Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
PiS w Sejmie

8.06.2020
poniedziałek

Okrągły stół bis?

8 czerwca 2020, poniedziałek,

„Teraz w Polsce występuje kombinacja 40 proc. czynnie popierających politykę Kaczyńskiego i 40 proc. ogółu uprawnionych, w ogóle niezainteresowanych swoim państwem, czyli niegłosujących. W takich warunkach nie da się przeprowadzić żadnego projektu rozwojowego, wyprowadzającego nas poza konflikty klasowe i poza ryzyko marginalizacji Polski. Istnieje jednak szansa, ponieważ elektorat niepisowski jest liczniejszy od elektoratu PiS” – pisze znany analityk i były minister Bartłomiej Sienkiewicz („GW”). To stwarza szansę w wyborach prezydenckich, niepodlegających przelicznikowi d’Hondta, dającego premię zwycięzcy. Wnuk wielkiego pisarza widzi w tym ostatnią szansę, żeby Polacy wybrali Europę, a nie Turcję.

Oczywiście, druga strona nie pójdzie dobrowolnie na współpracę. Musimy przestać oglądać się za siebie, musimy na nowo wytyczyć boisko spraw publicznych, bo stare już nie istnieją. Jeżeli chcemy zawrócić Polskę z równi pochyłej, „musimy być mądrymi kontrrewolucjonistami”, rozumiejącymi, że stare nie wróci. Musimy zaprojektować nowe państwo, silne samorządem, rozwiniętym sektorem usług publicznych, bliskością obywatelowi na poziomie powiatów, z wyraźnym określeniem ram prawnych polityki, jawnością, odpowiedzialnością urzędników.

„Żeby taki projekt był  trwały – pisze Sienkiewicz – powinien być zaakceptowany przez wszystkie główne siły polityczne w kraju, (…) także przez tych, z którymi teraz walczymy. Ich wyborcy przecież nie wyparują,  (…) przynajmniej część z nich (ta, która zrozumie, że ich władza nie jest na zawsze – D.P.) powinna mieć reprezentację w tworzeniu nowej ramy prawnej dla polityki”. W tym celu „trzeba wygrać najbliższe wybory” – kończy Bartłomiej Sienkiewicz.

Jego dość długi esej czytałem dwukrotnie. Nie mogłem się nadziwić, że interesująca w części pierwszej analiza sytuacji w Polsce może doprowadzić do tak banalnych wniosków: coś na kształt „okrągłego stołu”, przy którym zasiądą niektórzy oni oraz my i wspólnie zaprojektujemy nowe, lepsze państwo.

Dziękuję, postoję. Nie wyobrażam sobie, jak można projektować nowy, wspaniały świat wspólnie z chamską hołotą i zdradzieckimi mordami. W kolejnych wyborach trzeba im strzelić tyle goli, tak im dokopać, żeby im się odechciało grać. Dopiero wtedy przyjdzie czas na wizje przyszłości przy zielonym stoliku.

PS Źle się dzieje na Śląsku. Nie dość, że wirus, to jeszcze zjechało dwóch wiceministrów sprawiedliwości, PP. Warchoł i Wójcik. Po co? Między innymi po to, żeby zapowiedzieć, że na Śląsku powstanie szybka kolej naziemna, nowoczesna, złożona z elementów, będą piękne estakady i kolej mknąca na wysokości II piętra. Tylko czekać, jak Siemens zbuduje nam S-Bahn.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 325

Dodaj komentarz »
 1. Okrągły stół miał jeszcze jeden aspekt: kaka był przy nim „mediatorem” i graczem, który dla siebie zwyczajnie ugrał co chciał. Sutannowi politykierzy do dziś tokują o „ustawach, które myśmy pisali”. Podejrzewam, że w nowym rozdaniu nie będzie chętnych do tego rodzaju „mediacji”. Bo chyba jednak przez 30 lat obatele się czegoś nauczyli?

  Za „dziękuję, postoję” – plusy dodatnie dla Autora 🙂

 2. Przychylam się do opinii Redaktora.
  Chęć negocjowania nie ma tu wiele do rzeczy. Jarosław Ka jest przywódcą obozu niezachwianych posiadaczy prawdziwej wiary. Tutaj nie ma pola do negocjacji, bowiem całe przygotowanie do dobrej zmiany i jej realizacja opierają się na złamaniu ducha, podporządkowaniu, wykluczeniu, zdyskredytowaniu, czy pogonieniu na stos ONYCH – komunistów i złodziei, agentów, czerwonych, różowych, lewaków, LGBtystów, genderystów, liberałów, różnych polskojezycznych mafii i kast.

  Ostatnie, bardzo świeże jeszcze zagranie Jarosława Ka („takiej hołoty chamskiej to jeszcze nikt nie widział w tym Sejmie”) jest kolejnym potwierdzeniem, że polityka porozumienia, konsensusu i ugody dla partii PiS – typu wodzowskiego (właściwie sekciarskiego) nie istnieje.

  Wg Jarosława Ka istnieją tylko dwa stany świadomości – prawidłowa wiara oraz herezja. On ma w sobie cechy sekciarskie, które każą mu werbować, przekonywać, ale nie cofać się, nie zgadzać się, nie iść na kompromis, bowiem grzesznicy muszą odebrać, to co im się należy.

  Doktryna wiary i jej interpretacja przez guru nie podlegają negocjacji.
  Pzdr, TJ

 3. W zagajeniach DP porusza aktualne tematy i zmusza do myślenia. Zanim pomyślę nad losem kraju muszę zauważyć, że 40/40 nie daje nadziei na zmianę. Proponuję optymistycznie 33/33/33 (rząd/opozycja/niegłosujący).

  Tymczasem bratni naród Węgrów też ma problem, z przesunięciem w czasie podobny do Rzeczypospolitej po rozbiorach.
  Traktat w Trianon 100 lat temu zabrał ogromną część terytorium tego państwa i pozostawił miliony Węgrów poza granicami.
  Podejmowane próby odzyskania tego co było ich skazane są na niepowodzenie. Tylko w przypadku zmiany granic z Ukrainą mogliby odzyskać część terytorium z rodzimą ludnością zagarniętą po drugiej wojnie światowej przez ZSRR. Scenariusz wydaje się jednak niemożliwy do realizacji nawet z poparciem Rosji

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. A gdzie trochę optymizmu, pilnie potrzebnego chociażby po to aby pójść na wybory; wiary w to, że warto walczyć, warto zmobilizować wszystkie siły i przekonanie, że te wysiłki wydadzą owoc. Pozdrawiam.

 6. tejot
  8 czerwca o godz. 23:43

  „polityka porozumienia, konsensusu i ugody dla partii PiS – typu wodzowskiego (właściwie sekciarskiego) nie istnieje”.

  Powiem więcej, tejotku: PiS to Kaczyński. A w tym wypadku ŻADNA polityka nie istnieje. Istnieją prywatne obsesje wiecznego smarka, ale głównie pustka, nic. Kaczyński to dogorywajace nic, na którym narosło bez liku przywr. Dla mnie całe to pisowate badziewie przestało istnieć jako temat poznawczy. Nie ma już czego poznawać. Zaciekawiło mnie natomiast, z jakiego powodu żaby się w jeziorze o tej porze okropnie rozgadały.

 7. ,, Nie wyobrażam sobie jak można projektować nowy, wspaniały świat wspólnie z chamską hołotą i zdradzieckimi mordami. ”

  Pan Adam nie mial takich oporow.
  Maly Bratobojca chyba niepijacy, wiec tutaj klopot najwiekszy.
  Jak zwykle najciekawsze sa komentarze czytelnikow.

 8. ls42

  „Traktat w Trianon 100 lat temu zabrał ogromną część terytorium tego państwa i pozostawił miliony Węgrów poza granicami.
  Podejmowane próby odzyskania tego co było ich skazane są na niepowodzenie.”

  Czemu?
  Biorąc pod uwagę gorącą przyjaźń między PiS a Fiedeszem aż się prosi by rząd Morawieckiego oddał Węgrom polską część Spisza i Orawy.
  Przypomnę, że II RP była stroną traktatu i zyskała na nim. Skoro Orban traktat kwestionuje to biorąc pod uwagę relacje o których wspomniałem Morawiecki powinien iść mu na rękę i jakoś wymazać historyczne winy wobec Węgier – z 1920.

 9. Red Daniel Passent

  ” Dziękuję, postoję.”

  Jestem tego samego zdania.

 10. Polsce potrzebna jest „piękna katastrofa”. Dlatego, choć będę głosował na RT niezbyt się zmartwię jeśli minimalnie wygra Duda. Może musimy wrócić do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, by otrząsnąć się z zaczadzenia pisem.

 11. Jest już ponad milion podpisów zweryfikowanych na liście Trzaskowskiego. Rano idzie dokonać formalności.

 12. Umrze Prezes i wtedy Donald T. zjednoczy obie „wrogie” partie pod jednym sztandarem.. Wspolny Stol nie jest konieczny… oportunisci znajda szybko wlasciwa droge… a KK poblogoslawi…

 13. Duże miasta Trzaskowskiego, reszta Polski Kaczyńskiego czyli powtórka z amerykańskich wyborów. Będziemy mogli wybierać między panią Clinton a Trumpem. Rolę pani Clinton powierzono Trzaskowskiemu.
  Oj będą gonić panią Clinton jak przyjdzie „kryzys stulecia”. Wyborca zmienny jest.

 14. „Politycy w Kongresie uklęknęli na 8 minut – tyle, ile duszono Floyda. Proponują reformę policji”.
  Świat się wali na kolana, ale czy z kolan wstanie? Indywidualny incydent nie może destabilizować państwa. Ten mord był splotem okoliczności , które złożyły się na tę tragedię, która nie może się stać początkiem końca świata. Te awantury uliczne to dowód świadczący o braku elementarnego związku szabrowników z państwem, z którym powinni się utożsamiać. W mediach amerykańskich na okrągło rozdrapuje się rany okresu holocaustu i niewolnictwa. Szkoda, że nie wracają do neolitu i braku sprawiedliwości w tamtym okresie. Trzeba sobie wreszcie przypomnieć , że biali ludzie również byli niewolnikami, prawie tak samo długo jak ludzie innych ras. To dopiero w XIX wieku zaczęto przebąkiwać o zniesieniu niewolnictwa w skali globalnej. W Polsce, chłop był niewolnikiem, praktycznie do reformy rolnej, którą teraz potępia obóz rządowy i opozycja. Obłuda mediów i polityków osiąga szczyty dawniej niezdobyte. Problem ten będzie jeszcze długo istniał ponieważ taka jest natura człowieka. Nie można sobie pozwolić na destabilizowanie państwa tak ważnego jak Ameryka w imię globalnych rozgrywek politycznych. Trzeba wypisać na sztandarach protestujących i pomnikach hasło „Wszyscy byliśmy niewolnikami”, bo to jest absolutna prawda. Nie można dzisiaj odpowiadać, za wyczyny historycznych troglodytów, ponieważ obecnie żyjący nie mieli na nich żadnych wpływów.
  Ameryka pada ofiarą polityki historycznej. Kolejną ofiarą będzie Polska.

 15. Dwie są teorie w temacie eseju Be Sienkiewicza

  Pierwsza mówi – „dziękuję, postoję”. Frazesy o chamskiej hołocie i zdradzieckich mordach, notabene autorstwa rozdrażnionego prezessimusa Ka przekreślają wszelkie inne rozwiązania jak dokopać PiS-owi, przygnieść kolanem do asfaltu i dopiero wtedy się dogadywać.

  Druga teoria zaczyna się od tego, że wypowiedzi Sienkiewicza nie sposób odnaleźć w archiwum GW, czy gdziekolwiek. Ale była taka, czytałem ją raz, może półtora raza, pamiętam tylko ten przedziwny zestaw procentów, w którym nie wiadomo czym jest 100 procent. Niemniej uważam, że taka jest droga polityczna kraju, jedyna możliwa, z otwartymi możliwościami do rozmów. I tu jest sprzężenie zwrotne. Opozycja, de facto KO (inne jej składowe to kanapy/efemerydy) uzna z trybuny wyborczej, że uznaje dobre punkty PiS – i to robi Trzaskowski. Dalej, składniki dotychczasowego monolity PZPRawicy się rozłażą, rozmywają, rozpadają na boki. Dalej, opozycja wygrywa te wybory „życia i śmierci”. Wreszcie, monolit władzy wali się, jak przewidują – dochodzi do przyspieszonych wyborów do sejmu, w którym trzeba będzie utworzyć zupełnie nową koalicję na bazie tych samych co dotąd grup interesu w społeczeństwie, kulturowych i obyczajowych uwarunkowań niezmienionych przecież.

  Z tej samej gliny trzeba będzie ulepić nowego potworka. Mnie się to z okrągłym stołem nie kojarzy.

 16. Poseł B. Sienkiewicz jest ostatnio płodny w opinie

  „To nie jest bunt biednych i niewykształconych. Za Kaczyńskim stoi klasa średnia, zasobna, egalitarna i wolna” – pisze w najnowszym eseju dla GW.
  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26006224,to-nie-jest-bunt-biednych-i-niewyksztalconych-za-kaczynskim.html

  Też mi się tak wydawało od kilkunastu lat. Oto polska prowincja dostała od Unii tyle zapomogi, że przestali być biedakami III RP.

  PiS od początku budował obraz przeciwników jako elit gardzących zwykłymi ludźmi, „prawdziwymi Polakami”, wzmacniając podział klasowy i kulturowy o znacznie starszym rodowodzie niż III RP czy PRL. Ale w ślad za tym nie oferował rzeczywistej budowy państwa równowagi szans, tylko retorykę plus rekompensatę finansową. W ten sposób kwestia władzy w Polsce stała się zakładnikiem różnic klasowych. Realnych i wyobrażonych, ale dla władzy bez skrupułów – bardzo użytecznych.

  Przewaga elektoratu „głębokiej Polski” w poparciu dla PiS pokazuje, że wprawdzie nie jest to krwawa rewolucja – „pokój chatom, wojna pałacom” – ale jednak za „chatami” kryje się ta część obywateli RP, którzy mimo wielkiego wysiłku trzech dekad budowy nowego ładu ekonomicznego i zmian cywilizacyjnych nadal uważają się za niższych i pokrzywdzonych w stosunku do mieszkańców wielkich miast, które stały się symbolicznymi pałacami. Co więcej, ta niechęć sięga także wszystkich grup o wyższym statusie społecznym – lekarzy, prawników, nauczycieli. …

  Proszę sobie przypomnieć jakiekolwiek wielkie wydarzenie sportowe łączące Polaków kibicujących naszym reprezentantom, jak na przykład skoki narciarskie. Czyli kibicowanie niepolityczne, zbiorowe i spontaniczne. Łatwo sobie przywołać to morze biało-czerwonych transparentów. A na tych transparentach na czarno, dla lepszej widoczności, nazwy miejscowości pochodzenia grup kibiców. Jakby sama biało-czerwona nie wystarczała, nie była symbolem dość czytelnym i na tyle emocjonalnie istotnym, by ją pozostawić jako jeden powszechny znak wspólnoty. Wspólnota bowiem to miejsce pochodzenia rozumiane bardzo wąsko – jako wieś, powiat, miasteczko. Dopiero wtedy można ją manifestować. Bez tego uzupełnienia biało-czerwona zdaje się pusta.

  Czy to na stadionie we Frankfurcie, czy na Placu św. Piotra, z transparentów można było uczyć się geografii Polski.

  … główne poparcie dla PiS lokuje się z dala od aglomeracji. Już powiaty obwarzanków wokół dużych miast inaczej głosują niż powiaty bardziej od nich oddalone. Im dalej od centrów, tym bardziej narasta poparcie dla PiS. Najsilniejsze jest w regionach o tradycyjnej dla Polski strukturze społecznej nienaruszonej przez migracje, gwałtowne uprzemysłowienie PRL.

  Ale twierdzenie, że to bunt biednych i niewykształconych, jest w świetle badań nieprawdziwe. W dużej mierze to inny rodzaj klasy średniej. To, że ta grupa nie osiąga poziomu dochodów z dużych aglomeracji, bardziej się wiąże z miejscem zamieszkania niż z zaradnością. To nie jest elektorat życiowo przegranych, to elektorat „głębokiej Polski” po 30 latach przemian. Zasobny jak nigdy nie bywało na tych ziemiach (to nie znaczy, że zamożny), egalitarny i wolny, przywiązany do tradycji i głodny uznania.

  I to ten elektorat postanowił, że obojętnie, co PiS robi, należy mu się poparcie. Nawet gdy kradnie, kłamie i napuszcza jedne grupy społeczne na drugie. Bez znaczenia. Lepiej, żeby rządził taki PiS niż inni.

  czy zastosowanie modelu konfliktu klasowego do przemian politycznych Polski ostatnich lat nie jest jakimś anachronizmem?

 17. W pustyni i puszczy reformy…Tak sobie myślę prywatnie: czy katolicyzm jest reformowalny…Klauzula sumienia i watykanizm zabijają świeckość państwa…Nie można mieć dwóch mentalności w ramach przyzwoitości…Stół z powyłamywanymi nogami….to kiepska perspektywa…z politycznymi oszustami nie siada się do stołu…Obalenie tzw. komuny przypomina mydło Zabłockiego, a nie chińskie maseczki…

 18. Na razie PiS jak wirus trzyma się mocno, trzeba poczekać na jego wypłaszczenie. Może w tym celu pomogą nowe kolumbijskie pandemiczne innowacje jak np. kartonowe łóżka szpitalne, które szybko i bezproblemowo (dwa mocniejsze pchnięcia w okolicy głowy i stóp pacjenta) można zamienić w trumny.

 19. Ja Patryk Jaki przepraszam…taki stół ma sens…Tak sobie myślę prywatnie, że jedna jaskółka…

 20. We wtorek na 30 minut staną sądy w całej Polsce. To protest ws. sędziego Tulei

  https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,26014209,we-wtorek-na-30-minut-stana-sady-w-calej-polsce-to-protest.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.3.maly

  premie-nam-sie-naleza08.06.2020, 20:14
  Polacy czas roznieść na strzępy mafijna sitwę Ziobry. Ta grupa przestępcza ro zdrajcy na chama wyprowadzający nas z YE. Zatrzymajmy te akcje zdrady ZUOBRY. Ti antypolski zdrajca

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 21. Duda wygwizdany w Lęborku. „Mamy dość!”.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26015043,duda-wygwizdany-w-leborku-mamy-dosc-prezydenta-zapytano.html#s=BoxOpImg6

  Kolejnym przystankiem na trasie Dudabusa było w poniedziałek województwo pomorskie.

  Dudubasy na kiełbasy

  #¤%& Ć PiS

 22. @DP

  To musi leżeć w ludzkiej naturze, bo ciągle jeszcze ( poniekąd inteligentni ludzie z dorobkiem akademickim) apelują do PAD o uczciwość i sumienie.

  Faszystom PiS trzeba zagwarantować uczciwy proces najchętniej pokazowy 🙂

  Faszystowska zaraza PiS
  Naszczalnik bratobójca, capo di tutti capi

 23. adam100
  9 czerwca o godz. 8:59

  Oglądałem przed chwilą relacje video.
  Lębork powinien się wstydzić!!!

 24. „Nie wyobrażam sobie, jak można projektować nowy, wspaniały świat wspólnie z chamską hołotą i zdradzieckimi mordami. W kolejnych wyborach trzeba im strzelić tyle goli, tak im dokopać, żeby im się odechciało grać. Dopiero wtedy przyjdzie czas na wizje przyszłości przy zielonym stoliku.”

  Nigdy bym nie przypusciła, ze słuszny wiekiem, elegancki i wytworny w słowach red. Passent tak sie w…wi, ze napisał, co napisał:))) Słusznie zresztą, ja to mowie od dawna. Z tymi ludźmi nie ma co rozmawiać. W dyby i wybatozyć!

 25. Bardzo bym chciał zrozumieć pewien paradoks. W 2009 roku prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie znieważenia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przez ówczesnego posła PO Janusza Palikota, który nazwał Prezydenta chamem, a jego wypowiedzi określił jako chamskie. Prokurator powołał się na opinię językoznawcy Jerzego Bralczyka, zgodnie z którą określenie „cham” nie jest zniewagą. Sąd okręgowy podzielił opinię prokuratury i uznał zażalenie pełnomocnika Prezydenta na decyzję prokuratury za „oczywiście bezpodstawną” i że w ogóle takie są dopuszczalne standardy sporów politycznych.

  Jak to więc jest, że kiedy Kaczyńskiego nazywają chamem, to wszelkie państwowe instytucje oficjalnie i w majestacie prawa uznają że to nie jest bynajmniej żadna zniewaga i mieści się w kanonach normalnej i dopuszczalnej dyskusji politycznej? Natomiast w przypadku gdy Kaczyński posługuje się na gruncie politycznym epitetem „cham”, no to już jest to straszliwa zniewaga wszelkich person dotkniętych do żywego, barbarzyństwo, dyktatura i przekroczenie granic takie, że nie ma słów potępienia wystarczająco mocnych aby itd. itp. Jak wyjaśnić ten zastanawiający paradoks?

 26. Rogger77: czego tu nie kapujesz? Potakiwacze zawsze zajmuja sie tematem zastepczym! Nie wiedza o co chodzi ale , jak wszyscy pieniacze, musza cos pisac! Amen!

 27. bezdomny
  9 czerwca o godz. 9:35
  Lębork powinien się wstydzić!!!

  Absurdalny postulat, a jak już to jak??
  Od pasa w górę??

  Faszyści u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 28. SŁOWIANIN STANISŁAW
  9 czerwca o godz. 4:52

  „Tak sobie myślę prywatnie: czy katolicyzm jest reformowalny…”

  Czy faszyzm lub komunizm były reformowalne? A to przecież pomysły z tej ziemi. Religie starohebrajska i chrześcijańska z istoty swej są niereformowalne jako nie z tej ziemi, bo przecież boskie. W doskonałości nie ma czego reformować. Domniemany reformator Jezus niczego nie zreformował, tylko wymyślił nową religię, mając starą jedynie za pretekst, w której Bóg Ojciec nie jest już dzikim głupkiem, lecz bezpieczną abstrakcją. Reformowanie starotestamentowej religii musiałoby być oficjalnym przyznaniem, że Biblia nie jest słowem Boga, lecz z sufitu wzietą opowieścią człowieka o wymyślonym Bogu, co oznaczałoby uroczysty koniec religii judeochrzescijańskiej. Bo nie da się przekonywająco opowiedzieć zmysłowemu wytworowi natury o niewidzialnym i w żaden inny zmysłowy sposób nie doświadczanym Bogu – można go co najwyżej wystraszyć, czyli ożenić niby-wiarę ze stałym niedowierzaniem bez „niby”. Wszechmocny, wszechwiedzący i wszechobecny Bóg, który o sobie książkę pisze, zamiast się ludziom objawić, jest człowiekiem nie Bogiem. Nie ma co sobie nim zawracać głowy i wyobrażać, że coś w tym oszustwie można zreformować. Co zreformować – uchwalić, że jak panienka, co trochę dziewica, trochę w ciąży, trochę go nie ma, trochę jest? Po co uchwalać – tak właśnie od tysięcy lat go sprytnie pokazuje Biblia.

 29. Do zakrytego ( do chwili świadomego odkrycia ) komentarzu Na marginesie nawiązującym do mego nawiązania do samolubnego genu można domyśliwać zarzutu nie zrozumienia przez ze mnie tego toposu leżącego w dali od Ferdka i Paździocha ( emigrantkom i emigrantom nie będę tłumaczył co to za obiekty ).

  Sadzę, że żywiołowa potrzeba skomentowania cudzego komentarza skłoniła do uzupełnienia dalszych etapów powstawania tego toposu niż samo opublikowanie utworu literatury popularyzującej naukę.

  Proszę sobie – w miarę możliwości – podłożyć pod proces sytemu operacyjnego pracującego głupio nocami oraz pod samolubny gen topos Jarosław Kaczyński i mój szyderczy i celowo chaotyczny komentarz stanie się jaśniejszy.

  Moim celem stało się wykorzystanie toposów wirus oraz komputer do stada i jego przywódcy. Jarosław Kaczyński ma chaos w głowie i z jego stadem wiąże go także pogarda, strach i zaczadzenie.

  Bez tych atraktorów nie sposób zrozumieć co dzieje się na tym blogu.

  Osoby myślowo odcinające się od jakiegokolwiek pesymistycznego determinizmu poświęcają wiele czasu na – użyję uszczypliwej delikatności – na przekomarzanie się z niezwiązaną żadną ludzką logiką kastą hierarchii polskiego kościoła katolickiego oraz z gwardzistami tej kasty takimi jak Mauro Rossi pięknie składniowo kłamiącym.

  Gdy się żyje na cudzej prowincji, to trudno zrozumieć, że polską wieś czeka opuszczenie przez około dwa miliony mieszkańców oraz oderwanie ich od swoich proboszczów i niższych rangą oficerów boga.

  Jakikolwiek zostanie utworzony fizyczny okrągły stół bis, to będzie to stolarz i stół MIASTOWY.

  Tym którzy nie widzieli Londynu po raz kolejny przypominam, że jest to olbrzymia wieś z ratuszem w City. I City zdecyduje o pozostaniu w Unii Europejskiej w czasie jej młodości górnej i chmurnej.

  Dobra zmiana ma interes w przypisaniu swego elektoratu do ziemi i strachu przed suszą i przed deszczowym lipcem.

  Jako wyjątki potwierdzające regułę wskazuje się gospodarzy agroturystyki oraz rozczarowanych miastem ludzi uważających się za przedstawicieli toposu inteligencji kursujących między śródmiejską kawiarnią a notorycznie okradanym podmiejskim domkiem letnim.

  Polskiego inteligenta nie stać na opalanie domku zimą, klimę w lecie i nie będzie stać na korzystanie z 5G w zadupiu. Bo na to stać naczalstwo Microsoftu, a nie marcowych docentów.

  Cała nadzieją w ambitnych młodych wybierających trudniejszy wariant matematyki na maturze i nie narzekający na to, że nauczono ich logarytmów. A kuzyn chemik twierdzi, że bez logarytmów nie da się zrozumieć papierka lakmusowego.

  Mieszczuchy z pochodzenia i z horyzontu korzystają ze swobody internetowego bełkotu. No to powtórzę. Krótki pobyt w klinice związany włożeniem stentu zetknął mnie z autentycznym rolnikiem opisującym dramat sąsiada znającego się na starym rolnictwie i nie znającego się na nowych kredytach.

  Cytuję: Na wsi wielu ogłupiało i nie rozumie, że kredyt na dwa najnowocześniejsze traktory zostanie siekierą rozliczony.

  Dobra zmiana nie będzie miała litości dla uwiedzionego i zlicytowanego.
  Bo ona, tak jak jej Szef jest samolubna.

  Można skorzystać z przecieku i zdać trudną maturę z matematyki.
  Ale wpierw rodzice powinni nauczyć się bić po łapach ściągające swoje dzieci na kartkówkach.

  Ucz się Marysiu i Jasiu, bo gdyby nie to, dostaniesz za męża Kiepskiego a brata zatrudni Paździoch na wyszarpanej śmieciówce.

  Nawet Pomarańczowemu odradzają wizytę w prowincjonalnym mieście,
  w którym żyją śmieci podobne do niego.

  A ja się w modeluję w inteligencki blog, na którym dobrze rosną komentarze nie sprawdzone przed opublikowaniem i nie sprawdzam czy znaczniki wyróżnienia tekstu są różnych płci i nie mają zboczeń.

  Tak to bywa gdy się bywa na blogu kłamczucha Mauro Rossiego.
  To ponoć taka piękna zabawa … z
  jokerem Bar Norte zwalniającym od jakiejkolwiek własnej analizy.

  I ten niezrrozumiały do bólu guzdrzący się staruszek.

  Polki i Polacy mają ogromny problem z bulbą.

  I liczą na pomoc aktywisty Klubu Inteligencji Katolickiej, w nuka pisarza.
  Który to wnuk jest za biedny na krzesło i sadza d.u.p.ę na kupie kamieni.

  Oj niedobrze mi Panie Zagłoba!
  Nie wszystkie małpy Pan wysiekał!

 30. Właśnie słucham Łazarza Szumowskiego. Matury z matematyki by nie zdał dzisiaj bo mówił, że zakażenia rosną w sposób wykładniczy – „Jedna osoba zaraża dwie, dwie zarażają cztery a cztery zarażają 8” . Matołek, umie liczyć tylko dotacje w dziesiątkach milionów dla rodziny?

 31. Wkopiowałem w poprzednim komentarzu przez pomyłkę odpowiedzi: sorki jak quiz to tu:

  https://gazetakrakowska.pl/quiz/pytanie/1,9454,15_slow_prawdziwego_krakowianina_znasz_je_wszystkie,n,q,t.html

 32. Tak gospodarzy pis !!! a my płacimy za to

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=10218086508939192&set=a.1456286932108

  Ein Führer, ein PiS
  Naszczalnik bratobójca, capo di tutti capi

 33. J A K I faszysta

  Racjonalna Polska
  t1tu1Spo nustuoiomSered ·
  Donald Tusk skierował do sądu wniosek przeciwko Patrykowi Jakiemu o zapłatę 30 tys. zł. na WOŚP za naruszenie swoich dóbr osobistych w związku z publikacją skandalicznej przeróbki zdjęcia PDT z pogrzebu śp. S. Karpiniuka.Zdjęcie wykonane zostało w czasie pogrzebu Sebastiana Karpiniuka, posła PO, który zginął w katastrofie w Smoleńsku.
  Na facebookowym profilu Jakiego zamieszczono mem stworzony ze zdjęcia, które przedstawia płaczących polityków Donalda Tuska i Grzegorza Schetynę z podpisem „Nasi przegrali z Meksykiem”.

  https://www.facebook.com/photo?fbid=3156151871181115&set=a.706258126170514

  Faszystowska pandemia PiS

 34. pombocek
  „Bo nie da się przekonywająco opowiedzieć (…) o niewidzialnym i (…) nie doświadczanym Bogu”.

  Pombocku.
  Bez urazy, ale chyba zapomniałeś w swojej opinii użyć zwrotu: „moim zdaniem”.
  To, że jakaś argumentacja – w odróżnieniu do innych osób – nie trafia nam do przekonania, nie musi oznaczać, ze jest ona nie przekonująca. Może problem tkwi w nas samych?

  Przecież jest całkiem sporo osób dorównujących Ci inteligencją, które są przekonane o istnieniu Stwórcy, którego, tak jak Ty, nie mogą zobaczyć fizycznymi oczami.

  Może jest tak jak mówi Biblia: „Jeśli będziesz Go szukać, da ci się znaleźć”?
  A także w innym miejscu:
  „Jehowa patrzy z nieba na ludzi,
  żeby sprawdzić, czy ktokolwiek jest wnikliwy, czy ktokolwiek szuka Jehowy”.
  Wszechmocny obdarzył nas wolną wolą, nie wywiera więc na nikogo presji. Pierwszy krok należy do nas.

  PS Służę pomocą. Jest przecież napisane: „Zbliżcie się do Boga, a On zbliży się do was”.

 35. dezerter83
  9 czerwca o godz. 12:14
  Może jest tak jak mówi Biblia:

  To Biblia mówi? Kurcze głuchy jestem 🙂

 36. Jehowa patrzy z nieba na ludzi,
  żeby sprawdzić, czy ktokolwiek jest wnikliwy, czy ktokolwiek szuka Jehowy

  Chłe chłe, 😀
  Wszechmogący i Wszechwiedzący powinien sobie sprawić lepszą lornetkę. I aparat słuchowy.

 37. Tja…usionćmy sobie wszyscy razem ,,bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Rzeczywiście wniosek warty tuza intelektu. Gdy coś takiego czytam to się nie dziwìę, że PO od 5 lat nie jest w stanie nic wymyślić…
  Właśnie, że nie: ,,oni” nie znikną – to jasne. Kwestią otwarta pozostaje ilu z ,,onych” jest z pisem bo są katofaszystowskimi debilami a ilu to zwykłe ofiary/produkt uboczny ,,sukcesu transformacji”. O katofaszystów nie ma się co bić i kłopotać – ta hołota była jest i będzie póki kler będzie rozwielmożniony jak dotąd (i tu PO gwarantuje, że będzie ,,kompromisowo” jak zawsze) a o wyborców socjalnych ,,zadba” główny ekonomista PO: A. Rzońca – niczego z tego co się wydarzyło po 2008r nie pojumujacy ekonomista wyznający balcerowiczowiznę.
  Dlatego ocena p. Sienkiewicza nie jest realna. Oni nie usiądą: ci z ,,góry” bo za dużo mają w kartotekach , ci z dołu też nie bo u neoliberałów nie mają czego szukać. Matołuszek sam ich wyśle do pracy za miskę ryżu, bez pomocy Balcerowicza.
  Zresztą: proszę bardzo – łamcie sobie konstytucję, rozdrapujcie pieniadze publiczne, rządźcie jak się waszemu psnu podoba a potem…dogadujemy się?
  Nigdy!

 38. LOT podobno na krawędzi upadku.
  Może uratuje go Condor przejmując za symboliczne jedno euro?

 39. dezerter83
  9 czerwca o godz. 12:14

  Dezerterze, nie byliśmy, nie jesteśmy i nigdy nie będziemy jako ludzie intelektualnie, i nie tylko, równi. Może się zdarzać częściowa równość – zależy, o czym mowa. Więc kiedy mówię, bo wiem z doświadczenia – a nie wierzę – że dwa razy dwa jest cztery, nie muszę dodawać: „moim zdaniem”. Kiedy ktoś mówi, że pięć, wypadałoby, żeby jednak dodał. Kiedy więc kompilacja różnorodnych, również wzajemnie się wykluczających właściwości, zwana „Bogiem”, mówi w dwóch miejscach: „Nie zabijaj”, a w 127. – „Zabijaj”, i to do siódmego pokolenia, to nie muszę dodawać „moim zdaniem”, bo to nie moje zdanie, lecz – wymyślonego Boga. Nie muszę też słuchać tych, którzy widzą to samo, co ja, tylko inaczej mówią, bo ich gadka jest jedna na calą sektę i jest dopasowana do sztucznie wygrzebanej z Biblii, czyli wymyślonej idei Boga dobrego. Dobry Bóg nie może kazać zabijać. Nie ma i nie było w dziejach żadnej idei ani ideologii, które by się trzymały kupy. Najwięcej ma do powiedzenia natura i ona zakończy tych parę sekund istnienia człowiekowatych na ziemi razem z jego bogami i boginiami (tych to mi żal).

 40. Czego „kaczor” się boi ?
  W czasie konwencji PiSu o bezpieczeństwo Prezesa dbało 14 ochroniarzy. „kaczor” jest chroniony przez osobistą ochronę we dnie , w nocy, w domu , w Sejmie i na spotkaniach z wyborcami, a także poza nimi. W ubiegłym roku ochrona „kaczora kosztowała prawie 1,5 mln. zł. Obecnie ochrona Prezesa kosztuj wyborcę średnio 5 tyś. zł. dziennie.
  Już te niepotrzebne koszty ochrony „szeregowego posła” powinny być znaczącym argumentem dla rezygnacji z jego usług. Jeśli Prezes ma potrzebę tak wielkiej ochrony osobistej, to powinien zająć odpowiednią do swoich potrzeb bezpieczeństwa, funkcję państwową, np. tą premiera. Ale to wiąże się z odpowiedzialnością, a tej „kaczor” też chyba się boi ?

 41. Ratunek „Lufthansy” kosztuje państwo niemieckie 5mld. €. Jestem przekonany, że ratunek polskiego narodowego przewoźnika lotniczego także będzie rządowi PiS kilka miliardów wart. Jeśli nie zaraz Euro, to przynajmniej Złotych.

 42. legat
  9 czerwca o godz. 11:49
  „Właśnie słucham Łazarza Szumowskiego.”
  Najgorzej ma ten pierwszy . Musi znalezc chetnego …

 43. Podobno min Szumowski zawierzyl sluzbe zdrowia ( czy cos tam ) MB .Gdyby MB zdawala i zdala mature z matmy to taki kraj jak Polska bylby zalatwiony na Amen razem z polowa Europy w ciagu tygodnia a juz nastepnego dnia wirus bylby bezrobotny . Zabraklo by chetnych .

 44. Życie Jarosława Ka, to misja
  Do konkluzji Redaktora „Dziękuję, postoję” dodam ważny aspekt działalności Jarosława Ka jako polityka.
  Jarosław Ka i środowisko, w którym on się zakotwiczył w końcówce lat 80-tych ubiegłego wieku, byli gorąco przeciwni jakimkolwiek rozmowom typu Okrągły Stół wychodząc z założenia, że z kłamcami, fałszerzami historii i zdradzieckimi mordami się nie negocjuje.
  Wstręt do negocjacji, wielostronności, do równego partnerstwa, to cecha charakteru Jarosława. Struktura świata u Jarosława Ka była i jest niezmienna – MY i oni. MY wyżej, oni niżej. Inne podwórka.

  MY stawiali opór wszelkim inicjatywom w tym kierunku, obśmiewali ugodowców, oskarżali ich o agenturalność. Gdy już przyszedł taki czas, że znaleźli się w wyraźnej mniejszości i groziło im to wypadnięciem z gry, to nadąsani i przymuszeni dołączyli do inicjatywy. Obaj bracia Ka wzięli udział w rozmowach Okrągłego Stołu, a jeden z nich brał udział w rozmowach z ówczesną władzą w Magdalence. Magdalenka dziś jest w PiSie synonimem spisku i narodowej zdrady (?).

  Po latach Jarosław Ka, gdy stał się przywódcą prawidłowych Polaków-antykomunistów, prawdziwym człowiekiem z żelaza, nakazał by jego współpracownicy głośno potępili ugodę Okrągłego Stołu jako zdradę, spisek, umowę zapewniającą przedłużenie władzy komunistów w Polsce na wieki. Konsekwencje zdradzieckiej umowy (władza komunistów w Polsce) wg PiSowskiej absurdalnej propagandy zaczęły być likwidowane dopiero po 26 latach od Magdalenki – od 2015 roku, tj. roku zasadniczego przełomu, początku tzw. dobrej zmiany w państwie, którą zaczął realizować PiS po wygraniu wyborów do parlamentu.

  Jarosław Ka potępia z cała mocą umowę Okrągłego Stołu, przyznaje, że umowa była zawarta i jak to umowa, przez jakiś czas trzeba było jej przestrzegać by zebrać siły, lecz gdy tylko pojawiły się nowe okoliczności, należało nie tylko ją zerwać, należało uznać ją za nieważną jako zdradliwą i spiskową, po czym przystąpić do czyszczenia Polski z beneficjentów umowy – komunistów, lewaków, liberałów (lustracja, dekomunizacja, wymana elit, itp.)

  Dobra zmiana miała i ma nadal polegać na usunięciu wszystkich konsekwencji Okrągłego Stołu z państwa. Na usunięciu z sądownictwa od dołu do góry wszystkich pracowników (w szczególności sędziów) mianowanych przez PiSowską propagandę potomkami lub wychowankami komunistycznych patronów, co wymaga prowadzenia kampanii oszczerstw przeciwko sędziom, nazywania sędziów mafią sędziowską, wymaga podporządkowania w całości aparatu ścigania i wymiaru sprawiedliwości kierowniczej roli partii PiS, co w praktyce jest likwidacją trójpodziału władzy, który w konstytucji jest zapisany jako naczelna zasada państwa prawnego.

  Dobra zmiana polega także na „naprawianiu”(deformacji) prawa, czyszczeniu prawa z tzw. komunistycznych naleciałości, co przekłada się na łamanie konstytucji (takim łamaniem jest uchwalanie przez PiSowską większość w parlamencie ustaw sprzecznych z konstytucją) i głoszenie celu przyszłościowego – konstytucja jest komunistyczna, a więc w przyszłości, gdy osiągniemy kwalifikowaną większość w parlamencie, należy dokonać w niej zasadniczych zmian w kierunku likwidacji ustroju tzw. demokracji liberalnej (ustrój ten rodzi nieporządek w państwie), sformułowania w konstytucji reguł prawdziwego państwa prawnego, np. prymatu interesu ludu nad prawem.

  PiS zaczął swoja dobrą zmianę w państwie od zaprzeczeń, krętactw, chodzenia w zaparte, nazywania białego czarnym, itp.
  Kłamstwa i krętactwa mają w PiSie bogatą tradycję.
  Rozmowy w Magdalence, to spisek, tajne narady, zaprzedanie się komunistom.
  Polska, to kondominium niemiecko-rosyjskie.
  Wynik głosowania unijnego 27:1 na Tuska jako szefa Rady Europejskiej, to zwycięstwo PiSu w Unii Eruropejskiej.
  Katastrofa smoleńska, to zamach na prezydenta RP.
  Tusk, to Niemiec, najemnik.
  Frau Dulkewitz chce sprzedać Gdańsk Niemcom.
  I mnóstwo innych, równie soczystych.

  Wznoszenie toastów przez Lecha Ka razem z Kiszczakiem i Michnikiem w Magdalence, to miało być coś na kształt – palił, ale się nie zaciągał. Udział obu Kaczyńskich w rozmowach Okrągłego Stołu, to była bierna postawa i hamulec dla Kuroniów i Michników, by umowa zaraz po zawarciu i zdobyciu Senatu mogła mogła być (a nie była) odrzucona, a komuniści i ich wychowankowie wyłuskani ze stanowisk i odstawieni tam gdzie jest ich miejsce.

  Okrągły Stół w oczach PiSowców, negocjacje i dotrzymywanie umowy, to nic innego jak zdrada.

  Taki stosunek do kompromisu, do ugody Jarosław Ka nosi w sobie od początku swojej politycznej kariery, od tego momentu, gdy udało mu się zaistnieć przy Wałęsie, o którym wiedział, że coś podpisał, lecz przytulił się do niego, podlizywał się mu, próbował nim manipulować, w końcu doznał największego upokorzenia w swojej karierze – został wyrzucony bez nikakich z pokojów pałacu prezydenckiego wprost na bruk.

  W pierwszym odruchu poszedł palić na ulicy kukłę Wałęsy. Relegacja Kaczyńskich z kancelarii prezydenta odłożyła się na Jarosławie Ka traumą nie do zniesienia, intensywną, wstydliwą, bo wystawioną na widok publiczny.

  Trauma ta utwierdziła go w postawie nienawiści wobec tzw. zła, pokazała mu, że jedyną drogą dla niego jest trwanie w niezachwianej wierze, zachowanie żelaznej dyscypliny ideologicznej i pokonywanie przeszkód na drodze do ponownej dominacji każdym środkiem, byle by był skuteczny.

  Wymyślił dla siebie zasadę – w słusznej sprawie kłamstwa, szachrajstwa, zapieranie się swoich dawnych słów nie są kłamstwami, szachrajstwami, zapieraniem się siebie. Są słusznymi, dopuszczalnymi środkami służącymi do osiągnięciu celu wyższego rzędu. W przypadku Jarosława Ka jest to pełnienie misji, czynność niemal nadprzyrodzona, służąca osiągnięciu celu ostatecznego – kierownictwa, panowania nad umysłami, sprawowania przywództwa politycznego poprzez duchowość, wiarę, wierność nakazom, posłuszeństwo zakazom, itp. Coś bliskiego sekcie.

  W ten sposób, przy sprzyjających okolicznościach, którymi były – naturalne zużycie się partii rządzącej po 8 latach, zatopienie się jej w ciepłej wodzie z kranu, naiwność dużej części elektoratu, której w miejsce rozsądku Jarosław Ka zaimplementował wiarę w niego wiążąc ją z godnością wzmacnianą rozdawnictwem, z patriotyzmem i kościołem – filarami bardzo skutecznymi w Umęczonej w windowaniu się polityków na najwyższe stanowiska i trwaniu na nich.
  Pzdr, TJ

 45. Usiadz z Jarkiem do stolu to cie skopie po kostkach pod stolem, lepszy Pan, prosze ciebie. Taki co to uraga z krzyza “wy mordy zdradzieckie, chamska holoto; moj krzyz jest lepszy niz twoj”

 46. @woytek, Twoj wpis dot. sytuacji czarnych w Ameryce, a takze genezy i przebiegu protestow jest calkowicie bledny. Nie przekonam Ciebie jak i 99% Polakow, ktorzy w wersji sympatycznnej pisza jak ty : „biali tez sa niewolnikami”.
  Zwroce uwage, ze protest juz po kilku dniach przybral forme walki o reforme policji. Rocznie w Stanach zostaje zabitych strzalami z broni policjantow ok. 1000 ludzi. Oczywiscie naogol sa oni czarni, chociaz niekoniecznie. Dla porownania w Anglii roczniem ginie w ten sposob do 3 osob. Sa omal 5-krotnie mniejsi ludnosciowo, zapewne nie maja takich bandytow jak w USA itd, ale nie wyobrazam sobie zeby byli 300 razy lepszym spoleczenstwem niz amerykanskie.
  Jak na razie protesty w kilku stanach odniosly jeden skutek. Zabroniono obezwladnionego , lezacego na ziemi, skutego podejrzanego zaduszac. Jest nawet na ta forme przemocy piekne okreslenie z regulaminu policji. Nie wiem, czy ogladales filmik, znow tylko dzieki obserwatorom mozna bylo go zobaczyc jak w Buffalo starszego, bialego mezczyzne o godz. 8,15, czyli 15 min. po godz. policyjnej na chodniku, gdzie lawa szli policjanci i byl tylko ten nieszczesnik jeden z dzielnych chlopakow pchnal go. Chlopina upadl na beton na tyl glowy, cos tam drgnal, pojawila sie kaluza krwi, telefon wypadl mu z reki. Na ulamek sek. jeden z tej lawy ( lawki) policjantow zatrzymal sie, momentalnie drugi odsunal go i „lawka” poszla dalej. Pusta ulica. Burmistrz Bufflo, bardzo czarny facet, stwierdzil, ze postapili regulaminowo: najpierw unieszkodliwia sie wroga, a potem nadjezdza pomoc sanitarna. Prowadzaca rozmowe, jeknela: alez przeciez to nie byla wojna, to nie byl wrog, to nie bylo wojsko na froncie, to byl starszy, bialy mezczyzna, ktory zlamal 15 min godziny policyjnej. Odp. Taki jest regulamin. Czlowiek jest do dzisiaj w szpitalu, ma 75 lat. Policjanci w raporcie sklamali i podali, ze starszy czlowiek sie potknal i przewrocil. Znow se zapomnieli, ze ludzie teraz wszystko filmuja. Nie koniec na tym, caly oddzial w Buffallo 57 osob czyszczacych ulice oddal sie do dyspozycji szefostwu policji, bo nie beda pracowac, kiedy jest na nich nagonka. Ta solidarnosc wynikla z polecenia zwiazkow zawodowych policjantow, ktorzy swoich ludzi nie pozwola krzywdzic. W calych Stanach zwiazki zawodowe sa szczatkowa formacja, ktora kazdego roku kurczy sie, jedynie zwiazek zawodowy policjantow kwitnie i rozwija sie. Kilka miast zapowiedzialo obciecie budzetow przeznaczonych dla policji, sa one przeogromne, i przeznaczenie tych pieniedzy na programy edukacyjne i wychowawcze dla dzieci i mlodziezy. Podobnuie niektore miasta zapowiedzialy, ze dotychczasowe tajne raporty policji z niesubordynacji policjantow beda dostepne dla stosownych potrzeb.
  Przemoc, rodzi przemoc, podobnie z zakazami. Kiedy w NY zniesiono dwa dni wczesniej niz zapowiadano godzine policyjna to nagle okazalo sie, ze nie ma kogo aresztowac, a demostracje maja wrecz mily charakter. Rownie informacje na temat rabunkow zostaly wielce rozdmuchane. M. in. dzieki klamstwom policji, przeciez jak policja podaje jakis raport, to jest to swiete, no nie? Np. Policja podala jakie sa milionowe straty w towarze w kilku w sklepach na 5-tej Ave. Dwa najdrozsze sklepy z zegarkami wydaly oswiadczenie, ze wybito im szyby itd ale nie ukradziono nic! Sa juz cale listy nie tylko o klamstwach Tr. ktorych jest ponad 20tysiecy, ale i falszyqwych raportach policji.
  Mozna poczytac nieco o miejscu pamieci w Alabamie dot. lynchu. Nikt nie przeczyta, nie szkodzi, przeciez gdzie Polska, a gdzie Ameryka. Ciekawe, ze zachodnia Europa jednak ma jakas wieksza wiedze w temacie. Moze dlatego, ze maja za soba kolonializm?
  Skoro juz napomknales, ze masz dosc sluchania o holokauscie i niewolnictwie czarnych, to wywolales wilka z lasu: A to dlaczego ofiary zydowskiego holokausta dostawaly, dostaja i beda dostawac zadoscuczynienie materialne, a czarni za swoje niewolnictwo nic nie dostali, nie dostaja i nie waptpie, ze nie beda dostawac.
  Czy ty nie rozumiesz, ze zniesienie niewonictwa, to byl tylko papier i nic wiecej. W swiecie wlascicieli , bez ziemi, wsrod nienawidzacego prymitywnego spoleczenstwa, bez dachu nad glowa, bez pieniedzy, nawet bez mozliwosci ucieczki ( tylko zdeterminowani uciekali na Polnoc ginac baaaardzo czesto po drodze) – jak mieli slusznie wykorzystac ta zadana wolnosc? To wtedy powstal Ku Kluix Klan. Bylby z tego wniosek, ze trzeba bylo ich trzymac na plantacjach, sprzedawac, gwalcic, zabijac upodlac wyzyskiwac. To przeciez dlatego amerykanscy czarni maja takie rozne odcienie skory, bo sa potomkami dzieci z gwaltow panow plantatorow, ich synkow, rzadcow itd.
  Tak, nie mam watpliwosci, ze wielu czarnych jest jednostkami nie przystosowanymi, ida do gangow, nie pracuja. Ale nieprawda jest, ze gangi martwia policje, czy wszelakie wladze. :Poki ich przemoc nie wychodzi poza ich tereny to nikogo to nie marwtwi. A jak jest w fawellach? Policje martwai dwa gramy nielegalnej marihuany po raz drugi, no to ida do prywatnych wiezien ( na gieldzie jedne z najbardziej pikujacych od lat akcje) z ktorych wychodza juz wyszkoleni. To takie jedno przykladowe problemiatko.
  Nie mam watpliwosci, ze jako uprzywilejowana, biala niewiele wiem co to znaczy byc czarnym w Ameryce.
  PS Po dlugim czasie przelecialam wczoraj internetowe wiadomosci z Polski. No patrz, jakis pisior kazal zamknac kopalnie na okolicznosc wirusa i gornicy protestuja, a idiotyczne maseczki, ktore powoduja smiertelne choroby pluc nosi juz zaledwie ,kilkanascie % osob w zamknietych pomieszczeniach publicznych. No i problem mi sie rozwiazal. Bylam zapisana na dwie zagraniczne wycieczki z Polski na przelomie lipca i sierpnia. Biura dalej mnie kusza, ze sie odbeda. Mysle, ze one same tak do konca nie wiedza jak to bedzie. Jednak nie tylko nie mam mozliwosci odbycia 14 dniowej zapowiadanej kwarantanny, ale mysle, ze znacznie bezpieczniejsza bede w NY, gdzie przy zachowaniu rozsadnych srodkow ostroznosci, bez narazania sie na drwiny Polakow spokojnie poczekam do wynalezienia szczepionki. Co, wy sie nie bedziecie szczepic, w porzadku. Za kilka dni jade na kilka dni do stanu New Hempshire, tam nie tylko, epidemia jest szczatkowa, ale i ludzie nie beda sie pukac w czolo, ze nosze w sklepie maske.

 47. @guzdra 9 czerwca o godz. 11:45

  Wyjaśniam: mój komentarz dotyczył fragmentu twojego komentarza, a mianowicie:

  guzdra 8 czerwca o godz. 22:38
  Natomiast przyrodnicy aby nie bełtać zwykłym ludziom w głowie przypisują genom i całym genomom jakiś zamiar. Dla przykładu lubienie siebie samego, a gdy chcą być bardziej poważniejsi, to przypisują dążenie do reprodukcji.

  Na marginesie 8 czerwca o godz. 22:51
  @guzdra 8 czerwca o godz. 22:38
  „Samolubny gen” nie implikuje celowości ani tym bardziej samoświadomości. Dawkins tłumaczył się z tego nieporozumienia cierpliwie, obszernie i elokwentnie. Ale „filth is in the mind of the beholder”. Zatem choćby siadłszy płacz…

  Koniec cytatu.

  Chodzi o to, że „przyrodnicy” jak ich nazywasz i do których zapewne zaliczysz samego Dawkinsa, autora sformułowania „samolubny gen” nie przypisują genom żadnych zamiarów. Wręcz przeciwnie.

  Tylko tyle. Co do ogólnej tezy, którą tak zawile rozwijasz to nie jest ona aż tak skomplikowana (ani tak oryginalna) jak sądzisz.

  Zabawiasz się logicznie i erystycznie – twoje prawo. Ja też się czasem dobrze bawię czytając twoje komentarze. Ale niezłomne aprioryczne przekonanie, że czytacz jest kompletnym idiotą jest czasem równie absurdalne, jak przypisywanie „przyrodnikom” zamiaru „przypisywania” emocji genom.

 48. adam 100

  Neoliberalna policja morduje
  w Polsce i Ameryce.

  Czytelnik ,, wyborczej ” :
  ,,brooz09.06.2020, 05:13
  Ja bym teraz na miejscu Trzaskowskiego zrobił konferencję z M. Stachowiakiem i pokazał ludziom, że wladza i policja nie będą bezkarne po wyborach!”

 49. Niezłomne aprioryczne przekonanie ..
  „Polskiego inteligenta nie stać na opalanie domku zimą, klimę w lecie i nie będzie stać na korzystanie z 5G w zadupiu.”
  Podobno za niedlugo ( gdyby to poszlo wykladniczo ) zadupie bedzie wszedzie to i 5G tez tam bedzie ( za darmo ) . Nie da sie zobaczyc sasiada nawet przez wlasnorecznie ( sila rzeczy ) najlepiej jak sie da , wykonane szkielko i trzeba bedzie byc Spinoza samowystarczalnym (na wlasne potrzeby) .
  Zadne eksperymenty nie beda mozliwe i potrzebne . Niezłomne aprioryczne przekonanie bedzie jak znalazl .. na bezrybiu

 50. na bezrybiu w zadupiu

 51. @Bywalec 2

  Przez tę rządową pomoc Lufthansa została częściowo znacjonalizowana i musi teraz w swojej polityce uwzględniać uwagi rządu.
  LOT nie za bardzo może liczyć na zastrzyk finansowy ze strony państwa, bo polski przewoźnik jest jeszcze w 10-letnim okresie, w którym obowiązuje zakaz takiej pomocy dla firmy.
  Ponadto potrzebna by była zgoda Komisji Europejskiej.
  Dlatego Polska Grupa Lotnicza kombinuje teraz z utworzeniem nowej spółki LOT Polish Airlines (obok PLL LOT). Być może po to, aby uratować część dobytku, a długi zostawić w starej części.

  To PGL „przejmował” Condora, a Morawiecki i Duda trąbili o wielkim sukcesie.

 52. Już raz był w 1938 ,w Monachium ,OS.Z szaleńcami nie można rozmawiać poważnie . A u nas był taki co do OS ,wydelegował bliźniaka.

 53. kooperatywaMondragon
  9 czerwca o godz. 15:02
  adam 100
  Ja bym teraz na miejscu Trzaskowskiego zrobił konferencję z M. Stachowiakiem i pokazał ludziom, że wladza i policja nie będą bezkarne po wyborach!”

  Jakoś jestem dziwnie spokojny, że Trzaskowski ma sztab ludzi, którzy mu dobrze radzą.

  Łatwo zapamiętać np. andrzejduda2020.pl

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS
  #¤%& Ć PiS

 54. na bezrybiu w zadupiu

  raki odłowione.
  I powiało pustką.

 55. Dla towarzystwa dał się Cygan powiesić.
  W Polsce Ludowej byliśmy przekonani o wartości i trwałości sojuszy, a obóz państw socjalistycznych stanowił wartość samą w sobie. Nie zdawałem sobie wówczas sprawy jak ciężko było utrzymać tą jedność.
  Z zewnątrz i wewnątrz kraju obce siły i wrogo nastawione jednostki zrobiły wszystko, by tabor rozbić i rozproszyć. To się udało, a z bezpiecznego położenia wewnątrz obozu znaleźliśmy się na flance w sytuacji trudniejszej niż beznadziejna, o czym wielu nie wie, albo się nie domyśla.
  Jak ćmy krążymy wokół płomienia i tylko mało kto chce umierać z całym towarzystwem.
  Tymczasem chcemy wybrać drogę na skróty, a zatem donikąd. Ostatecznie każdy zdąży przez ostry cień mgły przejść do wieczności

 56. pombocek
  9 czerwca o godz. 13:51
  „Dobry Bóg nie może kazać zabijać”.

  Z Biblii jednoznacznie wynika, że Bóg nie ma upodobania w śmierci ludzi, nawet niegodziwych. On sam oświadczył: „Śmierć grzesznika nie sprawia mi przyjemności. Chciałbym raczej, żeby grzesznik zawrócił ze złej drogi i żył”.

  Skoro więc w przeszłości skazywał na śmierć jednostki, lub całe narody, to musiał mieć ku temu ważne powody. Przedstawiono je w Biblii. Warto na przykład przeczytać Księgę Kapłańską 18:6-26, i dowiedzieć się, dlaczego Kananejczycy mieli być usunięci z zajmowanych terenów?

  Twoja opinia jest o tyle zrozumiała, że śmierć budzi bardzo przykre uczucia. Na pierwszy rzut oka pozbawienie życia kogokolwiek, trudno pogodzić z Bożą miłością. Kiedy jednak wnikniemy w tę sprawę głębiej, w działaniach Jehowy bez trudu dostrzeżemy ów przymiot.
  Przedstawiałem tą kwestię – z biblijnego punktu widzenia – wielokrotnie. Rozumiem, że argumenty, których użyłem, nie trafiły Ci do przekonania. Być może uznałeś też, że nie zasługują na poważne zainteresowanie. Każdy sam decyduje, w co chce wierzyć, a ja nie odmawiam nikomu tego prawa.

 57. Tak jest. Dobry ojciec bije, a nawet zabija krnąbrne dziecko tylko dla jego dobra.
  I nie sprawia mu to przyjemności.
  Ba, nawet ręka go czasem boli od wymierzania razów, ale czego się nie robi z ojcowskiej miłości 🙄

 58. Na drodze krajowej numer 7 w okolicy Płońska (na północ od Warszawy w kierunku Gdańska) na auto osobowe czołowo najechała ciężarówka. Zginęła prowadząca osobówkę 36-letnia kobieta, a troje jej dzieci w wieku 14, 6 i 2 lata w stanie ciężkim przetransportowano do szpitala.

  Gdyby program budowy dróg ekspresowych był szybciej realizowany to na tej i innych drogach jedno-jezdniowych do takich tragedii by nie dochodziło. Droga numer 7 to obok autostrady A-1 główna trasa w Polsce na osi północ – południe.
  Dopiero za 5 lat zakończone mają być inwestycje na tych drogach, co niewątpliwie podniesie bezpieczeństwo jazdy, pod warunkiem jednakże surowego przestrzegania przepisów drogowych

 59. W omawianych i cytowanych fragmentach tekstu Barłomieja Sienkiewicza jedno wydaje się zaskakujące. Otóż Sienkiewicz po 30 latach od unieważnienia przez swój obóz polityczny klasowego charakteru konfliktów w kraju zaczął na nowo dostrzegać ową klasowość. I to na tyle wyraziście, że proponuje kolejny okrągły stół, tym razem z PiS, który w jego intencji ma ową szkodliwą klasowość znów unieważnić – pewnie na następne 30 lat ideologicznej sielanki czyli bezklasowej „wspólnotowości”. Oczywiście w ramach „projektu rozwojowego dla Polski”, bo jakże by inaczej.

  Przyznaję, że to odkrycie klasowości przez Sienkiewicza może zaskakiwać biorąc pod uwagę percepcję stosunków społecznych w jego środowisku politycznym. Stąd pewnie szum wokół tekstu sprowadzający się do tego, że o żadnej klasowości konfliktu politycznego w kraju nie ma co mówić. No bo jak wiadomo są we „wspólnocie” co najwyżej kulturowe niesnaski. Co oczywiście wynika z rozmaitych opracowań, statystyk oraz wizualizacji z natury bezklasowych uczonych.
  Nie ma więc co społeczeństwu w głowie mieszać klasowoscią, bo przecież jasne jest, że jak się klasowo nazwie to klasowo jest a jak się klasowo nie nazwie to klasowo nie ma.

  Wczoraj zalinkowałem moim zdaniem optymistyczną, krzepiącą rozmowę red Sroczyńskiego z szefem IBRIS Marcinem Dumą, który wskazywał na realną mozliwość wygrania przez Trzaskowskiego wyborów. Ale Duma zwrócił równocześnie uwagę, że część politycznego otoczenia Trzaskowskiego jest mu kulą u nogi. Konkretnie wskazał na „stare PO” czyli środowisko Sienkiewicza. Zwrócił uwagę, że charakterystyczny dla nich dogmatyzm i poczucie paternalizmu Trzaskowskiemu przeszkadza w rywalizacji wyborczej bo odstręcza niezbędny dla uzyskania większości elektorat i najlepiej byłoby gdyby na czas do wyborow (3 do 5 tygodni) zaniechali publicznych wypowiedzi – po prostu dla dobra sprawy zamilkli.

  Niestety, jak widać to minimum w dość politycznie „zniuansowanej” sytuacji, jak mówi Duma, jest ponad ich siły. Przymus tzw „stawania w prawdzie” jest silniejszy niż perspektywa wygranych wyborów.

 60. @Na marginesie

  Kompletni idioci moje komentarze przewijają.

  Może ze swej zaatlantckiej perspektywy zechcesz zapoznać się z wynikami matur w Polsce w ostatnich latach.

  Co do kompletności to ajsztajn był ofermą, teorię grup ufondumentował porywczy fanatyk i tylko Euler za zasłoną sukien carcy Katarzyny II pozostawiał dowody swoich twierdzeń dobrych w subtelnościach i gorszych w syntezie.

  Mam coś dla ciebie niezawiłego. Stare i dobre.

  Po ile?
  Po siedem.
  Co po siedem?
  A co po ile?

  Dokonaj szczegółowej analizy treści komentarzy z dekady lat tego bloga i jakoś trudno ci będzie znaleźć twoje obrony gości bloga mianowanych idiotami.

  Prezydentem USA jest kretyn,
  a znani mi insytutowi bostończycy przed mianowaniem kretyna reagowali idiotycznie.

  Według mnie zarówno pisowcy jak i pisówki są aseksualne,
  a Adam namawia do ich jebania.

  Ty się zdecyduj,
  ale przed tą trudną decyzją obiecaj sobie przewijać plątawke guzdrową.

  Ja piszę dla krajowych, a ci do mnie, o ile zasięg im się nie skurczy i skurczybyki nie będą za dostęp żądali więcej niż za ikrę jesiotra.

  Ostatnia mila w Central Parku jest pustym pojęciem,
  a ponoć Putina wyparli Chińczycy z klanu 5G.

 61. dezerter83
  9 czerwca o godz. 15:49
  .. Na pierwszy rzut oka pozbawienie życia kogokolwiek, trudno pogodzić z Bożą miłością. Kiedy jednak wnikniemy w tę sprawę głębiej, w działaniach Jehowy bez trudu dostrzeżemy ów przymiot…

  Zbiór bezsensownych sformułowań, które oczywiście pozwolą nam bez trudu stwierdzić, że nawiedzony jest nawiedzony, czyli wnikliwy jest wnikaczem. 🙁

  Żal za gardło ściska.

 62. Według mnie zarówno pisowcy jak i pisówki są aseksualne,
  a Adam namawia do ich jebania.

  Nie zupełnie tak.

  Adam nie śpi po nocach, bo boi się skrycie, że w piekle karzą mu jebać pisówki, a guzdra to publicznie wszem wobec oznajmia.

  Straconym

 63. dobrym w subtelnościach i złym w syntezie.

  Przepraszam.

  ***

  @legat

  Szumowscy potrafią liczeniem do 102 prze zarządzanych jest gorzej.
  Taki daje z siebie wszystko i chce reszty z 102.

  Gdy tydzień temu pani od okularów zapowiadałem, że główna fala zakażeń przed nami, to się do klienta siedzącego we mnie grzecznie uśmiechnęła i przemilczała.

  Istnie coś takiego jak rozkład wartości cechy jakościowej.
  Dzięki takim rozważaniom autobusy linii którą mam za oknem przestały się zbijąć w gromadki.

  Czesiek! A na tym uniwersytecie to do ilu was uczą liczyć?

  Szumowscy nie złamali prawa. T prawo łamie w Polsce ludzi przy pomocy granatów babci Pawlakowej. A lekarz który ojcu Zbigniewa Ziobro wyciął nieśmiertelność wymiguje się i dzięki wrogom suwerena unika kary.

  Ile razy w miesiącu słyszysz słowo przepraszam?
  Pyta facio, co nie jest z rodu Abla.

 64. Zyta pisze o zwrocie odszkodowan dla Afro Amerykanow. W naszym kregu przyyjaciol sa osoby roznych kolorow, kultur I religii. Nikt nie rozmawia na temat roznic I podobienstw bo takie rozmowy nikogo nie interesuja. Moze tylko kiedy kazdy przynosi jakies danie do swiatecznego stolu ktore jest unikalne. Wtedy z ciekawosci sa pytania.
  Kilka lat temu w WA byla uroczystosc zwrotu lodzi (canoe) ktora podczas wyprawy przez kontynent ukradl captain Lewis od miejscowych Indian. To sie wydarzylo na poczatku 19 wieku. Po latach biali symbolicznie oddali Indianom to canoe. Nie bede pisala kontekstu to tej historii bo to jest za duzo pisania. Prosze tylko nie zakladac ze Lewis and Clark i cala grupa okradali Indian. Tak nie bylo.
  Powiedzialam cimnoskorej znajomej ze zwrot canoe po tylu latach to jest mily gest. Ona nic nie powiedziala I wlasnie wtedy zrozumialam dlaczego ona byla cicho. Jej przodkowie nigdy nic nie dostali I do dzisiaj nie dostaja zadnych zwrotow finansowych.

 65. @guzdra 9 czerwca o godz. 16:17

  Ale „krajowi” cię chyba raczej ignorują, co (zgodnie z twoją nieubłaganą logiką) piętnuje ich jak w twoim pierwszym zdaniu 🙂

  Dla mnie sam podział na „krajowych” i „niekrajowych” jest trochę sztuczny. Bo chyba cały dowcip polega nie na tym, żeby się szczycić, jak jesteśmy hermetyczni, tylko żeby się jakoś porozumieć z zewnętrznym światem i wyjaśnić swoje racje w taki sposób, żeby coś z tego dotarło do odbiorcy.

  Oczywiście, dostrzegam polityczny potencjał czystego idiotyzmu, ale zapewniam cię, że wyborcy Orangutana są przekonani o jego inteligencji. Zatem idiotyzm pod własną nazwą się nie sprzeda.

  Dodatkowo weź pod uwagę to, o czym bredzi bidny @dezerter, że niezbadane są wyroki… a zatem czciciel (lub wielbiciel) zakłada, że Pan (bozia) ma swoje powody, których czciciel nie jest w stanie zgłębić swoim rozumkiem. Albo przeczytaj pierwszy z brzegu komentarz z Palan-tine o przemądrym kaczorze. Tu działa ślepa wiara, a nie rozum. Ale ta wiara i tak pod rozum się podszywa.

  Ja rozumiem, że dla ciebie wsio jeden pies, bo chcesz być ponad.
  Ale dla mnie to jednak niezupełnie.

  I chyba stale wdeptujesz w koleinę: sądzisz, że masz do czynienia z idiotami. @Adam z pewnością do tej grupy nie należy. A „je.bać” ma nie tylko znaczenie dosłowne 🙂

 66. Orca
  9 czerwca o godz. 16:55
  czytalem gdzies, ze brytyjskie muzea odmowily zwrotu bezcennych pioropuszy indianskich, zarekwirowanych kiedys w czasach kolonialnych jako „symbol buntu”… te poropusze sa warte fortune…czy podobnie nie jest z wieloma zabytkami, ktore sa „wlasnoscia” Luwru lub British Museum? Trudno okreslic o jaka kompensate chodzi w przypadku African Americans… cos takiego jak w Kanadzie?

 67. Inspektorzy wykrywający wywóz dotowanych przez Rzeczpospolitą leków poza granice Polski oraz rodziny inspektorów są zastraszani / zastraszane przez bandytów.

  Powstają przychodnie lekarskie mające tygodniowo jednego pacjenta i tiry zaopatrzenia. I nie jest to sytuacja powstała po rozpoznaniu Covid19 w Azji.

  200 lokatorom w Krakowie grozi męka szykowana przez spadkobiercę byłego właściciela. Zupełnie ich nie interesuje lewizna szumowin.

  A mnie, choć nie mam żadnego interesu z tym związanego, niepokoi oczarowanie Łukasza Szumowskiego przez Jarosława Kaczyńskiego podczas pierwszego ich spotkania.

  Gdyby ktoś z gości tego bloga z ręką na sercu napisał mi,co zamierza Jarosław Kaczyński w planie obejmowany okres odległy o miesiąc, to przestałbym zaspokojony zamulać ten blog. A le nie wie tego ojciec, syn i duch.

  Nie mam emigranckiej potrzeby ćwierkania w języku porzuconej macierzy.

  https://www.youtube.com/watch?v=qULnbRmU0F8

 68. olborski czerwca o godz. 14:29 do mnie: –Najgorzej ma ten pierwszy . …

  Olborski,
  no nie tylko, bo co byś powiedział na wspomnianego wyżej przez Guzdrę Ziobro? …A?

 69. guzdra 9 czerwca o godz. 16:38 pyta mnie: –Ile razy w miesiącu słyszysz słowo przepraszam?

  Odpowiadam,
  Guzdra, dość często, no chyba że sam przestaję je artykułować.

 70. PA,

  Troche wiem na temat przedmiotow I wyrobow artystycznych Indian w Pacific Northwest. Prawie nic nie wiem na temat historycznych wyrobow I przedmiotow ciemnoskorych mieszkancow.
  Wiem tylko ze wyroby artystyczne Indian sa bardzo drogie a autentyczne przedmioty codziennego uzytku mozna zobaczyc tylko w museum. Nikogo innego nie stac na ich zakup.
  Jeden czlonek wyprawy Lewis and Clark imieniem York byl ciemnoskory. Podczas wyprawy przez kontynent napotkani Indianie byli najbardziej zainteresowani York. York budzil najwiekszy szacunek.
  Byl moment kiedy cala grupa okolo 20 osob, w tym kobieta z dzieckiem, glosowali na temat decyzji miejsca zbudowania fortu aby przeczekac zime w okolicach ujscia rzeki Columbia. W glosowaniu wszyscy brali udzial, to znaczy rowniez York I Sacagawea (kobieta). To glosowanie odbylo sie zanim ciemnoskorzy I kobiety w US mieli prawo glosowac.

 71. dezerter83
  9 czerwca o godz. 15:49

  „Z Biblii jednoznacznie wynika, że Bóg nie ma upodobania w śmierci ludzi, nawet niegodziwych”.

  „Skoro więc w przeszłości skazywał na śmierć jednostki, lub całe narody, to musiał mieć ku temu ważne powody”.

  Jasne. Krętactwo, krętactwo i jeszcze raz krętactwo. Jest przykazanie „Nie zabijaj”, a nie „Nie zabijaj, jesli nie masz ważnych powodów”. Więc dobry Bóg sam zabijając i akceptując zabijanie, i nakazując zabijanie (np. za dotknięcie świętej góry) zachowuje się jak absolut Kaczyński: jego to wszystko dotyczy i nie dotyczy, nie wolno zabijać i trzeba zabijać, nie wolno kraść, ale wolno, jak trzeba. Przepraszam, dezerterze – o kant dupy te kacze boskości.

 72. guzdra 9 czerwca o godz. 17:05 pisze: –Gdyby ktoś z gości tego bloga z ręką na sercu napisał mi,co zamierza Jarosław Kaczyński w planie obejmowany okres odległy o miesiąc, to przestałbym zaspokojony zamulać ten blog. A le nie wie tego ojciec, syn i duch.

  Guzdra,
  ja z ręką na sercu mówię Ci, że wiem. Jest tak. Jeżeli do czasu 64 rocznicy Poznańskiego Czerwca albo 226 rocznicy powieszenia (za szyję) Ignacego biskupa Massalskiego jego jaśnie oświeconość Jarosław Aleksander doktor praw Kaczyński poweźmie poważne przypuszczenie, że Adrian polegnie w pojedynku z Czaskiem, to każe Pinokiu wprowadzić stan klęski żywiołowej. Może to też zrobić w przerwie między pierwszą a drugą turą. Ale tego jeszcze ON sam nie wie. I raczej na pewno nie będzie go natychał żaden duch raczej. Tak, że pal spokojnie. Wszystko jest wiadome, jak widzisz.

 73. Orca
  9 czerwca o godz. 17:22
  historia wyprawy Clarka i Lewisa jest jak najbardziej przygodowa… widzialem bardzo dobry film na ten temat na PBS… nieznana praktycznie w Polsce..

 74. „Gdyby ktoś z gości tego bloga z ręką na sercu napisał mi,co zamierza Jarosław Kaczyński w planie obejmowany okres odległy o miesiąc , to przestałbym zaspokojony zamulać ten blog ”
  Na tzw ww z reka na blacie , Jarosław Ka podkreci ( przetestuje , pow. x 3,0- ) wirusa geometrycznie i to powinno wystarczyc do wprowadzenia stanu wyjatkowego na dwa dni przed wyborami a dalej .. z gorki ( jak poprzednio ). To powinno dac w ciagu tygodnia , z jednego slabo chetnego ok . 243 jeszcze mniej chetnych ale skutecznych .
  …………………………….
  legat
  9 czerwca o godz. 17:11
  f(x)=a „do”x , gdzie a > 0 wiec do powiedzenia nie mam nic ( nic o niczym)

 75. Historia wyprawy Lewis and Clark to moim zdaniem bardzo dobry przyklad umiejetnosci organizacyjnych, “leadership” I wspolpracy z roznymi ludzmi. O ile wiem pamietniki z wyprawy ani sama historia wyprawy nie sa przetlumaczone na polski jezyk. Ksiazka I pamietniki daja dobra podstawe do poznania I zrozumienia historii bialych osadnikow na kontynencie pn. amerykanskim.

 76. @pombocek 9 czerwca o godz. 17:27

  Ja mam wrażenie, źe dekalog dotyczył po prostu własnego plemienia. To są zasady plemienne, a nie uniwersalne – chodziło o to, żeby „swoi” się nawzajem nie wymordowali, a koczownik koczownikowi nie zajumał kobity – bo jak żyć potem?

  Dopiero nadanie tym zasadom uniwersalnego wymiaru (przez kaka-twór wykoncypowany przez Pawła z Tarsu) otworzyło puszkę Pandory. I teraz mamy „sprawiedliwe wojny” z jednej strony, a z drugiej wyimaginowany kwik mrożonych embrionów. I okładanie się po głowach „argumentami”.

 77. Olborski,
  a mnie się obiło o uszy inaczej: – „Na bezp(t)iczu i żopa sołowiej”. niepotrzebne skreślić

 78. Orca
  9 czerwca o godz. 17:43
  mnie najbardziej fascynowala historia Johna Coltera i jego przygody z Indianami oraz chec przetrwania…

 79. Orca
  9 czerwca o godz. 17:43
  przypomina on glownego bohatera „Piecioksiagu Sokolego Oka” J.F. Coopera… moze byl dla Coopera inspiracja…

 80. PA,

  Ken Burns znany z wielu udanych produkcji dla PBS zrobil 2-godzinny film o Lewis and Clark expedition. To video to moja ulubiona produkcja. Z ksiazek Stephen Ambrose napisal ksiazke, ktora jest na mojej półce. Pamietniki sa trudne do czytania ze wzgledu na jezyk I liczne “neologizmy “ uzywane przez autorow.
  Rzeczywiscie mozna powiedziec ze to jest opowiesc przygodowa. Faktycznie jest to moim zdaniem bardzo dobre źródło historyczne I naukowe.

 81. PA,

  Slyszalam o historii Johna Coltera ale przyznaje ze jeszcze nie czytalam.
  Przypuszczam ze moja fascynacja historia L&C bierze sie stad ze ich podroz skonczyla sie w tych okolicach.

  Fort Lewis, baza US Army w Tacoma, WA o ktorej wspomnialam przy okazji Colin Powell zostala nazwana Fort Lewis od nazwiska Captain Lewis.

 82. Na marginesie
  9 CZERWCA 2020
  18:03
  @Bar Norte 9 czerwca o godz. 16:14

  Bardzo mi się spodobała ta uwaga o odkryciu „klasowości” przez Sienkiewicza 🙂

  Kilka osób na LA dało się skusić na przeczytanie wywiadu z Marcinem Dumą.
  Komentarze były dwa: @Nefer „znudził w połowie”.
  Herstoryk 9 CZERWCA 2020 7:15 docenił i ocenił, obszernie raczej.

 83. legat

  gdzie a > 0.
  Powiedzmy ,.ze albo jest jeden chetny albo go nie ma wcale ( Chetny polowicznie to jak ktos troche w ciazy ) i „autorzy” zamienimy na „ministrowie zdrowia ” , wtedy ..

  „Niektórzy ministrowie zdrowia[1] wymagają, aby podstawa a {\displaystyle a} funkcji wykładniczej była różna od 1, ponieważ dla a = 1 {\displaystyle a=1}
  funkcja a x {\displaystyle a^{x}} jest funkcją stałą. ”

  Dla min. zdrowia byloby najlepiej aby a > 1 bo wtedy byc moze ktos by zrozumial o czym mowi , chociaz pewnosci nie ma bo dalej jest tam to – „Niektórzy „

 84. Orca
  9 czerwca o godz. 18:01
  jezeli lubisz historie o odkrywaniu Ameryki, polecam pamietniki Hiszpana Cabeza de Vaca, ktory jako pierwszy przewedrowal w XVi w. od dzisiejszego Galveston (Houston) do Meksyku… napisal nawet rekolekcje tej podrozy.. w zasadzie byl pierwszym Europejczykiem, ktory poznal dzisiejszy Teksas…

 85. PA,

  Dziekuje. Poszukam te ksiazke w bibliotece. Jest szansa ze nasze biblioteki wkrotce zobacza dzienne światlo! Bardzo polegam na ksiegozbiorach w bibliotekach.

 86. PA,

  Dalej o ksiazkach: dostalam kiedys w prezencie ksiazke “Królik I oceany”, autor Melchior Wankowicz. Przyjemne wspomnienia napisane pieknym jezykiem.

 87. Orca
  9 czerwca o godz. 18:22
  to jak pamietam, bylo w dwoch czesciach… wydane z serii „Iskier” „Naokolo swiata”…. lektura mojego dziecinstwa… 🙂

 88. @legat

  masz inteligenckie odchylenie, bo umiałeś zarobić na tyle, aby na 500+ się wypiąć.

  Po wygraniu wyborów prezydenckich przez Szymona Hołownię wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Narodowe Centrum Decyzyjne opublikuje diagnozę doktora psychiatrii,
  któremu zdradzecka Platforma Obywatelska odmówiła habilitacji a sugerując, że były zakonnik brat Szymon cierpi na pomroczność uwodzącą.

  Po kilku dniach Trybunał Konstytucyjny zaproponuje referendum z tylko dwoma pytaniami zredagowanymi przez Danutę Holecką:

  Czy chcesz aby niedzielna suma rozpoczynała się o wpół do siódmej rano?

  Czy chcesz aby kościelny kwitował twoje ofiary rzucane przez ciebie oraz przez twoich braci i córki?

  I ostatniej niedzieli z dopuszczoną agitacją do Warszawy zjadą na trzydniowe czuwanie przed Pałacem Radziwiłłów całe powiaty:
  sejneński
  hajnowski,
  biłgorajski,
  włodawski
  dowiezione trzęsącymi autokarami z cieknącą klimą przez aktywistów Gazety Polskiej z powiadamianym suwerenem, że Pomarańczowy nakazał sprawdzić z czego utrzymują się Polonusi w Czikago i czy są w radach parafialnych.

  Czterysta wyznań religijnych w oazie liberalizmu i demokracji, to niw w kij dmuchał, a obowiązek dziesięciny a la mormoni na kościół lub biednych dla Polonusów jest atakiem na wolność i jedność i do tego podsyca Szymon z natury fałszywy.

  Unia powoli miele i dopóty nie zrezygnuje z dokładania netto do wspólnego budżetu przez Polskę, dopóty komosa a dotowanych polskich ugorach nie będzie spływała polską krwią.

  Za stary jesteś , aby uważać i sugerować, że narodowe Centrum Decyzyjne źle wskazało lokalizacje kasy. Niemiecka i francuska policja wyjaśni, że to na prośbę nowego prezydenta Rzeczypospolitej żąda od polskich tirowców kwitów z łaźni.

  I po ptokach.

  Prze rozpoczęciem polskiego roku akademickiego w ponownych wyborach naród mianuje na prezydenta Jacka Sasina.

  Lada dzień prześcigniemy Wuhan w liczbie zakażonych i wyprzedzimy zamordyzmie.

  Psy bez kagańca będą wyłapywane i odsprzedawane firmie Kite Cat.

  Z natury to ja jestem łagodny i nie pieklę się na infantylny brak higieny umysłowej.

  https://www.youtube.com/watch?v=PN-MjUC4f9k

 89. Mam w jednym woluminie, Iskry, Warszawa, 1968.

 90. @guzdra 8 czerwca o godz. 22.38
  Zanim przeczytałem Gospodarz zmienił zagajenie więc mocno opóźniony czuję się zobowiązany do złożenia podziękowania za komentarz z cennymi uwagami.
  Nasza podróż do Nieba, wyłącznie wirtualna zawiera sporo znaków zapytania na które nie znajdujemy odpowiedzi. Miło jest pomyśleć, że ostatecznie ktoś nam zamknie jedne oczy, a otworzy inne, ale przecież tego nie wiemy bo niewiadomych jak stąd do nieskończoności.
  Więc w trudnych chwilach wracam na polskie drogi, na których każda podróż to przygoda i źródło wiedzy. Nie wszyscy dojeżdżają do celu i paradoksalnie więcej jest tych których niezasłużenie zawiodło szczęście. Siedzący w ogromnej ciężarówce ma w czasie zderzenia większe szanse wyjść cało z wypadku niż ten za kierownicą osobówki.
  Prezes aktualnie ma więcej kart w rękach niż opozycja razem wzięta. Pierwszą grą w karty była gra w durnia. Wygrywał ten co wziął całą pulę. Najczęściej ja wygrywałem bo cierpliwie wykładałem karty, licząc na błąd kolegi. Teraz już nikt nie gra uczciwie bo mało jest cierpliwych. Każdy chce jak najszybciej przebić stawkę.
  W telewizji była rozmowa na temat sytuacji górników, czy są zadowoleni z pomocy rządu. Chyba nie są, bo rząd daje za mało
  Pozdrawiam

 91. olborski 9 czerwca o godz. 18:11 do mnie: –Dla min. zdrowia byloby najlepiej aby a > 1 bo wtedy byc moze ktos by zrozumial …

  Olborski,
  znaczy chodzi Ciebie o to, że mógłby zacząć od pierwszej liczby pierwszej, czyli tego parzystego odmieńca, na ten sam przykład?
  Wiesz co, jak będziesz kontynuował z tymi funkcjami i w ogóle, to grozi Ci, że możesz tu wyjść jak Trzaskowski na Spinozie. I nie mów mi potem, że nie ostrzegałem, bo jak za przeproszeniem dojdziemy do Kaszyńskiego, Theodore Kaczynskiego znaczy, to dopiero będzie bomba.

 92. Bar Norte
  9 czerwca o godz. 16:14

  Skoro Polska B schowala Malego Bratobojce i Maciorkiewicza ,
  Polska A moze schowac MKB i Schetyne na okres wyborczy.

 93. pombocek
  9 czerwca o godz. 17:27
  dezerter83
  9 czerwca o godz. 15:49

  „Z Biblii jednoznacznie wynika, że Bóg nie ma upodobania w śmierci ludzi, nawet niegodziwych”.
  „Skoro więc w przeszłości skazywał na śmierć jednostki, lub całe narody, to musiał mieć ku temu ważne powody”.

  Mój komentarz
  Bóg biblijny jest wymyślony na obraz i podobieństwo człowieka. Ten bóg myśli, gniewa się, ma powody lub nie ma, coś musi, np. skazywać na śmierć całe narody lub nie musi, jest raz okrutny, inny razem miłosierny.

  Do kogo bóg jest podobny? Do ludzi. Podobny do ludzi, by wierni lepiej go rozumieli, bo on tak jak my – myśli, zastanawia się nad czymś, bywa zadowolony lub nie, może się gniewać, jest cierpliwy i sprawiedliwy, bo winnych może ukarać, ale nie od razu, itd.
  Ten Bóg to wyższa forma Zeusa, synteza bóstw takich samych jak greckie lub rzymskie lub cofając się w przeszłość np. akkadayjskie, egipskie.

  Jakżeż Bóg jest w stanie się gniewać? I po co mu to gniewy są potrzebne? Owszem, człowiekowi są potrzebne do małego szantażu emocjonalnego, wychowawczego. Czekaj czekaj, zaraz przyjdzie tata i będzie krzyczał, tak, będzie ksycał, oj niedobry jest Pawełek, niedobry.
  Dlatego Bóg jest Bóg-ojciec. Ulepiony z najgłębszych instynktów człowieka.
  Pzdr, TJ

 94. legat
  Moglby zaczac od pierwszego chetnego.. aaale przypomnialem sobie wlasnie ,ze mature to zdawalem w 67 -ym i pamietam jak ” pani woz’na” kiedy wychodzilismy pocieszala nas; ( szkola byla wybitnie meska )
  – Chlopaki nie martwta , sie ta matematyka , wojna jest , to na wojne i tak pojdzieta !
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26017203,suski-oburzony-wygwizdaniem-dudy-kiedy-wygwizdano-komorowskiego.html#do_w=46&do_v=58&do_a=288&s=BoxNewsImg2
  Pewnie gwizdali ci co mieli dziadkow w Wermachcie , nie beda nam tu w obcych jezykach gwizdac ..i krzeslami rzucac

 95. Bar Norte

  Na podstawie opinii ,,Business Insidera” mozna by przypuszczac,
  ze doradcy Solidarnosci
  zbudowali nam demokracje feudalna ( szlachecka ).

  „Co się stało z naszą klasą średnią? Jej brak osłabia gospodarkę”
  businessinsider.com.pl/lnzgvk0
  Cezary Mech, były wiceminister finansów uważa, że obecnie klasa średnia kurczy się
  na rzecz najbogatszych i najbiedniejszych. ”

 96. Na marginesie

  a ten wierszyk z myślą o Tobie:
  (odnośnie Naszczalnika bratobójcy, capo di tutti capi
  Führera PiS, Jarosława Kaczyńskiego)

  „Przebrzydła szumowino, pachołku moskiewski,
  Ty farbowana świnio, marszałku q*rewski,
  Chamie zbuntowany, zatęchła sklerozo,
  Gnoju zasmarkany, ty zdrajco ZOMOZO.
  Gnido zarzygana, jadowita mendo,
  Ty kukło gówniana, kacapski przybłędo.
  Tchórzu zafajdany, ropiejący strupie,
  Padalcu rozdeptany, ty wrzodzie na dupie.
  Ty diabelskie łajno, ty głupi żołdaku,
  Ty q*rwo sprzedajna, ty rusku zupaku,
  Wypierdku Breżniewa, ty ślepy pedale,
  Kurduplu tępogłowy, ty głupi bęcwale
  Ty skunksie śmierdzący, pluskwo zasuszona,
  Wrzodzie ropiejący, ty małpo zielona,
  Ty strachu na wróble, zboczony sadysto,
  Judaszu za ruble, tępawy marksisto.
  Ty pało gumowa, wredny okupancie,
  Zakało narodowa, złamany palancie,
  Cuchnący śmierdzielu, pełzająca glisto,
  Ponury sq*rwielu, czerwony faszysto.
  Ty sługo kremlowy, lokaju sowiecki,
  Ty zbóju parszywy, pomiocie radziecki,
  Ty mówco obłąkany, nadęty bufonie,
  Za naród sprzedany piekło cię pochłonie.”

  z sieci

 97. Olborski,
  w 67!? To Ty dla mnie jakiś przedpotopowiec jesteś, bo ja cały rok później! To już był inny świat, ten znaczy: „Pisarze do piór, biuraliści do biur, cykliści do Syjamu itd.”

 98. Na marginesie
  9 czerwca o godz. 17:43

  Ty masz wrażenie, a dla mnie to oczywistość, ale nie zajmuje mnie historia Hebrajczyków, lecz Stary Testament (Tanach) jako jedno z dwóch źródeł (drugie: Nowy Testament) wspólczesnej religii uniwersalnej. Patrzę na oba źródła tak, jak zostaly dane do wierzenia maluczkim, a nie jako filolog, historyk czy języcznik. Wymądrzania się religianckich biblistów są dla mnie traktowaniem żywego Boga (dla nich jest żywy) jak doktoranta, którego pracę otrzymali właśnie do poprawki – coś takiego robi dezerter, tyle że on posłusznie odtwarza cudze wymądrzanie się, sprzedaje martwe, dawno temu uchwalone treści. Bezczelnie siląc się na wyjaśnianie słów doskonałego Boga, bibliści mimowolnie robią z niego jezykową pokrakę.

 99. legat
  Abysmy zdrowi byli. Ide do wyraznego cienia , jakiegos obcojezycznego pilsenera przelknac bo umnie 34 * C w niepewnym cieniu

 100. Olborski,
  no to pukam w Twoją flaszkę małym Lechem choć u mnie teraz tylko 17,5 na polu.
  Abyśmy.

 101. briefing wieczorny

  nie ma powrotu do sytuacji sprzed wybuchu pandemii, to jest wishfull thinking; nowa zelandia oglasza sie coronafrei, podczas gdy tysiace obywateli tego kraju dostalo szlaban i nie moze powrocic na wyspy, czy to z singapuru, czy z perth – sic;
  szwedzi wybrali droge odpornosci stadnej i dzialaja na zasadzie baba z wozu, koniom lzej;
  last minute: ciekawie bedzie na balearach, gdzie oczekuje sie za tydzien przyjazdu turystow niemieckich, czy powroci kult rytualnego upier….nia sie do nieprzytomnosci?

 102. @adam100 9 czerwca o godz. 19:25
  Kwieciste! 🙂

 103. Przez wiele lat gość tego bloga wszystkich ignorujących pismo Przegląd nazywał idiotami.

  Wyjaśnię ci: sam widzę, że krajowi mnie ignorują co po mnie jako prawie totalnym grafomanie spływa jak Czarna Wisełka do Białej. Ja kocham czytać swoje i tym czynię mniej szkód niż lewoskrętna aspiryna Jerzego Zięby.

  Kilkakroć stawiałem tu retoryczne pytanie:
  Czy lewicowiec musi być wulgarny?

  Częściową odpowiedź znam:
  Niewulgarny jest fałszywy i chełpi się piciem Zimnego Lecha.

  Skąd inąd znam zwyczaje ulicy i Sejmu z okresu II Rzeczypospolitej.
  Dzisiejsza scena polityczna w Polsce to jest parodia i dziecinada w porównaniu z bieganiem z kijami po ulicach miast oraz wakacjami w Berezie Kartuskiej.

  Rzecz gustu; kwestia smaku. Ostatni jebak wyjechał z Polski gdzieś około 1989.

  Pisałem o tym, że Stefan Banach był pijakiem i pod koniec życia był Komisarzem radzieckim i miał wszy. I z nimi nie walczył.

  Powstrzymanie się od kiczowatego seksu jako omownego kwiatka debaty politycznej jest wymagające. Trzeba wówczas wykazać się czymś bardziej ważkim niż oburzenie.

  Polski psycholog w mojej gazecie tak opisał jak widzi Polki i Polaków prze ostatnie lata:

  https://edgp.gazetaprawna.pl/e-wydanie/56920,3-pazdziernika-2019/69478,Dziennik-Gazeta-Prawna/704437,Naszosc-sie-rozpanoszyla.html

  Ja nie jestem niczyj nasz i nie zamierzam być.

  Nigdy nie sugerowałem ani wyraźnie, ani jawnie, że jestem ponad.
  Jestem pyszny prawie tak, jak niegdysiejsze toffi pakowane natłuszczane papierki.

  Nie używam potocznego języka i śmieszy mnie puchnięcie słownika wulgaryzmów o znanych powszechnie przez rok lub dwa lata semantycznych polach. Ale mnie zdarza się wielokrotnie rzadziej zadzierać ze sprzedawczynią iż uroiła mi osiem plastrów, a prosiłem o siedem. Ale moja znaczy się żona wciąż narzeka na sprzedawczynię sera dojrzewającego. Gdzie indziej tego sera nie ma na targu. Wzajemna niechęć ponoć narasta ( czekam na ławeczce, a żona szopinguje ) .

  Ale moja jest honorna, a ja jestem bez właściwości i bez tego sera mogę się zachwycić śniadaniem. Tak jest w małżeństwie lękliwego pacyfisty z komandoską wciąż głodną teatru życia intymnego oraz publicznego.

  A ten się mojej żonie należy, lecz leży w chłodniczej ladzie 200 metrów dalej.
  Ale tamta sprzedawczyni nie jest nasza.

  A ja gdy już całkiem nasycę się swym grafomaństwem też nie będę czyjś, bo nie potrzebuję tarczy podszywanej strachem przed nowym.

  Lubimy te piosenki, które znamy.

  Przerzucę się na nienawidzenie imamów, bo nienawidzenie księży mnie znudziło.

 104. kooperatywaMandragon

  Polityków czy publicystów o których pisałem nie da się schować. Oni się nie pozwalają schować choćby dlatego, że uważają iż ich poglady są niezwykle atrakcyjne wyborczo. Poza tym pielegnują w sobie przekonanie, że wygrane wybory mogą być tylko na ich warunkach. Im nie chodzi tylko o to by je wygrać ale głównie o to by je wygrać po swojemu – zgodnie ze swymi imaginacjami.
  I żadna klęska wyborcza nie jest wstanie ich przekonać, że jest inaczej.
  Nic się z tym nie da zrobić.

  Natomiast jesli chodzi o Cezarego Mecha to oczywiście ma rację choć jego refleksje nie są specjalnie odkrywcze. Klasa średnia od lat na skutek obiektywnych przesłanek podlega redukcji, coraz więcej jej odłamów podlega pauperyzacji co owocuje ostrymi konfliktami w jej strukturze. I to jest jedną z głównych przyczyn problemów politycznych – nie tylko w kraju.
  Ale z tym, jak na razie, również nic mozna zrobić bo sytuacja jeszcze do radykalnych rozwiązań nie dojrzała.

 105. Na Marginesie,
  to fragment stąd jest.

 106. @guzdra 9 czerwca o godz. 20:02

  Małżeństwo czyni z nas stoików. A niekiedy nawet filozofów…

  Toffi… no nie wiem. Może pyszny jak śliwki w czekoladzie?

 107. @legat 9 czerwca o godz. 20:11

  Historia się powtarza?
  https://www.youtube.com/watch?v=DAU9v8RafKI

 108. Jednak Generał miał klasę. Kacz nie doskoczy.

 109. Rozpisałem się jak popłuczyna po potomkach Ignacego Kraszewskiego, a odfiltrowanie kiczu dźwiękowego w nieznanym stanie kinetycznym, ni stoi, ni leży a na pewno łomoce i angażuje park megafonów ponad wzmacniaczami.

  https://www.youtube.com/watch?v=ghpJzkmh8uM

 110. Dlaczego polityczny burdel nad Wisłą kojarzony jest z Moskwą…Tak sobie myślę prywatnie, że gdzie Krym, a gdzie Rzym…kiedy rządzą rzymokatolicy…Czy ruskie pierogi sa ruskie…

 111. Bar Norte
  9 czerwca o godz. 20:10

  Struktury neoliberalnej nadbudowy na calym swiecie wygladaja podobnie.
  Mimo, ze bazy Partii Demokratycznej i Republikanskiej
  chca powszechnej sluzby zdrowia,
  Bernie Sanders zostal wykolegowany juz po raz drugi.

 112. zamach stanu (13 XII 1981) byl perfekt i dlatego znajduje sie w podrecznikach akademickich jako przyklad wzorowego przewrotu wojskowego a la turca;

 113. guzdra 9 czerwca o godz. 20:02 informuje: – ( czekam na ławeczce, a żona szopinguje )

  Guzdra,
  to Ty na ławeczce zamiast uprawiać koszykówkę? Ja opuszczam lepszą połowę tylko wtedy jak zmierza w kierunku ciuchów i damskich kosmetyków. Jestem wtedy twardy i pryncypialny, jak przed sklepem z butami. Nie ma sytuacji.

 114. a pamietacie jak tlum chcial (wiosna 1981, gdzies pod warszawa) linczowac milicjantow i pojawili sie kuron z adasiu i sytuacja sie rozladowala?

 115. Ukazało się pismo prezesa do partii.
  Bez pełnej mobilizacji PIS przegra, a ta przegrana mu się należy

 116. Byku,
  pozajączkowało Ci się. To był Adasiu Michnik ale ze Zbigniewem Bujakiem a nie Kuroniem. Jeszcze tam Romaszewski się przewijał. Dwa dni temu była 39 rocznica. Fakt, że pod Warszawą. Otwock to był.

 117. adam100 19:25
  W tym twoim zbiorze brak odniesienia do tych, co wysmażyli ustawę nr 447 ?
  To zestaw nieaktualny.

 118. woytek

  Spoko trollu.
  Przyjdzie czas, że faszystów będzie się smażyć i sądzić. Herszt bandy przestępców; Naszczalnik, bratobójca Jarosław Kaczyński pierwszy, wedle godności.

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS
  Republika Braci Kaczyńskich

 119. adam100

  Gabloty reklamowe korporacji ,, Agora ” na przystankach autobusowych w Warszawie
  mialy wymienione reklamy na plakaty polityczne krytykujace Szumowine-Szumowskiego.
  Dzialaczka Ogolnopolskiego Strajku Kobiet , podejrzana o ten bohaterski czyn,zostala zakuta w nocy w mieszkaniu na oczach nieletniej corki przez 5 milicjantow.
  Maly Bratobojca i udzialowcy Agory mlaskaja z zachwytu.
  https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26015181,zatrzymanie-aktywistki-w-sprawie-plakatow-wymierzonych-w-szumowskiego.html?_ga=2.96170837.83554090.1588764688-1683932762.1577798814#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

 120. @Legat

  Hala targowiskowa Zieleniak ma wąskie przejścia między stoiskami zwężane przez prowizoryczne niby regały ze skrzynek chętnie się przewracające.

  Żoniny ogląd asortymentu stoiska schodzi na drugi plan, bo na pierwszym planie jest pilnowanie czy Czesio czasem nie zgarnął żywych wirusów Covid19 z lekko zgniecionego suchegi pustego kartonu po katalońskich pomidorach udających lubelskie.
  Przez nieprzestrzegającego zaleceń rządowych Czesia.
  Lekceważącego dobre imię rodziny.
  Beznadziejnego jak wszystkie chłopy.
  I ni stad ni zowąd chwiejącego agendą zakupów denerwującym stwierdzeniem:
  Jest nowalijkowy bób!

  – Na pewno sztucznie pędzony. Może ci zaszkodzić.

  ***

  Każda inicjatywa musi wychodzić od Istoty Najwyższej.
  Jeśli przypadkiem nie jest w szerokim planie Najwyższego, to trzeba sprawdzić, czy ostatnio spotkał się z kimś z Platformy Obywatelskiej lub wysłannikiem Merkelowej.

  Banjo jma zwykle bieżączkę melodycznie ograna i już nudną.
  Ale są chile kiedy brak mi znajomości idiomu angielszczyzny, aby zrozumieć zamysł inscenizacyjny takiego teatru muzycznego:
  ( Amerykanin używa słowa prayer, gdy marzy o pieniądzach. Na dolarze jest God. )

  https://www.youtube.com/watch?v=2jKCX_FDgFE

 121. Cien okazal sie niewyrazny ale powialo ..
  W czasach gdy w meskie szkoly byly na tyle meskie , ze nauczycielami j.polskiego byli tez faceci , mialy one to cos , cos jakby sens … Tego nam trzeba ? Bez tego jestesmy jak dzieci we mgle i wszystko sie rozlazi ? Bez tej nienachalnej a nawet wyraznie dyskretnej grafomanii ? Troche pozytywnego nie wszedzie juz ( jeszcze ) , „snobizmu ” . Klima w szkolach i Stefan Zeromski
  https://www.youtube.com/watch?v=O3efQ8yXmFg

 122. pombocek
  9 czerwca o godz. 17:27
  „Jest przykazanie „Nie zabijaj”, a nie „Nie zabijaj, jesli nie masz ważnych powodów”.

  Pombocku.
  Warto wiedzieć, że szóste przykazanie Dekalogu, które przytaczasz powyżej, odnosi się w tym miejscu do umyślnego i niezgodnego z prawem odebrania komuś życia. Dlatego też, przez wnikliwych tłumaczy jest oddawane jako: „Nie wolno ci mordować”.

  Przykazanie to, należy jednak rozpatrywać w świetle całego Prawa Mojżeszowego, które w pewnych okolicznościach upoważniało Izraelitów do odebrania ludzkiego życia, np. przez stracenie przestępcy, i wtedy nie było to – morderstwem.

  Rzecz jasna, zgładzenie zamieszkujących ziemię Kaanan kompletnie zdemoralizowanych narodów – z punktu widzenia Stwórcy człowieka – było jak najbardziej uzasadnione. Słynęły one bowiem z okrucieństwa, oraz rażącej niemoralności. Na przykład w ramach praktyk religijnych, rodzice składali w ofierze własne dzieci, paląc je żywcem.

  Pomimo tego, tym Kananejczykom, którzy odwrócili się od zła i zaczęli przestrzegać ustalonych przez Boga wysokich norm moralnych, Jehowa okazał miłosierdzie. Zarówno oni, jak i ich dzieci, zostali zachowani przy życiu.

  PS Ponieważ, jak łatwo zauważyć, nie przeczytałeś Kapłańskiej 18:6-25, przytaczam krótki fragment tej relacji, żebyś wiedział dlaczego Żydom polecono podjąć tak radykalne działania.

  „Nie wolno ci składać swoich dzieci w ofierze Molochowi. (…) Nie wolno ci współżyć z innym mężczyzną. Jest to coś obrzydliwego. Mężczyźnie nie wolno współżyć ze zwierzęciem, bo stanie się przez to nieczysty. Również kobiecie nie wolno oddać się zwierzęciu. Jest to czyn niezgodny z naturą. Nie stańcie się nieczyści przez żadną z tych rzeczy (…) Bo wszystkie te obrzydliwe rzeczy robili mieszkańcy tej ziemi, którzy tam żyli przed wami”.

 123. Dezerter naukowo tłumaczy pombockowi, że „nie przeczytał Kapłańskiej 18:6-25” lub przeczytał mało wnikliwie (ulubione słowo dezertera – wnikliwie, które nie wiadomo co oznacza, ale posmak naukowej rzetelności ma.
  Pombocek nie przeczytał wnikliwie i dlatego nie wie co Bóg chciał.
  Aby wiedzieć, co Bóg chciał, należy czytać wnikliwie. Dezerter czyta wnikliwie i wie, co Bóg chciał.
  Bóg jak człowiek – myśli, zastanawia się, główkuje, chce, nie chce, karze, przebacza, kontroluje, reguluje, opiekuje się, potępia lub chwali, ma zamiary lub nie ma zamiarów. Zupełnie jak człowiek.
  Pzdr, TJ

 124. dezerter83
  9 czerwca o godz. 22:00

  Nie mogę wyjść z podziwu, dezerterze, jak wyjaśniasz moralne regulacje Wszechwiedzącego zachowaniami człowiekowatych sprzed tysięcy lat, choć te same regulacje obejmują również cały świat nam współczesny, o którym Wszechwiedzący wiedział wszystko, nim my się z Tobą urodziliśmy. Mówiłem już, że nie interesuje mnie społeczne pochodzenie zasad moralnych sformulowanych w ST, lecz ich ponadczasowe zaadresowanie. „Nie zabijaj” jest imperatywem kategorycznym i Świadkowie Jehowy rygorystycznie go w czasie wojny stosowali. Więc nie może być ŻADNYCH wyjątków w stosowaniu tak sfomułowanego prawa. Jeśli miałyby być wyjątki, to prawo nie mogłoby mieć tak krótkiej kategorycznej formy. Przykazanie „Nie zabijaj” jest więc mylące, bowiem sam Bóg zabijał, patronował zabijaniu i nakazywal zabijanie. Autorzy Starego Testamentu wymyślili Boga zdolnego do wszystkiego.

  Mój starszy kolega w czasie żakinady we Wrocławiu na początku 60-tych lat, siadł na bardzo wysokim trzecim piętrze akademika przy ul. Teatralnej naprzeciwko hotelu „Monopol”, z nogami dyndajacymi na zewnątrz i z transparentem: „Marksizm do wszystkiego i do dupy”. Podobnie jest z bogami. Ty, jako skrzywiony apologetycznie, nigdy o Jahwe, rzecz jasna, tak nie powiesz.

  Gdzie indziej kolega wylądowałby za to na białych niedźwiedziach, a u nas beknął dopiero jako pracownik naukowy w Poznaniu w 1968, kiedy otwarcie popierał strajki studenckie. Wywalili go z pracy.

 125. Gdyby ktoś chciał zrobić Glapińskiemu wbrew.

  https://www.inbankpolska.pl/lokaty/lokata-bankowa/

 126. Z LA – @scrambler

  Warto zobaczyć i posłuchać:

  https://memnews.pl/img/64780/obywatel-odmowil-policji-podania-danych-osobowych-i-zaskoczyl-ich-znajomoscia-przepisow-prawa-zobaczcie/

  oraz przekazać dalej. 40 lat minęło jak jeden dzień…. A szatniarz coraz bardziej granatowy.

 127. pombocek
  9 czerwca o godz. 22:38

  Pombocku, z podziwem obserwuję jak z uporem godnym lepszej sprawy tworzysz sobie własną wizję religii mojżeszowej, po czym tryumfalnie demaskujesz sprzeczności w tej wizji, która jest tylko i wyłącznie twoim własnym tworem. Nikt nigdy bowiem nie interpretował Starego Testamentu w ten sposób, że zakaz zabijania jest absolutny, że Bóg który go skierował do człowieka, jest obowiązany sam do niego się stosować itd. Bóg do niczego nie jest i nigdy nie był zobowiązany. Mylisz Boga z człowiekiem, ale Bóg starotestamentowy nie jest i nigdy nie był człowiekiem, którego można osądzać według ludzkich kategorii. Zakaz zabijania dotyczy odbierania życia niezgodnie z wolą Boga. Natomiast księgi mojżeszowe opisują szczegółowo przypadki, kiedy synowie narodu Izraela nie tylko mogą, ale nawet mają obowiązek odbierać życie zgodnie z nakazem Boga. Stary Testament jest pełen zabijania, zwierzęta były rytualnie zabijane, ci którzy sprzeciwili się Prawu, byli zabijani, wrogowie byli zabijani. Wszystko to jednak mogło się dokonywać tylko ściśle zgodnie z nakazami Prawa i dla realizacji woli Boga. Czy to jest sprzeczne ze współczesnym humanizmem? Zapewne tak, ale dawni Izraelici nikomu nie obiecywali że będą się stosować do współczesnego humanizmu, który powstanie w odległej przyszłości. Czy Stary Testament ich ukazuje jako zabójców żądnych krwi? Niekoniecznie, warto pamiętać że te księgi opisują w sumie pewną liczbę wojen i ważnych wydarzeń w historii Izraela rozciągającej się na 2 tysiące lat. Kondensacja tych dramatów w historiach biblijnych może może sprawiać wrażenie natłoku wojen i zabijania, no ale przecież taka jest cała historia ludzkości, że zapisuje się głównie wojny. O czasach pokoju nikt nie pisze, bo wtedy niewiele się dzieje.

 128. Bar Norte
  9 czerwca o godz. 21:49

  Na ,, wybory” w Polsce trzeba patrzec w perspektywie budowania obozu krajow protofaszystowskich naokolo swiata przez Jeden Procent.
  Zastapenie jednego kacyka innym nie przyniesie wiekszej zmiany dla ogolu obywateli.
  Jak Biden zastapi Trumpa a Trzaskowski Dude , to i tak bedziemy budowac neofeudalizm.

 129. @basia.n 9 czerwca o godz. 23:25

  @Basiu, to mnie właśnie zdziwiło w niedawnym felietonie @Konstancji. Chodzi o to samo, na co zwrócił uwagę @Tobermory – no bo jak to, ktoś cię zatrzymuje na ulicy, żeby sprawdzić zawartość torby na zakupy (no bo czy na pewno kupiłaś artykuły pierwszej potrzeby?), a ona grzeczniutko otwiera torbę i tłumaczy się temu… policjantowi, straży miejskiej, właściwie komu?

  @Konstancja odparła, że wolała się tłumaczyć niż trafić na posterunek. @Tobermory nie oponował. Ale w sumie to przecież nie o to chodzi. Chodzi o to, po co i z jakiej racji w ogóle ktoś ją zatrzymał na ulicy. W Kanadzie nie wolno – dlatego dla mnie jest to takie dziwne. Tu nie wolno policji legitymować bez realnego powodu, tylko ze względu na policyjne widzimisię.

  Ma to swoje zalety, ma również i wady. Jest po prostu inaczej. A w Polsce co i rusz spotykam się z opisem sytuacji, gdzie policjant ot tak sobie prosi o dokument tożsamości. To jest po prostu metoda zastraszania – i chyba dlatego ta praktyka została z czasem zakazana w Kanadzie.

 130. @Rogger77 9 czerwca o godz. 23:38

  Tylko że z twojego wywodu kompletnie nic nie wynika poza tym co już wcześniej wypunktował @pombocek – w biblii nie ma żadnego boga. Są takie sobie czysto ludzkie opowiastki.

 131. kooperatywaMandragon

  „Na ,, wybory” w Polsce trzeba patrzec w perspektywie …”

  A to niby czemu?

  Dlaczego mam się ograniczać tylko do jednej perspektywy?

  Czemu nie mogę popatrzeć na wybory również z perspektywy jakości warsztatu politycznego kondydtów, ich zaplecza czy po prostu pragmatyzmu politycznego?

 132. olborski 21.31
  R.e.d.u.t.a Ordona
  Bema pamięci r.a.p.s.o.d żałobny
  Cała w trawie
  Obłuda
  Modlitwa
  Czesław Niemen
  Zespół D.Ż.E.M
  TadeuszNalepa
  Miałem super wieczór
  Wielkie dzięki

 133. pombocek
  9 czerwca o godz. 22:38
  „Nie zabijaj” jest imperatywem kategorycznym i Świadkowie Jehowy rygorystycznie go w czasie wojny stosowali. Więc nie może być ŻADNYCH wyjątków w stosowaniu tak sfomułowanego prawa”.

  Pombocku.
  Niepotrzebnie ograniczasz swoje horyzonty, koncentrując się na jednym przykazaniu Dekalogu, który regulował kwestie prawne tylko w obrębie królestwa Izraela. Nie dotyczył on stosunków z innymi narodami. Spróbuj spojrzeć z szerszej perspektywy.

  1. Uważna lektura Biblii pozwala ustalić, że w starożytności Bóg uznawał wojnę za uzasadniony sposób na wyeliminowanie różnych form ucisku i zła. Jednak to nie ludzie, tylko sam Bóg decydował o tym, kto i kiedy miał ją stoczyć. Liczne relacje biblijne ujawniają, że gdy Jego narodowi wybranemu, zagrażały niegodziwe wpływy, Bóg akceptował działania wojenne służące obronie Jego ludu, z pośród którego miał się wywodzić Chrystus.

  2. Kiedy w I wieku, nadszedł czas na pojawienie się obiecanego Mesjasza, Żydzi cierpieli wskutek jarzma imperium rzymskiego. Bóg nie chronił już jednak narodu żydowskiego ani Ziemi Obiecanej, ponieważ trochę wcześniej Izraelici nie uznali Jezusa, za Mesjasza i go odrzucili.
  Jehowa nie walczył też za chrześcijan, ani nie upoważnił ich, by sami to robili. Dlaczego? Najwyraźniej nie był to wyznaczony przez Niego czas na zwalczanie niegodziwości i ucisku. Miał on dopiero nadejść w przyszłości. Ówcześni chrześcijanie mieli więc czekać, aż Bóg położy kres uciskowi. Do tego czasu nie wolno im było na własną rękę walczyć z wrogami. Wniosek ten znajduje potwierdzenie w naukach Jezusa, który przepowiadając atak Rzymian na Jerozolimę, nie nakazał uczniom zostać i walczyć, tylko uciekać — co też uczynili

  3. Świadkowie Jehowy nie uczestniczą w wojnach, ponieważ Biblia zapowiadała, że słudzy Boży „przekują swe miecze na lemiesze”, oraz że ʽnie będą się uczyć sztuki wojennej’.
  Poza tym jesteśmy posłuszni Jezusowi, który powiedział do apostoła Piotra: „Włóż swój miecz z powrotem na jego miejsce, bo wszyscy, którzy chwytają za miecz, od miecza zginą”. Tymi słowami Jezus wskazał, że jego naśladowcy nie będą posługiwać się orężem wojennym. Mieli oni tworzyć międzynarodową społeczność braterską, w której nikt nie walczyłby przeciw swoim braciom. Naśladujemy tym samym przykład pierwszych chrześcijan, o których w pewnej encyklopedii napisano: „Pierwsi naśladowcy Jezusa nie brali udziału w wojnach i nie pełnili służby wojskowej”, bo takie postępowanie „kłóciłoby się z głoszonymi przez Jezusa zasadami miłości oraz nakazem miłowania nieprzyjaciół”.

 134. P.S. @Basiu – a w Polsce chyba też nie wolno, bo tak wynika z interpretacji prawa, którą przedstawił ten zatrzymany człowiek. Policji nie wolno legitymować, chyba że w ramach czynności śledczych. Tylko że te czynności śledcze są dość dowolnie interpretowane, a policja po prostu robi co chce.

  Zresztą np. ustawa o aborcji jest bardzo podobna w Polsce i w Wielkiej Brytanii, tyle że w Wielkiej Brytanii ona zapewnia realny dostęp do aborcji. Nie wiem, czy to kwestia przepisów wykonawczych, czy po prostu lekarskiego widzimisię. Ale czego można się spodziewać w kraju, gdzie lekarz boi się xiunca, a medycy masowo podpisują gniot Półtawskiej?

 135. Rozmawiałem z prezesem dużej spółdzielni mieszkaniowej.
  Nie wiedział ile jest napadów, rozbojów i kradzieży na terenie osiedla bo takich danych nie ujawnia policja
  Nie można zakładać monitoringu bo muszą wyrazić zgodę wszyscy wszyscy właściciele, a to nierealne
  W blokach każde mieszkanie można przerobić naprzykład na hostel albo …. i to jest legalne
  Wszystko tajne przez poufne, ale można dostać w ryja, a w przypadku kradzieży policja umarza postępowanie z powodu niewykrywania sprawców
  W czasach Polski Ludowej wszystko było jawne i nikomu to nie przeszkadzało
  Obecnie ludzie się dziwią po co prezesowi taka zmasowana ochrona

 136. Nikt nie zabrania jeszcze rozmowy o niebieskich migdałach, to można i o Panu Bogu.
  Wiele jest interpretacji utworu „Modlitwa”.
  Tadeusz Nalepa z zespołem D.ż.e.m w 1987 roku, czyli jeszcze w Polsce Ludowej, wykonali tę pieśń rewelacyjnie, a tekst robi na każdym wielkie wrażenie (fragment) „Do Ciebie pieśnią wołam Panie, bo przecież wszystko możesz dać…”
  Trudno sobie wyobrazić jak wiele straciliby artyści i architekci bez odniesienia do siły wyższej, no chyba, że ktoś uwielbia makaron

 137. Bar Norte
  10 czerwca o godz. 0:15

  W kapitalizmie niemieckim 6% bezrobocia,
  w kapitalizmie amerykanskim 12 % bezrobocia.
  Niemcy wydaja sie bardziej pragmatyczni,
  co widac po doniesieniach z Ameryki od 2 tygodni.

 138. Pandemia zmniejszyła ogólną liczbę zgonów w Polsce – tak dobrze nie było od 10 lat…

  https://www.youtube.com/watch?v=9qyLdhlEnCI&feature=emb_title

 139. @ls42 10 czerwca o godz. 0:47

  Samo wzdychanie do „siły wyższej” („siło wyższa, wszystko możesz dać, zatem łaskawie przywal tej łachudrze”?) nie jest problemem. Problem zaczyna sie wtedy, gdy „siły wyższej” używa się w charakterze cepa („bo moja bozia nakazuje dokopać gejom a w ogóle to antykoncepcja nie jest cacy”). Tym sposobem mityczna „siła wyższa” jest pretekstem do stanowienia religianckiego szariatu zamiast prawa.

  Jest to zresztą – jak ktoś trzeźwo zauważył – sprzeczne z drugim (czyli trzecim) przykazaniem dekalogu – „nie będziesz brał imienia Boga nadaremno”. Religianci, głusi na to przykazanie, wycierają sobie gęby tym swoim bóstwem. I tu dostrzegam realny problem, wynikający pośrednio z owych wzdychań.

 140. @ls42

  Ten link dedykuję specjalnie dla Ciebie.
  Obejrzyj i wysłuchaj pierwsze 4 minuty.
  Columbijski Chłopczyk 11-to letni , którego najwiekszym przyjacielem jest jego babcia i którą (jak twierdzi ) kocha najbardziej.
  Początek tzn pierwsza minuta pokazuje skąd pochodzi, gdzie mieszka i jak spedza czas.

  Teraz w okresie kiedy ludzie zaczęli bardziej niż kiedykolwiek ja pamietam patrzeć na siebie wrogo, o zwracaniu się do siebie wzajemnym nawet nie wspomnę, ten chłopiec jest jak powiew świezego powietrza.

  Carlos Mario Martinez canta Mi Buen Amor – Audiciones a ciegas | La Voz Kids Colombia 2018
  https://www.youtube.com/watch?v=-cTu1lb-SI0

  Serdecznie pozdrawiam

 141. dezerter, Rogger 77

  Przepraszam, ale muszę ostro. Tysiąc razy mogę informować, że nie interesują mnie historyczne odniesienia w Biblii, które tylko rozmydlają jej wspólczesną uniwersalność, a polemiści tysiąc razy będą zaczynać od historycznych odniesień.

  Biblia jako wyraz woli Boga nie jest dana do studiowana przez prostych mieszkańców calego swiata historii Izraela, lecz jest przede wszystkim zbiorem moralnych nakazów i zakazów oraz głoszeniem chwały Jahwe. Zatem w ogromnej części jest niestrawną i nie interesującą ludzi wiary sieczką, np. wynoszona pod niebiosa „Pieśń nad pieśniami”. Dlatego wypreparowany z niej katechizm stanowi w katolicyzmie niewielką cząstkę malutkiej książeczki do nabożeństwa. Mówię więc wyłącznie o tym, co się składa na adresowaną do wszystkich narodów świata treść religii UNIWERSALNEJ. Tą treścią jest na przykład Dekalog, do którego niektórzy religianccy bojownicy sprowadzają w słownych bojach całe właściwie chrześcijaństwo. A ja tylko pokazuję w tym Dekalogu ciężkie zgrzyty nie do usunięcia żadnymi apologetycznymi tłumaczeniami.

  Oto dawca przykazania „Nie zabijaj” zabija własnoręcznie (duchem będąc!) pierworodnych Egipcjan i z jego rozkazów płyną rzeki krwi.

  Oto dawca przykazania „Nie kradnij” nakazuje Izraelitom przed wyruszeniem na wieloletnią tułaczkę okraść Egipcjan.

  Oto dawca przykazania „Pamiętaj, abyś dzień święty święcił” nakazuje za pracę w sabat karać smiercią. A jego niby-syn Jezus usprawiedliwia taką pracę, twierdząc, że „Syn Człowieczy jest panem sabatu”. Wypisz, wymaluj Kaczyński Jarek na cmentarzu.

  Oto dawca przykazania „Czcij ojca i matkę” nakazuje zabijać za złorzeczenie rodzicom, a niby-syn Boga Jezus może nie złorzeczy matce (o jego stosunku do ojczyma nie wiemy nic), ale daleki jest od jej czczenia. Tu Jarek Kaczyński był od niego lepszy.

  Nie przyjmuję w tych sprawach żadnych tłumaczeń, bo wszystkie są tak samo pokrętne jak tłumaczenia przez przydupasów wizyty Kaczyńskiego na cmentarzu w czasie, kiedy wszystkich obowiązywal wymyślony przez niego zakaz. Kończę temat.

 142. pombocek
  10 czerwca o godz. 2:28

  Przepraszam, w drugim zdaniu od początku zapomniałem poprawić, że chodzi o współczesną uniwersalność religii chrześcijańskiej, a nie Biblii.

 143. A ten filmik polecam wszystkim, którzy podzielają opinię ze wszystkie dzieci są nasze.

  W linku poniżej występuje 7-letni chłopczyk ogromnie utalentowany muzycznie.
  Na początku filmiku dziecko jest bardzo smutne i łzy spływają po policzkach. Widać ze dławi go płacz. Okazuje się że dostał chrypkę i martwi sie o swój występ.
  Jednak po chwili uśmiech zakwita na buzi.

  Dalszy ciąg to fragment jednego występu, a po chwili cały następny.
  W tym ostatnim dziecko nie tylko zmaga się z chrypką ale produceńci programu postanowili bardziej zoobrazować treść piosenki wykonywanej przez młodego artystę więc wpuścili 5-cio miesięcznego pieska.
  Piosenka jest o nim.

  Ten dzielny młody artysta pokonuje przeszkody jak dorosły profesjonalista.

  Szczerze namawiam do obejrzenia całości, bo to jest słodkie i budzi optymizm, którego w dzisiejszym czasie tak bardzo nam potrzeba.

  Pozdrawiam wszystkich i życzę zdrowia (z psychicznym włącznie)

  David Tarapues canta Corriente y Canelo – Rescates | La Voz Kids Colombia 2018
  https://www.youtube.com/watch?v=9-r8D5bJiWM

 144. @zetus1
  i wszyscy, którzy mają ochote otworzyc link pod spodem.

  Znajomość angielskiego przydatna, ale niekonieczna, ponieważ artystka robi
  tzw lip service pod tekst Trumpa który jest przez niego wypowiadany publicznie.
  jest to o tyle zabawne, ze jej gesty i mimika doskonale obrazują o czym on mysli wypowiadając się.
  Na przykład wtedy kiedy polecał lekarzom rozpocząć badania naukowe jak wsadzić w człowieka chorego „potężne swiatło” wyraził się, że sa różne drogi zeby tego dokonać.
  przyznam ze mnie od razu nasunęła się myśl, że baterie potężne do tyłka ma na myśli.
  Sara to świetnie obrazuje.
  Podobnie jak wstrzykiwanie dezynfektantów.
  Albo jak tłumaczył, że tak dużo przypadków Covid-19 jest w USA bo robią dużo testów.
  Gdyby nie robili, to nie byłoby tych przypadków. itd.

  Sarah Cooper Impersonating Trump Compilation
  https://www.youtube.com/watch?v=CCkWzr1o4EU

 145. jeszcze jeden filmik, tym razem trwa tylko 45 secund.
  Tutaj Sarah Cooper
  pokazuje jako Trump sposób jak on się tłumaczył, że uciekł z rodziną do bunkra w strachu przed protestantami.

  Tłumaczył, że on tylko tam poszedł na krótką chwilę żeby sprawdzić że wszystko tam w porządku działa.
  Podkreślał, że chwila była tak krótka, że tylko na „number two” starczyła.

  W Ameryce to w cudzysłowie używa się jak ktoś idzie do łazienki kupę zrobić.BTW Nie tylko uciekł do bunkra ze strachu przed pokojowym protestem, ale zaangarzował Głównego Prokuratora (który jest jego chłopcem na posyłki) żeby rozprawił się z protestantami.
  Co oczywiście ten uczynił.
  Strzelano do ludzi z gumowych kul, wyrzucano granaty z gazem łzawiącym, bito pałami, itd. Do pokojowej demonstracji.
  Oczywiście potem się zapierali że nic takiego nie miało miejsca.
  Wbrew filmom zrobionym przez masę ludzi, w tym reporterów z różnych telewizji krajowej i zagranicznej.
  A swoją drogą nie oszczędzano nikogo, więc dziennikarze też byli bici.

  jak dotąd około 300 dziennikarzy zostało pobitych w trakcie pracy, obsługując w różnych miastach protesty przeciwko rozzuchwaleniu policji.

  Aha, zapomniałam dodać, że po rozpędzeniu protestantów, uzbrojona po zęby policja opanowała ulice, po której Trump z rodziną i pachołkami przeszedł, zeby pod kościołem zrobić sobie reklamówkę jak trzyma w ręku biblię.
  Nota bene do góry nogami.

  How to bunker Sarah Cooper
  https://www.youtube.com/watch?v=1iJA2cVXUAA

 146. na marginesie

  Milicja nie ma na mundurze numerow identyfikujacych funkcjonariusza,
  wiec moga sie czuc tak samo bezkarni, jak u Naszego Najwiekszego Sojusznika.
  Dlaczego ,, opozycja ” nie domaga sie noszenia blachy na wierzchu ?
  https://wyborcza.pl/7,75398,26017226,pieniadze-plus-dla-policji.html#S.koronawirus-K.C-B.1-L.1.duze

 147. Jest nowy problem, który moze zniszczyć już nadszarpnięte stosunki US z Unią Europejską.

  Właśnie the Donald odkrył, ze EU kombinuje na rakach ze stanu Maine.
  Więc się rozzłoscił i oświadczył, że tego już za wiele.
  że EU jest gorsza niż Chiny i w ohydny sposób okrada biedną aczkolwiek dobrą Ameryke.
  Ale koniec z tym the Donald w końcu zrobi.

  Obiecał że jutro zadzwoni do EU i postawi jej ultimatum albo albo.
  raki z Maine będa przyjmowane przez nią tak jak tego US oczekuje, a jak nie to the Donald NATYCHMIAST podnosi solidnie taxę na samochody i inne towary, które EU eksportuje.
  Stwierdził z nieukrywanym zadowoleniem że on już teraz dobrze wie po takim ultimatum EU rura zmięknie i skończy sie to unijne okradanie i oszukiwanie Stanów Zjednoczonych.

  Impresje jego wypowiedzi w wykonaniu Sary Cooper poniżej

  How to lobster
  https://www.youtube.com/watch?v=jkxYVO0Mb6E

  Ps. Ja już od pewnego czasu nie jestem w stanie tego dupka słuchać.
  jedynie sensu nabiera w interpretacji Sary.

  Polecam. Zwłaszcza dla posługujących się angielskim

 148. Warto zorganizować plebiscyt na przyzwoitego katolika…z opcją szukania haków przez reżimową telewizję…przed wręczeniem trofeum…Tak sobie myślę prywatnie, że szukanie takiej igły w stogu siana ma sens…Od katolika wymagaj więcej…głosił Lenin… skoro zażywa opium…

 149. Rydzyk w ramach klauzuli sumienia sugeruje wieczny żywot katolika, a ograniczenia w czasie pandemii jako nękanie katolików…Tak sobie myślę prywatnie: dlaczego świeckimi metodami następuje wtrącanie się w porachunki religijne…Zaraza jest zapłatą za grzechy ochrzczonych i niech tak zostanie…Rządzący nabierają brukselskich nawyków reagowania na boską sprawiedliwość, która jest ostateczna w kraju nad Wisłą…

 150. Biurokracja ubezwłasnowalnia suwerena…komu, to potrzebne…ano rządzącym…to świecka forma 10 przykazań…Utrzymać ciemny lud w posłuszeństwie…Tak sobie myślę prywatnie, że wystarczy referendum i likwidacja przerostu administracji…ale jak bez biurokracji wyżyć mawiają partyjniacy…to piłowanie gałęzi…

 151. 404 , 5:01

  Jednym z najlepszych satyrykow wysmiewajacych naszych wladcow jest Michelle Wolf.
  https://www.youtube.com/watch?v=CeEiq_C6j3c

 152. Krejzines Trumpka przekracza najbardziej wybujałą imaginację.
  Podam link na dole w którym od 5-tej minuty można zobaczyć że za 20 dolców mozna kupić w Trumpa sklepie online książeczkę do kolorowania
  Bohaterem tej książeczki jest oczywiście Trump. Na każdej jej stronie jest jego podobizna.

  Ponieważ Jimmy zamówił ją więc mozemy zobaczyć co ona zawiera. Strona po stronie.
  Dodatkowo włączone w deal są kredki woskowe.
  Oprócz tego jest informacja, że ten wspaniały Art Work można po pokolorowaniu powiesić na scianie w domu albo w swoim biurze.

  Aha, reklama tej książeczki równiez ponagla do kupowania jej jakoże znika ona w tempie błyskawicznym, a jest to edycja limitowana.
  Jeszcze jedno. Jeżeli ktoś wpłaci 25 dolców, to tę książeczkę dostanie za DARMO!!!

  ***

  Z kolei od 3 minuty 20 secund jest fragment mówiący o zdarzeniu w Buffalo.
  jedna z Pań wcześniej o tym napisała.
  Chodzi o 75-cio letniego mężczyznę, który zbliżył się do policji i coś im próbował tłumaczyć.
  Z video wynika ze prawdopodobnie zachęcał ich do zaprzestania przesladowania jednego (podkrkreslam Jednego) protestanta, który z uporem trzymał napis na kiju, żądający sprawiedliwości.
  A policjantów uzbrojonych po zęby było kilkudziesięciu.
  Poza nimi i tymi dwoma obywatelami pusto na ulicy.

  policjańci zareagowali brutalnie popychając tego starszego człowieka.
  Upadł na wznak i krew z ucha zaczęła spływać na bruk. Człowiek się już nie ruszał.
  jeden z policjantów chciał przyklęknąć przy nim i próbować mu pomóc.
  na to jego zwierzchnik zareagował popychając go do przodu, żeby sobie dał spokój.

  Ten starszy pan w efekcie trafił do szpitala i jest w stanie ciężkim. Jak informują źródła.

  Dzięki temu, że ukazało się video z tego zdarzenia w Internecie i natychmiast jak wichura się rozpropagowało więc policja nie miała wyjścia i zawiesiła na czas niewiadomo jaki tego który nie dość że popchnął ale jeszcze uniemożliwił pomoc.

  Dalszy ciąg jeszcze bardziej niepokojący (jeżeli to możliwe?)
  Bo 55-ciu policjantów z tego oddziału w ramach solidarności z zawieszonym w obowiązkach również zarządało przeniesienia.

  Osoba która jest papugą Republikańskiej partii ogłosiła, ze ta krew to nic innego tylko farba, którą specjalnie tam wylano jakoś, żeby skompromitować policję.
  że niby ten starszy człowiek miał ją w jakiejś buteleczce do łysej głowy doczepioną i w czasie upadku ją roztłukł zeby tę farbę niby krew wylac na bruk.
  Jest ta wypowiedź zarejestrowana równiez w Internecie.

  Trumpek też nie skorzystał z okazji żeby milczeć.
  W sensie dosłownym to on ostatnio milczy, czyli unika dziennikarzy.
  Ale za to nadrabia na Twitterze.

  napisał on bowiem, że ten 75-cio latek najpewniej był z ANTIFy (taka organizacja anty faszystowska, której Trumpek nie lubi)
  i starszy pan wykorzystał sytuację, żeby swoim telefonem komórkowym zblokować system operacyjny policjantów.

  Ja nie żartuję!
  Oryginalny Tweet można zobaczyć w tym filmiku albo wejść na trumpowską stronę.

  Poza tym Trumpek w tymże tweetcie stwierdził, że po uważnej obserwacji zauważył że wcale mocno nie został tamten popchnięty i jest to zaplanowana profokacja ATIFY

  Oczywiście ten tweet wywołał oburzenie.
  Dziennikarze starali się o komentarze ze strony senatorów i innych wyoko postawionych republikanów.
  Niestety albo uciekali, ukrywali się, albo bełkotali nie na temat, albo twierdzili jak jeden z nich, że oni tylko na Tweeterze piszą, ale nie czytają tam nic.

  Ten ostatni to jeden z pretendentów na prezydenta w ostatniej kampanii.
  Trumpek niszczył wszystkich obcesowo, a na tego wymyślił, że jego ojciec był jednym którzy zamordowali JFK.
  Ja naprawdę nie żartuję
  To się dzieje w realu. Codziennie nowości idiotyzmu.
  czasem myslę, że to już dno.
  A tu się okazuje, że dna wcale nie widać.
  czarna dziura. Ot co!!!

  Jimmy Kimmel’s Quarantine Monologue – Trump Tweets Conspiracy Theory & Cousin Micki’s Words of Hope
  https://www.youtube.com/watch?v=tg7ASRLdsB0

  ***

  Ps. Jedynie senator Mitt Romney (Republikanin) kolejny raz stanął na wysokości zadania.
  Stwierdził, że tweet prezydenta jest tak okropny, że on nie zniży się do komentowania go.
  BTW jako jedyny Mitt Romney uczestniczył ostatnio w demonstracji przeciwko przemocy policji i zamordowaniu człowieka.
  Co sporkało się z burzą ohydnych wpisów i wypowiedzi gdzie się dało pod jego adresem w wydaniu przeróżnych republikanów.

  jeszcze raz podkreślam.
  To co się dzieje pokazuję w jakim bagnie się grzebiemy. Albo grzęźniemy

 153. Teraz sąsiedzi nie chcą wpuścić przez granicę „trędowatych” z kraju nad Wisłą…Tak sobie myślę prywatnie, że klątwa Kaczyńskiego imigranta z parchem nadal straszy…

 154. @kooperatywaMondragon

  Dzięki za link.
  Rzeczywiście jest świetna.
  Nie widziałam tego wczesniej

 155. pombocek
  10 czerwca o godz. 2:28

  Nie bardzo wiem o jakich religianckich bojownikach mówisz, którzy jakoby sprowadzają chrześcijaństwo do Dekalogu. Ja takich nie spotkałem i nigdy by mi nie przyszło do głowy coś równie absurdalnego. Dla chrześcijanina Dekalog to pewne podstawowe zasady, natomiast nauki właściwe dla moralności stricte chrześcijańskiej są zawarte w Ewangeliach. Nie rozumiem też jaką „uniwersalną religię” masz na myśli. Katolicką? Protestancką? Świadków Jehowy? Mormonów? Rydzyka? Ludową wiarę? Każdy ma jakiś swój uniwersalizm i dla każdego jego własny uniwersalizm jest najuniwersalistyczniejszy. W rzeczywistości jednak takiego „wypreparowanego” uniwersalizmu o jakim mówisz nie ma i nigdy nie było. Z perspektywy chrześcijańskiej człowiek nie żyje w jakimś uniwersalistycznym raju, gdzie wszystko już wiadomo i wszyscy są chodzącymi ideałami. Przeciwnie, niedoskonały i grzeszny człowiek jest zagubiony w świecie skażonym upadkiem, złym i okrutnym, gdzie rządzi zło, grzech, zbrodnia, niewiedza, głupota, ciemność i śmierć. Bóg był dobry dla człowieka w raju. Natomiast aktualnie cierpienie i śmierć są karą Bożą za upadek. Bóg okazuje miłosierdzie nie przez to że miło się obchodzi z człowiekiem, ale przez ukazanie perspektywy na wyjście z upadku, a wstępnym warunkiem ku temu jest przestrzeganie przykazań na tyle, na ile można je przestrzegać w złym i okrutnym świecie. Dla chrześcijanina jednak prawdziwą perspektywą wyjścia z upadku jest Jezus Chrystus, który otworzył człowiekowi drogę do zbawienia przez swoją ofiarę na krzyżu. Człowiek może pójść tą drogą do wyjścia z upadku poprzez przestrzeganie nauki Chrystusa i naśladowanie go. Taka jest prawdziwa chrześcijańska „uniwersalna religia”, a nie jakieś mgliste i subiektywne wyobrażenia o niej.

 156. Pytanie : dlaczego katolicy i inni w tej wierze jeszcze za ich żywota chcą ten żywot obrzydzić innym…Niech wywieszą białą flagę i w domu czekają nawet przy otwartych oknach na zbawienie…Tak sobie myślę prywatnie, że do zbawienia nie prowadzą wybory…wszak chrzest był wyborem ostatecznym…i niech tak zostanie…Przez śmierć z modlitwą do zbawienia, a nie przez NFOZ…kuchennymi schodami…O politycznym zażywaniu przez hunwejbinów uciech przed zbawieniem nie wspomnę…To przypomina demolowanie pokoju hotelowego po koncercie lub meczu…a po nas choćby…Alleluja i do przodu…

 157. Rogger77
  „Cierpienie i śmierć są karą Bożą za upadek”.

  Powyższa Twoja opinia, zdaje się sugerować, że Bóg jest w jakimś stopniu odpowiedzialny za nasze cierpienia. Warto wiedzieć, że nie jest to pogląd biblijny.

  Moim zdaniem Pismo uczy, że
  większość cierpień jest spowodowana grzesznym stanem, który odziedziczyli po Adamie i Ewie, zarówno dobrzy, jak i źli ludzie. Przyczynia się on do zaburzeń fizycznych i emocjonalnych, a także rozbudza w ludziach cechy, pod wpływem których krzywdzą się nawzajem.

  W Rzymian 5:12 napisano: „Grzech pojawił się na świecie przez jednego człowieka, a przez grzech — śmierć. I w taki sposób śmierć rozprzestrzeniła się na wszystkich ludzi, bo wszyscy stali się grzeszni”.

  Chociaż niektóre cierpienia są skutkiem podjętych przez nas decyzji, to jednak nie mozna stwierdzić, że wszystkie nasze cierpienia powodujemy sami. Wiele osób nie z własnej winy ulega wypadkom, przeżywa klęski żywiołowe czy inne tragedie.

  Czy Bóg także ponosi winę za nasze cierpienia? Czy są one „karą za upadek”?

  Wyobraź sobie ojca, który wychowuje swoje dzieci i bardzo się o nie troszczy. Z czasem jeden syn przestaje go słuchać, wyprowadza się z domu i ściąga na siebie kłopoty. Czy ojciec jest odpowiedzialny za to, co robi syn? Czy syn może winić ojca za skutki swojego złego postępowania? Podobnie my nie możemy obwiniać Boga za nasze cierpienia.

 158. dezerter83
  10 czerwca o godz. 9:52

  Dezerterze, zgodnie z Biblią Bóg karze człowieka za występki i nie ma co udawać że jest inaczej. Nie jest on miłym i uczynnym staruszkiem, do którego pretensje ma pombocek że nie postępuje jak miły i uczynny staruszek. Przeciwnie, bywa surowym i karzącym bóstwem Wyraźnie mówi o tym choćby Księga Powtórzonego Prawa 28,15 i nast:

  „15 Jeśli nie usłuchasz głosu Pana, Boga swego, i nie wykonasz pilnie wszystkich poleceń i praw, które ja dzisiaj tobie daję, spadną na ciebie wszystkie te przekleństwa i dotkną cię.
  16 Przeklęty będziesz w mieście i przeklęty na polu. 17 Przeklęty twój kosz i twoja dzieża. 18 Przeklęty owoc twego łona, plon twej roli, przyrost twego większego bydła i pomiot bydła mniejszego. 19 Przeklęte będzie twoje wejście i wyjście.
  20 Pan ześle na ciebie przekleństwo, zamieszanie i przeszkodę we wszystkim, do czego wyciągniesz rękę, co będziesz czynił. Zostaniesz zmiażdżony i zginiesz nagle wskutek przewrotnych swych czynów, ponieważ Mnie opuściłeś. 21 Pan sprawi, że przylgnie do ciebie zaraza, aż cię wygładzi na tej ziemi, którą idziesz posiąść. 22 Pan dotknie cię wycieńczeniem, febrą, zapaleniem, oparzeniem, śmiercią od miecza, zwarzeniem zbóż od gorąca i śniecią: będą cię one prześladować, aż zginiesz. 23 Niebiosa, które masz nad głową, będą z brązu1, a ziemia pod tobą – żelazna. 24 Pan ześle na twą ziemię zamiast deszczu – pył2 i piasek; będzie na ciebie padał z nieba, aż cię wyniszczy. 25 Pan sprawi, że poniesiesz klęskę od swych wrogów. Jedną drogą przeciw nim pójdziesz, a siedmioma będziesz przed nimi uciekał i wzbudzisz grozę we wszystkich królestwach ziemi. 26 Twój trup będzie strawą wszystkich ptaków powietrznych i zwierząt lądowych, a nikt ich nie będzie odpędzał.”

 159. Dezerter nieustannie przypomina pombockowi, ze uważne wnikliwe czytanie Biblii jemu pozwala dowiedzieć się, co Bóg chciał, czego nie chciał, co myślał, kogo chciał ukarać, kogo ostrzec, itd. Dezerter doznał boskich właściwości, bo wie co Bóg chce i czego nie chce.

  Pombocek czyta Biblię i nic nie rozumie. To dla kogo była pisana Biblia? Tylko dla tych, co rozumieją? Co mają zrobić ci, którzy nie rozumieją, lub ci, którzy nie umieją czytać, a takich w czasach po spisaniu Biblii było 99 %. Dużo później, w średniowieczu nieczytających było niewiele mniej, a w Chinach, Japonii, czy Indii nie czytających Biblię było 100 %. Dla kogo spisana była biblia?

  Taki Mahomet, przeczytał Biblie, wziął i napisał nową księgę i ta nowa księga też musi być czytana ze zrozumieniem, bowiem jest to słowo Boże, dokładnie takie samo jak słowo Boże Biblii, tylko podyktowane przez samego archanioła Gabriela i to etapami, przez 22 lata, by Mahomet mógł dokładnie zapisać słowo Boże. I zapisał.
  I mamy dwa słowa Boże – Biblię i Koran. Które z nich jest prawidłowe?

  Taki prezydent Trump rozumie świetnie Biblię. Poszedł pod kościół i kazał się sfotografować z Biblią. Cały świat dzięki temu mógł oglądać Trumpa z Biblią – jak Trump rozumie Biblię. Prawidłowo rozumie, świadczy o tym zdjęcie.
  Pzdr, TJ

 160. tejot

  To biblię trzeba czytać? Przecież dezerter NAPISAł że Biblia mówi. 🙂

  Na poważnie ( i swoją drogą ) to taki sam bełkot jak geozaka, tylko w innej „ramie pojęciowej”.

  Idioci żyją wśród nas, a nawet stanowią większość.

 161. „Ponowny wybór Andrzeja Dudy na prezydenta leży w elementarnym interesie Polski” – pisze w liście do członków Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26018877,kaczynski-do-czlonkow-pis-zwyciestwo-kandydata-ko-oznaczaloby.html

  Naszczalnik bratobójca wyje ze strachu

 162. Jak Jarosław Kaczyński w swoim ad hock i misz masz spisanym liście – odezwie do swojego ludu odwraca kota ogonem. Pisząc szeroko o wrednej, sprzedajnej opozycji pisze jakby o sobie, o PiSie. Swoje pomysły swoje bezeceństwa, dezintegrację społeczeństwa, szerzenie wrogości, nienawiści przypisuje onym.

  Oto przykład bełkotu Kaczyńskiego:

  wg onet.pl
  „Jako drugie wskazał zapewnienie bezpieczeństwa naszemu krajowi. „Zagwarantowanie mu właściwego statusu i pozycji międzynarodowej” – napisał. Jak wyjaśnił będzie to możliwe tylko wtedy, gdy oprócz siły gospodarczej i militarnej zbudujemy także siłę społeczną „wyrastającą z poczucia przynależności do polskiej wspólnoty, z patriotyzmu, z poczucia własnej wartości, z pozbycia się kompleksów oraz z odrzucenia systemu, którego bardzo ważną cechą było nieustanne prowadzenie działań zmierzających do dezintegracji społecznej, tworzenia i umacniania poczucia niższości, demoralizacji”.

  Polityczne bla bla bla (bełkot) Kaczyńskiego jest trudno przekładalne na język zwykłego obywatela.

  1) Co oznacza zagwarantowanie naszemu krajowi właściwego statusu? Czym jest właściwy status? Czy to jest taki status, który jest właściwy?

  2) Czym jest siła społeczna wyrastająca z poczucia przynależności do polskiej wspólnoty? Ein Volk?

  3) Kto ma odrzucić system, jaki system, kto ma pozbyć się kompleksów? Siła społeczna ma odrzucić system?

  4) Kto prowadzi nieustanne działania zmierzające do dezintegracji społecznej?

  5) Kto tworzy nieustannie i umacnia poczucie niższości i demoralizację?

  Jeszcze jedno. Kaczyński w swoim histerycznym liście, odezwie do swoich towarzyszy i do narodu zapewnia, ze prezydent Duda jest współtwórcą wszystkiego, całej dobrej zmiany, czyli prezydent w imię i dla dobra narodu i państwa łamie prawo, bowiem podstawowym składnikiem dobrej zmiany jest łamanie konstytucji.

  Prezydent w tym łamaniu pełnił rolę prekursora, gdy aktem łaski przerwał postępowanie sądowe wobec PiSowskiej figury – Kamińskiego, gdy nie zaprzysiągł wybranych prawnie sędziów TK, gdy zaprzysiągł wybranych bezprawnie sędziów dublerów TK.

  Prezydent pod światłym kierownictwem teoretyka społecznej siły nieustannie tworzy. Zamęt państwie na rzecz i ku chwale teoretyka.
  Pzdr, TJ

 163. Kaczyński do hunwejbinów: za nami tylko Wołga…nie pływam…Tak sobie myślę prywatnie o alertach utrzymujących na powierzchni…jak…styropian…

 164. Rogger77
  „Bóg karze człowieka za występki”.

  Aby właściwie zrozumieć fragment, który przytaczasz, koniecznie należy rozważyć jego kontekst.

  Wspomniane w nim „kary”, które miały spotkać naród wybrany w razie lekceważenia Jego opartych na miłości przykazań, były konsekwencją nie dotrzymywania przez jego członków warunków przymierza zawartego u stóp góry Synaj, którego uroczyście przysięgali się trzymać – aż do przyjścia Mesjasza.

  Bóg zawierając tę umowę, gwarantował im Swoją opiekę i pomoc, jezeli oni ,pozostaną ojalni wobec Niego. W przeciwnym wypadku mieli doświadczyć przykrych następstw nieposłuszeństwa, czyli skutków korygowania, które w zamyśle miało ich skłonić do skruchy i powrotu na właściwą drogę.

  Z obecnie żyjącymi ludżmi Bóg nie zawierał żadnego przymierza. Dlatego też nie ma powodu, żeby surowo korygować kogokolwiek za jego nie przestrzeganie. (Naśladowćów Swego Syna, z którymi zawarto Nowe Przymierze, koryguje za pomocą Swego Slowa – Biblii).

  Dopiero kiedy jego Syn przystąpi do przejmowania władzy nad ziemią, jak napisał apostoł Paweł, „Każdy z nas sam za siebie zda sprawę Blogu”.

 165. Chamska hołota, to też dzieci Boga i na jego podobieństwo…nawet Jędraszewski tego nie kwestionuje…Tak sobie myślę prywatnie: czy można się obrażać za skróty…o dziele…króla nagiego…

 166. @ tejot
  10 czerwca o godz. 11:42
  Wg mnie to Tow. Jarosław w powyższym zdaniu wprost apeluje do nas, abyśmy tą całą „dobrą zmianę” pogonili w PiS du

 167. @ tejot:
  „I mamy dwa słowa Boże – Biblię i Koran. Które z nich jest prawidłowe?”
  Eeee…. tylko dwa ?
  A księga Mormona ???? 🙂
  Że już nie wspomnę o Talmudzie, spisanym przez natchnionych Duchem Bożym rabinów

 168. W ramach łączenia wątków dyskusyjnych na blogu – w tym przypadku biblijnego i politycznego … .

  List prezesa Kaczyńskiego do wyborców PiS o którym pisze tejot o 11,32 w mediach społecznościowych jest już nazywany „Listem prezesa do Koryntian”.

 169. Bar Norte,
  doskonałe, już dawno się tak nie uchachałem.

 170. Sierakowski: czy PiS może wprowadzić stan wyjątkowy, by uderzyć w Trzaskowskiego?

  Dwa procesy zdominowały nagłówki gazet i wszystko na to wskazuje, że tak już będzie w najbliższym czasie: ciągle przyspieszająca kampania Rafała Trzaskowskiego i rekordowy wzrost zachorowań na koronawirusa. Pozornie te zjawiska nie mają ze sobą nic wspólnego. Ale zaraz mogą mieć i to z bardzo poważnymi konsekwencjami.
  Rafał Trzaskowski zebrał 1,6 mln podpisów w sześć dni
  W poniedziałek doszło do rekordowych 599 przypadków zachorowań. Eksperci ostrzegają, że polityka rządu doprowadzi do jeszcze większej liczby zakażeń
  Obserwując rozpędzonego Trzaskowskiego i pozwalając na powrót pandemii, Jarosław Kaczyński może chcieć wrócić do sprawdzonych scenariuszy z 10 maja, w tym tego o wprowadzeniu stanu wyjątkowego
  Stanu wyjątkowego nie trzeba wprowadzać w całym kraju, by wybory się nie odbyły. Wystarczy np. na Śląsku
  Najpierw o kampanii Rafała Trzaskowskiego. Jego poparcie urosło z około 10 do prawie 30 proc. Kandydat objeżdża Polskę, gromadzi tłumy i zebrał imponujące 1,6 mln podpisów, co się Prawu i Sprawiedliwości w najczarniejszych snach nie śniło.
  Aż trudno uwierzyć, że PiS popełnił tak głupi błąd. Nie było gorszego pomysłu, niż dać Trzaskowskiemu pięć albo sześć dni. To zbyt dużo, żeby Trzaskowski nie dał rady, ale za krótko, żeby wyglądało to sprawiedliwie i nie wymagało mobilizacji partii, napływu wolontariuszy, ofensywy w mediach społecznościowych i ściągnięcia uwagi mediów.
  PiS niechcący zgasił światło u siebie i włączył u największego konkurenta. Zaczęło się wielkie zbieranie podpisów w całej Polsce, wystawiono banery na każdej większej ulicy, obchodzono domy, podawano kolejne rekordy w mediach społecznościowych, a wszystko na bieżąco opisywano w mediach.
  Właściwie PiS wymyślił i zorganizował tę kampanię Trzaskowskiemu. Aż zebrał mu te półtora miliona.
  Ale nie to jest najgorszą wiadomością dla Jarosława Kaczyńskiego i jego faworyta Andrzeja Dudy.
  Od dekady nie było takiego napływu ludzi do PO jak teraz. Pojawiła się cała armia młodych specjalistów od mediów społecznościowych i reprezentantów wszystkich pokoleń pomagających w kampanii na ulicach.
  Rozdzwoniły się przykryte kurzem telefony.
  PiS uzdrowił gasnącą od lat Platformę, najpierw umożliwiając jej wymianę kandydata, a później dając jej powód do wielkiej mobilizacji społecznej.
  Sprawił, że PO nie jest już partią obciachu. Stał się nią PiS. A to był dotąd celny wskaźnik, na kogo orientować się będą centrowi wyborcy.
  Jest po czy przed szczytem pandemii.
  Teraz drugi proces. Równie szokująca jak liczba podpisów za Trzaskowskim na kartach jest liczba przypadków zakażeń na koronawirusa. Rekord? Teraz? Przecież pozwolono nam wyjść z domów, bo miało być już po pandemii.
  Rząd pozwolił otworzyć sklepy, korzystać z usług, a nawet zdjąć maseczki i chodzić do kina. Gdzie tu jest sens? Ktoś się chyba grubo pomylił. To powinniśmy teraz jechać na długi weekend czy zamykać się w domu? To już jest ta druga fala? To jednak nie na jesieni? Ktoś coś wie?
  Będzie jeszcze gorzej – alarmują eksperci. W ten weekend ludzie masowo gromadzili się na deptakach miejskich i w kawiarniach. Nie ma siły, żeby to się nie odbiło na statystykach zachorowań.
  Rząd postanowił zamknąć część kopalni, choć o masowych zakażeniach wśród górników wie od ponad dwóch tygodni. Dlaczego tak późno? Przecież wirus się musiał już dalej roznieść.
  W marcu, na początku pandemii, reakcja władz była bardzo szybka i wyjątkowo stanowcza. Błyskawicznie zamknięto granice i zakazano wychodzić z domu. Trzeba było mieć 18 lat, żeby móc wyjść i to tylko z ważnego powodu.
  28 czerwca będzie 10 maja.
  Dlaczego wtedy było tak ostro? Gra była czytelna. Gdy rząd uparł się na wybory 10 maja, chciał przedtem jak najszybciej zwalczyć pandemię przez wprowadzenie najostrzejszych w Europie ograniczeń. Przydały się też do tego, żeby uzasadnić uchwalenie wyborów wyłącznie korespondencyjnych.
  Im łatwiej idzie Trzaskowskiemu, tym bardziej spuszczony ze smyczy hasa wirus. Skąd wzięła się ta dezynwoltura tak nietypowa dla rządu, który jeszcze niedawno tak szybko i ostro reagował na pandemię?

 171. cd..

  Po 10 maja nie powinniśmy mieć już wątpliwości, że politycy PiS obawiają się narazić nas na utratę zdrowia. Tylko spór o władzę w obozie Zjednoczonej Prawicy, a nie obawa przed zakażeniami doprowadziła do przesunięcia wyborów.
  Wyjątkowy Trzaskowski.
  Jeśli rząd pozwoli, żeby liczba zachorowań rosła w takim tempie jak teraz, znajdzie sobie powód, żeby znowu móc zorganizować wybory po swojemu.
  Skoro tak zaskoczyły nas nowe zachorowania, to może powinniśmy wrócić do głosowania korespondencyjnego? Elektorat opozycji znowu nie będzie chciał iść i się zarażać.
  Co innego karna armia wyborców PiS, która w czasach największego strachu przed pandemią deklarowała w sondażach, że zamierza iść do wyborów i głosować na Andrzeja Dudę.
  Jeśli nie ma pewności, czy Andrzej Duda uzbiera 50 proc., to może trzeba oddać te wybory w ręce żelaznego elektoratu PiS.
  Inne narzucające się rozwiązanie to zatrzymać rozpędzonego Trzaskowskiego i zlikwidować jego efekt nowości przez wprowadzenie stanu wyjątkowego.
  Mamy przecież Lombardię na Śląsku, więc rząd poruszony tragedią ludzi nie będzie miał innego wyjścia tylko zrobić to, co każda odpowiedzialna władza uczynić powinna, czyli wprowadzić stan wyjątkowy. Wystarczy tylko na terenie Śląska.
  W stanie wyjątkowym nie organizuje się wyborów. Przy takich okazjach zwykł wyskakiwać minister Jacek Sasin. Właśnie zamknął kopalnie. Już jest gotowy, żeby chodzić po mediach i wyjaśniać, że opozycja nie powinna narzekać, skoro sama walczyła o wprowadzenie stanu wyjątkowego w obawie przed szczytem zachorowań. A tak się składa, że szczyt pandemii mamy właśnie przed sobą.
  Pozwolić Dudzie być wyjątkowym.
  Będą cztery miesiące, żeby coś na Trzaskowskiego dało się wymyślić albo żeby ludzie się sami znudzili, kandydat będzie miał więcej czasu na popełnienie błędu, a Duda na heroiczne interwencje na froncie walki ze śmiertelnym zagrożeniem dla narodu polskiego, który już wystarczająco dużo krwi przelał w nierównej walce.
  Coś za dobrze idzie Trzaskowskiemu, żeby się temu PiS tak po prostu biernie przyglądał. I za dobrze idzie wirusowi, żeby uwierzyć, że rząd nie może nic z tym zrobić, skoro sposoby radzenia z wirusem są już doskonale znane. Można i należy podejrzewać PiS, że coś szykuje.
  Nie miejmy złudzeń — wybory korespondencyjne albo stan wyjątkowy to scenariusze, po które PiS może sięgnąć.

 172. Andrzej Rodan

  ·
  ZEMSTA ZZA GROBU TEGO CO DOSTAWAŁ WPIE*DOL
  ANDRZEJ RODAN pisarz, historyk, autor 57 książek, w tym dwutomowa „Największe zbrodnie Kościoła”, trzytomowa „Kryminalna historia Kościoła”, czterotomowa “Historia głupoty w Polsce” bez żadnego trybu tako rzecze: Kaczyński i jego niechamska hołota i niezdradzieckie mordy i sort klasy najwyższej, żeby zatrzymać triumfalny marsz Rafała Trzaskowskiego po prezydenturę, niechybnie wprowadzi STAN WYJĄTKOWY (stan klęski żywiołowej) i przedłuży swój żywot i Dudy o jakiś czas. Tak prorokuję, bo PIS-u koniec jest bliski, ale stan wyjątkowy to już będzie zemsta zza grobu dorosłego chłopczyka, który w młodości dostawał wpie*dol w szkole i na podwórku przez rówieśników, a teraz upokarza Naród w rewanżu. To pisałem ja: człowiek gorszego sortu, komunista i złodziej, gestapowiec, który stał tam gdzie stało ZOMO.
  UDOSTĘPNIJCIE u siebie

 173. Znalezione w necie. Podejrzewam, że poniższe dane są wiarygodne.
  4.800.000 na straty stadniny w Janowie za 2018 i 2017, za 2019 rząd uparcie milczy
  5.000.000 wyniosła w reklamówce sekretarka z CBA
  5.500.000 na trefne maseczki od kumpla, instruktora narciarstwa
  7.500.000 cena zakupu trzech rozbitych limuzyn Dudy, Szydło i Macierewicza
  10.000.000 na komisję Macierewicza, badanie parówek, puszek
  10.000.000 znikło w upadającej, państwowej stoczni GRYFIA za stępkę promu Morawieckiego
  12.000.000 na zabawę na lotnisku w „lądowanie Antonowa”
  17.000.000 na testy które „uległy” zniszczeniu w transporcie LOTu
  20.000.000 na testy które okazały się nieskuteczne
  25.000.000 łącznych dotacji na biznes męża „naszej Beatki”, prywatna szkoła
  27.000.000 przepłacone firmie znajomego Macierewicza za testy z Turcji, 6x drożej niż polskie
  30.000.000 stracił szumnie upaństwowiony, konający Autosan za 20 min spóźnienia na przetarg
  40.000.000 na łapówki dla KNF za przejęcie banku „za złotówkę”
  50.000.000 na projekt księdza egzorcysty, od resortu Ziobry
  65.000.000 wyprowadzone przez senatora PiS z fundacji SKOK
  70.000.000 na nielegalny druk kart wyborczych
  111.000.000 na jachty, niedziałające strony internetowe i wydatki Polskiej Fundacji Narodowej,
  115.000.000 poszło wg. raportu NIK na lewe przetargi w służbie więziennej Patryka Jakiego
  140.000.000 na biznes brata i żonki ministra $zumowskiego
  165.000.000 dotacji z budżetu państwa na prywatne muzeum Tadeusza Rydzyka i jego biznesy
  200.000.000 na respiratory od handlarza bronią (dane lista ONZ), respiratorów nie dostarczono
  500.000.000 dla książąt Czartoryskich od Glińskiego, pieniądze znikły, fundacja upada
  1.000.000.000 straciły łącznie państwowe Enea i Energa na budowie elektrowni Ostrołęka
  1.200.000.000 znikło w GetBack, to państwowe banki czyściły portfele z długów na koszt GetBack
  1.300.000.000 promesy kredytowej PKO dla spółki Kaczyńskiego „Srebrna” na dwie wieże
  1.500.000.000 na roczne wynagrodzenia katechetów
  2.000.000.000 na nową planszę pogody w TVP,
  5.000.000.000 wypłacił Bankowy Fundusz Gwarancyjny klientom 13 upadłych kas SKOK
  90.770.000.000 (prawie STO MILIARDÓW ZŁOTYCH) PUSTYCH I BEZ POKRYCIA wydrukował pan Glapiński w NBP na wykup obligacji rządowych (dane samego NBP na początek 06.2020)
  112.000.000.000 dziura w VAT za rządów Banasia i Morawieckiego 2016-2019, dane ministerstwa
  1.071.900.000.000 (JEDEN BILION, 71 MILIARDÓW, 900 MILIONÓW ZŁOTYCH) zadłużenie skarbu państwa na koniec kwietnia 2020

  50.000 koperty Kaczyńskiego dla księdza to już drobne nie warte splunięcia…

  Gdyby zwolennikom PiS mieszały się ziobra w oczach i nie ogarniali tego rozumkami to te wszystkie liczby przewinęły się w publikacjach.

  Pokaż odpowiedzi (3)

  Odpowiedz

  acototakgodzinę temu

  Oceniono 12 razy
  8

  Jeszcze trochę i Anżej obieca urlopowiczom ładną pogodę, a rolnikom deszcz.

  Pokaż odpowied

 174. Joanna Raszczyk

  Bydlak Dominik Tarczyński.

  Jak sę okazuje prawdą jest, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. Dziadek donosił gestapo, wydawał im ukrywajacych się żydów, ale dopiero po zabraniu im wszystkiego, co mieli…
  Wnuczek puszy się przed o wiele starszymi politykami jak Wałęsa i Kowrin – Mikke, ale wieje z podkulonym ogonem przed rówieśnikami.
  Teraz, ten tchórzliwy damski bokser (sic, faszysta Tarczyński), w obrzydliwy sposób zaatakował matkę Trzaskowskiego.

  Faszystowska pandemia PiS
  Naszczalnik bratobójca, Jarosław Kaczyński

 175. Sorry, przeklejając powyższy tekst, przez nieuwagę zapomniałam wykreślić kilka ostatnich wersów.

 176. Nie trzeba byc zaraz Sierakowskim (9 czerwca o godz. 17:42 )
  Mozna byc jakims dawniej anonimowym dopisujacym cos tam na marginesach bibliotekarzem a teraz zwyklym szeregowym Pawlem . Ktos nastepny przepisze to wszystko jak leci i gotowe – bedzie jak znalazl ..

  „10 Wzywam was, przyjaciele, w imieniu naszego Pana, abyście żyli w zgodzie. Unikajcie podziałów, bądźcie jednomyślni i miejcie wspólny cel. 11 Pisze o tym, ponieważ od domowników Chloe dowiedziałem się o waszych kłótniach. „

 177. Lech Żoliborza w swoim liście do PiSowian mianował Trzaskowskiego skrajną lewicą
  wg onet.pl
  „Po zmianie kandydata PO na prezydenta podjęta została oszukańcza próba przekonania społeczeństwa, że przedstawiciel skrajnej lewicy, którego poglądy znalazły już aż nadto jasny wyraz w sposobie rządzenia Warszawą (w czasie którego dał się poznać jako zagorzały zwolennik ideologii LGBT marzący o tym, by jako pierwszy udzielić ślubu parze homoseksualnej) przedstawia się jako katolika, kontynuatora +Solidarności+, a nawet osobę nawiązującą do tradycji prezydenta Lecha Kaczyńskiego” – podkreślił.

  Kaczyński zwrócił uwagę, że wszystko to może budzić śmiech, ale „w obliczu siły medialnej obozu naszych przeciwników jest bardzo groźne”. „Jedyną właściwą odpowiedzią zarówno na agresję, jak i na oszustwa jest podjęcie przez nas wielkiego wysiłku, pełnej mobilizacji”.

  Mój komentarz
  To wszystko może budzić śmiech, ale jest bardzo groźne bowiem skrajny lewak Trzaskowski zwolennik genderu, LGBT, wszelkich wypaczeń i grzechu ośmiela się sprzeciwiać woli ludu bożego i kandydować na prezydenta.

  Jego wybór na prezydenta byłby wyzwaniem, prowokacją, zbezczeszczeniem urzędu i wielkim zagrożeniem dla narodu, partii i Kościoła powszechnego – naszej trójcy świętej niezbywalnej, niezniszczalnej, wymodlonej, w zwycięstwie ze złem pozyskanej.

  PiSowianie, bądźcie czujni, bądźcie posłuszni woli bożej albowiem kto jest posłuszny woli bożej, temu będzie dane, kto się sprzeciwia woli bożej, ten straci swoje bydło wielkie i małe, swoje domostwo, swoją rodzinę, straci cześć i będzie potępiony. Bóg przebacza, ale nie każdemu.
  Lewacy, to słudzy szatana, chcą sprowadzić ludzkość na złą drogę, musimy im w tym przeszkodzić. Stan alertu trwa. Zwyciężymy.
  Tako rzekę ja Lech z Żoliborza.

  Prezes upodobał sobie nowe mądrze brzmiące słówko – alert.
  Pzdr, TJ

 178. Korekta
  Ma być:
  Lech z Żoliborza
  TJ

 179. Czy mozna zapomniec przez nieuwage cos dopisac na marginesie a potem zapomniec wykreslic .?
  No chyba – albo rybka albo pipka bo jak nie , to mozna by bylo cos przez nieuwage sobie przypomniec ale dopiero po kilkunastu , jezeli nie po „kilkudziesieciu ” wiekach , kiedy juz dawno jest po ptokach bo grawitacja zrobila swoje i nie wiadomo tnp do kogo te listy..

 180. dezerter83
  10 czerwca o godz. 12:15

  Dezerterze, przytoczyłem ten cytat w kontekście dyskusji z pombockiem, a jak sam widzisz, dla niego nieistotna jest religijna kazuistyka, czy Bóg karze ludzi bezpośrednio, czy tylko dopuszcza cierpienia, czy starotestamentowe plagi są przeznaczone tylko dla ludu Izraela, czy dla wszystkich itd. itp. Prawdę mówiąc, też nie chcę za bardzo wnikać w te kwestie. Najistotniejsze jest, że od czasów starożytnych kondycja ludzkości specjalnie się nie zmieniła, nadal są nieszczęścia i cierpienia, zło, wojny, epidemie i śmierć. Nadal wielu ludzi zadaje sobie pytanie: Jeśli Bóg istnieje, dlaczego on to wszystko zsyła na ludzi, a przynajmniej dopuszcza do tego? I z tego wysnuwają wniosek że Boga nie ma, a wiara jest niemoralna, bo przyjmuje że w niebie bytuje taki sadysta, który pozwala aby ludzie cierpieli. Tymczasem prawdziwa perspektywa wiary jest taka, że daje nadzieję na przezwyciężenie śmierci i cierpienia. Bo czy jeśli odrzucimy Boga, to czy przez to świat się zmieni, czy mniej w nim będzie cierpienia? W żadnym wypadku, nadal nasze ludzkie perspektywy będą kiepskie, tylko pozostaniemy już bez nadziei. Taką nową nadzieją miał być postęp, ale widzimy że przez ten postęp ilość zła i cierpienia w świecie bynajmniej się nie zmniejszyła, a być może nawet się zwiększyła. No to niektórzy powiedzą: przynajmniej jesteśmy świadomi prawdy i nie łudzimy się bajkami. A ja uważam, że guzik tam jesteśmy świadomi, jesteśmy nadal takimi samymi ignorantami jakimi byliśmy. Nadzieja daje realną siłę w życiu, motywację do zmiany na lepsze i to moim zdaniem jest najbardziej wartościowy argument za wiarą.

 181. tejot
  ” Ciekawe” co na to Czarzasty ?

 182. olborski
  Jak widać można, bo wszystko jest możliwe nawet gdy wydaje się inaczej.

 183. Epidemia epidemią, kryzys kryzysem, a polskie władze krok po kroku wypełniają kolejne założenia polskiej doktryny państwowej. Ani epidemia, ani pandemia nie przeszkodziły Kaczyńskiemu w przejęciu gospodarki niemieckiej i rzuceniu na kolana dumnych Teutonów, przyszedł czas na materializowanie koncepcji Trójmorza i rechrystianizację. Oto niezwyciężona armia Rzeczpospolitej wkroczyła właśnie do Czech i zajęła kapliczkę. Ofiar w ludziach nie było – Czesi na sam widok naszych wojaków dali dyla, gdzie pieprz rośnie.
  Widać w tym rękę, a nawet mózg naszego Genialnego Stratega -wykorzystał nieuwagę zaabsorbowanych wirusem Czechów, a przede wszystkim to, że oni się nie spodziewali inwazji z polskiej strony. Rozegrał to znakomicie, jak to on!
  Nie od dziś wiadomo, że Czesi nie mają najlepszego zdania o Polakach – uważają ich z tumanów, nieudaczników, skatolałych ciemniaków itp. Nie w smak im Trójmorze, w którym Polska miałaby pełnić rolę przywódczą – a na to się szykuje Jarosław Kaczy., zatem zneutralizowanie tej przeszkody leżało w żywotnym interesie Rzplitej.

  Zdobyta kapliczka znajduje się w miejscowości Pelhrimovy.
  Należy sądzić, że odegra ona rolę przyczółka w dalszej ekspansji. Stamtąd ma się również zacząć rechrystianizacja Europy.
  Dlaczego akurat stamtąd? Otóż wieść gminna niesie, że kilka dni temu, trojgu Polskich Dzieci, jednej Polskiej Dziewczynce i Dwóm Polskim Chłopcom, które pasły krowy, po polskiej stronie, ukazała się Maryja Matka Boska w Białoczerwonej Szacie, na głowie miała Złotą Koronę zwieńczoną Krzyżem, na którego szczycie widniał Orzeł Biały, który na głowie miał symbol Polski Walczącej, a na tym symbolu znów Orzeł z Krzyżem w głowie. W jednej ręce trzymała miecz, a w Drugiej biało-czerwoną tarczę. Maryja poskarżyła się dzieciom na Czechów, że oni za nic mają sobie wiarę, a szczególnie katolicką i że często im się pokazywała i ostrzegała, ale oni albo jej nie widzieli, albo uważali ją za jakąś polską wariatkę ze względu na strój. Poprosiła dzieci, by przekazali swojemu proboszczowi, by Wojsko Polskie ruszyło na Czechy, a gdy już dotrze, to żeby pobudowano tam duży ołtarz polowy i odprawiono mszę dla pielgrzymów z Polski i dla Polskich Wojsk oczywiście, poprosiła też o pierzynę i białoczerwony dres z orłem na piersi dla swojego syna Jezusa.

  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26019713,polskie-wojsko-wkroczylo-do-czech-i-okupuje-kapliczke-to-sie.html#s=BoxOpImg6

 184. @jobrave
  Czym się popisujesz gnido ludzka – antypolski łajdaku .

 185. gełozak,

  faszystowska zarazo. Kto cię nauczył szmalcownictwa?

  #¤%& Ć PiS

 186. Rogger77
  „Z tego wysnuwają wniosek że Boga nie ma”.

  Moim zdaniem to naturalne, że człowiek, który nie wie, z jakich powodów Bóg dopuszcza zło, skłonny jest powątpiewać, czy On w ogóle istnieje albo czy interesuje się ludżmi.

  Rzecz jasna, żeby pomóc takiej osobie, ona sama musi chcieć dostrzec działania swojego Stwórcy – we własnym życiu.

  „Nadzieja daje realną siłę w życiu, motywację do zmiany na lepsze”.

  Zgadzam się, że żywa nadzieja jest żrodłem siły i motywacji.

  Ja sam przekonuję się też każdego dnia, że w zachowywaniu równowagi oraz pogodnego usposobienia, bardzo pomaga pragnienie podobania się mojemu niebiańskiemu Ojcu I utrzymywania z Nim bliskiej więzi, oraz znajomość prawdy z Jego Słowa, o której Jezus powiedział, że: potrafi uczynić człowieka wolnym.

 187. @jobrave 10 czerwca o godz. 15:20
  Znakomite 🙂

 188. dezerter83
  10 czerwca o godz. 16:40

  Wielu ludzi uważa że wiara ogranicza wolność, jest oszustwem i prowadzi do ignorancji. W rzeczywistości jednak prawdziwa wiara w niczym człowieka nie ogranicza, ani w myśleniu ani chęci swobodnego poszukiwania prawdy, nie odbiera zainteresowania nauką, ani też nie powoduje chęci oszukiwania kogokolwiek. Dyskutujemy tutaj jako wolni ludzie, rozważamy argumenty, przekonujemy się na zasadzie swobodnej wymiany poglądów. Wiara niczego nie odbiera, ani radości życia, ani wolności, nie jest też powodem żadnego strachu. Bo czy można żyć w większym strachu niż ten który przynosi świat pełen cierpienia, gdzie w każdej chwili można stracić wszystko i swoich bliskich na zawsze, który jako jedyną realną i ostateczną perspektywę na przyszłość ukazuje grób? Wiara opiera się na przekonaniu, że Bóg nie chce nam niczego zabrać, przeciwnie, chce oddać to co kochaliśmy i straciliśmy, zwrócić nam naszych bliskich, a nie zabrać na zawsze. Niewierzący nie rozumieją, że dla wierzących Bóg jest nadzieją na życie, a nie groźbą śmierci, że perspektywa życia zwyciężającego śmierć daje prawdziwą wolność i głęboki sens istnienia. I to dopiero pozwala tak naprawdę cieszyć się życiem i mieć nadzieję na przyszłość.

 189. @jobrave

  Kilka wybranych komentarzy z netu o tej kapliczce:

  Jak ich Czesi wreszcie pogonią, to PiS wprowadzi w Polsce stan wojenny i bedzie pozamiatane

  A w Polsce czeski film.

  Jeśli jest szansa, że Czesi wypowiedzą nam wojnę, to ja bardzo chętnie się poddam.

  Jakie mocarstwo, taka aneksja:)

  Ponoc to byla akcja zaplanowana przez nasz wywiad. Plan byl taki, ze jak Putin o tym uslyszy, to sie udlawi. Tak twierdzi zrodlo zblizone do Naczelnika. Pentagon mowi, ze ma dowody, ale nie pokaze.

  Mój osobisty faworyt to:

  Kaczyński chce mieć swoje Falklandy?

 190. @aggent R. z jehowcem zusammen do kupy –

  Religiancka propaganda to zwyczajne lokowanie produktu.
  Który tym samym sprowadzacie do rangi gnoju.

  Knock yourselves out – ale dlaczego akurat tu?
  Bo na blogu ateistów juź skończyła się cierpliwość i nikt was nie chce?

 191. mag
  10 czerwca o godz. 13:37
  Przytoczone dane są przerażające. Musi Cię gryźć sumienie, że kiedyś paluszkami popierałaś to solidarnościowe draństwo. Z góry widziałem, że tym to się skończy. Tylko nic mi to nie daje. Będą cierpieć pokolenia oszukanych i głupich. Cieszę się, że żyjesz. Pozdrawiam

 192. @adam100 10 czerwca o godz. 17:31

  I tak 3mać!
  Pilnując tylko, czy równo puchnie 😉

 193. 404
  10 czerwca o godz. 7:55

  Trzy nazwiska satyrykow z Youtube :
  Wanda Sykes,
  Jimmy Dore
  i Lee Camp.

 194. Na marginesie
  10 czerwca o godz. 17:36

  No to trzeba ich równo… ????
  (hihihi, gacie widzi Kamasutrę)

  Co ja to zwykłem pisać?? 😉

 195. LIST JAROSŁAWA DO PISOWCÓW
  [tłumaczenie z pisowskiego na polski]
  Ratunku! Zwycięstwo Polaków i obalenie partiokracji PiS stało się realne! Dlatego blagam każdego umoczonego w PiSowski układ, uratujcie mnie przed kryzysem moralnym, który będzie nieunikniony gdy nasze kłamstwa wyjdą na jaw, winni usłyszą wyroki i nie tylko PiS, ale ja sam Jarosław pójdę siedziec!
  Polacy przyjęli w ostatnich latach wiele ciosów od PiS, ale niestety nie upadli i ciągle są silni. Najpierw zabraliśmy im bezpieczeństwo, policja i prokuratura służa dziś naszej partii a nie obywatelom. Później zabraliśmy media publiczne i odtąd całe społeczeństwo przymusowo składa się na nasze kłamstwa i obelgi, którymi jest następnie trute.
  W końcu przejęliśmy kontrolę nad TK i sądami i odtąd jesteśmy praktycznie bezkarni, mogę sobie np pójść na cmentarz i jednocześnie zakazać tego wszystkim Polakom. Mogę z grupą ludzi pójść na plac Piłsudskiego w kwarantannie, ale kiedy to samo zrobią zwykli obywatele dostaną kary 10 do 30 tysięcy złotych. To jest już w pełni mój a nie ich kraj.
  Bezczelni Polacy jednak nie poddali się i szerzą informacje o fatalnej polityce PiS wobec pandemii. Zarządzanie epidemia jest doskonale, przede wszystkim skala zachorowań nie spada więc ciągle możemy utrzymywać ograniczenia gospodarki i praw obywatelskich. Polacy stają się słabsi i biedniejsi, więc nasze obietnice rozdawnictwa będą skuteczniejsze. Świetnie radzi sobie też minister zdrowia, który pozwolił zarobić swojemu znajomemu aż 5 milionów złotych na lewych maseczkach. Polacy za nie zaplacili i Polacy nic mu za to nie moga zrobić. Postarajmy się byśmy pozostali bezkarni.
  Muszę tu podkreślić zasługi mojego kandydata Andrzeja, który przekazał miliardy złotych na TVP, a nie na szpitale. Teraz kiedy Polacy zamknięci są w domach propaganda TVP zyskała na mocy. Pojawiające się głosy czy piosenki sprzeciwu po prostu cenzurujemy. Na covid umarło ponad tysiąc Polakow, sprzeniewierzylismy miliony złotych, które miały iść na walkę z wirusem, ale w Wiadomościach widzicie tylko uśmiechnięte twarze Andrzeja i innych zachwyconych i przede wszystkim coraz bogatszych PiSowcow.
  Mamy idealnego kandydata, Dudę, sprawdzonego lizusa, karierowicza, posłusznego sługę partii. Mój brat Lech Kaczyński powiedział kiedyś: „Co to jest za praktyka żeby rząd mianował prezesa telewizji? Przecież to jest najczystszy w świecie żart. To powinno być nie tylko przedmiotem krytyki, ale wręcz wyśmiewania.”
  Duda z kolei powiedział, że przekaże 10 miliardów zlotych na TVP jeżeli jej prezesem nie będzie Jacek Kurski. I co? Duda dał miliardy na TVP zamiast na szpitale, Polska bije rekordy zachorowalności na covid, umierają kolejni ludzie, ale TVP nadaje propagandę sukcesu, bo prezesem jest Jacek Kurski.
  Dlatego głosujecie na Du*e.
  *z pisowskiego na polski przełożył Max W.

  https://www.facebook.com/sokzburaka/photos/a.1452235865010437/2876701152563894/

 196. Bar Norte
  10 czerwca o godz. 12:33

  Maly Bratobojca szczuje milicje bez identyfikatorow i w maskach na twarzy na obywateli,
  wiec jak dojdzie do pacyfikacji demonstracji i milicjanci beda stosowac metody takie,
  jak ich kompani w Imperium Dobra, to nie bedzie ich jak rozpoznac
  i postawic przed sadem.
  Gdzie sa protesty tzw ,, opozycji ” ?
  Gdzie Zandberg i Jachira ?
  Czy sa oplacani przez bractwa sluzb mundurowych ?
  Burmistrz Nowego Jorku dostal od nich milion dolarow na kampanie wyborcza.
  https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26021067,na-przystankach-pojawily-sie-plakaty-osmieszajace-szumowskiego.html?_ga=2.23863283.83554090.1588764688-1683932762.1577798814#S.main_topic-K.C-B.2-L.2.maly

 197. kooperatywaMondragon
  10 czerwca o godz. 18:21

  Fajny komentarz po linkowanym przez ciebie artykułem:

  frantz10.06.2020, 16:32
  Nowy program PiS: Pała+

 198. Czy w kraju nad Wisłą katolik potrafi rozmawiać z katolikiem jak Polak z Polakiem…Stan skłócenia chrześcijan nie pozwala na taką ewentualność, to już patologia…Tak sobie myślę prywatnie, że wojowniczość wierzących powinna sugerować jednoczące ich śluby przed ołtarzem…Stoły lepiej zostawić przyzwoitym…

 199. jobrave

  Linkuję obszerną relację czeskich mediów z tzw „incydentu w Pihrimovy” tj wystawienia „checkpoint” polskiej armii na terytorium Republiki Czeskiej – wraz ze zdjęciami.

  https://aeronet.cz/news/skandal-polska-armada-prekrocila-ve-slezsku-hranicni-reku-a-jiz-od-28-kvetna-okupuje-nekolik-stovek-metru-ctverecnich-ceskeho-uzemi-mistni-obcane-jsou-zdeseni-nesmi-se-priblizit-k-ceske-kaplicce/

 200. Czeski błąd Błaszczaka… a czepiają się Donbasu… Tak sobie myślę prywatnie, że Trójmorze śni się pisowskim militarystom nad rzeką Troja…

 201. @Bar Norte

  I żaden Czech nie zadzwonił po policję?

 202. adam100
  10 czerwca o godz. 18:26

  Nie moge sie juz doczekac odbierania 500+,
  zeby troche dac znowu Solorzowi i innym oligarchom.

 203. GajowyM.

  Z tekstu wynika, że ludność Pelhrimovy natychmiast tj nocą z 27 na 28 maja zawiadomiła tamtejszą policję o przekroczeniu granicy przez polski oddział i utworzeniu przez niego „checkpointu” na strategicznym wzgórzu z którego mozna kontrolować most. Autor pisze, że jak się okazuje pamięć o polskiej okupacji z 1938 jest na tych terenach wciąż żywa – stąd ta czujność.

  Lokalna policja zawiadomiła natychmiast czeskie MSW sadząc, że jest to oddział polskich pograniczników. Potem się okazało, że to regularna armia a więc gestia MON.

 204. kooperatywaMandragon

  „Gdzie sa protesty tzw ,, opozycji ” ?”

  Protesty się odbywają, posłowie opozycji, w tym lewicy, w nich uczestniczą.
  Niedalej jak dziś odbył się protest pod Pałacem Mostowskich przeciwko brutalności policji. Ludzi znów wleczono za nogi po bruku mimo obecności parlamentarzystów.

  Proszę szukać informacji o udziale parlamentarzystów lewicy w strajkach, pikietach i protestach w mediach społecznościowych a nie w tzw „głównym nurcie”.

  Ps. Jako ciekawostkę panu podam, że delegację Razem z Zandbergiem na czele Amerykanie oficjalnie przeprosili za próbę uniemozliwienia przez polską policję ich udziału w demonstracji pod ich ambasadą w Warszawie.

 205. @Bar Norte – ciekawy artykuł o długu publicznym, domagający się transparentności rynków finansowych. Czyli – kontrola państwa i odejście od neoliberalnej idei wolnego rynku?

  Aż do znudzenia mówi się o stosunku zadłużenia krajów do PKB i wykonuje się skomplikowane wyliczenia stanu równowagi tych wskaźników. A jednak szokująco mało wiadomo o tym, wobec kogo jesteśmy właściwie zadłużeni i do czyjej kieszeni trafiają spłacane przez nas odsetki.(…)

  Niezależnie od tego, w którą stronę pójdziemy, powinniśmy domagać się przejrzystości. Kto co posiada? Kto skupuje dług publiczny? Kto go zbywa? Które firmy? Podać nazwy i adresy. Musimy też wiedzieć, kto sprawuje nad tym kontrolę oraz kim są prawdziwi beneficjenci. Bo to właśnie balans między odsetkami wypłacanymi wierzycielom a wpływami do budżetu z podatku od dochodów kapitałowych przesądza o tym, komu służy redystrybucja dochodu poprzez dług finansowy.(…)

  Jest jasne, że apel o wprowadzenie radykalnej przejrzystości oznacza przedefiniowanie granicy pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym, pomiędzy rynkami finansowymi, polityką i państwem. Czy to może odstraszyć inwestorów? Czy nowy poziom kontroli będzie dla nich niedopuszczalny? No cóż, na pewno doprowadzi do zmiany układu sił. Celem tej rozgrywki jest jednak zapobieżenie przeciwnej sytuacji – upokarzającemu podporządkowaniu polityki i państwa władzy prywatnego sektora finansów.

  Nie chodzi o to, by demonizować właścicieli obligacji i zarządców funduszy. Warto natomiast uczynić jasną politykę związaną z długiem publicznym, zastąpić strategię straszenia i zastraszania dostępem do informacji i prawdziwym nadzorem. Jako że zmierzamy w stronę świata pogrążonego w długu, będziemy musieli jakoś wykaraskać się z bagna, w którym się pogrążyliśmy.

  https://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/obnazyc-logike-dyscypliny-rynku-dlugu-publicznego-tooze/

 206. delegację Razem z Zandbergiem na czele Amerykanie oficjalnie przeprosili za próbę uniemozliwienia przez polską policję ich udziału w demonstracji pod ich ambasadą w Warszawie.
  Piękne! I w dodatku… takie egzotyczne jednak.

 207. Na marginesie

  „Piękne! I w dodatku… takie egzotyczne jednak.”

  To prawda. Zandberg z ekipą byli tak zaskoczeni, zdumieni, że owe przeprosiny za utarczki z policją zamiescili w necie bez komentarza.

  Co do zadłużenia w stosunku do PKB … .

  Oczywiście, że to powinno być jasne i przejrzyste. Z tym, że sobie nie potrafię wyobrazić takiej sytuacji.
  To tak jak z tymi przeprosinami amerykańskiej ambasady za działalność polskiej policji – trochę w głowie się nie mieści.

 208. Bar Norte
  10 czerwca o godz. 19:36
  68 tez maja oni dobrze w pamieci;

 209. Teo,
  albo to ON kiedykolwiek czytał co sygnował swoim imieniem i nazwiskiem?

 210. legat:
  moze kuron wtedy siedzial (otwock), bo ciagle go wsadzali, ale ja pamietam z tamtych lat ten tandem (kuron+michnik);
  bujak? wiem, ze bujac umial, ale musze sprawdzic;
  dziekuje za uwage;

 211. Bar Norte
  10 czerwca o godz. 12:33

  „W ramach łączenia wątków dyskusyjnych na blogu – w tym przypadku biblijnego i politycznego … .

  List prezesa Kaczyńskiego do wyborców PiS o którym pisze tejot o 11,32 w mediach społecznościowych jest już nazywany „Listem prezesa do Koryntian”.”

  …ci Koryntianie, to rozumiem ci od koryta…

 212. Premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że Rafał Trzaskowski oraz jego zastępca na stanowisku prezydenta Warszawy Paweł Rabiej realizują swój „plan”, polegający na „seksualizacji małych dzieci w oparciu o zalecenia środowisk LGBT„.

  Zalecenie środowisk LGBT są nie do zaakceptowania. NIE POZWOLIMY NA REALIZACJĘ PRYWATNYCH PLANÓW. Tylko seksualizacją w ramach katechizacji jest dopuszczalna w ramach prawa naturalnego, gdy diabeł skusi księdza ku indywidualnej edukacji dziewczęcia lub chłopięcia.

 213. Ale my jesteśmy zdecydowanie przeciwko eksperymentom ideologicznym i światopoglądowym i dlatego chronimy rodzinę. Mówimy że dzieci powinny być wychowywane w rodzinie i na taki model społeczny stawiamy – mówił Morawiecki.

 214. Popierają tylko modele światopoglądu i rodziny, za którymi stoi wielowiekowa tradycja, konkretnie – przedoświeceniowa, przednaukowa, przedfranciszkowa. Non p0ssumus dajemy „ne0marksizmowi” i tyle. Trzaskowskiemu też.

 215. Byku (ad. 21.11),
  ja podobnie ich kojarzę ale z „nieco” wcześniejszych czasów, czyli końca lat sześćdziesiątych i np. z „Komandosami” oraz powtarzającymi się nazwiskami w audycjach z serii – „Upadek komunizmu w Europie opracował Wiktor Trościanko” albo nawet – „Chłopom polskim szczęść boże, mówi Jacek Śniady” itp.

 216. Komputer z którego administrowano setki stron, które publikowały dziesiątki tysięcy rasistowskich wpisów – znajdował się w polskim Ministerstwie Sprawiedliwości!

  Policjanci przewieźli dowody do Warszawy, a prokurator Młynarczyk zaczął przygotowywać akt oskarżenia przeciwko Mateckiemu.
  Wtedy właśnie do akcji wkroczyli ludzie Ziobry.

  https://thefad.pl/aktualnosci/rasizm/

  Faszystowska zaraza PiS
  Naszczalnik bratobójca, Jarosław Kaczyński

 217. „Jest pan żałosnym człowiekiem, karykatura głowy państwa, wstydem narodu. Obrońca moralności za dychę”. Wielgus do Dudy

  http://polityczek.pl/uncategorised/13135-jest-pan-zalosnym-czlowiekiem-wstydem-narodu-wielgus-do-dudy

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 218. byk

  „68 tez maja oni dobrze w pamieci;”

  Jasne. I trudno im się dziwić.

 219. Piotr II

  List Kaczyńskiego wzbudził raczej literacko-filozoficzno-biblijne refleksje.

  Na jednym z portali komentarz na ten temat zatytułowano „Jesień patriarchy”.

  Na innym znów „Manicheizm stosowany. Analiza listu Jarosława Kaczyńskiego”.

 220. Bar Norte
  10 czerwca o godz. 21:46
  Tytuły komentarzy brzmią rzeczywiście niezwykle poważnie… można, jak kto lubi, bawić się w analizy…nie zmienia to faktu że list to zwykła propagandowa bibuła albo jak kto woli partyjny przedwyborczy plakat.

 221. Cytat:

  „List do Koryntian”
  Hymn o miłości
  „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów1,
  a miłości bym nie miał,
  stałbym się jak miedź brzęcząca
  albo cymbał brzmiący. „

 222. Mnisterstwo Ziobry, a w nim serwer sterujacy stronami sieciowymi propagującymi prześladowanie Żydow, muzułamnów i uchodźców
  adam100
  10 czerwca o godz. 21:25
  Komputer z którego administrowano setki stron, które publikowały dziesiątki tysięcy rasistowskich wpisów – znajdował się w polskim Ministerstwie Sprawiedliwości!

  Mój komentarz
  To kolejna grubsza sprawa w ministerstwie sprawiedliwości kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę po kampanii hejtu polegającej na pisaniu do sędziów Sądu Najwyższego (w tym I Prezes SN) pocztówek z pozdrowieniem „sp…laj”, świadcząca o upadku moralnym i degrengoladzie władców prawa i sprawiedliwości.

  Sędziów SN dzisiaj w swojej kampanii prezydenckiej na wyjeździe prezydent Duda nazwał komuchami, a w chwilę potem uściślił w wywiadzie dla mediów, że są to sędziowie, którzy skazywali w stanie wojennym ludzi. Kogo, gdzie, kiedy, ilu tych sędziów jest w SN (2 ,17, 91) – tego już PAD nie był w stanie powiedzieć. Prezydent wychodzi z założenia, że lepiej kłamać, insynuować, podsycać nienawiść, niż mówić prawdę. Mówienie prawdy, to byłoby dla PADa zbyt bolesne przeżycie.

  Opinię o sędziach Sądu Najwyższego PAD zerżnął od Mateusza eM, tylko ją trochę złagodził, bowiem Mateusz o sędziach SN wyraził się, że są to sędziowie, którzy skazywali na śmierć w stanie wojennym jego towarzyszy walki (Mateusz miał w stanie wojennym 13 lat).

  Zuchwałość tych ludzi nie ma granic. Przerażająca głupota polegająca na tym, że czyniąc na najwyższych urzędach bezeceństwa szkodzące państwu i społeczeństwu oraz im samym, decydując się na nie, nie zdają oni sobie sprawy z tego, co będzie gdy się wyda. Nie są w stanie sobie tego wyobrazić.

  Głupota, zaciętość, pieniactwo, warcholstwo, szalbierstwa, to cechy obywateli I RP, które doprowadziły w szybkim tempie do rozbiorów. Cechy te odżyły w IV RP budowanej przez PiSowskich mądrali, ignorantów, naiwnych propagandzistów, notorycznych kłamców, co rusz chodzących w zaparte, idących na udry w każdej sprawie i wszędzie, gdzie tylko się da z nadzieją, że oni – elita PiS są mądrzy, szybcy, sprytni, i tak wygrają.

  Nawiasem mówiąc kuriozalne jest uzasadnienie odrzucenia (przez prokuraturę, a nie przez sąd!) wniesionego przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zażalenia na zamknięcie śledztwa w sprawie serwera w ministerstwie sprawiedliwości, z którego pracownik ministerstwa sterował rozpowszechnianiem rasistowskich, ksenofobicznych komentarzy nawołujących do prześladowania Żydów, Muzułmanów i uchodźców.

  Zażalenie to nie trafiło do sądu, zatrzymali je (bezprawnie) prokuratorzy Ziobry, którzy stwierdzili, że osoby z Ośrodka nie mogą występować w sprawie jako pokrzywdzeni, bo osoby pochodzenia żydowskiego nie należą do rasy czarnej.

  Zonk! Sprawa zamknięta. Leżem i kwiczem.
  Pzdr, TJ

 223. Piotr II

  Tytuły brzmią poważnie ale w ten własnie sposób, uderzając we własciwy prezesowi patos autorzy robią sobie z niego kpiny.

  Taki jest cel porównywania go na podstawie listu np do gnostyka Manicheusza albo bohatera powieści Marqueza – fikcyjnego dyktatora stworzonego jako kompilacja latynoamerykańskich satrapów.

  Tak to np wygląda:

  „Jarosław Kaczyński sprawnie posługuje się słowem mówionym. Lubię i od dawna analizuję jego dłuższe i krótsze przemówienia. Niestety, opublikowany wczoraj późnym wieczorem na Facebooku PiS list do członków partii rozczarowuje. Jest retorycznie bezbarwny, napisany niestarannie, razi w nim przypadkowe użycie wielkich liter, niespójności gramatyczne, niezręczności w rodzaju „godni Polacy” (zamiast „godność Polaków”).
  A jednak warto rzucić okiem na ten dokument. Jest to bowiem wezwanie bojowe, pisane – jak stwierdza sam Kaczyński – w momencie „kryzysu” i „alertu”. Zawiera ono w sobie esencję bardzo specyficznego obrazu świata – zespołu wierzeń doskonale znanego badaczom mitów.

  System manichejski:
  – istotą świata jest odwieczny i wieczny, całkowicie binarny konflikt dobra i zła;
  – rzeczywistość, w której żyjemy jest iluzją;
  – tylko nieliczni wybrani znają prawdę;
  – z tyrani iluzji może nas wyzwolić tylko gnoza – poznanie prawdy o sobie i świecie.

  Ta ta sama mitologia, na której opierają się teorie spiskowe, wiara w Wielką Lechię czy „Ukryte terapie” Jerzego Zięby.”

  Całość poniżej

  http://mitologiawspolczesna.pl/manicheizm-stosowany-analiza-listu-jaroslawa-kaczynskiego/

 224. Jolanta Kowalewska

  CBA nie odpuszcza. W czasie pandemii wzywa starsze osoby, by donosiły na marszałka Grodzkiego.
  – Moja 80-letnia teściowa mało zawału nie dostała, jak zobaczyła wezwanie CBA na przesłuchanie, skoczyło jej ciśnienie, cały czas jest na proszkach uspokajających – sprawę wzywania starszych osób na przesłuchania w czasie pandemii postanowił nagłośnić czytelnik „Wyborczej”.
  Wezwanie do teściowej naszego czytelnika przyszło 4 czerwca, w czwartek (wystawione zostało 29 maja w środę). Widnieje na nim informacja, że kobieta 5 czerwca o godzinie 14 ma stawić się w charakterze świadka w siedzibie szczecińskiej delegatury CBA przy ul. Żołnierskiej.
  Wzywana jest w związku z prowadzonym śledztwem sygnatura akt „RP IDs.41.2019, RSD 17/19 tj. o czyn określony m.in w art. 228 & 1 k. k. i inne”.
  CBA: Jak się pani nie stawi, to może być areszt.
  Chodzi o śledztwo dotyczące rzekomego przyjmowania łapówek przez lekarza, a obecnego opozycyjnego marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.
  Śledztwo przez CBA i prokuraturę wszczęte zostało w grudniu ubiegłego roku, po tym jak Tomasz Grodzki został marszałkiem Senatu. Prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko jakiejś osobie…….

  Ośmiornica PiS
  Naszczalnik bratobójca, Jarosław Kaczyński

 225. Bar Norte
  10 czerwca o godz. 23:11

  Mój Komentarz
  Bar Norte, dokładnie tak
  List Jarosława z Żoliborza do PiSowian, to nieświadoma i bardzo nieudolna prezentacja gnostyckiej postawy wobec świata.
  Pzdr, TJ

 226. „Jarosław z Żoliborza” brzmi bardziej swojsko, słowiańsko…aniżeli „patriarcha manichejski”…

 227. @Na marginesie
  10 czerwca o godz. 19:51

  Dług publiczny to, jak mi wyjaśnił emerytowany urzędnik ministerstwa finansów bardzo demokratycznego państwa (a więc nie Polski), typowa piramida finansowa. Czyli pożyczamy w prywatnych bankach, by oddać to, co już pożyczyliśmy. Nikt i nigdzie, również w tzw. pokazowych demokracjach, nie idzie do władzy dla idei. A jeżeli, to krótko żyje.

  Jak działa demokratyczny system gospodarki rynkowej?
  Właśnie otrzymałem roczne rozliczenie zużycia energii elektrycznej. Zgodnie z tutejszymi wymogami, do rachunku dołączone jest obszerne wyjaśnienie dlaczego tak dużo, w tym procentowy udział różności w cenie prądu. I tak:
  – koszt wytworzenia energii i jej udostępnienie 7,8%
  – opłata za dystrybucję (otrzymuje państwowe subwencje na rozbudowę sieci) 48,9%
  – opłaty do kasy państwowej 43,3%
  Czyli najmniej dostaje ten, kto się najwięcej narobił. Najwięcej dostaje handlarz. Dlatego bardziej opłaca się niszczyć nadprodukcję (żywność, sprzęt AGD, komputery, ubrania), niż sprzedawać ją tanio.
  Aby tanio wyprodukować (czyli dużo zarobić), trzeba produkować dużo. Aby produkować dużo, trzeba dużo zainwestować i mieć nadzieję, że wyprodukowane uda się sprzedać. Do tego potrzebna jest sieć handlarzy, którzy kosztują. Oraz potrzebna jest ogromna liczba potencjalnych klientów. I tu spotyka się kościół katolicki z ekonomią polityczną i nawołuje do rodzenia bez opamiętania. Ponieważ koszty startowe takiej produkcji są ogromne, to jak się już komuś uda, to cały świat obsługuje raptem kilka firm. Cała reszta, to handlarze, zmieniający nalepki, nadruki i minimalnie fason czy kolor. Ponieważ nikt nie jest idealny, również ci wielcy sprzedają na lewo nadwyżki, które trafiają jako „podróbki” na rynek. Niestety, wśród nich trafiają się felerne serie tych wielkich. Które też sprzedają.
  Pół biedy, gdy chodzi o ciuchy. Ale systemy komputerowe czy telekomunikacja rozwijające się praktycznie w jednym kierunku, to raczej zastój cywilizacji, niż jej postęp. Jedyne, co się jako tako swobodnie rozwija, to urządzenia do zabijania.

  Bo pieniądz ma moc super narkotyku. Dlatego na świecie panuje bankomania.

 228. @Qba 10 czerwca o godz. 23:35

  Bardzo ciekawie to podsumowałeś! Ta rozkręcona machina bez hamulców… I państwa, które notorycznie żyją na kredyt.

  Pozycja pośrednika jest tak korzystna, że znane firmy pozbywają się środków produkcji i zlecają wytwarzanie towaru kontrahentom. Zarabiają na tym krocie – kosztem pariasów w Meksyku czy Bangladeszu. A same tylko dbają o budowanie mitu marki.

  Dobrze, że jesteś 🙂

 229. Bar Norte
  10 czerwca o godz. 19:47

  Czy nie bulwersuje Pana jednak brak identyfikatorow na mundurach milicyjnych ?

  Wracajac do idei KOR. Wladze meksykanskie aresztowaly prawniczke pomagajaca w organizowaniu
  ,, dzikich ” strajkow w nadgranicznych fabrykach nalezacych do kapitalu amerykanskiego.
  Sam prezydent Meksyku, ktory pewnie jest takim samym socjalista,
  co Leszek Miller albo Alek Kwasniewski,
  oczywiscie nie spelnil obietnic wyborczych podwojenia placy minimalnej
  i polepszenia warunkow pracy.
  Robotnicy domagajacy sie podwyzki 35 centow NA DZIEN zostali wyrzuceni na bruk.
  Takie sa osiagniecia 100 lat bohaterskiego kapitalizmu pod kuratela Wall Street.
  My mamy dopiero 30 lat , wiec wszystko przed nami. Miska ryzu juz czeka.
  https://www.theguardian.com/world/2020/jun/10/top-mexican-labour-lawyer-arrested-us-owned-factories

 230. @ Geozak
  10 czerwca o godz. 15:28
  „@jobrave
  Czym się popisujesz gnido ludzka – antypolski łajdaku .”

  Jak widać Palantine z Illinois charakteryzuje się typową dla polskich patriotów kulturą i klarownością wypowiedzi

 231. adam100
  10 czerwca o godz. 23:13

  75- letni protestant, Martin Guggino , ktory zostal popchniety przez milicjanta w Buffalo, NY
  do tylu i rozbil glowe do krwi o plyte chodnika jest dzialaczem katolickiej organizacji pokojowej
  ,, Przekuc miecze na lemiesze” , ktora jest czesto wieziona za protesty w nuklearnych bazach wojskowych. Guggino przebaczyl oprawcom , tak jak jp2.

 232. @kooperatywaMondragon 11 czerwca o godz. 0:06

  Maquiladoras – to jest właśnie ta druga strona medalu, która pozwala pośrednikom na absurdalne zyski. Fakt, że w tym wypadku Lexmark jest właścicielem – a nie tylko kontrahentem – jest dodatkowym elementem tej układanki. USA są tu bezpośrednio wplątane i przy okazji bezpośrednio odpowiedzialne za to, co się dzieje w obcym jednak kraju.

  Nie wiedziałam – pisałeś do mnie dziś rano – że polscy policjanci nie noszą identyfikatorów. Jest to bulwersujące, ale jakoś mnie nie dziwi…

 233. @kooperatywaMondragon 11 czerwca o godz. 0:15

  Czy to znaczy, że był tam obecny jako działacz, a nie przypadkowa osoba?

 234. @Na marginesie
  10 czerwca o godz. 23:50

  Z tym życiem na kredyt nie jest najgorzej. Już dziś raptem kilkanaście procent aktywnych zawodowo zaopatruje cały świat w artykuły niezbędne do życia. Cała reszta „administruje” wyrobami i zyskami. Owszem, coraz więcej wyzyskiwanych umiera z przepracowania ale rodzi się jeszcze więcej. A ci bogaci zapewniają pracę. PRACĘ!
  Nikt nie mówi o godziwym zarobku, o udziale w kapitale, o współwłasności. Fe, toż to komunizm, czyli system zbrodniczy. Przecież własność prywatna jest święta. Bez względu na to, jak zdobyta. Cudowne prawo przedawnienia. Jak odpuszczenie win po spowiedzi.

  Jak to się stało, że ktoś może posiadać na własność fragment Ziemi?
  Przykro mi, ale nie przepadam za ludźmi.

 235. @Qba 11 czerwca o godz. 0:34
  Im dłużej obcuję z ludźmi, tym bardziej kocham zwierzęta.
  Ktoś to już kiedyś powiedział 🙂
  A świat istotnie postawiony jest na głowie. Chyba dlatego tak się teraz sypie?

 236. @Na marginesie
  11 czerwca o godz. 0:39

  Świat się sypie w naszym, antropocentrycznym rozumieniu. Ziemia gorsze kataklizmy przetrzymała. Nasza cywilizacja rzeczywiście jest pyłkiem w kosmosie. Czasem żałuję, że nie ma boga. Miałbym komu mordę obić.

 237. Oczywiście, że Ziemia przetrwa. Ludzkość to dla niej jak wysypka przecież 🙂

  Jak popatrzysz na to, co się działo wcześniej i w jakiej skali… To w sumie szkoda, że to znamy tak wyrywkowo i składamy sobie do kupy po kawałku. Przydałby się jakiś umysł, który by to ogarnął na bieżąco. A jak go nie ma, to trzeba było go wymyślić… I z konieczności zachwycić się tym własnym tworem – bo on wyglada na taki mądry i wspanialy 😀

 238. Kolumbowi urwali głowę za ludobójcze kosztem tubylców „odkrywanie” Nowego Świata dla tzw. zachodniej cywilizacji tzw. LUDZI…Kiedy spadną głowy papieży duchowych sponsorów ludobójczych misji…A czepiają się ukrzyżowania Jezusa na podobieństwo Gliwickiej Prowokacji… Tak sobie myślę prywatnie, że ludobójstwa Indian obu Ameryk i niewolnictwa z Bogiem na ustach nie wymyślili komuniści…O segregacji rasowej i kominach krematoriów nie wspomnę…

 239. Na marginesie,
  11 czerwca o godz. 0:25

  Milicjanci nowojorscy zaslaniaja numery identyfikacyjne w czasie tlumienia demonstracji,
  zeby bylo ich trudniej scigac za przestepstwa.
  https://www.insider.com/do-police-cover-badges-to-mourn-or-to-hide-violence-2020-6

  W Polsce nie wiem, czy kiedys mieli numery identyfikacyjne czy nie , ale dobrze gdyby mieli.
  PS Senior przewrocony przez milicjantow,jest w zyciu dzialaczem ale poszedl chyba na demonstacje chyba prywatnie, po obywatelsku.

 240. @kooperatywaMondragon 11 czerwca o godz. 1:50

  Naprawdę trudno mi to osądzić. Wydaje mi się, że tę historię z seniorem, który upadł, wykorzystują obie strony tego konfliktu. Trump i kolesie robią z niego nieomal terrorystę, a zwolennicy demonstrantów – niemal świętego.

  Myślę, że prawda jest gdzieś pośrodku. Rzeczywiście, upadł (ale czy się potknął, czy został popchnięty – ja nie widzę na tym nagraniu, jak to się stało). Atmosfera jest dość napięta – ktoś wyzywa tych policjantów i na nich krzyczy. Rozumiem, że to właśnie policjanci wezwali do niego karetkę, więc trudno nazwać ich „oprawcami”. Było jasne, że ten szpaler uzbrojonej policji idzie naprzód. Normalnie wszyscy by się usunęli z drogi?

  Poza tym policjanci to też ludzie i wykonują niebezpieczną pracę. Przykro, że doszło do takiej sytuacji, ale tak w ogóle to mam wrażenie, że ktoś chyba szczuje te dwie grupy na siebie? Media tym żyją. W sumie, jak mówię, trudno mi opowiedzieć się po jednej stronie tego konfliktu. Za mało wiem.

 241. Kaczyński ma rację w „temacie” zgubnego skutku imigrantów na rdzenną ludność…Historia USA wiodącym przykładem…Relokacja unijna imigrantów powinna sugerować zamykanie jankesów w rezerwatach lub powrót skąd przybyli…Zamiana statusu mile widziana….jak warszawska reprywatyzacja…Tak sobie myślę prywatnie, że chrześcijaństwo imigracyjne w stylu kolonialnym czas uznać za ludobójczy system zdobywania przestrzeni życiowej…o żydowskim nie wspomnę…Z Europy wyszedłeś do…gdzie nawet Rzym upadł…

 242. Ile zbrodni kolonialnych zawiera korona brytyjskiej królowej…Przypomina na głowie… abażur z ludzkiej skóry rodem z obozu koncentracyjnego…z osób resocjalizowanych na chrześcijańskie sposoby…jak w koloniach…Tak sobie myślę prywatnie: co dało ukrzyżowanie Jezusa w naprawie grzeszników…Jak pakiet wyborczy Sasina…

 243. Czy zwierzchnik sił zbrojnych wiedział o wyborczym odbiciu czeskiej kapliczki w ramach rechrystianizacji zeświecczonych Czech…Tak sobie myślę prywatnie o krzyżackich nawykach w ramach zgermanizowanego katolicyzmu…

 244. Mad Marx
  11 czerwca o godz. 0:07

  geozak to prymityw, który nie wie, co to jest ironia czy sarkazm. Do gnoja faszysty należy „kawę na ławę”

  ty #¤%#u ¤%&#*y

 245. „Przez lata tułałem się po świecie – po Azji, Europie i Dzikim Zachodzie Arktyki – pracując jako pomocnik w fabryce konserw, stolarz czy rybak włóczęga na dryfterze. W końcu zająłem się pracą najbardziej naturalną dla kogoś, kto pozbawiony jest jakichkolwiek prawdziwych talentów. Dziennikarstwem”.

  Więcej: https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,24839270,usa-nigdy-nie-zniknie-ale-zapadnie-sie-jak-wszystko-inne.html

  Dodam od siebie, że klnie jak szewc.

 246. Leszek Miller

  ▶Niemen w czasach mojej młodości śpiewał „płonie stodoła, płonie aż strach” i tak można skomentować list Jarosława Kaczyńskiego. Jest to przejaw krańcowego niepokoju. Prezes napisał ten list, bo być może dostrzegł, że Duda wcale nie musi przejechać „zakonnicy na pasach”, żeby przegrać wybory.
  Z głębi PiSowskiego obozu słychać trzaski i myślę, że tam już jest jakiś Brutus, który ostrzy sztylet, a może nawet kilku…

  #PłonieStodoła
  #WśródGłośnychTrzasków

 247. Faszystowski cyrk na kółkach
  Naszczalnik bratobójca, Jarosław Kaczyński

  https://www.facebook.com/RacjonalnaPL/photos/a.760991200697206/3161319063997729/

 248. Czy starokawalerstwo nie jest małżeństwem jednopłciowym…czego obawia się Bielan…Tak sobie myślę prywatnie, że celibat też jest taką formą…obojnactwa…człowieczego…

 249. „Świat się sypie (…) Czasem żałuję, że nie ma boga. Miałbym komu mordę obić”.

  Jeżeli ktoś posłużył się nożem, by grozić niewinnej osobie, zranić ją lub nawet zamordować, czy to dowodzi, iż owego noża nikt nie zaprojektował? Czyż nie świadczy raczej o tym, że zrobiono z niego niewłaściwy użytek?

 250. …koronawirusa też ktoś zaprojektował i zesłał na grzeszników…Tak sobie myślę prywatnie, że grzeszników po koronawirusie poznacie…RODO nie obowiązuje…

 251. DWIE MENDY.

  Nawet Święta Inkwizycja nie stosowała takich tortur, które ja bym z chęcią zaordynował panom Suskiemu, Sasinowi i Bielanowi… Te mendy stanowią całkowite przeciwieństwo wszystkich zasad i wartości, które mi wpajano w moim domu rodzinnym i w szkole. Nie wyobrażam sobie nawet, abym mógł mieszkać w odległości mniejszej, niż 1 km od któregoś z nich. I oto właśnie złotousty Marek Suski, o którym dawno temu napisałem, że jego „zwoje mózgowe” przypominają odcinek linii prostej, znów wraca do pierwszego szeregu walki wyborczej. 2 dni temu, wraz z „główką”, wygadywali brednie o budowie mostu na Wiśle, a teraz z tą charakterystyczną dla siebie elokwencją i krytycyzmem skomentował wygwizdanie „główki” na wiecu w Lęborku. Cytuję debila… „Podobne rzeczy działy się w III Rzeszy, bojówki atakowały opozycję. Później z tego urodził się faszyzm…”, „chamstwo, ataki, napady, fizyczna przemoc, obraźliwe słowa. To wszystko nie mieści się w demokratycznych zasadach…”.
  Co doprowadziło debila do takiej histerycznej reakcji? Wspomniane gwizdy, okrzyki „Mamy dość!” i „Długopis”, no i plansze z napisami „Wolne Sądy” i „Konstytucja”. To wystarczyło, aby Suski porównał przeciwników „główki” do hitlerowskich bojówek SA, bijących ludzi na ulicach lub palących żydowskie synagogi i sklepy. Trzeba być naprawdę wyjątkowym sk…, bo to nie jest tylko kwestia debilizmu. Pomijając już fakt, że Suski jako recenzent tego, co jest zgodne z „zasadami demokracji”, a co nie jest zgodne, to jak Bierut lub Moczar wypowiadający się o prawach człowieka… Zdaniem teatralnego perukarza głośne wyrażanie swoich poglądów, domaganie się niezawisłych sądów i przestrzegania Konstytucji, czyli podstawowe prawa każdego człowieka, są sprzeczne z „zasadami demokracji” w wydaniu PIS-owskim. Uważa je za „napad” i „fizyczną przemoc”. Aż strach zapytać tę mendę, co on rozumie przez określenie „demokracja”… I pomyśleć, że kilka lat temu to właśnie Suski, razem z Jojem Brudzińskim, serdecznie ściskał się ze stoczniowcami z „S” palącymi opony, tłukącymi się z Policją i zamykającymi łańcuchami wyjście z Sejmu posłom PO i PSL. Wtedy to było dla niego, Joja i Błaszczaka „słuszne oburzenie suwerena” i „protest przeciwko nieudolnym rządom PO”.
  Suski, dzięki swojej wyjątkowej bystrości i przenikliwości, zanalizował również, kto był inspiratorem tych rzekomo antydemokratycznych działań. Winna jest oczywiście PO… Według niego powodem gwizdów i okrzyków w Lęborku były… spadające notowania PO! „Być może to wynika z tego, że poparcie dla Platformy maleje i w sytuacji, kiedy nie widzą szans na zwycięstwo uczciwymi metodami, zaczynają się zachowywać w tak skandaliczny sposób”. Według niego protesty przeciw „główce” powinna zastąpić „dyskusja i gorący spór programowy”. Wszyscy pamiętamy, jak w toku takiej „dyskusji” ze strajkującymi nauczycielami Suski wytykał im, że zarabiają niemal tyle samo, co jego partyjni koledzy posłowie. I te brednie o spadku notowań PO mówił akurat dzień przed dostarczeniem do PKW 1.600.000 podpisów popierających kandydaturę Trzaskowskiego, zebranych w ciągu zaledwie 5 dni. Można by powiedzieć, że Suski, tak jak jego żoliborski ”wuc”, jest kompletnie oderwany od rzeczywistości. Ale to nieprawda. Co jak co, ale liczyć to Suski potrafi świetnie. On po prostu, nawet gdyby chciał, to już nie potrafi powiedzieć prawdy. Dla PIS-owców już dawno kłamstwo stało się jedyną prawdą.
  Niewiele temu perukarzowi teatralnemu ustępuje ostatnio Adam Bielan, rzecznik sztabu „główki”. Właśnie dostał ataku furii, choć uchodzi za jednego z tych spokojnych i opanowanych PIS-owców. W rozmowie z Konradem Piaseckim, na pytanie o koronawirusa, zaatakował stację TVN: „…zdaje się, że pan żyje w bańce pod nazwą Trzaskowski Vision Network. Panie redaktorze, na jakiej planecie pan żyje? Na jakim kontynencie pan żyje?” Nerwy mu puściły, kiedy Piasecki zasugerował, że sytuacja dotycząca epidemii koronawirusa wymyka się rządzącym spod kontroli. Bielan użył więc stałego już argumentu PIS-owców czyli porównania z innymi krajami UE. Ale o tym, że w tych innych krajach liczba zachorowań od tygodni spada i spada, a u nas ostatnio rośnie i bije kolejne rekordy, już gadać nie chciał.
  Ale w końcu i jemu zdarzyło się powiedzieć coś prawdziwego. Tak się zapędził w tłumaczeniach powodów gwałtownego wzrostu liczby zachorowań, że przyznał w końcu, iż jego przyczyną jest wprowadzenie masowych badań także górników bezobjawowych! Musiały więc minąć ponad 2 miesiące pandemii, musiało zachorować niemal 30.000 Polaków, umrzeć niemal 1.200, a zaliczyć kwarantannę 250.000, aby jakiś przedstawiciel rządzących przyznał, że mała liczba oficjalnie potwierdzonych zarażonych to wyłącznie efekt małej liczby przeprowadzanych testów! Od połowy kwietnia słyszeliśmy to od wszystkich epidemiologów i lekarzy, a także większości polityków opozycji. Co robili wtedy politycy PIS?! Zarzucali im sianie paniki… Ignorowali lub zatajali również dane napływające z innych krajów, które już 2 miesiące temu postawiły na masowe przeprowadzenie testów! Innymi słowy Bielan przyznał właśnie, że te 30.000 oficjalnie zarażonych to fikcja. Jedno wielkie PIS-owskie kłamstwo. Należy tę liczbę pomnożyć przez 3, a może przez 5… I o tym też prawie wszyscy wiedzą już od dawna. Tylko politycy PIS udawali, że nie wiedzą…
  Tak się Bielan zagalopował, że pogrążył PIS-owski rząd w jeszcze innej sprawie. Zaatakował mianowicie Piaseckiego i TVN słowami: „w pana stacji telewizyjnej przez tygodnie publikowano wypowiedzi profesora Markowskiego, który wzywał rząd właśnie do zamknięcia kopalni, więc pańska stacja mogłaby się na coś zdecydować (…)”, „przez tygodnie wzywacie rząd do tego, żeby kopalnie zamykać, a jak rząd zamyka kopalnie, bo taka jest potrzeba chwili, atakujecie za zamknięcie kopalni. Jestem przyzwyczajony do stanowiska TVN, które jest w stanie nas atakować za wszystko”. Właśnie o to chodzi, że już od tygodni było oczywiste, że część kopalń należy czasowo zamknąć! Bo tylko kwestią czasu był to, kiedy nastąpi w nich prawdziwa eksplozja liczby zarażonych. Mądrzy ludzie mówili o tym od dawna. Ale PIS wolało poczekać, aż pożar wybuchnie i się rozprzestrzeni. Zamiast mu zapobiec, woleli go gasić… Za nasze pieniądze. A teraz mają pretensje do tych, którzy od miesiąca wybuch pożaru przepowiadali.
  Dziękuję za uwagę.
  I proszę o udostępnianie tego tekstu gdzie się da, komu się da i kiedy się da…
  Jacek/Olga

 252. Dziwny ten kraj

  https://www.facebook.com/PiSnaKsiezyc/photos/a.844302592337571/2636138603153952/

  Ein Führer, ein PiS
  Naszczalnik bratobójca,
  capo di tutti capi Jarosław Kaczyński

 253. Na marginesie
  11 czerwca o godz. 2:18

  Kazde dobre nagranie wideo pokazuje ,ze milicjant tak popchnal gwaltownie seniora, ze upadl do tylu i rozbil sobie glowe. Tu nie ma, ze obie strony maja troche racji,
  Niemcy tez twierdzili, ze Polacy nie zasluguja na zycie. Ale tylko jedna strona miala racje.

 254. III Rzesza też była katolicka w ramach zgermanizowanego Watykanu…Tak sobie myślę prywatnie, że krzyżackie geny nad Wisłą buzują…

 255. Na marginesie
  11 czerwca o godz. 1:06

  Ziemia przetrwa tak samo jak Wenus.
  Ludzkosc nie.

 256. kooperatywaMandragon

  „Czy nie bulwersuje Pana jednak brak identyfikatorow na mundurach milicyjnych ?”

  Nie, nie bulwersuje choć mi jednak nadal przeszkadza.

  Ale w tymkontekście muszę panu napisać kilka zdań wyjaśnień.

  Po 1989 , po wcześniejszych doświadczeniach politycznych, przyjęto bardzo porządne, solidne, wolnościowe gwarancje praw obywatelskich w odniesieniu do relacji między państwem a obywatelem. Oczywiście całym sercem byłem za tymi gwarancjami, bo uważałem, że rokompensują niedogodności związane z dramatyczną sytuacją ekonomiczną i konfliktami na tym tle. Byłem wtedy zwolennikiem naiwnego poglądu, że państwo jest rzeczą wspólną i jego zadaniem jest gwarantowanie równych szans słabszym i silniejszym – również przed aparatem bezpośredniej represji czy sądownictwa. Nie ukrywam, że gdy w latach późniejszych zaczęto owe gwarancje redukować metodą salami bulwersowało mnie to. Ale to trwało do momentu gdy dostrzegłem, że owa redukcja praw na tle celowo wzbudzanych lęków uzyskuje poparcie społeczne. I nie tylko chodzi o tzw lud złakniony krwi i wleczenia w kajdanach na którego wolę rzecznicy zamordyzmu się najczęsciej powołują. Chodzi też o klasę średnią czy np związane z nią środowiska opiniotworcze.
  Mozna powiedzieć, że wtedy straciłem złudzenia co do natury stosunków społecznych i państwa. Przestało mnie to bulwersować no bo ile można załamywać ręcę nad obiektywną naturą rzeczywistości – choć oczywiście mi to przeszkadza jako, że zdaję sobie sprawę ze smutnych konsekwencji tego stanu rzeczy. Z tym, że miewam schadenfreude gdy od czasu do czasu jakiegoś politycznego, dziarskiego rzecznika walki z tzw „prawoczłowieczyzmem”, głównie z prawicy, umundurowani pobiją gdzieś w komisariacie albo przeczołgają na ulicy. Nie ma nic lepszego niż obserwowanie krokodylich łez nad „pogwałconymi prawami” obitego delikwenta.

  W pierwszej połowie lat 80 wpadł mi w ręce niemiecki leksykon polityczny wydany przez SPD. Pamiętam, że ze zdumieniem odkryłem w nim hasło „agent prowokator” – oczywiście dotyczące prowokatorów policyjnych. W realiach stanu wojennego nie mogłem zrozumieć jak w moim rozumieniu w modelowym, wzorcowym systemie demokratycznym partia sprawująca władzę może zamieszczać w swoich materiała tego typu hasła. Byłem przekonany, że to co w realiach krajowych było wówczes normą w tzw normalnym świecie nie występuje.
  Jak pan widzi musiało minąć wiele lat abym zrozumiał, że są to sprawy uniwersalne i niezależne od systemów sprawowania władzy.

 257. @Bar Norte

  Czyżbyś uważał, że niemiecki leksykon polityczny wydany przez SPD nie powinien zawierać jakiegoś hasła?
  Przecież to nie oznacza, że akurat SPD popiera/krytykuje stosowanie przez państwo takich metod.
  Na pociechę powiem ci, że dziś „Agent provocateur” kojarzy się także z luksusową bielizną na różne okazje 😎

 258. Ludzie mówią, że to ekipa wojskowych jankesów zawlokła wirusa do Chin w ramach olimpiady etatowych wojskowych…Tak sobie myślę prywatnie o ciemnościach pod latarnią…

 259. Jęk samobójców;
  „Nowa strategia bezpieczeństwa narodowego Polski znów demonstruje niezwykle niski poziom odpowiedzialności władz za konsekwencje przed swoim narodem i sojusznikami, powiedział w wywiadzie dla Sputnika wiceminister spraw zagranicznych Rosji Władimir Titow.
  Jest to ewidentnie świadome odejście Warszawy od budowania z nami konstruktywnych i dobrosąsiedzkich stosunków. Polskie władze, opierając dokument wagi państwowej na propagandowej tezie o rzekomym «rosyjskim zagrożeniu » po raz kolejny zademonstrowały strasznie niski poziom odpowiedzialności za konsekwencje przed swoim narodem i sojusznikami – ocenił wiceszef rosyjskiego MSZ.”

 260. Centrum Warszawy zostało odcięte od świata na czas kolejnej absurdalnej miesięcznicy smoleńskiej. Policja zablokowała ulice i chodniki, nie pozwalał przechodzić nawet do pracy. Dlaczego? Wszystko w imię ochrony dyktatora z Nowogrodzkiej.

  https://www.wiesci24.pl/2020/06/10/skandal-w-warszawie-miesiecznica-smolenska-sparalizowala-centrum-miasta-wideo/?utm_campaign=shareaholic&utm_medium=facebook&utm_source=socialnetwork

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS
  Bratobójca, z rozkwitem próchnicy w ustach

 261. GajowyM.

  „Czyżbyś uważał, że niemiecki leksykon polityczny wydany przez SPD nie powinien zawierać jakiegoś hasła?”

  Nie o to mi chodziło.
  Wtedy uważałem, że w tej częsci świata coś takiego jak „agent prowokator” po prostu nie istnieje. Stąd moje zdziwienie tym hasłem w leksykonie SPD.

  Dzięki fotkę tej lepszej wersji „agenta prowokatora”.

 262. @Bar Norte

  Po prostu byłeś młodzieńczo naiwny 😉

  Agent provocateur zaistniał w tej formie również w innych językach i wymawiany jest z francuska, bo wywodzi się z XIX-wiecznej Francji, i ma długą tradycję w różnych krajach.
  Metody szpicli-prowokatorów stosowała (i stosuje) mniej lub bardziej legalnie policja i służby specjalne podległe państwu w wielu krajach.
  Także w Polsce, ale teraz to już o tym wiesz.

 263. @Bar Norte 11 czerwca o godz. 13:10

  „Redukcja praw na tle celowo wzbudzanych lęków” – to kwin.tesencja tego, co obecnie dzieje się we wszystkich chyba demokracjach. Polska po prostu zaliczyła ten proces w przyspieszonym tempie.

  A tak w ogóle, to jest bardzo wnikliwy – i dowcipny – opis procesu tracenia złudzeń 🙂

 264. Kwin.tensencja – jeszcze jedno zakazane słowo 🙂

 265. GajowyM., Na marginesie

  „byłeś młodzieńczo naiwny”
  „opis procesu tracenia złudzeń”

  Nic dodać, nic ująć.

 266. esencja

 267. kwintesencja

 268. @GajowyM. 11 czerwca o godz. 14:58

  No to dlaczego zjadło mi komentarz?
  Jedyne co potem zmieniłam to kwint… ten tego.

 269. A na fort Trump zabrakło środków.
  W dodatku jeszcze ten immunitet dla US Army… no bez przesady!

  W czwartek portal Wyborcza powołując się na ustalenia agencji Reuters napisał, że nie powiódł się sztandarowy projekt Andrzeja Dudy zwiększenia amerykańskich sił w Polsce. Zdaniem rozmówców agencji Amerykanie zażądali od Warszawy więcej pieniędzy. Agencja wprost pisze, że „Fort Trump upadł”. Jako przyczyny niepowodzenia budowy stałej bazy wojskowej USA na terenie Polski, co prezydent Andrzej Duda zaproponował Donaldowi Trumpowi podczas jego pierwszej wizyty w Polsce, podano spór o lokalizację bazy i to, jaką część kosztów stacjonowania amerykańskich żołnierzy miałaby pokryć Warszawa.

  Polska chciała, by tysięczny kontyngent amerykański ulokowany był we wschodniej części kraju, blisko granicy z Białorusią, ale Amerykanie według Reutersa chcieli rozmieścić swoje siły w zachodniej Polsce. Domagali się również, by Warszawa zapłaciła za stacjonowanie żołnierzy więcej niż 2 mld dol., do czego zobowiązał się Duda.

  Problemem miał być też status prawny amerykańskich żołnierzy, ponieważ Waszyngton chciał, by chronił ich specjalny immunitet, wykluczający ich sądzenie na terytorium Polski za popełnione przestępstwa.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1959934,1,fortu-trump-nie-bedzie-upada-sztandarowy-projekt-dudy.read

 270. „Jak widać można, bo wszystko jest możliwe nawet gdy wydaje się inaczej.”
  …………………………………………….
  Przewracanie pomnikow „zatacza ” kregi tak szerokie jakby stawalo sie modne albo bylo powodowane nuda siedzenia w domach i brakiem ruchu na swiezym powietrzu. Wczesniejsze przewracanie pomn. zolnierzy – odkrywcow. ACz bylo jakby awangardowe ale o tym nie wiedzialo .
  https://www.msn.com/en-ca/news/canada/george-floyd-protests-reignite-push-to-remove-problematic-statues-in-canada/ar-BB15jheN?ocid=spartan-dhp-feeds
  ………………………………
  „Jak widać można, bo wszystko jest możliwe nawet gdy wydaje się inaczej. ”
  To klasycznie zoliborskie , mozna by rzec stwierdzenie wyraznie widoczne miedzy wierszami listu
  Szeregowego , ( bm nawet szarego ) Pawła z Zoliborza do , jak ktos gdzies trafnie zauwazyl – Koryntian czyli bedacych przy korycie , powinno byc na poczatku i koncu kazdego listu Sz.bm. n. sz.Pawla z Zol. dla pewnosci , ze list dotrze do adresatow nawet gdyby byli zameldowani przy czym innym ( gdzie indziej)
  Wydaje sie , ze autor zapomnial to zrobic przez nieuwage i teraz czesc z nich wyraznie sie nie poczuwa , albo bedzie wkrotce , co moze miec skutki historyczne

 271. @Na marginesie

  Nie wiem, dlaczego. Masz jeszcze tamten poprzedni tekst?
  Zanim jednak uzna się jakieś słowo za trefne, wypadałoby się dokładnie przekonać, choćby w wyżej pokazany sposób.
  Kwintesencja jest wprawdzie obcym słowem, ale nie na tyle, aby znalazła się w filtrze angielskojęzycznego skryptu.

 272. Cd – jakby..
  Kryzys moralny dopiero teraz wieszczony przez Sz. bm.n sz. Pawla z Zoliborza nie pasuje chyba do „Jak widać można, bo wszystko jest możliwe ..” bo wtedy Pawel z Zoliborza mogl by byc w tym kryzysie od przeszlo 10-ciu lat a nawet dluzej.
  Byc moze nawet od 30- tu .. a nawet od ..(!!?) od urodzenia co przeciez nie jest mozliwe bo nie moze byc wtedy mowy o zapomnieniu i nieuwadze , bo czyjej ?
  Dlatego nie moze byc , nie ma mowy o kryzysie

 273. @GajowyM. 11 czerwca o godz. 15:16

  No niby nie mam, bo nowy różni się jedną kropką…
  Ale nie będę zaśmiecać blogu eksperymentem.
  Przyjmijmy zatem, że niezbadane są wyroki 🙂

 274. Na Marginesie,
  o 14.41 napisałaś kwintensecja.

 275. Kwintensencja znaczy, ale to przechodzi.

 276. Kwintesencja tyż.

 277. @Na marginesie

  Przyjmijmy zatem, że niezbadane są wyroki

  To ty przyjmujesz, z lenistwa 🙁

 278. Bar Norte
  11 czerwca o godz. 13:10

  Bardzo ciekawy tekst do przemyslen na dluzszy czas!
  Moja wiara
  w zdroworozsadkowe fundamenty kapitalistycznego panstwa legla w gruzach,
  gdy mijalem codziennie najpiekniejsza biblioteke publiczna na Piatej Alei na Manhattanie
  oblepiona handlarzami narkotykow i obojetnie przejezdzajace radiowozy ( Serpico ?).

 279. Świat chrześcijański burzy pomniki kolonizatorów tego wyznania…a Watykan milczy jak w czasie okupacji…Tak sobie myślę prywatnie: ile złotych zębów mieli papieże ze złota zrabowanego w koloniach z misjonarzy pomocą…A przecież wiedzieli…Jędraszewski też…

 280. Reuters: Fortu Trump nie będzie

  https://wyborcza.pl/7,75399,26023909,reuters-fortu-trump-nie-bedzie.html#S.koronawirus-K.C-B.1-L.1.duze
  xxrudyxx11.06.2020, 13:59
  Fajne zdjęcie, nawet mu usiąść nie dali. Człowiek z budyniu (z lewej) i debil aktualnie zajmujący urząd prezydenta (z prawej)

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 281. @ Na marginesie
  11 czerwca o godz. 15:09

  Ten imunitet dla amerykańskich żółnierzy „ochraniających” jest wzorowany na mafii i stosowany przez USA wszędzie. Wraz z ogromnymi opłatami. Bo ochrona kosztuje. A żeby trzeba było ochraniać, potrzebny jest wróg. O to dba tzw. polityka.
  A ponieważ żołnierz musi się wyszumieć, więc afery zdarzają się bez przerwy. W krajach co bardziej demokratycznych zamiatane są pod (drogi) dywan. Jest dobrze, gdy w umowie zastrzeżona jest możliwość dochodzenia odszkodowania od Amerykanów.
  W każdej armii na świecie, przy każdej większej stałej jednostce jest więzienie. Bo żołnierz jest tylko żołnierzem.
  To samo dotyczy księży katolickich. Ksiądz jest tylko księdzem i musi się wyszumieć. Jeno więzień kościelnych przy parafiach nie ma, a w umowach zastrzeżono wypłatę odszkodowania przez państwo „ochraniane”.

 282. @GajowyM. 11 czerwca o godz. 15:41

  Guilty as charged! I’m NOT perfect 🙂

  P.S. Ty mi naprawdę kogoś przypominasz.
  Czy to możliwe, żeby dwóch różnych internautów…
  Ale moja ciekawość lenistwa jednak nie pokona.
  Poza tym, psiakość, gorąco jest!

 283. ” ciekawość lenistwa jednak nie pokona. ”

  Niepokorna ciekawość lenistwa

  „j21p 29 minut temu
  Polsce jest 31 000 księży , niecałe 14 000 pediatrów i niecałe 8 000 ginekologów.

  Jeden szpital przypada na 40 000 mieszkańców a jeden kościół na 3800 mieszkańców.

  Jak widać klepanie pacierzy nie uzdrawia was owieczki, ale wasza choroba a następnie zgon jest doskonałym interesem dla kościoła.(..)

 284. @Qba 11 czerwca o godz. 17:12

  Dokładnie tak! Hamerykańskie trump-armiejce już w Polsce nieźle narozrabiały. Czytałam coś tam. Poza tym zdaje się Amerykanie nie podpisali żadnych konwencji ochrony praw człowieka. Nie dla nich przecież trybunał w Hadze i takie te.

  Zresztą podobne fory ma personel dyplomatyczny. Jak ma czerwone tablice rejestracyjne – omijaj takie auto jak zgniłe jajo! Bo w razie stłuczki nigdy nie uzyskasz odszkodowania. Tako mnie tu pouczono z wielkim naciskiem.

  Kara dla xiunca za pedofilenie – to ojcowskie upomnienie przez biskupa. Don’t get me started on that topic… arrgh.

 285. @GajowyM. 11 czerwca o godz. 17:29

  Hi hi. Ale to jest, za przeproszeniem, głupia baba!
  Mężczyźnie takich rzeczy się nie mówi. Nawet żartem.

 286. adam100
  11 czerwca o godz. 10:00

  Z cokolow sa sciagane figury Krzysztofa Kolumba ,
  ktory zapoczatkowal likwidacje 6 milionow Indian.
  https://www.youtube.com/watch?v=1qNYXEKMunI

 287. @legat 11 czerwca o godz. 15:30

  KwinteNsencja? Naprawdę? Ale heca!

 288. @kooperatywaMondragon 11 czerwca o godz. 17:35

  I Winstona Churchilla. I Jerzego Waszyngtona.
  Nasz biedny Kościuszko jest w dobrym towarzystwie 🙁

 289. Bezdomna na Ursynowie urodziła w altanie śmietnikowej…a mogła na plebanii namawiającej do poczęć z bożą pomocą…Tak sobie myślę o religijnych podżegaczach…rozmnażajcie się…nawet jak króliki…w altanie też…

 290. Obawiam się, że @ j. a. k. u. b. 0. 1, człowiek o bogatym wnętrzu, rzadkiej przenikliwości myślenia, precyzyjnego i dobitnego słowa, subtelnej niewieściej wrażliwości, która na ciężkiej i suchej glebie politycznego blogu pozostawała ukryta za pancerzem słów w intymnym życiu zupełnie bez znaczenia, przestała żyć.

 291. Na marginesie

  Churchill ma byc winny smierci glodowej 2 milionow mieszkancow Bengalu.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Bengal_famine_of_1943
  Waszyngton ma na sumieniu Indian i niewolnikow.

  Trump moglby jako zadoscuczynienie zapewnic darmowa opieke medyczna i 2 tysiace dolarow miesiecznie kazdemu potomkowi mieszkancow Afryki. To samo dla Pierwszego Narodu.

 292. Głód w imperium brytyjskim finansował koronę królowej…Tak sobie myślę prywatnie o ciernistości korony…i dobrego wychowania, aby ją nosić…przez dżentelmenów…

 293. Pombocku,
  a może jest na jakiejś kwarantannie i tylko nie radzi sobie z kompem? Przecież obecność w necie nie jest w końcu takie ważne. Oby Twoje obawy były nietrafne.

 294. legat
  11 czerwca o godz. 20:03

  Bylem z nią w kontakcie poza netem. Nawet odbyliśmy razem jedną rowerową podróż na skajpie. Milczenie jest za długie: kilkanaście dni.

 295. Pombocku,
  no to jeśli mieliście prywatny kontakt, to nie wiem co powiedzieć.

 296. adam100
  11 czerwca o godz. 14:01

  W !925 w Genewie zabroniono uzywac gazu lzawiacego przeciwko zolnierzom wroga.
  https://www.usatoday.com/story/news/factcheck/2020/06/06/fact-check-its-true-tear-gas-chemical-weapon-banned-war/3156448001/

  Klasa panujaca zachowala ten przywilej w stosunku do wlasnych obywateli.

 297. legat
  11 czerwca o godz. 20:03

  Kiedyś już miała zawał. Z dużym dystansem i humorem mówiła o zaprzyjaźnionym lekarzu, ale bywala u niego dość często – nie z przyjaźni, lecz z konieczności. Kurde, jak ja bym się chciał mylić. Nastawilem się na przybliżanie jej Polski, przede wszystkim przyrody. Żyła tymi materialami mocno. Niech to szlag!

 298. @kooperatywaMondragon 11 czerwca o godz. 12:12

  Na marginesie 11 czerwca o godz. 2:18
  Kazde dobre nagranie wideo pokazuje ,ze milicjant tak popchnal gwaltownie seniora, ze upadl do tylu i rozbil sobie glowe. Tu nie ma, ze obie strony maja troche racji,
  Niemcy tez twierdzili, ze Polacy nie zasluguja na zycie. Ale tylko jedna strona miala racje.

  Bardzo pryncypialnie podchodzisz do tej sprawy, na zasadzie „policjant wróg człowieka”. Zatem zobacz, jak zachowują się maszerujący królewscy gwardziści jeśli ktokolwiek wejdzie im w drogę. Tutaj film:

  https://www.youtube.com/watch?v=EZn_9CmzST4

  Dalej. To nie jest jakiś wyjątek, to jest norma. Oni są tak szkoleni – idą jak taran. O tym zresztą doskonale wiedzą koledzy tych wyrzuconych z pracy policjantów – i dlatego wiwatowali dla nich przed budynkiem sądu – a nie dlatego, że są okrutni albo za mało lubią seniorów.

  Mnie tutaj wkurza hipokryzja systemu – bo w obliczu oburzenia mediów i publiki kozłem ofiarnym zostaje „ultimo mono” – czyli najniższy, najmniej znaczący pionek w tej grze, którym jest szeregowy policjant. Który to policjant nie mógł zachować się inaczej – bo ryzykował naganę.
  I TO jest świństwo.

  Kolejna sprawa. Sam opowiadasz, że ten „staruszek” to nie był jakiś przypadkowy człowiek. To jest niejako zawodowy uczestnik protestów. Czy naprawdę sądzisz, że ten pan nie wiedział jak muszą się zachować policjanci? Weź się zastanów.

 299. pombocek
  11 czerwca o godz. 19:08
  zgadzam sie co do twojej oceny jakubka….a tak ja zgrabnie wykumkano z tego blogu… no i te zlosliwe „przydomki”…

 300. PA2155
  12 czerwca o godz. 2:46

  Próbując opublikować swój pierwszy alarmowy wpis o j a k u b k u wpadłem w moderację. Nie miałem pojęcia, że jest zbanowana. Po namyśle postanowiłem i ja pogratulować panu Passentowi błyskotliwej wiedzy o człowieku i, jako ostrzeżony przez niego cham, pójść na sicher za jakubkiem z tego subtelnego miejsca. Czym się, PA.

 301. pombocek
  12 czerwca o godz. 4:06
  mnie tez kilka razy obsobaczono na jej intencje… ale nie przejmuje sie, bo chce byc soba… i watpie, czy ona byla taka straszna jak mi ja malowano… good luck!

 302. pombocek ; 4:06 .

  Skoro Ciebie nie zbananowano to nadal pisz , nie unoś się jak ,,prawdziwy Polak ”
  honorem .
  Tu przerwał , lecz chuj trzymał i wszystkim się zdawało .
  Że Wojski wciąż szcza jeszcze a to z drzewa kapało .

css.php