Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Policja

13.08.2020
czwartek

Policjanci i złodzieje

13 sierpnia 2020, czwartek,

Zależy nam na dobrym wizerunku Polski w świecie? To po co urządzamy taką hecę jak policja 7/8 sierpnia w Warszawie? Oczywiście, policja ma prawo użyć siły, jeśli wszelkie inne środki zawiodły, filmy z tak demokratycznych krajów jak Francja i USA tylko to potwierdzają, ale policja amerykańska w żadnym wypadku nie może być wzorem.

Pamiętam (byłem wtedy w Ameryce), jak w latach 60. najstarszy dziennik amerykański „Philadelphia Inquirer” (wychodzi od 1829 r.) otrzymał nagrodę Pulitzera za cykl artykułów o tym, jak policja w tym mieście szkoli swoje psy, żeby atakowały czarnoskórych i broniły białych.

Tak więc policja potrafi w rożny sposób bronić konstytucji. W weekend 7/8 sierpnia „broniła” ładu i porządku w sposób niedopuszczalny. Mając przeciw sobie manifestantów (-tki), którzy łamali prawo, niszczyli samochody i wchodzili na dach, odmawiali zastosowania się do poleceń policji, można było obezwładniać ich w sposób mniej brutalny i ograniczyć się do tych najaktywniejszych, a nie urządzać łapankę, która przypominała grę w kotka i myszkę. Obrazy z Warszawy poszły w świat, niektóre żywcem przypominały te z USA czy Białorusi.

A niektórzy nasi (?) przedstawiciele w Unii Europejskiej? Przecież samo dochodzenie w sprawie o wyłudzanie pieniędzy przez polskiego eurodeputowanego to wstyd i hańba. Ludzie tak znakomicie wynagradzani jeszcze uciekają się do drobnych kantów. Są nienasyceni w swojej zachłanności. Przecież Ryszard Czarnecki (PiS) nie był pierwszy! Przed nim był były sędzia, prezes NIK, audytor Unii Europejskiej, komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski (PiS), który z „własnej woli” zwrócił bodaj 10 tys. euro. Dokładnej przyczyny nie znam, ale nie słyszałem, żeby ktoś bez powodu dał Unii 10 tys. – raczej każdy bierze…

Podczas gdy niektórzy politycy przynoszą wstyd w kraju i za granicą, ludzie kultury i sztuki rozsławiają nasz kraj. Z jednego tylko artykułu Jacka Cieślaka („Rz”) o dorocznym festiwalu w Salzburgu dowiadujemy się, że „Elektra” Richarda Straussa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego i w jego scenografii otwierała festiwal i zaplanowano łącznie sześć spektakli, pianista Jan Lisiecki z barytonem Matthiasem Goernem przygotowali wieczór pieśni beethovenowskich, światowej sławy artysta Piotr Beczała wykonał pieśni Gustawa Mahlera, a kierownictwo festiwalu w specjalnym oświadczeniu podkreśliło zasługi Krzysztofa Pendereckiego.

To niesforni artyści, będący nie raz w konflikcie z władzą, przynoszą chlubę naszemu krajowi, podczas gdy politycy, którzy wydają miliony na obronę wizerunku, sami mu szkodzą.

Zaproszenie
Edwin Bendyk (znakomity publicysta „Polityki”, który specjalizuje się sprawach samorządu, nauki i cywilizacji, nowy prezes Fundacji Batorego) oraz Anna Maria Dyner (analityczka spraw Białorusi, kierowniczka projektu Europa Wschodnia w PISM) będą naszymi gośćmi w TOK FM, niedziela 16 lipca, godz. jak zwykle 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1 049

Dodaj komentarz »
 1. …„ograniczyć się do tych najaktywniejszych, a nie urządzać łapanki, która przypominała grę w kotka i myszkę”.

  Sprostytuowana podwyżkami piss-milicja miała rozkaz od Ziobry, żeby zrobić gestapowską łapankę. Celem było dodatkowe zaognienie sytuacji i sprowokowanie kolejnych protestów.

  Ziobro ponoć chce w ten sposób umocnić swoją pozycję w wewnątrzpartyjnej bitwie o schedę po Kaczyńskim. Stawia na fundamentalistyczne skrzydło PiS i Konfederację. Poza tym taka zadyma to dobra okazja, aby zepchnąć całą liberalną opozycję do narożnika z napisem LGBT i w ten sposób ją osłabić. Na szczęście tym razem Platforma zachowuje się rozsądnie. Trzaskowski też nie dał się sprowokować.

 2. Na świecie jest prawie dwieście państw i około ośmiu miliardów ludzi. Gdyby tylko połowa wiedziała o istnieniu Polski byłoby bardzo dobrze, niestety brak jakichkolwiek badań na ten temat

 3. W każdym zawodzie liczą się kwalifikacje i praktyka. Gdy przeciwko niedoświadczonym stróżom prawa stają zaprawieni w boju demonstranci policja ma kłopot i wybiera mniejsze zło czyli tego (tą) co się nawinie.
  Jak w stronę oddziałów policji lecą kamienie to przypomina się powiedzenie „gwałt niech się gwałtem odciska…..”
  W tym miejscu zmuszony jestem polecić szanownemu towarzystwu kulturalny felieton Daniela Passenta w tygodniku POLITYKA

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Remm,
  co do samej „brutalności” policji podczas działań opisywanych przez Gospodarza to mam wątpliwości. Policjanci nie użyli ani pałek ani gazy. Używali „chwytów policyjnych” które są stosowane po to aby delikwenta doprowadzić do stanu bezbronności. Nie da się tego robić delikatnie. Natomiast działania późniejsze, trwające do teraz to „wypisz wymaluj” operacja „Hiacynt” z czasów Kiszczaka. Wygląda jakby Kamiński pożyczył sobie materiały z IPN sprzed trzydziestu paru lat, podszkolił się i wyznaczył zadania. Problem w tym, że wtedy szereg „inności” seksualnych uznawane były za zboczenia i „Hiacynt” był legalny. Teraz taka operacja ćwiczona na LGBTQ+ jest raczej nielegalna i kierujący nią narażają się na konsekwencje prawne. W dalszej przyszłości, o ile debile nie tylko z PO stawią się na głosowanie w parlamencie i nie będzie tak jak kiedyś z wnioskiem o postawienie Ziobry przed Trybunałem Stanu.

  Ja tam nie wiem, ale gdyby mnie jakiś półnagi oszołom wskoczył na moje autko skakał po dachu i zaczął mocować się z anteną to wyjąłbym podręczną parasolkę i w ramach edukacji społecznej napieprzał gdzie popadnie. Jakby nie pomagało to jeszcze jest pod ręką gaśnica.

 6. „niszczyli samochody”

  żeby to były zwykłe samochody,
  Pan Redaktor przeskakuje nad tym interesującym wątkiem. Ale i tak można się pogubić w tym, o co władzy chodzi. Jeśli nie wiadomo o co władzy chodzi, to znaczy, że o utrzymanie się u/przy władzy.

 7. „tym razem Platforma zachowuje się rozsądnie”

  I co z tego? Czy jej coś przybędzie od tego rozsądnego zachowania?

 8. Bar Norte
  13 sierpnia o godz. 23:09

  Oprocz wojsk podleglych strukturze NATO beda takze niezalezne oddzialy amerykanskie w eksterytorialnych bazach na terenie Polski.
  Utrzymywanie Amerykanow mialoby kosztowac polskich podatnikow rocznie 2 miliardy dolarow,
  jednoczesnie podobno wyposazenie sil zbrojnych i personelu jest w oplakanym stanie.

  30 lat wysilku calego spoleczenstwa nie poszlo na marne.

  https://wyborcza.pl/7,82983,26208383,gen-rozanski-amerykanie-robia-dobry-deal-z-polakami-to-deal.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy

 9. teo
  13 sierpnia o godz. 17:01
  „Obie partie chadeckie w Polsce maja tego samego sponsora”

  ” To PO już nie jest partią neoliberalną? Od kiedy taka metamorfoza?
  A kogo (tego sponsora)? Ah, domyślam się – Sorosa.”

  POPiS wyznaje doktryne neoliberalna od samego poczatku.
  W Ameryce obie partie realizuja doktryne neoliberalna
  i maja tego samego sponsora – Wall Street.
  Paria Demokratyczna byla przedtem sponsorowana przez zwiazki zawodowe,
  ale od czasu przeniesienia przemyslu do Chin , zwiazki zawodowe zniknely.

  Z czego utrzymuja sie PiS i PO ?

 10. kooperatywaMandragon

  „Oprocz wojsk podleglych strukturze NATO beda takze niezalezne oddzialy amerykanskie …”

  Ale jaki to ma związek z moim komentarzem z 23,09 do którego się pan odnosi?

 11. Już po północy i można zadać nurtujące mnie pytanie przed kim ma nas bronić amerykańskie dowództwo i dlaczego?

 12. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 0:08

  Daje znac, ze czytam wszystkie Panskie komentarze.
  Walkowanie tematu , czy Adolf Hitler oprocz malowania pocztowek pracowal tez jako niewykwalifikowany robotnik nigdzie dalej nie zaprowadzi.
  1. Wydaje mi sie, ze w PRL przedstawiano hitleryzm jako partie mieszczanska dlatego,
  ze klasa robotnicza byla po slusznej stronie i niemozliwe, bylo do pomyslenia
  zeby w Niemczech oprocz komunistow robotnicy sluchali tez nazistow.
  2.Nic dziwnego, ze do poczatkowych 25 tysiecy partia wzrosla do 180 tysiecy,
  bo do zwyciezcow zawsze przychodza nastepni.
  3. Do PZPR tez nalezala inteligencja, co nie znaczy, ze nie byla to partia robotnicza.

 13. ls42
  14 sierpnia o godz. 0:11
  Już po północy i można zadać nurtujące mnie pytanie przed kim ma nas bronić amerykańskie dowództwo i dlaczego?

  Szukanie jelenia nie trwalo dlugo.

 14. kooperatywaMondragon
  14 sierpnia o godz. 0:31

  te rozne slowne manpulacje, co bylo baza PZPR a co baza NSDAP jak zawsze prowadza do niczego.. wszystko zalezy od cezury czasu…. w czasach gierkowskich byla to partia karierowiczow („dobry fachowiec, ale bezpartyjny”, jako slogan dawnej „Polityki”) i PZPR stala sie partia „ogolnopolska” … podobnie NSDAP… po wygranych wyborach w 1932 r. wielu robotnikow opuscilo KPD i partia stala sie „ogolnoniemiecka”…
  wielu zagorzalych fanow „Polityki” z przeszlosci nie chce sie przyznac, ze czytalo periodyk komunistyczny z winieta „Proletariusze wszystkich krajow laczcie sie” i orderem Odrodzenia Polski..

 15. chyba mozna byc jednoczesnie partia chadecka i neoliberalna… oba elementy nie koliduja ze soba…

 16. czytalem juz na tym blogu, ze „neoliberalizm” nie istnieje, przynajmniej w IIIRP… po prostu, wymysl „lewakow” 🙂

 17. koop M (0:03)
  „POPiS wyznaje doktryne neoliberalna od samego poczatku”

  Oni wszyscy, no wszyscy wyznają doktrynę neoliberalną bez wyjątku, do modelu solidarnościowego nikt nie wraca, mówią że to była iluzja. Ale ta doktryna neoliberalna jest upadła, przeżytek, na śmietnik z nią. A wszyscy ją wyznają, stosują i dobrze im z tym.

  „W Ameryce obie partie realizuja doktryne neoliberalna i maja tego samego sponsora – Wall Street”
  No właśnie, realizują bez opamiętania, taki przeżytek. No dobrze, ale kto sponsoruje Wall Street. Ktoś musi.
  Ja nie sponsoruję Wall Street – wprost przeciwnie, wręcz na odwrót. Podobno nie jestem odosobniony w tym niecnym procederze.

 18. to byl 1933 r. zamiast 1932… sorry

 19. @legat
  13 sierpnia o godz. 23:28

  To prawda, piss-milicja nie użyła pałek ani gazu, ale wyłapywała ludzi z tłumu na chybił trafił. Dużo ludzi. Na dołek trafili nawet przypadkowi gapie, w tym włoski turysta.

  A tak w ogóle, to na początku była furgonetka Ordo Iuris, która całymi dniami stała i szczekała przed siedzibą ruchu LGBT. Aktywiści wielokrotnie zgłaszali sprawę na policję i do prokuratury, ale bez skutku. Też bym w końcu wyszedł i wp*ł oszołomom. Nawet gdybym był kobietą. Nie dziwię się więc temu Michałowi zwanemu Margot, który jest facetem, któremu się wydaje, że jest kobietą, której się wydaje, że jest facetem, że zrobił to, co zrobił, tj. pociął napisy na furgonetce, przebił opony i poprztykał się z kierowcą, a potem razem ze swoją laską zwaną Łanią, tą z niebieskimi włosami, zamieścił w necie film, na którym obydwoje (obie?) dumnie prezentują trofeum w postaci tablic rejestracyjnych rzeczonej furgonetki.

  Niezależnie od oceny moralnej czynu popełnionego przez Michała zwanego Margot jest to czyn karalny, za który trzeba odpowiedzieć przed sądem. W takich przypadkach jednak (zniszczenie mienia o wartości 6 tysięcy złotych i naruszenie nietykalności cielesnej) stosowany jest dozór policyjny, podczas gdy Ziobro kazał aresztować sprawcę na 2 miesiące i nie ujawniać obrońcom uzasadnienia tej decyzji. Ja się nie dziwię, że „tęczowi” skakali po autach milicyjnych. Wiele jednak wskazuje na to, że skakali, jak im Ziobro zagrał.

 20. teo
  14 sierpnia o godz. 0:55

  ,, No dobrze, ale kto sponsoruje Wall Street. Ktoś musi.”

  Wall Street to nowotwor,
  zywiacym sie Ameryka.

 21. PA2155
  14 sierpnia o godz. 0:39

  Prosze spojrzec do Krytyki politycznej,
  jest chyba dziesiec razy wiecej artykulow, niz zazwyczaj !

 22. kooperatywaMondragon
  14 sierpnia o godz. 1:15
  mnie jedynie martwi (to nie jest przytyk do BN, wdzieczny mu jestem za wyjasnienie sprawy), ze w IIIRP nie realizowalo sie i nie realizuje tzw. „idei solidarnosciowej”… przeciez kazda partia nawiazuje do „Solidarnosci” , Komitetu Obywatelskiego, rzadu Mazowieckiego.. i wszystkiego „after”…

 23. kooperatywaMandragon

  Przedstawiłem pod poprzednim tematem strukturę członkowską NSDAP za brytyjską wiki. Te dane jasno wskazują jaka grupa społeczna dominowała w tej partii. Natomiast pan tych danych nie przyjmuje do wiadomości.
  W tej sytuacji po prostu nie ma sensu prowadzić dyskusji.
  Jeśli pan wbrew faktom chce uznawać NSDAP za klasową partię robotniczą to wolna droga. Proszę mnie tylko tym nie męczyć.

  Na koniec tylko jedna uwaga – NSDAP w swym najlepszym okresie nie liczyła 180 tysięcy członków jak pan pisze tylko 8,5 mln. To było około 10 procent społeczeństwa niemieckiego.

  Natomiast jeśli chodzi o PZPR to dane nt jej struktury członkowskiej zawiera notka z Encyklopedii PWN. Tak się to przedstawiało:

  „W początkowym okresie istnienia partii najliczniej reprezentowani w niej byli robotnicy (1948 — 60% wszystkich członków), w następnej dekadzie ich liczba radykalnie zmniejszyła się (z 873 tys. 1948, do 408 tys. 1959) i od 1958 robotnicy stanowili ok. 40% wszystkich członków partii; mimo stopniowego wzrostu w następnych latach, dopiero 1969 osiągnęli stan liczebny z 1948, 1980 w PZPR było ich 1255 tys. (najwięcej w dziejach partii), a po masowych wystąpieniach i skreśleniach 1980–82 ich liczba spadła poniżej stanu z 1948 (1985 — 809 tys.). Podobnie kształtował się udział chłopów w PZPR: 1948 było ich 243 tys. (16,4% wszystkich członków), 1959 — 117 tys. (12%), 1980 — 294 tys. (9,4%), 1985 — 191 tys. (9%). Przedstawiciele inteligencji początkowo stanowili 20% członków PZPR (1948 — 292 tys.), a od 1958 stali się najliczniejszą grupą społeczną w partii — 42–43% wszystkich członków (1980 — 1269 tys. osób), a po 1981 — ponad 50% (mimo spadku liczbowego do 1087 tys. osób), potwierdzając jej charakter jako partii władzy.”

  Na tej podstawie może pan sobie śmiało wyrobić opinię na temat jej robotniczego charakteru.

 24. cos z michalkow tego swiata…
  https://www.bbc.com/news/world-us-canada-53761744
  o remedium na prysznicowe problemy Trumpa

 25. w 1969,przy stone wall, ny, tez jakas ciota dala wycisk strozowi porzadku i sprawiedliwosci i sie zaczelo, a samochod sluzyl jako czesc barykady, jesli sie nie myle, howgh;

 26. Nie popełnia przestępstwa: kto…w ramach klauzuli sumienia…odmawia LGBT respiratora czy maseczki, bo i tak umrze z powodu chorób współistniejących…a sprzęt ratujący jest bardzie przydatny dla suwerena głosującego na…ratującego hunwejbinów przed COVID-19…Tak sobie myślę prywatnie o dobrych przestępcach pod ochroną prawa i sprawiedliwości…

 27. Na Białorusi demonstranci, to dobrzy ludzie sugeruje Kaczyński i reszta hunwejbinów…W Warszawie demonstranci, to bandyci choć cele zbliżone…Tak sobie myślę prywatnie czy w Warszawie ciemności pod latarniami wypaczają charaktery demonstrantów…A może wymienić się demonstrantami jak szpiegami…dla świętego spokoju…bandytów na patriotów…Choć z tej samej mąki, jako dzieci boga i na jego podobieństwo…a nawet dajmy kartę pisowca…wychodzi, że cudze chwalicie a naszych pałujecie, aby nabrali rozumu..kto tu rządzi…ja zwykły…Neron…

 28. „Wall Street to nowotwor,
  zywiacym sie Ameryka.”

  Panie Koop M, ktoś kimś (i przy kimś też chyba?) się żywi. To i tak lepiej od końcówki peerelu, kiedy rząd chwalił się, że sam się wyżywi. A wiemy jak to się skończyło.

  Jak na razie Wall Street mnie żywi. Ten nowotwór chyba nie jest złośliwy?

 29. Jest czy nie jest – neoliberalizm?

  Jak ludzie mówią – nie wnikam czy lewaki czy endeki czy ubeki, że jest – no to jest. Neoliberalizm jest. Kropka.
  Tak jak południki i równoleżniki są na świecie, w określonej liczbie i na wyznaczonych miejscach.
  Uczyła nas tego Pani od geografii zaraz po studiach ze świeżą wiedzą i pokazywała nam, a myśmy w to głęboko … hm, głęboko wierzyli jej.
  A teraz o neoliberalizmie piszą same staryki, nawet na wczesnej emeryturze niektórzy, umęczeni, zborykani życiem. I co, mam im nie wierzyć na słowo. Neoliberalizm jest. Period.

  A co to jest neoliberalizm, tego się od nich nie dowiem. Jest i już.

 30. Nawiązywanie do Solidarności

  Każda oczytana i rozgarnięta abs0lwentka zawodówki wie, że się bardzo różnie nawiązuje. Szczególnie do Magdalenki, Okrągłego Stołu i Komitetu Obywatelskiego (przy Lechu Wałęsie). Z jednej strony linii podziału ideologii posolidarnościowej są PiS i narodowcy, z drugiej plejada innych partii – zapewne Platforma, PSL, może nawet sięga on po Partię Razem.

  PiS i narodowcy uważają, że to była zdrada idei solidarności. A teraz Polska idzie na ratunek Europie. Jest jej obrońcą przed zalewem lewactwa, neomarksizmu, ideologii LGBT. Jest jak szaniec z NMP zwrócony tym razem na zachód. Tyły na flance wschodniej jak wiadomo mają zabezpieczone, chyba przez Amerykanów. Bronić znów trzeba Europy przed bolszewicką zarazą. W tych dniach Trzaskowski zakazał wszelkich marszów, w tym marszu Zwycięstwa RP w dniu 15 sierpnia z powodów bezpieczeństwa epidemiologicznego. Decyzję prezydenta miasta podtrzymał Sąd Okręgowy. Narodowcy z Ordo Iuris na czele będą się odwoływać od tej decyzji:

  Nadzwyczajne okoliczności #COVID19 stały się narzędziem selektywnego ograniczania wolności obywatelskich. Wielkie zgromadzenia aktywistów LGBT odbyły się właśnie bez problemu. #MarszZwycięstwa zakazany przez #Trzaskowski z Inspekcją Sanitarną. Sprawa trafi do Sądu Apelacyjnego

  https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26208702,sad-podtrzymal-decyzje-trzaskowskiego-narodowcy-nie-przejda.html?_ga=2.78979795.678176765.1596559101-1355571714.1595170653

  I tak to się plecie w nieustającym przekonaniu, że PO=PiS.

 31. teo ; 2:52 pisze .

  Jak na razie Wall Street mnie żywi. Ten nowotwór chyba nie jest złośliwy?
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  A nie przyszło ci do głowy że mogą być kraje które nie chcą aby ich
  Wall Street żywiła chcą iść własną nie przymuszoną drogą .
  Czemu dla Wall Street tak zależy że aż muszą używać siły aby było
  inaczej ? ale na to pytanie nie jesteś w stanie racjonalnie odpowiedzieć
  nowotwór złośliwy żywiciela z Wall Street na to ci nie pozwoli .
  Więc żyw się czym chcesz nawet padliną ale zostaw możliwość
  wyboru dla innych .

 32. @Blackley 1:41, godzinę czasu mi to zajęło razem z poleconym przez internautę filmem o wydarzeniach w Iranie w 1953r.
  Zaznaczam że byłam już na świecie ale dopiero teraz dowiaduję się o szczegółach przewrotu – rzecz w tym że czytać jeszcze nie umiałam.

  Ps. w temacie ostatniego komentarza – kiedy czytam o protestach anty – szczepionkowych od razu skreślam człowieka, łącznie z jego najbardziej rewolucyjnymi i być może szlachetnymi celami. Nawet jeśli jest członkiem rodziny.

 33. @teo parafrazuje: „- Jeśli nie wiadomo o co władzy chodzi, to znaczy, że o utrzymanie się u/przy władzy.”
  Ja nie przypuszczałam że tak kruche są fundamenty władzy w Polsce, że byle draka może rozwalić kraj.

 34. @gajowy o Cyganach (Romach) pisze niczym sklepowa z warzywnego. Wskazane przykłady patologii nękają wszystkie społeczeństwa, akurat ci o których mówimy są mniejszościami w każdym kraju, na całym świecie. Co oznacza że nie mają żadnych szans przy takim np. gajowym.

 35. żabka konająca ; 7:03 , pisze .

  Ps. w temacie ostatniego komentarza – kiedy czytam o protestach anty – szczepionkowych od razu skreślam człowieka, łącznie z jego najbardziej rewolucyjnymi i być może szlachetnymi celami. Nawet jeśli jest członkiem rodziny.
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  To popełniasz błąd myśląc w ten sposób .
  Ja jak i ci antyszczepionkowcy nie mają nic przeciwko szczepieniom
  jako takim ale są przeciwni szczepieniom pod przymusem . To ja mam
  decydować o tym czy chcę się zaszczepić czy nie , kim jesteś jeżeli
  chcesz używać tu siły i od razu skreślasz kogoś myślącego inaczej ? .
  Tylko mi nie mów że ktoś kto się nie zaszczepi będzie roznosił choroby
  może parchy ? na innych już zaszczepionych bo to jest nonsens .

 36. W Sopocie narzekają na wzrost chamstwa…a wyprawy nad morze jak pielgrzymki..a kto pielgrzymuje…Tak sobie myślę prywatnie, że nie ma się czemu dziwić… bo chamstwo jest wielkie w pewnej sali sejmowej pod krzyżem…chamstwo, to spuszczanie z krzyża…bólu… mawia przysłowie ludowe…Jasiu wężykiem…chamstwu należy się przeciwstawić siłom i godnościom osobistom…A KK milczy jak w czasie okupacji…

 37. spojrzałam do Krytyki Politycznej i czytam o ufności Adama Michnika (tego samego który ufnie przyszedł do Rywina) w temacie Białoruskiej Rewolucji Godności.
  Pytanie – „Adam, jesteś zaskoczony skalą protestów w Białorusi?”
  Odpowiedź Adama Michnika, redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej:
  ” Tak, też jestem tym zaskoczony na takiej samej zasadzie, na jakiej zawsze eksplozje społecznej aktywności, gniewu, zaangażowania, protestu są zaskakujące. Tak samo byłem zaskoczony w 1980 roku, kiedy nagle zastrajkowała cała Polska, czego się nikt nie spodziewał. Tak jak byłem zaskoczony w 1989 roku, gdy miażdżąco strona opozycyjna wygrała wybory, chociaż nie w pełni demokratyczne, ale do Senatu w pełni, miarą sukcesu był Senat. Tak jak byłem zaskoczony ukraińskim Majdanem, jak byłem zaskoczony wiosną arabską, więc w tym sensie jestem zaskoczony i z podziwem i wielkim szacunkiem obserwuję to, co robią dzisiejsi bohaterowie Białoruskiej Rewolucji Godności…”
  Zastanawiam się czy my czytelnicy rzeczywiście wyglądamy na durni? W ocenie zaskoczonego – tak.
  https://krytykapolityczna.pl/swiat/putin-to-uczen-lukaszenki-rozmowa-sierakowskiego-z-michnikiem/

 38. jak zapewnił kolega w Krytyce Politycznej jest chyba dziesięć razy więcej artykułów niż zazwyczaj. Wystarczyłoby wskazać A. Michnikowi pierwszy lepszy z brzegu:
  https://krytykapolityczna.pl/swiat/w-sprawie-bialorusi-zachod-jest-albo-bardzo-slaby-albo-strasznie-cyniczny-rozmowa-z-pawlem-kowalem/
  i obeszłoby się bez kompromitacji. Czyli ufności.

 39. Dlaczego Michnik nie podkreśla: a wszystko z siajej pomocą…Tak sobie myślę prywatnie, że kiedyś obcy posłańcy przywozili kasę, a miejscowe szlachetki w ramach liberum veto…! wybierali wskazanego na króla…najlepiej opłaconego kandydata…Takie kiedyś było wyborcze 500+…I co się zmieniło…ano teraz, to ciemny lud wybiera…za 500+…w ciemno…

 40. Kiedy jeden człowiek „ma pomysła” jak być dobrym tatusiem i urządzać życie milionom, to niemal pewny znak, że rodzi się właśnie dyktatura. „Pomysł” takiego geniusza to ideologia, a ideologia to nieuchronne, wrogie zderzanie się „pomysła” z rzeczywistością, której nawet najgenialniejszy umysł ogarnąć nie potrafi. Cóż dopiero taki, który jajek w sklepie kupić i ugotować na miękko nie tego.

  Odkąd wsiadłem na rower, w uszach mi gwiżdże i mam widzenia. Na przykład widzę, że w przeludnionym świecie do kierowania blaszakiem konieczne są szkolenia i papiery, a do płodzenia dzieci i kierowania państwami, nikt by nie uwierzył, nie jest wymagane nic. Ani psychiatryczne badania, ani licencje, ani kompetencje, normalnie nic. Wystarczy chęć. To się nazywa „rządy ludu”. Śmieszne, Kaczorku, prawda?

 41. U Michnika choroba weneryczna w łepetynie weszła w ostatni etap.
  Ogłupianie jest ostatnio jest cały czas w modzie.

 42. @Blackley – jeszcze nie śpię. Nie może być dobrowolności w wyborze szczepionek ani w terminach ich podawania. Piszę o noworodkach i dzieciach których życie i zdrowie zależy teraz od wyboru rodziców, a raczej od ich beztroski i przekonania o ogromie własnej wiedzy czy oryginalności. Zauważ że takiej sytuacji nie było w poprzednich pokoleniach, stąd np. bardzo groźna ospa prawdziwa zniknęła z listy chorób zagrażających ludzkości.
  Pisałam o problemie na innym blogu i nie chcę do wracać do tematu – uważam że w rozumnym, dojrzałym społeczeństwie odmówienie szczepień bez poważnych przeszkód zdrowotnych jest nieodpowiedzialne. Dobranoc.

 43. Z pewnością ktoś tutaj bywający jest w stanie poszukać w sieci ruchome obrazki – – > Teresa Torańska ( też nie moja bajka) w połowie lat 90-tych pyta się Jarka kim chce być, co robić? Wymienia parę dziwnych zawodów. A on nie tym i nie tamtym, lecz dokładnie tym kim dzisiaj jest.
  Czyż to nie piękne że jest człowiekiem sukcesu. Ludziem, który spełnia własne marzenia 🙄
  Poniekąd kumam go, bo sam też od lat spełniam własne marzenia czego i wam wszystkim życzę 🙂

 44. Idź spać, bo skonasz na blogu. Zaczynasz pozarozumowym podejściem argumentować wypowiedzi. Mania? strach? 🙄 na pewno brak tolerancji 😛

 45. Ponoć zrobienie złodzieja policjantem sprowadza kradzieże do zera…bo kto będzie kradł jak jest na służbie…Tak sobie myślę prywatnie, że dwa w jednym, to nie głupi pomysł…np. trzecia płeć…bóg to sprawia…

 46. Manifestacje na Białorusi przypominają zaśmiecanie placu Lecha Kaczyńskiego w Lublinie przez dziennikarza reżimowej tv…Tak sobie myślę prywatnie o dziennikarskim zaśmiecaniu…to nie dzieci kwiaty demonstrujące przeciwko ludobójstwu jankesów w Wietnamie…Morawiecki apeluje o powtórzenie wyborów na Białorusi…Wyboru Trumpa nie kwestionuje, choć wybrany przez tzw. hakerów Putina…bolszewickie podejście do naszych…za wodą…

 47. Wydrwidab pobredzil alaantropologicznie o Romach. „Plage“ sa blokowe wydrwideby usilujace wiednacego piora w blogosferze.

 48. Na wyspie Hula Gula w mieście Słuszne ( czyli w Slusznym ) przy ulicy Ku Światłu pod numerem 69. ( kropka jest numerująca i nie jest szczegółem pikantnym ) mieszkają dwie panie, z których żadna nie zaspakaja wrodzonych skłonności żadnego Kapłana Prawdy Zwolenników Pozycji Na Misjonarza.

  Przed domem nieużytecznych pań zaparkowano ciężarówkę z dużymi akumulatorami oraz kilkoma megafonami o mocy tysiąca wat każdy i ryczących 24/7.

  Nieużyteczne Panie w.k.u.r.w.i.ł.y się i nieco odkształciły to cudo motoryzacji.

  I podszedł do sprawy Zbysio i zakazał ujawnić, że operatorowi ciężarówki Nieużyteczne Panie pokazały na samym początku swe przyrodzenia.

  Sprawa się rypła. Panie bekną. Zgodnie z prawem naturalnym.

  Ordung must zajn.

  ***

  Programiści popierający Prawdę są zajęci opracowaniem systemu programowania komputerów które realizowało by skutecznie test Turinga. Cel biznesowy tych wysoko opłacanych specjalistów jest następujący:

  Odróżnić głupa rżniętego wzdłuż, od głupa rżniętego w poprzek.

  A sieciową poprawkę matury z matematyki zdadzą tylko PiSdy.

  Bar Nortę z Mauro Rossi pokłócą się o egzegezę tego komentarza.

  https://www.youtube.com/watch?v=5hR5WyTwgbw

 49. Za Kaczyńskiego… ilu zatrzymanych zakatowano na policyjnych komisariatach i ilu osadzonych straciło życie w celach z monitoringiem…a mówią o Białorusi za płotem…Tak sobie myślę prywatnie o łapać złodzieja w pisowskiej propagandzie…w cieniu 10 przykazań…nie pomawiaj…A KK milczy jak w czasie okupacji…liże rany po pedofilii i liczy kolory tęczy…

 50. Nie popełnia przestępstwa, ani nie jest to chuligański czyn…kto pod wpływem głodu zjada cudzy kotlet w restauracji..na łapu capu…Tak było dotychczas…Tak sobie myślę prywatnie: dlaczego hunwejbini głód zarobienia kasy w czasach wirusowej okupacji chcą podciągnąć pod kotlet…. Głód pieniądza…bożek pieniądz…czy to nowa religia…pod ochroną… to pomroczność…a religia, to opium…

 51. Policja bije i wyłapuje przypadkowych ludzi, gdyż wie, że Bóg rozpozna swoich i otrzymają oni nagrodę w niebiesiech.

 52. Oczywiście można kłócić się o to, czy działania policji były adekwatne do zagrożenia wychodzącego z protestu środowiska LGBT. Można także twierdzić, że strefy wolne od LGBT to taki niegroźny, regionalny folklor. Ale zdjęcia i informacje o tym, że w Polsce prześladuje się osoby o odmiennej, od przykazanej orientacji seksualnej, poszły w świat. A te informacje poprawią wizerunek Polski, na punkcie którego PiS jest tak czuły i na który wydaje miliony, co najwyżej u Putina i innych homofobów i satrapów, ale może o to tu też chodzi :
  „..coraz bliżej
  już się zbliża.”

 53. Orientacje seksualne były w III Rzeszy pod butem katolickiej moralności…Nad Wisłą w ramach zgermanizowanej liturgii słowa z ambon… mamy powtórkę z rozrywki…Tak sobie myślę prywatnie: czy zwalczanie boskich dzieci… od poczęcia ma sens…wszak doskonałość… jest dogmatem…niepodważalnym…

 54. Trochu objaśnień prochu.

  Czego PiS nie da, to za wcześnie jest wyrokować.

  Sądzę, że PiS nie da skrzywdzić przywódczych narodowców, którzy zgonie z sprawiedliwością dziejową zlekceważą poddanie 20 000 wyznawców próbie zakażenia kowidem mimo zakazów sądowych.

  W nadchodzącym roku budżetowym budżetówka dostanie po krzyżu.

  Nauczyciele szkół publicznych dostali po krzyżu od Krzyża Pańskiego, bo musieli dopłacać operatorom sieci telekomunikacyjnych za wystawianie cenzurek dzieciakom szkolącym się głównie w seksowanej astronomii:

  C to jest słoneczko?

  Nauczycielki i nauczyciele muszą zrozumieć, że nadmiar wiedzy szkodzi władzy, czego przykład dała Polsce Białoruś.

  To nie znaczy, że biała róża rozumie to, czemu jest trzymana kwiatem do góry.

  To ciemny lud zdobywając wiedzę szkodzi władzy.
  Ciemnemu ludowi wystarcza cena zegarka Nowaka i cena mieszkania Adamowicza.

  A Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych zamierza wypuścić banknot o nominale 1 Łaska o równowartości 100 Lechów.

  To jest oczywiście równie prawda, jak to że piramidy inków były wzorowane na dziurawej katedrze barcelońskiej.

  Bardzo proszę o to, aby cierpiące molestowanie przez seksistów zamorskie korespondentki tego blogu nie prowokowały mojej dobrej drzemki jeszcze przed obiadową zupą.

  Klasyczna sąsiadka i klasyczny sąsiad nie { miała | sąsiad } nie miał dostępu do komputerowej sieci i jego harmonogram dostawał pląsów wieczornej Wenus z porannym Księżycem pod wpływem piania.

  https://www.youtube.com/watch?v=OmfpFVbe0SI

 55. Pollicjanci i złodzieje

  Po drugiej stronie ulicy był plac targowy. W naszej knajpie duży ruch był we wtorki i w piątki. Przed wojną zjeżdżali się okoliczni rolnicy i kupcy i dobrze ubite interesy opijali gorzałką, przy okazji jedząc smaczne zakąski, a nawet obiady.
  Po wojnie targ przeniesiono na obrzeże miasta , a na opustoszałym placu zaczęto budować duże liceum, którego w tym powiatowym mieście nie było. Brak targu i polityka zmierzająca do likwidacji prywatnej inicjatywy spowodowała, że interes upadał. Budowa liceum też stanęła, ale w murach budynku była świetna zabawa. Bawiliśmy się w policjantów i złodziei. Ktoś może zapytać dlaczego w policjantów skoro policji po wojnie nie było, zastąpili ją milicjanci, ale stara nazwa w narodzie funkcjonowała. Złodzieje pozostali. Więc raz byliśmy policjantami, a innym razem złodziejami. W zasadzie wolałem być złodziejem. Starsi koledzy czasami wysyłali mnie po papierosy. Weź tam podbierz dziadkowi ze sklepu, mówili, a żeby zabawa szła w najlepsze robiłem od najmłodszych lat za złodzieja. Knajpę władza ludowa zlikwidowała, budynek liceum wybudowano.
  Siedzę w starym domu, patrzę na piękną zieleń w ogrodzie, za nim rzeka, za rzeką las i jest jak w raju, ale nie ma to jak wspomnienie zabawy w policjantów i złodziei

 56. żabka konająca
  14 sierpnia o godz. 8:32

  A nie byl Pan Adam zaskoczony,
  ze budowal z kk i mediami
  Druga Japonie,
  a zbudowal
  Drugi Meksyk ?

 57. @żabka

  akurat ci o których mówimy są mniejszościami w każdym kraju, na całym świecie. Co oznacza że nie mają żadnych szans przy takim np. gajowym

  No pewnie, że nie.
  Przy @żabce konającej mają wiele szans.
  Mogą jej powróżyć, zatańczyć i zaśpiewać, sprzedać rdzewiejącą patelnię i naostrzyć nożyczki za cenę dwóch par nowych.
  A ona uroni łezkę nad ich losem, sypnie groszem żebrzącej Cygance z niemowlęciem uśpionym przy pomocy środka nasennego, a Cyganowi ze szlifierką za drugim razem najpewniej nie otworzy drzwi.
  Ale na blogach będzie potępiać kogo popadnie, aby mieć tło do lepszego samopoczucia.
  No i na zdrowie!

 58. teo
  14 sierpnia o godz. 2:52
  „Wall Street to nowotwor,
  zywiacym sie Ameryka.”

  ,, To i tak lepiej od końcówki peerelu, kiedy rząd chwalił się, że sam się wyżywi. A wiemy jak to się skończyło.
  Jak na razie Wall Street mnie żywi. Ten nowotwór chyba nie jest złośliwy?”

  Krytycy neoliberalizmu w jego amerykanskim wydaniu twierdza ,
  ze Wall Street dba jedynie by sie sam wyzywic,
  zerujac na Ameryce
  i ze jest to nowotwor zlosliwy,
  bo Main Street umiera.

 59. guzdra
  14 sierpnia o godz. 11:23

  Lukaszenko wysle bialoruska mlodziez na smieciowki w Polsce,
  to im sie od razu zmiany rezimu odechce.

 60. 🙂 @ls42 –>14 sierpnia ~11:50
  Na tą rzekę co ty dzisiaj patrzysz, patrzałem wczoraj na Google Earth. Szukałem odpowiedniego miejsca by tam stanąć. Mieć spokuj a zarazem blisko do jakiejś restauracyjki, by coś wrzucić na ruszta, wpaść pod wieczór do jakiegoś bara na browara. I nocną porą wskoczyć do koi w miłych okolicznościach przyrody. Nawet coś odpowiedniego, tak mi się wydaje w okolicach portu jachtowego znalazłem. Jednak na plan W argumenty były zbyt słabe. Plan B (jak Bałtyk) w obecnej sytuacji jest nie do przebicia 🙂
  Pozdrawiam

 61. W czasie kadencji zakaz podwyższania wynagrodzeń posłom i reszcie…Poziom wynagrodzeń zależny od przeciętnej krajowej, bez kadry kierowniczej i zwolnionych ze składki ZUS…Tak sobie myślę prywatnie o nowocześniejszym podziale nędzy…a w dalszej perspektywie więcej patriotyzmu, a mniej pazerności na kasę…O likwidacji dotacji dla partii nie wspomnę…przecież idą służyć…mieli sen o powołaniu…ojczyzny ratowania…przez służbę… za miskę ryżu, a nawet co łaska…Jak tybetański mnich…

 62. Renata Piżanowska, położna zwolniona w pandemii: Usłyszałam, że dyrektor podzwoni po szpitalach, żebym nigdzie pracy nie znalazła

  https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,152731,26197444,polozna-renata-pizanowska-przez-pierwszy-miesiac-po-zwolnieniu.html?_ga=2.185488618.251211407.1597401327-2095744308.1597260829#S.main_topic-K.C-B.6-L.2.duzy

  geozak, Faszystowski przechrzto, twoi kolesie piszą do Renaty:
  „Ile ci qurwo dali za pier*olenie głupot, nie ma maseczek, ale to było ponad miesiąc temu pizdo, qurwą jesteś, że tak najeżdżasz na rząd polski”.

  Faszystowska partia PiS

 63. Kiedy Unia poucza Kaczyńskiego, to mamy obrażanie uczuć i wtrącanie się…Jak ewangelista Mateusz poucza Łukaszenkę, to mamy słowo boże przeciwko złu…Tak sobie myślę prywatnie: czy kosmetyczka ze strupami na twarzy jest wiarygodna dla potrzebującego z trądzikiem…

 64. GajowyM.
  14 sierpnia o godz. 12:07
  Ona bm jezdzi z otwartym oknem mimo wlaczonej klimatyzacji , aby dac stajacym na kazdym , albo tnp jednym i tym samym zjezdzie z highway-u ( swiatla) stojacym tam kobietom w charakterystycznych zwiewnych strojach , z typowymi dla mlodych wielokrotnych matek , waskimi biodrami i sposobem chodzenia – kilka zoltawych monet.
  Matek z kawalkiem charakterystycznej , tej samej tektury :
  ” Stracilam prace , mam dzieci , potrzebuje wsparcia ”
  O mezach , EI ,Welfare nigdy tam nie ma wzmianki , prawdopodobnie one tresci tej tektury nie znaja bo gdyby znaly to wiedzialyby , ze zostawianie dzieci do lat 12-tu (? t.c.in. malych ) bez opieki w kraju z zoltawymi monetami jest karalne .
  Ktos w wieku 20-30 lat raczej nie powinien miec kilkorga nastoletnich dzieci (?)

 65. Gajowy M.
  Bylbym zapomnial … rozmiar tektury eliminuje oczywiscie kazdego odp. sponsora na dzien dobry

 66. GajowyM.
  Pogłębia się obłęd politycznej poprawności językowej. Właśnie nasi spece językoznawcy ustalili, że określenie Murzyn/murzyn jest wartościujące negatywnie i że warto uszanować wrażliwość odbiorców, którzy wolą być nazywani Afrykanami, czarnoskórymi, ciemnoskórymi a nawet czarnymi.
  Dziś już nie wypada Romów nazywać Cyganami z tych samych powodów, choć ich mentalność i styl życia niewiele się zmieniły, o czym piszesz.
  A co z Żydami/żydami? Określać ich Izraelitami, jeśli nie mieszkają w Izraelu, nie mają nic wspólnego z ortodoksami, lecz w dowolnym miejscu jako Amerykanie, Rosjanie, Polacy pochodzenia żydowskiego?
  Pod wpływem różnych okoliczności zmienia się uzus językowy, ale to raczej powolny proces i chyba nie warto go przyspieszać.

 67. Przed wojną żona oficera nie pracowała z szacunku dla jego pozycji, bo zarabiał wystarczająco …o co pytano przed zgodą na ślub…Tak sobie myślę prywatnie: czy chłop nie mogący utrzymać żony nie jest łajzą życiową….o chodzeniu z kapeluszem nie wspomnę…Nie lepiej zostać księdzem…Teraz koledzy organizują zrzutkę na żonę…W ramach politycznych 5 minut…

 68. mag ; 13:30 .

  Tu twój znajomy niektóre rzeczy nieco ci wyjaśni .

  https://www.youtube.com/watch?v=ORphnUn_COs

 69. Komentarz w necie do relacji o stanie gospodarki:

  PiS obecnie jest w takim położeniu, że chcąc powiedzieć prawdę musieliby najpierw udowodnić, że nie kłamią.

 70. PiSdzielce wysmażyli ustawę zwalniającą polskich kompradorów globalnego zamordyzmu od odpowiedzialności za niewyobrażalny kryzys ekonomiczny jaki sprowadzi na Polskę zamknięcie życia biznesowego związanego z Covid-19.
  To jest „ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływaniem nimi sytuacji kryzysowych.”
  Kompradorzy wysługujący się globalnemu okupantowi jakim stają się globalne instytucje finansowe, zwalniają się od odpowiedzialności za wykonywanie poleceń globalnego okupanta, który doprowadził świat do niewyobrażalnego kryzysu ekonomicznego. Nie będzie winnych tego skandalu jakim jest Covid-19.

 71. Mag 🙄 wszystko ładnie i piękne w teorii. W praktyce jest zupełnie inaczej. Moją sąsiadką, z którą z ogromną przyjemnością rozmawiam jest młoda i na dodatek pięknej urody dziewczyna o śniadej cerze. Prócz niemieckiego zna również, jak sama mówi ziegeunersprache. Dopuki oni sami nie będą się między sobą nazywać Roma, jest bez sensu palić poprawnego głupa

 72. Szkoda, że dupowata politycznie Platforma nie wpadła na pomysł wysmażenia ustawy: pomoc przy wprowadzeniu Planu Balcerowicza zwalnia od odpowiedzialności prawnej na trzy pokolenia..tak nam dopomóż…Tak sobie myślę prywatnie, że ośmieszanie rządzących… to klawe życie dla nie cesarzy też…

 73. ” PKB spadł o 8,2 proc. w drugim kwartale. W jeden kwartał straciliśmy to, co wypracowaliśmy od 2018 roku
  Co to oznacza dla zwykłego Kowalskiego? To, że chwilowo wróciliśmy do warunków gospodarczych z roku 2017 z gorszą perspektywą na przyszłość
  Gdybyśmy mieli wrócić do 2017 roku, płace musiałyby spaść o 10 proc., czyli średnio o 500 zł, a bezrobocie musiałoby wzrosnąć o jeszcze 125 tys. osób. To tak, jakby na bezrobocie mieli iść nagle wszyscy pracujący w Białymstoku”.
  U sąsiadów jest jeszcze gorzej. Ręce natomiast zaciera ten kto pożycza wirtualne pieniądze. Jeżeli te pieniądze pożycza obcy bank , to jest pewne , że on za jakiś czas będzie właścicielem tego państwa, które zadłuża się z powodu sprowokowanego kryzysu. Tak się produkuje niewolników w XXI wieku. A kto nie chce uczestniczyć w tym przestępstwie , ten jest wrogiem demokracji i jest piętnowany przez media będące własnością instytucji finansowych.

 74. remm
  14 sierpnia o godz. 1:04

  „Ziobro kazał aresztować sprawcę na 2 miesiące …”.

  Nie rozumiesz jak działa państwo, to już od dawana nie jest bliski twemu czerwonemu sercu PRL. O zatrzymanie i umieszczenie w areszcie podejrzanego może wnioskować jedynie prokurator prowadzący sprawę, ale decyduje sąd. Nota bene sędzia, który wydał zgodę na areszt tymczasowy Michała S. alias „Margot” zaliczany był do tzw. kasty. Dla sędziego oczywiste były dwie przesłanki: brak stałego adresu zameldowania podejrzanego jak i, co ważniejsze, że mając dozór policyjny w związku ze sprawą o dewastację i pobicie w czerwcu br. dopuścił się kolejnego przestępstwa, profanacji pomników i figury Chrystusa przed kościołem św. Krzyża. Ten kościół ma status zabytku, musiałeś słyszeć, że złożone jest w nim serce Szopena.

  „ … Ja się nie dziwię, że „tęczowi” skakali po autach milicyjnych”.

  „Milicyjnych”? Pomyłka freudowska? 🙂 Kiedy chuligani będą skakać po twoim aucie to co zrobisz? Nie będziesz się dziwił, rozpłaczesz się, czy zawiadomisz policję?

 75. Najpilniejsza sprawa w kryzysie – zwiększenie pensji Du*y. O 100 procent. Aha, małżonka też będzie pobierać pensję. Jako manekin?

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26209694,podwyzki-dla-parlamentarzystow-ryszard-terlecki-w-sadzie-najwyzszym.html#s=BoxOpImg3

  Wybrany komentarz:
  Ta podwyżka jest sygnałem, że inflacja jest dwucyfrowa, może nawet sięga 20 %

 76. Na marginesie jest wszedobylska. Bardziej natretna, niz googlowskie reklamy, np. info o zarobkach zony prezydenta.

 77. @Mauro Rossi 14 sierpnia o godz. 14:29

  Kiedy chuligani będą skakać po twoim aucie to co zrobisz?

  Maupo, zawiadamianie ziobrycznej milicji jest stratą czasu. Oni nie mogą się zajmować ochroną obywateli, bo są zajęci pilnowaniem starszego pana z kotem. I ochroną furgonetek serwujący obwoźny jaja smrodek. Tak wygląda państwo w ruinie. Pisi burdel.

 78. Bez domny pali glupa, do tego niepoprawnego. Biedak nie slyszal o edukacji, rowniez o edukacji Romek i Romow. Bez domny uda sie z pewnoscia do jakiejkolwiek romskiej organizacji i moze dowie sie czegokolwiek o Romkach i Romach. Po czym przestanie palic glupa.

 79. Antysemicka mag nazywa sie od dzisiaj katoliczka….

 80. Wydrwidab, ktory statystycznie nie ma okazji spotkania na swojej kretej i prymarnej drodze Romow, nie traci czasu na perorowanie o Romach w blogu. Kolejny antyhumanista mnozacy sie geometrycznie.

 81. Paweł Kukiz komentuje podwyżkę płac dla pisiej nomenklatury:
  Koryto plus

 82. Donald Tusk: Perfect Timing Day

  Perfect Timing Day: przyznać wielkie podwyżki prezydentowi, rządowi i parlamentowi w rocznicę strajku 1980, w czasie rewolucji u najbliższego sąsiada, w szczycie pandemii, kiedy zaczyna się głęboka recesja

 83. Ciekawa jestem, czy Maupo też coś kapnie?
  Czy musi tyrać, chudzina, za miskę ryżu?

 84. Kandydatka Swiatłana Cihanouska do złudzenia przypomina polskie wdowy po politykach, które zrobiły karierę po niespodziewanej śmierci mężów.
  Ten rodzaj kariery nie wróży nic dobrego. Uczenie się polityki wychodząc wprost z sypialni jest zupełnie innym doświadczeniem życiowym. Politycy powinni mieć zawód i mieć życiorys świadczący o ich poważnym podejściu do problemów innych ludzi.

 85. Facet mysli prywatnie i wymyslil, ze Mauro i Na marginesie sa tozsame.

 86. woytek
  14 sierpnia o godz. 15:22

  Faszysto,

  Zacząłeś tu na blogu smarować swoje farmazony, częściej niż zwykle.

  Nic dobrego to nie wróży.

  Faszyści u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 87. Na marginesie zmienila dywan z Disco polo na filharmonie?

 88. Woytek woyuje slowem i bredzi bez konca…

 89. Na marginesie probuje opozycji ograniczajac sie do symboli. Podobnie nie istniejacy politycznie Kukiz.

 90. Na marginesie 14.47
  Dobra wiadomość jak przed świętem Manifestu PKWN, a ponieważ to pierwsza informacja dziękuję pięknie.
  Tymczasem kocia rodzinka (matka i trójka małych) przyszła po posiłek, a już najedzone rozpoczęły popołudniowe harce. Ciekawostką jest to, że małe jedzą, a matka patrzy po czym dopiero jak się najedzą sama się zabiera do jedzenia, a piją wspólnie. To co prawda półdzikie zwierzaki, a już mają maniery i zwyczaje.
  Pozdrawiam

 91. Spis lektur dla lubiacych porownania. Przygotowanie do dyskusji…

  Christoph Studt (Hg.): „Diener des Staates“ oder „Widerstand zwischen den Zeilen“?: Die Rolle der Presse im „Dritten Reich“. Lit Verlag 2007, S. 49. Vorschau in der Google-Buchsuche
  ↑ Thorsten Eitz, Georg Stötzel: Wörterbuch der Vergangenheitsbewältigung. Georg Olms Verlag, 2007, S. 489.
  ↑ Marie-Hélène Pérennec: Nazi-Vergleiche im heutigen politischen Diskurs. Von den Gefahren falscher Analogien (Memento des Originals vom 16. April 2014 im Internet Archive) i Info: Der Archivlink wurde automatisch eingesetzt und noch nicht geprüft. Bitte prüfe Original- und Archivlink gemäß Anleitung und entferne dann diesen Hinweis. (PDF; 959 kB). In: langues.univ-lyon2.fr, Juni 2008 (Lylia, Heft 16).
  ↑ Jürgen Kocka: Nationalsozialismus und SED-Diktatur im Vergleich. In: derselbe: Vereinigungskrise. Zur Geschichte der Gegenwart. Vandenhoeck und Ruprecht, Göttingen 1995, S. 91–101, hier S. 92.
  ↑ Hans Magnus Enzensberger: Hitlers Wiedergänger. In: Der Spiegel. Nr. 6, 1991, S. 26–28 (online).
  ↑ Norbert Seitz: Nicht ohne meinen Nazi In: Die Zeit, Nr. 52/2002.
  ↑ Gerd Korinthenberg: „Nicht bewältigt”: Sprechen über NS-Zeit. In: ORF.at, 19. Dezember 2007.
  ↑ Marie-Hélène Pérennec: Nazi-Vergleiche im heutigen politischen Diskurs. Von den Gefahren falscher Analogien (Memento des Originals vom 16. April 2014 im Internet Archive) i Info: Der Archivlink wurde automatisch eingesetzt und noch nicht geprüft. Bitte prüfe Original- und Archivlink gemäß Anleitung und entferne dann diesen Hinweis. (PDF; 959 kB). In: langues.univ-lyon2.fr, Juni 2008 (Lylia, Heft 16), S. 10.
  ↑ Harald Welzer: Der Herman-Eklat: „Nazi-Karte sichert Aufmerksamkeit“ (Memento des Originals vom 21. Januar 2012 im Internet Archive) i Info: Der Archivlink wurde automatisch eingesetzt und noch nicht geprüft. Bitte prüfe Original- und Archivlink gemäß Anleitung und entferne dann diesen Hinweis.. In: Stern.de, 10. Oktober 2007.
  ↑ a b Marie-Hélène Pérennec: Nazi-Vergleiche im heutigen politischen Diskurs. Von den Gefahren falscher Analogien (PDF; 959 kB). In: langues.univ-lyon2.fr, Juni 2008 (Lylia, Heft 16), S. 11.
  ↑ Michael Philipp: Persönlich habe ich mir nichts vorzuwerfen. Politische Rücktritte in Deutschland von 1950 bis heute. Süddeutsche Zeitung Edition, 2007, ISBN 978-3-86615-485-8 Rezension buchtest.de (Memento vom 22. Juli 2010 im Internet Archive).
  ↑ Irak-Krise: Däubler-Gmelin, Bush und Hitler. In: spiegel.de. 19. September 2002, abgerufen am 2. August 2017.
  ↑ welt.de: SPD und Grüne empört über Wolffsohns Nazi-Vergleich.
  ↑ netzeitung.de (Memento vom 27. März 2010 im Internet Archive).
  ↑ Meisner vergleicht Biologen Dawkins mit Nazis. In: Kölner Stadt-Anzeiger, 1. November 2009.
  ↑ Andreas Köhler: Ärztechef stellt Merkel in eine Reihe mit Hitler. In: WELT.de vom 20. Dezember 2012 (Zugriff am 25. Dezember 2012)
  ↑ Sonja Hasewend, Monika Schachner: Beschneidung: „Verbot ist wie Vernichtung der Juden“. In: kleinezeitung.at. 25. Juli 2012, archiviert vom Original am 30. Juli 2012.
  ↑ Beschneidungen: Dörfler für Verbot, Burgstaller dagegen. In: derstandard.at. 25. Juli 2012, abgerufen am 7. Mai 2013.
  ↑ Niederlande weisen Türkei zurecht, n-tv.de vom 11. März 2017, abgerufen am 12. März 2017.
  ↑ Ambros Waibel: Schlimmer als wie Hitler. In: taz vom 13./14. April 2017, S. 14.
  ↑ Constantin Baron van Lijnden, Freispruch vor dem OLG München: Anwalt durfte Senat schlimmer als Roland Freisler nennen
  ↑ Dorothea Hahn: US-Debatte über Holocaust-Vergleich: Eine Frage des Framings. taz.de, 4. Juli 2019, Zugriff am 19. Oktober 2019.
  ↑ Statement Regarding the Museum’s Position on Holocaust Analogies. ushmm.org, Juni 2019, Zugriff am 19. Oktober 2019.
  ↑ “The very core of Holocaust education is to alert the public to dangerous developments that facilitate human rights violations and pain and suffering; pointing to similarities across time and space is essential for this task.” An Open Letter to the Director of the US Holocaust Memorial Museum, nybooks.com, 1. Juli 2019, Zugriff am 19. Oktober 2019.

 92. Nie podwyzki sa problemem. Problemem jest niska jakosc pracy niektorych politykow, podobnie w blogosferze. Dewaluacja wpisow Na marginesie jest bardziej niz widoczna.

 93. Mniejszość Niemiecka nad Wisłą i nie tylko… jest lojalna wobec rządzących…Dlaczego ewangelista Morawiecki nawołuje Polaków na Białorusi do zachowań pisowskiej V kolumny…Tak sobie myślę prywatnie, że katolicyzm na Białorusi nie ma szans…

 94. Mauro Rossi
  14 sierpnia o godz. 14:29

  Kandydatka na wiceprezydenta Ameryki ma takie same osiagniecia, co Zbigniew Ziobro.
  Podczepil sie Pan do spryciarzy !

 95. Dziś w mediach społecznościowych furorę robi temat „Plany podwyżek”

  ” Plany Podwyżek:

  Prezydent – 106 %
  Premier – 100 %
  Ministrowie – 78 %
  Wiceministrowie – 113 %
  Posłowie – 58 %
  Pierwsza pensja tzw pierwszej damy 18 tysięcy.

  Pracownicy na pensji minimalnej – 7,69 %”

 96. SŁOWIANIN STANISŁAW
  14 sierpnia o godz. 17:08

  Lukaszenko tylko w jeden sposob moze uratowac wladze:
  Terapia Szokowa od jutra, zrownac fabryki z ziemia , zeby robotnicy nie mieli gdzie strajkowac
  i oddac lasy Cerkwi.

 97. Dziś w media ch społecznościowych furorę robi temat „Plany podwyżek”
  A emerycie 3 i trochę w marcu 2021 r.

 98. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 17:19
  Dziś w mediach społecznościowych furorę robi temat „Plany podwyżek”
  ” Plany Podwyżek:
  Pierwsza pensja tzw pierwszej damy 18 tysięcy.”

  W ramach polityki taniego panstwa Donalda Tuska , nalezy podmienic na uroczystosci panstwowe nic nie mowiaca Pierwsza Dame na manekin z Wolczanki za przyslowiowa zlotowke.

 99. A tymczasem „obrońcy demokracji obywatelskiej” z peło zagłosowali razem z PiSem za korytem. Nie pierwszy raz zresztą.

  Podczas gdy w krajach cywilizowanych politycy obniżają sobie wynagrodzenia z powodu kryzysu, cuchnące świnie z polskiego sejmu postanowiły sobie je podnieść o ponad 50%. Smaczku dodaje fakt, że ledwie wczoraj te same cuchnące świnie zamroziły płace budżetówce, a dziś organizacja przestępcza zwana rządem oficjalnie ogłosiła recesję.

  Tak samo jak bandyci z PiS głosowało 90% PO (wyłamało się tylko 6 posłów, w tym Jachira, reszta to mało znane nazwiska) oraz przeważająca większość PSL (z wyjątkiem Kukizowców) i Lewicy (z wyjątkiem posłów Razem i Wiosny).

  Jedyną partią, która zachowała się przyzwoicie, była Konfederacja. Wszyscy jej posłowie obecni na sali zagłosowali przeciw.

  https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=9&NrPosiedzenia=16&NrGlosowania=4

  Adasiu100, co Ty na to?

 100. Łukaszenko musi odejść w stylu oby Jaruzelskiego…Prezydent, który kupuje ropę od jankesów żandarmów świata zamiast wspierać sąsiadów Słowian zaczyna przypominać Bokassę i pewnego prałata…Tak sobie myślę prywatnie o kacykowatości przypominającej Kaczyńskiego, ale w dresie…

 101. W dzisiejszej Gazecie Wyborczej tygodnik ALEHISTORIA z takim hasłem „DO BRONI ROK 1920 NASZ BÓJ O WSZYSTKO”
  Doceniam redakcję która nie pozostawia białych plam w naszej historii

 102. Pensje wszystkich pracownikow rzadowych w US to “public record” czyli te informacje sa dostepne publicznie. Rzad na kazdym szczeblu od city, county az do federal.
  Obecnie pensja prezydenta US wynosi $400,000 rocznie. Co za “ulga” ze Trump zrezygnowal z pobierania swojej pensji. Jeszcze gdyby zrezygnowal z swojej funkcji ulga bylaby o wiele wieksza.

  Zarobki prezydenta nie sa wysokie w porownaniu do wielu osob ktore go popieraja.

  Jerry Seinfeld znany stand up comedian, aktor, autor scenariuszy I producent zapytany przez Obama: “how much do you make” odpowiedzial. “more than you do”. 🙂

  Rozmowa Jerry Seinfeld I Obama w wywiadzie “Comedians with cars having coffee”

  https://youtu.be/UM-Q_zpuJGU

 103. Zbiegiem okoliczności po 1920 r., Armia Czerwona skończyła marsz na Zachód ku chwale Europy na zlecenie Jałty…Tak sobie myślę prywatnie, że co ma wisieć nie utonie…W 1945 roku cudu nie było, tylko cywilizacyjna konieczność…okupiona ofiarami prostych żołnierzy w większości…Jak trwoga, to do Wschodu…

 104. Uzupełniam komentarz z 17.45
  Jakkolwiek byśmy nie spoglądali wstecz niczego nie będziemy w stanie odwrócić, naprawić, ale też pogorszyć.
  Rocznica zwycięstwa też powinna mieć ograniczenia aby nie robić przykrości sąsiadom, z wyjątkiem rzecz jasna świętowania wraz z sojusznikami rocznicy zdobycia Berlina w drugiej wojnie światowej i pokonania zjednoczonych sił europejskiego faszyzmu

 105. Orca
  14 sierpnia o godz. 17:46

  Oligarcha w Bialym Domu wydal rozkaz usuwania z centrow pocztowych maszyn sortujacych
  35 tysiecy listow na godzine i zakazal zatrudniania na nadgodziny, by sortowac poczte recznie.
  Trump wierzy, ze wieksza ilosc glosujacych droga pocztowa zmniejszy jego szanse,
  bo im wiecej obywateli glosuje, tym wiejksze szanse ma opozycja.
  Sam Trump glosuje droga pocztowa.
  Wojsko glosuje droga pocztowa od 150 lat i nigdy nie bylo zadnych oszustw, za ktore groza wysokie kary.
  Z powodu wirusa wiekszosc ludzi woli glosowac droga pocztowa a Trump niszczac amerykanska poczte przez cofniecie pomocy na czas pandemii probuje ograniczyc liczbe glosujacych , szczegolnie w biednych czesciach kraju.

  https://www.businessinsider.com/usps-turning-off-mail-sorting-machines-ahead-of-the-election-2020-8

 106. remm
  14 sierpnia o godz. 17:30
  A tymczasem „obrońcy demokracji obywatelskiej” z peło zagłosowali razem z PiSem za korytem. Nie pierwszy raz zresztą.

  a co z plomiennymi obroncami zmian jakosciowych na linii Tusk/Trzaskowski? Program „pincset” wyglada w tym kontekscie jak poczatek trend… PO=PiS, czy tez nie? warto zapytac „teoretykow” blogowych… LOL

 107. trendu, oczywiscie… sorry

 108. Koop,

  Wiem o tych manipulacjach. Glosowanie poczta to klęska dla republikanow.
  Znam jeden przyklad oszustwa. To mialo miejsce w WA.
  Dla wyjasnienia: kazdy wyborca musi sie zarejstrowac osobiscie w biurze. Jest do tego kontekst ale to pomine.
  Kiedy pierwszy raz wprowadzono w WA vote by mail kazdy wyborca mogl sie zarejestrowac online. Mieszkanka WA zarejestrowala swojego psa, jako wyborce. Pies “oddal” glos przez poczte.
  Od tego incydentu zmieniono przepisy rejestracji. Obecnie system w WA jest “bullet proof”.

 109. Kaczyńskiego doktryna o karanym podnoszeniu ręki…nie dotyczy LGBT…tu obowiązuje Ociec prać…bez pytania..w konwencji spieprzaj dziadu !….Tak sobie myślę prywatnie, że rzekome wolne miejsce przy stole wigilijnym dla wędrowca u katolika, to jak reklama zwykłego proszku…Dla świętego spokoju wędrowcze za przeproszeniem… spieprzaj przed mianowaniem dziadem…Wigilia w takich warunkach, to jak dawanie buzi przez szybę…A KK milczy jak w czasie okupacji…Jezus miał szczęście ze stajenką… nie położoną nad Wisłą…gdzie początek katolicyzmu nie miał szans…po ludobójstwie gościnnych Słowian…szczególnie…

 110. @@remm, PA2155
  Więc jednak PO-PIS. W sprawie koryta potrafią mówić jednym głosem.
  Ten przedziwny tandem powinien przejść do historii: zarówno razem, jak i osobno.

 111. Pecunia non olet…! Opozycyjni posłowie czekają na podpis prezydenta o podwyżkach ich wynagrodzeń w ramach długopisu Dudy…Tak sobie myślę prywatnie jak dają to biorę…jak nie teraz to kiedy…Jak Czarnecki kilometrówki…Podwyżka, to 500+ w celu skundlenia parlamentu…sami sobie sprawiają przyjemność…to polityczna masturbacja…na procedurę czekają na wycieraczce…przejdzie nie przejdzie…z tacy podatnika…Polityczny syf…

 112. mag
  14 sierpnia o godz. 18:38

  Opozycja i wladza sie zawsze ( kosztem spoleczenstwa ) wyzywi.

 113. remm
  14 sierpnia o godz. 17:30
  Adasiu100, co Ty na to?

  Do faszystów nigdy mnie nie przekonasz, nawet gdybyś miał cały naród polski doszczętnie zniszczyć.

  Co ja na to? Ostrzę widły! 🙂

  Ć faszystów PiS

 114. Zdumiewam się nie po raz pierwszy…
  Żeby z okazji nocnej pisiej ustawki z parciem na kasę zgłaszać pretensje do opozycji to już naprawdę trzeba mieć…. dość specyficzny ogląd rzeczywistości.

 115. U tryzuba widły to stan umysłu…Wołyń pamięta…Tak sobie myślę prywatnie: co banderowcy robią na blogu…

 116. Ta maniera oszczędzania PiS-dzielstwa i tłuczenia w opozycję… wiecznie żywa.

 117. mag
  14 sierpnia o godz. 18:38
  ano wczoraj, jeden z teoretykow „odrebnosci” programowej PO, pouczal mnie, ze jak zwykle, okazuje zla wole w tej materii…
  zdarzylo sie to rowniez w mojej nowej ojczyznie, gdy partia opozycyjna w stosunku do podatku GST glosowala jednym glosem za wylaczeniem poslow z placenia tego podatku… 🙂

 118. mag
  14 sierpnia o godz. 18:38
  dodam, ze wspolny glos nie dotyczy tylko koryta… moze bedzie jakas nowa poprawka w sprawie aborcji…

 119. Warto przejrzeć zestawienie głosujących podlinkowane przez remma o 17,30.
  Choćby po to by nie obciązać tą bezwstydną decyzją parlamentu posłanek i posłów, którzy zachowali się przyzwoicie głosując przeciw czy akurat nie uczestniczyli w tym głosowaniu. Jak również tych, którzy się wstrzymali.

  Część z tych posłanek i posłów moim zdaniem dała się już poznać z dobrej strony. Części, jak zauważył remm, nie udało się jeszcze zaistnieć w mediach. Tym bardziej więc warto zapamietać ich nazwiska – bez względu na to z jakiej są opcji politycznej.

 120. Na marginesie
  „Większość prac ks. prof. Sedlaka wykraczała poza dotychczasowy paradygmat nauk biologicznych, sposób prezentacji idei i ich uzasadnienie zwykle nie przystawały do standardowych schematów prac naukowych. Wzbudzał kontrowersje i skrajnie przeciwstawne oceny. Wiele jego spekulacji zawiera elementy filozofii przyrody, on sam nie uważał siebie jednak za filozofa, ale za biologa-teoretyka.”
  Tyle powiada wikipedia. Przyznam że próbowałam przebrnąć przez jego książki popularno- naukowe: „Homo elekronicus” i „Na początku było jednak światło” i wciąż je mam w swojej bibliotece. Jako „ciekwostkę przyrodniczą”, coś na kształt baśni w rodzaju naukowego fantazy.
  Skąd moje zainteresowanie księdzem? Mieszkał w Radomiu, gdzie i ja mieszkałam do matury. Był tam znaną postacią, a słynął m.in. z niedzielnych kazań w katedrze., bardzo krótkich i odbiegających od kościelnych standardów. Po prostu czarował słuchaczy niezwykle sugestywnymi myślami-wizjami podanymi jednak w przejrzystej formie. To były perełki retoryki.

 121. SSman z ruskiej ambasady,

  tak na zdrowy rozum, to Putin wzoruje się na Stalinie.

  (ale ma lepsze trucizny do dyspozycji)

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 122. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 19:12
  moze czas na „reality check”? IMHO zdecydowana wiekszosc glosowala „za”… takze na „Lewicy”…. 🙂

 123. @mag 14 sierpnia o godz. 19:13

  To ciekawe, że znałaś go osobiście. Co do „perełek retoryki” to chyba racja. Myślę, że cała jego teoria pseudo-biologiczna też jest po prostu taką perełką retoryki. I tym też (chyba) oczarował swojego blogowego wielbiciela. Nie wiem, czy znasz dzieła Teilharda de Chardin. Podobne teorie, też szalenie sugestywne i bardzo popularne w niektórych kręgach. Jakiś czas był nawet na indeksie, ale go wskrzesił nasz nieoceniony Wielki Polak.

 124. PA2155
  14 sierpnia o godz. 19:07

  W 30 lat zbudowano dla nas system jednopartyjny.

 125. PA2155
  Chyba jednak nie porwą się znów „na poprawkę do aborcji”. Zbyt duże ryzyko, tym bardziej, że właśnie powstaje organizowany przez kobiety Instytut Ochrony Praw Obywatelskich, m.in. dla obrony przed coraz większą aktywnością Ordo Iuris w służbie kaka.

 126. Piłsudski…zamach majowy przypomina… Łukaszenkę w braniu za mordę przeciwników…Tak sobie myślę prywatnie, że na Białorusi nie strzelano z broni maszynowej…Kultowy Piłsudski…jak widły tryzuba…

 127. SSman z ruskiej ambasady,

  tak na zdrowy rozum,

  nie warto stracić życia dla zegarka.
  Nauczyłem tego dzieci, jak przyjdzie kałmuk z pepeszą i powie „dawaj czasu”

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 128. Paru blogowiczów pisze w mianowniku nazwisko białoruskiego dyktatora jako „Łukaszenko”.

  Nazwa własna, zwłaszcza nazwisko, to swego rodzaju świętość. Piszący to nazwisko obcokrajowiec nie musi wiedzieć, że język białoruski jest językiem „akającym”, ale nazwisko wypada jednak pisać poprawnie. A poprawna postać tego nazwiska to „Łukaszenka”. Żaden niewierny do paszportu Łukaszenki, rzecz jasna, nie zaglądnie, by sprawdzić, więc podpowiadam, by nie targować się (W erze przedinternetowej przeżyłem kilkanaście wymądrzań się niewiernych, a pozytywnie zareagowała na moje wytknięcie wyłącznie Gazeta Wyborcza i odtąd konsekwentnie pisze: „Łukaszenka”), lecz sprawdzić w Wielkiej Encyklopedii PWN, bo taka pisownia nas obowiązuje, a nie sugerować się tym, że niektórzy – np. niektóre rosyjskie media – piszą: „Łukaszenko”.

 129. @Bar Norte 14 sierpnia o godz. 19:12

  To jest ta pisia (i nie tylko pisia) maniera wciskania bardzo różnych ustaw do jednego worka i poddawania razem przez głosowanie. Część tych przepisów z jednego worka jest korzystna również dla opozycji – i to jest lep. Podobnie Justin T. próbował sobie wynegocjować specjalne prerogatywy w ramach tubylczej „tarczy” antykryzysowej – też tak dorzucić co nieco do ustawy. Tylko że tu opozycja miała jednak dość sporo do powiedzenia.

  Przy okazji, podobno biskupi wypracowali sobie metodę negocjacyjną, w której żądają czegoś, na czym im nie zależy. Po czym ustępują… ale tylko w tej kwestii, na której im w istocie nie zależy. W zamian jednak przepychają to, co jest dla niech ważne. Nie to samo, ale podobny łączony deal.

 130. remm (17:30)

  Piszesz – jak powiadają – e-mo-cjo-nal-nie.
  „Cuchnące świnie” jest obrazowe, acz pachnie banałem.
  „zagłosowali razem z PiSem za korytem, nie pierwszy raz zresztą” – tzn. kiedy, ile razy?

  Narzuca się pytanie, dlaczego Platforma nie skorzystała z okazji złapania PiS na spalonym, skompromitowania ich w czyichś oczach. Piszą, że byli za przywróceniem stanu sprzed 2018, kiedy prezessimus Kaczorek ratował twarz partii, gdy się okazało, że nagrody dla dygnitarzy PiS („pokaż pazurki”, Szydło: „im się należało”) znacznie przewyższają te rozdawana za PO/PSL i byli szantażowania. Jedyne, słabe tłumaczenie.

  A może w tej grze idzie na umocnienie Konfedów, którzy obejdą PiS z drugiej strony?

 131. mag
  14 sierpnia o godz. 13:30
  uzus językowy
  maseczki – dlaczego nie maski?
  przyłbice – dlaczego nie przyłbiczki?

 132. kooperatywaMondragon
  14 sierpnia o godz. 19:22
  PA2155
  14 sierpnia o godz. 19:07

  W 30 lat zbudowano dla nas system jednopartyjny.

  moze to jest ta zaginiona idea „solidarnych wartosci”, tylko inaczej wyrazona? wszyscy sie do nich przyznaja, jako zrodlo legitymacji politycznej po 1989 r…. ” jednosc moralno-polityczna”…albo „jedynie sluszna droga” 🙂

 133. Banderowiec prowokator na blogu tryzubem zwany gorszy od hunwejbina…Tak sobie myślę prywatnie: banderowca goń…! goń…! goń…! pisze z niskich pobudek…na banderowskim żołdzie…Adolo…

 134. Na marginesie
  Nie znam dzieł Teiharda de Chardin, ale czy warto? Swoją drogą strasznie namieszał w głowach rodaków nasz Wielki Polak.
  Trafił w Ten Czas i w To Miejsce ze swoim przesłaniem – „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi, tej Ziemi.” Tym sposobem uwiódł (niezły z niego był aktor) nawet tak sceptyczne osoby jak ja, ale mnie szczęśliwie na krótko.

 135. PA2155

  Jak obwieścił z chrakterystycznym dla siebie grymasem pogardy udającej uśmiech wicemarszałek Terlecki decyzję o podwyżkach uposażeń podjęły zgodnie wszystkie kluby.

  Tak więc ci, którzy głosowali przeciw czy wstrzymali się głosowali również w kontrze do swych klubów. I to bardzo ciekawe gremium bo z jednej strony jest w nim kilku doświadczonych, wydawałoby się pozbawionych złudzeń „wyżeraczy” a z drugiej strony pryncypialna młodzież z nowego parlamentarnego naboru.

 136. zezem
  14 sierpnia, g.19:34
  Cholera wie, dlaczego.
  I ludzie, i języki są nieprzewidywalne.

 137. Na marginesie

  Polskie dzieci sa w wielkim zagrozeniu wobec otwierania szkol 1 wrzesnia.
  Wladze nie chca wydac pieniedzy na zabezpieczenia w szkolach
  ( jak Skandynawia, korea czy Izrael ) ani testowac lekarstw na koronowirusa,
  ktore sa eksperymentalnie stosowane w roznych krajach.
  Skrajnie prawicowe wladze Izraela zlikwidowaly zabezpieczenia stosowane w innych krajach
  w 2 tygodnie po rozpoczeciu roku szkolnego
  i liczba zakazonych skoczyla z 50 do 1500 dziennie.
  https://time.com/5868098/schools-reopening-coronavirus-denmark-south-korea-israel/

 138. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 19:37
  nie sadzisz, ze czas najwyzszy na roszady ideologiczne oparte na pryncypiach ideowych? 🙂 teraz rozumiem, dlaczego „opozycji” tak komfortowo z PiSem

 139. SSman z ruskiej ambasady,

  tak na zdrowy rozum,

  pracownicy ruskich ambasad powinni znać historie morderstw Stalina i Putina. Żądanie nie jest wygórowane.

  Faszystowska partia PiS
  oszust wyborczy Andrzej Duda

 140. @mag 14 sierpnia o godz. 19:35

  Moim zdaniem nie warto. Ale chodzi mi o podobne zjawisko – funkcjonariusz kaka zapuszcza się w rejony normalnie zarezerwowane dla nauki i tworzy para-religijną (a w każdym razie nieco mistyczną) fantasmagorię. Poetycko bardzo sugestywną. I tym sposobem budzi w czytaczach coś w rodzaju nabożnego podziwu – który to podziw jest paliwem dla religii. Zresztą – zauważ, że przenosimy wątek z LA – podobnie „intuicyjnie” pojmuje sferę para-religijną @magrud1. Dla niej z kolei owym „paliwem” jest psychologia i neurony lustrzane. Nie jest to religijność typu kaka, ale coś bliskiego sferze sacrum.

 141. Na marginesie

  „To jest ta pisia (i nie tylko pisia) maniera wciskania bardzo różnych ustaw do jednego worka i poddawania razem przez głosowanie. Część tych przepisów z jednego worka jest korzystna również dla opozycji – i to jest lep.”

  Przecież PiS ma większość i może przegłosować sam co chce. Przecież nic nie stało na przeszkodzie by tę bezwstydną podwyzkę przegłosował sam.

 142. @kooperatywaMondragon 14 sierpnia o godz. 19:40
  W Kanadzie będzie to samo, niestety. Z tej okazji zarządzono, że uczniowie szkół średnich mają nosić maseczki, ale dzieci z podstawówki – nie. A to dlatego, że to mogłoby kolidować z ich „rozwojem społecznym”. Really???
  Monsz woła mnie na lunch. Czemu ja się nie rozdwoję????!

 143. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 19:44
  „Przecież PiS ma większość i może przegłosować sam co chce. Przecież nic nie stało na przeszkodzie by tę bezwstydną podwyzkę przegłosował sam.”

  exactly!

 144. @saldo – po przyjacielsku. Skoro zamieniłeś pociąg na rower, to może zajmij się tematem cygańskim (romskim) na blogach. Ja piszę poważnie, pamiętając twój talent do przekazywania wiedzy.

 145. O łobuzie, a nawet dyktatorze nie pisze się poprawnie, co przenosi się na nazwisko…idąc za Miodkiem „a” i „o” są poprawne …jak don Kichot i Kiszot..Tak sobie myślę prywatnie, że na nie przekręcanie nazwiska trzeba sobie zasłużyć…Jestem za fonetyczną pisownią…komputer czy kompiuter…Duda czy Maliniak…

 146. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 19:44
  Przecież PiS ma większość i może przegłosować sam co chce. Przecież nic nie stało na przeszkodzie by tę bezwstydną podwyzkę przegłosował sam.

  A tak „przecież „, przegłosował NIE SAM.

  I co z tego?

  PiS to faszyzm

 147. PA2155

  Roszady dziś dokonano.
  Jak napisałem wsród posłanek i posłów którzy kontestowali dziś podwyżkę jest grupa dość pryncypialnych ideologicznie. Dziś dowiedli zgodności swych słów z czynami.

 148. adam100

  „I co z tego?”

  O to pytaj np Donalda Tuska, który dziś na ten temat się wypowiedział. Piszę ci o Tusku bo odnoszę wrażenie, że akurat z jego opinią się liczysz.

 149. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 19:51
  „Roszady dziś dokonano.”

  licze na prawdziwa partie lewicowa z realnym programem i pryncypiami….moze oni beda miec szanse, aby pokonac ten polityczny relikt i niemoc…. oportunistow wszedzie jest w nadmiarze..

 150. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 19:51
  niemniej, moim skromnym zdaniem „opozycja” dala d…y na calego… 🙂

 151. PA2155

  Posłanki i posłowie z którymi wiązę nadzieję głosowali przeciw albo wstrzymali się od głosu. A w dwóch przypadkach z powodów niezależnych od siebie nie mogli być na głowaniu.
  Tak więc ta część opozycji do której mi blisko akurat d…py nie dała.

 152. Jeśli chodzi o głosowanie za tą bandycką ustawą, to może tu być jakieś drugie dno. Przecież opozycja mogła spokojnie zagłosować przeciw. I tak by dostała te podwyżki, bo przegłosowałby je PiS, a wyszłaby wobec wyborców z twarzą. Nie zdziwiłbym się, gdyby „za” głosowało, powiedzmy, 30% posłów PO, ale 90%? W tym cała wierchuszka, która oprócz pensji poselskich ma fuchy funkcyjne i inne źródła dochodów. Już bardziej bym się tego spodziewał po poselskich dołach.

  Wiele wskazuje na to, że kaczy ścierw opozycję przekupił lub zastraszył. Tym bardziej, że z Lewicy i PSL „przeciw” byli tylko posłowie z Razem, Wiosny i Kukiz15, czyli młodych i słabych ugrupowań „doklejonych” do partii starych wyjadaczy, stojących na końcu kolejki do wewnątrzpartyjnych koryt.

  Internetowi plotkarze polityczni piszą, że chodzi o subwencje dla partii z budżetu. Kaczy ścierw miał zaszantażować opozycję, że jeśli nie zagłosuje ona za tą bandycką ustawą, to on jej odbierze lub zmniejszy dotacje. Jest całkiem prawdopodobne, że tak było, a opozycja dała się wkręcić. Wkręcić, bo w takim przypadku jest pewne, że kaczy ścierw i tak odbierze jej subwencje, a ona zostanie jak taka jedna, której klient nie zapłacił.

 153. @ adam100
  „Następnie wczesnym popołudniem w piątek przeszedł on pierwsze czytanie na posiedzeniu plenarnym Sejmu z poparciem 347 z 375 głosujących posłów. Przeciw zagłosowali tylko Zieloni, Razem, Konfederacja, kukizowcy oraz Klaudia Jachira, Franek Sterczewski i Cezary Grabarczyk ”
  Przeciw pazerności elit PO-PiS głosowała Konfederacja … trzeba się nauczyć wymawiać
  K O N F E D E R A C J A to jest to.

 154. niestety muszę po kolei – dwa linki nie przechodzą. Ciekawe, bo inni potrafią.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Porajmos

 155. „Nie jesteśmy bydłem, nie jesteśmy owcami, jesteśmy pracownikami MTZ (……), nie jest nas 20, jest nas 16 000”.
  …………………………………….
  Najlepszy bo uniwersalny , „internacjonalny” ( zamiast „pracownikami MTZ” mozna wstawic cokolwiek .. „symetrycznego” do cieplego fornala kolchozowego) transparent miesiaca a byc moze nawet naszych czasow .
  Symetryczne zachwyty blogowe cieplym fornalem ktorego parobcy gwalca kobiety policyjnymi palkami (nawet gdyby byla to tylko jedna ) .. zasluguja chyba na zbanowanie , dozywotnie

 156. @olborski – czytaj W.Faulknera, twoje wizje erotyczne są prostackie

 157. @Bar Norte 14 sierpnia o godz. 19:44

  Bo ty “idziesz rozumować” normalnym torem!

  Ale w nienormalnej rzeczywistości PiS może przegłosować ustawę samodzielnie, a potem przepchnąć poprawkę, że podwyżka nie będzie dotyczyć tych, którzy głosowali przeciw. Przecież w Polsce już od dawna nic nie odbywa się normalnie! Ja nie mówię, że takie obawy są koniecznie uzasadnione, ale z punktu widzenia parlamentarzystów liczących na frukty i urządzających się w tej, no… czarnej dziurze. Takie rozumowanie nie jest pozbawione sensu.

  Zresztą wszystkie zarzuty pod adresem opozycji (że dlaczego nie protestuje ostrzej?) są kontrowane stwierdzeniem, że PiS jest nieobliczalny i może tym protestującym zrobić krzywdę. To już są początki tej rzeczywistości, którą niedawno opisałeś na Węgrzech. Boją się.

 158. @Bar Norte 20:02
  Czemu tak nieśmiało? – pisz prawdę że nie myślisz o Konfederacji. Chyba że od czasu wyborów parlamentarnych coś się zmieniło.

 159. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 19:54
  adam100
  „I co z tego?”
  O to pytaj np Donalda Tuska, który dziś na ten temat się wypowiedział. Piszę ci o Tusku bo odnoszę wrażenie, że akurat z jego opinią się liczysz.

  Owszem liczę się, ale ta kwestia nie wymaga konsultacji.

  Wystarczy zobaczyć, kto tu jest podekscytowany i chce drążyć temat.

  W tym towarzystwie być „pożytecznym idiotą”, to zaszczyt.

  Ein Führer, ein PiS
  kupuj u swoich.

 160. Zabka
  Wracajac, tym razem pieszo z fizjo zauwazylem

  GESCHÄFTSSTELLE. ERIAC – European Roma Institute for Arts and Culture e.V.. Reinhardtstr. 41-43 10117 Berlin.

  Ulice znam, bo czesto spaceruje nad Szprewa, Institut zauwazylem dopiero dzisiaj, masz niebywaly wplyw na moja percepcje. O Romach i Sinti napisano tysiace stron. Poznalem ich dosc dobrze po 89 oraz podczas wojny w bylej YU. W Bazylei znalazlo kilku….schronienie. Wczesniej, jako dziecko w Polsce jak kazdy, chociaz jak slusznie zauwazylas, byli wyraznie obecni w niektorych dolnoslaskich miasteczkach. Mam mile wspomnienia z moich podrozy po przedgorzu sudeckim. Problematyka warta jest naszej uwagi, szczegolnie, gdy wydrwideby produkuja sie w blogosferze. Niestety sa ciagle stygmatyzowani i dyskryminowani.

  Stolica Niemiec jest przystankiem w drodze na Uznam. Jutro grzesze, bo ani pociag, ani rower (Vintage), pieszo za daleko, lecz automobil, oczywiscie ze wzgledu na Corone. Poza tym, po zakonczeniu pracy przed paroma miesiacami pracodawca poprosil o zwrocenie BahnCard 100. Po przyjacielsku, naprawde nic nie pamietam z naszych polemik, nie napisze o Romach, a nalezaloby.

 161. żabka konająca
  Mozesz czytac co tylko zechcesz ale mysle ze twoje wizje po przeczytaniu czegokolwiek zawsze sa zmierzwione ( to od potarganej bezuzytecznej poza jednym zastosowaniem , slomy )

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26208974,bialorus-dramatyczne-relacje-aresztowanych-milicja-gwalci.html#s=BoxOpImg6

 162. Adam100

  „kto tu jest podekscytowany i chce drążyć temat”

  Tusk był dziś „podekscytowany” i przynajmniej dwukrotnie „drążył temat”.

  Pytanie – dlaczego?

 163. @Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 20:02

  Domyślam się, że głosowałeś na Razem. Faktycznie, zachowali się jak trzeba w odróżnieniu od całej reszty tzw. lewicy. Czy jednak masz gwarancję, że jeśli znów na nich zagłosujesz, to Twój głos nie przejdzie na kogoś z tej skorumpowanej reszty? Jak to wygląda w przypadku takich koalicji? Przykładowo, jeśli kandydat z Razem będzie na dalekim miejscu listy Lewicy i się nie dostanie, to jego głosy wzmocnią lepszych kandydatów Razem czy kogoś z SLD? Bo w obrębie jednej partii (nie koalicji) jest tak, że jeśli zagłosuję na uczciwego posła z PO, który się nie dostanie, to mój głos przejdzie na złodzieja z PO, który był wyżej na liście.

 164. żabka konająca

  „pisz prawdę że nie myślisz o Konfederacji”

  Nie, oczywiście, że nie miałem na myśli Konfederacji.
  Choć jak wcześniej napisałem trzeba w tym przypadku wznieść się ponad różnice polityczne i docenić, że akurat dziś wykazali się zaskakującym rozsądkiem.

 165. @ Orca, @PA2155 idąc tropem lektur
  https://www.businessinsider.com/trump-promotes-racist-false-birther-conspiracy-about-kamala-harris-2020-8
  Myślę że pamiętacie CITIZEN Melanię która dzielnie walczyła u boku swojego męża kwestionując amerykańskość Obamy? Taka hipokryzja.

 166. Mag personalistka? W Zielonym Sztandarze z pewnoscia nie.

 167. @Bar Norte 14 sierpnia o godz. 20:24

  No to dlaczego? Skoro juz zaciekawiasz pytaniem.
  🙂

 168. Dno upadku. Demencja. Czy Białousi zmierza w tym samym kierunku?
  https://bi.im-g.pl/im/29/f8/18/z26184489IH,Jaroslaw-Kaczynski.jpg

 169. Mag nie wie dlaczego , bo nie slucha rodaczek i rodakow, ktorzy namietnie zdrabniaja i mowia do siebie infantylnym jezykiem.

 170. SŁOWIANIN STANISŁAW
  14 sierpnia o godz. 19:49

  Z całym uważaniem, Stanisławie, powiedziałem tylko o tym, co jest poprawne. A poprawne jest to, co obywatel ma w paszporcie, dowodzie, legitymacji itp., oraz to, co jest w naszych źródłach normatywnych. Nikt nikomu nie zabroni wyczyniać z nazwiskami, co mu się żywnie podoba. Chyba że nosiciel nazwiska się wgurwi i pozwie. Amin.

 171. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 20:26
  prawem paradoksu, sa sytuacje, w ktorych nawet Zdzislaw Wrzodak ma racje…. chocby byc przeciwko wojnie Busha w Iraku, i udzialu w niej IIIRP… 🙂

 172. żabka konająca
  14 sierpnia o godz. 20:28
  nie wiem, jak dlugo mieszkasz na tym kontynencie, ale ja na twoim miejscu nie dziwilbym sie…

 173. remm

  „Domyślam się, że głosowałeś na Razem.”

  Napisałem, że wiążę nadzieje z grupą posłanek i posłów. W tej grupie oczywiście są ci z „Razem” ale również tróka posłów z „Zielonych” aktualnie KO, Jachira wobec której miałem wiele wątpliwości ale się do niej przekonuję, Starczewski z KO, który wszedł przebojem do Sejmu chyba ostatniego miejsca na liście, Rozenek z Lewicy który się dziś wstrzymał itp, itd.
  Tak więc te moje preferencje polityczne, dziś dodatkowo ugruntowane, są nieco szersze niż podziały partyjne.

 174. Na marginesie
  14 sierpnia o godz. 20:30
  @Bar Norte 14 sierpnia o godz. 20:24
  No to dlaczego? Skoro juz zaciekawiasz pytaniem.

  🙂

 175. @adam100 14 sierpnia o godz. 20:39
  No bo…
  🙂

 176. @Blackley 13:40
  „każdy to wie a mimo to wszystko pozostaje po staremu…”
  Sadząc po adresie wysłałeś jedynie obraz.

 177. W kwesti Tuska … .

  Proszę:

  I

  ” „Perfect Timing Day: przyznać wielkie podwyżki prezydentowi, rządowi i parlamentowi w rocznicę strajku 1980, w czasie rewolucji u najbliższego sąsiada, w szczycie pandemii, kiedy zaczyna się głęboka recesja”

  II

  „Opozycja, która złej władzy podwyższa wynagrodzenie, i to w czasie kryzysu, nie ma racji bytu. Po prostu. Ogarnijcie się, proszę”

  Nic dodać, nic ująć. Poza tym, że w większości „się nie ogarnęli” – niestety.

  Nigdy nie byłem admiratorem Tuska. No ale w tym przypadku, podobnie jak w przypadku Konfederatów za którymi nie przepadam, ujmując to eufemistycznie, trudno nie przyznać racji.

 178. @Bar Norte, czy ten Dikotter da się czytać?
  On ma też książkę o (wybranych) dyktatorach,
  ale specjalistą jest od historii Chin.

 179. @Bar Norte 14 sierpnia o godz. 20:48
  Touchée! Sama wcześniej cytowałam 🙂

 180. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 20:48

  Gdyby Donald Tusk kierowal sie interesem publicznym a nie prywata,
  nie bylo by faszyzmu w Polsce.

 181. Na marginesie

  Trylogia o Chinach składa się z „Wielkiego głodu”, „Tragedii wyzwolenia” i „Rewolucji kulturalnej”.

  Jak to się czyta jeszcze nie wiem. Ale jak dotąd lektura ksiązek z serii „Historia” wydawnictwa „Czarne” mnie pasjonowała. Biorąc to pod uwagę jak i sam temat można się spodziewać satysfakcji.

 182. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 20:48

  No to sprawa załatwiona?

  Czy aby bijemy pianę ile się da, do oporu. Masz tu kilku chętnych.

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 183. Bar Norte
  14 sierpnia o godz. 20:48

  „Nigdy nie byłem admiratorem Tuska. No ale w tym przypadku, podobnie jak w przypadku Konfederatów … trudno nie przyznać racji”.

  Biedaczek, na skromnej brukselskiej rencie. Wcześniej pobierał apanaże „króla Europy” nisko opodatkowane 19 proc. W PL płaciłby od tego 32 proc., w 2009 roku zarządaniem minstra finansów (premerem był wtedy domyślasz się kto?) zwolniono z opdatkowania w PL europejskie zarobki od 4 tys. euro.

 184. Opozycja jest rozczłonkowana

  Nawet wspólnego prezydenta nie udało im się przeforsować.

  Tyle emocji z powodu jednego głosowania, którego wynik był przesądzony (w okresie powyborczym). A gdyby prezydent był z opozycji (której to partii?) to co by zrobił? Może stworzyłby Trybunał Konstytucyjny bis jako swoje ciało doradcze i jakiejś merytoryczne legislacyjne komentarzy pojawiłyby się.

  Im bardziej PiS zasłabnie, tym bardziej opozycja się podzieli. Chyba że krach gospodarczy. Ale na to się nie zanosi. Niemcy pomogą.

 185. @Mauro Rossi 14 sierpnia o godz. 21:00

  No się Szydło z Jakim obłowią.
  Nie mówiąc już o waszym wyczynowcu – Czerneckim.

 186. kooperatywaMandragon

  „Gdyby Donald Tusk kierowal sie interesem publicznym a nie prywata,
  nie bylo by faszyzmu w Polsce.”

  Donald Tusk jest dla mnie już postacią historyczną. Oczywiście mam na myśli realia krajowe. Dlatego się nim nie zajmuję.
  Dziś zrobiłem wyjątek bo przed politycznie waznym dla opozycji głosowaniem dwa razy zwrócił jej sensownie uwagę. Co oczywiście w swej politycznej głupocie pokazowo olali – w wiekszości.
  No ale uwagi Tuska moim zdaniem warte są odnotowania.

 187. @Olborski, oczywiście nie jesteś dociekliwy, bliżej ci do infantylności redaktora GW
  – wypowiedź o której pisałam wcześniej została przedrukowana przez Politykę. A może to tylko przebiegłość?
  Wczoraj skomentowałam treść linku poleconego przez @Blackley’a, niestety wśród komentarzy czytelników znalazła się ta pozycja:
  https://www.youtube.com/watch?v=NJvVSluoKMI
  Piszę niestety, bo treść jest demoralizująca i powoduje nie tylko zmierzwienie słomy – do dziś sieczka kotłuje się w głowie.

 188. @Bar Norte – jak ty to robisz że masz czas na wszystko?
  Ja najwyżej mogę polecić to:
  https://zielonastrefa.wordpress.com/2013/06/14/rozmnazanie-zurawek-w-praktyce/

 189. teo 14 sierpnia o godz. 21:04 pisze: –Opozycja jest rozczłonkowana …

  No jest rozczłonkowana. Członki jaja pogubili i zostały członki same, bez jaj.

 190. Mauro Rossi

  Już ci kilkakrotnie zwróciłem uwagę, że mnie po prostu nudzi ta maniera argumentacyjna polegająca np na ukrywaniu własnej pazernosci i chciwości poprzez wypominanie innym pieniędzy.
  Ja rozumiem, że się do tego typu argumentacji przyuczyłeś, że ci z tym dobrze, że to się w twoim środowisku sprawdza ale może byś się wysilił na coś nowego.
  Czy ty naprawdę myślisz, że pieniedzmi Tuska jakoś wytłumaczysz chciwość i pazerność tych twoich wybrańców?

 191. żabka konająca

  Przeczytałem z zainteresowaniem.
  Sądzę, że rozmnażanie żurawek jest podobnie czasochłonne jak czytanie ksiązek. Z tym, że czytam nocami a autorka żurawki rozmnaża w dzień – jak zauważyłem. Ale pewnie pisze o tym jednak nocami.

 192. @żabka konająca

  Wdzięczny byłbym o wskazanie przykładu, gdy to dwa adresy sieciowe zostały wstawione do komentarza blogu prowadzonego przez Daniela Passenta.

  Niczego takiego nie zasugerowałaś, ale ja mam ogromne trudności ze zrozumieniem nawet prostych zdań.

  Na blogu Jacka Kowalczyka widywałem wiele adresów sieciowych w jednym komentarzu, ale to było dawno. Nie wiem czy Tanaka wprowadził ograniczenie.

  ***

  Mamy tu kwestię podmiotowości.

  W świecie komputerów jak dotychczas nie spotkałem schizofrenii programowej, choć schizofreników pracujących nad programami owszem – spotkałem.

  Interakcyjny komputer tuż po narodzinach powitał nas
  Hallo World, ale wtedy jeszcze ciebie staw nie przywitał.

  I no zaczęło się tańczenie w duetach gospodarz-gość oraz klient-obsługujący.

  Program obsługujący blog Daniela Passenta nie dopuszcza umieszczania więcej niż jednego jawnego adresu sieciowego. Bo kto inny – oraz inaczej – napisał program dla obsługi bloga w żargonie nazywany skryptem blogowym.

  I tyle.

  Twój omawiany tu komentarz według mnie jest świadectwem, że wrzucasz blogi do wspólnego pojemnika w którym zmieścić się mogłyby realizacje różnych modeli duetu gospodarz-gość.

  Na twoim komputerze też jest gość.
  nie wpadaj w panikę.

  Komputera osobistego bez gościa nie da się kupić, nawet gdy kupcem jest duuuuuża szycha.

  A wystarczyło wstawić słówko:

  tu

  Nie na wszystkich stawach pływa rzęsa.

  szybko-krótko-głupio

  bo i tak czepnie się nas jeszcze większy komputerowy upierdliwiec niż staruszek guzdra.

 193. legat
  14 sierpnia o godz. 21:14

  🙂

 194. @woytek
  14 sierpnia o godz. 20:07

  No cóż… Obserwuję Konfederację od zeszłego roku i muszę stwierdzić, że jest to jedyna partia, która działa tak, jak partia działać powinna. Odkąd weszła do Sejmu, widzę, że PiS wreszcie ma jakąś opozycję. Bardzo inteligentni ludzie, świetnie zorganizowani, błyskawicznie reagujący na bieżące wydarzenia. Cały czas pracują nad sobą, uczą się. Bosaka, którego pamiętałem sprzed lat jako tępawego, zakompleksionego chłoptasia, dziś oglądam w telewizyjnych debatach, gdzie po mistrzowsku rozkłada pisdzielstwo na łopatki, i zastanawiam się, dlaczego takich ludzi nie ma w partiach bliższych moim poglądom.

  Innym przykładem są prawybory prezydenckie. Konfederacja, choć do demokracji podchodzi z rezerwą, jako jedyna przeprowadziła je w sposób prawdziwie demokratyczny. Organizowała spotkania we wszystkich większych miastach Polski, a ponieważ formalnych członków ma niewielu, wpadła na pomysł, żeby zaprosić również sympatyków: każdy, kto wpłacił niewielkie wpisowe, mógł wybierać kandydata na prezydenta. W ten sposób partia skonsolidowała swój elektorat i przyciągnęła nowy, świetnie się rozreklamowała, a przy okazji podreperowała budżet.

  No i teraz porównajmy to z ustawionymi „prawyborami” w Platformie, które wygrała stękająca Kidawa, bo tak wcześniej zdecydował Schetyna. Ech…

 195. Jestem słabo zorientowany, ale sądzę, że Bar Norte nie ma czasu i chęci na hodowlę norek.

  No i wydaje mi się, że Mauro Rossi nigdy nie doprowadził Bar Norte do fortepianu.

  Bar Norte nie jest na tyle głupi, aby prosić
  nie strzelajcie do pianisty

  To zaskakująco proste i aż trudne. On od lat z baru nie wychodzi i na pewno oszczędza na drodze. Ponoć niegdyś się drożył ale fkasymile compostelii nie wkleił na blog oraz było to na tyle dawno, że jeszcze nie wyhodowano w Dolinie Krzemowej chmury – ani Dyziowej, ani gradowej.

  Rzeczony lekko sugeruje, że pieniądze wiele wyjaśniają, ale ja plotki trudno rozumiem, a z prawdą to już u mnie tragedia.

  Bar Norte lata nisko i powoli co powinno być oczywiste.

 196. Bar Norte

  Wyglada na to, ze w wyniku sabotazu amerykanskiej poczty
  i mozliwosc manipulowania glosami oddanymi droga listowna ,
  obecna wladza zapewni sobie nastepne 4 lata.

  Nie ma wiec zadnego pozytku dla ochrony demokracji w Polsce
  instalowanie eksterytorialnych baz wojskowych mocarstwa
  chylacego sie ku faszyzmowi.
  W dodatku za bazy do wylacznego uzytku przez Amerykanow mamy placic 2 miliardy dolarow.
  Wydaje sie, ze powinnismy zachowac wylacznie bazy NATO.

 197. Brawo Panie Danielu, trafna ocena: zagranicą wstyd nam przynoszą politycy, na szczęście artyści to jakoś kompensują. Ciągła walka ciemnoty z postępem. Koto zwycięży? Na koniec na pewno postęp. Tylko jak długo musi zmagać się z synami ciemności….?

 198. Legat

  Co za mecz !!

 199. @remm
  Bosak. Mówi składnie.I do tego bez ogródek.
  Można wyciągnąć daleko idące wnioski co do wspomnianej partii.
  Interesująca i znamienna wypowiedź n.t. b. szefowej kampanii Andrzeja Dudy (bodaj w lutym 2020).

 200. Basiu N,
  wiesz, te ostatnie frejmy to naprawdę się pogubiłem. Najpierw myślałem, że Twój idol pogodził się z porażką i zaczął się wygłupiać. Potem pomyślałem, że chciał pokazać i powiedzieć: – „Czester z Lester”, przy mnie jesteś tylko małym pukaczem kulkowym. Tak lekceważącego stosunku do przeciwnika jaki zaprezentował „Raieta” to dotąd nie widziałem. Myślę, że niepotrzebnie Selby pozwolił Viki obserwować mecz. Ronni jakby z podwójną chęcią chciał Marka poniżyć pokazując mu jego miejsce w szyku, jak mu dużo brakuje, żeby mu dorównać. Powiem Ci, że moim zdaniem mu się to udało. To snookerowy geniusz jest. Pognębił Selby’ego choć niby było łeb za łeb.
  Pozdrawiam kulkowo.

  Poza tym, to on rzeczywiście jest genialny

 201. teo
  14 sierpnia o godz. 21:04

  Donald Tusk uciekl przez Zaleszczyki do Brukseli po swoje srebrniki.
  Dlaczego teraz zaluje towarzyszom paryjnym 50 – procentowej podwyzki w polskich zlotych ;
  nawet nie w euro ?

 202. żabka konająca
  Infantylnosc zmierzwiona zabia
  Byc konajacym , zmierzwionym tak bardzo , ze wydaje sie zmierzwionemu .. ma taka zmierzwiona wizje swiata w ktorej wszyscy jeszcze nie skonani dokola zaraz beda konac jak tylko przeczytaja wizje tej konajacej wizji.
  Moglbym jeszcze to ciagnac ale byloby to za malo prostackie jak na potrzeby ” wulgarnosci zamierzonej ” dlatego nudne jak linki czarnego leja bez otwierania bo wiadomo bez otwierania , co zawieraja . Nie , nie jestem dociekliwy co pisza i linkuja przytulne niedzwiedzie
  Odrobina perwersji na codzien czyli co dzien to samo .. flaki na oleju

 203. basia.n
  14 sierpnia, g. 20:58
  „Zasłużone” podwyżki dla swoich z PO-PIS to jak policzek dla całej reszty zwykłych obywateli, dotkniętych stratami finansowymi z powodu pandemii.
  Cała nadzieja w ruchu obywatelskim, który – mam nadzieję – krzepnie dzięki Trzaskowskiemu i Hołowni. Byle się ci panowie nie zaczęli ścigać, kto ważniejszy i bardziej charyzmatyczny.

 204. kooperatywaMandragon

  Nie potrafię rozstrzygnąć jak decyzje prezydenta Trumpa dotyczące działania poczty wpłyną na wynik wyborów. Zresztą nawet nie chce się w ten temat wgłębiać bo to sprawa Amerykanów.

  Natomiast jesli chodzi o obecność wojsk USA w kraju to należałoby ten temat najpierw zracjonalizować.
  I tak np wczoraj ls42 spytał na blogu przed kim ma bronić RP ich dowodztwo zlokalizowane na terenie kraju. Najprawdopodobniej chodziło mu o dowództwo V Korpusu wojsk USA. Z tym, że jego dowództwo nie będzie zlokalizowane w kraju. Tu ma się natomiast mieścić tzw „wysunięte stanowisko dowodzenia (WSD)”. Jak można wyczytać w encyklopedii owo WSD „rozwija się okresowo, stosownie do potrzeb, zgodnie z decyzją dowódcy danego szczebla dowodzenia w celu zapewnienia dowodzenia podległymi wojskami w decydujących fazach walki”.
  Reasumując V Korpus wojsk USA nie będzie miał w RP swego dowództwa tylko jedno z kilku rozmieszczonych w Europie WSD – w sile 200 wymienianych rotacyjnie żołnierzy (oficerów). Oczywiście dziać się to będzie w ramach NATO.

  I tak to wygląda gdy się temat jak cebulę obiera z łzawej propagandy.

 205. @mag
  14 sierpnia o godz. 23:55

  Trzaskowski musiałby teraz ostentacyjnie strzelić legitymacją PO, żeby odzyskać zaufanie, które stracił jako członek tej partii.

 206. Adamek na 102 ; pisze że ostrzy widły .

  Więc ja się pytam a guofilce i kufajkę już masz ? .

 207. remm
  15 sierpnia, g. 0:35
  Obawiam się, że masz rację.

 208. Bar Norte
  15 sierpnia o godz. 0:05
  ,, Oczywiście dziać się to będzie w ramach NATO.”

  General Rozanski we wczorajszej ,, wyborczej ” twierdzi, ze oprocz struktur NATO
  beda niezalezne jednostki amerykanskie.
  Cytaty przytocze jutro rano.

 209. Sejm to jeszcze czy już cyrk…kształt przemawia, że forma zdominowała treść…Tak sobie myślę prywatnie, że cyrkowcy zrobili skok na kasę…na arenie dezynfekcja…a żyć trzeba…

 210. Adamek na 102 ;

  Chodzi o gumo-filce , no takie tam , chyba wiesz no bo jak boso i z widłami .

 211. @olborski, twój komentarz nieomal wypełnia wzór mowy nienawiści – nie chcesz czytać to omijaj i zostaw mój nick w spokoju, nie tacy jak ty się popisywali. I nie planuj zemsty tak jak @ozzy, uwagi na płeć, wiek i choroby w tym również epidemię, bo wirus może być szybszy od ciebie.
  Wystarczyło skonstatować:
  https://www.youtube.com/watch?v=_FosDfyBMvQ

 212. @guzdra, nie jestem pewna kto – zbyt wielu blogów nie odwiedzam. To mógłby być @herstoryk na blogu obywatelskim – tryb przypuszczający stąd, że nie chcę rzucać nie potwierdzonych oskarżeń
  Zawsze możesz wstąpić i zapytać.

 213. mag

  Trzaskowski w tej ustawie jest też ujęty – podwyżki dotyczą wszystkich samorządowców ,

 214. to dlatego że nie lubię donosów – ręka mi zadrżała przy słowie niepotwierdzony. Można również potwierdzić.

 215. adam100

  Rasa panów u koryta – w końcu dopuścila POpaprańcow aby też zwiększyli swoje konta

  Jak ty masz żyć z tym Antyfaszystowska kreaturo który tyle głupot tu w komentarzach napisał na temat Kaczora i faszystów z PiS.

  Ciekawe to dopiero nastąpi.Przez Nowaka dobiorą się do Ryzego Tuska.Maja na niego tyle nagranych delicji ,że to był główny powód z rezygnacji startu na Prezydenta.Dostał ultimatum ,że jeśli nie zostawi Polski i Polakow w spokoju – tasmy z jego igraszkami zaczną sie ukazywac w mediach .Podobno jest co ogladać tylko trzeba puszczać jak dzieci pójdą spać.

  Druga sprawa kilku posłow PO ma wzmocnić Porozumienie Gowina.

 216. Blackley

  Witaj fontanno realizmu.

  Niech Putin bedzie żył długo – stracił Ukrainę a wkrótce będzie mial większosć na Biuałorusi.

  Zobacz jak sprytnie działają .Litwa na froncie rozmiękczania zamiast Polski.Gdyby było odwrotnie byłaby draka ,że Lachy idą na Mińsk.

 217. https://www.odkrywamyzakryte.com/szczepionki-przeciw-covid-19-obowiazkiem/

  Przymusowo to szczepi się tylko bydło rogate i inne przeznaczone na żeś
  człowiek powinien mieć wolność wyboru .
  No chyba że ,,elita ” uważa że reszta oprócz niej to już bezrozumne bydło .

 218. Mowa milosci , prostackiej ale zawsze .. to jakas tam ..
  ” bo wirus może być szybszy od ciebie.” ”
  „czytaj W.Faulknera, twoje wizje erotyczne są prostackie”
  ………………………..
  Jezeli w najblizszym tygodniu nie przeczytam nic z Faulknera to cytowane przeze mnie za infantylna GW , prostackie wizje erotyczne kobiety wypuszczonej z bialoruskiego aresztu beda – pozostana tak samo prostackie jak byly , nie beda bardziej bo nie bedzie ich z czym porownac .
  Dlatego nie mam zamiaru tego F. czytac przez najblizsze lata. Nie chce sie rozpic z zalu niezaznania wyrafinowanych wizji i zmierzwic sobie mozgu do cna .
  „Bo nie zna zycia kto nie sluzyl Faulknerowi w marynarce !”
  Ale jeszcze nie wszystko stracone , moze zachce mi zostac prawdziwym prostakiem… ?
  ………………….
  – ” Prawdziwy prostak poszukiwany . W obowiazkach , 5 dni w tygodniu odpowiadanie idiotyzmami na cudze idiotyzmy . Weekendy wolne. Godziwe wynagrodzenie gwarantowane „

 219. @guzdra 14 sierpnia o godz. 21:48

  Im dłużej patrzę, tym bardziej widzę, że @Bar Norte jest mistrzem blogowej dyplomacji, ma dostęp do rzetelnych informacji i nie błądzi w ocenie faktów. Poza tym jest uczynny i z reguły odpowiada na pytania. Same plusy!

  A nad czym pracuje, dla kogo i za ile oraz gdzie lubi spędzać czas – to nie są rzeczy na tyle istotne, żeby poświęcać im aluzyjny elaborat. Jeśli kiedyś spędziłeś z nim czas w barze – to zachowaj te wspomnienia dla siebie, pretty please. Bo tu robisz smrodek i naruszasz netykietę.

 220. geozak ; 1:51 pisze , Niech Putin bedzie żył długo .

  Dziadku ; masz rację niech Putin żyje długo , bez Putina pomocy Trump
  nie wygra następnych wyborów a chcesz przecież aby wygrał .
  Ukraina wcześniej czy później i tak wróci na łono Matuszki Rosji
  z tym że kawałek zachodniej banderowskiej Ukrainy z miastem Lwowem
  odda się Polakom . Polska nie będzie miała wyboru będzie musiała
  to wziąć aby powiększyć swoje terytorium bo zachodnia część Polski
  będzie ciążyła w kierunku Niemiec i stanie się nie pewna .

 221. olborski ;

  Nie interesuje mnie twoja osoba więc nie zmuszaj mnie abym się
  tobą bliżej interesował .
  Adamek ; na razie mi wystarczy .

 222. Banda światowych psychopatów i debili chcą pozbawić ludzi na świecie
  przyjemności wymyślając jakiegoś świrusa .

  https://www.youtube.com/watch?v=wN-Jopz-ib4

  Uprasza się aby nijaki olborski ; i jemu podobni tego linku nie otwierał
  i nie oglądał ten świat już nie dla nich , kilka tabletek popić wodą
  i do łóżka czekając na szczepionkę albo śmierć .

 223. remm
  15 sierpnia o godz. 0:35
  @mag
  14 sierpnia o godz. 23:55
  Trzaskowski musiałby teraz ostentacyjnie strzelić legitymacją PO, żeby odzyskać zaufanie, które stracił jako członek tej partii.

  Brawo trolle,

  przypomnę ze Nowak zataił zegarek, a Trzaskowski nic.

  Pierwszy Trzaskowskiego ocenił nekrofil.

  Faszystowski cyrk na kółkach Ośmiornica PiS

 224. PiS = PZPR

  „Stowarzyszenie Pisarzy Polskich powołali w 1989 roku ci, którzy w latach stanu wojennego nie uznali atrapy rozwiązanego przez władze Związku Literatów Polskich. Wyrosłe z ducha opozycji demokratycznej SPP zobowiązuje się w swoim statucie do obrony »godności i suwerenności literatury narodowej, praw ludzkich i swobody tworzenia«. Obecnie władze SPP pod pretekstem »tarczy dla literatów« postanowiły pójść na pełną współpracę z Instytutem Literatury, uznając widocznie ten urząd za instytucję charytatywną, a nie ideologiczną. Nie podzielamy tej opinii. Instytut, jak sądzimy, niezależnie od deklarowanej misji jest z zamierzenia placówką polityczną. Stworzono ją, by kupić sobie przychylność zbiorowości raczej niechętnej antykonstytucyjnym poczynaniom, godzącym w prawa człowieka i obywatela”.
  Hanna Krall, Ryszard Krynicki, Adam Pomorski, Tadeusz Sławek, Olga Tokarczuk, Małgorzata Szpakowska, Adam Zagajewski, Wojciech Bonowicz, Małgorzata Łukasiewicz, Ireneusz Kania, Paweł Śpiewak, Barbara Toruńczyk, Andrzej Jagodziński, Małgorzata Dziewulska i inni.

 225. Blackley
  Adamek na 102 ; pisze że ostrzy widły .
  Więc ja się pytam a guofilce i kufajkę już masz ? .

  Pornos,

  świetny pomysł na „plan”

  ty, widły i maciora 🙂
  faszystowskie trolle kibicują.

  Oskar w kieszeni
  pingpong jeleni.

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 226. geozak
  15 sierpnia o godz. 1:43
  adam100
  Rasa panów u koryta – w końcu dopuścila POpaprańcow aby też zwiększyli swoje konta

  Faszystowski przechrzto (mr. betonowy komuch)

  A PO je ośmiorniczki.

  Temat przerabiany. Poleciłem ci kilka programów o degeneracie Trump. Domyślam się ze to twój faworyt. 🙂

  1000 letnia
  Republika Braci Kaczyńskich
  kupuj u swoich

 227. Blackley
  15 sierpnia o godz. 3:23
  olborski ;
  Nie interesuje mnie twoja osoba więc nie zmuszaj mnie abym się
  tobą bliżej interesował .
  Adamek ; na razie mi wystarczy .

  Pornos,
  nie bądź taki skromny.

  Jeszcze mi muj swlaczaly musk skołujesz. 🙂

  Ć faszystow PiS

 228. @Na marginesie

  Nigdy nie spotkałem @Bar Norte osobiście. I nie zamierzałem.

  Odnoszę wrażenie, że twoja obecność wśród bywalców blogów Polityki jest na tyle młoda, że nie kojarzysz cudzych aluzji i reagujesz na moje.

  Aluzyjni zwracali uwagę, że @Bar Norte jest drugim wcieleniem Kartki z Podróży. Ten gospodarz nieistniejącego już bloga dość obszernie opisywał pielgrzymkę do Santiago do grobu Świętego Jakuba.

  Blog Kartki nie wytrzymał bezwzględności życia i zakończył żywot.
  To nawiązanie dwóch postaci blogowych nie zostało nigdy zaprzeczone.

  Postać realna była i jest związana z Jelenią Górą, co znalazło swój blogowy oddźwięk w żywej reakcji na zapowiedź komercyjnego zburzenia mostu na Bobrze.

  Kartka z Podróży opisywał słowami i obrazami upadek niegdyś silnego miasta i zwykły smród wód rzeki niosącej zanieczyszczenia z Jeleniej Góry. Główny zakład przemysłowy Jeleniej Góry zakończył produkcję i Bóbr przestał zapewne śmierdzieć.

  Aktywność publicystyczna Bar Norte była i jest przeze mnie kąsana.
  Początki kąsania biorą się z publicystycznych wycieczek Kartki z Podróży w interpretacje historycznych wydarzeń metafizycznego życia europejskich chrześcijan i dość jak na polskie warunki znajomości tej dziedziny.

  Kartka z Podróży ma za sobą studia wyższe na socjologii we Wrocławiu. Moje kąsanie Bar Norte bierze się z jego przechyłu ku Mauro Rossi – w moim przekonaniu oficera służb specjalnych oraz Opus Dei.

  Mauro Rossi to cynik i grafoman postępujący według zasady:
  Obrona religii dopuszcza zarówno kłamstwo jak i wredność
  Ale Bar Norte i celowo i bezwiednie zdejmuje z wysiłek obrony przed politycznym bandytyzmem.

  Sugerowałem – niejawnie zwykle – że polityczna publicystyka Bar Norte jest zarówno w warstwie wegetatywnej, jak i warstwie poznawczej wspierana z zewnątrz.

  I tego nie cofam. Ja jestem tylko grafoman. I smrodek dydaktyczny nie jest mi obcy.

  A ty mi namarginesko pachniesz luzactwem, ale polityka nie jest przedsięwzięciem dla cnotliwych i uległych panienek przed nieuchronnym ich przejściem w madamy.

  Jesteś nudna w tym swoim ADHD. Nie mniej niż ja.

 229. Dostalo sie Na marginesie. I slusznie, bo jak tracic lato na zadawanie pytan, gdy odpowiedzi sa w rekawie.

 230. Wśród wiadomości jakie serwuje polska placówka Microsoft jest również ta o słabnącej fali powołań w Polsce do służby Bogu i katolikom.

  I to jest wiadomość bardziej ważka od ględzenia o tym co Mauro Rossi,
  a Bar Norte prostował.

  Chleb po dziesięć, ale ta wiadomość nie przynosi poklasku.

  Wschodni autokrata zablokował za Bugiem jakieś sieciowe kanały wymiany poglądów.
  Bez powodzenia.

  A na blogu będzie gdybanie co mógłby stworzyć kiepski austryjacki malarz dysponując internetem.

  Bardziej przytomny jest Krzywousty Kłamczuszek.
  Ukraińcy którzy kupli wizę w autobusie do polskiego miasta bezczelnie chcą podwyżki.
  Do do wykopków weźmie się Białorusinów.

  Kościół Wschodni ma inne święta, a podobne mają inne położenie w kalendarzu.
  No to zamiast na Jasną Górę pójdę do zieleniaka, w którym pracuje w ten łykent ukraińska kuzynka właściciela.

  Metafizyka Patriotyzmu nie pozwala stwierdzić, że quasi-bolszewicka nawała została by zatrzymana przez tyfus przed osiągnięcie Odry w parciu na zachód.

  ***

  Po powrocie z krótkiego urlopu Sejm obłoży klątwa wierszyk sługusa ciemniaków i na dodatek zapewne pedała:

  Cemu
  Patrzysz
  Żabko
  Zielona
  Na
  Głupiego
  Fanfarona

  Czy tęcza jest nowozakonna?

 231. Adamek na 102 ;

  Nie mam czasu dzisiaj na dyskusję z tobą , jest sobota więc idę
  konspiracyjnie się rozerwać , takie czasy teraz nastały .

  https://www.youtube.com/watch?v=YbccMnyk5rw

  Dzisiaj ci tylko zaśpiewam abyś aluzju paniał .

 232. @geozak:
  „Ciekawe to dopiero nastąpi.Przez Nowaka dobiorą się do Ryzego Tuska.Maja na niego tyle nagranych delicji ,że to był główny powód z rezygnacji startu na Prezydenta.Dostał ultimatum ,że jeśli nie zostawi Polski i Polakow w spokoju – tasmy z jego igraszkami zaczną sie ukazywac w mediach ”

  Ciekawe skąd masz takie rewelacje? Dorabiasz w tzw służbach?
  Swoją drogą te służby muszą być wyjątkowo nieudolne, bo przez takie rewelacje można było już kilka razy poważnie zaszkodzić PO. Czemu ich nie upubliczniliście kiedy Tusk miał jakieś polityczne znaczenie ?

 233. Blackley
  15 sierpnia o godz. 7:29

  „aluzju paniał”

  Czyżby zawodnicy zamieszczający na polskich blogach obcojęzyczne wtręty i dłuższe teksty byli tak biegli w tych językach jak ty, chłopcze, w rosyjskim? Zdanie „aluzju paniał” jest powszechnie używane w całej Polsce. Ale to nie język rosyjski, lecz polsko-rosyjski – podobnym posługiwali się niby-Ruscy dobijający ofiary w głupawym filmiku po katastrofie smoleńskiej.

  W języku rosyjskim nie ma zwrotu „aluzju poniał”, bo nie ma wyrazu „aluzja” – jest frazeologizm „Namiok poniał” z akcentem na „o” w obu wyrazach.

 234. @Blackley – profesjonalna robota:
  „- czy wiesz o czym ta piosenka?
  – nie
  – to piosenka o rozstawaniu…”
  https://www.youtube.com/watch?v=VVkwoY6dQFo

 235. lubię poezję. Każdą.

 236. @staruszku, ja to podejrzewałam, nawet mam pewność dlatego staram się. Ale nie zawsze mi się udaje, właściwie nigdy, bo jestem niecierpliwa. Niby jakaś straż czuwa ale co chwile doprasza się forsy i poszerzenia uprawnień.

 237. Pornos,

  da panjał,

  partnerka czeka, zaproponuj: 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=ItOfOhYdPSc

  Faszystowska partia PiS

 238. Jestem przeciwko przekrętom w pięknym języku rosyjskich Słowian…chyba, że to cytat z gwary hunwejbinów…watykanizmem zwanym…Tak sobie myślę prywatnie, że ofiarą padają też… czasy…ciężkie…Chachłaczenie się kłania jako również…majo…lub nie pomysła…

 239. Mad Marx
  15 sierpnia o godz. 8:28

  Zbieranie kompromitujacych materialow na politykow jest normalna czescia polityki.
  Edgar Hoover, szef FBI , mial materialy o braciach Kennedy i wielu innych politykach.
  Mowia, ze do polityki dopuszcza sie jedynie ludzi skompromitowanych, zeby mozna
  ich w razie potrzeby zaszantazowac.

 240. a tu na blogu wszystko i ch…..je i ci…pulenki i Katyn….a to wlasnie Polska!!

 241. Ziobro był sprytniejszy…bo skopał służbowego laptopa, a do kontaktów z dziennikarzami używał kart telefonicznych nie rejestrowanych…Choć miał szyfrowane środki łączności…Tak sobie myślę prywatnie o umiejętności zadeptywania śladów…Po Sowie… Nowak nie zachował rewolucyjnej czujności…wśród banderowców wrogo nastawionych do Lachów…

 242. Tusk: taka opozycja nie ma racji bytu…Tak sobie myślę prywatnie: a nie mówiłem…Gdyby jeszcze Tusk wyparł się rusofobii…a do tego czasu nie zasługuje na przyzwoitego polityka…A przyzwoici Niemcy są…nawet z NRD…

 243. Opatrzność opatrznością…zawierzenia zawierzeniami..a umowa z jankesami… jak dwa granaty Pawlaka…strach złym doradcą…Kiedy gamoniowata dyplomacja i wyssana rusofobia…Tak sobie myślę prywatnie, że napędzanie strachu przez jankesów prowadzi do ich bogacenia się…takie kup pan cegłę…albo…

 244. Oddajcie Bogu, co boskie, a pornosowi, co pornograficzne

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS

 245. Wyrafinowane dostatecznie .. prawie jak siedzenie w drewnianej szopie i gapienie sie przez otwarte drzwi na niebezpieczna bliskosc Wenus z rogalem bo calkiem ciemno jeszcze a czuc tylko zwietrzale szczurze odchody i wyschniete czeresniowe drewno .
  W tej szopie tnp wszystko jest wyrafinowane albo prostackie , nie ma nic pomiedzy . Pomiedzy , zbyt prostackie ? Niech bedzie , ze nie ma tam niezdecydowania . Albo Weber albo Schubert , pomiedzy eech.. nimi stara , cudza , wysluzona marynarka
  https://www.youtube.com/watch?v=qqeNxdyp5CE

 246. Kraj katolicki…a jednak bezbronny…nadzieja w jankesach…Tak sobie myślę prywatnie o przezorności…bo na Watykanie w zakresie bezpieczeństwa można wyjść jak Zabłocki…świeczka i ogarek w tle…Mądry Polak wydaje więcej na kosę niż na wyżywienie rodziny…historia oceni…bo suweren w amoku po 500+….Mieć raj tu i teraz…byt określa świadomość…

 247. Gdyby jednak cos pomiedzy , bylo ..
  https://www.youtube.com/watch?v=IbSUE4O_rR8

 248. Pius XII powierzył chrystianizację Wschodu na germańską modłę katolickiej III Rzeszy i katolikowi Mussoliniemu…i wyszedł jak wyszedł…bo Armia Czerwona sprowadziła krucjatę z nieba na ziemię…Gott mit uns..! okazał się fałszywym namaszczeniem…Tak sobie myślę prywatnie, że w potyczkach nad Wisłą i o Berlin… bóg opowiedział się ostatecznie po stronie żołnierzy Armii Czerwonej…co przyjmuję z pokorą…nieomylności…co do podstępu Piusa XII..powołującego się… nadaremnie…

 249. Zmarła Ewa Demarczyk
  Niech zaśpiewa jeszcze raz….

  Ewa Demarczyk Recital 1971

 250. Henryk Wujec I Ewa Demarczyk. Odeszły wielkie legendy z różnych bajek.

 251. Demarczyk…owoc tzw. ciemnej sowieckiej okupacji…a Zenek ery kaczyzmu…Tak sobie myślę prywatnie, że Demarczyk przeczy 0 kulturze tamtego okresu…Nad Wisłą tzw. okupacje i zabory wydały najwięcej kulturonośnych owoców…Nic nie jest wieczne…memento mori…czekamy w ramach reinkarnacji…bez pożegnania…

 252. Hanna Burgiel

  ‼️ Skutki niedofinansowania psychiatrii i ogłupiania Polaków przez kościół i ordo iuris. Armia boga, rycerze Chrystusa Króla, siły specjalne Św.Michała Archanioła,wojownicy Maryji, rycerze Jana Pawła II, rycerze jasnogórskiej bogarodzicy, bataliony moherowych beretów!

  https://www.facebook.com/photo?fbid=3138978656179829&set=pcb.3138979309513097

  ***** ***strong>

 253. … a „oczy zielone” Zenka Martyniuka.

 254. Nie podałam linka do Zenkowej discopolo, bo wprost nie wypada w porównaniu z…

 255. Zmarła Ewa Demarczyk. Czarna madonna kultury polskiej. https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/AMnktkpTURBXy80NGMyYTg4YWEyNTcwZWQ3ZTZiMTFlZTA0NjhiMWNmMS5qcGeSlQMAzQSWzQ3XzQfKkwXNAxTNAbw
  Symbol czaru i wzruszeń niedoścignionego poziomu kultury Polski Ludowej

 256. Pietrzak owoc PRL-u…jak Zenek…opływał w dobrobycie…po upadku dojnej tzw. komunistycznej ery przeszedł na dojenie kaczystów przez kapelusz… jak pod kościołem…Tak sobie myślę prywatnie, że każda era wymaga innej formy skundlenia…aby dać głos…auuuu…! Jasi aportuj…!

 257. Dzisiaj 100. rocznica tzw. Bitwy Warszawskiej.

  Każde polskie dziecko wie, że w tym dniu uratowaliśmy Europę przed bolszewickimi hordami.

  Ale czy Europa o tym wie???

  Przy tej okazji wypada przypomnieć cichych współtwórców polskiego zwycięstwa: dowódcę Frontu Południowo-Zachodniego – Jegorowa, komisarza Frontu – Stalina.

  Sabotując przez kilkanaście dni rozkaz głównodowodzącego RKKA – Kamieniewa, o przekazaniu 12. Armii i Armii Konnej pod dowództwo Tuchaczewskiego, wielce przyczynili się do sukcesu ofensywy znad Wieprza. Na tej części Frontu Zachodniego zabrakło bowiem 19 700 bagnetów i szabel 12. A oraz 22 000 bagnetów i szabel A.K. Pozostała tylko Grupa Mozyrska z 10 000 żołnierzy.

  Kilka ciepłych słów należy się też osobiście Budionnemu. Jak już ruszył z miejsca, to zamiast gnać na północny-zachód ile sił, wziął się za obleganie Zamościa. Ta zwłoka pozwoliła na koncentrację naszych sił i pobicie go w bitwie pod Komarowem.

  PS. Liczebność 12., A.K. i Gr. Mozyrskiej na podstawie: M. Kukiel, Bitwa Warszawska.

 258. Bar Norte
  https://wyborcza.pl/7,82983,26208383,gen-rozanski-amerykanie-robia-dobry-deal-z-polakami-to-deal.html#S.strefa_ogladania-K.C-B.2-L.1.videogruby
  ,,Zabieganie, by jak najwięcej żołnierzy – i tu muszę podkreślić – NATO-wskich było na terenie naszego kraju, jest pozytywne. Natomiast skupienie się na aliansie z jednym tylko naszym partnerem, czyli z USA, nie jest najlepsze. Dlaczego? Jako państwo jesteśmy członkiem NATO, tym samym przyjęliśmy do realizowania traktat waszyngtoński. Politycy wielokrotnie powołują się na artykuł 5, który mówi o kolektywnej obronie. Kolektywnej, czyli nie tylko z wybranym partnerem czy członkiem Sojuszu, ale ze wszystkimi.”
  ,, Bo – wejdę w słowo na moment – tutaj mówimy o żołnierzach nie NATO-wskich, tylko o żołnierzach amerykańskich.
  – Właśnie. Tu jest taka drobna, subtelna różnica, którą niestety nie wszyscy publicyści czy czytelnicy rozumieją – wojska NATO to są wojska, które są afiliowane, czyli dedykowane przez poszczególne państwa, i tworzy się z nich struktury szybkiego reagowania. Szczególnie taki bardzo czytelny dla nas jest pobyt grupy bojowej, batalionowej w Orzyszu, która jest budowana na bazie wojsk amerykańskich. Natomiast pozostałe jednostki, które stacjonują w Bolesławcu, Skwierzynie i Żaganiu, to są wojska, które podlegają tylko i wyłącznie pod dowództwo amerykańskie, więc to nie są formalnie wojska NATO. O tym powinniśmy pamiętać. Politycy często stosują tę formę leksykalną tak zamiennie, że NATO i wojska amerykańskie, to jest synonim. Nie, to nie jest to samo.”

 259. Symetryczny
  15 sierpnia, g.13:42
  Nie potrafię znaleźć godnego odpowiednika wielkiej ikony piosenki artystycznej oraz niepowtarzalnego stylu Ewy Demarczyk.
  Dziś króluje disco polo i jej „gwiazdy”, na czele z Zenkiem Martyniukiem i Dodą. Smutne, żałosne, trudne do zaakceptowania zwłaszcza dla tych, którzy „liznęli” osiągów rodzimej kultury przed 1989.

 260. Zapewne gdzies podrozuje obraz czegos tak odleglego , ze kiedy dotrze w nasza okolice nie bedzia mial kto go zobaczyc ani tez nie bedzie juz czego tym ogladaniem profanowac . Ogladanie czegos co wygladalo tak kiedys dawno to profanowanie … ee ale czego . ? Profanujmy dopoki sie da i nic nie zaslania bo przetlumaczone cudze za frico .Obcy nie sa jak widac przesadnie pazerni bo ich widac

  https://next.gazeta.pl/next/7,172690,26209756,naukowcy-odkryli-najodleglejsza-galaktyke-podobna-do-drogi-mlecznej.html#do_w=52&do_v=66&do_a=291&s=BoxBizImg3

 261. nie bedzie mial kto

 262. W ramach ksztaltowania – ksztalcenia osobistego wyrafinowanego prostactwa zaslaniajmy zwyczajne komunaly

 263. @guzdra 15 sierpnia o godz. 6:06

  Przede wszystkim dziękuję za obszerne wyjaśnienia. Po drugie muszę stwierdzić, że to jednak nadal są insynuacje i spekulacje, w dodatku zrozumiałe dla tak niewielu osób na blogu, że chyba nawet nie ma podstaw, żeby się tu z nimi produkować. Że @Bar Norte nie zaprzeczył – to o niczym nie świadczy. Może po prostu przewija twoje komentarze, a może je olewa. Nie zdziwiłabym się,

  Przypisujesz sobie zbyt wielkie znaczenie. Jeśli celowo jesteś nudny – twoja broszka. Jeśli natomiast chcesz mi wystawiać anty-laurkę, w dodatku jeszcze do spółki z obłąkanym grafomanem @Salto Mentale, robisz się nieco zabawny, no ale znowu nie aż tak. Rozbawianie blogowego towarzystwa nie jest moim celem, a krytyka ze strony nadpobudliwych starszych panów spływa po mnie jak woda po kaczce. Blog traktuję czysto rozrywkowo, przy czym jednak czasami jest addictive – jak kazda rozrywka.

  A co do oceny blogowego Maupo to się zgadzamy 🙂

 264. Беларусь: протесты, прощание с погибшим | Прямой эфир – online
  https://www.youtube.com/watch?v=VvVk-VaA3nw

 265. 15 sierpnia o godz. 14:05
  Nie potrafię znaleźć godnego odpowiednika
  E.Piaf, J.Brel…? Cohen?…

 266. Сотрудники внутренних войск Беларуси рвут погоны и переходят на сторону людей

  https://www.youtube.com/watch?v=9k0u8vWqV5I

  (wspolpracownicy wojsk wewntrznych Bialorusi zrywaja pagony i przechodza na strone ludnosci)

 267. Ozzy; 14:57

  Bardziej przekonywujące byłoby gdyby rwali lub palili legitymacje służbowe.

 268. Gdyby ktoś odczuwał potrzebę sfilmowania palenia białoruskiego munduru – tylko 269 zł + koszt dostawy.

  https://allegro.pl/oferta/bialorus-mundur-wz-2010-cyfra-52-5-nowy-52-6-bdb-8208478886

 269. Symetryczny
  15 sierpnia o godz. 10:42
  ,,Później był Katyń. https://www.newsweek.pl/wiedza/historia/jency-sowieccy-w-1920-roku-co-ich-spotkalo/9702n70
  ,,W Centralnym Archiwum Wojskowym zachowały się z tego okresu szczególnie dramatyczne listy gen. Zdzisława Hordyńskiego-Juchnowicza, lekarza wojskowego i szefa departamentu sanitarnego MSW. W grudniu 1919 r. zrozpaczony relacjonował naczelnemu lekarzowi Wojska Polskiego wizytę na stacji rozdzielczej w Białymstoku: „Ośmielam zwrócić się do pana generała z opisem tego strasznego obrazu, który staje przed oczami każdego, kto przybywa do obozu. W obozie panuje niemożliwy do opisania brud i niechlujstwo. Przed drzwiami baraków kupy ludzkich odchodów, które są rozdeptywane i roznoszone po całym obozie przez tysiące stóp. Chorzy są tak osłabieni, że nie są w stanie dojść do latryn, te zaś są w takim stanie, że nie sposób zbliżyć się do siedzeń, bo podłoga pokryta jest grubą warstwą ludzkiego kału. Baraki są przepełnione, wśród zdrowych pełno jest chorych. Według mnie na tych 1400 jeńców w ogóle nie ma zdrowych. Okryci łachmanami tulą się do siebie, próbując ogrzać się nawzajem. Dławi smród, bijący od chorych na dezynterię i zakażonych gangreną, opuchniętych z głodu nóg. Dwóch szczególnie ciężko chorych leżało we własnym kale sączącym się przez poszarpane portki. Nie mieli już sił, by przesunąć się w suche miejsce. Jakiż to straszliwy obraz”.

  Polskie srodowiska intelektualne.
  kosciol,
  wojsko
  i wladze RP
  powinny kazdy niezaleznie
  wyslac do rosyjskich intelektualistow,
  rosyjskiej cerwki,
  rosyjskiego wojska
  i rosyjskiego rzadu

  wyslac apel ,, wybaczamy i prosimy o wybaczenie ”.
  W 100 rocznice trudnych wypadkow nalezy sie pojednac !

 270. kooperatywaMandragon

  Niestety tekst podpisanego dziś porozumienia jest jeszcze niedostępny ale Polityka zamieściła na ten temat wnikliwy materiał. Chodzi mi o rozmowę red Świerczyńskiego z amerykańskim ekspertem d/s militarnych Johnem R. Denim. Wywiad nosi tytuł „Pompeo w Polsce. Jak oceniać wojskową umowę z USA?”
  Poniżej cytat dotyczacy zamieszczonego przez pana fragmentu wywiadu z gen Różańskim:

  „red Świerczyński: Wojska USA w Europie Wschodniej działają w ramach dwóch mechanizmów. Jeden to siły NATO, tzw. wzmocniona wysunięta obecność w Polsce. Drugi to amerykańska operacja „Atlantic Resolve” finansowana z budżetu USA. Do jakiego stopnia dwustronne porozumienie z Polską zmienia ten krajobraz?

  Deni: Umowa z Polską ułatwi Amerykanom obecność wojskową w Europie Wschodniej, jeśli chodzi o ćwiczenia. Odpowiada bowiem na wiele obaw w Pentagonie dotyczących obciążeń fiskalnych.
  Zależy mi jednak na jasności: obecność wojskowa w ramach NATO nie jest finansowana przez sojusz, ale przez kraje członkowskie. Sądzę, że dla wszystkich nowych krajów NATO jest dziś jasne, że my, Amerykanie, z powodów finansowych i politycznych nie jesteśmy w stanie ani nie chcemy odtwarzać na wschodniej flance infrastruktury, jaką kiedyś mieliśmy w Niemczech czy Włoszech. Będziemy szukać wsparcia.”

  Całość poniżej, polecam bo bardzo ciekawe:

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1967724,1,pompeo-w-polsce-jak-oceniac-wojskowa-umowe-z-usa.read

  Jeszcze w sprawie reaktywowanego nie tak dawno V Korpusu wojsk USA, którego jeden z wysuniętych punktów dowodzenia ma się mieścić w RP a dowodztwo w niemieckim Wiesbaden.
  Jak poinformował Pentagon w oficjalnym komunikacie „Zadaniem V Korpusu będzie koordynacja z sojusznikami z NATO w Europie działań związanych z potencjalnymi zagrożeniami. Cel ten jest zgodny z amerykańską Narodową Strategią Bezpieczeństwa”.

 271. Grodzkiemu …z okazji podwyżek mięknie polityczna rura…a taki był chojrak…Tak sobie myślę prywatnie, że dla 30 srebrników zaparli się Jezusa…czy póżniej napisania Pana Tadeusza…

 272. Kur*a kur*ę kur*ą pogania w tej Platformie.

  „To był układ PiS-u i opozycji” – mówi poseł. „Posłowie opozycji też chcieli tych podwyżek. PiS powiedział, że wprowadzi to pod głosowanie pod warunkiem, że opozycja też zagłosuje za ustawą. Można sobie wyobrazić, że byśmy oszukali: najpierw mówimy, że zagłosujemy, ale potem tego nie robimy. PiS zrobił testowe głosowania, żeby to sprawdzić.

  A przede wszystkim: gdybyśmy oszukali, PiS by się zemścił. Mógłby np. wszystkim obniżyć pensje do 4 tys. Albo przeciągać wypłatę subwencji dla partii. Albo docisnąć prokuraturę w sprawach, które dotyczą posłów.

  https://oko.press/wszystkim-zalezalo-na-tych-podwyzkach-to-byl-uklad-z-pis-mowi-oko-press-posel-opozycji/

 273. Syn Cimoszewicza pokazał, że ma honor. Zastanawiam się, jak by się zachował, gdyby nadal był posłem.

  https://pbs.twimg.com/media/Efd4BKZWAAEqlKp?format=png&name=900×900

 274. guzdra posiada rzetelne wiadomosci i zelazna logike w wypelnianiu oczywistych luk… niczego nie przeklamal, moge tylko potwierdzic… 🙂

 275. oczywiscie, nie jest nasza misja, kto i kiedy posiadal taki albo inny nick, ale „transformacje” sa czasem trudne do ukrycia, jezeli mozliwe wogole… James Bond z wasami jest zawsze Jamesem Bondem…

 276. Taka była ciekawa analiza na blogu faszyzmu PiS,

  a faszystowskie trolle chcą wałkować ze PiS to złodzieje, chronione przez prawo.

  Eureka, odkryli Amerykę.

  Na czym polega faszyzm (się pytam? retorycznie)

  Oszust wyborczy Andrzej Duda
  kupuj u swoich

  Teraz jeszcze wdzięczniejszy temat zarobki posłów.

 277. Prostytucja polityczna to…głosowanie opozycji za podwyżkami dla większości rządzącej…jesteście za… czy Ziobro z wami pogada…Na zasadzie dajcie człowieka, a on znajdzie paragraf…Nie ma niewinnych są tylko żle przesłuchani…Tak sobie myślę prywatnie, że sprawa Adamowicz w tym momencie, to nie przypadek…

 278. ozzy
  15 sierpnia o godz. 10:50
  a tu na blogu wszystko i ch…..je i ci…pulenki i Katyn….a to wlasnie Polska!!

  takie to juz czasy… mnie sie zawsze wydawalo, ze mozesz z tym zyc….moze nieslusznie?

 279. zezem
  15 sierpnia o godz. 14:51
  peut-être celle-ci?
  https://youtu.be/CWq98ubGl_I

  podobny look ale bez dramatyzmu Demarczyk.
  Bylem na jej koncertach w Krakowie. Dawne czasy… .

 280. @PA2155

  Dziękuję.

 281. Ewa Demarczyk in Brussels 1969.

  Artystka przedstawia swoj zespol I opowiada o sobie.
  🙂

  https://youtu.be/sAh-Ev2uZSg

 282. guzdra
  15 sierpnia o godz. 16:49
  @PA2155

  Dziękuję.

  nie dziekuj, wyznam ci szczerze….
  jako twoj fan z 22 rzedu, jak to spiewal Elton John…

 283. ahasverus
  15 sierpnia o godz. 16:46

  Ogromna prośba, abyś zechciał napisać o koncertach Demarczyk na LA.

 284. Moja prośba dotyczy wszystkich, którzy słyszeli Demarczyk na żywo

 285. mag
  15 sierpnia o godz. 14:05
  Podzielam smutek. W latach jej świetności miałem okazję bywać w Piwnicy. To niezapomniane chwile, pełne piękna i wzruszeń. Korzystałem ze znajomości z Piotrem Skrzyneckim, gdyż razem byliśmy w wojsku w jednej kompanii. Po tym on został oficerem Ludowego Wojska. Pozdrawiam

 286. kooperatywaMondragon
  15 sierpnia o godz. 15:53
  I niestety ta samobójcza nienawiść trwa do dziś. A tylu wspaniałych Rosjan miałem przyjaciół.

 287. Symetryczny
  15 sierpnia o godz. 17:11

  Moja prośba dotyczy również ciebie !

 288. Symetryczny
  Ja, niestety, dotarłam do „Piwnicy” przez krakowskich przyjaciół, gdy Ona przestała już tam bywać. Pamiętam, jako małolata, jej wspaniały występ w Opolu, gdy zaśpiewała „Karuzelę z madonnami” i „Czarne Anioły”. To był dla mnie szok, olśnienie.
  W połowie lat 90. próbowałam umówić się z nią na wywiad, oczywiście przez jej menadżera, ale było to absolutnie niewykonalne. Z tego co wiem, to otworzyła się tylko przed Teresą Torańską i powstała z tego książka Czarny Anioł.

 289. Pomyliłam się, w Opolu Demarczyk zaśpiewała „Taki pejzaż,” „Karuzelę” póxniej

 290. Znowu sprowadzili krzyżaków nad Wisłę…a tacy mocni w gębie jak Stefek Burczymucha…Tak sobie myślę prywatnie o guziku…z budowy samoobrony…co przypomina karabin z lufą do strzelania zza winkla…Karabin został, ale strzelcy trafili do Israela…

 291. Kiedyś kraj nad Wisłą był dumny z hołdów składanych przez obcych…Teraz katolicy hołdują zasadzie pod swoją opiekę weż nas…nawet jankesie…jak Indian…a będziemy wierni jak Tatarzy Olbrychskiemu…Tak sobie myślę prywatnie: gdzie ta husaria…Sobieski przewraca się grobie…A miałeś chamie…

 292. Dziwne, że magiel kojarzy się niektórym z plotkami starych bab.
  Ploty starych niedowarzonych guzdrowatych – to jest dopiero magiel do kwadratu. Zwłaszcza gdy przyłączy się PA-skuda. I grafoman Salto Mentale też dorzuci maglowe conieco.

  Ogarnijcie się, panowie. Przecież niedawno urządziliście wielki wrzask na trzech forach z powodu wielonickowego przekrętu dokonanego przez „ja-kupkę” i wykrytego przez zespół „Polityki”. Potwierdzonego bez żadnych wątpliwości. W który to przekręt zdecydowaliście się nie wierzyć. A teraz próbujecie wciskać blogowiczom wyssane z palca niepotwierdzone insynuacje.

  Gdyby głupota miała skrzydła… na pewno byście pofrunęli.

 293. Klaudia Jachira – #JachirawSejmie

  PiS nie przyjął mojej oferty Stop okradaniu Polski, więc nie poparłam ustawy podwyższającej pensje dla najwyższych urzędników w państwie. Niestety ustawa mimo to przeszła i teraz Senat rozstrzygnie o dalszych losach.

  Faszyści u koryta.
  1000-letnia Republika Braci Kaczyńskich

 294. Bar Norte
  15 sierpnia o godz. 0:05

  1.,, … jak decyzje prezydenta Trumpa dotyczące działania poczty wpłyną na wynik wyborów. Zresztą nawet nie chce się w ten temat wgłębiać bo to sprawa Amerykanów.”
  Jesli Trump oszuka wybory, to jego wojska nie beda reprezentowac demokracji, tylko faszyzm.
  2.,,Oczywiście dziać się to będzie w ramach NATO.”
  General Rozanski jest zgodny z wywiadem w ,, Polityce” :
  a. beda sily amerykanskie w Polsce w ramach NATO
  b.osobne jednostki amerykanskie, niezwiazane z NATO, w ramach AR.
  ,, Wojska USA w Europie Wschodniej działają w ramach dwóch mechanizmów. Jeden to siły NATO, tzw. wzmocniona wysunięta obecność w Polsce. Drugi to amerykańska operacja „Atlantic Resolve” finansowana z budżetu USA. ”

 295. Jak takiemu krętaczowi można zaufać? Nigdy w życiu!

  staruszek
  26 października o godz. 16:57
  Echo krzyku narodzin w dniu 2013.10.26

  To jest ostatni ( jak dotychczas ) komentarz w serii

  https://passent.blog.polityka.pl/2006/05/24/papiez-by-sie-usmial/

  Nadaje się na to, aby być dowodem procesowym!

 296. @kooperatywaMondragon 15 sierpnia o godz. 15:53
  Skąd taki nagły odwrót od tradycyjnego wizerunku kata i ofiary? W Onet.pl znajduję fragmenty listów lekarza frontowego Armii Czerwonej:
  – Wczoraj w moim punkcie sanitarnym umarło trzech Polaków. Młodzi, przystojni, o delikatnych rysach twarzy, bez słowa skargi czekali na swój koniec. Wieczór był zimny, więc okryłem ich kołdrami i starałem się, jak mogłem, by ulżyć im w przedśmiertnych męczarniach – przecież to też ludzie, choć zaślepieni szowinizmem i kapitalistyczną nienawiścią do Rosji…”
  Straszliwa lektura dla rusofobów
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/bitwa-warszawska-1920-cud-nad-wisla-listy-zolnierza-armii-czerwonej-do-zony/fhs2vnb

 297. kooperatywaMandragon

  „Atlantic Resolve” jest jak najbardziej operacją natowską. Proszę zerknąć na poniższą notkę:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Atlantic_Resolve

 298. Prezydent nie wszystkich Polaków dziś o Bitwie Warszawskiej:

  ” Łzy wzruszenia stają w oczach. Niektórzy nazwali to wtedy ‚Cudem nad Wisłą’. Jakiś cud w tym na pewno był. Cud geniuszu i opatrzności nad naszymi wojskami. Nasze działania wtedy zaskoczyły Niemców. Mówiono, że Polacy nie dadzą zapewnić siły militarnej, ale to zrobiliśmy. To był cud męstwa polskich żołnierzy”

  Mój komentarz
  Łzy wzruszenia, cud, jakiś cud, cud opatrzności.
  Dawno nie słyszałem tak niechlujnie skonstruowanego przemówienia Dudy, banalnego, stereotypowego, pełnego zdawkowych żali i zachwytów, m.in. o zaskoczeniu Niemców.
  Pzdr, TJ

 299. guzdra
  15 sierpnia o godz. 20:28
  probujesz dowiesc zwolennikowi teorii o plaskosci Ziemi, ze ta ostatnia jest kulista… 🙂 moze odezwie sie „zainteresowany”…
  nie chce zdradzac plotu zagadki kryminalnej, ale zmiana nicka blogowego nastapila w warunkach dramatycznych, gdy do rzeczonego przylepil sie jakis „znajomy” sprzed lat z oskarzeniami natury prywatnej…. mozna odszukac w archiwum, ale czy warto?

 300. PA2155
  15 sierpnia o godz. 20:36
  zrobilbym to samo, tzn zmienilbym kryptonim… nie ma kogo winic…

 301. żabka konająca
  15 sierpnia o godz. 20:29

  W imie poprawienia relacji na poziomie spoleczenstw , polskiego i rosyjskiego,
  niezaleznie od wyzyskujacych nas Kaczynskiego i Putina i ich ciemnych machlojek,
  osoby z autorytetem spolecznym powinny przeprosic Rosjan za nasze niedociagniecia.
  Nawet jak nie bylo wystarczajaco ubran, mydla, lekarstw i jedzenia to jakies niedociagniecia pewnie byly i za to powinnismy przeprosic.
  Zaden Polak nie chcialby byc traktowany jak Rosjanin ani zaden Rosjanin nie chcialby byc traktowany jak Polak w czasie wojny 1920 roku.
  Prawnie chyba nie odpowiadamy , bo Konwencja Genewska dopiero od 1929,
  ale sumienie obowiazuje od czasu Adama i Ewy.
  Moze warto zorganizowac dyskusje ?
  https://en.wikipedia.org/wiki/Geneva_Convention_(1929)

 302. Bar Norte
  15 sierpnia o godz. 20:32

  Wikipedia nie mowi, ze AR podlega NATO.

  Z innej beczki : PO/PiS to jak CDU/CSU ,
  dwie partie, jedna doktryna. 🙂

 303. Teraz jeszcze PA-skudna teoria spiskowa… maglowa kampania oszczerstw i pomówień wymierzona w popularnego blogowicza. Cui bono?

 304. @kooperatywaMondragon 15 sierpnia o godz. 20:41

  Jako przyczynek do relacji polsko-rosyjskich warto przypomnieć, że w 1939 roku do Polski weszli ci sami dowódcy, którzy jako 20-letnie armijne żółtodzioby dostali łupnia od Polaków 20 lat wcześniej. Jak bardzo im się spieszyło do tej „wojny” – śpiewa Kaczmarski.

  https://www.youtube.com/watch?v=oU2BAnLJA5E

 305. kooperatywaMandragon

  „Wikipedia nie mowi, ze AR podlega NATO.”

  Bo nie podlega ale to się dzieje w ramach NATO. Precyzyjnie mówiąc w ramach Organizacji Sojuszu.

 306. @PA2155

  Wpuścić takiego do salonu w brudnych gumofilcach to popisuje się kiepskim poczuciem humoru:


  Magda
  20 maja o godz. 8:53
  Jaka szkoda, ze nie moglam tam byc!

  lustrzak
  24 września o godz. 19:28

  Byłem na święcie Saskiej Kępy. Pokonałem samochodem ponad 200km, by móc wspólnie zatopić się w niepowtarzalny agnieszkowy klimat. Wyjątkowe popołudnie i wyjątkowa noc, nawet powrót nie był zbyt męczący.

  Pingback: En passant » Archiwum bloga » Najważniejsza jest miłość

  Proszę kliknąć w poniższe czerwone a późnej kliknąć czerwone obok Pingback>

  https://passent.blog.polityka.pl/2006/05/14/w-siodmym-niebie/

  ***

  Pamietam tamtą awanturę o wywlekanie …

 307. guzdra
  15 sierpnia o godz. 21:03
  „Pamietam tamtą awanturę o wywlekanie …”

  no to przynajmniej nie jestem osamotniony… „)

 308. A najlepiej to @guzdra się wywnętrzy o płaskości Ziemi.
  Z towarzyszeniem PA-skudnego antyszczepionkowca
  Dwaj wybitni specjaliści od robienia smrodu na blogu.

 309. warto. Choćby dla tych którzy historii uczą się z piosenek
  https://www.youtube.com/watch?v=lpBhBxazKmg

 310. Bo żeby ja-kupkę rozrabiającą pod 11 nickami pomylić z 11 „botami” to trzeba naprawdę mieć sumienną wiedzę komputerową. @guzdra, może oświecisz swojego zażartego sojusznika i wyjaśnisz koledze, co to jest bot? Oczywiście jeśli sam posiadłeś taką wiedzę.

 311. Dlaczego każda awantura zaczyna się niezmiennie od PA-skudy?

 312. Nie wstyd wam?

 313. gdyby blogiem zarzadzal Tanaka, ten od odkrycia kogos pod 11 nickami, to juz zostalbym zbanowany… 🙂

 314. Bar Norte
  zawsze ciebie cenilem, obojetnie pod jakim nickiem wystepowales… to nie mialo zadnego znaczenia…

 315. To nie @Tanaka „odkrył” 11 nicków ja-kupki, tylko personel IT „Polityki”.
  Alarm o bluzgach na blogu prof. Hartmana podnieśli blogowicze
  Tanaka tylko zreferował wyniki.
  Po co łżesz i przeinaczasz? Po co smrodzisz?

 316. @PA2155 15 sierpnia o godz. 21:18

  I znów powielasz swoje szczujne insynuacje? Jakim prawem?
  Zwyczajna zazdrość – bo nie dorastasz mu do pięt?

 317. Im dłużej patrzę, tym bardziej się brzydzę.
  Co za obleśny, wredny PA-skudny typ.

 318. Notoryczny, PA-skudny „spec” od spraw,
  o których nigdy nie miał bladego pojęcia.

 319. @Bar Norte

  w ostatnim numerze kwartalnika The US Army War College Quarterly. Parameters.
  wspomniany John R.Deni „The United States and the Transatlantic Realationship.
  (vol.50 no.2, lato 2020)

 320. Tak można zaszczuć każdego blogowicza…
  Zwłaszcza, jeżeli jest niewygodny dla Maupich wtyczek.

 321. „Łukaszenko odrzucił w sobotę oferty zagranicznych mediacji, mówiąc szefom obrony, że nie odda władzy.
  „Nie oddamy kraju nikomu” – zacytował Łukaszenkę państwową agencję prasową Belta na spotkaniu w resorcie obrony.
  „Nie potrzebujemy obcych rządów, żadnych pośredników” – powiedział.
  https://www.aljazeera.com/news/2020/08/belarus-braces-fresh-protests-pressure-grows-lukashenko-200815092625166.html

  Gdzie ja taki scenariusz wydarzeń już oglądałam, czytałam, całkiem niedawno – nawet oskarżenie o zatrudnianie gangsterów identyczne. Albo historia się powtarza, albo sieczkę mam w głowie.

 322. Na marginesie
  15 sierpnia o godz. 18:28

  Za szybka jesteś, by rozumieć, że zespół „Polityki”, jeśli mógł coś odkryć, to wyłącznie powtarzający się przy nickach numer komputera, a nie osobę go obsługującą. Na oczach publiczności odbyło się sponiewieranie przez blogowiczów (redakcja nie dała w tej sprawie głosu) mądrego i temperamentnego człowieka przy równoczesnym oszczędzaniu do dziś paru autentycznych agresywnych chamów. Informowałem w czerwcu, że właścicielka chyba nie żyje. Wyliczyłem, że mniej wiecej od końca maja. Nicki, które redakcja usunęła, pojawiły się dopiero po moim elegijnym wpisie w połowie czerwca. To, czego byłem prawie pewny, potwierdził w mejlu do mnie były mąż jakubka, z którym pozostawała w dobrych stosunkach i który był dla niej bardzo pomocny. Wiedział również o moim istnieniu. Zresztą trzykrotnie prosiłem mejlem o zdawkowe poinformowanie mnie o tym, co się stało.

  A oto Twoja blogowa koleżanka @basia.n i jej rola w tej sprawie (zerknij na datę i skojarz z tym, co później). Przedstawiam tę rolę w mojej reakcji na wpis basi do jakubka.

  pombocek
  24 kwietnia o godz. 17:13
  basia.n (do jakubka – JP)
  24 kwietnia o godz. 14:27
  „Pomówiłaś mnie tu kiedyś o posiadanie podwójnego nicka, pomawiałaś o to również i innych, nawet niedawno. Takie ordynarne oszczerstwo łatwo przychodzi, ponieważ sama używałaś ich tu wielu. (…) Redakcja zawsze może sprawdzić kto kryje się pod nickami (…)
  Dlatego poproszę o identyfikację i odkrycie twoich praktyk”.

  Mój ówczesny komentarz:
  „Masz rację, oszczerstwa łatwo przychodzą – jesteś tego świetną ilustracją. (…) – widzę nawet bez okularów: „Takie ordynarne oszczerstwo łatwo przychodzi, ponieważ sama używałaś ich tu wielu”. Mówisz o jej „ordynarnym oszczerstwie”, nie dając nawet cienia dowodu na podszywanie się jej pod WIELE cudzych nicków”. 

  Ja znam trochę faktów, Namarginesko, Ty – wyłącznie słowa o wykryciu, o potwierdzeniu. O wykryciu i potwierdzeniu czego? I jakim to zagrożeniem była mądra jakubek, że aż pousuwano jej wpisy, zostawiając adresowane do niej reakcje blogowiczów? W jakim celu pousuwano wpisy – czyżby w tym, by uniemożliwić skonfrontowanie represji z domniemanym przestępstwem, czyli żeby historia nie mogła sama za siebie mówić? Usuwanie wpisów dopiero po DONIESIENIU, a nie po ich pojawieniu się?!

 323. brzydzącym się proponuję opuścić obrzydliwe miejsce i wrócić tam gdzie samemu się szczuło. Piszę o tym z powodu obrzydzenia do hipokryzji.

 324. Odstosunkuj się, @pombocku. Po twoich ostatnich retorycznych wyczynach nawet @Tanaka nie chce mieć z tobą nic do czynienia.

 325. @żabciu, na blogu pana Guetty już też cię nie chcą?

 326. PA

  “ zmienilbym kryptonim…” i komplementowal samego siebie, prowadzil wymiane opini z soba, the list goes on…
  Kazdego dnia na tym blogu I prawdopodobnie na innych.
  Teraz wchodze do bagaznika zanim dostane w łeb.

 327. Orca
  15 sierpnia o godz. 21:55
  cos bardziej sexy? tu sie „koltunuje” i flekuje kazdego, kto nie pasuje… 🙂 zatrzymam sie w tym punkcie, bo podejmowanie „dyskusji” na tym poziomie to jak przylaczenie sie do bijatyki pod budka z piwem… i tak juz oberwalem..

 328. @Orca 15 sierpnia o godz. 21:55

  Jeszcze jedna teoria spiskowa?
  Życzę miłego pobytu w bagażniku.

 329. Orca
  15 sierpnia o godz. 21:55
  tu i tak jest lepiej bo na blogu LA po prostu krzyczy sie „Tanaka, zbanuj go”…. 🙂

 330. i „zabce” tez sie dostalo… rykoszetem… 🙂

 331. PA,

  Zalezy jakie piwo. Zimna Corona w ten cieply dzien.

 332. @PA2155 15 sierpnia o godz. 21:59

  Nie szczuj, nie przysrywaj, nie publikuj oszczerstw i łgarstw…
  I nie udawaj potem skrzywdzonego niewiniątka.

 333. z tym prowadzeniem dialogu w wersji schizofrenicznej, to jak z gra w szachy na dwie rece…. zawsze sie wygrywa…

 334. Na twoim miejscu, PA-skudo, normalny człowiek by się zawstydził.
  A nie skamlał, że go spotkała jakaś krzywda.

 335. Orca
  15 sierpnia o godz. 22:02
  PA,

  Zalezy jakie piwo. Zimna Corona w ten cieply dzien.

  cos czeskiego… „Urquell”… ale w budce jest tylko lane piwo..

 336. Na marginesie
  15 sierpnia o godz. 18:28

  Potrafisz podać nicki, o których mówi Twoja koleżanka basia do jakubka („sama używałaś ich tu wielu”) PRZED wybuchem afery? A może onaż basia poda nicki, o których ogólnikowo wzmiankowała w kwietniu?

 337. Ciekawe tylko, gdzie się podział twój sojusznik?
  Nieoceniony @guzdra, przenikliwy podobno nad podziw.

 338. Na marginesie
  15 sierpnia o godz. 22:04
  ty jestes „normalna”? no kidding?

 339. @pombocek 15 sierpnia o godz. 22:05
  Zwróć się do działu technicznego “Polityki”. Powodzenia!

 340. @PA2155

  Gdy procedury neurochirurgii nakazały, aby trochę wymaglowała mnie pani psycholog, to specjalistce wyszło, że nie jestem cierpliwy a po prostu uparty.

  No to takie są owoce uporu:

  – gdy przez omyłkę w treść komentarza wstawię dwa adresy sieciowe, to komentarz
  czeka na moderację, a ja jako niecierpliwiec mama komentarzowi na pożegnanie;

  – postanowiłem sprawdzić czy w opublikowanym komentarzu na tym blogu spotkam dwa adresy sieciowe. Cofnąłem się aż do pierwszych miesięcy istnienia tego bloga i spotkałem ( kilka razy ) parę czerwieniejących się adresów sieciowych.

  No i wyszła heca. Adresy w komentarzu sprzed lat 14 prowadzą do obiektów sieciowych z bieżącego miesiąca

  Czym uzasadniam ten upór: nawet doświadczeni webmasters mogą zaburzyć materiały traktowane przez laików jako archiwalne ( komputerowe rozumienie pliku archiwalnego nie przewiduje zmiany jakiegokolwiek bajtu treści )

  A za niewiele dni tegoroczni polscy maturzyści będą pisali sieciowe poprawki.

  Jako zbiorowość ziemska ucywilizowana mamy do pracy i zabawy zestaw narzędzi, nad których tracimy kontrolę i miotła nie potrafi przestać przynosić kubłów wody i tej wody rozlewać.

  Kilkakrotnie szydziłem z maniery formułowania poprawnych definicji przez Bar Norte.

  On gościom droga sugeruje, że dotychczasowe rewolucje nie udawały się, bo miały niepoprawną formalnie aksjomatykę.

  Niewiele miesięcy upłynęło od nagrodzenia przez tygodnik Polityka natchnionego matematyka zajmującego się teorią kształtu. Ten młody naukowiec mętnie uzasadniał, że bóg stworzył matematykę, ludzie starają się ją poznać a boża istota ma kształt kuli.

  Bar Norte oraz Mauro Rossi różnią się głównie bogiem.

  I kompletnie zignorowali wpływ zenu na kształt tego bloga.
  A ten zen wdzierał się tu do środka z obrzeży naszego głupactwa.

  ***

  Uśmiechnij się. Jutro nie będzie gorzej.
  Ogórki coraz mniej słodkie, a gruszki wczorajszej twardości.

  Nie wiem czy wszystkie moje aluzje odczytałeś więc – bez obrazy – donoszę, że projektowany banknot o nominalnej wartości 20 PLN z podobizną Lecha Kaczyńskiego Prawdziwi Polacy będą mieli wpięty w połę kołnierza marynarki tuż obok płaskorzeźby wizerunku Zwyciężczyni Bitwy 1920 Roku.

 341. gdybym musial wybierac miedzy „guzdra” a Babcia z marginesu… to wybor jest oczywisty… no doubt about it… 🙂

 342. Na marginesie
  15 sierpnia o godz. 21:50

  Ja i stosunki z Tobą to może Twoje marzenie, na pewno nie moje. Ja mówię do rzeczy, Ty mówisz, nie wiedząc NIC. W jakim celu przywołujesz Tanakę – na pomoc? Bardzo maglowe zachowanie nie na temat. Przecież to Ty odgrzałaś stary kotlet o 18.28, a nie ja.

 343. guzdra
  15 sierpnia o godz. 22:10
  czasami nie odczytuje wszystkich twych aluzji, ale nie jestem matematykiem, chociaz mialem troche analizy matematycznej na studiach…
  chociaz w nadmiarze czasu postanowilem przejrzec niektore podreczniki..

 344. @pombocek 15 sierpnia o godz. 22:12
  Spadaj lepiej na Jamno. U Tanaki jesteś spalony.

 345. Mam w rodzinie matemtyka. Czy to sie liczy na blogu?

 346. Teraz milusi @guzdra myśli, że wpadł na ślad…
  I pragnie głosić oszczercze rewelacje.

  Ostatni Mohikanin, ani chybi.
  Z ulicy Mysiej…

 347. Wzmiankowane adresy do przyszłości:

  shocking truth
  26 maja o godz. 22:20

  Źródło tam:

  https://passent.blog.polityka.pl/2006/05/26/benedykt-xvi-zdejmuje-rekawiczki/

 348. Orca
  15 sierpnia o godz. 22:18
  Mam w rodzinie matemtyka. Czy to sie liczy na blogu?

  z PhD czy tez bez… ?

 349. @guzdra 15 sierpnia o godz. 22:20

  Naprawdę myślisz, że kogoś to interesuje?
  Z uporem godnym lepszej sprawy będziesz tu szczuć, bo to ci weszlo w nawyk?

 350. Ależ magiel tu zrobiliście, hunwejbini.

 351. Israel Now News – Episode 394 – Alex Traiman
  https://www.youtube.com/watch?v=pXNzUD-5Kes

 352. Na marginesie
  15 sierpnia o godz. 22:07

  Dzieciaku, rozmawianie rzeczowymi argumentami to nie Twoja maglowa specjalność. nie stać Cię również na analizy. Twa mowa jest pisowska: rąbana. Sama pierw pytaj techników, co innego mogli odkryć, prócz numeru komputera, zamiast bezmyślnie powtarzać zasłyszane od Tanaki, że zidentyfikowali człowieka. Ja nie muszę pytać, bo znam fakty, których nikt tu nie zna i nie pozna, wy, mniemani ateiści – tylko wierzycie. Sobie wierzcie. Dobranoc, dużo pcheł na noc.

 353. Na marginesie
  15 sierpnia o godz. 20:55

  Nie ogladajac sie na wladze, wojsko, kosciol, intelektualistow
  Polacy powinni zaczac pisac przeprosiny za zle warunki dla jencow 1920
  do indywidualnych Rosjan, Ambasady, organizacji weteranow i cerwkwi.
  Inna rzecza ktora mozna zrobic to chronic pomniki nie Lenina ale zolnierzy, ktorzy umarli za nasza wolnosc.

 354. guzdra
  15 sierpnia o godz. 22:10
  „Niewiele miesięcy upłynęło od nagrodzenia przez tygodnik Polityka natchnionego matematyka zajmującego się teorią kształtu. Ten młody naukowiec mętnie uzasadniał, że bóg stworzył matematykę, ludzie starają się ją poznać a boża istota ma kształt kuli.”

  przypominam sobie mgliscie z przeszlosci artykul pewnego naukowca z U. of Waterloo, ktory postulowal, ze jeden z elementow „lancucha przenoszenia elektronow” w mitochondrium jest dwuwymiarowy, chociaz jest bialkiem… 🙂

 355. @kooperatywaMondragon 15 sierpnia o godz. 22:26

  Ale Polacy sami dla siebie też nie mieli po I wojnie lepszych warunków.
  Dlaczego mieliby wtedy jakoś specjalnie dbać o jeńców?
  Wszędzie panował tyfus i mnóstwo osób umierało.

 356. Orca
  15 sierpnia o godz. 22:23
  PA,

  z

  wow..

  ale tytul sie nieco zdewaluawal, przynajmniej w Pln Ameryce…we wszystkich dziedzinach… 🙂

 357. moze czas na jakis przerywnik muzyczny, sprzed 100 lat

  https://www.youtube.com/watch?v=HtUH9z_Oey8

 358. Orca
  no i cos specjalnie dla ciebie… wiem, ze ich lubisz… i nie siedz w tym bagazniku…
  https://www.youtube.com/watch?v=lS-af9Q-zvQ

 359. PA-skuda nagle dowciapny… i milusi.
  Aż z zaciśniętej szczęki mu kapie pot.
  Kiedy przeprosisz @Bar Norte, PA-skudo?

 360. Ach, przerywnik muzyczny nagle kurczowo aplikowany…

 361. @Bar Norte, w żadnym wypadku nic PA-skudom ani guzdrom nie wyjaśniaj.
  Ukartowaną nagonkę należy po prostu olewać.

 362. PA,

  riders on the storm….

 363. *

  Morrissey – Back on the Chain Gang (Official Video)

  https://www.youtube.com/watch?v=q_hInzyYN3o

 364. Ozzy,

  I love “Back on the chain gang” by The Pretenders. This is a nice version. Or “lovely” as the Britts might say. 🙂

 365. @orca

  jak najbardziej Christine Hynde /Chrissie

 366. Orca
  15 sierpnia o godz. 23:31
  czy juz wyszlas z tego bagaznika?
  „Dziecko niebo sie chmurzy
  Ochronie cie od burzy”
  tyle tylko pamietam….

 367. PA-skuda teraz nakłada kolejną maskę – dobry tacio z parasolem. Podtatusiały.
  Ależ to jest nieuleczalny p.o.z.e.r Cały dzień waruje na blogu i robi z siebie coraz to inne dziwowisko. Kiedy przeprosisz @Bar Norte, PA-skudo?

 368. to o tym bagazniku i niebezpieczenstwie, w ktorym sie znalazlas… 🙂
  jestem nieco pospolity w gustach muzycznych, ale pytanie, czy to ktos jeszcze pamieta
  https://www.youtube.com/watch?v=6zpYFAzhAZY

 369. Dziubku, niebo się chmurzy. A ja ci zaraz szybciutko piorunochronik…
  Jakie to r.o.m.a.n.t.y.cz.ne… ach, ach. Pączuś.
  Niedopieszczone babunie zapewne lgną…

 370. zeby nie byly to tylko Babcie klozetowe z marginesu… 😉

 371. Ajatotaki jestem pospolity… Jajaja! A nawet jajajaja…

 372. Ależ no przecież ponęęęętny jestem nadzwyczaj!
  Prawie jak @pombocek. Gumiaki na widoku.

 373. Mizdrzący się staruszek – to bardzo zabawny widok.

 374. PA2155
  15 sierpnia o godz. 23:42

  Dawno tego nie skyszalam. Bardzo lubie te piosenke I Natalie tez lubie.

 375. pombocek ; 9:49 .

  Po co się pieklisz i popisujesz swoimi mądrościami , czy ja gdzieś w tekście
  napisałem że to jest język Rosyjski ? .
  Po prostu , aluzju paniał do tryzuba Adamkiem zwanym pasuje jak ulał
  i nic więcej , nic ponadto .
  Rosyjski znasz ale abstrakcyjnego myślenia jak widać ciebie nie nauczono .

 376. ozzy

  „John R.Deni „The United States and the Transatlantic Realationship.”

  Dzięki, znalazłem. Bardzo ciekawa analiza i prognozy na przyszłość. Realistyczne, odbiegające od propagandowego schematyzmu tego typu prac publikowanych w kraju. No i na zupełnie inne sprawy są kładzione akcenty. W tych niewiadomych, które okreslać będą przyszłość brakło tylko Białorusi”* – z powodów czasowych. Choć o polityce Rosji oczywiście pisze.
  Myslę, że prognoza pesymistyczna wydaje jest bardziej realna, bo nad tym rozpadem dotychczasowych realiów o którym w tej prognozie pisze nikt już chyba nie panuje.

  * Agencje podają, że na skutek strajku pracowników rządowej telewizji OMON przejął nad nią kontrolę. Najwyraźniej Białoruś wkracza w stan wyjątkowy.

 377. @orca
  Vinny Talks to Robert De Niro – Saturday Night Live
  https://www.youtube.com/watch?v=8f0bILRRyIE

 378. geozak ;

  Dziadku ; obejrzyj ten link to coś z twojego podwórka i napisz czy ty
  też to tak widzisz co tam się dzieje .

  https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=KQVwB69dCtI&feature=youtu.be

  Wróciłam z Chicago. Upada Ameryka – Ewelina Frihauf

 379. Obok felieton Jana Hartmana – „Białoruś to my”. Znakomity.
  I nieliczne ciekawe komentarze.

 380. ozzy ; rozsiewa propagandę o Białorusi .

 381. Na marginesie
  15 sierpnia o godz. 22:29

  Jednak jesli bicie jencow radzieckich batami z drutu kolczastego jest prawda,
  to trzeba przeprosic.

 382. ozzy
  15 sierpnia o godz. 23:57

  Pierwszy raz widze ten skecz. Very funny!

  FYI: Link od ciebie nie odbiera u mnie. Poszukalam inny link .

 383. @kooperatywaMondragon 16 sierpnia o godz. 0:10

  Ale kto miałby przeprosić? I dlaczego?
  Poza tym przecież to byli najeźdźcy, nie zapominaj.

  Czy Stalin przeprosił Ukraińców za holodomor?
  Czy Ukraińcy przeprosili za Wołyń? Albo za pogromy Żydów we Lwowie?

 384. Na marginesie przejela sie jednak krytyka. Pozostaje pytanie czy jest jej godna. Na marginesie zawsze bedzie z przeceny i musi sie biedaczka blokowa z tym pogodzic. Prima Donna zostanie na prima aprilis. Basia jej w tym pomoze. Zamieszanie w blogosferze, obie „Baby“ sie pozarly, a zwierzeta ciagle glodne. Na marginesie wariuje z zazdrosci, mag bredzi o wywiadzie w Sztandarze, Basia przygrywa na flecie i zabawa trwa. Na marginesie z rycyklingu tuli sie nawet do Mauro, ciekawe, co na to Aura. Na marginesie gotowa na wszystko za pochwale swojej mialkosci. Zabka umiera, a Na marginesie miauczy. Zal mi Montaigne‘owej o ramionach intelektualnego wieszaka. Przodowniczka sie zali, zal mi Przodowniczki.

  Jestem przekonany, ze PA nie przejmuje sie bredzeniem Na marginesie, w koncu dostalo sie jej soczyscie mimo wolania o pomoc niejakiego Tanake. Czyzby nowy Guru mag i Na marginesie? Kto to jest Tanaka? Schodze do cieplego Jeziora zolwiego. Miliardy gwiazd nad nami, nie widze jednak Na marginesie. Zagubiona , zaklocona, zganiona Na marginesie. Jutro pora na cesarskie kurorty i moj ulubiony Bansin. Na marginesie pewnie sie reprodukuje. Powstanie kolejne odbicie pustego i pusten. Czyli paraintelektualna. Na marginesie.

 385. kooperatywaMondragon ; link dla Ciebie .

  http://www.1917.net.pl/?q=node/2703

 386. Saldo mortale
  16 sierpnia o godz. 0:15
  najgorszy jest ten halas absolutnego belkotu i rozmijania sie z faktami…. aby byc zlosliwym tez trzeba umiec… 🙂

 387. Na marginesie wyraznie nie trzyma fasonu. Jest bowiem intelektualnie niekontynentna, prosze nie mylic z ponentna. Metna, zna ta Na marginesie. Zeby nie bylo, kazdy szostak sie liczy. Problem polega na tym, ze nieszczesna my,i lame z latryna i szuka u wszystkich pomocy. Godnosc marginesowa, to za malo, aby zaistniec w blogosferze.

 388. O, następne blogowe wcielenie: wystudiowany zblazowany mundral.
  Kiedy przeprosisz, paskudo?

 389. Łukaszenka: Putin pomoże Białorusi uporać się z Polską .

  https://www.youtube.com/watch?v=GQiiwS3y-hA&feature=emb_title

 390. @Blackley

  i nie tylko…

  Pompeo leaves Warsaw after signing US troop deal
  https://www.youtube.com/watch?v=Qye0GzY4yD4

 391. ale sie dzis mnie uczepila…. moze jakies lekarstwo na alergie, aby zmniejszyc poziom histaminy? albo srodek uspokajajacy, valium?
  ide gotowac… 🙂

 392. PA2155
  16 sierpnia o godz. 0:21
  I tak nie znam szczegolow. Szkoda mi czasu. Rzadko widze tyle gwiazd, Ile dzisiejszej nocy nad jeziorem. Ryczaltem jednak obdzielam blokowa maglowa. Obdzielam atrybutami uwielbienia na opak. Od poczatku wieczalem, ze jest Amazonem, a nie Amazonka. Pokrzyczala sobie dzisiaj Na marginesie. Zaslania sie nijakim, Pardon,. niejakim Tanaka. Coz, nie moge jej pomoc. Gazeli nie da sie z niej ulepic.

 393. Blackley
  15 sierpnia o godz. 23:53

  Gdzie widzisz pieklenie się, smarku, i popisy – u siebie? Jasne, że to język nie rosyjski, lecz – smarkaty. Identyczny jak język maglowego stachanowca Na marginesie. Zero uczciwego przyznania się do bezmyślnej papugowatości i wymyślanie na poczekaniu teorii na okoliczność. Ajajaj, czyżbyś rzeczywiście był abstrakcją, osesku, a nie człowiekowatą małpeczką? Abstrakcyjnych snów, dzidziusiu.

 394. podobno zimny prysznic dziala cuda na nagle podniecenie i emocje…

 395. Następne kabotyńskie wcielenie: sflaczałe dowcipasy.
  A poza tym – ach, jakiż cudny jestem żonkoś.
  Jajaja. A nawet jajajaja. Podziwiajcie!

 396. Saldo mortale
  16 sierpnia o godz. 0:29
  szczegoly mozesz pominac… nie chodzi o nie, bo sa tylko pretekstem…. 🙂

 397. PA
  Ona jest chorobliwie zazdrosna o Mauro. Gdy sie dowie, kto sie za nim kryje, wyzione persilowa Lady ducha w blogosferze. Pozostanie tylko cialo i proszek. Zrobimy z niej puder.

 398. pombocek ; już ci to kiedyś mówiłem , spier….. sparciały ramolu .

 399. @pombocek 16 sierpnia o godz. 0:30

  Twoje bluzgi na nikim nie robią wrażenia.
  Przez wiele lat osłaniał cię @Tanaka.
  Teraz już nawet jego zniesmaczyłeś – gratulacje!

  A ja-kupka już od dawna ma cię dość.

 400. PA
  na szczescie szybko zapominam Panie z bloku. Dowoli, do Woli Justowskiej wszystkim im daleko. Chociaz Na marginesie probuje nadrabiac pracowitoscia. Mauro lotnisko, Na marginesie pralnie. Beda oboje szczesliwi. Wiele smiechu o nic.

 401. ozzy ; masz rację i nie tylko .

 402. Dalej – blogowa wuzetka: dwa pierniki a w środku bicie piany.
  Grafomańscy zramolali starcy – podać basen?

 403. Na marginesie, zeby nie bylo. Ty z Tanaka? Kto to jest do licha Tanaka. Blogomatolki wierza w kazda opaczna wersje tego samego.

 404. Saldo mortale
  16 sierpnia o godz. 0:36
  moze wskrzesic „Lysa spiewaczke”? teatr absurdu odpowiadal na wiele niewygodnych pytan…

 405. Przeciez informowalem pralnie, ze dzisiaj kapieliuje sie w jeziorze zolwim. Jutro natomiast w kurortach cesarskich.

 406. Saldo mortale
  16 sierpnia o godz. 0:39
  Tanaka, jezeli jeszcze nie wiesz, to absolutny wladca (tak to rozumiem) blogu „Listy ateistow”…

 407. znowu pojawi sie zarzut „o przeciaganiu przez bloto (lub krzaki)”…

 408. PA PA2155
  16 sierpnia o godz. 0:21
  Cantatrica jak krasnaja ptica . O piekne dni. Daleko jej do teatru. Pozostaja jej kulisy, to tak na marginesie, zeby nie bylo.

 409. Wchodze do Tanaki. Jak go znalezc?

 410. Saldo mortale
  16 sierpnia o godz. 0:43
  moze suflowac… to tez wazna rola..

 411. Nie wątpię, że takie retoryczne wypryski zastępują ramolom dawno minione rozkosze. Został im tylko basenik, rąsia pod biurkiem i grafomańskie wypociny na blogach.

 412. A jacy sobą zachwyceni…
  Ajajaj.

 413. nawet „rąsia pod biurkiem” sie pojawila…. 🙂

 414. Już tylko tyle ci zostało… bo nawet własna stara się tobą brzydzi.

 415. „Relacja z Mińska: strzelano do nas kulami „Made in Poland”. To trzeba wyjaśnić. Sierakowski może strzela do nas łże-kulami propagandowymi. A może te hukowe kule kupił od Polaków pośrednik i sprzedał dyktatorowi?
  Kto był tym pośrednikiem czy podrzutkiem, tego Sierakowski nie wyjaśnia.

 416. w zasadzie, powinienem poprosic red. Passenta o moderacje…

 417. @PA2155 16 sierpnia o godz. 0:53

  Redaktor Passent już ci wyjaśnił, czego nie lubi.
  Zacząłeś wtedy od razu cienko śpiewać.

 418. A jeśli sądzisz, że twoje chamskie insynuacje pod adresem @Bar Norte
  spotkają się ze zrozumieniem, to możesz się zdziwić.

 419. te „interpretacje”, co sadzi red. Passent lub Lewy, to czysta konfabulacja… 🙂

 420. zobaczymy…

 421. Na marginesie
  16 sierpnia o godz. 0:57
  A jeśli sądzisz, że twoje chamskie insynuacje pod adresem @Bar Norte
  spotkają się ze zrozumieniem, to możesz się zdziwić.

  ostatni raz… co to za insynuacje? ze zgodzilem sie z sugestia guzdry, ze mial kiedys inny nick?

 422. Na marginesie
  16 sierpnia o godz. 0:57
  moze masz prywatny immunitet na tym blogu… who knows? 🙂

 423. Na marginesie
  16 sierpnia o godz. 0:36

  Blogowy stachanowcu, zacytowałem gołosłowne pomówienie smarkuli, łżącej w kwietniu bez mrugnięcia okiem o wielu nickach jakubka (te które pojawiły się w czerwcu były kolejnymi nickami jakubka? A może wszyscy tu jesteśmy jakubkiem?), a ty, jak zwykle, o nieśmiertelnych w twoim dzióbku „bluzgach” (nie znasz bardziej adekwatnych polskich wyrazów?), o jakimś Tanace, o nie znanym mi od dawna blogu, o nieznanym ci ani mnie ja-kupku i w ogóle czort wie, o czym – byle nie o tym. To właśnie niepodrabialna uroda blogowych pleciug: strzelać czymkolwiek – choćby kozimi bobkami – byle nie na temat. Pleć, pleciugo, byle długo.

 424. PA,

  Roll ….

  Jesli jeszcze tego nie widziales, film dokumentalny Divide and conquer.

 425. OA,

  Divide and conquer
  Trailer

  https://youtu.be/hoQ5dZkMETs

 426. Blackley
  16 sierpnia o godz. 0:19

  Bardzo dziekuje za link do Trockistow !
  Liczba 30 tysiecy zmarlych jencow radzieckich
  jest obecnie przytaczana przez rosyjskich kapitalistow.
  Wikipedia zdaje sie z tym zgadzac, ale trzeba pamietac, ze Polacy nie mieli tak jak hitlerowcy amerykanskich liczydel IBM do ewidencjonowania wiezniow a poza tym nikt normalny do Rosji nie chcial wracac, jesli mogl zostac w Europie Srodkowej.

 427. Orca
  16 sierpnia o godz. 1:11
  maja to nawet w mojej bibliotece publicznej… juz zamowilem..dzieki

 428. Starość nie jest niczym innym jak tylko powtórzeniem wieku dziecięcego
  co dobitnie widać tu na blogu i to by było na razie na tyle .

 429. Ależ to to zajadłe.
  „Quamquam sunt sub aqua, sub aqua maledicere temptant.”.. – Owidiusz

 430. Divide et impera…! czepiają się Kaczyńskiego…a on tylko wdraża co przyszło nad Wisłę…w ramach zgermanizowanego katolicyzmu jako doktryna Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego…z przerwą na NRD…Tak sobie myślę prywatnie, że hunwejbini wyczuwają germańskie zapachy w przestrzeni publicznej…ale gubią się komu naprawdę przywalić…

 431. Kiedyś posłowie domagali się podwyżek…bo inaczej będą brać łapówki…taki jest ten katolicki obyczaj..wzorowany na KK… bierze a nic nie daje namacalnego ciemnemu ludowi…Tak sobie myślę prywatnie, że możliwość dorabiania przez posła..to legalizowanie łapówek pod postacią pustych faktur czy rachunków…takie gratyfikacje pod stołem…czy okragłym….Lobbing to przeżytek…

 432. Bitwa warszawska…to mydło Zabłockiego..bo potomkowie uratowanych przed bolszewikami, póżniej sami napadli w kolaboracji z katolicką III Rzeszą na oswobodzicieli…kogo tam nie było… niemal dzisiejsze NATO…Tak sobie myślę prywatnie, że ratowanie nie wyklucza narodzin potworka…chronionego od poczęcia przed…

 433. Firmy mogą kupić posła za 2000 zł….ile trzeba dać katolikom, aby przestali kraść…Tak sobie myślę prywatnie o logice zwalczania przestępczości po obaleniu tzw.komuny…byt określa świadomość…Czarnecki…dał nam przykład…jak wyciągać z Unii mamy…bierze na złom…

 434. Poranne wiadomości ponownie dają wyobrażenie o brutalności aparatu władzy czującej zapach klęski.

  Nie jest to jakaś szczególna przypadłość OMONu.

  I nie jest to tylko objaw lęku grupowego.

  Nadchodzący kryzys gospodarczy może zdruzgotać programy socjalne dobrej zmiany. I wtedy mądrale przekąsem będą sprawozdawali o atawistycznej obronie posiadanego małego mimo uzasadnionej nadziei na większe i trwalsze nowe.

  W Libii, w Syrii oraz na Białorusi obowiązywała syta względna równość dopóty było co dzielić. Nie wiemy w zasadzie co oprócz wyborczego przekrętu wzbudziło gniew Białorusinów.

  Wczorajszy spacer po Parku Szczęśliwickim przypomniał mi podsłuchaną niegdyś relację wygłaszaną w tym parku lekko podnieconym żeńskim głosem o tym jak dobrze stoi opieka medyczna w Syrii, jak jest tanio tam żyć i uczyć się.

  Wiążę to wspomnienie z moją oceną propozycji podwyżek dla posłów i senatorów.

  W mojej ocenie na Wiejskiej zaczął się roztaczać zapach klęski dla reprezentantów Narodu oraz dla przypadkowego społeczeństwa.

  W tych pięciu wzmiankowanych wyżej krajach w dalszym ciągu panuje ułuda równości. Nie byliśmy, nie jesteśmy i nie będziemy równi.

  Gdyby moje komentarze były zrozumiałe lepiej, to byłbym pożyteczny.
  A ja jestem nudnym staruszkiem aspirującym i słabo kojarzę czy Camus grał u Becketta, czy też Camus to nazwa bodegi.

  Ogólnie rzecz biorąc to jestem zwykle zaczynem draki umywającym oczy, uszy i dającym dyla. Chlopcy! Dajcie ten kagańczyk!

  I zrobiła się awanturka o starego pierdołę mającego gadane i aspiracje.
  ( Nieśmieszne , Nieśsmieszne ) – część rzeczywista i część urojona – obie mikre.

  ***

  Matematycy rzadko bełkocą – idąc po aparacie poznawczym, a nie po aparacie mowy.
  I to jest strasznie wkurzające oraz wytwarza dużo piany.

  Chaos polski wyjaśniany przez noblistkę może zrodzić wynalazki filtrów pozwalających nie brudzić ani oczu ani uszu.

  https://www.youtube.com/watch?v=Nt7gfn57pV0

 435. Uwaga!
  Będzie nudno ( tu – aż do następnego jeszcze nie wyświetlonego podpisu )

  Rezerwy państwowe wystarczą jeszcze na niekaralny zakup jednoosobowych ławek szkolnych z podparciem pod lewy zeszyt.

  Aha i Acha!

  Zgubiłem cenzus i pójdę sobie na dłużej. Może podejmę zgubiony cudzy.
  Nie miejcie nadziei, że nie wrócę.
  Bo na odnalezienie tego co obiecywałem to szans nie ma.

 436. Czy posłowie Platformy i reszta udawanej opozycji…mają czyste ręce po podwyżkach dla siebie…nam się należy…! jeszcze niedawno krytykowali…Tak sobie myślę prywatnie, że Sejm staje się pralką brudnych pieniędzy…z krwawicy podatników…grabienie do siebie pod krzyżem, to grzech…

 437. Bar Norte

  Londynski ,, Guardian” pisze o machinacjach wladzy
  wobec zblizajacych sie wyborow prezydenckich.
  Neoliberalowie chca upiec dwie pieczenie na jednym ogniu :
  w dluzszej perspektywie przez niedofinansowanie poczty amerykanskiej chca zniechecic ludnosc do korzystania z niej, zeby pozwolic rozdziobac ja prywatnym korporacjom FedEx i UPS ,
  a teraz rozkazujac likwidacje nadgodzin i unieruchomienie np. maszyn sortujacych 35 tysiecy listow na godzine, opoznienie uslug na tyle ,by kwestionowac glosy wyborcze oddawane droga pocztowa.
  Nawet Obama wylamal sie z tradycji ,, kruk krukowi…”, gdzie prezydenci nie krytykuja swoich.

  Obama said: “What we’ve seen in a way that is unique to modern political history is a president who is explicit in trying to discourage people from voting. What we’ve never seen before is a president say, ‘I’m going to try to actively kneecap the postal service to encourage voting and I will be explicit about the reason I’m doing it.’”
  Obama added: “That’s sort of unheard of.”

  Trump sieje panike mowiac , ze glosy oddane droga pocztowa beda oszukane, tymczasem wojsko glosuje listownie od 150 lat bez zadnych problemow.
  https://www.theguardian.com/us-news/2020/aug/14/us-election-november-votes-ballots-democracy

 438. guzdra
  Nie przejmuj się, staruszku. Bywałeś i rzeczowy, i odlatujący, i upierdliwy.
  Ale zawsze rozpoznawalny i przemycający w swoich postach ciekawe myśli i spostrzeżenia, a kiedy indziej pretensjonalne, z uwagi na formę, uwagi.
  Pozdro

 439. @mag

  Nie przejmuję się, o czym starałem się pośrednio przekonać komentarzami.

  Jako kot chodzący swoimi ścieżkami nie mam głodu uznania i trudno jest nadepnąć na mój honor.

  Wciąż od wczoraj myślę o Elżbiecie piszącej pod przydomkiem jakubek.

  Chyba kilka razy o tym pisałem. Honor się we mnie nie wykształcił.

  Komentarze Elżbiety od drugiego począwszy przewijałem i no i nauczyłem się tragizować. Tyle o zalecanym powszechnie dystansie.

 440. Na marginesie
  Podzielałam twoje opinie w różnych sprawach, czemu zresztą dawałam wyraz, ale ostatnio zaskakujesz mnie aroganckim i agresywnym tonem w odpowiedzi swoim adwersarzom. Dajesz się podpuszczać? Zaczynasz mi przypominać legendarnego już chyba @jak.ubka. Ale przecież TY to TY.
  Czyż wszak nie?

 441. guzdra
  Też jestem kotem, nie tylko dlatego, że fanką tych zwierzaków. Moja obecna kotka na stanie to Jazzy.
  Nie śledziłam pilnie historii występów niejakiej jakubki na blogach i nadal jest dla mnie niejasne, o co w tym wszystkim chodzi i np. dlaczego @pombocek czuje się, nie przymierzając jak wdowiec po niej.
  Jeśli masz na ten temat pogląd, to mnie uświadom, proszę.

 442. Elżbietka,
  która moim zdaniem była facetem, też miała kotka. Nawet wiem (dzięki jego uprzejmości), jak się kotom zmienia kuwety. Sam nie mam kota, wiec byłbym starym i nieświadom.

 443. guzdra
  16 sierpnia o godz. 9:05
  Aby nie bylo ci „byt smutno” .. .. ” za wesolo” .- Nic tutaj nie pasuje ..
  ” Jeszcze tego nie widziales ” .. niedawno nagrodzony flim dokumentalny o starej polskiej , a nawet bardzo polskiej tradycji – ” Wielki strach”
  Nie wiem gdzie to mozna zobaczyc bo dowiedzialem sie o nim dopiero co , od T.Raczka ( o lesie kolo Przeworska ) Pozdrawiam .. mimo to , albo dlatego

 444. Bedac opozniony w rozwoju … z powodu kierunku w jakim wszystko sie kreci , jeszcze tego nie widzialem ( odslaniam komunaly ktore wczesniej doradzalem zaslaniac ) Opozniony wniebowziety
  https://www.youtube.com/watch?v=pO_AlOA8fCI

 445. Paweł Wroński w „Loży Prasowej” powiedział, że Budka zarządził w Platformie dyscyplinę podczas głosowania za kradzieżą publicznych pieniędzy przez posłów. Faktycznie, wiele na to wskazuje. Z KO „przeciw” zagłosowało zaledwie 9 posłów spośród 121 obecnych, w tym 3 z Partii Zielonych. W PSL i Lewicy też musiała być dyscyplina, bo wyłamali się tylko członkowie partii koalicyjnych, tj. Kukiza i Razem. Marszałek Tomasz Grodzki, znany symbol obrony demokracji, oświadczył, że posłowie KO, którzy się wyłamali, w 2023 roku będą musieli sobie poszukać innej partii, bo z list KO już nie wystartują.

 446. Ludzie nie mający poczucia własnej godności, honoru,
  albo mają głęboko gdzieś swoich adwersarzy,
  albo rzeczywiście nie mają zdolności honorowej.
  W obu przypadkach, jak słusznie zauważył guzdra,
  nie są godni uwagi tych, których opinia
  jest im przecież zupełnie obojętna.

 447. Dlaczego Lakaszenka plakal kiedy przemawial… – nie wiem bo nie znam bialoruskiego , na szczescie .. wszyscy pozno bo pozno , ale dojechali
  „normalny1977
  7 minut temu

  Putin mu Powiedział jak cię Polacy napadną to oczy iście wkroczymy. A tak mamy cię w dudzie Złodzieju posuwany.”

 448. https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,26214598,aktywistka-na-rzecz-praw-czlowieka-zrobila-performance-nawiazujacy.html#s=BoxOpIm

  „Jak reagowali ludzie?

  – Reakcje w jakimś sensie były do przewidzenia. Niektórzy udawali, że mnie nie widzą. Inni podchodzili i zastanawiali się, co się dzieje. Jeszcze inni kazali dzieciom odwrócić wzrok. Byli też tacy, którzy robili zdjęcia – opowiada aktywistka.”

 449. @mag 16 sierpnia o godz. 13:19

  No jeśli ja cię zaskakuję… to ty mnie chyba jeszcze nie znasz?
  Po tylu latach – zmiłuj się @mag. Wprawdzie naiwność niektórzy doceniają, ale ja do tych „niektórych” nie należę.

  Poza tym bywasz tu sporadycznie, a orientujesz się jeszcze mniej.

 450. Już wczoraj polecałam… ale komentarz utonął w jazgocie trolli.
  Świetny felieton Jana Hartmana – ten poprzedni
  „Białoruś to my” – warto nie przeoczyć.

 451. @mag – przy okazji – notoryczny podszczuwacz @Saldo Mortale zainteresował się blogiem ateistów. Bardzo możliwe, że się tam pojawi i – oczywiście – zaprezentuje ten sam bełkot co tu.

 452. ramon57
  2 godziny temu

  Sumerowie twierdzili, że zanim ostatecznie ukształtował się Układ Słoneczny, w miejscu, gdzie jest Pas Asteroidów (w tym Ceres) znajdowała się olbrzymia planeta Tiamat (Wodny Potwór). Bliskie orbity Tiamat i Jowisza powodowały częste turbulencje w ówczesnym Układzie Słonecznym (na początku był chaos – tak zaczyna się mitologia grecka). 4 mld lat temu w Tiamat uderzyła duża planeta spoza Układu Słonecznego (leciała sobie tak jak ostatnio Oumuamua czy też 2I/ Borisov. W wyniku zderzenia mniej więcej połowa Tiamat wraz z największym księżycem wyrzucona została na nową orbitę – między Marsem i Wenus, część oceanu się rozchlapało i wraca w okolicę Słońca w postaci komet, a gruz wymieszany z wodą pozostał na dawnej orbicie Tiamat i utworzył Pas Asteroidów – Wykutą Bransoletę, jak pisali Sumerowie (niewidoczną oczywiście gołym okiem). Biblia streściła to wydarzenie do stwierdzenia, że Bóg stworzył Ziemię i Firmament Niebieski (właśnie Pas Asteroidów). Naukowcy zgadzają się z tym, że Układ Słoneczny ukształtował się ostatecznie 4 mld lat temu, ale mają inne teorie dotyczące jego powstania.

 453. Czesi i Nowozelandczycy, znaczy ich reprezentanci zdecydowali, że w dobie kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią, administracja rządowa powinna obniżyć swoje uposażenia.
  Głupi jacyś czy co?

 454. @guzdra 16 sierpnia o godz. 9:14

  Mam nadzieję, że jednak sobie nie pójdziesz. Wprawdzie nie zawsze próbuję cię zrozumieć, ale uważam, że w ogólnym rozrachunku to jednak przydajesz wartości blogowi. Zaprotestowałam tylko przeciwko tropieniu cudzej tożsamości – nazbyt nachalnemu, moim skromnym zdaniem. Poza tym zdarzenie, samo w sobie mało istotne, zaognił do niemożliwości – etatowy entuzjastyczny podszczuwacz. Wiadomo, kto. Prześledź krok po kroku, co się działo i zobaczysz sam.

 455. Grodzki przeciwnikom podwyżek z KO obiecał w 2023 roku skrobankę z list wyborczych…katolika poznasz po czynach…Tak sobie myślę prywatnie, że Grodzki nie ma racji bytu jak zwolennik 30 srebrników…Judasz czy Jonasz…A rżnął głupa, że przyzwoity…władza demoralizuje…dla kasy dadzą się politycznie wykastrować…Chytra pułapka zastawiona przez Kaczyńskiego…pieniądzowi bożkowi nie odmawia się…

 456. @legat 16 sierpnia o godz. 15:48
  Administracja rządowa – czy politycy i parlamentarzyści?

 457. Na Marginesie,
  o parlamentarzystach to do końca nie wiem, bo jakoś tak to jednoznacznie nie wynika ale administracja rządowa to na pewno. U nas odwrotnie. I jeszcze wprowadzają sobie prawo, że kto zatrudniony w administracji i kradnie to przestępstwa nie popełnia. Jak Cię pierdyknie bejsbolem w glacę gdy Ci się maseczka zsunie z nosa to też można takiemu będzie skoczyć.

 458. @legat 16 sierpnia o godz. 16:06

  Ja wiem o tej ustawie covidowej – zresztą też sam linkowałeś, pamiętasz? To bubel prawny, bez dwóch zdań.

  Ale nie wiedziałam, że ta nowa podwyżka płac obejmuje również administrację, bo była mowa o parlamentarzystach, rządzie, prezydencie, prezydentowej… dla mnie to nie to samo.

  Bo tak normalnie to obieralni przedstawiciele suwerena to jedna działka, a zawodowa administracja swoją szosą. Chociaż w Polsce to się chyba trochę gmatwa? Bo tam teraz cała administracja to mianowani przez PiS dyletanci. Ale mianowani, nie obierani. I to jest ta różnica.

 459. Nie popełnia przestępstwa kto wspierał plan Balcerowicza skierowany na obalenie skutków komunizmu w gospodarce…i zakładający wprowadzenie świętej prywatyzacji…Tak sobie myślę prywatnie, że świętości są pod ochroną…to była misja…a czas naglił…

 460. Na marginesie
  16 sierpnia o godz. 0:57
  A jeśli sądzisz, że twoje chamskie insynuacje pod adresem @Bar Norte
  spotkają się ze zrozumieniem, to możesz się zdziwić.

  ostatni raz {aby nie zostalo zapomniane)=… co to za insynuacje? ze zgodzilem sie z sugestia guzdry, ze mial kiedys inny nick? jezeli to dzis tak malo istotne, po co te brudy?
  wykrztus wreszcie, o co sie czepiasz?

 461. @legat – @Basia donosi, że ktoś tam coś tam w snooker. Na LA
  🙂

 462. Legat

  Donosi tu też 🙂

  14:8

 463. @basia.n 16 sierpnia o godz. 16:34
  🙂

 464. Ja oglądalski oczywiście!

 465. remm
  16 sierpnia o godz. 14:28
  ,,Paweł Wroński w „Loży Prasowej” powiedział, że Budka zarządził w Platformie dyscyplinę podczas głosowania za kradzieżą publicznych pieniędzy przez posłów. ”

  Z taka ,, opozycja ” nie potrzeba nawet policji granatowej.
  Jedynym wytlumaczeniem jest, ze CIA i Ziobro maja kwity na szajke Schetyny
  i szantazuja ich , zeby budowac swiatowa miedzynarodowke faszystowska.

 466. Zno’w ten pa-ra-namag- mag-iel.. tradycyjny
  Trzebaby byc Lara M. aby to przetrzymac albo pozostwac opoznionym w rozwoju

 467. Na marginesie
  16 sierpnia o godz. 16:32

  Ale jestem pewna, że Legat śledzi ten mecz. Jedyny problem polega na tym, ze tę sesję transmituje tylko BBC. Ja mam tę stację,ale nie wiem jak to jest w Polsce. Ale można obserwować chociaż live wyniki na internecie
  Wieczorna końcówka będzie już na Eurosport. 🙂

 468. Mam skromną gamę źródeł o wydarzeniach na świecie, w kraju oraz w szeroko rozumianym moim otoczeniu. Ale to co z nic dociera jest prawie obowiązkowe.

  Śniadanie upływa mi na obronie świadomości ekonomicznej mej żony, która z pracy w banku wyniosła również nawyk oczekiwania, że komputer jest jak kran z wodą.
  ( Jesteśmy parą mieszczan z odpryskami wspomnień z wakacyjnych i urlopowych wizyt w rzeczywistości rustykalnej. )

  Internet jak woda w kranie osiedla prawie śródmiejskiego po prostu jest.
  Gdy coś miało być nie tak, to dział informatyczny siedział do rana nad usterką i rano system oraz lokalna sieć firmowa płynnie pracowała.

  A teraz żona jest nękana naleganiami świata aby dbała o swoje sieciowe bezpieczeństwo i przepraszana przez obsługę portalu na który ją ciekawość zaprowadziła. To zwierzę towarzyskie i polityczne z jakim jestem od lat związany oprócz oryginalnej smacznej kuchni dostarcza mi również takich ocen jak to, że w kampanii wyborczej najładniej i najbardziej rzeczowo mówił faszysta Krzysztof Bosak.

  Za nie długi czas poznam szczegóły awanturki jaką wbrew sądowi postanowił zorganizować szef narodowców Robert Wiinicki.

  Owocem żoninej pasji jest także to, że wiem jak dobrze ustawione cwaniaki zarabiają setki tysięcy złotych nisko oprocentowane nie będące tradycyjną pensją.

  Rożni nas to, że ja poza dobrym gadanym w wypowiedziach Bosaka słyszę i kicz polityczny i zręby ideologii faszystowskiej. Żona jest osobą z teatru, a ja z biblioteki.
  Ona ceniła poczucie humoru Cymańskiego, a mnie mdliło gdy słyszałem obrotowego cynika Czarneckiego. Obaj ssą Unię Europejską jak dojną krowę używając godnościowej ssawki.

  Tymczasem Bosak ocenił zdobycze Mateuszka Kłamczuszka jakie ten przywiózł z Brukseli jako Katastrofę!!!. Krótko, rzeczowo, bez memłania i k.u.r.e.w.s.k.o cynicznie.

  Bosak nie musi skamleć o sejmową lub inną podwyżkę, bo biznesmeni chętnie wynajmą tego gładko i imponująco gadającego propagandzistę.

  Bosak ocenił, ze Mateusz Morawiecki zaprzedał niepodległość Polski i w związku z tym nie będzie można karać teraz estradowca pokazujące jak polska flagę wstawia się w kupę.

  Cynizm, zakłamanie i szmira wrócą do listy zarzutów jakie polska mierzwa, gdy zamiast 500+ będzie dostawać 50+ w bonach adresowanych na sklepy z czysto polskimi bananami.

  Tymczasem gładkie głupstwa Bosaka są niczym w zestawieniu choćby z Estońskim nacjonalizmem i innymi godnościowymi członkami Unii Europejskiej.

  Żadne poważne sankcję dla Polski ze strony Unii nie wchodzą w grę.

  Gdy stado jest głodne to Król Lew nie może żreć ad libitum.

  I Grecja stanie w obronie Polski w ramach uznania dla drożenia alternatywnej księgowości.

  No ale gdy nie wyrosło się z Wio koniku! to człowiek przeżywa to, że jakaś d.u.p.k.a lubd.u.p.e.k nie leczy swej nadprodukcji hormonów.

  Sadzę, że czasów ambitnej polskiej sztuki pozostało więcej niż tylko fotografia.

  https://www.youtube.com/watch?v=p0_DuiVogqU

 469. guzdra
  16 sierpnia o godz. 16:49
  zostalem przyslowiowym „cyganem”, czyli ponioslem wszystkie konsekwencje (lacznie z sugestiami na temat mojego zycia prywatnego) naszych niewinnych spekulacji… ktore dzis okazaly sie „malo istotne” a odium spadlo na mnie… i Saldo… 🙂

 470. olborski
  16 sierpnia o godz. 16:43
  Zno’w ten pa-ra-namag- mag-iel.. tradycyjny
  Trzebaby byc Lara M. aby to przetrzymac albo pozostwac opoznionym w rozwoju

  nie martw sie, to chyba na razie koniec z tymi „dyskusjami”… I hope so…

 471. kooperatywaMandragon z godz. 12:51

  Ale pan już do mnie o tej poczcie pisał.
  Jest oczywiste, że w trakcie głebokiego kryzysu politycznego, którego stroną jest państwo poczta państwowa jesli ma współuczestniczyć w organizacji wyborów trafia na pierwszy front walki politycznej.
  Tak przecież było w maju gdy próbowano zlecić organizację wyborów poczcie polskiej. Jeśli zerknie pan na dyskusje na ten temat z kwietnia – maja (chocby blogowe) to znajdzie pan opinie uderzająco podobne do tych, które podnoszone są w USA.

 472. PA2155
  16 sierpnia o godz. 17:00
  olborski
  16 sierpnia o godz. 16:43
  przewijaj… ja tez przewijam niektore twoje malo czytelne „filozoficzne” wpisy… nauczmy sie troche tolerancji..

 473. Basiu N.,
  u nasz jest na Eurosporcie1.

 474. Mińsk. Wiec prorządowy 30-40 mniej liczny niż około 150 000 manifestacja przeciwko fałszowaniu wyborów prezydenckich, która właśnie się odbywa w Mińsku:

  „Людей на провластном митинге все еще немного. Несколько человек скандируют „За Батьку”, остальные снимают это на видео.„

  Ludzie na prołukaszenkowskim wiecu skandują – „Za Bat’ku”.
  Bat’ka (ojczulek), to taki ciepły przydomek Łukaszenki pokazujący jakim paternalistycznym władcą chciał być prezydent Białorusi. Opiekuńczym, ojcowskim, Białoruś, jak jedna wielka rodzina, a Łukaszenka, jak ojciec.
  Pzdr, TJ

 475. Bar Norte
  16 sierpnia o godz. 17:04

  Jesli wladza amerykanska bedzie niedemokratyczna,
  to po co nam jej wojska w Polsce ?

 476. Na marginesie
  16 sierpnia o godz. 16:36

  To bardzo zastanawiajace, ze zachodni przedsiebiorcy ani kupieni przez nich politycy
  nie staraja sie brac przykladu z Azji, jak zwalczac wirusa.
  Czyzby chcieli sie wszyscy przeniesc na Wschod i zostawic nas wsrod zgliszczy,
  zeby budowac dobrobyt od nowa gdzie indziej ?

 477. kooperatywaMondragon
  16 sierpnia o godz. 17:49
  politycy nie staraja sie brac przykladu z Azji, jak zwalczac wirusa
  Lepiej nie!
  PS. Proszę nie wpadać w czarnę rozpacz!

 478. Polityk a pieniądze…jako pożądanie…polityk z nagą kobietą…cudzą w nocy pod kołdrą…ruszy nie ruszy…Tak sobie myślę prywatnie, że wieść o podwyżkach jest odpowiedzią…orgazmującą…

 479. mag
  16 sierpnia o godz. 13:25

  Mag, reaguję na Twój wpis do guzdry, bo ujawniłaś, że nie znasz sprawy, a przy tym niepotrzebnie wspomniałaś o pombocku. Bohaterką afery, którą (aferę) nazwę „Skrzywdzona i poniżona” jest jakubek, a nie pombocek i jego relacje z jakubkiem.

  O skrzywdzenie i poniżenie oskarżam redakcję polityki.pl. oraz odwetową donosicielkę basię.n na podstawie jej własnych słów, które zacytowałem wczoraj. Przytoczę jeszcze raz jej słowa skierowane do jakubka:

  „Pomówiłaś mnie tu kiedyś o posiadanie podwójnego nicka, pomawiałaś o to również i innych, nawet niedawno. Takie ordynarne oszczerstwo łatwo przychodzi, ponieważ sama używałaś ich tu wielu. (…) Redakcja zawsze może sprawdzić kto kryje się pod nickami (…)
  Dlatego poproszę o identyfikację i odkrycie twoich praktyk”.

  To słowa z 24 kwietnia, kiedy nikomu się nie śniła afera. Mogę domniemywać, że basia.n złożyła wtedy donos o wielonickowości jakubka (nie wiem, z jakiego paragrafu byłoby to przestępstwo, gdyby było). Nie było żadnych następstw (Czyżby wielonickowość okazała się wymysłem basi.n?). Nic się nie działo do wstawienia przeze mnie w czerwcu na dwa blogi dwóch moich elegii z powodu domniemanej wówczas przeze mnie śmierci jakubka w końcu maja. Basia.n wyszperała mój prywatny mejlowy adres, który opublikowałem na LA wyraźnie pod adresem jakubka, i uzurpowała sobie prawo do skorzystania z niego (poczucie miary to jednak coś innego niż formalne prawo). Po to, by do mojej informacji o śmierci dołożyć na cmentarzu w dniu pogrzebu swoją bardzo złą opinię o nieboszczce i o mnie. Nie wstydzę się cudzych opinii o mnie, więc ujawniłem jej cały mejl na LA. TWA rzuciło się na mnie nie z powodu treści kuriozalnego listu z okazji śmierci, lecz z powodu ujawnienia tajemnicy prywatnej korespondencji. Jeśli ktoś ma prywatne tajemnice, niech je trzyma dla siebie, żeby się nie wstydzić, a nie wysyła do człowieka, który kołtuńskich, zakłamanych zachowań nie cierpi. ŻADNYCH tajemnic do grobu zabierać nie zamierzam, a to, co mam do powiedzenia, mówię otwarcie.

  Zaczęło się dziać. Nieźle znam siebie, więc z jawnych opinii o mnie sporo się dowiedziałem raczej o opiniodawcach. Tanaka zaczął mnie molestować swoimi złymi opiniami o mnie prywatną pocztą. Cześć jego niepokalanej pamięci. Na blogu pana Hartmana zaczęły się pojawiać głosy solidaryzujące się ze mną i krytyczne standardy o LA. Wreszcie Tanaka wysmażył do mnie prywatny mejl o tym, że owe 11 różnych, sprzyjających mi nicków, to był odkryty dzięki redakcyjnym odkrywcom jeden jedyny jakubek. Cieszyłbym się gdyby to była ona, ale, niestety, z wielkim prawdopodobieństwem podejrzewałem co innego. Do nikogo z łatwowiernych i zaciętych niby-ateistów nigdy nie dotarło, że redakcja mogła odkryć najwyżej to, że jedenaście nicków pisało na jednym komputerze. Mógł to być jeden człowiek. Ale komputer to nie jakubek. Miałem i mam swoje podejrzenia – ale nie dla tej publiki.

  Później, po trzecim czy czwartym moim pytaniu, wysłanym na mejlowy adres jakubka, otrzymałem odpowiedź w dwóch słowach, że jakubek nie żyje. Moje wyliczenia, że zmarła w końcu maja, okazały się trafne. Czyli redakcja pousuwała z blogów nieboszczkę. Przypuszczam, że nadawcą był jej były mąż, który jej – niecałkiem zdrowej i po zawale – pomagał i był z nią dobrych relacjach. Ludzie rzadko spotykanej, bardzo wysokiej klasy w sferze samoświadomości. To ich różni/różniło od polnych myszy, wróbelków i wielonickowej pani Dulskiej.

  Zatem słowa basi.n z 24 kwietnia o domniemanych wielu nickach jakubka – „Takie ordynarne oszczerstwo łatwo przychodzi, ponieważ sama używałaś ich tu wielu” – nie wypełniły się materią, nie podała ani jednego z tych „wielu” nicków i nic wcześniej nie zostało z blogów usunięte. Słowa basi.n z kwietnia okazały się oszczerstwem. Redakcja usunęła tylko 11 nicków, które poznała dopiero w lipcu, bo wcześniej ich nie było na świecie.

  Oskarżam redakcję „Polityki”, którą czytam od roku bodaj 1960, o skrzywdzenie nietuzinkowego, bogatego wewnętrznie, mądrego człowieka z wieloma zainteresowaniami, który w sposobie prowadzenia się na blogach może się wyróżniał temperamentną osobowością, dowcipem, dobitnym językiem, bijącą w oczy i uszy otwartością, ale nie przekraczaniem zasad netykiety – znane blogowe chamidełka, chuligani i trolle byli i pozostają na blogach ku chwale ojczyzny.

  Najbardziej zaś oskarżam redakcję o przeprowadzenie całej operacji w ścisłej tajemnicy, bez ostrzegania inkryminowanej, bez podania przyczyn, nagannych przykładów i ewentualnego odwołania się do opinii blogowiczów. Przecieki doniesione przez Tanakę tylko uwypuklały bardzo źle się kojarzącą z przeszłością paskudność postępowania redakcji. Przepraszam za skojarzenie, ale już taki durny jestem, że co rusz mam w głowie praktykę wygumkowywania ze zdjęć ze znanym baćką postaci, które później, słusznie lub niesłusznie, mu podpadły.

 480. @Na marginesie

  Byłem bardzo aktywnym gościem bloga Kartka z Podróży.

  I robiłem w życiu inne różne rzeczy, i pokpiwa sobie publicznie że żyje dłużej ze swym flegmatycznym umysłem niż bystrzaczki i bystrzaki wieszczące, że umrę pod płotem.

  Złego diabli nie biorą.

 481. Bar Norte

  Zakon Szpitala Najswietszej Marii Panny w nowoczesnym wydaniu.
  Juz raz Polska ten blad zrobila.

 482. Bar Norte
  16 sierpnia o godz. 17:04

  „Jest oczywiste, że w trakcie głebokiego kryzysu politycznego, którego stroną jest państwo poczta państwowa jesli ma współuczestniczyć w organizacji wyborów trafia na pierwszy front walki politycznej”.

  W Niemczech wyborami od strony organizacyjnej zajmuje się tamtejsze MSW. No ale to Niemcy, prawda?

 483. guzdra
  16 sierpnia o godz. 16:49

  „Mam skromną gamę źródeł o wydarzeniach na świecie, w kraju oraz w szeroko rozumianym moim otoczeniu”.

  Taka propozycja: zawsze od tego zaczynaj.

 484. kooperatywaMandragon

  „Jesli wladza amerykanska bedzie niedemokratyczna, to po co nam jej wojska w Polsce ?”

  Stosuje pan tryb przypuszczający a przecież piszemy o tym co jest. I w kontekście NATO.

  Poza tym uklad waszyngtoński (NATO) poza dość ogólnymi tresciami preambuły nie stawia państwom członkowskim tego typu wymogów. Oczywiście poza zachowaniem cywilnej kontroli nad armią i unikaniem np roszczeń czy konfliktów granicznych co pośrednio wynika z traktatu.
  Z tym zresztą różnie bywało by np w impulsywnej Turcji w okresie jej członkowstwa odbyły się trzy udane zamachy stanu skutkiem których armia na jakiś czas przejmowała władzę. Nie mowiąc już o roszczeniach np wobec Cypru czy aktualnie wobec Grecji.
  Mimo tego Turcji z NATO nie wywalano przecież. Dzięki temu Turcja ze swą silną armią jest naszym militarnym sojusznikiem.

 485. Mauro Rossi

  „No ale to Niemcy”

  Czytaj dokładnie.

  Napisałem: „w trakcie głebokiego kryzysu politycznego”

  Niemcy nie są „w trakcie głebokiego kryzysu politycznego” – na szczęscie.

 486. Mauro z Rosji
  Pisz o tym, na czym się znasz.
  Wybory w Niemczech przeprowadza tak samo jak w Polsce komisja wyborcza, ktora jest ale inaczej zorganizowana jak w Polsce. Jej przewodniczącym jest szef Federalnego Urzędu Statystycznego. Główna komisja wyborcza ma poza tym 8 członków. W jej skład wchodzi dwóch sędziów z najwyższego sądu administracyjnego, oraz przedstawiciele wszystkich partii politycznych reprezentowanych w parlamencie.
  Twoja wiedza o swiecie jest także bardzo skromna. Proponuje abyś także ty, od tej konstatacji, rozpoczynał każdy twój wpis .

 487. „Bill Gates: w bogatych krajach koniec epidemii w 2021 r.
  Innowacje w terapiach zaczną obniżać śmiertelność, ale prawdziwy koniec nadejdzie dzięki rozprzestrzenianiu się naturalnych infekcji i szczepionce dającej nam odporność stadną.”
  Czyli lockdown był zbyteczny , a on przyniesie niewyobrażalne zmiany ekonomiczne i polityczne.

 488. Bar Norte
  16 sierpnia o godz. 19:28

  Jak sie porowna sytuacje ludzi w Meksyku pod opieka USA
  i sytuacje ludzi w Polsce pod opieka ZSRR,
  to Polacy mieli lepiej.
  Wiec po co odbierac polskim dzieciom chleb na utrzymanie amerykanskich wojsk w Polsce
  i bronic sie przed Rosja , skoro Ameryka bedzie za rok taka sama , jak Rosja ?

 489. „W Grodnie, jak informuje Radio Swoboda, z Placu Sowieckiego w centrum miasta na plac Lenina przeszło około 10 tysięcy osób. Na czele kolumny stali księża katoliccy i prawosławni, przedstawiciel specnazu w cętkowanym berecie, spadochroniarze, straż graniczna, pracownicy wielu grodzieńskich przedsiębiorstw, lekarze. Protestujący nieśli wiele biało-czerwono-białych flag…”
  Skąd my to znamy? sieczka w głowie zaczyna się prasować, rolować, składować itd. Do dłuższego przechowywania.
  https://wiadomosci.wp.pl/bialorus-nawet-100-tysiecy-ludzi-na-marszu-wolnosci-w-minsku-odejdz-6543722174380608a?utm_medium=push&utm_source=pushpushgo&utm_campaign=WPWiadomosci-push

  Ps. Polacy po artykułem piszą swoje opinie – mogą się redaktorowi Michnikowi nie spodobać

 490. ale to nie jego gazeta

 491. ja nie rozumiem problemu – większość z nas pamięta nick „Karta z Podróży”. Tak samo jak innych, dobrze że tu wciąż piszą zachowując odmienność blogu.
  Myślę o różnicy od pozostałych.

 492. polityka.pl/2009/06/07/blizej-europy/

  Kartka z podróży
  9 czerwca o godz. 13:33

  ***

  Kartka z podróży
  22 września o godz. 18:53
  Telegraphic observer
  Piszesz „Nie wiem, czy Wojtek z Jeleniej jest najlepsza egzemplifikacja polskiego inteligenta, bylego urzednika panstwowego, obecnie tulacza poszukujacego resztek sensu, czyli pozostalosci zycia. Mam wrazenie, ze taka jest moda, taka swiatopogladowa maniera. „. Przyznam, że mnie to rozbawiło, bo konia z rzędem temu kto znajdzie w Barcelonie byłych polskich urzędników państwowych, którzy po nocy obserwują pijane rosyjskie dziwki. Więc nie jest to moda tylko moja indywidualna inicjatywa by zapełnić czymś ciekawym „pozostałości życia” – mam już swoje lata.
  Poza tym jak zwykle fajna recenzja – klimatyczna.
  Pozdrawiam na razie jeszcze z Jeleniej Góry

  ***

  staruszek
  29 lipca o godz. 18:38

  Czesławie!
  Kartko!

  Gdybyś czegoś o mnie Czesławie chciał się dowiedzieć, proszę abyś do mnie się zwrócił. Najlepiej w formie: staruszku! To w bardzo prosty sposób wskazuje adres pytania. Odpowiedziałbym Ci na miarę swojej samoswiadomości krótko odsyłając do osób trzecich po zrównoważoną ocenę nieskażoną sympatią.

  Niejednokrotnie zdarza mi się czytać o moim przyjacielu Kartce pytajne wypowiedzi na blogach w osobie trzeciej. Byłem od lat szczenięcych strofowany za wypowiedzi w trzeciej osobie o kimś, kto był tuż obok. Staram się tej formy nie używać. Jest to w moim odczuciu zachowanie podobne do rozmowy dwóch medyków przy chorym o nim jako przypadku. Jest to urzeczowienie wybaczane przeze mnie, dlatego że przedmiotem jest choroba. Wobec niezwykle głebokiej specjalizacji trudno oczekiwać na porannym obchodzie podejścia całościowego, podmiotowego – i jak mawiają niby-nauczeni – holistycznego. Jesteśmy przypadkami chorobowymi i służymy większości składu dokonującego obchód poranny w klinice do poszerzenia ich umiejetności leczenia.

  Blog nie będący tematycznie niszową grupą dyskusyjną ma narastający z czasem folklor i swoiste – względnie młode reguły. Jedną z nich jest zwracanie się do innych w drugiej osobie. Krótka wymiana wypowiedzi potrafi to zmienić na formę Pan / Pani. Natomiast wypowiadanie się o kimś w trzeciej osobie „jak on to robi” z podkreśleniem „to tylko ciekawość” moim zdaniem wymaga TU komentarza.

  Jedną z naczelnych zasad grup dyskusyjnych stało się stosowanie odosobnienia komentarzy nowicjuszy w grupie: poczytaj sporo zanim zaczniesz pisać i pytać.
  Gdy już poznasz podstawy lokalnych treści i lokalne formy wejdź jak do domu w kórym znajdziesz pomoc w każdej kwestii mieszczącej się w tematyce.

  Obaj panowie nie jesteście nowicjuszami. Więc głownie dla postronnych przypomnę, że calkiem niedawno nasz senior dziennikarstwa gospodarz Daniel Passent ujął to krótko: „Niech rozkwita sto(?)/tysiąc(?) kwiatów!” (Przepraszam za niedokładność – rzedu liczby nie pamiętam.” Zatem jakiekolwiek zastrzeżenia co do niezgodności tematu komentarza z tematami poruszanymi przez gospodarza we wiodącym wpisie powinny do tego wezwania uprawy bloga stosować się. Nie interesuje mnie w danej chwili temat Kartki, to przewijam. Robię to także na blogu Kartki.

  Podstawową kwestię Twego pytania Czesławie skomentuję odsyłając do sympatycznej opowiastki filmowej w Polsce rozpowszechnianej pod tytułem: „Masz wiadomość”. Sprawdzam czesto swą pocztę. Regularnie otrzymuję powiadomienia o nowych wpisach na moich ulubionych blogach. Jest zapewne w kosmosie internetu dostępny program powodujący wyskakiwanie okienka (pop-up) gdy wiadomość o nowym wpisie przychodzi. Przypomina to klasyczną prenumeraturę czasopism. Stosunkowo słaba moc mego komputera sprawia, że tego udogodnienia oraz innych pożytecznych nie mam w kompie.

  Więc dzieje się to tak: Kartek marszem dusi poranne depresje; pielęgnuje swój kawałek Kotliny Jeleniogórskiej karmiąc, pojąc, czytając, pisząc, pijąc piwo, paląc, głaszcząc swego jamnika i nasłuchując co w jego kompie i w sieci piszczy. I oddaje się swej pasji: pisania. Pisania Kartek.

  Nigdy obaj nie spotkaliśmy się „osobiście”. Zatrważa mnie jego blogowa aktywność. Ale podziwiam jego odporność na krytykę jego stwierdzen oraz dystans wobec tej krytyki.

  Tym bardziej boli mnie gdy Twoje grzeczne pytanie nazwał idiotycznym.

  Więc ja Ci Czesławie odpowiem śmiało bałwochwalczo:

  Kartka z Podróży słucha, bo słuchać może i potrafi.
  Czyta, bo czytać szybko potrafi i rozumieć czytane też.
  Pisze bo lubi (może także tym zarabia – nigdy o to nie pytałem) i potrafi.
  I nie pamiętam aby kiedykolwiek komukolwiek sugerował w jakimkolwiek stopniu: „za dużo ciebie w przestrzeni publicznej”.
  Bardzo często mam za złe Kartce. Nigdy napaści. Zawsze przemilcza moje, co uwagi nie warte.

  I zaniepokojony jestem jego traceniem cierpliwości.
  Brakiem odczytania, że ktoś przez niego szanowany może nie wiedzieć czegoś dziecinnie oczywistego.

  Zaniepokojony jestem poltycznym bandytyzmem w Polsce. Jeśli filozof i poeta rzuca w twarz Polakom warcholskie: „Musi to na Rusi!” to sięgam wpierw po spokojne swe zastanowienie, swe umiejętności negocjacyjne oraz wyjmuję z sejfu karabin.

  Oni Czesławie chcą nas unicestwić, bo według nich nie jesteśmy godni wśród nich żyć. Proszę Cię Czesławie – proszę o poczucie wspólnoty losu. Ani Ty, ani Kartka, ani ja nigdy nie łakneliśmy krwi.

  Oni chcą, aby było tak jak oni chcą.
  Nie upatruj niczego niewłaściwego w czymś co Cię dziwi. Pytaj.
  Zapytaj wpierw siebie czy potrafisz odpowidzieć na wezwanie dnia dzisiejszego. Kartka dużo pisze, a ja potrafię wygłaszać i pisać długie monologi.
  Ale korzystając z letniej pogody, gdzieś na starym poradzieckim poligonie w Polsce jacyś sanacyjni fanatycy być moze przygotowują się do oczyszcenia Polski z takich elementów jak ja, jak Ty i jak Kartka.

  Uczmy się delikatnego osiągania zgody w naszym obozie, zanim przyjdzie do nas ktoś z karabinem ubrany w fałszywy mundur.

  ***

  Wszystkowiedzący Mauro Rossi ma na swoje usługi ABW czyli Agencję Bezpieczeństwa Wybranych oraz co najmniej Delegaturę Na Polskę Opus Dei.

  Jeśli chodzi o gamy to ta istota człekopodobna słyszy od częstotliwości nietoperzowej po Święto Piotrową.

  A zadrośnicy mu dokuczają.
  No Chamstwo! Chamstwo! Wstydu Passent nie masz!

 493. żabka konająca
  16 sierpnia o godz. 20:54
  ale to nie jego gazeta

  Agora jest wlasnoscia amerykanskiej grupy inwestycyjnej Cox communication
  ( pisze wikipedia po angielsku ).

 494. kolejna porazka amerykanskiej polityki w stosunku do Iranu…. nawet ich sojusznicy unikaja poparcia po porazce w glosowaniu w RB ONZ
  https://www.aljazeera.com/news/2020/08/trigger-snapback-sanctions-iran-eu-official-200816105311200.html

 495. żabka konająca
  16 sierpnia o godz. 21:00
  „problem” ulegl transformacji z powodu alergii pewnej blogowiczki..na moja osobe… normalnie nalezy on do tzw. michalkow… ale to sie okazalo dopiero dzisiaj 🙂

 496. @PA125 godz 18:09
  takie zdanie znalazłam, symptomatyczne: …UE przygotowuje się do nałożenia nowych sankcji na Białoruś w odpowiedzi na represje…
  O rozmowach przywódców pisałam wcześniej – musiałeś przeoczyć.

 497. żabka konająca
  16 sierpnia o godz. 21:10
  to sa niusy dla Kanadyjczykow, ilustujace jak traktuje sie ten region i wydarzenia w nim… BTW oni, czyli Kanadyjczycy sa bardziej skoncentrowani na Ukrainie…. Rosja to wrog Kanady, bo ingeruje w sprawy ukrainskie…. Polska nie istnieje…

 498. PA2155 21:05 – wydawnictwo które czytam z uwagą, dziś jeszcze nie dotarłam . Dziękuję.

 499. żabka konająca
  16 sierpnia o godz. 21:19
  to jest na zywo na amerykanskiej satelicie lub kablu… dziennik o 20.30 EST Mon-Thu lub o 20.00 (Fri) na LinkTv… kiedys bylo osobna stacja, ale splajtowali, bedac bojkotowani przez firmy ogloszeniowe… dobra obsada dziennikarska, glownie byli dziennikarze BBC..

 500. Na Białorusi przebiega nowa rewolucja kolorowa organizowana przez siajej. Ma ona jak zawsze kolor amerykańskiego gówna. Gdyby nie chodziło tam o amerykańskie bazy w pobliżu Moskwy, można by ich poprzeć. Ciemny naród otumaniony i opłacony spodziewa się wolności, jakby nie miał ponurych przykładów Polski lub Ukrainy. Trzeba mieć nadzieję, że Putin w ciężkich chwilach pomoże.

 501. będę tu wieczorem i oby to nie zabrzmiało jak groźba.
  Staruszkowi za muzykę dziękuję, ciekawe czy on pamięta przedmiot naszych sporów
  https://www.youtube.com/watch?v=ZqXOCoO7Eek

 502. Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych
  3t2Sponasum mhorieednof ·
  BOSKAK POKAZAŁ SWOJĄ PRAWDZIWĄ TWARZ – STANĄŁ PO STRONIE FASZYSTÓW
  Skończyły się wybory i skończyło się udawanie rozsądnego polityka. Krzysztof Bosak był dzisiaj widziany razem z faszystami z Młodzieży Wszechpolskiej podczas demonstracji popierającej krzywdzenie i prześladowanie osób homoseksualnych.
  Wszystkim, którzy nabrali się na miłą buźkę przypominamy, że Bosak to osoba o skrajnie prawicowych poglądach podobnie jak duża część członków Konfederacji.

 503. co się dzieje ze mną?!, z @worm100?
  Pierwszy raz przyznaję mu rację – godz.21:39

 504. w temacie oceny charakteru byłego kandydata na prezydenta.

 505. Symetryczny
  16 sierpnia o godz. 21:27

  Majdan w Warszawie.
  https://www.youtube.com/watch?v=CMx3AncvGpU

 506. Bywalec 2
  16 sierpnia o godz. 19:43
  Mauro z Rosji
  Pisz o tym, na czym się znasz.
  Wybory w Niemczech przeprowadza tak samo jak w Polsce komisja wyborcza, ktora jest ale inaczej zorganizowana jak w Polsce. Jej przewodniczącym jest szef Federalnego Urzędu Statystycznego. Główna komisja wyborcza ma poza tym 8 członków. W jej skład wchodzi dwóch sędziów z najwyższego sądu administracyjnego, oraz przedstawiciele wszystkich partii politycznych reprezentowanych w parlamencie.
  Twoja wiedza o swiecie jest także bardzo skromna.

  Mój komentarz
  Wiedza o świecie, która u olbrzymiej większości polityków PiSu jest bardzo, ale to bardzo skromna, nie ma istotnego znaczenia w wykonywaniu funkcji politycznych i prowadzeniu działań propartyjnych i zarazem antypaństwowych przez tych polityków. Niezależnie od intencji i zadań, które realizować mają ci politycy, podstawową metodą w głoszeniu uzasadnienia dla swoich działań i celów jest kłamstwo.
  Zwykłe ordynarne kłamstwo , ale w PiSie mające wiele form.
  Np.:
  1) Kłamanie w żywe oczy, chodzenie w zaparte, czarne jest białe i nikt mnie nie wytłumaczy, że jest inaczej.

  2) Bardziej subtelną formą kłamstwa w żywe oczy w PiSie jest odwracanie kota ogonem, czyli skierowanie kłamstwa w drugą stronę, obarczenie nim swojego rozmówcy poprzez powołanie się na fakt zmyślony w rodzaju – to wy kłamaliście i kłamiecie, to wyście łamali konstytucję. Albo inny wariant – to wy macie wnuka Wermachtu w swoich szeregach, to wy chcecie sprzedać Gdańsk Niemcom, sam słyszałem, czytałem, itp. itd.

  3) Ukrywanie swojej nierzetelności, bylejakości, kłamliwości w słowotoku, czyli mowa o niczym, mowa nie na temat. Najczęstszy typ kłamstwa w PiSie.

  4) Wyższa forma kłamstwa, to przybieranie pozy człowieka zaskoczonego, zdziwionego, oburzonego wypowiedzią interlokutora jako dziwną, nie na miejscu, złośliwą, totalnie nieprawdziwą, itd. Taka poza ma być potwierdzeniem wrażliwości towarzysza PiSowca na kłamstwo, jego prawdomówności i rzetelności, zapewnieniem o jego uczciwości oraz wezwaniem innych braci partyjnych do towarzyszenia w obrządku obrażania się i udawania zaskoczonego.
  Pzdr, TJ

 507. tejot
  16 sierpnia o godz. 22:32

  PiS wyuczyl sie klamania na nieslawnym Trump University.

 508. @Bar Norte – Ziemowit Szczerek w „Krytyce Politycznej” o rodzimej głupocie. W pigułce: w porównaniu z Orbanem Kaczyński to neptek. Trudno się z tym nie zgodzić.

  „Lamerstwo i bareizm”…

  Poza tym Putin nadal nieźle rozgrywa Europę Wschodnią: zdaje sobie sprawę, że siłą populizmów narodowych jest ich ciągły konflikt, między innymi z sąsiadami, dlatego niespecjalnie przejmuje się faktem, że taka na przykład Polska jest w zasadzie antyrosyjska: taka przecież jest logika nacjonalizmu. Wystarcza mu fakt, że jest skłócona z najważniejszymi sąsiadami, a najbardziej z najważniejszą organizacją gwarantującą jej dobrobyt. W ramach organizacji, która gwarantuje jej bezpieczeństwo, stawia nie na europejskich partnerów (bo jest z nimi skłócona), tylko na Stany. Którym aktualnego prezydenta Rosjanie pomogli wybrać w ramach wybierania sobie pożytecznego idioty. I tak dalej.(…)

  Polska nie gra ani mądrze, ani skutecznie. Swój potencjał, który dawniej, za rządów liberałów, całkiem skutecznie opierała na członkostwie w UE i NATO, osłabiła dramatycznie, wchodząc na linię głupich i niepotrzebnych konfliktów, z kim się da: od Niemiec po Ukrainę, od Brukseli po Paryż.
  Już nie tylko Orbán, ale i Aleksandar Vučić z Serbii i Bojko Borisow z Bułgarii nauczyli się strategii, którą w Polsce opanował wcześniej do perfekcji Donald Tusk – przyjaźnić się ze wszystkimi i zawsze rozgrywać swoje interesy w ramach szerokiego uśmiechu. Tak będzie i lepiej, i skuteczniej, i mniej boleśnie.(…)

  Minister Czaputowicz, szef pisowskiego MSZ, który w ramach „mord zdradzieckich”, „chamskiej hołoty” i faktycznego wykluczania połowy obywateli Polski ze wspólnoty politycznej zaledwie kilka dni po łapankach, jakie w Warszawie urządziła sobie upartyjniona policja, wzywał Aleksandra Łukaszenkę (kolejnego wielkiego przegrywa nieliberalnego świata) do „podjęcia prawdziwego dialogu z obywatelami” i „przestrzegania podstawowych praw człowieka”. Na zawsze przejdzie to do historii pisowskiego lamerstwa i bareizmu.

  https://krytykapolityczna.pl/swiat/szczerek-wszyscy-sa-cwaniakami-tylko-polacy-sa-frajerami/

 509. kooperatywaMandragon

  „Jak sie porowna sytuacje ludzi w Meksyku pod opieka USA i sytuacje ludzi w Polsce pod opieka ZSRR, to Polacy mieli lepiej.”

  Ale pan gimnastyke argumentacyjną uskutecznia. Gdzie Rzym a gdzie Krym?

  Cały problem tej dyskusji polega na tym, że pan wytacza armaty z których strzela do wróbla. Tak jakby pan był przekonany, że w kraju rosną amerykańskie instalacje militarne jak w Japonii czy w Korei Południowej. Mam wrazenie, że pan ulega mitomanii propagandowej rządu. I to mimo tego, że podsuwam panu materiały o tym iż ta obecność w sensie militarnym jest symboliczna.

  W tym czasie gdy rząd odtrąbiał kolejne sukcesy w pozyskiwaniu amerykańskiego wojska rząd Hiszpanii na prośbę rządu USA po cichu podpisał z nim porozumienie o zwiększeniu kontyngentów w bazie Rota (okręty) i Maron (lotnictwo) do 7 tysięcy żołnierzy i personelu cywilnego. Czyli wiecej niż w bólach pozyskany kontyngent przez RP. Nie czytałem by na Hiszpanach zrobiło to jakiekolwiek wrażenie. Mało, choć Hiszpania na obronność wydaje 0,9 PKB to nigdy nie spotkała się z jakimś wytykiem Trumpa w tej sprawie.

 510. Na marginesie

  Tak, Szczerek do świetny publicysta.

  A propos wspomnianego w jego tekscie Bojko Borisowa premiera Bułgarii, Na fotkach z ostatniego szczytu UE chyba jako jedyny emanował optymizmem. Tak jak pisze Szczerek „rozgrywał swoje interesy w ramach szerokiego uśmiechu.”
  To było o tyle ciekawe, że w Bułgarii rozkreciły się na dobre masowe protesty w intencji jego usuniecia z urzędu. Myslę, że w skali protestów białoruskich. Jak widać w żaden sposób mu to nie psuło samopoczucia. I do dziś nie psuje, bo te protesty jak trwały tak trwają. A Bojko wciąz się usmiecha … .

 511. @Bar Norte 17 sierpnia o godz. 0:06

  No tak, sam uśmiech chyba jednak nie wystarczy 🙂
  Ale z Tuskiem to się jednak trochę liczono. Oczywiście, warunki były inne i nie było zapaści gospodarczej – nawet w fatalnym 2008 roku.

  Te protesty… ciekawa jestem, co z tego wyniknie.

 512. Na marginesie
  17 sierpnia o godz. 0:13

  ,, Te protesty… ciekawa jestem, co z tego wyniknie.”
  Jak to co ?
  Prezes z kotem spac bedzie,
  a inzynier bedzie na smieciowce pilnowal parkingu.

 513. Duren Mauro, twierdzi Aura, nie wie, ze niemieckie MSW zajmuje sie rowniez sportem. Ale to Niemcy, ktorych blogomatolek Mauro wogole nie zna.

 514. @kooperatywaMondragon 17 sierpnia o godz. 0:32

  Mnie teraz chodzi po głowie ta piosenka. Kaczmarski rozumiał historię 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=zigYy0cDbzM

 515. Na marginesie schodzi poza kartke. Poza suflerki i maglarki pasuje do Na marginesie, jak zauwazyla Mag. Poza tym nic. Pustka. Woda w Baltyku ciepla. Piasek skrzypi. Na marginesie rowniez.

  Wesoly magiel z Przodowniczka Na marginesie. Skad jej ped na wyzyny blogosfery, gdy jedynym jej dostepnym narzedziem jest wyzymaczka z recyklingu. Zal mi Na marginesie.

 516. Na marginesie konstant. Bredzi tak sobie, zeby nie bylo.

 517. Saldo mortale
  17 sierpnia o godz. 0:40
  wczoraj go zabraklo i nie bylo na kim wylac nadmiaru zolci i frustracji… a lekarstwa nie zawsze sa pod reka…

 518. Dwa pierniki – a w środku bicie piany.

  Potem znów będziesz łasił się i skamlał:
  „Panie Danielu, jeśli mi wolno tak tytułować”
  „Liczę na pobłażliwość…” spójrz łaskawie na mnie grzesznego…

 519. To taka piękna polska maniera – jak we dwóch osaczymy tę cizię to ona byndzie ani chybi zachwycona. Musowo co – bo my takie ogiery som we dwa.

  Już nic innego żałosnym starcom nie pozostało tylko blogowy stalking. Wirtualne podboje i realna rąsia pod biurkiem. Aha, jeszcze basenik do łóżeczka.

 520. Gówniana matafora ..
  „Na Białorusi przebiega nowa rewolucja kolorowa organizowana przez siajej. Ma ona jak zawsze kolor amerykańskiego gówna. ”
  Rosyjskie gówno tez ma od wiekow zawsze ten sam kolor. Kolor czerwonego gówna .. ten kolor jest latwy do przewidzenia .
  Aby je porownywac trzebaby jednak przyjrzec sie .. nawet to nie jest konieczne .

 521. Przescie do porzadku dziennego po wczorajszym byloby a „free ride”
  kto to jest ta „cizia”? dawniej atrakcyjne, w swoim przekonaniu, publikowaly pelna dokumentacje personalna i rodzinna…
  a jak to jest miedzy toba a twoim „starym”, ze tak wzorem ciebie uzyje tego terminu?

 522. „Panie Danielu, jeśli mi wolno tak tytułować”
  „Liczę na pobłażliwość…” spójrz łaskawie na mnie grzesznego…

  warto pocwiczyc pamiec, bo na starosc nie dopisuje…

 523. i nie wiem, czy slynna tajemnica „blogowych nickow” zostala ostatecznie rozwiklana prze guzdre/staruszka?

 524. @PA2155 17 sierpnia o godz. 1:10

  Poćwicz pamięć, bo tak skamlałeś całkiem niedawno.
  Demencja ani chybi. Cóż, starość nie radość.

 525. „guzdra staruszek” bardzo się boi, bo w czasach słusznie minionych był partyjnym kapusiem. A teraz nadal bardzo się stara nie wyjść z wprawy?

  Jeśli dobrze zrozumiałam jego wklejone tu rzewne wyznania.
  Które był łaskaw tak gorliwie przypomnieć światu.

 526. Na marginesie
  17 sierpnia o godz. 1:28
  @PA2155 17 sierpnia o godz. 1:10

  Poćwicz pamięć, bo tak skamlałeś całkiem niedawno.
  Demencja ani chybi. Cóż, starość nie radość.

  z moja pamiecia wszystko jest OK… nie tylko genetyka, ale wieloletnie cwiczenia… to ty mylisz ciagle fakty…
  nie znam jgo cv i przeszlosci guzdry…skonczyl matematyke, czym sie chwali…czy byl partyjnym kapusiem, czy tez nie?…na to trzeba przedstawic dowody… „kapus” to najczestsze oskarzenia… z reguly przez ludzi, ktorzy tym sie naprawde trudnili…

 527. lepra
  godz. 21:57

  Pornos ukoił??

 528. Matematyka nie tylko jest nieskończona, jest nieobliczalna
  i chyba jest dziurawa. Między alef zero a kontinuum być może coś jest.
  Jeśli jest, to czy ten wypełniacz jest groźny, czy też nie?

  Od czasu gdy chciano utopić odkrywcę niewymierności pierwiastka z dwóch niewiele się zmieniło.

  Wielokroć kpiłem z decyzji Toscy, bo dobre śpiewaczki miewają męzów, miewają dzieci oraz miewają także kredyty. Więc trzeba się podnieść, powąchać kwiaty i ukłonić. Sztuka jest wieczna.

  W piątek śpiewa druga z nas.
  Ciekawa jestem jak długo tym razem będą od niej chcieli bisu?

  ***

  Nie ma draki, nie ma życia!

  Żartowałem z tym niedopowiedzianym: Uciekam! Uciekam!
  Ale chyba czas podreperować sobie spokój.
  Nie jestem samcem alfa, chociaż wciąż mnie korci, aby urwać wszystkie głowy Hydrze.
  Głupie chciejstwo.
  Pomilczę klawiaturowo i poziom się zmieni.

  Chyba kiedyś odnosiłem się do tutejszej kwestii { tysiąca | setki } kwiatów tak jak niżej.

  Nie mylcie jasnoty z pokrzywą. Obie ruderalne, ale pierwsza miododajna i lecznicza.

  Czy korona wirus wprowadzi w zwątpienie narodowców i faszystów?
  Trzeba poczekać.

  Katar bystrzaków trwa nie dłużej palców u dłoni wskazującej ciamajdów.

  Pojadę SS-manem: prywatnie to ja mam uwagi do Kolegium Nagrody Darwina.

  Ukoję żonę i wezmę mego awatara na kurację głodową.
  Zaczęło śmierdzieć ponad resztki węchu zniszczonego półwiecznym paleniem tytoniu.

 529. Czy religie III Rzeszy nie powinny być na indeksie…jako współistniejące jak przy koronawirusie…Na zmurszały religijnie pień wskoczyła III Rzesza…to nie była ideologia…rzesze rozmodlonych ludzi stanowiły zbrodniczą formację…Tak sobie myślę prywatnie, bo czepiają się LGBT z tęczą, a nie Gott mit uns..! na klamrach wehrmachtu…z misją bij, zabij… uber alles…! z modlitwą…popieramy !… w przepełnionych kościołach…

 530. Cichanoc… staje się hymnem Białorusi…samozwańców mnogo…ale jest tylko jeden zwykły poseł w okolicy…co to nie musiał się ogłaszać..ale poszli za nim…na Jarosław…! Tak sobie myślę prywatnie, że majdan w Kijowie został sklonowany nad Wisłą…a KONSTYTUCJA klęcznikiem…się stała…

 531. Na marginesie jest ziobrystka, weszy w blogosferze . Spiskuje co niemiara. Wot kucharka przy pralce.

 532. Na marginesie wierzy w slowo pisane i kazda blogowa mistyfikacje.

 533. Nie mylcie jasnoty z pokrzywą. Obie ruderalne, ale pierwsza miododajna i lecznicza.

  A druga jest cennym źródłem witamin: A, C,E i K. Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie – wspomaga leczenie stanów zapalnych układu moczowego.
  Znakomita wiosną na zupę, szczawiu można dodać dla smaku.

  wezmę mego awatara na kurację głodową.

  Wyjdzie wam obu na zdrowie.
  A zaoszczędzony czas możesz wykorzystać na dokształcenie choćby w dziedzinie odmiany przez przypadki obcych imion własnych.
  Od twojej „Toscy” bolą zęby 🙁
  Dla ułatwienia podam, że Tosca po polsku odmienia się tak samo jak troska, Loska, nioska, wioska…
  W dopełniaczu: Toski.

 534. A w Rzeczpospolitej upierają się przy Łukaszenko…Tak sobie myślę prywatnie czy to złośliwe przekręcanie…

 535. Białoruska Joanna dArc…Tak sobie myślę prywatnie, że teraz wypada w Watykanie posadzić kobietę na stolcu, aby świat był lepszy…a katolikom odtworzył się drugi policzek…ostatnio zapadnięty…

 536. Na marginesie
  16 sierpnia o godz. 23:21
  @Bar Norte – Ziemowit Szczerek w „Krytyce Politycznej” o rodzimej głupocie. W pigułce: w porównaniu z Orbanem Kaczyński to neptek. Trudno się z tym nie zgodzić.

  „Lamerstwo i bareizm”…

  Poza tym Putin nadal nieźle rozgrywa Europę Wschodnią: zdaje sobie sprawę, że siłą populizmów narodowych jest ich ciągły konflikt, między innymi z sąsiadami, dlatego niespecjalnie przejmuje się faktem, że taka na przykład Polska jest w zasadzie antyrosyjska: taka przecież jest logika nacjonalizmu

  Mój komentarz
  Jeśli chodzi o Polskę, to Putin nie bardzo ma co rozgrywać, ponieważ Jarosław Ka wraz z całym PiSem pewnie nieświadomie, raczej nieświadomie (pycha, wsobność, fałszywy patriotyzm, buta dyletanta w dziedzinie polityki zagranicznej przesłaniają mu widok na świat) podkłada w dużej części politykę wschodnią i zachodnią Polski pod strategię polityczną Putina.
  Pzdr, TJ

 537. @PA2155

  Jeśli po mieleniu pozostało ci trochę niezamiecionych otrąb, to dla jasności podłogi mogę wylistować wszystkie moje podpiso-przydomki.

  Sądzisz, że @Bar Norte nie wie co robi?

  Ten lider podmiotowości?

  Nie jest ważne kto ukradł. Ważne jest kto doniósł.

 538. Dlaczego Macron u siebie w Paryżu nie witał demonstrantów chlebem i solą…teraz podżega do wspierania protestujących…ale w Mińsku…Tak sobie myślę prywatnie, że w ramach fran…szyzy…demonstracje dobre, ale ante portas…!

 539. Wielka awantura o wybite zęby w Mińsku…a w tym czasie jankesi zbrodniczo bombardują Syrię…Tak sobie myślę prywatnie po co zmarłemu zęby…chrońmy życie…

 540. tejot
  17 sierpnia o godz. 10:31

  ” … w porównaniu z Orbanem Kaczyński to neptek”.

  Orban też wygrał wybory siedem rzay z rzędu, więc idą łeb w łeb.
  Ale witam wśród zwolenników Orbana, choć to podobno faszysta. To znaczy chyba ty też.

 541. W końcu RE zbierze się na widokonferencji w sprawie Białorusi, o co jako pierwszy postulował Morawiecki, już następnego dnia po wyborach. Bruksela nie widziała wówczas powodu, dziś z refleksem szachisty przejrzała na oczy. Wybrażam sobie jak się Bar Norte cieszy.

 542. guzdra
  17 sierpnia o godz. 6:54

  „Matematyka nie tylko jest nieskończona …”.

  Ooops, a ile jest matematyk, metaforysto? 🙂 Nieskonczony to jest Bóg, który wie, czy rzeczywiście zbiór liczb jest nieskończony, a jeśli tak, to właściwie dlaczego? Podobnie wie jak to jest z szachami, przy poprawnej grze z obu stron (cokolwiek to znaczy) powinny wygrać białe, czy czarne? A może powinien być remis, co bym intuicyjnie obstawiał?

 543. Jak Łukaszenka boczył się na Putina z powodu cen energii, a nawet kupił od jankesów ropę…tzw zachodnia cywilizacja w ramach rusofobii zachłysnęła się…batka jest nasz… do urobienia…odwiedzali na potęgę…Tak sobie myślę prywatnie, że przedwczesne jest dzielenie skóry na niedżwiedziu…jeszcze w barłogu podpiwniczonym gawrą… A niby przyjaciół poznaje się w biedzie…komu służy ONZ…Rosja jako sojusznik ma odstraszać agresorów…ZBiR jeszcze żyje…

 544. Pstryk i światło!

  Nieskonczony to jest Bóg

 545. „mgodwin . Chcą się bez kolejki wepchnąć przed nami do Hagi!”
  „Nieskonczony to jest Bóg”
  Jako niedorozwiniety zapytuje ; nieskonczony to i niezaczety , czy zaczety ale nieskonczony ? Skad skonczony predzej czy pozniej ( nie ) Mauro wie co On wie ?

 546. Może Białorusi rodzimy Havel jest potrzebny…Kiedyś Michnik preferował Polsce finlandyzację…Tak sobie myślę prywatnie: obce łapy precz od Białorusi… Wyciągnie Ukrainy skończyło się jej banderyzacją…w braterstwie duchowym z III Rzeszą…

 547. Na górnej krawędzi ekranu ukazało się:

  https://passent.blog.polityka.pl/2010/09/12/pepek-swiata/

  No i staruszek poczuł się wezwany.

 548. Mauro Rossi
  17 sierpnia o godz. 12:49
  tejot
  17 sierpnia o godz. 10:31

  ” … w porównaniu z Orbanem Kaczyński to neptek”.

  Orban też wygrał wybory siedem rzay z rzędu, więc idą łeb w łeb.
  Ale witam wśród zwolenników Orbana, choć to podobno faszysta. To znaczy chyba ty też.

  Mój komentarz
  Rossi, nie pisałem o Orbanie, próżne twe gadanie, odwracasz kota ogonem, lecisz dziurawym balonem.
  Pzdr, TJ

 549. Trzeba Kaczyńskiego zapytać czy naciski Unii na Białoruś nie przypominają wtrącania się w sprawy jego suwerennego państwa…czego nie popierał…Tak sobie myślę prywatnie, że wtrącanie się do nie członka, to metoda III Rzeszy czy jankesów eksterytorialnych sankcji…Hipokryzja do kwadratu…O metodach Israela w Syrii i Palestynie nie wspomnę…

 550. Przeglądanie zakurzonych obrazów potrafi wepchnąć w szumy-zlepy-ciagi …

  https://passent.blog.polityka.pl/2010/10/07/rozmowy-duzego-formatu/

  Kartka z podróży
  9 października o godz. 18:35 [2010]

  Staruszku
  Dziekuję, że podzieliłeś się ze mną refleksją na temat naszych i Eustachego Rylskiego wzajemnych relacji.
  Ze smutkiem myślałem, że pozostanę tylko z refleksjami Piotra Krczkowskiego.
  Będę z nadzieją wsłuchiwał się w szum kosmiczny czekając na sygnal celowy.
  Bardzo mi imponuje (szczerze!) że wiesz takie rzeczy.
  Pozdrawiam serdecznie

 551. Łukaszenka wczoraj w Misńku na wiecu poparcia dla siebie:

  „Ktoś chce nowych wyborów. Spójrzcie za okno! Czołgi i samoloty gotowe do startu są 15 minut od naszych granicy. I nie na próżno. Natowskie wojska chrzęszczą gąsienicami u naszych bram.”
  Pzdr, TJ

 552. Lets talk about fusion
  Ciekawie o sytuacji na ryku energii

  https://www.youtube.com/watch?v=KZm_mpbKX5c

 553. Bywalec 2
  16 sierpnia o godz. 19:43

  „Pisz o tym, na czym się znasz”.

  Straszny z waści smok. 🙂 A ty Bywalcze2, na czym się znasz, lepiej z góry wiedzieć? Czytać ― nie czytać. Dobrze jest wiedzieć wszystko o czymś i coś o wszystkim, choć to pierwsze jest coraz trudniejsze.

  Bywalec2: „Wybory w Niemczech przeprowadza tak samo jak w Polsce komisja wyborcza, która jest ale inaczej zorganizowana jak w Polsce. Jej przewodniczącym jest szef Federalnego Urzędu Statystycznego”.

  Z art. 3 (3) niemieckiej ordynacji wyborczej (Bundewahlgesetz) wynika jednakże, że President of the Federal Statistical Office zajmuje się głównie liczeniem wyborców i określaniem okręgów wyborczych, mając wiedzę gdzie i ile osób mieszka. Niemcy uznali, że lepiej by wyborców nie liczyli politycy, bo mogą się pomylić, tylko główny statystyk kraju, jakby Wielki Matematyk, ale przecież może to być decydujące dla wyników wyborów, więc nad wszystkim i tak czuwa MSW (co mamy w art. 9 pkt 3 ― niżej).

  Article 3 Constituency Delimitation Commission and Division into Constituencies.
  Punkt (3) The Federal President shall appoint a permanent Constituency Delimitation Commission. It shall consist of the President of the Federal Statistical Office, a judge of the Federal Administrative Court, and five other members.

  Bywalec2: „Główna komisja wyborcza ma poza tym 8 członków. W jej skład wchodzi dwóch sędziów z najwyższego sądu administracyjnego, oraz przedstawiciele wszystkich partii politycznych reprezentowanych w parlamencie”.
  (w oryginale ordynacji jest jak wół: „five other members”, więc nie wiem czy wszystkich partii reprezentowanych w parlamencie, może niekoniecznie wszystkich”.

  A teraz art. 9 punkt 1 niemieckiej ordynacji (Bundewahlgesetz).
  (3) The report of the Constituency Delimitation Commission shall be rendered to the Federal Ministry of the Interior within fifteen months after the beginning of the legislative term of the Bundestag. The Federal Ministry of the Interior shall immediately forward it to the Bundestag and shall publish it in the Federal Official Bulletin. At the request of the Federal Ministry of the Interior, the Constituency Delimitation Commission shall render a supplementary report; in this case the second sentence shall apply mutatis mutandis.

  Jak widzisz i pewnie rozumiesz rola MSW jest podstawowa w niemieckim systemie wyborczym.

  „Twoja wiedza o świecie jest także bardzo skromna”.

  No to jeszcze kilka ciekawostek wziętych z życia:

  ― Pierwsza ciekawostka: Przebieg wyborów do Bundestagu jest uregulowany w federalnej ordynacji wyborczej. Kontrolę ważności wyborów sprawuje Bundestag (czyli w praktyce większość parlamentarna) zgodnie z ustawą o kontroli wyborów. A co by to było, gdyby i u nas robił to Sejm ― wycie słychać byłoby na Księżycu.

  ― Druga ciekawostka: „Do szefa bawarskiego MSW list otwarty wystosował burmistrz miasteczka Ramerberg (reprezentując lokalne stowarzyszenie, a nie partię, wygrał w pierwszej turze), w którym zarzucił władzom, że narażają na wielkie ryzyko zakażenia ludzi zaangażowanych w przeprowadzenie wyborów”. (Rzepa.) Czemu akurat do MSW? Według ciebie niemieckie MSW nie ma związku z wyborami. Powinien pisać do Federalnego Urzędu Statystycznego.

  ―Trzecia ciekawostka: „Niemieckie MSW wycenia koszt tegorocznych wyborów do Bundestagu na 92 miliony euro. Odbędą się one 24 września. Cztery lata temu wydano na ten cel około 77 milionów. Szacowane koszty na rok 2017 oparte są na doświadczeniach zebranych w poprzednich wyborach – powiedziała rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Berlinie”. Czemu to ocenia akurat MSW?

 554. Dla Tuska i innych rusofobów z niemieckim rodowodem…Białorusin i inny Słowianin będzie zawsze kacapem…drugim sortem…szczególnie w złości…Tak sobie myślę prywatnie o prawosławnym deszczu i katolickiej rynnie…

 555. guzdra
  17 sierpnia o godz. 13:20

  „Pstryk i światło!
  Nieskonczony to jest Bóg”.

  Niekoniecznie światło, pstryk i może być ciemno. Jak śpiewała Maryla Rodowicz do tekstu Agnieszki Osieckiej: „Sucha kostucha, ta Miss Wykidajło, wyłączy nam prąd w środku dnia”.

 556. tejot
  17 sierpnia o godz. 13:37

  „Rossi, nie pisałem o Orbanie”.

  To zacytujmy.

  Tejot 17 sierpnia o godz. 10:31: ”… w porównaniu z Orbanem Kaczyński to neptek”.

  O Kaczyńskim napisałeś już wszystko, że nieudolny (wygrał raptem 7 razy z rzędu), więc teraz piszesz o zdolniejszym Orbanie. Poniekąd twoje fascynacje są zrozumiałe, ale czy nie lepiej zapisać się do solidarności Trzaskowskiego? Pasujesz jak ulał. Biorą wszystkich, ubek, komuch, liberał, libertyn, tęczowy etc. Zwycięstwo macie w kieszeni. 🙂

 557. @Mauro Rossi 17 sierpnia o godz. 14:37

  A ile razy z rzędu wygrał Tusk?
  I to bez fałszowania wyborów!

  W dodatku jeszcze była ta debata przedwyborcza…
  W której kacz całkowicie się pogrążył.
  Pamiętasz, Maupo?

 558. Naprawdę nie wiem, dlaczego Maupo cytuje (rzekomo) niemiecką ordynację… po angielsku? Coś się handlerom pozajączkowało w przekazie dnia?

 559. Mauro Rossi
  17 sierpnia o godz. 14:37
  tejot
  17 sierpnia o godz. 13:37
  „Rossi, nie pisałem o Orbanie”.
  To zacytujmy.
  Tejot 17 sierpnia o godz. 10:31: ”… w porównaniu z Orbanem Kaczyński to neptek”.
  O Kaczyńskim napisałeś już wszystko, że nieudolny (wygrał raptem 7 razy z rzędu), więc teraz piszesz o zdolniejszym Orbanie. Poniekąd twoje fascynacje są zrozumiałe, ale czy nie lepiej zapisać się do solidarności Trzaskowskiego? Pasujesz jak ulał. Biorą wszystkich, ubek, komuch, liberał, libertyn, tęczowy etc. Zwycięstwo macie w kieszeni.

  Mój komentarz
  O Orbanie, Kaczyńskim i poronionej polityce PiSu pisał Ziemowit Szczerek, a cytowała go @Na marginesie:

  Na marginesie
  16 sierpnia o godz. 23:21
  @Bar Norte – Ziemowit Szczerek w „Krytyce Politycznej” o rodzimej głupocie. W pigułce: w porównaniu z Orbanem Kaczyński to neptek. Trudno się z tym nie zgodzić.

  Rossi, stosujesz typowe PiSowskie warianty kłamania:

  a) Idziesz w zaparte mówiąc, że tejot coś pisał o Orbanie
  b) Odwracasz kota ogonem
  c) Piszesz nie na temat – o Trzaskowskim, komuchach, ubekach liberałach, libertynach, o zwycięstwie, które macie w kieszeni.

  Ki czort? Trudno się zorientować o co ci chodzi. Brak logiki, to podstawowa właściwość wypowiedzi towarzyszy PiSowskich.
  Pzdr, TJ

 560. PA-skuda w nocy wyznał, że nieustannie ćwiczy pamięć… a w dodatku to on ma geny, że ho ho! Ciekawe jednak, że nie pamięta, jak skamlał tutaj niedawno przed Gospodarzem? Gdy Daniel Passent raz w życiu się do niego odezwał. Podziałało jak Zeus gromowładny…
  „Liczę na wyrozumiałość…” – bąkał PA-skuda jak skarcony smarkacz. A teraz nagle nie pamięta. Demencja chyba? Bo o zwyczajne wredne łgarstwo to ja go nie posądzam, skądże znowu!

 561. A w kwestii domniemanej przeszłości staruszka @guzdry – PA-skuda się zarzeka, że wcale nie zna jego życiorysu, ale twierdzi, że @guzdra podobno jest matematykiem – a nie szpiclem. Jedno drugiego nie wyklucza, ale to detal.

  Zatem ustalmy – zna życiorys czy go nie zna? I gdzie jest ta rzekoma „świetna pamięć”? A co do prawdziwości tej teorii – zastosujmy niezawodny „test” PA-skudy – który on sam proponował przed paroma dniami (chociaż nie wątpię, że już nie pamięta. Jak to mówią, świetna pamięć, ale krótka).

  Test polega na tym, że @guzdra teraz być może poczuje się zobligowany do wyjaśnienia swojej aktywności w czasach słusznie minionych. Proste? Proste. Na pewno PA-skuda się przychyli do tej sugestii – sam ją przecież sformułował. No fakt, chodziło o kogo innego. Ale PA-skudna zasada jest ta sama…

 562. A żeby było już całkiem jasne: póki co, ten blog jest anonimowy. Sondowanie rzekomej cudzej tożsamości, z towarzyszeniem pomówień (a tego właśnie dopuszcza się staruszek @guzdra) – jest naruszeniem cudzych dóbr osobistych. Takie naruszenie to jednak dość poważna sprawa. I w tym momencie żarty się kończą, drodzy solidarni staruszkowie. Niestety.

 563. @tejot 17 sierpnia o godz. 15:07
  Maupo rżnie głupa i co mu zrobisz? A w razie czego Ziobro przytuli…

 564. Mauro Rossi,
  a miałbyś coś na temat poruszony przez Gospodarza, np. jak to Richard Henry Czarnecki oszwabił Unię na 100 000 € a komisarz Wojciechowski ocyganił, że przez pomyłkę tylko zaiwanił ponad 10 000 €?
  Patrz, jak dr Giżyński został przyłapany na kilometrówkach, to poszedł w odstawkę niby na ochotnika na całą kadencję a wydrwigrosza kilometrówkowego Andruszkiewicza awansowaliście na wiceministra. Kiedy przestaniecie kraść Mauro?
  Kradzieże na koronawirusa sobie wymyśliliście, aby były dla pisowskich urzędników-złodziei legalne. Co jeszcze wymyślicie Mauro? To by było interesujące a nie pitolenie czypoczyparapietnaćie które tu uprawiacie.

 565. @tejot

  Jak napiszesz, że w porównaniu z Hitlerem Mussolini to neptek, dowiesz się o swoich fasynacjach Adolfem.
  Jak się chce nazwać kogoś neptkiem w porównaniu z kimś innym, dobrze jest sprecyzować kryteria.
  Neptek – lekcew. «o kimś mało ważnym, niezasługującym na szacunek»
  Synonimy: niedorajda, noga, fujara, laik, ignorant, dyletant, analfabeta
  Neptek pod względem siły fizycznej, usportowienia, zdolności matematycznych, muzykalności, umiejętności prowadzenia pojazdów mechanicznych, znajomości języków…

  W porównaniu z Orbanem Kaczyński to neptek pod wieloma względami, może tylko w złośliwości i toksyczności w stosunku do ludzi Orban mu ustępuje.
  Pod tym względem ustępuje mu chyba nawet waran z Komodo.

 566. @Bar Norte @kooperatywa Mondragon – jest informacja o treści umowy z USA w sprawie żołnierzy

  Czyli oryginalne postanowienia NATO z lat 50. zostały odwrócone. Amerykanów w Polsce sądzą sami Amerykanie, chyba, że Polska postanowi, iż jakaś sprawa jest dla niej szczególnie ważna. Nie oznacza to całkowitego wyjęcia żołnierzy USA spod polskiego prawa, ale na co dzień w praktyce owszem.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26216642,zrezygnowalismy-z-prawa-do-sadzenia-zolnierzy-usa-poza-jednym.html#s=BoxOpMT

  Wybrany komentarz:
  Amerykański pilot, który strącił wagonik kolejki górskiej na skutek brawury- ( zginęło 20 osób – w tym 3 Polki) Sądzony w USA. UNIEWINNIONY.

 567. Babcia z marginesu znow probuje wyladowac swoj nadmiar zolci, imputujac mi cos… nie spotkalem w realu ani staruszka/guzdry ani Kartki ani jakiegokolwiek innego blogowicza…na blogu mozna kogos zidentyfikowac po stylu pisania, zainteresowaniach, bo tego nie mozna podrobic lub pozbyc sie.. i to uczynil guzdra… natomiast rozsiewanie plotek, ze ktos byl „kapusiem”, bez zadnych dowodow, to rzecz duzo bardziej powazna niz dociekanie dawnego nicku…to moim zdaniem chamstwo, na ktore stac tylko Babcie marginalne…. to samo z pamiecia…
  zreszta interpretacje Babci z marginesu zawsze skazone sa dyletanctwem..

 568. poza tym Babcia z marginesu pomylila moja uprzejmosc do Gospodarza z „laszeniem sie”, rzecz, ktora ona notorycznie uprawia.. a to Lewy, a to ozzy, tejot, BN…wow

 569. guzdra
  17 sierpnia o godz. 10:33
  @PA2155

  „Jeśli po mieleniu pozostało ci trochę niezamiecionych otrąb, to dla jasności podłogi mogę wylistować wszystkie moje podpiso-przydomki.”

  nie jest to konieczne… blog jest jak bal maskowy i wolno zmieniac do woli maski… wazna jest tresc…

 570. guzdra
  17 sierpnia o godz. 10:33
  tu jest taka rajfura blogowa, ktora lubi bicie piany na swoj sposob…

 571. Potrzebujemy wiecej Maura na blogu, aby sie poswiecil i zdjal z niego nieco negatywnej energii, przez miedlenie z pewnymi blogowiczkami, szukajacymi celu w swoim zyciu……

 572. Mauro Rossi
  17 sierpnia o godz. 13:03

  jako szachista amator, ktory od czasu do czasu sledzi teorie szachowa, biale zawsze maja wieksza szanse na wygrana z powodu pierwszenstwa ruchu…to, co jest w teorii nie zawsze wygrywa w realnej partii… M. Carlssen nie jest wielkim teoretykiem (ma od tego swoj sztab), ale realnym graczem…. takimi byli Karpow, Kasparow i niektorzy jugoslowianscy arcymistrzowie z przeszlosci
  PS. wielu matematykow bylo i jest dobrymi graczami, ale ogolnie stwierdzono, ze poziom gry w szachy ma niewiele wspolnego z wyzszym intelektam…tak jak rozwiazywanie krzyzowek

 573. Czas się ogarnąć

  Rano naczytałem się na blogu red. Szostkiewicza, „Jakiej opozycji teraz potrzeba?”
  https://szostkiewicz.blog.polityka.pl/2020/08/16/jakiej-opozycji-teraz-potrzeba/#more-10931
  ponad 50 komentarzy, wszystkie na temat, różne odpowiedzi i pomysły, wszystkie rzeczowe. W tym @remm ze znanym nam tu pomysłem – PO, wyprowadzić sztandar! Trzaskowskiego, legitymację partyjną rzuć i buduj nowy ruch; a w dyskusji poparcie oraz kontra – „Rafał Trzaskowski nie jest materiałem na lidera”, @nokraj, itd. wszyscy zorientowani, szeroko spoglądający na szamotaninę w PiSlandię, krajowi lokalsci, chyba tylko jeden zagraniczny to @Lewy.

  A tu na en passant sami misjonarze, jeden od rozwalenia Wall Street, drugi … klasy średniej/mieszczaństwa, trzeci – maniak Polski w G20 i rozpracowania Tuska, czwarty – od zdradzieckich wybuchów nieskończonej boskiej mgle smoleńskiej, piąty – od traktatu „O doskonałej pamięci i pamiętliwości” … przewalają te same animozje i własne niespotykane, nieśmiertelne wizjonerstwa.

  Jakiego blogu mi teraz potrzeba? Innego!

 574. Bar Norte

  Jak znalezc wywiady Grzegorza Sroczynskiego z gezety.pl ?
  Dziekuje.

 575. Dwóch Ślązaków przepłynęło rzeką Wisłą wpław ponad tysiąc kilometrów, donosi Gazeta Wyborcza. W sobotę 15 sierpnia 2020 roku wpłynęli do Bałtyku. Po smaku wody orientowali się gdzie aktualnie się znajdują, na Śląsku woda w rzece była słona lub kwaśna, gdy mijali dopływ Dunajca czy Sanu woda była świeza i napowietrzona, przy ujściu Narwi pachniała igliwiem.
  Na załączonym zdjęciu mają dziarskie miny ci bohaterowie naszych czasów

 576. Na marginesie 16.08
  W zderzeniu z amerykańskim pojazdem wojskowym jesteśmy zatem praktycznie bez szans, a jak spadnie na moją chałupę amerykański pojazd powietrzny to już tym bardziej nie mam co liczyć na odszkodowanie

 577. Bóg kule i pojazdy nosi…liczy się kierunek upadku…wszystko co jest cięższe od powietrza spada…jak jest taka wola…Tak sobie myślę prywatnie, że świeckie służby w badaniu upadku w Smoleńsku wykluczyły boga…jankesi tego błędu nie popełnili… oddali co boskie…

 578. PA-skudo, skamlesz jak bezradny uczniak. Multum szczujstwa, zero treści. Ogarnij się, jeśli jeszcze pamiętasz jak. Bo może nigdy nie byłeś… ogarnięty. A może twoja genetyczna pamięć, tak usilnie ćwiczona, już tam nie sięga.

  Staruszek @guzdra prowadzi ryzykowną, paskudną grę. Jeśli chcesz w niej uczestniczyć – twoja broszka. Ale potem nie płakusiaj, że nie ostrzegałam.

 579. 26 lat prezydenta Łukaszenki to dużo jak na europejskie standardy, ale w historii świata byli tacy co rządzili dłużej, zatem tego argumentu bym nie podnosił. Nie można też twierdzić, że wybory zostały sfałszowane. Kontrkandydatka dostała 10 razy mniej głosów, poza tym jak mówił Lenin nawet sprzątaczka może rządzić, ale lepiej nie powierzać rządów nad państwem komuś kto ogarnia w mieszkaniu.
  Tak więc, skoro nikt nie ma tyle do zaoferowania ile potrzeba Białorusi niech obserwuje to co się tam dzieje ze spokojem.
  Minister Wojciech Skurkiewicz powiedział dzisiaj rano „obserwujemy”

 580. @ls42 17 sierpnia o godz. 18:14

  Wstyd powiedzieć – niektórzy komentatorzy porównują ten casus do zasad pobytu innych „bratnich armii”. Wraca nowe?
  🙁

 581. Koniec Lukaszenki?

  Общенациональная забастовка в Беларуси и её последствия (Strajk generalny na Bialorusi i jego konsekwnecje)
  https://www.youtube.com/watch?v=nZgws4mzCLY

 582. Po aferze z podwyżkami w Sejmie dla siebie…instytucja natychmiastowego korespondencyjnego odwołania posła mile widziana…Tak sobie myślę prywatnie: wszak suweren wszystko może sugerowali prawicowcy… opcji Morawieckich…

 583. pozostaly tylko epitety z piaskownicy.. no comment..
  przynajmnie nie szczuje bezpodstawnie na kogos, ze „donosil w poprzednim zyciu”

 584. Jak ja ninawidzy tyj tynczy, jak ja jij ninawidzy, tak jij ninawidzy ży uch! Ta ja jagby jom dorwał tu by rozdar na kawałky a ty kawałki jeszczy by rozdar, pudeptał aż kryw by poszła i wtenczas spalył w tem dużem pjecu co w szpitalu w Radzyni jest co kutłownia tam je. A wienkszego pjeca nima w puwjeci dupiero moży w Bjałemstokie.

  A som Durni Durnowate co siem cieszom jak tyncze widzi ży pienkna una. Ali jich to ni ubchodzi una pedalyzuji Marud Polski kturen sce być Katulicki, a ni żyby Dzieci Polskie łuczyć unanizacji i dżyndery im robić i Dzieci Polski murdować jak som nipoczełte nawyt. Ubraza Boska!

  A jest jeszczy liewactwu któro cały czasy tyncze nasyła za miemiecki piniendzy ud Merkiel żyby het Marud Polski zniszczyć!

  A wczora jak my sidzieli pud sklem Bjelaka i pili to burza si udbyła i pieruny tak bili i grzmieli a nigd grumnicy ni mjał ani zwonka. Ali przeszłu tylku ży zara si tyncza pujawiła. I my si tak wkur.ili ży uch. Żyby w naszy Katulickij wjoscy taki rzeczy?! Ta my wzieni cu pud renkom i het na tyncze poszli! Daryk Buchajło pugonił na niom pirszy. Stanoł i krzyczy: – W Jimie Boże spier.alaj z naszyj wjoski szatnistku pydalska!
  A una nic, wisi sy dalej. Wisiała nad Wólką z pińc kilumetry ud naszy wjoski. My pubiegli do Wólki a una nad Borek, my do Borka a una nad Radzynie, my do Radzyni. Tam sputkali Łucka Babułe kturen z naszy wjoski puchodz. Łucyk gada: – Pałamy nic jij ni zrobysz, jom trza spalyć! A ja mam palnik arcytlinowy, het jom spalim!
  Gonilim jom dalij, ali wolnu już, bu ta butla arcytlinowa był straszni cienżka i jak już my byli blizku to una znikła!

 585. Jakiego blogu mi teraz potrzeba? Innego!

  nikt nie zna te”winning combination”… czasami pojawia sie sama z siebie… ilez to odkryc naukowych pojawilo sie przypadkowo… kiedys red. Szostkiewicz mial ciekawy blog… i zabil go swoim recznym sterowaniem…

 586. „- W imieniu klubu i władz tego klubu chciałam przeprosić. Za błędy trzeba przepraszać, za głupotę też trzeba przepraszać. Jesteśmy mądrzy wtedy, gdy jesteśmy mądrzy mądrością naszych wyborców i wyborczyń, a także mądrością naszych trzech koalicyjnych partii – powiedziała na konferencji prasowej Anna Maria Żukowska. – Przez ten czas, przez weekend wiele zrozumieliśmy – dodała. ”
  To sie prosi aby uzyc tradycji Wisly Krakow tzn tradycyjnego tamtejszego jezyka i bezimiennej prokurator tez stamtad
  Nawet nie chce pytac co jeszcze zostalo do zrozumienia z tradycji sejmowej . Moze L. Miller cos wie albo ta jak jej .. Magda O . Na tzw oko ona wie a nawet rozumie wiecej.

 587. PA2155
  17 sierpnia o godz. 17:11

  „Jako szachista amator, który od czasu do czasu śledzi teorie szachowa, białe zawsze maja większa szanse na wygrana z powodu pierwszeństwa ruchu … „.

  Tego nikt nie udowodnił ze względu na złożoność matematyczną ustawienia 32 bierek na 64 polowej szachownicy. W niektórych opracowaniach podaje się, że liczba możliwych ustawień wynosi 10^180 i może być wyższa od liczby atomów we wszechświecie. Jak na razie rozpracowano (a konkretnie wyliczyły to komputery) algorytm wygrywający końcówek z sześcioma bierkami. Może komputery kwantowe trochę ten wynik podciągną.

  Czy pierwszeństwo ruchu jest istotne ― nie wiem. Jeśli szachy są zwierciadłem życia, przynajmniej w kwestii taktyki walki, to Gichin Funakoshi, twórca klasycznego karate, twierdził, że nie ma przewagi w ataku, jest w obronie. Karatecy na ogół są skromni, mawiają, że tylko ten nie przegrywa kto nie walczy, walki należy unikać , a konflikty rozwiązywać polubownie. Ale w razie czego mają dynamit w pięściach.

  W brydżu pierwszeństwo często związane jest z sekwencją przegrywającą, to tzw. przymus (w szczególnych przypadkach nawet potrójny ― triple squeeze).

  „wielu matematyków było i jest dobrymi graczami, ale ogólnie stwierdzono, że poziom gry w szachy ma niewiele wspólnego z wyższym intelektem … tak jak rozwiazywanie krzyżówek”.

  Tego bym nie porównywał, szachy to czysta forma, w grze erudycja zupełnie się nie liczy, a jeśli to pamięć przy wariantach otwarć (warianty obrony sycylijskiej to po prostu gruba książka). Nie wszyscy dobrze grający w szachy są wybitnie inteligentni, ale wszyscy wybitni gracze są zdolni i inteligentni.

 588. Pan Zykmund kturen je Pryzesem PISU na Powjat muwił ży Unja Erłopejska daji nam piniendzy a ud nas bierzy spowrotym pińć razy tyla cu nam daje!!! I szysko bierzy Merkiel. Gadał ży jak wyjdzimy z Unji to ty szyski piniendzy zostanom w Polscy i wtenczas bendzie winkszy torbobyt aniżeli w Mimcach!!! I gadał ży trza zrobyć fererendum w tyj sprawi.

 589. PA2155
  17 sierpnia o godz. 18:58

  ” … kiedys red. Szostkiewicz mial ciekawy blog… i zabil go swoim recznym sterowaniem …”.

  Bo Szostkiewicz jest słaby, a ma temperament politycznego aktywisty. Dziennikarzem był mocno przeciętnym.

 590. Mauro Rossi
  17 sierpnia o godz. 19:13
  „(warianty obrony sycylijskiej to po prostu gruba książka)
  moze kilka bardzo grubych ksiazek… ale tak naprawde to gra sie tylko kilka wariantow… od dosc dawna dobra reputacje dla czarnych ma wariant Paulsena (nazywany niekiedy wariantem Kana-Basmana), w przeszlosci byl to wariant Najdorfa albo Scheveningen…. czasami liczy sie zaskoczenie, bo w czasach symulacji komputerowej, wszystko jest rozpracowane do ca. 20 ruchu… komercyjne programy szachowe za 50 dolarow graja na poziomie przyzwoitego arcymistrza..

  „Nie wszyscy dobrze grający w szachy są wybitnie inteligentni, ale wszyscy wybitni gracze są zdolni i inteligentni.”
  w historii tej gry byli prawdziwi intelektualisci jak Euwe, Botwinnik i Huebner… i ludzie o sprycie go gry, jak Bobby Fischer albo Karpow… trudno o dokladna recepture na sukces
  i wciaz sie upieram, ze biale maja wieksze szanse na wygrana.. co jest udowodnione statystyka wynikow..

 591. Mauro Rossi

  Komunikat szefa RE dotyczący zwołania nadzwyczajnego szczytu RE nic nie mówi o wniosku premiera Morawieckiego w tej sprawie.
  Dla porządku dodam, że w świetle regulaminu RE nadzwyczajne szczyty zwoływane są z inicjatywy szefa RE po konsultacjach z prezydencją unijną. Tak więc szczyt zwołał Michel po konsultacjach z Merkel. To wspólgra z dzisiejszym oswiadczeniem rzadku RFN o rozpocząciu negocjacji z Cichanouską.

 592. @MietykPisieluk_Poljak.Katolik! 17 sierpnia o godz. 18:56
  No nareszcie 🙂

 593. kooperatywaMandragon

  Proszę:

  https://next.gazeta.pl/next/0,114763.html?tag=Wywiady+Sroczy%F1skiego

  Przy okazji proszę zerknąć na tekst z gazeta.pl zalinowany przez Na marginesie o 16.08 dotyczący umowy NATO SOFA czyli umowy między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego. Formuła tej umowy pochodzacej z 1952 nie pozostawia żadnych wątliwości co do tego, że strony uzgadniają współpracę w ramach NATO. W tym przyopadku modyfikacji podlega jeden z punktów dotyczący odpowiedzialności żołnierzy – na skutek słabości negocjacyjnej rządu RP.

 594. @ozzy 17 sierpnia o godz. 18:38
  Ale co będzie dalej? Wkroczy Putin???

 595. Mauro Rossi
  dobrze, ze pojawiles sie na blogu, bo to moze uwolni troche zlych namietnosci i energii negatywnej… bo „stary” powiedzial, ze „moze jutro”… 🙂

 596. Mauro z Rosji
  W niczym nie potwierdziłeś twojej poprzedniej głupiej opinii, że wybory w Niemczech przeprowadza Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a nie jak ja to twierdzę specjalnie do tego powołana Komisja Wyborcza składajàca się z przewodniczącego , którym jest szef Federalnego Instytut Statystycznego i w której skład wchodzą dwóch sędziów najwyższego sądu administracyjnego, oraz przedstawiciele partii politycznych zasiadających w parlamencie. Komisja wyborcza składa się z 8 osób.
  W twoim dwujęzycznym, częściowo angielskim (dlaczego akurat angielskim) wpisie, w niczym nie potwierdziłeś, swojej durnej teorii, że wybory w Niemczech przeprowadza Ministerstwo Sprawa Wewnętrznych, a nie jak ja to twierdzę, specjalnie do tego powołana, z resztą podobnie jak w Polsce, Komisja Wyborcza. Twój wpis świadczy nie tylko o twojej niewiedzy, ale także o tym, jak wyobrażasz sobie kolejne pseudodemokratyczne wybory w Polsce.
  Głupota byłaby jeszcze do wybaczenia, ale kiedy robi się zakłamana i bezczelna, to można ją tylko tępić.

 597. @PA2155 17 sierpnia o godz. 19:34

  W dodatku jeszcze jesteś wulgarny. DNO.
  Jak to dobrze, że jest tu Maupo – osobnik na tym dennym samym poziomie.

  Nawet bez końca ćwiczona pamięć do nieistotnych dupereli nie pomoże, jeśli nigdy nie nauczyłeś się myśleć. A na naukę w tym wieku jest już za późno.

 598. Na tem bloku trza wryści purzondyk zrobić i na jinnych blokach a ni żyby każdyn sy pisał cu sce. Pan Prezys Zykmund muwił ży już nidługu Pan Prezys Kaczyjski szysku zrypolonizuji i gazyty i stacje teliwizorne i radja i skuńczy si kłamstwu tych co piniendzy bierom ud antypolskich siłów! Bu tera robiom ludziom wode z muzgu te muwiom to, tamte tamto i plujom na Marud.
  Pan Marło Rosiuk bendzi Derechtorem szyskich bloków i bendzi pilnował żyby liewactwa ni było żyby bloki byli Polski i Katulicki bu Marud tegu sce! A ja mu pomogie! A ze mnom nima hecy! Z trzy lata szyku bendzi Polskie! Szysku! A Pan Gełułaz bendzi hambasadorym w Hamyrycy!

  A Pan Zykmund muwił ży ja za swoji zasługi dla Polski bendy w radzi nadzorczyj w wuduciongu w Radzyni. A ja gadam ży ja szkół nimam a Pan Zykmund muwi ży to ni szkodzi ży Pan Kupściński tyż szkół nima a był najlepszym Marszczałkiem Na Świeci! I muwił ży Pan Prezys Kaczyjski wydał taki prikaz ży tera du Radów Nadzoryczych można iść bez szkół żyby niuczony ludzi tyż sy zarubili jak som zasłużony!

 599. @jobrave – ta pogoń ludu bożego za tęczą – cudne!
  🙂

 600. Skoro senat odrzucił ustawę to podwyżek uposażeń posłom, senatorom i samorządowcom nie będzie powiedział Stanisław Karczewski. To stanowisko klubu dopytał Bogdan Rymanowski, nie tak uważam w obecnej sytuacji, jestem tylko zwykłym senatorem powiedział były wicemarszałek senatu. Ciekawe jak głosowali senatorowie z PiS

 601. @ls42 17 sierpnia o godz. 19:54
  Marek Martynowski z PiS domagał się przyjęcia ustawy bez poprawek, natomiast wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy zgłosiła wniosek o odrzucenie ustawy. Konieczne było ponowne zebranie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Podobnym stosunkiem głosów przyjęto wniosek najdalej idący (o odrzucenie ustawy – red.), zatem wniosek senatora PiS stał się bezprzedmiotowy.

  https://wiadomosci.wp.pl/senat-odrzuca-ustawe-o-podwyzkach-glos-spoleczenstwa-musi-byc-uwzgledniony-6544081941625408a

 602. „Senat odrzucił ustawę o podwyżkach wynagrodzeń dla parlamentarzystów i urzędników wysokiego szczebla. Za jej odrzuceniem opowiedziało się 48 senatorów, przeciwko było 45. Gabriela Morawska-Stanecka uzasadniała, że przyjęcie ustawy o podwyżkach w tym momencie „byłoby niemoralne”.
  Teraz Sejm odrzuci odrzucenie Senatu , a na końcu Prezydent odrzuci to co uchwali Sejm
  i wyjdzie na obrońcę zniewolonego ludu , pozostającego w niewoli krwiopijców i karierowiczów .
  Wynagrodzenia pozostaną nie zmienione , a lud ma się czym fascynować na miesiąc przed ogłoszeniem totalnego kryzysu ekonomicznego w banstutanie pozostającym pod opieką wynajętego wojska za pieniądze podatnika.

 603. Na marginesie
  17 sierpnia o godz. 19:42
  @PA2155 17 sierpnia o godz. 19:34

  W dodatku jeszcze jesteś wulgarny. DNO.

  w zasadzie korzystam z twojego precedensu 2 dni temu…
  „Na marginesie
  15 sierpnia o godz. 21:23
  Im dłużej patrzę, tym bardziej się brzydzę.”
  Na marginesie
  16 sierpnia o godz. 0:49
  Już tylko tyle ci zostało… bo nawet własna stara się tobą brzydzi.

  Co za obleśny, wredny PA-skudny typ. bylo to obrzydliwe, ale jak lubisz w tym stylu? osobiscie, nigdy bym czegos takie nie napisal…no i dobrze, ze wreszcie okazalas samokrytyke…

 604. WHO chce już pięciolatki seksualnie uświadamiać w onanizowaniu. Po tylko ta szkoła od 6 roku życia, żeby małe dzieciątka już szły do tej ich zdeprawowanej szkoły . Państwo napewno mogą sobie wyobrazić jakie skutki to pozostawi w późniejszym życiu seksualnym u tak młodych dzieciątek, jak pod nadzorem nauczycielskim będą zmuszane do bezskutecznego maltretowania swoich narządów rodnych. Po takich doświadczeniach, to może się wszystkiego odechcieć i o to chodzi.
  O wytrzebienie narodu polskiego.

 605. @PA2155 17 sierpnia o godz. 20:00

  Łone to lubiom – argument spod budki z piwem.
  Każda normalna kobieta będzie brzydzić takiego typa.
  Chyba że „twoja stara” jest nienormalna?

 606. @Na marginesie

  Prezydentowi Rosji nie jest juz potrzebny Lukaszenko jako taki. Rozsadek przemawia za dyplomacja i tu trzeba rozmawiac nawet z…Lukaszenka. Wcale nie paradoks.
  Wariant „majdanowski” na Bialorusi jest nie do przyjecia przez Rosje, ktora jest zwiazana z Bialorusia silnymi wiezami (Союзное государство России и Беларуси). Wolne wybory, referendum?

 607. @Bywalec 2 17 sierpnia o godz. 20:01

  Ty… poważnie? Pięciolatki są ciekawe swojego ciała i bez zachęty bawią się „w doktora”. Onanizują się już płody przed urodzeniem. To są fakty. Nie chodzi o to, żeby dzieci czegoś „uczyć”, tylko żeby uwzględnić normalny rozwój dziecka w procesie nauczania. Bardzo pobożna pani Terlikowska opowiadała w wywiadzie, jak jej super-katolicki czteroletni synuś się onanizował.

 608. Na marginesie
  17 sierpnia o godz. 20:05
  zastanawiam sie, skad twoja sklonnosc do siegania po aluzje w tej materii? jakies kompleksy? zglos sie do seksuologa po porade… jestes jedyna osoba na tym blogu, ktora tak wysoko przesunela poprzeczke w tej dziedzinie..

 609. @ozzy 17 sierpnia o godz. 20:11
  Łukaszenko powiedział, że odda władzę po własnym trupie.
  Na dobrowolne przekazanie władzy się nie zanosi…

 610. @PA2155 17 sierpnia o godz. 20:13

  Ograny chwyt i głupawe insynuacje.
  Wirtualne molestowanie mnie nie bawi.
  Ale ciebie i twojego kolesia @Salto Mentale – jak najbardziej.

  No i niektórym blogowym paniom to się podoba.
  Nawet poczują się zaszczycone.
  Spróbuj gdzie indziej. Każda potwora…

 611. Bar Norte
  17 sierpnia o godz. 19:27
  Mauro Rossi

  Komunikat szefa RE dotyczący zwołania nadzwyczajnego szczytu RE nic nie mówi o wniosku premiera Morawieckiego w tej sprawie.
  Dla porządku dodam, że w świetle regulaminu RE nadzwyczajne szczyty zwoływane są z inicjatywy szefa RE po konsultacjach z prezydencją unijną. Tak więc szczyt zwołał Michel po konsultacjach z Merkel. To wspólgra z dzisiejszym oswiadczeniem rzadku RFN o rozpocząciu negocjacji z Cichanouską.

  Mój komentarz
  Bar Norte, pokazałeś realia proceduralne w funkcjonowaniu UE.
  Morawiecki jak ta żaba, podstawiał nogę do kucia. Nie wyszło. To znaczy nie dali się w UE nabrać na kolejny numer premiera Umęczonej – orędownika demokracji.

  Teraz Rossi na EP próbuje nabierać blogowiczów na nadrealia, nadrzeczywistość PiSu, wręcza palmę pierwszeństwa Mateuszowi eM.
  Pzdr, TJ

 612. PA „korzysta z mojego precedencu”
  Gdzie on się, bidak nauczył takiej polszczyzny?

 613. @teo
  17 sierpnia o godz. 17:41

  U redaktora Szostkiewicza dyskusja jest elegancka, ale dlatego, że gospodarz starannie selekcjonuje komentarze i publikuje tylko te, które uzna za godne opublikowania. Nie masz więc gwarancji, że Twój post się ukaże, a jeśli nawet, to ukaże się dopiero po paru godzinach. Dlatego nie jest tam możliwa żywa dyskusja taka jak tutaj. Ceną za żywą dyskusję jest jednak bałagan, bicie piany i piaskownica. Coś za coś.

 614. Na marginesie
  17 sierpnia o godz. 20:20
  pytanie bylo na powaznie… chyba musi byc powod, ze uzywa sie takich wulgaryzmow.. a kto ciebie „molestowal”? i kiedy? lubie otwarta dyskusje, ale te „ekspresje” to byl prawdziwy odjazd, szok…. i po co wekslowac temat na „inne blogowe panie”, ktore sa wymyslem wirtualnym…albo na Saldo..

 615. Na marginesie
  17 sierpnia o godz. 20:22
  PA „korzysta z mojego precedencu”
  Gdzie on się, bidak nauczył takiej polszczyzny?
  lapanie „typos” jaka to jestem smart… 🙂

 616. @PA2155 17 sierpnia o godz. 20:26

  Gdy dwóch kretynów osacza mnie na blogu – wniosek jest jeden.
  Obaj są seksualnie niewyżyci. I wyżywają się wirtualnie.
  Rąsia pod biurkiem…

 617. @PA2155 17 sierpnia o godz. 20:27
  Nawet nie widzisz, na czym polegał wytknięty błąd

 618. Bar Norte
  17 sierpnia o godz. 19:30

  1.Dziekuje serdecznie.
  Moje poszukiwania daly 3 wywiady mniej niz podany link a i ten nie pokazuje ostatnich tygodni.
  Sprawdze w gazecie w przyszla niedziele.

  2.Bardzo dziwne, ze Lukaszenka nie pozwolil na przyjazd niezaleznych obserwatorow na wybory.
  Czy zostal oplacony, jak Rosja w 1991 roku, za oddanie swojego kraju na pozarcie spekulantom ?
  Pielegniarki bialoruskie beda jezdzic do agencji towarzyskich w Berlinie
  a Lukaszenka bedzie polowal w Schwarzwaldzie ?

 619. Na marginesie
  17 sierpnia o godz. 20:31
  @PA2155 17 sierpnia o godz. 20:26

  Gdy dwóch kretynów osacza mnie na blogu – wniosek jest jeden.
  Obaj są seksualnie niewyżyci. I wyżywają się wirtualnie.
  Rąsia pod biurkiem…

  wyznam szczerze, ze nawet nie wiem, czy bylas warta tego „osaczania”, jak to ujelas… 🙂
  w przeszlosci niektore blogowiczki, ktore uwazaly sie za „atrakcyjne” publikowaly wczesniej swoje zdjecia…albo ciekawostki z zycia… w twoim przypadku to absolutna konfabulacja… 🙂

 620. @PA2155 17 sierpnia o godz. 20:26

  @Salto Mentale nie jest wymysłem – jest typowym blogowy “stalkerem”, który włóczy się za mną próbując się przykleić. Ty wspólnie z nim usiłowałeś mnie molestować.

  „Inne blogowe panie” nie są wymysłem – niedawno @Orca oświadczyła tu na blogu, że docenia fakt, że ktoś się do niej (tu na blogu) grzecznie odezwał. Wyszło na to, że byłeś tym jedynym Jak widzisz są kobiety spragnione twojego wirtualnego męskiego ciepła. Ja do nich nie należę. Zwróć się gdzie indziej.

  W dodatku istnieją różnice kulturowe. Niedawno Polka mieszkająca za granicą zbeształa na blogu Polaka mieszkającego w kraju, który obszernie wyrażał jej swoje uwielbienie i gorące uczucia. On był zdziwiony, bo nie oczekiwał takiej reakcji. A kiedy indziej Polka mieszkająca w kraju, gdy stała się obiektem niewybrednych żartów, oświadczyła, że przyjmuje to jako komplement. Deklaracja spotkała się z aplauzem…

  Nie licz na to, że twoje niewybredne dowcipasy będą dobrze przyjęte.
  Dałeś się poznać – do spółki z kolesiem.

 621. Bogdan Rymanowski przypomniał wizytę Stanisława Karczewskiego u Łukaszenki i wypowiedź ówczesnego marszałka senatu po tej wizycie. Dzisiejszy zwykły senator tłumaczył, że celem tamtej jego wizyty była poprawa sytuacji Polaków na Białorusi, co osiągnięto.
  Przy okazji warto zastanowić się jaka jest pozycja mniejszości narodowych w państwach powstałych na terenach pierwszej Rzeczypospolitej. Nic nie sugeruję, ale chyba ci na Białorusi mają najlepsze relacje zarówno z władzą państwową jak i z Polską

 622. @PA2155 17 sierpnia o godz. 20:36

  Nie chodzi o to, czy byłam „warta” osaczania.
  Chodzi o to, że byłam osaczona i zwyzywana.
  Na tym blogu. Z twoim udziałem.
  Stalking w realu jest karalny.
  Wirtualny stalking to podobne zjawisko.
  A twój kolejny retoryczny wykwit, jak wszystkie inne – trafia do archiwum…

 623. Na marginesie
  17 sierpnia o godz. 20:58
  @PA2155 17 sierpnia o godz. 20:36

  Nie chodzi o to, czy byłam „warta” osaczania.

  to kolejna autorska interpretacja wydarzen…w zasadzie robisz to codziennie Mauro z roznymi ludzmi… 🙂

 624. @PA2155 17 sierpnia o godz. 21:05

  Koniec dyskusji. Odklej się ode mnie.
  Razem ze swoim obłąkanym przyjacielem.

 625. Na marginesie
  17 sierpnia o godz. 21:08
  @PA2155 17 sierpnia o godz. 21:05

  Koniec dyskusji. Odklej się ode mnie.
  Razem ze swoim obłąkanym przyjacielem.

  a mnie sie wydawalo, ze to ty zawsze inicjujesz przyklejanke…. czekajac tylko na pretekst… tak jak z Maurem… 🙂 ostatnia dyskusja z
  Saldem to byla o Ionesco i teatrze absurdu…on, w przeciwienstwie do ciebie, zna sie na teatrze…

 626. remm (20:25)
  Osobiście, u Redaktora Szostkiewicza jest dyskusja i to całkiem żywa. Tam ludzie piszący – Jagoda, TKosowski, nokraj, pawel markiewicz, PAK4, Art64, demokrata, stasieku, Optomatyk … oni są żywi i żywotnymi argumentami walą. Niektórzy z nich zaglądają na en passant, przelotem. Jakoś żyją na Gra w klasy.

  Bo na en passant jest dławienie się na ogół. Momentami nieustanne. Dziękuję za taką żywą dyskusję, ale postoję. Choć są perełki bez wątpienia, szacunek dla nich. Czy mam lecieć po nickach? Długi mi nie zajmie.

  Zatem eliminacja „nieprzystojnych” tekstów przez Redaktora jest wskazana. Niektórzy tutaj relacjonowali z ubolewaniem jak ich strofował, potem cenzurował. Nie mogli znieść przekazu, że pewien standard na blogu POLITYKI obowiązuje. Oczywiście nie spodziewam się od Redaktora Passenta interwencji w ten strumień rozlicznych pod- i nadświadomości.

 627. @PA2155 17 sierpnia o godz. 21:13

  Jeszcze kilka podobnych kwiatków – i całkiem poważnie będziesz mógł liczyć na p.o.z.e.w. Razem ze swoim przyjacielem, który tak świetnie zna się na teatrze.

  Nie żałuj sobie – ja kopiuję każdy komentarz.
  🙂

 628. @teo 17 sierpnia o godz. 21:24
  Tam jest dyskusja – ale Szostkiewicz wtrąca się bez ustanku ze swoim dydaktycznym smrodkiem. A tu będzie dyskusja – gdy PA-skuda zejdzie ze sceny. On zamula. W dodatku Maupo… ale on jest zawodowcem.

 629. Na marginesie
  17 sierpnia o godz. 21:24
  ale wlacz do „archiwum” tez swoje teksty… nie zapomnij… i te na spolke z Gajowym tez.. 🙂

 630. @PA2155 17 sierpnia o godz. 21:31
  Nie licz na to.

 631. przypuszczam że @Bar Norte jest zażenowany faktem że reprezentuje go adwokat entuzjasta. Nieodpłatnie znaczy, a co za tym idzie nienajwyższych lotów. Właściwie całkiem niskich, przyziemnych i niech on/ona sobie uważa bo szczypawica jej może wejść do ucha, rozwinąć skrzydła i ulecieć z tym uchem i całą resztą i tyle będziemy ją widzieli.
  Machającą w powietrzu kopiami.

 632. Na marginesie
  17 sierpnia o godz. 21:38
  @PA2155 17 sierpnia o godz. 21:31
  Nie licz na to.

  no comment 🙂

 633. @żabka konająca 17 sierpnia o godz. 21:44

  Ja też cię pozdrawiam, żabciu. Jak tam Romowie, ładnie śpiewali?
  Te twoje skargi na blog ateistów i brzydkiego Tanakę – płakałam ze śmiechu!

 634. żabka konająca
  17 sierpnia o godz. 21:44

  to jest taka metoda amerykanska
  „because I said so” i „my way or the highway”
  albo tez „frequently wrong but never in doubt”…
  ile razy ja to juz slyszalem… 🙂

 635. Na marginesie ma problemy z uplywem czasu, problemy z seksualnoscia, problemy z samoakceptacja, problemy z wlasnymi teoriami spiskowymi, problemy…..

  Wstarczyloby, gdyby ponownie czytala swoje brednie. Kiedys specjalnie je dla Na marginesie kopiowalem. Przodowniczka ustawia sie niepotrzebnie w pierwszym szeregu i cierpi, bo nie cierpi krytyki. Dziewczyna z blokowego magla jest gaga, wyzymaczke myli z wyzyna. Ciagle nie rozumiem jej pretensji do PA. Moze to podobne uczucie do empatii wobec Mauro. Krotko mowiac Aura Mauro gasnie.

 636. żabka konająca
  17 sierpnia o godz. 21:44
  moze rzekoma adwokatka posiada immunitet od Gospodarza… tak jak na LA? czyli jest absolutnie nietykalna…

 637. Poprosiłem starych kolegów kontr wywiadowców z czasów PRL pracujących jako wtyczki w Domu Słowa Polskiego, aby pomogli mi takiej jednej ubocznej zdalnie kasztę jej klawiatury przestawić z QWERTY na QWERTZ za każdym razem, gdy uboczna naciśnie belkę spacji.

  Odpowiedzieli obiecując i nie zespalając wespołu wrócić do sprawy, gdy Sasin wróci z poczty.

  Nasz czołowy dowcipniś zaproponował, że za sześć zgrzewek Złotego Bażanta podejmie się odwrócić ó kreską w dół w każdej końcówce ~uje oraz nadążnie zamienić każdego guzdrę na güzdr@ bez czerwonego wężyka.

  Bywało, że na Królewskie mi nie starczało, ale jest lepiej.
  A kolegów pandemia przycisnęła i dają duży upust.

 638. Żabciu, o jakie krzywdy się dziś upomnisz?
  Bo o nieszczęsnym psie ochlajtusa, dokarmianym przez @pombocka, już wszystko wiemy.

 639. Jaka gre prowadzi staruszek quzdra? Moze Na marginesie zwariowal? Moze potrzebuje pomocy?

 640. Skad u Na marginesie czesci mowy i slangu wieziennego.l

 641. Na marginesie drwi z zabki. Baby sie kloca? Ktora jest smieszna?

 642. Saldo mortale
  17 sierpnia o godz. 21:50
  gdyby jeszcze posiadala elementarna umiejetnosc kojarzenia faktow… moze nawet na poziomie szkoly zawodowej, cos prostego i praktycznego… a tak, wszystko idzie w emocje jak u bohaterki wiersza Brzechwy, ktory wielokrotnie cytowalem… i odwracanie kota ogonem, czyli wekslowanie… 🙂

 643. Saldo mortale
  17 sierpnia o godz. 21:54
  to chyba raczej budka z piwem jak w „Oparzeniu” Aksjonowa…. slyszalem, ze w Polsce nie ma juz budek z piwem…

 644. Saldo mortale
  17 sierpnia o godz. 21:55
  Na marginesie drwi z zabki. Baby sie kloca? Ktora jest smieszna?

  wyciaganie „kwitow” z archiwum, ktorego podobno nie ma…

 645. Dwa pierniki… basenik by się przydał.
  A może pamper-sika?
  Tylko tyle wam, panowie zostało z życia.
  Mokra jesień…
  I bredzenie o Ionesco.

 646. PA2155
  17 sierpnia o godz. 16:41

  Na marginesie wchodzi na strone. Na druga strone cienia.

 647. Saldo mortale
  17 sierpnia o godz. 22:04

  Nie wiem, ktora oszalala.

 648. PA2155 & Na Marginesie
  Sorry, ale dziwna z was para, bo trudno nie zauważyć, że jedno drugiego wciąż ma na uwadze i wzajemnie się nakręca.
  Całkiem jak stare niedobrane małżeństwo, ale nie potrafiące bez siebie żyć. A między wami pajac Saldo Mentale, który na bębenku gra i na flecie albo innej okarynie. Po prostu cyrk z Mauro-Maupo otwierającym ten przedziwny korowód.
  Moi drodzy, tak można was postrzegać z boku, przewijając kolejne odsłony waszych starć, docinków, czasem gwałtownych, obrażających napaści. I co? I nic. Blogowy folklor. Bez was byłoby nudno. Bez obrazy.

 649. Masz rację, @teo. Tu jest nudno.
  Skoro jedynym tematem na blogu jest awatar pod nickiem @Na marginesie…

 650. Na marginesie zagubiona, bo ktos ja obrugal. Zastanawiam sie, kiedy Na marginesie byla ostatnio w termach, nie Aqualand, w termach?

 651. Mag bez sztandaru, rzeczowa.

 652. @mag 17 sierpnia o godz. 22:10

  Dla mnie PA-skuda z tym drugim durniem to strata czasu.
  Oni nic sobą nie reprezentują, a odstraszają innych, ciekawych komentatorów.

 653. mag
  17 sierpnia o godz. 22:10
  no wiesz, musialem jej zalezc za skore od poczatku, bo „skarzyla sie” do ciebie w jednym z wpisow…i do teo… i do basi…
  masz racje, to czesc folkloru blogowego… czasami przeszkadza…zwlaszcza te teksty dotykajace zycia prywatnego… juz pisalem, ze nikt na blogu tego nie dotykal… reszta…lubie wyciaganie perelek absurdu..niektorych nie stac na zwykly usmiech..
  unikam zwarc, ale zycie jest czasami bogatsze… chocby ta „afera z nickiem”, ktorego nie bylo…. ile pomyj slownych wyladowalo przedwczoraj na mojej glowie..

 654. wystarczy, niech tam sobie szczypawica fruwa, leci – tu mamy zapytanie do SAMEGO @Bar Norte. Wywiady G.Sroczyńskiego znalazłam, przeczytałam najbardziej obiecujący o nacjonalizacji setek tysięcy mieszkań w Berlinie – czy w Warszawie działanie w kierunku przeciwnym jest kontynuowane? Czy podobna przyszłość (prywatyzacja) czeka obywateli Białorusi gdyby marzenia red.naczelnego Gazety wyborczej spełniły się?
  Oczywiście że A.Michnik nie marzy sam, mógłby sformować pochód i powędrować do Mińska (niechby go nawet nazwali plagiatorem), ale taki widowiskowy czyn czasem jest skuteczny. Po drodze dołączą do niego nasi blogowicze i tu dobrze byłoby zrobić listę:
  1.
  2.
  3.

  100.

 655. mag
  17 sierpnia o godz. 22:10
  wierz, albo nie, ale w wiekszosci przewijam… czasami cos zauwaze katem oka..

 656. Na marginesie
  17 sierpnia, g. 22:10
  Więc po co z nimi rozmawiasz ?
  Pozdrówka i dobranoc.
  Nareszcie pada deszcz po upalnym dniu. U nasz, na Żoliborzu.
  Ciekawostka, na niektórych balkonach, oprócz flag biało-czerwonych, które tradycyjnie wiszą od 1 sierpnia do 2 października, pojawiły się tęczowe!

 657. @Blackley – komentarze:

  „Theodor the Cat
  35 minut temu
  Hieny już dawno miały na oku Batke:
  „Europejska „namierzala się” na likwidację Łukaszenki juz 10 LAT TEMU:
  ….//Mogę podać dobry przykład jak reprezentanci „reżymów demokratycznych” traktują przedstawicieli krajów „biednych”. W listopadzie 2010 roku, na miesiąc przed wyborami prezydenckimi na Białorusi, do Mińska przybyli ministrowie Spraw Zagranicznych Niemiec i Polski, Guido Westerwelle oraz Radek Sikorski. Odwiedzili oni prezydenta Łukaszenkę i oficjalnie, w imieniu Unii Europejskiej, nakłaniali go do przeprowadzenia jak najbardziej „przejrzystych” wyborów. Gdy jednak Łukaszenka wygrał te wybory, Unia Europejska, która uwierzyła w informację zmyśloną przez anty-białoruską, polską telewizję „Biełsat”, zaczęła uważać te wybory za straszliwie sfałszowane – Łukaszenka nie otrzymał blisko 80 procentowego poparcia, ale zaledwie 30-40 procent głosów.
  Po tych „oszukańczych” wyborach Radek Sikorski, wypowiadając się na głównym kanale polskiej telewizji, stwierdził że w czasie jego z Westerwelle listopadowej wizyty w Mińsku, zrobili oni prezydentowi Białorusi bardzo demokratyczną propozycję: w wypadku gdy Łukaszenka umożliwi któremuś z jego konkurentów wygranie tych wyborów, odejdzie on z polityki jako zamożny i żyjący w bezpieczeństwie obywatel Europy. Ale w wypadku gdy na ten „odważny” krok się on nie zdecyduje, to winien oczekiwać losu Miłoszwicia w Jugosławii, Nadżbullacha w Afganistanie lub Saddama Husseina w Iraku….//
  No i dzisiaj mamy kolejną „powtórkę z rozrywki” w wykonaniu NAJBARDZIEJ FACHOWYCH sił nie tylko na Zachód od Buga, ale i na Wchód a także i Południe od Dźwiny i Prypeci. Jak podaje szef ECOOM (?) w ramach tej „zabawy” wostatnich 4 latach wpompowano na Białoruś 1,8 miliarda dolarów!”
  https://www.polishclub.org/2011/05/12/dr-%D0%BC%D0%B0r%D0%B5%D0%BA-glogoczowski-pulapka-partnerstwa-wschodniego-czyli-czy-mozliwym-jest-uczciwe-partnerstwo-czlowieka-bogatego-z-biednym

 658. PA2155 kto się lubi , ten się czubi
  Tak mówią. Mocne to musi być uczucie

 659. @mag 17 sierpnia o godz. 22:30

  Nie lubię łgarstw i bufonady – a on zalewa, zasmradza, szczuje i wtarabania się w każdy wątek. Psuje blog, a bywało tu ciekawie.

  Deszcz? Nie przepadam, ale jednak jest potrzebny.
  Tęczowe flagi – zabawny szczegół. Na Żoliborzu? Hi hi.
  Dobranoc.

 660. ja tam uczuć nie ukrywam i oto dowód. Dla @Symetrycznego coś co podniesie ciśnienie, znalezione zresztą na stronie z wywiadami G.Sroczyńskiego:
  https://next.gazeta.pl/next/7,172392,26216391,wroclaw-cma-bukszpanowa-ponownie-atakuje-trwaja-opryski-niebezpiecznym.html#do_w=48&do_v=60&do_a=304&e=PSzPopImg1

  🙂

 661. Zauważyłem (!) ciekawy przypadek. Wszyscy chcemy aby Białoruś rosła w siłę, a ludziom tamtejszym dobrze się powodziło, tylko każdy przewiduje inne rozwiązanie obecnej sytuacji.
  W razie pojawienia się zewnętrznego niebezpieczeństwa pomoc Białorusi okaże Władimir Putin, już na pierwszą prośbę prezydenta Łukaszenki.
  Mateusz Morawiecki też sygnalizuje pomoc Unii Europejskiej o którą zabiega, sam nie ma środków.
  Prezydenci Polski i państw nadbałtyckich też deklarują pomoc Białorusinom. Na czym ta pomoc ma polegać jeszcze nie wiadomo

 662. jak tam cyganie? dobrze się dowiedzieć
  https://www.youtube.com/watch?v=dUXmkuwTSgI

 663. @Is42 – jeszcze nie wiadomo. A czy ty czytasz wskazane przeze mnie linki? , oczywiście nie na tematy ogródków bo te mają skromny odbiór adresatów.

 664. Bukszpany w ogrodzie były piękne jeszcze na wiosnę. Latem zaczęły usycbać. Po oprysku jedynym dostępnym w handlu środkiem odżyły na miesiąc i znowu schną.
  Muszę dodać, że rosną latami, a zaczęły marnieć z dnia na dzień

 665. żabka konająca
  17 sierpnia o godz. 22:39
  PA2155 kto się lubi , ten się czubi
  Tak mówią. Mocne to musi być uczucie

  myslisz?
  ona patrzy w lustro widzi siebie i przypisuje mi swoje cechy…. tak jak w ostatnim wpisie… nigdy nie dowiedzialem sie co to jest ta moja „bufonada” i „łgarstwa”… moze to, ze w Kanadzie mowia o nieuchronnej wojnie domowej w Stanach… i takie rozne..

 666. żabka konająca
  17 sierpnia o godz. 22:39
  ale ciebie tez nie darzy sympatia…

 667. z wiesci bliskowschodnich okazuje sie, ze Netanyahu nie bedzie mial drogi uslanej rozami

  https://www.aljazeera.com/news/2020/08/kushner-approve-israeli-annexations-time-200817144050546.html

 668. mag
  17 sierpnia o godz. 22:30

  U nasz, na Żoliborzu. Ciekawostka, na niektórych balkonach, oprócz flag biało-czerwonych, które tradycyjnie wiszą od 1 sierpnia do 2 października, pojawiły się tęczowe!

  Jak śpiewał zespół T.Love: „Zielony Żoliborz, pieprzony Żoliborz”. 🙂 Tęczowe to na pewno nie flagi (flagi jako takie są pod prawną ochroną). Tęczowi robiąc coming out na pewno oczekują „nocy kryształowej” i statusu męczeników (odszkodwania by się należały), ale jakże będą zawiedzeni. Chyba że mag weźmie sprawy w swoje ręce i samotrzeć sprowokuje antytęczową ruchawkę. Dla dobra sprawy. 🙂

 669. żabka 22.48
  Historia Cyganów w 12 minut, pouczająca.
  Muszę przyznać, że w ostatnim czasie tylko wybiórczo tu byłem

 670. Is42 krótko, żeby nie było że odchodzimy od głównego tematu blogu, jakim jest szczypawica w uchu wkręcająca się do mózgu – nasz kolega miał podobne problemy przed kilku laty. Z tego co pamiętam zwalczył pasożyta. Może się wypowie.
  Pozdrawiam

 671. @PA2155 – pamiętam twoja życzliwą radę przed laty której sens był mniej więcej taki: – „nad czas stracony nic bardziej nie boli”
  Oczywiście że miałeś rację, oczywiście że cię nie posłuchałam. Nie oczekuję że weźmiesz sobie do serca tego co teraz napiszę, ale byłabym niewdzięczna zostawiając cię w potrzebie – daj sobie spokój w temacie upierdliwym. Nie czytaj – tym bardziej że szczypawica poczyniła już znaczne szkody w mózgu ONEJ i komentarze są bezwartościowe.

 672. żabka konająca
  17 sierpnia o godz. 23:22
  po pierwsze- odwiedzilem link… musze cos znalezc w formie ksiazki (pamietam „Historie Cyganow” w formie ksiazki, ktora kiedys, w glupocie swej, zignorowalem)
  w sprawie drugiej- od dawna jestem tu sam.. te ataki najbardziej bola za swoj absurd i zloslosc, nie mowiac o obojetnosci tych „inteligentnyc”, ktorzy albo wyrazaja cicha zgode, albo sa obojetni… moja siostra w kraju ciagle mi przypomina, ze tam teraz jest „chu…nia”… i ze trzeba przyjac to za rzecz oczywista…przewijam jak moge, ale niekiedy szczypawice gryza bardziej dotkliwie… objawila sie nam „Rewizorka” (chcialbym przeczytac jej cv, czy rzeczywiscie jest takie dobre 🙂 ), ale dzieki za wsparcie…. bedzie nas wiecej

 673. inteligentnych, sorry

 674. Dlaczego blogomatolek, ten od Aury Na marginesie nie zna kompetencji ministra spraw wewnetrznych w Niemczech. Ministra federalnego i ministrow krajow zwiazkowych. Blogomatolek wogole nie ma pojecia o niemieckiej administracji .

  Dlaczego Aura z marginesu mu nie wytlumaczy, ze zajmuje sie rowniez sportem, budownictwem, lotnictwem extra dla blogomatolka Mauro, oraz kwestiami Heimatu

 675. Mag, poprzednia przodowniczka udziela porad na marginesie. Filisterka z filisterka.

 676. Biedna PA-skuda… od dawna jest tu sam… a te ataki tak bolą… łojojoj!
  Ale za to w tandemie z żabcią i wespół w zespół „na pewno będzie nas więcej… inteligentnyc…
  P.S. Inteligentnych sorry.

  No nie mogę się doczekać… na tę inwazję inteligentnyc
  P.S. Inteligentnych sorry.

 677. @PA2155 – może pozłocić to tłumaczenie, od ciągłego stosowania metoda trochę się wytarła:
  „Unia Europejska rozpoczęła proces nakładania sankcji na białoruskich urzędników odpowiedzialnych za fałszowanie wyborów i tłumienie protestów po spornym głosowaniu.
  W środę 27 przywódców UE przeprowadzi nadzwyczajne rozmowy, aby omówić, jakie inne wsparcie mogą udzielić Białorusi.Wstępne pomysły obejmują uruchomienie tam funduszu dla ofiar represji, finansowanie projektów wspierających pluralizm mediów, doradztwo w zakresie reformy policji, zwiększenie wymiany studentów z UE, a także ułatwienie dostępu do rynku pracy bloku białoruskim pracownikom.
  Polska, Czechy, trzy państwa bałtyckie i Dania również wezwały do ​​mediacji UE między Łukaszenką a opozycją.”

  Ps. zaciekawia mnie jedno – czy wspólna pożyczka mająca na celu ratowanie gospodarki UE zawiera również pulę pieniędzy dla „demokracji na Białorusi”.

 678. Ciekawostka dla Mauro i Aury na marginesie. Lotnicy izraelscy przylecieli do Westfalii. Beda cwiczenia z niemieckimi pilotami. Mauro oddal pilotke do lombardu i zostala mu jedynie gasnaca Aura na marginesie. Mauro nie wie jak sie jej pozbyc. PA sie skarzy, Aura na marginesie grozi, zabka obiecuje PA wsparcie, mag ruguje i zabawa trwa w najlepsze.
  Ja jednak ciagle nie rozumiem przyczyn konfliktu. Oportunisci sie lacza w pary. Mag zostanie sama.

 679. Na marginesie uwaza sie za inteligentna. Intelektualistka jednak nie zostala i nie zostanie.

 680. A już do tych cyganów to PA-skuda wręcz przebiera nogami.
  Książkę mu dajcie! Bo cyganić to on już przecie umi.

 681. Od lat powielamy wiadomosci z prasy porannej, wieczornej, wiadomosci z sieci etc.. Nikt jednak nie odwazyl sie na komentarz, felieton. Wielany swiat blogosfery. Pieski swiat. Chociaz Aura Mauro na marginesie zauwazyla, ze warto przypomniec sobie rumunskiego dramaturga. Biedna wygogloowuje sobie palce. I Coz? I nic.

 682. PA2155
  17 sierpnia o godz. 19:24

  „(warianty obrony sycylijskiej to po prostu gruba książka). moze kilka bardzo grubych ksiazek… ale tak naprawde to gra sie tylko kilka wariantow…”.

  Ja mam w jednym tomie, Lew Polugajewski „Sizilianisch Drachensystem bis Geschlossene Variante”, pięknie wydana jeszcze w NRD (Sportverlag Berlin 1982).

  „ … od dosc dawna dobra reputacje dla czarnych ma wariant Paulsena (nazywany niekiedy wariantem Kana-Basmana) … w przeszlosci byl to wariant Najdorfa albo Scheveningen ….”.

  W różnych czasach poszczególne warianty bywają modne, czyli częściej grane na turniejach. Jedne mniej się lubi, inne bardziej. U mnie sprawdza się atak Keresa w wariancie Scheveningen, bo ja gram dość agresywnie. Dlatego lubiłem styl mistrza agresji Michaiła Tala.

  „komercyjne programy szachowe za 50 dolarow graja na poziomie przyzwoitego arcymistrza”.

  W zasadzie żaden człowiek nie ma już szans, programy są znakomite i ciągle dskonalone, taktycznie grają jak ludzie (nie liczą wszystkich wariantów tylko te rokujące nadzieję), no i dochodzą wieloprocesorowe maszyny. Jedyna pociecha, że zarówno algorytmy gry jak i komputery to dzieło ludzkich rąk.

  „i wciaz sie upieram, ze biale maja wieksze szanse na wygrana.. co jest udowodnione statystyka wynikow”.

  To jest faktycznie poważna przesłanka, że białe częściej wygrywają. Ale z kolei czarne zwykle narzucają rodzaj otwarcia (po otwarciu białych e4 odpowiedz czarnych ― pion na c5 i mamy obronę sycylijską). Wówczas to może czarne tak naprawdę zaczynają?

 683. Rasistka Na marginesie probuje anegdoty. Nic jej nie wychodzi. Podobnie antyhumanista Mauro, stoi w miejscu.

 684. Bar Norte
  17 sierpnia o godz. 19:27

  „ w świetle regulaminu RE nadzwyczajne szczyty zwoływane są z inicjatywy szefa RE po konsultacjach z prezydencją unijną”.

  Czy ktoś twierdził, że członek Rady Europejskiej sam jeden, w pojedynkę, zwołuje szczyt? Nie. No wiec? 🙂 Szczyt Rady Europejskiej formalnie zwołuje jego szef (choć zwykle decyzje o zwołaniu zapadają w szerszym gronie), ale każdy członek RE może o to wnioskować. I Morawiecki wnioskował, wyszło że miał rację.

  „Tak więc szczyt zwołał Michel po konsultacjach z Merkel”.

  Jesteś pewien, że „tylko po konsultacjach z Merkel”? Bo ja nie.

  „To wspólgra z dzisiejszym oswiadczeniem rzadku RFN o rozpocząciu negocjacji z Cichanouską”.

  Jesteś pewien, że wcześniej na Litwie nikt z nią nie rozmawiał? Bo ja nie. Rzeczywistość w mediach i w realu niekoniecznie muszą do siebie pasować, to nie puzle. Więcej wyobraźni Bar Norte.

 685. Plaza w Scheveningen na wiosne i secesyjny hotel na zawsze pozostaja w pamieci. Mauro przygotowuje wesele po slubie na marginesie.

 686. Bar Norte
  17 sierpnia o godz. 19:30

  „W tym przypadku modyfikacji podlega jeden z punktów dotyczący odpowiedzialności żołnierzy – na skutek słabości negocjacyjnej rządu RP”.

  Nie, wszystko jest dokładnie wg NATO SOFA. „Wyborcza” znów puściła fake newsa. Kiedyś, w czasach Heleny Łuczywo, przynajmniej sprawdzali co publikują, ale wówczas to była poważna gazeta. MON już rano zażądał sprostowania. Nie jesteś na bieżąco, nie po raz pierwszy.

 687. Mauro swoje teorie spiskowe nazywa wyobraznia. Wizje i wyobraznie w polityce maja osobnicy, Auro wie, co i kiedy powiedzial o nich byly kanclerz Niemiec. Ile durniow zmiesci sie w jednym durniu? Na marginesie twiedzi, ze Mauro Ma duza pojemnosc. Mauro odwzajemnia. Ciagle nie rozumiem skarg na marginesie.

 688. Apel do Na marginesie!!!

  Zamiast bredzic i skarzyc sie na PA, podaj prosze jeden przyklad, tylko jeden, ktory moglby zwrocic nasza uwage.

 689. Mauro Rossi
  17 sierpnia o godz. 23:59
  ksiazke Polugajewskiego tez mialem, ale stracilem z powodu emigracji… druga czesc z wariantem smoczym napisal Gellert i Gufeld…. ale to troche starawe… mam chyba z 10 ksiazek o obronie sycylijskiej, rozne warianty.. J. Nunna o wariancie Najdorfa, Gufelda o wariancie smoczym, kilka ksiazeczek o wariancie Kan, rozne Kalasznikowy, Pelikany…jest jeszcze jugoslowianska encyklopedia debiutow…gdybym mial wiecej czasu…
  atak Keresa to moj faworyt jako transformacja z wariantu Perenyiego w wariancie Najdorfa…

 690. PA2155 – temat Romów wynikł z pozablogowych dyskusji i kilkakrotnie ich wkład w kulturę europejską przedstawiałam na byłym blogu B.Guetta. Nie znam przyczyn zniknięcia blogu – ufam że sam twórca czuje się dobrze i jedynie nadmiar obowiązków nie pozwolił mu dłużej angażować się w pracy w ” Polityce”

  Ps. ja sobie bardzo cenię większość tutaj piszących – zawsze można dowiedzieć się czegoś więcej.

 691. hotel w tej dzielnicy Hagi byl miejscem znanych turniejow szachowych, pod patronatem Maxa Euwe… i tam po raz pierwszy zagrano ten wariant… stad nazwa..

 692. Mauro Rossi
  18 sierpnia o godz. 0:02

  Czy na Bialorusi
  ludzie zyja dostatnio ?

 693. Bywalec 2 z Moskwy
  17 sierpnia o godz. 19:41

  „Mauro z Rosji „W twoim dwujęzycznym, częściowo angielskim (dlaczego akurat angielskim).”

  Niemiecka ustawa jest do ściągnięcia ze strony Bundestagu po niemiecku lub angielsku. Z tego wynika, że tłumaczenie jest miarodajne.

  „ … nie potwierdziłeś, swojej durnej teorii, że wybory w Niemczech przeprowadza Ministerstwo Sprawa Wewnętrznych … a nie jak ja to twierdzę, specjalnie do tego powołana, z resztą podobnie jak w Polsce, Komisja Wyborcza”.

  Z tekstu wynika, że ta komisja niewiele może bez akceptacji MSW na każdym etapie, które w tej sprawie rządzi również logistycznie. Wierzysz święcie w teorię, że Sasin miał osobiście organizować wybory pocztowe w Polsce, a za Boga nie możesz, że w Niemczech robi to MSW, a przecież tam urząd to rzecz święta. I dlatego jeśli ktoś w Niemczech ma pretensje to kieruje je wprost do MSW (podałem przykład).

  „Twój wpis świadczy nie tylko o twojej niewiedzy, ale także o tym, jak wyobrażasz sobie kolejne pseudodemokratyczne wybory w Polsce”.

  Nadmiar insynuacji nie wychodzi na zdrowie.

 694. żabka konająca
  18 sierpnia o godz. 0:13
  to zaleta uczestnictwa w nim roznych ludzi..
  jak sie pojawia TWA to moze oczekiwac tylko „jedynie slusznej drogi” i „jednosci moralno politycznej”… i okrzyku Frayniuka…

 695. zapomnialem o starym, ale jarym, podreczniku I. Boleslawskiego, wydanego tez po niemiecku… Boleslawski byl trenerem reprezentacji radzieckiej w czasach jej swietnosci…

 696. tejot
  17 sierpnia o godz. 20:22

  „Komunikat szefa RE dotyczący zwołania nadzwyczajnego szczytu RE nic nie mówi o wniosku premiera Morawieckiego w tej sprawie”.

  Ale przecież wszyscy wiemy (może ty jesteś wyjątkiem), że był taki wniosek Morawieckiego już następnego dnia po wyborach. Na parę dni zapadła cisza, potem było „tak, ale we wrześniu” (Bar Norte był zachwycony, no wiadomo, szczery demokrata), teraz, że jednak będzie nie we wrześniu tylko najbliższa w środę. Do rozumu Bruksela dochodzi z opóźnieniem, ale dobrze, że dochodzi.

  „Dla porządku dodam, że w świetle regulaminu RE nadzwyczajne szczyty zwoływane są z inicjatywy szefa RE”.

  Każdy z członków rady Europejskiej ma prawo zaproponować nadzwyczajny szczyt. Morawiecki wykazał refleks, no i nie można mu tego darować, bo jakże to? Każdy mógł, ale dlaczego on? Przecież go nie lubimy.

  „Bar Norte, pokazałeś realia proceduralne w funkcjonowaniu UE”.

  Jak byśmy tak dbali o realia za komuny to nadal mielibyśmy PRL. Pewnie by wam się to podobało. 🙂

 697. korekta: Frasynika…. Rewizorka jest czujna…

 698. @teo
  17 sierpnia o godz. 21:24

  Pisząc „żywa” miałem na myśli bezpośrednią wymianę zdań, jak na czacie. Ja piszę, Ty odpowiadasz, potem ja odpowiadam Tobie itd. Na En Passant jest to możliwe, bo każdy komentarz ukazuje się natychmiast. U redaktora Szostkiewicza nie jest.

 699. jeszcze raz korekta: Frasyniuka

 700. kooperatywaMondragon
  18 sierpnia o godz. 0:15

  „Czy na Bialorusi ludzie zyja dostatnio”.

  Niektórzy tak, ale większość ma dosyć. Może Łukaszenka stal się ichnim Gierkiem.

 701. Saldo mortale
  18 sierpnia o godz. 0:02

  My o wariancie Scheveningen w obronie sycylijskiej, a jegomość wrzuca:

  „Plaza w Scheveningen na wiosne i secesyjny hotel na zawsze pozostaja w pamieci”.

  Prawie merytoryczny komentarz, pisz tak wiecej.

 702. Mauro Rossi
  18 sierpnia o godz. 0:32jest to ladne miejsce tego swiata… jest tam tez zlokalizowane znane wiezienie holenderskie, ale w innej czesci… 25 lat temu mozna bylo tam dojechac tramwajem z centrum Hagi…

 703. PA2155
  18 sierpnia o godz. 0:13

  Teraz te wszystkie warianty zaszyte są w programach szchowyh, to sa biblioteki otwarć. Łatwiej się ich uczyć.

 704. żabka konająca

  „przeczytałam najbardziej obiecujący o nacjonalizacji setek tysięcy mieszkań w Berlinie – czy w Warszawie działanie w kierunku przeciwnym jest kontynuowane?”

  Ze zaskoczeniem przeczytałem kilka dni temu, że jest osłabiane wbrew dotychczasowej praktyce bowiem, Sejm przyjął nowelizację tzw ustawy weryfikacyjnej. Nowelizacja usprawnia wypłatę odszkodowań lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji – termin 30 dni. Uniemożliwia również zaskarżanie decyzji w tej sprawie. Zakazuje reprywatyzacji budynku, w którym zamieszkuje choć jeden lokator. Z reprywatyzacji mają być w przyszłości wyłączone nieruchomości przeznaczone na cele nauki, oświaty i kultury, znajdowanie się gruntu do reprywatyzacji na terenie publicznego kompleksu wypoczynkowego lub „niemożność pogodzenia z prawidłowym ukształtowaniem stosunków sąsiedzkich”. Natomiast niestety nie przeszła poprawka, na mocy której z reprywatyzacji miały być wyłączane nieruchomości, w których znajdują się mieszkania komunalne w związku z tym, że gmina realizuje cel jakim jest zapewnianie mieszkań.

  Najbardziej zaskakujące jest to, że Sejm ową nowelizację przyjął większością ponad 400 głosów.

 705. PA2155
  18 sierpnia o godz. 0:36

  Wiem, to klasyka, ale nigdy tam nie byłem i dlatego Scheveningen kojarzy mi się głównie z obroną sycylijską.

 706. Bar Norte
  18 sierpnia o godz. 0:37

  „Najbardziej zaskakujące jest to, że Sejm ową nowelizację przyjął większością ponad 400 głosów”.

  Zaskakujące? Hipokryzja posłów POKO jest przecież legendarna.

 707. Mauro Rossi

  „Czy ktoś twierdził, że członek Rady Europejskiej sam jeden, w pojedynkę, zwołuje szczyt?”

  Ty to sugerowałeś i to kilkakrotnie dlatego zwróciłem uwagę na zapisy regulaminu. Regulamin jest dostępny w necie. Powtarzam, szef RE zwołuje nadzwyczajny szczyt w porozumieniu z prezydencją. Ani prezydencja ani szef RE nie poinformowali, że zwołują szczyt na wniosek akurat Morawieckiego.

  „Jesteś pewien, że wcześniej na Litwie nikt z nią (Cichanouską) nie rozmawiał?”

  Zapewne ktoś z nią rozmawiał, trudno sobie wyobrazić żeby siedziała tam w izolacji. No ale jak na razie odpowiedzialność za te rozmowy zadeklarował oficjalnie rząd RFN.

  ” „Wyborcza” znów puściła fake newsa.”

  Cytat wraz z fotką fragmentu umowy jest fake newsem?

 708. @Rossi

  Wydaje ci się, że znasz niemiecki i rozumiesz niemiecką ordynację wyborczą?
  To spróbuj zrozumieć to zdanie:

  Die Wahlorgane sind Einrichtungen gesellschaftlicher Selbstorganisation und damit Organe eigener Art. Sie haben im weiteren Sinne die Stellung von Bundesbehörden.

  Nie rozumiesz, prawda?

  To teraz po polsku:
  Organy wyborcze są instytucjami samoorganizacji społecznej, a więc organami swego rodzaju, w szerszym sensie pełnią rolę władz federalnych.

  I nie chrzań, że ta komisja niewiele może bez akceptacji MSW na każdym etapie

  Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest odpowiedzialne za wydawanie przepisów federalnego kodeksu wyborczego, które są niezbędne do przygotowania i przeprowadzenia wyborów do Bundestagu, ale nie jest upoważnione do wydawania instrukcji organom wyborczym

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powołuje przewodniczącego federalnej komisji wyborczej. Jest nim z reguły szef federalnego urzędu statystycznego.
  Federalny komisarz wyborczy powołuje asesorów – ośmiu uprawnionych wyborców, uwzględnia przy tym propozycje stron (partii) w kolejności wyników głosowania w poprzednich wyborach. Od roku 2012 w federalnej komisji wyborczej zasiada również dwóch sędziów z Federalnego Sądu Administracyjnego.

  Przewodniczących i członków komisji wyborczych dalszych szczebli (krajowych, obwodowych) powołują rządy krajowe i gminy lub upoważnione przez nich instytucje.

  @Bywalec w przeciwieństwie do ciebie wie, o czym pisze.

 709. A rzeczywiście… blog pana Guetty już nie istnieje. Był przytuliskiem dla różnych wypędzonych i były tam naprawdę przezabawne wymiany zdań. Niektóre nawet cytowałam na EP. O.r.teq, zbanowany w zasadzie wszędzie, siał spustoszenie i bawił się znakomicie. Wie.siek roztaczał woń teorii spiskowych. A wiecznie nieszczęśliwa żabcia uskarżała się obficie na straszliwe skandale u ateistów („oni się tam, o zgrozo, porozumiewają poza blogiem! Podejrzane…”).

  Teraz z odrzutu trafiła na EP i znalazła tu godnego siebie PA-skudę – również okrutnie skrzywdzonego przez los. Rozwój tej sielanki zapowiada się obiecująco, przy bełkotliwym akompaniamencie blogowego matołka @Salto Mentale – który – uwaga!! – zna nazwisko Ionesco, a zatem pretenduje do miana teatrologa. Do kompletu dokooptują Maupo i ucieszą się, że są jentygenti i jakże w kupie. W kupie zawsze raźniej.

  Nie wątpię, że ciąg dalszy nastąpi… i nie wątpię, że się jeszcze ubawimy.

 710. Nie wątpię, że moje komentarze w rodzaju powyższego zostaną pozytywnie ocenione przez cenzurę. Dziwię się, że sprowokowały bolesny kwik ze strony @Salto Mentale. Przecież to właśnie @Salto Mentale swoim bełkotem zainspirował mnie do podjęcia tej formy ekspresji. Skoro do @Salto moderator nigdy nie miał zastrzeżeń – to znaczy, że formuła jest akceptowana, co mnie cieszy.

 711. Być może jeszcze spróbuję przygotować zestaw banialuk wyekstrahowanych z przebogatej tfurczości @Salto Mentale, czyli pamper-sika, której bełkotliwą obfitością ten blog się krztusi. Nie wiem, czy mi nie będzie szkoda na to czasu, ale niech blog nie traci nadziei…

 712. Obejrzalam odsluchalam pierwszy dzien konwencji demokratow by internet, czyli w telewizorze. Dwa istotne wystapienia: mojego uluibionego B. Sandersa, z ktorego to wystapienia dowiedzialam sie, ze J. Biden wprawdzie nie popiera medicare dla wszystkich, ale bedzie chcial wprowadzic medicare od 60 roku zycia, obecnie jest od 65. Przemawiala tez na koniec M. Obamowa. Piekne przemowienie. Co to za zdolne malzenstwo.
  Nie z powodu marnego jezyka obecnej pierwszej damy, ale ze wzgledu na poziom jej inteligencjii, jakiegokolwiek zaangazowania, zaistnienia, i tego co ma do powiedzenia (nic) dziela ja ( powtorze tu moja fraze) Row Marianski i Mtn. Everest.
  Najbardziej niebezpieczne wydaje mi sie, ze kilka osob wyglaszajac krotki panegiryk o J. Bidenie mowilo, ze jest to dobry, uczciwy czlowiek. Wiem, ze taki jest, ale czy to jest legitymacja, zeby we wspolczesnym swiecie byc w polityce, zwlaszcza tej najwyzszej.
  Jutro chyba wystapienia bohaterow tego zbiegowiska by internet – kandydata na prezydenta i Kamali Harris ( ktora tak pogardza PA). A ja ciagle licze na nia, to twarda i zdolna kobieta. I jednak wystarczajaco nieradykalna: nie popiera medicare dla wszystkich, jakies wyroki smierci zatwierdzila w Kaliforni, a takze dosyc trzyma sztame z Policja. Nikla jest nadzieja, ze ten team wygra, jesli by wygral, to bylaby duza szansa za cztery lata na prezydenta- kobiete czarno-hinduskiego pochodzenia.

 713. O jednak jest pocieszenie. Kilka osob powiedzialo, ze J. Biden slucha!!!! Czyli jest nie tylko dobrym czlowiekeim, ale i czlowiekiem myslacym.
  Q…e, zycie go nie piescilo, niezaleznie od tego, gdzie dzisiaj jest.

 714. Co Biden zrobi z Guantanamo…do likwidacji miało być za Obamy…Tak sobie myślę prywatnie, że mieszkanie na terytorium jankesów, a zrabowanym rdzennej ludności, to obciach…to jak waletowanie obok rezerwatu…z widokiem na Auschwitz…Tak sobie myślę prywatnie o przestrzeni życiowej…nur fur…dlaczego Israelici małpują jankesów na palestyńskich terytoriach…

 715. Po obaleniu tzw. komuny bożek pieniądz rządzi nad Wisłą…Sejm staje się dla posłów dojną kasą zapomogową-pożyczkową…pazerność na kasę istotą kampanii wyborczych i treści obietnic..nazywana skokiem na kasę…Tak sobie myślę prywatnie, że posłowie po biskupach najbardziej pazerni…przykład idzie…a ryba od głowy…grabienie do siebie modne nawet na dwie ręce… Sodoma i Gomora w katolickim kraju…

 716. Za podwyżkami dla siebie posłowie głosowali, bo tak było na partyjnej ściągawce…nie znali tekstu…Tak sobie myślę prywatnie, że w ten sposób można kraj nad Wisłą przyłączyć do Watykanu, aby był z macierzą…był katolicki…w ciemno…dla takiej kasy warto…

 717. @zyta2003

  „Nikla jest nadzieja, ze ten team wygra, jesli by wygral, to bylaby duza szansa za cztery lata na prezydenta- kobiete czarno-hinduskiego pochodzenia.”

  Masz nadzieje ze stary Joe nie dożyje więcej niż 4 lata? 🙂

 718. Terlecki staje się twarzą pisowców w sprawie podwyżek…Tak sobie myślę prywatnie, że biorą na litość…

 719. Posłowie o poprzedniej ekipie: nam się też należy…posłowie wszelkich opcji łączcie się..! my z głodujących miast i wsi /w tle Beata z broszką/…wstawanie z kolan kosztuje…praca za miskę ryżu hańbi…Tak sobie myślę prywatnie, że nawet u posłów byt kształtuje świadomość, aby nie kraść kilometrówek czy nie brać łapówek…A ja…

 720. @Saldo mortale

  zapytał jaką grę prowadzi staruszek guzdra

  Otóż guzdra nie gra w durnia. On nim jest.

  Starsze osoby wybiórczo pamiętają swe dzieciństwo i odrzucają wysiłek zrozumienia czegokolwiek co zagraża sztampie. Więc wyjaśniam coś, co pamiętać może gość bloga mający dobrą, nie wybiórczą pamięć.

  W pracy zawodowej byłem kierowany do recenzowania niechlujnie kodowanych źródłowych tekstów programów komputerowych. Bystrzaki wymyślali baięri lub nie trafiali we właściwe klawisze i uwielbiali potok: szybko-niedbale-efektownie.

  A później dostawał to staruszek wyłuskiwał błędy.
  Kobiety w miejscu pracy deklarujące
  No niecierpliwa jestem
  szybko zostawały odstawiane od pracy koncepcyjnej, a { szef | szefowa } musiała cierpliwie słuchać skarg:
  On się idiotycznie czepia literówek.

  Postronnym trudno jest wytłumaczyć, że komputer jest dużo głupszy od człowieka.

  I mój tutejszy poprzedni komentarz to ilustrował.
  Zawodowy odruch wyłapuje wystąpienia liter z alfabetu niemieckiego ognistego patrioty polskiego – nie będę poświęcał czasu na odszukiwanie tego przykładów zapisanych na tym blogu.

  Rzecz jest banalnie nudna i powtarzam to po raz kolejny: trzeba przeczytać tekst przed przekazaniem go do publikacji.

  Z biegiem lat nawet debilki i debile { nauczyły się | nauczyli się } klikać bo ekran jest cierpliwy. Ale serce komputera jest zimne. Gdy plik przez przypadek nazwiemy
  omentarz

  To Google go znajdzie a explorator Windowsowy będzie miał kłopot.
  Bo inicjał jest więty

  Przejrzałem pobieżnie moje tutejsze komentarze z lat poprzednich i nie napotkałem ani bardzo zadziornych, ani idiotycznych, ani napastliwych.

  I znalazłem mój duży błąd.
  Sadziłem, że chamstwo drugi raz nie dorwie się do władzy.
  Jak teraz jest, to widać także i tu na tym blogu.

  W nic nie gram. Sycę tylko swoje grafomaństwo.

 721. Dlaczego jankesi pomagają Kurdom, a zabraniają na podobny „gest” Rosji w przypadku Białorusi…Najlepszy jest Izrael sam sobie pomaga przeciwko sąsiadom…ociec prać. ..! Tak sobie myślę prywatnie, że koniec świata będzie wymierzeniem sprawiedliwości…po równo…

 722. guzdra
  18 sierpnia o godz. 8:13

  I chwala Ci za to. Wczesniejszych tekstow Twojego autorstwa nie rozumialem, szczerze mowiac. Moze czytalem je pobieznie, moze nie do konca. Konkluzje dzisiejszego podzielam, stad wyraz chwalebnosci. Zauwazylem przez lata obecnosci w blogosferze, ze chamstwo, mimo akcentowanej empatii wobec innych nacji, jest wszechobecne. Mimo akcentowanej oglady i politycznej „wiedzy“ pojawiaja sie tu czesto nagie twarze zrzucajace maski po kilku polemicznych probach. Manifestuje sie to w rasistowskiej mowie, postawach antysemickich, anty uzulmansmich, antyhumanistycznych. Pojawiaja sie rowniez polityczni szalency i przesmiewcy politycznej poprawnosci. Pojawiaja sie rowniez teoretycy i teoretyczki spiskowe. Obecne sa filisterki nie dajace sobie rady z narzuconym im mieszczanstwem w latach PRLu. Wszedobylskie sa rowniez les duperelles oraz biograficzne wstawki, ustawki powiedzialbym wrecz. O glowie bowiem w wiekszosci wpisow mowy byc nie moze. Mam nadzieje, ze mi wybaczysz. Wybaczysz, ze uzywam Twoj poranny wpis do antychamskich ekspresji. Dolaczam wiec chetnie do sycacych wlasne grafomanstwo.

 723. Mauro nie zna niemieckiego, nie zna Niemiec, nie zna Europy, zauwazyla Aura Mauro, to tak na marginesie, zeby nie bylo. Gajowy ogrodzie Mauro w serce, bo o glowie mowy nie ma. I slusznie. Aura go porzuci i zostanie z na marginesie. Coz, podobnie prlowskie losy epigona i epigonki PRLu.

 724. W Donbasie Rosjanie wspierają swoich osaczonych pod reżimem banderowców… to gorsze niż dyktatura Łukaszenki…Unia wspiera Białorusinów choć, to nie są swoi…ale na złość Rosji…Tak sobie myślę prywatnie, że koszula bliższa ciału…popieram ochronę Słowian przez Putina…

 725. Na marginesie szaleje i wini niektorych tu obecnych za swoja indolencje, plaskie teksty i blogowe porazki. Zacytuje Na marginesie; „ jej brocha „. Czesto uzywa tego i innych zwrotow z subkultury. Na marginesie jest czescia blogowej, raczej blokowej subkultury. Dziwi mnie wiec, ze Na marginesie sie dziwi i cierpi z powoduu wlasnego powielania tekstow, od wielenia oraz ich krytyki. Kazda krytyke bierze sobie gleboko do serialowa, glowa bowiem nie pracuje. Zamyka sie Na marginesie w projekcjach przemieszczonych. Wystarczyloby przy tym zauwazyc, ze mniej jest wiecej. To wie i postrzega kazda dama. Na marginesie dama jednak nie jest i swoje blokowo-blogowe niepowodzenia zrzuca na innych.

 726. Z kim trzyma sztame Zyta? Skad ten ped u Zyty do subkultury.

 727. Dumny jestem, ze zainspirowalem Na marginesie do jakiejkolwiek ekspresji. Obawiam sie jednak, ze to jej wewnetrzna presja, parcie wrecz na obecnosc w blogosferze jest piwodem jej cierpienia. Coz, chec wszechobecnosci i rola Przodowniczki sa zwiazany z wyrzeczeniami i krytyka, szczegolnie powielanych les duperelles.

  Oswiadczam jednak solennie,ze nie inspirowalem Na marginesie do chamskich wybrykow, od brykania, w blogosferze. Radzilbym Na marginesie zajac sie w domu praca od podstaw.

 728. @Bar Norte 18 sierpnia o godz. 0:37 – dobre i to na zasadzie wilk syty i owca cała. Każde takie przejęcie nieruchomości na przestrzeni ostatnich 30 lat powinno być prześwietlone na wskroś a mechanizmy czyszczenia kamienic obnażone i ukarane.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/530133,reprywatyzacja-do-ostatniego-mieszkania-magazyn-dgp.html

 729. Mauro o szachach. Ja o hotelu. Wynienie rowniez berlinski Adlon o przeciekawej rodzinnej historii. Dzisiaj deszczowo w Berlinie. Szkoda, ze opuscilem Uznam. Jutro „lece „ na Rugie. Mauro jest merytoryczny, podobnie jak jego Aura na marginesie.Zeby nie bylo.

 730. Deszcz? Nie przepadam, ale jednak jest potrzebny.

  Piszac powyzsze mozna przepadac padanie, opady

 731. deszczu.

 732. Blog B. Guetty nie zniknął. Nie widać go jedynie na liście. Ale można odszukać w zakładce Autorzy. Jeśli na jednym z małych blogów wstępniak długo się nie zmienia, przestaje być widoczny na liście blogow, ale zawsze jest na liście autorów.

 733. Krzyżackie zbiry szykują się na słowiańskiego ZBiR-a…Stawiam na ZBIR-a…Tak sobie myślę prywatnie, że potomkowie maszerujących z Gott mit uns…! powinni pamiętać o Stalingradzie…a cywilizacyjna odwetowa buta nie zastąpi rozumu…

 734. Magdalena Środa
  Symetryzm to nie to samo, co pluralizm

  https://wyborcza.pl/7,75968,26217577,symetryzm-to-nie-to-samo-co-pluralizm.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.2.glowka

  Tales18.08.2020, 07:45
  Symetrysta to ktoś, kto mówi, że napastnik i napadnięty są siebie warci, bo obaj wymachują pięściami. A to, że jeden chce zabić, a drugi przeżyć, to nieistotny szczegół. A jedyny porządny to ten, który stoi z boku i zagrzewa. Obu.
  Przesadziłem, bo o słowa idzie, nie ciosy? Ależ absurd symetryzmu polega na tym, że z zasady napastnik i tylko napastnik systemowo używa mowy nienawiści. Oczywiście oskarża o to (między innymi oskarżeniami) napadniętego, odbierając mu prawo do obrony. Oczywiście używając mowy nienawiści powołuje się na wolność słowa.
  Myślę, że symetrystyczni dziennikarze liczą na to, że po upadku demokracji świetnie się odnajdą. Dyktatura docenia zasługi i nagradza je znacznie hojniej, niż demokracja.

  Faszystowska partia PiS

 735. U mnie jest lepiej, niże W RFN – transparentnie i uczciwie. Wybory wszelkie przeprowadza kierownik miejscowej szkoły i nauczyciele oraz urzędnicy z miasta.
  Państwowa Komisja Wyborcza może się wypowiadać w telewizji.
  Pzdr, TJ

 736. nie chce przejść całość , spróbuję partiami:
  „o jak klawo, o jaka draka,
  można śmiać się
  i można płakać…”
  „Kanclerz Niemiec rozmawiała z prezydentem Litwy. Pytała o Cichanouską
  Nie ma natomiast wątpliwości, że Angela Merkel rozmawiała z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedym. O tym fakcie poinformowało bowiem biuro prasowe prezydenta. Angela Merkel powiedziała mu o rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, którą zaplanowano na wtorek rano i podziękowała za pomoc udzieloną Swiatłanie Cichanouskiej. Kanclerz Niemiec pytała m.in., jak się czuje i jakie są jej plany na przyszłość. Z notatki prasowej wynika także, że Berlin próbuje jednak skontaktować się z prezydentem Białorusi drogą dyplomatyczną….”

 737. „Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z konkurentką Alaksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich na Białorusi, Swiatłaną Cichanouską. Wcześniej tego dnia kontrkandydatka Alaksandra Łukaszenki w przeprowadzonych 9 sierpnia wyborach prezydenckich na Białorusi zadeklarowała, że jest gotowa, by „działać jako narodowy przywódca”.

 738. Mąż olewa KONSTYTUCJĘ, a żonie proponują wynagrodzenie…Tak sobie myślę prywatnie, że to może być dodatek szkodliwy za znoszenie olewania… takie uzasadnienie podwyżek…to w końcu olewa czy nie olewa…

 739. Swiatłana Cichanouska ogłosiła, że jest gotowa, by „działać jako narodowy przywódca” Wcześniej tego dnia była kandydatka na prezydenta Białorusi, Swiatłana Cichanouska, oświadczyła, że jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność i działać jako przywódca kraju. […] Swiatłana Cichanouska wezwała też funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, aby odstąpili od rządu Aleksandra Łukaszenki. Dodała, że jeśli to zrobią, to może im zostać wybaczone to, co uczynili w przeszłości.”

 740. „Przywódcy Unii Europejskiej zorganizują nadzwyczajną wideokonferencję na temat pogłębiającego się kryzysu politycznego na Białorusi, powiedzieli urzędnicy bloku, wyrażając poparcie dla ruchu protestacyjnego przeciwko spornej reelekcji długoletniego prezydenta Aleksandra Łukaszenki.”

 741. Merkel proponuje Białorusi… cichanoc…w czasie okupacji, to nie była patriotyczna kolęda…Tak sobie myślę prywatnie: co Merkel proponuje w ramach reparacji wojennych…

 742. Zabka,
  to wszystko jest powtarzane w kazdych wiadomosciach.

 743. „Tak sobie mysle prywatnie „, ze facet wogole nie mysli.

 744. GajowyM
  Jeszcze gorszy od niewiedzy jest u Mauro z Rosji jego tępy upór.
  Typowy przypadek takiego, co z własnej winy głupi się urodził i głupi umrze , przez własny upór na wiedzę.

 745. TJ
  Technicznie w Niemczech jest podobnie.

 746. ilustracja muzyczna nie przechodzi- czym sobie Kazik zasłużył ?
  Proszę sobie samemu poszukać utwór „Marianna”, wykonawca Kult.

 747. własnie!, w każdych wiadomościach a na blogu żadnych refleksji. Ty również nie zadrżałeś:
  „Choć Stany Zjednoczone oficjalnie potępiają policyjną brutalność Łukaszenki, w tajemnicy chcą, aby Łukaszenka pozostał u władzy do odpowiedniego momentu, kiedy kontrola jest wystarczająco zaawansowana, jak to miało miejsce w przypadku Ukrainy. W międzyczasie mogą przygotować Swietłanę do ostatecznego przejęcia władzy od Łukaszenki – gdy nadejdzie czas na kolejny „Majdan” – białoruski styl.”
  https://www.globalresearch.ca/belarus-color-revolution-different-shade/5720981?utm_campaign=magnet&utm_source=article_page&utm_medium=related_articles