Głosować czy bojkotować?

Oto niektóre argumenty, jakie unoszą się w powietrzu.

Bojkotując pocztowe, korespondencyjne wybory, przede wszystkim postępujesz przyzwoicie. Nie przyłożyłeś ręki do wyborów, w sprawie których złamano obowiązujące terminy, dokonano ograbienia Państwowej Komisji Wyborczej z jej konstytucyjnych uprawień, wybory odebrano władzy sądowniczej i oddano w pacht urzędowi państwowemu, na czele którego postawiono zaufanego urzędnika z Ministerstwa Obrony Narodowej, uniemożliwiono kampanię, pozostawiając ją jedynie urzędującemu prezydentowi, zlekceważono liczne ostrzeżenia przed naruszeniem zasad wyborów wolnych, powszechnych, tajnych, przygotowywano je i angażowano środki państwowe, zanim parlament zdecydował o trybie i terminie wyborów.

Ponadto bojkotując wybory, obniżasz frekwencję, pokazujesz światu, jaka znikoma część społeczeństwa traktuje farsę wyborczą poważnie, odbierasz następnemu prezydentowi prawo do powoływania się na większość narodu, choć on i tak na każdym kroku mówi „ja jako prezydent” i zapowiada obronę 500 plus oraz skróconego wieku emerytalnego, czego nikt (niestety) nie kwestionuje.

Głosując w wyborach, dajesz kandydatom opozycji przynajmniej szansę wygranej albo choćby pokazania jej istnienia, różnorodności i siły. Głosując w wyborach, inwestujesz w swojego kandydata(-tkę), który tym razem może się zaznaczyć i zgromadzić kapitał na kolejne wybory.

To samo dotyczy partii politycznych – bojkotując wybory, skazujesz „twoją” partię na los ugrupowania marginalnego i umacniasz wiodącą rolę jednej partii. Głosując, wspierasz swoją partię. Bojkotując – głosujesz na PiS. W przyszłości będziesz mogła (mógł) powiedzieć, że nie stałaś z boku, nie opuściłaś rąk, wysłałeś jasny sygnał, iż nie popierasz obecnej marionetki. Pokazujesz, że Polska nie jest pustynią, na której liczy się tylko jedna partia, jeden wódz. Głosując, sprawiasz, że następnym razem twój kandydat (partia) nie będzie startowała od zera, przygotowujesz swojej partii lepsze starty w przyszłości. Pokazujesz, że mimo wysiłków rządowej machiny medialnej Polska to nie tylko Duda i PiS. To nie tylko kraina absurdów, w której urzędujący prezydent obiecuje coraz wyższą płacę za coraz krótszą pracę. Nie akceptujesz miliardów na rządową propagandę i dramatyczne wołanie o maseczki.

Wybór należy do ciebie.

Zaproszenie
Zbigniew Hołdys (muzyk, poeta, publicysta, człowiek wielu talentów) oraz dr Anna Materska-Sosnowska – politilożka (UW) będą naszymi gośćmi w TOK FM w niedzielę 26 kwietnia o godz. 10:05. Przybywajcie!