Wirus służy autokratom

Ostatnia kontrowersja wokół przekazywania przez samorządy danych o milionach mieszkańców Poczcie Polskiej, jak również wokół odebrania pani prokurator Ewie Wrzosek już po trzech godzinach sprawy dotyczącej wyborów, wskazują na determinację władzy do zdecydowanego działania.

Epidemia to dobry pretekst, żeby nie wdawać się w dyskusje i spory, także prawnicze, nie dzielić włosa na czworo, tylko robić swoje. Warto przeczytać obszerny artykuł „Protection racket” w najnowszym numerze tygodnika „The Economist”. Główna teza: pandemia służy zamordystom. Premier Orbán dostał bezterminowe prawo do rządzenia przy pomocy dekretów. Tylko parlament może to odwołać. „Orbán został dyktatorem w sercu Europy” – pisze „The Economist”.

Covid-19, pod pretekstem ochrony zdrowia, sprzyja autokratom. Tyle się dzieje na świecie, że to, czy jakiś kacyk w dalekim kraju wzmacnia swoją władzę, nikogo nie wzruszy. Prezydent Serbii rządzi jednoosobowo, Chiny aresztują działaczy opozycji w Hongkongu. Rząd Kambodży otrzymał (na trzy miesiące z możliwością  przedłużenia) upoważnienie do podejmowania „wszelkich możliwych środków” w walce z chorobą. Ktokolwiek to kwestionuje, może zostać pozbawiony wolności na 3–10 lat.

W Algierii zakazano manifestacji ulicznych, które trwają od roku. Walka z wirusem wymaga ustalenia, gdzie i z kim spotykała się osoba „dodatnia”. Organizacja Reporterzy bez Granic alarmuje, że wolne media są zagrożone. W Turcji  aresztowano ośmioro dziennikarzy za „sianie dezinformacji”.

Prezydent Boliwii ostrzega, że dezinformacja lub powodowanie  niepewności podlega karze więzienia. Na Wyspach Fidżi w związku z epidemią aresztowano więcej osób, niż przeprowadzono testów! Prezydent Indonezji Rodrigo Duterte pozwolił policji strzelać do awanturników (troublemakers).

Wybory w Boliwii zostały odłożone przez sąd. „Niektórzy przywódcy trwają przy kalendarzu wyborczym, wiedząc, że opozycja będzie ledwo w stanie prowadzić kampanię, podczas gdy rządzący wygląda w telewizji jak mąż stanu. (…) Z tego powodu partia rządząca w Polsce zmierza do wyborów, choć mogą być odłożone”.

Niektórzy przywódcy chcą skorzystać na rozdawaniu pieniędzy podatników. Premier Indii Narendra Modi wzywa do wpłacania na fundusz „Troska Premiera”. Autokraci konsolidują władzę, ale ryzykują, że pewnego dnia naród upomni się o obiecany dobrobyt i wolność od choroby – ostrzega „The Economist”.

Co prawda Polska jest tylko raz wymieniona w artykule, ale przychodzi na myśl częściej. Co prawda do Indonezji daleko, ale na Węgry blisko.

Zaproszenie
Zbigniew Hołdys i dr Anna Materska-Sosnowska będą naszymi gośćmi w TOK FM – niedziela 26 kwietnia, godz. 10:05.