Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Andrzej Duda

4.06.2020
czwartek

Koniec awantur?

4 czerwca 2020, czwartek,

Prezydent Duda nie ukrywał, że to on wpadł na pomysł postawienia wniosku o wotum zaufania dla rządu w Sejmie. Co prawda rząd jeszcze się trzyma i nie potrzebuje ratunku w parlamencie, ale Duda ma problem w kampanii i manifestacja siły bardzo by mu się przydała.

W ostatnich tygodniach  notowania prezydenta spadły z powodu bezbarwnej kampanii oraz – przede wszystkim – pojawienia się kandydatury Rafała Trzaskowskiego, dużo bardziej niebezpiecznej niż upadła kandydatura Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Prezydent Warszawy zabrał się ochoczo do kampanii i korzysta z efektu nowości. W sumie zainteresowanie przeniosło się na Trzaskowskiego, a prezydent zszedł na drugi plan.

Co prawda Trzaskowski czuje na plecach oddech Hołowni i pierwsza tura wyborów pozostaje otwarta, ale Duda nie mógł wysiedzieć w cieniu, więc panowie ustalili, żeby przejąć inicjatywę. Temu miał służyć wniosek o wotum zaufania, które rząd bez trudu uzyskał (235 : 219). Ale co się panowie nagadali, ile się wzajemnie nachwalili, tego nikt im nie odbierze. Prezydent powróci na pierwsze strony i do TVP.

Wysłuchałem z nabożeństwem przemówienia PAD, a także premiera. PMM płynnie zmienia tonację, raz deklaruje współpracę, nie chce opozycji totalnej, by po chwili pytać: „jak oni mają czelność”. Raz powiada, że pragnie współpracy i wyciąga rękę, by po chwili przycisnąć Trzaskowskiego pytaniem, ile zarabiają dyrektorzy w warszawskim ratuszu (plus rozmaite synekury) i jak to się ma do płac ministrów. PMM jak zwykle chwalił się bez umiaru, począwszy od wielkiego sukcesu w walce z koronawirusem.

Od pewnego czasu Morawiecki chętnie powołuje się na prasę zagraniczną, w tym (zgrozo!) niemiecką, cytuje pochwały pod adresem Polski w „Die Welt” i w „FAZ” („największej gazecie w Europie”). Jeszcze niedawno media zachodnie były przez PMM pogardzane, dzisiaj powołuje się na nie jako na wiarygodnych świadków swoich „ogromnych sukcesów”.

Nie zabrakło troski o najmłodszych („wara od naszych dzieci”) i podziękowań dla policji z Mariuszem Kamińskim na czele. Były także „tarcze, które ratują miejsca pracy”, i sukcesy w Unii Europejskiej, od której udało się bohatersko wyszarpać ogromne kwoty.

Nasze osiągnięcia są tak wielkie, że ludzie pytają: „skąd jest ta wasza skuteczność?”- mówił premier. Gdy rząd PO/PSL zabierał Polakom fundusze zgromadzone w OFE, rząd PMM prowadzi „mądrą politykę gospodarczą”, w ścisłej współpracy z bardzo dobrym prezydentem Andrzejem Dudą. Celem wniosku o wotum zaufania było „przerwanie festiwalu awantur” i wykazanie jedności obozu rządzącego. Moim zdaniem, choć PAD i PMM są dobrymi mówcami i mogą tak godzinami, to totalna opozycja nie przestanie się awanturować (a ma o co). Przynajmniej do 28 czerwca.

Zaproszenie
Profesor Andrzej MANIA (wybitny amerykanista, Uniwersytet Jagielloński) oraz redaktor Agata KONDZIŃSKA (świetna dziennikarka, „GW”) będą naszymi gośćmi w TOK FM – niedziela 7 czerwca, godz. jak zwykle 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 667

Dodaj komentarz »
 1. Koniec zartow; Polska ze Szwecja w czolowce…..gazety codzienne maja to do siebie, ze codziennie traca na aktualnosci, nawet ta najwieksza FAZ.

 2. Saldo mortale
  4 czerwca o godz. 20:27
  ktos napisal kiedys, ze gazeta zyje jeden dzien…

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Ustawka polityczno-propagandowa, przeprowadzony z braku laku dowód jedności i siły PiSu nazwanego szumnie obozem polskiej prawicy. Byliśmy, jesteśmy, będziemy – taki wydźwięk miał wniosek PMM do Sejmu o wyrażenie wotum nieufności dla rządu, a propagandowa wrzawa zapuszczona przez PiSowców w Sejmie z chwaleniem się jacy to znani, skuteczni, pomysłowi i zdecydowani jesteśmy my, jak Europa nas podziwia, jak nawet Niemcy nie mogą wyjść z podziwu – jak oni to robią, ten premier Morawiecki i prezydent Dud ana czele państwa.
  To ich zasługa, to ich wielka zasługa, to wielki plan premiera i prezydenta w ekspresowym tempie wdrażany w życie.
  Niech żyje premier Morawiecki, niech zyjeeee prezydent Duda, przyjaciel Europy, przodownik Europy, ten, któremu wszystko się uda.
  Coś w tym klimacie spływało na posłów z trybuny sejmowej.

  Prof. Marcin Król przed chwilą w Faktach po Faktach w TVN opisał położenie polityczne PiSu – nieciekawie się robi w partii, utrata pewności, zwątpienie w szeregach, utrata autorytetu przywódców i nic w zamian, więc wzięli się za to, co najprostsze, najłatwiejsze do wykonania – wotum nieufności pewne do wygrania – by podratować pozycję rządzących, zatrzymać wykrwawianie się partii z zaufania.

  Opinia publiczna, ta szeroka, nie przejmie się zbytnio tym wydarzeniem na plus, ani na minus, bowiem szeroka opinia nie interesuje się takimi szczegółami, zawiłościami jak wotum nieufności. Niemniej jakiś zapaszek się rozniesie po Warszawie i powędruje we wszystkie strony Bijącego Serca Europy (po szprychach CPK), na co trzeba troszkę czasu.
  Pzdr, TJ

 5. ” Moim zdaniem, choć PAD i PMM są dobrymi mówcami i mogą tak godzinami, to jednak totalna opozycja nie przestanie się awanturować (a ma o co).”

  moze sa dobrymi „sternikami swiadomosci”… a to we wspolczesnym swiecie jest najwazniejsze….

 6. Koniec awantur w Ameryce ?
  Rękopis znaleziony w internecie.

  A Nation of Sheep Breeds a Government of Wolves!

  For all our sake PLEASE Take a Stand!!!

  Borders : Closed!

  Language : English only

  Culture : God, Constitution, and the Bill of Rights!

  Drug Free : Mandatory Drug Screening before Welfare!

  NO freebies to: Non-Citizens!

 7. w reklamie Y. N. Haraiego przeczytalem notke „Jest weganinem i nie posiada telefonu komórkowego.” Ciekawe… 🙂

 8. Jachira w Sejmie

  – Szeregowy pośle Kaczyński, panie marszałku, panie premierze. Jak kraj potrzebuje maseczek, to wiecie, że trzeba się zwrócić do instruktora narciarstwa. SMS i powstaje wianuszek zaprzyjaźnionych firm. Tak działa państwowa mafia, niestety także podczas pandemii. Wiadomo, że jak ktoś szuka roboty, nie ma kwalifikacji, ale należy do PiS-u, to spółki Skarbu Państwa stoją przed nim otworem, byle tylko umiał się przeżegnać

  – Nie macie empatii, wasz ból jest lepszy niż mój. Niszczycie sądy, blokujecie informacje. Zachowujecie się nie jak rząd, ale jak okupanci. Po was choćby potop! Po roku znowu pytam – jak mam Wam zaufać? Mam dość

  https://www.fronda.pl/a/jachira-w-sejmie-nie-zawiodla-po-szeregowy-posle-kaczynski-panie-marszalku-panie-premierze,145299.html?fbclid=IwAR2JQWXMxM6VUY3A9j3XCqMfogSmpJhOTE4fZgFy6kHjI9ZSaP6sEqEE7U0

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 9. Oglądałem rozmowę Moniki Olejnik z kandydatem na Prezydenta IIIRP hOŁOWNIĄ.

  Ten człowiek nie nadaje się na Wójta Gminy – Kundelek.

 10. Temu dała na miseczce, temu dała….
  ..a ten nic nie dał.

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=126014665769716&set=gm.726555524765230

 11. gełozak

  Śmieszny ten twój prezydent 🙂

  Faszyści u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 12. pisowskie szambo wybiło.

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=288514582520085&set=pcb.288514739186736

  Naszczalnik bratobójca, capo di tutti capi

 13. Podkarpacie. W bastionie PiS-u ogromne zainteresowanie poparciem dla Rafała Trzaskowskiego. „To się tu nigdy nie zdarzyło”

  https://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,26004327,podkarpacie-w-bastionie-pis-u-ogromne-zainteresowanie-poparciem.html#S.koronawirus-K.C-B.3-L.4.zw

  adison04.06.2020, 20:03
  Ludzie wieje wiatr historii. Czuje, ze juz w I turze bedzie Rafal Trzask Prask zwyciezca. Poeta to przewidzial:

  „Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom, rosną skrzydła, natomiast trzęsą się portki pętakom” 🙂

 14. To Morawiecki chce obalać sam siebie? Może się udać, przecież ma większość. Ale pewnie nawet to spieprzą ci nieudacznicy i będzie musiał dalej „rządzić”. Przecież te gównozjady nawet paruset metrów piachu nie umią przekopać. 1 mln samochodów elektrycznych w 2020 roku, Via Carpathia, CPL (czy jak to się zwało to coś w Baranowie), 100000 mieszkań, kanały od Bałtyku do Morza Czarnego, etc,etc. Nawet mi sie nie chce tych głupot dalej wyliczać.

 15. adison .. brzmi znajomo , a nawet .. familiarly –

 16. kooperatywaMondragon
  4 czerwca o godz. 14:50

  ocena tego długu jest trudna. W 2014 r Po znacznie o zmniejszyło (o 58 mld) z potem PiS szybko zaczął powiększać zadłużenie (2015 – 54,7, 2016- 94.1 i raptem w 2017 przestano pożyczać , w 2018 i 2019 pożyczano nie wiele by w 2020 wystrzeliło i w 3 miesiące pożyczono 64 mld i jak czytam jest to dopiero nikły6 początek
  https://spidersweb.pl/bizblog/dlug-deficyt-rekord-morawiecki/

 17. @ teo

  Trochę statystyk odnośnie Afroamerykanów na zimno – wszystkie można sprawdzić dane podaje FBI :

  Nie istnieje coś takiego jak przemoc systemowa policji wzgledem afroamerykanom.Dlatego poeównajmy dane działalnosci policji względem białych i czarnych obywateli.Przemoc policji jest czymś uniwersalnym z racji wykonywanego zawodu.Statystyki wskazują ,że policja zastrzeliła w latach 2017 – 2019 667 Afroamerykanów uzbrojonych strzelajacych do policji.W tych latach policja zastrzeliła 1226 białych uzbrojonych.Wtym również czasiezabiła 9 nieuzbrojonych czarnych i 19 nieuzbrojonych białych..

  Dodam ,że czarni stanowią 14 % populacji USA zas biali 61 % i ta statystyka niewiele tłumaczy ale przejdżmy do innych statystyk co rzuci nowe światło na problem.

  Mimo ,że czarni stanowią 14 % populacji to jednak opowiadają za 50.9 % wszystkich morderstw w USA co łatwo zrozumieć ,ze ginie ich w wymianie ognia z policją tak duża ilosć.
  Wstrząsające jest ,że wskażnik ofiar morderstw wśród cczarnych jest 6 krotnie większy niż wśród białych.

  Afroamerykanie mordują się nawzajem i rocznie czarny zabija 7500 czarnych.Tak więc wrogiem czarnych nie są biali w tym policjanci tylko sami czarni.

  Najbardziej śmiesznym i ciekawym ankietowym pytaniem dla czarnych kobiet bylo zapytanie – czy idac ciemną ulicą i bedziesz widziała 3 czarnych meżczyzn czy bedziesz czula się bezpiecznie czy też bedziesz czuła sie bezpiecznie gdy bedzie stało trzech białych.95 % murzynek odpowiedziało ,ze beda czuły sie bezpiecznie gdy beda stali biali.

  Jak pisałem poprzednio to nie rasizm zabija czarnych tylko ich przestępczosc panująca wśród nich
  zaś najważniejszą przyczyną jest upadek murzyńskiej rodziny.

  Statystyki są bezlitosne.W 1965 r 25 % murzyńskich dzieci rodziło się w zwiazkach pozamałżeńskich
  w 1991 już 68 % w 2011 -72 %zaś w 2015 dramatycznie wysoko -77%.Oznacza to ,że zaledwie 23 % małżeństw stanowią stałe związki.Tak jak pisałem chłopcy murzyńscy są pozbawieni ojców są skazani na problemy materialne,wychowawcze .

  Czarni nieletni stanowią 16 % populacji nieletnich stanowią 52 % aresztowanych za brutalne przestępstwa w tym 60 % za napady rabunkowe.

  Biali żyjący na przedmieściach biali gdzie przestępczośc jest minimalna często są narażeni na najazdy czarnych młodych przestepców.Często sie tu mieszka prawie jak w parku domów sie nie zamyka i nawet pozostawia się kluczyki w samochodzie.Pół roku temu do miejscowości Lake Zurich w odległosci od mojego domu 20 km starszy meżczyzna w nocy zauważył podejrzany ruch na drajweju prowadzącym do garażu.Czterech młodych czarnych usiłowało ukraść samochód.Strzelił i poważnie ranił jednego z nich.Ci załadowali rannego kumpla do samochodu i zamiast zawieśc do szpitala wyrzucili go na stacji benzynowej sami uciekali w kierunku Chicago gdzie złapała ich policja

  To jedna z sytuacji gdzie 4 czarnych młodych bandziorów wybiera sie ocą aż 50 km aby kraść i mordować.To się dzieje każdego dnia .

 18. – Mamo! Chwalą nas!
  – Kto? Wy mnie, a ja was.
  Tak można podsumować wzajemne zachwalanie Morawieckiego i Dudy.
  Słuchając dzisiaj Morawieckiego, miałam nieodparte wrażenie, że towarzysz Gomułka wstał z grobu i przemawia na plenum K.C.

 19. Przyznam się, że PMM zrobiłby na mnie wrażenie, gdyby publicznie zagrał w rosyjską ruletkę. Bo to przynajmniej pokazałoby, że facet ma jaja. I potrafi zagrać o wszystko. A tak, mając w Sejmie parlamentarną większość, która gwarantowała mu znany, pozytywny wynik, zagrał na nosie swoim wyborcom, robiąc z nich kretynów. To wotum zaufania nie ma bowiem żadnej merytorycznej wartości, poza pokazaniem, że PiS-owscy posłowie są połączeni wspólnotą swego interesu materialnego.

 20. Na marginesie
  4 czerwca o godz. 22:31

  Tak jak to faszystowskie trolle wiwatowały: 2% 5% !!!

  Du*a pójdzie siedzieć. Czas zacząć opowiadać więzienne kawały.
  Hyhyhy; ( yntelektualne, wicie, rozumicie ) 🙂

  Wyje PiS ze strachu
  nie przeżyje krachu

 21. @adam @basia przekleiła z Szostkiewicza na LA – ku pokrzepieniu serc 🙂

  andrzej52 4 czerwca o godz. 18:50
  Ludzie, ok. godz 15-tej zadzwoniłem do mojego lekarza, czy podpisze sie na liście poparcia Trzaskowskiego.
  Przyjechał za kilkanaście minut, dałem mu pusta listę.
  O 18-tej przychodzi do mnie z pełną listą i chce jeszcze dwie. Coś niesamowitego, ludzie czują sie jak 4 czerwca 1989 roku.

 22. Na marginesie
  4 czerwca o godz. 22:56

  To dobry początek, żeby zacząć rozliczać gangsterów PiS.

  Kulas, Naszczalnik bratobójca, capo di tutti capi,
  Jarosław Kaczyński: dożywocie.

 23. Wota zaufania i nieufności

  Są trzy, wg. Konstytucji:
  – konstruktywne wotum nieufności wobec premiera, i wtedy wskazany imiennie kandydat na premiera formuje swój rząd: Art. 158,
  – wotum nieufności wobec ministra: Art. 159,
  – wotum zaufania wnioskowane przez Rady Ministrów – zaufania dla samej siebie: Art. 160.

  Ten ostatni artykuł jest zbędny. Prawdopodobnie jedyny, którego usunięcie z Konstytucji nie spowodowałoby niczego, nikt by nie zauważył. Podobnie nie ma żadnego efektu prawnego, jak samo wyrażenie zaufania. Jedynie jest efekt propagandowy.

  Jedynie jest źródłem wzmożenia propagandowego dla władzy. Oto nikt nie zgłaszał wotum nieufności do RM, no to sobie uchwalmy zaufanie. W 15 minut po zgłoszeniu wniosku mamy debatę. Czy to aby nie jest objaw gorączki, paniki jakiejś?

  Językiem piłkarskim, oto w sytuacji podbramkowej stoper oblężonej drużyny wykopuje piłkę jak najdalej od bramki na chybił nie trafił.

  Czy PMM wyjaśnił, skąd jest ich ta skuteczność? Z modłów jasnogórskich może? Bo o skuteczności prezydenta Dudka trudno rozprawiać nawet przez 3 minuty.

 24. Wotum zaufania jest procedurą sprawdzającą czy rząd ma jeszcze większość w sejmie.
  Stosowanie tej procedury w innych sytuacjach jest pozbawione jakiegokolwiek sensu.
  W związku z tym dzisiejszy sejmowy event premiera i prezydenta po prostu jest nie wart uwagi.

 25. Gdy przyleciałem 37 lat temu nie miałem pojęcia na temat tzw.rasizmu po prostu ten problem był w propagandzie PRL a myśmy wszystko przyjmowali odwrotnie.Jednoczesnie mieliśmy na studiach czarnych studentów którzy finansowo mieli sie lepiej zaś białe studentki co niektóre za honor uwarzały mieć czarnego bojfrenda.

  Gdy byłem rok czasu w Chicago w lipcu 1985 r raptem dzwoni kolega ze przypłynał statkiem Zamość na Lake Michigan.Pytam się gdzie jesteś – nie wie ,mówie podejdż do skrzyżowania ulic ( domów nie było ) zobaczył i mówi 110 sth i 25 east.Mówię Jasiu bedę o 6 pm u ciebie przed statkiem.Obiecać można ale jak zrobić kiedy nie mam samochodu jeszcze dobrze nie znam miasta
  w dodatku 110 sth to 120 km od miejsca gdzie mieszkałem.Mapa i rozpisuję trasę.Dojade kolejka do 55 sth na końcowy przystanek a potem przesiade się w autobus.Jadę czytam gazetę ,pociąg zatrzymuje się.Do wagonu wchodzi czarna konduktorka i widząc mnie samego białego mężczyznę prawie jej oczy wychodzą z zdziwienia skąd ten szaleniec znalazł się w centrum murzyńskiej dzielnicy.Schodze na dół znajduję przystanek autobusowy a naprzeciwko sklep spożywczy i reklama alkoholu.Przypominam ,że mie mam zwyczajowej butelki i muszę nadrobić tą omyłkę .Wchodzę do sklepiku szukam gdzie alkohole i nie mogę znależść.Pytam obsługę i pokazują mi na środku sklepiku coś takiego jak jiosk z gazetami Ruchu okratowany kompletnie małw okienko zaś w srodku mężczyzna.Kupuję butelkę i wychodzę z powrotem na przystanek.Rozgladam się po okolicy prawie brak domów zburzone spalone podczas rozruchów jeszcze za Martina Kinga .CHaszcze ,kszaki a wśród nich czarni nigdzie nie ma białych ludzi.Zaczynam instynktownie nabierać stracha ,biały jeszcze z siatką butelka wódki.Raptem widze taksówke i oczywiście czarny kierowca.Mówię i podaję adres.On twierdzi ,że tam nikt nie mieszka nie ma domów.To racja tam jest port przypłynoł statek z Polski jest tam kolega.Kierowca patrzy na mnie jak na wariata ale jedzie.Z daleka widze statek podjeżdżamy pod niego z radosci prawie płaczę widzac polską banderę i marynarzy na pokładzie.Kolega Janek zdumiony jest II Mechanikiem ma duży apartament dwie osoby łatwo zamieszkają.Długie rozmowy rodaków przy osuszaniu butelki zaś rano udamy się z powrotem do mnie i pokaże mu trochę miasta.

 26. Najmłodszy syn w trakcie kończenia szkoły średniej i złapał pracę na date processing po prostu dorabia.Któregoś dnia zauważam ruch w rodzinie małżonka coś po kątach szepta z synami.W końcu podchodzi i mówi musimy wszyscy razem porozmawiać.Małżonka przedstawia problem – najmłodszy syn spotyka się z czarna koleżanką z pracy a ona wraz z rodzicami przyjechała z Etiopii jest chrześcijanką.

  Wszyscy patrzą na mnie jak zareaguję.W spokojny sposób wyjaśniam ,że nie mam nic przeciwko temu ale gdyby doszło do małżeństwa to widze problemy.Związek małżeński osób o różnych kulturach rasach zmaga się z dodatkowymi problemami i trudny jest do utrzymania ale nie wiem czy moja rada w tym przypadku coś znaczy..Wszyscy oddychaja z ulgą widzac moją reakcję.

  Na drugi dzień syn mi oznajmia ,że jego dziewczyna oznajmiła mu ze jej rodzina zabroniła jej spotykać się z białym mężczyzną i musi się do tego zastosować.
  Tak więc problem się rozwiązał zaś wkrótce syn chodził z Polką która jest jego żoną.

 27. Geozak
  4 czerwca o godz. 23:49

  Ma Pan poglady Neandertalczyka.

 28. Geozak
  4 czerwca o godz. 22:33

  Skoro jest Pan juz w KK,
  to prosze wstapic do KKK.

 29. Dziadku Geozak; 22:33 .

  Dziadku nie używa się już słowa Murzyn to jest obraźliwe w stosunku
  do czarnych , uważaj bo możesz zostać zastrzelony i pogorszysz i tak już
  złą statystykę .

  https://www.youtube.com/watch?v=t_Jolf-l7TI

  Od razu widać skąd pobierałeś nauki .

 30. Wotum zaufania jako procedura sprawdzająca

  Czyli większość rządowa się sprawdza, czy jeszcze jest większością. A co z tego, że nie jest? Nic. Rząd dalej rządzi, uchwala, co ma uchwalić, albo i nie. Ale nie ma mocy sprawczej to wotum, nie obala rządu, nie powołuje nowego premiera … NIC.

  Więc po co w tej fazie walki prezessimusowi Kaczorkowi potrzebne było wotum zaufania? Oczywiście to ewenementalne wydarzenie skomentowano już dosadnie. Osobiście widzę dwa ostre cienie mgły. Pierwszy, aby dać apartowi PZPrawicy poczucie jednoczącej siły wokół dwu „filarów przywództwa”, w które notabene nikt, ale to nikt nie wierzy, tzn. premier, którego rolą jest pajacowanie z pałacu w Alejach Ujazdowskich i wielki Dudek z Pałacu na Krakowskim Przedm. Po drugie, szło o przykrycie Trzaski, którego postępy w kampanii mogłyby przerażać lud boży i wzniecać niesnaski.

  Osobiście, patrząc na ten teatr ogromny krajowej polityki dostrzegam zamysł głęboki w opozycji, za silnym naciskiem na jej dominującą formację zwaną „obywatelską”. Przejęli senat, odwlekli wybory na czas przystępniejszy, wywlekli w końcu kandydata, który Dudkom i Morawkom może dać popalić. I prezessimus Kaczorek się mota.

  Potrzeba by jakiegoś opowieściopisarza formatu Pilcha, aby te przewalające się nastroje, o klimatach nie wspominając ujął w sensie ścisłym.

 31. Geozak,
  jako typowy Pollack mógłbyś podciągnąć się w interpunkcji i to w sensie podstawowym, że najpierw kropka lub przecinek, a za nimi spacja. Weź przykład z innych, choćby ze mnie. Rozumiesz?

  Potem podciągnij się w języku urzędowym USA. Np. data processing, nie date. Itd. A potem ewentualnie można by nad twoim moralizowaniem się pochylić. Ale to byłby gest rozpaczy.

 32. Co jest ciekawego w „reklamie” Y. N. Harari’ego?
  „Jest weganinem i nie posiada telefonu komórkowego”.

  To, że kogoś to dziwi?
  Ech.

 33. Gdy byłem rok czasu w Chicago w lipcu 1985 r raptem dzwoni kolega ze przypłynał statkiem …

  Zaczyna się lepiej niż „Ogary poszły w las”. I jest co poprawiać w tym wypracowaniu – gramatyka, interpunkcja, stylistyka, o ortografii szkoda wspominać.

  Ale kto je Geozakowi zadał?

 34. izabella (18:19, 4.6)
  https://passent.blog.polityka.pl/2020/05/29/warczec-i-gryzc/#comment-921113

  Faktycznie, stan Colorado wygrała kandydatka partii demokratycznej.

  Osobiście, wolałbym u boku Joe Bidena sen. Ami Klobuchar. Niech już sen. E. Warren obejmie przywództwo w Senacie i aktywizuje się w walce o sprawiedliwość społeczną.

  Osobiście uważam, że centrowa orientacja PD daje większe szanse wygranej. Oraz jest dobra dla USA. Opozycja wobec rewolucyjnych zmian, zapewne słusznych, sprawiedliwych i postępowych jest zbyt silna. Po porstu – demografia. Baby boomers stali się konserwatywni, zapomnieli jak zabawiali się w „dzieci-kwiaty”. Niech wymrą powoli. Ameryka wespnie się na wyższy poziom wtedy. Krótko mówiąc, opowiadam się za ewolucją na gruncie pragmatyzmu.

 35. To, że kogoś to dziwi?
  Ech.

  co ma piernik do wiatraka… i filozofia do stylu zycia..

 36. Czyli jest dobrze…Nawet wyroki boskie za grzechy, nie są nam grożne…wytrzymamy…Tak sobie myślę prywatnie, że rodzi się nowa religia…wiara w prezesa…i chodzenie po wodzie…

 37. Awantury pod krzyżem w Sejmie sugerują, że to gadżet podobnie jak godło…nie wymuszają godnego „biesiadowania”…A nawet prowokują do „rejtanowania”…Tak sobie myślę prywatnie: już sobie wyobrażam, co będzie się działo jak napełnią nieckę…ciepłą wodą z kranu…

 38. Doradca Komorowskiego o błędach jego kampanii wyborczej: to ja byłem gwożdziem do trumny kampanii…Tak sobie myślę prywatnie o trumiennych portretach…w kampanii…

 39. Ojciec porządny i matka porządna, a dziecko pracuje w tv…Tak sobie myślę prywatnie o ewolucji Darwina i genach po dziadkach…

 40. To, że kogoś to dziwi?

  Ogary poszły w las

  Info. poszła w sieć.
  ( nie przestał czytać, znaczy zdrowy?? 🙂 )

 41. PA2155
  4 czerwca o godz. 20:35

  Powiedzial prawde; Journal (Jour) czy Zeitung ((Zeit). Nazwy we francuskim i niemieckim jakby to potwierdzaly. Zbieg okolicznosci, to tak Na marginesie. Mowiac powaznie, to wiadomosci szybko i czesto „ przepoczwarzaja“ sie w opinie, a opinie sa szybko i czesto, to tak Na marginesie, odbierane jak wiadomosci. Powoduje to niestety niedoinformowanie, a informacja dzisiaj jest cenionym dobrem. Ludzie machaja jednak rekami lub recami, w zaleznosci od tego co im wyroslo. Przewaznie jednak recami. Wynika to prawdopodobnie z tego, ze chetniej ogladamy, niz czytamy. I tak chetniej Vox niz CNN lub RTL niz ZDF.

 42. „Hołota chamska”. Słowa Kaczyńskiego wywołały burzę

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/debata-o-wniosek-nieufnosci-dla-ministra-szumowskiego-awantura-w-sejmie/4v0435t

  Naszczalnik bratobójca, capo di tutti capi
  pokazał rozkwit próchnicy w ustach.

 43. Nowe fakty ws. Łukasza Piebiaka. Ujawnił poufne dane sędziego
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/lukasz-piebiak-ujawnil-poufne-dane-sedziego/6wn8yk6

  No ale to nie dla tego faszystowskie trolle zamilkły!

  Trzaskowiki im zatkał ryja??

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 44. Rafał Trzaskowski

  Chciałem Wam bardzo podziękować za te wyjątkowe chwile. Za tę energię, za tę nić porozumienia z pozoru nieznajomych ludzi, którzy nagle się do siebie uśmiechają. Tak zupełnie bezinteresownie i szczerze. Tak jak kiedyś, w czasach trudnych, kiedy jedno spojrzenie wystarczyło, żeby zaufać. Dziękuję za ten błysk w oku. Za proszę. Za przepraszam. Za tę cudowną polską życzliwość, którą od lat probują utopić w zgiełku i krzyku. Za swieżość i trzeźwość młodego spojrzenia bezkompromisowo idącego w przyszłość. Za doświadczenie i zaufanie spojrzenia dojrzałości ludzi, którzy widzieli w Polsce już wszystko.
  Chciałem podziękować Wam za to, że w tym świecie, który ciągle pędzi, zatrzymaliście się na chwilę, żeby pomyśleć. Za te kolejki do składania podpisów, by wyrazić bunt przeciw paraliżującej sztuczności ludzi, którzy są pozbawieni jakichkolwiek zasad. Ludzi, którzy chcą nam zepsuć święto najbardziej niezwykłe w naszej historii – kiedy Polak z Polakiem rozmawiał, a nie krzyczał na siebie. Kiedy umieliśmy się porozumieć i cieszyć się razem ze swoich niedoskonałości. Chciałem Wam podziękować za biało-czerwoną flagę zszytą z fragmentów naszych indywidualnych losów, która dziś powiewała nad Gdańskiem. Biało-czerwoną wspólnotę, z plamą krwi z koszuli Pawła Adamowicza.
  Ale przede wszystkim chciałem podziękować za to, że jesteście, że nie poddajecie się. Za to, że kiedy w pojedynkę protestowaliście w imię demokracji, mieliście pewność, że ktoś stanie obok Was. I stanął. Nieznajomy, sąsiad, przyjaciel, ten Pan co zawsze mówił „nie”, ta Pani, która zawsze pomagała innym.
  Niesie nas Wasz głos sprzeciwu, Wasza determinacja, Wasz gniew. Wasze przekonanie i nadzieja, że może być lepiej. Pamiętajcie proszę o plakacie z 1989 roku – Gary Cooper stojący sam na twardym gruncie filmu „W samo południe”. Na oryginalnym plakacie filmu widniał slogan – „o człowieku, który był zbyt dumny, żeby uciekać.” W ostatnich tygodniach widziałem na własne oczy tysiące ludzi zbyt dumnych, żeby uciekać. Dlatego wierzę, że 28 czerwca stawimy się wszyscy – być może też w samo południe – przy urnach. Żeby zmienić Polskę.

  #¤%& Ć PiS

 45. @

  Za „chamską hołotę” w parlamencie
  Zabrałbym Kaczyńskiemu kota.
  Szkoda, że nie zauważono w zamęcie,
  Że on powiedział „hamska chołota”.

 46. Cham Hamowi stanął chamem
  Pan Kaczyński styropianem
  PiS qure**kie jest nasienie
  Bóg niech ześle przebaczenie.

 47. A słowo ciałem się stało…tak powstała sejmowa chamska hołota…Tak sobie myślę prywatnie, że prorocze czyny dokonywane są pod sejmowym krzyżem…Alleluja i do przodu…

 48. Widac z tego , ze awantury to dopiero beda i to nawet o Jodłowskiego z Taszyckim ( ze niby zbyt jednopłciowi !?- Po hołobli , hołubiec a po nim juz tylko hołysz)
  a nawet o Doroszewskiego bo
  -” U nas panie poczciwosc , trudy , nie wygody , a w domu wieczna hołota ”
  ” Hołota chamska ” slusznie sugeruje , ze sa tez inne jej rodzaje , a byc moze nawet zoliborska (?!) Bedzie o co sie awanturowac

 49. @olborski

  U Mickiewicza
  Ręką z czapki proso w trawę miota
  Dla wróblów; spada z dachów krzykliwa hołota

  pogardliwie: ludzie zachowujący się niekulturalnie, ordynarnie, męty społeczne, motłoch
  dawniej też: ludzie biedni, niewykształceni, pospólstwo

  Szlachetnie urodzony jaśniepan żoliborski pozwala sobie bez żadnego trybu, a mumia na urzędzie marszałka upomina i usadza opozycję, by nie drażniła wielmoży 😎

 50. Czytac póki jeszcze za darmo ..

  http://doroszewski.pwn.pl/haslo/hołota/

 51. Naszczalnik lubi ponoć korridę.

  Quentin T. się quania:

  https://www.youtube.com/watch?v=VbDbOdKL9ZY

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 52. teo
  5 czerwca o godz. 3:15
  „Jest weganinem i nie posiada telefonu komórkowego”.
  Maly Bratobojca jak hitler.

  Sztuka uliczna na czesc zamordowanego Georga Floyda.
  https://www.theguardian.com/artanddesign/gallery/2020/jun/05/george-floyd-murals-worldwide-street-artists

  Pieknie spiewano na pogrzebie- muzyka Gospel.

 53. Krzysztof Skiba: Władza ma już pełno w gaciach. Nie dajmy im dobiec do kibla.
  Tak… obaliliśmy komunę, ale ona wróciła przebrana za PiS i skacze nam po głowie i po całym kraju. Demokracja, którą stworzyliśmy okazała się krucha. Pozwoliliśmy, aby Kościół zrobił sobie z Polski własną kolonię.
  Pozwoliliśmy, aby różni dranie doili ten kraj. A teraz pozwalamy, aby Gang Kolekcjonera Kotów, na naszych oczach przekształcał kraj w worek treningowy. Jesteśmy jak te nieszczęsne konie z Janowa Podlaskiego, które dawno temu wygrywały wszystkie konkursy, a teraz zdychają
  Do kolegów opozycjonistów z czasów PRL.
  Dziś kolejna rocznica „półwolnych” wyborów 4 czerwca 1989 roku, kiedy to po ustaleniach Okrągłego Stołu, komuniści dopuścili opozycję z Solidarności do zabawy wyborczej i szybko przegrali jak Artur Szpilka swoje ostatnie walki na ringu.
  I znów przez Internet i media przeleją się kombatanckie wspominki. Nie zabraknie zdjęć Wałęsy, Geremka i Mazowieckiego.
  Tu i ówdzie pojawi się słynny plakat z Gary Cooperem z filmu „W samo południe” który z kartką wyborczą i ze znaczkiem „Solidarność” idzie pogonić złych ludzi. I dobrze. Fakty historyczne trzeba przypominać, a sentymentalne kombatanctwo, jeśli nie jest nachalne nikomu specjalnie nie zaszkodzi.
  Było biednie i marnie, ale ku zaskoczeniu komunistów Solidarność wygrała wszystko, co było wówczas do wzięcia. Kolejne wybory były już w pełni demokratyczne, a komuna zdechła w swej znanej jako PZPR postaci.
  Nie wdając się w spory, czy można było więcej i czy aby na pewno, to były choć trochę wolne wybory, mam do dawnych kolegów z opozycji skromny apel.
  Dziś, gdy dziewczyna samotnie demonstrująca z plakatem i rowerem pod radiową Trójką jest zamykana przez policję, dziś, gdy uczestnicy Strajku Przedsiębiorców są gazowani i pałowani w centrum Warszawy, gdy jak za PRL demonstrantów z opozycyjnych manifestacji przesłuchuje się godzinami na komisariatach, poniża i każe rozbierać do naga, gdy niewidomy będący uczestnikiem protestu, brutalnie odłączony zostaje od osoby się nim opiekującej, jest wywożony kilkadziesiąt kilometrów poza miasto i wreszcie, gdy wszyscy przeciwnicy władzy są w państwowej telewizji opluwani i niszczeni jako „gorszy sort” „niemieckie sługusy” czy „zdrajcy narodu”, to może wstrzymajmy się z tymi sążnistymi artykułami o walce z komuną i o tym, jak odważni byliśmy w czasach generała Jaruzelskiego.
  Tak… obaliliśmy komunę, ale ona wróciła przebrana za PiS i skacze nam po głowie i po całym kraju.
  Demokracja, którą stworzyliśmy okazała się krucha i garbata.
  W imię podziękowań za papieża, za sprzyjanie opozycji i pomoc w PRL pozwoliliśmy, aby Kościół i Watykan zrobił sobie z Polski własną kolonię. Pozwoliliśmy, aby różni dranie doili ten kraj na lewo i prawo.
  A teraz pozwalamy, aby Gang Kolekcjonera Kotów, na naszych oczach przekształcał kraj w worek treningowy.
  Jesteśmy jak te nieszczęsne konie z Janowa Podlaskiego, które dawno temu wygrywały wszystkie konkursy, a teraz zdychają, głodują i spadły do piątej ligi, ale ciągle myślą, że nadal są piękne i fajne, bo żyją wspomnieniami.
  Kombatanctwo szkodzi! Ordery już dawno rozdane!
  Czas jak za komuny bronić wolności i splunąć diabłu w oko.
  Władza ma już pełno w gaciach. Nie dajmy im dobiec do kibla.
  Krzysztof Skiba

 54. olborski
  5 czerwca o godz. 11:58
  Widac z tego , ze awantury to dopiero beda i to nawet o Jodłowskiego z Taszyckim ( ze niby zbyt jednopłciowi !?- Po hołobli , hołubiec a po nim juz tylko hołysz)
  a nawet o Doroszewskiego bo
  -” U nas panie poczciwosc , trudy , nie wygody , a w domu wieczna hołota

  Mój komentarz
  Olborski, piękny cytat.
  Pzdr, TJ

 55. adam100
  5 czerwca o godz. 11:07

  Z siebie sie smiejecie.
  OTAKE demokracje z Adamem i Jego mocodawcami walczylim.

 56. @Geozak
  „Oglądałem rozmowę Moniki Olejnik z kandydatem na Prezydenta IIIRP hOŁOWNIĄ.
  Ten człowiek nie nadaje się na Wójta Gminy – Kundelek.

  Twój kandydat nie jest nawet ssakiem, bo nadaje się tylko na długopis. O ile jego właściciel zechce się nim dalej posługiwać.

 57. @ kooperatywaMondragon
  5 czerwca o godz. 0:22

  „Geozak
  4 czerwca o godz. 23:49

  Ma Pan poglady Neandertalczyka.”

  Nie obrażaj naszych przodków.. Głupich Neandertalczyków nie było, bo wtedy Człowiek musiał myśleć aby przeżyć.

 58. kooperatywaMondragon
  5 czerwca o godz. 12:57
  adam100
  5 czerwca o godz. 11:07
  Z siebie sie smiejecie.
  OTAKE demokracje z Adamem i Jego mocodawcami walczylim.

  A Bóg ci zapłać dobry ssaku.

 59. Jakub Majmurek

  „Takiej hołoty chamskiej to jeszcze nikt nie widział”, zawyrokował dziś w Sejmie, sądząc, z kontekstu na temat opozycji, arbiter elegantiarum polskiego parlamentaryzmu, Jarosław Kaczyński.
  Wiadomo, prawdziwego polskiego pana i żoliborskiego inteligenta doktora praw, z herbem i antykami w salonie poznać po wytwornym języku, doskonałym stylu, opanowaniu godnym rzymskich senatorów i umiejętności prowadzenia politycznych sporów w sposób wyłącznie wzorowo rycerski.

  Naszczalnik bratobójca, capo di tutti capi
  zaraza PiS

 60. @ adam 100
  Przytaczasz Skibę ale dla mnie to twarz typowego Idioty cwaniaczka któremu ekipa Kaczora zepsuła biznes .

  Twarz typowego Nieuka platformianego to twarz Kierwińskiego.Oczywiscie obsiadl Trzaskowskiego i jest Macherem od podejrzanych interesów z dewoloporami.

  Trzaskowski zapytany wczoraj co z obietnicą zasadzenia w 2019 r 1 mln drzew co miało tworzyc zielone płuca Warszawy stwierdził ,że obietnic nie składał.Okazało się ,że miasto posadziło zaledwie 250 tys zamiast 1 mln i nawet o tym Trzaskowski nie wiedział.

  Ten Laluś nie wiem czy nawet nadawal by sie na szefa recepcji w jakimś dużym hotelu a on Nieudacznik i leń chce być Prezydentem Polski.

  Adasiu Kidawa była wiele lepsza ale uczciwa zupełnie nie pasowała do zgraji złodziejskiej z PO.

 61. @adam100 5 czerwca o godz. 14:38

  „Spieprzaj, dziadu” się przypomina.
  Ale teraz wydaje się wręcz niewinne…

  Prywatny folwark, naszczalnika ponosi 🙂

 62. @ dziadku geozak

  Przytaczam dla innych.

  Ty jesteś już ostatecznie ukształtowany przez uniwersytety, Trumpa i PiSowskich faszystów. 🙂

  Ein Führer, ein PiS

 63. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 14:50

  Dużo wymagasz od cudotwórców i słusznie. 🙂

 64. Geozak,
  twój Pinokio, czyli Mateusz Morawiecki obiecał, że doprowadzi do tego, że będzie się sadzić 32 drzewa na sekundę. Ile posadzono, z tego zapowiadanego pół miliarda?
  Geozak, przestań, pokaż „uruchomione” przez Kaczyńskiego i Morawieckiego tysiąc miliardów PLN na inwestycje, pokaż ten prom do którego stępki przybijał tabliczkę, pokaż te miliony samochodów elektrycznych, te dachy i zasłony perowskitowe mające generować energię elektryczną, gdzie ten grafen?

 65. @legat 5 czerwca o godz. 14:57

  Mieszkania dla młodych…

 66. Przy okazji: witaj, Qba. Mam nadzieję, że pobędziesz 🙂

 67. Eliza Michalik: nie cieszcie się za wcześnie.

  Wobec zmian w kodeksie wyborczym i zmniejszeniu uprawnień i roli Państwowej Komisji Wyborczej, wobec częściowego uzależnienia autonomicznego dotąd procesu wyborczego od polityków i możliwości, że w sporej części Polski, zwłaszcza w rejonach o dużej zachorowalności na Covid, wybory odbędą się głównie korespondencyjnie – a w tej metodzie wymontowano wszystkie bezpieczniki uniemożliwiające dotąd fałszerstwo, a przynajmniej bardzo je utrudniające (nie będzie trzeba kwitować odbioru pakietów wyborczych i nikt nie sprawdzi, ile pakietów wydano, a ile wróciło) – uważam, że taka teza jest w pełni uprawniona.(…)

  Jest dość oczywiste i łatwe do wyobrażenia, że w sytuacji wygranej Rafała Trzaskowskiego PiS, korzystając z opanowanego przez swoich ludzi i całkowicie upolitycznionego Sądu Najwyższego, po prostu doprowadzi do stwierdzenia nieważności wyborów. I będzie miał rację! A opozycja, spętana tym, że wzięła udział w niekonstytucyjnej farsie, nie będzie mogła nic powiedzieć. A jeśli nawet powie, nie zostanie potraktowana poważnie.
  https://natemat.pl/310981,nie-cieszcie-sie-za-wczesnie-z-trzaskowskiego-pis-moze-sfalszowac-wybory

  Pytanie do kumatych: czy można (i czy warto) zażądać międzynarodowej obsady tych wyborów? Obserwatorzy, a w każdym razie zaufany człek opozycji w każdej komicji? Bo że PiS-dzielstwo będzie oszukiwać, to raczej pewne.

 68. Czy antyrasistowskie napisy na pomniku Kościuszki, to wandalizm…czy napis KONSTYTUCJA na koszulce… to wulgaryzm…To wszystko w stylu Śpiewaka niedawno ułaskawionego…Tak sobie myślę prywatnie, że prawda nie jest wandalizmem…od jankesa wymagaj więcej…sugeruje czynami Kościuszko…

 69. Śmierć na planie spotu Jakiego – z winy firmy Solvere, która teraz prowadzi kampanię Dudy. Skomplikowana sprawa, ale śmierdząca na kilometr.

  https://natemat.pl/311017,afera-spotowa-pis-plakwicz-matczuk-lorenc-i-kampania-wyborcza-jakiego

 70. – Pękły wszystkie tamy, przekroczono wszystkie granice – politycy KO komentują kulisy nagrania spotu wyborczego Patryka Jakiego, podczas którego ciężko chora lokatorka dostała zawału serca i zmarła. Spot mieli kręcić ludzie odpowiedzialni dziś za kampanię prezydencką Andrzeja Dudy.

  https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26005991,smierc-przed-kamera-podczas-krecenia-spotu-patryka-jakiego.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy

  Jagger4805.06.2020, 12:45
  Żeby uzdrowić tą całą politykę w wydaniu PiSu, to wybierzmy na Prezydenta Polski Rafała Trzaskowskiego. PiS już całkiem zagrzebał się w swoim działaniu i tyle afer, które powstały podczas rządów PiSu, to jest rekord Europy.Wybierzmy Rafała! RAFAŁ wygraj te wybory, dla Nas, dla Polski, Dla Europy i żeby nigdy nie było takich zdarzeń, jakopisuje ten artykuł. RAFAŁ TRZASKOWSKI na Prezydenta Polski!!!!!

 71. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 15:32

  To samo wydarzenie 🙂

 72. @adam100 5 czerwca o godz. 15:39
  Great minds think alike 😀

 73. Koniec awantur…w Legnicy dzik na osiedlu zjadł dzieciom pierogi…Policja pokojowo wyprowadziła intruza…Tak sobie myślę prywatnie, że ruskie pierogi w Legnicy, to symbol współistnienia tubylców z na dziko penetrującymi smakoszami…reinkarnacja ?…

 74. Chudzina… A gdzie kałdun? Photoshop potęgą jest i basta.

  https://images77.fotosik.pl/409/4167a0d63c52b687.jpg

 75. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 15:55

  Hihihi 😉

 76. Saldo mortale
  5 czerwca o godz. 9:12
  tak na marginesie, to zbliza sie na blogu inauguracja festiwalu rymow czestochowskich…. jezeli mozesz, to zapal swiece albo kilka, bo to tradycja teatru polskiego, tzw. teatru poetyckiego…

 77. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 15:55

  jak rym to rym (Często Chowa, i bęc w sieć 🙂 )

  HIHI HIHI
  HIHA HIHA

 78. @adam100 5 czerwca o godz. 16:01

  To go zaboli… @scrambler podrzucił. 3m się. Ja znikam 😉
  https://i1.kwejk.pl/k/obrazki/2016/02/1879c893eafe114c7c92a4b3abb6f745_fb.jpg

 79. PA:
  blog Passenta powoli zamienia się w chlew.
  Konkurują ze sobą chamskie wycieczki paniusi zza morza z kwikiem ćwierćinteligenta.
  No i cytaty z portali, po które każdy może sięgnąć sam.
  Totalna żenada.

 80. @adam100 5 czerwca o godz. 16:11

  Nie ma sensu reagować. Oni mącą. Najbardziej mi się podobało
  „Ho ho, tak tak, o multi-kulti to ja wiem wszystko.
  Pracowałem z różnymi ludźmi i znałem nawet pewną Truczynkę…”

 81. quentin t.
  5 czerwca o godz. 16:17
  ano bawia sie przednie, przasnie , po krakowsku… moze red. Passent tez… ktoz to wie.. 🙂

 82. P.S. Turczynkę.

 83. moze cos z klasyki

  Samochwała w kącie stała
  I wciąż tak opowiadała:

  Zdolna jestem niesłychanie,
  Najpiękniejsze mam ubranie,
  Moja buzia tryska zdrowiem,
  Jak coś powiem, to już powiem,
  Jak odpowiem, to roztropnie,
  W szkole mam najlepsze stopnie,
  Śpiewam lepiej niż w operze,
  Świetnie jeżdżę na rowerze,

  Znakomicie muchy łapię,
  Wiem, gdzie Wisła jest na mapie,
  Jestem mądra, jestem zgrabna,
  Wiotka, słodka i powabna,
  A w dodatku, daję słowo,
  Mam rodzinę wyjątkową:
  Tato mój do pieca sięga,
  Moja mama – taka tęga,
  Moja siostra – taka mała,
  A ja jestem – samochwała!

 84. Qurwik !!.

  Była dzisiaj mowa o imienniku.

  Bociany wydojone?? Prałat zadowolniony?? 🙂

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 85. @AllEnglishSpeaking, @zyta2003, Adam100, @duende

  „You’re right is the distinction between
  „people” and „the people”. Not all people
  belong to „the people”. More and more
  people emphatically do not belong – which
  is why Trump’s absurd claims about
  illegal voting resonated so powerfully.”

  Podział na people i the people przypomina podział na pierwszy sort i resztę. Ciekawe czy u nas także pojawią się twierdzenie o nielegalnym głosowaniu?

  David Frum: In Search of Hope After Trump

 86. @ Legat

  Cymbaliński te programy są rozłożone na kilka lat -conajmniej 20 lat.

  Odnośnie samochodów elektrycznych to za czasów PMM uruchomiono dwie największe fabryki produkcji baterii elektrycznych .Uruchomiono również fabrykę zespołów napędowych do samochodów elektrycznych.

  Trzaskowski głupek pytał panie redaktorze pokażcie co PiS przeprowadził co zbudował bo ja nie wiem.Laluś zapomniał ,ze najważniejsze to projekt duńskiej rury całkowicie uniezależniające nas do gazu .Prace rozpoczęto włoska firma zakończenie 2022.

  Tak prozaiczna sprawa jak tunel pod ziemią łaczacy Świnoujście i prowadzony pod korytem zatoki ujscia Odry.POpaprańcy gadali ale na tym pozostawali.

  Człeczku jestescie Gadami antypolskimi bez wizji i wyobrażni .Z pozycji Gada niewiele się widzi.

  Odnośnie budowy promów – niełatwo jest odbydować potencjał projektowy i wytwórczy po tym jak Ryży zamknąl stocznie.

 87. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 16:24
  A to od @Nefer

  To te, które były rozczarowane okupantami??
  Mieli gwałcić, i nie gwałcą. 🙂

 88. @adam100 5 czerwca o godz. 16:25

  Wszelkim PA-skudom, kłętinom i gołozadkom najwyraźniej puszczają zwieracze. Nie ma się czym przejmować. Piękny dzień.
  To ja się idę utlenić.

 89. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 16:32
  @adam100 5 czerwca o godz. 16:25
  Wszelkim PA-skudom, kłętinom i gołozadkom najwyraźniej puszczają zwieracze. Nie ma się czym przejmować. Piękny dzień.
  To ja się idę utlenić.

  Ich wycie, moim utlenieniem 🙂

 90. quentin t.
  5 czerwca o godz. 16:17

  uwazaj, bo to teraz „zespol”… 🙂

 91. @adam100 5 czerwca o godz. 16:30

  Kwik mrożonych zarodków słyszał podobno papa Gowin.
  Ale syn mu się udał (hi hi)

 92. Who’s so dreadful in any role?
  It’s special guest – Pompous A.s.s.h.o.le

 93. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 16:36
  to tez z Wiki, copy and paste? czy z „Powtorki z rozrywki”? Wiki-dajlo jest przewidywalny…

 94. Mad Marx
  5 czerwca o godz. 13:13

  Nie chcialem zwierzat obrazac.
  Kazde pokolenie ma Abla i Kaina.

 95. @GajowyM. 5 czerwca o godz. 16:36

  A już myślałam, żeśmy outnumbered.
  Nic z tych rzeczy 🙂

 96. @ Legat

  Wajcha w niemieckiej prasie (ta zawsze głosi polityke rzadu) została przestawiona.Kilkanascie tekstów w poważnych tygodnikach i portalach internetowych chwalacych politykę gospodarcza PiS i uporanie się z Cov-19 .
  Widać ,ze ekipa PiS wpisuje się bardziej w plany rozwojowe Niemiec niż POpaprańcy Nieudaczniki złodzieje widzący inwestycje na poziomie ścieżek rowerowych .

  Inwestycje PiS w rozbudowę Teminala LNG oraz rury duńskiej to potęzne zamówienia dla przemysłu Niemiec rury,zawory sprezarki oraz automatyka Simensa.

  Przekop Mierzeji to buduja firmy duńskie majace podwykonawców z Polski.Nowy CPK – to zamówienia dla firm francuskich kolej szybkich prędkosci oraz niemieckich wyposazenie lotniska.

  POpapraniec Trzaskowski chce rozdawać te pieniadze ludziom.Tylko nie wie ,ze koleje beda finansowane ze środków UE przy 20% wkładzie budżetu Polski zaś same lotnisko to środki prywatne – fundusze inwestycyjne .
  Jak ten lalus Głupol Trzaskowski chce rozdawać czyjeś pieniadze to chyba tylko mozgownica adasia 100 zrozumie.

 97. @kooperatywaMondragon 5 czerwca o godz. 16:38
  Uważaj na siebie, bo tu zgredy piaskiem w oczy…

 98. w zasadzie jest to swieta trojca, kopia z dawnego skeczu, powtarzanego bez konca w Trojce: pan Sulek (moron), pani Eliza, slodka idiotka oraz Peeping Tom- Gajowy M….tyle pamietem sprzed 40 lat… 🙂

 99. @PA2155

  Poszukaj, sprawdź i udowodnij, a nie insynuuj.
  Na twoją cześć – moje oryginalne.
  Nie dziękuj.

 100. adam 100 jestem gotów sie z tobą założyć o butelke z uchem brandy ,że PAD wygra wybory w pierwszej rundzie.

 101. zetus1
  5 czerwca o godz. 16:25

  Trumpocalypse. Super określenie. THX

  Dziadek Głozzak! Wiem, że umiesz czytać, funduje ci lekture 🙂

  Ośmiornica PiS

 102. adam 100 ja nawet nie wiem czy Trzaskowski zbierze 100 tys podpisów gdyż Schetino wydał polecenie swoim najemnikom – nie angażować się w zbieranie podpisów a jesli już ktos przyniesie liste to włożyć ją do sieczkarki papieru.

 103. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 16:42
  korzystam z twojej metody…
  a poza tym, odchrzan sie..nikt ciebie tutaj nie przywolywal…

 104. nikt ciebie tutaj nie przywolywal…

  A ciebie? Pałeczko ropy błękitnej?

 105. Zostanie po nich smród zakaźny
  i głuchy, drwiący śmiech pokoleń…

 106. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 16:42

  @PA2155

  Poszukaj, sprawdź i udowodnij, a nie insynuuj.

  chocby to ostatnie o szefie policji w Houston i strukturze policji amerykanskiej… ale codziennie jest cos „nowego” i „oryginalnego”…

 107. Posłuchaj paniusiu, tytułującej się „na marginesie” (rozumu?!):

  blog Pasenta czytam od 12 lat. Politykę zacząłem czytać w połowie lat 70 tych.
  Jestem tu teraz tylko dlatego, że kilka osób ma coś interesującego do powiedzenia. O tym, co ciekawego na świecie, a czego nie ma na popularnych portalach. O kulturze, tej z lat PRL też, o dobrej literaturze, o tym ostatnio, czego nie wiedziałem o Marcelu Reich – Ranickim, bo lata całe byłem widzem widzem „literackiego kwartetu” na ZDF. Nota bene ciekawe, co saldo sądzi o H. Karassku, też postaci z tego programu?

  Tacy jak ty, prymitywy i po prostu chamy – powodujecie, że – zrażeni poziomem – przestają tu pisać ludzie, którzy mają więcej wiedzy, niż tej z „poradnika agitatora”.
  Od Bóg raczy wiedzieć jakiego czasu nie poświęciłem tu czynnej uwagi bieżącej polityce. Nie przypominam sobie też, żeby na przykład PA czynił jakieś uwagi na temat „bieżączki”, którą ty i twój kumpel – ewidentny kretyn – bez przerwy się zajmujecie.
  No, ale macie tak sformatowane mózgi, że każdego, kto nie przyłącza się do waszej wściekłej agitki bierzecie za „pisiora”.
  Po raz kolejny wypada użyć sformułowania „żenada”.
  I to by było na tyle.

 108. PA2155
  5 czerwca o godz. 16:05
  Tradycji nie pamietam, paniusia i wielbiciele sie unosza. Jest im dobrze i dobrze im tak. Poza tym to quentin t. ma racje. Nawet Mag przykleija sie do Geo superdemokraty. Kolejna paniusia

 109. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 16:48

  nikt ciebie tutaj nie przywolywal…

  A ciebie? Pałeczko ropy błękitnej?

  jedynym dzierzacym wladze tutaj jest red. Passent… 🙂

 110. Obrażają się ,ze Prezes nazwał ich brzydko.

  Wystarczy popatrzeć na zachowanie Szczerby,Nitrasa i innych.Przecież to psychole z widocznym syndromem ADHD.jA CELOWO WYKUPIŁE ELEKTRONICZNA WERSJĘ gw i Polityki.Wystarczy pocxzytać tam komentarze – to totalny ściek ludzi pałających nienawiscią.Wystarczy posłuchać dzwoniacych do Szkła kontaktowego jaka tam nienawiść dzwoniacych.

  Co z wami zrobić gdyż takiej choroby jaka ma adas 100 ,na marginesie nie da sie wyleczyć.Z legatami przynajmniej można dyskutowac używajac argumentów.

 111. jedynym dzierzacym wladze tutaj jest red. Passent…

  Toteż nie poszczekuj jak pies ogrodnika.

 112. quentin t.
  5 czerwca o godz. 16:50

  my tu w sferze Fejsbuka krajowego i prostej propagandy w stylu ZMP… chociaz, niektorzy chwala rozum i wiedze tej Trojcy… 🙂

 113. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 16:53

  jedynym dzierzacym wladze tutaj jest red. Passent…

  Toteż nie poszczekuj jak pies ogrodnika.

  odezwal sie przyboczny doberman z marginesu, szukajacy awantury…
  nawet nie wspomnialem z imienia ani ciebie, ani twoich kumpli…. na zlodzieju czapka gore.. 🙂

 114. Faszystowskie trolle prowokują żenadę. Trudno się mówi, trzeba się żenadować.

  qurwik, qurwik wystaw rogi
  prałat nie jest taki srogi

  #¤%& Ć PiS

 115. quentin t.

  Karasek i Ranicki to byl tandem. Poza tym Karasek byl obecny w felietonie. Jego corka probuje w tv, lecz do ojca jej za daleko. Nie wiem czy pamietasz Willemsena, to byl trzeci gigant intelektualny. Przyjdzie czekac nastepne sto lat na nastepcow. Nastepcy paniusi obradzaja sie sami, na zasadzie dwa w jednym.

 116. Geozak
  5 czerwca o godz. 16:53
  Z legatami przynajmniej można dyskutowac używajac argumentów.

  Dziadek, nie założę się z tobą o nic, ale dam ci buzi. MMMuuuujj 🙂

 117. Saldo mortale
  5 czerwca o godz. 16:50

  oni zdobywaja szlify rycerskie, ze posiadaja takie glebokie przekonania demokratyczne… dla mnie to dyskusja na imieninach u cioci… takich gosci ciocinych jest wiecej..

 118. …. po nich smród zakaźny
  i głuchy, drwiący śmiech pokoleń…

  Powyzej proba Na marginesie, myslicielki na poziomie „Montagne“. Ona ciagle przepisuje.

 119. @quentin t. 5 czerwca o godz. 16:50

  Tacy jak ty, prymitywy i po prostu chamy

  Wybacz kłętin, takim jak ty na starość przewraca się w głowie.
  Chcesz koniecznie odgrzewać stare śmieci – twoja broszka.
  Nikt nie zabrania, jeszcze nikt cię nie zbanował.
  Odgrzewaj śmiało, nie krępuj się dziaduniu.

  Co do poziomu – @salto mentale zalewał blog bełkotem, a potem bardzo dowcipnie snuł rozważania o tym, że „Na marginesie” potrzebuje… chłopa. Rzeczywiście imponujący poziom… refleksji. Jeśli cię to zachwyca – to gratuluję.

 120. quentin t.
  Niech ktos napisze do Gospodarza, bo to naprawde zenada…

 121. PA2155
  5 czerwca o godz. 17:0

  Sittenreiter i Sittenreiterin (zamiast) Ritter*in.

 122. Co do poziomu – @salto mentale zalewał blog bełkotem, a potem bardzo dowcipnie snuł rozważania o tym, że „Na marginesie” potrzebuje… chłopa.

  ja bym niesmialo wspomnial „reke pod biurkiem”… 🙂

 123. Geozak 5 czerwca o godz. 16:26 do mnie: Cymbaliński te programy są rozłożone na kilka lat -conajmniej 20 lat. …Człeczku jestescie Gadami …

  Geozaku,
  może i jestem cymbalińskim człeczkiem choć gadem ale czy ja ci mówię, że jesteś zawszonym salcesonem i niedomytym cyckiem, złamanym fujem choć to prawda najprawdziwsza jest? Wiesz dlaczego ci nie mówię? Bo jestem kulturalny jak prezes kuternoga który zbudował swoją pozycję polityczną na trupach. Co do drzew, to miało być 500 000000 drzew sadzonych rocznie! Czy ty kafarze młotowaty odróżniasz jeden rok od lat 20?- oszołomie z zasraną pieluchą? Farfoclu zapyziały, co za mało jako koprofag gówna dziś dostałeś na śniadanie? No to współczuję, że dziś głodujesz.

 124. Na marginesie klamie na marginesie. Nigdy bym na to nie wpadl, ze ona potrzebuje chlopa, Poza tym obce sa mi takie pancowe sformulowania. Na marginesie potrzebuje mysli, zostanie wowczas eseistka, przynajmniej niech probuje, jesli zalaPALA.

 125. Na Marginesie pomylila chlopa ze szlachetnie urodzonym Montaigne (de).

 126. Saldo mortale
  5 czerwca o godz. 17:10

  ja bym wrocil do tej zlotej mysli i konceptu, ze chamstwo jest pojeciem wzglednym… zgadzam sie, jest kodeks etyczny z magla, inny spod budki z piwem a inny- w normalnym zyciu… zonglowanie terminami na wiele sie nie zdaje…

 127. Nie czytalem Fallady po niemiecku, Muschga tylko to, co wydano w PRLu (W lecie zajaca).. ale jakos nie zauwazam oglady literackiej albo oglady jako takiej u tych, ktorzy to czynia…

 128. Niech ktoś napisze…

  Samżeś za cienki?

  @Saldo

  Ty też przepisujesz, dobrze chociaż, że mądrzejszych od siebie np. Hartmana.
  Nie sil się tu na wielkiego intelektualistę stawiającego ZDF (Sprachpanscher des Jahres ) nad RTL, bo to komiczne na blogu, na którym zapewne mało kto ogląda niemiecką telewizję i rozróżnia te kanały. Wychodzisz na śmiesznego bufona.
  Jeśli już, to propaguj arte
  Dobrze, że zarzuciłeś greps z żółtą prasą, którego nikt nie łapał, a co najwyżej Cynamon wyśmiewał.
  Po polsku to ma się co najwyżej żółte papiery a prasa może być bulwarowa, tabloid, brukowiec.

 129. Do Gospodarza – jaką wartość, nawet poznawczą, mają wynurzenia typu

  Karasek i Ranicki to byl tandem. Poza tym Karasek byl obecny w felietonie. Jego corka probuje w tv, lecz do ojca jej za daleko

  Albo rzucane mimochodem „ach, mam to w swojej bibliotece”?

  To jest koteria starszych panów, których jedynym tytułem do chwały jest to, że pamiętają jakieś zjawiska literackie sprzed pół wieku?

  Jeśli np. @jobrave oberwie starą książką po głowie, to jest w stanie napisać o tym coś, co się czyta z zainteresowaniem i nad czym można ewentualnie podyskutować. Jeśli @Bar Norte wyraża opinię, to naprawdę warto ją przeczytać i przemyśleć. Jeśli @tejot… ale @tejot na razie przeniósł się na LA i tam zamieszcza ciekawe teksty o rozwoju cywilizacji, polemizując z równie ciekawym Qbą.

  Jest tutaj zresztą szereg osób, które warto czytać. Ale najgłośniej się domagający prawa do autobiograficznych wynurzeń niestety do nich nie należą. Moim zdaniem. Mówię jako czytacz.

 130. @legat, 5 czerwca o godz. 17:06

  😀 😀 😀
  Gołozadek bardzo inspirujący, widać 😉

 131. Dobrze, że zarzuciłeś greps z żółtą prasą, którego nikt nie łapał, a co najwyżej Cynamon wyśmiewał.

  to tylko swiadczy o glebokiej niewiedzy wiekszosci „slusznych blogowiczow”… wystarczylo siegnac po ksiazeczke dr. Oledzkiego o prasie amerykanskiej, wydanej w PRLu… 🙂

 132. @Na marginesie

  Jak ktoś koniecznie musi opowiedzieć swoje życie choćby na blogu, bo w realu nikogo to nie zainteresuje, a rodzina (jeśli jest) się opędza, to nic nie poradzisz.
  Może jak otworzą puby i bary, to przy kontuarze dopadną innego samotnika albo będą molestować barmana, ale on nie takie rzeczy słyszał 😎

 133. wystarczylo siegnac po ksiazeczke dr. Oledzkiego o prasie amerykanskiej, wydanej w PRLu

  Nie mówiłem?

 134. Kazdy czyta, na co ma ochote… i korzysta z takich porad intelektualnych, jakie uwaza za sluszne….
  czasami nie warto czegos nicowac, bo to wywazanie otwartych drzwi… a niektore wydarzenia z przeszlosci, zwlaszcza te kulturalne, to jak mowienie o korzeniach i konkretach….

 135. saldo:
  istotnie (a propos wypowiedzi sprzed kilku dni), M.R. Ranicki miał dość sceptyczny stosunek do współczesnej (lata 90 -te) literatury polskiej. Może z wyjątkiem Szczypiorskiego – myślę, że „Piękna pani Seidemann” zawdzięcza popularność w Niemczech właśnie jemu. Cenił polską poezję, ale tą sprzed lat: Gałczyńskiego i oczywiście Tuwima. Pamiętam też szok wywołany publicznym podarciem najnowszej wówczas książki G. Grassa. Uwielbiałem jego niemczyznę – twardą (jak powiedzieliby miejscowi), z charakterystycznym słowiańskim akcentem, ale wymuskaną, prawdziwie literacką. To był język prawdziwego intelektualisty.
  Podobno w domu, z rodziną porozumiewał się po polsku.
  Gigant myśli, gigant słowa, „ein echter Pabst”.

 136. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 17:27

  wystarczylo siegnac po ksiazeczke dr. Oledzkiego o prasie amerykanskiej, wydanej w PRLu

  Nie mówiłem?

  zbyt odkrywczy to nie jestes… to fakt, to zadna rewelacja… moze tylko dla ciebie…

 137. Sławomir Nitras

  Traktują nas jak „hołotę, gorszy sort, niepolaków”. Nie ma równości w Polsce rządzonej przez PiS.
  Pan Sebastian z Oświęcimia, którego staranował konwój Beaty Szydło od 3 lat musi walczyć w sądzie o sprawiedliwość.
  Dzisiaj Rafał Trzaskowski odprowadził Sebastiana do sądu.
  Wspieramy Sebastiana.

  Bandyci PiS
  Republika Braci Kaczyńskich

 138. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 17:26

  jak chcesz, to opowiedz cos o sobie? Niektorzy emeryci blogowi, zwlaszcza ci, ktorych lubisz, spowiadaja sie kazdego dnia…

 139. Gajowy, twoje dzielenie blogowiczów, ich segregowanie, asocjacje, zawieranie doraźnych sojuszy, bieganie za interlokutorem, aby go ugryźć – daje do myślenia.
  Dam ci radę: kup sobie psa i polub go. To pomaga w osamotnieniu.

 140. „Gołozadek”, „Naszczalnik”, „ręka pod biurkiem” – co ci ludzie czytają?
  Odpowiedź brzmi: samych siebie, zaś wizje tworzone i po wielokroć powielane świadczą o zamiłowaniu do oglądanych z wypiekami na twarzy filmów porno…

 141. Czy Kaczyński staje się twarzą katolicyzmu nad Wisłą…co biskup nie może …może prezes…Tak sobie myślę prywatnie o sacrum i profanum…

 142. quentin t.
  5 czerwca o godz. 17:33
  on tu tez sie pojawil tylko po to, bo wywachal awanture… 🙂

 143. @quentin t.

  A kogo ja tu segreguję? Tych dwóch bufonów Don Kichota i jego giermka?
  Jakie sojusze zawieram? Podasz przykład?
  Dajże spokój. Sam jesteś nie mniej kąśliwy, spojrzyj w lustro.

 144. @GajowyM. 5 czerwca o godz. 17:26

  @Salto mentale wyznał również, że ma na koncie nieudane próby wydawnicze. Pączkujący grafoman, ani chybi.

 145. Geozak
  5 czerwca o godz. 16:40

  Wieczorny dziennik KKK
  to nie jedyny program w telewizji , prosze ogladac tez inne.
  Wladza klamie ( i kradnie ) jak sie nie boi obywatela.

 146. @PA2155, 5 czerwca o godz. 17:29

  Zajarzyłeś w ogóle, co chciałem powiedzieć tym „Nie mówiłem”?
  Najwyraźniej nie.
  Natychmiast pospieszyłeś z informacją, że owszem, wiesz, co to „żółta prasa”, bo czytałeś książeczkę…
  Jeszcze by Don Kochot pomyślał, że ma nieoczytanego giermka 😉

 147. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 17:46
  z tym czytaniem, to masz jakies kompleksy?
  termin „zolta prasa” jest znany prawie od 200 lat… nie zgrywaj sie na takiego savvy i wszystkowieda…. FYI studiowalem kiedys dziennikarstwo na UW i bylo to na egzaminie, jako pytanie… 🙂 ale jestem duzo gorszy z „Powtorki z rozrywki”…

 148. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 17:46

  @PA2155, 5 czerwca o godz. 17:29

  Zajarzyłeś w ogóle, co chciałem powiedzieć tym „Nie mówiłem”?

  w wiekszosci twoich tekstow mozna spodziewac sie inwektyw, dlatego „nie zajarzylem”… pisz bardziej na temat i bezstronnie… nie wszystko jest na marginesie…

 149. @PA2155, 5 czerwca o godz. 17:51

  To ty zgrywasz i „napomykasz”, a nie czaisz kontekstu.
  Byłeś w ogóle wtedy na blogu, gdy SM notorycznie wtrącał takie grepsy? Kompletnie nieadekwatne do tematu.
  To nie MRR, który mówił i pisał tak, że się chciało słuchać i czytać.
  Reich Ranicki i Karasek w Finlandii

 150. PS
  Strasznie jesteś najeżony i niepewny swego.
  Nie wszędzie czai się Hiszpańska Inkwizycja. Cool down.

 151. Powoli zaczyna sie otwieranie dostepu do parkow narodowych. W stanie WA sa trzy parki narodowe: Olympic National Park, Mount Rainier National Park I North Cascades National Park. Olympic jest najbardziej zroznicowany z trzech parkow. Teren parku to wybrzeze oceanu, gory, las deszczowy I kilka innych unikalnych miejsc. ONP jest na liscie UNESCO. Teren Rainier to teren wulkanu Mount Rainier. North Cascades w WA I Sierra w CA sa uwazane za najpiekniejszy odcinek Pacific Crest Trail.
  Pracownicy ONP przygotowali krotki film o tym parku pod tytulem “If Wilderness Could Talk”. Na filmie sa miejsca typowe dla ONP I typowe odgłosy.

  https://youtu.be/r40Tmvdsg-4

  Enjoy!

 152. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 17:58

  @PA2155, 5 czerwca o godz. 17:51

  To ty zgrywasz i „napomykasz”, a nie czaisz kontekstu.

  nie chce wspominac lapsusow „innych”.. byly takie czasy z SM i cos na ten temat pisalem… ale o tobie nie pamietam…
  poza tym, trzymaj sie tematu, obojetnie jaki jest, nawet tylko jego innych kontekstow… jezeli tylko masz cos do dodania.. i unikaj wtretow osobowych…

 153. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 18:01

  PS
  Strasznie jesteś najeżony i niepewny swego.
  Nie wszędzie czai się Hiszpańska Inkwizycja. Cool down.

  i przestan wmawiac innym swoje uczucia…. jestem OK, nawet gdy ponosza mnie zabawy slowne…. mam wrazenie, ze chcesz cos nam udowodnic… tylko nie wiem co?

 154. Gajowy, jasne, że jestem kąśliwy.
  Ale nie in gremio wobec osób, których poglądów nie podzielam.
  Przykładowo, może mi nie odpowiadać związkowo – lewicowa optyka tekstów bar norte, ale przecież nie przyszło mi na myśl, aby go obrażać. Nie odnoszę się do odwiecznej polemiki tejota i mauro o katastrofie w Smoleńsku, bo moja wiedza na temat wypadków lotniczych ogranicza się do dokumentów na canal plus.
  Nie trawię natomiast chamskiej, zatrącającej o kodeks karny, „poetyki” wpisów twoich ulubieńców, kilka dni temu, niby dowcipnie nawołujących do wychodzenia na ulicę i zabaw z koktajlem Mołotowa. Pomijam tu nieustanne „j.banie” i walenie „faszystami” na lewo i prawo.
  Jeśli TO właśnie nie jest faszyzm w czystej postaci, to co nim jest?

 155. @GajowyM. 5 czerwca o godz. 18:01

  Studiował dziennikarstwo… studiował medycynę… pracował w jakimś laboratorium… w międzyczasie szył kurtki z odpadów, ale łachudra właściciel odpadów kazał sobie za nie płacić… jest z Krakowa, ale nie wie nic o Krakowie… poza tym, że tam było nieciekawe towarzystwo… w Warszawie też było nieciekawe towarzystwo… a w ogóle to w Kanadzie też jest bardzo nieciekawe towarzystwo… poza tym jeszcze ma chorą żonę, ale się nią wcale nie zajmuje – bo cały dzień robi smród na blogu. To tylko niektóre fragmenty z opublikowanych rewelacji. Ach, te biografie!

 156. quentin t.
  5 czerwca o godz. 18:07
  to jest ta przypowiesc biblijna o zdzble i belce w oku…. powtarzana bez konca…. 🙂

 157. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 18:10
  dzieki mojej zonie i moim rodzicom stac mnie bylo na to… i jak spiewala Edith Piaf „niczego nie zaluje”… 🙂

 158. @quentin t. 5 czerwca o godz. 18:07

  niby dowcipnie nawołujących do wychodzenia na ulicę i zabaw z koktajlem Mołotowa.

  Łżesz. Jako pisi prowokator?

 159. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 18:10
  a od mojej zony i jej zdrowia… dla przyzwojtosci od…p…l sie.. please.. 🙂

 160. nie jestem z Krakowa… ktos nie potrafi czytac ze zrozumieniem… 🙂

 161. @PA2155
  5 czerwca o godz. 18:04

  Zaczynasz rozumieć, co to są „wycieczki osobiste”? Super.
  I przestań z tym infantylnym „to ty”.
  Zanim znowu odwarkniesz i odwrócisz kota ogonem, zastanów się, czy to, co ci się ciśnie pod palce
  – Is it true?
  – Is it necessary?
  – Is it kind?

  A potem wróć do twojego komentarza z 16:05. Był niezbędny? Nie mogłeś już wytrzymać bez włożenia kijka w szprychy?

 162. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 18:18
  mam swoj stosunek estetyczny do poezji blogowej… tak jak ty do moich lektur… a inni do pewnych aspektow mojego zyciorysu… przynajmniej moja uwaga nie byla osobista…

 163. „adam100
  3 czerwca o godz. 16:05

  Na marginesie
  3 czerwca o godz. 15:58
  @Adam, ty lepiej zbieraj podpisy! Zdążycie?

  Adam jest raczej od zbierania kamieni
  Na marginesie
  3 czerwca o godz. 16:08

  @adam100 3 czerwca o godz. 16:05
  Wow! A butelki z opowiednią zawartością?
  adam100
  3 czerwca o godz. 16:56

  Na marginesie
  3 czerwca o godz. 16:08
  @adam100 3 czerwca o godz. 16:05
  Wow! A butelki z opowiednią zawartością?

  Koktajli się towarzyszce zamarzyli??? Hihihi”

  – powyżej, jak widać, wkleiłem wpisy z 3 czerwca, obrzydliwej kłamczyni, prowokatorce i żenadzie ku pamięci.

 164. PA2155
  5 czerwca o godz. 17:13

  Nie jestem oburzony, dotkniety rowniez nie, bo gdy ktokolwiek nie jest „w stanie“ odroznic cytowania, zawsze zaznaczam, od przepisywania, to jest to problem kogokolwiek. Zabawa w berka trwa. Uczestnicze w niej, to tak na marginesie zagailem do prokuratora i o urzonej, ostatnio rzadziej obecnej oraz marginesowej solistki, bo traktuje ja ludycznie. Lesny zachowuje sie jak przyslowiowa mleczarka i poucza mnie. Zastanawiam sie, ze niby nie czytaja, a pamietaja kazde slowo.
  Lubie polemiki, walczylem (werbalnie) z postawami anty bede to czynie nadal. Lubie jednak, to co ktos probowal zlosliwie nazwac gaworzeniem, zwyczajnie rozmawiac, bo tak mozemy rowniez poznac l‘autrui. Lubie wspominania pieknych filmow i ciekawych ksiazek,co ostatnio czynimy. Lubie i doceniam.

 165. Co do dialogu z 3 czerwca, który przypomniałem:
  pomijam oczywisty kontekst, nie budzący żadnych wątpliwości.

  Zwracam natomiast uwagę Państwa na niezwykły charme, klasę i poziom werbalny dialogu dwojga niebezpiecznych półgłówków.

 166. Saldo mortale
  5 czerwca o godz. 18:31

  zapachnialo nieco propaganda totalitarna… 🙂
  Filmy, ksiazki przeczytane i nie przeczytane, teatr… to chyba lepszy temat to wspominania niz ta „biezaczka” blogowa.. przynajmniej mozna sie czegos nowego dowiedziec…. coraz wiecej chetnych, aby uprawiac propagande prosta… w stylu „prasy zoltej” i wolnoamerykanki… 🙂

 167. @PA2155

  Nie mam żadnego stosunku do twoich lektur. Nie schlebiaj sobie.

 168. @PA2155 5 czerwca o godz. 18:14
  „Dla przyzwojtości” to mógłbyś się tą „żoną” zająć. Chyba że została wymyślona ad hoc. A wulgaryzmy sobie daruj.

 169. Saldo mortale
  5 czerwca o godz. 18:31
  a ta chamska uwaga o zdrowiu mojej zony, to powalila mnie na wznak…. to trzeba miec wlasciwie w glowie…

 170. @quentin t. 5 czerwca o godz. 18:27

  No i? Co z tego wynika? Gdzie tu jest „namawianie” do agresji?
  W twojej chorej pis-dzielczej wyobraźni – bo nigdzie poza tym.

 171. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 18:42
  odstosunkuj sie od mojego zycia prywatnego… informacja o mojej zonie (wlsnie obchodzimy 40-lecie) nie byla dla ciebie…. nie wchodz zabloconymi buciorami, wiesz gdzie..odrobine przyzwoitosci…

 172. quentin t.
  5 czerwca o godz. 17:28
  Faktycznie, to MRR wprowadzil Szyczypiorskiego na niemiecki rynek literacki. Piekna pania, pisalem tu o niej, przeczytalem oczywiscie po niemiecku, Poczatek po polsku i bylo to przezycie rownie glebokie. Material na dobry film, jesli takiego jeszcze nie zrobiono. Moze Lesny namowi pania Ziegler, byla sasiadka, aby wyorodukowala Piekna pania, moze w arte, to Lesny sie ucieszy.
  Zastanawiam sie, w ktorym jezyka Lesny oglada arte. Jak rozumie ten kanal, znajac nawet jezyk, nie znajac kontekstu

 173. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 18:40

  @PA2155

  Nie mam żadnego stosunku do twoich lektur. Nie schlebiaj sobie.

  no wiec, po co to wspominasz…. mozesz przewinac…

 174. PiSizm to stan umysłu… chorego jednak.
  Zobaczcie, co „wyczytał” sobie kłętin.

 175. @PA2155 5 czerwca o godz. 18:45

  Jeśli pragniesz prywatnie informować o mitycznej „chorej żonie” to nie rób tego na publicznym blogu. Załatw sobie prywatny kanał z Salto Mentale. Wtedy będziecie mogli się upajać sobą bez przeszkód. Elementary…

 176. PA2155
  5 czerwca o godz. 18:42
  Mnie nic nie dziwi, czasem irytuje. Prostota duszy na marginesie nie jest warta uwagi. Jej bezmyslnosc warta jednak krytyki, bo dziala jak przylepiec.

  Zastanawia mnie zazdrosc obojga i drugiej pary. Niby obojetnie przewijajacy, a pamietaja kazde slowo. Dlugo czekalem na to objawienie. Studenci socjoantropologii beda mieli wiele pracy.

 177. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 18:51

  bezmyslna zenada….

 178. Dlaczego de Montagna jest zazdrosna? Bo nie czytala de Montagne? To tak na marginesie.

 179. Prostowanie kłamstwa smoleńskiego to nie jet polemika
  quentin t.
  5 czerwca o godz. 18:07
  Gajowy, jasne, że jestem kąśliwy.
  Ale nie in gremio wobec osób, których poglądów nie podzielam.
  Przykładowo, może mi nie odpowiadać związkowo – lewicowa optyka tekstów bar norte, ale przecież nie przyszło mi na myśl, aby go obrażać. Nie odnoszę się do odwiecznej polemiki tejota i mauro o katastrofie w Smoleńsku, bo moja wiedza na temat wypadków lotniczych ogranicza się do dokumentów na canal plus.

  Mój komentarz
  Tejot nie polemizował z Mauro Rossim na temat katastrofy smoleńskiej. Tejot prostował powtarzane przez Rossiego monstrualne kłamstwo PiSowskiej ekipy niedzielnych ekspertów, odurzonych naukowców i zajadłych propagandzistów o tym, że katastrofa smoleńska nie była katastrofą typu CFIT, tylko zamachem samolotowym wybuchowym wielopunktowym termobarycznym na prezydenta RP ukartowanym przez Tuska z Putinem (na molo w Sopocie) i wykonanym przez służby specjalne Rosji.
  Nazywanie prostowania absurdalnych kłamstw Rossiego o zamachu samolotowym na prezydenta RP polemiką jest poważnym nadużyciem intelektualnym.
  Pzdr, TJ

 180. @PA2155, 5 czerwca o godz. 18:47

  Odpowiedziałem tylko na kolejną insynuację
  mam swoj stosunek estetyczny do poezji blogowej… tak jak ty do moich lektur…

  Ogarnij się trochę, nerwy masz ciągle jeszcze za bardzo na wierzchu 🙁

 181. Saldo mortale
  5 czerwca o godz. 18:53

  moze ktos kiedys zainicjuje „psychopatologie blogowa” ?
  w tym filmie W. Grodeckiego o mlodocianych praskich prostytutkach meskich jest ciekawy aspekt psychologiczny o dlugofalowym skutku u tych osob…. zobacz, bo to szokujace… moze to samo dzieje sie tutaj z niektorymi…

 182. Nie rozumiem.

  Nie rozumiem ludzi, którzy najpierw zalewają blog szczegółami z tzw. „życia prywatnego” a potem mają pretensję, że ktoś to przeczytał. Bez sensu przecież. To jest publiczny blog. Taka formuła!

  Poza tym dziwne dla mnie jest wtarabanianie się na blog z krytyką wszystkiego, co się na tym blogu dzieje. Chamskie uwagi na temat wszystkich blogowiczów („ach, jak ten blog schodzi na psy”) są bezsensowne. Bo jeśli ten blog komuś nie odpowiada, to na pewno jest wiele innych. Po co wchodzić tylko po to, żeby smrodzić?

 183. Należy co kilka minut pójść się dotlenić, gdy się kipi z nienawiści…
  Pytanie, jaka przyszłość czeka coraz częściej i regularniej potrzebującej ożywczego gazu?
  Namiot tlenowy?
  Pod którym, przy zaniku mowy, będzie się wykonywać sprośne gesty?
  Jak w mickiewiczowskim „golono – strzyżono”?

 184. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 18:44
  @quentin t. 5 czerwca o godz. 18:27
  Gdzie tu jest „namawianie” do agresji?

  Qurwik powinien się najpierw zdeklarować czy on od tych trolli Piebaka, czy z innej farmy.

  qurwik trollu faszysto , nawet się nie sil na prawienie morałów.

  „Nie powiem nawet, pies cię jebał”.

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 185. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 18:57
  zeby sprawe uproscic, ty lubisz a ja nie lubie… 🙂

 186. @tejot 5 czerwca o godz. 18:56
  🙂

 187. Musimy poprosic Gospodarza o opinie, czego oczekuje na swoim blogu…. salonu entuzjastek, czy tez dyskusji…

 188. @Na marginesie, 5 czerwca o godz. 19:00

  No właśnie.
  Wymiana zdań na publicznym blogu jest jak wykrzykiwanie wiadomości do znajomego po drugiej stronie ulicy pełnej ludzi, i wysuwanie pretensji do przechodniów, że słuchają i komentują.
  Chcesz rozmów prywatnych, nawiąż prywatny kontakt.
  A jak masz pociąg do ekshibicji, twoja sprawa, ale nie miej pretensji do innych o własną utratę kontroli.

 189. @PA2155 5 czerwca o godz. 19:05

  Gospodarz oczekuje głównie klikalności.
  Poza tym IMHO jest mu raczej wszystko jedno.
  Taka formuła akurat tu. Gdzie indziej bywa różnie.

 190. @GajowyM. 5 czerwca o godz. 19:09
  Amen 🙂

 191. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 19:09
  zapominasz o takcie jako takim…. jest tu jeden emeryt, ktory publikuje dlugie opisy swoich spraw rodzinnych…. niedawno pytales sie o zdrowie jego zony.. 🙂

 192. @tejot 5 czerwca o godz. 18:56
  Nazywanie prostowania absurdalnych kłamstw Rossiego o zamachu samolotowym na prezydenta RP polemiką jest poważnym nadużyciem intelektualnym.

  Qurwik to inna farma trolli. Oni wszyscy chcą kulturalnej dyskusji.

  Panie faszystowski trollu qurwik, kulturalnie to się traktuje szmalcowników, w niezależnym sądzie.

 193. @PA2155 5 czerwca o godz. 19:11
  I co, zazdrościsz? O zdrowie twojej nikt nie pytał?

 194. @PA2155, 5 czerwca o godz. 19:11

  I co? Nie umiesz czytać ze zrozumieniem? To sobie jeszcze raz przesylabizuj, co napisałem wyżej.

 195. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 19:16
  Timeo danaos et dona ferentes…

 196. A to ci dopiero 😀

 197. P.S. To jeszcze jedna PA-skudna cecha –

  wytykać komuś coś, co zrobił lub powiedział ktoś INNY.
  Jak kiedyś chamska uwaga do mnie: „Ale sobie znalazłaś sojusznika”
  Tak samo teraz wymaganie od @Gajowego, żeby się tłumaczył z tego, że ktoś…
  Idiotyzm.

 198. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 19:19
  idz na squasha aby sie rozladowac emocjonalnie…

 199. Ponizej kilka wyzszych prob myslicielki na marginesie… czyli

  łe ł k a blogosfery.

  …Byłam – to bardzo przygnębiający monument…

  Przyjemnej niedzieli! Ale mam nadzieję, że tu wrócisz.
  Lubię cię czytać i przeważnie się z tobą zgadzam…

  Ja z reguły odróżniam w komentarzu cudze słowa od własnych.
  Jeśli nie ciebie – to o co ci biega?..

  P.S. Co do krytycznej oceny poezji Qby – nie zawsze ilość przechodzi w jakość, poza tym nie zawsze zgadza mu się liczba sylab. Ale gdy trafi mu się perełka – to mi czasami opada szczęka. Może to być jedna fraza albo obraz, metafora, skojarzenie…

  Ktoś podsyca te nastroje. Jest odgórne przyzwolenie na agresję…

  No to już wszystko jasne: jakubek szuka chłopa.
  Tylko dlaczego akurat tu? Przecież są portale randkowe…

  Kiedyś uczono naród jak jeść bezę…

  Musi co, bo przecież zgnilizna moralna pojawiła się dopiero w dobie Oświecenia…

 200. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 19:16

  Z głupkiem, który elokwentnie odpowiada na retoryczne pytania, nie ma rozmowy.

 201. @Na marginesie, 5 czerwca o godz. 19:21

  Cały nabuzowany aż dymi, a innych wysyła na squasha 😀

 202. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 19:21
  ty i oni to „zespol’.. jak to juz kiedys napisalas… albo sfora…

 203. @adam100

  Z głupkiem, który elokwentnie odpowiada na retoryczne pytania, nie ma rozmowy

  Też tak uważam.

 204. PA2155
  5 czerwca o godz. 19:00

  Po przerwie wakacyjnej pojade

 205. Po drodze na Viadrine i zaproponuje podobny temat studentkom i studentom.

 206. Z blizszego poznawania niedoskonalosci dwu amarykanskich kolorow, bialego i czarnego , wyleczylo mnie przed wielu laty dwu niedoskonalych ktorzy wyskoczyli nie wiadomo skad , kiedy zatrzymalem sie na czerwonym swietle , a wczesniej podziwu godna wprawa w wyciaganiu pistoletu z kabury , korpuletnej oficer na granicy .
  Korpulencja nie byla zadna przeszkoda a wrecz przeciwnie
  .Zdarzaje sie czasem powiesci pisane .. nie bez powodu , z podobna „latwoscia ” choc trwa to troche .
  Tom Wolfe – A Man In Full – ” Facet z zasadami ”
  Wykrzykiwanie wiadomości do znajomego po drugiej stronie ulicy pełnej ludzi, i wysuwanie pretensji do przechodniów, że słuchają i komentują – niczego nie zalatwia .
  Czytajac , mozna nie sluchac ulicy ktora z reguly krzyczy nie na temat

 207. GajowyM.
  5 czerwca o godz. 19:26

  przytlacza mnie intelekt i elokwencja twoja i adaska… masz racje, tylko to ty i on zawsze wlaczacie sie nieproszony… i ta tania psychologia… badz bardziej konsekwentny… 🙂

 208. @GajowyM. 5 czerwca o godz. 19:23

  Nie ma rozmowy – ale on jak zwykle jątrzy. Zresztą zauważ, czym rozpoczął dzisiejszy dzień.

  Zwykle ktoś jednak odpowie na zaczepkę – a dalej Pompous A.s.s.h.o.le jest nader lepki i wrzuca seryjnie byle co, byle dopiec. Ja nie lubię „mind games”, w życiu unikam manipulatorów, tym bardziej nudnych.

  Wyobrażałbyś sobie życie z kimś takim? Biedna ta żona…

 209. PiS: chamska hołota z ust prezesa jest słuszna

  https://wyborcza.pl/7,75398,26007786,pis-chamska-holota-z-ust-prezesa-jest-sluszna.html#S.koronawirus-K.C-B.1-L.1.duze

  michal.sajko05.06.2020, 17:22
  Zaprawdę powiadam wam: oto jedyny sprawiedliwy, który w swoim oku nie ma belki, więc ma pełne prawo chodzić na cmentarz w czasie pandemii i wyciągać źdźbła z oczu chamskiej hołocie… Na kolana chamy i całować Umiłowanego Przywódcę po nogach. Ludzki to pan, a przecież mógł kazać rozstrzelać!

  Naszczalnik bratobójca, capo di tutti capi

 210. @Na marginesie, 5 czerwca o godz. 19:31

  Lepi się, bo w realu wyraźnie nie ma do kogo. Męczący jest w tej swojej infantylności, która zdaje się pogłębiać 🙁
  To już idę na tego squasha z psem (nie pamiętam już, co mi tu jeszcze radzono) choć pies będzie marudził, bo już pół dnia musiał grać z kotem w memory 🙄

 211. 40 lat z tym typem… Święta kobieta 😎

 212. Dyrektorka szkoły ostro komentuje w internecie. „Pospolita menda” napisała do Donalda Tuska

  „Pospolita menda” – do Donalda Tuska, „debilu” – do Sławomira Nitrasa, albo „nabotoksowana gęba” – do Rafała Trzaskowskiego – takie wpisy pojawiły się na twitterowym koncie dyrektorki szkoły z oddziałami integracyjnymi. Sprawa wyszła na jaw, bo wpisy pokazali swoim rodzicom uczniowie szkoły.

  https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,26006400,wulgarne-wpisy-na-koncie-dyrektorki-szkoly-integracyjnej-sprawa.html#S.main_topic-K.C-B.4-L.1.maly

  Hihihi spoko qurwik. Możesz się spokojnie #¤%¤ Ć

 213. Jest dużo często chowskich rymów na Misia. 😉

 214. Chamska hołota, to też dzieci Boga i na jego podobieństwo…Tak sobie myślę prywatnie, że Jędraszewski powinien wyjaśnić ewentualne poczęcie po pijaku…

 215. Tak sobie myślę, wzorem Stanisława S., że sytuacja, w której ktoś, kierunkowo, wobec określonej osoby, mówi o swojej traumie, związanej z poważną chorobą najbliższej mu osoby, zostaje wykorzystana przez chorą z nienawiści trollerkę w taki sposób, że ta rzuca pytanie typu: „masz w ogóle jakąś żonę?” a w międzyczasie życzliwie radzi, by pobawił się ręką pod biurkiem stanowi pewien punkt, za którym nie ma już mowy o jakiejkolwiek innej reakcji poza pogardą.
  Uczuciem, którego należy się co prawda wystrzegać w imię ogólnie pojętego humanizmu, ale kontakt z osobą tej proweniencji musi budzić wstręt i odrazę.
  Nie wiem, kto i dlaczego toleruje tu tę osobę, znaną z hipokryzji, buzującej nienawiści i pospolitego chamstwa (pytanie, oczywiście, retoryczne), ale gdy wspomnę „Politykę” z lat jej świetności – po prostu mi czegoś żal.
  Miejsce osoby z nickiem „na marginesie” jest – alternatywnie – albo w maglu, albo na śmietniku.

 216. My som TYLKU JEDNO PAJSTWO NA ŚWIECI któro si wypłaszczyło a inne spadli albu du góry poszli. A nigd si ni wypłaszczeł!!! Bu w PISIE bynajmiej mondre ludzi som i Katuliki – Pan Dochtór Prezys Jaosrał Kaczyjski, Pan Dochtór Prezyłt Anżyj Dud, Pan Dochtor Premjer Matyłusz Murawieski, Pan Dochtór Maryk Siuśki Pan Dochtór Maryk Kupcinski i inne Duchtory!!!
  A Tusk by wypłaszczeł???!!! Cycki krowi cheba!!! A NRF taki mocny a dzie jim do nas!!! Bu Merkiel ni umi. Jak ich weźmiem to jich wypłaszczem!!!
  Na zime każden bendzi wypłaszczony a dziecka co som za małe to bynajmiej jakiś mały kurtyczki ciepły albu kożuszki dostanum. Wy Durnie Durnowaty!!!

 217. Orca
  5 czerwca o godz. 18:03

  Maly Bratobojca da nam rzadowy samolot i wszyscy polecimy koniecznie zwiedzic.

 218. @quentin t. 5 czerwca o godz. 19:52

  A co sądzisz o chamstwie naszczalnika? O, jest nawet artykuł w „Polityce”. Skomentujesz?

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1959414,1,holota-chamska-nie-pierwszy-popis-zbawcy-narodu.read

 219. „Możesz się spokojnie j.bać”

  Boję się o ciebie, trollu, jesteś po prostu ciężko chory.

 220. Ty qurwik faszystowski trollu, przeczytaj sobie

  Prof. Zbigniew Szawarski, bioetyk: Chamstwo i serwilizm to wzór osobowy funkcjonariusza PiS

  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26008006,chamstwo-i-serwilizm-wzor-osobowy-funkcjonariusza-pis.html#S.koronawirus-K.C-B.1-L.1.duze

  Faszyści u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 221. @MietykPisieluk_Poljak.Katolik! 5 czerwca o godz. 19:55
  No nareszcie! 🙂 🙂 🙂

 222. quentin t.
  5 czerwca o godz. 19:52
  nie chce byc staromodny lub stetryczaly, ale to zabawne, co obecnie jest w stanie tolerowac polski „wyksztalciuch”… to jest absolutne szambo… koniec dyskusji…

 223. qurwik! ty przecież z prałatem, ptaszki … 🙂

  Faszystowska zaraza PiS

 224. @adam – „Jaosrał” – zakonotuj!

 225. W efekcie powyższego, Panie Danielu Passent, od lektury Którego felietonu na ostatniej strony „Polityki” rozpoczynałem przez lata lekturę tego tygodnika, mówię „do widzenia”.
  Nie kupię kolejnego numeru, nie pogadam na Pańskim blogu, skoro „klikalność” stawia Pan ponad zwykłą przyzwoitość.

 226. Była tu taka jedna oborowa, która obiecywała społeczności odejście dokładnie 100 razy.

  100 – 1 = 99 zostało. 🙂

 227. Na marginesie
  5 czerwca o godz. 20:00
  @adam – „Jaosrał” – zakonotuj!

  Wypada o Naszczalniku aż tak brzydko ?

  Gospodarz straci czytelnikow 🙁

 228. Koniec awantur? pyta Daniel Passent i pisze: –Prezydent Duda nie ukrywał, że to on wpadł na pomysł postawienia wniosku o wotum zaufania dla rządu w Sejmie.

  Ciekawe czy na pomysł ułaskawienia Jasia Śpiewaka akurat teraz to sam wpadł, czy jakiś Bielan lub pijarowcy którzy pracują na rzecz kampanii Dudy a przyczynili się do śmierci ofiary gangu „reprywatyzatorów” mu to podpowiedzieli.
  Jasiu Śpiewaku, do roboty! Trzeba przekazać „wyrazy wdzięczności Prezydentowi!

 229. Faszystowskiemu trollowi dzieje się krzywda 🙁

  Łukasz Piebiak, któremu kończy się urlop dla poratowania zdrowia, trafi na rok do pracy w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości. Były wiceszef resortu Zbigniewa Ziobry pierwotnie planował wrócić do Sądu Rejonowego dla Miasta Stołecznego Warszawy.

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/lukasz-piebiak-nie-wraca-do-orzekania/myzjlz4

 230. Wiem, ze covid-19 to nie jest juz cieply temat, teraz sa inne. Jednak musze sie pochwalic, ze w srode nie bylo w NY ani jednego zgonu, wczoraj byl jeden, a dwa podejrzane czekaja na zakwalifikowanie. Przeszlo dwa miesiace temu w najtragiczniejszym dniu mielismy omal 1000 zgonow. Wiec brawo MY z NY co nosimy ciagle maski (na okolicznosc aktualnych demostracji socjal dystans sie zalamal, ale ja wierze, ze upal i okresowosc epidemii nie spowoduja drastycznego nawrotu w obecnym czasie), co nie pyskujemy na zamkniete szkoly i opieki nad dziecmi, na nauke przez internet, ktora wymaga wysilku od rodzicow, na nude dzieci i wlasna, na brak operacji elektywnych i na zilion innych uciazliwosci … nie mowiac o dramacie malych biznesow ktore czesto juz nigdy sie nie otworza i artystow chociazby…Tak, Nowojorczycy nie sa rozpieszczeni zreszta podobnie wszyscy Amerykanie, tylko, ze wielu nie zdaje sobie z tego sprawy jak dostaje w…. Ale bezrobocie wlasnie juz spadlo o 1,5% do ponad 13%. Zaczyna sie powolny powrot do pracy, przy rownoczesnym zwalnianiu innych w innych branzach, niestety…
  Worldometer pokazuje na dzien dzisiejszy 20 zgonow w Polsce, a w calych Stanach 1000 z malym plusem. Szwecja- ulubienica glosicieli naturalnych metod zwalczania Covidu-19 juz dawno wysunela sie, a wlasciwie byla zawsze w czolowce procentowej. Ze tez nikt tego nie zauwazyl, a co widoczne bylo dla kazdego, kto umie czytac cyfry. Niewiele mniejsza Szwajcaria: 30 tys. przypadkow i 1920 zgonow. W Szwecji 42 tys. przypadkow i 4560 zgonow. Zachowujac proporcje w USA powinno byc 200tys. zgonow, a jest „tylko” 110 tys. Tym wiekszy wstyd, ze tam NIE umieraja ludzie, ktorzy nie maja ubezpieczenia, boja sie pojsc do lekarza, bo szef zwolni, bo nie beda mieli jak zaplacic, wiec moze ‚przechodza” …. A Szwecja taki opiekunczy kraj z tak doskonala opieka zdrowotna itd…

 231. Kużdyn ma prawu si przyjemzyczyć!!!

 232. „Jeśli opozycja jest muchami, to czym jest rząd? Wokół czego najczęściej krążą muchy? ”
  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,26008047,migalski-slowa-kaczynskiego-o-holocie-nie-byly-najgorszym.html#s=BoxOpImg4

 233. @quentin t.
  5 czerwca o godz. 20:01

  Trzymamy za słowo 😉

 234. @legat

  Eurosport1 – live Ronnie O’Sullivan. Bez publiczności, ale live 🙂

 235. Prezes Kaczy. wypowiadając słowa: „hołota chamska” miał na myśli rząd PiS, ponieważ Prezes słynący z nienagannych manier nie mógł ścierpieć tego, że jego ministrowie stanęli tyłem do kobiety i w ogóle nie zwracali na nią uwagi. Prezes – jak wszystkim powszechnie wiadomo – jest godnym przedstawicielem „starej inteligencji żoliborskiej” [Rajmund Kaczyński, ur. w Grajewie], Jadwiga Kaczyńska ur. w Starachowicach. zatem nie dziwota, że się wq. na hołotę chamską.

 236. Pośpieszyłem się z zamknięciem nawiasu, powinien być po „Starachowicach?
  Jak przystało na przedstawiciela starej londyńskiej inteligencji – bardzo przepraszam.

 237. Basiu N.,
  dziękuję za pamięć. Akurat wiem bo wiesz, w czas epidemii rynek reklam chyba padł bo na którymś z programów informacyjnych była reklama chyba kilka dni temu. Musiała nie być zbyt kosztowna. No i na stronie internetowej polskich komentatorów, Kruka i Jewtucha też była informacja. Nie do końca zatrybiam jeszcze ten system rozgrywek bo taki oglądam pierwszy raz w życiu, no ale powrót kulek „natycha” optymizmem.
  A widziałaś jak żona Kyrena wypróbowała kolor farby na jego łbie? Skąd ja to znam?
  Rakieta wąsa zapuścił z kolei. Jeszcze raz dzięki!

  PS. Z tym snookerem to przyznam szczerze dałem się zrobić w konia bo wyszedłem odwrotnie jak to udało się Himilsbachowi z angielskim. Przed Covid’em nabyłem sobie przepotężny telewizor licząc na komfortowe oglądanie kulek a pojawiły się głównie zmary na twarzach wielu kobitek które do tej pory zdawały się chronić przed upływem czasu. No „pełna desperacja”.

 238. @zyta2003

  Zachowujac proporcje w USA powinno byc 200tys. zgonow, a jest „tylko” 110 tys.
  Pamiętaj, że w Europie pandemia zaczęła się znacznie wcześniej niż w USA, gdzie aktywnych przypadków jest ponad milion i codziennie dochodzi 10 tys. nowych, więc może tych 200 tys. nie będzie, ale liczba zgonów niestety będzie jeszcze długo rosła.
  Twój Queens z 2,2 mln mieszkańców wykonał „normę” w iście stachanowskim stylu 🙁 prawie 64 tys. przypadków, z tego dotychczas ponad 6 tys. zgonów, tego nie pobije nawet Szwecja.
  A Szwecja ma prawie taką samą śmiertelność na milion mieszkańców jak Francja, o połowę niższą niż Belgia i wyraźnie niższą niż Włochy i Hiszpania. A wszystkie te kraje w przeciwieństwie do Szwecji zastosowały surowe do bardzo surowych rygory antyepidemiczne.
  Kto poniósł największe straty w demografii i gospodarce, dowiemy się dopiero za jakiś czas.

 239. Jeszcze raz serdecznie przepraszam, bo „Starachowic” nie zamknąłem w poprzednim sprostowaniu cudzysłowem, stawiając w jego miejscu znak zapytania, który mógł sprawić, iż tekst sprostowania mógł zostać odebrany przez PT Blogowiczów niezgodnie z moimi intencjami. Z góry dziękuję za wybaczenie tego nadmiaru pomyłek, informując jednocześnie, że dołożę wszelkich starań, aby w przyszłości do takich, i innych również, pomyłek nie dochodziło. Chciałbym też dodać, że doskonale rozumiem Waszą irytację spowodowaną moim niedbalstwem, bo jak inaczej to nazwać. Jeszcze raz serdecznie przepraszam.

 240. @zyta2003

  PS
  Zauważ, że Szwecja robi znacznie mniej testów niż inne kraje, stąd tak wysoka liczba zgonów w stosunku do liczby potwierdzonych infekcji. Im więcej testów, tym większa liczba przypadków o lekkim przebiegu lub wręcz bezobjawowych, ale liczonych do statystyki.

 241. legat
  5 czerwca o godz. 21:47

  Przyznam,że te rozgrywki bardzo mnie ucieszyły i w sumie zupełnie nie obchodzi mnie brak publicznosci. Może powiem coś czym większość kibiców sportowych absolutnie się nie zgodzi – ale może byłoby o wiele lepiej, gdyby fanatycy sportowi na stałe pozostali w domach przed tv
  Nie byłoby tych okropnych wojen i nienawiści między kibicami piłkarskimi. Podobnie z innymi gatunkami sportów. Wiem, że panowie zrobią „bu” w moim kierunku, ale teraz przekonujemy się, że taka forma jest możliwa 🙂
  Ja rownież nie mam pojęcia o regulaminie tych rozgrywek, ale na to będzie czas – grunt, że grają. Rakieta z wąsami – nie podoba mi się. Wygląda o wiele starzej i jakoś o wiele mniej sympatycznie ( ale może tak to widzę, bo nie lubię wąsów).Kyrena jeszcz nie widziałam.
  A jeśli chodzi o twój duży ekran – taki format jest bezlitosny dla szczegółów urody kobiecej. Ale pomyśl, że w życiu codziennym to absolutnie w ten sposób nie jest widoczne. Tak źle nie jest .
  U ciebie ekran spełnia rolę szkła powiększajacego 🙂

 242. Basiu N.,
  e tam, zaraz „bu”. W zasadzie to podzielam Twoje zdanie w kwestii kibicowania. Co do wąsów, to dobra, jutro zgolę bo mam takie same jak Rakieta tylko siwe. A z telewizorem to się przygotowywałem do tegorocznych mistrzostw świata. Dowiedziałem się dzisiaj, że twój ulubiony Rakieta jakieś książeczki kryminalne pisuje ale ponoć sprzedają się głównie ze względu na nazwisko. Może z tatusiem dużo gadał bo ten – jak mówią – odsiedział spory wyrok za zabójstwo to mógł opowieściami kumpli z celi zainspirować Roniego, może. Mamusia siedziała za jakieś malwersacje finansowe a tu patrz Roni na człowieka wyszedł i zdążył już wygrać w kulki ponad 11 milionów funtów. Pełen szacun.

 243. legat
  5 czerwca o godz. 23:13

  Mam książkę autobiograficzną Ronniego. Warta przeczytania – bo stamtąd dowiedzialam się o wiele więcej o tym co stało się w jego rodzinie.Jego ojciec broniąc się przed pijanym wykidajłą, zadał mu cios, ktory skończył się dramatycznie. Matka została sama z dziećmi i interesem ojca. Nie ze wszystkim umiała sobie poradzić, a władze natychmiast (jeszcze przed procesem męża)chętnie wsadziły i ją do więzienia na pół roku – ale to nie były świadome malwersacje.
  Ronnie dowiedział się o tym, co się stało, zdobywając mistrzostwo świata juniorów…
  To że Rakieta nie wykoleił się zupełnie, pomimo używania alkoholu, narkotyków i ogromnych problemów z depresją to jego największe zwycięstwo. No i nigdy nie słyszałam, że pisze jakieś kryminały.
  Jesteś tego pewien ?

 244. Basiu N.,
  dzisiaj coś tam coś tam chyba dwóch polskich sprawozdawców mówiło. Ja to rzadko ich słucham jak jest coś innego na kompie, np. programy telewizyjne informacyjne. Oglądam snookera a słucham czego innego więc szczegółów nie znam.

 245. Zauważyłem, że dziś nowy wątek w kampanii prezydenckiej – Spinoza!

  Sytuacja się zaognia. Jest już „neospinzizm”, „spinozim kulturowy” i „strefy wolne od Barucha Spinozy”.

  Poza tym po raz pierwszy od ogłoszenia tzw „powrotu do nowej normalności” na koncie twitterowym Ministerstwa Zdrowia pojawiło się zalecenie by jednak zachować dystans społeczny.
  To chyba w związku z wypowiedzią rzecznika MZ, że w najbliższych dniach oczekiwać należy wzrostu zakażeń koronawirusem.
  Jak widać koniec luziku. Jak mawiają – co ma wisieć nie utonie.

 246. Katolicki kraj, a tyle chamstwa…chrzest w 966 roku był zaszczepionym obcym ciałem…Doszło do mutacji formacji nad Wisłą…Dziedzic do miejscowego zwracał się salonowo: ty chamie ! czapka z głowy w obecności pana…Zamiast bracie w wierze chylę czoła na twój widok i zapytam: czy w czworakach jest ciepła woda w kranie…Tak sobie myślę prywatnie, że antyszczepionkowcy też to widzą…i chcą być przyzwoici…

 247. kooperatywaMondragon
  5 czerwca o godz. 19:55
  Orca
  5 czerwca o godz. 18:03
  “ Bratobojca da nam rzadowy samolot i wszyscy polecimy koniecznie zwiedzic.”

  Jesli mozna to jedna porada. Tu strzezemy sie przed turystami. Im mniej turystow tym lepiej. Aby sie nie wyróżniac ubierz sie w jakies stare spodnie (hiking type) stary fleece jacket bez rekawow na bluzę z rekawami. Najlepiej z miejscowej firmy REI I do tego hiking boots. To jest stroj na formalne okazje. Pod zadnym pozorem nie noś parasolki. Tylko turysci nosza parasolki. Jeśli pada deszcz kask rowerowy wystarczy jako ochrona przed deszczem.

 248. Jeszcze jedno. Na plecach jest stary, zużyty plecak firmy Osprey z nalepkami protestujacymi cokolwiek. Wtedy nie bedziesz sie wyrozniala I nikt na Ciebie nie zwroci uwagi. I o to chodzi.

 249. 10. pechowa liczba… lot kancelarii prezydenta do Smoleńska i organizacja wyborów… w tle Sasin…Tak sobie myślę prywatnie o pewnym Jonaszu… Głowa państwa ponosi odpowiedzialność…za to bierze pieniądze…

 250. SLOWIANIN STANISLAW

  Angela Merkel bedzie dawac 300 euro na kazde dziecko,
  Maly Bratobojca daje 113 euro na kazde dziecko.
  Trzaskowski musi dac 300 euro, zeby wygrac.
  https://www.youtube.com/watch?v=rP-oCxtzseg

 251. Jezusowi kazali dać się ukrzyżować…akurat Żydzi byli pod ręką…Potem ludzi wysyłali samolotami, które spadają… akurat terytorium Rosji było pod ręką…Tak sobie myślę prywatnie o męczeństwie na zamówienie…A wystarczyło z góry pomóc lub zawrócić…ale nie oto szło…

 252. Mysli Na marginesie….

  Jednak się stało. Stał się kaczyzm. I pandemia.

  Towarzystwo na tym blogu jest też w dużym procencie „wyjechane”. Blog pana Guetty czytam wyrywkowo. Ja się w zasadzie nie znam na polityce – a ty tak.

  Oho, jest „kasta”. Maupo „miesza ludziom w głowach”

  Dobro-zło to religiancka obsesja.

  A ja nie mam ochoty karmić trolla. Tough noogies.

  Wirus jako bomba mentalna. Ciekawa idea.

  Piketty – słyszę nie po raz pierwszy. Może zajrzę. Friedman raczej się przeżył ale się trzyma? Naomi Klein w „No Logo” odsłoniła kulisy rozjechania się „marki” z produkcją i rozbuchania produkcji marki. Również rynku pracy w tzw. „Free Trade Zones”, które są w istocie enklawami niewolnictwa. To oznacza sztucznie napędzaną pogoń za markowymi produktami (szpan!) i obsceniczne zyski dla niektórych. W końcu gdzieś to musiało tąpnąć chyba jednak, wir’s czy nie.

 253. @ zyta
  Zauważ, że w Szwecji celowo dopuszczono do szybszego rozprzestrzeniania się epidemii (zapewne dla tego, że ten kraj ma bardzo dobrą służbę zdrowia), po, to, żeby ona przeszła najszybciej jak to jest możliwe, bez załamania gospodarki i wydolności szpitali. Tak postąpił szwedzki rząd, słuchając rad lekarzy. I dziś, pomimo, że ilość zgonów jest dość wysoka (ale szwedzkie społeczeństwo ma jeden z najwyższych udział ludzi powyżej 70-tego roku życia w Europie) w ostatecznym rozrachunku , np za pół roku może się okazać , że wcale nie umarło tam więcej ludzi niż w innych krajach

 254. Lesne rund gajowego…., ktory niedorzecznie porownuje Szwecje z innymi krajami europejskimi. Pomijanie faktu, ze Szwedzi jednak podejmowali srodki ostroznosci oraz faktu najwazniejszego, gestosci zaludnienia jest nie tylko niedorzeczne, jest bajowaniem (baju) gajowego w miescie.

 255. @ saldo
  Weź pod uwagę, że wprawdzie Szwecja ma teoretycznie niską gęstość zaludnienia, ale większość Szwedów mieszka w regionie nadmorskim, gdzie są największe miasta a gęstość zaludnienia jest podobna jak w innych krajach Europy a nawet wyższa. Bądź co bądź na większości obszaru Szwecji prędzej można spotkać misia niż człowieka

 256. Kupując od jankesów F-35 i inne badziewie finansujesz pałowanie Afroamerykanów i innych tubylców…Tak sobie myślę prywatnie, że miej ten zwyczaj i nie kupuj od agresora stosującego metody III Rzeszy…uber alles…

 257. Morawiecki przyrównuje Kaczyńskiego do Tuska…na bezrybiu i rak ryba…Tak sobie myślę prywatnie, że nad Wisłą zabrakło miary przyzwoitości…jak u Gogola o prokuratorze…

 258. Cytat dla Lesnego….

  Anders Tegnell, główny epidemiolog kraju i twórca liberalnej strategii w walce z koronawirusem, przyznał, że „Szwecja od początku powinna podjąć więcej działań, aby zwalczyć epidemię”. – Zbyt wiele osób zmarło – zauważył.
  – Gdybyśmy mieli do czynienia z tą samą chorobą, wiedząc o niej to, co wiemy dzisiaj, sądzę, że znaleźlibyśmy się w połowie drogi między tym, co zrobiła Szwecja, a reszta świata – mówił w środowym wywiadzie dla szwedzkiego radia Anders Tegnell.

  Jak dodał główny epidemiolog kraju, „istnieje wyraźny potencjał do poprawy tego, co zrobiliśmy w Szwecji”. – Dobrze byłoby wcześniej wiedzieć, co dokładnie zamknąć, aby lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa – podkreślił Tegnell, uznawany za twórcę liberalnego podejścia w walce z pandemią COVID-19.
  Tegnell nie powiedział jednak, jakie konkretne działania mogła zastosować Szwecja, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa.

  „Podczas gdy większość Europy, w tym Norwegia, Dania i Finlandia, zamknęła szkoły, sklepy i firmy, izolując znaczną część społeczeństwa, Szwecja bardziej polegała na dobrowolnych środkach, dystansie społecznym i zdrowych zasadach higieny, aby powstrzymać wybuch epidemii” – przypomniała agencja Reutera.

  W wywiadzie dla szwedzkiego radia główny epidemiolog przyznał, że „zbyt wiele osób zmarło”. Liczba ofiar śmiertelnych w związku z koronawirusem wynosi prawie 4,5 tysiąca (liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem sięgnęła 38,5 tysiąca).
  Liczba zgonów w Szwecji jest kilkakrotnie wyższa niż w innych krajach skandynawskich, które zdecydowały się na radykalne zamknięcie swoich społeczeństw w dobie pandemii.

 259. Maxymalne nieporozumienie czy niezrozumienie rzeczywistosci europejskiej…

  Getosc zaludnienia w Sztokholmie:
  270 osob na km2

  Gestosc zaludnienia w Göteborgu i Malmö:
  150 osob na km2

  Gestosc zaludnienia w Brukseli:
  7428 osob na km2

  Gestosc zaludnienia w Amsterdamie:
  3940 osob na km2

 260. MM nie porownuje porownywalnego z porownywalnym: nie porownuje Szwecji z Dania, Finlandia i Norwegia. Czyzby przyproszenie oczu czy zwykla niewiedza???

 261. Mad Marx
  5 czerwca o godz. 21:12

  Nie pisze jaka grupe reprezentuje w blogosferze piszac w liczbie mnogiej. Chyba ze wynika to braku i potrzeby majestatu?

 262. PA2155
  5 czerwca o godz. 19:31

  Na lesnika nie zwracalbym uwagi, przynajmniej na jego prymarne zaczepki. Zwracam jednak uwage na jego niedorzecznosci i klopoty z artykulowaniem „Mysli“, to tak Na marginesie. Podobne objawy bez objawow? Oboje chcieliby zostac „mysliwymi“. Marne ich proby, biedna rzeka. Moze lesnik zalapie, bo Na marginesie nie zala pala.

 263. Belka w onecie.pl entuzjastycznie o nowym planie inwestycyjmym UE na kwotę 750 mld euro (pozyczka, którą zaciągnie UE jako calosć) jako szansie dla Polski
  Fragmenty wywiadu z europosłem Belką:

  1)”Otóż te 750 mld euro nie będzie prostą kontynuacją dotychczasowych priorytetów, tylko to mają być pieniądze na nowe priorytety. Tam nie będzie dodatkowych pieniędzy na rolnictwo ani na typową infrastrukturę. To będą środki przede wszystkim na tzw. Zielony Ład. Cyfryzację gospodarki, nowe technologie, wspólną politykę zdrowotną…

  2) „Naprawdę jest kolejna szansa, żebyśmy dołączyli do tej Europy pierwszej prędkości.”

  3) „Po pierwsze, ten program to chęć narzucenia Europie nowej rewolucji technologicznej. Na to idą przecież te pieniądze. Po drugie, to prowadzi do uniezależnienia Europy, w bardzo dużym stopniu, od dostawców ropy i gazu. Wyobraża pan sobie, że bylibyśmy jako Europa niemal niezależni od dostaw ropy i gazu? Jaka byłaby wtedy pozycja np. Rosji? Jak radykalnie zmieniłaby się sytuacja na Bliskim Wschodzie? Ha! Stany Zjednoczone też miałyby problem. Czy to nie jest dla Europy atrakcyjna perspektywa?

  Pytanie do europosła Belki
  A nie ma obawy, że to wzmocni w Unii siłę Niemiec, głównego dawcy tych pieniędzy i ich gwaranta?

  Odpowiedź
  4) „A ma pan jakieś inne propozycje? Kto miałby się wzmacniać? Rosja? Nie ma w Europie dużego kraju, który byłby bardziej przyjazny Polsce niż Niemcy. I trzeba to jasno powiedzieć. Bo my, słysząc Niemcy, zaraz mówimy o przeszłości.”

  Pytanie do europosła Belki
  A oni myślą o przyszłości i o tym, że Polska w coraz większym stopniu jest częścią gospodarki niemieckiej.

  Odpowiedź
  5) „No i bardzo dobrze! Nie ma nic lepszego, co mogłoby nas spotkać pod względem gospodarczym. Bo jakiej gospodarki mielibyśmy być blisko? Rosyjskiej? Czy może śródziemnomorskiej?”

  Mój komentarz
  Czy jest to szansa dla Polski?
  Pzdr, TJ

 264. TJ
  Nie ma innej szansy dla Polski niz UE. Dla Europy podobnie.

 265. to cechy jego rasy jako dobermana…znasz cechy tej rasy, niezbyt inteligentna, ale za to agresywna… teraz jest, mowiac jezykiem lat 50-tych, „psem lancuchowym” naszej wspolnej znajomej…

 266. Niesmiertelny bp Janiak – Ostroznie mijaj Kalisz ..
  „Proszę także szczególnie o modlitwę w tym czasie medialnej nagonki na moją osobę, abym uświęcony niewidzialną mocą Ducha Świętego, mógł zawsze służyć Bogu Żywemu przez miłość i służbę ofiarną, której Chrystus jest początkiem, środkiem i dopełnieniem”
  – niewidzialna moc Ducha Świętego ( nie widac , nie slychac , ale co , jakas entropia , entalpia wzrosla , zmalala albo cos tam ?)
  – Bog Żywy ( to i umarly byl, bedzie – entr. ent. jak poprzednio ? )
  – Chrystus początkiem, środkiem i dopełnieniem . Jaka moze byc roznica miedzy dopelnieniem a koncem ?. Jesli sie urodzil to cos bylo przed ( czyjas sperma , jakies blogoslawione łono , Herod i jego ofiary itp) to i bedzie po ? ( zawsze służyć )

 267. GW- Pełne usta bez ingerencji chirurga.

 268. Mad Marx

  Jankeska policja ubija 3 bezbronnych Murzynow dziennie.
  https://mappingpoliceviolence.org/unarmed

 269. Może od rzeczy, ale wzruszyło mnie to dzisiaj.
  Od wielu lat raz w tygodniu zdarza mi się obcować z człowiekiem głęboko religijnym, świeckim rzymskim katolikiem. Kiedy się poznaliśmy przed laty był wyborcą PIS. W kwestii swojej wiary i zasad był i jest całkowicie spójny i fundamentalistyczny do gruntu. Papież Franciszek w zestawieniu z nim jest lewicowcem. Ma ogromną wiedzę teologiczną, której używa konsekwentnie i logicznie. Przy tym nie ma w nim cienia agresji, no święty po prostu. Spędziliśmy razem setki godzin na dyskusjach o aksjomatach. Z szacunku dla niego i jego autentycznej, żarliwej wiary nigdy nie szukałem okazji, żeby dyskutować niespójność samej idei. Każdy pozostał przy swoim. Dziś spotkałem się z nim po trzech miesiącach socjalnego dystansowania. Nie mogło obejść się bez polityki. Na Dudę nie zagłosuje ani on, ani cała jego rodzina. Jeśli jesteś pobłogosław mu Boże.

 270. @Bar Norte 6 czerwca o godz. 0:04

  Ale Spinoza – to dla nich tak jak „lemingoza”?
  Chociaż Baruch był Żydem z konieczności – bo nie mógł w swojej epoce być ateistą.
  Jednak chyba nie o niego chodzi? Czy się mylę?

 271. @Karol Maj 6 czerwca o godz. 15:09

  Spędziliśmy razem setki godzin na dyskusjach o aksjomatach. Z szacunku dla niego i jego autentycznej, żarliwej wiary nigdy nie szukałem okazji, żeby dyskutować niespójność samej idei. Każdy pozostał przy swoim.

  Czyli on spędził te wszystkie godziny na próbach udowodnienia ci, że jesteś durniem? Czy raczej „workiem skórno-mięśniowym”, bo tak nazywają ateistów ci, którzy „wierzą źarliwie i autentycznie”? Jaki był zatem twój udział w owych „dyskusjach”? Potulny słuchacz?

  Ja rozumiem, że twój komentarz jest politycznie optymistyczny, ale… na jakie pozycje przeszedł teraz ten twój znajomy? Uznał, że Du*a jest za mało „katolicki” lub „za płytki”? Czy jego nowe poglądy mają oparcie w samej wiadomej instytucji? Czy to by znaczyło, że owa instytucja widzi na ścianie „Mane, tekel, fares” i rozgląda się za nowym sponsorem?

 272. Mam zamiar dać na mszę w intencji wygranej Trzaskowskiego. Czy ktoś wie ile trzeba zapłacić czarnym?

 273. @tejot 6 czerwca o godz. 13:14
  Po przeczytaniu „The Shock Doctrine” Naomi Klein nie mam jakoś przekonania do Belki. To zaciekły friedmanista. Jego odpowiedzi, które cytujesz, nie przekonują. Mój dziadek powiedziałby, że odpowiada „na odczepnego”, jak fanatyk.

 274. @Karol Maj 6 czerwca o godz. 15:34

  Nie płać czarnym ani grosza! Pod żadnym pozorem 🙂

  P.S. Przypomnę „Newsweek” sprzed kilku lat. Jakaś liberalna radna w Częstochowie chciała dać na mszę za „Polskę wolną od faszyzmu”, ale paulini nie przyjęli tej intencji.

 275. Rety, Ty masz chyba naprawdę problem. Nie nawrócisz człowieka wierzącego na ateizm. To idiotyzm. Sam musi do tego dojść. Stąd biorą się konwersje z judaizmu na chrześcijaństwo, z chrześcijaństwa na islam. Ja nigdy bym się nie odważył na taką manipulację. Może się zdarzyć, że sami skonkludują, ale muszą to zrobić sami.
  Jeśli Ci lepiej z tym, że jestem durniem to z tym zostań. To moja odpowiedź i więcej nie będzie.

 276. @Na marginesie
  Owszem mam chęć to zrobić i zrobię to. Msza w intencji Trzaskowskiego przez najbliższe dwa tygodnie będzie najlepszą zachętą ze strony Kościoła do głosowania na niego. Tylko nie wiem ile trzeba im zapłacić. z samym faktem nie mam żadnego problemu.

 277. Na marginesie
  6 czerwca o godz. 15:36
  @tejot 6 czerwca o godz. 13:14
  Po przeczytaniu „The Shock Doctrine” Naomi Klein nie mam jakoś przekonania do Belki. To zaciekły friedmanista. Jego odpowiedzi, które cytujesz, nie przekonują. Mój dziadek powiedziałby, że odpowiada „na odczepnego”, jak fanatyk.

  Mój komentarz
  Czy Belka w swojej wypowiedzi na temat funduszu UE 450 mld euro i udziału aktywnego w nim Polski, prezentuje elementy friedmanizmu, czy tym podobne.
  Pzdr, TJ

 278. Na marginesie

  Spinoza wywodził się z portugalskich Żydów – przymusowych konwertytów. Mimo wymuszenia zmiany religii na katolicyzm oni nadal potajemnie wyznawali judaizm. Z tego powodu byli prześladowani. Rodzina Spinozy wyemigrowała więc do Amsterdamu. Tak już otwarcie wróciła do judaizmu z tym, że przeszłość konmwertycka ciązyła na jej kontaktach z Żydami aszkenazyjskimi czy talmudycznymi, którzy tworzyli gminę żydowską w tym miescie. Na dokładke młody Spinoza korzystał nie tylko ze świeckiego nauczania na uniwersytecie amsterdamskim ale również poznawał łacinę i Nowy Testament u jezuitów. W efekcie gdy zaczał kwestionować pochodzenie pism religijnych od Boga został usunięty z gminy żydowskiej – ekskomunikowany. Zresztą dość brutalnie bo skończyło się to jego przeprowadzką do Hagi.
  W efekcie zmienił imię z Barucha na Benedictusa. Z tym, że stra, racjonalna krytyka Biblii siłą rzeczy doprowadzić musiała do jego konfliktu z katolikami.
  Ale pozostał człowiekiem bardzo religijnym, jak mawiano wręcz „odurzonym Bogiem”. Z tym, że poza wyznaniami, wspólnotami bo pojmował go na swój sposób jako Boga czystego rozumu – bardzo indywidualistycznie.

 279. @Karol Maj 6 czerwca o godz. 15:46

  Ja wcale nie twierdzę, że ty jesteś durniem. Ja tylko zakładam, że twój przyjaciel cię za takiego uważa. Logiczne przecież – skoro on jest fanatykiem.

 280. @Bar Norte 6 czerwca o godz. 15:58

  Antonio Damasio „Looking for Spinoza: Joy, Sorrow, and the Feeling Brain”. Według Damasio niektóre tezy Spinozy były w gruncie rzeczy ateistyczne. Zresztą jego późniejsza popularność i wpływ podobno ucierpiały z powodu podejrzeń o ateizm. Tyle Damasio. Aha, dla mnie najbardziej odkrywczym stwierdzeniem było to, że ateizm w czasach Spinozy w ogóle nie istniał jako opcja, nawet w tej „liberalnej” Hadze. A to było – kiedy? Raptem 350 lat temu?

  I o co chodzi z tym Du**?

 281. @basia.n 6 czerwca o godz. 15:50

  Basiu, wymiękłam już na początku. Może później…

  Chcę tylko wypunktować prosty przekaz: pisia pogarda dla wiernych wyznawców jest jeszcze większa niż pogarda dla przeciwników. I w ten bęben (nie powiem: cymbał) należy tłuc.

  P.S. Widziałaś, co powiedział @paradox o pisiej nabuzowanej w Lublinie?

  basia.n wczoraj 21:47
  Dla zrównoważenia opis scenki, która miała miejsce wczoraj przy punkcie zbierania podpisów. Na ul. Zana przy Leclercu, czyli tamże. Proces przebiegał spokojnie, ludzie stali w kolejce dopóki nie zjawiła się sympatyczka dudy. Odstręczała od podpisywania wywrzaskując, że jest zwolennikiem aborcji. A aborcja to wiadomo, urywanie główek, nóżek i rączek. Z wieści przekazywanych przez osoby znające ją wynikało, że jest pracownicą UMCS.

 282. Psiakość, ciekawe też na LA. A mąż w dodatku się niecierpliwi. Arrrgh!
  Tough noogies 🙁

 283. Na marginesie

  „Damasio niektóre tezy Spinozy były w gruncie rzeczy ateistyczne.”

  Być może. Nie potrafię do tego się odnieść bo mnie fascynacje Spinozą jakoś w życiu ominęły.

  Tym niemniej krytyka i odrzucenie pism religijnych, odrzucenie idei osobowego Boga jest herezją zarówno z punktu widzenia judaizmu jak i chrzescijaństwa.
  To, że Spinoza dozył do wieku czterdziestu kilku lat wynikało tylko z tego iż był politycznie chroniony – z uwagi na jego intelekt.
  Nie budzi też wątpliwości świetle prac jego biografów, że był człowiekiem bardzo bogobojnym, wręcz natchnionym choć opierał to na koncepcji Boga rozumowego, substancjalnego czyli ujmując to w największym skrócie na koncepcji – wszystko jest Bogiem.

 284. basia.n
  6 czerwca o godz. 15:50
  Aleksandra Kołoło
  List do prezydenta Dudy

  Mój komentarz
  Systematycznie, przejrzyście pani Aleksandra opisała w swoim liście otwartym dorobek Andrzeja Dudy (dr prawa) w niszczeniu państwa prawa, w łamaniu konstytucji, norm i zasad prawnych, obietnic wyborczych, w wysługiwaniu się pierwszej osoby w państwie szeregowemu posłowi oraz w pogardzie dla ludu, co najistotniej ilustrują słowa samego Andrzeja Dudy zacytowane w liście przez autorkę:

  „Mnie się śmiać chce, kiedy słyszę, że Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków, bo podpisał jakąś ustawę, na którą się jakaś grupa społeczna nie zgadza. Proszę pamiętać, że Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków, bo nie został przez wszystkich Polaków wybrany

  Ileż cynizmu (prezydentowi śmiać się chce), tromtadracji i durnowatej pychy jest w tych dwóch zdaniach wypowiedzianych przez Dudę w 2017 roku w apogeum sukcesów PiSu w niszczeniu państwa prawa i poparcia elektoratu dla tego niszczenia pod szyldem dobrej zmiany i różnych pięćset plus.
  Pzdr,TJ

 285. Na marginesie
  6 czerwca o godz. 16:22

  Tak, przeczytałam paradoxa. Dostałam parę dni temu link ze spotkania z Biedroniem. Chodzi o tę kobietę, która tam ” wystąpiła”
  To właśnie przedstawicielka suwerena.! Tak mogła również wyglądać ta z Lublina. To przerażające…
  https://www.youtube.com/watch?v=S6mGkXbpt3o&feature=youtu.be

 286. @Na marginesie
  Nie, on tak nie myśli. I nie jest fanatykiem. To trudno wyrazić w kilku zdaniach. Jego wiara jest głęboka i po wielu latach to ja to zrozumiałem z poziomu mojego ateizmu. On wierzy w kreacjonizm ja nie. Mamy całe mnóstwo wspólnych moralnych zasad, a w zasadzie nie ma między nami wielkich różnic. Adwersarzy nie ma sensu obrażać, trzeba ich jednać. To trwa czasami latami, ale przynosi dobre skutki.

 287. Czy dupek żołędny, który podał następujące dane (pisownia oryginalna):
  Getosc zaludnienia w Sztokholmie:
  270 osob na km2

  Gestosc zaludnienia w Brukseli:
  7428 osob na km2

  Gestosc zaludnienia w Amsterdamie:
  3940 osob na km2

  Stockholm
  Population (31 December 2019)
  • Capital city 975,904
  • Density 5,200/km2 (13,000/sq mi)
  • Urban
  1,605,030
  • Urban density 4,200/km2

  Może niech się sam wybierze do Szwecji i przejdzie przez stolicę o gęstości zaludnienia rzadszej niż w jakiejś wsi zabitej deskami (270 osób/km2) zrobi zdjęcia i pokaże.

  I niech uzasadni, dlaczego liczba zgonów zależy lub powinna zależeć od gęstości zaludnienia (jego zdaniem)?

  Genewa
  Gęstość zaludnienia: 11 865 osób/km2
  Liczba przypadków CoVid-19 — 5142
  Liczba zgonów — 259.

 288. PS
  Wypadło mi zdanie po jego danych, a przed rzeczywistymi:

  „może podać źródło swoich informacji?”
  Dlaczego stolica Szwecji jest ponad 27 razy rzadziej zaludniona niż stolica Belgii i 12 razy rzadziej niż Warszawa?

 289. Karol Maj
  6 czerwca o godz. 15:09
  „Od wielu lat raz w tygodniu zdarza mi się obcować z człowiekiem głęboko religijnym, świeckim rzymskim katolikiem (…) Z szacunku dla niego i jego autentycznej, żarliwej wiary nigdy nie szukałem okazji, żeby dyskutować niespójność samej idei. (…) Dziś spotkałem się z nim po trzech miesiącach socjalnego dystansowania. Nie mogło obejść się bez polityki”.

  Na całym świecie różne kościoły, propagują wśród parafian określone poglądy polityczne. Przyczynia się to, do pogłębiania podziałów wśród lokalnych społeczności.

  Nie dziwi zatem fakt, iż coraz więcej osób podziela opinię, wyrażoną w pewnym holenderskim czasopiśmie. Napisano w nim: „Kościoły powinny się powstrzymywać od wszelkich stanowczych deklaracji politycznych. Ich najważniejszym zadaniem jest głoszenie Ewangelii”.

  Ponieważ poglądy polityczne bardzo często są źródłem sporów, a nawet nienawiści i rozlewu krwi, Jezus z Nazaretu nie angażował się w dyskusje na ten temat.

  Wzorem Jezusa i pierwszych chrześcijan, jego wierni naśladowcy, także obecnie skupiają się na niesieniu innym wsparcia duchowego i pozostają apolityczni. Dzięki takiej ich postawie, osoby postronne, które cechuje otwartość umysłu, potrafią dostrzec i zrozumieć na czym polega „głęboka religijność” i „autentyczna wiara”.

 290. basia.n
  6 czerwca o godz. 15:54

  Kiedyś apelowałem o czytanie nawet kilkakrotne własnych lub kopiowanych tekstów przed opublikowaniem. Chyba niewielu to robi. Internet wydobył z dusz niechlujstwo i nieustannie je poglębia. Dziękuję za opublikowanie bardzo dobrego tekstu pani Aleksandry Kołoło, ale bądź może łaskawa sprawdzić, co narobiłaś. To raczej nielojalność wobec autorki.

 291. Mad Marx

  Czy wie Pan, ze Marx byl w Ameryce w czasie Wojny Secesyjnej jako korespondent prasowy ?

  Przepraszam za wczesniejszy wpis :
  3 ludzi jest dziennie odstrzeliwanych przez policje kazdego dnia w Ameryce,
  ale Murzyni to mniejszosc
  i osoby bezbronne to mniejszosc.
  Poslucham apelu panbocka powyzej i postaram sie ukrucic niechlujstwo.

  ,,US police shoot almost 1,000 people dead every year, figures show”.
  https://www.independent.co.uk/news/world/americas/police-shootings-us-death-toll-gun-control-officers-a8777046.html

 292. @pombocek

  Nie nerwujsia. Basia zauważyła swój błąd już w 6 minut po jego popełnieniu.

 293. @Karol Maj 6 czerwca o godz. 16:47

  Jego wiara jest głęboka i po wielu latach to ja to zrozumiałem z poziomu mojego ateizmu.

  Rozbawiłeś mnie… Ja z punktu (i bez wysłuchiwania owych wywodów kreacjonisty) od razu wierzę, że „jego wiara jest głęboka”. Kreacjonizm nie ma żadnych realnych podstaw, zatem do jego wyznawania potrzebna jest wiara, czyli (z całym szacunkiem) brak respektu dla faktów a mówiąc bez szacunku po prostu zidiocenie. Nie ma w zasadzie żadnych przesłanek, które podważałyby teorię ewolucji. Wiara nie ma nic do tego, wystarczą fakty.

  Co do twojego „dawania na mszę” – nadal mam poważne wątpliwości. Raz dlatego, że (wstyd powiedzieć!) jednak zgadzam się z debilowatym @dezerterem – religie nie powinny się mieszać do polityki. Po drugie – już historia najnowsza powinna nauczyć Polaków, że poparcie kaka nigdy nie jest za darmo (nawet wyimaginowane i udzielone za twoje pieniądze – bo chcesz za owo „poparcie” zwyczajnie zapłacić). Jeśli Trzaskowski wygra, czarni przyjdą do niego z wyciągniętą brudną łapą i przypiszą swojemu mszeniu „zasługę” wybrania go na prezydenta. Nie łudź się – tak działa kaka.

  I nie chodzi tu tylko o instytucję. Tak „rozumują” zwyczajni „wierni”. Moja znajoma gorliwa katoliczka po wygrzebaniu się kogoś z moich bliskich z ciężkiej choroby zapewniła mnie gorąco, że „modliła się za wyzdrowienie”. „Na pewno pomogło” – odparłam sarkastycznie. „Na pewno!” – oświadczyła z przekonaniem. I co, mam jej dziękować? Przecież to obłęd. Ale oni istotnie tak myślą. To jest chore!

  Nie odpowiedziałeś, a ja nadal jestem ciekawa: kogo popiera teraz na prezydenta ten twój przyjaciel?

 294. @pombocek 6 czerwca o godz. 17:54

  Nie krzykaj Waćpan na blogowego aniołka!
  Jak tam na Jamnie, bosman nie robi problemów?

 295. GajowyM.
  6 czerwca o godz. 18:09

  Gdzie spotkaleś moje nerwy? Chyba się z nimi rozminąłem. Ale dziękuję za uprzytomnienie, że jestem zupa wolowa – rzeczywicie nie zauważyłem basi przyznania się, bo skopiowałem sobie żywcem ku pamięci i dopiero wtedy się kapnąłem, co się dzieje. Długo nie wiedziałem, co z tym robić.

 296. Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami wieceministra zdrowia dzisiejszy dobowy urobek w zakresie wykrywania zakażeń wygląda imponująca – 576!

  By jakoś osłabić wymowę tych danych od rana w komunikatach akcentuje się wykrycie „nowego ogniska epidemicznego” w kopalni Zofiówka.
  Z tym, że za pomocą kilku kliknięć w wyszukiwarkę mozna sprawdzić, że zakazenia w kopalni Zofiówka wykryto już w połowie maja. Natomiast 25 maja media po raz pierwszy okresliły za MZ kopanię Zofiówka jak „ognisko epidemiczne”. Trudno wiec w tym przypadku mówić o jakielkolwiek „nowości”.
  Wyglada na to, że na Ślasku, mimo nerwowej wymiany szefowej tamtejszego Sanepidu na z-cę Głównego Inspektora Sanitarnego Kraju (kilka dni temu) trudno jest mówić o kontroli postępującej epidemii.

  Jesli tak wygląda sytuacja w regionie w którym podobno skoncentrowano maksymalne siły i środki w walce w wirusem to jak realnie musi wygladać sytuacja w innych rejonach kraju?

 297. basia.n
  6 czerwca o godz. 15:54

  Basiu, przepraszam z pokłonem do samego dna. Nie zauważyłem Twojej korekty, tak byłem zajęty samym tekstem. W końcu sam się okazałem niechlujem- samobójcą, który nie sprawdza gruntu przed zanurkowaniem.

 298. @tejot 6 czerwca o godz. 15:57

  Przeczytałam jeszcze raz – i trudno mi się w zasadzie z Belką nie zgodzić. Oczywiście, w cytowanym fragmencie nie prezentuje elementów friedmanizmu. Książka Naomi Klein (w której wymienia udział Belki w jakiejś friedmanowskiej imprezie) ma 15 lat. Swoją drogą ciekawe byłoby pytanie, na ile Belka zmienił poglądy pod wpływem ogólnego klimatu. @Bar Norte pisał niedawno, że friedmanizm już przestał być głównym nurtem w ekonomii. Jaka jest zatem pozycja Belki? Ten wywiad sugeruje tylko, że pro-unijna?

 299. @Bar Norte 6 czerwca o godz. 16:32

  Nie pamiętam dokładnie, bo książkę Damasio czytałam dość dawno. Poza tym on jest psychologiem zafascynowanym kwestią świadomości, więc o religii chyba wie niewiele. Poza tym na chybcika już dostrzegam, jak te dwie tezy można łatwo pogodzić – ten panteizm, o którym piszesz („wszystko jest Bogiem”) chyba mógłby być napiętnowany jako ateizm z punktu widzenia dogmatycznej religii. Oczywiście tylko zgaduję, bo jak mówię nie pamiętam w czym rzecz.

 300. Lesnik okazal sie czjnym czytatielem ufryzowanych danych (specjalnie dla lesniczego) . Myslalem juz, ze , mnie pomija. Facet traktuje jednak powaznie kazda mistyfikacje. Tu dotyczaca danych dostepnych dla wszystkich.

  Powtarzam wiec powtorzone; porownywanie Szwecji z krajami pozasasiedzkimi jest niedorzeczne. Lesniczy poniekad niedorzecznosci.

 301. @pombocek

  Wiem, że z ciebie Niespotykanie Spokojny Człowiek (prawie jak ja 😉 ) ale zauważywszy, że reagujesz na tekst sprzed kilku godzin nie doczytawszy nawet do przeprosin założyłem, że zacząłeś czytać przed chwilą i natychmiast (porzuciwszy dalszą lekturę) postanowiłeś zareagować.
  Skoro było inaczej, to przepraszam o posądzenie cię o porywczość i jakiekolwiek nerwy 😀

 302. Na marginesie

  „Jaka jest zatem pozycja Belki?”

  Belka jest z lewicy. W PE należy do Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Jest wiceprzewodniczącym tej frakcji.

  Jego publiczne wypowiedzi od kilku lat wskazują, że stracił sentyment do friedmanizmu, jak to okreslasz.

 303. Sciaga dla lesniczego….

  Anders Tegnell, główny epidemiolog kraju i twórca liberalnej strategii w walce z koronawirusem, przyznał, że „Szwecja od początku powinna podjąć więcej działań, aby zwalczyć epidemię”. – Zbyt wiele osób zmarło – zauważył.
  – Gdybyśmy mieli do czynienia z tą samą chorobą, wiedząc o niej to, co wiemy dzisiaj, sądzę, że znaleźlibyśmy się w połowie drogi między tym, co zrobiła Szwecja, a reszta świata – mówił w środowym wywiadzie dla szwedzkiego radia Anders Tegnell.
  Jak dodał główny epidemiolog kraju, „istnieje wyraźny potencjał do poprawy tego, co zrobiliśmy w Szwecji”. – Dobrze byłoby wcześniej wiedzieć, co dokładnie zamknąć, aby lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa – podkreślił Tegnell, uznawany za twórcę liberalnego podejścia w walce z pandemią COVID-19.
  Tegnell nie powiedział jednak, jakie konkretne działania mogła zastosować Szwecja, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa.
  „Podczas gdy większość Europy, w tym Norwegia, Dania i Finlandia, zamknęła szkoły, sklepy i firmy, izolując znaczną część społeczeństwa, Szwecja bardziej polegała na dobrowolnych środkach, dystansie społecznym i zdrowych zasadach higieny, aby powstrzymać wybuch epidemii” – przypomniała agencja Reutera.
  W wywiadzie dla szwedzkiego radia główny epidemiolog przyznał, że „zbyt wiele osób zmarło”. Liczba ofiar śmiertelnych w związku z koronawirusem wynosi prawie 4,5 tysiąca (liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem sięgnęła 38,5 tysiąca).
  Liczba zgonów w Szwecji jest kilkakrotnie wyższa niż w innych krajach skandynawskich, które zdecydowały się na radykalne zamknięcie swoich społeczeństw w dobie pandemii.

 304. Dupek się zameldował, więc tu dla niego wszelkie dane, na sto procent fryzowane, bo to sami Szwedzi je podają, a nie on 😎

  http://www.statistikdatabasen.scb.se/pxweb/en/ssd/START__BE__BE0101__BE0101C/BefArealTathetKon/

 305. Na marginesie
  6 czerwca o godz. 18:13

  Bosman stale robi, bo po to jest. Ale za mojej kadencji na przystani jest już trzeci. Dwóch pierwszych najwyżej z ciekawością się gapiło, jak jechałem się topić w sztorm, a ten zabraniania. To się wyniosłem z przystani w sąsiednie ćciny, wykosiłem sobie korytarz i garaż i byłem na swoim. Ale uznałem, że się wygłupiam i wróciłem. A on dalej swoje: że się utopię i się utopię. Tłumaczę mu – mojemu rówieśnikowi – że ratownicy po przewróconych żeglarzy wyjeżdżali wiele razy, a po mnie z wywrotnym kajakiem (półokrągłe dno) – ani razu. Przewracałem się wyłącznie wtedy, kiedy ćwiczyłem przewrotki. ale jemu to nic nie mówi. Stary jest – chyba dlatego. Więc wymyśliłem sposób: kupię drugi kajak, tym razem jednoosobowy, a stary dwuosobowy krążownik będę trzymał na przystani. Jednoosobowy – w ćcinach poza przystanią, żeby mi bosman ze swoimi zakazami skoczył. Ten nowy będzie moim wybitnie sztormowym pływadełkiem. Mam już upatrzony w internecie i kupię przez sportowy sklep Decathlon. Pokażę Ci, jak już będzie, bo sympatyczny jest.

 306. Zeby nie bylo, to tak Na marginesie…Wiki…

 307. Notabene
  Gęstość zaludnienia Malmö wynosi 2192.8/km2, Göteborga 1293.5

 308. Lesniczy twierdzi, Ze AT nie jest Szwedem. Runo lesne….?

 309. Na marginesie
  6 czerwca o godz. 18:22
  @tejot 6 czerwca o godz. 15:57

  Jaka jest zatem pozycja Belki? Ten wywiad sugeruje tylko, że pro-unijna?

  Mój komentarz
  Belka mówi o szansie w wykorzystaniu funduszy europejskich. Szansa taka, to nie tylko sam dopływ pieniędzy na inwestycje, lecz i planowanie, uzgadnianie planów, procedur, koordynowanie działań, generalnie współpraca na poziomie unijnym. A współpraca oznacza integrację, krok do przodu w integracji.
  Sądzę, że ten aspekt dominował w wypowiedzi Belki o funduszu unijnym 750 mld euro.
  Pzdr, TJ

 310. GajowyM.
  6 czerwca o godz. 18:32

  Aż tak, Gajowy, to się nie wygłupiaj, zeby mnie posądzać, że jestem słup – trochę nerwów, krwa, jednak mam. Ale dziękuję, że raczyłeś mnie o cokolwiek posadzać – lepszy rydz niż nic.

 311. Dlaczego GajowyM pozwala wodzic sie za nos? Pomylil mnie z mysliwa , to tak na marginesie.

 312. Byłem tam, wróciłem i usłyszałem takie opowieści: w pierwszym dniu została stworzona Ziemia, a w drugim premier przepisał ją na żonę (śmieszne).
  Teraz radzą byłemu wicepremierowi aby przepisał syna na żonę, co poprawi mu reputację (bardzo śmieszne).
  Bez telewizji i radia życie jest spokojne, a śpiew ptaków brzmi pięknie.

  Prezydent jak dawniej pierwszy sekretarz z wizytami gospodarskimi. Te spotkania bardzo przypominają czasy PZPR, tylko częstotliwość wyjazdów zdecydowanie większa. Jak on to wytrzymuje? Jak budżet to udźwignie?

 313. GajowyM.
  6 czerwca o godz. 18:36

  Jestes dzielny. Nigdy bym
  nie powiedzial, ze taaaki ambitny.

 314. @dupek

  Powtarzanie nie wzmacnia przekazu.
  Ja też umiem czytać i korzystać z mediów. Nie wysilaj się.
  PS
  Finlandia nie jest w ścisłym sensie krajem skandynawskim.

 315. GajowyM

  Bade powaznie i przeczytaj zamiast mnie, co mi pochlewilo, zalaczony
  tekst ponownie….

  Anders Tegnell, główny epidemiolog kraju i twórca liberalnej strategii w walce z koronawirusem, przyznał, że „Szwecja od początku powinna podjąć więcej działań, aby zwalczyć epidemię”. – Zbyt wiele osób zmarło – zauważył.
  – Gdybyśmy mieli do czynienia z tą samą chorobą, wiedząc o niej to, co wiemy dzisiaj, sądzę, że znaleźlibyśmy się w połowie drogi między tym, co zrobiła Szwecja, a reszta świata – mówił w środowym wywiadzie dla szwedzkiego radia Anders Tegnell.
  Jak dodał główny epidemiolog kraju, „istnieje wyraźny potencjał do poprawy tego, co zrobiliśmy w Szwecji”. – Dobrze byłoby wcześniej wiedzieć, co dokładnie zamknąć, aby lepiej zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa – podkreślił Tegnell, uznawany za twórcę liberalnego podejścia w walce z pandemią COVID-19.
  Tegnell nie powiedział jednak, jakie konkretne działania mogła zastosować Szwecja, aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa.
  „Podczas gdy większość Europy, w tym Norwegia, Dania i Finlandia, zamknęła szkoły, sklepy i firmy, izolując znaczną część społeczeństwa, Szwecja bardziej polegała na dobrowolnych środkach, dystansie społecznym i zdrowych zasadach higieny, aby powstrzymać wybuch epidemii” – przypomniała agencja Reutera.
  W wywiadzie dla szwedzkiego radia główny epidemiolog przyznał, że „zbyt wiele osób zmarło”. Liczba ofiar śmiertelnych w związku z koronawirusem wynosi prawie 4,5 tysiąca (liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem sięgnęła 38,5 tysiąca).
  Liczba zgonów w Szwecji jest kilkakrotnie wyższa niż w innych krajach skandynawskich, które zdecydowały się na radykalne zamknięcie swoich społeczeństw w dobie pandemii.

 316. GajowyM.
  6 czerwca o godz. 18:42

  Wierze Ci. Wierze rowniez, ze grasz groznego. Przeciez wiesz, ze w sumie sie zgadzamy, to znaczy porownujmy porownywalne.

 317. Nie wiedzialem, ze Finlandia nie nalezy do US.

 318. @SM
  Nie wypowiadałem się na temat szwedzkiego epidemiologa, statystyki są powszechnie znane, bo tam się ich nie fryzuje jak w Polsce.
  A w każdym kraju politycy żałują, że zmarło zbyt wiele osób.
  Żaden nie powie, że za mało, choć to takie korzystne dla systemów emerytalnych.

  Odniosłem się do twoich absurdalnych danych na temat gęstości zaludnienia miast szwedzkich oraz twierdzenia, że śmiertelność w Belgii jest dwa razy wyższa niż w Szwecji, bo Bruksela ma nadzwyczaj wysoką gęstość zaludnienia (w porównaniu ze Sztokholmem).
  I tyle.
  Notabene: z 4656 osób zmarłych w Szwecji na koronawirusa 4103 miały ponad 70 lat, w tym 1181 osób było w wieku powyżej 90 lat.
  Oczywiście, że gdyby w porę zadbano o lepszą ochronę osób w domach opieki, żniwo śmierci byłoby mniej brutalne.

 319. GajowyM.
  6 czerwca o godz. 18:42

  …Ja też umiem czytać i korzystać z mediów…

  Gdyby GajowyM napisal powyzej prawde., to wiedzialby korzystajac z mediow, ze moje dane byly oczywiscie prawdziwe i dotyczyly regionow, co ma przy tym liczeniu mleczarki znaczenie.

 320. @Bar Norte, 6 czerwca o godz. 18:19

  Rozmawiałem przedwczoraj z kolegą z Rybnika. Na długi weekend spodziewał się wizyty córki z malutką wnuczką z Warszawy, ale goście zrezygnowali, bo właśnie zaczynają się testy w kolejnych kopalniach w okolicy, a w każdej po 3000 chłopa. Na okolicę (rodziny i sąsiadów) padł blady strach, co wykażą.

 321. Dziwne zwyczaje złodziei.
  Włamali się do mieszkania starszej samotnej kobiety w bloku wybudowanym w czasach Edwarda Gierka. Wywrócili wszystko do góry nogami, nawet cukier z cukierniczki wysypali i ziemię z doniczek.
  Jak ona to teraz posprząta?
  W sprawie kradzieży u noblistki też ciekawy wątek. Biżuteria nie miała cech szczególnych więc poszukiwania nie przyniosły rezultatu, a z powodu nie wykrycia sprawców policja umorzyła śledztwo.
  Jakie wnioski?
  Trzeba mieć grunt dobrze położony, najlepiej w Zakopanem jako lokatę kapitału. W mieszkaniu wystarczy łóżko, stół i krzesło oraz portret prezesa na ścianie w widocznym miejscu, wtedy niewiele będzie do sprzątania

 322. GajowyM.
  6 czerwca o godz. 18:56
  Wczesniej zgadzalismy sie, ze sie nie zgadzamy. Nastepnie zgadzalismy sie, ze sie nie zgadzamy, ze sie zgadzamy.

  Teraz jednak oficjalnie. Teraz zgadzam sie z Toba calkowicie . Zmieniles tenor.
  Wiec wiesz, ze pisalem o regionach chcac Cie sprowokowac. Mysle, ze nie masz mi tego za zle.
  Pozdrawiam.
  PS
  Ciagle jednak nie wierze, ze podziwiasz swoja fanke

 323. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 19:05
  moze ten pomysl z wymiana emaili miedzy nami nie jest zbyt smialy?

 324. Dziki się cywilizują w miastach. W Legnicy dzik zjadł dzieciom pierogi. Marcin z Lasu badzo chwali te zwierzęta. Uważa je za inteligentne i rodzinne. Lubią to co ludzie. Prosi by dzików nie drażnić, ale też uważać bo potrafią być groźne

 325. Bar Norte , 18:32

  Podczas kwarantanny wielu ludzi obejrzalo wszystkie filmy, ktore da sie jeszcze obejrzec.
  Polecono swietny dokument znanego niemieckiego rezysera , Wernera Herzoga ,
  o wiosce traperow i klusownikow nad Jenisejem .
  Komary zjadaja ich latem, ale przez reszte roku zyja bardzo szczesliwi.
  Maja wszystko za darmo, wiec nie znaja biedy.
  4 godziny, podzielone na pory roku na Youtube :

  Happy People: A Year in the Taiga
  Directed by Werner Herzog ,Dmitry Vasyukov
  Studio Babelsberg
  Release date
  November 2010
  Running time
  94 minutes
  Country Germany
  Language English
  Russian

  Happy People: A Year in the Taiga is a 2010 documentary film directed by Werner Herzog and Dmitry Vasyukov and produced by Herzog.[2] The film depicts the life of the people in the village of Bakhta (62.464463°N 89.002168°E) at the confluence of the Yenisei and the Bakhta River, in the Siberian taiga. In particular, it focuses on the Russian trappers who hunt for fur animals, such as sable. It also briefly detours to a look at the life of native Ket people. The footage in the documentary was edited from a previous television work by Vasyukov, with original production and voiceovers by Herzog.[3]The film premiered in Germany in November 2010, had its United States premiere at the 2010 Telluride Film Festival, and the U.S. West Coast premiere on 6 March 2011 at the San Francisco Green Film Festival.”

 326. pombocek
  6 czerwca o godz. 17:54

  Podjęłam się po raz pierwszy kopiowania z gazety tak długiego tekstu, ale wiem, że wielu blogowiczów nie ma dostępu do ciekawych artykułów i wypowiedzi z Wyborczej czy Polityki – a ja te gazety abonuję.
  Okazało się, że kopiując tekst z gazety, w której trzeba omijać ileś zdjęć i uzupełnień z boku, czasem można niechcący coś „zaczepić” i widzi się to dopiero wtedy, kiedy jest za późno. Ale oczywiście taki błąd robi się raz. Na LA jest już jest ok. Tyle tylko, że odechciewa mi się takich przedsięwzięć, na blogu na którym bywasz. ( nie z powodu obawy !) Myślę że tyle jest w tobie nieuzasadnionej niechęci, że kolejny raz reagujesz tak, jak reagujesz…
  Kiedyś przy pierwszych przeprosinach napisałam ci – tabula rasa.
  Ale następny raz, to już o jeden za dużo.

 327. GajowyM.

  W połowie tygodnia jako „ogniska epidemiczne” uznano kopalnie Marcel i Ziemowit. Obie stanęły a w planach jest przetestowanie 7 tysięcy zatrudnionych w nich ludzi.
  Ze Ślaskiem jest jeszcze o tyle dobra sytuacja bo choć wiadomo mniej więcej co tam się dzieje. Natomiast o zakazeniach w innych rejonach kraju mozna się dowiedzieć co najwyżej ze ścinków informacji. A w tych ścinkach dotyczących zakażeń np w łódzkim, wielkopolskim, świętokrzyskim związanych z sektorem produkcji żywności, meblarskim, AGD ..,. mowa jest o setkach ludzi. I co ciekawe owe masowe zakażenia nie mają odzwierciedlenia w dziennych statystykach MZ.

  To wygląda tak jakby codzień dawkowano opinii publicznej statystycznie informacje o zakazeniach

 328. @SM

  Z moich sympatii czy antypatii nie mam zamiaru się tłumaczyć przed kimkolwiek. Od ciebie też tego nie oczekuję.
  Dowartościuj lepiej swojego ratlerka, bo z zawiści i zazdrości gotów mnie znowu szarpać za nogawki 🙄

 329. GajowyM.
  6 czerwca o godz. 18:09

  Zauważyłam jeszcze szybciej – bo od razu z przerażeniem zobaczyłam bardzo dużo pogrubionego tekstu. Zaczęłam więc zastanawiać się jak to się mogło stać i czytać ktore fragmenty są zdublowane, stąd moja reakcja dopiero po 6 minutach.
  Ale ten wpis bardzo mnie denerwuje, więc w poniedziałek rano zadzwonię do redakcji z prośbą o wykasowanie tej części 🙂

 330. @Bar Norte

  Tak, czytałem o tych ludziach w Starachowicach. Jaki to dla nich koszmar i jak są lekceważeni.
  Z górnikami tak się nie da, ale przy okazji może znajdzie się akceptowalny dla nich powód do zamykania kopalń, co bym uznał za aspekt pozytywny.

 331. GajowyM.
  6 czerwca o godz. 19:32
  nie jestes jako osobnik warty mojej uwagi… tylko jako przyboczny doberman swojej przyjaciolki, szczerzacy swoje kly… osobiscie, moge w spokoju ducha przewijac ciebie…. 🙂

 332. GajowyM.
  6 czerwca o godz. 19:32
  to tak, zeby wyjasnic raz na zawsze sytuacje miedzy nami…

 333. Dzisiaj 576 stwierdzonych przypadków COVID-19. Drugi wynik w kraju.
  Czytając ostrzeżenia trzeba się chwilę zastanowić o co chodzi ponieważ przenoszenie się wirusa jest przypadkowe i nie wszytkich dotyczy. Wprawdzie przekaz jest taki, że osoba podatna łatwiej się zarazi przebywając w gronie chorych niż w podobnej liczbie osób zdrowych, ale można się dziwić informacji o zaraźliwych urządzeniach elektronicznych, na powierzchni których gromadzi się wielka liczba wirusów. Właśnie widzimy jak dalece jesteśmy uzależnieni od złośliwych i groźnych zdobyczy cywilizacji

 334. PA2155
  6 czerwca o godz. 19:10
  Nie przejmuj sie. To nie byl pomysl, lecz stalo sie spontanicznie, to nasze pisanie. Jak kiedys wspomniales, od polemiki do rozmowy. Okazalo sie mozliwe. Mimo wszystko wiem co robie. Nie znam GajowegoM, nie znam zrodla konfliktu. Nie wiem skad biora sie jego leki dotyczace zeyczajnego komunikowania. Zdania o lelkownie nie zmienie, to tak na marginesie.

 335. @basia.n, 6 czerwca o godz. 19:36

  Nie musisz się tłumaczyć, bo widać, że czytasz, co zamieszczasz.
  6 minut podkreśliłem (przecież najpierw musiałaś przeczytać, opanować szok i napisać sprostowanie), bo w stosunku do pombockowych dwóch godzin to jest jak błyskawica 😉

 336. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 19:44
  zadaj swoim studentom midterm paper na temat psychologii agresji w internecie… jej zrodel, przesadow, stereotypow…. tylko bez konfabulacji… kiedys na blogu Weglarczyka prowadzilem takie ideologiczne pyskowki z Polonusem z USA, pozornie niereformowalnym…. i nagle z agresji przeszlismy do normalnej rozmowy jak czlowiek z czlowiekiem…. znal sie bardzo dobrze na klasycznym jazzie… czyli mozna… 🙂

 337. GajowyM.
  6 czerwca o godz. 19:32
  Niepotrzebnie sie unosisz. Niepotrzebnie atakujesz PA. Wogole jestes niepotrzebnie agresywny, bo taki nie jestes.

 338. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 19:44
  teraz dominuje model samca XYY, z podwojnymi jadrami i ektopicznymi zrodlami testosteronu… „my way or the highway” i „because I said so”… trockizm ze swoja permanentna rewolucja to byl pikus….

 339. kooperatywaMandragon

  Herzog ciekawy reżyser. A myślałem, że już nieco zapomniany.
  A tu okazuje się, że jednak nie!

 340. PA2155
  6 czerwca o godz. 19:49
  Tak zrobie. Antropologia spoleczna jest naprawde ciekawa. Blogosfera jest nie tylko poletkiem, lecz polem calym. Konfabulacja czy mistyfikacja sa skutkiem ubocznym, dla niektorych przyczyna. Wspomniales o jazzie i przypomnialem sobie kujawiaki Namyslowskiego. Teraz slucham Gato Barbieri. Pamietasz Gre w klasy? Czytalem ja mieszkajac ponownie w Polsce i zatesknilem za Paryzem. Dwa lata pozniej mieszkalem w Cite internationale na poludniu miasta w Domu Szwajcarskim. Spelnilo sie wiec wyczytane. Ze Szwajcaria bylo podobnie.

 341. Bar Norte
  6 czerwca o godz. 19:55

  kooperatywaMandragon

  Herzog ciekawy reżyser. A myślałem, że już nieco zapomniany.
  A tu okazuje się, że jednak nie!

  nakrecil nawet film z N. Kidman w 2015… o Brytyjce, ktora byla matka niepodleglych panstw arabskich.. nie wiem, czy dotarlo to do Polski..

  https://en.wikipedia.org/wiki/Queen_of_the_Desert_(film)
  krytycy zjechali ten film, ale niektore ujecia filmowe sa fantastyczne…

 342. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 20:00
  moja zona ma przyjaciolke ze studiow, ktora teraz pisuje „powiesci” o tzw. sieci.. i o „samotnosci w sieci”…. moze to odpowiednik amerykanskiego „samotnego tlumu”…
  wierzysz w fatum?

 343. PA2155
  6 czerwca o godz. 19:53
  Samce mnie nie interesuja. Socjalizowalem sie w 68 we Francji i Niemczech. Wsrod tamtych mlodych ludzi nie bylo miejsca na samcze odruchy. Bylo jednak wiele milosci i wiele miejsca na milosc. W Polsce troche pozniej bylo podobnie, pisalem Ci o tym. Nic sie nie zmienilo; dzisiaj otuchy dodaja mi dziesiatki tysiecy mlodych ludzi demonstrujacych teraz w Niemczech i we Francji.
  Zaczal sie wlasnie dziennik.

 344. basia.n
  6 czerwca o godz. 19:28

  Basiu, bywam na blogu bardzo sporadyczne, bo gonię uciekający czas gdzie indziej, więc czegoś moglem nie zauważyć. W tym wypadku dopiero Gajowy mnie oświecił. Dobrze, że akurat jeszcze raz zerknąłem, bo bym guzik wiedział, że sama zauważylaś. A mnie, mimo że udawalem przed Gajowym słup bez cienia nerwów, faktycznie trochę mnie poniosło. Skopiowany przez Ciebie tekst tak mnie zainteresował, że skopiowałem do swoich dokumentów w celu podzielenia się z innymi. I kiedy tę swoją kopię czytałem, zauważyłem powtórkę i długo nie mogłem się połapać, dlatego ciut się zirytowałem. Byłoby prościej skoczyć na LA i tamten poprawiony skopiować, ale po pierwsze: skąd mogłem wiedzieć, że tam jest, a po drugie – zdarza mi się tam kiknąć od bardzo wielkiego dzwonu. Poza tym starzeję się, więc rozszyfrowywanie, gdzie łeb, gdzie ogon, opornie mi szło – stąd uwaga do Ciebie faktycznie emocją dyktowana.

  Jeśli jest w człowieku niechęć, to zawsze jakoś jest uzasadniona – choćby niechęć – podobnie jak miłość – od pierwszego wejrzenia. Rzeczywiście mam parę niechęci do osobników (znacznie więcej – do różnych nawyków, tików, stereotypów, mód, manierek itp.), Ty do nich nie należych. W sumie znacznie więcej mam chęci do wody, żabek, pijawek, zaskrońców, wydr i norek amerykańskich oraz kajaków, niż chęci i niechęci do czlowiekowatych razem wziętych.

 345. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 20:00
  Pamietasz Gre w klasy?

  pamietam, czytalem to z wypiekami na twarzy…. ale nigdy nie siegnalem po nia drugi raz… cos mnie odrzucalo od Cortazara… moze Nobla powinien wtedy dostac Sabato lub Carpentier a nie on…. mam nadzieje, ze nie obrazam twoich uczuc, ale to powiesc salonowa dla zmanierowanych panienek… to po latach…

 346. PA2155
  6 czerwca o godz. 20:06
  Nie wierze w fatum. Akceptuje jednak koincydencje nie nadajac im specjalnego znaczenia. To co sie dzieje w sieci moglem juz wyczuc po lekturze Barthesa. Oczywiscie wowczas tego nie wiedzialem. Moja pierwsza dysertacja byl odwrot jezyka francuskiego w kulturze europejskiej. Przy okazji, nalezalem do frakcji, wowczas chlopcow z L. , a wlasciwie z H.

 347. Saldo mortale

  Z jakiego okresu słuchasz teraz Gato Barbieri ?

  Jeden z najbardziej znanych utworów to ten 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=IT15CddY5mQ

 348. PA2155
  6 czerwca o godz. 20:10
  Mialem wowczas 19 lat, wiec mi wybaczysz. Forma mnie zaskoczyla. Mieszkalem wtedy w meskiej bursie i nie wiedzialem czy rodzina mi pomoze zainstalowac sie w Paryzu. Pomoglem sobie sam pracujac na dworcu Paris Pajol. Kiedys po latach kupilem te ksiazke doroslej corce, nie zareagowala wogole. Podobnie nie, na Catch 22.

 349. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 20:13
  IMHO siec to tylko odbicie tego zalewu chamstwa, nietolerancyjnosci, stereotypow, uprzedzen, braku norm, czego pelno w kulturze popularnej… maly zul z malego amerykanskiego miasteczka, jak ten nasz swojski Dyzma, doszedl do glosu.. a reszta to teatr… prawie jak w „Operetce” Gombrowicza…
  kazdy tutaj znajdzie swoj model…bardzo ludyczne…

 350. basia.n
  6 czerwca o godz. 20:16

  Radio. CD Mam z lat 70,80 bodajze. Zaskoczylas mnie niedawno, Beckettem. Sam to tlumaczylem, mam ten stary Tomis. Ty rozpoznalas. Nie wiem czy ktos to przetlumaczyl. Teraz zaskakujesz mnie GB.

 351. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 20:17
  moja corka nie chciala czytac „Sto lat samotnosci”, bo nazwala to obscena….
  W sprawie „Catch 22” jestem po stronie twojej corki… zostal mi tylko tytulowy slogan… wiele rzeczy przeminelo, nie tylko J. Verne… 🙂

 352. PA2155
  6 czerwca o godz. 20:20
  Pisalem tu o tym wielokrotnie, wielokrotnie mnie tu za to wysmiewano. Gdyby nie siec, to nie mialbym pewnosci, Jack jestesmy. To nie jest operetka, nie jest Gombrowicz. To jest wesole miasteczko. Pamietasz, przyjezdzaly kiedys takie do miasteczek, tez tam bylem.

 353. basia.n
  6 czerwca o godz. 20:16
  to mi brzmi jak Santana… 🙂

 354. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 20:25
  nie wiem jak to jest w Europie, ale tu kultura siegnela dna… dlatego wszelkie plagiaty sa akceptowalne, bo ludzie nie znaja oryginalow….
  gdy mieszkalem w Holandii, moja 6-letnia corka fascynowala sie niedzielna komedia dla dzieci, gdzie dominowalo okladanie sie piesciami i wiejskie zarty… chociaz moi znajomi holenderscy bronili tego jako ich konwencje „zartu”..

 355. PA2155
  6 czerwca o godz. 20:23
  Wiedzialem, ze wspomnisz o GGM. Jeszcze chwila i zaczniemy czytac biografie. Ludycznosc jest zawsze ingeresujaca, szczegolnie tych, ktorzy opuszczaja dane im miejsce w szeregu i mysla, ze to jest postep spoleczny. Tak robiono w PRLu urbanizowano i industrializowano ludzi na sile i mamy , co mamy.

 356. Znów te blogowe umizgi niespełnionych. Salto mentale: wiesz, ja bym nawet się z tobą zakolegował… ale tej twojej „koleżanki” za żadne skarby nie zaakceptuję.

  Niektórzy chyba dziecinnieją na stare lata. Takie pojmowanie „przyjaźni na wyłączność” („bo ja ci łaskawie oferuję ten zaszczyt…”) jest dość powszechne w przedszkolu, poza tym pokutuje wśród najmłodszych nastolatków… hormony wtedy buzują.

  Skąd te hormony u dwóch niezbyt lotnych starszych panów? Trudno ustalić. Jednak nieustanne aluzje do „Na marginesie” wskazują na rodzaj obsesji. Nie tyle może młodzieńczej, co infantylnej. W dodatku jeszcze wirtualnej. Bez sensu przecież.

  Gwałtownie szukasz bratniej duszy – załóż sobie kółko różańcowe. A w ogóle to „get a life”. Jeden z drugim.

 357. PA2155
  6 czerwca o godz. 20:10

  Już kiedyś wspominałeś o Ernesto Sabato, wymieniając jego Tunel i
  O bohaterach i grobach. Ciekawa jestem czy znasz tę trzecią, która jest ostatnim ogniwem. Zawsze uważalam, że Sabato był niezasłużenie jednym z mniej docenianych pisarzy południowo amerykańskich. Kiedyś jadąc pociągiem do Amsterdamu usłyszałam wymianę zdań w jęz. angielskim na temat Sabato. Byłam zdumiona, że właśnie o nim.
  Z ogromną przyjemnością weszłam w rozmowę i okazało się, że było tam dwóch Argentyńczyków i Holender. I cała trójka pod ogromnym wrażeniem pisarstwa Sabato. Dobrze jest rozmawiać z ludźmi o wspólnych zainteresowaniach. Potem już nigdy nie spotkałam w Holandii kogoś, kto zna jego książki.

 358. Zdarzyło się Państwu wypowiedzieć coś w obecności smartfona, który wyłowił jakiś fragment tej wypowiedzi i wyświetlił jego zdaniem odpowiadające informacje?
  Co takie urządzenie jest w stanie sobie wyobrazić i jakie ma pomysły.
  Politycy przy smartfonie to niedorajdy

 359. PA2155
  6 czerwca o godz. 20:30
  Przed dekada czesto bywalem w NL pracujac we wschodniej Westfalii. Polubilem tych ludzi. Sa towarzyscy i pragmatyczni. W Europie jest jak wszedzie. Tylko ze wszedzie nie musi byc wszedzie i zawsze. Na szczescie tak nie jest. W duzych aglomeracjach subkultura miesci sie na obrzezach. Gorzej jest na tzw. prowincji, chociaz jak Ci pisalem w Chociebozu jest dobry teatr. Rowniez na wsi w Oderbruch. Na wsi lubelskiej podobnie. Prawdziwy teatr.

 360. PA2155
  6 czerwca o godz. 20:26

  Tak, bo to utwór Santany. A Barbieri bardzo lubił go wykonywać.
  Bagrał go również razem z Santaną 🙂

 361. Czy głównym nurtem w ekonomii jest teraz kleinizm?

  Żeby nie powiedzieć – naomizm? No co jest tym głównym nurtem, w ekonomii, oraz w nauce ekonomii?

  A może friedmanizm zrobił swoje i mógł spokojnie odejść? Obalił był panoszący się keynesizm. Wyjaśnił skąd się bierze inflacja, dlaczego jest taka zła i jak ją usunąć z gospodarki. Pokonał stagflację lat 1970-tych. Z zapaści wyciągnął kilka gospodarek świata: USA, UK, Chiny, Niemcy, Szwecja, itd itp – kolejność nie alfabetyczna i nie chronologiczna – o b. demoludach nie wspominając.

  Wracając – po tej „intelektualnej” rozgrzewce – do konkretu, tj. 750 Miliardów Brukselskiej Władczyni (*): program ten jest nadal w obróbce, Niemcy kontra Francja, Północ naprzeciw Południa … osobiście widzę braki w temacie jak te granty i pożyczki będą rozdzielane, jakim podmiotom gospodarczym przypadną. Tu jest pies pogrzebany – to chyba widać.

  Wyobraźmy sobie, że jakaś firma (prywatna oczywiście) w Niderlandach dostanie kredyt na rozwój jakiejś technologii i w łańcuchu zamówień skorzysta na tym firma w Mszczonowie, to czy to będzie korzystne dla Polski? Czy w ogóle jakiś ścisły rozdział funduszy na kraje ma jakikolwiek sens? Prof. Belka – zapoznawszy się z dotychczasowymi dokumentami o planie Next Generation UE – mówi, że forsa zdecydowanie nie pójdzie na zapomogi dla rolnictwa ani na tradycyjną infrastrukturę, lecz na nowe technologi, zielony ład, cyfryzację, ochronę zdrowia. Naczelne pytanie, kto będzie wybierał komu dać, której z wyciągniętych rąk wręczyć tę forsę z ogromnego strumienia. Bo jeśli ten mechanizm nie zadziała, to będzie kolejna klapa z unijnymi pobożnymi życzeniami i marzeniami o wzroście wydajności pracy i gonienia czołówki światowej.

  Po drugie, czy ten program rozwiąże niedopasowanie największych gospodarek Unii, np. merkantylizm Niemiec i ich wysoką stopę oszczędzania z potencjałem rozwojowym wołającym o kapitał w innych krajach.

  Oczywiście polska gospodarka coraz bardziej włącza się w gospodarkę Unii, przede wszystkim Niemiec. Nowe technologie to coraz więcej powiązań, technologicznych, logistycznych, finansowych i marketingowych. Czy PiSowska polityka gospodarcza (jeśli tak to można nazwać) jest w stanie znieść te ekonomiczne herezje?

  Wyraźnie widać, że polska wyobraźnia gospodarcza jest skrzywiona. Myśli się o przegonieniu Hiszpanii, o dogonieniu Niemiec, o wejściu do czołówki unijnego dobrobytu po plecach europejskich sąsiadów. Co za dziwaczne stawianie priorytetów, prostolinijne i prostackie! Polakom Polacy powinni stawiać cele nie stojące w konkurencji z Unią, np. o jakości powietrza w kraju do roku 2025, dostępności opieki lekarskiej w 2023, wydajności pracy w poszczególnych działach do 2030, wystarczalności w gospodarce wodnej do 2022, itd.

  ——
  *) Juliusz Verne „Pięćset milionów hinduskiej władczyni”

 362. basia.n
  6 czerwca o godz. 20:34
  czytalem wszystkie czesci, ale „Tunel” zrobil na mnie najwieksze wrazenie i czytalem go kilka razy… z czesci trzeciej pamietam tylko watek o smierci Che-Guevary… po latach spotkalem w USA lekarza argentynskiego, ktory studiowal z nim medycyne i popelnil nawet jego biografie… nie bylo to nic o krwawym sadyscie-marksiscie…. raczej cos w stylu „Motocyklowych pamietnikow”…

 363. basia.n
  6 czerwca o godz. 20:41

  PA2155
  6 czerwca o godz. 20:26

  Tak, bo to utwór Santany. A Barbieri bardzo lubił go wykonywać.
  Bagrał go również razem z Santaną

  czyli rozpoznalem dobrze… 🙂

  BTW osobiscie wole Bossanove i Jobima, ale nie szkodzi… 🙂

 364. zagrał

 365. Złote myśli blogowego mundrali:
  W Europie jest jak wszedzie. Tylko ze wszedzie nie musi byc wszedzie i zawsze. Na szczescie tak nie jest.
  Bez komentarza 🙂

 366. adam 100

  Pozamiatane – pierwsze przemówienie PAD-a w Stalowej Woli i cios nokautujący Lalusia Trzaskowskiego.

  Dzis cała Polska ówi o kolejnym 500 zł na każde dziecko jako jednorazowy bon wakacyjny.

  Weżmy typową rodzinę z 2 -jką dzieci.W sierpniu Kaczor z namowy PAD-a przyśle im na konto 2000zł a to oznacza ,że ta rodzina ma 10 dniowy pobyt w Mielnie w pensjonacie mojego kumpla w dodatku z jedzeniem.

  Chyba jakiś wariat taki hyżnięty jak adam 100 będzie głosował na Lalusia Trzaskowskiego który przed wyborami rozdawał bony na dzieci a potem po wyborach zapomniał.

 367. No proszę, teraz wybrzydzacze zauważyli, że @basia zna się co nieco na muzyce 😀
  Basiu, ty musisz się tu chyba nieźle bawić

 368. PA2155
  6 czerwca o godz. 20:44

  W sumie jest tak wiele do lubienia wśród masy dźwięków z różnych okresów. Ale oczywiscie każdy ma swoje bardziej bliskie.
  Bossa novę lubię rownież. I w wykonaniu Jobima, ale i innych
  Tu połączenie bossa novy Jobima z gigantem jazzu
  https://www.youtube.com/watch?v=j4moS2CXeU8

 369. @teo 6 czerwca o godz. 20:42

  Chyba nie ma czegoś takiego jak Kleinizm. Naomi napisała kilka głośnych książek – ale jest dziennikarką, nie ekonomistką. Ja nie bardzo rozumiem te obsesje, fascynacje i skrajności w zakresie ekonomii. Friedmaniści (czyli neoliberałowie) to byli w zasadzie Fried-maniacy. Tego określenia użyła Naomi Klein.

 370. basia.n
  6 czerwca o godz. 20:16
  Wysluchalem i po Twojej oraz PA reakcji wszystko sie zgadzamy. Ladne.Ladne jest rowniez muzykowanie Dave Stewarda, lecz Gato Barbieri…

  Na koncert Santany chetnie jednak pojde ponownie. Ostatni tylko z miejscami stojacymi. Przedostatni przed prawie pol wiekiem gdzies na poludniu, chyba w Tu lu zie.

 371. Rafał Trzaskowski do mieszkańców Krakowa: wychodzę z wami na pole walczyć o lepszą Polskę

  https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,26009645,rafal-trzaskowski-do-mieszkancow-krakowa-wychodze-z-wami-na.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.2.maly

  DariuszDar 06.06.2020, 18:26
  Zdradzieckie mordy, wszelkie kanalie i cała chamska hołoto do boju! WYGRAJMY W PIERWSZEJ TURZE dla zdrowia, spokoju i wzajemnego szacunku. RAFAŁ TRZASKOWSKI naszym PREZYDENTEM!

 372. Na marginesie
  6 czerwca o godz. 20:53

  Myślę, że przy odrobinie dobrej woli można rozmawiać z różnymi ludźmi (jeśli jest o czym )

  Byle nie z religiantami – to jest moja granica 🙂 🙂

 373. @Geozak 6 czerwca o godz. 20:51
  A od kiedy prezydent dysponuje rozdawnictwem pińcet?
  Coś ci się chyba pozajączkowało. Nie po raz pierwszy.

 374. PA
  Spiewaczka z jarmarku jest wyraznie zazdrosna. Basia zna sie z pewnoscia na literaturze i poezji. Ciekawa postac w blogosferze, daleka od wesolego miasteczka.

 375. basia.n
  6 czerwca o godz. 20:53
  nie napisze juz nic o gustach muzycznych, bo ktos osmieszal mnie za to, ze lubie muzyke barokowa… 🙂

 376. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 20:58
  Basia jest nawet zawodowa, sorry, profesjonalna pianistka, jak pamietam…. 🙂
  o tej innej… no comment…

 377. COVID-19 jest obecnie popularnym manipulatorem. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmieniają się nasze upodobania. W knajpie jak dawniej podają smaczne jedzenie z tą różnicą, że sztućce podają zawinięte w papier i generalnie mniej klientów. Najpopularniejsze są miejsca rozrywki co nie dziwi po okresie kwaranntanny, teraz wracają. Drogi ekspresowe i autostrady pozwalają na szybkie przemieszczanie się po kraju. Wczasy zagraniczne stają się ryzykowne, polskie kurorty mogą być zatłoczone.
  Ekonomia to przestarzała nauka. Dopóki czuwa amerykańska armia dopływ gotówki wydaje się zapewniony. Konsumpcjonizmu nic nie jest w stanie zatrzymać.

 378. @basia.n 6 czerwca o godz. 20:58

  Mnie śmieszy fakt, że oni nie wiedzą, kim jesteś.
  A przy tym wcale nie zamierzam ich oświecać 🙂

 379. basia.n
  6 czerwca o godz. 20:58
  dodalbym specjalistow od „biezaczki” polskiej, klerykalizmu i takich roznych wysmiewaczy, ktorzy zawsze maja racje…..

 380. na blogu kazdy nosi maseczke…moze dlatego jest ciekawiej…. takie studia „w ciemno”… 🙂

 381. @adam – pisdzielstwo wycofuje się rakiem z tych obietnic, którymi mami @gołozadek.

  Na razie nici z bonu turystycznego. Poza tym ktoś z ZUS-u zapowiada ograniczenie „pińcet” – tylko dla najuboższych. Nie mogę teraz znaleźć tego linku. Ale poszukam.

  https://natemat.pl/311117,andrzej-duda-oglosil-bon-turystyczny-500-na-kazde-dziecko

 382. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 20:56

  A tu trochę inny Barbieri – z festiwalu w Newport.
  https://www.youtube.com/watch?v=hLAelhuUwR8

  Jeśli lubisz jazz – to może powinieneś wybrać się w przyszłym roku w lipcu na North Sea jazz festival w Rotterdamie . Przyjeżdżają tu najwybitniejsi jazzmani na swiecie (w tym roku oczywiscie jest odwołany) W ciągu trzech dni prawdziwe święto jazzu.

 383. PA2155
  6 czerwca o godz. 21:01

  Tu to nie ma zadnego znaczenia. Chyba ze studiowala w Katowicach razem z KZ.

 384. Dziadku faszysto,

  tego chuja długopisa zobaczysz w wiezieniu 🙂

  Faszystowska zaraza PiS – po trupach Polaków

 385. @ teo at 20:42
  Czasem mądrze piszesz ale oczywiście Głupowalski zawsze dolewasz pisowskiej oliwy do ognia.
  Jak to się ma do zainwestowania w Polsce 2 bln które zapowiedział na kongresie Biznesu w Krynicy w 2015 r za co został przegłosowany przez Forum jako człowiek roku.Legat wyśmiewał to i ze nie zrealizował PiS.ja mu odpowiedziałem ,że to jest program na 20 lat i do realizacji wybrano bankiera Mateusza Morawieckiego.

  On ,Kaczor doskonale współpracują z Angelą Merkel .Oczywiście Kanclerzyca wolałaby Nieudaczników Ryżego Tuska tak aby praca minimalna była mniejsza a Niemcy z swoich firm w Polsce wywozili większe zyski.Większa płaca minimalna to wiecej pieniedzy w kieszeni Polaka – dlatego tak ambitny program jej zwiększania ogłosił Prezes.

  Wracając do programu UE.Niemcy przyznajac środki Polsce,Czechom,Słowacji ,Wegrom praktycznie kierują czesć tych środków dla swoich firm.Jeśli powstaje rura duńska,rozbudowa Terminalu LNG ,mierzeji,CPK kolej to zamówienia dla firm niemieckich.Spręzarki gazu,aytomatyka ,maszyny itp tak że z 1 euro przyznanej Polsce 65 centów wraca z powrotem do Niemiec.

  Bez Polski i europy – środkowej jako centrum przemysłowe Niemcy nie sa w stanie konkurować z innymi.

  Dlatego wajcha w prasie niemieckiej została przestawiona z PO na PiS .W dodatku głupie wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego odnośnie inwestycji są niezgodne z polityka UE oraz Niemiec.

 386. basia.n
  6 czerwca o godz. 21:09
  Dziekuje. Proponuje festiwal, oczywiscie nagranie, z/w Montreux. Do Rotterdamu mam obecnie daleko, bo „waham “ sie miedzy Bazylea, Berlinem i Polska z przerwa na Corone. Moze kiedys.

 387. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 21:10
  jak najbardziej….
  spotkalem w zyciu kilku noblistow, czesto polprywatnie (moi bossowie mieli dobre koneksje towarzyskie) i oni zachowywali sie jak normalni ludzie… chocby Niemiec Guenther Blobel…

 388. adam 100

  Adaśku widzę ,że puszczają ci nerwy i wkrótce rezeba cię bedzie umiescić w Tworkach .

  Przyznaj się jaki masz rozmiar Medium,Large ,X-Large – będzie wiadomo z jakim kaftanem przyjechać po ciebie nieszczęśniku.

 389. @adam100 6 czerwca o godz. 21:11

  Ale zobacz, jak pisdzielstwo zmieniło płytę. Teraz na tapecie jest rąsia w rąsię z Angelą Merkel, którą wcześniej równiutko opluwali. Oczywiście, że chodzi tylko o to, żeby nie zaprzepaścić pieniędzy z Unii. Ale jak gołozadki nagle skaczą na dwóch łapkach – to zabawne. A bajka o tym, że naszczalnik się „tak świetnie rozumie” A. Merkel – bezcenna!

 390. Na marginesie (20:55)
  Naomi napisała kilka głośnych książek
  – czyżby w zgodzie z bajarzem Karasickim: dlaczego dzwon głośny? bo wewnątrz próżny.

  – ale jest dziennikarką, nie ekonomistką. Friedmaniści (czyli neoliberałowie) to byli w zasadzie Fried-maniacy. Tego określenia użyła Naomi Klein.
  – czy początkująca dziennikarka może obalić poważną szkołę w ekonomii z ponad dwuwiekową tradycją? Wg. niektórych aktywistek/ów Naomi wszystko może. Na tym blogu przed laty pisywał słynny @abs0lwent, który dowodził, że w swych wykładach ekonomicznych w Polsce Naomi Klein z kretesem obaliła i wdeptała w ziemię Miltona Friedman i kilku jeszcze noblistów.

  Ja nie bardzo rozumiem te obsesje, fascynacje i skrajności w zakresie ekonomii.
  – Ja tym bardziej nie rozumiem, po co się w tematy o ekonomii wdajesz. Obsesyjnie, jak widać.

 391. @ N marginesie
  Pisdzielstwo wycofało się z bonu turystycznego 100 zl na pracujacego.

  Wpadli na chytry pomysł aby dać bon turystyczny 500 zł na każde dziecko tak ,że rodzic np w mcu sierpniu otrzyma na dziecko 500 zł plus 500 zł bon.Osoba majaca 2 -kę dzieci otrzyma w sierpniu 2 tys zł i ma na luksusowe wczasy u mojego kumpla w Mielnie przez 10 dni.Oczywiscie warunek wydane w Polsce i pani Agata Passent uwielbiająca Kanary nie skorzysta .

  Chytre prawda – Prezes ma głowe nie od parady.Wasz Laluś Trzaskowski powinien dać spokój z klepaniem głupot bez sensu.Obiecał zasadzic w 2019 roku milion drzew w Warszawie i zapomniał ,ze taka obietnice zielonych płuc dla Warszawy złożył.W internecie nic nie ginie i jakać redaktor radia Zet solidnie wyśmiala tego Lalusia.

 392. Kto ma czas i ochotę oglądać kandydatów na prezydenta w akcji z pewnością widzi na własne oczy jak się starają zdobywać przyszłe acz niepewne głosy wyborców.
  Prezydent Duda stojąc w koszuli wśród rzeszy robotniczej braci przemawia z wiarą jak do kolegów, będąc równocześnie górnikiem, hutnikiem, rolnikiem, sportowcem, tramwajarzem i stoczniowcem, pracownikiem i pracodawcą, związkowcem i policjantem. To postać jak z opowieści fantastycznej, która wszystko może i wszystko potrafi. Co postanowi to się dzieje, a premier u boku potwierdza te niesamowite opowieści. Ten świat jak z bajki. Czy to się dzieje naprawdę?

 393. Na marginesie

  Naszczalnik Kaczor doskonale się rozumie z Kanclerzycą .Jak ćwierkają poinformowani Wróble to spotkał sie z nią 3 krotnie nieoficjalnie w jej domu letniskowym w Poczdamie.

 394. Geozak (21:14)
  Twoja interpunkcja i ortografia dyskwalifikuje te teksty. Nie mogę na to patrzeć, chyba że wyślesz ścieżkę głosową. Ale czy dykcja nie odrzucilaby mnie?

  Z tego co delikatnie dostrzegam w tym tuzinie zdań, to jest to sieczka dla trzody. W najlepszym razie kapucha z grochem, nawet nie bigos. Czy mogę już spuścić?

 395. PA2155
  6 czerwca o godz. 21:04

  Użyłeś określenia „bieżączka” polska – z dezaprobatą. Ale jesteśmy tu przecież wszyscy na polskim blogu gazety Polityka !
  Więc wydarzenia bieżące są dla większości czytelników najbardziej ważne i istotne. Dla mieszkających w kraju, to sprawy kluczowe – niezależnie od pogladów. Dzieje się przecież tak wiele !
  A emigranci również zbierają się najczęściej po to, aby dowiedzieć się więcej na te tematy. Bo myślę że i w Kanadzie i w Holandii i we wszystkich innych krajach ( może poza Niemcami) nie mówi się o Polsce prawie nic. Ja również oddalilam się bardzo od wydarzeń polskich. Dopiero kiedy holdenderscy przyjaciele zaczęli mnie wypytywać o polskie sprawy, a ja nie umiałam na pytania odpowiedzieć, kupiłam abonament Polityki, a potem Wyborczej i zaczęłam nadrabiać zaległości. A teraz i widzę i rozumiem co się dzieje. Więc nie dziw się, że większość blogowiczów żyje tym co dzieje się w RP. Oczywiście jest i powinno być miejsce na wymianę zdań o kulturze, o sztuce. O sporcie też ! Ważne jest – aby nikt z nikogo się nie wyśmiewał !!
  A ponieważ wspomnialeś o baroku – więc pokażę najnowsze nagranie fenomenalnego izraelskiego młodego pianisty Borisa Giltburga (zwycięzca konkursu w Brukseli) Nie będą to Goldbergowskie, ani koncerty lub preludia i fugi z Das wohltemperierte klavier.
  „Po prostu ” inwencje trzygłosowe. Ale to prawdziwe perełki.
  Nagrane teraz w okresie epidemii.
  https://www.youtube.com/watch?v=bfO3avMype4

 396. PA2155
  6 czerwca o godz. 21:17
  Masz racje. Kiedys jezdzilem na Berlinale, gdzie roilo sie od ciekawych ludzi. Potem mi przeszlo, Cannes po jednym, pierwszym i ostatnim razie.

  Mielem szczescie spotkac kiedys osobiscie a kongresie Praw Czlowieka w Grenoble
  Wole Soynka. Spotkanie prawie prywatne przegapilem, pojechalem w kierunku Mont Blanc. Grenoble wtedy jeszcze nie znalem, piekna starowka, fascynacja Mont Blanc w lecie byla silniejsza. Piszac o szkole muzycznej w Katowicach, myslalem, ze Basia zareaguje, bo z pewnoscia mamy wspolnych znajomych.

 397. PA2155

  „nie wiem, czy dotarlo to do Polski”

  Dotarło ale szumu nie wywołało większego.

 398. @teo 6 czerwca o godz. 21:29

  Naomi napisała kilka głośnych książek
  – czyżby w zgodzie z bajarzem Karasickim: dlaczego dzwon głośny? bo wewnątrz próżny.
  Wybacz, ale to raczej głupawy wniosek. Milton Friedman też jest głośny. Zatem próżny?

  – czy początkująca dziennikarka może obalić poważną szkołę w ekonomii z ponad dwuwiekową tradycją? Wg. niektórych aktywistek/ów Naomi wszystko może. Na tym blogu przed laty pisywał słynny @abs0lwent, który dowodził, że w swych wykładach ekonomicznych w Polsce Naomi Klein z kretesem obaliła i wdeptała w ziemię Miltona Friedman i kilku jeszcze noblistów.

  Ja nigdy nie twierdziłam, że Naomi Klein cokolwiek „obaliła”. Milton Friedman raczej chyba sam się ośmieszył. Jednak bestsellerów nie należy lekceważyć – Naomi Klein jest bardziej znana niż Milton Friedman.

  Ja nie bardzo rozumiem te obsesje, fascynacje i skrajności w zakresie ekonomii.
  – Ja tym bardziej nie rozumiem, po co się w tematy o ekonomii wdajesz. Obsesyjnie, jak widać.

  Coż, jeśli zamieszczasz komentarz na publicznym blogu to każdy może komentować. Nie wiem, z czego wnioskujesz, że wdaję się w coś „obsesyjnie”. O ile pamiętam, już po raz drugi traktujesz mnie po chamsku – za pierwszym razem bluzgnąłeś na temat serii morderstw w Nowej Szkocji.

  Chcesz być chamem? Twoja broszka. Jednak radziłabym ci uważniej czytać cudze komentarze. Inaczej możesz się ośmieszyć, nie tylko w kwestii Naomi Klein.

 399. Geo,

  kiedy opowiesz mi o demokracji, to moze Cie oswiece, ze Merkel Ma dom w Prignitz. Uwaga, to nie jest nazwa miejscowosci. Chyba pomyliles Merkel z Frytzem Wielkim.

 400. ls42

  „Prezydent Duda stojąc w koszuli wśród rzeszy robotniczej braci przemawia z wiarą jak do kolegów, będąc równocześnie górnikiem, hutnikiem, rolnikiem, sportowcem, tramwajarzem i stoczniowcem, pracownikiem i pracodawcą, związkowcem i policjantem.”

  Te ujęcia wywołują dziś ozywioną dyskusję w kontekście mozliwości zakażeń koroną. Tym bardziej, że jak zauważyłem owe potencjalne ogniska epidemiczne, które tworzy pan prezydent grupują ludzi najbardziej zagrożonych zakażeniem – z racji wieku i pewnie tzw „chorób towarzyszących”..

 401. Na marginesie
  6 czerwca o godz. 21:26

  Faszystowskie trolle się zmyły.
  Został tylko analfabeta 120 puntów / 6 telewizorów.

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 402. Geozak 6 czerwca o godz. 21:32 do Na marginesie: –Naszczalnik Kaczor doskonale się rozumie …

  Geozak,
  ty tak bez żadnego trybu o Jarosławie Aleksandrze doktorze praw Kaczyńskim? Ty chamska hołoto ty, kanalio, mordo zdradziecka ty.

 403. @legat 6 czerwca o godz. 21:56
  No więc właśnie! „Naszczalnika” przełknął bez pudła 🙂

 404. @adam100 6 czerwca o godz. 21:55
  Też mnie to intryguje. Maupo, srututu, kłętin, te wszystkie niestrudzone cyborgi. Spasowali? A może na wyścigi oferują swoje usługi innym… łaskawcom?

 405. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 21:10

  Przepraszam – jakoś umknął mi twój wpis, więc nie zareagowałam
  Moje miasto i konserwarorium to Łódź 🙂

  https://photos.app.goo.gl/HW4K7f7MhdNKV46a6

 406. Na marginesie
  6 czerwca o godz. 22:01

  Proszę cię na wszystko, nie wymieniaj tych nicków , bo jeszcze wywołasz wilki z lasu ! Niech siedzą, gdzie siedzą !

 407. basia.n
  6 czerwca o godz. 22:02
  Prawie nie znam, bylem dwa razy, co mi wybaczysz. Kojarze raczej z filmowka, mialem kolege, ktory tam studiowal. Drugi raz to byl osrodek szkoleniowy w Zgierzu po 89.

 408. Fundusz unijny 750 mld euro, jak go wykorzystają kraje UE
  teo
  6 czerwca o godz. 20:42
  „Naczelne pytanie, kto będzie wybierał komu dać, której z wyciągniętych rąk wręczyć tę forsę z ogromnego strumienia. Bo jeśli ten mechanizm nie zadziała, to będzie kolejna klapa z unijnymi pobożnymi życzeniami i marzeniami o wzroście wydajności pracy i gonienia czołówki światowej.”

  Mój komentarz
  Moim zdaniem mechanizmy rozdziału funduszy unijnych, ich alokacji w poszczególne przedsięwzięcia w państwach UE, funkcjonują od lat. Od lat jest tworzony budżet unijny, planowane są wielkości wydatków i zwrotów inwestycyjnych, fundusze są rozdzielane przez unijne instytucje wedle przedtem uzgodnionych planów siedmioletnich.

  Np. unijny fundusz spójności jest dawkowany według zgłoszonych przedtem i zaakceptowanych zapotrzebowań krajowych, zatwierdzony dużo przedtem przez wspólne przedstawicielstwo i wydatkowany według tych ustaleń.
  Pzdr, TJ

 409. Część 2
  W przypadku Polski jeden z obszarów, który rząd PiS trzyma niezmiennie pod blokadą wierząc, że sprawa przyschnie, a najprawdopodobniej dlatego, że nie ma pomysłu jak ją rozwiązać, to górnictwo węglowe. i energetyka węglowa. Duża część energetyki w Polsce bazuje na węglu.

  Nowy fundusz 750 mld euro preferuje zieloną gospodarkę, co komplikuje rządowi polskiemu korzystanie z tego funduszu, wiąże ręce w planowaniu.
  Bo jak sprawić by była energia, by górnicy się nie gniewali odchodzeniem od węgla? Węgiel wymaga inwestycji podtrzymujących. Skoro tak, to pokusa wykorzystania tego funduszu na remonty, dostawy, podtrzymanie tradycyjnej energetyki węglowej jest niepomierna.
  Pzdr, TJ

 410. PA2155
  6 czerwca o godz. 21:06
  Napisales studia w ciemno. Siedzie tu od lat i nic madrego/jasnego z tego nie wynika. Chociaz czesto reakcje nieoczekiwanie ciekawe.

 411. Część 3
  W tej sytuacji rząd powinien patrzeć szerzej i dalej. Np. zaangażować się poważnie, a nie przechwałkami w budowę farm wiatrowych, rozwinąć energetykę wiatrową i solarną, a nie picować, że perowskit, to wspaniały polski wynalazek, milion samochodów elektrycznych już jutro wyjedzie na drogi i tego typu banialuki, przechwałki, itd.
  Pzdr, TJ

 412. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 22:07

  Teatralna była na parterze pałacyku, a my na pierwszym piętrze. U nas w oranżerii zrobili kawiarenkę, więc ci z Teatralnej przychodzili do nas. A filmówka zjawiała się na różnych potańcówkach, bo mieliśmy dobrą aparaturę i duże sale .

 413. Gdy zdecyduję się opublikować jakikolwiek komentarz na tym blogu w popołudnie piątkowe, to zwykle przedkładam coś żywego w rytmie i wywołującego co najmniej uśmieszek, jeśli nie radość z muzyki.

  Tak będzie dalej, ale teraz trochę zamułę.

  Rozwój narzędzi programistycznych wymuszony wymogiem produktywności sprawił, że młodsi ode mnie mieli ociupinę więcej wygody.

  Nie wchodząc w historyczne szczegóły można rzec, że gdy programista napisze
  Begin
  to przed jakimkolwiek przedstawieniem tego co się zaczyna programista widzi dopisane przez automat
  End

  To określa się jako parę nawiasów składniowych.

  Na tym blogu pełne zarządzanie wyróżnianiem tekstu jest pozostawione piszącemu komentarz.

  Kilkakrotnie zalecałem tu, aby przyzwyczaić się do rozpoczynania od utworzenia obu znaczników wyróżnienia: otwierającego oraz zamykającego fragment tekstu wyróżniany będącym PÓŹNIEJ wyróżnionym.

  Czyli PUSTA PARA ZNACZNIÓW ma zostać wpisana wcześniej niż fragment komentarza przeznaczony do wyróżnienia.

  ***

  Rzecz ma się w inteligencji, który to wyraz pieni mózg większości Polek i Polaków. Osoby z macierzystym językiem angielskim mają łatwiej i tam tylko uczennice i uczniowie rozpoczynając mówienie oraz pisanie naruszają poprawny szyk zadania.

  Przechodząc na niższy poziom abstrakcji, to dziecko jako tako samodzielne pocieszać będzie mała siostrzyczkę lub małego braciszka, a nie matkę czy ojca.

  Młodzieniec czaruje młodziankę, ale nie matkę.
  Czyli nie wiedząc o tym nabieramy kompetencji językowych.

  W Polsce jest trudniej. Polka i Polak ma wrodzoną i inteligencje i nigdy nie rodzi się prowincjonalna / prowincjonalny.

  Francuzki i Francuzi uwalniają się od prowince dopiero na emigracji.

  Komputer jest bytem NIEINTELIGENTNYM

  To trudno wytłumaczyć, ale komputer nie wie, że wygrał partie szachowe za arcymistrzami nad arycmistrze.

  Uczłowieczanie komputera ( w tłumaczeniu na polskawy: antropomorfizm ) nie jest śmieszny. Pytanie: Co on ode mnie chce? jest w porzo dla luzaka.

  Taki luzak kilkakrotnie wstawiał tu link rozpoczynający się tak:

  C:

  { Taka | Taki } pieni się, powie, że ma komputer sieciowy a kupował osobisty.

  To że opis jego prędkości i tętna joggingu jest transmitowany do Wielkiego Brata kompletnie jest osobne od tego, że biegaczka / biegacz jest adresem.

  Czytając zaległą gazetę dowiedziałem się, że jeden z moich polskich rodaków zarabia spore pieniądze na sprzedaży programu samodzielnie rozpoznający anglojęzyczny hejt sieciowy.

  Ten program sam się uczy, bo ma pierwociny inteligencji wklikane prze tego łebskiego informatyka.

  A tu oczekuję się od bloga dobrej wolnej woli.

  Czyli metafizyka spod zaniłych budek z piwem.

  ***

  Specjalnie dla @stasieku zachrypnięta i zremasterowana afroamerykanka:

  https://www.youtube.com/watch?v=wjYFQWDI5KU

  Czyli: nie piłeś, to nie siadaj za kierownicą.

  poleca mnie mi tą piosenkę.

 414. tejot (22:14, :17, :18)
  Faktycznie, procedury, pardon – mechanizmy rozdziału funduszy w Unii i ich alokacja działają od dziesięcioleci. Ale to są projekty tradycyjne, dobroczynnie i w infrastrukturę. Zarządzanie nimi jest łatwe, żeby nie powiedzieć – przyjemne. Oto budujemy tunel podgórski do Zakopanego, bingo! Albo chodniki we wszystkich miastach regionu. Albo „Kopernika”, metro, oczyszczlnię, terminal LNG. Albo farmę wiatraków.

  Ale z nowymi technologiami nie jest tak prosto. W „normalnych gospodarkach rynkowych” od tego są fundusze venture capital. W Polsce takie działają, raptem 200 mln euro inwestycji. Co z ochroną zdrowia? Dalej prywatne biznesy?

  Od kilku stuleci wiadomo, że kołem napędowym gospodarki innowacyjnej i ze wzrostem wydajności pracy jest indywidualna przedsiębiorczość. Z wywodu Belki wynika, że ten mechanizm ma dostać kopa w programie NEXT GENERATION, w sensie kopa w górę, podniesienia jego znaczenia i udziału w podejmowaniu ryzyka inwestycyjnego.

  Czy Europa w ogóle to potrafi?

 415. Saldo mortale
  6 czerwca o godz. 22:18
  powinno byc „slepa proba”… tak jak badaja jakosc wina, koniakow, piwa…. bez etykietki…czasami zjawiali sie tu „porzadni ludzie”…niekiedy niektorzy doznawali szalu… ale to raczej problem medyczny… moze jakis gen recesywny pojawil sie nagle na powierzchni…. osobiscie, wierze w ludzi, chociaz coraz mniej…

 416. Na marginesie (21:42)

  Czy blog publiczny ma mi się kojarzyć z domem publicznym? Jak mnie nazwiesz chamem, to wiesz co mi z tego będzie? Może nawet przybędzie. Na razie nazwałaś mnie neurotykiem, o ile pamięć o morderstwach w Nowej Szkocji mnie nie opuszcza, tzn. o Twoich huzia na policje oskarżeniach na 24 godziny po tych wydarzeniach.

  Wracając do teraźniejszości …
  Milton Friedman pisał książki i artykuły naukowe, oczywiści głośne nie na tym samym rynku co książki N. Klein. Czy czytałaś cokolwiek Friedmana? „A Theory of the Consuption Function”? „A Program for Monetary Stability”? „Capitalism and Freedom”? O mowie noblowskiej nie wspominając. Mam wrażenie, że zapoznałaś się z kilkoma opiniami, może wyrwanymi cytatami z Friedmana przetrawionego przez Naomi na potrzeby jej literackiej popularności.

  Wybacz, ale cytujesz Naomi z takim przekonaniem i wyrażając zamaszyste opinie o Friedmanie, jakby ona coś z jego teorii obaliła. A to tylko popularny aktywizm jest. I Ty się udzielasz w tym temacie. W pewnych kręgach Naomi jest o wiele bardziej popularna niż Friedman, nie wątpię w to, na rynku bestsellerów. Czyli konkurując ze Stephenem Kingiem raczej, a nie z Friedmanem.

  A może Tobie mieszają się porządki? Acha, z publicznego bloga magiel zrobić – to jest dopiero misja! wcale nie marginesowa.

 417. teo
  6 czerwca o godz. 22:41
  tejot (22:14, :17, :18)
  Faktycznie, procedury, pardon – mechanizmy rozdziału funduszy w Unii i ich alokacja działają od dziesięcioleci. Ale to są projekty tradycyjne, dobroczynnie i w infrastrukturę. Zarządzanie nimi jest łatwe, żeby nie powiedzieć – przyjemne.
  (…)
  Ale z nowymi technologiami nie jest tak prosto. W „normalnych gospodarkach rynkowych” od tego są fundusze venture capital. W Polsce takie działają, raptem 200 mln euro inwestycji. Co z ochroną zdrowia? Dalej prywatne biznesy?
  Czy Europa w ogóle to potrafi?

  Mój komentarz
  Toi jest pytanie. UE z punktu widzenia tych wyzwań jest zlepkiem, konglomeratem państw na różnych (bardzo różnych prawdę mówiąc) poziomach rozwoju.
  Jakaś integracja funkcjonuje w niej. Z nowymi technologiami nie będzie łatwo.

  W technice, wytwórczości hi-tech nie ma jednolitości, muszą być instytucje inicjujące, badawcze, muszą mieć doświadczenie w danej dziedzinie, muszą być lokomotywy ciągnące technologie, podwykonawcy i konsumenci wykorzystujący.
  W naturalny sposób wytwarzane są nierówności, których nie można zniwelować poprzez błyskawiczne dogonienie, jakiś plan sześcioletni i współzawodnictwo pracy. To jest raczej sprawa wielu analiz, przewidywań opartych trochę na ruchomych piaskach, sprawa wizji, długofalowego planu.

  Niemniej lepiej jest mieć taki plan wspólnie i realizować we współpracy z innymi niż w imię absolutnej suwerenności zmagać sie z problemami, które przerastają dane państwo.
  Pzdr, TJ

 418. basia.n
  6 czerwca o godz. 21:35
  „biezaczka” ma u mnie konotacje pejoratywna, jako cos, co wywoluje u ludzi niezdrowe emocje, agresje, chamstwo, pomowienia, przylepianie etykiet, pseudozarty i wszystko, co najgorsze… nie musze ci chyba dawac dowodow… przelec przez wpisy… mam 65 lat, ale takiego chamstwa to dawno nie spotkalem…nawet w PRLu rumieniono by sie za niektore teksty na tym blogu…. sorry, za niezdrowe emocje…
  oczywiscie, jest miejsce na chlodna analize polityki i ludzi, zwlaszcza przez ludzi, ktorzy mienia sie inteligentami…

 419. @teo 6 czerwca o godz. 23:04

  Wybacz, ale cytujesz Naomi z takim przekonaniem i wyrażając zamaszyste opinie o Friedmanie, jakby ona coś z jego teorii obaliła.
  To jest niczym nieumotywowany wniosek. Tak samo zresztą, jak zrównanie mnie z „absol.wentem”. Opanuj się. Sam wyrażasz tu zama.szyste opinie, przeważnie zresztą niezwiązane z tym, co istotnie na blogu napisano.

  Milton Friedman pisał książki i artykuły naukowe, oczywiści głośne nie na tym samym rynku co książki N. Klein. Czy czytałaś cokolwiek Friedmana? „A Theory of the Consuption Function”? „A Program for Monetary Stability”? „Capitalism and Freedom”? O mowie noblowskiej nie wspominając.
  Ależ wcale nie wątpię, że Milton Friedman pisał. Jednak wcale nie muszę go czytać, bo wtedy mógłbyś mnie posądzić o „obsesyjne” zainteresowanie Friedmanem, którego jak wnioskuję szczerze podziwiasz. Twój problem nie mój.

  O, i tu jest doprawdy cukiereczek:
  Czy blog publiczny ma mi się kojarzyć z domem publi.cznym?
  Nie odpowiadam za twoje skojarzenia. Bo jeśli tobie jak Jasiowi – to nie jest zdrowe.

  W sumie – człowieku, opanuj się nieco. Bo publikujesz eks.tremalne opinie wzięte z sufitu.

 420. @PA2155 6 czerwca o godz. 23:16

  niezdrowe emocje, agresje, chamstwo, pomowienia, przylepianie etykiet, pseudozarty i wszystko, co najgorsze…

  To już wiadomo, skąd się u ciebie biorą. Z bieżączki, prawda?

 421. tejot (23:06)

  Oczywiście postęp techniczny w znacznej części jest generowany przez projekty finansowane z funduszy publicznych. Ale nie zawsze. NASA coraz bardziej polega na prywatnych rakietach, na przykład.

  Czy powiększenie rynku funduszy venture capital w UE jest możliwe? W tym zakresie bardzo łatwo wprowadzić jednolity rynek i regulacje. Czy w tym kierunku to zmierza? Prof. Belka nic nie mówi nam.

 422. Zbliża się niedziela, a ja śladem szanownego @guzdry wrócę do piątku, bo wczoraj jak zwykle w Gazecie Wyborczej regionalny dodatek czyli Wrocławskie Dekady LATA ’80, a tam „Znikło mięso, wódka i majtki…. Milicja aresztowała krasnoludki…”
  Nie przypominam sobie by kiedykolwiek brakowało wódki w naszym kraju, a krasnoludki wróciły i rozsławiają Wrocław na świecie.
  Na zdjęciach bobaterowie tamtych czasów. Władysław Frasyniuk i Adam Michnik na ławie oskarżonych w 1985 roku

 423. Na marginesie (23:21)
  Na publicznym blogu Ty ustalasz co jest ekstremalne, a co z sufitu? No wiesz. Myślałem, że zmierzasz w kierunku zrobienia magla.

  Oczywiście nie musisz czytać ani jednej publikacji Miltona Friedmana. Wystarczy Ci, że Naomia ma o nich opinie i pisze bestsellery. Powiem więce, nie tylko nie musisz nic czytać z Friedmana. Ty nie możesz nic czytać, w sensie – nie jesteś w stanie przeczytać, w mojej opinii, ani jednej strony jego ekonomicznego tekstu, po prostu nie masz tych możliwości percepcyjnych. I nie ma w tym nic złego. I możesz o Friedmanie wyrażać najhuczniejsze opinie na publicznym blogu. I to jest w porządku. Bo robisz pogawędkę jak w maglu.

  Ale czy ja muszę Twoje maglowe opowiastki czytać uważnie? Oczywiście, że nie muszę, to jest publiczny blog. Powiem więcej, ich czytać nie mogę, nie jestem w stanie z czystej rozkoszy. Po jednym, dwóch zdaniach już jest po wszystkim. Jak w maglu?

 424. Na marginesie
  6 czerwca o godz. 23:28
  jak wiesz nie zajmuje sie „biezaczka”, wrecz jej unikam… zadne polemiki z quentinem, Geozakiem lub „Maupo”…

 425. teo
  6 czerwca o godz. 23:31
  tejot (23:06)

  Oczywiście postęp techniczny w znacznej części jest generowany przez projekty finansowane z funduszy publicznych. Ale nie zawsze. NASA coraz bardziej polega na prywatnych rakietach, na przykład.

  Czy powiększenie rynku funduszy venture capital w UE jest możliwe? W tym zakresie bardzo łatwo wprowadzić jednolity rynek i regulacje. Czy w tym kierunku to zmierza? Prof. Belka nic nie mówi nam.

  Mój komentarz
  Prof. Belka nie mówi, ponieważ fundusz 750 mld euro jest zadeklarowany, to jest faza ogólnych założeń. Moim zdaniem prof. Belka bardziej namawia, przekonuje do zaangażowania się w ten problem niż oznajmia – są pieniądze do wzięcia, patrzcie i bierzcie. On raczej namawia – angażujmy się w to, działajmy w tym kierunku.
  Pzdr, TJ

 426. @teo 6 czerwca o godz. 23:40

  Na publicznym blogu Ty ustalasz co jest ekstremalne, a co z sufitu? No wiesz. Myślałem, że zmierzasz w kierunku zrobienia magla.
  Myślałeś? Nie mój drogi, tego właśnie nie zrobiłeś.

  Ty nie możesz nic czytać, w sensie – nie jesteś w stanie przeczytać, w mojej opinii, ani jednej strony jego ekonomicznego tekstu, po prostu nie masz tych możliwości percepcyjnych.
  Nie masz podstaw do wyrobienia sobie „opinii” na temat moich możliwości percepcyjnych. To jest kolejna twoja opinia wzięta z sufitu.

  Ale czy ja muszę Twoje maglowe opowiastki czytać uważnie?
  Oczywiście, że nie musisz. Jednak jeśli ich nie czytasz uważnie to nie masz podstaw do wyrażenie o nich opinii. Wniosek prosty jak drut, nawet dla ciebie.

  Powiem więcej, ich czytać nie mogę, nie jestem w stanie z czystej rozkoszy. Po jednym, dwóch zdaniach już jest po wszystkim. Jak w maglu?
  Już po wszystkim jak w maglu? Potwierdzasz, że kobieta kojarzy ci się jak Jasiowi, czyli wulgarnie. Szczerze współczuję… Może psychiatra by się przydał?

 427. @PA2155 6 czerwca o godz. 23:40
  Gdybyś łaskawie jeszcze i mnie zignorował…

 428. Skoro użyłem dzisiaj wyrazu konsumpcjonizm(szczegóły w Wikipedii) to naturalnym będzie odnieść się do wyrażenia sytuacjonizm (tamże).
  To pojęcie niejedno ma imię. Wystarczy nie kłamać, ale z etycznego punktu widzenia niektóre kłamstwa bywają usprawiedliwione. Tu podaje się przykład zapytania o kryjówkę działacza społecznego. Odpowiedź błędna jest uzasadniona.
  Generalnie konsumpcjoniści sytuacyjni wierzą w potęgę pieniądza chociaż jak widzimy obecnie za pieniądze nie wszystko można kupić.
  Dobranoc
  Pozdrawiam wszystkich, zaś szczególnie @Bar Norte i @guzdrę

 429. Na marginesie
  6 czerwca o godz. 23:51

  @PA2155 6 czerwca o godz. 23:40
  Gdybyś łaskawie jeszcze i mnie zignorował…

  alez ja to proponowalem to tobie i twoim przyboczym z „zespolu” juz 3 miesiace temu… 🙂 wszystko, poza rodzynkami…

 430. @PA2155 7 czerwca o godz. 0:08

  Nie interesują mnie twoje „propozycje”. Nie mam „przybocznych”.
  Rzekomy „zespół” jest produktem twojej fantazji. Odstosunkujcie się ode mnie, ty i twój sidekick. To dobra rada.

 431. basia.n
  6 czerwca o godz. 22:19

  Pisal o tym Kutz, Bedzie skandal. Mialem kolege, ktory chodzil na koncerty symfoniczne w Sopocie, matki nabieraly do niego zaufania i to byl ich blad. Nie wiedzialy one bowiem, ze kolega mial kolegow. Spotykalismy sie potem na dyskotece pod namiotem na wyscigach.

 432. PA2155
  6 czerwca o godz. 23:02
  Slepe proby czegokolwiek nigdy nie sa udane. Dlatego korzystam z testow Centrali ochrony konsumenta.

 433. PA2155
  6 czerwca o godz. 23:16
  Nastaly wiec czasy magla, jak Teo napisal o i do spiewaczki. Mnie to nie przeraza. Jestem tu prawie czternascie lat i od zawsze Towarzystwo Wzajemnej Adoracji tolerowalo magiel. W ten sposob mogli czuc sie lepsi.

 434. tejot
  6 czerwca o godz. 23:45
  ,,Oczywiście postęp techniczny w znacznej części jest generowany przez projekty finansowane z funduszy publicznych.”

  Prosze bardzo podac jeden przyklad postepu technicznego generowanego z funduszy prywatnych.
  Rakiety Tesli i Amazona sa finansowane z subsydiow do produkcji samochodow elektrycznych i kartek na chleb dla pracownikow magazynow.

 435. basia.n
  6 czerwca o godz. 22:02

  Dziekuje za zdjecia, dopiero teraz je otworzylem. Niestety nie moge powiedziec o jakimkolwiek miescie, moje miasto. Gdy odpowiadam na pytanie skad oraz kim jestem, trwa to dosc dlugo. Jest ich bowiem kilka. Najwazniejszym jest miasto, w ktorym sie nie urodzilem. Miasto moich protoplastow ze strony matki.

 436. tejot

  „Moim zdaniem prof. Belka bardziej namawia, przekonuje do zaangażowania się w ten problem niż oznajmia”

  Przeczytałem całość wywiadu z Belką. Jestem tego samego zdania.

  Intencją Belki jest przekonanie krajowej opinii publicznej do owego projektu. – głównie jej częsci lewicowej, biorąc pod uwagę, że udzielił go Przeglądowi. Inaczej mówiąc Belka stara się uświadomić czytelnikom jego znaczenie – jakoś przebić się z nim do ich świadomości.
  Piszę „projekt” choć na tym etapie to jest dopiero konkretyzująca się idea.

  Równocześnie prostuje on przekłamania propagandy rządowej na ten temat.

 437. kooperatywaMandragon z 0,52

  To nie jest cytat z komentarza tejota.

 438. Saldo mortale
  7 czerwca o godz. 0:44
  czy nie czujesz zapachu krochmalu, unoszacego sie w powietrzu? Moje „propozycje” rozejmu zostaly odrzucone… 🙂 ale, masz racje „the plot thickens”.. to be continued… albo wiecej osob sie zdenerwuje i wolnoamerykanka zostanie ograniczona….

 439. Saldo mortale
  7 czerwca o godz. 0:44
  tu wszystko bylo oparte na inercji innych, „moja chata z kraja” albo, mam tez uraz do niej/niego…. byl taki film L. Andersona „If” o szkole dla dzentelmanow, gdzie „szlachetni” kandydaci na dzentelmanow wymierzaja kare „niepokornym” za rzekome grzechy, zgodnie z kodem dzentelmanskim… po prostu odwracaja sie do sciany, aby udawac „votum separatum” i nie widziec niesprawiedliwosci, z ktora sie pozornie nie zgadzaja…

 440. Jak Ameryka roztrwoniła swoje mocarstwo?

  https://www.youtube.com/watch?v=oULMlBHocTM

 441. basia.n
  6 czerwca o godz. 21:35
  dzieki za link z muzyka…. nice 🙂

 442. Blackley
  7 czerwca o godz. 1:20

  ,, wyborcza” pisala, ze kanal dostarczajacy wode z Dniepru na polwysep zostal zamkniety
  i Rosja nie potrafi zahandlowac gazem, zeby dostac wode.

 443. @PA2155 7 czerwca o godz. 1:14

  Odstosunkuj się ode mnie, przestań konfabulować, przestań mącić.

 444. PA2155
  7 czerwca o godz. 1:14

  Rowniez podjalem probe. Szukalem zrodla mojego lesnego konfliktu , bez tezultatu. Krochmalem pachnie od dawna. Spiewaczka padnie ugodzona samouwielbieniem. Moze Teo ja oswieci. Zobaczymy. Interesujacy przypadek. Filmu nie widzialem. Poki co, kino mamy w blogosferze.

 445. @Saldo mortale 7 czerwca o godz. 2:23

  Przestań intrygować, przestań smrodzić.

 446. Na marginesie do siebie….tak na marginesie….

  … Odstosunkuj się ode mnie, przestań konfabulować, przestań mącić…

 447. Na marginesie do siebie, tak na marginesie….

  … Przestań intrygować, przestań smrodzić…

 448. Saldo mortale
  7 czerwca o godz. 2:27
  obawiam sie, ze przypadek jest beznadziejny…

 449. Saldo mortale
  7 czerwca o godz. 2:27
  teo, musze przyznac, zdiagnozowal to wlasciwie: kodeks etyczny a rebours, oparty na prawie Kalego… stad to oburzenie… 🙂

 450. Na marginesie
  … Przestań intrygować, przestań smrodzić…

 451. Gdy dwóch żałosnych starych pryków montuje „zespół” śmierdzący krochmalem. I ma nadzieję na trzeciego… to jest dopiero szczyt dobrego smaku.

 452. O, jeszcze jeden świr, tym razem religiancki.
  Ojciec padre! – to znana postać. Pasuje do was.

 453. Na marginesie (23:49)

  Kobieta … ach, kobieta mi kojarzy się pięęnie, zachwycająca jest, bajecznie utalentowana i ukształtowana wewnętrznie i zewnętrznie … taka mi się śni.

  Jasiowi? faktycznie wulgarnie mu się kojarzy, znam tego Jasia, czerwony na twarzy, obwisły brzuch … zaraz-zaraz, czy Tobie kojarzę się z Jasiem? O biedna!

  Naomi Klein znam, czytałem znaczy się jej teksty w bibliotece pożyczone, najlepiej pamiętam „No Logo”. Wtedy odwoziłem A. do szkoły, razem z jej bliską koleżanką D., wydawało się, że ich rodzina z jednym dochodem jest niżej sytuowana niż nasza, gdy na A. harowały dwa high-tech tanki. D. właśnie poprzedniego dnia była na jakimś super-występie w SkyDome (obecnie Rogers Centre) i była ubrana i obuta w produkty z logo – nie mam pewności jakim, powiedzmy Nike. U nas w domu inna kultura panowała, powiedziałbym – No Logo. Marketingowe chwyty nas nie brały. D. opowiadała ekscytująco o występie, i o tej marce, i o tym logo. Pełnym zachwytem nad kilkset dolarami opowiadała wydanymi na produkty markowe. Spojrzałem na A. i wydało mi się, że jej to w ogóle nie bierze, a jednocześnie toleruje zachyty swojej koleżanki. A w tamtych dniach czytałem N. Klein „No Logo” i się z nią zgadzałem. To była jej pierwsza książka, dobra, potrzebna. Bo po niej przyszły teksty ideolo, oderwane, jakby skierowane do postPRLowskich inteligentów. Mojej córki A. nie dałoby się w nie wpleść.

  Broń Panie Boże nie chcę się chwalić, wywyższać, że czytałem Naomi (a Ty nie czytałaś nic z Friedmana). Ani że sobie wyrobiłem opinię o Tobie, gdy tak bezwiednie, na podstawie jednej pozycji wpędzasz Friedmana do niebytu. Wyobraź sobie, że w mojej opinii bez Friedmana nie byłoby obecnej polityki zrzucania miliardów dolarów z helikoptera na narody nasze. Nie byłoby! Friedman właśnie rozprawił się z dogmatami keynesizmu i „odkrył na nowo” monetaryzm. Wyjaśnił pieniądz, tj. odbudował teorię pieniądza. Oczywiście to się odbyło przed 30-40 laty i mało kto z nas młodych o tym pamięta. Naomi o tym nie ma pojęcia. Dla niej pieniądz spada jak manna z nieba.

  Chciałbym się urodzić jak Naomi, w dostatnim, kulturalnym domu w Montrealu …ech, obawiam się, że tak jak ona roztrwoniłbym swe talenty.

 454. @teo 7 czerwca o godz. 2:47

  Rozbawiłeś mnie tym razem!
  Ale przesadzasz.
  Wcale nie wpędzam Friedmana do niebytu.
  Ani nie stawiam Naomi Klein na piedestale.

  Demonizujesz mnie całkiem bez potrzeby.
  Poza tym stawiasz sprawy na ostrzu noża – twoje teksty są bardzo… ekstremalne. Może to taka twoja uroda. Się zobaczy 🙂

 455. Na marginesie (2:54)

  Łaska Pani na pstrym koniu galopuje, że się tak wyrażę.

  Moje teksty … hm, nie owijam w tę tkaninę, jak jej tam? piszę jak widzę, a mam „autofocal” soczewki chyba.
  Dlatego masz opinię wyrobioną, na jakiś czas. Nic nie poradzę. Ale nie zdradzam jej – sie zobaczy.

 456. Jeśli chodzi o Belkę

  Well well</i), jego prof. Belki zaszczytnym zajęciem jest przekonywanie ludu bożego do Unii i jej programów, rozgrywek, możliwości.

  Prof. Belka w wywiadzie nie przedstawia stron gry politycznej w Unii, kto kogo i po co? i innych rozgrywkowych detali. I nie wyjaśnia jakie polska władza powinna przyjąć stanowisko w sprawie 750 miliardów. Wali podstawowymi zasadami, np. że co dobre dla Niemiec to też dobre dla Polski.

  A PiSowska włast' stawia kraj w konflikcie do Unii, szczególnie do Niemiec.

 457. ls42
  6 czerwca o godz. 23:38

  „Nie przypominam sobie by kiedykolwiek brakowało wódki w naszym kraju”

  Żartujesz? Kartkowa flaszka na miesiąc to „NIE BRAKOWAŁO”?! Chryste Panie z Kany Galilejskiej, Ty wiesz, jak bardzo brakowało!

 458. Emilewicz straciła słuch…jak mucha w laboratorium po wyrwaniu ostatniej nogi..nie reagowała na polecenie idż !…Tak sobie myślę prywatnie do czego prowadzi partyjny serwilizm…Morawiecki i Bortniczuk słyszeli…im będą wyrywać…po wyborach…politycznie…

 459. Pod krzyżem w Sejmie Kaczyński nawraca ciemny lud nad Wisłą…Jego słowa Morawiecki określa męską rozmową…Tak sobie myślę prywatnie o ojcowskim, a nawet pasterskim podejściu do owczarni…skoro KK milczy jak w czasie okupacji…

 460. Lasy na podpałkę w elektrowniach…ratujmy firmy leśne kosztem lasu…A co wtedy z partyzantką Macierewicza…pójdzie pod strzechy…Nie będzie nas, nie będzie las…Tak sobie myślę prywatnie, że po korniku drewno nadal wrogiem hunwejbinów…Palta…! Babiucha wraca…bez awantury…

 461. Biały Dom jak Bastylia, a nawet Mysia Wieża…pampersy dla głównego jankesa mile widziane…Tak kończyła się III Rzesza z uber alles na ustach…Tak sobie myślę prywatnie, że Bóg daje i zabiera… rozum i władzę…mawiają parafianie…Od jankesa wymagaj więcej…Klątwa Nord Stream 2…

 462. @AllEnglishSpeaking, @zyta2003, Adam100, @duende

  O metodach używanych w kampaniach wyborczych w 2020:

  The Spread of Disinformation and the 2020 Election | Amanpour and Company

 463. kooperatywaMondragon ; 1:51 .

  Nie jest tak żle jak wyborcza pisze , ale rzeczywiście jest problem z wodą
  na Krymie ale nie wszystko naraz zrobić się nie da .
  Najważniejszy był most krymski który powstał w ekspresowym tempie
  następną wielką inwestycją prawdopodobnie będzie budowa zapory i zmiana
  biegu rzek z północy na południe .
  Być może niczego nie trzeba będzie robić , nie oficjalnie po cichu Putin dostał
  wolną rękę w sprawie Ukrainy , ale to też wymaga czasu .

  https://www.facebook.com/photo?fbid=1741336126008820&set=a.560279704114474

 464. Turkom w czasie ich okupacji Krymu wody starczało…To komuniści naprawiali przyrodę nawodnieniami nawet pod górkę…Tak sobie myślę prywatnie, że suwerenność jest pilniejsza od wody zabieranej sąsiadom …co czyni Israel…Ponoć sytuacja z wodą nad Wisłą jest podobna do Krymu…Niedobory poprawia wodolejstwo polityków wszystkich opcji…

 465. Dlaczego Ischgl?

  Lois Hechenblaikner: „Ischgl”. Steidl Verlag, 240 Seiten mit 2005 Fotografien, 34,- Euro.

 466. Blackley
  7 czerwca o godz. 10:26

  Jest wielu, on jednym z nich, ktorzy pragna swoich pieciu minut.

 467. PA2155
  7 czerwca o godz. 2:37

  Spiewaczka blogowa w nakrochmalonej chemisette wpadla w
  zlosc , bo czuje, ze ktos probuje burzyc jej porzadek, ba caly jej swiat. Jest to o oczywiscie nieprawda, bo ona tylko chce byc, a nie jest swietna, pardon, swiatowa. Byl tu kiedys Swiatowid. Krotko mowiac, tylko ignorowac ze szczypta krytyki jednak, az zmieni swoj ruralny styl.

 468. PA2155
  7 czerwca o godz. 2:33
  Saldo mortale
  7 czerwca o godz. 2:27
  obawiam sie, ze przypadek jest beznadziejny…

  Uwaga….

  Dlatego wlasnie interesujacy, bo Na marginesie jest przypadkiem rozwojowym. Obawiam sie, ze ona sama nie wie, o co jej chodzi w jej konflikcie. Omni…

 469. W czasach ZSRR nikt nie napadł na Polskę…teraz hunwejbini z jankesami robią taki eksperyment…Tak sobie myślę prywatnie…zamienił stryjek…choć od swojego mniej boli…O sprowadzeniu krzyżaków nie wspomnę…

 470. Mozna tylko sobie wyobrazac co by sie teraz dzialo , gdyby wsrod amerykanskich i kanadyjskich poetow byl ktos taki jak Julian Tuwim ze swoim napisanym , albo przetlumaczonym na angielski – Bambo .
  W Kanadzie zakazane jest publikowanie statystyk wieziennych z powodu ktorego nie trzeba juz nawet sie domyslac .
  Kilka tygodni temu mozna bylo zobaczyc video pokazujace dewastowanie policyjnego samochodu przy pomocy duzego kamienia przez czarnoskorego Afrokanadyjczyka (?), sciganego za kradziez jakiejs przesylki ( ?!) z cudzej skrzynki . Nawet kiedy kamien polecial w kierunku policjantki ona nie wyciagnela zadnej broni . Dlaczego ?

  Bambo

  Murzynek Bambo w Afryce mieszka ,
  czarną ma skórę ten nasz koleżka.

  Uczy się pilnie przez całe ranki
  Ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki.

  A gdy do domu ze szkoły wraca ,
  Psoci, figluje – to jego praca.

  Aż mama krzyczy: „Bambo, łobuzie!’
  A Bambo czarną nadyma buzię.

  Mama powiada: „Napij się mleka”
  A on na drzewo mamie ucieka.
  (…)
  Nawet tu , cytowanie „tego „Tuwima moze grozic wirtualnymi obrazeniami … ,.
  Czy codziennie ktos rzuca prawdziwymi kamorami w policyjne samochody ? Nie . Dlaczego ?
  Czuje „przez skore ” , ze u Tuwima najbardziej najbardziej rasistowskie sa – mleko i drzewo . Tuwim wirtualnym kamieniem …. Ale dalej go bardzo lubie . Dlaczego ?

 471. @dupek żołędny SM

  Nędzny, godny pożałowania ten twój starczy stalking
  Spojrzyj w lustro i opowiedz, co widzisz.
  Möchte-gern luminarza i światowca, który otarł się o wybitnych i melancholijnie opłakuje swoje najlepsze dni? Tempi passati?

  Przez próby dokuczenia innym polepszyć sobie samopoczucie to infantylna metoda, ale jak na starość nic innego nie pomaga…

  Gołozadki, Pompous A.s.s.holes i inne dupki – hop do kupki!

 472. Kilka cytatów
  „Trochę kultury” prezydencki urzędnik do opozycji w programie KAWA NA ŁAWĘ dzisiaj
  „Hołota chamska” prezes w sejmie
  „Czego tak się boją, przecież mają przewagę w sejmie” dziennikarz w programie telewizyjnym
  „Przykre to wszystko jest, ta hucpa” językoznawca
  „Hołota to zubożała szlachta” interpretacja myśli prezesa

 473. dc na żywo
  „Wiadomo było, że Szumowski dostanie te kwiaty”
  „Wysysając z palca zarzuty”
  „Hucpa opozycji”
  „Mamy pożar”
  „Rząd który ma większość przegłosuje wotum zaufania”

 474. Hamerykańska policja nie oszczędza nawet bezdomnych i inwalidów
  strzela gumowymi kulami do wszystkiego co się rusza i tłucze równo .

  https://life.ru/p/1327875

 475. Premier został poproszony o wymienienie jednej dużej inwestycji PiS, która została rozpoczęta i zakończona w ciągu ostatnich pięciu lat rządów tej partii. Nie wymienił żadnej.

 476. Gołozadki, Pompous A.s.s.holes i inne dupki – hop do kupki!

  Nie prowokowani, ni z gruszki, ni z pietruszki.

  Kosmiczne A.s.s.holes 🙁

 477. Znudzone wzrostem zakażeń Covid paniusie i paniusiowie zaraz przestaną międlić hamstwo chołociane rozpuszczone w limie i w osoczu Propagandy i Szmalu i zabioa się za zdawanie zdalnej matury oraz egzaminu ósmoklasisty.

  Znacząca medialnie ich frakcja dozna apopleksji, bo będzie wreszcie musiała przeczytać tą p.i.e.p.s.z.o.n.OM instrukcje do Wyślij.

  Wzmożenie emocjonalne towarzyszące trudności w zdobyciu Alpuhary przez Narodowe Centrum Decyzyjne przesłania dość prawdopodobną wizję działań dziatwy nauczanej przez Martha – pies który mówi

  Dla beki ( ramotowe pojęcie a mimo to nie zanne na Nowogrodzkiej ) dzieciaki wysyłać będą nad kluby przyjaciół Zbawcy Narodu drony z pękającymi rękawiczkami z gnojówką.

  Alpuhara jeszcze nie zdobyta i nie pomoże podprogram Pomocna Myszka programu Odkurzacz. Można było walnąć dla zabawy w rafinerię, to można w otoczenie Filtrów Warszawskich.

  Dzieciaki się wnerwią i zostanie przerwane w połowie przesłuchanie tysiąca świadków próby zabicia Matyki Narodów pędzącej dwusetką po drodze gminnej ( bo do Brzeszcza hajłej nie dociąga ).

  Faszyzm oczarował niegdyś niemieckie sieroty.
  Ale one nie miały NetFlixa w promocji.

  Będzie Haos i krótko obowiązująca inwokacja do Istoty Najwyższej:

  Współczujący Twój Ból błagają Cię! – Spraw, aby lipiec nie był deszczowy!

 478. Propaganda sukcesu PiS’u sypie się jak domek z kart. Mieli tak skutecznie działać w sprawie epidemii a tu wczoraj zanotowano najwyższa liczbę dzienny zachorować.
  Z sądami wprost katastrofa
  Kees Sterk: Ma pan absolutną rację. Już we wrześniu 2018 roku zawiesiliśmy polską Krajową Radę Sądownictwa w prawach członka. Trzymając się tego piłkarskiego języka, to była żółta kartka. Cały czas monitorowaliśmy sytuację, ale doszliśmy do wniosku, że sytuacja się nie poprawia. Więcej, jest coraz gorzej. Teraz wiemy, że przyszedł czas na czerwoną kartkę.
  Z przestrzeganiem prawa też itd

 479. maciek.g 7 czerwca o godz. 13:21 pisze: –Propaganda sukcesu PiS’u sypie się jak domek z kart. Mieli tak skutecznie działać w sprawie epidemii a tu wczoraj zanotowano najwyższa liczbę dzienny zachorować.

  Maćku,
  się tak nie ciesz z tego niepowodzenia pisowskiej propagandy bo sytuacja wygląda na taką, że w przypadku coraz większych wątpliwości w zwycięstwo Dudy odwrócą szybko prezesowego kota ogonem co pozwoli na zastosowanie przez prezesa opcji atomowej czyli każe Pinokiu wprowadzić stan klęski i fala Trzaskowskiego na której teraz się unosi i surfuje może opaść przez parę miesięcy.

 480. We Wrocławiu pada. Moja aktywność na świeżym powietrzu jest ograniczona. Czytam, że w Warszawie na pomniku Tadeusza Kościuszki (1991) namalowano napis „Black Lives Matter Still”. W Waszyngtonie też zdewastowano pomnik Kościuszki. Tylko dlaczego, skoro polski generał był i jest u nas i u nich pozytywnie odbierany za swoją działalność w obronie uciśnionych.
  Przecież białe i czarne to najważniejsze kolory na tym świecie i oba mają wyjątkowe znaczenie, chociaż prezesowi czasami się mylą

 481. Nie ma sensu narzekać na PiS teraz , trzeba było myśleć przedtem a nie potem .

  https://www.youtube.com/watch?v=Joqi8g1Wtb0

 482. Koronawirus przyczyną rozruchów w USA.
  Powodem był zarażony COVID-19 czarnoskóry mieszkaniec zmarły na atak serca, gdyby był zdrowy ten uścisk amerykańskiego policjanta byłby jak przysłowiowa bułka z masłem, gdyż jestem przekonany o kompetencji amerykańskiej policji, duszą w dopuszczalny ich prawem sposób by delikwent odczuł, ale nie odszedł.
  Więc pretensje należy skierować do tych co wirusa uruchomili

 483. @legat

  Wysokość Fali Czaskowskiego może można wyjaśnić w ramach mechaniki kwantowej.

  Ale w Polsce nie jest ważne co kto zrobił, lecz ważne jest co powiedział.

  A Prezydentowa Warszawska nie puscza dzieci na lekcje religii, bo jest rozczarowana – uwaga! uwaga! – hierarchią Polskiego Narodowego Katolickiego Kościoła Prawie Powszechnego.

  Dzieciom swoim idzie się na rękę i na głowę i dostarcza do { dyrektorki | dyrektora } szkoły pisemną prośbę o zwolnienie z lekcji religii.

  O ile katechetki i katecheci mają zapewniony dopływ pieniędzy z budżetu Rzeczpospolitej, o tyle zakonnicy i księża już klepią biedę.

  Przed Bożym Ciałem oraz przed Pielgrzymką Jasnogórską trudno nie tylko wyrokować, ale nawet przewidywać.

  Duża ważna część obywateli Rzeczpospolitej wyczuwa, że Jarosław Kaczyński pogardza swoimi zwolennikami, własną gwardią i wszystkimi autorami nieudanych prób przebicia szklanego sufitu.

  Prezydentem zostanie Szymon Hołownia i dopiero wtedy dziś płaczące ekrany SŁWIANINA STANISŁAWA i Na margineski zaczną krwawić.

  Po czym następca Adriana zostanie zdymisjonowany przez Konferencję Episkopatu na wniosek panującego stronnictwa gejowskiego.

  Nie będzie nam nękanym głodem żonkoś nakazywał, że tylko na misjonarza!

  Ta platforma przeinteligentowała i śle nam popłuczyny socjalistyczne ze stołów docentów. Cen do centa, a będzie łapka w górę.

 484. ls42; 13:45 pisze .

  W Waszyngtonie też zdewastowano pomnik Kościuszki. Tylko dlaczego, skoro polski generał był i jest u nas i u nich pozytywnie odbierany za swoją działalność w obronie uciśnionych.
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Pamiętaj ze kościuł nigdy niczego nie zapomina i nie wybacza .

  https://pokazywarka.pl/ssdx9v/

  Dobrze że tylko zdewastowano a nie przewrucono , ale i na to przyjdzie czas .

 485. https://m.bankier.pl/wiadomosc/Rosja-nad-gospodarcza-przepascia-Najwiekszy-kryzys-ery-Putina-7887585.html
  Nie ma co jęczeć i skarżyć się na Putina. Wobec katastrofalnego stanu rosyjskiej gospodarki, przypominającej upadek CCCP, trzeba zapytać , co nastąpi po nim ?

 486. Spodziewam się złożenia niebawem skargi do Trybunału Konstytucyjnego na Zbawcę Narodu, iż ten stoi tyłem do Toruńskiej Wyższej Szkoły Homilii.

 487. PA 2155, 5 czerwca: Czego oczekuję na blogu? Przede wszystkim dyskusji, wymiany argumentów, poszerzania naszej wiedzy o świecie. Nie znoszę arogancji, zapiekłej nienawiści, chamstwa i pyskówek, jakie się trafiają – na szczęście rzadko. Może to zasługa moderacji? – Nie wiem, nie sprawdzam.

  Quentin t. 5 czerwca g.20:00 Czy może Pan wyłożyć o co chodzi, co ma Pan za złe?

 488. @guzdra 14.05
  W tvn24 pokazywano fragmenty wystąpień kandydatów na prezydenta w takiej kolejności: Duda, Trzaskowski (obaj w białych koszulach), Kosiniak-Kamysz, Hołownia, Biedroń, Bosak, tak jakby pozostali się nie liczyli.
  Gdyby skleić ich programy i byłaby możliwość realizacji, to na tę chwilę można powiedzieć; może być. Nowością jest tylko zapowiedź Kosiniaka, że polscy wykonawcy powinni otrzymać dodatkowe punkty przy zleceniach polskich inwestycji, a te niestety uruchamiane są przy pomocy środków z UE i się nie da wprowadzić tego pomysłu.
  Inne życzenia kandydatów są sprawiedliwe dla jednych wyborców, a obojętne dla innych.
  Pozostajemy w przekonaniu, że wybory się odbędą, umowny termin nie jest kwestionowany, a w czołówce są wyżej wymienieni. Prezydent Warszawy powinien skutecznie chronić pomnik Tadeusza Kościuszki przed dewastacją. Co prawda dawniej na tym miejscu stał inny pomnik, ale został zburzony do fundamentów i już mało kto o nim ( pomniku) pamięta

 489. @ls42 7 czerwca o godz. 15:15
  Z ciekawości: jaki inny pomnik tam stał?

 490. Przed wysłaniem na stację kosmiczną prywatnej ( niby ) rakiety trochę potrenowano dla odświeżenia wyobraźni.

  https://www.youtube.com/watch?v=WZU5bg1klkk

 491. Już wiem: „Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej”
  Komu to przeszkadzało? W Helsinkach mają nadal rosyjską katedrę.
  Dziwna ta Polska…

 492. Ciekawe zjawisko…żaden kandydat nie nawołuje do przestrzegania 10 przykazań…Fundamentu przyzwoitości w kraju nad Wisłą…Tylko inwestycja w człowieka przynosi pożytki…Tak sobie myślę prywatnie: po co prowokować wyborcę…ale od katolika wymagaj więcej…

 493. @SŁOWIANIN STANISŁAW 7 czerwca o godz. 15:31
  Dlaczego nie Kodeksu Hammurabiego?

 494. @Geozak
  6 czerwca o godz. 21:14
  Bardzo się cieszę, że już nawet p. Palantine z Illinois zauważył, że PZPRawica , pomimo całej hurapatr(id)iotycznej propagandy reprezentuje interesy zagranicznego kapitału, głównie niemieckie.
  Całe ich wstawanie z kolan to tylko pic na wodę dla Ciemnego Luda.

 495. P.S> i wreszcie zauważył, że w Polsce podobnie jak za komuny nie rządzi Premier tylko Pierwszy Sekretarz.

 496. @Mad Marx 7 czerwca o godz. 15:36

  Tak, to był bardzo ciekawy komentarz.
  Totalna zmiana retoryki z Palant-ine– cui bono?
  🙂

 497. P.S. No wiadomo cui bono – ale skąd nagle…?
  Że suweren jak kaczka przełknie wszystko?

 498. 10 przykazań, to jak język migowy…bo głos z ambon trafia w parafian jak piłka w sędziego na boisku…zwanym powietrze…Tak sobie myślę prywatnie, że chrzest podpowiada język…w ramach religijnej tresury…Irasiad..!

 499. Na marginesie 15.20 i 15.29
  To miejsce nie utkwiło w mojej pamięci więc tylko uzupełniam za Wiki.
  Pomnik „Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej” miał wymiary 16×20 metrów, wzniesiony z 60 ton granitu i brązu i odsłonięty 20 lipca 1985 roku, a rozebrany po 6 latach w 1991 roku. Lokalizacja na osi Saskiej przed pałacem Lubomirskich nie była z pewnością przypadkowa. Zmieniają się czasy, zmieniają się pomniki. Fragmenty ekspozycji, nawet zdjęcia całości trudno się doszukać, podobno są w Rudzie Śląskiej w parku pomników Fundacji Minionej Epoki.
  Dobre i to.
  Po pomniku Feliksa Dzierżyńskiego ślad zaginął, a przecież było to prawdziwie artystyczne dzieło sztuki rzeźbiarskiej.

 500. ls42 7 czerwca o godz. 15:49

  Załapałam 🙂 Co do Dzierżyńskiego to się nie dziwię.
  Pewne emocje w narodzie pozostają przez pokolenia.

  W Salamance dwoje tubylców pokazało mi lekko zdewastowane zbocze i powiedzieli: „oni (okupanci) wybrali to sobie za cel ćwiczeń strzelniczych…” i pokiwali głowami nad tym zniszczeniem. Nie pytałam. Ale po krótkim namyśle zorientowałam się, że chodzi im o wojny… napoleońskie.

  Takie rzeczy tkwią w ludziach głęboko. Ale totalnej niechęci do Polski Ludowej to ja nie rozumiem.

 501. Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej z ciekawymi zbiorami m. in. gabinetem I sekretarza PZPR, samochodami z tamtych czasów, niektórymi pomnikami, popiersiem generała Karola Świerczewskiego.
  Nieczynne do odwołania

 502. Bar Norte

  1. Stawki godzinowe wzrosly 3 – krotnie
  miedzy rokiem 1935 , kiedy reformy Roosevelta byly w pelnym biegu,
  a rokiem 1950. rozpoczynajacym kolejny cykl imperialnych wojen.
  Stawka godzinowa wzrosla z 58 centow do 1 dolara 59 centow.
  2. Cena miesa wzrosla 3 – krotnie ,
  czyli praktycznie placa byla na tym samym poziomie,
  do czasu rozpoczecia masowych robot publicznych ( autostrady, szpitale i szkoly )
  przez administracje Eisenhowera , ktore daly 60 % wzrost placy.

 503. Daniel Passent
  7 czerwca o godz. 15:06
  Panie Danielu (jezeli moge tak sie zwracac), kazdy normalny blogowicz tego oczekuje. Zadnych chamskich przydomkow, terminow, ale toleranjca, ale taw dobrym znaczeniu mile widziana… wiemy, ze sytuacja w Polsce wywoluje te ujemne odruchy, ale na Boga, podobno jestesmy „cywilizowani”….podziwiajac Panski kunszt dziennikarski (ale krytycznie) od dziesiecioleci, tego w duchu sobie zycze…

 504. Daniel Passent
  7 czerwca o godz. 15:06
  powinienem poprawic literowki…sorry… licze na wyrozumialosc…

 505. Manuela Gretkowska: Zaletą Trzaskowskiego jest brak okularów, wykształcenie, trzeźwość, brak brata bliźniaka, wąsów i nie bycie kretynem.
  Jego największym atutem, oprócz bycia normalnym Europejczykiem, jest kontrkandydatura do Dudy. W swojej kampanii Duda nie może być agresywny, więc dobrze ułożony nosi kaganiec poprawności.
  Od 1989 nie mieliśmy tak fotogenicznego prezydenta, Warszawy. Ani uwodzicielskiego kandydata na prezydenta Polski.
  Trzaskowski to zwycięzca sondaży typujących ideał Polaków w kategorii rządzący: mężczyzna w średnim wieku, odpowiedzialny, żonaty, dzieciaty. Na Tinderze też to mu by nie przeszkadzało, gdyby kandydował do kadencji trwałego związku.
  Polska chce wreszcie miłości, a nie tylko pier*olenia.
  Przeglądając prezydencką ofertę ostatniego 30-lecia widać, że zaletą Trzaskowskiego jest: brak okularów, wykształcenie, trzeźwość, również polityczna, brak brata bliźniaka, wąsów i nie bycie kretynem. Jak na ten kraj to wyjątek i sukces.
  W dodatku Trzaskowski nie strzela z propagandowych armat, nie wije się do disco polo i suwerena tylko jazzuje. Może po ojcu muzyku ma tę jazzującą frazę. Przemawiając czasem improwizuje ale precyzyjnie.
  Jego największym atutem, oprócz bycia normalnym Europejczykiem, jest kontrkandydatura do Dudy.
  W swojej kampanii Duda nie może być agresywny, więc dobrze ułożony nosi kaganiec poprawności. Dlatego w zastępstwie Adriana jego pan pozwolił sobie zawarczeć w sejmie na opozycję, tę „chamską hołotę”. Oczywiście przy przemawiającej, zlekceważonej Barbarze Nowackiej, córce ofiary katastrofy smoleńskiej.
  To musiało rozsierdzić mizoginię Kaczyńskiego, jako jedynego spadkobiercę wraka.
  Nowacka wymieniała z trybuny sejmowej przekręty Szumowskiego. A przecież państwo to PiS, kradnące dla siebie. Taka od wieków jest definicja Polski – kradną nasi, dla dobra nas, czyli Polski. tak było 300 lat temu, co opisałam w „Faworytach” i tak jest teraz.
  Podbite oczy Szumowskiego nie podbiły mojego serca.
  Czy Trzaskowski, prezydent obiecujący solidarność ze słabszymi, to zmieni? Nie wiem, ale wybuch entuzjazmu z jakim się spotyka, świadczy o wzbierającym buncie przeciw PiS-owi.
  Jeśli Kaczyński będzie próbował po drugiej turze obalić jego zwycięstwo, prorocze mogą się okazać słowa, także kochanego przez tłumy Kennedy’ego. Na pewno dobrze znane amerykaniście Trzaskowskiemu: „Ci, którzy uniemożliwają pokojową rewolucję, wymuszają krwawą ”.

  Manuela Gretkowska

  Naszczalnik bratobójca
  Republika Braci Kaczyńskich

 506. olborski
  7 czerwca o godz. 15:44

  kk zastapil PZPR.

 507. „Przez próby dokuczenia innym polepszyć sobie samopoczucie to infantylna metoda, ale jak na starość nic innego nie pomaga… ”

  i to pisze facet, ktory uzywal w stosunku do innych terminow „koltun” i „Oborowa”… nawet analizowal zdjecie z rzekoma swoja ofiara… juz pomine ostatnie zdanie jego wypowiedzi… i to wszystko, jak zawsze, tonem nie znoszacym sprzeciwu, na wydechu…

 508. PRL…Czy mamy mieć pretensje do rodziców i siebie, że na to pozwoliliśmy…Czy nie powinniśmy zamiast chodzić na pochody majowe i lipcowe głosić z chodników w stronę trybun honorowych sejmową prawdę Kaczyńskiego…na ch…i h…Dlaczego wielu poszło na „kolaborację” dla chleba i świętego spokoju…Tak sobie myślę prywatnie, że wszelka władza od Boga pochodzi, co potwierdzono w Jałcie…Szanuj władzę, bo możesz mieć gorszą…co zostało spełnione…

 509. PA2155
  7 czerwca o godz. 16:40
  i to pisze facet,

  napisał też „hop do kupki”.

  Dodam od siebie ” j*bnij się o ścianę”

 510. adam100

  Bardzo ciekawa wypowiedz o polskiej klasie sredniej
  pod Bartlomiejem Sienkiewiczem w ,, gazecie ” linkowanym przez olborskiego.
  ,,
  mr.off07.06.2020, 09:11
  B. Sienkiewicz swoich tez – wyraznie klamliwych – nie podpiera zadnymi empirycznymi dowodami, wiec trudno z nim polemizowac. Ma taka opinie jaka ma i Bog z nim. Gdyby sie wysilil podajac jakies twarde dane na ktorych posadowil swoje tezy i wywiodl z nich jakies konkretne konkluzje tekst bylby cos wart. A tak jest bajka ku pokrzepieniu serc.
  *

  „Co się stało z naszą klasą średnią? Jej brak osłabia gospodarkę”
  businessinsider.com.pl/lnzgvk0

  (…) Zacznijmy od definicji ok. milionowej polskiej klasy średniej. Kluczowym kryterium przynależności do niej jest odgrywanie ważnej roli w gospodarce – tworzenie miejsc pracy, kreowanie zmian na rynku, np. w drodze wyznaczania wzorców konsumpcyjnych, gromadzenie oszczędności, a także tworzenie popytu na dobra z tzw. wyższej półki. Istotne jest także aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, kreowanie wzorców zachowań społecznych, kształtowanie opinii publicznej, działalność artystyczna, wpływ na legislację itd.

  Klasę średnią tworzą w większości ludzie z wyższym wykształceniem, jednak nie jest to warunek konieczny, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców. Wychodząc z przyjętej definicji, w skład klasy średniej wchodzą przedsiębiorcy, specjaliści z różnych dziedzin, urzędnicy państwowi wyższego szczebla, naukowcy i intelektualiści, artyści i sportowcy.

  Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową podkreśla, że właśnie ta warstwa społeczeństwa reprezentuje największą siłę nabywczą, czyli stanowi ważny czynnik popytu krajowego. – Problem polega na tym, że w ostatnim czasie pensje części reprezentantów klasy średniej stanęły, a nawet spadły. Wraz z tym skurczyła się siła nabywcza – tłumaczy Wyżnikiewicz. – Z kolei, jeśli chodzi o przedsiębiorców, ci z nich, którzy osiągnęli już pewien poziom rozwoju „osiedli na laurach” i nie rozwijają dalej swoich przedsiębiorstw.
  (…)

  Cezary Mech, były wiceminister finansów uważa, że obecnie klasa średnia kurczy się na rzecz najbogatszych i najbiedniejszych. – W Polsce dostrzegamy negatywy tego procesu, mimo że klasa średnia jest u nas nieliczna. (…)

  – W dodatku dochody statystycznie zdefiniowanej klasy średniej są czterokrotnie niższe niż mediana zarobków jej odpowiednika w Niemczech, co sprawia, że gdy uwzględnia się europejski wskaźnik nierówności społecznych, to klasa średnia w Polsce nie występuje – tłumaczy Mech.

  Jego zdaniem to jest właśnie przyczyna tego, że nie odczuwamy pozytywów obecności klasy średniej o stałych dochodach, posiadających stabilny poziom życia, niezależną pozycję majątkową pozwalającą na formułowanie nieskrępowanych poglądów politycznych i obiektywnej oceny przebiegu procesów społecznych. Jest to spowodowane brakiem procesów konwergencji dochodowo-gospodarczej i zapaścią demograficzną. Na co nakłada się brak adekwatnego zabezpieczenia dochodowego i majątkowego.
  (…)
  – Sądzą, że w przyszłości będzie lepiej nie na skutek własnej zapobiegliwości, ale z powodu dobrodziejstwa przynależności do Europy – uważa Mech. – Całość dochodów, które uważają za niskie, przeznaczają na konsumpcję. Nie oszczędzają, licząc, że w przyszłości, gdy wynagrodzenia dogonią poziom europejski, to się wzbogacą majątkowo, jak i „pozwolą” na posiadanie kosztownych dzieci.

  W efekcie społeczeństwo nie ma motywacji, aby postępować inaczej, ponieważ nie ma racjonalnego oglądu sytuacji.

  Mech podkreśla, że obecnie szanse na stworzenie klasy średniej, znaczący wzrost oszczędności jest nikłe, ze względu na zachodzące zmiany demograficzne, nadmierną dbałość rządu o zabezpieczenia socjalne, jak i hamowanie procesów konwergencji i wzrostu wynagrodzeń pracowniczych.

  – Na dodatek brak klasy średniej i jej pozytywnego wpływu na procesy demokratyczne sprawia, że procesy polityczne obracają się przeciwko niej, w chwili kiedy spadek podaży pracowników w kraju mógłby sprawić skokowy wzrost wynagrodzeń i z tym związanego poziomu oszczędności i pozycji majątkowej …”.

 511. @adam100, 7 czerwca o godz. 16:46

  Ta świętoszkowata glizda łasi się do Szefa i chciałaby po imieniu 😀

 512. kooperatywaMandragon z godz. 16:17

  Przypominam sobie, że prezydent Trump, w okresie kandydowania na urząd, snuł plany szeroko pojętych robót publicznych – w tym wymiany kluczowej dla USA infrastruktury, która się podobno sypie. W sensie nawiązywał do Eisenhowera.
  Z tym, że chyba jedynie propagandowo bo niewiele z tych planów wyszło. Nawet budową muru na granicy z Meksykiem musiło się zająć wojsko – abstrahując od sensu tej inwestycji. Zresztą jak widziałem na fotkach ten mur też się już rozpada w niektórych miejscach.

  Z tym, że do takich deklaracji składanych również w kraju podchodzę z dystansem biorąc pod uwagę współczesny stopień zmechanizowania tych robót czy automatyzacji produkcji na ich rzecz. Moim zdaniem niemożliwe jest za pomocą projektów infrastrukturalnych państwa uzyskiwanie efektów społecznych jak w czasach Eisenhowera czy Roosevelta.

 513. ” Przemawiając czasem improwizuje ale precyzyjnie. ” MG
  Improwizuje mozna by rzec , jazzowo ,.
  Nie opowiada tez dowcipow o ludozercach . Prawie moglbym sie zalozyc , ze jego zona nie jest a moze nawet nie bedzie jakby co , wieszakiem na ubrania . Niby nie tak znow duzo ale calkiem sporo bo obecna para przyprawia o bol zebow od samego patrzenia . Kiedy przestaja czlowieka bolec zeby , moze zaczac sluchac

 514. GajowyM.
  7 czerwca o godz. 17:28
  ja zastanawiam sie z jakiej to slaskiej dziury pochodzisz? i ten ton wyzszosci w kazdej sprawie…i ta Dulcynea, ktorej cnpty bronisz w kazdej sprawie jako „ofiare”… napisz do red. Passenta w tej sprawie, moze zrozumie..

 515. @olborski, 7 czerwca o godz. 17:32

  I na pewno nie śmieje się chrumkając jak wieprzek jako pierwszy z własnych bonmotów.

 516. Prorządowe media próbują odwrócić uwagę opinii publicznej od „afery maseczkowej”. Oskarżają o złamanie tajemnicy adwokackiej R. Giertycha, opozycyjnego prawnika, do którego zgłosił się Łukasz G., znajomy ministra zdrowia.

  https://wyborcza.pl/7,75398,26007013,pseudo-afera-przeciekowa-ma-przykryc-prawdziwa-maseczkowa.html#S.koronawirus-K.C-B.1-L.1.duze

  rozliczymy_to_wszystko07.06.2020, 16:02
  Tylko pełna i bezwzględna depisyzacja z delegalizacją oraz konfiskatą majątków może uzdrowić ten kraj.

  Faszystowska zaraza PiS – po trupach Polaków

 517. HIhihihi

  „Prostytutki do Budki”, „Nie jesteście Polakami”, „ubecka hołota, łajzy ubeckie”, „pedały na hulajnogi”, „zjeżdżaj stąd, Hitler LGTB był” – to niektóre z haseł, które w sobotę wykrzykiwano w kierunku osób, które przed koncertem Jana Pietrzaka w geście protestu ustawiły się przed wejściem do Centrum Sztuki Współczesnej.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26010732,polityka-na-koncercie-pietrzaka-to-sie-uda-uda-uda-o.html#s=BoxOpImg6

  Jestem jednak zbyt kulturalny dla faszystowskiego bydła piss. 😉

  #¤%” Ć PiS

 518. Inwestycje powinny być celowe i mieć ekonomiczne uzasadnienie, tymczasem w kampanii prezydenckiej używa się zamienników: strategiczne, narodowe, godnościowe. Czyżby zapomniano o wielu nietrafionych w dekadzie lat siedemdziesiątych. Później nie było pieniędzy, a po 1989 roku próbowano coś z tym zrobić, choć nie wszystko się udało.
  Amerykański model kupowania pofabrycznych terenów, podziału na działki i sprzedaży pod budowę tylko częściowo się sprawdził, ale byli nierzetelni deweloperzy i wielu obywateli stało się ofiarami. Laura Łącz aktorka, żona Krzysztofa Chamca (pamiętacie tego aktora?) zainwestowała prawie pół miliona w mieszkanie i została z niczym bo bez aktu notarialnego jest kwalifikowana do eksmisji chyba, że znajdzie kolejne pól miliona i wykupi z masy upadłościowej od zarządcy komisarycznego.
  Jak inwestują urzędnicy grosz się słabo liczy i można wydać miliard od ręki na ten lub inny pomysł. Są też tańsze inwestycje które bezużytecznie stoją. Setki milionów złotych wydano na naukowy kampus z nowoczesnymi i specjalistycznymi laboratoriami we Wrocławiu. Atrakcją są w tym budynku drzwi prowadzące do nikąd, napisała miejscowa gazeta, bo za tymi drzwiami jest ściana (?). Takich drzwi jest 144, a kazde po 2 tysiące.
  Jak nad wszystkim czuwają urzędnicy to czy może powstać polska klasa średnia?

 519. olborski , 17:32

  Henryczek Jankowski, kompel Bolka,ma nasladowcow, w sposobie jak koncza.
  Dzisiaj w angielskim porcie Bristol sciagnieto linami pomnik handlarza niewolnikow,
  ktory porwal z Afryki 100 tysiecy ludzi, wypalajac im po drodze logo korporacyjne na piersi
  i zniszczyl w transporcie zycie 20 tysiecy z nich.
  Miasto od lat ociagalo sie z usunieciem pomnika, demonstraci stracili figure do rzeki Avon.
  https://www.theguardian.com/uk-news/2020/jun/07/blm-protesters-topple-statue-of-bristol-slave-trader-edward-colston

 520. Kiedy w Krapkowicach uruchomiono produkcję papieru toaletowego byłem dumny…Chyba teraz Duda jest też dumny z lotniska na papierze…Tak sobie myślę prywatnie, że papier do d..y jest bardziej użyteczny od do d..y pomysłu z lotniskiem na papierze…

 521. Palmy lasy? Taki jest nowy pisdzielczy projekt.

  W projekcie Ministerstwo Środowiska zaproponowało czasową zmianę definicji drewna energetycznego. Z jej powodu więcej drzew z polskich lasów – tzw. pełnowartościowe drewno – będzie nadawało się do palenia w piecach elektrowni.

  Beneficjentem pomysłu mają być Lasy Państwowe, które skarżą się na spadek sprzedaży drewna w czasie epidemii koronawirusa, jak podaje „Rz”. Pandemia bowiem pociągnęła za sobą zmniejszenie produkcji mebli oraz pogorszenie koniunktury w budownictwie i przemyśle papierniczym. W efekcie Lasy Państwowe straciły olbrzymie źródło dochodu.

  https://innpoland.pl/160011,nowy-projekt-polskie-lasy-beda-nadawac-sie-do-palenia-w-piecach?SGNT=

 522. Palta..to prorocze słowa Babiucha nakrytego z zapalonym papierosem w domu towarowym…Po zwróceniu uwagi o zakazie…wskazał po sufitem na szyld PALTA…Tak sobie myślę prywatnie, że każdy ma swoje palta…nie tylko w szatni…i co mi zrobicie…

 523. kooperatywaMandragon

  Sporo ludzi się zebrało w Bristolu nad rzeką by figurę Colstona utopić.
  Dobra fotka, krzepiąca!

 524. Bar Norte
  4 czerwca o godz. 23:24

  „Wotum zaufania jest procedurą sprawdzającą czy rząd ma jeszcze większość w sejmie.Stosowanie tej procedury w innych sytuacjach jest pozbawione jakiegokolwiek sensu”.

  Mylisz się. Wiem, że wolisz rzeczy jednowymiarowe, ale w rzeczywistości (także społecznej) wymiarów jest dużo więcej. Choćby wymiar symboliczny służący do mobilizacji elektoratu.

  1/ Establishment III RP sprzyjający obecnej opozycji wyłonił się jako formacja postkomunistyczna z wyborów 4 czerwca 1989 roku.
  2/ Wyklinany przez Eestablishment III RP gabinet Olszewskiego, który jako pierwszy postawił sprawę naszego członkostwa w UE (wówczas EWG) i NATO obalony został nocą 4 czerwca 1992.
  3/ 4 czerwca 2020 Morawiecki wygłosił znakomite przemówienie, a jego rząd uzyskał wotum zaufania.

  Kiedy tylko informacja o głosowaniu w sprawie wotum zaufania dla rządu obiegła Sejm, Maciej Gdula (z pewnością ci znany) nie wytrzymał, jak to on, i na Twitterze napisał, że „za chwilę tego rządu może już nie być”. PAD jest prezydentem wszystkich Polaków, no więc zrobił lewicy taką przyjemność, małą ale konkretną. 🙂

 525. Mauro Rossi
  7 czerwca o godz. 21:17

  Wielkie gratulacje z powodu redukcji dlugu zagranicznego o 50 miliardow dolarow w ciagu 2 lat !!!

 526. Mauro Rossi
  7 czerwca o godz. 21:17

  …4/ Prezes Kaczyński zrobił swoim zwolennikom przyjemność…małą ale konkretną…

 527. Mauro Rossi

  Miło mi cię znów czytać na blogu. Przyznam, że trochę niepokoiłem się twoją nieobecnością.

  Dziękuję też za przypomnienie tematu wotum zaufania, które po kilku godzinach zniknęło z mediów wyparte przez inne wydarzenia.

  Jak również ze zrozumieniem przyjmuję, że poczułeś się jako elektorat prezydenta Dudy zmobilizowany towarzyszącym owemu wotum przemówieniem premiera Morawieckiego. Jak silna to była mobilizacja świadczy to, że do owego eventu dziś wracasz.

  Ps. Gratuluję również „wypłaszczania tlących się ognisk” epidemicznych. Jak dziś obliczyłem zmniejszenie zakażeń z wczorajszych 576 do dzisiejszych 575 stanowi 0,2 procenta. Świetny wynik wypłaszczania!

 528. Piotr II
  7 czerwca o godz. 21:27

  „Prezes Kaczyński zrobił swoim zwolennikom przyjemność…małą ale konkretną …”.

  Opozycja po stokroć zasłużyła. To uprzejme z jego strony, że nie określił ich słowami bardziej dosadnymi, ale on nie ma takich zwyczajów jakie miewał Piłsudski. No i pamietaj, że u waszego umiłowanego przywódcy, Tuska Donalda, prywatnie to w każdym zdaniu zamiast przecinka pojawia się k..wa. Ostatnio Tusk chyba słabiej się kontroluje, bo w TVN zwrócił się do nieobecnego Kaczyńskiego: „Nie strasz nie strasz, bo się ze …”. Możesz teraz deliberować kto zrobił komu większą przyjemność. Quod libet.

 529. Bar Norte
  7 czerwca o godz. 21:37

  ” Przyznam, że trochę niepokoiłem się twoją nieobecnością”.

  Przyznam ci się, że trochę mnie ten blog zaczyna nudzić, a pogoda ładna. Zaskakujące, ale ostatnio najlepsze wpisy ma … red. Daniel Passent. Trzeba je tylko odpowiednio czytać.

  Z epidemią lepiej jest niż myślisz. To znaczy lepiej dla rządu i ludzi.

 530. Mauro Rossi
  7 czerwca o godz. 21:43

  „No i pamietaj, że u waszego umiłowanego przywódcy, Tuska Donalda, prywatnie to w każdym zdaniu zamiast przecinka pojawia się k..wa”

  …a wiesz, nie słyszałem…jakiś przykład, możesz podać ?…

  PS.Tusk moim umiłowanym przywódcą ?
  Przesadziłeś, przesadziłeś…

 531. Mauro Rossi,
  w kwestii 4 czerwca to pominąłeś, że tego dnia w 1970 roku niepodległość od Wlk. Brytanii uzyskało królestwo Tonga. Co ważne, we wrześniu 1939 roku władająca od 21 lat wyspiarskim państwem królowa Salote Tupou III (191 cm piękna kobieta) postanowiła na znak solidarności z Polską wypowiedzieć wojnę III Rzeszy. Jak postanowiła tak uczyniła a lud wyspiarski zebrał kasę za którą dokonano zakupu trzech samolotów Spitfire.

 532. Mauro Rossi

  „Z epidemią lepiej jest niż myślisz. To znaczy lepiej dla rządu i ludzi.”

  To dla kogo jest gorzej?

 533. Dobra wiadomosc, Colin Powell, Republican, byly Chief of Staff w gabinecie George W Bush, oficjalnie poparł na prezydenta Joe Biden. Mr Powell jest pierwszym Republican takiej rangi ktory poparl Joe Biden.
  Colin Powell jako general US Army sluzyl przez krotki czas w Fort Lewis, WA. Gen. Powell byl jedna z najbardziej szanowanych osob nawet kiedy zostal członkiem gabinetu GW Bush.

 534. Rossi znów kłamie, tym razem jego kłamstwo na EP, to – PAD jest prezydentenm wszystkich Polaków
  Mauro Rossi
  7 czerwca o godz. 21:17
  PAD jest prezydentem wszystkich Polaków, no więc zrobił lewicy taką przyjemność, małą ale konkretną.

  Mój komentarz
  PAD powiedział w 2017 roku w wywiadzie dla TVP Historia:
  „ Mnie się śmiać chce, kiedy słyszę, że Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków, bo podpisał jakąś ustawę, na którą się jakaś grupa społeczna nie zgadza. Proszę pamiętać, że Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków, bo nie został przez wszystkich Polaków wybrany ”.

  Rossi posunął się w swoich machinacjach tak dalece, ze zmanipulował samego prezydenta Dudę, który ogłosił w telewizji polskiej, ze nie jest prezydentem wszystkich Polaków, bo nie został przez wszystkich Polaków wybrany i jeśli któś myśli inaczej, to jemu chce się śmiać z tego myślenia.

  Prezydent Duda publicznie – w TVP Historia oznajmił, że nie jest prezydentem wszystkich Polaków.
  Rossi w myśl zasady czarne jest białe twierdzi na EP, że PAD jest prezydentem wszystkich Polaków.
  Pzdr, TJ

 535. A licznik bije nadal. Od 7 czerwca o godz. 14:56 przybyło ok. 50 tysięcy.

  https://www.trzaskowski2020.pl/

  Eat your heart out, Maupo & Company.

 536. legat
  7 czerwca o godz. 13:35
  JK jak widać boi się stanu wyjątkowego jak ognia bo on daje pełnie władzy premierowi , a ten mógłby to wykorzystać by przejąć władze w partii.
  W czasie stanu wyjątkowego organy władzy działają w dotychczasowych strukturach i w ramach przysługujących im kompetencji. Koordynację działań oraz kontrolę funkcjonowania administracji rządowej i samorządowej wykonuje albo premier (w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze większym niż jedno województwo), albo właściwy wojewoda (w przypadku wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze lub części obszaru jednego województwa).

 537. Orca
  7 czerwca o godz. 22:08
  Biden jakby ostatnio niewidoczny w mediach…a jak juz jest to belkocze bez sensu… obawiam sie, ze przegra z kretesem..

 538. @Bar Norte – Hartman wyjaśnia, o co chodziło z tym Spinozą. Strzeliłam wczoraj w ciemno, ale trafiłam – o panteizm. Trudny do przełknięcia dla prawidłowych wyznawców. Jednak jest zastanawiające, że polski kaka otwarcie głosi szereg innych herezji, przybliżając się – jak kiedyś zasugerowałeś – do schizmy z Rzymem. I chodzi tu nie tylko o religię smoleńską.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1959462,1,tvp-grilluje-trzaskowskiego-szczuje-spinoza-i-bogiem-jego.read?src=mt

 539. tejot

  Tejot do Mauro Rossi na kanwie cytatu „PAD jest prezydentem wszystkich Polaków, no więc zrobił lewicy taką przyjemność, małą ale konkretną.”

  Dobrze, że przypomniałeś Mauro iż Andrzej Duda nie jest prezydentem wszystkich Polaków.
  Dobrze też, że przypomniałeś niewątpliwie szczerą wypowiedź Andzreja Dudy na ten temat definitywnie kończącą sentymentalne pitolenie o reprezentacji mitycznych „wszystkich Polaków”

  Chciałbym też zwrócić uwagę, że wiązanie prezydenta Dudy z wotum zaufania o które wystapił premier Morawiecki, jak to czyni powyżej Mauro, jest nieporozumieniem na tle kompletnego niezrozumienia demokracji.
  Premier bowiem na swoją własną odpowiedzialność występuje o wotum zaufania i prezydent nic do tego nie ma.
  To, że obaj panowie wymyslili sobie propagandowy event pt „wotum zaufania” by uszczęsliwić kilka procent swego betonowego elektoratu, którego na blogu reprezentuje Mauro, nie ma żadnego znaczenia w sensie racjonalnego korzystania z procedur demokratycznych..

 540. PA,

  Ostatnio nie slucham I nie ogladam. Jeden wyjatek to Shields and Brooks w ostatni piatek.
  Nie chce przepowiadac.
  Niedawno uslyszalam w radio jakiegos republikanina ktory oznajmil ze podczas ostatnich wyborow on glosowal przeciw Trump. Hmmm… w jaki sposob mozna glosowac przeciw kandydatowi.

 541. Orca
  7 czerwca o godz. 22:35
  ja nie jestem pewien, czy kazdemu Republikanowi lub Demokracie odpowiada „jednolitofrontowosc”, czyli glosowanie po bolszewicku… na pewno istnieja roznice pogladow i frakcje…. objawil sie niedawno David Frumm, nb. Kanadyjczyk z pochodzenia (jego matka Barbara byla znana dziennikarka CBC), autor przemowien dla Dubyi… wymyslil „axis of evil”, a ktory is anti-Trump… wszystko zalezy od szansy ponownego zdobycia wladzy…

 542. Orca
  7 czerwca o godz. 22:35
  Gen. Powell tez mial rozne zakrety ideologiczne…tak jak niektorzy ministrowie w pierwszym rzadzie PiS…

 543. Na marginesie

  Dzięki za link na Hartmana, bardzo zgrabnie wyjasnił o co chodzi ze Spinozą.

  Natomiast jeśli herezję w łonie polskiego kk to trudno jest o niej mówić, bo przecież nie stworzyli doktryny sprzecznej z doktryną Rzymu. Dogmatów pilnują. Zresztą chyba intelektualnie nie są zdolni do tego typu wyzwań.
  Natomiast niewątpliwie odrzucają nauczanie papieskie Franciszka – w lwiej częsci. Z tym, że nie robią tego ostentacyjnie.

  Ja to nazywam cichą, nieformalną, niewypowiedzianą schizmą.

 544. PA,
  Zgadzam sie ze istnieja niuanse, problemy I struktury ktore tylko utrudniaja “wolność wyboru”. Weźmy tylko “electoral college” – archaiczna struktura ktora na razie o ile wiem tylko raz mogli cos dobrego zrobic.
  Inna zmiana moim zdaniem to obnizenie wieku senatorow I kongresnenow. Ci ludzie sa “out of touch”. Dla tej samej grupy politykow powinien byc “term of service” 4 lata a nie na “wieczność”. To tylko dwa przyklady. Jest wiecej struktor I przepisow ktory powinny byc zmienione. Dwie partie?….
  List goes on… system chroni politycznych karierowiczow.

 545. Orca
  7 czerwca o godz. 23:14
  podejrzewam, ze epidemia i ostatnia fala demonstracji moze zmienic dynamike systemu politycznego… dwie partie? moze jedna partia korporacyjna i szum informacyjny w mediach… to sprzyja prostej demagogii i psychologii tlumu.. mit o ekonomicznej prosperity i skromnego ale jako takiego zycia moze przestac istniec… rzeczywiste problemy moga pojawic sie na powierzchni, ktora do tej pory byla wzglednie spokojna…

 546. Mauro Rossi
  7 czerwca o godz. 21:48
  ,, Przyznam ci się, że trochę mnie ten blog zaczyna nudzić ….”

  Bezrefleksyjne powtarzanie propagandy wladzy kazdego by znudzilo.

 547. PA,

  Moze rzeczywiscie doszlo do jakiegos momentu przełomowego. Wydawalo sie ze GW Bush poszedl za daleko a jednak uszło mu wszystko. Chcialabym abys miał rację.

 548. Dzisiaj uwagę zwróciły żony pretendentów do prezydenckiego fotela, Paulina Kosiniak-Kamysz i Urszula Brzezińska-Hołownia.

  Pierwszą z nich pamiętamy z wyborczego zawołania „Mój Tygrysie”. Miła i uśmiechnięta towarzyszy kandydatowi w trudach kampanii wyborczej.

  Urszula Hołownia jest oficerem lotnictwa i pilotuje samolot myśliwski MIG-29.
  Dzisiaj przedstawiła wyborcom pięciopunktowy program poparcia kandydata. Miłość i mądrość to jedne z punktów tego programu.

  Nie można zaprzeczyć, małżonki kandydatów są urocze i stanęły na wysokości wyborczego zadania

 549. Orca
  7 czerwca o godz. 23:28
  Moim skromnym zdaniem, Bush i jego neokony to byl pikus w porownaniu z Trumpem…. wtedy wszystkie konfikty byly na zewnatrz… wystarczylo pozyczyc nieco pieniedzy i wyslac pare tysiecy nastolatkow na wojne… byl to rodzaj upuszczania pary z wrzacego kotla…

 550. Bar Norte
  7 czerwca o godz. 22:33
  tejot
  Chciałbym też zwrócić uwagę, że wiązanie prezydenta Dudy z wotum zaufania o które wystapił premier Morawiecki, jak to czyni powyżej Mauro, jest nieporozumieniem na tle kompletnego niezrozumienia demokracji.
  Premier bowiem na swoją własną odpowiedzialność występuje o wotum zaufania i prezydent nic do tego nie ma.
  To, że obaj panowie wymyslili sobie propagandowy event pt „wotum zaufania” by uszczęsliwić kilka procent swego betonowego elektoratu, którego na blogu reprezentuje Mauro, nie ma żadnego znaczenia w sensie racjonalnego korzystania z procedur demokratycznych..

  Mój komentarz
  Rossi nie rozumie demokracji, ponieważ jemu to rozumienie nie jest potrzebne. On zamiast rozumienia potępia i wyklucza z teraźniejszości i przyszłości wszystko to, co posegreguje i odrzuci dobra zmiana, czyli potępia demokrację, państwo prawa, postkomunistyczną konstytucję, umowy międzynarodowe jako godzące w naszą suwerenność, komunistów i postkomunistów, mafię sędziowską, lewaków, liberałów Unię Europejską jako wtrącającą się w nasze sprawy oraz Tuska, bo klnie jak szewc na kacu w poniedziałek.

  Te wszystkie potępienia i wykluczenia nie wynikają u Rossiego ze zrozumienia lub niezrozumienia czegoś tam, tylko są pochodną imperatywu, nakazu by być posłusznym woli tzw. suwerena reprezentowanego aktualnie przez szeregowego posła i realizować jego wytyczne.

  Pisząc o wspólnym zainicjowaniu przez premiera i prezydenta eventu z wotum nieufności w Sejmie, Rossi po raz kolejny popełnia pomyłkę freudowską, bowiem pokazuje, że premier i prezydent nie są niezależnymi podmiotami władzy wykonawczej, tylko są przedstawicielami jednolitego systemu oligarchicznego PiSu, którym rządzą prywatne interesy (korzyści materialne ze sprawowania władzy, awanse na lukratywne urzędy, mobilizacja rodzin do piastowania dochodowych stanowisk w państwowych przedsiębiorstwach, handel działkami pokościelnymi, itp.) przedstawiane opinii publicznej jako interes narodu polskiego, działania zgodne z wolą suwerena (Jarosław Ka).

  Rossi omawiając event z wotum nieufności w Sejmie omawia jeden z aspektów oligarchii – wzajemne wspieranie się oligarchów w swoim prywatnym interesie i podpinanie tych działań pod suwerenność narodu, pod interes państwa, pod prawo i sprawiedliwość.
  Pzdr, TJ

 551. PA,

  To ciekawe co piszesz: “ Bush i jego neokony to byl pikus w porownaniu z Trumpem…”
  Rzeczywiscie skala korupcji jest teraz “out of control” I ma światowy zasięg”. Iraq, World Trade Center to swego rodzaju wewnętrzna tragedia. Nie myślałam o tym w ten sposob.

 552. tejot 23.43
  „Jak będziecie mieli większość to możecie mnie odwołać” rzucił premier do opozycji.
  235 głosów poparcia to ciągle stabilna większość obozu rządzącego i tyle wystarczyło tym razem do uzyskania votum zaufania

 553. @Bar Norte 7 czerwca o godz. 23:09

  Cicha schizma – jest artykuł Cezarego Michalskiego „Nowa herezja”, Newsweek 35/2018. On wymienia jako sprawy konfliktowe przede wszystkim narodowość (czy raczej szowinizm), stosunek do kary śmierci (Franciszek potępia) i włączenie do tzw. „wspólnoty” osób po rozwodzie. Poza tym Franciszek uprawia „lip service” w sprawie sutannowej pedofilii, chociaż realnie i tak nic nie robi.

  Perełki typu „papież idiota” czy „wcielenie Lucyfera” padają raczej z ust niekonsekrowanych, ale o ile pamiętam któryś polski biskup wzdychał o to, żeby „ten stary papież wreszcie odszedł do domu Pana”. Nie mam złudzeń co do Franciszka – jego rolą są tylko piarowe posunięcia, a nie żadna rewolucja, ale i tak zdenerwował co poniektórych. I masz rację, że w kwestii dogmatów nie ma istotnych rozbieżności, ale który katolik w Polsce się przejmuje dogmatami? Terlikowski?? Liczą się raczej stadne instynkty, sztafaż, „tradycja” i co na to powie ciocia Irenka.

  Aha, Michalski postuluje, że „antychrześcijańska prawica postanowiła Kościół skorumpować”, co wpisuje się idealnie w narrację niektórych hierarchów, którzy twierdzą, że kaka jest „ofiarą” polityków. O święta naiwności! A jedzie mi tu czołg?

 554. Schyłkowy Kaczyński powalił z kretesem ten cały event z wotum nieufności.

 555. Orca
  7 czerwca o godz. 23:46
  poczekajmy na rzeczywista recesje.. a moze depresje..nawet ci, ktorych wyleczono z corona virus (nie znamy dlugofalowych skutkow tej choroby) zostana z dlugiem 30-60k.. i brakiem srodkow do zycia… tylko Trump demagogicznie twierdzi, ze za miesiac wszyscy wroca do pracy a zycie do normy…. czy sadzisz, ze Biden i Demokraci to rzeczywista alternatywa? ze posiadaja magiczny plan?

 556. Nie tylko prezydenckie wybory przynoszą problemy.
  W programie Elżbiety Jaworowicz opowiadanie zaczynało się tak „Był Egipcjaninem, ale udawał Greka”. Brytyjczyk o egzotycznej urodzie, w którym nieszczęśliwie zakochała się Polka, szczęścia kobiecie nie przyniósł, za to chce odebrać kobiecie córkę i ma poparcie tamtejszego wymiaru sprawiedliwości, przy czym nasze sądy są po stronie kobiety. Walka o dziecko trwa.

  W telewizji reklamują krem do protez. Przy okazji może dziwić informacja, że co czwarty Polak (Polka) korzysta z tego urządzenia, w sumie 9 milionów obywateli.
  Wybór właściwego dentysty wydaje się kluczowy

 557. @ls42 7 czerwca o godz. 23:29

  Ty poważnie? Co to znaczy „miłość i mądrość”?
  To ma być program? To jest śmieszne przecież.

 558. PA,

  Przestalam sluchac co mowi Trump.

  Re: “ . czy sadzisz, ze Biden i Demokraci to rzeczywista alternatywa? ze posiadaja magiczny plan?”

  Na razie taka jest kolej wydarzen: republikanie/demokraci. Republikanie wprowadzali chaos I kryzys, demokraci naprawiali zniszczenia. Nie ma innej alternatywy. Albo R albo D. Chyba ze RR ale inna osoba. Tylko nie Pence. Nie ma watpliwosci ze jest duzo do naprawienia.

 559. @ls42 8 czerwca o godz. 0:02
  W Kanadzie jest fluorowana woda z kranu… I dentyści muszą walczyć o pacjentów. Chociaż z torbami się na razie nie wybierają 🙂

 560. Orca
  8 czerwca o godz. 0:08
  to, co mowi Trump to belkotliwa propaganda… ale te 43% Amerykanow wciaz w nia wierzy lub, przynajmniej, toleruje ja… zaden ze skandali trumpowskich nie przyniosl zalamania jego popularnosci…
  jezeli Biden wlaczy w swoj program czesc postulatow socjalnych Sandersa, jest szansa, ze ci, zwlaszcza mlodzi, nie zostana w domu, a pojda glosowac…
  ale podobnie jest chyba w Polsce, gdzie rzadzacy PiS liczy na zelazny elektorat i inercje innych wyborcow….przy niskiej frekwencji trudno liczyc na cuda…

 561. W politycznej kampanii umknęło ważne wydarzenie muzyczne, 70-te urodziny Krzysztofa Cugowskiego i 50-lecie występów na estradzie. Akcentem tego był występ muzyka na antenie Polskiego Radia.
  Tym razem artysta prezentował covery. Dobrze wybrany repertuar. Usłyszeliśmy w jego wykonaniu piosenki Dżemu „Czerwony Jak Cegła”, Marka Grechuty „Ważne dni których nie znamy” i Czesława Niemena „Jednego serca”.
  Piosenkarz nagrał wiele albumów. Słynne pozostaje „Bo do tanga trzeba dwojga”
  Ma dwóch synów. Też piosenkarzy. Stworzyli zespół BRACIA
  Dobranoc

 562. PA,

  Masz racje z jego niewytłumaczalna popularnoscia. To jest niebezpieczne I przetwarza sie w konflikty takie na przyklad jak śmierć Mr. Floyd. Eskalacja tych konfliktow jest tak powszechna ze media pisza tylko o konfliktach na duza skale I w duzych miastach.

 563. Orca
  8 czerwca o godz. 0:21
  Joe, tesc mojej corki, prosty czlowiek z malego miasteczka pod Miilwaukee, WI, lubi Trumpa, bo on mowi jego jezykiem… w systemie binarnym… kto jest „przyjacielem” a kto „wrogiem” takiej Ameryki, jaka Joe sobie wyobraza… a takich jak Joe, moze upraszczam, sa miliony… rozmawiajac z Joe trzeba byc swiadomym tego, co sie mowi, bo moze przy….c….

 564. PA2155 ; 22:27 pisze .

  Biden jakby ostatnio niewidoczny w mediach…a jak juz jest to belkocze bez sensu… obawiam sie, ze przegra z kretesem..
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Biden jest chory ma zaawansowaną demencje , nawet jak wygra wybory to
  za 2 lata będzie jak Regan zapomni jak się nazywa . Ważne kto będzie tym
  wice to on w rzeczywistości będzie ,, rządził ” .

 565. P.S @Bar Norte – jeszcze jedna ciekawostka, którą wymienia Cezary Michalski. Polska katolicka „prawica” powołuje się ciurkiem na R.o.m.a.n.a Dmowskiego, który był „pozytywistą, darwinistą i materialistą”, czyli po prostu człowiekiem niewierzącym. Religię oceniał jako narzędzie zbiorowej walki o byt, czyli uprawiał darwinizm kulturowy. Podobno się „nawrócił na łożu śmierci”, co z miejsca wkładam między bajki. Umierający, bezradny człowiek, „siostry miłosierdzia” nad nim jak hieny… brr. Żenada.

 566. https://www.worldometers.info/coronavirus/

  Hameryka jak zwykle w czołówce na pierwszym miejscu , zdystansowała
  wszystkich i to daleko , Rosja nawet nie na drugiej pozycji jak zwykle ale
  dopiero na trzeciej .

 567. PA,

  Niedaleko od nas sasiedzi maja w oknie napis TRUMP. Kilka razy z nimi rozmawialam (heaven forbid o polityce. Nigdy !)
  Ona przyjechala tu z Szwecji w wieku okolo 20 lat. Mowi ze teraz w Szwecji nie moglaby mieszkac bo jest tam za duzo nowych mieszkancow z innych krajow. Mowi ze w takiej Szwecji ona nie chce mieszkac. Pomyslalam ze gdyby nie otwarte granice US dla przyjezdnych z Szwecji ona by tu nie mieszkala. Oczywiscie nie powiedzialam tak wybuchowej obserwacji.

 568. Męskie słowa pod krzyżem w Sejmie…A KK milczy jak w czasie okupacji…Gott mit uns ..! Tak sobie myślę prywatnie, że marnotrawne dzieci przyszłością KK…po grzechach ich poznacie…Alleluja i do przodu…!

 569. Duda o wzroście zakażeń: czy to tak dużo 500…Tak sobie myślę prywatnie, że 500+ to też nie jest za dużo na tle innych państw…500 to przyzwoita liczba sugerują hunwejbini…500 daj mi luby…

 570. Z kampanii kandydatów nie wynika czy bronić krzyża czy orła…Czy w klasie gadżety watykańskie czy godło narodowe…Tak sobie myślę prywatnie o czerwonych płachtach na wyborców…świeckie czy ze świecą…

 571. Rydzyk: jesteście zabójcami…kto podniesie medialną rękę na biskupa…Tak sobie myślę prywatnie: skoro Rydzyk może pomawiać po ojcowsku…to jak dyspensa…dla hunwejbinów…

 572. Czy po słowach Rydzyka i Kaczyńskiego od katolika można wymagać więcej…Tak sobie myślę prywatnie, że chyba nie…to zbrukowany język…

 573. Donbas idzie w ślady Wzgórz Golan…Dał nam przykład Israel jak zwyciężać mamy… z jankesów pomocą…Tak sobie myślę prywatnie, że najtrwalsze są prowizorki…w cieniu awantur…

 574. Abonament. Tusk podłożył się Sasinowi, bo to on obiecywał amnestię abonamentowa, której zaniechał choć mieli przewagę w Sejmie i uderzył w emerytów…Tak sobie myślę prywatnie, że za wcześnie mówiono o : niemaniu z kim przegrywać…Sasin dostał temat na tacy…jak o dwóch policjantach…

 575. Naturę zmiany, którą zaproponował Trzaskowski, łatwo zauważyć. Polityk zrobił kilka rzeczy, o których od kilku lat pisaliśmy w „Kulturze Liberalnej”, że powinna je zrobić Platforma.

  Trzaskowski narzuca nowe zasady gry

 576. Bar Norte

  Paryz bedzie mial wladze Socjalistow i Zielonych.
  https://www.theguardian.com/world/2020/jun/07/anne-hidalgo-likely-to-be-reelected-paris-mayor

 577. Blackley 3.37
  Ameryka upada?
  Koniec awantur!

 578. Bar Norte
  7 czerwca o godz. 23:09
  Na marginesie

  Dzięki za link na Hartmana, bardzo zgrabnie wyjasnił o co chodzi ze Spinozą.

  Natomiast jeśli herezję w łonie polskiego kk to trudno jest o niej mówić, bo przecież nie stworzyli doktryny sprzecznej z doktryną Rzymu. Dogmatów pilnują. Zresztą chyba intelektualnie nie są zdolni do tego typu wyzwań.
  Natomiast niewątpliwie odrzucają nauczanie papieskie Franciszka – w lwiej częsci. Z tym, że nie robią tego ostentacyjnie.

  Ja to nazywam cichą, nieformalną, niewypowiedzianą schizmą.

  Mój komentarz
  Bar Norte, dokładnie tak.
  1) Niezdolność do ruszenia doktryny, bo doktryna jest tylko przykrywką, tarczą dla systemu umożliwiającą wygodne, mało konfliktowe egzystowanie, sprawowanie przewodnictwa duchowego nad dużą częścią społeczeństwa przez kościół. Doktryna jest spoiwem składającym się co prawda z memów dla ludu (jak ostatni apel biskupa ukrywającego sprawcę czynów pedofilskich o poparcie wiernych) lecz głęboko osadzonych w tradycji i scalającym wiernych, trzymającym większość ludu przy Kościele w różnej bliskości, co najmniej w życzliwej neutralności.

  2) Nauczanie papieskie jest ignorowane, sabotowane po cichu, bowiem po pierwsze doktrynalnie, intelektualnie hierarchowie nie są w stanie się do niego odnieść, to zbyt złożony intelektualnie problem. Polski KK nie miał i nie ma teologów. Brak teologów sprzyja zastojowi.
  Po drugie – po co, przecież i tak będzie w Umęczonej „jest jak jest” i to jest bardziej korzystne niż „jak ma być”, po co to ruszać. Bezwładność jest silniejsza niż ruch do przodu (do tyłu też, chyba że z górki).
  Można zdrapać trochę farby i zaszpachlować.
  Pzdr, TJ

 579. Zakątek Polityczny

  Co się naprawdę stało w tamtej windzie, w gorący ranek ostatniego dnia maja, nigdy nie będziemy wiedzieli, ale zniknęłą od tego cała dzielnica miasta Tulsa w Oklahomie.
  19-letni pucybut Dick Rowland jechał w tej windzie z 17-letnią Sarah Page, windziarką w budynku Drexel na skrzyżowaniu Trzeciej i Głównej ulicy. Dick jechał na ostatnie piętro do ubikacji dla czarnych. Sarah była ładna i biała. 31 maja Sarah opowiedziała ludziom, że Dick ją napastował w windzie. Opowieść szła przez miasto, jak zabawa w głuchy telefon.
  Pierwszego czerwca mieszkańcy Tulsa już opowiadali, że w tamtej windzie Sarah została pobita i zgwałcona.
  Dick Rowland został aresztowany. Biali mieszkańcy Tulsy wyciągnęli spod łóżek rajfle. Wszyscy wiedzieli, gdzie trzeba iść. Pierwszy przystanek był pod więzieniem, gdzie na ulicznej lampie zawieszono linę. Stało tu 75 czarnych z bronią, którzy przyszli bronic Rowlanda przed linczem. Policja zabarykadowała się w budynku wraz z więźniem.
  Padły strzały. Na ziemi leżały dwa czarne trupy i dziesięć białych. Czarni rozpierzchli się, bo biały tłum był ogromny. I ten tłum ruszył za nimi do dystryktu Greenwood, zwanego Czarnym Wall Street, bo kwitły tu sklepy, małe biznesy, hotele i restauracje, których właścicielami byli czarni.
  Najpierw złupiono wszystko, co było do ukradzenia. Potem podpalono. Każdy dom i każdy biznes. Razem 1256 prywatnych domów i 35 przecznic. Zabito około 300 czarnych mieszkańców dzielnicy, raniono 183.
  Gubernator wezwał Gwardie Narodowa na pomoc. Miejscowi biali dostali od szeryfa policyjne gwiazdy i karabiny i pomagali robić porządek strzelając do czarnych, podpalając kościoły, szkoły. Aresztowano WSZYSTKICH czarnych mieszkańców, ponad 6000 i przetrzymano ich w ratuszu przez ponad 8 dni. Wypuszczano ich tylko wtedy, gdy znalazł się jakiś biały, by za nich poświadczyć.
  Media i politycy nazwali to co się stało „riots” (rozruchy), bo to zwalniało firmy ubezpieczeniowe od wypłacenia czarnym właścicielom odszkodowań za utracone mienie. Zostali sami na kompletnie spalonej ziemi. Z dnia na dzień 10 000 ludzi zostało bezdomnych. Bez grosza. Nikt nie poniósł odpowiedzialności. Nikt nie został ukarany. Milczano o tym wydarzeniu przez dekady.
  Siedemdziesiąt pięć lat później utworzono specjalną komisje do zbadania masakry w Tulusie w 1921 roku. Komisja napisała raport w 2001 roku. Z raportu wynikło to co wszyscy wiedzieli: że miasto i jego władze we współpracy z tłuszczą mordowali, łupili i podpalali. Ofiarom zadedykowano park. W 2020 wpisano masakrę do lokalnych podręczników szkolnych i zaczęto o niej uczyć dzieci.
  100 lat czekania na prawdę, sprawiedliwość, pamięć. Jakieś skojarzenia z obecnymi protestami przeciw rasizmowi i dyskryminacji?

 580. Eliza Michalik

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=3154711347991834&set=a.760991200697206

  Faszystowska zaraza PiS
  Naszczalnik bratobójca, capo di tutti capi
  Jarosław Kaczyński

 581. Po dwóch godzinach zobaczyć na końcu swój wpis to przypadek, a zatem coś z piątkowej Gazety Wrocławskiej „Wybory prezydenckie: zdecydują emocje i negatywny elektorat” oraz Michał Wiśniewski mąż po raz piąty, tak się tłumaczy: to nie ja, to one mnie wybierały.
  Pamiętacie co mówił Lech Wałęsa? Nie chcę, ale muszę
  Nic nie musimy, ale coś trzeba robić. Wróciłem z siłowni

 582. Basiu N.,
  hej tam, jesteś gdzieś w pobliżu? Jeżeli jesteś to w kwestii kibicostwa podaję Ci tytuł artykułu i jego początek: –Ile jest wart Robert Lewandowski? Nowa wycena. I dalej: – Strona „Football Observatory” w cyklicznym raporcie wyceniła najlepszych piłkarzy na świecie. Najdroższy jest Kylian Mbappe z Paris Saint-Germain, wyceniany na 259,2 milionów euro. Robert Lewandowski znalazł się na 49. Miejscu..

  No i powiedz Basiu, czy to nie jest skandal żeby niemiecki gladiator boiskowy uganiający się za napompowanym balonem depcząc trawę twardymi buciorami był tańszy od jakiegoś francuskiego „mużina”? No to się nie mieści w pale co to się wyrabia na tym świecie.

 583. „dodaj nas do listy wyjątków,”
  Pycha ! Mniam , mniam ..
  O co chodzi ze Spinozą ?
  ” Zaskakujące, ale ostatnio najlepsze wpisy ma … red. Daniel Passent. Trzeba je tylko odpowiednio czytać. ”
  Mozna tez odpowiednio sluchajac , samotnie po męsku (?) – męskiego bo gadajacego po męsku premiera i jego ministrow nie uslyszec stękania ich zon uginajacych sie pod ciezarem majatkow swoich męzow . Męskie gadanie prezesa ma sens ( nie ma sensu) bo nie ma nawet kto jednorazowo stęknac pod ciezarem jego konta w banku . Sam moze to zrobic z latwoscia bo udawanie prawdziwych facetow calkiem jak chamstwo , dla tych samych prawdziwych facetow jest latwe .
  Stękac pod ciezarem czegos czego nie ma …
  Siegam …. , ale nie przypominam sobie żadnej szlifierki ktora by na dodatek z tego żyla .
  Szlifowanie (u) Hartmana , upewniwszy sie , teraz dopiero można zaczac na spokojnie

 584. Masowa zadyma w Brukseli pod hasłem BlackLivesMatter .

  https://www.youtube.com/watch?v=2Y4JBQdDQJI&feature=emb_title

 585. tejot 11.46
  Filozofów nie brakuje, ale jest to dyscyplina mało popularna w narodzie.
  Kto ma czas zajmować się tą czy inną doktryną?
  Najważniejsze żeby był spokój, jasne zasady i porządek. Do tego miła atmosfera i piękne otoczenie. Ostatecznie wszystko wymyślono dawno temu i nie będę tu wskazywał palcem bo szanuję towarzystwo

 586. „Gdyby nie Gowin, Duda byłby już prezydentem” powiedział Terlecki.

  Po co zatem wybory jak decyzja zapadła?

 587. https://www.youtube.com/watch?v=NvwiLyBFYi8

  Dlaczego Afroamerykanie zniszczyli pomnik Tadeusza Kościuszki pod Białym Domem?

 588. Kościuszko = Polak = imigrant
  Czego oni w tym USA uczą tubylców?

 589. legat 13.26
  Dobra muzyka. Sami biali na scenie

 590. Przy poniedziałku świetna rozmowa red Grzegorza Sroczyńskiego z Marcinem Dumą, szefem IBRIS. Tytuł „Prezydent ma kłopoty. Trzaskowski może osiągnąć efekt demobilizacji w elektoracie PiS”.
  Gorąco polecam komentatorkom i komentatorom szczególnie zainteresowanym kampanią wyborczą. Na zachętę wybrałem fragment z kluczowego wątku dotyczącego obciązenia politycznego dla Trzaskowskiego jakim jest tzw „stara PO”.
  Z uwagi na dygresyjny sposób wypowiedzi trochę ją skróciłem.

  „Marcin Duma: Platforma chyba nareszcie zrozumiała, że III RP jest przeszłością. To zresztą była diagnoza, którą PiS postawił w 2015 roku i dzięki niej odniósł zwycięstwo: ogłaszamy koniec transformacji, pot, krew i łzy mamy już za sobą, teraz żyjmy jak ludzie. Koniec opowieści o zaciskaniu pasa, wyrzeczeniach, basta. Żyjemy! I jak Trzaskowski ogłasza „nową solidarność” i chwali PiS za socjal, to dokładnie to mówi. (…) to jest ukłon w stronę tej Polski, o której się mówi, że ona Trzaskowskiego nie chce, i której on nie rozumie. (…) Trzaskowski komunikuje się w ten sposób z elektoratem Dudy, mówi tym ludziom, że daliśmy ciała w sprawach społecznych, PiS miało rację albo że „bardzo cenię prezydenturę Lecha Kaczyńskiego”.

  Grzegorz Sroczyński: I co on dokładnie komunikuje?

  Marcin Duma: No właśnie to: „Nie jestem Belzebubem”. Wiem, że na mnie nie zagłosujecie, ale jak w dniu wyborów siedzicie na działce, to siedźcie. Nic złego się nie stanie. (…) Trzaskowski potrafi uwodzić. On dysponuje swoistym magnetyzmem, ciężko dokładnie opisać, co to jest, ale to wychodzi wyraźnie w naszych badaniach fokusowych, a skoro w naszych wychodzi, to w tych robionych przez partie polityczne też. Robiliśmy ostatnio badanie na grupie wyborców PiS-u, kobiety mówiły: no nie, Trzaskowski, oczyszczalnia ścieków, LGBT, zło najgorsze, zepsucie. „Ale jest przystojny” – i tu uśmiech. Zły, najgorszy, ale przystojny.

  Grzegorz Sroczyński: I co z tego wynika? Zagłosują na niego, bo przystojny?

  Marcin Duma: Nie zagłosują! One nie są głupie, mają swoje poglądy polityczne i powody, żeby głosować na PiS i Dudę. Ale pytanie, czy pójdą? Trzaskowski może osiągnąć efekt demobilizacji w elektoracie PiS i na to gra. Bo komunikat, że odebraliśmy od PiS-u lekcję z polityki społecznej, jest bardzo mocny. Pierwszy platformers mówi to tak wyraźnie: błądziliśmy.”

  Całość poniżej:

  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26009856,wybory-2020-duma-prezydent-ma-klopoty-trzaskowski-moze-osiagnac.html#s=BoxMMt1

  Ps O Spinozie też jest.

 591. legat
  Prawdziwi bo zaniedbani (?) ale bez przesady rozczochrani i nieogoleni faceci ( sila rzeczy jestem nie obiektywny bo „przymusowe” golenie mnie smieszy)

  https://www.youtube.com/watch?v=nEtGZyfms7E

 592. Na marginesie

  Mam wrażenie, że red Michalskiego z tą „Nową herezją” troszkę poniosły emocje. Herezja to nie przelewki, to stworzenie doktryny odrębnej od oficjalnej – w tym przypadku watykańskiej. By stać się heretykiem potrzeba determinacji, odwagi i potencjału intelektualnego. Jak napisałem nocą moim zdaniem kościół polski tych przymiotów nie ma. I nie ma powodu by mu charakter buntowniczy nadawać – wbrew realiom.
  Jego strategię cichego sabotowania (cichej, niewypowiedzianej schizmy) nauczania społecznego Franciszka widzę tak jak opisał tejot o 11,46.

  Co do atencji z jaką proboszcze traktują Dmowskiego … .
  Ja to odbieram jako tzw „kryzys wiary” proboszczów skłaniający ich wyłącznie ku ideologii. To wewnętrzy problem wspólnoty katolickiej. Muszą się więc sami z tym „kryzysem wiary” uporać.

 593. kooperatywaMandragon

  Cieszę się z sukcesu Anne Hidalgo. Anadaluzyjka w Paryżu, Andaluzyjka rządzi Paryżem. Bywają postacie w polityce, które budzą moją sympatię na pierwszy rzut oka. Hidalgo do nich należy.
  Pamiętam, że mysmy już o niej pisali w kontekscie urbanistyki tj planu wyłączenia centrum Paryża z ruchu samochodowego.

 594. @tejot 8 czerwca o godz. 11:46
  Polski KK nie miał i nie ma teologów. Brak teologów sprzyja zastojowi.
  Święte słowa – a nawet więcej! Nasz ukochany święty papież własnoręcznie zlikwidował kongregację watykańską, która skupiała teologów, ogłaszając tym koniec dyskusji w łonie kaka. To reprezentatywny akt człowieka, o którym pisze Tadeusz Bartoś, że „inny niż jego własny punkt widzenia do niego nie docierał”. Polski wychów, sól ziemi Umęczonej. Poza tym kto mianował właściwie cały polski episkopat, łącznie z Józefem Pedofilem Wesołowskim i specjalistą od „lgnących dzieci” Michalikiem, który dodatkowo wsławił się twierdzeniem, że nauka jest grzeszna jako chęć zgłębienia boskich tajemnic? No przecież.

 595. @zetus1 8 czerwca o godz. 10:31

  To jest IMHO bardzo dobre podsumowanie. Więc jeszcze raz – bo ja lubię „proste” linki.

  https://kulturaliberalna.pl/2020/06/08/trzaskowski-narzuca-nowe-zasady-gry/

 596. @Bar Norte 8 czerwca o godz. 13:55

  To prawda – Polska nigdy nie miała autentycznych, płomiennych heretyków. Miała wprawdzie dość powszechny arianizm, ale potem powierzyła nauczanie synów szlachty jezuitom – i to był początek końca. Co do „kryzysów wiary” wewnątrz kaka – dla mnie to jest urojony problem. Jednak dla wielu nie jest urojony – i te ich rozterki śledzę niezmiennie z rozbawieniem.

  A psycho(pato)logię prawdziwego heretyka bardzo dobrze podsumował Kaczmarski:

  https://www.youtube.com/watch?v=OkjG7IEzXOs

  Słowa palą, więc pali się słowa: Nikt o treści popiołów nie pyta. Ale moja ze Stwórcą rozmowa Jak Syn Jego – do drzewa przybita! Niech się gorszy prałacia elita, Niech się w mękach świat tworzy od nowa! Lecz niech czyta, kto umie, Niech nauczy się czytać! Niech powraca – do Słowa!

  O kęsim, kęsim, żebym tylko nie wywołała wilka z lasu tym cytatem…
  🙂

 597. @ls42 8 czerwca o godz. 13:17

  „Let sleeping dogs lie” – to też jest jakaś filozofia. Twoja niechybnie
  Po polsku „Nie wywołuj wilka z lasu”.

  A twój „spokój, jasne zasady i porządek”…
  Jakie „jasne zasady” pragnąłbyś nam zaproponować?
  Nie krępuj się! Polska Kronika Filmowa?

 598. @Bar Norte 8 czerwca o godz. 13:50
  No jak jest o Spinozie… to przeczytam 😀

 599. @adam, ty nie rozpraszaj się, bardzo proszę! Black Lives Matter, ale dlaczego mi tu w Kanadzie organizują jakieś spędy na ulicy? Tu nie było ani linczów, ani McCarthyzmu, ani Trumpizmu. Ani Wietnamu ani Iraku.
  My im tylko spaliliśmy Biały Dom. Ale dawno.

  A poza tym jest zakaz zgromadzeń. Covid won.

  Więc do rzeczy: jak Trzaskowski? Już zebrali ile trzeba?

 600. @Bar Norte
  Przeczytałam wywiad Sroczyńskiego. To jest, ehem, nader zniuansowane. Więcej nie powiem. Już i tak sporo wygłosiłam skrajnych opinii. Na razie chwatit 🙂

 601. No jak jest o Spinozie ..
  „Każda propozycja to krótkie zdanie, w którym dwa (lub więcej) pojęcia są połączone jedną relacją logiczną i są całkowicie pozbawione jakiegokolwiek komentarza. Powoduje to, że dzieło to może być rozumiane i interpretowane na wiele różnych sposobów i dlatego każde streszczenie poglądów Spinozy zawsze może być posądzone o nadużycie i nieścisłość. ”
  Dlatego spokojnie mozna Spinoze z Amsterdamu postawic obok bp Janiaka z ostroznie mijanego Kalisza i „jego” niewidzialnej mocy Ducha Swietego . Wszystko to , to jedna i to sama , substancja

 602. Na marginesie
  8 czerwca o godz. 14:31

  Namarginesko w tym momencie jest 380 006 zweryfikowanychpodpisów. Tu jest link wciąż podający na bieżąco
  https://www.trzaskowski2020.pl/
  Będą zbierać podpisy do samego końca ! Może być milion i więcej 🙂

 603. Na marginesie

  Zobacz w jakim idzie tempie . Teraz znów zajrzałam i od momentu mego poprzedniego wpisu jest 399 747 !!
  Mam nadzieję, że dla prezesa zaczną się bezsenne noce …

 604. @zetus 8 czerwca o godz. 14:55
  @basia.n 8 czerwca o godz. 15:09

  No to w porządku, wszystko gra. Basiu, bardzo proszę, bądź tak dobra i podrzuć link @Bar Norte ze Sroczyńskim na LA. Niech @Herstoryk z @Tobermorym się wy…powiedzą, a @Qba wszystko indywidualnie podważy. Niech @haseverus się za bardzo nie zrazi – bo on jest jednak spokojny człek.

  Niech… o kurrrczę, ja powinnam popracować. Over and out.

 605. Na marginesie
  Jeden heretyk OK, dwóch, kilku w porządku, ale powiedzmy kilka milionów?
  Takiego chaosu sobie nie wyobrażam.
  To byłoby o wiele gorsze niż PIS razem z rozruchami w Ameryce

 606. „Będą zbierać podpisy do samego końca ! ”
  Moze powinni isc z tymi pierwszymi trzystoma tys. do sadu , czy gdzie tam trzeba , poki co ?
  Tak jak myslalem – miedzy Zgierzem , Ostrowem Wielk. Sieradzem i Turkiem nie zbiera nikt (?)

 607. Na marginesie
  8 czerwca o godz. 15:18

  Przekopiuję twój wpis i link @Bar Norte 🙂
  A ty pracuj spokojnie .

 608. Basiu N.,
  na Na Margineski: – „over and out” może by się dało odpowiedzieć: – „Roger. Wilco”?
  Byłoby prawidłowo?

 609. Na marginesie
  8 czerwca o godz. 14:31

  Rjeprimandu pałucził 🙂

  (historia ciekawą być jest, jednak)

  „Go Trzaskowski Go”

  Naszczalnik bratobójca, capo di tutti capi
  Republika Braci Kaczyńskich

 610. Z OKOpress: –Chodź mamcia, podpisz Trzaskowskiemu, będziemy popierać hołotę.

 611. Nie wiem czemu, ale przy muzyce radia POGODA nieistotne wydają się światowe problemy, a nawet ten emerytowany i zasłużony amerykański policjant, zastrzelony w trakcie rabunku sklepu przez demonstranntów, czemu próbował się przeciwstawić, nie budzi mojego współczucia.
  Na emeryturze nie ma się obowiązku przeciwstawiania złu i należy pamiętać, że lepiej być we właściwym czasie na właściwym miejscu. Robienie zakupów w czasie „pokojowej” manifestacji to nie jest ta pora.

  Zbieraniem podpisów poparcia dla tego lub innego kandydata na prezydenta też się nie pasjonuję wiedząc, że liczący się w stawce zebrali już swoje czyli to co należało.

  Wirus musi też zebrać to co mu się należy.
  Szkoda tylko, że nie zważa na osoby i wybiera ślepo, a gdyby tak zabierał tych co trzeba? Za dużo dobrego po skomplikowanej materii nie możemy się jednak spodziewać. Zawsze jednak możemy liczyć, że na nas nie trafią kłopoty, jest przecież tylu innych bliźnich, a nawet jeden filozof

 612. Is42,
  a mnie interesuje rezultat ostateczny pozbieranych na „Czaska” podpisów. Ciekawi mnie, czy będzie miał więcej podpisów niż liczba głosów na jaką mogą liczyć w wyborach niektórzy kandydaci. Chodzi mi o to czy jakieś Jakubki czy inne Żółtki i Tanajna się nad sobą zastanowią. A nawet tacy jak Bosak czy Biedroń.

  Nie wiem czy zauważyłeś ale dzisiaj podczas „występu” wyborczego Biedronia „zniknięta” została Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Moim zdaniem to ona powinna kandydować z Lewicy a nie ten błazenek wiosenny. Może miała czy ma już go dość tak jak Spurek i Anaszewicz? Zobaczymy czy się jeszcze przy nim pokaże w kampanii.

 613. Dziś 599 zakażeń!

  Mozna więc już mówić o nowym trendzie „wypłaszczenia” „tlacych się ognisk epidemicznych”.
  Nieoczekiwany efekt powstrzymania „transmisji poziomej” przed trzema miesiącami na co wciąz z dumą powołuje się minister Szumowski.

 614. Na marginesie

  „Polska nigdy nie miała autentycznych, płomiennych heretyków”

  Jedna solidna herezja mi się przypomniała. I to z feministycznym akcentem z uwagi na jej twórczynię.
  Bywało, że krew się lała i trup się słał choć w poniższej notce nic na ten temat niestety nie ma.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mariawityzm

 615. Jeśli głośno trzy razy powiemy:
  zaszczep mnie kochany, zaszczep mnie,
  to pojawiają się w łazienkowym lustrze kandydaty i od razu wyjaśniają, jak należy użyć dowodu osobistego z orłem w długopisie, by zrobić aluminiowy kapelusz, który chroni przed promieniowaniem 5G i śladami chemicznymi, i zbiera wodę na lany poniedziałek

 616. Ćwiczenia wojskowe z jankesami w Drawsku mają odstraszyć koronawirusa…Tak sobie myślę prywatnie, że na zarazę trzeba dać sobie do wiwatu !…przegoniliśmy Europę…

 617. @Adam – łap! Specjalnie dla ciebie 🙂

  TWÓJ STRACH JEST WIĘKSZY NIŻ MÓJ
  Cóż ci się stało prezesie ?
  Coś tam wyziera zza płota ?
  Do okna znowu cię „niesie” ?
  to ja twa chamska hołota.
  Czemu się znowu od rana
  kryjesz przede mną jak zbój ?
  Prawda już chyba jest znana
  TWÓJ STRACH JEST WIĘKSZY NIŻ MÓJ.

  Skąd te sejmowe histerie ?
  Łapki machają jak wiatrak,
  zniewag zapasy w rezerwie
  „goryli” spora gromadka.
  Gdy pokazują wieczorem
  twą furią skrzywioną twarz,
  wiem ,że choć jesteś potworem
  TWÓJ STRACH JEST WIĘKSZY NIŻ NASZ.

  Niech strach ten cię nie opuszcza
  niech będzie przy tobie w snach
  i młodym świtem niech puszcza
  oko do ciebie ten strach.
  Niech ci się stale wydaje,
  że z procy do ciebie mierzy,
  bo tobie i twojej zgrai
  TEN STRACH SIĘ PO PROSTU NALEŻY.

  Autor – Ryszard Grosset

 618. Bar Norte 8 czerwca o godz. 18:19 informuje: –Dziś 599 zakażeń!

  Bar Norte,
  Ty się tak nie przejmuj za bardzo bo jak informuje portal Interia relacjonując wywiad radiowy z superministrem zarazy, Szumowskim: –Zdaniem ministra Szumowskiego, duży spadek liczby potwierdzonych zakażeń będzie można zaobserwować za ponad dwa tygodnie, gdy na Śląsku zakończy się masowe pobieranie wymazów.
  Rozumiesz? Nie będzie pobierania wymazów, nie będzie zakażeń.
  Tak się zastanawiam po kiego w ogóle pobierają te wymazy. Żeby nie te cholerne wymazy pobierane to w ogóle w Polsce nie byłoby zarazy.

  I dalej powiada: –„Mamy jedno ognisko – to prawda, bo epidemia się nie skończyła i nie skończy się tak szybko. Będziemy mieli ogniska to tu, to tam, najczęściej w zakładach pracy” – dodał.
  Znaczy jest tak, nie w kościołach, nie na weselach, tam mogą być tłumy, tylko w zakładach pracy będziemy się zarażać.

  I dalej: –… pytany, czy luzowanie ograniczeń nie nastąpiło za szybko, odpowiedział że zagrożeniem dla Polaków byłaby również zapaść gospodarcza. Minister tłumaczył, że odmrażanie gospodarki jest istotne, również z punktu widzenia finansowania służby zdrowia.
  No dobrze, tylko co z ryzykiem zapaści gospodarczej ma luzowanie w kwestii zgromadzeń religijnych i wesel? Chodzi chyba o gospodarkę runem strzyżonych owieczek? – a to ważniejsze niż „zapaść gospodarki” najwyraźniej.
  Gdzie to te kursa przeszedł ze strzyżenia? – czy nie u Matki Albanki Teresy kalkuckiej przypadkiem?

 619. @legat, 8 czerwca o godz. 20:04

  po kiego w ogóle pobierają te wymazy

  Jak to, po kiego? Żeby bez większych protestów zamknąć kopalnie.

 620. Ach, uśmiechnij się i ciesz się, że może być gorzej, jak mówi święte pismo.
  I uśmiechnąłem się, i ucieszyłem się, i sytuacja się nie polepszyła.
  🙂

 621. Na marginesie
  8 czerwca o godz. 20:04
  @Adam – łap! Specjalnie dla ciebie

  Pozwolę sobie powtórzyć (utrwalić) ostanią zwrotkę.

  Niech strach ten cię nie opuszcza
  niech będzie przy tobie w snach
  i młodym świtem niech puszcza
  oko do ciebie ten strach.
  Niech ci się stale wydaje,
  że z procy do ciebie mierzy,
  bo tobie i twojej zgrai
  TEN STRACH SIĘ PO PROSTU NALEŻY.

  Faszystowska zaraza PiS
  hakkaa päälle, &%¤# Ć PiS

 622. GajowyM.,
  no tak, słuszna Twoja racja, że ten aspekt powinienem wziąć pod uwagę.

 623. Były ambasador RP w USA Ryszard S. jest już na obowiązkowym posterunku internetowym i komentuje doniesienia o zabójstwie George’a Floyda. To jest ten sam ambasador , który na dostępnym na youtube filmie z jego wykładu na UW, na pytanie co sądzi o słynnej ustawie nr 447, odpowiada , że nie zna takiej ustawy? Pytanie zostaje powtórnie zadane po kilku minutach i wtedy sobie przypomina? Teraz sobie przypomniał , że jest czas walczyć o kolejną intratną posadkę, no i walczy. Politykierzy są bezwstydni i bezczelni.

 624. Pewien znany faszystowski troll, unosząc się niezdrowymi ambicjami, wyje wprost do sieci woyyyyyyyyyyyyyy

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 625. Ostatnio, jak powszechnie wiadomo, Adrian ułaskawił Jana Śpiewaka, aktywistę antyreprywacyjnego, który już się odwdzięcza będąc aktywnym w atakowaniu Trzaskowskiego próbując go przylepić do tej „reprywatyzacji”. Dzisiaj na maturze jednym z dwóch tematów była analiza wiersza poetki Anny Kamieńskiej która kiedyś zamieszkiwała w kamienicy, która przez mafię reprywatyzacyjną została przejęta a lokatorzy ukrzywdzeni.

  Pytanie, czy ten temat to przypadek skoro poetka to babcia ułaskawionego Jana Śpiewaka?

  Adrian Szlachetny ułaskawia tym razem nie swoich kumpli partyjnych i uwalnia ich od odpowiedzialności za przestępstwa urzędnicze a znanego działacza społecznego prześladowanego za walkę z mafią reprywatyzacyjną.
  Ładnie zagrane. Podoba mi się.

  TW „Ryszard”, były prezes „Srebrnej”, Kujda, ostatnio był na Nowogrodzkiej i wyszedł z teczką pękatą. Czy tam może była jakaś premia czy tylko papiery?

 626. Jeszcze jeden kamień…
  Pod adresem andrzejduda2020.pl można znaleźć… listę afer PiS.
  Bo ten adres należy do KO.

  https://natemat.pl/311273,zaskakujaca-tresc-pod-adresem-andrzejduda2020-pl-polacy-beda-zaskoczeni

 627. Na Marginesie,
  tylko ten apel o glosowanie 13 października to jakiś nie teges.

 628. legat

  „luzowanie w kwestii zgromadzeń religijnych”

  Pierwsze efekty już są.
  Mam na myśli zakażonych w trakcie jakiegoś obrzędu zakonników redemptorystów, którzy się rozjachali po swych kilku lokalizacjach w całym kraju i pozakażali resztę braci – na dziś 43.
  Trwają intensywne śledztwa epidemiologiczne, które mają ustalić z kim owi bracia mieli kontakt. Efekty są obiecujące – np zakażone w trakcie ewangelizacji przedszkole.

  A to dopiero początek bo przed nami przecież Boze Ciało.

 629. @ Bar Norte 8 czerwca o godz. 18:25

  Nazwa obiła mi się o uszy, ale nie wiedziałam, że mariawici jeszcze istnieją. Ciekawe, tym bardziej że ta „herezja” na pierwszy rzut oka nie różni się specjalnie np. od „objawień” Faustyny Kowalskiej. Tyle tylko, że owej Faustyny nie ekskomunikował żaden papież – zresztą była przykładną zakonnicą 🙂

 630. Dzisiaj wypłynął na szerszą arenę Andrzej Kujda dzięki swojej wizycie u Prezesa na Nowogrodzkiej.

  Andrzej Kujda był (jest) jednym z najbardziej zaufanych ludzi Jarosława Ka. Przez 10 lat był prezesem spółki „Srebrna”, tej samej, w imieniu której nie chciał zapłacić za wykonaną robotę Birgfellnerowi Jarosław Ka rozmawiający z nim jako menadżer – deweloper, którego największy mający kosztować ponad miliard złotych projekt – wieże 2K- miał być w Warszawie zrealizowany za pieniądze państwowego banku.
  Rozmowa została nagrana przez Birgfellnera, co postawiło w złym świetle tegoż Jarosława – jako naiwniaka. Dał się nabrać na takie klocki – taśmy podsłuchowe.

  Kujda ma ciekawy życiorys. Był wieloletnim współpracownikiem SB. Takim Bolkiem, tylko bardziej zasłużonym dla obecnego Prezesa Polski.
  Jarosław Ka zdecydował, że należy mu się (Kujdzie) uznanie i współpraca z szeregowym posłem – przywódcą państwa.
  Szeregowy poseł zapowiadał solennie, że wyczyści to państwo z ubeków, agentów, komunistów i złodziei. Kujdę jakoś to czyszczenie ominęło.
  Taryfa ulgowa? Pomyłka? Niedopatrzenie?

  Sądzę, że przeważył zapach miliarda.
  Pzdr, TJ

 631. Bar Norte,
  redemptoryści mają wśród siebie nietuzinkowego doktora, to dr Tadeusz Rydzyk. Ciekawe czy wyleczy swoich braciszków.

  Z tym Bożym Ciałem to przecież chodzi o kasę więc pasterze mogliby zadbać o to żeby owieczki nie „odchodziły ” za wcześnie. W Boże Ciało zwyczajowo przepędzają stadko od stacji do stacji odgrywając thriller polegający na obrazowaniu jak się zakatowuje człowieka i uśmierca w okrutny sposób. Zarówno dorosłych ale przede wszystkim dzieci pozbawiają tym samym wrażliwości bo ileż razy można pokazywać i omawiać ten sam thriller.
  W tym roku mogliby sobie odpuścić a skoro celem ma być „utwardzanie” duszyczek i czynienie ich w konsekwencji nieczułymi by potem móc takich nieczułych grzeszników pouczać i gromić, to mogliby zalecić by tego dnia dzieciarnia, młodzież i dorośli obejrzeli sobie jakieś filmy. Np. „Masakra piłą łańcuchową w Teksasie” albo serię filmów z Freddy Krueger’em. Pokazywanie swojego thrillera odłożyliby na rok i byłoby gites tenteges.

 632. @legat 8 czerwca o godz. 21:20
  Przyznaję bez bicia, że nie sprawdzałam detali.
  Ale sam pomysł zarejestrowania tej domeny – cudnie perfidny 🙂

 633. „Dziś Tuleya, jutro Ty”. W całej Polsce protesty w obronie sędziego Igora Tulei. – To jest najbardziej wzruszające. Dzisiaj wspieracie nie tylko mnie. Wspieracie wszystkich sędziów – mówi Igor Tuleya.

  https://wyborcza.pl/7,82983,26014558,murem-za-tuleya.html

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 634. @ls42

  Uczepiam się właśnie twego prozodycznego myku nawiązując do mego niedawnego pisania tu o uczłowieczaniu komputera oraz sieci komputerowej.

  Napisałeś:
  Wirus musi też zebrać to co mu się należy.
  Szkoda tylko, że nie zważa na osoby i wybiera ślepo …

  Jest ci zapewne atrybucja będąca tytułem popularnonaukowej publikacji:
  Samolubny gen.

  Wpierw o atrybucji.

  Obecny paradygmat programowania bytem i byciem – oboma – czyni obiekt

  Atrybutem przycisku OK jest prawie bezwzględna niepomijalność.
  Gdy nie klikniesz w OK, to nie pójdziesz dalej. Twój sprzeciw nie jest totalny.
  Możesz nacisnąć przycisk fizyczny odcinający zasilanie komputer lub uszkodzić ekran.

  Atrybutem systemu operacyjnego ( uwaga: upraszczam aby nie zanudzić ) jest ciągłość w rozumieniu trwania. Chyba dekadę temu odkryto, że pewien proces w pewnym komputerze trwał siedem lat bez przerwy. System operacyjna komputera można traktować jako procedurę, która się sama nie kończy. Procedury, takie jak publikacja komentarza kończą się. Natomiast główny proces systemu operacyjnego nie ma zamiaru się skończyć i czeka, aż ty go skończyć.

  Program to ciąg instrukcji, który zrobi to co mu zlecona i zakończy się.

  Ta uparta praca systemu operacyjnego bywa śmieszna. Komputer włączony i nie wyłączony po twoim uśnięciu chodzi jak głupi. Jego atrybutem jest gotowość do zrobienia czegoś pożytecznego. On nie wie, że ty przez najbliższe godziny będziesz spał i żadnej pożytecznej pracy mu nie zlecisz.

  Natomiast przyrodnicy aby nie bełtać zwykłym ludziom w głowie przypisują genom i całym genomom jakiś zamiar. Dla przykładu lubienie siebie samego, a gdy chcą być bardziej poważniejsi, to przypisują dążenie do reprodukcji.

  Covid o dowolnej numeracji nie ma ani przez boga ani prze Tuska, ani przez Hartmana ani Sasina postawionego zadania.

  Sasin wyjdzie na głupka, gdy para dzieci górniczych – zwykle z odrębnych rodzin – wreszcie się będzie mogła pobrać, poweselić i zarazić wirusem prawie wszystkich gości weselnych.

  Wirusowi się nic nie należy szanowny prozaiku.

  Natomiast człowiekowi przypisywany jest często zdrowy rozsądek jako atrybut do czegoś co najmniej zachęcający.

  Milość ( ta z kręgu cie interesującego, miłośc do boga wyłącz na e chwilę ) zaczyna się niekontrolowaną reakcją organizmu mężczyzn na niekontrolowane wydzielanie hormonów przez kobietę i vice versa. A Później staje się procesem społecznym niekiedy ozdobionym przez 500+.

  Covid-19 ewolucja zaprogramowała na skuteczne zaniedbanie higieny przez antyszczepionkowca uważającego, że ziemia jest płaska.

  W ogrodach Alhambry stoi rzeźba przedstawiającego słonie dźwigające względnie płaską ziemię. Allach obcina głowy twórcom przedstawień artystycznych przyrody.
  Ale rzeźba dotrwała, bo emir miał polityczny interes w niezadzieraniu z królem żydowskim.

  Nie iem czy to był akurat ten władca, który płakał gdy innowiercy zdobyli jego siedzibę i płakał. Nie umiałeś walczyć. to płacz! surowo oceniła go matka.

  Covid-19 ma za zadanie utrwalić kaczyzm.

  I tę płaszczyznę wzajemnego zrozumienia proponuję c przed puknięciem w lewy przycisk myszy, gdy kursor tej myszy wskazuje napis zasilanie.

  Zaraz kliknę i muszę się zastanowić, czy akumulator weźmie się do roboty, bo podejrzewam iż to stoi za świeceniem jednej diodowej lampki do wtorkowego ranka.

  Wodzowi się należy. Gdy pwodz rzestanie się dzielić z suwerenem, to należeć się będzie coś całkiem innego. Reprodukowanie się wirusów jest paradoksalnym potwierdzeniem, że entropia Pany jak gadają w Krakówku.

 635. @legat 8 czerwca o godz. 22:30

  Nie byłabym skłonna tego polecać – ale „Niemy krzyk” to jeszcze jeden horror. Pokazywany małym dzieciom w ramach katechezy i w dodatku nachalnie przekłamany. Do tego dochodzą tortury psychiczne – „ranisz grzechami Pana Jezusa – a jego przecie tak strrrrasnie boli! I to ty, dziecko, mu wbijasz te gwoździe! Patrz, jak krwawi!” Za pośrednictwem dzieci zresztą katuje się psychicznie resztę rodziny („Zapytaj mamusię, czy NA PEWNO nie zabiła ci braciszka”, „a ile krzyży wisi, dziecino, u ciebie w domu?”, „Współczuję ci, dziecko, takiej wstrętnej matki” – to ostatnie wydała z siebie milusia pani katechetka). Szantaż emocjonalny – to specjalność religii. W dodatku ta „bozia”, która cię bez przerwy szpieguje… Trauma jak w banku.

 636. Na Marginesie,
  te perfidie mogą być dwie. Druga to właśnie z tą datą. Że niby to nie chodzi o teraz, że to niby zaszłości, bajo bongo tralalala ale przekierowanko jest. Ma sprawiać wrażenie zhakowanej, niby dawno już, stronki. Wizytujący mają skojarzyć Adriana z tymi aferami. Ale czy to jest czysta gra?

 637. @guzdra 8 czerwca o godz. 22:38
  „Samolubny gen” nie implikuje celowości ani tym bardziej samoświadomości. Dawkins tłumaczył się z tego nieporozumienia cierpliwie, obszernie i elokwentnie. Ale „filth is in the mind of the beholder”. Zatem choćby siadłszy płacz…

 638. @legat 8 czerwca o godz. 22:44
  Czysta gra? Adrian jest bezsprzecznie bezwolną zabawką PiS-u, zatem skojarzeniu go z PiSem nie można nic zarzucić.

 639. Teraz @Qba spekuluje, że naszczalnik nie dopuści do wyborów – bo za bardzo się boi Trzaskowskiego. @legat, ty coś mówiłeś o czystej grze? PiSdzielstwo w ogóle nie zna tego pojęcia.

 640. Na Marginesie,
  pisałem tu na blogu, że Kaczyński zrobi to co uzna za korzystniejsze. Albo ten 28 czerwiec albo stan klęski każe Pinokiu wprowadzić.

 641. @legat 8 czerwca o godz. 23:28

  Znasz „Balladę o szachiście” Młynarskiego? Wszystko już było 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=grwfRdMCFGY

 642. legat

  „redemptoryści mają wśród siebie nietuzinkowego doktora, to dr Tadeusz Rydzyk. Ciekawe czy wyleczy swoich braciszków.”

  Ojciec Tadeusz utrzymuje już tylko formalne związki ze swą prowincją, bo dawno temu wybił się na niezalezność. Tak więc nie sadzę by mu los zakażonych braciszków sen z powiek spędzał.

 643. Na marginesie

  „ta „herezja” na pierwszy rzut oka nie różni się specjalnie np. od „objawień” Faustyny Kowalskiej.”

  Przyznam, że nie znam treści objawień siostry Faustyny i mateczki Kozłowskiej. Ale przecież nie ma powodu by im drogą wizji czy nawiedzeń przekazywane były jakieś odmienne czy sprzeczne tresci.

css.php