Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Parlament

19.12.2019
czwartek

Jak wygrać wybory na kanapie

19 grudnia 2019, czwartek,

To ja, ponad 80-letni dziad, mogłem być na manifestacji przed Sejmem, a damy i huzary z opozycji, w liczbie 27 osób, nie raczyły pojawić się w Sejmie na najważniejszym głosowaniu w tej kadencji?

Jestem zdegustowany, ale nie zaskoczony. Część opozycji, zwłaszcza Koalicji Obywatelskiej, ma ważniejsze sprawy na głowie niż walka. Budka walczy ze Schetyną, Schetyna z Budką, walczą o władzę w partii, potem będą myśleć o kraju. Padają rozmaite wyjaśnienia masowej nieobecności: słaba praca klubu parlamentarnego, wielu posłów jest młodych (!! Poncyljusz, Kluzik-Rostkowska, Zwiefka i inni młodzi, ha, ha, ha), ukarano ich finansowo, Schetyna wini Budkę i odwrotnie, a to wszystko są „argumenty” o kant stołu potłuc. PP. Borowczak, Kluzik-Rostkowska, Poncyljusz, Zwiefka, Napieralski, Gdula, Rozenek i inni dobrze wiedzą, czym kaczka wodę pije. Gdyby im zależało, toby tam warowali.

Nie przyszli, bo im nie zależy tak, żeby gryźć ziemię. Nie przyszli, bo nie wiedzą, co to walka do ostatniego głosu. Powinni się wstydzić na widok Jarosława Kaczyńskiego, który o kulach (a nie „szwedkach”) i mimo  zaawansowanego wieku przyszedł, natomiast nasze damy i paniska nie raczyły się pofatygować. Usprawiedliwiali się jak dzieci w szkole. A ich nieobecność i skandaliczne zaniechanie nie powinny być niczyim zaskoczeniem. Koalicja bez szerzej znanego programu i haseł wyborczych, nieobecna na co dzień, bez porywających kandydatek (-ów) – dlaczegóż jej posłowie i posłanki mieliby się zwlec ze swoich legowisk i czyhać na Wiejskiej? Woleli oddać głosowanie walkowerem, niż podnieść rękę w „z góry przegranej” sprawie, bo szansa na wygraną ze Zjednoczoną Prawicą była znikoma.

Bez serc, bez ducha – taka jest ta opozycja i obawiam się, że pani marszałek Kidawa-Błońska niewiele tu zmieni. Jak taka Koalicja, jak taka Platforma z ołowiem w tyłku zerwie się do lotu, by przeprowadzić wymagającą tytanicznej pracy kampanię wyborczą? Czy ktoś w to wierzy? Ja wierzę, że pani marszałek jest uosobieniem wielu zalet: genealogia, kultura, skromność, takt, mały elektorat negatywny, ale jakoś trudno sobie wyobrazić, żeby taka osoba sama dała radę Dudzie i PiS-owi. Jak Duda zacznie krzyczeć, a kibole skandować, to kto będzie słyszał nawet najbardziej elegancką panią M.K-B? Trochę rozumiem wołanie Frasyniuka: Zdjąć rękawiczki, więcej ognia!

I z jakim programem, z jakimi hasłami, z czym do gościa, który straszy uchodźcami, zboczeńcami z LGBT, rozdał miliony i ma się czym chwalić? Konstytucja, KRS, Banaś, Srebrne Wieże, KNF – ilu ludzi to wzrusza? Wczoraj, mimo świetnej pogody, nie było nas oszałamiająco wiele, a średni wiek manifestantów nie napawał optymizmem. Ani się wyborca tym nie nakarmi, ani nie napije jak za 500+, trzynastą emeryturę (a właściwie jej część), obniżenie progu podatkowego, skrócenie wieku emerytalnego i inne korzyści, które „opozycja zabierze”.

Niektórzy mędrcy mówią, że Duda jest do ogrania. Oby mieli rację. Ale żeby wygrać, trzeba mieć wspólną taktykę, plan, zgodę w szatni, trzeba mieć trenera z prawdziwego zdarzenia, trzeba gryźć trawę i grać wszyscy za jednego i jeden za wszystkich, a nie każdy na siebie, najlepiej w domu, przed telewizorem oglądać mecz Real–Barcelona. Żeby się chociaż od nich czegoś nauczyli…

Zaproszenie
Red. naczelny Bogusław Chrabota („Rzeczpospolita”), dr Anna Materska-Sosnowska (politolożka, UW) oraz Marek Ostrowski („Polityka”) będą naszymi gośćmi w TOK FM – niedziela 22 grudnia, godz. 10:05. Zapraszam odświętnie!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 428

Dodaj komentarz »
 1. Redaktor ponarzekał, pojojczył o posłach i o politykach, a faktycznie to o tym jacy jesteśmy. Zainteresowani tam gdzie korzyść, gdzie plusy dodatnie, gotowi do przemów teoretycznych o uczciwości i wolności, wybierający stadność zamiast prawa, pokaz zamiast pilności, korzyść w miejsce obowiązku.
  Pzdr, TJ

 2. Osobiście porównuję, jak nasi najwięksi sojusznicy walczą zażarcie o władzę w Waszyngtonie – demokraci z republikanami.

  Wiadomo było z góry, że impeachment będzie przegłosowany, ale wszyscy republikanie się stawili, gryźli ziemię wybrzydzając na procedurę, na „brak dowodòw”, na demokratów od dawien dawna gotujących się do impeachmentu „najlepszego prezydenta”, który zapewnił „najwspanialszą gospodarkę. A w Senacie wiadomo z góry, że Trumpa nie usuną, bo trzeba 67 senatorów (demokraci mają ca. 48), ale demokraci gryzą ziemię, aby procedura sądzenia Trumpa była głośna, przewlekła, wypełniona zeznaniami świadków obrony …… bo to wszystko może zdecydować o wyniku wyborów w 2020 roku.

  A przecież kampania w stanowych primaries demokratom się rozpoczyna, senatorom. Wszyscy się ustawiają na najlepszych pozycjach, szefowa w izbie reprezentantów – 79-letnia Nancy Pelosi jest wszędzie, rozdziela zagrywki i podaje … aż dech zapiera ten pojedynek polityczny. A w Polsce?

 3. teo
  19 grudnia o godz. 23:47
  A w Polsce?

  Brud, smród i ubóstwo.

  Niestety.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. @Slowianin
  „Baba wyczytala” wiec wie a nie tak sobie mysli. Polecam rowniez wiecej czytac a mniej przemysliwac. Drugiego „Kamienia na kamieniu” nie napiszesz.

 6. „Budka walczy z Schetyną, Schetyna z Budką, walczą o władzę w partii, potem będą myśleć o kraju.”
  O to, to, to! Tylko nie oczekujmy, ze o kraju bedzie myslec za nas UE. Za to z cala pewnoscia mysli o nim Kaczynski. W koncu to JEGO kraj.

 7. @Teo
  systemy i kampanie wyborcze USA i Polski sa zupelnie inne, a roznica wcale nie polega li tylko na temperaturze rywalizacji. Przede wszystkim
  gra idzie o takie sumy, ze gdyby w Polsce szlo o chocby polowe tej kasy, to i nasi stulatkowie rwaliby sie do boju. A tymczasem chca miec jedynie swiety spokoj i drzemac w cieplym fotelu opozycji bo za wiele do ugrania nie ma a roboty huk. To tak jak z dowcipem o myciu samochodu. Dlaczego nie myjesz? Bo przeciez kiedys i tak spadnie deszcz. PiS tez kiedys spadnie.

 8. @Teo
  Nasi politycy i poslowie sa w wieku, w ktorym juz dorobili sie tego czego dorobili i wiecej nie dorobia ani nie straca. W USA mozna stracic wszystko spadajac ze stolka wiec polityka to nie jest biznes dla biedakow i nic dziwnego,ze walka idzie na kly i pazury a temperatura sporu wcale nie przesadza o czyimkolwiek zwyciestwie. Nawiasem mowiac Ameryka sie sypie a politycy-biznesmeni nie maja pomyslu na jej naprawe oprocz starej dobrej zasady wszczynania i przedluzania konfliktow dla opchniecia swojej broni.

 9. Pan Passent,
  jakież to jest przykre. I te uzasadnienia. Za kogo oni mają swoich wyborców. Pani Rostkowska chce być szefową Partii Po. Pokazała na co ją stać. To jest lenistwo? Nie tylko. Tojest bezmózgowie. Ludzie są oburzeni. Ci „Politycy” już swoje apanaże wywalczyli i teraz muszą odpocząć?
  Schetyna won! Szef nie panujący nad załogą won! Po prostu się nie nadaje. No przecież Frasyniuk jest mało elegancki. My się dystansujemy. Od kogo lub od czego? Plebs określa to ” zwykłe łachy” i ma rację.
  I niech mnie teraz ktoś przekona żeby jechać 20 km i głosować na ludzi którzy nie mają zegarków i mylą klawisze a chcą być prezydentami i posłami. Wyborców PIS tytułują „Cham”, „Troglodyta” ,”Leń” a sami tworzą tą mało elegancką leniwą i zarozumiałą -Perspektywę dalszej prywaty i lekceważenia podkreślam, lekceważenia wszystkich z lew z prawa i ze środka!

 10. Mnie ciekawi jeszcze jedno pytanie. Czy wszyscy członkowie Komisji d/s byli na tym posiedzeniu. Zabrakło jednego „Głosu”

 11. jakub01;

  Sorry ze się wtrącam tak na marginesie, Słowianin kiedyś wspominał ze studiował
  prawo , to tylko tyle.

 12. Hmm. Z tym „dziadem” to chyba czysta kokieteria, bo oznak uwiądu u Redaktora nie sposób dostrzec, ale że państwo parlamentarzyści dali plamę, to jest fakt.

 13. @ ALL
  Schetyna pokazał dzisiaj skutecznosc jak się robi politykę i trzyma wladze w partii .

  Wiedząc ,że Budka przypominajacy mi głosem i wyglądem tow.Wiesława Gomułkę wyrazil chrapkę na zajęcie miejsce po Schetynie.Dlatego Schetti mianował jego na szefa klubu poselskiego KO .

  Dziś właśnie Schetti w całym blasku świateł obnażył pracę Budki jak on zarzadza klubem.

  Dudka zaś ostatecznie się pogrążył nakładajac karę 1000 zł na posłów..

 14. @ All

  Dziś Kaczor dał osobisty przyklad gdy podpierając sie na kulach wkroczyl na obrady Sejmu.

  Tak Generał daje sygnał swojemu wojsku jak należy poważnie traktować proces parlamentarny.

 15. @Black
  Akurat! Student 1 roku wie jaka jest roznica pomiedzy umowa notarialna a ugoda w postepowaniu cywilnym i czym sie to rozni od postepowania nieprocesowego gdzie strony w ogole nie wystepuja. Ja mam niezla praktyke sadowa (4 lata pracy) i choc nie jestem prawnikiem, to znam jezyk prawa, ktorego niezrozumienie jest na ogol przyczyna blednych interpretacji. Tymczasem ignorancja jaka przejawia w tej kwestii SS jest dla mnie oczywista. On rzeczywiscie „tak sobie mysli”, bo ze nie wie, tego dal wlasnie dowod wypisujac bzdury. A czytac i dowiedziec sie nie chce. No, nie on jeden. Mnie to i tak w koncu
  ani ziebi, bo ja tych jego przemysliwan na ogol w ogole nie czytam. Dziwi mnie natomiast jakas blogowa nagonka na niego od pewnego czasu. W koncu te jego przemyslunki nikomu nie przeszkadzaly a niektore bywaly zabawne. Jakis zajob/ka od pewnego czasu szaleje na blogach i kasuje wypowiedzi osob, ktorych nienawidzi bez wzgledu na tresc wpisow. Dotyczy to mnie, mag, ss, adama 100 i paru innych osob, ktore pisza tu od lat i nikt nie zamykal ich wpisow, nawet jesli nie zgadzal sie z ich trescia. Teraz najwyrazniej weszlo w mode „lapownictwo” zamiast rozmowy. To wykonczy blog , ktory juz nie jest agora inteligencji i mocno zanizyl swoja wartosc,bo wylapkowani powazniejsi rozmowcy zwyczajnie sobie go odpuscili a na ich miejsce wlazlo oszolomstwo. Czasem sie tu jeszcze zapedzam dla wpisow paru osob i rozgadam ale coraz rzadziej. To juz taka zwykla paplarnia, gdzie niczego nowego sie nie dowiem a plotkarstwo mnie mierzi i nudzi.
  Pozdrawiam.
  https://www.youtube.com/watch?v=WHOWlja7_94

 16. @teo
  żeby zobaczyć jak się walczy o wyborców w USA, warto przeczytać biografię „Becoming” Michelle Obama – piszę ten tytuł tak, bo tak ma być czytany – bo jest o tym, jak stała się First Lad:) Tam kandydat chce dotrzeć do każdego wyborcy, chodzi dosłownie od domu do domu, i nie ma żadnego życia prywatnego. To jest wszystko albo nic. W życiu nie dogonimy….

 17. @nokraj
  * First Lady ale First Lad tez fajnie. W Szkocji?

 18. Opozycja to nawet nie Śpiąca Królewna i nie ma pomysłu na rozwiązanie problemów nad Wisłą. Reforma sądów powinna następować wraz z podnoszeniem się kultury prawnej suwerena czyli w kierunku zmniejszania narzucania dyscypliny społecznej przez państwo w postaci wyroków sądowych. Czy wszystkie sprawy muszą być kierowane do sądu jak to bywa na dzień dzisiejszy. Warto rozszerzyć krąg spraw do rozpatrzenia poza sądem ze skutkiem jak wyroki sądowe czyli w imieniu państwa. W tym kierunku więcej kompetencji otrzymali notariusze czy utworzono e-sąd Lublinie,umarzanie przez prokuratorów postępowań…Szczególnie w drobnych sprawa lub nie mających charakteru spornego tak droga może okazać się szybsza,mniej sformalizowana a nawet tańsza. Pytanie dlaczego państwo chce zarabiać na sprawach sądowych wymuszając procedurę sądową a nie tańszy w założeniu pozasądowy tryb likwidacji sporów lub ustalania praw. Czy oczywisty brak zwrotu książki do biblioteki za 11 zł wymaga sądu a nie wystarczy komornik. Prawa spadkowe,podziały majątku,stwierdzenia nabycia spadku,uznanie długu można mnożyć obszary pozasądowego załatwiania spraw,które czekają na dalsze odchodzenie od sądów. Tak sobie myślę jako wycierający w todze korytarze sądowe przez ponad 40 lat czy wiki zastąpi przyzwoitość. Powtórzę,że 90 procent sędziów to katolicy czy nagonka na nich to dyskwalifikacja katolików w tej strukturze państwa. Nie popieram opluwania !

 19. @@@
  Byliśmy trochę wcześniej, bo mamy na piechotę.
  Żona wycedziła: chyba jesteśmy najmłodsi…

 20. A jak dodamy do tego dzisiejsze wypowiedzi Donaldinia u Żakowskiego, to można mieć pewność, że nie tylko Duda zostanie powtórnie lokatorem Pałaca. Przecież jak jakimś cudem wyborcy PiS i lewicy usłyszą część z tego, co on raczył powiedzieć, to się po prostu wqrwią.

 21. Jankesi zapowiadają Szwajcarom sankcje za układanie rur w Bałtyku. Za układanie w bankach Szwajcarii złota z zębów ofiar obozów koncentracyjnych milczą. Tak sobie myślę,że milczenie jest złotem.

 22. A Unia już pokazała, że nie ma zamiaru po ostatnich wyborach , które znowu wygrał PiS, wbrew „woli narodu” bronić demokracji w Polsce. Polska jest dla Niemiec i UE jednak zbyt cenna jako kraj buforowy, oddzielający je od Rosji, aby ktoś chciał dać PiSowi pretekst do opuszczenia Unii.
  Unia napewno może z pisowską Polską żyć , inna rzecz , czy taka Polska będzie mogła i chciała pozostać w UE, bo teraz już jej bliżej do rosyjskiego samodzierżawia ?

 23. Całą noc sejmowa komisja spierała się jak ma wyglądać sędziowski kaganiec.
  To pokazuje jak nadaremno można tracić czas. Piotrowicz i Pawłowicz śpią, a posłowie muszą odwalać nocną zmianę.
  A przecież zaraz przyjdzie walec i wyrówna ten wzorek na kagańcu

 24. SS
  i znowu piszesz, a nie wiesz . Szwajcarskie banki zapłaciły Żydom już w 1995 roku przeszło miliard za żydowskie depozyty w ich bankach. Co do rury, to wszyscy twierdzą , że już nie wiele brakuje do końca budowy i mimo spóźnionych amerykańskich sankcji, zostanie ona ukończona . Celem tych sankcji jest zresztą przede wszystkim upychanie skroplonego amerykańskiego gazu w Europie. Jeśli Rosja nie dogada się z Ukrainą na zawarcie nowej umowy (obecna kończy sie z końcem roku) na transfer gazu przez Ukrainę , to w Europie będzie brakowało gazu i Trump i tak osiągnie swój cel i upchnie w niej swój gaz.
  https://bialekolnierzyki.com/szwajcaria-1995-vs-polska-2019-czyli-kilka-slow-na-temat-roszczen-organizacji-zydowskich/

 25. Uwaga Sejmu skupia się na sędziach zamiast na „pacjentach” zawalających sprawami przepracowane sądy. Może to suweren jest zdemoralizowany w stopniu przewyższającym „wydajność” sądów w wydawani resocjalizujących wyroków. Czytanie aktów oskarżenia przez kilka miesięcy czy uzasadnienia wyroku przy mnogości oskarżonych i świadków dopełnia skalę ośmieszających procedur. Odraczanie rozpraw z powodu niestawienia się oskarżonego lub jego ukrywania się to kolejne elementy skostniałej procedury obowiązkowej obecności na sali bo już pobyt w sądzie jest resocjalizacja. Tak sobie myślę bez togi przy komputerze.

 26. A kto powiedział,że złote zęby mieli tylko Żydzi. Mówmy o zasadach bogacenia się banków złotem ofiar III Rzeszy. Nie czytałem o poszukiwaniach właściciela skrytki nr…bo nie wiemy co zrobić ze zgubą…Tak sobie myślę,że Żydzi nie są jednymi skrzywdzonymi a ich 447 pokazuje pazerność nacji…wraz z jankesami…O zagrabionych Wzgórzach Golan czy Jerozolimie nie wspomnę…

 27. @
  Trudno się nie zgodzić z Hartmanem:

  W obecnej sytuacji niezbędna jest zmiana retoryki. Nie można już apelować, bo nie ma do kogo. Nie można już rozmawiać, bo nie ma z kim. Nie można już uprawiać sentymentalnej retoryki pojednania, bo nikt tu się z prawem i przyzwoitością jednać nie chce.

  Je** PiS

 28. SS
  nie zmieniaj tematu. Wyraźnie napisałeś , że na temat żydowskiego złota w Szwajcarskich bankach jankesi rzekomo milczą, co jest oczywistą nieprawdą. Posyp główkę popiołem, a może później przejdziemy do następnego tematu. Dyskusja z niedoinformowanymi ignorantami, którzy klepią jak paciorek, swoje propagandowe dyrdymały i nie mają nawet dojść odwagi , aby przyznać się do swojej ignorancji, nie jest zbyt pociągająca.
  Pozdrowienia

 29. SŁOWIANIN STANISŁAW
  20 grudnia o godz. 9:52

  „O zagrabionych Wzgórzach Golan czy Jerozolimie nie wspomnę…”

  Właśnie wspomniałeś.

 30. Uderz w stół a Żyd się odezwie a raczej Izraelita z ZSRR. Czy o 9.03 jest mowa o Żydach. Tak sobie myślę,że Żydzi to nie jest pępek świata a zbrodnie Izraela bachora stalinizmu gruzińskiego kompromitują Żydów. W Szwajcarii paserstwo majątkiem ofiar III Rzeszy to produkt regionalny. Gdyby sejfy w ich bankach mogły przemówić zamiast kolędy…

 31. Kupując czekoladę z gór pamiętaj o uwłaszczeniu się na sejfach z majątkiem ofiar III Rzeszy jako sponsorze rodzimego przemysłu. Tak sobie myślę ale bez uprzedzeń kupuję chałwę z Brzegu.

 32. Co tam panie w polityce? Banaś dzięki bogu trzyma się dzielnie. Nawet wzmacnia swoją pozycję i wznieca strach w obozie obskuranckiej władzy.
  Tak trzymać panie Banaś, nie popuszczać. Jest pan nadzieją narodu.

 33. Faktycznie wstyd jak beret I obciach do kwadratu ze wojownicy i wojowniczki z KO woleli ogladac na netflixie jak wiedzmin rozprawia sie z Potworami i Straszydlami. Szkoda, zanim trutnie z KO sie zbiora i rusza PiS szarancza wszystko zezre.

 34. @
  Kamil Rakoczy :

  Grzesiu z całym szacunkiem ale między innymi przez Ciebie teraz PiS robi co chce.
  To Wy przegraliście wybory , a Ty zamiast odejść to dalej siedzisz na stołku a teraz obwiniasz kolejne osoby.
  Zejdź już ze stanowiska a tłumaczenie wszystkich nie obecnych są o dupę rozbić bo Kaczyński gdyby musiał to by czołgał się z Żoliborza żeby być na głosowaniu.
  W dupie mam Wasze przeprosiny

 35. Opozycja podżega do wylegania na ulice a sama wylega się w bamboszach. Gdy naród do boju wystąpił z orężem posłowie o akcyzie radzili,gdy naród zawołał „umrzem lub zwyciężym” posłowie w domu bawili…Tak sobie myślę o poselskim geście Kozakiewicza…a nawet o nabijaniu w butelkę przyzwoitych. A straszyli ZCHN się zbliża…

 36. Nie czytałem o poszukiwaniach właściciela skrytki nr…bo nie wiemy co zrobić ze zgubą…

  @SS
  Chwalenie się, o czym nie czytałeś, nie dziwi chyba nikogo, przy tych statystykach czytelnictwa w Polsce 🙄
  Może zainteresuj się, od kogo Polska kupiła ostatnio tych 120 ton złota i co się w tych sztabkach kryje?
  Sztabka złota jest jak piękne pudełko drogich pralinek, które krąży z rąk do rąk, aż czasem wróci do pierwotnego nabywcy. Tyle że po czekoladkach to widać (jeśli się otworzy opakowanie).

 37. PS
  W latach 2000-2004 Szwajcaria sprzedała 1300 ton złota, które uznała za nadmierne rezerwy.

 38. Ile złotych zębów stopionych w sztaby znalezione w porzuconych skrytkach ofiar III Rzeszy sprzedano jako porzucone. Podlegające 447 innych narodów. Tak sobie myślę,że porzucone dzięki III Rzeszy jak znalezione złoto dumą Helwetów. Bo z sera nie ma takich dochodów…

 39. SS, 10:30
  W 1913 roku w mieście mieszkało 282 Żydów.
  W czasie nocy kryształowej zdewastowano synagogę oraz publicznie spalono zwoje Tory. Mimo tych wydarzeń w 1939 roku w Brzegu mieszkało 133 osób narodowości żydowskiej, które zostały wymordowane podczas II wojny światowej.
  Obecnie po społeczności żydowskiej w Brzegu pozostały jedynie: synagoga, która pełni obecnie rolę mieszkalną (sic). No to jedzmy spokojnie chałwę z Brzegu!

 40. Ile złotych zębów stopionych w sztaby znalezione w porzuconych skrytkach ofiar III Rzeszy sprzedano jako porzucone

  Możesz to jeszcze raz sformułować w logiczny ciąg wydarzeń?

 41. Redaktor się nawet nie zająknął, że z bojewego klubu lewicy, tych co cygar na piątym piętrze nie palą, głosowanie opuściła jedna czwarta. Z KO nie było 11 posłów, ze znacznie mniejszego klubu lewicy 12, i 7 od Kosiniak. klub KO miał najlepszą frekwencję.

 42. Na ważne dla Polski i oczywiście opozycji nie przybyło licząc procentowo
  Lewica -24,5%
  PSL -23,3%
  konfederacja -18%
  i KO -8,2%
  Oto przykład jak swą prace traktują osoby będące posłami.
  Ci ludzie w czterech literach maja interes suwerena ( i Polski co jest oczywiste) Liczy się tylko własny interesik.

 43. Na blogu trzeba mieć refleks. Niekumaty do telewizji Trwam. Tak sobie myślę o skrótach na logikę dla rozwiniętych i nie mających skorodowanej kory przez pobyt w lesie…

 44. Jedzmy spokojnie chałwę z Brzegu bo jest produkowana przez Kresowian i ich potomków na sezamie z Grecji a nie na kościach poniemieckich ofiar. Ponadto Odra nie była sponsorowana ze skrytek bankowych istniejących do 1945 r. Tak sobie myślę co chałwa ma do wiatraka…

 45. SS
  Epatuje na blogu bełkotem, który nazywa refleksami.
  Akurat w tym przypadku jest bliski prawdy.

 46. Około 100 ton polskiego złota sprowadzono niedawno do kraju z Banku Anglii, gdzie były zdeponowane.
  Pesymiści twierdzą, że złoto zostanie przejedzone i pójdzie na pokrycie zobowiązań wyborczych PIS, gdyż czeka nas wkrótce hiperinflacja.
  Niejako przy okazji warto przypomnieć historię wywiezienia (w rezultacie ocalenia) polskiego złota we wrześniu 1939, bo to gotowy scenariusz filmu akcji.
  http://www.emito.net/artykuly/polskie_zloto_wciaz_spoczywa_w_banku_anglii_ale_juz_niedlugo_2331532.html

 47. No, najwyraźniej brak mi refleksu, bo głowię się, co to są
  sztaby znalezione w porzuconych skrytkach ofiar III Rzeszy

  Czyżby ofiary III Rzeszy profilaktycznie przetopiły swoje złote zęby w sztaby, schowały je w skrytkach (w szwajcarskich bankach?) a potem te skrytki porzuciły? Kto je znalazł i komu sprzedał?

  Widać, nie wszystkie zęby trafiły do skrytek, bo okoliczni mieszkańcy w sąsiedztwie Auschwitz i innych miejsc Zagłady nie przesiewaliby z taką pasją popiołów z krematoriów.
  Polskie Klondike?
  Pomyślałeś czasem, @SS, z czego jest twoja ewentualna obrączka?
  Albo sztyft pod koronką, jeśli jeszcze masz zęby?

 48. Oj wsadziłem kij w izraelski ryj. Tak sobie myślę co mają do powiedzenia na temat ukrzyżowania Jezusa przez swoich. Jeszcze przed złotymi zębami…

 49. Maciek G. ad 12.18,

  Tym razem w pełni się z Tobą zgadzam. Przewodniczący opozycyjnych klubów poselskich powinni w trybie natychmiastowym zrezygnować z pełnionych funkcji bo albo nie mają autorytetu w klubie a p-osły i p-oślice z klubu mają ich w dupie albo też nie rozumiejąc powagi sytuacji zlekceważyli potrzebę mobilizacji. Jeśli nie zrezygnuje Budka, Gawkowski i Kosiniak-Kamysz z szefowania kubom, to niech spadają na drzewo banany prostować a nie polityką się zajmować.
  Szmaciarze.

  Z tego powodu, że suweren, czyli pracodawca posłów nie może w praktyce wywalić z roboty tych łajz i nierobów jak jakaś Gdula to ten fuj zaropiały nie widzi nawet konieczności przeproszenia pracodawcy, czyli suwerena.

  Zgodnie z postulatami Kukiza, należałoby dokonać zmian w ordynacji, by ułatwić wyborcom odbieranie mandatów, czyli wywalania z roboty takich gnoi, które uważają, że raz wybrani już nie muszą za pensję i diety świadczyć pracy.

  Wymienieni przez Ciebie we wcześniejszym wpisie posłowie – do zsypu – poczynając od Gduli i Kulaska by ten ostatni mógł sobie w rodzinnym domu spokojnie jajecznicę usmażyć bo chyba tylko do tego się nadaje, palant nieudacznik.

 50. @GajowyM.
  Polskie klondike? Przypomniał mi się wstrząsający reportaż w „Wyborczej”. Szukałam i znalazłam. Już tytuł wyraziście wprowadza w temat: „Gorączka złota w Treblince”.
  https://wyborcza.pl/duzyformat/1,127290,4811664.html

 51. „Na blogu trzeba mieć refleks.”
  Pusty talerz dla zbłąkanego Grzegorza ?

 52. Ostrzezenie
  Alergia przedswiateczna moderatora na nadmiar sera w ” refleksyjnych komentarzach ” zaowocuje wysypka

 53. Nie popełnia przestępstwa kto w stanie wyższej konieczności…głód i stres po zakończonej okupacji jest takim stanem. W Szwajcarii nie było wojny a sejfy ofiar oraz oprawców pracowały na zyski lichwiarzy bankowych. Po ich śmierci bankierzy doszli do złota po trupach. Tak sobie myślę ,że chciwość i pazerność banksterów w tym żydowskiego pochodzenia odróżnia ich od zachowań mieszkańców okolic obozów koncentracyjnych. Rabowali jak jankesi dzisiaj ropę w Syrii…z głodu…Szwajcar paserem po nieboszczykach kto by pomyślał…

 54. Jeszcze o talerzach i pukaniu w sto’l
  Prezes cierpi kiedy ktos nie gotuje tego co on lubi , taki rozpieszczony kieszonkowy dyktator . Roso’l , schabowy itp , nawet w wigilie
  Tusk
  „Kiedy obserwowałem polskie media, wszyscy byliśmy zaskoczeni, że pani Przyłębska jest niemal członkiem rodziny i że robi się z tego manifestację rodzinnej atmosfery między prezesem partii rządzącej i panią prezes TK, która najwyraźniej dobrze czuje się w roli przygotowującej obiady. Może nie jestem elegancki, ale ja tego nie wymyśliłem. Chodzi o typ relacji, który za moich czasów by dyskwalifikował. Nie wiem, jak prof. Rzepliński gotuje, ale wyobraźmy sobie sytuację, w której miałbym tego typu relację „

 55. Jankesi „uwłaszczyli” się ramach sankcji na Iran na ciężarówce z Polski dla Irańczyka. Sprzedawca stchórzył przed sankcjami. Szukają wyjścia w ramach zbiórki dla uziemionego Persa.. Tak sobie myślę czy kraj nad Wisłą jest suwerenny czy pod butem jankesów. Co Mleczko przedstawił na razie z jednym butem…Persjo masz sympatyków mój Ojciec leczył się na Waszej ziemi po walkach z ss wiking.

 56. Idźta do tych… – gospodarz tłumaczy nam, jak dojść do kolejnego sąsiada. – Un wam o skarbach opowie, najwięcej nazbierał.

  – Najwięcej czego?

  – Perły, szofer, wszystko miał.

  – Jaki szofer?

  – Szofer, mówię! Kamiń taki! I drugi: szmarad. Zielone, niebieskie, wielkie jak śliwka, cały węzeł tego było. Tam miał stodołę pobudowaną, kumbajn. Idź, zapytaj, jak przyjeżdżali jubilery z Warszawy, na podwórku diamenta wyceniali.

  Jak z opowieści Pisieluka…
  Biedaki, w stanie wyższej konieczności jeszcze do końca lat 50. ryli w najlepsze, a i później nie brakowało poszukiwaczy skarbów wyposażonych już nowocześnie, w wykrywacze metalu…

 57. Izraelski ryj kasuje wpisy. Tak sobie myślę,że to komandos rodem z ZSRR na służbie. Israel uber alles…

 58. Olborski,
  Tusk to fałszywy gamoń i hipokryta. Otóż wymieniony przez Ciebie Rzepliński, w towarzystwie swych kumpli z TK, Biernata i Tulei spotykali się na obiadkach u Komorowskiego i wysmażyli projekt ustawy o TK, którego ci trzej goście z TK nie mogli wnieść do parlamentu bo TK nie ma inicjatywy ustawodawczej. Na obiadkach ustalono, że zrobi to „Bul”, co też uczynił. Do procedowanego projektu ustawy, niejaki Kropiwnicki (kiedyś doktorant Rzeplińskiego) dołożył poprawkę dot. możliwości wyborów sędziów TK „na zapas” czym rozpoczął rozpieprzanie TK dając Kaczyńskiemu silny pretekst by to zrobić. Jeszcze raz, ta inicjatywa i jej realizacja nastąpiła w ramach układów towarzyskich. Jak głębiej sięgniesz do internetu to znajdziesz wiele różnych NGO z przeszłości, w których na czele figuruje progenitura tego TWA, Rzeplińska, Komorowska i Biernat. Tego akurat Tusk nie „zaobserwował”. A kto wtedy gotował i grilla obsługiwał, czy Komorowscy, czy Biernaty czy Rzeplińskie to nie ma specjalnego znaczenia. Jak to w rodzinie (Soprano?)

 59. legat
  Musze przyznac , ze nigdy nie podawalem do stolu , mialem tylko kiedys znajomego kelnera tnp wtedy juz bylego , i on byl podobnie dobrze zorietowany gdyby sadzic tylko po napiwkach o ktorych melancholijnie opowiadal .
  Przypomina mi to historie przepisu na ” piernik pomidorowy” z cudzym (!olb)

  „Z tym kopiowaniem przepisu przez Biedronkę, to trochę jak z uwiedzeniem własnej żony przez di Caprio.
  Nie wiadomo. Mieć żal, czy być dumnym? „

 60. Szwajcar nie musiał grzebać bo zabierał w białych rękawiczkach i kołnierzyku co zapomniane. I co mu zrobicie jak nie odda zawartości skrytki czy sejfu. Często anonimowych właścicieli tylko na hasło lub szyfr. Tak sobie myślę o zarabianiu na wojnie bez posiadania wojska i przelewania krwi własnej. Jak w zegarku…

 61. @

  Czytam tutaj, jak troll pluje na Tuska i innych porządnych ludzi.. Dobrze, chociaż że się wcześniej ten osobnik zdekonspirował. Sensowny tekst z jednym syfiastym twierdzeniem jest już niemożliwy.

  Teraz czas na opalanko ?

 62. Cudzoziemcy na blogu wrzucają do krajowego ogródka często swoje robaczywe teksty. Ale kiedy wrzuca się do ogródka kraju ich pobytu teksty sprowadzające na ziemię, zaraz kasują takie wpisy. Tak sobie myślę,że prawda się obroni ale przez argumenty i proporcje zjawisk. Kasowanie to jak do gazu adwersarza ! …

 63. Narodek polski kocha Boga, Ojczyznę i Pięćset Plus!

 64. A KK milczy jak w czasie okupacji. Tak sobie myślę o użyteczności bardzo zarozumiałej struktury Watykanu.

 65. mag
  20 grudnia o godz. 14:14
  wreszcie coś sensownego;

 66. @legat
  20 grudnia, g.14:48
  Chyba nic w tym nadzwyczajnego, że ktoś u kogoś bywa na obiadkach.
  Myślę, że również podejmowanie obiadkami/kolacyjkami prezesa PIS Jarosława Kaczyńskiego przez panią prezes TK Julię Przyłębską nie dziwi. Ba, JK chwali jej kuchnię.
  @ olborski
  „Zaklęte rewiry” pewnie widziałeś. To wprost podręcznikowy wykład dla ciebie, jak być (lub nie) dobrym kelnerem.

 67. Aleś się nakręcił, @S S
  Prawda się obroni, ale przez argumenty.
  Może jednak lepiej mieć dowody?
  Masz jakieś wiarygodne argumenty, poza powtarzaniem mantry o skrytkach, które cię fascynują jak Rossiego zegarki?

  Kiedy w latach 90. komisja Volckera zbadała zasadność żądań rzekomych spadkobierców owych kont i skrytek, to okazało się, że 54 tys. kont bankowych mogło należeć do ofiar II Wojny Światowej – tyle, że prawie połowa tych kont nie należała do Żydów, lecz do Francuzów, którzy w obawie przed nacjonalizacją lokowali przed zbliżającą się wojną swe oszczędności w Szwajcarii.
  Wartość zgromadzonych depozytów oszacowano na 32 mln USD.
  Światowy Kongres Żydów nie zgadza się z tym szacunkiem.
  Dwaj amerykańscy adwokaci składają w nowojorskim sądzie po-zew przeciwko szwajcarskim bankom, występując w imieniu 18 tys. ofiar II WŚ. Medialna burza trwa, pojawiają się kolejne naciski, więc szwajcarskie banki decydują się na publikację listy posiadaczy kont, które były „martwe” od 1945 roku, a do tego deklarują, że wszyscy żyjący właściciele lub żyjący spadkobiercy odzyskają swoje depozyty wraz z odsetkami za kilkadziesiąt lat.
  Koniec końców Szwajcarzy wypłacają 1,25 mld odszkodowania plus 200 mln na pomoc ofiarom holokaustu.
  Co dzieje się z tymi pieniędzmi?
  W Zurychu powstaje Claims Resolution Tribunal (CRT), który zatrudnia ok. 100 osób i ma zadanie odnaleźć właścicieli i spadkobierców owych „skrytek”. Ma do rozdziału 800 mln dla spadkobierców kont i 450 mln dla osób, które przeżyły holokaust, robotników przymusowych, Ro-mów i innych osób prześladowanych przez nazistów.
  Pieniądze dla spadkobierców zostają rozdzielone wśród 18 tys. skarżących.
  Kto miał w 1945 roku na koncie 25 Fr otrzymuje w 2002 roku ponad 26 tys. Średnio wypłacanych jest po 150 tys. Są też milionowe odszkodowania.
  Aby „upchnąć” te wielkie sumy, odszukiwani są przez obrotnych adwokatów kuzyni trzeciego i czwartego stopnia oraz inni rzekomi krewni. Kto ma dobrego adwokata, dostaje więcej.
  Bez dokumentów odszkodowania rzędu 5000 Fr dostają nawet osoby opowiadające „wiarygodną historię”…

  Najwięcej, miliard kasują amerykańscy adwokaci. Stawki godzinowe wynoszą 390-500 USD. Najbardziej obrotny adwokat z Kalifornii zarabia ponad 60 mln dolarów.
  Sekretarz generalny CRT kasuje miesięcznie prawie 47 tys. Fr
  Zwykła posada w CRT – 100 tys. rocznie plus darmowe mieszkanie w Zurychu. Przez kilka lat.

  Nie chodzi o pieniądze, lecz o sprawiedliwość – mówi ówczesny nr 2. Światowego Kongresu Żydów Is-ra-el Singer.
  Zaś najostrzejszy krytyk „Ho-lo-caust In-dus-try” Norman Fin-kelstein nazywa tę historię oszukańczym teatrem.

 68. byk
  A co, fiołki ci zakwitły? Gdzie?

 69. windows 10 jest jeszcze bardziej nieublagany;
  guzdra to wie, ale pozostanie jednookim w tym krolestwie;
  tak jak żyrafa na obrazie salvadora dali;

 70. nasz krzyk
  milknie

  bogowie
  przechodzą obok nas
  obojętni

 71. mag 20 grudnia o godz. 17:49 do mnie: –Chyba nic w tym nadzwyczajnego, że ktoś u kogoś bywa na obiadkach.

  Mag,
  wiesz, kiedyś taki polski pisarz, Sienkiewicz mu było, napisał książkę pt. „W pustyni i w puszczy”. Występuje w tej powieści taki jeden murzyn o imieniu Kali, którego filozofia życiowa w wielkim skrócie brzmi – Jak Kali ukraść krowę to jest OK ale jak Kalemu ukraść krowę to jest BEE!
  Gdyby Ci kiedyś ta książka wpadła w rękę, to przeczytaj a wtedy może pojmiesz sens mojego wpisu na temat … wywołany przez Olborskiego o 13.59 i zamieszczonego przez niego cytatu z Tuska.
  Jest jeszcze taka przypowieść biblijna o źdźble i belce w ślipiu. Tylko czy to nie będzie dla Ciebie za trudne skoro próbujesz mi tłumaczyć rzeczy o wiele mniej skomplikowane? – niepotrzebnie. Naprawdę.

 72. @byk

  A twoje drugie oko to prawdziwe, czy sztuczne?
  Skąd czerpiesz przekonania o mojej ślepocie.

  @Mauro o sikaniu, ty o artyście, który nie dożył internetu i obaj znacie przyszłość i zaklnacie ją w ćwirknięcia.

  Zdziecinnienie do kwadratu, bo trapez jest strukturą zbyt trudną i nie daje klikalności.

  Mnie żaden reżym nie dokuczył aż tak, abym musiał przestawiać klawiaturę codzienną na polską i pił tylko wina tuska.

  Pstryk! I światło!

 73. @jakub01
  20 grudnia o godz. 4:20

  Jeśli chodzi o „kasowanie” wpisów, to każdy z osobna można rozwinąć, klikając trójkącik po prawej stronie, a wszystkie razem – klikając „Rozwiń wszystkie” u góry po prawej, nad pierwszym komentarzem.

 74. Apolityczny do bólu sędzia Wojciech Łączewski, który w skandalicznym procesie skazał w 2015 roku Mariusza Kamińskiego, padł pod ciosami komputerowej techniki. Kłamstwo to trudna sztuka, zwłaszcza obecnie.

  „Wojciech Ł. 15 lutego 2016 roku złożył pisemne oświadczenie do krakowskiej prokuratury okręgowej, w którym wnioskował o ściganie osoby, która między 16 a 28 stycznia tego roku miała podszywać się pod niego, by wyrządzić mu szkody osobiste. Jeszcze tego samego dnia zostało w tej sprawie wszczęte śledztwo. Złożenie zawiadomienia nastąpiło po ukazaniu się 29 stycznia 2016 r. na portalu Kulisy24.com publikacji pt. „Zaplątany sędzia”, w której autorzy opisywali, że znany sędzia nawiązał za pośrednictwem Twittera prywatną korespondencję z osobą, którą wziął za Tomasza Lisa i namawiał ją do przyjęcia nowej strategii w politycznej walce z rządem.

  Według prok. Mularczyka, kontrola urządzeń elektronicznych zabezpieczonych u sędziego przeprowadzona przez biegłych informatyków, nie wykazała, że nastąpiła jakakolwiek ingerencja osób trzecich. – Nie zostało wprowadzone żadne oprogramowanie umożliwiające przejęcie kontroli nad tymi urządzeniami. Ponadto z ekspertyzy wynika, że Wojciech Ł. wykonał, przy użyciu swojego telefonu, zdjęcie typu selfie, wykorzystane jako element weryfikujący – mówił rzecznik.

  Na dysku komputera Wojciecha Ł. biegły odnalazł zdjęcie, które zostało wykonane jego telefonem i zostało automatycznie przez usługę iCloud przesłane do zsynchronizowanego z tym telefonem komputera sędziego. Czas wykonania fotografii jest tożsamy z czasem rozmowy prowadzonej za pośrednictwem Twittera i koresponduje z jej treścią. Sposób ustawienia aparatu wskazuje, że zdjęcie zrobił sobie osobiście Wojciech Ł. Przesłuchany w charakterze świadka znajomy sędziego zaprzeczył jednocześnie, jakoby umawiał się z nim w tym samym miejscu i czasie, który wyznaczyli Wojciechowi Ł. dziennikarze. Stoi to w sprzeczności z zeznaniami byłego sędziego, według którego pojawił się przed wskazanym przez dziennikarzy blokiem na warszawskim Wilanowie, aby odebrać książkę od znajomego”. (TVP Info)

 75. @Gajowy M.
  Na pytanie o „płukanie” zwłok.
  – Przecież to ludzie byli.
  -Ale nieżywe.

 76. „Bez serc, bez ducha – taka jest ta opozycja”

  Szanowny panie Redaktorze,
  i Wy (tzn. Pan i panscy redakcyjni koledzy) namawiacie ludzi, zeby takim typom
  powierzyli los Polski?
  Cos chyba jest z Wami nie tak?

 77. GDDKiA informuje, że od poniedziałku tj. 23 grudnia 2019 roku, czyli za trzy dni, udostępni kierowcom autostradową obwodnicę Częstochowy w sumie dwadzieścia kilka kilometrów autostrady. A-1
  Kolejny termin realizacji tego odcinka tym razem został dotrzymany

 78. Mauro,
  wiarygodność tego co podaje TVP Info jest taka sama jak Twoja więc może daj sobie spokój. Szczególnie, że biegli od telefonów dokładnie zbadali telefon Łączewskigo i jego kontakty a przez wiele lat specjaliści z tej samej instytucji badając Banasia jako wiceministra finansów a potem ministra nie potrafili ustalić, że jest właścicielem burdelu obsługiwanego przez groźnych gangsterów i bandytów i utrzymuje z nimi bliskie kontakty.
  Robisz sobie tu z nas jaja. Ten tekst z TVPis to wyślij do Suskiego na przykład. Może go przekonasz.

 79. No właśnie.
  Zdekonspirowany troll. Czy ktoś się da nabrać ??
  Może Mauro 🙂

 80. Komisja Europejska apeluje do pisowskich władz o wstrzymanie prac nad ustawą represyjną (kagańcową)
  PIS może odpowiedzieć, nie ma sprawy, ustawa uchwalona.
  Jeszcze batalionów karnych dla sędziów i prokuratorów nie ma. Ciekawe czy za kagańce z logo pis sędziowie będą musieli zapłacić czy dostaną w prezencie w odpowiednim wymiarze?
  Czy wyznaczony zostanie czas wolny od zakładania i noszenia takiego indywidualnego kagańca?

 81. To nie jest dobra wiadomość o obwodnicy Częstochowy. Teraz grzesznicy nie będą filtrowani w czasie przejazdu z grzechów,które zostawały w mieście. Tak sobie myślę o roznoszeniu grzechów do reszty kraju. Może jakaś brama w zastępstwie egzorcystów…

 82. Co tam jedna czy druga ustawa, sałatki szkoda.
  W Chinach wysuszyło się jezioro o powierzchni kilku tysięcy kilometrów kwadratowych. Zmiany klimatyczne następują błyskawicznie.
  W Polsce jeziora są o wiele mniejsze, ale też wysychają. Być może pisowski rząd będzie ostatnim. Tak sobie myślę (SS) to dobrze czy źle?

 83. legat
  20 grudnia o godz. 14:48

  „Olborski, Tusk to fałszywy gamoń i hipokryta”.

  Otóż nie fałszywy, ale prawdziwy gamoń. Ale „biznesplan” jego partia miała sprytny, tylko nie umiała go wdrożyć, a chyba też się i nie dało ze względu na terminy, mimo że Komorowski (też uczestnik skoku na TK) wyznaczył wybory w 2015 roku na termin najpóźniejszy z możliwych (25.10). W latach 30. republikańska większość w Sądzie Najwyższym blokowała reformy Roosevelta przez dwa lata i dopiero jak prezydent zagroził, że podejmie kroki w celu zmian w jego działaniu to odpuścili.

  „ .. Rzepliński, w towarzystwie swych kumpli z TK, Biernata i Tulei spotykali się na obiadkach u Komorowskiego i wysmażyli projekt ustawy o TK, którego ci trzej goście z TK nie mogli wnieść do parlamentu bo TK nie ma inicjatywy ustawodawczej. Na obiadkach ustalono, że zrobi to „Bul”, co też uczynił”.

  Nie zwalaj wszystkiego na Bula, on był marionetką, projekt ustawy przepychała większość parlamentarna PO-PSL, a do podziału łupów w TK dołączył SLD (później L. Miller mówił, że przyłączenie się do tej grandy był błędem). Prace nad nową ustawą o TK procedowano niespiesznie przez kilka lat i dopiero w poniedziałek, po niedzielnym zwycięstwie PAD, nastąpiło niezwykłe przyśpieszenie legislacyjne. W ciągu kilku dni niezbyt gotowy projekt przepchnięto przez komisje sejmową i senacką i ostatecznie uchwalono 15 czerwca 2015 roku. Wkrótce potem w lipcu 2015 skwapliwie podpisał ją Komorowski i była to ostatnia ustawa przez niego podpisana. Były tam takie ewidentnie niekonstytucyjne kwiatki jak wysuwanie kandydatów (do końca września 2015) na zwolnione miejsca w TK do końca grudnia 2015 roku, choć po drodze były wybory. Najzabawniejsze, że Rzepliński był na posiedzeniach komisji sejmowej przy powstawaniu takich kawałków, a później musiał orzekać o ich niekonstytucyjności.

  Andrzej Duda jeszcze jako prezydent-elekt ostrzegał ówczesną większość sejmową przed podejmowaniem niekonstytucyjnych kroków. Po wyborach w 2015 roku opozycja, czyli Rzepliśńki, PO-PSL-SLD skierowała do PAD najpierw prośby, później tupanie, wrzask i wycie, żeby natychmiast przyjął przysięgę od pięciu ich kandydatów na sędziów TK wybranych z deliktem konstytucyjnym, na zapas. Prezydent uznał, że wola wyborców wyrażona w 24 maja (wybory prezydenckie) i 25 października (wybory parlamentarne) jest inna niż była poprzednio, więc tym bardziej nic nie upoważniało poprzedniej większości sejmowej do wybrania sędziów TK „na zapas”. No i przysięgi nie przyjął.

 84. Siedem razy prezydent złamał konstytucję stwierdził pod przysięgą sędzia Strzembosz, ale równocześnie uznał, że niekoniecznie należy go postawić przed Trybunałem Stanu.
  Czyli znowu kolejna gruba kreska.
  Nawet jak przyjdzie kryska na matyska, szkoda czasu i atłasu na zawracanie sobie głowy jednym politykiem z bożej łaski

 85. Blackley
  20 grudnia o godz. 1:38

  „ Słowianin kiedyś wspominał ze studiował prawo …”.

  Nie powiedział, czy skończył i czy to nie było w Legionowie. W pewnym okresie ubeccy absolwenci Legionowa byli „magistrami prawa”.

 86. ls42
  20 grudnia o godz. 19:50

  „Siedem razy prezydent złamał konstytucję stwierdził pod przysięgą sędzia Strzembosz”.

  Niech sędzia Strzembosz przypomni sobie, że nominację sędziowską otrzymał w 1961 roku od komunistycznej rady państwa. Uwielbiam jak piszczochy komuny pouczają nas o demokracji i nauczają prosty lud o konstyucji. A już zwłaszcza jak robi to Cimoszcze.

 87. legat
  20 grudnia o godz. 13:22
  specjalnie podałem liczbę nieobecnych posłów w procentach w stosunku do miejsc jakie partia uzyskała w sejmie w wyborach by uzmysłowić w której posłowie najbardziej lekceważą sobie obywatelskie obowiązki.W mediach cały czas jest najazd na KO , a tymczasem posłowie tej formacji wypadli najlepiej (8,2 % nieobecnych). Najgorzej co może budzić zdziwienie wypadła SLD (24,5% na spółkę z PSL (23,3%)
  Z konfederacji zaskoczyli liderzy (Bosak i Winnicki) bo tylko oni z tego klubu byli nieobecni.
  (sa to jednak takie małe cwaniaczki , a nie ludzie zatroskani o Polskę)
  Czyli z ta KO nie jest tak tragicznie , gorzej że liderzy Lewicy którzy maja aspiracje do rządzenia Polską wypadli kompromitująco. Już widać jacy to patrioci i jak im zależy na Polsce i suwerenie

 88. @maciek.g
  20 grudnia o godz. 19:58

  „W mediach cały czas jest najazd na KO”

  Może dlatego, że to KO od lat najgłośniej krzyczy o „zamachu na wolne sądy”, a dzień wcześniej pani Kidawa Błońska wyraziła rozczarowanie, że tak mało ludzi przyszło na protesty?

 89. Mauro Rossi 20 grudnia o godz. 19:51 do Blackley: –Nie powiedział, czy skończył i czy to nie było w Legionowie. W pewnym okresie ubeccy absolwenci Legionowa byli „magistrami prawa”.

  Mauro Rossi,
  no i znowu łżesz. Zarówno absolwenci WSO z Legionowa jak i z WSO ze Szczytna nie byli magistrami prawa. Były to studia I stopnia. Żeby uzyskać tytuł magistra prawa musieli uzupełnić studia na uczelni cywilnej bądź zakwalifikować się na studia w Akademii Spraw Wewnętrznych. Co ciekawe, milicjanci którzy ukończyli WSO w Szczytnie a uzyskali tytuł magistra w ASW, mimo że nigdy nie służyli w SB, zostali pozbawieni praw emerytalno-rentowych. Kara za wykształcenie i podnoszenie kwalifikacji. Suskizm w całej pełni. Trzeba im było się specjalizować w perukarstwie i pudernictwie teatralnym to nie narażaliby się na „surpryzy” bezmózgów pisowskich.

 90. @remm
  wiem, dziekuje. Mnie nie chodzi jednak o otwieranie zamknietych wpisow, bo to proste tylko o jakas dziwaczna maniere, ktora od pewnego czasu zdaje sie obowiazywac na blogach, aktorej wczesniej nie bylo. Otoz z oponentem juz sie nie dyskutuje tylko go „gasi”, podobnie jak wpisy nielubianych osob, niezaleznie od tresci. Swiadczy to o upadku bloga i o tym, ze opanowaly go jakies megalomanskie typy niekoniecznie wypowiadajace sie na nim. Raczej wyrzucone stad i z innych blogow, ktore w ten sposob sie „mszcza.”Swoich „osobistych” wrogow znam, wiem kto zamyka moje wpisy i wystepuje pod zmieniajacymi sie, jednorazowymi nickami, aby dac upust swojej frustracji i nienawisci na blogu J.H. I nie to mnie wkurza ale to, ze ktos tak traktuje Mag, ktora nikogo nie obraza, a nawet „nie odwija” sie kiedy jest przez kogos brutalnie atakowana, a nawet Adama 100 czy SS ( ktorzy wcale do moich ulubiencow nie naleza), w czym widac jakas zajadlosc i wrecz nienawisc. To obrzydliwe.
  Jakis smiec zapaskudza blogi (bo nie tylko EP) „lapami” pewno sam „wylapkowany” za zwyczajne chamstwo. Ja wychodze z zalozenia, ze jesli ktos sie kompromituje swoimi wpisami, to niech sobie „wisi” jak najdluzej po coz go „lapowac”? Lepiej aby bylo wiadomomo z jakim typem ma sie do czynienia.

 91. W pewnym okresie ubeccy absolwenci Legionowa byli „magistrami prawa”.

  Swój swojego wyczuwa na odległość?

 92. Jak przypomniał europoseł Z. Kuźmiuk „ … w roku 2012 rząd Donalda Tuska, chcąc nie mieć kłopotów z ogłaszanymi alarmami smogowi w stosownym rozporządzeniu podwyższył próg od którego był on ogłaszany z 200 do 300 mikrogramów pyłów na m3 powietrza. Dopiero rząd premiera Morawieckiego zdecydował się na obniżenie tej normy do 150 mikrogramów, a kolejnym krokiem będzie wprowadzenie progu alarmu smogowego na poziomie 80 mikrogramów pyłów na m3 powietrza”.

 93. piszczochy komuny pouczają nas

  NAS czyli kogo?
  Czyim „PiSzczochem” jesteś, Mauro?

 94. GajowyM.
  20 grudnia o godz. 20:15

  „Swój swojego wyczuwa na odległość”?

  A od kiedy SS jest dla mnie swój? Nie potwierdzam, a nawet zaprzeczam. Raczej twoje poglądy Marucho wykazują zbieżność z pogladami SS.

 95. maciek.g ad 20 grudnia o godz. 19:58

  Maćku g.,
  no i znowu słuszna Twoja racja. Dowiodłeś danymi statystycznymi, że gówniarstwo POwskie mniej śmierdzi niż gówniarstwo inne. Zgoda, zgoda.
  zasrancen deputaten z PO Cię w końcu zadowolili? Się cieszysz?

 96. legat
  20 grudnia o godz. 20:14

  Mauro Rossi 20 grudnia o godz. 19:51 do Blackley: – Nie powiedział, czy skończył i czy to nie było w Legionowie. W pewnym okresie ubeccy absolwenci Legionowa byli „magistrami prawa”.

  Legat: Zarówno absolwenci WSO z Legionowa jak i z WSO ze Szczytna nie byli magistrami prawa. Były to studia I stopnia. Żeby uzyskać tytuł magistra prawa musieli uzupełnić studia na uczelni cywilnej bądź zakwalifikować się na studia w Akademii Spraw Wewnętrznych.

  Chylę czoła przed twoją kompetencją, byłeś kursantem czy wykładowcą? 🙂

  ” … milicjanci którzy ukończyli WSO w Szczytnie a uzyskali tytuł magistra w ASW, mimo że nigdy nie służyli w SB, zostali pozbawieni praw emerytalno-rentowych. Kara za wykształcenie i podnoszenie kwalifikacji”.

  Nie żartuj z tym podnoszeniem kwalifikacji. Może jeszcze moralnych, co? ASW w ustawie dezubekizacyjnej zaliczona została do komunistycznego resortu spraw wewnętrznych, niebezpodstawnie. Prawo można było studiować na UW, a jak ktoś cwaniaczył, że w ASW łatwiej, to w dłuższej perspektywie przeliczył się, co ja na to poradzę? Wiem, że nie było łatwo przewidzieć upadek komunizmu, więc wygrali ci, co mimo wszystko zachowywali się nienagannie.

 97. GajowyM.
  20 grudnia o godz. 20:20

  „NAS czyli kogo”?

  No was Awas. 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=Tc46pYYqRCo

 98. guzdra 19 grudnia 2019 roku godz. 20.39
  „Blog jako forma nie powstał dla szerzenia dobra i piękna”
  Czasami warto jednak przerwać namiętną dyskusję o politycznych przewagach tego czy tamtego ugrupowania. Sytuacja w obecnej kadencji sejmu jest na tyle ciekawa, że rządzące zgrupowanie jest atakowane ze wszystkich stron, ale harcownicy nie mają siły przebicia, jak Szwedzi pod Jasną Górą, i nie dysponują kolumbryną zdolną rozwalić pisowskie mury obronne. Posiłki niemrawo nadchodzą, a czasami zatrzymują się w ważnych chwilach w zajeździe dla pokrzepienia niczym pan Zagłoba racząc się winem i miodem.
  Kilka dni przed świętami zaledwie orszak prezesa ruszył z posad i za wszelką cenę zrobił raban, o którym wielu będzie pamiętało i dyskutowało przy wigilijnym stole wprawiając w zdumienie przyglądającym się nam obcokrajowcom, jakie to religijne obyczaje panują w tym położonym daleko na wschodzie Europy kraju.
  Ustawka ta w istocie przebiła wszystkie tematy tygodnia i tak się będzie toczyć do Nowego Roku, a nawet jeszcze dłużej

 99. Mauro Rossi 20 grudnia o godz. 20:32 do mnie:- do mnie: –Chylę czoła przed twoją kompetencją, byłeś kursantem czy wykładowcą? … Nie żartuj z tym podnoszeniem kwalifikacji. … wygrali ci, co mimo wszystko zachowywali się nienagannie.

  Mauro Rossi,
  tak, byłem tam wykładowcą posadzek. Czoła tak nie schylaj bo jeszcze dostaniesz udaru co skończyłoby się tym, że przestałbyś nas tu bawić. Byłaby wielka szkoda.
  Tym stwierdzeniem – … wygrali ci, co mimo wszystko zachowywali się nienagannie. – to już mnie setnie rozbawiłeś.
  Emerytur PiS nie naruszył SB-ckim mordercom (np Popiełuszki), bandytom, złodziejom i łapówkarzom wywalonym z tej służby dyscyplinarnie i karanym wyrokami sądów. Wg Twojej, pisowskiej moralności to są ci którzy mimo wszystko zachowywali się przyzwoicie, znaczy. Wy pisowcy to dobrze pogięci jesteście.
  Ale kabaret odwalasz. Kontynuuj proszę. Będzie jeszcze śmieszniej.

 100. Mauro Rossi

  „… wygrali ci, co mimo wszystko zachowywali się nienagannie.”

  Ty to mnie potrafisz rozbawić.

  Mauro, dziękuje wam!

 101. PiSowska interpretacja konstytucji i w ogóle prawa, w tym uprawnień prezydenta jest ruchoma jak piaski Sachary.
  Ostatnia wersja wg Rossiego:
  Prezydent uznał, że wola wyborców wyrażona w 24 maja (wybory prezydenckie) i 25 października (wybory parlamentarne) jest inna niż była poprzednio, więc tym bardziej nic nie upoważniało poprzedniej większości sejmowej do wybrania sędziów TK „na zapas”. No i przysięgi nie przyjął.”

  Prezydent uznał, że „wola wyborców jest inna niż poprzednio” i przysięgi nie przyjął. Co ma wola wyborców do nieprzyjęcia przysięgi? Ano ma, bo skoro prezydent przysięgi nie przyjął, bo taka była wola wyborców, to wola ta ma dużo do przysięgi.
  Bo prezydent może uznać lub nie uznać tę wolę. Konstytucja poczeka, bo prezydent ma wolę wyborców by poczekała.
  Pzdr, TJ

 102. W poniedziałek 23 grudnia 201o roku przybędzie jeszcze 13 kilometrów drogi ekspresowej S-17 między Kołbielą a Garwolinem, na trasie z Warszawy do Lublina oraz kawałek S-7 na trasie między Krakowem i Zakopanem, a także obwodnica Bolkowa na trasie między Wrocławiem i Jelenią Górą.
  Jeszcze tylko 4 tysiące kilometrów ekspresówek i podstawowy szkielet drogowy zostanie zbudowany. Przy dobrych układach za dwadzieścia lat

 103. Bar Norte
  20 grudnia o godz. 21:02

  „… wygrali ci, co mimo wszystko zachowywali się nienagannie.”

  „Ty to mnie potrafisz rozbawić”.

  Jeśli masz na myśli Frasyniuka, który w latach 80. na ogół zachowywał się nienagannie, to gotów byłbym podzilić twoje rozbawienie.

 104. Mauro Rossi

  „Jeśli masz na myśli Frasyniuka”

  Nie Mauro, nawet mi do głowy nie wpadł.

  Miałem na mysli wyłącznie ciebie.

 105. tejot
  20 grudnia o godz. 21:02

  „Prezydent uznał, że „wola wyborców jest inna niż poprzednio” i przysięgi nie przyjął. Co ma wola wyborców do nieprzyjęcia przysięgi”?

  Każdy Sejm poprzez głosowanie obsadza miejsca w TK, w miarę jak są zwalniane, ale tylko w swojej kadencji ― tak stanowi konstytucja. Twórcom ustawy zasadniczej chodziło o to, aby wyborcy mieli pośredni wpływ na wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie TK oczywiście mają swoje poglądy (filozoficzne, społeczne etc.), a prawo to także sztuka interpretacji przepisów. W maju i październiku 2015 preferencje wyborców zmieniły się i to radykalnie, poprzednia większość została odsunięta od władzy, więczasada wyboru sędziów w danej kadencji Sejmu tym bardziej była istotna. I dlatego ze wzgledu na delikt konstytucyjny (wybór zbyt wczesny) PAD nie przyjął przysięgi od pieciu kandydatów na sędziów TK wybranych przez poprzednią więszość sejmową. Pamiętaj, że prezydent stoi na straży konstytucji. Gdyby w 2015 roku wygrał Komorowski, a wybory parlamentarne PO-PSL-SLD nie byłoby większego problemu, że sędziów wybrano 8 października 2015, czyli 17 dni przed wyborami parlamentarnymi. Wprawdzie prawo zostałoby naruszone, ale nie jego duch.

 106. Bar Norte
  20 grudnia o godz. 21:21

  „Miałem na mysli wyłącznie ciebie”.

  Nic o mnie nie wiesz, więc twoje myślenie jest jałowe lub życzeniowe.

 107. @jakub01
  20 grudnia o godz. 20:15

  Jednej osobie trudno to zrobić, bo jedna łapka w dół nie wystarczy do zamknięcia wpisu. Nawet po usunięciu historii przeglądania i ponownym zalogowaniu się strona „pamięta”, że już kliknąłem w łapkę. Musi to więc być albo grupa osób, albo ktoś bardzo zdeterminowany, kto zadał sobie trud, żeby obejść te ograniczenia.

 108. Szanowni patrioci i patrioci, na UE w kwestiach tu i tam dyskutowanych nie liczcie. Dobra informacja jest taka, że Zaleszczyki się nie powtórzą. Wielki kapitał czy może ktoś woli rynki finansowe (hiper kasyna) mają w dupie, kto będzie rządził Polską. Ich nie interesują jakieś gówniane polskie sądy. Zobaczcie jak się „boją” we Francji. Tu paru staruszków i staruszek wyjdzie na dwór z lampkami, a tam na ulicach trwa regularna wojna. Przecież prawdziwi władcy tego świata o ile coś wiedzą o polskich „protestach”, to sikają sobie po nogach ze śmiechu.
  Fakt, wkurza mnie podwyżka butelki wina i piwa (to jeszcze pijam), ale nie będę w grudniu szedł o to na wojnę, a już z całą pewnością nie będę „umierał” za sądy. Ani sędziowie, ani politycy opozycji przez ostatnie cztery lata nie zdobyli się na jakąś pozytywną bajkę, w którą mógłbym uwierzyć nawet ja. Skoro tak, to czekam na 13 emeryturę. Aaaaa i mam w dupie jaki będzie koniec świata.

 109. Oceniając działania PiS odnoszę wrażenie, że kierownictwo tej partii kompletnie straciło kontakt z rzeczywistością.
  Po co to forsowanie na sile uchwały o podporządkowaniu sędziów rządzącej partii? Czy to ma jakieś kluczowe znaczenie dla utrzymania rządów w ręku PiS? Jest jasne że nie, Sędziami wyborów się nie wygrywa. Natomiast widać, że PiS wystrzelał już wszystką najcięższą amunicję polityczna mogąca dać wzrost poparcia i jak na razie poparcie utknęło na 40%, a mamy dopiero początek rządzenia. Jak widać ustawa o sędziach raczej poparcia nie poprawi , a może poważnie wpłynąć na decyzje UNI w sprawie wspomagania (po co pchać pieniądze w czarna dziurę). Inflacje już całkiem dobrze widać i rozpaczliwe szukanie pieniędzy również. Ludzie do lepszego szybko się przyzwyczajają , a w drugą stronę zawsze jest szok. Pogarszanie się sytuacji materialnej gdy nie ma na kogo zwalić przyczyn , zawsze kończy się w demokracji utratą władzy. Czyli jest więcej niż prawdopodobne że PiS władze straci , a wtedy wygrywający dostanie prezent w postaci ustawy podporządkowującej sędziów i będzie mógł ich skutecznie wykorzystać do zlikwidowania zagrożenia jaki jest PiS (partia ta już pokazała z korzysta z metody wszystko dozwolone i nie ma co liczyć by zmienił sposób działania który tak długo okazywał się bardzo skuteczny)

 110. remm
  20 grudnia o godz. 18:37
  Najprościej jest klnąc zakładkę
  Rozwiń wszystkie i już ma się w nosie tych zkrywajacych

 111. legat
  20 grudnia o godz. 20:24
  Oczywiście , bo chodziło mnie o to by dostrzegano prawdę.
  Przyznaję,ze nie mamy powodu by cieszyć się z powodu jakości opozycji.
  No cóż innej na razie nie ma.

 112. @MR

  Nic o mnie nie wiesz

  Oh, tyle, co pokazujesz, wystarczy, aby rozpoznać krętacza, miglanca i cwanego sofistę na usługach. Oślizłego jak węgorz.

 113. maciek.g 20 grudnia o godz. 22:03 do Remm’a: – Najprościej jest klnąc zakładkę

  Tak, potwierdzam, jak się przeklnie zakładkę, to się wszystko otwiera. Bez tego przekleńswa ni hu hu.

 114. mag
  „„Zaklęte rewiry” pewnie widziałeś.”
  Litosci ! Przeciez wyraznie napisalem , ze kelnerowanie z podsluchiwaniem (sila rzeczy) nie dla mnie z powodu żalu i dumy w jednym flaku . Nie rozebralbym dylematu dumy i uniesienia (sera powyzej ….y) w ciagu jednej zmiany . Juz nie to zdrowie a w sercu listopad do maja a nawet i dluzej . To przesiadywanie zamiast przysiadywania na rowie przygnebiajace jest ( indeed )
  Kontynuowanie tego belkotu jest bez sensu . Bialoruskie sledzie … czekaja

 115. „I dlatego ze wzgledu na delikt konstytucyjny (wybór zbyt wczesny) PAD nie przyjął przysięgi od pieciu kandydatów na sędziów TK wybranych przez poprzednią większość sejmową.”

  Mój komentarz
  Troje sędziów TK zostało wybranych jak najbardziej prawnie w perspektywie poprzedniej kadencji sejmu.
  Dwoje sędziów zostało wybranych bezprawnie i ich wybór był z mocy prawa nieważny. Żaden akt unieważnienia 2 sędziów nie był potrzebny. Unieważnienie legalnego wyboru 3 sędziów TK z mocy uchwały sejmu to nowy rodzaj prawa wymyślonego przez PiSowskich ekspertów.

  Rossi kombinuje jak koń pod górkę. To fanzoli coś o woli wyborcy, innym razem o kompetencjach prezydenta, który wszystko może z woli suwerena.
  Rossi przy tym omija szerokim łukiem delikt konstytucyjny, jakim było unieważnienie wyboru trzech sędziów wybranych legalnie przez sejm z większością PO/PSL. Wybrany zostaje nowy sejm, Sejm ten się zbiera i uchwala nieważność poprzedniego sejmu.

  Takie unieważnienie, to rozbój prawny, gwałt na konstytucji i głupota polityków PiSu, którzy w swojej pysze i poczuciu mocy zaczęli od unieważnienia katastrofy smoleńskiej, praktykują intensywnie unieważnianie konstytucji, unieważnienie PRL, unieważnianie sędziów, orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, itd. aż w końcu dojdą do unieważnienia samych siebie. Przez pomyłkę oczywiście i dlatego zbiorą się jeszcze raz i unieważnią to pomyłkowe unieważnienie.
  Prawo karuzelowe.
  Pzdr, TJ

 116. legat
  20 grudnia o godz. 20:54

  „Emerytur PiS nie naruszył SB-ckim mordercom (np Popiełuszki)”.

  Zależy jak na to spojrzeć ― opieram się na wyjaśnieniach w „Gazecie Prawnej”. Ustawa dotyczyła emerytur pobieranych z MSW, a nie ZUS, który zresztą nie dysponuje podzbiorem „emerytury byłych ubeków”. Ubecy wyrzuceni dyscyplinarnie ze służby przed 1989 rokiem automatyczne tracili mundurowe uprawnienia emerytalne i byli włączani w system ZUS. Co oznaczało również i to, że nie nabywali minimalnych uprawnień emerytalnych po 15 latach słuzby. No i wówczas liczono im za czas spędzony w SB po 1,3 proc. za rok, jak to w ZUS. Gdyby ich nie wyrzucono i nadal pracowaliby „w organach” liczono by im po 2,6 proc. za rok ― do końca służby w roku 1990, kiedy zlikwidowano SB. Lub później, jeśli nadal zatrudniono by ich w UOP lub policji. Jak chcesz to pobaw się i policz, czy Piotrowski na tym stracił, że go wyrzucono z SB, czy nie? Gdyby go zatrudniono w III RP jako fachowca (no chyba od mokrej roboty) i gdyby przeszedł na emeryturę, powiedzmy w 1996 roku, to jeszcze przez 20 lat (do 2016 roku ― pisowska ustawa dezubekizacyjna) przysługiwałoby mu emerytura liczona 2,6 proc. za rok. Potem by ją zrównano do maksimum średniej krajowej. Ustawa dezubekizacyjna dotyczyła 10 tys. ubeków, którzy przemknęli się przez weryfikacje w 1990 roku, a nie pojedynczych przypadków, mimo że nieprzyjemnych.

 117. BWTB
  20 grudnia o godz. 21:51
  Mało ludzi zdaje sobie sprawę jak niedobrą praktyką jest uzależnianie sędziów od aktualnie rządzących polityków. Dlatego w demokracjach jest to wykluczone. Zawsze na ludzi najsilniej działa to co ich dotyczy (negatywnie). Jak podwyższają ceny papierosów , a nie pale nic mnie to nie obchodzi. Ale jak podwyższą ceny biletów komunikacji miejskiej z której korzystam tu juz jest diametralnie inaczej.
  Dlatego znaczne podwyzki większości artykułw nie rzadko wywracają rządy

 118. @olborski
  Bredź sobie, bredź na zdrowie. A kto bardziej bredzi, najlepiej ocenią postronni.

 119. Mauro Rossi,
  czyli dla morderców jest 1,6% za rok przed 1989 a dla pozytywnie zweryfikowanych i pełniących służbę po 1990 roku jest 0,0%.
  No tak Mauro, to jest właściwe, pisowskie. Mówiłem, że was pisowców to dobrze pogięło.
  Ochraniarzami morderców i bandytów jesteście. Każdy z was to jak „Ciumka” Piotrowicz. Ochraniarz zboka w sutannie. Pociumkajcie sobie, on Ciebie, Ty jego. Smacznego.

 120. Maćku,
  ale małpki, akcyza na małpki! Tego pisiorom nawet pincetplusy nie darują. Taka sytuacja jest. Małpki nawet w wiejskich sklepikach to jest to! Tu przegięły.

 121. tejot
  20 grudnia o godz. 22:13

  „Troje sędziów TK zostało wybranych jak najbardziej poprawnie w perspektywie poprzedniej kadencji sejmu”.

  Co też opowiadasz? Sprawdź na sejm.gov.pl., cała piątka wybrana została 8 października 2015 JEDNĄ uchwałą sejmową. Koalicja PO-PSL-SLD poszła na całość, czuła się tak pewnie, że zaniedbała procedury. Później to nawet konstytucjonaliści zbliżeni do mainstreamu III RP łapali się za głowę, jak do tego mogło dojść? Co za przeoczenie! Pisowscy kandydaci do TK wybierani byli tak jak wymaga regulamin Sejmu, przy pomocy indywidualnych uchwał.

  „Dwoje sędziów zostało wybranych bezprawnie i ich wybór był z mocy prawa nieważny”.

  Czy możliwe, że polityczni szulerzy w dwóch przepadkach oszukują, a w trzech są uczciwi? No zlituj się.

  „Żaden akt unieważnienia 2 sędziów nie był potrzebny”.

  Jak to, przecież Rzepliński tupiąc i grożąc domagał się od PAD zaprzysiężenia piątki. Jeśli uchwała dotyczyła całej piątki, to następna uchwała ― odwołująca ― też musiała dotyczyć całej piątki. Chytry traci podwójnie.

  „Unieważnienie legalnego wyboru 3 sędziów TK.”

  A kto orzekł o ich legalnym wyborze? Uprzejmie informuję, że nikt nie orzekł.

  Polegliście z powodu własnej niekompetencji i chytrości. A też mieliście kiepskich prawników jak Budka i Kropiwnicki.

 122. legat
  20 grudnia o godz. 22:30

  „… czyli dla morderców jest 1,6% za rok przed 1989 a dla pozytywnie zweryfikowanych i pełniących służbę po 1990 roku jest 0,0%”.

  Płk. Adam Hodysz odwołał się do szefa MSW ze skutkiem pozytywnym. Próbuj i ty. 🙂

 123. dotyczyć całej piątki. Chytry traci podwójnie.

  „Unieważnienie legalnego wyboru 3 sędziów TK.”

  A kto orzekł o ich legalnym wyborze? Uprzejmie informuję, że nikt nie orzekł.

  Mój komentarz
  PiSowska logika
  Dajmy na to Najwyższy Sąd Administracyjny wydaje orzeczenie nakazujące ujawnić listy rekomendacyjne sędziów do KRS.
  Na to jakikolwiek organ zależny od PiSu – Kancelaria RM, Rzecznik Rządu PiS, Biuro Skarg i Zażaleń, itd. wydaje oświadczenie, w którym zapytuje – kto orzekł o tym, ze to orzeczenie NSA jest legalne?
  My jako Biuro orzekamy, ze jest nielegalne i wnosimy do (wypełnić rubrykę nr 12) o przeprowadzenie postępowania stwierdzającego nielegalność orzeczenia NSA.

  Szlus. Logika PiSu działa. Czekamy na wyrok instancji wymienionej w rubryce nr 12.
  Czekaj tatka latka, jak się nie obrócisz, nie dojrzysz zadka.
  Pzdr, TJ

 124. Mauro Rossi,
  przecież Hodysz to zdrajca i śmondak? Za takiego mnie uważasz? Masz ku temu jakieś przesłanki? Ja Cię do przyjmujących klientów w kamienicy Banasia przecież nie porównuję. Jeszcze, znaczy.

 125. Mauro Rossi
  20 grudnia o godz. 20:19

  „Jak przypomniał europoseł Z. Kuźmiuk „ … w roku 2012 rząd Donalda Tuska, chcąc nie mieć kłopotów z ogłaszanymi alarmami smogowi w stosownym rozporządzeniu podwyższył próg od którego był on ogłaszany z 200 do 300 mikrogramów pyłów na m3 powietrza. Dopiero rząd premiera Morawieckiego zdecydował się na obniżenie tej normy do 150 mikrogramów, a kolejnym krokiem będzie wprowadzenie progu alarmu smogowego na poziomie 80 mikrogramów pyłów na m3 powietrza”.

  I co z tego wyniknie że alarm ogłoszą wcześniej ? Założysz maskę z tlenem ?

 126. Maupo jest jednak nie do wiary prymitywny.
  Mimo wszystko miło wiedzieć, że PiS-lam nie ma lepszych kadr 🙂

 127. Mauro Rossi
  Szukanie pretekstów zupełnie niepotrzebne.
  W 2015 roku sprawa wyboru sędziów do TK nie miała politycznej twarzy, bo wybierano osoby mające odpowiednie wykształcenie i osiągnięcia naukowe i to się liczyło, a nie uzależnienie polityczne. PIS na drodze podporządkowania sobie TK nie publikował wyroku, nie uszanował zasady wyboru sędziów przez sejm obradujący w czasie w którym kończyła się kadencja sędziów TK, w miejsce prawidłowo wybranych trzech wstawił swoich dublerów. Obecnie bez ładu i składu piszą co chcą, a twoje powoływanie się na sztuczki prawne staje się śmieszne, bo sam wiesz, że sprawy zaszły za daleko i afera po aferze jest grubą nicią szyta. Prezydent mówi co innego, a robi zupełnie co innego. Powołanie Piotrowicza to prawdziwa ironia losu.
  Wszystko jest na odwyrtkę i tylko nie wiadomo do końca dlaczego i komu to służy. Mnie dziwi twoja rola na tym blogu, bo Piotrowicza można zrozumieć, być może doszedł tam gdzie chciał, ale tobie cbyba tyle nie płacą. Mauro jeszcze nie wszystko stracone, weź się w garść, zrób rachunek sumienia, uderz się w piersi i napisz; trochę tu i tam przesadziłem. Pomożecie?
  U mnie miałbyś pełne rozgrzeszenie i rekompensatę

 128. Mauro Rossi

  „Nic o mnie nie wiesz”

  Starcza mi to co piszesz.
  Przecież „… wygrali ci, co mimo wszystko zachowywali się nienagannie” napisałeś wyłącznie o sobie.

  Dawaj dalej Mauro z tą samooceną!

 129. Cymański zabije karpia z okazji żydowskiego Bożego Narodzenia. W czym wyręczy najmłodszy syn w ramach tradycji bo czym skorupka za młodu…Tak sobie myślę,że ubój rytualny wywołuje agresję co widać po konfliktach na Bliskim Wschodzie w izraelskim wydaniu. Holokaust nie nauczył pokory w traktowaniu innych…Na święta z krwią żywego karpia na rękach czekają cały rok nawet całymi rodzinami…Chłop żywemu nie przepuści…ryby nie mają głosu…

 130. Is$2,
  a spać to się chodzi w koloratce czy bez?

 131. Zarząd PO rekomendował zawieszenie posłów, którzy nie przyszli na głosowanie w sprawie tzw. ustawy kagańcowej
  https://wyborcza.pl/7,75398,25535738,zarzad-po-rekomendowal-zawieszenie-poslow-ktorzy-nie-przyszli.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.maly

 132. Dobra wiadomość z Krymskiego Mostu 23 grudnia ruszają przewozy kolejowe. Tak sobie myślę,że Krym w Rosji to dziejowa sprawiedliwość…jak Śląsk…bo w domu najlepiej…

 133. Ktoś cbyba tu rozumnie napisał, że spory polityczne powinny dotyczyć istotnych spraw ekonomicznych, gospodarczych i socjalnych, a tymczasem dotyczą ideologii i historii.
  Sejm traci czas, jednak sytuacja wygląda tak, że ugrupowanie rządowe jest zdyscyplinowane, a opozycja rozdrobniona i niepełna.
  Od 100 procentowej obecności trzeba zacząć

 134. Kryspin Grabowski
  Po NOWYM roku CENOWY armagedon , zamykane SZPITALE ludzie umierają na SORACH w kostnicach brak MIEJSC a na PROPAGANDĘ KASA jest
  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2648780388580990&set=p.2648780388580990&type=3&theater

 135. tejot
  20 grudnia o godz. 22:59

  Tejot: „Unieważnienie legalnego wyboru 3 sędziów TK.”

  MR: A kto orzekł o ich legalnym wyborze? Uprzejmie informuję, że nikt nie orzekł.

  Tejot: „PiSowska logika Dajmy na to Najwyższy Sąd Administracyjny wydaje orzeczenie nakazujące ujawnić listy rekomendacyjne sędziów do KRS”.

  Ja o zupie, a tejot o … NSA jest od sądzenia, a nie wydawania dyspozycji Sejmowi. Zwłaszcza że osoby rekomedudujace do KRS mogą sobie tego nie życzyć, a nie istnieje prawo zmuszjące ich do ujawnienia swojego nazwiska.

  Ale oczywiście nie miałbym nic przeciwko temu, żeby NSA wydał dyspozcję pani Gersdorf ujawnienia sędziów SN, którzy nominacje sędziowskie otrzymali od komunistycznej rady państwa. 🙂

 136. Is42,
  trzeba zacząć od robienia tego za co się bierze pieniądze i do czego się zobowiązało wobec wyborców. Inaczej to jest się tylko śmondakiem i nic nie wartą łajzą sejmową.

 137. adam100
  20 grudnia o godz. 23:54

  „Wygląda jak bufetowa w latach 80-tych”. Tarczyński o Pochanke.

  Pochanke różnie wygląda, podobnie zresztą jak Tarczyński. Najbardziej znaczące miny Pochanke robi podczas wieczoru wyborczego w TVN, kiedy ogłasza wyniki wyborów. Można wyłączyć fonię, z miny Pchanke łatwo wywnioskować kto będzie rządził. 🙂

  A tu Adaśko masz bonus, Pochanke bez makijażu.

  https://przeambitni.pl/wp-content/uploads/2014/08/justyna-pochanke-z-m%C4%99%C5%BCem.jpg

 138. Ustawa o ochronie zwierząt zabrania ich zabijania przez osoby nieuprawnione. Zabicie zwierzęcia kręgowego w warunkach domowych to przestępstwo. Spożywanie karpia w czasie żydowskiego święta to pozostałość po komunistach tak przedstawia sprawy dr Michał Rudy prawnik a nawet radca prawny. Tak sobie myślę,że karp na stole to jak komuna wiecznie żywa.

 139. Mauro Rossi,
  „Rada Państwa” pisze się z wielkiej litery nawet gdyby budziła w Tobie niechęć. Robisz z siebie matoła. Po co?
  Wyzywasz Radę Państwa od komunistycznych. A ona może była nielegalna? Kto i kiedy to orzekł?
  Nielegalna to jest neoKRS pisowska czy Izba Dyscyplinarna SN i szereg innych wypocin pisowskich.

 140. Bynajmniej, Rossi nie robi z siebie matoła.
  Jest zdeklarowany i zawsze było wiadomo, o co chodzi.
  A gusta faszystów z pissu?
  Jakiś pissowski bydlak niedawno napisał, że mi baby nie chcą dawać (no nie zna mnie, ale) – to chyba typowa klasa piss.
  Nazwałbym to: klasa Trump II+ 🙂

 141. ls42
  20 grudnia o godz. 23:18

  „W 2015 roku sprawa wyboru sędziów do TK nie miała politycznej twarzy …”.

  Już chyba kpisz sam z siebie.

  „ … bo wybierano osoby mające odpowiednie wykształcenie i osiągnięcia naukowe i to się liczyło, a nie uzależnienie polityczne”.

  Tak? A sędzia Leon Kieres, nadal orzekający w TK, były polityk UW i PO to co? Nieuzależniony politycznie? I prawnik z „osiągnięciami naukowymi”? Jesteś pewien? To autor rozprawy doktorskiej „Zalecenia RWPG w sprawie koordynacji narodowych planów gospodarczych i ich realizacja w PRL”. O czym ty w ogóle piszesz? Przeczytaj wpis z 20 grudnia o godz. 22:42, ale ze zrozumieniem.

  „PIS (…), nie uszanował zasady wyboru sędziów przez sejm obradujący w czasie w którym kończyła się kadencja sędziów TK”.

  Rozumiesz co piszesz? Kadencje 5 sędziów TK w 2015 roku kończyły się w listopadzie (3) i grudniu (2), a wybory były 25 października 2015. „Piątka” wybrana była przez PO-PSL-SLD niezgodnie z konstucją na zapas w dniu 8 października 2015. Bardziej łopatologicznie już się nie da. Oczywiście że można było tę „piątkę” odwołać uchwałą (ze względu na poważny delikt konstytucyjny), tak jak uchwałą byli powołani, bo oni jeszcze sędziami TK nie byli. Sędzią TK zostaje się po wyborze przez Sejm i zaprzysiężeniu przez prezydenta. Wówczas sędzia jest nieusuwalny, chyba że popełni umyślne przestępstwo, co jednak wymaga oddzielnej procedury. Gdyby ta „piątka” w październiku 2015 była sędziami to mielibyśmy 20 sędziów TK, a konstytucja mówi, że jest ich 15.

 142. legat
  21 grudnia o godz. 0:21

  „Rada Państwa” pisze się z wielkiej litery nawet gdyby budziła w Tobie niechęć. Robisz z siebie matoła. Po co? Wyzywasz Radę Państwa od komunistycznych. A ona może była nielegalna”?

  No nie, była jak najbardziej legalna, aż do bólu, w końcu wybrana przez Sejm z poparciem w granicach 98-99 proc. w socjalistycznych wolnych i demokratycznych wyborach, obowiązującym na obszarze od NRD po Koreę Północną. Oczywiście, w tych „wyborach” teoretycznie startować mógł każdy obywatel; w tym celu powinien odpowiednio wcześnie zgłosić się do wydziału organizacyjnego KC PZPR, który zatwierdzał listy wyborcze FJN. A później już takim delikwentem zajmował się Departament III MSW.

 143. Na marginesie
  20 grudnia o godz. 23:06

  Maupo jest jednak nie do wiary prymitywny.
  Mimo wszystko miło wiedzieć, że PiS-lam nie ma lepszych kadr
  _____________________________________________________
  No właśnie! I to jest kolejna korzyść wynikająca z jego obecności na blogu, oprócz tych, które wymieniłaś wcześniej w poprzednim wątku.

  Ps. Cieszy mnie Twoja, coraz częstsza obecność na blogu, mam nadzieję, że trwała tendencja i w dodatku wzrostowa 🙂
  Ps. II Z Mietka Pisieluka zamierzam zrobić youtubera, ale muszę złapać odpowiednią fazę.

 144. remm
  Kazdy ma na blogu co najmniej dwie niechetne mu osoby a to wystarczy.
  Pozdr.

 145. @jobrave 21 grudnia o godz. 1:14
  Co do obecności, to ja na ogół wolę czytać 🙂
  Więc łap tę fazę, łap! I podaj link.

 146. W pracy doktorskiej Kaczyński gęsto cytował Gomułkę,Cyrankiewicza,Werblana i innych na poparcie tezy o samorządności szkół wyższych. Oczywiście w czasach tzw.mrocznej sowieckiej okupacji. Co teraz koryguje Gowin. Tak sobie myślę,że cytowanie autorytetów czyniło pracę fundamentalną dla przyszłych pokoleń z przesłaniem tak trzymać.

 147. @maciek.g , @legat oraz pozostali uczuleni na literówki.

  Gdy się ma chaotyczne odniesienia to opróżnienie litrówki nie pomoże na literówki.

  W polskiej edycji Wikipedii autor hasła do którego odsyła odpowiedź na pytanie:
  Co to jest hasztag?
  udziela odpowiedzi zbliżonej do czegoś takiego:
  to słowo lub wyrażenie

  Szanowne Panie i Szanowni Ppanowie!

  białodrzew to słowo ( też )

  Na gałęziach tego słowa rosnącego za moim oknem sypiają słowa gawronowate przed porannym odlotem na wyrażenie śmieciowa góra.

  Hasło Hasztag jest opisywane ze starannym unikaniem wyrazu odsyłacz

  Białodrzew, czyli topola biała, to gatunek z rodzaju topola.

  Niechętnym do wyjścia poza krąg tysiąca słów objaśniających wystarczająco cały świat wyjaśniam, że białodrzew i pozostałe topole są drzewami.

  A białodrzew nie wyemigrował do Skandynawii oraz nie dotarł także do Irlandii.

  Kapitałka to rodzaj zakładki w postaci tasiemki jednym końcem przyklejonej do górnej części grzbietu książki. I ani z Marksem, ani z IKE nie ma wiele wspólnego a występuje namiętnie w brewiarzach.

  Krótkie wypowiadanie powoduje ograniczenie się do sztymelu, do cósika i do mielenia słów.

  Ja również nie użyłem słowa odsyłacz i nie użyłem słowa przycisk w odniesieniu do ROZWIŃ WSZYSTKO. Stwierdziłem, że robi to co zapowiada, czyli jest poleceniem, a ściślej jest przyciskiem polecenia.

  Przeglądarka, której nigdy nie polubiłem, upewnia się czy chcę dodać do zakładek. Natomiast używana przeze mnie przeglądarka upewnia się czy chcę dodać ( w domyśle : do kolekcji odsyłaczy) do Ulubionych

  No i początkujący przygodę z siecią ma galimatias z ulubionymi zakładkami.

  Ulubione ( po polsku: favs ) do kolekcja odsyłaczy do adresów internetowych.

  Mam nadzieję, że poniższy przykład wyjaśni moją namolność w upowszechnianiu rozumienia pojęcia adres.

  Hasztag jest kolekcją odsyłaczy ( odbieraną jako lista ) do miejsc w tekstach konkretnego serwisu sieciowego.

  Przyciski służą albo ustawianiu albo lub wydawaniu poleceń

  W tekstach wikipediowych odsyłacze mają postać podobną do [4], co oznacza wskazanie czwartego przypisu dolnego ( Wikipedia stosuje także przypisy górne dyscyplinujące redaktorów haseł )

  Dobra szkoła podstawowa powinna ukształtować dziecko tak, aby sprawnie dobierało znaczące do znaczonego i nie broniło się głupio przed przybyłym nowym

  Oto obiecany przykład – dwie formy nazwania zwartej niestrumieniowego obiektu sieciowego: odsyłacz ( swobodny w formie ) oraz adres ( bardzo zdyscyplinowany )

  Augustyna (band ) – Wikipedia

  https://en.wikipedia.org/wiki/Augustana_(band)

  Pierwsze to nagłówek krótkiej notki jaką dostarczyła mi przeglądarka Internet Explorer
  Po najechaniu na ten nagłówek kursorem na ten nagłówek pojawia się ciągłe podkreślenie sygnalizujące, że jest to odsyłacz do adresu internetowego

  Drugie to sformalizowany zapis adresu internetowego widziany przeze mnie u góry ekranu po udaniu się do odpowiedniego adresu

  A otwierać to może gospodarz bloga, Janusz lub Grażyna drzwi lub okienkowy system operacyjny ( inne są w agonii ) okienko apletu lub aplikacji / strony, itp

  Przez człowieka rozumiemy obiekt żywy używający skutecznie języka do komunikacji.

  Historia Polski uczy o okresie w którym nad sklepem był szyld Mięso, a w środku ( słowo wnętrze jest jelitowo elitowe ) był rzeźnik.

  Zaklęty krąg kilkuset słów nie pozwala posłowi przyswoić pojęcia agenda posiedzenia

  Dla elitowca wystarczający do aktywności jest zachwyt nad sprawnością składniową oszołoma @Mauro Rossi.

  Bo polski elitowiec się strasznie nudzi bez sambowego muzaka i piłki kopanej.
  No i bez qurvy.

 148. Oto obiekt strumieniowy ( sam się domyślnie przewija ) o ile nie klikniemy w przycisk stopklatki.

  https://www.youtube.com/watch?v=-rmWA15UPuk

 149. Szukałem prac naukowych Kaczyńskich w temacie Precz z komuną. Nie znalazłem. A tytuły napisanych prac nie wykazują niezgodności opisywanych faktów z Konstytucją PRL. Tak sobie myślę czy PRL był faktycznie tzw.mroczną sowiecką okupacją bo doktoranci prawnicy na ten temat milczą. Jak prawnicy z Legionowa koledzy kilku blogowiczów piszących na blogu w duchu doktorantów o IV RP…O take…

 150. @maciek i @legat wierzą w przewrót z powodu podwyżki akcyzy na alkohol? Koledzy starość i śmieszność, tak bym to nazwał.

 151. Czesi mawiali,że władza,która podwyższy ceny piwa upadnie. Tak obalono Husaka i resztę. Tak sobie myślę,że suweren wszystko może…na głodzie…powstańcie,których dręczy…

 152. A Ty gizdu pieroński, żartu od wyznania wiary odróżnić nie potrafisz?
  I tylko nie stary, tylko nie stary.

 153. Tytuł z GazWybu: – Zarząd PO rekomendował zawieszenie posłów, którzy nie przyszli na głosowanie w sprawie tzw. ustawy kagańcowej

  Najlepiej byłoby za szyję a co najmniej za coś innego.

 154. Królowa pierza, była pisowska senator i posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk której jakoś suweren w tej kadencji zaufał podobnie jak „Ciumce” Piotrowiczowi, pokieruje Polskimi Liniami Oceanicznymi. Jej były mąż, który przeniósł się do lepszego świata kilka lat temu zdążył zaciągnąć kilkanaście melonów (chyba z 18,5) w SKOKu, wyprowadził kasę na Cypr i tam forsa dostała kamfory czy coś takiego. Ciekawe jak nowa szefowa PLO wyszła z odziedziczonych długów. Chyba jej się jakoś udało albo dopiero teraz się uda. SKOK to SKOK.

 155. A przestrzegałem, że wchodzenie w kwadrat

  nieśmieszne nieśmieszne
  nieśmieszne śmieszne
  śmieszne nieśmieszne
  śmieszne śmieszne

  prowadzi do biegunki mózgowej z równoczesną biegunką jelitową
  w przekładzie na język niesuwerenny
  dezorientacji anharmonicznej spowodowanej dysonansem poznawczym.

  Piekutoszczak i Malinowska prosili : do nas po ludzku.

  Gdy wchodzisz na blog, to nie możesz przejść obojętnie wobec skamlenia.

  https://www.youtube.com/watch?v=1Igkqb7ALJM

 156. Mauro Rossi
  21 grudnia o godz. 0:09
  tejot
  20 grudnia o godz. 22:59

  Tejot: „Unieważnienie legalnego wyboru 3 sędziów TK.”

  MR: A kto orzekł o ich legalnym wyborze? Uprzejmie informuję, że nikt nie orzekł.

  Tejot: „PiSowska logika Dajmy na to Najwyższy Sąd Administracyjny wydaje orzeczenie nakazujące ujawnić listy rekomendacyjne sędziów do KRS”.

  Ja o zupie, a tejot o … NSA jest od sądzenia, a nie wydawania dyspozycji Sejmowi. Zwłaszcza że osoby rekomedudujace do KRS mogą sobie tego nie życzyć, a nie istnieje prawo zmuszjące ich do ujawnienia swojego nazwiska.

  Mój komentarz
  Rossi nazywa orzeczenie Najwyższego Sądu Administracyjnego nakazujące Kancelarii Sejmu ujawnienie informacji publicznej – list rekomendacyjnych do KRS, niesłuszną dyspozycją NSA wydaną Sejmowi.

  Rossi jak zwykle byle jak i byle co.
  Kancelaria Sejmu nie jest Sejmem. Orzeczenie NSA dotyczy Kancelarii Sejmu, a nie Sejmu. Sejm jest to zgromadzenie ustawodawcze. Kancelaria Sejmu jest to biuro obsługi Sejmu, a nie Sejm.
  Listy rekomendacyjne do KRS są informacją publiczną. Zasłanianie się Sejmem, czy GIODO, nie wykonywanie wyroku Najwyższego Sądu Administracyjnego, to gwałt na prawie, Rzeczpospolita PiSowska, nie mam pańskiego płaszcza i co mi pan zrobisz.

  Osoby rekomendujące do KRS, to są osoby publiczne, a nie tajni agenci. Rossi pisząc, że osoby te mogą sobie nie życzyć ujawnia nazwiska, ośmiesza państwo PiSu, próbuje robić głupków z blogowiczów EP.
  Pzdr, TJ

 157. @legat Ja, ja, szpas, bo wyszło sie na fimla.

 158. Osób lecących do Smoleńska nie sprawdzono pirotechnicznie bo RODO nie pozwala. Jak lista rekomendujących KRS. Tak sobie myślę,że w ten sposób nie wykluczono wniesienia politycznego detonatora…A wystarczyło sprawdzić bo takie są procedury…Twarde prawo ale prawo…

 159. Rossio napisal:
  „Rozumiesz co piszesz? Kadencje 5 sędziów TK w 2015 roku kończyły się w listopadzie (3) i grudniu (2), a wybory były 25 października 2015. „Piątka” wybrana była przez PO-PSL-SLD niezgodnie z konstucją na zapas w dniu 8 października 2015. Bardziej łopatologicznie już się nie da. Oczywiście że można było tę „piątkę” odwołać uchwałą (ze względu na poważny delikt konstytucyjny), tak jak uchwałą byli powołani, bo oni jeszcze sędziami TK nie byli.”

  Mój komentarz
  Sejm z większością PO/PSL wybrał prawidłowo (zgodnie z konstytucją) 3 sędziów Trybunału konstytucyjnego. Kadencje 3 sędziów kończyły się w czasie kadencji sejmu, który wybrał nowych sędziów na ich miejsce.
  Ile trwa kadencja Sejmu, określa to konstytucja.
  2 sędziów było wybranych „na zapas” – poza kadencję bieżącego sejmu. Ten wybór był z mocy prawa nieważny.

  Sejm z większością PiS wziął i uchwalił sobie, że wszystko jest nieważne, rozpoczynamy od nowa, wybieramy pięciu sędziów. Gwałt na konstytucji i na Rzeczpospolitej.
  Co jest jeszcze bardziej okrutne, Sejm z PiSowską większością dokonał nielegalnego wyboru 3 sędziów dublerów na podstawie ustawy, którą PiSowska większość uznawała, a o której PiSowska propaganda się rozpisywała, że jest nieważna.
  Pzdr, TJ

 160. BWTB,
  a co to fiml albo fimel jest? Nie mogę znaleźć. Oglądając Winnetou na TVS tego nie słyszałem.

 161. Czytam zaległe pozycje i w Dziennik Gazeta Prawna natrafiłem na wywiad ze Zdzisławem Krasnodębskim. Człowiekowi temu nadano tytuł naukowy za pracę Upadek idei postępu i krocząc różnymi drogami osiadł w Niemczech, a następnie został członkiem polskiej Narodowej Rady Postępu.

  Wywiadowca i wywiadowany kręcili się wokół przystanku w Rewolucji Polskiej nad którą izba ustawodawcza obradowała do 5. rano.

  To następny socjolog i filozof ( cokolwiek to znaczy ), który głosuje za, ale się nie cieszy. Miałem trudności ze zrozumieniem kwestii wypowiadanych przez profesora Krasnodębskiego, a redaktor też sprawił wrażenie, że zodpowiedzi profesora nie zrozumiał.

  W ramach przerwy w rewolucji PiS odpuścił Banasiowi, a minister sprawiedliwości wyraził sugestię pilnego nocnego procedowania przez Senat nad kagańcem nakładanym na grono, na które najpiękniej narzekał Hamlet.

  Moim zdaniem obie izby powinny się spieszyć bo 27-11-2019 może się okazać, że pieniądze się skończyły i Nowego Roku nie będzie.

  No bo wchodzić w Nowy Rok na kulach podłokciowych Naczelnikowi nie wypada i nie ma kto podnieś tego co nie upadło.

  Rzekł kulas wieli ników.

 162. … wielu ników.

  Sadzę, że dla wygody polskich użytkowników Prezydent nieWszystkich Polaków powinien napisać do G7 a nawet obszerniej, że Polska myśl jest dłuższa i powinna rozdzielać optymalnie wszystkie cywilizacje be od cywilizacji kuku.

  Bo na dziś w kwestii myślników jest bezhołowie:

  brytyjska – myśl
  polska — myśl
  rosyjska — myśl

  One używają różnych myślników mających różne pozycje w zestawie znaków alfabetów rodem z łaciny i sieciowe kwerendy muszą być potrójne, bo rosyjski myślnik w Polsce obrażony na myślnik rodzi odpowiedź niczego nie znaleziono, agdy znaleziono to gorszym sorcie bo to są trzy różne kolejności sortowania.

  Przewiduję, że śmieszna Czeszka napisze do Dobrej Zmiany:

  No Room at the Inn — Mahalia Jackson

  https://www.youtube.com/watch?v=juGTouvRnOc

  i Trzej Królowie zawrócą ostrzeżeni przez siostrę Braci Czeskich, że w Polsce miejsca dla ciapatych nie ma.

  Bo inaczej to w mordę i krzyż na drogę.

 163. Ludzie mówią,że węgiel po zakupie od Ruskich jest już polski i dlatego dla Polaków… droższy. Prąd zmienny to i jego ceny są zmienne. Tak sobie myślę,że co nasze jest droższe…sercu..nawet pietruszka 20 zł/kg.

 164. „A kto bardziej bredzi, najlepiej ocenią postronni.”
  Najsamprzod troszke kultury osobistej a dopiero potem z lapami ( do klikania w te albo we wte lapke)
  Bo inaczej to w mordę i krzyż na drogę.
  Taki jeden z drugim , postronny na sam przod musi sie dowiedziec w jakiej biblotece , kosciele jakim czy gdzie , czym sie rozni bredzenie od belkotu . Belkot latwy bo paru piwach kazdy moze , ale z postronnym bredzeniem insza inszosc . Trzaby zauwazyc kiedy kto zaczyna a kiedy przestaje .
  Jakby tak posluchac albo przeczytac (w biblotece !) cudze to juz wlasne sie calkiem w pale moze nie zmiescic , .
  Kazdy postronny tak ma albo moze miec jak juz z tej bibloteki wyjdzie – calkiem . Chyba , ze ktos bredzi od (…) przedszkola , wtedy do bibloteki nie ma poco chodzic , niech siedzi w domu

 165. Mauro Rossi
  Doceniam twój wysiłek włożony w interpretację zdarzeń politycznych, ale z wnioskami się nie zgadzam i pozostaję przy swoim.
  Mija 18 lat od powstania Cyfrowej Biblioteki Narodowej. Zgromadzono miliony eksponatów. Są wiadomości mądre i głupie, chociaż jak zawsze wybór należy do czytelnika.
  Guzdra przypomniał Janusza Gajosa w świetnym spektaklu KULTURA. Automatycznie narzuca się skojarzenie z naszym wicepremierem. Tu pasuje konkluzja „Nie wchodzić do muzea, omijać biblioteki, won z kina i teatru”. Dodałbym jeszcze, nie oglądać transmisji z sejmu
  Wesołych Świąt!

 166. Ten czeski niemiecki ( chyba gdzies z Sudetow blizej Wiednia niz Monachium albo i gorzej )oceniac kazdy moze
  https://www.youtube.com/watch?v=uRpMc5OVHnc

 167. Problemy Boeinga to kara boska za agresję wobec Rosji i zbrodnie w Syrii. Tak sobie myślę kiedy plagi egipskie nad terytorium Izraela.

 168. Bredzenie na oko cudze, albo byc moze … postronne na oko bredzenie.
  Targowek nie za daleko od Zoliborza i to na oko bredzenie moze miec wiecej niz jednego wlasciciela . Kto bredzi bardziej ? Zemdlec , to niezle wyjscie bo przestaje sie bredzic na jakis czas , (dopoki ktos nie da w morde )
  https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25532809,szach-mat-na-stacji-metra-na-targowku-sa-pasazerowie-ktorzy.html#s=BoxOpImg4

 169. olborski
  Ech… szkoda na ciebie klawiatury.

 170. Ja swojej nie zaluje bo przynajmniej nie mam nawet jednego „fana” a jezeli jest jakis ale wstydzi sie przyznac to mu sie to chwali .

 171. Jankesi mają długu 22 biliony dolarów a podskakują jakby to inni byli im na świecie dłużni. A czepiają się alimentów Kijowskiego. Tak sobie myślę dlaczego taki bankrut wpuszczany jest na salony…czy BIK nie ma zastosowania…Czy życie na kredyt bez szansy na zwrot to nie jest pasożytnictwo…Zachowanie wojownicze w stosunku do Chin największego wierzyciela przypomina króli,którzy kazali powiesić Żyda za upominanie się o zwrot długu…Albo co mi zrobisz jak nie oddam…

 172. SŁOWIANIN STANISŁAW
  20 grudnia o godz. 13:01
  Oj wsadziłem kij w izraelski ryj. Tak sobie myślę co mają do powiedzenia na temat ukrzyżowania Jezusa przez swoich. Jeszcze przed złotymi zębami…

  Napisalem i gdzies sie zagubilo… .

  Czytam twoje „tak sobie mysle” bo mimo sovietofilstwa czasami wyslesz jakas niezupelnie durna opinie. Znosilem twoje” Katolicki Wermacht” mimo ze za kazdym razem zzymalem sie wiedzac ze nazizm byl po prostu apologia poganstwa. Poczytaj Moczarskiego o Swiatyniach Wotana. Willam I. Shirer cytuje jak nazisci wyobrazali sobie przyszly, oficjalny kult III Rzeszy z Mein Kampf jaka Biblia itp. Nazizm byl chyba bardziej barbarzynsko antychrzescijanski niz twoj ukochany komunizm. Masz po prostu prawo do pisania idiotyzmow i do glupoty.
  Lecz twoje ostatnie wpisy, w tym ten , ktory cytuje, przekroczyly czerwona linie. Po prostu wyszedl z ciebie prymitywny antysemicki „ryj”.
  Nigdy nie banuje nikogo. Czytam dla rozrywki maupo rossi {rosyjski Maur czy tez malpa czerwona], tak jak voltaire czytal biblie. Uwielbiam Geozak de Pomywalski du Palatajn. El es quien alquila la casa al mexicano. Jego geopolityka i strategiczne rozmyslania sa bezcenne!!!!
  Ale dla ciebie zrobie wyjatek. Jestes nie tylko glupi. Tak sobie mysle ze Jestes niebezpieczny i oszczedze czas omijajac twoje wypociny. Gajowy Maruch{?] stara sie z toba dyskutowac, cos ci tlumaczyc. To strata energii. Jobrave, Gajowy M i inni mi wystarcza. Shalom

 173. Wybraniec narodu, PiS dzielnie i systematycznie zmierza do usprawnienia polskiego wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa. Chce opanować samowolę i sobiepaństwa sędziów i zniszczeć wszelkie pozostałości komunizmu. W czym dzielnie wspiera go prezydent wszystkich Polaków Duda. Nic tylko przyklasnąć i popierać. Wbrew krzyczącym lekkoduchom i zgniłym. skorumpowanym łże liberałom. Ci liberałowie z Tuskiem na czele zniszczyli polski przemysł, polską gospodarkę, naukę, kulturę i wszelkie struktury rozwojowe, siejąc nienawiść skłóconego społeczeństwa. zniszczyli 40 procent linii kolejowy i transport publiczny, odcinając miliony biednych rodaków od kontaktu ze światem. Za karę zostaną wyrzuceni na śmietnik historii. Jasno więc rysuje się przyszłość zniszczonego rzez wojnę, komunizm i liberałów kraju.

 174. Refleksie świąteczne. /fragment/ https://obserwatorpolityczny.pl/wywiad-z-panem-prof-miroslawem-matyja-kurier-polski-w-usa/

  „Musimy tez przyznać, że Ukraińcy prowadzą politykę mało odpowiedzialną wobec Polski. W obliczu konfliktu zbrojnego z Rosją powinni przecież w sposób bardziej przyjazny odnosić się do Polaków. Tymczasem ich ton bardziej kojarzy się z agresja wojenną, aniżeli z chęcią procesu pokojowego.
  Od wielu lat słyszymy o roszczeniach terytorialnych Ukrainy wobec Polski. Władze w Kijowie co prawda nie wystąpiły oficjalne z roszczeniami do rządu Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże „na własnym podwórku” robili i robią już znacznie mniej przyjazne gesty wobec Polski. Już pomijam fakt nazywania ulic i placów imieniem ludzi, którzy bestialsko mordowali całe polskie rodziny. Do tego – niestety, zdążyliśmy już nieco przywyknąć, ale nadal wygląda to jak nieudolna prowokacja. Pozostaje tylko pytanie, po co Ukraina to robi.

  Na usta aż się ciśnie pytanie: jak do ewentualnego konfliktu zbrojnego przygotowana jest Polska? Jakakolwiek wojna w Europie byłaby katastrofa dla naszego kraju, bo nie jesteśmy do niej zupełnie przygotowani. Gdyby wybuchł jakiś konflikt zbrojny i Polska zostałaby zaatakowana, zapłacilibyśmy ogromną cenę. Minęłoby kilka tygodni, zanim NATO zorganizowałaby się do obrony. Tymczasem nasz główny potencjalny przeciwnik – Rosja ma taki potencjał, że mogłaby bardzo szybko doprowadzić do obezwładnienia polskich systemów obronnych, używając systemów radioelektronicznych, elektromagnetycznych i rakiet batalistycznych. To jest najbardziej negatywny scenariusz, którego nie należy jednak wykluczyć. Gdyby Rosjanom udało się go zrealizować – wojna trwałaby kilka dni. W 2-3 dni mogliby dojść do Wisły, a w ciągu tygodnia zagarnęliby całą Polskę.
  Czy w przypadku wojny możemy zatem liczyć na naszych sojuszników z NATO?
  Wcale nie jestem o tym przekonany, że w razie zagrożenia wszystkie kraje Paktu Północnoatlantyckiego posłałyby Polsce na pomoc swoje wojska. Państwa takie, jak Francja czy Włochy mają swoje interesy z Rosjanami. Ponadto drugie pod względem wielkości państwo NATO czyli Turcja jest wątpliwym sojusznikiem. Turcja na pewno nie będzie walczyć z Rosją, ponieważ zbyt wiele łączy obecnego przywódcę Turcji z Putinem.

 175. https://www.antryj.pl/slownik/slownik-slasko-polski-f-h
  Ale jak to bywa często, jedno słowo ma więcej znaczeń w zależności od kontekstu. Tu kontekst jest znany. Spoko, to nic mocnego. Wszyscy Polacy uważają słowo ciul za coś, co nie może kogoś dotknąć. To błąd, bo przed Polską nic wulgarniejszego nie występowało w naszym języku.
  Pozdrawiam

 176. Słowianie wszystkich krajów łączcie się ! Lobby jankesowsko-izraelskie próbuje zgnoić Słowian na podobieństwo Indian. Tak sobie myślę,że Drang nach Osten ! kiełkuje w łbach potomków przegranych pod Stalingradem. Uber alles se ne vrati …

 177. BWTB,
  dzięki. Również pozdrawiam życząc smacznego przy rosole i roladach z pyzami 😉

 178. @guzdra
  Niektórzy usiłują cię naśladować, nieporadnie, strojąc się w piórka znawców polszczyzny, „wrażliwych” na językowe niuanse.
  Oto kreatywność (na wzór), a nawet dosłowny cytat z @guzdry
  ” Najsamprzod troszke kultury osobistej a dopiero potem z lapami ( do klikania w te albo we wte lapke)
  Bo inaczej to w mordę i krzyż na drogę.” (przy okazji zauważę, że warto popracować nad ortografią oraz stosować polskie znaki diakrytyczne, bo to chyba nie aż tak wielka fatyga).
  Ci sami mają problemy z własnym przekazem, mało czytelnym, manierycznym/pretensjonalnym, oczywiście nie zdając sobie z tego sprawy i nic nie wnosząc do meritum. Przypominam, że pisałam do @legata o bywaniu polityków na obiadkach/kolacyjkach, co jest oceniane dobrze lub źle w zależności od tego, kto był gospodarzem.
  Przejdę z liczby mnogiej na pojedynczą, bo i tak wiesz, że mowa o @Olborskim. Ale to właśnie on nie kieruje swoich uwag „imiennie”, choć łatwo się domyślić, kto jest ich adresatem. Postępuje tak wobec osób sobie niemiłych (w powody nie wnikam), co jest wyraźnie oznaką lekceważenia i chęci zdezawuowania danej osoby.
  A w ogóle to wiosna, panie sierżancie!
  I tak trzymać, choć za pasem BN.

 179. ..ale nadal trzeba walczyć !!! oni już czują powiew zmian ! strach już kolanach prezesa daje znaki ! w pospiechu budują tratwy ratunkowe !!!

 180. Turkmen,
  no i nie ma się co dziwić. Od września, na przykład, prokuratorzy z jakiegoś stowarzyszenia donieśli na Ziobrę, że nadużył władzy wydając rozporządzenie pozwalające by jego najbliżsi prokuratorzy (w tym Godzilla) otrzymywali kasę za „delegacje”. Nadużycia miały spowodować straty ponad 2 melonów.
  No i co? – Czy oni mogą oddać władzę? Za Chiny Ludowe. Jeśli nawet, to muszą mieć „swoich” prokuratorów i sędziów.

 181. Szkoda czy nie szkoda klawiatury czyli znow ten kelnerski żal i duma w jednym flaku w zalaznosci od wysokosci napiwku..
  Ogloszenie w ” Wiadomosciach” wwwBejsment ..
  „Program Swiateczny w Parafii Sw Maksymiliana Kolbe w…..
  Nie ma spowiedzi sw. w okresie od 25 grudnia
  do 2 stycznia, w oktawie Bozego Narodzenia ”
  Przynajmniej uczciwe przyznanie sie do mozliwych okresowych trudnosci postronnych w rozroznianiu grzeszenia od bredzenia z powodu prawdopodobnego belkotu bez zn. d. – grzeszacych . Zdecydowanie , na cos takiego nie szkoda

 182. W uzupelnieniu nie kazdemu należnego ..
  Ortografia dla siedzacych na rowie jak dawna wulgarnosc – zamierzona

 183. Telewizja zawitała do centrum handlowego.
  Na stoisku pierwsze pytanie”co najlepiej idzie?” i odpowiedź „kiełbaska piekielna”
  Paweł Łukasik z tvn24 niezawodny

 184. BWTB
  21 grudnia o godz. 7:47
  Źle to zrozumiałeś . Podwyżki będą dotyczyć wszystkich istotnych dla ludzi artykułów i usług i to spowoduje ogromne niezadowolenie z rządzących i PiS straci poparcie.
  Natomiast pisałem, że podwyżki alkoholi i wyrobów tytoniowych zmniejszy , a nie zwiększy przychód państwa (to ju przerabialiśmy i władza się z podwyżek wycofała , no ale jak widać obecna jest z historia na bakier).

 185. Znalezione na portalu sympatyków PIS – salon24 i właśnie dlatego warte zacytowania tutaj:

  „Wstyd, Panie Prezesie. W tej skłaniającej do refleksji adwentowej porze Panu mówię, że na dziejący się na naszych oczach politycznie i estetycznie knajacki proceder pisowski z pewnością nie dałaby zgody wrażliwa Maria Kaczyńska, która była odważnie honorową kobietą i najwspanialszą Pierwszą Damą powojennej Polski. I niech mi Pan, proszę wytłumaczy? Po co Pan wepchnął do Trybunału Konstytucyjnego prostaczkę Pawłowicz i komucha Piotrowicza? No, po co, na litość Boską? Chciał się Pan za coś zemścić? Albo, co gorsze swoje kompleksy bawieniem się Polską sobie zrekompensować? Więc z całym szacunkiem, ale prawdziwy naczelnik Piłsudski za to, co Pan zrobił kazałby Panu „kury szczać prowadzić”.

  I z pełnym żalu herbertowskim absmakiem wspominam, że ja naiwny, jak przysłowiowy użyteczny idiota, po tragedii smoleńskiej taką notkę o Panu napisałem – vide: https://youtu.be/7lNT5JAmsT4 , a Pan mnie zdradził, Panie Jarosławie i teraz muszę przed orędownikami Tuska oczami świecić. A jak po mnie przyjdą, będzie to Pańskim wyrzutem sumienia.

  Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki oraz niezależny bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)

 186. Mag,
  znalezione w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza:
  „Panie Kluczniku, zaczekaj,
  Rzekł śmiało, ręce za pas włożywszy Protazy,
  Gotów jestem wypełniać wszelkie stron rozkazy,
  Ale ostrzegam, że akt nie będzie miał mocy,
  Wymuszony przez gwałty, ogłoszony w nocy”

 187. Maćku G.,
  Kulasek twierdzi, że był na sali i zgłaszał Witkowej, że jego karta czy ten bankomat nie działa ale ona to sobie najwyraźniej zważyła lekce.

 188. Mag,
  ciekawe, czy to co zacytowałaś jest jakimś zdarzeniem jednostkowym, czy może zaczął się jakiś trend odpływu twardego elektoratu PiS. Pożyjemy, zobaczymy.

 189. Często kryminaliści krytykują sądy za nadmierny formalizm. Oczekują jak rodzicobójca,który w ostatnim słowie prosił sąd o uwzględnienie jego osierocenia. Tak sobie myślę,że tonący chwyta się brzytwy.

 190. @legat
  Nie jest to pierwszy cytat z wpisu na portalu salon24, jaki ostatnio przywołałam. Najwyraźniej coś „drgęło”, ale czy to już nowy trend, trudno powiedzieć. Wolę być ostrożna w prorokowaniu.

 191. Warto prezentować osoby,które nigdy nie były w sądzie we własnej sprawie. Tak sobie myślę,że do sądu nie chodzi się jak do kościoła. Może abstynencja sądowa powinna być miarą przyzwoitości nie tylko obywatelskiej…

 192. ahasverus
  21 grudnia o godz. 12:51

  Pan SS jest owszem, klinicznym przypadkiem idioty – ale raczej to nic wyjątkowego, ot taki statystyczny konstans, norma dla każdej społeczności. Problemem nie są pełne nienawiści womity tego kryptofaszysty, problemem są zadowoleni odbiorcy, których liczbę łatwo jest oszacować na grubo ponad połowę towarzystwa en passant.

  Koleżka SS uderza w dobrze rezonujący anty-klerykalny bębenek, co w trybie natychmiastowym przysparza mu pełno splendoru. Taka smaczna, tania i zdrowa zupka typu instant. Jednocześnie, w ramach sprzedaży wiązanej, krypoto-faszysta Stasiek, wydala swoim sfatygowanym, sowieckim rectum resztę utwardzonego prymitywizmu, koniecznie w tonacji anty-Usrael – co podejrzewam, spotyka się z zachwytem około 80% uczestników tego forum, noszących w emeryckich serduszkach niezwykle „ciepłe” uczucia
  wobec tego diabelskiego paktu.

  Odporność redakcji Polityki oraz prowadzącego ten blog redaktora, na ordynarne propagowanie mowy nienawiści – jest wielce enigmatyczna…

 193. Kochani Palestyńczycy Israel nie jest wieczny w swoich metodach na poziomie III Rzeszy. Wytrzymajcie ! Tak sobie myślę,że Gandhi czy Mandela pokazali jak zwyciężać macie. Izrael trzeba cywilizować i pozbawić stalinowskiego z gruzińskim podniebieniem nalotu. Dla spokoju na Bliskim Wschodzie.

 194. Ręka podniesiona na Israel zostanie…Tak sobie myślę o propozycji dołączenia odpowiednie klauzuli do procedowanej ustawy kagańcowej…

 195. mag 21 grudnia o godz. 16:37 do mnie: – Najwyraźniej coś „drgęło”, ale czy to już nowy trend, trudno powiedzieć. Wolę być ostrożna w prorokowaniu.

  Mag,
  no i masz rację, że jesteś ostrożna. Jak podaje GAzWyb i DoRzeczy, wg ostatniego sondażu PiSowi wzrosło nieznacznie od wyborów.
  To powinno też dać do myślenia środowisku sędziów bo – tak mówiąc szczerze – skala tych protestów w obronie środowiska sędziowskiego specjalnie nie powala.
  Wydaje mi się, że opozycja w tej kwestii ma niewiele do zaproponowania. Stojąc na pozycji, że należy wrócić do tego – „żeby było tak jak było” – to jest głupie i bez przyszłości. Oczekiwanie, że jakaś Czeszka może tej opozycyjnej beznadziei coś pomóc to utopia, żeby nie powiedzieć – głupota. Jeżeli my sami, w swoim kraju nie potrafimy porządnie i skutecznie załatwić sprawy to jest to żałosne.

 196. @duende
  Dziekuje za kometarz. Ja zawsze grzeszylem naiwnoscia. Wierze ze ludzie maja dobre intencje i -jezeliu pisza bzdury-to albo sa glupi albo bladza w dobrej wierze.
  Praeczytalem kilka textow SSsovieticus z prosta idea „a jezeli po prostu jest to czlowiek zly?”. I mi sie wszystko wyjasnilo. A to, co jest czysta grafomania, bralem za „swoisty styl”.
  Mauro czyta prasowke, Geozekrzewski robi polskie pierogi dla mexykanskich lokatorow. albo oglada jeden z szesciu swoich TV duzy ekran. Tez sie czyms pozytecznym zajme.
  Przywieziono mi z Polski mak. Nie jestem w tym mocny ale sprobuje cos z tym zrobic.
  Wesolych Swiat Duende, jobrawe, Gajowy i inni ktorzych cenie.
  Dlaczego Gospodarz pozostawia wpisy nienawisci: bo to pokazuje jaki jest spektrum polskiego spoleczenstwa. To taka lupa i przypomnienie jaki jest intelektualny swiat tych ktorzy stoja obok nas przed kasa w markecie.

 197. Uderz w stół a zagranica na blogu jak na zlocie co jest w stylu jankesów. Ich prawo obowiązuje na całym świecie. Tak sobie myślę zagraniczniacy posprzątajcie najpierw gumna u siebie a wtedy świat będzie lepszy. Zacznijcie od siebie…bo nad Wisłą mnogo proroków tubylców…Słowianie są gościnni z natury ale na krzyżakach przejechali się… Teraz zachowują rewolucyjną czujność. To Israel uległ sowietyzacji bo najlepsze kadry Gruzin skierował do powstającego w 1948 roku przyczółku komunizmu a potem kolejne kadry w 1968 r. czy w następnych latach były transfuzją sowieckich genów…Tak IPN…

 198. Bracie @legacie, niy droźcie mie, bo wom niy piwiym, jak po naszymu nazywajom sie frelki łod Banasia (film tera jest ło niym, co kopł bal w Polonii Bytom)
  No to pyrsk

 199. maciek.g 21 grudnia o godz. 15:32 Oj tak, ludziska zadowolone nie będą. To jednak nie znaczy, że wyjdą na ulice i obalą rządy PiS-u. Jakby nawet tak było, winny szybko zostanie napiętnowany i usunięty. Jasne, tak zagrać można góra raz albo dwa, a potem szybka ewakuacja. Zanim to jednak nastąpi, upłynie trochę wody w Odrze i Bugu, a pomiędzy będą się dziać dziwne rzeczy. Załóżmy, że na koniec wywloką prezesa pod „pręgierz” jego przyboczni, albo gdzieś uda się na emigrację (nie wiem tylko gdzie, bo ciul nie zna żadnego języka). I co, nastąpi jakiś cud, potanieje gorzołka i cygarety? Nonsens. Wspomniałem wyżej o niekończących się protestach i walkach ulicznych we Francji, a popatrz na Chile. Tam nastąpił wybuch po nic nie znaczącej podwyżce cen na bilety do metra. I co, zmieniło się coś? Nie, bo nie wiadomo właściwie, kto qurwa jest odpowiedzialny za nędzę przeciętniaków. Nie ma komu nawet przy – pierd – olić. Ludzie są bezsilni, bo władza jest gdzie indziej.

 200. Ludzie mówią,że na kłamców smoleńskich Bóg zsyła choroby. Tak sobie myślę,że suweren roznosi wieści od proboszcza.

 201. BWTB,
  a będę Ci dokuczał jak znajdę jakiś pretekst, bo mój typ tak ma.
  Swoją drogą, to mnie zaintrygowałeś bo moje kibicowanie piłce nożnej sprowadza się do tego, że cieszy mnie jak polska drużyna wygrywa ale przez Ciebie obejrzę sobie ten film Jana Kidawy-Błońskiego o Banasiu. O ile nazwisko tego piłkarza obiło mi się o uszy, to historia jego życia, rodziny, kariery jest – wydaje się – nietuzinkowa.
  „No to pyrsk”. Idę sobie sam nalać kielicha bo jest dobra okazja jako że od jutra dzień coraz dłuższy, czyli jest do przodu.

 202. @BWTB
  21 grudnia o godz. 18:51
  We Francji nie ma walk ulicznych. Jest niezly burdel ale jego zrodla sa trudno wytlumacalne w Polsce.
  Mitterrand w 1981 roku opuscil wiek odejscia na emeryture z 64 na 60lat. Od tego czasu srednia dlugosc zycia wydluzyla sie o 9 lat. 4+9=13. ponadto baby boom odchodzi na emeryture robiac dziure demograficzna. W 1995 roku Juppé chcial zrobic reforme ale dzielny Chirac opuscil spodnie i majtki przed slusznym gniewem ulicy na czele z CGT SNCF RATP EDF i innych filantropow. I Juppé nic nie zrobil.
  RATP czyli metro, na emeryture od 52 go roku zycia, ze srednia 3750 euro. Czas pracy w tygodniu: 30-35 godz. SNCF, kolejarze srednio 55 lat i 2800 euro. Plus darmowe bilety dla rodzicow, zony, meza i dzieci. I deputat weglowy, i premie #za prace# tak to sie doslownie tlumaczy. Jezli na urlopie traca premie to maja #premia za brak premii# Serio!!! Dlatego teraz paralizuja francje. Walcza o swoj tylek. Najlepszym zartem jest fakt ze przekonali niektorych innych, #privé#, ze walcza tez w ich interesie. Ci ktorych srednia emerytura jest 1400 eu i wiek odejscia 62 64 lat. Lub 67 jak jest w moim przypadku. Piekny przekret. Tak jakby gesi i kaczki na Poludniowym zachodzie Francji glosowaly za przedluzeniem swiat Bozega Narodzenia. Foie gras!!!
  Juz francuska tradycja ze za kazda manifa ida extrème Gauche czyli radykalna lewica z kijami i lancuchami. No i oczywiscie polnocne dzielnice Paryza, ktore lewica nazywa przyszloscia Francji, ktore lupia ekluzywne sklepy i pala samochody. A potem ministerstwo wydaje oswiadczenie ze w sylwestrowa noc spalono TYLKO 650 samochodow a nie ponad tysiac jal w poprzednim roku. Francja to wspanialy kraj, fajni ludzie, super kuchnia lecz tendencja anarchiczna sa meczace. I trudnedo wylumaczenia.
  Sylvain Tesson napisal: Francja to raj gdzie mieszka 68 mln ludzi przekonanych ze sa w piekle.

 203. Ministrant gwałcony kilkadziesiąt razy a Gądecki odmawia organom ścigania wsparcia. Zasłania się kościelnymi procedurami. Tak sobie myślę,że KK okazuje pogardę państwu pobytu kierowanym przez Kaczyńskiego de facto. Jak Kaczyński prawu unijnemu…

 204. @ahasverus

  Dziś w radiu słyszałem Francuza, który nie pojedzie (z Paryża) do rodziny w Normandii, bo właśnie się dowiedział, że pociąg, na który ponad 2 miesiące temu zarezerwował bilety dla siebie i trójki dzieci, nie pojedzie. Zaproponowano mu w zamian inne pociągi, na które teraz oczywiście nie ma już biletów.
  Wnerwiony gość zastanawiał się głośno, czy nie wprosić się na święta do któregoś ze strajkujących kolejarzy…

 205. @ahasverus 21 grudnia o godz. 19:36

  Ciekawa rzecz z tym wiekiem emerytalnym. W Kanadzie podwyższono go w ogóle bez protestów (ale Kanada to na ogół spokojny kraj), wprowadzając cezurę – przed i po. Osoby urodzone po określonym roku będą pracować do 67 roku życia, ale osoby starsze (czyli już bliskie emerytury) mają nadal do niej prawo w wieku 65 lat. No i na razie rozeszło się po kościach, bo ci, których obejmie ta reforma, jeszcze za bardzo nie myślą o emeryturze.

 206. @SŁOWIANIN STANISŁAW 21 grudnia o godz. 19:46

  Głąbecki po prostu przestrzega mafijnych procedur. Jego obowiązkiem jest ochrona konfratra i naleganie na „autonomię” kaka, czyli wymuszanie jego faktycznej bezkarności. To jest kwestia prestiżu, od której kaka nie odstąpi. Jedyny stosowny argument w zetknięciu z kaka to zwyczajne wzięcie go za mordę. Jeśli państwo tego nie umie – jest gwałcone. Na każdym kroku i przy każdej okazji.

 207. Nie wiem, dlaczego wyłapkowano komentarz @mag 21 grudnia o godz. 15:48 ale tak sobie myślę – może dla przeciwwagi łapki w górę? Ja dałam łapkę, chociaż przeważnie nie łapkuję. Zobaczymy…

 208. Ale nie ma tego zlego co by na dobre nie wyszlo: Rodzina zony przyleci samolotem z Paryza. Odbiore ich w Biarritz. A tesciowa -mimo wieku bardzo ruchliwa- z powodu strajku pociagow chyba odpusci. To ostatni dowod Sw Tomasza z Akwinu na istnienie Boga!!

 209. @19:51

  No nie. Trudeau – tak jak w Polsce Wielki Kaczyński! – cofnął kandyjskie podniesienie wieku emerytalnego. Jakiś czas temu konserwatyści podnieśli na 67 lat i to miało zacząć wchodzić w życie po kilkunastu latach wakacji, ale liberałowie kanadyjscy zamietli to i wrócili do 65.

  Poza tym w Kanadzie każdy może przejść na emeryturę w wieku 60! Po prostu mniej będzie dostawać miesięcznie niż kiedy przejdzie we wzrocowym wieku 65 lat. Przechodzą średnio w wieku 63 Kanadyjczycy.

 210. Gospodarzowi oraz gościom bloga życzę, aby święta będące już za progiem były zgodne z ustanawiającym określeniem klasyka:
  Święto to okres zawieszenia praw i obowiązków codzienności.

  ***

  Jako notoryczny gdybacz i prorok przewiduję , że codzienność właśnie mijająca będzie wraz wydłużającym się dniem wyradzała się w odmienność.

  Po pierwsze: przybędzie węgla na hałdach bo fioki kwitną.

  Po drugie: jeszcze bardziej obniży się poziom wód gruntowych, bo do dziś w Polsce brak płaszcza pokrywy śnieżnej, a Unia Europejska dopłaca do domowych odwiertów wysysających wodę sąsiadom ze wspólnego cieku lokalnego. Oziminy lubiące śnieżną pierzynkę mogą zareagować w sposób nieznany obecnym krajowcom.

  Po trzecie: w Sejmie będą odbywały się obrzędy odpędzające złe moce dążące do zapaści polskiego systemu dystrybucji mocy elektrycznej.

  Po czwarte: biznesowe ośrodki medialne związane z gazetami o minionej świetności ustąpią pod naciskiem reklamodawców i na falach hejtu będzie płynęła gruba kołdra namowy na skorzystanie z niebywałej okazji.

  Po piąte: co tydzień klasycy tacy jak Daniel Passent młodym co tydzień będą musieli tłumaczyć dlaczego felieton nie ćwierka.

  Po szóste: Najtrudniejsze – suwerenowi trzeba będzie tłumaczyć, że chałwę do Biedronki nie dostarcza piąta kolumna zagrażająca Kościołowi Narodowemu.
  Moim zdaniem nawet Jacek Kurski oraz Danuta Holecka nie są wystarczająco przygotowani na zasypywanie przez Chińczyków polskiego rynku pierogami ruskimi oraz kluskami śląskimi.

  Po siódme: synowie i córki Podkarpacia oraz Ściany Wschodniej będą mieli ważony bagaż przed podrożą aby Zjednoczonemu Królestwu funtów nie ubywało z powodu nieoclonej kontrabandy

  ***

  Obiecywałem wesołość w polityce i jest.

  75 lat sprawdza się mi, że nawet gdy mnie przepędzą, to na moje wychodzi.

  Każdy guzdra z trudem umiera z powodu nieprzekroczenia prędkości i na wszelkie pukanie się w głowę przez wyprzedzających z prawej guzdra nie reaguje.
  Zakuty lewak.

  To on zawłaszczył mem: pożyjemy zobaczymy

  Na początku było słowo, a później zatrudniono uczniów czarnoksiężnika z toruńskim licencjatem na kubeł i miotłę.

  I leje się, bo każdy przechodzień gada jak najęty. Do siebie.

  A mimo francuskiego chaosu polscy hydraulicy stamtąd nie wrócą. Tu nie ma mowy.

 211. @Na marginesie
  W normalnie funkcjonujacej demokracji taka reforma przechodzi jak list na poczcie. Ale nie w kraju gdzie 70 % popiera reforme i 62 % popiera strajkujacych. Dylemat Antygony to pikus w porownaniu z francuska kwadratura kola.
  Macron nie jest moja miloscia lecz reforma emerytur jaka robi byla w jego programie wyborczym. Lecz powiedz to przed aktywistami CGT SNCF EDF RATP.
  Ponadto reforma obejmuje w 100% osoby urodzone po 1975 ym roku. Jest to kwestia ego. Kto bedzie silniejszy.? Rzad stawia na „przegnicie”, na zmeczenie protestu. Lecz en face sa ludzie ktorzy mowia: „après nous le déluge” czyli : po nas chocby potop. To mowila chyba madame du Barry. Skrocono ja potem na poziomie szyi.
  Nie do pojecia jest monarchia prezydencka we francji. Francuzi jej nienawidza i zarazem sa z niej dumni. pelna schizofrenia. Corneille, obudz sie!!!

 212. @Na marginesie (19:51)
  Z tym wiekiem emerytalnym jest bardzo ciekawie, szczególnie w Kanadzie.

  Oznacza on jedynie, kiedy rezydenci mogą zacząć pobierać emerytury obywatelskie, „nie wypracowane”, czyli tzw. OAS oraz dla osób z niskim dochodem, jakby na poczet „emerytury minimalnej” tzw. GIS (guaranteed income supplement). Maksymalnie może być tego razem circa 20% średniej płacy, minimalnie – przy wysokich dochodach z innych źródeł – zero. Poprzedni rząd centroprawicowy planował podnieść ten „wiek emerytalny” z 65 do 67 lat, dla obu płci. Możliwe, że z powodów budżetowych i demograficznych kolejny rząd powróci do tego projektu.

  Emeryturę wypracowaną, czyli CPP można zacząć pobierać w wieku 60 lat, albo przesunąć do wieku 70 lat, podobnie jak OAS, oczywiście w wyższej kwocie. Oprócz tego emeryci kanadyjski korzystają z prywatnego oszczędzania emerytalnego, tzw. RRSP (ew. TFSA), czyli coś w rodzaju IKE, IKZE, do tego rozliczne odpowiedniki PPE.

  Dekadę temu popularne było hasło „freedom 55”, czyli emeryturka w wieku 55 lat. Znam co najmniej jednego entuzjastę, który poszedł na taką wolność, ale po kilku latach wrócił do pracy. Może będzie pracował do 67 roku, może nawet 70 roku życia, bo wolność emerytalna mu nie służyła chyba.

 213. 21:12

  Circa 3000zł/miesiąc może uzyskać poczynając od 65. roku życia emeryt kanadyjski który nic a nic nie pracował w życiu czyli nie składkował, ale prawie całe życie mieszkał w Kanadzie. Dostanie te pieniążki za „bycie z nami all those years” można powiedzieć. Very fair and humanistic.

 214. 21:47

  Sprzeciw Senatu (51 głosów) nie uniemożliwi rządowi pozyskania miliardów z akcyzy na wódę na pomoc dla niepełnosprawnych itp. Trzymajcie tak dalej:))

 215. tejot
  21 grudnia o godz. 9:54

  Rossi napisal: ― „Kadencje 5 sędziów TK w 2015 roku kończyły się w listopadzie (3) i grudniu (2), a wybory były 25 października 2015. „Piątka” wybrana była przez PO-PSL-SLD niezgodnie z konstucją na zapas w dniu 8 października 2015. Bardziej łopatologicznie już się nie da. Oczywiście że można było tę „piątkę” odwołać uchwałą (ze względu na poważny delikt konstytucyjny), tak jak uchwałą byli powołani, bo oni jeszcze sędziami TK nie byli”.

  Tejot: „Sejm z większością PO/PSL wybrał prawidłowo (zgodnie z konstytucją) 3 sędziów Trybunału konstytucyjnego. Kadencje 3 sędziów kończyły się w czasie kadencji sejmu, który wybrał nowych sędziów na ich miejsce. Ile trwa kadencja Sejmu, określa to konstytucja”.

  ― To sprawdź raz jeszcze co mówi konstytucja o kadencji Sejmu, bo że zostali wybrani 8 października 2015 to już wiesz, podobnie jak pamiętasz datę wyborów (25.10).

  tejot: „2 sędziów było wybranych „na zapas” – poza kadencję bieżącego sejmu. Ten wybór był z mocy prawa nieważny”.

  ― Nieważny? Kto do tego doszedł i kiedy? Przecież całą piątkę wybrano jedną wspólną uchwałą sejmową. To którzy z tej piątki są ważni, a którzy nieważni, bo widzę, że już się gubisz? I dlaczego Rzepliński żądał od PAD zaprzysiężenia całej piątki?

  tejot: „Sejm z większością PiS wziął i uchwalił sobie, że wszystko jest nieważne …”.

  ― Jak już ustalisz jak to jest z kadencją Sejmu, kiedy rozpoczyna się i kiedy kończy to już będziesz wiedział na czym polegał przekręt z piątką na zapas. Czytaj konstytucję tejot.

  tejot: „ Sejm z PiSowską większością dokonał nielegalnego wyboru 3 sędziów dublerów na podstawie ustawy, którą PiSowska większość uznawała …”.

  ― Uznawała, bo ona była domniemanie konstytucyjna, choć później została zmieniona, zresztą większość pisowska korzystała z uchwał na podstawie regulaminu Sejmu. Jeśli Sejm może na podstawie uchwały kogoś powołać, to także i odwołać.

 216. @
  Cichną kolejne niewyjaśnione afery PiS

  Jeśli przypomnieć sobie zarzuty PiS do rządu PO-PSL i osobiście do premiera Tuska ws. afery Amber Gold czy hazardowej, to w sprawie mafii vatowskiej w Ministerstwie Finansów państwo PiS z pewnością nie działało sprawniej. A już na pewno nie potrafi się z tego rozliczyć. Nie ma komisji śledczej, za to jest Marian Banaś na stanowisku szefa NIK. Rządowa telewizja milczy, a politycy PiS sznurują usta w sprawie tekstów „Rzeczpospolitej”. Brakuje tylko oceny, że to „medialna wrzawa”.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1930200,1,cichna-kolejne-niewyjasnione-afery-pis-z-mafia-vatowska-bedzie-to-samo.read?backTo=https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1936364,1,senat-odrzucil-dwie-nowelizacje-pis-opozycja-zdala-egzamin.read

 217. 21:47

  Sprzeciw Senatu nie uniemożliwi rządowi pozyskania środków z akcyzy nakładanej wódę na pomoc dla niepełnosprawnych itp.

 218. ahasverus
  21 grudnia o godz. 21:12

  „après nous le déluge” czyli : po nas chocby potop. To mowila chyba madame du Barry.

  Raczej madame de Pompadour, główna kochanka tego samego króla.

 219. @ahasverus 21 grudnia o godz. 21:12
  Rozbuchana demokracja, ciekawe to 🙂

 220. @satrustequi 21 grudnia o godz. 21:36

  Chodzi o OAS, tak? To jest tylko element emerytury. Cały system właśnie przed chwilą bardzo dobrze opisał teo (teo 21 grudnia o godz. 21:12)

  Te 3000 zł w Kanadzie nie wystarczy nawet na wynajęcie kawalerki. Ma sens jako dodatek do dochodu, jeśli ktoś sobie nie wypracował (nie zdążył wypracować?) odpowiednio wysokiej emerytury. Oczywiście, że system faworyzuje długoletnich rezydentów. Ale Kanada stara się być dobra dla imigrantów. „Landed immigrant” to chyba najkorzystniejszy status prawny, jaki kraj może zaoferować przybyszowi.

 221. Symetryczny 13.07
  Ciekawe!
  A co w tej kwestii miałby do powiedzenia Mauro Rossi?

 222. 22:33 sklerotyk

  Chodzi o to że przedstawiłeś nieaktualny pułap wieku – pisałeś że 67 w Kanadzie i że przeszło

 223. Tak więc, społeczeństwo kanadyjskie nadal hołduje bardzo progresywnym humanistycznym rozwiązaniom emerytalnym.

 224. @satrustequi 21 grudnia o godz. 22:39

  No bo przeszło – ale jak się okazuje tylko na chwilę, co przed momentem dokładnie wyjaśnił teo.

  Część socjalnej emerytury zależna od czasu przemieszkanego w Kanadzie nazywa się OAS. Aby otrzymać OAS w pełnej wysokości musisz przemieszkać w Kanadzie 40 lat. Wydajesz się tym faktem zbulwersowany, a ja nie bardzo rozumiem, dlaczego. Nie jestem sklerotykiem, jeżeli już, to sklerotyczką, ale też nie bardzo. W sumie to chyba niezbyt uważnie czytasz.

 225. Nie, to ja wyjaśniłem nie teo – zmianę 67/65.

 226. satrustequi
  21 grudnia o godz. 21:36
  21:12
  „Circa 3000zł/miesiąc może uzyskać poczynając od 65. roku życia emeryt kanadyjski który nic a nic nie pracował w życiu czyli nie składkował, ale prawie całe życie mieszkał w Kanadzie. Dostanie te pieniążki za „bycie z nami all those years” można powiedzieć. Very fair and humanistic.”

  …no to jak to wyszło ? W Polsce przez prawie 50 lat budowano socjalizm ….a w końcu wyszedł kapitalizm…a w Kanadzie budowali kapitalizm a wyszedł socjalizm ?

 227. @adam100 21 grudnia o godz. 21:47

  Te 51 głosów stanie PiS-dzielstwu kością w gardle 😀
  Nie raz i nie dwa.

 228. @satrustequi 21 grudnia o godz. 22:52
  Dobrze już, dobrze. Wyjaśniłeś, aha.

 229. Piotr II 22:55

  Dokładnie tak jak napisałeś. Wielka myśl Karola Marksa znalazła lepszą realizację w kilku krajach jak Kanada, Germany, Dania niż w krajach jak Polska, ZSRR, Bułgaria.

 230. Rządowa telewizja pokazuje sondaże poparcia partii politycznych.
  Na podium PIS, PO i Lewica
  Podobno tym pierwszym rośnie poparcie chociaż nie wiadomo dlaczego, z drugiej strony to stale dużo mniej niż łączne poparcie opozycji, a zatem mniejszość rządzi większością i to zdecydowanie rządzi
  Pojawiają się przy tym nieśmiałe głosy, żeby waśnie odrzucić i zająć się problemami co narastają

 231. Jest świetnie, więc im się w dupach poprzewracało i postanowili strajkować.
  Tuż przed polskim sierpniem opowiadałem moim kamratom na dole (podziemia kopalni) jak świetnie mają się francuscy górnicy. W ogóle nie chcieli uwierzyć, że we Francji idą na emeryturę po 25 latach pracy w kopalni. To jednak była prawda, ale nie cała, bo cel tego był inny, zamknąć francuskie kopalnie. Udało się. Po co to piszę? Ano po to, żeby poddać w wątpliwość wasze doniesienia o tym jak jest świetnie i tylko banda chuliganów robi dym. OK, teraz czekam, aż ktoś z Chile skrobnie o fantastycznych emeryturach ichniego OFE. Dodam jeszcze jedną historyjkę S-F, którą nadał mi niedawno młodzieniec po studiach. Twierdził , bo tak mu dziadek na dobranoc prawił, że w Polsce międzywojennej każdy mógł studiować. Tak było, podobnie jak dzisiaj każdy może zapisać się na Oxford.

 232. To co podoba się w znakomitych rozwiązaniach kanadyjskich to również równy wiek emerytalny, czyli równouprawnienie kobiet i mężczyzn (raczej chyba standard w tamtych krajach, mnie się wydaje że niższy wiek dla kobiet jest pozostałością po komunizmie gdy na wszelkie sposoby zabiegano o pełne zatrudnienie – puszczenie na zieloną trawkę pań pomagało gdy wyż demograficzny wkraczał w wiek produkcyjny…)

 233. Posłowie wysłuchali raportu CBA o Banasiu. „Jestem wstrząśnięty uzyskanymi informacjami”
  (http://www.tvn24.pl)

 234. Wielka myśl Karola Marksa znalazła lepszą realizację w kilku krajach jak Kanada ,Germany ………….
  Gran Lurton – łapka w gore !

 235. Strzembosz: policzyłem, ile razy prezydent złamał konstytucję (http://www.tvn24.pl)

 236. @ls42 21 grudnia o godz. 23:02

  Nieśmiałe głosy? PiSkupi już się wpychają, żeby „mediować”. Niedoczekanie…

  https://natemat.pl/294531,abp-polak-kosciol-moglby-byc-mediatorem-w-ramach-reformy-sadow

  Wybrany komentarz:
  „Polscy biskupi niech się raczej zajmują tym, co ich najbardziej rajcuje – kroczem obojga płci.”

 237. ahasverus 18:00

  Dzięki za „wesołych”, wzajemnie.

  Francuskie strajki są trudniejszą to rozgryzienia zagwozdką aniżeli tajemnica wiary. Moja francuska rodzina (typowa klasa średnia, a może pół oczka wyżej), głośno przeklina kolejarzy oraz żółte kaftany, poważnie rozpatruje wyprowadzkę do innego kraju UE.
  Myślę, że działaczy związkowych oraz wybranych energicznych krzykaczy, należałoby zapędzić do samolotów lecących do Detroit, następnie zmuszać do oglądania ruin tego tętniącego niegdyś życiem miasta. To co się tam stało, jest w głównej mierze wynikiem wypijania od 1937 roku krwi, usankcjonowanego zamordyzmem związkowym UAW.

  Lewicowość jest wspaniałym konceptem, sprawdzającym się świetnie przy piciu czerwonego wina. Potrafi być pełna artyzmu (Frida), s.e.x appeal (Fonda) ewentualnie
  może służyć jako niedościgniony wzór aparycji intelektualisty z brodą (Lenin, Castro lub Cobryn).
  Problemy zaczynają się w konfrontacji z realiami ekonomii. Używając mądrości Chauncey Gardinera: lewicowość – niczym ostrą paprykę, należy dozować z umiarem – wyłącznie jako przyprawę, nigdy jako danie główne.

 238. BWTB

  „OK, teraz czekam, aż ktoś z Chile skrobnie o fantastycznych emeryturach ichniego OFE.”

  To ci się udało!

 239. Partia – jak Lewica, PiS – która pójdzie do wyborów 2023r. z programem zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn na poziomie nie wyższym niż 65 lat, wykona świetną reformę wdrażając to równouprawnienie płci po triumfie wyborczym.

 240. Zamiast o babach i piernikach, pisać o emeryturach, raczej o śledzikach i indykach, choćby i o gąskach … na Święta, które nadchodzą.
  Czyżby na blokowisku brakowało grosza na flachę sangiovese, o whiskey szkoda gadać?

 241. duende; czyli kobitka duende.

  Znowu pojawiło się to coś czyli kobitka i od razu pisze ze socjalizm mu się nie podoba
  ale gdyby nie socjalizm który go czegoś za darmo nauczył to dzisiaj być może pasał by
  krowy gdzieś na podkarpaciu.
  A tak jest dumny ze mieszka w Hameryce i może pójść na francuskie lody
  i nikt mu nie powie ze jest ciota.
  Tu masz neonka o którego ostatnio prosiłeś.

  http://fakty-kontra-news.neon24.pl/post/152191,big-terror-from-usa

  A w nim o wyższości hamerykańskiego kapitalizmu nad resztą świata.

  Ponad 700 miliardów $ na zbrojenia a od 2011 Amerykanie nie potrafią zbudować statku który by ich wyniósł na orbitę i są w 100% zależni od Rosji i jej kapsuł i rakiet.

 242. https://life.ru/t/новости/1262795/v_ievropie_zaprosiat_u_ssha_raziasnieniie_sanktsii_po_sieviernomu_potoku_–_2

  Bezczelność ameryki nie zna granic , no bo niby dlaczego oni mają decydować
  kto z kim i jak ma handlować.

 243. https://www.facebook.com/yoojungfever/videos/483046192188591/?v=483046192188591

  Hameryce zostały już tylko sankcje które na nikim już nie robią wrażenia.

 244. Bar Norte

  70 lat wojny gospodarczej z Kuba skutkuja tym,
  ze emeryt dostaje jedynie rownowartosc 9 kilogramow chleba miesiecznie.
  Przypomina to oblezenie Leningradu.
  Parafrazujac Klaudie Jachire ( o ktorej ostatnio malo slychac ) ,
  zjadloby sie stalingradzkiego tatara z gestapowca.
  https://www.theguardian.com/world/2019/dec/21/havana-cubans-count-cost-as-tourists-stay-away-trump-sanctions

 245. Mauro Rossi
  21 grudnia o godz. 21:50

  Dobrze, ze Pan prowadzi bladzacych na prosta droge
  i zaglada do ,, Cloaca Maxima ” pana S.

 246. duende
  22 grudnia o godz. 0:26

  Prosze namowic swoich krewnych z wyzszej klasy sredniej do przeniesienia sie do Anglii.
  Lichwiarze z City of London
  potrzebuja kazdej pary rak do odbudowy feudalizmu
  pod kierunkiem Borisa Karloffa.

 247. Skąd pochodzą ryje kasujące wpisy…Tak sobie myślę,że z terytorium in vitro stalinowskich kadr od 1948 r…shalom…niestety na kartki…Tak IPN…a ja jestem wierzący…tubylczym urzędom…

 248. Szwajcarska firma Allseas wystraszyła się wybicia złotych zębów przez jankesów za układanie gazociągu Nord Stream 2. Po Milce z krowami ze złotymi zębami kolejny przykład wpływu kapitału na decyzje głównego jankesa. Kupowanie od jankesów gazu staje się żródłem finansowania ich budżetu zbrojeniowego i dotowania Israela oraz Guantanamo i rezerwatów Indian. Nie jest tajemnicą,że to kapitał decyduje o wyborze jankesom prezydenta a potem Putin. Jak sugerują Demokraci. Wymuszanie zakupów swoich produktów przypomina III Rzeszę wymuszającą akceptację zagrabiania terytoriów sąsiadów Sudety,Austria czy próba wymuszenia korytarza do Królewca…A świat dla świętego spokoju milczał… Nawet Polska zajęła przy takiej postawie Zaolzie… A czepiają się ZSRR za Kresy…Takie czasy…Tak sobie myślę,że błędem ludzkości była zgoda świata na powstanie Israela z kadr stalinowskich…

 249. 140 rocznica urodzin ojca chrzestnego Israela. Tak sobie myślę,że o zmarłych nie mówi się żle szczególnie w Israelu…

 250. Z okazji urodzin w Israelu otwierają likier na kościach Gruzina. Ostatnio modny w Gruzji. Tak sobie myślę o hołdach dla ojca chrzestnego. Czy jabłko spada daleko od jabłoni IPN ci powie…

 251. Stalinizm i faszyzm izraelski w jednym stanęli domu. O banderowcach z ZSRR nie wspomnę. Tak sobie myślę o zaśmiecaniu Bliskiego Wschodu…jak o sortach mawia Kaczyński…

 252. kooperatywaMandragon

  „70 lat wojny gospodarczej z Kuba”

  W świetle zalinkowanego przez pana tekstu to nie 70 lat, bo autor wspomina o polityce normalizacyjnej Obamy i zwraca uwagę, że zaostrzenie kursu przez Trumpa wynika z kwestii wyborczych czyli sezonowych – chodzi o głosy „twardogłowych” z Florydy.

  Ale dzieki za tekst, bo red Surdel z którego informacji korzystałem przestał jakiś czas temu nadawać i trudno o informacje z tamtego regionu. No a ciekawe rzeczy się dzieją.

  Co Jachiry … .
  Na ostatniej sesji Sejmu przecież zaakcentowała swoją obecność eventem. Jakiegoś jej stronnika wynoszono „w pozycji horyzontalnej” z sali sejmowej, jak to ujęli dziennikarze.

 253. Nord Stream II, klin i unicestwienie Polski. /fragment/ ponurej konkluzji.
  https://obserwatorpolityczny.pl/nord-stream-2-nowy-rozdzial-w-globalnym-przekladancu-1/
  „Stany Zjednoczone nie mają zamiaru płacić więcej za obronę Europy. Natomiast doskonale wykorzystują okazję i tworzą sobie klin pomiędzy Niemcami a Rosją. Jest to polityka zero-jedynkowa, która na pewno skończy się dla „klina” dewastacją nuklearną, jeżeli dojdzie do konfliktu pełnoskalowego. Ponieważ nikt nie będzie zrzucał bomb termojądrowych na Moskwę lub Waszyngton, ale kilka neutronowych i taktycznych ładunków jądrowych małej mocy w pasie pomiędzy Bałtykiem a Morzem Czarnym – NIKOMU NIE ZASZKODZI. Zwłaszcza podwodnej infrastrukturze przesyłu gazu.”

 254. Naszych braci Moskali na blogu, martwiących się o budowę Nord Stream 2 po amerykańskich sankcjach, chciałbym pocieszyć . Budowa , która jest już prawie w 90% zrealizowana, napewno mimo tych sankcji zostanie ukończona.
  Wszystko inne byłoby wyrzuceniem przez Gazprom, a więc w konsekwencji przez Rosję, miliardów w błoto. Wycofanie się z budowy szwajcarskiej firmy Allseas spowoduje ale napewno opóźnienie jej realizacji i znacznie podniesie koszty. Jak dalece te koszty wzrosną i czy cała inwestycja kiedyś w odległej przyszłości okaże się jeszcze opłacalna, wypada odczekać. Jedno trzeba USA przyznać, sankcje przeciwko budowie Nord Stream 2, to wyjątkowo celny cios wymierzony kulejącej od lat rosyjskiej gospodarce.

 255. Bywalec 2
  22 grudnia o godz. 11:45 pisze:
  ” Jedno trzeba USA przyznać, sankcje przeciwko budowie Nord Stream 2, to wyjątkowo celny cios wymierzony kulejącej od lat rosyjskiej gospodarce.’
  Niewątpliwie był to także cios w twoją głupotę.

 256. Zamiast do Niemiec i Europy gaz sprzedają do Chin i Turcji w ilościach 38 mld m3/r za 400 mld $ i 30 mld m3/r. Od 2 grudnia br. i 8 stycznia 20120 r. Tak sobie myślę,że ten się śmieje kto…jankesi nadepnęli na grabie…A przy okazji; kupujesz od Izraela finansujesz pacyfikację Palestyńczyków i mordowanie ludności Syrii…

 257. Symetryczny
  Twoim „merytorycznym komentarzem” dajesz jedynie świadectwo własnej głupoty.

 258. https://life.ru/t/новости/1262869/lieghioniery_khrista_priznali_175_sluchaiev_nasiliia_sviashchiennikov_ordiena_nad_dietmi?&utm_source=facebook.com&utm_medium=social&utm_campaign=v-etom-ofitsialno-priznalis-predstavite

  Legion Chrystusa a w nim większość to pedofile zdeprawowali setki dzieci
  i nikt ich nie ściga a czepiają się Polańskiego a on przynajmniej lubił
  dziewczynki a nie chłopców.

 259. Rosjanie dogadali się z Ukrainą w sprawie tranzytu gazu do Europy, więc mają czas na dokończenie Nord Stream 2 bez Allseas.
  A ten holendersko-szwajcarski koncern, globalny lider w budowie podwodnych rurociągów, zastopował, bo posiada w USA swoje aktywa, zbyt wiele, aby ryzykować ich stratę.
  Prosty rachunek.

 260. To co zastopowali na Opalu puszczą Eugalem. Tak sobie myślę o zabawie z gazem jak z kotkiem…

 261. Justin Trudeau, Sprawiedliwy Trudu

 262. Moi premierzy to Morawiecki i Trudeau, a prezydent – Duda:)

 263. Moi premierzy to Morawiecki i Trudeau, prezydent Duda, a Naczelnik – Kaczorek:)

 264. „Ortografia ” dopracowana , zamierzona – zamierzenie dopracowana a tnp
  z zamiarem ..

  Niedowierzanie zamiast Dumy i Uprzedzenia a moze trzebaby poprzestac na kelnerskiej dumie i uniesieniu … cojapisze .. zalu i dumie . Putin Di Caprio-em III-ciej RP ?
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25536798,msz-wydalo-oswiadczenie-ws-slow-wladimira-putina-na-temat-ii.html#a=362&c=159&s=BoxNewsImg1
  ………….………..
  Blackley , primo voto Tedybear Oryginal poco ty sie tak meczysz ztymi rosyjskimi gazetami ? Tobie sie wydaje , ze ktos to jeszcze tu czyta a jezeli nawet czyta to rozumie ? Po tylu latach …!
  Come on baby ! ( przy okazji )

 265. Nie wtrącajcie się w nasze sprawy tak można odbierać reakcje KK na gwałcenie ministrantów. Tak sobie myślę czy dzieci w kościołach są bezpieczne i czy taka nauka o seksie nie jest zboczeniem…

 266. @satrustequi
  Masz dość szczególne upodobania. Gustujesz w notorycznych kłamcach i manipulatorach

 267. 13:15 Mag

  Gustuję w sprawiedliwych, owocujących pięknymi wynikami finansowymi, nie w mankowiczach z PO:)

 268. Satruste.. ( Ort….a jak poprzednio )
  „Gustuję w sprawiedliwych, owocujących pięknymi wynikami finansowymi „.

  Zapomniales o Rydzyku ale nie martw sie cos drgnelo a te sprawiedliwe 10mln dla terrorysty (nie mylic z redempto ..) sprawiedliwie zapomniane
  Ps mn – satrustequi to- niecierpliwy , zapomniany , albo jakos tak ?
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,25537543,ojciec-rydzyk-niemile-widziany-w-kanadzie-kardynal-oceni-czy.html#s=BoxOpImg1

 269. „Owocujacego Trudeau ” zostawilem z ok. sw. BN w spokoju jak widac

 270. olborski; 13:09.

  Ale ja się wcale nie męczę zawsze przeglądam rosyjską prasę i jak jest coś
  ciekawego co dotyczy Polski to wrzucam .
  Jest tu kilku takich co jednak czyta i rozumie.
  https://www.facebook.com/yoojungfever/photos/a.459522650852671/1547546568716935/?type=3&theater
  No jak Ci się podoba ?.

 271. Wszyscy mają wady i zalety, nawet Ojciec Dyrektor, nawet Donald Tusk. Każdy obywatel trochę inaczej sumuje je w ostateczną ocenę Suwerena…:)

 272. Czytam,że Jezus był uchodżcą czyli u Kaczyńskiego nie miał szans. Tak sobie myślę jak to po latach zmienia się stosunek do uchodżców…Nie czepiajmy się,że został ukrzyżowany…

 273. bylbym zapomnial 13;15 pierwszy raz od (..) lat lapka w gore ! ( i o to chodzi)
  Ale nie sadze sie (org. olb. ) na jakiegos Sprawiedliwego czy cus . To raczej z okazji sezonu walki z malo czytelnym .. malo czytelna walka z zdezawuowywaniem… (? nie jestem pewny ort.) trudne to psia kosc . Zdezawuowac Wezuła nie jest latwo .

 274. Blackley
  22 grudnia o godz. 13:34
  podobalo misie twoje oryginalne imie , bardziej w temacie bylo .

 275. @legat
  21 grudnia, g.17:43
  Opozycja jaka jest, każdy widzi. Słaba, choć buńczuczna (mam na myśli nie tylko i nie przede wszystkim KO z PO na czele). Obóz władzy narzucił chwytliwą, choć nieprawdziwą narrację (nie znoszę tego określenia, ale to nośny skrót myślowy) jakoby opozycja chciała tylko, żeby było tak jak było. Suweren, czyli trzon zwycięskiego elektoratu, karmiony przekazem TVP, nie wie, o co tak naprawdę toczy się bój, a toczy się o naszą przyszłość. Punktem wyjścia jest zaś fundamentalne pytanie, czy jeszcze żyjemy w kraju demokratycznym, gdzie najwyższym prawem jest Konstytucja i gdzie obowiązuje trójpodział władzy i czy nie dryfujemy w kierunku polexitu. Zwichrowana logika postępowania wyborców z terenów wiejskich, chyba największych beneficjentów naszej przynależności do UE, karze im głosować na PIS, który coraz częściej pokazuje Brukseli środkowy palec. No, ale jakże nie posłuchać księdza proboszcza, nie uwierzyć takim autorytetom, jak Danuta Holecka, czy Jacek Kurski?
  Czy widzisz jakiegoś rycerza na białym koniu? Bo ja nie.

 276. Suweren to ktoś z głową, to twoja żona lub sąsiad, suweren to ktoś kto dwa razy wybrał Aleksandra Kwaśniewskiego na prezydenta RP:)

 277. olborski; 13:53.

  Pod oryginałem kobitka duende; wypisywał bzdury więc trzeba było coś
  z tym fantem zrobić , teraz poprawia moją polską gramatykę i ortografię
  ale pisać już nie jest w stanie.
  Prawdopodobnie to on klika i kasuje wpisy na blogu to świr jakiś ten duende;
  chociaż chce uchodzić za inteligenta.

 278. satruste…
  „Suweren to ktoś z głową,”
  Wlasnie dlatego juz dawno sugerowalem demokratyczne rozwiazanie rownania 1-go st (do senatu 2-go ) jako warunek dopuszczenia do glosowania . Kazdy kto ma glowe dalby rade . Dla poslow – z zachowaniem kolejnosci dodawania , dzielenia , mnozenia , odejmowania , „wszystko” w nawiasach . Budżet narodowy by owocowal zamiast prem. Morawieckiego i innych prime ministers

 279. Suweren to także moja żona która…nie ufa pisiorkom, oprócz mnie oczywiście

 280. Największą frajdę miałem jak z córką wybraliśmy Dudę przeciw Komorowskiemu na którego żona głosowała – wszyscy we troje poszlliśmy razem do urn, córka dostała ode mnie długopis za 200zł na pamiątkę swoich pierwszych wyborów prezydenckich:)

 281. Tym długopisem Watermana postawiła krzyżyk przy kandydaturze Pana Andrzeja Dudy:)

 282. Najzabawniejsze zaś było że – niewprawiona w głosowaniach – podeszła do urny z kartą i długopisem w ręce i wrzuciła długopis do urny razem z kartą:))

 283. Córka jest śmieszka, więc się bardzo uśmiała przed komisją wyborczą po wrzuceniu do urny długopisu własnie otrzymanego ode mnie na obywatelską pamiątkę, ale odzyskała go trzy dni później.

 284. Miec glowe i jeszcze tym chwalic … a żona nie ma Watermana , ale za to ma glowe , chwalebneż , czyż nie ? Frajda z posiadania żony bez Watermana i bez glowy napewno musi (mm) byc wyraznie mniejsza ,ale pewnie sa wyjatki .

 285. Czyli Wasserman był dodatni+. Tak sobie myślę,że co jest pozytywne dla Dudy nie jest sukcesem wyborcy. Szczęście,że nie ukradli bo pisał bez błędów. Po odczynach ich poznacie…

 286. Mag(ad13.55,
  przede wszystkim to dziękuję Ci, że zauważyłaś te moje kilka zdań.
  Dalej, to niezupełnie podzielam Twoje ostre i jednoznaczne oceny. Przykładowo, piszesz: – Obóz władzy narzucił chwytliwą, choć nieprawdziwą narrację (nie znoszę tego określenia, ale to nośny skrót myślowy) jakoby opozycja chciała tylko, żeby było tak jak było.

  No I masz wiele racji ale ja na przykład nie życzę sobie, by w sądownictwie o który aktualnie toczy się bój „było tak jak było”. nie wiem czy podzielasz moje zdanie ale powiedz, czy opozycja, poza Kukizem który jakby przekonał już partnerów z PSL, ma jakąś koncepcję na to, aby już nie „było tak jak było” a było lepiej? No nie ma! Skupiają się na bezkrytycznym popieraniu środowiska sędziowskiego, które nawet teraz nie potrafi się zachowywać godnie. Żeby nie być gołosłownym. Widziałem w TVN konferencję prasową jakichś reprezentantów tej części środowiska sędziowskiego w tym sędziego znanego i prześladowanego przez reżim pisowski, Żurka niejakiego. Stawił się nieogolony w wątpliwej świeżości podkoszulku z napisem „konstytucja”. Jak zobaczyłem tę łajzę to już nie miałem ochoty słuchania co ma do powiedzenia bo mnie obraził! Na samym początku. Jak już chciał z tą „konstytucją” to mógł np. założyć taki szalik na garniak, który to szalik z tym hasłem jest teraz w modzie. Wiesz, kiedyś, w poprzednim życiu, kiedy bywało, że piastowałem jakiś stołek to choć tego bardzo nie lubiłem, wyglądać chciałem jakoś stosownie do sytuacji by nie obrażać interlokutora czy obniżać rangi reprezentowanego urzędu. Od wczoraj czy przedwczoraj, to ten cały Żurek jest dla mnie bezmyślną łajzą której się wydaje, że ponieważ jest sędzią to może chodzić do opery w bermudach i podkoszulku. Nie chcę go więcej oglądać i nie interesuje mnie co ma do powiedzenia.

  Następna kwestia to tej nieszczęsnej opozycji co do oceny której nie ma miedzy nami pewnie sporu. To nie jest tak, że skoro znaczna część społeczeństwa, nawet głosująca większość jest „antypisem” to mogą sobie lekceważyć swoje obowiązki za które pobierają wynagrodzenie. Nie chcę się powtarzać, to odniosę się do mojej wypowiedzi u Hartmana. Rozgniewał mnie swym wpisem.

  Mag, z tym trójpodziałem władz to nie wiem, żartujesz sobie? Skoro rządowa administracja składa się z posiadaczy mandatów poselskich to to przecież jest jawne i bezczelne zaprzeczenie tego trójpodziału. Trwa to już dziesiątki lat. To chory system.
  Chcesz iść w ministry – oddawaj mandat. Wtedy będziesz miała trójpodział

  Pozdrawiam.

 287. Trójpodział Kaczyński,Duda,Morawiecki. Tak sobie myślę o profanum w trójcy w kraju katolickim.

 288. Wyjatek z posiadania żony ( cudzej , a nie z posiadania cudzej żony- wyjatek i frajda cudze ) bez glowy i Watermana moglby robic za wyjatkowa frajde od biedy ;
  Przedswiateczny „dialog ” ( tnp żony z wybaluszonymi na pusta szklanke , oczami – cudzymi niewiadomego pochodzenia ) wers. origin .ale stara czesciowo zapomniana ;

  – Tudej mąki ju , tumoroł mąki ja …(?)

 289. Bar Norte

  „OK, teraz czekam, aż ktoś z Chile skrobnie o fantastycznych emeryturach ichniego OFE.”
  To ci się udało!

  Oj udało się, udało…

  Nędzna, średnia emerytura, ekwiwalent 1400 zł (tak jak płaci chilijski AFP, przy składkach 10%) byłaby oczywistą plamą na honorze Polaka. Sprytny Polak wybierze lepszą emeryturę państwową, czyli 1400 miesięcznie ale za to ze składkami 20% od zarobków.

  A że 20 gorsze od 10, to neoliberały nie muszą spracowanego narodu przekonywać.

 290. Bar Norte , 10:54

  Dziekuje za sprostowanie
  – bo mozg zaprawiony teqila w meksykanskich przygotowaniach swiatecznych liczy nieprawidlowo.
  Artykul Guardiana byl przyczynkiem do szerzej ujetej troski nad losem obywateli.
  ,, Polityka ” pisze , ze duszenie gospodarcze ( czyli wojna w pojeciu miedzynarodowym )
  trwa juz od 1960 roku.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1604985,1,kuba-dluga-historia-embarga.read

  Radzieccy mieszkancy wsi byli w stanie przetrwac dzieki malym dzialkom ,
  ale jak robia to hawanscy emeryci – 9 kilo chleba na miesiac ?
  Najlepsze Zyczenia Swiateczne i Noworoczne .

 291. kooperatywaMondragon 22 grudnia o godz. 16:08

  Z tego wynika, że im mniej chleba, tym lepszy stan zdrowia, bo np długość życia Kubańczyków jest porównywalna z długością życia Amerykanów Północnych.
  Może przez to też, że u Kubańczyków zimy lżejsze są?

 292. @legat
  22 grudnia, g.15:12
  Trójpodział władzy, poczynając od Monteskiusza, opiera się w państwie demokratycznym wciąż na tych samych zasadach, o czym dobrze wiesz i wprost głupio pisać o rzeczach oczywistych. Naszą cherlawą demokrację łatwo wywrócić , jak się okazało, a czego dokazał Prezes (coś na kształt wywrócenia stolika przez wytrawnego i cynicznego gracza) i jego kamaryla.
  Suweren nie bardzo kuma, o co w tym wszystkim chodzi z braku rzetelnych informacji lub wręcz dezinformacji, w czym niedościgła jest TVP PIS, czyli dawna telewizja publiczna, niestety o największym zasięgu oglądalności/rażenia.
  Gdy chodzi o mnie, ufam analizom i diagnozom prof. Łętowskiej. Ufam jej ogromnej wiedzy, doświadczeniu, a przede wszystkim poczuciu przyzwoitości, co dziś jest towarem deficytowym.
  Nie odpowiedziałeś mi na pytanie o Rycerza na Białym Koniu. Czy widzisz kogoś w tej roli?
  https://oko.press/prof-letowska-to-projekt-niekonstytucyjny-niedemokratycznie-obrazliwy-dokonuje-sie-polexit/
  Pozdrawiam już świątecznie na wypadek, gdybyśmy się jakoś minęli.
  Życzę więc spokojnego luziku i… śniegu, jeśli ci na nim zależy, bo jeździsz na nartach.

 293. Mag 17:05

  Również wysoko sobie cenię prof. Łętowską i jej wiele krytycznych ocen konstytucyjnych nt. rządów PO oraz PiS.

  !!!Prof. Łętowska krytycznie wypowiada się także o wyroku TK z 15 lipca 2010 roku (sygnatura K 63/07), który uznał za zgodny z konstytucją nierówny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn (K 63/07, 15 .7. 2010 r).

 294. kooperatywaMandragon

  Polityka odkad pamiętam miała pozytywny stosunek do Kuby, podobnie jak do lewicy latynoamerykańskiej.

  Zresztą redaktor Passent ten pozytywny stosunek niejednokrotnie prezentował w np w odniesieniu do lewicy z Chile – jako, że był w tym kraju ambasadorem.
  Zwykle u komentatorów uważających pismo za organ balcerowiczowski wywoływało to w dyskusjach blogowych symptomy dysonansu poznawczego.

 295. Przykro że Konstytucję traktuje się u nas wybiórczo i zgoła nikt nie walczy, nie mówi głośno o wielu sprawach , wielu złamaniach np. jak to opisane w poście 17:18

 296. Dopóki nie zrównano wieku emerytalnego płci, nie ma w ogóle po co zaczynać dyskusje i manifestacje na temat o wiele bardziej zniuansowanych zagadnień ustawy zasadniczej.

 297. duende

  Nie przenosiłem doświadczeń z Chile na grunt krajowy.
  Owszem, w kraju taka dyskusja się toczy głównie na tle publikacji Leszka Balcerowicza o systemie emerytalnym Chile. Traf chciał, że swe panegiryki na ten temat profesor opublikował tuż przez zamieszkami w tym kraju – również na tle systemu emerytalnego. Zrozumiałe więc, że jego przeciwnicy z satysfakcją to podnoszą.

  Z tym, że mnie ta dyskusja niespecjalnie interesuje i nie nawiązywałem do niej w komentarzach, w tym do BWTB – oczywiście chodzi o umowny aspekt „Chile a sprawa polska”.

 298. kooperatywa,

  Czy nie sądzisz, że potrzeba więcej badań na tych bochenkach poczynić? Spread bimber vs cuba libre, z uwzględnieniem glutenu, też trza by było analitycznie rozpracować. Machorkę z cygarami też.

  Mnie to boli, że najgorzej wychodzą na interesie tam, gdzie zimy są ciężkie, a działek przy zagrodach dużo. Średnia długość życia spada w tych regionach – nie wiadomo dlaczego – poniżej 50.

 299. Dwa nazwiska Gersdorf i Duda. Czy na tle wypowiedzi Prezesa SN Duda nie popisuje się fatalnie wiedzą prawniczą. O promotorze nie wspomnę. Tak sobie myślę,że doktory jak służba zdrowia w stanie przedzawałowym.

 300. Mag,
  też szanuję prof Łętowską i uważam, że jak coś mówi to wie co. Na Białym Koniu jechać nie chce, niestety. W ogóle ten Biały Koń to nie bardzo mi pasuje bo żeby na nim pojechać, to trzeba się rozkraczać a rozkraczających się polityków to jakoś kurna, nie lubię. Nie odpowiedziałem, bo też nie bardzo widzę. „Najsampierw” to bym chciał, żeby nie był klęczon i jakiś łapacz czy smakosz wafli a o takiego niełatwo. Mnie to się dziadek Hermeliński podoba, na przykład. Albo Grodzki ale widziałem, że wafle kruszy i degustuje.
  Z tymi jazdami, to najlepiej teraz mi wychodzi jeżdżenie do konowałów. Na razie dobrze że daję radę sam a nie że mnie do nich trzeba wozić.

  Też Ci życzę miłych chwil w czasie wolnym i niewolnym od tej świątecznej szajby. Cieszę się z tego, że już skończą się reklamy z tymi Dziadkami Mrozami zwanymi Mikołajami i tymi szkopskimi kiczami bombkowo łańcuchowo światełkowymi. Czego to ludzie nie wymyślą żeby obrzydzić widok na piękno natury w postaci żywych iglaków.

  Rodzinnie, czy dasz młodym od siebie odpocząć? 😉 .

  Wiesz, na koniec musiałem coś jak ten skorpion na grzbiecie żabki w przeprawie przez rzekę.

 301. Bar Norte,

  Panagiryków Balcerowicza nie znam.
  Chile należy do grona najwyżej rozwiniętych krajów Ameryki Płd, ma tam range zbliżoną do reputacji Francji w Europie. Jest uosobieniem marzeń milionów głodujących obywateli krajów tego regionu. Obecne turbulencje można porównać zatem z rozróbami we Francji, oczywiście w odpowiedniej skali problemów oraz innego pułapu dochodów.

  Chilijczykom życzę wszystkiego najlepszego. Nie życzę im jedynie kolejnego, wybranego elektoralnym cudem (1970) wąsatego pana. Po każdym marksistowskim cudotwórcy, czyli po totalnym zawale ekonomii kraju, kolejny Augusto Pinochet staje się obowiązującą w Ameryce Płd smutną normą.

 302. Pinochet katolik specjalista od zrzucania komunistów do morza. Nagrodzony ryngrafem z MB przez Kamińskiego,Wołka i Jurka zasługuje na ołtarze jako tzw.wyklęty. Może będzie rondo jemu poświęcone lub pomnik w miejsce burzonych wyzwolicieli żołnierzy Armii Czerwonej z łap katolickiego wehrmachtu. Tak sobie myślę,że katolickość nad Wisłą jest wiodącym atrybutem przyzwoitości…nawet krwawy dyktator z Chile..naszym…

 303. No i odezwał się Chilijczyk, a już się martwiłem, że nik nie będzie zachwalał niebywalych osiągnięć turbokapitalizmu, klatki z której Latynosi nie potrafią się wyrwać. Aaaaa, jest przeca Wenezuela i Kuba, co ma ponoć dowodzić wyższości kapitalizmu na socjalizmem.
  Z reguły nie odpowiadam na tego typu wieści, bo cóż można począć z rozsiewanymi kłamstwami w internecie. Chile, Francją Ameryki Południowej, Liban Szwajcarią Bliskiego Wschodu i Warszawa Paryżem Zadupia.

 304. duende

  „Chilijczykom życzę wszystkiego najlepszego.”

  Ja również.

  Dlatego cieszę się, że zamieszki i strajki wymusiły na tamtejszym parlamencie powołanie egalitarnej konstytuanty, która ma przyjąć projekt nowej konstytucji na miejsce obowiazującej – jeszcze pinochetowskiej z 1981.
  Sądząc po determinacji protestujących oczekiwania są duże – na miarę poważnej zmiany ustrojowej.

  Trzymam kciuki za Chilijczyków i mam nadzieję, że rządząca tym krajem nepodzielnie familia Pinera traktuje to poważnie i nie gra na przeczekanie. Mam też nadzieję, że partyjne resztówki po Pinochecie nie beda zdolne w tym przeszkadzać. Jak i inni z tej opcji spoza Chile.

 305. Katolicy wszystkich krajów łączcie się ! chyba tego brakuje pod patronatem Watykanu. Kraj nad Wisłą nadwyżki żywności może wymieniać np. za ropę z Wenezuelą. Ale za zgodą jankesów bo oni rządzą ostatnio sankcjami w celu obalania rządów nieskorych do życia pod ich butem. Tak sobie myślę dlaczego Watykan nie zwalcza protekcjonizmu jankesów…bo pedofilia duchownych u jankesów odbiera papieżowi odwagę…

 306. @legat
  Ja sama jestem skorpionem (zodiakalnym), wiec wszystko w porzo.

 307. Sytuacje warte uwagi:

  49,9 stopnia Celsjusza w Australii i pożary.

  Zderzają się dwa samochody kilka metrów przed idącym chodnikiem przechodniem, i przemieszczają się obok niego, jeden z jednej, a drugi samochód z drugiej strony. Oglądane z góry zdarzenie drogowe w którym nikt nie zginął pokazuje jak szczęśliwy dzień przeżył przechodzień będąc w centrum wypadku

  Obyście szanowni komentatorzy nigdy nie byli w centrum takich zdarzeń. Poza tym zdrowia i pogody ducha życzę

 308. Hołownia już trzeci: 10% poparcia!. Duda 44%, Kidawa 26%.

 309. Troje zdeklarowanych katolików na prowadzenie. A właściwie dlaczego pani Kidawa w telewizyjnej debacie PO powiedziała – jestem katoliczką? To wiara nie jest prywatną sprawą.

 310. Brak wizji i programu

  Tusk nie ma wizji, Platforma nie przedstawia programu, tak samo PSL, czy SLD, o Wiośnie szkoda wspominać, bo to było jedno mgnienie. Goście Passenta (tokiem, 22.12) w tym jednym są zgodni. A czy jaskółkowe przemówienie Zandberga przyniosło jakieś rozwiązanie w tej materii? O tym Goście nawet nie wspomnieli. Co to będzie?

  Co to będzie, gdy prezes Kaczorek szaleje. Lekarze z marszałkiem Senatu na czele diagnozują, że to efekt proszków przeciwbólowych. Czy to jest efekt uboczny? Główny cel to rekonwalescencja kolana prezesa Kaczorka. Wydaje mi się, że jedynym skutecznym zabiegiem na rozwiązanie wszelkich bolączek Polaków, bólów prawdziwych i urojonych, z bulami włącznie jest stworzyć maszynę polityczną, im gorsze miernoty w partii tym lepiej, im więcej na nich kwitów/kompromatów tym solidniej i huzia na kasę Rzplitej. Trzeba wybrać tylko właściwy moment, kiedy jest ona pełna, tzn. gdy „Polska jest w ruinie”. Strzelić serię „obietnic wyborczych”, mieć wtyczki w służbach z nagrywającymi kelnerami i będzie „wizja dla Polski”.

  Pół Polski czeka na opozycyjną wizję i program. Cała Polska czeka, co nowego z głowy prezesa Kaczorka wyskoczy. I to jest cała farmakologia polskiej polityki.

 311. @
  Odwet PiS na sędzim. Partia nie czeka na „ustawę kagańcową”
  Przypadek Wojciecha Łączewskiego to ze strony władzy dwa jasne przesłania.
  Pierwsze do sędziów: spróbujcie nas rozliczać, a skończycie jak Łączewski.
  Drugie do partyjnych towarzyszy i szczujnych mediów: róbcie, co chcecie. Bezkarność macie zagwarantowaną.

  https://wyborcza.pl/7,75398,25538625,odwet-pis-na-sedzim-partia-nie-czeka-na-ustawe-kagancowa.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.1.glowka
  exxx201522.12.2019, 18:35
  To jest prawdziwy koszmar, nie wiem jak żyć w państwie PiS.

 312. Czy wśród katolików można być samotnym w czasie wieczoru wigilijnego. W Opolu ponad 1000 osób w sali kongresowej częstowano potrawami. Tak sobie myślę czy to nie jest prowokacja kiedy czekają puste miejsca 24 grudnia…przy rodzinnych stołach. Kto za tym stoi,że wędrowców nie można ugościć po bożemu…

 313. „Czy coś się poprawiło w sądownictwie?” zapytał dziennikarz ministra Emilewicz, tę od Gowina. Jest to w miarę neutralna postać w rządzie, ale odpowiedziała wymijająco „jeszcze zmiany są w toku”.
  Listy poparcia do krs-u powinny zostać odtajnione, bo nie widzę powodu dlaczego się ich nie publikuje, dodała pani ministra.
  Jaki wniosek: Gowin na premiera. Gorzej nie będzie, a może być lepiej.
  Małgorzata Kidawa-Błońska prezydentem. I będzie spokój, a polityczna gorączka spadnie

 314. teo 19.41
  „Brak wizji i programu”
  Generalnie mało kogo interesuje tu program, poza telewizyjnym, a wizje to już nikogo nie obchodzą.
  Najważniejsze będzie dotarcie do wyborców z informacją gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy. Można też rozwinąć transparent ze świetlaną przyszłością. Jak prezydent odwiedził tysiące miejscowości to należy odwiedzić te same i jeszcze więcej i obiecywać jeszcze więcej i jeszcze więcej niż prezydent. Ostatecznie ma szanse tylko ten co wszystko obieca

 315. Marszałek Grodzki w orędziu nawiązał do La Fayette.

  To pierwszy znany mi przypadek nawiązania przez polskiego polityka z I ligii do tej postaci historycznej.
  Od razu ciekawiej.

 316. Zgadnijcie co jest tematem TVPis przed wystąpieniem Grodzkiego? Ano o łapówkach przyjmowanych rzekomo przez Grodzkiego. No bo o czym by innym? O, a teraz o roli Grodzkiego w sprawie ustawy kagańcowej. Najpierw obrzucili go gównem a teraz apelują o „odpowiedzialne podejście do państwa”.

 317. Byłem entuzjastą marszałka Grodzkiego po pierwszym orędziu. Niestety, po tym jak zagłosował przeciw zwyżce akcyzy na wódę przestał być wiarygodny…

 318. Anty-PiS jest w rozsypce

  Jednolity program opozycji jest niemożliwością. Zrezygnowano ze wspólnej listy wyborczej, nawet dwie listy były nie do przyjęcia. Trudno sobie wyobrazić aby powstał plan posprzątania po PiSie, jednolity dla całej opozycji.

  Oczywiście mogę sobie wyobrazić silny anty-PiS. Silną wolę wodza, lub choćby triumwiratu, który cynizmem politycznym dorówna prezesowi Kaczorkowi, który zmanipuluje suwerenem tak sprawnie jak to zrobił prezes Kaczorek, który obieca jakąś namiastkę szczęśliwego losu podobną do 500+, zaadresowaną do dość licznej grupy dającej się przekupić, pardon – zaspokoić jej uzasadnione potrzeby, do tego kilka innych obietnic graniczących z rewolucyjnym przemeblowaniem kraju, coś porywającego, do tego kilka sloganów …..

  Tak czy siak, PiS czy anty-PiS, kraj będzie dryfował na wschód, jak to nie raz było w tysiącletniej historii. Nie bez kozery Anglosasi podzielili wschód na trzy sfery z uwagi na odległość od centrum cywilizacji: Far East (pol. Daleki Wschód), Middle East (pol. Środkowy Wschód u nas zwany Bliskim Wschodem) i po prostu East, czyli my.

 319. Anty-pis winien stanąć twardo na gruncie Konstytucji i inicjatywą ustawodawczą senatu RP (51) dokonać naprawy nierównouprawnienia, nierówności w obszarze wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

 320. @duende
  Tak, strajki we Francji , Zolte Koszulki, kilka lat temu strajki licealistow przeciwko reformie emerytor-sic, to jest wielka tajemnica wiary.
  Ja tez jestem klasa srednia i pol oczka wyzej. Coroczne avis d’impôts z francuskiego fiskusa odbieram jako komplement ktory mnie bardzo duzo kosztuje. mowia mi ze jestem „presque” bogaty lecz to tylko pretekst zeby zedrzec skore!!
  14% zarobkow BNC czyli na czysto, po odjeciu wydatkow to skladka na emerytyre, 14% na tutejszy ZUS, jako JA a potem nastepne jeko firma. Kasa emerytalna w moim zawodzie niezalezna, dobrze zarzadzana, duuuuzo zapasow wiec nasz drogi Macron wrzuci to do jednego kosza. dla tych co odejda w wieku 53 lata nie 67 jak ja. Nie moge wyjechac z powodu zawodu i nie chce zreszta, ale jest to sytuacja wq….a. Lecz gdybym widzial ze moje podatki sa wydawane oszczednie i logicznie tak jak w krajach nordyckich to bym nie narzekal.
  Pisze ktos o wojnie jaka wydano Kubie od 60 ciu lat. Gwoli przypomnienia to Kuba otrzymala przez ten czas Najwiecej !!! pomocy na glowe ze wszystkich krajow swiata. Ze skutkami jak widac. Przed Castro byl to jeden z najbardziej rozwinietych krajow Am Lacinskiej. I wcale nie dzieki prostytucji , ktora przeciez teraz nie istnieje, prawda. Podobny typ zarzadzania stworzyl raj w Wenezueli. Wina USA oczywiscie. Mam znajomych stamtad. Generalowie maja koncesje na rope , kopalnie i handel cocaina _FARC wybral nowy adres, nie powinienem tego mowic bo to lewicowa partyzantka, -wiec rezim sie trzyma.
  To zapewnie obrazoburcze lecz prawda jest ze sympatyczny Allende zrujnowal najlepsza gospodarke Am Poludniowej i tuz przed junta chcial rozdawac robotnikom bron w fabrykach by zrobic guerra civil. Taaaak, to nie jest zbyt znane. Parszywy Pinochet i Chicago Boys musieli to wszystko odbudowac. I prosze mi nie mowic ze jestem faszysta, reakcjonista, reductio ad hitlerum. Wydaje mi sie ze jestem bardzo lewicowy ekonomicznie ale zdanie Allende: „jest mi obojetne czy Chile bedzie biedne czy bogate, byleby bylo socjalistyczne.” czyni mi dreszcze na kregoslupie. Piekny program. Nie mam zadnej sympatii do Pinochet, byl dyktatorem i skorumpowanym czlowiekiem, lecz fakty sa nieublagane.Polecam doskonala ksiazke Olivier Guez Le siècle des dictateurs, Wiek dyktatorow. To otwiera oczy.

 321. Byle Polska była katolicka…marzenie hunwejbinów. Tak sobie myślę,że III Rzesza była katolicka a mimo to nie pogonili firera. Kościoły były pełne modlących kiedy szykowano i zrealizowano napaść na Polskę i dalej na Wschód…z Gott mit uns !…po złote runo…

 322. Zakończyła się VI BITWA TENORÓW NA RÓŻE w tvp2. Platynową różę zdobył Bartosz Nowak
  Wcześniej w tvn wpaniały koncert „Wielcy artyści- małym pacjentom”
  Piękna niedziela przed świętami

 323. 22 grudnia o godz. 18:48
  No i odezwał się Chilijczyk.

  No widzisz szanowny BWTW… poprosisz – i natychmiast masz.

  Oprócz krynicy guglanej – mamy również inne możliwości. Na przykład pojechania czasami do Chile, aby na własne oczy ten turbo-kapitalizm zobaczyć. A jak się zna nieco język, to nawet można poznać fajnych tubylców oraz dowiedzieć się od nich sporo ciekawych rzeczy. To bardzo oświeca.

  Jak zapewne wiesz, Polska również się topi w kapitalistycznej malignie. Podobnie jak i Ameryka oraz ta cała zapadnaja Giewropa. A niechże ten p-ny kapitalizm szlag wreszcie trafi!!

  W przerwach między jojczeniem, można również przeczytać inteligentny wpis ahasverusa
  (20:45), serdecznie polecam.

 324. Tuskowa lepsza Polska, jasna, kulturalna i na pewnym poziomie w natarciu. Działaczka KOD Magdalena Klim, zaatakowala na Twitterze prezesa J. Kaczyńskiego z powodu jego problemów zdrowotnych z kolanem: „Boli???? Ku*wa ma boleć!!! Niech boli jeszcze bardziej i jak najdłużej, najlepiej do twojego końca ty ch…”.

  Trzeba przyznać, że zaatakowała jeszcze „bardziej na poziomie” niż autorytet moralno-opozycyjny W. Frasyniuk: „Je**ć PiS i się nie bać”.

  Ekscesy nie omijają też strony pisowskiej. Kiedy Sławomir Neumann wchodził na mównicę sejmową, by zabrać głos w sprawie nowelizacji ustawy o sądach, z ław rządowych ktoś rzucił, „Sławek, tylko nie przeklinaj”.

 325. Wszyscy się martwią zdrowiem Jarosława Kaczyńskiego co zrozumiałe jak się widzi w sejmie zbolałego prezesa, ale też podziwiają prezydenta Andrzeja Dudę, który coraz częściej mówi z głowy
  Ja wszystkim życzę stale zdrowia i spokoju, ale aby mieć święty spokój musimy zachować stosowny dystans do obserwowanych wydarzeń

 326. Lewy
  22 grudnia o godz. 20:53

  Teodycea według pisu dla inteligentnych i z poczuciem humoru
  http://monitorkonstytucyjny.eu/archiwa/11757?fbclid=IwAR0F97ssbPMNc5Sw9SAEsPffm65_Fw8Ef0HZ4Ad3DBGOnO2siLY82aOewNo

  Przyznaję, ten palant Zajadło z zailnkowanego tekstu jest nawet zabawany, napiął się bardzo, ale nie wydusił z siebie żadnego prawniczego argumentu. Najbardziej jego merytorycznym argumentem jest określenie ustawy represyjną.

 327. Znowu odezwała się Kobitka duende; i od razu chce nam urządzać życie na
  wzór Hamerykański w durnej głowie mu się nie mieści ze ktoś może chcieć
  żyć po swojemu ale duende; to kretyn więc nie panimaju no bo jak.

  https://www.rt.com/usa/476583-california-homeless-problem-increase/

  Jakie emerytury dostaną ci jego Hamerykańce tego debilowaty duende; nie wie.

 328. legat
  22 grudnia o godz. 20:11

  „Zgadnijcie co jest tematem TVPis przed wystąpieniem Grodzkiego? Ano o łapówkach przyjmowanych rzekomo przez Grodzkiego”.

  No niemożliwe, znany ci jest jakikolwiek przypadek, że lekarz publicznej służby zdrowia bierze? No widzisz. Przecież to niemożliwe, prawda. Zresztą łatwo to sprawdzić. Pokaż lekarzu, co masz w garażu. Ktoś wie, co ma w garażu marszałek Grodzki?

 329. Żeby Gersdorf została I prezesem SN, musiała najpierw zostać sędzią SN. Kto ją powołał? Ano prezydent Lech Kaczyński, z którym znała się całe dekady, towarzysko i zawodowo – oboje specjalizowali się w prawie pracy.
  Na dokładkę Duda był ministrem Lecha Kaczyńskiego w momencie tej nominacji.
  Widać jasno jaki cyrk polityczny odstawia

 330. Mauro Rossi,
  ja nie wiem, czy Grodzki brał czy Grodzki nie brał, bo nie o tym jest rzecz tylko o tym, że tę dyskusję prowadzono bezpośrednio przed oficjalnym wystąpieniem telewizyjnym Grodzkiego. Przekonaj mnie, że to nie jest przypadek. To co robicie jest obrzydliwe i budzi do was niechęć a sympatię do Grodzkiego. Grodzki nie jest w polityce od kilku miesięcy. Obrzucacie go gównem bo stał się groźny i dla was niewygodny. Wcześniej, czyli np. 4 lata temu nie pytałeś co ma w garażu. Dlaczego?
  Powiem Ci dlaczego, ponieważ dopiero teraz jest wam niewygodny to urządzacie prowowokację, z których Kamiński at consortes jest znany.

  Specjalnie oglądałem TVP Info a nie słuchałem Grodzkiego wiedząc, że jego wystąpienie będzie dostępne w internecie natychmiast, bo chciałem zobaczyć waszą wredną akcję będąc pewien, że jakieś takie qrestwo pewnie wymyślicie. Nie pomyliłem się. Jesteście tacy przewidywalni Mauro, tacy przewidywalni.
  Do bólu.

 331. Kobitko duende;

  Tam jest sporo błędów wiec popraw i napisz coś o francuskich lodach.

  https://wolnemedia.net/al-capone-bezwzgledny-gangster-czy-zreczny-celebryta/

  To jest ta twoja Hameryka urządzona na jego wzór która chce rządzić światem
  ale to się nie uda tak jak i nie udało się niemu.

 332. Maupo przybieżał z przekazem dnia. Następnym wrogiem PiS-dzielczej nomenklatury będą lekarze. I całkiem słusznie, bo służba zdrowia w PiS-landii kuleje coraz bardziej – i to na oba… kolana. Pokaż lekarzu, czy masz zegarek. A jak masz – to jesteś podejrzany.

  Zresztą w ogóle to po co nam lekarze? Życie po bożemu do naturalnej śmierci – to jest to. W razie czego – lud wybuli 40 zetów na pojednanie się z Jezusem na stadionie. Wielebny Hoser zaprosi Busz-oborę i będzie ślicznie. Do tego spowiedź – koniecznie święta – a dla najbardziej zatwardziałych – egzorcyzmy.

  Umieralnie bez środków przeciwbólowych zafundują nam uczestniczki charyzmatu (to znaczy daru niebios) wiedźmy z Kalkuty. Cierpienie przyczynia się do wzrostu kurestwa niebieskiego. I to jest to!

  A wykształciuchy – won z Klechistanu! Bo tu obowiazuje kult barana.

 333. Bar Norte
  22 grudnia o godz. 20:10

  „Marszałek Grodzki w orędziu nawiązał do La Fayette”.

  Pewnie pomylił się mając na myśli Lewisa Hamiltona, mistrza świata Formuły 1. Marszałek Grodzki jak wiadomo jest wielkim znawcą szybkich samochodów, w tym jaguarów. Cóż, najgorzej kiedy w przestrzeni publicznej coś istnieje, ale w wyniku pomyłki i wówczas sztaby mózgowców w internetowych redakcjach zastanawiają się, przykładowo, kto to u licha jest ten/ta La Fayette? Bo o Hamiltonie to wszyscy słyszeli. Niby rodzajnik żeński „la” wskazuje na kobietę, więc może to była kochanka Napoleona albo samego Kościuszki, o którym przeróżne krążyły plotki. Jeszcze bardziej nieprzyjemne niż o Grodzkim. 🙂

  Kiedyś Kaczyński powiedział: „Inni szatani byli tam czynni” i zaczeło się. Zanim trust polonistycznych mózgów na Czerskiej ustalił , że to cytat z wiersza Kornela Ujejskiego rozgrzane do czerwoności portale internetowe już snuły teorie o satanistycznym podglebiu Prawa i Sprawiedliwości.

 334. Na marginesie
  22 grudnia o godz. 22:44

  ” .. przybieżał z przekazem dnia. Następnym wrogiem PiS-dzielczej”.

  No i rzeczwiście jesteś z marginesu, o czym świadczy knajacki język oraz niewyszukany styl. Realistcznie nie apeluję o poprawę, bo w twoim przypadku to dziedzictwo komunistycznego chamstwa, bądź sobą, taki już jesteś.

 335. „Pokaż lekarzu, co masz w garażu” – to jest knajacki przekaz dnia.

  Ale Maupo zawyło – dobry znak 🙂

 336. Są z pewnością ważniejsze wydarzenia niż uchwalanie ustawy w polskim sejmie, ale nawet nie o tą pierwszą ustawę chodzi bo będą następne i znowu inne ważne i mniej ważne, ale o spory jakie rozgorzały wokół tych przepisów mających poprawić wymiar sprawiedliwości.
  Co w ciągu czterech lat rządów PiS poprawiło się obywatelom w sądach zapytał dziennikarz. Nie uzyskał odpowiedzi poza stwierdzeniem, że sędziowie związani z opozycją (?) spowalniają bieg spraw w sądach i dlatego jest tak jak jest. Jak wprowadzą nowe przepisy to się poprawi?
  Jest tam zapis, że opozycyjny sędzia winien przeprowadzić rozprawę w godzinę i wydać wyrok zadowalający prezesa sądu podlegającego ministrowi sprawiedliwości?

  PS. Zauważyliście, że zaczęła się kalendarzowa zima?

 337. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że inflacja w Polsce będzie najwyższa w całej Europie i ma sięgnąć 3,5 proc., wzrost gospodarczy obniży się do poziomu 3,1 proc. i że będziemy mieć rosnący deficyt finansów publicznych
  I jak z tym poradzi sobie PiS? Napiszą że to kłamstwo?

 338. Mauro Rossi

  „Pewnie pomylił się (Grodzki)”

  Mauro, nie pomylił się.
  Bardzo sensownie nawiazał do pewnej wypowiedzi La Fayette. Podobnie jak sensownie nawiązał do polemik, które toczyli ze sobą słynni sędziowie Sądu Najwyższego USA Ruth Bader Ginsburg i Antoni Scalia.
  Nie będę tego rozwijał bo możesz przecież wysłuchać orędzia czy przeczytać jego zapis.

  Na tle beznadziejnego prymitywizmu przekazu TVP jego orędzie bardzo ozywczo i inspirująco zabrzmiało. No i po prostu ciekawie.

  W każdym razie kontrast między obrzygiwaniem Grodzkiego przez pracowników propagandowych TVP tuż przed orędziem (wspomniał o tym legat) a samym orędziem był niezwykły – na korzyść Grodzkiego.
  TVP niewątpliwie na skutek tej rutynowo prowadzonej propagandy jak z annałów stanu wojennego przegrała dzis politycznie.

 339. Kaka nie tak dawno wytoczył ciężkie działa przeciwko „dżenderystom” (termin nagle ni z gruszki ni z pietruszki pojawił się na wszystkich wielebnych wargach) i LGBT (wielebny Oko – słynny wykład o rurach wydechowych).

  Teraz PiS-dzielstwo za kryzys sądownictwa obwini sędziów, a za straszne skutki deformy – nauczycieli. W kolejce już czekają lekarze, bo trzeba kogoś obwinić za agonalny stan służby zdrowia. Pokaż lekarzu, co masz w garażu – lud sprawiedliwy wywiezie cię na taczkach. Przekaz dnia…

 340. Bo jeśli ktoś ma pieniądze – to niewątpliwie skądś je ma. Chyba, że SKOKi i dwie wieże w centrum – wtedy co twoje, obywatelu, to i nasze.

 341. maciek.g
  22 grudnia o godz. 22:37

  „Żeby Gersdorf została I prezesem SN, musiała najpierw zostać sędzią SN. Kto ją powołał? Ano prezydent Lech Kaczyński …”.

  Piszesz o starej KRS. Przyjmij za pewnik, że Gersdorf zmieniła się na gorsze. Poza tym ówczesna KRS wysunęła takie kandydatury spod ciemnej gwiazdy, że Gersdorf wyglądała przy nich na anioła. A prezydent musiał kogoś wybrać, czyli mniejsze zło, ale zło. Podobnie przy wyborze prokuratora generalnego w 2010, otrzymał od KRS dwie kandydatury do wyboru, A. Seremeta i E. Zalewskiego i musiał wybierać między dżumą i cholerą. Po dwóch miesiącach namysłu wybrał Seremeta, który już wkrótce skompromitował się nadzorując smoleńskie śledztwo. Ówczesna KRS (która była wybrana przez samą siebie, a nie jak obecna w większości przez Sejm) głosowała i wśród kilku kandydatów najwięcej głosów zyskały dwie miernoty ― A. Seremet (15) i były działacz PZPR E. Zalewski (13). Nie może dziwić, że najgorszym w tym gronie okazał się Bogdan Święczkowski (otrzymał od KRS zero głosów), gwiazda prokuratury katowickiej w walce z najgroźniejszą przestępczością, dyrektor Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej.

 342. Kobitko duende;

  Wiem ze chcesz zmienić swój wizerunek czyli nicka , uprzedzam to ci się nie uda
  rozpoznam i dopadnę cię wszędzie ,no ale próbuj próbuj.

  https://www.facebook.com/WorldRusMir/photos/a.454270191425256/553773168141624/?type=3&theater

  Doskonałość, hamerykański dream wzór do naśladowania.

 343. Marie Joseph markiz de Lafayette generał, uczestnik rewolucji amerykańskiej, Wielkiej Rewolucji Francuskiej i rewolucji lipcowej, trzykrotnie występował przeciwko władzy królewskiej. W Paryżu jedną z ulic nazwano jego imieniem i przy tej ulicy jest wielka galeria handlowa, gdzie można kupić wszystko.
  Tyle przy okazji dowiedziałem się z Wikipedii, chociać nazwisko markiza w różnych opowiadaniach się przewijało.
  Orędzia marszałka senatu nie słuchałem, ale jest możliwość odtworzenia w -necie, a będzie z pewnością w jutrzejszej prasie

 344. Dzwoni do mnie znajoma z Florydy i pyta czy to prawda, ze Polska ma byc wyrzucona z UE za ustawe przeciwko sedziom. Ona sama polityka sie nie interesuje, ale jej amerykanski maz przyszedl z taka wiadomoscia z pracy, wiec sie pyta, bo ja to powinnam wiedziec… hm..
  O przyjscie na glosowanie do sejmu sie nie zadbalo, (och wiem, nie ma to wielkiego znaczenia, podobnie jak Tusk to nasz chlop, ktory slusznie nie startuje, bo nie chce przegrac) ale o rozpuszczenie falszywych informacji za posrednictwem korespondentow w Polsce i zagranica sie pamietalo.
  Wiem jak sie rodza sie wiadomosci agencyjne. Za kazda wiadomoscia stoi naogol pojedynczy czlowiek.

 345. Komentarze wyraźnie dowodzą, że najlepszy ustrój panował w PRL-u, a był to, jak wiemy, ustrój ludowej sprawiedliwości społecznej.
  Co prawda życie nie stoi w miejscu i każdy musi doświadczyć swojego, więc mogą tylko dziwić narzekania, że jest tak jak jest, a przecież zawsze może być gorzej i wydaje się iż jest to cel do którego niektórzy zdają się podążać. Tym życzę szczęśliwej drogi

 346. Przyjmij za pewnik, że Gersdorf zmieniła się na gorsze.
  No oczywiście – credo quia absurdum.
  Uwierz w Jezusa, a w Jezusie będzie ci dane.

 347. Bar Norte
  22 grudnia o godz. 23:09

  Bar Norte, nie mam nic przeciwko temu by marszałek Tomasz Grodzki (kryształ nie człowiek, prawie święty) wygłaszał co tydzień swoje orędzia, najlepiej w prywatnej przychodni w Szczecinie, w otoceniu byłych pacjentów i ich rodzin, gdzie pobierał opłaty za operacje dokonywane w szpitalu państwowym. Byłoby to też dobra okazja do wspomnień o samarytańskiej działalności Grodzkiego. 🙂

  Ty Bar Norte może i serce masz po lewej stronie, ale Grodzki portfel ma po prawej, a jaguara w garażu. W sumie nieźle się uzupełniacie.

 348. Widzicie ludzie, Grodzki ma Jaguara. W garażu! I niewątpliwie skądś go ma.
  Uczciwych ludzi powinien leczyć Busz-obora. W Umilowanym Panu Naszym i koniecznie do NATURALNEJ śmierci.

  Nie będzie koncern farmaceutyczny pluł nam w twarz! A lekarze – niech zasuwają za miskę ryżu.

 349. Is42,
  masz Grodzkiego np. TUTAJ

 350. Bo żeby taki Grodzki wygłaszał orędzie? Marszałek Senatu? No ludzie, kto to słyszał? Orędzie to może wygłaszać szeregowy poseł, bez żadnego trybu i pod nagłówkiem „Zdradziecke mordy”. Bo zabiliście mi brata!!!! Nie ja! Nie ja!!! Ja przecież jestem niewinny, prawda?

 351. Mauro Rossi,
  obrzucasz Grodzkiego gównem zgodnie z wytycznymi? Wziąłeś sobie do serca to co mówił Piebiak do Małej Emi, że „za dobre uczynki nie zamykamy”? Żebyś się nie pomylił.
  Uprawiasz hejt antyGrodzki za kasę? Jak Mała Emi?

 352. Mauro Rossi
  Nie byłbym taki sceptycznie nastawiony do marszałka senatu, szczególnie dlatego, że poprzedni był nie do strawienia i nie do słuchania.
  Zachowanie tamtego za każdym razem wprowadzało mnie w gorszy nastrój, a widok w telewizorze jeszcze bardziej.
  Tymczasem obecny marszałek senatu wprowadza sympatyczne wrażenie odpowiedzialnego sprawowania urzędu, jasnego formułowania przekazu i szacunku dla władzy ustawodawczej. Zmieniłem też zdanie, że senat jest zbędny. Czy to nie wielka przemiana?

 353. Mauro Rossi – lafajetka
  22 grudnia o godz. 22:46

  ( P…cie z bm sumieniem ale pochodzacym z przestrzeni publicznej) zdecyduj sie – masz ty w garazu jakies wlasne , wylisingowane , uzywane , czy nie masz zadnego ale udajesz, ze cos tam stoi ?

  „Marszałek Grodzki w orędziu nawiązał do La Fayette”.
  Pewnie pomylił się mając na myśli Lewisa Hamiltona, mistrza świata Formuły 1.”

  Nad wyraz zorietowany jestes a nie wiesz co ma marszalek w garazu . Za co ty wlasciwie bierzesz piniadze ?
  Powinienes przeciez wiedziec co ma w garazu satyryk Guzikiewicz i za co przepraszal marszalka . Zorietowany ale rozkojarzony . Pewnie Guzikiewicz tez rozkojarzony zmieniajacymi sie przekazami pomylil Hamiltona z La Fayette ktora podobna …. natyle podobna jest do LaFajeczki , ze przeprosil Grodzkiego ( Czy czasem ta la Grodzka od Palikota nie palila fajki podobnej do tej ktora palila kochanka Szopena o ktorym tez roznie mowiono ? Nie , ale moze teraz ?

  Ten La Grodzki .. pomylic Szopena z Kosciuszka kto by pomyslal …
  Spisz juz … to przynajmniej nie udawaj slepego

 354. Mauro
  Zadzwon do Banasia moze da sie namowic na orędzie jutro albo pojutrze bo zdaje sie , ze on tam ma jakies gotowe w szufladzie napisane kiedy byl jeszcze krysztalowy . Wystarczy wyciagnac i przeczytac .

 355. „W stanie Iowa w USA 30-letni Adolfo Martinez skazany został przez sąd za spalenie tęczowej flagi ruchu LGBTQ na 16 lat więzienia. W USA publiczne palenie amerykańskiej flagi narodowej nie jest karalne. W 2011 roku sąd w Oslo skazał Andersa Breivika na 21 lat więzienia za zamordowanie 69 osób”.

 356. Bar Norte

  Neoliby dzialaja podobnie w Polsce i Anglii.
  Zostawieni na lodzie przez deindustrializacje ludzie pracy polnocnej Anglii
  nie maja jak jezdzic do pracy do innych osrodkow, bo nie ma kolei.
  https://www.theguardian.com/business/2019/dec/22/it-will-take-more-than-tory-cash-splashing-to-keep-the-red-wall-blue

 357. Bar Norte
  22 grudnia o godz. 23:09
  Nie spisz ? To moze jestes na tyle krysztalowy , ze mozesz sie pochwalic imieniem i nazwiskiem bo przeciez nic ci nie grozi jakby co.., he ? Wtedy zasniesz . Niech ludzie blogowi nie spia po nocach .. zamiast ciebie i Grodzkiego

 358. olborski
  23 grudnia o godz. 0:12

  „Nad wyraz zorietowany jestes a nie wiesz co ma marszalek w garazu”.

  To samo co lewicowy polityk R. Kalisz ― jaguara. Kalisz jeździł nim na lewicowe demonstarcje, ale zwyle spryciarz parkował brykę gdzieś ukradkiem, z boku. Jaguaryzm to podobno styl życia, tak utrzymuje Grodzki. No ale trzeba jakoś na ten styl życia zarobić, najlepiej samarytanizmem. Jeszcze lepszy jest prof. M. Chmaj nadworny konstucjonalista PO (który zawsze interpetuje prawo „jak trzeba”), ktory jaździ ferrari, podobno pożyczonym.
  https://pbs.twimg.com/media/DifLOT3WAAADd0m.jpg

  Ogólnie to nuworyszowskie elity III RP gustują w luksusowych zegarkach i Formule 1, zwłaszcza jak im ktoś podaruje lub pożyczy. Taki minister Sławku Nowak pożyczal zegarki na masową skalę. 🙂

 359. Mauro Rossi

  „nie mam nic przeciwko temu by marszałek Tomasz Grodzki ….”

  Mauro, ale to nie ma najmniejszego znaczenia czy ty masz coś przeciwko czy nie masz.

  Jedyne znaczenie ma to, że marszałek Grodzki wygłasza w publicznej telewizji ciekawe i niebanalne orędzia. Twoje powtarzanie starych ramot za Dornem „pokaż lekarzu co masz w garażu” w tym kontekście sensu nie ma.

 360. kooperatywaMandragon

  „Neoliby dzialaja podobnie w Polsce i Anglii.”

  Boris już nie mówi o składce do UE tylko o potrzebie „deregulacji”. Likwidacja kolei jest klasyczną „deregulacją”.

 361. Mauro Rossi
  23 grudnia o godz. 1:03
  Slabo Mauro .. Kalisz juz nie jest politykiem dlatego jezdzi czyms innym . Jezeli oredzia moga wyglaszac tylko lewicowi jaguarowcy to zadzwon moze do Urbana . On sobie napewno poradzi nawet bez kartki . Nie jestem pewny czy Jaguara jeszcze ma ale moze pozyczyc na czas wyglaszania od Grodzkiego . Jak tam nadal nie jestes pewny czy masz sie czym pochwalic ? Odwagi chlopie ..

 362. W kartce świątecznej więżniowie Guantanamo proszą o pomoc. Tak sobie myślę ile miejsc z cierpieniem ludzi świat zakrywa narodzinami,które stają się okazją do hipokryzji wobec innego człowieka. Narodził się Żyd ale skończył przez Żydów gdzie tu słowiański obowiązek kultu jak Żydzi potraktowali swojego…

 363. Marszałek Grodzki kontra prezes nowogrodzki

  Uważam, że ten Grodzki to nie ma charyzmy, jaką ma prezes Kaczorek. Nie mówi, gdzie stoi zomo, ani kim są mordy zdradzieckie, ani z kogo cała Polska się śmieje. W ogóle propaguje niepolskie obyczaje, no bo co nas obchodzą obce argumenty, choćby te wałkowane przez totalsów. Na dodatek łaciną gada jak ksiądz za czasów Gomułki. Marzy mu się Druga Ameryka nad Wisłą, a przecież ma być Budapeszt, jak prezes Kaczorek przykazał. Czy życzenia świąteczne od takiego wykształciucha są szczere?

 364. Bar Norte

  W ,, wyborczej ” bredzi o neoliberalizmie Witeczek Gadomski ,
  ktory podobno mial byc zdegradowany przez Wielkiego Komtura dla poprawy ,, image ” gazety .
  Zamiast profesUra Leszka B. dzisiaj za przyklad zdrowej, feudalnej swiadomosci jest podawany
  Marek Borowski ( ze stajni Jakuba Bermana ).
  Gadomski, wbrew faktom twierdzi ,ze
  ,, …źródłem innowacji są prywatne korporacje … ”
  podczas gdy kazde dziecko wie, ze komputery, internet , noktowizory
  i setki innych wynalazkow istnieja TYLKO
  dzieki podatkom sciaganym przez wladze z obywateli i inwestowanym w dzialalnosc badawcza.

  https://wyborcza.pl/7,75968,25537351,2-2-4-czyli-neoliberalizm.html#S.8-K.C-P.1-B.4-L.2.zw

 365. Faktycznie neoliby w Anglii dali marksistom popalić. Szczególnie tam, gdzie najbiedniej, czyli na północy.
  Nic dziwnego, bo przesiadują całymi godzinami w bibliotece British Museum i próbują znaleźć jeszcze mocniejsze tezy na dokopanie burżuazji.
  Tymczasem Borys zamyka pegeery i linie pekasowe ….

 366. Już nie wiem co bardziej zatruwa życie Polakom, ideologia gender czy neoliberalizm. Na szczęście władza ludowa ostro walczy z jednym i drugim. I kto przywlókł te zarazy do kraju. Chyba jacyś uchodźcy. Np. ten co zbiegł z Londynu, hrabia Rostowski. Albo Balcerowicz, już jedną nogą był w Anglii, ale coś go zatrzymało, pragnienie zbawienia ojczyzny czy co? A ideologia LGBT już nawet do Białegostoku doszła. Szybciej się roznosi niż afrykańska zaraza świń. I nie ma nią metody, odstrzelanie dzików na to nie pomaga. Najgorsze plagi spadają na kraj z zachodu. Jak był mur, żelazna kurtyna i granica pożądnie strzeżona, to imperialiści musieli zrzucać zarazy z samolotów, razem z ulotkami i fałszywymi dolarami. Teraz przychodzą do nas nie zatrzymywani przez nikogo i grabią. Ile majątku naszego narodowego nam zabrali. Miliardy i tryliardy. To robią pod płaszczykiem funduszu stabilizacji oraz budowy dróg i chodników. I dzieci wykorzystują do swych niecnych praktyk. Jak nie Tatarzy to Szwedzi, jak nie Moskwa to Bruksela. Jak nie neoliberalizm to pogaństwo. Ciemiężą Polskę bez opamiętania.

 367. … porządnie strzeżona była granica za I Polski Ludowej. A teraz co?

 368. Cudowny przedświąteczny akcent: ikona sędziowskiego ruchu Igor Tuleya ciepło wspomina profesor Pawłowicz jako znakomitego pedagoga i mówi że nie ma obaw co do jej prawniczej kompetencji w pracy w TK…

 369. Dlaczego chrześcijanie podbijający Ameryki dla Boga wprowadzili rdzenną ludność w nędzę. Tak sobie myślę czy za religiami tego formatu nie ciągnie się jakieś fatum bo wojny religijne w Europie,wyprawy krzyżowe, kolonizacje,niewolnictwo, 2 wojny światowe,obozy koncentracyjne,zdewastowana Afryka można mnożyć upadki rdzennych kultur…Nawet bezbożny komunizm nie robił tyle złego…2000 lat religijnej ciemności…

 370. Szwajcarzy wystraszyli się jankesów i zwiali z Bałtyku. Bali się wybicia złotych zębów zdeponowanych u nich w czasach wojny dla bezpieczeństwa. Tak sobie myślę,że kolaboracja z jankesami jest złotem. Szwajcarskie słowo dla Gazpromu niby zegarek chyba rdzewieje…Dlaczego nie było sankcji dla Toyoty za sprzedaż samochodów państwu islamskiemu całych flot… o uzbrojeniu od innych nie wspomnę…

 371. Donald Tusk
  Tusk: Kaczyński w polityce kompensuje sobie coś, czego mu zabrakło w życiu. Stąd ta potrzeba dominacji za wszelką cenę i to otwarcie na zło
  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25531733,co-teraz-zrobi-donald-tusk.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza&fbclid=IwAR1hGmuMmCe2yVX927JJ40-DyrrnmbYEG8lj0NWRnMhJ2wMtH1wpt-R_cmA
  EULOGOS 22.12.2019, 12:19
  kaczynski NIE ma zadnego zycia.
  Dlatego zyje dla bolszewickiej idei.
  Sny o potedze gnoma bez libido.

 372. Jaguaryzm to podobno styl życia, tak utrzymuje Grodzki. No ale trzeba jakoś na ten styl życia zarobić, najlepiej samarytanizmem.

  To ile samarytanizmem zarobił Karczewski? 400 tysięcy na tzw. bezpłatnych dyżurach będąc senatorem. Przy okazji łamiąc prawo. Starczy na jaguara czy nie? Powiedzieć że hipokryci to nic nie powiedzieć, bo to zaplute kanalie.

 373. @AllEnglishSpeaking

  Impeachment a zmierzch demokracji na świecie.
  Fareed Zakaria: Liberty and law are under attack

 374. Świat się zbroi ponad miarę a ile wieczerzy ekumenicznych można zorganizować aby co niektórzy zaproszeni mogli pierwszy raz w życiu najeść się do syta. Tak sobie myślę o wigilii dla wybranych…wyznawców pokojowych religii…z kałachem pod obrusem…

 375. Świat się zbroi ponad miarę…Jak zatrzymać imigrantów w domu…zatrudnić do wiercenia studni,do zalesiania ochronnego,upowszechnić energię słoneczna chroniącą przed wycinką roślinności na opał,do przywrócenia rolniczego wykorzystania gruntów wszak kiedyś Sahara nie była pustynią…Przed misjonarzami Afryka była samowystarczalna. Tak sobie myślę,że pieniądze są ale dla wybranych…domokrążcom z paciorkami i misjonarzom wstęp wzbroniony…

 376. Krzysztof Kwiatkowski, był szef NIK obecnie senator z Łodzi, mówił, relacjonując swoją rozmowę z Adamem Strzemboszem, znanym z wypowiedzi, że środowisko sędziowskie po 1989 roku nie zweryfikowało się samo.

  „To jest jego ocena, tylko muszę państwu powiedzieć, że nie wiem, czy powiedzenie w roku 2010, że niezweryfikowanie sędziów orzekających przed 1989 rokiem jest teraz tym najistotniejszym problemem sądownictwa. Skupiłbym się na postępowaniach dyscyplinarnych, na ocenach okresowych sędziów, na weryfikacji ich pracy”.

  https://twitter.com/PiS_Opolskie/status/1208749189645176832?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed&ref_url=https%3A%2F%2Fwpolityce.pl%2Fpolityka%2F479010-krzysztof-kwiatkowski-chcial-dyscyplinowac-sedziow-wideo

  Podczas nagranej rozmowy z Janem Kulczykiem w restauracji Amber Room K. Kwiatkowski mówił: „Ja bym powiedział tak (…) środowisko sędziowskie mi groziło protestami, że jak śmiem w ogóle wprowadzać możliwość ocenę pracy sędziego. Ja mówię: a które środowisko nie podlega ocenie? (…) prowadzone przewlekle postępowanie czy nie prowadzone? Niestety im się w d***ch poprzewracało trochę”.

 377. olborski
  23 grudnia o godz. 1:14

  ” Kalisz juz nie jest politykiem dlatego jezdzi czyms innym”.

  Pisałem o tym co było, teraz Kalisz politycznie mniej waży, o reszcie nie wiem i nawet nie chcę wiedzieć.

 378. Biskupi twierdzą,że jako osoby prywatne mają prawo wypowiadać się na tematy świeckie co często prowadzi do krytyki struktur państwa. Nie pozwalają natomiast świeckim urzędom prostowania patologii w KK. Czy to nie jest arogancja. W sądach oceną jakości orzekania jest „uchylność” wydawanych orzeczeń. I niech tak zostanie. Tak sobie myślę,że należy chronić niezależność sędziego w wymierzaniu sprawiedliwości bez partyjnego buta…bo za to bierze pieniądze…W czasach Piotrowicza uchwały X Zjazdu PZPR stanowiły wytyczne dla prokuratorów…to se vrati…

 379. Śpiewak chce być kryminalistą ale ułaskawionym. Jak Piotrowicz ułaskawiony przez Kaczyńskiego. Tak sobie myślę czy to nie jest kolaboracja…coś za coś…A czepiają się Wałęsy…O volksdojczach nie wspomnę…

 380. Mauro z Rosji

  Pisuary ograniczaja dostep do lekarzy specjalistow.
  https://www.rp.pl/Zdrowie/312229989-Minister-zdrowia-wprowadzimy-limity-do-specjalistow.html

  WRON ograniczal dostep do jedzenia.
  Jaskowiak zastapi Polakow UPAwcami i Tatarami.

 381. Czytam „zajawke” z magazynu „Forbes ” Czy Polska bedzie nastepnym krajem do wyjscia z Unii wskutek rekonstrukcji wymiaru sprawiedliwosci.”
  Wczoraj wyczytalam tez tytul: prawica w Hiszpanii idzie sladami Polski do exitu, ale nie zwrocilam uwago, kto mi ta wiadomosc podsunal.
  Wchodze na Onet, nigdzie takich informacji, ze Polska sie szykule do wyjscia z Unii nie znajduje. Acha, wiem, to analizy swiatlych dziennikarzy.
  No wiec, kgto mnie powiadomi ,ze Polacy wlasniem juz wychodza z Unii, albo bede z niej wyrzuceni?

 382. Wszystkim Blogowiczom u Daniela Passenta – Merry Christmas

 383. Zyto2003,
  trudno oczekiwać od niemieckiego portalu aby robił dym i histeryzował w kwestii polexitu. Niemcy będą ostatnimi, którzy coś takiego by akceptowali. Ostatecznie są największym beneficjentem poszerzenia UE i mają tu swoją półkolonię.

 384. Red. Daniel Passent & Jego Goście
  Odpoczynku od polityki, czyli spokoju, dobrego humoru i radości ze spotkań świąteczno-noworocznych przy stole, na parkiecie itd. itp.
  życzy Gospodarzowi i tutejszym Bywalcom
  mag

 385. PiSowski niesąd w postaci Izby Dyscyplinarnej orzekł, że Juszczyszyn może i ma wrócić do orzekania? Ochwacają się jak Pszczólkowski i Wyrembak? Znaczy pisowski sędzia Nawacki, który sam się rekomendował nie ma racji?

 386. Słyszę, że pisowski niesąd orzekł, że mimo iż Juszczyszyn popełnił 4 delikty dyscyplinarne to dalej ma orzekać. To ja już nie wiem o co biega.

 387. Niesąd podobnie jak Śpiewak z ułaskawieniem robi za pożytecznego idiotę w ramach prowokacji. Tak sobie myślę na podobieństwo darowania Inflantów…

 388. Karp szlachtniynty, makowki fertig, krisbaum ustrojony, gyszynki w tytkach. Przywitomoy dzień co nom byndzie rosnoł, a inni zaś Jezuska kery to synym bożym ponoś je. Niych zaś sie kożdy raduje, szokoda życio na zwady.Czego jo BWTB wom moi mili życa.

 389. Wielce Szanowny Pan Redaktor i blogowi Przyjaciele różnych płci i wyznań.
  „Młodemu Dziadowi” szczególnie, ale także przyjaznej blogosferze, życzę spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym roku.

  Natomiast zupełnie jawnym marzeniem „niejakiego” ‘stasieku’, jest informacja, że p. Duda przegrał wybory.
  Aby nam się!…

 390. @stasieku 23 grudnia o godz. 16:07
  No i jak tu nie podpisać się pod tymi życzeniami, no jak, no jak?

 391. @BWTB 23 grudnia o godz. 16:0
  A co to som (pardom, pardom) gyszynki w tytkach?
  Bo karp szlachnięty to ja chyba zgadnę sama 🙂

 392. To prezenty są 😉

 393. Radosnych Świąt Bożego Narodzenia red. Passentowi, oraz wszystkim uczestnikom blogu
  życzy
  Bywalec 2

 394. ahasverus
  21 grudnia o godz. 18:00,
  Niezmiernie mi miło, że znalazłem się na liście blogowiczów, ktorych lubisz i cenisz. Dziękuję również za życzenia świąteczne, ktore serdecznie odwzajemniam, winszując Ci i Twoim bliskim fajnie i niepowtarzalnie spędzonego czasu. Wesołych! 🙂

 395. gyszynk – prezent
  tytka – torebka z papieru (np tytka bombonow)

 396. Wszyscy ludzie są dziećmi Boga i na jego podobieństwo. Co jest przeszkodą aby to było wspólne świętowanie. Nawet jako pretekst… Tak sobie myślę czy człowiek człowiekowi musi być wilkiem…wilki przepraszam ale straszą wami jak Putinem…

 397. Bar Norte
  22 grudnia o godz. 23:09

  „Na tle beznadziejnego prymitywizmu przekazu TVP jego orędzie bardzo ożywczo i inspirująco zabrzmiało. No i po prostu ciekawie”.

  Orędzie orędziem, ale masz szczęście, że nie leczysz się u Grodzkiego. 🙂 Co do „prymitywizmu TVP”, jak piszesz, zwróć uwagę na świadomość klasową jej odbiorców, prostego ludu. Dawniej byli wykluczeni informacyjnie, bo wszystkie duże stacje nadawały to samo. Jak mawiał Ryszard Bugaj o mediacg III RP, „to samo nagłośniały i to samo przemilczały”, dziś mają wybór, co jest dla was bolesne, bo oni mają interesy inne od waszych, ale takie same prawa wyborcze.

 398. legat 15.16
  Za karę ma dalej pracować, aż zbierze się miarka, ale przecież Izba Dyscyplinarna SN też pracuje z pewnym deliktem prawnym, zatem można domniemywać, że orzeka nielegalnie.
  Każdy kto słuchał jak Adam Roch prezentuje orzeczenie w tej sprawie mógł się zastanawiać nad złożonością przepisów prawnych. Zawiłości tego orzeczenia zdumiały, tak mi się wydaje, nawet ministerialnego rzecznika.
  Z punktu widzenia telewidza była to jednak pradziwie teatralna mowa w rodzaju. hamletowskiego „być, albo nie być”.
  Parę prac doktorskich powstanie wokół tego wydarzenia.

  Moim zdaniem są dwa wyjścia, jedno całkiem proste jako powrót do przeszłości, drugie zawiłe i skomplikowane jak dzisiejsze orzeczenie bez możliwości kontynuacji.
  Każde takie wystąpienie jest prawniczym spektaklem w tym serialu

 399. kooperatywaMondragon
  23 grudnia o godz. 12:13

  „Pisuary ograniczaja dostep do lekarzy specjalistow”.
  https://www.rp.pl/Zdrowie/312229989-Minister-zdrowia-wprowadzimy-limity-do-specjalistow.html

  Pomijając osobliwe maniery („pisuary”) bardzo ostrożnie gospodarujesz prawd.

  W Rzepie bowiem czytamy:
  „Wprowadzenie limitu do specjalistów skróci kolejki, tak jak zrobiliśmy to z tomografią czy rezonansem. Ruszamy z tym od stycznia albo od marca – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w Radiu ZET. Minister Łukasz Szumowski zwrócił uwagę, że dzięki wprowadzeniu limitów udało się zmniejszyć kolejki, m.in. na zabiegi zaćmy, endoprotezy biodra i kolana, tomografię czy rezonans”.

  Czy na święta można ci życzyć Balcerowicza?

 400. I ja się przyłączam do życzeń świątecznych, choć od ćwierćwiecza nie świętuję ani BN, ani innych świąt. I choć, jak się rzekło, nie celebruję, to traktuję je, jako okazję do przekazania dobrej energii tym których lubię, ale i tym, za którymi nie przepadam. Bycie adresatem niewymuszonych etykietą, zatem szczerych życzeń również sprawia mi przyjemność.
  Niech Wam Wszystkim będzie radośnie. 🙂
  [Kurcze, słabo mi wychodzi składanie życzeń]

 401. @Na marginesie, 17:39
  Po Noblu dla Olgi Tokarczuk, napisałem, że „czułość” to ważne słowo.
  Najczulej cię przytulam wirtualnie.

 402. @jobrave, 18:35
  Ja za tobą, ‘jobrave’, przepadam.
  Mam pewność, że jesteś znakomitym kumplem, dobrym ojcem, wrażliwym człowiekiem.
  Blog z tobą!

 403. BWTB,
  Uwielbiam „godke”, uslyszę jedno słowo po śląsku, a już mi się gamba fajruje. Miałem kiedys, ze strony babki dość sporą rodzinę w Bytomiu, mieszkali na Piekarskiej, a na Śląsku od pokoleń, nie byli gorolami. Ale już nie mam – starsi poumierali, a młodzi wyjechali do Rajchu.

 404. stasieku
  23 grudnia o godz. 18:42,
  I vice versa stasieku. W „Księgach Jakubowych” Olgi Tokarczuk, rabin Nachman z Buska w rozmowie z rebe Mordke mówił, że gdy „stare dusze” się spotkają, to natychmiast się wyczuwają, w lot sie rozumieją i od razu są do siebie przyjaźnie nastawione. 🙂 Wśród wyznawcow niektorych religii proweniencji hinduskich też panują takie przekonania. Pozdrawiam Cię świątecznie Stara Duszo! 🙂

 405. Bywalec 2
  23 grudnia o godz. 17:59
  „Radosnych Świąt Bożego Narodzenia …”

  1. Warto wiedzieć, że Biblia nie podaje dokładnie, kiedy Jezus z Nazaretu przyszedł na świat. Data jego narodzin jest nieznana.
  Co ciekawe, pierwsi chrześcijanie, z których wielu pełniło służbę z Jezusem, nie świętowali jego urodzin w żadnym dniu. Zgodnie z nakazem Mistrza rozpamiętywali wyłącznie jego śmierć.

  2. Sam Jezus nigdy nie podawał się za Boga ani nie twierdził, że jest Mu równy. Przyznawał natomiast, że jest obiecanym Mesjaszem. Pogląd, jakoby Jezus był Bogiem, pozostaje w sprzeczności z całym świadectwem Biblii. Bóg jest w niej zawsze zwierzchnikiem, a Jezus — podporządkowanym sługą (Jana 17:3).

 406. kooperatywaMandragon

  Pan jest chyba przeczulony na tle publicystyki red Witolda Gadomskiego.
  Proszę spojrzeć na jego teksty jako wyraz próby zdefinowania w nowej formie intersów środowiska politycznego w imieniu którego pisze. To jest wyraz pewnego twórczego fermentu do którego zmuszają ich zmiany polityczne. Cała dyskusja o terminie „neoliberalizm” wyłącznie tego dotyczy. Chodzi o to by się jakoś określić na nowo.
  I tak red Gadomski tkwiący korzeniami ideowymi we wczesnych latach 90 broni okreslenia „neoliberalizm” bo odbiera je jako wyraz obiektywnej nauki.
  Natomiast była przewodnicząca Nowoczesnej w wywiadzie dla Kultury Liberalnej sprzed kilku dni stwierdza, że okreslenie to traktuje jako obraźliwe bo widzi w nim kontynuację w nowym ujęciu (neo) XIX praktyk liberalnych. Po czym sugeruje, że jest ono równie obraźliwe jak okreslenie „neomarksizm”. Co jest o tyle zabawne, że to propagandziści PiS ów „neomarksizm” traktują jako termin obraźliwy wobec lewicy. Z tym, że przecież na lewicy stosunek do „neomarksizmu” jest odmienny więc on nikogo nie obraża. Tak wiec „neomarksizm” jest obraźliwy wyłącznie z perspektywy Katarzyny Lubnauer lub np Mauro Rossiego.

  Jak przeczytałem nocą „neolibi” rozgromili „marksistów” (bez „neo”) w Północnej Anglii. Z tym, że „marksistowskie” przyczułki utrzymały się w Południowej Anglii skąd infekują zdrową tkankę społeczeństwa polskiego jak niegdyś RWE swymi toksycznymi, nienaukowymi teoriami.

  Dziś wywiad red Sroczyńskiego z pewnym „marksistą” z Brighton. Polecam bo ciekawe. Bedzie red Gadomski miał co piętnować we własnej redakcji.

  http://next.gazeta.pl/next/7,151003,25539098,czy-krzywa-laffera-obetnie-glowy-polskim-bogaczom-z-nowych.html#s=BoxMMt1

 407. Mauro Rossi

  „zwróć uwagę na świadomość klasową jej (TVP) odbiorców, prostego ludu. Dawniej byli wykluczeni informacyjnie”

  Mylisz się Mauro.
  Badanie, które zresztą obszernie relacjonowałem na blogu wskazują, że tzw klasa ludowa korzysta z róznych źródeł informacji telewizyjnej i dokonuje ich selekcji – równie często jak z TVP korzysta z TVN czy Polsatu. No i oczywiście wybiera to co jej aktualnie pasuje.
  W tym kontekscie TVP jest źródlem wiarygodnej informacji wyłącznie dla tzw „twardego elektoratu” PiS czyli w porywach do 10 procentz ogółu, który PiS wspiera. TVP jest po to by np tobie dogadzać.

  Tak wię dojmująca siła politycznego rażenia TVP jest podobnym mitem jak siła rażenia Radia Maryja – o czym też kilkakrotnie pisałem.

 408. jobrave
  23 grudnia o godz. 18:16
  Szczerze mowiac to sie zenuje piszac tutaj bo nie mam takiej erudycji i lekkosci stylu jak ty i twoj kagemusha Mjetek, GajowyM, duende i inni. ponadto nie uzywam jezyka codziennie i sie zapomina. Dzieci mowia po francusku w domu.
  Lecz czasami, gdy naprawde sie wqu… to nie zdzierze i cos napisze.
  Jacques Brel spiewal ze mozna umrzec starym nie bedac doroslym. Je wciaz naiwnie jestem zaskoczony nienawiscia, intryga, klamstwem. Chyba wiec nigdy nie dorosleje.
  A wiec na Nowy Rok: aby tych ktorych tu lubie i dla ktorych otwieram strone polityki zachowali zdrowie i zdolnosc dziwienia sie majac przed soba glupote i nienawisc.
  Bonne Année 2020

 409. Racjonalna Polska
  Opozycjo, dość tego! Żadnego łamania się opłatkiem z takimi ludźmi. Prawdopodobnie Kaczyński zagroził swojej marionetce, że jeśli nie wesprze niszczenia polskiego sądownictwa przez PiS może się żegnać z drugą kadencją. Stąd taka aktywność marionetki i wcale nie po to by zdobyć twardy elektorat PiS.
  Panie Duda, nie przeprosisz prof. Gersdorf i reszty polskich sędziów – żegnasz się z 2. kadencją. My obywatele to zagwarantujemy.

  https://www.facebook.com/RacjonalnaPL/photos/a.706258126170514/2777296429066663/?type=3&theater

  Moje wybiórcze Życzenia Świąteczne:
  „Wszystkiego najlepszego ludziom dobrej woli „

 410. Rząd przyjął projekt finansów na przyszły rok oznacza on z równoważony budżet (przy wzroście wydatków budżetowych!), który wyniesie 435,3 mld zł przy deficycie 0 proc. Projekt budżetu września br. przywidywał 429,5 mld zł. Wzrost PKB w roku przyszłym MF szacuje na 3,7 proc.
  W tym:
  ― budżet zdrowia – 103 mld zł
  ― 13 emerytura wypłacona w kwietniu (będzie wyższa niż w roku ubiegłym)
  ― podtrzymane obniżenia PIT z 18 na 17 proc. dla wszystkich.
  ― od marca 20120 emerytury i renty wzrosną o ustawowy wskaźnik waloryzacji (według obecnych prognoz 103,24 proc.), nie mniej niż o kwotę 70 zł.
  ― Najniższa emerytura ma być podniesiona do 1200 zł

 411. A ile na likwidację bezdomności, na budowę WC w każdym mieszkaniu czy likwidację wieczerzy na dworcach czy stadionach…o szkolnych podręcznikach i przyborach nie wspomnę…Tak sobie myślę,że wstydliwe tematy nie są godne propagandowego-wyborczego budżetu…jak papier toaletowy w PRL-u…

 412. Bar Norte
  23 grudnia o godz. 19:27

  „Badanie… wskazują, że tzw klasa ludowa korzysta z róznych źródeł informacji telewizyjnej …. – równie często jak z TVP korzysta z TVN czy Polsatu. … TVP jest źródlem wiarygodnej informacji wyłącznie dla tzw „twardego elektoratu” PiS czyli w porywach do 10 procent z ogółu, który PiS wspiera”.

  Czy w tych badaniach były pytania o ocenę wiarygodności informacji, czy to twój wniosek? Ale gdybyś nawet miał rację może to oznaczać, że propaganda TVN stoi w sprzeczności z tym co zwykli ludzie czują. Zawsze uważałem, że decyzje wyborcze ludzi powstają w realu. Na szczęście tzw. salon przez 30 lat III RP nigdy nie był w stanie tego zrozumieć.

 413. Bar Norte
  23 grudnia o godz. 19:24

  „marksistowskie” przyczułki utrzymały się w Południowej Anglii skąd infekują zdrową tkankę społeczeństwa polskiego jak niegdyś RWE swymi toksycznymi, nienaukowymi teoriami”.

  RWE to nie była stacja typu Discovery Channel i żadnych naukowych, czy popularnonaukowych teorii nie propagowała; było to radio informacyjne, więc mówienie o „toksycznych, nienaukowych teoriach” w tym kontekście jest dość zabawne. Rozgłośnia RWE ― działała w latach 1951-1994 ― koncentrując się na tym, co komunistyczny reżim chciał ukryć lub zakłamać. Gdybyś pisał o końcówce lat 80. i jawnej już wówczas przychylności RWE dla powszechnych na Zachodzie rozwiązań liberalnych w kontekście rysujących się zmian w Polsce to byłoby o czym rozmawiać.

  „Tak wiec „neomarksizm” jest obraźliwy wyłącznie z perspektywy Katarzyny Lubnauer lub np Mauro Rossiego”.

  Zagalopowałeś się Bar Norte, dla mnie neomarksizm nie jest terminem wartościującym tylko opisowym, a że i Labnauer obiektywnie jedną nogą tkwi w neomarksizmie, choć nawet o tym nie wie, to inna sprawa.

 414. Mauro Rossi

  „Czy w tych badaniach były pytania o ocenę wiarygodności informacji, czy to twój wniosek? Ale gdybyś nawet miał rację może to oznaczać, że propaganda TVN stoi w sprzeczności z tym co zwykli ludzie czują. Zawsze uważałem, że decyzje wyborcze ludzi powstają w realu. Na szczęście tzw. salon przez 30 lat III RP nigdy nie był w stanie tego zrozumieć.”

  Nie, w badaniach o których napisałem pytano jedynie elektorat PiS z tzw klasy ludowej z jakiś źródeł informacyjnych korzysta i co robi z pozyskaną informacją. Jak się okazało korzysta z różnych źródeł informacji i dokonuje ich selekcji.
  Natomiast w innych badaniach, umownie zwanych „za co cenisz PiS” pytano ów elektorat o konkretne kwestię podnoszone przez media – w tym również TVP. Jak się okazało wszystkie te ostro grzane kwestie typu sądy, LGBT, polityka historyczna itp uznawano w większości za pozbawione znaczenia. Do nich wagę przywiązywało 5 do 10 procent elektoratu PiS. Tę grupę określa się „żelaznym elektoratem” tej partii. Z tego wynika, że zarówno w formie jak i tresci przekazu TVP obsługuje głównie tę grupę. Myślę, że grupa „wierzących” w TVN jest podobna.
  Zgadzam się z tobą, że decyzje polityczne ludzie podejmują „w realu”. Nie ukrywam, że w tym kontekscie dziwi wysiłek propagandowo-ideologiczny PiS. Ja to odbieram jako kosztowne walenie grochem o ścianę.

  „RWE to nie była stacja typu Discovery Channel i żadnych naukowych, czy popularnonaukowych teorii nie propagowała; było to radio informacyjne, więc mówienie o „toksycznych, nienaukowych teoriach” w tym kontekście jest dość zabawne.”

  Cieszę się, że odebrałeś ten fragment jako zabawny, bo przecież żartowałem do kooperatywyMandragon. Tym niemniej zalinkowany tekst dotyczy własnie spraw przemilczanych (również przez partię rządzącą) czyli w twoim opisie funkcji RWE się mieści.

  „dla mnie neomarksizm nie jest terminem wartościującym tylko opisowym”

  Już mnie nie rozbrajaj – czytać to ja umiem a sklerozy nie mam.

  Natomiast kwestię zbiezności oceny „nemarksizmu” między tobą a Lubnauer to z nią powinieneś omówić. To już nie moja sprawa.

css.php