Kręcą bicz na sędziów

Premier Morawiecki powiedział, że Polska jest „wyspą demokracji”, a jego pryncypał prezes Kaczyński utrzymywał, że demokracja w naszym kraju ma się dobrze, być może najlepiej (!) w Europie. Jak to wygląda z bliska?

Otóż jak się dowiadujemy, Prawo i Sprawiedliwość szykuje (a może już skierowało do Sejmu) projekt ustawy, wedle którego każdy sędzia będzie musiał zgłosić, czy i do jakiego stowarzyszenia sędziowskiego należy, Themis? Iustitia? Inne, jakie?

Wierzę mediom, że taki pasztet Ziobro & Co przygotowują… Surowo ma być karane podważanie statusu innych sędziów, w tym wskazanych przez KRS (zbrodnia sędziego Pawła Juszczyszyna). Niedopuszczalne będzie działanie kwestionujące istnienie stosunku służbowego innego sędziego, a także działalność o charakterze politycznym czy uchybianie godności urzędu. Czytaj: nie wolno podważać nominacji KRS ani dłubać w nosie, bo to uchybia godności. Natomiast prezeska TK, która podejmuje u siebie w domu obiadkiem rządzącego polityka – niczemu nie uchybia. (Chyba że przesoli…).

Nie dość, że sędzia Markiewicz ma 55 „zarzutów”, a sędzia Juszczyszyn został przykładnie ukarany i napiętnowany, to jeszcze władza kręci nowy bicz. Działalność o „charakterze politycznym” to sformułowanie bardzo ogólne i pozwalające ukarać każdego. Czy prenumerata „Gazety Wyborczej” to działalność polityczna? Nawet walka o klimat albo o los dzieci leżących na podłodze w szpitalach psychiatrii dziecięcej ma charakter polityczny i może zostać uznana za podważanie kierowniczej roli partii i nieszczęsny chaos.

Domaganie się ujawnienia listy osób, które poparły kandydatów do neo-KRS, wywieszenie flagi państwowej lub jeszcze gorzej – unijnej – może zostać uznane za formę zakazanej aktywności politycznej. Owszem, jest to działalność polityczna, ale jak można będzie takiej postawy zakazać?

Jeszcze krok, dwa – i trzeba będzie zawiadamiać, jakie abonuje się gazety i czasopisma, jakiego słucha się radia. A potem kto chodzi do kościoła. Kto chodzi, ale się nie modli. A potem kto się modli, ale się nie cieszy…

Po dłuższej przerwie obejrzałem dzisiaj główne wydanie „Wiadomości” TVP. Znów było o złych sędziach, którzy kradną, i o dobrym rządzie, który da emerytom 1200 zł brutto. Duda bardzo gniewał się na „kastę”.

Jeżeli to ma być wyspa wolności, to ja jestem świętym tureckim.

Zaproszenie
Były (1995-2005) prezydent Aleksander Kwaśniewski będzie naszym gościem w TOK FM. Niedziela 15 grudnia, godz. 10:05. Rzadka okazja: godzina sam na sam ze słuchaczami!