Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Jarosław Kaczyński

6.05.2020
środa

Krok znad przepaści

6 maja 2020, środa,

Na cztery dni przed terminem „wyborów” prezydenckich 10 maja dowiadujemy się, że wybory się nie odbędą „z powodu ich nieodbycia”. Jak mówią Rosjanie, „siewodnia koncierta nie budiet”.

Impreza zwana wyborami pocztowymi, która była oczkiem w głowie prezesa PiS (a przeciwko której wystąpił Gowin) i która zapowiadała się na pośmiewisko światowe, została w ostatniej chwili odwołana. Jest to sukces Gowina i jego ugrupowania Porozumienie. Co prawda nie bardzo wiadomo, na jakiej podstawie prawnej opiera się to porozumienie, ale uniknięto dalszej katastrofy, jaką byłaby ta parodia wyborów, które miały być organizowane przez rząd, a konkretnie przez Pocztę Polską, na czele z wicepremierem Sasinem, a nie przez Państwową Komisję Wyborczą.

Pseudowybory bez kampanii, bez komisji wyborczych, bez udziału Polonii (na marginesie: jestem zwolennikiem zasady, że tam głosujesz, gdzie płacisz podatki, ale to inna sprawa; na razie mamy takie prawo, jakie mamy, i emigracja ma prawo głosu, więc należy to uszanować).

Zamiast parodii wyborów, których Kaczyński i PiS bronili jak niepodległości (przy pełnej aprobacie prezydenta Dudy, który miał reelekcję w kieszeni), mają być rozpisane nowe wybory prezydenckie, organizowane przez PKW, a nie przez Pocztę, w całości korespondencyjne, które poprzedzi kampania, w której mogą wziąć udział nie tylko dotychczasowi, ale i nowi kandydaci, jeżeli zbiorą 100 tys. podpisów. Stwarza to np. możliwość Koalicji Obywatelskiej wystawienia innej kandydatury niż nieporadna w tej roli marszałek Kidawa, ale w to wątpię.

Pierwszy bilans: absolutna samowola, niemająca nic wspólnego z mechanizmem demokracji, bez żadnych konsultacji społecznych, poza wszelkim trybem, ale krok w tył znad przepaści.

Zaproszenie

Prof. Andrzej Rychard (dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN) oraz Jerzy Baczyński (redaktor naczelny „Polityki”) będą naszymi gośćmi w niedzielę 10 maja o godz. 10:05. Zmiany w składzie gości były spowodowane niejasnościami dotyczącymi ciszy wyborczej.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 543

Dodaj komentarz »
 1. Zawiedziny jesteś Szujo jedna i druga ,że Polacy potrafią się dogadać i przyjąć rozsądne rozwiązanie.

  Nawoływaliście do ptzełozenia wyborów Prezydenta aby dalej dolewać smoły do piekiełka ku uciesze żle życzących ludzi Polakom.

  Polska ma ma mądry Rząd preżna gospodarkę zaś zwornikiem stabilnego systemu politycznego będzie wybór dr Andrzeja Dudy na druga kadencję Prezydenta Polski.

 2. Zaczyna się krecia robota – SN odpowie dopiero po 30 dniach Napoleon Senatu przytrzyma poprawkę do 30 dni .Kompromitujcie sie wiecej Polacy powiedzą wam dosc tej obstrukcji -von z kraju.

 3. Pan Redaktor dalej grzmi w tubę zwątpienia a najważniejsza nie ma normalnej debaty czy kampanii.Cały swiat sie przestawia na prace w trakcie epidemii i również politycy.Czy dzisiejsza debata cokolwiek zmieniła w tym co wiemy o tych politykach co debatowali.Jakim Prezydentem jest Andrzej Duda to wiadomo bez debaty wiedzieliśmy.Czy debata cos wniosła do poznania innych kandydatów – nic.Dziesięć takich debat i bedziemy w tym samym punkcie ale pan Redaktor dalej będzie jątrzył i bajdurzył ,że kandydaci nie maja szansy sie przedstawić.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pożar w burdelu. Z PiSem trzeba za mordę i o ścianę, inaczej nie działa.

  Mamy teraz dwóch Zwykłych Posłów którzy ustalają wybory prezydenta RP jak im wygodnie.

  Bez odbioru.

 6. Najlepsze glowy z Czerskiej ,wiertniczej wymyslaja taktyke co zrobić w takiej sytuacji aby zapobiec wyborom w miesiacu lipcu.Jaką destrukcje wymyślić .Gersdorf juz nie ma a by sie przydała.

  Własnie cały blad opozycji ,że jej zasoby merytoryczne zupelnie niedzialaja zas polityke zarzadzania kryzysowego i planowania programowego oddali czerskiej i wiertniczej.Ci dzialaja zaślepieni nienawiscia do Polski i Polakow.Słali wszystkie zawody z żadaniami płacowymi pod URM (Michnik zaplanowal ) tak aby ekonomicznie rozwalić Dobra Zmiane.Teraz chwycili szanse z pandemią – kazda okazja jak to mowia czyni złodzieja ,chca sie dorwac do koryta .Wiedza ,ze ponowny wybór dr Andrzeja Dudy to kres ich ekonomicznego istnienia.

 7. Red. Passent: „Impreza zwana wyborami pocztowymi (…) która zapowiadała się na pośmiewisko światowe, została w ostatniej chwili odwołana”.

  Podobne pośmiewisko światowe jak wybory w Korei, Bawarii, USA, Szwajcarii. Wiem, że jest późno i red. Passent pisze „znad przepaści”, ale przecież mógłby to przemyśleć do rana. Nie ma pośpiechu. Nowy sezon wyborczy otwarty (wybory będą pocztowe), mogą pojawić się nowi kandydaci, np. Donald Tusk obok „prawdziwej prezydent” Kidawy ― od przybytku głowa nie boli.

 8. Bar Norte

  Kapitalisci mysla tylko o wartosci dodatkowej, a nie chorych albo umierajacych proletach.
  W Ameryce w tej chwili najszybciej wirus rozprzestrzenia sie w rzezniach, gdzie klasa posiadajaca nie zapewnia srodkow ochrony.
  Wladze, postepujac wedle wytycznych z Wall Street, zalecaja ale nie nakazuja srodkow ostroznosci.
  Zwiazek zawodowy latynoskich robotnikow rzezni prosi konsumentow o ,, Maj bez miesa ”,
  zeby nacisnac na wyzyskiwaczy.
  Polecam zdjecia:
  https://www.usatoday.com/in-depth/news/investigations/2020/04/22/meat-packing-plants-covid-may-force-choice-worker-health-food/2995232001/

 9. Nefer
  7 maja o godz. 0:21

  „ Z PiSem trzeba za mordę i o ścianę, inaczej nie działa”.

  Uważaj na siebie, z taką życiową logika to nieszczęście masz zagwarantowane.

  „Mamy teraz dwóch Zwykłych Posłów którzy ustalają wybory prezydenta RP jak im wygodnie”.

  Tych dwóch zwykłych posłów to szefowie dwóch frakcji parlamentarnych, którzy razem mają większość w Sejmie i jutro przegłosują to co chcą. Wiem, nie rozumiesz ni w ząb, bo w PRL było inaczej, ale przez 30 lat można się było tego nauczyć. Zachęcam.

 10. Trolle nareszcie dostały wytyczne…

 11. A Maupo z przestał się łasić i udaje chojraka. Zabawne.

 12. „(Na marginesie: jestem zwolennikiem zasady, że tam głosujesz, gdzie płacisz podatki, ale to inna sprawa. Na razie mamy takie prawo jakie mamy i emigracja ma prawo głosu, więc należy to uszanować).”
  ……………………………………………………..
  To moze wydac sie troche dziwne , ale istnieja ludzie ktorzy placa podatki w dwu krajach , co nie znaczy , ze sa z tego powodu zadowoleni.
  Kobiety z PO niezbyt nadaja sie do polskiej polityki a na jakas polska .. byla kelnerke ( jak jej , OA?) sie nie zapowiada .
  Opozycja KO powinna wrocic do kogos ” z jajami” (Jaskowiaka ?) , . ( „Jestem kobieta” , „Jestem socjologiem ” – to nie ta liga )
  Jezeli mowa o jajach to najlepiej byloby gdyby jednak ” Malgosia przestala podrozowac ” i Donald .. chcialby , mialby szanse sie zrehabilitowac .
  To wszystko wyzej.. gdyby byc pod wrazeniem zgrabnego wywodu pana Milosza B. (?) z onetu ,.. to
  – chyba najwazniejsza dla bycia facetem jest odpowiedzialnosc ( za cos )
  Gdyby sie tego trzymac to prezes i cala ta niedo….. watacha jest faceta (- ow), karykatura bo za co on byl , byli kiedykolwiek odpowiedzialny (-ni)

  „Zaslugi ” Donalda tez sa nieliche ale teraz ( wyglada to dosc karkolomnie ) albo nigdy.. raz kozie

 13. Dziadek Geozak ; 0:07 jak James Bond pisze .

  .Kompromitujcie sie wiecej Polacy powiedzą wam dosc tej obstrukcji -von z kraju.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Dziadku; 68 r było przynajmniej dokąd a teraz – von z kraju , to znaczy gdzie ?
  jak nigdzie nie chcą brać . ,, Komuna ” upadła i wszędzie gonią jak psa – no chyba
  że do roboty na kilka lat a potem kopa w dupę i do domu .

 14. siewodnia koncierta nie budiet … malcziki spizdili … maskowskoje pimpili

  Czyli duet egzotyczny Kaczorek-Sasin wyłożył się na koniec jazdy dowolnej.

  P.S. Marszałek Kidawa nie musi być od razu Prezydentem RP, aczkolwiek to jej opinia i postawa jest na wierzchu – oceniając fakty jakimi są.

  Np. czy Duda pojawi się w studiu i odbędzie debatę z pozostałymi kandydatami, w której będzie „niezłomnie” odeprze wszelkie ataki?

 15. ” Hotele należące do sieci Gołębiewski są zamknięte od połowy marca i mimo zniesienia ograniczeń ze strony rządu pozostaną nieczynne jeszcze do końca maja. Zdaniem Tadeusza Gołębiewskiego nie ma sensu otwieranie lokali, jeśli równocześnie nie funkcjonują punkty gastronomiczne czy rozrywkowe.
  Jak wygląda sytuacja w hotelach należących do biznesmena?
  – Żeby utrzymać wszystkich pracowników, bo jest ich około 950-1000 osób dokładnie, i nie zwalniać nikogo, bo tak to zrobiłem, żeby przez trzy miesiące utrzymać stanowiska pracy i pokryć koszty związane z tym wszystkim, to będzie to kosztowało 30 milionów złotych we wszystkich moich hotelach – mówił przedsiębiorca.
  Jak Tadeusz Gołębiewski zdobył taką kwotę?
  – Mam te pieniądze, otrzymałem je jako pożyczkę z banków. Na szczęście miałem zdolność kredytową bardzo dobrą, i mam duży majątek, który został zastawiony w całości, nawet dom. Myślę, że te pieniądze sprawią, że będę mógł otworzyć hotele – wyjaśnił biznesmen. „-onet.pl

  Tak wygląda ten mechanizm zwany „pandemią”. Do czasu ogłoszenia restrykcji był to samodzielny biznesmen. Po wprowadzeniu restrykcji sprowadzających się do absurdalnych zakazów działalności biznesów nasz biznesmen stał się już tylko dłużnikiem banksterów od których dostaje pożyczkę pod zastaw własnego majątku. Rządy wielu krajów uzależnionych od banksterów realizują narzucone im restrykcje zarządzone przez globalnych banksterów. To globalni banksterzy przejmują za pożyczki biznesy wielu krajów. Globalny kołchoz wpadł na genialny „biznesowy” pomysł. Biznesy wielu krajów będą spłacać pożyczki wymuszone restrykcjami, a jak już je spłacą, to zarządzi się nową „pandemię” i tak dokoła Wojtek. W tym „biznesie” bardzo ważną rolę pełnią media będące własnością banksterów lub kompradorów kooperujących z banksterami. To one rozkręcają histerię i usprawiedliwiają konieczność przestrzegania kretyńskich restrykcji.
  Neokolonializm w XXI wieku nazwany został „nową normalnością”.

 16. A KONSTYTUCJA ?!…parafrazując panią Walewską…czy nie została zbrukana po partyjniacku…Tak sobie myślę prywatnie, że porozumienie 2 zwykłych posłów jest istotą „demokratycznej” woli wyborców…Nic o nas bez nas, albo przepaść…Ponoć ludzi stworzono po to, aby nimi rządzili inni…i stało się…bo sami nie potrafią…Nieszczęścia chodzą parami…a koperta prawdę ci powie…poślinisz dalej zajedziesz…ślino daj żyć…! do rzyci życie bez śliny…!

 17. Dotąd głoszono, że to suweren wszystko może…A wyszło z worka jak królik, że dwóch partyjniaków więcej może…Co nawiązuje od Dwóch takich…napalonych na księżyc…Tak sobie myślę prywatnie: a czepiają się Wałęsy, że samo przez mur przeskoczył…Bo do tanga trzeba dwojga…grających na skrzypcach…jak zagrają reszta tańczy…KONSTYTUCJA przestała być przyzwoitką…złapała koronawirusa…z kwarantanną…

 18. Kaczor chce wspaniałomyślnie pomóc partiom opozycyjnym i kandydatom niezależnym aby w poprawkach do ustawy korespodencyjnej ujac przepis ,że zgłoszeni kandydaci do PKW nie musza ponownie zgłaszać kandydatur i tym samym w czasie pandemii zbierać podpisów.Oczywiście ponowne ogłoszenie wyborów pozwala zgłoszania nowych kandydatów np Jaśkiewicza Burmistrza Poznania z listy Wolny Bokser Samorządowy.

 19. Kaczor z Gowinem ograli opozycję.Jakież to plany miał ten chłystek Kukiz jaki zadziorny jakie stawiał warunki.Postura licha i w glowie śmieci.

 20. Cała ta opozycja i jej Sztab kierowniczy z GW a niektórzy oceniaja Czerska sprawczośc całkowicie
  zdębiała i straciła rezon po manewrze Kaczora.Zastosował taktykę Króla Władysława Łokietka.Wodził
  przeciwnikółw za nos po bagnach ,kniejach leśnych podrzucając im giermków na harce prawne posyłal ich do PKW ,TK a na koniec zmeczonych powiązał i sprzeda ich gdzieś na targu osobliwości jako eksponaty muzealne.Dziś słuchałem niejakiego prof. Migalskiego który plótł takie bzdury w TVN24 ,że to nie był już kabaret ale występ spanikowanego nowicjusza.

 21. Stalin w podobnym stylu wykreślił nową mapę Polski, co zaklepano w Jałcie…Teraz mamy wykreślenie wyborów, a zaklepie Sejm w stylu Jałty…Tak sobie myślę prywatnie, że teraz widać demokratyczną większość dwójkową…miłościwie panujących nad ubezwłasnowolnionym suwerenem…Który domagał się wyborów 10. …jak sugeruje reżimowa propaganda nawet w telewizorze…A KK różańcowo oznaczył przyjście proroka tu i teraz…czyli 10. …czyli przepaściowo…

 22. Wybory 10 maja „kaczora” i sasina odwołane?
  „kaczor” z gowinem spojrzeli w przepaść i w ostatnim momencie zdecydowali sie zrobić krok do tylu.
  Teraz co prawda nie został ukradziony księżyc, ale tylko Polska, ale za to znowu „przez dwóch takich …”

 23. W porozumieniu dwóch takich katolików brakuje…Zgrzeszyliśmy wobec suwerena, wzywając do urny nad przepaścią…mea culpa, mea maxima culpa…Tak sobie myślę prywatnie, że pielgrzymka i włosienica na Jasną Górę mile widziane, w ramach pokuty…

 24. „kaczor” juz zawsze był najlepszy w rozwiązywaniu problemów , które sam tworzy i których bez niego by nie było.
  Na niczym więcej sie zresztą też nie zna i niczego więcej nie rozumie. Wystarczy spojrzeć na jego wystąpienia; stek farmazonów i ogólników. A tak w sumie, to ciekawe kto odpowie za te wszystkie wydatki , które poniosło już państwo i poczta w związku z tymi przygotowaniami do wyborów, których jedynym celem było według niektórych zmylenie opozycji.

 25. Szkoda, że 10. roku pamiętnego samolot do Smoleńska, nad przepaścią nie zawrócił…Tak sobie myślę prywatnie o mądrości w zawracaniu nad drugą przepaścią…10. zaczyna pachnieć Jonaszem…

 26. teo ok. 3 dzisiaj ok. 3 nad ranem:

  „Marszałek Kidawa nie musi być od razu Prezydentem RP, aczkolwiek to jej opinia i postawa jest na wierzchu – oceniając fakty jakimi są.
  Np. czy Duda pojawi się w studiu i odbędzie debatę z pozostałymi kandydatami, w której będzie „niezłomnie” odeprze wszelkie ataki?”

  Debata była wczoraj wieczorem. Miała podobno 6 milionów widzów.
  Byli wszyscy kandydaci, Duda też.
  Wedle opinii prof.Bralczyka („Rzeczpospolita”) Kidawa poza urokiem osobistym (prof. jest gentlemanem) nie zaprezentowała niczego.

  teo: zawsze pod rękę z faktami 🙂

 27. Ziobro z urzędu powinien ścigać Sasina za rażące naruszenie dyscypliny finansów publicznych…bezprawność działań pisowskich wyborów na wzór stanu wojennego…drukowanie na niby…Tak sobie myślę prywatnie, że bojkotowanie wyborów, to nie był odruch Pawłowa a przyzwoitość…czego zabrakło kandydatom kolaborantom w istocie…Kaczyński z Gowinem pokazali im gest Kozakiewicza…co teraz powiedzą ludzie…taki obciach w debatach na niby…Pakiety wyborcze idą na Berdyczów…O łasce na pstrym koniu nie wspomnę…

 28. Organizowanie wyborów w warunkach zarazy, to jak obiad w sraczu, bo za potrzebą i z głodu władzy…Dwa w jednym akcie…Tak sobie myślę prywatnie, że nowe wybory nie będą grą znaczonymi kartami, bo wszystko będzie od nowa…łącznie z kandydaturami i zbieraniem podpisów…Porozumienie to reset…zadżumionych list poparcia nie honorujemy…następny… !

 29. W blogosferze ujawnij sie spiskowiec. Odkryl banki i media, zapominajac o zarazie, ktorej nie ma, nie bylo i nie bedzie. Pozostanie tylko spisek.

 30. Przodownicy laczcie sie!
  Po dojsciu nazistow do wladzy w Niemczech antysemityzm stal sie niejako aksjomatem kultury w wielu krajach europejskich. Aksjomatem tym poslugiwala sie rowniez grupa ”narodowcow” w Polsce przedwojennej, “wspomagana” skutecznie przez kosciol katolicki.
  Dlatego jakiekolwiek relatywizowanie ciezaru naszej historii jest nonsensen. Dotyczy to rowniez konkretnych Polakow-Zydow, ktorzy znalezli “swoje” miejsce w aparacie wladzy zaraz po wojnie.
  Antysemityzm niemiecki i polski laczy natomiast jego antropologiczny opis.
  Powtarzam antysemityzm, nie zbrodnia i zaglada.
  Chodzi tu o ciagle obecne majaczenia w opisie natury Zydow oraz ich dzialan, cechujacych sie zawsze i wszedzie podstepem. Oczywiscie owe cechy sa mniej lub bardziej eufemistycznie krytycznie wyrazane czy tez bezkrytycznie wychwalane. Zydzi nie przyjechaliby do kraju, w ktorym grozilyby im pogromy. Charakter podobnych elukubracji prowadzacy do tego, ze zblizamy sie niebezpiecznie do granicy teorii spiskowych, mozna dostrzec rowniez w blogosferze. Geneza konspiracjonizmu jest latwa do okreslenia; bierze sie on znikad, tak jak znikad biora sie jego autorki i autorzy.
  Podatna na takie irracjonalno-paranoidalne idee jest skrajna prawica, nieobce sa one rowniez lewicy. Bohaterami sa Zydzi, masoni, jezuici, Anglo-Sasi (USA), imperialisci i inni. Ponad podzialami kulturalnymi, spolecznymi i politycznymi odnajdujemy opisy historii, spoleczenstw, polityki, w ktorych dominuja spisek i rozwiazania polityczne tzw. sciagi-gotowce na kazdy problem.
  Antysemityzm jest trudny w racjonalnym postrzeganiu, gdy z religii przenoszone sa akcenty na rase.
  Gdy lek zamienia sie w niechec. Gdy koincydencja staje sie regula. Najbardziej ostra forma antysemityzmu jest nienawisc do Zydow i jednoczesne oskarzanie ich o spisek, chec opanowania swiata, dominacje nad narodami arabskimi, a nie np. pragnienie bezpieczenstwa i pokojowej egzystencji, co przeksztalca ich w pierwszoplanowych wrogow kazdego czlowieka.
  “Protokoly medrcow syjonu” odwoluja sie do paradygmatu oportunistycznej teorii trwajacego od tysiecy lat spisku. Zydzi kryja sie w kazdej organizacji i instytucji. Podporzadkowani sa swojej “centralnej” wladzy. Odnosza sukces. Sa oszczedni, majetni, solidarni etc..
  Irracjonalna niechec do Zydow prawie nigdy nie wynikala z osobistego doswiadczenia, lecz niejako ze stereotypowej niecheci.
  Podobnie w dzisiejszej Polsce, obecny jest antysemityzm przy nieobecnych Zydach.
  Zapominamy przy tym wlasna historie, mianowicie fakty, ze spiskowe podejrzenia doprowadzily do wyniszczenia Zydow, wyniszczenie poprzedzila izolacja i wykluczanie z danej spolecznosci. Zmiana paradygmatu spolecznego i narodowego oraz dominacja czystosci rasowej nadaly celowi, ktorym byla zaglada pewna spojnosc w realizowaniu niemieckiej doktryny narodowosocjalistycznej.
  Motyw eliminacyjny pokrywa sie niejako z chrzescijanskim porzadkiem moralnym, w ktorym Zydzi wystepuja jako jego wrogowie oraz ci, ktorzy zamordowali Chrystusa.
  Istotne jest przy tym, ze sam antysemityzm nie tylko opisuje Zydow, jest on rowniez nosicielem informacji o antysemitach, z czego antysemici rzadko zdaja sobie sprawe. Tendencje eliminowania Zydow z zycia spolecznego byly (sa) obecne w naszym postrzeganiu swiata. Postulaty masowej emigracji byly wyraznym wariantem antysemityzmu eliminacyjnego. Nie mozna rowniez twierdzic, ze los Zydow w Polsce byl spolecznie obojetny. Najchetniej widzianoby ich poza granicami kraju. Podobnie myslano po ostatniej wojnie, gdy nie chodzilo juz o 10%, lecz o 1 %. populacji.

 31. Mam wrażenie, że katastrofę odciągnięto w czasie. To daje możliwość naprawy rozwiązania kopertowego, ale znając rządzących, ich kompetencje i wolę, nie bardzo wierzę, że to zrobią.
  Pozostaje dziwactwo rozwiązania, gdzie dwóch szeregowych posłów określa jaki wyrok wyda niezawisły sąd najwyższy. No cóż, są tacy, którym to nie przeszkadza.

 32. Chętnie dowiedziałbym się, który to idiota masowo eliminuje treść większości wpisów na blogu, zapewne poprzez klikanie kciuka w dół.
  Po jakimś czasie zawartość przypomina pobojowisko.
  Emerytowany cenzor z czasów PRL?

 33. saldo o 9:25;

  wystarczy dwa razy kliknąć, by się przekonać, że obecnie wklejasz te same teksty, które – jako ET – wpisywałeś na blog lata temu. W tym przypadku u Szostkiewicza w roku 2013 (!!!).

  Ale z ciebie samopowtarzalny, cienki bolek. Normalna katarynka. Intelektualista z Koziej Wólki…

 34. saldo:
  Prawnik (a może psychiatra) zadałby jeszcze pytanie, komu owe teksty, pracowicie przez ciebie przeklejane i zasadniczo zwarte myślowo, kradniesz?

  Bo gdy napiszesz jedno, dwa zdania „od siebie”, to roją się one od błędów…

 35. „na marginesie: jestem zwolennikiem zasady, że tam głosujesz, gdzie płacisz podatki”

  Nie dość, że „gorszy sort” to jeszcze gorszy Polak.
  Jak żyć p. Redaktorze?

 36. …kabaret z Gowinem w reżyserii J.Kaczyńskiego !!! Przedstawienie pokazujące stan demokracji w Polsce !!! i nie jest śmieszne

 37. Przestaliśmy korzystać z rozwoju nauki. Politycy podnieśli sztandar nieuctwa ponad swoje trony. I to, co widzimy w dzisiejszym świecie, jest prostą konsekwencją powszechnego zarządzania światem przez nieuctwo. Jak się ma takich prezydentów, jak sobie wybrali koledzy w Ameryce, żeby już ciągle nie mówić o naszym domu, to ma się takie konsekwencje – mówi prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

 38. Biskup Dec sugeruje, że nauka poniosła klęskę w zwalczaniu zarazy koronawirusem zwaną…Tak sobie myślę prywatnie: kto podniesie rękę na boską zarazę…jako zapłatę za grzechy…

 39. PAK4
  7 maja o godz. 9:36
  Zgoda pełna.
  Pisałem już że te durnie nie wiedzą że w tak krótkim czasie nie da się przygotować rozsądnie funkcjonujących wyborów korespondencyjnych.
  Borowski pokazał niektre trudności techniczne z takimi wyborami. Jeszcze gorzej jest z pozostałymi wymogami tj tajnością , powszechnością itd
  Obecnie nie ma alternatywy i pozostają jedynie wybory tradycyjne (mogą być uzupełnione korespondencyjnymi dla niewielkiej liczby ludzi)
  Przyszłość to wybory przez intranet (uzupełnione korespondencyjnymi) ale to kosztowne i nie da się tego szybko wdrożyć . (to zadanie na pare lat)

 40. Właśnie sejm odrzucił weto senatu. Czyli teraz jest tak. Gowin stracił kompletnie wiarygodność w oczach opozycji i w oczach PiSu. Marszałek sejmu może przekładać termin jak chce. Sasin robi wybory. Pakiet wyborczy ma nie nie ten który jest uprawniony ale ten kto pierwszy otworzy skrzynkę pocztową. Każdy może wrzucić do skrzynki pocztowej dowolnie dużą liczbę pakietów wyborczych. Głosów w większych miastach nie da sie policzyć w 14 dni. Państwowa Komisja Wyborcza nie ma w sprawie wyborów nic do powiedzenia, ale się pod wyborami podpisuje czy jej się to podoba czy nie. Kaczyński i Gowin wiedzą jakie będzie orzeczenie Sądu Najwyższego.OBWE, KE, Francja i USA uprzedzają, że nie uznają tak zorganizowanych wyborów… No, nie wiem czy to jest krok w tył znad przepaści.

 41. Dzisiejsza gazeta wyborcza:

  „W czwartek gościem Programu Trzeciego Polskiego Radia był Adam Szłapka, przewodniczący .Nowoczesnej oraz rzecznik sztabu Kidawy-Błońskiej. W opinii polityka, ogłoszona wczoraj koncepcja przesunięcia wyborów jest zwycięstwem kandydatki KO.
  – [Przesunięcie terminu wyborów – red.] oznacza, że konsekwencja zwyciężyła. Mieliśmy rację już kilka tygodni temu. Małgorzata Kidawa-Błońska jasno wskazywała na to, że te wybory nie mogą się odbyć 10 maja. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i organizacyjnych – powiedział Szłapka.”

  No i PO ogłosiła swoje zwycięstwo.
  Wszyscy się zatem cieszą.
  Wszak wyborów w maju miało nie być? I nie będzie…
  A tu blogowy smuteczek.
  Ach, chodziło o to, że miała być obalona większość sejmowa i rozpisane wybory do Sejmu?
  Maćku, ogłaszałeś po raz 187 koniec PiSu.
  Znowu nie wyszło…

 42. Rafał Pułka
  10 h ·
  GOWIN SPRZEDAŁ SIĘ KACZOROWI. Około godziny 23, kaczor z Gowinem wydali wspólne oświadczenie, że poprą wybory korespondencyjne. Gowina nie można nazwać już człowiekiem, udawał, że chroni demokracje, dba o zdrowie ludzi. Gówno prawda, ten fałszywy zdrajca narodu, który mam nadzieje też będzie siedział, walczył tylko o większą władzę w rządzie, kasę i stanowiska dla swoich ludzi. Obłudny, bez żadnych ambicji, dwulicowy typ – zeszmacił siebie i całą swoją partię(nie obrażając szmat). Jedyna nadzieja, że są w jego partii posłowie którzy mają chociaż 1 % sumienia i honoru żeby jutro zagłosować przeciw…

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 43. qurwik doi bociany!!! jak to dobrze 🙂

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 44. Debata kandydatów przypominała Dobranockę Czechowicza…a teraz dzieci pocałujcie Misia w d…, idę na wódkę…Tak sobie myślę prywatnie o braterskim porozumieniu z nocy…całowaniu w d… opozycję i poszli na wódkę…

 45. maciek.g napisał:

  Przyszłość to wybory przez intranet (uzupełnione korespondencyjnymi) ale to kosztowne i nie da się tego szybko wdrożyć . (to zadanie na pare lat)

  Nieprawda. To dopiero da pole do manipulacji.

 46. Andrzej Saramonowicz
  2 godz. · Publiczne
  Sejm właśnie uchwalił, że 10 maja, czyli za trzy dni, odbędą się wybory. W związku z tym, zaglądając do swojej pustej skrzynki pocztowej, zwracam się do Jacka Sasina: gdzie jest mój pakiet wyborczy? Jeśli go nie dostanę, uznam, że go ukradłeś. Za to są trzy lata, kaczy cieciu.

 47. i jeszcze raz
  Andrzej Saramonowicz
  2 godz. · Publiczne
  To, bo wygadują szefowie lewicy w czasie konferencji prasowej da się sprowadzić do jednego zdania: jesteśmy dumni, że nie prowadziliśmy jak inne ugrupowania opozycyjne rozmów z oszustami i teraz żądamy sejmowego okrągłego stołu, byśmy wespół z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi mogli rozmawiać z oszustami.
  Oni do tego stopnia nie wierzą w pokonanie PiS-u, że marzy im się wyłącznie wyprzedzenie PO w sejmowej grupie żebraczej. To nawet nie jest przedszkole. To polityczny żłobek z ambicjami do bycia żłobem.

 48. Przecież lewica w Polsce to Zandberg i kilka osób wokół niego. Na pewno nie ta mumia Biedroń (wczoraj w trakcie debaty ukazał się z make – upem godnym ostatniej kurtyzany), cwaniak Czarzasty posuwający na boku partyjną rzeczniczkę ani stare zgredy Cimoszewicz i Miller.
  No, ale dla byłych sekretarzy POP, których jest trochę na tym blogu – to wciąż idole…

 49. Kolejna poważna porażka wizerunkowa Prezesa.
  Pierwsza poważna porażka, to były rozmowy wielkiego Jarosława jako nadprezesa Rady Nadzorczej – miliardowego dewelopera z malutkim Birgfellnerem z Austrii.

  W obecnym zamieszaniu przedwyborczym (które sam wytworzył) Prezes nie wytrzymał presji i poległ w starciu z mniejszościowym marnym Gowinem, został zmuszony do „porozumienia” z nim.

  Generalnie Prezes wyznaje regułę – porozumienie obowiązuje dopokąd, dopotąd partner jest na pozycji i trzeba go uwzględniać w manipulacjach. Gdy tylko zajdzie osłabienie tej pozycji, porozumienie można zmienić, unieważnić, zamrozić, itd.

  Prezes kilkanaście razy potwierdzał, że tę zasadę wyznaje. np. w w odniesieniu do tzw. ugody Okrągłego Stołu, o której mówił on i jego poplecznicy – gdy przeciwnik (partner) słabnie, to ugoda nie obowiązuje, bowiem zaszły inne okoliczności i w nich postanowienia ugody nie obowiązują.

  Jarosław Ka, jest manipulantem. Manipulanta nie obowiązują żadne inne reguły niż te, przy których zastosowaniu manipulant wygrywa, uzyskuje korzyść poprzez zniszczenie przeciwnika, wykluczenie lub przyblokowanie.
  Polskie nazwy osoby manipulującej to kombinator, krętacz, cwaniak.

  Jarosław Ka, to specyficzny typ – cwaniak-lebiega. Gowin go wyczuł, tę jego lebiegowatość. Najgorsze jest to, że widownia PiSowska przez chwilę zobaczyła te dwie cechy Jarosława i zaufanie do wodza drgnęło w dół.
  Pzdr, TJ

 50. Wątpiącym, jakby co:

  (…) Dlaczego nie ma pani na listach SLD?
  – Wszyscy twierdzą, że to osobista decyzja Włodzimierza Czarzastego, bo bliższa jego sercu jest Anna Maria Żukowska.
  I co z tego? Polityka to polityka.
  – Cóż, panie redaktorze, mężczyźni w kryzysie wieku średniego robią różne rzeczy. Jak widać, każdy Kazimierz ma swoją Izabel.
  To Włodzimierz, nie Kazimierz.
  -imiona inne, casus podobny.
  To bardzo daleko posunięte aluzje, ale skoro pani chce to powiedzieć…
  – Ale nie chcę tego tematu rozwijać, choćby ze względu na szacunek dla żony pana Czarzastego, kobiety mądrej, ciepłej i z klasą.”

  /wywiad z Moniką Jaruzelską, dziennik.pl z 13 września 2019 r./

 51. „Kolejna poważna porażka wizerunkowa Prezesa”

  Która prowadzi go nieuchronnie na skraj kolejnej przepaści.
  Na pewno w efekcie przegra więc kolejne wybory. Od 2015 roku przegrał już kilka z rzędu 🙂

 52. „Polskie nazwy osoby manipulującej to kombinator, krętacz, cwaniak.”

  Ile to tejot musi się nawyszukiwać rzeczowników w słowniku wyrazów obcych, aby wyraziście opisać Donalda Tuska…

 53. Kletin oglosil stan kleski umyslowej.

 54. Brawo qurwik gdzie masz sraczke?. Wierszyk się należy:

  qurwik, srutku na przemiankę
  zanieczyszczą nam lepiankę
  .

  Faszystowska zaraza PiS po trupach Polaków

 55. 1% 2%

  #¤”%& PiS faszystów

 56. Kletin nie odroznia pisania z iPhona lub iPada czy Mcbooka. Nieufny i zazdrosny Kletin zazdrosci mi tekstow wlasnych, pisanych przed laty i o dziwo ciagle aktualnych.

 57. Qrwizja publiczna pokazała co Polska ma najgorszego

  Faktycznie! Debata prezydencka się odbyła w momencie kiedy wybory zawieszono na jakiś czas. Paranoja czy komedia? Jedno i drugie.

  Kreuje ten proces i nim steruje największy debil i krętacz jakiego Polska miała od wieków. „Bez żadnego trybu”. Do rzeczywistości i odpowiedzialności prezesa Kaczorka pociągnie gospodarcza zapaść. Czy prezes Kaczorek wyjdzie z tego korkociągu?

  Poobserwuję jeszcze, oby tylko waluta PLN się nie zapadła.

 58. Kletinowi, ktory zapisal sie w pisowe duperelles….

  cd. Stereotyp dominacji politycznej Zydow funkcjonuje i nikomu nie przyjdzie do glowy lub oka, aby to sprawdzic.
  Niezbedne jest odklamanie historii naszego kraju, zaklamanej przez 50 lat “realnego socjalizmu”, a dzisiaj przez “möchtegern” historykow, uslugodawcow prawicowej polityki. Marks mylnie sadzil, ze wyzwolone narody pozbeda sie nacjonalizmu (nie pomylil sie jednak w ocenie tzw. kapitalu). Nacjonalizm oraz antysemityzm potrzebuja realnego lub wirtualnego wroga:
  Warto zauwazyc, ze obecna struktura narodowosciowa Polski powinna zaprzeczac tezom stawianym przez antysemitow. Klisze antysemickie w rodzaju „Judeopolonii“ czy „zazydzenia“ Polski ciagle sa obecne w obiegu spoleczno-politycznym. Zydowstwo, masoneria i lewicowcy sa naszymi upiorami i wrogami. Poszukiwanie i widzenie wroga pomaga rzekomo w samoidentyfikacji. Spotykamy sie z tym zjawiskiem czesto w blogosferze. Myslenie i bladzenie duktem Dmowskiego i Piaseckiego jest ciagle aktualne.
  Polscy antysenici dowodza, ze Zydzi traktowani sa duzo lepiej , niz na to zasluguja. Wielu w blogosferze sadzi nadal, czesto bezwiednie, jednak nie bezwolnie, ze antysemityzm jest konieczna postawa obronna Polakow. Ujawnianie Zydow jest niejako naszym obowiazkiem.
  Wierzymy slepo w slowo pisane o autorze, nie wierzymy natomiast w slowo pisane przez autora.
  Wszystko zmienilo sie w powojennej Polsce po roku 1989. Jedno co pozostalo, to tenor wypowiedzi pelnych resentymentow, jezyk dyskryminacji i pogardy. Mowa ta jest czesto proba pokazania swoistego humoru. Piszacy nie zdaja sobie jednak sprawy, ze ich osobiste tyrady typu nadredaktor (Michnik) niesmacznie sie asocjuja z nadludzmi z czasow zaprzeszlych.
  Zydzi nie maja zadnej przyszlosci w Polsce, ich po prostu u nas nie ma. Ci, ktorzy przyjezdzaja, odwiedzaja istniejace groby bliskich lub pogrobowiska obozowe.
  Obecnie zyje w Polsce okolo 12.000 do 15.000 Zydow (wlacznie z dziecmi i wnukami ocalalych). Wielu z nich poznalo swoje kulturalne, religijne i historyczne“korzenie” dopiero po 1989 roku.
  Fakt ukrywania antysemityzmu nie swiadczy o jego zaniku. Antysemici ulegaja rowniez pewnemu procesowi rozwoju i zmieniaja tenor swoich wypowiedzi. Dotyczy to rowniez kosciola. Zmian tych nie mozna jednak postrzegac jako zanik antysemityzmu. Mam nadzieje, ze w blogosferze swiadomosc odpowiedzialnosci za nasza przyszlosc bedzie nadal rosla. Mamy bowiem czesto do czynienia z dwoma negujacymi sie mitami; AK mordujaca Zydow i Zydzi w UB mordujacy Polakow. Moim zdaniem, dziesiatki lat po wojnie mozliwa jest rzetelna analiza tamtych czasow bez uciekania sie do relatywizowania losu Zydow polskich. Poza tym synowie oraz corki Zydow aktywnie dzialajacych w owczesnym aparacie bezpieczenstwa zaplacili adekwatna cene w swojej walce aby Polska byla Polska (KOR) wiezieniem i ponizeniem. Zaplacili tez proba pokazania prawdy: Mimo ze urodzeni ponad dwadziescia lat po smierci Stalina nie uciekaja od odpowiedzialnosci za zlo wyrzadzone przez ich protoplastow. Nie neguja koniecznosci poczucia odpowiedzialnosci.
  Przychodzi mi na mysl Canetti; “tylko ten kto jest w stanie poczuc wstyd, traktuje siebie powaznie”. Druga, pozytywna strona odslaniajaca szarocienie naszej przeszlosci broni sie sama i nie widze koniecznosci jej zaznaczania. Porownujac przytoczone argumenty swiadczace o obecnym antysemityzmie w Polsce z potencjalnym i realnym antypolonizmem zaczynam sie zastanawiac, czy wychodzimy sobie na przeciw, czy przeciw.

 59. Myślałem, że po debacie kandydatów na prezydenta odbędzie się blogowa debata nad programami wyborczymi kandydatów, a tymczasem ograniczono się na blogu do terminu wyborów.
  Jeśli ktoś się jednak zdecydował aby posłuchać co wczorajsi kandydaci powiedzieli w telewizji publicznej, to z pewnością byłby poruszony poważnym podejściem do tematu, troską o polskie sprawy i gospodarkę.
  Gorzej z polityką zagraniczną co jest w impasie i tylko wspomnienie z niej pozostało.

  Muszę zauważyć, że dzisiaj w Warszawie o godzinie 16.00 Paweł Tanajno zapowiedział wielki protest przeciwko gospodarczej polityce rządu

 60. saldo o 14:02
  tekst o KORowcach, którzy zmazali winy ojców wklejasz bodaj po raz trzeci…
  Demencja? 🙂

 61. teo:
  „Poobserwuję jeszcze, oby tylko waluta PLN się nie zapadła.”

  Nikt nie ma wątpliwości, że siedząc od lat twardo na dupie za granicą, życzysz Polakom jak najgorzej. Nie mów, że kasujesz jeszcze polską emeryturę, jak Salomon Morel przez kilkadziesiąt lat po wyjeździe z Polski do Izraela?

 62. Każdy z kandydatów na prezydenta uczestniczący we wczorajszej debacie w telewizji publicznej miał do dyspozycji 6 minut, słownie sześć minut, czyli sześć razy po jednej minucie. Prawie wszyscy dostosowali się do wyznaczonego czasu.
  Problemem było odpowiadanie na konkretne pytania.
  Brakowało tylko tak sformułowanego pytania: „czy jest pan ( pani) zadowolona z rządów Jarosława Kaczyńskiego i dlaczego?”

 63. Najnowsze badanie Nielsena pokazuje jak w czasie domowej izolacji zmienił się skład naszego koszyka zakupowego. Sprzedaż kosmetyków spadła ponoć aż o 89 proc., lodów – o 24 proc., a piwa o 13 proc. Ewa Rybołowicz z Nielsena „zwraca uwagę, że we Włoszech sprzedaż lodów i piwa wzrosła, bo produkty te odgrywają rolę tzw. comfort food, czyli produktów spożywczych kupowanych dla poprawy nastroju. W Polsce najwyraźniej tę rolę odgrywa mrożona pizza, której sprzedaż wzrosła o 43 proc., oraz popcorn – wzrost o 48 proc.” – fakt ten podaje GW.

 64. Jesteśmy polską rodziną mieszkającą w Brukseli, dla której Polska i polskość są bardzo cenne. Oglądamy debatę przedwyborczą.

  Mój 13-letni syn przysłuchuje się, gdy pada pytanie o to, czy kandydaci podpisaliby ustawę o małżeństwach jednopłciowych. Jest żywo zainteresowany, gdyż jego kolega ze szkoły ma dwie mamy. Jest zdziwiony samym pytaniem. W końcu sam pyta: Czy to znaczy, że mój kolega w Polsce nie mógłby istnieć?!

  Potem słucha odpowiedzi poszczególnych kandydatów. Gdy jeden z kandydatów, znany mu (i lubiany!) z prowadzenia programu rozrywkowego, odpowiada zdecydowanie „NIE”, mówi z żalem: A ja myślałem, że on jest fajny.

  I dodaje: Mamo, to tak, jakby w Polsce zdecydowano, że można nosić tylko buty Adidasa, ale nike już nie. – z listy czytelniczki GW.

 65. Nikt nie ma wątpliwości, że siedząc od lat twardo na dupie za granicą, życzysz Polakom jak najgorzej.

  qurwik faszysta przerasta sam siebie. Trzeba będzie do niego bez zdrobnień.

  Ty ch… marynowany 🙂

  Republika Braci Kaczyńskich to faszyzm

 66. quentin t. (14:10)
  Prymitywną żółcią do mnie ziejesz, rodem z prl notabene.

  1. Oczywiście mam prawo do emerytury z ZUS, niemniej spekuluj sobie do woli czy ją pobieram.

  2. Nawet słowem nie dałem znać, że życzę Polakom jak najgorzej. Utrzymanie wartości PLN jest chyba dobre dla wszystkich. Upadek nieporadnej, skorumpowanej i gardzącej prawem władzy prezesa Kaczorka jest też w interesie Polaków. Ale jak widać z twoich wpisów – nie w twoim interesie.

 67. Ale się porobiło! Niemiecka drukarnia, a nie patriotyczna Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, drukuje nasze karty wyborcze! Polska, Lider Europy Środkowo-Wschodniej, w takiej prestiżowej sprawie jak najbardziej demokratyczne wybory na świecie musi sięgać po pomoc niemiecką? Nie Francuzi, nie Szwajcarzy, tylko ausgerechnet Niemcy pomagają nam wybierać prezydenta. Ludzie, przecież oni wybiorą nam Tuska! Mało tego, od pewnego czasu PiS jest zachwycone… Bawarią! Bawaria – wzór, Bawaria – przykład. Da nam przykład Bawaria, jak głosować mamy. Co z tą Polską? Germańskie Niemcy, komunistyczne Chiny i postsowiecki Antonow ratują oazę wolności.

  To dopiero początek najnowszego Felietonu (POLITYKA 19). I dopiero początek tej smutnej komedii pomyłek PiS. Ile kosztowały te przygotowania do nieodbytych wyborów, ile kosztowała pokazówa z antonowem, ile kosztowały przywiezione materiały z Chin bez atestu? Jak długo jeszcze ta magia „bez żadnego trybu” będzie rozbawiać Polki i Polaków?

  Tego nie wie nikt. Jarosław Jarosławowi oka nie wykole. Ale czy oni wiedzą o co im chodzi poza sianiem zamętu?

 68. …. POLITYKA co tydzień publikuje krótkie rozmowy z przedsiębiorcami obojga płci. Już same tytuły („Firmy upadają stojąc”, „Stanęliśmy pierwsi, ruszymy ostatni”) mówią o nastrojach. Myśl przewodnia jest jasna: biznes robi dla Polski dużo, a Polska dla biznesu – mało. „Tylko w ciągu ostatnich 28 miesięcy wpłaciłem do kasy państwa tytułem różnego rodzaju podatków i danin 22 mln zł. A to, o co prosimy, to o kilkaset tysięcy na przetrwanie” – mówi właściciel sieci sklepów, który zatrudnia 55 osób i zaopatruje sto firm. Właściciel trzech kwiaciarni, który w lutym zatrudniał dziewięć osób i był mikroprzedsiębiorcą, ze wszystkimi korzyściami z tego tytułu, w marcu zatrudniał 11 osób (bo musiał dopisać siebie i żonę) i został małym przedsiębiorcą, więc chyba na tym stracił. (To pan nie wiedział, że kobiety kosztują? – chciałoby się zapytać). Twórca i właściciel firmy autobusowej (zaczynał od jednego jelcza, teraz ma 240 autobusów, 250 kierowców, 300 zatrudnionych) mówi: „Byliśmy dla budżetu kurą znoszącą złote jaja. Ratowanie nas to dla rządu najlepsza inwestycja”. Dokument musi iść w papierze i przez siedem dni poczta leży w worku, bo ma przymusową kwarantannę w urzędzie. Tak wygląda błyskawiczna pomoc dla biznesu – opowiada właściciel hotelu.

  Każdy z nich patrzy w przyszłość bez entuzjazmu. Autokary nie ruszą prędko, bo turystyka nie jest najważniejszą potrzebą. Dopiero jak się ludzie odkują i poczują bezpiecznie pod względem epidemiologicznym, to odważą się na nocowanie poza domem. Wcześniej hotele będą stały puste.

  Myślę z uznaniem o tych ludziach, którzy zaczynali od zera, a dziś są przedsiębiorcami. Rozmowy z nimi to jak gdyby wycieczka w inny, egzotyczny świat. Rozglądam się po znajomych i dochodzę do wniosku, że znam zaledwie kilku przedsiębiorców. Dzięki pandemii dowiaduję się, co u nich słychać. A co słuchać u proletariuszy? Pół wieku temu rozmowy z przodownikami pracy były słodkie jak miód. Teraz rozmowy z przedsiębiorcami są gorzkie jak piołun. – kończy felieton red. Passent (POLITYKA 19). Gorzkie słowa, bez cienia ironii.

  I w takiej oto Polsce znaleźliście się, Szanowni Panowie. Gdy populizm sterowany i nakręcany przez prezesa Kaczorka wprowadził was jak tupolewa we mgłę w gospodarczą zapaść. Z kryzysu lat 2008-13 wyciągnęli was przedsiębiorcy. Tusk ich tylko lekko pchnął w tę stronę. W czasach zarazy Covidem-19 macie tylko ich gorycz jak piołun.

 69. Z blogowych komentarzy piewców PiSlandii wynikałoby, że w liberalnych mediach (GW, POLITYKA, TOKFM) dominuje przekaz triumfu, że wybory się nie odbędą akurat 10 maja, przy czym notabene upierała się Jedyna Kandydatka.

  Wprost przeciwnie, dominuje poczucie bezsiły wobec bezprawia, wobec oderwania od wszelkich reguł politycznej gry. Powiedzieć, że Kaczyński z Gowinem uprawiali wolną amerykankę to nic nie powiedzieć. To jest upadek ustroju pieczołowicie budowanego przez dekady III RP.

  Polacy! Nic się nie stało! Zostaliście bez ustroju, który wam tak doskwierał. Dostaniecie rozstroju, nic więcej.

 70. Oglądamy debatę przedwyborczą. Mój urodzony w Brukseli syn jest zdumiony pytaniami i zawiedziony odpowiedziami
  https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,66725,25926089,ogladamy-debate-przedwyborcza-moj-urodzony-w-brukseli-syn-jest.html?_ga=2.229953183.224205550.1588813371-440293342.1584146592

  … Metafora bliska obszarowi marzeń mojego Syna, ale myślę, że celna.
  Jestem z niego dumna. Doceniamy, że miejsce, w którym przyszło nam żyć (a jemu się urodzić), wspiera go w budowaniu takiej otwartości i tolerancji.
  Co nie znaczy, że nie kochamy Polski.
  – kończy swój list czytelniczka GW z Brukseli.

  Oczywiście. Kochamy Polskę. Ale czy to znaczy, że mamy kochać prezesa Kaczorka, albo choćby jego wielbicieli i wszystkie te ich „mądrości”, przemądrzalskie wyobrażenia, wylewy zółci i zawiści, wybuchy tramtadaracji narodowej, wytryski ich „miłości Ojczyzny”.

 71. Duduś, Duś i Pidżamka

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=2974327819325161&set=a.861183873972910

  Faszystowski cyrk na kółkach

 72. teo
  7 maja o godz. 15:11 „Tylko w ciągu ostatnich 28 miesięcy wpłaciłem do kasy państwa tytułem różnego rodzaju podatków i danin 22 mln zł. ”
  Te twoje pieniądze tak ucieszyły elity rządzące, że szybko podzieliły je dla swojej ekipy ” za swoją ciężką pracę ” dla Polaków.

 73. Kletin w stanie kleski umyslowej?

 74. Specjaliscie od kleski i pozostalym Przodowniczkom oraz Przodownikom blogosfery….

  cd.

  Oczywiscie obecnie nie uzywa sie juz argumentow czosnkowo- zapachowych. Dzisiaj chetnie krytykujemy rasizm drugich, przyproszajac jedno oko w naszej percepcji rzeczywistosci, co prowadzi bezwiednie do wykluczania z niej drugich. Czytajac prase postendecka mozna przewidziec, ze obok okreslen typu rasa, intryga, nienawisc, masoneria, finansjera pojawi sie atrybut “zydowska”. Dominacja w narodzie polskim Polaka-katolika jako jedynego reprezentanta wyklucza wieloetnicznosc Polski oraz kultury polskiej. Dlatego wazne sa aspekty pamieci w historii spolecznej naszego kraju. Niechetnie burzymy nasz wlasny obraz postrzeganych wylacznie jako ofiary. Faktem jest, ze tysiace Zydow emigrowalo z powojennej Polski do Niemiec. Przyczyny owej emigracji nie byly jednak natury ekonomicznej (w powojennych Niemczech cala populacja cierpiala na biede).
  Warto zauwazyc, ze zydowska i polska tragedia mialy miejsce obok siebie. Sytuacja nie byla jednak symetryczna, mimo ze tak jest przez wiekszosc „postrzegana“. Spoleczenstwo, ktore jest zaobsorbwane jedynie tragedia wlasna nie jest w stanie postrzegac tragedii drugiego.
  W naszym przypadku nie chodzi o przekazywanie winy na nastepne pokolenia. Chodzi li tylko o poczucie odpowiedzialnosci, za wczoraj i jutro. W kraju, w ktorym podczac wojny bycie Zydem oznaczalo smierc. Po jej zakonczeniu bycie Zydem oznaczalo natomiast szykany i represje zakonczone calkowitym wykluczeniem dla wiekszosci w roku 1968. Zadaje sobie pytanie, skad u naszych rodakow bierze sie nienawisc lub awersja do Zydow, nie do konkretnych Zydow, lecz do wszystkiego co zydowskie. Skad ta zgoda w negatywnym postrzeganiu Zydow wsrod ludzi o roznym wyksztalceniu, wieku, zawodach etc.. Stygmatyzowanie Zydow nie bylo wymyslem Niemcow .
  Rowniez wielu dzisiejszych politykow z prawej strony jest ciagle przekonanych o spisku Zydow celem oslabienia Polski i przejecia przez nich “wladzy”. Negacja Zydow byla i czesto jest tozsama z negacja komunizmu. Wielu z nas upatruje w Zydach tych, ktorzy za kulisami kieruja wszelkimi wrogimi organizacjami, ideologiami, polityka, ba calymi narodami Tego rodzaju „zazydzenie“ imputuje oczywiscie „odzydzenie“, chociaz dziwie sie obecnym politykom narodowym oraz walczacym z antypolonizmem, kogo przed kim chca i usiluja ratowac.
  Haslo Polska dla Polakow przetrwalo okupacje i jest czesto powtarzane.
  Paradygmat; Niemcy dokonali zbrodni, to maja obowiazek o niej myslec, a Polacy byli ofiarami i zadnego obowiazku winy oraz odpowiedzialnosci nie maja jest intelektualnym bladzeniem. Tak postrzegamy wspolczesny swiat. Wlasny swiat. Kieszonkowy swiat „noszacy“ atrybuty autystyczne. W Polsce panuje klimat tolerancji i przyzwolenia dla antysemityzmu, ksenofobii, bo kto toleruje pisanie na murach, ten sprzyja temu zjawisku i staje sie za nie wspolodpowiedzialny.
  Nie bylo symetrii miedzy losami Zydow i Polakow podczas ostatniej wojny, jest natomiast symetria wspolodpowiedzialnosci, szczegolnie za przyszlosc.
  Zmiana pradygmatu postrzegania Polakow jako ofiary jest niewygodna prawda i trudna do uniesienia przez spoleczenstwo, opisywane dotychczas z heroicznych pozycji.
  Tragedia Zydow jest tragedia absolutna, bo byla ludobojstwem. Dlatego tez zydowska pamiec zaglady jest pamiecia powszechna, dotyczaca nas wszystkich. Postrzeganie zaglady i rola ofiary oraz koniecznosc zachowania symetrii miedzy Zydami, a Polakami (jakby Zydzi polscy nie byli Polakami) wygenerowalo termin “antypolonizm”.

 75. Wygląda na to, że wpadliśmy do kabaretu na rogu ulic Nowy Świat i Świętokrzyska w Warszawie gdzie Jan Kobuszewski robiąc oko do publiczności mówił do Wiesława Gołasa „takie małe niedopowiedzenie Jasiu”.
  Kandydaci krytykując rząd zwracali równocześnie uwagę, że rozkradanie Polski ma długą tradycję. Nakraść i wyjechać, nakraść i udać się tam gdzie nasze prawo nie działa, pod opiekuńcze skrzydła.
  Jedni wyjechali, inni pozostali, a jeszcze inni korzystając z „dobrych” wzorów dobrze się tu urządzili, metodą dziel i rządź, mając niczym nie ograniczoną władzę i całą kasę do dyspozycji oraz zagraniczną opiekę.

  Być może jest jakieś wyjście z tego klinczu, ale czy pozwolą ci co tam decydują o tym co tu się dzieje

 76. – Z dużym zdziwieniem odebrałam informację, że zostało a priori przyjęte założenie dotyczące przyszłego orzeczenia SN w sprawie uznania ważności wyborów prezydenckich w Polsce. Przypominam, że sędziowie są niezależni i niezawiśli w swoich orzeczeniach, a o jego treści decyduje skład orzekający – przekazała Onetowi dr hab. Joanna Lemańska, prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wybory-prezydenckie-przelozone-co-zrobi-sad-najwyzszy/jw3q8rm

  sędzina jak prawdziwa dyplomatka 😉

  Faszystowska pandemia PiS

 77. Obawiam się, iż oczekiwania przyzwoitości, przestrzegania elementarnych zasad prawa i demokracji, są wymogami zbyt wysokimi, niemożliwymi spełnienia dla prezesa PiS i jego wyznawców.

 78. Sytuacja jest podbramkowa jednak muszę zauważyć, że jest tu taki jeden co wcina się stale poza tematem ni z gruszki ni z pietruszki i nie reaguje na łagodne komentarze, że to niestosowne, że nie jest na miejscu.
  Ja bym te powroty do przeszłości skwitował tak: ci sprytniejsi wyjechali za ocean lub znaleźli się w państwach zaborczych i budowali ich potęgę, a w czasie drugiej wojny światowej zapomnieli o swoich biednych kuzynach i krewnych, albo nie chcieli mieć z nimi nic wspólnego. Teraz zwalają winę na ludzi którzy mieli szczęście przeżyć koszmar okupacji. To bardzo nieładne i niestosowne

 79. kooperatywaMandragon

  Po dwóch miesiącach epidemii państwo czyli w tym przypadku Państwowa Inspekcja Pracy, zdecydowało się na interwencje. Najwyraźniej rządzący doszli do wniosku, że przeczekać się już nie da i trzeba przymusić sektor przemysłowy do poniesienia kosztów zabezpieczeń przeciepidemicznych. Jak myslę zadecydowała o tym sytuacja na Ślasku.

  Poniżej link na notkę o zaleceniach PIP w tej sprawie.

  https://businessinsider.com.pl/biznesvscovid/tak-ma-wygladac-bezpieczny-powrot-do-pracy-sa-zalecenia-pip/8j8l18b

 80. koperatywaMandragon

  Jeszcze w związku z pana zainteresowaniem testami.

  Rozmowa z Andrzejem Matyją, Prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej. Zaznaczam, że wątek dotyczy testów genetycznych w kontekście zakażeń szpitalnych (17 procent ogółu a więc najwięcej w UE) a nie testów przesiewowych o które pan się dopomina.

  „Matyja: Minister Szumowski powtarza, że każdy pracownik medyczny nie musi się badać co tydzień czy dwa tygodnie. Z drugiej strony mówi, że nie ma żadnych przeszkód prawnych czy finansowych, żeby medycy badali się wtedy, kiedy tylko uznają to za zasadne. Tylko jak to się ma do decyzji, wydanej na wniosek tego samego ministra, o obniżeniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia wyceny wykonania testu z 400 zł do 280 zł?

  redakcja: Do czego nas to prowadzi?

  Matyja: Do całej masy wątpliwości, domysłów i podejrzeń. Myśmy od razu zareagowali, pytając, co się nagle stało i jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Czy nagle ktoś wszystko policzył, a wcześniej koszty były mocno przeszacowane? Na to otrzymujemy informację, że zwrócono się do Agencji Oceny Technologii Medycznych o przedstawienie wyliczenia kosztów. Czyli najpierw zapadła decyzja, a teraz post factum agencja ma powiedzieć, czy ta decyzja była dobra, czy zła.

  redakacja; Mądry Polak po szkodzie?

  Matyja: Na prywatnym rynku diagnostycznym można zrobić sobie test bez żadnego skierowania i cena takiego testu wynosi 580 zł. W sektorze publicznym cenę obniżono do 280 zł, czyli ponad dwukrotnie mniej. Nie sądzę, żeby cena wolnorynkowa była ceną spekulacyjną. Z jednej strony mamy więc buńczuczne zapowiedzi władz o liczbie testów, dużych zapasach, możliwości powszechnego testowania, a z drugiej odpowiedzialność za przeprowadzanie testów przerzucana jest z certyfikowanych przez Ministerstwo Zdrowia szpitali i laboratoriów na wszystkie polskie szpitale.

  redakcja: To znaczy?

  Matyja: Koszty wykonywania testów zostają przerzucone na szpitale, chociaż są one niedofinansowane, a ryczałty zostały źle wyliczone. Dyrektorzy szpitali muszą dbać o finansowe bilansowanie się szpitala, bo inaczej organ założycielski ich odwoła.

  redakcja: Czyli cięcie kosztów?

  Matyja: Między innymi w taki sposób, że dostępność testów będzie ograniczona, bo czas pracy szpitalnego laboratorium wykonującego testy genetyczne będzie wynosić osiem godzin dziennie, a nie 24. Moim zdaniem ktoś zarezerwował na przeprowadzanie testów określoną kwotę pieniędzy, ale wraz z rozwojem epidemii szybko okazało się, że za 400 zł od jednego testu dziennie tych testów można wykonywać 8-10 tys., a nie 20-25 tys., o co apeluje dzisiaj resort zdrowia. Dlatego „geniusz” finansowy, który to wymyślił, nagle wpadł na pomysł odgórnego zbicia ceny testów.”

  Polecam lekturę całości bo tłumaczy też kwestię lipnej statystyki.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,25922892,prezes-naczelnej-rady-lekarskiej-jako-panstwo-bylismy-nieodpowiedzialni.html#s=BoxOpMT

 81. Może się społeczeństwo ruszy i obali faszystów?

  https://www.facebook.com/wyborcza/videos/262883671753020/

 82. Kamysz: ramy ustrojowe pozwoliły na autorytarne rządy…Czytaj jak zrekonstruować III Rzeszę…Tak sobie myślę prywatnie, że do tego trzeba mieć katolicko-protestanckiego suwerena…i watykański kościół…Z Piusem XXII w tle…Ein prezes….ein volk…

 83. Szanowni Państwo,
  no i poraz kolejny się okazało, że BND połączonym siłom CIA i MOSAD-u nie podskoczy.

 84. quentin t.
  7 maja o godz. 14:05

  saldo o 14:02
  tekst o KORowcach, którzy zmazali winy ojców wklejasz bodaj po raz trzeci…
  Demencja?

  ciekawe, kogo ma na mysli… chyba Macierewicza i ks. Zieje… albo E. Lipinskiego… 🙂

 85. Był kiedyś taki dowcip:
  Ścigają się plemniki.
  Nagle jeden z nich przystaje i krzyczy:
  „panowie, zdrada, jesteśmy w d….”

  No i dokładnie w tym samym miejscu znalazła się bolszewia, która z żołdu ruskiego
  przeszła na żołd pruski.

 86. Saldo mortale
  7 maja o godz. 14:02

  sugerujesz, ze twoja rodzina tez byla umoczona w dzialalnosc UB… polecam ten nowy specifik amerykanski, Neuriva, ktory, podobno, poprawia pamiec i mozliwosci umyslowe…

 87. Levar
  7 maja o godz. 18:22

  Ty levar, dziadek z Illinoeusu zapłakał się na śmierć z twojego dowcipu. Co my teraz zrobimy???

  Faszystowski cyrk na kółkach.
  Republika Braci Kaczyńskich

 88. Twój Ruch

  Od bohatera do zera. Gryglas wylatuje z rządu. A taki był ładny, amerykański
  Zbigniew Gryglas, były członek Nowoczesnej Ryszarda Petru dzięki któremu ze swoimi 1011 głosami poparcia dostał się chyłkiem do Sejmu, a dziś wiceprezes Porozumienia zostanie wyrzucony z partii Gowina. Powodem jest podważanie pozycji lidera, rozbijanie ugrupowania i obcesowe odnoszenie się do swoich partyjnych kolegów.
  Gryglas być może nawet pożegna się z rządem. Miał się tego domagać sam Gowin. Partia Porozumienie wycofa Gryglasowi rekomendację, a polityk przestanie wkrótce być wiceministrem.
  Podczas gdy Jarosław Gowin wraz z posłami Porozumienia sprzeciwiał się wyborom prezydenckim w maju, Gryglas stanął po stronie PiS. W mediach publicznych krytykował swojego szefa, twierdząc, że realizuje on interesy opozycji.

  Te levar. Znasz jeszcze jakiś dowcip o plemnikach? Przydałby się teraz 🙂

  Faszystowska pandemia PiS

  Łkamy.

 89. Dino Valenti, 50 lat temu.
  Lyrics

  You poisoned my sweet water.
  You cut down my green trees.
  The food you fed my children
  Was the cause of their disease.

  My world is slowly fallin’ down
  And the airs not good to breathe.
  And those of us who care enough,
  We have to do something…….

  (Chorus)
  Oh…….oh What you gonna do about me?
  Oh…….oh What you gonna do about me?

  Your newspapers,
  They just put you on.
  They never tell you
  The whole story.

  They just put your
  Young ideas down.
  I was wonderin’ could this be the end
  Of your pride and glory?

  (Chorus)

  I work in your factory.
  I study in your schools.
  I fill your penitentiaries.
  And your military too!

  And I feel the future trembling,
  As the word is passed around.
  “If you stand up for what you do believe,
  Be prepared to be shot down.”

  (Chorus)

  And I feel like a stranger
  In the land where I was born
  And I live like an outlaw.
  An’ I’m always on the run……………………..

  An Im always getting busted
  And I got to take a stand……..
  I believe the revolution
  Must be mighty close at hand…………………..

  (Chorus)

  I smoke marijuana
  But I cant get behind your wars.
  And most of what I do believe
  Is against most of your laws

  I’m a fugitive from injustice
  But I’m goin’ to be free.
  Cause your rules and regulations
  They dont do the thing for me

  (Chorus)

  And I feel like a stranger
  In the land where I was born
  And I live just like an outlaw.
  An’ I’m always on the run.

 90. Ponoć wczesne wykrycie nowotworu ratuje życie…Co nie dotyczy koronawirusa, bo wczesne wykrycie spotyka się z odmową…cena 500 zł…Tak sobie myślę prywatnie o zakłamaniu elit rządzących ratujących życie od poczęcia…ale śmierć to inna sprawa…dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach…

 91. Są dwa zasadnicze pytania na które nie ma przekonujących odpowiedzi.
  Pierwsze pytanie: co będzie?
  Drugie pytanie: czego nie będzie?

  Czy ktoś ma zaplanowane wakacje?

 92. Jeśli przyjąć, za powyższymi wypowiedziami, że Kaczyński jest – jak to było?
  – populistą
  – krętaczem
  – manipulatorem
  – cwaniakiem
  – lebiegą
  i kimś tam jeszcze,
  to każdemu przytomnemu ciśnie się na usta pytanie: czymże jest w Polsce nader liczna opozycja, którą ów „lebiega” wodzi od lat, regularnie za nos?
  To, oczywiście, pytanie retoryczne…

 93. Symbolem waszej, o Szanowni, nieutulonej w żalu tęsknoty za tym co było a się nie wróci – jest gwiazda tut. blogowiska, osobnik o inteligencji pantofelka a jego „j.bać PiS” jest także waszym skrywanym, a jakże, zawołaniem.
  Problem jest jednakże taki, że nie macie pojęcia, jak j.bać.
  Problem kapłona.

 94. Kiedyś OTK remontowało tory kolejowe…teraz WOT rozwozi płyny dezynfekujące do żłobków…Tak sobie myślę prywatnie o Odsieczy Wiedeńskiej i chlebaku służącym do noszenia granatów…Gdzie są chłopcy z tamtych lat…

 95. vannelle
  7 maja o godz. 12:20

  Wiecej satyry !!!
  Moze cos o debacie kandydatow na prezydenta ?

 96. A propos, przypomniał mi się „Pantofelek” Andrzeja Bursy.
  Ale ponieważ głupi Jaś weźmie to do siebie, nie zacytuję.
  Zamiast tego polecam „Ogród Luizy” tegoż autora.
  Genialne.

 97. Bar Norte

  Dziekuje za oba wpisy.

  Zarowno PZPR ( PiS ) jak i SD ( PO )
  wola sluzyc sponsorom i zadluzac kraj na wydatki zbrojeniowe
  niz sluzyc spoleczenstwu i zadluzac kraj na sluzbe zdrowia.
  Jak mowi Pismo :
  ,, To ślepi przewodnicy ślepych! A jeśli ślepy prowadzi ślepego, to obaj wpadną w dół. ”

  Jedyny ratunek dla obu neoliberalnych partii to odmrozenie gospodarki.
  Pierwszym krokiem mogla by byc calodobowa produkcja w kolejnych fabrykach odziezy ochronnej i testow oraz szybkie opracowanie systemu lokalizacji osob zarazonych i ich kontaktow.
  Wszystkie te produkty moga byc potem lepszym materialem eksportowym niz europalety.

 98. Wczorajsza debata

  Pierwsza runda: gdyby pan wygrał dokąd pojedzie pan w pierwszą podróż?
  Kandydaci wybierali się do Budapesztu, Brukseli i Koszalina

  Druga runda: gospodarka
  Andrzej Duda; jest dobrze
  Marek Jakubiak: jest źle
  Robert Biedroń: w ciągu 100 dni(?) zlikwiduję umowy śmieciowe (o pracę)
  Mirosław Piotrowski: obniżę podatki
  Władysław Kosiniak-Kamysz: zadbam o pracowników
  Małgorzata Kidawa-Blońska: pusty budżet, potrzebna jest pomoc rządu (?)

  Trzecia runda: bezpieczeństwo militarne i energetyczne
  Andrzej Duda: wybudujemy gazociąg
  Mirosław Piotrowski: ważna technologia rolna
  Stanisław Żółtek: musimy mieć własne wojsko
  Paweł Tanajno: największym zagrożeniem dla Polski jest polski rząd

  Ciąg dalszy nastąpi

 99. Wladyslaw Jan Hanczar
  ·
  DONALD TUSK
  Były Premier RP i Prezydent UE a obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej, która praktycznie rządzi całą UE już na początku lat 90-tych osiągnął poziom mistrzowski w polityce.
  Jest najwybitniejszym polskim politykiem od 1945 r.
  Kłaniają mu się najważniejsze persony na świecie. Przez całe życie budował swoją pozycję i nieskazitelną reputację.
  Przewodniczący EPL Donald Tusk jest też doskonałym komentatorem życia politycznego w mediach społecznościowych.
  Twitter @DonaldTusk
  „Był kiedyś taki dowcip: demokracja na Białorusi tym się różni od europejskiej, że tam nigdy nie wiadomo, czy i kiedy będą wybory, ale zawsze wiadomo, kto wygra, a w Europie odwrotnie – Bardzo śmieszne „.
  Jedno zdanie, a tyle prawdy przekazanej z poczuciem humoru.
  Klasa światowa.
  Donald Tusk od początku był naturalnym kandydatem na Prezydenta RP i powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy aby wybrać pana Tuska na najważnijszy urząd w Polsce.

 100. Krzysztof Dudziński

  Ponieważ ustanowione w Polsce prawa stały się, niezobowiązującym do niczego, zbiorem luźnych zapisków, podlegających swobodnej interpretacji jednego człowieka, to w ocenie ważności wyborów, nie pozostaje Sądowi Najwyższemu nic innego jak odwołanie się do Prawa Kanonicznego. Na jego gruncie, poprzez analogię z instytucją małżeństwa, można z łatwością wykazać, że chociaż wybory zostały ogłoszone i odbyły się 10.05, to są nieważne z powodu non consumato. Da to podstawę, do ogłoszenia dyspensy, dla wszystkich, którzy mogliby ponieść za to karę. Tyle, że nie ogłosi jej Biskup Rzymu, ale właściwie dla swojej rzeczywistej pozycji, Jarosław Kaczyński.

 101. Wczorajsza debata ciąg dalszy

  Trzecia runda
  Krzysztof Bosak: rząd płaci za bezpieczeństwo Amerykanom i bardzo drogo nas to kosztuje
  Robert Biedroń: susza, pandemia, kryzys gospodarczy, nie potrzebujemy F-35

  Czwarta runda: ustrój państwa
  Andrzej Duda: dobrze sobie radzimy
  Krzysztof Bosak: przygotowałem 27 tez, są na stronie internetowej
  Marek Jakubiak: JOWY i weto obywatelskie
  Robert Biedroń: bliżej Europy
  MK-B: praworządność, współpraca europejska, wykorzystanie środków pomocowych
  Stanisław Żółtek: mam program opisany na mojej stronie

  Runda piąta: polityka społeczna
  Andrzej Duda: 500plus, 300plus, 13 i 14 emerytura, same korzyści
  Więcej niż PAD kandydaci nie obiecali

  Runda szósta: swobodne wypowiedzi
  Sam miód

  Koniec

 102. teo
  7 maja o godz. 15:22

  „ … dominuje poczucie bezsiły wobec bezprawia, wobec oderwania od wszelkich reguł politycznej gry. Powiedzieć, że Kaczyński z Gowinem uprawiali wolną amerykankę to nic nie powiedzieć. To jest upadek ustroju pieczołowicie budowanego przez dekady III RP”.

  Dziś opozycja wygląda na doszczętnie pogubioną, wręcz zidiociałą, a tacy nie wzbudzają szacunku wyborców. Jeszcze przed wczoraj opozycja nie chciała wyborów 10 maja, tupiąc i krzycząc, że to śmierć zadana narodowi przez „zabójcze koperty”, a dziś roni łzy, że 10 maja wyborów nie będzie, i że to klęska demokracji (oraz spisek Gowina z Kaczyńskim). Opozycji nogi tak się plączą, że już można mówić o „pourazowym zespole przeciążeniowym goleni prawej”, na który cierpiał Kwaśniewski w 1999 w Charkowie, a co później przeszło mu w „wirusa filipińskiego”.

  Z efektem jak widać:

  https://v.wpimg.pl/NzEzMTYwYRskGDtndgxsDmdAbz0wVWJYMFh3dnY4YU9wSjVhaEJhE2sNPXopG2EbahxiPikSKVV3S39kb1glDSQJIz08AD0RLCV4YWlZJAogHW8p

  Mówiąc poważniej, po raz kolejny opozycja dała się wymanewrować. Tak to jest, gdy amatorzy rozpoczynają grę z zawodowcami. W szachach można pokazać klasę w skomplikowanych pozycjach i np. Robert Fischer lubił wówczas ośmieszać przeciwników, a przecież grywał z arcymistrzami. Kilka tygodni temu pisałem tu, że w skomplikowanej sytuacji politycznej zawsze najlepiej drybluje Kaczyński i tak będzie tym razem. Na spekulacje, że Gowin z 18 posłami przejedzie na „jasną stronę” mocy radziłem pukać się w czoło. 18 szabel przy Kaczyńskim (języczek u wagi) to nie to samo co przy podobnym do Lenina i Gomułki Budce Suflera. Moim zdaniem wartością dodaną tej sytuacji jest wylansowanie J. Gowina na samodzielnego polityka, z czego Kaczyński w gruncie rzeczy jest zadowolony, bo patrzy w dłuższej perspektywie. Upiorna mizeria intelektualna opozycji w połączeniu z jej żenującą amatorszczyzną powoduje, że czas Gowina szybko nadchodzi.

 103. vannelle
  7 maja o godz. 12:20
  Brak wiedzy na temat. Obecnie przez internet załatwia się mnóstwo spraw.
  Większość ludzi korzysta z bankowości internetowej, PiT’y większość składa już przez internet itd.
  Bezpieczne wybory jak najbardziej da się zrealizować internetowo Wystarczy by każdy obywatel uprawniony do głosowania dostał tzw klucz hardwarowy, czyli taka kosteczkę z wtykiem usb . Wetknięcie tegoż do komputera umożliwi głosowanie (program rozpozna po zaszyfrowanym haśle klucza czy głosujący ma prawo oddać głos i udostępni pliki do głosowania umożliwiając wybór kandydata. Program puści głosowanie, gdy będzie poprawne (praktycznie nie będzie błędów )
  Głosowanie wg tego klucza jest możliwe tylko raz, bo system uniemożliwi próby ewentualnych następnych głosowań.
  Oczywiście, gdy klucz zostanie ukradziony złodziej będzie mógł zagłosować . Ale by tak się nie stało powinien fakt kradzieży zgłosić natychmiast (to spowoduje niemożność wykorzystania , tak jak zablokowanie karty bankomatowej możliwość jej wykorzystania)
  Głosujący musi dbać o to by niepowołany człowiek jego klucza nie wykorzystał )
  To tak w wielkim skrócie wyjaśnienie faktu że głosowanie i internetowe może spełnić wszystkie postulaty głosowania i na dodatek zapewnić błyskawiczny wynik wyboru.

 104. Polska Murzyńskość?

  https://www.salon24.pl/u/akropol/1043952,poszukiwany-mieszko-p-za-udzial-w-zorganizowanej-grupie-przestepczej-i-handel-zywym-towarem

  Od 30 lat usilnie pracujemy nad restoracją tamtego systemu. Tylko prawdziwych Viningów juz nie ma.

 105. Mauro Rossi
  7 maja o godz. 21:47

  PO i PiS to tylko gra dla zdezorientowania ofiar.
  Prosze nie brac tego zbyt serio.

 106. kooperatywaMandragon

  Pisze pan o „odmrażaniu” produkcji. Ale to pewne nieporozumienie bo w kraju produkcja nigdy nie była „zamrożona”. Mam na myśli jakieś ograniczenia administracyjne. Mało, jak panu dowodziłem na przykładzie kopalni produkcji nawet nie krępowano jakiś rygorami przeciwepidemicznymi.
  Jesli więc pewne sektory produkcji podupadły to na skutek „zamrożenia” innych sfer życia – np cześci handlu, usług, przerwania lancuchów produkcyjnych poza granicami kraju itp.
  Natomiast w działach przemysłu produkującego środki ochrony osobistej, o których pan pisze, produkcja trwała w najlepsze. Symbolem jej dynamiki może być zakażenie koroną kilkudziesięciu szwaczek w pewnej manufakturze produkującej na rynek maseczki.
  Zresztą sytuacja na Ślasku o której dziś już sporo piszą też jest dowodem na to, że mimo epidemii wydobycie węgla prowadzone było z dużym rozmachem i przy pełnym wsparciu władz państwa.

 107. Mauro Rossi

  Czemu próbujesz walki frakcyjne w PiS (Kaczyński kontra Gowin) wiązać z opozycją?

 108. Bar Norte
  7 maja o godz. 22:08

  Mój komentarz
  Gadanie nie na temat, palenie głupa i snucie wymysłów o potędze intelektualnej i politycznej sprawności Jarosława Ka, to są podstawowe chwyty, stałe elementy gry PiSowskich towarzyszy.

  Dziś w TVN wystąpił wysokiej rangi polityk PiSu. Był pytany w sprawie upadku koncepcji wyborczej Kaczyńskiego (2020-05-10) w ostatniej chwili, nie wiadomo z jakiego powodu i z jaką perspektywą na przyszłość. Nie odpowiedział na żadne pytanie.

  W pewnym momencie gadał jak człowiek mający silne poczucie wyższości (nadmierne, wybujałe odczuwanie racji, sensu i prawdy PiSowskiej przesłaniające wszystkie inne odczucia), zachowywał się butnie i protekcjonalnie. Zwracał się do partnera w rozmowie (Zandberg) per mój drogi panie. Klepał, powtarzał się, krążył, stwarzał wrażenie jakby ni zdążył, jakby miał przywidzenia, wpadał w słowotok, dążył do zwady, dziennikarz – dziękuję – nie dał rady.
  Pzdr, TJ

 109. Bar Norte

  Napisałem właściwie otwartym tekstem, a ty udajsz, że tego nie rozumiesz.

 110. Dzisiaj jedynymi ciekawymi wiadomościami korzystnymi dla rozwoju kraju były doniesienia z budowy dróg ekspresowych
  S-1, S-11 i S-5. To ważne drogi.

  S-1 o docelowej długości 140 kilometrów połączy lotnisko Pyrzowice z południową granicą Polski. S-11 połączy Śląsk z Koszalinem i będzie to najkrótsza droga z południa kraju na środkowe wybrzeże.

  Z kolei S-5 w województwie kujawsko-pomorskim zapewni połączenie Wrocławia z Gdańskiem i w przyszłości z Olsztynem, krainą jezior i lasów. Obecnie budowane odcinki tej trasy powinny już być zakończone, ale kolejne podejścia i nowi wykonawcy być może wywiązą się z umów i w przyszłym roku pojedziemy na północny-wschód krótszą trasą (obecnie taka możliwośc istnieje przez S-8 i A-1, ale ta droga z Wrocławia do Gdańska jest dłuższa)

 111. Z netu

  „Polska stoi bezprawiem. Te małe postaci ośmieszają nas w Europie i na świecie. Przyjdzie nam jako społeczeństwo za nich płacić ogromną cenę.
  Jak to się stało, że pozwoliliśmy im rządzić? Wszak to czystej postaci mafia i do tego intelektualnie upadła, marna. Dumny naród z wybitną literaturą pozwala, aby takie karzełki dostały się do władzy.
  Niewyobrażalne jest, aby prokurator Święczkowski – prawa ręka Ziobry – żądał wyjaśnień od I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf, bo ta wypełniła postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
  rząd PiS spowoduje, że wykopią nas z Unii Europejskiej. Ale wówczas Kaczyński powinien się cieszyć, że skończy jak Janukowycz, acz może go czekać los Nicolae Ceaușescu.
  Po Kaczyńskim zostanie ino smród, że strawestują czwartego wieszcza.
  Za poniżenie narodu polskiego i upadek państwa powinny czekać największe kary. Odrzucamy spadek PRL-u, to był reżim via Kreml, ale Jaruzelski ratował z Polski, co w tamtej sytuacji się dało. Tak to dzisiaj oceniam, acz wówczas byłem zaprzysięgłym wrogiem generała. Opisałem to w swoich książkach.
  Kaczyński to mentalny kmiot, ktoś wielokrotnie gorszy od Jaruzelskiego.
  Oczywiście, boi się ten tchórz, pod jego domem stoją w ogromnej ilości stróże, a nie policja, ta sprowadziła się już do roli milicji komuszej.
  Polska sięga szamba, a będzie jeszcze gorzej, bo u władzy mamy pisowskich pokraków.

 112. tejot

  „Zwracał się do partnera w rozmowie (Zandberg) per mój drogi panie.”

  Musiał mieć Zandberg ubaw niezły.

 113. Mauro Rossi

  „Napisałem właściwie otwartym tekstem”

  Otwartym tekstem to wyraziłeś jedynie sympatię do frakcjonisty Gowina. I to już drugi raz, choć bez uzasadnienia.

  W tym kontekscie nie wiem czym ci Kaczyński tak podpadł, że aż się po stronie Gowina właczasz w walki frakcyjne z nim.

 114. Wojciech Sadurski
  Widzicie już, jak działa Zorganizowana Grupa? Nowy szef przejętego Sądu Najwyższego szybko przygotowuje wybór Prezesa; Prezydent szybko wprowadza nowych sędziow do SN; 2 szeregowych posłów ustala, co SN zadecyduje o wyborach… W odwodzie jeszcze TK. Układ mafijny jest domknięty.

 115. Mauro (21:47)

  Po N-plus-pierwszy raz szachowe porównanie dajesz i sprane jest.
  Prezes Kaczorek obiecał był spragnionemu jego wizji i słów ludowi bożemu (zwanemu od niechcenia „suwerenem”), że wyboru będą 10 maja 2002 roku na mus, bo inaczej być nie może, bo jak nie, to naród na tym straci, a społeczeństwo skrzywdzonym będzie. I co? Jajco i kiszka z wodą sodową.

  Po prostu rzeczywistość przerosła wyobrażenia prezesa Kaczorka. I co ty teraz biedaku serwujesz na blog. Szachownicę. A miała być kaszanka z ogórkiem. „Gowin jako samodzielny polityk wylansowany przez prezesa Kaczorka …” – to nawet śmieszne nie jest.

  Lecz kino mafijne. Gowin dostał rolę wyciągnięcia z bagienka prezesa Kaczorka, w które tenże sam się wrobił. Ograne może czuć się społeczeństwo na kolejne miliony z publicznej kasy. Wykiwani są wyborcy, którzy wierzyli w konieczność i nieuchronność „majowych wyborów” w tym blogowi amotorzy cyrku Kaczyńskiego – nicków nie podaję, by m.in. tobie wstydu nie robić.

  Co dalej z wyborami, Mauro?
  Czyżby miały się odbyć w terminie, który spodoba się opozycji?

 116. Wybory to kolejny polityczny Smoleńsk…Kandydaci opozycji wiedzieli o tym, ale pchali się na pokład…pull up…Tak sobie myślę prywatnie, że porozumienie było sprowadzeniem na ziemię…a nawet zawróceniem…Na co 10 kwietnia Kaczyńskiego nie było stać…wtedy mgła, a teraz zaraza…czyli można…

 117. Do zdecydowanych przeciwników władzy zaliczyć trzeba też Adama “Nergala” Darskiego. Muzyk był w środę na komendzie w Gdyni, gdzie składał wyjaśnienia w sprawie obrazy uczuć religijnych. Pojawił się tam – zgodnie z nakazem – w maseczce, na której znajdowało się wulgarne przesłanie skierowane w PiS.

  https://crowdmedia.pl/nergal-poszedl-po-bandzie-podczas-skladania-zeznan-na-policji-jego-maseczka-mocno-wkurzy-kaczynskiego/

  Na maseczce pisze: Jebać PiS hihihi 🙂

 118. Cimoszewicz: Jak nisko upadliśmy, że jeden mało wartościowy człowiek potrafi trzymać za twarz 30 mln Polaków?
  Niestety, jako społeczeństwo kompletnie nie jesteśmy w stanie sprzeciwiać się już nie tylko bezprawiu, ale też czynieniu z Polski jakiegoś groteskowego kabaretu – mówił w TOK FM były premier Włodzimierz Cimoszewicz.
  Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Jarosława Gowina i Jarosława Kaczyńskiego, wybory w najbliższą niedzielę nie odbędą się. Nowy termin marszałek Sejmu ma podać po tym, jak Sąd Najwyższy unieważni wybory z 10 maja. To, że tak zrobi – również dwaj posłowie „dogadali” w swoim porozumieniu.
  Zdaniem byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza sam fakt odwołania zaplanowanych na 10 maja wyborów to dobra wiadomość. Skrytykował jednak sposób, w jaki podjęto decyzję.
  – To jest źródło bezprawia. Wybory oczywiście nie powinny się odbyć w najbliższych tygodniach ze względu na pandemię. Natomiast porozumienie tych dwóch panów przypomina jakieś nieformalne uzgodnienie bossów mafijnych, a nie poważnych polityków w demokratycznym państwie. Ono nie ma żadnych podstaw prawnych – ocenił w TOK FM.
  Dodał, że słusznym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i przełożenie wyborów zgodnie z konstytucją.
  Zdaniem Cimoszewicza, Mateusz Morawiecki i wicepremier Jacek Sasin powinni ponieść odpowiedzialność w związku z sytuacją z wyborami planowanymi na 10 maja. Sasin oświadczył dziś, że nie poda na razie informacji, jakie były koszty druku pakietów wyborczych.
  – Pan Sasin bezczelnie narusza prawo, tu chodzi o wydatki publiczne. On nie ma prawa traktować tego jako informacji niejawnej – ocenił Włodzimierz Cimoszewicz.
  Nie jest jak dotąd znana nowa data wyborów prezydenckich.
  Zdaniem Cimoszewicza, PiS będzie dążył do tego, żeby odbyły się one jak najwcześniej, żeby uniknąć dotrwania do takiego momentu, w którym ekonomiczne i społeczne skutki pandemii zaczną być odczuwalne.
  Dodał też, że prawdopodobnie latem organizowanie wyborów również będzie niebezpieczne. – Organizowanie wyborów w lecie, w wakacje, jest samo w sobie kuriozalne – stwierdził.
  Włodzimierz Cimoszewicz w ostrych słowach skrytykował sytuację polityczną w kraju.
  – Niestety, jako społeczeństwo kompletnie nie jesteśmy w stanie sprzeciwiać się już nie tylko bezprawiu, ale też czynieniu z Polski jakiegoś groteskowego kabaretu.
  To już nie jest normalne państwo. Instytucje państwowe są popychadłami. Paru facetów, zwłaszcza jeden, decyduje o wszystkim.
  Jak nisko upadliśmy, że jeden, niestety mało wartościowy człowiek potrafi trzymać za twarz 30 milionów Polaków? – mówił w TOK FM.
  Były premier jest też zdania, że sposobem na pokonanie w wyborach prezydenta Andrzeja Dudy byłaby współpraca opozycji.
  – Demokratyczna opozycja powinna wystawić tylko jednego, wspólnego kandydata w nadchodzących wyborach prezydenckich i pokonać Dudę.
  To byłoby spełnienie obowiązku wobec Polski. Ale obawiam się, że te przedszkolaki z piaskownicy będą sobie osobno swoje babki z piasku budować – skwitował.

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 119. Jeden…potrafi trzymać…w jedności siła…mawiał klasyk…Tak sobie myślę prywatnie, że jednorożce, to siła…rogiem, a potem Alleluja i do przodu…!

 120. Dlaczego PKW i MSZ nie powołują porozumienia Jarosław x 2 jako podstawy prawnej zaniechania przeprowadzenia wyborów…W czasach Piotrowicza uchwały zjazdu PZPR były wytycznymi do działań prokuratury…Tak sobie myślę prywatnie o oddaniu boskości porozumieniu…dwóch zbawicieli od wyborczego grillowania…

 121. Sedno tego, co się stało, oddaje znakomity mem. Rozmawiający przez telefon Platfus Krajowy (tejot) do Platfusa Zagranicznego (teo):

  – … tak, odwołali wybory…
  – … tak, tak jak chcieliśmy…
  – … s……syny!…

 122. teo
  8 maja o godz. 3:15
  Mauro (21:47)

  „Po N-plus-pierwszy raz szachowe porównanie dajesz i sprane jest.
  … Prezes … obiecał był … że wybory będą 10 maja … I co? Jajco i kiszka z wodą sodową”.

  Nie grasz w szachy, nie rozróżniasz strategii od taktyki, nie wiesz, że koniecznie należy mieć plan gry, który oczywiście może być zmieniony, zależnie od sytuacji na szachownicy.

  „Po prostu rzeczywistość przerosła wyobrażenia …. . „Gowin jako samodzielny polityk wylansowany przez prezesa Kaczorka …” – to nawet śmieszne nie jest”.

  Według swoich przeciwników Kaczyński od 30 lat jest żałosny i śmieszny, a im bardziej jest śmieszny i żałosny tym mocniej kopie wasze tyłki. Poczekaj jeszcze trochę, PO jest przecież w stanie likwidacji. Cp yeraz nie zrobi będzie źle. Dr Bartłomiej Biskup, socjolog z UW: „Donald Tusk ma gigantyczne doświadczenie polityczne i zadał cios w plecy swojemu ugrupowaniu. Wiadomo było, że jak jest spadek notowań kandydata w sondażach, to będzie spadek sondażowy całej partii. Matko Boska! Takie rzeczy wie student trzeciego roku politologii! Rozumiem zatem, że Donald Tusk chciał zniszczyć Platformę. I jest na dobrej drodze …”.

  Miało być „nowe rozdanie”, nowa większość sejmowa, nowy marszałek Sejm, a jest bryndza, czyli likwidacja już się zaczęła.

  „Wykiwani są wyborcy, którzy wierzyli w konieczność i nieuchronność „majowych wyborów …”.

  Wyborcy są elastyczni, choć nie aż tak jak politycy. A. Kwaśniewski nie chciał wyborów w maju, bo zagrażają demokracji, a teraz chce wyborów w maju, bo to święto demokracji. W jakiej on gra lidze? Na trampkarza to trochę za rozrosły i zbyt schorowany.

  „Co dalej z wyborami, Mauro”?

  Chyba czytasz po polsku? Czerwiec lub lipiec.

 123. Sedno ?
  Sedno!

  Ty „#%¤# marynowany 🙂

  Faszystowski cyrk na kółkach

 124. Bar Norte
  7 maja o godz. 23:29

  „W tym kontekscie nie wiem czym ci Kaczyński tak podpadł, że aż się po stronie Gowina właczasz w walki frakcyjne z nim”.

  Jako neomarksistę fakty niespecjalnie cię przecież interesują. Ale skoro już pytasz … otóż niczym nie podpadł, nadal jest w formie. Teraz jest okazja i powód, powinniście jeszcze głośniej krzyczeć i tupać, że nie ma konta, prawa jazdy, nie rozumie świata, jest życiowym niudacznikiem, nie był w opozycji, podpisal lojalkę, przespał stan wojenny. ― Ten ostatni argument najlepiej brzmi w ustach byłych komuchów, których na tym blogu zatrzęsienie. 🙂

 125. 8% 9%

  Faszystowska pandemia PiS

 126. Co realnie może prezydent? Poza nielicznymi zajęciami zapisanymi w konstytucji, niewiele w obecnej sytuacji gdy decyzje zapadają na Nowogrodzkiej. Dosyć niebezpieczny układ. Z drugiej strony silny ośrodek władzy to też jakaś stabilność państwa, w którym każdy chciałby wszystko po swojemu.

  Skoro niektórzy kandydaci w pierwszą zagraniczną podróż zamierzali udać się do Brukseli, z którą naszej władzy nie jest po drodze, to dobrze bowiem innego wyjścia nie widzę. Skoro MK-B chce zbliżenia z Berlinem i Paryżem to też dobrze. Do Budapesztu zawsze można pojechać bo tam nas przyjmą, ale jeśli nie zaczynamy od wizyty w Moskwie, to przynajmniej powinniśmy starać się od zacieśnienia wieczystych węzłów z Białorusią. Mińsk jest obecnie ważniejszy niż Budapeszt

 127. Symetryczny
  7 maja o godz. 19:03

  Dino Valenti, 50 lat temu.
  __________________________________
  Wielkie dzięki za przypomnienie Dino Valentiego, gościa niesłusznie zapomnianego, a którego w Polsce nikt chyba nie zna poza pasjonatami. Ja usłyszałem go, a był to początek lat 70., na jakiejś imprezie, w którymś z krakowskich klubów po koncercie „Dżambli”, którą to imprezę poprzedzała prelekcja nt. muzyki psychodelicznej, puszczano „The Who”, „Jeffersonów”, „Doorsów”, Janis Joplin, „Grateful Dead” i oczywiście „Quick Silver Messenger” z Dino Valenti, wtedy nie bardzo wiedziałem, o czym on śpiewa, jak większość słuchaczy zresztą :), zetknąłem się z nim ponownie wiele lat później, już w czasach internetu. Zawsze śpiewał o sprawach ważnych i jak się okazało, był złym prorokiem, w sensie, że przepowiadał niemiłe rzeczy dla ludzkości, jesli się nie opamięta.
  A tu ten tekst, który zacytowałeś, ale z muzyką, tytuł „What about Me”.

  https://www.youtube.com/watch?v=hOJk74QCGuw

 128. ZNAJOMOŚCI

  Kaczyński z Gowinem zawarli po znajomości układ i postanowili, że wybory się odbędą, ale w innym terminie.
  Co jest poza tym w tym porozumieniu nie podano, bo przecież takich ustaleń nie podaje się do publicznej wiadomości.

  We Włoszech z powodu koronawirusa wypuszcza się więźniów. Nie wszystkich.
  Pierwszeństwo mają po znajomości ważni członkowie mafii

 129. Odwołanie niedzielnych wyborów rzeczywiście uratowało „kaczora” i cały PiS przed całkowitą kompromitacją.
  Tak więc słusznie można powiedzieć, że to kolejny sukces „kaczora”, ponieważ uporał sie z kolejnym problemem, który sam stworzył, starając sie w pandemii, bez odpowiedniego przygotowania i za wszelką cenę przeprowadzić wybory korespondencyjne.

 130. Czasy, w których nowo wybrany Polski Prezydent udaje sie z pierwszą wizytą inauguracyjną do Moskwy i Mińska tuż, tuż przed nami. Tutaj można spokojnie pocieszyć wszystkich zwolenników tej orientacji politycznej.

 131. Broń boże przed Watykanem skąd wyszła zaraza…Tak sobie myślę prywatnie o potępionych kierunkach…zapłata za grzechy…chrońmy prezydenta…

 132. O tym, że „kaczor” jest bojący świadczy nie tylko jego liczna obstawa, ale przede wszystkim to, że boi się przejąć odpowiedzialność za swoją politykę. Mimo tego , że praktycznie rządzi krajem , aby uniknąć odpowiedzialności przezornie nie zajmuje żadnej funkcji państwowej.

 133. „Kaczor” kaczorem, ale ile zniewolonych umysłów uznało zjawisko za proroka na skalę Kaszpirowskiego…Tak sobie myślę prywatnie, że po 500+ obietnica chodzenia po wodzie, będzie szachowaniem…sza…ch… Irasiad…!

 134. Deficyt sektora gg Polski w ’20 wyniesie 9,5 proc. PKB, a dług 58,5 proc. PKB – wiosenne prognozy KE.

  Mielimy kawę. Mieli my zrównoważony budżet.

 135. Czy kapitulacja Niemiec moze byc postrzegana jako wyzwolenie? Z disiejszej perspektywy tak, byl to jednak dlugi proces.

 136. maciek.g
  7 maja o godz. 21:47

  Takie wybory nie będą tajne, organizator wyborów będzie wiedział kto i jak głosuje.

 137. @hetajr

  Teraz wszystkiemu winna pandemia. Plus opozycja.

 138. Kletinowi, ktory Ma leki przed Unia. Kletin nie zna bowiem Unii.

  Kiedys napisalem jako WINIEN
  ET
  Gdybanie podczas antraktu spektaklu kolejnej farsy o kolejnym mistrzu, czyli powracanie do naszych baranow à rebours.
Umowa Lizbonska, a polityczna przyszlosc UE?
Podpisujac Umowe Lizbonska wyrazilismy zgode na budowanie podstaw dalszej wspolpracy w Unii Europejskiej. Bez watpienia chodzi tu o kwestie zasadnicza umozliwiajaca stworzenie nowego politycznego porzadku, w ktorym wszyscy Europejczycy chcieliby zyc. Postepujaca globalizacja stanowi jednak znaczny dylemat w owym procesie; jest ona bowiem dla wielu przeszkoda w budowaniu nowych struktur. Przeszkoda realna i wirtualna, czyt. polityczna. Panstwa narodowe traca w wielu dziedzinach wylacznosc na kreowanie polityki gospodarczej i podatkowej, gdy jednoczesnie supranarodowe instytucje zyskuja ciagle na znaczeniu. Powoduje to poniekad pozorne rozmywanie sie odpowiedzialnosci za ww obszary polityczne oraz leki widoczne u politykow podazajacych pozornie za „glosem ludu“. Oczywiscie oportunistom jest o wiele latwiej wykorzystywac owe leki w „dzialalnosci“ politycznej, niz wykonywac zmudna prace wyjasniajaca ich kolejne opcje polityczne lub ich brak. Duzej wagi nabiera natomiast polityka zagraniczna oraz zaangazowanie i znaczenie danego kraju w przestrzenii miedzynarodowej. Fokusowanie calej politycznej energii wylacznie na te polityke powoduje, ze demokratyczna organizacja panstwa oraz podmiotowe traktowanie obywatelek i obywateli jako ludowego suwerena ulegaja erozji. Dlatego tez wazne jest sprawdzenie zapisow lizbonskich w aspekcie ich wplywu na te demokratyczna zasade i ich zgodnosci z konstytucja. Jesli nie ma bowiem narodu europejskiego, to wazna jest kwestia, jak wladza panstwowa moze byc organizowana na plaszczyznie europejskiej przy zaangazowaniu poszczegolnych narodow. W dalszym ciagu stanowimy bowiem unie europejskich panstw i nacji. Jednoczesnie widoczne jest, ze „zjednoczenie“ politycznej suwerennosci w unii rozszerza mozliwosci dzialania panstw czlonkowskich jako calosci. Pisze celowo zjednoczenie, bo czesto jest ono utozsamiane z utrata suwerennosci panstwowej. Tyczy to dzisiaj przede wszystkim sfery polityki miedzynarodowej. Pozostaje jednak otwarte pytanie dotyczace elementow demokracji partycypacyjnej, przy zwiekszeniu roli Parlamentu Europejskiego, co zaklada Umowa Lizbonska oraz zapewnienia zarazem nowego, wiodacego demokratycznego porzadku supranarodowego. Owa sprzecznosc jest li tylko pozorna. Mysle, ze te konstrukcje uda sie politykom europejskim utrzymac, zachowujac istniejace instrumenty chroniace poszczegolne panstwa czlonkowskie w sferze gospodarczej i podatkowej. Europa ma szanse i dwie drogi, tak mi sie przynajmniej wydaje, zmniejszajace odstep do rosnacych nowych azjatyckich poteg. Jednoczac sie politycznie osiagnie wieksze wplywy w polityce zagranicznej przy zachowaniu suwerennosci gospodarczej poszczegolnych panstw lub jednoczac sie gospodarczo zachowa suwerennosc polityczna posczegolnych panstw czlonkow. Obrazem idealnym byloby jednoczesne osiagniecie jednego i drugiego, co w dniu dzisiejszym jest politycznie niemozliwe (pojutrze prawdopodobnie rowniez nie). Z drugiej strony jest to li tylko pozornie sprzeczne, bo zakladajac, ze polityka rozumiana jako proces tworzenia nowych struktur i szukania sposobu rozwiazania struktur przestarzalych jest zdolna i gotowa do podjecia takich prob, wykorzysta ona oba wymienione dukty, aby zapewnic ww suwerennosc na obu obszarach. Wtedy jednakze bedziemy mowili o suwerennosci europejskiej i Panstwach Zjednoczonej Europy. Zdaje sobie sprawe, ze owe glosy sa ledwie slyszalne na brukselskiej scenie, zdaje sobie rowniez sprawe, ze konieczny proces zjednoczenia pozostanie dla niektorych nadal niezauwazalny. Mam nadzieje, ze takie proby nie beda postrzegane w blogosferze jako kolejna farsa, ktora jak wiemy odegrana zostala w sadzie (chodzilo o barany). Jestem jednoczesnie przekonany, ze nikomu z powaznych politykow nie zalezy na tym, aby nas traktowac jak owieczki, bo to sie po prostu w codziennej polityce nie sprawdza.

 139. „Deficyt sektora gg Polski w ’20 wyniesie 9,5 proc. PKB, a dług 58,5 proc. PKB – wiosenne prognozy KE.”

  No, a poza Polską wręcz cudownie:

  „Komisja Europejska przewiduje, że Niemcy czeka najgłębsza recesja od czasu II wojny światowej. Według prognoz Brukseli niemiecki produkt krajowy brutto skurczy się w tym roku o 6,5 procent.” (Dzisiejsza gazeta.pl za Deutsche Welle)

  Mielimy polską kawę, bo od niemieckiej – wara.

 140. saldo przywołany wczoraj do porządku przestał udawać, że spontanicznie tworzy na blogu. Cytuje samego siebie z lat przed demencją już jawnie.

  Saldo zna Unię, bo dostaje od niej (podobno sowitą) emeryturę.
  Niestety, używanie polskich znaków diakrytycznych nadal przekracza możliwości saldo.
  Finansowe (kupno polskiej klawiatury za ok. 50 PLN), czy intelektualne (wyszukanie odpowiedniej opcji w laptopie)?

 141. Na YT obejrzałem program zrealizowany przez „narodową telewizję” – „wRealu24”, „jedyną patriotyczną telewizję w Polsce”, co zawsze przed każdą emisją podkreślają prowadzący ten program i nakłaniają do datków. Do „wRealu24” zapraszani są goście z narodowej ferajny, czyli Michalkiewicz, Korwin-Mikke, Braun, Bosak i inni im podobni. Ostatnio pojawił się tam „historyk” Leszek Żebrowski znany z tego, że do obrzydzenia lukruje historię Polski, która w jego wydaniu jest ofiarą najróżnorodniejszych spisków, inicjowanych głównie przez Żydów bądź z ich poduszczenia. Wg Żebrowskiego w polskiej historii nie ma żadnych ciemnych kart, lecz wyłącznie jasne, chwalebne.
  Prowadzący wypytywał Żebrowskiego o różne sprawy, w tym poprosił rownież o koemntarz na temat ostatniej debaty prezydenckiej w „publicznej” tv. Jednak myliłby się ten, kto by przypuszczał, że Żebrowski przejedzie się po „lewakach”, czy „neolibach” których nb. narodowa publika też uważa za lewaków. Nie, Żebrowski przejechał się po innym narodowcu, kandydacie do urzędu prezydenta, niejakim Jakubiaku Marku. Żebrowski przestrzegał przed tym facetem, twierdząc, iż rzeczony nie kieruje się interesem narodowym, lecz własnym, że farbowany patriota z niego, że przez takich farbowańców autentyczny ruch narodowy nigdy nie będzie miał większego znaczenia, ponieważ zamiast się jednoczyć, będzie się dzielił, m. in. przez takich Jakubiaków.

  Padło też pytanie na temat przyszłości Unii Europejskiej. Nie było zaskoczeniem, że obaj wypowiedzieli się o UE ze wstrętem, jako o sukcesorce ZSRR, że w zasadzie to kopia „sowieckiego tworu”, że jeśli już ta UE ma być, to należy wrócić do koncepcji EWG, że jesli już to „Europa ojczyzn” czyli ulubione stwierdzenie pisdzielstwa i pozostałej nacjonalistycznej hołoty.
  I wtedy pomyślałem sobie, że przecież mieliśmy już w przeszłości tę „Europę ojczyzn”, więc po jakiego p.r.ą.c.i.a z nią walczono. Mieliśmy też kraj homogeniczny etnicznie i wyznaniowo, jeśli były jakieś mniejszości, to trzymano je za mordę, tak że mało kto wiedział, że one istnieją, a tej najgorszej, czyli Żydów, pozbyto się hurtowo w 1968 roku. Napływu ze zewnątrz też nie było poza nielicznymi studentami z Afryki, Bliskiego Wschodu, czy Azji. Jednocześnie dbano o to, żeby narody się nie mieszały, czyli dbano o czystość etniczną. Służyły temu różne zasieki, „sistiemy” na granicach państw obozu soc., wkładki paszportowe, zaproszenia, dzięki czemu Naród Polski, Rasa Polska i inne narody owego obozu szlachetniały, oczyszczają się z naleciałych przez stulecia obcych genów. Dalczego teraz taki Żebrowski, czy inny Mauro, plują na Stalina? Stalin chciał dobrze dla Narodu Polskiego, czyli dla Mauro, Żebrowskiego i im podobnych, dlaczego żądają usunięcia pomników ku czci Armii Czerwonej – bez niej Naród Polski nie odbudowałby się w swojej czystości etnicznej, gdyby nie Stalin Mauro byłby dziś jakimś mieszańcem czarno-żólto -beżowym, bez tożsamości i na dodatek jakimś lutrem albo jeszcze gorzej.
  I tu trzeba oddać honor Jarosławowi Kaczyńskiemu, bo stara się zapobiec rozcieńczaniu polskości, kundleniu Rasy Polskiej. I teraz zrozumiałem wreszcie, dlaczego Kaczyński nie walczył z komuną. Właśnie dlatego. 🙂

 142. System polityczny w którym dwóch „szeregowych posłów” dyktuje Sądowi Najwyższemu orzeczenie, nie ma z praworządnością nic wspólnego. Dobrze się stało, że „kaczor” i Gowin w swojej ostatniej decyzji, o unieważnieniu przez SN nieodbytych wyborów, obnażyli stan polskiej demokracji pod rządami PiSu. Likwidacja niezależnego sądownictwa pozwala juz teraz PiSowi na wszelkie możliwe manipulacje polskim systemem politycznym.

 143. Dr Bartłomiej Biskup wypowiedział sie w duchu logiki PiSu – Amerykanie rozdmuchali epidemię grypy i to rozdmuchanie zatrzymało nam wyubory prezydenckie
  Oto co powiedział w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” (2020-03-12) dr Bartlomiej Biskup o pandemii Covid19 jako czynniku wpływającym na opinie wyborców:

  Pytanie RP
  Dlaczego Amerykanie?
  Odpowieeź dra B
  Bo to oni w ramach walki z Chinami rozkręcili tę panikę związaną z koronawirusem. Gdyby nie akcja Amerykanów, to być może nawet nie badalibyśmy próbek na obecność tego wirusa. Ot, pojawiła się nowa odmiana grypy, którą jedni przechodzą ciężej, a inni lżej. Ale w obecnej sytuacji ma to potencjał rozwojowy.”

  Mój komentarz
  Dr Biskup powiedział w kontekście wpływu epidemii Covid-19 na elektorat w Polsce, że Amerykanie rozdmuchali epidemię nowej odmiany grypy, ot takiej sobie choroby, którą jedni przechodzą ciężej, inni lżej i to ma teraz wpływ na nasze wybory.

  Z tego wynika, ze to Amerykanie załatwili nam odłożenie wyborów prezydenckich. To Amerykanie spowodowali, a Kaczyński poszedł za nimi. Musiał, nie miał innego wyjścia, bo Amerykanie rozdmuchali.
  Pewnie nie popierał „badania próbek na obecność tego wirusa”, ale musiał zezwolić na badania, bo skoro Amerykanie rozdmuchali, to co miał robić? Stać, przyglądać się i dostawać kopy od Amerykanów? Musiał rozdmuchać tę epidemię.
  Amerykanie (Trump) z kolei twierdzą, ze Chińczycy są winni, bowiem nie podawali informacji o epidemii u siebie.

  Komu wierzyć? Doktorowi Biskupowi – taka sobie zwykła epidemia grypy, ale rozdmuchana, czy Trumpowi – epidemia się rozszerza w USA, ale to wina Chińczyków, bo Chińczycy nie informowali jak to u nich przebiega.
  Pzdr, TJ

 144. Hihi

  &%¤&# marynowany przyczajony 🙂

  trolluje z doskoku. Kic, kic, kic.

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 145. jobrave:
  „dla Mauro, Żebrowskiego i im podobnych, dlaczego żądają usunięcia pomników ku czci Armii Czerwonej – bez niej Naród Polski nie odbudowałby się w swojej czystości etnicznej”

  „W Twerze w centralnej Rosji z gmachu, który był siedzibą sowieckiego NKWD, zdemontowano tablicę poświęconą zamordowanym tam ofiarom zbrodni katyńskiej – jeńcom obozu w Ostaszkowie – podało w czwartek radio Swoboda, powołując się na aktywistów z Tweru.”

  Tak, jobrave, wstrętni, niewdzięczni Polacy i szlachetni potomkowie czerwonoarmistów z drugiej strony…

 146. Dlaczego Kletin w stanie kleski mentalnej, ktora sam zglosil w Gesunheitsamt wpadl w prymarna pulapke? Chcialem po prostu sprawdzic czy Kletin czyta moje teksty. Niestety czyta. Dlaczego niestety. Kletin nie jest bowiem potencjalnym odbiorca tychze. Kletin jako pisowy czlowiek i otwarty antysemita nie jest koedukacyjny.

 147. 3% 5%

  qurwik aktywny. Lotnik kryj się.

  Ein Führer, ein PiS, faszysci prą i prą, po trupach

 148. Kletin kolejny raz nie zrozumial kolejnego wpisu. Tym razem dotyczacego superpatrioty Mauro, ktory stracil aure.

 149. Przodownikowi Pisowych Ludzi…..

  Pisze celowo zjednoczenie, bo czesto jest ono utozsamiane z utrata suwerennosci panstwowej. Tyczy to dzisiaj przede wszystkim sfery polityki miedzynarodowej. Pozostaje jednak otwarte pytanie dotyczace elementow demokracji partycypacyjnej, przy zwiekszeniu roli Parlamentu Europejskiego, co zaklada Umowa Lizbonska oraz zapewnienia zarazem nowego, wiodacego demokratycznego porzadku supranarodowego

 150. Wielka radość w domu Gucia…bo dwóch Jarków saperów orzekło, że wyborów niet …! Tak sobie myślę prywatnie o zaminowaniu 10. …dla jaj…

 151. saldo, nie łudź się, poza mną nikt nie czyta twoich tekstów, bo po pierwsze są wtórne (a nie prymarne 🙂 ), po drugie są zawsze a propos tematów na blogu, a po trzecie niezmiernie nudne.
  Ja czytam z ciekawości, bo interesują mnie przypadki kliniczne 🙂

 152. Iwona Krawczyk

  Proste jak konstrukcja cepa, czyli wybory wg PiS‼️

  1. Wybory nie są odwołane, ale się nie odbędą.
  2. Odbędą się, ale nie zostaną przeprowadzone.
  3. Odbędzie się ich nieprzeprowadzenie.
  4. SN uzna nieważność wyboru prezydenta, który nie zostanie wybrany, bo wybory, które się odbyły, nie zostały przeprowadzone.
  5. Proste?
  PS
  Cisza wyborcza to tylko dodatek!

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 153. qurwik zaistniał.

  Bociany czekają, prałat czeka.
  Skarbeńko, czas marnujesz 🙂

  Faszystowska pandemia PiS, mordercy Polaków

 154. vannelle
  8 maja o godz. 9:46
  Bedą tajne , bowiem klucz nie jest związany z osoba niczym. Wyprodukowane klucze są dawane losowo ludziom którzy zadeklarują chęć udziału w wyborach. Wydający klucz nie wie jakie hasło przydziela osobie kwitującej jego odbiór. Po Prostu urzędnik odpowiedzialny za wydawanie kluczy dostanie ich wystarczająca ilość , a klucze nie maja żadnych numerów identyfikacyjnych poza data produkcji i informacją o wyrobie. On musi się rozliczyć z ich wydania uprawnionym (ma podpis i zgodę odbierającego. Wyciagnie z pojemnika pierwszy lepszy i wyda.

 155. tejot o 10:06

  Obszerny wywiad w „plusie minusie”, weekendowym dodatku do „Rz” z dr. Biskupem, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego jest poświęcony wpływowi nadzwyczajnych wydarzeń na wybory.
  Sensu largo.
  „Na chamca” wyrwałeś z obszernego wywiadu kilka końcowych zdań, aby kogoś wyśmiać.
  Przypominam, że wywiad miał miejsce 12 marca, gdy w Polsce nie ogłoszono jeszcze stanu zagrożenia epidemicznego (pierwszy przypadek odnotowano bodaj 4 marca). No, ale ty już wtedy, oczywiście, znałeś stan zagrożenia pandemią?!
  Ktoś tu wczoraj kogoś chrzcił kropidłem manipulacji.
  Z ciebie można brać przykład, jak się to robi…

 156. Zagłosuj jak chcemy, a damy ci pracę, pieniądze i bezkarność. Na naszych oczach władza stosuje mafijne zagrywki. Czy to już jest norma?

  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/zag%c5%82osuj-jak-chcemy-a-damy-ci-prac%c4%99-pieni%c4%85dze-i-bezkarno%c5%9b%c4%87-na-naszych-oczach-w%c5%82adza-stosuje-mafijne-zagrywki-czy-to-ju%c5%bc-jest-norma/ar-BB13zTf9?ocid=sf

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 157. Mamy PiS-burdel!

  Lecimy już w gęstej mgle, czekam na zderzenie z brzozą, bo o bezpiecznym wylądowaniu już nie ma mowy.
  Kaczyński zrobił z Polski wielki dom publiczny przesiąknięty wszechobecną prostytucją.
  Władza się dobrze bawi wraz z rodzinami i całą swoją „rasą panów”. Ta zabawa w chaos, dewastację państwa i jego systemów, bałagan i korupcję, daje im oddech pełną piersią, napuchnięte portfele i pyzate bezczelnie uśmiechnięte twarze. Inni, którzy rozumieją obecną sytuację, żyją w strachu o przyszłość kraju i całego społeczeństwa.
  Stabilność państwa legła w gruzach, a przewidywalność władz zależy od psychopaty.
  Jedno wiadomo, 10 maja wyborów nie będzie. Przewiduję, że w Sejmie także debata o sondażu pocztowym, w obliczu możliwości przegrania głosowania zostanie odłożona, albo się w ogóle nie odbędzie.
  Mam pewność, że J. Kaczyński nie dopuści do głosowania w Sejmie, jeżeli nie będzie miał pewności, że to głosowanie wygra, a i tak przecież ta ustawa już nie ma sensu.
  Dlatego czekam na sensacyjną wiadomość polityczną, może nawet wcześniejsze wybory parlamentarne, albo na zemstę na opozycji w postaci opresyjnego stanu wyjątkowego. J. Kaczyński powie potem, chcieliście stanu wyjątkowego, to go macie. Wybory się odsunie, ale zniszczy się liderów opozycyjnych i ich organizacje polityczne i społeczne.
  Wszystkie inne scenariusze będą bezprawne, ale przecież, co to za problem dla PiS-aparatu i sił upartyjnionych instytucji państwa.
  Psychopata rządzący Polską doprowadził nas na skraj przepaści i drepcze w gęstej mgle, kogo popchnąć i zrzucić pierwszego w otchłań, na kogo, jak w katastrofie smoleńskiej zrzucić winę za stan upadającego państwa.
  Obywatele nie protestują głównie z przyczyn zdrowotnych. Dlatego czekamy głupi i słabi. Tak słabi i bezradni, jak słabe jest państwo, którego losy powierzono jednemu bolszewickiemu oprawcy Polaków. Zakompleksionemu, ziejącemu ogniem nienawiści do prawa i sprawiedliwości, mistrza korupcji, szczucia i poniżania ludzi. Kacyka, zdobywcy ciemnoty, mesjasza nadrzędności głupoty nad rozumem, którego wybujałe ego sięga królestwa niebieskiego.
  Duszę się w tej potwornej głupocie, która nas dyskwalifikuje, jako odpowiedzialne społeczeństwo.
  To niech się coś stanie.
  Adam Mazguła

  ¤%#&! PiS

 158. Tzw cos w tym jest , bm nawet jakas iskra B .. (cytowana. Cytowac iskre ale nww nie dmuchac .. itp )

  „Gowin się też tradycyjnie nie cieszył po tym całym dealu z Oberprezesem, bo to była zwykła ustawka.i dlatego nawet nie podarł widowiskowo swej koszuli.”

 159. Dlaczego zachowania rządzących Piechociński nazywa neoboleszewią…wszak rządzą katolicy…To bliżej okupacji katolicko-protestanckiej Generalnej Guberni…Frankiem na czele…Tak sobie myślę prywatnie nazywajmy zło po imieniu i wyznaniu…Od katolika wymagaj więcej…też katoliku i nie pomawiaj innych…Nad Wisłą widać endemiczną twarz katolicyzmu…co przewidział Darwin…

 160. „niech coś się stanie” jest od dawna hasłem nieudacznej opozycji, która miota się od 5 lat od ściany do ściany – bez jakiegokolwiek rezultatu.

  Katastrofa gospodarcza – „niech się wreszcie stanie”. Co tam, miliony bezrobotnych, tragedie ludzkie – może Kaczora wreszcie się odsunie.

  Może sprowokować zamieszki uliczne? Co tam, że kogoś zastrzelą – będziemy mieli męczennika i będziemy o tym mówić 24 godziny na dobę. Ważne, że Kaczor będzie się miał z pyszna.

  Ja, oczywiście na ulicę nie wyjdę, ale może namówię jakiś małolatów, by porzucali kamieniami w Policję.
  Mnie kryzys nie dotknie, bo mam PRLowską emeryturkę/siedzę za granicą…

  „Niech coś się stanie” – hasło impotentów, tchórzy, prowokatorów i głupiego Jasia na blogu.

 161. Specjalista od fars liczy barany pomijajac temat ogloszonego stanu kleski mentalnej.

 162. oto jak Polska radzi sobie z koronowirusem
  https://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/swiat,27/na-tych-wykresach-widac-jak-swiat-radzi-sobie-z-covid-19-polska-tez-na-nich-jest,320900,1,0.html

  Czy to dziwne? absolutnie nie skoro rząd sejm i senat zajmują się bardziej wyborami niz pandemia , a wodzowie z PiS nikogo nie słuchają tylko mówiącym o faktach zatykają usta

 163. Warto powtórzyć gorzkie słowa Mazguły:


  Psychopata rządzący Polską doprowadził nas na skraj przepaści i drepcze w gęstej mgle, kogo popchnąć i zrzucić pierwszego w otchłań, na kogo, jak w katastrofie smoleńskiej zrzucić winę za stan upadającego państwa.
  Obywatele nie protestują głównie z przyczyn zdrowotnych. Dlatego czekamy głupi i słabi. Tak słabi i bezradni, jak słabe jest państwo, którego losy powierzono jednemu bolszewickiemu oprawcy Polaków. Zakompleksionemu, ziejącemu ogniem nienawiści do prawa i sprawiedliwości, mistrza korupcji, szczucia i poniżania ludzi. Kacyka, zdobywcy ciemnoty, mesjasza nadrzędności głupoty nad rozumem, którego wybujałe ego sięga królestwa niebieskiego.

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 164. Kletin cieszy sie z ubogostanu opozycji zapominajac, ze to zawsze prowadzi do blogostanu rzadzacych. Tak czy owak ze strata dla rzadzonych, czego Kletin po ogloszeniu Stanu kleski mentalnej nie potrafi zrozumiec.

 165. Nie jestem przekonany, że odroczenie terminu wyborów wpłynie na wynik, a zatem odwlekanie tego co musi się stać niczego nie zmieni poza tym, że dotychczasowy prezydent będzie dłużej.
  Też jestem przeciwko ulicznym zamieszkom.
  Obowiązują zasady demokracji i można napisać list protestacyjny, albo nawet milion takich listów

 166. No to mamy państwo bezprawia. Już koniec demokracji, czy początek jej końca?
  https://natemat.pl/307977,pakt-kaczynski-gowin-a-wybory-prezydenckie-analizuje-dr-mikolaj-malecki

 167. maciek.g
  8 maja o godz. 10:46

  Wybory będą tajne pod warunkiem, że klucz będzie głosował telepatycznie. Jeśli zostanie podłączony do sieci będzie łatwy do namierzenia i nici z tajności.

 168. Najpierw zniszczyć państwo, a potem imputować innym, ze niby z tego sie cieszą ?
  Czemu to ma służyć ?
  Czy to ma uwolnić z odpowiedzialności
  i usprawiedliwić niedołęstwo i szkodliwość rządów „kaczora”.

 169. Trzeba być naprawdę wrednym pisowcem, żeby komuś wmawiać, ze się cieszy z tego , że zdewastowaliście Polskę.

 170. Och ten geniusz Kaczyńskiego! Pisałem już kiedyś, że zrodziła się sekta pn. Świadkowie Kaczyńskiego. Na blogu takich gości jest kilku. Działają podobnie jak ŚJ. Z tym że Świadkowie Jehowy odczytują czyny i zamiary boskie, a pisdzielce zamiary i czyny Kaczego. Jest oczywiście pewna istotna różnica pomiędzy Pambukiem, a Kaczyńskim – Kaczyński niestety istnieje.

  Cokolwiek Pambuk nie uczyni, jest dobre i -rzecz jasna- genialne, tyle że skutki owych czynów nie muszą i najczęściej nie są widoczne natychmiast, czy in statu nascendi, a to dlatego, że my niedoskonali i śmiertelnicy nie jesteśmy w stanie ogarnąć i zweryfikować owych skutków, udaje się to nielicznym, którzy potrafią wniknąć głębiej, piętrowo zinterpretować ten czy inny czyn, bo też i konsekwencje boskich lub kaczych czynów mogą nastąpić za lat 100, 1000, czy milion.
  I tak np. 25 lat temu Kaczyński zapowiadał: „Wygramy te wybory!”, i każdy myślał, że chodzi o najbliższe wybory, ale on je przegrywał, przed następnymi też tak twierdził i też przegrywał, aż wreszcie nadszedł rok 2005 i Kaczyński wygrał. Mądrzy ludzie od początku wiedzieli, że on właśnie akurat te wygrane miał na myśli, bo mówiąc: „ten”, wcale nie mówił, że chodzi mu o najbliższe, tylko Durnowaci Durnie tak myśleli. Później znów: „Wygramy te wybory”. I każdy Cymbał Cymbaliński myślał, że chodzi o najbliższe, śmiał się do rozpuku, kiedy nie wygrał, tymczasem Kaczyńskiemu chodziło o te wybory, które nastąpią dopiero w roku 2015. I wygrał? Oczywiście! Żeby jednak tak się działo, i stało, trzeba być strategiem i taktykiem najwyższej próby, wizjonerem, geniuszem.
  Bobby Fisher, o którym wspomnial tu Mauro Rossi bez wątpienia od maleńkości obserwował Kaczego i na niwę szachową adaptował Kaczą myśl, dzięki czemu podobnie jak Kaczy nie tylko wygrywał z przeciwnikami, ale jeszcze ich ośmieszał.
  Sprawa wyborów prezydenckich i sytuacja z Gowinem, też została rozegrana genialnie, bo została rozegrana tak, jak została, ale gdyby stało się inaczej, tzn., gdyby Gowin się Kaczemu skiepścił, zgarnął mu kilkunastu posłów i przeszedł na stronę opozycji Mauro i reszta pisdzielców dowodziłoby, że to też było „genialne posunięcie”, bo każde w wykonaniu Prezesa, byłoby genialne, tyle że wymagałoby to, jeszcze bardziej piętrowej interpretacji.

  Takich „geniuszów”, jak Kaczy było w przeszłości więcej, a i w przyszłości ich nie zabraknie. Nawet w Polsce byli już tacy, którzy bez porównania mniejszym nakładem sił i środków, bez obietnic, bez korumpowania obywateli, bez prywatyzowania instytucji państwowych, służb, wojska, rządzili przez dwie kadencje, wygrywali dowolne wybory, „ośmieszali”, itp., bo po prostu fortuna kołem się toczy, w każdej sferze życia.

 171. Wystarczyło wyzwolić Polskę, aby nieodległość z 2015 roku odzyskać już w 1945 roku…Ktoś przespał okazję…i dał się wyprzedzić Armii Czerwonej…Tak sobie myślę prywatnie, że wcześniej 1 września należało stanąć do boju, a nie uciekać przez Zaleszczyki…Czy kaczyzm nie jest kolejną okupacją na własne życzenie…z lenistwa…

 172. quentin t. godz. 9:53

  „Deficyt sektora gg Polski w ’20 wyniesie 9,5 proc. PKB, a dług 58,5 proc. PKB – wiosenne prognozy KE.”

  No, a poza Polską wręcz cudownie:

  „Komisja Europejska przewiduje, że Niemcy czeka najgłębsza recesja od czasu II wojny światowej. Według prognoz Brukseli niemiecki produkt krajowy brutto skurczy się w tym roku o 6,5 procent.” (Dzisiejsza gazeta.pl za Deutsche Welle).

  Nie jest cudownie w BRD. Ale pisowska propaganda bębniąca 25 godzin na dobę o 1. miejscu Polski w klasyfikacji spadku PKB od najmniejszego (4,3 %) a jednocześnie skrzętnie pomijająca wskaźnik deficytu finansów publicznych (9,5 % – 5. miejsce w EU?), musi wywołać reakcję.

  PS
  Odżegnujesz się od PiS a zastosowałeś typowy dla nich myk. Porównanie gospodarek Polski i BRD jest „ni priczom”.

 173. Bywalec 2
  8 maja o godz. 11:38

  Trzeba być naprawdę wrednym pisowcem, żeby komuś wmawiać, ze się cieszy z tego , że zdewastowaliście Polskę.
  _________________________________
  Niby tak, ale ja, choć nie tylko pisowcem nie jestem, ale wręcz nienawidzę te wrzoda na d….e Polski (no, bo jak można lubić wrzody na czymkolwiek?), to coraz częściej się zastanawiam, czy z tej dewastacji się nie cieszyć, bo może coś wreszcie dojdzie po do tej kretynerii, której do tej pory nie widzi skutków dewastacji kraju w wykonaniu PiS. Mądrzy ludzie jakoś to przeżyję, dewastacja dotknie przede wszystkim tych nieprzytomnych debili, żyjących z dnia na dzień, myślących magicznie, pytanie tylko, czy następcy będą zdolni do odgruzowywania i odbudowy.

 174. quentin t.
  8 maja o godz. 10:47
  tejot o 10:06

  Obszerny wywiad w „plusie minusie”, weekendowym dodatku do „Rz” z dr. Biskupem, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego jest poświęcony wpływowi nadzwyczajnych wydarzeń na wybory.
  Sensu largo.
  „Na chamca” wyrwałeś z obszernego wywiadu kilka końcowych zdań, aby kogoś wyśmiać.

  Mój komentarz
  Dr Biskup powiedział w wywiadzie dla „Rp” z dnia 2020-03-12 i nie były to zdania końcowe:
  „Pytanie RP
  Dlaczego Amerykanie?
  Odpowiedź dra B
  Bo to oni w ramach walki z Chinami rozkręcili tę panikę związaną z koronawirusem. Gdyby nie akcja Amerykanów, to być może nawet nie badalibyśmy próbek na obecność tego wirusa. Ot, pojawiła się nowa odmiana grypy, którą jedni przechodzą ciężej, a inni lżej. Ale w obecnej sytuacji ma to potencjał rozwojowy.”

  Dr Biskup powiedział, że gdyby nie akcja Amerykanów (rozkręcanie paniki), to być może byśmy nie badali próbek na obecność tego wirusa.
  On wiedział i powiedział, że to Amerykanie rozdmuchali. On nie wiedział, że to poważna sprawa.

  Dr Biskup potraktował pandemię Covid-19 jako problem rozkręcony przez Amerykanów, czyli propaganda. Nowa odmiana grypy, taka jak każda inna.
  Powiedział to 12 marca 2020 roku, gdy znać musiał przebieg epidemii w Chinach (bardzo wysoką zaraźliwość wirusa) i w innych krajach Azji, znać musiał powagę sytuacji pandemicznej i gadał tak sobie, od rzeczy, sugerował, ze to rozdmuchana sprawa.
  To ma być politolog? To jest niepoważny człowiek.
  Pzdr, TJ

 175. No i fazit:
  „coraz częściej się zastanawiam, czy z tej dewastacji się nie cieszyć, bo może coś wreszcie dojdzie po do tej kretynerii, której do tej pory nie widzi skutków dewastacji kraju w wykonaniu PiS. Mądrzy ludzie jakoś to przeżyję, dewastacja dotknie przede wszystkim tych nieprzytomnych debili, żyjących z dnia na dzień, myślących magicznie, pytanie tylko, czy następcy będą zdolni do odgruzowywania i odbudowy”

  Napisał polski patriota z Londynu. Zakładam, że bez rodziny w Polsce, boby dostał od niej kopa.
  Dno.

 176. tejot:
  co do ostatecznych rozmiarów pandemii, co do tego kto (co) ją wywołał – problem jest, zdaje się otwarty.
  I nie tym mowa, nie musisz dwa razy wklejać tego samego tekstu.
  Chodzi o twój – niby zabawny – komentarz:

  „Z tego wynika, ze to Amerykanie załatwili nam odłożenie wyborów prezydenckich. To Amerykanie spowodowali, a Kaczyński poszedł za nimi. Musiał, nie miał innego wyjścia, bo Amerykanie rozdmuchali”

  ha, ha, ha…

 177. Kletin!

  Fazit…..Chyba ze Kletinowi chodzi o fazit….mydelko fa i zit.

 178. hetajr:
  co stanie się ze światową gospodarką, w tym Polską, co stanie się ze światem za jakiś czas – tego nie wie dziś nikt.
  Natomiast ty, oczywiście, wracasz do założeń budżetowych i zakładanego wzrostu jedynie po to, by przypierdzielić rządowi w Polsce.
  Ile stracą Stany, ile Europa?
  Zakładano zrównoważony budżet w Polsce pół roku temu.
  No i jest, jak jest.
  Kochana, nieoceniona pandemia.
  Warto się pośmiać, że nie wyszło, nicht wahr?

 179. „Fazit…..Chyba ze Kletinowi chodzi o fazit….mydelko fa i zit.”

  Żenująco głupie, jak wszystkie twoje nieporadne teksty pisane ad hoc.

  Vielleicht kennst du bessere Witze nicht unbedingt auf Polnisch?
  Probiere mal, alter Depp…

 180. qurwik do budy ty „#¤%# marynowany 🙂

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 181. Galerie zamykali, a kopalnie nie…choć zatrudniają po kilka tysięcy osób w zagęszczeniu jak DPS…Tak sobie myślę prywatnie o mnożarkach koronawirusa na ścisk…przy chorobach zawodowych…dróg oddechowych…ulubione miejsce wirusa w koronie…Gdzie logika…

 182. Faszystowska ośmiornica PiS atakuje

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=2977572995667310&set=a.861183873972910

  Republika Braci Kaczyńskich faszysta Ziobro na straży

 183. saldo:
  twój poziom intelektu jasno określa sposób zwracania się do interlokutora na blogu. Rzeczą oczywistą, przyjętą powszechnie, jest teza, że przekręcanie czyjegoś nicka (Kletin) jest dowodem na miałkość intelektualną i bezradność.
  Niczym nie różnisz się od gwiazdy blogowej, adama100@ i na marginesie@.
  No, może nieuzasadnionym niczym, napompowanym ego. Które, moim, zdaniem wypływa, jak zwykle to bywa, z kompleksów.
  To już lepiej, zwracając się do kogoś na blogu, pisz „kretyn”, „matoł”, „głupi Jaś”.
  To mniej żenuje, niż prymitywne wygibasy z nickiem.

 184. qurwik ty (3% 4%) &%¤% marynowany
  Ośmiornica PiS< 🙂

  do budy

  Ein Führer, ein PiS

 185. Kletin posuwa sie do Firlefanz. Kletin obruszyl sie na siebie, jakby nigdy nic i nikogo nie przekrecal. Kletin miesza hipotezy i z teza. Poza tym posuwa sie do prawie Szopen i hauen.

 186. „qurwik ty (3% 4%) &%¤% marynowany
  Ośmiornica PiS<
  do budy
  Ein Führer, ein PiS"

  Czy bierny czytelnik tego blogowiska ma wątpliwości, dlaczego Platforma Obywatelska, milusińska autora powyższego tekstu, ma takie perspektywy, jakie ma?
  Polityka w latach 70-tych, gdy zacząłem być jej stały czytelnikiem, była tygodnikiem dla inteligencji.
  Antycypując hasło sprzed kilku godzin; "coś się stało".

  P.S. "Coś się stało" Josepha Hellera to zabawa intelektualna. Połowa z obecnych czytelników "Polityki" nie zrozumiałaby, o co w tym chodzi.

 187. qurwik, wierszyk dla ciebie (#¤%¤# marynowanego) 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=JxuTT9ms4pk&feature=share

  Rasa panów u koryta.

 188. Saldo, przyznam się, że prowokuję cię celowo.
  Erstens: nie powielasz nareszcie na blogu tych bredni sprzed lat.
  Zweitens: podniecasz się a tym samym obnażasz i w rezultacie wychodzi na jaw twój prymitywizm 🙂

 189. ls42
  8 maja o godz. 11:12

  Strajk generalny to jedyna obrona spoleczenstwa przed wladza.

 190. Zastanawialem sie chwile ala krotka .. ale moja iskra B… przygasa , nie daje rady , moge tylko zacytowac siebie .. ( wysiadam )
  „Ktokolwiek zostanie wybrany na nic lepszego nie zasluguje’

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25929813,beatyfikacja-rodzicow-jana-pawla-ii-kard-dziwisz-to-swieci.html#s=BoxOpImg6

 191. Drittens = Zweitens….

  Zawracam do poziomu Kletina…

  W jaki sposob Fritzchen rozpoznal goscia w domu z Umweltamtu? Pytal on bowiem matke immer, ob die Luft rein wäre?

  Kletin prowokatorem bloku? W blokowisku.

 192. kooperatywaMondragon 13.06

  Gdyby było tak jak myślę, a myślę, że jesteśmy uzależnieni od zagranicznych elit, to żaden strajk nie pomoże, nie ma zlituj się.

  Zatem jak napisał szanowny komentator jobrave, realnie istnieje Jarosław Kaczyński i widocznie on tym zagranicznym elitom nie przeszkadza, a może jest im wyraźnie na rękę, że jest i rozgrywa tu swoją partię szachów.

  Jak zawsze pisałem nie jestem zwolennikiem upadłych powstań i wiem, że o wiele więcej można załatwić innymi metodami, ale należy się skupić i przygotować. Tymczasem widzimy, że opozycja w poprzednich wyborach była nieprzygotowana, a sztandarowym hasłem lewicy propagowanym przez jej przedstawiciela Roberta Biedronia było jak najdalej od Białorusi i Rosji, co jest niemożliwe, bo przecież graniczymy z tymi państwami i choćby z tego powodu nie powinniśmy się oddalać. Z takimi kandydatami daleko się nie zajedzie.
  Z ukłonami

 193. jobrave
  8 maja o godz. 11:39

  „I tak np. 25 lat temu Kaczyński zapowiadał: „Wygramy te wybory!”, i każdy myślał, że chodzi o najbliższe wybory, ale on je przegrywał …”.

  Możesz przytoczyć sytuację w której wódz mówi żołnierzom przed bitwą, że ją przegra? Druga zasada mówi, że dowódca nie powinien wydawać rozkazów jeśli istnieje ryzyko, że nie zostaną one wykonane, bo może stracić życie. Nawet niezbyt lotni Biedroń, Kidawa i Hołownia już się tego nauczyli i mówią, że wygrają wybory, tak że z góry możesz się cieszyć. 🙂

  „Bobby Fisher, o którym wspomnial tu Mauro Rossi bez wątpienia od maleńkości obserwował Kaczego …”.

  Ten facet miał na nazwisko Fischer. Rozumienie metafor, myślenie abstrakcyjne i nie daj Bóg pełne niuansów to nie twoja specjalność, teraz wiem.

  „Sprawa Gowinem, też została rozegrana genialnie, bo została rozegrana tak, jak została, ale gdyby stało się inaczej, tzn. … kilkunastu posłów i przeszedł na stronę opozycji …”.

  Wystarczyło chwilę pomyśleć, że był to scenariusz absurdalny, więc chodziło o coś zupełnie innego. Co zyskiwał Gowin idąc z 18 posłami na garnuszek Budki, szefa partii w stanie zaniku? Nie mówiąc o tym, że wówczas jego rozkazy nie przez wszystkich w jego partii byłyby wykonane, więc mógłby stracić polityczne życie.

  „Mauro … dowodziłoby, że to też było „genialne posunięcie”.

  Czy genialne? Zależy co będzie dalej. Na pewno bardzo inteligentne. Gowin zyskał większą podmiotowość niż wskazuje na to siła jego partii, proponuję patrzeć w ten sposób. Po ostatecznym zgniciu PO nie wszyscy pójdą do Czarzastego, więc musi być ktoś poważny pod ręką. I kto to może być?

 194. Kto może odwołać wybory, w tym część najważniejszą głosowanie…Wybory to procedura, która nie może być sprowadzona do pakietu… Pakt Jarków jest takim samym świstkiem jak akta ub i sb w zbiorach IPN jak mawiał Glemp…Tak sobie myślę prywatnie, że w mętnej wodzie najlepiej czuje się kandydat dobijający się o reelekcję…Najlepiej spuścić wodę z tego szamba…Pakt to jest partyjne wezwanie do bojkotu głosowania…tylko tyle i aż tyle…zostańcie w domu… pocztowcy też…Pokażcie Sasinowi gest Kozakiewicza…jako wilczy bilet zlecony do druku germańcom…

 195. Mauro opuszczony przez Aure pisze o geniuszach Tatr.

 196. Sciaga dla trzech Przodownikow blogosfery (Kletin do nich nie nalezy). Dla ulatwienia; dwoch z nich objawilo sie filosemitami, trzecich sie za nich wstydzi…..

  Czy postawy anty-muzulmanskie pomagaja w integracji?
Oczywiscie nie. Tak jak nie kazda refleksja jest zastanawianiem sie nad problemem. Czesto mamy bowien doczynienia z odruchami (refleksami), ktore myslenie znacznie utrudniaja. Pytanie o zagrozeniu Europy przez fundamentalistow muzulmanskich staje sie pytaniem retorycznym, gdy konfrontowani jestesmy z zagrozeniem wychodzacym z postawy anty-muzulmanskiej. Krotko mowiac zagrozenie wychodzi z obszarow, w ktorych panuje rasizm i fanatyzm oraz faszyzm.
Uwaga;
Nie kazdy fundamentalista jest zacofanym czlowiekiem.Nie kazdy zacofany czlowiek mysli fundamentalnie (radykalnie, konserwatywnie).
Mimo ze w zyciu codziennym konfrontowani jestesmy z pojedynczymi postawami czy dzialaniem anty, to nie moze byc mowy o pojedynczych osobnikach, ktorzy mysla anty. Przy czym nalezy uwazac, ze nie kazda krytyka Islamu, jego politycznego kierunku, obstawania przy archaicznym systemie, w ktorym kobieta nie odgrywa zadnej politycznej roli j e s t postawa anty. 
Dlatego warto walczyc z kazda postawa anty, gdy jest ona bezpodstawna. Podobnie jest z tabuizowaniem kazdej krytyki politycznego Islamu. W blogosferze pojwiaja sie czesto glosy nie slyszace roznicy miedzy religia, jej odlamem ortodoksyjnym, wiara i wierzacymi. Przykladem czesto powtarzanym jest frakcja Rydzyka czy utozsamianie wszystkich Zydow z rzadem Izraelskim oraz polityka tego rzadu (rozniaca sie znacznie podczas roznych rzadow). Jedyna stala kazdej polityki w Izraelu byla obawa przed “zepchnieciem Izraelczykow do Morza”.
Przedstawianie spoleczenstwa interkulturalnego jako streotypu w postaci kiczu spoleczenstwa wieloreligijnego nie zatrzyma jego rozwoju, mimo nawolywan politykow siejacych niezrecznie panike lub pseudopolitykow siejacych nienawisc. Tym razem przeciw muzulmanom. Na szczescie nie wszyscy maja ochote na deformowanie jakiejkolwiek religii, nie wszyscy maja tez ochote na “wietrzne” milczenie, wynikajace z politycznego oportunizmu. Nic tez nie usprawiedliwi postaw anty-islamskich czy islamskiego rasizmu w “tolerancyjnej” Europie.

 197. quentin t.

  hetajr:
  co stanie się ze światową gospodarką, w tym Polską, co stanie się ze światem za jakiś czas – tego nie wie dziś nikt.
  Natomiast ty, oczywiście, wracasz do założeń budżetowych i zakładanego wzrostu jedynie po to, by przypierdzielić rządowi w Polsce.
  Ile stracą Stany, ile Europa?
  Zakładano zrównoważony budżet w Polsce pół roku temu.
  No i jest, jak jest.
  Kochana, nieoceniona pandemia.
  Warto się pośmiać, że nie wyszło, nicht wahr?

  Jestem przeciwko wszechobecnej, nachalnej, prymitywnej propagandzie uprawianej przez PiS z wielkim udziałem Morawieckiego. Jednorazowy, dopychany kolanem – w założeniach zrównoważony budżet – był przez nią przedstawiany jako bezprecedensowe osiągnięcie rządu Morawieckiego. Pandemia pokazała ile jest warte chwalenie dnia przed wieczorem czyli mówienie o zrównoważonym budżecie przed jego wykonaniem.

  PS
  Prawda, z tego powodu warto się pośmiać.

 198. Sasin: to nie ja drukowałem karty wyborcze.
  Poczta: my też nie!

  https://wyborcza.pl/7,75398,25930166,sasin-to-nie-ja-drkowalem-karty-wyborcze-poczta-my-tez-nie.html#S.koronawirus-K.C-B.3-L.1.male

  korab108.05.2020, 13:08
  Po katastrofie smoleńskiej ten gigant umysłowy udał się na dwa tygodnie do szpitala psychiatrycznego, ze strachu przed odpowiedzialnością za organizację tej wyborczej wycieczki. Zastanawiam się gdzie teraz przeczeka ten okres???
  Ps.Janusz Kowalski jeden ze 120 genialnych wiceministrów tego rozpaczliwie mądrego rządu:))

  Faszystowski cyrk na kółkach PiS

 199. saldo o 13:50:
  „Czy postawy anty-muzulmanskie pomagaja w integracji?
Oczywiscie nie. Tak jak nie kazda refleksja jest zastanawianiem sie nad problemem. Czesto mamy bowien doczynienia z odruchami (refleksami), ktore myslenie znacznie utrudniaja. Pytanie o zagrozeniu Europy przez fundamentalistow muzulmanskich staje sie pytaniem retorycznym, gdy konfrontowani jestesmy z zagrozeniem wychodzacym z postawy anty-muzulmanskiej.”

  Ten tekst wrzuciłeś na blog DP już dwukrotnie:
  w sierpniu i we wrześniu 2011.

  Robisz się coraz zabawniejszy….

 200. qurwik, faszystowski trollu. Archiwa widze trzymasz, a co z podsłuchem ??

  Faszystowska pandemia PiS

 201. Gazeta.pl ujawnia najnowsze przekazy dnia Prawa i Sprawiedliwości. To instrukcje dla polityków, co należy tłumaczyć i mówić w mediach. Jak w nich czytamy, „bazą” do nowych wyborów jest formuła głosowania korespondencyjnego przyjęta przez Sejm, ale „zostanie [ona] nieco poprawiona”. I tu jest już zgrzyt, bo Jarosław Gowin zapowiadał, że ma to być „głęboka nowelizacja”.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25930169,ujawniamy-przekazy-dnia-pis-jak-tlumaczyc-odwolane-wybory.html#s=BoxMMt1

  krytycznavvagina

  PiSS to najbardziej ANTYPOLSKA partia od 89r.
  Szkoda Polski

 202. hetarj:
  „Pandemia pokazała ile jest warte chwalenie dnia przed wieczorem czyli mówienie o zrównoważonym budżecie przed jego wykonaniem.”

  Rozumiem, należało uprzedzić Morawieckiego, że na wiosnę będziemy mieli światową pandemię koronawirusa.
  Dlaczego tego nie zrobiłeś?
  Więcej, należało o tym uprzedzić Trumpa i Unię Europejską.
  Inni też uchwalali stosowne budżety.
  I teraz też są, wiadomo gdzie.
  Ale, za to że padła gospodarka światowa, masz pretensje do jedynie polskiego rządu, bo jej nie przewidział.
  Rozumiem, należy mówić o tym, jaki planuje się budżet PO JEGO WYKONANIU.
  No, rewelacja…

 203. saldo, jak to jest z twoimi cennymi tekstami napisanymi przed dekadą?
  Jedni mają klasyczne biblioteki z wolumenami, inni trzymają w sekretnej szufladzie stare listy kochanek przewiązane wstążką – a gdzie ty właściwie hołubisz te rozwlekłe i napuszone enuncjacje o wszechobecnym antysemityzmie?
  Na twardym dysku, czy może na innych, zewnętrznych nośnikach?
  Uważaj na te całkiem dawne, na dyskietkach. Możesz mieć kłopoty z odtworzeniem…
  Wieczorami, gdy masz pewność, że nikt nie widzi, odczytujesz je sobie jeszcze i jeszcze?
  Jakiego rodzaju osiągasz wtedy satysfakcję? 🙂

 204. Kłętin już drugi dzień dostaje kociokwiku…
  W sumie zabawnie popatrzeć, jak się wije.
  Tylko do kogo te mowy akurat tu?
  Przecież PiS-dzielstwa, poza trollami, tu raczej brak.
  A normalni ludzie i tak wyciągną własne wnioski.

 205. Co zrobili jankesi, aby po zakończeniu II WŚ Europa Wschodnia była wolna…na co teraz narzekają…Ano podpisali pakt w Jałcie oddający Polskę w łapy Gruzina, jak LK Traktat Lizboński, co było w stylu Kaczyński-Gowin…Tak sobie myślę prywatnie, że rachunek za Jałtę należy kierować do jankesów…do ojca chrzestnego…zamiast ich krokodylich łez…nad zniewoleniem innych…

 206. „… co z podsłuchem?”

  Podsłuch zakłada się komuś, kogo można się – w jakiejś perspektywie – obawiać, lub temu, kto może mieć cokolwiek ważkiego do powiedzenia.

  Nie łudź się, adaś 🙂 🙂 🙂

 207. @quentin t.

  Żaden rząd na świecie nie przewidział pandemii i jej skutków dla gospodarki, ale też żaden nie blefował do tego stopnia, co polski premier, który przechwalał się gromko, że po raz pierwszy w historii Polska będzie miała zrównoważony budżet.
  Może się starać i do tego dążyć, co jest chwalebne, ale bez uwzględnienia bardzo wielu niewiadomych taka obietnica jest mową dętą i zwykłym mieleniem ozorem.

 208. O, wypełzła żenada z aparatem pojęciowym i wiedzą uczennicy czwartej klasy szkoły podstawowej.
  Napisz cokolwiek, od czego niekoniecznie pada się ze śmiechu.
  Unikaj w szczególności tematów związanych z polską poezją 🙂

 209. „Normalni ludzie wyciągają własne wnioski”
  Jeżeli kategorią normalności jest optowanie za PO, to winszuję.
  W kraju takich „normalnych” jest na granicy błędu statystycznego i gromadka na blogach wyborczej i polityki.
  Ty możesz głosować sobie ewentualnie na Justina.
  Na własną odpowiedzialność….

 210. Rozumiem, Gajowy.
  Morawiecki winien pół roku temu zapowiedzieć:
  ” – nie wiemy, co będzie, więc budżet uchwalimy z założeniem długu PKB na poziomie 80 procent. Tacy jesteśmy zapobiegliwi”.

  Szkoda, że tak nie było. Straciłem przez to okazję, by zobaczyć, jak miałbyś obrzękłe dłonie od bicia oklasków przezornemu premierowi…

 211. Wij się, wij, kłętin … To ostatnie konwulsje? Jeszcze podskoczysz?

 212. Populację dzielimy na:
  – PiSdzielstwo (którego tutaj brak),
  – normalnych.

  To tak, jak z bolszewikami i mieńszewikami.
  Lub „większościowcami” i „mniejszościowcami w KPP.

  W historii, po jakimś czasie, różnie bywało z większością i mniejszością. Ale nie męcz się, to nie na twoją znormatyzowaną głowę…

 213. Znakomicie się bawię. Chyba widać? 🙂

 214. Podsłuch zakłada się komuś, kogo można się – w jakiejś perspektywie – obawiać,

  cos możesz więcej zdradzić?? %&¤% marynowany !

  Faszystowska Republika Braci Kaczyńskich

 215. Na marginesie: teraz, na chwilę, poważnie:

  jeśli nie dostrzegasz, że literalnie NIC nie masz niczego interesującego, śmiesznego, nawet prowokującego do powiedzenia – to po co tu włazisz?
  Nie napisałaś dotąd na blogach nic, co nie byłoby kalką czyichś, cudzych, bezpiecznych poglądów. Nie masz wiedzy, dowcipu, niczego, zero.
  Może już czas potrenować intelekt na krzyżówkach?

 216. Na marginesie
  8 maja o godz. 14:56

  Wystawili go dzisiaj na faszystowską szczekaczkę. 😉

  i tobie też…
  i tobie też…
  i tobie też…
  i tobie też…

 217. quentin t.
  8 maja o godz. 12:21
  tejot:
  co do ostatecznych rozmiarów pandemii, co do tego kto (co) ją wywołał – problem jest, zdaje się otwarty.
  I nie tym mowa, nie musisz dwa razy wklejać tego samego tekstu.
  Chodzi o twój – niby zabawny – komentarz:

  „Z tego wynika, ze to Amerykanie załatwili nam odłożenie wyborów prezydenckich.

  Mój komentarz
  Wypowiedź dra Biskupa była na temat czynników wpływających na wyborców, a w szczególności na temat tzw. bomb politycznych prawidłowo lub nieprawidłowo odpalanych przez sztaby wyborcze.

  Między innymi jako czynnik silnie wpływający na wyborców potraktował on pandemię Covid-19 i uznał, że jest to problem rozdmuchany przez Amerykanów:
  „oni w ramach walki z Chinami rozkręcili tę panikę związaną z koronawirusem. Gdyby nie akcja Amerykanów, to być może nawet nie badalibyśmy próbek na obecność tego wirusa.”

  Z tej wypowiedzi wynika, że realnie wpływający czynnik na wyborców, to nie pandemia, a panika, którą wokół pandemii rozkręcili Amerykanie.

  Tak powiedział dr Biskup 12 marca 2020 roku (14 marca – dzień ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego Polsce) w wywiadzie dla „rp” – jest to panika związana z koronawirusem. Potraktował pandemię jako problem polityczno-propagandowy rozkręcony przez Amerykanów i jako taki mający silny wpływ na elektorat.

  Wypowiedział się teoretycznie i głupio. Coś w tym duchu – gdyby nie Amerykanie, to nie byłoby sprawy z epidemią.
  Politolog nie powinien wypowiadać takich głupot.
  Pzdr, TJ

 218. Zobaczyliśmy, że PiS nie jest monolitem i da się zmusić do odwrotu, a Kaczyński nie jest żadnym geniuszem, tylko chciwym władzy człowiekiem, którego jedyna przewaga polega na tym, że w przeciwieństwie do całej reszty polityków, przecież także nie kryształowych, jest całkowicie amoralny i pozbawiony skrupułów.
  I nie jest to bynajmniej powód do chwały, ale do wstydu.

  Cóż, jesteśmy na wojnie, wojnie o nasz kraj, demokrację i dalszą przynależność Polski do UE i moim zdaniem, sytuacja z Gowinem i wyborami pokazała, że konsekwentną i ciężką praca można ją wygrać. Łatwo nie będzie, ale warto walczyć.

  https://natemat.pl/308049,kaczynski-nie-jest-geniuszem-co-pokazala-awantura-o-wybory-2020

 219. @quentin t. 8 maja o godz. 15:08
  Myk na poziomie infantylnego Naszczalnika – piaskiem w oczy.

 220. @adam100 8 maja o godz. 15:09

  PiS-dzielstwo coś dzisiaj nerwowe.
  I bełkotliwe.
  Wytycznych nie dowieźli?
  🙂

 221. Są takie dni w tygodniu, że lektura gazet jest obowiązkowa. To poniedziałek i piątek.
  Dzisiaj w dodatku telewizyjnym GW o filmie „Świadkowie Putina” w reżyserii Witalija Manskiego, ukraińskiego Żyda ze Lwowa (rocznik 1963). Manski był szefem departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej w czasach przekazania władzy Władimirowi Putinowi przez Borysa Jelcyna i bezpośrednim świadkiem tamtych wydarzeń. Film zdobył w Karlowych Warach nagrodę za najlepszy dokument.

 222. Morawiecki:
  Przyjęliśmy na Radzie Ministrów budżet bez deficytu, budżet zrównoważony, budżet, w którym znajduje swoje odzwierciedlenie zarówno nasz wielki projekt prorodzinny (…)
  w budżecie udało się zabezpieczyć całą sferę społeczną, bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, ale także sferę aspiracji Polaków dotyczącą rozwoju gospodarczego.

  (…) Dokonaliśmy przesunięcia także środków na zdrowie Polaków (…)
  Łączny dług będzie spadał w relacji do PKB r/r i to pokazuje, jak rząd Prawa i Sprawiedliwości potrafi zarządzać

 223. W Rosji przynajmniej nagrywają moment przekazywania władzy…Nad Wisłą władza spada z nieba z bożą pomocą i nawiedza zwykłych posłów…jak w Lourdes…Tak sobie myślę prywatnie o nawiedzaniu nocą…które rzuca ciemny lud na kolana…

 224. Koniec Breslau
  80 dni trwało oblężenie
  Zginęło 6 tys. niemieckich żołnierzy, a 23 tys. zostało rannych
  Zginęło 80 tys. cywilów
  Prawie 22 tysiące budynków legło w gruzach(z 3o tys.)
  Przemierzając drogę z internatu do szkoły wśród tych gruzów przez 4 lata przemierzyłem około 8 tys. kilometrów

 225. @@@
  Pierwsze posty pod wpisem, bywają zwykle zakryte.
  To potwierdza moją opinię, że czytelnik zaczynając od początku lekturę, nieświadomie oddaje głos przewijając stronę. Później jest czujniejszy.
  Abyśmy zdrowi byli.
  O p. Gowina i jego kręgosłup się nie martwię.

 226. Na marginesie
  8 maja o godz. 15:17
  @adam100 8 maja o godz. 15:09
  PiS-dzielstwo coś dzisiaj nerwowe.
  I bełkotliwe.
  Wytycznych nie dowieźli?

  Pisdzielstwo; pośmiewisko na cały świat z tymi wyborami.

  Odwołane, bo unieważnione, bo nieodbyte, bo SN wyda wyrok, a nikt nie zamówił kart, do głosowania i kto zapłaci?
  Jak tu nie być nerwowym?
  Hihihi

 227. Pewnie będzie komentarz, że Niemcy opuścili Breslau jak Warszawę…Nie ma zatem mowy o wyzwalaniu…jak Auschwitz…Tak sobie myślę prywatnie jak hunwejbini, że Armia Czerwona przyszła z niskich pobudek…Po ciężkie czasy z ratusza …uprzedzając szabrowników z Częstochowy i okolic…

 228. @Na marginesie
  Masz wiedzę, dowcip, dużo wdzięku i spoustu sprawiedliwej niechęci dla gangu.
  Pozdrowienia.

 229. Marian Baniak

  Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie śmierci Dawida Kosteckiego..przypominam,że posiadał lub wiedział gdzie są,taśmy..nagrania z agencji towarzyskich..na których prominentne osoby świata polityki i religii..robiły to co się w takich przybytkach robi..agent CBA zeznał na komisji sejmowej że istnieje nagranie Marszałka Sejmu Kuchcińskiego z ukraińską dziewczynką..tenże Dawid Kostecki,wysportowany bokser,mistrz Polski popełnił samobójstwo..wieszając się w łóżku !!

  Faszystowscy mordercy

 230. SUPERMIASTA – plebiscyt Gazety Wyborczej rozstrzygnięty. Polecam zapoznanie się z wynikami w całym kraju.

  Na Dolnym Śląsku mieszkańcy wybrali (podaję tylko pierwsze miejsca)
  we Wrocławiu – solidarna obrona przed powodzią w 1997 roku
  w Legnicy – oddanie mieszkańcom Akademii Rycerskiej
  w Lubinie – darmowa komunikacja
  w Świdnicy – rewitalizacja terenów zielonych
  w Wałbrzychu – budowa obwodnicy

 231. quentin t.

  Rozumiem, należy mówić o tym, jaki planuje się budżet PO JEGO WYKONANIU.
  No, rewelacja

  Mówić należy po jego uchwaleniu. Przechwalać się po jego wykonaniu. A nie bębnić dzień i noc „Mamy zrównoważony budżet”, co było Tischnerowską prawdą zaraz po jego uchwaleniu – aktualny szacunek wzrostu PKB był niższy od przyjętego w projekcie budżetu, w „Fundusz solidarnościowy” upchnięto wydatki na kwotę kilkunastu miliardów złotych.

 232. Znakomicie się bawię. Chyba widać?

  Nie, quentin t. Nie widać.
  Widać, że się miotasz jak kot z pęcherzem i agresją kompensujesz brak argumentów.

 233. Szykuje się kolejne… błogosławione łono…ku pocieszeniu serc…Tak sobie myślę prywatnie jak to załatwić dla sąsiadów…bez kumoterstwa…Nie tylko koronawirusem człowiek żyje…

 234. Błogoslawione łono i sperma ktore …
  a dlaczego , a dlaczego ..
  Ktokolwiek zostanie wybrany , na nic lepszego nie zasługuje
  a dlaczego , a dlaczego..
  https://wyborcza.pl/7,82983,25930476,prof-markowski-my-jestesmy-winni-ze-oni-sobie-pozwalaja-na.html#s=BoxWyboImg2

 235. Hej, pisdzielcy, czy wy się wcześniej czymś smarujecie, czy tak na sucho?

 236. Napierdalanka na blogu i ch.. wie o co , wygląda na to że to wszystko przez
  tą fałszywa pandemię i izolację , przejdzcie go konspiracji aby życie miało cel .

  http://www.thetruthseeker.co.uk/?p=206899

 237. https://www.youtube.com/watch?v=q2TT94KUMvE

  Nocne zatrzymania , jak za Stalina .

 238. https://www.youtube.com/watch?v=lH8LRIy41n0

  Po której stronie stoi nasz blogowy Lewy ; ??? .

 239. Byle Zielone Wyspy ktore toną , powinny zmienic nazwe aby metonim sie zgadzal sie z czyms lepszym od pl . Najlepiej czyms , duzo lepszym .
  Enpassanciana wdzieczna , dowcipna ( tylko ‚spoustu sprawiedliwa’ niechęc mnie wyklucza na starcie ) inteligencjo – do roboty !

  „Kiedy na Tuvalu dotarły nowoczesne technologie, a razem z nimi – internet, ciekawym zbiegiem okoliczności ten maleńki kraj zyskał jedno z głównych źródeł dochodu. W 1995 roku archipelagowi została przypisana domena najwyższego poziomu z kodem kraju, czyli ciąg znaków, którym kończą się adresy – np. .pl czy .com. W przypadku Tuvalu było to .tv. Światowy metonim telewizji.”
  Więcej: https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,25925851,wyspy-ktore-tona-najrzadziej-odwiedzany-kraj-na-swiecie-moze.html

 240. Mauro Rossi z 8,17

  W komentarzu wprost i posrednio pozytywnie i z atencją odniosłeś się do cech psychicznych, głównie przywódczych, prezesa Kaczyńskiego.
  Myslę, że zrobiłeś to nawykowo, machinalnie, bo akurat pytając o twój stosunek do walk frakcyjnych Kaczyńskiego z Gowinem słowem nie nawiązałem do ich predyspozycji psychicznych.
  No ale mniejsza z tym … .
  Mauro, w świetle tego co napisałeś tym bardziej nie rozumiem skąd twoja identyfikacja polityczna z Gowinem, który jakby nie patrzeć drogą walk frakcyjnych własnie storpedował plany polityczne Kaczyńskiego. A to przecież początek bo Gowin przymierza się do secesji, chce załozyć wlasny klub poselski co oznaczać będzie dla Kaczyńskiego de facto rzady mniejszościowe.
  Z tym, że jeszcze raz zaznaczam iz nie chodzi mi o intencje Gowina, bo one są czytelne i zrozumiałe w obecnej sytuacji. Chodzi mi natomiast o twój stosunek do tej calej sprawy, który się zawiera w pytaniu – czemu skoro całym sercem jesteś za Kaczyńskim, bo tak odbieram twój komentarz z 8,17, to dlaczego równoczesnie sprzyjasz Gowinowi? Czemu dobrze mu życzysz i wiązesz z nim nadzieje?

 241. @Lewy
  Otwórz koniecznie link podesłany przez Blackley’a.
  Wzruszysz się odmłodniejesz.
  Pycha.
  Panie B., dzięks!

 242. @Bar Norte, 17:30
  To poplątanie jest typowe dla komisarzy pozbawionych przekazu.
  A sytuacja mało klarowna nawet dla Jarka.
  3msie

 243. Jankesi powinni wytłumaczyć, dlaczego wybronili ojczyznę Adolfa z łap Gruzina kosztem Polski… Tak sobie myślę prywatnie, że gawra po niedżwiedziu, to fajne trofeum…o łonie, które nosiło nie wspomnę czy o obronie przed Turkami…W Jałcie austriackim gadaniem zaliczono wpadkę…na rachunek Polski…choć była pod zaborem obdarowanego wolnością… jak się okazało…

 244. Bar Norte

  Amerykanska agencja odpowiedzialna za walke z sytuacjami katastrofalnymi FEMA
  przewiduje w nieskonczonym jeszcze raporcie w oparciu o badania glownego osrodka epidemiologicznego, Uniwersytetu John Hopkins, ze liczba zgonow moze podskoczyc
  z 2 do 3 tysiecy dziennie w przeciagu miesiaca.
  Biorac pod uwage to, ze Warszawa kontroluje epidemie podobnie jak Waszyngton ,
  nalezaloby wnioskowac, ze aby przywrocic znaczna czesc bazy podatkowej i zmniejszac liczbe bezrobotnych ze wzgledu na zmniejszona dzialalnosc restauracji, kin, hoteli, przedsiebiorstw wycieczkowych itp powinno wladzom i ,, opozycji” ( ktora w najblizszych latach moze przejac kierowanie gospodarka ) zalezec by rozkrecic natychmiastowy i masowy wzrost produkcji odziezy ochronnej, testow i lokalizacji osob zarazonych .Szmaciane maski nie spelniaja wymagan epidemiologicznych.
  Jesli nadal nie bedzie srodkow do szybkiego zwalczenia epidemii to dojdzie do zalamania gospodarki.
  https://www.npr.org/sections/health-shots/2020/05/05/848729029/fact-check-trump-administration-document-and-its-3-000-deaths-a-day-scenario

 245. @ Geozak
  7 maja o godz. 0:07

  „Zaczyna się krecia robota – SN odpowie dopiero po 30 dniach Napoleon Senatu przytrzyma poprawkę do 30 dni .Kompromitujcie sie wiecej Polacy powiedzą wam dosc tej obstrukcji -von z kraju.”

  Dziadku Palantine- Won z kraju to sam Pan zrobił i to już dawno temu.
  Urządzaj sobie swoją nową ojczyznę, jeżeli potrafisz a od naszej się odwal.
  Dotarło do pustego łba , czy trzeba deską przyp******* ?

 246. @Bar Norte

  czemu skoro całym sercem jesteś za Kaczyńskim (…) równoczesnie sprzyjasz Gowinowi?

  Pokorne cielę dwie matki ssie?
  Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek?
  Na dwoje babka wróżyła?

  A finałem tego rozdwojenia będzie, że pokorne cielę leje do karety 🙄

 247. @@@
  Chuligani i wichrzyciele na ulicach Warszawy!
  Proszę aktyw PIS o kontrmanifestację.
  Nie mażna pozwolić na anarchię i bezprawie!

 248. Zbigniew Hołdys

  Nie piszcie „Bielan powiedział” – piszcie „Bielan skłamał”.
  Nie żądajcie „Sasin do dymisji” – żądajcie „Sasin do więzienia”.
  Nie piszcie „Duda stwierdził” – piszcie „Nieświadom faktów Duda stwierdził jakoby”.
  A poza tym głowa do góry.

  Faszystowski cyrk na kółkach, ośmiornica PiS

 249. Platforma Obywatelska

  Wicepremier Sasin podjął się organizacji pseudowyborów kopertowych bez żadnej podstawy prawnej, odsuwając od tego procesu PKW, zlecił druk nielegalnych kart wyborczych, zaangażował Pocztę Polską w naruszenie ochrony danych osobowych wyborców. Przez tygodnie zapewniał Polaków, że wybory da się przeprowadzić. Swoimi działaniami naraził Skarb Państwa na wielomilionowe straty finansowe i skompromitował Państwo Polskie.
  Składamy wniosek o odwołanie wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Poza odpowiedzialnością polityczną, rozpoczniemy również procedurę karnego rozliczenia.

  Faszystowska pandemia PiS po trupach Polaków.

 250. @@@
  Posiedzenie SN „bez trybu”, bez porządku obrad, bez cyrkulacji powietrza, od 8 godzin.
  Jeden zarażony i SN idzie sie (…)

 251. Kletin siedzi permanentnie na trzepaku i pokrzykuje, zapominajac, ze przed kilkunastu laty napisalem; jestem deletantem intelektualnym i zajmuje sie sprzataniem w blogosferze.

 252. @@@
  I za chwilę Monika Olejnik!
  Nie nazwisko gościa, tylko prowadzącej od 100 lat pani.
  Wstyd. Będzie eee, aaa, hmm, iii.

 253. Media: pytania do prezydenta…potem w wykonaniu Dudy parodia Żeleńskiego: czyli gadał dziad do kredensu…Tak sobie myślę prywatnie o przepowiedni Pietrzaka, aby było weselej…

 254. kooperatywaMandragon

  „rozkrecic natychmiastowy i masowy wzrost produkcji odziezy ochronnej, testow i lokalizacji osob zarazonych .Szmaciane maski nie spelniaja wymagan epidemiologicznych.”

  Wrócę do naszej wczorajszej wymiany opinii, bo na ten temat pisałem i załączyłem stosowne materiały.

  To o czym pan pisze rząd robi na miarę swoich możliwości. Jak zresztą i inne rządy. Robi to na dwa sposoby.

  Po pierwsze przez system zamówień publicznych.
  Z tym, że rząd RP po prostu nie ma na szerszy wymiar tej akcji pieniędzy co wykazał w wywiadzie, który panu wczoraj zalinkowałem przezes Naczelnej Rady Lekarskiej – na przykladzie wyceny testów genetycznych w publicznej służbie zdrowia, która owo testowanie poważnie ogranicza.

  Po drugie przez stawianie wymogów przeciwepidemicznych w róznych sferach życia spolecznego – również w gospodarce. Oczywiście mam na mysli wymogi związane z wymuszonym prawem zakupem przez podmioty gospodarcze czy inne środków sanitarnych, ochronnych czy np dokonywania modernizacji infrastruktury gospodarczej. Zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy dla przemysłu, które panu wczoraj wkleiłem własnie taki charakter mają.
  Zresztą dotyczy to również obywateli, którzy w związku z rygorami muszą się zaopatrzyć w maseczki czy rękawiczki.

  Innych mozliwości „rozkręcenia gospodarki w sektorach o których pan pisze, rząd (bez wzgledu czyj) po prostu nie ma i nie bedzie miał.
  Tak więc przedmiotem dyskusji może być co najwyżej to czy rząd z owych mozliwości skutecznie korzysta.

  Ps. Proszę nie lekceważyć „szmacianych masek”. One pomagają choćby zachować elementarną (samo)dyscyplinę społeczną co w kontekscie jej widocznego rozluźnienia ma swoje znaczenie.
  A propos owej koniecznej (samo)dyscypliny … .
  Nie wiem czy pan czytał, że Pentagon wydał instrukcję by armia USA wstrzymała kontraktowanie żołnierek i żołnierzy, którzy przeszli jakiekolwiek pod wzgledem objawów zakażenie koroną. Jako powod podali nieznane jak na razie skutki tych zakażeń. Z tym, że wspomnieli też o trwałym obniżeniu wydolności oddechowej płuc u zakażonych z przedziału wiekowego objetego kontraktami.

 255. Saldo mortale
  8 maja o godz. 20:01
  … jestem deletantem intelektualnym…

  to oczywiste, nie musisz wywazac otwartych drzwi….od kogos kto robil zaliczenia i zdawal egzaminy u panienek na „Dziekance” trudno oczekiwac czegokolwiek
  napisz cos o ” Brygadzie szlifierza Karhana”….

 256. Pani Dudowa dostała medal za opiekę nad niepełnosprawnymi. https://bi.im-g.pl/im/70/b7/18/z25916272V,Prezydent-Andrzej-Duda.jpg

 257. Faszysta Z. Piżamka robi swoją robotę. Totalny burdel w SN. Co te squr*syny robią z Polski.

  https://wyborcza.pl/7,75398,25931521,chaos-w-sadzie-najwyzszym-po-siedmiu-godzianach-nie-wiadomo.html#S.koronawirus-K.C-B.3-L.1.male

  Faszystowski cyrk na kółkach #¤%#” PiS

 258. Po debacie kandydatów oceniłem wrażenia jakie wywołali i wyszło, że najgorzej wypadł ten, który najwięcej obiecywał.
  Jest takie powiedzenie „obiecanki cacanki, a głupiemu radość”

 259. Frasyniuk używa brzydkiego słowa na „k”

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=2976362072455069&set=a.861183873972910

  Gangsterzy u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 260. Wymazywanie przeszłości ma krótkie nogi.
  Nikt nie jest w stanie zmienić tego co było, jedynie może zmienić swoje nastawienie.

  Zaradkiewiczowi mogło się udać zdjęcie portretów prezesów sądu z czasów Polski Ludowej, ale nawet gdyby stanął na głowie, albo wykręcił pirueta nie jest w stanie wykazać, że ci z portretów nie pelnili tych zaszczytnych funkcji, podobnie jak cały PiS z prezesem włącznie nie udowodni, że Polski Ludowej nie było

 261. 9 maja przejdzie do historii jako dzień zwycięstwa przedsiębiorców polskich nad kompradorami kooperującymi z przyszłym globalnym okupantem Polski, który paraliżując życie gospodarcze pod pretekstem „pandemii” dąży do wywołania chaosu i stworzenia nowego Majdanu. Ten zamysł w konsekwencji ma doprowadzić do upadku UE .
  Kompradorzy polscy kooperując z tym zamysłem stają się zbrodniarzami stanu.

 262. Adam Mazguła

  Właściciel Polski i skłaczonej marynarki
  Jarosław Kaczyński doszedł do wniosku, że jego niewolnicy nie mają głosu.
  Odebrał nam to konstytucyjne prawo zarówno poprzez kartkę wyborczą, jak i prezentowanie swojego niezadowolenia poprzez zgromadzenie.
  Dlatego, o 1.00 w nocy granatowa PiS-milicja przy pomocy setek brunatnych oprawców Szymczyka spacyfikowała strajk przedsiębiorców w Warszawie.
  Według niepotwierdzonych wiadomości wszyscy zostali zatrzymani i wywiezieni z Warszawy.
  Przedsiębiorcy chcieli spotkać się z M. Morawieckim w sprawie niedziałającej tarczy antykryzysowej.
  Antypolska dyktatura PiS-kłamstwa, ciemnoty i chamstwa trwa!
  Adam Mazguła

 263. Racjonalna Polska

  Wrzucony przez Andrzeja Dudę wirus w Sądzie Najwyższym nie poddaje pod obrady wniosków sędziów co do sposobu wyłaniania kandydatów na I Prezesa SN.
  Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie – w trakcie trwającego właśnie zgromadzenia sędziów SN powstał istotny pat: większość „starych” sędziów głosuje przeciwko każdemu kandydatowi na I Prezesa SN, dzięki czemu nie są wyłączani z kolejnych głosowań i mogą jako większość odrzucać kolejne kandydatury.
  Oznacza to, że PiS musi znowu nielegalnie zmienić ustawę o SN, jeśli chce mieć swojego nielegalnego I Prezesa SN albo jakiegokolwiek innego. Gdyby większość sędziów zaczęła głosować za jakimkolwiek kandydatem na 100% w gronie 5 kandydatów znaleźliby się pisowcy i na 100% kukiełka Duda wybrałaby jednego z tych pisowców. Trzymamy kciuki za wytrwałość legalnych sędziów SN!!

  Ein Führer, ein PiS

 264. vannelle
  8 maja o godz. 11:26
  Tak to jest jak ktoś coś tam czyta sie na temat internetu i nie za bardzo kapuje jak to działa. Pewnie wyczytałeś że można namierzyć komputer z którego coś jest wysyłane do sieci i faktycznie można choć nie do końca. Chodzi o tzw adres IP . Adres IP nie jest „numerem rejestracyjnym” komputera – nie identyfikuje jednoznacznie fizycznego urządzenia – może się dowolnie często zmieniać (np. przy każdym wejściu do sieci Internet) jak również kilka urządzeń może dzielić jeden publiczny adres IP. Ustalenie komputera użytkownika, z którego następowała transmisja w danym czasie jest teoretycznie możliwe dla systemu/sieci odpornej na przypadki tzw. IP spoofingu (por. man in the middle, zapora sieciowa, ettercap) – na podstawie historycznych zapisów systemowych. Nie wiem czy coś z tego zrozumiałeś . Informuje że nie jest to łatwa sprawa ustalenie miejsca zainstalowania komputera który wysyła coś do sieci , a czasem wręcz jest to niemożliwe gdy spec od netu nie chce by go namierzono. Dlatego tak trudno walczyć z przestępstwami w sieci.
  W przypadku głosowania internetowego takiego jak opisałem identyfikowanie głosującego to przedsięwzięcie zupełnie głupie i bezcelowe. Przecież ich będzie głosować miliony co za zysk z ustalenia paru głosujących? (nakład pracy czasy ogromny – zysk żaden , nie ma szansy na wpłynięcie na wynik głosowania ) Przecież i przy głosowaniu tradycyjnym jest tez możliwość ustalenia jak niektóre osoby głosowały
  (wystarczy mikro kamerka odpowiednio ustawiona i mamy delikwenta i co zakreślił, to znacznie prostsze niż ustalenie kto głosował z komputera, który nie ma kamerki. Bo mówiąc prawdę nie jest to możliwe . Z tego samego komputera może głosować wiele osób i nie muszą być jego właścicielami.

 265. adam100
  8 maja o godz. 20:53
  Oczywiście, że miała, ale do ludzi trafia PR PiS i nie do końca mądrych dziennikarzy którzy wybory traktują trochę jak zawody sportowe.
  Ona swych wyborców wezwała do bojkotu pseudo wyborów i oni posłuchali – stąd tak spadło jej poparcie. Z kandydujących na urząd Prezydenta to wg mnie najbardziej wartościowa osoba i najmniejsza jest szansa zawodu.
  Inna sprawa, że Dudę trzeba koniecznie osunąć z fotela prezydenta bo on wzniecania PiS i JK. Trzeba jak najszybciej odsunąć PiS od władzy bo on robi dla Polski i Polaków ogromne szkody. Durne oszołomy go wspierające są ślepi i głusi na fakty.

 266. „Prawda idzie do nas. Jest już blisko” słyszeliśmy stale powtarzane zapewnienie, ale faktem jest tylko, że się wlecze bo nie dotarła, podobnie jak zapowiedziane na 10 maja 2020 roku wybory prezydenta, które też zanim będą to będą uznane za nieodbyte. Wyznaczenie osoby do zadań specjalnych aby te wybory były, z góry gwarantowało, że ich nie będzie bo są ludzie którym nie wychodzi, starają się, ale nie wychodzi.
  Być może nie uda się do 6 sierpnia 2020 roku wybrać prezydenta, co wtedy? Obowiązki przejmie marszałek sejmu. Konstytucja nie zakreśla terminu sprawowania zastępstwa

 267. Następne wybory udadzą się tak samo jak te, co miały być 10 maja.Ten totalny bajzel pochłonie jego twórców. Przekonacie się o tym sami.

 268. @ quentin t:
  „W kraju takich „normalnych” jest na granicy błędu statystycznego i gromadka na blogach wyborczej i polityki.”

  Duży ten błąd statystyczny jest jakoś – Wystarczy sprawdzić, ilu ten „błąd statystyczny” wprowadził posłów do Sejmu i ile ma krzesełw Senacie….

 269. Zbliża się cisza wyborcza. Dobranoc

 270. Jaka cisza wyborcza ?
  Przecież jeszcze nie ogłoszono terminu wyborów ????

 271. PA obudzil sie i wpadl w sidla zastawione na Kletina. Deletant to nawiazanie do w,oskiego; delektowac….PA pomysli pewnie delegowac.

  Rabin zabronil mi kontaktow z tanim prowokatorem PA, ktoremu snia sie dziewczeta z Hamiltona.

 272. Saldo mortale
  8 maja o godz. 23:42

  PA obudzil sie i wpadl w sidla zastawione na Kletina. Deletant to nawiazanie do w,oskiego; delektowac….PA pomysli pewnie delegowac.

  Rabin zabronil mi kontaktow z tanim prowokatorem PA, ktoremu snia sie dziewczeta z Hamiltona.

  to bylo o „delektowaniu sie ” panienkami (ktore lecialy na zaproszenie i apartament w Paryzu, lub na garbusa), a przy okazji aby zaliczyc egzamin….
  co z ta sztuka czeskiego socrealisty?… podobno wystawiono to niedawno w Polsce…

 273. Zdaniem hunwejbinów unijnych, potomków kolaborantów III Rzeszy Armia Czerwona niepotrzebnie wyzwoliła m.in. kraj nad Wisłą…bo III Rzesza zwalczała komunizm, a w obozach koncentracyjnych resocjalizowała komunistów przez pracę z dietą mleczną w menu…Wyzwolenie zmusiło tzw. wyklętych do spontanicznego dokończenia dzieła nazistów przez resocjalizację jak zabijanie współpracujących z jałtańskim ustrojem…przez płot….Tak sobie myślę prywatnie o zawiedzionych likwidacją III Rzeszy, patronem ich przodków…bo z komunistycznych terytoriów można było wyżyć..Ktoś przerwał wyprawę po złote runo na Wschodzie…

 274. Gdyby nie kopalnie i DPS-y epidemii już by nie było…Tak sobie myślę prywatnie : a po kim ten spadek…kłoda pod wybory…

 275. Wybory zostały poczęte a Kaczyński z Gowinem dokonali politycznej aborcji tego stanu…Tak sobie myślę prywatnie, że życie demokratycznej procedury nie doznało konstytucyjnej ochrony ze strony tzw. głowy państwa…Czy leci z nami pilot…pull up…bo polityczny Al Capone przejął stery…jak po brzozówce…

 276. Zastanawiam sie jaki ma sens tlumaczenie wytlumaczonego. Prawie cala „wiedza” przekazywana w blogosferze ogranicza sie do powtarzania przeczytanego. Ogranicza to w duzej mierze wymiane nie tylko „pogladow”, lecz takze doswiadczen, rowniez doswiadczen wlasnych. Ba, uniemozliwia wrecz generowanie wiedzy. Przypomina mi to „dyskusje” historykow w akademiku; przepytywali sie z dat. Wiedza googlujaca nie jez zadna wiedza, to sa wiadomosci, informacje, mniej lub bardziej prawdziwe, sa to rowniez fakty, na ktorych warto opierac kazda dyskusje. Pseudodyskusje w blogosferze oparte na inteligencji krzyzowkowej etc… nie plodza zadnej wiedzy, sa po prostu jalowe i bezplodne. Informacje wielokrotnie powtarzane nie buduja obszarow prawdy, gdy same informacje z zalozenia pachna sylogizmami. Najbardziej jalowe sa informacje przytaczane za postaciami nibyprominentnymi, szczegolnie wowczas, gdy sa nieprawdziwe. Krotko mowiac, bardziej interesujace sa nie tylko powiastki filozoficzne……., lecz kazda proba, nawet nieudolna, dyskusji na dosc wysokim stopniu uogolnienia. Problem polega na tym, ze przy takim podejsciu do „rzeczy” przekraczamy czesto granice „widocznosci”. Filozofia tej granicy nie przekracza.
ET 277. Na dzień dobry w tvn migawka z Neapolu

  Bieda i mafia to włoska codzienność. Do tego ból i choroby. W miejscowym szpitalu pracują cztery siostry zakonne, z Polski.
  Dziennikarka pyta czy nie boją się o swoje zdrowie i słyszymy piękną odpowiedź „trzeba pomagać, jakoś nie zachorowaliśmy”
  Wzruszająca odpowiedź o odchodzeniu do wieczności: rodzina nie chciała być przy umierającym, też się bałam śmierci, ale wzięłam chorego za rękę i odwzajemnił uścisk odchodząc w spokoju, teraz już się śmierci nie boję. Polki, katoliczki, prawdziwe bohaterki w czasach zarazy

 278. Od sciagi do sciagi cd.
  Najprostsza definicje antysemityzmu znajdziemy u W. Adorno. Chodzi o opis Zydow, wlasnie Zydow, a nie konkretnego Zyda, publicysty zydowskiego, polityka izraelskiego, czy dzialacza ugrupowania syjonistycznego.
  Wart lektury jest esej Aliana Finkielkraut “Au nom de l’autre. Réflexions sur l’antisemitisme qui vient.”. Podobne stanowisko, mianowicie utozsamiajace krytyke Izraela z antysemityzmem zajmuje w Polsce wiekszosc opiniotworczych srodowisk.. W blogosferze zaprzecza temu trendowi nieudolnie i niekonsekwentnie (n(i)ejaki Falicz wpadajac (swiadomie lub bezwiednie) w “pulapke” antysemityzmu (nie znaczy to jednak, ze Falicz jest antysemita). Brakuje w jego krytyce podzialu obszarow krytycznych, co sprawia czesto wrazenie wyciaganie kota z worka. Zmarly Marek Edelmann nazywal np. przeciwnikow wojny w Iraku “podnieconymi kretynami” (Przekroj, 6 kwietnia 2003). Stanislaw Lem w niektorych felietonach sprzyjal bushowskiej wizji swiata. Dlatego takie podwojne glosy niewiele znacza w dyskursie anty-antysemickim (szanujac obu, polecam oczywiscie lekture Lema i Edelmanna).
  Podazajac za ta mysla wypadaloby poradzic jednak samodzielnie myslenie, co umozliwiloby im unikanie cytowania zacnych intelektualistow, ktorzy lub ktorych wymienianie chcac nie chcac prowadzi, czesto niepotrzebnie do podwojnego myslenia. Zapomnialem dodac glosu W. Bartoszewskiego. Z drugiej strony “trendy” jest lewicowo-trockistowski antyamerykanizm u wielu mlodych ludzi w Polsce. Mam wrazenie, ze chcieliby oni nadrobic straty swoich rodzicow, ktorzy nie mieli okazji biegac wsrod lakrymogenow po ulicach paryskich w 1968 roku. Rodzice ci mieli jednak wtedy okazje zegnac swoich polskich przyjaciol na Dworcu Gdanskim. Warto wiec o tym pamietac lub przypominac zyjacym rodzicom, niezaleznie od tego jaka role mieli wowczas do odegrania. Przed rokiem bylem w podberlinskim lesie i przy okazji zwiedzalem wille Goebelsa oraz sasiednie zabudowania. Niedaleko znajduja sie budynki szkoly bylych miedzynarodowych kadr komunistycznych, ziejace od zjednoczenia Niemiec pustka. Moich przyjaciol zaskoczyla homogennosc nazistowskich budynkow przedwojennych oraz tych zbudowanych juz po wojnie. Nie chcieli uwierzyc, ze te drugie, tak podobne, sa pozostaloscia po NRD. Zawile sa wiec drogi polskich politykow i zachodnich lewicowcow. Pamietam swoich swoich francuskich lewicowych przyjaciol wyjezdzajacych na festiwal Mlodziezy do stolicy NRD, bodajze w 1973 roku. Wrocili do Francji pelni wrazen i pozytywnych opinii o tym kraju. Nie mogli zrozumiec, ze ja z moim paszportem zaprzyjaznionego kraju obawialem sie wyruszyc na te wycieczke.

 279. Czas zarazy, to czas zapłaty za grzechy…Nie można być bohaterem ingerując w skutki kary boskiej…prawdziwy katolik w ramach klauzuli sumienia poddaje się woli niebios…która daje i zabiera…Tak sobie myślę prywatnie na podstawie wypowiedzi biskupa Deca o porażce nauki wobec boskości zarazy…oczyszczającej z grzeszników…

 280. Skromne uroczystości DNIA ZWYCIĘSTWA w Anglii i Rosji. Tylko w stolicy Białorusi odbędzie się wojskowa defilada.
  A w Polsce?

 281. Tutaj nie chodzi tylko o zrównoważony budżet. Tutaj chodzi także o to, że Polska nie realizuje już postanowień TSUE. Kraj który tak postępuje, wylatuje z wspólnego systemu prawnego UE i w ostatecznej konsekwencji z całkowicie z Unii.
  Zbliża się coraz bardziej moment, w którym dzielnie prężący sie „kaczor” będzie mógł wreszcie zameldować Putinowi wykonanie zadania. A potem Polska powróci znowu do siermiężnej rzeczywistości i zaczną się kłótnie z Rosja , kto zeżarł kartoszki ?

 282. Warto pamiętać, że na brunatną zarazę błogosławioną przez Piusa XII skuteczna była Armia Czerwona…Wschód dobrze kojarzy się dla przyzwoitych tubylców…Tak sobie myślę prywatnie, że prawicowe widzenie zakończenia wojny, to kac moralny po nieudanym samowyzwoleniu i zbrodni uśmiercenia 200 000 mieszkańców Warszawy w Powstaniu Warszawskim…Co współcześnie przypomina organizację wyborów w czasie epidemii…O locie do Smoleńska nie wspomnę…To wszystko jest „dorobkiem” doktryny prawicy w krótkich spodenkach…przez klęski na ołtarze…z bożą pomocą…

 283. maciek.g
  8 maja o godz. 21:55

  Hahaha, już widzę anonse:
  – kupię kostkę USB do głosowania internetowego.
  – wynajmę specjalistę do ukrywania adresu IP.
  – polecam usługi wykrywające podglądy i podsłuchy w lokalach wyborczych.

  Dobrze kombinujesz, kombinuj dalej 🙂

  ps. Wyrazy szacunku i podziwu dla wiedzy i erudycji.

 284. Napisz folksdojczu o odmowie realizacji orzeczeń TSUE przez następców III Rzeszy…Ale ktoś karmiony miską ryżu w ramach folkslisty czepia się innych…taka jest cena germańskiego skundlenia…Tak sobie myślę prywatnie o bywaniu folksdojczem, że to nawet nie zboczenie to stan umysłu…

 285. vannelle
  9 maja o godz. 10:03
  Jak ktoś się uparł by postawić na swoim to nic nie pomoże. Oczywiście można zabezpieczyć ewentualny handel kluczami do głosowania wpisując numer identyfikacyjny wybity na kluczu do rejestru zakupu i każdy, u którego znajdzie się w posiadaniu klucz do które nie ma prawa zostanie oskarżony o kradzież z wszystkimi tego konsekwencjami. (by zmienić wynik wyborów trzeba by odkupić ogromna liczbę kluczy , a to nie jest możliwe, bo nie dość że wielu nie będzie chciało sprzedać to Jeszce wpadka i areszt rośnie wraz z liczba takich oszustw) To znacznie ostudzi chęć zarobku ewentualnych sprzedawców swych kluczy i nabywców. Ogłoszenia w takim przypadku to szybka droga do kryminału (ogłaszający jawie przyznaje że jest złodziejem)
  Tak że te twoje fantazje można sobie w gdzieś wsadzić

 286. maciek.g
  9 maja o godz. 10:21

  Kombinuj dalej.

  ps. Jak to możliwe, że pomimo niewątpliwych zalet, wg ciebie – nie słychać w świecie o wyborach internetowych. Nie doceniają geniusza?

 287. vannelle
  9 maja o godz. 10:03
  Pojęcia nie masz , a piszesz. Zabezpieczanie komputera przed śledzeniem niie uprawnionym stosuje się od dawna i takie usługi dają programy które każdy może kopic (część usług takie programy dają za darmo (przykładowo avast)
  A jakoś do chwili obecnej jalos nie zauważyłem ogłoszenia typu „– polecam usługi wykrywające podglądy i podsłuchy w lokalach wyborczych”
  A wi ęc fantazjujesz na calego

 288. vannelle
  9 maja o godz. 10:26
  powód jest prost -koszty takiego systemu używanego raz na 4 lata.

 289. ls42
  8 maja o godz. 23:15

  Wybory prezydenckie 2020. Państwowa Komisja Wyborcza w najnowszym komunikacie poinformowała, że w najbliższy weekend nie będzie obowiązywała cisza wyborcza. Powodem jest to, że głosowanie w pierwszym zakładanym terminie, w niedzielę 10 maja, nie może się odbyć.

 290. „‚A więc fantazjujesz na calego „”
  Jak już fantazjować to może tak : ponieważ podobno nie ma dwu jednakowych numerów pesel to dać bezpłatnie najtańszy smartfon każdemu kto ma pesel zaczynający się od 020510….. to wykluczyło by możliwość wielokrotnego głosowania, A gdyby ktoś chciał używać ten aparat dłużej to musiał by wykupić abonament lub doładować w dowolnej sieci. Jeśli komputer potrafi obliczyć w kilka sekund wygraną w totolotka, albo ustalić ilość oglądających TV to chyba nie byłoby problemu z ustaleniem zwycięzcy na urząd prezydenta. Na pewno wyszło by to dużo taniej dla Państwa .,
  Ile dostanę za w/w patent ?

 291. https://www.youtube.com/watch?v=jwe5uEHJRKg

  Gdzie jest nasz Lewy; po której stronie on teraz stoi .

 292. Żółte kamizelki w Warszawie…Tak sobie myślę prywatnie o niewinnych początkach…Powstańcie, których dręczy głód… z powodu drastycznych ograniczeń w zarabianiu na życie…Czy Watykan dostanie rachunek za zesłanie boskiej zarazy…wszak głodówka nie prowadzi do uzdrowienia…które jest grzechem…

 293. maciek.g
  9 maja o godz. 10:51

  „powód jest prost -koszty takiego systemu używanego raz na 4 lata.”

  To stwierdzenie w pełni uzasadnia wyższość głosowania internetowego, hahaha.
  Jak powiadają: gracz się zakiwał i poległ od własnej broni.

 294. Wystarczy każdemu wyborcy założyć konto w PKW z opcją oddawania głosu na wyświetlanych kartach wyborczych…Tak jak w ramach e-deklaracji PIT…czy przelewu bankowego…a potem kliknąć…Tak sobie myślę prywatnie, że elektroniczne systemy zabezpieczeń pewniejsze niż ręczne zbiorcze dostarczanie wyników z lokali wyborczych obsadzonych do liczenia przez „zaufanych”….po drodze mogą się dziać „cudowne” podmiany…

 295. maciek.g 10.58
  Dosyć dziwne komunikaty w mediach na temat wyborów i związanej z tym ciszy nie były jednoznaczne, więc na wszelki przypadek warto zachować ostrożność, bo podobno są jeszcze wolne miejsca w aresztach (?)

 296. Brakuje oświadczenia Dudy doktora prawa jak zaistniały stan chorobowy prawa wyborczego zlikwidować…Tak sobie myślę prywatnie, że doktor brzmi dumnie…a doszło do politycznego samookaleczenia w przestrzeni publicznej…Lewatywa jak w czasach Szwejka, to chyba przesada…

 297. Ciepły i słoneczny majowy dzień.
  75-ta rocznica zwycięstwa nad Niemcami, a właściwie faszystami i powiązanymi z nimi kolaborantami. O kolaborantach mało się mówi, nie wymienia tych państw i rządów, nie podaje się zbrodniczych organizacji i oddziałów wojskowych.

  Nawet samo święto próbuje się zapomnieć, unieważnić. Na YT jest nagranie z 2018 roku z obchodów Święta Zwycięstwa w Warszawie. W telewizji publicznej pewnie tej uroczystości nie pokazywali. Jak będzie w tym roku?

 298. Kolaborantów nie trzeba daleko szukać…wystarczy wymienić członków NATO i Unii i odpowiednio odfajkować…Widać też po podpisywaniu deklaracji o podłożu rusofobii, co wyssali… Tak sobie myślę prywatnie, że pochwal Putina, a rusofoby zbiegną się jak na dzwon kościelny…z kosami na sztorc…

 299. Blackley 9.23
  Z Polski gratulacji nie widać, ale to dlatego, że alianci podzielili się tym zwycięstwem na starcie i jedni świętują ósmego, a drudzy dziewiątego maja.

  Podobnie może być z pandemią. Już niektórzy ogłosili zwycięstwo nad kororawirusem.
  Donald Trump zapowiedział „fenomenalny” przyszły rok dla Ameryki. Andrzej Duda jeszcze decyzji nie podjął

 300. Kolaboranci w składzie Wyszehradu…Tak sobie myślę prywatnie o okazji do wspomnień…

 301. Is42 ;

  Widzę że lubisz wojskowe parady , więc masz tym razem z Mińska .
  Gratulacji z Polski tak w Mińsku jak i w Moskwie nikt nie oczekuje .

  https://www.youtube.com/watch?v=fYCeW8yqniw&feature=emb_title

 302. Piotr wyparł się Jezusa…Tak sobie myślę prywatnie o wypieraniu się wyzwolenia przez ACz…Wypieranie się u katolików, to normalność w ramach pomroczności religijnej…

 303. Bar Norte

  W dzisiejszej ,, wyborczej ” postepowy noblista , Joseph Stiglitz , daje diagnoze bez recepty :

  ,,… porażka Trumpa nie zadziwia:
  przez ostatnie trzy lata próbował obcinać wydatki na badania, zmniejszył fundusze na rządowe agencje ds. przeciwdziałania chorobom, zlikwidował program zarządzania pandemiami. Za Republikanów system świadczeń chorobowych nie funkcjonuje właściwie, tak więc wielu ludzi o niskich zarobkach musi pracować, żeby przeżyć. Roznoszą chorobę, bo po prostu nie mogą sobie pozwolić na siedzenie w domu.
  Dopiero po długiej batalii szpitale dostały zapasy niezbędnych środków, chociaż i tak w niewystarczających ilościach. Federalny program pomocy dla małych przedsiębiorstw to jeden wielki chaos: pieniądze idą do tych, którzy już wcześniej mieli uprzywilejowane relacje z bankami. Takie działanie powinno powstrzymać przed ubytkiem miejsc pracy, a tak się nie stało – w ostatnich tygodniach bezrobocie wzrosło i dotyczy 24 mln ludzi. Nadzieja na szybkie zakończenie stanu epidemii rozpłynęła się… ”

 304. Zaradkiewicz w Sądzie Najwyższym znaleziony (prawem kaduka, czyli samowolą prezydenta pod interes partii rządzącej) robi bagienko prawne.

  Metodami PiSu – łamaniem przepisów, ręcznym sterowaniem prawem i Sadem Najwyższym, zapieraniem się w żywe oczy. Na rympał.

  Typowe metody PiSu. Zaprowadziły one Zaradkiewicza do Sądu Najwyższego. Gdzie prowadzi Polskę PiS? Przed bramy jakiej instancji?
  Pzdr, TJ

 305. kooperatywaMandragon

  „W dzisiejszej ,, wyborczej ” postepowy noblista , Joseph Stiglitz”

  Nie ukrywam, że się zdziwiłem czytając iż GW drukuje Stiglitza. Ale gdy otworzyłem link to się okazało iż tekst jest przedrukiem materiału Gianrico Carofiglio z lewicowej „La Repubblica”. Najprawdopodobniej GW zamiesciła go na zasadzie jakiejś umowy dotyczącej wymiany tekstów.
  Tak więc tekst jest pewnym obrazem życia intelektualno-politycznego we Włoszech a nie w kraju. Zresztą proszę zerknąć na dyskusję pod materiałem w ktorej abonenci GW ręce załamują, że gazeta „promuje” „komucha”.

  Ps. Nie wiem czy pan czytał, że w Agorze anarchosyndykaliści z bojowego związku zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” założyli komisję zakładową. Poniżej materiał na ten temat i wymowne zdjęcie z zabrania założycielskiego;

  http://www.ozzip.pl/informacje/ogolnopolskie/item/2647-inicjatywa-pracownicza-w-agora-sa

 306. Chwała Armii Czerwonej za rozgromienie III Rzeszy !!! Chwała polskim żołnierzom za sojusznicze wspieranie pogromu III Rzeszy !!! Tak sobie myślę prywatnie, że najkrótszą drogą do wolności był wschodni kierunek…Wolności nie wybiera się, przyszła z bożą pomocą też…jak sugerują wychowani w tej wierze…Nigdy więcej wojen, bo to kompromitacja tzw. cywilizacji człowieka przyzwoitego…

 307. Bar Norte
  9 maja o godz. 17:13
  Byc moze ,, wyborcza” uzywa Stiglitza dla komuflazu, wobec braku felietonow pieknej Adriany.
  Szkoda, ze Stiglitz nie zaproponowal chociazby powrotu do strategii lat 30-tych.
  Dzisiaj jest oficjalnie 33 miliony pracownikow na bruku, tylko czesc otrzyma predzej albo pozniej swiadczenia, wiele dotychczasowych miejsc pracy stracona, bo bary i restauracje ledwo wychodzily na swoje w normalnych warunkach ( niebotyczne czynsze ), a teraz wobec ograniczania liczby gosci , beda masowo bankrutowac.
  Program New Deal dal wtedy prace 9 milionom ( Ameryka miala wtedy 122 miliony a dzis prawie 3 razy wiecej-331 milionow ) ludzi przy budowie szkol, szpitali , zapor wodnych, drog itd.

  Odpowiednik Dobrej Nowiny dotyczacej Agory i Inicjatywy Pracowniczej :
  po kilku dniach przedarly sie przez cenzure mediow korporacyjnych doniesienia o 1 Majowych strajkach w sieciach wielkich korporacji , jak Amazon : pracownicy domagaja sie srodkow ochrony, dodatku za niebezpieczne warunki pracy , informacji o sytuacji epidemiologicznej na terenie zakladu itd. Strajki nie byly masowe , bo kierownictwo natychmiast wyrzuca z pracy, ale jednak.
  Wlasciciel Amazona ktory okryl sie zla slawa np dlatego, ze wolal wynajmowac karetki pogowia, by czekaly u bramy zakladu zamiast instalowac system klimatyzacji w goracych halach magazynowych, zarobil juz na pandemii 24 miliardy dolarow, ale nie spieszy sie , by zapewnic proletom odpowiednie warunki BHP.
  Komentarz popularnego satyryka :
  https://www.youtube.com/watch?v=qKJXqphfuGs

 308. Właśnie „czytam „The Shock Doctrine” Naomi Klein i przyznaję, że jestem wstrząśnięta (niezmieszana). Pogrobowcy Miltona Friedmana trzęsą światem? Do rodziału o Polsce jeszcze nie dotarłam, chociaż od książki trudno się oderwać.

  Znaleziona w necie recenzja z polskiego wydania „Doktryny szoku” kładzie wielki nacisk na rzekomą „lewicowość” autorki, ale faktom, które przytacza, trudno zaprzeczyć. Recenzja podkreśla również znaczący wpływ, jaki Naomi Klein wywarła na zbiorową świadomość. Ze względu na ten wpływ właśnie – zdaniem autorki recenzji – warto przeczytać książkę Naomi Klein.

  „Można ją traktować (…) jako propozycję, doktrynę, ale na pewno nie jako teorię o naukowym charakterze” – konkluduje szanowna recenzentka. Na takie dictum trudno się nie uśmiać – bo w takim razie jak traktować rzekomą „naukowość” propozycji (doktryny?) Friedmana?

 309. Dobawka: trudno zaprzeczyć – faktom, które przytacza Naomi Klein, a nie jej recenzentka – Aleksandra Murzańska.

 310. P.S. A skąd mi tutaj nagle „Doktryna szoku”?
  No bo mamy kataklizm. I co teraz?

 311. Blackley
  Raz w roku warto zobaczyć porządną defiladę i nie ma w tym żadnej polityki tylko potrzeba obywatelska
  Za przekazany dokument dziękuję

 312. vannelle
  9 maja o godz. 11:22
  śmiejesz się z własnej głupoty?
  Pan demi korono wirusa nikt się nie spodziewał i z tej przyczyny wolano system tradycyjny bo po prostu to jest tańsze. Pandemia spowodowało problem , bo wybory tradycyjne są po prostu niebezpieczne i strach przed zakażeniem praktycznie zablokował proces wyborczy. Dlatego zaczęto szukać alternatywnych sposobów głosowania. Wybory korespondencyj okazały się tez niebezpieczne i trudne do bezpiecznej realizacji , na dokładkę powodują ogromne problemy techniczne i problemy z zabezpieczeniem wymogów. Z tej przyczyny poważne zaczęto myśleć o głosowaniu przez internet. Jak wytłumaczyłem można je zrealizować zapewniając wszystkie wymogi. Niestety nie da się tego szybko zrealizować.

 313. Aktualnie w tvn24 o zmaganiach przedsiębiorców z administracją rządową w czasach epidemii.
  Kuriozalne regulacje i przykłady postępowań o pomoc finansową

 314. maciek.g z 21,27

  Świetny tekst z oko.press, samo życie.

  Warto przeczytać!

 315. Wpis Krystyny Pawłowicz ma twitterze:

  „Czekajcie przy tv do wieczora, jest przesilenie polityczne i rządowe.Wybory najprawdopodobniej 23 maja…Rząd chyba mniejszościowy…
  Módlcie się za Polskę…”

  Coś takiego napisała sędzia Trybunału Konstytucyjnego.
  Modlić się za nią ? Czy to wypada?
  Pzdr, TJ

 316. kooperatywaMandragon

  Anarchosyndykaliści z Inicjatywy Pracowniczej działają też prężnie w polskich oddziałach Amazona.

  Poniżej, akcent 1 majowy

  http://www.ozzip.pl/informacje/zagranica/item/2643-1-maja-pocztowka-okolicznosciowa-amazon

 317. Bar Norte,

  Zerknąłem na anarcho-syndykalistów których to podlinkowałeś. Widze podobieństwa do postulatów sierpniowych sprzed 40 lat.

  Wtedy: „Podnieść wynagrodzenie zasadnicze każdego pracownika o 2000 zł na miesiąc”

  Teraz: „Żądamy, aby podwyżki płac wprowadzono na stałe, w uznaniu
  kluczowej roli pracowników magazynowych”

  Mają rozmach. Określają siebie jako „kluczowi”. Co ich skłania do takiego określenia swojej roli i jej znaczenia?

 318. Na marginesie
  9 maja o godz. 19:29

  Kissinger i Friedman odkryli w Chile,ze aby rynek byl ,, wolny ”
  trzeba wymordowac 30 tysiecy dzialaczy zwiazkowych i profesorow uniwersytetow.

 319. @kooperatywaMondragon 9 maja o godz. 22:58

  Chile, Urugwaj, Brazylia, potem Boliwia… aha, jeszcze Indonezja nieco wcześniej. Po przewrocie w Chile się okazało, że tortury i „zniknięcia” są niekonieczne, bo można wprowadzać nowe porządki niejako tylnymi drzwiami, a nawet bez wiedzy społeczeństwa. Wystarczy np. hiperinflacja i kraj puka do drzwi IMF, który to MFW miał być wentylem bezpieczeństwa dla państw wpadających w kłopoty finansowe.

  Jednak od czasu, gdy MFW został obsadzony zelotami ze „szkoły Chicagowskiej” stawia warunki: prywatyzacja, otwarcie kraju na towary z zewnątrz, cięcie wydatków socjalnych. To się przemyca pod pokrywką „stabilizacji”. Przy okazji: nie umarza się długów zaciągniętych przez „Pinochetowate” rządy po upadku owych rządów – chociaż wiadomo, na co szły poprzednio udzielane pożyczki – na aparat terroru i do kieszeni autorytarnych kacyków. A tych pożyczek udzielali ci sami banksterzy, z pełną świadomością, na co będą użyte. Kissinger po cichu doradzał argentyńskiej juncie, żeby przed upadkiem napożyczała w juesach jak najwięcej…

  Ciekawa sprawa z fundacją Forda – najpierw służyła do pacyfikacji robotników w zakładach Forda w Chile – działaczy związkowych uprowadzano ze stanowisk pracy, na oczach innych robotników i torturowano na miejscu w zakładzie – żeby przestraszyć resztę. Potem ta sama fundacja Forda zajęła się walką o „prawa człowieka” w Chile – ale koniecznie bez kontekstu politycznego, czyli bez powiązania terroru z celem owego terroru, którym było zniszczenie dorobku socjalnego rządu Allende i wprowadzenie dzikiego kapitalizmu.

  Aha, bo właśnie dotarłam do Polski. Idę doczytać.

 320. OCZEKIWANIE
  To czas każdemu znany. Nie panujemy nad przyrodą, nie panujemy nad przyszłością, czytam w lokalnej gazecie.
  Podejmowane działania coś poprawiają ze szkodą dla czegoś innego. Idealnego rozwiązania nie widać chociaż prezydent Donald Trump pewnie już zna scenariusz zmian skoro ogłosił, że przyszły rok dla Ameryki będzie fenomenalny. Cokolwiek to znaczy dla Amerykanów nic nie mówi o przyszłym roku dla Polaków.
  Jarosław Kaczyński tak jasno się nie wypowiada. Nawet Mauro Rossi nie przynosi dobrej nowiny.

 321. Cherubinek

  „Określają siebie jako „kluczowi”. Co ich skłania do takiego określenia swojej roli i jej znaczenia?”

  Zapewne to, że zwiazek grupuje głównie pracowników magazynowych. Tak więc dla związku są oni „kluczowi”.

  Ale nie dam sobie za to głowy urwać, bo nie wiem jak struktura zatrudnienia w owej firmie wyglada.
  Choć nie sądzę by anarchosyndykaliści z Inicjatywy Pracowniczej zdecydowali się na nabory np pracowników nadzoru, bo mają silne poczucie klasowości.

  Podobny problem mam zresztą z grupą zawodową okreslaną jako „koordynatorzy kopalniani” – w kontekscie epidemii na Ślasku. W kilku informacjach przeczytałem, że własnie ta grupa pracowników przyczyniła się do przenoszenia zakażeń z kopalni do kopalni.
  Z tym, że nie mam pojęcia czym się owi „korodynatorzy kopaniani” zajmują.

 322. Bar Norte,

  Ja to zinterpretowałem ze oni uważają się za osoby kluczowe dla Amazona. A to chyba była by błędna, potencjalnie zgubna, kalkulacja z ich strony.

 323. kooperatywaMondragon
  9 maja o godz. 22:58
  2279: to ofiary puczu pinocheta. Wliczone tu sa osoby zaginione. Ponad 900.
  Jezeli chce sie byc wiarygodnym, to zawsze nalezy trzymac sie twardo faktow. Bo w przeciwnym wypadku wychodzi sie na manipulatora i ideologa. To mniej wiecej tyla samo co rezim Stalinowski mordowal w POL DNIA w czasie czystek 1937. Nie pisze tego , by bronic junty pinocheta, ale nalezy byc dokladnym.
  Ale prawda jest, ze historie pisza zwyciezcy. Nawet po wielu latach. W Hiszpanii obecnie Franco jest be a republikanie cacy. Przez prawie 40 lat bylo odwrotnie.
  Historia jest bardziej skomplikowana, nie jest czarno-biala; Zero-jedynkowa jak to by sie chcialo ja tworzyc na nowo.
  Pinochet, skorumpowany, jak sie okazalo, uzdrowil gospodarke Chile, ktora byla w stanie calkowitej zapasci. Nieliczny z dyktatorow, oprocz Franco, ktory zmodernizowal swoj kraj. Mozna dorzucic Stalina. Pozostali rujnuja. Mimo czarnej legendy, Kuba Batisty byla chyba w grupie trzech krajow Ameryki lacinskiej najbardziej rozwinietych i zalfabetyzowanych. Jest teraz jednym z najbiedniejszych. Ale piekne legendy maja swoja sile przebicia.
  A gdyby Pan Gospodarz, ktory dobrze zna Chile, napisal kiedys cala, niewygodna ideologicznie prawde o latach 70/80 w tym pieknym kraju.???

 324. Cherubinek

  Sięgnąłem po całość tekstu z którego pochodzi cytat o „kluczowej roli”. Tak on wygląda:

  „Oczekujemy, by Amazon:

  na stałe podniósł wynagrodzenia. Dzięki naszej pracy Jeff Bezos zarobił w tym okresie dodatkowe 24 miliardy dolarów. Fortuna firmy rosła, gdy my pracowaliśmy, i nadal pracujemy, ryzykując zdrowiem naszym, naszych rodzin, społeczności i całego społeczeństwa. W niektórych krajach takich jak Polska i Słowacja nasze społeczności nie mają żadnej korzyści mimo tego ryzyka, ponieważ przygotowywane przez nas paczki są wysyłane i sprzedawane w innych krajach. Firma za nasz wielki wkład w zaopatrywanie społeczeństwa podziękowała nam poprzez różne komunikaty oraz plakaty wywieszone w zakładowych łazienkach. To dzięki nam świat nie zatrzymał się z powodu koronawirusa. W zamian za to otrzymaliśmy za ten wysiłek tymczasową podwyżkę wynagrodzenia, która wynosi od około 0,90$ do 2$ za każdą godzinę pracy. Jednak w Stanach Zjednoczonych już zapowiedziano, że ta podwyżka zostanie cofnięta i nie wiadomo, co stanie się w innych krajach. Żądamy, aby podwyżki płac wprowadzono na stałe, w uznaniu kluczowej roli pracowników magazynowych, a które będą stanowić ułamek wielkiej fortuny wyprodukowanej przez nas dla firmy.”

  Odczytuję w tym kontekscie „kluczową rolę pracowników magazynowych” w wypracowywaniu zysków firmy Bezosa.
  W tym kontekscie analogia do lat 80 w PRL gdy anarchosyndykaliści przedstawiali się jako „sól tej ziemi” (kluczowi dla gospodarki, kraju itp) moim zdaniem jest nieuprawniona.
  Inicjatywa Pracowniczy zna swoje miejsce. Oni piszą w imieniu pracowników magazynowych – pracujemy na fortunę Bezosa, nabijamy mu kabzę wiec chcemy mieć z tego tytułu więcej pieniędzy.

 325. Na marginesie
  9 maja o godz. 23:23
  Ma Chère
  Mimo sympatii do ciebie…:
  Wiem , ze jakakolwiek negatywna ocena rzadow Allende prowadzi do „reductio ad hitlerum”, lecz wydaje mi sie , ze warto zabaczyc statystyki ekonomiczne.
  Wzorem dla Allende byla Kuba.
  Dyktatorzy jakiejkolwiek masci czyli koloru nie sa moimi „sympatiami”. Lecz Allende bylby takim… Gomulka. Chyba wiesz , ze chcial rozdawac robotnikom bron, tworzyc cos jakby, ludowe sily zbrojne. Zrobic wojne domowa. Jak myslisz, ile byloby ofiar? Nie mam sympatii do Pinocheta, ani tez do Allende. Mimo: De morituri nihil nisi bene. Robienie z niego ikony nie jest logiczne.
  A propos wojny domowej w Hiszpanii, polecam Antony Beevor: Wojna w Hiszpanii. Po English oczywiscie

 326. Bar Norte,
  To chyba ma w sumie niewielkie znaczenie no bo co z tego, ze oni „chcą mieć z tego tytułu więcej pieniędzy”? Chcieć każdy może. Właśnie stad moje pytanie o ich rzekomo kluczowa role. Ja tej kluczowej roli, a co za tym idzie realnej siły negocjacyjnej w polskich warunkach, tu po prostu nie widzę.

 327. Wrocław stale fascynuje. Tym razem w GW „Wrocławskie Dekady LATA 40.”, a tam:
  Miasto z popiołów
  Życie na dymiącym kraterze
  Wszystko kradną
  Sami obcy, sami swoi
  Gdzie ksiądz, tam polscy osadnicy
  Żłobek na szynach
  Co dzisiaj możemy zjeść na obiad
  Kto handluje, ten żyje
  Kariera pedetu
  Komunistów wojna o pokój
  Prezydent nie chce pieniędzy (wspomnienie pierwszego prezydenta Wrocławia dr. Bolesława Drobnera wybitnego Polaka patrioty)

 328. ahasverus
  10 maja o godz. 0:31
  mimo mojej sympatii do ciebie…. jawisz mi sie jako prawicowa ekstrema… mozna tylko gdybac, czy w Chile doszloby do wojny domowej, etc…. to samo o stanie wojennym w Polsce… Pinochet dal gospodarke chilijska jako podworko do eksperymentow neoliberalnych.. spotkalem w wielu miejscach emigrantow chilijskich, ktorzy speciwiliby sie twoim wnioskom…. i nie byl to tylko motyw sentymentalno-humanitarny…

 329. Na ostatniej stronie dodatku GW o powojennym Wrocławiu zdjęcie noblistki Olgi Tokarczuk i fragment wystąpienia wygłoszonego po otrzymaniu tytułu Honorowej Obywatelki Wrocławia „Dzisiaj we Wrocławiu nie ma już pustych miejsc pozostałych po usuniętych gruzach. To miasto po wojnie zostało ufundowane na wielkim historycznym paradoksie: obwołane twierdzą i skazane na zagładę przez swoich niemieckich obrońców, zostało z miłością odbudowane rękami przybyszów, imigrantów, nowych osiedleńców”
  Dodam od siebie, Polaków z całej przedwojennej Polski

 330. @ahasverus 10 maja o godz. 0:31

  Ja nie jestem niczyim sympatykiem, ani nie idealizuję Allende. Nie podejmuję się ocen moralnych ani nie porównuję Pinocheta ze Stalinem. Po prostu streszczam naprędce niektóre tezy z książki Naomi Klein.

  Co do genezy przewrotu w Chile – to był typowy pucz, w którym wojsko siłą przejęło ośrodki władzy. Allende odmówił udziału w jakiejkolwiek mobilizacji zbrojnej – po wdarciu się rebeliantów do budynku znaleziono jego trupa z oderwaną głową.

  Czy droga jaką obrał miała szansę powodzenia? Chile nie było jedyne, w tym samym kierunku zmierzały inne kraje tego regionu. Chodziło o zapewnienie godziwych warunków życia całej ludności – regulowane ceny podstawowych produktów, reforma agrarna, bezpłatna opieka zdrowotna, edukacja, te rzeczy.

  Wmieszanie się Hameryki i CIA polegało najpierw na finansowaniu studiów Chilijczykom w USA i na miejscu i wychowaniu sobie grupy zelotów – Friedmanistów. Katolicki uniwersytet w Chile był wylęgarnią owych „geniuszy”. Oni nie mieli poparcia społecznego – dlatego społeczeństwo należało sterroryzować. Potem ci Fried-maniacy, wcześniej przygotowani, objęli kluczowe pozycje w nowym systemie, wprowadzonym siłą. Tyle Naomi Klein.

  Dwie ciekawostki w pigułce: sukces gospodarczy Polski, zdaniem N.K., polegał na tym, że drastyczne reformy (takie jak wyprzedaż za bezcen państwowego majątku) zostały wstrzymane pod wpływem niezadowolenia społecznego – poza tym wyborcy wyautowali Mazowieckiego i Wałęsę.

  I druga: protesty w Chinach, zakończone m.in. masakrą na placu Tienanmen, nie wynikały z tego, że ludzie domagali się demokracji w stylu zachodnim. Oni protestowali przeciwko dzikiemu kapitalizmowi – likwidacji płacy minimalnej, uwolnieniu cen itp., czyli wyzyskowi w stylu doktryny Friedmana. To zupełnie inne tło konfliktu niż przedstawiane przez zachodnie mass media.

  Jeszcze raz, głośno i wyraźnie: to są wyimki z książki Naomi Klein.

 331. Cherubinek

  „… „chcą mieć z tego tytułu więcej pieniędzy”? Chcieć każdy może. Właśnie stad moje pytanie o ich rzekomo kluczowa role. Ja tej kluczowej roli, a co za tym idzie realnej siły negocjacyjnej w polskich warunkach, tu po prostu nie widzę.”

  Tak rola związków, tak poetyka ich żadań.

  Z tym, że masz rację iż są słabi – jak na razie. Strajku w ubiegłym roku im się nie udało zainicjować. Z tym akurat lepiej sobie radzą ich związkowi sojusznicy w zachodniej Europie czy w USA. No ale tam jest lepszy klimat społeczny dla związków.
  Ale od czegoś trzeba zacząć. Jak mawiają „mozolnie pnie się w górę katedra wiosny”.

 332. @ls42 10 maja o godz. 0:53

  Dodam przekornie – Polaków z całej Polski, którzy doprowadzili do ruiny zachowanej po wojnie niemieckiej infrastruktury. Na LA jest ktoś, kto odkupił – i pracowicie restauruje – taki zdewastowany poniemiecki mająteczek.

  Zresztą to nie jest jedyny moment, kiedy korci mnie, żeby ci zaaplikować zimny prysznic 🙂 Ta konsekrowana siostrunia miłosierdzia, którą się tak zachwycasz, chwytająca zarażonego za rączkę – zaraz, ufna w OpaCZność, podrepcze w świat podzieli się tym syfem. Tak samo zrobiły zakonniczki w Polsce. Zaraziło się ich 50. Katolickie, jakże polskie patentowane idiotki.
  Sorry ogromnie, ale tak to widzę.

 333. @Bar Norte 10 maja o godz. 1:09
  W Pinochetowskim Chile zamordowano grupę licealistów, którzy wspólnie wnioskowali o obniżenie im opłat za przejazdy komunikacją miejską. Ich „przestępstwem” było grupowe działanie. Tak mi się jakoś skojarzyło. Kolektywne działania są… wywrotowe. Musi co : )

 334. Wrócę na chwilę do lokalnej Gazety Wrocławskiej specjalnie na majówkę pełnej wspomnień i aktualności.
  Wybierzmy się z Gazetą w podróż szlakiem skarbów i tajemnic Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej.
  Zajrzyjmy nad Jezioro Sławskie , do pocysterskiego Opactwa w Lubiążu i poaugustiańskiego Opactwa w Żaganiu, przejdźmy trasą przepięknych drewnianych kościołów po Ziemi Lubuskiej, zobaczmy Świeradów na Dolnym Śląsku z wieloma atrakcjami, koniecznie wpadnijmy do Łęknicy by podziwiać znajdujący się na liście UNESCO słynny Park Mużakowski, nie omińmy Walimia z podziemnymi sztolniami z nieodkrytymi do dziś tajemnicami.
  Kto jeszcze nie zaplanował wakacji może wybrać się tam koniecznie, albo przynajmniej odbyć wirtualną podróż.

  Dzisiaj w telewizji zachwalano podróż po Polsce. Od Bałtyku do Tatr, od Bugu do Odry i Nysy Łużyckiej to kraina pięknej przyrody, i bardzo dobrze przygotowanych miejsc wypoczynku z miłą obsługą i doskonałą kuchnią, a kogo nie stać to wystarczy sama przyroda i zachwycające obiekty architektury dawnej i współczesnej

 335. wspominajac Naomi K., jej maz Avi Lewis mial w latach 1998-2000 ciekawe okienko w CBC News „Spin Off”, do ktorego zapraszal wielu znanych politykow i dziennikarzy… tlumaczyli oni zawilosci polityki miedzynarodowej, m.in. wojne w Kosowie i propagande z nia zwiazana…bywal tam czesto… John Bolton..

 336. Na marginesie 1.16
  Już to, że byłaś łaskawa spojrzeć na ten fragment komentarza z Neapolu bardzo mnie cieszy, a zimny prysznic, cóż zawsze można powiedzieć czasami pomaga.
  Jest jednak jakaś tajemnica śmierci i w sposobie zachowania w takich okolicznościach członków rodziny.
  Kto towarzyszył swoim krewnym w takiej chwili?
  Gdzie uczą jak się zachować?
  Te siostry miłosiedzia jak w piosence Leonarda Cohena mogą być w takiej chwili nieocenione.
  Łączę pozdrowienia na dobranoc

 337. 10 tys dziennie
  „Rosja przeskoczyła Niemcy i Francję i jest już na piątym miejscu listy państw, w których zarejestrowano najwięcej zakażeń. Z tak dużym dziennym przyrostem Rosja w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin przeskoczy też Wielką Brytanię oraz Włochy i znajdzie się na podium, zaraz za plecami Hiszpanii i USA. „

 338. trudno wspominac wszystkie „herezje” autorstwa Naomi Klein, lacznie z bojkotem Izraela (Jedwabny Radzio skazalby ja na kare smierci, a Saldo opatrzylby ja etykietka „antysemitki” i „rasistki”, chociaz pochodzi z rodziny zydowskiej)) i poparciem dla Chaveza…

 339. Nieznany Bareja .. nalezalo jemu zawierzyc

  sentencje666 wczoraj

  „Włącznie telewizory i módlcie się
  Ja pier…
  Po prostu czasami wydaje mi się, że to jakiś zagubiony film Barei „

 340. @ls42 10 maja o godz. 1:33

  Oczywiście, rodzina rzadko jest przygotowana na śmierć bliskich – tym bardziej tak niespodziewaną, jak w tym wypadku. Trudno powiedzieć, czy konający pragnie akurat towarzystwa habitowej pani. Być może. Ale chwytanie zakaźnie chorego za rękę, ludzki odruch, wydaje się co najmniej nieostrożne. Warto pomyśleć o innych, niezarażonych, też,

  Co do specyfiki tzw. Ziem Zachodnich – poza faktem, że Kargule zza Buga nie mieli pojęcia, do czego słuźą niektóre poniemieckie urządzenia, jest jeszcze jedna kwestia, która dotarła do mojej świadomości całkiem niedawno – że status tych terenów był nieuregulowany i uznawany za niepewny, zatem nikt nie miał ochoty inwestować. Bo co będzie, jak wróci Niemiec i zabierze?

  Tak to wyglądało na wsi. Co do Wrocławia – gorący lokalny patriotyzm ludności w stu procentach napływowej poznałam na przykładzie własnych kuzynów 🙂

 341. @PA2155 10 maja o godz. 1:30

  Naomi Klein podobno uznała wkład męża w „The Shock Doctrine”. Warto dodać, że w Kanadzie znalazła się z rodziną dlatego, że jej rodzice, hipisi oboje, wybyli z Juesów w ramach protestu przeciwko wojnie w Wietnamie.

 342. 10 maja o godz. 2:44

  Na marginesie
  10 maja o godz. 2:30
  Avi Lewis jest synem bylego premiera Ont, Stephena Lewisa, NDP… zaczynal prace jako prezenter w „Much Music”… inteligentny dziennikarz, ktory potrafil wydobyc z rozmowcow, to co bylo esencja…. moze Monika Olejnik powinna poprosic go o instruktaz zawodowy…

 343. ahasverus
  10 maja o godz. 0:15
  Przepraszam, ma Pan racje.
  Oficjalna liczba zamordowanych to 3 tysiace. Nalezy jednak do tego dodac 40 tysiecy tych,
  ktorzy nie mogli przeciwstawiac sie ukazom neoliberalizmu, bo byli wiezieni i torturowani.
  https://www.amnesty.org/en/latest/news/2013/09/chile-years-pinochet-s-coup-impunity-must-end/
  Prosze takze zwrocic uwage na fakt, ze neoliberalizm byl zbyt okrutny nawet dla Pinocheta,
  ktory przerwal eksperyment na chilijskim spoleczenstwie i wygonil propagatorow systemu z kraju.

 344. Zaradkiewicz nie uznaje wyniku głosowania sędziów. Zgromadzenie SN przerwane do wtorku

  https://wyborcza.pl/7,75398,25932418,gwardia-umiera-ale-sie-nie-poddaje-sad-najwyzszy-wybiera.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.1.maly

  homo_lupus09.05.2020, 15:47
  Ostatecznie może się okazać, że D.ę osądzi nie Trybunał Stanu, ale towarzysz Walter w okolicznościach rumuńskich. Czego mu nie życzę, bo zdecydowanie wolę, aby swoja karierę kontynuował w więzieniu.

  Faszystowska zaraza PiS – po trupach Polaków

 345. Tego nie pokazała żadna telewizja – Ogólnopolski Strajk Przedsiębiorców – Warszawa 07.05.2020 rok

  https://www.youtube.com/watch?v=5Ti5BiveokA&fbclid=IwAR1YNZRIpGsEFt4O77ZZIDamdZSjC3TiBmXyDjkX9Nmp1F5ujjkqVo78dvs

  Mafia PiS – po trupach Polaków
  Republika Braci Kaczyńskich

 346. Zdjęcie polskiego prezydenta przyjmującego komunię w masce zasłaniającej twarz jest dowodem emfatycznego ateizmu i braku wiary w opiekę boską. To zdjęcie obiegło cały świat. Okazuje się, że prezydent Białorusi powinien być wyniesiony na ołtarze, bo on ufa takiej opiece i nie ogłupia swojego narodu histerią i panicznym strachem. Białorusini nie zakrywali twarzy w czasie defilady sławiącej zwycięstwo nad brunatną dyktaturą. Zasłanianie twarzy w kościele jest dowodem braku elementarnej wrażliwości i braku wiary.

 347. @Na marginesie

  50 zarażonych zakonnic w Chełmnie to nie konsekwencja łapania konających za rękę. One się pozarażały nawzajem, a także swojego proboszcza i paru klasztornych służących (świeckich), bo nie przestrzegały prostych zasad higieny i trzymania dystansu w swoim kręgu, i gremialnie udały się na modły w intencji pierwszej zakażonej w klasztorze.
  Zapewne włącznie ze spowiedzią i komunią.
  Jeśli ta zakonnica po kontakcie z umierającym we włoskim szpitalu umyła porządnie ręce i je zdezynfekowała, to nie rozniosła zarazy po okolicy. Może miała też rękawiczki na sobie.
  A dotyk ręki działa na umierających uspokajająco, bo niektórzy w poczuciu zapadania się w nicość zachowują się jak tonący, taki refleks 🙁

 348. Prawdziwy katolik nie myje rąk, bo z pokorą przyjmuje zapłatę za grzechy…Naukowe mycie rąk poniosło klęskę głosi biskup Dec…Tak sobie myślę prywatnie, że Darwin przewidział naturalną selekcję gatunku ludzkiego…na różne sposoby… smog, efekt cieplarniany…z góry spadła zaraza…zostaje modlitwa dla grzeszników…o wojnach nie wspomnę…

 349. Zasłanianie twarzy w kościele, symbolu bezpiecznego wnętrza przypomina ludowe powiedzenie:… i w drewnianym kościele na grzesznika spadnie cegła…Tak sobie myślę prywatnie, że i kościoły straciły swoją moc…bo nie myte…

 350. Czy Watykan zrezygnuje ze świętopietrza z powodu boskiej zarazy…Tak sobie myślę prywatnie, że dwie kary za grzechy, to przesada…

 351. Niedawno Putin przypomniał nam naszą zsynchronizowaną z Hitlerem agresje na Czechosłowację w 1938. Taktownie nie wspomniał o powtórce – Polsko-Sowieckim napadzie na Czechosłowację w 1968 roku.

  Po II WS na Wietnam i Afganistan się nie załapaliśmy ale na Irak już jak najbardziej.

  Trzeba przyznać, ze zawsze potrafiliśmy się znaleźć w dobrym towarzystwie (chociaż podobno się nie cieszyliśmy).

 352. W ramach tzw. wyklętości wschodniej trafił się Napoleon z Somosierrą czy San Domingo…Sprowadzenie krzyżaków, a teraz jankesów…Nawet sprowadzono Armię Czerwoną, aby wyzwoliła z brunatnej zarazy…Tak sobie myślę prywatnie, że to dowody na brak zdolności samoobrony…ale za to w pysku S-500…

 353. Dzisiaj w Polsce wreszcie wybory, niestety nieważne ze względu na ich nie odbycie się, o czym zdecyduje Sąd Najwyższy z poruczenia „kaczora” i Gowina. Ale wszystko może sie potoczyć jeszcze całkiem inaczej. „kaczor” dalej kombinuje jak koń pod górkę, którą z resztą sam sobie wyszukał.
  Te wybory to jest najlepszy przykład na to, ile problemów Polska miałaby mniej, gdyby „ciemny lud” nie dopuściłby „kaczora” do władzy .

 354. Bardziej chyba braku zdolności samodzielnego myślenia.

 355. Wybory jak super tajne pismo: przed przeczytaniem zniszczyć…Tak sobie myślę prywatnie, że dla takich numerów obalili tzw. komunę…Teraz suweren jest rozśmieszany przy byle okazji…a cieszy się w stylu Dudy…

 356. Rydzyk: my mamy życie wieczne…ktoś spanikował…Tak sobie myślę prywatnie, że leczenie katolików w czasie zarazy i nie tylko, to zmarnowane pieniądze na wzór druku przez Sasina kart wyborczych…

 357. Czy jankes prawdę ci powie…wczoraj bomba atomowa u Saddama, dzisiaj wirus w Chinach…a pod nosem syf zdrowotny, wylęgarnia wszelkich syfów…Tak sobie myślę prywatnie, że bogactwo nie chroni przed syfem, a raczej lasuje rozum…uber alles…

 358. Trafione…


  Niedawno Putin przypomniał nam naszą zsynchronizowaną z Hitlerem agresje na Czechosłowację w 1938. Taktownie nie wspomniał o powtórce – Polsko-Sowieckim napadzie na Czechosłowację w 1968 roku.
  Po II WS na Wietnam i Afganistan się nie załapaliśmy ale na Irak już jak najbardziej….

 359. Aha pisze, ze Hitler uzdrowil gospodarke niemiecka.

  Aha konsekwentnie trzyma sie prawej, skrajnie prawicowej strony. Dlaczego Aha jest rasista i antysemita?

 360. Słuchając radia TOK FM (Goście Passenta) oglądam uroczystości w Katedrze Królewskiej na Wawelu. Wnętrze tej wspaniałej budowli zawsze przypomina wielką historię pierwszej Rzeczypospolitej. Za każdym razem gdy zwiedzałem Wawel byłem pod wrażeniem minionej potęgi. W telewizji to tylko namiastka, niemniej w dzisiejszych czasach chociaż tyle

 361. NOWE ŻYCIE
  W telewizji tvn z samego rana rozmowa z rodzicami czworaczków w czasie pandemii. Pytanie do matki: które dziecko pani karmi pierwsze i odpowiedź „to które najgłośniej krzyczy”

 362. Na marginesie

  „W Pinochetowskim Chile zamordowano grupę licealistów, którzy wspólnie wnioskowali o obniżenie im opłat za przejazdy komunikacją miejską. ”

  W postpinochetowskim Chile, bo to było kilka miesięcy przed pandemią. Istotnie, tak się zagotowało się w tym kraju, że familia Pinero która z ramienia partii konserwatywno – liberalnej nim rządzi nawet zmuszona została do powołania konstytuanty by w końcu zmienić pinochetowską konstytucję. Oczywiście ten myk miał na celu odwrócenie uwagi od problemów gospodarczych i społecznych.
  W tym przypadku pandemia spadła famili Pinero jak gwiazdka z nieba, bo pozwoliła ogłosić stan wyjątkowy i sparalizować protesty. Potem oczywiście odtrąbiono zwycięstwo nad pandemią fałszując statystyki. Niestety kilka dni temu sprawa się rypła, bo wskaźniki zakażeń w trzech najbogatszych dzielnicach Santiago niepodziewanie wzrosły o 50 procent czego nie dało się ukryć z racji pozycji społecznej ich mieszkańców. Jak twierdzą wirusolodzy koronę do tych elitarnych enklaw przywlekła służba wywodząca się z dzielnic nędzy gdzie epidemia zbiera bez przeszkód swoje żniwo.
  Tak wiec ostatnie wieści z Chile dotyczyły tzw „Bitwy o Santiago” czyli o powstrzymanie inwazji korony w najbogatszych dzielnicach. Szczegółów brak ale można się śmiało domyslać jak wyglada biorac pod uwagę historię Chile w ostatnich dziesięcioleciach.

 363. Skoro Watykan nie jest potęgą, to jakim cudem kraj katolicki, jako jego parafia potęgą ma być…Tak sobie myślę prywatnie, że jak pan taki kram…też wyciąga rękę po uniopietrze za walkę za wiarę…bycie dziadem, to nie jest grzech…

 364. Podsumowanie dyskusji: dobrze, że są odważni ludzie, ale najważniejsze są NIEZALEŻNE INSTYTUCJE

 365. olborski
  10 maja o godz. 1:58
  Nieznany Bareja .. nalezalo jemu zawierzyc

  sentencje666 wczoraj

  „Włącznie telewizory i módlcie się
  Ja pier…
  Po prostu czasami wydaje mi się, że to jakiś zagubiony film Barei „

  Mój komentarz
  Dokładnie tak. PiS przekształca Polskę w wielkie barejowisko, w którym tylko brać kamery, mikrofony i nagrywać, nagrywać.
  Pzdr, TJ

 366. Pinochet katolik otwiera listę vip-ów w gronie tzw. wyklętych, bo zrzucał komunistów z samolotu do morza…Za co dostał ryngraf z MB od Wołka, Kamińskiego i Jurka zapewne też katolików…Tak sobie myślę prywatnie, że 10 przykazań wymaga unowocześnienia, o przyzwolenie: nie zabijaj, z wyjątkiem komunisty…

 367. Saldo mortale
  10 maja o godz. 10:34
  Lubie dyskutowac, ale z panem, to zadna przyjemnosc, bo jest pan po prostu malo inteligentny. Po prostu glupi. Wkleja pan cudze teksty, albo wlasne napuszone, pseudofilozoficzne dyrdymaly sprzed 10 ciu lat. I wydaje sie panu, ze swieci panu nad glowa aureola. Bénis soient les gens fêlés, ils laissent passer la lumière.
  Dla nie-francophones: felure to szczelina, pekniecie, ale i pierd…niecie

 368. Bywalec 2
  10 maja o godz. 9:01
  Dzisiaj w Polsce wreszcie wybory, niestety nieważne ze względu na ich nie odbycie się, o czym zdecyduje Sąd Najwyższy z poruczenia „kaczora” i Gowina. Ale wszystko może sie potoczyć jeszcze całkiem inaczej. „kaczor” dalej kombinuje jak koń pod górkę,

  Mój komentarz
  W sytuacjach cokolwiek trudniejszych Kaczyński jest bezradny i decyduje iść na rympał, patrz katastrofa smoleńska.
  W sytuacjach łatwiejszych Jarosław idzie na cwaniaka – oszukuje, obiecuje, wykorzystuje naiwność i zaufanie.

  Nastał czas, w którym sytuacji trudnych jest tyle, że nie wiadomo, czy iść na rympał we we wszystkich, czy warto kłamać i oszukiwać oraz za które sznurki ciągnąć, jak tyle ich jest, że kolorów nie starczyło.

  Lebiega w szatach stratega.
  Pzdr, TJ

 369. tejot,

  A propos wielkiego barejowiska. Obrady Sejmu, Senatu, SN, TK… wszędzie to samo. Polska tępota w najczystszej postaci. Wykończyła I RP i już się nigdy nie rozumowi poddała. W oparach narodowo-religijnych czuje się świetnie.

  Dzielny wojak Szwejk, gdy go wyrzucono ze szpitala dla psychicznie chorych, stwierdził, że dom wariatów to całkiem sympatyczne miejsce, bo można w nim wygadywać największe głupoty bez ponoszenia żadnych konsekwencji, zupełnie tak samo jak w parlamencie. Wydaje się, ze Polska żyje od niepamiętnych już czasów w takim niekończącym się Szwejkowym dniu świstaka.

 370. LOŻA PRASOWA
  Prezes Kaczyński dzisiaj do godziny 21.00 zarządzi nowy termin wyborów. Krystyna Pawłowicz pomyliła się o oczko w czasie

 371. W sytuacji zamieszania na Nowogrodzkiej zasadne staje się pytanie czy obóz rządowy nie ma innego wyjścia niż stawianie na czarnego konia?

  Co z tych podchodów dociera do suwerena skoro nawet opozycja nie wie o co biega?

 372. Właśnie dostałam z Polski…
  Warto posłuchać.

  OJCZYZA

  ,,Nie oddajmy naszej Polski Kaczyńskiemu
  Nie oddajmy Kaczyńskiemu naszych praw
  Nie prowokuj Jarosławie swych rodaków
  „By nie ostał ci się jeno sznur lub staw”

  Między Moskwą a Brukselą jest Warszawa
  W której żyją ludu sorty wrogie dwa
  Jedni nie chcą dyktatury Jarosława
  Drugim dyktatura jego „pasie, Gra”

  Rządy PiS-u wiodą naród do upadku
  Wiodą suwerena nad przepaści skraj
  Dobry Boże nie zasypiaj, daj im mądrość
  A nam siłę i odwagę ojcze daj.

  Byśmy mogli swą Ojczyznę uratować
  Od faszyzmu, dyktatury, krwawych dni
  Byśmy mogli suwerenność swą zachować
  Byśmy nadal w wolnym kraju mogli żyć.

  Mały poseł wraz ze świtą mu poddaną
  Niszczy wszystko co się demokracją zwie
  Najpierw TK, teraz sądów niezawisłość
  Czego ten szaleniec od rodaków chce.

  Nie pozwólmy na kolejne zniewolenie
  Rozsiewanie nienawiści pośród nas
  Nie pozwólmy aby przyszłe pokolenie
  Otrzymało w spadku utracony czas.

  Nie oddajmy naszej Polski Kaczyńskiemu
  Nie oddajmy Kaczyńskiemu naszych praw
  Nie prowokuj Jarosławie swych rodaków
  „By nie ostał ci się jeno sznur lub staw”

  muz. R. Brodowski, sł.A. Klukowski

  https://www.youtube.com/watch?v=7wxdg2DmUcw

 373. Moja koleżanka, bardzo aktywna działaczka ulicznej opozycji antypisowskiej, napisała wczoraj na FB taki list:

  „Do moich przyjaciół z ulicy.

  Kochani, nie zamierzam wyjść na ulicę w sprawie przedsiębiorców.
  Nie dlatego, że ich nie lubię, nie dlatego, że ich nie cenię i nie dlatego, że im nie współczuję.
  Przeciwnie, mam wśród nich wielu dobrych i bardzo dobrych znajomych, cenię ich za upór i umiejętności, dzięki którym potrafili dojść do czegoś i wiem, że teraz są w sytuacji katastrofalnej.
  Rozumiem ich żal, jest mi bardzo przykro z powodu tego,
  że tracą dorobek , a ich pracownicy pracę.
  Nie wyjdę jednak z nimi z powodów, które wymienię poniżej.
  – Po pierwsze.
  Od 2016 roku, staliśmy na ulicy w obronie wolności, demokracji, Konstytucji, praworządności, UE, praw kobiet, nauczycieli, pielęgniarek, lekarzy rezydentów, praw osób
  z niepełnosprawnościami, sądów, ofiar przemocy w rodzinie, ofiar kościelnych pedofilów, praw osób LGBT. Staliśmy też przeciw faszyzmowi, który wraz z nastaniem PiS, przy jego zresztą przyzwoleniu, zaczął rozlewać się po naszym kraju. Czy przedsiębiorcy, nie pojedynczo, ale grupa, stanęli z nami?
  -Po drugie.
  Od pierwszych dni rządów PiS, nie tylko staliśmy, ale również narażając się na szykany zwolenników PiS, edukowaliśmy każdego, kogo tylko mogliśmy, że każde nawet najmniejsze sprzeniewierzenie się obowiązującemu prawu to wstęp do kolejnych ograniczeń naszej wolności.
  Nie wychodziliśmy na ulicę, by sobie pokrzyczeć, zabawić się, załatwić sobie podwyżki czy pośmiać. Wychodziliśmy, by zamanifestować naszą niezgodę na wszystkie przejawy łamania prawa przez elitę rządzących tym krajem.
  Pamiętacie nasze PIKOD-y? Nie staliśmy co sobotę na dworze w upał czy w mróz po to, by sobie postać, ale po to, by edukować społeczeństwo. A Puczepa? A Literiada? A Stoliki Europejskie?
  Mówiliśmy ludziom, że jeżeli pozwolą np. na łamanie prawa przez panią Szydło, która nie drukowała wyroków, to okażą tym samym zgodę na działanie wbrew Konstytucji. Wołaliśmy do ludzi, że jeżeli będą stali z boku, pozwalając na zawłaszczenie sądów przez polityków, to krok po kroku zbliżymy się do dyktatury. A dyktatura pozbawi nas nie tylko wolności, ale i rzeczy materialnych jeśli tak spodoba się jakiemuś partyjnemu kacykowi. Czy była z nami Grupa Przedsiębiorcy?
  – Po trzecie.
  Do protestu przedsiębiorców dołączyli narodowcy. Ci sami, którzy szarpali i opluwali kobiety z białymi różami, siedzące na chodniku, by przerwać ich faszystowskie marsze. Ci sami, którzy powiesili zdjęcia naszych euro posłów na szubienicach i do dzisiaj są bezkarni, ci sami, którzy pobili naszego kolegę Andrzeja, naszą Rudą i kilka innych osób, podpalili kukłę Ryszarda Petru, kukłę Żyda i flagę unijną.
  Ci sami, którzy ,,przypadkowo’’ spotkali się z panią Szydło na chronionej imprezie politycznej.
  Ci sami wreszcie, którzy wysłali Akty Zgonu do prezydentów 11 miast w Polsce.
  – Po czwarte.
  Liderem protestu przedsiębiorców jest człowiek, który obecnie jest kandydatem na prezydenta naszego kraju.
  Znam tego człowieka od 10 lat. To drugi raz, gdy ubiega się o prezydenturę Polski. Po drodze jeszcze startował na prezydenta Warszawy. Zaczynał w PO, potem w Ruchu Palikota bez sukcesów, potem próbował swoich sił z Kukiz 15. Gdzieś po drodze zahaczył jeszcze o Demokrację Bespośrednią i walczył o mandat radnego Warszawy. Bez powodzenia. Nic mu nie wyszło, ale jak teraz widać próbuje nadal. Jest też zwolennikiem spiskowej teorii dziejów, że koronawirus to wymysł możnych tego świata, by zniszczyć gospodarkę, a ludzi zniewolić. O działaniu szczepionek też ma podłe zdanie.
  – Po czwarte.
  Czy przedsiębiorcy np. ze Świnoujścia, którzy żyją z turystyki i korzystają z dopłat unijnych na swoją działalność, stanęli choć raz z naszą Elą Mitas, gdy stała samotnie, albo z garstką przyjaciół w obronie naszej przynależności do Unii Europejskiej?
  – Po piąte.
  – Po szóste, itd.
  Reasumując, nie jestem przeciw przedsiębiorcom, w każdych innych okolicznościach stanęłabym za nimi murem, gdybym tylko wiedziała, że nie byli świadomi, od pierwszego złamania prawa przez PiS, że rząd ma ich w dupie.
  A świadomi byli, bo każdy był tego świadomy, ale myślał, że jego to nie dotyczy.
  I nie z takimi liderami ich grupy, którzy teraz lansują się we wszystkich mediach i krzyczą, że Policja ich źle potraktowała. A gdzie panowie liderzy byli gdy Policja traktowała nas tak przez ostatnie prawie pięć lat?[…]”.

 374. Rydzyk też protestuje przeciwko nie robieniu kasy…Tak sobie myślę prywatnie, że głód pieniędzy prowadzi na barykady…nie liczą się kwoty…taki odruch Pawłowa…

 375. jobrave
  10 maja o godz. 12:53

  Pozdrów Twoją koleżankę, jak będziesz mial okazje, ze jest bardzo zagubioną osobą i jej głęboko współczuję.

 376. maciek.g
  9 maja o godz. 21:37

  Ośmieszyłeś się i zamiast argumentów obrażasz rozmówcę.

  Pomijając wszelkie problemy i możliwości manipulacji, widzę oczami wyobraźni
  jak suweren głosuje internetowo. Ten suweren, który w klasycznym głosowaniu
  nie potrafi oddać ważnego głosu.
  W jednym masz rację, tego nie da się zrealizować.

  ps. Jeśli mowa o manipulacji, to warto popatrzeć jak Rosjanie wybrali
  Amerykanom Trumpa.

 377. Pozdrowienia dla kolezanki Jobrave. Od siebie dodam, ze przedsiebiorcy w swoim neoliberalnym pedzie od zawsze kochaja wolnosc, slusznie sie o nia upominajac, niechetnie i nie zawsze slusznie spogladaja na ingerencje panstwa w swoje zapedy, aby nagle stanac w szeregu i upominac panstwo o „nalezna“ im pomoc. Kochajacy wolnosc od zawsze, pozostaje pytanie czy na zawsze.

  Do tego niezalezne, zawsze jednak zalezne od konsunentow, media powoli wpadaja w panike bankructwa ingnorujac panike pandemii i glosza koniecznosc wolnosci i otwarcia. Pozostaje pytanie, czy na pandemie lub wolnosc.

  Gra w berka miedzy libertynizmem i libertynazem trwa od lat.

 378. Pierwszy raz w historii polskiej demokracji ogłoszone wybory zostały bez żadnego trybu odwołane. W sposób jawny i bezczelny zlekceważono jedyną możliwość konstytucyjną przesunięcia wyborów, którą daje wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Zrobiono tak dlatego, że ty Jarku, marzyłeś o utrwaleniu swojej władzy poprzez 5 lat nowej kadencji Andrzeja Dudy wygranej w oszukańczych wyborach kopertowych. Marzyłeś o nowym majowym zamachu. Publicznie tym samym naplułeś w twarz wyborcom, powiedziałeś im, że umowa na którą przysięgałeś -Konstytucja RP – jest dla ciebie świstkiem papieru, który można bezkarnie łamać, o ile najpierw złamało się sąd konstytucyjny, który miał jej realizacji pilnować. Twoje działania to jawny zamach na konstytucję i na Najjaśniejszą Rzeczpospolitą. Przekształciłeś ją bowiem w swoje podwórko, gdzie bawisz się jak zabawkami – prezydentem, premierem, sejmem, Trybunałem. I gdzie wścieka cię tylko to, że są jeszcze elementy Najjaśniejszej, które nie podlegają twojemu kaprysowi. Wścieka cię, że są tacy, którzy przed tobą nie przyjmują postawy lichej i nie trzymają rączek w małdrzyk, a buźki w ciup, gdy wydajesz im rozkazy. Chciałbyś takich opierających się tobie zastraszyć, zahukać, przekupić lub zniszczyć. I aby to osiągnąć wyszukujesz najgorsze kreatury z każdego środowiska – dajesz im władzę i bezkarność pod warunkiem realizacji twojej woli. I teraz, gdy twój koniec zbliża się nieuchronnie, gdyż nie przygotowałeś kraju na trudne czasy rozdając pieniądze na przekupstwa wyborcze, nie potrafisz nawet na chwilę pomyśleć co po sobie zostawisz. Czy wiesz, że ponad połowa ludzi w Polsce nie ma więcej oszczędności niż na 3 miesiące? Czy wiesz ile ludzi za chwilę pójdzie na bezrobocie i przez długi czas nie znajdzie pracy? A ty czym się zajmujesz??? Jak oszukać naród, aby w oszukańczych wyborach dał twemu podwładnemu nową kadencję. O żałosny tyranie, czy nie wiesz, że brak normalnej demokracji oznacza kryterium uliczne? Czy nie wiesz, że w związku z kryzysem czas twojej partii i twych akolitów jest już skończony, gdyż ludzie was przegonią szybciej niż myślisz? Jeżeli nie pozwolisz ludziom wybrać w normalnych wyborach głowy państwa, to padniesz nie w wyniku głosu wyborców, ale demonstrantów.
  Dzisiaj miały być wybory. One są. I dokonują się w ludzkich sercach i głowach. Te wybory przegrywasz i nigdy już Polską rządzić nie będziesz, bo w najgorszym kryzysie naszych czasów myślałeś nie o tych, na których ten kryzys spadnie z miażdżącą siłą, ale o sobie. Gdybyś jeszcze miał siły i zrobił kopertowe wybory, to może jeszcze parę lat utrzymałbyś ster jako dyktator. Ale i to przegrałeś. Nie starczyło ci sił, aby zmusić nawet swoich popleczników do oszustwa wyborczego. Próbowałeś dokonać zamachu majowego, ale ci nie wyszedł. Mimo wszystko Najjaśniejsza Rzeczpospolita z tobą bowiem wygra.
  R. Giertych

 379. Aha zaliczyl sie wlasnorecznie do filosemitow, zabraklo mu jednak glowy i pozostaje filisterem w blogosferze. Do tego probuje swoje wsteczne faszystoidalne przekonania propagowac w blogosferze, ktore nieopatrznie nazywa dyskusja. Na szczescie w nieszczesciu prowadzony opatrznoscia drugi Przodownik w blogosferze wstydzi sie za niego i ruguje nieszczesnika w wolnej amerykance. Rugujacy sam jednak wpadal wielokrotnie we wlasne bagno tlumaczenia niezbednego kolonizatworstwa Ameryki Pld. i niezmiernych korzysci zen plynacych.

  PA i Aha, blokowi snajperzy w blogosferze , probuja dzielnie ustawic sie w antyhumanistycznej „dyskusji“ i bredza o korzysciach zbrodni. Aha nie smial dodac niemieckich autostrad, bo nieladnie pachna. W bezglowiej ciszy kiboluje jednak Hitlerowi za uratowanie niemieckiej gospodarki. Zapomina przy tym, ze geniusz poludniowpamerykanski chetnie i chozo korzystal z pomocy polnocnoamerykanskiej.

  Antyhumanista Aha jest prawicowym arywista i takie jest jego prawo. Nie ma jedna prawa do opusywania skrajnosci kosztem zycia innych oraz do wlasnorecznej glupoty. Glowy bowiem zabraklo.

 380. https://www.youtube.com/watch?v=EPw3GktE6Vo

  WOJNA wirusem USA-Chiny … anulowanie amerykańskiego długu wobec Chin.

 381. W prezencie Anty Aha…..kolejna deska z przed paru lat. Dla antyhumanisty, rasista i antysemita Aha oraz drugiego Przodownika ciagle aktualna….

  cd.

  Wlasciwa reakcja byloby racjonalne zachowanie przed, podczas i po kryzysie (katastrofie). Z drugiej strony zdajemy sobie doskonale sprawe, ze sam rozum nie gwarantuje nam wiecznosci, bo przemijanie i smierc nam ciagle towarzysza. Wspolczesna antropologia nie widzi juz sprzecznosci w dualizmie zmyslowosci, rozumu oraz ciala. I tak zachowujemy sie od tysiecy lat, gdy boski swiat traci swoja sile i znaczenie. Nierozwiazywalny problem chrzescijanskiej wolnosci woli i niezbednego pragmatyzmu nie otwiera nam jednak drogi poza nasza rzeczywistosc.

  Dlaczego godzimy sie na obecnosc fatum w naszym zyciu, jako czesc boskiego planu. Wydaje mi sie, ze fatum ulatwia nam zaakceptowanie stanu obecnego i nieznanego stanu przyszlego. Jednak jedynym powaznym kryterium, ktorym mozemy sie poslugiwac jest przeszlosc. Czerpiac wiedze z przeszlosci mozemy minimalizowac stale konflikty wynikajace z powyzej opisanego dualizmu i ksztaltowac obecna rzeczywistosc, wbrew lekowi, kryzysowi i grozacej, badz obecnej katastrofie. Zdajemy sobie oczywiscie rowniez sprawe z tego, ze swiat, w ktorym przyszlo nam zyc nie jest z gory opisany, ze bardzo wiele zalezy li tylko od nas samych. Dlaczego wiec godzimy sie jednoczesnie na obecnosc „nadbytu“ w naszym bycie. Dlaczego byt jest mniej wazny od bycia? Wiemy bowiem, ze nie ma znaku rownosci miedzy fatum jako sily boskiej i sila rozumu. Dlatego pytamy sie permenentnie czy nie jestesmy w stanie uniknac naszego losu oraz czy nie mamy wplywu na nasza przyszlosc. Nie jestesmy jednak w stanie okreslic na ile kierujac naszym losem zmieniamy losowo nasza przyszlosc, pamietajac przy tym, ze bez przeszlosci nie ma przyszlosci. Niezaleznie od tego czy wierzymy w nasza boskosc i boskosc otaczajacego nas swiata jestesmy czesto w stanie go zmieniac. Jesli wiara jest wyzsza forma wiedzy, to mamy ulatwione zadanie w kazdej konfrontacji z silami nam niesprzyjajacymi.

  Jesli natomiast wiedza jest kolejna forma wiary, to nie pozostaje nam nic innego, jak pogodzic sie z przeszloscia, terazniejszoscia i oczekujaca nas przyszloscia. Owa droga powoduje jednak totalna inercje. Inercja z kolei hamuje postep. Otwarte pozostaje pytanie, jak my ow postep zdefiniujemy, na jaki postep sie godzimy, jaki odrzucamy. Owe kwestie czynia nas jednak suwerenem wlasnego losu, mimo wielu zmiennych w naszym zyciu. Nie ma wiec zadnego sensu powolywanie sie na teologiczne opisy apokalipsy, mimo pociagajacej ezoterycznej sily obu testamentow. Z drugiej strony wspolczesna teologia uczy nas (mimo przekladania wiary nad rozum), ze rozsadne postrzeganie swiata nie zaspokoi naszych tesknot za konformistycznymi rozwiazaniami. Jednoczesnie sami zauwazamy, ze brak jasnosci w etyce i polityce prowadzi prosto do dualistycznych , czesto ze soba sprzecznych poczynan. Sila nadzieji pomaga nam bowiem kreowac nowe obrazy pelne fikcji lub oczekiwan niemozliwych do spelnienia. Tworzymy dwie rozne frakcje spoleczne No Future in Future now, obie jednak szukajace milosci we wspolnocie, kazdy z nas bowiem potrzebuje drugiego. Czlowiek potrzebuje rowniez utopii, ktora mozeprobowac zastapic sztuka.Obecnie zjawisko to dotyka rowniez obszarow polityczno-spolecznych. Gdy chetnie mowimy o polityce historycznej, zapominamy czesto o filozofii historycznej oraz o wynikajacej z takiego postrzegania naszego czasu i przestrzenii etyki. Do tego dochodza kategorie jak poczatek i koniec, ktore uzupelniaja poniekad nasza wielowymiarowa racjonalnosc oraz nasze wielowymiarowe myslenie. W ten sposob stwarzamy pozory faktow i przyznajemy sobie oraz pozostalym racje okraszajac nasz dyskurs jak powyzej.

  Negujemy wobec tego z cala slusznoscia prawde absolutna oraz poruszamy sie miedzy manipulacja a wyobraznia, przez co pozbawiamy sie elementow stalych lub mozliwych do ustalenia. Wybieramy sobie dowolnie, w zaleznosci od sytuacji, punkty okreslajace granice naszej prawdy. Niezaleznie od tego cechuje nas nadal postepowy optymizm, graniczacy niemal z sacrum. Medializacja kultury i polityki prowadzi nas prosto do miejsc, ktore staja sie „antymiejscami“. Ogarnia nas apatia, nasiakamy latwo idelogiami i stajemy sie w naszym mysleniu bardziej fundamentalni. Energii dodaje nam nadzieja i tesknota za spelnieniem oraz przekroczeniem ww granicy. Bowiem tylko sila wizji umozliwia nam pogodzenie sie ze soba samym. Wielu z nas szuka rzeczywistosci w swiecie spirytualnym (dzisiaj czesto ideologicznym). Wiaze sie to jednak z brakiem zrozumienia (porozumienia) miedzy idealistami i racjonalistami

 382. Aha oraz Przodownik sa li tylko nacjonalistami.

 383. Uspokajacie się, że Polacy w referendum nie zgodzą się na wyjście z Unii Europejskiej? Mam dla was złą wiadomość: Polaków nikt o to nawet nie zapyta. PiS załatwi to sam w jedną noc, tak samo jak załatwił Trybunał Konstytucyjny.

  https://wyborcza.pl/7,75968,23947348,roza-thun-alarmuje-nie-spijcie-pis-wyprowadzi-nas-z-ue-w-ciagu.html?disableRedirects=true&fbclid=IwAR04Nlo3yqGEhDUbU72syg1sRUU7sqml5PHnyxfl7BQyxfHKUndRs0b92rg

  Faszystowska partia PiS

 384. tejot
  Najlepsze w tym wszystkim jest to, ze jak tak to sam często piszesz, w większość swoich trudności „kaczor” wpakował się w swojej genialności sam, a teraz ma tak ograniczone możliwości ruchu, że co rękami chwilowo sklęci, to w następnym momencie Du*ą rozwala. To wszystko byłoby do rozpuku śmieszne, gdyby nie chodziło tutaj o los Polski.

 385. Wszyscy populiści jadą na tym samym koniku , że wyszukują sobie jakąś grupę narodową , albo społeczna i ogłaszają ją nową elitą i w ten sposób każdy osobnik należący do tej grupy , bez względu jaki beznadziejny i głupi by nie był , bez własnego przyczynku, może się czuć nobilitowany. Mało tego, jego najgorsze przywary, nieudacznictwo lenistwo, urastają w takiej ideologi do cnót

 386. Zastanawiam sie, czy piszacy i blogosfera pozostaja nadal w dialektycznej zaleznosci podmiotowo-przedmiotowej. Uznajac komputer za przedmiot codziennego uzytku stawiamy sie poniekad na pozycji pana traktujac uzywany przedmiot wlasciwie jak pokornego sluge. Pokora komputera wiernie wykonujacego nasze polecenia nabiera wrecz cech wystepujacych w relacjach „sado-maso“. Nasze panowanie nad przedmiotem jest (z naszego punktu widzenia) nieograniczone. Zarowno czas jak i przestrzen nie odgrywaja tutaj zadnej znaczacej roli. Owo otwarcie w czasie i przestrzeni stwarza pozory nieograniczonej wolnosci. Ta wiec ulegamy powszechnemu zludzeniu, ze komputer oraz blogosfera nam li tylko sluza, umozliwiajac dostep do drugich, do informacji oraz do informacji o drugich etc.. Zajmujemy wiec pozycje pana lub wladcy traktujac przedmiot jak naszego sluge. Zapominamy przy tym jednak, ze komputer zbiera przy okazji informacje o nas samych, co prowadzi bezposrednio do postawienia kwesti ochrony danych osobowych (pseudonim i kody jej nie gwarantuja) oraz wplywu przedmiotu na podmiot, przy znacznym niwelowaniu naszej podmiotowosci. Bladzac w blogosferze pozwalamy oraz wrecz umozliwiamy zbieranie informacji, ktore w kazdej chwili, odpowiednio przetworzone przy pomocy algorytmow, moga byc wykorzystane do zmiany wspomnianej wyzej dialektycznej relacji na przedmiotowo-podmiotowa, przy czym komputer i blogosfera staja sie podmiotem, a my zajmujemy dotychczasowa pozycje przedmiotu. Fakt znalezienia sie w sieci (doslownie w sieci) czyni z nas nie tylko niewolnikow tejze , uniemozliwia nam rownoczesnie odpowiedz na otwarte pytanie, kto jest kim?
  Zauwazylem, ze uzytkowniczki i uzytkownicy hulajnogi z recyklingu podnosza glowy. Moze wezma zabawki i udadza sie w przestrzen na poziomie trzepaka na podworku razem z Towarzystwem Wzajemnej Adoracji, czyli oczyszczeni etnicznie pozostaja nieumyci.

  Czy Mag

  pamieta dzien, w ktorym zostala zrugowana za jej okreslenie „mieszanki“.

  Mag „resortowa“ dobrze pamieta.

 387. Saldo mortale
  Z pewnością przekazujesz ciekawe spostrzeżenia, ale długie, za długie.
  Gdyby były krótsze, z pewnością byłyby dłużej dostępne na blogu. Radzę spróbuj dwa razy, po jednym zdaniu

 388. Dla Is

  Zauwazylem, ze uzytkowniczki i uzytkownicy hulajnogi z recyklingu podnosza glowy. Moze wezma zabawki i udadza sie w przestrzen na poziomie trzepaka na podworku razem z Towarzystwem Wzajemnej Adoracji, czyli oczyszczeni etnicznie pozostaja nieumyci.

 389. vannelle
  10 maja o godz. 13:26
  Piszesz
  „Ośmieszyłeś się i zamiast argumentów obrażasz rozmówcę”
  Podałem argumenty – nie bredź. a ośmieszyłeś się sam swymi wpisami
  bez odbioru

 390. Saldo mortale
  Miało być dwa razy po zdaniu, a nie raz w dwóch zdaniach. Spróbuj jeszcze raz

 391. Saldo mortale
  10 maja o godz. 14:01

  dodalbym, ze syjonizm to takze forma nacjonalizmu…. ale nasz Przodownik-inkwizytor tego nie zauwaza…

 392. Saldo mortale
  10 maja o godz. 13:52

  Saldo rozpisuje sie o „humanitarnym”, relatywnie, traktowaniu Palestynczykow przez IDF… te wszystkie „humanitarne bombardowania” sasiadow i zabijanie cywilow jako „terrorystow”… oraz o specyficznym traktowaniu prawa wlasnosci przez panstwo Izrael…

 393. @@@
  Szanowne Koleżeństwo wyraźnie goni w piętkę. Daje się za nos wodzić Saldo mortale, który ma mega uciechę jako mega troll. Rozmawiacie z nim całkiem na poważnie, traktując jako poważnego partnera do dyskusji.
  Komu tu odbiło i dlaczego?
  PA2155, Is42 – do Was m.in. to pytanie.

 394. jestem w trakcie lektury zbioru opowiadan Etgara Kereta „The Seven Good Years”… troche wybieglem przed szereg, bo nie zapytalem o pozwolenie po siegniecie po te ksiazke Salda i Jedwabnego Radzia… a moze Keret to „zdrajca”, bo ma watpliwosci polityczne na temat, kto rzadzi Izraelem i czy wyborcy nie poszli za bardzo w strone Netanyahu i Liebermanna?

 395. mag
  10 maja o godz. 16:51
  a kto traktuje go powaznie? on nie wyszedl poza stereotypy „teatrologii” ze stoku „Dziekanki”…

 396. Mag resortowa obudzila sie po „mieszance“….. Mag czysta etnicznie.

 397. Is ,
  czy zdanie bez orzeczenia jest zdaniem? Mag twierdzi, ze nie.

 398. jobrave
  10 maja o godz. 12:53
  Pani ma rację , dopóki jakoś dało się funkcjonować przedsiębiorcy przymykali oczy na skandaliczne rządzenie PiSi nie wspierali protestów przeciw JK i jego gangowi.
  Przypomina to sławny tekst Martina Niemöller’a

  ” Kiedy naziści przyszli po komunistów, milczałem,
  nie byłem komunistą.
  Kiedy zamknęli socjaldemokratów, milczałem,
  nie byłem socjaldemokratą.
  Kiedy przyszli po związkowców, nie protestowałem,
  nie byłem związkowcem.
  Kiedy przyszli po Żydów, milczałem,
  nie byłem Żydem.
  Kiedy przyszli po mnie, nie było już nikogo, kto mógłby zaprotestować”

  Jednak protest przedsiębiorców pokazuje ze z gospodarka jest źle i szykuje się tragedia , a ona dotknie wszystkich Polaków. Durny rząd doprowadza do zapaści.
  Z powodu strachu i restrykcji spowodowanych przez koronawirusa potężne problemy przeżywa już ponad połowa najmniejszych przedsiębiorców w Polsce. Jedna trzecia z dnia na dzień utraciła dochody i nie wie, kiedy je odzyska. Pisałem już, ze nie było sensu zamykać znacznej liczby działalności gospodarczej (wystarczyło zaostrzyć warunki bezpieczeństwa (sami przedsiębiorcy dla swego dobra by to uczynili)
  Po co zamknięto rehabilitacje, siłownie , i wiele działalności usługowych ?

 399. Wybitna dziennikarka śledcza Ewa Żarska została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu w nocy z 16 na 17 kwietnia.
  Na wstępnym etapie oględzin nie było podstaw do przyjęcia, że śmierć jest wynikiem działania osób trzecich. Wiele wskazuje na to, że dziennikarka popełniła samobójstwo – jak utrzymują śledczy.

  Znajomi i przyjaciele dziennikarki nie dają wiary w taką wersję wydarzeń. „Uwielbiała życie, miała mnóstwo planów i marzeń” – komentują. Była aktywna na Facebooku i Instagramie, a dzień wcześniej publikowała w mediach społecznościowych pozytywne posty. Internauci prowadzą swoje własne dochodzenie i są coraz bardziej przekonani, że była to zaplanowana z zimną krwią egzekucja.

  https://ekup.pl/news/pedofilia-w-obozie-wladzy-z-morderstwem-w-tle?fbclid=IwAR2A_R892pqz9vwoXmB9S7K45KjMgKwH89dkw7ttf4EXJdm11R1Mv1YT3Hg

  Daniel MechFilm Ciemięga
  Czyżby marszałek za bardzo szyję ścisnął..kuchar Qrwo jedna… już niedługo film o tobie gnido

  Faszystowska Mafia PiS

 400. GIS powinien wydać rekomendacje, a do przedsiębiorców powinna należeć ocena ryzyka czy dalej prowadzić działalność…Rząd zakazał bez odpowiedzialności odszkodowawczej…Tak sobie myślę prywatnie, że za zakazy trzeba brać odpowiedzialność…w przeciwieństwie do okupanta…ale do czasu… Nowa Norymberga czeka…

 401. maciek.g
  10 maja o godz. 17:08

  „Z powodu strachu i restrykcji spowodowanych przez koronawirusa potężne problemy przeżywa już ponad połowa najmniejszych przedsiębiorców w Polsce.”

  tak jest na calym swiecie, nie tylko w Polsce… Elon Musk chce dlatego przenosic swoje fabryki do innych krajow…w USA jest juz 36 m bezrobotnych… bez PiSu…

 402. Bywalec 2
  10 maja o godz. 15:08
  tejot
  Najlepsze w tym wszystkim jest to, ze jak tak to sam często piszesz, w większość swoich trudności „kaczor” wpakował się w swojej genialności sam,

  Mój komentarz
  Kaczyński nie ma planu. On ma wizję (w znaczeniu teologicznym, rytualnym). Im dalej brnie w tę swoją wizję, tym słabiej jest rozumiany przez część swoich współpracowników.
  Bo czy jest możliwe zrozumieć wizję? Tylko poprzez modlitwę. Dlatego gorliwa sędzina TK siostra Krystyna zaapelowała wczoraj przez twittera do prawdziwych Polaków– będzie rząd mniejszosciowy, módlmy się.

  Plan, to jest zapis krok po kroku, co należy zrobić aby dojść do celu, zapis przeszkód, ocenę powodzenia, różne warianty postępowania w zależności od oporu materii, negocjacje, co i jak negocjowac, itd.

  Wizja, to jest cel – końcowy efekt. Wizja, to jest zbior działań typu tak/nie, wizja nie zawiera analizy drogi do celu, zawiera pewniki, które są tożsame z dogmatami – tak musi być i dlatego musi się udać.

  Dlatego, gdy wizjonerowi coś się nie uda, to broń panie Boże wtykać w to nieudane postępowanie wizjonera.
  Wizjoner nie zajmuje się swoimi błędami, ponieważ on nie popełnia błędów, wizja nie dopuszcza błędów.
  On swoje błędy zwala na, przypisuje innym, a w razie skrajnego niepowodzaenia, np. Smoleńsk, stara się wykreować mit zastępujacy, przykrywający to niepowodzenie.
  I tak porażka 1:27 nie była porażką, tylko zwyciestwem moralnym, katastrofa nie była katastrofą, tylko spiskiem, perfidnym oszustwem, miedzynarodowym zamachem na prezydenta RP, wciagnięciem w pułapkę, inni szatani tu działali, zamachem stanu pełzającym i niepełzajacym, zmową, krecią robotą, itd.

  Dlatego ważne jest odsłonięcie tego mechanizmu wizjonerskiego sposobu postępowania na przykładzie Smoleńska, bowiem przykład ten pokazuje nagość wizji, oszustwo i bezsens wizjonerkich działań. Kaczyński stara się maskować swoje wizjonerstwo potocznością opisu swoich działań, odwoływaniem sie do wymyślonych faktów przedstawianych w anturażu prawdy, praw fizyki, racji państwa i zgodności z prawem.

  W ten sposób Kaczyński wraz ze swoimi współpracownikami tworzy rzeczywistość zastępczą, równoległą, w której sam się zaplątuje i wplątuje współpracowników w swoje pomysły i realizacje.

  Taki jest schemat myślenia i działania ludzi obdarzonych posłannictwem i niczym poza tym.
  Pzdr, TJ

 403. PA2155
  Samo podejmowanie „dialogu” z @saldo, choćby i na „cztery nogi”, jest niepotrzebnym dowartościowaniem tego gostka. Ukarze go i zniechęci tylko lekceważące milczenie. W pełni zasługuje na ostracyzm. Po prostu.

 404. mag
  10 maja o godz. 17:28
  z nim nie ma o czym rozmawiac… to jakis odprysk PRLowskiej zlotej mlodziezy, zagubiony w czasoprzestrzeni…. pozujacy na entelektualiste..

 405. PA2155
  10 maja o godz. 17:21
  Tylko jest pewna różnica .Rząd PiS wydał zakazy nie biorąc żadnej odpowiedzialności za ich skutki i praktycznie nie dając żadnej osłony na czas tych zakazów. Te tarcze to więcej propagandy niż faktycznego zabezpieczania tych którzy plajtuje . Rozłożyć producentów można szybko, ale przywrócić działanie to zupełnie co innego.

 406. maciek.g
  10 maja o godz. 17:39

  PA2155
  10 maja o godz. 17:21
  Tylko jest pewna różnica .Rząd PiS wydał zakazy nie biorąc żadnej odpowiedzialności za ich skutki i praktycznie nie dając żadnej osłony na czas tych zakazów.

  a jaka oslone dal rzad amerykanski? i jaka wzial odpowiedzialnosc? zadna… dal pieniadze duzym koncernom, w tym Boeingowi, i liniom lotniczym… i $1200 kazdemu Amerykaninowi…. to mniej niz kosztuje wynajecie mieszkania w jakimkolwiek duzym miescie amerykanskim… dlatego ludzie demonstruja, ze chca wrocic do pracy za wszelka cene… eksperci mowia, ze wkrotce 2/3 malych i srednich firm amerykanskich przestanie istniec…. a z nimi miejsca pracy… kapitalizm posluguje sie uniwersalnymi mechanizmem… i nie wpadajmy w demagogie…

 407. maciek.g
  10 maja o godz. 17:39
  Senat amerykanski chce przepchnac ustawe, zgodnie z ktora firma nie bedzie odpowiedzialna za ewentualne zakazenie pracownika wirusem w miejscu pracy… rzeczywiscie rewolucyjne rozwiazanie….

 408. Polityka niestety najczęściej niszczy i psuje i niestety jest wszechobecna. Ludzie niestety wierzą politykom (a nie powinni, wieżyc należy faktom i faktyczne działania dające długofalowe skutki powinny dopiero przekonywać)
  Pokażę przykładowo jak ludzie uwierzyli ze Polscy sztangiści (kandydaci do złotych medali) oszukiwali. Sam czytałem ogromy hejt jaki na nich płynął w polskich mediach i blogach pod artykułami.
  https://eurosport.tvn24.pl/inne,132/polskatymzyla-adrian-i-tomasz-zielinscy-sztangisci-zdyskwalifikowani-za-doping,1015474.html
  Tymczasem samo sportowcy nie maja wątpliwości, że ich wrobiono i piszą „Przed wyjazdem byliśmy co tydzień badani. Tylko ostatni idiota zrobiłby coś takiego, żeby wziąć substancję, która działa po sześciu-ośmiu tygodniach, a utrzymuje się w organizmie do osiemnastu miesięcy”
  I to co piszą jest absolutnie prawdziwe – Jakie jest działanie nandrolonu? To kilka przykładów wpływu tego hormonu na ludzki organizm:

  zwiększenie mineralnej gęstości kości;
  rozrost mięśni szkieletowych;
  przyśpieszenie syntezy białek;
  pobudzenie łaknienie;
  zatrzymanie wody w stawach.
  To wszystko sprawia, że hormon ten wpływa na wzmocnienie masy mięśniowej. A więc by wykorzystać jego działanie trzeba wielu tygodni stosowania ! ciężkiego treningu. Wzięcie przed zawodami bez najmniejszego sensu.
  Czas wykrywania Deca Durabolin (Nandrolone Decanoate) do 18 miesięcy!
  Czyżby Zielińscy yli i skrajnymi idiotami?
  Wątpię , jest pewne że ich
  „politycznie ” wycięto z rywalizacji wykorzystując przepisy o dopingu.
  (o durnocie ściagania tzw dopingu tegoż pisałem już na blogu Passenta)

 409. Bar Norte. 10:52

  Krytycy polityki antywirusowej Waszyngtonu umiescili w Nowym Jorku na Times Square
  licznik osob zmarlych na korone.
  https://www.counterpunch.org/2020/05/08/trump-death-clock-times-square-billboard-tallies-lives-lost-to-covid-19-inaction/

 410. Ponoć śmierć gwarantuje uniknięcie koronawirusa…Eksperyment trwa…Tak sobie myślę prywatnie, że w dobie reinkarnacji jest to jakieś wyjście …po trupach do zdrowia…

 411. maciek.g
  10 maja o godz. 18:09

  Polityka niestety najczęściej niszczy i psuje i niestety jest wszechobecna.

  na tej podstawie wyeliminowano na kilka lat z konkurencji sportowcow rosyjskich…. sport to dzis duze pieniadze o ktore warto walczyc nawet nieuczciwie…

 412. mag
  10 maja o godz. 16:51
  Czy czytasz A. R.o.m.a.n.o w.s.k.i.e.g.o? Jakie wrażenia? Cieszę się, że żyjesz w czasie plagi. Niestety nikt nie przeżyje zarazy Solidarności. Pozdrawiam

 413. PA2155
  10 maja o godz. 17:45
  I rząd amerykański będzie miał podobne skutki co polski, tylko że biedny zawsze więcej po d… dostaje.

 414. PA2155
  10 maja o godz. 18:17
  Zgadza się. Tylko ciemniacy nie widzą ze głównie podpadają ruscy. Niestety „ciemny lud” pomaga oszustom

 415. Putin: Rosję można było zniszczyć 20 lat temu, ale nie teraz

 416. adam100
  10 maja o godz. 17:17
  Wybitna dziennikarka śledcza Ewa Żarska została znaleziona martwa w swoim mieszkaniu w nocy z 16 na 17 kwietnia.
  Na wstępnym etapie oględzin nie było podstaw do przyjęcia, że śmierć jest wynikiem działania osób trzecich. Wiele wskazuje na to, że dziennikarka popełniła samobójstwo – jak utrzymują śledczy.
  Znajomi i przyjaciele dziennikarki nie dają wiary w taką wersję wydarzeń. „Uwielbiała życie, miała mnóstwo planów i marzeń” – komentują. Była aktywna na Facebooku i Instagramie, a dzień wcześniej publikowała w mediach społecznościowych pozytywne posty. Internauci prowadzą swoje własne dochodzenie i są coraz bardziej przekonani, że była to zaplanowana z zimną krwią egzekucja.
  https://ekup.pl/news/pedofilia-w-obozie-wladzy-z-morderstwem-w-tle?

 417. adam100

  Srodowiska rzadowe w Anglii i USA oskarza sie o podobne tendencje, a Warszawa sie na nich wzoruje.
  O TAKE

 418. maciek.g
  10 maja o godz. 18:22

  PA2155
  10 maja o godz. 17:45
  I rząd amerykański będzie miał podobne skutki co polski, tylko że biedny zawsze więcej po d… dostaje.

  prawdziwi wyznawcy neoliberalizmu, a od nich az sie roi na tym blogu, powinni sie cieszyc z ekonomicznego darwinizmu…. regula w tym przypadku jest wybor tej czesci gospodarki, ktora rzadzi polityka, czyli finansowanie duzych bankow i duzych miedzynarodowych firm, w tym koncernow naftowych…. wspolczesny kapitalizm, tak polski jak i amerykanski, nie dba o tzw. kontekst spoleczny, czyli spoleczny system ochrony zdrowia lub ochrone socjalna…. dlug amerykanski bedzie wynosic we wrzesniu rownowartosc 101% GDP… ostatni stimulus, ca. 3 bn niczego nie zalatwil…uratowal tylko kilka duzych firm, ktore przed epidemia i tak staly nad krawedzia bankructwa… teraz dostaly one chwilowy zastrzyk gotowki…

 419. maciek.g
  10 maja o godz. 18:25

  PA2155
  10 maja o godz. 18:17
  Zgadza się. Tylko ciemniacy nie widzą ze głównie podpadają ruscy. Niestety „ciemny lud” pomaga oszustom

  farmakologia dopingu sportowego jest obecnie bardziej wyrafinowana niz podawanie steroidow lub testosteronu….nawet Amerykanie ciesza sie z olimpijskich krazkow….co mozna zobaczyc w TV

 420. Symetryczny
  O którego prof. R o m a n o w s k i e g o ci chodzi? Jeśli o Andrzeja, to czytam teraz z zainteresowaniem, co się da, w necie. Też się cieszę, że trzymasz się zdrowo. Uszy do góry i odpuść sobie wreszcie Solidarność. Nie warto babrać się w tej dzisiejszej, bo to karykaturalne, nędzne popłuczyny.

 421. Czysta etnicznie resortowa Mag nie toleruje „mieszanki“ polsko zydowskiej, o ktorej korespondowala 2017.

 422. PA zalicza sie do jasnego ludu.

 423. PA wlacza sie w propagande Ziomkostw i walczy o umozliwienie powrotu Niemek i Niemcow na Ziemie Odzyskane.

  Aha chwali Wodza za uratowanie niemieckiej gospodarki.

  PA wstydzi sie Aha za jego filosemityzm.

  Mag podlacza sie do towarzystwa.

 424. Dla felczerki Przodownikow….

  cd.
  
Korzystajac z kolejnych zdobyczy, kolejnych odkrywcow z wieksza lub mniejsza ochota podskakujemy sobie w blogosferze, wypisujac wieksze lub mniejsze nonsensy. Oczywiscie kazdy wpis opatrzony jest (jak ranny w porzadnym lazarecie) adekwatna polityczna lub spoleczna etykietka, czesto z ostatniego tygodnika lub googlujacej myszki. Myslimy dlonia przesuwajaca mysz bawiac sie w googla i myszke. W ten sposob redukujamy nasza przestrzen percepcyjna do lokalnego kwadratu targowiska. Nadaje to poniekad naszym wpisom cechy folklorystycznego szarocienia. Chetnie twierdzimy, ze chodzi tu (nam) o targowisko mysli. Bylby to zacny cel godny wpisow wspolblogujacych.

 425. maciek.g;17:08

  Noblista z ekonomii za rok 2018 Paul Romer twierdzi ,ze mozna uratowac gospodarke,
  jesli bedzie sie testowac kazdego co 2 tygodnie i izolowac chorych przez kilka najblizszych miesiecy,
  do czasu opanowania epidemii.
  Poludniowa Korea osiagnela sukces przez testowanie stukrotnie czestsze testowanie ludnosci.
  https://www.businessinsider.com/nobel-prize-winner-says-test-everyone-us-cost-100-billion-2020-4

  Koszt dla Ameryki 100 miliardow dolarow , wiec dla Polski 30 miliardow.
  Zamiast europalet , Warszawa musi zaczac masowo produkowac testy wedlug jednego sprawdzonego modelu ( np jesli Niemcy sprzedadza patent ), ktore po opanowaniu sytuacji w kraju bedzie mozna przez lata eksportowac , jak Stary, Ursusy, Dromadery i AK-47.

 426. Saldo mortale
  10 maja o godz. 18:47

  PA zalicza sie do jasnego ludu.

  Saldo jest reprezentantem umierajacej klasy- znudzonej dziatwy bylych prlowskich prominentow, ktora chciala ratowac demokracje w czasach moczarowskich, odkupujac grzechy swoich rodzicow….

 427. mag
  10 maja o godz. 18:44
  Andrzej R. „Antykomunizm, czyli upadek Polski”.

 428. Prawdopodobienstwo zarazenia sie Corona jest mniejsze, niebezpieczenstwo jednak ciagle takie samo.

 429. PA sie wstydzi.

  Nie wstydzi sie obciazac innych za wlasna prlowska biede.

 430. tejot
  10 maja o godz. 17:28

  W zasadzie pełna zgoda. Ale ja nieco inaczej to widzę. Dla mnie JK nie ma skrystalizowanego celu i jego cele zmieniają się tak, jak w tej przypowiastce z kura i grzędą. On lubi błyszczec i upajać się władzą. Dlatego chce jej coraz więcej i nigdy z nikim jej dzielić nie zamierza. Jak pisała Torańska jest próżny i łasy na komplementy, oraz strasznie zarozumiały.( jak ktoś jest lepszy to jedynym jego odruchem jest zniszczyć – o tym mówił jego ojciec)
  Zgoda , on nigdy nie planuje – to co robi to ciągła improwizacja. Otoczony pochlebcami przestaje widzieć rzeczywistość i jak kiedyś pisano o Hitlerze wysyła do boju żołnierzy którzy nie istnieją.
  Z tej przyczyny zaskakuje swoich wierzących w jego geniusz ludzi którzy przestają go rozumieć.
  Brak kary za łamanie prawa utwierdziło go w przekonaniu o bezkarności, choć cały czas cwaniacko nie wystawia się na ważne stanowisko państwowe , (jak przegra powie , przecież nie musieli wykonywać tego co mówiłem winni są Premier, Prezydent i ministrowie)

 431. Saldo mortale
  10 maja o godz. 18:47
  PA wstydzi sie Aha za jego filosemityzm.

  wlasciwie, nie jestem ani „filo” ani „anty” w tej materii…. Saldo probuje napuszczac ludzi na siebie, tworzac jakies sztuczne kategorie…. wspomniana wczoraj N. Klein musi byc „anty”, pomimo pochodzenia i otoczenia rodzinnego… nawoluje do bojkotu Izraela wraz z niektorymi naukowcami kanadyjskimi…. i nic w tym strasznego…. w Izraelu bojkotowano Ikee, bo jeden z brukowcow szwedzkich, wydawany w Goeteborgu „obrazil” Izrael… rzad izraelski domagal sie nawet oficjalnych przeprosin od rzadu szwedzkiego….

 432. Saldo mortale
  10 maja o godz. 19:30

  PA sie wstydzi.

  Nie wstydzi sie obciazac innych za wlasna prlowska biede.

  po prawdzie, ta bieda byla rezultatem nieudolnej polityki tych „rodzicow”…

 433. Najskuteczniej niszczą Rosję rządy Putina . Wielkomocarstwowe mrzonki w połączeniu z zacofaną, niedoinwestowaną monotematyczną gospodarką, to najlepsza recepta, aby doprowadzić Rosję do upadku. Pocieszać można sie tylko tym, że Rosja już zawsze tak funkcjonowała.

 434. Saldo mortale
  10 maja o godz. 19:30

  a ich dziatwa nie rokowala zadnych nadziei…

 435. Piosenka znowu aktualna, czyli nic się nie zmieniło w krajobrazie politycznym IV RP.
  https://www.facebook.com/wojciechk.borkowski/videos/537140830503948/?t=28

 436. kooperatywaMondragon
  10 maja o godz. 18:55
  Mam podobne zdanie jak noblista , iu w sumie było by to znacznie taniej bezpieczniej dla ludzi.
  Niestety trend u nas jak widać zupełnie inny i te testowanie wg jakiś tam nieznanych nam pomysłów cegle na bardzo niskim poziomie. Jak obserwuje rządowe komunikaty to od miesiąca mamy wciąż identyczna liczbę nowych zakażeń czyli stoimy w miejscu i końca epidemii nie widać.
  Nic dziwnego że zakwalifikowano Polskę do grupy krajów najgorzej radzących sobie z epidemią.

 437. W rocznicę pogromu III Rzeszy folksdojcz ujada…bo onucami załatwili 1000 letnią mrzonkę o potędze…Tak sobie myślę prywatnie, że onuca narkotyzuje…O czym wiedzą bacowie owijając oscypki tygodniową onucą…zabójczy aromat…

 438. PA2155
  10 maja o godz. 18:39
  Akurat na temat tzw dopingu wiem bardzo dużo i znam ogromna liczbę zakazanych substancji badan medycznych na ich temat. Większość to są medykamenty które ożywa nowoczesna medycyna do leczenia ludzi.
  Ilość tych zakazanych obecnie specyfików jest wręcz ogromna
  (wyczynowcy piszą że boja się leczyć przeziębienia i innych chorób nie zagrażających życiu by nie podpaść )
  O dopingu farmakologicznym słyszał zapewne każdy z nas. Lecz kto pomyślał, ile spośród zakazanych środków można znaleźć w aptece?
  W celu uzyskania odpowiedzi przeanalizowane zostały raporty Światowej Agencji Antydopingowej z okresu ostatnich pięciu lat. Dane porównano następnie z Rejestrem Produktów Leczniczych i przedstawiono w postaci tabeli – uzupełnionej krótką charakterystyką poszczególnych związków leczniczych, pozwalającą przybliżyć czytelnikowi korzyści, które nieuczciwi zawodnicy mogą czerpać z ich stosowania.
  Uzyskane wyniki wskazują na ponad 3500 przypadków niedozwolonego przyjmowania 56 różnych substancji czynnych obecnych w licznych lekach dostępnych dla pacjentów, w tym również jako składniki preparatów wydawanych bez recepty lekarskiej.
  Nawet tak pobieżne zagłębienie się w poruszanej tematyce jakim jest lektura tego artykułu umożliwia spojrzenie na apteczne półki z odmiennej – nieterapeutycznej perspektywy. Okazuje się wówczas, że wiele spośród najpopularniejszych leków to także środki dopingujące.
  To jest kompletna kpina
  A tu lista substancji i metod zabronionych
  https://www.antydoping.pl/lista-substancji-zabronionych/
  Kompletna paranoja

 439. maciek.g
  10 maja o godz. 20:03

  oczywiscie, ta lista jest dluga i nowe specyfiki sa do niej dodawane…
  zwrocilbym uwage na inny aspekt… stygmatyzowanie np. Rosjan a przymykanie oczu na wyczyny innych…. odkad sport amatorski umarl smiercia naturalna i pelnym frontem wkroczyla komercja i duze pieniadze, jest naturalne, ze kazdy walczy o jak najwiekszy kes tego tortu…. i machinacje w kuluarach, komu przebaczyc a kogo zdyskwalifikowac na zawsze….

 440. tejot
  10 maja o godz. 11:23
  „W sytuacjach cokolwiek trudniejszych Kaczyński jest bezradny i decyduje iść na rympał, patrz katastrofa smoleńska.
  W sytuacjach łatwiejszych Jarosław idzie na cwaniaka – oszukuje, obiecuje, wykorzystuje naiwność i zaufanie.”

  W obu obszarach repertuar wodza się kończy.
  Wzburzył falę która w dużej mierze naruszyła żmudną budowę demokracji po 89r.
  Teraz ta sama fala odbita od rzeczywistości, osadzonej jednak w UE, zmyje tego człowieka ze sceny.

 441. PA2155
  10 maja o godz. 20:12
  A najśmieszniejsze jest to, że nikt nie jest w stanie wykazać skuteczności kontroli środków wspomagających nabywania mięśni. Wykazywałem to właśnie na ciężarowcach wagi najcięższej – obecnie gdy nic nie jest dozwolone pobito praktycznie wszystkie rekordy z czasów gdy wszystko było wolno. Wniosek logiczny jest jeden kontrole bez sensu , lub co było by raczej dziwne te środki niewiele dają.
  I jeszcze jedno te zabranianie ma na celu wyrównanie szans zawodników (to jakiś dziwny mit bo praktycznie każdy z elity sportu ma szanse sięgnąć po kazdy specyfik) ,i jak można wyczytać zupełnie nie chodzi tu o ochronę zdrowia sportowców ( a ludzie sądzą że chodzi o zdrowie, a to g.. prawda)

 442. Symetryczny
  A ja z kolei polecam ci arcyciekawą książkę Mariusza Szczygła, znakomitego reportażysty, felietonisty itd „Nie ma”. Podeprę się, trochę z lenistwa, cudzą recenzją, bo w pełni się z nią zgadzam.
  „Nie ma” to wielogłosowa rozprawa reporterska o kondycji człowieka i największym problemie cywilizacji: utracie, braku, nieobecności. Nad książką unosi się rada Hanny Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.
  Za chwilę będę oglądać słynny, by nie rzec kultowy „Most na rzece Kwai” na TVP Kultura. Nic się ten film nie zestarzał.
  Pozdrówka

 443. kooperatywaMondragon
  10 maja o godz. 18:55
  masowo produkowac testy wedlug jednego sprawdzonego modelu ( np jesli Niemcy sprzedadza patent
  Jaki patent? I sprawdzonego modelu nie ma.
  Gorzej, jak już model będzie, to niewykluczone ,że obecne zagrożenie(?) minie, przyjdzie inne. I od nowa. Zacznie się ratowanie świata.

 444. maciek.g
  10 maja o godz. 21:01

  moze sa to niedomagania chemii analitycznej…. do tej pory powszechnie uzywano chromatografie gazowa (GC) , HPLC… teraz wchodzi w wiekszym zakresie spektroskopia masowa, z nizszym progiem detekcji….

 445. maciek.g
  10 maja o godz. 19:32
  tejot
  10 maja o godz. 17:28

  W zasadzie pełna zgoda. Ale ja nieco inaczej to widzę. Dla mnie JK nie ma skrystalizowanego celu i jego cele zmieniają się tak, jak w tej przypowiastce z kura i grzędą. On lubi błyszczec i upajać się władzą. Dlatego chce jej coraz więcej i nigdy z nikim jej dzielić nie zamierza.

  Mój komentarz
  Kaczyński nie uważa siebie za zwykłego polityka. On postrzega siebie jako wyzwoliciela, nauczyciela, wyraziciela woli niebios, filozofa społecznego i mądrego, a przy tym obrotnego polityka-wizjonera realizującego zadanie ponad siły dla innych, zadanie mu przyznane, przez niego przyjęte i wykonywane.

  Najważniejszy jest cel, a dojście do niego (niezależnie od metody), to zadanie do wykonania. Plan u tego typu postaci jak Jarosław Ka jest tak zwany, umowny, zależny od bieżących potrzeb, czyli jest dziełem przypadku, bowiem życie składa się wyłącznie z przypadków.

  Wizjonera planem są osoby, którymi on się otacza i które zostały powołane przez niego do realizowania wizji. To te osoby są odpowiedzialne za szczegóły wykonawcze, czyli za jakiś rodzaj planowania, za bieżące wykonywanie i rozumienie, co guru ma na myśli (ja rzucam myśl, a wy ją chwytajcie), gdy np. powie, że należy realizować dobrą zmianę w sądownictwie (podporządkowanie sądownictwa partii rządzącej) lub że należy dążyć do jak najszybszego ustanowienia nowego systemu kar i nagród w zarządzaniu państwem (likwidacja służby cywilnej).
  Powołani do realizowania wizji w lot rozumieją, że nagrodą jest obdarowanie urzędem, stanowiskiem zapewniającym profity, a karą jest utracenie stanowiska.

  Ten prosty schemat jest wystarczający by system guru–wódz plus otoczenie działał po jego myśli. On kieruje wszystkim, on decyduje, uczy, wychowuje, nadaje kierunek, wyznacza ludzi do jej wdrażania. Na przykład. Kto chce organizować wybory? -Nie ma chętnych? Wyznaczam Sasina.
  To guru wie jak ważna jest wizja i jak trudno ją zrealizować. Nikt nie ma prawa tej wiedzy kwestionować.

  System funkcjonujący wg takich reguł sprawia, że konkretnego planu dotyczącego celów dalekosiężnych (poza dzieleniem społeczeństwa na dwa nienawidzące się obozy, co ma skutki dalekosiężne) w PiSie nie było, nie ma i nie będzie. Będzie nieustanne mieszanie w kotle, zbiegowisko, mieszanie w głowach, kaptowanie, nagradzanie, odcinanie, aprobata, pierwszy zasiew, drugi zasiew, czekaj tatka lata.
  Pzdr, TJ

 446. @jobrave
  10 maja o godz. 12:53
  „Pani ma rację , dopóki jakoś dało się funkcjonować przedsiębiorcy przymykali oczy na skandaliczne rządzenie PiSi nie wspierali protestów przeciw JK i jego gangowi.”
  Być może, ale mi to przypomina stanowisko sanacyjnego rządu tuż przed wojną i rządu londyńskiego po śmierci gen. Sikorskiego:
  „Żadnych układów z Rosją” Nie ocaliło to nam wolności ani nie umożliwiło po wojnie utworzenie niezależnego od Rosji rządu. W pewnych sytuacjach trzeba porzucić wzajemne animozje w imię nadrzędnego dobra, którym jest interes obywateli : Tak samo przedsiębiorców jak i przcowników, lekarzy, nauczycieli itd… I interes Państwa, które na naszych oczach może zostać dosłownie przejęte przez międzynarodowe korporacje i banki, tak jak Węgry, które są wielką montownią zagranicznych koncernów. Węgrom pozostała tylko produkcja wina i palenki..

 447. tejot
  10 maja o godz. 21:43

  Zapomniałeś, tejotku, podsumować oczywistością, że państwo dla tego starego gówniarza to prywatna własność? Jest tak ślepy i głupi, że nie dotrze do niego, że – chwilowa. Po nim – wielkie sprzątanie. Przydałaby się blisko ziemi jakaś czarna dziura, żeby tam całą pisowatą zbieraninę wygruzić.

 448. @PA2155 10 maja o godz. 19:32

  Naomi Klein – zimna zupa. Sprytny zabieg neocons, w PRL mówiło się koncesjonowana opozycja. Zyje jak pączek w maśle, jednocześnie kontestuje i profituje.

 449. Kto wymyślił zamach w Smoleńsku? Rozmowa z Grzegorzem Rzeczkowskim

  Społeczeństwo przykleiło im łatkę zbieraniny oszołomów, jednak to nie byli ludzie przypadkowi. Wśród nich da się wyróżnić dwie główne grupy.

  Pierwsza to harcerze z ZHR związani z PiS. To z niej wywodzą się Michał Kuczmierowski, były szef mazowieckiej chorągwi ZHR, dziś prezes Agencji Rezerw Materiałowych i Piotr Trąbiński, obecnie polski przedstawiciel przy Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Obaj w 2010 r. – pierwszy niedługo po katastrofie, a drugi dzień wcześniej – trafili do banku BZ WBK, którym kierował Mateusz Morawiecki. To właśnie ci harcerze ustawili krzyż na Krakowskim Przedmieściu, a potem go bronili, czym zapoczątkowali posmoleńskie podziały w polskim społeczeństwie.

  Druga grupa to prorosyjscy nacjonaliści, którzy pojawili się na Krakowskim Przedmieściu najpóźniej na dzień przed ustawieniem krzyża, a być może wcześniej. Bardzo sprawnie wykorzystali okazję do tego, by dzielić i jątrzyć. W książce przedstawiam pokrótce ich sylwetki. To ludzie znani z imienia i nazwiska, blisko związani z Rosją – po studiach na tamtejszych uczelniach, utrzymujący bliskie relacje z rosyjską ambasadą, występujący w rosyjskich mediach.(…)
  Nie sądziłem, że tak dużą rolę odegrali w tym wszystkim prorosyjscy narodowcy. Nie miałem pojęcia, że jest ich tak wielu i że mają tak bliskie kontakty z działaczami PiS. Do czasu, gdy zacząłem pisać, byłem przekonany, że to, co się działo na Krakowskim Przedmieściu, to w całości dzieło ludzi PiS i “Gazety Polskiej”, która sporo zyskała na tym, że głosiła religię smoleńską. Co ciekawe, wszystkich graczy na Krakowskim Przedmieściu spina Antoni Macierewicz, który – co warto pamiętać – w rozmowie z szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Piotrem Pytlem miał przyznać, że w zamach nie wierzy.

  https://natemat.pl/307727,katastrofa-posmolenska-grzegorz-rzeczkowski-o-tym-kto-wymyslil-zamach-w-smolensku

 450. @Cherubinek 10 maja o godz. 22:56

  Naomi Klein – nie wybrzydzaj. Pisze znakomicie, a dokumentuje jeszcze lepiej. Z sensownym przekazem przebije się o wiele łatwiej niż plejada internetowych mędrków od teorii spiskowych.

 451. Na marginesie,
  Zimna zupa. Albo jak śpiewała niezapomniana Kora, kminek dla dziewczynek. Pierwsza jej książką z którą się zapoznałem, jeszcze w Stanach, była No Logo, chyba w końcówce lat 90-tych. Kilka lat później była The Shock Doctrine, którą własnie czytasz.. Od 15 lat nic nowego. Ona wyspecjalizowała się w mówieniu kolegom z partii ze kapitalizm to nie raj a oni sami nie tacy cacy jak im się wydaje. Taki Michnik&Kuron w amerykanskim wydaniu. Jak się system a w Ameryce rypnie to ona może nawet wypłynąć w wybijającym szambie. Miłego czytania.

 452. @Cherubinek 10 maja o godz. 23:23

  Dziękuję, czyta sie znakomicie!
  Ale że nic nowego, to nieprawda.
  Wydała parę nowych książek, sprawdź i przeczytaj, będziesz miał na co wybrzydzać 😉

 453. pombocek
  10 maja o godz. 22:43
  tejot
  10 maja o godz. 21:43

  Zapomniałeś, tejotku, podsumować oczywistością, że państwo dla tego starego gówniarza to prywatna własność? Jest tak ślepy i głupi, że nie dotrze do niego, że – chwilowa. Po nim – wielkie sprzątanie.

  Mój komentarz
  Tak jest pombocku. W jego mniemaniu polityka zapewnia mu dwie dominacje – kierownictwo duchowe nad podwładnymi i nad narodem
  oraz
  kierownictwo wykonawcze nad państwem i narodem.

  ON jest biskupem i kościołem, przynętą i wiarą, górą i dołem, wszystkiego miarą, wszystkiego pospołem, oczywistością, smutkiem i radością, szczęściem i wszczęciem, mądrzejszym i szybszym niż w locie dwa dzwońce, jaśniejszym niż w zenicie słońce – jest oświecicielem, naszym przyjacielem i nas właścicielem, jest początkiem i końcem.
  Pzdr, TJ

 454. Cherubinek
  10 maja o godz. 22:56

  @PA2155 10 maja o godz. 19:32

  Naomi Klein – zimna zupa. Sprytny zabieg neocons, w PRL mówiło się koncesjonowana opozycja. Zyje jak pączek w maśle, jednocześnie kontestuje i profituje.

  podobno jest profesorem na Rutgers University, na peryferiach NYC…
  czytalem to dawno temu, gdy No Logo przyniosla do domu moja kontestujaca corka….
  NK dla mnie, po latach, to jak S. Cat-Mackiewicz… gawedziarka, ale dajaca tematy do myslenia i sprawdzenia u innych…

 455. PA2155
  Odpowiedzialem ci rano na twoj wpis, ale nie przeszedl. Poprawilem go przed chwila dodajac mase kropek i tez zblokowany.
  Wyjasnilem ci , ze jestem daleki od skrajnej prawicy, taki sam dystans jak od skrajnej lewicy. Za pozno , aby jeszcze raz formulowac, musisz wierzyc na slowo.
  Dobrego konca dnia

 456. PA,
  Głupia nie jest, ale myślę ze się po prostu wyczerpała. Poza tym, jakby na przekór tytułowi swojej książki, jej styl pisania (bo nie powiem, ze literacki) jest w dużej mierze oparty własnie na szokowaniu czytelnika, co mi nie do końca odpowiada, wolę Cata-Mackiewicza.

  Nie wiem od kiedy jesteś w Kanadzie ale jeśli pamiętasz lata 90-te, tamtą dynamikę. Sowieci na kolanach, koniec historii, DOW miał być wkrótce 50,000. Ameryka z wiarą w nowe lepsze jutro na dobre wkraczała w epokę post-industrialną (oczywiście nie odnosiło się to wtedy do Polski). No Logo była w tamtych klimatach ciekawym spojrzeniem, wyjaśniała pewne mechanizmy, które wtedy dla ogółu nie były takie oczywiste.

  Na marginesie,
  „będziesz miał na co wybrzydzać”
  Bardzo chętnie ale chyba poczekam aż przeczytasz i nam tu zreferujesz. Zresztą bardzo dobrze, ze przybliżyłeś Naomi Klein forumowiczom EP.

 457. Germany: Police, anti-lockdown protesters scuffle in Berlin

  https://www.youtube.com/watch?v=IJ0vCy7zivU&feature=emb_title

 458. https://www.youtube.com/watch?v=9RfvtwfMjys

  No gdzie jest Lewy ; po której stronie on teraz stoi .

 459. ahasverus
  11 maja o godz. 0:45

  PA2155
  Odpowiedzialem ci rano na twoj wpis, ale nie przeszedl. Poprawilem go przed chwila dodajac mase kropek i tez zblokowany.
  Wyjasnilem ci , ze jestem daleki od skrajnej prawicy, taki sam dystans jak od skrajnej lewicy. Za pozno , aby jeszcze raz formulowac, musisz wierzyc na slowo.
  Dobrego konca dnia

  o twojej „prawicowosci” to bylo a propos Chile, Kuby i Wenezueli… troche jest niesprawiedliwe, gdy probujemy oceniac ich polityke z perspektywy interesow amerykanskich…. Kube oblozono sankcjami gospodarczymi od 1960 r….. podobnie bylo z Chile Allende i Wenezuela…. bylem ostatnio w Meksyku i robi to przygnebiajace wrazenie..juz C. Fuentes twierdzil, ze Meksyk tak jak wiekszosc panstw Ameryki Pld tkwi w okowach kolonialnej struktury, w ktorej 15% populacji dierzy 90% wlasnosci.. a wszystkie te panstwa maja swoje bogactwa, z ktorych korzysta mniejszosc… reszta populacji ma szanse na stoisko z tortillami lub frytkami… albo zebrze…

 460. Cherubinek
  11 maja o godz. 1:13
  jestem w Kanadzie od 1990 r. … od recesji, ktora wprowadzila Amerykanow w rodzaj szoku…. chciano wzorowac sie na Europie i Europejczykach…jeden z facetow (musze znalezc jego ksiazke) popelnil caly traktat o tym…. potem przyszedl Clinton, NAFTA i globalizacja, ktora zmienila nastroje….
  Naomi K. ma przede wszystkim prowokowac swoimi tezami, nie zas dostarczac dokladnego opisu zdarzenia z wlasciwymi przypisami naukowymi… albo dostarczac recept, jak dany problem rozwiazac… moze spelnia role „drozdzy”… w moim skromnym rozumieniu…

 461. Cherubinek
  10 maja o godz. 22:56
  masz racje, ciekawe lektury i artykuly sa, przynajmniej przeze mnie, mile widziane na tym blogu…zamiast powtarzanie tych samych hasel na wiadomy, wyczerpany i przenicowany do konca temat….ale, moze jestem w mniejszosci…

 462. ahasverus
  11 maja o godz. 0:45
  a poza tym, nie czuj sie urazony…. to tylko dyskusja…wydaje mi sie, ze jestem wciaz daleko od Saldo i jego okreslen z grubej rury…

 463. Plebiscyt na twarz głowy państwa chybiony…Tak sobie myślę prywatnie, że w wielu religiach zrezygnowano z ikon…i niech tak zostanie…

 464. PKW podkłada się Kaczyńskiemu…kiedyś takie zjawisko nazywano falandyzacją prawa…Tak sobie myślę prywatnie, że KONSTYTUCJA staje się sierotą…wśród prawników…Za co oni biorą pieniądze…nie małe…30 srebrników kusi…Masz gorączkę stłucz termometr…staje się doktryną ustrojową…

 465. Wyborczy Berdyczów…Tak sobie myślę prywatnie o: ludzie listy piszą…kapelusz przed pocztą zdejm…

 466. Zaradkiewicz okazał się niezdolny do spacyfikowania Sądu Najwyższego. „kaczor i Gowin musieli porzucić pomysł dyktowania SN treści wyroku, w sprawie unieważnienia nieprzeprowadzonych wyborów. Do akcji wkracza instytucja przewidziana do przeprowadzenia i kontroli wyborów, czyli PKW. Niestety jej wywody na temat wczorajszych „wyborów” i pomysły na ich powtórzenie, są równie fantastyczne jak całe wczorajsze „wybory”. W sumie dalej nikt nic nie wie.
  Jedyny pozytywem z tego wszystkiego może być to, że gwiazda Zaradkiewicza jeszcze szybciej zgaśnie, jak zajaśniała w gwiazdozbiorze PiSu, choć to też nie jest pewne, bo ma on silne poparcie homoseksualnego lobby w PiSie.

 467. Spółka Blirt osiągnęła rekordowe przychody i zysk dzięki rządowym zamówieniom na testy na koronawirusa. Związana jest z Jerzym Milewskim, doradcą Andrzeja Dudy, dostała zlecenia bez przetargu.

  https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,25929822,firma-zwiazana-z-doradca-dudy-swietnie-zarobila-na-testach-na.html?fbclid=IwAR00BccE2hmARtLke3BVqbzbOq52yp02vPjguordpriKNWKA2BX8J0Upw7A

  bekomer 10.05.2020, 19:11
  Okradają tę Polskę na wszelkie sposoby, sami w ustawach zapewniając sobie bezkarność, ale Wolakom nic nie przeszkadza… Żałosne

  Republika Braci Kaczyńskich

 468. Słońce Tatr na warszawskim Żoliborzu

  https://www.facebook.com/photo?fbid=2560102187424261&set=a.844302592337571

  Faszystowska zaraza PiS

 469. Aha jest w centrum wlasnego antyhumanizmu. Nie zdazyl jeszcze przeczytac ostatniego raportu AI dotyczacego Syrii.

 470. PAHA znalezli sie w cetrum wstydu lub niedorzecznosci. Lub pod „PAHA“.-

 471. Oficjalne dług publiczny wynosi już blisko 1 bln zł (co odpowiada 52% PKB). Jak się jednak okazuje, dług, który dzięki kreatywnej księgowości, rząd ukrył, wynosi wynosi aż 4,96 biliona złotych, czyli 276 proc. polskiego PKB.
  https://www.przekazdnia.pl/2020/05/02/szokujace-dane-morawiecki-i-spolka-zasluzyli-polske-na-496-biliona-zlotych/?fbclid=IwAR2YQemOAKP1Cs80mzdgChILq6sRfTZw3Kl9bd5delPieou2u1j-nWbsutc

  Pandemia PiS– po trupach Polaków

 472. Bar Norte,
  Jak myślisz, jak to się ma do marksowskiej deterministycznej teorii dziejów? Bynajmniej, pytanie nie jest retoryczne ani podchwytliwe. Po prostu, zdążyłem zauważyć, ze jesteś przeciwnikiem uznaniowo-godnościowego podejścia wciąż tak żywotnego w Polsce. Poza tym śmieszą mnie dęte teorie o dwóch Polskach czy dwóch narodach w Polsce. Był i jest niestety tylko jeden, taki jak widzimy codziennie w lustrze i nie jest to bynajmniej krzywe zwierciadło.

  „Nie mam cienia wątpliwości, że decydującym czynnikiem, który doprowadził do katastrofalnego zacofania gospodarczego i mentalnego Polski i Polaków był wielowiekowy system pańszczyźniany, który niszczył Polskę dokładnie wtedy, kiedy na Zachodzie był już on przeszłością. Podam przykład: w 1602 roku Holenderska Kompania Indii Wschodnich stała się pierwszą w historii spółką akcyjną, której udziały mógł kupić każdy, kto tylko miał na to pieniądze. Tak właśnie, przez wspólne interesy, rodziły się zachodnioeuropejskie społeczeństwa demokratyczne. W tym czasie w Polsce za pełnoprawny naród uznawała sama siebie wyłącznie szlachta, stanowiąca z 10% populacji. Pańszczyźniane chłopstwo stanowiące z 60% – 70% polskiej ludności w ogóle nie było uznawane za byty ludzkie. Ludzkie prawa nadali im dopiero zaborcy, ok. 250 lat później. Ale w ziemiańsko-magnackim pojęciu pozostawali „drugim sortem” do końca II RP. Czyli u początków Polski Ludowej mentalne zacofanie polskiego społeczeństwa wobec Zachodu sięgało 3 wieków! Gospodarczo i technologiczne niewiele mniej. I choćby obrońcy i apologeci polskiej arystokracji nie wiem jak się wysilali w swoich mowach obrończych, fakty mówią za siebie. ”

  Więcej: https://www.tygodnikprzeglad.pl/wszyscy-jestesmy-pis/

 473. Kempa pokazała samorządom drogę odmowy przekazania spisów wyborczych Poczcie Polskiej…Tak sobie myślę prywatnie o pisowskich precedensach pod latarnią KONSTYTUCJI…ze wstydu nie zapłonie…

 474. Według PKW po 10. kandydaci, to jak sędzia powietrze, ale po zebranych głosach ich poznacie…Tak sobie myślę prywatnie, że kandydaci „niewidki”, to korona falandyzacji prawa wyborczego…Ale PKW nie zlecała druku kart wyborczych z nazwiskami, co w jakimś stopniu może tłumaczyć niewidzenie…Nie te gały drukowały…

 475. Na Kubicę wydano więcej niż na karty wyborcze…Tak sobie myślę prywatnie, że karty stanowią pożądany obiekt dla kolekcjonerów historyków…Tak jak nieudane druki banknotów czy znaczków pocztowych…To mogą być „sasinowe” Mauritiusy…na wagę złota…

 476. Mad Marx
  10 maja o godz. 22:09

  @jobrave
  10 maja o godz. 12:53
  „Pani ma rację , dopóki jakoś dało się funkcjonować przedsiębiorcy przymykali oczy na skandaliczne rządzenie PiSi nie wspierali protestów przeciw JK i jego gangowi.”
  Być może, ale mi to przypomina stanowisko sanacyjnego rządu tuż przed wojną i rządu londyńskiego po śmierci gen. Sikorskiego:

  „Żadnych układów z Rosją” Nie ocaliło to nam wolności ani nie umożliwiło po wojnie utworzenie niezależnego od Rosji rządu. W pewnych sytuacjach trzeba porzucić wzajemne animozje w imię nadrzędnego dobra, którym jest interes obywateli : Tak samo przedsiębiorców jak i przcowników, lekarzy, nauczycieli itd… I interes Państwa, które na naszych oczach może zostać dosłownie przejęte przez międzynarodowe korporacje i banki, tak jak Węgry, które są wielką montownią zagranicznych koncernów. Węgrom pozostała tylko produkcja wina i palenki..
  __________________________________
  Trudno się z Tobą nie zgodzić, natomiast jeśli chodzi o tę moją koleżankę, która opublikowała tę swoją, pełną żalu deklarację na FB -również.
  Bodajże 8 maja oglądałem na FB transmisje z protestu przedsiębiorców. Jedna z nich relacjonowała to, co działo się vis a vis Kancelarii Rady Ministrów. Protestujący przedsiębiorcy rozbili po drugiej stronie ulicy kilka dużych namiotów, w których zamierzali spędzić noc, miała być to również ich baza, na okoliczność gdyby konieczne było okupowanie tego miejsca. Wśród licznej grupy protestujących byli obecni Obywatele RP, którzy dwa lata temu rozbili namiot przed Sejmem oraz inni przedstawiciele antypisowskiej opozycji ulicznej.
  Wielu z tych przedsiębiorców miało na sobie koszulki patriotyczne, czyli z orłem albo z kotwicą, na podstawie czego można się było domyślać, że jeszcze do niedawna sprzyjali PiS, za to „podnoszenie Polski z kolan”, „przywracanie godności Narodowi Polskiemu”, „za wzięcie za mordę lewactwa” itp. Jednak obecność w tym gronie przedstawicieli opozycji antypisowskiej dawała nadzieję, że urodzi się jakaś inicjatywa ponad podziałami, ponieważ w wielu sprawach obie strony wykazywały zgodność w ocenie obecnych rządów. Z zadowoleniem odnotowywałem tę atmosferę wzajemnego zrozumienia, nawet popadłem w entuzjazm, tusząc, że oto rodzi się wspólnota obywatelska, że – jak pisał Puszkin – „z iskry rozgorzeje płomień”, że zrodzi się jakiś bunt, jakiś „polski Majdan”, który zmiecie satrapę.
  Niestety, stało się tak, jak w starym dowcipie o partyzantach i leśniczym. Policja rozpisdziła miasteczko, zatrzymała przedsiębiorców łącznie z ich liderem Tanajną i tak się skończył „polski Majdan”. Na placu boju pozostali Obywatele RP, którzy w niedzielę protestowali na pl. Piłsudskiego, strzeżonym przez kilkuset policjantów, choć tych pierwszych była tylko garstka.

  To, co napisałeś, jest słuszne, ale chyba tylko w teorii, w każdym razie dotąd, dopóki istniał będzie w Polsce partykularyzm, korzyści poszczególnych grup interesów będą miały prymat nad interesem ogółu, lub nawet ambicje jednostki nad interesem ogółu.

  Tylko pięknoduchy, niepoprawni idealiści wierzą jeszcze, że sklejenie obywateli jest możliwe i tylko oni zdają sobie sprawę, jak bardzo niebezpieczne w skutkach jest pielęgnowanie animozji, do czego prowadzi podporządkowywanie się osiąganie doraźnych celów, krótkoterminowa polityka. Tym bardziej że nikt takich prób, tzn. sklejania społeczeństwa nie podejmuje, co daje asumpt do myślenia, że każdej sile politycznej jest to na rękę.
  Są w Sejmie cztery ugrupowania, którym rządy PiS się nie podobają, czyli zdawać by się mogło, że coś je łączy, a jednak nie są w stanie się połączyć, dogadać i dać odpór PiS, zamiast ów PiS zwalczać, zwalczają się nawzajem – interes partyjny jest nadrzędny, nie interes Polski, którego to pełne gęby mają podczas każdego wystąpienia publicznego, podczas kampanii wyborczych itp.
  Tylko że to nic nowego, tak zawsze było, ilekroć Polska miała swoje pięć minut niepodległości. Mieliśmy niepowetowaną szansą na zmianę w 1918-39 r. i podczas wojny, mieliśmy ją (nadal mamy?) w 1989-2020. I nic, znów ją tracimy.

  Nie chodzi o to, żeby wszyscy myśleli tak samo, rzecz w tym, żeby myśleli po obywatelsku, a tym bardziej dotyczy to tzw. elit, ale nasze elity są antyobywatelskie.
  I właśnie te protesty obudziły we mnie pewne nadzieje, wierzyłem, że one staną się zalążkiem świadomości obywatelskiej.

  Kilka dni temu różne tanajny, żółtki, brałny i bosaki pyskowały, jaką to potęgą są polscy przedsiębiorcy, że na nich się opiera państwo, że jest ich dwa miliony, że mogą zmienić każdą władzę, a okazało się, że można im zabrać namiot, nakopać w dupę i po potędze! Okazało się, że to słabeusze, którzy nie potrafią bronić nawet wlasnych, żywotnych interesów, nie potrafili wcześniej przeciwstawić się nadmiernemu fiskalizmowi, ponadto są tak przerażająco głupi, że gdyby dziś były wybory prezydenckie, a jutro, czy kiedykolwiek indziej -parlamentarne, zagłosowaliby gremialnie na Dudę i na PiS!
  I być może dlatego moja koleżanka uznała, że nie wesprze przedsiębiorców, bo oni nigdy w swej masie, nie będą za demokracją, lecz przeciw.

 477. Kaczyński wymyślił: Prawo i sprawiedliwość…Tak sobie myślę prywatnie: czy są przeciwnicy głoszonej cnoty…a czepiają się odzewu spragnionych…jak chleba…

 478. Sąd Najwyższy miał ogłosić nieważność wyborów, które się nie odbyły (?).
  Nie dał rady.

  Wg onet.pl:
  Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że:

  ” w wyborach zarządzonych na 10 maja 2020 r. „brak było możliwości głosowania na kandydatów”, a „fakt ten równoważny jest w skutkach z przewidzianym w art. 293 ust. 3 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów”.
  PKW potraktowała to jak sytuację, w której nikt nie kandyduje na prezydenta — co otwiera drogę do zarządzenia nowych wyborów. Marszałek Sejmu ma 14 dni, aby zdecydować, kiedy się one odbędą.”

  Mój komentarz, c.d.
  Fakt braku możliwości głosowania na kandydatów jest faktem braku kandydatów, a zatem nikt nie kandydował na prezydenta.
  A zatem można ogłosić nowe wybory. Nie było wyborów, bo nie było kandydatów.

  To jest logika PiSu.
  Byli kandydaci, ale nie było wyborów, bo nie było kandydatów.

  Co z kandydatami dotychczasowymi? – Jak to co? – Mogą startować, bo są.
  – A zatem byli kandydaci.

  Czy muszą na nowo się zgłaszać i zbierać podpisy?
  – Nie muszą, bowiem podpisy już mają.

  – A zatem byli kandydaci i mieli podpisy.
  Jak wytłumaczyć, że w wyborach 10 maja nie brali udziału?
  Jak to jak? – Bo ich nie było, a nie było kandydatów, ponieważ nie było wyborów.
  Itd.

  Czy to jest jakiś błąd logiczny?
  Nie, to jest rachunek zdań nowy, honorowy, jak najbardziej prawidłowy, politycznie poprawny, taki trochę zabawny, logicznie solidny, niby jest, a nie ma, warunek czapkowidny. Pełna ściema.

  Jaja jak berety. Niestety.
  Pzdr, TJ

 479. Na skłóceniu opozycji chcą skorzystać Kosiniak i Hołownia…to takie Gowiny też…Tak sobie myślę prywatnie, że wpojony katolicyzm w szeregach opozycji eliminuje myślenie o świeckim państwie…Spór między nimi dotyczy: czy komunia do buzi czy do ręki…oczywiście po umyciu…

 480. Gowin: Kaczyński boi się precedensów…choć sam jest politycznym precedensem jako zwykły poseł…Tak sobie myślę prywatnie, że swój boi się własnego cienia…

 481. w.i.e.s.i.e.k 59
  Nawet ci do twarzy w nowym kapeluszu.

 482. Powtórka z historii?

  Uniesiony jakąś siłą ponad drabinkę i smoleńskie schody kaczak w Gazecie Polskiej: „Rządy Zjednoczonej Prawicy zmieniają Polskę na lepsze!”.

  Czyli to się dzieje!

  Najbardziej może znane hasło z epoki Gierka było skromniejsze: „ABY Polska rosła w siłę i ludzie żyli dostatniej”.

  Kto pamięta, to pamięta, że po 5. latach rządów Gierka zaczęło działać prawo rowerzysty: „Lekko zjeżdżaliście, ciężko wjeżdżajcie”.

  Kończy się właśnie 5 lat rządów ambitnego kaczaka.

 483. Wybory bez głosowania…nic straconego, bo każdy uprawniony otrzyma voucher do wykorzystania w najbliższym plebiscycie…Tak sobie myślę prywatnie o wyborczym co ma wisieć nie utonie…

 484. Mauro Rossi

  Wladza zaplacila 8 zlotych za maseczki sprowadzone Antonowem ,
  ktore sa sprzedawane po 2 zlote. Nie chronia przed koronowirusem.
  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25934285,tajemnice-transportu-z-chin-najwiekszego-samolotu-swiata-wsi.html?_ga=2.36371305.83554090.1588764688-1683932762.1577798814#S.koronawirus-K.P-B.5-L.1.zwfoto

 485. Przy okazji Dnia Zwycięstwa, rocznicy zakończenia II wojny światowej warto powiedzieć kilka słów prawdy o amerykańskich przedsiębiorcach. Którzy Adolfa Hitlera lubili, chętnie z nim handlowali, wspierali go i przekonywali, że nazizm jest super.

  https://strajk.eu/o-pochodzeniu-fanty-czyli-jak-amerykanskie-korporacje-wspieraly-hitlera/

 486. Była okazja by przy głosowaniu zlokalizować osoby chore na koronawirusa…aby potem nie szukać jak teraz na Śląsku…Tak sobie myślę prywatnie o zniewolonych umysłach…takie coś za coś…zapobiegawcze oddawanie pakietu…z certyfikatem zdrowia…

 487. Jolanta Jaw

  Państwo bankrutuje. Chce ludzi pozbawić majątku a miska ryżu w zasięgu celu rzadu. W jakim celu chcą z korzystać z LRAD ? Skoro dla grupki spokojnych spacerowiczów wystawiają tabuny policji. Czy w walce z obywatelami gdy wyjdą tłumnie na ulicę?.
  Potężna broń teraz służy jako zwykły głośnik. Pytanie czy tylko takiemu celowi posłuży tej władzy.
  LRAD to urządzenia nagłośnieniowe, zaopatrzone w moduł, który umożliwia emitowanie dźwięku o wysokiej częstotliwości. Sygnał taki wywołuje poczucie oszołomienia dzięki przekroczeniu progu bólu (przy natężeniu 130-150 decybeli), a także silne dolegliwości aparatu słuchu i ból głowy. System należy do tzw. non-lethal weapons, czyli broni niezabijającej. Stosowany jest głównie przez armię w operacjach przeciwko tłumom.

  Faszystowska zaraza PiS – po trupach Polaków

 488. Poseł PiS Kacper Płażyński zamknął działalność gospodarczą, na którą – w ramach pomocy dla bezrobotnych – otrzymał 20 tys. zł dotacji. Jego kancelaria prawna przestała działać kilka dni po upływie 12 miesięcy, a utrzymanie działalności przez rok było warunkiem, by pomocy nie zwracać.

  https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,25930146,posel-kacper-plazynski-zamknal-kancelarie-na-ktora-dostal-unijna.html?fbclid=IwAR0UEtRO30OIJFYBOBalhGvdfkiwoPkpsmdkoMkghOs9JdUbZcBPRPyS5WQ

  PiS to Faszyzm

 489. Szumowski: gdyby Śląsk był w Niemczech, to mielibyśmy spadek zachorowań…Tak sobie myślę prywatnie, że to smutna wiadomość dla Powstańców Śląskich…zatruty owoc kulą u nogi…

 490. Profesor Łagowski o Andrzeju Walickim z okazji 90 urodzin.
  „Polska cofnęła się do najgorszych tradycji. Nastąpiło wyabsolutyzowanie nurtu powstańczego i samobójczego. Zanegowano wartość tego, co łączyło Polskę ze światem zachodnim – ideę postępu i miar uniwersalnych.”
  WIELKI WALICKI! https://www.tygodnikprzeglad.pl/wielki-walicki/

 491. Emilewicz: poczekajmy na projekt w jakim trybie będziemy wybierać pana prezydenta…Tak sobie myślę prywatnie, że już w ustawie zostanie określona płeć…a na karcie sympatycznym drukiem dane…

 492. 221,344 Russia
  Rosja idzie ostro w gore , za chwile bedzie druga

 493. Rosja w końcu zajmuje to 2 miejsce na świecie, do którego Putin od dawna pretenduje i jak dalej tak pójdzie, to jeszcze prześcignie USA. Co prawda chodzi tylko o koronę, ale gdzieś trzeba zacząć .

 494. W katolickiej Bawarii trup w koronie ściele się gęsto…to zapłata za pacyfikację Polski w ramach Drang nach Osten…! i nie tylko…Tak sobie myślę prywatnie: czy robienie z Bieszczad Bawarii ma sens…jak to planują hunwejbini…

 495. Gdyby nie tzw niezalezne okolicznosci .. moznaby napisac ,- wszystko dopiero przed nami , bedzie ciag dalszy…
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1955922,1,sars-cov-2-wykryto-w-meskim-nasieniu-co-to-oznacza.read

 496. Mozna by to skomentowac ale cos , cokolwiek by sie nie napisalo np
  – Taki dzwiek mozna tylko Polsce uslyszec … ale jest jeszcze to widoczne golym okiem , zazenowanie w ruchach i wyczuwalne w glosie .
  Zgrzyt ponadczasowy obecny w kazym pokoleniu tzw.
  – Zgrzyt Narodowy byl, jest i bedzie z nami na zawsze a Bareja jak Lenin , wiecznie zywy . Nie jest jasne czy zazenowanie jest spowodowane zgrzytem , czy tez czyms innym , jakims pytaniem .. a jezeli to o co ?
  Mozna wykazywac sie pomyslowoscia . Ilosc pytan bez ograniczen …

  https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114628,25935117,maciej-stuhr-pokazal-wymowny-film-z-opuszczaniem-flagi-polski.html#s=BoxOpImg10

 497. Cherubinek z 8,47

  Podzielam opinię wyrażoną w cytacie. Podobnie to widzę.

  Natomiast mam uwagę do zalinkowanego tekstu Andrzeja R.o.m.a.n.o.w.s.k.i.e.g.o „Wszyscy jesteśmy z PiS” – za Przeglądem.
  Moja uwaga dotyczy pewnego niebezpieczeństwa z związanego z rozbrajaniem mitu, bo to próbuje robić autor w odniesieniu do PiS Solidarności. Tak bowiem czasem bywa, że rozbrajając mit mozemy na dobre ugrzeznąć w tym micie. Mam wrażenie, że to się własnie przytrafiło R.o.m.a.n.o.w.s.k.i.e.m.u, który wpadł w pułapke ahistorycznego przekonania, że Solidarność była efektem jakiegoś planu i zbiorowego wysiłku – chodzi o samo sedno tego mitu. Tymczasem, jak sobie przypominam, powstanie i historia Solidarności były efektem mniej lub bardziej sprzyjających (mu) obiektywnych okoliczności a nie jakiejś idealistycznie pojmowanej zbiorowej madrości ewentualnie głupoty jej wyrazicieli. A tym bardziej nie były efektem równie wydumanej madrosci czy głupoty jej przywódców – wg autora tzw „ikon”. Nie da się z determinizmem pogodzić ani jakiegoś natchnienia mas ani tzw wybitnej roli jednostki w historii. To o czym pisze autor po prostu samo się działo.
  W tym sensie nie mogę się dopatrzeć w rozważaniach R.o.m.a.n.o.w.s.k.i.e.g.o jakiegoś praktycznego znaczenia – poza wkładem w niekończące się spory środowiskowe. Czy indywidualną próbę pokuty, też z resztą nie pierwszą i nie ostatnią w tym srodowisku.

  Trzymajac się konwencji mitologicznej Solidarność widzę raczej jako mityczną Chimerę. W tym sensie rozważania o pozytywach czy negatywach wynikajacych z natury Chimery zawsze bedą miały charakter wydumany. Zresztą same rozważania o naturze Chimery i wynikających z tego konsekwencjach prowadzą do nikąd, są jałowe. Po prostu Chimera jest Chimerą i koniec – to zamyka dyskusję.
  Może więc lepiej, jeśli już sprawa dotyczy mitu, zamiast mordować się godnościowo z tym całym PiS-em i Solidarnością, lepiej po prostu bezdyskusyjnie uznać, że „Wszyscy jesteśmy z Chimery”?
  Przynajmniej miałoby to jakiś uniwersalny, szerzej zrozumiały charakter. No i pozbawiony tych nieszczesnych akcentów godnościowych.

 498. Cd
  Ten zgrzyt to jeszcze tzw po’ł biedy w porownaniu do niektorych , ale znow wiele wyjasniajacych komentarzy np .(para_sucha )
  Temu kraju juz nic nie pomoze nawet .. ten „ktokolwiek ” zostanie wybrany . Co z tego, ze narodowe jest wszystko . Potrzebny jest nie tylko jakis ” Narodowy Towot” ale koniecznosc jego uzywania Na razie , tbbnt

 499. Saldo mortale
  Wpadłem żeby zobaczyć czy moja rada poskutkowała. Niestety nie udało się. Czy piszesz długie elaboraty czy krótkie komentarze, wszystko zminusowane.
  Musisz poszukać innego wyjścia, ale nie rezygnuj. Bierz przykład z Jarosława Kaczyńskiego

 500. Symetryczny 12.42

  Nie ma czasu na poezje. Oświecenie, r.o.m.a.n.t.y.z.m czy poz.y.ty.w.iz.m to stare i zapomniane dzieje, podobnie jak systemy polityczne.

  Ludzi interesuje ciekawe otoczenie, motoryzacja, sport i rozrywka.
  Emerytowany policjant zgromadził kilkaset modeli policyjnych pojazdów z 48 państw.
  Kolekcja ta pokazywana dzisiaj w telewizji wygląda naprawdę imponująco.
  Przypomnę, że w Chinach już kilka tysięcy lat temu popularne było kolekcjonowanie przedmiotów i dzieł sztuki.
  Mogę tylko zadać pytanie co kolekcjonuje prezes?

 501. Bar Norte ,15:04

  W Ameryce pracownicy przestaja sie opierac przy organizacji strajkow na skompromitowanych strukturach zwiazkowych.
  Murzyn, ktory zorganizowal strajk 1 Maja w Nowym Jorku w Amazonie , FedExie, sieci domow towarowych Target i sieci drogich sklepow spozywczych Whole Foods twierdzi, ze procedury narzucone przez zwiazki zawodowe sa nieefektywne.
  ( Po ataku wojska japonskiego na wojsko amerykanskie Roosevelt polecil FBI zainstalowac we wladzach wszystkich zwiazkow komunistow i ludzi mafii, zeby zapobiec strajkom .)
  W tej chwili Chris Smalls organizuje i koordynuje strajki w wielu innych zakladach .
  Moze Ameryka bedzie miala swoja wlasna Anne Walentynowicz ?
  Chris Smalls w wywiadzie z satyrykiem politycznym Jimmy Dore ,
  prowadzacym swoja dzialalnosc z garazu w Los Angeles.
  https://www.youtube.com/watch?v=edOi9Yj5esM

 502. Krotka refleksja na temat masek zakrywajacych twarz. Widac tylko oczy.
  Chyba juz wiekszosc osob posiada maski. Niektore maski sa bardzo proste, inne na pewno wykonane przez kogos z artystyczna wyobraznia. The bikers, szczegolnie ci, ktorzy jeżdża na prosiaczkach (the hog) zakladaja maski w stylu zgodnym z tradycja Harley Davidson.
  Bez wzgledu jaka maska na twarzy, jedno sie zmienilo. Na twarzy nie mozna zobaczyc uśmiechu. Teraz uśmiech jest przykryty maska. Aby to nadrobic niektorzy wykonuja przyjazny gest ręka.

 503. Czy Ukrainka Anna Walentynowicz przeskoczyła przez mur…Bo w IPN nie ma takich danych…Tak sobie myślę o formacji Kaczyńskiego…wypinającej pierś dopiero po…

 504. Zdanie bez orzeczenia?
  Plakat literatura?

  Kto zaprzeczy.

  Srodek dla sredniakow miedzy lewica i prawica skrajna.

 505. @jobrave
  11 maja o godz. 10:00
  W warunkach władzy totalitarnej , aby przeciwko niej wystąpić albo trzeba mieć bardzo szerokie poparcie społeczne, albo skuteczne bojówki, albo zyskać przychylność wojska lub policji. PZPRawica liczy właśnie na to, że my, jako społeczeństwo nie będziemy się umieli zorganizować. Na razie mamy bardzo wielu niezadowolonych, ale brak nam szerokiej organizacji. W latach 80-tych Solidarność potrafiła wystąpić w imieniu wszystkich obywateli. Oczywiście współczesna Solidarność to nowe wcielenie CRZZ a nawetgorzej, bo tamte związki przynajmniej organizowały wypoczynek dla pracowników, więc nie ma co na nią liczyć ale czy nie mamy innych związków ? Czy przedsiębiorcy i pracownicy nie potrafią zawrzeć doraźnego nawet sojuszu, w celu odsunięcia od władzy przedstawicieli międzynarodowych korporacji ???
  Bo rządy PZPRawicy z pewnością nie reprezentują interesu ani polskich przedsiębiorców ,ani pracowników.

 506. Dla Sredniakow blogosfery…

  cd.
Niestety mamy tu czesto, bardzo czesto z targowiskiem bezmyslnosci. Redukujemy swoje postrzeganie bowiem do kilku osob z przestrzenii politycznej, ograniczajac siebie i nasza rzeczywistosc do tych kilku, ciagle wymienianych postaci. Rzadko natomiast pojawiaja sie wpisy o programach, celach politycznych lub spolecznych.
Prawie nigdy nie pojawiaja sie wpisy o mozliwosciach oraz srodkach niezbednych do ewentulanego osiagniecia owych celow. Blogujacy sadza w regularnych odstepach, ze samo uzurpowanie sobie prawa do wylacznosci bycia lewicowcem lub polityczno-ekonomicznym fachowcem po prawej stronie zupelnie wystarczy do adekwatnego opisu tejze rzeczywistosci. Nie widza natomiast postepujacego odstepu miedzy swoim postrzeganiem swiata, a samym nowoczesnym swiatem.
Niestety musze stwierdzic, ze przeciwnie do oczekiwan piszacych, zatrzymujemy sie w miejscu i „dreptamy“ z wielka ochota w swiecie politycznych plotek. Nie byloby w tym nic niedorzecznego, gdyby niektorzy cierpliwie i pracowicie piszacy nie traktowali tego swojego pisania zbyt powazanie oraz nie utozsamiali go z powolaniem dziennikarskim lub powolaniem sie na sily wyzsze jak to czyni Mag i pozostala czesc Lizakowego Towarzystwa Wzajemnej Adoracji. 
Wracajac jednak do naszych baranow i problemu kuli, to mozliwosci i ograniczenia wynikajace z globalizacji przestrzenii kieruja nas bezposrednio do zajmowania sie swiatem wewnetrznym, zewnetrzny jest dla nas bowiem niezrozumialy, zbyt skomplikowany. Konsumujemy wiec codzienna prase, pracowicie przypominamy sobie prace sredniowiecznych klerkow i solennie przyprawiamy nasze wpisy atrybutami, ktore nam sie udalo w danej chwili wylowic na wspomnianym targowisku „mysli“ (przypomina mi sie SJL), nadajac im posmak przewaznie anty. 
Nie udalo mi sie w ciagu kilku lat zauwazyc postawy pro. Idac duktem anty podazamy, ograniczeni w czasie i przestrzenii ku niedokladnie okreslonemu celowi, czesto uderzajac glowa w  sciane Mainstream. Przestajemy po prostu odrozniac atrybuty tego, co jest wokol nas od tego, co jest w nas. Zatracamy kompetencje widzenia tego, co jest nasze. Nie znoszac obcych, powolujemy sie jednak na obce autorytety.
Gubimy sie w opisywaniu architektury nowego swiata nie tylko podczas ostatnich dwadziestu lat. Z owym problemem konfrontowani jestesmy od podrozy Magellana. Zniecierpliwieni probujemy otrzasnac sie “z myslenia figuratywnego” przy czym jednoczesnie wykluczamy myslenie globalne. Poruszamy sie permanentnie na osi MY vs ONI . Masowa wyobraznia w globalnym swiecie daje nam zludzenie rownosci, co prawie zawsze imputuje koniecznosc mozliwie sprawiedliwego podzialu dobr w kolorowym kulistym swiecie wirtualnym.

 507. @kooperatywaMondragon 11 maja o godz. 16:02

  Ab-solutely, bro’er – I love this “black” accent : )
  Rzeczywiście, coś jak Anna Walentynowicz. No shit.

 508. Qba dixit…
  Gdy patrzę dziś na ciebie, kraju mój kochany,
  To chciałbym się upić. I umrzeć pijany.

 509. Nikt nie chciał podjąć rzeczowej decyzji i przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja na zwykłych zasadach, a tak trzeba było postąpić informując wprawdzie o pewnym zagrożeniu jakie w tych warunkach niosła kampania wyborcza i samo głosowanie.
  Kto chcialby mógłby głosować na własną odpowiedzialność. Bylibyśmy dzisiaj po głosowaniu, chociaż być może przed drugą turą. Tymczasem nie wiadomo co dalej.

  Mnie chwilowy brak prezydenta nie przeszkadza. Nawet gdyby po 6 sierpnia stanowisko to nie zostało obsadzone niewiele zmieni w moim przeświadczeniu, tym bardziej, że epidemia nie wygasa i może jeszcze pokazać inne oblicze, nawet groźniejsze od dotychczasowego.

  Tak więc z wyborami nie powinniśmy się spieszyć. Byłoby bardzo dobrze przetestować sytuację w której prezydencki pałac stoi pusty i można przeprowadzić w takim czasie solidną dezynfekcję

 510. Dla sredniakow ktorzy cele polityczne maja gdzies bo cele te , bm za rok czy dwa bedzie mozna o kant (…) rozbic . Cel bedzie jeden
  ( za dlugie zeby calosc tlumaczyc ale gl punkty mozna zrozumiec juz — with basic Engl. and wiki )

  https://www.msn.com/en-ca/health/medical/doctors-keep-discovering-new-ways-the-coronavirus-attacks-the-body/ar-BB13TEsA?ocid=spartan-dhp-feeds

 511. Obecna sytuacja kierowania państwem przez zwykłego posła przypomina PRL…czy to wymagało istnienia prezydenta…gdzie kucharek sześć…Tak sobie myślę prywatnie, że zaraza wykazała możliwość istnienia kościoła w domu…Eureka…! mieszane msze…

 512. kooperatywaMandragon

  „W Ameryce pracownicy przestaja sie opierac przy organizacji strajkow na skompromitowanych strukturach zwiazkowych. Murzyn, ktory zorganizowal strajk 1 Maja w Nowym Jorku w Amazonie , FedExie, sieci domow towarowych Target i sieci drogich sklepow spozywczych Whole Foods twierdzi, ze procedury narzucone przez zwiazki zawodowe sa nieefektywne.”

  O ile sobie przypominam to pisał o takiej strategii strajkowej Zinn w „Ludowej historii USA”. Anarcho-syndykaliści ze związku Robotnicy Przemysłowi Świata takie szybkie strajki praktykowali na początku XX wieku. Owa praktykę nazywano „Wildcat strike” – szybkie, tanie i skuteczne uderzenia, jak atak zdziczałego kota.
  Z tym, że ta strategia nie ma nic wspólnego z praktykami strajkowymi Anny Walentynowicz.

css.php