Dzieci z partią – partia z dziećmi

Rządząca w Polsce Zjednoczona Prawica rozpętała wojnę ideologiczną, którą nazywa wojną kulturową, obroną wartości i cywilizacji chrześcijańskiej, a także walką o tożsamość. Polityka kulturalna i historyczna, która kosztuje miliardy złotych, obejmuje filmy i ich pokazy nawet za granicą, festiwale, konkursy, edukację, muzea, wystawy, galeria etc. Wszystko to ma służyć formowaniu nowego człowieka: Polaka katolika, konserwatysty, obrońcy tradycyjnie pojmowanej rodziny, nieufnego wobec wszelkich mniejszości.

Ważna rolę w wychowaniu odgrywa szkoła, a w ramach szkoły – dyrektor, rodzice i kuratorzy wojewódzcy. Niektórzy z nich, jak choćby Barbara Nowak, dali się już poznać jako aktywistki „dobrej zmiany”. Jej mąż Ryszard Nowak, dyrektor liceum w Krakowie, dał się poznać z wpisów o treści homofobicznej i antysemickiej. Chyba nie dlatego był ekspertem Ministerstwa Edukacji ds. podstawy programowej z… historii.

Mazowiecka kurator oświaty Aurelia Michałowska nie mogła pozostać w tyle. Organizuje konferencję online na temat obrony wartości. Pierwszym mówcą będzie Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia, teraz – zdrowia politycznego. Konferencja adresowana jest do nauczycieli, rodziców, dyrektorów szkół województwa mazowieckiego. Jak informuje „Wyborcza” (skąd czerpię te wiadomości), pierwszym referentem będzie dr Tomasz Kopiczko, adiunkt w Katedrze Katechetyki Fundamentalnej, wykładowca katechetyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie, a także rezydent w Parafii Matki Bożej Wspomożycielki w Chomiczówce. Temat wystąpienia: „Wychowanie do wartości w nauce Jana Pawła II”.

Inna prelegentka, Dorota Bojemska, matka ośmiorga dzieci i przewodnicząca Związku Dużych Rodzin Trzy Plus, kandydatka PiS w wyborach do Sejmu, chce być rzeczniczką rodzin, które pragną uchronić dzieci przez LGBT. „Szkoły wolne od LGBT to kluczowe wezwanie dla mnie – mówi”. Bojemska pracuje nad projektem ustawy, która pozwoliłaby karać finansowo organizacje prowadzące zajęcia z seksualności dzieci bez uprzedniego pisemnego powiadomienia rodziców.

Kolejnym prelegentem (jak pisze Małgorzata Zubik w „Stołecznej”) ma być Cezary Jurkiewicz, pierwszy prezes i członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej, powołanej za czasu rządu Beaty Szydło (budżet 100 mln od spółek skarbu państwa) z troski o wizerunek kraju. Informacja o konferencji pomija fakt, że prelegent jest szefem Klubu PiS w Radzie Warszawy i ojcem ośmiorga dzieci – pisze Małgorzata Zubis.

Partyjno-oświatowa konferencja na skalę wojewódzką nie jest drobnym wydarzeniem. „Pierwszy raz stykam się z taką masówką. Konferencja jeszcze bardziej podzieli ludzi i zaogni spór wokół oświaty” – mówi jeden z dyrektorów szkół, ale anonimowo. Nie każdy chce podpaść pani kurator i szerzej – władzom oświatowym, partyjnym i administracyjnym. Szkoła, która bywa areną konfliktu (lekcje etyki, katecheza, rekolekcje w czasie przewidzianym na naukę), stanie się nią jeszcze bardziej. Postara się o to nowy minister edukacji narodowej i nauki (któremu życzymy powrotu do zdrowia). Wychowanie ku wartościom musi rozpoczynać się jak najwcześniej i trwać – od przedszkola do matury, a nawet jeszcze dalej.

Kuratorzy, którzy w przeszłości nie zajmowali się polityką, uczą się już nowej roli. Niektórzy złapali nowy wiatr. Jak pokazały czasy minione – nie jest to takie trudne. Nawet dziecko się nauczy.