Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Andrzej Duda

25.05.2020
poniedziałek

Partacze z Nowogrodzkiej

25 maja 2020, poniedziałek,

Szczyt lizusostwa. Prawnik kancelarii prezydenta Andrzej Dera powiedział, że jego zdaniem prezydent Duda jest najlepszym prezydentem od 1989 r. Czy lepszym od Lecha Kaczyńskiego? – Tak, lepszym, ponieważ kadencja prezydenta Kaczyńskiego została przerwana, powiedział minister.

Z jednej strony należą mu się słowa uznania za odwagę, ponieważ dotychczas w obozie władzy obowiązywał przekaz, że prezydent Rzeczypospolitej profesor (koniecznie!) L.K. był najlepszy pod każdym względem, a nawet że był prezydentem tysiąclecia. Składających kwiaty i hołdy pod jego pomnikiem zwalnia np. od obowiązku noszenia maseczek i zachowania dwóch metrów „odległości społecznej”.

Niestety, minister Dera grubo myli się w ocenie swojego pryncypała PAD. To prezydent, który wielokrotnie łamał konstytucję, własny obóz traktuje go per noga (vide powrót Jacka Kurskiego do zarządu TVP), nie stał się autorytetem, budzi konsternację i zażenowanie. Jego najnowszy blamaż to wybór prof. Małgorzaty Manowskiej na pierwszą prezes Sądu Najwyższego, mimo że uzyskała dwa razy mniej głosów (25) niż zwycięzca: prof. Włodzimierz Wróbel.

Ten wybór, acz zgodny z prawem, to niedźwiedzia przysługa dla prof. Manowskiej, za którą już zawsze będzie się wlokła opinia faworyty prezydenta, a nie swojego środowiska. W inauguracyjnym wystąpieniu pani MM apelowała o sądzenie ludzi według ich dorobku, a nie według tego, kto skąd przychodzi. Zgoda, choć przynależność do takiej lub innej organizacji prawniczej coś o poglądach mówi. Po pierwsze, pani MM nie „przyszła”, tylko została przyniesiona przez prezydenta, po drugie – czekamy, aż powie, co myśli o niezależności sędziów od władzy i od polityków.

Szczyt kompetencji. Doprowadzając do upadku najpierw stadninę w Janowie, a następnie stadninę Trójki na Myśliwieckiej, PiS stosuje taktykę spalonej ziemi. Czego się tknie – niszczy. W jednym i drugim przypadku polityczni nominaci bez kwalifikacji w ramach „wymiany” elit i zasady TKM zostali „rzuceni” na ważne odcinki dobrej zmiany – konie i pegazy.

Panowie i panie delegowane do Trójki krok po kroku zmieniali stację na coraz bardziej pisowską przez odpowiednią zmianę ludzi, tematyki, wyrażanych opinii. Trójka z głównego nurtu opinii mediów III RP przeprowadzona została do głównego nurtu propagandy IV RP. Czy to jest wina red. Skowrońskiego, czy red. Świetlika, czy Sobali, Cieślika, czy innych komisarzy – trudno powiedzieć. Mam nadzieję, że ukaże się obiektywna monografia Trójki. Przykład piosenki Kazika pokazuje, że w Trójce panował strach przed dylematem: jak dać fajną piosenkę, ale się nie narazić?

Dokładnie tak było w PRL. Żołnierze Wyklęci – w górę, Wałęsa w dół. Dyrekcja czuje, w którą stronę wieje wiatr. Władza oczekiwała serwitutów, a nie kłopotów.

W redakcji, w której przepracowałem całe życie, takie dylematy były codziennością. Czy wydrukować w odcinkach powieść Sołżenicyna, bo towarzysze radzieccy będą niezadowoleni? Czy drukować recenzję wierszy Barańczaka albo powieści Konwickiego, bo towarzysz Olszowski się wścieknie? Drukować felietony Jerzego Andrzejewskiego, skoro napisał, że jest przeciwnikiem kary śmierci za przestępstwa gospodarcze i Gomułka krzyczał za to na Rakowskiego? Ten strach, że władza może zmarszczyć brwi, stał za decyzją w sprawie piosenki „Mój ból…”.

Kropka w kropkę powtórka z historii PRL. Historia Trójki to kronika wymiany komisarzy. Przychodzi nowy dyrektor z politycznego nadania, jest czujny, zwalnia ludzi, bierze swoich, cenzuruje, ale stopniowo łapie wirusa Trójki, więc z kolei trzeba jego wywalić i znaleźć miejsce dla nowego. Każdy odchodzi w aureoli męczennika, każdy następny dokręca trochę śrubę, żeby się wykazać, aż wreszcie ludzie powiedzieli „dość!”. Dziwne, że tak późno.

Szczyt arogancji to wystąpienie pełnomocnika wyborczego PAD Krzysztofa Sobolewskiego (zapamiętajcie to nazwisko) do Państwowej Komisji Wyborczej ze skargą na pozostałych kandydatów w wyborach prezydenckich, którzy jakoby prowadzili kampanię, zanim marszałek Witek ogłosiła termin wyborów. Skarga dotyczy wszystkich kandydatów z wyjątkiem prezydenta Dudy, który (oczywiście) żadnej kampanii nie prowadzi.

Tymczasem każdy widzi, że czarne jest czarne. PAD jeździ po kraju jak nakręcony, codziennie spotyka się z wyborcami, pardon, z Polkami i z Polakami, bo to jest jego praca, jego ulubiony obowiązek, bo nikt mu tam nie pyskuje – wszyscy klaszczą. A jeżeli w tym samym czasie Hołownia czy Biedroń kupią banana na bazarze, to jest niezgodne z prawem. Jest to taki sam szczyt bezprawia jak karanie mandatem 10 tys. zł (mniej więcej dwie miesięczne pensje!) za brak maseczek czy odległości dwóch metrów pokojowych performerów na Krakowskim Przedmieściu, czy też rozpędzanie gazem garstki przedsiębiorców przez setki policjantów.

Jednocześnie przymyka się oczy na podobne przewiny ze strony najważniejszych osób w orszaku Jarosława Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego. Ileż w tym pogardy dla ludzi. Wstyd!

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 608

Dodaj komentarz »
 1. „Fabryki umierają stojąc” – patrzcie na Polskę. Drukarnie pieniędzy pracują pełną mocą, a fabryki stoją, samoloty nie latają , tylko rolnicy próbują coś zasiać. Media rozpowszechniają pandemiczne wieści, a premier Morawiecki zjada obiad „bez maseczki” w gliwickiej restauracji w towarzystwie swych fanów. Tak wygląda krajobraz w domu wariatów. Elity nie mają pomysłu jak się wycofać z tego bajzlu jaki stworzyli. Ten pandemiczny koszmar skończy się wielkim kryzysem ekonomiczny, którego efektem , będzie przejęcie całego majątku narodowego przez banki, które będą udzielały kredyty na paskarski procent. Histerię pandemii nakręcały mechanizmy propagandowe kierowane przez tych, którzy staną się właścicielami świata zachodniego.

 2. „Kropka w kropkę powtórka z historii PRL.”
  Proszę nie obrażać PRL. Ona bowiem w czasie wolnym od prześladowania „wyklętych” odbudowała kraj, uprzemysłowiła go, dała ludziom wykształcenie i wyciągnęła z wielowiekowego zacofania.

 3. W systemach totalitarnych zawsze jest więcej strachu jak chleba powszedniego. Ten powszechny strach powoduje, że nikt , nikomu nie ufa i cała atmosfera społeczna staje się nie do zniesienia. W samodzierżawiu każdy boi się swojego przełożonego i boi się przez to, też o swoje stanowisko, bo te osiągnął i dzierżawi nie ze względu na kompetencje i zdolności, ale z łaski swojego pana. A najbardziej to się wszyscy boją samego batiuszki i przymilają się mu, jak tylko mogą i umieją, bo wiedzą , że jak ten się wkurzy, to po nich. A, żeby było jeszcze śmieszniej, to najbardziej bojący w tym całym systemie jest sam batiuszka. Ten to już boi się wszystkich. Swoich podkomendnych obawia się, bo wie że kopią pod nim dołki i tak naprawdę to go nie nawidzą. No a przede wszystkim całego społeczeństwa, o którym wie, że wcale nie powinien nim rządzić i jak dalej będzie rządzić , albo i nie będzie, to tak czy tak, marnie skończy.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Najlepiej od dnia narodzin iść prostą drogą, co w spokojnych czasach zdarza się coraz częściej. Niestety opisane w zagajeniu przypadki nie są wyjątkiem.
  Gazeta Wyborcza przypomina „30 lat temu powstało Porozumienie Centrum”. Na okładce Jarosław Kaczyński z towarzyszami, a u góry wielki napis WÓDZ MOŻE BYĆ TYLKO JEDEN

  Wewnątrz numeru „Dzieje głupoty w Polsce” poleca redakcja ALEHISTORIA

 6. ls42
  25 maja o godz. 15:37
  „Tych 35 Amerykanów co ich niemiecki żołnierz wysłał do wieczności musi być z pewnością w RAJU”.

  W tej kwestii Biblia wypowiada się jasno i prosto — umarli nie kontynuują życia w zaświatach. Życie ludzkie przypomina płomień świecy. Kiedy płomień zgaśnie, nigdzie się nie przenosi. Przestaje istnieć.

 7. Szczytowanie PiS

  A po szczytowaniu zasną, zachrapią, zamkną się w pogardzie. Bo zaskórniaków po Polsce w Ruinie już nie ma. I co zrobi lud boży z takim szczytowaniem?

  Podobno Dudzie słupek leci w tempie 10 punktów procentowych na miesiąc. Miał nosa prezes Kaczorek, że tylko 10 maja jest dobry termin na utrzymanie Pajaca w Pałacu. Zmyślnie zagrała KO przepychając te wybory na termin późniejszy, upierając się pazurami Kidaway i poświęcając ją, blokując w Senacie, wywołując Gowina z lasu …

  Że też demokracja po polsku musi być taka niestandardowa.

 8. Na marginesie wreszcie zala PALA….

  …..
  I żeby nie było. Ja nie popieram polityki Izraela, do Żydów mam stosunek obojętny, polskich kompleksów w dużej mierze nie rozumiem, po prostu umiem czytać. Również niekiedy między wierszami. Tylko tyle…

  Tylko tyle antysemickiego spisku miedzy wierszami. Na marne(biedna rzeka).

 9. Na marginesie nie rozumie polskich kompleksow.

 10. „ten wybór, acz zgodny z prawem…” Panie Redaktorze, w żaden sposób ten wybór nie jest zgodny z prawem ! Na ścieżce do owego wyboru złamano WIELOKROTNIE Konstytucję ! Jest przecież masa miarodajnych ocen ! To wiedza powszechna. Jak można w poważnym tygodniku tak sobie lekce pisać ?

 11. Gospodarz wspomina „opozycyjnosc” tygodnika „Polityka”…. jak pamietam Solzenicyna „Jeden dzien z zycia Iwana Denisowicza” „Polityka” wydrukowala w 1957 r., gdy chwilowo zawieszono cenzure w PRLu i „odwaga staniala”… „Archipelag Gulag” w odcinkach drukowalo „Wprost” a „Doktora Zywago” putramentowska „Wspolczesnosc”, zaraz po „Ostatnim tangu w Paryzu”… co bylo po 1989 r. to zupelnie inna historia…
  o tych hamletowskich dylematach nie pamietam… Gospodarz osobiscie rekomendowal wstrzemiezliwosc i rozwage w stanie wojennym, gdy „Polityka” obok TL byla jedynym periodykiem do kupienia w kiosku…
  moze lud polski chce Dudusia i disco-polo w Trojce… na szczescie, jak to mowiono w stanie wojennym, kazdy odbiornik ma wylacznik i mozna, albo zmienic stacje albo wylaczyc…taka opcja w PRL byla ograniczona…

 12. Saldo
  ty jak gdyby przesuniety w fazie….

 13. Jak panowie Leszczyński ze Sroczyńskim rozprawiali

  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,25970697,leszczynski-lud-mozna-kupic-za-miche-soczewicy-polska-szlachta.html

  Osobiście biadolenie o pańszczyźnie, szlachcie i chłopach przewijam. Ile jeszcze nawijać będą prymitywną, ograniczoną nić polskiej historii? Bagażem tejże jest marny rozwój miast i mieszczaństwa, oczysznowania i pieniężnych relacji w gospodarce miejskiej i wiejskiej. Bo stąd wzięło się zacofanie RP i ogromny nawis mało produktywnej ludności na wsiach, szczególnie na ścianie wschodniej-podkarpackiej, właśnie tam prezes Kaczorek znalazł swoje polityczne ukojenie, wsparcie i rządzenie z Nowogrodzkiej. Starowiejskie wsparcie dla cwaniaka z Żoliborza. Taki z grubsza jest obraz społeczeństwa i gospodarki.

  Odrzucić należy opowieść „O kupowaniu ludu za michę soczewicy” tylko wtedy, gdy potępia ona lud, gdy gardzi jego preferencjami. Opowieść ta jest o cwanym szlachciurze z Żoliborza, który to prawidło udoskonalił, dopasował i się nim cynicznie, acz w zgodzie tradycją posłużył. Opowieść jest prawdziwa, ale kto jest winien, że tak się stało, kogo się wiesza? Cygana Tuska?

 14. pomylilem „Literature” ze „Wspolczesnoscia”, ktora w tym czasie juz nie istniala…

 15. Izrael jest jedyną prawdziwą demokracją na Bliskim Wschodzie, tak prawdziwą, że Netanjahu będzie wkrótce nią rządzić z więzienia. To jest naprawdę prawdziwa demokracja, premierem w niej może być naprawdę każdy, nawet stojący przed sądem, całkowicie skorumpowany typ.

 16. I zeby nie bylo, Na marginesie nie jest antysemitka.

  Pisze jednak co ponizej, ot tak sobie, zeby nie bylo..

  …..
  I żeby nie było. Ja nie popieram polityki Izraela, do Żydów mam stosunek obojętny, polskich kompleksów w dużej mierze nie rozumiem, po prostu umiem czytać. Również niekiedy między wierszami. Tylko tyle…

 17. Nie zalapala Na marginesie nie jest antysemitka, a tak bardzo by chciala. Jest zwykla „gaworka“ szukajaca aplauzu.

 18. Kto pamieta list P. do Kiszczaka?

 19. @agrycola (18:05)

  „ten wybór, acz zgodny z prawem…”

  Nawet nie prawem kaduka. Stosując Konstytucję będzie można majowy wybór Prezesa SN obalić i prof. Manowską zdjąć z urzędu.

  P.S. Lekce pisanie jest łatwe i przyjemnie się czyta. Jakże mało piszą w poważnym tygodniku o nowym kandydacie opozycji na prezydenta, Rafale Trzaskowskim. O jego potencjale politycznym, sprawności w kampanii wyborczej, opozycji i na drodze do jego wyboru, o wściekłych bezprawnych atakach na niego.

  Tymczasem obie strony, PiS i KO z opozycyjnymi przystawkami zmagają się w błocie prawa wyborczego. Opozycja zdobyła Senat i samorządy w dużych i średnich ośrodkach. Stamtąd wychodzi kontra dla rządów bezprawia PiS.

 20. Zacne tytuly jako wentyle dla oportunistycznej koltunerii? Czy listki figowe dla tzw. inteligencji z surowcow wtornych. Niepotrzebne skreslic.

 21. Kto pamieta list P. do Kiszczaka?
  ja natomiast lubilem felietony M. Gronskiego, „czlowieka lewicy”, jak sie definiowal, w stanie wojennym… duzo lepsze niz „Sprzedaj mnie wiatrowi, na dobre czy na zle”…

 22. Teo,
  a co masz przeciwko „prawu kaduka”? Stosowane jest do dzisiaj, wywodzi się z prawa rzymskiego i uważam je za słuszne, w przeciwieństwie do stosowania „prawa” przez partię PiS co nie ma nic wspólnego z „prawem kaduka”.

 23. Poszło nie tam gdzie trzeba, zatem powtórka
  „W MOIM HOTELU SZAMPANA PIŁ NAWET koń”
  Historia jednego sukcesu w DUŻYMFORMACIE z niespodziewanym zakończeniem z cyklu „warto czytać”

 24. Salto mentale,
  nie możesz przeżyć, że Gospodarz Cię olał i nie miał chęci się z Tobą spotkać choć usilnie o to zabiegałeś? Miał Cię po prostu w nosie. I słusznie, mściwy i nudny frajerkenie.

 25. Pełną treść listu do Kiszczaka autor przedstawił na blogu i można było się do tego odnieść. Powrót do tematu to pewnie oznaka demencji, o zły smak nie śmiałbym inteligentów posądzać.

 26. „Mają pieniądze, wszystko wykupią” kończy największy hotelarz w Polsce.
  Tu powinienem wrócić do starego, ale zawsze aktualnego przeboju Andrzeja Rosiewicza czyli „Pieśni o zachodnich bankierach”

 27. teo
  25 maja o godz. 18:14

  Dominacja magnaterii ziemskiej byla dla gospodarki rownie szkodliwa kiedys,
  ( niewolnictwo zwane dla niepoznaki panszczyzna )
  co dominacja magnaterii finansowej w dniu dzisiejszym
  ( smieciowki i niszczenie przedsiebiorstw produkcyjnych ).
  Kazde panstwo potrzebuje Sroczynskich jak Stanczykow.

 28. Szczyt szczytow; nieudolni epigoni PRLu rzadza i prawdopodobnie beda rzadzic przez nastepne lata. Udolni epigoni PRL przyproszeni nostalgia redukuja PRL do koni, paru tygodnikow oraz taniej propagandy tv. Oburzeni przeszraszeni posuwaja sie do injurii nie majac innych argumentow.

 29. Szczytowanie w Charlottesville, a Zalapala zmartwiala z woda w ustach.

 30. Legat,
  trafiles. Faktycznie nie moge sie nadziwic Twoja wrazliwoscia felczerska.

 31. Nareszcie, tak jak przewidywałem, rozsądny głos z Senatu. Wybory mogą być rozpisane najwcześniej po ustąpieniu prezydenta Andrzeja Dudy w urzędu, czyli w dniu 7 sierpnia 2020 roku, chyba, że wcześniej poda się do dymisji, na co jednak się nie zanosi
  I tu pojawia się szansa aby w Polsce i w USA wybory odbyły się w tym samym terminie

 32. Mauro Rossi 24 maja o godz. 23:44 kłamie: –A teraz coś dla fanów SLD. W 1998 roku Kwaśniewski nie wybrał na drugą kadencję sędziego Adama Strzembosza, który w Zgromadzeniu Sędziów SN uzyskał najwięcej głosów, tylko Lecha Gardockiego (ma dwie córki, obie prawniczki, po prostu dziedziczą zawód). I bądź tu mądry, który konstytucjonalista ma rację?

  Mauro Rossi,
  Wy kłamczuchy jesteście. Gdy startowali Strzembosz i Gardocki, wybory kandydatów były dwustopniowe. Na pierwszym etapie rzeczywiście Strzembosz miał więcej głosów niż Gardocki ale w drugim, gdy wybierano spośród 10 po zapytaniu czy wyrażają zgodę, Gardocki otrzymał dwa głosy więcej. Kwaśniewski powołał tego, który wybory wygrał, łgarze. Łżecie jak Duda.

 33. Wicepremier Sasin w kwarantannie.
  Typowa transmisja pozioma, ponieważ ponieważ jak twierdzi kontakt z zakażonym miał na Śląsku gdzie wypłaszczał fale epidemiczną.

  Przypadek Sasina może wyjaśniać czemu w W-wie w ciągu czterech dni dwukrotnie wzrosła ilosc osób objętych kwarantanną. No bo jak na razie, poza zakażonym szpitalem Wolskim, innego „tlącego się ogniska epidemicznego” nie „zlokalizowano”, jak by to ujął Mauro.

 34. Bar Norte,
  niech się przyzwyczaja do izolacji. Zmakaronować 30 milionów kart wyborczych nie da rady nawet w dwa tygodnie.

 35. legat

  Ale z tego co czytałem wynika, że te karty zginęły.
  Wszystkie instytucje, które uczestniczyły w tym procederze zaklinają się, że kart nie mają.

 36. Mauro Rossi

  PiSS bedzie mial 10% bezrobocie do konca roku, pisze Rzeczpospolita:
  ,,Z wypowiedzi Marleny Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, wynika, że według szacunków resortu do końca roku liczba bezrobotnych może wzrosnąć do 1,3–1,4 mln osób”.

  To sa skutki nieprzygotowania do epidemii i niemrawego dzialania po jej wybuchu.

 37. Tymi kartami wyborczymi Sasin powinien sobie łoże boleści wysłać. Wszak on cierpi za miliony, które poszły w błoto.

 38. Bar Norte,
  nawet egzemplarze kolekcjonerskie dostały kamfory? Kandydaci powinni pytać Dudy czy coś wie na temat tych znikających kart. PiSowscy prestidigitatorzy zdolni są najwyraźniej. Pstryk i kart nie ma! Jak byłem mały to widziałem takie numery w cyrku. Różdżką pac! – i coś znikało. A może jesteśmy w cyrku?

 39. @ legat
  A masz co do tego jakieś wątpliwości ????

 40. @legat

  Cyrk, w którym małpy pod komendą liliputa przejęły władzę, clown udaje prezydenta, a żongler – premiera.

 41. legat

  Pogłoska krążyła, że te karty są zdeponowane w jakiejś jednostce wojskowej na Podkarpaciu. Znaczy jednostce WOT.
  Z tym, że potem, jak pewnie pamietasz, karty te zaczeły się walać po ulicach w różnych częściach kraju. Nawet jak pamiętam dochodzenia w tych sprawach wszczynano.
  Coś zresztą cicho na ten temat.

 42. GajowyM.,
  to Orwell w „Animal Farm” pisał o rządzeniu przez małpy?Jeśli tak, to kurczę pieczone ktoś wziął i mnie w błąd wprowadził.

 43. legat
  25 maja o godz. 22:42

  GajowyM.,
  to Orwell w „Animal Farm” pisał o rządzeniu przez małpy?Jeśli tak, to kurczę pieczone ktoś wziął i mnie w błąd wprowadził.
  swinie…

 44. PA2155,
  no co Ty, poważnie?

 45. legat
  25 maja o godz. 22:52

  PA2155,
  no co Ty, poważnie?
  jezeli nie wierzysz, to sprawdz…nawet, jezeli twoj angielski jest sladowy…
  https://en.wikipedia.org/wiki/Animal_Farm

 46. Dżiz… Ale cyrk 🙄

 47. PA2155,
  no popatrz, to ten Napoleon to nie żaden goryl tylko normalna świnia? No, ja cię kręcę!

 48. legat
  25 maja o godz. 23:05
  moze te malpy przyszly ci do glowy z „Planeta malp”… ale to inna ksiazka, napisana przez Francuza P. Boulle’a, ktory popelnil tez „Most na rzece Kwai”

 49. PA2155,
  no może i tak.

 50. Bar Norte
  25 maja o godz. 16:16
  We Wloszech pomoc w tworzeniu kooperatyw istnieje od 1985 roku.
  Podstawowym problemem jest zawsze brak kapitalu.
  Wiekszosc obecnie zyje od pierwszego do pierwszego, a biednym banki nie pozyczaja.
  Jesli podobne prawa stworzono by w USA , czesc z 38 milionow bezrobotnych nie musiala by krasc pierwszego miliona, ale skladajac sie w 10 osob ( wymagane we Wloszech ) z kapitalem 10 razy 20 tysiecy dolarow, mogla by kupowac uzywane ciezarowki i sprzedawac lezace na polach warzywa bez odbiorcy, liny alpinistyczne i myc okna w wiezowcach i zakladac inne niskokapitalowe firmy.
  Bezrobotni pracownicy sluzby zdrowia mogli by zakladac kooperatywy lecznicze, bo wiekszosc bezrobotnych stracilo ubezpieczenie zdrowotne , ktore jest sprzezone w USA z zatrudnieniem .
  Zalozona przez ksiedza ( jp2 by go potepil ) kooperatywa w bardzo biednej Krainie Baskow
  w latach 50-tych jest 7 co do wielkosci przedsiebiorstwem Hiszpanii.
  Panstwo oszczedzi w dluzszej perspektywie na zasilkach dla bezrobotnych , leczeniu alkoholikow, sciganiu przestepcow i opiece psychiatrycznej dla ludzi pozbawionych przez dlugi czas pracy.
  Polecam rozmowe bardzo madrych krytykow systemu , porownujacych czasy Wielkiej Depresji i dnia dzisiejszego ( Wolff studiowal ekonomie na Harwardzie, Stanfordzie i Yale )
  https://www.youtube.com/watch?v=iFzJgUCcGak

 51. Wrócę na chwilę do tytułu zagajenia „Partacze …”
  Było parę nietrafionych decyzji, wydano jakieś pieniądze, ale przecież ta polityczna ekipa pozostała skonsolidowana i ma całą, od dzisiaj można powiedzieć; pełnię władzy w swoich rękach. Gdzie tu partacze? Przecież to mistrzowie politycznej rozgrywki.
  Na fotografii z 4 czerwca 1993 r. widzimy Jarosława Kaczyńskiego, Adama Glapińskiego i Jana Parysa z wyciągniętymi w geście zwycięstwa palcami. Obecnie ci dwaj trzymają politykę i kasę w swoich rękach. Partacze? Stanowczo się sprzeciwiam temu określeniu

 52. Gajowy, ;-)) :-))

 53. @kooperatywaMondragon

  Jak ty się powtarzasz, to ja też 😉
  Rozumiem teraz, skąd twój oryginalny nick. Od tej kooperatywy założonej przez księdza?
  Robiłem zakupy w ich sklepach Eroski. Bardzo dobra sieć.
  Jak pierwszy raz zobaczyłem szyld EROSKI na czerwonym baraku bez okien, to wziąłem go za rodzaj se-x-shopu 🙄 😉
  Stacje benzynowe też mają.

 54. GajowyM. 23.14
  ALEKINO!
  Pasuje jak ulał

 55. Uposażony umysłowo przez TVN, pisze na jednym z blogów, pisownia oryginalna: „Sparawa jest jednoznaczna. Sąd Najwyższy wybrał sędziego Wróbla na I Prezesa Sądu najwyższego i psim obowiązkiem długopisa było podzienkowac i bezwlocznie zatwierdzić tę nominację! Pisi maliniak znowu złamał konstytucję. Jest to tym razem zbrodnia wobec ludzkości, za co cały cywilizowany świat będzie ścigał kaczych już zawsze. Teraz Sędzia Wróble powinien natychmiast zebrać posiedzenie Sądu i wygasić mandat prezydencki przestempcy konstytucyjnego i zbrodniarza przeciwko ludzkości. Drugim psunięciem Sądu Najwyższego powinno być mianowanie tymczasowego prezydenta, którym może zostać albo P. Marszałek Grodzki albo Rafał Trzaskowski co pozwoli rozliczanie pisoskich zbrodni antychamiast!!”.

 56. kooperatywaMondragon
  25 maja o godz. 22:04

  „PiS bedzie mial 10% bezrobocie do konca roku, pisze Rzeczpospolita”.

  Tusk bez epidemii miał 15 proc.

 57. kooperatywaMandragon

  Pan już drugi raz przekonuje do tego co istnieje.

  Jak panu pisałem pod poprzednim tematem UE do tego typu projektów od lat dopłaca we wszystkich krajach członkowskich. Samorządy lokalne również włączają się tworzenie takich form samoorganizacji zarobkowej – o ile oczywiście są takie wnioski.
  Tak więc jedynym ograniczeniem w realizacji takich pomysłów są ograniczenia świadomości społecznej. Mam na mysli pewną niezdolność do kooperacji w tym wymiarze.

 58. Bar Norte
  26 maja o godz. 0:13

  Nie w Ameryce, gdzie 38 milionow jest na bruku i polowa miejsc pracy pewnie zniknie na skutek depresjii gospodarczej.

 59. Bar Norte
  Przestałem śledzić temat, ale pewnie coś wiesz więcej, czy posłanka Anna Żukowska przeprosiła już panią M. Kidawę-Błońską za publiczne okreslenie jej łajzą? Żukowska najwyraźiej ma poważne problemy charakterologiczne, może jej otoczenie powinno nad tym popracować? W dniu śmierci 46-letniego sędziego TK Grzegorza Jędrejka o 9 lat młodsza posłanka Żukowska zażartowała, że jego śmierć jest „klątwą dublera”. Może wydawało się jej, że jest to bardzo dowcipne i wybitnie europejskie, ale ja sądzę, że raczej sowieckie. Nie mówiąc o tym, że wykazała się ignorancją, sędzia Grzegorz Jędrejek rozpoczął swoją kadencję w lutym 2017 roku, czyli nawet gdyby przyjąć mocno naciąganą teorię o dublerach, to mogłaby ona dotyczyć tylko trzech sędziów rozpoczynających swoje kadencje w listopadzie 2015.

 60. teo
  25 maja o godz. 18:28

  „Stosując Konstytucję będzie można majowy wybór Prezesa SN obalić i prof. Manowską zdjąć z urzędu”.

  Bałwanisz jak Budka ze Szczerbą. Nie dociera do ciebie, że kompromitujesz się?

 61. agrycola
  25 maja o godz. 18:05

  „ten wybór, acz zgodny z prawem…” Panie Redaktorze, w żaden sposób ten wybór nie jest zgodny z prawem ! Na ścieżce do owego wyboru złamano WIELOKROTNIE Konstytucję”.

  D. Passent ma rację. Jakby wiedząc, że to klasyczna bzdura nie wymieniłeś tych artykułów konstytucji, rzekomo złamanych. Prawników to macie od siedmiu boleści, ale jedno trzeba im przyznać, są odważni, nie wstydzą się kompromitować publicznie.

 62. Mauro Rossi
  25 maja o godz. 23:59

  Dlatego Tusk pojechal na Zaleszczyki.

 63. Bar Norte
  26 maja o godz. 0:13
  kooperatywaMandragon

  …w Polsce taka forma zarobkowania istnieje od kilku lat, pod nazwą „spółdzielnie socjalne”…

 64. Bar Norte, 25 maja o godz. 15:08
  „Cherubinek
  Myślę, że wywiad, który linkuję może cię zainteresować. O pewnych wątkach przewijających się w tej rozmowie pisałeś zresztą na blogu.”

  Dzięki. Przeczytam z chęcią. Jutro.

  Ten fragment, który zacytowałeś, o głębokiej abdykacji państwa w stosunkach między szlachtą i chłopami. W samo sedno. Dlatego pusty śmiech mnie ogarnia jak nasze dzisiejsze, pożal się boże elity pitolą cos o braku zrozumienia ich światłych idei u „warstw niższych”. No proszę, tyle setek lat się starali i wciąż im z tego nic nie wychodzi.

  BTW, celowo nie nazywam ich pseudo-elitami, niech maja ten zaszczytny dla nich tytuł, aby nie stwarzać błędnego, moim zdaniem, przekonania, ze są u nas w kraju jeszcze jakieś inne, lepsze elity uchowane gdzieś na zapleczu. Polacy, z natury raczej leniwi umysłowo, uwielbiają się tak omamiać, wierzyć w jeźdźców opatrznościowych na białych koniach którzy przybędą ratować ich du.y w potrzebie. Wiec nie. To jednak są nasze cale elity. A owoce ich 31 lat wytężonej pracy społeczeństwo polskie właśnie konsumuje. Jak w tym starym czeskim dowcipie kiedy dwóch gości wychodzi z toalety: „‚Koniec’ panu wyszedł, panie Havranek. Nie, panie Vodicka, to nie jest koniec, to jest cały!” 😉

  Zaiste biedny kraj.

 65. zetus1, 25 maja o godz. 12:10

  Dzięki za obszerna odpowiedz. Pozwól, że z powodu na pozna porę odniosę się tylko do niektórych kwestii.

  „Nieraz warto posłuchać kogoś kto umie przedstawić problem inaczej, zgrabniej, sugestywniej. Ja nie oczekuję od FZ rozwiązań.”

  Fareed Zakaria jest znanym przedstawicielem amerykańskiego establishmentu neoliberalnego w globalnych mediach. To co mówił w Oxford Club w zasadzie nie odbiegało od jego komentarzy wypowiadanych przez lata w CNN, z których jest znany w świecie. Stad mój komentarz, że w zasadzie nihil novi sub sole.

  „Te grupy, które lądują na bruku są wyborcami rządzących, którzy potrafią ich omamić najsprawniej i oszukać tak sprytnie, że następnym razem zagłosują na tych samych.”

  To jest w istocie bardzo neoliberalne stwierdzenie. Ja bym się raczej wolał zapytać czy jest jakiś rzeczywisty wybór, czy tez go nie ma?

  „Społeczeństwo zasługuje na tych, których wybiera. Rządzący pochodzą z ich rodzin, są ich synami, córkami, szwagrami, ojcami, matkami. W 1933 roku, w Niemczech, wybory były demokratyczne, wybrano demagoga, który miał „rozwiązania”

  To stwierdzenie jest bardzo często powtarzane. Jest ono niestety błędne. Błędne bo spłyca istotę zagadnienia. Właściwie można by rzec, że jest tak samo demagogiczne jak ten austriacki malarz, który wygrał tamte niesławne wybory. To ówczesne realia stworzyły Hitlera i te same realia popchnęły elektorat do jego poparcia. Jak by nie ten „demagog, który miał „rozwiązania”” to byłby wkrótce inny w jego miejsce. Zauważ, że np. Stalin został wybrany w wyborach jak najbardziej nie-demokratycznych, ale jego styl był równie demagogiczny i bezwzględny jak Hitlera. Spójrz na kraje ościenne, które na ogól były quasi-demokratyczne i też roiło się w nich od rożnej maści aspirujących mini-dyktatorów.

  „Niepokoi mnie to co piszesz, bo zdaje się, że wierzysz w istnienie prostego rozwiązania.”

  Nie. Nie uważam tak.

  To do czego starałem się odnieść, w wielkim skrócie, to ze w medialnym dyskursie neoliberalnym pewne sprawy nigdy nie doczekują się satysfakcjonującej analizy. I nie dzieje się tak ze względu na niskie IQ dyskutantów lecz ze powodu doktrynalne ograniczenia aparatu poznawczego dyskutantów, którzy ze względu na swoje przekonania poruszają się w zakresie dogmatu neoliberalnego, który ich ogranicza. Jakiekolwiek wykroczenie poza ten obszar było by uważane za schizmę neoliberalną . I to ograniczenie jest kulą u nogi ich analiz. Myślę, ze być może Bar Norte miałby tutaj cos do dodania.

  „Wątpię także, czy Twoje sedno sprawy jest moim.”

  Okay. Zgódźmy się, ze twoje jest twojejsze. 😉
  Dzięki za wymianę poglądów.

 66. „jak Budka ze Szczerbą … nie wstydzą się kompromitować publicznie”

  Mauro (0:49 – 1:05)

  Nie tylko w/wym, ale cała plejada polityków niezależnych od prezesa Kaczorka podważa legalność majowego wyboru prezesa SN. Konstytucjonaliści nie mają wątpliwości, że nielegalna jest neoKRS oraz ich mianowania do SN. W razie wątpliwości proponuję zwrócić się do TSEU i Komisji Weneckiej. I będzie kompromitacjia Partaczy z Nowogrodzkiej.

 67. @kooperatywaMondragon 25 maja o godz. 23:12
  Bardzo ciekawe. Chociaż nie w roli panaceum – bo to chyba nie jest opcja dla wszystkich.

 68. „Tusk bez epidemii miał 15 proc. (bezrobocia)”

  Mauro (23:59)

  To jest PiS-prawda, czyli kłamstwo. Maksymalnie w 2013 roku bezrobocie średnio rocznie 13,5 procenta, tyle ile po przejęciu władzy od prezesa Kaczorka, oraz po Wielkiej Recesji. Potem rozpoczął się trend w dół. PiS aby go utrzymać skierował zwiększone dochody podatkowe na rozdawnictwo gotówki zamiast na podniesienie poziomu usług publicznych: edukacji i służby zdrowia, notabene.

  Już się nie dowiemy, czy spadek bezrobocia do 5,5% byłby możliwy bez „wyczynowego kapitalizmu” (w sensie Belki) z lat 2007-15 i wcześniej. Całą zasługę propaganda rządowa przypisuje Szydło i Morawieckiemu. Oto nadchodzi godzina prawdy.

 69. „o głębokiej abdykacji państwa w stosunkach między szlachtą i chłopami”

  Już wolałem duszoszczypatielne teksty o sercu, które mamy po lewej stronie.

  A tu mamy wizję abdykującego państwa w wiekach XV-XVIII. Jakiegoś ducha świętego, jakieś opatrzności, jakiegoś tworu politycznego, który dba o chłopów jednako ze szlachcicami w środku feudalizmu, agrarnej gospodarki przechodzącej z dwupolówki na trójpolówkę, niskiej wydajności i sprzedaży wszelkich, znacznych nadwyżek żywności do bogacących się społeczeństw miejskich zachodniej Europy.

  Przecież to feudalne państwo było państwem rycerstwa, które się rozrosło, rozmnożyło do poziomu niemal 10 procent, stało się klasą rubasznych darmozjadów narodu Sarmatów. Po co to państwo miało dbać o chłopów, o Żydów i Niemców w miastach? Jaka znowu abdykacja skoro nie było wstąpienia na tron w ramach państwa socjalnego XX-wieku.

  Chyba że chodzi o nakręcenie wyobraźni, rozjuszenie para-intelektulane przez porównanie współczesnych pracowników z chłopami pracującymi bezpłatnie na pańskim polu. Bajeczne to.

 70. Czym skorupka za młodu….wszyscy wychowani i wykształceni przed uzyskaniem niepodległości ad 2015…Tak sobie myślę prywatnie, że to stracone pokolenie….dewiacja polityczna…Nawet nie chłopcy z placu broni…bo utopili KONSTYTUCJĘ…

 71. Łowicka pielgrzymka zatrzymana…tęczowe pasiaki…no pasaran ! Tak sobie myślę prywatnie, że ludowe to zabobonne…w czasach boskiej zarazy…

 72. A potem dziwili się jak powstała III Rzesza…to dzieło ludzkich postaw…Adolf to wymówka…Tak sobie myślę prywatnie, że każdy nosi geny III Rzeszy… hunwejbini też…do czasu flecisty… i na Kowno !…

 73. Szczyt wybierania „bez żadnego trybu”

  PiS zmienia kodeks wyborczy tuż przed wyborami, choć wiadomo, że konstytucja nakazuje w nim nie gmerać na pół roku przed głosowaniem. I kolejny raz zdecydowana większość (69 proc.) Polaków uważa, że wybory nie powinny odbywać się w czerwcu-lipcu, lecz raczej jesienią lub wiosną przyszłego roku. Niech pandemia się uspokoi, niech rząd przedstawi co zrobił, jak prezes Kaczorek ubezwłasnowolnił swojego prezydenta, niech władza wyjaśni afery. Wszak 51 proc. Polaków twierdzi, że władza i powiązani z nią ludzie „w czasie pandemii robią niejasne interesy i zarobili duże pieniądze”; tylko 13 proc. jest przeciwnego zdania.

  Ale prezes Kaczorek się spieszy. Bez Dudy w Pałacu nie ma dla niego życia na Nowogrodzkiej. Czy przełamie Konstytucję swą atomową wolą w leninowskiej walce o władzę? Czy raczej wybory odbędą się w końcu lata?

 74. Aura Mauro zna z pewnoscia odpowiedzi na ponizsze pytania….

  W których więzieniach siedzi osądzona mafia VAT?
  O ile obniżono podatek VAT?
  Gdzie są setki tysięcy imigrantów z pasożytami i chorobami?
  O ile podniesiono kwotę wolną od podatku?
  Jaką pomoc otrzymali frankowicze?
  Kto mieszka w 100 tysiącach mieszkań plus?
  Kto jeździ milionem samochodów elektrycznych?
  Jak wysokie są reparacje wojenne z Niemiec?
  Jakie wojska latają zakupiony helikopterami dla armii?
  Kto oddycha czystym powietrzem i w jakiej miejscowości?
  Dokąd pływają promy ze szczecińskiej stoczni?
  Jak pokonano ASF?
  O ile krótsze są kolejki do lekarzy?
  Ile łóżek szpitalnych przybyło w Polsce?
  O ile wzrosły emerytury i renty?
  Jak zmalały kolejki w sądach i skróciły się czasy rozpraw?
  Ilu Polaków wróciło z emigracji zarobkowej?
  Ilu Polaków wyjechało na dobre z kraju?
  Jak ochroniono środowisko?
  Gdzie jest pół miliarda posadzonych drzew?
  O ile mniej węgla sprowadzamy z Rosji?
  O ile wzrósł udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym Polski?
  O ile mniej energii importuje Polska z Niemiec, Szwecji, Litwy?
  Gdzie jest wrak Tupolewa?
  Gdzie jest narodowa zgoda i połączenie wszystkich Polaków?
  Gdzie jest broń, którą miano dozbroić nasz kraj?
  Ilu urzędników mniej pracuje w ministerstwach?
  Dlaczego nie przeprowadzono ekshumacji w Jedwabnem?
  Gdzie można przeczytać aneks do raportu WSI?
  Kto jeździ po 100 obwodnicach polskich miast?

 75. Zalapala pojechala do Charlottesville.

 76. Szczyt szczytow; nieudolni epigoni PRLu rzadza i prawdopodobnie beda rzadzic przez nastepne lata. Udolni epigoni PRL przyproszeni nostalgia redukuja PRL do koni, paru tygodnikow oraz taniej propagandy tv.

 77. Dzień jak codzień, pochmurny, ale mają być kolejne rozluźnienia i zdjęty obowiązek zasłaniania twarzy w niektórych miejscach. Dobre i to.
  Saldo Mauro zadaje pytania, na które niektórzy mają odpowiedź, a inni będą się zastanawiali jak to ująć.

  Teraz ja. Czego nauczył nas stan epidemii?
  Czy pełne zatrudnienie jest konieczne? Czy wszystkie inwestycje są potrzebne?
  Zacznę od końca. Najważniejsza jest stabilność pieniądza i w ogóle zapas gotówki, a z tym jest nienajlepiej i widzimy jak rząd żyje na kredyt, co jest złe, co stwarza problemy, co może doprowadzić do kryzysu. Na pozostałe pytania odpowiedź jest prosta. Nauka jest trudna i bolesna, a kary za brak wiedzy wysokie.
  Inwestować trzeba umieć. Czy urzędnik zdaje sobie sprawę jak obracać miliardami złotych, co nie jego?

 78. Kiedy Złoty w złoto się obróci nastanie dobrobyt…Tak sobie myślę prywatnie, że nazwa waluty narodowej nie może wprowadzać w błąd jak reklama zwykłego proszku…leży blisko srebrnika…

 79. Nie łżyjcie Mauro. Tusk pomimo globalnego kilkuletniego kryzysu i pomimo przesunięcia wieku przechodzenia na emeryturę na 67 rok życia nigdy nie miał 15% bezrobocia. Pisdzielcy w latach 2005-2007 owszem mieli. Pisowskie łgarstwa są tak ordynarne jak sami pisdzielcy. Zanim następnym razem puścicie bąka sprawdźcie w rocznikach GUS gamonie. https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/stopa-bezrobocia-rejestrowanego-w-latach-1990-2020,4,1.html
  Ale jeden raz przez przypadek wam się udało powiedzieć prawdę. Polska w ruinie miała być i będzie.

 80. Czytamy „Jaja będą coraz droższe. Brakuje kur”
  Można skomentować tak: ALE JAJA
  Można też tak: rozwiąże się problem, czy pierwsza była kura, czy jajo

 81. Konstytucja sponiewierana przez prezydenta
  Prezydent Duda po raz kolejny złamał konstytucję mianując na I Prezesa Sądu Najwyższego sędziego nie przedstawionego mu przez Zgromadzenie Sędziów SN.

  Konstytucja (paragraf 183, punkt 3) mówi, że:
  „Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego„.

  Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego nie przedstawiło prezydentowi kandydatów na I prezesa SN. Takie przedstawienie może być dokonane jedynie poprzez uchwałę Zgromadzenia o przedstawieniu kandydatów.
  1) Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN nie podjęło uchwały o przedstawieniu dla prezydenta kandydatów na I Prezesa SN.

  Druga sprawa dotycząca bezprawnego mianowania I Prezesa SN przez prezydenta

  Wyniki głosowania na kandydatów na I Prezesa SN w Zgromadzeniu Ogólnym (jak każdego innego głosowania w każdej innej instytucji), aby stanowiły podstawę do dalszych działań prawnych, muszą być przedstawione w formie protokółu z głosowania.
  2) Takiego protokołu prezydent nie otrzymał.

  Prezydent po prostu „wziął wyniki” i mianował upatrzoną sędzinę na I Prezesa SN.

  Mianowanie to jest nieważne z mocy prawa. Z powodów wyszczególnionych w punktach (1) i (2) powyżej. Po raz kolejny strażnik konstytucji pokazał narodowi, że konstytucja to dla niego świstek, nic nie znacząca propagandowa broszurka.

  Czego należy oczekiwać po kolejnym podeptaniu konstytucji przez PADa, jakiej reakcji, np. na EP? Otóż takiej jak zazwyczaj – pytania się z głupia frant – gdzie i kiedy prezydent pogwałcił konstytucję.
  Białe jest czarne, czarne jest białe.
  Pzdr, TJ

 82. I tak źle i tak niedobrze.
  Źle jak tworzy się klika, która ma na względzie własne interesy.
  Niedobrze będzie jak UE ograniczy dopływ środków na inwestycje.
  Od czegoś należałoby zacząć. PAD miał sposobność zachować się przyzwoicie. Nie skorzystał z takiej możliwości, a należało

 83. Cytat z Na marginesie….bez komentarza…

  …I żeby nie było. Ja nie popieram polityki Izraela, do Żydów mam stosunek obojętny, polskich kompleksów w dużej mierze nie rozumiem, po prostu umiem czytać. Również niekiedy między wierszami. Tylko tyle…

 84. Na marginesie wierzy w cuda….potrafi czytac miedzy wierszami. M. napisal dzielo na marginesie. Na marginesie ignoruje notatki mistrza i czyta miedzy wierszami

 85. Na Marginesie po prostu umie czytac.

 86. Sasin i karty wyborcze kontra Sikorski i ośmiorniczki…Tak sobie myślę prywatnie o przyganianiu kotła…w ruinie…

 87. Na marginesie
  26 maja o godz. 3:52

  We Wloszech bezrobotni moga otrzymac cala sume naleznego zasilku z gory
  i po zebraniu sie przynajmniej 10 ochotnikow zalozyc z tym kapitalem wlasna kooperatywe.
  W trzecim co do zamoznosci rejonie Wloch , produkujacym luksusowe samochody
  i jedzenie (ocet balsamiczny ) , okolicy Bolonii, kooperatywy wypracowuja 40% dochodu.
  Przez ruch spoldzielczy Ukraincy na Kresach byli w stanie przetrwac szykany ekonomiczne Sanacji.

 88. Karol Maj
  26 maja o godz. 9:19

  Cos sie twojej Winnetou pokrecilo !!!
  Mauro Rossi tylko cytuje wlasne sprawozdanie Premiera Tuska, gdzie bezrobocie bylo na poczatku ponad 15%.
  https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/podsumowanie-rzadow-premiera-donalda-tuska-2007-2014.html
  Bezrobocie
  Lipiec 2006 r. – 15,7%
  Lipiec 2007 r. – 12,1%
  Lipiec 2013 r. – 13,1% (Polska zajmuje drugie miejsce wśród państw UE pod względem liczby nowych miejsc pracy, które powstały w latach 2008-2013).
  Lipiec 2014 r. – 11,9%

 89. kooperatywaMondragon
  26 maja o godz. 13:07
  „We Wloszech bezrobotni moga otrzymac cala sume naleznego zasilku z gory
  i po zebraniu sie przynajmniej 10 ochotnikow zalozyc z tym kapitalem wlasna kooperatywe.”

  …cudze chwalicie, swojego nie znacie…

  http://ozrss.pl/

 90. Na marginesie
  26 maja o godz. 3:52

  @kooperatywaMondragon 25 maja o godz. 23:12
  „Bardzo ciekawe. Chociaż nie w roli panaceum – bo to chyba nie jest opcja dla wszystkich.”

  …żaden cud …i nie panaceum…i nie potrzeba jak na razie ksindza aby coś takiego w Polsce założyć…

 91. Kolejne „kryształy” rozsypują się w drobny mak, czyli biznesowa ośmiornica braci Szumowskich.
  https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,25972882,biznesowa-osmiornica-braci-szumowskich.html

 92. Partacze z wymienionej ulicy otrzymali solidne socjalistyczne wykształcenie np. UJ czy UW…Tak sobie myślę prywatnie, że i wykształcenie można zostawić w partyjnej szatni…

 93. Szanowny panie Redaktorze,
  jacy partacze z nowogrodzkiej?
  To wy jesteście partacze.
  Sowieci powierzyli Wam budowę komunizmu w Polsce-zpieprzyliście sprawę dokumentnie.
  Niemcy postawili Wam zadanie zamiany Polski na rezerwuar taniej siły roboczej dla ich koncernów
  – i znowu niewypał (choć już nie wiele brakowało, aby się udało).
  Jesteście ostatnimi, którym przystoi zarzucać partactwo innym.

 94. Mauro Rossi

  „czy posłanka Anna Żukowska przeprosiła już panią M. Kidawę-Błońską za publiczne okreslenie jej łajzą?”

  Nie wiem.
  Z tego co się orientuję spór między paniami zaistniał na płaszczyźnie feministycznej. Posłanka Żukowska uważała, że posłanka Kidawa powinna się postawić politykom (facetom), którzy wymusili na niej rezygnację z kandydowania i potraktowali ją protekcjonalnie. Natomiast posłance Kidawie z powodów politycznych nie było to na rękę.
  Oczywiście doceniam kwestie feministyczne. No ale z oczywistych przyczyn nie angażuję się w nie. Dlatego też nie śledziłem tej całej wymiany zdań. Nie wiem więc jak to się skończyło.

  No ale z satysfakcją przyjmuję, że feminizm zaczął cię interesować. I to na tyle, że śledzisz to co się dzieje w srodowisku feministek a nawet wspierać ich grupy w sporach wewnętrznych.

  Co do „klątwy dublera”… .

  Mauro, jak pamietam odbylismy na ten temat długą dyskusję ze szczególnym uwzglednieniem religijnosci pierwotnej, ludowej, zabobonnej, w pewnym sensie szamańskiej, której istotą jest nadawanie szczególnej rangii rytuałom – w tym przypadku rzucania klątwy czy tzw „uroku”.
  Nie mam nic do dodania ponad to co wtedy napisałem.

 95. @Piotr II 26 maja o godz. 13:53
  @Piotr II 26 maja o godz. 14:10

  Ale to są pisie środki doraźne na czas pandemii. Zresztą ich „tarcza” jest mocno krytykowana. No i chyba nie sposób tego porównywać z wizją, którą roztacza Wolff i która byłaby o wiele szerzej zakrojona.

  PiS to gang dyletantów, psujów i złodziei – patrz ośmiornica Szumowskich.
  Oni nie zagwarantują stabilności gospodarki.

 96. Cherubinek

  „fragment, który zacytowałeś, o głębokiej abdykacji państwa w stosunkach między szlachtą i chłopami.”

  Warto ten fragment dotyczący ksiązki Lewszczyńskiego przypomnieć, bo jak zauważyłem u komentatorów rodzi wątpliwości:

  „(Ksiązka „Ludowa historia Polski”) będzie opowiadała o historii relacji władzy w społeczeństwie polskim oraz o mechanizmach redystrybucji w górę, czyli od biednych do bogatych. Prześledziłem ewolucję technik i instytucji, za pomocą których wydobywano u nas z biednych ludzi tzw. wartość dodaną. Od Mieszka do Jarosława, czyli od czasów najdawniejszych państwa polskiego aż do dzisiaj. Staram się to pokazać na tle porównawczym, głównie na tle innych społeczeństw Zachodu, oraz pokazać, jak istnienie tych instytucji uzasadniano. (…)… polską specyfiką była głęboka abdykacja państwa w stosunkach między szlachtą i chłopami przez co najmniej 200 lat. W Polsce relacje władzy na poziomie wsi miały charakter prywatny, państwo w nie w praktyce ingerowało, nie egzekwowało prawa, albo robiło to sporadycznie i niekompetentnie.”

  To, że jak zauważa teo państwo ma charakter klasowy w świetle powyższego nie budzi wątpliwości. Nie powinno też budzić wątpliwości to, że wspomniana wyżej „prywatyzacja” państwa czyli jego „abdykacja” w w jego klasycznym rozumieniu, też wynika z jego klasowego charakteru.

  Co do Fareeda Zakarii … .

  Zgadzam się z tobą, że prezentuje dogmatyzm neoliberalny, który zresztą prowadzi go na manowce. Pamiętam np wywiad w którym narzekał na nadmiar demokracji i wskazywał na pożytki z cenzusów wyborczych. I nie można tego było wytłumaczyć jedynie szokiem po wyborze Trumpa na prezydenta.
  Z tym, że monopol neoliberalny w sensie ideologicznym wydaje się być złamany. I dotyczy to również szeroko pojmowanych środowisk liberalnych w których ten proces ideologicznych rozliczeń zachodzi. Zresztą dzięki temu one stają się coraz bardziej zróznicowane, żywe co pozwala im wciąz utrzymać atrakcyjność ideologiczną i szukać dróg wyjscia z ograniczającego politycznie dogmatyzmu ostatnich kilkudzisięciu lat.
  Oczywiście Zakaria ma święte prawo do stałości pogladów. W tym kontekscie ważne jest, że nie jest już symbolem głównego, dominującego nurtu liberałów tylko jednego ze skrzydeł – w tym przypadku już coraz bardziej historycznego.

 97. 2% 3%

  Jak to interesująco przeczytać śmierdzące smary @Levar.

  Będziesz faszysto niedługo odpowiadał za bandytyzm, którym PiS rujnuje Naród Polski.

  Trzaskowski po was idzie. 🙂

  Faszyści u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich
  naszczalnik królem Polski, wielki wstyd

 98. @adam100 26 maja o godz. 15:06

  Nie nerwujsia, kto to jest @Levar kazdy wie 😉

 99. Czekajac na Bogusia ..
  „Czy ktoś dostał jakiś napiwek od braci Szumowskich !!!!!!!

  Ich majątek wzrósł 1000 razy !! pozwólcie PISowi rządzić jeszcze parę lat …”

 100. Racjonalna Polska

  Nie do uwierzenia! Za chwile będą stosy i palenie ludzi.
  PILNE!!!
  Ordo Iuris w asyście policji przesłuchuje studentów! Państwo wyznaniowe już jest faktem
  Studenci z Uniwersytetu Śląskiego złożyli do władz uczelni skargę na dr Ewę Budzyńską. W odwecie, zastosowano przesłuchania wobec „nieposłusznych” studentów. Bez żadnej mocy prawnej przesłuchania odbywają się w obecności fundamentalistów z Ordo Iuris. Studenci siedzą w środku po kilka godzin, wychodzą roztrzęsieni, dziewczyny płaczą.
  Przesłuchania mają miejsce na komendzie policji w Katowicach.
  Wygląda to na przesłuchanie w celu zastraszenia, a nie standardowe działania organów ścigania.

  Faszystowski cyrk na kółkach, tonący pislam

 101. Na marginesie
  26 maja o godz. 15:11
  @adam100 26 maja o godz. 15:06
  Nie nerwujsia, kto to jest @Levar kazdy wie

  Hihihi

  Każdy pretekst dobry. 😉

  Trzaskowski im do*’#&, a oni już wyją. 🙂

  Faszystowska zaraza PiS

 102. Po ile są akcje w Szumowski & Sp. z o.o.

  Kupuje !!!

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 103. Studenci siedzą w środku po kilka godzin, wychodzą roztrzęsieni, dziewczyny płaczą.

  Nikt im nie powiedział, że mogą odmówić zeznań? Zwyczajnie milczeć?

 104. Można odmówić zeznań i dłużej siedzieć.

  Nie każdy jest Frasyniuk

 105. Dłużej niż 48 h?

 106. Chciałbyś 48h???

 107. Kompas Anny Saranieckiej

  Profesor Magdalena Środa: „Dostało mi się od was całkiem nieźle z powodu krytyki Hołowni, niektórzy pisali, że „ciotka” to metafora, ja też mogę napisać, że „cham” to metafora. Te posty przypominają toczka w toczkę te, które dostawałam krytykując Dudę podczas jego pierwszej kampanii. Ileż wtedy było zachwytów, dosłownie takich jak przy obecnym kandydacie. Że niezależny, młody, dynamiczny… że prawnik, że żona w porządku i że kandydat nie ma nic wspólnego z episkopatem. No i że Komorowski to nieruchomy staruch (jakby „wuj” dzisiaj). Nie wiem jaką pozycję zajmują teraz byli zwolennicy kulturalnego i nowoczesnego Dudy, ale ja mam wrażenie deja vu, historia się powtarza. Gdy Hołownia zainstaluje nam krainę religijnego fundamentalizmu, jego obecni zwolennicy zamilkną, nikt się do niego nie przyzna. Ale będzie za późno. Znam i obserwuję Hołownię od lat. To człowiek Kościoła, który wykorzystuje swoją sławę i nowoczesne metody by zainstalować nam fundamentalizm. Hołownia lekceważy prawa kobiet, może w domu uznaje partnerstwo ale w przestrzeni publicznej jest seksistą i przedstawicielem wojującego patriarchatu. Oby nie wygrał bo nie jest żadną alternatywą dla Dudy”.

  Ein Naszczalnik Führer, ein PiS

 108. Potrzeba czasu
  Tropikalne mrówki specjalizują się w rolnictwie od 50 milionów lat.
  W podziemnych labiryntach hodują grzyby (pewnie halucynogenne), którymi się żywią. Pożywieniem dla grzybów są liście (pewnie koki), które dzielne mrówki znoszą pieczołowicie tym grzybkom.
  Najbardziej sprawny organizm na świecie. Pracują wytrwale, nie protestują, ale z pewnością był potrzebny czas, żeby ten proces przebiegał jak należy. Nie pojawił się dotąd jakiś truteń z hasłem aby ten proces wiecznej pracy uprościć

  Politycy ( niektórzy) chcieliby też mieć takie wytrwałe i pracowite społeczeństwo. Trzeba poczekać

 109. Więzienie go złamało, był już innym człowiekiem. Zmarł dr Andrzej Szaniawski. Ofiara nagonki ministra Ziobry na lekarzy
  W czasie pierwszych rządów ministra Ziobry w resorcie sprawiedliwości przesiedział prawie rok w areszcie wydobywczym. Dostał za to 450 tysięcy złotych odszkodowania. Więzienie zrujnowało mu zdrowie. W poniedziałek zmarł.

  https://www.newsweek.pl/swiat/spoleczenstwo/nie-zyje-dr-andrzej-szaniawski-ofiara-jednej-z-antykorupcyjnych-kampanii-zbigniewa/q9sny83

  To tak apropos kozaków w konfrontacji z policją.

  Jakiś faszysta troll skomentuje: „umarł bogaty” 🙁

 110. Może zamiast histeryzować ci „roztrzęsieni” studenci poinformują, ilu ich jest przesłuchiwanych, pod jakim pozorem zostali wezwani na komendę, jakie pytania są im zadawane…
  Dziennikarze Dziennika Zachodniego” też jakieś fujary nierozgarnięte. Powtarzają te same zdania po pięć razy, a konkretnej informacji — zero.
  Sprawa homofobki Budzyńskiej (jeśli to jest pretekst) miała miejsce ponad rok temu.

 111. Chciałbyś 48h???

  A co, biją?
  48 h na dołku wpisze się później pięknie w kombatanckie CV.
  Jeden, co go swego czasu nie chcieli internować, mści się za to do dziś.

 112. Model rządzenia państwem – Jarosław Ka i reszta
  mag
  26 maja o godz. 14:13
  Kolejne „kryształy” rozsypują się w drobny mak, czyli biznesowa ośmiornica braci Szumowskich.
  https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,25972882,biznesowa-osmiornica-braci-szumowskich.html

  Mój komentarz
  Struktura dowodzenia państwem jaką wokół siebie stworzył poprzez werbunek chętnych Jarosław Ka, świadczy o tym, jak on mało wie o świecie, o zarządzaniu, o historii, o państwie, jak naiwnym cwaniakiem jest ci on.

  On wmówił sobie, uwierzył, że do rządzenia państwem będzie przyciągał uczciwych ludzi on sam – swoimi zwycięstwami, autorytetem, czarem, inteligencją, charyzmą, wszelkimi zaletami jakie posiada. Okazało się, co jest prawidłowością w takich przypadkach, że lecący do władzy kandydaci szybko wyczuli słabe punkty naczelnikostwa Jarosława Ka i podkładając się pod jego zwyczaje, obsesje, dyrektywy, złote myśli i manipulacje, zostali udziałowcami pajęczyny, która oplotła samego Najwyższego Nadzorcę.

  Wsobność, pycha i zarozumiałość Jarosława Ka zdawały się mu mądrością, uczciwością, inteligencją. Rzeczywistość zweryfikowała ten pogląd i nadała właściwe miejsce wodzowi – wśród swoich. Kryształ do kryształa, zbiorowisko jakiego Polska nie widziała.

  Bliski jest czas, gdy trzeba będzie sporządzić rozdzielność między nimi, a Jarosławem.
  Pzdr, TJ

 113. Duda jest najlepszy ale wylacznie w kategorii najbardziej gamoniowatego prezydenta w historii RP. Tu nie ma sobie rownych, wyroznia sie jak wyprostowany srodkowy palec Lichockiej.

 114. Piotr II
  26 maja o godz. 14:10

  Ile dochodowych kooperatyw zalozono w Polsce przez ostatnie 30 lat ?

 115. Wiem, wiem.

  Nerwy ze stali to miał Stalin.

  Nie każdym to dane.

 116. Gajowy M.,
  ciekawe co na to komórka prawna organizacji pozarządowej – „Kampania Przeciw Homofobii” – w której działał i może dalej działa dr praw, Krzysztof Śmiszek. W 8 punkcie swego regulaminu mają: -„KPH podejmuje niezbędne starania aby udzielać pomocy prawnej bez zbędnej zwłoki.”
  Myślę, że za małe dotacje do nich wpływają żeby ruszyć dupska.

 117. tak apropos kozaków w konfrontacji z policją

  Miałeś wtedy jakąś dobrą radę dla siedzących w areszcie wydobywczym?

 118. Czekajac na Bogusia… (bo Trudeau coraz bardziej potargany , wystarczy lekka bryza )
  Zaginiona Gesiarka (?)albo inna zaginiona podreczna „wiezyczka” potem odnaleziona ale los jej nieznany bo tak samo nieistotny jak tych 30mln-ow bezwartosciowych kartek .
  ………………………………
  Potargany suweren do innego nieuczesanego , z przyczyn od nikogo niezaleznych :

  „Serratiamarcescens26.05.2020, 08:44
  A ile kosztuje fryzjer hipnotyzjer, króry robi na głowie pani Agaty te kaski rowerowe a la ciocia z Grójca na weselu?”

 119. Bar Norte

  Dzialacz partyjny KLD , obecnie czolowy publicysta ,, wyborczej” Witold Gadomski tak pisal o dzialalnosci Balcerowicza w 1991 roku :
  ,,Leszek Balcerowicz nie mial (..) wizji tego , co czeka gospodarke.
  Wybral sie w podroz w nieznane bez zadnego przygotowania politycznego (…).
  Zywej gospodarki nie znal i mam watpliwosci, czy znal specyfike przedsiebiorstw panstwowych.
  Wszystkie jego prognozy okazaly sie bledne , jesli mierzyc je odchyleniem wynikow rzeczywistych od planowanych.”

 120. @olborski

  Celna charakterystyka fryzur Damy z Gamoniem 😉

 121. Tejot
  „lecący do władzy kandydaci szybko wyczuli słabe punkty naczelnikostwa Jarosława Ka i podkładając się pod jego zwyczaje, obsesje, dyrektywy, złote myśli i manipulacje, zostali udziałowcami pajęczyny, która oplotła samego Najwyższego Nadzorcę.”
  To prawda, że się do niego zlatywali, czego mógł się spodziewać, ale to on wyłuskiwał, jak cenne brylanty, osobników, którzy – oprócz marnych charakterów – to i owo mieli za uszami i w zamian za lojalność nagradzał, a w razie czego zawsze miał na nich pod ręką haki. Żadna to „tajemnica władzy”, raczej stara i wypróbowana taktyka, której wyniki jego apologeci, wraz z nim samym, tłumaczą geniuszem, nieomylną strategią itp.
  Cyniczne cwaniactwo nie jest raczej przejawem inteligencji, a tym bardziej inteligencji emocjonalnej, ale doskonale służy budowaniu satrapii. Całe życie tego nieszczęsnego małego człowieczka (nie chodzi o centymetry) jest przecież podporządkowane bez reszty zdobywaniu i utrzymaniu władzy.

 122. Miałeś wtedy jakąś dobrą radę dla siedzących w areszcie wydobywczym?

  O to się rozchodzi.

  To ty dajesz „dobre” rady „48h” a nie ja. Ja nie mam dobrych rad. 🙁

 123. Z upływem czasu jedne sprawy stają się nieistotne, a inne nabierają powagi.
  Pomysł Gowina aby wybory prezydenta przesunąć o dwa lata, wydawał się nierealny w sytuacji gdyby obecny prezydent tkwił dalej na swoim stanowisku. Bliższy rozwiązanie był pomysł przesunięcia wyborów o rok. Parcie na wybory w dniu 10 maja 2020 kosztowało kilkanaście milionów złotych, wyrzuconych w wyborcze błoto.
  Spór o to czy wybory się odbędą i kiedy, trwa i ma się dobrze. Jak zwykle w takich przypadkach rządowi zawiesza się drukarka, a marszałek sejmu glos, chociaż na sali sejmowej zwykle jest w dyspozycji. Niestety i tu i tam w dyspozycji prezesa. Senat z kolei pracuje w pocie czoła próbując naprawiać to, czego już naprawić się nie da, bo czas był i minął w sejmie. I tak, jak mówią, w kółko Macieju. Nie warto się denerwować. Przyjdzie na to czas

 124. Studentów wypuszczono kiedy wyparli się Darwina…o kształcie Ziemi będzie po kolejnej łapance…Tak sobie myślę prywatnie, że ..siekiera motyka wraca w eter…

 125. @Levar
  26 maja o godz. 14:44
  W ostatnim zdaniu masz rację. Przekształcanie Polski w rezerwuar taniej siły roboczej dla Niemców PiSsowi idzie znacznie lepiej. A epidemia jeszcze pomogła : Niemcy natychmiast zaczęli wypłacać swoim przedsiębiorcom rekompensaty, Polska powydawała decyzje a pieniędzy wielu jeszcze nie dostało. Jak Pan myśli- kto wejdzie na miejsce tych wszystkich przedsiębiorców, którzy będą zmuszeni pozamykać firmy ?
  Zresztą budowa komunizmu też nie najgorzej wam idzie

 126. MM przeksztalcanie? Kiedy bylo inaczej.

 127. Podczas wizyty Gamonia z Damą (w kasku na głowie) w jednostce wojsk specjalnych w Gliwicach, Dama… wydała z siebie głos, pytając o coś. Z wrażenia nie zrozumiałam/zapamiętałam jej słów zniekształconych zresztą przez maseczkę. Grunt, że żołnierze mogą sią czuć bezpiecznie, mając takiego zwierzchnika sił zbrojnych.

 128. mag
  26 maja o godz. 17:11

  Wszystko na „u”, mag: ukłony, uważanie, umiłowanie, uuu…Raz na sto lat się śmieję niewymuszenie, ale jako szkolony wojskowo od niespełna czternasolatka uśmiałem się fest z tego zwierzchnika zbrojnych szwejków.

 129. O, coś na ząb. Epidemiologia polityczna.
  Doktor Kaczmarewicz podsumował…

  Epidemiologia polityczna znacząco wpłynie na nasze życie w najbliższym czasie. To kolejna nowa nauka. Jej założenie jest analogiczne do powołanych już do istnienia gałęzi wiedzy, takich jak historia jedynie prawdziwa, genetyka pobożna czy położnictwo heroiczne.

  Punktem wyjścia dla każdego badania czy dociekania naukowego jest zdefiniowanie jego wyniku przez Prezessimusa. Ewentualnie przez któregoś z jego komisarzy. A potem dorabia się do wyniku jakieś dowolne uzasadnienie. Albo nie, jeżeli Prezessimusowi się nie chce.

  Dalej są streszczone podstawowe założenia. Trafnie!

  https://lekarski.blog.polityka.pl/2020/05/26/epidemiologia-polityczna-prawdy-nowej-nauki-i-jej-praktyczne-implikacje/?nocheck=1

 130. mag, tejot

  Dodałbym do wlaściwości, jakie spuściła na nas z niskiego lotu zwykła kaczka, właściwość u kurdupli z kompleksem kurdupla bodaj najmocniejszą – bardzo celnie, mag, nazywasz go „nieszczęsnym”, boć w innych okolicznościach można by mu tylko współczuć: zawziętość. Zawziętość wyklucza refleksyjność, której nieodłącznym elementem jest dystans wobec samego siebie i spraw tego świata. Zawziętość to zaślepienie. Kaczka jest nieuleczalnie ślepa. Tak teraz mamy, że ślepy prowadzi kulawego.

 131. @mag, pombocek.

  I dama na tę okazję odziana w „twarzowy” kask.
  Lakierowany, ale czy przeciwpancerny?

  Pombocku, co tam dzisiaj piszczy w ćcinie?

 132. GajowyM.
  Czekajac na Bogusia..
  Dla mnie to bardziej charakterystyka fryzjera bo wyglada , ze tego samego od lat , pozbawionego skrupułów . Gust to juz cos chyba „wrodzonego ” wiec czepiac sie , nie ładnie .. no , ale publiczne pieniadze wiec znow te skrupuly i tak ..

 133. ls42
  26 maja o godz. 17:03

  Radeczek Sikorski to jedyna szansa dla Polski.

 134. Na marginesie
  26 maja o godz. 18:11

  Chrząszcz. Sam się dziwię, Namarginesko, gdzie on się, skurkowany, nauczył. Mogę Ci tylko w skrócie opowiedzieć, że zaszła okoliczność z bosmanem przystani i honor mnie wyniósł ze 70 metrów w bok. Wyciąłem se w ćcinie sierpem własną przystań i zamieszkałem razem z okrętem. Ale po paru dniach honor mi przeszedł, bo wprawdzie garażować w ćcinie się dało, ale dostanie się do garażu przez 70 metrów ćcinowej dżungli to nie był taki sobie spacer. Na szczęście se przypomniałem, że obiecałem bosmanowi prezent za to, że mnie parę dni szukał, kiedy zgubiłem na przystani portfel z dokumentami i kasą, a on znalazł. Kupiłem więc trzy zgrzewki piwa, dwa słoiki lepszej kawy, okrasiłem stówką i tak, żeśmy do siebie doszli, a ja wróciłem do mojego starego ćcinowego garażu. Takie, niestety, są człowiekowate, że wszystkie jeich drogi prowadzą do wygody. Przez to się powoli kurczy żywy świat.

 135. @pombocek 26 maja o godz. 18:41

  Czyli z bosmanem da się żyć, a w ćcinach garażować.
  To bardzo dobrze, bo przecież nowy sezon…

  Trzym się, pombocku. To znaczy trzymaj się wiatru 🙂
  Mam nadzieję, że wrzucisz czasem jakiś filmik.

 136. @adam100, 26 maja o godz. 16:52

  Moja jedyna „dobra rada”, to trzymać język za zębami.
  Ewentualnie powtarzać, do wyboru: Nie wiem, nie znam, nie rozumiem pytania, nie pamiętam.

 137. @adam, przeklejam specjalnie dla ciebie. @Slawczan jest niegłupi człek.

  Slawczan 26 maja o godz. 11:00
  Panie Redaktorze a ja jakoś nabyłem optymizmu. Mieszkam w okolicy mega pisowskiej, gdzie umysłami w dużej mierze włada kler katolicki a wyzysk kapitalistyczny ,,od zawsze” działał na zasadzie ,,najniższa krajowa+reszta pod stołem, Kodeks Pracy kończy się na drzwiach firmy dobrodzieja” i w tej okolicy…ludziska budzą sie! Sporo osób obojętnych, badź z przyczyn ekonomicznych głosujacych na PiS złorzeczy tym…tu nie użyję słów.

  Co doprowadziło tych ludzi do zmiany postrzegania? Ekonomia? To na razie trochę ale tym co naprawdę poruszyło to była absurdalność, arbitralność i mętność zakazów związanych z epidemią no i…wałki. Te tematy opozycja powinna tłuc: pieniądze zmarnowane na ,,wybory Sasina”, okołoepidemiczne wałki gospodarczo- finansowe np. ,,bohatera” Szumowskiego. Ludzie tracą pracę i dochody*. Tłuc to. Te zakazy i kłamstwa z tym związane: ,,maski na wirusa nie pomogą”(marzec) contra ,,obowiazek chodzenia w maskach na długo”(kwiecień) contra ,,w przyszłym tygodniu zdejmujemy maski”(maj)

  . ,,To jak z tymi maskami panie prezydencie swojego ministra”?
  Kolejną bombą jest EDUKACJA: NIE ZNAM RODZICA, KTÓRY BY COKOLWIEK POWIEDZIAŁ DOBREGO (poza skrajnie propisowskimi debilami) o tym jak pisowski MEN rozwiązał kwestie edukacji podczas epidemii. Ocean chaosu i dezorganizacji

  Manowskim należy wyraźnie zapowiedzieć, że nie Trybunał Stanu ale zwykłe pozbawienie prawa do wykonywania zawodu ją czeka za łamanie prawa. Lekarz, który łamiąc procedury zaszkodził pacjentowi może stracić takie prawo – sędzia tym bardziej.

 138. @pombocek

  Jak zdrowie twojej żony? Wszystko OK?

 139. @GajowyM. 26 maja o godz. 19:11

  W hameryckich filmach bardziej kumaty przesłuchiwany cedzi: „Lawyer!”
  I nic więcej nie gada. Nie wiem, czy w pisiej Polsce tak się da.

 140. Ludzie, Kura wraca do TVP. Będą jaja.

 141. @Gama 26 maja o godz. 19:28

  Już są. Tej najwierniejszej on chce się pozbyć?

 142. GajowyM.
  26 maja o godz. 19:12

  Dziękuję,, Gajowy. Cholera, cud czy jak – na bardzo ścisłej diecie doszła do siebie bez kolonoskpii i operacji. Po dwóch lądowaniach na SORze. Właśnie do tej pory zaiwania na działce. Dziś ją ważyłem: 46 kilo. Dietę dalej trzyma – z odrobiną kurczaka na ząb jako dodatek do dietetycznych konieczności.

 143. GajowyM.
  26 maja o godz. 19:11

  Polska , jak Ameryka :
  45% obywateli nie ma zadnych odzczednosci.
  https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2019/K_065_19.PDF

 144. Na marginesie
  26 maja o godz. 19:11

  Dzięks

  dlatego faszystowskie trolle wyją coraz żałośniej 🙂

 145. „Radeczek Sikorski to jedyna szansa dla Polski.”
  Dawniej krytykowany na tym blogu za zal z zaniechania dobijania , teraz mialby szanse „przetrzebic” na poczatek to towarzytwo . Czy dalby rade ?
  To jest tzw bardzo dobre pytanie bo nikt nie jest prorokiem we wlasnym domu , amunicji na niego nie brakowaloby a jemu determinacji chyba by nie zabraklo . SN niestety nie gwarantuje niczego
  Nolite te bastardes carborundorum

 146. Czekajac na Bogusia ..
  Jeden fryzjer – trzy apaszki … albo jedna apaszka – trzy razy fryzjer . Wszystko jest mozliwe

 147. GajowyM.
  26 maja o godz. 19:11

  Zgadzam się. Rżnąć głupa i nic nie pamiętać. Chodzi jednak o efekt psychiczny, jaki wywiera policyjne przesłuchanie na „random” młodziana. Obywatele RP np. są zahartowani, i na to przygotowani. Polska była jednak w miarę normalna przez jedna cała generacje, i jest młodzież, która nie ma pojęcia, co to jest totalitaryzm.

 148. kooperatywaMondragon
  26 maja o godz. 16:15

  Piotr II
  26 maja o godz. 14:10

  „Ile dochodowych kooperatyw zalozono w Polsce przez ostatnie 30 lat ?”

  …w Polsce obecnie działa około 1300 spółdzielni socjalnych.
  Ile z nich jest dochodowych ? Nie wiem.
  Spółdzielnie te dostają niewielkie wsparcie na start, później nie są dotowane.
  Jest to moim zdaniem jeden ze sposobów na pobudzenie inicjatyw gospodarczych obywateli…i tyle.
  Ty natomiast twierdzisz że „Kibuc to wyższa forma gospodarowania!”

 149. pombocek
  A ja wszystko (prawie) na „t”, pombocku: tęsknię za twoim tycjanowskiego (niemal) koloru Tangiem (jachcikiem) w tcinach (ukrytym) z nadzieją, że se jeszcze kiedyś pożeglujemy, jak drzewiej bywało na LA.

 150. Piotr II
  26 maja o godz. 20:45

  Kibuce za bardzo dochodowe nie sa , wiec na wymarciu.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Kibbutz_crisis#The_status_of_kibbutzim_today

 151. Zaczyna brakowac smieci w lasach i parkach . Czarny niedzwiedz Mackenzie Dr and Ninth Line .. wow ! To nawet nie 60 km (?)( link nie przechodzi s,p,a,r,t,a,n )

 152. mag, Na marginesie

  Namarginesko, prosisz – masz. A mag wodna narwana…prrr!…narwiańska – też coś wyraziła na kształt prośby.

  To migawki z łęgowego lasu przy drodze do przystani, marsz w rybackich butach (na granicy wlania się wody przez wierzch; parę razy się wlała) do nowego prywatnego garażu w ćcinach, no i obrazek po powrocie do starej wygody i luksusu.

  Ciekawostka.
  Na wybrzeżu wiosna w moich młodych leciech była później o miesiąc od wiosny we Wroclawiu, więc u mnie, jak widać, jest jeszcze żywiutka, prawie wczesnowiosenna, jasna zieleń.

  https://photos.app.goo.gl/31U6sgUBUkyji6pi6

 153. (Po angielsku)
  Orangutan nie lubi pewnej reklamy.
  Pewnie tak jak naszczalnik Kaczyńskinie lubi Trzaskowskiego

  https://www.youtube.com/watch?v=wDDq5g0SKVU

 154. adam100

  Cenzury
  w mediach spolecznosciowych chca korporacje wprowadzajace w Polsce system 5G ,
  ktory jak wiadomo nie tylko nie niszczy zdrowia, ale je nawet poprawia.
  https://cyfrowa.rp.pl/telekomunikacja/47991-fala-agresji-przeciw-5g-juz-w-polsce-zaplonely-pierwsze-maszty?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect

 155. Duda dziś w Garwolinie – rząd ma i daje pieniądze
  wg wp.pl
  Andrzej Duda został zapytany przez jedną z osób o drastyczną podwyżkę cen śmieci – 900 zł trzynastki, a zabraliście 1,2 tys. zł mi za śmieci. Po co mi daliście, skoro tutaj zabraliście? – pytał mężczyzna.
  „Andrzej Duda podjął rękawicę i odpowiedział na pytanie. Zwrócił przy tym uwagę, „trzynastkę” dostał pan ode mnie i rządu, a cena śmieci to jest samorząd– powiedział kandydat PiS w wyborach prezydenckich.”

  Mój komentarz
  Prezydent nie wszystkich Polaków zgodnie z linią partii wmawia ludziom i pewnie wielu z nich przekonuje, że to rząd i on osobiście mają pieniądze i rząd wraz z nim prezydentem te pieniądze daje ludziom.

  Jeśli chodzi o podwyżki, to nie rząd podwyższył ceny wywozu śmieci, tylko jest to sprawa samorządów, z czego wynika, ze samorządy nie mają pieniędzy i dlatego nie dają, a biorą. Prezydent prosto i przejrzyście objaśnił w Garwolinie problem ekonomii podwyżek zwykłym obywatelom.

  Ekonomia kwitnącego pieniężnie rządu i zdychających finansowo samorządów stała się nowym wątkiem kampanii wyborczej, której nie prowadzi PAD. To co PAD robi, to są gospodarskie wizyty w terenie.

  W Umęczonej obrodziło nam w cwaniaczków. Cwaniak nie musi być inteligentny, cwaniak powinien być cwany.
  Pzdr, TJ

 156. @pombocku, urokliwy ten polski las. I śliczne ćciny!
  Koniecznie pozdrów żonę, może jednak zechciałaby choć kapkę przytyć?
  Bo ci ją wiatr porwie i potem szukaj wiatru w polu 😉

 157. Piotr II
  26 maja o godz. 20:45

  Spolki pracownicze maja dochodowosc 5%. Jest ich 1500.
  Profesor Witold Kiezun w ,,Patologii transformacji ” twierdzi , ze moglo ich powstac wiele wiecej,
  gdyby szkodnicy gospodarczy nie wysprzedawali wszystkiego za zlotowke.

 158. @tejot 26 maja o godz. 22:18

  Ho, ho „trzynastka to ode mnie”… ludzkie panisko 🙂
  Du*a cwaniaczy, mataczy i lawiruje.
  Suweren w ogóle nie orientuje się w finansach.
  Poza tym jednak w kasie państwowej też widać dno.

  https://innpoland.pl/159789,mf-niemal-19-mld-zl-deficytu-budzetowego-po-czterech-miesiacach-2020-r

 159. Na marginesie
  26 maja o godz. 22:59

  Dziękuję, Namarginesko, już lecę pozdrawiać. Względem wagi, to sam się martwię, że ją wiatr porwie. Ale z rowerem waży trochę więcej, a nie rozstaje się z nim tak samo jak ja. Inna rzecz, że jak ważyla 51, uważała, że jest potworna beka. To co ja mam na siebie powiedzieć – Józef Bek?

 160. Kolejna „rewelacja” o leku przeciw COVID-19
  https://www.dw.com/pl/kanadyjscy-naukowcy-konopie-chroni%C4%85-przed-koronawirusem/a-53429392
  szkoda, ze to taki zapoznany uniwersytet kanadyjski z Alberty…. moze chce wspomoc firmy produkujace marihuane i jej pochodne…

 161. kooperatywaMondragon
  26 maja o godz. 23:00

  „Spolki pracownicze maja dochodowosc 5%. Jest ich 1500.
  Profesor Witold Kiezun w ,,Patologii transformacji ” twierdzi , ze moglo ich powstac wiele wiecej,
  gdyby szkodnicy gospodarczy nie wysprzedawali wszystkiego za zlotowke.”

  Spółki pracownicze to zupełnie inna forma aniżeli spółki socjalne.

 162. …zgadzam się ze stwierdzeniem prof.Kiezuna…

 163. Piotr II
  26 maja o godz. 23:43

  To mozna prosic o wyjasnienie ?

 164. tejot
  26 maja o godz. 22:18

  „Jeśli chodzi o podwyżki, to nie rząd podwyższył ceny wywozu śmieci, tylko jest to sprawa samorządów, z czego wynika, ze samorządy nie mają pieniędzy i dlatego nie dają, a biorą”.

  Niektóre samorządy mają pieniądze i lepiej sobie dają radę, inne gorzej. Ci którzy nie dają rady może powinni zrezygnować? Trzaskowski wydał w roku ubiegłym krocie na tzw. „strefy relaksu”, a dziś piszczy, że no wicie-rozumiecie „ni ma piniędzy”. Rząd Tuska przyjął w 2011 roku ustawę o tym, że samorządy zajmą się segregacją śmieci, bo zgodnie z dyrektywą UE w roku 2020 połowa śmieci musi być segregowana, o czym było dobrze wiadomo od blisko 10 lat. Niektóre kraje UE spokojnie osiągnęły ten wskaźnik, a nawet go przekroczyły. Podobnie niektóre polskie samorządy, np. we Wrocławiu. Ale nie samorząd warszawski, który w tym roku obudził się z ręką w nocniku i konstatacją, że bardzo daleko mu do segregowania 50 proc. śmieci. Dopiero w tym roku rozpoczęto kampanię informacyjną w jaki sposób ludzie mają segregować śmieci, choć taką akcję informacyjną należało zrobić kilka lat temu. No wiec jak śmieci nie segreguje się w odpowiednich ilościach to trzeba za tę usługę płacić wyspecjalizowanym firmom. A skoro tak to koszty własnej nieudolności i głupoty warszawska Platforma przerzuca na ludzi, stąd w Warszawie podwyżki za śmieci są drastyczne. PAD miał rację, ludzie „trzynastki” otrzymali od rządu, a podwyżki za śmieci od samorządów, w Warszawie od PO.

 165. Mauro Rossi
  27 maja o godz. 0:13

  2 miliony w Polsce zyly za 600 zlotych miesiecznie, w skrajnej biedzie.
  Za 500+ moga miec na chleb z margaryna.

 166. teo
  26 maja o godz. 4:05

  Mauro (23:59) „Tusk bez epidemii miał 15 proc. (bezrobocia)”.

  „To jest PiS-prawda, czyli kłamstwo. Maksymalnie w 2013 roku bezrobocie średnio rocznie 13,5 procenta, tyle ile po przejęciu władzy od prezesa …”. [w 2007]

  Rzuć okiem (link niżej), to miarodajne dane. Bezrobocie spadało w czasach rządów SLD, czyli do 2005 roku. Rządy PiS (2005-07) silnie wzmocniły ten trend. Od 2009 krzywa znów idzie w górę do 2014, po czym znów spada.

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bc/Unemployment_rate_in_Poland.png/400px-Unemployment_rate_in_Poland.png

 167. kooperatywaMondragon
  26 maja o godz. 13:14

  Może byś nie wygłupiał się cytując dane o bezrobociu z „podsumowania rządu Tuska”. Nijak się mają do rzeczywistości, to tylko partyjna propaganda i hagiografia samego Tuska.

 168. Bar Norte
  26 maja o godz. 14:54

  Mauro Rossi „czy posłanka Anna Żukowska przeprosiła już panią M. Kidawę-Błońską za publiczne określenie jej łajzą?”

  „Z tego co się orientuję spór między paniami zaistniał na płaszczyźnie feministycznej. No ale z satysfakcją przyjmuję, że feminizm zaczął cię interesować”.

  Z pewną konsternacją przyjmuję do wiadomości, że niezbyt grzeczne określenie „łajza” zaliczasz do feminatywów.

 169. Mauro Rossi
  27 maja o godz. 0:44

  30- letni rabunek majatku narodowego pozwala nam teraz poganiac swinie u bauera.
  Z glodu czlowiek nie zginie.

 170. kooperatywaMondragon
  26 maja o godz. 23:54

  „To mozna prosic o wyjasnienie ?”

  Wyjaśnienie, czego ?

 171. tejot
  26 maja o godz. 11:32

  „Konstytucja sponiewierana przez prezydenta. Prezydent Duda po raz kolejny złamał konstytucję mianując na I Prezesa Sądu Najwyższego sędziego nie przedstawionego mu przez Zgromadzenie Sędziów SN”.

  ― Jak zwykle tejot bałwanisz. Nie umiesz czytać tekstów prawniczych, nawet najprostszych, lub/i nie chce ci się do nich sięgnąć.

  „Konstytucja (paragraf 183, punkt 3) mówi … „ …”

  ― Nie paragraf tejot tylko artykuł, istnieją przecież zasady techniki prawodawczej, w której to jest wyłuszczone. Mamy zatem: artykuł Art. 1, paragraf §, ustęp -1, punkt -1, litera a), tiret (―). Czy nie mówiłem, że nie masz pojęcia o tekstach prawniczych?

  „…. że „Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego”.
  „Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego nie przedstawiło prezydentowi kandydatów na I prezesa SN. Takie przedstawienie może być dokonane jedynie poprzez uchwałę Zgromadzenia o przedstawieniu kandydatów”.

  A gdzie jest to powiedziane, że przedstawienie sędziów ma być „poprzez uchwałę”?
  ― W konstytucji? Nie.
  ― W ustawie o Sądzie Najwyższym? Nie.
  ― W obowiązującym regulaminie Zgromadzenia Sędziów SN? ― Nie.
  ― No więc gdzie? Otóż nie ma nigdzie, że „poprzez uchwałę”.

  „Wyniki głosowania na kandydatów na I Prezesa SN w Zgromadzeniu (…) muszą być przedstawione w formie protokołu z głosowania. Takiego protokołu prezydent nie otrzymał”.

  ― Skąd wiesz, nie byłeś przy tym? Protokół z wynikami głosowania przedstawił prezydentowi prowadzący Zgromadzenie Sędziów SN sędzia Stępkowski.

  ― Aż się dziwię, że nie bałwanisz dalej, jak Budka ze Szczerbą robili to przez cały poniedziałek, że PAD miał obowiązek wyznaczyć faworyta kasty, sędziego Wróbla, bo uzyskał najwięcej głosów w zdominowanym przez starych sędziów SN (obecny układ sił starych do nowych jest 2/3 do 1/3). Tejot, nie daj się prosić, znajdź jakie oryginalne uzasadnienie, wspomóż Budkę ze Szczerbą, którzy nieprzytomnie ględzą, a „znani konstytucjonaliści” (jak Matczak, czy Sadurski) posiłkują się nawet prawem lotniczym, które im ktoś dowcipnie podsunął.

 172. Nie tylko Maupo… Marszałek Witek też zaniosła się bełkotliwym słowotokiem. PiS-dzielstwu puszczają nerwy.

 173. Dla zainteresowanych skąd „dobrodzieje” emerytów – PAD i PiS – czerpią środki finansowe na wypłatę dodatku do emerytur czyli tzw. emerytury nr 13.

  https://www.money.pl/emerytury/13-emerytura-z-rezerwy-demograficznej-to-nie-fair-to-jazda-bez-trzymanki-6445987030615681a.html

  PS Nie byliby sobą gdyby przy okazji nie kłamali, że wypłata następuje z pieniędzy odebranych tzw. mafiom VAT-owskim.

 174. Mauro Rossi

  Dziękuję, uczynny chłopczyku, za przykrywanie mnie łapką, bo wstydliwy jestem. Za Namargineskę dziękować nie mogę, ale też zauważyłem. Zasłużyć na Twoją uwagę to zaszczyt. Stajesz się sławny jak chłopczyk z Brukseli, co rosi.

 175. III Rzesza, to nie jest dzieło jednego człowieka…ale rzeszy partaczy…Europejskie religie nie są ochroną przed partaczami…A czepiają się islamu…Tak sobie myślę prywatnie, że życie jest wiecznym mordobiciem…dziękujmy panu…za zwierzęcy folwark…

 176. Mauro Rossi,
  w postanowieniu waszego TK z Wolfgangową na czele, K3/17 orzeczono m.in., że -„Każdy z tych etapów jest regulowany odrębnym reżimem prawnym. Trybunał orzekł o niekonstytucyjności części przepisów regulujących pierwszy z wyżej wskazanych etapów procedury powoływania Pierwszego Prezesa SN, do czego jest uprawniony w aspekcie kontroli podstaw prawnych. Na tym etapie Trybunał dostrzegł też faktyczne złamanie prawa przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN – przekazanie nazwisk kandydatów nastąpiło w piśmie Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN zamiast w uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN.

  więc nie pajacujcie Mauro, bo to wg waszej, pisiorowej interpretacji Konstytucji, uchwała Zgromadzenia Ogólnego była konieczna. Debil jesteś? – czytać nie umiesz? Że z logiką u was Mauro jest beznadziejnie, to już ustaliliśmy ale że czytać nie umiecie to wstyd.

 177. Jeszcze przed 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz zapewniał, że raport kierowanej przez niego komisji jest gotowy. Teraz senator Krzysztof Brejza otrzymał od podkomisji smoleńskiej ponowne zapewnienie: publikacji raportu przeszkadza epidemia koronawirusa.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25977138,raport-kiedy-pozwola-na-to-okolicznosci-spoleczne-podkomisja.html#a=351&c=160&s=BoxNewsImg2

  Faszystowski cyrk na kółkach
  naszczalnik bratobójca

 178. Przelewanie z pustego w próżne jest ulubionym zajęciem publicystów i polityków, ale z czegoś trzeba przecież żyć.
  Tymczasem tu na blogu piszemy tylko o sprawach poważnych, powiedzmy szczerze, o sprawach najważniejszych, o sprawach życia i śmierci.
  Tym razem chciałbym jednak zacząć od przesypywania piasku na Mierzei Wiślanej. W tej fazie prac widzimy olbrzymią piaskownicę po której niemrawo przemieszczają się pojazdy samochodowe. Chętnie poznałbym harmonogram tych prac. Tymczasem słyszę, że Rosja zrobi wszystko aby tego przekopu nie była, a kandydat na prezydenta wystawiony został po to aby tej wielkiej inwestycji otwierającej polską drogę na Bałtyk przeszkodzić.

  O tym co mówił przed chwilą w telewizorze marszałek senatu będzie w następnym poście

 179. Marszałek senatu w kulturalny sposób odpowiadał na dociskające pytania dziennikarza. Powiedział o pracy nad ustawą i rozwiązaniach prawnych. Po zakończeniu obecnej kadencji prezydenta Dudy, marszałek sejmu obejmuje ten fotel i w ciągu 14 dni ogłasza termin wyborów.
  Wszystko literalnie zapisane w konstytucji.
  Wcześniej o takim rozwiązaniu tutaj pisałem i tego poglądu jestem gorącym zwolennikiem.

 180. „Rafał Trzaskowski zadeklarował także, że nie będzie kandydował w wyborach na prezydenta kraju. Jak stwierdził, przede wszystkim chce zrealizować swój program wyborczy dotyczący Warszawy. – Po wyborach parlamentarnych nie wyobrażam sobie sytuacji, w której moje miasto miałoby wpaść w ręce komisarza – mówił prezydent Warszawy.”

  Szanowni Panstwo,
  naprawde marzy sie Wam Prezydent RP robiacy z geby cholewe?

 181. ls42
  27 maja o godz. 9:06

  „słyszę, że(…) kandydat na prezydenta wystawiony został po to aby tej wielkiej inwestycji otwierającej polską drogę na Bałtyk przeszkodzić”.

  O jakiej Ty polskiej drodze na Bałtyk raczysz nadawać, kiedy 5 centymetrów od tego wariackiego pomysłu zakompleksionego kurdupla są dwie światowej klasy drogi: Gdańsk, Gdynia?

 182. Levar
  27 maja o godz. 9:55

  „Szanowni Panstwo,
  naprawde marzy sie Wam Prezydent RP robiacy z geby cholewe?”

  Jakżeś Ty go wypatrzył w tym nieprzebranym tłumie polityków nie robiących z gęby cholewy?

 183. Bar Norte

  Wlasnie skonczylem ,, Patologie transformacji ” profesora Kiezuna.
  Twierdzi, ze przy wysokich cenach ropy, oplaca sie produkcja benzyny syntetycznej z wegla.
  Jesli ceny wroca do tych sprzed paru lat , to moze jest przyszlosc dla naszego wegla.

 184. @levar

  Ty faszystowski trollu. Wyj głośniej, bo klęska PiS blizej 🙂

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 185. @kooperatywaMondragon

  Kieżun pisał swoją książkę, kiedy ceny ropy oscylowały wokół 120 dolarów za baryłkę, a „wizjonerzy” prorokowali niebawem 200 😆
  Jak wysokie muszą być te ceny, aby opłacało się w Polsce wydobywać węgiel i przerabiać go na benzynę syntetyczną? Może z węgla importowanego z Rosji, Mozambiku, Australii i tak wyjdzie taniej?
  Czy autor zrobił chociaż jedną symulację kosztów, czy tylko tak sobie fantazjuje?

 186. Mauro Rossi

  Obecny minister zdrowia nauczyl sie krasc juz w rzadzie PO-PSL.
  ,, wyborcza” pisze dzisiaj , ze nakradl od tego czasu dziesiatki milionow zlotych.

  ,, Łukasz Szumowski został przewodniczącym Zespołu Specjalistycznego Nauk o Życiu przy ministrze nauki w rządzie PO-PSL. ”
  ,, … bracia Marcin i Łukasz przez lata budowali sieć spółek ułatwiających uzyskiwanie pieniędzy z funduszy na badania. Najważniejszym ogniwem sieci jest założona w 2012 roku spółka OncoArendi, która z samego tylko NCBR otrzymała już ponad 187 mln zł dotacji, choć efekty jej prac nad nowymi lekami nie wyszły poza fazę badań laboratoryjnych. Przy przyznawaniu grantów łamano podstawowe procedury, eksperci nawzajem oceniali swoje projekty.”
  ,,6 lutego 2017 r. wiceminister nauki Szumowski przyznał Centrum – na podstawie pełnomocnictwa Gowina – 57 mln zł na obsługę Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. W tym samym roku OncoArendi dostało właśnie z tego programu dwa granty na 54 mln zł. Po tym jak Szumowski został wiceministrem, NCBR przyjął też odrzucony wcześniej projekt firmy Life Science Innovations, także związanej z Marcinem, i przyznał jej 24 mln zł.”

 187. GajowyM.
  27 maja o godz. 10:19

  Obecnie najwazniejsi producenci ropy naftowej walcza o miejsca na swiatowym rynku, niszczac sie nawzajem obnizka cen. Jesli za kilka lat gospodarka swiatowa powroci na prosta, to ceny wzrosna.
  Po oddaniu majatku narodowego za paskarskie 10 % ,
  panstwo nie ma wielu sposobow na utrzymanie szkol i szpitali.

 188. Jacek Wyrębkiewicz
  Sympatycy Władka Frasyniuka ✌️

  26.05.2020 słowacki sąd w Bańskiej Bystrzycy przychylił się do wniosku Magdaleny K., kierującej gangiem kiboli Cracovia, o udzielenie jej azylu politycznego i nie zgodził się na ekstradycję.
  Sąd przekonały argumenty nieprawidłowości przy powołaniu I Prezes SN, możliwości braku uczciwego procesu sądowego, upolitycznienie prokuratury oraz brutalność polskiej policji.
  Po Anglii, Irlandii, Słowacja jest kolejnym europejskim krajem w praktyce kwestionującym system demokracji w Polsce.
  PiS doprowadził do tego, że każdy bandyta, złodziej czy alimenciarz nie będzie ścigany poza Polską. Chyba że w Rosji, na Białorusi czy Korei Północnej.

  Faszyści PiS rujnują Polske
  #¤%&Ć PiS
  pierwszy do kicia: naszczalnik cudotwórca

 189. Faszysta Ziobro nadal na wolności

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=3122279637901672&set=a.706258126170514

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 190. Nowe i skuteczne rozwiązania zapowiada Dyrektor Generalny Dróg Krajowych i Autostrad. Po to aby wykonawcy prac drogowych prawidłowo i terminowo budowali polskie drogi.
  Za rządów PiS wiele inwestycji było niestety opóźnionych, a nawet porzuconych przez nierzetelnych i niesolidnych krajowych i zagranicznych wykonawców. Do tego dochodziły kłopoty licznych podwykonawców, którzy za wykonane prace nie otrzymywali zapłaty. Niestety były przypadki gdy podwykonawcy sami nie dbali o umowne zabezpieczenie realizowanych prac. Zatem żadnych robót bez umów. Za opóźnienia kary. Zabezpieczenia w gotówce, a nie w lipnych gwarancjach. Proste jak drut. Niestety dekada inwestycji drogowych i dopiero teraz po rozum do głowy

 191. Każda budowa ma swoje dobre i złe strony.
  Podam proste uzasadnienie pomijając kwestie finasowe.
  Wybudowany wieżowiec jednym otwiera szerokie perspektywy, innym zasłania widoki jakie mieli.
  Jedni mają blisko do stacji metra, inni stracili skwer, gdzie mogli odpocząć.
  Nawet drogi, jakże potrzebne, są uciążliwe dla ludzi i dla przyrody. Hałas i spaliny, nie są przyjazne dla ludzi i dla zwierząt.
  Kwestie zagospodarowania przestrzennego dla wielu nie są zrozumiałe. Dla deweloperów i finansistów liczy się zysk. Wytną las i zasypią jezioro jeśli to przyniesie im dochód. Jak na Mazurach odkryją diamenty zrównają wszystko do spodu.

 192. Ryszard Gromak

  Pamiętacie wystąpienie Pana Turskiego ? Faszyzm zaczyna się od prześladowania mniejszości… Tak oznajmił w swojej opowieści…
  Teraz cofnijcie się pamięcią do zajść w Białymstoku, gdy hierarchowie kościelni zachęcali do polowania na społeczność LGBT…
  Później Pisowcy zaczęli uchwalać w niektórych miastach strefy wolne od LGBT… Pamiętacie czas, gdy kawaler Jędraszewski niemal w każdym wystąpieniu krzyczał by tępić tęczową zarazę ?
  Patrzyliśmy na to wszystko z niedowierzaniem…
  Dziś przyszedł czas, gdy wszyscy ludzie przyzwoici, którzy nie zgadzają się z tym rządem stali się obiektem prześladowań ze strony władzy…
  Wystarczy wyjść na ulicę z transparentem albo nawet bez i już będziemy spisywanie, wywożeni a i niekiedy gazowani…
  Pod pozorem epidemii ta władza urządziła sobie igrzyska by stłumić wszelki sprzeciw a tych, którzy wołają o chleb, spacyfikować…
  Najdziwniejsze jest to, że oni sami stwarzają największe zagrożenie w tej epidemii… To zazwyczaj sami policjanci występują w zbiorowisku bez dyscypliny odległości… To sam Prezydent, Premier nie przestrzegają zasad a karają jedynie niewinnych ludzi…
  Ta władza osiągnęła już totalne dno… Złodziejstwo, prześladowania obywateli i rzeką nienawiści i kłamstw, które aż wylewają się z ministerstwa propagandy zwanym niesłusznie TVP…
  Mam nadzieję, że to reakcja przed porażką… boją się przegranych wyborów i odpowiedzialności za te wszystkie świństwa…
  Widać w oczach Dudy i Kaczyńskiego strach… Wszystko obstawiają Policją i przebranymi w mundury ” żołnierzami ” WOT… Spójrzcie co się dzieje pod siedzibą PiS albo pod domem Kaczyńskiego… Bandy przebierańców z bronią w ręku… Ile trzeba mieć na sumieniu by tak bardzo bać się swoich rodaków ?
  Oni dobrze wiedzą, że ich czas się już kończy… że wszyscy, którzy popełnili przestępstwa znajdą się za kratkami…
  Dlatego ta perspektywa tak bardzo ich przeraża…

  Faszystowska zaraza PiS
  Ile jeszcze podłości zdążą dokonać zanim to się stanie ???

 193. Adam Bazylczyk

  CBA śledzi Trzaskowskiego
  Od kiedy pojawiła się kandydatura Rafała Trzaskowskiego na prezydenta, Centrum Badań Antypaństwowych, w skrócie CBA, zaczęła gwałtownie poszukiwać funkcjonariuszy operacyjnych ze znajomościa innych języków. Sytuacja była spowodowana tym, ze za każdym razem gdy Trzaskowski zauważał, że ma ogon, zaczynał rozmawiać w innym języku.
  Agenci śledzacy skarża się, nie rozumieja co on mówi. Złośliwe bydle. Tak funkcjonarjusze opisywali swój cel inwigilacji.
  Zrobił się straszny bałagan, ponieważ nawet kiedy udało się nagrać fragment rozmowy to w CBA nikt nie potrafil go przetłumaczyć. Poszukiwania tłumaczy również się nie powiodły ponieważ nikt lepiej wykształcony nie chce już pracować dla tego rzadu.
  Jest jednak nadzieja. Jest projekt ustawy zabraniajacej posługiwania się kandydatom na prezydenta innymi językami. Niech się Trzaskowski tylko odezwie po włosku czy francusku to zaraz trafi do więzienia.

  Faszystowskie Q** PiS

 194. 68 896 820 złotych – na taką kwotę opiewają faktury, które w związku z przygotowaniami do organizacji majowych wyborów prezydenckich Poczcie Polskiej wystawiły co najmniej cztery firmy. Z dokumentów, do których dotarł tvn24.pl, wynika, że Poczta wypłaciła z tego już ponad 26 milionów złotych, choć wybory prezydenckie się nie odbyły.

  https://tvn24.pl/premium/wybory-prezydenckie-2020-druk-kart-wyborczych-worki-urny-kosztowaly-poczte-polska-blisko-70-milionow-zobacz-dokumenty-4594184

  Ein Führer, ein PiS

 195. Mauro Rossi
  27 maja o godz. 1:31
  Jak zwykle tejot bałwanisz. Nie umiesz czytać tekstów prawniczych, nawet najprostszych, lub/i nie chce ci się do nich sięgnąć.
  „Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego”.
  „Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego nie przedstawiło prezydentowi kandydatów na I prezesa SN. Takie przedstawienie może być dokonane jedynie poprzez uchwałę Zgromadzenia o przedstawieniu kandydatów”.
  A gdzie jest to powiedziane, że przedstawienie sędziów ma być „poprzez uchwałę”?
  ― W konstytucji? Nie.
  ― W ustawie o Sądzie Najwyższym? Nie.
  ― W obowiązującym regulaminie Zgromadzenia Sędziów SN? ― Nie.
  ― No więc gdzie? Otóż nie ma nigdzie, że „poprzez uchwałę”.

  Mój komentarz
  Rossi, Konstytucja mówi, a ty pomijasz, że Zgromadzenie Sędziów SN przedstawia prezydentowi kandydatów na I Prezesa Sądu Najwyższego.

  Ten nakaz konstytucyjny nie został spełniony, bowiem Zgromadzenie to nie dokonało aktu przedstawienia prezydentowi kandydatów na I Prezesa SN. Nie dokonało z powodu manipulacji przepisami przez „prowadzącego” wyznaczonego do pełnienia roli nadzorcy Zgromadzenia przez zainteresowanego prezydenta.
  Prowadzący nie dopuścił bezprawnie (sędzia Sądu Najwyższego!) do uchwalenia aktu przedstawienia prezydentowi kandydatów na I Prezesa SN

  Prowadzący Stępkowski nie jest Zgromadzeniem Sędziów SN. Zawiezienie przez niego listy sędziów do kancelarii prezydenta nie jest aktem przedstawienia prezydentowi kandydatów na I Prezesa SN przez Zgromadzenie Sędziów SN, czyli tym, czego wymaga konstytucja.

  Rossi, nazywanie sędziów SN kastą nie ma sensu. Nienawistny i podły epitet nie wymaże zapisu konstytucji, który obowiązuje wszystkich. Prezydent stoi na straży Konstytucji, w tym tego szczególnego zapisu.

  Nawiasem mówiąc prowadzący Stępkowski wczoraj objaśniał nieprzedstawienie kandydatów na I Prezesa SN prezydentowi identycznie jak Rossi. Przytaczał on podobny, podobnie śmieszny argument o tym, że w ustawie o SN (uchwalonej ekspresowo, bez dyskusji, debaty i w chaosie parlamentarnych przez większość PiS) nic nie ma o tym, że Zgromadzenie Sędziów SN przedstawia kandydatów na I Prezesa SN.

  Tym samym prowadzący Stępkowski trzyma się zasady niepisanej a utwierdzonej przez PiSowską praktykę parlamentarną, która mówi, że w wyjątkowych przypadkach ustawa ma moc prawną większą niż konstytucja, a nadrzędność taką należy wyjaśniać ludowi jako niezgodność pozorną, czyli zgodność faktyczną ustawy z konstytucją. Przy czym należy korzystać z zasady – czarne jest białe, białe jest czarne – ukutej przez Jarosława Ka przywódcę obozu politycznego prawicy polskiej.

  Oznacza to w praktyce, że większość PiSowska w Sejmie może uchwalić co chce niezgodnego z konstytucją, a prezydent nie wszystkich Polaków może mianować jak chce, kiedy chce i kogo chce na stanowiska w Trybunale Konstytucyjnym i Sądzie Najwyższym. Jest to zasada bardzo bliska a właściwie tożsama z mianowaniem konia konsulem, jeśli zajdzie taka konieczność.

  To „jak chce” prezydenta pochodzi z prostego założenia, które PiS uczynił podstawą swojego rozmontowania państwa prawa w Umęczonej.
  Założenie to brzmi następująco – prezydent został wybrany przez naród, konstytucja była napisana przez postkomunistów (z tego powodu nie jest obowiązująca w całości), więc prezydent ma zawsze rację i „jest na prawie”?

  Druga sprawa

  Dlaczego PiSowscy eksperci od demontażu państwa prawa w Polsce tak uparcie pomijają zapis w konstytucji mówiący o przedstawieniu prezydentowi przez Zgromadzenie Sędziów SN kandydatów na I Prezesa SN?

  Otóż gdyby Zgromadzenie dokonało takiego aktu (do czego nie dopuścił bezprawnie „prowadzący”), to prezydent musiałby przyjąć nie gołą listę sędziów SN, a uchwałę Zgromadzenia Sędziów SN przedstawiającą kandydatów na I Prezesa SN. W uchwale tej przedstawione by były nie tylko wyniki głosowania, lecz także stwierdzenia dotyczące sposobu wyboru oraz nawiązania do artykułu 183 Konstytucji, który mówi o obowiązku przedstawienia prezydentowi kandydatów przez Zgromadzenie, co pociąga za sobą implikacje prawne, w tym tę najważniejszą – o poszanowaniu zasady wyboru tego sędziego, który uzyskał największa ilość głosów.

  To wszystko byłoby uchwalone i zapisane, co dla prezydenta nie wszystkich Polaków i jego protektora byłoby jak czerwona płachta na byka – bezczelnym powoływaniem się na konstytucję.

  A w ogóle sędziowie SN, to komuniści i ich wychowankowie. Sędziowie ci skazywali na śmierć towarzyszy walki Mateusza (13 lat) w stanie wojennym. Precz z komuną w SN!
  Taka jest filozofia „reformowania” sądownictwa w IV RP głoszona przez Mateusza eM pierwszego zastępcę przywódcy obozu politycznego prawicy w Polsce.

  Tak zwane reformowanie państwa lub szerzej „dobra zmiana”, to jest zawłaszczanie państwa przez partię PiS, niszczenie państwa prawnego, introdukcja do polityki, do rządzenia państwem dwóch zasad – cwaniackiego autorytaryzmu i bylejakości. Państwo rządzone na rympał.
  Pzdr, TJ

 196. Paweł Cieżniak
  My Polacy.

  Z cyklu, pokrętne „myślenie” PiS. Jak to jest, że dla kaczej sekty bohaterką jest suwnicowa, która w stoczni gdańskiej handlowała wódką a nie bohater Lech Wałęsa, który przy wszystkich swoich minusach doprowadził do wolnej Polski i dzięki niemu teraz można pluć, obrażać i pomawiać w internecie bez dowodów czego przykładem są setki zwolenników PiS na tej grupie z którymi nie można porozmawiać na argumenty?

  Faszystowska pandemia PiS

 197. „ Nie jestem juz zaden smarkacz,
  Leb mam pokryty siwizna
  Nie zaglosuje na Dude
  Bo zbyt cie kocham Ojczyzno !
  Skad wiem , ze wybor nie dobry ?
  Nie wierze w zmiane oblicza
  Nie chce powrotu Ziobry
  I teczek Macierewicza .
  Na Dude nie oddam glosu !
  Pamietam, Jarka premierem,
  I kpiny z demokracji
  I koalicje z Lepperem .
  Nie chce miec znow premiera
  Co straszy Ruskiem i Zydem
  Co ciagle dzieli Polakow
  I moze zaszczuc jak Blide .
  Za klamstwa i pomowienia
  Prawde , mgla sztuczna okryta
  Za sklocanie Polakow
  Za |V Rzeczpospolita ,
  Za „Tusk ma krew na rekach”
  A memu bratu chwala !
  Za wrzaski nad trumnami
  I noge generala !
  Za propagande , ktora nie laczy, ale
  dzieli ,
  Za zadania pomnikow z kieszeni
  obywateli !
  Za marsze z pochodniami,
  Jazde „po trupach do celu”.
  Za negowanie wyborow
  I profanacje WAWELU !!!
  Dzis w duszy mej zakamarkach
  Odkrywam decyzji sedno :
  Nie chce powrotu PiSu ,
  Bo nie jest mi wszystko jedno …

  Wojciech Mlynarski 2015

 198. Elyty faszystowskie wzorem do naśladowania

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=2861796317387711&set=a.1452029521697738

  Rasa panów u koryta.

 199. adam100
  27 maja o godz. 8:37

  „Jeszcze przed 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz zapewniał, że raport kierowanej przez niego komisji jest gotowy. Teraz senator Krzysztof Brejza otrzymał od podkomisji smoleńskiej ponowne zapewnienie: publikacji raportu przeszkadza epidemia koronawirusa. ”

  Panie Adamie, więcej zaufania do Pana Antoniego !
  Epidemia koronawirusa jednak przeszkadza…Wacek nie może przyjechać bo jest w kwarantannie…czeka na przedawnienie.

 200. adam100
  27 maja o godz. 11:52
  „bohaterką jest suwnicowa, która w stoczni gdańskiej handlowała wódką”

  Sie kobity czepiasz…wzięła sprawy w swoje ręce…co ty myślisz że suwnicowa to tysiące zarabia…albo ma kamienicę do wynajęcia na godziny?
  Wiesz jak to jest…podaż, popyt…i te sprawy.

 201. Minister rządu PiS – przykład dobrozmianowej skromności i uczciwości
  kooperatywaMondragon
  27 maja o godz. 10:41
  Mauro Rossi

  Obecny minister zdrowia nauczyl sie krasc juz w rzadzie PO-PSL.

  Mój komentarz ironiczny
  Czyż człowiek o tak niewinnym spojrzeniu, mowie skromnej, spokojnej i trafiającej do uczciwych ludzi mógłby coś takiego sprokurować? Aż się wierzyć nie chce. Toć istnieją jakieś komisje, komitety, zespoły oceniające, kontrolne, itd. Jakim sposobem ten gość wraz z rodziną nabił dla swoich interesów przychody rzędu dziesiątków i setek milionów złotych?
  Nie chce mi się wierzyć. Przecież to jest prawy, uczciwy gość, z niego wręcz emanuje uczciwość, szczerość, zaufanie, skromność i rzetelność.
  Pzdr, TJ

 202. Na marginesie

 203. Smoleńsk. Prawda idzie do nas, jest już blisko
  Piotr II
  27 maja o godz. 12:06
  adam100
  27 maja o godz. 8:37

  „Jeszcze przed 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz zapewniał, że raport kierowanej przez niego komisji jest gotowy. Teraz senator Krzysztof Brejza otrzymał od podkomisji smoleńskiej ponowne zapewnienie: publikacji raportu przeszkadza epidemia koronawirusa. ”

  Panie Adamie, więcej zaufania do Pana Antoniego !
  Epidemia koronawirusa jednak przeszkadza…Wacek nie może przyjechać bo jest w kwarantannie…czeka na przedawnienie.

  Mój komentarz częściowo rymowany

  Otóż to.
  Czas ucieka, Antoni zwleka. Dziesięć lat minęło jak z strzelił z bata, wciąż ta sama gadka – czekaj tatka lata.
  Prawda idzie do nas jest już blisko. Rozpada się powoli smoleńskie zbiegowisko.
  Musi specjaliści z Uniwersytetu Wichita, Kansas, USA, badający samolot Tu-154 w egzemplarzu bis metodą inżynierii odwrotnej nie dali się nabrać na Antoniego triki, zbadali co trzeba, przysłali wyniki.
  Nie ma w nich mowy o termobaryczności, nie ma wzmianki o energetyczności, o paskowych strzałach w lewe skrzydło, zatrzymało się w sprawie Biniendy liczydło, Szuladziński schowany, profesura zniechęcona, Macierewicz się kreci wokół swego ogona.
  A Prezes patrzy, nic nie rozumie, zaskoczony, że Antoni tak mało umie.
  Pzdr, TJ

 204. tejot 27 maja o godz. 12:31 pisze: –Czyż człowiek o tak niewinnym spojrzeniu, mowie skromnej, spokojnej i trafiającej do uczciwych ludzi mógłby coś takiego sprokurować? Aż się wierzyć nie chce. Toć istnieją jakieś komisje, komitety, zespoły oceniające, kontrolne, itd. Jakim sposobem ten gość wraz z rodziną nabił dla swoich interesów przychody rzędu dziesiątków i setek milionów złotych?
  Nie chce mi się wierzyć. Przecież to jest prawy, uczciwy gość, z niego wręcz emanuje uczciwość, szczerość, zaufanie, skromność i rzetelność.

  Tejot, ale mu się nie przyjrzałeś. On rudy jest i jego brat też![.

 205. Mauro Rossi

  „niezbyt grzeczne określenie „łajza” zaliczasz do feminatywów.”

  Widzę, że wciąz cię kręcą feminatywy. No i rzucanie klątwy.

  „Czarownice z Salem” polecam. O ile oczywiscie zdołasz się przełamamć politycznie.

 206. kooperatywaMandargon

  „Wlasnie skonczylem ,, Patologie transformacji ” profesora Kiezuna.”

  Wiem, cytat red Witka o prof Leszku z tej pracy pochodzi. Tak na marginesie, red Witek gdy wyrażał tę opinię o prof Leszku był posłem I kadencji.

  Co do benzyny syntetycznej z węgla … .
  Spokojna głowa, gdy bedzie taka potrzeba, gdy będą mieli nóż na gardle to przystąpią do produkcji. Na razie takiej potrzeby nie ma więc nie ma co sobie tym procesem chemicznym głowy zawracać.
  Nich pan sobie da spokój z tym planowaniem. W tym przypadku zamków na piasku.

  Jak mawiał Eduard Bernstein: „Cel ten, czymkolwiek on jest, jest dla mnie niczym, ruch – wszystkim”.

 207. Dożywocie dla nożownika, który w wgrudniu 2018 roku w Multikinie w Szczecinie zaatakował przyjaciela i swego życiowego partnera. Jeden z nich na skutek tego ataku zmarł. Wyrok nie jest prawomocny. Sąd utajnił rozprawę.
  Sprawa ta pokazuje jak uczucia przesłaniają kodeks karny. Napastnik miał 26 lat. Zadziwia sceneria tego zdarzenia, bowiem był to seans dla dzieci

 208. legat 13.27
  tejot 12.31
  Jeśli gość o którym piszecie, to ten sam co miałem o nim wysokie mniemanie, to wypada mi bić się w piersi i przestać pisać pochwalne komentarze.
  Jednak nie można na każdym stawiać krzyżyka na drogę. Pamiętacie Babinicza w POTOPIE?
  Przecież Kmicic przeszedł długą drogę zanim dopadła go wielka chwała w ramionach Oleńki Billewiczówny u stopni ołtarza

 209. Is42,
  no i słuszna Twoja racja jest. Ostatecznie Olbrychski to też rudzielec.

 210. tejot
  27 maja o godz. 12:31
  Mój komentarz ironiczny…
  Nie chce mi się wierzyć. Przecież to jest prawy, uczciwy gość, z niego wręcz emanuje uczciwość, szczerość, zaufanie, skromność i rzetelność.

  Czuje, ze miałeś na końcu języka, ale nie przeszło:

  Kryształ; Kryształ !!!!!!!!!

  Tak jak cala faszystowska zgraja
  Banaś, Glapa, Biernacki, Ziobro, Kamiński no i

  faszystowski naszczalnik bratobójca Kaczyński

 211. Czekajac na Bogusia
  „Chętnie poznałbym harmonogram tych prac. Tymczasem słyszę, że Rosja zrobi wszystko aby tego przekopu nie była, a kandydat na prezydenta wystawiony został po to aby tej wielkiej inwestycji otwierającej polską drogę na Bałtyk przeszkodzić. ”
  …………………………………………..
  Poznawanie harmonogramu , a dokladniej chec jego poznawania sugeruje chec wprowadzania do niego jakichs zmian ktore grozilyby opoznieniami otwierania polskiej drogi na Bałtyk – z Elblaga .
  Nie prosciej a i efektywniej byloby zawierzyc ten gotowy chyba juz harmonogram MB ? Wtedy Rosja nie moglaby juz niczego zrobic .
  Ktokolwiek zostanie wybrany na nic lepszego nie zasluguje

 212. Kryształ; Kryształ !!!!!!!!!
  Bracia Glinscy , bracia Kurscy … czyzby i bracia Szumowscy (?) ..
  No a jesli Szumowscy… to i Kaczynscy !!!!!!!! ( tylko ktory z nich moglby to byc ?)

 213. Pięć milionów złotych, to nie są jakieś wielkie pieniądze, z których obecna władza musiałaby się tłumaczyć swoim wyborcom, nie z takich kwot władza (obecna) się nie tłumaczyła. Te głupie pięć baniek, to koszt papieru i druku kart do głosowania korespondencyjnego (pakietów). Taką informację przekazała niedawno stacja RMF fm.
  Tyle że tych pakietów nie ma i nikt nie wie, gdzie są.
  „- Nie wiemy – mówili w Senacie przedstawiciele Poczty Polskiej i Państwowej Komisji Wyborczej. Nie wie także Ministerstwo Aktywów Państwowych, które… odsyła nas znów do Poczty”. – czytamy, nie tylko w „Gazeta.pl”.

  Ich druk powierzono prywatnej firmie, ale kto udowodni, że ta firma ich nie wydrukowała? Kto udowodni, że kasą za rzekome drukowanie ktoś się podzielił – np. za wystawioną fakturę drukarnia przytuliła milion, a pozostałe cztery bańki -pisowcy. Nie takie afery PiS ma koncie, nie tyle kasy nakradło, żeby teraz przejmowało się głupimi pięcioma bańkami. Z doświadczenia już wiedzą, że najlepiej przykryć jedną aferę kolejną, już wiedzą, że dopóki „się dzielą”, to są bezpieczni, wiedzą też, że „naród”, czyli pacaństwo o wiele bardziej bulwersują te – chyba już przysłowiowe – „ośmiorniczki” i „wino za półtora tysia” niż łupienie państwa na miliardy złotych. Pakietów nie ma i co im zrobicie?

  Ktoś może poddać w wątpliwość moje przypuszczenia i -probując obalić – stwierdzi, że na pewno owe pakiety istnieją fizycznie, ponieważ PiS forsowało, żeby wybory odbyły już 10 maja, a wówczas oszustwo z pakietami wyszłoby na jaw.
  Niby tak, ale kto powiedział, że PiS rzeczywiście planowało wybory w tym terminie? Może właśnie ten termin miał być przykrywką dla afery pakietowej? Miały się odbyć, ale z winy opozycji się nie odbyły, nie nasza (PiS-u) wina, myśmy chcieli. A karty? Ano cóż karty – one zostały zniszczone, bo do nowych wyborów muszą zostać wydrukowane nowe karty.
  Pięć baniek – niby nic, ale np. na roczne utrzymanie piss-trolli może wystarczyć.

 214. jobrave 27 maja o godz. 14:34 pisz: –Ktoś może poddać w wątpliwość moje przypuszczenia i -probując obalić – stwierdzi, że na pewno owe pakiety istnieją fizycznie, ponieważ PiS forsowało, żeby wybory odbyły już 10 maja, a wówczas oszustwo z pakietami wyszłoby na jaw.

  Jobrave,
  skoro pewnie istnieją też protokoły ze zliczania głosów to i „owe pakiety” istnieją fizycznie.

 215. Na tym świecie wszystko jest kwestią podaży i popytu. Ze zdumieniem patrzyłem jak na zawołanie Mierzeja Wiślana otwiera się ogromna ilość reportaży i komentarzy.
  Piasek wydobyty z wykopu ma zostać użyty do budowy sztucznej wyspy. Czy nie jest to marnotrastwo? Przecież przesypywanie z jednego miejsca na drugie specjalnej wartości dodanej nie przyniesie, a gdyby przetransportować te zasoby na drugi koniec Polski, doliczyć koszty przewozu, robicizny i pracy sprzętu to ten bursztynowy skarb znad Bałytu mógłby osiągnąć cenę za którą możnaby zbudować niejeden przekop.
  Ze zbytem nie byłoby problemu. Każdy dobrowolnie lub na ochotnika chętnie zakupi, nawet rezygnując z odbioru.

  PS. Widzimy jak drogocenny staje się z upływem czasu wrak samolotu i karty do głosowania co się nie odbyło. Czas to pieniądz, nie zapominajmy

 216. Podają informację, że prezes dzisiaj uczestniczy w posiedzeniu parlamentu przy pomocy internetu. Jak podaje Wirtualna Polska – Jarosław Kaczyński nie należy do zagorzałych fanów internetu. Jeszcze niedawno dość lekceważąco wypowiadał się na temat internautów „popijających piwko i oglądających rozbierane zdjęcia”.

  Znaczy prezes poogląda sobie rozbierane zdjęcia popijając piwko.

 217. Czereśnie w Polsce po 120 zł! W bidnej Wielkiej Brytanii ludzi nie stać w Polsce na taki wydatek i np. w stosunkowo drogim Sainsbury, bo droższym niż Lidl, Tesco, czy ASDA – kilogram, po Ł 7,50 Czereśnie w Polsce po 120 zł! W bidnej Wielkiej Brytanii ludzi nie stać w Polsce na taki wydatek i np. w stosunkowo drogim Sainsbury, bo droższym niż Lidl, Tesco, czy ASDA – kilogram, po Ł 7,50 {https://www.sainsburys.co.uk/gol-ui/product/berries-cherries-currants/sainsburys-cherries-500g} choć w tych trzech pierwszych owoce są droższe niż na marketach, czy „egzotycznych” sklepikach.
  W styczniu w grudniu czereśnie były po 12 – 15 funtów, a w styczniu po 10-12.
  Ja poczekam do końca czerwca i będę miał za darmo – po drugiej stronie ulicy, nad rzeczką Brent, która wraz z otoczeniem przypomina mazowiecki krajobraz, rosną dzikie czereśnie – małe, ale bardzo słodkie, później zaowocują dzikie słodkie mirabelki, dzikie jabłka (trzy różne odmiany) i jeżyny. Grzyby mam jeszcze bliżej, bo w naszym osiedlowym parko-ogrodzie: pieczarki, kanie, czernidlaki, opieńki, podgrzybki, twardzioszki (czy jak im tam). Ani owoców, ani grzybów nikt nie zbiera. Aha, jeszcze niedzika grusza, kilka niedzikich jabłoni i trzy niedzikie brzoskwinie, ale to też w tym parko-ogrodzie.
  Ps. Niedawno znalazłem dwa smardze, ale nie ruszałem, bo to grzyby rzadkie. choć w tych trzech pierwszych owoce są droższe niż na marketach, czy „egzotycznych” sklepikach.
  W styczniu w grudniu czereśnie były po 12 – 15 funtów, a w styczniu po 10-12.
  Ja poczekam do końca czerwca i będę miał za darmo – po drugiej stronie ulicy, nad rzeczką Brent, która wraz z otoczeniem przypomina mazowiecki krajobraz, rosną dzikie czereśnie – małe, ale bardzo słodkie, później zaowocują dzikie słodkie mirabelki, dzikie jabłka (trzy różne odmiany) i jeżyny. Grzyby mam jeszcze bliżej, bo w naszym osiedlowym parko-ogrodzie: pieczarki, kanie, czernidlaki, opieńki, podgrzybki, twardzioszki (czy jak im tam). Ani owoców, ani grzybów nikt nie zbiera. Aha, jeszcze niedzika grusza, kilka niedzikich jabłoni i trzy niedzikie brzoskwinie, ale to też w tym parko-ogrodzie.
  Ps. Niedawno znalazłem dwa smardze, ale nie ruszałem, bo to grzyby rzadkie.

 218. Cekajac na Bogusia .. wystarczy urodzic sie w Wielki Piatek i umrzec na dzien czy dwa przed Wigilia i sie niedoczekac , a tnp( dawniej – w rzeczywistosci ) , sie rozminac .
  Rezygnuje z odbioru
  https://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,25978909,mazowsze-ktos-ukrzyzowal-zurawia-policja-szuka-sprawcy-sredniowieczne.html#s=BoxOpImg4

 219. Legat,
  Jeśli okaże się, że istnieją takie protokoły, to blogowe bielany wyjaśnią, że jest to zgodne z konstytucją, ponieważ reguluje tu artykuł taki, a taki, ustęp taki a taki oraz paragraf w ustępie na Nowogrodzkiej – wiszący wraz z tiretem na zardzewiałym gwoździu- taki, a taki…

 220. jobrave
  27 maja o godz. 15:21
  Czereśnie w Polsce po 120 zł! .
  ………………………………………
  Jakies echo w tym parko- ogrodzie sie pojawilo , co tez wydaje sie dosc egzotyczne .
  Kanadyjskie echo czeresniowe choc troche egzotyczne ( chilijskie albo kalifornijskie ?) o tej porze roku , nikogo nie dziwi. Tu jeszcze 7-10 dni temu byly przymrozki nocne
  ( ok 9 $/kg- 27 zl )( moze za lb ? – Highland Farm)

 221. olborski
  27 maja o godz. 15:25
  Ty cheba jakiś niPolak jezdyś albu jakiś polskujemzyczny co u nich tak Siondz Derechtor Tadełusz Rydzek muwi. To nie wisz chto tam wtyj gazecie piszy i czeja una je? Ja tobi to ni napiszy bu zara si czepiom ży ja amtysewita.
  Ali ud Ukrzyżuwania to som szpecjalisty uj som! Ni Poljaki bu Marud Polski sam był Ukrzyżuwany miljony razów nik mu ni pomug! Samy my walczyły pud naszemy Biału-Czerwunymy Flakamy! I Ołrem Bijałem!
  Poljak by napewnu tegu ni zrobił. Ja bym takiemu żurawu krzydła uberwał, dziób tempom piłom uberżnął, nogi pułamał a potym bym gu jeszczy oblal dynaturom i pudpalił al ni Krzyżował! Bu ja Katulik Polski jezdym!
  A chto Polskich Dzieciów łapał i w beczkie z kulcamy ubtaczał i a puźni tych Dzieciów jad i Ich Krwjom sy pupijał jak kumpotem wiśniowem a co zustało to sy placki umaszczał???!!! Nasz Probuszcz sam muwjuł ży w Sędomiżu w Kuścieli je takie zdjencie któro szysko pokazuji jak było jaka PRAWDA je każdyn moży zubaczyć. A ni szysko na Marud Polski żyby Gu łubrażać antypolunistyczni!

 222. Tusk jest chyży ruj. Kim jest Szumowski?
  legat
  27 maja o godz. 13:27
  tejot 27 maja o godz. 12:31 pisze: …
  Nie chce mi się wierzyć. Przecież to jest prawy, uczciwy gość, z niego wręcz emanuje uczciwość, szczerość, zaufanie, skromność i rzetelność.

  Tejot, ale mu się nie przyjrzałeś. On rudy jest i jego brat też!.

  Mój komentarz
  Tak, lecz ja kieruję się kryteriami PiSu w ocenie polityków. Wzorcem dla mnie jest Donald Tusk. On jest rudy, ale ma wilcze spojrzenie, a Szumowski nie ma wilczego spojrzenia.

  Tusk został obwołany przez PiSowskich agitatorów hyżym rujem.

  W ocenie Prezesa Polski jest on zdradziecką mordą i kanalią, która zabiła jego brata.

  W ocenie PiSowskigo aparatu ścigania jest on zdrajcą dyplomatycznym. Rudzi są fałszywi.

  Dla PiSowskich śledczych zajmujących się genealogią Tusk jest wnukiem Wermachtu, potomkiem tego, który na skręconym przez PiSowskie szczujnie zdjęciu jest widoczny jako SSmański kierowca wiozący obersturmbanfuehrerów na inspekcję obozu koncentracyjnego.

  Zdjęcie to miesiąc temu posłużyło członkowi związku Polaków na Węgrzech (skąd on to zdjęcie miał i za czyją radą wykorzystał?) dla naocznego przedstawienia tamtejszym rodakom, jakich szujowatych, perfidnych i zbrodniczych miał Tusk przodków – wszyscy byli wrednymi Niemcami, SSmańskimi mordami, zdrajcami i sprzedawczykami.

  Szumowski, to inna para kaloszy.
  Kim jest w takim razie Szumowski? Kryształ, to zbyt banalne.
  Pzdr, TJ

 223. olborski
  27 maja o godz. 15:47,
  Prawdę mówiąc, to ja nawet nie wiem, czy w UK są jakieś „poważne” sady czereśniowe i czy sezonie nadal sprzedawane są czereśnie z importu, czy z rodzimych plantacji.
  Niby rodzime powinny być też, bo skoro rosną tu palmy (w niektórych miejscach endemicznie), a żywopłoty laurowe są tak pospolite, jak w Polsce ligustrowe, to i czereśnie powinny owocować bez problemu.
  Rok temu nasz („nasz” w sensie osiedlowy) ogrodnik, wielki pasjonat na tym punkcie, zasadził winogrona, ja wyraziłem wątpliwość w to, że one zaowocują, a on stwierdził, że na pewno, bo już mu się to udawało chłodniejszej części – płn. Anglii, prawie Szkocji i na dowód tego pokazał zdjęcia w albumie. Rzeczywiście, były piękne i w kolorze bordowo-borówkowym i podobno nadawały się do robienia wina bez dodatku cukru. Zobaczymy, bo przyjąć się przyjęły, ale owocować będą za minimum dwa lata.
  Mnie natomiast udało się dwa lata temu zebrać na węgierską paprykę i pomidory (nasiona przywiezione przez moją b. sympatię z Węgier) – przeflancowałem je w kwietniu na balkon do skrzynek i znakomicie zaowocowały, żadnych folii, szybek itp. Mam też na balkonie cytryny, pomelo i pomarańcze, niestety nie zaowocują, bo wysiałem je z pestek, ale pięknie rosną, choć na zimę nie zabieram ich do domu. I przy okazji dodam, że nigdy i nigdzie, nawet podczas zimy w Irkucku nie zdarzyło mi się zmarznąć tak, jak w Londynie, choć tu temperatura była powyżej zera. 🙂

 224. Wybory prezydenckie 2020

  „Jedyny możliwy termin to 28 czerwca”. Kaczyński mówił, że nie ma możliwości „przeprowadzenia kolejnych zmian”. – Ci, którzy to proponują [chodzi o inne terminy wyborów prezydenckich], sieją zamęt i za nic mają konstytucję – mówił Kaczyński. – Niektórzy czytają konstytucję w ten sposób, że gdyby przyjąć tę metodę, to można uznać, że któryś z tych interpretatorów jest na przykład królem Polski – dodawał lider Prawa i Sprawiedliwości.

  https://wyborcza.pl/7,154385,25979197,oswiadczenie-kaczynskiego-gowina-i-ziobro.html#S.koronawirus-K.C-B.1-L.3.zw

  Faszyści na podium a
  naszczalnik bratobójca w środku.

  Trzy kryształy
  gówno siały,
  dwoje dużych jeden mały

 225. Prawnik o terminie wyborów

  Moim zadaniem nie jest dopasowywanie terminu wyborów do szans danego kandydata, tylko informowanie, co jest zgodne z Konstytucją. Ogłaszanie przez marszałek Sejmu nowych wyborów przed opróżnieniem urzędu prezydenta będzie niezgodne z ustawą zasadniczą. Będzie bezprawne.(…)

  Ale Elżbieta Witek sugeruje, że albo wybory odbędą się teraz, albo nigdy.
  To nieprawda, bo wybory nie tylko mogą, ale i muszą być ogłoszone po opróżnieniu urzędu prezydenta. Inaczej dojdzie do pogwałcenia Konstytucji.

  A jakie to ma znaczenie, skoro została złamana wiele razy wcześniej? Czy te nasze rozważania to nie jest taka sztuka dla sztuki, tyle że w dziedzinie prawa? Ludzie są zmęczeni tym bałaganem, chcą głosować.

  Konstytucja nie jest po to, by ją łamać. I nie chodzi tu o abstrakcyjne teoretyzowanie, tylko bardzo praktyczne i bolesne skutki, jakie może mieć dla opozycji skuszenie się na ofertę PiS. Zgoda na głosowanie w niekonstytucyjnym terminie może ją drogo kosztować. To pułapka, która w każdej chwili może się zamknąć. (…)

  Są sytuacje, w których się nie negocjuje. Są ludzie, z którymi się nie negocjuje. Konstytucja to nie jest pole do zawierania bezprawnych kompromisów. Jeśli opozycja nie chce wpaść w pułapkę rządzących, jeśli my nie chcemy narażać się na odpowiedzialność karną, powinniśmy trzymać się prawa.

  https://natemat.pl/310055,wybory-prezydenckie-beda-28-czerwca-dr-mikolaj-malecki-niekonstytucyjne

 226. @jobrave 27 maja o godz. 16:50

  I przy okazji dodam, że nigdy i nigdzie, nawet podczas zimy w Irkucku nie zdarzyło mi się zmarznąć tak, jak w Londynie, choć tu temperatura była powyżej zera

  Racja, „humidex” to straszna rzecz. Ale roślinom to nie przeszkadza.
  Dla nich liczy się po prostu temperatura 🙂

 227. @adam100 27 maja o godz. 17:09

  PiS-dzielswo prze, bo chce wepchnąć opozycję w pułapkę. Skoro termin wyborów 28 czerwca będzie bezprawny, to zgoda opozycji nic tu nie zmieni – i w razie czego będą postawy do unieważnienia wyniku wyborów, ale rzecz jasna tylko wtedy, gdy wygra je kto inny niż Du*a. Naszczalnik, jak zwykle, kombinuje jak koń pod górkę, żeby wpuścić opozycję w maliny. Udział w tej farsie zdyskredytuje wszystkich, a zgoda opozycji też będzie bezprawna.

 228. tejot, legat

  Szumowski to chyba już człowiek złamany. Wygląda na to, że już nawet dymisji mu złożyć nie wolno.

 229. na mojej dzialce przyzagrodowej hoduje jedynie trawe a moja zona-jakies kwiatki…. posialem tez kilka drzew, ktore przyjely sie bardzo dobrze, nawet 2 rodzaje klonu japonskiego… w okolicy jest gleba super z zaglebiem warzywnym (glownie pomidory) i winnicami, ktore produkuja komercyjnie wino…

 230. @Bar Norte
  27 maja o godz. 17:32
  Czy takie złamanie masz na myśli?

  https://photos.app.goo.gl/pMotVXHUjZARe3Dk6

 231. Racja, „humidex” to straszna rzecz.

  Żeglowałem na Sardynii w środku lata.
  Lampa, +35C, na wodzie silna bryza, która podnosiła falę i nas moczyła.
  Dziwne uczucie gdy potwornie marzniesz, a masz świadomość, że na lądzie upał. 🙂

 232. Bar Norte,
  ja tam na prawie się nie znam ale skoro można ze względu na „niewdzięczność” cofnąć darowiznę w najbliższej rodzinie to zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że bratu ministra i jego żonie można „cofnąć” przytulone wcześniej ponad sto baniek. To taki Łazarz Szumowski jest w stresie. Porzuci stanowisko to go małżonka przepędzi np. i będzie taka sytuacja. Przecież ten bidok nie ma oszczędności żadnych. Tylko długi, czyli miałby przerąbane. Musi trwać i gnić za gównianą kasę w rządzie. Nic nie może zrobić, faktycznie.

 233. bezdomny

  Nie, akurat miałem na myśli złamanie woli czego skutkiem jest bezwolność.

 234. Znaczy chodziło mi nie o żonę brata tylko żonę Lucas’a. O żonie brata Lazarusa nic nie wiem. A ma żonę?

 235. Bar Norte,
  tym niemniej Bezdomny trafnie ocenił Łazarza, chyba.

 236. Mietyk-PPK
  27 maja o godz. 16:17
  Temperatura mokrego termometru
  Czasem zastanawiam sie , kombinuje czytajac cos , czy przyjemnosc z pisania czegos moglabyc wieksza od czytania tego samego.
  Chyba byl to glowny powod przytachania „wtedy” , stamtad – tu , pieciu tomow „wybranych” i opracowanych przez JW Gomulickiego (1968) – bo

  Dlatego to nareszcie wiemy doskonale ,
  Ze choc mowi sie : proza .. prozy ? nie ma wcale ..
  I jakze by byc mogla ? … skoro sa periody ?
  Dwukropki ? komy? pauzy? … – to jest brulion Ody
  Nie napisanej wierszem …
  (…) Proza jest nazwiskiem ,
  Ktore , jak zechce , …

  – Mialem ci ja niczym Stoma na b.yard czeresnie , ale dwa lata temu nazad , wycialem i robie tera z pnia i grubszych galezi , co da sie zrobic .
  Przetlumaczylem kiedys nieopatrznie kawalek” brazowego medalisty” i kiedy przeczytalem to jednemu zasiedzialemu , humidex wzrósl niezdrowo . Straszne to bylo

 237. legat

  Ja się już pytałem Mauro kilka dni temu czemu PiS rozrabia Szumowskiego. A właściwie robi z niego swego zakładnika.
  Przeciez kwity na braci Szumowskich wyszły z PiS. To ludzie z PiS dostarczyli mediom opozycyjnym kwity na nich. Mauro, to zmilczał, bo pewnie nie wiedział co napisać.

  Pytanie wiec brzmi – po co PiS Szumowski w roli bezwolnego zakładnika? po co go złamali?

 238. legat

  „tym niemniej Bezdomny trafnie ocenił Łazarza, chyba”

  No tak to wygląda.

 239. Kiedys napisalam ten tekst na blogu. Powtarzam bo wydaje mi sie aktualny.
  Czesto podrozuje do odleglych miejsc w stanie WA i rozmawiam z mieszkancami, ktorzy mieszkaja tu od pokolen. Obiecuje sobie pozbierac te opowiesci, ktore uslyszalam od wszystkich przyjezdnych, bo tacy my tu wszyscy jestesmy – przyjezdni i rowniez opowiesci, ktore slysze od “Native Americans”.
  Pradziadek pana Thompsona przyjechal z rodzina z Europy wiele lat temu przez Ellis Island. Ten czlowiek przywiozl ze soba z Europy, przez Atlantyk miedzy innymi mlode drzewko wisni. Na Ellis Island dowiedzial sie, ze jego miejsce zamieszkanaia bedzie po drugiej stronie kontynentu, a dokladnie w okolicach Naches, WA.
  Pradziadek z rodzina, swoim dobytkiem i drzewkiem przejechali na wozach przez kontynent i osiedlili sie w Naches. Pradziadek zasadzil drzewko wisni i co roku zjadal z rodzina owoce, ktore mu przypominaly kraj urodzenia.
  Teraz pradziaek juz nie zyje. Mr. Thompson opiekowal sie drzewem wisni na swojej farmie drzew czeresni. Zaczal nawet sadzic mlode drzewka z oryginalnej wisni nie wiedzac sam, jak ta odmiana sie nazywa. Nazwal te odmiane – Thompson tart cherry.
  W roku 2013 wisnia po raz pierwszy nie miala owocow i zaczela podupadac. Mr. Thompson przycial galezie drzewa i postanowil, ze w holdzie swojemu pradziakowi bedzie trzymal konar tego drzewa w ziemi tak dlugo, jak konar bedzie zyl. W miedzyczasie zasadzil 40 mlodych wisni, ktore zaszczepil z oryginalnego drzewa.
  Na zdjeciu Mr. Thompson z konarem historycznej wisni.

 240. jobrave
  27 maja o godz. 16:50
  Powazne sady czeresniowe sa ( byly jeszcze kilkanascie lat temu ) w rejonie Niagary . Mozna bylo wlezc na drabine samemu narwac i przy okazji sie najesc ale potem wyczuly ten business wielo-osobowe azjatyckie rodziny ( fresh from the boat ) i kleska urodzaju sie skonczyla . ( byly tez jakies problemy z nadmiernym opryskiwaniem bo jakies nowe owadzie szarancze , czy cos tam )

 241. Orcia 🙂 gratuluję pamięci, po tylu latach dopiero teraz się powtarzasz 🙂
  Ciesz się pamięcią jak najdłużej bo przyjdzie czas, że nie tylko złamany ale i pamięć kurczyć się zacznie 🙂

 242. Partacze w Sejmie forsują wybory wbrew KONSTYTUCJI…Opozycja weszła między wrony…Tak sobie myślę prywatnie, że twarde prawo, ale prawo…KONSTYTUCJA…nie będziesz miał innego prawa przede mną…

 243. W porównaniu do poprzednika AD to objawienie.

  A wracając do wyborów, uważałem iż powinny odbyć się 10 maja (albo zostać przesunięte co najmniej o rok). Tak się nie stało i teraz będzie znowu nieustanna konstatacja…

 244. Bar Norte,
  a propos Lazara, to akurat w dość prawdopodobny dzień wyborów 28 czerwca będzie kolejna któraśtam rocznica bitwy podczas której Lazar, książę serbski poległ niestety. Kosovo Polje nie było też fartowne dla dowódcy Turków, Murata bo jakiś serbski rycerz wtargnął do jego obozu i go zarżnął. Lazara wzięli do niewoli i ukatrupili. (1389) No, taka sytuacja.

 245. AOlsztynski
  27 maja o godz. 18:38
  teraz będzie znowu nieustanna konstatacja…

  Żeby cię tak nieustanna konstatacja…nigdy nie opuściła,

  towarzyszu mój ( to refren 🙂

  #¤%&Ć PiS

 246. W Polsce Ludowej liczył się socjalizm, co oznaczało mniej więcej tyle aby ludzie żyli dostatniej i wszyscy chcieli dożyć takich czasów, ale zaczęli działać emisariusze.
  Tam na zachodzie jest lepiej mówiono, tam mają samochody i mieszkania, a ci którym się nie chce pracować dostają zapomogi i żyją lepiej niż wy. Komuna was okrada. Ruscy wszystko biorą za bezcen. Powtarzali i powtarzali. Jak ludzie zarabiali kilkadziesiąt dolarów miesięcznie, szalała inflacja, to kto by w takie michałki nie uwierzył.
  Nastała zmiana. Wrócili wolni najmici. Propaganda dalej działa. Już co innego mówią i inne cele mają na względzie. Czy ktoś się zorientuje o co chodzi zanim zamkną przed nim drzwi do raju?

 247. @adam100 27 maja o godz. 18:48
  Hatakumba… 🙂

 248. olborski
  27 maja o godz. 18:29
  w mojej okolicy wciaz hoduja czeresnie i truskawki.. czeresnie w sklepie sa po C$2.99 za funt, ca. 18zl/kg… taniej juz nie bedzie…u arabskiego hurtownika przez ulice truskawki byly po C$1.50 za funt… w normalnym sklepie 2-2.50…

 249. @ls42 27 maja o godz. 18:56
  Ten głupi Bierut chciał przyjąć plan Marshalla…
  ale nie z nami te numery (Bruner)

 250. Władyk Warchlaczuk gadał ży Pan Prezys Dochtur Jarosław Kaczyjski kupił złotu zagramanicom żyby każdyn Polak i jegu baba i dzieci mogły sy złoty zemby zrobić za darmu żyby każdyn widział dubrobyt ży je u nasz a ni jak za Tuska szczyrbaty my chodzili albu w plastykowech.

 251. FUNDUSZ ODBUDOWY 750 miliardów euro.
  Kilkadziesiąt miliardów dla Polski.
  Czy warto się sprzeczać. Ktoś prezesowi powinien powiedzieć „cała wstecz”

 252. @ls42 27 maja o godz. 19:17
  Kilkadziesiąt miliardów dla naszczalnika? Na dalszą demolkę demokracji? No rzeczywiście, nie warto się sprzeczać. A głupia Unia ma, to niech buli.

 253. „Są sprawni kiedy kłamią i kiedy kradną”
  Prezesa należy jak najszybciej odsunąć od rządzenia, uważa Donald Tusk. Wielu tak uważa i co? I nic

 254. Przydzielenie funduszy z Unii powinno być uwarunkowane przestrzeganiem zasad demokracji. Zresztą mówi się o tym w Unii coraz głośniej. Poza tym planowana jest dalsza integracja krajów członkowskich, tym razem o wiele ściślejsza. Gdzie w takiej Unii jest miejsce na Kaczystan?

 255. Na marginesie
  27 maja o godz. 18:56
  @adam100 27 maja o godz. 18:48
  Hatakumba…

  Geozak ma rozległą rodzinę, (tak jak Bóg nakazał )

  GLORIA IN EXCELSIS DEO

  https://www.youtube.com/watch?v=zhhYIZJj6rk

 256. @ls42 27 maja o godz. 19:42

  Odsunięcie prezesa od rządzenia nie wystarczy, bo chyba jednak zbyt daleko zabrnął w kierunku niszczenia systemu. Poza tym poobsadzał kluczowe stanowiska dyletantami, którzy będą się ich kurczowo trzymać.

  Niedawno Radosław Omachel pisał w Newsweeku o karuzeli kadrowej w Ministerstwie Finansów. Wszyscy, którzy mieli jakiekolwiek pojęcie o finansach zostali odsunięci albo sami odeszli – bo ich nie słuchano.

  A reszta prze na rympał. I takim ludziom chcesz dać pieniądze z cudzych podatków? Absurd moim zdaniem.

 257. Na marginesie podobnie jak PiSowi ludzie nie pojmuje, ze Polska jest

 258. czescia Unii. Na marginesie nie zala PALA.

 259. Po angielsku

  Prosto i „beznamiętnie” acz z żalem w glosie, o orangutanie w USA

  (niema się, z czego śmiać. Oni mają swój PiS)

  Jimmy Kimmel:
  https://www.youtube.com/watch?v=zhhYIZJj6rk

 260. Na marginesie
  27 maja o godz. 19:57
  @ls42 27 maja o godz. 19:42
  …..
  Absurd moim zdaniem…

  Od kiedy to dziennikarze mają przekazywać własne zdanie?
  😛

 261. Każdy kto ogląda seriale obyczajowe i kryminalne widzi, że akcja oparta na oszustwie jest ciekawsza niż tradycyjne rzępolenie. Każdy kto zadaje pytanie; ile na tym zarobię, powinien pomyśleć wcześniej ile można stracić. Tymczasem dostrzegam wielu hazardzistów. W polityce pojawiają się całe zastępy takich osobników.

  Katarzyna Kolenda-Zaleska prowadząca w tvn24 wywiad z Donaldem Tuskiem zapytała co sądzi o wypowiedziach prezydenta i premiera, że załatwili pieniądze z UE dla Polski. Mają wyobraźnię odpowiedział. Czy tylko wyobraźnię?

 262. ls42
  27 maja o godz. 20:42
  wg DW Polski wklad w fundusz pokryzysowy bedzie relatywnie wiekszy niz dla Francji i Niemiec, ktore dostana najwiecej
  https://www.dw.com/pl/polska-w%C5%9Br%C3%B3d-g%C5%82%C3%B3wnych-p%C5%82atnik%C3%B3w-netto-funduszu-odbudowy-ue/a-53557915

 263. Bar Norte
  27 maja o godz. 13:39

  Neoliby wywala na bruk 12 tysiecy robotnikow z fabryki Boeinga w Seattle.
  https://www.theguardian.com/business/2020/may/27/boeing-coronavirus-airline-industry-travel-job-losses

  A wystarczylo wybrac Bernie Sandersa na prezydenta i mielibysmy jak Korei Poludniowej.
  Ale zeby wycisnac pare dodatkowych groszy,
  amerykanscy psychopaci sprzedadza wlasna matke i corke.

  PS Ma Pan niezla pamiec,
  zeby pamietac slowa komsomolca Witolda Gadomskiego
  o zbrodniczej polityce doktora Mengele polskiej gospodarki.

 264. PA2155 godz. 20.48
  To ważna informacja. Jak się ma pieniądze, to skądś je się ma, jakby powiedział prezes.
  Wszyscy zatem składają się na ten budżet, podobnie jak kooperatywa i tak dzielą by przynosił korzyści. Zatem wspólnota jest najważniejsza. Branie ze wspólnego europejskiego budżetu i wydawanie poza unią tych środków jest osłabianiem unijnej gospodarki. Powinien się liczyć unijny interes. Rząd i prezydent chyba inaczej na to patrzą

 265. ls42
  27 maja o godz. 21:10
  nie wpadajac w demagogie, ale schemat bedzie taki, ze biedni beda finansowac bogatych… Macron i Merkel juz o to zadbaja… Prezes w tych sprawach jest ignorantem i amatorem…

 266. PA2155
  Nie zostaje nic innego jak zaprosić Niemcy do wspólnego stołu. Szkoda, że Związek Polaków w Niemczech przestał być aktywny.
  W każdym razie nic o jego działalności od dawna nie słyszymy

 267. PA zna tajniki funkcjonowania Unii.

 268. Nie wpadajac w niedorzecznosc, to warto rugowac demagogie z myslenia.

 269. @ls42 27 maja o godz. 21:24

  Ale kto „zaprosi Niemcy do wspólnego stołu”?
  Naszczalnik z gangiem? Wizażystka prezesa?
  Weź się zastanów.

 270. Dlaczego nie warto sie wyrywac. Informacje z poniedzialku moga byc nieaktualne w srode. Poza tym nie jest konieczne wpadanie w demagogie.

 271. Koneserzy Unii krytykujac prezesa uzywaja atgumentow prezesa; pomijaja fakt, ze Polska jest czescia Unii.

 272. Les duperelles.

 273. Saldo mortale
  27 maja o godz. 21:24

  PA zna tajniki funkcjonowania Unii.

  nie twierdze… tylko cytuje wiadomosc… bez demagogii… 🙂

 274. Saldo mortale
  27 maja o godz. 21:38

  Koneserzy Unii krytykujac prezesa uzywaja atgumentow prezesa; pomijaja fakt, ze Polska jest czescia Unii.

  nie pierwszy i nie ostatni raz… 🙂

 275. Jeszcze tego brakuje 🙂 by do stołu zapraszani byli nieudacznicy, sozial sponsoring
  Weź się zastanów, 🙂 co klepiesz 🙂

 276. Głos Polski liczył się w Unii przed Kaczem – ale to se ne vrati.

 277. @kooperatywaMondragon 27 maja o godz. 21:00

  Po tym, jak wielki biznes wziął od rządu duże pieniądze –
  na „ratowanie miejsc pracy” zapewne.

 278. „Szydło, mydło i powidło” to asortyment pewnego sklepu z czasów wojny. Tak mi się przypomniało jadąc po życiorysach
  Nie było nas, był las

 279. Polskie przysłowie: „Świnia wór drze, i kwiczy” doskonale pasuje do działania i jego propagandy funkcjonariuszy państwowych PiS oraz jej przystawek politycznych.
  Ci działacze państwowi nagle stali się zwolennikami Konstytucji, którą traktują jako szmatę-ścierkę do zacierania brudów, które poczyniła władza, którą sprawują. Gdzie byli ci ludzie, gdy Prezydent naruszał wielokrotnie przepisy Konstytucji albo nie reagował na jej naruszanie. Ostatnio niezgodnie z przepisem Konstytucji, przyjął listę kandydatów – wynik wyborów, jako podstawę do mianowania I Prezesa SN, mimo niepodjęcia przez Zgromadzenie Ogólne SN uchwały w sprawie wyboru kandydatów wymaganej prze Konstytucję.
  No cóż bardzo wygodny dla PiS i przyssawek jest prezydent, który spełnia funkcję biologicznego napędu dla długopisu Prezessimusa!
  Gratulacje dla dr Kaczmarewicza za te nazwę dla zwyczajnego posła.
  Prezessimus zarządził, że wybory mają odbyć się dnia 20 czerwca, jeżeli ktoś temu będzie próbował przeszkodzić, to będą zastosowane środki specjalne (cytuję niedosłownie). No i mamy rozkaz dla p. Marszałek Sejmu, nie musi sama głowić się nad terminem oraz pierwsze poważne ostrzeżenie dla opozycji, która perfidnie uzna je za groźbę

 280. „Jeszcze tego brakuje by do stołu zapraszani byli nieudacznicy, sozial sponsoring
  Weź się zastanów, co klepiesz ”

  niektorzy nalegaja na sile argumentow chlopka-roztropka… 🙂

 281. albo sa zaczadzeni wlasnym „wishful thinking”…

 282. Na marginesie
  27 maja o godz. 21:45

  Głos Polski liczył się w Unii, taaak, po takiego diabła by Flinten-Uschi mianować 😛 a nie wybierać
  Weź się zastanów, co klepiesz

 283. PA
  Przeczytaj SZ, wersje dzisiejsza. Poza tym radze wiecej cierpliwosci oraz lektury kilku dziennikow. Zaczalbym wlasnie od wspomnianego SZ. Cierpliwosci do czerwca. Na marginesie jak zwykle nie zala Pala, tu sie liczy kazdy glos, bo wszyscy musza ten Topf zaakceptowac, Polska rowniez. Bez jednomyslnosci (kompromisu wszystkich) bedzie szybkowar.

 284. wczoraj w amerykanskim PBS dorabiano gebe Orbanowi i Corbynowi, za to, ze podobno sa „antysemitami”
  Pierwszemu- ze nie lubi G. Sorosa, drugiemu- ze podobno zapraszal i popieral Hezbollah i Hamas oraz nawolywal do bojkotu Izraela… w roli oskarzyciela wystapil Tony Blair, bliskowschodni golabek pokoju z przeszlosci..

 285. Glos Polski sie liczyl. Prawda, Polska miala jeden glos, w parlamencie troche wiecej. Polska nadal ma jeden glos plus glosy w parlamencie.

 286. Obaj Kaczyńscy już podczas pierwszych swoich rządów byli w Europie postrzegani jako dziwacy. Ich roszczeniowa postawa (my chcemy… dajcie nam, dajcie nam…) i wzdęcia godnościowe (Lechu strzelił focha i nie pojechał na rozmowy z powodu jakiejś karykatury w niemieckim tygodniku) – to wszystko utwierdzało rozmówców w przekonaniu, że to jakieś prowincjonalne ćwoki, z którymi nie ma o czym rozmawiać – bo się nie da. Czy od tej pory Yaro się zmienił. On chyba tylko jeszcze bardziej zdziwaczał.

 287. PA watpi. W Orbana jednak nie. Lupenreiner Demokrat.

 288. Saldo mortale
  27 maja o godz. 22:02
  UE ma taki sam interes w Polsce jak Polska w Uni. To nie jest umowa jednostronna, jak to tutaj niektorzy twierdza, bez zadnego dowodu… a czasami wbrew dowodom oczywistym… twoje ostatnie zdanie o jednomyslnosci wszelkich umow jest najwazniejsze… pozostale spekulacje blogowe to BS..

 289. Saldo mortale
  27 maja o godz. 22:07

  PA watpi. W Orbana jednak nie. Lupenreiner Demokrat.
  Orbanowi mozna duzo zarzucic… tylko po co przyprawiac mu we wszystkim gebe…

 290. Podobno Chruszczow walił zdjętym butem w pulpit na zgromadzeniu ONZ – chociaż nie znalazłam potwierdzenia tej pogłoski. Chruszczow reprezentował spory, nieobliczalny kraj. Naszczalnik może sobie strzelać fochy, ale to jednak nie ten kaliber. Z całym szacunkiem 🙂

 291. PA
  zycze wiecej odwagi. Zaslanianie sie cytowaniem konserwatywnego dziennika nic nie pomoze. Dokonales wyboru, zacytowales i dobrze. Niedobrze, ze Twoj cytat funkcjonuje w blogosferze jako sugestia. Podobnie dziala PiS, co oscyluje na granicy populizmu.

 292. konflikt miedzy Orbanem a Sorosem jest konfliktem personalnym.. po co przypominac pochodzenie Sorosa, ktore w tym przypadku jest bez znaczenia… Orban jest OK z Izraelem jak i Zydami wegierskimi… Soros jest w konflikcie z Panstwem Izrael…

 293. Po konferencji prezesa taki komentarz
  „Mógł ogłosić kto będzie prezydentem, a podał tylko datę wyborów”

 294. Na marginesie 🙂
  Nie marnuj czasz, idź z czworonogiem na wieczorny spacer. I jak ten cokolwiek narobi nie zapomnij, hände waschen und desinfizieren

 295. Zjednoczone Królestwo też myślało, że jest w UE niezastąpione…
  Indyk myślał.

 296. PA2155
  27 maja o godz. 22:08

  Zgoda i Niemcy oraz Francja wogole tego nie ukrywaja. O dziwo wiele innych panstw rowniez nie. O dziwo wsrod „spiskowcow“ antyunijnych prezes i Orban stoja w jednym szeregu i dobrze. Niedobrze, ze udaja poszkodowanych.

 297. A potem wygrywamy… 1:27

 298. PA
  Soros mnie malo obchodz w tym przypadku, bo nie jest Szenen panstwa unijnego. Orbanowi nie trzebia nic przyprawiac, robi to samodzielnie i dobrowolnie. Podobnie prezes.

 299. Saldo mortale
  27 maja o godz. 22:18
  trudno oczekiwac od politykow „prawdomownosci” lub „szlachetnosci”… kazde panstwo unijne ma swoje interesy, czesto sprzeczne z interesami innych..

 300. Mialo byc szefem panstwa.

 301. Jaaasne. Naszczalnik ma „swoje interesy”. Egzekwowanie tych „interesów” w UE za pomocą fochów i wrzasków na pewno spotka się ze zrozumieniem.

 302. PA2155
  27 maja o godz. 22:22

  Piszesz jak nieufny prezes. Zalozenie jest wspolne; Europa jako panstwo, jako Federacja ze wspolnym rzadem, armia etc.. Jesli niektorzy nie pojmuja tego jako wspolnego interesu, to redukuja Unie do….

 303. Saldo mortale
  27 maja o godz. 22:21
  mialem na mysli jedynie sposob narracjw programu, bez dyskusji wyczerpujacej sprawy Orbana..

 304. A potem ludzie pokroju Maupo zakomunikują bezbożnej Europie, jaką Jewropę życzą sobie mieć.

 305. Saldo mortale
  27 maja o godz. 22:27
  porozmawiamy o tym jak do UE zostana przyjete panstwa balkanskie… 🙂

 306. A potem ludzie mieszkajacy Kanady i udzielajacy sie na blogu red. Passenta zakomunikują Europie, jaką Jewropę życzą sobie mieć.

 307. @GajowyM. 27 maja o godz. 22:27

  I to jest właśnie standardowy problem z zeznaniami świadków. Poza tym fałszywe wspomnienia można ludziom wdrukować – widziałam eksperymenty.

  Mnie najbardziej przekonuje ten „wielki brzuch”. No bo przecież z takim brzuchem zdjęcie buta to fizyczna niemożliwość 🙂

 308. mialo byc „mieszkajacy w Kanadzie”

 309. PA2155
  27 maja o godz. 22:28
  Nie potrafisz byc dyplomata. Juz raz polemizowalismy o tv programie. Orban jest jednoznaczny. Jako szef jednego z unijnych panstw, podobnie jak prezes, wczesniej kilku innych, jest tolerowany, bo inaczej byc nie moze i nie powinno byc.
  Jesli chodzi o Orbana, to nie ma w jego antyunijnej polityce „byc moze“.

 310. Bo przecież Maupo, tuba Szczerskich i ferajny, wcale tutaj nie ukrywa, że chodzi im o rozsadzenie UE. Od środka.

 311. PA2155
  27 maja o godz. 22:30
  Nie zostana w najblizszych dziesiecioleciach przyjete.

 312. kooperatywaMandragon

  Pisał pan kilkakrotnie o pozakażanych rzeźniach w USA. W kraju też przemysł mięsny trawi korona.
  Własnie przeczytałem o zakażeniu fabryki Animex Foods w Starachowicach. Jak na razie 40 pracowników zakażonych i 300 na kwarantannie.
  Fala epidemiczna jak na kopalniach. Choć zapewne premier Morawiecki by to ujął jako „tlące się się ognisko epidemiczne”.

 313. Saldo mortale
  27 maja o godz. 22:36
  to nie jest polemika z toba, bo ty rozumiesz, na czym polega konsensus UE…moze poszedlem nieco po bandzie polemizujac z blogowi demagogami, zakochanymi w swoich slowach… 🙂

 314. „Polska to nie jest kraj, w którym wypada mówić, że 500 plus nie należy się wszystkim”

  Wczoraj z wieczora, w POLITYCE 22 notabene, znalazłem to spostrzeżenie o kraju ojczystym. Dwie negacje na raz, o co chodzi? Zagłębiam się w tekst nieubłaganie. Jest! „Polska to nie jest kraj, w którym wypada mówić, że … świadczenia socjalne można rozdzielać rozsądnie”. Ale detalicznie (Wiech) o co się autorowi(-om) rozchodzi? O prezydenta, którego Prezessimus chce re-elekcjonować subito.

  „Wydawało się, że widok próbującego rapować prezydenta poruszy nami do granic. Tymczasem ogłoszenie pomysłu na bon turystyczny okazało się znacznie ostrzejsze od najostrzejszego cienia mgły. Bon ten, remedium doskonałe, ma uleczyć branżę turystyczno-hotelarską, a w założeniu pewnie i odprężyć zestresowanych, siedzących w domu Polaków. Projekt zakłada 1000 zł dla każdego obywatela …”.

  Czyli neoliberalizm, który kładzie się Rejtanem przed daniu Polkom i Polakom „wakacji za 7 miliardów”. Wspaniałych wakacji w bajecznie słonecznej krainie za marne 7 miliardów. Neoliberały okrutne, proszę o nazwiska. Oto są: Jerzy Pilch i Kinga Strzelecka.
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1957756,1,kawiarnia-literacka-jerzy-pilch-kinga-strzelecka.read

 315. Saldo mortale
  27 maja o godz. 22:38
  tu nie chodzi o Turcje, a o Albanie, Macedonie i Czarnogore…. ewentualnie Serbie…

 316. Kropkozjad 27 maja o godz. 21:51 pisze: – Ostatnio niezgodnie z przepisem Konstytucji, przyjął listę kandydatów – wynik wyborów, jako podstawę do mianowania I Prezesa SN, mimo niepodjęcia przez Zgromadzenie Ogólne SN uchwały w sprawie wyboru kandydatów wymaganej prze Konstytucję.

  Szanowny Kropkozjadzie
  Nie znalazłem w Konstytucji mowy o tym, że wynik wyborów kandydatów na I prezesa SN przedstawiony prezydentowi musi się zawierać w uchwale Zgromadzenia Ogólnego SN. Tego w art 183 Konstytucji nie ma. Ten wymóg powstał podczas pisowskiej akcji zmierzającej do wypinkowania ze stanowiska I prezes Małgorzaty Gersdorf gdy się nie udało wysłać jej na emeryturę. Tę konieczność przedstawienia kandydatów prezydentowi w tekście uchwały wymyślili pisowscy hucpiarze czyli Wolfgangowa Dżulia ze swoimi dublerami w TK aby podważyć ważność decyzji o powołaniu Gersdorfowej na prezesa SN. Wymyślili to badając konstytucyjność „Ustawy dot. SN w zakresie regulaminu …”.
  Teraz za ten wygłup płacą bo w myśl postanowienia pisowskich siepaczy z TK, mianowanie Manowskiej nie spełnia pisowskich warunków.
  Muszą teraz jakoś pić piwo, które nawarzyli, partacze.

 317. PA

  demagogami sie nie przejmuj, jest ich wiele/u. Roznica zadadnicza polega na tym, ze w Polsce mowia glosem publicznym. Podobnie Orban. Demagodzy w blogosferze sa ubodzy, nie tylko w argumenty. Poza tym ich glos nie ma zadnego znaczenia. Zastanawia mnie czesto zrodlo ich wiedzy, bo w wielu krajach mowia tym samym jezykiem, uzywaja tych samych zwrotow etc..

 318. PA2155
  27 maja o godz. 22:41
  Wiem. Najbardziej szkoda Serbow. Nie szkoda mi jednach wielu poprzednich serbskich rzadow. Turcje dodalem jako przyklad unikow z obu stron.

 319. Saldo mortale
  27 maja o godz. 22:47
  mysla wiec tymi samymi stereotypami opartymi na pseudowiedzy… sukces Orbana i Prezesa oraz Trumpa swiadczy o podskornych konfliktach spolecznych… oni jedynie wykorzystuja te konflikty i teorie „psychologii tlumu”, obojetnie jak to nazywamy…

 320. Saldo mortale
  wydaje mi sie, ze UE zmienia sie w ksztalcie jako funkcja i wypadkowa swoich panstw-czlonkow…przyjecie kolejnego panstwa to akcesja obu stron, a nie prosta inkorporacja…

 321. Na marginesie
  27 maja o godz. 22:11

  https://youtu.be/aKdo1xwVK7s

 322. „Sukces” naszczalnika jest rzeczywiście imponujący… z poparciem 19 procent elektoratu i metody d’Hondta fuksem wygral wybory. Po czym z wielkim talentem rozwalił całkiem porządny kraj. A teraz ma ambicje rozwalenia Europy. Ho, ho.

 323. PA
  Jesli wogole mysla. Czesto bowiem korzystaja z okazji. Moze bardziej zrozumiesz dlaczego „walcze“ z mowa anty, dlaczego nienaruszalnosc godnosci czlowieka jest najwazniejszym zapisem w niemieckiej konstytucji. Dlaczego jest wogole najwazniejsza. Demokracja opiera sie na zapisach zadadnicznych. Nie przekonuja mnie tlumaczenia wodzow, to ONI, nie przekonuja mnie rowniez tlumaczenia „ tlumu „ , to wodz.

 324. PA
  wlasnie przed chwila, wyzej, popelnia ten blad samozadowolona Na marginesie, zwalajac wszystko na wodza. To nie wodz, to my wszyscy.

 325. @Piotr II 27 maja o godz. 22:58

  Rzeczywiście, wydaje się to robić z wielkim zapałem. Ale otoczenie pokłada się ze śmiechu.

  Tak samo establishment UE reaguje na wygłupy Kacza. Czy raczej Kaczów. Ludzie, którzy nie umieją rozmawiać i sensownie przedstawiać swoich racji są eliminowani z dyplomatycznego dyskursu. Dlatego Kacz sam się wyautował jeszcze zanim (być może) wyleci z UE.

 326. PA2155
  27 maja o godz. 22:57
  To jest obraz idealny i konieczny. Sprawdzi sie dopiero gdy bedziemy mieli europejska konstytucje. Chociaz bedzie to droga troche na skroty. Krotko mowiac, kraje balkanskie nie maja obecnie szansy.

 327. Z Unii nie mozna „wyleciec“, chyba ze dobrowolnie. Na marginesie kolejny raz nie zalaPala.

 328. Saldo mortale
  27 maja o godz. 23:03
  to czysta bezrozumna demagogia, zgadzam sie… trudno z tym polemizowac 🙂

 329. @Saldo mortale 27 maja o godz. 23:03
  To nie wodz, to my wszyscy.

  Klepiesz banały. Nie zrozumiałeś, o co mi chodzi.
  Bez odbioru, odstosunkuj się.

 330. Saldo mortale
  27 maja o godz. 23:08
  dokladnie… ale ten sylogizm jest tu powtarzany bez konca.. ku uciesze wielu… 🙂

 331. Ja tam życzę jak najlepiej zjednoczonej Europie. Z Polską czy bez Polski.
  A wzdęcia godnościowe (co ONI są NAM winni) nie są jak widać tylko domeną jednojajowych.

 332. Legat
  27 maja o godz. 7:42

  „Mauro Rossi, w postanowieniu waszego TK … K3/17 … Trybunał orzekł o niekonstytucyjności części przepisów regulujących pierwszy z wyżej wskazanych etapów procedury powoływania Pierwszego Prezesa SN (…) Trybunał dostrzegł też faktyczne złamanie prawa przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN – przekazanie nazwisk kandydatów nastąpiło w piśmie Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN zamiast w uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN.”

  Nie rozumiesz o czym piszesz. Sygnatura K3/17 odnosi się jak wskazuje „17” do wyroku TK z 2017 i dotyczy wyboru na pierwszego prezesa …. w 2004 (M. Gersdorf). Nie wiedziałeś o tym? Istotnie, wówczas sprawa ta była nieuregulowana. I dlatego ….

  „ … w latach 1997-2020 kandydaci nie byli przedstawiani na podstawie odrębnej uchwały, gdyż przyjmowane przez Zgromadzenie Ogólne regulaminy wyboru kandydatów na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego nie przewidywały jej podejmowania”. (źródło: Informacja SN w sprawie przekazania Prezydentowi RP wyników Zgromadzenia Sędziów SN).

  „….więc nie pajacujcie Mauro, bo to wg waszej, pisiorowej interpretacji Konstytucji, uchwała Zgromadzenia Ogólnego była konieczna. Debil jesteś? – czytać nie umiesz? Że z logiką u was Mauro jest beznadziejnie etc.”.

  Im więcej wrzucisz inwektyw tym bardziej wyjdziesz na wała (jak przeczytasz to co poniżej zrozumiesz dlaczego), no nic na to nie poradzę. Sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało …

  Bowiem „Trybunał Konstytucyjny stwierdził w 2017…. że uregulowanie sposobu przedstawienia przez Zgromadzenie Ogólne Prezydentowi RP kandydatów na stanowisko I Prezesa SN powinno być określone w akcie prawnym rangi ustawy, co wówczas nie miało miejsca. Obecnie stosowna regulacja ustawowa istnieje i zawarta jest w art. 13 §7 ustawy o Sądzie Najwyższym z 3 kwietnia 2018 roku, który nie przewiduje podejmowania uchwały, której podjęcia domagali się wnioskodawcy”. (źródło: Informacja w sprawie przekazania Prezydentowi RP wyników Zgromadzenia Sędziów SN).

  Jak brzmi art. 13 §7 obowiązującej ustawy o Sądzie Najwyższym? Ano tak:

  „Niezwłocznie po wybraniu kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego albo inna osoba wskazana przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przekazuje Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej listę kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego wybranych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, wraz z protokołem głosowania”. (źródło: Informacja w sprawie przekazania Prezydentowi RP wyników Zgromadzenia Sędziów SN).

  „Tym samym, nie istnieje obecnie luka normatywna, która w 2017 r. wymagała zapełnienia w drodze dopuszczalnej w ówczesnym stanie prawnym, wykładni obowiązujących uregulowań art. 16 §1 pkt 3 ustawy o Sądzie Najwyższym”. (źródło: Informacja w sprawie przekazania Prezydentowi RP wyników Zgromadzenia Sędziów SN).

  Tu masz więcej, już dwa dni temu likowałem, ale nie byłeś łaskaw przeczytać z pełnym zrozumieniem.

  Informacja w sprawie przekazania Prezydentowi RP wyników Zgromadzenia Sędziów SN.

  http://www.sn.pl/aktualnosci/SitePages/Wydarzenia.aspx?ItemSID=662-0dc69815-3ade-42fa-bbb8-549c3c6969c5&ListName=Wydarzenia

  Od kilku lat powtarzam, prawników macie tragicznych i dlatego wszystko przegrywacie.

 333. „Z Unii nie można wylecieć” – to czysta demagogia. A nawet gorzej, myślenie życzeniowe. Państwa członkowskie podpisały szereg zobowiązań. Jeśli komuś nie pasuje – to won.

 334. Mauro Rossi,
  ile byś nie pitolił na temat wyborów i warunków mianowania przez prezydenta I prezes SN, to wymóg „uchwały” powstał w spisiałej części TK pod wodzą Przyłębskiej. Ten warunek przy ostatnim powoływaniu nie został spełniony a więc w myśl opinii TKpis dot. Ustawy K 3/17, powołanie Manowskiej można podważać. Sami sobie tego gnoju narobiliście przecież. Zapisz jeszcze piętnaście stron bełkotu ale to tego stanu rzeczy nie zmieni.

 335. legat
  27 maja o godz. 22:46

  „Teraz za ten wygłup płacą bo w myśl postanowienia pisowskich siepaczy z TK, mianowanie Manowskiej nie spełnia pisowskich warunków.
  Muszą teraz jakoś pić piwo, które nawarzyli, partacze”.

  Czytaj mój wpis nieco wyżej, z 27 maja o godz. 23:11

  Taki drobiazg, no drobiażdżek, przeoczyłeś ustawę o SN z 2018 roku i rozporządzenie Prezydeta RP będące Regulaminem Sądu Najwyższego. Ani w jednym ani w drugim nie ma niczego o uchwale Zgromadzenia Sędziów SN, no przykro mi, ale nie ma. Tym bardziej nie ma w konstytucji. Już pisałem, że wyszedłeś na wała? 🙂

 336. „Z Unii nie można wylecieć” – to czysta demagogia. A nawet gorzej, myślenie życzeniowe. Państwa członkowskie podpisały szereg zobowiązań. Jeśli komuś nie pasuje – to won.

  troche w duchu Nikity Ch. walacego butem w UN…. od tego sa specjalne procedury…zastanawiam sie, jaki interes ma niby „Kanadyjka” w „wywaleniu” Polski z UE? jest to intrygujace… 🙂

 337. PO-PiS rulez, 😉 czyż nie?!

  Prezessimus prze do wyborów 28 czerwca, opozycja jest rozstrzelona temacie terminu. Sojusz partii robotniczo-chłopskich, pardon – SLD+Wiosna+Razem i PSL+Kukiz dowodzą na bazie konstytucyjnej, że najwcześniej w końcówce lata. Co na to słynne KO d. Platforma? Im wszystko jedno kiedy, byle obyło się bez Sasina jako liczącego głosy. Może być 28 czerwca, co za zgodność z Prezessimusem Kaczorkiem, pójście na rękę, żeby nie powiedzieć – pod rękę.

  Kandydat Trzaskowski aby wstrzymać priorytetowe inwestycje budowniczych Polski PiSowskiej, CPK Baranów, Przekop Mierzei i coś tam jeszcze narodowego i skierować circa 2 mld zł na szpitale. Red. Passent aby napisać kolejny felieton (POLITYKA 22) dał sobie zmierzyć temperaturę przez kilka dni. Była niewysoka, tzn. niewysoko podwyższona i od słowa do słowa konsylium rodzinne wysłało go do sanepidu, skąd wylądował na Wołoskiej. i tam dopiero się działo. Na cały felieton. Nie wchodząc w mrożące detale, red. Passent dał ocenę szpitalowi:
  opieka na piątkę, pijar na dwóję. Ich ocena: jestem ujemny, czyli negatywny.

  Czyli z koronawirlsem u Passenta jest felietonowa fikcja. Ale ocena idzie w świat. OPIEKA NA PIąTKĘ!
  To co po co 2 mld na te szpitale? Czy kandydat (nieoficjalny) Trzaskowski trzasnął pomysłem jak kulą … jak chory w kubeł?

  Wg. sondaży ostatnich, do II tury jednak przechodzi Trzaskowski i to wyraźnie. A jak zliczyć, że głosy prawicowe w II turze idą do Dudy, a centro-lewicowe do Trzaskowskiego, to Duda nie ma szans. Prezessimus Kaczorek musi się spieszyć, aby mu jeszcze cieniem ostro po mgle prezydentury polecieć, że się tak zarapuję. A Trzaskowski? Wystarczy, że skontruje kolejne oceny red. Passenta … ile ta gonitwa do prezydentury jeszcze potrwa.

 338. Jeśli się podpisało zobowiązanie – należy go dotrzymać. Niektórzy tego najwyraźniej nie rozumieją i łudzą się, że „z UE nie można wylecieć”.

 339. @teo 27 maja o godz. 23:28

  Prawnicy mówią, że opcja 28 czerwca jest niekonstytucyjna. Dlatego Naszczalnik tak do niej prze. Jeśli PO się na to zgodzi, to ma współudział w niekonstytucyjnej opcji, zatem popełnia przestępstwo. Z kolei jeśli wygra Trzaskowski, PiS może zakwestionować wynik w oparciu właśnie o to, źe termin był niekonstytucyjny. Na miejscu PO to ja bym jednak uważała.

 340. Mauro Rossi
  27 maja o godz. 23:25

  Szumowina-Szumowski zaczal dzialalnosc kryminalna we wladzach PO-PSL w 2013 roku.

 341. legat
  27 maja o godz. 23:24

  „Mauro Rossi, ile byś nie pitolił na temat wyborów i warunków mianowania przez prezydenta I prezes SN, to wymóg „uchwały” powstał w … TK pod wodzą Przyłębskiej. Ten warunek przy ostatnim powoływaniu nie został spełniony a więc w myśl opinii TK … K 3/17, powołanie Manowskiej można podważać. Sami sobie tego gnoju narobiliście przecież. Zapisz jeszcze piętnaście stron bełkotu ale to tego stanu rzeczy nie zmieni”.

  Co prawda nie jesteś legat prawnikiem, ale uparłeś się, by pogrążyć siebie jeszcze bardziej. Wyrok TK K3/17 dotyczył ówczesnego stanu prawnego. Rok po tym wyroku wyszła ustawa o SN (2018), która uwzględniła wyrok K3/17 mówiący o tym, że problem uchwały Zgromadzenia Sędziów SN powinien być uregulowany ustawowo. TK nie przesądził, musi być uchwała Zgromadzenia Sędziów SN, czy nie musi, uznając oba te rozwiązania za konstytucyjne, ale wskazał, że przyjęte rozwiązanie powinno znaleźć się w ustawie o SN. I takoż stało się rok później.

  Nie idźcie legat tą drogą, drogą przewodnicząćego Budki, który od kilku dni nieprzytomnie bajdurzy na ten temat. Albo sam ma wodę w mózgu albo usiłuje pompować ją swoim partyjnym owieczkom.

 342. Mauro Rossi,
  to czy wyszedłem na wała, jak to byś chciał, to najpierw orzeczenie TKpis odnośnie wymogu „uchwały” musiałoby zostać unieważnione. Nie zostało unieważnione, jest opublikowane, czyli powinno być dla was ważne i zastosowane. To ja wyszedłem na wała czy wy wychodzicie na wałów?

 343. kooperatywaMondragon
  27 maja o godz. 23:38

  Poziomem trollowania zbliżasz się do adaśka.

 344. teo
  27 maja o godz. 23:28

  „Kandydat Trzaskowski aby wstrzymać priorytetowe inwestycje budowniczych Polski PiSowskiej, CPK Baranów, Przekop Mierzei i coś tam jeszcze narodowego i skierować circa 2 mld zł na szpitale”.

  Kandydat Trzaskowski może już teraz skierować dodatkowe środki na warszawskie szpitale. Czemu tego nie robi?

 345. Bar Norte
  27 maja o godz. 22:38

  Kierowcy Ubera w Nowym Jorku zostali zmuszeni do pozwania do sadu wladze,
  bo nie dostaja zasilku za czas epidemii.
  W Australii kapitalisci daja kazdemu 3 tysiece dolarow miesiecznie do konca pandemii.
  Jest kapitalizm i kapitalizm.
  https://www.cnn.com/2020/05/26/tech/uber-lyft-lawsuit-new-york-unemployment/index.html

 346. Mauro Rossi do legata

  „Co prawda nie jesteś legat prawnikiem”

  A ty Mauro jesteś prawnikiem?

  Bo mnie się wydaje, że ty się nagminnie wczuwasz w rozmaite role – w tym w rolę prawnika.
  Zresztą z marnym powodzenierm bo aktorskich talentów też nie masz.

 347. legat
  27 maja o godz. 23:42

  Once more. TK orzekł, że można przyjąc jedno z dwóch rozwiązań, bo oba są konstytucyjne, ale musi ono znaleźć się w ustawie o SN. I tak się stało w 2018 roku. Nikt nie zglosił do TK zbadania ustawy o SN, zatem jest ona konstytucyjna.

 348. Mauro Rossi
  27 maja o godz. 23:43

  Powinno Pana cieszyc, ze Szumowski zostal zdeprawowany przez PO a nie PiS.

 349. Widzę na polskich forach do znudzenia powtarzaną mantrę, że „przecież z UE nie można wylecieć”. Mantra pojawiła się również na tym blogu. Myślenie życzeniowe, to oczywiste, ale skąd to życzenie bycia w Europie, która nam jednak nie pasuje? Przecież nie ma takiego obowiązku. Nie pasujemy, wolimy kaczą demokraturę zamiast demokracji, więc po co psuć powietrze i rozrabiać?

  Skoro bliżej nam do Rosji i Białorusi – nie upierajmy się przy byciu w Europie. Czy może chodzi tylko o kasę? Kasa się skończy. Ale Polak zawsze wierzy, że Pana Boga za nogi złapał, Europa powinna być szczęśliwa, że ją zaszczycamy. Nie wiem, skąd się bierze tokującym tak „ekspertom” to przekonanie, że możemy z buciorami na stół i butem w pulpit. Zmieścisz się, siadaj śmiało…

 350. kooperatywaMandragon

  „Kierowcy Ubera w Nowym Jorku zostali zmuszeni do pozwania do sadu wladze,”

  W pozywaniu władz nie ma nic złego. W kraju też się szykuje lawina pozwów w związku ze stratami pandemicznymi – równiez przeciwko władzom.

 351. @Bar Norte 27 maja o godz. 23:49

  Maupo jest LEGION. Nawet w sensie biblijnym

 352. Saldo mortale
  27 maja o godz. 22:27

  „Zalozenie jest wspolne; Europa jako panstwo, jako Federacja ze wspolnym rzadem, armia etc.”.

  A kto będzie w Europie „wspólnie” rządził, Niemcy, czy Francja? 🙂 Przecież nie Malta z Cyprem. I kto będzie strategicznym patronem „tego czegoś”? No chyba Rosja, bo USA nigdy „tego czegoś” nie poprą. A Rosja to karzeł gospodarczy i potęga militarna (Europa odwrotnie), więc wiadomo jak by się ta opieka na Europą skończyła, na początku protektoratem, później pewnie gorzej … Piszesz to z naiwności, czy przebiegłości? Czy nie lepsza jest obecna różnorodność ― w opozycji do „eurokołchozu”, który proponujesz?

 353. Bar Norte
  27 maja o godz. 23:56

  „W pozywaniu władz nie ma nic złego. W kraju też się szykuje lawina pozwów w związku ze stratami pandemicznymi – równiez przeciwko władzom”.

  O ileż pozywającym byłoby łatwiej, gdyby w PL wporawdzono stan klęski zywiołowej, co jak pamiętam gorąco doradzałeś. Dziś byś powtórzył, że nie ma w pozywaniu niczego złego. Twoje rady prowadzą do katastrofy, na szczęście są bardzo przejrzyste i nieskomplikowane w intencjach.

 354. Bar Norte
  27 maja o godz. 23:49

  Nie myślicie na lewicy o zmianie kandydata na prezydenta?
  Biedroń to niewypał, już wiecie na pewno. Może Zandberg lub Żukowska? Podobno PO chce wrócić do Kidawy. W razie czego wy też wrócicie.

 355. „Różnorodność” w postaci nie-wspólnych rządów? To rzeczywiście ciekawy pomysł, Maupo. Byle tylko nie (o zgrozo!) multi-kulti, bo rządzić się możemy bardzo różnorodnie, rzecz jasna tylko w formie ein naszczalnik.

 356. Mauro Rossi
  28 maja o godz. 0:02
  A kto będzie w Europie „wspólnie” rządził, Niemcy, czy Francja?

  ten „osiol trojanski” to zostanie na zawsze, obojetnie ktora partia rzadzi… 🙂

 357. Na marginesie

  Obserwuję uważnie to co się dzieje w Brukseli, w tym relacje między UE a RP. Na tej podstawie mogę powiedzieć, że antyunijna retoryka PiS jest tylko na uzytek wewnętrzny. Natomiast w Brukseli to władze RP znają swoje miejsce w szeregu i zachowują się w sposób układny i potulny. Chodzą w lansadach, całują rączki, zabiegają, klamkują … .
  Unia jest cierpliwa w odniesieniu do ekscesów PiS w kraju, bo nie takie historie jak rządy PiS przeżywała więc po prostu czeka aż ten problem się sam rozwiąze.
  A to, że rząd Morawieckiego na temat UE robi swemu własnemu elektoratowi wodę z mózgu to nie ma większego znaczenia. To tak jakby brać poważnie wizje unijne Mauro.

 358. a kto ma zdecydowac na „Polexit”? chyba emigranci zyjacy na obczyznie lub „forumowicze” to troche malo…. nawet dla „demokracji zredukowanej”… albo jak to nazywaja „multi-kulti”…najpierw trzeba wygrac wybory, nawet te „19%”… albo zorganizowac pucz lub rewolucje… innej mozliwosci nie ma… 🙂

 359. Mauro Rossi

  „O ileż pozywającym byłoby łatwiej, gdyby w PL wporawdzono stan klęski zywiołowej, co jak pamiętam gorąco doradzałeś”

  Nie Mauro, tu się mylisz. Latwiej jest pozwać z tytułu strat związanych z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Na więcej mozna liczyć.

  „Nie myślicie na lewicy o zmianie kandydata na prezydenta?”

  Nie. A po co?

 360. Bar Norte
  28 maja o godz. 0:17
  „Natomiast w Brukseli to władze RP znają swoje miejsce w szeregu i zachowują się w sposób układny i potulny. Chodzą w lansadach, całują rączki, zabiegają, klamkują ”
  a co innego moga robic? wylamujesz sie z blogowej narracji… 🙂

 361. @Bar Norte 28 maja o godz. 0:17

  Ja to rozumiem. Ale całowanie rączek nie zastąpi realnej polityki, czyli dbania o interesy własnego kraju bez lizusostwa i bez tromtadracji. Nie sądzę, żeby PiS-landię było stać na coś takiego, oni się nigdy nie nauczą reguł gry, a nie umiejąc grać będą ignorowani.

  O to mi chodzi, poza tym jednak trochę się nabijam z tego akompaniamentu trzech krzykaczy 🙂

  A już co do mantry, że nigdy nie wylecą… przecież podpisali traktat, który łamią.

 362. PA2155

  „wylamujesz sie z blogowej narracji…”

  Nie wyłamuję się.

  Blogowa narracja dotyczy stosunku PiS do UE wyrażanego w krajowej propagandzie. W przypadku blogu jest to propaganda uprawiana przez kilku komentatorów identyfikujących się z PiS. Krytyka blogowa dotyczy tych wypowiedzi.
  Sam polemizowałem wielokrotnie z kuriozalnym wypowiedziami na temat UE, które się pojawiały na blogu.

  Natomiast dziś odnoszę się do realnej polityki, którą PiS prowadzi Brukseli ukrywajac to skrzętnie przed swoim elektoratem. Mało, wciskając mu najgłupszy propagandowy kit na ten temat.

 363. Na marginesie

  Ależ uważam politykę unijną PiS za wyjątkowo nieudolną. Często o tym pisałem.

  Dziś zwróciłem natomiast uwagę na to by nie brać powaznie nadymania się i buńczucznych wypowiedzi PiS wobec Brukseli, bo one są tylko na użytek wewnętrzny, na uzytek swego elektoratu. Te srogie antyunijne miny pisowcy przyjmują tylko po to by np Mauro i jego środowisko czuło się dowartościowane.

  Natomiast w Brukseli to oni są tak naprawdę jak grzeczne misie. Czy raczej jak to pokorne cielę co dwie matki ssie.
  Oczywiście mam na myśli realną politykę a nie jakieś ekscesy na posiedzeniach PE.

 364. @Bar Norte 28 maja o godz. 0:44
  No to mniej więcej się rozumiemy 🙂

 365. Bar Norte
  28 maja o godz. 0:34

  „Natomiast dziś odnoszę się do realnej polityki, którą PiS prowadzi Brukseli ukrywajac to skrzętnie przed swoim elektoratem. Mało, wciskając mu najgłupszy propagandowy kit na ten temat”.

  A jakieś przykłady? Bo tak ostatnio to tylko lecisz na tyle ogólnym euroideolo, że jak w czeskim filmie nie wiadomo o co chodzi.

  To podam dwa, z dnia dzisiejszego.

  Pytanie do Czaputowicza:

  Czy Unia Europejska, która w oczach wielu nie zdała egzaminu, będzie próbowała zareagować jak zwykle, a więc żądając więcej władzy dla centrali w Brukseli?

  ― „Czy Unia zawiodła? Są takie głosy. My tego tak nie odbieramy. Polska wiedziała, że zgodnie z traktatami i z podziałem kompetencji, radzenie sobie z kryzysem jest zadaniem państw. Nie oglądaliśmy się na Unię, sami podjęliśmy pewne działania, bo zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego jest zadaniem państw. Tak postąpiła Polska, tak postąpiły Węgry. Obwinianie Unii Europejskiej rzeczywiście się pojawia, ale dotyczy państw najbardziej dotkniętych pandemią. One też w ten sposób usprawiedliwiają swoje działania, być może spóźnione. Dziś Unia Europejska ma do spełnienia ważną rolę, w tej sferze, do której została powołana, a więc w sferze gospodarczej, w zakresie pomocy. I ta pomoc się pojawia, są programy finansowe. My te działania wspieramy”.

  Morawiecki (FB).

  „Według propozycji Komisji Europejskiej, Polska będzie po Hiszpanii i Włoszech trzecim beneficjentem netto w UE – podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

  Budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro; dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego, z czego 63,8 mld euro Komisja Europejska proponuje Polsce – wynika z propozycji przedstawionych przez KE w środę.

  Polska była zwolennikiem, by budżet odbudowy Europy był bardzo ambitny. Początkowo wyglądało to różnie. Dzisiaj widzimy, że nasze postulaty przebiły się do świadomości naszych partnerów w Europie Zachodniej”.

 366. Bar Norte
  28 maja o godz. 0:22

  „Nie Mauro, tu się mylisz. Latwiej jest pozwać z tytułu strat związanych z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Na więcej mozna liczyć”.

  Prawnicy mówią inaczej. Ale może jako nieprawnik masz świeże spojrzenie. I gdyby tak bylo jak mowisz to chyba wszystki państwa UE zbankrutują, restrykcje były wszędzie. I co wówczas będzie z wasza międzynarodówką? 🙂

  „Nie myślicie na lewicy o zmianie kandydata na prezydenta?”

  „Nie. A po co”?

  No to git. Tylko czemu zawracacie gowy elektorataowi jeśli nie chcecie walczyć i wygrywać?

 367. Bar Norte
  28 maja o godz. 0:44

  „Ależ uważam politykę unijną PiS za wyjątkowo nieudolną. Często o tym pisałem”.

  Moim zdaniem jest to polityka elastyczna i inteligentna. Może nie tak wyrafinowana jak Orbana, który wodzi Brukselę za nos, często podpuszcza, później odpuszcza, cały czas idąc swoją drogą, ale też skuteczna. Trzeba przeczekac, aż spasione kawiorem lewicowe pokolenie 68, wyjątkowo destrukcyjne i głupie, odejdzie w niebyt (dokładnie tak: w niebyt). Bliżej do tego niż dalej.

 368. PA2155
  28 maja o godz. 0:15

  „ten „osiol trojanski” to zostanie na zawsze, obojetnie ktora partia rzadzi …”.

  Lepszy osioł trojański niż moskiewski miś.

 369. PA2155
  27 maja o godz. 23:27

  Jesli nie demagogia, to arytmetyka. Z Unii nie mozna wyleciec, bo niezbedna jest jednoglosnosc, czego Na marginesie ponownie nie zalaPala. Panstwo „wylatujace“ musialoby sie na to zgodzic. Kolejny absurd, tak na marginesie. Poza tym UE, tzn. wiele panstw unijnych, jak zauwazyles, tez nie ma w tym interesu i slusznie.

  Drugi, to Aura Mauro, ktora go nigdy nie opuszcza , szczegolnie, gdy pisze, ze na Federacje europejska nie bedzie US zgody.
  Nieszczesny nie pojmuje, ze wlasnie chodzi o wyzwolenie Europy spod kurateli amerykanskiej czy w przyszlosci chinskiej, o rosyjskiej nie wspominam.
  Czyzby Na marginesie byla Aura Maura?ym jak ktos slusznie zauwazyl,PiS nie Ma zamiaru wystepowac z UE. Wiec drugi warunek, dobrowolnie, rowniez odpada. Wiem,ze Na marginesie po lekturze „Mysli „ chcialaby jak kolega z bytem, dekretowac…

 370. Saldo mortale
  28 maja o godz. 1:37
  ona juz wielokrotnie probowala wyjsc „z twarza” z tych swoich demagogicznych absurdow, ktorych zrodlem jest brak wiedzy… 🙂
  latwiej rzucic haslo „naszczalnilk” lub „okrzyk Frasyniuka” niz napisac cos z sensem… no i odwolywanie sie do zdrowego rozsadku BN, gdy sie jest w zaulku… 🙂
  masz racje, ze celem UE jest byc w przyszlosci partnerem USA i Chin, nie zas ich wasalem, jako „demokratyczny sojusznik”…

 371. Powiedzieć, że Mauro goni w piętkę, to nic nie powiedzieć
  teo (23:28) „Kandydat Trzaskowski aby wstrzymać priorytetowe inwestycje budowniczych Polski PiSowskiej, CPK Baranów, Przekop Mierzei i coś tam jeszcze narodowego i skierować circa 2 mld zł na szpitale”.

  Mauro (23:45)) Kandydat Trzaskowski może już teraz skierować dodatkowe środki na warszawskie szpitale. Czemu tego nie robi?

  Trzaskowski jest kandydatem na prezydenta RP, nie Warszawy. Prezydentem Warszawy już jest wygrał z nie byle kim bo z Jakim w I turze z poparciem szerokiej koalicji wyborczej. Chyba jeszcze kojarzysz te fakty, co? A przesunięcie funduszy z pomponowych projektów prezessimusa Kaczorka na potrzeby ludzi jest punktem w tej kampanii, nie w tej sprzed 2 lat. I to ma sens. Skończyły się schody dla PiS. Teraz trzeba dzielić fundusze racjonalnie, a nie na hurra-narodowy rympał.

  Po drugie, prezessimus Kaczorek wydał wojnę samorządom i obcina im fundusze jak potrafi. Dorzuca koszty, np. energii z powodu polityki „polskiego węgla”, co jest jednym z powodów rosnących opłat za śmieci. To są efekty upolitycznienia zarządzania gospodarką, jakże typowe dla PRL. W to uderza Trzaskowski, punktuje prezessimusa Kaczorka i jego Dudę. Sytuacja w szpitalach też jest skutkiem niedotrzymania obietnic wyborczych, m.in. likwidacji NFZ i zreformowania służby zdrowia dla dobra pacjentów.

  Z ust Felietonisty mamy pochwały, bo trafił z rzekomymi objawami covid-19 nie na Wolską lecz na Wołoską (Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, ul. Wołoska 137). Rząd się wyleczy. Minister zbuduje rodzinne imperium biznesu medycznego. Tego nawet Gomułka z Gierkiem by nie wymyślili. Takiej bezczelnej prywaty nie było, jedynie polityka dyrygująca gospodarką.

 372. Mauro Rossi
  28 maja o godz. 1:28
  „Lepszy osioł trojański niż moskiewski miś.”

  to zawsze dylemat jak z pamietnika Paska: pies izdebny karmiony z okruchow ze stolu panskiego lub pies lancuchowy na resztkach…

 373. Saldo mortale
  28 maja o godz. 1:37
  ale moze ty jej nie rozumiesz… czytajacej miedzy wierszami… 🙂

 374. Polityka unijna PiS jest nieudolna – tak powiedzieć to nic nie powiedzieć

  jest szkodliwa i marnotrawna z punktu widzenia polskiego interesu, dla gospodarki, dla społeczeństwa, dla państwa.

  Ale twierdzenie, że antyunijna retoryka jest tylko na użytek wewnętrzny (bo w Brukseli władze RP znają swoje miejsce w szeregu i zachowują się w sposób układny i potulny, chodzą w lansadach, całują rączki, zabiegają, klamkują …) wymaga wyjaśnienia.

  Otóż antyunijna retoryka partii PiS (d. PC) jest na użytek prezessimusa Kaczorka. To w nim wewnątrz siedzi ten antyunijny nowotwór. Opisuje to poseł PC, wiceminister SZ (1991-2) Andrzej Kostarczyk:
  https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,25965765,jak-szybko-zrazic-do-siebie-kanclerza-niemiec-sposob-na.html

  Po powstaniu w maju 1990 r. Porozumienie Centrum zaczęło się pozycjonować jako partia chrześcijańsko-demokratyczna.
  Ogromne znaczenie dla PC miało nawiązanie współpracy z prawicowo-centrowymi partiami na Zachodzie, w szczególności z chadeckimi. Nie było to łatwe, gdyż mający w tych kręgach duże wpływy działacze Unii Demokratycznej przedstawiali na Zachodzie PC jako partię radykalną, ksenofobiczną i antyreformatorską, co spychało ją na margines europejskiego życia politycznego.
  Bardzo istotne było jednak to, jak na Zachodzie zostanie przyjęty przewodniczący PC Jarosław Kaczyński, który nie był tam znany, a jego image budowali na ogół ludzie mu nieprzychylni. Sam – choć uważał, że świetnie rozumie politykę światową – nie miał w tej dziedzinie żadnego doświadczenia, a na niektóre zjawiska zachodzące w Europie, zwłaszcza na proces integracji europejskiej, patrzył z, łagodnie mówiąc, mieszanymi uczuciami. Choć zdawał sobie sprawę z historycznej szansy, w jakiej po 1989 r. znalazły się zarówno Polska, jak i Niemcy, do polityki Bonn podchodził z nieufnością.
  Głównym celem miało być przedstawienie kanclerzowi Niemiec PC jako wiarygodnego partnera. Tymczasem tematy poruszone przez Kaczyńskiego musiały Kohla zdziwić. Lider PC chciał od niego jasnej deklaracji w sprawie uznania zachodniej granicy Polski oraz stanowczej reakcji w sprawie niepokojów, jakie wywoływała w Polsce perspektywa odzyskiwania przez Niemców majątków na ziemiach zachodnich. Podawał przykłady fotografowania przez nich domów, które niegdyś zamieszkiwali.
  Jeszcze gorzej było ze sprawą granic. Rozmowa Kaczyńskiego z Kohlem toczyła się bowiem prawie rok po podpisaniu traktatu o potwierdzeniu istniejącej granicy polsko-niemieckiej (listopad 1990 r.) oraz trzy miesiące po zawarciu (czerwiec 1991 r.) traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Nikt na świecie ani w Europie, w tym Niemcy, nie kwestionował już granicy polsko-niemieckiej.
  O co więc chodziło Kaczyńskiemu? Odezwało się w nim chyba echo starych, PRL-owskich obaw. Tak myślało wówczas wielu Polaków. Kaczyński – i nie tylko on – miał za złe Kohlowi, że nie podpisał układu granicznego z Polską natychmiast i widział w tym przejaw jego złych zamiarów.

  Kaczyński nie rozumiał, jak funkcjonują partie chadeckie. Świadczy o tym fragment jego wspomnień, w którym dziwi się, że Kohl odwoływał się do wspólnych, uniwersalnych wartości katolicyzmu: Była to deklaracja dziwna, jeśli znało się kontekst, a w szczególności to, że utrzymujący bliskie stosunki z Niemcami i odgrywający pewną rolę w PC Andrzej Kostarczyk mówił mi, że niemieckim chadekom nie należy mówić o naszych dobrych stosunkach z biskupami, bo tego bardzo się obawiają.
  Nawet wtedy, gdy po wyjściu z partii dużej grupy działaczy, którzy wraz z Janem Olszewskim utworzyli Ruch dla Rzeczypospolitej, Kaczyński przestał posługiwać się frazeologią chadecką, różni przedstawiciele Europejskiej Partii Ludowej (chadecy w Parlamencie Europejskim) próbowali utrzymać z nim kontakt. Chodziło im o to, aby po przystąpieniu Polski do UE eurodeputowani PiS zasilili w Parlamencie Europejskim EPL.
  Ich nadzieje rozwiał sam Kaczyński, gdy w marcu 2004 r. spotkał się w Warszawie z przewodniczącym grupy parlamentarnej EPL Wilfriedem Martensem. Dziewięciokrotny premier Belgii przyjechał głównie po to, by zapytać Kaczyńskiego, czy PiS przystąpi do EPL, gdyż wcześniej zgłaszał do niej akces. Rozmowa z niezmiernie koncyliacyjnym Martensem przebiegała w klimacie podobnym do tej z Kohlem. Kaczyński sucho i bez minimum kurtuazji stwierdził, że PiS do EPL nie zamierza wstępować. Nie wyobraża sobie bowiem przynależności do tej samej rodziny partyjnej co niemiecka CDU, która toleruje w swoich szeregach Erikę Steinbach (przewodniczącą niemieckiego Związku Wypędzonych).
  Martens po spotkaniu miał powiedzieć do współpracowników: „Mój Boże, mam nadzieję, że nie będziemy z nim mieli nigdy do czynienia jako premierem Polski”. Można sobie wyobrazić, co czuł, gdy rok później PiS doszedł do władzy. Niestety, nie był w tym odczuciu wśród polityków unijnych odosobniony.

  Dalszy ciąg tej kaczej germanofobii to zamrożenie trójkąta weimarskiego przez Lecha K. – tego, który był „najlepszym prezydentem RP w historii”, aż do rozpoczęcia kampanii o reelekcję Dudy – pod żałosnym pretekstem, że jakiś tabloid niemiecki wyśmiewał go od kartofli. Dalej antyniemieckie działania dyplomatołków PiS od Fotygi poczynając aż po amb. Wolfganga. Z Francuzami nie poszło wcale lepiej. Czy atak na prezydenturę RE Tuska był układy, potulny czy jeszcze jaki, może łącznie?

  Tak, antyunijność siedzi głęboko w zwojach prezessimusa Kaczorka i wyskakuje co jakiś czas w formie retoryki, a to z jego ust, a to Morawiecki coś chlapnie, aby utwierdzić swoją pozycję vis-a-vis Ziobry, a to Dudzie się przypomni, o Szydle, Kempie i całej plejadzie ideologów PiS nie wspominając.

  A okres z wyrzuconą flagą Unii w URM, zresztą dawno miniony, to była retoryka na użytek wewnętrzny? Czy raczej sondaż jak miękkie są nastroje polskiej opinii w temacie Unii i należenia do niej w dalszej kolejności.

 375. Patrząc na dzisiejsze „dzieło” obalaczy komuny ciśnie się …miałeś chamie złoty róg…ale zaplułeś się nowomową i katolicką butą…Tak sobie myślę prywatnie o małpie i brzytwie…o zakiwaniu się nie wspomnę…o bachorze Europy też…O chamach będą legendy…jak suwerena wykiwali rajem na ziemi za durne +…jak o Wassermanie pozytywnym…na polityczną kiłę…

 376. Unikanie stanu wyjątkowego przypomina okupację kiedy okupant nie chce płacić odszkodowań…A od Niemiec sami się domagają w ramach szkockiej mentalności…Tak sobie myślę prywatnie, że Jaruzelski był bardziej przewidywalny w kierowaniu państwem niż Kaczyński…był pryncypialny, a nie katolicki…w czynach…

 377. Z UE można się całkiem normalnie wykolegować i czy potem jest się jeszcze nominalnie członkiem Unii nie ma większego znaczenia. Jak to może wyglądać, to te początki dobrego możemy już teraz obserwować. Coraz więcej krajów unijnych wzdraga się przed uznawaniem wyroków polskich sądów, oraz nie wydaje Polsce ściganych przez nią obywateli, tłumacząc to tym, że nie mają w Polsce gwarancji na praworządny proces. Do tych krajów dołączyła nawet nasz bezpośredni sąsiad Słowacją. Do tego dochodzi jeszcze to, ze Polska ma coraz większe problemy z uznawaniem wyroków TSUE. Funkcjonowanie wspólnego, wolnego rynku, bez wspólnego systemu prawnego może być bardzo utrudnione, aż niemożliwe. W EP coraz głośniejsze są także głosy, że kraje mające problemy mają być pozbawione, albo conajmniej mieć utrudniony dostęp do europejskich funduszy.
  To wszystko może być znakomitym argumentem w kraju dla PiSu, do wystąpienia z UE, bo niby po co być członkiem organizacji , która nas tylko sekuje i do tego nic nam nie daje? Osobiście uważam, że ta polityka PiSu akurat nie wynika z głupoty, ale jest zamierzona i jej celem jest wyprowadzenie Polski z UE i powrót pod opiekuńcze skrzydła Rosji.

 378. Kraje mające problemy z „praworządnością” . Połknąłem w poprzednim wpisie w tym zdaniu, tak ważną praworządność.

 379. Organizacja wyborów prezydenckich przypomina logistykę organizacji i wybuch Powstania Warszawskiego…Teraz pytanie kto zapłaci…Tak sobie myślę prywatnie o doszukiwaniu się w klęsce wyborczej zwycięstwa nad opozycją…kombatanctwo wyborcze bez barykad…

 380. Dlaczego rolnicy sami nie zbierają swoich plonów tylko czekają na jeleni…jak w Konopielce uczycieli widzą na czereśniach…Tak sobie myślę prywatnie o nowych dziedzicach po komunistycznej reformie rolnej…paniska jak z Nowogrodzkiej…praca hańbi… jak u Kiepskiego…Może zamiast pielgrzymek… zaraz po apelu z ambony…do roboty, do roboty…z transparentami…

 381. teo
  28 maja o godz. 2:37

  Mój komentarz
  Generalnie opis działań Jarosława Ka, jego stosunek do zachodnich partii chadeckich naznaczony intensywną ksenofobią i ignorancją (relacje Kohla, Martensa, Merkel ze spotkań z Jarosławem Ka – o co temu facetowi chodzi) jest słuszny i prawdziwy.

  Kaczyńskiego wiedza o świecie, o Europie, o polityce, to wiedza praktyka -manipulatora. To jest wiedza fragmentaryczna, raczej zasłyszana, pobrana na gębę, na szczerość dostawcy niż przestudiowana.

  Jego paradygmat polityczny, to napierać, nie cofać się, kombinować, a jeśli to możliwe, to kopnąć w kostkę i obejść lub jeszcze lepiej – wywrócić stolik i odejść.
  Dla tego, który całe życie dołki kopie, niepotrzebna jest wiedza o świecie i Europie.
  Pzdr, TJ

 382. kooperatywaMondragon
  27 maja o godz. 23:38

  Poziomem trollowania zbliżasz się do adaśka.

  Faszystowski buc wyłazi z nory przed północą. Cały dzień w ministerstwie a później nadgodziny. 🙂

  Duch Piebaka, Pana Boga chwali.

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 383. Warto przypomnieć zachowanie Kempy zwykłego urzędnika z publikowaniem orzeczeń TK…według własnego uznania… no pasaran ! A teraz czepiają się „zamrażarki” Grodzkiego…Tak sobie myślę prywatnie o pluciu w górę…bez maseczki…

 384. Elżbieta Podleśna

  Muszę jeszcze o tym napisać, bo to mnie dręczy mocniej niż cokolwiek ostatnio.
  Dr Szaniawski. I jego koleżanka, dr Ludwikowska.
  Doktor zmarł dwa dni temu. Nie ulega wątpliwości, że jego życie zostało złamane przez aresztowanie w 2006 r. O dalszych losach pani doktor artykuł nie wspomina. Poszperałam trochę, wygląda na to, że została przez sąd apelacyjny wreszcie uniewinniona.
  Jej gehenna trwała 7 lat.
  Zarzut – przyjęcie łapówki w postaci drewnianych winogron o wartości ok. 30 zł.
  Pani doktor była chora na serce. Na badania do Anina przewożono ją w kajdankach na rękach i nogach. W areszcie wydobywczym przesiedziała prawie rok. W końcu wypuszczono ją ze względu na stan zdrowia, ale wyrok skazujący, choć w zawieszeniu, nie pozwalał jej na dochodzenie odszkodowania.
  Przypomnę.
  Skazana za przyjęcie od namolnej krewnej pacjenta drewnianej ozdóbki.
  Skazana na podstawie zeznań znanej oszustki, użytecznej dla Ziobry, by rozpętać aferę „mafii w fartuchach”, po czym zniknąć we mgle.
  Siostra i żona dr. Szaniawskiego pielgrzymowały do wszystkich świętych po pomoc. Dostawały obietnice bez pokrycia, potem ciszę. Do czasu, gdy Marek Edelman nie uruchomił poręczeń od różnych osobistości. Dzięki Maria Ejchart-Dubois
  , że o nich wtedy walczyłaś z ramienia Fundacji Helsińskiej. Jako jedna z niewielu. Bo „wszyscy byli odwróceni”. I nie odpuszczałaś, mimo bezsilności.
  To, co najmocniej mnie poruszyło w artykule Renata Kim
  (ależ ja ci za ten tekst dziękuję!!!), to odwracanie się plecami kolejnych osób, do których kołatali bliscy dwójki lekarzy.
  I słowa Bogdana Borusewicza, że w Polsce nikt niewinny nie siedzi w więzieniu.
  Dlaczego mną to tąpnęło i nie chce puścić?
  Bo miałam tego przedsmak już parokrotnie.
  Bo łatwo było uwierzyć, również na podstawie fałszywych zeznań pewnych państwa, że trwale zniszczyłam trotuar przed biurem Czabańskiego. Że zorganizowałam lincz na redaktor Ogórek. Że nalepiłam Tęczową na toitoiach. Że policja weszła do mnie o 7 i to dlatego, że nie stawiałam się na wezwania.
  Łatwo było uwierzyć, że coś jest na rzeczy, prawda?
  Kiedy to mówi władza, kiedy dziennikarz nie dociska, przyjmuje na wiarę, kiedy to potem upowszechnia, kiedy to leci w eter sto, tysiąc razy?
  Łatwo, czyż nie?
  A potem, gdy toczą się sprawy przed sądem, ileż czasu można się nimi interesować?
  Siedem lat. Siedem długich lat dr Ludwikowskiej.
  Moje główne sprawy toczą się od dwóch lat, od roku.
  Jak długo będziecie gotowi mi w nich towarzyszyć? Jak długo będziecie pamiętać, o co w nich chodziło?
  Pojawią się nowe fałszywe oskarżenia, procesów politycznych będzie coraz więcej, z coraz gorszymi konsekwencjami.
  Kto za tym nadąży?
  Ta dwójka lekarzy, ta ich koszmarna historia, której jeden wątek zakończyła przedwczorajsza śmierć – dobitnie pokazała, że zwykły człowiek nie może liczyć na sprawiedliwość. Na rozliczenie sprawców swojego nieszczęścia. Przecież po pierwszym pisie było 8 szczęśliwych lat, prawda? Powiedzcie to dr Ludwikowskiej. Dla niej pierwszy pis chyba trwa nieprzerwanie.
  I wiecie co jeszcze mnie przeraża?
  Uważam się za w miarę dobrą osobę. W 2006 r. uczestniczyłam w życiu publicznym w raczej wątły sposób, ale gazety czytałam regularnie, od telewizji też nie stroniłam.
  I ja o tej sprawie nie słyszałam. A jeśli w ogóle, to na tyle słabo, że kompletnie jej nie zapamiętałam.
  I boję się, że któregoś dnia po prostu zniknę. Ja i kilka jeszcze osób mi podobnych.

  Faszystowska Q* PiS
  Naszczalnik bratobójca, katem

 385. Anna Rybakiewicz

  Sanepid uchylił kary 10 000 zł nałożone na protestujących pod Sejmem artystów.
  Gigantyczną pracę wykonało biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Czytałam pismo RPO do sądu i to był fenomenalny wywód prawny wskazujący jak wielkiej obrazy prawa dopuścił się Sanepid.
  Niewątpliwie Adam Bodnar
  jest bohaterem na pierwszej linii frontu w walce z patologiami władzy wykorzystującej pandemię koronawirusa.
  Dziś wydaje się być jedynym organem w Polsce, który broni obywateli przed kafkowską rzeczywistością.
  Mamy szczęście, że jest jeszcze Senat, który obroni tę ostatnią redutę wolności obywateli przed PiSowską hordą.
  Panie Adamie, dziękuję! Mam pewność, że jest Pan moim rzecznikiem i tylko dzięki Panu jest nadzieja, że nie będziemy panami K

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 386. Pandemia, to pogoda dla kanciarzy
  W onecie jest ciekawy opis skrętów dokonywanych przez rząd PiS (Morawiecki i spółka – min. Szumowski) kupujący w Turcji przez pośrednika polską firmę Argenta (właścicielem jest fan PiSu, znajomy Kornela eM, ale jak mówi, znał go bardzo słabo) testy na koronawirusa kosztujące ponad dwa razy drożej niż dostępne na rynku testy krajowe. Ten skręt pozwolił firmie nabić kilkadziesiąt milionów „ponad” na licznik przychodów.

  Onet pisze, ze polska firma z Lublina, która produkuje takie testy (dwa i więcej razy tańsze od tych tureckich) składała w tym czasie oferty rządowi, lecz nie otrzymała zamówień, nie wiadomo dlaczego. Pewnie właściciele firmy nie byli fanami PiSu i nie znali kogo trzeba.
  Pzdr, TJ

 387. Lubimy kolory i ozdobniki, a Jarosław Kaczyński na czarno na tle biało-czerwonej flagi. Na surowo.
  Generał Wojciech Jaruzelski jak ogłaszał 13 grudnia 1981 roku wprowadzenie stanu wojennego był w zdecydowanie lepszej kolorystyce. Dlatego brak teleranka nie niepokoił.
  Po występie prezesa już taki spokojny nie jestem

 388. @ bywalec :
  „uważam, że ta polityka PiSu akurat nie wynika z głupoty, ale jest zamierzona i jej celem jest wyprowadzenie Polski z UE i powrót pod opiekuńcze skrzydła Rosji”
  Ja uważam, że wcale nie chodzi o Rosję , tylko o Niemcy. W Polsce poza UE nie będą obowiązywać unijne przepisy o ochronie pracowników, poza tym Polacy nie będą mogli szukać pracy w Unii, więc wzrośnie bezrobocie i spełni się marzenie Morawieckiego jr o pracy za miskę ryżu. Niemcy swoich interesów z Polski nie wycofają, inwestowali tu przecież zanim byliśmy w UE.
  Rosja ma akurat mały interes w przejmowaniu kontroli nad Polską. Ich zajmuje dzisiaj głównie kwestia zachowania albo powiększenia swoich wpływów w Azji.

 389. Pominę globalną sytuację i skupię się na osobistych sprawach. Kiedyś każdą potrzebę trzeba było wychodzić. Należało osobiście udać się do urzędu, na pocztę albo do fachowca. Pamiętamy jak Wiesław Michnikowski bezskutecznie prosił Jana Kobuszewskiego aby ten naprawił mu cieknący kran, na co miał zresztą gwarancję, a wyszło tylko „weżykiem Jasiu, wężykiem”.
  Teraz zgłaszamy awarię telefonicznie, odbiera SI i po chwili sprawa załatwiona. Zdalnie załatwiamy już wiele rzeczy, chociaż jeszcze nie wszystkie.

  Wyborów nie udało się jeszcze przeprowadzić zdalnie. Dążymy jednak do tego aby w spokoju przyjąć ogloszenie, że z powodu epidemii prezes mianował na kolejną kadencję obecnego prezydenta, który tak wiele dla niego znaczy.
  „Wężykiem Jasiu, wężykiem”

 390. Mauro Rossi 27 maja o godz. 23:50 do mnie: –Once more. TK orzekł, że można przyjąc jedno z dwóch rozwiązań, bo oba są konstytucyjne, ale musi ono znaleźć się w ustawie o SN. I tak się stało w 2018 roku. Nikt nie zglosił do TK zbadania ustawy o SN, zatem jest ona konstytucyjna.

  Mauro,
  kiedy i gdzie tak orzekł? Podaj źródło i zacytuj tekst mówiący o dwóch możliwych rozwiązaniach.

  Ja wiem, że wprowadzacie sobie prawa w danej chwili dla waszego pisowskiego gangu przydatne ale coraz częściej pojawia się zjawisko bmerangu. W końcu się tak zakiwacie, że się z tyłkiem nie pozbieracie. Pisowska mafia wprowadziła prawo o bezkarności urzędniczej. Ale też kilka lat wcześniej wprowadziliście prawo mówiące o „prawach nabytych w sposób niegodny”. Będzie to podstawa, by te prawa do złodziejstwa i łapówkarstwa bezkarnego nie były stosowane jako prawa nabyte w sposób niegodny. Wprowadziliście też prawo o konfiskacie rozszerzonej czyli żony i progenitura pójdzie z torbami. Zlikwidowaliście też „prawa nabyte” do emerytur i rent. Mauro, ja pewnie tego nie dożyję ale przyjdzie dzień, że z dupą się nie pozbieracie.

 391. Czekajac na Bogusia

  – ” Niech duszpasterze zbieraja czeresnie .Taka koncepcja ”
  – „Podobno w tarczy 5.0 ma być zapis zezwalający pracodawcy wymierzania kary chłosty każdemu pracownikowi, który nie będzie chciał pracować za darmo.”

 392. Mleczko bezlitosny

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=10151486485663722&set=a.158571883721

  Faszystowski Naszczalnik Bratobójca

 393. Miałeś chamie…

  Jarosław Kaczyński bez żadnego trybu ogłosił, że w ramach obrony demokracji i Konstytucji wybory odbędą się w dniu 28 czerwca 2020 roku. Jeśli tak nie będzie, to on zastosuje wszystkie możliwe środki dostępne państwu, aby tak było.
  Czyli co? On partyjny i nielegalny dyktator ogłosi stan wojny z narodem, który i tak trwa już od listopada 2015 roku?
  Obrońca Konstytucji się znalazł, wielbiciel demokracji, który zawłaszczył i zasmrodził całą Polskę, który stał się jedynym źródłem prawa i organizacji życie w Polsce.
  Co za bezczelny typ?!
  Jego wspólnie z przystawkami oświadczenie świadczy o nich. Bez żadnego trybu zniszczył wszystko w naszym kraju, co dało się zdewastować i zrujnować. Teraz straszy, że co? Każe aresztować Senat, sądy, demokratyczną Polskę, ujarzmi nasze mózgi i wolę życia w wolnym kraju? Aby coś takiego zrobić, trzeba być zorganizowanym perfekcjonistą, o niebywałej charyzmie zjednywania sobie ludzi, głosić bogate w treści idee, a nie tylko rozdawać pieniądze i stanowiska. Nie wystarczy zawłaszczać propagandowo Boga, takich słów jak narodowy, patriotyczny, prawdziwie Polski i skupiać się na propagandzie dla wykształconych i mądrych ludzi.
  Jakim prawem więc, odzywa się tak radykalnie właściciel brudnych butów i owłosionej marynarki w sprawach, które określa konstytucja? Zanim kolejny raz pokaże swój rozkwit próchnicy w ustach, powinien skorzystać z prawa do milczenia, albo wyjaśnić ludziom, dlaczego znowu nie publikuje się ustaw?
  Dlaczego nie przeprowadzono wyborów ani nie odwołano ich zgodnie z prawem?
  Czy zdaje on sobie sprawę z tego, że dokonał największego zamachu na ustrój Polski od Targowicy?
  Przestraszyłbym się jego słów, gdyby padły one przed 10 maja, ale teraz wzbudzają moje rozbawienie.
  Człowiek z drabinki szukający prawdy zniszczył podstawowe narządzie władzy, jakim jest zaufanie narodu. Dzisiaj za jego głosem i to nawołującym do tak radykalnych decyzji, z zachwytem powędrują tylko jego PiS-desperaci i ociemniały lud smoleński. Uzbiera się trochę rodzin na wysokich stanowiskach, cwaniaków, którzy przykleili się do zysków, pracowników propagandy sukcesów władzy, paru winowajców kościelnej pedofilii, rycerzy Chrystusa, osławionych dewotów z Ordo Iuris oraz oligarchy z Torunia. Nie mam pewności, czy po ich stronie można doliczyć jeszcze setki agentów Putina oraz sowicie opłacanych członków ferm internetowych trolli…, bo oni będą musieli zmienić kierunek zainteresowania i pewnie do końca będą istnieć tylko te, umieszczone w Ministerstwach podłej zmiany.
  Jednak „ludzi dobrej woli jest więcej i warto wierzyć w to”, że każda dyktatura się kończy tragicznie dla tyrana. Każda!
  J. Kaczyński przetrenował policję uliczną nie na bandytach, nie ma mafii pedofilskiej, albo osławionej VAT-owskiej. On trenował na obywatelach, którzy pokojowo korzystają ze swoich konstytucyjnych praw obywatelskich, demokratach i przedsiębiorcach. W efekcie oderwał generalskich idiotów policji, dla których wzorcem postępowania jest faszyzm i chińska bezpieka polityczna od zaangażowanych policjantów i ich rodzin. Z resztę, przez swój fanatyzm Kaczyński buduje opór we wszystkich środowiskach zawodowych, społecznych i religijnych. Jego nieobliczalność wzmacnia ponownie Platformę Obywatelską oraz wszystkie pozostałe partie polityczne pozostające w opozycji i tworzy radykalnych wrogów jego postępowania. Mało kto, dzisiaj jest obojętny w stosunku do tego kacyka. Ludzie go popierają, ale znacznie częściej już tylko nienawidzą.
  Dlatego Jarosławowi Kaczyńskiemu zostało już tylko zejście ze sceny politycznej i im prędzej to się stanie, to siniaki będą mniejsze. Wbrew pozorom, już się nie ma kogo bać, poza głupotami, które na koniec swojej władzy może zrobić. Dla przykładu: Hitler kazał z dzieci zrobić żołnierzy i walczyć do ostatecznego końca swoich miast twierdz, lub Stalin, który kazał rozstrzelać albo zesłać nawet swoich zwolenników…

 394. cd..

  Trzeba przyjąć, że ta władza już upadła, to już tylko chwila, aby się dokonało.
  Pokojowa konsekwencja, postępowanie zgodne z prawem i świadomość społeczna tworzy najtrwalsze fundamenty powrotu na drogę przyzwoitości i szacunku dla każdego naszego obywatela. Trzeba tylko dokończyć dzieła i nie pozwolić im uciec z zagrabionym majątkiem naszego kraju.
  Z końcem czerwca dokona się ostateczne przewartościowanie preferencji politycznych społeczeństwa i odebranie zabawek dzieciakom draństwa, pychy, kłamstwa i mafijnych powiązań. Niezależnie już od tego, co jeszcze zechce zrobić Jarosław Kaczyński, bo poprzez swój bezczelny radykalizm zbudował równie bezwzględny opór, a na dodatek zgodny z prawem.
  W tym sensie sam zbudował swój los głupiego chama, który miał złoty róg, a „został mu się jeno sznur”.

  Adam Mazguła

 395. adam100
  28 maja o godz. 10:52

  Mauro musi kupic okulary ochronne.
  Prawda w oczy kole.

  Bardzo szkoda, ze ,, opozycja ” nie tworzy gabinetu cieni, jak demokracja angielska, zeby proponowac alternatywna polityke w sprawie walki z wirusem.

 396. Mauro Rossi

  „To podam dwa (przykłady, że rząd nie robi wody z mózgu elektoratowii PiS na temat UE), z dnia dzisiejszego.”

  Mauro, w zacytowanej przez ciebie wypowiedzi minister Czaputowicz wymiguje się od odpowiedzi na pytanie dziennikarza pisowskiego portalu wPolityce.pl dotyczace powiekszenia zakresu władzy przez „centralę w Brukseli”. Nie dość, że tej lansowanej od lat tezy nie potwierdza to na dokładkę uwalnia KE od odpowiedzialności za zaniechania w okresie pandemii. Tak więc Czaputowicz kwestionuje liczne publiczne wypowiedzi na uzytek polityki krajowej prezydenta, premiera, prezesa PiS, linię propagandową mediów pisowskich w tym wymowę twoich komentarzy, którymi od miesięcy zamulasz blog.
  Natomiast zacytowany przez ciebie Morawiecki wyraża podziękowanie dla KE za szczodrość finansową dla RP w propozycjach dotyczących przyszłego budżetu. Dziekuje, że go usłyszano.

  Trudno znależć lepsze przyklady dla robienia elektoratowi PiS wody z mózgu niż te wypowiedzi. Sam fakt, że nie zauważasz tego o tym świadczy.
  Trudno też o lepsze przykłady wymuszonej bezradnością strategii „pokornego cięlęcia, które dwie matki ssie” – o czym pisałem nocą.

  „Moim zdaniem jest to polityka (władz RP wobec UE) elastyczna i inteligentna.”

  To mnie nie dziwi, bo propaganda PiS robi chyba wszystko co może byś takie przekonanie miał i dalej to przekazywał. Zresztą to mataczenie nie jest specjalnie wyrafinowane. Przykładem jest zachwycające cię „wodzenie Brukseli za nos” przez Orbana dla samego „wodzenia” bo przecież celu owego „wodzenia” nie przedstawiłeś. Co najlepsze ten zachwyt „wodzeniem” dla samego „wodzenia” wyraziłeś 14 minut przed zacytowaniem wylewnych podziękowań Morawieckiego dla owej Brukseli za to, że go wysłuchano.
  Tak też jest z bzdetami o „pokoleniu 68”, którymi klajstrujesz swą ignorancję w sprawach unijnych. Jak dziś piszą los owej kasiorki brukselskiej za którą Morawiecki wczoraj na zapas dziękował jest niepewny, bo zależy np od kanclerza Kurtza, któremu się propozycja Brukseli nie podoba – w kontekście darowizn.
  Mauro, Kurtza w 1968 jeszcze na świecie nie było.

  „Prawnicy mówią inaczej” – w kwestii odszodowań za epidemię.

  Jak mówią prawnicy pisałem ci w kwietniu podając źródła. Wtedy to zmilczałeś by po ponad miesiącu do sprawy wrócić jakby nigdy nic.
  Mauro, już ci kilkakrotnie pisałem, że nie zamierzam borykać się z twoimi problemami z pamięcią. Nie mam zamiaru wracać do tego co już napisałem.
  Co prawnicy mówią na ten temat bez problemu znajdziesz na portalach prawnych, gdzie kompletowane są pozwy o odszkodowania. A jeśli rzut oka na te portale jest ponad twoje siły to poszukaj w swym ulubionym „PAP Biznes” – tam też o tym pisano.

  Na koniec w imieniu elektoratu lewicy dziękuję ci za troskę.
  Tym niemniej radziłbym ci raczej zainteresować się dotychczasowym elektoratem PiS – szczególnie w jego segmentach większościowych czyli kierujących się w swych wyborach politycznych zawartością kieszeni a nie bździnami propagandowymi. Bo jak zauważam PiS a ty za nim „pierdu-pierdu a walizka po peronie skacze” – korzystając ze skarbnicy madrości ludu polskiego, który tak ci bliski jest.

 397. Mauro Rossi

  Ciekawe cytaty czytelnika w dzisiejszej ,, wyborczej ”.

  alexkar28.05.2020, 08:22

  „Kazda religia dobra, ale najlepsza ta najglupsza” – papiez Aleksander VI
  „Nieuctwo jest matką prawdziwej pobożności” – papiez Grzegorz I

 398. @teo 28 maja o godz. 2:37
  Czyli potwierdzasz i rozwijasz moją tezę. Dzięki.

 399. Mad Marx
  Nie wiem skąd to masz , że Rosja odpuściła sobie Europę i interesuje ją tylko Azja. Anschluss Krymu i wojna domowa w Donieckim, przy poparciu separatystów przez Rosję, raczej na to nie wskazują. Można tu jeszcze wspomnieć o ingerencję w wybory w kilku krajach europejskich , żeby tutaj nie wspomnieć Francji i Polski. Rosja ma olbrzymi interes w w rozbiciu, albo przynajmniej osłabieniu europejskiej jedności. Musi być ale, że ty masz lepsze i nowsze informacje, co do rosyjskiej strategi i może się nimi podzielisz ?

 400. @Bywalec 2 28 maja o godz. 8:12

  Jak zwał, tak zwał – trend jest widoczny. PiS przede wszystkim nie realizuje podpisanych umów, bo te gwarantują, że państwa członkowskie pozostaną demokratyczne. Blogowe mundrale powtarzające mantrę, że „z UE nie można wylecieć – bo nie ma takiej procedury” tylko się łudzą, bo procedurę można stworzyć. Kto nie jest z nami, jest przeciwko nam – a jeśli PiS utrzyma się przy władzy Polska na trwałe stanie się piątym kołem u wozu. I ewentualna sympatia do Polaków nie ma tu nic do rzeczy. Nadal będzie wszystkim smakować polskie jadło i zachwycać polskie krajobrazy.

 401. @tejot 28 maja o godz. 10:45
  Czyli też potwierdzasz moją wczorajszą tezę o mentalności Kacza – dziękuję.

 402. Na marginesie
  28 maja o godz. 15:05
  @tejot 28 maja o godz. 10:45
  Czyli też potwierdzasz moją wczorajszą tezę o mentalności Kacza – dziękuję.

  A. Mazguła celnie o Naszczalniku:

  Zanim kolejny raz pokaże swój rozkwit próchnicy w ustach, powinien skorzystać z prawa do milczenia, albo wyjaśnić ludziom, dlaczego znowu nie publikuje się ustaw?

 403. @Bar Norte 28 maja o godz. 14:06

  A na temat polityki „gry” lewicowym kandydatem pisał kilka dni temu portal „Krytyka polityczna”. Istotnie, na ma sensu go zmieniać, bo po zmianie sytuacja będzie podobna?

 404. @adam100 28 maja o godz. 15:15

  Masakrujesz Kacza i jego (nie)rządy.
  „Rozkwity próchnicy w ustach” – podoba mi się 🙂

 405. Lech Wałęsa ostrzega i przestrzega.
  A nie musiał skakać przez płot i mógł zaczekać aż bliźniaki przeskoczą

 406. @Bar Norte 28 maja o godz. 14:06

  Jak dziś piszą los owej kasiorki brukselskiej za którą Morawiecki wczoraj na zapas dziękował jest niepewny, bo zależy np od kanclerza Kurtza, któremu się propozycja Brukseli nie podoba – w kontekście darowizn.

  A co jest wg Kurtza alternatywą dla darowizn – pożyczki dla poszczególnych krajów czy coś innego?

 407. PiS zaczyna majstrować przy rynku artykułów spożywczych. Niby pomysł jako taki jest nie najgorszy (walka z drożyzną?) ale jak PiS coś zacznie to dalej wiadomo…

  https://innpoland.pl/159845,sobon-panstwowe-sklepy-spozywcze-uzupelnilyby-panstwowy-holding-spozywczy#

 408. Na marginesie
  28 maja o godz. 15:05
  @tejot 28 maja o godz. 10:45
  Czyli też potwierdzasz moją wczorajszą tezę o mentalności Kacza – dziękuję.

  Mój komentarz
  Tak jest. Wiele mówiącymi o tej mentalności są bardzo wstrzemięźliwe wypowiedzi polityków zachodnich, którzy z nim mieli okazję rozmawiać – nie wiadomo o co temu typowi chodzi.
  Jest w niej jakaś potężna luka w logice, empatyczności, emocjonalności.
  Pzdr, TJ

 409. Gdyby w Polsce Ludowej po wojnie pozwolono na swobodny przepływ kapitału sytuacja ekonomiczna kraju byłaby o wiele lepsza, tym bardziej, że konkurencja była mniejsza i nie wszyscy połapali się o co biega.
  Jednak niechęć po obu stronach barykady pozostała i się pogłębiała. Tak zwany rząd na uchodźstwie robił wszystko aby tu było gorzej, a już Powstanie Warszawskie pokazało, że nie znami takie metody Bruner.
  Władza obecnie jak tamten samozwańczy rząd w Londynie chce odwrócić bieg dziejów. To, że nie ma najmniejszych szans do prezesa nie dociera. Kierunki złe, gospodarka uzależniona od zagranicznego kapitału, dociska epidemia, a oni powiewają chorągiewką. Do raptownej zmiany nie namawiam. Ludzie jak gruszki na wierzbie muszą dojrzeć

 410. @tejot 28 maja o godz. 15:44

  Właśnie – dyplomaci zachodni zwykle wypowiadają się powściągliwie, ale jednak jest dość jasne, że Kacz to dla nich dziwadło jakieś. A na pewno nie jest partnerem do rozmowy.

 411. Teza Mazguły:

  Z końcem czerwca dokona się ostateczne przewartościowanie preferencji politycznych społeczeństwa i odebranie zabawek dzieciakom draństwa, pychy, kłamstwa i mafijnych powiązań.

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 412. Agaton Koziński o funduszu pomocowym UE i o tym, że oprócz Austrii mogą znaleźć się jeszcze ze 3 państwa, którym rozdawnictwo pieniędzy może się nie spodobać.

  https://opinie.wp.pl/kozinski-propozycje-unii-dla-polski-sa-korzystne-ale-czy-na-pewno-rzad-ma-tak-wielki-powod-do-dumy-opinia-6515312010229889a

 413. Sasin: przywrócimy Miejski Handel Detaliczny…na złość prywaciarzom spekulantom…czereśnie za 70 zł…Tak sobie myślę prywatnie, że stare da się lubić…Pewex na horyzoncie…

 414. Na marginesie
  28 maja o godz. 15:57
  @tejot 28 maja o godz. 15:44

  Właśnie – dyplomaci zachodni zwykle wypowiadają się powściągliwie, ale jednak jest dość jasne, że Kacz to dla nich dziwadło jakieś. A na pewno nie jest partnerem do rozmowy.

  Mój komentarz
  Ostatnie zdanie to okrutna prawda nie tylko dla samego Jarosława Ka i jego popleczników lecz także dla państwa, dla nas.
  Pzdr, TJ

 415. Jest tu kilku optymistów. Krym na pewno ma zalety, ale i wady. Podobno nie ma tam wody. Poza tym stan prawny nie jest uregulowany. Do tego mnie tam nigdy nie było.
  Zbliżają się wakacje. Drogi znów będą zatłoczone. Dzisiaj w telewizji pokazywano kierowcę, który zatrzymał się na pasie awaryjnym drogi szybkiego ruchu i poszedł pogadać z kierowcą cysterny ale zapomniał zaciągnąć hamulec w swoim samochodzie, a ten miał z górki i ruszył. Właściciel widząc co się dzieje ruszył w pogoń i miał wiele szczęścia, że uszedł z życiem przed nadjeżdżającymi samochodami wskakując do swego pojazdu.
  Pamiętajcie o hamulcach niezależnie od okoliczności i miejcie się na baczności.
  Wirus może być wszędzie

 416. Krym jest pewny jak w ruskim banku…Gorzej ze Śląskiem, bo chcą aborcji od macierzy…dla świętego spokoju z Niemcami i wirusem… Tak sobie myślę prywatnie, że hunwejbini nie mają pomysła na Śląsk…traktują jak piąte koło…

 417. Dożywotni batjuszka Putin ostrzy sobie pazurki na Warszawę. Może wstawi nam namiestnika. Antoni Macierewicz podobno chętny.

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 418. Na marginesie

  „A co jest wg Kurtza alternatywą dla darowizn – pożyczki dla poszczególnych krajów czy coś innego?”

  Na kasę, którą proponuje Bruksela w związku z pandemią czyli 750 mld euro składa się European Recovery and Resilience Facility (Fundusz Odbudowy) obejmujący 310 mld euro dotacji i 250 mld euro pożyczek. Pozostałe 190 mld euro będą uzupełniać politykę spójności, fundusz dla najbardziej poszkodowanych przez pandemię, gwarancje dla grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, inwestycje w system ochrony zdrowia, ale także Wspólną Politykę Rolną.

  Z tej kwotu na RP ma przypaść 37,69 mld euro dotacji oraz 25 mld euro w postaci pożyczek.

  Kurtz należy do tzw „klubu skąpców” (Austria, Dania, Holandia i Szwecja) i nie chce by te środki były przeznaczane na dotacje bezzwrotne tylko na pożyczki. On to widzi wyłącznie w postaci pożyczek.
  Przyznam, że nie wiem czy proponuje jakąś alternatywę dla dotacji – inną niż pożyczki.
  To co proponuje KE to jest dopiero wstępna koncepcją wymagająca jeszcze wielu działań od samej KE jak i państw członkowskich. No a głównie woli politycznej, bo ten projekt wiąze się z pogłębieniem integracji unijnej – czego oczywiście rząd PiS nie mówi.

 419. Papież z wehrmachtu z Watykanu pilnuje przez swojego namiestnika Franciszka owczarnię nad Wisłą…gdzie baranów mnogo, stąd nazwy miejscowości i lądowisk…Tak sobie myślę prywatnie, że katolicy nie gęsi i swojego pasterza mają…w założeniu…

 420. Is42

  28 maja o godz. 15:52
  „Gdyby w Polsce Ludowej po wojnie pozwolono na swobodny przepływ kapitału sytuacja ekonomiczna kraju byłaby o wiele lepsza”.

  Szanowny kolego,

  Sytuacja nie byłaby lepsza, gdyż swobodny przepływ kapitału wykluczyłby sens istnienia Polski Ludowej. Zamiast zdrowiutkiego, socjalistycznego rozwoju – nastąpiłby okres kolonialnej niewoli oraz głodu, coś na modłę nieszczęść ostatnich 30 lat.

  (Ergo: jednostronne robienie przyjemności neoliberałom oraz innym globalistom, szczepionki z chipsami, a nawet chipsy bez szczepionek. A na deser – sztuczne epidemie, plus jakieś cholerne, uszkadzające ponoć zęby 5G).

  Można się w tym wszystkim pogubić, nieprawdaż? Czy ten przepływ kapitału jest w końcu dobry czy zły?

 421. Na marginesie

  Pomyliłem się, autokorekta:

  W postaci pożyczek RP zaproponowano 26,2 mld euro a nie 25 mld.

 422. Najważniejsi kandydaci przebierają nogami, aby wybory robić z naruszeniem KONSTYTUCJI…a potem będzie jak jest z naruszeniami…Tak sobie myślę prywatnie czy wybór przebierających nogami ma sens…pęcherz nie jest dobrym doradcą…

 423. duende 17.43
  Właściwie poszukuję sposobu aby szanowni komentatorzy polubili czas przeszły. Po wojnie potrzebowaliśmy wsparcia. Ze wschodu mieliśmy wsparcie polityczne. Z zachodu powinny płynąć pieniądze. Rozsądnie było ochraniać zasoby ludzkie, bez względu na okoliczności, i za wszelką cenę wydostać z przedwojennej i wojennej biedy. Niestety politycy na zachodzie uparcie pozostali wrogo nastawieni do powojennej sytuacji i nie pomagali, trwając na przegranej pozycji. To nie pomagało rządowi w kraju i pogłębiało podziały. Zamiast pomocy wroga propaganda. Po 1989 roku zamiast zgody powrócono do wznoszenia kolejnych barykad. Po co? W czyim interesie?

 424. Dedykuje @geozak i faszystowskim trollom.

  Ogarnie was na pewno duma.(super zdjęcia)

  https://www.youtube.com/watch?v=AkXPD92Fg2c

  Ein Führer, ein PiS

 425. @Bar Norte 28 maja o godz. 17:36

  Pojęłam, dzięki. Jako ewentualną „inną” alternatywną opcję miałam na myśli np. brak wsparcia, czyli czarny scenariusz. Oczywiście, konieczność integracji stanie PiS-owi kością w gardle, a poza tym jeśli wysokość pomocy będzie zależna od poniesionych strat, to w Polsce oficjalnie ich prawie nie było.

  Rynek pracy się nieco przetasował, 200 tys. Ukraińców wyjechało, a piękni, wyluzowani, niezależni wolni jak ptacy trzydziestoletni teraz chętnie by zajęli ich miejsce – bo brak zleceń zmusza ich do każdej pracy.

  Ale to na bok. Polityka rolna? Unijne fundusze przeznaczone na „integrację” zostały w Polsce po prostu przejedzone, bo nadal większość stanowią małe gospodarstwa, tata z mamą, koń, łaciata i na doskok praca w mieście. Z drugiej strony to rozdrobnienie może teraz być szansą – bo produkcja nie wymaga wielkich nakładów, poza tym łatwiej zmienić profil? Jak myślisz?

 426. Jedni stoją, drudzy idą, trzeci maszerują, a najważniejsi jadą i tylko brama brandenburska stoi jak dawniej.
  Dlaczego tych symboli faszyzmu po wojnie nie zniszczono?

 427. Można odnieść wrażenie, że wehrmacht bliższy duchowo ciału od Armii Czerwonej…Pius XII, a teraz papież z wehrmachtu są obiektem modłów…Tak sobie myślę prywatnie o błędzie wyzwolenia na zlecenie Jałty…

 428. @ls42 28 maja o godz. 18:13

  Tylko że właśnie „wsparcie polityczne” ze Wschodu wykluczyło pomoc z Zachodu, którą Polsce zaoferowano w postaci planu Marshalla. Bierut chętnie przyjął propozycję, ale potem zaraz został przywołany do porządku przez Stalina. Poza tym Stalin właśnie wtedy (1948) zaostrzył terror, żeby pokazać, że to on rządzi w demoludach. Podobnie było w Czechosłowacji z Masarykiem, on tez chcial planu Marshalla i marnie skonczyl.

  Gdyby pieniądze płynęły wtedy z Zachodu, na co by je wydano? Na umacnianie kultu Stalina? Na wielkie piece w Magnitogorsku? Poza tym nie jest prawdą, że pomocy z Zachodu dla Polski nie było. Była, zdaje się, UNRRA czy coś takiego? Skoro pamiętasz wojnę to i to chyba pamiętasz?

 429. @tejot 28 maja o godz. 16:38

  To fakt, że postrzeganie Kacza przez Zachód odbija się na państwie i na wszystkich Polakach, w kraju i za granicą. Weź np. @Nefer, która jako Polka w Brukseli musi się tłumaczyć kolegom z tego, co się dzieje w Polsce i skarży się, bo sprawia jej to przykrość. Zresztą wiesz. I trudno nawet winić tych, którzy na niego głosowali, bo niby w demokracji mieli prawo. Ja winię kaka, że do tego doprowadził, ale to mój „pet peeve”. Był szereg przyczyn.

 430. Dlaczego pochody z okazji 1 Maja czy 22 Lipca miały takie powodzenie…Chcę zapytać osoby z tzw. moherowego pokolenia…Tak sobie myślę prywatnie, że to był ludzki odruch…

 431. Bar Norte
  28 maja o godz. 17:36
  „Przyznam, że nie wiem czy proponuje jakąś alternatywę dla dotacji – inną niż pożyczki.
  To co proponuje KE to jest dopiero wstępna koncepcją wymagająca jeszcze wielu działań od samej KE jak i państw członkowskich. No a głównie woli politycznej, bo ten projekt wiąze się z pogłębieniem integracji unijnej – czego oczywiście rząd PiS nie mówi”.

  Mój komentarz
  Nie mówi, bo mu nie chcą te słowa przejść przez usta – tak są niebezpieczne dla PiSowskiej samowoli i dowolności w rządzeniu państwem oraz wymagające politycznie, co oznacza zawieranie umów i ich dotrzymywanie.

  Każda współpraca wymaga jakiejś integracji.
  Współpraca unijna, szczególnie w dziedzinie gospodarczej grantowo-kredytowej, we wspólnym i planowym działaniu, z uzgadnianiem posunięć, wymaga głębokiej integracji, jeśli miałaby być skuteczna przyczyniając się do sprawnego funkcjonowania UE jako wspólnoty, jako całości. Integracja UE, to w PiSie temat tabu, sprowadzany jest obowiązkowo do jednego, dwóch zdań. Nie ma naszej zgody. Europa musi się zmienić, najlepiej niech cofnie się do EWG.

  Te kwestie są dla PiSowskich teoretyków nieliberalnej demokracji wybitnie ideologiczne, sprzeczne z ich rozsądkiem, nie przystające do ich mentalności, a tym samym nie do przyjęcia przez całość – dumny kraj – Wyspę Wolności w Europie. Uzgadnianie, respektowanie uzgodnionych zasad współpracy, podległość wspólnym przepisom, wspólny plan działania, itp. są nie do przyjęcia przez Kaczyńskiego et consortes, emoconjalnie nie do zniesienia, propagandowo, to gorzej niż gorący kartofel dla nich.

  Rozpatrując trzecią grupę składników, które powinny być obecne w takiej współpracy – otwartość, wiedza, uznanie wspólnych przepisów, które z natury rzeczy muszą towarzyszyć wspólnym działaniom, wspólne instytucje, wspólne orzecznictwo, to jest bariera dla PiSowskich teoretyków państwa i prawa nie do przejścia.
  Dla Jarosława Ka byłoby niebywałym heroizmem podołać takiej współpracy. To byłoby w jego mniemaniu poddaniem się władzy obcych, kapitulacją wobec nich, rezygnacją z polskości, wyjątkowości, z tożsamości, a o zrozumieniu tych kwestii jako decydujących o efektywności współpracy nie może być mowy.

  Nie to doświadczenie z wyższego podwórka, nie ta warta za wyprawkę skórka, nie ta łajanka, co z ust mu się toczy, nie ta pogarda, nie te oczy.
  Pzdr, TJ

 432. @adam100 28 maja o godz. 18:24

  Jest znakomity stary włoski film „Una giornata particolare” z Sophią Loren i Marcello Mastroiannim, który pokazuje, jak to faszystowskie szaleństwo zapanowało nad całym miastem w Rzymie. Człowiek normalnie nie zdaje sobie z tego sprawy. A piękna Zośka jako kocmołuch, w którą sobie mąż wyciera brudne ręce – yikes!

  https://www.youtube.com/watch?v=i_9BAH_qO-4

 433. Oj piękna, piękna. A jaki on przystojny 😉

 434. @adam100 28 maja o godz. 19:16

  On w tym filmie jest gejem i dlatego źle kończy. Ale tańczą 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=0gOJWaQUhjk

 435. Na marginesie

  🙂

 436. Na marginesie

  „Jako ewentualną „inną” alternatywną opcję miałam na myśli np. brak wsparcia, czyli czarny scenariusz.”

  Jest problem z roztrybieniem tego projektu jak na razie, bo to całkiem wstępna propozycja. Na dokładkę propozycja złożona przez KE wbrew woli „klubu skąpców” o których wczesniej wspomniałem.
  Ale na pewno on został w tak niekonwencjonalny sposób przez KE przedstawiony by dać sygnał UE a głównie jej południowej częsci, że wsparcie będzie.
  W aktualnej sytuacji politycznej KE po prostu musiała taki sygnał dać. I to w dobitny sposób.
  Z tym, że to jest dopiero początek, pomysł, który musi być obudowany politycznie.

  Natomiast jesli chodzi o wspólną politykę rolną to jej cele od 1962 roku są niezmienne. No i zakładają w/g ściągawki:

  „- wspieranie rolników i poprawa wydajności rolnictwa przez zapewnienie stabilnych dostaw żywności po przystępnych cenach
  – zapewnienie unijnym rolnikom odpowiedniego standardu życia
  – wspieranie zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi i przeciwdziałania zmianie klimatu
  – ochrona obszarów wiejskich i krajobrazów w całej UE
  – kultywowanie gospodarki wiejskiej przez promowanie zatrudnienia w rolnictwie, przemyśle rolno-spożywczym i w sektorach powiązanych.”

  Tłumacząc ten unijny żargon na język zrozumiały cele są dwa:

  Po pierwsze bezpieczeństwo żywnościowe UE czyli zabezpieczenie dobrej żywności po przystępnych cenach.
  Po drugie spokój społeczny na wsi a co za tym idzie spokój polityczny.

  Oba te cele wprost wynikają z historii kontynentu – ze wspomnień o głodzie i rebeliach wiejskich.
  Niestety w kraju zarówno wspomnienia głodu jak i rebelii chłopskich są nieco zapomniane wiec i oczekiwania polityczne wobec wsi odbiegaja od tego jak wieś traktuje UE.

 437. tejot

  „Nie mówi, bo mu nie chcą te słowa przejść przez usta – tak są niebezpieczne dla PiSowskiej samowoli i dowolności w rządzeniu państwem oraz wymagające politycznie, co oznacza zawieranie umów i ich dotrzymywanie.”

  Krótko mówiąć – wypełnienie po mysli KE wszystkich spraw spornych w relacjach z rządem RP, od ekologii po prowarządność, ma być warunkiem uzyskania pieniędzy z funduszy pandemicznych.
  To w każdym razie podkreślają komisarze KE w wypowiedziach publicznych.
  I to wynika nawet z pragmatyzmu politycznego bo wszelkie tego typu zadrażnienia czy konflikty będą wywoływać negatywne reakcje czy protesty dotyczące przyjęcia tego programu.

 438. adam100

  ,, wyborcza ” pisze, ze w Ameryce Murzynow bija.
  ,,wstrząsające wydarzenia z poniedziałku, kiedy podczas interwencji policji zginął 46-letni George Floyd. Nagranie przechodnia pokazuje, jak policjant długo przydusza kolanem szyję Floyda i nie reaguje, gdy zatrzymany skarży się, że nie może oddychać.”

 439. „Na początku tygodnia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w wywiadzie udzielonym RMF FM zasugerował, że nauczyciele mogliby być jedną z grup zawodowych, które pomogą przy tegorocznych zbiorach owoców. Jak stwierdził, sytuacja w rolnictwie jest trudna, bo ze względu na kwarantannę do Polski nie mogą przyjechać pracownicy sezonowi z innych krajów. – „
  …a chłopstwo jest na saksach, dodam;

 440. Is42
  Brama stoi w pierwotnej wersji dopiero po 89. Chociaz urzadzono dodatkowo pomieszczenie „ciszy „ dla trzech religii. Brama jest raczej symbolem Prus. Symbole hitlerowskie w Norymberdze zostala w wiekszosci zniszczone. Jest za to wiele reliktow w Austrii, kilka w Bawarii, a ostatnio coraz wiecej epigonow w calym kraju.

 441. @byk 28 maja o godz. 20:21

  Ależ to tylko powtórka z rozrywki!
  https://www.youtube.com/watch?v=mTxEbnIlJbg

 442. Tu lepiej go słychać. Ale angielski tekst i komentarz jest na tamtym.
  https://www.youtube.com/watch?v=atgaefElf7M

 443. PA2155
  28 maja o godz. 2:01

  Dobrze rozumiem Na marginesie. W koncu Mysli walkowalem jako student. Sprobuje jednak pisac wiersze, moze jej pomoze, mam na mysli lekture miedzy wierszami.

  Nastepnym etapem bedzie lektura miedzy opowiadaniami i moze wyjdzie z blogosfery unoszac sie coraz wyzej.

 444. Saldo mortale 20.33
  Tyle razy stałem pod tą bramą co rozdzielała jedną część Berlina od drugiej i była oznaką pruskiej potęgi. Takie monumentalne budowle nie budzą mojego entuzjazmu. Tak było i tak pozostanie. Za przekazane uwagi dziękuję i pozdrawiam

 445. Saldo mortale
  28 maja o godz. 20:43
  Na marginesie wspomniala znany film Ettore Scoli „Specialny dzien z 1977 r. wypaczajac nieco historie… film dzieje sie podczas wizyty Hitlera u Mussoliniego… wszyscy mieszkancy ida na masowke poparcia, za wyjatkiem gospodyni domowej (S. Loren) i jej sasiada (M. Mastroianni), ktory czeka na deportacje do obozu, poniewaz jest gejem… intelektualny gej namawia prosta i zahukana gospodynie domowa do lektury „Trzech muszkieterow” Dumasa… 🙂
  ale zgrabnie zwekslowala nieznajomosc zasad funkcjonowania UE jako jej polityczny i pryncypialny sprzeciw przeciw… Prezesowi… 🙂 czyli misz-masz, ktorego nie powstydzilby sie red. Krasicki z Trybuny Ludu..
  na tym polega „czytanie miedzy wierszami” albo konfabulacja…
  moze nastepnym razem przedyskutujemy problem plaskosci Ziemii…

 446. Bar Norte

  Neoliberalowie chca przejac czesc zyskow z handlu spozywczego dla skarbu panstwa.
  Rzeczpospolita pisze dzisiaj :
  ,, Przedstawiając dziś plany rządu związane z sektorem spożywczym, wiceminister Artur Soboń z Ministerstwa Aktywów Państwowych mówił sporo o systemie mającym zapewnić rolnikom jak najlepsze ceny, ale także zdradził, że w ramach Polskiego Holdingu Spożywczego plany nie ograniczają się tylko do produkowania żywności. Rząd rozważa także obecność na rynku detalicznym.”
  Moze zamiast tego panstwo powinno pomoc miejscowemu ruchowi spoldzielczemu ?
  ( Autorem nazwy Spolem byl Stefan Zeromski ).
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Powszechna_Spółdzielnia_Spożywców_„Społem”

 447. @kooperatywaMondragon 28 maja o godz. 21:31

  Link do tej samej informacji, który wrzuciłam 28 maja o godz. 15:37 wspomina o kooperatywach, które już są, ale mogłyby być połączone w większe. Tylko jaka miałaby być w tym rola państwa? Dyktowanie cen?

 448. Is42

  Rp pisze :
  ,,Wojsko odebrało pierwsze Leopardy 2PL”.

  Teraz pewnie trwaja negocjacje, czy konie maja byc czarne czy brazowe- kwestia kamuflazu.

 449. Na marginesie
  28 maja o godz. 21:42

  Skoro wladze daja zapomogi bankom i liniom lotniczym, to czemu nie spoldzielcom ?
  Handel spozywczy w obcych rekach to brak wplywow podatkowych na szpitale i szkoly.

 450. @kooperatywaMondragon 28 maja o godz. 21:48
  Aha, rozumiem.

 451. ls42
  28 maja o godz. 18:13

  „ Po wojnie potrzebowaliśmy wsparcia. Ze wschodu mieliśmy wsparcie polityczne. Z zachodu powinny płynąć pieniądze”.

  Mogły, na przykład z Planu Marshalla ― tuż po wojnie, a jeszcze przed zatrzaśnięciem żelaznej kurtyny. Tyle że Stalin zabronił, więc niesuwerenne demoludy musiały się podporządkować. Później Zachód nie widział interesu, by finansować komunizm, co zrozumiałe, bo blok wschodni cały czas przygotowywał się do agresywnej wojny. Kryzys, właściwie bankructwo ekonomiczne i polityczne komunizmu od końca lat 60., spowodowało bardziej zniuansowana politykę Zachodu, zwłaszcza Niemiec, wobec Europy Środkowej, co oznaczało kroplówkę dla upadających gospodarek komunistycznych i przejściową poprawę warunków życia zwykłych ludzi. A to musiało skończyć się rewoltą, bo kiedy ludzie poczuli, że może być lepiej to nie godzili się na powrót do siermiężnego komunizmu, stali się bardziej odważni i roszczeniowi. Lata 70. to także kryzys paliwowy na Zachodzie i szybujące ceny ropy. Jej arabscy eksporterzy trzymali góry pieniędzy bezpiecznie, czyli w bankach zachodnich, a te miały nadmiar gotówki z którą musiały coś zrobić. No więc rządy zachodnie chętnie pożyczały je krajom komunistycznym, choć wiadomo było, że raczej nie będą w stanie jej oddać, ale był to niewielki koszt upadku komunizmu. Resztę roboty wykonała płytka krzemowa ― mikroprocesor. Do jego produkcji należało mieć np. klimatyzowane fabryki, dla komuny absolutnie nie do przeskoczenia.

 452. Bar Norte
  28 maja o godz. 19:55

  „Krótko mówiąć – wypełnienie po mysli KE wszystkich spraw spornych w relacjach z rządem RP, od ekologii po prowarządność …”.

  Ale co konkretnie z tą praworządnością? Od kilku lat nie mogę dowiedzieć się, jakich praw ci brakuje, które miałeś wcześniej, a PiS ci je zabrał? Nie daj się prosić, Bar Norte, wymień choć kilka. Jak na razie opozycja zabiera obywatelom prawo do wyboru prezydenta, czy może o to chodzi Brukseli?

 453. ls42
  28 maja o godz. 15:27

  „Lech Wałęsa ostrzega i przestrzega. A nie musiał skakać przez płot i mógł zaczekać …”.

  Nie musiał i nie skakał, uprawiasz mitotwórstwo.

  Onet 27 lutego 2012: „ABW dysponuje nagraniem rozmowy funkcjonariuszy WSI, którzy opowiadają o tym, jak w 1980 roku do Stoczni Gdańskiej został dowieziony Lech Wałęsa. Jedną z osób, która jest na tym nagraniu to płk Leszek Tobiasz. Oficer zmarł dwa tygodnie temu – informuje „Nasz Dziennik”.
  Do spotkania oficerów Wojskowych Służb Informacyjnych miało dojść w listopadzie 2007 roku w warszawskim hotelu Marriott. Podczas rozmowy o dowiezieniu Wałęsy do stoczni na strajk pojawia się nazwisko dowódcy okrętu – admirała Romualda Wagi.

  Jednym z nagranych rozmówców jest pułkownik Leszek Tobiasz, który zmarł dwa tygodnie temu. Drugim Aleksander L. W trakcie rozmowy, której fragmenty cytuje dziennik, wspomniane osoby rozmawiają o książce Sławomira Cenckiewicza o Wałęsie.

  W 1995 roku Anna Walentynowicz oskarżyła Lecha Wałęsę, że na sierpniowy strajk w Stoczni Gdańskiej został dowieziony wojskową motorówką. Sam były prezydent wielokrotnie zaprzeczał tym informacjom.

  „Nasz Dziennik” przypomina, że ten oficer zrobił „oszałamiającą karierę”, gdy lider „Solidarności” został prezydentem. Jego nazwisko pojawia się także w raporcie z działalności WSI. W 1980 roku Waga miał stopień komandora, a po 1989 roku został mianowany dowódcą Marynarki Wojennej. Pełnił ją do 1996 roku”.

 454. Mauro Rossi

  „Ale co konkretnie z tą praworządnością?”

  Mauro, to, że nie wiesz o co chodzi z „tą praworządnością” nie jest dla mnie żadnym zaskoczeniem.
  Snu mi to zresztą z oczu nie spędza.

 455. kooperatywaMandragon

  „wiceminister Artur Soboń z Ministerstwa Aktywów Państwowych mówił sporo o systemie mającym zapewnić rolnikom jak najlepsze ceny, ale także zdradził, że w ramach Polskiego Holdingu Spożywczego plany nie ograniczają się tylko do produkowania żywności. Rząd rozważa także obecność na rynku detalicznym.”

  Proponuję by pan do tej deklaracji podszedł tak jak do deklaracji kancelarii premiera sprzed miesiąca o powołaniu konsorcjum 100 szwalni państwowych, które miały zalać kraj 40 milionami maseczek.

 456. Mauro Rossi 21.56
  Teraz globalnie
  Mamy bagaż doświadczeń. Dotyczy to państw i narodów. Potrzebne porozumienie dla ogólnego dobra. Jest ONZ.
  Są ludzie rozważni. Są też roszczeniowi.
  Potrzebna rozwaga.
  Tymczasem pakiety wyborcze wicepremiera ulożone jedne na drugich osiągnęły wysokość ponad 25 kilometrów. Budowlę tą nazwano już wieżą SASINA.
  Jednak w głosowaniu obroniono tego urzędnika stosunkiem głosów 234 do 223.
  Za niepotrzebne wydanie prawie 70 milionów złotych odpowiedzialność rozkłada się zatem na tych 234 głosujących.
  Tak polityka niszczy środowisko
  Powinno się takim nietrafionym i kosztownym decyzjom stanowczo przeciwstawiać

 457. ls42
  28 maja o godz. 20:49
  Brama Brandenburska mi nie przeszkadza. W Berlinie jest duzo pamiatek architektury nazistowskiej. Pamietam czesc Ministerstwa obrony i byla Szkole SS bis-a-vis. Szkola, w ktorej miescil sie od lat osrodek dla uchodzcow, zostala niedawno zburzona. Nie ze wzgledow historycznych. Przytlaczajace jest Ministerstwo finansow, do 45 ministerstwo lotnictwa bodajze. Reszta przy okazji.

  Perelkami sa niektore pozostalosci Bauhausu. Mam jednak wrazenie, ze Niemcy, przynajmniej w obszarach publicznych, intensywnie zajmuja sie swoja historia bez grubej kreski.

 458. PA2155
  28 maja o godz. 21:05

  Na marginesie sama spycha sie do szarocienia.

 459. „„wiceminister Artur Soboń z Ministerstwa Aktywów Państwowych mówił sporo o systemie mającym zapewnić rolnikom jak najlepsze ceny, ale także zdradził, że w ramach Polskiego Holdingu Spożywczego plany nie ograniczają się tylko do produkowania żywności. Rząd rozważa także obecność na rynku detalicznym.”

  …a skończy się na powołaniu neo-IRCHY…

 460. PA2155
  28 maja o godz. 21:05

  Na marginesie Europy nie zna i nie pojmuje. Podobnie jak jej przyboczny Mauro. Na marginesie jest jego Aura.

 461. Mauro bredzi o komunizmue, ktorego nie bylo. Wojny Trojanskiej rowniez nie bedzie, napisal G.

 462. Mauro Rossi 22.13
  Samego skoku nie widziałem ale do świadków nie mam zaufania.
  Były miliony ludzi co poparli Lecha Wałęsę, a on stał się symbolem zmian.
  Po generale Wojciechu Jaruzelskim to Lech Wałesa odniósł sukces i ten pokojowy sukces prostego człowieka należy docenić.
  Późniejsze i obecne walki frakcyjne to typowa zazdrość spóźnionych niedocenionych działaczy

 463. Bar Norte
  28 maja o godz. 14:06

  „ … w zacytowanej przez ciebie wypowiedzi minister Czaputowicz wymiguje się od odpowiedzi na pytanie dziennikarza … dotyczace powiekszenia zakresu władzy przez „centralę w Brukseli”.

  Zachowuje się dyplomatycznie, jak na szefa MSZ przystało. Skuteczne rządzenie nie polega na gadaniu tylko robieniu.

  „Nie dość, że tej lansowanej od lat tezy nie potwierdza to na dokładkę uwalnia KE od odpowiedzialności za zaniechania w okresie pandemii”.

  Nie musi, zwłaszcza że jest dyplomatą, w Europie jest to teza tak oczywista, że nikt jej nie kwestionuje i nie ma powodu codziennego jej powtarzania. Wie o tym Bruksela, że gdyby nie państwa narodowe to dramat w związku z epidemią byłby zupełnie niewyobrażalny. KE chce się jednak wykazać szykując ogromny budżet, jest zresztą okazja na odbicie gospodarcze po latach recesji, ale trzeba wpompować w rynek europejski morze pieniędzy. Czyli z mojego punktu widzenia jest ok., UE wraca do tego do czego została stworzona jako EWG, do rozwoju i ekspansji gospodarczej. Mniej bliskiego ci ideolo, więcej gospodarki.

  „Natomiast zacytowany przez ciebie Morawiecki wyraża podziękowanie dla KE za szczodrość finansową dla RP w propozycjach dotyczących przyszłego budżetu”.

  To nawet uprzejmie z jego strony, ostatnie tygodnie zeszły mu na lansowaniu takiego właśnie obfitego budżetu. No wiem, sukcesy tego rządu będą dla ciebie szczególnie frustrujące, ale takie jest życie.

  „Przykładem jest zachwycające cię „wodzenie Brukseli za nos” przez Orbana dla samego „wodzenia” bo przecież celu owego „wodzenia” nie przedstawiłeś”.

  Nie piszę ci rzeczy oczywistych, bo je znasz. Tak przynajmniej optymistycznie mi się wydawało. Orban dobrym rządzeniem zdominował polityczną scenę na Węgrzech, gdzie praktycznie liczy się tylko FIDESZ, trzy kolejne partie (w tym socjaliści i postkomuniści) mają 4, 5 i 6 proc. poparcia. Mimo wsparcia lewicowego lobby w Brukseli (pokolenie’68) i międzynarodówki Sorosa.

  „Jak dziś piszą los owej kasiorki brukselskiej za którą Morawiecki wczoraj na zapas dziękował jest niepewny, bo zależy np od kanclerza Kurtza, któremu się propozycja Brukseli nie podoba …”.

  Naiwne co piszesz. Teraz rozpoczyna się okres targów i negocjacji. Każdy się stawia, zależy co jeszcze chce ugrać. Może austriackie firmy coś zyskają, no np.? Było już tak kiedyś, że propozycja budżetu unijnego (lub EWG) wzbudzała powszechny entuzjazm jak na zjeździe KPZR? Wiesz, że nie. Ten wstępny budżet jest obiecujący i rojenie niektórych jego powiązaniu z tzw. praworządnością spowoduje jego zablokowanie. Gdyby zdarzyło się coś nie tak to Orban i Morawiecki na pewno zawetują, możesz tego być pewien, a budżet musi być przyjęty jednogłośnie. W liberum veto Polska ma niezły trening jak wiesz. 🙂

  „ … Kurtza w 1968 jeszcze na świecie nie było”.

  Thx za info z Wikipedii. Nie o Kurtza chodziło tylko legion innych.

  „ … jak zauważam PiS a ty za nim „pierdu-pierdu a walizka po peronie skacze” „.

  Czy teraz obowiązuje taka wersja elegancji „ludzi rozsądnych i na pewnym poziomie”? Wygląda, że tak. Donald Tusk wyraził się ostatnio w TVN (słowa kierował do Kaczyńskiego), „Nie strasz, nie strasz bo się …”. Co prawda świat się zmienia i obyczaje, a opozycja w PL zdradza coraz poważniejsze symptomy wyalienowania i frustracji.

 464. Rząd pomijał „Wyborczą” w kampanii na temat epidemii.

  https://wyborcza.pl/7,162657,25983463,rad-pomijal-gazete-wyborcza-w-kampanii-informacyjnej-nt-epidemii.html#S.koronawirus-K.P-B.5-L.1.zwfoto

  Piegus28.05.2020, 16:28
  Ten oszust Dworczyk to niech pomału szykuje za kraty bo czas szybko leci.Szantaże i inne przez Dworczyka stowane metody w sprawie przechodzenia w układy to jest powazny zarzut.Dudy nie bedzie nie będzie miał kto uniewinnić.

  Faszystowska zaraza PiS
  Naszczalnik bratobójca, capo di tutti capi

 465. ls42
  28 maja o godz. 22:43

  „Samego skoku nie widziałem ale do świadków nie mam zaufania”.

  Nie po to ukradkiem Wałęsę przywiziono do stoczni, żeby ci to pokazywać i o tym cie informować. Świat jest bardziej skomplikowany niż to co teraz oglądasz w TV.

 466. adam100
  28 maja o godz. 23:08

  „Rząd pomijał „Wyborczą” w kampanii na temat epidemii”.

  Rząd Tuska finansował „Gazetę Polską” pod jakimś pretekstem? Wygrajcie wreszcie jakieś wybory to sobie pożyjecie.

 467. Saldo mortale
  28 maja o godz. 22:42

  „Mauro bredzi o komunizmue, ktorego nie bylo”.

  Był komunizm realny, tak w Polsce jak i gdzie indziej. Dla 100 mln ofiar komunizmu w świecie to bez znaczenia, że był on jeszcze doskonały. Komunizm doskonały zabiłby więcej ludzi.

 468. errata
  jest: ” … jeszcze doskonały”;
  powinno być: „jeszcze niedoskonały”.

 469. @adam – pytałeś o przydomki Kacza.
  Jest jeszcze pokurcz i Kłamczyński 🙂

 470. Saldo mortale
  28 maja o godz. 22:34

  „Brama Brandenburska mi nie przeszkadza”.

  A pomnik Fryderyka Wielkiego na Unter den Linden?
  Nawet Honeckerowi nie przeszkadzał. A jak zauważono, w czasie remontu alei w latach 80. skorzystano z okazji przesuwając go kilkanaście metrów w kierunku wschodnim. 🙂

 471. @izabella 28 maja o godz. 22:05

  Witaj! Że xiunc jest chamem, arogantem i nie umie się zachować? To w Polsce norma. To wszyscy wiedzą, ale że ktoś ośmielił się to nagrać… to mu się chwali.

  Zresztą podobnym chamusiem jest tutaj Maupo, co rodzi we mnie podejrzenie, że…

 472. Mauro Rossi

  Jestem pod wrażeniem trudu, który włożyłeś w tak obszerną wypowiedź. Z tym, że nie bardzo rozumiem czego ten trud dotyczy.

  Nie ma bowiem powodu do tego byś mi rozwlekle tłumaczył co Czaputowicz i Morawiecki mieli na myśli bo to rozumiem. Jasno ci to przecież napisałem.

  Jeśli zaś chodzi o „wodzenie za nos Brukseli” przez Orbana to nadal nie wiem po co on to twoim zdaniem robi. Bąknąłeś kilka sloganów o sprawach wewnętrznych Węgier ale o Brukseli nie napisałeś.

  Nie wiem też po co mnie pouczasz na temat oporu Austrii wobec unijnego „Programu Odbudowy” skoro dziś wielokrotnie o tym pisałem. Miedzy innymi w komentarzu z którym wcześniej usiłowałeś podjąć durną polemikę.

  Jesli zaś chodzi o „pierdu-pierdu a walizka po peronie skacze” to już jest klasyka języka polskiego. Szerokie omówienie znajdziesz w Poradni Językowej PWN.

  Tak więc nastukałeś się w klawiaturę w sumie nie wiadomo po co.

 473. Bar Norte
  28 maja o godz. 22:24

  „Proponuję by pan do tej deklaracji podszedł tak jak do deklaracji kancelarii premiera sprzed miesiąca o powołaniu konsorcjum 100 szwalni państwowych, które miały zalać kraj 40 milionami maseczek”.

  Jeśli masz problem z maseczką to mogę ci kilka sprezentować, klasy FFP3, więc nie w kij dmuchał. Nadają się także na oddziały zakaźne.

 474. ls42
  28 maja o godz. 22:25

  „Tymczasem pakiety wyborcze wicepremiera ulożone jedne na drugich osiągnęły wysokość ponad 25 kilometrów”.

  Z pretensjami proponuje do Marszałkissimusa Grodzkiego, który pełny miesiąc trzymał ustawę w Senacie tylko po, aby wybory nie mogły odbyć w terminie konstytucyjnym (10 maja) i by PO mogła wymienić kandydata na nowszy model. Oglądaj w TV mniej programów typu tańce na rurze to więcej będziesz rozumiał z polityki.

 475. Naprawdę nie wiem, gdzie tu Maupo widzi pretensję. IS42 pisał z podziwem o Sasinie. Taka wieża to ho, ho… a w dodatku jak zmyślnie ją ukryto!

 476. Wicepremier Sasin odpierając w Sejmie zarzuty opozycji, że wybory się nie odbyły, gdyż nie zostały przez rząd należycie przygotowane, przytoczył wypowiedź szefa PO Borysa Budki, kiedy „demaskował kto tak naprawdę nie dopuścił”.

  Budka mówił: „Dzięki determinacji i stanowczości marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, determinacji senatorów opozycji i ciężkiej pracy parlamentarzystów i stanowczej postawie samorządowców udało się doprowadzić do tego, że plan (szefa PiS Jarosława) Kaczyńskiego przeprowadzenia wyborów 10 maja legł w gruzach”.

 477. Mauro Rossi
  28 maja o godz. 21:58
  Bar Norte
  28 maja o godz. 19:55
  „Krótko mówiąc – wypełnienie po mysli KE wszystkich spraw spornych w relacjach z rządem RP, od ekologii po praworządność …”.

  Ale co konkretnie z tą praworządnością? Od kilku lat nie mogę dowiedzieć się, jakich praw ci brakuje, które miałeś wcześniej, a PiS ci je zabrał?

  Mój komentarz
  Nieustanne palenie głupa przez zwolenników państwa PiS (państwo na rympał), to jedna z metod, która przynosi u elektoratu tej partii dobre wyniki, co oznacza, ze żelazny elektorat PiSu plus przybudówki (jakieś 18-20 %) się nie kurczy.

  Rossi wiele razy zadawał na EP z głupia frant pytania typu – gdzie prezydent naruszył konstytucję, proszę mi powiedzieć jaka ustawa uchwalona w Sejmie z większością PiS jest sprzeczna z konstytucją, ja takiej nie widzę, itd.

  To działa korzystnie dla partii PiS na jej żelazny elektorat. Niestety Na EP nie ma żelaznego elektoratu PiS i takie pytania odstręczają, potwierdzają, że PiS nie ma nic do zaoferowania obywatelom oprócz palenia głupa, zapierania się w żywe oczy, oznajmiania, że czarne jest białe i proponowania jak ostatnio, wsadzenia do więzienia Donalda T. za to, że ukrywa sprawców tragedii smoleńskiej wraz z S. i Siem. (?).
  Pzdr, TJ

 478. @ Małpa z Rosji:
  Twoja ulubiona PZPRawica mogła przecież opracować plan korespondencyjnych wyborów w styczniu a najpóźniej w lutym, gdy już zagrożenie epidemią było całkiem realne, a np we Włoszech liczba zakażeń szła w dziesiątki tysięcy. Trzeba było tylko w tym celu dogadać się z opozycją. Można było np wprowadzić do Konstytucji nowelę umożliwiającą odroczenie wyborów, albo możliwość przeprowadzenia ich korespondencyjnie w razie zagrożenia. W obecnym stanie prawnym nie można zmienić zasad wyborów na 6 miesięcy przed ich terminem (Kodeks Wyborczy) , jedyna możliość to wprowadzenie odpowiedniego zapisu w Konstytucji, czyli akcie wyższego rzędu niż zwykła ustawa, którą jest Kodeks Wyborczy. Ale wyście się uparli, żeby te wybory zrobić w maju, chociaż każdy rozsądny człowiek wiedział, że przygotowanie korespondencyjnej wersji w miesiąc i fizyczne jej wykonanie nie będzie możliwe, a normalne wybory będą zagrażać wzmożeniem epidemii.
  I jeszcze odkładaliście decyzję na ostatnią chwilę.
  Marszałek Senatu skorzystał z danego mu przez Konstytucję prawa, obnażając waszą niekompetencję.

 479. Mauro Rossi

  „Jeśli masz problem z maseczką to mogę ci kilka sprezentować, klasy FFP3, więc nie w kij dmuchał”

  O tych maseczkach w których zapas się zapobiegliwie zaopatrzyłeś gdy premier Morawiecki zapowiedział łagodzenie rygorów była na blogu obszerna dyskusja. Chyba jej nie zapomniałeś?

  Zresztą twoją zapobiegliwość i przezorność w tym zakresie oceniam dziś bardzo dobrze biorąc pod uwagę, że na Mazowszu wraz z rozluźnianiem rygorów wzrasta ilość zakażeń i dziś wynosiła niemal tyle co na Ślasku. Miałeś nosa Mauro.
  Tak więc nich ci te maseczki dobrze służą i chronią przed narastajacą falą epidemiczną.
  Tylko nie szalej z nimi, trzymaj dystans społeczny, bo zapewne mają sfałszowane certyfikaty.

 480. Na marginesie

  Hihi

  Faszystowski troll dzisiaj aktywny o godzinę wcześniej niż zwykle. „Zapomniał” że juz stracili senat, a Trzaskowski im wsadzi gwóźdź do trumny.

  3% 6%.

  Naszczalnik, pokurcz, karzeł, cudotwórca, skunks, bratobójca, capo di tutti capi.
  Naród osądzi faszystę sQ** 🙂

 481. @Małpa z Rosji :
  „Onet 27 lutego 2012: „ABW dysponuje nagraniem rozmowy funkcjonariuszy WSI, którzy opowiadają o tym, jak w 1980 roku do Stoczni Gdańskiej został dowieziony Lech Wałęsa. Jedną z osób, która jest na tym nagraniu to płk Leszek Tobiasz. Oficer zmarł dwa tygodnie temu – informuje „Nasz Dziennik”.”

  A kim są pozostałe osoby ??? Bo zmarły już tej rewelacji potwierdzić nie może. Ciekawe, że w podobnych sprawach naoczni świadkowie albo już nie żyją albo wyjechali za granicę albo cierpią na demencję….

 482. Na marginesie
  28 maja o godz. 23:25
  Zresztą podobnym chamusiem jest tutaj Maupo, co rodzi we mnie podejrzenie, że…

  Rasputin?

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 483. Bar Norte
  28 maja o godz. 22:24
  A gdzie milion Melexow ?

 484. „wiceminister Artur Soboń z Ministerstwa Aktywów Państwowych mówił sporo o systemie mającym zapewnić rolnikom jak najlepsze ceny, ale także zdradził, że w ramach Polskiego Holdingu Spożywczego plany nie ograniczają się tylko do produkowania żywności. Rząd rozważa także obecność na rynku detalicznym.”

  To znaczy, że PZPRawica będzie wskrzeszać PGRy? I będzie nowa
  „Bitwa o handel” (po której pójdzie z torbami większość drobnych kupców a pozostaną tylko wielkie sieci, w tym nowa wersja „Społem” i GS ) ?

 485. @adam100 29 maja o godz. 0:01

  Kurdupel? Kaczelnik? Dziś czytam w Newsweeku: „Na czele państwa z dykty stoi dyktator” i to: „Zamiast męża stanu mamy nieznośnego bachora stanu”. Redaktor Lis, za którym skądinąd nie przepadam, ma smykałkę do kreatywnych sformułowań 🙂

 486. Mauro Rossi
  28 maja o godz. 23:30

  Dobrze, ze sie Pan zna na ochronie przed wirusem.
  Prosze tylko nie wierzyc w propagande i nosic maske dopoki nie wymysla lekarstwa i ewentualnie szczepionki.
  Amerykanski ,, wolny rynek ” nadal nie zapewnia masek ani rekawic dla ludnosci.
  Udalo mi sie dopiero kupic po znajomosci 2 tygodnie temu maske typu 93 w sklepie z respiratorami.
  W zwyklych sklepach od poczatku pandemii ich nie ma.
  Oddycha sie sto razy lepiej niz przez szmate.

 487. @Mad Marx 29 maja o godz. 0:38
  Kto ma żywność, ten ma waaadzę. Mafia musi połknąć wszystko choćby miała się tym udławić. Od kiedy będą talony na samochody?

 488. Mad Marx
  29 maja o godz. 0:38

  Pan jest pomylony.
  To przeciez wielki kapital obcy zlikwidowal niezalezne sklepy !
  Tesco, Carrefour, Auchan , Zabka i Biedronka zlikwidowaly polski handel.
  ,, Spolem ”powstalo po to w 1868 roku by wyzwolic sie spod jarzma w kazdym z 3 zaborow.

 489. @ kooperatywa
  Nie wiem jak u was, ale u nas niezależne sklepy mają się dobrze. I na wsi , i w mieście

 490. P.S.
  „Społem” istnieje nadal, ale to już chyba nie jest spółdzielnia.
  Poza tym mamy kilka polskich sieci handlowych. Nikt tez nie wymuszał na właścicielach „Biedronki”(pierwotnie polskiej) sprzedaży sieci sklepów zagranicznej centrali.
  „Żabka” jest wprawdzie firmą zależną od międzynarodowej grupy, ale działa na zasadzie franczyzy, czyli umowy z lokalnymi kupcami, prowadzącymi sklepy

 491. norte:
  niemieckie firmy. ktore przestawily swoja produkcje na fachowe maski maja klopoty ze zbytem, bo ludzie wola nabywac nic nie warte kawalki kolorowych szmat na gumkach (mlodzi menszczyzni oczywizda czarne); nawet rzad niemiecki woli ( a moze musi?) kupowac w chinach i na czarnym rynku -sic!

 492. duende;

  O…znowu pojawiło się to coś czyli duende; i od razu oznajmiło nam ze się
  w tym wszystkim pogubiło .
  No cóż trzeba to coś jak najszybciej zaszczepić i zaczipować wtedy będzie
  bezpieczne .
  https://www.feedingamerica.org/
  Ps.
  Wiem ze lubisz moje linki o hameryce więc staram się jak mogę , nie wiem
  tylko czy wolisz po Polsku czy po hamerykańsku .

 493. duenda;

  Na wszelki wypadek masz i po Polsku .

  https://strajk.eu/widmo-glodu-w-stanach-zjednoczonych-kryzys-gwaltownie-sie-zaostrza/

  Napisz jak się ma twój hamerykański business .

 494. Ach te piękne Rosjanki , nie chowane na McDonald’s , popcornie i coca-coli .

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=10159309855703539&set=a.10150574453068539

 495. @Blackley 29 maja o godz. 1:56

  Uprawiasz czepialstwo, jak Salto Mentale z PA-skudą, tyle tylko, że uczepiłeś się innej osoby. Ja lubię @duende, a ciebie (wybacz) raczej średnio.

  Portal „strajk.eu” który cytujesz ma wątpliwą renomę:

  jeden z naszych sympatyków zauważył, że „STRAJK.eu związany jest personalnie z polską redakcją Sputnika”. Sprawdziliśmy to. Faktycznie wyjątkową koincydencją jest to, że wszystkie osoby znajdujące się w zakładce „Nasze autorki / nasi autorzy” publikują bądź publikowali na łamach Sputnik Polska. Dlaczego może to szokować?
  Sputnik to agencja informacyjna finansowana przez agencję Rossija Siegodnia należącą do rosyjskiego rządu. W 2015 roku szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Grzegorz Schetyna, nazwał działaność Sputnika rosyjską propagandą. Edward Lucas, brytyjski dziennikarz the Ecconomist, odznaczony przez Polski MSZ odznaką honorową Bene Merito mówił: „nie jest agencją informacyjną i jego dziennikarze nie powinni mieć wstępu na konferencje prasowe”

 496. Na marginesie; 2:12 .

  Wiem ze uprawiam czepialstwo i mam to gdzieś czy ty mnie lubisz czy nie .
  To menda łonowa duende;m ; zwana , pisał ukryty pod moim mickiem kilka
  lat , więc teraz odwdzięczam mu się jak tylko mogę .

 497. Babcia z marginesu, mowiac po rozewiczowsku, wysiaduje…. przyganial kociol garnkowi…myslac, ze jest bardziej sluszny…

 498. Kaczyński powinien wytłumaczyć się z pogromu spółdzielczości po 1989 roku..w stylu zwalczania tęczy przez Jędraszewskiego…Choć chronił Kasy Stefczyka w przebraniu partyjnym…które mają tyle wspólnego z pierwowzorem, co ruskie pierogi z Rosją…Tak sobie myślę prywatnie jako stary spółdzielca, że przed zburzeniem należy pomyśleć dla kogo robimy miejsce…bo kupowanie, to codzienna potrzeba…nawet w niedzielę…Obcy skorzystali na pacyfikacji polskiego handlu z sierpem i młotem w szyldzie …symbolem sojuszu robotniczo-chłopskiego…żywić i bronić…Miałeś chamie…Tzw. komuniści nie wymyślili spółdzielczości…to była obrona przed pazernym kapitalizmem i przyszła z Anglii…Zasady Roczdelskie: nie daj się oskubać…to czerwona płachta na liberałów…

 499. Partacze…czy do druku kart wyborczych musiało dojść…Podobnie z wybuchem Powstania Warszawskiego…Tak sobie myślę prywatnie o wydawaniu cudzych pieniędzy i wysyłaniu innych na barykady…zdalnie…

 500. cd. aby zdążyć…

 501. cd. nawet po trupach…

 502. cd. i zwalić na przeciwnika, po co się bronił…

 503. Partaczami katolicyzmu można określić katolickich polityków pomawiających się, a nawet nie nadstawiających drugiego policzka adwersarzowi…O rzucaniu kamieniem bez winy nie wspomnę…Tak sobie myślę prywatnie, że wiara bez czynów z niej rodzących się, to propaganda…W stylu reklamy zwykłego proszku…ociec prać ?!

 504. Na marginesie
  28 maja o godz. 23:25

  Że księża się zachowują jak właściciele folwarku to rzeczywiście norma w tym kraju. Ale ta czapkująca policja, zwłaszcza że w tym samym czasie pałują protestujących, w piątkę rzucają się na dziewczynę na rowerze stojącą z transparentem pod Trójką (obezwładnili, razem z rowerem, wrzucili do suki, i na komisariat), a tutaj ledwie dukają ze strachu i tłumaczą się jak uczniaki.
  Ten kontrast jest zabójczy.

  Niech ludzie nagrywają i puszczają. Z pałowaniem też była zabawna historia, bo policja oskarżyła wyborczą o kłamstwa, fejkniusy i niszczenie społecznego zaufania do policji (ale joke). A potem pojawiły się zdjęcia. Przepraszam nie padło, tylko tłumaczenie że policjanci w raportach nie napisali że pałowali (pacz pan, nie pochwalili się).

  Maupo to zawodowy s**syn, ale widzę że jeszcze inny Pompous A s s h o l e złapał Cię za nogawkę i nie puszcza. Działasz im na nerwy, tak trzymać.

 505. PA
  Aura Mauro, zepchana na margines udala sie na wycieczke do Berlina w poszukiwaniu „Mysli“: Biblioteka obok “Fryca“ odnowiona, nowa troche dalej rowniez stoi. Zamek prawie gotowy. Forum kulturalne powstanie niebawem przy kosciele M. Wiec i marginesowa Aura wraz z Mauro beda mogli korzystac z uslug tych przybytkow kultury. Mauro zasloni sobie oczy przy pomniku obu filozofow i bedzie dalej bredzil o komunizmie, zamiast kolejnych ideologicznych przestepcow nazywac po imieniu. Rowniez obecnego, ktory probuje nas zrownac kulturalnie i dopasowac do ciasnego ubranka Mauro i Aury na marginesie, ktora zgubila tornister.

 506. PA2155
  Czasem piszesz ciekawie i do rzeczy, ale ostatnio zszedłeś do poziomu @Saldo, z którym gaworzycie o niczym albo po to, żeby przysrać bez sensu np. @Na marginesie. Szkoda. Miałam cię, jak widać, za kogoś innego.

 507. Blackley
  29 maja o godz. 2:33

  Nie otrzymasz medalu „Ulubionych „ na marginesie, ktora jeszcze sie uczy i brak jej czasu, mimo ze pieksauber jej pomaga. Mam nadzieje, ze przezyjesz. Czasem warto stracic, jak mowi przyslowie.

 508. Mag nie wytrzymala, trzyma jednak swoj felczerski fason. Prawie psychologiczny.

 509. Mag czasem nie pisze. Nie pisze rowniez piorem. Pisze miedzy wierszami. Mag dobija sie do klubu Filisterow.

 510. PA2155
  29 maja o godz. 3:28

  Gdyby potrafila to wysiadywalaby po beckettowsku jak spiewaczka, to tak, aby nie bylo. Na marginesie.

 511. Mag niepotrzebnie sie unosi i krytykuje PA za jego rzekoma metamorfoze. PA na szczescie taki sam. Nieszczesna M a g zapomniala jednako wlasnym poczwarnym stanie, gdy jako Magrud piszala, ze zydzi „ sami sobie winni Holokaustu, bo inni „.

 512. Prezydent Duda kłamie
  Prezydent Duda tłumacząc się ze swojej decyzji mianowania na stanowisko I Prezesa Sądu Najwyższego osoby, która nie dostała jako kandydatka największej ilości głosów Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN, stwierdził, że prezydent Kwaśniewski postąpił tak samo mianując w 1998 roku na I Prezesa SN nie sędziego Strzembosza, który miał najwięcej głosów Zgromadzenia Sędziów SN, tylko sędziego Gardockiego, który miał mniej głosów.
  Co się okazało?

  Prezydent Kwaśniewski osobiście potwierdził dzisiaj, że tak nie było, czyli że wczoraj prezydent Duda skłamał. Kwaśniewski oświadczył, że w 1998 roku mianował na I Prezesa SN sędziego Gardockiego, bo ten otrzymał najwięcej głosów.Tak więc nieprawdą jest, że to Strzembosz otrzymał najwięcej głosów Zgromadzenia Sędziów SN.

  Powstaje pytanie – czy prezydent Duda kłamał? W tak ważnej sprawie?

  Czy w PiSowskiej ekipie rządzącej Polską wszystko musi być robione na rympał? Taka sytuacja? Czy kłamstwo, to norma w PiSie?
  Pzdr, TJ

 513. Czy katolik może kłamać…chyba nie…od katolika wymagaj więcej w ramach klauzuli sumienia…Tak sobie myślę prywatnie, że kraj nad Wisłą jest krainą szczęśliwości pod watykańskim parasolem…o ile nie ukradną…

 514. Nigdy nie używałam nicka magrud, a zresztą niezmiennie od lat podpisuję się mag.

 515. Naszczalnik bratobójca
  na dwie raty

  Marek Migalski
  O tym, jak jeden nieszczęśliwy człowiek zaraził swoim nieszczęściem cały kraj.
  To nie będzie tekst politologiczny, ale ktoś go wreszcie musiał napisać. Nie da się bowiem zrozumieć tego, co się w Polsce dzieje, bez właściwego opisu osobowości najważniejszej postaci naszej polityki. Tylko chyba bowiem w Stanach Zjednoczonych psychologiczne przymioty lidera tak mocno, jak u nas, determinują procesy polityczne w demokratycznym państwie. Na szczęście dla Amerykanów, u nich instytucje są silne i jakoś dają sobie radę z fobiami, szaleństwami i ułomnościami najważniejszej politycznej postaci. My, niestety, jesteśmy całkowicie uzależnieni od tego, co dzieje się w głowie i duszy Jarosława Kaczyńskiego.
  A jest to człowiek głęboko nieszczęśliwy, wymagający pomocy terapeutycznej. Nie twierdzę, że jest chory psychicznie, bo nie mam narzędzi i kompetencji do postawienia takiej diagnozy, ale każdy widzi, że to człowiek głęboko nieszczęśliwy, zraniony i zgorzkniały. Stworzył system polityczny, który jest emanacją jego fobii i demonów, bo oparto go na jego osobistej pozycji i autorytecie w obozie władzy. Dlatego tak bardzo jego nieszczęście zaraża nas wszystkich.
  Zacznijmy od jego dziwnych relacji z rodzicami – o ile matce chce stawiać pomniki i nazywać jej imieniem ulice, o tyle o ojcu nie wspomina wcale, jakby go w ogóle nie było. Dziennikarze opisali przyczyny tego stanu rzeczy. Kto chce, niech sięgnie do ich książek i artykułów. Dla mnie pozostaje oczywistym faktem rażąca dysproporcja w jego uczuciach względem matki i ojca. Widać w nim prawie chorobliwy dystans wobec tego drugiego i równie dziwną miłość wobec tej pierwszej.
  W swoim życiu prezes PiS kochał tylko dwie osoby – matkę i brata. Relacje z nimi, co sam wielokrotnie opisywał, były ponadstandardowe: dzwonił do nich kilkanaście razy dziennie! Każdy z nas kocha swoich rodziców i rodzeństwo, ale bądźcie szczerzy: telefonujecie do nich kilkanaście razy dziennie?! Przecież to świadczy nie o miłości, ale o jakimś uzależnieniu na granicy normalności. I ważne – ta dwójka najważniejszych ludzi w jego życiu nie żyje od kilku lat. Brat zginął w katastrofie lotniczej, którą Jarosław od czasu do czasu nazywa zamachem i wskazuje sprawców, a matka trzy lata później, nigdy już nie wyzdrowiawszy po wiadomości o śmierci Lecha. Prezes PiS żyje w ciągłej żałobie po nich, co zresztą jest zarówno nienormalne, jak i niechrześcijańskie, bowiem Kościół określa okres żałoby na jeden rok. Oczywiście, że jest to kwestia indywidualna, ale nawet księża nawołują do otrząśnięcia się ze śmierci bliskich. Kaczyński tego nie robi, tkwi w jej cieniu, żyje niejako delektując się tym stanem. Być może to objaw depresji, być może czegoś głębszego – nie wiem, nie jestem psychologiem. Ale jeśli spotykacie kogoś stale uwikłanego w żałobę i z tej żałoby nie chcącego wyjść, to chyba mielibyście obawy, czy wszystko z nim jest w porządku, prawda? A ktoś taki rządzi de facto naszym krajem i zaraża go swoim nieszczęściem.

 516. cd..

  rosław Kaczyński nigdy nie uprawiał seksu. W swoim długim, siedemdziesięciojednoletnim życiu nigdy nie spał z żadną kobietą czy mężczyzną. Nie czuł tej bliskości, którą daje kontakt cielesny z inną osobą. Nie przełamał tej granicy intymności, która z tego wynika. Nikt go czule nie dotykał, nie przytulał w czasie snu, nie budził pocałunkiem nad ranem. Znacie kogoś takiego wokół siebie? Rozejrzyjcie się. Prawda, że to jednak unikalne wśród świeckich (i nie tylko – co niestety także wiemy)? No więc ktoś tak dziwny włada naszym państwem. Czy to dobrze, że taki typ człowieka decyduje o modelu rodziny, „seksualizacji” naszych dzieci, życiu milionów wyborców? I najważniejsze – czy z tego także nie wypływa jego głębokie nieszczęście, którym epatuje i zaraża nas wszystkich? Z tej nienormalności nie może wynikać nic dobrego. Savonarola rzadko bywa wzorem dobrego władcy.
  A czy wiecie, że prezes PiS nigdy jako dorosły człowiek nie wyjechał poza granice Polski na wakacje? Ostatni raz był z mamą i bratem w Odessie na wakacjach… w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Potem już nigdy nigdzie poza Polskę nie wyjeżdżał prywatnie. Owszem, jako premier rządu wylatywał poza Odrę, ale tylko w oficjalnych delegacjach, nigdy prywatnie. Może nie dziwić, że dziś, jako starszy już człowiek, woli w czasie urlopu łowić ryby z Joachimem Brudzińskim, niż włóczyć się po świecie z plecakiem, ale kiedy już po 1989 roku otwarły się granice, jego nie kusiło, by wyjechać do Florencji, poleniuchować na greckiej plaży, zjeść dobre sery w Paryżu. Uważacie to za normalne? Co ktoś taki wie o świecie? To, co mu jego podwładni zechcą powiedzieć. A co mu opowiadają? To, co chce usłyszeć, bo się go boją i dostarczają mu jedynie tych wieści o Niemcach, Francuzach czy EU, które potwierdzają jego fobie i uprzedzenia.
  Czy widzieliście jak podwładni Kaczyńskiego reagują, gdy wchodzi do sali sejmowej? Jak szukają jego wzroku? Jak płaszczą się przed nim? Lub stają w postawie na baczność? Jakie pocieszne i żałosne pozy przybierają, byleby tylko przypodobać się swemu właścicielowi? Przecież oni zachowują się jak ofiary Fritzla! Oni zostali przez swego lidera wielokrotnie politycznie i moralnie zgwałceni. I tę przemoc przekazują dalej – do swych podwładnych, przeciwników politycznych, rodzin (nie jest kwestią przypadku, że najczęściej o biciu żony czy przemocy w rodzinie słyszymy w odniesieniu do polityków PiS i pisolubnych dziennikarzy). Bo jest pewną prawidłowością, że dzieci alkoholików zostają alkoholikami, a molestowani w dzieciństwie sami molestują już jako dorośli. To sztafeta przemocy i patologii – niestety. Dokładnie to samo obserwujemy wśród polityków PiS – sami politycznie i moralnie zgwałceni przez swego lidera, stosują tę symboliczną i werbalną przemoc wobec swego otoczenia, w dół, do ludzi. I zarażają nią nas wszystkich.
  Nieszczęście Kaczyńskiego czyni nieszczęśliwymi jego przeciwników – to jasne. Zamienił ich życie w pasmo upokorzeń. Tępa propaganda mediów rządowych, skierowanie do TK Pawłowicz czy Piotrowicza, występy młodych pisowskich hunwejbinów atakujących prof. Strzembosza czy wszelkie reguły przyzwoitości i logiki – to wszystko czyni życie oponentów Kaczyńskiego prawie nieznośnym. Ale przecież on swoim nieszczęściem zaraził także swoich zwolenników. Wszak oni się nie cieszą – oni co najwyżej rechoczą. Wyborcy PiS niby mają prawo do satysfakcji, ale odczuwają ją tylko w wypadku upokorzenia przeciwników. Ten sado-populizm (termin wymyślony przez T. Snydera), radość z cierpienia oponenta, przejawia się w znanym okrzyku wyborców PiS, którzy wszelkie przejawy oburzenia na działania tej partii, kwitują radosnym: „Słychać wycie? Znakomicie!”. Ale zaraz po tym pogrążają się w smutku – bo przecież wciąż Targowica na wolności, a nie w kazamatach, „komuniści i złodzieje” chodzą po ulicach, „gorszy sort” nadal ma prawo głosu, a ci, co zabili Lecha Kaczyńskiego nadal siedzą w sejmie, zaś prezes PiS może tylko na nich krzyczeć. Jak tu się cieszyć? Z czego radować?
  Jarosław Kaczyński jest starym, nieszczęśliwym, zgorzkniałym człowiekiem, na granicy normalności. Jego dziwne relacje z rodzicami, nieudana rodzina ( mąż kuzynki nagrywał go potajemnie, a potem oskarżał o najgorsze rzeczy; jeden z byłych mężów bratanicy jest oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej; sama bratanica też chyba nie spełnia wygórowanych wymagań, które prezes stawia Polkom), skłonność do stosowania przemocy symbolicznej wobec podwładnych, brak zdolności do cieszenia się światem – wszystko to czyni go raczej człowiekiem wymagającym pomocy terapeutycznej, a nie predysponuje do bycia przywódcą dużego państwa w centrum Europy. Swoim nieszczęściem zaraził nas wszystkich, cały kraj. Ma to zarówno skutki polityczne, o których mógłbym długo, i mam nadzieję z sensem, pisać, ale ma także swoje konsekwencje psychologiczne.
  Możliwe, że powinniśmy się obawiać koronawirusa, ale my wszyscy jesteśmy już zarażeni o wiele groźniejszym wirusem. Nie przynieśli go uchodźcy, nie rozpylili w powietrzu islamscy terroryści. Zaraził nas nim ten stary i zgorzkniały człowiek. To wirus nienawiści, zawiści, pogardy. Nieszczęśliwy starzec uczynił nas wszystkich nieszczęśliwymi.

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 517. Dzisiejsza Gazeta Wyborcza wspomina lata siedemdziesiąte w szarych barwach, a to przecież dekada Gierka, czyli okno na świat.
  Zatem nie będę rozwijał, natomiast zacytuję jeden nagłówek „Cała Polska w cieniu Śląska!”. Wrocławska drużyna piłki nożnej mistrzem Polski

 518. Coś o parszywym faszyście PiS

  Podły, niegodziwy neobolszewicki aparatczyk.
  Słucham Suskiego, i żadne inne słowo nie ciśnie mi się na usta.
  Ten PiSowski aparatczyk mówi, że to Senat powinien zapłacić 68 ml zł za nieodbyte wybory i wyprodukowane tony makulatury bez żadnej podstawy prawnej. Coś niebywałego.
  Co trzeba mieć w tej swojej neobolszewickiej pustej głowie, żeby oskarżać m.in. mnie za pracę w Senacie zgodnie z prawem i kalendarzem procedowania ustaw??? Co takiego złego zrobił Senat? Pracował! Analizował opinie wybitnych znawców prawa konstytucyjnego. Senat zrobił to zgodnie z prawem w ustawowym czasie, jaki mu przysługiwał i ten partyjny żołnierz, specjalista od peruk, obraża mnie i rzetelnie pracujących senatorów.
  Ta kreatura przy tej okazji opluła jeszcze samorządowców w 30 rocznicę odrodzenia polskiego samorządu, oskarżając ich o torpedowanie wyborów, i to ich obwiniając o wyrzucenie w błoto przez Sasina 68 milionów zł. Inne pytanie, to do kogo trafiły te gigantyczne pieniądze? Do kolegów z klasy, czy karteli rodzinnych powiązanych z partią władzy? Suwerenowi w mózg totalna propaganda wkręca jednak kiełbasę zawiniętą przez emerytowanego sędziego za 7 zł.
  Samorządowcy nie przekazali spisów wyborczych spółce prawa handlowego jaką jest Poczta. Postąpili zgodnie z prawem, stając w obronie swoich mieszkańców. I teraz oni są winni?
  Złodziej krzyczy łap złodziei.
  P.S. Przepraszam, za mocne słowa i emocje, ale już nerwy nie wytrzymują tej neoboszewickiej sieczki.
  Bydlakami dla mnie byli np. Beria, Goebbels i im podobni.
  Czy ja używam knajackiego języka? Jestem tylko człowiekiem. Ja używam mowy nienawiści? To teraz takie modne oskarżenie. Siejący nienawiść oskarżają swoich interlokutorów o sianie nienawiści. To już jest norma. A co robi Suski? A co robi Brudziński i inni PiSowsy aparatczycy szczując Polaków na siebie? Wiem, wiem… nie trzeba być takim jak oni. Nie jestem. Moje emocje nie są gorsze od ich emocji, i trzeba czasami bezpośredniego języka, żeby wyrazić prawdę.
  http://300polityka.pl/live/2020/05/28/suski-tak-naprawde-to-rachunek-za-nieprzeprowadzone-wybory-powinien-zaplacic-senat-i-powinni-zaplacic-samorzadowcy/

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 519. Ogłoszenia drobne – lata siedemdziesiąte:
  „Młody, szczególnej urody i charakteru technik przyjmie ciekawą ofertę w celu matrymonialnym”
  „Korepetytorka rutynowana udziela lekcji…”
  „Sprzedam duży filodendron”
  „Zwiększam moc silników..”
  „Zagubiono we Wrocławiu koło zapasowe do samochodu. Uczciwy znalazca proszony jest o zwrot za wynagrodzeniem”
  „Natychmiast przyjmę do wspólnego pokoju panienkę w zamian za pomoc w nauce”
  „Bony PKO kupię”
  „Sprzedam kożuch damski turecki”

 520. Przejście pod św obrazem poprawia ogólne samopoczucie, układ krążenia, przyczyny wszelkich niestrawności a także leczy z astmy, grypy i innych schorzeń.

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=1038132902936211&set=a.568541426562030

  #¤%&Ć PiS

 521. Korespondencja internetowa Andrzeja do Izabeli Pek byłej modelki, 2015 rok, tuż po zaprzysiężeniu go na prezydenta

  wg radiozet.pl
  „Kwiecień 2017 roku. Była modelka ma żal, że choć ona stara się do prezydenta pisać regularnie, to Andrzej Duda nie odpowiada na jej wiadomości.
  Prezydent tłumaczy: »różne wesołe pusie i leśne ruchadełka wyraźnie polują na mnie. Dlatego przestałem dawać follow, ale od czasu do czasu staram się wchodzić w interakcję, choć przyznaję, że mam mało czasu na śledzenie TT i dialogi. Zwykle zaglądam wieczorami. Ok, postaram się być trochę aktywniejszy. Dawno się nie widzieliśmy ale zawsze miło mi Panią spotkać albo zobaczyć. Lubię Pani szalony styl bycia, taki WOW! Zupełnie inny od mojego”

  wg radiozet.pl:
  „Nieprzyjemny epizod Pek miała też mieć z obecnym europosłem Dominikiem Tarczyńskim. „Kładł rękę na swoim kroczu, zaproponował wspólną noc w hotelu” – relacjonowała Pek w rozmowie [internetowej] z Dudą, tłumacząc, że odmówiła.
  „Myślę, że postąpiła Pani właściwie. Ale proszę o więcej ostrożności na przyszłość”

  Mój komentarz
  Zwraca uwagę język prezydenta, taki młodzieżowy slang – przestałem dawać follow i głośne WOW. No i leśne ruchadełko, które się dopomina, co prezydentowi bardzo schlebia. Jest popularny i rozrywany w internecie.

  Ale proszę o więcej ostrożności na przyszłość.

  Była modelka, Izabela Pek, to ta sama, która miała sprawę z posłem PiSu Stanisławem Piętą, za co Pięta został wywalony z PiSu.
  Nie pomogło. Screeny korespondencji modelki z prezydentem nie wszystkich Polaków są do wglądu, w internecie nic nie ginie.

  Izabela Pek w rozmowie z Gazetą Wyborczą:
  „O czym marzy? Żeby te obrzydliwe świnie spotkało takie jak mnie publiczne napiętnowanie. Żeby poczuli, czym jest upokorzenie. I przestali oszukiwać ludzi, jakimi to są nosicielami cnót i moralności.”

  Gorycz, zawód, depresja podyktowały jej te słowa. Izabela nie chciała uwierzyć, że taka sentencja może się okazać prawdziwa – wplącz się w PiS, a już po tobie, będziesz żywa, a jakby w grobie.
  Pzdr, TJ

 522. Jerzy Gogół
  2 h
  ·
  Pały i gaz dla obywatela a stanowiska, dotacje dla rodzin i znajomych PiS. Marnotrawienie gigantycznych pieniędzy kiedy szpitale każą pacjentom przychodzić z własnymi lekami a lekarzom i pielęgniarkom obcina się pensje. Trójka zamienia się ze stacji radiowej w tubę propagandową PiS. Prezydent Duda wybiera nielegalnie I prezesa SN . Prokuratura liczy na przedawnienie oskarżeń wobec księży pedofilów. W sklepach szaleje inflacja a Mennica Państwowa nie nadąża z drukiem pustych pieniędzy. Obywatel ma sie bać a lojalni z gratyfikacjami mądrzą się w publicznej telewizji, że Polska to kraj dostatku kiedy obszary nędzy ciągle rosną. Mediana średnich wynagrodzeń to zaledwie wysokość zasiłków dla bezrobotnych w państwach „starej unii” i tylko 2100 zł do ręki. Służby kupują sprzęt do walki ze społeczeństwem a system inwigilacji Pegassus systemem powszechnej kontroli obywateli a nie tylko podejrzanych o prestępstwa. Oświadczenia polityków najwyższych szczebli ukrywają majątki żon a administracja skarbowa ukarze predsiębiorcę za każdy PIT jeśli opóźnisz się parę godzin z jego złoźeniem. Samorządy bez pieniędzy bo idiotyczna reforma oświaty pochłonęła gigantyczne pieniądze a wirus powoduje, że trzeba wydać kolejne środki na przygotowanie szkół i predszkoli do przyjęcia dzieci. Inwestycje lokalne takie jak drogi, obiekty użetycznosci publicznej zawieszone w próżni bowiem rząd PiS może nie dostać subwencji z UE z powodu nie przestrzegania stndardów państwa prawa . Konstytucja staje się karykaturą systemu ustrojowego państwa i praw obywatelskich a wykładnia przepisów zależy od tego, którą nogą wstał rano prezes Kaczyński i co powiedział odkryciu towarzyskiemu z TK.
  Jadą , jadą limuzyny rzadowe, latają samoloty po krawaty marszałka, SOP robi zakupy dla wybranych a w szpitalach wojskowych i MSWiA czekają sale i aparatura oraz personel na premierów, ministrów , działaczy PiS z rodzinami aby być gotowymi na ich przyjęcie i tylko czerwonych dywanów jak na razie brakuje bo zadepcze tłum czekający latami na zabiegi i badania. Powstają metalowe płoty i coraz wyższe ogrodzenia aby odizolować władzę PiS od obywateli ale ważniejsze są granice mentalnościowe i kulturowe , które stanowią przepaść do podstawowych znaczeń jakimi jest przyzwoitość, służebność wobec społeczeństwa, pazerność i uczciwość. To jest Polska dnia dzisiejszego i trzeba to zmienić. Zróbmy wszystko aby wybory prezydenckie wygrał Rafał Trzaskowski.

  Ein Führer Naszczalnik bratobójca, ein PiS

 523. TJot,
  pozwól, że przypomnę swój komentarz sprzed 4 dni:

  „Mauro Rossi 24 maja o godz. 23:44 kłamie: –A teraz coś dla fanów SLD. W 1998 roku Kwaśniewski nie wybrał na drugą kadencję sędziego Adama Strzembosza, który w Zgromadzeniu Sędziów SN uzyskał najwięcej głosów, tylko Lecha Gardockiego (ma dwie córki, obie prawniczki, po prostu dziedziczą zawód). I bądź tu mądry, który konstytucjonalista ma rację?

  Mauro Rossi,
  Wy kłamczuchy jesteście. Gdy startowali Strzembosz i Gardocki, wybory kandydatów były dwustopniowe. Na pierwszym etapie rzeczywiście Strzembosz miał więcej głosów niż Gardocki ale w drugim, gdy wybierano spośród 10 po zapytaniu czy wyrażają zgodę, Gardocki otrzymał dwa głosy więcej. Kwaśniewski powołał tego, który wybory wygrał, łgarze. Łżecie jak Duda.”

 524. Czytanie Enpassanta coraz bardziej przypomina czytanie ” Szatana z siodmej klasy „….
  – poraz siedemnasty .
  Co nie znaczy , ze red.DP jest w czymkolwiek podobny do Makuszynskiego ,Boze bron’ ! .( Nie mam przeciez zielonego pojecia jak tamten KM wygladal ).
  Wyjasnienie dla bardziej przebieglych w odkrecaniu starych zawiasow ; Ile mozna zmiescic pod jednym , skrobiac jakims zardzewialym gwozdziem ?
  Nolite te bastardes.. ( na wiecej zabraklo niezamalowanego )

 525. Odkrecajac stare zawiasy , ( wielokrotnie wczesniej odkrecane )
  – ” Zaginal pies z jednym jadrem i zwisajacym jednym uchem ”
  Przy pierwszym odkreceniu wygladalo to na jakies podziemne haslo , teraz albo wkro’tce byc moze bedzie , jak znalazl

 526. Strzelanina w Kijowie i zamieszki w USA nie zdarzają się codziennie, więc budzą zainteresowanie.
  Na Ukrainie przyczyną porachunków między przewoźnikami była urzędnicza korupcja.
  W Ameryce biały policjant spowodował śmierć Afroamerykanina, a wydawało się, że tam wszyscy pogodzili się z kolorem skóry i nie powinien wzbudzać emocji

 527. Tejot
  29 maja, g.10:56
  Kłamstwo legło u podstaw budowania państwa PIS. Nie udało się za pierwszym razem (lata 2005-2007), poszło jak z płatka w 2015. Kłamstwa o Polsce w ruinie, o wciąż nieodkrytej „prawdzie” o Smoleńsku zbiegły się z tzw. zmęczeniem materiału. Suweren uznał, że ma dość PO i cieplej wody w kranie przez 8 lat oraz ośmiorniczek. A jak dostał 500+ to już w ogóle stracił głowę i serce dla Prezesa i jego kompanii. Nie widzi, nie słyszy, że przekręt goni przekręt, że PIS rozdaje na prawo i lewo nie swoje pieniądze, a czego się tknie to rozwala, poczynając od upadku legendarnej stadniny koni arabskich, na rozwaleniu systemu oświaty, dobiciu służby zdrowia, zniszczeniu niezależnego sądownictwa kończąc. W poczuciu bezkarności kłamią wszyscy, bezczelnie i w żywe oczy, bo wbrew namacalnym faktom, wiedząc że prawdy nie da się ukryć, dopóki jeszcze mamy niezależne media. Minister Szumowski to najświeższy przykład zaklinania rzeczywistości. Jest niewinny i już, a jego „kryształowość” poświadcza JK, który twierdzi, że oskarżenia są „śmiechu warte”. Słowo Prezesa zastępuje prawo i to jest właśnie wykładnia państwa PIS.
  Czasy zarazy, chaosu i pogubienia się tych wszystkich kłamczuchów i zlodziei (nawet na epidemii daje się zarobić) mogą mieć nieoczekiwanie pozytywny aspekt, pozwolą zweryfikować co jest warta „dobra zmiana” i przyspieszyć jej koniec. Tak nam dopomóż Bóg. Tylko czy ON w ogóle jest? Bo gdyby był, to by pogonił to całe załgane do kości, pazerne towarzystwo i zblatowany z nim, zdemoralizowany również do kości – KK, nie mający nic wspólnego z chrześcijaństwem poza rytuałami.

 528. legat
  29 maja o godz. 12:27
  TJot,
  pozwól, że przypomnę swój komentarz sprzed 4 dni:
  „Mauro Rossi 24 maja o godz. 23:44 kłamie: –A teraz coś dla fanów SLD. W 1998 roku Kwaśniewski nie wybrał na drugą kadencję sędziego Adama Strzembosza, który w Zgromadzeniu Sędziów SN uzyskał najwięcej głosów, tylko Lecha Gardockiego (ma dwie córki, obie prawniczki, po prostu dziedziczą zawód). I bądź tu mądry, który konstytucjonalista ma rację?

  Mauro Rossi,
  Wy kłamczuchy jesteście. Gdy startowali Strzembosz i Gardocki, wybory kandydatów były dwustopniowe. Na pierwszym etapie rzeczywiście Strzembosz miał więcej głosów niż Gardocki ale w drugim, gdy wybierano spośród 10 po zapytaniu czy wyrażają zgodę, Gardocki otrzymał dwa głosy więcej.

  Mój komentarz
  Legat, dobrze że to przypomniałeś.
  Typowe kłamstwo PiSowskie, to podanie niecałej prawdy i przedstawienie jej jako prawdy w ogóle.
  Zabieg prosty a skuteczny, bo komu z obywateli chciałoby się dociekać jakie procedury gdzieś tam stosowano, na jakim etapie, itd.
  Na bazie takiego kłamstwa (prawdy fragmentarycznej) można dalej iść w zaparte i pozorować uczciwą dyskusję, co jest ulubionym zajęciem Rossiego na EP.
  Pzdr, TJ

 529. mag
  29 maja o godz. 12:49
  Tejot
  29 maja, g.10:56
  Kłamstwo legło u podstaw budowania państwa PIS.

  Mój komentarz
  Mag, jestem tego samego zdania. Dokładnie tak jak napisałaś.
  Pzdr, TJ

 530. Epidemia w Europie powoli się kończy. Jak „partacze z Nowogrodzkiej” (zdaniem Passenta) wypadają na tle innych państw. To grafika, którą wczoraj w Sejmie przedstawił Morawiecki.

  Klikając można ją powiększyć żeby zobaczyć szczegóły, gdzie państwa UE znajdują się w tym zestawieniu.

  Kryteria są cztery:
  ― chronią gospodarkę i ludzi
  ― chronią gospodarkę, ale nie ludzi
  ― nie chronią gospodarki ani ludzi
  ― chronią ludzi, ale nie gospodarkę.

  https://www.facebook.com/MorawieckiPL/photos/a.118659772811894/258338948843975/?type=3&theater

 531. mag 29 maja o godz. 12:06 pisze: –Nigdy nie używałam nicka magrud, a zresztą niezmiennie od lat podpisuję się mag.

  Mag,
  jeszcze raz, nie tłumacz nam. To że jesteś porównywana z Magrud to w żadnym wypadku nie może znaczyć niczego pejoratywnego. Magrud komentowała tutaj i na blogu red. Paradowskiej. Kiedyś, nasz Gospodarz otwarcie przyznał, że Magrud jest gwiazdą tego bloga. Bardzo inteligentna kobieta mająca serce po lewej stronie, z zawodu architekt czyli zupełnie inny niż Twój. Zniknęła z grona komentujących zanim Ty się tu pojawiłaś. Przepraszam, że to powiem ale ona jest nieco od Ciebie młodsza. Jakieś 10 lat. Jest, zdaje mi się rówieśniczką Bar Norte, mniej więcej. Wiesz, pęta się na tym blogu taka jedna zakała, która sobie kartotekę założyła na komentujących. Taki UBek los debilos incognitos amatores Nie może przeżyć, że materiały zebrane na Magrud może sobie w dupę włożyć i z racji podobieństwa nicku pieprzy się coś tej zakale pod sufitem. Z powodu – mentalność UBka szczypawki. Wiesz griziot, szczypiot naczynajetsa na jot Czyli job jego mat’ szczypawka
  Olej go, bo najwyraźniej coraz częściej wuj Alojz go nawiedza. „Musk” zlasowany to tylko współczuć można.

 532. Wstrzasajaca jednak , lektura (MM ) , ale .. budzaca podziw dla Jego prostaty ..
  – jak ona to wytrzymuje !?

 533. Bar Norte
  Amerykanski tygodnik ekonomiczny ,, Bloomberg” przewiduje,
  ze polowa malych przedsiebiorstw w USA upadnie na skutek pandemii.

  ,,Covid-19 could shutter most American small businesses.
  That’s according to a new survey from the Society for Human Resource Management which found that 52% expect to be out of business within six months. The survey of 375 firms was conducted between April 15-21 and doesn’t account for improved business conditions as some U.S. states reopen this month.”
  Dla wielu z 42 milionow robotnikow na bruku nie ma miejsc pracy, do ktorych mogliby wrocic.
  Producent samolotow pasazerskich Boeing , ktory wlasnie wyrzucil 12 tysiecy pracownikow , zrobil to nie na skutek wypadkow chorobowych w fabryce , ale braku zbytu na samoloty.

 534. Pompous A s s h o l e 😀 😀 😀

  Celne podsumowanie dętego p-o-zera z Kanady 😎

 535. tejot
  29 maja o godz. 12:51

  ” Na pierwszym etapie rzeczywiście Strzembosz miał więcej głosów niż Gardocki ale w drugim, gdy wybierano spośród 10 po zapytaniu czy wyrażają zgodę, Gardocki otrzymał dwa głosy więcej”.

  A była uchwała Zgromadzenia Sędziów SN w tej sprawie? Wraz z legatem utrzymujecie, że uchwała musi być, inaczej wybór pierwszego prezesa SN jest nielegalny. Kasta nie chciała Strzembosza narzuconego jej w 1992 roku, a Kwaśniewski stulił uszy po sobie. Nota bene, zanim Strzembosz został pierwszym prezesem SN w 1992 roku był wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Mazowieckiego, jak Manowska w rządzie Kaczyńskiego, która z tego powodu jest bardzo upolityczniona, bo Strzembosz w żadnym przypadku upolityczniony nie był. Nawet jak był to nie był.

 536. Mauro Rossi
  29 maja o godz. 12:55

  Wladza daje 500+,
  ale caly czas klamie.

  Gdzie milion samochodow elektrycznych ? Na to pytanie oczywiscie nie ma Pan odpowiedzi.

 537. kooperatywaMondragon
  29 maja godz.13.10
  Mauro Rossi zaraz Ci wytłumaczy, że brak samochodów elektrycznych to wina Tuska i opozycji, która bruzdzi i bruzdzi bez przerwy.

 538. Mauro Rossi 29 maja o godz. 13:08 pisze to Tejota: –A była uchwała Zgromadzenia Sędziów SN w tej sprawie? Wraz z legatem utrzymujecie, że uchwała musi być, inaczej wybór pierwszego prezesa SN jest nielegalny.

  Mauro Rossi,
  ty kłamliwa łajzo blogowa. Że uchwała musi być to orzekła Wolfgangowa ze swoimi koleżkami dublerami z TK: Wg waszej, pisowskiej filozofii ostatnie mianowanie przez Dudę Manowskiej powinno być więc prawnie nieskuteczne. Ale wy olewacie nawet to prawo, które doraźnie dla siebie wymyślacie, głąby kapustne.

 539. Politycy idą na ostro, a język bez ograniczeń. Suski i Cymański na pierwszym planie. To harcownicy. Po nich należy spodziewać się jazdy ciężkiej.
  Jak siódmego sierpnia zabraknie „głowy państwa” możemy spodziewać się najgorszego, prorokuje Adam Bielan, prowadzący prezydencką kampanie, która podobno jeszcze się nie rozpoczęła.
  Co będzie jak się zacznie?
  Każdy z dziesięciu powinien mieć takie same szanse. Rząd do czasu wyborów powinien siedzieć cicho

 540. legat
  Z tym wiekiem to chyba trochę przesadziłeś, a zresztą lepiej do metryki nie zaglądać, zwłaszcza kobiecie. Natomiast będzie mi miło, jeśli mi złożysz życzenia, bo dziś moje imieniny. To znacznie bezpieczniejsza data niż urodzin. Czyż wszak nie?

 541. tejot
  29 maja o godz. 12:26

  „Izabela Pek w rozmowie z Gazetą Wyborczą: „O czym marzy? Żeby te obrzydliwe świnie spotkało takie jak mnie publiczne napiętnowanie”.
  🙂
  Izabela Pek to chyba nowszy choć mniej atrakcyjny model Marzeny Domaros (53 lata) alias Anastazja Potocka alias Anastazja P. o której Wikipedia pisze: „Od 1 lipca do listopada 1991 zatrudniona była na pół etatu w „Wieczorze Wybrzeża”, w sierpniu 1991 akredytowana przy Festiwalu w Sopocie, z którego ukradła firmową pieczątkę i w ten sposób wyłudzała pieniądze od przedsiębiorców, obiecując w zamian reklamę w gazecie”. Ale najbardziej znana jest z polskiej wersji afery Profumo. Obawiam się Danajów nawet gdy przynoszą dary (Eneida). Austriak Birgfellner zgłosił się z darami, po czym nagrywał swoich rozmówców z Nowogrodzkiej. Następnie zniknął i nie wiadomo czy żyje. Znajomy Szumowskiego też zgłosił się z darami (maseczkami bez certyfikatu) po czym też nagrywał swoich rozmówców. Nie sądzisz Tejot, że metody działania sponsorów obecnej opozycji to przestarzałe już techniki operacyjne?

 542. Katolicy wybierają swojego prezydenta…oj będzie siedziało…Tak sobie myślę prywatnie, że co by…gdyby wybierali papieża…te epitety o konkurentach…o wehrmachcie…

 543. Mag,
  mam nadzieję, że mimo zakazów koronawirusowych spędzisz miło i sympatycznie ten dzień. Oczywiście, że ciepło o Tobie myślę sobie. Piękny dzień się zrobił i niech Ci tak fajnie będzie zawsze jak jest dzisiaj z pogodą. Pozdrawiam serdecznie.

 544. adam 100
  Rzeczpospolita pisze dzisiaj :
  ,,W ciągu trzech miesięcy w wyniku COVID-19 zmarło w USA więcej osób niż wynosi łączna liczba ofiar po stronie USA wojen w Wietnamie, Korei (1950-1953) i konfliktu w Iraku z lat 2003-2011.
  Epidemia COVID-19 zabiła więcej mieszkańców USA niż epidemia AIDS od 1981 do 1989 roku. Z kolei epidemia grypy ostatni raz zabiła w USA ponad 100 tysięcy osób w sezonie grypowym 1957-1958, kiedy na grypę zmarło 116 tysięcy osób.”

 545. O proszę, faszystowski troll występuje od południa, nie czeka do północy 🙂

  Wycie pisdzielcow się potęguje. Efekt Trzaskowskiego 😉

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 546. Saldo mortale; 10:21 .

  Ja tak aby aby , tylko na marginesie powiem że , nie bzykane kobitki
  już tak mają .

 547. kooperatywaMondragon
  29 maja o godz. 13:45

  Wybrali sobie orangutana, to teraz sobie biega z brzytwą.

  Faszystowska zaraza PiS

 548. legat
  Dziękuję. Właśnie wybieram się z Moim na lanczyk do otwartej już, pobliskiej restauracji włoskiej „Pasadena”, a potem szuuu! Jedziemy na spacer do Kampinosu. Spod domu mam raptem dwadzieścia parę kilometrów.

 549. legat
  29 maja o godz. 13:31

  „Mauro Rossi … ty kłamliwa łajzo blogowa. Że uchwała musi być to orzekła Wolfgangowa ze swoimi koleżkami dublerami z TK”.
  🙂
  Strasznie się denerwujesz jakbyś wiedział, że kłamiesz. Z wyroku K3/17 wynika, że można przyjąć rozwiązanie z uchwałą albo bez uchwały (oba będą konstytucyjne), ale przepis na ten temat musi znaleźć się w ustawie o SN. Co istotnie stało się rok później w ustawie o SN z 2018 roku. To jest kwintesencja tego wyroku. Skup się legat, to łatwe, wypij dwie kawy i raz jeszcze przeczytaj wyrok TK K3/17.

 550. mag
  29 maja o godz. 13:38

  „ … bo dziś moje imieniny”.

  Mamy zatem trzy możliwości:
  1/ Ermentruda (imię germańskie).
  2/ Urszula (IV wiek, święta, patronka Kolonii, dziewica)
  3/ (Maria) Magdalena (święta, wcześniej jawnogrzesznica).

  Przyłączam do twojego kota, który na pewno już z rana składał ci życzenia.

 551. Wydawalo by sie , ze jedynym sposobem aby móc zaprzestac odkrecania starych zawiasow byloby cos wreszcie z siebie nadajacego sie do wyskrobania , wykrzesac ( gdzie jak gdzie… – jak nie tu to gdzie ?) .. ale płonne nadzieje .
  Gdy samemu sie cos wyskrobie to z reguly .. wie sie co . Nolite te bastardes …( Lara M )
  Powinno byc falszywe aby nie bylo podejrzanie za latwe .. Czyż wszak nie?

 552. adam100
  29 maja o godz. 12:11

  „ nigdy nie spał z żadną kobietą ..”.

  Podobnie jak Kopernik, Kant, Tomasz z Akwinu. Jeden z twórców filozofii egzystencjalnej Soren Kierkegaard raz jeden przespał z kobieta ― w burdelu. Podobno po wyjściu szedł i powtarzał „Mój Boże, mój Boże”. 🙂

  „… prezes PiS nigdy jako dorosły człowiek nie wyjechał poza granice Polski na wakacje”?

  Co innego marynarz, jest światowcem, zwiedził świat cały, to znaczy knajpy i burdele w miastach portowych. Część konsumentów twoich rewelacji z tego bloga zna z autopsji zagranicę pracując na zmywaku, to niewątpliwie Europejczycy.

 553. Fałszywa bo pobliska , jak bylo do przewidzenia – pasadena . Na dzisiaj koniec ?

 554. 14.21
  Faszystowski trollu ( ekipa Piebak ???)
  rozwińmy ten wdzięczny temat, słówko do w a s na końcu
  (A. Mazguła):

  Człowiek z drabinki szukający prawdy zniszczył podstawowe narządzie władzy, jakim jest zaufanie narodu. Dzisiaj za jego głosem i to nawołującym do tak radykalnych decyzji, z zachwytem powędrują tylko jego PiS-desperaci i ociemniały lud smoleński. Uzbiera się trochę rodzin na wysokich stanowiskach, cwaniaków, którzy przykleili się do zysków, pracowników propagandy sukcesów władzy, paru winowajców kościelnej pedofilii, rycerzy Chrystusa, osławionych dewotów z Ordo Iuris oraz oligarchy z Torunia. Nie mam pewności, czy po ich stronie można doliczyć jeszcze setki agentów Putina oraz sowicie opłacanych członków ferm internetowych trolli…, bo oni będą musieli zmienić kierunek zainteresowania i pewnie do końca będą istnieć tylko te, umieszczone w Ministerstwach podłej zmiany.

  Naszczalnik bratobójca, capo di tutti capi

 555. Mauro Rossi

  „Epidemia w Europie powoli się kończy.”

  To bardzo rozsądne, że zdecydowałeś się dzisiejszy dzień spędzić w domu.
  I pamietaj o maseczkach jak już będziesz musiał wyjść na ulice!

 556. Ośmieszać przez mówienie prawdy… to nie jest obrażanie uczuć religijnych rządzących…Tak sobie myślę prywatnie, że od katolika wymagaj więcej…dla jego dobra…

 557. No tak ! Teraz wiadomo dlaczego prezes nie ruszyl sie tnp nigdzie nawet na krok .
  Europa .. ba ! Caly Swiat to jeden wielki zmywak !
  A juz te zmywaki w Pasadenie ! – Mój Boże, mój Boże – moja prostata !
  Ma chlop leb na karku ..

 558. Mauro Rossi
  29 maja o godz. 13:08
  tejot
  29 maja o godz. 12:51

  ” Na pierwszym etapie rzeczywiście Strzembosz miał więcej głosów niż Gardocki ale w drugim, gdy wybierano spośród 10 po zapytaniu czy wyrażają zgodę, Gardocki otrzymał dwa głosy więcej”.

  A była uchwała Zgromadzenia Sędziów SN w tej sprawie?

  Mój komentarz
  Rossi, zmienia temat, pali głupa.
  Rossi i prezydent kłamią w sprawie nie mianowania prof. Strzembosza w 1998 roku przez prezydenta Kwaśniewskiego na I Prezesa SN jako mającego największą liczbę głosów Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN. To jest kłamstwo, ponieważ prof. Strzembosz nie miał największej liczby głosów.

  Kłamstwo prezydenta Dudy jest przedmiotem moich komentarzy.
  Czy prezydentowi wypada kłamać w tak ważnej dla państwa sprawie, jak wybór I Prezesa Sądu Najwyższego?

  Prezydent tym samym daje przykład dla innych, także dla mianowanej przez niego sędziny, (nielegalnie, bo z pominięciem przepisu Konstytucji stanowiącego warunek tego wyboru) na I Prezesa SN.

  Prezydent pokazuje, że można kłamać w tak zasadniczej sprawie jak wybór I Prezesa SN i nic się nie dzieje. Jak państwo ma funkcjonować z kłamiącym prezydentem?
  Pzdr, TJ

 559. Ma chlop leb na karku ..

  i motorek w dupie 😉

 560. kooperatywaMandragon

  „Amerykanski tygodnik ekonomiczny ,, Bloomberg” przewiduje … ”

  Wczoraj czytałem, że rząd włoski ogłosił nabory dla blisko 30 tysięcy dodatkowych nauczycieli i ponad 40 tysięcy stażystów do pomocy nauczycielom na umowy dwuletnie – w związku z dostosowaniem organizacji pracy szkół do warunków pandemii czyli zmniejszeniem liczebności klas.
  Wspomniano też, że państwo ogłosiło zamówienia publiczne na jednolity sprzęt dla dzieci i młodzieży pozwalający na zdalną naukę. Wszystko to wskazuje, że państwo włoskie najbliższych dwóch latach zamierza aswe obowiązki edukacyjne prowadzić w ramach systemu mieszanego – zdalnie stacjonarnego, który się wiąze z dodatkowym zatrudnieniem jak i stymulacją produkcji na potrzeby edukacyjne.

  Piszę to po to by wskazać, że o ile pandemia jedne sektory aktywnosci społecznej dobija to jednak inne mobilizuje do zmian.

 561. L’esprit de l’escalier
  Zeby nie napisac – Kant zoliborski

 562. Trump uderza w Twittera i inne serwisy społecznościowe.

  https://wyborcza.pl/7,156282,25986349,trump-uderza-w-twittera-i-inne-serwisy-spolecznosciowe-po-tym.html#S.koronawirus-K.C-B.2-L.1.male

  Orangutan szaleje. Du*a zrób cos. 🙂

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 563. Kiedy jedni piszą komentarze, są tacy co rozbijają lamborghini. Dwudziestoletni polski piłkarz zatrudniony w PSG jeszcze wiele nie pograł, ale na tą markę już bylo go stać.
  Komenetator sportowy uważa, że samochodu nie wyklepią. Polak potrafi nie takie cudo poskładać aby się nadawało do użytku. W czasie epidemii jest to jednak ważna wiadomość sportowa.

  Dzisiaj we Wrocławiu „Śląsk” zmierzy się z „Rakowem Częstochowa” w Ekstraklasie. Do wyczynu z 1977 roku, gdy drużyna piłkarska została mistrzem Polski jeszcze daleko

 564. @Bar Norte 29 maja o godz. 14:59

  Państwo włoskie trafiło z tym w dziesiątkę – w Polsce skarżono się, że każdy nauczyciel korzysta z innej platformy, co jest dodatkową trudnością dla uczniów i na to, że każdy nauczyciel pada na nos m.in. ze względu na to, że codziennie musi poprawiać zadania domowe wszystkich uczniów. Poza odpowiadaniem na 100 e-maili dziennie i koniecznością przygotowania materiału – bo wszystkie podręczniki uczniowie zostawili w szkole. To są dwa główne problemy, nie licząc pomniejszych. Poza tym, rzecz jasna, do zdalnego nauczania warto się zawczasu przygotować.

 565. @izabella 29 maja o godz. 8:39

  Masz rację co do tej dziwnej mieszaniny brutalności i potulności, jaką reprezentuje policja w Polsce (choć może niekoniecznie ci sami funkcjonariusze?) ale reakcja tych dwóch chłopaków wygląda mi na „knee-jerk reaction” – modlić się, no to się modlimy. Wyuczone od dziecka – i taki nawyk najtrudniej złamać.

  Poza tym to podawanie rączek, koniecznie bez rękawiczek… Trzeba refleksu, żeby wrzasnąć: „nie podchodź do mnie, sutannowa zarazo!” No właśnie, wrzasnąć. Nie o to chodzi. Uprzejma ale stanowcza odmowa znalezienia się w sytuacji wymaga obycia, refleksu i treningu – a te chłopaki tego nie mają.

  P.S. Pompous A s s h o l e – pasuje jak ulał!

 566. @mag na wycieczce (nareszcie, nareszcie!) – wszystkiego „naj” z okazji imienin 🙂

 567. Mauro Rossi 29 maja o godz. 14:01 do mnie: Strasznie się denerwujesz jakbyś wiedział, że kłamiesz. Z wyroku K3/17 wynika, że można przyjąć rozwiązanie z uchwałą albo bez uchwały (oba będą konstytucyjne), ale przepis na ten temat musi znaleźć się w ustawie o SN. Co istotnie stało się rok później w ustawie o SN z 2018 roku. To jest kwintesencja tego wyroku. Skup się legat, to łatwe, wypij dwie kawy i raz jeszcze przeczytaj wyrok TK K3/17.

  Mauro Rossi,
  ja kłamię? – ja? Do mnie mówisz? – do mnie?

  No to raz jeszcze. W orzeczeniu TK dot. Ustawy K 3/17, podpisanym przez mgr Julię Przyłębską, (dla zainteresowanych „odkrycie towarzyskie prezesa Kaczyńskiego”) napisane jest: – -„Trybunał orzekł o niekonstytucyjności części przepisów regulujących pierwszy z wyżej wskazanych etapów procedury powoływania Pierwszego Prezesa SN, do czego jest uprawniony w aspekcie kontroli podstaw prawnych. Na tym etapie Trybunał dostrzegł też faktyczne złamanie prawa przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN – przekazanie nazwisk kandydatów nastąpiło w piśmie Przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN zamiast w uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN.

  czyli, przekazanie nazwisk kandydatów w piśmie a nie w uchwale jest złamaniem prawa.
  A to konkretnie oznacza, że ten pisowski cyngiel którego Duda nasłał na SN w charakterze komisarza złamał prawo przekazując Dudowi listę kandydatów w piśmie a nie uchwałę Zgromadzenia Ogólnego SN. W orzeczeniu TK podpisanym przez Wolfgangową blondynkę nie było napisane, że nie dotyczy to sytuacji gdy jakiś pisowski fajfus nasłany na SN przez Dudę może przedstawić kandydatów w piśmie a nie w uchwale Zgr. Ogólnego SN.
  Konkluzja – Duda mianował Manowską z naruszeniem prawa.
  Koniec. Kropka.

 568. Blackley
  29 maja o godz. 14:30
  Idę spać .

  Cziornożopow,

  Na tym blogu należy anonsować wszystkie funkcje fizjologiczne, nie tylko spanie. To jest bardzo ważne dla blogowiska, na bieżąco wiedzieć, że Cziornożopow właśnie śpi, a jego spracowane zwoje mózgowe się regenerują.

  Z uwagi na fakt, że byliście Cziornożopow latami całymi podrabiani oraz okradani z nicka, najpierw przez Lewego, później pana Jędrka Fa a następnie przez duende – należy się wam poważanie oraz renta inwalidzka.

  Prokuraturę należy o tym również powiadomić oraz – koniecznie (!) krążącą nadal nad blogiem panią Oborową. Ona chętnie zrekompensuje wasze straty moralne oraz wypróbowaną metodą (Zenia Zenkowi), załagodzi zwarcia w waszym wątłym móżdżku.

 569. GajowyM.
  29 maja o godz. 13:08
  odezwal sie Wiki-dajlo… od dezertera i religii 🙂

 570. mag
  29 maja o godz. 10:18

  PA2155
  Czasem piszesz ciekawie i do rzeczy, ale ostatnio zszedłeś do poziomu @Saldo, z którym gaworzycie o niczym albo po to, żeby przysrać bez sensu np. @Na marginesie. Szkoda. Miałam cię, jak widać, za kogoś innego.

  to tylko pod wplywem twojej przyjaciolki, wiesz ktorej…. ktora chce rzadzic na blogu… i rozgrzesza sie z wszystkiego, razem z lesnymi kumplami, z ktorymi organizuje nagonki…

 571. GajowyM.
  musisz nieco naladowac akumulatory… polecam prlowska „Powtorke z rozrywki”…mam nadzieje, ze Trojka wciaz slyszalna w dawnej NRD…

 572. Saldo:
  obawiam sie, ze towarzystwo nie skorzystalo z bezplatnej edukacji o teatrze w PRL i dlatego moje aluzje sa chybione…. powinienem zatrzymac sie na poziomie polskiego biura i panienek tam pracujacych, ktore smialy sie z odgrzewanych zartow z „Powtorki z rozrywki”…ewentulanie z mutacji telewizyjnej „Bajki dla doroslych”… dalej ich wyobraznia nie siegala…

 573. Babcia Marginalna sili sie na zart… kopiujac i wklejajac.. bo na wiecej jej nie stac…

 574. @Na marginesie, 29 maja o godz. 15:42

  P.S. Pompous A s s h o l e – pasuje jak ulał!

  I wygląda na dotkliwe trafienie w sam środek, bo zawył i poszczekuje, ten blogowy ratlerek intelektu 🙂

 575. Internetowe kontakty prezydenta Andrzeja
  Mauro Rossi
  29 maja o godz. 13:38
  tejot
  29 maja o godz. 12:26
  „Izabela Pek w rozmowie z Gazetą Wyborczą: „O czym marzy? Żeby te obrzydliwe świnie spotkało takie jak mnie publiczne napiętnowanie”.

  Izabela Pek to chyba nowszy choć mniej atrakcyjny model Marzeny Domaros (53 lata) alias Anastazja Potocka alias Anastazja P. o której Wikipedia pisze: „Od 1 lipca do listopada 1991 zatrudniona była na pół etatu w „Wieczorze Wybrzeża”, w sierpniu 1991 akredytowana przy Festiwalu w Sopocie, z którego ukradła firmową pieczątkę i w ten sposób wyłudzała pieniądze od przedsiębiorców, obiecując w zamian reklamę w gazecie”. Ale najbardziej znana jest z polskiej wersji afery Profumo. Obawiam się Danajów nawet gdy przynoszą dary (Eneida). Austriak Birgfellner zgłosił się z darami, po czym nagrywał swoich rozmówców z Nowogrodzkiej. Następnie zniknął i nie wiadomo czy żyje. Znajomy Szumowskiego też zgłosił się z darami (maseczkami bez certyfikatu) po czym też nagrywał swoich rozmówców. Nie sądzisz Tejot, że metody działania sponsorów obecnej opozycji to przestarzałe już techniki operacyjne?

  Mój komentarz
  Rossi, nie zmieniaj tematu.
  W swoim komentarzu nie pisałem o Marzenie Domaros, nie pisałem o nagraniach Birgfellnera z negocjacji o dużą kasę z prezesem Jarosławem miliardowym deweloperem (2 wieże Ka w Warszawie za ponad miliard zł na koszt państwowego banku).

  Zacytowałem amorowe fragmenty korespondencji Andrzeja z panią Izabelą Pek oraz jej gorzką prawdę o zalotnikach z PiSu. To jest temat do dyskusji.
  Czy prezydent może, czy nie może, powinien, czy nie powinien, itd.

  Moje zadanie jest takie. Dlaczego prezydent wdał się we frywolne dialogi internetowe?

  W pierwszych dniach, miesiącach, kwartałach, latach swojej prezydentury Andrzej nie nabył jeszcze tego cwaniactwa, zaprzaństwa i arogancji, co jest w PiSie bezwzględnie obowiązujące i korespondując z panią Pek pewnie był przekonany, ze pisze do osoby zaufanej, zgłoszonej przez PiSowskich działaczy jak zwolenniczka i wyznawczyni PiSu, więc Andrzej nie miał powodu, by nie być z nią sobą.

  Te chwile bycia sobą (prawdziwym Andrzejem-przyjacielem) w kontakcie z leśnym ruchadłem, dziką foczką i „seba sra do chleba” przyniosły mu po latach porutę, zalały czernią podejrzeń i moralnych wątpliwości wizerunek prezydenta Andrzeja.
  Taka sytuacja.
  Pzdr, TJ

 576. @GajowyM. 29 maja o godz. 16:38

  No właśnie, teraz już wyraźnie zszedł do poziomu Salto Mentale i poszczekuje, próbując kogoś sprowokować. Najgorsze, że być może odstrasza tych, którzy mieliby coś sensownego do powiedzenia.
  Ale nic, przeczekamy 🙂

 577. O, jest @tejot.

 578. GajowyM.
  29 maja o godz. 16:38
  poczekam,az awansuje cie do lesniczego, bo psy goncze i nagonka to twoja domena… 🙂

 579. Na marginesie
  29 maja o godz. 16:49
  czekam, az przeczytasz cos nowego i zrelacjonujesz nam prostaczkom tresc, rozdzial po rozdziale…. Gajowemu tez… 🙂

 580. ten Gajowy M. to tez pozyczony z „Powtorki z rozrywki”… co za intelekt….

css.php