięwzięć szkoda mówić, skoro natłoku gości nawet w już istniejących nie zauważyłem.
  Na stronie 62-giej tegoż tygodnika fotografia pomnika Darwina przyrodnika z Shewsbury, gdzie się urodził. Pokryty patyną pomnik zadziwia nieprzeciętną urodą. Można podziwiać z radością to arcydzieło artysty.
  Od razu myśl nasza kieruje się na plac Piłsudskiego w Warszawie i co widzimy; nienaturalnej wielkości brzydką polityczną postać osoby która zginęła w katastrofie, niektórzy uważają, na własne życzenie

 276. @ls42

  Przede wszystkim Darwin na pomniku siedzi wygodnie, co już relaksuje widza i wzbudza sympatię zarówno do obiektu, jak i artysty.
  Stojący bohater powinien być przynajmniej dynamiczny, choć może nie do tego stopnia, co katyński horror w Jersey City
  To też dzieło polskiego autora.

 277. Już się wzbijał do lotu polski orzeł, gdy dopadła go wraża rakieta w postaci sowieckiego karabinu z bagnetem… 🙁

 278. Odnośnie wczorajszej dyskusji o „ustawach VAT-owskich”.

  Najważniejsza z nich to Ustawa z 10 września 2015 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa, wprowadzająca Jednolity Plik Kontrolny (JPK).
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Jednolity_Plik_Kontrolny

  Dzięki wykorzystaniu JPK_VAT – z danymi z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT oraz JPK_FA – z danymi o fakturach VAT, możliwa jest elektroniczna analiza danych pozwalająca na szybkie ustalenie nieprawidłowości i przeciwdziałanie wyłudzeniom VAT, czym premier przechwala się w
  Europie, przez roztargnienie nie wspominając, że zawdzięcza to poprzedniej ekipie.

  Inne ustawy aktualizowały, począwszy od 2011 roku, Ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i dotyczyły wprowadzenia odwróconego VAT m. in. na złom, wyroby stalowe, elektronikę.

  Od 1 listopada 2019 roku odwrócony VAT został zastąpiony przez obowiązkowy split payment. Odbyło się to bez specjalnych fanfar i relacji w TVPiS, bowiem wprowadzenie pierwszej istotnej zmiany w ustawodawstwie dotyczącym VAT zabrało PiS równo 4 lata, przez które „jechał” na dokonaniach w tym zakresie poprzednich rządów, nie licząc oczywiście zaostrzenia przez PiS kar.

 279. My tyż na wjoscy i rozumili o cu si ruzchodzi z temy paruwkamy ali Pan z PISU co un kierownik PISU je w Radzyni na cały Powjat co kumpanie wyborcze robjuł puwjedział nam jak byłu.
  Un gadał tak: Jak uberwisz samulotu krzydła i wyciongnisz motór to co masz?
  – Samolut byz krzydeł i silniku- odkrzykli ludzi na rymizie cu byli
  – Nu właśni. A jak dasz paruwkie krzydła i motór to puleci? Puleci bu ma krzydła i motór ali dzie kupisz paruwkie ze krzydłami i silnikim? Nigdzi. Bu nie predukujom ich. Bu po co. Ali Pan Mynistyr Maciurewicz dorobił krzydła i dał mały motór ze Kładnicy Charyrskiej co mudeli robjom. Ali ni mjeli garka dużego żyb gutować bu krzydła przeszkadzali. I Pan Prefesur Bibłenda gada: Uberwij krzydła to si zmjeści. Uberwał i ugutował i penkło.
  A tera weź taki duży garczek co si samolut byz krzydłów zmieści i ugotuj. I tyż penknie! Jest dowut?!
  – Ali w paruwkie jest mienso! – krzykła stara Godzicha.
  – A w samuolici nie ma miensa? A pasażyry z czegu som zrubione jak ni z miensa?
  I zamkła morde.

 280. 😆 😆 😆

 281. Są nawet takie parówki cielęce z wieprzowiny, co w nich jest 10 proc. mięsa z małych zwierząt domowych i z faceta, co zasnął nad maszyną, bo już trzecią nockę dorabiał…

 282. 13:52 Hetajr

  Dobrze że zainteresowałeś się i przedstawiłeś drogę ustawową w temacie vatu (temat vatu to nie tylko przepisy, tak jak pułk specjalny lotnictwa rozwiązano natychmiast po katastrofie nie z braku odpowiednich praw regulujących tam sprawy). Minister Szczurek będzie pozytywnie wspominany. Prawdopodobnie ethosowiec, miał pięcioro dzieci i zajął się vatem, piękny owoc. Po owocach ich poznacie.

 283. Piszę miał, bo wtedy jak urzędował, a jeszcze młody był, może rodzina się powiększyła potem.

 284. Przypomnę że ustawa zasadnicza już przez 23 lata nie jest respektowana w art. 68 o ochronie zdrowia.

 285. Muj Brajanyk muwi ży ja dwa błendy zrobił w swojim kumędarzu. Powinnu być Kładnica Charcyrska a ni Charyrska. A wpirszym zdanju ja napisał: My tyż na wjoscy i rozumili o cu si ruzchodzi z temy paruwkamy a ma być: My tyż NI rozumili.
  Ali ni myli si tyn kturen nic ni robi

 286. ps. A o art. 30 pieśni śpiewano – Czesław Niemen – i co?

 287. satrustequi; 14:29

  Minister Szczurek, zeznając przed komisją, wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie – niestety z jednym wyjątkiem.

 288. W Ameryce dzis Thanksgiving Day. Bardzo sympatyczne swieto, bez podloza jakiejkolwiek religii, za to z podlozem innej sympatycznej powiastki. O tym jak Indianie i nieszczesni pielgrzymi- uciekinierzy, ktorym udalo sie przetrwac poprzednia zime swietowali zrobienie zapasow na nadchodzaca zime. Przynajmniej przez kilka klas z rzedu dzieci ucza sie o tym. Wtedy mamy mila kolacje, wyjazdy do rodzin, pamiec o samotnych. Wszak kazdy z nas jest imigrantem, wiec kochajmy sie.
  Jednak i tu sa dociekliwi historycy, ktorzy coraz czesciej mowia, ze nie bylo tak. Jedzenie bylo inne nativ nie zostali zaproszeni, tylko w wielkim oddziale wtargneli, nie zaczela sie bitwa, tylko swietowali wspolniem trzy dni. No i nie dziekowali, a radowali sie. Ale dalej juz przypomnienie, ze krwawa historia wrocila i nawiazanie do niewolnictwa i latynosow.
  Bez watpienia, polityka historyczna jest zasadniczym elementem w ksztaltowaniu spoleczenstwa, ale czy juz 8-letnie dzieci musza wiedziec, ze Ameryka powstala dzieki wstretnym sk…..om, co to….One i tak duzo ucza sie na lekcji historii o wszelakich Plemionach zamieszkujacych Ameryke, ze naprawde wiedza, ze nie byla to ziemia niczyja.
  Wladze w Polsce zmieniaja narracje historyczna, opozycja zas z luboscia wyciaga wszelakie niezbyt mile historie z przeszlosci. Jedna i druga strona przesadza, ale kazdy ma swoja opinie w tym temacie.
  Karmiona postepowymi informacjami z polskiej prasy o niecnych zachowaniach Polakow w stosunku do Zydow nawet ja zapominam, ze oprocz tego byli juz coraz bardziej mityczni Niemcy. To dzieki amerykanskim filmom dokumentalnym powtarzanym na okraglo ( widac nie ma pieniedzy na nowe tematy) przypominam sobie jak wygladala ta wojna.

 289. GajowyM.
  28 listopada o godz. 14:11

  Są nawet takie parówki cielęce z wieprzowiny, co w nich jest 10 proc. mięsa z małych zwierząt domowych i z faceta, co zasnął nad maszyną, bo już trzecią nockę dorabiał…
  ___________________________________________
  Ja raz tak miał ży te paruwki co moja Danka w Gruszczyni kupiła mieli włosy w środku. Pewni to tego chłopa co wpad do maszyny. Ali bez włosów jak ja wyjoł smaczne byli. A jak by chłop był łysy to bym si ni skapnął ży gu zmieliłu.

 290. Głowimy się i glowimy. Jak to jest, ze czubek Antoni przeprowadzał kabaretowe investigation czyli śledztwo za setki tysiący złotych, że prezes NIK dorabiał jako pomocnik sutenera, że marszałek Kuchciński latał jak opętany do Rzeszowa, żeby pobzykać małoletnie Ukrainki, że Bierecki rąbnął ze Skoku circa miliard,że premierem jest kłamczuszek i mitoman, że kulturą zarządza Gliński, który nie zna nawet jednej książki naszej noblistki, że sędziów sądzi bez trybu pan Zbyszek, ze jakis Guzikiewicz wysyła donos na jakiegos Grockiego na zły adres, że niejaki Chrzanowski dał milionerowi Czarneckiemu propozycje do nie do odrzucenia, która to propozycja został przez roztropnego milioner nagrana, że Austriak też nagrał, że 27:1, że zmasakrowano szkoły, wykończono armię, konie w Michałowie, służbę zdrowia….
  To, że są łobuzy, niekumate ćwierćinteligentny Jaki czy Suskie, to nic nadzwyczajnego. Wszędzie na świecie są takie specymeny. Ale dlaczego takie typy trafiły do kabiny sterowniczej naszego kraju i układu immunologicznego, jaki w systemie trójwładzy spełnia niezawisłe sądownictwo ?
  Ten kraj został zarażony wirusem, który niszczy wszystko co nie jest odporne na jego działanie, a tych odpornych awansuje.
  Wirus nazywa się Jarosław (łac. virus jarolslaviae) który w sprzyjającej atmosferze choroby zwanej ruptura rydzykowata (łac. febris ridzikoviatae) sprawia, ze cały kraj wpadł w chorobę wywołaną infekcją względnie beztlenowych pałeczek z rodziny Kaczynskieae nazwanej catolica pestis(łac.)
  Potrzebny jest mocny antybiotyk.

 291. MietykPisieluk_Poljak.Katolik!
  28 listopada o godz. 15:06
  Panie Mieczysławie, jako wykształcony inteligent, a tacy są tez potrzebni nawet dla naszego Prezesa, zwracam Panu uwage, że nie pisze sie paruwki, tylko parówki. O tym wie nawet nasz inteligent Jaki, który mówi po amerykansku lepiej niz Donald Tusk, a moze nawet lepiej niz prezydent Donald Trump.
  Wszystkie wyrazy kończące się na -ówka pisze sie przez”u’ z kreską a nie przez ‚u’ bez kreski, np. mrówka, oprócz skuwka. O czym wie np. srutu, który tez zna amerykański i tez pisze się przez ‚u’ otawarte czyli bez kreski.

 292. Ballada na czasie

  Na basztę wlazłszy, chrobry kneź
  Zawołał po łacinie:
  Drużyno! Nowe szaty weź
  I przybądź na dziedziniec, hej,
  I przybądź na dziedziniec!
  Ożywił się kneziowy dwór,
  Już zbiega się rycerstwo,
  A każdy silny niczym tur,
  I każdy twarz ma czerstwą, hej,
  Bardzo a bardzo czerstwą!
  A kneź nerwowo zmierzwił wąs
  I zadął w róg specjalny,
  I spytał:
  – Czy już wszyscy są?
  Niech sprawdzi personalny, hej,
  Niech sprawdzi personalny!
  A gdy sprawdzono cały dwór,
  Rzekł tonem zatroskanym:
  Najstarsza z moich licznych cór
  Dojrzała dziś nad ranem, hej,
  Dojrzała dziś nad ranem!
  Tu się na zamku zrobił szum,
  Brzęknęły miecze w pięściach…
  – Kogo dojrzała? – pytał tłum.
  Dojrzała do zamęścia…hej!
  Dojrzała do zamęścia!
  A ten jej mężem będzie mógł
  Mienić się w sposób hardy,
  Kto napnie ten prastary łuk
  Niewiarygodnie twardy, hej,
  O, patrzcie, jaki twardy!
  Już ktoś wyciąga krzepką dłoń
  Wierząc, że cel osiągnie,
  Ujmuje zabytkową broń,
  Zapiera się i ciągnie, hej,
  O rany, jak on ciągnie!
  A wtem się rozległ głośny trzask…
  Lud chciał zawołać „hurra”,
  Ale zawodnik podniósł wrzask:
  – Joj, wyszła mi ruptura, hej,
  Wylazła mi ruptura!
  Lecz oto drugi stawa w szrank,
  Naciągnie łuk azaliż ?
  Drży cały… stęka… a wtem bang!
  I trafił go paraliż, hej!
  I trafił go paraliż!
  A kneź na ganku blady stał
  I było mu niedobrze,
  A trup się na dziedzińcu słał
  Tak gęsto niczym w „Kobrze”, hej,
  Dosłownie tak jak w „Kobrze”!
  Lecz nim zaczęto serię styp,
  Wystąpił na arenę
  Cherlawy i szabrawy typ,
  Niejaki Dreptak Zenek, hej,
  Niejaki Dreptak Zenek!
  Odłożył chleb, co właśnie żuł,
  Odchrząknął, brzucho wciągnął,
  I łuk palcami chwycił wpół,
  I ciach! I go naciągnął… hej…
  Bez nikakich naciągnął!!!
  Następnie czknął, dokończył chleb,
  Poprawił zgrzebne gacie,
  Piękną kneziównę wziął za łeb
  I zamknął się z nią w chacie, hej,
  I zamknął się z nią w chacie!!!
  A kneź o mury głową bił
  I głośno biadał z płaczem:
  Któż mógł przewidzieć, że on był
  Aż takim naciągaczem, ha???
  Aż takim naciągaczem?

 293. GajowyM.
  28 listopada o godz. 15:37
  Świetne. To chyba Chyła,jak mnie pamięc przed lat nie myli

 294. Chyła śpiewał, Waligórski napisał

 295. O, wlaczylam telewizor, a tam wlasnie coroczna parada nowojorska transmitowana na cale Stany. Przemarsze, wystepy, balony, platformy…. Wlasnie spiewa spiewa kobitka co odtwarza Diane Ross w nowym musicallu o niej, przed chwila spiewala Celina Dijon.. Wiem, wiem, w Polsce to tylko wyzsza kultura moze sie podobac
  Ciekawa jest historia bandow szkolnych, ktore po jednym z kazdego stanu maszeruja w paradzie. Nieraz mi szkoda tych pomarznietych dziewczynin i chlopakow, a oni tacy dumni i zaangazowani. No w tym roku jest cieplo. Przystapienie do konkursu szkol, ktora bedzie reprezentowala stan w nastepnym roku zaczyna sie zaraz po Nowym Roku. Zespoly wykazuja sie najwyzsza klasa. W koncu jakas szkola wygrywa I…. dopiero zaczynaja sie schody, zadne wydzialy oswiaty nie partycypuja w kosztach. Wiec mlodziez uwija sie, robi festyny, tanie sprzatanie yardow, mycie samochodow, zbiorki pieniezne. W Polsce dyzurny pedagog Polityki napisalby zapewne z oburzeniem o zlych kuratorach ze zlej opcji politycznej.

 296. GajowyM., godz. 15:37

  Wzruszyłem się. Wystawialiśmy tę balladę w liceum, rólkę miałem niewielką.

  PS Andrzej Waligórski.

 297. Panie Mietyk!

  Że tak filozoficznie zauważę: dopóki nie znajdzie włosa, człowiek się nie zastanawia, ilu łysych mógł zjeść w parówkach. Albo pasztetowej.
  Jak kiedyś w pasztetowej po kawałku sznurowadła i ołówka kopiowego zobaczyłem, to też żem tylko wydłubał, a resztę zjadł.
  A teraz to sobie myślę, czy to nie kierownik zmiany był? Łysy? 🙄

 298. GajowyM.
  28 listopada o godz. 16:11
  Podobno w parówkach było dużo papieru toaletowego, który sie dobrze rozpuszczał i udawal mięso. Jadłem duzo parówek w młodości. Mam nadzieje, że ten papier był przed użyciem

 299. W Nowym Jorku paradują potem szkoła wojskowa i służba polegająca np. na bombardowaniu Syrii i innych suwerennych terytoriów. Tak sobie myślę o USA uber alles od skorupki…W stylu III Rzeszy…

 300. @Lewy

  Mnie mówili, że raczej w pasztetowej ten papier. Kolorem lepiej pasował.
  Tak czy siak, na rynku go brakowało 🙁

 301. Premier Matołuszek zapoznał się z raportem CBA w sprawie NIKosia i poinformował, że będzie zapoznawał się nadal. Wniosek z tego, premier i ktokolwiek inny mogą skoczyć panu NIKosiowi tam, gdzie mogą pana NIKosia w dupę pocałować.

 302. @

  Tydyrytkum, tydyrytkum zawiązała sobie nitkom ?

  https://www.youtube.com/watch?v=JXAVISpS4wM

 303. @adam100

  Jak już się ma zgadzać rytmicznie to „zaszyła”. Pamiętam, że „zaszyła, załatała…”
  Polska wersja dosyć wulgarna.
  Tu masz czeski oryginał z 1927 roku
  W czasie wojny zrobił się z tego wojskowy przebój „Rosamunde”.

 304. Tusk budował 18 lat a przyszyd Pan Prezys i ud razu zbudował!
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25457695,orp-slazak-juz-pelnoletni-wiec-przyjeto-go-do-wojska-po-18.html#a=66&c=159&s=BoxNewsLink

  Tera bynajmiej ruskie bendom si bali na nas napłynonć bu Polski Statek zara ich puwyszczela!

  A Przemyk Widziak stary kumunsta gadał dzisia pud sklepem ży Pan Mynister Błażczak wyglonda jak misiu kołala kturen ni zdonżył z pożaru spier****ć co w Ałstrji si las pali.

 305. Panie Gajowy
  Ja si Pana ni czypiam bu i ja tyż czasym jakiś błond zrobie jakeś litrówkie ale nie piszy sie: mnie tylku: mie.

 306. To napisał Mietyk spod mojego nicku.

 307. jobrave
  28 listopada o godz. 17:12

  Panie Gajowy
  Ja si Pana ni czypiam bu i ja tyż czasym jakiś błond zrobie jakeś litrówkie ale nie piszy sie: mnie tylku: mie.
  jobrave
  28 listopada o godz. 17:13

  To napisał Mietyk spod mojego nicku.
  _____________________________________

  Bynajmiej raz żyś prawde napisał.

 308. @jobrave

  Panie jobrave, pan tam masz biuro jakieś, co chłopy przychodzą?
  Pilnuj kałamarza, znaczy drukarki, jeśli atramentowa 😎

 309. Panie Mietyk!

  Ja pana o czepianie nie posądzam, bom nie inteligent ę ą jak pan Lewy, ale jak on pana tak poprawia, to mu pan powiedz, żeby na drugi raz nie mieszał w nauce.
  Bo febris jest wtedy, jak gorącość człowieka uderzy, że aż para bucha od potów, a ruptura, to jak się chłopu macica obsunie i koło pępka zaklinuje.

 310. PS
  Macica to u chłopa żołądek, ale to pan wiesz lepiej ode mnie.
  Pan Lewy, to nie wiem, czy wie. Miastowy 🙄

 311. Lewy
  28 listopada o godz. 16:21

  „Mam nadzieje, że ten papier (w parówkach -pom.) był przed użyciem”.

  Co ci powiem, Lewusku, to Ci powiem, ale Ci powiem. W 1968 byłem parę tygodni w Rostowie na Donem w ramach wymiany studenckich serdeczności. Pewnie wiesz, że wygódki były tam nie bardzo wygodne, bo kucane. Ale może nie wiesz, co było przed nosem. Otóż przed nosem były dwa kosze z gazetami: lewy (przepraszam) i prawy. Użyłem „Prawdy” z jednego z nich. Dopiero kiedy głowa była niżej od kolan i bliżej koszy, zorientowałem się, że sięgnąłem po „Prawdę” z kosza przeznaczonego na „po użyciu”.

  Jestem za wielokrotnym użyciem, żeby było jak najmniej marnotrawstwa, ale ludzkość przesadziła: po kiego w ogóle papier, jak jest woda. Zwłaszcza papierowe reklamy, które zdrowy na głowę wyrzuca bez czytania, bo się nie nadają się nawet do tego, do czego się nadaje „Prawda”.

 312. Szanowni Panstwo,
  po co Poolakom luk?
  Ano po to, zeby was klul w oczy i zeby kazdego dnia przypominal wam,
  ze kraj, ktory probowaliscie zniszczyc zyje i sie rozwija.
  A wasze „dobre rady” mozecie sobie w cztery litery wsadzic.

 313. Źle się dzieje na szczytach władzy.
  Przystawki mogłyby się dorwać prezesowi do gardła, ale miały problem co z partyjną kasą i konfiturami, do których się przyzwyczaili. Więc podpisali umowę koalicyjną. Czy taka umowa zostanie opublikowana, czy pozostanie w sejfie jak wszystkie ważne papiery rządowe i partyjne?
  Raport też nie został opublikowany bo podobno jest przedmiotem analiz, które będą dogłębne żeby wszystko dokładnie zbadać, a to musi trwać.
  Partyjne i państwowe władze mają jeden problem, czyli co zrobić aby odzyskać senat.
  Dotychczas się nie udało więc myślą jakim sposobem utrącić marszałka i w mediach coraz częściej pojawiają się emisariusze głoszący fałszywe tezy na temat.
  Adwent, przygotowanie do świąt, zwyczajni ludzie zajęci zakupami (jutro wyprzedaże), a politycy myślą jaką obywatelom przygotować świąteczną paczkę pod choinkę

 314. Levar
  28 listopada o godz. 18:50

  Zapomniałeś powiedzieć jasno, kto próbował niszczyć kraj i kto rozwija. Sądzisz, że w XXI wieku łuk to najbardziej adekwatny symbol rozwoju Polski w ostatnich latach? Brawo, masz rację.

 315. @Levar
  Skąd ty piszesz jako patriota. Pytam się, bo u ciebie nie ma ani ‚ą’ , ani ‚ę’ ani ‚ż’ . ani ‚ś”, ani ‚ł’.. Więc chyba ty piszesz niemieckim alfabetem. Spróbuj napisać wyraz ‚żółć’.
  Jak ci się do uda to uwierzę, ze jesteś prawdziwym Polakiem, a nie podróbką, która udaje Polaka.

 316. GajowyM.
  28 listopada o godz. 17:33
  Za kogo ty się masz. Ja do Pana Mieczysława zwracam sie jako do przedstawiciela suwerena i dlatego nigdy nie ośmiliłbym sie do Niego zwracac per ‚ty’.
  Nie zapominaj Gajowy, że to takim ludziom jak Pan Mieczysław zawdzięczamy, że my , tzn. Banaś, Ziobro, Piotrowicz, Bierecki, pan Antoni i inni patrioci możemy ten Naród chonić, wręcz ratowac przed wszelkimi niebezpieczeństwami, które mu grożą ze wschodu i zachodu. Przecież przed tym ostrzega nas Mauro R., a także pisujący z zagranicy pan Levar.

 317. Oj niedobrze, niedobrze, czarne chmury się zebrały nad Banasiem niestety. Prezes i wiceprezes oczekują, że się poda do dymisji. Taki kryształ! Ale ten prezes jest niedobry. Jak mógł, takiemu kryształowi – wont!?

 318. pombocek
  28 listopada o godz. 18:22
  Jerzy, też nie mam nic przeciwko, zeby używac rzeczy wielkorotnie, ale żeby do buzi, to chyba by mi nie przeszło po wielokrotnym użyciu. Taki już jestem snob.

 319. @ Mauro Rossi
  27 listopada o godz. 15:47

  Mad Marx
  27 listopada o godz. 15:01

  „Starożytne i średniowieczne chrześcijaństwo było zasadniczo antyintelektualne”.

  Dobrze ci radzę, porzuć podręczniki radzieckie”

  Jeżeli np Georges Duby to dla Pana autor radziecki, to nie mamy o czym rozmawiać.
  P.S. Nie przypominam sobie żadnej radzieckiej publikacji na temat zachodnioeuropejskiego średniowiecza.
  Owszem był św Tomasz, był William Ockham, i paru innych. Przez całe Średniowiecze (bez mała 1000 lat) było takich intelektualistów co najwyżej 20-30, na całą Europę. O rząd wielkości mniej niż w starożytnej Grecji i Rzymie.
  Kultura i nauka Cesarstwa (wschodniego i zachodniego) nie jest wytworem chrześcijaństwa lecz kultury antyku. Wspomiani przez Pana Goci nauki nie stworzyli, lecz przejęli ją od Greków i Rzymian, tak jak później przejęli ją i rozwinęli muzułmanie.

 320. @Lewy

  Levar może żółć skopiować i wkleić. Może jakieś trudniejszy test na polskość?
  A co do tykania pana Mieczysława, to u nas na wsi normalne. Tylko do miastowych nie zawsze wypada. I do proboszcza.

 321. Bronyk Śliniak gadał ży to on ubekrad to muzełum w Drezynie co tam te perły złoto i djamenty byli. Razym zy szwagrym Damianem z Wólki Radzyńskie. Gadał ży oba byli pjane wtenczas.

 322. Lewy
  28 listopada o godz. 19:37
  pombocek
  28 listopada o godz. 18:22
  Jerzy, też nie mam nic przeciwko, zeby używac rzeczy wielkorotnie,

  A grzybki Panowie próbowali ?? 😉

 323. adam100
  28 listopada o godz. 20:08

  Chodzi o kurki?

 324. legat

  Jesli na to chłodno spojrzeć to mamy doczynienia z paradoksalną sytucją.
  Chodzi o to, że władze (prezes) partii rządzącej tj tworzącej rząd oczekują złożenia dymisji prezesa instytucji powołanej do kontroli tego rządu?

  To obrazuje skalę absurdu osiągniętą w popieprzonej praktyce ustrojowej ostatnich lat.

 325. kooperatywaMandragon

  Na ekrany europejskich kin wchodzi „Proceder” w reżyserii Michała Węgrzyna. To film o raperze Chadzie i burzliwych czasach tzw transformacji. Co pana pewnie zaciekawi współtwórca scenariusza jest red Woś.
  Z recenzji zamieszczonych w krajowych mediach wynika, że to film polityczny zbliżony do twórczości Kena Loacha, o którego kinie pan czasem wspomina.

  Linkuję recenzję z Guardiana w związku z jego premierą w kinach brytyjskich:

  https://www.theguardian.com/film/2019/nov/27/proceder-review-tomasz-chada-biopic-piotr-witkowski-polish-rapper

  Film wszedł na ekrany polskich kin w listopadzie i miał największe otwarcie tej jesieni – w pierwszy weekend 220 tysięcy widzów, w wielu kinach brakło biletów.
  Dodam, że film był nominowany do nagrody Złotych Lwów w Gdańsku. Był zarazem jedynym nominatem wyprodukowanym całkowicie za prywatne pieniądze – bez pomocy państwa. Tak więc można go uznać za wyjątkowy w filmografii polskiej przykład kina niezależnego. Sukces frekwencyjny tym bardziej więc cieszy i trzymajmy kciuki za jego powodzenie w Europie.

 326. pombocek
  28 listopada o godz. 20:19
  adam100
  28 listopada o godz. 20:08
  Chodzi o kurki?

  Podobno marynowane podgrzybki można w nieskończoność.
  Kurki może i też, ale to już inna rodzina (pieprzniki 🙂 ). 😉

 327. @adam100

  Byle nie rozgryzać, bo nieapetyczne się robią. Na wygląd.

 328. @

  Najnowsza posłanka na sejm (Jachira) o, i do faszystów PiS

  https://www.youtube.com/watch?v=de3tKQLmfRs

 329. GajowyM.
  28 listopada o godz. 20:31
  @adam100
  Byle nie rozgryzać, bo nieapetyczne się robią. Na wygląd.

  Papłukiwaj 🙂

 330. zetus1
  28 listopada o godz. 11:27

  „Co kościół zrobił dla nauki ? Cenzurował naukę i pozwalał na jej głoszenie o ile nie podważała tego co jest w biblii. W przypadku Galileusza chodzi o krytykę geocentryzmu”.

  Jeśli teorie lub odkrycia podważają ład społeczny (nawet zły ład społeczny jest lepszy od dobrego chaosu) to napotykają na kłopoty, przynajmniej do czasu. Spróbuj dziś na uniwersytecie uprawiać naukę o ludzkoch rasach. Może wyjdzie ci, że rasa żółta jest pracowita, rasa biała zdolna choć leniwa, a rasa czarna dobrze gra w koszykówkę. Do jakich byś wniosków nie doszedł i tak zostaniesz walnięty w głowę i pogoniony, bo naruszasz aktualny ład społeczny i pradygmat o absolutnej równości. Za to z pełną swobodą możesz uprawiać gender studies, zwłąszcza jak zaakceptujesz pogląd, ze liczba płci zbliża się do nieskończoności. Już tu pisałem, że Galileusz potraktowany został przez Inkwizycję łagodnie i ukarany symbolicznie, po śmierci pochowany w kościele we Florencji. Teoria Kopernika powoli zyskiwała powszechną akceptację. Nie zapominaj, że Kopernik był księdzem, a Galileusz człowiekiem głęboko wierzącym. Niech ci się nie wydaje, że Renesans był religijnie chłody i obojętny ― w opozycji do Średniowiecza. Był jeszcze bardziej religijny niż Średniowiecze.

  „Obecnie kościół podobnie postępuje w stosunku do teorii wielkiego wybuchu czy faktu ewolucji”.
  🙂
  Georges Lemaitre, belgijski ksiądz katolicki i astronom, jeden z współtwórców współczesnej kosmologii relatywistycznej. Jako pierwszy stosował w kosmologii fizykę kwantową, stworzył hipotezę Wielkiego Wybuchu, Przewidział istnienie promieniowania reliktowego. Był wieloletnim wykładowcą na katolickim uniwersytecie w Louvain/ Leuven.

 331. Sutener z NIK gra na nosie prezesowi. I to w wolnej i niepodległej Polsce. I we własnym domu!
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/kaczynski-chce-aby-banas-ustapil-z-funkcji-prezesa-nik/21ckxk5

 332. Nie podobna zgodzić się ze słowami… świętego Epifaniusza, biskupa Cypru.”
  Pisze Akwinata odsłaniając bogactwo intelektualnych dysput epoki.

 333. adam100
  28 listopada o godz. 20:35
  „Najnowsza posłanka na sejm (Jachira) o, i do faszystów PiS”

  ……. jak to są problemy Pani Jachiry to ja przypomnę Panią Cicciolinę z włoskiego parlamentu……. to dopiero był odjazd.

 334. Piotr II
  28 listopada o godz. 21:01
  adam100
  28 listopada o godz. 20:35
  „Najnowsza posłanka na sejm (Jachira) o, i do faszystów PiS”
  ……. jak to są problemy Pani Jachiry to ja przypomnę Panią Cicciolinę z włoskiego parlamentu……. to dopiero był odjazd.

  Ciccioriliny są chyba jednak bardziej wydekoltowane. Oglądnij jeszcze raz – może przekaz dotrze. 🙂

 335. adam100
  28 listopada o godz. 21:06
  Panie Adamie..dotarło !
  Gestykulujący szczebiot…. do kogo to jest adresowane?

 336. Ksiądz śpiewa o Akwinacie, jakże a propos’

  https://www.youtube.com/watch?v=Av7WMq8fuhU

 337. Piotr II
  28 listopada o godz. 21:08

  Spójrzmy na to trzeźwo i spokojnie. Faszyści pozwali Jachire do sadu, i ona tam wygrała sprawę. Trzeba to chyba teraz jakoś odreagować? Ufetować? Ja się z nią identyfikuje.

 338. Mauro Rossi
  28 listopada o godz. 20:51
  Ok Mauro, daj łapę! Grzeczny piesek.

 339. Bar Norte 28 listopada o godz. 20:20 do mnie: Jesli na to chłodno spojrzeć to mamy doczynienia z paradoksalną sytucją.
  Chodzi o to, że władze (prezes) partii rządzącej tj tworzącej rząd oczekują złożenia dymisji prezesa instytucji powołanej do kontroli tego rządu?

  To obrazuje skalę absurdu osiągniętą w popieprzonej praktyce ustrojowej ostatnich lat.

  Bar Norte,
  pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić. Jest to bowiem tylko świadectwo, że mamy do czynienia z dyktaturą. Znaczy kurtyna opadła. I dobrze.
  Mnie to jeszcze ciekawi co stanie się z synem Banasia i jego wędrówkami po spółkach Sasina. PGZ, MASKPOL i w końcu pełnomocnik zarządu Pekao. Pekao do wyborów było podobno Ziobry a jak jest teraz to nie wiem. Banaś Dżunior może coś wiedzieć w sprawie planów kredytu na DuckTowers więc muszą z nim ostrożnie pewnie.

 340. Dawniej pewne sprawy załatwiano honorowo i było po problemie.
  Tamte czasy się skończyły i teraz najważniejsze sprawy państwowe załatwia się w gabinecie prezesa.
  Wydaje się, że czas przywrócić powagę stosownym urzędom. Już niedługo wybory na urząd prezydenta, to jest okazja.

  Andrzej Olechowski dzisiaj w telewizji powiedział, że ma większe zaufanie do urzędników niż do polityków. U nas mało kogo obdarza się zaufaniem.
  Jest szansa, że to się zmieni?

 341. adam100
  28 listopada o godz. 21:21
  Piotr II porównując Jachire z Cicioliną, to chyba podebrał temat Maurowi. Mauro lubi takie wrzutki, ze np. Kidawa ma duże cycki.. Hihihi.
  Ten Piotrek to chyba początkujący komisarz z Nowogrodzkiej. Ale jak sie zorientuje i nauczy, to jeszcze wygryzie z roboty Rossiego.

 342. Piotr II
  28 listopada o godz. 21:08
  Ok ! Ja też …….tylko że uważam że pani Jachira idzie w kierunku „niestrawnego kabaretu” i wyroki sądu jej nie pomagają.
  Jest młoda, niech się uczy…popatrzy jak sprytnie robią „swoje” Kanthak lub Bortniczuk.

 343. Lewy
  28 listopada o godz. 21:36
  …nie z Nowogrodzkiej…..ze Starowiejskiej

 344. zetus1
  28 listopada o godz. 11:27

  „Średniowiecze na kartach historii Kościoła nie zapisało się zbyt dobrze. Jest to jeden z bardziej ciemnych i wstydliwych okresów”.

  O tak, jak spojrzysz na katedrę w Chartres od razu widać jaka to przeraźliwa ciemnota ją zbudowała. Spójrz raz jeszcze, by ostatecznie się upewnić.

  http://cdt28.media.tourinsoft.eu/upload/Cathedrale-de-Chartres.jpg

  Opinia, właściwie czarna legenda, o ciemnocie Średniowiecza pochodzi z pozytywistycznego XIX wieku. Mediewista prof. Geremek twierdził, może cokolwiek pysznie, że podobne opinie są charakterystyczne dla ludzi niewykształconych.

  „Kościół podejmował najbardziej radykalne środki, aby usunąć i pozbyć się filozofii Arystotelesa”.

  Wszystkie nurty filozofii europejskiej swe pierwotne źródła mają w Platonie lub Arystotelesie. W XII wieku Kościół na Zachodzie przyjmując Arystotelesa ostatecznie opowiedział się za rozumem, co dla cywilizacji europejskiej miało fundamentalne znaczenie. Nie przypadkiem to wówczas zaczęła się era bujnego rozwoju uniwersytetów. Kościół zdystansował się od neoplatoników, nabrał rezerwy do nurtów mistycznych. To wówczas powstało przekonanie, że wiara nie stoi w opozycji do wiedzy, a nauka bada dzieło Stwórcy. Zaprzyjaźnienie się Kościoła z Arystotelesem trwa do dziś, podobnie zresztą jak przyjaźń marksizmu z Platonem.

  „Źródło: Tomasz z Akwinu, czyli pakt z Arystotelesem”
  Link, który podałeś to prawdziwy cymes: bryk szkolny (sic). Jedziesz na resztkach benzyny.

  „Inkowie znani są głównie z monumentalnych kamiennych budowli”.

  Ale co z tego? Budownictwo i systemy irygacyjne masz w basenie Morza Śródziemnego, znacznie starsze i na o wiele większą skalę. Drogi, i to jakie, były w Rzymie oraz Persji i Egipcie. Na Bałkanach (w Mezji) był rzymska droga wojskowa dwupasmowa. Aztekowie na szczytach swych piramid (niższych niż egipskie) składali masowe ofiary z ludzi i to w najbardziej okrutny sposób. Cywilizacje przedkolumbijskie okazały się wyjątkowo okrytne, jałowe i kruche, może dlatego, że pozbawione były kontaktu ze światem zewnętrznym. Nie tyle zostały pokonane co się zapadły, nie ma czego żałować.

  zetus1
  28 listopada o godz. 11:27
  „Przede wszystkim: Banaś … ” .

  Niech ci będzie. A następnie: Neumann, Gawłowski ― mają prokuratorskie zarzuty.

  „ … oszukane głosowanie w Sejmie „bo przegramy”,

  A może poseł Śmieszek też „by przegrał”, bo zgłaszał się do pani marszałek, podobnie jak inni posłowie opozycji, że nie mogą zagłosować. Co prawda tego w TVN nie pokazali („po co babcię denerwować”) ograniczając się do „bo przegramy” i pokazania Kaczyńskiego oraz Terleckiego. Kontekst tej wypowiedzi („bo przegramy”,) jest oczywisty, można przegrać głosowanie mając sejmową większość w wyniku błędów, pomyłek, awarii sprzętu itd. Nie na tym polega demokracja. No i tak na logikę, czemu PiS miałby kręcić jeśli i tak ma większość w każdym głosowaniu?

  „Piotrowicz, Pawłowicz, wyrok TSUE … etc. Etc.”

  Każda partia wybiera kogo chce, ale tylko w swojej kadencji i jak ma sejmową większość. Wygrajcie wybory to wybierzecie sobie Cimoszewicza i Budkę.

  Na koniec, jeśli zaczynasz o TSUE to chyba masz nadmierne oczekiwania. Niesłusznie. Dla PiS wyrok TSUE jest ok.

 345. Cokolwiek nie napiszemy jakiś porządek musi być. Może ten nowo wybrany sejm też to zrozumie i pomyśli jakie sprawy są ważne, a jakie niewiele znaczące.
  Mam przekonanie, że należy skupić się na ekonomii i gospodarce, a zrezygnować z ideologicznych sporów.
  Na początek decyzje w tych sprawach przenieść na obrady rządu i przestać chodzić na Nowogrodzką. Od czegoś przecież trzeba zacząć

 346. Piotr II
  28 listopada o godz. 21:45
  Piotruś, dobre, nie z Nowogrodzkiej lecz z Starowiejskiej. Dowcipne i nawiązujące i jeszcze gra słów. Trzyma sie kupy.
  Zrozumiałem i szacun

 347. legat

  „Jest to bowiem tylko świadectwo, że mamy do czynienia z dyktaturą. Znaczy kurtyna opadła. I dobrze.”

  Jak by nie patrzeć to tak wygląda. Moje „popieprzenie ustrojowe” było pewnym eufemizmem.

  Natomiast Banaś Junior, jego los, jest pewnie w tych realich pewnym argumentem przetargowym służacym wymuszeniu decyzji prezesa na Banasiu Seniorze.

 348. Lewy
  28 listopada o godz. 21:36

  „Mauro lubi takie wrzutki, ze np. Kidawa ma duże cycki”.

  Nie wiem, czy ma, nigdy o tym nie pisałem. To twoja specjalność. Mój kolega z pracy (i znawca kobiet) twierdził kiedyś, że kobieta ma ładny biust przez najwyżej dwa lata, w wieku 20-22 lata. Pewnie przesadzał.

 349. Mauro Rossi
  28 listopada o godz. 21:54
  Brawo. Piesek a taki erudyta. No to daj łapę !

 350. ls42
  28 listopada o godz. 21:32

  „Andrzej Olechowski dzisiaj w telewizji powiedział, że ma większe zaufanie do urzędników niż do polityków”.

  Polityk Olechowski powiedział: wszyscy politycy kłamią. 🙂

 351. Mauro Rossi,
  czy zadzwoniłeś do Banasia z kondolencjami?
  Nie tam, co ja godom, co ja godom? Wszyscy dzwoniący do Banasia od dzisiejszego popołudnia mają prze …rąbane przecież. No chyba, że z jakąś propozycją nie do odrzucenia pochodzącą z Nowogrodzkiej, prawda?

 352. Mauro Rossi 22.05
  W wypowiedzi Andrzeja Olechowskiego była nuta pragmatyzmu. Jako polityk musiał naginać się do wielu oczekiwań z różnych stron, natomiast jako urzędnik musiał stosować się do obowiązujących norm i przepisów realizując ustalone zadania objęte zatwierdzonym planem.
  Rozsądny urzędnik tak czy inaczej działa propaństwowo, a polityk związany czasowo kadencją stara się wykorzystać okazję, bo dla wielu polityków drugi raz może się nie powtórzyć. Stąd te głosowania na żywca w sejmie

 353. Pisowski aferzysta Banaś i jego zegarek.

  Atlantic Wolrdmasetr za 3 tys.PLN.

  https://media.wplm.pl/thumbs/ODI1L3VfMS9jY19iNjM3Ny9wLzIwMTkvMTEvMjgvODI4LzQ5NS9kZTg1MDA4Y2FiYTM0MzcyODVjNzQxYTAwNTMyZDBmNi5qcGVn.jpeg

  A co nosili aferzyści strony przeciwnej?

  Prezydentu Olku Kwaśniewski: Złoty Franck Mueller (Haute Horlogerie) serii Sunset, wartość ok. 70 tys. PLN. Bezinteresowny prezent od Dochnala;

  Ministru Sławku Nowaku: Ulysse Nardin za 20 tys. PLN prezent od biznesmena (oraz inne zegarki pożyczone z życzliwości);

  Ministru Szczurku Mateuszu: Casio z kalkulatorem, model komunijny, wczesne lata 90, o wartości sentymentalnej lub 100 zł. Można? Można.

 354. ls42
  28 listopada o godz. 22:27
  „Rozsądny urzędnik tak czy inaczej działa propaństwowo,……”

  Jakby to powiedzieć……. ale nie da się ukryć że Banaś jak nie patrzeć to urzędnik !!!

 355. Mauro Rossi,
  ja Cię nie poznaję!. Twierdzisz że Banaś to pisowski aferzysta? A dowody Mauro? Dowody jakieś przedstaw. Pomawiasz człowieka bez dowodów?

 356. Mauro Rossi
  28 listopada o godz. 22:36
  Innymi słowy…….po zegarku go poznacie.

 357. jak spojrzysz na katedrę w Chartres od razu widać jaka to przeraźliwa ciemnota ją zbudowała

  Katedry budowano wtedy na pęczki, wyrywając sobie artystów i budowlańców, bo okazałe kościoły to była sprawa honoru biskupa oraz biznes nad biznesy – pielgrzymki do cudownych miejsc po zdrowie lub odpuszczenie grzechów.
  Jak dziś jeszcze do Mekki, a także do Lourdes i Fatimy, choć już z mniejszym fanatyzmem.
  Potrzebna była cudowna relikwia (w Konstantynopolu kwitł przemysł relikwiarski dostarczający całunów, koron ciernistych, napletków Jezusa, drzazg z Krzyża, gwoździ z ukrzyżowania itd.) by tłumy pątników ciągnęły nieprzerwanie.
  W przypadku Chartres była to sancta camisia święta koszula – szata noszona przez NMP w czasie zwiastowania.
  Wprawdzie polska Wiki pisze, że podczas porodu, ale jak to polskie dziadostwo, nieściśle.
  Kogo nie było stać na pielgrzymkę do Ziemi Świętej, mógł odbyć ją zastępczo, sunąc na kolanach po największym labiryncie w Europie – mozaice w posadzce katedry.
  Katedry budowali zawodowi budowniczy, ale powstawały jako ziemski wyraz potęgi władców kościoła, miały olśnić i onieśmielić ciemny lud, aby błagał o łaskę, zanosił modły i… finansował tę potęgę bez sarkania.
  Francuzom to już przeszło, Polakom jeszcze nie.

 358. Mauro Rossi; 22:01.

  Sorry ze sie wtrącam , ale z tymi cyckami u kobiety to jest tak, ze czym większe
  cycki kobieta ma tym trudniej zapamiętać twarz ,no – przynajmniej ja tak mam
  a jak jest u Ciebie z tym ?.

 359. legat
  28 listopada o godz. 22:44
  Ja też protestuję! Nie pisowski !
  Bezpartyjny!

 360. W SK pokazali biegnącego Donalda Tuska na drodze kariery w Parlamencie Europejskim.
  Ciekawe ujęcie.
  Przy okazji mamy w pamięci bezprecedensowy postępek polskiej premier, która jedyna w Europie zagłosowała przeciwko przedłużeniu kadencji rodakowi.
  Wstyd nie do opisania, a powitanie na lotnisku w Warszawie kwiatami przez prezesa to już szczyt żenady

 361. Piotr II
  28 listopada o godz. 21:01

  „……. jak to są problemy Pani Jachiry to ja przypomnę Panią Cicciolinę z włoskiego parlamentu……. to dopiero był odjazd”.

  Już dawno po kłopotach, Ilona Staller jest na emeryturze, teraz to ― luz, spokój, kwietyzm. Podczas rozmowy bawi się misiem.

  (TVN7) Wywiad z 66-letnią Ciccioliną, które naucza polskie władze o wychowaniu seksualnym w szkołach. Prowadzący zadaje pytania po polsku, ale wie jakie zadać.

  https://www.youtube.com/watch?v=frkdahFGC0E
  Prowadzący w niezamierzony sposób dowcipkuje, że brak wychowania seksualnego w polskiej szkole spowoduje, że młodzież rzuci się do Internetu, gdzie trafi na porno. Gwiazda porno ze zrozumieniem kiwa głową i dalej bawi się misiem.

 362. No, jak Banaś ma mieć zegarek lepszy niż Atlantic (mój szwagier też ma taki, od 40 lat), skoro kamienica taka niedochodowa.
  Buty pewnie też ma dziurawe 🙁

 363. ls42
  28 listopada o godz. 22:56

  „W SK pokazali biegnącego Donalda Tuska na drodze kariery w Parlamencie Europejskim.
  Przy okazji mamy w pamięci bezprecedensowy postępek polskiej premier, która jedyna w Europie zagłosowała przeciwko przedłużeniu kadencji rodakowi”.

  Formalnie „rodak” był kandydatem Malty, która na prośbę Merkel zgłosiła Tuska. Faktycznie to Tusk był kandydatem Niemiec. Polska zgłosiła Saryusza-Wolskiego.

  Jesteś w tzw. mylnym błędzie.

 364. http://www.thetruthseeker.co.uk/?p=198518

  Hamerykański Dziadku; gdzie jesteś że ciebie tu nie ma.

 365. GajowyM.
  28 listopada o godz. 22:46

  „Katedry budowano wtedy na pęczki…”.

  Zarzut? 🙂 To tylko potwierdza o czym pisałem. Wybudowanie katedr w całej Europie świadczy o możliwościach epoki. Obliczenie statyki takiego budynku na piechotę wymagało sporej finezji.

 366. @
  ‼️SĘDZIOWIE PROSZĄ O WSPARCIE
  Kochani tu Olsztyn z ogromną prośbą! 27 stycznia 2020r o godzinie 11.00 w SA w Łodzi odbędzie się rozprawa dyscyplinarna naszej koleżanki Doroty Lutostańskiej. Zarzut dyscyplinarny postawiono jej za to, że orzekała w sprawie wykroczeniowej, w II instancji, dotyczącej ubrania bab pruskich w koszulki z napisem konstytucja. Sama zaś uprzednio w takiej koszulce pozowała do zdjęcia. Według rzecznika powinna się wyłączyć od rozpoznawania sprawy. Będziemy potrzebować Waszego wsparcia 27 stycznia. Jeśli tylko możecie przyjdźcie, przyjedźcie wesprzeć Dorotę. To wspaniały człowiek i dobry sędzia.

 367. legat
  28 listopada o godz. 22:44

  „Mauro Rossi, ja Cię nie poznaję!. Twierdzisz że Banaś to pisowski aferzysta? A dowody Mauro”?

  Mogę się na ciebie powołać? Zawsze mówisz prawdę.

 368. Bar Norte
  28 listopada o godz. 20:20

  „Chodzi o to, że władze (prezes) partii rządzącej (…) oczekują złożenia dymisji prezesa instytucji powołanej do kontroli tego rządu”?

  Co w tym nienormalnego? Oczekują, że sam złoży dymisję. Poza tym mylisz się, że NIK może badać tylko instytucje rządowe, może także samorządowe, czyli jak sprawuje się opozycja, czy nie przegina w przekrętach itd.

  „To obrazuje skalę absurdu osiągniętą w popieprzonej praktyce ustrojowej ostatnich lat”.

  Ze względu na uprawnia NIK do badania niemal wszystkiego, ustalono już dawno, że jego prezes jest właściwie nieodwoływalny. Nawet jeśli są wobec niego poważne zarzuty → zobacz przypadek poprzedniego szefa NIK Kwiatkowskiego (rekomendowanego przez PO), który tyle czasu szedł w zaparte.

  „Natomiast Banaś Junior, jego los, jest pewnie w tych realiach pewnym argumentem przetargowym służącym wymuszeniu decyzji prezesa na Banasiu Seniorze”.

  Sugerujesz sprzeczne z Kpk decyzje prokuratury, która nie będzie zważała na to, co wynika z materiałów jakie zebrała. Z pewnością masz na to jakieś dowody. Czy jesteś tylko mistrzem podejrzeń?

 369. @ Mauro z Rosji :
  „Ze względu na uprawnia NIK do badania niemal wszystkiego, ustalono już dawno, że jego prezes jest właściwie nieodwoływalny. Nawet jeśli są wobec niego poważne zarzuty → zobacz przypadek poprzedniego szefa NIK Kwiatkowskiego (rekomendowanego przez PO), który tyle czasu szedł w zaparte. ”
  Różnica jest taka, że obecny prezes NIK został powołany, pomimo, że istniały wątpliwości co do jego oświadczeń majątkowych (co CBA bada od ponad pół roku i skończyć nie może) i możliwych powiązań ze światem przestępczym. Taki człowiek w ogóle nie powinien być rozpatrywany jako kandydat.
  2014: Wystarczy nie kraść , pokora, skromność , uczciwość
  2016: PO oszukiwało bardziej i kradło więcej
  2019: PO też kradło i oszukiwało.
  Panie Mauro- przypominam, że Pan 4 lata temu widział w Polskiej Zjednoczonej PRawicy samych uczciwych i wzór cnót wszelakich. A teraz co ?

 370. Mauro Rossi 28 listopada godz. 23.01
  Postawienie na kandydata bez szans to typowa zagrywka zgranych i przegranych.
  Tylko po co był ten cały wysiłek?

 371. @Mauro Rossi
  28 listopada o godz. 20:51
  Jak tak dalej się rozpędzisz to okaże się, że tylko księża robili postęp w nauce. To nie tak. Robili to co było rozsądne i nie groziło łamaniem na kole, a Charles Darwin nie był wielkim adoratorem biblii.

  Każda partia wybiera kogo chce, ale tylko w swojej kadencji i jak ma sejmową większość. Wygrajcie wybory to wybierzecie sobie Cimoszewicza i Budkę.

  Można wygrać grając nieuczciwie (TV-kurski opłacana z budżetu, wykorzystywanie budżetu na kampanie wyborczą etc) i wtedy to nie jest zwycięstwo tylko oszustwo. Czy gdyby partia nałożyła podatek na członków ugrupowań opozycyjnych to też byłoby to zwycięstwo wyborcze ? Niestety rządzący grają w inną grę niż demokracja …
  Są kraje w których komisją parlamentarną d/s służb specjalnych kieruje człowiek z opozycji. Czy da się to porównać do naszego 100% zawładnięcia przez rządzących wszystkim – do sprzątaczki włącznie ?

css.php