Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Georgette Mosbacher

22.05.2020
piątek

Jeden most za daleko

22 maja 2020, piątek,

Ekscelencja Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, ma zdolność zaskakiwania. Niedawno zaskoczyła bardzo mądrze, występując w obronie TVN, najlepszej polskiej telewizji, będącej skądinąd własnością amerykańską.

Kolejna wypowiedź, a właściwie wpis pani ambasador jest – dla odmiany – niepokojący: „Jeśli Niemcy chcą zmniejszać potencjał nuklearny i osłabić NATO, to być może Polska – która rzetelnie wywiązuje się ze swoich zobowiązań, rozumie ryzyka i leży na wschodniej flance NATO – mogłaby przyjąć ten potencjał u siebie”. Do komentarza (czytamy w „DGP”) załączono wypowiedź ambasadora Stanów w Berlinie Richarda Grenella, który krytykował niemieckich polityków (głównie z SPD) podważających sens zaangażowania Niemiec w program nuclear sharing.

Dla czytelnika polskiego (polecam artykuł Miłosza i Parafianowicza w „DGP”) wypowiedź pani ambasador jest cokolwiek zaskakująca. Tylko pandemia, wybory i rozpad radiowej Trójki tłumaczą małe echo tej wypowiedzi. Czyżby w dającej się przewidzieć przyszłości i w ramach coraz bliższej współpracy wojskowej z USA i w NATO rozpatrywane było umieszczenie na terenie naszego kraju bomb atomowych? Czy pod tym kątem np. wybrano samoloty F 35, które mogłyby być wyposażone w rakiety z bronią jądrową?

W Polsce nikt o tym głośno nie mówi. „Nie trwają prace nad przystąpieniem Polski do programu nuclear sharing, który umożliwia dostęp do broni jądrowej członkom NATO” – pisze MON w odpowiedzi na pytanie „DGP”. Jeżeli tak, to dlaczego ambasador Mosbacher nas straszy? Jej wypowiedź należy chyba czytać w kontekście sporu USA–RFN. Wskazanie na Polskę jako alternatywę dla Niemiec może być formą nacisku, szantażu wobec Berlina. Nie chcecie rakiet czy bomb, to może zechce Polska – gorliwy i zawsze chętny do współpracy klient Ameryki?

Zaskakujące, że wypowiedź taka padła bez uzgodnienia ze stroną polską. Polska została użyta do nacisku na Niemcy. A gdzie zasada „nic o nas bez nas”? Warto, by pani ambasador pamiętała, że stosunki polsko-niemieckie określane są w Warszawie i w Berlinie, a nie w stolicach państw trzecich, choćby najlepszych sojuszników. To są sprawy wewnętrzne Niemiec, niemiecko-niemieckie, niemiecko-amerykańskie, ale Polski proszę w to nie mieszać.

Koncepcja atomowa, kwestionowana przez część polityków w Niemczech, nie powinna być zrzucana na Polskę tylko po to, by przywołać Niemcy do porządku. Mamy swoje interesy, w tym stosunki z zachodnim sąsiadem,  które nie powinny być narzędziem w stosunkach NATO–Niemcy–USA. Kwestia udziału Polski w programie nuclear sharing to kwestia dalszej przyszłości. Jak mówią Amerykanie: przejdziemy przez most, gdy do niego dojdziemy.

Zaproszenie
Generał pilot Tomasz Drewniak, były dowódca Sił Powietrznych, oraz redaktor Paweł Wroński („GW”) będą naszymi gośćmi w TOK FM – niedziela, godz. 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 580

Dodaj komentarz »
 1. Kiedyś napisałem na tutejszym blogu, że szanowny Gospodarz w moim rządzie byłby najlepszym ministrem spraw zagranicznych.
  Dzisiejsze zagajenie w pełni potwierdza zasadność tej nominacji

 2. Wypowiedź pani Mossbacher jest wysoce niefortunna, ni z gruszki ni z pietruszki, stawiająca Polskę w głupim położeniu, trochę kontra Niemcy, trochę ponad stan, trochę w taką słabo przewidywalną i nierównowagową polubowność z USA oraz w nieodgadnioną zależność od dyrygenta polityki amerykańskiej, który uwielbia numery, gwałtowne skręty, kpiny, niepoważne propozycje i dmuchane przechwałki.
  Pzdr, TJ

 3. Najwiekszy sojusznik traktuje Polske
  jak Druga Japonie.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Już w Polsce były składy broni jądrowej.
  W Busznie koło Wędrzyna czy w Brzeźnicy niedaleko Jastrowia.
  Więc nic nowego.

 6. Nie ma sensu przejmowanie się tym co duka p. mossbacher . Po całej administracji Trumpa i amerykańskim supermocarstwie w krótce pozostanie tylko śmiech historii.
  Ameryka po zniszczeniu własnej demokracji, systemu państwowego i społecznego, niszczy obecnie sojusz zachodni i NATO, kto przejmowałby sie w takiej sytuacji rozmieszczeniem kilku jednostek broni atomowej? To są ostatnie podrygi zdrajcy, który swój kraj już dawno sprzedał na wielokrotnie słabszą Rosję i już został wyprzedzony przez Chiny. Kto potrzebuje jeszcze egoistycznych USA, które jednoznacznie w swojej doktrynie politycznej ponad wszystko stawiają krótkowzroczny, własny interes, a których najwyższe władze w rzeczywistości nie działają wcale w interesie swojego kraju , ale w interesie Rosji. Żałosne to widowisko,z błaznem i zdrajcą Trumpem w głównej roli.

 7. Pani ambasadorka Mossbacher jest dobrze poinformowana, że USA mówią o Polsce co chcą bez uzgodnienia z Polską. Po co uzgadniać, skoro Polska wie, że ma takie poglądy jakie ma prezydent USA, albo jego ambasador?
  Polska też nie wie, że ma coś o świecie wiedzieć, bo wystarczy jej, że wie, czego się o świecie i zwłaszcza sobie dowie z USA.

 8. Wesole miasteczko.

 9. Blackley,
  PRL nie umarla, odrodzila sie w pisowych

 10. ludziach, przy czym nie chodzi mi o sluszna oslone socjalna wprowadzona przez pisowych ludzi.

 11. Jaki prezydent, taka ambasador.

 12. Gdzie jankes nie może tam babę wyśle…baba z wozu…Tak sobie myślę prywatnie, że na pochyłe drzewo hunwejbinów…

 13. Skoro most mamy za sobą, co na wyrywki stwierdził Saldo m. to czas przypomnieć, że dzisiaj mamy piątek, piąteczek, a w Gazecie Wyborczej z cyklu „Wrocławskie Dekady” lata 60-te.

  Działo się:

  Budujemy

  Biskup Kominek pisze list

  Bross: uparty, apodyktyczny, ale genialny

  Marlena Detrich śpiewała w Hali Ludowej „Lili Marleen”, a noblista John Steinbeck pił „żytnią w Ratuszu.

  Zbigniew Cybulski i Iga Cembrzyńska w filmie „Rękopis znaleziony w Saragossie”, który nakręcono we Wrocławiu

  Plac Nowy Targ całkiem na nowo. Obecnie pod ziemią jest wielki parking samochodowy, a wybudowane wtedy budynki zyskały nowe elewacje. Przed budynkiem Urzędu Miasta Wrocławia 16. betonowych kubików z czarno na białym napisem KOŁO, czyli miejsce poezji konkretnej

 14. Ekscelencja Georgette Mossbacher jest klasycznym przykładem chaosu panującego w administracji DJT. Jej silną stroną jest doświadczenie w interesach z kosmetykami, natomiast polityczne przygotowanie do funkcji ambasadora jest wątpliwe.

  Nie jest tajemnicą, że dobór entourage Trumpa, odbywa się wg klucza wysokości donacji oraz gorliwości w całowaniu jego tłustego doopska. Lista aktualnych oraz wykreślonych miernot, pomyłek oraz pospolitych przestępców, jest zbyt długa aby ją tu zamieszczać.

  11 „zaufanych” ludzi Trumpa już siedzi, względnie oczekuje na werdykt. Należy się jedynie modlić, ażeby ten tragikomiczny Commander-in-Chief, jego State Department oraz gwardia poboczna, odpłynęli pokojowo w siną dal. Włącznie z panią embarrassment-ową.

 15. Hmm, a gdyby tak wziąć tę broń atomową i z jej pomocą odwojować wrak Tupolewa oraz Zaolzie od Czechów? Pomyślcie o łupach wojennych: można by jeszcze bardziej wspomóc TVPiS oraz znajomych instruktorów narciarstwa 🙂

 16. A co z Planem Rapackiego ?

 17. Drogi Panie Redaktorze!

  Pani Ambasador pisze co jej Prezydent i Sekretarz Stanu powie… a ONI to już potrafią powiedzieć!

  Co do decyzji na temat przyszłości Polski, od ponad 300 lat podejmowane są „pod wpływem” i „na usługach”, rzadko niezależnie…

  Chciałbym, żeby przemyślane pomysły były wynikiem porozumienia Narodu z Elitami, ale tutaj natychmiast potkniemy się, jak Kościuszko, o definicje Narodu i … kim, do kaduka!, są Elity?

  Meritum sprawy to nieistotny „abstrakt”… jako że po rychłym wystąpieniu Trumpa z NATO, jak z wielu innych „zaszłych” nie-porozumień międzynarodowych, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co mogłyby zrobić Stany, pozornie tylko, Zjednoczone…

  Poza tym myślę że ma Pan, jak zwykle, łatwość opisywania rzeczy niefortunnie zagmatwanych.

  Życzę zdrowia pod kolorową maską, kolory i symbole zostawiam Panu do wyboru…

  Najlepszego!

  😉

 18. moze jej opinia na temat TVN byla na tym samym poziomie, tylko Pan Redaktor nie zauwazyl… hamerykanski ambasador to jak dawny rezydent sowiecki… pilnuje interesow Wiekszego Brata i obiecuje „bratnia pomoc” w kazdej sprawie… grozac np. sankcjami lub taryfami…

 19. moze nastepnym krokiem Pani Ambasador bedzie ten lek przeciw malarii, ktory zazywa Trump… juz sie znajda w Polsce usluzni „specjalisci”, ktorzy zatroszcza sie o reklame…

 20. @kaesjot

  Plan Rapackiego – na forum ONZ w 1957 r, dotyczyl bezposrednio Polski, Czechoslowacji, NRD i NRF (obecne zjednoczone Niemcy). Kraje te mialy byc zobowiazane do nieprodukowania i niemagazynowania broni jadrowej na swym terytorium a z kolei
  inne panstwa mialy zobowiazac sie do nieuzywania broni jadrowej przeciw wymienionym
  krajom.
  Oceniano wowczas, ze ten plan Rapackiego (min spr zagr PRL, 1956-1968)
  bylby korzystny dla ZSRR, bowiem realizacja tego planu pozostawilaby radziecka
  bron jadrowa na wschod od Bugu. Rowniez liczono na to, ze przy wylaczeniu Niemiec
  z zachodniego systemu obrony jadrowej bylyby znaczne szanse na wylaczenie calej Europy.
  Byl tez pozniejszy p l a n G o m u l k i 1963 i memorandum rzadu PRL w 1964
  projekt zamrozenia zbrojen jadrowych na terenie panstw wymienionych w planie
  Rapackiego (dalej idacy, bo dotyczyl takze usuniecia zbrojen jadrowych)

 21. Pani Mosbacher pania Mosbacher , ale czy byla jakakolwiek reakcja „strony polskiej ” ? Wezwanie do MSZ ?.. well nie wymagajmy zaraz dunskiego stylu reagowania na kupowanie Grenlandii ale cos tam ,cos tam – cokolwiek .. nothing at all (?)

 22. Rafał Trzaskowski

  Pan Wojciech Mann Official
  nominował mnie do #Hot16Challenge2. Nie chcę nikomu robić krzywdy swoim „rapem” (Tata by mi nie darował!), ale wspólnie z Panem Wojtkiem mamy drobną niespodziankę. Też muzyczną. Ze specjalną dedykacją dla wszystkich legend Trójki! Oglądajcie dziś na żywo na moim Facebooku!

 23. z obecnej polityki zagranicznej USA moze byc zadowolone tylko jedno panstwo…

 24. Koncowa uwaga o planie Rapackiego:

  „jego „plan przyjeto bez jakichkolwiek zludzen i z pelna swiadomoscia, bowiem w rzeczywistosci ta inicjatywa min spr zagr PRL byla planem Nikity Chruszczowa, ktory
  poslugiwal sie Polska niczym posrednikiem i z uwagi na pewne pozory niezaleznosci PRL, jakie stworzyl rzad Gomulki.
  Celem tego „planu Rapackiego” bylo tez oslabienie NATO w Europie.

 25. @PA2155

  Wegry?
  Austria?

 26. ozzy
  22 maja o godz. 20:27
  Izrael… 🙂

 27. ozzy
  22 maja o godz. 20:27
  jeszcze niedawno chwaliles Trumpa..jezeli dobrze pamietam, za przeniesienie ambasady amerykanskiej do Jerozolimy… i zalatwianie konfliktu na BW swoim wlasnym sposobem… badz wiec powazny…

 28. Bywalec 2
  22 maja o godz. 17:43
  Przed instalacja broni atomowej Najwiekszy Sojusznik ,, sprzeda” warszawskiej administracji
  niesprawdzone szczepionki na koronowirusa produkowane przez te same trefne korporacje,
  ktore szczepily zolnierzy idacych na front w Afganistanie i Iraku,
  zeby sprawdzic , czy sa skuteczne.

 29. @PA2155

  i slusznie, tam maja byc placowki dyplomatyczne, tj w Jerozolimie

  Jerusalem Day – May, 2020
  The eternal connection between Jerusalem and the Jewish people is unbreakable

 30. PA2155
  22 maja o godz. 20:20

  Warszawa oprocz Hanoi bedzie mogla miec jako ,, sister city ” Hiroszime.

 31. ozzy
  22 maja o godz. 21:01
  no wiec, dlaczego zadajesz takie dziwne pytania? wstydzisz sie czegos? niestety poza USA i Paragwajem oraz Czechami nikt nie zrobil tego…BTW masz prawo miec swoje wlasne sentymenty… ktoz ich ci broni…

 32. Basiu.N,
  ta sprawa Trójki, moim zdaniem, może być dla pisowskiego reżimu groźna. Tak naprawdę, to ten słynny polski sierpień zaczął się nie na Wybrzeżu tylko 8 lipca w PZL Świdnik, który rozlał się na Lubelskie zakłady pracy. Strajk był protestem w związku z podniesieniem cen na żywność czyli o przysłowiową cenę kiełbasy. Sprawę tę załatwiono szybko i skutecznie bez represji ale coś pękło, konkretnie cierpliwość dla rządzących.
  Sytuacja jest tak napięta w Kraju, że cierpliwość i tolerancja dla pisowskiego reżimu jest na wyczerpaniu i wystarczy iskra by reżim się potknął.
  Kazik pokazał i obnażył orwellowskiego Napoleona. To może być początek końca rządów pewnego gatunki politycznych zwierzaków.

 33. PA2155

  z natury nieco przekorny jestem a takze z odrobina ironii
  ale nie jesten zlosliwy i pamietliwy

 34. ozzy
  22 maja o godz. 21:01
  moze „demokrata” Orban tez sie na to zdecyduje, unikajac dyskusji o wspoludziale Wegrow w Holokauscie…i w ten sposob dostanie dyspense od Netanyahu i min. Katza…

 35. ozzy
  22 maja o godz. 21:15

  PA2155

  z natury nieco przekorny jestem a takze z odrobina ironii
  ale nie jesten zlosliwy i pamietliwy

  o czym ty znowu mowisz? to, ze pamietam to tylko po to, aby trzymac sie faktow, takimi jakie sa lub byly… jezeli sie myle, mozesz je skorygowac… nic z przytykow osobistych…

 36. PA2155
  22 maja o godz. 21:18

  ozzy
  22 maja o godz. 21:15
  ten blog cierpi na plage konfabulantow, ktorzy pisza cokolwiek, co im fantazja przyniesie…. nie sadze, abys do nich nalezal… 🙂

 37. duende
  22 maja o godz. 19:06

  Mowisz ,, Ambasador ” ,
  myslisz ,, Grek Zorba ”.

 38. @PA2155

  jesli tak sadzisz, to OK a konfabulacja jest bardzo czestym zjawiskiem u ludzi
  w podeszlym wieku a sama „fantazja” nie jest czjawiskiem tylko i wylacznie
  pejoratywnym

 39. Jeśli ktoś akurat je, to za to, co poniżej uprzejmie przepraszam.

  Mamy w Polsce i poza nią obfitość wąchaczy amerykańskich pierdów. Na blogu reprezentowanych przez palantajny i bielaniarnię. Ww. wchłaniają z lubością każdy hamyrykański pierd, szczególnie taki, który pochodzi z Trumpiego zadka. Trzy lata temu, w Warszawie, Trump zapierdziusiał dwa razy. Najpierw pierdnął, że Ameryka kocha Polskę, a następnie, że współpraca pomiędzy krajami Europy Wschodniej, to dobry pomysł.

  Na bazie Trumpich bździn pisowska propaganda stworzyła opowieść o tym, jak to USA entuzjastycznie wspiera ideę Trójmorza pod przywództwem Polski i jak zamierza w Polskę inwestować i ją zbroić, by Polska stała się amerykańskim żandarmem w Europie, mocarstwem i w ogóle potęgą pod każdym względem. To, co tak mocno i atrakcyjnie zapachniało pisdzielcom, rozwiało się – nie ma inwestycji, nie ma uzbrajania ani innego wsparcia, natomiast zdarza się od czasu, do czasu grożenie palcem – a to ustawa o IPN, a to kneblowanie niezależnych mediów się nie podoba. Jakże to tak?! Niezależny saudyjski dziennikarz dostał w swoim kraju 1000 kijów i tamtejsze mosbachery nawet tego nie zauważyły, a na Polskę, swego najważniejszego sojusznika, żanadarma Europy, chrystanizatora, od razu z pyskiem!?

  Już chyba najgłupszy suwerniarz, poza Palantino z Palantine nie wierzy w to, iż Ameryka, chce z Polski uczynić mocarstwo, dlatego już cicho o tym, ale jest okazja, żeby znowu o tym, właśnie w związku z wypowiedzią Mosbacher, bo to już jest pierd bardziej konkretny, niż te dwa Trumpiane trzy lata temu. Na tym już można pojechać, a tymczasem cicho, piss-propaganda milczy. „Polska mocarstwem nuklearnym – prezydent Andrzej Duda załatwił broń atomową dla Polski!”, śmiało można, tak pisać, skoro wypisywano już znacznie gorsze brednie i to na podstawie dwóch grzecznościowych, eufemistycznych kłapnięć. Tu już jest konkretna zapowiedź, pogróżka. Chyba źle jest z PiS, skoro nie dostrzeżono tam takiej gratki.
  Palantino chyba też przeoczył, bo to info sprzed tygodnia, może dwóch nawet, a on ani mru-mru. On już by to rozwinął.

  Oczywiście nie było to fajne, co powiedziała Mosbacher, ale to właśnie pokazuje, czym jesteśmy dla Stanów, szczególnie tych trumpich, gdzie jest nasze miejsce.

 40. ozzy
  22 maja o godz. 21:29
  jestem homo faber z zawodu i wyksztalcenia, dlatego podchodze do faktow calkowicie powaznie…jezeli cos opisujesz jako „czarne” musisz zdefiniowac, co jest „biale”… wygodna zasada „prawego” lub „lewego” kciuka, w zaleznosci od sytuacji nie zawsze mnie przekonuje…

 41. legat
  22 maja o godz. 21:14

  Też tak myślę ! OBY !!!!
  Pod Trójką grają teraz Listę., ale… w samej Trójce gra playlista – ułożona niesamowicie – stare przeboje polskie z Listy! Łącznie z piosenką Polska !Nie ma tam już nikogo z redaktorów, a jednak ktoś ułożył tę playlistę w bardzo szczególny sposób! Świetna robota.
  Za tydzień powinna grać LP3 no 2000.
  Ludzie przyjdą tam znów o 19-tej.

  I cieszę się, że ten „wielki strateg” nie przewidział gdzie może powstać wielka wyrwa w tamie !

 42. Saldo mortale
  22 maja o godz. 18:31

  ludziach, przy czym nie chodzi mi o sluszna oslone socjalna wprowadzona przez pisowych ludzi.

  zaskoczyles mnie brakiem kompleksowej krytyki pod adresem PiS… pewnie odezwa sie w tej sprawie ludzie bardziej sluszni… ci od krytyki „pincset”, chociaz jest to polityczny samograj, obiecywany teraz przez wszystkie partie…

 43. @kooperatywaMondragon, 22 maja o godz. 21:00

  szczepily zolnierzy idacych na front w Afganistanie i Iraku,
  zeby sprawdzic , czy sa skuteczne.

  A co im wszczepiano? Kuloodporność?

 44. ozzy

  Piękny wieczór w zabytkowej części Jerozolimy i utwór skomponowany z okazji odkrycia starożytnych manuskryptów hebrajskich z imieniem Wszechmocnego.

  https://youtu.be/3eDTFRZeHIA

  Z wyrazami szacunku.

 45. Bardzo czesto spotykana konfabulacja na własny temat to wmawianie sobie i innym, że JA akurat działam ze szlachetnych pobudek. Najczęściej w imię PRAWDY i UCZCIWOŚCI. Kolejnym idiotyzmem jest wmawianie rozmówcy, że coś MUSI, bo JA tego wymagam. Mnie takie deklaracje tylko śmieszą. Ale przyglądam się dalej, co mi tam.

 46. PA2155
  22 maja o godz. 20:20
  z obecnej polityki zagranicznej USA moze byc zadowolone tylko jedno panstwo…
  Koreę Płn. można wykluczyć. Oni zawsze byli zadowoleni…

 47. jobrave
  22 maja o godz. 21:30
  zapomniales o tym dziennikarzu saudyjskim, ktory zniknal w Istanbule.. 🙂

 48. zezem
  22 maja o godz. 22:09

  PA2155
  22 maja o godz. 20:20
  z obecnej polityki zagranicznej USA moze byc zadowolone tylko jedno panstwo…
  Koreę Płn. można wykluczyć. Oni zawsze byli zadowoleni…

  ale nic nie dostali, poza listami osobistymi miedzy Kimem i Trumpem…

 49. A dyżurny jehowiec nie przepuści żadnej okazji,
  głównie w celu wyrażenia… SZACUNKU.
  Ach, te blogowe konfabulacje zabawne są.

 50. @Na marginesie

  Zgadzam sie z Toba.
  Czlowiek musi: placic podatki i umrzec.

  PS slucham teraz rownolegle rozmowe /ponad 3 godziny/ Dimitrija Giordona (dziennikarz ukrainski) z jednym z przywodcow donieckich separatystow IgoremGirkinem (Strielkowem) – tamtejszy minister obrony, b.pulkownik FSB, walczyl w Czeczenii, Bosni,
  – j.rosyjski, z 18 maja 2020

 51. @jobrave 22 maja o godz. 21:30

  To jest chyba właśnie to, co Sikorski nazwał „murzyńskością”.
  Pisowate media wyły ze zgrozy.
  Ale to przecież oczywiste, że we wzajemnych relacjach politycznych liczy się biznes, nie sęty-męty. Przynajmniej dla tzw. „mocarstw”. I o to chodzi.

 52. PA2155
  22 maja o godz. 22:10
  ale nic nie dostali, poza listami osobistymi miedzy Kimem i Trumpem…
  Kiedyś zaczynano od ping-ponga. ;–)

 53. @ozzy 22 maja o godz. 22:23

  Hmm… to musi być ciekawa ta rozmowa.
  Przynajmniej sądząc po uczestnikach.
  Chyba nie można powiedzieć, że „min niet”?

 54. Wszyscy pewnie pamiętają film „O jeden most za daleko”
  W rolach głównych wystąpili:
  Sean Connery
  Gene Hackman
  Robert Redford
  Anthony Hopkins
  Tam też planowali Amerykanie, a polscy żołnierze byli wykonawcami tego planu

 55. Mail rozesłany ;zrez radnego PiS po dziłaczach wP{iSui w Warszawie:

  „W związku z tym, że głównym kontrkandydatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy będzie Rafał Trzaskowski, zwracam się w imieniu Prezesa Kamińskiego, o przesłanie na niniejszego maila do czwartku do godziny 12 na kartce A4 pomysłów (wraz z krótkim opisem), które moglibyśmy poruszyć, aby wykazać złe zarządzanie miastem przez Trzaskowskiego. Pomoże to ustalić skuteczną strategię na czas kampanii w Warszawie”

  Mój komentarz
  Tekst ten mówi dużo, więcej niż dużo o metodach PiSu, o praktyce politycznej PiSowców, o ich rzetelności.
  Szukanie haków na konkurentów politycznych, to jest stała dążność polityków PiSu. PiSowcy bez haków są jak bez Wawelu Kraków, bez pomówień nie są w stanie wygłaszać przemówień, bez „czarne jest białe” i „białe jest czarne” i ich szanse są małe, perspektywy marne.

  Przedstawicielem tej niewyszukanej taktyki na EP jest grupa pod nickiem Mauro, na co daje ostatnie mnóstwo dowodów pisząc o niewłaściwych pochodzeniach, o niewłaściwych rodzinach, o bywaniach w fuj paskudnych miejscach, itp.

  Będąc w zleconej potrzebie w życiorysach grzebie. Będąc w propagandowych kłopotach pogrąża się w tłumaczeniach, pomówieniach, podpuchach, aluzjach i zboczeniach w Zatoce Sztuki w Sopotach.

  Może Trzaskowski tam bywał. Może da się jakąś fotkę, może da się naciągnąć jakąś idiotkę. Sopot stolica rozpusty i zdrady, tam na słynnym molo Tusk Putinowi dawał rady jak rozwalić w Smoleńsku prezydencki samolot.
  Pzdr, TJ

 56. Jak należało się spodziewać redaktor Passent broni atomowych interesów niemieckich, bardziej niż oni sami. Może nie chce mieć broni atomowej na terenie Polski? Ale przeciez już miał, o czym niżej. Jak pisze, „Koncepcja atomowa, kwestionowana jest przez część polityków w Niemczech”. To „kwestionowanie” brzmi niewinnie jak szczebiot ptaków, ale jeśli sobie przypomnieć, że Niemcy są najbardziej antyamerykańskim społeczeństwem w Europie to przecież oczywiste, że wszyscy niemieccy politycy muszą się z tym liczyć. ito bardzo. W końcu nie wiadomo na czym ostatecznie stanie, a Polska mająca znakomite stosunki z USA i społeczeństwo w większości proamerykańskie jest tu dobrą alternatywą.

  Redaktor Passent: „Czy pod tym kątem np. wybrano samoloty F 35, które mogłyby być wyposażone w rakiety z bronią jądrową”?

  Był jakiś wybór dla członka NATO? Za 10 lat w Europie będzie ok. 500 maszyn F-35, większość członków NATO je kupi. NATO nie kupi chińskich ani rosyjskich samolotów, bo musi mieć swoje, nowoczesne i najlepsze. Podobnych dylematów redaktor Passent nie miał w czasach Układu Warszawskiego, spał spokojnie, mimo że w Bornem Sulinowie leżała sowiecka broń atomowa. LWP w przypadku wojny miało być wyposażone przez Sowietów w miny atomowe do zrzucania na tyłach wroga ― w tym celu szkolono specjalnych spadochroniarzy, których czas przeżycia określano na 2 godziny od rozpoczęciu akcji. Kilka lat temu rozmawiałem z jednym takim „kamikadze”, mówił mi, że wówczas był młody i głupi, gdyby dostał rozkaz odpalenia ładunku nuklearnego gdzieś na Zachodzie to by to zrobił.

 57. ls42
  22 maja o godz. 22:31
  Miałem okazję przed paru laty z okazji okrągłej rocznicy być w tamtych okolicach. Na miejscu jest muzeum poświęcone tym wydarzeniom. Spotkałem tam młodego Holendra z zadziwiającą znajomością polskich wątków. M.in. pokazał mi zachowany egzemplarz polskiego karabinu przeciwpancernego.

 58. „A dyżurny (…) nie przepuści żadnej okazji,
  głównie w celu wyrażenia… SZACUNKU”.

  Ileż żółci w tej niewieście, w słodkich powierzchownościach ukrytej.

 59. Atomowy Mauro z Aura wygraja atomowa wojne z kim?

 60. Na marginesie przyglada sie w lustrze.

 61. Saldo mortale
  22 maja o godz. 22:49

  Atomowy Mauro z Aura wygraja atomowa wojne z kim?

  to chyba oczywiste… z Ruskimi… Bywalec2 i kilku blogowych „antyputinowcow” (tych bez onuc) jest po jego stronie… 🙂

 62. PA2155
  22 maja o godz. 21:54

  „ … ci od krytyki „pincset”, chociaz jest to polityczny samograj, obiecywany teraz przez wszystkie partie …”.

  Dodaj, niskie bezrobocie, wzrost gospodarczy, obniżenie wieku emerytalnego, znaczne podwyższenie płacy minimalne i zasiłków dla bezrobotnych, 13 i 14 dla emerytów, przyzwoity wzrost gospodarczy, przekierowanie pieniędzy z kieszeni złodziejów do budżetu państwa etc. Obiecać każdy może, a zrealizował to PiS. Dzisiejsza opozycja w ostatnich kilku wyborach niczego nie obiecywała i słowa dotrzymała. Po 30 latach politycznej młócki elektorat patrzy nie na to co jest gadane, a co się dzieje w realu. Polityka to sztuka zmiany rzeczywistości w ramach tego co realne i możliwe do zrobienia. Teraz czasy są nieprzyjemne dla politycznych iluzjonistów, nie można już uprawiać polityki ograniczając się do gadania, w czym dobry był Tusk. Stąd jego spektakularny upadek.

 63. Mamy Memorial Day weekend. Dzien pamieci “military personnel “ ktorzy zgineli podczas wojen I konfliktow wojskowych.

 64. PA
  Zawsze wystepowalem przeciw krytyce tzw. rozdawnictwa, ktore zadnym rozdawnictwem nie jest, lecz koniecznym wsparciem. Nawet jesli chodzi li tylko o zachowanie spokoju spolecznego. Godne krytyki jest natomiast robienie z obywatelek i obywateli idiotow, obecnie czesto na wlasne zyczenie. Podobnie bylo w PRL, jednak czesciej nie na zyczenie wlasne.

 65. „Na marginesie przyglada sie w lustrze.”

  – Lustereczko, lustereczko
  powiedz prawdy chociaż deczko –
  kto jest najpiękniejszy w świecie?
  – Piękna jesteś, jak kwiat róży,
  ale nosek ciut za duży,
  no i oczka zbyt zielone,
  szare, czarne dzisiaj wolę.
  – Lustereczko powiedz wreszcie,
  czy mnie lubisz, choć troszeczkę?
  – Dajmy spokój tym tematom,
  o pogodzie lepiej zacząć.
  – Dobrze, dobrze, niech tak będzie.
  Dzisiaj słońce świeci wszędzie,
  ale serce wciąż w rozterce,
  za kochankiem bardzo tęsknię.
  Nie odzywa się w ogóle,
  a ja tęsknię, kocham czule.
  – Nic nie powiem, to nie temat.
  Może poproś gwiazdkę z nieba.
  – Gwiazdkę wczoraj już prosiłam,
  ale ona kaprysiła.
  Woli księżyc kusić tylko,
  a ty możesz przecież wszystko.
  – E, tam! Skończmy to gadanie,
  bo nas nocka wnet zastanie.
  – On nie kocha mnie wogóle,
  może innej potrzebuje?
  – Skąd mam wiedzieć? Przestań gderać!
  Sam ci powie, kiedy trzeba.
  Nie mam siły słuchać tego,
  idę w karty grać z kolegą.

 66. PA
  W Europie nikt nic nie zrobi bez Rosji. Zidiocenie pseudopatriotow, SJL sie klania, doprowadzilo do tego, ze od lat deliberuja o samolotach karmiac drony wodza. Putin nie jest wprawdzie Lupenreindemokrata, lecz tu chodzi o Rosjan i Rosje. Czas Putina minie, Rosjanie pozostana, Rosja rowniez. Gdy Aura Mauro podpowiada, ze nalezy ratowac kulture lacinsko chrzescijanska, dlaczego nie judeo chrzescijanska, to mysle o Dostojewskim, ktory wystarczy aby wypelnic cala kulture europejska, tourtes proportions gardees.

 67. Saldo mortale
  22 maja o godz. 22:49

  „Atomowy Mauro z Aura wygraja atomowa wojne z kim”?

  Zbrojenia są po to by nie trzeba było prowodzić realnej wojny. Tak jakoś zawsze było, że silny nie jest atakowany przez słabszych. Teraz jeszcze lepiej, bo silny i demokratyczny na pewno nie zaatakuje pierwszy, a może skutecznie się obronić.

  A z kim? Przy grach i symulacjach wojennych stosuje się kolory. Na przykład, biali walczą z czerwonymi albo niebiescy z zielonymi (to na Bliskim Wschodzie).

 68. Jest u nas most o nazwie Hood Canal Bridge. To jesy zwodzony most o szczegolnej konstrukcji do przepuszczania lodzi podwodnych plynacych do lub od Bangor. Kiedy przeplywa lodz podwodna most jest “otwierany dla przeplyniecia lodzi a ruch samochodow na moscie jest zatrzymany. Jest to dobra okazja obserwowac lodz. Na powierzchni lodzi czasami stoja “squids” czyli marynarze.
  Nie bede opisywala na czym polega ta konstrukcja. Info jest dostepne na web.

  Na video submarine wraca do Bangor. Widac jak lodz przeplywa przez otwarty most.
  https://youtu.be/1nAt925bCBg

 69. „Za 10 lat w Europie będzie ok. 500 maszyn F-35, większość członków NATO je kupi”.

  Duzi chłopcy z krajów nominalnego chrześcijaństwa, zawsze lubili się bawić w wojnę. Ważne żeby była sprawiedliwa. Mięso armatnie czeka w pogotowiu. Wyruszą więc na zakupy i poproszą o błogosławieństwo – za drobną opłatą – biskupa polowego. Rzecz jasna – każdy swego.

  https://www.youtube.com/watch?v=7wChlvZbXjY

 70. Saldo mortale
  22 maja o godz. 23:07

  „W Europie nikt nic nie zrobi bez Rosji”.

  Historia polityczna po 1945 roku pokazuje ile zrobiono bez Rosji, a wręcz przeciw niej. Przegrana w zimnej wojnie także samej Rosji wyszła na korzyść.

 71. dezerter83
  22 maja o godz. 23:15

  Nie bądź głupi, jak się rozbroisz to zginiesz, o ile przedtem ni eumrzesz z głodu. Na pewno inaczej będzie w Królestwie Bożym, ale nie myl eschatologii z polityką. Pomyśl o chrześcijańskiej cnocie roztropności.

 72. os dla muzycznej Orki
  https://www.youtube.com/watch?v=_iQI9B-I_zY

  aby dyskusja nie zdryfowala na Smolensk…

 73. cos zamiast os… 🙂

 74. Mauro Rossi
  22 maja o godz. 23:16

  Saldo mortale
  22 maja o godz. 23:07

  „W Europie nikt nic nie zrobi bez Rosji”.

  Historia polityczna po 1945 roku pokazuje ile zrobiono bez Rosji, a wręcz przeciw niej. Przegrana w zimnej wojnie także samej Rosji wyszła na korzyść.

  to kolejna iluzja Trumpa i jemu podobnych…

 75. Nie zostaje mi nic innego jak życzyć szanownym komentatorom dobrej nocy, albo „cholernie dobrej filiżanki kawy” i przypomnieć, że na 3 listopada 2020 zaplanowano w USA wybory prezydenckie, w których urzędujący prezydent będzie ubiegał się o reelekcję

 76. Orca
  22 maja o godz. 23:13

  To nie łódź tylko okręt podwodny. Amerykanie nie maja lodzi podwodnych (z napędem konwencjonalnym), a wyłącznie okręty podwodne (z napędem atomowym).

 77. PA,

  Dziekuje! Za muzyke I za sterowanie tematu na blogu! 🙂 Poslucham do konca pozniej. Chcialam odpisac podczas dziesiejszej zmiany wedlug czasu w Europie. Fragment ktory usluszalam przypomina mi brzmienie Native Americans I rowniez First Nation u naszych sasiadow.
  Poslucham do konca za kilka godzin.

 78. MR,

  Dziekuje. Ja to znam jako submarine lub po prostu sub. Kiedys czytalam na blogu nazwe “lodz podwodna” ale znam tylko “sub”.

 79. Ten „homo faber jestem” to mu chyba już zostanie 🙂
  I cóż ja pocznę, że nie trawię bufonady…

 80. MR

  “ Amerykanie nie maja lodzi podwodnych (z napędem konwencjonalnym), a wyłącznie okręty podwodne (z napędem atomowym).”

  Dziekuje za info 🙂

 81. Aura Mauro sugeruje, ze Polska w przeciwienstwie do Rosji, Zimna Wojne wygrala. Mauro i Aura zapominaja, ze ta wojna ciagla trwa, nawet niedaleko od naszych granic jest goraca. Mam na mysli nie tylko Ukraine.

 82. „Niech nikt mi kartą praw nie wywija, gdy chcę mam prawo piętnować Żyda,
  Żołnierz jest po to, aby zabijać, nawet gdy rozkaz sam sobie wyda”…

  To z dedykacją dla „homo faber”, który tak pięknie „sterował temat na blogu” 🙂

 83. Mauro nakarmil mala drone i bawi sie w wojne. Zapomina przy tym, ze wojny zniszczylismy wystarczajaco srodowisko, aby w koncu zniszczyc siebie. Obled trwa i miliardy plyna, aby w obledzie pozostac. Nawet Corona nie pomogla. Ciekawe czy Na marginesie za la pala, ze Corona jest skutkiem pladrowania tegoz.

 84. tutaj musze poprosic o pomoc eksperta, czyli Saldo, aby dokonac identyfikacji frazy poetyckiej:
  „„Niech nikt mi kartą praw nie wywija, gdy chcę mam prawo piętnować Żyda,
  Żołnierz jest po to, aby zabijać, nawet gdy rozkaz sam sobie wyda”…”

  brzmi jak cytat z H opery Handla „Giulio Cesare”… 🙂

 85. legat
  22 maja o godz. 21:14

  „ … ta sprawa Trójki, moim zdaniem, może być dla pisowskiego reżimu groźna. Tak naprawdę, to ten słynny polski sierpień zaczął się nie na Wybrzeżu tylko 8 lipca w PZL Świdnik …”.

  Gratuluje erudycji. To chyba mit wiecznego powrotu o którym pisał Mircea Eliade. W skrócie, historia powtarza się jak pory roku, cyklicznie, a czas mityczny ma swoje prawa, inne niż czas historyczny. Nie biegnie jak historyczny od początku do końca, czyli od stworzenia do zbawienia, tylko jakby „w kółko”. A Niedźwiecki to po prostu czerwony Gilgamesz, po Sierpniu (lipcu właściwie ― PZL Świdnik) trafił w stanie wojennym do Trójki rekomendowany przez harpie (czyli partię) i uznał ją podobnie jak jego koledzy-herosi za swoje królestwo przeżywające za Jaruzelskiego wiek złoty. Jaruzelski to najwyższe bóstwo solarne, pochodzące ze wschodu i unikające zachodu. Później nastąpił wiek brązowy (era kaczyzmu), po którym nastanie znów wiek złoty, przynajmniej dla Niedźwieckiego-Gilgamesza. Masz rację legat, kup sobie popcorn sojowy z dodatkiem nasion goji, usiądź, czekaj i obserwuj.

 86. MR
  „Nie bądź głupi, jak się rozbroisz to zginiesz…”

  Biblia uczy, że aby pozostać na oczyszczonej z wszelkiego zła ziemi, trzeba koniecznie się rozbroić i pielęgnować pokojowe stosunki ze wszystkimi ludźmi.

  Zgodnie z proroctwem z Księgi Izajasza 2:2-4, nie opowiadamy się zatem po żadnej ze stron w sprawach politycznych, lecz pozostajemy neutralni. Ponieważ ‛przekuliśmy swe miecze na lemiesze’, nie bierzemy udziału ani w wojnach domowych, ani w konfliktach międzynarodowych. Nie poprzestajemy na mówieniu o miłości do Boga i bliźnich — ale ją okazujemy.

  Wzorujemy się na pierwszych uczniach Jezusa, których wzajemna miłość była tak wyjątkowa, że stanowiła znak rozpoznawczy. Prędzej oddaliby oni życie jeden za drugiego, niż komuś je odebrali.

  https://www.jw.org/pl/biblioteka/filmy/#pl/mediaitems/VODIntExpTransformations/docid-502016525_1_VIDEO

 87. Ciekawe, że blogowy „homo faber” nie zgłasza żadnych pretensji do Orki za awanturniczą politykę Trumpa. Czyżby wybiórczo „sterował temat” i szukał INNEGO kozła ofiarnego? Oj, nieładnie 🙂

 88. ona jest przeciwko i dlatego nie potrzebuje „potwierdzen”…. co do „kozlow ofiarnych” dla babci z marginesu, ale zawsze slusznej, to jest ich przynajmniej kilku dyzurnych: Mauro, quentin, dezerter, zyta, jakub, wiesiek wspominani w roznych wersjach…

 89. Mauro Rossi

  Mauro, jaki ty dziś wojowniczy jesteś. Z taką energią przestawiasz piony na globalnej szachownicy, że aż miło poczytać.
  I pomysleć, że to z powodu kilku zdań na temat ewentualnej nowej lokalizacji dla składowiska atomowego złomu.

  No i ten profetyzm „Za 10 lat w Europie będzie …”

  Oj bedzie Mauro, będzie … .

 90. Jak piszą nadobna Georgette po wyborze swego dobrodzieja na urząd prezydenta USA zabiegała o placówkę we Francji. No ale republika ma sprawną służbę i przewidującą dyplomatyczną, która w zarodku, taktownie uniemozliwiła jej aktywność polityczną w Paryżu.

  Tak więc Georgette pozostał tzw Paryż Wschodu w którym niewątpliwie łatwiej jest jej się dyplomatycznie realizować.

 91. „Amerykanie nie maja lodzi podwodnych (z napędem konwencjonalnym), a wyłącznie okręty podwodne (z napędem atomowym).”
  Anglicy natomiast maja wylacznie żółte łodzie podwodne o napedzie akustycznym ale ciagle na chodzie . Naszego Orła … napedzała duma narodowa

 92. niekonwencjonalna

 93. Brazylia 20 tys / 24h zepchnela Rosje na 3- cie miejsce
  330,890 Brazil
  326,448 Russia

 94. @Bar Norte 23 maja o godz. 0:50

  Ciekawe, że Maupo do tej pory nie prześwietlił jej życiorysu.
  Zaczęła ambitnie, od firmy kosmetycznej. A potem już jej było z górki 🙂

 95. @olborski 23 maja o godz. 1:34

  Ten napęd akustyczny… 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=m2uTFF_3MaA

 96. „Homo faber” już tak ślicznie „sterował temat”…
  I nagle potknął się o margines. A to feler 😀

 97. Orca
  22 maja o godz. 23:32

  Nie przejmuj się – Mauro się zna na wszystkim, więc – na niczym. Nazwy „łódź podwodna” i „okręt podwodny” praktycznie są w języku polskim używane zamiennie. Formalnie „okrętem” nazywa się każde pływadełko – nawet maly holownik czy okręt hydrograficzny – (poza, rzecz jasna, maleństwami w rodzaju łodzi towarzyszących, motorówek, szalup) marynarki wojennej, ale w języku potocznym mówienie „łódź” nie jest blędem. Błędem natomiast – przecież nie przestępstwem – jest nazywanie okrętów „statkami”, ale też nic zlego się nie dzieje, kiedy ktoś na okręt mówi: „statek”, a to praktyka dość częsta. „Okręt podwodny” i „łódź podwodna” to jeden pies. Zły pies. Popieram to, co mówi dezerter, choć w realnym świecie czlowiekowatych szkodników i barbarzyńców, to postawa raczej życzeniowa i pięknoduchowa.

 98. Skąd Morawiecki i Szumowski wiedzą, że już można…wstąpiłem na działo i zobaczyłem…wirus w odwrocie…Tak sobie myślę prywatnie, że jak w przepowiedni górala: bydzie lało abo i nie… zobaczymy…Wróżenie z fusów pewniejsze…

 99. Krymski Most…szkoda, że tak daleko…Tak sobie myślę, że Śląsk bez porozumienia z macierzą staje się daleki….Wirus polubił pylicę węglową sól zgermanizowanej ziemi jak mawiają hunwejbini…

 100. Jobrave rzucił mi ,że nie zauważyłem wypowiedzi pani Ambasador Georgette Mosbacher odnośnie przeniesiena broni atomowej w jakos dziwnie nie moja reakcja pisowskiego oszoloma w jaka mnie ustawił ten Nieuk nie spełniła oczekiwań.Dlaczego jobrave to Nieuk i Zadymiarz blogowy – wystarczy przeczytać ile w komentarzu jego jest głupot i nieprawdy.

  Zauważyłem oczywiście ta wypowiedż ale podchodze do niej po prostu jak każdy rozsadny znający srednio temat wie ,że to jest w najbliższych latach nierealne niepotrzebne czyli po prostu nie warte mojej uwagi.

  Redaktor napisał lekką połajanke pani Ambasador ,ma prawo ale nie sadzę aby jej wpis wymagał tego typu reakcji.Jest oczywiste dla każdego i również Niemiec w jakim celu była ta wypowiedż
  a że posłużyła się przywołaniem Polski to jaka krzywda z tego powodu.Z znaczących postaci politycznych nikt tego tematu nie podjął zarówno z strony rzadowej czy opozycji.

  Odnośnie incjatywy Trójmorza to nieuk jobrave czepia sie mnie ,że ja tu widzę jakoś możliwosc tworzenia z Polski mocarstwa w dodatku wojskowego.

  Projekt ten jest sciśle rozwojowy i jego wartośc dostrzegają Niemcy którzy też przylaczyli sie do projetu.Najważniejsze ,że jest rozbudowywana sieć drog i linii kolejowej wzdłuz wschodniej granicy Polski tak ,że łatwo może w przyszlości w projekt wlaczy sie Białoruś i Ukraina.Również są rozbudowywane rurociągi z dostawami gazu ,ropy od Bałtyku w kierunku południowym.Jest oczywiste ,że to sprawa przyszłosci.Jednak można zauważyć ,że sukces terminalu LNG w Świnoujsciu im .Lecha Kaczyńskiego oraz śmiale przejęcie połowy mocy przesyłowej niemieckiego rurociągu Opal spowodowało ,że Niemcy zakwestionowały zarząd przez Rosje przesyłu 100 % pojemnosci ku wscieklosci Rosjan.Niemcy wzorem Polski buduja w szybkim tempie dwa terminale LNG i eż bedą przesyłać gaz z LNG.

  Przypuszczam ,że jednak cos nuklearnego USA rozmieści na terenie Polski a bedą to 2 elektrownie jadrowe .Sprawy sie przeciagają gdyż Polska i USA chcą te projekty ogłosic po nowej dyrektywie spójnosci UE aby nie drażnic Francji. .Również lokalizacja oddziału Banku Goldman Sachs służy do finansowania inwestycji rozwojowych z udziałem firm z USA.Wspomne Nieuku mieszkającym gdzies w piwnicy jobrave ostatnio podpisną na $ 1 mld inwestycja Microsoft w Claud Polska i o wcześniej nieco mniejszej inwestcji Google czy o planowanym wspólnym projekcie w 5G .

  Na zakończenie podam ,że Polska pisowska w ubiegłym roku znalazła się na trzecim miejscu pod względem rozpoczetych inwestycji z kapitałem zagraniczny wyprzedziła nas WB i Rosja.Przypominam raz jeszcze ,że CEO Magazine ulokował Polskę pisowską na trzecim miejscu na świecie po Singapurze i WB gdzie warto będzie inwestować.

 101. Babcie z marginesu sa niebezpieczne… 🙂

 102. PA2155
  22 maja o godz. 23:21

  Po wysluchaniu Esprit d’Armenie nie ma miejsca na konfrontacje. Piekny, uspakajajacy utwor. Podoba mi sie glos solisty. Nic dziwnego ze Jordi Savall otrzymal tyle nagrod w swojej karierze.
  Dziekuje za muzyczna podroz.

 103. Niemcom jako takim, zjednoczonym i z imperium rosyjskim w lamusie, Ameryka jest niewiele potrzebna. Za to Niemcom jako liderowi Unii Europejskiej wyobrażonej jako trzecie mocarstwo globalne, przy USA i Chinach wspólnota celów atlantyckich nabiera wagi. W tym co wygadują i robią amerykańscy prezydent i jego dyplomatołki celem jest reelekcja w listopadzie br. Czyli w słynnym USA podobnie jest jak w Polsce opanowanej przez populistów z PiS, czyli rodzimych złodziejaszków i blagierów.

  Co z obecnej polityki Trumpa pozostanie na dłużej? Zapewne jakaś część, także to co wprowadził Obama. Ale metody Trumpa rażą nieskutecznością. Przełomu nie ma ani z Koreę Płn, ani z Iranem, ani z Kubą, ani z Chinami, ani z Wenezuelą, ani z Palestyńczykami … zero osiągnięć, o dialogu z Rosją szkoda nawet gadać. Do tego na froncie wewnętrznym pandemia, która może się skończyć nie najlepiej dla Ameryki i jej gospodarki.

  Z Trumpa w obliczu porażki wyborczej zrobił się ryzykant. Te pięć miesięcy należy przeczekać, na miejscu Polski i nie ekscytować się, jak pisze red. Passent – poczekać aż Amerykanie dojdą do tego mostu „nuclear sharing with Poland”.

 104. olborski
  23 maja o godz. 1:34

  🙂

 105. pombocek
  23 maja o godz. 2:00

  „zly pies”

  Chcialam tylko pokazac ten okret, czy jak go zwal. Znam duzo osob, ktore sluza w roznych branzach US Military. Trudno mi jest cos napisac co nie zacznie na blogu wymiany agresywnych opinii. Jesli jest mozliwe zlikwidowanie sil zbrojnych na calym swiecie, to jestem za!

 106. Orca
  23 maja o godz. 4:03
  jest caly CD tylko troche niszowy i drogi…

 107. Orca
  23 maja o godz. 4:03
  dostalem takze zadanie od naszego blogowego politruka, aby zapytac ciebie o twoj stosunek do Trumpa… 🙂

 108. PA,

  Widzialam ten CD kiedy czytalam o Esprit… Piekna muzyka.

  Na temat pytania… odpowiedziales za mnie wczesniej. Dziekuje.

 109. ls42
  22 maja o godz. 22:31

  Tam też planowali Amerykanie, a polscy żołnierze byli wykonawcami tego planu

  Wg Wikipedii:

  „Operacja „Market Garden” – największa operacja z udziałem wojsk powietrznodesantowych, przeprowadzona przez aliantów we wrześniu 1944 roku na terytorium okupowanej Holandii.

  Operacja ta miała na celu rozdzielenie wojsk niemieckich i obejście od północy niemieckich umocnień obronnych zwanych linią Zygfryda, co miało umożliwić wejście do Zagłębia Ruhry i tym samym przyspieszyć koniec wojny. Kluczowym zagadnieniem było uchwycenie mostów na Renie i innych rzekach zanim Niemcy zdążą je zniszczyć.

  Operacja zaplanowana została przez marszałka Montgomery’ego, który stojąc na czele 21 Grupy Armii, prowadził wyścig z dowódcą amerykańskiej 3 Armii generałem George’em Pattonem o to, kto pierwszy dotrze do terenów przemysłowych III Rzeszy. Montgomery przekonał do tej operacji generała Dwighta Eisenhowera mimo wielkiego ryzyka jej przeprowadzenia.”

  Amerykanie (2 dywizje) i Polacy (brygada) byli wykonawcami angielskiego (dywizja) planu.

 110. Do wszystkich krytykantów PRL-u .

  Wasza krytyka i obrzydzanie przez całe lata lewicy i PRL-u doprowadziło do tego
  że Kaczyński jego PiS i kościół przejęli wszystko na długie lata .
  Dzisiaj w Polsce nie ma żadnej opozycji ani siły politycznej aby cokolwiek
  zmienić i jeszcze długo jej nie będzie , to między innymi wasza zasługa durnie .
  Aż się prosi aby powtórzyć za wąsatym dziadkiem tym od kasztanki która zawsze
  pierdziała kiedy na nią siadał , wam kury szczać prowadzać a nie politykę robić .
  Teraz w Polsce aby coś zmienić trzeba najpierw odebrać sukienkowym
  przedszkola i szkoły aby nauczyć Polaków myśleć i zmienić ich mentalność
  tylko kto ma to teraz zrobić ? .
  Trzeba było myśleć przedtem a nie potem , teraz różne Kaczyńskie , Dudy
  Rydzyki , Głodzie i im podobne jeszcze długo wami rządzić będą .

  https://www.youtube.com/watch?v=CnDOhefg2pE&feature=emb_title

  Ksiądz tłumaczy dzieciom w TV Trwam, dlaczego PiS jest najlepszą partią na świecie

 111. Mauro Rossi
  22 maja o godz. 22:41

  LWP w przypadku wojny miało być wyposażone przez Sowietów w miny atomowe do zrzucania na tyłach wroga ― w tym celu szkolono specjalnych spadochroniarzy, których czas przeżycia określano na 2 godziny od rozpoczęciu akcji. Kilka lat temu rozmawiałem z jednym takim „kamikadze”, mówił mi, że wówczas był młody i głupi, gdyby dostał rozkaz odpalenia ładunku nuklearnego gdzieś na Zachodzie to by to zrobił.

  Musieliście (któryś z Maurów) trafić na niezłego „kamikadze” – jajcarza. Jak świat światem miny służyły, służą i służyć będą uniemożliwieniu lub chociaż spowolnieniu poruszania się przeciwnika.
  Ciężko jest znaleźć określenie dla autora pomysłu, że ZSRR chciałby spowolnić tempo ataku swoich i sojuszniczych zagonów pancernych, zmierzających do Przylądka Roca. Do wyrąbywania dla nich przejścia miały służyć rakiety z głowicą jądrową: taktyczne (bateria/dywizjon na szczeblu dywizji), taktyczno-operacyjne (brygada na szczeblu armii), o mocy 10 – 100 kT.
  Owszem, miny atomowe były rozmieszczone na granicy RFN ale przez NATO i miały bronić przed atakiem ze Wschodu.

 112. duende;

  Znowu pojawiła się kobitka z hameryki , odstał w kolejce zjadł darmową zupkę
  kuroniówką zwaną i wydalił z siebie oto taką mądrość .
  Porównał PRL z faszyzmem , jakim idiotą trzeba być aby w ten sposób myśleć .
  McDonald’s , coca-cola i popcorn doszczętnie zlasowały mu mózg , przeżuć się
  na ruskie pierogi może jeszcze nie jest za póżno .

 113. Och jaka szkoda , jak to możliwe Rosja spadła na trzecią pozycję , Hameryki
  już chyba nigdy nie dogoni , America is always the best .

  https://www.worldometers.info/coronavirus/

 114. Błogosławione łono, które nosiło, wykształciło i wychowało pryncypialnie na ludzi patrona LNG Świnoujście…Tak sobie myślę prywatnie o łonym PRL-u…

 115. Chrześcijanie wybaczają wrogom…Tak sobie myślę prywatnie, że Darwin powinien wypowiedzieć się o mutacji endemicznej nad Wisłą…o Kaczyńskim nie wspomnę… co żywemu z tęczą nie przepuszczą…

 116. W PRLu Lewica (np. Socjaldemokracja) byla zabroniona. Krytykowanie PRLu nie jest tozsame z krytyka Lewicy jak sugeruje Blackley.

 117. Mauro Rossi

  Kazik
  krytykuje oba poldupki Neoliberalizmu ( PO/PiS ) w Polsce.

  https://wyborcza.pl/7,113768,25967375,mam-w-dupie-obie-wasze-polski-w-oczach-kazika-wszyscy.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

 118. Wersja dla PA…

  Moja grupa docelowa sa tzw. intelektualisci, ktorzy promieniuja empatia, humanizmem etc. , a jednoczesnie potykaja sie swiadomie lub nie o swoja mowe.
  Intelektualni oportunisci maja oczywiscie swojego dyzurnego zyda lub araba i nie godza sie partout na jakiekolwiek uwagi dotyczace ich postawy anty. Bronia sie dlugo, czesto zbyt dlugo siedzac okrakiem na barykadzie slowotoku. Uwazaja sie za nietykalnych humanistow , jednoczesnie sadza, ze mozna byc troche w ciazy, co przeciez nikomu nie szkodzi. Nie wiedza, ze nietykalna jest godnosc czlowieka, prawa czlowieka. Od zawsze calowali sie przez listek, a niektorzy z nich przyjmowali chetnie role listka figowego w przeszlosci.

  Takim przykladem sa Mag, Aha, 404, …..Zamurowani w swoim swiecie nadreaguja na kazda krytyke weszac prowokacje. Mag posuwa sie wrecz do zebractwa proszac o dobre lub jakiekolwiek zdanie. Ww wpadaja w panike i zlosc, po czym posuwaja sie do injurii. Wydawaloby sie, ze ci prostomyslacy, obecni doswiadczeni w blogosferze panuja nad swoja mowa. Okazuje sie, ze nie. Potykaja sie o siebie samych, nastepnie bedac w stanie rage tykaja wyimaginowanego przeciwnika, wroga, zamiast sie zwyczajnie zastanowic nad swoimi probami w blogosferze. Zastanawiam sie dlaczego tak latwo daja sie prowokowac, dlaczego wydaje sie im, ze uczestnicza w prowokacji. Coz, bosonogich przybywa wprawdzie, lecz na szczescie naleza do mniejszosci.

  Osoby skreslone z listy postaw anty niekoniecznie takich „objawow“ (przepraszam za felczerski jezyk) nie maja. Oznacza to li tylko, ze nie sa w fokusie zainteresowania jako przypadki beznadziejne lub pretendujace do porzadnych ludzi (niepotrzebne skreslic).

 119. Poszedłem spać, a te nocne komentarze jakże ciekawe, jak spokojne, jak rodzinne.
  To mi się bardzo podobało.
  Brawo wszystkim!

 120. List do ministra Szumowskiego z propozycją wprowadzenia jasnego systemu dotacji dla rodzin ministrów, posłów i radnych PiS pt. Tarcza Antykorupcyjna Rodzina+.

  Szanowny Panie Ministrze!
  Pozornie może się wydawać, że przyznawanie dotacji rządowych przez osoby do tego powołane przez rząd na rzecz spółek tych osób może budzić lekkie wątpliwości etyczne. Ale musi Pan dać tym wątpliwościom zdecydowany odpór i stwierdzić, że nikt przecież lepiej nie wie od zainteresowanego dotacją, czy mu się ona należy czy nie. Tak więc zamiast poddawać się presji mediów niech Pan ten patent samodotowania rozwinie w zasadę. I odtąd wszelkie pieniądze budżetowe wydawać wyłącznie na podmioty rodzinnie powiązane z ministrami, wiceministrami i posłami. Proponowałbym taką tabelkę:
  minister – wskazuje 300 milionów złotych rocznych dotacji, subwencji lub bezzwrotnych kredytów
  wiceminister – 100 milionów
  senator PiS 75 milionów
  poseł PiS – 50 milionów.
  wojewoda 20 milionów
  radny PiS 5 milionów
  członek władz wojewódzkich PiS 1 milion
  członek władz gminnych PiS 100 tysięcy.
  Pozwoli to uniknąć tych wszystkich zbędnych fikcyjnych komisji, przetargów, tych głupich odwołań, no i tego upierdliwego narzekania naiwnych przedsiębiorców, którzy myślą, że bez znajomości mogą z rządem zrobić jakiś biznes. Nadto każdy uczestnik nomenklatury władzy będzie miał jasno podzielony tort (przez złośliwych zwany kiedyś czerwonym płótnem) i uniknie się konfliktów w gronie samej władzy, które są przecież groźniejsze niż jakieś ujawnione afery, których nikt w TVP nie zobaczy.
  Dotacje te i subwencje wpłacane byłyby na konto członka rodziny wskazanego przez beneficjenta (ministra, posła etc.) Nie podlegałyby zwrotowi, a jednocześnie w tarczy antykryzysowej nr 5 wyłączyłoby się wszelką odpowiedzialność karną dla przekazujących pieniądze, użytkowników dotacji i wszystkich beneficjentów.
  Taki podział tortu pieniędzy i pominięcie tych wszystkich zbędnych procedur, które wymagają jakiegoś uzasadnienia dla przelewania pieniędzy, znacznie obniżyłoby koszty realizowanego uwłaszczenia. Ten prosty mechanizm pozwoliłby uniknąć zakupu zbędnych produktów, wymyślania jakiś konsultacji, czy skomplikowanego mechanizmu mającego uzasadnić dokonaną wpłatę. Genialna w swej prostocie zasada uwłaszczenia rozwiąże wszystko!
  Trzeba tak jasno postawić sprawę i wszystko zalegalizować. Wtedy będziecie mogli z jeszcze większą dumą śmiać się ludziom prosto w twarz.
  R. Giertych
  PS Niech się Pan modli codziennie o wieczne rządy PiS. To Pana jedyna szansa…

 121. Saldo mortale; 8;32 pisze .

  Krytykowanie PRLu nie jest tozsame z krytyka Lewicy .
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Ale ta krytyka osłabia Lewicę a wzmacnia PiS i kościół , więc ? .

 122. Tomasz Piątek
  Marek Gryla

  Zakup respiratorów po paskarskich cenach, od handlarza bronią powiązanego z wywiadem rosyjskim i będącego na indeksie ONZ.

  Artykuł Gazeta Wyborcza
  o respiratorach ministra Szumowskiego ujawnia kolejne powiązanie między między Prawo I Sprawiedliwość
  a wywiadem wojskowym Kremla.
  Minister Szumowski za zdumiewającą cenę (ok. 44, 5 mln euro, ok. 200 mln zł) kupił 1200 respiratorów od Andrzeja Izdebskiego.
  Kim jest Andrzej Izdebski?
  To polski handlarz bronią i biznesowy partner Wiktora Buta.
  Kim jest But?
  To rosyjski handlarz bronią i agent rosyjskiego wywiadu wojskowego. Został opisany m. in. w książce „Macierewicz i jego tajemnice”.

  Faszyści u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 123. M. Migalski do Du*y

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=2588351177932695&set=a.844302592337571

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 124. Osoby publiczne wypowiadające się w sprawie III Programu Polskiego Radia jak ognia unikają nazwania kwesti po imieniu.

  Bo gdy się nazwie, to Jednostka Kultowa jakim jest I Członek Narodu Polskiego może się skrzywić i z bólu poza wszelkimi trybami może się wściec.

  A tryby Królowej Historii się obracają i przypominają:
  Nie będziesz miał przede Mną!

 125. Ukradzione miejscowemu Walenrodowi:

  Marty Robbins

  Nothing But Sweet Lies

  https://www.youtube.com/watch?v=-IISfhGq4lc

 126. Orca
  23 maja o godz. 4:17
  „Jesli jest mozliwe zlikwidowanie sil zbrojnych na calym swiecie, to jestem za!”

  Wojny się skończą, kiedy nikt nie będzie chciał ich prowadzić. Biblia uczy, że kiedy nad ziemią zacznie panować Królestwo Boże, przestaną istnieć rywalizujące ze sobą rządy, które zabiegają tylko o własne interesy. Zniknie też popychająca obywateli do buntu niesprawiedliwość oraz nie będzie uprzedzeń prowadzących do podziałów etnicznych. W rezultacie wojny się skończą.

  W Psalmie 46:9 czytamy o Bogu: „Na całej ziemi kładzie kres wojnom. Łamie łuki i roztrzaskuje włócznie, wozy bojowe pali w ogniu”. Pod panowaniem Królestwa Bożego ta obietnica stanie się rzeczywistością.

 127. Pan Metz i pan Niedzwiedzki wiedzieli co robia wpuszczsjsc piosenke Kazika na liste i jaki to efekt wywola. po smsie od swego dyrektora nie moze twierdzic ze “ nie wiedzial”. mieli wplyw/ decydowali czy dana piosenka wchodzi na liste czy nie. Czy graja czy Kazika czy Ich Troje.To oni mieli wplyw czy graja piosenki czy robia polityke.
  Swoimi decyzjami pokazali instytucji w jakiej pracowali jak bardzo jej nie powazaja a teraz chodza w glorii skrzywdzonych. ?

  Chodzi o wolnosc slowa? Nie sadze, raczej forsowanie wlasnych sympatii. I to nie tych muzycznych, , ale politycznych.
  Wolnosc slowa jest oki o ile dotyczy artystow, nie czlonkow redakcji. Wtedy obowiazuje linia programowa tytulu.
  Ta Polskiego Radia jest bez 2 zdan obozu rzadzacego. Tak bylo od czasu powstania tej instytucji w pierwszej polowie ubieglego wieku. Stad pracownicy/ albo neutralni albo prorzadowi.
  Panowie ktorzy odeszli chcieli wiecej- wyobrazali sobie ze to ICH radio wiec ich linia programowa. Antyrzadowa.

  Dosc latwo zw bedzie to co pisze: wiekszosc z tych co odeszla zglosila akces do Radia Nowy Swiat. Dolary przeciw orzechom ze nie bedzie to radio wg standardow BBC, ale konkretnie zorientowane politycznie.
  I to wlasnie opisuje kryteria wyboru tych co wlasnie odchodza z PR3.

 128. Cieszy mnie strasznie kasanie po kostkach ministra Szumowskiego. Oznacza to ze zgroza zarazy juz minela, ze zaraza jako cos co nie daje spokoju juz odeszla. Odeszla wiec mozna “ rozliczac” tych co z nia walczyli.
  Cieszy mnie to niepomiernie.
  To ze juz koniec zarazy, nie to jak sie w Polsce polityke uprawia.

 129. neospasmin;

  Wczoraj o tobie myślałem a dzisiaj się pojawiłeś , czyżbym cię myślami przywołał
  zdarza mi się to bardzo często sam nie wiem dlaczego .

 130. Bbb zabawne byc przedmiotem czyichs mysli.Dziekuje!

 131. A powod mego pojawienia sie? Wywnetrzyc sie chcialem w kwestii trojkowej soap opery.
  Za dlugo trwala a jej interpretacje, te ktore czytalem, wydaly mi sie nazbyt jednostronne.

 132. Falszywa lacina – nolite te bastardes carborundorum( nie dajcie sie zmielic lepkim draniom )

  „Cieszy mnie to niepomiernie.
  To ze juz koniec zarazy, nie to jak sie w Polsce polityke uprawia.”
  ……………………………………………………………………….
  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25968650,poprzez-kompromitacje-wyborow-kaczynski-wyjasnil-katastrofe.html#S.main_topic

  „Głupota nie jest polska. W Stanach odsetek wierzących, że lądowanie na Księżycu nagrano w studio, Elvis żyje a kosmici są wśród nas jest nie mniejszy niż Polaków wierzących w zamach. Nie wiem dlaczego taki gość jak Pan, który nienawidzi Polski i Polaków i dał wyraz temu publicznie uciekając do Londynu, wciąż pisze dla nas cokolwiek w GW. Nepotyzm? ”
  Nepotyzm bratankow i wnukow Polski rodzi pytanie o siostry i babcie .. jezeli byly przypadkiem podrecznymi ( z powolania raczej sie nie da ) … to musiala byc w tym jednym , najwazniejszym przypadku jakas ochotniczka

 133. dezerter83
  23 maja o godz. 11:05

  Niech Ci dobry Bóg da czterdzieścioro dzieci, dezerterze, za Twoją niepoprawną ufność w jego sprawczość. Nadzieja bywa, oczywiście, matką…ale królestwo boże panuje nad zepsutą ziemią od samego jej spieprzenia…tfu!…stworzenia – i co? I psińco. Parę prób naprawy przez Doskonałość – np. potop – zdało się psu na budę. Czy więc Doskonałość się doskonali (podlega ewolucji) i w końcu na końcu dojdzie do punktu, z którego wyszła i będzie, jak było na początku, raj?

  Ale nie tylko jednego, ale i drugiego nie rozumiem. Mówisz:

  „Wojny się skończą, kiedy nikt nie będzie chciał ich prowadzić”.

  Logiczne. Same wojny, bez prowadzących, się nie prowadzą. Ale mi powiedz, dezerterze: takie oczekiwanie dotyczy chyba wszelkiego zła. Więc co robić – siąść i czekać na królestwo boże, które wszystko naprawi? To samo królestwo, które na początku wszystko spieprzyło i od pary tysięcy lat, mimo prób, nie umie naprawić? Czy raczej „Bo dobry Bóg już zrobił, co mógł, teraz trzeba zawołać fachowca?

 134. Krzysztof Boczek
  ·
  Marek Butkiewicz wczoraj na Piotrkowskiej w Łodzi stał bez baneru, bez Konstytucji w ręku, spokojnie.
  OTOCZYŁO go 8 POLICJANTÓW!
  Został spisany. I pewno jak wielu np. spod SN dostanie wezwanie na przesłuchanie i zarzut z art. 54.
  Jeśli to nie jest DYKTATURA to co?
  Jeśli to nie jest STAN WYJĄTKOWY to co?
  Nawet w stanie wojennym można było stać w pojedynkę.
  TEraz już nie!
  Dziś o 14stej #StrajkPRzedsiębiorców na pl. Defilad w WArszaawie – PRZYBYWAJCIE
  PODAJ DALEJ!
  #niedamysięzastraszyć #ułomneprawo #konstytucja #mamyprawoprotestować #niepokorniobywatele #spacerywzmacniająkręgosłup
  #BiałoruśNadWisłą
  #GangNowogrodzka
  #PaństwoMafijnePiS

  #¤%&Ć PiS

 135. Bóg poczyna dzieci na swoje podobieństwo, które potem zabijają w ramach wojen i nie tylko…Tak sobie myślę prywatnie czy nasienie nie można napromieniować pokojowo….znaczy przemienić…jaki ojciec taki….mówią ludzie w parafii…

 136. „Bo dobry Bóg już zrobił, co mógł, teraz trzeba zawołać fachowca?

  Hihihi

  Bóg się teraz przygląda (z boską cierpliwością), co wolna wola podpowie ludziskom. Nich sobie radzą sami, bo on ich tylko stworzył i umył ręce (z gliny).

  Hihihi

 137. Hymn piany do, Dr. Pierdycenta Du*y

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=10217934730704831&set=a.1456286932108

  Faszystowska zaraza PiS

 138. Ból bólowi nie równy i o tym , o tej falszywej lacinie , bolesnej 10 -cio letniej soap operze jest ta piosenka . Wywewnetrzniac sie moze kazdy . Wywnetrzyc sie tylko ci z odpowiednim bólem
  https://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,25968918,poszli-na-pogrzeb-zamordowanej-kornelii-dostali-mandaty-interweniuje.html#s=BoxOpImg6

 139. 1. Duda stawia ultimatum, że podpiszę ustawę o 2 miliardach dla TVP, jeśli ci wywalą Kurskiego ze stołka prezesa.
  2. Kurski zostaje wyrzucony.
  3. Duda podpisuje ustawę.
  4. TVP dostaje prawie dwa miliardy złotych – i to tylko w tym roku.
  5. PiS przywraca Kurskiego. xD
  Czy Duda został upokorzony?
  Tak, ale nie brakuje opinii, że prezydent i tak nie ma honoru, a sprawa ma drugie dno.
  Onet poinformował o wewnętrznym sondażu PiSu sprzed kilku dni, który dawał Rafałowi Trzaskowskiemu zwycięstwo nad Andrzejem Dudą w drugiej turze: 55% do 45%.
  To właśnie spadek sondaży Dudy przesądził o powrocie Kurskiego do zarządu TVP.
  Kurski ma na nowo rozpalić pozytywne emocje wokół Dudy i atakować Trzaskowskiego między innymi… awarią Czajki…
  Jak informuje portal:
  „Prezydent został uprzedzony o planie powrotu Kurskiego i to zaakceptował – sam widzi defekty kampanii i liczy na pomoc TVP.”
  2 miliardy złotych… to chyba najdroższa kampania prezydencka na świecie.

  Dariusz Szczotkowski.

  Ein Führer, ein PiS
  rasa panów

 140. adam100
  23 maja o godz. 13:09

  Mój komentarz o przywróceniu Kurskiego w TVP.
  Szanse coraz bardziej się plączą i wierchuszka PiS (Jarosław Ka) zmuszona jest postępować doraźnie, bezplanowo, na rympał, co prowadzić może do znaczących błędów.
  Pzdr, TJ

 141. Oprócz okrętów i łodzi podwodnych są jeszcze podwodne kajaki pancerne produkowane w tajnej Stoczni Kajakowej im. św. Karola Kajakarza w Wadowicach. Wspomniane kajaki mają posłużyć do tajnego i niespodziewanego ataku Niezwyciężonej Armii RP na Rosję, pod dowództwem Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP Pana Prezydenta RP Pana Doktora Andrzeja Dudę. Zgodnie z tzw. Koncepcją Wielomorza Kaczyńskiego, dzięki płaskodennym kajakom i kanałowi wyrytemu w Mierzei W. uda się bez większego problemu opanować i zneutralizować sowieckie związki taktyczne w obwodzie kaliningradzkim, a jest co opanowywać i neutralizować: flota, rakiety z głowicami nuklearnymi, lotnictwo, jednostki pancerne, piechota itp. Likwidacja sowieckiej forpoczty otworzy naszej Niezwyciężonej Armii drogę do opanowania całego terytorium naszego odwiecznego wroga.
  Tajemnica tego przyszłego sukcesu kryje się nie tylko w kajakach, ale również we wiosłach – na każdym piórze znajduje się plakietka z wizerunkiem Papieża Polaka Jana Pawła II, św. Karola Wojtyły Kajakarza, i co również istotne owe wiosła są oprogramowane przez Microsoft w ramach inwestycji amerykańskich w Polsce, o których wspomniał tu Giorgio Palantino. Oprogramowanie to ma ostrzegać załogi kajaków przed sowieckimi nurkami przebranymi za ryby (głównie sielawy).

  Durnowate Durnie drwiły sobie z tego, że Stocznię Wojenną przeniesiono z Gdyni do Radomia, a teraz pewnie rechoczą z tego, że kajaki pancerne produkuje się w Wadowicach, choć powinno się to robić blisko Mierzei. Tymczasem jest to dowód na to, jakimi Debilami są ci Durnie i Nieuki i jak genialny jest Pan Prezes Dr Jarosław Kaczyński – Durnemu Sowietowi nijak nie przyjdzie do Sowieckiego Łba, że stocznie można zbudować, tam, gdzie nie ma morza, albo rzeki, Durnowaty Sowiecki Dureń będzie ich szukał nad morzem, albo dużą rzeką i nie znajdzie i o to właśnie chodziło Panu Przesowi Dr. Jarosławowi Kaczyńskiemu. Podobnie zresztą jest z promami pasażerskimi – ich produkcja idzie pełną parą w Stoczni im. Lecha Kaczyńskiego w Małastowie w Beskidzie Niskim.

 142. Bar Norte , 0:50

  Tu jak znalazl powiedzenie Winstona Churchilla ,ze
  ,, Majac takich przyjaciol, nie potrzebujemy juz wrogow”.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Georgette_Mosbacher

 143. @jobrave 23 maja o godz. 13:27
  Widzę, że znalazłeś nowy model do parodiowania.
  Pełny sukces!

 144. kooperatywaMandrago

  Niemcy mieli nielepiej. No ale jakoś się problemu pozbyli.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Grenell

 145. @kooperatywaMondragon 23 maja o godz. 13:43
  Chciałabym się móc z tego śmiać.

 146. @Bar Norte 23 maja o godz. 14:04
  Też “contributor to Fox News”, tak samo jak urocza Żorżetka.

 147. jobrave
  23 maja o godz. 13:27

  Nie podpisze się pod tym planem, dopóki ministrem obrony narodowej nie zostanie przywrócony ( bo niesłusznie zdjęty) Pan General Antoni Macierewicz.

  Z Jarosławem i Antonim świetlana przyszłość Narodu
  hip hip, hurra !!!!!

  Faszystowski cyrk na kółkach PiS

 148. Oh, coś mi się wydaje, że bolszewia, która z żołdu ruskiego przeszła na żołd pruski,
  zaczyna wpadać w panikę.

 149. „Ringo looks like a 10-year old with a moustache ”
  https://www.youtube.com/watch?v=A_MjCqQoLLA

 150. Echo po lesie niesie – wycie faszystów.

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 151. off topic
  _______

  do pana Geutty nie sposob sie dostac, pomimo kolatania do drzwi.
  Oto moja ostatnia proba:
  ——————————————————————————————–
  Jak widze tutaj, pod przemozna kuratela pana Guetty zebrala sie
  silna grupa, ktora u w a z a , ze istnieje jeden narod za wiele.

  sapienti sat!

  Twój komentarz czeka na moderację.

 152. @ozzy 23 maja o godz. 15:29

  Rozumiem, trudno się przebić z przekazem 🙂

  Ale blogowa intertekstualność jest faktem i przynosi czasami nadspodziewane efekty. Moje uwagi rzucane mimochodem na jednym blogu często owocują czymś niespodziewanym na innym. Ja to widzę, a przecież i tak stosunkowo niewiele czytam. Go figure, jak mawia filozof.

 153. Zaintrygowany zaglądnąłem do Guetty

  a tam plejada nicków. Hihihihi

  Chwała naszemu Gospodarzowi 🙂

  Jak on to robi?

 154. B.
  To juz jest problem slabej i czesciowo skompromitowanej mizeria Lewicy, ktorej zycze wszystkiego dobrego.

 155. @adam100 23 maja o godz. 15:55

  Dziki Zachód, czyli pełne bezhołowie 🙂

 156. Dzisiaj, w Warszawie odbyła się antyrządowa demonstracja. Wzięło w niej udział 3350 osób z czego 500 to byli demonstranci, 2500 to policjanci a 350 to reporterzy.

 157. dezerter83
  23 maja o godz. 11:05

  Nic nie wiem na ten temat więc nie mam własnej opini.

 158. Na marginesie
  23 maja o godz. 16:14
  @adam100 23 maja o godz. 15:55
  Dziki Zachód, czyli pełne bezhołowie

  Hihihi
  Wiesio zanurzany w skrzeku i szczytuje :).

 159. Joe,

  Podoba mi sie ten raport.

  “ ostrzegać załogi kajaków przed sowieckimi nurkami przebranymi za ryby”…hmmm, skad o tym wiesz?, przyznaj sie… 🙂

 160. @Na marginesie

  intersujesz sie wspolczesna sztuka plastyczna?

  jedna z bardziej ciekawszych propozycji artystycznych
  Davida Zwirnera – czesto odwiedzam te stronice tego niemiecko-amerykanskiego znawcy
  sztuk plastycznych i jazzu, syna znanych marszandow sztuki Rudolfa i Ursuli Zwirner,
  jego galerie w NYC, Londynie, Paryzu i Honkongu

  https://davidzwirnerbooks.com/

 161. @legat 23 maja o godz. 16:14
  Dokooptować policjantów – to jest to!

 162. @ozzy 23 maja o godz. 16:28

  „Reactionary yet radical”… no nie wiem 🙂

  Ale inne te propozycje wydawnicze – na pewno warte rzutu oka.
  Dzięki!

 163. adam100
  23 maja o godz. 16:17
  na twoim miejscu przylaczylbym sie do blogu Guetty, aby przywrocic rownowage… 🙂

 164. @Na marginesie

  a moze podcast Davida Zwirnera?
  https://cms.megaphone.fm/channel/dialogues
  (np. dialog Arta Spiegelmana z Robertem Crumbem —moj ulubiony rysownik, znany m.in
  z kota Fritz the Cat)

 165. adam100
  23 maja o godz. 16:17
  podobno inny Duda z Krakowa, pokonal po raz pierwszy M. Carlsena, mistrza swiata w szachach… nie wiem, czy miedzy oboma Dudami istnieje jakis zwiazek…

 166. @ozzy 23 maja o godz. 16:38

  Ooo, to ciekawe!
  Widzę, że chcesz mnie ucywilizować.
  Kto wie, kto wie?

 167. Na Marginesie
  nie da się za bardzo bo właśnie teraz 25 pełnych radiowozów zostało „dokooptowanych” do pilnowania kaczego szańca na Nowogrodzkiej,.

 168. PA2155
  23 maja o godz. 16:35
  adam100
  23 maja o godz. 16:17
  na twoim miejscu przylaczylbym sie do blogu Guetty, aby przywrocic rownowage…

  Gigancie błyskotliwości, wyrocznio dobrego smaku, znawco muzyki barokowej, połykaczu literatury wszelakiej 🙂

  Nie trać mi rownowagi 😉

 169. adam100
  23 maja o godz. 16:49
  nie zakonczyles wpisu okrzykiem Frasyniuka.. 🙂

 170. @adam100 23 maja o godz. 16:49
  Ten niezawodny homo faber…

 171. adam100
  23 maja o godz. 16:49
  ty to nawet znales rozne wersje plyt Glenna Goulda…. na muzyce barokowej znam sie lepiej moja Misia… gigantem blyskotliwosci jest twoja kolezanka, cytowana nawet miedzyblogowo…albo w poprzek blogow… polykanie literatury wszelakiej jest czasami niestrawne…. lepiej siegnac po FB…

 172. Babcia z marginesu nie mogla spac w nocy i jest aktywna od wczesnego switu…

 173. adam100
  23 maja o godz. 16:49
  musze poprawic: na muzyce barokowej zna sie lepiej moja Misia…sorry

 174. PA2155
  23 maja o godz. 17:03
  adam100: Gigancie błyskotliwości, wyrocznio dobrego smaku, znawco muzyki barokowej, połykaczu literatury wszelakiej

  Staraj sie chłopino, staraj.

  Jak zbierzesz siły i intelekt to skomentujesz:

  wyrocznio dobrego smaku,
  połykaczu literatury wszelakiej

  🙁

 175. @Na marginesie,

  w dosc liberalnym Echu Moskwy / jak niewiele takich oaz wolnosci w Rosji/ jeden z waznych i wplywowych / udzialowiec stacji/ Aleksej Wieniediktow oskarzony o molestowanie seksualne Anny Veduta, niegdys sekkretarka Andreja Nawalnego, obecnie w Waszyngtonie jako pr – konsult..Rosyjskie elity liberalne w szoku, takie rosyjskie metoo. A on nic. Oskarza ja, ze zmysla. On lat 64 a ona 30.

 176. pombocek
  23 maja o godz. 12:09
  „Królestwo boże panuje nad zepsutą ziemią od samego (…) stworzenia”.

  Pombocku.
  Nie wiem na czym oparłeś powyższą opinię. Jestem jednak pewien, że nie znajduje ona uzasadnienia w jedynej Księdze, która rzetelnie omawia to zagadnienie. Temat sprawowania władzy nad ziemią, został w Biblii przedstawiony w logiczny i uporządkowany sposób. Co więcej, argumentację w niej zawartą – moim zdaniem – potwierdzają zjawiska społeczne i polityczne, z którymi mamy do czynienia na co dzień.

  1. Odkąd nasi prarodzice postanowili, że ani oni, ani ich potomkowie nie będą podlegać władzy Bożej, Stwórca nie mógł już zapobiegać wszystkim przykrym konsekwencjom tej decyzji, żeby nie narzucać ludziom swojej woli. Gdyby próbował to robić, oznaczałoby to, iż w gruncie rzeczy nie pozwala im rządzić się niezależnie od Niego. Ponieważ obdarzył ludzi wolną wolą, musi więc pozwalać im z niej korzystać, nawet jeżeli nie robią tego mądrze.

  2. Już od buntu w Edenie, za pośrednictwem swojej organizacji, to Szatan kontroluje poczynania jednostek oraz całych społeczeństw – w tym ludzkich rządów. Wyraźnie było to widać, kiedy pokazał Jezusowi „wszystkie królestwa zamieszkanej ziemi” i powiedział: „Dam ci władzę nad nimi wszystkimi oraz ich chwałę, bo została mi przekazana i daję ją, komu chcę” (Łuk. 4:5, 6). Chociaż wiele rządów mimo złego wpływu Szatana robi coś dobrego dla obywateli, a poszczególni władcy mogą mieć szlachetne pobudki, to jednak żaden rząd ani przywódca nie jest w stanie wprowadzić na świecie zmian, których ludzie potrzebują najbardziej.

  3. Diabeł posługuje się nie tylko polityką, ale też religią fałszywą i światem handlu, żeby wprowadzać w błąd „całą zamieszkaną ziemię”. Na przykład często wmawia się nam, że najlepszym sposobem na osiągnięcie szczęścia jest zarabianie pieniędzy i zdobywanie różnych rzeczy. Ci, którzy w to wierzą, poświęcają życie na służenie „Bogactwu” zamiast Bogu. Z myślą o osobach świadomych swoich potrzeb duchowych Biblia informuje, że to Diabeł jest rzeczywistym „władcą”, oraz, że „ma pod kontrolą cały świat”.

  4. Jezus uczył swoich naśladowców modlić się: „Nasz Ojcze w niebie, niech będzie uświęcone Twoje imię. Niech przyjdzie Twoje Królestwo. Niech się dzieje Twoja wola, jak w niebie, tak i na ziemi”.
  Królestwo Boże to rząd ustanowiony przez Boga w niebie. Królem w tym Królestwie jest Jezus. Królestwo było głównym tematem nauk Jezusa. Królestwo to jeszcze nie sprawuje władzy nad ziemią. Jego ‛przyjście’ będzie oznaczać radykalne zmiany. Jezus podał uczniom znak, po którym mieli rozpoznać, że nadejście Królestwa jest bardzo bliskie. Powiedział: „Ta dobra nowina o Królestwie będzie głoszona na całym świecie na świadectwo wszystkim narodom. A potem nadejdzie koniec” (Mateusza 24:14).

  Obecnie uczniowie Jezusa głoszą o Królestwie na całym świecie. Jego nadejście doprowadzi do ustanowienia zupełnie nowego systemu rzeczy. Królestwo to usunie wszystkie ludzkie rządy i samo będzie sprawować władzę nad „nową ziemią”, czyli społeczeństwem złożonym z bogobojnych poddanych. Ponadto uwolni posłuszną ludzkość z niewoli grzechu, a ziemię przekształci w raj. W ten sposób po panowaniu Szatana zniknie wszelki ślad.

 177. adam100
  23 maja o godz. 17:12
  wciaz brak okrzyku Frasyniuka… 🙂

 178. Na marginesie
  23 maja o godz. 16:59
  @adam100 23 maja o godz. 16:49
  Ten niezawodny homo faber…

  U nas w Krakowie mówili ” element napływowy”. 🙂

 179. Oj bidaku, bidaku.

 180. adam100
  23 maja o godz. 17:12
  w twoim przypadku nie ma czego komentowac…poza muzyka reszta jest na poziomie, wiesz jakim…

 181. adam100
  23 maja o godz. 17:14
  „U nas w Krakowie mówili ” element napływowy”. ”
  tylko pomyslec, jacy tytani intelektu reprezentuja Krakow w polityce: Ziobro i Duda… :)… to nie ja, bron Boze…

 182. Na marginesie
  23 maja o godz. 16:59
  @adam100 23 maja o godz. 16:49
  Ten niezawodny homo faber…

  Chyba masz racje „homo faber”… 🙁

 183. adam100
  23 maja o godz. 17:20
  chyba wroce do adamIQ100… 🙂

 184. Spodziewam się tego

  PA-ciorek 🙂

 185. adam100
  23 maja o godz. 17:26
  az sie o to prosiles… 🙂

 186. Chyba nie powinnam wchodzic na ten polityczny blog dot. Polski. Dlaczego tak uwazam? Omal cala moja wiedze o Polsce czerpie od dluzszego czasu ze smieci FB, a na nie wchodzilam przez duzo dni, wiec o tym, ze w Polsce nie odbyly sie wybory dowiedzialam sie kilka dni pozniej dostajac zaproszenie na FB do grupy wspierajacej R. Trzaskowskiego. Nie wspieram go, chociaz on po fracusku lubi i umie, podobnie jak nie wspieram zadnych innych politykow, jakichkolwiek. Orientuje sie wylacznie na fachowcow, a polityka to BS. W kazdym wydaniu.
  A wracajac do mojego miasta NY to wydaje mi sie, ze przez dwa miesiace bylam w jakims stuporze- horrorze. Jak bylam przerazona rozmiarem epidemii, chaosem, ktory niekoniecznie byl wina ludzi, nie mowiac o leku o moich najblizszych – frontlinerow! Tego nawet nie mialam odwagi do konca artykulowac. Nasze haslo brzmialo: postarajmy sie przez dwa miesiace nie zachorowac. Na pewno pisalam o tym jak jestesmy opuszczeni w tej tragedii przez zbrodniczy rzad federalny, ktory w imie stolkow u boku zbrodniarza milczal, nie interesowal sie krajem.
  Na szczescie w nieszczesciu struktura federalna Ameryki pozwolila stanowi NY pod wodza odpowiednio madrych wladz zagonic ta epidemiczna powodz w plynaca coraz wolniej rzeke. O jaka zem poetka! Mysle, ze za kilka lat, kiedy juz faktycznie ta epidemia wygasnie powstanie wiele analiz, ksiazek na temat tego co sie stalo w NY i jak sie z tego wybronil. Przesadzam w swojej dobrej opinii ? Nie szkodzi.
  Wlasciwie wszystkie stany wiecej lub mniej sie otwieraja. Nikt tego nie mowi oficjalnie, ale nie watpie, ze letnia pogoda, slonce bardzo uspokaja wirusa. Stan NY juz od tygodnia w 2/3 obszaru duzo poluzowal. Nam na razie omal nic n ie poluzowano, ale chyba w tym tygodniu i miasto NY i okolice poczuja oddech. Wszystkie regiony stanu musza spelnic 7 rygorow, azeby zmiescic sie w grupie nieco uwolnionych. My spelnialismy tylko 4 ( byla to m. in ilosc testow, ilosc lozek ..). Pozostale trzy parametry dla miasta wygladaja nastepujaco, w nawiasie co mamy na ta chwile:
  Mniej niz 200 hospitalizowanych kazdego dnia (76)
  Mniej niz 15% pozytywnych wynikow testow (11%)
  Mniej niz niz 375 pacjentow na ICU ( 451).
  Takie rezultaty musz byc przez co najmniej 10 dni i tak bedzie! Mam nadzieje, ze ilosc pacjentow na intensywnej terapii tez bedzie zadawalajaca. Ten parametr jest troche dwuznaczny, na intensywnej terapii lezy sie tygodniami i niestety czesto spadek zajetych tam lozek wynika z tego, ze pacjenci obnizaja ta startystyke umierajac. Ilosc zgonow waha sie ponizej 100, a pamietam, ze pisalam tu o liczbie 700 w ciagu dnia.
  Na okolicznosc powolnego powrotu do pracy mozna miec nadzieje, ze bezrobocie zacznie spadac, niestety znikome sa szanse dla restauracji, czy rozrywki. Zreszta w kazdej dziedzinie z praca jest zle. Ci wszyscy, ktorzy pracowali z domu coraz czesciej sa wysylani na taki specjalny urlop np. na 6 tygodni, niby nie skladaja wniosku o bezrobocie, pracodawca placi im 80%, panstwo dodaje 600dol., ale kto powiedzial, ze po takim okresie nie okaze sie, ze roboty dalej nie ma? Bo ludzie nie kupuja domow, wszelakie upadki wlasciwie zamrozone itd.. Zreszta w sluzbie zdrowia jest tak samo. Jak mowi najmodniejszy obecnie bon mot: ” from heros to zeros”. Przychodnie puste, pogotowia tez…, a wiec i szpitale. Jeszcze niedawno uwazano, ze szpital to omal przezytek, co tylko mozliwe nalezy prowadzic ambulatoryjnie, nawet po porodzie limit byl miedzy 24 a 48h. Bo trzeba oszczedzac, oszczedzac, zeby ubezpieczenia i szpitale bardziej sie bogacily!! To z tego rozliczano personel szpitalny, dlaczego ten pacjent jeszcze nie wyrzucony do domu? A teraz co? Pacjenci okupuja najdrozsze z mozliwych lozek i ich leczenie kosztuje miliony. O tak, niektore CEOsy szpitalne obciely se pensje o polowe z np. z 2 milionow na czas dwoch miesiacy. A teraz pielegniarkom, a tez lekarzom proponuja najbardziej karkolomne wersje, zeby se troszeczke odpoczeli w domu, za troszeczke mniejsze pieniadze. Itd, itd… zreszta w Europie Zachodniej tez juz bywa podobnie. Tam jest to uczciwsze, bo opieka zdrowotna nie jest tak kwitnacym dla nielicznych biznesem jak w Ameryce.
  Na okolicznosc straszliwej smiertelnosci w domach opieki tzw nursing home okazalo sie, ze nasz gubernator Cuomo jest w opalach. Mianowicie wydal te dwa miesiace temu ukaz, ze pacjenci, ktorzy nadaja sie do wypisu maja wracac pod swoj adres czyli do nursing home. Prawie zawsze byli oni pozytywni. Bez watpienia to tez mialo wplyw na straszliwe zniwo w tych domach. Oczywiscie republikanie zajmuja sie teraz wylacznie tym. Nie pamietaja o tym jak straszliwie wtedy brakowalo lozek i trudno czekac tygodniami az pacjent bedzie negatywny, a pacjent ma byc wypisany pod swoj adres. Ci pacjenci i bez covidu naogol nie nadawali sie do zycia poza domem opieki. Wiec co nalezalo z nimi zrobic? Na pewno lepiej trzeba bylo zabezpieczyc te domy, to blad. W znacznie lepszej sytuacji byi bezdomni, oni jesli przezyli naogol byli w lepszej kondycji i utworzono im tymczasowe schroniska. Mozna pomyslec, ze byl to „time of their lifes”. Niekoniecznie, oni czesto wola swoj tryb zycia na ulicy.
  Znajoma opowiedziala mi o nowym guru polskiego ruchu antyszczepionkowego – piosenkarce E. Gorniak. Good luck. Mam nadzieje, ze szczepionka w ciagu najblizszych lat zostanie wynaleziona, wiec radze wszystkim podroznikom, co sie nie zaszczepia czym predzej zaczac podrozowac. Potem trzeba bedzie na kazdej granicy pokazac zaswiadczenie, ze jest sie zaszczepionym. Zapewne dzielni Polacy to omina, wszak juz teraz znam przypadki, ze przy zapisie do szkoly jakos sie ten papierek o szczepieniu „zalatwia”. Wiem, ze ogromna wiekszosc Polakow uwaza noszenia masek za bzdure, co to rozwija smiertelne choroby pluc, zabiera wolnosc osobista. Nasz dzielny prezydent tez nie nosi, bo jak ostatnio wyjasnil nie chce sprawiac satysfakcji mediom, ze w koncu zalozyl maske. Od wczoraj otwiera wszelakie swiatynie, ktore i tak sie otworza wg tego co zdecyduja lokalnie. W miescie NY, a takze okolicy na dzien wczorajszy maseczke nosilo jakies 85 %, a oczywiscie kazdy ma ja w pogotowiu na okolicznosc wejscia do sklepu itd. W moich okolicach mieszka duzo Polakow i wsrod tych 15% nienoszacych oni stanowia duza grupe. Rdzenni Nowojorczycy sa bardziej zdyscyplinowani i bardziej zestrachani. Polak sie wirusa nie boi i ma wiadomosci z Polski.
  Teraz mamy 3 dni wolnego z okazji Dnia Pamieci. Pamiec o tych co polegli na potrzebnych i niepotrzebnych frontach calego swiata. Nie dzieli ich sie na slusznych i nieslusznych. Przeogromna ilosc plaz w miescie i wokol miasta kusi. Niby maja byc otwarte z zachowaniem dystansu. W tym celu ogranicza sie ilosc samochodow na parkingach, bo praktycznie innego dojscia do plaz nie ma. Mysle, ze wladze regionu z przerazeniem myslaly o tych 3 dniach. Na szczescie dzisiaj pogoda nieplazowa. Ja mialam jechac nad jezioro do domu przyjaciol w Pensylwanii. Niestety osiedle ma mimo, ze jest rozrzucone po lesie straznika. Gosci nie wpuszcza sie. Nastepnym razem bedzie lepiej. Moja corka poszla na trzy dni do pracy do szpitala, mowie jejm,, ze jest to na chwile obecna najbezpieczniejsze miejsce w miescie. Unika tlumu co to chcialby jakos tak jak dawniej.
  Ile aktywnosci mi odopadlo!! Jestem wprawdzie na dwoch kolkach zoomowych, gdzie omawiamy „zadane” ksiazki, czy filmy, odkrylam lub inni odkryli i dla nas coraz bardziej „tajne” miejsca na lonie przyrody, juz sie widuje z przyjaciolka, nawet moj syn, ktory ze wzgledu na swoj staly kontakt z ludzmi woli sie ze mna nie kontaktowac zorganizowal juz dwa grille. Ale to wszystko tak malutko!! Nie trza grymasic, jak na razie jestesmy lucky i nalezy prosic los, zeby jesienna fala, ktora przyjdzie nie byla tak straszna, bo ze stan NY bedzie na nia przygotowany nie mam watpliwosci.
  Statystyki z Ameryki nie oddaja prawdy.. Spadek zachorowan wynika tez z tego, ze to w stanie NY nie umiera juz do 1000 ludzi dziennie tylko ponizej 100.

 187. Hihihi

  Be my guest

  Ten od Misi PA-ciorek
  ma otwarty rozporek

  https://www.youtube.com/watch?v=q3NTVkHwD5I

 188. Falszywa lacina- nolite te bastardes carborundorum
  ……….…………………………..
  „Wojny się skończą, kiedy nikt nie będzie chciał ich prowadzić. Biblia uczy, że kiedy nad ziemią zacznie panować Królestwo Boże, przestaną istnieć rywalizujące ze sobą rządy, które zabiegają tylko o własne interesy. Zniknie też popychająca obywateli do buntu niesprawiedliwość oraz nie będzie uprzedzeń prowadzących do podziałów etnicznych. W rezultacie wojny się skończą. ”

  http://doroszewski.pwn.pl/haslo/panować/
  ……………………………………….
  Wg eksperta rzeczoznawcy radiowo- trojkowego ,( dr fizyki ) troche tylko upraszczajac , my to atomy a atomy to jadro , krazace elektrony( „kuleczki „) i neutrony ( „chmurki” )tak male , ze ok 99 % atomu to absolutna pustka , ale „tak scisle upakowana , ze jej nie widac „.
  \ Panowanie nad niczym choc w czesci silowe ( aby panowac trzeba jednak miec sile to robic , nie mozna byc bezsilnym ) musi byc tez niczyje . Ta sila pomiedzy niczym a niczym musi czuc sie … osamotniona, a kiedy zapanuje KB poczuje sie calkiem niepotrzebna i bm wpadnie w depresje . To sie nie moze dobrze skonczyc

 189. adam100
  23 maja o godz. 17:34
  odezwal sie w tobie poeta-Krakus, prawie jak Lucjan Rydel…albo Maciej Szukiewicz… 🙂

 190. A mówiłem,
  nareszcie: wyrocznia dobrego smaku 🙂

 191. adam100
  23 maja o godz. 17:43
  to urodzone Krakusy nie znaja swoich poetow?

 192. Dzisiaj we Wrocławiu Robert Wilkowiecki z Twardogóry (26 lat, wzrost 178 cm, waga 68 kg) pobił rekord świata na dystansie iron man (3,8 km w pływaniu, 180 km jazdy na rowerze i 42,2 km biegu). Zawody zakończył z czasem 7 godzin 35 minut i 14 sekund. W tle zawodów była zbiórka pieniędzy na szlachetny cel, Zbiórka trwa nadal. Dotychczas zebrano ponad 17 tysięcy złotych.
  Gdy ktoś z obecnych tu komentatorów zechciał pokonać ten dystans w dowolnym czasie, byłby to zapewne rekord wszechświata

 193. ale gdzie tam, ale gdzie tam

 194. Orca
  23 maja o godz. 16:17
  Kiedyś wędkując w Zalewie Wiślanym, złowiłem kilka ryb, wśród nich była jedna, które miała na grzbiecie czerwoną butlę z powietrzem, na której widniał napis „CCCP” oraz sierp i młot. I ta ryba od razu do mnie: – Nu szto tak smatrisz, ryby ty nie widieł?
  Kiedy poddałem w wątpliwość to, że jest rybą i zapowiedziałem, iż zostanie oddana w ręce Służby Kontrwywiadu Wojskowego Rzeczpospolitej Polskiej, wówczas przyznała się, że jest oficerem Specnazu, w stopniu starszego lejtnanta, nazywa się Jegor Fiodorowicz Biełousow i prowadzi rozpoznanie polskich sił zbrojnych na wodach Zalewu. Nie oddałem go kontrwywiadowi, bo Jegor, prosząc o uwolnienie, wyznał mi, że jest prawnukiem znanego z „Czterech pancernych i psa” sierżanta Biełousowa, przyjaciela Janka, Gustlika, Olgierda i Grigorija, i że Szarik też jego dziadka bardzo lubił. Wypuściłem go, ale natychmiast pojechałem do Tworek i zameldowałem o tym zdarzeniu Panu Ministrowi Obrony Narodowej Magistrowi Antoniemu Macierewiczowi, który – przyodziany w ciepły kaftan – wypoczywał na ławce w przyszpitalnym parku. Pan Minister przekazał mój meldunek Panu Prezydentowi Dr. Andrzejowi Dudzie, a Pan Prezydent Dr Andrzej Duda jeszcze tego samego dnia udał się do Pana Prezydenta Donalda Trumpa, by ten zobowiązał Microsoft do natychmiastowego dostarczenia Polsce oprogramowania do wioseł dla polskich kajaków podwodnych. To tak w skrócie.

 195. „Tylko nie mów nikomu”. Manuela Gretkowska: Chce mi się rzygać po przeczytaniu postu Hołowni

  https://www.wprost.pl/kraj/10216031/tylko-nie-mow-nikomu-manuela-gretkowska-chce-mi-sie-rzygac-po-przeczytaniu-postu-holowni.html

  Faszystowska zaraza PiS

 196. Jerzy Gogół

  Panie prezydencie Andrzeju Duda Olga Tokarczuk posiada jedynie Nagrodę Nobla i odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” . Będę głosował na Rafała Trzaskowskiego bo warto być przyzwoitym.

  Ein Führer, ein PiS

 197. „Wojny się skończą, kiedy nikt nie będzie chciał ich prowadzić. Biblia uczy, że kiedy nad ziemią zacznie panować Królestwo Boże, przestaną istnieć rywalizujące ze sobą rządy, które zabiegają tylko o własne interesy.(…)”.

  I kiedy już te wszystkie Durnowate Durnie i Nieuki wyzbędą się oręża, wówczas okaże się, jakim geniuszem jest Kaczyński, bo tylko on jeden się przyczai, uda tylko, że się wyzbył, a później podbije tych wszystkich Cymbalskich Cymbałów.

 198. Reforma Zalewskiej zdewastowała szkoły. Miażdżący raport NIK
  Niecałe dziewięć miesięcy zajęło PiS zdewastowanie polskiej edukacji.

  https://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/raport-nik-reforma-zalewskiej-zdewastowala-szkoly/wztxl3z

  Rasa panów u koryta.

 199. Zyta2003 godzina 17.33
  Nie trza grymasic, jak na razie jestesmy lucky i nalezy prosic los, zeby jesienna fala, ktora przyjdzie nie byla tak straszna, bo ze stan NY bedzie na nia przygotowany nie mam watpliwosci.
  W Polsce to samo mówi premier

 200. dezerter83
  23 maja o godz. 17:13

  1. Odkąd nasi prarodzice postanowili, że ani oni, ani ich potomkowie nie będą podlegać władzy Bożej, Stwórca nie mógł już zapobiegać wszystkim przykrym konsekwencjom tej decyzji, żeby nie narzucać ludziom swojej woli.

  Mój komentarz
  Dezerter, czy nasi prarodzice mieli chromosomy, a w nich geny? Ile chromosomów miał Adam, ile chromosomów miała Ewa.
  My jako ich potomkowie mamy – kobiety 46 chromosomów, mężczyźni – 46 chromosomów – obie płcie po 2×23 chromosomy.

  Od kogo mieli nasi prarodzice chromosomy, a w nich geny?
  Jeśli Adam i Ewa nie meli genów, to skąd geny się „wzięły”?
  Jeśli Pan Bóg stworzył ludzi z genami, to z jakimi genami? Takimi jak dziś?
  Czy geny są we krwi człowieka? Czy geny człowieka (w tym Adama i Ewy) oraz chromosomy człowieka, to takie same twory (DNA owinięte białkami) jak geny zwierząt i chromosomy zwierząt?
  Pzdr, TJ

 201. dezerter83
  23 maja o godz. 17:13

  Dezerterze, cytujesz mnie:

  „Królestwo boże panuje nad zepsutą ziemią od samego (…) stworzenia”,

  a od siebie powiadasz:

  „Nie wiem na czym oparłeś powyższą opinię”.

  To nie opinia, dezerterze, lecz biblijne fakty. Bóg jest doskonałością. Przed nim niczego nie było (strach o tym myśleć, co dopiero być samotnym jak palec przez całą wieczność wstecz – to musi rzucić się na mózg). Wszystkowiedząca Doskonałość stworzyła wszystko, więc wszystko, co było potem, jest jej dziełem. Nie mogła przecież nie wiedzieć, co będzie z aniołami, nie mogła nie wiedzieć, że Ewa zeżre zakazany owoc, nie mogła nie wiedzieć, że ona sama pożałuje, że stworzyła człowieka, a mimo to stworzyła i tysiące lat bez przerwy na swój twór narzeka.

  Ojciec bliźniaków Kaczyńskich, tworząc ich, nie miał pojęcia, że tworzy parę zakompleksieńców, którzy w przyszłości spier..lą wszystko, czego się dotkną. Ta niewiedza go usprawiedliwia. Kiedy jednak przestrzega ludzkość przed swoimi zwichniętymi synami, nie kojarzy, że sam ich stworzył, więc ich zwichnięcie to jego robota. Precyzyjniej mówiąc: jego wychowawcza partanina. I w tym jest równy Bogu. A Bóg – równy jemu. Każdy z nich jest na wzór i podobieństwo drugiego. Choć jeśli się trzymać faktów, to raczej Bóg jest na podobieństwo jakże logicznego w swym krętactwie i jakże krętaczego w swej logice człowieka.

 202. Korzystając z obecności dezertera 83 chciałbym poruszyć sytuację sprzed 2 tysięcy lat.
  W Izraelu za nauczycielem ciągnęły tłumy. Jak liczne? Skąd tam na tej pustyni tylu ludzi się zbierało? O aprowizacji nie wspominam bo wtedy łatwo było złapać rybę, jak obecnie w Zalewie Wiślanym, chociaż można bez wysiłku nabyć w zalewie octowej w Biedronce

 203. ls42
  23 maja o godz. 18:58

  Uzupełnię egzaltowane informacje o domniemanych tłumach zasłuchanych w nauczania Jezusa: przy śmierci podziwianego Nauczyciela nie było z tych tłumów ani sztuki. No i nie ma najmarniejszego choćby świadectwa onych podziwiaczy, że Nauczyciel zmartwychwstał.

 204. Orca
  23 maja o godz. 16:14
  „Nic nie wiem na ten temat więc nie mam własnej opinii”.

  Zachęcam Cię serdecznie do lektury. Materiał ten kieruje uwagę na praktyczną wartość orędzia zawartego w Biblii. Księga ta, jak żadna inna, wyjaśnia przyczyny dzisiejszych kłopotów, oraz wskazuje jedyny sposób na ich rozwiązanie.

  https://www.jw.org/pl/biblioteka/czasopisma/przebudzcie-sie-nr1-2019-mar-kwi/

 205. @PA2155 23 maja o godz. 17:01

  gigantem blyskotliwosci jest twoja kolezanka, cytowana nawet miedzyblogowo…albo w poprzek blogow…

  Konfabulacja. Opierasz się moim komentarzu skierowanym do INNEGO adresata. Który to komentarz przeinaczyłeś, bo nie było w nim mowy o cytowaniu. „Homo faber”, jak widać, jeszcze nie nauczył się czytać.

 206. „Trump rozważa próbę nuklearną” (?)

 207. Na marginesie
  23 maja o godz. 19:27
  nic sie chyba nie stalo… ty zawsze operujesz w stadzie….BTW dobre cytaty sa zawsze warte cytowania…

 208. Na marginesie
  23 maja o godz. 19:27
  a tak miedzy nami, to moja ulubiona ksiazka…. 🙂

 209. Na marginesie
  23 maja o godz. 19:27
  cytat swiadczy, ze od czasu do czasu, czytam twoje wpisy…inni nie maja tego szczescia..

 210. for @ PA2155
  il miglior fabbro

 211. ozzy
  23 maja o godz. 20:00
  „the better craftsman” o to chodzilo?

 212. SOPOT FESTIWAL bez publiczności w Operze Leśnej, ale z widownią w całej Polsce
  PS. Ludzie po przerwie spowodowanej pandemią boją się wracać do pracy, takie paskudne czasy nastały, powiedziała psycholog w telewizji. A pamiętacie jak było w czasach Polski Ludowej? Opowiadaniom nie bylo koñca

 213. PA2155

  tak dedykowal niegdys jeden z poematow T.S. Eliot czyli „The Waste Land” chyba
  polski przeklad „Ziemia jalowa” a odbiorca byl Ezra Pound.

 214. jobrave
  23 maja o godz. 17:48

  🙂 🙂 🙂

  To historyczne wydarzenie zmienilo bieg historii I rowniez produkcje Microsoft.
  Ja, kiedy jade na ryby mam w kieszeni liste życzeń. Zależy od ryby mam rożne życzenia.

 215. ozzy
  23 maja o godz. 20:21

  PA2155

  tak dedykowal niegdys jeden z poematow T.S. Eliot czyli „The Waste Land” chyba
  polski przeklad „Ziemia jalowa” a odbiorca byl Ezra Pound.

  tyle przeczytalem na internecie… nie jestem znawca T.S. Eliota..czytalem tylko „Murder in the Cathedral” z uczuciem „czemu zachwyca jak nie zachwyca”…

 216. The Love Song of J. Alfred Prufrock

 217. To nie jest przerwa na piosenke …

 218. ozzy
  23 maja o godz. 20:21
  a fraza zostala pozyczona z „Czysca” Dantego… tez wg internetu… 🙂

 219. Mr Trump said, „in America, we need more prayer, not less”… jak donosi BBC…

 220. pombocek
  23 maja o godz. 18:37
  „Wszystkowiedząca Doskonałość (…) Nie mogła przecież nie wiedzieć (…), że Ewa zeżre zakazany owoc”.

  Czy Bóg rzeczywiście wiedział, że Adam i Ewa zgrzeszą?

  Kwestia ta nurtuje wiele osób. Na ogół ludzie sądzą, że Bóg jest wszechwiedzący, stąd dochodzą do wniosku, iż musiał wiedzieć o przyszłym buncie Adama i Ewy. Czy taki wniosek znajduje potwierdzenie w Biblii ? Rozważmy wpierw kilku pytań:

  Gdyby Stwórca z góry skazał ludzi na niepowodzenie, to czy przestrzegał by ich przed grzechem, wiedząc, że i tak go popełnią ? Czy nie byłoby to z Jego strony przewrotne ?
  Czy dałby ludziom zachwycający rajski dom, mając świadomość, że wkrótce im go odbierze?
  Czy miałoby to jakiś sens, gdyby Bóg powołał do istnienia zdumiewający wszechświat i niezliczone cudowne dzieła na ziemi, by potem stworzyć dwie istoty, o których z góry wie, że zawiodą?
  Czy zaplanowanie takiej katastrofy nie byłoby sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem?

  Ktoś mógłby jednak zapytać: „Jak to możliwe, żeby wszechmądry Bóg czegoś nie wiedział?”.

  Rzeczywiście, jednym z przejawów bezgranicznej mądrości Jehowy jest to, że potrafi On ‛od początku zapowiedzieć zakończenie’. Ale przecież nie musi zawsze korzystać z tej umiejętności, tak jak nie zawsze w pełni używa swej ogromnej mocy. Kierując się mądrością, korzysta ze zdolności przewidywania w sposób wybiórczy — kiedy istnieje ku temu uzasadniony powód, i pasuje to do okoliczności.

  Powstrzymywanie się od wglądania w przyszłość można zilustrować następującym przykładem: Gdy chcemy zobaczyć nagrany wcześniej mecz, możemy najpierw obejrzeć końcówkę, żeby poznać wynik. Ale wcale nie musimy tego robić. Czy ktoś będzie miał do nas pretensję, jeśli obejrzymy cały mecz od początku? Stwórca najwyraźniej postanowił nie oglądać „końcówki”. Wolał poczekać na rozwój wydarzeń, żeby przekonać się, jak będą postępować Jego ziemskie dzieci.

  Biblia mówi o wielu sytuacjach, w których Bóg nie posłużył się swoją zdolnością przewidywania przyszłości. Oto przykład: Dopiero wtedy, gdy wierny Abraham omal nie złożył swojego syna w ofierze, Jehowa oświadczył: „Teraz naprawdę wiem, że boisz się Boga, gdyż nie odmówiłeś mi swego syna, swego jedynaka”. Kiedy indziej Bóg czuł się zasmucony z powodu złego postępowania pewnych osób. Czy odczuwałby taki ból, gdyby od dawna wiedział, co zrobią?

  A zatem nieodparcie nasuwa się wniosek, że Bóg nie skorzystał ze swej zdolności wnikania w przyszłość, i nie wiedział z góry, iż nasi prarodzice dopuszczą się grzechu. Na pewno nie świadczyłoby to o mądrości, gdyby wejrzał w przyszłość, poznał scenariusz tych tragicznych wydarzeń, a potem stworzył ludzi tylko po to, by odegrali przypisane im role.

  Jehowa powstrzymał się przed poznaniem przyszłości Adama i Ewy przede wszystkim dlatego, że ich kochał. Kto przejawia ten przymiot, ten nie patrzy negatywnie, lecz pozytywnie. Dopatruje się w innych dobra. Stwórca, powodowany miłością, spodziewał się po pierwszej parze ludzkiej tego, co najlepsze.
  Zdawał sobie sprawę, że Jego ziemskie dzieci mają możliwość dokonania niemądrego wyboru, ale nie był wobec nich podejrzliwy. Ponieważ dał Adamowi i Ewie wszystko, czego potrzebowali, słusznie oczekiwał, że nie będą się buntować, lecz że będą Go kochać i okazywać Mu posłuszeństwo. Wiedział, że są w stanie postępować lojalnie — później dowiedli tego nawet niedoskonali ludzie.

  Najwyraźniej więc Bóg nie wiedział z góry, że pierwsi ludzie zgrzeszą. Ubolewał z powodu ich nieposłuszeństwa oraz cierpień, jakie z tego wynikły. Ale jednocześnie miał świadomość, że jest to sytuacja przejściowa.

 221. Ze sceny słowa piosenki „Nie mogę zasnąć”
  Z widowni „Kup sobie tabletkę”

 222. ozzy
  23 maja o godz. 20:21
  przetlumaczylbym to jako „Ugór ” … chociaz moze znaczyc to wiele roznych rzeczy..

 223. Agnieszka Chylińska i „Królowa łez”

 224. Najwyraźniej więc Bóg nie wiedział z góry, że pierwsi ludzie zgrzeszą. Ubolewał z powodu ich nieposłuszeństwa oraz cierpień, jakie z tego wynikły. Ale jednocześnie miał świadomość, że jest to sytuacja przejściowa.

  Dezerter wniknął w świadomość Boga.
  Tak się osiąga parytet ??

 225. „Świadkowie Jehowy mieliby znacznie więcej zwolenników, gdyby rozpoczęli rozmowę słowami:
  – Mamy litr wódki. Nie chciałbyś porozmawiać o Bogu?”

  (w oryginale: „У Свидетелей Иеговы будет гораздо больше последователей, если они начнут беседу со словами:
  – У нас есть литр водки. Разве ты не хочешь говорить о Боге?”

 226. pombocek
  23 maja o godz. 19:12
  „Przy śmierci podziwianego Nauczyciela nie było z tych tłumów ani sztuki”.

  Na krótko przed swoim aresztowaniem Jezus powiedział uczniom: „Tej nocy wszyscy potkniecie się w związku z tym, co mnie spotka, bo jest napisane: ‚Uderzę pasterza i trzoda się rozproszy’”. I dokładnie tak się stało — zgodnie z relacją ewangeliczną „wszyscy uczniowie pozostawili go i uciekli”. (Mat. 26:31, 56).

  Natomiast po swoim zmartwychwstaniu rzekł do nich: „Kiedy jeszcze byłem z wami, powiedziałem wam, że musi się spełnić wszystko, co o mnie napisano w Prawie Mojżeszowym, w pismach proroków i w Psalmach” (Łuk.24:44).

 227. jobrave
  23 maja o godz. 20:45
  „Świadkowie Jehowy mieliby znacznie więcej zwolenników, gdyby…”

  Przecież wiesz, że ponad ilość – przedkładamy jakość.
  Z wyrazami szacunku.

 228. pombocek
  23 maja o godz. 19:12
  „No i nie ma najmarniejszego choćby świadectwa (…), że Nauczyciel zmartwychwstał”.

  Sam Jezus nauczał, że jest szczególnym Synem Bożym, zapowiedzianym Mesjaszem, że żył w niebie, zanim stał się człowiekiem, że zostanie zabity, a na trzeci dzień wskrzeszony z martwych, po czym powróci do nieba.
  Czy te twierdzenia okazały się prawdziwe ? Miało się to uwidocznić na trzeci dzień po jego śmierci. Czy Bóg wskrzesił go z martwych, potwierdzając w ten sposób, że Jezus mówił prawdę i że faktycznie jest wyjątkowym Synem Bożym?

  Ponad 500 świadków widziało Jezusa żywego po jego zmartwychwstaniu, a wierni apostołowie byli naocznymi świadkami, jak zaczął powracać do nieba, aż zasłonięty obłokiem zniknął im z oczu. Byli tak przekonani o wskrzeszeniu go z martwych, że wielu nawet narażało życie, by mówić o tym innym ludziom.

 229. Fabryki umierają stojąc !!!
  takie przesłanie naród polski powinien przekazać w masowych demonstracjach obecnie nam panującym nygusom i kompradorom którzy kooperują z przyszłym okupantem ekonomicznym Polski, jakim będzie globalny bankster. To ten globalny bankster zatrzymał fabryki całego zachodniego świata , a po ogłoszeniu największego kryzysu gospodarczego w dziejach, wystąpi z propozycją dawania kredytów na paskarski procent i tym sposobem stanie się właścicielem świata zachodniej cywilizacji.

 230. „Если Бог создал Солнце только на четвертый день, то как он узнал, что четыре дня уже прошло?”

  („Jeśli Bóg stworzył Słońce dopiero czwartego dnia, skąd wiedział, że minęły już cztery dni?”)

 231. To ten globalny bankster zatrzymał fabryki całego zachodniego świata , a po ogłoszeniu największego kryzysu gospodarczego w dziejach, wystąpi z propozycją dawania kredytów na paskarski procent i tym sposobem stanie się właścicielem świata zachodniej cywilizacji.

  Amen.

  Z jakiej to Biblii ??

 232. Bar Norte,

  „Tak więc Georgette pozostał tzw Paryż Wschodu w którym niewątpliwie łatwiej jest jej się dyplomatycznie realizować.”

  Twój wpis zainspirował mnie do zastanowienia skąd się wziął ten „Paryż Wschodu”. Zawsze myślałem, ze chodziło tym określenie przynależało by raczej Pradze (czeskiej). Poszperałem w necie i ukazało się ze wiele polskich miast ma swoje ksywki, zresztą prawie bez wyjątku zapożyczone z Zachodu.

  Wrocław. Wenecja Północy (tak twierdzi Wikipedia). Mniemam, że chodzi o wodę i mosty.

  Kraków. Mały Rzym (ze względu na dużą ilość kościołów) a także Polska Jerozolima (w stronę Kazimierza, jak rozumiem, mam spoglądać).

  Szczecin – Paryż Północy. Znowu Paryż? Tak można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej miasta i jeszcze: Szczecin to miasto zieleni, pięknie kwitnących magnolii, miasto które wita zapachem czekolady.

  Lublin. Mały Kraków. Zapewne dlatego, że ma rynek, który jest mniejszy od krakowskiego.

  Białystok. Wersal Północy, Polski Wersal. Ponoc za sprawą Pałacu Branickich.

  Gdańsk. Wenecja Północy. Znowu Wenecja? Znowu Północy?

  Zamość. Padwa Północy, Perła Renesansu, oraz… Twierdza Otwarta. To ostatnie określenie jest najnowszym sloganem reklamowym, te poprzednie funkcjonują nieco dłużej.

  Sopot. Perła Bałtyku (a jakże). W latach 60. bywał też pieszczotliwie nazywany Riwierą PRL.

  Łódź. Nazywana jest Polskim Manchesterem – ze względu na jej niegdysiejszy fabryczny charakter.

  Bydgoszcz. Wyspa Młyńska oczywiście jest Wenecją Kujaw, żeby nie było.

  Zakopane. Zimowa Stolica Polski. Określenie chętnie powielane przez właścicieli hoteli, pensjonatów i wszystkich innych lubiących zarabiać na turystach.

  Warszawa. Paryż Północy. Przed wojną, rzecz jasna.

  Kielce. Kraina Latających Siekier. Dlaczego? No właśnie, dlaczego?

  Suwałki. Polski Biegun Zimna. Kto chce znać przyczynę, niech bacznie śledzi prognozy pogody.

  Za http://www.seeuinpoland.com/polskie-miasta-i-ich-ksywki-czyli-witamy-w-rzymach-wenecjach-i-paryzach/

 233. Cherubinek 21.22
  To mi się podobało, taka wędrówka po Polsce. Dawno temu opuściliśmy Baranowicze, a przed wojną była tam rozgłośnia polskiego radia, nie odsyłając na Berdyczów.
  A-50 planowana do 2027 roku Autostradowa Obwodnica Warszawy. Jeszcze nie ma projektu, a już są protesty.

  „Co mi Panie dasz, w ten niepewny czas” śpiewała (śpiewa) w Sopocie Beata Kozidrak. Ładnie śpiewa

 234. dezerter83
  23 maja o godz. 19:16

  Moze kiedys przeczytam.

 235. „Józek, nie daruję ci tej nocy” śpiewa Beata Kozidrak.
  Mężczyźni z reguły mają mało czasu, a kobiety więcej odpowiedzialności (moje)

 236. zyta2003, 23 maja o godz. 17:33

  Zyczę ci przede wszystkim zdrowia bo to najważniejsze. Lecz najlepiej wyprowadź się z NYC. To miasto ma i będzie miało wiele problemow typowych dla metropolii trzeciego świata. Chyba najgorsze miejsce do pobytu na wypadek jakiejkolwiek pandemii.

  Sto lat temu NYC było wiodącym metropolis i miało później ten swój ok. 60-cio letni run on prosperity. Potem już było tylko gorzej z małym up-tickiem w latach 90-tych (ach te lata 90-te, które uśpiły Amerykanów), a od 2001 to niestety jest już tylko zjazd.

 237. dezerter83
  23 maja o godz. 20:36

  Dezerterze, rozmawiasz ze mną, jakbym był jedną ćwiartką kapusty niedowierzający w istnienie Boga Jahwe, a Ty chcesz to niedowierzanie swoimi wyjaśnieniami usunąć. Jestem niereformowalnym ateistą, którym się stałem w dość wczesnej młodości żywiołowo z powodu NIEDOŚWIADCZANIA żadnej nadprzyrodzoności. Późniejsze czytanie Biblii nie miało na celu upewniania się w nieistnieniu bogowości, lecz było swego rodzaju poznawczą przyjemnością tropienia biblijnego chaosu dla celów literackich i dla tych samych celów ilustrowania biblijnymi obrazkami oczywistości, że człowiek wymyślił sobie bogów, a nie odwrotnie. Moje mówienie na tematy biblijne jest więc dla mnie wyłącznie umysłową rozrywką, a nie poważnym zabieraniem głosu na temat „Jest Bóg/nie ma Boga”. Na wszelki wypadek przepraszam Cię, jeśli sądziłeś, że jest inaczej.

 238. Marcin Kierwiński
  ·
  Panie prezydencie Andrzej Duda

  Wiem, że słucha pan głównie Kaczyńskiego a nie radiowej Trójki. Zakładam jednak, że sprawa skandalu w tej rozgłośni jest Panu znana? Co Pan ma w tej sprawie do powiedzenie Polakom? Przekazał pan na tzw. „media publiczne” ponad 2 miliardy złotych rocznie i ponosi pan polityczną odpowiedzialność za to, co się tam wyprawia. Dlaczego Pan milczy? Dlaczego od tygodnia nie potrafi Pan powiedzieć w tej sprawie ani słowa? Czeka pan na wytyczne z Nowogrodzkiej?

 239. A teraz TWOJA TWARZ BRZMI ZNAJOMO.
  Najlepsze występy w historii programu.

  Ateiści bywają równie nudni, a może nawet nudniejsi niż wierzący

 240. Wladyslaw Jan Hanczar

  Wyniki głosowania Sądu Najwyższego :

  Włodzimierz Wróbel – 50 głosów (większość Zgromadzenia), Małgorzata Manowska – 25 głosów, Tomasz Demendecki – 14 głosów, Leszek Bosek – 4 głosy, Joanna Misztal-Konecka – 2 głosy.
  W każdym cywilizowanym, demokratycznym państwie prawa taki wybitny specjalista wybrany powinien być przez Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego, a Prezydent RP zgodnie z prawem powinien odebrać od wybranego I Prezesa SN ślubowanie i wręczyć nominację.
  Niestety od 2015 Jarosław Kaczyński i PiS sukcesywnie niszczą w Polsce praworządność. Wielokrotnie zmieniana ustawa o Sądzie Najwyższym bezprawnie przydzieliła Prezydentowi RP wskazanie I Prezesa SN spośród pięciu wybranych kandydatów i tylko z tego powodu te zmiany w ustawie o SN są niekonstytucyjne.
  Bezprawnie udzielają władzy wykonawczej czyli prezydentowi dokonanie wyboru najważniejszego przedstawiciela władzy sądowniczej. W ten sposób złamana została zasada trójpodziału władz.
  Duda zapewne wskaże na prof.Małgorzatę Manowską powiązaną z obozem PiS, i będzie to wybór niezgodny z Konstytucją RP !
  Gdy zdecydowana większość Polaków zrozumie matactwa prezesa Kaczyńskiego i całej przestępczej formacji PiS, gdy wreszcie wygramy wybory i odsuniemy ich od władzy, przyjdzie czas na uporządkowanie sytuacji także w Sądzie Najwyższym.
  Prof.Włodzimierz Wróbel otrzymał 50 głosów poparcia, czyli zdobył większość bezwzględną i to on jest prawowitym I Prezesam Sądu Najwyższego.

 241. ls42,

  Baranowicze opuściłeś mówisz? To musiało być dość dawno.

 242. O czyms/kims, CO/KTO nie istnieje nie ma zadnych odpowiedzi.
  Tylko pytania.
  Biblia jest pieknym dzielem literackim, lubie zwlaszcza „Piesn nad piesniami” (Szir ha szirim)

  **********************
  Carl Sagan – ‚A Glorious Dawn’ ft Stephen Hawking (Symphony of Science)
  https://www.youtube.com/watch?v=zSgiXGELjbc

 243. @adam100 21:19
  „Fabryki umierają stojąc”- to z biblii trzeciego tysiąclecia.
  Powód kryzysu ekonomicznego – to znak czasu, w którym cała własność środków produkcji stała się własnością banków. Banki są właścicielami domów, fabryk, surowców naturalnych, i wszelkiego istniejącego stworzenia, czyli są właścicielami świata zachodniego. Biznes biorący kredyt od właściciela świata /bankstera/ kieruje się okresem zwrotu nakładów czyli możliwie krótkim okresem spłacania kredytu. Tu leży pies pogrzebany. Najbezpieczniej brać pożyczkę na import artykułów powszechnego użytku, bo zwrot włożonego kapitału jest w biznesie importowym najkrótszy. To nic , że ten sposób zarabianioa pieniędzy okazał się zabójczy , ważne że ten, kto ma dostęp do możliwości importowania dorabia się w krótkim czasie milionów. Zamiast fabryk opłaca się budować kondominia.
  W taki oto sposób powstał na zachodzie system, który można nazwać /komunizmem bankierów/. To ich Komitet Centralny rządzi tym światem, w taki sam sposób, jaki komitet centralny KPZR rządził po rewolucji pażdziernikowej. Teraz zatrzymali fabryki, żeby zrobić inflacyjny rest. Do współpracy zmusili takich palantów jak kamaryla Naczelnika, ale kto o tym będzie mówił w mediach głównego ścieku, które są również własnością banksterów.

 244. @ozzy 23 maja o godz. 22:04

  „Szir ha szirim” – to mi brzmi po prostu pięknie!
  Przy okazji: jedynym powodem nauczenia się hiszpańskiego było słowo „golondrina” – które mi się ogromie spodobało w szczenięcych latach 🙂

 245. W polityce idą bez żadnego trybu, po prostu na rympał.
  Konstytucję olewają.
  Jak tu się nie śmiać.
  Każdy może powiedzieć: mój kot jest lepszy niż twój, albo widok z mojego apartamentu.

  Dzisiejsze scenki z centrum stolicy to nie fatamorgana. Ktoś tym biednym biegającym policjantom musiał przecież wydawać rozkazy

 246. ozzy
  23 maja o godz. 22:04
  „Lubie zwlaszcza „Piesn nad piesniami”

  „CAŁY świat nie był godzien dnia, w którym Izrael otrzymał tę wspaniałą Pieśń”. Tak w I wieku n.e. żydowski „rabbi” Akiba wyraził swój podziw dla Pieśni nad Pieśniami (Miszna (Jadajim 3:5).

 247. pombocek
  23 maja o godz. 21:40
  „Na wszelki wypadek przepraszam Cię, jeśli sądziłeś, że jest inaczej”.

  Cieszę się, że swą postawą, mogę czasami wywierać dobry wpływ na innych.

 248. @tejot :
  „Tekst ten mówi dużo, więcej niż dużo o metodach PiSu, o praktyce politycznej PiSowców, o ich rzetelności.”

  Masz rację , ale nie chodzi bynajmniej tylko o PiS. Tak działa współczesna demokracja. Dlatego kandydat na urząd Prezydenta powinien być osobą uczciwą i taką , przeciwko której nie da się wyciągnąć zarzutów o korupcję, nieuczciwość albo niemoralność. To jest ABC polityki. Podobnie opozycja powinna na kazdym kroku wyciągać przykłady nieuczciwości obecnego prezydenta, np to, że będąc posłem brał pieniądze z Kancelarii Sejmu na podróże do Poznania, gdzie prowadził zajęcia w prywatnej uczelni. Albo to, że politycznie terminował w Unii Wolności. Albo, że wykorzystując swoje stanowisko jeździł sobie prywatnie na narty służbowym samochodem i to z tabunem goryli, jakby nie wystarczyła mu dyskretna obstawa jednego czy dwóch „borowików” po cywilu.
  Przypominam, że „znienawidzony przez naród komunistyczny dyktator „Jaruzelski stada goryli nie potrzebował a jego gabinetu pilnował jeden żołnierz służby zasadniczej.

 249. @dezerter83
  23 maja o godz. 17:13
  Panie Badaczu Pisma Świetego:
  Jeżeli Bóg, który stworzył pierwszych ludzi posadził Drzewo Wiadomości, to musiał, w swej doskonałości, wiedzieć, że prędzej czy później Człowiek skosztuje jego owocu. Czyli pozostawił Człowiekowi wybór :
  Albo będziesz bezpieczny i nie będziesz się musiał martwić o swoją egzystencję, ale pozostaniesz niewolnikiem; albo zdobędziesz wolność , ze wszystkimi jej konsekwencjami. Nie będziesz bezpieczny, ale będziesz sam decydował o swoim losie. Będziesz wolny.
  Teraz my wszyscy musimy zadecydować :
  Czy chcemy być własnością Państwa,czyli de facto niewolnikami, czy chcemy być wolnymi obywatelami.

 250. woytek
  23 maja o godz. 22:15

  Neofeudalizm wprowadzony przez Jimmy Cartera nazywany jest obecnie :
  neoliberalizmem,
  kapitalizmem lichwiarskim,
  kapitalizmem mafijnym
  ( bo przypomina zniszczenie przedsiebiorstwa w filmie ,, Chlopcy z ferajny ”).

 251. Cherubinek

  To się sypnąłem z Paryżem Wschodu bo miał być Paryż Północy.

  Dzięki za zestwienie przejawów ambicji kosmopolitycznych. Bo chyba o to w tym nazewnictwie chodzi?

 252. Bar Norte,

  “Dzięki za zestwienie przejawów ambicji kosmopolitycznych. Bo chyba o to w tym nazewnictwie chodzi?“

  Chyba tak. Poza chwalebnym wyjatkiem Kielc.

 253. Wielki szacunek dla p.o. I Prezesa SN pana Aleksandra Stepkowskiego za przeprowadzenie procedury wyboru kandydatow.
  To jest Polska w najlepszym wydaniu!

 254. maciek.g 22:09

  Mi wystarcza to podsumowanie:
  W całym świecie zachodnim do pracy w polityce idą osoby trzeciorzędne, a w Polsce jest jeszcze gorzej.

 255. Wartosciowanie“ Holokaustu przez historykow badajacych przesladowania, zbrodnie przed i po Zagladzie.

  Pierwsze pytanie, na ktore powinnismy szukac odpowiedzi dotyczy zwiazku miedzy kolonializmem a zaglada europejskich zydow. Dotyczy rowniez wynikajacej z niej/ niego kontynuacji w obecnym rasizmie i antysemityzmie.Dzisiejszym rasizmie i antysemityzmie. Wydawaloby sie niezauwazalnym w statystycznym zyciu kazdego z nas. Jestem przekonany, ze porownania historycznych komparatystow, czesto niezbedne w obszarach dotychczas niezbadanych, w przypadku Holokaustu sa bezsensowne. Przy czym argument , ze porownywanie nie jest rownaniem, jest tu nie na miejscu. Poza tym politycznie trudny do utrzymania. I tak porownywanie dyktatury hitlerowskiej ze stalinowska, porownywanie zbrodni podpieranych teoriami rasowymi ze zbrodniami podpieranymi teoriami klasowymi jest droga do nikad, jesli okazuje sie proba relatywizowania jednej z nich lub obu jednoczesnie.
  Konfrontowani jestesmy bowiem z twierdzeniami, ze Holokaust byl jedynie jedna z wielu zbrodni rasistowskich, ktore bezposrednio generuja paranaukowe uwagi dotyczace traktowania Palestynczykow przez Izraelczykow. Czesto prowadza do zrownania zbrodni i bezprawia. Pozornie slusznie, zbrodnie nalezy bowiem scigac i stygmatyzowac.
  Tego rodzaju redukowanie Holokaustu do zwyklych rownan niewiele ma wspolnego z metodologia porownacza. Prowadzi ono do stygmatyzowania ofiar, niezaleznie od tego, o ktorych ofiarach mowimy. Prowadzi ono rowniez do hierachizowania ofiar, do konkurencji miedzy ofiarami.
  Wykorzystywanie takiego postrzegania jakiekolwiek zbrodni, a szczegolnie Holokaustu w celach politycznych jest nie tylko niedorzeczne, jest rowniez znacznym naduzyciem. Sugeruje przede wszystkim, ze eksterminacja bez powodu byla i jest mozliwa. Dotyczy rowniez eksterminacji dokonywanej przez kolonizatorow, niejako protoplastow zydowskiej zaglady. W dzisiejszym kontekscie zaslaniamy sie czesto kodem kulturowym, wspolnota religijna, jesli ona jeszcze cokolwiek znaczy, problemami integracji, niemozliwoscia budowania spoleczenstwa interkulturalnego. W ten sposob probujemy tlumaczyc supremacje bialej rasy akcentujac korzysci z kolonizacji czy akcentujac mozliwy postep technologiczny nazistowskich Niemiec. Z jednego i drugiego korzystamy po dzien dzisiejszy, wydawaloby sie. Zatrzymalismy sie w ubieglym wieku zapominajac, ze obecny byt, jakim jest demokracja zachodnia, nie jest bytem stalym i nie jest bytem doskonalym. Budujemy go od setek lat, niestety z przerwami.
  Gorzej jednak, gdy swoje paranalizy redukujemy do worka kartofli lub porzadnych niemieckich autostrad.
  Gorzej, gdy idac duktem udawanej empatii zrownujemy wszystkie ofiary, co niweluje nasze poczucie niezbednej dpowiedzialnosci, jesli nie za Wczoraj, to przynajmniej za Dzisiaj i Jutro.

 256. W ubiegłym roku 10 milionów Polaków wypoczywało w kraju, a drugie tyle poza granicami. Można powiedzieć, że połowa społeczeństwa wypoczywała. Co zatem robiła druga połowa? Z pewnością zamierzała wypocząć w tym roku. Za granicę wybierze się być może mniej, w kraju zostanie więcej. W kurortach może być tłocznie. Te liczby nie zwalają z nóg.
  Popatrzmy na te miliardy Chińczyków podróżujących po świecie. Oni dopiero będą mieć zmartwienie gdzie wypoczywać

 257. Wypoczynek to odpowiedni standard zakwaterowania, wyżywienia, i warunków podróży. Niezbędne są dobre drogi i środki lokomocji oraz kwatery. Za drogi odpowiada rząd, a ten robi co może, chociaż powinien więcej. Baza wypoczynkowa nie jest najgorsza, ale to co jest nie wystarcza. Powinny być polskie statki wycieczkowe byśmy mogli podróżować po Bałtyku, odwiedzając sąsiadów, a nawet płynąć dalej. Dlaczego polskie? Bo rodzime jest najlepsze, a we własnym gronie najlepiej się dogadać.

 258. Mad Marx
  23 maja o godz. 23:11
  „Albo będziesz bezpieczny i nie będziesz się musiał martwić o swoją egzystencję, ale pozostaniesz niewolnikiem; albo zdobędziesz wolność , ze wszystkimi jej konsekwencjami”.

  Z Biblii wynika, że gdyby pierwsi ludzie nie wypowiedzieli Bogu posłuszeństwa, żyliby do dziś w raju na ziemi jako założyciele ogólnoświatowej rodziny doskonałych ludzi. Ich ciała i umysły nie miały żadnych wad.

  Warto jednak wiedzieć, że ludzie nie zostali stworzeni w taki sposób, żeby mogli samodzielnie z powodzeniem kierować swoim życiem. Nie tylko ich istnienie, ale też szczęście, zależało od utrzymywania opartej na miłości, oraz wdzięczności, więzi ze swoim kochającym Stwórcą. Taki stan nazywasz niewolą ? Masz prawo

  To wyjaśnij proszę – przy okazji – dlaczego utratę tych wspaniałych perspektyw, nazywasz – wolnością ? I od jakich złych rzeczy uwolnili się Adam z Ewą, kiedy zamiast swojego Dobroczyńcy, zaczęli słuchać swojego największego wroga, którego intryga sprowadziła na nich cierpienia oraz śmierć ?

 259. Już Mikołaj Rej z Nagłowic pisał „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, że Polacy nie gęsi i swą flotę (wycieczkowców) mają”.
  Rząd jak najszybciej powinien podjąć taką inicjatywę bo minęło już od tamtego pomysłu pół tysiąclecia i czas najwyższy wziąć się do roboty. Nie tylko godziwy wypoczynek obywatelom zapewni, ale jakże wielką reklamą będą rodzime wycieczkowce. Na burtach będą mogły zostać uwiecznione nazwiska czołowych polityków. Takiej reklamy jeszcze nie było

 260. adam100
  23 maja o godz. 17:34

  Wampir z Zoliborza
  wniebowziety.

 261. Wczasy dla suwerena…głosujący na Dudę w strojach góralskich powinni nawracać pozostałych…Taki misyjny folk…lub oscypek dla dudziarzy…Tak sobie myślę prywatnie o misji św. Wojciecha…polskimi drogami…a nawet elektryka i kaganek oświaty pod strzechy…Nawracanie zamiast zawracania z raz obranej drogi…na Moskwę…. !!! z politycznej Karczmy Rzym…

 262. Areszt dla Tanajno…nareszcie policja jest chroniona jak w PRL-u…parafrazując hunwejbinów…Kamiński rękę podniesioną…na uosobienie państwa…kiedyś MO i ORMO…Tak sobie myślę prywatnie o poszkodowanych cofnięciem milicyjnych i innych emerytur…Polska jest jedna….choć pałki różne…

 263. dezerter83
  24 maja o godz. 0:56

  „Z Biblii wynika, że gdyby pierwsi ludzie nie wypowiedzieli Bogu posłuszeństwa, żyliby do dziś w raju na ziemi jako założyciele ogólnoświatowej rodziny doskonałych ludzi. Ich ciała i umysły nie miały żadnych wad”.

  Dla mnie, dezerterze, nic z Biblii wynika, wiem tylko, że Ty powiedzialeś, że wynika. A jeszcze lepiej wiem, co wynika z codziennego doświadczenia: nie wypowiada się posłuszeństwa bez powodu. A jaki powód mogli mieć ludzie doskonali, których „ciała i umysły nie miały żadnych wad”? Doskonałość nie ma powodu, by cokolwiek zmieniać. Garkotłukowym odpowiednikiem pojęcia „doskonaly” jest wszechobecny używany w debilnych poradach medialnych i reklamach wyraz „idealny’: „Idealna sałatka”, „idealny wystrój”,”idealna dup…pardą…talia”. „Doskonałość” i „ideał” to pojęcia, pod którymi się kryje pustka, zero, nic. Coś podobnego jak „Bóg”.

 264. Brak rewolucyjnej czujność….Kiedyś prawica pastwiła się na Tusku za nie sprawdzenie partnera z Kataru kupca Stoczni…Tak sobie myślę prywatnie, że teraz Szumowski i jego drużyna powinni mieć katar polityczny, bo maseczki z Chin okazały się dowcipne…

 265. Czy wady ludzkiego ciała i reszta, to kara za grzechy ojca…Boże chroń przed poczęciem przez ojca degenerata…Tak sobie myślę prywatnie, że kiepsko wychodzi się w rodzinie…Mordo ty moja !… nie może być celem w życiu…ostrzegała Kaczyński w spocie….

 266. Stanowczo za mało poświęcamy miejsca Chińczykom. Jest to duży kraj i ma wielu mieszkańców. Prezydent Duda tam był i zwiedzał chiński mur, który jest największy na świecie. Z tej wycieczki pozostały wspomnienia.

  Kolejnym tematem jest samopoczucie prezesa. Temu poświęcamy zbyt wiele uwagi, jak na jednego człowieka. Cieszy się przecież dobrym zdrowiem, a następcy nie widać.

  W centrum uwagi prezydenckie wybory. Slusznie. Od tego kogo wybiorą Amerykanie wiele zależy

 267. Aktualnie w tvn zdjęcia przyrody. Ptaki, zwierzęta, jakie piękne

 268. cher:
  „Szczecin – Paryż Północy. Znowu Paryż? Tak można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej miasta i jeszcze: Szczecin to miasto zieleni, pięknie kwitnących magnolii, miasto które wita zapachem czekolady.”
  no, nie ma szczecin szczescia do pismakow; pod koniec XIX w. stal sie najwiekszym portem nad baltykiem i rozwijal sie dynamicznie,co odbilo sie takze na architekturze; radykalnie wyburzono mury, a planowanie powierzono ludziom, ktorzy zbierali doswiadczenia podczas odbudowy paryza po katastrofalnej dla francji wojnie i rewolucji lat 1870/71; byl to tzw. styl gwiezdny – plac (dzisiaj grunwaldzki) jako centrum z ramionami aleii – stad ta nazwa paris des nordens;

 269. wer singt, betet doppelt;

 270. Obecna agonia i ostatnie podrygi Demokratów żywcem przypominają końcówkę Komunistycznej Partii CCCP, kiedy ta po śmierci Breżniewa, w swoich nekrofilicznych zapędach, wyciągała z szafy kolejnego trupa , któremu należała się jeszcze rządzić, zanim, na szczęście dla swiata, a nieszczęście dla CCCP, za późno oddała władzę komuś nowemu i młodemu. Kiedy patrzy się na obecną Amerykę i ludzi którzy nią rządzą, trudno oprzeć się wrażeniu, że kroczy ona tą samą droga co upadłe CCCP.

 271. ZSRR rozwiązał się…jako więzienie narodów…Tak sobie myślę prywatnie , że to pozytywny przykład rozwiązłości…Pytanie kiedy Watykan pójdzie w ślady ZSRR puszczając wolno podbite parafie…na podobieństwo Krymu…

 272. „Niedawno miałam asystenta, teraz jestem sekretarką”. Koronawirus wywraca rynek pracy

  W Polsce uprawnionych do pobierania zasiłków jest tylko kilkanaście procent bezrobotnych. – To tragicznie mało.

  https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25960923,rynek-pracy-niedawno-mialam-asystenta-teraz-jestem-sekretarka.html#S.main_topic-K.C-B.7-L.2.maly

  Rasa panów ma się dobrze.
  Republika Braci Kaczyńskich

 273. Rafał Trzaskowski: PiS próbuje wyzwolić najpodlejsze emocje w ludziach.

  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25968204,rafal-trzaskowski-pis-probuje-wyzwolic-najpodlejsze-emocje.html#S.polecamy-K.C-B.4-L.1.maly

  premie-nam-sie-naleza23.05.2020, 07:50
  Polacy budzimy się. Aktywnie do dzieła!! Mamy wreszcie człowieka z energia, mądrego. Stawia trafne diagnozy. Każdy z nas ma robotę do wykonania aby za 2-3 miesiące miała wreszcie prezydenta a nie atrapę, błazna z Krakowa !!!!

 274. „K***”, „mordy”, „popatrz w lustro” – to odzywki, jakie padały podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego z ust sędziego Piotra Prusinowskiego z Izby Pracy SN. Ten ostatni zwrot skierowany był pod adresem Tomasza Demendeckiego z Izby Kontroli Nadzwyczajnej, który uważany jest za jednego z faworytów do objęcia stanowiska I prezesa SN. Podobnych przykładów agresji słownej było znacznie więcej. Sędzia Krzysztof Rączka, który od 1979 do 1990 roku działał w komunistycznej PZPR, groził na przykład Kamilowi Zaradkiewiczowi, mówiąc: „Policzymy się na Uniwersytecie Warszawskim”.
  …. pisze Grzegorz Wierzchołowski e GP.

 275. W telewizji tvn radosne polskie sześcioraczki, które skończyły pierwszy rok życia.
  Szczęśliwa rodzinka

 276. MR
  To ten sędzia co dostał jeden głos oddany na siebie?

 277. pombocek
  24 maja o godz. 8:28

  „Doskonałość” i „ideał” to pojęcia, pod którymi się kryje pustka, zero, nic. Coś podobnego jak „Bóg”.

  No np. jest koń i ideał konia.

  Tak mało ogarniając wypowiadać tak radykalne sądy? Nawet biorę poprawkę, że jesteś prostym człowiekiem, ale i prości ludzie bywają mądrzy. Wszechświat jest doskonały, mimo że jest w nim tak niedoskonała istota jak ty.

 278. @byk

  ach, ten Luter
  qui cantat bis orat
  Pozdrawiam deszczowo

 279. „K***”, „mordy”, „popatrz w lustro”

  Co? Tylko tyle do faszystów PiS !!
  Znowu im się udało, ale ” dopóki dzban…”

  #¤%&Ć faszystów PiS

 280. Goście Passenta
  Szczęśliwe zakończenie problemu poruszonego w zagajeniu. Polski rząd nie dyskutował, a miał możliwość zgłoszenia chęci zakupu atomowego złomu

 281. @Mauro Rossi
  „doskonalosc Wszechswiata” jakiez to nieostre pojecie ontologiczne, chyba ze w duchu Akwinaty. Czy mozna miec inny oglad
  Wszechswiata anizeli transcendentny zakladajacy istnienie Pierwszego Motora?

 282. Mad Marx
  23 maja o godz. 22:57
  @tejot :
  „Tekst ten mówi dużo, więcej niż dużo o metodach PiSu, o praktyce politycznej PiSowców, o ich rzetelności.”

  Masz rację , ale nie chodzi bynajmniej tylko o PiS. Tak działa współczesna demokracja. Dlatego kandydat na urząd Prezydenta powinien być osobą uczciwą i taką , przeciwko której nie da się wyciągnąć zarzutów o korupcję, nieuczciwość albo niemoralność. To jest ABC polityki.

  Mój komentarz
  ABC polityki w wykonaniu PiSu, to obklejanie konkurenta politycznego pomówieniami, kalumniami, obrzucanie błotem oraz łamanie prawa, wykorzystywanie państwowych instytucji do prześladowanie konkurentów politycznych, niszczenie instytucji demokratycznych, zawłaszczanie prawem kaduka mediów publicznych pod pozorem, że są to media rządowe i wykorzystywanie ich na rzecz partii PiS, nepotyzm w kosmicznej skali, przekupstwo stanowiskami, zniszczenie służby cywilnej, przejmowanie władzy sądowniczej przez rząd, oficjalne głoszenie, że należy wymienić tzw. elity, czyli wyeliminować konkurencję polityczną poprzez wykorzystanie władzy wykonawczej, parlamentu i propagandy do szerzenia kłamstw sprawie państwa i prawa, poprzez łamanie prawa, wykluczanie konkurentów politycznych z równych szans przy pomocy służb oraz łamanie konstytucji uchwalaniem ustaw dających jedynowładztwo partii rządzącej w dysponowaniu propagandą, sądownictwem, zasadami elekcji, w interpretacji prawa (w tym konstytucji) ustroju, umów, itd.

  Nie nazwałbym tego ABC polityki.

  Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego PiS bez większych protestów niszczy państwo prawne i tworzy państwo, jak to sami PiSowcy nazywają (z rzadka i półgębkiem), tzw. demokracji nieliberalnej. Słowo „nieliberalna” jest tutaj jednocześnie antynomią podejrzanego słowa „liberalna” (zakładająca szkodliwy system polityczny oparty na wolnej grze sił, a nie na mądrości przywództwa państwa) i jednocześnie jest informacją o tym, że dysponentem wolności jest państwo.

  Jedną z przyczyn, które PiS eksploatuje intensywnie, jest wysoki poziom nieufności w społeczeństwie, który pozwala pomówienia w stosunku do konkurentów politycznych skutecznie przedstawiać jako prawdę. Druga przyczyna, to niska świadomość obywatelska ludzi (brak tradycji funkcjonowania w demokracji), co sprawia, ze stosunkowo łatwo można ludzi urabiać mieszaniną bodźców działających na emocje obywateli (wiara, ojczyzna, wrogowie się czają) oraz na kieszeń (to ostatnie do czasu).
  Pzdr, TJ

 283. Mauro Rossi
  24 maja o godz. 10:50

  Gdybyś kiedyś doznał bożej łaski, synku, i zaczął odróżniać nazwy od nazywanych rzeczy, konwencje istniejące tylko w ludzkim czerepie – od matki natury, w której nie ma nazw ani wartości, lecz są wyłącznie jej konkretne twory, to 07 zgłoś się. W niebycie, oczywiście – pogadamy jak równy z równym..

 284. Praworządność…Ziobro wbił dwa miecze w PE…Tak sobie myślę prywatnie, że Kaczyński określił stanie Unii po stronie ZOMO…

 285. Czy partia ośmiesza swojego kandydata na prezydenta świadomie, czyli ma ukryte intencje wobec osoby aktualnie sprawującej urząd?
  Rozważanie tego zagadnienia jest możliwe chociaż obarczone wieloma niewiadomymi, dodatkowo utrudnione sytuacją epidemiologiczną na świecie i w kraju.
  Jak zachowają się wyborcy? Czy są już przekonani i wezmą udział w wyborach, czy jeszcze pozostają niezdecydowani?
  Czy poparcie prezydenta jest bezwarunkowe i czy takim pozostanie?
  Czy jakieś wrogo nastawione służby i organizacje nie będą chciały zakłócić procesu głosowania?
  Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.
  Czy nie lepiej by było, gdyby wybory prezydenta w Polsce i w USA, odbywały się w tym samym terminie?

 286. pombocek
  24 maja o godz. 8:28
  „A jaki powód mogli mieć ludzie doskonali, których „ciała i umysły nie miały żadnych wad”?

  W zrozumieniu odpowiedzi, jakiej – na tak postawione pytanie – udziela Biblia, pomocne okazuje się pamiętanie o tym, że doskonałość człowieka ma charakter względny, jest ograniczona do ludzkiego wymiaru. Chociaż Adam został stworzony doskonałym, nie mógł przekraczać granic wyznaczonych mu przez Stwórcę — nie mógł bez poniesienia szkody jeść piasku czy drewna, a gdyby próbował oddychać pod wodą, to by utonął. Tak samo karmienie umysłu niewłaściwymi myślami, prowadziłoby do rozwinięcia złych pragnień, a w końcu do grzechu i śmierci.

  Rzecz jasna, decydujące znaczenie ma wolna wola i osobisty wybór danego stworzenia. Doskonałość pierwszego człowieka nie dawała więc gwarancji, że zawsze będzie on postępował właściwie. Istotne było to, czy korzystając ze swej wolnej woli i swobody wyboru, będzie się kierował miłością do swego Boga i do tego, co prawe.

  Pierwszym człowiekiem, który zgrzeszył, była kobieta. Zbuntowany anioł, trawiony ambicją i pragnący podporządkować sobie ludzi, omamił ją myślą o rzekomym poszerzeniu horyzontów intelektualnych i granic wolności osobistej. Twierdził, że zjedzenie owocu z zakazanego drzewa nie sprowadzi na nich śmierci, lecz przyniesie im oświecenie i właściwą Bogu zdolność do samodzielnego decydowania o tym, co jest dobre, a co złe.

  Ta przebiegła intryga sprawiła, że w kobiecie zaczęło kiełkować niestosowne pragnienie. Zamiast zaprotestować przeciwko kwestionowaniu słuszności prawa Bożego, zaczęła pożądać czegoś, co przysługiwało tylko Bogu. W rezultacie, dała się obałamucić i popełniła grzech, który wcześniej zrodził się w jej umyśle.

  Kiedy później Ewa zachęciła Adama do pójścia w jej ślady, mężczyzna nie łudził się – jak jego żona – iż ten akt nieposłuszeństwa, może im ujść bezkarnie. Świadomie poparł on decyzję Ewy, najprawdopodobniej pod wpływem silnego przywiązania do żony i właśnie dlatego ‛posłuchał jej głosu’ – zamiast głosu Boga. W ten sposób uległ samolubnemu pragnieniu przypodobania się swej żonie, oraz dalszego przebywania w jej towarzystwie.

  Prawie dwa tysiące lat temu, proces ten opisał Jakub, brat Jezusa: „Ale próba przychodzi na każdego wtedy, gdy go pociąga i kusi jego własne pragnienie. Gdy pragnienie się rozwinie, rodzi grzech. A grzech, gdy już zostanie popełniony, sprowadza śmierć”.

  Dla uważnego obserwatora nie ulega zatem wątpliwości, że powszechna niegodziwość panująca na ziemi, jest wynikiem obrania przez człowieka drogi niezależności. W Biblii ujęto tę prawdę, w prostych słowach: „Prawdziwy Bóg uczynił ludzi prawymi, ale oni zaczęli postępować po swojemu”.

  Dla kontrastu. O tym, jak dobroczynne skutki przynosi uwzględnianie w codziennym życiu zasad postępowania zawartych w Biblii, dobitnie świadczy pokojowe i życzliwe usposobienie Jezusa z Nazaretu, oraz jego wiernych naśladowców.

  Z wyrazami szacunku.

 287. Mad Marx
  23 maja o godz. 22:57

  znienawidzony przez naród komunistyczny dyktator „Jaruzelski
  A jak wygląda to na faktach?
  usprawiedliwienie stanu wojennego trafiło do Polaków”, a decyzja pierwszego sekretarza zaczęła być wręcz uznawana za „czyn patriotyczny”. Co ważne – nie jest to jego prywatna opinia. Słowa Michała Ogórka znajdują potwierdzenie w twardych danych.
  W pierwszych dniach grudnia 1991 roku ankieterzy państwowego Ośrodka Badania Opinii Publicznej (OBOP) przepytali łącznie 851 osób.
  38% ankietowanych stwierdziło, że decyzja „Wrony” spotkała się z ich poparciem. Z tego 13% uznało ją już na gorąco, w połowie grudnia 1981 roku, za „w pełni uzasadnioną”, a 25% – za „raczej uzasadnioną”.
  Z perspektywy dekady, aż 53% respondentów uważało decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego za słuszną. Przeciwnego zdania było tylko 35%.
  Ankietowani byli nawet bardziej zgodni w kwestiach szczegółowych. Aż 72% twierdziło, że stan wojenny „uchronił Polskę przed zbrojną interwencją ze strony Związku Radzieckiego”. 62% było zdania, że decyzja Jaruzelskiego „uchroniła Polskę przed wojną domową”.
  Aż 53% mówiło też, że stan wojenny „był próbą ratowania gospodarki przed strajkami i anarchią”.
  W najnowszym badaniu, przeprowadzonym przez Kantar Public w listopadzie 2016 roku, w związku z 35 rocznicą stanu wojennego, 43% respondentów stwierdziło, że decyzja Jaruzelskiego była uzasadniona. Przeciwne zdanie wyraziło tylko 28% respondentów.

 288. Świadomie poparł on decyzję Ewy, najprawdopodobniej pod wpływem silnego przywiązania do żony i właśnie dlatego ‛posłuchał jej głosu’ – zamiast głosu Boga. W ten sposób uległ samolubnemu pragnieniu przypodobania się swej żonie, oraz dalszego przebywania w jej towarzystwie.

  Wszystko przez ten seks 🙁

 289. Przyglądając się prowadzonej tu dyskusji na temat wyborów muszę przywołać obrazy z programów przyrodniczych. Każdy widzi, że zwierzęta, poza zapewnieniem sobie pożywienia, największą przyjemność mają z wypoczynku i zabawy. Zabawy te, szczególnie osobników młodych, polegają na gonieniu się, poszturchiwaniu, przepychaniu i wykazywaniu przewagi.
  Osobniki starsze, a już wyraźnie leciwe do takich zabaw przywiązują mniejszą rolę, zajmując się obserwacją i wymianą uprzejmości. Z ochotą się przytulają i iskają. W stadzie najważniejszy jest przywódca

 290. Jobrave
  Ale nie powiedziałeś o trzech życzeniach, ktore rybka z czerwoną butlą ci zrealizowała. Przyznaj się!!!!

 291. ls42

  „Rozważanie tego zagadnienia (wybory) jest możliwe chociaż obarczone wieloma niewiadomymi, dodatkowo utrudnione sytuacją epidemiologiczną na świecie i w kraju.”

  Sytuacja epidemiologiczna w kraju jest jasna. Dzisiejszy urobek laboratoriów z tzw „Saturday Night Fever” wynosi 305 zakażeń.

  Ale jak pisze red Rafał Hirsch: „305 to dużo, ale spójrzcie. Gdyby nie liczyć śląskiego i wielkopolskiego, oraz lubelskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, pomorskiego, lubuskiego, opolskiego i podlaskiego, to tak naprawdę jest tylko 1 przypadek. Reszta to na pewno ogniska, a one zawsze mogą się zdarzyć”.

  Z powyższego wynika, że tzw community (widespread) transmission przyniosło ledwie 1 przypadek z zachodniopomorskiego. Natomiast wyszczególnione wyżej ogniska zakażeń są bez znaczenia dla ogółu społeczeństwa.

  Tak więc zapowiedziany przez premiera Morawieckiego przed Wielkanocą tzw „powrót do nowej normalności” przebiega bez najmniejszych zakłóceń. Epidemia została opanowana na samym jej szczycie mimo tego, że ogniska jeszcze się tlą.

  Myslę, że Mauro Rossi tym razem się z moja oceną sytuacji zgodzi.

 292. Telewizja POLONIA
  Przepiękne wnętrze bazyliki w Sandomierzu i niebiańska muzyka

 293. Wybory…w tle Folwark zwierzęcy…moczem znaczyć swoje terytorium…Tak sobie myślę prywatnie o wyborczych wiecach znaczących…moc…zarnie…jeleni do urny…

 294. @ls42

  A pokazują zbliżenie obrazu na prawo od ołtarza?

 295. @Na marginesie
  Choć Pani „niewinne”, ale ciekawe posty są notorycznie „zakrywane”, pragnę zapewnić Panią, że zawsze je „odkrywam” i czytam z przyjemnością.
  Serdeczne pozdrowienia.

 296. Falszywa lacina – nolite te bastardes carborundorum – nie dajcie sie zmielic

  „Świadomie poparł on decyzję Ewy, najprawdopodobniej pod wpływem silnego przywiązania do żony i właśnie dlatego ‛posłuchał jej głosu’ – zamiast głosu Boga. W ten sposób uległ samolubnemu pragnieniu przypodobania się swej żonie, oraz dalszego przebywania w jej towarzystwie.”
  ” Samolubne pragnienie przypodobania się (!!) swej żonie i dalsze przebywanie w jej towarzystwie”
  Zamiast sluchac mojego glosu , bedziecie samolubni i bedziecie przebywac w swoim towarzystwie az do smierci – tak wam dopomóż Bóg !.
  Cóz za wyrafinowana perwersja ..

 297. „Choć Pani „niewinne”, ale ciekawe posty są notorycznie „zakrywane”, pragnę zapewnić Panią, że zawsze je „odkrywam” i czytam z przyjemnością.”

  To, że ktoś woli obierki z zeszłorocznych kartofli adasia lub odgrzewany, tygodniowy bigos z garkuchni serwowany przez babcię zza morza od dewolaja dowodzi jedynie wyrafinowanego smaku… 🙂

 298. Kultura i sztuka, zagospodarowanie przestrzenne i architektura to ogólnoświatowy dorobek ludzkości. Obecnie możemy w pełni korzystać z tych dokonań dzięki telewizji i Internetowi. Szanuję tę możliwość.
  Swoboda wypowiedzi to też przywilej i nie może być kwestionowany

 299. Mnie śmieszy język dezertera rozprawiającego o Biblii jako dziele więcej niż naukowym, jako boskim, nieomylnym, doskonałym, idealnym opisie świata.

  Boskim, bo jak orzeczono już wielokrotnie (po naradach hierarchów różnych kierunków wyznaniowych), Biblia nie jest zwykłym opisem świata. Biblia posiada wiele certyfikatów (tyle ile jest wyznań chrześcijańskich) zaświadczających o tym, że nie jest to zbiór podań, zapis wyobrażeń ludzi przedantycznych o ziemi i niebie, tylko jest to „słowo boże” przekazane pośrednio poprzez redaktorów, kompilatorów, skrybów i kapłanów ludziom by wiedzieli w co mają wierzyć.

  Jako zbiór podań i legend Biblia jest świadectwem kulturowym, zapisem zamierzchłej świadomości człowieka.

  Jako opis świata, zbiór wyjaśnień i wskazówek dających zrozumienie „stanu rzeczy” jest to zupełny galimatias, plątanina sprzeczności, które to sprzeczności są tłumaczone i przykrywane uniwersalnym wyjaśnieniem – Biblia, to jedna wielka przypowieść, metafora.
  Metafora ma to do siebie, że pomijając jej źródło można ją tłumaczyć na tysiąc sposobów i każdy może być traktowany jako prawidłowy przez tłumaczącego.

  Metafora może być tłumaczona tylko w „odwrotną” stronę – do jej źródła, przyczyny, a takie tłumaczenie jest prawidłowe tylko wtedy, gdy znamy dokładnie kontekst kulturowy, język jaki złożył w całość tę metaforę oraz inspirację, powód, źródło pochodzenia metafory.

  Dezerter pracuje niby naukowo nad Biblią, posługuje się pojęciami naukowopodobnymi (pokrętną dosłownością) w odniesieniu do metafor, stawia hipotezy, po czym je weryfikuje w sposób bezprzykładnie banalny – otwiera Biblię jakąś zakładką i daje z niej cytat, który przygważdża wątpiących, kompromituje myślących, udowadnia niemożliwe tylko dlatego, że boskie.

  Biblia jest świadectwem rodzenia się w umysłach ludzkich nowej teofanii, w konkretnych okolicznościach cywilizacyjnych, społecznych, ustrojowych.
  Teofania jako taka musi się opierać na sprzecznych założeniach, bo inaczej przestałaby być teofanią, nadprzyrodzonym pojmowaniem, koncepcją boskości jedynej i niepodzielnej (chociaż podzielnej, patrz spory teologiczne w pierwszych wiekach chrześcijaństwa), jako głównego założenia, które ma być fundamentem świadomości ludzkiej, jako kotwicy dla myśli, jako odniesienia dla poczucia czasu, przemijania, jako utwierdzenie porządku społecznego, jako zbioru bezsprzecznych wytycznych służących dla klasyfikacji czynów godnych i niegodnych, nagrody i kary, definicji zła i dobra na użytek wczorajszy, dzisiejszy i jutrzejszy, jako mentalnego koła ratunkowego dla człowieka na każde niebezpieczeństwo i usprawiedliwienia na każde niepowodzenie.
  Pzdr, TJ

 300. quentin t.
  24 maja o godz. 14:19
  Przyznałeś swym wpisem , że to ty zakrywasz , a nie możesz po prostu je przewinąć ?

 301. Bywalec 2
  24 maja o godz. 9:18

  Jimmy Carter twierdzi, ze Ameryka z demokracji zostala zamieniona w oligarchie.

 302. Gołym okiem widać jak katolicyzm zdeformował utopijny socjalizm nad Wisłą…Chciał na nowo wymyślić społeczne koło w kształcie krzyża…Tak sobie myślę, że ostatecznie kształt został spór dotyczy : czy na obręczach stalowych czy na gumach…A już mieli pomysła, ale wyszły jaja…

 303. Bar Norte
  24 maja o godz. 13:13

  red Rafał Hirsch zapomniał poinformować że te 305 wykrytych przypadków to aktualizacja 24.05.2020, godz. 10.00 -do wieczora jeszcze daleko, a tu czytam 23 zrobiono rekordową liczbę testów 31300 i z innych źródeł wiem, że wyniki są dopiero na dzień następny.

 304. maciek.g 12.40
  Dobry komentarz. W pełni się zgadzam z większością ankietowanych.
  Mam nadzieję, że historia przywróci generałowi pełnię zasług dla Ojczyzny, doceniając działania jakie zmuszony był podjąć w sytuacji krytycznej

 305. Stan wojenny przypomina obecny reżim sanitarny…dla dobra ogółu siedzieć w domu na d….Co sugerował też Glemp…Tak sobie myślą prywatnie, że wirus jako niewidzialny wróg przypomina psychozę wejdą, nie wejdą…wystraszyli się stanu wojennego i zrezygnowali…Teraz na wieść o maseczkach zanosi się podobne…

 306. maciek.g

  Ale ja napisałem, że to tylko urobek nocny:

  „Dzisiejszy urobek laboratoriów z tzw „Saturday Night Fever” wynosi 305 zakażeń.”

 307. ls42
  24 maja o godz. 14:56

  Profesor Witold Kiezun twierdzil,
  ze general domagal sie interwencji.

 308. @stasieku 24 maja o godz. 13:49

  Dzięki za dobre słowo! Pozdrawiam również, cieszę się, że wróciłeś.

  Fakt, że kłętiństwo zakrywa moje posty (jak posty @adama, którego w swoim idiotyzmie ze mną kojarzy) jest tylko wyrazem ich wściekłej bezsilności, więc jako takie mi nie przeszkadza. A nazywanie mnie „babcią” przez klub sfrustrowanych jest jeszcze śmieszniejsze – bo nikt nie ma pojęcia, ile mam lat. Oni po prostu, infantylnie i nieporadnie, usiłują sprawić mi przykrość, bo myślą, że… co jest myśleniem wyłącznie życzeniowym 🙂

 309. kooperatywaMandragon

  „30 % Niemcow nie bedzie sie szczepic przeciw koronawirusowi.”

  Ale to takie planowanie na wyrost, fantazjowanie co by było gdyby … . No bo przecież nie ma się czym szczepić i nic nie wskazuje na to by w jakimś racjonalnie przewidywalnym czasie do tego doszło.
  W kraju też padają podobne deklaracje a nawet na tym tle wybuchają awantury. Z tym, że to jest bezsensowne bo przecież nie ma szczepionki.

 310. @tejot 24 maja o godz. 14:30

  Dla mnie najzabawniejsze jest nieustanne odwoływanie się do „naukowości” czy „faktów”, o których apologeci nie mają zresztą bladego pojęcia. Oni wierzą, że dzięki etykiecie „naukowości” i odwołaniu się do „logiki” coś ugrają, co samo w sobie jest dyskredytacją religii – która przecież opiera się na zupełnie innych podstawach, ale uznaje, że nie jest w stanie się sprzedać bez podszywania się pod „naukowość”.

  Poza tym oni ignorują zwyczajną wiedzę. Takie dziedziny jak analiza tekstu, badania historyczne czy biblistyka ogromnie się rozwinęły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. A grupa @dezerter nadal powiela np. bajkę o Mateuszu u Papiasza (niby na dowód, że coś tam w NT było spisane po hebrajsku, nie po grecku) w którą to bajkę już nie wierzy teraz żaden normalny biblista.

 311. tejot 14.30
  Wielokrotnie spotykałem ŚJ, którzy chcieli ze mną rozmawiać, a ja nie miałem czasu. Muszę przyznać, że wszystkie te starsze panie były miłe, kulturalne i cierpliwe jak nasz blogowy kolega dezerter83. Liczba 83 może oznaczać kolejny numer w drużynie lub rok od którego zaczął swoją posługę. Jeżeli minęło już 37 lat tej pracy dla szerzenia wiary to musimy docenić wysiłek włożony w działalność na ugorze. Pewnie gdzieś są liczby czy ten ruch się rozwija, czy wypłaszcza jak miejscowy koronawirus. Na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu gromadziło się wielu ŚJ. Ruch ten nie ma jednak moim skromnym zdaniem przyszłości. Wojowniczy islam to siła, a kto szanuje tych co poddają się bez walki nie chcąc bronić Ojczyzny, bo przecież gdzieś się urodzili i w jakimś państwie są zarejestrowani. Opowieści pełne sprzeczności też do lektury nie zachęcają. Pozostańmy przy stwierdzeniu, że są to ludzie kulturalni ponad miarę
  Pozdrawiam

 312. kooperatywaM.
  Generał mógł trafnie przewidywać, że lepiej z przyjaciółmi nie zadzierać, ale z pewnością postąpił rozsądnie, także dlatego aby wiedzieli co się święci.
  Obecna sytuacja dla wielu jest gorsza niż tamta, zarówno pod względem materialnym, jak i towarzyskim. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Na Rosjan, jestem przekonany, Polska mogła liczyć jak na Zawiszę. Teraz to takie proste nie jest, szczególnie jak nie ma kasy

 313. @ls42 24 maja o godz. 15:34

  To ludzie uprzejmi za cenę zgrzytania zębami – bo muszą wciskać wybrakowany towar niechętnej publice, którą w dodatku w gruncie rzeczy pogardzają. Niekiedy z wzajemnością.

 314. ls42
  24 maja o godz. 15:34
  „Kto szanuje tych co poddają się bez walki nie chcąc bronić Ojczyzny”.

  A przed kim niby miałbym bronić tej „Ojczyzny” ? Przed jakimi jej wrogami ?
  Wszyscy ci potencjalni wrogowie są moimi bliźnimi, a ja – za przykładem mojego Mistrza – mam miłować także nieprzyjaciół. Polecam poniższe doświadczenie – zmusza do refleksji:

  „Podróżujący nadzorca Świadków Jehowy razem ze starszym Świadkiem narodowości niemieckiej chodzili od domu do domu na południu Stanów Zjednoczonych. Między innymi otworzyła im drzwi kobieta, która oświadczyła, że jest wyznawczynią jednego z Kościołów chrześcijańskich i nie chce mieć nic do czynienia ze Świadkami Jehowy, ponieważ nie walczyli za jej kraj. Podczas drugiej wojny światowej straciła syna i uważa, że Świadkowie Jehowy powinni byli uczestniczyć w działaniach wojennych.

  Gdy mieli już wychodzić, ów starszy wiekiem Świadek Jehowy z Niemiec zapytał tę kobietę, czy mógłby jej coś powiedzieć. ‛Wie pani, brałem udział w tej wojnie’, rzekł, ‛ale nie walczyłem po stronie Stanów Zjednoczonych, tylko po stronie Niemiec. Adolf Hitler osobiście udekorował mnie za to, że sam jeden zabiłem 35 amerykańskich żołnierzy, wielu z nich własnymi rękami w walce wręcz. Być może jednym z nich był pani syn, nie wiem. Powinna była się pani jednak modlić o to, żebym wtedy był Świadkiem Jehowy, bo gdy to robiłem, wyznawałem tę samą religię, co pani’.

  Pozostaję z szacunkiem.

 315. quentin t.
  24 maja o godz. 14:19

  2% 7% 9,2% pisdzielstwo czuje pismo nosem 🙂

  Gdzieżeś ty bywał qurwiku drogi
  w pisdzilstwie, pisdzielstwie, adasiu srogi

  Cóżeś tam robił, qurwiku drogi
  z kapłanem, z kapłanem kalałem progi.

  Faszysci u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 316. stasieku
  24 maja o godz. 13:49

  Hihihi

  Ciebie też zakryli, i to w jakim szybkim tempie.

  Hihihi

  Faszystowski cyrk na kółkach = PiS

 317. @Na marginesie

  Tak właśnie jest – uprzejmość zawodowa. Sztuczna pokora i bezwstydna namolność wstawiania stopy między drzwi.
  Człowiek myślący samodzielnie i logicznie miałby opory w powtarzaniu tych wieloznacznych cytatów i w ogóle braniu na poważnie bajdurzeń o grzechu pierworodnym i o tym, że poszerzanie horyzontów intelektualnych i granic wolności osobistej jest szkodliwe. Dlatego wystarczy pilnie studiować Pismo pod wodzą cwaniaków, którzy wiedzą, czego bozia oczekuje od swojego stworzenia. I płacić dziesięcinę.

 318. O, i jaka pouczająca przypowieść o „Podróżującym nadzorcy Świadków Jehowy”.
  Jak na katolickich rekolekcjach, ten sam smrodek.

 319. To, że żenada blogowa podejrzewa, iż bawię się łapkami przy jej żenujących tekstach dowodzi dwóch rzeczy:
  – niezniszczalnego poczucia własnej ważności, typowej dla głupców,
  – że ktoś (ktosie) tej żenady tak bardzo strawić nie może, iż poniża się, aby przy owych tekstach majstrować…

 320. GajowyM. 16.28
  Zostałem wzięty w dwa ognie, a przecież to opowiadanie już kiedyś słyszałem i powinienem być przezorniejszy z tą obroną Ojczyzny, tym bardziej, że oglądałem film „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”

  Jednak ten fragment opowiadania, że niemiecki żołnierz w walce wręcz zabija 35 amerykańskich żołnierzy, jest bezcenny. Jak w tej sytuacji oni mogli przegrać?

 321. @GajowyM. 24 maja o godz. 16:28
  🙂

 322. qurwik + geozak = pisdziel absoluta (dże nada)

  Hihihi

  #¤%&Ć PiS

 323. @quentin t. 24 maja o godz. 16:33

  Masz rację kłętin – ulżyj sobie. PiS-dzielczych rządów nie przeżyły nawet konie, a wasz naszczalnik wkrótce zakiwa się na śmierć.

  P.S. @adamowi nie dorastasz do pięt. Na zdrówko!

  A na dokładkę okrzyk Frasuniuka !

 324. „A nazywanie mnie „babcią” przez klub sfrustrowanych jest jeszcze śmieszniejsze ”
  Jest to wyznanie kokietki, ktora chce byc podlotkiem…moze mentalnie nim jest, ale nalezy wraz z innymi do klubu emerytow….

 325. Biskupi na Jasnej Górze dziękują służbie zdrowia za obronę przed zarazą zesłaną jako zapłata za grzechy…Tak sobie myślę prywatnie, że służba zdrowia w istocie pokazuje sprawcy gest Kmicica…taka kolubryna jasnogórska…i mruganie okiem jak łódkaBols…

 326. Elemencie napływowy, daj sobie spokój, co?

 327. O, „homo faber” był łaskaw dać głos. Zrobi się nudno…
  To ja się idę utlenić, pogoda – super.

 328. Krakowiak tez dal glos…. chociaz liczylem na chwile poezji spod budki z piwem….

 329. @adam100 24 maja o godz. 16:52
  Ale zobacz, jak on pilnie studiuje nasze komentarze 😉

 330. Na marginesie
  24 maja o godz. 16:55
  „To ja się idę utlenić, pogoda – super.”
  i blog przestanie dyskutowac…
  Ale adamIQ100 jest wciaz na posterunku, obserwujac fejsbuk….

 331. @ Bar Norte 24 maja o godz. 15:22

  Lubie twoj “contrarian” punkt widzenia. Podczas gdy inni lubia (potrafia?) sie tylko zgadzac lub nie, ty wybierasz na ogol trzecia droge, spojrzec na problem pod innym katem.

 332. Ale zobacz, jak on pilnie studiuje nasze komentarze
  a podobno dzialaja solo…. 🙂

 333. adam100
  24 maja o godz. 16:52

  Elemencie napływowy, daj sobie spokój, co?

  adasko, nigdy nie mieszkalem w twoim grodzie…dlatego nie biore odpowiedzialnosci za wybor Ziobry, Dudy i Gowina…. 🙂

 334. PA-ciorek.

  Nikumaty jesteś, niestety. 🙁

 335. @Cherubinek 24 maja o godz. 16:58

  A nawet czwartą i piątą! No kidding.
  Każdy jego komentarz – to perełka.

 336. Bar Norte
  24 maja o godz. 15:22

  1.Wielu obserwatorow twierdzi, ze wirus zmienia forme bardzo szybko , wiec trudno bedzie o rownie skuteczna szczepionke, niz te robione na grype, na ktora nadal umieraja dziesiatki tysiecy.
  Na podobne wirusy SARS i MERS nie wynaleziono szczepionki.
  2. Przy olbrzymiej presji osrodkow politycznych i patologicznej checi zysku za wszelka cene moze dojsc do wprowadzenia szczepien albo nieskutecznych albo ze zbyt wieloma skutkami ubocznymi
  ( nawet w normalnych czasach wycofuje sie z tego powodu dziesiatki lekow ze sprzedazy ).
  3. Szczepionki sa krytykowane za dolaczane do biernych elementow wirusowych zwiazkow aluminium i rteci, jako czynnikow majacych przyspieszyc reakcje antygenowa ale wywolujacych czesto ciezkie stany chorobowe ze wzgledu na swoja toksycznosc.

 337. TOK FM: „Pięćdziesięciu sędziów Sądu Najwyższego napisało do prezydenta, żeby zastanowił się przed powołaniem nowego I prezesa sądu. Przekonują, że „pozycja prezesa może być podważana i słaba ze względu na skalę uchybień podczas obrad zgromadzenia, które wybrało kandydatów na tę funkcję”. Mówił o tym Krystian Markiewicz ze Stowarzyszenia Sędziów Iustitia”.

  Gdyby to była prawda (choć nie jest) to kogo by PAD nie wybrał jego pozycja i tak będzie podważana ― jak na kiepskiego prawnika przystało prezes Markiewicz zapętlił się logicznie. Brnąc dalej i na tym samym oddechu uznał bowiem Włodzimierza Wróbla za najlepszego kandydata, który „jako jedyny ma „konstytucyjne poparcie zgromadzenia”.

  No niestety, nie ma czegoś takiego jak ”konstytucyjne poparcie zgromadzenia sędziów SN”. Zgromadzenie sędziów SN wybiera 5 kandydatów spośród których prezydent wybiera kogo zechce. Jednak według „apolitycznego” Markiewicza (i prawa kaduka) musi wybrać przedstawiciela kasty, czyli „sędziego Wróbla, który uzyskał 50 głosów na zgromadzeniu sędziów SN. Dziwnym trafem podobny nonsens ogłosili zaraz wspólnie przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka (doktor nauk ekonomicznych) i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (doktor nauk humanistycznych), obaj najwyraźniej jeszcze przed lekturą tekstu konstytucji. Ich zdaniem prezesem SN mianowanym przez prezydenta powinna zostać osoba, która „uzyskała większość w zgromadzeniu ogólnym, a taką osobą jest sędzia Włodzimierz Wróbel”.

  Niezależnie jak by ci ancymoni nie kuglowali i publicznie kompromitowali się nieznajomością konstytucji, prezesem SN zostanie mianowna przez prezydenta prof. Małgorzata Manowska z Warszawy (co bym obstawiał) lub o dekadę młodszy prof. Tomasz Demendecki z Lublina.

 338. Na blogu obok jest artykul o niedzwiedziach. Troche wiem na ten temat i chcialam sie tym podzielic na blogu. Moje komentarze czekaly na moderacje az zupelnie znikly. Pisalam o Lewis and Clark podczas wyprawy przez kontynent pn amerykanski, o Alasce I Katmai bears I co robic a czego nie robic kiedy na szlaku jest niedzwiedz.
  Tu jest film o brunatnych niedzwiedziach w Brooks Falls na Alasce. Podczas migracji lososia niedzwiedzie lapia ryby od maja do wrzesnia. W tym miejscu jest kilka kamer. Okazja aby obserwowac te zwierzeta. Produkcja explore.org. W tym roku kamery beda wlaczone dopiero w czerwcu z powodu covid 19.

  https://youtu.be/LuImCh7wL2I

 339. adam100
  24 maja o godz. 17:01

  PA-ciorek.

  Nikumaty jesteś, niestety.

  jezeli ty jestes wzorcem „kumatosci” to, pozwolisz, ze, spasuje… 🙂

 340. Oj elemencie,
  żebyś ty chociaż miał IQ100

  bez odbioru

 341. Gdy mowa do dorastaniu do adaśka, to ten – nonen omen – margines brakujący mu do 100 IQ znakomicie uzupełnia niedotleniona babcia…
  Bardzo mnie ujmuje sformułowanie „naszczalnik”.
  Zaś bezsiła polega właśnie na tym, że jak kogoś nie można ukąsić osobiście, to w rozpaczy wymyśla się żenujące, epatujące organami służącymi wydalaniu, epitety…

 342. Ponoć demokracja, to wola większości…SN czeka na wolę większości, aby demokracja w wymiarze sprawiedliwości miała umocowanie… Tak sobie myślę prywatnie, że w przeciwnym razie SN będzie „mienszewickim” łupem z woli prezydenta…na przekór demokracji…

 343. Qurwik, słoneczko ty moje.

  Pisdzielce sie kruszą, a ty swoje (jak ten baran, „w koło macieju”)

  Bajkę o wężach znasz? Ssssssssssssss……………

  Faszystowska pandemia PiS

 344. adam100
  24 maja o godz. 17:20

  Oj elemencie,
  żebyś ty chociaż miał IQ100

  bez odbioru

  to chyba cytat z „Krakowiakuw i guroli”?

 345. Ewa Siedlecka – z wykształcenia psycholog – jest dla Michnika – z braku laku – takim prawnikiem dla ubogich.
  Ubogich wiedzą, intelektem, za to chętnych do wznoszenia wiecowych okrzyków. Na poziomie „j.bania”, „naszczalnikania” i innych, pokrewnych temu haseł.
  Im więcej chamstwa, tym mniej skuteczności.
  No, ale na to nie ma rady.
  Pan Zagłoba wszakże mawiał: „cham – chamem”.

  Może by dotleniać się skuteczniej? Hiperwentylacja jest w pewnym wieku pożądana…

 346. quentin t.
  24 maja o godz. 17:20
  zacznij czytac „natemat” i fejsbuk…. ale tylko to 🙂

 347. 1% #% (% ho ho ilu tu purcentow 🙂

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 348. O, to miło, że ktoś wspomniał portal „Na temat”.

  Barbara Nowacka:
  „Rozliczymy każdego z was. Boicie się? To się bójcie, bo macie czego”
  https://natemat.pl/309651,ociepa-bronil-morawieckiego-po-zdjeciach-z-gliwic-mocna-riposta-nowackiej

 349. do listy chwalebnych politykow krakowskich po 1989 r. dolaczylbym JM Rokite i jego zone Rokicine, Z. Wassermanna (przedwczesnie odszedl z tego swiata, niestety) oraz core Jacka Wozniakowskiego, Roze Thun, za jej zaslugi na polu delegalizacji aborcji w jakiejkolwiek formie… mikroklimat krakwski sluzy pewnym ideom politycznym, glownie koltunstwu… nie bez powodu przeniesiono miejsce akcji „Moralnosci pani Dulskiej” z Lwowa do Krakowa….

 350. Lemowi przypisywany jest tekst: „dopiero wynalazek internetu unaocznił mi, ilu jest idiotów na świecie”.
  Niektórym internet i możliwość słownego defekowania na innych uratował od smętnego losu emerytowanego towarzysza. Miast bawić wnuki, czytać klasyków, odkryli fejsbuka i pracowicie wrzucają na blog teksty innych niezrealizowanych życiowo frustratów. Krzycząc przy tym „eureka!”.
  Ale to może i tak lepsze, niż pisanie donosów.
  Tyrmand opisał niegdyś postać byłego urzędnika, który po przejściu na emeryturę, z nudów, zaczął się trudnić tym szlachetnym zajęciem…

 351. to chyba cytat z „Krakowiakuw i guroli”?

  Hihihi

  Literaturnyj poliglota czytał chyba Mickiewicza po francusku.

  Hihihi

 352. I głupota, która już naprawdę boli…

  https://www.youtube.com/watch?v=vyRrJIL3THs

 353. adam100
  24 maja o godz. 17:39

  to chyba cytat z „Krakowiakuw i guroli”?

  Hihihi

  Literaturnyj poliglota czytał chyba Mickiewicza po francusku.

  Hihihi

  to nie ja… 🙂 bo zaraz babcia z marginesu da ci bure za szkalowanie znajomego… 🙂

 354. Troche dobrej muzyki
  blogowym e m e r y t o m

  Einstürzende Neubauten – Ten Grand Goldie (Official Video)
  https://www.youtube.com/watch?v=UIjTHkN21Zo

  Übervaterlandverräter und Mutterkornblumenblau
  Hier kommen die Wüstentöchter und Schlangensöhne
  Meine Familie, haargenau

 355. Dar przyjazni .. w lepszej sytuacji towarzyskiej – Nolite te bastardes..

  „Obecna sytuacja dla wielu jest gorsza niż tamta, zarówno pod względem materialnym, jak i towarzyskim. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Na Rosjan, jestem przekonany, Polska mogła liczyć jak na Zawiszę.”
  https://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,25967015,skarby-pod-zamkiem-grodno-rosyjski-zolnierz-znalazl-stanczyka.html#s=

  „- Moskwin natychmiast udał się na wskazane miejsce. Podejrzanym o brutalne zachowania zagroził, że jeśli nie wypuszczą dziewcząt, zostaną rozstrzelani. Po ich uwolnieniu podszedł do niego żołnierz i poinformował, że na strychu znajdują się dzieła sztuki. Na koniec były pułkownik dodał, że wiele z nich mogło spłonąć w kominku, bo żołnierze palili w nim całą noc, co chwilę dorzucając płótna i obrazy – opowiada Wrzesiński.
  Gdy wojna się skończyła, Moskwin udał się na wystawę do Ermitażu. Jakie było jego zdziwienie, gdy zobaczył na ścianie w muzeum odrestaurowane dzieła sztuki, które wcześniej zobaczył na strychu pałacu w Zagórzu Śląskim. Obrazy z polskich zbiorów przez kilka miesięcy były pokazywane na terenie ZSRR, w końcu jako dar przyjaźni ze strony Związku Radzieckiego wróciły do Polski. Umieszczono je w Muzeum Narodowym.

 356. PA:
  nawet Mrożek, który w latach młodości wyrwał się z ulgą z zatęchłej małopolskiej wsi do Krakowa, musiał mieć z atmosferą tego miasta jakiś problem. Wyjeżdżał, wracał, znów wyjeżdżał…

 357. adam100
  24 maja o godz. 17:39
  moj francuski nie jest nawet szkolny, chociaz lubie literature francuska… 🙂

 358. „nawet Mrożek, który w latach młodości wyrwał się z ulgą z zatęchłej małopolskiej wsi do Krakowa, musiał mieć z atmosferą tego miasta jakiś problem ”
  Zwyczajnie – tamtejsze dewolaje mu nie smakowaly

 359. Qurwik über alles

  Cóżeś tam jadał, Qurwiku zwiędły
  Kluseczki z mączeczki, pisdzielskie mędy

  Cóżeś tam pijał, qurwiku płony?
  Miód, mleczko, miód, mleczko, Polaków zgony.

  Faszystowska zaraza PiS

 360. quentin t.
  24 maja o godz. 17:42
  lubilem wajdowski „Z biegiem lat z biegiem dni”, bo oddawal ducha miasta… moze byla to „Umarla klasa”?

 361. O tym, co o Barbarze Nowackiej, byłej tygrysicy lewicy (Hartman: „Basiu, kandyduj na Prezydenta!”) po tym, jak dała się przytulić wielozębnemu Schetynie, myślą jej byli koledzy – najlepiej przeczytać w komentarzach pod tekstami w „Krytyce Politycznej”.
  Jeśliby komuś wyrzucać wyprzedaż ideałów i zmiany barw politycznych, to Nowacka jest ostatnią osobą, która ma do tego moralne prawo.
  No, ale co tam wiedzą o tym w kręgach, dla których Broniewski był wytrwałym rewolucjonistą…

 362. ozzy, czy ty wciaz pracujesz?

 363. Bar Norte
  24 maja o godz. 13:13

  Koniec epidemii to zawsze będzie jeszcze kilka zlokalizowanych ognisk. Tak jak po zwycięstwie rewolucji, zawsze pozostaną ogniska kontrrewolucji. A jaki i one zostaną zmiażdżone to zostaną obszary reakcji. Starałem się komunikatywnie ….

 364. Z Trójki znikają kolejne programy. PiS się boi i chce załagodzić konflikt

  https://wyborcza.pl/7,75398,25970338,trojka-nie-ma-kto-usiasc-przed-mikrofonem-to-upadek-programu.html#S.koronawirus-K.C-B.2-L.1.male

  premie-nam-sie-naleza24.05.2020, 14:19
  Bójcie zie PiSiory!! Przyjdzie zapłacić za bezgraniczne zło które wyrzadziliscie ludziom i krajowi Sk………syny !!

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 365. ozzy
  24 maja o godz. 11:11

  „doskonalosc Wszechswiata” jakiez to nieostre pojecie ontologiczne”.

  Gdyby warunki początkowe powstającego Wszechświata, tj. kilka podstawowych parametrów (prędkość światła, oddziaływania grawitacyjne i elekromagnetyczne, jądrowe etc.) były choć trochę inne to wszechświat byłby chaotyczny i nie moglibyśmy w nim zaistnieć. Jak mówi fizycy, siły podstawowych oddziaływań oraz pewnych innych fundamentalnych parametrów w naszym Wszechświecie wydają się „subtelnie zestrojone”, aby umożliwiać istnienie życia. Gdyby nie to, nie byłoby w nim materii i zycia tylko energia i chaos. A jednak istniejemy i możemy starać się Wszechświat zrozumieć.

  Doskonałość to ład w połączeniu z żywiołem. Sam tylko ład jest martwy, jak kryształ w którym atomy ułożone są symetrycznie. A sam żywioł to destrukcja i chaos.

  Może żywioł to lewica, a ład to prawica? 🙂

 366. PA:
  Wajda w latach siedemdziesiątych miał gwiezdny czas.
  Oprócz znakomitego serialu (przecież po części nawiązującego do Zapolskiej) liczne premiery w Starym Teatrze, „Wesele”, „Ziemia Obiecana”, moim zdaniem niedocenione „Bez znieczulenia”.
  Tylko „Człowiek z marmuru” nie do końca przekonywał. Ale rozumiem, że finałem jakoś musiał oddać ukłon gierkowszczyźnie, by film wszedł na ekrany.

 367. „Biała flaga nad Pałacem Prezydenckim”. Trzaskowski o upadku autorytetu Dudy i wyborach prezesa SN

  https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,25970895,apel-w-sprawie-sn-protestujacy-na-ulicach-rzady-dudy-szczecinskie.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.3.maly

  Ein Führer, faszyzm to PiS

 368. quentin t.
  24 maja o godz. 17:57chyba tym knotem byl „Czlowiek z zelaza”…
  dla mnie klasykiem jest „Ziemia obiecana”…mialem szczescie widziec „Z biegiem lat z biegiem dni” w teatrze… o niebo lepsze niz serial… to samo z „Umarla klasa”… w amerykanskiej TV pokazuja wciaz „Pokolenie”… zobaczylem twarz Romka P.

 369. Mauro Rossi

  Neoliberalizm usmiercil w 3 miesiace wiecej Amerykanow – 100 tysiecy,
  niz wojny w Korei (40 tys ), Wietnamie (50 tys ) i atak 9/11 ( 2 tys ).
  https://wyborcza.pl/7,75399,25970243,poruszajaca-pierwsza-strona-new-york-times-liczba-ofiar-pandemii.html#S.polecamy-K.C-B.5-L.1.maly

 370. adasko, proponuje ci pomoc terapeutyczna, glownie dla poprawy pamieci… moze to byc terapia tuwimowska ze „Slonia Trabalskiego”, albo hamerykanska, w formie tabletek… albo ograniczyc czytanie fejsbuku i wystepow blogowych…

 371. Szkoły też PiS rozp*****.
  Szkoda, polskie dzieci ładnie grają.

  Danse macabre
  https://www.youtube.com/watch?v=qNMzBnuBC6Y

  #¤%&Ć PiS

 372. adam100
  24 maja o godz. 18:09
  w wyliczance krakowskiej zapomnialem o Ryszardzie Terleckim…

 373. Trzaskowski o prezydenturze Dudy

  Rafał Trzaskowski ocenił też pięć lat rządów Andrzeja Dudy.

  – Nad Pałacem Prezydenckim powiewa biała flaga. Pan prezydent nie wykazał się żadną inicjatywą. Obiecywał np. pomoc frankowiczom. Obiecywał twarde, pryncypialne stanowisko wobec telewizji publicznej. I co? Pan prezydent zachowywał się tak, jakby był zakładnikiem jednej opcji politycznej – tłumaczył kandydat KO na prezydenta RP.

  Dodał również, że najbardziej smuci go fakt, że nawet zaplecze polityczne Andrzeja Dudy nie darzy go szacunkiem, nie traktuje poważnie. Doprowadziło to w efekcie do upadku autorytetu urzędu prezydenta Rzeczypospolitej.

  https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,25970895,apel-w-sprawie-sn-protestujacy-na-ulicach-rzady-dudy-szczecinskie.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.3.maly

  Ośmiornica PiS

 374. Hihihi

  mnie tez się cos przypomniało

  MENEL

  Przypomina mi wałacha / Elżbietkę. Upierdliwe to to było 🙂

 375. ABC krajowej polityki.
  Krotki film instruktażowy „Hiena wykrada padlinę żmiji”
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=57BXvM2oWSo

 376. adam100
  24 maja o godz. 18:19
  gdyby istnialo wciaz machejkowskie „Zycie Literackie” i zyla krakowska noblistka, mialbys szanse na debiut literacki….

 377. PA:
  Polański pojawia się też w „Do widzenia, do jutra” z Cybulskim w roli głównej. R.o.m.a.n., o ile pamiętam, jeździ tam zapamiętale na skuterze (chyba „Lambretta”).
  Jakim świetnym Polański był aktorem przekonałem się po obejrzeniu „Lokatora”, bo „Nieustraszonych zabójców wampirów” potraktował chyba jako dobrą zabawę.
  Ostatnio widziałem go w dokumencie o sławetnym festiwalu w Cannes w roku 1968. Polański, posługując się doskonałą francuszczyzną, próbował moderować to oczadzone towarzystwo. Był wtedy jednym z jurorów.

 378. Trzaskowski o policji na ulicach Warszawy

  – To jest absolutny skandal. Współpracuję z policją warszawską i do niedawna współpraca układała się bardzo dobrze. Jednak policja jest teraz pod wielką presją polityczną – stwierdził Trzaskowski. – Widzimy, co dzieje się na ulicach Warszawy. Zamiast dać tarczę przedsiębiorcom, którzy walczą o swoje polskie firmy, potraktowano ich pałką. Zatrzymuje się setki ludzi, choć nie stanowią oni żadnego zagrożenia dla porządku w mieście. Nie ma zagrożenia, a władza używa policji, żeby dać ludziom nauczkę.

  Faszyści PiS u koryta.

 379. quentin t.
  24 maja o godz. 18:24
  widzialem film dokumentalny o Mii Farrow i jej debiucie w „Rosemary’s Baby” jak to przekomarzala sie ze swoim mezem Frankiem Sinatra… dla Polanskiego to byl skok do gory w jego karierze amerykanskiej… czesto tu pokazuje jego klasyk, „Chinatown” w ktorym wystapil jako „czlowiek z nozem”….

 380. Rafał Trzaskowski: Chaos i grzech zaniechania. Rząd PiS zostawił branżę turystyczną samą sobie

  https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,25969949,rafal-trzaskowski-chaos-i-grzech-zaniechania-rzad-pis-zostawil.html

  Faszystowskie bydło PiS

 381. adam100
  24 maja o godz. 18:19
  moze ty masz problemy seksualne i dlatego tak sie rzucasz?

 382. Bar Norte
  24 maja o godz. 15:17
  Ja komentowałem jedynie twoja informacje o wypowiedzi redaktora i jak zrozumiałem oceniał, że 305 przypadków to bilans niedzielny, a tymczasem wynosi on jak obecnie wiadomo prawie 400 przypadków.
  Twoja wypowiedź trafia w sedno i pokazuje jak głupio wychodzi się na wazelinie.

 383. @PA2155

  Jawisz się ostatnio jako uwieszony nogawki pinczerek 🙁
  Strząsnąć trudno, kopnąć przy ludziach nie wypada…
  Do oborowej trochę ci jeszcze brakuje, ale widać, że trenujesz wytrwale.
  Dobre rady dla innych (ograniczenie występów blogowych) wypróbuj jednak najpierw na sobie.

 384. Dzisiejszy wywiad z wczorajszym rekordzistą świata w ironmenie (domowym) pokazuje jak wiele elementów sportowiec musi uwzględnić. Ogólne przygotowanie, strategia i taktyka, tor wodny, stacjonarny rower i mechaniczna bieżnia, zupełnie inaczej niż warunki naturalne oddziaływują na ludzki organizm. Każdy szczegół w tych zmaganiach był ważny. Nawadnianie organizmu i rodzaj posiłków w tych wielogodzinnych zmaganiach z czasem to dodatkowe utrudnienia. Osiem litrów wypitych płynów, żele odżywcze, wszystko w stosownych dawkach.
  Przypomnę czas rekordowego wyścigu 7 godzin 35 minut i 14 sekund. Trasa 3,8 km pływanie, 180 km na rowerze i 42 km biegu
  Niezwykle sympatyczny i otwarty człowiek. Wielkiej klasy sportowiec. Robert Wilku Wilkowiecki. Zapowiedział udział w mistrzostwach świata na Hawajach po pandemii

 385. GajowyM.
  24 maja o godz. 18:35
  tylko dla pewnych obiektow…
  masz ochote sie przylaczyc? nagonka to rola gajowego…
  i podaruj sobie upomnienia pod moim adresem…

 386. GajowyM.
  24 maja o godz. 18:35
  ty masz swojego dezertera, u ktorego nogawki wisisz bez przerwy… 🙂

 387. @PA2155

  Nie wiem, co sobie kompensujesz, ale typowałbym twoją sugestię z 18:34.
  Analiza cudzych problemów jest najczęściej projekcją własnych 🙁

 388. Zastanawiam się, dlaczego PiS w programie „Kawa na ławę”, jest nadreprezentowany? Dlaczego każda partia ma po jednym przedstawicielu w programie, a PiS ma dwóch. Czyżby redaktorzy TVN24 naprawdę nie widzieli, nie słyszeli, że ich wypowiedzi są jednobrzmiące, że nagminnie nie odpowiadają na pytania, identycznie łżą i jakby tego mało każdy z nich jest przeraźliwie nudny, p-r-z-e-r-a-ź-l-i-w-i-e !
  Po jaką cholerę TVN24 podtrzymuje fikcję, jakoby prezydent i Nowogrodzka, to dwa niezależne od siebie ośrodki.

  „Kawa na ławę” emitowana jest od kilkunastu lat i nie przypominam sobie, żeby wówczas zapraszano osobno przedstawicieli partii rządzącej i osobno prezydenta, który się z partii rządzącej wywodził. Może warto by wrócić do tej dobrej tradycji. Dwa grzybki w barszczu i na dodatek trujące, to chyba za dużo.

 389. PA:
  wielokrotnie podziwiałem, jak Polański z kamiennym (przynajmniej zewnętrznie) spokojem znosi tę trwającą już bodaj 44 lata nagonkę na siebie, co rusz wzniecaną przez Katonów najrozmaitszego autoramentu i rozszalałe feministki.
  Nigdy też, mając znane pochodzenie i dramatycznie spędzone dzieciństwo, nie dał się wmanewrować w nagonkę prowadzoną przez przedsiębiorstwo Holocaust na Polaków. Po prostu klasa sama w sobie.

 390. maciek.g

  ” jak zrozumiałem oceniał, że 305 przypadków to bilans niedzielny”

  Nie, oceniał bilans nocny. Zamieścił ten kpiący komentarz po opublikowaniu przez MZ wyników nocnej zmiany w laboratoriach.

 391. GajowyM.
  24 maja o godz. 18:47
  zadalbym to samo pytanie tobie w przypadku dezertera i jakuba…. moze nadmiar testosteronu..

 392. PA2155

  tak , teraz nawet lite extra jakoi wolontariusz (pomagam w zakupach moim staruszkom)

 393. Mauro Rossi

  „Koniec epidemii to zawsze będzie jeszcze kilka zlokalizowanych ognisk”

  A niezlokalizowanych? Jak widzisz tę kwestię?

 394. GajowyM.
  24 maja o godz. 18:47
  bez moralizowania, ale juz kiedys proponowalem wzajemne przewijanie…chyba ze, jestes uczuciowo zwiazany z tymi dwoma osobami…

 395. kooperatywaMandragon

  Daje pan dzisiaj jak zadeklarowany antyszczepionkowiec.
  No ale to para w gwizdek, bo szczepionki nie ma i jak pan sam zauważa szanse na nią są marne.

 396. Nikt nie wątpi, że dla jobrave „Kawa na ławę” powinna ograniczyć się do polemiki prowadzonej przez Żakowskiego, Blumsztajna, Stasińskiego i Wielowieyskiej.
  Ta różnorodność poglądów, te feerie wyszukanych argumentów, ta zadziorność wobec siebie… 🙂

 397. quentin t.
  24 maja o godz. 18:51
  czekam na jego ostatni film o sprawie Dreyfusa…moze wreszcie dotrze za ocean…wracam czesto do „Noza w wodzie”… 🙂

 398. ozzy:
  zauwazylem, ze Susan Bier przezywa swoj renesans w Hollywood… juz drugi jej film zostal przerobiony na sposob amerykanski…. ze szkoda dla filmu..

 399. PA2155
  24 maja o godz. 18:31
  „Chinatown” w ktorym wystapil jako „czlowiek z nozem”….

  …dla mnie jak chłopak z łódzkich Bałut… 🙂

  „… dla Polanskiego to byl skok do gory w jego karierze amerykanskiej… ”
  … a w Europie wcześniej „Wstręt” i „Matnia”…świetne filmy…

 400. Piotr II
  24 maja o godz. 19:23
  ja lubie nawet „Bitter Moon” i ten sensacyjny filmik z Harrisonem Fordem…

 401. i „Tess” wg T. Hardy’ego…

 402. Dlaczego nie przechodzi komentarz z R. Polanskim /napisalem o „Chinatown” i nowej ksiazce o tym filmie

 403. ozzy
  24 maja o godz. 19:31

  Dlaczego nie przechodzi komentarz z R. Polanskim /napisalem o „Chinatown” i nowej ksiazce o tym filmie

  uzyles zakazanych slow-zaklec… 🙂

 404. PA2155

  jakie to slowa? Moze je w jakis inny sposob podasz

 405. Śląsk do Niemiec..baba z wozu…największe ognisko epidemii precz…Tak sobie myślę prywatnie o wyrzucaniu problemów za burtę….dla statystyki…z sąsiadami…parafrazując hunwejbinów…

 406. ozzy
  24 maja o godz. 19:47
  jest cala lista… ja uzywam metode „trial and error”… sa tu inni specjalisci od tego…

 407. PA2155
  24 maja o godz. 19:31

  i „Tess” wg T. Hardy’ego…

  … a dla mnie „Zemsta” wg Wajdy z 2002r… perełka…

 408. Wyznaczony przez Andrzeja Dudę komisarz Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski wbrew konstytucji sam przedstawił prezydentowi kandydatów na nowego pierwszego prezesa
  https://wyborcza.pl/7,75398,25971101,pis-idzie-po-sad-najwyzszy-minister-dudy-nie-zostawia-zludzen.html#S.koronawirus-K.C-B.1-L.1.duze

  hatakumba1924.05.2020, 19:11
  Gratulacje dla Pani Gersdorf.
  Mogła zwołać zgromadzenie SN i nie oddać władzy pisiatym. Zrobiła, co zrobiła i teraz mamy to co mamy.
  Duda wybierze swojego prezesa i sąd będzie odbity.

  Zdrajca Narodu Polskiego
  faszysta Du*a

 409. skoro juz o R.Polanskim,

  to musze przypomniec jego najwieksze arcydzielo
  „Chinatown”, o ktorym tej klasy scenariuszu marzyl niegdys szwedzki mistrz kina
  Bo Widerberg.
  Ostatni film R. Polanskiego w USA. Nominowany do 11 Oskarow i zdobyl wlasnie
  za scenariusz (Polanski i Robert Towne).
  „Forget it, Jake! It’s Chinatoiwn” jedna z najbardziej znanych repolik filmowych.
  Jack Nicholson i Faye Dunaway, no, i California look, bowiem to wielki film o Kaliforni. Duza zasluga w tym scenografa Richarda Sylberta. Scenarzysta Towne korzystal wiele
  z pomocy przyjaciela Edwarda M. Taylora, ktorego nazwisko nie wystepuje a swoje
  cenne uwagi i dodatki czynil po przyjacielsku

  Zaintersowanym fanom tworczosci R. Polanskiego, a zwlaszcza
  „Chinatown” moge tylko polecic ksiazke Sama Wassona, „The Big Goodbye ‚Chinatown’
  and The Last Years of Hollywood” (Faber&Faber, 397 pp)

  Chinatown (1974) Ending – „Forget it Jake, It’s Chinatown”
  https://www.youtube.com/watch?v=TjSshSvQWQA

 410. PA2155
  24 maja o godz. 19:49

  ozzy
  24 maja o godz. 19:47
  jest cala lista… ja uzywam metode „trial and error”… sa tu inni specjalisci od tego…
  sugestia: skroc pierwsze imie… albo rozstrzel je… 🙂

 411. Bar Norte ,18:56

  Wlasciciel korporacji IKEA byl przez 8 lat
  aktywnym czlonkiem partii ( hitlerowskiej ) i organizacji nazistowskiej.
  Koncze wlasnie wywiad- rzeke.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Ingvar_Kamprad

  Wyglada na to jednak, ze traktuje robotnikow lepiej niz wlasciciel Amazona.

 412. ?
  Czy istnieje jakis „zeszycik zapisow adm/cenzorskich” jak niegdys w PRL
  GUKPiW z Mysiej, ktorego indeks przemycil do Szwecji Tomasz Strzyzewski

 413. J. Nicholson rezyserowal sequel do „Chinatown” – „The Two Jakes” ale wyszedl z tego absolutny knot… nawet ne zobaczylem tego do konca

 414. @kooperatywaMondragon

  Ingvar Kamprad /IKEA/ zmarl dwa lata temu

 415. @ozzy 24 maja o godz. 20:01

  R.o.m.a.n, u.l.r.a.m.a.ryna i cała lista innych.
  Ktoś je tu kiedyś próbował zestawić.

 416. „Chinatown” byl wzorowany na amerykanskim „film noir” z lat 30 and 40-tych… w TCM w sobote wieczorem pokazuje te lepsze filmy z tego nurtu… wczoraj byl emitowany „Cornered” E. Dmytryka…swego czasu byl to hit kinowy w Stanach…
  https://en.wikipedia.org/wiki/Cornered_(1945_film)

 417. Rossi w sprawie wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego powołuje się na konstytucję pisząc, że prezydent wybiera kogo chce, interpretuje tę zasadę dowolnie i totalnie.
  Duch święty wieje kędy chce.

  Rossi zakłamuje konstytucję, zataja fakt, ze to PiSowska ustawa sprzeczna z konstytucją reguluje wybór I Prezesa SN przez prezydenta RP z kogo chce, co oznacza, ze wytypowany na I Prezesa SN większością głosów przez Zgromadzenie Ogólne SN sędzia nie ma żadnego mandatu predestynującego go do mianowania I Prezesem SN, ponieważ prezydent RP wybiera kogo chce.

  To jest podobne rozumowanie, jak teoretyczny wybór np. prezydenta RP. Wybór taki jest w Umęczonej ważny jeżeli odbędzie się wolne, tajne, powszechne, równe, itd. głosowanie, a udział w tym głosowaniu obywateli uprawnionych może wynosić 1%, 2%, 15%, dowolny procent.
  Dajmy na to zagłosuje 1000 ludzi, jakiś kandydat uzyska 501 głosów i zostaje prezydentem bez nikakich.

  W przypadku I Prezesa SN kandydat na Prezesa musi uzyskać więcej niż zero głosów Zgromadzenia ogólnego SN, np. 1, 5, 10, by zostać mianowanym przez prezydenta RP. Tak mówi ustawa.

  Konstytucja określa ogólne warunki, nic nie ma w konstytucji o 1 głosie, 10 głosach, czy o większości. Tym sposobem Prezes PiS w swoim mniemaniu mógł polecić uchwalenie w parlamencie dowolnej ustawy o wyborze I Prezesa SN i powoływać si potem na konstytucję, której trzeba przestrzegać, a w której nic nie ma o większości głosów, ani o 5%, czy 10% głosów padłych na kandydata.

  Powoływanie się na konstytucję jako na najwyższe prawo ostatnio stało się przymusem w PiSowskiej propagandzie. Ludzie, którzy łamią konstytucję co krok, uchwalają na rympał ustawy z nią sprzeczne, obłudnie i fałszywie, z faryzejską gorliwością powołują się na konstytucję.
  Czarne jest białe, białe jest czarne.

  Prezes PiSu ostatnio otwarcie wygłosił opinię, która unieważnia prawo i wszelkie zasady w działaniu władzy wykonawczej względem sądownictwa.

  Powiedział on był, ze trzeba koniecznie wymienić sędziów, SN nadaje się do wymiany. Ta wypowiedź oznacza tylko jedno – wykonać zadanie – podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej przez stworzenie funkcjonującej zależności – władza wykonawcza ponad prawem i sądami.
  Prawo w realizacji tego zadania nie będzie żadną przeszkodą, łącznie z konstytucją. Uczciwość i reguły możecie sobie komunistyczni pomazańcy, lemingowe odrzuty i lewackie sorty tam wsadzić, gdzie Pana Prezesa możecie w d..ę pocałować.

  Kandydat na Prezesa SN, który uzyskał większość głosów Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN w świetle PiSowskiego prawa może skoczyć na pukiel prezydentowi nie wszystkich Polaków, w tym nie wszystkich sędziów.
  Pzdr, TJ

 418. PA,
  Zgadzam się, akcja „Moralności pani Dulskiej” została umieszczona w Krakowie, jak najbardziej słusznie, wiem, co mówię, bo urodziłem się tam w rodzinie, która żyje tam od pokoleń. Z przerwą na studia mieszkałem tam aż do wyjazdu na emigrację, czyli do końca lat 90.

  W mojej rodzinie ze strony ojca, zasiedziałej od pokoleń, dostrzegłem sporo tego, co odmalowała Zapolska w swojej sztuce, i to na długo przed zapoznaniem się z tym dziełem, bo jeszcze w dzieciństwie. Nie tylko w tej rodzinie, ale i w innych krakowskich rodzinach. Na szczęście miałem ojca, który się wyrodził i uciekał od niej, choć „skończył” w Krakowie. Najpierw zdał na WAM do Łodzi, ale już na pierwszym roku zwiał stamtąd, po pierwszych zajęciach w prosektorium. Zawsze marzył o tym, by zostać leśniczym, więc w Poznaniu zdawał na leśnictwo na tamtejszej AR i zdał, lecz się nie dostał (punkty, czy coś w tym rodzaju), ale zaproponowano mu wydział ogólnorolny. N ie skorzystał, bo chciał być leśniczym. Pózniej zaczął studia na Politechnice Gliwickiej -budownictwo lądowe, zabawił tam jeden semestr i wrócił do Krakowa, gdzie zdał na architekturę i skończył. Ja też się dusiłem w Krakowie, wręcz nie znosiłem go, pomimo licznych atrakcji, szczególnie kulturalnych. Zdałem na UJ, ale szybko przeniosłem się do Lublina. W ogóle to najlepiej czułem się we Wrocławiu, gdzie mieszkała repatriancka rodzina ze strony matki, tam była prawdziwa przestrzeń dla ducha, świeżość. I Warszawie, gdzie też mam rodzinę. W Lublinie też, ale nie w Krakowie, szczególnie tym codziennym. Podobnie było z obiema moimi córkami – kiedy tylko nadarzyła się okazja, wyfrunęły z zamiarem niepowrotu, i nie wróciły. Być może teraz Kraków już jest inny, ostatni raz byłem tam osiem lat temu. Mieszka tam jeszcze moja mama i brat i była żona, i też nie przepadają za Krakowem, a reszta rodziny wręcz przeciwnie – nawet im do głowy nie przyszło, by wyjechać gdzieś na dłużej, bo żadne inne miejsce nie było tego godne. 🙂

 419. PA2155

  „Two Jakes ” nie byl dystrybuowany w Szwecji. Wowczas „Chinatown” Polanskiego miala
  bardzo silnego konkurenta, czyli „Godfather II” – stad tylko jeden Oskar za scenariusz.
  Filmowano „Chainatown” na Panavision, stad ten szréroki scope format moze nie dostosowany do czasu akcji, ale Polanski ( w rozmowie z autorem zdjec Johnem Alonzo)
  chcial widziec przez jego „okna czasu na przeszlosc”.
  To tyle. W ksizce o wiele, wiele wiecej.

 420. jobrave
  24 maja o godz. 20:14
  nie badz taki antkrakus, bo mi sie dostanie po glowie za ciebie… 🙂
  mam podobne odczucia o tamtym miejscu, chociaz byl to kontakt w przelocie…moja zona miala rodzinne kontakty, nawet ze znanym polskim jazzmanem, ktory tam sie urodzil… przez tych ludzi poznalem kilku „artystow” krakowskich…
  przy okazji wspomnien o ojcowskich peregrynacjach akademickich przypomniales mi czesc mojej historii…

 421. @Na marginesie

  dziekuje pieknie…no, nie rozumiem, dlaczego?
  (a slucham w tej chwili album Nicka Cave’a, Ghosteen)

  Nick Cave and The Bad Seeds – Night Raid (Lyric Video)
  https://www.youtube.com/watch?v=pdhF0RhixRA

 422. Z reguły omijam „komęty” Q. Palantino, ale zdarza mi się zahaczyć o nie czasem, szczególnie wówczas, gdy mignie mi mój nick. O to wyhaczony wpis.
  quentin t.
  24 maja o godz. 18:57

  Nikt nie wątpi, że dla jobrave „Kawa na ławę” powinna ograniczyć się do polemiki prowadzonej przez Żakowskiego, Blumsztajna, Stasińskiego i Wielowieyskiej.
  Ta różnorodność poglądów, te feerie wyszukanych argumentów, ta zadziorność wobec siebie…
  _______________________________
  Cytuję ten wpis, ponieważ zaświadcza on o tym, każdy pisman, to nie tylko bałwanek, ale i manipulant.
  „Kawa na ławę”, to program, w którym występują politycy reprezentujący różne partie, nie dziennikarze, więc nie ma tam miejsca dla Żakowskiego i reszty. Ja w swoim komentarzu dot. programu Piaseckiego stwierdziłem, że zbędne jest zapraszanie dwóch pisowców, którzy mówią dokładnie to samo i w dodatku nie na temat. Wystarczy jeden, bez dublera.
  Żakowski i reszta, zapraszani są do „Loży prasowej”, ale nigdy jednocześnie. Tak praktyka dotyczy raczej audycji w jedynie słusznych mediach, tam do programów publicystycznych zaprasza się np.: Sasina, Kaletę, Gosiewską i Kanthaka, jednocześnie – żeby było jasne i aż przyjemnie posłuchać jaka wśrod nich „różnorodność poglądów, te feerie wyszukanych argumentów, ta zadziorność wobec siebie…”.
  Natomiast w pisowskiej imitacji „Loży prasowej” występują jednocześnie np.: Semka, Sakiewicz, Lisicki, Gargas. I – o boże – jakiż tam ferment intelektualny, jak tam te poglądy się ścierają, jakie spektrum tychże i jaki obiektywizm!
  W do „Loży prasowej” zawsze jest zapraszany przynajmniej jeden pisowski dziennikarz, oraz trzech, którzy jednak rożnią się pomiędzy sobą poglądami.

  I po co tak bałwanku, no po co, nie możesz normalnie?

 423. PA2155
  24 maja o godz. 20:21.
  To były wyspy i wyspiarze, i chwała im za to. A swoją drogą interesujące jest to, że obok siebie żyły tak nieprzenikające się, równoległe światy.

 424. kooperatywaMandragon

  „malbork-dziewiec-osob-z-22-bazy-lotnictwa-taktycznego-zakazonych”

  To nieaktualne – już 12 osób zakażonych.

  Ale MON uspokaja, niebo nad wschodnią flanką jest bezpieczne.

 425. Na marginesie,
  Zakazane jest np. słowo „p.o.z.e.r” i wydaje mi się, że chyba Gajowy wykrył, że to jest jakiś serbski wulgaryzm. Polskimi ch..jami i ku..ami można rzucać bez problemu, bo to polski blog, a nie serbski 🙂

 426. jobrave
  24 maja o godz. 21:01
  z kultura „krakowska” i zyciem codziennym, bylo tak jak z kultura i nauka polnocnoamerykanska… ci „wyspiarze” krakowscy to byl w wiekszosci „element naplywowy”, jako to zgrabnie ujal adasko…. dulszczyzna nie byla w stanie niczego sensownego wyprodukowac…

 427. PA2155
  24 maja o godz. 21:11

  jobrave
  24 maja o godz. 21:01
  „… dulszczyzna nie byla w stanie niczego sensownego wyprodukowac…”

  To to prawda, ale udało się jej nieźle przetrwać. 🙂

 428. jubrave:
  ja z reguły twoich tekstów nie czytam w ogóle, ten do którego się odniosłem liczył wyjątkowo mniej, niż dwa tysiące słów, co oznacza, że czynisz postępy w formułowaniu swoich nieskomplikowanych myśli.
  A ponieważ masz także problem z percepcją komentarzy innych, niż wywalonych na dwadzieścia akapitów, to ci wyjaśnię, że wykpiłem nie program, nie stację, tylko twoje oburzenie, że dwóch na czterech w sumie innych, niż głaszczących twoje samozadowolenie, dziennikarzy zaburza ci niedzielny wypoczynek a może i sen.
  I to na tyle.
  Dodam jeszcze, nie pierwszy raz na tym blogu, że przekręcanie czyjegoś nicka świadczy o kompletnej bezradności intelektualnej i stawia cię w szeregu niemotowatych uczniaków podstawówki, których jedynym argumentem w przekrzykiwaniu się jest okrzyk typu: „Jurek – ogórek”.
  Jesteś takim trochę uładzonym adasiem, który zamiast słowa „j.bać” używa określenia „pieprzyć”.
  A teraz znowu wywal tekst na cztery szpalty, by wytłumaczyć sobie, o co ci szło. Mnie nie musisz, bo twoje tyrady są śmiertelne nudne, niedowcipne i nic nie warte…

 429. @jobrave 24 maja o godz. 21:09
  Tropienie obcojęzycznych wulgaryzmów to blogowy sport i zabawa. Kiedyś nie przechodził mi „grom z jasnego nieba”. Ciekawe, czy…

 430. plica polonica cracoviensis…moja lacina jest szczatkowa, ale moze jakos ujdzie… 🙂

 431. „Grypa szaleje w Naprawie” Jalu Kurka – znakomita rzecz, właśnie skończyłem, a w latach młodzieńczych nic szczególnego tam nie zauważyłem poza wisielczym humorem”.

 432. @jobrave – kłętin wyraźnie cię nie lubi, ale mu nie wierz, twoje teksty są znakomite, dowcipne i ciekawe.

 433. @jobrave 24 maja o godz. 21:21

  Mało! Opowiedz, please.

 434. PA2155
  24 maja o godz. 21:20,
  Ja w każdym razie załapałem, prawdopodobnie dlatego, że moja też jest szczątkowa, ale jakby co, to ekipa Bielana, czyli ktoryś Mauro Cię poprawi. 🙂

 435. ozzy:
  deszcz, nareszcie!

  epitafium dla saturna
  (1936, everglades – 2020, moskwa)

  przedziwny los aligatora
  przyjść na ten świat demokratycznie
  a odejść gdy włada nim korona

 436. qurwik

  Ciebie faszystowski trollu to, nie „j.bać”

  Ciebie rżnąć, ale nie tam i nie tak, jak byś chciał.

  Faszystowska zaraza PiS

 437. Zabawne, w Polsce nadal mówi się „korona”. W Kanadzie „Covid-19” jest wersją kanoniczną we wszystkich mediach, po tym, jak spadła sprzedaż piwa „Corona” i producent miał pretensje.

 438. @adam100 24 maja o godz. 21:48
  Kłętina boli słowo „naszczalnik” – a jego ból jest jednak większy niż mój 🙂

 439. To jest ból fantomowy – bo „naszczalnik” to przecież nie kłętin.

 440. Na marginesie
  24 maja o godz. 21:51

  Dzieks, zapamiętam.

  Może da się jeszcze ubarwić?

  naszczalnik;

  „do ustny”
  „bratobojczy”
  „kulas-cudotworca”

  Teraz do roboty. Jak to było z tym „j.bać” ?

  #¤%&Ć PiS

 441. @adam100 24 maja o godz. 22:00

  Ja lubię „wuc” albo „zbafca narodu”. Tego „naszczalnika” zajumałam od @Nefer. „Bratobójczy” hm… celne. On ciamka.

 442. Po otrzymaniu dowodów uznania od osoby odwołującej się do marginesu lub od adasia rozważyłbym popełnienie seppuku

 443. @quentin t. 24 maja o godz. 22:05

  Nęcąca perspektywa… ale z mojej strony na to nie licz.
  Po prostu nie dostrzegam żadnych podstaw do uznania.

 444. Faszystowski trollu. Seppuku to sprawa honoru.

  Ty masz usługiwać naszczalnikowi „bratobojcy” 🙂

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 445. Na marginesie,
  Pójdę na łatwiznę, tutaj o „Grypie”, czyli o „polskim Germinalu”: https://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=96918
  Ale to tylko recenzja ze streszczeniem, natomiast całość dostępna jest na portalu: chomikuj.pl, w wersji pdf, jeśli masz tam konto, to możesz sobie tam znaleźć, jeśli nie masz, to warto się tam zarejestrować i masz wtedy dostęp do nieprzebranych dóbr kultury, za niewielką opłatą.

  Dzięki, za tak sympatyczną ocen mojej blogowej pisaniny, moim zdaniem zawyżoną. A oceną Quarantino Palantino w ogóle się nie przejmuję, zachowywał się w stosunku do mnie jak dureń, infantylnie mnie zaczepiał, nie odnosił się do istoty moich wpisów, tylko pieprzył coś o tym, że pracuję na zmywaku, naigrawał się, jak wsiowy debil, więc po prostu zacząłem go omijać, bo przynudzał. To jedyny powód, gdyby tylko mnie się czepiał, to nie byłoby problemu, ale on przynudzał podobnie na temat innych blogowiczów, więc „tu macz”.

  „G.r.om z jasnego nieba”, to pewnie po serbsku 🙂 albo cenzor trochę niedowidzi i zamiast „g|”, zobaczył „s” 🙂

 446. tejot
  24 maja o godz. 20:13

  „Kandydat na Prezesa SN …”.

  Nie ma kandydata na prezesa SN Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN, bo to nie Zgromadzenie go wybiera. Podobnie z prezesem NSA. Konstytucja (art. 183/3) mówi o 5 kandydatach spośród których prezydent wybiera prezesa i wiceprezesów SN. Zwróć uwagę na słowo „spośród”.

  Art. 183/3. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

  „ … uzyskał większość głosów Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN w świetle PiSowskiego prawa może skoczyć na pukiel prezydentowi …”.

  Wyjątkowo się zgodzę, bez znaczenia jest kto uzyskał ile głosów oraz z jakiego powodu. Totalna opozycja traci właśnie ostatni bastion oporu, czyli upolitycznione sądownictwo. Śmiesznie brzmią pohukiwania braminów kasty i „mężów stanu” opozycji, żeby PAD wyznaczył na prezesa SN ich przedstawiciela, bo uzyskał wsparcie kasty. Niby czemu miałby to robić? Żeby popełnić polityczne samobójstwo? Podobnie było jesienią 2015 roku, też były pohukiwania kasty, żeby PAD koniecznie przyjął przysięgę od piątki „sędziów TK” wybranych na zapas.

 447. „Zdradziecka morda” – jako faktyczny sprawca śmierci brata.
  I setki innych.

 448. @jobrave 24 maja o godz. 22:16

  To było jednak coś innego, bo „grom” przeszedł.
  Dzięki za namiar. Dobrze, że się nie przejmujesz 🙂

 449. quentin t.
  24 maja o godz. 21:15

  jubrave:
  „ja z reguły twoich tekstów nie czytam […]”.

  Żałuj, bo nie wiesz, co tracisz. 🙂

 450. @adam – @Lewy nazywa go „skunks”. „Yadosław” też jest niezły.

 451. „Jego miłomściwość” – to z netu.

 452. jobrave
  24 maja o godz. 22:16
  „tylko pieprzył coś o tym, że pracuję na zmywaku, naigrawał się, jak wsiowy debil”
  to jest popisowy numer blogowy, bardzo popularny wsrod wielu entelektualistow…. niejaki Gajowy tez probowal tego kiedys ze mna… razem z Bywalcem 2…. a potem rzneli glupa… ze to taki zart, wyrafinowany do granic wytrzymalosci…inny wariant, to wmawianie delikwentowi, ze pochodzi ze wsi, najlepiej takiej zabitej dechami…

 453. Bar Norte 24 maja o godz. 18:54
  „A niezlokalizowanych? Jak widzisz tę kwestię?”

  Tu się muszę ująć za Mauro. Niezlokalizowane ogniska są jak antysemityzm w Polsce. Tzn. podobno nie ma.

 454. @Na marginesie. Na pewno przywódca bandy faszystów.

  Wszyscy pójdą siedzieć, i to szybciej niż później 🙂

 455. @Cherubinek 24 maja o godz. 22:41

  Bo chyba „zlokalizowany” ma co najmniej dwa znaczenia:
  1) występujący lokalnie, tzn. w określonym miejscu
  2) taki, o którym wiadomo, gdzie występuje.

  Trudno powiedzieć, co Maupo miał na myśli.
  Albo czy w ogóle cokolwiek myślał.

 456. @adam100 24 maja o godz. 22:52

  Mam nadzieję… Najwyżej chleb i woda!

 457. Bolesne że jest tylu pożytecznych idiotów którzy piszą takie bzdury:

  GW/ Maciej Pach:

  Panie Prezydencie, proszę pokazać, że potrafi Pan czuwać nad przestrzeganiem Konstytucji Rzeczypospolitej. Tak jak wymaga tego od Pana ona sama w art. 126 ust. 2 i w rocie prezydenckiej przysięgi.

  anekelea24.05.2020, 12:19
  No nie mogę! Nie mogę! Jak można po 5 latach tej gwałcącej konstytucję na każdym kroku prezydentury Andrzeja Dudy pisać takie odezwy? Wam chyba rozum ostatecznie odebrało.
  PAD za nic w świecie nie wybierze prof. Wróbla, bo przecież już wkrótce stanie przez Trybunałem Stanu. Tylko neosędziowie zapewnią mu bezkarność. Ten człowiek jest bezwolną marionetką Kaczafiego, a teraz dodatkowo powoduje nim strach, bo coraz wyraźniej rysuje się scenariusz prezydentury Trzaskowskiego.

  Faszystowski cyrk na kółkach, skunksa i naszczalnika w jednym

 458. Mauro Rossi

  Szumowski moze zrobic kolejny dobry interes.
  Muzeum szuka wykonawce remontu barakow.
  Pewnie mozna znalezc zlote zeby.
  https://dzieje.pl/wiadomosci/muzeum-auschwitz-szuka-wykonawcy-konserwacji-barakow-w-b-kl-birkenau

 459. PA2155
  24 maja o godz. 18:02
  „chyba tym knotem byl „Czlowiek z zelaza”…
  To byl film czysto socrealistyczny. Gniot i knot. Ale gdy bylem w Tunezji w 1983 , poznalem tam dziennikarza, ktory myslal, ze ta historia byla prawdziwa. Z Walesa jako swiadkiem na slubie. Wajda troche sie tym zblaznil ale film mial nagrode w Cannes, zlota palme, ktora swiadczy, jak bardzo te rekompensaty sa polityczne a nie artystyczne.
  A tak na boku nie wydaje ci sie , ze idea filmu przypomina ten gniot o Smolensku, pani stankiewicz, czy jak jej tam. Nawrocenie i cathrsis

 460. ahasverus
  24 maja o godz. 23:06
  najlepszym watkiem filmu byl ten o dziennikarzu tv (granym przez Opanie) alkoholiku, ktory przezywa w Gdansku katharsis…
  „Polityka” wtedy milczala lub osmieszala Walese…. do Gdanska jako jeden z pierwszych pojechal R. Kapuscinski a warszawska „Kultura” zamiescila wtedy jego quasi reportaz o „robolach”…
  BTW Wajda powinien dostac nagrode za „Ziemie obiecana”, ale nie dostal…

 461. ahasverus
  24 maja o godz. 23:06
  troche jestem opozniony w produkcjach patriotycznych, ale za to obejrzalem „Czlowieka z Rio” i „Gladka skore”, obie produkcje z niezapomniana F. Dorleac…

 462. Kylie Minogue & Nick Cave w piosence „Tam gdzie rosną dzikie róże”
  Ktoś dopisał „To najbardziej psychodeliczna piosenka na świecie”
  Jeśli tak jest rzeczywiście to pasuje w sam raz na dzisiejszy wieczór
  PS. „Where The Wild Roses Grow”

 463. PA2155
  Doskonale wiesz, dlaczego nie mial nagrody za Ziemie obiecana. Nie powiem , bo znow od Torquemada dostane w leb za moje geny.
  Film o Dreyfus’ie (nie lubie deklinowac po polsku obcych nazw wlasnych) jest swietny. Pierwsza scena jest niezwykla. Doskonali aktorzy. Louis Garrel, Jean Dujardin, Emmanuelle Seigner, femme de Polanski.
  To co moze czasami czasami smieszyc francuskiego widza, to sposob mowienia Jean Dujardin. Gra swietnie, ale jak cos mowi to powraca jego rola kultowa blazna/szpiega w komediach OSS 117. Swietne komedie Hazanavicius’a. To tak jakby Roger Moore gral Hamleta. To tylko takie moje luzne skojarzenie. Obejrzyl ten film.
  Dobry francuski film, to „Edmond”, Michalik’a. Historia powstania „Cyrano de Bergerac” Edmond Rostand. Oczywiscie nieprawdziwa. Nie wiem czy to dotarlo do Kanady, lecz byc moze gdzies znajdziesz.

 464. PA
  Jakos nie dam rady lubic Belmondo. Taki „karykaturalnie francuski”.
  Dobrze , ze Francuzi maja poczucie humoru, potrafia smiac sie z siebie i z ich wlasnej historii.
  Kazdy Francuz wie, smiejac sie z tego, dlaczego kogut (pamietasz crista galli”?) galijski jest symbolem Francji: bo to jedyny ptak , ktory spiewa majac nogi po kostki w g.o.wnie.

 465. Rossi przekonuje blogowiczów EP do mianowania przez prezydenta I Prezesa Sądu Najwyższego spośród kogo chce (prezes PiS), przy tym pluje na Sędziów Sądu Najwyższego jako członków kasty (?) potwierdzając tym samym wydane polecenie – opinię niekonstytucyjnego przywódcy państwa szeregowego posła Jarosława Ka, który oświadczył, że Sąd Najwyższy należy wymienić, co oznacza, że prawo w Polsce PiSu nie ma znaczenia (Jarosław Ka upaja się władzą, a z prawa kpi), bo należy wymienić i już.

  Metody sprawowania władzy przez PiS, to promocja (autopromocja) głupoty politycznej, zadzierzystość w łamaniu prawa, skłócaniu społeczeństwa i okazywaniu pogardy dla instytucji państwa prawnego, zapieranie się w żywe oczy, przedstawianie białego jako czarne i odwrotnie, zakłamywanie działań partii demontujących państwo prawa, maskowanie swojej ignorancji hasłami moralno-ojczyźniano-ontologicznymi i terminami typu ojkofobia, dekonstrukcja, anihilacja, używanymi nie przypiął ni przyłatał, z pogardą dla prawa, państwa i prawdy oraz dla swojego ludu, który daje się wciąż brać na lep – że będzie lepiej.
  Lepiej już było.
  Pzdr, TJ

 466. ― Konstytucjonalista Szczerba: „Jeżeli Duda złamie Konstytucję i wadliwie powoła I Prezesa SN, pierwszą decyzją nowego Prezydenta RP, powinno być powołanie kandydata, którego przedstawiło Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, czyli większość sędziów w składzie tego konstytucyjnego kolegialnego organu”.
  No ale Zgromadzenie Sędziów SN przedstawiło 5 kandydatów.
  ― Konstytucjonalista Budka: „Jedynym kandydatem Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego na stanowisko Pierwszego Prezesa jest sędzia Wróbel. Pozostałych, którzy nie uzyskali większości głosów, nie należy traktować jako kandydatów. Powołanie któregokolwiek z nich przez PAD będzie złamaniem Konstytucji”.
  No ale Konstytucja mówi, że prezydent wybiera spośród kilku, jak ma wybrać spośród JEDNEGO kandydat?
  ― Konstytucjonalista Trzaskowski: Dla każdego, dla kogo ważne są Konstytucja i państwo prawa, to jest jasne, A. Duda powinien powołać prof. Włodzimierza Wróbla na stanowisko I Prezesa SN. (…) Tylko prof. Wróbel uzyskał poparcie większości Zgromadzenia Ogólnego SN.
  No ale jednak prezydent wybiera, więc musi mieć wybór, czyli co najmniej dwóch kandydatów. A ilu kandydatów Zgromadzenia Sędziów SN mogło uzyskać poparcie większości, zważywszy, że każdy sędzia ma jeden głos? (podobno tylko jeden) 🙂

  Tak, tak, matematyka to dla konstytucjonalistów z PO stanowczo za dużo.

  A teraz coś dla fanów SLD. W 1998 roku Kwaśniewski nie wybrał na drugą kadencję sędziego Adama Strzembosza, który w Zgromadzeniu Sędziów SN uzyskał najwięcej głosów, tylko Lecha Gardockiego (ma dwie córki, obie prawniczki, po prostu dziedziczą zawód). I bądź tu mądry, który konstytucjonalista ma rację?

  Profesor Lech Gardocki: „Państwo prawa, do widzenia”. (http://www.tvn24.pl) 🙂

 467. ahasverus
  24 maja o godz. 23:37

  PA2155
  Doskonale wiesz, dlaczego nie mial nagrody za Ziemie obiecana. Nie powiem , bo znow od Torquemada dostane w leb za moje geny.

  powiem to za ciebie… Wajda nie byl antysemita, w zadnym sensie… moze Reymont byl…moze ktos sie znajdzie chetny do przenicowania tej powiesci… wiem, ze to temat tabu…
  „Edmonda” mozna kupic na Amazon… sprobuje…

 468. tejot
  24 maja o godz. 23:42

  ” … przy tym pluje na Sędziów Sądu Najwyższego jako członków kasty …”.

  Copyright sędzina Irena Kamińska, na Kongresie Sędziów Polskich.
  https://www.youtube.com/watch?v=SzFhp91Uats
  7 sekunda.
  Polecam.

 469. ahasverus
  24 maja o godz. 23:42

  PA
  Jakos nie dam rady lubic Belmondo. Taki „karykaturalnie francuski”.

  tez za nim nie przepadam, ale to wspomnieniowy powrot do dziecinstwa….
  ostatnio ogladale tez 2 filmy Bertranda Bliera i zastanawiam sie, jaki kataklizm przezyl film francuski…
  probuje roznych filmow…. wczoraj widzialem „If” L. Andersona…

 470. ahasverus
  24 maja o godz. 23:37

  „Film o Dreyfus’ie (nie lubie deklinowac po polsku obcych nazw wlasnych)”.

  Jęśli wyraz kończy na spółgłoske to piszemy lekko, łatwo i przyjemnie, Dreyfusie.

 471. Cherubinek, Na marginesie

  Weźmy na przykład to zakażone lotnisko wojskowe w Malborku, jakby nie patrzeć bazę NATO – wspomniał dziś o tym kooperatywaMandragon.

  Jak radził ostatnio guzdra zrobiłem tzw „research” – dość pobiezny zresztą.

  Jak się okazuje tamtejsza ludność już od jakiegoś czasu miała podejrzenia, że na owym lotnisku „tli się ognisko epidemiczne”. Szeroko i coraz bardziej gniewnie o tym pisano na tamtejszych portalach lokalnych zwracając uwagę na niebezpieczeństwo zakażenia. Aczkolwiek trudno w tym przypadku mówić o „lokalizacji” w ujęciu Mauro, bo MON milczał jak zaklety.
  No ale w końcu musiał dokonać lokalizacji owego „ogniska epidemicznego”, bo już się tych zakażeń nie dało ukryć.
  W związku z dokonaniem „lokalizacji tlącego się ogniska” przez MON starosta dziś zapewnił zaniepokojoną ludność, że nie dojdzie do „transmisji poziomej”.
  No ale jak zrozumiałem ludność nie bardzo w to wierzy, bo jest zdania, że bez „transmisji poziomych” nie byłoby „tlących się ognisk”. I odwrotnie.
  I trudno nie odmówić ludności racji choć stoi to w sprzeczności z oficjalną linią propagandową rządu o „powrocie do nowej normalności”, która związki miedzy „tlacymi się ogniskami” a „transmisjami poziomymi” wyklucza.

 472. Jan Brzechwa (fragment wiersza)
  „Na straganie w dzień targowy
  takie słyszy się rozmowy
  …………………………………..
  Moi drodzy, po co kłótnie
  po co wasze swary głupie
  wszak i tak zginiemy w zupie”
  „A to feler
  Westchnął seler”
  Dobranoc!

 473. Bar Norte 24 maja o godz. 23:54

  Czepiasz się i w ogole. 😉 To lotnisko nigdy nie może być „zlokalizowane”. To jest tajne lotnisko gdzie wdrażane są nowe formy obronności III RP. Słyszałeś o wojskach kosmicznych?

 474. Cherubinek

  „Słyszałeś o wojskach kosmicznych?”

  Tak czytałem ostatnio, że prezydent Duda i minister Błaszczak je powołali.
  Mam nadzieję, że przynajmniej w ich lokalizacjach nie tlą się jak na razie ogniska epidemiczne.

 475. PA2155
  Oczywiscie , ze Wajda nie byl antysemita, lecz Reymont chyba nieco byl i dlatego postacie Zydow w „Ziemi” sa takie stereotypowe, niezbyt przyjemne, niezbyt im przyjazne czy przychylne. Napisalem o tym dlatego, ze kiedys czytalem we francuskiej prasie artykul na ten temat.
  Blier to nie moja „Tasse de thé”.
  Nie mam zamiaru moralizowac kogokolwiek, ale opowiem wam historie. Sasiadka naszego appartement nad oceanem karmi walesujace sie koty. Wyjazdzajoc przed kwarantanna, trzy miesiace temu, niezbyt dobrze zamknelismy okno od lazienki i jakas ciezarna kotka weszla do naszej sypialni, salonu , kuchni. Okocila sie na poduszkach, materacu. I juz wyemigrowala. Pelno wszedzie zaschnietej krwi, wod plodowych, moczu. Wywalismy wszystko do smietnika. Caly apartament do dezynfekcji i malowania. Zapukalem nabuzowany do leciwej sasiadki, aby jej powiedziec, ze z tym karmieniem kotow, to basta ya. I zostalem chyba z godzine. Pielegniarka, intelektualnie doskonala, na emeryturze, 89 lat, widzac biedne i glodne zwierzeta wystawiala im miske. Nie ma zadnej rodziny, nie ma dzieci, maz byl „podrzutkiem” bez rodziny. Odnalazl slady przodkow i pamiatki po nich kilka lat przed smiercia. Assistante sociale jest jej jedynym kontaktem. Opowiedziala mi historie rodziny i na koniec chce mi dac jakies medale z wojny z Prusami 1870, z wojny 1914/18. Jakies listy notarialne z poczatku XVII go wieku. Oficjalne dokumenty, jak dyplomy, z ministerstwa wojny z IWW o smierci oficera. Pamiatki po rodzinie meza. Mowi mi: zastalo mi niewiele czasu. Jezeli pana to interesuje, prosze wziac. Bo to wszystko pojdzie do kosza. I tak nie uwierzycie, ale kupilem jek bukiet i za tydzien mam jej wymieniac zarowki i zreperowac jakas noge od stolu.
  Naparzamy sie tu, na blogu, o byle slowo, a , jak to napisal chyba Borowski, „zostanie po nas zlom zelazny i gluchy drwiacy smiech pokolen”. Po padzie i dudzie tez.

  Mauro
  A dla mnie „spacer z Zakiem Szirakiem” nie przechodzi przez pioro. .

 476. ls42
  24 maja o godz. 23:54
  Dluga i glupio pisalem o tym, co ty zmiesciles w 4 ch rymach.

 477. ahasverus
  25 maja o godz. 0:30
  z tymi dzikimi kotami to jest tak, ze 2 lata temu przygarnalem kotke, ktora walesala sie w sadziedztwie… na poczatku tylko karmilem… kot sie oswoil, zadomowil…. nigdy nie bylem kociarzem, ale chyba polubilem te kotke… i ogolnie czuje cos w rodzaju empatii dla potrzebujacych… moj dom wychodzi na cos w rodzaju lasu, gdzie zyja rozne zwierzeta, ktore czasami z zona dokarmiamy… wiewiorki- orzeszkami ziemnymi, ptaki-nasionami i chlebem, szopy pracze- roznymi resztkami, jelenie- jablkami… dzikie kaczki (pojawily sie ostatnio)- chlebem… kiedys adoptowalem psa z Humane Society… moja zona codziennie chodzila z nim do tzw. dog park… pies codziennie czekal na nia przed schodami, gdy wracala z pracy…plakalismy z zona, gdy umarl, piec lat pozniej…
  w Kanadzie istnieje akcja sterylizacji dzikich kotow przez Humane Society…

  Historia z ta pania warta dobrego filmu….nie chce myslec, co moja corka zrobi z moimi ksiazkami po mojej smierci…

 478. PA2155
  Ja mam juz w domu cale zoo, sam nie wiem kto u kogo mieszka. Pies ze schroniska, koty dwa. krolik po kolazance corki, kogut i kury po przyjecielu , ktory wyjechal. Kazda ma imie, to jak mozesz ja wrzucic do garnka. Traszki zjadly rybki,(chyba, bo zniknely),a potem sie pozjadaly miedzy soba.
  Nie kupuja ksiazek po polsku, bo nikt po mnie tego nie otworzy. Starsze mowia po polsku dzieki moim Rodzicom. Ale nie czytaja. Co ich obchodzi zreszta Rohatyn, Kamieniec czy Stryj.
  Zeby ci pocieszyc. Przyjaciele maja duzy zamek i fiola na punkcie starych mebli i rzeczy „z epoki”. Prawdziwe, nie kopie. Moga sobie „pozwolic”. Pokoje umeblowane, sciany w obrazach itp. Zadna z corek nie chce przejac ani zamku, ani mebli, ani obrazow. To, co bylo ich pasja, pojdzie pod mlotek, czesto za bezcen, bo ceny starych mebli sa ok 20/30% cen sprzed lat.
  Lepiej ci? hihi

 479. ahasverus
  25 maja o godz. 1:04
  Lepiej ci? hihi

  no nie… trzeba przyzwyczaic sie do realu… kiedys probowalem oddac duplikaty niektorych ksiazek polskich do lokalnej biblioteki i pani zrugala mnie, bo akceptowala tylko „bestsellery” i to nowe…. odwiedzam biblioteke publiczna i patrze ze zgroza, jak stopniowo mali ludzie tam pracujacy pozbawiaja ja wartosciowych ksiazek i zastepuja je pospolitym chlamem….
  gdy pracowalem na uniwersytecie to moglem korzystac z bibloteki, ktora miala profesjonalnie prowadzony dzial polski… i nie tylko…rowniez dzial muzyczny i filmowy…

 480. Znowu przewija się temat semityzmu na blogu , więc w związku z tym mam
  takie pytanie .
  Dlaczego krytykowanie Żydów jest naganne ? a krytykowanie np. Rosjan lub
  Niemców już nie .
  Odpowiedz Saldo mortale już znam , ale chętnie bym ją usłyszał , podaję w kolejności
  od ozzy; jobrave; ashasverus; PA2155; mogą być i inni , ciekawe odpowie ktoś
  czy będą milczeć ? .

 481. @jobrave, 24 maja o godz. 21:09

  Gratuluję pamięci! 😉
  „Po-ze u seksu”
  Filtry WordPressu mają za zadanie wyłapywać słowa powiązane ze spamem i wulgaryzmami, ale po angielsku, bo do skryptu blogów użyto gotowca i tak się to ciągnie latami.
  Administrator bloga mógłby, gdyby potrafił, zajrzeć do tej listy i ręcznie wstawić inne słowa lub niektóre usunąć. Niektórzy to robią, ale przeważnie dodają tylko zbanowane nicki.
  Nie byłoby wówczas łamania głowy, dlaczego można do woli wpisywać wulgaryzmy polskie, ale nie można napisać „żarood-por-ny”, bo słowo zawiera „p-o-r-n”. Na jednym z blogów blokowane było słowo „Passent”, ze względu na „ass” 🙄
  Ktoś, kto nie umiał na swojej zagranicznej klawiaturze wystukać „pożegnać” i uparcie próbował się „po-zegnać” – wściekał się do imentu na znikające komentarze.
  Nie udało mi się dociec, co po angielsku może znaczyć „po-ze”, poza autorem książki o narkotykach i uzależnieniach R.S. Po-ze.
  Filtry WP notabene koncentrują się głównie na spamie por-nograficznym i farmaceutyczno-narkotykowym.

 482. O jeden biznes za daleko…jaki ma sens wydobywanie węgla, którego nie ma komu sprzedać czy jaki sens ma uprawianie owoców z podobnym skutkiem…bo nie ma kto zrywać…Tak sobie myślę prywatnie: o ja nie chcem, ja muszem…być górnikiem czy sadownikiem a nawet ogrodnikiem…Może posadzić las i spać, a on w tym czasie rośnie…

 483. Nie jestem strażnikiem żyrandola…sprowadziłem obce wojska, bo polskie w kiepskiej kondycji…na poziomie Trabanta…można rzec…Tak sobie myślę prywatnie, że w tych okolicznościach Husarię wyprowadzić…

 484. Dlaczego głowa państwa nie odpowiada za sprowadzenie dowcipnych maseczek z Chin…Jaka głowa takie myślenie reszty…, żeby płacić w ciemno..to nie F-35…Tak sobie myślę prywatnie, że MZ jest jednoosobowe, a szef jest jednocześnie personelem zakupowym…na wiarę…

 485. Najdroższe truskawki i czereśnie…bo polskie…Tak sobie myślę prywatnie, że ostatnio patriotyzm w cenie…Kiedyś we Wrocławiu w restauracji był chętny na dopłatę za herbatę z miejscową wodą z fenolem…

 486. Broń atomowa nad Wisłą jawi się jak złoty nocnik cesarza Etiopii…Tak sobie myślę prywatnie, że na czas kryzysu inwestują w złoto…Niemcy w złote zęby z KL…

 487. @AllEnglishSpeaking, @Zyta2003, @duende, @Adam100 etc..

  Bardzo ciekawa analiza nt.: przyczyn populizmu na świecie, polaryzacji, trybalizmu etc…
  Dr Fareed Zakaria – Full Address and Q&A – Oxford Union

 488. Bywalec,
  „Kiedy patrzy się na obecną Amerykę i ludzi którzy nią rządzą, trudno oprzeć się wrażeniu, że kroczy ona tą samą droga co upadłe CCCP.”

  Mówisz, że tą samą? Droga CCCP już się skończyła, państwo nie istnieje. Logicznie rzecz biorąc, USA nie może chyba podążać tą samą drogą bo nigdy nie byli (ani nie są) w punkcie w którym Sowieci byli w swojej historii. Po prostu ich trajektorie się nie pokrywają na żadnym odcinku. Chyba, że nieświadomie użyłeś tutaj elipsy, mając na myśli nie tyle same drogi co podobny ich koniec. Czyli rozpad państwa. Ale jak to uzasadnisz?

 489. @zetus1, 25 maja o godz. 8:09

  Ciekaw jestem co według ciebie jest w tej analizie najciekawsze?

 490. Sprawdzam: żaroodporny redaktor Passent.

 491. Jednego namiestnika więcej…kiedyś Paskiewicz teraz Mosbacher…łza się kręci za słowiańską dyscypliną…Tak sobie myślę prywatnie, że od swojego mniej boli…tak mówią nad Wisłą…

 492. @Cherubinek

  🙂 Nie na tym blogu. Czytaj uważniej.
  Tutaj możesz sobie sprawdzić u-l-t-r-a-marynę, r-o-m-a-n, v-i-a-g-r-a

 493. PS
  Sorry, mój komentarz z 3:33 nie był zbyt precyzyjny 🙁
  Na tym blogu redaktor Passent jest odporny 😉

 494. GajowyM

  Serdeczne dzięki za polecenie R.omana i V.iagry ale orientacji już nie zmienię a stymulantów jeszcze nie potrzebuję 🙂

 495. @Cherubinek
  25 maja o godz. 9:05
  M.in:

  1. Wskazanie, że podział w społeczeństwach jest nie tyle pomiędzy biednymi i bogatymi, ile pomiedzy knowledge-workers (programistami, prawnikami, dziennikarzami, etc.) a pracownikami ściśle fizycznym (niżej opłacanymi)

  2. Imigracja i wzbudzanie nastrojów antyimigranckich jako przyczyna populizmu ( US , GB, Francja, … ) . Wielkie przemieszcznie się ludzi w ciągu ostatnich 50-ciu lat.

  3. W niepewnych czasach poglądy przemieszczają się kulturowo w prawo, nie lewo, chociaż lewica oferuje więcej zabezpieczeń socjalnych. Względy kulturowe są silniejsze niż ekonomiczne

  4. Najważniejszym wyróżnikiem odpowiadającym za to kto głosował za/przeciw Trumpowi jest wykształcenie (chociaż pierwszym jest przynależność do republikanów,
  ). Pracownicy fizyczni nie mają nic przeciwko bogatym, tymi których nie lubią są „professionals” ( nadmiernie wykształceni „przemądrzalcy”, którzy chcą pouczać, jak się zachować, co jeść, co ubierać )

  5… I więcej ciekawych tez – trzeba obejrzeć.

 496. Gajowy M.
  są i słowa „niewinne”, jak np. „a6solwent” których użycie wygumkowuje komentarz.
  Taką ksywkę miał zbanowany kiedyś na tym blogu komentator. Być może jest też tak z jakimś „Rómanem” bez kreski czy „jasnym gvintem”.

 497. 25.05…nto.pl 43 zdjęcia żeglugi po Odrze lata 70…Tak sobie myślę prywatnie…panta rei…ku wieczności…

 498. @legat

  Wygląda na to, że zbanowane nicki zostają na liście na zawsze. Niektórzy bywalcy pamiętają jeszcze ich nosicieli, ale dla nowszych komentatorów stają się niezrozumiałym absurdem i zaczyna się przypisywanie jakichś win Giertychowi, Polańskiemu czy bóg-wie-komu, chociaż to zupełny nonsens.
  Był kiedyś komentator R-oman z numerkiem, ale nie pamiętam nawet, czym się zasłużył na zbanowanie i czy na tym blogu.

 499. @zetus1,

  Dzięki za streszczenie. Czyli skrótowo:
  1. Blue-collar vs white-collar
  2. Imigracja
  3. Podziały kulturowe (przekładające się na światopoglądowe).

  Wiesz, ja Zakarie słyszałem już wiele (chyba za dużo) razy. Wydaje mi się, że w tej diagnozie nie ma już nic odkrywczego. Większość liberalnych (i nie tylko) komentatorów, do jakich FZ się zalicza, powtarza zgodnie te kilka tez-diagnoz już od jakiegoś czasu. Zresztą samo życie to pokazuje dobitnie, a już szczególnie ta pandemia – popatrz jakie grupy społeczne ładują na bruku w największych ilościach.

  Mnie jednak bardziej interesują recepty na wyjście z impasu. I tutaj dopiero ciekawe jest posłuchać bo w tym miejscu zaczynają się schody i poważne rozbieżności w propozycjach. Rozbieżności, które wskazują, ze być może analiza Zakarii nie jest dostatecznie głęboka, nie sięga sedna sprawy. Z drugiej strony oczywiście ja nie mam zbyt wygórowanych oczekiwań, ze np. CNN i ich mocodawcom gorącu na sercu leży odkrywanie i publiczne nagłaśnianie sedna sprawy.

 500. Gajowy M.,
  zgadzam się, że to jakiś idiotyzm jest. Wydaje się, że też przede wszystkim niedbalstwo „czuwających” mad moderacją. Rozumiałbym jakąś np. kwarantannę na na jakieś słowo, rok czy dwa lub eliminowanie wulgaryzmów powiedzmy. Jest też pewnie szereg innych słów na indeksie. Wczoraj np. napisałem bardzo niewinny ale za to bardzo inteligentny komentarz dot. SN ale poszedł w kosmos. Nie chce mi się walczyć stąd nie próbuję kombinować, rozkawałkowywać itd. Nie to nie. Mam to w dupie. Nie muszę się tu produkować. Są pożyteczniejsze zajęcia, a to przyciąć żywopłot, pojeździć na tym durnym rowerze bez kół, kawę zaparzyć, wypić coś bo życie jest krótkie a pić się chce, na przykład. W tych sprawach moderacja może mi skoczyć. Na pukel.

 501. Faszystowskie Q** PiS

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=3118371854959117&set=a.760991200697206

  Naszczalnik skrytobójca
  Republika Braci Kaczyńskich

 502. Popularne w czasach pandemii staje się powiedzenie, że nie warto się przejmować tym co było wczoraj i co będzie jutro.
  A jak pada deszcz, ktoś może zapytać, to co robić?
  Jest wiele możliwości, samo poszukiwanie straconego czasu nie wystarczy. W telewizji dzisiaj pokazywano właścicielkę dużego ładnego ogrodu. Reporter zapytał jak to się zaczęło, i usłyszeliśmy taką odpowiedź; najpierw posadziłam jedną roślinkę, potem drugą, następnie krzaczek, drzewko i to rosło.

 503. Restauracja…premier za stołem… został żle poinformowany przez doradców…możesz siadać…jak lądowanie w Smoleńsku…Tak sobie myślę prywatnie: dlaczego restaurator lub SOP nie ochronił premiera od zagrożenia zarażeniem…Państwo bez prezydenta i premiera, to Sodoma i Gomora bez dystansu społecznego…

 504. @adam100

  To jakaś komedia?
  Konduktor ma wypytywać ludzi, czy jadą na demonstrację do Warszawy, czy sam oceniać (po ubraniu, zegarku, transparencie?) czy ma do czynienia z przedsiębiorcą dążącym do wyrażenia protestu w stolicy?
  A jak się „przesłuchany” przyzna, to co? Wylegitymować i spisać? Zrobić zdjęcie? Wysadzić na następnym przystanku?
  A jak to pospieszny i staje dopiero w Warszawie?
  Aha, zadzwonić pod podany numer.
  I co dalej?
  Podać rysopis, znaki szczególne, numer miejsca i wagonu?
  Będzie przynajmniej jakaś motywacyjna nagroda od „złapanej” sztuki?

 505. Stasiek,
  on nie został źle poinformowany bo sam podpisywał rozporządzenia. Jest po prostu beztroskim kretynem który nie wie co podpisuje. SOPiści nie mogli mu zwrócić uwagi bo by wyszło, że uważają ochranianego ViPa, w tym wypadku premiera, za idiotę.
  Jego nieprzestrzeganie przepisów jest „lepsze” od rzekomego nieprzestrzegania przez niosących transparent. Orwell się kłania. Wszyscy są równi ale świnie są równiejsze.

 506. GajowyM.
  Obejrzałem ten obraz ścienny i muszę powiedzieć, że kiedyś już taką ilustrację widziałem. Po wojnie dzieciaki straszono Cyganami, ale ci byli widziani często bo mieli zwyczaj rozbijanie obozowiska w lesie pod miastem. Ten rodzaj malarstwa był popularny w Europie w średniowieczu. Takie były czasy i zdolności artystów. Obecnie też wielu malarzy preferuje gorszące sceny na widok których wrażliwi się oburzają. Do odbioru takich dzieł trzeba mieć grubą skórę.
  W książkach dla dzieci Baba Jaga była częstą ilustracją. Malarstwo jest rozległą krainą w której poruszanie przynosi zarówno twórcy jak i odbiorcy wiele wrażeń w zależności od aktualnego nastroju

  PS. Jest nowa prezes SN. Mogło być gorzej niż się spodziewano, ale lepiej nie było.
  Ta postać z obrazu mnie się wyraźnie kojarzy z nową prezes i nie wiem dlaczego

 507. @Cherubinek
  25 maja o godz. 10:19
  Wiesz, ja Zakarie słyszałem już wiele (chyba za dużo) razy. Wydaje mi się, że w tej diagnozie nie ma już nic odkrywczego. Większość liberalnych (i nie tylko) komentatorów, do jakich FZ się zalicza, powtarza zgodnie te kilka tez-diagnoz już od jakiegoś czasu. Zresztą samo życie to pokazuje dobitnie, a już szczególnie ta pandemia – popatrz jakie grupy społeczne ładują na bruku w największych ilościach.

  Może i nie jest odkrywcza, bo natura człowieka nie zmienia się wiele od stuleci, co najwyżej zmieniają się narzędzia, możliwości zabijania, torturowania, wymuszania, zastraszania. Nieraz warto posłuchać kogoś kto umie przedstawić problem inaczej, zgrabniej, sugestywniej. Ja nie oczekuję od FZ rozwiązań. Wręcz przeciwnie, rozwiązania dziennikarzy, pisarzy, dziennikarzy nie zrealizują się i zazwyczaj brzmią jak wishful thinking. Od rozwiązań (wyborów politytyk policy) są mądrzy(?) politycy, którzy muszą umieć grać na wielu instrumentach i wybierać drogę najmniej kamienistą.

  Te grupy, które lądują na bruku są wyborcami rządzących, którzy potrafią ich omamić najsprawniej i oszukać tak sprytnie, że następnym razem zaglosują na tych samych. Społeczeństwo zasługuje na tych, których wybiera. Rządzący pochodzą z ich rodzin, są ich synami, córkami, szwagrami, ojcami, matkami. W 1933 roku, w Niemczech, wybory były demokratyczne, wybrano demagoga, który miał „rozwiązania” .

  Mnie jednak bardziej interesują recepty na wyjście z impasu. I tutaj dopiero ciekawe jest posłuchać bo w tym miejscu zaczynają się schody i poważne rozbieżności w propozycjach. Rozbieżności, które wskazują, ze być może analiza Zakarii nie jest dostatecznie głęboka, nie sięga sedna sprawy.

  Niepokoi mnie to co piszesz, bo zdaje się, że wierzysz w istnienie prostego rozwiązania. A może rozwiązanie nie istnieje … i istnieje krucha równowaga pomiędzy tym co rozumiemy i tym jakich wyborów dokonujemy i każdy jest w swoim maleńkim promilu odpowiedzialny za siebie i innych (cały glob) każdego dnia, poprzez każdy dokonywany wybór ?
  Wiąże się to z odpowiedzialnością wszystkich i każdego vs. cedowanie odpowiedzialności na polityka (guru), który mówi, że wie co i jak.

  Do ostatniego zdania nie odniosę się, bo nie mam pojęcia o tym co komuś / „mocodawcom gorącu na sercu leży”. Wątpię także, czy Twoje sedno sprawy jest moim.
  Pozdr. Zetus

 508. @Cherubinek
  25 maja o godz. 10:19
  Debata z udziałem dr Fareeda Zakarii odbyła się pod auspicjami Oxford Union (GB) i z CNN nie miała nic wspólnego.

 509. GajowyM.
  25 maja o godz. 11:54

  Przecież PiS to jest paranoja. Jaka, nie pytaj 🙂

 510. @ls42

  Ja tę „ilustrację” widziałem „na żywo” w sandomierskiej katedrze w czasach, kiedy obraz nie był zasłonięty i nie było przy nim, jak obecnie, tabliczki wyjaśniającej, że Żydzi nie popełniali mordów rytualnych.
  Zaraz przyplątała się nieproszona, samozwańcza przewodniczka w dość średnim wieku. Bardzo obszernie omówiła metody upuszczania krwi chrześcijańskim niewinniątkom przez krwiożerczych Żydów, dokładnie wskazując na obrazie kuszenie dziecinek słodyczami, beczkę z gwoździami, psy pożerające ciałka wykrwawionych na śmierć etc. Traktowała obraz jako dokument i kiedy zapytałem, po co Żydom ta krew, odpowiedziała:
  – Na macę 😎
  – Ale przecież maca jest biała!
  Tu się obraziła i postanowiła mnie porzucić nie omieszkawszy zażądać 20 zł za informację.
  Nie uiściłem.

 511. prof. Marcin Matczak.

  Andrzej Duda powołał Małgorzatę Manowską na Pierwszą Prezeskę Sądu Najwyższego. Pojawiły się głosy prawników, że to kolejne „rażące” i „drastyczne” złamanie konstytucji przez polskiego prezydenta. „Ustawa zasadnicza wymaga, aby I Prezesem SN była osoba przedstawiona przez Zgromadzenie Ogólne, a więc większość sędziów. Prof. Manowska nie miała takiego poparcia i są wątpliwości, czy w ogóle jest sędzią”

  Faszystowski pachołek naszczalnika: Du*a
  Republika Braci Kaczyńskich

 512. Spada poparcie dla Andrzeja Dudy. Rafał Trzaskowski w drugiej turze, reszta daleko w tyle

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25971337,spada-poparcie-dla-andrzeja-dudy-rafal-trzaskowski-w-drugiej.html#a=15&c=160&s=BoxNewsMT

  #¤%&Ć faszystę Du*e
  będziesz siedział

 513. PS
  Cygańskie tabory z malowanymi wozami widziałem w dzieciństwie, teraz widuję wypasione przyczepy campingowe ciągane przez mercedesy, ale nikt mnie nie straszył opowieściami o Cyganach porywających dzieci, aby je upiec na ruszcie 😉
  Może dlatego, że Romowie w Polsce to w większości katolicy?

 514. ls42
  25 maja o godz. 12:03
  PS. Jest nowa prezes SN. Mogło być gorzej niż się spodziewano,

  Czyżby? Jak mogło być gorzej?

  Faszystowski cyrk na kółkach
  naszczalnik bratobójca

 515. Konduktor, to sygnalista…partner fiskusa z donosami…Tak sobie myślę prywatnie, że sygnalista brzmi dumnie…ja Brzoza…

 516. Jest już nowy dyrektor Trójki – Kuba Strzyczkowski.
  Poświęcili pionka dyrektora, ale prezeska ( protegowana Czabańskiego) oczywiście została.

 517. adam 100
  A ten co dostał 14 głosów?

 518. @ls42 25 maja o godz. 12:03

  Po co rozmywasz? To jest TEN obraz i doskonale o tym wiesz.
  Zresztą ci tam żydożerczy obraz jest wywieszony w owym kościele obok ołtarza… No i przecież żydożercze teksty są z namaszczeniem odczytywane przy każdej mszy.
  Dla hecy nazywa sią je ewangelią – dobrą nowiną.
  Kanoniczny dowcip, że „Żydzi ukrzyżowali Jezusa” jest powielany od dwóch tysięcy lat, chociaż ewangeliczna wersja historii jest całkowicie nieprawdopodobna.

 519. @GajowyM. 25 maja o godz. 13:04

  Kościół do złego nie namawia!
  On tylko sączy takie historie z mlekiem matki
  Szeptana propaganda, jak niszczenie Komorowskiego.

 520. Bez komentarza. Bzilo sie przed trzema tygodniami…..

  Chociaz zadaje sobie pytanie czy glupota tlumaczy niechciana postawe antysemity Kletina…

  Przedsiebiorstwo Kletina? Ponizej Skolimowskiego DE.

  … Nigdy też, mając znane pochodzenie i dramatycznie spędzone dzieciństwo, nie dał się wmanewrować w nagonkę prowadzoną przez przedsiębiorstwo Holocaust na Polaków…

 521. Bar Norte

  Dzieki panskim dobrym radom udalo mi sie odkryc Grzegorza Sroczynskiego na nowo !
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,25934562,pawlowski-idzie-druga-fala-prywatyzacji-za-chwile-dobra-szkola.html

 522. @basiu, Walenciak ma rację. Pozwalam sobie zacytować:

  Ale poza tym wszystkim, tą całą propagandą, toczy się normalne życie. I dobrze byłoby, żebyśmy to życie zaczęli dostrzegać. Więc, szanowni politycy – w Unii dzielone są pieniądze. Miliardy euro. Na pewno kształtować to będzie przyszłość europejskiej gospodarki i całego kontynentu. I Polski również. Co wy na to?

  Kiedyś te sprawy rozumieliśmy. Gdy premier Leszek Miller wracał z Kopenhagi, z wynegocjowaną umową akcesyjną, bił mu brawa cały Sejm, a Jarosław Kaczyński osobiście gratulował. Kiedy premier Kazimierz Marcinkiewicz po negocjacjach budżetu Unii wołał: „Yes, yes”, to była pierwsza wiadomość polskich mediów. Teraz jest cisza. Mentalny Polexit. To pokazuje miejsce w którym się znaleźliśmy…

  https://fakty.interia.pl/opinie/walenciak/news-co-nas-obchodzi-unia-i-jej-pieniadze,nId,4515379

 523. Cherubinek

  Myslę, że wywiad, który linkuję może cię zainteresować. O pewnych wątkach przewijających się w tej rozmowie pisałeś zresztą na blogu.
  Poniżej wywiad red Grzegorza Sroczyńskiego z prof Adamam Leszczyńskim, autorem ksiązki „Ludowa historia Polski”, która na półkach księgarskich znajdzie się jesienią tego roku.
  Tekst nosi tytuł „Lud można kupić za michę soczewicy. Polska szlachta uważa tak od stuleci”. Czas teraźniejszy zastosowany w tytule wskazuje na uniwersalny charakter spraw, które Sroczyńskiemu wyjasnia Leszczyński.

  Na zachętę zamieszczam fragment dotyczący ksiązki „Ludowa historia Polski”

  „Leezczyński: … Ta książka już jest gotowa, wyjdzie na jesieni, będzie opowiadała o historii relacji władzy w społeczeństwie polskim oraz o mechanizmach redystrybucji w górę, czyli od biednych do bogatych. Prześledziłem ewolucję technik i instytucji, za pomocą których wydobywano u nas z biednych ludzi tzw. wartość dodaną. Od Mieszka do Jarosława, czyli od czasów najdawniejszych państwa polskiego aż do dzisiaj. Staram się to pokazać na tle porównawczym, głównie na tle innych społeczeństw Zachodu, oraz pokazać, jak istnienie tych instytucji uzasadniano.

  Sroczyński: I znalazłeś coś specyficznie polskiego?

  Leszczyński: Tak. Trochę już o tym mówiłem: polską specyfiką była głęboka abdykacja państwa w stosunkach między szlachtą i chłopami przez co najmniej 200 lat. W Polsce relacje władzy na poziomie wsi miały charakter prywatny, państwo w nie w praktyce ingerowało, nie egzekwowało prawa, albo robiło to sporadycznie i niekompetentnie.”

  Całość poniżej:

  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,25970697,leszczynski-lud-mozna-kupic-za-miche-soczewicy-polska-szlachta.html#s=BoxMMt1

 524. Na marginesie
  Mój stosunek do wydarzeń z przeszłości był i jest obojętny, a na obrazek patrzę jak na dzielo sztuki nieznanego autora bez emocji.
  Ostatecznie jako dziecko wojny widziałem gorsze rzeczy, o wiele gorsze i dotykające mnie bezpośrednio, więc nie żartuję.
  Nie odczuwam w tej kwestii żadnych zbrodniczych emocji i nie jestem skłonny w tej sprawie do żartów

 525. kooperatywaMandragon

  Wywiadowany przez Sroczyńskiego Pawłowski jest z Kultury Liberalnej. Oni sporo napisali o tzw „drugiej fali prywatyzacji państwa polskiego”. A własciwie ostatecznej już jego prywatyzacji czy komercjalizacji.
  Tekst uświadamia jak daleko środowisko liberalne skupione wokół KL odeszło od dogmatyzmu neoliberalnego, które np na blogu dziś prezentowano w osobie Fareeda Zakarii. Nie mówiąc już o krajowej tzw sekcji historycznej o której czasem wspominam.

  Zachęcam również do lektury wywiadu Sroczyńskiego z Leszczyńskim, który zalinkowałem w komentarzu do Cherubinka z 15,08, bo oba teksty się ze sobą wiążą.

 526. Naokoloswiata. Kolo koltunek i koltunow?

 527. Bar Norte

  Najpopularniejszy propagator marksizmu w Ameryce , profesor Richard Wolff, namawia wladze do zastosowania rozwiazania wloskiego do problemu 38 milionow na bruku :
  zamiast placic zasilek dla bezrobotnych, pozwolic zwolnionym pracownikom organizowac sie w grupy wzajemnego zaufania , wyposazone w sume 2- letnich zasilkow wyplaconych z gory , by zakladac kooperatywy.
  We Wloszech wojewodztwo Emilia -Romagna, produkujace samochody Ferrari i ser Parmezan ma gospodarke przynoszaca zyski w 40% przez kooperatywy.
  Z wikipedii :
  ,, With their long tradition in the region there are now about 8,100 cooperatives,
  generally in the agricultural sector
  and mainly located in the provinces of Bologna (2,160) and Forlì-Cesena (1,300).”

 528. @ls42 25 maja o godz. 15:10

  Nie chodzi o żarty ani o zbrodnicze emocje. Chodzi o realia.
  Ten obraz przekazuje określoną wizję świata. Kościół, jak widać, nie ma z nią żadnego problemu.

  Dlaczego zatem miałby być jakiś problem z wypunktowaniem pewnych treści, które są inherentne (ojej, zaczynam przemawiać jak naszczalnik!) w całym przekazie kaka? Przecież ta instytucja od początku jest bezwzględnie antysemicka – i nie może być inna ze względu na własną genezę.

  Potem to wszystko zostało kanonicznie zmumifikowane i do dzisiaj powiela się androny o Piłacie, namiestniku rzymskim, który konwersuje ze skazańcem i dopytuje się o zdanie żydowskiej tłuszczy. Albo o Żydach, podbitym narodzie, który rzekomo kogoś ukrzyżował. Krzyżowali Rzymianie, czyli wojska okupacyjne i była to kara zastrzeżona dla buntowników. Buntowników, oczywiście, przeciwko władzy Rzymu. Więc z czym do ludzi? Przecież wystarczy przeczytać ewangelie, żeby zobaczyć, jak zioną, całkiem po prostu, antysemickim jadem.

  I żeby nie było. Ja nie popieram polityki Izraela, do Żydów mam stosunek obojętny, polskich kompleksów w dużej mierze nie rozumiem, po prostu umiem czytać. Również niekiedy między wierszami. Tylko tyle.

 529. Z linkowanego wywiadu wyławiam:

  Nie wiem, czy PiS prywatyzuje usługi publiczne celowo, czy po prostu z bezmyślności, ale tak to się skończy. Wielką ściemą jest też to, że PiS buduje silne państwo. Nawet koledzy i koleżanki z prawicowego „Klubu Jagiellońskiego” czy „Nowej Konfederacji” to widzą i krytykują. Nie jest to państwo silne ani sprawne, jeżeli wycofuje się z kolejnych obszarów, jeżeli mamy gorszą jakość nauczycieli, bo odpływają do sfery prywatnej. Tak samo jest z lekarzami, którzy wyjeżdżają za granicę. To jakie to niby silne państwo? W czym ono jest silne? W tym, że ma kilkanaście dużych spółek skarbu państwa?

 530. Bywają tutaj znakomici komentatorzy, którzy świętego zaprowadziliby na drogę grzechu, ale z pomocą przybywa @dezerter83 co wszystkim ukazuje otwarte bramy raju.
  To miejsce ma tylko jedną, jedyną wadę, że otwiera się po przejściu mieszkańca planety ZIEMIA do wieczności i to bezpowrotnie.
  Tym samym pole do rozważania korzyści jest ograniczone.

  PS. @dezerter83 był tu ostatni raz wczoraj o godzinie 16.11 i nie spotkał się z pełnym uznaniem. Tych 35 Amerykanów co ich niemiecki żołnierz wysłał do wieczności musi być z pewnością w RAJU

 531. @Bar Norte i inni – My favourite peeve – dlaczego etykietka „liberalny” jest zastrzeżona dla leseferyzmu gospodarczego? Dla mnie istotny jest liberalizm obyczajowy – bo nie będzie mi kaka właził do łóżka ani decydował, czy in vitro jest be, czy cacy – ale o ta sfera jakby całkowicie przestała być kojarzona ze słowem „liberał”. Zawłaszczenie terminu przez friedmanistów?

 532. Na marginesie 15.32
  Poddaję się.
  Jestem za pokojem na świecie, ale siedzę w kraju i nigdzie się nie wybieram. W żadnej wojnie nie zamierzam brać udziału.
  Pozdrawiam

 533. ls42
  25 maja o godz. 14:22
  adam 100
  A ten co dostał 14 głosów?

  Czy męski faszysta jest gorszy od żeńskiej faszystki?
  Moim zdaniem nie ma różnicy. Tak jak syf jest syfem, niezależnie gdzie się delikwent zaraził.

  Faszystowski cyrk na kółkach naszczalnika PiS

 534. Żydzi mają pecha, bo wmawiają im ukrzyżowanie Jezusa jak Rosjanom strącenie samolotu nad Smoleńskiem…Tak sobie myślę prywatnie, że to cecha formacji dającej wiarę istnienia zła u innych…nie będę kopał leżącego moralnie…od 2000 lat…

 535. Na marginesie

  „dlaczego etykietka „liberalny” jest zastrzeżona dla leseferyzmu gospodarczego?”

  Nie jest zastrzeżona. To o czym piszesz określa się od kilkudziesięciu lat jako neoliberalizm.

  https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/neoliberalizm;3946634.html

  A to co określa się jako klasyczny liberalizm, to z czym się po częsci identyfikujesz, na gruncie polskim prezentuje np Kultura Liberalna. Zresztą często linkuję jej teksty bo są ciekawe i inspirujące. Poza tym w sensie intelektualnym odważne, trzeźwe, idące pod prąd a to uważam za najbardziej wartościową cechę tego nurtu politycznego.

 536. @ls42 25 maja o godz. 15:44

  Ja wcale nie miałam zamiaru ciebie tłamsić, dlatego nie ma sensu się poddawać. Poza tym wojna (przeżyta?) mocno utkwiła ci w pamięci, dlatego jej się boisz? Ja wojny nie widziałam, unikam w filmach i literaturze, i nie kojarzę tej dyskusji z wojną.

 537. Dzisiaj jest Memorial Day. W gazecie opublikowano liste aktorow I muzykow ktorzy służyli w amerykanskich silach zbrojnych (US Military). Wybralam tylko kilka osob:
  Jeff Bridges, Coast Guard
  Mel Brooks, Army
  Gene Hackman, Marines
  Oliver Stone, Army
  Harry Belafonte, Navy
  Johnny Cash, Air Force
  Kris Kristofferson, Army
  Morgan Freeman, Air Force
  Elvis, Army

  Ostatnim (the latest) prezydentem ktory sluzyl w silach zbrojnych jest George W. Bush, National Guard.

 538. @Bar Norte 25 maja o godz. 16:04
  Znam portal z nazwy od dawna, a zaczęłam czytać dzięki tobie.
  Odnotuj to sobie na plus 🙂

 539. @Orca 25 maja o godz. 16:11

  Bush się obijał w National Guard podczas gdy inni narażali życie.

 540. kooperatywaMandragon

  Nie bardzo rozumiem komentarz z 15,26.
  Przecież nie ma zakazu tworzenia tego typu struktur produkcyjnych czy usługowych. Mało, one są wspierane. Na przykład UE je wspiera w państwach członkowskich – również materialnie.
  Pewnym problemem jest w tym przypadku co najwyżej społeczna niezdolność do ich tworzenia. Niestety niektóre społeczeństwa czy środowiska są pozbawione zdolności do tego typu kooperacji. W tym przypadku mozna by się zastanawiać jedynie dlaczego tak się dzieje.

 541. Na marginesie,

  Jest publicznie znana historia dokumentu ktory potwierdza jego sluzbe w National Guard. Znany dziennikarz stracil z tego powodu praca.

 542. @Bar Norte 25 maja o godz. 15:08

  Leszczyński w wywiadzie rozwija znany motyw, ale książka może być ciekawa.

  Jednak ten model „elity-lud” jest chyba sporym uproszczeniem. Co do jednego jestem skłonna się zgodzić – że model, nazwijmy to, patriarchalny, ma się świetnie – ale pańszczyzna nie jest tu jedynym kontekstem. Ten sam model funkcjonuje na styku rodzice-dzieci, lekarz-pacjent, nauczyciel-uczeń. „Ja wójt to wama mówię” – ja u Reymonta.

  W Kanadzie to wygląda nieco inaczej – uświadomiłam to sobie, gdy lekarka, przy okazji jakiegoś remontu, miała nagle w gabinecie jedno krzesło. Na tym krześle posadziła mnie – a sama stała. To jest „service-oriented industry”, chociaż systemową wyższość egzekwuje się inaczej – np. wrzaski pacjenta na lekarza są tu raczej nie do pomyślenia. Inny świat, inaczej zorganizowany.

 543. @Orca 25 maja o godz. 16:18

  Nie znam historii owego dziennikarza. Historia „służby” późniejszego prezydenta jest znana i nazwijmy to delikatnie, niezbyt chlubna. To INNI narażali życie. Jeśli sugerujesz, że któraś z nas mogłaby z powodu tego tekstu stracić pracę, to cię rozumiem. Ale nie egzystencjalnie, tylko logicznie.

 544. Orca
  25 maja o godz. 16:18
  Dan Rather dal sie „wpuscic” w watpliwa historie… ale teraz prowadzi wywiady z gwiazdami przeszlymi w mniej znanym kanale tv…

 545. Skoro już wiemy, że bramy raju są szeroko otwarte, to teraz pomyślmy co zrobić żeby za szybko tam się nie znaleźć?
  W Polsce Ludowej pomagało planowanie i pozytywne nastawienie „czy się stoi, czy się leży, dwa tysiące się należy”.
  Od tego zbyt daleko nie odeszliśmy, a tu już neoliberalizm jest zapowiadany. Co znaczą odpłatne szkoły i służba zdrowia. Będzie to nowe źródło dochodów „kapitalistów”.
  Omawiano tu stosunki w USA. Tylko najbogatsi mają wszystko. Czy tego chcemy? Zdecydowanie nie. Żadnej ulgowej taryfy dla kapitału. Na barykady ludu roboczy, bo zrobią z nas niewolników.
  Zatem ostrożnie z tym zapraszaniem Amerykanów. Budujmy całą demokratyczną Europę z Rosją włącznie. To wszystko zmieni (na jakiś czas)

 546. Na marginesie

  „Jednak ten model „elity-lud” jest chyba sporym uproszczeniem.”

  Przyznam, że mnie to też drażniło w tym wywiadzie.

  Z tym, że myślę iż Leszczyński ze Sroczyńskim celowo wybrali to uproszczenie by wbijać szpilę opozycyjnej prawicy. Ona bowiem z upodobaniem podnosi swoje poczucie elitaryzmu w narracji politycznej.

 547. @ls42

  Tych 35 Amerykanów co ich niemiecki żołnierz wysłał do wieczności musi być z pewnością w RAJU

  Na pewno nie w RAJU według ŚJ. Może w jakichś swoich zielonoświątkowych, katolickich, kwakierskich…

  Jehowicki raj ma nastać za żywota wybranych 144 tys. wyznawców.
  Tak było zapowiadane na kolejne daty końca świata. Niestety, na razie niespełnione.
  Według nich, na Ziemi ustanowiony zostanie wieczny raj. Taki jak ten, w którym żyli Adam i Ewa. Armagedon zniszczy wszystkich (ponad 2 mld ludzi) oprócz 144 tys. Świadków Jehowy, którzy zostaną panami Ziemi. Następne 1000 lat będzie okresem próby, po którym na Ziemię ponownie zstąpi Jezus. Będzie na niej królował wraz z tymi, którzy przejdą próbę (przez 1000 lat nie złamią prawa Jahwe).
  Pierwsze przenosiny jehowitów do nieba miały mieć miejsce już w 1878 roku. Coś nie wypaliło 🙁
  Potem była dobra szansa w 1914 i nic.
  Podejście nr 9, czyli jak nie teraz to kiedy (2000) zatem ostatni rok XX w. I kicha.

  Najnowsza przepowiednia Świadków Jehowy, podobnie jak wiele wcześniejszych, opiera się na roku 1914. Dochodzą oni do wniosku, że skoro Bóg ostrzegł Noego 120 lat przed Potopem, także rok 1914 mógł być podany przez Russela ze 120-letnim wyprzedzeniem. Mamy czas do 2034.

  Zapytaj @dezertera, co aktualnie możliwe jest po śmierci. Według niego człowiek nie ma nieśmiertelnej duszy, a więc omnis moriar 🙁

 548. Orca
  25 maja o godz. 16:11

  Dzisiaj jest Memorial Day.
  w nocy ogladalem kawalki koncertu z tej okazji na PBS…. jest to okazja, aby przedstawic wszystkie amerykanskie brudne wojny ostatnich dziesiecioleci jako boj o demokracje…. po prostu dokonuje sie miszungu tych wojen z WW2 i innymi chlubnymi wyjatkami…
  ale muzyka byla dobra… ilez oni posiadaja naturalnych talentow.. nie byl to prosty koncert z Festiwalu Piosenki Zolnierskiej…

 549. dodam, ze Dubya zawsze powstrzymywal sie przed poparciem dla Trumpa… nie zaprosil go nawet na pogrzeb swojego ojca….

 550. PA2155
  25 maja o godz. 16:38

  Yes

  ——
  Programow z okazji wojen nie ogladam.

  —-

  Dubya z pierwszego miejsca najgorszego prezydenta spadł na drugie miejsce. Na razie historia okazala sie dla niego lagodna.

 551. Orca
  25 maja o godz. 17:04

  Programow z okazji wojen nie ogladam.

  dlatego omijam patriotyczne knoty niejakiego C. Eastwooda…. nie zobaczylem nawet do konca „Saving Private Ryan” albo „Black Hawk Down”… ale, jast kilka dobrych filmow wojennych, ktore unikaja gloryfikacji wojny…

 552. PA2155
  25 maja o godz. 17:11

  Zadnego z tych filmow nie widzialam I raczej nie obejrze.

 553. Bar Norte
  25 maja o godz. 16:16

  We Wloszech pomoc w tworzeniu kooperatyw istnieje od 1985 roku.
  Podstawowym problemem jest zawsze brak kapitalu.
  Wiekszosc obecnie zyje od pierwszego do pierwszego, a biednym banki nie pozyczaja.
  Jesli podobne prawa stworzono by w USA , czesc z 38 milionow bezrobotnych nie musiala by krasc pierwszego miliona, ale skladajac sie w 10 osob ( wymagane we Wloszech ) z kapitalem 10 razy 20 tysiecy dolarow, mogla by kupowac uzywane ciezarowki i sprzedawac lezace na polach warzywa bez odbiorcy, liny alpinistyczne i myc okna w wiezowcach i zakladac inne niskokapitalowe firmy.
  Bezrobotni pracownicy sluzby zdrowia mogli by zakladac kooperatywy lecznicze, bo wiekszosc bezrobotnych stracilo ubezpieczenie zdrowotne , ktore jest sprzezone w USA z zatrudnieniem .

  Zalozona przez ksiedza ( jp2 by go potepil ) kooperatywa w bardzo biednej Krainie Baskow
  w latach 50-tych jest 7 co do wielkosci przedsiebiorstwem Hiszpanii.
  Panstwo oszczedzi w dluzszej perspektywie na zasilkach dla bezrobotnych , leczeniu alkoholikow, sciganiu przestepcow i opiece psychiatrycznej dla ludzi pozbawionych przez dlugi czas pracy.

  Polecam rozmowe bardzo madrych krytykow systemu , porownujacych czasy Wielkiej Depresji i dnia dzisiejszego ( Wolff studiowal ekonomie na Harwardzie, Stanfordzie i Yale )
  https://www.youtube.com/watch?v=iFzJgUCcGak

 554. PA2155
  25 maja o godz. 16:56

  Czolowy dysydent amerykanski , Noam Chomsky ,twierdzi,
  ze wszyscy amerykanscy prezydenci od czasu Roosevelta
  popelnili te same przestepstwa,
  za ktore skazywano w Norymberdze.

 555. PA2155
  25 maja o godz. 17:11

  Australijczycy zrobili dwie nisamowite serie dokumentalne o Wojnach Swiatowych,
  ktore pokazane sa z perspektywy 99%,
  a nie jak to normalnie bywa , Jednego Procenta.
  Nazywaja sie ,, Apocalypse ”.
  https://www.youtube.com/watch?v=fjJV5HIDPnQ

 556. W DUŻYMFORMACIE wywiad z Tadeuszem Gołębiewskim, największym polskim hotelarzem i jednym z najbogatszych Polaków.
  Nawet moja żona przeczytała. Wierzyć się nie chce

 557. Memorial Day 2020
  __________________

  Barry McGuire – Eve Of Destruction
  https://www.youtube.com/watch?v=qfZVu0alU0I

 558. @kooperatywaMondragon

  To stąd twój nick? Od tej kooperatywy założonej przez księdza?
  Robiłem zakupy w ich sklepach Eroski. Bardzo dobra sieć.
  Jak pierwszy raz zobaczyłem szyld EROSKI na czerwonym baraku bez okien, to wziąłem go za rodzaj se-x-shopu 🙄 😉

 559. Bar Norte, 25 maja o godz. 15:08
  „Cherubinek
  Myslę, że wywiad, który linkuję może cię zainteresować. O pewnych wątkach przewijających się w tej rozmowie pisałeś zresztą na blogu.”

  Dzięki. Przeczytam z chęcią. Jutro.

  Ten fragment, który zacytowałeś, o głębokiej abdykacji państwa w stosunkach między szlachtą i chłopami. W samo sedno. Dlatego pusty śmiech mnie ogarnia jak nasze dzisiejsze, pożal się boże elity pitolą cos o braku zrozumienia ich światłych idei u „warstw niższych”. No proszę, tyle setek lat się starali i wciąż im z tego nic nie wychodzi.

  BTW, celowo nie nazywam ich pseudo-elitami, niech maja ten zaszczytny dla nich tytuł, aby nie stwarzać błędnego, moim zdaniem, przekonania, ze są u nas w kraju jeszcze jakieś inne, lepsze elity uchowane gdzieś na zapleczu. Polacy, z natury raczej leniwi umysłowo, uwielbiają się tak mamić, wierzyć w jeźdźców opatrznościowych na białych koniach którzy będą ratować ich du.y w potrzebie. Wiec nie. To jednak są nasze cale elity. A owoc ich 31 lat wytężonej pracy społeczeństwo polskie właśnie konsumuje. Jak w tym starym czeskim dowcipie kiedy dwóch gości wychodzi z toalety: „‚Koniec’ panu wyszedł, panie Havranek. Nie, panie Vodicka, to nie jest koniec, to jest cały!” 😉

  Zaiste biedny kraj.

 560. zetus1 25 maja o godz. 12:10

  Dzięki za obszerna odpowiedz. Pozwól, że z powodu na pozna porę odniosę się tylko do niektórych kwestii.

  „Nieraz warto posłuchać kogoś kto umie przedstawić problem inaczej, zgrabniej, sugestywniej. Ja nie oczekuję od FZ rozwiązań.”

  Fareed Zakaria jest znanym przedstawicielem amerykańskiego establishmentu neoliberalnego w globalnych mediach. To co mówił w Oxford Club w zasadzie nie odbiegało od jego komentarzy wypowiadanych przez lata w CNN, z których jest znany w świecie. Stad mój komentarz, ze w zasadzie nihil novi sub sole.

  „Te grupy, które lądują na bruku są wyborcami rządzących, którzy potrafią ich omamić najsprawniej i oszukać tak sprytnie, że następnym razem zagłosują na tych samych.”

  To jest w swej istocie bardzo neo-liberalne stwierdzenie. Ja bym się wolał zapytać czy jest jakiś rzeczywisty wybór, czy tez go nie ma?

  „Społeczeństwo zasługuje na tych, których wybiera. Rządzący pochodzą z ich rodzin, są ich synami, córkami, szwagrami, ojcami, matkami. W 1933 roku, w Niemczech, wybory były demokratyczne, wybrano demagoga, który miał „rozwiązania”

  To stwierdzenie jest bardzo często powtarzane. Jest ono niestety błędne bo spłyca istotę zagadnienia. Właściwie można by rzec, że jest tak samo demagogiczne jak pan, który wygrał tamte niesławne wybory. To ówczesne realia stworzyły Hitlera i te same realia popchnęły ludzi do jego poparcia. Jak by nie ten „demagog, który miał „rozwiązania”” to byłby wkrótce inny w jego miejsce. Zauważ, że np. Stalin został wybrany w wyborach jak najbardziej nie-demokratycznych, ale jego styl był równie demagogiczny i bezwzględny jak Hitlera. Spójrz na kraje ościenne, które na ogol były quasi-demokratyczne i aż roiło się w nich od rożnej maści aspirujących mini-dyktatorów.

  „Niepokoi mnie to co piszesz, bo zdaje się, że wierzysz w istnienie prostego rozwiązania.”

  Nie. Nie uważam tak.

  To do czego starałem się odnieść, w wielkim skrócie, to ze w medialnym dyskursie neoliberalnym pewne sprawy nigdy nie doczekują się satysfakcjonującej analizy. I nie dzieje się tak ze względu na niskie IQ dyskutantów lecz ze powodu doktrynalne ograniczenia aparatu poznawczego dyskutantów, którzy ze względu na swoje przekonania poruszają się w zakresie dogmatu neoliberalnego, który ich ogranicza. Jakiekolwiek wykroczenie poza ten obszar było by uważane za schizmę neoliberalną . I to ograniczenie jest kulą u nogi w ich analizach. Myślę, ze być może Bar Norte miałby tutaj cos do dodania.

  „Wątpię także, czy Twoje sedno sprawy jest moim.”

  Okay. Zgódźmy się, ze Twoje jest twojejsze. 😉 Dzięki za wymianę poglądów.

 561. @Cherubinek
  26 maja o godz. 1:27
  Okay. Zgódźmy się, ze Twoje jest twojejsze. Dzięki za wymianę poglądów.

  🙂 Ja też dziękuję. Wymiana poglądów jest możliwa.
  P.S.
  14:30 / 1:02:40
  Fareed Zakaria at Harvard

css.php