Wstydu nie mają

Od mniej więcej 10 lat prawica atakuje lewicę za rzekomą „pedagogikę wstydu” i przeciwstawia jej „pedagogikę dumy”. Pedagogika wstydu ma polegać na tym, że lewica dyskredytuje najpiękniejsze sukcesy Polski, klęczy przed Zachodem, szkaluje nasz kraj za rzekomy antysemityzm, mordowanie Ukraińców itd. itp. Z kolei pedagogika dumy polega na podkreślaniu polskich osiągnięć, prawdziwych i rzekomych – wygranych bitew, poległych bohaterów, ocalonych Żydów, poszanowania demokracji, praworządności, rekordowych wskaźników itd.

Jak to wygląda w praktyce, widzimy po przyznaniu Nobla polskiej pisarce Oldze Tokarczuk. Gdyby najwyższą nagrodę na świecie otrzymał  ulubieniec prawicy, dajmy na to Jarosław Rymkiewicz, ochów i achów byłoby co nie miara, zresztą słusznie, tak powinno być, bo to autentyczny poeta, choć nie mój ulubiony.

Byłoby wszystko – triumfalne artykuły i programy w mediach pisowskich, gratulacje na najwyższym szczeblu, wielki bal w operze. „Nasz” laureat nie wychodziłby z Belwederu.

Ale ponieważ nagrodę dostała pani Tokarczuk, która nam się nie podoba, bo oczernia kraj i nasz naród, zamiast pisać, że jest święty, to my będziemy obniżać wagę Nobla i laureatki, pisać, że to wyróżnienie dostała dzięki wpływom salonu, lobby antypolskiego, rozmaitym Sorosom i innym degeneratom z Brukseli, Londynu i Sztokholmu. Kiedy Beata Szydło wracała z Brukseli po klęsce 1:27, czekał na nią prezes z kwiatami i pół rządu. Doszło do tego, że media publiczne nie spieszyły się z relacją z odczytu noblowskiego Tokarczuk w stolicy Szwecji.

Trochę to przypomina nagrodę dla Sołżenicyna i dla Wałęsy. Szybciej i łatwiej było znaleźć cały tekst w internecie. Ciekawe, czy TVP nada transmisję z wręczenia Nobla polskiej pisarce. Olga Tokarczuk święci triumfy, a wraz z nią polska literatura i kultura, cały nasz kraj. Jest powód do ogromnej dumy, której jednak prawdziwi patrioci nie odczuwają, bo złote jabłko spadło nie po ich stronie płotu.

Zaproszenie
Prof. Marek Grela, mecenas Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, i red. Marcin Dzierżanowski („Wprost”) będą naszymi gośćmi w TOK FM. Niedziela 8 grudnia, godz.10:05. Zapraszam.