Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Mateusz Morawiecki

28.12.2020
poniedziałek

Święto szczepionki, czyli mądry premier po szkodzie

28 grudnia 2020, poniedziałek,

Przepraszam, tylko dwa pytania. Pierwsze: kto „zorganizował” dla Polski szczepionkę? Czy była kupiona u znajomego instruktora narciarskiego? U handlarza bronią? Czy trzeba było ją przywozić największym samolotem na świecie, płacąc miliony? Czy przyjechała bez strzykawek, igieł i innych niezbędnych elementów?

W Polsce trwa święto szczepionki, radujemy się, trwa wyścig pomiędzy zarazą a ludźmi takimi jak ja i mnie podobnymi seniorami z pierwszej grupy ryzyka. Oglądaliśmy pierwsze „zaszczepiny”. I jakoś nikt, z premierem Morawieckim na czele, nie wspomniał, kto to wszystko zorganizował. Kto przygotował transport, kto negocjował z producentem, kto, kto, kto? Byłażby to ta wstrętna Unia Europejska, która pcha swój ryj w nasze sprawy? Czyż te szczepionki, strzykawki, igły to nie jest brutalna ingerencja w naszą suwerenność? Czyż ochrona zdrowia to nie jest nasz polski obowiązek? Czyż to nie jest nasze, polskie zdrowie? Czy powinniśmy zawierzać to, co mamy najcenniejszego – nasze zdrowie – Niemcom, Holendrom i w ogóle tym wszystkim, którzy na nas czyhają?

A tak serio: czy ten nieszczęsny rząd, a przynajmniej premier, który nie schodzi z ekranów telewizyjnych, nie mógłby podziękować wszystkim zaangażowanym – od Pfizera, poprzez Unię Europejską, aż po kierowców ciężarówek – po prostu podziękować i podkreślić ten sukces zjednoczonej Europy, od Lizbony do Warszawy? Odrobinę godności i kultury, panowie. Co by było, gdybyśmy musieli czekać na szczepionkę węgierską, a Węgrzy – na szczepionkę z Orlenu?

Pytanie drugie dotyczy sylwestra. Jak to możliwe, że premier średniej wielkości państwa europejskiego oficjalnie zarządza godzinę policyjną w noc sylwestrową od godz. 19 do 6 dnia następnego? Przecież to jest bezsens. Jaka policja ma gonić rozbawionych ludzi po Krupówkach, „Monciak” czy Starym Mieście? Czyż to nie jest kpina ze zdrowego rozsądku? Zaraz po ogłoszeniu tego durnego rozporządzenia odezwali się niezależni prawnicy i publicyści, zwracając uwagę, że „szpera” (tak się mówiło w latach wojny) jest bezprawna, niekonstytucyjna, gdyż można ją zarządzić tylko w warunkach stanu nadzwyczajnego itp. (którego rząd nie chciał ogłosić).

Po pięciu dniach rząd zmuszony był zrezygnować z przymusu i prosić, apelować do rodaków, aby bawili się w małych grupach i nie przemieszczali. W pełni ten apel popieram, będę szalał do białego rana w gronie osób dwóch.

Ale mam pytanie: czy armia prawników, których zatrudnia rząd, na czele z gabinetem premiera oraz Ministerstwem Sprawiedliwości zajętym rozprawą z sędziami, nie była w stanie zablokować najgłupszego z rozporządzeń?! Za co oni biorą te pieniądze?

Wesołej zabawy w małym gronie, lepszego nowego roku, a przede wszystkim zdrowia – i do zobaczenia na blogu!

ZAPROSZENIE

Profesor Adam Daniel Rotfeld, były minister Spraw Zagranicznych, autorytet w dziedzinie stosunków międzynarodowych, będzie naszym gościem w radiu TOKFM w niedzielę 3 stycznia 2021 o godz. 10.05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 520

Dodaj komentarz »
 1. PUTIN, wielki człowiek XXI wieku. https://pl.sputniknews.com/pisza-dla-nas/2020122813585626-2020-polak-oglada-rosyjska-telewizje-sputnik/

  „Putin jest jak na razie niekwestionowanym liderem światowej politycznej elity. Przysparza mu to wielu wrogów, którzy jednoczą siły, jeśli nie po to, aby osłabić go osobiście, to przynajmniej wsadzić kij w szprychy rosyjskiej gospodarki, która po katastrofie z przełomu wieków zaczyna się podnosić i w niektórych dziedzinach wspina się na światowe wyżyny.”

 2. Drogi Gospodarzu
  PMM psuedo Pinokie, nie powie nic, bo wdziecznosc jest bardzo bolesnym uczuciem.
  Chyba to ostatni feleton w tym roku. Najlepsze zyczenia. Obysmy. Byli zdrowi, rozsadni, umiarkowani, wdzieczni. I unikneli nierozsadnych, nieumiarkowanych niewdziecznych. I pomogli chorym.

 3. Daniel Passent

  Jesli juz pan pyta KTO to jednak nie jest pan uczciwy dziennkarz.

  Cła historia zaczła się na poczatku czerwca kiedy Donald Trump zatwitował na temat szczepionek..Wyśmiewał jak to zwykle w jegfo stylu maseczki i inne zabiegi.Stwierdził ,zgfodnie z podejsciem amerykńskim ,ze sprawe trzeba zalatwic tak jak USA robiło od 1836 kiedy wynaleziono szczepionke na czarną ospę i uratowano resztki Indian.

  W połowie czerwca odbyła się narada w Białym domu z udzilem największych firm biomedycznych które byłyby zdolne wyprodukować szczepionke oczywiście był tam Pfizer.
  Donald powiedzial do nich =panowie nie martwcie sie o ewentualne straty inansowe,wszystko pokryjemy,nie konkurujcie z sobą gdyz każda firma dostanie zamówienie rządowegfdyż ilość szczepionki ze wzgledu na populacje USA,Europy da wam wszystkim korzysci.Dodał dzielcie się wiedza.
  Na trawniku przed biłym domem olosił USA i świat będa miały zatwierdzone szczepionki w poloie grudnia i zaczna się szczepienia.

  Jak powiedział tak sie stało -był wyśmiewany przez liberalny establishment partii demokratycznej oraz przez NYT,cnn czyli takich dziennikarzy jak pan.
  W dodatku system iełdy napedzil srodki firm medycznych.

  A jaka rola w tym UE CO PAN WYPISUJE POD NIEBIOSA.Żadna – gdy szczepioka Pizera i innych firm już była na horyzonie komisja UE zamowiła wspolnie co jest stara zasada kupieka w tym Morawiecki zlosil Polske jako pierwszy kraj.

  Przeciez szczepionka w UE powinna praktycznie być na poczatku grudnia tak jak w USA czy WB JEDNAK BIUROKRACJA ue opoznila tym samym ma smiec tysiecy ludzi np w Niemczech na rekach.

  Panie Redaktorze wczoraj lekko skrytykowalem pana ,ze pański poziom tekstów jest czasem żenujacy gfdyż kieruje sie pan zasadą PiS jest zły gdyż ma kły .Wystarczyło panu siegnac do zródel na temat historii szczepionki Covid-19 w USA I MÓL POWSTAC RZETELNY TEKST A TAK TO ZWYKŁY GELODZIADEK czytajacy pana od 60 lat musial za pana wykonać prace uczciwego dziennuikarstwa.

  Niemniej zycze panu samych łask Bożych w nowym Roku aba pańska Rodzina ,wnuki dawaly panu radosc a pan sie zaszczepil i byl zdrowy.

  Jerzy Jan Zakrzewski – Rolling Meadows,Illinois

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Ahasverus- Pinokio ,dlategfo z powodzeniem moge cie dalej nazywać Idiota.

 6. „PUTIN, wielki człowiek XXI wieku ” z prawdziwym XX-wiecznym poczuciem humoru odziedziczonym po dziadku dlatego potrzebny mu jest dozywotni ummunitet obejmujacy to ubieglowieczne staromodne ph i jego pralnie osobistej bielizny

 7. @geozak

  Szczepienia ochronne przeciw ospie odkrył i wprowadził angielski lekarz Edward Jenner w 1796 roku

  Przełomowe znaczenie odkrycia Jennera polegało na wykazaniu, że w celu uodpornienia człowieka przeciw ospie wcale nie potrzeba zaszczepiać mu ospy prawdziwej, lecz wystarczy szczepienie ospy krowiej (krowianki – variola vaccina), która – w odróżnieniu od ludzkiej – ma przebieg łagodny i nigdy nie kończy się śmiercią.

 8. geozak
  28 grudnia o godz. 12:30
  Jezeli ci to sprawia przyjemnosc? Kazdy wybiera sobie radosc na swoim poziomie.
  Dobrego roku i rychlego wyzdrowienia.

 9. geozak
  Aby laska Boza Cie nie ominela i moze mniej suchego chleba na sniadanie.. .
  Piszac do corki moczyles w herbacie ? Masz leb !

 10. Mnie zadziwia promocja tego beztroskiego kretyna nie tylko wQrvizji, bo to zrozumiałe jest ale na TVNie i Polsacie dosłownie to samo, pieprzący trzypotrzyparapietnaście Pinokio na tle ciężarówki z jakimiś pojemnikami.
  Dzwonię do swojej przychodni żeby się coś dowiedzieć o możliwości zaszczepienia się i ewentualnej procedury której będę musiał się poddać jako chętny a tu nic, nikt nic nie wie. Z NFZtu żadnych informacji nie mają, żadnych wytycznych, żadnych rozporządzeń. Co ta banda pisowskich darmozjadów rządowych z tym Pinokiem na czele robią poza promowaniem się? Ktoś wie może?
  Normalnie mnie to oburza. A już szczególnie promowanie tych pisowskich nieudaczników w tzw. niezależnych mediach, np. w TVN-ie i Polsacie.
  Nie da się obejrzeć żadnego programu informacyjnego bo wszędzie tylko Pinokio i Pinokio i pier….lenie o szczepionkach i antyszczepionkowcach że głupi jacyś.

 11. Daniel Passent
  Do chwili obecnej nie ma firmy UE która bylaby w stanie yprodukować szczepionkę.Wszystkie te szczepionki ktore UE zakupilo to produkt firm USA.

  WB być moze w lutym zatwierdzi własna szczepiokę.

  Jednak jak pan chwali biurokratow z UE to mam dla pana smiedzaca wiadomośc.Francja kraj Pasteura nr2 w UE pacuje usilnie nad wlasna szczepionką.Podobno istnieja szansa ,ze w marcu uda im sie w końcu zatierdzic szczepionkę.Jednak Francja z typowym jej podejsciem do UE W OSTATNIM TYGFODNIU ZABLOKOWALA ZAKUP PRZEZ ue milionow szczepionek -po protu chc sprzedawac wlasna dla krajow UE .
  Jak pan to oceni madralo Redaktorze-czekam na pańska wypowiedz.Czy to nie przyklad wielkiego cynizmu i lekcewazenia mniejszych panstw.

 12. Daniel Passent

  W pisowskiej Polsce dystrybucja odbyla sie wzorowo.

  Jednak w kraju stawianym za wzor organizacji czyli u Niemaszkow doszło w Bawarii do kompromitacji dy zostal przerwany reżym temperaturowy.W zwiazku z tym wycofano tam cla partie szczepionek i zaprzestano szczepień.Dodam ,ze w takim Berlinie przgfotowano i uruchomiono z trudem 2 punkty szczepień podczas gdy w Warszawie kilka.

 13. Daniel Passent

  Pamietam jak pan krytykowal PiS ,ze odmowil pomocy oerowanej przez Nemcy .

  Traz sytuacja se odwrociła i Niemcy zupełnie nie rda sbie z Covid i dochodzi do kompletnej kompromitacji administracji .Nawet Niemiecka specjalnosc krematoria zawodza i nie ma dzie kremowac trupow.

  Tym razem Pisiory zaproponowały pomoc Niemcom w landach przygranicznych i Niemcy odmowili.

 14. Redaktor uprzytomnił Morawieckiemu, że on dokładnie stosuje się do postawy Prezesa PiSu wobec UE – mówić chłodno, a jak coś pozytywnego zajdzie w tej UE, to nie nazywać rzeczy po imieniu lub w ogóle nie wspominać lub w opisie zajścia przerzucać się na wyimaginowaną wspólnotę, bagatelizować, wytykać, itd.

  Morawiecki nie wspominając o tym, że dostępność, kredyty, zakup, reguły dystrybucji, rozprowadzanie szczepionki odbywają się wg planu unijnego i postanowień unijnych. Przez usta szefa rządu PiSowskiego nie ma prawa przejść nazwa Unia Europejska w aspekcie pozytywnym.
  Jest Narodowy Program Szczepień, stworzony przez naród i nic do tego urzędnikom z Brukseli. Dawajcie szczepionki, a dalej to już nie wasza sprawa.

  Odnośnie godziny policyjnej, która wg rzecznika rządu nie jest godziną policyjną, bo wynika z ustawy o epidemii. Godziny policyjnej nie ma, jest tylko zakaz poruszania się.

  Skąd się biorą takie dziwolągi prawne?
  Ano stąd, że PiS jak ognia unika dopełnienia formalnego stanu nadzwyczajnego, który jest przewidziany w Konstytucji na taką okoliczność jak pandemia. Stan ten jest opisany w ustawie z 2008 roku. Ustawa ta reguluje wszystkie kwestie związane z postępowaniem w czasie epidemii.

  Dlaczego PiS unika tego? Dlatego, by móc uchwalić swoją własną ustawę covidową, w której można zamieścić groch z kapustą, wszystko, co służy interesom partyjnym i prywatnym PiSowskich towarzyszy, niezależnie od tego czy dotyczy to epidemii, czy spraw nie związanych z epidemią.

  W ustawie z 2008 roku przygotowanej na okoliczność epidemii, tego nie ma. Są przepisy dotyczące kontekstu epidemicznego.

  Niechęć PiSu do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego nie wynika z poszanowania prawa, czy chęci ochrony obywateli przed uciążliwością obostrzeń związanych z epidemią. Niechęć ta wynika z pogardy Prezesa PiSu dla prawa, z braku szacunku dla prawa i państwa prawnego w całym PiSie, ze wstrętu Prezesa PiS do państwa prawnego. No i z bałaganu myślowego, który panuje w PiSowskich głowach.

  Na dźwięk słów – państwo prawa, praworządność, Prezes dostaje wstrząsu, drgawek i na usta cisną mu się niskopodwórkowe słowa – zdradzieckie mordy i kanalie, macie krew na rękach, jak będzie praworządność, to pójdziecie siedzieć, itp.
  Pzdr, TJ

 15. „Plany zatwierdzenia szczepionki brytyjskie media potwierdziły w źródłach rządowych. Agencja Leków i Produktów Medycznych (MHRA) ma wydać odpowiednią decyzję jeszcze w tym tygodniu, być może już we wtorek.

  „Szczepionka Oxford-AstraZeneca jest przez rząd uważana za przełomową, ponieważ jej niska cena i łatwość przechowywania umożliwią przyspieszenie szczepień. Preparat Pfizer-BioNTech, który został zatwierdzony do użytku w grudniu, musi być przechowywany w -70 stopniach Celsjusza, może zostać też poruszony tylko cztery razy „

 16. lEGAT- ja przeciwnie do ciebie Smierdzielu nigdy za duzo Morawieckiego.Premier WB ma codzienny poranny breafing.Nastroje społeczne sa ważne i slowo Premiera to mln zł w gospodarce.

  Ty zostales z przyslowiowym gównem w kieszeni i smierdzisz nic ci już nie pomoze ,internet wszystko zapisł co kretynie wypisujesz i jakosć twoich komentarzy.

 17. Tejot -to nie jest własna ustawa covidowa tylko ustawa ktora przyjeła w 2015 r PO na temat stanu epidemii i PiS też na nia losowal.PiS zmienia czasem ustawę w zależności od sytuacji.

 18. Ahasverus
  Diękuję serdecznie za chwile wyjdę na zewnatrz po prawie 30 dniach.Zamierzam jechać samochodem do polskiego sklepu Montrose gdzie zakupie smakołyki typu polska kuchnia.My tu mamy dużo i na wysokim poziomie sklepow z których korzystaja Amerykanie.
  Ja zre,żre ,żre cały dzien małymi porcja przecież wygladam jakby wypuszczono mnie z obozu koncetracyjnego – skora i kosci.

 19. Symetryczny
  Co tak skromnie? Putin NAJWIĘKSZYM człowiekiem XXI wieku! Zapomniałeś dodać, że już w XX wieku był wielki. Najpierw jako wysoki funkcjonariusz KGB (1975-1990) i szef FSB (1998-1999). A jak poszedł w premiery i prezydenty (naprzemiennie) to aż siebie, czyli swą wielkość przeskoczył i tak ma do dzisiaj, a zapewne dożywotnio, skoro już mu przysługuje dożywotni immunitet.
  Były @Jasny gwincie, czy ci nie wstyd wypisywać takie wiernopoddańcze kocopaly , jako – bądź co bądź – obywatelowi podobno suwerennej Polski. Ach, zapomniałam, Polska straciła według ciebie suwerenność po 1989, a już po 2004 to na pewno. Paradoksalnie bliżej ci do PIS niż do jakiejkolwiek innej opcji.
  Ni z gruchy, ni z pietruchy walisz po oczach Putinem, a jest to pierwszy komentarz pod jakże aktualnym i ważnym wpisem Gospodarza. Nie rozumiem, dlaczego wciąż z maniackim uporem ośmieszasz się na blogu? Przecież te twoje dytyramby na cześć Putina i dzisiejszej Rosji, spadkobierczyni wspaniałego ZSRR, najszczęśliwszej w całych dziejach Polski epoki PRL i opluwanie wszystkiego, co można zapisywać na konto III RP jest po prostu niesmaczne. Nie do zniesienia w swojej do bólu przewidywalnej, zero-jedynkowej narracji. Dyskusja z twoimi poglądami mija się z celem i coraz rzadziej ktoś ją podejmuje, bo z taką odmianą fanatyków, dla których jedynym wiarygodnym źródłem informacji jest Russia Today, nie da się rozmawiać.
  W Nowym Roku życzę ci przede wszystkim zdrowia i spokojnej rozwagi, która pozwoliłaby ci choćby na odrobinę dystansu i obiektywizmu wobec bliższego i dalszego świata.

 20. „kto „zorganizował” dla Polski szczepionkę? „DP
  To największa tajemnica państwowa.
  Dowiemy się dopiero po zmianie „dobrej zmiany”, która jak wiadomo, nie chce być zmieniona już nigdy i robi wszystko w tym kierunku.
  No, chyba że tajemnica poliszynela.

 21. tejot

  „Jest Narodowy Program Szczepień, stworzony przez naród i nic do tego urzędnikom z Brukseli. Dawajcie szczepionki, a dalej to już nie wasza sprawa.”

  Trafnie ująłeś przesłanie Morawieckiego. Jego kampania jest skierowana do grup społecznych identyfikujących się jako „naród” ponieważ w tych grupach akceptacja dla szczepień jest najmniejsza.
  W świetle badań w srodowiskach lewicowych akceptacja przekracza 80 procent. W srodowiskach liberalnych dobija do 70 procent. Natomiast na prawicy narodowej sceptycyzm wobec szczepień jest wyraźnie wiekszy. Wśród wyborców PiS szczepić się zamierza niewiele ponad 50 procent, wsród wyborców PSL +- 50 procent a wsród konfederatów ledwie 5 procent.

  W tym kontekście całkowicie niezrozumiałe jest to o czym wspomina legat czyli proszczepionkowe brylowanie Morawieckiego w TVN. Mam na mysli to, że akurat odbiorcy TVN w lwiej wiekszości chcą się szczepić. Nie wiadomo więc po co Morawiecki tak uparcie wpycha się tam na wizję.
  Natomiast największy dystans do szczepionek wykazują odbiorcy TVP Kurskiego gdzie Morawiecki w zasadzie nie znika z ekranu.

 22. Dzięki aborcjom mamy szczepionki… Co z klauzulą sumienia obrońców życia poczętego… szczepienie, to życie za czyjeś życie… jak ofiara… Tak sobie myślę prywatnie… czy korzyść osobista… chcę żyć nie będzie kolaboracją z aborcjonalistami… Jędraszewski powinien wyjaśnić… czy to nie jest kanibalizm… pozwalać zabijać, aby żyć…

 23. PA2155
  28 grudnia o godz. 0:45

  Mnie daleko bardziej rozśmieszył twój wpis –
  Kwasniewski i W. Cimoszewicz już dawno wycofali się z aktywnej polityki L. Miller po konflikcie i przegranej w wyborach wyałtowany i w konflikcie z Czarzastym. Członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej wywodzili się głównie ze środowisk związanych z komunistyczną Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą oraz Socjaldemokracją Rzeczypospolitej Polskiej,a więc nic dziwnego, że byli tam ludzie z PZPR którzy nadal chcieli działać politycznie.
  Zupełnie inaczej wygada z partiami PiS I PO
  –– Jarosław Kaczyński o PC to był straszliwy zoolog w sensie: ogród zoologiczny. To było dziwne zbiorowisko. Dużo tam wtedy było różnych takich środowisk niesłychanie skrajnych, integrystycznych katolików, ludzi o uogólnionej pretensji do świata, także trochę ludzi niezupełnie zdrowych na umyśle.
  I z tej właśnie partii powstał PiS, bowiem Kaczyński sprytnie uratował PC zmieniając jej nazwę . Do tej nowej partii przeszli wszyscy liczący się działacze PC.
  PO natomiast powstało z inicjatywy tzw trzech liderów Andrzej Olechowski , Maciej Płażyński i Donald Tusk Skupiło środowisko postsolidarnościowe , dla którego do zaakceptowania był liberalizm.
  Nic dziwnego, że w PiS jest o wiele więcej cwaniaków z byłej PZPR niż w PO.
  piszesz … raczej plotki na lokalnym szczeblu… sprawdzam

  Andrzej Kryże sędzia Sądu Wojewódzkiego, a następnie Okręgowego w Warszawie. Od 1 września 1984 do marca 1990 przewodniczący Wydziału IV Karnego tego sądu – ploteczka prawda
  Wojciech Jasiński –kierownik Wydziału Spraw Wewnętrznych w Płocku -no tak taki sobie szeregowy członek PZPR
  Zbigniew Graczyk – przez 20 lat należał do PZPR, będąc między innymi członkiem jej Komitetu Wojewódzkiego w Szczecinie ploteczka
  Maciej Łopiński – w okresie 1975 – grudzień 1981 należał do PZPR i pracował na nomenklaturowym stanowisku sekretarza redakcji gdańskiego tygodnika `Czas’, klasycznego pisma partyjnego `po linii i na bazie’ (szefostwo z PZPR-owskiej nomenklatury, cenzura, wytyczne z KW itd.).
  Henryk Biegalski, od marca 1982 r. należał do Komisji Bezpieczeństwa i Ładu Publicznego KW PZPR w Gdańsku. ploteczka prawda
  Marcin Wolski, sekretarz POP w PR.
  Tomasz Gąska, PZPR-owski aparatczyk, który strzegł linii partii i bronił stanu wojennego. Był sekretarzem Podstawowej Organizacji Partyjnej w tygodniku `Fakty’ i zastępcą redaktora naczelnego tej gazety od 1979 roku, przez stan wojenny, aż do upadku komunizmu, odznaczony medalem im. Janka Krasickiego. Używając pseudonimu Tomasz Hellen pisał m.in. peany na temat WRON, a w tekście `Jaka może być partia’ nawoływał do odrodzenia w PZPR `ducha leninowskich zasad’.
  i takich nic nie znaczących PZPR’owców w PiS można wymieniać wielu

 24. geozak 28 grudnia o godz. 13:25 do mnie: –– ja przeciwnie do ciebie Smierdzielu nigdy za duzo Morawieckiego.Premier WB ma codzienny poranny breafing.Nastroje społeczne sa ważne i slowo Premiera to mln zł w gospodarce.
  Ty zostales z przyslowiowym gównem w kieszeni i smierdzisz nic ci już nie pomoze ,internet wszystko zapisł co kretynie wypisujesz …

  Szanowny Panie Jerzy Zakrzewski,
  również serdecznie Pana pozdrawiam i życzę Panu całkowitego powrotu do zdrowia.

 25. Teoretycznie mógłby podziękować , ale PiS i Kaczyński zdaje sobie sprawę jak padły by ich notowania u tych, co uwierzyli, że nie oddadzą nawet guzika. Dlatego ogłoszą wielki sukces , zatajając jak pozyskali szczepionkę.
  Najgorsze jest , że wielu durnych Polaków uwierzy, ze rząd odniósł sukces w walce z pandemią ,

 26. Zgaduj Zgadula, kto to powiedział?

  Mowiąc poważnie to w dalszym ciąu pamieć i zdolnosci mam leppsze jak 40 latek.

  28. grudnia, godz. 1:04

  Chorowałem na Covid i jutro poraz pierwszy od 24 dni zamierzam odbyć spacer

  28. grudnia, godz. 3:12

  Jutro po 30 dniach planuje odbyć pierwszy spacer

 27. Gajowy M
  Czepiasz się a faktycznie musiałbym policzyć dnui.Wiem ,ze zaluczyem ostatnia aktywnosc z samochdem w sklepie Ikea i Costco .Wiem ,że mijaja 16 dni kiedy zawieziono mie do s[tala.Wiem rowniez ,ze jakieś 10 dni zmagalem sie z choroba w domu.Wyjscie z domu zahamowalo próba znalezienia kluczyków do samochodu ale tu skuteczna pomoc malzonki.

 28. Protest francuskiej policji przeciw przymusowi szczepień na covid-19.

  https://www.youtube.com/watch?v=bXAyOciakP0

 29. maciek.g
  Uwierz mi rząd PiS jak na warunki niskiej zbornosci polskiego społeczeństwa doskonale sobie radzi lepiej niż administracje kilku stanów w USA.

 30. Nie mam pojecia jak w Polsce „idzie” akcja szczepien, bo przez 3 dni zrobilam se ulge ulge od wszelakich tu i tam wiadomowci. Dzisiaj wchodze na internet i tytul wpisu redaktora „Madry premier po szkodzie” sugeruje, ze zle idzie. Jak mogloby byc inaczej? Wszedlam tez na moje amerykanskie media. Tez nie jest swietnie, ale nie oskarza sie w tym momencie premiera, tfu…. prezydenta, tylko analizuje, dlaczego jest jak jest. Do konca roku mialo byc zaszczepionych ok. dwadziescia milionow ludzi. Na wczoraj wieczor bylo jedynie dwa. Wg specjalistow moze to byc spowodowane kilkoma czynnikami : zbyt optymistyczna ocena dotarcia szczepionki do malych osrodkow, ciagle jeszcze niesprawnoscia organizacji szczepien tam gdzie sie one odbywaja i… mozna tez miec nadzieje, ze dane co do ilosci szczepien, ktore splywaja do CDC sa opoznione, tez z powodu zamieszania swiatecznegp. Zadna osoba nie powiedziala, ze sa braki w ilosci szczepionek. Okaze sie pozniej,
  Takie niewielkie centrum rozdzialu szczepionek, ktore ma siedzibe w NY i zaopatruje w szczepionke kilka szpitali zostalo nakryte, ze wyslalo ponad 850 szczepionek powyzej rozdzielnika do szpitala w nieodleglym powiecie stanu Nowy Jork. W szpitalu tym lecza sie omal wylacznie ortodoksyjni Zydzie. Ci sami ktorzy nie przestrzegaja zadnych zalecen co do gromadzenia sie, ktorzy tak oskarzali gubernatora stanu o dzialanie przeciwko ich spolecznosci, ze az wygrali w ekspresowym tempie sprawe Sadzie Najwyzszym. Sad stwierdzil, ze zakaz gromadzenia sie ich na posluge religijna jest dyskryminacja. Wygrali! Teraz tez wygraja, bo sie poza kolejka zaszczepia. A co?!
  Nawiasem mowiac mysle, ze w najlizszym czasie powstanie czarny rynek szczepionek. Dobrze bedzie, zeby te szczepionki zawieraly tylko sol fizjologiczna.
  Tez wlasnie uslyszalam wiadomosc, ze w szpitalach zaczynaja sie podwojne kontrole kolejnosci na listach, bo ludzie sie niecierpliwia. To dobrze, to znaczy, ze ludzie chca sie szczepic. Dr. Fauci i inni uwazaja, ze najrealniejszy termin, kiedy osiagnie sie wystarczajaca odpornosc zbiorowa bedzie czerwiec. Zobaczymy, co nowego po drodze wyniknie.

 31. Artur Kalbarczyk o wyborach w USA .

  https://www.youtube.com/watch?v=g2K6uRyqaU0

 32. @Bar Norte 🙂 przestałem już dosyć dawno otwierać tu prezentowane linki i youtuby. Dobrze wyczułeś, że tego ni zrobiłem skoro polecasz mi go jeszcze raz.
  Z Gibraltarem mam stare porachunki, od ponad ćwierć wieku. Łobuzy brytyjskie nie zezwoliły mi na wjazd. Przyczyna wręcz prozaiczna, nie miałem przy sobie żadnego dokumentu tożsamości, ani mojej, ani Przyjaciela, ani samochodu. Nawet grozili nam glupole, że mogą nas zamknąć 🙂
  Cieszę się autentycznie i szczerze, że na Gibraltar należy do Hiszpanii. Trochę to trwało, ale się doczekałem. Może wiosną tam zawitam 🙂

 33. Episkopat: szczepionka darem Boga… Tak sobie myślę prywatnie… najpierw zsyła, aby teraz ratować… Jak strażak ochotnik… podpala, aby być pierwszym… Alleluja i do przodu… aborcja lekiem się staje…

 34. @bezdomny

  Gibraltar nadal będzie kolonią brytyjską, tyle że kontrole graniczne będą w gestii hiszpańskiej. Jeśli Gibraltar zostanie przyjęty do grupy Schengen.

 35. Bar Norte
  28 grudnia o godz. 13:47

  Trafnie ująłeś przesłanie Morawieckiego. Jego kampania jest skierowana do grup społecznych identyfikujących się jako „naród” ponieważ w tych grupach akceptacja dla szczepień jest najmniejsza.
  W świetle badań w srodowiskach lewicowych akceptacja przekracza 80 procent. W srodowiskach liberalnych dobija do 70 procent. Natomiast na prawicy narodowej sceptycyzm wobec szczepień jest wyraźnie wiekszy. Wśród wyborców PiS szczepić się zamierza niewiele ponad 50 procent, wsród wyborców PSL +- 50 procent a wsród konfederatów ledwie 5 procent.

  Mój komentarz
  Ciekawe socjologicznie jest to, ze teorie antyszczepionkowe, różne teorie spiskowe o depopulacji, o wszczepianiu nam chipów, o rządzie światowym, o nieistniejącej chorobie HIV, itp. są zdecydowanie bardziej popularne wśród prawicowo nastawionych obywateli. Im bardziej prawicowo, patriotycznie i ksenofobicznie tym większa wiara w spiski, zamachy smoleńskie, zmowy unijnych u urzędników przeciwko Polsce, itp. Wystarczy poszperać w prawicowych witrynach.
  TJ

 36. bezdomny

  „Cieszę się autentycznie i szczerze, że Gibraltar należy do Hiszpanii”

  Jeszcze nie nalezy ale w świetle podpisanych kilka dni temu umów poczyniono krok w tym kierunku. Tylko tak można rozumieć przejęcie kontroli nad jego granicami przez unijny Frontex, który sprawozdawać bedzie swą pracę bezpośrednio Madrytowi.
  Zdaniem rządu Hiszpanii ta przejsciowa sytuacja po kilku latach pozwoli przejąć mu bezpośrednią kontrolę nad morską i ladową granicą Gibraltaru.

 37. Niezbadane są myśli wodza.Dlatego wykonawcy poleceń i rozkazów ,zachowujĄ się jak dzieci we mgle.A ICH FIZJONOMIE MÓWĄ WSzYSTKO ,CO PRZEżYWAJĄ Tylko litować się ,.

 38. geozak
  28 grudnia o godz. 14:59
  do
  maciek.g
  Uwierz mi rząd PiS jak na warunki niskiej zbornosci polskiego społeczeństwa doskonale sobie radzi lepiej niż administracje kilku stanów w USA.

  Wiara góry przenosi, a co dopiero rząd PIS. Maciek.g to nie tylko człowiek małej wiary, ale wprost niewierzący, bo ciągle się PIS-u czepia.
  Przy okazji spytam wprost, czy @geo jest człowiekiem wierzącym, a jeśli tak, to w kogo lub w coś. Wygląda mi na Polaka-katolika amerykanskiego.

 39. Oooo, dobrze, ze nie bedziecie miec Moderny. Byly juz przypadki odczynow alergicznych wsrod osob ktore se wstrzyknely wypelniacze na urode twarzy w ostatnich 6 miesiacach. Wokol trefnego miejsca pojawia sie obrzek, wysypka itd. he,he.
  Jak wlasnie podali straszliwy przyrost zachorowan w Kalifornii wynika najprawdopodobniej z tego, ze maja podobny szczep jak w Anglii. Dlatego przewiduje sie wzmozenie szczepien w najblizszych dniach wlasnie tam.
  Czy temu jest winien rzad amerykanski, juz sama nie wiem.

 40. Cieszmy się,radujmy!Episkopat NIE ZABRANIA szczepień!
  A co,do jasnej cholery,ma do tego to kalekie intelektualnie towarzystwo?!
  Przez szacunek dla Gospodarza nie rozwijam tematu.Musiał bym użyć tzw.wyrazów.

 41. maciek.g
  28 grudnia o godz. 13:55
  nie przekonales mnie i obstaje przy swoim… 🙂 kiedys Maleszka oglaszal podobne listy… BTW to sa „polskie elyty”…

 42. maciek.g
  28 grudnia o godz. 13:55
  wspomne rowniez przywolywanego tu wielokrotnie red. Urbana, „bezpartyjnego”, mianowanego filarem III RP….

 43. Ciekawe czy można zaszczepić gender… psim swędem… bo Miczurin potrafił gruszkę na wierzbie… Tak sobie myślę prywatnie o zachowaniu rewolucyjnej czujności… kiedyś zakonnica w ciąży narzekała na komunistów: co oni dodają do świec…

 44. Rekord zgonów od zakończenia wojny… na śmierć, która prowadzi do zbawienia trzeba zasłużyć… mawia pewien ksiądz… Tak sobie myślę prywatnie o śmierci +… i tym świętym spokoju… to najlepsza odwrócona hipoteka…

 45. Daniel Passent 27.12.2020 godz. 23.55
  Ja też oglądam serial „Osiecka”. Ciekaw jestem, czy młodsze pokolenie, które już nie wie kto to byli Andrzejewski, Ważyk, Bosak, Bohdziewicz – cokolwiek z tego zrozumie i czy w ogóle to ogląda.

  Wyczekiwany serial TVP „Osiecka”, pod takim tytułem Gazeta Wyborcza prezentuje recenzję Jarosława Szubrychta z której warto zacytować fragmenty, chociaż najlepiej przeczytać całość, bo to dziennikarz młodszego pokolenia (rocznik 1974) i muzyk (black metal, death metal).

  3,4 miliony telewidzów zgromadził pierwszy odcinek serialu, czyli sukces

  Teraz cytaty:
  Rycymbel w dziesiątkę …nazwiska i twarze. Ich rozszyfrowanie i dopasowanie do postaci historycznych może być przyjemną, sentymentalną wycieczką do czasów młodości dla publiczności w wieku emerytalnym. Taka łamigłówka może sprawić frajdę i młodszym, jeżeli pasjonują się historią i kulturą, więc o Osieckiej i przede wszystkim jej czasach już niemało wiedzą….dla młodzieży, która nie rozróżnia Gomułki od Gierka, STS-u od PPS-u i stanu wojennego od Stana Tymińskiego nie będzie to kuszące zaproszenie do świata Osieckiej, lecz wyzwanie ponad siły

 46. Chyba każdy, któremu słoń nie nadepnął na ucho, lubi muzykę filmową. W serialu „Osiecka” mogliśmy już usłyszeć usłyszeć bardzo dobre wykonania piosenek, a przed nami kolejne. Mam nadzieję na płytę z tymi nagraniami. To byłby bardzo pożądany album dla każdego
  Kto podejmie inicjatywę wydania płyty?

 47. legat
  28 grudnia o godz. 13:00
  Teraz doświadczasz działań PiS i sam naocznie stwierdzasz że jest chaos i kompletny bałagan , ale propaganda trzyma się mocno. Jak ktoś ogląda TVP to może sadzić że jesteśmy najlepiej sobie radzącym krajem z epidemią i to wszystko dzięki geniuszowi Kaczyńskiego.
  Już dawno tu na blogu, pisano, że sposób Kaczyńskiego na rządzenie jest robienie chaosu i wygrywanie go dla, swej polityki (to się sprawdzało jak nie było epidemii, ale teraz się rypło)

 48. PA2155
  28 grudnia o godz. 16:25
  Widać należysz do tej grupy ludzi których słowami przekonać się nie da.
  To dokładnie tak jak powiedział Kaczyński
  ” nikt nas nie przekona, że białe jest białe , a czarne jest czarne”

 49. maciek.g
  28 grudnia o godz. 18:01
  „Widać należysz do tej grupy ludzi których słowami przekonać się nie da.”

  to tylko swiadczy o slabosci twoich argumentow… i to nie tylko na ten temat… 🙂

 50. Po raz pierwszy od trzydziestu lat w Polsce wzrósł poziom retencji, informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

  Mniej wypadków, ale więcej ze skutkiem śmiertelnym, dowiadujemy się po świętach. Nadal kierowcy pod wpływem. Wzruszająca historia siedmiolatka walczącego od dwóch lat o życie po wypadku samochodowym w którym zginęli jego rodzice i brat. Sprawcą był pijany kierowca.

  Rząd zapowiada szczepienia w każdej gminie. Będą punkty mobilne. Jestem sceptyczny

 51. Drodzy Blogowicze!

  Uprzejmie proszę wystrzegać się agresji i wulgaryzmów. Polemiki – tak, chamstwo – nie. Przypominam, że istnieje regulamin blogu. Tym razem nie wymieniam szczególnie „zasłużonych”, ale w razie recydywy nie wyklucza się banowania. Proponuję hasło: Koniec roku – koniec wulgaryzmów.

 52. @@Bar & GajowyM

  O to jestem spokojny. Wydaje mi się, że nastąpi znacznie szybciej niż nam się wydaje 🙂
  Jakby na to nie patrzeć, to władze skały na Gibraltarze wraz z ich małpami, będą chciały jak najszybciej zapewnić płynność ruchu pasażerskiego i towarowego. Z czegoś trzeba żyć 🙂
  Tylko unia celna umożliwia swobodny przepływ towarów i dwunogów.

  Ze strony wody kontrole będą niezbędne długi, długi czas, bo Afrykanie napierają coraz mocniej 🙂
  Ale z północnej strony kontrola będzie pro forma, i nie będę musiał się więcej tłumaczyć przed brytyjczykami 🙂

 53. Już teraz wiadomo, że od początku przyszłego roku będziemy zajmować się wdrażaniem rozporządzenia w sprawie mechanizmu (praworządności), a więc także Polską i Węgrami powiedziała Vera Jourova:
  I co na to PiS?

 54. Is42,
  ponieważ z zainteresowaniem oglądasz pewien serial i śledzisz recenzje to proponuję o zapoznanie się i z . Moim daniem warto.

 55. @geozak

  Jak zwykle szerzysz polprawdy, czyli cale klamstwa.

  Nie Pfizer wynalazl szczepionke tylko niemiecka firma BioNtech. A jeszcze dokladniej dwoch niemieckich naukowcow tureckiego pochodzenia. A Trump(ek) chcial ich podkupic by miec szczepionke ekskluzywnie dla USA. Ale mu sie nie udalo, bo Niemcy takiej amoralnosci juz nie toleruja.

  „Niemiaszki” sa nieudacznikami, bo wykryli przerwe w chlodzeniu szczepionki? I jeszcze ja zutylizowali!? Daj nam Boze wiecej takich „nieudacznikow”! Bo Trumpkow, Pinokiow i geozakow mamy dosyc na swiecie 🙁

  W zwalczaniu pandemi Polska jest przodem, bo juz w pierwszym dniu ma kilka punktow szczepien? Zobaczymy, ktory kraj jako pierwszy wyszczepi potrzebne 60-70% populacji.

 56. legat 🙂
  może gdybyś mieszkał w domu starców lub domu opieki nad starymi ludziami miałbyś większe szanse na szczepionkę 🙄

  Póki co, nie pozostaje nic innego niż dobrze schłodzona wódka 🙂
  Ważne są odstępy między dawkami 🙂

 57. o UE mówić źle, albo w ogóle milczeć – oto doktryna „polityki zagranicznej” PiSlandii, jeśli nie racja stanu

  Premierowi słupek popularności spada – tym więcej go dostaniecie, obywatelu. Kanał przekazu otworzycie, publiczny czy prywatny, centralne czy lokalny – premiera zobaczycie. On wam wyłoży co i jak. Nie musicie w to wierzyć, nikogo i niczego więcej nie zobaczycie. There is no alternative, że się tak wyrażę. Bo najlepsza demokracja na najwyższym etapie rozwoju nie dopuszcza opozycyjnego przekazu, o przejęcie władzy przez kogoś spoza PiS zapomnijcie.

  Prawnicy PiS z ministrem sprawiedliwości pracują nad praworządnością. Jeśli jakieś przejściowe trudności się pojawią, to wina totalnej opozycji. Wchodząc w 2021 rok należy się przestawić mentalnie na nowe tory myślenia o Polsce.

 58. legat 18.13
  Nie przesadzajmy jak Tomasz Raczek. To jest serial telewizyjny, a nie przesłuchanie przed sądem. Jak mnie się coś podoba to musi być dobre. Pewne sceny też widzę inaczej, też może dziwić zachowania studentów i wykładowców, ale trudno się skupiać tylko i wyłącznie na szczegółach. Jest wartka akcja, są sympatyczni aktorzy, jest bardzo dobra muzyka i znakomite sceny jak studentka Agnieszka Osiecka nagrywa wykonanie piosenki „Kochankowie z ulicy Kamiennej”. W poprzednim odcinku „Eurydyko nie czekaj na mnie, powoli o tobie zapominam…” zachwyciło mnie kompletnie

 59. „bezpartyjnego Urbana mianowano filarem III RP”

  Co groziło powrotem do władzy komuchów, o innych antypolskich elementach nie wspominając. Patrioci pod przywództwem Braci Bliźniaków, z poparciem chrześcijańskiego ducha tej ziemi z Dyrektorem Rydzykiem obronili naród, o honorze nie zapominając. Wyzwoleńcza walka z obcym nam neomarksizmem i liberalizmem się nasila. Ludu boży, strzeż się Urbana i III RP!

 60. Telegrafista na posterunku… 🙂

 61. Is42 & all
  Redaktor Passent powątpiewa w zainteresowanie młodych „Osiecką”, bo nie znają kultowych postaci z tamtych czasów, nie rozumieją klimatów epoki itd. Ejże, nie wiem, skąd to czarnowidzkie mniemanie.
  Piosenki Agnieszki O. są wciąż żywe, w każdym razie żyją ‚bon moty” z jej tekstów. Ukazało się wiele książek przez nią i o niej napisanych. Z tego co mi wiadomo, sprzedawały się dobrze. Jest Studio Agnieszki Osieckiej, które nie pozwala o niej zapomnieć, jest legenda teatru STS czy gdańskiego Bim-Bom, których nie trzeba nawet odkurzać, jak mi się zdaje.
  O fascynującym mnie dwudziestoleciu międzywojennym na początku nie wiedziałam nic, bo niby skąd, skoro urodziłam się po wojnie, a na dodatek nostalgia za tamtymi latami pojawiła się dopiero w późnych latach 70. Ale książki i filmy „nauczyły” mnie tej epoki. Mam nadzieję, że „Osiecka” też spełni rolę poniekąd edukacyjną.

 62. Nie obejrzę „Osieckiej” w najbliższym czasie

  Niemniej wydaje mi się, że atak z pozycji nie wiadomo kto zacz, z kim Pani Agnieszka i o kim wiersze pisze, a kto o Agnieszce jest pomyleniem intencji twórców i gatunków filmowych. To nie jest dokument, mi się zdaje.

  Niby tytuł nie pozostawia złudzeń, jednak po trzech odcinkach „Osieckiej” Roberta Glińskiego i Michała Rosy wciąż jeszcze nie jestem pewien, o czym właściwie jest to serial. Wiem za to, dla kogo ten serial nie jest. Ci, którzy nie pamiętają PRL-u, szybko się w nim pogubią. – pisze wzmiankowany Jarek Szubrycht.
  https://wyborcza.pl/7,101707,26640690,osiecka-w-tvp-to-nie-jest-serial-dla-mlodych-ludzi.html

  Nie sprawdzam wieku Jarka Szubrychta. Może gimnazjum nie skończył ukończyć. Bo każda skończona gimnazjalistka zauważy, że jest o Poetce Czasu Minionego. Opowieść zaczyna się w epoce stalinowskiej. Łatwo policzyć, że przed jej końcem Poetka już dojrzała pod wieloma względami, z dojrzałością polityczną i obyczajową na czele. To że większość widzów, może nawet wszyscy, z wyjątkiem historyków specjalizujących się w Historii Kultury i Relacji Towarzyskich PRL, nie orientują się w pozostałych postaciach zwanych postaciami drugiego planu jest właśnie intencją twórców filmu. Ci co starsi, na emeryturze i z nadmiarem wolnego czasu nie sobie rozwiązują ten quiz, czyli łamigłówkę, o ile są jeszcze w stanie umysłu. Reszta niech nawet nie próbuje. Bo przecież nie o to chodzi. Chodzi o Poetkę i jak wychodzi ona na tle ustroju i towarzystwa kulturalnego w nim wyłonionego. Jak Poetka sobie daje radę, raz lepiej, raz gorzej. Czy wychodzi z tej konfrontacji życiowej zwycięsko.

  Panie Jarku, ten film jest o życiu i twórczości Poetki z PRL. A teraz napisz pan, czy taki film jest dobrze zrobiony, przekonujący i do czego.

 63. mag
  28 grudnia o godz. 13:41
  Masz rację. Putin człowiekiem roku 21 a nie wieku. Moja pomyłka, ale niewielka, bo kto wie jak to jeszcze będzie. Mogłaś zauważyć, że cytowałem Aleksandra Kwaśniewskiego, z którym w tym przypadku całkowicie się zgadzam. Z zawziętości Twojej rusofobicznej reakcji mogę odczytywać, że dalej bolą Cię paluchy wznoszone w literę V, za zwycięstwo. I masz, zwyciężył Twój sąsiad, konus z Żoliborza. To największa hańba historyczna tego głupiego narodu. Twoja także. Putin jest Rosjaninem, i dba o interesy swojego narodu. Czyni to w sposób nieprzeciętny. Wiele narodów może go im pozazdrościć. Szczególnie co mądrzejsi Polacy. W święta czytałem wielką księgę „Okudżawa”. Z nienawiści do niej nie dotrzesz. Pozdrawiam, życząc zdrowia w Nowym Roku.

 64. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP), żeby wyeliminować epidemię odry uodpornionych musiało zostać aż 95 proc. społeczeństwa, krztuśca 92-94 proc., błonicy i różyczki 83-86 proc., świnki 75-86 proc.
  Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Krakowa wskazuje, że zakażenie koronawirusem bezobjawowo mógł już przejść nawet 1 na każde 50 mieszkańców Krakowa
  Badania przeprowadzono na tysiącu osób. Wszyscy badani nie zgłaszali żadnych objawów jakichkolwiek chorób układu oddechowego i dotychczas nie sprawdzali czy są zakażeni.
  Swoistość zastosowanego testu sprawdzono na podstawie grupy kontrolnej. Były to osoby, których krew została pobrana w roku 2019, przed wybuchem epidemii. W liczącej 200 osób grupie kontrolnej u nikogo nie stwierdzono obecności swoistych przeciwciał przeciwwirusowych w klasie IgG.
  Wiem z cała pewnością że wiele osób podejrzewa chorobę ale świadomie nie zgłasza tego faktu i nie jest to wcale mała liczba.
  (powody różne , od obawy o utratę pracy po stygmatyzowanie przez sąsiadów)
  czyli oficjalnie podano 1 261 010 czyli 3,4% ludności.
  a ilu jest tych co miało objawy i nie zgłosiło?
  9-16 grudnia 2020 roku. robiono badanie
  https://www.poradnikzdrowie.pl/aktualnosci/ilu-polakow-chorowalo-juz-na-covid-19-badanie-wum-duzo-wiecej-niz-pokazuja-statystyki-aa-TuV1-qM8d-eSyH.html
  Wynika z niego, że odsetek osób, które chorowały już na koronawirusa w Polsce może być wyższy nawet o 7,6 proc. Oznacza to, że chorobę tę przeszło już łącznie nawet 11 proc. Polaków w wieku 18-65 lat. plus 2% bezobjawowo czyli 13%
  Minęło już od badania dwa tygodnie lawinowego wzrostu infekcji i można oceniać, że minimum 15% Polaków już chorobę ma za sobą. Ocenia się że 20% jest odpornych czyli 65% trzeba chronić.
  Koronowirus wbrew panicznym informacjom nie jest bardzo zakaźny
  mąż mojej córki zachorował , ale żona i dwoje dzieci nie. Na dodatek córka z mężem spotykali się ze swoją siostrą i jej mężem i 3 dzieci -na razie nikt nie zachorował.

 65. teo 19.11
  Nie obejrzę „Osieckiej” w najbliższym czasie
  Twój wybór, ale potem nie żałuj bo najlepsze może już za nami. Okres powojenny to najpierw była wielka radość z wyzwolenia i czas odbudowy, a równocześnie polityczne zawirowania i rozliczenia, tak jak po 1989 roku, niemniej tkwiła w narodzie moc sprawcza i szliśmy w pochodzie naprzód do celu. Scena z serialu gdy artyści usiłowali odnaleźć ten cel i do niego dotrzeć była myślą przewodnią odcinka, udaną i zastanawiającą, podobnie jak dzisiaj gdy snujemy te same rozważania; gdzie idziemy i dokąd zmierzamy.
  Wielka widownia świadczy o tym, że interesujemy się przeszłością. Ładnie napisała o tym @mag (godz. 19.06)

 66. Ten kto zorganizowal pomyslal i zadbal aby na etykietce nie bylo bron boze znaku Zorro czyli blyskawicy lub SS. A dziadek znowu sie nazarl inwektyw i popil zsiadlym mlekiem.

 67. Mag,
  no i słuszna Twoja racja jest ale też prawdą jest, że np. gdy zapytałabyś czterdziestolatków – Która z postaci pokazanych w serialu wypowiedziała zdanie – „Trzeba wierzyć w człowieka, koleś” – to ilu (ile) z nich dałoby prawidłową odpowiedź?
  Ty, ja, Is czy Teo, Bar Norte i wielu innych uczestników tego bloga odbierze ten serial i tę nietuzinkową postać którą zliczam do GIGANTÓW w sposób chyba zdecydowanie inny niż młodsi którym niełatwo będzie „wejść w epokę” przecież. Mamy jeszcze tutaj, w tej epoce i Komedę-Trzcińskiego i dinozaura Polańskiego itd. itd.
  Podobnie jak Bar Norte zmusiłem się do oglądania starając się zapomnieć gdzie jest emitowane bo inaczej mogłoby być to krzywdzące dla nietuzinkowości tej wspaniałej postaci. Może małym niwelatorem psujstwa odbioru jest, że reżyser który mówi o swoim bracie -„idiota”. TVP i polityka pewnie psuje odbiór tego serialu bo jakoś postać Agnieszki Osieckiej mi nie pasuje do sytuacji – coś tu mi nie gra.

 68. bezdomny
  28 grudnia o godz. 18:09
  nie będę musiał się więcej tłumaczyć przed brytyjczykami
  Byłem, zobaczyłem i przed nikim się nie tłumaczyłem.
  Było sympatycznie i bez obciachów.

 69. Fenomen narodowy… rozkwit kultury polskiej w czasach zaborów i mrocznych okupacji… szczególnie tzw. sowieckiej… Tak sobie myślę prywatnie, że pod butem jest ochota do twórczości wolnościowej… Kaczyński to czuje i trzyma buta w podniesionej ręce…. pisarze do pióra…! mówi Gomułką… albo… za ziobro…

 70. Trudno, muszę się do Urbana Jerzego zwrócić bezpośrednio

  Szanowny Panie Urban, kto Pana mianował filarem III RP?

  Polemiki – tak, chamstwo – nie – słuszne hasło rzuca Red. Passent (vel Gospodarz).

  A co z chamskimi polemikami począć? – chciałem zapytać, ale po co mi się kopać z umykającą mi polszczyzną.
  Raczej zapytam – jak się zachować wobec polemiki z dead end-em (vel „dedendowej”)?

 71. poseł Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz. – Rozumiem z tego jedno: że rząd się zmienił w jedno ministerstwo dziwnych kroków. Coraz dziwniejszych, coraz bardziej nieskoordynowanych, co podważa zaufanie do władzy publicznej, utrudnia zwalczanie epidemii
  https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polsce-bartlomiej-sienkiewicz-o-restrykcjach-wprowadzanych-przez-rzad-4796643

 72. byk
  28 grudnia o godz. 20:00
  Okazuje się że to błąd laboratorium. Murańka zdrów. Sprawa w toku

 73. Skoków narciarskich będziemy bronić jak niepodległości… nie będzie Niemiec pluł wirusem… Tak sobie myślę prywatnie, że z Nawalnym próbki mogły ujść… ale nie z nami te numery Bruner…

 74. ” jak się zachować wobec polemiki z dead end-em (vel „dedendowej”)?”

  prowadzic monologi… 🙂

 75. mozna rowniez wymyslic sobie 2 nicki blogowe do dyskusji na cztery nogi… to juz bylo, ale z braku laku…

 76. Nie obejrzę „Osieckiej” w najbliższym czasie
  Twój wybór, ale potem nie żałuj …”
  – pisze do mnie Is42 (20:02)

  Mój wybór? O tyle, że nie mieszkam w zasięgu TVP, ani nie staram się ściągnąć tego tv-show.
  Kiedyś zapewne obejrzę, ale do Postanowień na 2021 nie wstawiam.

  Scena z serialu gdy artyści usiłowali odnaleźć ten cel i do niego dotrzeć była myślą przewodnią odcinka, udaną i zastanawiającą, …
  Z którego odcinka, przecież są ponumerowane, może nawet zatytułowane?

  Z tego co napisałem (19:11) jasno wynika chyba, że nie przekreślam serialu, szczególnie z błachego powodu (J. Szubrycht) nierozeznania widza w postaciach drugiego planu – Hłasko itd.
  Wydaje mi się, że młode pokolenie może szukać natchnienia życiowego, poetyckiego nie pomijając z tej opowieści. Tym bardziej, że okres schyłkowej III RP upodabnia się do czasów Młodej Poetki, a nawet w Pełni Dojrzałej.

  Młodość jest potwornie ciężkim przypadkiem i chyba nie ma nikogo, kto by z tego wyszedł bez powikłań. – to Osieckiej teza. Podoba mi się. Kilka jeszcze innych uwag o życiu.
  Warszawa jest dla mnie jak taka stara, brzydka żona…

  Ale generalnie była mi obca, jej poezja. Sentymentalnie rozbuchana, nierealna. Np:
  Często kocha się „z przerwami”. …

  Ale piosenek wyrywki czasem powtarzam bez związku:
  Widzisz, mała, jak to jest,
  Tyle serca, taki gest.

  (…)
  Zielono mi i spokojnie…
  Bliższego kontaktu z Osiecką nie pamiętam.

 77. Ale wpadka! Rząd przez przypadek uderzył w parlamentarzystów. Teraz naprędce łata dziury w przepisach

  https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/obostrzenia-i-kwarantanna-wiecej-hoteli-otwartych-w-tym-dom-poselski/zrwy30f

 78. legat
  28 grudnia o godz. 20:18

  „TVP i polityka pewnie psuje odbiór tego serialu bo jakoś postać Agnieszki Osieckiej mi nie pasuje do sytuacji – coś tu mi nie gra.”

  …coś jest na rzeczy…mam podobne odczucie…czy aby nie był zamysł żeby stworzyć wrażenie że Pani Osiecka zapewne popierałaby „dobrą zmianę” ?…a pan prezes TVP to taki wielkoduszny i bezstronny smakosz kultury ?…

 79. @legat
  Chcesz czy nie chcesz. Przyznaje rację po raz kolejny.
  Patrzę na to wszystko, co dzieje się w polanowie, z boku i z doskoku.
  Dochodzę do wniosku, że od jakiegoś czasu Osiecka stała się produktem na rynku. Ktoś bardzo dobrze administruje (strasznie trudne słowo 🙁 ) go w mediach.
  Dziś nawet zapomniano o miliardach zlotych, które dofinansowały latem tv, a zatem miały ogromny wpływ na krecenie serialu…..

  Czy Osiecka oprócz własnej roli głównej odegrała znacząca rolę w społeczeństwie? 🙄
  Chyba nie.
  Były to teksty do piosenki, łatwej, lekkiej i przyjemnej.

 80. @zezem

  Odwiedziłem Gibraltar w 2003, na piechotę, zostawiając auto po hiszpańskiej stronie, żeby nie stać w długiej kolejce do odprawy i wiedząc o problemach z parkowaniem.
  Po drugiej stronie granicy stał szereg czarnych, stylowych taksówek brytyjskich, skorzystałem. Kierowca w kilka godzin obwiózł mnie po wszystkich atrakcjach, zwiedziłem tunele oblężnicze i poznałem historię oblężenia oraz tunele z II wojny, jaskinię św. Michała, skałę z małpami i zamek Maurów oraz Europa Point i rezerwat przyrody na Upper Rock. Dziecku najbardziej podobały się wielkie działa wymierzone w stronę morza…

 81. „od jakiegoś czasu Osiecka stała się produktem na rynku”

  Ta brawurowa teza się snuje po blogu od jakiegoś czasu. Symetrysta jest wobec niej bezradny.

  Czy projekt lokowanie Osieckiej na rynku wyrasta z ostatnich tez na zjazd. Pardon, po ogłoszeniu kiepskiego, dołującego wręcz wyniku PiS w młodym pokoleniu do lat 40-tu?

  Aby tę tezę rozpracować, musiałbym obejrzeć wszystkie bodaj 13 odcinków. Ale będą recenzje serialu, z blogowymi włącznie. Cierpliwości.

 82. Kolejne uwłaszczenie się pisowców na twórczości dalekiej od myśli hunwejbinów… Tak sobie myślę prywatnie… za przeproszeniem… nawet Żyda Jezusa obwołano królem Polski na złość Żydom… a potem Zenka spolonizowano zamiast Mazowsza i Śląska… czeka twórczość Góralu czy ci nie żal…?! z ciupagą w plecach… taka tradycja…

 83. bezdomny 28 grudnia o godz. 21:04 pisze do mnie: –Czy Osiecka oprócz własnej roli głównej odegrała znacząca rolę w społeczeństwie?
  Chyba nie.
  Były to teksty do piosenki, łatwej, lekkiej i przyjemnej.

  Bezdomny,
  no nie, tu ja nie bardzo się mogę z Tobą zgodzić. Osiecka tekstami piosenek wydobywały spore pokłady wrażliwości. Przynajmniej mojej. Teksty „do piosenki łatwej. lekkiej i przyjemnej”? No nie, ja bym jej teksty piosenek odebrał raczej jakby z klasycznego bluesa. Weź np. taki Nine below zero to jakby taki tekst do jej tekstów przystawał. Gdyby mi ktoś powiedział, że to ona napisała, to specjalnie bym się nie zdziwił.
  (Fachowców od poezji śpiewanej, jeśli poraziłem swoją ignorancją to trudno – ale taki to ze mnie prymitywny odbiorca).

 84. Przepraszam za krzywości. Miały się skończyć za cytatem z Bezdomnego.

 85. @legat 🙂
  Nie będę tutaj klepał o odczuciach, każdy z nas ma albo podobne albo odmienne, co nie jest az takie złe 🙂
  Ja natomiast nie mogę doszukać się w wykonaniach Jędrusik, Krajewskiego, a również i Rodowicz wrażliwości na dłużej niż trwał śpiewany kawałek.
  Ilu ludzi będzie jeszcze bez podpieraczy o niej wspominac, skoro nie grano tych kawałków na dansingach, do kotleta?
  W Akwarium, jak jeszcze istniało, grano zupełnie co innego, tam panował zupełnie inny duch 🙂

 86. Mag: dziękuję bardzo za mądre i krzepiące słowa. Wszystkiego najlepszego w 2021 i następnych. Pani wpisy to mocna strona naszego blogu. Najlepsze życzenia!

 87. tejot

  „Ciekawe socjologicznie jest to, ze teorie antyszczepionkowe, różne teorie spiskowe o depopulacji, o wszczepianiu nam chipów, o rządzie światowym, o nieistniejącej chorobie HIV, itp. są zdecydowanie bardziej popularne wśród prawicowo nastawionych obywateli. Im bardziej prawicowo, patriotycznie i ksenofobicznie tym większa wiara w spiski, zamachy smoleńskie, zmowy unijnych u urzędników przeciwko Polsce, itp.”

  Taka prawidłowość wychodzi również z badań, nie trzeba nurkować w matecznikach informacyjnych „prawicowo nastawionych obywateli” – jak ich określasz. Dodałbym, ze nie wszystkich bo przecież część z tego środowiska racjonalnie postrzega i ocenia rzeczywistość. Zresztą czasem wklejam na blog rzeczowe, błyskotliwe analizy np nielicznych w Polsce konserwatystów, którzy się od tego o czym piszesz odcinają. Dziś np Witold Jurasz, specjalista w sprawach międzynarodowych o poglądach konserwatywnych, po lekturze wyników badań dotyczacych aprobaty szczepien w poszczególnych krajach nie zdzierżył i wyrąbał na portalu onet: „Problemem (żałosnego wyniku w RP) jest kołtuństwo i obskurantyzm polskiej prawicy, która pomyliła konserwatyzm z wrogością wobec nowoczesności, a szacunek dla tradycji z prymitywnym tradycjonalizmem i wstecznictwem. Liczni politycy prawicy, w tym również Prawa i Sprawiedliwości, a nawet prezydent Andrzej Duda od lat grali na ruchy antyszczepionkowe. Można dyskutować o tym, czy robili to, gdyż sami są na bakier z wiedzą medyczną, czy też z najczystszego cynizmu, ale faktem jest, że to na prawicy, a nie w centrum bądź na lewicy świetnie mają się pseudonaukowe bzdury.”
  W kontekście powyższej wypowiedzi nie chciałbym wyjść na adwokata prezesa Kaczyńskiego, ale jak piszą, mimo swego tradycjonalizmu, podobno jest zdeterminowany by skłonić za wszelką cenę swój oporny elektorat do szczepień. Co oczywiście nie zwalnia go z odpowiedzialności za to, że latami tendencje ignoranckie prawicy tradycjonalistycznej w rozmaitych wymiarach wspierał, zagarniał ją pod swe skrzydła i w końcu stał się jej politycznym patronem. Symbolem tego patronatu stała się tzw kwestia smoleńska.

  Na temat prawidłowosci o której wspomniałeś napisano mnóstwo tekstów. Praktycznie codziennie w mediach można napotkać analizy, których autorzy usiłują ten fenomen wyjasnić. Piszą je nie tylko ludzie zajmujący się życiem społecznym ale i specjaliści od nauk ściślych, bo ich masowe kwestionowanie np dorobku fizyki czy biologii też zaczyna dobijać.
  Ale przyznam, że nie napotkałem tekstu, który by tę prawidłowość jakoś zwięźle i wyczerpująco wyjaśniał. To jest temat rzeka … .
  Mnie chodzi po głowie by go trochę inaczej ustawić. Nie tyle zastanawiać się nad tym co ową tradycjonalistyczną prawicę skłania do teorii spiskowych co raczej pomysleć czemu ich racjonalna ocena rzeczywistości odstręcza. Intuicja mi podpowiada, że to bowiem nie jest kwestia wyboru. Jesli się bowiem tego racjonalnego podejścia do rzeczywistości nie posiadło albo utraciło to pozostają tylko teorie spiskowe. A to nie jest żaden wybór.
  Pytanie więc brzmi – czemu nie posiedli, czemu utracili?

 88. MAŁY FIZYK
  Jesteś błaznem i się błażnisz.Technologfia MRN znana od 20 lat i niejeden instytut ma gfachowców w tej dziedzinie.Cymbale jeśli ten instytut niemiecki tak był zaawansowany w badaniach to ty myslisz ,że Niemcy by oddali przzodownictwo.Durniu najważniejsze w tej sprawie to moc obliczeniowa i symulacyjna komputwrow IBM.Od czasy Blue Deep 2006 r ten co nie ma możliwosci wykorzystania mocy obliczeniowych komputerów o takiej mocymoże sie tylko podniecc tak jak tp tobia Niemaszki czy Francuzi.

 89. magf
  Prawda jestem czlowiekiem wierzącym.

  Jednk dyskutujemy o konkretnyc pocianieciach i to w ekstrymalnie trudnych warunkach .
  Ja z wykształcenia mr inz w Polsce w USA 115 kredytow z trudnych przedmiotów technicnych mam wystarczajacy warsztat analityczny aby porównywać działania szczegolnie menadżerskie.Powiem wprost bardzo mi imponuje minister zdrowia Niedzielski.On z Premierem Mateuszem Morawieckim stanowią niezwykły tandem słuchanie ich i obserwowanie jak działaja to dla mnie wręcz poezja.

 90. wykształcenie w Polsce mgt inz i dobiłem nie nalezac do PZPR do stnowiska Głowny specjalista w Stoczni im A,Warskiego w Sczecinie.

 91. Czemu „racjonalna ocena rzeczywistości” ich odstręcza?

  Pytanie jest zaskakujące, wręcz niespodziewane.
  Załóżmy, że wiemy powszechnie co to jest ta racjonalna ocena rzeczywistości (ROR). Całej rzeczywistości. Bo naprzeciw leżą teorie spiskowe na przeróżne tematy, w zależności od lokalnej kultury, symboli, tradycji potocznego rozhoworu.

  Racjonalna ocena rzeczywistości odstręcza bo jest mainstreamowa. Czyli wspierająca, uzasadniająca słuszność i poprawność tego co jest. Tej oto tu rzeczywistości. A ta rzeczywistość oczywista oczywistość jest upierdliwa lekko ujmując. Kto tylko się raz zbuntuje przeciw niej już z ROR dalej nie pojedzie. Już zapada się w wykluczenie. Wysiadka. Pozostają tylko teorie spiskowe. Z wolnego wyboru.

 92. Daniel Passent
  Śle pan ostrzerzenia ?.Wez pan pod uwage ,ze starsi ludzie maja wiekszy temperament w dodatku jeśli ja prostuje czasem niesamowite głupoty to ci ludzie powinni byc mi wdzieczni.

  Dalej pan powinien uwzglednic ,ze jestem czytelnikiem pana od 60 lat zaczynałem Poltyke od pana elietonu.Najbardziej utkwił mi jeden gdzie pan opisuje jak Amerykanie jazda kleskę zywiołowa potrafia zamienic w biznees.Opiał pan strszliwe opady snegu.

  Tu szczegolnie olscy kontraktorzy czekaja na sezon huraganow na Florydzie -paracy i orsy skolko godno.

  Jeśli mino to pan mnie zbanuje to krzywda mi się nie stanie.Poziom pańskich tekstów jest bardzo niski i ja płacac za e -wydanie Polityki zastanawiam się czy ta taki produkt placić.

 93. legat
  28 grudnia o godz. 20:18
  Moje ( i tamte ichnie braterskie )mieszane uczucia biora sie z ” niejasnej”- mi nie znanej finansowej strony produkcji tego serialu . Wg jednego z rezyserow prawa do produkcji (autorskie ? ) zostaly przekazane bez jakichkolwiek zastrzezen przez p. Agate Passent ( „robta co chceta „?!) no ale … chyba jak to zwykle bywa w takiej sytuacji – cos za cos .
  Inaczej bylby to ewenement
  Nie jest to oczywiscie zaden moj bisnes , ani mnie to ziebi ale jest jakies takie malutkie „ale” jakby .. pamietajac rozmaite palcowo – sejmowe batalie . Mam tylko nadzieje , ze serial byl krecony przed pandemia (w starych czasach) a wtedy jak to mawial pewien moj znajomy z Hajnowki – ” na prozno ja jechal ” i Bogu niech beda dzieki ..

 94. Geozak pisze do Daniela Passenta
  ….”Jeśli mino to pan mnie zbanuje to krzywda mi się nie stanie.Poziom pańskich tekstów jest bardzo niski i ja płacac za e -wydanie Polityki zastanawiam się czy ta taki produkt placić.

  Geo bardzo surowo ocenia red. Passenta (a co, nie wolno?) i się jeszcze zastanowi, czy będzie za produkt płacić. Myślę, że jak takiego czytelnika ubędzie, ani Polityka, a tym bardziej blog się nie zawali.

 95. Putin, to genialna przeciętność.
  Pzdr, TJ

 96. geozak
  „Powiem wprost bardzo mi imponuje minister zdrowia Niedzielski.On z Premierem Mateuszem Morawieckim stanowią niezwykły tandem słuchanie ich i obserwowanie jak działaja to dla mnie wręcz poezja.”

  No to napisz poemat o tych panach. Jak nie wierszem, to prozą poetycką.
  Stać cię i na to magistrze inżynierze.

 97. Starsi Panowie Dwaj

  Ja bym – na miejscu Pana Passenta – zbanował Pana Geozaka bez nikakich. I to po pierwszej wzmiance: „jestem czytelnikiem pana od 60 lat zaczynałem Poltyke od pana elietonu”, bez czekania na recydywę, bez oglądania się na regułę einmal ist keinmal.

  Bo utrzymywanie, że było się regularnym i zawziętym czytelnikiem felietonów przez dziesiątki lat i teraz pisanie taką niechlujną polszczyzną treści pozbawione sensu bardzo źle świadczy o tych tysiącach felietonów. Czy na nich Pan Geozak, z którego jest taki Polak, że szkoda gadać, nie mógł się nauczyć porządnie myśleć i rozsądnie pisać? Musiały być – felietony – miernej jakości.

 98. Daniel Passent
  Spłonęłam rumieńcem, co mi się raczej nie zdarza, po pana jakże życzliwych dla mnie słowach. Pochwała z pana ust to dla mnie zaszczyt.
  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

 99. tejot, to genialna szarość .

 100. @geozak
  28 grudnia o godz. 22:18

  Slychac wycie? Znakomicie!

 101. „Shuggie Bain” by Douglas Stewart (2020)

  Tę powieść nagrodzoną tegorocznym B00kerem czytam, a dokładniej słucham jej nagrania audiobookowego, co jest jeszcze lepsze, bo dialogi słyszę w dialekcie miasta Glasgow. Powieść jest piękna i brutalna jednocześnie, pisze recenzent The Times, autor wziął własne dzieciństwo wypełnione traumą i kotłowaniną i opisał w sposób bolesny i dech zapierający.

  I już wychodzą w przyszłym roku dwa tłumaczenia: po polsku w Wydawnictwie Poznańskim, w tłum. Krzysztofa Cieślika (znany POLITYCE), i po niemiecku.

 102. Symetryczny
  Co ty pieprzysz o mojej rzekomej rusufobii? Bardzo wysoko cenię rosyjską kulturę, a Okudżawę czy Wysockiego wprost uwielbiam. Ale totalitarnych większych i mniejszych ichnich wodzów nie poważam, tym bardziej że dopuszczali się najcięższych zbrodni na własnym narodzie oraz wielu innych.

 103. Osiecka, to wybitna poetka.
  Jej poezja, to metafizyka, nieustająca pieśń o życiu, o wędrowce, o szansie.
  Jej poezja jest muzyczna, jak żadna inna.
  Jej piosenki „Uciekaj moje serce” oraz „Nie spoczniemy” zaliczane do kategorii popowej, łatwej, lekkiej i przyjemnej na mojej liście najlepszych piosenek polskich, zajmują pierwsze i drugie miejsce. Są zajmujące, przejmujące, melodyjne, studyjne, kameralne, popowe, gotowe, zawsze nowe.
  Pzdr, TJ

 104. Symetryczny
  Zapomniałam dodać, że mam przyjaciół Rosjan, ludzi rozumnych i otwartych, z pewnością patriotów, którym do głowy by nie przyszło pleść takie propagandowe banialuki, którymi nas raczysz na blogu nie wiadomo po co.

 105. Wolność. Kaczyński wolny od wszelkiej kontroli

  https://wyborcza.pl/7,75398,26643634,obajtek-czlowiek-wolnosci-wolnosci-wladzy-kaczynskiego.html

  Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, został laureatem nagrody Człowiek Wolności 2020 przyznawanej przez tygodnik „Sieci”.

  Prezes PKN Orlen kontroluje teraz olbrzymi segment rynku mediów. Spółka pełni funkcję wydawcy i druku (Polska Press), kolportażu (Ruch) i reklam (Sigma Bis).
  Transakcja dała Obajtkowi ponad 20 dzienników, 150 tygodników regionalnych, ok. 500 serwisów internetowych, czyli blisko 17 mln użytkowników miesięcznie. Kontrola informacji i propagandy, koncentracja takiej władzy przez państwo, oznacza zagrożenie dla wolności mediów. Gdyby wolność umiała mówić, toby zamilkła. Z zażenowania.

  Kaczyński chce się cieszyć wolnością od wszelakiej kontroli społecznej. I to Obajtek może mu podarować. Tak długo, jak mu na to Kaczyński zezwoli, tą wolnością handlować – konkluduje red. Agnieszka Kublik.

 106. „Róbta co chceta” – powiedzieli biskupi Polkom i Polakom

  https://wyborcza.pl/7,75398,26643329,polski-kosciol-nie-odwazyl-sie-powiedziec-szczepcie-sie.html

  Gdy większość Polaków nie chce się zaszczepić przeciw Covid-19, to organy kościelne podają:

  – „mimo różnorodnych zastrzeżeń szczepienia są ‚aktem miłości bliźniego'”
  – „grzechu z tego powodu nie będzie”
  – „na podstawie doktryny katolickiej, że grzech popełnia osoba dokonująca aborcji, moralne wątpliwości może mieć naukowiec pracujący nad linią namnożonych komórek, ale nie powinien mieć ktoś, kto ze szczepionki korzysta”

  To już dużo.
  Problem polega jednak na tym, że część z głoszonych antyszczepionkowych farmazonów wylęgło się w okolicy kościelnej kruchty i wśród osób w sutannach, noszących nawet dumne miano kościelnych “bioetyków”. Ci nadal, nie przejmując się niezrozumiałym dla większości wiernych dokumentem, będą głosić swoje, zagrażając ludzkiemu umysłowi, ludzkiemu zdrowiu i ludzkiemu życiu.
  A w polskim Kościele nie ma nikogo odważnego, kto by powiedział temu wielebnemu głupstwu: “Basta!”.

 107. Sondaż „Wyborczej”. Do szczepień na COVID-19 przekonają Polaków tylko pieniądze. Ile?

  Raczej tysiak, nie mniej.

 108. Dziadku geozak ;

  Bądź wyrozumiały tu co dla niektórych , oni po prostu nie mogą tobie
  wybaczyć twoich 5 pięciu telewizorów które w domu posiadasz .
  Te durnowate durnie w żaden sposób nie mogą pojąć po co Ci aż 5 pięć .

 109. Blackley

  Niestety musiał;em z jenego zrezygnować dyż sprzedal dziadek dom i wprowadził się do apartamentu gdzie ilość pomieszczeń jest mniejsza.Jednak mimo to jakośc odbiornikow zwiększyłem dyż tera w sypialni mam 65 inczy zas w kuchni 40 inczy.Wszystko to jeszcze czeka na końcowe polaczenie gdyz prace przerwała mi choroba.Donald Trump mło co nie wycial by numeru i dalby mnie dodatkowe bonus $2 tys.Pozostalo $ 600 i jak to sie mowi darowanemu koniowi ni patrzy sie w zeby.

  Dziadek gdy tylko dojdzie do zdrowia uda się na Florydę do okolic Fort Loterdale i rozejrzeć się za kupnem apatamntu na okres zimowy.Tak wiec planuje opierdalac tych Durni już z Florydy palmy i Atlantyk przynajmniej 4-5 m-cy.

 110. mag
  Przecież rządając jakości od tak znakomitej postaci nie czynię mu krzywdy.Przecież mógłby napiać kukuryku siedzi wrona na piecyu i i tak to towarzystwo pisaloby to samo.

  Ja lubie ogladac te towarzystwo Daniela Passnta jak dyskutyje na rozne tematy i z óry wiem ,że ich przewidywania sie nie sprawdza.

 111. mag
  W poprzednim tekście dałem komentarz na temat mojego spotkania z Maćkiem Cybulskim w klubie studenckim Politechniki Szczecinskiej Pinokio.Wypiłem z nim codziennie przynajmnie litr wina.

 112. mag
  Miałem też w moim życiorysie ciekawe starcie polemiczne z Jackiem Kuroniem w klubie stoczni szczecinskiej Korab .

  Krotko mowiac obnażylem wtedy intencje Trockisty jakim byl Jacek Kuron.

 113. PiSia Tuczna …

  W rozlewisku której rzeki powstanie narodowe lotnisko?

  A w którym kraju G-7 wyprodukowano szczepionkę, którego nazwa premierowi z-Mora nie przechodzi przez gardło?

  Który kraj jako jedyny kraj Unii został upomniany przez Brukselę za notorycznie pomijanie informacji, iż otwierana właśnie z wielką pompą kolejna inwestycja sfinansowana została ze środków unijnych?

  Kto lub co jest sprzedawane na zachodnich targowiskach wg. doniesień TVPiS?

  Te i podobne pytania Nowy Rok zada Polakom w teleturnieju pt. „dobra zmiana”.

 114. Przewidywania giełdowe?

  Tylko w firmie GEOZAK À REBOURS.

 115. Trump wystartuje w 2024 roku

  … z listy partii demokratycznej.
  Poparł tandem Pelosi – Schumer z ich $2000 pomocy covidowej.
  Republikanie w Senacie pod ścianą, tj. na widoku publicznym.

  House approves increasing stimulus checks to $2,000 for Americans, sends bill to Senate – USA Today.

 116. geozak
  29 grudnia o godz. 0:36
  Rozumiem, ze jestes na blogu, aby uwalniac panskie rozbuchtane ego. Jezeli jestes zaproszony, lub sam sie wpraszasz, to nalezy miec szacunek do pana domu. W przeciwnym wypadku sie po prostu wychodzi samemu, by nie zostac wyrzuconym. Wydaje mi sie , ze na kazdym telewizorze powinienes zostawic metke z cena. Wtedy lepiej sie doceni majetnosc wlasciciela.
  A poza tym prezezntuje pan tak oryginalne podejscie do rzeczywistosci, ze (pomijajac slowa niezbyt przyjete w normalnym savoir-vivre, nazwijmy je wiec lingwistyczna kokieteria) szkoda byloby pana tu nie widziec.
  Drugie „poza tym”: panskie subtelne sugestie wpisane pod poprzednim wpisem Gospodarza, dotyczace panskiej jurnosci seksualnej sa, widzac panski wiek, chyba nieco na wyrost.
  Powrotu do zdrowia. W pelnej definicji S.O.Zdrowia.

 117. “Fortu Loterdale” to trzeba będzie na Florydzie dłuuugo szukać. I bezskutecznie.
  🙂

 118. Świetny tekst na blogu Hartmana o szkole i o tym, jak ta szkoła demoralizuje. Nie tylko uczniów.

  W czasie pandemii szkolna zabawa w kotka i myszkę wykroczyła poza ramy kontrolowanej gry pozorów. Teraz to jest otwarta wojna. Wściekli nauczyciele kontestują system, rozsiewając ducha buntu, a całkowicie już pozbawieni motywacji moralnej uczniowie robią, co tylko mogą, aby uniknąć bezsensownej najczęściej i bezproduktywnej pracy. Głupie i niepotrzebne zadania, przykuwające dzieci na wiele godzin do komputerów, pozbawiając ich czasu na normalne życie, wywołują opór. Młodzież ściąga, kupuje gotowce, organizuje podpowiadanie, a nawet fikcyjnie się loguje bądź symuluje problemy techniczne. I właśnie to „kombinowanie”, czyli bezczelne oszukiwanie, jest najwyraźniejszym efektem nauczania w czasach pandemii.

 119. A to “spotkanie z Maćkiem Cybulskim to też ciekawy pomysł…

 120. @ahasverus 29 grudnia o godz. 1:11

  Szkopuł w tym, że ten osobnik przed “chorobą” zachowywał się dokładnie tak samo.

 121. Dziadku geozak ;

  Przyjedź do Australii tu ciepło i palmy cały rok no i spokój którego nie
  znajdziesz nigdzie na świecie no może poza New Zealand ale tam jest
  o wiele zimniej i często wieje .

  https://www.youtube.com/watch?v=qxRji3o98n0&feature=emb_title

  W tym roku z powodu plandemii w miejscach turystycznych i na
  beaches jest co najmniej o połowę mniej ludzi niż co roku .

 122. Tak było wczoraj , tak mało ludzi w bardzo atrakcyjnych turystycznych
  miejscach jeszcze nie widziałem .

  https://www.youtube.com/watch?v=wcpTD9w4dUM

 123. Nie wczoraj tylko przed wczoraj .

  https://www.youtube.com/watch?v=TV1WvuFL7tk

 124. @tejot 28 grudnia o godz. 23:43

  “Uciekaj moje serce” śliczne! Nie znałam.

  A przy okazji oto, co mi się wyguglowało…
  https://www.youtube.com/watch?v=kurFP6iPNds

  Wybrany komentarz:
  Wspaniały chór ! Wspaniały wykon ! Nie pojęte jak polityka może zniszczyć ludzkie relacje !!!

 125. Pisalam dzisiaj ze skradziono szczepionki w ilosci 850 w miescie NY, a wlasciwie w stanie NY. Otoz podlegla glownemu dystrybutorowi stanowemu firma pewnego zespolu opieki zdrowotnej zlozyl stosowne zamowienie i po drodze dokonano 3 oszustwa:
  1. Dokumenty podawaly falszywe informacje
  2. Otrzymana na ich podstawie szczepionke i tak wyslano do innego niz w dokumentach szpitala poza miastem, w ktorym leczy sie w wiekszosci jedna grupa etniczna.
  3.Szpital, w ktorym dzieki tej dostawie zaczeto szczepic nie przestrzegal obowiazujacej listy kolejnosci, a ta jak wiadomo wynika z ustalonego dla opieki zdrowotnej w stanie NY algorytmu.
  Kara dla instytucji oszukujacych do miliona dolarow, wystapienie prokuratury na droge sadowa oraz pozbawienie licencji medycznej kazdego stopnia osoby, ktore na podstawie przeprowadzonego sledztwa okaza sie wspoluczestniczace w procederze.
  To zapowiedzial dzisiaj gubernator, bo sprawa wynikla w zeszlym tygodniu ale, powiedzial, ze do konca tygodnia beda podpisane stosowne dekrety.

 126. Blackley
  Przyjechałbym ale 16 odz lotu to już za dużo na moje stare kości.

  Wiem ,że Australia jest pieknym krajobrazowo krajem ale zapewniam cie USA ,Ameryka płn ,kanada dostarczają niesamowite przeżycia,Boże zejśc na dol Wielkiego kanionu wtedy Blackley mimo tch wszystkich nauokowych wyjasnień zaczynasz wierzyc w Stwórce najwyższeo i otwierasz swoje serce i uczucia na ludzi.Miałem kika ssji w rand knion kiedy rano słońce wschodziło .Zachod słonca w rand Kanion nie robil na mnie takiego wrażenia.55 % TERYTORIUM USA to wlasnosc rządu ederalnego i stąd łatwośc tworzenia parków narodowych nie wspomne o stanowych.Wszystko to utrzymane w doskonałym stanie i przyjazne turystom.

  Czsem wedrowałem po pustyniach Arizony i miałem noce kiedy spałem w moim samochodzie Grand Caravan.Przeżycie niesamowite jestes sam cisza i wiazdy na nieboskłonie.Wtedy jest o czym mysleć.Przeladasz karty swego życia.

  Pozdrawiam cie i życze zdrowia.

 127. na marginesie
  To spotkanie z Mackiem Cybulskim to ciekawy pomysł.
  …?

  Pomysł ?.Bylo to gdzies chyba w 1964 r Kiedy Maciek Cybulski krecił film w Szczecinie zdaje sie Rejs.Byłem studentem Budowy Maszyn Politechniki Szczcińskiej .Zawsze w wakacje my awanturnicy zostawalisśmy w akademiku ktopry miał poetyczną nazwe Ku Slońcu zaś kto zna Szczecin to wie że ulica prowadzi na największy cmentarz w Europi
  akademiku był klub studencki o nazwie Pnokio. .W wakacje zabawy i imprezy były 6 dni w tygodniu .Do klubu przyhodziły atrakcyjne dziewczyny aby złapac meza inżyniera oraz oczywiscie artysci i oczywiscie dlatego przychodzil codziennie Zbyszek Cybulski.Lody zostaly zlamane w dodatku bylismy bogatsi od Zbyszka gdyz pracowalismy w Bratniaku zarabiajac mase orsy rozładowując bazy rybackie Pulaski i Kaszuby.
  Przewanie wypjalismy na lowe dwie butelki zas Maciek dotrzymywal nam kroku palac papierosy.Któregos wieczoru w pijańskim widzie dyskusja zeszła na jego filmy.Kumpel zaczol sie nasmiewac z Cybulskiego ,ze nie popisał sie w filmie szwedzkim w łynnej scenie nagiej kompili w wannie.Kumpel mowi zamiast wydupoczyć ja to tys cały czas filozofowal i tym samym osmieszyłes nasz rod meski w Polsce.Potem zdjal mu z nosa okulary i Cybulski beradnie machal rekoma aby je odzyskac .Mial wyjatkowo słaby los.Okres kiedy sie spotykalismy dzies okolo 1 m-a zdazyl=lem wypic z nim hektolitry reslinga oraz czerwonego byczej krwi.

 128. Maciek -Zbyszek jakze te imiona mi sieplączą.

 129. Ahasverus\Powiem tak rozluznij sie chłopie spojrzyj troche na ludzi i swiat inaczej.

  Co to za Blog nie przesadzaj i z tobą i ludżmi co zabieraja głos.Jestescie wszyscy i wiekszosci Polacy ulepieni jakby z jednej matrycy .Nudni z zatroskanymi twarzami jakby każdy z was miał rozwiazywać niesamowite problemy.To jest maska ,ze niby jestescie ludzmi myslącymi a na waszych barkach losy ludzkosci.Szczegolnie taka maske przybieraja tzw Yntylegenci którzy pokonczyli studia wyższe w Polsce.

  Ja aby zwiedzic troche swiata jezdzilem czesto na wycieczki po Europie,Azji czy Afryce.Prawie cała grupa takich ponuraków.Szybko nienawidzono mnie gremialniie gdyz osmieszałem ich tak jak to czynie wielu na tym blogu.Byli bezradni moja dobra znajomosc angielskiego dodatkowo wbijała ich w kompleksy.Jednym słowem Ahasverus z podobnych jak ty miałem ubawu pod dostatkiem.

  Dlatego zrelaksuj sie zrob cos aut i=of box cos szalonego na to nigdy nie jet zapuzno.

 130. Ahasverus
  O jakiej jurnosci mojej seksualnej pisałem tonaprawde nie pamietam.Ciekawy temat weszles mógłbys rozwinac gdyz pisanie przez takich jak ty PiS jest zly bo ma kły jest po prostu nudne.

 131. Rehabilytacja z Covid-19.

  Dziś wsiadłem do samochodu i jazda nie sprawiała problmu.Wiytaw 3 sklepach.

  Jutro troche większe zadanie ,Costco,Menard i Lowe store.

  Dziś przyszedł tablet 10 inczy z przylaczana klaiatura i luchawkami.aNDROID 10 PROGRAM OPERACYJNY – NIESAMOICIE NISKA CENA $59 .

  PRAKTYCZNIE JEDZENIE ZACZYNAM O 6 RANO I KILKA POSILKOW.

 132. geozak
  29 grudnia o godz. 3:32 .

  Dziadku ; w Ameryce byłem dwa razy po 2 tygodnie ostatni raz 13 lat
  temu , ja wiem że to za mało aby poznać Amerykę ale zawsze to coś .
  Nad Wielkim kanionem latałem helikopterem bo za mało czasu było
  aby tam schodzić na dół , rzeczywiście robi to wrażenie . W Kanadzie
  nie byłem nigdy chociaż mam tam dalszą rodzinę ale uważam że z rodziną
  wychodzi się dobrze ale tylko na zdjęciu więc unikam jak lis trutki .
  Ameryka to piękny kraj i turystycznie wart zobaczenia ale mieszkać
  tam to nie chciałbym nigdy za dużo powodów aby ich przytaczać
  tutaj dlaczego . Australia to piękny kontynent z tysiącami przepięknych
  plaż , zawsze zielono i ciepło nie trzeba tu żadnych pieców , rękawic
  szalików , jedyny mankament to to że wszędzie daleko .
  Chociaż ostatnio w dobie nowoczesnych samolotów ten dystans jak by się
  skracał , już teraz z australijskiego Perth można polecieć aż do Londynu
  bez między lądowania .
  Ja również pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia .

  https://www.youtube.com/watch?v=arvT2HrGHp0

  Dziadku ; bądź dobrej myśli , jeszcze nie wszystko stracone .

 133. geozak
  29 grudnia o godz. 4:08
  Nie lubie szperac w archiwach, dawnych wpisach, lecz pytasz, to ci odpowiadam:
  „geozak
  29 grudnia o godz. 4:08
  na margfinesie
  Jem i jem i jem – potem oraniczę ilość jedzenia aby pozostać jako starszy szpakowaty pan o nienagannej sylwetce.Pojade w moje wedrolwki i trzeba w moim wieku wsadzić nos w jedrne piersi jakies uroczej Polki.”
  Poza tym
  „geozak
  29 grudnia o godz. 4:16
  Rehabilytacja z Covid-19”
  Mam nadzieje, ze rehabilitacja jest lepsza niz ortografia
  Baw sie dobrze

 134. Narciarstwo sportem narodowym… tak Morawiecki… a dlaczego nie przyzwoitość… dlaczego przestępczość w parafiach jest narodową plamą … widoczną ze skoczni… Tak sobie myślę prywatnie… może przed skakaniem sąsiadom do oczu zajmijmy się plamą…. splamione sumienie ciąży skoczkom…

 135. Niemcy w sprawie Nawalnego… też od razu wiedzieli… co miał w majtkach… pozostawionych w Rosji… Tak sobie myślę prywatnie o niemieckiej dokładności… Warszawa nie wierzy…

 136. Rodzi się nowe.. antyszczepionkowcy otrzymują herb służb specjalnych Rosji w ramach narodowej rusofobii… Czy katolicy są podatni na agenturalność inną niż watykańska… Czy KK jest pod wpływem hybrydów z Rosji, bo nie nawołuje do masowych szczepień… Tak sobie myślę prywatnie, że Rosja wyręcza w straszeniu… bo nawet piekło i szatan straciły na mocy… a kto namawia do kradzieży… pokusa sugeruje Rydzyk… rodem… nie wódż nas…

 137. Kompromitujące wpadki kremlowskich skrytobójców obnażają demoralizację rosyjskich służb specjalnych

  https://wyborcza.pl/7,75399,26642740,kompromitujace-wpadki-kremlowskich-skrytobojcow-obnazaja-demoralizacje.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy

  Kiedy agenci wywiadu wojskowego, tradycyjnie nazywanego GRU wysyłali do Serbii 100 tys. dol. na sfinansowanie próby przewrotu w Czarnogórze w 2016 r., dla wygody skorzystali z usług amerykańskiej Western Union. Jako adres nadawcy podali: „Szosa Choroszewska 76B Moskwa”, a tam mieści się ich kwatera główna, znana szeroko na świecie jako „Akwarium”.

  W 2018 r. Holendrzy przyłapali czterech rosyjskich hakerów, którzy z samochodu zaparkowanego obok siedziby Organizacji Zakazu Broni Chemicznej w Hadze usiłowali się włamać do komputerów pracowników tej instytucji. Zdemaskować ich jako GRU-szników nie było trudno. Mieli przy sobie rachunek za taksówkę, która przywiozła ich na moskiewskie lotnisko Szeremietiewo wprost z Nieswiżskiego Piereułka, gdzie znajduje się Ośrodek Zadań Specjalnych rosyjskiego wywiadu wojskowego.

 138. A Niemcy przed wybuchem wojny… w Gliwicach podrzucili zwłoki więżnia w polskim mundurze… Tak sobie myślę prywatnie o podpowiedziach w prowokacjach… dolary od siajej też swoje zrobiły w ramach Solidarności… rozdawane przez konfesjonały… takie czasy…

 139. Jak donoszą media polscy skoczkowie narciarscy są jednak dopuszczeni do zawodów. Wczoraj test u jednego z nich był pozytywny, dzisiaj już nie.
  Powstaje pytanie jak to się dzieje. Chodzi o jakość testów.

 140. Po lekturze tekstów Radziwonowicza przychodzi ochota na kaczora… Tak sobie myślę prywatnie… jankesi ponad 100 razy podchodzili z dzidą do Castro… jak zajac…

 141. Bylo to gdzies chyba w 1964 r Kiedy Maciek Cybulski krecił film w Szczecinie zdaje sie Rejs

  Pomogę wspaniałej pamięci @geodziadka

  Rok był 1966 (druga połowa), film miał tytuł „Cała naprzód”, a Zbigniew Cybulski był częstym gościem klubu „13 Muz” założonego m.in. przez K.I. Gałczyńskiego.
  Poza tym pewnie bradziażył z nudów po całym Szczecinie.
  Ekipa filmowa utknęła tam bowiem bezczynnie na dwa tygodnie, kiedy statek, którym miała udać się w rejs do Casablanki i na Wyspy Kanaryjskie na dalsze zdjęcia, uległ awarii.
  Pół roku później Cybulski już nie żył, a premiera filmu odbyła się również w „Klubie 13 Muz” w kwietniu 1967.

 142. Na marginesie
  29 grudnia o godz. 2:16
  @tejot 28 grudnia o godz. 23:43

  “Uciekaj moje serce” śliczne! Nie znałam.

  Mój komentarz
  Chór Aleksandrowa i jego soliści potrafią wszystko zaśpiewać i zawsze z rozpoznawalną muzyczną plakietką – to my – Chór Aleksandrowa. Fenomenalny ansambl.

  Tę piosenkę wykonuje Vondrackowa. Jej interpretacja, to zupełnie inna para kaloszy – musicalowa.
  Krajewski śpiewa to ro-m-an-tyczn-ie, wzruszająco, jego barwa głosu jak na popmuzyka jest niezwykła i pasuje do treści opowieści, z każdej frazy emanuje duch Osieckiej, a słowa plus melodia – tylko dać się ponieść.
  Pzdr, TJ

 143. Słowianinie = … ” nie wódż nas…” chcesz wpisać „wódź ” naciśnij x i pierwszy klawisz po prawej spacji. razi w oczy taki błąd.

 144. Ale to prawda… czy prawda nie razi… Tak sobie myślę prywatnie o formie i treści…

 145. Tak na zdrowy rozum,

  myślenie myśleniu nierówne.

  Putin cierpi na 🙁

 146. Mówią.. żeby stawiać kropkę nad „i”… wodzenie jest i- stotą grzechu… Tak sobie myślę prywatnie o istocie kropki… piętnującej…

 147. Teraz narciarze padli ofiarą niemieckiej sprawiedliwości… bez zakończenia procedury wykluczyła… choć wykluczeni nie byli poddani całościowej procedurze…. Wcześniej Merkel w sprawie Nawalnego wydała wyrok… kiedyś były chociaż sądy skorupkowe… teraz majtki w układance… Tak sobie myślę prywatnie, że Kaczyński wyczuwa praworządność w majtkach…

 148. Tak na zdrowy rozum,

  Trampki już zdarte, pójdą na śmietnik.

  Putin wkrótce dołączy,

  Krym czy Floryda ?? Może Kuba??

  Oszust wyborczy Andrzej Duda
  kupuj u swoich

 149. https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26596583,covid-19-adam-kruszewski-trzeciej-fali-nie-bedzie-zaraz-20.html#weekend#S.W-K.C-B.3-L.1.maly
  W pleni zgadzam się z opinia tego lekarza . To co tu napisali świetnie koresponduje z wpisami które powyżej umieściłem. Korono wirus jest znacznie słabiej zaraźliwy niż świnka , a tam wystarczyło uodpornić 75%, obecnie już uodporniło się prawdopodobnie 35% a więc plus dodatkowe 20 jak pisze doktór i już mamy 55% jest odpornych czyli 65% , czyli 10 % mniej niż wystarczyło przy śwince,
  Szczepienie przyspiesza oczywiście proces nabierania odporności.
  W Wuhan w środę wykryto tylko osiem nowych zachorowań wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2. Poza Wuhan w prowincji Hubei, której miasto to jest stolicą, nie wykryto żadnych nowych zachorowań – informuje chińska Komisja Zdrowia Publicznego.
  Czyli tam wirusa już nie ma

 150. Trochę się zamieszało „już mamy 55% jest odpornych czyli 65% , czyli 10 % mniej niż wystarczyło przy śwince”
  Chodziło mnie o to że prawdopodobnie wystarczy 65% (czyli 10% mniej niż przy śwince) by epidemia się skończyła , skoro wkrótce będzie 55% to nawet przy braku szczepień epidemia będzie się kończyć .

 151. Uderzenie w kieszenie Polaków. W 2021 r. wzrośnie kilkanaście podatków

  https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/podatki-w-2021-r-w-gore-zestawienie-oplat-i-podatkow-w-2021-r/jk0f2x4

  Faszystowska partia PiS – po trupach Polaków

 152. Prof. Marody: Władze PiS usiłują udawać, że obecnej rzeczywistości nie ma. Bo sobie z nią nie radzą „Wobec pandemii politycy PiS też są bezradni, bo jedyne co potrafią, to prowadzenie jałowych rozgrywek wewnętrznych”.
  Nic ując nic dodać

 153. za NZZ (CH)
  Das Klima zu schützen, heisst für sie, keine Kinder zu haben
  Weil sie um die Zukunft des Planeten fürchten, entscheiden sich immer mehr Frauen, auf eigene Kinder zu verzichten. Zwei von ihnen erzählen, warum sie es für verantwortungslos halten, weitere Kinder in die Welt zu setzen.

  Nie tłumaczę. Może Gajowy M.?
  I tak to wygląda, jak się ludzi totalnie ogłupia.
  Inny myśliciel, były min. spraw zagr. (D) gaworzy o wielkiej transformacji.

 154. Jeszcze o serialu Osiecka.
  „Spróbowałem oglądać OSIECKĄ na TVP1, ale nie dałem rady: to jakby dostać szarlotkę na zarzyganym talerzu” – czytamy w facebookowym wpisie Tomasza Raczka.– To moja emocjonalna reakcja na poczucie przykrości jakie miałem, oglądając ten serial w TVP. Po prostu odrzuciło mnie od ekranu. Miejsce, w którym serial jest prezentowany, czyli TVP, jest zaprzeczeniem wszystkiego, czym była twórczość Osieckiej – podkreślił.
  – Stąd moja metafora. ”Zarzygany talerzyk” nie dotyczy twórców serialu, nie dotyczy aktorów, których szanuję, ale samej TVP – wyjaśnił dziennikarz.

  Hola, hola, panie krytyku, pisze pan recenzję serialu, czy wyraża opinię na temat TVP? Ja też uważam tę stację za partyjną gadzinówkę PIS i nie oglądam żadnych jej „autorskich” programów, na czele z Wiadomościami, ale dobre filmy lub spektakle teatralne tam emitowane, czasem tak.
  A może paradoksalnie, dzięki TVP1, łatwo dostępnej w całej Polsce, „Osiecka” trafi pod strzechy? Oglądam więc „z pewną przykrością” ten serial (podobnie jak red. Raczek), bo leci ma TVP, ale oglądam.

 155. Skoro mnie zawiadamiają to dobre wiadomości postanowiłem przenieść na blog. W przyszłym roku kierowcy będą mieli prawie czterysta kilometrów nowych dróg szybkiego ruchu, to trzy razy więcej niż oddano w tym roku.
  Dyrekcja dróg nie zamierza zwalniać tempa i liczy na finansowanie tych inwestycji, a bez europejskich środków ten plan nie wypali.
  Muszę jednak dopisać, że aktualne potrzeby to jeszcze ponad trzy tysiące kilometrów do realizacji, a zatem pracy nie zabraknie na kolejne lata. Ważne by kończyć już rozpoczęte inwestycje

 156. Doskie Red. Daniela Passenta
  Zostało dwa dni tego ” Chorego Covidowego „roku
  Pełni nadziei na dobre dni i lata .
  Składam Panu już dziś od zdrowego Serca życzenia Dobra na pana ręce i Najbliższych znanych nam Osób .
  Do niedawna epizodycznie pisałem , teraz tylko czytam z uwagą,
  Każdy pański tekst wart jest takiej uwagi i . namyslu .
  Byłem obecny na blogu od niemal początku ,Dziś powrociłem do tekstu ” wzrusząjące slowa z Czerwca 2006 r i przy tej okazji mój datowany na 30 06 .2006 godzina 14:02 /
  Zdumienie – mimo ułlywu 14 lat aktualności wiele
  Panskie pisanie przywraca nadzije na dobre JUTRO !
  Korzystam z tej możliowści , przesyłam Noworoczne życzenia dla blogowiczów zatrzymując sie na moich ulubionych wymieniam @ Bar Notre , @tejot ,@mag,@ na marginesie , no i „Kanadyjczyka „… moge pomylić >..i innych za wyjątkiem Faceta ze Stanu IL.
  Byłoby dobrze dla poziomu blogu D. Passenta, by mieszkaniec Wroclawia nie
  sprawozdawał programów telewizyjnych
  Waldemar a zanotowany jako @Waldman bez mojego udziału
  ps
  Wrocław to miasto w którym w 1960 r. kupiłem papierowa „Politykę ” i tak to sie zaczęło od ostatniej strony …czytanie Daniela Passenta

 157. @mag godz.13.31
  Na Facebooku jest wypowiedź pani Agaty Passent na ten temat, czyli dlaczego TVP. Pani Agata napisała, że żadna telewizja komercyjna nie była zainteresowana tematem, wszystkie miały swoje priorytety. Tak odniósł sukces Jacek Kurski.
  Pozdr.

 158. @zezem

  A co tu tłumaczyć? Człowiek jest największym szkodnikiem w przyrodzie, więc im go mniej, tym dla przyrody lepiej.
  Szkoda, że takich decyzji nie podejmuje różna patologia albo rodziny wielodzietne z powodów religijnych.
  Znając dorosłe osoby z takich rodzin wiem, że nie były ani nie są szczęśliwe mając tak liczne rodzeństwo i wspominają głównie niedostatek zarówno materialny jak i niedosyt rodzicielskiej miłości i uwagi.

 159. @waldman 13.36
  W telewizji zatrudniają wielu fachowców aby program był ciekawy i przyciągał widzów. Czasami wybieram rodzynki z tych propozycji programowych i dzielę się na blogu. Przecież każdy komu się komentarz nie podoba może przewinąć.
  Zdarza się jednak, że temat wywołuje dyskusję i się rozwija, a zatem nie wszystko ginie i przepada. Sam bym wydrukował kronikę swoich blogowych komentarzy i całość poddał surowej recenzji. Ciekawe jaka byłaby ocena

 160. Nie po raz pierwszy sie tu osmieszylam. Trudno. Opisuje historie znikniecia 850 szczepionek jak by to bylo wykradzenie zapalnika do bomby atomowej. A zaraz potem dzwoni do mnie przyjaciolka co ma syna w Polsce i gadu, gadu. Mowi a wiesz moja synowa ( dentystka) zapisala sie na szczepienie, przy okazji dopisala K. (syna znajomej co nie ma nic wspolnego z opieka zdrowotna, ale ma wspolnego z prawem.) Mowi, ze jego tez uda sie zaszczepic. Druga znajoma tutejsza Polka pyta z kolei moja synowa: , czy jak B. ( maz naukowiec w naukach biologicznych ) bedzie szczepiony w przyszlym tygodniu, to ona tez moze? Odpowiedz jest prosta, to nie dziala jak obywatelstwo, ze jak tatus dostanie to i jego dzieci tez.
  Co kraj to obyczaj, moze walczac o praworzadniosc w Polsce nalezy tez spojrzec na siebie? A po co? Przeciez to wszystko wina ostatnich lat ,a w szreszym kontekscie 1000 lat chrzescijanstwa, zaborow, panszczyzny , okupacji…. ciemnota ludu ze wsi – dopisywac mozna dlugo.
  Mysle, ze ten, ktory by w Polsce chcial scisle przestrzegac ustalonych zasad, nie tylko w tej materii wyglada rownie glupio jak ja opisujac dramat 850 szczepionek w mkiescie NY.
  No to milego lamania idiotycznych, mrocznych przepisow rodem z okupacji i stanu wojennego w najblizszych dniach.

 161. Gajowy M

  Czyli potwierdzasz to co napisal Dziadek .Dobrze to ujoles Cybulski bradziazyl po Szczecinie nie .W tym czasie juz nie było słynnej Bajki z kregiem tanecznym lustrem.Tam towarzystwo naprawde bylo tak ciekawe w dodatku miedzynarodowe.Zdaje sie ze zamknieto lokal w pierwszym moim roku studiow czyli 1961.Potem powstal kombinat gastronomiczny Kaskada gdzie na 3 pietrze operował polswiatek a my studenci mogflismy zawsze liczyc na wsparcie prostytutek gdy one mialy wolne moce .

  Byłem tez bywalcem klubu 13 Muz szczegfolnie na imprezach tanecznych.

  Byl tez jeszcze jeden klub miedzyuczelniany Kontrasty gdzie naprawde grano dobra muzyke w stylu Jazunp Dineylandu.

  Jednym slowem jeśli spojrzeć na PRL to w jakims sensie byl bardziej mniej elitarny system gdyz np teraz byloby trudno takie sytuacje jakie przezylismy z Zbyszkiem Cybulskim.
  Dobrze to pamietam nasze picie Zbyszek w jakies kurtce skurzanej ,papierosy zajadle dysksje.

  Dlateo ja ciezko przezyłem śmierc Zbyszka jako cos niesamowicie bezsensownego trudno do zroumienia .Nie bylem fanem wyczynow aktorskich Cybulskiego gdyz w tym czasie bylem zawłaniety przez kino wloskie.

 162. Ahasverus

  Ostatnim wpisem mnie robzroileś wysuwajac wnioski na temat mojej starczej rujnosci.Drogi ashaverusu tak powiem ,ze w tym przypaku naleze do soob dzialajacych wg zasady jaka obowiazywala w latach studenckich.Wtedy podrywalo sie dziewczyny traktowalismy to jako sport jakas forma polowania itp.Sadze ,ze te całe nowoczesnoscć pozbawila tych emocji miliony chlopcow i dziewczyny.Mozna bylo z czasem uladzić zasady tych polowań.bardziej ucywilizować w kierunku kobiet.Efekt obecnegfo durnoctwa feministek i tych clych LGFBT jest setki tysiace nieszczesliwych aspolecznych istot nie potrafiacych znalezsć partnerki .

  Jednak wracajac do mnie zapewniam jak wroce na trase np do Polski to nigdy nie omine okazji aby wsadzić moje uszy miedzy piersi nawet starszej damy.

 163. Is42
  Tak się składa, że nie bardzo wierzę pani Agacie Passent. Nie wiem, jak wypowiedziałby się na ten temat Piotr Gliński, reżyser serialu oraz inni jego twórcy. Podejrzewam, że Kurski sypnął kasą nie do pogardzenia i „kupił” dosłownie ten serial.

 164. GajowyM.
  29 grudnia o godz. 13:42
  Temat ciekawy.
  1.Uważam ,że panie w wymienionym artykule powinny zacząć od siebie , mówiąc kolokwialnie (swego czasu modne słówko). I nie chodzi mi o potomstwo. Jakby nie patrzeć jakiś wkład własny powinien być.
  2. Ludzie na tej planecie nie są jej pępkiem, życie czy w ogóle jestestwo toczyć się może swobodnie dalej.
  3. Mądre rady są dla maluczkich na zasadzie: kazać innym pić wodę, samemu wino.
  4. A tak w ogóle od miglanców, szczególnie w polityce roi się i nie tylko w Umęczonej.
  5. Itd,itd.

 165. Wiadomości z kraju i ze świata
  „Aktywista LGBT oskarża przywódczynię strajku kobiet o przemoc seksualną”
  Amerykański senator oskarża rząd o zaginioną w Afganistanie i Iraku broń wartości miliardów dolarów
  W Iranie wielkie opady śniegu spowodowały śmierć wielu osób. A u nas śniegu jak na lekarstwo

 166. @geozak

  Do dancingów w szczecińskiej „Kaskadzie” przygrywał na trąbce mąż mojej kuzynki, i to tak dobrze, że został niebawem zaangażowany do orkiestry słynnego cyrku „Knie”.
  Urzędujące w lokalu panienki zwano mewkami 😉

 167. „Jednak wracajac do mnie zapewniam jak wroce na trase np do Polski to nigdy nie omine okazji aby wsadzić moje uszy miedzy piersi nawet starszej damy.”

  Nie zapomnij ogłosić, ze w domu masz 5 telewizorów, to będzie stała kolejka chętnych. 😉

 168. @zezem

  Nikt nie ma obowiązku produkowania potomstwa, a „wkład własny” w postaci pożytecznej pracy, płacenia podatków, bycia przyzwoitym i przydatnym członkiem społeczeństwa uważam za wystarczający.
  Nie mówię tu o miglancach (każdej płci) w polityce.

 169. @waldman 29 grudnia o godz. 13:36
  Witaj na blogu, bywaj częściej! Wymieniasz mnie z uznaniem i w doborowym towarzystwie, z obu względów czuję się zaszczycona. Dziękuję. Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

 170. Kurski sypnął w ramach karmienia trolla… i jeszcze zarobi… Tak sobie myślę prywatnie, że warto przed afiszowaniem wiedzieć do kogo należy płot…

 171. Interesujący wywiad z Januszem Palikotem, ciekawe spostrzeżenia, opinie dotyczące przyszłości Polski, polskiego Kościoła, o Kaczyńskim i Giertychu, o swoich błędach, o zmianach mentalności itp. Polecam.
  https://soundcloud.com/tygodnikangora/janusz-palikot-jak-nie-zwariowac-z-tymi-flaszkami-i-skarbiec-angory-6

 172. @waldman
  Dołączam do @Namargineski z najlepszymi życzeniami noworocznymi i z nadzieją, ze wkrótce znów do nas dołączysz na blogu. Byłoby ciekawiej, kreatywniej itp. Trzym się.

 173. jobrave
  Janusz Palikot to świetny, mądry facet, który poślizgnął się, moim zdaniem, na happeningach. Suweren ich nie chwytał, brał dosłownie i miał za złe świńskie ryje i inne gadżety, którymi Palikot chciał przemówić do wyobraźni Polaka/Wolaka.
  Szkoda, że jest już raczej spalony jako polityk.

 174. mag
  29 grudnia o godz. 16:40
  Nie jest to prawda co piszesz. On wypromował siebie na chwytliwej (bardzo korzystnej dla Polski) akcji wyszukiwania nonsensów prawnych. I natychmiast gdy uzyskał większe poparcie, to działanie porzucił. Wyraźnie bawił się polityką niezbyt poważnie ją traktując . Narobił kopę głupstw i nic dziwnego, że spalił całkiem nieźle zapowiadający się ruch . (Wielu liczyło, że będzie to inna partia niż te istniejące dotychczas )

 175. Gajowy M
  Szczecin słynol z dobrych muzykow.Ja miałem kumpla na roku który był doskonałym saksosonitą.Jednak wszystko popsuły wkraczajace promy pasazerskie.One wywolaly nibywaly popyt napolskich muzykow i nawet na demoluów.Muzycy poszli za pieniadzem i trudno ich winić.
  Zmewkami też mam ciekawe historie .Gdy nie było zarnicznego statku w porcie my studenci z forsa moglismy się przysiadac do ich stolików .Tolerowaly na stawialismy oczywiscie im już przyslowiowy kieliszek koniaku .One w ramach rewanżu pozwalały takiemu mlodzieńcowi jak ja tanczyć tango przytulango.Wtedy moja prawa noga szła łeboko miedzy uda i dawalem jej lekki masaz erotyczny w tańcu .

 176. maciek.g
  29 grudnia o godz. 17:53,
  Może jednak posłuchaj tego wywiadu. 🙂

 177. GajowyM 🙂 nastąpiłeś mi na odcisk 😉
  wspominając o….. cyrku.
  Miałem kumpla, który skończył studia muzyczne, nie wiem jak to się dziś mówi, z waltornią bądź na waltorni. Nosiło go od orkiestry do orkiestry, aż w końcu walnął to wszystko i poszedł do CYRKU 🙂
  Jak ja mu tego kroku zazdrościłem 🙄
  Troszeczkę wiedziałem jakie przyjemne życie go czeka. W drugiej albo trzeciej klasie liceum byłem w bliskim kontakcie z dziewczyną z cyrku. Stacjonowali tylko trzy tygodnie w naszej miejscowości. Ale dla dwóch bachorów wystarczył ten czas, by poznać że życie jest cudownym cyrkiem. A sam cyrk popkulturą z promiennym uśmiechem na twarzy każdego jednego aktora i oczywiście i widza.

 178. Gajowy M
  W klubie studenckim Pinokio pierwsze kroki czynila Kasia Sobczyk.Jak jej prypomnialm jej w USA to wywalila oczy i powiedziala ,ze cos krece.Zapomniala ,wkrotce wrocila do Polski gdzi zmarła.

  Film o Krawczyku obejrzalem z przyjmnoscią.Cale wakacje spedziłem na dziedzińcu akademika z Krawczykiem ,kowalewskim z zespolu Trubadurzy.Zapewne Krawczyk też tegfo nie pamieta.Miałem kumpla ktorego tesć zajmowala wysokie stanowisko w Estradzie która wysylala muzykow do domoludów.Tak ze sie stalo z Trubudarami wyslano ich najpierw do ZSRR.

 179. Gajowy M
  W klubach studenckich Pinokio i Kontrasty w latach 60 -tychśpiewala wybitnie utalentowana piosenkark( zapomniałem nazwisko .Próbowala zrobić kariere w Olimpii w Paryżu ale nic z tegfo nie wyszlo.

  Koniec moich studiow w 1969 r w klubie Pinokio poderwalem moja przyszla malżonke matke moich trzech synów.Do oracych tańow przyrywala nam orkiestra Greków na czele zespołu stal Kostas student tego samego wydziału ale o dwa lata niżej.

  Pinokio to instytucja można nakręcic film co tam się dzialo.Ja mając kumpla który sprzedawał bilety wstepu miałem dostep na najladniejszegfo swiezegfo materiału żeńskiego jaki pojawial sie na wieczorku tanecznym.Po prostu do naszegfo stolika sprzedawal bilety tym panienkom.

 180. Kamil Stoch na podium w turnieju Czterech Skoczni. Brawo!

 181. w 2001 roku przyjechałem z USA do Szczecina .udałem sie oczywiscie szlakiem młodzienczych przygod .Z Pnokia zrobiono jakies prymitywne Kasyno .Kontrastow już nie było zaś jakiś klub Studium Nauczycielskiego był smiesznym miejscem nie przypominajacym dawnego klubu.

  Dodam że oprocz klubow studenckich były zabawy organizowane przez słynne Liceum Pielengniarskie,Studium Nuczycielskie oraz Akademie Medyczną.My z Budowy Maszyn słynelismy z rozbijania tych imprez sp.Jan Wiewiora rzucal hasło chłopaki do roboty a my pralismy kazdegfo kto wpadl pod rekę nie wylaczajac kobiet.Popisowy numer był gdy zlapałes jakos dzierlatke i kurlałes sie z nia po schodach.Architektura poniemieka wysokie schody sprzyjala takim numero.Wkrotce mielismy zakaz wstepu we wszystkich tych lokalizacjach.To nas nie powstrzymywało gdyz kumple zawsze mieli jaks panienke ktora pootwierala w pewnych miejscach okna czy drzwi.

  Cy takie numery są możliwe w obecnej Polsce nie wiem .

 182. Z fronty powrotu zdrowia z Covid -19

  Był trepauta poteżne chlopisko z Eiptu .Zrobil masters gdzies na Uniwersytecie stan Nevada.

  N koniec dałem mu lekcje mojego free spirit tanczyłem disco z lat 80-tych czym gonieslychanie zaskoczylem.Zrobiłem z nim cala sesje cwiczeń.

 183. Muzyka niejednokrotnie była załącznikiem do blogowych komentarzy. Chyba każdy jakąś ulubioną piosenką chciał się wyróżnić. Muzyczne programy telewizyjne ściągały duże widownie. Komu piosenkę, komu? Sentymentalną, tkliwą, banalną, piosenka przyda się w domu, skoro koncerty chwilowo zakazane, poza Sylwestrem Marzeń w Ostródzie.
  Zacytuję fragment:
  „Jeden śpiewa dla dziewczyny.
  Dla mężatki drugi nuci.
  Trzeci pragnie mieć wawrzyny.
  Czwarty bo się bardzo smuci.
  Piąty śpiewa, gdy jest struty.
  Szósty kiedy widzi księżyc.
  A ja śpiewam by mieć buty.
  A ja śpiewam, a ja śpiewam.
  A ja śpiewam dla pieniędzy”

  Zaczyna się dekoracja narciarskich skoczków w Oberstdorfie

 184. geozak
  29 grudnia o godz. 18:30
  w 2001 roku przyjechałem z USA do Szczecina .udałem sie oczywiscie szlakiem młodzienczych przygod .Z Pnokia zrobiono jakies prymitywne Kasyno .Kontrastow już nie było zaś jakiś klub Studium Nauczycielskiego był smiesznym miejscem nie przypominajacym dawnego klubu.

  Dodam że oprocz klubow studenckich były zabawy organizowane przez słynne Liceum Pielengniarskie,Studium Nuczycielskie oraz Akademie Medyczną.My z Budowy Maszyn słynelismy z rozbijania tych imprez sp.Jan Wiewiora rzucal hasło chłopaki do roboty a my pralismy kazdegfo kto wpadl pod rekę nie wylaczajac kobiet.Popisowy numer był gdy zlapałes jakos dzierlatke i kurlałes sie z nia po schodach.Architektura poniemieka wysokie schody sprzyjala takim numero

  Mój komentarz
  Autor tych słów, to gawędziarz. Ściślej mówiąc konfabulant. Nie tylko w temacie turlania się z panienkami po schodach. Obrał sobie EP za arenę do wygłaszania do swoich swawolnych historyjek.
  Pzdr, TJ

 185. @mag
  29 grudnia o godz. 16:40
  Szkoda, że jest już raczej spalony jako polityk.
  ………………………
  „Szkoda”, ale nie masz racji. Wcale nie jest „spalony”, „raczej” zbiera siły, aby wystartować. Jeszcze się kraju tyle wydarzy, że tylko czekać, aż ktoś będzie musiał w to odważnie wejść i przeciągnąć na swoją stronę. On jest na tyle materialnie „uposażony”, że nie potrzebuje żadnego finansowego wsparcia. Doświadczenie polityczne, parlamentarne już posiada, rozeznanie na bieżąco odbiera, wykształcenie , aparycję i siłę argumentacji, co jeszcze trzeba?
  Przekonać Go o wejściu do gry, gdy PiS na tyle osłabnie, kościół będzie się nadal pogrążał, że tylko trzeba zrobić odważny ruch. Tak to sobie myślę.
  Jedynie on mógłby przejąć „dowództwo” nad tą rozchełstaną opozycją, tak parlamentarną jak i poza, oczywiście bez Konfy.

 186. maciek.g
  „Nie jest to prawda co piszesz.” Przypominam, a propos Palikota.
  Wolałabym, żebyś użył raczej określenia „mam inne zdanie na jego temat”. Myślę, że będzie to bliższe prawdy.

 187. Optymatyk
  g.18:56
  Obyś miał rację, ale czy jemu będzie się chciało chcieć?

 188. geozak
  Przestań opowiadać, bo staje się to doprawdy nieco żenujące. Ma się wrażenie, że to dyskusja myśliwych po pijackiej imprezie, po powrocie z polowania. Czytać hadko.

 189. jobrave

  W polecanym przez ciebie wywiadzie z Palikotem wart uwagi jest biznesowy program naprawczy, który proponuje kosciolowi.

  Palikot ocenia, że na skutek dynamicznego odpływu wiernych w najbliższych 10 latach kk utraci tyle przychodów, że nie będzie wstanie utrzymać swej infrastruktury. W związku z czym proponuje by zawczasu kk zamknął połowę kosciolów a w pozostałych podwoił częstotliwość mszy. Zwiekszenie wydajności mszalnej w działajacyh kosciołach wraz z zyskami z wynajmu kosciołów i plebanii przeznaczonych na inne cele mogłoby uchronić kk od katastrofy ekonomicznej.

  To jest cenna uwagą bo zazwyczaj odpływ wiernych ujęty w statystykach interpretuje się w kategoriach politycznych czy socjologicznych. A przecież ten trend niesie ze sobą również konsekwencje czysto biznesowe.

 190. Radosław Sikorski komentuje w Polityce : „Idzie nowe”.
  przed chiwilą przeczytałem w mediach internetowych, że „Na dowozach przez cały listopad zarabiałem tyle, ile w jeden dzień w 2019 r. Od rządu nie dostaliśmy ani złotówki – opowiada Jacek Abramowski, właściciel znanej restauracji w Lublinie. Wystawił na sprzedaż swój dom, by ratować firmę i pracowników.”
  Tak wygląda to „nowe”. Te domy i biznesy bankrutów, kupią ci, co drukują wirtualne pieniądze. Po pandemii nastąpi globalna wymiana właścicieli i o to chodzi w tym globalnym lockdown.

 191. Mag, optymatyk
  Rozmawiałem dziś długo z dawnym kolegą z Polski. Dawny pisowiec, obecnie na nich obrażony bo inni, wg niego gorsi, wyprzedzili go w awansach i prebendach. Nie jest partyjnie ustawiony, nie ma koligacji ni rodziny na świeczniku, która by go poparła. Jest teraz nawet gotów głosować na opozycje, ale jest pytanie: jaki jest jej program, kto jest charyzmatycznym liderem, jaką maja wizję dla Polski. Wyraźną, kontrastującą z tą, pisowską. Bo hasła: jesteśmy za Europą, jesteśmy za państwem prawa , za niepodległością sądownictwa są odbierane przez znikomą mniejszość. A tuba propagandowa trąbi cały czas.

 192. W telewizji pokazano jak szczepi się premier Izraela. W państwie tym mają szczepić 150 tysięcy osob dziennie, czyli cały naród zostanie zaszczepiony w niecały kwartał. Czy należy w to wierzyć? Jak najbardziej

 193. Optymatyk
  29 grudnia o godz. 18:56

  Mój komentarz
  Palikot nie ma zdolności przywódczych jako polityk.
  Pzdr, TJ

 194. W telewizji pokazano jak płacze właściciel La Skali fajnej włoskiej restauracji na wrocławskim rynku, który splajtował. To było ładne wnętrze i serwowali smaczne jedzenie. Szkoda i żal patrzeć jak wynoszone są elementy wyposażenia lokalu i na tą pustą przestrzeń

 195. ahasverus
  29 grudnia o godz. 19:27
  w zasadzie poruszyles pewien klopotliwy temat, nieobecny na tym blogu… w rozmowach z moja siostra w kraju, wierna czytelniczka T. Lisa i GW, zadaje pytanie, co po pisiakach? i spotykaja mnie minuty milczenia i wekslowania na inne tematy… 🙂

 196. @Bar Norte
  29 grudnia o godz. 19:20
  Palikot ocenia, że na skutek dynamicznego odpływu wiernych w najbliższych 10 latach kk utraci tyle przychodów, że nie będzie wstanie utrzymać swej infrastruktury.
  …………………………………….
  I dlatego zaprzęgnie do tego obecne władze, którym wydatnie pomoże w przejściu do trzeciej kadencji rządzenia. Kto tego nie widzu jest ślepcem. Ale po drodze, może dojść do jakichś nieprzewidzianych ze zwiększoną dynamiką zdarzeń, jak np. ostatnie kobiece i młodzieżowe ruchawki, dzięki którym będzie można tę władzę wcześniej zmienić. Bo wqrw w narodzie rośnie jak na drożdżach. A i UE nie powiedziała ostatniego słowa w sprawie praworządniści, w PiSie też już mocno trzeszczy. Jedno na drugie się nałoży i coś pierdyknie. I tu potrzebny jest ktoś taki, jak Palikot. A najlepiej on sam. Bo opozycję mamy dupowatą i rozjechną a trzeba to scalić bądź/i powołać do polityki zupełnie nowych ludzi. Myślę ,że Janusz coś tam szykuje. Tylko to jest cisza przed burzą. A kościół truchleje i doskonale wie, że jak zacznie zwijać żagle, to już po ptokach. Dlatego będziemy obserwować nerwowe ruchy biskupów z coraz to nowymi, ale anachronicznymi apelami, które ich, nie tylko podzielą, ale i pogrążą. „Oblężona twierdza” trzeszczy w posadach, bo wyjdą na jaw następne bezeceństwa, których tam nie brakuje, a ludziom cierpliwość też się skończy.

 197. @tejot
  29 grudnia o godz. 19:47
  Palikot nie ma zdolności przywódczych jako polityk.
  …………………………
  Teraz już ma, to inteligentna bestia.

 198. Chodzi o ćwiczenie własnej wyobraźni takim tytułem Portal ” Spiegla ” zachęca dziś do publikowanej tamże rozmowy z Darią Abramowicz – trenerem mentalnym Igi Świątek ….gra w szachy ,,,,do sluchania Guns N’ Roses .
  Indze Świątek życzę sukcesów na kortach tenisowych świata w 2021 roku i… tytułu sportowca nr1 w Polsce styczniu 2022 roku .
  Czas „Kopacza ” i jego zony minie .
  Taka refleksja , nie dawno „Spiegel ” podawał że ten pan Robert zarabia rocznie 100 mil .Euro , a jednak mało !!!
  Oboje nachalnie występują w telewizyjnych reklamach < nie uciekniesz ,pilot pomaga na szczęście.

 199. Optymatyk

  „I dlatego zaprzęgnie do tego obecne władze, którym wydatnie pomoże w przejściu do trzeciej kadencji rządzenia.”

  Owszem, stanie się typowym kosciołem państwowym bez zakotwiczenia społecznego, bo wierni odpływają. W związku z tym wątpię czy pomoże władzy w przejsciu trzeciej kadencji. I to nie dlatego żeby nie chciał, bo się będzie do tego rwał jako jej utrzymanek, ale dlatego że nie będzie do takiej pomocy zdolny.

  Kosciół w RP podzieli los swej awangardowej ekspozytury czyli Radia Maryja, które ma silne wpływy wsród rządzących ale nie ma słuchaczy a więc wpływu na wyniki wyborcze.

 200. waldman

  Dzięki za miłe słowo.

 201. jobrave
  29 grudnia o godz. 17:56
  Wywiad wywiadem , ale jest jasne, że z powodu zachowywania się i działania Palikota nawet SLD dla którego program jego był bliski uważał go za pajaca i niepoważnego polityka. Zszokowawszy ich wysokie miejsce wyborach. Gdyby Palikot racjonalnie ocenił sytuację i zaczął racjonalnie pracować współpracując z ludźmi znającymi się na polityce to mimo błędu porzucenia b. rozsądne i ważnego projektu angażującego wielu (chodzi o poprawę prawa ) ruch miałby szansę stać się licząca partia polityczną. Niestety Palikot pokazał swoje przerośnięte ego i sam decydował o wszystkim i zupełnie nie zauważył że posłowie i posłanki z jego partii zamiast ciężkiej pracy bawili się w t rolling (nierzadko prymitywny). Społeczeństwo, owszem, lubi się pośmiać, ale bez przesady. W końcu taki przeciętny Kowalski pomyśli sobie: „no dobra, żarty żartami, ale weźcie się, k..rwa, do jakiejś roboty wreszcie, bo nie jesteście kabaretem”.

 202. mag
  29 grudnia o godz. 18:56
  Masz rację, powinienem napisać tak jak zaproponowałaqś

 203. Bar Norte
  29 grudnia o godz. 19:20
  Mam lepszą propozycje dla KK w Polsce. Ponieważ mamy demokrację a
  model demokratycznego państwa świeckiego, gwarantuje wolność religijną w wymiarze indywidualnym i instytucjonalnym – kościołom i innym związkom wyznaniowym – na zasadzie równości oraz współdziała z nimi, a w konsekwencji zapewnia im – w mniejszym lub większym stopniu – wsparcie finansowe,
  KK w Polsce powinien to wykorzystać i wynegocjować z obecnie sprzyjającym im rządem utrzymywania KK z budżetu państwa. Potem może bowiem być do tego zmuszony na znacznie gorszych warunkach.
  Biznes jaki proponuje Palikot może szybko paść i KK pójdzie jak to się mówi z torbami.

 204. maciek.g
  Rzadko można spotkać na blogach, kogoś takiego jak ty, kto potrafi przyznać się do błędu, albo tylko niezręcznego sformułowania.
  Szacun.

 205. Optymatyk
  29 grudnia o godz. 19:58
  @tejot
  29 grudnia o godz. 19:47
  Palikot nie ma zdolności przywódczych jako polityk.
  …………………………
  Teraz już ma, to inteligentna bestia.

  Mój komentarz
  Inteligencja nie koniecznie idzie w parze ze zdolnościami przywódczymi w polityce.
  Pzdr, TJ

 206. Widzę że poświąteczny bigos dalej u maciek.g fermentuje, a on sam wypisuje pod wpływem fermentacji bzdury :

  KK pójdzie jak to się mówi z torbami

  Prędzej paliglup splaituje 🙂

 207. @jobrave 29 grudnia o godz. 16:12

  To jest bardzo ciekawy wywiad, dzięki za namiar. Ja zwróciłam uwagę na twierdzenie Palikota, że teraz już nie pozwoliłby się wykolegować z PO. On twierdzi, że małe “startupowe” partie po prostu nie mają realnych szans. Chodzi o pieniądze z budżetu i zaplecze. Palikot raczej nie wróży sukcesu Hołowni, natomiast stawiałby na przekształcanie PO od środka.

  Po drugie – bez megalomanii – ale dostrzega w etosie Strajku Kobiet i innych ruchów obywatelskich kontynuację tego, co sam zapoczątkował – tyle, że wtedy reakcją był wielki szok. Na przykład takie sprawy, jak zaprzysiężenie geja w sejmie czy coraz bardziej masowy odwrót od kaka. Ten odwrót zresztą P. przećwiczył na własnej skórze – bo zaczynał działalność publiczną od “Ozonu” do spółki z ks. Ziębą bodajże.

  Zgadzam się, że P. nie jest dobrym materiałem na przywódcę; on raczej pasuje do roli Stańczyka. Z drugiej strony jako polityk nie miał szans – pamiętam, jaką dziką nienawiścią ziali do niego wszyscy, zwłaszcza sutannici, ale nie tylko. PO widziała w nim uzurpatora i konkurenta. Plucie na Palikota w mediach i na forach przybierało formę obsesji, pojawiał się w netowym dyskursie wręcz jako pomiot szatana. Teraz jego ocena się zmienia, głównie ze względu na to, jak trafnie zawczasu podsumował PiS.

 208. maciek.g

  Palikot proponując kk tzw „restrukturyzację” jaja sobie robił – jak to ma w zwyczaju.

  Natomiast ja nie mam żadnych wątpliwości, że kk nic innego nie pozostało niż przejść już całkiem na garnuszek państwa i stać się kosciołem państwowym. Zresztą w historii koscioła powszechnego już tak bywało – drogą konieczności a nawet przymusu.

  Zresztą rządzaca prawica tradycjonalistyczna skwapliwie się na to zgodzi licząc, że kościół jej odpłaci poparciem wyborczym. No i licząc na dlaszy zbawienny wpływ kk na tzw kapitał ludzki – dawniej zwany siłą roboczą. Chodzi o to pokorne dźwiganie krzyża z perspektywą zbawienia bedace sednem mysli społecznej kk w Polsce od dobrych 30 lat.

  No i wiele wskazuje na to, że w obu przypadkach się przeliczy.

 209. @maciek.g 29 grudnia o godz. 20:50

  Utrzymywanie kaka z budżetu państwa jest na razie niestety faktem – i nie rozumiem, co kaka miałby w tej kwestii “negocjować”. Z kolei pomysł usankcjonowania wzięcia kaka na utrzymanie podatników uważam za absurdalny, przynajmniej w świetle obecnej konstytucji.

 210. P.S. No ale przecież kaka ma do dyspozycji olbrzymi kapitał i inwestuje w różne przedsięwzięcia biznesowe. Już nie mówię o tej łaźni gejowskiej w Rzymie, o której dość niedawno było głośno. Mówię o wydawnictwach, biurowcu Nycza w Warszawie i podobnych dochodowych przedsięwzięciach. Chociaż biurowce przy pracy zdalnej podzielą chyba los budynków sakralnych 🙂

 211. Aha – last but not least – kaka jest największym po skarbie państwa właścicielem ziemi w Polsce.
  A to oznacza gigantyczne dotacje z Unii…

 212. Na marginesie

  Jeśli chodzi o wydawnictwa kk to one zanotowały lawinowy spadek nakładów w ostatnich miesiącach bo runął kolportaż parafialny. W przypadku częsci tytułów wstrzymano wydania papierowe.

  Natomiast jeśli chodzi o własność ziemską to w grę nie wchodzą dotacje UE bo one przysługują dzierżawcom. Przecież kler tych areałów nie uprawia wiec moze liczyć tylko na czynsze dzierżawne.

 213. Blackley
  Faktycznie, nudno w tej Australii. Może mają tam jakiś ładny kościół, synagogę, albo wielki meczet?
  Te cerkwie w Moskwie, które pokazywałeś, robią wrażenie, wielkie wrażenie. Pomyśleć, że Władimir Putin weźmie udział w religijnych uroczystościach i nikt mu tam nie podskoczy

 214. ahasverus
  29 grudnia o godz. 19:27
  A ja się pytam po co takiemu program. Czy nie mógłby się zapytać – do której partii się zapisać by uzyskać największe profity?
  Po co mu program czy charyzmatyczny lider? Z tego co piszesz jest to gość kompletnie bezideowy myślący tylko o swoim (i to krótkowzrocznie) pojętym interesie)

 215. PA2155
  29 grudnia o godz. 19:52
  To będzie powtórka z rozrywki c.d.

 216. mag, 29 grudnia 2020, godz.13:42
  W sprawie serialu nie ma Pani racji. Prywatne telewizje uważały ten projekt (13 odcinków!) za „misyjny”, nie dochodowy, a „misja” to TVP. „Oni mają na to pieniądze, niech oni go zrobią” – mówili. Przecież TVN to był naturalny wybór, Agata prowadziła tam wtedy „Xiegarnię”. Jak można było „zapomnieć” o TVN? Ale do tanga trzeba dwojga. Więcej o finansach wie Pani Ochnik – producentka filmu. Pozdrawiam!

  wraldman, 29 grudnia 2020, g. 13:36
  Brawo! Bardzo dziękuję za dobre słowa. Rzadko spotyka się dzisiaj czytelnika od 1960 roku. (A ja – autor od 1958 roku!). Zdrowia życzę!

 217. Na marginesie
  29 grudnia o godz. 21:18
  Bar Norte już częściowo ci odpowiedział –
  Rozumiem, że chodzi ci o tzw fundusz kościelny (w 2019 roku 171 mln złotych) W głównej mierze z pieniędzy tych opłacono składki ZUS osób duchowych, na konserwację i remonty obiektów sakralnych wydano w 2019 roku 18 mln złotych.
  Fundusz Kościelny miał stanowić rekompensatę za mienie przywłaszczane przez państwo od Kościoła katolickiego w czasach stalinowskich. Obecnie korzysta z niego wiele związków wyznaniowych, ale głównym beneficjentem pozostaje Kościół katolicki.
  Czyli mimo, że państwo wspomaga KK to te pieniądze nie dostaje do ręki duchowny który nie jest emerytem. Tu poniżej masz artykuł podający nz czego żyje ksiądz
  https://pl.aleteia.org/2020/08/09/z-czego-zyje-ksiadz-taca-podatki-stypendia-i-bonusy-raport-o-finansach-parafialnych/

 218. @Bar Norte 29 grudnia o godz. 21:35

  Tak czy inaczej są w stanie sami się utrzymać.
  Nie potrzebują do tego ani państwa, ani wiernych.
  A że są mega-pazerni to inna kwestia 🙂

 219. @ geozak
  28 grudnia o godz. 22:28

  magf
  Prawda jestem czlowiekiem wierzącym.

  Jednk dyskutujemy o konkretnyc pocianieciach i to w ekstrymalnie trudnych warunkach .
  Ja z wykształcenia mr inz w Polsce w USA 115 kredytow z trudnych przedmiotów technicnych mam wystarczajacy warsztat analityczny aby porównywać działania szczegolnie menadżerskie.Powiem wprost bardzo mi imponuje minister zdrowia Niedzielski.On z Premierem Mateuszem Morawieckim stanowią niezwykły tandem słuchanie ich i obserwowanie jak działaja to dla mnie wręcz poezja.”
  Konia z rzędem temu, kto zrozumie o co temu panu chodzi.
  Sama treść wypowiedzi świadczy o tym że p. mgr, dr, inż i diabli wiedzą jeszcze co, Zakrzewski przez te lata studiów w Polsce nie zdołał opanować języka polskiego. Polska język, trudna język jak mówił Zulu Gula z kraju Zulu Gula.

 220. maciek.g
  29 grudnia o godz. 21:38
  Masz racje. Jest to osobowa bezideowa, bez szerokich horyzontów, nie stroniąca od „kombinacji”, niezbyt uczciwych, aby zarobić.
  Lecz pytanie jest istotne. Szefowie opozycji dla popularności (?), robią sobie zdjęcie z tym biednym Margot, który ma być twarzą modernizacji/odnowy kraju. Wysłuchałem wywiadu z nim. Господин помилуй ! Narcyz i gość niezbyt poważny.
  Jaki program opozycja ma dla Polski. ???
  My możemy sobie dywagować na blogu do woli. Dla większości z nas, tych mieszkających za granicą, mimo emocjonalnych więzi i dobrych chęci, jest to nieco abstrakcyjne. PiS rządzi od kilku lat. I ma wciąż ok 40 %. Trzaskowski zrobił krótką dość dobrą kampanię wyborczą i chwała mu za to, nie wiem czy współwodzowie mu pomagali czy podrzucali skórki bananów. Ale wygrał gość bez charyzmy, bez jaj, żałośnie się prezentujący, traktowany pobłażliwie i pogardliwie przez prawdziwych decydentów. To są realia.

 221. @maciek.g 29 grudnia o godz. 22:03

  Powielasz kaka-propagandę. Fundusz kościelny to był – i jest – gigantyczny przekręt. Kaka-ludki dostały “odszkodowania” za urojone straty, a nierzadko kilkakrotne “odszkodowania” za ten sam obiekt. W Poznaniu – podczas pandemii! – dwie parafie zgłaszają pretensje do terenów Targów – bo tam podobno był kiedyś jakiś cmentarz. Poza tym kaka przejmował – prawem kaduka – obiekty należące wcześniej do innych wyznań.

  A jeśli temat cię naprawdę interesuje – to proszę bardzo!
  https://www.youtube.com/watch?v=2qfrE2OCw7k

 222. Sorry, nie Fundusz Kościelny, tylko Komisja Majątkowa. Ale do Funduszu Kościelnego też są zastrzeżenia. Dlaczego państwo ma opłacać xiuncom ZUS? O emeryturach już nawet nie wspominam. Przecież mają własne emeryckie obiekty z własną obsługą. Czy naprawdę nie są w stanie ich sami sfinansować? No bez żartów.

 223. bezdomny
  29 grudnia o godz. 21:10
  We wpisie do Na marginesie
  29 grudnia o godz. 21:18
  podałem z czego żyje obecnie ksiądz w Polsce. Gwałtowna zapaść jaka nastąpią i lawinowe odchodzenie od KK wróżą znaczny i szybki spadek zarobku księży. Połowa mnie ludzi w kościele, to prawie o polowe mniejsze zarobki. Szybko możne się okazać, że parafie będą padać bo nikt nie będzie chciał tam pracować. Teoretycznie biskupi mogą nakazać , ale ksiądz może zagrozić odejściem od kościoła z racji niemożności zapewnienia sobie minimum życiowego. I albo Kuria go dofinansuje, albo zamknie parafię.
  Jak PiS zniknie (a mam nadzieję że tak się stanie) Katastrofa KK stanie się faktem , bo biskupi cały swój autorytet postawili na PiS.

 224. @Na marginesie
  29 grudnia o godz. 21:13
  Czy nie sądzisz, że Twój i mój wpis o Palikocie, jest kompatybilny w swojej treści?
  Januszowi, po prostu też trzeba pomóc tam, gdzie to konieczne, bo sam wszystkiego nie udźwignie. On byłyby liderem, z czasem charyzmatycznym, ale takiego trzeba. Mógłby przecież dogadać się z Zandbergiem, a ten niepozbawiony jest przymiotów na dobrego polityka i męża stanu w jednym, pamiętasz, jak „zgasił” Morawieckiego w sejmie. Ten mu tego do końca życia tego nie zapomni. Biedronia można też w to wciągnąć, obowiązkowo.
  Z Czarzastym mam kłopoty, bo już nie wie sam, co chce.
  PO powinno się rozsypać, bo to, co jest to żenada.
  PSL to partia niby chłopów, o mentalności niewolników, najbardziej przewrotna partia w sejmie.
  Została Marta Lampert z całym swoim „babskim” zapleczem, którego udział powinien być znaczny tzn. duży.
  No i całkowicie nowe twarze w ruchu, o których można powiedzieć tylko to, że są potrzebne.
  Palikot, jako już doświadczony polityk i biznesmen, tworzy całkowicie nowy skład rządu i przy współpracy z UE naprawia państwo, że ujmę to tak lapidarnie.
  Program Janusza, czego można się domyśleć, rozpocznie się od faktycznego oddzielenia kościoła od państwa a zasadniczo od kasy.
  I powiem to na poważnie, że już samo to by w zupełności wystarczyło, bo to będzie droga przez mękę. Resztę pozostawiam Januszowi i jego ludziom, bo na nich głosuję.
  Ale mi się rozmarzyło przy szampanie, no no.

 225. Hierarchowie, ich wygląd, coś się dzieje z Kościołem
  Bar Norte
  29 grudnia o godz. 21:13
  maciek.g

  Palikot proponując kk tzw „restrukturyzację” jaja sobie robił – jak to ma w zwyczaju.

  Natomiast ja nie mam żadnych wątpliwości, że kk nic innego nie pozostało niż przejść już całkiem na garnuszek państwa i stać się kosciołem państwowym. Zresztą w historii koscioła powszechnego już tak bywało – drogą konieczności a nawet przymusu.

  Mój komentarz
  Wejdę w rolę znachora, który ocenia stan pacjenta na podstawie jego wizerunku.
  Otóż patrząc na liczne zdjęcia przedstawiające kler RP okołorydzykowy i zajmujący w hierarchii kościelnej najwyższe stanowiska, to widzę oznaki przerażenia na twarzach przedstawicieli KK.

  Próbują oni okazywać butę kapłańsko-pasterską jak zawsze, lecz to już nie jest to. Widać, że coś ich trapi, coś do nich zaczyna docierać. Nieukarane strajki kobiece, plugawe hasła obnoszone po ulicach są sygnałami świadczącymi o słabości, bezradności wychowawców wobec zawierzonego im ludu. Na plebaniach i rezydencjach biskupich przeciągi, jakich nie było od pół wieku i nie wiadomo jak ich uniknąć. Zamykanie okien i drzwi nie pomaga.
  Jeszcze niektórzy prężą muskuły, złorzeczą, domagają się zdecydowanej reakcji, lecz to jest odbierane jako łabędzi śpiew raczej niż słuszne, odpowiedzialne żądania.

  Ich mowy stały się albo niespotykanie agresywne albo wykrętne jeśli chodzi o winę i tak zawiłe w swej ideologicznej wymowie i czołobitności wobec współmocodawców, ze nie sposób nie zauważyć, że coś się dzieje na styku naród-Kościół, jakiś proces się wzmaga, jakieś wstrząsy nawiedzają KK.

  Usiłują jeszcze chwytać się tradycji, posługiwać się nią jak batem moralnym (kard. Dziwisz przebaczający ojczyźnie), lecz nie jest to już wynoszenie się, wygląda to jak chwytanie się ostatniej deski ratunku.

  Co deprymuje ich szczególnie? Zachowanie szefa PiSowskiej grandy-bandy, które stało się coraz bardziej dwuznaczne wobec Kościoła, ociera się o niewierność, przestaje być przykładne, a zamiast zdecydowanej obrony i kontry przeciwko dechrystianizacji narodu i państwa, szef ten prezentuje pustą agresję słowną i unika wyraźnych proklamacji od czasu wygłoszenia jednego jedynego apelu o czynną obronie kościołów (jako budowli!).

  Prysł mit genialnego stratega, mądrego przywódcy. Wyłazi z niego cała pokrętność, głupota i cwaniactwo w zawieraniu sojuszu z KK, fałszywym potakiwaniu biskupom, faryzejskim biciu się w piersi na miesięcznicach smoleńskich. Nic zdecydowanego i pozytywnego dla Kościoła od niego nie przychodzi. Bezradność, brak pomysłu i woli działania naprawczego w stosunku do relacji naród – Kościół.

  Sądzę, że większość z nich (hierarchów kościelnych) słyszy już głosy o wrogu stojącym u bram miasta, o hufcach diabelsko-LGBTowskich idących na czołowe zwarcie, o miazmatach marksizmu, które gniotą nas coraz boleśniej, o zgniliźnie Zachodu, która zaraża Polskę i jest znacznie groźniejsza niż covid-19 .

  A Franciszek udaje, że nic się nie dzieje. Umęczona cierpi, broni się jak może, woła o wsparcie, a ten gałgan deprecjonuje kardynałów, wydaje wyroki i wygłasza formułki.
  Pzdr, TJ

 226. Na marginesie
  29 grudnia o godz. 22:21
  Ja tylko ci odpowiedziałem na pytanie zarobku księdza. Ponieważ napisałaś o finansowaniu przez Państwo (rozumiem z budżetu) to jedynym wydatkiem jest fundusz kościelny. Wspomniane kościelne komisje majątkowe, to nie finansowanie zarobków księży – (to że budzą poważne i uzasadnione wątpliwości to inna para kaloszy). Kto fizyczne dostał pieniądze trudno dociec – teoretycznie Parafie.

 227. Optymatyk
  29 grudnia o godz. 22:42
  Za dużo tego szampana. Palikot nie nadaje się na przywódcę (jako aktor do kabaretu jak najbardziej). Na razie z przywódcami charyzmatycznymi i jednocześnie mądrymi jest problem.

 228. Na marginesie

  „Tak czy inaczej są w stanie sami się utrzymać.”

  Nie są w stanie.

  To o czym piszesz oznacza przejście wyłączne na utrzymanie lokalnej wspólnoty religijnej finansujacej parafię. O innych strukturach typu zakony, seminaria itp nawet szkoda mówić.
  W obecnych realiach i przyszłościowo to jest po prostu niemożliwe.

  Muszą przejść na wyłączne utrzmanie państwa stajac się kościołem państwowym z tym, że wygląda na to iż nie mają aktywów politycznych, które mogliby wnieść do tego związku. Na naszych oczach owe aktywa tracą. I tego się nie da ukryć – tejot to trafnie opisał.

 229. ahasverus
  29 grudnia o godz. 22:08
  Sprawę programów zniszczył swą polityka Kaczyński. (ścigając się w populizmie z Lepperem ) Obecnie przywódcy nie widzą sensu podawać programów bowiem nikt w nie nie wierzy i nie wpływa to na wyniki sondaży (a te są dla polityków najważniejsze) Większość Polaków wierzy nie w programy podawane przez partie ale swym autorytetom. Niestety dla wielu tymi autorytetami są biskupi i księża którzy postawili na PiS i Kaczyńskiego. Oni postawili cały swój autorytet na te partie i jak na razie nie ogłosili że sie pomylili.
  Przesadziłeś z tym poparciem grubo. On oceniany jest na 16 do 20%, Te obecnie 30 z ogonkiem to z rożnych powodów głównie z działania TVP i TRWAM, oraz tak zwanej prasy prawicowej która oszukuje na potęgę.

 230. @Optymatyk 29 grudnia o godz. 22:42

  Że “Palikot to inteligentna bestia” to się zgadzamy.
  Inna sprawa, czy nadaje się do polityki.
  Na razie nawet sam twierdzi, że nie chce – bo ma inne zobowiązania. Piwne 🙂

 231. Bar Norte
  29 grudnia o godz. 23:10

  „Muszą przejść na wyłączne utrzmanie państwa stajac się kościołem państwowym z tym, że wygląda na to iż nie mają aktywów politycznych, które mogliby wnieść do tego związku.”

  …z tych aktywów to myślę że coś by się znalazło…choćby…
  …Ora et labora…atrakcyjne wsparcie dla każdej władzy…

 232. @Bar Norte 29 grudnia o godz. 23:10

  Mnie nie chodziło o datki “wiernych” tylko o kościelne inwestycje. Przecież nawet parafie mają realne dochody np. z wynajmowania byłych sal katechetycznych. A np. turnusy “odnowy” w Tyńcu (odrestaurowanym za cudze pieniądze) to też całkiem dochodowy biznesik, jeden z wielu. Poza tym budynki sakralne budowane ze składek “wiernych” i z podatków są teraz własnością kaka.

  Co do “posagu” w ewentualnym mariażu z państwem – to masz słuszność. Podobno poziom zaufania do kościoła w najmłodszej grupie wiekowej w Polsce wynosi… zero.

 233. Na marginesie

  Jeszcze wrócę do wywiadu z Palikotem … .

  On trochę diagnozował sytuacje koscioła. Z tym, że moim zdaniem „po staremu”, tak jak to kilka lat temu robiono. Mam na mysli krytykę hipokryzji kleru, afery obyczajowe itp.

  Tymczasem moim zdaniem źródłem problemów kk jest to, że przestał być ludziom do czegokolwiek potrzebny. Mysle, że ludzie nadal mają problemy egzystencjalne czy potrzeby metafizyczne z tym, że polski kk na skutek ideologicznego zabetonowania, dziwacznej i wsobnej ewangelizacji utracił zdolność do ich rozwiazywania i zaspokajania.
  Przez jakiś czas wszystko to toczyło się starym, tradycjonalistycznym nurtem, siłą rozpędu – no ale się skończyło.

 234. Piotr II

  „…Ora et labora…atrakcyjne wsparcie dla każdej władzy…”

  O tym walorze już dziś wspomniałem. Z tym, że to już chyba walor zetlały.

 235. Maciek. g
  Z tymi autorytetami księży i biskupów, to ewolucja jest raczej szybka. W dalekiej rodzinie mam takich wiernych świętojebliwych, którzy obecnie psioczą na kk i na PiS. Tak samo jak wcześniej popierali. Poparcie dla kościelnych hierarchów zaginie śmiercią biologiczną. Młodzi nie mają do tego adhezji.
  Być może z tym poparciem dla pisu przesadziłem, lecz wyniki ewentualnych wyborów dają taki procent posłów dla pisu. Nie mam dokładnych danych.
  Luźna uwaga: to chyba tejot (?)napisał tygodnie temu w dyskusji z Na marginesie, że niesłuszne jest chyba założenie , ze każdy przyszły ksiądz wchodzi do seminarium będąc świadomym, ze robi akces do organizacji typu mafijnego. Wiele osób robi to, bo uznają, ze mają „powołanie”. Ze ich życie będzie „służbą Bogu” i ze pomogą innym. Lecz despotyczna, zhierarchizowana dogmatyczna i niehumanistycznymi machina polskiego kościoła takich ludzi albo wyrzuca, albo sami odchodzą. Ci co zostają są na obraz i podobieństwo rydzykowatego episkopatu albo- wybór ideowców- zostają na wieki w wiejskich parafiach bez szans na awans. Sam takiego poznałem.

 236. PA2155
  29 grudnia o godz. 19:52
  W demokracji zazwyczaj wybiera się wg swojej oceny partię najlepiej rokująca dla kraju.Jak rokuje PiS już chyba słępy by zobaczył.
  Zdecydowanie lepsza jest KO (już wiemy jak rządziła), SLD też rządziła i katastrofy nie było .PSL zawsze była tylko przystawka i na dokładkę to partia chłopska (o miejskich raczej nie będzie zabiegać) obecny lider to jedna wielka katastrofa , Hołownia – nowinka, jak ktoś chce może ryzykować. Korwin – niepoważny polityk ja bym nie radził , Kukiz – dno i wiele metrów mulu już pokazał co potrafi, konfederacja – to głównie dla młodych sfrustrowanych i gniewnych chcących odmrozić sobie uszy na złość mamie. więcej liczących się partii nie ma,

 237. Ja osobiście nie miałbym nic przeciwko finansowaniu kościołów z budżetu : Na zasadzie, że każdy obywatel może przekazać 1 % swoich podatków na wskazany kościół. Ale poza tym taki kościół, finansowany z pieniędzy podatników powinien mieć całkowity i bezwzględnie egzekwowany zakaz pobierania jakichkolwiek opłat od wiernych, poza dobrowolnymi darowiznami, a te powinny być przekazywane albo w formie przelewu na oficjalny rachunek, albo do skarbonki zapieczętowanej przez Urząd Skarbowy. Jakakolwiek inna forma finansowania powinna być zakazana. Chyba, że taki kościół zadeklarowałby działalność jako komercyjne przedsiębiorstwo, wtedy płaciłby normalny CIT, ale niemógłby korzystać ze wsparcia publicznego w inny sposób, niż dopuszczalny dla komercyjnych przedsiębiorstw.

 238. Daniel Passent
  Rozumiem, że poszło o „misję” i o pieniądze, mówiąc w skrócie. Serial „Osiecka” niejako odrzuca zarówno krytyk filmowy, Tomasz Raczek, choć samą produkcję uważa (chyba) za udaną, jak i Magda Umer, która nie chciała maczać palców w tym projekcie z tego samego powodu, niezgody na to, że serial leci pod szyldem „reżimowej” TVP1 i Pani Agnieszka, mówiąc oględnie, nie byłaby tym zachwycona. Może tak, może nie. Osiecka zawsze była wolna i niezależna, więc PIS z jego TVP-Kurskim mógłby jej skoczyć.
  Wydaje mi się, że córka pani Agnieszki, Agata miało prawo podjąć ostateczną decyzję w sprawie serialu.
  Pozdrawiam serdecznie

 239. Na marginesie

  Trudno jest określić zakres tych inwestycji. Ale pewne trendy mozna przewidzieć. I tak potęzne np inwestycje w zakresie tzw sacrotours przynosić bedą zyski jesli bedą wierni. W tym przypadku drenaż finasowy zachodzi z kieszeni wiernych. Turnusy „odnowy” o których wspomniałaś też się na wiernych finansowo opierają.

  Myslę, że bogactwo koscioła jest pewnymi mitem. To tak jak z ziemią o której pisałaś. Mamy informację ile ziemi dostali. Ale ile im zostało, bo przecież ją na goraco wyprzedawali (np działka Morawieckiego) tego już nie wiemy.

 240. maciek.g
  29 grudnia o godz. 23:38
  moge jedynie spekulowac, bo nie mieszkam w Polsce i nie glosowalem w zadnych z wyborow od 1989 r…. zastanawia mnie jedynie reakcja moich krewnych, zyjacych w Polsce, ktorzy, moim skromnym zdaniem, nie bardzo wiedza, czego chca… czasem pytam ich, jak sobie wyobrazaja krajobraz po bitwie pisowskiej, ktore elementy pisowskiej polityki chcieliby utrzymac, albo, co nowego postuluja i odpowiedzia jest litania argumentow antypisowskich, co jest raczej latwe do artykulacji…

 241. @ahasverus
  29 grudnia o godz. 23:34
  Wiele osób robi to, bo uznają, ze mają „powołanie”. Ze ich życie będzie „służbą Bogu” i ze pomogą innym.
  …………………………………..
  Ok, tylko powinni znać, idąc do seminarium księgę, na którą się powołują, a szczególnie NT. Dz. Ap. 17. 24-25
  24 Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.
  ……………………….
  Przecież ten werset określa jednoznacznie, bez żadnych karkołomnych objaśnień, o co chodzi. Kapłani są zwykłymi uzurpatorami. To ich całkowicie dyskwalifikuje. Oni wg. Biblii, a zwłaszcza NT, nie mają racji bytu łącznie z tym wszystkim, co na tej fałszywej podstawie powstało.
  Ja kiedyś to powiedziałem jednemu księdzu i zaniemówił, tyle tylko potrafił. A jaką miał minę?
  Biblia bywa najlepszym narzędziem walki z jej fałszywymi wyznawcami, a zwłaszcza kapłanami. Tam takich podobnych „perełek” jest więcej.

 242. ahasverus
  29 grudnia o godz. 23:34
  Ja znam wielu fanatyzujących katolików (głównie od strony żony) i niestety biskup dla nich jest autorytetem. Teraz wiarę żony w PiS ju z zlikwidowałem ale z jej przyjaciółmi wole na ten temat nie rozmawiać. Wszyscy wykształcenie wyższe Wiem na 100%, że dalej popierają PiS (kiedyś rozmawiali na ten temat , teraz unikają jak ognia). Masz racje młodzi szybko zmieniają front nawet jak są pod wpływem rodziców , bo w kościołach ich prawie nie widać.
  O tym jak wygląda poparcie wskazują sondaże zbiorcze na http://ewybory.eu/sondaze/
  PiS od września zjechało z 40 na 30%. Ten wyskok o 3 punkty to wynik dwóch skrajnych sondażowni – reszta zgadnie koło30.
  Towarzystwo zony ogląda głównie TV TRWAM i TVP (TRWAM uważa za bardzo wiarygodna tv). Większość poglądy prawicowe lub skrajnie prawicowe , a więc prasa wiadomo jaka. Nic dziwnego że prawda powoli do nich dociera

 243. Bar Norte
  29 grudnia o godz. 23:32

  „O tym walorze już dziś wspomniałem. Z tym, że to już chyba walor zetlały.”

  …zetlały w dosłownym rozumieniu…tak…ale już tak zwana „doktryna społeczna Kościoła” nie do pogardzenia przez żadną władzę jako wsparcie, szczególnie w obliczu konfliktów społecznych na tle ekonomicznym…a że to hipokryzja ?…jakiej władzy to przeszkadza ?…

 244. Podróże @Blackleya są moim zdaniem inspirujące. Przykładowo Australia. Kontynent na którym w porównaniu do innych zamieszkuje niewielu mieszkańców, obecnie to 25 milionów, a w 1960 roku było ich tylko 10 milionów. Taka Azja to miliardy mieszkańców.
  Religie w Australii jak wszędzie różnorodne. Kościoły, synagogi i meczety wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Każda religia wypracowała swój styl, łatwo rozpoznawalny. Strzeliste katedry katolickie, ogromne meczety i smutne synagogi tak z grubsza określiłbym bryły tych świątyń. Wnętrza tych obiektów też różnią się zasadniczo. Wszystkie wzniesione na chwałę Boga, tego samego, a jakże różnego w wyobrażeniach wiernych. To rodzi niepotrzebną moim zdaniem rywalizację. Niech każdy jeśli ma taką potrzebę modli się do swojego Boga. Ja się nie wtrącam i nie zamierzam wchodzić na cudze podwórko

 245. Optymatyk
  29 grudnia o godz. 23:56
  Księża powinni studiować nie tylko biblie , ale szeroko pojęta teologię – tylko, że to tylko teoria. Oni nie studiują, a są uczeni w seminariach zgodnie z programem opracowanym przez hierarchów.
  Czy dziwnym jest, że niektórzy na prawdę wierzą w to co im się tam wykłada. Potem większość z nich już nic nie studiuje i tylko wykonuje to co ich nauczono wzbogacając to swymi przemyśleniami (niektórzy)

 246. ls42
  29 grudnia o godz. 23:58

  „Niech każdy jeśli ma taką potrzebę modli się do swojego Boga. Ja się nie wtrącam i nie zamierzam wchodzić na cudze podwórko”

  …i to jest dobra postawa…gorzej że to „cudze podwórko” strasznie się rozpycha i wchodzi ci na głowę…i na siłę chce ci układać życie…

 247. Piotr II

  „doktryna społeczna Kościoła” nie do pogardzenia przez żadną władzę jako wsparcie”

  Doktryna społeczna w polskich warunkach to tzw solidaryzm. Myslę, że on się już tylko władzy dobrze kojarzy.
  Natomiast społeczeństwo moim zdaniem tego odczucia nie podziela co zaczyna stanowić pewien problem w relacjach władzy i koscioła ze społeczeństwem.

 248. PA2155
  29 grudnia o godz. 23:50
  Masz rację, że są tacy którzy nie wiedzą czego chcą. Czasami chcieli by zjeść ciastko i mieć ciastko. Nie mają pojęcia o ekonomii i o tym jak państwo działa. Pieniądze to tak jak dzieci myślą że bierze się je ze ściany.
  Najlepiej żeby państwo dawało (a skąd to już ich nie obchodzi)

 249. @Bar Norte 29 grudnia o godz. 23:48

  Turnusy “odnowy” w Tyńcu – o ile się orientuję – to wcale nie jest “odnowa w Duchu”. To jest coś w rodzaju spa, czyli głodówka z atrakcjami. Podobno dla zdrowia. A zatem “wierni” są im do tego niepotrzebni 🙂

 250. Bar Norte
  30 grudnia o godz. 0:14

  „Natomiast społeczeństwo moim zdaniem tego odczucia nie podziela co zaczyna stanowić pewien problem w relacjach władzy i koscioła ze społeczeństwem.”

  …oczywiście społeczeństwo coraz bardziej zauważa tą hipokryzję, ale czy przez to nie powoduje jeszcze silniejszego zbliżenia „tronu i ołtarza”
  ?

  …myślę że jeśli zajdzie konieczność przejścia KK na garnuszek państwa to władza państwowa z chęcią kk przytuli, wspomoże …

 251. No proszę, jaka bogata oferta!

  W tym samym miesiącu w Tyńcu o. Włodzimierz Zatorski poprowadzi warsztaty o sztuce zarządzania. Propozycja skierowana jest do osób prowadzących firmy. Na stronach czytamy, że doświadczenie płynące z liczącej 1500 lat Reguły św. Benedykta doskonale rozwiąże problemy biznesmenów z początku XXI w.

  Do Tyńca przyjeżdżają też osoby, pragnące uczyć się kaligrafii czy iluminatorstwa. Opanowaniem sztuki pięknego pisania interesują się zwłaszcza ludzie młodzi.

  https://info.wiara.pl/doc/583710.Urlop-w-kontemplacyjnym-klasztorze

 252. Na marginesie
  30 grudnia o godz. 0:30

  …super oferta 🙂 …

  …ale to wszystko mało !…

 253. …szczególnie to iluminatorstwo…jest pociągające…w czasach pandemii…zdalnie…

 254. Mad Marx
  Jak zwykle Cymblaiński twoje przemyślenie sa durne to jeszcze wieje od nich prostactwem i 0bnażaja twoje skłonności totalitarne..

  Na swiecie zostały wypracowane rózne gformy finansowania kościola.

  Konkretnie w USA gfdzie jest wiele różnych kosciołów już na poczatku państwo planując dzielnicę przwiduje miejsce na kosciol.Wiadomo że nakwieksze zapotrzebowanie jest na katolicki i ewaneiczny.Państwo nie pobiera odatków od danin na kosciol jak również kosciol co najważniejsze nie placi podatku real estate a ja np musze.

  Kościoł korzysta z darowizn i opłat za przynależnośc do parafii .Tak wiec osoba nie zapisana ormalnie do parafii (możesz zapisać sie do paraii w dowolnej lokalizacji) płai cashem na tace.Osoba zapisana do parafii jak ja dostaje poczte koperty i co tydzień wkłada czeka do koperty i na mszy rzuca na yacę.W przpadku Covid -19 gdie nie mozna chodzić na msze to wysyłam w kopercie jednorazowo miesiecznie $ 60.Dodam ,że do rozlicznia podatkowego paraia przysle mi zbiorcze zestawienie jaka byla moja kontrybucja Od tej wielkości nie zapłace podatku ederalnegfo.

  Koscioły w USA sczegolnie katolicki czy protestancki to potezne instytucje.Najlepsze szkły prywatne poczawszy od podstawowki az po iniwersytety.Szpitale,domy opiki .Typowy koscioł parafialny tak jak mój to wygfodny kosciol z pokojem panoramicznym dla matek z maluchami,lazienki,parking szkola podstawowa,szkola srednia i hala sportowa oraz basen.

  Widzisz durniu jaka to instytucja a ty roprawiasz o jakis podatkach.Dodam ze w USA mamy setki tysiace Rydzyków.

 255. @Piotr II 30 grudnia o godz. 0:32
  Mnie fascynuje ta oferta biznesowa… według reguły św. Benedykta.
  🙂

 256. „Rozumiem, że poszło o „misję” i o pieniądze, mówiąc w skrócie. Serial „Osiecka” niejako odrzuca zarówno krytyk filmowy, Tomasz Raczek, choć samą produkcję uważa (chyba) za udaną, jak i Magda Umer, która nie chciała maczać palców ”
  To bm moja ostatnia mysl ktora powinna przyjsc mi do glowy w tym trzecim na lewo od palmy -, szalasie … ale przyszla
  Wydaje sie , ze sama p. Lichocka bm pokazywala co innego ale jej palec wskazywal na misje .
  Jezeli ten blog tez ma jakas misje do wypelnienia to ja zostaje w pierwszym szalasie . Tam tez nie ma klamki . Nawet ten drugi przestal mi byc potrzebny .Wnętrza tych obiektów nie różnią się zasadniczo . Kilkanascie lat bezsensownego , mimowolnego , nieskutecznego zupelnie „misjonarstwa” moze wykonczyc kazdego .

  Bo ja jestem prosze pana na zakrecie , od wczoraj

 257. na TEMAT który podjął nasz Gospodarz:
  „Szczepionki będą finansowane z budżetu państwa, a szacowany koszt ich zakupu wynosi ok. 2,4 mld zł – wynika z projektu „Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19″, opublikowanego dziś przez rząd.”
  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/szczepienia-przeciw-covid-19-wiadomo-ile-polska-zaplaci-za-szczepionk/7wpvgwd?utm_source=search.yahoo.com_viasg_businessinsider&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

  Może stąd brak entuzjazmu kupujących? Rozdysponowano, zapakowano, dostarczono ale przecież nie za darmo. Czy to była najlepsza oferta?, są niedowiarki którzy twierdzą że nie i nie mają wstydu żeby o tym pisać np. o godz. 7:34

 258. starałam się nikogo nie pominąć:
  „@bezdomny 28 grudnia o godz. 15:29
  @Bar Norte przestałem już dosyć dawno otwierać tu prezentowane linki i youtuby.”
  Dlaczego?, w mojej ocenie właśnie wskazanie konkretnej lektury daje możliwość wyboru, a im więcej wiedzy tym lepiej. Oczywiście są tacy którzy w trosce o dobrą opinię u cenzurujących pewnych wydawnictw nie czytają, dopóki nie sprawdzą na liście nowoczesnego księdza Pirożyńskiego na ile moralnie obojętny jest temat. Ten polecam jako bezpieczny mimo że mówi o wielkim niebezpieczeństwie
  „Klimat się zmienia, jego skutki są śmiertelne iz każdym rokiem jest coraz gorzej.
  Chociaż spodziewano się, że globalna emisja dwutlenku węgla zmniejszy się w tym roku o około 7% z powodu ograniczeń koronawirusa w normalnej działalności, to tylko „na krótko spowolniło – ale nie wyeliminowało – historyczne i stale rosnące obciążenie klimatu Ziemi przez działalność człowieka, badacze środowiska ONZ napisali w grudniowym raporcie.”
  https://www.yahoo.com/huffpost/climate-change-2020-deadly-records-104500004.html?guccounter=1

 259. lubię dzielić się ze znalezionymi w necie tekstami, teraz np. noworocznie przesyłam dla @SŁOWIANINA STANISŁAWA wiedzę o dostosowaniu religii katolickiej hitlerowskich Niemiec do potrzeb polityki. Nawet bombki choinkowe miały wzór ze swastyką:
  „W miarę jak partia nazistowska rozrastała się i ostatecznie przejęła władzę w 1933 r. – zaangażowani propagandyści pracowali nad dalszą „nazifikacją” Bożego Narodzenia. Na nowo definiując znane tradycje i projektując nowe symbole i rytuały, mieli nadzieję skierować główne założenia narodowego socjalizmu przez popularne święto.”
  https://news.yahoo.com/nazis-co-opted-christmas-154148686.html?guccounter=1

 260. Najlepsze noworoczne życzenia składam Panu Danielowi Passentowi i wszystkim uczestnikom blogu.
  Szczególnie pozdrawiam @Symetrycznego, @legata, @Blackley’a i inne osoby z którymi łączy mnie więź porozumienia od wielu lat.

 261. geozak
  29 grudnia o godz. 14:33
  Myslalem, ze to Prima Aprilis, a tu na powaznie: artykul Julii Ebner, „Co laczy islamski i prawicowy ekstremizm?”. Na lamach tak powaznego medium , jak „Polityka” oczekiwaloby sie czegos powazniejszego. Np „Co laczy islamski i lewicowy ekstremizm?”, ça a de la gueule!
  Skrajna lewica i islamizm sa to blizniacy heterozygoty. Skrajna lewica ma przeteminowany „image” islamu jako synonimu populacji ucisnionej (SA?, Emiraty?, Kowejt?, Bahrajn?), ktora zastapila w ich doxie proletriat, ma tez z islamismem wspolne srodki i cela: destrukcja „tradycyjnej” Europy, „starego swiata”, przy uzyciu sily. Natomiast islamisme, czyli islam radykalny, jest lokalnie, na terenie „municipal” naturalnym sojusznikiem lewicy. Czysty klientelizm. Islamism glosujacy na prawice, to jak gesi glosujace za utrzymaniem Swiat Bozego Narodzenia.
  Ponadto autorka zupelnie nie rozumie fenomenu „zoltych kamizelek”, ktory zaczal sie jak ruch typowo prowincjonalnie-prawicowy (protest przeciwko taxes na diesel), kpiony przez lewice/ekolo jako faceci, alkoholicy, jezdzacy starymi samochodami diesel i palacy papierosy bez filtra (to cytat), i ktory bardzo szybko przeksztalcil sie w ruch skrajno lewicowy, z atakami na kapitalizm, na policje, na banki. Ruchy nieformalne skrajnej lewicy, jak np Black bloc natychmiast sie do tego podlaczyly w akcjach ulicznych burd, niszcenia sklepow, witryn itp. Wystarczy zobaczyc statystyki rannych policjantow. Antysemityzm i antysyjonizm sa rowniez markerami skrajnej lawicy i islamizmu (tutaj nawet mozna napisac islamu). Antysemitym, jak mi sie wydaje, prawie(to podkreslam) nie istnieje po prawej stronie politycznego spektrum. Nowy antysemityzm we Francji jest wsrod wyznawcow islamu. Tutaj wywazam otwarte drzwi. To, co napisalem, nie jest zapewne poprawnie politycznie, lecz osoby ktore beda mnie krytykowac, prosze o argomenty.
  Nalezy rozumiec fenomen, o ktorym sie pisze, w przeciwnym wypadku wyglada to na polityczna manipulacje i propagande.

 262. To nie bylo do geozak’a. Nie wiem dlaczego sie wkleil

 263. Na warszawskim Grochowie zamordowano ze szczególnym okrucieństwem dwoje starszych ludzi (80 i 85 lat). Powodem miało być przewłaszczenie nieruchomości. Policja zatrzymała ośmiu podejrzanych.
  Wyrzucanie ludzi z mieszkań, groźby i morderstwa to jak się okazuje ciągle ma miejsce, pomimo zapowiedzi działań regulujących tę dziedzinę.
  Znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem i morderstwa to już najwyższy stopień niegodziwości wobec seniorów.

 264. Przedostatni dzień roku nadaje się do podsumowań i składania noworocznych życzeń. Skończyć, skorygować i skonfrontować, to powinniśmy uczynić, aby nie wnosić starych porządków w nowy okres życia. Niech każdy podąża własną drogą do celu, przecież każdy tam idzie nawet jak się nad tym nie zastanawia. Byłoby dobrze, gdyby drogę oświecał nam mądry nauczyciel, chociaż dla wielu już na naukę za późno, większość i tak swoje wie i nic nie zamierza zmieniać. Możemy się tylko usprawiedliwiać, że od nas nic nie zależy i wygodniej jest na uboczu niż w centrum wydarzeń. Z Wrocka pozdrawiam jak zawsze wszystkich, bez wyjątku, ostatecznie niewiele tu namieszałem przez ostatni rok.

 265. Poseł od 2007 roku jeździł bez prawa jazdy. Dopiero po kolizji, którą spowodował dotarło to do publicznej wiadomości. Od niedawna kierowcy nie muszą okazywać tego dokumentu do kontroli bo podobno działa policyjna baza danych.
  Czy nie warto o pewnych obowiązkach przypominać naszym „milusińskim”?

 266. ls42
  30 grudnia o godz. 12:01
  Najlepsze zyczenia dla Pana tez. Mialem zwiedzac Wroclaw w grudniu, 1981. Przyjehalem i nastepnego dnia byl ogloszony stan wojenny. Chyba przynosze Wroclawowi pecha.
  Rodzina mojej zony mieszkala przed wojna w Szczecinie i chyba we Wroclawiu. Wtedy sie nazywaly inaczej. 🙂

 267. przyjechalem; Cos mi zezarlo „c”

 268. Olborski
  Bardzo śmieszne, jak zwykle zresztą.

 269. Małysz… przy okazji badania przez Niemców skoczków na oko… wszedł na sprawę Nawalnego… niemieckie oko na Maroko… Tak sobie myślę prywatnie… Małysz… mołodiec J-23 na nartach… wciąż nadaje… a wcześniej Niemcy grzebali skoczkom znad Wisły w kroku… ile im zwisa… Pamiętne dyskwalifikacje za zamek w kombinezonie czy większy od fiuta… germańskiego… Ale u Słowian, to normalne…

 270. mag
  To byloby , lub mogloby byc gdyby bylo o Sz.P. ale nie jest dlatego jest malo a nawet wcale nie jest .
  Tu juz nic nie mozna napisac o sobie , zeby ktos drugi nie pomyslal o sobie. Daremna
  żalosnie beznadziejna misja

  „To jest okropne, bo ktoś może kochać literaturę, historię, bunt w tej historii, a ja zdaję sobie sprawę, że tak mało jest ludzi, którzy kochają gramatykę. Ja ubóstwiam polską gramatykę i moją ojczyzną są te przysłówki.”

 271. Bylbym zapomnial.. o najwazniejszym
  Najlepszego ..ee
  ale nie jestem pewny czy to przysłówek. Jakis filolog by sie przydal ale moj „rodzinny ” niestety od jakiegos czasu nie przyjmuje zadnych telefonow

 272. Antyszczepionowcy, płaskoziemcy czyli wszelcy spece od teorii spiskowych nie próżnują.
  „Strzykawka bez igły albo igła, która dzięki sprężynce chowa się do strzykawki po zetknięciu ze skórą – tak zdaniem wielu „oszukuje się” podczas medialnych szczepień przeciw COVID-19. – Wiara w coś takiego, w mojej ocenie, powoli zaczyna zakrawać na paranoję – mówi lekarz Bartosz Fiałek.
  „Powoli zaczyna zakrawać”? Toż paranoja kwitnie w najlepsze i jest zaraźliwa.
  https://natemat.pl/332307,spiskowe-teorie-dotyczace-szczepien-igla-chowa-sie-do-strzykawki

 273. olborski
  Na Nowy Rok , oprócz zdrowia, życzę ci bardziej uporządkowanych myśli oraz ich wyrażania w sposób klarowny i przejrzyście logiczny. A od ciebie oczekiwałabym, byś sobie darował różne uszczypliwości pod moim adresem, które nijak się mają do meritum moich wpisów, a bawią chyba tylko ciebie.
  No to z panem blogiem i Do Siego Roku raz jeszcze…

 274. Szczęśliwego Nowego Roku !

  https://youtu.be/T3g9QUT_oP0

 275. @D.Passent
  Na pytanie „kto „zorganizował” dla Polski szczepionkę?” nie jest tak łatwo odpowiedzieć. Już w styczniu kolega tłumaczył co to za wirus I po co .
  … no i zobaczysz niedługo pojawią się szczepionki po okazyjnych cenach sprzedawane na masową skalę. Przypuszczam, że coś jednak za te szczepionki zapłacili , sprawa delikatna ale wygląda to na haracz. Jeśli nie wierzy Pan to dysponując stosownym budżetem mogę zorganizować dlaPana wywiad z rzeczonym wieszczem.

 276. Jest powiedzenie – Ryba śmierdzi od głowy i co chwila prawdziwość potwierdza życie.
  Dnia 21-12-2020r otrzymałem pismo ze spółdzielni z informacją o koszcie czynszu. Z pisma wynikało, że jest podwyżka ponad 33%.
  Za chwilę dnia 22-12-2020 otrzymałem ponownie informację o czynszu jednak drastycznie inną bowiem jak wynikało z pisma jest drożej, ale tylko z powodu segregowania śmieci czyli niecałe 5%
  Żadnej informacji ustosunkowującej się do pisma z 21.
  Tak kuriozalne informowanie wskazuje na kompletny bałagan.
  Ponieważ mam dostęp do tzw E-BOK spółdzielni sprawdzę jaka jest prawda. Jednak sadzę że prawdziwe jest pismo z późniejszą datą

 277. Sprawa się wyjaśniła błąd dotyczył wpisanego na piśmie lokalu

 278. Naszemu gospodarzowi, p. Passentowi, który z niczym niezmąconą cierpliwością udziela nam placu na blogu i w ten sposób daje nam szansę na umieszczanie naszych wypocin nie tylko ponad granicę, ale i kontynenty i to wszystko jeszcze w naszym rodzimym języku, z dystansu, wszystkiego najlepszego w 2021 roku życzy Bywalec 2.
  Te życzenia ponad wszystkie nieporozumienia, swary i kłótnie dotyczą oczywiście także wszystkich uczestników blogu
  Do siego Roku..

 279. Ramschel
  O g. 15:23 podesłałam link do artystycznego kominka francuskiej firmy Focus. Wiem już, że się otwiera (lin, nie kominek), więc mogę snuć opowiastkę związaną z Prowansją.
  W Marsylii, gdzie nie odczułam drożyzny, bo zatrzymałam się u przyjaciół, dopadł mnie mistral w samym środku letnich upałów i czułam się bosko. Miałam również szczęście nie ponieść kosztów bajkowej wprost podróży po Prowansji (Montpellier i okolice, Avinion , Port-Camarqe itd.). Był to bowiem pobyt służbowy w całości sfinansowany przez Dominika Imbert, twórcy artystycznych kominków, które ze średniowiecznego miasteczka Viols-le-Fort koło Montpellier wędrują w świat. Pan Imbert zaprosił polskich dziennikarzy związanych z pismami dizajnerskimi, by zrobili mu pijar, bo właśnie postanowił wejść na polski rynek, a ja znalazłam się w tej grupie.

 280. Gospodarzowi i wszystkim Blogowiczom Szczesliwego Nowego Roku
  https://www.youtube.com/watch?v=x1E-slCi3jQ&list=RDx1E-slCi3jQ&start_radio=1

 281. Życzenia Felietonisty (POLITYKA 1/2) na ten Nowy Rok

  Kiedy jednak czytam, że po stronie opozycji brak lidera (święta prawda), brak programu (święta prawda), brak inicjatywy, to mam ochotę zaapelować do antyPiSu: przestańmy załamywać ręce, od mieszania herbata nie zrobi się słodsza. Niech każdy wymaga od siebie – posłowie, którzy kontrolują ministerstwa, dziewczyny, które nie boją się policji, sędziowie, którzy nie lękają się Ziobry i jego kutych na cztery nogi zastępców. I tak do czasu, kiedy naród się rozczaruje i wybierze sobie inny rząd.

  Nie zastanawia się Felietonista jaki rząd, z jakim liderem, ani z jakim programem, ani z jakimi inicjatywami występujący. To ma być INNY rząd.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2077501,1,rzad-zawiodl-opozycje.read

 282. Blisko 60 sędziów z Krakowa protestowało przeciwko zastraszaniu sędziów przez Prokuraturę Krajową. To pierwszy taki protest sędziów przeciwko działaniom prokuratury Zbigniewa Ziobry.

  https://oko.press/precedensowy-protest-sedziow-pod-siedziba-prokuratury-przestancie-nas-zastraszac/?fbclid=IwAR0h2FmJiy2ccJI-7s9RUk3hi9NWKLTIS1OhrdBKuDrglS1iDkUDwsJjPCk

  Faszystowska partia PiS – po trupach Polaków

 283. Majątek Kościoła (stan na 2010 według polityki)

  Kościoły i kaplice 17 533

  Grunty ok. 160 tys. ha (od 1989 r. Kościół zwiększył swój stan posiadania o ok. 120 tys. ha)

  Przedszkola i szkoły podstawowe 1240

  Szkoły średnie 417

  Szkoły wyższe i uniwersytety 69

  Szpitale 33

  Ambulatoria 244

  Domy opieki 267

  Sierocińce 538

  Katolickie oficyny wydawnicze 120

  Gazety i czasopisma 300 tytułów

 284. Niedawno, przy okazji blogowej dyskusji na temat kolejnych narodowych kampanii rządu Mateusza Morawieckiego przypomniała mi się pierwsza z tego cyklu zwana „Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, czyli „wielkim planem Morawieckiego”. Wpadła mi do głowy myśl, że coś cicho na ten temat.
  Jak się okazuje są powody by o tym „planie” nie wspominać.

  Jak dziś pisze Business Insider plan zakończył się kleską w kluczowym dla niego założeniu czyli stopie inwestycji (relacja nakładów inwestycyjnych do PKB), która spadła do poziomu najniższego od 25 lat.

  „Pandemia jedynie pogłębiła to, co było wiadomo już dawno. Rządowi Zjednoczonej Prawicy nie udało się osiągnąć kluczowego założenia wielkiego planu premiera Mateusza Morawieckiego z 2016 r. Stopa inwestycji spadła do 17,2 proc., czyli najniższego poziomu od 1995 r. Tymczasem politycy chcieli sięgnąć przynajmniej 22 proc. Przyczyn klęski jest wiele, a koronawirus to tylko jeden z nich i wcale nie najważniejszy.”

  Szczegółowo o powodach tej klęski poniżej:

  https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/stopa-inwestycji-w-polsce-w-iii-kw-2020-r-plan-morawieckiego-nierealny/l4c0lk0

 285. W noc nowego roku u nas jest bardzo popularne kopanie na plazy jednego z naszych smakolykow “razor clams”. Podczas odplywu kazdy moze wykopac 15 “clams”, przyrzadzic je na plazy lub zabrac do domu. Tak jak wiekszosc seafood razor clams najlepiej smakuja smazone w masle I czosnku. Do tego butelka bialego wina.
  Na tym video nawet piesek ma latarke 🙂

  https://youtu.be/vw2P3XktMsI

 286. Tak wyglada kopanie razor clams w ciagu dnia. Ten pan dokladnie tlumaczy jak dostrzec razor clam zanim zaczniemy kopac.

  Przyplyw wyrowna piasek na plazy I podczas nastepnego odplywu mozna ponownie kopac. 15 dziennie na osobe.

  https://youtu.be/EBxERHMUwrA

 287. W Stanach pierwszy przypadek brytyjskiego covida, i to u człowieka który nigdzie nie podróżował. Dobrze to nie wygląda.

 288. Łoł! Business Centre Club – z Markiem Goliszewskim – jest na blogowej fali

  Goliszewski podaje przyczyny spadającej stopy inwestycji w PiSlandii, a właściwie dlaczego prywatni
  przedsiębiorcy obawiają się przeznaczać więcej pieniędzy na rozwój (czyli inwestować):

  1. niepokój polityczny: wojna o sądy, konflikt z Unią Europejską.
  2. zalew regulacji wynikający z przyjmowania kolejnych ustaw, kolejnych rozporządzeń, do tych przepisów firmy muszą się dostosować, co znacznie podwyższa koszty ich działalności.
  3. niespójne, niekompatybilne prawo gospodarcze, pełne dziur legislacyjnych, które stawia często uczciwego przedsiębiorcę w roli podejrzanego, narażając go na przeróżne kary związane z interpretowaniem przepisów na jego niekorzyść.
  4. brak pracowników.

  Wszystkie te powody to są wręcz fundamenty „polityki gospodarczej” PiS, a Morawiecki jest jej twarzą egzekutorem, choć nie jedynym twórcą.

  A jakie są efekty spadającego poziomu inwestycji. Blokuje to wzrost wydajności pracy, a w dłuższym okresie wzrost płac. Hamuje wzrost gospodarki, czyli PKB. Wyrwania z tejże pułapki „średniego wzrostu” oczekiwali od polityki PiSu setki tysięcy zatrudnionych Polek i Polaków, jednocześnie zapatrzonych w Zachód. To jest ta paradoksalna sprzeczność kaczystowskiej wizji dla Polski. Ma być zachodnia majętność i zamożny standard życia z jednej strony, a z drugiej oderwanie od zachodnich wartości, już nawet nie obyczajowych, ale w praworządności i funkcjonowaniu władzy w ramach reguł.

  I co dostaje suweren? Naginanie reguł prawa, gmatwanie ich i pozbawianie praktyczne sensu.
  I tak dominuje tupolewizm i picerka.

 289. Na marginesie

  „No proszę, jaka bogata oferta!”

  Dzieki za ciekawy materiał.

  Mam do niego uwagę.

  To jest materiał o charakterze promocyjnym jest sprzed 10 lat wiec obrazuje zupełnie inną sytuację koscioła. Jak pisałem kiedyś do tejota w tamtym okresie polski kk jako remedium na niedostatki swej nauki widział marketing. Stąd ta akcja komercjalizacji praktyk zakonnych opierajaca się na założeniu, że one mogą być atrakcyjne równiez dla ludzi nie zwiazanych z kościołem. No ale to na dłuższą metę nie mogło się udać z powodów oczywistych.

  Dowodem na to jest aktualna oferta np Bernardynów z Tyńca. Owszem, oferują bogatą ofertę warsztatów i kursów ale one wszystkie mają charakter religijny a grupą docelową są wyłącznie wierni.
  Tak wiec sprawdza się teza o tym, że działalność biznesowa kk opiera się głównie na eksploatacji wiernych. W konsekwencji ubytek wiernych oznacza problemy ekonomiczne.

 290. Piotr II

  „…oczywiście społeczeństwo coraz bardziej zauważa tą hipokryzję, ale czy przez to nie powoduje jeszcze silniejszego zbliżenia „tronu i ołtarza””

  Powoduje i o to właśnie chodzi.

 291. @izabella

  Brytyjski „mutant” jest już wszędzie, tylko niektórzy za późno się wzięli za sekwencjonowanie próbek.
  W Europie nie było go dopóty, dopóki nie zaczęto się lepiej przyglądać. Bo testy nie rozróżniają.

 292. Zainspirowany informacjami dostarczonymi przez izabella na temat KK pobawiłem się w ocenę, ile pieniędzy na głowę średnio z czynszy dzierżawnych pozyskano w na głowę księdza
  Kościół dysponuje około 65 tys. hektarów ziemi rolnej. To wartość z raportu o stanie majątku kościoła z 2012 roku.
  średni czynsz z dzierżawy to 750 zł czyli dochód kościoła z dzierżawy to w przybliżeniu 48mln 750 tys zł.
  Jak podaje „Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia AD 2020”, w Polsce jest 10 356 parafii katolickich, w których posługuje ponad 20,5 tys. księży. Łącznie kapłanów jest prawie 25 tys., a do święceń w diecezjach w 2018 roku przygotowywało się 2,2 tys. alumnów.
  liczba żeńskich wspólnot zakonnych wynosi 2,2 tys., a posługuje w nich 17,6 tys. sióstr.
  na głowę 1 księdza z czynszu dzierżawnego przypada 1950 zł
  średnia na księży i siostry 1138 zł.
  oczywiści większość nie dostaje z tych pieniędzy ani złotówki.

 293. GajowyM.
  30 grudnia o godz. 18:53
  Tu info na temat co wiemy na temat mutacji i przy okazji o skuteczności szczepionek na mutacje
  https://pulsmedycyny.pl/nowa-mutacja-koronawirusa-sars-cov-2-co-o-niej-wiemy-1103829

 294. @maciek.g

  Dziękuję. Jak sam widzisz, mutacja rozprzestrzenia się już co najmniej od września, a ludzie, mimo ograniczeń, podróżują.

 295. Dwie rzeczy są pewne: podatki i śmierć

  To drugie jak wiadomo – bije rekord w 2020. Jeszcze nigdy – w czasie pokoju – tyle Polek i Polaków nie zmarło: 461611 na tydzień przed końcem roku. To rekord, o kilkanaście procent więcej niż w poprzednich latach, a w przeliczeniu na milion ludności, najwyższy wskaźnik zgonów od prawie 70 lat. Oprócz pandemii i zapaści służb medycznych PiSlandii, demografia tym rządzi, wyże, niże itp. Tzw. powojenny wyż demograficzny dominuje w tej grupie wiekowej podatnej na terminalne choróbska.

  Podatki też rekordy biją, te rozliczne małe podateczki, podwyżeczki opłat i temu podobne. Bo VAT trzyma się mocno, choć słabiej, gdy „dobra zmiana” szczytowała.

  Przepowiadanie reszta narodowych perspektyw jest obarczone błędem futuro-trendów. Jedna statystka ukazuje, że brak zaufania do kościoła katolickiego w Polsce przewyższył liczbą ufających mu. To chyba pierwszy taki wynik w ponad 1000-letnich dziejach. W transformacyjnym trzydziestoleciu przewaga ufających KK przekraczała 30 pkt procentowych, w dniach posmoleńskiej żałoby przebiła nawet 50 punktów – w czas traumy naród zbił się w kupę wokół krzyża i krzyż trzymających. Co będzie dalej? Strach pomyśleć. Mówią, że kościołowi funkcjonariusze są przerażeni.

  Podobnie staystyki są ostatnio nieubłagane dla PZPRawicy, narodem rządzącej Dziewicy. Czy to się utrzyma? Czy w kraju wyrośnie większość niezdecydowanych, mas wyborczych pozbawionych partii i wyboru? Tego w III RP jeszcze nie było.

  Mi się zdaje, że tzw. demokratyczna opozycja, która nie jest w stanie uzgodnić programu minimum, czyli wspólnej platformy dla obywateli, podzieli się głosami w jakiś przygodny sposób czyli „na rympał”. Przypadkowy, niepowtarzalny proces i rozkład mandatów nastąpi. Tak było po upadku komuny. I komu to przeszkadzało. Wtedy była Duża Transformacja pod władaniem Małej Konstytucji. Teraz wykładnią będzie – z braku alternatywy – Duża Konstytucja i przeprowadzi się mało transformację od kaczyzmu. Co da się przywròcić z kaczej jajecznicy? Nie ma mądrego, kto by przewidział dalszy bieg wydarzeń w epoce postkaczyzmu. Ani kiedy to nastąpi.

 296. O tym jak wpadliśmy z deszczu pod rynnę. https://monde-diplomatique.pl/ty-przegrywasz-ja-nie-wygrywam/
  Tylko z rynny tej zamiast wody lecą solidarnościowe i kościelne goowna

 297. Stopy nam spadną

  Czy to nie w którejś piosence Osieckiej niskie stopy są nieszczęściem obywatela Polaka?
  Nie wiadomo czego stopy, pewnie życiowe, bo nie procentowe, inwestycyjne, inflacyjne – inflacyjny był nawis, ale wiele lat później w PRL.

  W każdym razie, na chwilę obecną NBP + RPP zmierzają ku obniżce stóp procentowych jeszcze w I kwartale. „Obniżenie stóp procentowych NBP, być może nawet do zera, które skutkowałoby tym, że kredyty trochę by potaniały, ponieważ rynkowe stopy procentowe poszłyby w dół, byłoby chyba wskazane” – stwierdził Jerzy Żyżyński, jeden z naczelnych monetarystów PiS (członek RPP).
  https://wyborcza.biz/biznes/7,177151,26649517,prezes-glapinski-walczy-o-slabego-zlotego.html?_ga=2.194024104.481249566.1607877066-1355571714.1595170653#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

  Co to wszystko oznacza i do czego prowadzić może?
  Obniżka stóp procentowych i inne działania NBP ciągną w dół kurs wymienny krajowej waluty zwanej PLN. A to napędza nam inflację, już najszybszą w całej Unii. Niższe stopy procentowe to tańsze kredyty, o ile się to niższe oprocentowanie uzyska w banku. Ale czy w tych niepewnych czasach ludzie pragną jeszcze kredytu na swe barki?

  Inflacja oczywiście uderza Kowalskiego po kieszeni. Ale jest dobra dla budżetu. Zaś niski kurs złotego jest dobry dla zysku NBP, czyli dla budżetu. Czyli to jest dobre dla PiSowskiego budżetu, nie dla prywatnej kieszeni suwerena. I tak koło historii obróciło się. I to o 180 stopni.

 298. Symetryczny
  Bardzo sensowny tekst, ale twój komentarz, jak zwykłe, upraszczający i przewidywalny na zasadzie odruchu psa Pawłowa. Przepraszam za psa, ale można pod niego podstawić każdego, kto wydala z siebie określone zbitki słowne na określony temat.
  A tak w ogóle Do Siego roku i przede wszystkim zdrowia.

 299. GajowyM.
  30 grudnia o godz. 18:53
  Podobno go znaleziono w owocach kiwi i coca-coli.
  Za klasykiem: taka sytuacja.

 300. „bardzo sensowny tekst”

  Można sobie wyobrazić, że po paru miesiącach rządów miłośników niskiego deficytu i „odpowiedzialnej” polityki ekonomicznej na ulicach polskich miast pojawią się nie mniejsze tłumy niż na przełomie października i listopada.
  Ale aby coś takiego sobie wyobrazić, trzeba mieć rozdętą wyobraźnię Przemysława Wielgosza. Dlań klęska prawicy, kaczyzmu czy trumpizmu, nie oznacza zwycięstwa. Gdzie leżą przyczyn kryzysu? Czy w odejściu od realnego socjalizmu?

  Jeśli ktoś upraszcza, to jest nim Wielgosz. A kto leci na jego okrągłe, duszo-szczypatiące stwierdzenia? No powiedz, kto?

 301. Oto jak wygląda walka rządu PiS z koronowirusem
  Myślę że zaniżyłem w swoich przemyśleniach rzeczywista liczbę zainfekowanych w Polsce.Teraz już widać że fala opada czyli musi być już dużo uodpornionych i jeden zarażony zaraża mniej niż jedna osobę
  Potwierdza się że system testowania jest absurdalny i nic dziwnego że nie ma wielkiego wpływu na pandemię.

  https://oko.press/jeszcze-15-minut-pocieszalysmy-sie-i-tak-przez-7-godzin-w-kolejce-po-test-kroniki-covid-19/

 302. https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,jak-potoczy-sie-epidemia-koronawirusa–prognoza-na-2021-rok,artykul,35869913.html?utm_source=browser_viasg_medonet&utm_medium=push&utm_campaign=allonet_00d_2889820151bc5e4&srcc=ucs
  Bardzo „obiecująca” ekspertyza?! Nie ma co!
  Ale nie powiedział, co jest przyczyną, że ludzie zapadają na tę „chorobę”, bo ona to skutek. Tylko czego skutek?
  Jak tak dalej pójdzie to”wszystko w ręku boga”.

 303. Gdy Morawieckiego PiS wstawił na urząd wicepremiera i ministra rozwoju i finansów pomyślałem że jest nadzieja e PiS nie zniszczy gospodarki w Polsce. Jak widzę pomyliłem się kompletnie.

 304. Optymatyk
  30 grudnia o godz. 22:31
  To wygląda na manipulację wypowiedzią tego matematyka, bo pani redaktor przytacza jakieś wyrwane zdania z wywiadu i je komentuje robiąc zupełni nie wiarygodny materiał. Nie można było, tak jak to się robi podać pełną wypowiedź i ją skomentować? Tam są sensowne zdania , ale w dalszym ciągu nie wiem co prognozuje.
  Wiemy już, że szczepionka działa też na mutacje a więc chroni nawet lepiej niż przechorowanie. Racją jest że szczepić trzeba możliwie dużo osób w jak najkrótszym czasie (a to bardzo trudne logistycznie i może nie by dostatecznej liczby szczepionek)
  Tak jak pisałem prawdopodobnie by praktycznie zlikwidować chorobę w Polsce trzeba by odporność nabyło 65 do 75 % Polaków , Szczepiąc 2 mln miesięcznie w pół roku mamy zaledwie 12 mln zaszczepionych. Gdyby nie było mutacji to można było by dodać 15 mln tych co przechorowało i mamy 75% odpornych (plus niewiadoma ilośc naturalnie odpornych na wirusa szacowana na 20 % populacja czyli 0,2 x12= 2,4 mln niepotrzebnie zaszczepionych i w związku z tym pozostaje 4,8 naturalnie odpornych które możemy dodać do tych 75% czyli prawie 32 mln odpornych. Gdyby tak było, to chorobę po pół roku by można było zatrzymać. Niestety mutacje to komplikują i może trzeba będzie szczepić po te dwa mln miesięcznie do końca roku.
  Tylko, już wiemy, że ludzie nie chcą się szczepić , a dotychczasowe działania rządowe nie dają nadziei na szczepienie tak dużej liczby w miesiąc. Nie wygląda to zbyt optymistycznie mimo, że udało się opracować szczepionki .

 305. Optymatyk

  „Tylko czego skutek?”

  Skutek przekroczenia przez wirusa bariery gatunkowej.

  A matematyk Adam Kleczkowski na którego omówienie wypowiedzi podałeś link moim zdaniem realistycznie widzi 2021 – w kontekście pandemii.

 306. teo
  30 grudnia o godz. 21:02
  Przeczytałem artykuł i podzielam twoją ocenę. Moja była by nawet ostrzejsza. To takie filozofowanie frustrowanego człowieka nie potrafiącego realnie ocenić skutków rządzenia Kaczyńskiego.
  Wiadomo, ze niszczyć zawsze jest łatwiej niż budować. Nie będzie ławo po katastrofie zwanej rządami PiS odbudować jedność narodu , naprawić prawo i uszkodzoną gospodarkę. Jest jednak pewne ze gdy tak dalej pójdzie jak idzie PiS czeka katastrofa – a z nim jednocześnie katastrofa KK. Wściekli ludzie będą chcieli krwi i ci co dojdą do władzy z pewnością te oczekiwanie spełnią . Czyli PiS przestanie istnieć , a prawica będzie miała problemy by się pozbierać – coś tak jak SLD. Z prawicy zostanie Konfederacja i być może pojawi się nowa inicjatywa , ale do rządu nie wejdzie. Bedzie tak jak wcześniej partie będą rządzić w koalicji i to jedynie po jednej kadencji (i będzie to trwać jakiś czas)

 307. Dzwonię do przyjaciół w Poldce ludzie w moim wieku o pdobnym wykształceniu w PRL
  jak lekarze inżynierowie .

  Wszyscy sceptyczni wobec szczepień podaja dziesiątki argfumentów .

  TPytam się ile razy życiu byli szczepieni i to obowiazkowo.No ale tu nieobowiazkowo.Staram się tłumaczyć sens szczepienia ,ze może im szczepionka przedłuzyc życie i ich dzieci i mnuki maja dłuzej żyjacego ojca czy dziadka.

  Nie wiem jak dotrzec do tych polskich zakutych łbow.

  Pytaja mnie ty się zaszczepisz przecież miałeś covid i masz antyciała.

  Odpowiadam im może i mam ale i taksie zaszczepię gfdyż na 100 % polegam na moim doktorze i on wyznaczy termin.Ważny jest styl mojego życia jest taki ,ze nie siedze na dupie na zapiecku kak wy tylk jestem aktywny ciekawy świata Jest pewne że nie wpuszcza nikogo do samolotu w USA czy innych krajach jeśli nie pokaże świadectwa szczepienia.Ja podrożując na takie dystanse musze dostosować sie do wymagań przewożnika.

 308. maciek.g
  Durnu cymbaliński co ty wypisujesz na temat PiS i niszczenia gospodrki to przekracza poziom debilizmu.

  Weż wskazniki Eurostatu gospodarcze i porownaj je z wskażnikami innych krajow UE.Kłamco Antypolaku na usługach Putina aby siać niepewnosc i obnizać morale.

 309. Idioto nawet w kwestii Coronovirusa piszesz bzdury.Na testy wysyłaja lekarze domowi gdy pacjent złasza problem.Wtedy kazdy w Polsce kierowany na test za darmo.

  Na temat testow i ich ilosci w UE i USA sa inne opinie .W USA jest identyczny system.Ja sie zglosiłem do mojegfo lekarza i on skierował mnie na test.Początkowo testowano w kolejkach samochodoych ale szybko z tego zrezynowano .

  W sasiedniej Slowacji przetestowano dwa tygodnie temu wszystkich obywateli podobnie duzo ilosc w Czechach mimo to dzisiaj iloś zgłoszonych chorych na Slowaćji jest okolo 8 tys zas w Czechach bije rekord 16 tys dziennie.

  Tak wiec obrzyliwy śmierzący ruskimi onucami klałamco przestan wypisywać te bzdury zaś administracja blogfu takich szkodnikow Antypolakow powinna usuwać z możliwosci siania tych kłamstw.

  Powtarzam jeszcze raz jeśli porownam działania administracji stanu Illinois a Rządem PiS w Polsce to Polska administracja radzi sobie znacznie lepiej borykajac sie z ludżmi głupimy takimi jak ty i wielu na tym Blou ara Antypisizmem.

 310. Przeczytałem tekst Wielgosza. Uważam, że jest słaby.

  Tym niemniej zastanawia mnie alergiczna reakcja akurat na to zdanie:

  „Można sobie wyobrazić, że po paru miesiącach rządów miłośników niskiego deficytu i „odpowiedzialnej” polityki ekonomicznej na ulicach polskich miast pojawią się nie mniejsze tłumy niż na przełomie października i listopada.”

  Na tyle alergiczna, że przywołująca widmo „realnego socjalizmu” – choć bez żadnego uzasadnienia.

 311. teo

  Klekoczesz a nie myślisz .Najzdrowsza inlacja dla gospodarki to 2 do 2.5 % ,wtedy irmy moa sie rozwijac.Jednak bazowanie na poziomie inflacji 2.5 % jest bardzo trudne do osiąniecia .Jednak deflacja pobizej 0 % jest zabójcza dla irm i gospodarki.

  Jaj na razie maestro prof.Glapiński dobrze zarzadza ZŁ INFLACJA JEST POMIEDZY 2.5 % a 3 % .To jest jeden z powodow ,że nasz eksport na Zachod Europy bije rekordy w tym roku i mamy zdecydowaną nadwyżke..Firmy wzmocnione tarczami gfdzie zdjeto z nich zadlużenie sa w stanie obecnie przejmowac firmy zachodnie.

  Inflacja 2,5 % oczywiscie nie jest przyjemna dla konsumenta.Jednak wzrost cen dokonuje zakupów akurat nie jest dotkliwa a wdodatku ceny spadną na wiosne z jednej prostej przyczyny- zbiory w rolnictwie w odchodzacy roku byly rekordowe.

  Teo wlacz własne myslenie bo naprawde sprawiasz wrazenie GFłupola .

 312. W nadchodzącym Nowym Roku 2021 życzę wszystkiego najlepszego
  dla gospodarza bloga za jego cierpliwość i wyrozumiałość rzadko
  spotykaną gdzie indziej jak i dla wszystkich tu piszących , oby tak dalej .
  Ps .
  Żabciu ; dziękuję za wyróżnienie i podwójnie życzę Ci wszystkiego
  najlepszego .
  https://www.youtube.com/watch?v=qKclNMea0mM

 313. teo
  Jeśli porownasz podatki w Usa i Polsce to Polska ma zdecydownie mniejsze podatki.

  W USA zgodnie z konstytucja kazdy Rzad miasta,powiatu stanu oraz federalny naklada na obywateli podatek.

  Wymyślaja jakie tylko nazwy .

  Najgorszy jest podatek tzw real state czyli domu mieszkania Jest zasada żelazna 0nie zapłacisz podatku dwa kilejne lata dom zabrany na aukcje .

  Np w Polsce nie istnieje podatek od dziedziczenia.W USA od początku państwa jest odatek od dziedziczenia posmierci rodziców obecnie 45% .Na przykład rodzice zostawili ci dom czy mieszkanie w ciąu 18 m-cy bezwzglednie musisz oddaj w jednej łatnosci 45 % warosci podobnie konta bankoweczy staki na iełdzie.

  Ten podatek jet dewastujacy sczegolnie dla armerów.Becnie warosc ziemi na farmie jest znaczna.Po smierci ojca syn dziedzczy farme jednak musi zapłacić dla rządu ederalnego 45 % wartosci w dodatku 18 m-cyFarmer który dziedziczy musi udać sie do banku po prostu pożyczkę znacznej wielkosci i sam zostaje z długiem na cale życie.

  Inne podatki state,federal korporacyjne sa znacznie większe niz w Polsce.

  Tak więc ja nie rozumię takich ludzi jak ty ,że tak się błażnia popisując sie nieuctwem..

 314. Symetrycznemu ; do poczytania i poprawy humoru w nadchodzącym 2021 r

  https://russia-insider.com/en/politics/thousand-balls-flame/ri16139

 315. Moja alergia na agitacyjną pulpę

  Wielgosz nie pierwszy raz nawija farmazony. W cytowanym przeze mnie zdaniu wyobraża sobie, że polityka „niskiego deficytu i odpowiedzialnej (ironicznie w cudzysłowie, dlaczego nie neoliberalnej?) polityki gospodarczej” zbierze równie gromki protest jak „wyrok” o zaostrzeniu aborcji.

  Czy ktoś mi przypomni, kiedy polityka prorozwojowego turbo-kapitalizmu w transformacji od peerelu wyciągnęła takie masy na ulicę, w warunkach pandemii? Nigdy. Wąskie grupy interesów widowiskowe rebelii robiły: samoobrońcy wysypali zboże na tory, górnicy z kilofami zjeżdżali pod sejm, opony palono itp. Ostatni raz masy domagały się lepszych warunków za Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego. Wielgosz konfabuluje pt. „można sobie wyobrazić”. Osobiście tego sobie wyobrazić nie potrafię.

  Pisze Wielgosz „zwycięstwo partii, dla których priorytetem jest „odsunięcie PiS od władzy”” o liberałach z KO. Dla jego politycznych faworytów – sądzić można z jego słów – odsunięcie PiS od władzy bynajmniej nie jest priorytetem. Wiadomo, że są takie frakcje skrajnej lewicy. Kilka procent poniżej progu poparcia dostają. Margines sceny. Tyle wrzawy o margines, szkoda gadać.

 316. „Jonathan Pollard, były analityk marynarki USA, spędził 30 lat w amerykańskim więzieniu. Dziś rano wylądował w Tel Awiwie witany przez premiera Beniamina Netanjahu.

  „Możesz teraz rozpocząć życie od nowa, na wolności i w szczęściu. Teraz jesteś w domu” – mówił szef izraelskiego rządu witając Jonathana Pollarda, który wraz z żoną Esther przyleciał prywatnym odrzutowcem z USA do Izraela.”

  To prawie jak przywitanie płk Kuklińskiego „. Czy ktoś w globalnym świecie zrozumie obecnych władców świata? Gdzie te sojusze , gdzie honor , gdzie ojczyzna?

 317. Brak stanu wyjątkowego zaczyna przypominać okupację…. bez reparacji dla przedsiębiorców… Tak sobie myślę prywatnie o mądrości rządzących przed szkodą… ale z godziną policyjną… Po co nazywać rzecz po imieniu…

 318. Dziwny jest ten geozak, on więcej wie o Polsce i otoczeniu (Słowacja, Czechy), niż o Stanach. Jego wiedza o Stanach to taka mieszanka Dynastii i telewizji Fox News.

  Taki podatek od dziedziczenia, na przykład. On obowiązuje od wartości posiadłości około 11.5 miliona $$. Około, bo co roku limit rośnie, od przyszłego roku to już będzie 11.7 mln. Ile osób płaci taki podatek? Około 2000 rocznie. Rzeczywiście bardzo utrudnia życie taki podatek. Wszyscy o tym wiedzą, jeśli tu mieszkają, a już na pewno bogate dziadki.

  To prawda, że płaci się podatki federalne, stanowe (5-10%, tylko parę stanów ich nie ma), miejskie (jeśli się mieszka w mieście – rzędu parę procent), social security (7.5%). To się dodaje, to fakt, ale przy wysokich amerykańskich zarobkach, to nie jest dużo. I kwota wolna od podatku jest ogromna, podatki od własności się od dochodu odlicza, itp. W Polsce przy niskich pensjach podatki uderzają bardziej.
  Wiem ile zarabiają w Polsce lekarze, nauczyciele, nawet akademiccy. Po prostu ciągną na kilku etatach żeby przeżyć.

  Wnioski nasuwają się same.

 319. Sylwester marzeń w czasie narodowej kwarantanny zaczyna kojarzyć się z Tangiem milonga w obozie koncentracyjnym… na powitanie.. po resocjalizacji przez pracę… Tak sobie myślę prywatnie o muzyce, która łagodzi…

 320. Andrzej Saramonowicz

  nie jem karpi w święta
  nudzą mnie husaria skoki żużel
  od hymnu wolę jazz od księdza wajdę od piwa książkę
  pierogi lepcie nie mnie
  to moja kolęda
  za sąsiada wybieram niemca
  za przyjaciela geja
  za zięcia żyda
  to moja kolęda
  patrzę
  polska wte i wewte niedomyte serca defilady z nagonką amok w kolorze
  biskupim z czego tu być dumnym szczerzyć się z czego
  błoto i uprzedzenie
  kolęda której śpiewać nie zamierzam
  moja to
  nie ufać bogu
  modlić się do poetów
  szczepić dzieci psy i wiarę w rozum
  ojczyznę umieć schować w dłoni
  jak chusteczkę co w nią płakali pradziadowie z prababami
  miętosić by nie zginęła
  to jest moja kolęda
  pancerz koń skrzydła mój buzdygan stajenka w której się nieustannie rodzę najprawdziwszy polak jakiego znam

 321. Izabello,
  Zrozum, że to, co robi Geozak, to działalność misyjna. Podjął się on trudnego zadania polegającego na krzewieniu, na blogu, wiedzy alternatywnej w stosunku do tej podawanej przez MSM, na której my Durnowate Durnie oraz Durnie Cymbalińskie (prawdopodobnie synonim tego pierwszego gatunku, ale pewności nie mam) bazujemy.
  Ja w każdym razie chyba już zaprzestanę polemik z ww. kierując się wskazaniami Guzdry, który kiedyś poradził mi, żebym dał sobie spokój z leczeniem nieuleczalnych.

 322. „Tyle wrzawy o margines, szkoda gadać.”

  No własnie, na lewicy określa się podobne teksty jako sekciarskie. Zresztą żadna opcja polityczna nie jest od tego politycznego marginesu wolna – również środowiska liberalne.
  Tego typu „dywagacje”, jak sam Wielgosz określił swój tekst, nie mają realnych podstaw bo nikt miarodajny na opozycji, również KO, nie złozył deklaracji, że po ewentualnie wygranych wyborach prowadzić bedzie „w interesie wąskich grup” kurs gospodarczy (np „turbokapitalizm”) wyprowadzający ludzi z powodów socjalnych na ulice. A jeśli nawet tego typu dogmatyczne sugestie padają ze strony marginesu to są wyciszane, tłumione w zarodku z powodów oczywistych.

  Tak więc zgadzam się, że nie ma realnych podstaw do dyskusji.

 323. Dziękując za życzenia noworoczne – poczułem się adresatem tych zbiorowych- szczerze je odwzajemniam, życząc wszystkim, na czele z Panem Danielem, żebyśmy za rok znów mogli w komplecie życzyć sobie tego samego, co dziś.

 324. Blackley
  31 grudnia o godz. 1:11
  Z uznaniem. Wielkie dzięki. To nadaje optymizmu na następny rok. Życzenia!

 325. Świetna piosenka o starych i nowych „rokach” 🙂
  https://www.youtube.com/watch?v=5P6ADakiwcg

 326. izabella
  31 grudnia o godz. 10:22

  Dziwny jest ten geozak, on więcej wie o Polsce i otoczeniu (Słowacja, Czechy), niż o Stanach. Jego wiedza o Stanach to taka mieszanka Dynastii i telewizji Fox News.
  No cóż, wszędzie są ludzie niezbyt zdrowi na umyśle i zamykający się w świecie swoich fantazji, uparcie odgradzając się murem od rzeczywistości. Dlatego jak kogoś to bawi niech sobie z nim polemizuje , ja uważam to za ewidentna stratę czasu

 327. Nowe „roki” a Tabele życia Prezesa GUS… wszystko w konwencji sprawdż a zobaczysz jak leming… kiedy skoczyć… dystans wyliczony w miesiącach… Tak sobie myślę prywatnie… może olać tabele… choć dla ZUS, to mianownik emerytury z kapitałem w liczniku… w wojsku obcinanie metra miało sens… potem była rezerwa…

 328. jobrave
  31 grudnia o godz. 11:23
  Najlepsze zyczenia Wszystkim, szczegolnie dla jobrave, byt najbardziej ugodowy na tym blogu. Bonne Année.

 329. izabella
  31 grudnia o godz. 10:22
  Dziwny jest ten geozak, on więcej wie o Polsce i otoczeniu (Słowacja, Czechy), niż o Stanach. Jego wiedza o Stanach to taka mieszanka Dynastii i telewizji Fox News.

  Mój komentarz .
  Dokładnie tak. Deficyty nadrabia nadaktywnością, konfabulacją, a także wyzwiskami, co uchodzi uwadze czytających.
  Pzdr, TJ

 330. jobrave
  31 grudnia o godz. 11:00

  Mój komentarz
  Wiersz pięknie, z metaforyczna lekkością opisuje dzisiejszy stan Polski i polskości, przy czym jest bardzo polityczny (inteligentny) i aktualny.
  Pzdr, TJ

 331. Szanownemu Koleżeństwu, tubylczemu i zagranicznemu, życzę na Nowy Rok ujemnych wyników, samych dobrych neewsów i pięknej pogody stosownie do pory roku.

 332. Szanowny Redaktorze Passent, zdrowia i cierpliwości do nas Panu życzę na 2021.
  Żabko Konająca, obyś nie musiała korzystać z pomocy medyków, to moje życzenie kierowane do Ciebie na 2021.
  Szanownym komentatorom tego bloga na 2021 szczerze życzę tego samego czego innym życzą naprawdę, ze mną włącznie.
  Bawcie się dobrze dzisiaj bo nigdy nie ma tak źle żeby gorzej być nie mogło.

 333. Polska, to dom.. a wiersz charakteryzuje lokatorów… jaka religia tacy lokatorzy… Tak sobie myślę prywatnie, że dom nawiedzili jezuici… z hymnem Góralu…

 334. Izabela

  Podstawa oraz wielkosc opodatkowania jak wiadomo są zmienne.Za demokratów podstawa np od dziedziczenia np wartosc domu zostanie obniżona zas inne podatki wzrosną.Zapewne nie masz racji ,ze podatek federalny jest 10% .Podatek ederalny jest o chyba trzech wielkosciach i dochodzi do 30% .

  Odnosnie podatku od dziedziczenia to faktycznie nie tak dawno było ,że ten co dziedziczy dom owartosci np $7.5 mln przejmujacy dom płacił podatek od wartosci powyzej $4 mln czyli placił 45 % od sumy $ 3.5 mln.Pani jest oderwana od rzeczywistosci krytykuje zródła mojej wiedzy .Pani bazuje na sieczce kiberalnej pisanej pod jedna matryce.Ja zas nie mam ani jednej stacji kablowej czy satelitarnej zas mam 80 kanalow free po prostu z anteny na dachu.Jednak moja wiedza jest popara na obserwacji gfdy pracowalem w kilku dużych firmach po ktorych nie ma sladutylko zostały ich poduty.

  Odnosnie podatku od dziedziczenia to jestem zakorzeniony w Teksasie gdyż 15 lat syn z żona lekarka mieszkali i pracowali na prowincji i mielismy kontakty w farmerami.Farma gdzie dom nie wygladal imponująco oraz możiwosci finansowe bardzo oraniczone to jednak obszar farmy dawal sumy rzedu $ 20 mln.No i co ojciec umiera a syn musi zapłacić podatek w wysokosci 45 % od $ 12 mln.

  Wszystkim tym którym namieszałem w klamliwej narracji podawanej przez was życze oczywiscie zdrowia ale zapewne wasze umysły przezarte nienawiscia fo faktów i liczb
  moe wyrazić wspólczucie.

  Będe odzywał sie rzadziej gfdyż nie zamierzam marnowac mojego cennegfo czasu na polemike z Idiotami których na tym Blogu jest wyjatkowo dużo.

  Jerzy Jan Zakrzewski – Rolling Medows,Illinois

 335. Odnośnie podatków jak wspomnialem najbardziej uciązliwy odatek jest real state czyli od domu mieszkani czy działki.

  Ja od wartości $300 tys omu ktory ostatnio sprzedalem placiłem rocznie $ 6 tys mimo ,że jako emeryt miałem uli.Znajomi maja dom o wartosci $ 475 tys w tej samej miejscowosci placą podatek $ 12.5 tys.

  Jeśli ktos chce zrozumiec co to za podatek to w przyszlosci jest dyskusja o wprowadzeniu tzw.kastratu.

  Swoja droa ten podatek wymusza szybki obrót sprzedarz domow ,mieszkań gdyz zabojcze ekonomicznie jest trzymanie domu czy mieszkania które nie przynosi dochodu.W Polsce jak widze stac ludzi na posiadanie kilku domow ,mieszkań w jakimś okresie czasu po prostu nie ma podatku od posiadania.Rowniez ten podatek powoduje ruch na rynku mieszkaniowym gdyz własciciel np po wyjsciu dzieci sprzedaje i zmniejsza dom czy mieszkanie a tym samym mniejszy podatek.

  Ja placilem podatek za apartament do ktorego obecnie sie przprowadiłem $4.5 tys czyli wyjatkowo wysoko.Zuwagi ,ze apatament w tym samym powiei czyli druga posiadlosc w dodatku zarobkowa.

  Obecnie caly moj wysilek musze skierować w celu obniżenia mojeo podatku za apartament.

 336. maciek.g
  Nie polemizujesz z Geozakiem tylko z liczbami i faktami podawanymi przez renomowane aencje informacyjne.Ja dbam o swoja wiarygodnośc i nie pisze bzdur na temy ekonomiczne czy gospodarcze.Jesli piszę na temat Polski czu UE opieram sie na liczbach Eurostatu.

  WieksZosc z was tu piszacych to rdynarni kłamcy j głupcy.

 337. Bankowy Fundusz Gwarancyjny w południe wszedł do Idea Banku – mniejszego z grupy bankowej Leszka Czarneckiego. BFG przejął akcjonariat, a do poniedziałku Idea Bank przejdzie pod kontrolę Pekao SA.
  Zabierają Idea Bank Czarneckiemu. „Realizuje się plan wywłaszczania mnie z majątku”

  https://wyborcza.pl/7,75398,26651224,zabieraja-idea-bank-czarneckiemu-przejdzie-pod-kontrole-pekao.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.foto

  swensypool31.12.2020, 13:00
  To już Ukraina bis czasów Janukowycza. Przejęcia firm należących do zwykłych Kowalskich to jedynie kwestia czasu. Dramat.

  Faszystowska partia PiS – po trupach Polaków

 338. Wrócę jeszcze do akcji w Dover, gdzie czekającym na możliwość wypłynięcia z Wielkiej Brytanii do Francji przeprowadzono 15 526 szybkich testów na obecność koronawirusa. Polska ekipa (37 osób) wykonała 1,2 tysiąca wymazów.

  Akcja ta pokazuje jak skuteczne są te pogardzane przez PiS szybkie testy. Przyczyną zatoru na granicy były informacje o pojawieniu się zmutowanego wirusa w Anglii co wywołało popłoch u rządzących we Francji i w efekcie zamknięcie granicy. Francuzi podejrzewali, że wpuszczenie, może wywołać u nich katastrofalny wzrost zachorowań. Jedynym możliwym działaniem było przetestowanie czekających na wyjazd (testy genetyczne nie wchodziły w rachubę są zbyt czasochłonne ) Niestety testowanie trzeba było dopiero zorganizować i trochę to trwało. Jednak gdy ekipy testujące z testami pojawiły się , poszło szybko.
  cytat z polskiej ekipy „Po ośmiu godzinach zakończyliśmy robienie wymazów i zastał nas piękny widok. Plac był pusty”
  Łącznie wykonano tam 15 526 testów na koronawirusa .
  Okazało się że jest tylko 36 pozytywnych wyników (0,23 procent).
  Nie udało mi się znaleźć ulu z tych 36 faktycznie było zarażonych (bowiem testy łapią tez tych co już przeszli chorobę i maja przeciwciała)

  Wniosek z akcji – samo podejrzenie nie wystarcza -trzeba sprawdzać. Jak widzimy czas sprawdzania szybkimi testami idzie szybko. Na dodatek nie trzeba tam specjalistów wystarczą osoby przyuczone.
  Pytanie po co było zamykać Hotele ? czy nie lepiej było wymusić szybkie testowanie chętnych na zakwaterowanie w nich i codzienne testowanie personelu?
  Podobne pytanie dotyczy siłowni, klubów (wszelkiego rodzaju), Uczestników wesel czy pogrzebów. Widać ewidentnie, że to znacznie lepszy i mniej kosztowny sposób na sprawdzanie podejrzeń i co za tym idzie na spłaszczanie fali zachorowań.
  Kiedyś byłem na spotkaniu towarzyskim gdzie byli myśliwi . Jeden z nich powiedział(to zapamiętałem) jak pies spłoszy kuropatwy i one się poderwą celuj w jakąś , a nie w kierunku , bo najczęściej nic nie ustrzelisz i zmarnujesz naboje.
  A przecież zamykanie na widzi mi się , że nie jest nawet
  „strzelaniem” w kierunku , a tam gdzie mnie się wydaje że koronowirus będzie”

 339. Jeśli ktos chce zrozumiec co to za podatek to w przyszlosci jest dyskusja o wprowadzeniu tzw.kastratu.

  @Gołozadek przeszedł sam siebie.

 340. @adam100 31 grudnia o godz. 14:45

  Bo jak ktoś ma pieniądze, to na pewno skądś je ma…

  Tako rzecze pisia Zaratustra.

 341. 400 zł za kartkę na biurze Lichockiej. „Za potrącenie staruszki prezydent Sieradza dostał mniej”

 342. „Były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller poinformował, że zaszczepił się przeciw COVID-19. Informacja wywołała burzę na Twitterze z pytaniami, czemu polityk zaszczepił się już teraz, skoro nie jest pracownikiem ochrony zdrowia, a osoby z tej grupy otrzymują szczepionkę w pierwszej kolejności.”
  Ten polityczny przebieraniec pochwalił się w mediach legitymacją potwierdzająca przyjęcie szczeionki COMIRNATY, która w czasach globalnej dyktatury staje się przepustką na świat z „getta” stworzonego dla tych czekających w kolejce na szczepionkę.

 343. Szanownemu Gospodarzowi i wszystkim Forumowiczom życzę, aby w 2021 było już tylko lepiej. Abyśmy wszyscy przeżyli nadchodzący rok w dobrym zdrowiu i mogli tu komentować choć trochę lepszą rzeczywistość.

 344. @Na marginesie
  31 grudnia o godz. 15:15
  Tako rzecze pisia Zaratustra.
  ………………
  Aby nie obrażasz Zaratustry, a przy okazji F. Nietzsche?
  Żoliborski Gnom w takim zestawieniu? Toż jego, niczemu nie winien, kot zasługuje na większy szacunek.

 345. Uzupełnienie do dyskusji o pieniądzu w kościele
  https://oko.press/watykan-biskup-dziuba-katecheci/

 346. jobrave 31 grudnia o godz. 11:23
  maciek.g 31 grudnia o godz. 12:05
  Ja w każdym razie chyba już zaprzestanę polemik z ww. kierując się wskazaniami Guzdry, który kiedyś poradził mi, żebym dał sobie spokój z leczeniem nieuleczalnych.

  Częściowo się z Wami zgadzam, że to bezsens, ale moje hipoteza (alternatywna) jest taka że to nie żaden nieuleczalny dziadek, tylko troll pisowski. A żeby zarabiać jako troll, to trzeba sobie stworzyć personę, taką influencerską. Cóż lepszego niż bogaty Amerykanin który z wyżyn amerykańskiego dobrobytu opowiada jak w Polsce jest świetnie, i wszyscy Polacy będą pod światłą władzą pisu tak bogaci jak on. Tylko co jakiś czas wypada z roli. Nawet częściej niż myśli. Ale na razie nie mogę tej hipotezy ani potwierdzić, ani odrzucić. Potrzeba więcej danych.

  Znajomi kolegi (bo ja takich nie mam) głosowali na Trumpa, bo skoro taki bogaty to im powie jak być bogatym. Polacy się często łapią na takie opowieści, więc i tu pewnie jest taki plan. Wykorzystać polskie kompleksy i miłość do Ameryki.

  Nie wiem czy taka propaganda jest skuteczna, ale obnażanie trolli wydaje mi się obowiązkiem.

 347. tejot
  31 grudnia o godz. 12:30

  Tak jest tejocie, widzę że czuwasz, widzisz co trzeba, i w kwestii koronawirusa i szczepionek także. Póki bywasz na blogach, jest nadzieja.
  Wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

  Takoż i wszystkim tu piszącym, życzę żeby ten Nowy Rok był lepszy,
  a nawet trollom życzę znalezienia lepszej pracy.

 348. Co można powiedzieć 2020 roku, tylko to, że szczęśliwie kończy się dzisiaj, i zasłużenie bez śpiewu, i bez petard, niech znika w cichą, sylwestrową noc 😛
  Mam nadzieję, że 2021 nie powinien mieć większych problemów z okazaniem się lepszym rokiem 🙂
  Wszystkim tym, którzy tez nie mieli nic do powiedzenia i pomimo tego nie klepali po klawiaturze, dziękuję za to, że przewijać ich nie musiałem 🙄

 349. Jako niestała symetrystka postawię znak równości

  . . . . . nieuleczalny dziadek == troll pisowski . . . . .

  Wnioskowanie z na łapu capu robionych porównań ukochanej naszej Polski ze słynnym USA, choćby w sprawie opodatkowania niczym nie odbiega od opowiastek o masowanie miejsc intymnych pracownicom usług seksualnych w szczecińskim porcie.

  Oczywiście, jak się ktoś uprze, np. inny dziadek z ukrytym, nieleczonym propisowskim przechyłem to znajdzie w tych elaboratach półprawdy ućkane tu i tam. I cóż tu robić?

  Życzyć szczęścia/pomyślności w kolejnym blogo-sławionym roku.

 350. „nie ma realnych podstaw do dyskusji”

  A szkoda.
  Bo słownictwo mogłoby się jeszcze dalej rozwinąć i dodać do:
  – sekciarskie, dogmatyczne, duszone w zarodku …

 351. Izabella

  Chamką jesteś ścierwem ludzkim jaśli ty piszesz o osobie 78 podajacej praktycznie swoj namiar ,że latwo mnie znależsć i zidentyfikować.
  Tobie żadne dane nie pomogfą piszesz wgf matrycy takie bzdury ,ze ciebie z powodzeniem mozna nazwać trollem.

  Jerzy Jan Zakrzewski- Rolling Meadows ,Illinois

 352. Rymowanka życzeń noworocznych od tejota

  Następny z kolei, rok od nowa
  Niech łączy, nie dzieli nasza mowa
  Niech popiół na się przyjmą głowy
  Co dzielą ludzkość na dwie połowy
  Niech umrze hasło – nic się nie zmienia
  Niech wyjdą ludzie z przymusu cienia
  Prawdziwi krajanie pod Jara przewodem
  Niech stąd odjadą na prąd samochodem
  Niech towarzyszy nam zdrowie i prawo
  Niech życie biegnie pomyślnie, nieżwawo
  Pomysł szalony, lecz uroczy
  Nic w Nowym Roku nas nie zaskoczy

  Redaktor czuwa nad blogowiskiem
  Niech się nie zraża każdym gwizdkiem
  Ludzie są pewni, lecz stale w rozterce
  Tu puls Umęczonej, bijące serce
  Niech duch współpracy w zwadzie z podziałem
  Zwycięży z Pana Daniela udziałem

  Życzy TJ

 353. Onośne dokonan Donalda Trumpa – odpowiadam trollowi o nazwisku Izabella.

  1.Zablokował w duzej czesci nielealna emiracje.

  2.Zmienił traktat NAFTA z Meksykiem i Kanada.Handel i inwestycje z tmi krajami staly sie bardziej korzystne o 25%.Zaden Prezydent USA nie probował rozpoczac rozmowy na ten temat

  3.Dokonał rzeczy niebywałej pogodził Izrael z światem arabskim.Wysmiewano Ivanke jej meża Kutschnera a afekt taki ,ze Izrael zostal uznan przez Emiraty Arabskie raz stal sie sojusznikiem Arabii Saudyjskiej .

  4.Polityka zwiazana z wschodnia flanka NATO wzmocnienie obecnosci USA oraz postawienie na lowngo sojusznika czyli Polske.

  5.Zmuszenie Chin do rewizji układow handlowych cla tak ,że firmy USA mogly zaliczyc
  25 % przychodow.

  6.Wszystkie te działania oraz obnizka podatkow dla firm spowodowała niebywały wzrost gfieldy – wszyscy Amerykanie ktorzy maja tam ulokowane pieniadze w tym emeryci stali se bogatsi o conajmniej 20%.

 354. @geozak 🙄
  ty tak na sucho, czy po szklaneczce zsiadłego mleka 🙂

 355. @izabella

  Ten dziadek – szczery polski cham z Ameryki, jest niestety prawdziwy i łatwy do znalezienia w amerykańskich rejestrach.

  Starość nie radość, kiedy agresja szuka ujścia i puszczają wszelkie hamulce (zdarzało mu się już wielokrotnie na długo przed covidem) a stosowne leki nie zostały zażyte lub nawet nie przepisane.
  Przykre, że moderacja toleruje takie obraźliwe zachowania zarówno wobec Redaktora jak i jego gości. To nie powinno mieć miejsca.

 356. izabella
  31 grudnia o godz. 17:22
  Jak już niektórzy blogowicze zdążyli się zorientować pod tym niczemu piszą dwie rożne osoby Jedną jest bez wątpliwości człowiek słabo znający j.polski i mający problemy z używaniem klawiatury komputera. Drugi zupełne przeciwieństwo z klawiatura świetnie sobie radzi tak jak i z j.polskim. Obecnie to drugie wcielenie coś zamilkło. Wniosek dość jednoznaczny – mała szansa na to że to jest płatny troll.
  Na truli najlepszą metoda jest ignorowanie ich pisaniny. Dyskusja z nawiedzonym, jak napisałem mnie nie interesuje. Nawiedzonego jednak tak jak trola nakręca odpowiadanie na jego wpisy. Najlepiej jest zauważyłem jest ignorować.

 357. Troll Izabela pize ,ze obnarza trooli bo losowali na Trumpa.

  Durna Babo z małym mózdżkiem po pierwsze masZ pokomusze nastawienie narzucajac innym jak maja głosować co w USA było nie do pomyślenia dawniej,zakładasz ,ze Polacy sa nieroGGFzanieci i zakompleksieni bo tez na niego głosowali.Głosuj na kogo chcesz lecz nie krtyjuj ciemnoto jak kto glosuje bo ty skumKsie postkokomunistyczny który nie wiadomo jakim celu znalazł sie w USA został nasączony w dużym stezeniu prawd GW-na i TVN.

 358. Gospodarzowi bloga oraz krajowym gościom oraz gościom na obczyźnie życzę , aby im lekarze pomagali być w dobrym samopoczuciu bo od znachorstwa to ja jestem daleki.

  Wszystkim wymienionym życzę, aby na klawiaturę pchały się im teksty godne zazdrości.

  Przekornie życzę, aby politycy nie mogli zaszkodzić i działali wywołując radosne oklaski, Polityce, Polkom i Politykom życzę powodzenia osobistego i zbiorowego i braku niemiłych zwrotów – także językowych.

  Pamiętajcie ludzikowie, że szczęśliwym jest nie co gada, a ten komu chce się śpiewać.

  https://www.youtube.com/watch?v=fB7qHULjkbs

 359. GajowyM.
  31 grudnia o godz. 18:45
  Zgadzam się – dla mnie też nie jest to troll.
  Tylko, że znam wielu ludzi w podeszłym wieku których umysł pracuje sprawniej niż tych w sile wieku.
  Owszem na starość zdrowie zazwyczaj się psuje , a jak ktoś przestaje ćwiczyć umysł, to te n też pogarsza się.(oczywiście jak kogoś dopadnie choroba, to ona wszystko może zniszczyć). Aby mimo lat zachować sprawność fizyczną i umysłowa trzeba ćwiczyć ( i ciało i umysł)
  Jestem w wieku tego dziadka i typowym dziadkiem się nie czuję. Przebywam często z młodszymi o pól wieku ludźmi i świetnie się z nimi dogaduje i czasem rywalizuje czysto sportowo. Często nie zdają sobie sprawy z tego ile mam lat.

 360. @maciek.g 31 grudnia o godz. 16:30

  Że biednym xiuncom biskup potrąca haracz z państwowej pensji katechety?
  Nie zapominaj, że “biedni” xiunce mają za darmo wikt i opierunek.

  Te twoje 1300 z groszami na jedną konsekrowaną głowę w Polsce z dzierżawy gruntów to chyba jakieś statystyczne yaya? Żródeł dochodów kaka jest multum, a że dochody kaka nie są równo rozdzielane to oczywistość.

  Nie tak dawno warszawskie karmelitanki bose skamlały w necie o pieniądze (w zamian za modły!) bo im się podobno leje na głowę, a dach przecieka. Fakt, że dysponują całkiem obszernym lokum w stolicy, razem z obowiązkowym dużym ogrodem, jakoś nabożnie uszedł ich uwadze. Nie było kwestii, że można sprzedać te dobra, przenieść się na peryferie i zadowolić mniej ambitnym lokum. Nie było kwestii, żeby się zwrócić do miejscowego biskupa, który opływa w dostatki. Nie – należało wycisnąć, wyłudzić, wybłagać potrzebną kwotę od egzaltowanych panieniek, które być może mieszkają w gorszych warunkach niż te “biedniutkie” klauzurowe karmelitanki.

  To jest standardowe stanowisko kaka – wyciągać rękę do ludu po datki. Tak są szkoleni od początku “formacji” – że im się po prostu należy. Od dojenia jest państwo i “lud boży”, bez względu na to, ile kaka trzyma na koncie.

 361. @maciek.g 31 grudnia o godz. 18:53

  Po raz dziesiąty powtarzasz @izabelli, że trolla jest (podobno) najlepiej ignorować.
  Nie przyszło ci do głowy, że @Izka ma własny rozum i wie co robi? Wielka szkoda 🙂

 362. Izabella

  Powiedziałem ci ciemnoto postkomusza ,że dziadko latwo znależsc umiejscowic w Polsce pln.Mazowsze,w Szczecine gdzie studiowalem i pracowałem w Stoczni im Warskiego.W USA wejdziesz durnoto na strone jakies firmy które podadza wszystkie dane o mnie ale aby to uzyskac trzeba za taki raport zapłacic około $ 8 czyli rosze.

  Wiekszy szczegolowy raport uzyskuje sie jak sie zaplaci okolo $ 50.

  Treaz przjdzmy do ciebie Trollu – podaj nazwisko imie miejscowosc to jeszcze Geodziadek sprawdzi kim jest Troll Izabela i podzieli sie informacja z Blgowiczami..

  Nie strasz i nie wmawiaj mi ,że cie obrazam – ty pierwsza zaczełas to metode dyskusji ze mna.

 363. ponieważ zbliża się koniec roku 2020 , zgodnie ze zwyczajem składam właścicielowi bloga i wszystkim piszącym na tym blogu życzenia, by w nowym roku zdrowie ich nie opuszczało i żeby mimo pesymistycznych prognoz, nie był tak zły, jak one wieszczą.

 364. Ciemnota w Polsce lubi zagfladać ludziom do kieszeni a szczegfolnie gfdy zagląda do kieszeni znienawidzonemu Klerowi.

 365. @geozak
  31 grudnia o godz. 18:27
  3.Dokonał rzeczy niebywałej pogodził Izrael z światem arabskim.
  ………………..
  Na koniec roku chyba raczysz żartować. Tam do takiego pogodzenie nie dojdzie nigdy. Jak sobie wyobrażasz pogodzenie Semitów z Chazarami, którzy Semitami nie są?

 366. Na marginesie
  31 grudnia o godz. 19:14
  Pytam się dlaczego wyręczasz izę i piszesz za nią? Ona nie dziecko nie musi jej nikt bronić.

 367. @maciek.g 31 grudnia o godz. 19:19

  Piszę za siebie zawsze i tylko.

  Twoje blogowe pouczenia i pokrzykiwania na kobiety są nie na miejscu. @Gołozad jest zwyczajnym wrednym chamidłem, ty nie jesteś, ale niestety masz tendencję do traktowania kobiet z góry. Do “męskich” nicków się tak protekcjonalnie nie odnosisz.

 368. Sorry! Klikając “in minus” rzygowiny @gołozadka z rozpędu kliknęłam również uroczy komentarz @guzdry.
  To z prędkości, wysoki sądzie!

 369. @maciek.g

  Szczęśliwi ci (i ich rodziny), co starzeją się bez chorób, demencji i innych degeneracyjnych przypadłości zachowując do późnego wieku pamięć, dobre maniery, życzliwość dla świata. Mam w rodzinie taką osobę (91 lat), ale znam dużo przypadków, gdzie złość, zgryźliwość, agresja i choleryczne usposobienie biorą górę w dużo wcześniejszym wieku i to jest dla otoczenia niezwykle trudne do zniesienia. Raz nawet zostałem prawie pobity laską przez znajomego z alzheimerem, a do niedawna był to nadzwyczaj miły i łagodny człowiek. Wziął mnie za wroga ze swojej młodości i przepędził 🙁

 370. Na marginesie
  31 grudnia o godz. 19:10
  Znów piszesz tak, jakbyś nie zrozumialsza. Ja nie napisałem, że przychody z użytków rolnych to jedyne jakie KK uzyskuje. Jedynie wyliczyłem w przybliżeniu ile z posiadanych gruntów rolnych (których z oczywistych powodów nie użytkuje ) ma przychodów i czysto statystycznie pokazałem ile przypada na jednego księdza bez uwzględnienia zakonnic i z uwzględnieniem. Nie mam pojęcia jak te pieniądze są zużytkowywane przez KK i czy nie są częściowo przywłaszczane. Domyślać się można wszystkiego , ale trzeba dotrzeć do faktów by mieć pewność. Patrząc na księżny widać ż źle im się nie powodzi i niektórzy mają wypasione samochody i wille (choćby Głódź)
  Ale znam i takich po których bogactwa nie widać i ani willi , ani samochodu nie maja . Córka swego czasu miała swe dzieci w przedszkolu prowadzonym przez siostry zakonne które mieściło się w domu będącym ich własnością. Oprócz sióstr pracowały tam osoby świeckie. Siostry same dbały o dom i teren do nich należący i często widziałem je fizycznie pracujące. Gdyby były bogate, to tam pracowali by najemnicy. Bogactwo kościoła wcale nie jest równo rozłożone i podobnie jak w państwie są osoby biedne jak i bardzo bogate. Z pewnością jednak żaden z biskupów ubogim nie jest.

 371. GajowyM.
  31 grudnia o godz. 19:40
  Zgoda , tak często bywa. Jak przyczyną zachowania jest choroba, to jedynym, co można zrobić jest leczenie i łagodzenie skutków. Najczęściej jednak przyczyna skandalicznego zachowania i postępowania starych ludzi nie są zaburzenia umysłowe. To wynika niestety z pretensji do wszystkich i całego świata, że innym jest lepiej , cieszą się życiem , wyglądają na zadowolonych i maja licznych znajomych , są zdrowi i sprawni ,itd, a tymczasem oni nie i coraz więcej ludzi ich unika i nie nie pomaga (a powinni , bo im się to należy). Na dokładkę nie mogą ścierpieć że inni nie maja takiego samego zdania jak oni. Wściekają się że nie okazuje się im szacunku. Itd

 372. maciek.g
  31 grudnia o godz. 19:08
  geozak to tzw prawdziwek. Tacy istnieja. Badz zdrow.
  Pzdr

 373. Widzę, że rozpętałam burzę w szklance wody. W rejestrach jest nazwisko, a nie sam geodziadek z bujnym życiorysem. Albo ktoś pisze pod jego nikiem (czasem), albo zawsze, albo dziadek ma schizofrenię. Albo się brzydko zestarzał.

  Na razie dam temu spokój, bo jeszcze dziadek zostanie zbanowany i takie interesujące doświadczenie się zmarnuje.

  Pozdrawiam wszystkich którzy wzięli mnie w obronę. Czas się czegoś napić.
  Cheers 🙂

 374. Kilka pytań:
  Czy Czarnecki może się odwołać do sądu?
  Skąd pewność że kk swoje grunty wydzierżawia?

 375. Na marginesie
  31 grudnia o godz. 19:26
  A przed chwila napisałaś w imieniu Izy. Nie bądź adwokatem innych. oni sami potrafią pisać.

 376. izabella
  31 grudnia o godz. 20:16
  Odpowiem na drugie pytanie . Nie znam księdza, który by uprawiał role , nawet jak pochodzi z wiejskiej rodziny. Rolnictwo to czasochłonne zajęcie i on nie miałby czasu, by być jednocześnie rolnikiem i księdzem (bo jako ksiądz musi wykonywać nakazy zwierzchników) Biskupi natomiast to zazwyczaj ludzie starzy i nie słychać by któryś pracował na roli czy nawet był zarządcą . Znam takich którzy wydzierżawiają ziemię kościelną i sądzę, że to jest powszechne. To co znalazłem, to stricte użytki rolne i co ciekawe księża i parafie mogą ziemie rolna nabyć lub ją przejąc (jako np darowiznę) , a ja nie będąc rolnikiem tego zrobić nie mogę.
  https://natemat.pl/175943,biskup-na-zagrodzie-rowny-wojewodzie-zwykly-obywatel-nie-kupi-ziemi-rolnej-ale-kosciol-owszem#

 377. Blackley, jobrave, legat, remm, tejot, guzdra i inni – dziękuję za to, że pamiętacie o naszym blogu i za życzenia, które w pełni odwzajemniam! Damy radę!

 378. Maciek,
  ale też może taki dany klecha ukradzioną państwu ziemię (za pomocą tzw komisji majątkowej, która nie ponosiła odpowiedzialności za nic) sprzedać premieru Pinokiu a potem od niego odkupić i jeszcze raz mu sprzedać a Pinokio może ją przepisać na żonę i w ten sposób dowieść jak świetnie działa pisowskie prawo mające zapobiegać spekulacji ziemią bo teraz jest ta ziemia przepisana i w tym jest sęk. A co jest Rozencwajgowęj? No i w tym jest ten sęk pogrzebany.

 379. Gajowy M.

  Pozdram i życzę zdrowia Gajowy .Jak widzisz Dziadek dochodzi do formy sprzed choroby .
  Z ortografią i klawiaturą dziadek wkrótce się rozprawii.Kupiłem nową klawiaturę i muszew ją zainstalować.

  Co do moich niby chamskich wpisow nie mam żadnych wyrzutow sumienia.Podajecie na tym blogu tyle głupot,reprezentujecie tak niski poziom w dodatku zadzierając nosa tak że musiałem troche was skarcić za wasze durnoctwa.

  Co do zbanowania to tęż reprezentujecie totalitarne i postkomusze nastawienie do wolnosci słowa.Kretyni powołuja sie na regulaminy.Czy ja będę płakał jak mnie gospodarz zbanuję – nie ale jest pewne że tegfo dnia Polityka straci 19.99 zł miesięcznie jakie im płacę.

 380. legat
  Co was postkomusze łajno tak rajcuje kler ,KK ile posiada ziemi gdzieś 60 % wpisów tego dotyczy.i.Dziady postkomusze ,zakute łby mnie śp.Mama zawsze powtarzała synu nie żałuj grosza na kościół i to robię.

  Wczuj się idioto w role proboszcza na parafii wiejskiej dopiero zrozumiesz jak ci ludzie przez których rozmawiamy z Bogfiem poświęcają sie w służbie Ojczyznie ,udziom i Bogu.

 381. @geozak’u
  twoje zbanowanie kosztowałoby tygodnik nie tą kwotę którą podajesz. Tysiące pajaców czekają na covidowe ozdrowienia nowości 🙂

 382. maciek.g
  Rozwadniasz temat z ludżmi starszymi ,że niby ich psychka sie zmienia z wiekiem.

  Oczywiscie może to miec miejsce jak w kazdej grupie wiekowej.Oczywiście starsza osoba dotyka ja degradacja fizyczna oraz czeste zmiany nastroju np depresja.Ja raczej tego nie obawiam się.

  To ,że ja ciebie tak brzydko potraktowalem wynika wylacznie ,że piszesz kłamstwa,oszczerstwa nawet nie wiem z jakiego powodu.Jak podałeś jestes w moim wieku to znaczy mogłeś należeć do PZPR,WP czy byłes UB -kiem takich łatwo rozponać gdy dzwonią do Szkła Kontaktowego.

 383. Jestem zmuszony przerwać śledzenie bloga.
  Ktoś nas podpier… ił
  Przyjechało osiem wozów polizyjnych.
  Goowno nam mogą zrobić, ale oni mają tyle czasu, że nas położą na łopatki cierpliwością 🙁

 384. geozak 31 grudnia o godz. 21:19 do maciek.g: –Rozwadniasz temat z ludżmi starszymi ,że niby ich psychka sie zmienia z wiekiem.

  Szanowny Panie Magistrze Inżynierze Zakrzewski.
  No chyba tak, a zdecydowanie się zmienia z wiekiem od trumny. To prawie pewne, że łagodnieje.
  Poza tym, to wyzywając Macieja od UB-ków dałeś Dżordżu świadectwo, że chyba kaRkulatorek pod deklem się zrobił out of order ponieważ UB przestało istnieć gdy p. Maciej miał lat 14.

 385. Ojej legat 🙁
  a jak maciek.g teraz bez ub-ezpieczenia przeżyje 🙄

 386. Bedomny,
  no i co? – przybyli, zobaczyli i nie zabrali Ci laptoka? Znaczy nie zwyciężyli, nawet w 8 radiowozów?
  A Maciek będzie sobie dzwonił do szkła i może da sobie jakoś radę.

 387. @legat 🙄
  akcja cały czas w toku. Całe szczęście, że jesteśmy nie na świeżym powietrzu i nikt nam nie zabrania uzupełniania płynów w organiźmie 🙂

 388. Panie i Panowie czułe i czuli na cudzą krzywdę!

  Proszę, abyście mnie po przeczytaniu reszty tego tekstu nie wrzucali mnie do grona symetrystów lub do grona osób skrzywdzonych Getin Bank lub inna organizację zorientowaną na zysk finansowy.

  Leszek Czarnecki nie jest skrzywdzonym dzieckiem przez obóz obecnie rządzącej wszelakiej. To jest kuty na cztery nogi i łeb mający instynktowną zdolność odnajdywania wysokiej stopy zwrotu.

  Bez złośliwości i bez nieżyczliwości życzę wam nabycia takiej zdolności.

  Natomiast zwracam uwagę, że ten człowiek się zagapił i nie wyciągnął nauki z porażki akcji obracania polskimi państwowymi długami jaką miał okazję poznać jako młody cwany dżentelmen.

  Leszek Czarnecki nie jest pierwszym naszym krajanem żerującym na chciwych Polkach i na chciwych Polakach.

  Nie jestem uczuciowo zainteresowany wrogim przejmowaniem za złotówkę cudzych banków i jako mąż byłej pracownicy banku nie jestem niewprowadzony.

  Natomiast ciekaw jestem wyników ankiety wśród gości bloga wszelkiej płci kulturowej o skromnym zakresie tematycznym wyrażającym się pytaniem:

  Czy następnego dnia po otrzymaniu dowodu osobistego i świadectwa dojrzałości wiedzieliście od jakiego poziomu zwrotu stopy zysku zaczyna się licha gdy ta stopa się podnosi?

  Nie pytam was – nawet Teo – czy zna pojęcie i wysokość odsetek ustawowych, bo te zapewne w Polsce zostaną podniesione wcześniej niż fale pandemii będą pluskały z mocą białego szumu.

  Zwracałem tu i być może będę zwracał uwagę, że Polka suwerenna i Polak suwereny wie, że zasiłek pogrzebowy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest silnie skorelowany statystycznie z co łaska

  Rzeczpospolite będą takie jakie dzieci wiedza o pieniądzach.
  Ale wpierw Przemysław Czarnek zgłosi w sejmie wniosek o państwowe dofinasowanie produkcji papieskich kremówek.

  Nie jest prawdą, że w towarzystwie nie mówi się o pieniądzach.

  Pisałem tu, że od dawna wiem, że gdy zejdą się artyści, to mówią o pieniądzach.
  A tu poprawność polityczna, albo zabałaganiona wiedza ekonomiczna, nie pozwala stwierdzić, że nagrobek Agnieszki Osieckiej powinien być ozłocony i złocenie należy powtórzyć, gdy zazdrośni go oskrobią.

  Wstyd jest wspominać, że Rembrandt zbankrutował, tak jakby Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburcha zbladła po jakiejś nocnej balandze.

  Pieniądz jest wynalazkiem równie starym jak koło i kiepsko potrafimy o nim w Polsce mówić, podobnie jak nie umiemy mówić o starości.

  Zamiast głupich starych przewijać czynicie studia nad bełkotem.

  Wiecie bardzo dobrze, a działacie jakby anarchiści.

  Nagrodą dla nie kosztującego głupstwa jest milczeniem.

  Zrujnowany Leszek Czarnecki będzie bardzo bogaty.

  I ja z powodu tego bogactwa nie będę wkraplał tramalu do wody, którą popijam pastylki otrzymywane bezpłatnie. O ile są w hurcie.

 389. @legat
  Akcja coraz bardziej zaczyna się kleić.
  Znajomy otworzył worek z pączkami, znakomita firma, butter lindner,
  🙂
  paluchy się kleją wszystkim. Przede mną leżą dwa piękne pączki. Jak je dotknę, będę klepał jak geozak 🙂
  Spotkamy się za rok 🙂

 390. Kochany Nowy Roku,
  uwolnij nas od @geozaka

 391. Nikomu nie zycz smierci

 392. Geo,

  A few bottles of white went by and there are many ahead of us. It’s only 6 bottles PM in the year 2020.
  Mussels in white PM wine!
  I absolutely enjoy reading your comments. Hang in there, neighbor.
  Happy New Year when the clock strikes midnight Pacific Time.

 393. Ile bottles of white potrzeba do wzbudzenia w kobiecie entuzjazmu dla ordynarnych grubiaństw gołozadka?

 394. mag
  1 stycznia o godz. 2:52
  Najlepsze życzenia wraz z symbolem solidarnościowej kultury polskiej.

  https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Vx9k9kpTURBXy9mMTRmMzQxZDQ4ZjJkOGIyNjc5ZDYyNWIxZjhhNDk0Mi5qcGeSlQPNAifNAsPNFHnNC4WVAs0DnQDDw4KhMAWhMQE

 395. geozak
  31 grudnia o godz. 18:09
  Izabella
  Chamką jesteś ścierwem ludzkim

  Ten ***** troll-faszysta nie lubi, jak go się nazywa po imieniu.

  Faszystowska partia PiS – po trupach Polaków, jeszcze w roku 2021

 396. Media zapodają, że nastolatki nad Wisłą wyglądają jak Vondrackova, która ma 73 lata… Tak sobie myślę prywatnie o zatrzymaniu wieku… u nastolatek… albo o przekrętach w mediach… lub lustrze… lub czeski błąd…

 397. @legat – dziękuję za życzenia, szkoda tylko że w pamięci pielęgnujesz jedynie wspomnienie o moich dolegliwościach – mam nadzieje że nie rozpisywałam się zanadto. Dam znać kiedy ta właściwa chwila nastąpi – teraz bardziej radosna odsłona, i bardzo proszę bez żadnych podtekstów politycznych:
  https://www.youtube.com/watch?v=JY4YiZB0mmk

 398. …na klawiaturę pchały się im teksty godne zazdrości życzy @guzdra…
  To nie jest takie proste – wzniosłość czy śmieszność? Tekst poniżej zamieściłam u J.Hartmana i z Nowym Rokiem odskoczył, niedaleko zresztą – „na barani skok”:

  Ja nie znajduję powodów dla takiego optymizmu, natomiast zgadzam się z oceną spuścizny dla potomnych. Nie tylko materialnej ale przede wszystkim moralnej i światopoglądowej. Zdemoralizowani politycy dający najgorsze wzory zachowań, koniunkturalni dorośli, fałszywa historia kraju i fałszywe autorytety. Taka jest moja ocena ponad 30-to letniej polskiej rzeczywistości i nie jest to dobry grunt dla rewolucyjnych przemian w dobrym kierunku o których z nadzieją pisze Pan Hartman.
  Zostawiamy potomnym zdewastowaną planetę ze wszystkimi skutkami globalnego ocieplenia, zatrute zbiorniki wodne, gleby, przetrzebioną faunę i florę. I oczekujemy że przetrwają w tych warunkach, poradzą sobie naprawiając po drodze wszystko co zniszczyły poprzednie generacje. Zostawiamy ich z przekonaniem że konflikty rozwiązuje się drogą wojny a nawet z obowiązkiem uporania się z niewyobrażalną ilością wyprodukowanej broni która miejmy nadzieję okaże się niepotrzebna. Moim zdaniem rok 2020r odsłonił całą nędzę obecnych systemów, priorytetów i wizji które w żaden sposób nie służą ludzkości.
  Oczywiście były w historii straszliwsze dzieje i dna od których trzeba było się odbić, pozostała oczywista wiedza o uczynkach dobrych i złych. Mija kolejny rok kiedy na świadectwie z postępu pozostaje nieodrobione zadanie.

  Ps. muszę napisać że intencje miałam szlachetne, te z piekieł

 399. czy to @jobrave z sentymentem wspominał Polskę z okresu przedwojennego?, jeśli nawet nie on to dla niego i innych melancholijnych, sprzed ponad 100 lat:
  https://menway.interia.pl/historia/news-najbardziej-niebezpieczne-dzielnice-przedwojennej-warszawy,nId,4730894?parametr=zobacz_takze

 400. nie jestem na bieżąco, może ktoś wie czy to jedyna szczepionka przeciw COVID-19 zatwierdzona do tej pory przez WHO?
  https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-who-zatwierdzila-szczepionke-firm-pfizer-i-biontech,nId,4961135,via,1?utm_source=webpush&utm_medium=push&utm_campaign=CampaignName&parametr=mechcpc
  Ta wyłączność popierałaby teorie spiskowe.

 401. legat
  31 grudnia o godz. 21:40
  Zgadza się, skończyłem wtedy szkołę podstawową i rozpoczynałem naukę w liceum. Żeby było śmieszniej powiem, że nie należałem nie tylko do partii, ale nawet do żadnej jej przybudówek (ZMS, związków zawodowych made in PRL itd) Gdy pracowałem chciano zrobić mnie kierownikiem, ale warunkiem było zapisanie się do partii , nie wyraziłem zgody. Wtedy I sekretarz zakładowy przyszedł do mnie i naciskał żebym się chociaż zapisał do związków zawodowych i motywował, że oni walczą, a ja nie chcę wspierać Polski, odpowiedziałem, że jak są głupi to niech sobie walczą , mnie to nie interesuje, W wyniku następnego dnia zastałem swój pokój w którym pracowałem zamknięty (przedtem pracowałem tam tylko razem z kolega którego wysłano zagranicę)
  I nawet nie miałem gdzie usiąść. Pracowałem już około 20 lat więc chodziłem po kolegach i siadałem na wolnych krzesłach. Następnego dnia się wkurzyłem (do ZD przecież ściągnięto mnie obiecując, że będę tam robił komputeryzację. Dali jakie takie pieniądze i na razie przystałem na pracę z dawnym kolegą.)
  Poszedłem do kadrowca zrzeszenia i spytałem czy naprawdę nie potrzebują inżyniera z 20 letnim stażem? Ten na to potrzebujemy – gdzie Pan chce pracować wymienił szereg zakładów, Wybrałem Za klad Remontowy (stamtąd ściągnięto mnie) Mając obiecane zatrudnienie (mając rodzinę nie mogłem sobie pozwolić na pójście na bezrobocie) Walnąłem pismo do dyrekcji ZD opisując dokładnie, co mnie tu spotkało i zakończyłem „ze względu na to że w ZD jestem niepotrzebny żądam natychmiastowej zgody na rozwiązanie umowy z winy zakładu” i złożyłem to na dziennik w sekretariacie dyrektora. Prawie natychmiast zostałem przez dyrektora wezwany i on wręcz błagał mnie bym pismo wycofał i wciąż mówi, że on o niczym nie wiedział. Powiedziałem to co z Pana za dyrektor, który nie wie co się w jego zakładzie dzieje. W odpowiedzi było, że mu bardzo zależy bym stworzył w ZD komórkę komputerową. Zły dałem opowiedz, która wydawała mnie się nie do zaakceptowania i realizacji . Brzmiała mniej więcej tak „jeżeli w ciągu dwóch tygodni kupicie mnie komputer IBM z drukarka i parę polbritów oraz dacie mnie ludzi których podam i dostane kierownika, pismo wycofam. Ku memu zaskoczeniu zrealizowano!!! Juz parę dni później jechałem po zakup komputera. (pismo wycofałem, komórka powstała)

 402. Uwaga – federalizacja, bagnet na broń!
  W onet.pl jest ciekawy artykuł, w którym postawiona jest teza o Unii Europejskiej idącej w kierunku federalizacji.
  Autor Mateusz Gąsiorowski nazywa moment zawarcia grudniowego porozumienia unijnego w sprawie unijnego budżetu oraz funduszu odbudowy, momentem hamiltonowskim od nazwiska sekretarza skarbu (Hamilton) w gabinecie (rządzie) Waszyngtona, który zaproponował uwspólnotowienie długów poszczególnych stanów oraz nadanie rządowi federalnemu prawa do nakładania podatków. Był to decydujący krok w kierunku federalizacji USA.

  Analogiczne postanowienie podjęto na ostatnim szczycie unijnym – fundusz odbudowy będzie jako pożyczka uwspólnotowiony na całą UE, a UE dla spłaty tego funduszu nałoży nowe podatki (unijne). Całkiem podobnie jak w USA na starcie do państwa federalnego.

  Federalizacja jest dla ludzi tzw. Zjednoczonej Prawicy obelgą, brudnym terminem. Fe, wypluj to słowo, nie będą nam dyktować w obcych językach co mamy robić, itp.

  Kroki ku federalizacji:

  1) Na grudniowym szczycie unijnym zawarto porozumienie – pożyczki wchodzące w skład funduszu odbudowy są wspólne i wspólnie będą gwarantowane przez całą Unię.

  2) Zawarto także porozumienie klimatyczne (Zielony Ład), które ma obejmować pod względem zobowiązań całą Unię, a plan finansowy będzie również unijny, z podziałem zadań na poszczególne kraje.

  3) W 2020 roku w UE zostały rozpoczęte prace nad utworzeniem Europejskiej Unii Zdrowotnej.
  W ramach tej unii maja być stworzone wspólne mechanizmy, np. o ogłaszaniu europejskiego stanu wyjątkowego, który będzie prowadził do uruchomienia obowiązkowych procesów współpracy, m.in. w sprawie funkcjonowania granic. Więcej kompetencji ma mieć również Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w Sztokholmie czy Europejska Agencja Leków w Amsterdamie.

  Moim zdaniem Ziobro – największy przeciwnik UE oraz Kaczyński – krętacz i miglans, jeszcze nie doszli do konstatacji o konsekwencjach jakie może przynieść porozumienie zawarte przez Morawieckiego na ostatnim szczycie unijnym, a jeśli coś tam świta im w głowach, to pierwszym odruchem zjednoczeniowo-prawicowego patrioty jest wypieranie – wypluj to słowo.

  Poza tym w artykule tym autor odsłania trochę konkretów o porozumieniu brexitowym. Jak się okazuje Wielka Brytania nie wyszła całkowicie z UE, jak twierdzą brexitowcy, bowiem handel UE-GB będzie się nadal odbywał bez ceł (prawie bez – z jakimiś wyjątkami). Strefy połowowe morskie nie zostały zamknięte dla rybaków UE i odwrotnie (strefy UE), tylko rybacy w tych strefach od nowego roku maja przekazywać 25 % zysku z połowu ryb w nich.
  TJ

 403. żabka konająca
  1 stycznia o godz. 12:37
  Szczepionki praktycznie już gotowe do uzycia zrealiaoway

  ·Moderna, NIAID – prace nad szczepionką są w III fazie,
  ·BioNTech i Pfizer,
  ·Imperial College London,
  ·CureVac Inc.,
  ·Walvax Biotech (Chiny).
  ·Sputnik V (Rosja)
  Szczepionka mRNA od Moderny
  Szczepionkę Moderny przez długi czas należy przechowywać w zamrażarce (w temperaturze -20 st. C), natomiast maksymalnie przez 30 dni może leżeć w lodówkach, w które wyposażone są przychodnie.
  Szczepionka mRNA od Pfizera
  Szczepionka mRNA od Pfizera ma bardzo rygorystyczne warunki przechowywana i transportowana: -94 stopni Fahrenheita, co przekłada się na -70 stopni Celsjusza.
  Szczepionka wektorowa od Astra Zeneca (Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny)
  Szczepionkę będzie można przechowywać w temperaturze pokojowej. Co ciekawe na ten moment najwięcej szczepionek jest w stanie wyprodukować właśnie ta firma – będzie to 3 mld dawek w 2021 roku.
  Wielka Brytania zatwierdziła szczepionkę Oxford-AstraZeneca
  Szczepionka mRNA od CureVac
  Szczepionka od niemieckiej firmy CureVac pozostaje stabilna przez trzy miesiące w temperaturze 5 stopni Celsjusza, czyli w temperaturze dodatniej! W temperaturze pokojowej przez 24 godziny jest gotowa do użycia.
  Szczepionka Chińska i rosyjska podobna o Astra Zeneca

  Ośrodek im. Gamalei, w którym opracowano szczepionkę, podlegający ministerstwu zdrowia Rosji, zapewniał, że podczas trwających badań nie odnotowano objawów niepożądanych. Już nią szczepią.

 404. Andrzej Klimczak

  No jak „Polaczki” macie swój PiS? Nowe podatki i wyższe stare! a Morawiecki mówi Wam;”to dla dobra ludzi” i kto tu jest GŁUPI?:)

 405. tejot

  „Moim zdaniem Ziobro – największy przeciwnik UE oraz Kaczyński – krętacz i miglans, jeszcze nie doszli do konstatacji o konsekwencjach jakie może przynieść porozumienie zawarte przez Morawieckiego na ostatnim szczycie unijnym, a jeśli coś tam świta im w głowach, to pierwszym odruchem zjednoczeniowo-prawicowego patrioty jest wypieranie – wypluj to słowo.”

  Ostatnia seria wywiadów prezesa Kaczyńskiego, w tym wywiad dla Rzepy, któremu Gospodarz poświęcił felieton, jest niczym innym jak prezentacją wypierania ze świadomości faktu, że wspólny dług (Europejski Fundusz Odbudowy) na który się prezes zgodził oznacza przejscie na wyższy poziom europejskiej integracji – znaczący krok ku federacyjności.

  Ciekawe czy w trakcie debaty sejmowej nad ratyfikacją tego wspólnego długu premier Morawiecki i reszta pisowskiej śmietanki politycznej też będzie ten fakt wypierać jak prezes?

 406. Do wszystkich Idiotów ale również dla Blogowiczów którzy nie stracili zdolności poznawczych !

  Pamiętacie jak nawet 4 lata temu przedstawiałem strategiczna gre włączenia Polski przez USA w przeciecie osi Paryż- Belin -Moskwa tzw euroazjatyckiej która miała duże możliwości szantażowania USA ,ze dołaczy do Pekinu .Pamietacie co pisalem o spotkaniu starego Henrego Kissingera w maju 2016 z Putinem w Moskwie gdzie Henry Kissner tworca Resetu ! zaproponowal Putinowi Reset 2.Putin powiedział Net .

  To był przełomowy moment dyz zadecydowal o suwerennosci Polski .USA musiało uznac jej znaczenie strategiczne w tej sytuacji i potem kilka wizyt Pezydenta Anndrzeja Dudy w Waszyngtonie oraz Blaszczaka w Pentagonie .Efekt jest taki ,ze to w tej chwili Polska jest graczem ,ze może dyktować warunki administracji Prezydenta Joe Bidena gdyz bez pomocy Polski ta administracja nie jest w stanie realizowac skutecznej polityki wzgledem UE i rownież Chin na kierunku UE.

 407. Wczoraj w azecie Wyborczej.pl przeczytałem wywiad z pro.Robertem Lucasem wybitnym znawca stosunkow miedzynarodowych.Sam byłem zdziwiony ,ze puszczono taki wywiad mówiacy pisowskim jezykiem w dodatku chwalącegfo Trumpa i jego osiagniecia w polityce miedzynarodowej te same punkty co ja wczoraj pisalem o Trumpie .Dużo poswiecil czasu Chinom zmaaniom Trumpa z nimi oraz czy Joe Biden bedzie mial wole rozwinac ta politykę.

  Dzis chcialem wrocic do tego tekstu ując w moim archiwum ale Kłamcy Atypolacy z Gówna poslali wywiad w niebyt.Nie ma jego rozpłynol się zas wyszukiwarka GW nie reaguje na nazwiski i żeby byl jakikolwiek wywiad.

 408. Nikt nie komentował tutaj o niezwykłym osiagnieciu rezydencji niemieckiej o którym wcześniej niewiele pisano czyli dopracowanie ukladu handlowego UE – Chiny .

  Osoba myslaca od razu odczyta to jako układ handlowy RFN- Chiny dyż nie zartujmy jaki to wielki handel jako partner bedzie miala Polska a co powiemy Litwa czy Estonia ,Slowacja ,Czechy czy nawet Hiszpania.

  Tak wiec Niemaszki prowadzą swoja brudną gre pod oslona Brukseli czyli UE.Brudna gra to poltyka klymatyczna ,Nordsteam II a teraz dochodzi uklad handlowy z reżymemkomunistycznychz Chin który wykorzystuje prace niewolniczą ,trzyma setki tysiecy ludzi za drutami ,zabral i zlamal uklad z Hongkongem oraz rozi aneksja Tajwanu.W niczym to ni przeszkadza pelnej zaklamania frzeologi przeciwko pisowskiej Polsce odnosnie praworzadnosci oraz orbanowskim Werom.W traktacie ani slowa o niwykorzystywaniu niewolniczej pracy,czy łamaniu praw ludzkich.

 409. Ewa Kaczmarek

  BARDZO PRAWDZIWIE I BARDZO ŚMIESZNIE.
  I MÓJ KOMENTARZ
  .
  „Trudno dzisiaj odpowiedzieć na pytanie, jaka ma być ta druga kadencja prezydentury Andrzeja Dudy, bo w zasadzie wycofał się on z bycia głową państwa”…
  —————————————————
  Niezłe podsumowanie działalności, czyli bierności A. Dudy zajmującego fotel (i pałac!) prezydencki. BARDZO PRAWDZIWE.
  Natomiast bawi mnie, kiedy poważni ludzie roztrząsają dlaczego A. Duda nie zabiera głosu, gdy korona, aborcja czy piątka dla zwierząt; dlaczego nie zbudował za pierwszej kadencji i nie buduje za drugiej zaplecza politycznego, dlaczego to i tamto… To właśnie jest ŚMIESZNE.
  Drodzy publicyści, ludzie kochani, naprawdę tu nie ma czego się doszukiwać! A. Duda to niedojda o mentalności bachora, którą z racji głównie tego przymiotu Kaczyński wskazał i wpompował ogromną forsę, by zrobić TO prezydentem.
  – Dlaczego nic nie mówi? Bo nie ma żadnych poglądów.
  – Dlaczego nic nie robi? Bo nie wie co mógłby zrobić, bo jest leniem, bo mu zwisa.
  – Dlaczego nie organizuje zaplecza politycznego? Bo nie ma żadnych politycznych ambicji, bo w ogóle nie ma ambicji.
  Drodzy publicyści, ludzie kochani, ten osobnik cieszy się jak dziecko zabawkami od Jarka. Jak bobas grzechotką bawi się przywilejami i korzysta z CHWILI – narty zimą, skuter wodny latem, podróże po świecie, noclegi w najdroższych apartamentach, nadzwyczajne atrakcje i zabawy wraz z niemą małżonką-manekinem i ukochaną córką-doradcą…
  No kto by tak nie chciał?
  No kto by tak nie chciał, zwłaszcza gdy ma pod kopułą pea-brain.
  .
  PS. I przestańcie w końcu kłamliwie twierdzić, że wygrał o włos z Trzaskowskim. Trzaskowski nie przegrał z Dudą , Trzaskowski przegrał z całym pisowskim aparatem państwowym w jawnie oszukańczych wyborach… a właściwie „wyborach”.

 410. Tak wiec Nowy Rok 2021 jak powiedział Premier Mateusz Morawiecki jako rozpoczecie wspaniałej dekady dla Polski.Batalia z Niemaszkami o fundusze z 7 letniej perspektywy zostały zatwierdzone i Niemaszki straciły możliwośc szantarzowania Polski czy Weier.

  To jest sytuacja niepowtarzalna dla Polski aby zadać kleske Niemaszkom jak pod Cedynia i cynicznie z calą determinacja zablokować Traktat handlowy Chiny – USA .Zablokowanie tego traktatu jest w zywotnym interesie USA i przypuszczam ,ze wkrotce wyslannik Joe Bidena znajdzie sie u Prezydenta Andrzeja Dudy aby prosić o jegfo pomoc.Tym razem Polska ma wszystkie atuty aby zazadac wielkiej zapłaty za ta przysługe i powinna to wykorzystaci nie być frajerem.Argumenty sa dobre gdyz wiadomo ,ze blokowanie ukladu Chin -UE naraża nas na odwet Chin i Niemiec i to musi byc zrekompensowane .

  Tak wiec drodzy Blogowicze ,czytajcie moje komentarze gdyz w sprawach politycznych czy gospodarczych zaden mój komentarz nie odbieal od faktów i przewidywanch potem zdarzeń ktore miały miejsce.

  Niemaszki chytre zaduane w swoja moc chcialy skorzystac na zamieszaniu jakie wynika z zmiany administracji w Waszyntonie.Durni nie wiedzą ,ze to Senatorowie odpowiadają za polityke zaraniczną a oni trzymają reke na pulsie.Wyobrazam jaka bedzie wscieklośc Niemiec i Brukseli jak Warszawa zablokuje ten pakt i ciekawe co słuzalcy z PO i Polityki beda wtedy szczekać.

  Jerzy Jan Zakrzewski – Rolling Meadows ,Illinois

 411. Przepraszam nie Traktat Chiny -USA a powinno byc Chiny -RFN.

 412. To co wypisuje geozak na temat geopolityki, to są straszliwe kocopały. Politykierstwo znad stołu u szwagra na urodzinach.
  TJ

 413. https://www.youtube.com/watch?v=wUoG6e3ftOA
  Jasnowidz Jackowski przepowiada przyszłość KACZYŃSKIEGO! To KONIEC WŁADZY PiS?!
  ……………………
  No to świetna przepowiednia, co?

 414. tejot

  Dyskutuj a faktami oraz z tezami które przedstawiasz wtedy ja spruboję z toba kulturalnie polemizowac.

  Ty bydle umyslowe starasz się wchodzic do dyskusji z kontekstem personalnym.
  W ten sposób nic nie wnosisz do dyskuji poważnych temtow jakie poruszam tylko zasmiecasz internet .

 415. @Nowy Roku
  Po raz drugi proszę, zabierz od nas @geozaka. Nie żeby w ogóle, ale z tego blogu.

 416. adam 100

  Prezydent Andrzej Duda to najlepszy Prezydent III RP.Wywalczył pozycje Polski na arenie miedzynarodowej i nie oszukujmy sie wasala administracji Trumpa.Jednak powiedzmy o taka pozycje wasala walczy wielu.

  Teraz wasal moze zaczac dyktowac wlasne warunki gdyz ma duze atuty w reku gdyz Niemaszki chcą bokiem wprowadzic Traktat handlowy Chiny – UE.Prezydent Andrzej Duda moze ten Traktat zablokować ale musi go o to poprosic administracja Joe Bidena.Nasz Prezydent powinnien narzucic USA WYGUROWQANE WARUNKI POLITYCZNE POPARCIE DO g20 oraz gfinansowe.

  Adam 100 przecytaj moje komentarze wyzej to nie sa komentarze pisoca tylko znawcy polityki miedzynarodowej.

  Jesli twój umysl tego nie przetrawi to oznac ze adasiu 100 masz powazny problem.

 417. geozak

  „Wczoraj w azecie Wyborczej.pl przeczytałem wywiad z pro.Robertem Lucasem wybitnym znawca stosunkow miedzynarodowych. (…) Dzis chcialem wrocic do tego tekstu ując w moim archiwum ale Kłamcy Atypolacy z Gówna poslali wywiad w niebyt.Nie ma jego rozpłynol się zas wyszukiwarka GW nie reaguje na nazwiski i żeby byl jakikolwiek wywiad.”

  Ależ wywiad z Lukasem jest dostępny. Starcza jedno klikniecie. Tyle, że nie z Robertem.

  Poza tym pierwsze słyszę o traktacie handlowym Chiny – RFN. ktory pana zdaniem ma blokować RP.

 418. mag
  Zabierz Geozka.

  Droga mag gdybys napisala zabierz zla strone eozaka gdyz nie szanuje ludzi itp może bym uznał ,ze masz o co prosić.

  Jestes samolubna i zaroumiala osobą.Czy ty sadzisz ,ze ten Blo jest dla mag aby cos rzucila do sieci.Jest dużo czytelnikow moich komentarzy z ktorymi nawiazalem kontakt i sa mi wdzieczni za przedstawienie punktu widzenia osoby niezaleznej i majacej wiedzę.

  Pisze w wiekszosci komentarze prostujace kłamstwa odnosnie Polski jak i czasem wrucam tematy poważniejsze jak dzisiaj które warto przeczytac czy sie sprawdza moje tezy.

  Jednak ty ma jak wielu tutaj ludzi zacietrzewionych patrzacych na swiat pod jednym katem nie dyskutujecia na argumenty tylko ustawiacie dyskusje personalnie jak to ty typowo zrobilas.Molbym to dla ciebie brzydko nazwac ale dzis Nowy rok dam ci pass.

 419. Bar Norte
  Wchodziłem dwa razy na strone wyborcza.pl i nie bylo wywiadu ala powtórze.
  Ty jak zwykle u wielu upierdliwych dyskutantow przyczepi sie do jakiegos drobnego bledu.

  Odnosnie uzgodnionego Traktau wejdz na strony internetowe biurokratow z Brukseli.Oni wola nie draznic takich socjalistow jak ty.W kazdym razie gfakty sa takie ,ze Niemaszki tryumfalnie pochwalili ie tym aktem i dotarlo to do ich wrogów a ja do nich sie zaliczam

  Pewne jest ,ze proritetem administracji Prezydenta Joe Bidena zablokowanie tego traktatu.Jedyna możliwosc to użycie Veta Polski ale o to trzeba ja poprosic i sowicie wynarodzić za przysluge .

 420. 2020: Epidemia kłamstw, afer i kompromitacji władzy

  Zaczęło się od spowiedzi agenta Tomka, skończyło na kompromitacji prokuratury w sprawie R. Giertycha. Rok 2020 obfitował w afery. Prezentujemy ich podsumowanie.

  https://wyborcza.pl/7,75398,26652080,2020-epidemia-klamstw-afer-i-kompromitacji-wladzy.html#S.raport%20ze%20swiata-K.C-B.1-L.1.maly

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 421. Pozdrawiam w noworoczny poranek z Ruby Beach.

  Jest odplyw. Ruszamy w kierunku Kalaloch Beach.

  T minus 21 days !

 422. geozak
  1 stycznia o godz. 16:02
  Jesli twój umysl tego nie przetrawi to oznac ze adasiu 100 masz powazny problem.

  Widzę ze nie zrozumiałeś swojego epitetu:
  ” ****** troll-faszysta”.

  Więc pełnym (prawie) tekstem:

  pie*dolony troll-faszysta

  ” Czerwiec-lipiec: „Wiadomości” w służbie PiS

  To „Wiadomości” TVP prezesa Jacka Kurskiego pomogły wygrać wybory prezydenckie Andrzejowi Dudzie. Jawnie, bez skrępowania główny serwis publicznej telewizji prowadził wyborczą agitację na rzecz kandydata PiS. Tak było przed wyborami 10 maja, do których nie doszło, przed pierwszą turą 28 czerwca i przed drugą turą 12 lipca. O ważności wyborów, które wygrał Duda, zadecydowała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, czyli wyłącznie sędziowie, których Duda powołał do SN. Sędziowie nie dostrzegli związku przyczynowo-skutkowego między telewizyjną manipulacją wyborcami a ich decyzją nad urną. Różnica między kandydatami była niewielka. Duda dostał 10 440 648 głosów. Rafał Trzaskowski – 10 018 263 głosów. Różnica to 422 385 głosów. „Wiadomości” co dzień ogląda ok. 3 mln Polaków. ”

  Oszust wyborczy Andrzej Duda
  kupuj u swoich

 423. geozak

  „Niemaszki tryumfalnie pochwalili ie tym aktem (traktatem)”

  Panie geozak, nie ma żadnego traktatu.
  Prezydencja niemiecka poinformowała natomiast o zakończeniu rozmów ze stroną chińska. W tym sensie wypełniła obowiazki wiążące sie z tą rola (prezydencja). Teraz otwiera się etap konsultacji wewwnątrzunijnych i z sojusznikami, w tym z USA – już z nową administrachą. Po tych konsultacjach UE przejdzie do realizacji formalnej procedury traktatowej. Z tego co piszą wynika, że będzie to obowiązek prezydencji francuskiej w 2022 roku.

  Zachęcam by pan czytał w żródłach to co w nich napisano a nie to co pan chce w nich wyczytać.

 424. tejot

  Unii idącej w kierunku federalizacji….?

  Cymbale czy ty rozumiesz co to znaczy federalizacja .Przykładem pierwszej federalizacji moze byc Unia Krolestwa Polski i Litwyrówne podmioty polityczne.

  .Podstawa wszelkiej eeralizacji jest rownosc politczna państw narodowych.Traktat lizboński to równosc odebrał i państwa z wieksza iloscia ludnosci maja wiecej do powiedzenia.

  W USA w panstwie o ustroju republikańskm gdzie obywatel wybiera trzy rodzje władzy bezposrednio federacja polega na tym ,ze stany niezaleznie od ilosci ludnosci maja 2 senatorów w izbie wyzszej.Przyklado wo stan Maryland 2.5 mln ludnosci ma ta sama moc polityczno co Texas,Kalifornia majace ponad 50 mln wyborcow.

  Nie bede sie dalej rozwodzil na ten temat ale przyjmij Durnowalski ,że taka federacja jaka proponuja Niemcy prowadzi do jednego IV Rzeszy .

 425. Symetryczny
  Twój świat jest biało-czarny, więc jak zwykle upraszczasz, przeginasz, a cało zło tego świata (polskiego) upatrujesz w Solidarności, jej synach i wnukach, a nawet już prawnukach. I tu się, jak zwykle, zasadniczo różnimy. Wszystkie rządy po 1989, lepiej czy gorzej pchały Polskę do przodu. Regres zaczął się, zwłaszcza w dziedzinie kultury i edukacji, odkąd rządzi PIS. Równia pochyla coraz bardziej pochyła. Nie rozwijam tematu, bo jak rozwinęłam, to dwa moje posty do ciebie poszły w niebo. Dlaczego, nie wiem.
  Mimo tradycyjnych już, wieloletnich sporów miedzy nami, zawsze życzyłam ci jak najlepiej, pozostając twoją życzliwą przyjaciółką, więc proszę, nie wyzłośliwiaj się i nie „częstuj” mnie upiornym Zenkiem.
  Dbaj o siebie, bądź zdrowy, jak najczęściej uśmiechnięty i odbieraj same dobre wiadomości.

 426. Bar Norte -nie rozśmieszaj mnie.Traktat jest zapisany i uzgodniony i nawet uzgodnienie parafowane.Jednak teraz musi rozpocząc sie proces zatwierdzenia przez Bruksele na arenie Rady Europejskiej oraz ratyfikowanie przez 27 państw UE.Pytanie kiedy Polska zablokuje ten traktat mogłaby zavetować w Radzie Europejskie.Jednak Niemaszki stosuja juz kruczki prawne obchodzac traktaty glosujac tzw.Kwalifikowana wiekszoscia.

  Jak sie wysilisz to moze uda sie ci przeczytac te uzgodnienia traktatowe -prawie 100 stron.

 427. Tutaj o „investment deal” podpisanym przez Chiny i UE, wg DW
  https://www.dw.com/en/eu-china-investment-deal-done-and-dusted/a-56087516
  ma to byc wstep do ukladu o wolnym handlu..

 428. geozak

  „Traktat jest zapisany i uzgodniony”

  Nie jest „zapisany i uzgodniony”.
  Natomiast są zakończone negocjacje między w występującą w imieniu Rady Unii Europejskiej prezydencją. O zakończeniu tych negocjacji poinformowała prezydencja niemiecka bo akurat na nią wypadło. Te 1000 stron to tylko efekt negocjacji.
  Jak napisałem uzgodnioną wersję projektu traktatu będzie najprawdopodobniej przedstawiać prezydencja francuska w 2022 roku.

 429. Jeszcze raz Bar Norte- nie trolluj każdy na jakims poziomie wiedzy wie kiedy uzgfodnienia traktatowe staja sie traktatem.Sam nie wiesz co piszesz smieszny człeczku.Rezydencja niemiecka spelniła ten obowiazek.Nie bede tego komentował gdyz wiekszej naiwnosci politycznej juzdawno nie czytałem.Czyli Niemcy zrobili wszystkim przysługe.

  Wielokrotnie pisalem jak polityka USA zmienila sie w drugiej kadencji Prezydenta Baracka Obamy.Zmiana nastąpiła po podsłuchach bezposrednio rozmow Kanclerz Aneli Markel .Z tych rozmów byl jeden wniosek – chca wypchnac USA z Europy.Wydarzenia na Ukrainie to praktyczna odpowiedz USA w uzgodnienia Rosji i Niemiec w podział na wpływy na Ukrainie oraz podział wpływów politycznych w Polsce wzdłuż linii Wisly cos w rodzaju polityczneho II ukladu Ribentrpp- Molotow.

  Widzisz kolego dlaczego polityka Po -PSL to smiertelne niebezpieczenstwo dla istnienia Polski.

  Pmietaj ,ze polityka RN od lat jest wielowaetorowa a cel jest jeden jaki okreslill Heinrich Himmler na spotkaniu z elita niemiecką 20 kwietnia 1945 odrodzenie niemiec w ramach struktur europejskich ,sojuszniczych a potem stopniowe tworzenie silnej Rzeszy.Ten plan puszczono w ruch jeszcze przed wybuchem zimnej wojny..

 430. jest zapisany i parafowane uzgodnienia.Jest oczywiste ,ze aza zatwierdzenia traktatu może uwzgledniac zmiany w nim negocjacje itp tym bardziej ,ze w e wchodzi instytucja która tworza 24 państwa.

  Jednak trollujesz gdyz meritum mojego tematyu jest ,ze Niemaszki raptem tak szybko sie postrały oraz to ,że Polska moze utrzec nosa Niemaszkom i zablokowac to chocby używając obosiecznego argfumentu ,z nie spelnia warunkow praworzadności i nie zaabezpiecza wystarczajaco praw obywatelskich.
  Nawet napisałbym ,ze by Jurova pojechała do Chin i przygotowała raport dla całej UE czy wiazac sie traktatem z komunistami łamiacymi prawa czlowieka.

 431. adam 100

  Czy ty dobrze życzysz Polsce i Polakom forsując takich petakow jak Trzaskowski.Człeczku opetany nienawiscia moe tylko westchnac do Boga – Chroń Polske zas adama100 nawróć
  na droge miłosci Polski i Polaków.

 432. Wywiad z Lucasem – jedno kliknięcie. Od nierozgarniętych nie oczekujmy wiele

  https://wyborcza.pl/7,75399,26645574,edward-lucas-antyamerykanizm-to-luksus.html

  Jego (Trumpa) największą zasługą było bezwarunkowe uznanie zagrożenia ze strony Chin. Z konkretnymi decyzjami było różnie: Trump nadużywał broni w postaci ceł, za rzadko sięgał po inne instrumenty. Ale to za jego prezydentury wyraźnie zaczęliśmy widzieć, do czego zmierza chińska partia komunistyczna.

  Ten wywód Lucasa jest tendencyjny i nieprawdziwy.
  Już Obama uznał „bezwarunkowe” zagrożenie chińskie. Po to był pivot – zwrot w orientacji polityki globalnej USA w kierunku konfrontacji z Chinami. Ograniczenie zaangażowania na Bliskim Wschodzie, otwarcie z Indiami, zawarcie układu gospodarczwego TPP z krajami wokół Chin.

  Wiadomo, że Trump kontynuował, przecież niczego nowego nie wymyślił, za to poniósł porażkę oględnie mówiąc. Trumpa metody – wojna celna, unilateralizm bez współpracy m.in. z UE i przewodzenia krajom Dalekiego Wschodu obawiających się hegemonii Chin – były nieskuteczne. To Lucas przyznaje półgębkiem. Za prezydentury Trumpa zobaczyliśmy nową twarz komunistycznych Chin – ale czy z powodu Trumpa, czy dlatego, że upłynęły cztery lata. Może inna prezydentura ukazałaby dążenia Chin jeszcze wyraźniej?

  Oczywiste jest, że Europa będzie przyjaźniej nastawiona do USA i skłonna współpracować – o wiele bardziej, gdy prezydentem jest Biden, czy ktokolwiek niż z nieprzewidwalnym, aroganckim, prymitywnym w kontakatch Trumpem, który odrzuca dyplomację i mulitlateralizm na korzyść twiterowego prymitywizmu.

  Ktokolwiek inny niż Trump ma jakieś szanse przekonania europejskich polityków do aktywniejszej polityki zagranicznej i obronnej Unii. Napewno większe niż gbur Trump.

 433. geozak

  „Niemaszki raptem tak szybko sie postrały”

  Panie geozak, pierwszą umowę handlową z Chinami podpisała jeszcze EWG w 1978. Natomiast UE pierwszą umowę handlową z tym państwem podpisała w 1998. Potem podpisywano kolejne, coraz szersze umowy.

  Negocjacje nad najnowszą wersją rozpoczęto dwa lata temu. Tak więc prezydencja niemiecka zameldowała o spisaniu uzgodnień dokonanych kolejno przez prezydencje rumuńską, fińską, chorwacką no i swoją. Dwa lata negocjacji nie powinno zaskakiwać biorąc pod uwagę wcześniejszą, ozywioną praktykę traktatową UE z Chinami.
  Jak panu wcześniej dwukrotnie wspomniałem nad protokołem uzgodnień a potem projektem traktatu pracować będzie jeszcze kilka prezydencji. Precedury zakończyć ma prezydencja francuska.

  Pozwolę też sobie panu przypomnieć, że UE liczy 27 państw a nie 24.

 434. I cóż się dziwić, że nikiforyzm Trumpa w polityce zagranicznej przypada do gustu prostakom i prymitywom mentalnym. Oni wręcz się trumpizmem zachwycają, wychwalają go, zachłystują się tym, bo to trafia im pod czaszki. Proste zawołanie chwyta ich …

  Kapitan B. ze studium wojskowego powiedziałby – geozak, wy myślcie głową, nie jajami.

 435. Szopka Noworoczna

  https://wyborcza.pl/alehistoria/7,162654,26643675,rok-2021-to-swietny-czas-aby-wal-prezesa-wyszedl-z.html

  Chodzi o wał obronny prezesa Jarosława.

  Gdy trzy lata temu prezes Jarosław Kaczyński ogłosił, że odbuduje zamki kazimierzowskie, oniemieliśmy z zachwytu. Albowiem to projekt dla Polski kluczowy, wieńczący proces wstawania z kolan i zadający ostateczną klęskę wciąż panoszącej się tu i ówdzie pedagogice wstydu.
  Dziś już mało kto to pamięta, ale odbudowę legendarnych Orlich Gniazd, zamków i warowni z czasów Kazimierza Wielkiego, prezes ogłosił z wielką pompą na konwencji partii rządzącej w lipcu 2017 r. I trudno się dziwić, bo to inwestycja, która bije na głowę strategiczną doniosłością wszystkie dotychczasowe projekty „dobrej zmiany”. Zarówno seryjną produkcję aut elektrycznych, prom, który na Bałtyk jeszcze nie wypłynął, a nawet szpital na Stadionie Narodowym, który stoi prawie pusty, choć miał masowo ratować pacjentów z covidem.
  Zamki kazimierzowskie mają fundamentalne znaczenie dla obronności kraju. Bezsprzecznie ważniejsze niż śmigłowce Caracal, które nie wiadomo po co mieliśmy produkować, ale na szczęście transakcję brawurowo przeciął minister Macierewicz. W polskiej doktrynie wojennej Orle Gniazda mogą stać się tym, czym tzw. przedmoście rumuńskie w doktrynie II RP. Wówczas tęgie głowy ze Sztabu Głównego …

  (…)

  U podnóża będzińskich wież urządzi się imprezę plenerową w reżyserii Jana Pietrzaka. Z całego kraju zjadą rozradowani zwykli Polacy z Klubów „Gazety Polskiej”, a redaktor Sakiewicz za pieniądze od KGHM poubiera ich na biało-czerwono. Na żywo ze studiem na Woronicza połączy się redaktor Pereira w nowiutkim pulowerku. Poprosi na chwilę przed kamerę samego prezesa, któremu redaktor Holecka zada oczywiste pytanie: „Czy człowiek rodzi się geniuszem, czy trzeba go w sobie dopiero mozolnie wytworzyć?”. W finale pan Janek wykona słynny song z uaktualnionym refrenem – że ta Polska jest już Polską.
  A kiedy Wał Prezesa będzie gotowy, Zbawca Narodu uda się na zasłużoną emeryturę. Wtedy zwykli Polacy zabiorą się do stawiania mu pomników. Staną one przy wszystkich masztach na flagi, obiecanych przez premiera. W każdej gminie.

  W roku 2021 będzie jeszcze bardziej kabaretowo, gdy walka z wrogami Narodu się zaostrzy.

 436. Program kabaretu PiS

  Red. Kublik: – Może dojść do przedterminowych wyborów?
  Prof. Cześnik: – W moim przekonaniu byłby to ruch samobójczy. Kaczyński pewnie chciałby zostawić po sobie coś konkretnego, namacalnego, jakieś muzea, przekopy, pomniki. Polscy politycy w ogóle mają kompleks Eugeniusza Kwiatkowskiego, Gdyni, COP. W sumie w kraju tak doświadczonym i niszczonym w XX wieku to pewnie nie jest dziwne… W związku z tym okazuje się, że plan Balcerowicza to nie jest żadne dokonanie, ale kanał czy chociażby pomnik to już wart pamięci sukces. Więc ekipie Kaczyńskiego potrzeba czasu.

  https://wyborcza.pl/7,75398,26650955,prof-czesnik-zyczmy-sobie-w-nowym-roku-by-kaczynskiemu-nie.html

  – To czy PiS przetrzyma tę rewolucję popandemiczną i czy utrzyma się u władzy?
  – Pandemia obnażyła, że Polska jest państwem z tektury. Myśmy to oczywiście wiedzieli, ale pandemia to unaoczniła bardzo boleśnie, a nawet powiedziałbym – śmiertelnie. Bo oto okazało się, że mamy państwo, które nie potrafi wykorzystać swojego potencjału do walki z zarazą, państwo, które kupuje respiratory od handlarza bronią, a oszukane przez niego długo nie chce dochodzić swoich praw. To pokazuje, że Kaczyńskiemu po 2015 r. państwa nie udało się zreformować. A kryzysy i słabości, np. w służbie zdrowia, sądownictwie czy edukacji, tylko uległy pogłębieniu.

  I trochę realizmu:

  – W 2019 r. PiS zdobył większość mandatów ledwo, ledwo, ma kruchą większość. Czy w kolejnych wyborach Kaczyńskiemu uda się to powtórzyć? W 2019 r. rząd wygenerował poparcie dla siebie, bo wyłożył ogromne pieniądze. W 2023 r. tych pieniędzy po prostu nie będzie.
  Będziemy mieli zgliszcza po służbie zdrowia albo przynajmniej bardzo poważny kryzys, bo ona już ledwo zipie. Na pewno czeka nas też ogromny kryzys w edukacji, który w dłuższej perspektywie zaszkodzi nam wszystkim, ale w krótszej zaszkodzi rządzącym. To jest pełzający kryzys, my go jeszcze w pełni nie widzimy, ale jego skutki, szczególnie dla niektórych rodzin, będą bardzo bolesne.

  – To co z opozycją, która tyle wyborów od 2015 r. przegrała? Ogarnie się w końcu?
  – Na pewno ma złoty róg w rękach. Ale czy ostanie jej się ino sznur, to nie wiem…
  Jesień tego roku pokazała, że jest do zagospodarowania zmęczenie i frustracja związana z pandemią, kryzys gospodarczy i społeczny. Zwykle dla opozycji to szansa na odsunięcie rządzących od władzy. Niestety, dziś nie potrafię powiedzieć, co się stanie z tą ogromną energią społeczną, którą widzieliśmy jesienią. Na razie opozycja nie potrafi jej wykorzystać.
  Ale na korzyść opozycji działa na pewno to, że nie udało się i pewnie nie uda całkowicie zniszczyć wolnych mediów, niezależnych od PiS. Będą takie próby podejmowane, ale Polska to nie Węgry, nasze media są silniejsze.
  (…)
  Ogromne wysiłki i pieniądze włożone w walkę o narzucenie swojej narracji i zdefiniowanie po swojemu zdarzeń z naszego życia publicznego nie dają spodziewanych skutków. Polacy, znaczna ich część, myślą o nich inaczej, niż politycy PiS by sobie tego życzyli. Ekipa Kaczyńskiego zaczyna zdawać sobie z tego sprawę, ma poczucie przegrywania tej walki. Stąd kontynuacja złej zmiany w mediach publicznych, stąd próby ograniczania wolności słowa, stąd „aktywność medialna” Orlenu. Zniszczenie wolnych, niezależnych od rządzącym czy wręcz im nieprzychylnych mediów to poważne ograniczenie wolności słowa. Przykłady węgierski czy turecki pouczają, że tędy wiedzie droga do kryzysu czy wręcz upadku demokracji. Życzmy sobie w nowym roku, by to się w Polsce nie udało!

 437. geozak
  1 styczniag.16:11
  Pochlebiasz sobie. Niczego nie prostujesz, nie odkrywasz, nikogo nie inspirujesz, a tym bardziej nie zachęcasz do dyskusji na w miarę przyzwoitym poziomie. Wprowadzasz chaos poznawczy, bo niezdarnie/niezbornie przedstawiasz swoje racje, a tych co nie podzielają twojego zdania, wyzywasz od idiotów, ciemniaków itp.
  Twoje zadufanie, nieustanne przechwalanie się (wyrażane bardzo niechlujnym językiem, nie mówiąc o bykach ortograficznych i innych), odrażająca wręcz pycha, a przede wszystkim pogarda dla interlokutorów (obraźliwe, chamskie wyzwiska) wszystko to eliminuje cię, moim zdaniem, z przyzwoitego towarzystwa na blogu EP.

 438. Kończąc kwestię przekazania wspólnych uzgodnień politycznych między UE i Chinami przez prezydencję niemiecką … .

  Między 21 a 22 marca 2019, na szczycie Rady Europejskiej, podjeto jednogłośną decyzję o przyśpieszeniu negocjacji między UE w ChRL – na wniosek Komisji Europejskiej. Rząd RP zgodził się z tą decyzją i nie wyrażał zastrzeżeń.
  Dodam, że owe negocjacje rozpoczęły się pięć lat wcześniej.
  Powodem tego przyśpieszenia była polityka prezydenta Trumpa wobiec UE jak i ChRL.
  Decyzja RE zmieniała mandat negocjacyjny KE obligując ją do zakończenia negocjacji politycznych w w 2020 roku.
  Tak więc kilka dni temu prezydencja niemiecka po prostu zgodnie ze swymi kompetencjami poinformowała Radę Unii Europejskiej (organ prawodawczy RE), że KE wywiązała się z zobowiań mandatowych w zakresie negocjacji z Chinami.

  Reakcja rządu PiS na ów fakt jest nierozumiała bo przecież sam w decyzji RE z 2019 współuczestniczył.

 439. Nobles obliż

  Szlachciurę polskiego nobilitowanie stanowe, obecnie – klasowo-towarzyskie do niczego nie zobowiązuje. Szlachciura w każdym towarzystwie wszystkich łaje i potrąca, o czym wiedzą wieszcze, literaci i my sami niekiedy godzimy się. Szlachciura chlapnie na odlwe, bez treści i poza formą, niechlujnym językiem wyrazi swoje niezborne racje, wprowadzi chaos poznawczy, oderwie argumenty od faktów, i co mu zrobisz.
  Obliże się tylko.

 440. żabka konająca
  1 stycznia o godz. 12:31

  czy to @jobrave z sentymentem wspominał Polskę z okresu przedwojennego?, jeśli nawet nie on to dla niego i innych melancholijnych, sprzed ponad 100 lat.

  Jakżeby nie? Oczywiście, że to ja! Sto lat temu miałem 64 lata, więc pamiętałem Warszawę nie tylko z tamtych czasów, ale i ze znacznie wcześniejszych. Och balowało się w „Ziemiańskiej”, w „Adrii”, w „Bristolu”, ze skamandrytami i bez nich, z Lodą Halamą, Wisią Smosarską, no i z Bolciem Wieniawą-Długoszowskim i Gieniem Bodo. Ależ to były czasy! Dziś, mając już 164 lata, nadal z wielkim sentymentem i żalem wspominam tę Warszawę, które bezpowrotnie odeszły.
  Ps. Odczep się wreszcie ode mnie kobito.

 441. Poprawiam, powinno być: „z wielkim sentymentem i żalem wspominam tę Warszawę, która bezpowrotnie odeszła”. Przepraszam.

 442. teo
  1 stycznia o godz. 18:16

  Prof. Cześnik: – Kaczyński pewnie chciałby zostawić po sobie coś konkretnego, namacalnego, jakieś muzea, przekopy, pomniki.

  Zupełnie nietrafna ocena. Kaczyńskiemu na tym zupełnie nie zależy. On pomijając ,że pasjonuje się grą polityczną, marzy o władzy dla samej władzy , bo to miło łechce jego próżność i rozbujane ego. Ojciec Kaczyńskich mówił „oni będą starali się zniszczyć każdego kogo ocenią za lepszego od siebie. Kaczyńscy bardzo lubili, ale pochlebców i lizusów. Super trafnie przedstawił ich nieznany autor znanego „stenogram znaleziony na wycieraczce” opisujący rozmowę Kaczyńskich w czasie lotu do Smoleńska.
  cytat „aleś ty mądry , tak wiem”

 443. POPRAWIAM:
  Szlachciura w towarzystwie notorycznie wszystkich łaje i potrąca, o czym piszą wieszcze, rozprawiają literaci i my sami niekiedy godzimy się z tym dla świętego spokoju. Szlachciura chlapnie na odlew, bez treści i poza formą, …
  Obliże się tylko, czasem mlaśnie.

 444. maciek.g (20:28)
  Faktycznie, „Kaczyński pasjonuje się grą polityczną, marzy o władzy dla samej władzy , bo to miło łechce jego próżność i rozbujane ego„.

  A jednak niewyjaśnione jest przywiązanie Jarosława Ka. do łopaty.
  Łopatologicznie objaśnia nam niemiecką obłudę, agresję i chęć dominacji nad Polkami i Polakami, zacofanie Zachodu, które przykrywają genderem i ideologią lgbt, o winach Tuska nie zapominając.

  Łopata jest też narzędzie sprawowania władzy bezpośredniej, nad tą ziemią i przed tymi kamerami. Wszyscy czekamy na wbicie pierwszej łopaty pod lotniską w bagnach Pisi Tucznej. Miało się odbyć w minionym, 2020 roku, teraz przesunięto na 2022, zapewniejąc, że co rok się zbliżamy do tego historycznego wydarzenia w budownictwie Polski glinianej, ale dziennikarze z opozycji totalnej twierdzą, że się oddalamy.

  Czyż prezes nie gra politycznie na wszystkich instrumentach jakie opanował, łopatą też. Władanie łopatą dla władzy, to jest mądrość dziejowa!

 445. jobrave
  1 stycznia o godz. 20:25
  Twoja odpowiedź przypomniała mi opowiastkę o najstarszym człowieku na ziemi.
  W czasach ZSSR na Ural udają się dziennikarze, aby przeprowadzić wywiad z najstarszym mężczyzną świata, (186 lat, tak wynika ze statystyki)
  Dziadku powiedzcie jak było za czasów gdy gdy walczyliśmy z Napoleonem
  Dziadek – no bo w czasie rewolucji
  Dziadku rewolucje to wielu pamięta ,
  opowiedzcie jak było przed rewolucją?
  On – po rewolucji to było tak..
  i wciąż dziadek na kazde pytanie dziennikarzy „no bo po rewolucji…
  wreszcie jeden z pytających powiedział dajcie mu powiedzieć , bo widocznie ma taką demencje, że niczego z niego nie wydusimy,
  Dziadek nerwowo.. no bo po rewolucji był taki bałagan że dopisali mi 100 lat dopisali

 446. Bar Norte
  Dyskusje prowadzimy obok .USA i Chiny tez podpisuja co rou nie traktat tylko umowe o handlu.
  Glowny powod pisania o tym jest ,zeby uwidocznic wam ciemniakom czym jest UE .Kilka wpiow jakie pan napisal ostatnio daje mi poglad ,że jest pan typowym Nieukiem powtarzajacym propagfande GW-na.

  Jednoczesnie chce podkreslić ,ze Polska kjesli Jarosław Kaczynski wykaze się Cajones
  ma poraz pierwszy zablokować Niemcy wykorzystujac cynicznie argfumenty praw obywatelskich w Chinach.Poraz pierwszy Prezydent USA musi o to poprosic Prezdenta Polski Andrzeja Dude aby jako jedyny wiarygfodny sojusznik USA zabokowal ten traktat.Wejscie i ratyfikacja traktatu Chiny – UE bylaby olbrzymią porazką dla nowej administracji.Sytuacja Polski gdy jest nowa administracja USA jest bardziej komfortowa gdyby dalej rzadzil Donald Trump.Jemu Polska zawdzieczala wiele i mogfłby krecic z rekompensata.Nowej administracji USA Polska nic nie zawdziecza obydwie strony maja czyste strony.

 447. @ jobrave
  Z tym odczepianiem może być klopot 😉

  Lucyna Krzemieniecka

  „Leci pies, ogonem wywija. Merdnął ogonem koło ostów – nic, dalej biegnie po prostu.
  Majtnął ogonem koło szczeci – nic, dalej drogą leci. Wreszcie merdnął ogonem ponad miedzą, gdzie rzepy siedzą.
  I nagle:
  – Hua, hau, wypadek się stał! Uczepił się rzep psiego ogona, trzema tuzinami zielonych haczykowatych nóżek wczepił się w Burusiowe kudełki i woła:
  – Ho, ho, bardzo jestem rad, pojadę sobie na twoim ogonie w świat! Na twoim ogonie, jak w jakiejś karecie, pojadę sobie w podróż po świecie.
  – Hau, hau, odczep się rzepie!
  – A właśnie, że się nie odczepię, nie jestem kiep, nie odczepię się jakem rzep!”

 448. mag
  Omijajmy się to bedzie lepiej.Praktycznie ja nie mam nic do pani po prostu nie jesteśmy na tym samym kursie zainteresowań.

  Odnosnie moich wyzwisk to mysle ,ze sa mało grożne jesli dotyczablogfowiczow podajacy znieksztalcone fakty lub piszacy bezmyslnie bzdury.Pani to zaraz nazwie mania wielkosci .Nie prosze pani od lat mlodzieńczych wychowywalem sie w logficznym mysleniu na tekstach Rdgowskiego i rowniez Daniela Passenta.

  Odnosnie ortogragfi -wkrótce sie poprawi ,przyjdzie syn zainstalujemy nowe hardware i sotware ortografia sie polepszy.

 449. teo
  1 stycznia o godz. 20:46
  Język JK jest specyficzny , i jego lapsusy są szeroko znane. Autor „stenogramu świetnie też to tam pokazuje
  on nie tylko przekręca polskie słowa i nazwiska osób , ale często zadziwia idiotycznymi wypowiedziami
  przykład
  18 osób było „przeciw” obecności Marcina Libickiego na liście PiS, a 6 było „za”, co oznacza, że decyzja była jednogłośna.”
  „I żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne.”
  „Koń jaki jest, każdy widzi. Zarys konia jest mniej więcej taki sam.”
  „Trzeba pamiętać, że jeśli jakaś osoba nieustannie obraża urzędującą głowę państwa – już pominę premiera, bo status premiera jest niższy – no to nie może liczyć na to, że będzie następnie przyjmowana. To jest chyba oczywista
  „Co do konopi, no to na pewno trzeba walczyć z marihuaną. Ale czy marihuana jest z konopi? Chyba nie… ja nic na ten temat nie wiem…”

 450. Poraz pierwszy Prezydent USA musi o to poprosic Prezdenta Polski Andrzeja Dude aby jako jedyny wiarygfodny sojusznik USA zabokowal ten traktat

  A nie prościej będzie dać na mszę w tej intencji?
  Mniej fatygi, a efekt taki sam 😎

 451. PS
  W jakim języku ten ledwo dukający po angielsku Duda miałby cokolwiek poza Polską blokować?
  Jeszcze mu się coś pomiesza i zrobi odwrotnie?

 452. Anne Applebaum w kulturze liberalnej .pl

  Ta Durnota żona Radka Twitera całkowicie stracila rozum.Udziela wywiadu i pisze ,ze USA nowa administracja musi ignorowac Polske i Wegry stawiac ich na bacznosc zas popierac takie duże demokracje jak Niemcy czy Francje.

  Tak pani Anne zaleca aby nowa administracja zalożyła sznur z petla na szyji z napisem Traktat handlowy UE-Chiny.Cos bardziej głupieo nawet nie pisze tu teo czy Bar Norte.

  Wczoraj wywiad z progf .Lucasem w GW gdzie progfesor mówi ,ze aby skutecznie nowa odministracja sprzeciwila sie Chinom musi zapomniec orzechach Kaczora i Orbana gdyz to jest male piwo .

  Tak wiec mamy dwie opinie plus moja nawet ecześniej podana przed testami tych znanych osób.

 453. geozak

  „jesli Jarosław Kaczynski wykaze się Cajones”

  Napisałem już panu kiedyś, że mnie pańskie poglądy i koncepcje polityczne nie interesują. Nie interesują mnie też pańskie polityczne oczekiwania wobec prezydenta Dudy czy prezesa Kaczyńskiego.

  Mnie interesuje tylko to, że pan w imię swych pogladów i tych oczekiwań kit wciska.
  Ograniczam się więc jedynie do sprostowania zamieszczanych przez pana ewidentnych nieprawd, ujmujac to delikatnie.

 454. nie mogę znaleźć w sieci – Stenogram znaleziony na wycieraczce
  w związku z tym wklejam kopię jaka mam

  Stenogram znaleziony na wycieraczce.
  Ostatnia rozmowa braci Ka.
  – Halo?
  – Cześć Jarek, co słychać?
  – Ty jeszcze w samolocie? Co tak późno? Zaspałeś?
  – Eee.. nic takiego…takie małe spotkanie mieliśmy wczoraj…
  – Kiedy będziecie na miejscu?
  – Chyba już dolatujemy. Trochę się zdrzemnąłem.
  – I jak tam, ładna pogoda?
  – Ziemi nie widać, chmury w dole. Ale tam podobno pi*da jest! Pilot z Jaka tak powiedział!
  – Co z Jaka? Jaki Jaka? Jakiego Jaka?
  – Naszego Jaka, co niedawno wylądował. Mówi, że pi*da jest. Widział na własne oczy.
  – A co ona tam ku*wa robi, przecież miała w studiu u Pośpiecha siedzieć!
  – Nie wiem, może Ponczek ja wysłał. Nasi piloci mówią, że jak pi*da jest, to nie mogą lądować!
  – To powiedzcie jej, żeby zmywała się stamtąd, bo się z nią policzę. Macie lądować, huczna impreza, wszystko ma być tym razem tak, jak zaplanowałem. Pokażemy im! Orkiestra dęta jest?
  – Ma być. Ale podobno ruskie też mówią, że nie można lądować, bo, zaraz, Marysia, jak to było? ..ano właśnie, „nizkij tuman nie dozwaliajet”!
  – Przecież Antek miał siedzieć w krzakach i podsłuchy instalować. Kto mu kazał wyłazić? Boże, z kim ja muszę pracować!
  – Czekaj, zaraz…co? Acha, Marysia mi tu podpowiada, że tuman to po rosyjsku znaczy …
  – Dosyć tego gadania! Lądować w trymiga i galopem do Katynia! Już macie spóźnienie. I nie zapomnij zabrać wieńca!
  Ja o godzinie 09:00 włączam telewizor i chcę widzieć transmisję na żywo!
  – Jarku, przecież tam ten tuman jest, znaczy się ta mgła, co nie dozwaliajet! Jak się rozbijemy?
  – To wtedy transmisja będzie, hehe, nie na żywo. Nie martw się, po to dałem ci dziesięciu biskupów, żeby nic ci się nie przydarzyło.
  Jak oni tam w tym lesie zaczną kadzić, to będzie taka mgła, że na Kremlu Putina w oczy będzie szczypać. Pożałuje, że się z ryżym lisem skumał! A dwóch biskupów masz na dodatek w randze generałów!
  – Ale ja chciałem rabina, mam większe zaufanie, tylko wiesz, on skrewił, nie przyjechał w ogóle na lotnisko… to zły omen…
  – Tak to już jest, jak księdzu pozwolić na żeniaczkę… baba to kula u nogi, zapamiętaj. A biskupi przyjechali?
  – Tak, co do jednego. Aż mnie zamurowało, bo oni zawsze tak się bali latać…
  – Wiem, dlatego w zaproszeniu napisałem, że będzie chór chłopięcy… Słuchaj: przestań trząść portkami, weź się w garść.
  Masz zadanie do wykonania! Chciałeś być tym prezydentem czy nie?
  – Jak to – ja chciałem? Przecież to ty mi kazałeś!
  – I co, źle ci, czy co? Mieszkasz sobie jak ten król w Pałacu, żyrandole, służba, lokaje…
  – Ja się tylko dlatego zgodziłem, bo obiecywałeś Wawel!
  – Będzie Wawel, nie nerwuj się. Po co te kłótnie. Jak przylecisz z powrotem, to się zamienimy. Ja będę prezydentem, a ty odpoczniesz.
  Zrobimy to tak, że nikt nie zauważy. Potem załatwię ci ten Wawel, może jeszcze hetmana chorągwi krakowskiej dostaniesz.
  I własną kaplicę w katedrze.
  – Dziwak się nie zgodzi…
  – Musi się zgodzić, mam na niego haki. Ale rozumiesz, nie mogę teraz stolicy do Krakowa przenosić, nie da rady, dopiero po Euro.
  Zaraz jak nasi wygraąa, przyłączamy Ukrainę i robimy rozpierdziuchę na 24 fajerki. Unia Wschodnia, to będzie coś! Od morza do morza, może monarchię się przywróci…
  – Jareczku, ale ty mądry jesteś!
  – Wiem, cicho. A teraz idź i ląduj. Czekam na meldunek o wykonaniu zadania. Tylko nie przed kamerami, kretynie!
  Ale żeś się wtedy wygłupił…”panie prezesie melduję”… Aż mi okulary pod stół spadły!
  – Przestań mi dokuczać, bo się poskarżę mamie…
  – Mama chora, nie wolno jej niepokoić, słyszałeś co doktor powiedział…no dobra, spadaj już.
  – J-jak to „spadaj”?
  – Ląduj, chciałem powiedzieć, nie łap mnie za słówka.
  – …ale ci mówiłem, że tam jest mgła! A jak piloci mnie znowu oleją? Ja do kokpitu więcej nie pójdę, wstydu się już raz najadłem.
  – To wyślij Błasika, on ich przekona. Wystarczy, żeby tam siedział i gazetę czytał, a oni już będą wiedzieli, co maja robić. Trzeźwy jest?
  – Chyba tak, dopiero trzy małpki wypił.
  – Dobra, to niech walnie jeszcze jedną i idzie. A teraz nie zawracaj mi głowy. Mam ważniejsze sprawy. Kotu trzeba piasek zmienić.

 455. GajowyM.

  „A nie prościej będzie dać na mszę w tej intencji?”

  Pan geozak w euforii geopolitycznej prezydentowi Dudzie nadaje nadzwyczajne uprawnienia.

  Najwyraźniej nie słyszał o tymczasowym obowiazywaniu tego typu umów tj bez wyczekiwania na ratyfikację przez przez państwa członkowskie – jak to ma miejsce np w odniesieniu do umowy UE – Kanada (CETA).

 456. Bar Norte

  Czy ty naprawde nie rozumiesz kontekstu politycznego tych spraw – trudno poównać członka NATO Kanade z Chinami.

  Czy wy ludzie jestescie tacy zawzieci na argfmenty.To tak wygląda ja mowie 2 plus 2 równa sie 4 a pan powtarza uparcie rowna sie piec.

 457. Bar Norte
  1 stycznia o godz. 20:13
  Kończąc kwestię przekazania wspólnych uzgodnień politycznych między UE i Chinami przez prezydencję niemiecką … .

  Między 21 a 22 marca 2019, na szczycie Rady Europejskiej, podjeto jednogłośną decyzję o przyśpieszeniu negocjacji między UE w ChRL – na wniosek Komisji Europejskiej. Rząd RP zgodził się z tą decyzją i nie wyrażał zastrzeżeń.
  Dodam, że owe negocjacje rozpoczęły się pięć lat wcześniej.
  Powodem tego przyśpieszenia była polityka prezydenta Trumpa wobiec UE jak i ChRL.
  Decyzja RE zmieniała mandat negocjacyjny KE obligując ją do zakończenia negocjacji politycznych w w 2020 roku.
  Tak więc kilka dni temu prezydencja niemiecka po prostu zgodnie ze swymi kompetencjami poinformowała Radę Unii Europejskiej (organ prawodawczy RE), że KE wywiązała się z zobowiań mandatowych w zakresie negocjacji z Chinami.

  Reakcja rządu PiS na ów fakt jest niezrozumiała bo przecież sam w decyzji RE z 2019 współuczestniczył.

  Mój komentarz
  PiSowcy jak zwykle palą głupa, że temat umowy UE z Chinami ich zaskoczył, że nie było mowy, nie było w planie, że nic nie wiemy.
  PiS podniósł metodę palenie głupa do rangi politycznej strategii.
  Pzdr, TJ

 458. ekipie Kaczyńskiego potrzeba czasu
  rzekł Mikołaj Cześnik.

  I moim zdaniem tego czasu nie dostanie.

  Niedojadający proboszczowie przyjadą na Żoliborz i na Nowogrodzką zpustymi taczkami, no bo przecież Matka Narodu powiedziała, że się należy.

 459. geozak

  „Czy ty naprawde nie rozumiesz …”

  Nie, to pan nie rozumie co do pana piszę.

  Umowa CETA (UE – Kanada) obowiązuje w trybie tymczasowym od trzech lat ponieważ jest jeszcze nie ratyfikowana przez wiele państw unijnych. Ale jej tymczasowość nie wynika tylko z trybu jej niepełnej ratyfikacji. Wynika również zastrzeżeń, które te państwa złożyły. Oznacza to, że obowiązuje np w częsci handlowej a zastrzeżeniami prawnymi uniemozliwiającymi ratyfikację np trybem rozstrzygania sporów na wniosek niektórych państw zajmuje się TSUE badając zgodność umowy z prawem unijnym.
  Inne zastzreżenia też są zresztą dogrywane.

  Nie chciałbym pana załamywać ale ratyfikacji tej umowy z tego typu powodów nie dokonał jak na razie rząd PiS nie ogladając się na doniosłą rolę Kanady w NATO. Tym niemniej RP korzysta gospodarczo na tymczasowym obowiazywaniu jej części handlowej.

  W podobnym trybie będzie przyjmowana przyszła umowa z Chinami. Jeżeli RP odmówi jej ratyfikacji będzie ona obowiązywała w trybie tymczasowym.
  Tak więc nie wiem na czym pan opiera swe nadzieje na uwalenie tej umowy przez prezesa Kaczyńskiego i prezydenta Dudę.

 460. tejot

  „PiSowcy jak zwykle palą głupa, że temat umowy UE z Chinami ich zaskoczył, że nie było mowy, nie było w planie, że nic nie wiemy.”

  Najpierw dają mandat KE na szczycie RE do prowadzenia negocjacji z Chinami w sprawie umowy, potem nowelizują jej mandat by przyśpieszyć negocjacje, następnie formalnie na Radzie Ambasadorów przyjmują ich efekty od prezydencji niemieckiej ale równocześnie skwierczą, że to za szybko.

  Inaczej jak paleniem głupa tego nie można nazwać.

 461. @maciek.g 13:53 -ja pytałam czy Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła tylko tę jedna szczepionkę jako polecaną i godną zaufania, konsekwencje działania są wymienione w artykule: „- otwiera drzwi (ta decyzja) przed wydawaniem przez poszczególne kraje zezwoleń na jej użycie. […] Wraz z wydaniem przez WHO rekomendacji dla stosowania szczepionki, „nastąpi faza informowania krajowych władz medycznych o szczepionce i korzyściach płynących ze szczepień w oparciu o dotychczasowe badania kliniczne” – czytamy w oświadczeniu Światowej Organizacji Zdrowia.”
  Czy któraś z wymienionych przez ciebie szczepionek została potraktowana równie przyjaźnie, żeby nie napisać – po kumotersku?

 462. stąd wątpliwości
  Taki np. @GajowyM. być może nietrzeźwy co jest zrozumiałe 1 stycznia 2021r., podał ten sam tekst w obcym języku żeby przybliżyć czytającym szczegóły rekomendacji.
  Zrozumienie obejmuje również:
  – nieczytanie przez @GajowegoM. poleconych linków
  – fakt, że @GajowegoM. krew zalewa na widok mojego nicka, stąd konieczna jasność
  umysłu zawodzi
  Mogłabym powtórzyć „nie histeryzuj @GajowyM.,” ale czy warto?

 463. @maciek.g
  Ty na (pod) wycieraczką a ja wprost na YouTube, również stare dzieje. Pamiętam kiedy nasz Gospodarz wyraził swoją dezaprobatę dla podsłuchiwania rozmów Polaków przy stole, tym bardziej że wyszły na jaw kompromitujące szczegóły o poglądach polityków najwyższej rangi. Te same okoliczności:
  https://www.youtube.com/watch?fbclid=IwAR2av9La-OPchmG7yt_AB9ls-tdjvX_djXG-GkkmMtFf9Sic03XFa0QuQ3c&v=qdeaVfDa5eU&feature=youtu.be

  Ps. dawać wiarę czy nie? – nie odrzucałabym z uwagi na słownictwo żywcem zaczerpnięte ze wzorów „Solidarności”

 464. geozak
  1 stycznia o godz. 20:59
  .”Poraz pierwszy Prezydent USA musi o to poprosic Prezdenta Polski Andrzeja Dude aby jako jedyny wiarygfodny sojusznik USA zabokowal ten traktat. Wejscie i ratyfikacja traktatu Chiny – UE bylaby olbrzymią porazką dla nowej administracji. Sytuacja Polski gdy jest nowa administracja USA jest bardziej komfortowa gdyby dalej rzadzil Donald Trump.”
  ________
  Masz racje, bardziej komfortowa. Moze dadza taboret aby Doda sobie siadl przy podpisywaniu ultimatum wobec rzadu USA?

 465. żabka konająca
  1 stycznia o godz. 23:11
  Jak szukam w necie to WHO na razie zatwierdziła tylko tę jedną , choć nie neguje skuteczności innych .
  Poniżej artykuł o wyścigu po zyski ze szczepionki.
  Tu można się wszystkiego domyślać

  https://www.pism.pl/publikacje/Miedzynarodowy_wyscig_po_szczepionke_na_COVID19

 466. obecny jak zauważyłam powyżej @ahasverus – to co proponuję to kolejne poglądy o przyczynach terroryzmu. Jak pisze autor ma on swoje źródło w kolonializmie.
  „Ludzie są równi jak zęby grzebienia” – napisał w 1956 r. przyszły sędzia Sądu Najwyższego Hassan Muddathir w Sudanie, cytując proroka Mahometa, w oficjalnym memorandum, które znalazłem zarchiwizowanym w bibliotece Sudanu w Chartumie. „Arab nie jest lepszy od Persa, a Biały nie jest lepszy od Czarnego”.
  https://www.yahoo.com/news/dont-blame-sharia-islamic-extremism-212108996.html

 467. Ahasverus

  Jeslimerytorycznie masz niewiele albo wcale do dodania prosze nie polemizowac ze mną.
  Wycieczki osobiste o tabotecie w stosunku do Prezydenta dr Andrzeja Dudy są nie na miejscu.Mógłbym cię brzydko nazwać ale po co zaczynać Nowy Rok od tego.Jesteś tu z znaczącym dorobkiem pisząc na temat Francji ja zas o tym kraju mam małe pojecie powiem wprost nienawidze Niemców zaś Anglikami i Francuzami (lkasa polityczna ) gardzę.

 468. Bar Norte
  Ty dalej tańczysz przygłupa.Ja wyraznie pisze o grze politycznej jaka może( choć nie musi ) rozegrac na osi USA ,UE,Chin a tym samym języczkiem u wagfi może byc Polska.

  Niemcy na ich konto pójdą same minusy gfdyz ułatwiaja Chinom wejscie do Europy zachodniej poprzez handel osłabiajac obecnosc USA.cZY NA TO MOGGA POZWOLIC usa – oczywiste ,ze nie moą.Kto moze zablokować ten układ -jedymie Kaczor ma wszystkie atuty w rdeku a najwazniejszy przyznana forsa.

  Owszem rozpisujesz sie o przyjeciu warunkowym ale to nie to samo co pełne ratyfikowanie traktatu.

  Kończę z toba dyskusję jeszcze raz obnażając Niemcy które chcą wykorzystać zmiane administracji w Waszyngtonie .To co napisała Anne Applebaum w kulturzeliberalnej .pl to głupota roku i to 1 stycznia 2021.

 469. geozak

  „Kończę z toba dyskusję”

  Nie mam nic przeciwko temu.
  Nie zamierzam panu utrudniać rozstawiania pionów na globalnej szachownicy, wyznaczania jakiś osi czy języczków u wagi ze specjalnym uwzględnieniem prezesa Kaczyńskiego.
  Powodzenia w tych fantazjach!

  Byle by pan tylko kitu nie wciskał przy okazji.

  Tak na marginesie … .

  Applebaum chyba bliżej do administracji Bidena niż panu?

 470. Bar Norte
  Ani mnie blisko ani pani Applebaum do administracji Joe Bidena.Ja nie mam zadnego zwiazku zas pani Anne Applebaum ma ZERO mozliwości wpływania na jakokolwiek administrację w tym Joe Bidena.Jest feliotenistka w dzienniku NYT i najczęstsze eliotony to na temat krajow jak Polska ,Wegrytematy które zupełnie nie interesuja Amerykanów.

  Jej mozliosci wpływu na załatwienie jakich kolwiek spraw dla Polski rownaja się też Zero.

 471. Czy któraś z wymienionych przez ciebie szczepionek została potraktowana równie przyjaźnie, żeby nie napisać – po kumotersku?

  Szanowna żabko,
  jeśli uzasadnisz, na czym polegało kumoterstwo przy zatwierdzaniu pierwszej i najbardziej zaawansowanej w badaniach skuteczności szczepionki BioNtech/Pfizera, to może potraktuję twoje enuncjacje poważnie.
  Nie sądzisz, że pierwsze z takim oskarżeniem WHO powinny wystąpić firmy konkurujące i starające się o zatwierdzenie swoich szczepionek?
  Jesteś bardzo nieufnie nastawiona do świata i wierzysz głównie złym wiadomościom, pomówieniom i teoriom spiskowym. Współczuję.
  Rosjanie i Chińczycy nie przejmują się „kumoterstwem” WHO i wypróbowują swoje szczepionki na dużą skale, a ta pierwsza, świeżo zatwierdzona przez WHO, została już wcześniej prowizorycznie zatwierdzona przez niektóre kraje. Może nie zauważyłaś, że pierwsze oficjalne szczepienia miały miejsce na tydzień przed zatwierdzeniem przez WHO?
  Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła szczepionkę firm Pfizer/BioNTech do użytku w warunkach epidemii (emergency) gdyż według ekspertów spełnia ona wymagania co do skuteczności i bezpieczeństwa stosowania.
  Myślisz, że ci eksperci to kumotrzy Pfizera?
  Notabene, każdy kraj zatwierdza daną szczepionkę samodzielnie, co może trwać długo.
  Decyzja WHO otwiera drzwi przed wydawaniem przez poszczególne kraje zezwoleń na jej w nich użycie.

 472. Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polskim. Złe życzenia dla tej gospodarki i próby jej szkodzenia i kierowanie się tutaj emocjami typu nienawiść, albo pogarda jest nieracjonalne i szkodzi tylko Polsce. Umowa handlowa UE z Chinami ma na celu także ułatwienie dostępu europejskich firm na rynek chiński rynek wewnętrzny i lepszą ochronę europejskich patentów w tym kraju. Ameryka pod rządami Trumpa szczególnie głośno domagała się od Europy, że ma wreszcie sama troszczyć się o siebie, a nie ciągle oglądać się na USA. Kiedy UE zaczyna to robić na swój sposób, przedewszystkim przez wzrost wymiany gospodarczej z innymi krajami, to USA w własnym egoistycznym interesie stara się te działania torpedować. W Europie, w Polsce znalazła do tych działań wiernego sługusa, który jest nawet z tego dumny, że jest gotów poświecić własne interesy, aby przypodobać się USA. Obecny polski rząd zapomina przy tym, że wdzięczność nie jest żadną kategorią, albo walutą polityce zagranicznej. Ameryka już raz poświęciła Polskę, aby zdobyć Rosję jako sojusznika do wojny z Japonią. Napewno nie zawaha się zrobić jeszcze raz to samo , aby okrążyć Chiny.
  https://portfelpolaka.pl/najwieksi-partnerzy-handlowi-polski/

 473. Skoki narciarskie… to sport… raczej zabawa z elementem rywalizacji… a jak poważnie zareagowali hunwejbini na bałagan organizacyjny… WOT postawiono na nogi… Tak sobie myślę prywatnie… a mają pretensje do Unii za czepianie się za naruszanie praworządności u siebie… dla sportu…

 474. dziś pytanie i równocześnie odpowiedź. Pytanie pomijam, chociaż szczegóły podał @maciek.g w tym:
  – Szczepionka mRNA od Pfizera
  Szczepionka mRNA od Pfizera ma bardzo rygorystyczne warunki przechowywana i transportowana: -94 stopni Fahrenheita, co przekłada się na -70 stopni Celsjusza.
  – Szczepionka wektorowa od Astra Zeneca (Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny)
  Szczepionkę będzie można przechowywać w temperaturze pokojowej. Co ciekawe na ten moment najwięcej szczepionek jest w stanie wyprodukować właśnie ta firma – będzie to 3 mld dawek w 2021 roku.”
  Czyli teoretycznie bardziej przystępna byłaby ta ostatnia, choćby z warunków koniecznych do przechowywania i możliwości produkcyjne, podobne warunki spełnia szczepionka chińska i rosyjska.
  Odpowiedź padła ze strony zapytującego a to:
  „Decyzja WHO otwiera drzwi przed wydawaniem przez poszczególne kraje zezwoleń na jej w nich użycie.”
  Czyli chodzi o zakup i wielkie pieniądze. Czy potrafisz to inaczej wyjaśnić?
  Przy okazji nic nie piszą o cenach, czy są porównywalne.

 475. geozak.
  Zdanie o taborecie nie jest zadna wycieczka osobista; To jedynie ukazuje, jaka jest rzeczywista sytuacja i pozycja Polski w relacjach z USA. Polska jest klientem w sensie Starozytnego Rzymu, w ukladzie tzw „Familia”: zaleznosc calkowita, w zamian za pewna protekcje. Tutaj protekcja jest raczej protekcjonizmem. Polsko nie liczy sie na szachownicy polityki USA, jest wygodnym pionkiem, ktoremu wydaje sie , ze moze zrobic szach/mat. Partnerem i gwarantem Polski jest Unia i Niemcy. Zadziwiajaca jest cierpliwosc rzadu niemieckiego wobec aktualnych wladz polskich.
  Pisze o Francji, bo nieco wiem na ten temat, tutaj zyje od dziesiatek lat, a ten blog jest bardzo amerykanski, wiec staram sie oswietlic pewne aspekty „Hexagonu”, bo widze, ze tu panuja czesto idiotyczne stereotypy.
  Absurdalne jest mowienie/pisanie typu „nienawidze Niemiaszkow, pogardzam (klasa polityczna) Francuzami i Angolami”. Takie podejscie emocjonalne swiadczy o niedojrzalosci. Pisze to nie dlatego, ze moja zona jest „German”, ale dlatego, ze uwazam , ze w naszym wieku, panie Zakrzewski, takie slogany sa godne klientow kolchozowej budki z piwem.

 476. żabka konająca
  2 stycznia o godz. 1:02
  Jeszce pani spi, ale odpowiem teraz.
  Nie jestem obronca kolonializmu i neo -kolonializmu. Chyba juz kiedys kilkakrotnie napisalem. Nie nalezy mi wciskac dziecka do brzucha. To bardzo ladne polskie powiedzenie Staralem sie jedynia pastawic problem na nogi, bo pani stawia go na glowie. System kolonialny jest absolutnym anachronizmem w demokracji i nikt w to nie watpi, nikt normalny tego nie broni. Podboj np Algierii przez Francje byl podbojem imperialistycznym (tak jak wszystkie w tym czasie), pelnym mordow, okropnosci i nie jest usprawiedliwieniem tlumaczenie, ze bylo to m.in. aby zniszczyc zrodlo piractwa na M Srodziemnym. Francji podbila kolonie turecka, potem mozolnie i kosztownie stworzyla tam nowoczesna infrastrukture, oswiate, ba miala to byc druga Francja. Ziemia osiedlenia dla Francuzow, Hiszpanow, Alzatczykow, Portugalczykow, Maltanczykow, Wlochow. Ale populacja autochtonow byla druga kategoria ludnosci mimo dostepu do oswiaty i sluzby zdrowia. Zapewne pani nie wie, lecz Francja zainwestowala w Algierie wiecej niz miala z tego korzysci. To sa dane oficjalne. Niektorzy Francuzi sie tam wzbogacili (tracac potem wszystko, lacznie z zyciem), lecz Francja zbiedniala. Bo mial to byc plan na dlugie dziesieciolacia i wieki.
  Absurdalne jest jednak stwierdzenie, ze jest on odpowiedzialny za wszystkie zla w krajach, bylych koloniach. Algieria siedzaca na beczce ropy i gazu ekonomicznym i w konsekwencji spolecznym bankrutem. Organizacja terrorystyczna (tak, tak, FLN wymordowal w latach 50 i 60 wszystkie inne nurty polityczne, umiarkowane, aby rzadzic niepodzielnie od prawie 60 lat) czyli FLN jest system mafijnym, skorumpowanym, klientelistycznym, dyktatorialnym. Algieria byla powaznym producentem „produits agricoles”, wina, przemyslu z bardzo dobrym poziomem nauczania. Teraz (chyba) 95 procent eksportu to ropa i gaz. Marzeniem wiekszosci mlodych Algierczykow jest wiza do Francji. Dzieci elity sa w Szwajcarii. Oficjalna propaganda tlucze w dzien i w noc, ze wina za przerwy w dostawie pradu, za zle drogi, za katastrofalny stan szpitali jest oczywiscie Francja. Ponadto 20 lat temu , po wojnie domowej, militarna junta zrobila taktyczny „mariage” z islamizmem, co dalo wspanialy koktajl Molotowa. To wszystko jest oczywiscie skrotem, bo temat jest niezmiernie szeroki.
  Kolonializm nie jest odpowiedzialny za terror islamistyczny. Ofiary Boko Haram sa Afrykanami. Islamizm zabila, bo to jego cecha. Tak jak skorpion w bajce La Fontaine’a.
  Korea Poludniowa nie ma ropy, gazu, byla kolonia japonska przez chyba 40 lat. I tez oskarza Nippon za zacofanie gospodarcze?
  Przyczepila mi pani etykietke obrancy kolonializmu. Jezeli to sie pani podoba, nie ma sprawy. Akceptuje. Wbrew pani insynuacjom (gdy napisalem kiedys „zabuniu”), nie jestem anty-feminista, wprost przeciwnie, nie jestem apolegota kolonializmu i nie mam postawy pretensjonalnej.

 477. nie zdalem sobie sprawy, ze texte jest az tak dlugi. Przepraszam wszystkich.

 478. To, ze geozak mnie chwali za wpisy o Francji, zaczyna mnie niepokoic 🙂

 479. @maciek.g
  Ty na (pod) wycieraczką a ja wprost na YouTube, również stare dzieje. Pamiętam kiedy nasz Gospodarz wyraził swoją dezaprobatę dla podsłuchiwania rozmów Polaków…

  Po pierwsze nie można porównywać zmyślonego tekstu (który był prześmiewczą odpowiedzią na utajnienie rozmowy braci i stwierdzenia JK, że rozmawiano o zdrowiu mamusi) z podsłuchami (które ewidentnie zrobił z powodów politycznych PiS – nie nagrano żadnego polityka tej partii)
  Po drugie gospodarz ma rację, że moralnie naganne jest podsłuchiwanie prywatnych rozmów i wykorzystywanie ich politycznie. Świadczy to poziomie polityki, która w Polsce zeszła do poziomu dna (zdecydowanie z winy JK)
  Niemniej już nie pierwszy raz broń polityczna JK trafia w niego samego (pamiętamy słynne TK i teczki z 20005r -JK miał nadziej e zniszczyć tym PO. Pamiętam prześmiewcze stwierdzenie „szafa Lesiaka , a w niej Lesiak”, Okazało się, że nie był chętnych służb SB do współpracy z PiS w tym temacie i one wręcz wspomagały opozycje wynajdując haki na PiS, okładanie się teczkami doprowadziło do wycofania się JK z tego tematu – obecnie głucha cisza na ten temat)
  Ujawniony fragment nagrania pokazuje Mateusza w fatalnym świetle i to nie z powodu knajęckiego języka.
  Przywódcy KO wolą jednak nie propagować tego nagrania (słusznie uważając, że to broń obosieczna – Mateusz to przecież ich polityk który został podkupiony przez PiS)
  Mateusz jest dla KO bardzo niewygodny , bo to obecnie wyczynia stawia też ich w złym świetle )

 480. @żabka konająca

  Zatwierdzenie przez WHO nie jest warunkiem zatwierdzenia szczepionki przez poszczególne kraje.
  Szczepionka oxfordzka (Astra/Zeneca) nie dostarczyła dotąd wiarygodnych wyników badań trzeciego etapu, stąd żaden kraj nie zatwierdził jej jeszcze do stosowania.
  To samo dotyczy szczepionki Moderna, choć podobno już niewiele brakuje.

 481. Właśnie „The New England Journal of Medicine (NEJM)” opublikował najnowsze wyniki dużego badania klinicznego prowadzonego nad kandydatem na szczepionkę firmy Moderna.
  Wskazują one, że preparat ten ma skuteczność na poziomie 94,1 proc. (89,3-96,8).
  To jest szczepionka, którą można przechowywać w zwykłej lodówce do 30 dni, a dłużej – w temp. -20.

 482. Europejska Agencja Leków (EMA) prawdopodobnie zezwoli na administrowanie szczepionką AstraZeneca nie wcześniej niż w lutym. Jej brytyjska odpowiedniczka właśnie zaakceptowała tę szczepionkę, pierwsze partie już zostały wysłane i pierwsi pacjenci na wyspach przyjmą ją tuż po Nowym Roku.
  AstraZeneca nawet nie zgłosiła jeszcze oficjalnej prośby. Jak dotąd EMA otrzymała tylko częściowe dane. To za mało, by dopuścić szczepionkę do obiegu komercyjnego

 483. Europejska Agencja Leków woli dmuchać na zimne i oczekuje na wyjaśnienia od AstraZeneki w sprawie błędów popełnionych w trzeciej fazie eksperymentów prowadzonych na grupach ochotników w Brazylii, Wielkiej Brytanii i Republice Południowej Afryki.
  Pandemia koronawirusa. Szczepionka firm BioNTech i Pfizer przeciw COVID-19

  AstraZeneca zapewnia, że przekaże odpowiednie dokumenty EMA w ciągu tygodnia, i deklaruje także, że obecnie skuteczność jej szczepionki wynosi 95 proc. Firma będzie musiała wyjaśnić władzom europejskim, dlaczego – co pokazała publikacja z początku grudnia w piśmie „Lancet” – w grupach, którym podano mniejsze dawki, wyniki okazały się lepsze (90 proc. skuteczności), niż tam, gdzie zaaplikowano większą ilość szczepionki (62 proc.). Wtedy AstraZeneca zapowiadała dalsze testy wśród ochotników, tym razem także we Włoszech i Stanach Zjednoczonych.

  Jak myślisz, żabko, ta ostrożność to kwestia kumoterstwa?

  Dopuszczenie szczepionki w trybie „awaryjnym”, jak zrobiła to Wielka Brytania, wiąże się z ryzykiem podczas ewentualnych pozwów – producent jest wówczas w dużej mierze zwolniony z odpowiedzialności i łatwiej skarżyć państwo.

 484. geozak
  2 stycznia o godz. 1:11
  Ahasverus

  Jesteś tu z znaczącym dorobkiem pisząc na temat Francji ja zas o tym kraju mam małe pojecie powiem wprost nienawidze Niemców zaś Anglikami i Francuzami (lkasa polityczna ) gardzę.

  Mój komentarz
  I tak trzymać. Stuprocentowy PiSowiec – nienawiść, pogarda, wyzwiska, kłamstwa i niebotyczna wsobność.
  Pzdr, TJ

 485. Wybrany niewybredny ale symboliczny bardzo , chociaz chyba lepiej byloby napisac , niewybredny wybrany geozakowo , ( po geozacku) komentarz pasujacy do tego stylowego szalasu ( skoro inne style innych szalasow jakby mniej )

  Bardziej uporządkowana myśl wyrażona w sposób klarowny i przejrzyście logiczny dlatego mogla sie nadawac , pasowala do stylu trzecioszalasowego , tylko ta cudza . Moje bez zmian , ciagle malo przejrzyste (np taka – „symbol Polski ” )

  „roboter
  godzinę temu

  Uratował go taktyczny kałdun. Gdyby nie on to nie skończyłoby się „tylko” na złamanym obojczyku. Tak wiec panowie – szanujcie swoje kałduny – mogą wam w krytycznej sytuacji uratować życie.”
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26654011,koscian-mezczyzna-odpalal-fajerwerki-na-srodku-drogi-uderzyl.html#s=BoxOpImg10

 486. Świat sie po raz kolejny bi-polaryzuje, ale tym razem między dwoma supermocarstwami gospodarczymi, Chinami i tracącym na sile USA. W tym konflikcie Rosja jest napewno pożądanym partnerem, dzięki swojej potędze militarnej i położeniu geograficznym. Także Europa, jako zintegrowana potęga gospodarcza, wprawdzie trudna do prowadzenia i wciąż rozrywana egoizmami politycznymi (patrz Ziobro), (to był oczywiście żart), ma dużą szansę na załapanie się w tej rozgrywce. Biden dojrzał przynajmniej po Trumpie, który widział w Europie jedynie konkurenta, ważnego sprzymierzeńca w Unii i to budzi nadzieje dla Zachodu.
  A Polska ?
  Polska ma wspaniałe, wygodne miejsce w zachodnim sojusz, co zapewniło jej niebywały wzrost bezpieczeństwa, oraz postęp gospodarczy i to wszystko dzięki mocnym usadowieniu Polski w Europie. Ale w konflikcie między USA i Chinami, tam gdzie konia kują, osamotniona Polska jest przysłowiową żabą, podstawiającą nogę.

 487. 60 rocznica zwycięskiej walki wolnej Kuby ze zbrodniczym imperializmem amerykańskim. https://www.globalresearch.ca/the-60th-anniversary-of-the-cuban-revolution-an-unprecedented-chapter-in-world-history/5664387

 488. A oto podsumowanie Sylwestra Marzeń, jakiego prezes TVP reżimowej (dawniej – publicznej), Jacek Kurski urządził tym razem w Ostrołęce. Pozostaje mi wierzyć prof. Wiesławowi Godzicowi, medioznawcy z SWPS w Warszawie, który nie zostawia suchej nitki na programie sylwestrowym w TVP2 , bo nawet przez chwilę nie chciałam oglądać tej imprezy z symbolem kiczu i obciachu, Zenkiem Martyniukiem w jednej z głównych ról.
  Zdaniem profesora w czasach pandemii telewizja publiczna zaoferować coś więcej poza prymitywną , żenującą rozrywką. – „Nie może być tak, że mamy do czynienia z apoteozą, wychwalaniem rozbieranych, wypinających się dziewcząt. To są w większości antykobiece piosenki: o majteczkach, piersiątkach i pupkach. Kobieta jest w nich przedstawiona wyłącznie jako obiekt seksualny. To jest smutne. Akurat telewizja publiczna powinna kształtować gust Polek i Polaków.”
  A czego pan profesor oczekiwał od ” dobrej zmiany”? Przecież to jest JEJ telewizja i misja na miarę Sasinów, Suskich, Ziobrów, „Psa”, dawnego hippisa i „Jojo” ze Szczecina. Taką telewizję „łykają” antyfeministki pisowskie: Szydło, Pawłowicz, Kempa, czy Witek.
  Ale nie można tylko narzekać. Myślę, że „Sylwester marzeń” podobałby się panu @geozakowi.

 489. Najmocniej przepraszam, Sylwester marzeń odbył się w Ostródzie.

 490. Niech pan Geozak zdradzi nam własną przepowiednię , co się stanie 6 stycznia podczas otwierania kopert z głosami elektorów i jak się zachowa dyrygent tego wydarzenia? Ten dzień przejdzie do historii, a w mediach polskich na ten temat cisza.

 491. olborski
  2 stycznia, g.12:39
  Cały ten wpis to charakterystyczna próbka twojego stylu, w którym dajesz jakby odpór stylowi szałasowemu(?). Mówisz coś do siebie, a ściślej do swoich myśli, coś jakby cytujesz, ale nie do końca, wprowadzasz nowy wątek „kałdunowy” ni przypiął, ni przyłapał.
  Sorry, ale to bełkot, choć na upartego można go nazwać „strumieniem świadomości”., czyli tzw. monologiem wewnętrznym, stosowanym kiedyś w kinie i antypowieści. Bardzo to pretensjonalne, a przede wszystkim epigońskie.

 492. Nam się należy… znani aktorzy już po szczepieniu… na waleta… a Rydzyk mówił o pokusie… Tak sobie myślę prywatnie, że okazja… to w życiu trudno grać przyzwoicie…

 493. Wczoraj z powodów technicznych odcięło mnie od bloga, więc wczorajszy wpis umieszczam dzisiaj
  W pierwszym dniu dwudziestego pierwszego roku, w dwudziestym pierwszym stuleciu, TVP1 niespodziewanie wyświetliła kolejny odcinek serialu „Osiecka” (następne zapowiedziano na jutro i pojutrze), potem film „Zenek”, a następnie film „Wielki Gatsby”. Ten zestaw filmów daje poje do różnych wypowiedzi. W serialu „Osiecka” przypomniano piosenkę „Pożar, pożar, coś nareszcie pali się”, w filmie „Zenek” było wiele poruszających scen rodzimego krajobrazu, a amerykańskie klimaty to już czas przepychu przed kryzysem. Żółty samochód w którym jechał Leonardo DiCaprio to dzieło sztuki samo w sobie

 494. Deborah Feldman – archiwalny artykuł, ale bardzo ciekawy życiorys.

  Kiedyś, gdy odeszła jedna osoba, po prostu się o niej zapominało. W tej chwili ucieczek jest mnóstwo, chasydzi zaczęli tracić kontrolę nad swoimi ludźmi. Stąd też zastraszanie i manipulacje. To nowa strategia chasydów. Zrobią więc wszystko, żeby udowodnić, że życie poza społecznością nie może się udać. Ich celem nie jest nakłonienie tych, co odeszli, do powrotu. Chodzi o to, żeby członkowie społeczności nie zobaczyli, że funkcjonowanie poza nią jest możliwe.

  Więcej: https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,25933734,odeszla-ze-spolecznosci-ortodoksyjnych-zydow-jestem-wyjatkiem.html

 495. pan woytek @15:24

  Pan geozak ma ogromną wiedzę ale taka przepowiednia może być ponad jego siły. Tego co wydarzy się 6 stycznia, nawet jasnowidz z Człuchowa nie jest w stanie przepowiedzieć.

  Jak powszechnie wiadomo, Mossad wyprodukował midrasz o 3 Magach oraz ustalił jego celebrację na 6 stycznia, w celu odwrócenia uwagi świata od innego wydarzenia, które jak prawidłowo konkluduje pan woytek, „przejdzie do historii”.

  Prasa milczy – ale my swoje wiemy, bo w kiepełach prawdę i sprawiedliwość wbudowane mamy. Z drżeniem serca, z ręką na Biblii, oczekujemy na styczniowe zmartwychwstanie. Już w najbliższą środę!

 496. @duende 2 stycznia o godz. 16:39
  🙂

 497. TVP2 i Polsat rozpoczęły nadawanie muzyki na sylwestra o 19.55. Poza tymi programami miałem włączone radio POGODA i chyba tam, oceniając całość, leciała najlepsza muza. Wobec „Sylwestra z marzeń” nie byłbym tak nastawiony jak @mag, ostatecznie w moim wieku przyjemnie popatrzeć na młodzież, a były tam obie zwyciężczynie Eurowizji Junior Roksana Węgiel i Viki Gabor, obie śpiewały swoje przeboje i wyglądały pięknie, szczególnie Viki Gabor to już taka urocza i świetnie ubrana młoda panienka popkultury.

  Gdybym wybrał z albumu najlepsze do tańca utwory to nie mogłoby zabraknąć „Mambo No.5” Lou Begi, czy „Macarena” w wykonaniu Los Del Rio

 498. @GajowyM.
  Szczepionka/Szczepionki.
  09.12.2020 na łamach niemieckiego „Die Welt” ukazał się dosyć ciekawy wywiad i tamże wypowiedź przewodniczącego Arzneimittelkommission der deutschen Ärzteschaft, prof. dr.med. Wolf-Dieter Ludwig.
  Tytuł:„Wir wissen derzeit nicht, wie der Impfstoff bei Risikopatienten wirkt“ (w chwili obecnej nie wiemy jak działa szczepionka u pacjentów grupy ryzyka).
  Być może do odnalezienia jeszcze w sieci, ale gwarancji nie ma ( co niektóre linki znikają..).

 499. Jeszcze dwie piosenki z sylwestrowej nocy
  Maroon 5 – Sugar i Joy Division – Transmission
  Niezła muza

  A dla starszych tylko cztery:
  Regina Pisarek – Nie warto było. Przy tej wykonawczyni muszę przypomnieć, że ta utalentowana piosenkarka zginęła w wypadku samochodowym. Sprawcą był 17-letni kierowca pod wpływem (1,7 promili alkoholu)
  Elvis Presley – Jailhouse Rock
  Sway – The Pussycat Dolls
  Doris Day – Perhaps, Perhaps, Perhaps

  PS. Może się przydać w karnawale

 500. Niemożność obcowania z dobrą muzyką, a w szczególności brak bezpośrednich transmisji z festiwalu Eurowizji, postrzegam jako największą, niepowetowaną stratę dla duchowości mieszkańców kontynentu amerykańskiego.

  O Mambo No. 5 można tutaj sobie na tej kulturowej pustyni tylko pomarzyć.

 501. mag
  Epigonski wątek „kałdunowy” no, no … calkiem niezle ..
  To nawet lepsze od ” geozacki wątek „kałdunowy” misyjny ” albo czarno- bialy symetryczny misyjny a nawet czarno – lejowy misyjny. Dobrze , ze wyjasnilas z kim rozmawiam , ale po co , dalej nie wiadomo ..
  Powinno mnie byc stac – miec wlasny oryginalny styl najlepiej z suchym chlebem w klawiaturze albo chociaz bardziej saldowo- mortadelowy a przez to bardziej zrozumialy ( latwiejszy – fili….)
  Jakbym sie nie staral to Osiecka pozostanie w „rezimowej tv ” do ostatniego odcinka Zaczynala tez w rezimowej i przez to zostanie epigonka samej siebie . Moglbym to jeszcze pociagnac ale znudzilo mi sie .
  Ile mozna belkotac o suchym pysku i o czyms o czym nie ma sie zielonego pojecia . Mialem juz nadzieje , ze mnie zbanowano a to tylko jakies techniczne klopoty przejsciowe.
  Szalasow (prof Bralczyka , w tym trzeciego ale z mojimi (?) przyslo’wkami ) cd bm nastapi .

 502. @geozakowi może chodzić o tę informację:

  „Norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL (Det Norske Veritas), które miało wydać certyfikat dla Nord Stream 2 po zakończeniu jego budowy, zrezygnowało ze świadczenia tej usługi ze względu na nowe sankcje USA wobec gazociągu – podał rosyjski portal RBK.”
  https://www.pb.pl/media-norweska-firma-nie-bedzie-certyfikowac-nord-stream-2-1104613

css.php