Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

7.01.2021
czwartek

Gdzie jest moja Ameryka

7 stycznia 2021, czwartek,

Gdyby Donald Trump nie był ciągle prezydentem Stanów Zjednoczonych, to napisałbym dosadniej, co myślę o nim, o jego polityce i o jego wielbicielach w Stanach i za granicą, w tym o prezydencie Dudzie, który do tego stopnia przykleił się do urzędującego prezydenta USA, że obniżył autorytet naszego kraju i swój własny. A już wygibasy z gratulacjami dla Joego Bidena (ze strachu przed Trumpem) ośmieszyły nasz kraj. I nie lepiej wypadł tweet o wydarzeniach 6 stycznia na Kapitolu.

Proszę mi wybaczyć osobisty charakter tego posta, ale spędziłem około siedmiu lat w Stanach, pokochałem ten kraj, korzystałem z owoców tego kraju, jego otwartości i gościnności (dostałem pozwolenie na pracę), pracowałem tam cztery lata jako redaktor czasopisma, dzięki temu mogliśmy z żoną opłacić astronomiczne czesne w szkołach prywatnych i uczelniach. To było głównym celem naszego wyjazdu.

Przedtem ja sam spędziłem lata na stypendiach w najlepszych uczelniach – Princeton i Harvard. Mam więc za co być wdzięczny Ameryce i mogę mieć w pamięci jej obraz nieco wyidealizowany. Dla mnie Stany to nie drapacze chmur, to miliony białych domków Wschodniego Wybrzeża, ciche i spokojne miasteczka uniwersyteckie – Princeton, Cambridge, wspaniałe biblioteki, najsławniejsi wykładowcy. Wybitny ekonomista meksykański Edmundo Flores (przydało się, kiedy zostałem ambasadorem w Chile), światowej sławy ekonomista John Galbraith, znani socjologowie – David Riesman („Samotny tłum”) i Nathan Glazder, którzy prowadzili wspólne seminarium. Ameryka zrobiła dla mnie dużo. Że nie zawsze umiałem wykorzystać jej dobrodziejstwa, to jedna sprawa, że jestem jej wdzięczny i ją podziwiałem – to sprawa druga.

Owszem, widziałem także ciemną stronę Ameryki – zabójstwo Johna Kennedy’ego, Martina Lutra Kinga, Roberta Kennedy’ego, obszary nędzy i wszechobecna dyskryminacja rasowa, sam byłem aresztowany w Missisipi. Wietnam i trzymanie za twarz Ameryki Łacińskiej. Dlatego po powrocie do Polski przełożyłem trzy książki: Martina Lutra Kinga „Dlaczego nie możemy czekać” (Książka i Wiedza), głośnego pisarza czarnej mniejszości Jamesa Baldwina „Idź, powiedz to na górze” i Charles’a Reicha „Zieleni się Ameryka” (Czytelnik). Zrobiłem odrobinę dla lepszego zrozumienia Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Tymczasem w ostatnich latach Ameryka zmieniła się do tego stopnia, iż ja sam zaczynam jej nie rozumieć. Jakim sposobem kraj, który ma tylu wspaniałych ludzi, najlepsze uniwersytety, kliniki, naukę, samoloty i najwięcej nagród Nobla – mógł tak się zapuścić i zaniedbać, że wybrał na prezydenta prostaka, który w życiu nie przeczytał żadnej książki, nie pełnił żadnego stanowiska publicznego, milionera o niejasnej reputacji, popularnego showmana telewizyjnego, demagoga dekady.

Wiem, wiem, Trump świetnie wyraża rozczarowanie „waszyngtońską elitą”, „demokratycznymi złogami”, utrzymywaniem połowy świata przez amerykańskich podatników; tęsknotę tej starej Ameryki, bezrobotnych po byłych fabrykach samochodów, mieszkańców „the rust belt” – pasa rdzy, milionów imigrantów, legalnych i nielegalnych, oraz ich przeciwników, którzy wspierali budowę muru wzdłuż granicy z Meksykiem.

Jak było – to było, o tym piszą analitycy i komentatorzy, ale to, co się teraz tam dzieje, to jest jeden wielki wstyd. Mimo gromkich haseł „America first” autorytet Stanów w świecie spada, Ameryka Trumpa odwracała się od świata, miała coraz gorsze stosunki z Europą, Chinami, NATO, Rosją, została jej (półserio) tylko Polska z Dudą na czele. W telewizji oglądam tamtą Amerykę w pogardzie, w ruinie. Żeby odchodzący prezydent nie uznał wyborów, judził, wzywał naród do protestów, zmuszał wszystkich żyjących byłych ministrów Obrony do wspólnego ostrzeżenia przed zaangażowaniem wojska do polityki – to niesłychane i smutne, że ostoja demokracji nie daje rady z samą sobą (Putin i Pekin mają powody do zadowolenia).

Prezydent Trump doprowadził do gorszących zajść, do wtargnięcia wściekłych tłumów do Izby Reprezentantów podczas jej obrad nad wynikami wyborów – to wstyd dla najstarszej demokracji na świecie. To wydarzenia godne Paragwaju albo Wenezueli, to Ameryka, jakiej nie chcę zapamiętać i czekam, aż się znów zazieleni.

Zaproszenie
Znakomici publicyści. Renata Kim (Onet, „Newsweek”) oraz Adam Szostkiewicz („Polityka”) będą naszymi gośćmi w TOK FM, niedziela 10 stycznia, godz. 10:05. Zapraszamy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 573

Dodaj komentarz »
 1. Wiem, że to bardzo delikatna kwestia, ale czy nie należy wrócić do dyskusji na temat konieczności badań psychiatrycznych dla kandydatów do najwyższych urzędów politycznych?

 2. Można by to gdyby chcieć , zgrabnie spuentować ..
  Miałeś chamie złoty róg .. . ostał ci się ino Duda..

 3. Z poprzedniego wpisu (akurat aktualny temat)

  tejot
  7 stycznia o godz. 11:46

  Trump jest politycznym trupem i liczne republikańskie szczury zaczęły opuszczać statek. Teraz tylko patrzyć jak go wrzuca pod „tramwaj” 😉 (po ang. „bus”).

  Polskie szczury jeszcze zaskoczyły co jest grane 🙁

  ***** faszystów PiS

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Jeszcze nie zaskoczyły

 6. dla nie „wtajemniczonych”
  – u Wyspiańskiego ” sznur” był metafora a u mnie prezydent Duda tez jest , ale „prezydent” łamie ( samodzielnie psuje ) rytm i nic z tym nie da się zrobić

 7. Drogi Nestorze polskiego dziennikarstwa,

  Stany Zjednoczone zdewaluowały od czasów, gdy był Pan stypendysta. Trump wyrósł na bazie rasistowskiej, kłamstwach oraz enablers w Senacie i Kongresie USA.
  Jest ranek i Ameryka budzi się z bólem głowy.
  Na początek wywiad z Mary Trump, siostrzenica Trumpa, która zdjagnozowala i przewidziała bierzace wydarzenia.
  https://www.youtube.com/watch?v=_-xKMwZbEBg

  Jeszcze w listopadzie, w jednym z wpisow u Szostkiewicza sugerowałem, możliwość ponownego impiczmentu.
  Impiczment moglby zablokować ambicje polityczne Trumpiej rodziny, ale osobiście jestem sceptykiem.
  Tak samo jestem sceptykiem, ze polska dyplomacja i urzad prezydenta RP czegos sie nauczyl.

  Dwa kolejne tygodnie beda bardzo niebezpieczne i ciekawe.

 8. Redaktor zadał pytanie – co się dzieje z USA? Odpowiedź będzie trudna. Czy prezydencka kadencja Trumpa numery jakie wywijał Trump wewnątrz państwa i w polityce międzynarodowej, to wyskok demokracji, potknięcie, coś co może się zdarzyć wszędzie, czy to jest jakaś zapowiedź głębszego procesu historycznego?

  Tusk zatwittował aluzyjnie na ten sam temat:
  „Wszędzie jest jakiś Trump, więc każdy z nas musi bronić Kapitolu – napisał Donald Tusk, odnosząc się do sytuacji, która miała miejsce w USA.”
  TJ

 9. tejot
  7 stycznia o godz. 13:16
  Tusk zatwittował aluzyjnie na ten sam temat:
  „Wszędzie jest jakiś Trump, więc każdy z nas musi bronić Kapitolu – napisał Donald Tusk, odnosząc się do sytuacji, która miała miejsce w USA.”

  …gorzkie…ale prawdziwe…

 10. Znowu Rosja zyskuje… Tak sobie myślę prywatnie… festina lente…! pazerność polityczna prowadzi na manowce… Kolejny polityczny Wietnam dla jankesów… na swoją chwilę czekają Indianie i potomkowie niewolników… piłka w grze…

 11. Ameryka Passenta to 20 milionów zabitych od czasu IIWŚ, Zniszczone kraje: Afganistanu, Iraku, Syrii, Jugosławii, Libii, Jemenu, Somali i Ukrainy. To budżet wojenny w wysokości biliona dolarów rocznie, to 800 baz mitralnych wokół Chin i Rosji. To kraj milionów, bezrobotnych, bezdomnych, głodujących, bez ubezpieczeń zdrowotnych, gigantycznych nierówności, wyzysku i rasizmu.

 12. Prezydent Trump dobrze się zapowiadał, a jeszcze lepiej prezentował podczas pobytu z małżonką w Polsce

  Dla złagodzenia krytyki proponuję posłuchać:
  Best Songs Of Chris Cornell – Chris Cornell Greatest Hits

  https://www.youtube.com/watch?v=zgmNjbtKKEs

 13. ls42
  7 stycznia o godz. 14:11
  Prezydent Trump dobrze się zapowiadał…

  Ze niby co??

  Zapłacił za milczenie Stormy Daniels ??
  Wydal sojuszników Kurdów na rzeź Turkom ??
  Szantażował Ukraińców ??
  Oszukiwał na podatkach ???
  …….
  …….

  I teraz dopiero się stoczył na dno 🙁

 14. Przed chwilą w reżimowej szczujni ,zaproszony szczur stwierdził ,że Trump ,nie namawiał do ataku.Czy te debile ,robiące w e łbach przekupionych, sieczkę ,nie kumają ,że Świat to obserwuje ,A LUDZIE NOWEGO PREZYDENTA ,SZCZEGÓLNIE.

 15. Daniwl Passent
  Panie Danielu Passent nie ma obawy a to co się stało wczoraj kakkolwiek wygladalo żle to jednak wyjdzie na dobre jeśli elity zrozumią ,że muszą mówić językiem zrozumiałym dla tych którzy głosowali na Donalda Trumpa.Przecież nie czarujmy się ten język i głoszone idee oraz działania burzyły tym ludziom świat w którym się urodzili i żyli i dlatego wbrali Donalda Trumpa.

  Owszem dał pan doskonały opis Ameryki taką jaką pan zastał i zapamiętał Amerykę dostatnią ,uporzadkowaną otwartą.Ja mieszkam tu od lat 36 i jestem z urodzenia obywatel USA .Mnie powrót do USA reżym PRL-wski który pan czynnie popierał zatrzymał w 1949 r.Pana reżym wysyłal na stypendia inne profity mnie zaś wypuścił dopiero w 1984 r kiedy uznał ,że tacy jak ja będą mu przeszkadzać w nadchodzącej perestrojce czyli ugodzie czerwonych z rózowymi.Reżym był chyba w desperacji wypuszczając mnie dopuszczonego do najwiekszych tajemnic przy budowie desantowcow dla ZSRR.

  Jedno mogę powiedziec ,że każdy ma taką Amerykę na jaka zapracował zaś Horyzont tej Ameryki to 100 mil czyli jakieś 170 km – dalej za horyzontem jest już inna Ameryka i wszelkie uogólnienia są nieprawdziwe

  .Dlatego ci którzy mieli w tradycji rodzinnej ,miekscowej flagą konfederatów zabrano to im,obalono pomniki ich bohaterów zas w szkołach wprowadzono naukę niezgodną z Biblią (Biblijny Belt) pytam się dlaczego i komu to było potrzebne.Tyle piszecie o poszanowaniu mniejszości.

  Jaki jest mój punkt widzenia.Nigdy w życiu nie zaglosowałbym na Hillary Clinton skorumpowanych i moralnie upadłych polityków a jaki ja miałem wybór na kogo głosować zawsze głosowałem na republikanów.

  W tych wyborach moja Ameryka runeła i tu konstytucja była bezradna.Dopuszczono na masową skalę głosowanie listowne co umożliwiło fałszerstwa wyborcze na trudne do udowodnienia gdyż tu nie ma wymogu meldunkowego.Zgodnie z Konstytucją USA to legislatura stanowa określa sposob wyborów ale nigdy nikomu nie przyszedł do głowy aby głosować listownie a tu znaleziono powód pandemia .Złamano konstytucję gdyż legislatura w przypadku 10 stanów formalnie nie zatwierdziła głosowania listownego a uchwalili to zwykli urzędnicy.Czy SN odwróciłby to owszem przed wyborami ale nie po wyborach .

  Czy moja Ameryka w którą wierzyłem chodząc na prawybory (uczestniczy tylko 39 % świadomych obywateli) i potem wybory .Jednym słowem musi być przywrócone zaufanie do systemu wyborczego.Tak bogate państwo nie było w stanie zagwarantować bezpiecznego i uczciwego systemu wyborczego w czasie pandemii,Dlaczego – wszyscy znienawidzili osobowość Donalda Trumpa która pomogła na arenie miedzynarodowej załatwić kilka spraw kluczowych dla USA zaś w poliyce wewnętrznej zarówno establshment partii demokratycznej i republkańskiej w gruncie rzeczy jego nienawidził.

  Jerzy Jan Zakrzewski – Rolling Meadows ,Illinois

 16. Tak bogate państwo nie było w stanie zagwarantować bezpiecznego i uczciwego systemu wyborczego w czasie pandemii,Dlaczego – wszyscy znienawidzili osobowość Donalda Trumpa

  Pan Jerzy Jan Zakrzewski – Rolling Meadows ,Illinois

  Wypierdalaj pan.

 17. Ameryka… kiedyś ziemski raj… ku pocieszeniu serc, że gdzieś… nie trzeba pracować… wystarczy łopata i kilof… a wiadro złota masz… Tak sobie prywatnie, że Ameryka… jak wartości chrześcijańskie… sędzia powietrze… teraz nabierają na wnuczka… Ameryka nie stała się cywilizacją… za co bogu dzięki… cywilizacja wraca na Wschód… dzięki bogu…

 18. ecres

  Ciemniaku,chamie sakramencki – przeczytaj całe w orginale tekst przemówienie Donalda Trumpa.
  Jest długie i Twitter je zablokował.

  Jednak Donald Trump określił tych demotrantów jako dobrych ludzi i apelował aby wrócili do domów przy okazji powtarzając ,że wybory były nieuczciwe i sfałszowane co większość wie o tym w USA.

 19. Stevie Wonder: – Jestem załamany. Sacha Baron Cohen do Marka Zuckerberga i szefów Twittera, YouTube’a i Google’a: – Czas raz na zawsze wyrzucić Donalda Trumpa z waszych platform!

  https://wyborcza.pl/7,75410,26665531,hipokryzja-wstyd-zazenowanie-amerykanskie-gwiazdy-o-zamieszkach.html#S.raport%20ze%20%C5%9Bwiata-K.C-B.1-L.1.maly

 20. Emocje na blogu palą się jasno, ale gasną szybko.
  Ameryka z pewnością nadal jest pięknym krajem wielu wspaniałych ludzi, ale czasami nawet im szczęście nie sprzyja

 21. adam 100

  Witaj drogi Adasiu w Nowym Roku i Wszelkich Łask Bożych dla Ciebie ,twoich bliskich .

  Zadałes inteligentne pytanie.Myśle że cala osobowośc i charakter Donalda Trumpa nie miescił sie w ramach typowego zachowania obywatela Amerykanina a co dopiero polityka a co dopiero polityka który jest emanacją przedstawicielm jakieś grupy wyborców.Donald Trump wyciął wszystkich najlepszych tuzów w prawyborach partii republikańskiej i przecież to zostawiło ślad.

  Co ciekawe Donald Trump łamiąc wszelkie reguły typowego polityka antaganizował i zniechęcał duże grupy wyborców a nie musiał.Przyjąl błędne założenie ,że zarządza korporacją z podległymi mu pracownikami a nie państwem z wolnymi wyborcami .

 22. podsumowanie Stephena Colberta.
  nic dodac nic ujac

  https://www.youtube.com/watch?v=JpUxQyLCBbk

 23. Cóż ja mogę rzec o Ameryce, skoro nigdy tam nie byłam. Znam ją chyba nienajgorzej z filmów i literatury i w jakimś sensie była i jest mi bliska. Niestety z hukiem upada mit o niewzruszonej demokracji, poszanowaniu prawa itd. Na myśl przychodzą te najciemniejsze strony Ameryki, która nie raz wymuszała siłą na „nieposłusznych” wobec jej wizji świata to, co w swojej pysze uważała za najsłuszniejsze. A oto „ludowe” wyobrażenie USA. Możemy sie chociaż pośmiać.
  https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=to+jest+ameryka+stasiek+wielanek

 24. ..Co ciekawe Donald Trump łamiąc wszelkie reguły typowego polityka antaganizował i zniechęcał duże grupy wyborców a nie musiał.Przyjąl błędne założenie ,że zarządza korporacją z podległymi mu pracownikami a nie państwem z wolnymi wyborcami …

  Panie Jerzy Jan Zakrzewski – Rolling Meadows ,Illinois

  Trump jest takim samym bankrutem ekonomicznym co politycznym.
  Oszust kradnący naiwnym ludziom pieniądze. Uniwersytety Trumpa już padły, teraz czas na hotele, pola golfowe. Będą niedługo na sprzedaż tak jak Michael Jacksons Wonderland

 25. do wyżej kolesia,Trump ,bredząc o sfałszowanych wyborach ,poprowAdził swoich na Kapitol.Podobnie jak MaCIEREWICZ SWoimi BREDNIAMI , o katastrofie POPROWADZIŁ WODZA DO ZWYCIĘSTWA W 2015 ROKU.A Kurski i dziadek z Wermachtu ,nie dał kaczorowi prezydentury?Trump ,wiele razy łgał ,tak jak i obecne pisiaki.a LUD TAM I TU TO KUPUJE .Taki fenomen span.nych mózgów.

 26. „.. jak MaCIEREWICZ SWoimi BREDNIAMI , o katastrofie POPROWADZIŁ…”

  Widziane w zwierciadle 😉

 27. Po upadku CCCP w 1990 roku, USA było ostatnim pozostałym na placu boju supermocarstwem. Niestety w ostatnich 30 latach , dzięki bezsensownym interwencjom militarnym w Iraku i Afganistanie obnażone zostały, mimo miliardowych wydatków na zbrojenia, nie tylko jej nieudolność wojskową, ale poparta została ona całkowicie bzdurnymi teoriami politycznymi, co walnie przyczyniły się do upadku politycznego znaczenia międzynarodowego USA. Do tego dochodzi całkowicie egoistyczna polityka gospodarcza, skierowana jedynie na zysku najbogatszych 100 000, bo to oni po zniesieniu ograniczeń indywidualnych datków na partie polityczne, całkowicie kupiły amerykańską politykę. W przypadku Ameryki mamy do czynienia z zwyrodnieniem systemu demokratycznego, przekształcającego sie w oligarchię. To wykorzystał Trump, który sam jest szemranych milionerem, finasowowanym przez ciemne kanały Kremla, aby przybrać piórka ludowego trybuna i do końca ogłupić zdesperowany ciemny amerykański lud. Wszystko to skończyło się wczoraj operetkowym puczem, który ostatecznie skompromitował Amerykę i amerykańską demokrację i był kolejnym gwoździem do trumny USA jako wzoru do naśladowania i jako międzynarodowego mocarstwa i skompromitował demokrację wszędzie jako system polityczny godny pożądania na całym świecie. To co co obecnie obserwujemy to są konwulsje upadającego mocarstwa i żadne gadanie za najgłupszym w tłuszczy, napewno Ameryki nie uzdrowi. Ameryka zawiodła wtedy , kiedy zaniechała edukacji tych najgłupszych i teraz dostosowanie polityki do ostatnich i najgłupszych w szeregu napewno już jej nie uratuje, a tylko tak jak wczoraj przyczyni się tylko do jej hańby i uczyni z USA pośmiewisko narodów.

 28. „Prezydent Trump doprowadził do gorszących zajść, do wtargnięcia wściekłych tłumów do Izby Reprezentantów podczas jej obrad nad wynikami wyborów – to wstyd dla najstarszej demokracji na świecie.”-cytat z bloga red. Passenta
  Prezydent Trump doprowadził do zmniejszenia bezrobocia i ożywienia gospodarczego ale epidemia covid podniesiona do rangi pandemii przez oszalałe media skutecznie odebrała mu ten argument przed wyborami. Prezydent Trump otworzył wyborcom oczy na najważniejszy problem ekonomiczny Ameryki, jakim było wywiezienie amerykańskich biznesów, wymyślone przez zwolenników globalizmu i zainteresowanych importem miejscowych handlarzy zarabiających miliardy na imporcie tanich towarów sprowadzanych z Azji. Frustracja wywołana lockdown przelała ten dzban goryczy. Media prywatne będące własnością miliarderów, okazały się sprawniejsze w robieniu wody z mózgu, od mediów komunistycznych, które znaliśmy z czasów PRL. To co się stało w dniu 6 stycznia na pewien czas przywróci rozum elitom państw które uprawiają fasadową demokrację, ale ten system wyborczy musi ulec radykalnym zmianom, ponieważ politycy zbyt szybko tracą kontakt z rzeczywistością i stają się cynicznymi celebrytami politycznymi żyjącymi problemami wąskich elit etnicznych i finansowych.

 29. Tych najgłupszych, o których podobno amerykańska polityka ma zabiegać, mogliśmy wczoraj obserwować, jak szturmowali Capitol. To na tych zagubionych , ogłupiałych duszyczkach, ma się teraz orientować amerykańska polityka ?
  Tutaj żadna choroba, żaden covid nie są odpowiedzialne, tu mamy do czynienia z zwykłą głupotą, która ze względu na partykularne interesy, próbuje udawać rację stanu.

 30. Symptomatyczne, że jednym z pierwszych polityków który skomentował krytycznie sceny z Kapitolu był Jens Stoltenberg – sekretarz generalny NATO.

  Faktycznie, z perspektywy szefa Sojuszu widok rozpartego na fotelu Spikera Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych „szamana” w futrzanej czapie z rogami bawoła mógł poruszać.

 31. Trudno poznawać Amerykę z filmów i literatury, większości przedatowanych materiałów. Oglądajac filmy hollywodzkie ma się wrażenie, że USA to albo małe miasteczko (w 100% białe, są wciąż takowe), z jedną ulicą, albo wielka aglomeracja, gdzie buszują handlarze narkotyków lub pracuja milionerzy w biurowcach. Jest też część bukoliczna z zasobnym przedmieściem domów, skontrastowana więzieniem … taka to już Ameryka… albo jej kreacja..

 32. Bo widzi Pan, Panie Redaktorze Pana Ameryka to Ameryka z ,,Pogody dla bogaczy” albo osób na poziomie i wykształconych a nie bankrutujących farmerów, ,,poor white trash” żyjących w przyczepach, ludzi zżeranych przez koszty edukacji i opieki medycznej, ,,working poor”, gett, ogromnej rzeszy osadzonych, częstokroć za błache przestępstwa, miast upadłych takich jak Detroit…To ,,dorobek” neoliberalizmu: ulg podatkowych dla bogatych, ,,wolnego” handlu, militaryzmu, wojenek kulturowych jako zabezpieczenia ekonomicznego status quo.
  Wybór Trumpa i wczorajsze dzikie sceny to pokwitowanie ,,sukcesów” neoliberalizmu.
  Chiny tylko się cieszą…nawet nie muszą zbytnio się zbroić – Amerykanie sami się wykańczają.

 33. co zrobić z Brytyjczykami, którzy chcą żyć w Hiszpanii po Brexicie
  https://www.dw.com/en/why-the-british-wont-ditch-spain-after-brexit/a-56137900

 34. Detroit podnosi sę powoli z bankructwa..centralna ulice Woodward Ave. i Cass Ave. już prawie odrestaurowano… wyglądajaą lepiej niż przed kryzysem..

 35. Ameryko, Ojczyzno moja…! tyś mnie na ludzi wyprowadziła… Tak sobie myślę prywatnie o tych… nie wpuszczonych za Spiżową Bramę…

 36. Oszustwa Bernie Madoff to mały pikuś przy Trumpie.

  Teraz (jak Trump przestanie być prezydentem) zaczną wychodzić na światło dzienne jego przekręty.

  PiS (Przeproś i Spierdalaj) jeszcze tego nie pojął.

  Faszyści u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 37. Jeszcze jeden szczur opuszcza tonący statek
  Mick Mulvaney

  https://www.youtube.com/watch?v=9VoluQ-k8vM

 38. @ALL

  Piszący tu opamietajcie sie z pisaniem bzdur typu Ameryka upadla ,upadnie itp

  Do USA wpuszczono i dalej sie umożliwia wpuszczać w ramach kontrolowanej emigracji miliony ludzi z różnych kultur,religii i ras.To oni nadają dynamike poprzez swoją prace talent i wiedzę.Was ciemniaków typu tu piszacych wpuścimy damy zieloną karte jesli zainwestuje conajmniej $2.5 mln np kupując jakoś posiadlosc.

  Wskutek barbarzyństwa zbrodniczych nazistowskich Niemiec Uniwersytet Europejski gdzie dominowali nukowscy pochodzenia żydowskiego szczególnie w Niemczech przeniósl się do USA.Czesc naukowców żydowskich zdołala sie uratowac uciekajac do USAObecnie Europa Zachodnia nie ma Uniwersytetow posiada Szkoły Wyższe.

  Efekt tego jest taki ,że Europejski Uniwersytet w ciągu ostatnich 70 lat wynalazł i wprowadził do użytku kostkę Rubika zaś wszystkie osiągniecia nauki (czasem wdrożenia naukowcow i Noblistów innych krajów ) zawdzięczacie Uniwersytetom USA oraz firmom ,

  Durnie i Idioci tu piszący wszystko co używacie na codzień zostało wynalezione w USA.

  USA są przed następnym skokiem technologicznym i to szybko wprowadzanym do praktycznego uzytku choćby jak opisałem jak robot zrobil mi sam X-Ray płuc Wkrótce robot z AI będzie wydawal diagnozę dla tysiecy pacjentów.To ze tak szybko została opracowana szczepionka zawdzieczamy firmom USA które miały dostęp do mocy obliczeniowej komputerów IBM .

  Tak wiec kundle tu ujadający na USA ja dalej zgodnie z zasada prawdziwego Ameryjanina jestem WIELKIM optymistą i wiem ,że zostawię Ameryke w dobrym stanie dla wnuczki i wnuka mieszkajacego w Teksasie oraz dla dwóch wnuków w Palatine,Illinois.

  Jerzy Jan Zakrzewski -Rolling Meadows ,Illinois

 39. adas100
  pospiewajmy

  Dziwny był ten wujek Donald

  Choć niczego nie dokonał

  Bez powodu bez przyczyny

  Bardzo lubił babskie szczyny

  Prostytutek oczywiście,

  domyślacie się tak myślę

  Miała za złe mu rodzina

  Że za wcześnie coś zaczyna

  Rwali sobie z głowy włosy

  Ze przepuścił im majątek

  Choć nie było im na rękę

  Zaśpiewali mu piosenkę

  Wujka Donka trafi szlag

  Kiedyś w końcu trafi szlag

  Kujawiaczek – kujawiak
  Jesien 2020

 40. Można było przewidzieć, że dla USA przyjdą gorsze czasy, wcześniej lub później, ale dlaczego akurat teraz jak polski rząd i polski prezydent postawili na Amerykę. To niestety tak jak w ruletce, raz wyjdą czerwone, a potem kilka razy czarne, albo na nieszczęście zero, na które w danej chwili nie postawiono. Sytuacja już się wypogodziła chociaż problemy nie znikną dopóki będzie trwała pandemia i jeszcze niejednemu odbije, jak nie wymieniając niektórym ozdrowieńcom

 41. PA2155
  Detroit oczywiście się podniesie tak jak wiele innych miast i miejsc .

  Miejsc gdzie 10 lat temu byłem trudno mi obecnie poznac.

  Miasto przejeli i zdominowali Afro-amerykanie wykorzystywani przez Demokratów ale niestety nie ma przykładu pozytywnego aby gdziekolwiek konstruktywnie działali i był rozwój.

  Jako ciekawostkę podam ze firmy samochodowe wykorzystywały niezaludnione ulice Detroit do testowania samochodów autonomicznych bez kierowcówtworząc np sztuczne zagęszczenie .Gdzie indziej byłoby to kosztowne.

 42. Jeżeli Trumpowi odbiła szajba… to śpijmy czujnie z otwartymi oczami… jego brygady tzw. wyklęci jakaś mutacja bizona z wikingiem mogą namieszać przy atomowym cynglu… Tak sobie myślę prywatnie, że 11 września… to też spisek… o zamachu w Dallas nie wspomnę… A wystarczyło, aby cieć zamknął drzwi Kapitolu… niech pukają…

 43. IS 42

  Wskaż mi kolego na jakie państwo choćby w Europie ma postawic polski Rząd.

  Jak wspominałem wielokrotnie w połowie maja 2016 r w Moskwie przebywal Henry Kissinger twórca Resetu I aby wynegocjowac z swoim przyjacielem Władymirem Putinem (spotkali się 10 razy ) nowy Reset II .Propozycja była aby Rosja znalazła sie w wektorze polityki USA w stosunku do Chin.W zamian Rosja powrociłaby na Ukrainę i miałaby wolniejsza ręke w polityce w stosunku do państw Bałtyckich .Dla Polski było to smiertelne zagrożenie gdyż zostałoby pozostawiona miedzy dawnymi wrogami którzy przypuszczalnie by ustanowili strefy wpływów na Wiśle,

 44. PA2155
  „Trudno poznawać Amerykę z filmów i literatury, większości przedatowanych materiałów. Oglądajac filmy hollywodzkie ma się wrażenie, że USA to albo małe miasteczko (w 100% białe, są wciąż takowe), z jedną ulicą, albo wielka aglomeracja, gdzie buszują handlarze narkotyków lub pracuja milionerzy w biurowcach.”
  To także jakieś oblicza Ameryki, albo ucukrowane, albo zdemonizowane w kiczowatym stylu. Są jednak wybitne filmy np. z lat 70., 80. („Lot nad kukułczym gniazdem”, „Taksówkarz”, „Chinatown”,”Łowca jeleni”) Jest współczesne kino niezależne, alternatywne. Mam na myśli np. filmy Jima Jarmusha czy Richarda Linklatera. Nie powiesz mi chyba, że na ich podstawie nie da się jakoś „ogarnąć” Ameryki. To samo dotyczy literatury, zwłaszcza tej wysokiej. Nie rozwinę tematu, bo nie chcę prawić banałów i omawiać kanonu lektur, które przedstawiają Amerykę z możliwie każdej strony. Myślę, że jesteś człowiekiem „czytatym”, więc wiele ważnych książek znasz i nie muszę ci podsuwać autorów i tytułów.

 45. Przeczytałem kilka artykułów z prasy polskiej, lamentujących nad trumną demokracji amerykańskiej. Przyznaję, że pewnych mistrzów pióra, mój attention span nie jest w stanie przeskoczyć. Śmiertelnego ugodzenia demokracji wczoraj nie było, zobaczyliśmy jedynie spektakularną kompromitację trumpizmu.

  Dzień 6 stycznia 2021 jest w moim odczuciu ważnym punktem zwrotnym, swoistym Waterloo dla psychopaty oraz jego świty z Capitol Hill. Nie ukrywam, że widok chaotycznej ewakuacji trzymających w ręku portki senatorów, pozostanie mi na długo w pamięci. Okazuje się, że pewnym osobom, np. pani senator Kelly Loeffler, jedynie taki zdrowy paukenschlag, był w stanie w 5 godzin uleczyć poglądy.

  Łatwość z jaką kryminalna tłuszcza sforsowała Capitol, będzie oczywiście przedmiotem śledztwa. Wszelkie poszlaki wskazują na pewien zaplanowany, organizacyjny bezwład sił porządkowych, niezbyt energicznie powstrzymujących tłum. Zobaczymy…

  Być może, doczekamy też widoku organizatora tego przedstawienia, pana Donalda,
  wystrojonego w stylowy, pomarańczowy jumpsuit.

 46. geozak 17.12
  Nie możemy traktować się jako państwo frontowe chociaż takie wypowiedzi, moim zdaniem dalece niefortunne, już były i zachęcały jastrzębie z USA do takiego nas traktowania. Na dorobku to z nikim nie pogarsza się stosunków dyplomatycznych, a co za tym idzie gospodarczych, i z każdym utrzymuje się te stosunki w ryzach, nawet jak nie pasuje to do naszych wyobrażeń. Jesteśmy w UE i to należy szanować i z tego atrybutu korzystać. Polska powinna być pomocna dla sąsiadów w kłopocie, ale się nie narzucać i nie wkładać buta w otwarte drzwi bo może zaboleć. W polityce zagranicznej nie odnieśliśmy dotąd sukcesów, a hasła „BÓG HONOR i OJCZYZNA” mogą być za granicą zupełnie odmiennie od założenia zrozumiane.

 47. „Być może, doczekamy też widoku organizatora tego przedstawienia, pana Donalda,
  wystrojonego w stylowy, pomarańczowy jumpsuit.”

  W pierwszej parze małpa ruda
  za nią pan prezydent Duda
  sądy ostrzą sobie noże
  nawet Pan Bóg nie pomoże

 48. mag
  7 stycznia o godz. 17:23
  Byłbym w moich opiniach dużo dużo skromniejszy. po 15 latach pracy w Michigan i życiu na pograniczu kanadyjsko-amerykańskim powiedziałbym, że co nawyżej znam kilka ulic w Detroit. Ale, nawet one się zmieniły… A ludzie zmieniają się nawet szybciej…
  Filmy, które wymieniłaś to tylko historia (jeżeli nie prehistoria), z której nic nie zostało..ksiązki? można wyłuskac jakieś literackie perełki prawiace o przeszlosci, tak jak „Middlesex” Eugenidesa (o historii Detroit) albo „The Ice storm” R. Moody’ego… ale one też są kreacją tylko. Czasow trumpowskich nikt jeszcze nie wziął na warsztat.
  Kiedyś bossowie Hollywoodu zadecydowali, że prawdziwą Ameryka, w ich przekonaniu, jest małe miasteczko i wiele filmów drązy ten temat jako model socjologiczny Ameryki.

 49. Hameryka to jednak dziwny kraj i w pewnym sensie podobny do Polski. W Kanadzie nie ma tak rozbuchanego… patriotyzmu. W ogóle wszystko jest tu bardziej stonowane, co mnie osobiście szalenie odpowiada. Lata spędzone w Stanach wspominam dobrze – ale ja tam żyłam jednak w cieplarnianych warunkach. Na razie wygrali z nami w hokeja – co im, rzecz jasna, nie będzie wybaczone 🙂

  A poważniej: @Bar Norte już podobną myśl wyraził – widok szamana z rogami, który rozpycha się łokciami w siedzibie Kongresu na długo zostanie w zbiorowej pamięci świata. Bez względu na to, co się jeszcze dalej wydarzy, Ameryka stała się pośmiewiskiem. Trudno odwidzieć co się raz zobaczyło.

 50. @duende 7 stycznia o godz. 17:30
  Ten jumpsuit – oby! Chociaż lepiej kaftan bezpieczeństwa.

 51. mag
  7 stycznia o godz. 15:11
  Proponuję książkę pt. Shitschow lub Zinna, Ludową historię Stanów Zjednoczonych. A wczoraj były chwile nadziei dla świata. Pozdrawiam

 52. Nie będę się rozwodził na temat stanu amerykańskiej demokracji ale postanowiłem troszkę ironicznie wtrącić na temat wydarzeń w USA ( chociaż tam gdzie giną ludzi , przestaje to być śmiesznie ) swoją uwagę . Zwolennikom Trumpha udała się rzecz niebywała. Po ponad 200 latach Kapitol został zdobyty a niektórzy z jego zdobywców wkroczyli w jego progi trzymając dumnie w swoich rękach flagę stanów południowych ( gen. Lee pewno w grobie się obrócił). Natomiast red. Passent wywołał na mojej twarzy uśmiech stwierdzeniem : że prezydent Duda obniżył autorytet naszego kraju i swój własny „. Red. Passent ma jednak jeszcze dobry wzrok że coś takiego dostrzegł u osoby która od ponad 5 lat pełni ten urząd.

 53. Na marginesie

  „widok szamana z rogami”

  Trzeba przyznać, że dużą wagę trumpowcy przywiązują do stylizacji – stylówka jak się patrzy!

 54. Bywalec 2
  7 stycznia o godz. 15:34Czy ty na prawdę wierzysz że

  „Trump, który sam jest szemranych milionerem, finasowowanym przez ciemne kanały Kremla”

  Pewnie Putin bardzo by chciał mieć takie wpływy w Ameryce , ale chcieć to nie znaczy mieć. To co napisałeś jest jedną z teoria spiskowych jakich mnóstwo krąży pośród ludźmi

  Poważnie analizując należy unikać takich teorii bo na nie nie ma najmniejszych dowodów , a takie od razu wskazują na brak wiarygodności.

 55. Na marginesie
  7 stycznia o godz. 18:00
  A poważniej: @Bar Norte już podobną myśl wyraził – widok szamana z rogami, który rozpycha się łokciami w siedzibie Kongresu na długo zostanie w zbiorowej pamięci świata. Bez względu na to, co się jeszcze dalej wydarzy, Ameryka stała się pośmiewiskiem. Trudno odwidzieć co się raz zobaczyło.

  Mój komentarz
  W TV przepowiadają, ze ta fotka będzie wybrana zdjęciem roku przez media.
  TJ

 56. tejot

  Ilekroć pan geozak nocą zaczynał swe eforyczne komentarze od „Historia toczy się na naszych oczach!” to ja miałem przed oczami tego gościa.

 57. Pablos
  7 stycznia o godz. 18:21
  Co racja , to racja o jak można pisać o autorytecie Dudy . przecież on go nigdy nie miał.

 58. maciek.g
  7 stycznia o godz. 18:23
  „Poważnie analizując należy unikać takich teorii bo na nie nie ma najmniejszych dowodów , a takie od razu wskazują na brak wiarygodności.”

  kropla drąży kamień i dowody moga się znależć… 🙂

 59. maciek.g
  7 stycznia o godz. 18:23

  Bywalec 2
  7 stycznia o godz. 15:34Czy ty na prawdę wierzysz że
  „Trump, który sam jest szemranych milionerem, finasowowanym przez ciemne kanały Kremla”
  Pewnie Putin bardzo by chciał mieć takie wpływy w Ameryce , ale chcieć to nie znaczy mieć. To co napisałeś jest jedną z teoria spiskowych jakich mnóstwo krąży pośród ludźmi

  Moim zdaniem to ty rozsiewasz teorie spiskowe Kremla. Ostatnio twierdziłeś ze przeciwnicy Putina nie mogli być otruci przez służby, bo to nie jest profesjonalne – to typowa ruska dezinformacja.

  Niedługo się dowiemy szczegóły kto kupował od Trumpa mieszkania po 100 milionów dolarów, żeby jego firmy nieruchomościowe nie padły ( agenci Putina ??/ my guess)

 60. Ci co się odwrócili od Trumpa i obrzucają go epitetami na tym blogu do złudzenia przypominają tych, co się odwrócili od Polski, po wkroczeniu armii radzieckiej , po 17 września 1939 roku.
  Ten mechanizm widocznie jest wpisany w DNA, może szczepionka na covid ich wyleczy z tej przypadłości. Trzeba było obrzucać go epitetami w połowie kadencji Trumpa jak bezrobocie w Stanach malało w tempie imponującycm. Trump nie wypowiedział nikomu wojny, co jest i będzie domeną demokratów. Co wtedy powiedzą ci cowidowi intektualiści?

 61. „„widok szamana z rogami”

  „Trzeba przyznać, że dużą wagę trumpowcy przywiązują do stylizacji – stylówka jak się patrzy!”
  nie jestem pewien, czy wszyscy z nich byli „przekonanymi trumpowcami”… może lud chciał się zabawić w stylu swoistego folkloru… może chodziło tylko o „selfie”..
  podobne elemnty byly obecne w czasie demonstracji w HK…

 62. @adam100
  > W pierwszej parze małpa ruda
  za nią pan prezydent Duda
  sądy ostrzą sobie noże
  nawet Pan Bóg nie pomoże

  dawaj druga zwrotke 🙂
  pospiewamy

 63. woytek
  „Ci co się odwrócili od Trumpa i obrzucają go epitetami na tym blogu….”

  Nie znam takich. Zwroc sie do PiSowcow, bo wnet zaczną zwiewać. Tu na blogu nikt nie zmienił opinii o Trumpie

 64. adam100
  7 stycznia o godz. 18:43
  Najpierw pomysł potem pisz – jak można nazwać teorią spiskową wyrażanie uzasadnionych wątpliwości, co do nieudanego otrucia Nawalnego. (abstrahując już od faktu że media zachodnie już wcześnie informowały że Skripala truły te służby bezskutecznie)
  Coś strasznie nieudolne te służby Putina.
  Prędzej teorią spiskową można uznać wiarę w te wszechwładne służby Putina. (Bo znów nie ma wiarygodnych na to dokumentów)
  Jak widać jesteś wielkim fanem takich teorii

 65. PA2155
  7 stycznia o godz. 17:48
  „Byłbym w moich opiniach dużo dużo skromniejszy”. Myślę, że raczej „ostrożniejszy”, a to uwaga pod moim adresem.
  Zastrzegłam, że nie znam Ameryki z autopsji i mogę sobie ją tylko wyobrażać na podstawie wszelkich dostępnych materiałów, wyciągać wnioski, choćby po części fałszywe, ale dalibóg, mam do tego prawo.
  Nie widziałam i pewnie nigdy nie zobaczę Australii albo Nowej Zelandii, ale to nie powód, by nie mieć jakiejś opinii o tych jakże odległych miejscach na globie.
  Jako tako znam Europę, ale też pobieżnie, bo nigdy nie mieszkałam na stałe lub nieco dłużej w żadnym europejskim kraju (poza Polską, oczywiście). Zgodnie z twoim punktem widzenia nie powinnam się wypowiadać na temat Włoch, Francji, Hiszpanii czy Szwecji, gdzie zdarzało mi się pomieszkiwać, a przynajmniej bywać.
  PA, proponuję, byś jednak zrewidował swoje podejście do „niepokornych”, bo samozwańczych oceniaczy krajów/narodów/społeczeństw, których nie znają z autopsji lub tylko słabo.

 66. PA2155
  7 stycznia o godz. 18:42
  Masz rację Andriej Wyszyński, Prokurator powiedział – Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie –

 67. Putin w brodę sobie pluje
  bo mu ustrzelili szuje

  Macierewicz już spalony
  pieprzy ciągle swe androny.

  Oj dana, oj dana
  ojczyzno kochana

  (refren jak będziesz śpiewał 😉 )

 68. adam100
  jeszcze trzecia zwrotke i gotowy hit 🙂

  od listopada 2015 nie mialem watpliwosci, co ten kryminalista Trump jest wart. Ale juz wtedy pisalem, ze system jest tak sztywny, ze bedzie bardzo trudno tego psychopate wyrzucic.

  Prawdopodobnie wieczorem zacznie sie inwokacja 25-go artykulu konstytucji USA

 69. maciek.g
  7 stycznia o godz. 18:54

  Poczekaj jak opublikują raport Muellera w całości. Wyjdą wtedy powiązania ekonomiczne Trumpa z Putinem. Zaczęło się to na konkursie Miss Świata w Moskwie, ale to mogą być fake newsy ( złoty deszcz itp, co za złośliwe języki)

 70. mag
  7 stycznia o godz. 18:57
  „PA, proponuję, byś jednak zrewidował swoje podejście do „niepokornych”, bo samozwańczych oceniaczy krajów/narodów/społeczeństw, których nie znają z autopsji lub tylko słabo.”

  nie muszę niczego rewidować, bo pozwalam im, tym „niepokornym”, jak ich nazywasz, mieć tę wizję, jeżeli tylko im to pasuje i nie przeszkadza….tylko jedno zastrzeżenie, niech nie koryguja tak agresywnie innych, narzucajaąc im „swoja prawdziwa i jedyną wersję”.. dotyczy to także niektórych działow nauki… 🙂

 71. Nie wierze w to, że w Ameryce wystarczy pozamiatać rozbite szyby i przyjąć przysięgę Bidena, aby w Ameryce demokracja była ostatecznie obroniona i kraj powrócił do normy. Ameryka jest dramatycznie podzielona i oba obozy stoją wrogo naprzeciwko siebie. Sportowa, anglosaska rywalizacja się skończyła i Trumpiści nie są w stanie uznać swojej politycznej porażki. Trump teź nie zniknie z dnia na dzień z życia publicznego, a do czego jest zdolny, to widzieliśmy wczoraj. A do czego dopiero będzie zdolny, kiedy zrzuci cugle urzędu prezydenckiego, to się tez jeszcze przekonamy ?

 72. Strach ogarnia szmalcowników
  nie przekupisz wartowników

  Chamskie gnoje będą siedzieć
  o ich losie nie chcę wiedzieć

  Oj dana, oj dana
  ojczyzno kochana
  🙂

 73. macieg.G
  To, że trop pożyczek Deutsche Bank dla Trumpa idzie do Estoni, a z tam do rosyjskich oligarchów nie jest już jakąś specjalną tajemnicą.

 74. @Bywalec
  A do czego jest zdolny nominowany prezydent Biden, to sie okaże w najbliższym czasie ?
  Jest zdolny do przekazania władzy swojej zastępczyni, która bez wyborów zostanie prezydentem, a jej mąż będzie mężem pani prezydent, czyli odwrócenie pozycji pana Radka S. Tak wygląda demokratyczny podział władzy w rodzinie.

 75. woytek
  7 stycznia o godz. 19:24
  Jest zdolny do przekazania władzy swojej zastępczyni, która bez wyborów zostanie prezydentem, a jej mąż będzie mężem pani prezydent, czyli odwrócenie pozycji pana Radka S. ..

  Faszystowski trollu WYPIERDALAJ

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS – po trupach Polaków

 76. PA215
  tylko jedno zastrzeżenie, niech nie koryguja tak agresywnie innych, narzucajaąc im „swoja prawdziwa i jedyną wersję”.. dotyczy to także niektórych działow nauki…

  Jacy oni „niech nie koryguja tak agresywnie innych”?
  A co ja mam z tym wspólnego? Grzecznie z tobą rozmawiam, rozumiejąc twoje racje i w przekonaniu, że ty rozumiesz moje.
  😉 😀

 77. Troche humoru nam nie zaszkodzi. Dni sa krotkie, slonce niziutko. Moment poezji prawie r.o.m.a.n.ty.cznej. To nie sa jaja, ani tekst geozaka@.
  Selim Chazbijewicz, autor wiersza:
  „Oda dla Jarosława Kaczyńskiego – przywódcy narodu, zwycięzcy w wyborach”
  Dwa lata temu zostal ambasadorem w Kazachstanie i Kirgistanie
  To jest naprawde autentyczne.
  Niby zwycięski Chrobry wzmacniasz państwo nasze,
  Ty, który od nowa polską godność wskrzeszasz,
  Jak orzeł ponad skałą wzlatujesz i zawsze,
  To Ty masz rację, Ty na pomoc spieszysz.

  Tyle dróg przejść musiałeś, wodzu nasz zwycięski,
  Tyle klęsk przejść musiałeś by podnieść się z klęski,
  Tyle lat musiałeś czekać by teraz już w chwale
  Rządzić Polską, by zmieniać nasz kraj stale
  W kierunku mocarstwa od morza do morza,
  By wszystkie narody od Bałkanów po Bałtyk
  A nawet ptaki co krążą w przestworzach,
  Wielbiły Polskę i wielbiły jej wodza.

  O Jarosławie Wielki, władco dusz Polaków,
  Który nasz naród wyprowadzisz z klęski,
  Który zdobędziesz imperium Lechitów,
  I znów odrodzisz Warszawę i Kraków.
  Niech będzie pamięć Twego brata Lecha
  Na zawsze w kraju świętego Wojciecha
  Łączyć a nie dzielić naród nasz wybrany
  8 1

 78. adam100
  7 stycznia o godz. 19:08
  Specjalistą od złotego deszczu jest Zeus, ten, co to z Danae…. .Ticjan czesto to malowal.

 79. ahasverus
  7 stycznia o godz. 19:31

  Az trudno uwierzyć ze to nie są jaja, ale w końcu Stalinowi serwowano takie „laurki”

 80. mag
  7 stycznia o godz. 19:29
  dlaczego wszystko traktujesz jako przytyk personalny? to było bardziej o ogólnych skutkach trzymania się tzw. własnej wersji…. winną tej postawy jest np. moja siostra w kraju, trochę zamknieta w bańce argumentów polskich mediów. Ty? a gdzie to napisałem?

 81. ahasverus
  7 stycznia o godz. 19:36

  Nie bądź nago-słowny

  https://www.titian.org/danae-receiving-the-golden-rain.jsp

 82. ahasverus
  7 stycznia o godz. 19:31
  pamiętam „Słowo o Stalinie” Broniewskiego oraz „Dytyramb na cześć pokoju” mistrza Konstantego..

 83. w internecie jest wciaz dostepny link do video w hotelu Ritza w Moskwie.

  Jesli klamca prosi o to aby cos zdyskredytowac, jak wiemy z wydarzen jest to podejzane.

  In his book, A Higher Loyalty, James Comey wrote that after he briefed Trump, the then-president-elect asked him to investigate and prove the report was a lie. “He brought up what he called the ‘golden showers thing’…adding that it bothered him if there was ‘even a one percent chance’ his wife, Melania, thought it was true,” Comey writes. “He just rolled on, unprompted, explaining why it couldn’t possibly be true, ending by saying he was thinking of asking me to investigate the allegation to prove it was a lie. I said it was up to him.”

  zrodlo:
  https://www.rollingstone.com/politics/politics-news/pee-tape-trump-mueller-report-823755/

 84. System działa?

  Przed laty Kleofas Okon wysławiał USA tymi słowy – system działa. On gorąco wierzył w skuteczność amerykańskiej demokracji i wszystkich instytucji od góry do dołu. Chwalił je, chwalił się nimi w ramach etosu Polonusa w Ameryce.

  Faktycznie, system zadziałał w trakcie wyborów 2020, bezprecedensowych, pod presją kilkumiesięcznej pandemii i gróźb Trumpa gromiących nielagalność wyborów. System dopuścił skargi, system odrzucił je, urzędnicy nominowani przez Trumpa przyznali, że tak sprawnych i uczciwych wyborów Ameryka jeszcze nie miała.

  I co się dzieje? Ponad 70 procent wyborców republikańskich uważa – wbrew orzeczeniom i kontrolom systemu, że wybory były oszukane. Demokraci w jeszcze większej liczbie twierdzą coś zupełnie przeciwnego. I tak rozpada się mit o szczelności, sprawności systemu politycznego pod naporem showmana i rozsiewaczy teorii spiskowych. Natura ludzka jest ułomna, traktuje wybory prezydenta z większą zawziętością i stronniczością niż finałowy mecz futbolu (super bowl). Ogromna, coraz bardziej nie milcząca większość ostro kibicuje jedenj lub drugiej drużynie. Obojętnych obserwatorów z boku gotowych przyjąć każdy rezultat politycznego meczu jest coraz mniej.

  Czy system zadziała w takich warunkach?

 85. Dziennikarze nie przestali zadawać pytań sugerując różne scenariusze wydarzeń w USA. Odpowiedzi są różne. Pomijny te kwestie i pomyślmy czy i jak na taką sytuację mogli zareagować inni. Nie byli jednak przygotowani, bo gdyby byli ten atak na Capitol mógłby się udać i wszyscy znaleźlibyśmy się w zupełnie innej sytuacji. Kolejny raz widzimy jak skomplikowany jest świat i nic nie jest pewne.
  Przemawia prezydent elekt Joe Biden. „Gramy tu o ważną stawkę”. Będzie ciekawie

 86. Michał Broniatowski-onet.pl ubolewa nad słowami prezydenta Dudy , który uważa , że wydarzenia 6 stycznia są wewnętrzna sprawą USA , którego demokracja da sobie sama radę w rozwiązywaniu własnych problemów .
  Poczytajcie kto to jest ten Michał Broniatowski , który karierę rozpoczął w komunistycznych mediach w 1979 roku, a potem doznał iluminacji i zmienił radykalnie poglądy. Podobno na Majdanie był za nacjonalistami , a teraz jest przeciwko nacjonalistom? To jest właśnie ta cecha covidowych inteligentów.

 87. Bywalec 2
  7 stycznia o godz. 19:19

  https://www.rp.pl/Banki/201229632-Bankierka-Donalda-Trumpa-odchodzi-z-Deutsche-Banku.html

  To, że Trump jako biznesmen był spalony w Ameryce wiadomo było od dawna. To że kombinatorów i skrajnie nieuczciwych ludzi jest multum na świecie , też nie jest nowością. Jak widzimy w Ameryce nie jest z tym lepiej i amerykanie mimo lat demokracji dali się nabrać na Trumpa, a ich dziennikarze nie pokazali amerykanom kim jest kandydat na prezydenta.. Możemy się tylko pocieszać, że kiepskie dziennikarstwo nie jest tylko Polską domeną.

 88. „Muszą paść słowa prawdy: te wybory zostały sfałszowane! Ja wiem, że was to boli, ale sfałszowaliście wybory”.

  „Mamy dosyć ukrywania afer korupcyjnych, rozszerzania się archipelagu dyktatur. Ostatnie wybory zostały sfałszowane”.

  „Chcą nam dziś wyrwać kartkę wyborczą. Dlaczego? Ponieważ rysuje się perspektywa naszego zwycięstwa, wygranej”.

  To nie są cytaty z ostatniego wystąpienia przegranego prezydenta USA Donalda Trumpa. To Jarosław Kaczyński sprzed nieco ponad sześciu lat przemawiający z trybuny sejmowej do tysięcy zwolenników PiS pod Belwederem.

  https://wyborcza.pl/7,75398,26667148,trump-w-2021-r-jak-kaczynski-w-2014-r.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.2.glowka

  jasiuoz07.01.2021, 14:51
  Kaczyński zawsze po przegranych wyborach ujadał,że zostały sfałszowane.Ten sku…syn już wtedy dążył do rozruchów i wojny domowej.To jest nienawistny staruch,który spie…ł swoje życie,tylko czenu robi to z moim.Nie jestem wyborcą PiS dlatego ta menda nazwał mnie elementem animalnym.Wiele inwektyw z tej wrednej mordy padło dlatego nie zasługuje na mój szacunek.

  Faszyści u koryta.
  Naszczalnik bratobójca

 89. adam
  A może to był duch święty?

 90. PA2155
  Też kiedyś kupilem w antykwariacie na Wiślnej w Krakowie taki tomik wierszy. Pożyczyłem komuś i już nie mam. Był tam i Broniewski i Mistrz od Zaczarowanej Dorożki. Ale nie bądźmy zbyt surowi. To byly czasy, gdy niepokorni, odważni po spotkaniu z „trójką” dostawali w piwnicach więzień kulę w łeb. To tak jak Kohl, możemy powiedziec, że mamy niezwykłą szansę nie byc doroslym w tych popieprzonych latach. Nie usprawiedliwiam tego, ale to chyba Kisiel powiedział, że „jesteśmy w dupie, ale najgorsze jest to, ze zaczynamy sie w niej urządzać”. Łatwo jest nam teraz sądzić. Jestem pewien, że te gnioty siedziały im „kością w gardle”. I że sie tego wstydzili. Instynkt samozachowawczy, próba przeżycia.

 91. Przed Duchem Świętym (zanim się dowiedziano że takowy istnieje) załatwiano to w inny sposób.

  Przykład dał Vertumnus, Pomona doświadczyła a Rubens uwiecznił 😉

  https://www.museodelprado.es/en/the-collection/art-work/vertumnus-and-pomona/9e3cf680-d750-4fc0-b0ad-c1be197089ea

 92. woytek

  „Poczytajcie kto to jest ten Michał Broniatowski , który karierę rozpoczął w komunistycznych mediach w 1979 roku, a potem doznał iluminacji i zmienił radykalnie poglądy.”

  Zachęcony przez pana poczytałem.

  Red Broniatowski pracę w TVP rozpoczał w 1979 a zakończył w 1981 – pamiętnego 13 grudnia. Potem pracował dla brytyjskiej agencji telewizyjnej ITN, Associated Press, a od 1985 roku w agencji Reutera.

  Pan by wolał by red Broniatowski po 13 grudnia nadal pracował w „komunistycznych mediach”?

 93. W komentarzach podnoszono jednakże trudności w oszacowaniu liczby wyborców ze względu na brak obowiązku zameldowania. Do tego dochodzi przemieszczanie mieszkańców między stanami USA. Gdyby wybory były jawne można byłoby pewne dane sprawdzić chociaż nie wszystkie. W aktualnej sytuacji przy tak małych różnicach poparcia kandydatów dokładne ustalenie liczby osób popierających kandydatów wydaje się bardzo trudne, wręcz niemożliwe. To ułatwiało wypowiedzi prezydenta Trumpa o sfałszowanych wyborach, ale czemu jako prezydent nie zadbał o poprawienie ordynacji wyborczej

 94. @Bar Norte – tu jest sylwetka tego szamana (“ładny jestem, postoję”)

  https://natemat.pl/333305,jake-angeli-szaman-qanon-kim-jest-postac-z-zajsc-na-kapitolu-sylwetka

 95. @geozak
  7 stycznia o godz. 14:38

  „… mnie dopuszczonego do najwiekszych tajemnic przy budowie desantowcow dla ZSRR.
  … w szkołach wprowadzono naukę niezgodną z Biblią (Biblijny Belt) pytam się dlaczego i komu to było potrzebne.
  …..Dopuszczono na masową skalę głosowanie listowne co umożliwiło fałszerstwa wyborcze na trudne do udowodnienia..”

  Czyli dobrowolnie wspierales ZSRR, najptezniejszego wrog USA. Przekladasz mity (Biblie) nad nauke. Wierzysz w zafalszowane wybory, oczywiscie bez dowodow.

  Jezeli tacy wyborcy to ca. 50%, nie dziwie sie, ze USA sie staczaja 🙁

 96. Rudy Giuliani próbował mataczyć – ale pomylił numer telefonu 🙂

  Giuliani, chcąc wydłużyć prace nad zliczaniem głosów, w środę 6 stycznia około godziny 19 czasu miejscowego postanowił zadzwonić do senatora z Alabamy, Tommy’ego Tuberville’a i poprosić o pomoc w wydłużeniu procesu. Jak się okazało, prawnik Trumpa wybrał zły numer i zostawił wiadomość głosową pod numerem innego senatora. Nagranie wy.ci.ekło (przesłano je do redakcji „The Dispatch”), a fragmentów można posłuchać poniżej

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26667074,prawnik-trumpa-chcial-kupic-mu-czas-ale-zadzwonil-pod-zly-numer.html#s=BoxMMtImg4

 97. ahasverus
  7 stycznia o godz. 20:31
  Moja najstarsza siostra i brat (starsi ode mnie o wiecej niż 10 lat) chodzili do szkoły w latach 50-tych i zostały po nich stare podręczniki szkolne, tzw. wypisy. To one były dla mnie źródłem tych rewelacji poetyckich. Czytywałem też w dziciństwie stare podręczniki do historii i, pamiętam, że te z historii średniowiecza były lepsze niż późniejsze. Mój brat kolekcjonował też miesięcznik „Morze”. w każdym numerze była historyczny artykuł o dawnych piratach i żeglarzach, m.in. historia buntu na statku „Bounty”, rzadko wspominana w Polsce.

 98. ahasverus
  7 stycznia o godz. 20:31
  a propos tych lat ciężkich dla pisarzy polskich, warto przeczytac Trznadla, a jak go ktoś nie lubi, to ksiązkę, która mi kiedyś polecił jobrave…

 99. Była swego czasu dyskusja na temat wyborów w Polsce i wielu preferowało wybory korespondencyjne. Jak widać teraz po USA jakie daje to możliwości nieuczciwym politykom i jak bardzo nie wzbudza zaufania u wyborców.

 100. Bywalec 2
  7 stycznia o godz. 19:13

  Fakt, że Ameryka jest podzielona, absolutnie nie jest czymś nowym. Być może, przed epoką internetu nie było to z Europy zauważalne – ale nowożytna epoka walki na sztachety rozpoczęłą się od kadencji Clintona. Konkretnie od rewolucji Newta Gingricha, tuż po sukcesach GOP w wyborach 1994.

  Skończyły się raptem międzypartyjne przyjaźnie, wspólne modlitwy, wspólne party oraz wspólne panienki do towarzystwa. Znikneli z powierzchni power brokers (np. Don Rostenkowki), potrafiący ustawić każdy międzypartyjny kompromis. Rozpoczęła się epoka chamskiego obrzucania błotem oraz gorączkowego szukania haka na Clintona.

  Propaganda GOP zawierała groźne przestrogi: Demokraci wraz Clintonem, promuja homoseksualne zboczenia, mordują nienarodzone dzieci, chcą wam odebrać Boże Narodzenie oraz wprowadzić komunizm. Czy można to było zrobic lepiej?

  Generalnie, trumpizm w tejże materii nie wymyślił niczego nowego – ulepszył jedynie
  oprawę mantry Gingricha, dołączając elementy bezprecedensowego w histori Białego Domu chamstwa. Jakże to smutny upadek Grand Old Party.

 101. ls42
  7 stycznia o godz. 20:47
  “W komentarzach podnoszono jednakże trudności w oszacowaniu liczby wyborców ze względu na brak obowiązku zameldowania.“

  To tak zupelnie nie jest. Tylko osoby “registered to vote”’moga glosowac I tylko w regionie (County) gdzie jest “registered” . Jest jeszcze absentee vote dla osob ktore z roznych przyczyn nie moga osobiscie glosowac w swoim County. Vote by mail likwiduje ten problem. Dane o dokonanym wyborze sa dostepne. Na tej podstawie kandydaci wiedza jak prowadzic kampanie wyborcza I w jakich regionach. Republikanie slyna z manipulowania obszarami wyborczymi. Dlatego Mich McConnell wygrywal wybory w KY.
  Trump wymysla rozne interpretacje o oszustwach w ktore wierzy jego elektorat.

 102. Na marginesie

  Jake Angeli dorobił się już nawet od wczoraj notki biograficznej w Wiki z licznymi przypisami.
  W kilka godzin kariera globalna. Mozna powiedzieć, że spełnił się tzw amerykański sen.

 103. @maciek.g 7 stycznia o godz. 21:04

  A kto twierdzi, że wybory w USA były nieuczciwe? Czy tylko trumpiarze i inne @gołozadki?

  Problem z wyborami korespondencyjnymi w Polsce polegał na tym, że w Polsce nigdy wcześniej nie było takich wyborów, że zorganizowano je na rympał podczas pandemii i że złamano przy tej okazji wymagania przepisów (np. to, że nie wolno zmieniać zasad tuż przed planowanymi wyborami).

  Ale to są przecież rzeczy oczywiste i były tu wielokrotnie omawiane.

 104. Bar Norte
  7 stycznia o godz. 21:10

  Na marginesie

  „Jake Angeli dorobił się już nawet od wczoraj notki biograficznej w Wiki z licznymi przypisami.
  W kilka godzin kariera globalna. Mozna powiedzieć, że spełnił się tzw amerykański sen.”

  … w końcu, nie samym hamburgerem człowiek żyje…

 105. @Bar Norte 7 stycznia o godz. 21:10

  On ma nawet dość przyjemny, kulturalny głos i przemawia (w pewnym zakresie) dość sensownie.
  Majstersztyk autopromocji. Hameryka, cud miód ul.tra.ma.ry.na!

 106. PA2155
  „Dlaczego wszystko traktujesz jako przytyk personalny?”
  Absolutnie NIE. Nie wiem, dlaczego mi to wciąż wmawiasz? Próbuje się z tobą porozumieć, czyli najzwyczajniej w świecie porozmawiać o tym, co nas interesuje, denerwuje lub cieszy, a nie szukać zwady, bo nawet nie wiedziałabym o co?

 107. W 1963 r. w ciągu miesiąca zaszczepiono 3 mln 727 tys. osób
  A obecnie rzecznik mówi że do końca pierwszego kwartału możemy otrzymać szczepionki dla 2,7 miliona osób , czyli miesięcznie zaszczepimy 0,675 mln czyli 5,5 raza mniej!

 108. Na marginesie

  „Majstersztyk autopromocji.”

  To fakt, w czasie nocnych relacji nie mogłem jakoś od niego oczu oderwac.

 109. Na marginesie
  7 stycznia o godz. 21:16

  „On ma nawet dość przyjemny, kulturalny głos i przemawia (w pewnym zakresie) dość sensownie.
  Majstersztyk autopromocji. Hameryka, cud miód ul.tra.ma.ry.na!”

  …otóż to…dostawca strawy duchowej…na kliknięcie…

 110. mag
  7 stycznia o godz. 21:16
  dokładnie to samo chodzi mi po głowie… 🙂

 111. Tu jest dość ciekawy komentarz

  Donald Trump nie może odejść jako przegrany, bo potrzebuje swoich zwolenników na czas po prezydenturze. A do czego? Do zarabiania na nich pieniędzy. Są dla niego źródłem dochodu – musi im więc wmawiać, że nie przegrał, ale ukradziono im zwycięstwo – mówi dr Łukasz Pawłowski, publicysta zajmujący się polską i amerykańską polityką.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26665848,dr-lukasz-pawlowski-nie-spokoju-nie-bedzie-trumpem-kieruja.html

 112. Piotr II

  Mnie to wszystko przypomina trylogię „Underworld USA” Jemesa Ellroya.
  Ameryka wydaje jednak świetnych pisarzy, z genialnym wyczuciem nastrojów społecznych. Gdy czytałem to chodziło mi po głowie, że on przejaskrawia a Ellroy po prostu wyczuwał co nadchodzi.

 113. Na marginesie
  7 stycznia o godz. 21:10
  Ja nie twierdzę, że wybory były nieuczciwe, ale że wielu ludzi będzie tak uważać jak ich partia przegra. Wybory bezpośrednie dają dużo większą gwarancje uczciwości bowiem wyborca widzi jak działa komisja gdy głosuje. Widzi swoich reprezentantów pilnujących, by wszystko było zgodne z prawem. W wyborach korespondencyjnych tego nie ma. on wypełnia dostarczone blankiety wsadza w kopertę i przekazuje poczcie.
  Procedury bezpieczeństwa są dla niego niejasne , a ponieważ w Polsce większość podejrzewa innych o nieuczciwość i teoria oszustwa znajdzie wielu zwolenników. (nawet gdyby fachowcy zgodnie stwierdzali że bezpieczeństwo wyborów jest zagwarantowane. )

 114. @maciek.g 7 stycznia o godz. 21:34

  Wyborca nawet podczas wyborów bezpośrednich niewiele widzi. On tylko wrzuca głos do urny, ale I tak nie wie, co się dzieje potem. Kto patrzy na ręce osobom liczącym głosy? I co to znaczy “swoich” reprezentantów? Członkowie komisji mają przecież sympatie polityczne? System zabezpieczeń jest na tyle skuteczny, na ile każdy każdemu patrzy na ręce.

  Ktoś skomentował w mediach, że problem Ameryki to tylko preludium do tego, co zobaczymy, gdy wyborcy zaczną odrywać PiS od koryta. To dopiero będzie dramat.

 115. Bar Norte
  7 stycznia o godz. 21:29

  Ja z kolei odbieram dzisiejszą amerykańską (nie tylko amerykańską) rzeczywistość jak retrospekcję z filmu „Zmierzch bogów” Luchino Viscontiego.

 116. W środę wieczorem, około 23 czasu polskiego (17 czasu waszyngtońskiego) demokratyczny senator z Oregonu Jeff Merkley zapewnił na Twitterze, że głosów elektorskie są bezpieczne.
  „Karty do głosowania kolegium elektorów uratowane z sali Senatu. Gdyby nasz sprawny personel piętra ich nie zgarnął, zostałby spalone przez tłum” – napisał.

  Czyli niewiele brakowało by Trump triumfował .

 117. T minus ??? Days

  Pelosi calls for Trump’s immediate removal through 25th Amendment

 118. Na marginesie
  7 stycznia o godz. 21:42
  Mylisz się . Ja miałem kolegę który był takim strażnikiem społecznym pilnującym prawidłowości działań komisji wyborczej.
  Każdy mający wątpliwości mógł też się na takiego zgłosić

 119. Pence chyba nie wierzy ze moze zostac prezydentem na “15 minut” 🙂

 120. ls42
  7 stycznia o godz. 20:47
  W komentarzach podnoszono jednakże trudności w oszacowaniu liczby wyborców ze względu na brak obowiązku zameldowania. Do tego dochodzi przemieszczanie mieszkańców między stanami USA.

  Opowiadasz bzdury. Jak masz samochód i nie jest zarejestrowany pod adresem gdzie mieszkasz, to możesz dostać mandat. Jak masz konto w banku i podasz im lewy adres, to mogą ci konto zablokować. Zrobisz redyrekcję poczty na nowy adres, za chwilę wszystkie instytucje cię znajdą pod nowym adresem.

  Przeniesienie się do innego stanu jest tak skomplikowane jak przenosiny do innego państwa w unii. Nowe prawo jazdy, nowa rejestracja samochodu, nowa rejestracja wyborcza.

  Trump jest kłamcą, a ty powtarzasz tu jego kłamstwa nie mając o życiu w Stanach zielonego pojęcia.

 121. ls42
  7 stycznia o godz. 20:47
  W komentarzach podnoszono jednakże trudności w oszacowaniu liczby wyborców ze względu na brak obowiązku zameldowania. Do tego dochodzi przemieszczanie mieszkańców między stanami USA. Gdyby wybory były jawne można byłoby pewne dane sprawdzić chociaż nie wszystkie. W aktualnej sytuacji przy tak małych różnicach poparcia kandydatów dokładne ustalenie liczby osób popierających kandydatów wydaje się bardzo trudne, wręcz niemożliwe.

  Mój komentarz
  Tak, to jest rzetelna analiza. Patrząc w sufit i wsłuchując się w odgłosy dochodzące z gabinetu Donalda.
  Pzdr, TJ

 122. @maciek.g 7 stycznia o godz. 22:02
  Na marginesie
  7 stycznia o godz. 21:42
  Mylisz się . Ja miałem kolegę który był takim strażnikiem społecznym pilnującym prawidłowości działań komisji wyborczej. Każdy mający wątpliwości mógł też się na takiego zgłosić

  Ja napisałam, że system zabezpieczeń jest na tyle skuteczny, na ile każdy każdemu patrzy na ręce. W tej kwestii raczej się nie mylę i twój kolega nic tu nie zmienia.

 123. @tejot 7 stycznia o godz. 22:27
  🙂

 124. Na marginesie
  7 stycznia o godz. 22:38
  Czy ty nie zrozumiałeś że właśnie taki system był w czasie wyborów bezpośrednich w Polsce? (każdy kto chciał mógł patrzyć innym na ręce)

 125. @maciek.g 7 stycznia o godz. 22:42

  Każdy kto chciał mógł się zgłosić

  A czy jeśli nikt nie chciał, to wybory były uczciwe?
  A gdyby na przykład zbyt wiele osób chciało patrzeć komisji na ręce, to co wtedy?

  A jak ocenisz sytuację np. w zakładzie opiekuńczym, gdzie wszyscy niezbyt przytomni funkcjonariusze oddali ciurkiem głosy na Du*ę? Wszystkie karty wyborcze wypełniały zakonnice, ku ogromnej wdzięczność podopiecznych…

  Jesteś naiwny sądząc, że układy w jednej komisji, do której zgłosił się twój kolega gwarantują uczciwość całych wyborów.

 126. Poprawka: pensjonariusze, nie funkcjonariusze

 127. Słyszę tez jeszcze od czasu do czasu bzdurę, ze Kamala przejmie wkrótce władze po Bidenie a nikt jej nie wybrał. Oj urodzaj na idiotów ostatnio się udał.

  Co?! Jak to nie wybrał? Kto takie bzdury do głowy wkłada?

  Wyborcy głosują na ticket (bilet wyborczy) pary, czyli Prezydenta i Vice-Prezydenta. W przypadku gdy Prezydent jest z jakiś przyczyn niezdolny do sprawowania prezydentury, jego role przejmuje vice prezydent. Kamala nie jest zona Bidena!

 128. Piotr II

  Tak, na ten wymiar dekadencki też dziś niektórzy komentatorzy zwracali uwagę. Coś w tym jest.

 129. orca, izabella, tejot
  Te moje przypuszczenia biorą się z odprysków blogowej dyskusji bo przecież poza propagandą z obu stron (a przecież nie można z góry określić jaka będzie kadencja) są wątpliwości co do dokładności liczenia głosów, ale też prawidłowości w głosowaniu korespondencyjnym. Biorę też pod uwagę głosowanie w Polsce chociaż tu mimo wszystko ordynacja jest chyba bardziej uporządkowana.
  Pozdrawiam z podziękowaniem za komentarze

 130. Izabella
  Ekspertka sie znalazła wszystkich poprawia.Przyjechalo to czupiradło jakiś pomiot postkomunistyczny i udaje mądrą.

  Ja moge sie wypowiadać jak jest w moim stanie konkretnie w powiecie Cook.

  Od wiosny biuro Secretary of state było zamknięte do dzisiaj .Tak więc ja zmieniłem moje zamieszkanie od 2m-cy i co prawo jazdy nieuktualny adres.Do takich instytucji jak bank ,kredytowa karta,zakład ubezpieczeniowy Durnoto bez problemu zmieniłem adres przez telefon.

  Dodam ze republikanie od dawna chca wprowadzić koniecznosść posiadania prawa jazdy czy ID przez przeważnie czarnych wyborców ale demokraci to od lat blokują tłumacząc ,ze to wymóg rasistowski .

  Tak więc w niektórych stanach trudno ustalić tożsamośc face to face a co dopiero ustalić tożsamośc osoby głosującej listownie.

 131. Piotr II

  Na kanwie tej dekadencji przypomniał mi się wywiad z filozofem poliltyki Johnem Grayem, który zamiesciła kilka dni temu Kultura Liberalna. Wywiad nosi tytuł „Hiperliberalizm to idea samobójcza” i został przeprowadzony z okazji wydania jego ksiązki „Siedem typów ateizmu”

  Taka myśl:

  „Jeśli spojrzeć na historię Europy w XX wieku, to straty poniesione w wyniku I wojny światowej były niebywałe. Porządki polityczne, którym daleko było do doskonałości, jak w przypadku państwa R.o.m.a.n.o.wów oraz imperium Habsburgów, zostały zastąpione przez znacznie gorsze, bardziej represyjne i nieliberalne reżimy polityczne – i to bardzo szybko, w przeciągu kilku lat. Potem miała miejsce II wojna światowa, która oznaczała katastroficzne straty dla wielu krajów europejskich, w tym Polski – a w dodatku mogła mieć inne zakończenie.

  Ale to nie wszystko, jest bowiem jedna rzecz, o którą ludzie podpisujący się pod ideą postępu nigdy nie pytają. Mówi się na przykład, że postęp jest zawsze możliwy. A nie jest. Przez większość historii ludzkości postęp nie był możliwy. Nie istniał stopniowy, kumulatywny rozwój, w drodze którego to, co zostało uzyskane w przeszłości, jest w większości utrzymane dzisiaj i jutro. Powtarzający się model wyglądał raczej tak, że wypracowany zysk był niemal w całości tracony albo całkiem niszczony w okresach barbarzyństwa, które następowało dwa lub trzy pokolenia później.

  A potem następował czas, w którym w ogóle nie istniały warunki dla postępu. To także jest ważne, ponieważ postęp wymaga dwóch warunków. Po pierwsze, społeczeństwo musi być wystarczająco spójne pod względem wyznawanych wartości, aby możliwa była zgoda w sprawie tego, co stanowi poprawę. Tymczasem w okresie międzywojnia nie było takiej zgody. Po drugie, muszą istnieć instytucje, którym ufa większość społeczeństwa. Być może nawet w takim kraju jak Stany Zjednoczone nie ma obecnie takich instytucji – nie musi to oznaczać katastrofy na miarę tego, co wydarzyło się w XX wieku w Europie. Jednak może to oznaczać impas, który może trwać nawet przez wiele pokoleń.”

  Całość pod linkiem:

  https://kulturaliberalna.pl/2021/01/05/hiperliberalizm-to-idea-samobojcza/

 132. Na marginesie
  7 stycznia o godz. 22:56
  Na upór nic nie poradzę , kończę ten temat

 133. PA2155
  7 stycznia o godz. 21:00
  „Morze” – dobry, interesujący (przynajmniej dla mnie) miesięcznik w tamtych czasach. Były też b. interesujące „Miniatury morskie” 4zł szt. w sprzedaży w kioskach „Ruch” – miałem prawie wszystkie.
  Albo „Skrzydlata Polska”.
  Dobrze redagowane i bez patosu.

 134. mały fizyk.
  Jesteś typowym Jaśkiem głupowatym.

  50 % Naukowców nie wierzy w Boga i pozostałe 50% naukowców wierzy w Boga i czyta Biblię.Podaje te dane z przed 20 lat a byc może teraz wskutek emigracji te dane sie zmieniły,

 135. teo

  System działa…?

  Wskaż mi metode głosowania listownego ,jak sprawdzisz dane osobowe,prawo jazdy którego nawet nie posiada murzyn na południu.Podobno było 100 mln głosów oddanych listownie kto to mógł sprawdzić.

  Ja głosujac listownie na Prezydenta Andrzeja Dude w konsulacie w Chicago
  musiałem podać miejsce zamieszkania w Polsce podać Gminę,podać numery aktualnego paszportu,pesel,dowód osobisty oraz miejsce tymczasowego zamieszkania w USA.

 136. Bar Norte
  7 stycznia o godz. 23:51
  B.ciekawy fragment zacytowaleś.
  Dodam, że nawet nie trzeba brutalnych wydarzeń jak wojny, aby spore grupy społeczne doprowadzić na skraj nędzy. Kto wie czy nie jesteśmy tego świadkami..

 137. Ciekawe czyje to alter ego.

 138. zezem

  To dobry wywiad z wieloma ciekawymi przemyśleniami.
  Trochę pod prąd ale KL tak ma w zwyczaju.

 139. Bar Norte
  7 stycznia o godz. 23:51

  Dzięki za link…bardzo ciekawy wywiad.
  Mocno przygnębiające, ale na mnie zadziałało trochę jak kubeł zimnej wody na głowę.

  „Gdyby wszyscy zaczęli myśleć na sposób liberalny, powstałby monolityczny światek, ślepy na zewnętrzne niebezpieczeństwa – a nawet gorzej, powstałby hiperliberalizm, który rzeczywiście zaistniał współcześnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a który jest już nie tylko ślepy na zagrożenia, lecz sam je sprowadza. To kolejny powód, dla którego idea postępu jest niebezpieczna – postęp jest nie tylko kruchy, ale może także podważać sam siebie.”

 140. Przyjechalo to czupiradło jakiś pomiot postkomunistyczny i udaje mądrą
  Durnoto bez problemu zmieniłem adres przez telefon
  Jesteś typowym Jaśkiem głupowatym

  Wyławiam perełki z wypowiedzi gwiazdy blogu…

 141. Rozumiem, że Pan redaktor jest wdzięczny USA, to bardzo ładnie, ale to chyba nie jest żadny argumentem na rzecz kultury politycznej kraju.
  Ja miałem to szczęście, a może pecha, że na początku spotkałem się z ogromną arogancją i chamstwem służby konsularnej USA i mając wybór kierunku emigracji, wybrałem inny kraj.

 142. Redakcja plotek.pl: „Piasek pokusił się o zorganizowanie urodzinowej imprezy, na której nie zabrakło jego kolegi-trenera z „The Voice of Poland”, które emitowane jest w TVP, Nergala oraz Majki Jeżowskiej. Na przyjęciu świętowano przy stworzonym na tę okazję artystycznym torcie z ozdobnymi fragmentami partytury. Toast był również oryginalny jak wypiek.
  J***ć biedę. I bezrobocie. J***ć PiS i Konfederację i wszystkich tam – k***a, co tego – krzyczeli uczestnicy zabawy.”
  Czym oni się różnią, od tych co weszli nieproszeni do Białego Domu? Ci „inteligenci” szpagatowi są celebrytami gazety, której działalność przyniosła 7 milionowe straty, ale niewidzialna ręka uzupełni te braki i będą dalej celebrytami i przewodnikami dla nowej polskiej inteligencji?

 143. @Bar Norte, @Piotr II

  Przeczytałam wywiad, chociaż fascynacja Grayem jakoś mi ostatnio przeszła. Cenię “Black Mass” – w której notuje wzrost znaczenia fana.tyzmu religijnego – i to nie tylko wśród islamskich ter.rorystów, ale również amerykańskich polityków – ze szczególnym uzględnieniem “born again” George’a W. Busha, który podobno autentycznie wierzył w “oś zła” w Iraku. Czytałam “Straw Men”, w której argumentuje, że człowiek w gruncie rzeczy niczym istotnym nie różni się od zwierząt – teza nieco stronnicza, ale nie całkiem bezzasadna.

  Teraz nie tylko próbuje klasy.fikować ateizm, ale nawet go wartościować, dzieląc na “dobry” i “zły” – co odbieram jako zabawne, zwłaszcza że równocześnie zarzuca ateistom, że to oni nie umieją się uwolnić od pojęć związanych z religią. W kwestii “postępu” i jego warunków też chyba trochę plącze się w zeznaniach, bo ta postulowana “jedność” społeczeństw jako warunek postępu jest wzięta z sufitu – przecież “postęp”, jakkolwiek rozumiany, może być ograniczony do wybranych jednostek (na przykład, najbogatszych) skutecznie izolujących się od reszty “społeczeństwa”.

  Natomiast chętnie się zgadzam, że Gray inspiruje do myślenia, chociaż podobno zarzucano mu, że zbyt często zmienia zdanie. Zdziwiłam się, że znał Marcina Króla, a jeszcze bardziej – że zna i ceni Józefa Czapskiego, co do którego jeszcze nie mam zdania – jego pisma wydają mi się odległe o lata świetlne, ale jest jakby dokumentem pewnej epoki i nadal ma dość wierne grono wielbicieli.

 144. Test: fanatyzm

 145. Test: terrorysta

 146. Test: klasyfikowac

 147. Go figure…

 148. Gdyby ……………(wstaw dowolne nazwisko) nie był/była ciągle ………………(wstaw dowolną funkcję), to powiedział bym dosadnie co o nim/niej myślę.
  Obżydliwe.

 149. @Na Marginesie
  Teraz nie tylko próbuje klasy.fikować ateizm, ale nawet go wartościować, dzieląc na “dobry” i “zły” – co odbieram jako zabawne, zwłaszcza że równocześnie zarzuca ateistom, że to oni nie umieją się uwolnić od pojęć związanych z religią.
  Inaczej to zrozumiałam. Temu panu chodzi o spójność w myśleniu i podział na ateistów lepszych i gorszych jest u niego podziałem na myślącyh spójnie i niespójnie. Niespójność widzi w zastępowaniu wiary w opatrzność boską wiarą w postęp ludzkości. W tym sensie ateista nie odrywa się od monoteizmu, w którym go wychowano. Idea postępu wbrew temu, co dalej piszesz, na ogół odnosi się do ludzkości a nie wybranych grup. Jest zastąpieniem millenaryzmu religijnego jego wersjami świeckimi. Jakie niektóre z nich sprowadziły nieszczęścia nie trzeba tłumaczyć i w tym świetle rozumiem wartościowanie ateizmu bolszewików i ateizmu nazistów. Zdaniem pana Greya wszelka wiara w postęp – również w postęp liberalizmu na świecie – jest niebezpieczna, bo odrywa od rzeczywistości historycznej, w której nie ma ciągłości ani jasnego kierunku (rozumiem, że uważa on liberalizm za wytwór pewnej epoki i miejsca.)
  Krótko mówiąc ateista jest tym bardziej autentyczny w swoim światopoglądzie, im mniej poddaje się wierze w jakiś szczególny bieg historii.

 150. @Bar Norte
  Dostarczyłeś lektury bardzo ciekawej i bardzo na czasie. Artykuł opublikowany 5 stycznia jakże pasuje do wydarzeń następnego dnia. Jego podsumowanie jest jednak nieco zagadkowe.
  Gdyby wszyscy zaczęli myśleć na sposób liberalny, powstałby monolityczny światek, ślepy na zewnętrzne niebezpieczeństwa – a nawet gorzej, powstałby hiperliberalizm, który rzeczywiście zaistniał współcześnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a który jest już nie tylko ślepy na zagrożenia, lecz sam je sprowadza. To kolejny powód, dla którego idea postępu jest niebezpieczna – postęp jest nie tylko kruchy, ale może także podważać sam siebie.
  Jak Ty rozumiesz “hiperliberalizm”, który sam na siebie sprowadza zagrożenia?

 151. Po dekonspiracji „trumpowskich wikingów”… kto będzie rekonstruował manifestacje w Mińsku… Tak sobie myślę prywatnie… może Kurski ma pomysła…

 152. W ramach demokracji… prawo łaski dla siebie samego… gdzie tu większość… Tak sobie myślę prywatnie… w niełasce odchodzisz i niech tak zostanie… albo jak u Japończyków…

 153. zezem
  8 stycznia o godz. 0:05
  PA2155
  7 stycznia o godz. 21:00
  „Morze” – dobry, interesujący (przynajmniej dla mnie) miesięcznik w tamtych czasach. Były też b. interesujące „Miniatury morskie” 4zł szt. w sprzedaży w kioskach „Ruch” – miałem prawie wszystkie.
  Albo „Skrzydlata Polska”.
  Dobrze redagowane i bez patosu.
  Pamiętam z dzieciństwa, jako mniej więcej dziewięciolatek wpatrywałem się w ich okładki przez szybę kiosku Ruchu. Okładkę Morza zdobił żaglowiec unoszący się na wzburzonych morskich falach, w kolorze niebieskim, tak to zapamiętałem. Teraz zastanawiam czy ten żaglowiec był stałym elementem okładek Morza czy tylko ta właśnie okładka została mi w pamięci. Niestety nie było moją lekturą , z powodów prozaicznych, brak kapitałów.
  @Geozak
  Mam dla pana dobrą wiadomość, z tego co się orientuję zdecydowana większość polskich naukowców, a znam nieco to środowisko wierzy w Jahwe. Przy kompletnej nieznajomości Biblii. Może właśnie dlatego. Jacy polscy naukowcy taka i polska nauka.

 154. Za rządów PiS telewizja publiczna obsesyjnie wprowadza swoich widzów w błąd i szczuje ludzi przeciwko sobie. Czyli robi dokładnie to, co Donald Trump.

  https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26667537,tvp-czyli-ile-razy-mozna-przebijac-dno.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.2.glowka

  zbig.agnostos08.01.2021, 08:35
  „Telewizja publiczna” ma byc zlikwidowana, budynek zburzony, miejsce zaorane, posiana trawa i wypuszczane tam psy za swoją potrzebą. Ja suweren.

  ***** faszystów PiS

 155. Nie chcę zanudzać kolejnym fragmentem literatury, z którego wynika że wizja drugiego może być inna niż własna, ale z szacunku do mówcy nie porównujmy jej ze swoimi doświadczeniami dlatego że każdemu wolno mieć własną opowieść – tak w skrócie przekazuję myśl J.Steinbeck’a wspólnego ulubionego pisarza.
  Czyli każde zostaje przy swojej wersji – wygląda na to że ja przyjechałam dużo później do innego kraju, a jeśli nawet tego samego z nazwy to różnego w ocenie. Przyjechałam w inne miejsce a wszyscy wiemy o punkcie widzenia. Niby z góry widać lepiej ale z kolei od dołu – dokładnej.

 156. Najnowszy pokaz, do czego zdolna jest TVP, zobaczyliśmy w środę. Relacjonując dramatyczne wydarzenia z Waszyngtonu, państwowa telewizja przekonywała, że szturm na Kapitol można porównać z blokowaniem mównicy w sejmie przez polską opozycję w grudniu 2016 r.

  Podkreślam: mówimy o telewizji, która właśnie dostała kolejne dwa miliardy z państwowego budżetu, która powinna być punktem odniesienia dla innych mediów, jeśli chodzi o standardy dziennikarstwa. A jest tylko przykładem tego, jak nie powinny wyglądać media.

  Porównanie jest oczywistym kłamstwem. W grudniu 2016 r. opozycja w Polsce protestowała przeciwko planom wyrzucenia dziennikarzy z budynku parlamentu i wprowadzenia zakazu nagrywania parlamentarzystów przed zakończeniem lub po zakończeniu obrad. Gdy ówczesny marszałek sejmu Marek Kuchciński (PiS) wyrzucił z trybuny sejmowej posła KO Michała Szczerbę, opozycja zaczęła protest w sali plenarnej.

  Protestu posłów po prostu nie da się porównać ze szturmem bojówkarzy na Kapitol. Parlamentarzyści mają prawo przebywać w sejmie, nie wdarli się do niego. W Waszyngtonie tłum sforsował bariery i doszło do walk wręcz z policjantami. Funkcjonariusze służb bezpieczeństwa musieli użyć broni palnej, by fanatycznym zwolennikom Donalda Trumpa zagrodzić drogę do sali obrad, w której przebywali kongresmeni. Trumpiści zdewastowali biura demokratycznych polityków, w tym spikerki kongresu Nancy Pelosi. Na terenie Kapitolu zostawili co najmniej dwa ładunki wybuchowe.

  Porównanie nie było niedopatrzeniem ani błędem dziennikarskim. To świadome szczucie na polityków opozycji, podporządkowane interesom Prawa i Sprawiedliwości. Jedno z wielu, jakich w ostatnich latach dopuszcza się TVP, na przykład w zdumiewających materiałach w „Wiadomościach”, w których twierdzi, że Trzaskowski „zrezygnował z uczciwości”, bo ma hasło wyborcze jednym wyrazem różniące się od tego, którym posługiwał się Lech Kaczyński.

  https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26667537,tvp-czyli-ile-razy-mozna-przebijac-dno.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.2.glowka:undefined

 157. wspólny ulubiony pisarz J. Steinbeck – czy kiedyś, dawno, @R.S. zgodził się z tą oceną?
  Tak mi się kojarzy i dobrze że wstąpił na blog bo we dwójkę raźniej, a nawet trio z udziałem @….100 wówczas powstało, kiedy ten ostatni wkroczył na blog w przebraniu człowieka honoru. Potem to już było tylko gorzej i gorzej z tym robactwem.

 158. Grzybica po ciele się jej rozlała

  upławy od rana żabcia, sprzątała.

 159. teorie spiskowe na TEMAT:
  ” Dziś informuję mój rząd, że uważamy z wystarczającą pewnością, że Donald Trump próbował dokonać zamachu stanu.
  Chociaż nie dostarczyli dowodów na to, że urzędnicy agencji federalnej ułatwili chaos, Insider podaje te informacje, ponieważ ilustruje skalę i powagę środowych wydarzeń: amerykańscy sojusznicy wojskowi i bezpieczeństwa są teraz gotowi poważnie uwiarygodnić pomysł, że Trump celowo próbował przemocą obalić wybory i że niektórzy federalni funkcjonariusze organów ścigania – przez zaniechanie lub w inny sposób – ułatwili próbę.”
  https://www.businessinsider.com/trump-attempted-coup-federal-law-enforcement-capitol-police-2021-1

  `

 160. Stopka Cezary, spod Babiej Góry
  trafić nie umiał do …… dziury.

 161. starsze sprawy
  @GajowyM. – to przypadek że znałam ten utwór jak również 11 pozostałych na płycie CD. Na pamięć, taki mam zwyczaj słuchać na okrągło przez tydzień, dwa – jestem miłośniczką muzyki a nie znawcą.

 162. Ciekawe kto był na portierni Kapitolu… Tak sobie myślę prywatnie o koniu trojańskim w obiektach strzeżonych elektronicznie… ktoś od wewnątrz odsunął zasuwkę na drzwiach… nie z nami te numery…

 163. USA otrzymala demokracje jaka exportuje i narzuca innym krajom.

  Pozatym slowo „Demokracja” jest nauzywane i przewartosciowane, bo co to jest demkokracja ? … d. to jest umowa grup spolecznych, ktora to umowa moze np. pozawic kobiet prawa glosu, grup etnicznych prawa do korzystanie z przywilejow prawnych, itd.

  Founding fathers of the United States zadecydowali, ze wybor US-Prezydenta to jest bardzo wazna sprawa i nie mozna tego pozostawic w kompetecji wyborcow czy przypadkowi. Dlatego Prezydenta USA nie wybieraja obywatele USA tylko Wallstreet i kompleks militarno-przemyslowy ; fotel Prezydenta USA kosztuje ca. 300 mil. US Dollar.

  To co widzimy i co media incl. Polityka nam sprzedaje jako atak ultras, faszo-rasistowskich huliganow jest „We Want Our Country Back!”

  PS: Panie Redaktorze szkoda, ze nie pomieszkal Pan troche w Appalachian, czy na plantazy z niewolnikami z ameryki lacinskiej bo to jest Ameryka.

 164. Kapitol i Bastylia… symbole zła… Tak sobie myślę prywatnie… a czepiają się Kremla… komu przeszkadzają tamtejsze kuranty…

 165. „Kapitol i Bastylia… symbole zła… Tak sobie myślę prywatnie… a czepiają się Kremla… ”

  SSman z ruskiej ambasady

  tak na zdrowy rozum,

  Kreml leży bliżej.

  Faszyści u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 166. Gdzie są moje odsetki od oszczędności na czarną godzinę… to była moja Ameryka nad Wisłą… Tak sobie myślę prywatnie, że „Ameryka” zaczyna być Berdyczowem… oflagowanym… na pocieszenie…

 167. @jobrave, zauważ że D.Trump też nie może się pogodzić z prawdą – takie wspólne cechy charakteru znajduję. Narcystyczne.
  Żałuję że nie zrozumiałeś MOICH intencji, natomiast obelżywe oszczerstwo jest dla ciebie wytłumaczalne. Tak było:
  żabka konająca
  10 maja o godz. 7:22
  a co tam panie w polityce,
  „Zamieszki zbrojne odnotowano na granicy między okupowanymi przez Izrael i syryjskimi częściami wzgórz Golan. Syryjskie media twierdzą, że pociski izraelskie uderzyły w jego terytorium, podczas gdy Izrael donosi, że był atakowany przez irańskie pociski.”
  https://www.rt.com/news/426300-israel-syria-golan-shelling/?utm_source=browser&utm_medium=push_notifications&utm_campaign=push_notifications
  Tych co kłamią rozpoznacie po długich nosach.”

  Otwórz link i przeczytaj bo o to kłamstwo chodziło – odniesienie do Pinokia oczywiste. Natomiast w temacie długości nie ma o czym mówić, @Ted’dy bear podał swoją doświadczalnie udowodnioną wersję, co ciekawe Arabowie cieszą sią tą samą zależnością. . Reakcja @ozzy, podobnie jak i twoja w tym dniu była idiotyczna, chyba że on cierpi z powodu krótkiego nosa, mógł napisać szczerze. Z kolei ciebie otumaniła depresja, nie wiem co gorsze – na przyszłość znajdź sobie inna ofiarę do przepraszania.
  Jeszcze raz powtarzam – cieszę się, że @ozzy zniknął z blogu.

 168. „NYT”: Trump rozważa zastosowanie prawa łaski wobec samego siebie.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26668909,nyt-trumpa-rozwaza-zastosowanie-prawa-laski-wobec-samego.html#s=BoxMMt1

  Polski Beria = „Komendante Zero”

 169. W dziejach ludzkości neoliberalizm nie był jedynym kierunkiem polityczno-gospodarczym, który przyniósł światu więcej złego, jak dobrego. Nie przypadkowo jego największy rozkwit przypadł na okres, po upadku innej, równie skrajnej doktryny polityczni-gospodarczej, która była jego dokładnym przeciwieństwie. Właściwie to chyba trudno znaleść jakąś zwarta doktrynę polityczną, albo ideologię, która przyniosłaby na dłuższą metę pozytywne efekty. Wciąż najlepiej uczymy się jako gatunek na błędach. Nasze społeczeństwa przez jednak niebywały postęp technologiczny bardzo sie zmieniają. Ten postęp nie wypłacił sie ale postępem społecznym, a wręcz przeciwnie. Nożyce dochodów są rozwarte do oporu. Z jednej strony bajeczne fortuny, a z drugiej strony rzesze wykluczonych z owoców tego postępu, którzy zapłacili za ten postęp często utratą wysokopłatnych miejsc pracy w przemyśle, a wiec gorszymi warunkami pracy i niższymi dochodami. Przy takim „rozwoju społecznym” „koniec historii” nam nie grozi. Z obecnych stosunków społecznych najbardziej znowu korzystają skrajne ideologie i w wielu krajach można obserwować prawdziwy renesans populizmu i faszyzmu, czyli ideologicznych błędów, które ludzkość juz kiedyś popełniła, a których największą zaletą jest łatwa przystępność nawet dla umysłów o skrajnie limitowanych możliwościach percepcji.

 170. The New York Times” wskazuje, że ułaskawienie miałoby zastosowanie tylko do prawa federalnego i nie zapewniłoby Donaldowi Trumpowi ochrony, gdyby doszło do stwierdzenia popełnienia przez niego przestępstwa stanowego.

  „Nie jest do końca jasne, czego najbardziej obawia się Trump po zakończeniu kadencji. Przed trzema laty nowojorscy śledczy wskazali zaangażowanie polityka w kwestiach nielegalnego finansowania kampanii wyborczej. Współpracownicy prezydenta obawiają się, że Trump w przyszłości mógłby ponieść również konsekwencje m.in. za naciski na urzędników stanu Georgia w sprawie wyniku wyborów prezydenckich oraz za wypowiedzi, które doprowadziłyby do środowych zamieszek na Kapitolu.

 171. jeszcze z dzisiejszej prasy przykład wyjątkowej demoralizacji:
  „Trump zapytał konkretnie o konsekwencje prawne udzielenia sobie prezydenckiego ułaskawienia przed opuszczeniem Białego Domu, podał New York Times , rozmawiając z doradcami w tej sprawie w ciągu kilku tygodni od porażki wyborczej.
  Prezydent podobno rozważał również ułaskawienie członków swojej rodziny, w tym Ivanki Trump, Erica Trumpa i Donalda Trumpa Jr, a także pomocników, takich jak Jared Kushner i jego osobisty prawnik, były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani. ”
  https://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-election-2020/trump-self-pardon-report-b1784150.html

 172. okazuje się że tym razem @worm100 był szybszy ode mnie.
  Nie szkodzi, może bardziej zapadnie w pamięć to pokrętne postepowanie.

 173. Czyżby Cezary z ……. się czubił?
  Czyżby Cezary sens życia zgubił?

  OnieOnieOnie
  On tylko CHŁOPEM być chce.

 174. „Wiadomości” brną w obronę Trumpa. Przegranego prezydenta, który napuścił swoich zwolenników, by zaatakowali Kapitol.

  https://wyborcza.pl/7,75398,26668540,jacek-kurski-ma-racje-mozna-porownac-amerykanski-motloch-do.html#S.raport%20ze%20%C5%9Bwiata-K.C-B.3-L.1.maly

  ciemny_lud07.01.2021, 20:59
  Na tym tle zapytam: kiedy w Polsce zostanie osądzona politycznie i karnie śmierć Pawła Adamowicza?
  Konkretni ludzie szczuli. Za szczucie są osobiście odpowiedzialni politycznie Jarosław Kaczyński i Jacek Kurski. Dlaczego nikt im nie postawił wprost zarzutu i nie próbował doprowadzić do osądzenia? Ja wiem, że dzisiejszy wymiar sprawiedliwości w Polsce jest rachityczny, ale takie oskarżanie ma o wiele więcej sensu niż kolejne sejmowe wnioski o wotum nieufności, które się kończą wręczaniem kwiatów zamiast kajdankami.
  Do dziś nie rozumiem, jak można było wpuścić do gdańskiego kościoła na mszę żałobną współsprawców szczucia, nie żądając od nich przedtem przeprosin i przyznania się do współudziału.
  Na razie komunikat jest taki, że w Polsce z powodów politycznych można zabić każdego w każdej sytuacji jeśli się tylko znajdzie odpowiedni nieszczęsny wariat z nożem.

 175. @żabka konająca

  Natomiast w temacie długości nie ma o czym mówić…
  _________________________
  Masz rację, zwykle zwykłe 20cm reguralnie powoduje nieporozumienia i insynuacje 🙄

  A powracając do F***… Synalek nie dysydenta, to rodzaj bohatera na klawiaturze, w wirtualu. Podobnie @gołodupek

 176. Niszczył Wałęsę, sam służył Moskwie! IPN odnalazł akta szefa „Solidarności” z PiS

  Czerwony Janusz.
  Janusz Śniadek dziś jest posłem PiS.

  https://wiesci24.pl/2020/12/26/niszczyl-walese-sam-sluzyl-moskwie-ipn-odnalazl-akta-szefa-solidarnosci-z-pis-foto/?fbclid=IwAR3Cfq-zko68Dy-Hv9DXlKAYlFWFVLmGNmPHbpPFgY1C0y2hiRaNtUm-ABw

  Osiem gwiazdek
  faszystowskie sQ**syny PiS

 177. Coś ucichło o oszustwach pana Henry „Szmalcownik” Czarnecki.

  Czy ktoś wie, jak postępuje śledztwo? Czy może już umorzone ?

  Chcę Polski takiej jak Wawel, a nie jak kamienica Banasia: Małgorzata Kidawa-Błońska.

 178. Jednak są inteligentni ludzie w Ameryce. Nikt mi nie powie.

  Jimmy Kimmel

  https://www.youtube.com/watch?v=gGtC7uM1QJI

 179. @ geozak
  Panu najwyraźniej koronawirus uszkodził mózg i spowodował zanik pamięci. Jeszcze nie tak dawno, kiedy w Polsce PZPRawica wymyśliła wybory korespondencyjne, to Pan ten pomysł chwalił. Bo to dobry pomysł w czasie epidemii a urzędnicy pocztowi są ucziwi in gremio, więc sfałszowanie wyników nie wchodzi w grę (o tym, że pomysł korespondencyjnych wyborów zgłoszony na miesiąc przed ich terminem to kpina z prawa, bo przepisy o wyborach nie mogą być zmieniane na 6 miesięcy przed ich terminem pan się nie zająknął nawet.) Dzisiaj, kiedy okazało się, że w USA Pana faworyt przegrał i że znacznie więcej głosów korespondencyjnych oddano na jego rywala, to Pan nagle twierdzi, że to było nadużycie , pomimo, że jak Pan sam pisał w USA możliwość głosowania korespondencyjnego istnieje od dawna.
  Trzeba się umieć przyznać do porażki: Trampek nie jest pierwszym bucem na urzędzie Prezydenta USA, ale jest jak dotychczas chyba największym.
  P.S. Pisze Pan, że nie zagłosowałby Pan na przedstawiciela skorumpowanego aparatu urzędniczego (pewnie przy zastrzeżeniu, że byłby to demokrata) a popiera Pan przedstawiciela świata establishmentu finansowego, który może sam skorumpowany nie jest, ale który notorycznie korumpuje urzędników. Nie byłoby skorumpowanych urzędników , gdyby nie korumpowali ich biznesmeni, dla swoich prywatnych korzyści.

 180. @ borgenight:
  Founding fathers of the United States zadecydowali, ze wybor US-Prezydenta to jest bardzo wazna sprawa i nie mozna tego pozostawic w kompetecji wyborcow czy przypadkowi. Dlatego Prezydenta USA nie wybieraja obywatele USA tylko Wallstreet i kompleks militarno-przemyslowy ; fotel Prezydenta USA kosztuje ca. 300 mil. US Dollar.

  To co widzimy i co media incl. Polityka nam sprzedaje jako atak ultras, faszo-rasistowskich huliganow jest „We Want Our Country Back!”

  Pragnę zauważyć, że po pierwsze Dopnald Trump to nie jest żaden przedstawiciel „People of America” ( za takiego od biedy moznaby uznać Jimmy Cartera) tylko właśnie tego „Wall Street” czyli finansowego etablishmentu.
  Poza tym osobiście nie wątpię, że rosyjscy robotnicy i chłopi w 1917 roku, którzy wynieśli do władzy Bolszewików też chcieli mieć „their country back” A wyszło wiadomo jak….

 181. Co Fortem Trump… skoro słowo się rzekło… na dobre i na złe… Na Dudzie polegaj jak na Zawiszy… Szymany też można wyrychtować od ręki… Tak sobie myślę prywatnie o azylu nad Wisłą… Biden czeka na wycieraczce…

 182. Nieszczęścia chodzą parami… Netanjahu kryminalistą… Trump puczystą… Tak sobie myślę prywatnie… czy to nie jest plama na honorze Bliskiego Wschodu… żandarmi okazali się… grzesznikami… z ręką na sercu… A reszta świata jak Gang Olsena idzie na smyczy…

 183. żabka konająca
  8 stycznia o godz. 10:09
  Czy ten groźny Trump spadł z nieba? Czy został on wybrany w wolnych wyborach w największej demokracji na globie. Każdy prezydent USA jest nominatem kompleksu militarno przemysłowego z zasadniczym udziałem lobby Żydowskiego. Ten śpiący z objawami demencji Biden jest znacznie gorszy od Trumpa, militarysta, autor amerykańskich wojen, które zniszczyły wiele krajów i spowodowały śmierć milionów ludzi. Atak na kongres przypomina spalenie Reichstagu przez zwolenników Hitlera. Czy historia sie powtórzy. Już jest prawie blisko.

 184. Spalenie Rzymu przez Nerona uważane jest za akt desperacji, ale przecież mógł to być przypadek, albo zamierzone działanie w imię postępu, warunkujące poprawę życia mieszkańców tego starożytnego miasta. Oczywistych dowodów brak.

  Atak na Kapitol w Waszyngtonie jest jednak dobrze udokumentowany, bowiem nawet ludzie wdzierający się do wnętrza obiektu używali sprzętu elektronicznego i nagrywali wydarzenie. Gdyby nie ofiary śmiertelne można byłoby to potraktować jak happening.
  W naturze ludzi jest baczne obserwowanie tego co się dzieje u sąsiadów, a zapominanie własnego postepowania. Dlatego świadkowie odgrywają ważną rolę przed sądem.

 185. P.S. (8 stycznia o godz. 11:32)
  Dokładnie, to amerykańska procedura jak najbardziej pozostawia kwestię wyboru Prezydenta obywatelom, zwłaszcza taka, jaka była z początku, gdzie ilość głosów elektorskich odpowiadała liczbie ludności w poszczególnych stanach. Nie zdarzyło się nigdy, żeby elektorzy nie głosowali zgodnie z wolą swoich wyborców, chociaż teoretycznie taka możliwość istnieje. Nawiasem mówiąc obecny rozkład elektorów faworyzuje kandydata Republikanów, bo liczba elektorów nie odpowiada już dawno liczbie ludności- w regionach wiejskich, gdzie większe poparcie mają Republikanie przypada 2-3 razy więcej elektorów na liczbę ludności niż w miejskich, gdzie z reguły wygrywają Demokraci

 186. Księża nie myją rąk… dlatego powinni być szczepieni w I grupie, aby nie zarażać… sugeruje ekspert… doradca GIS… Tak sobie myślę prywatnie… ilu chętnych nagle… a może zaproponować przed szczepieniem sprzątanie lasów… kto najwięcej… pierwszym… dwa worki, dwie dawki… W ramach deratyzacji w Ameryce Płd. oferowano bilet do kina za 10 ogonów… szczura…

 187. ls42
  8 stycznia o godz. 12:02
  Spalenie Rzymu przez Nerona uważane jest za akt desperacji, ale przecież mógł to być przypadek, albo zamierzone działanie w imię postępu, warunkujące poprawę życia mieszkańców tego starożytnego miasta. Oczywistych dowodów brak.

  Mój komentarz
  O co chodzi?
  TJ

 188. Proszę zamknąć oczy,uruchomić wyobrażnię:jest rok 2023 (może wcześniej),odbyły sie wybory do Sejmu.Wygrała opozycja.W TVPiS i TVPInfo wystąpił Wielki Przegrany wyglaszając orędzie o skradzionych -wróć!-sfałszowanych wyborach.No i…?Może tłum z krzyżami,różańcami ruszy na Sejm?
  Kościół nie będzie mieszał się do polityki,poczeka…Policja będzie broniła Prawa i Się postara.
  Dość,bo wykraczę!

 189. Symetryczny
  Ten śpiący z objawami demencji Biden jest znacznie gorszy od Trumpa, …

  Ty klarnecie w czambuł ****

  Brzuch boli od twoich kretynizmów.

 190. tejot
  8 stycznia o godz. 12:49
  ls42
  8 stycznia o godz. 12:02
  Spalenie Rzymu przez Nerona uważane jest za akt desperacji, ale przecież mógł to być przypadek, albo zamierzone działanie w imię postępu, warunkujące poprawę życia mieszkańców tego starożytnego miasta. Oczywistych dowodów brak.

  Na dodatek, Nerona nie było w Rzymie jak wybuchł pożar.

  Teorie spiskowe jak widać, nie są nowością.

 191. Oni to nazywają demokracją… łobuz prezydent sam siebie ułaskawia… inni wybierają seppuku czy kałacha jak Allende… Tak sobie myślę prywatnie o demokracjach… jak o wartościach chrześcijańskich… czy ktoś widział… czy ktoś wie…

 192. @geozak

  1. W ilu miejscach zarejestrowałeś się, aby głosować?
  2. Zachowałeś owe, już legendarne, trzy (3!) pakiety wyborcze przysłane ci do domu?
  Jeśli nie skorzystałeś z żadnego i nie głosowałeś, o czym tu donosiłeś, to powinieneś je mieć.
  Z twoim adresem na kopercie.
  To dowód nie tylko na twoją prawdomówność, ale i na rzekome oszustwo wyborcze. Jeśli inni obywatele również mogli oddać więcej niż jeden głos, to jako wielbiciel i follower Trumpa nie sądzisz chyba, że zrobili to tylko zwolennicy Bidena?
  Czy może jednak byli oni bardziej kumaci niż trumpowcy?

 193. Symetryczny
  8 stycznia o godz. 12:01
  „Ten śpiący z objawami demencji Biden jest znacznie gorszy od Trumpa, militarysta, autor amerykańskich wojen, które zniszczyły wiele krajów i spowodowały śmierć milionów ludzi. Atak na kongres przypomina spalenie Reichstagu przez zwolenników Hitlera. Czy historia sie powtórzy. Już jest prawie blisko.”

  Czyżby Biden miał odgrywać rolę Hindenburga?
  Wiek się zgadza.

 194. tejot 12.49
  Przed chwilą kupiłem Gazetę Wyborczą, a tam na stronie tytułowej „Trump na odchodne podpala kraj”, ale i bez tego analogia sama się narzucała, bo zdarza się przecież, że złe na dobre wychodzi. Zakładam, że nie wszystkim
  Pozdrawiam

 195. Będąc tu tylko przelotem, wyjaśniam ze częściej bywam w piwnicy u naukowców.
  Tam przynajmniej nikt nikomu nie nawrzuca a i antygeny są aktywne wiec wirusy są trzymane pod kontrolą.
  Gdy mnie jakiś temat podkręci to od czasu do czasu tam sobie przynudzam.

  Istotnie koleżanko @żabko, Ameryk jest kilkanaście i wyglądają one inaczej z perspektywy różnych ciężko pracujących grup społecznych. A jeszcze inaczej z perspektywy oderwanych od rzeczywistości pseudo elit lub celebrytów.

  Święto Rebootingu, do którego kontynuacji zachęcała mnie @Kruk, doczekało się czterech dalszych odcinków. Pomysł treatmentu scenariusza dokonuje życia jako numer rejestracji w bazie danych niezrealizowanych scenariuszy w WGA (Writers Gild of America). Popchnąć tego nijak ☹.

  Rzeczywistosc dogania czarny scenariusz opowiadania.
  Energia elektryczna wypalana przez komputery skutecznie przerabiana jest w wirtualne gówno.
  Bitcoin szaleje, osiągnął już 40 tysięcy dolarów

  Świat wariuje wspomagany wampiryzmem giełdy.

  Tru(m)pia gospodarka bez pokrycia w rzeczywistości trzepnie, ze nowa administracja znowu będzie musiała sprzątać po zniszczeniach.

  Male łapy Trumpa i biała sukienka jego córki w świeżych plamach krwi.

  Ilości ofiar Covida w USA jest większy niż doznanych podczas Drugiej Wojny Światowej.

  Odkręcanie dekretów Trumpa, które doprowadzaja do dewastacji parków narodowych i sanktuariów zajmie sporo wysiłku.

  Jak mawiał Zorba cóż za piękna katastrofa.

  Pozostaje tylko śpiew i czarny humor.

  Wraz z życzeniami normalnego i zdrowego roku
  jeszcze raz moj ulubiony przepis kulinarny.

  Dętkarz oponiarski po polsku.

  Na początek musimy poszukać w lesie świeże dętkarze. W polskich warunkach klimatycznych, ale również niemal na całej półkuli północnej dętkarze są dostępne cały rok. Znajdujemy je pod liśćmi, ale przykryte płytką warstwa podszycia. Oponiarze z kolei odławiamy ze stawu. Oponiarze występują gromadnie w warstwach przydennych. Można też je zaimportować w większych ilościach z innych krajów europejskich.
  Jeden Dętkarz jest wystarczający na danie dla dwóch osób. Dętkarza myjemy i kroimy w pierścionki.
  Oponiarze są dość duże i twardawe, wiec możemy zostawić resztę na przyszłość. Oponiarze maja okres przydatności do spożycia około stuletni. Nie ma wiec obawy, ze się popsują.
  Pierścionki Dętkarza smażymy w warunkach prawie pyrolitycznych, aby miały właściwą kruchość.
  W osobnym rondlu staramy się, aby oponiarz zmiękł i miał konsystencje płynną. Najlepsza do tego celu jest kuchenka indukcyjna.
  Dętkarze są przepyszne wraz z makaronem polietylenowym. Makaron gotujemy pod przykryciem, aby wartościowe składniki bromo-bifenolowe nie ulotniły się. Wywar zostawiamy, jest on bowiem świetnym dodatkiem do spirytusu.
  Dętkarz zalewamy sosem oponiarskim, z boku układamy makaron. Jeśli pozwala nam budżet to kładziemy na makaron śliwkę pierdziuszkę.
  Smacznego!
  P.S.
  Danie polecane szczególnie małym dzieciom i młodzieży, ale be śliwki.

 196. GajowyM
  Pytałem juz o to geozaka. Oczywiście w porywie obywatelskiego obowiązku zniszczył wszystkie 3 pakiety, podobnie z resztą jak wszyscy zwolennicy Trumpa, którzy mieli ich nie tylko 3 , ale setki, tysiące i znajdowali je wszędzie, leżały praktycznie na kaźdym śmietniku. A po zniszczeniu tych dowodów oszustwa wyborczego, w porywie obywatelskiego obowiązku nasz Amerykanin geozak jeszcze zrezygnował z udziału w wyborach całkowicie.

 197. Są słowa ktore na tym blogu nie przechodzą. Do nich należy napewno połączenie pierwszej sylaby nazwiska Kurski ze słowem wizja . Dlaczego akurat ten trafny skrót na określenia telewizji rządowej w Polsce tak podpadł ?

 198. ls42
  8 stycznia o godz. 14:24
  tejot 12.49
  Przed chwilą kupiłem Gazetę Wyborczą, a tam na stronie tytułowej „Trump na odchodne podpala kraj”, ale i bez tego analogia sama się narzucała, bo zdarza się przecież, że złe na dobre wychodzi. Zakładam, że nie wszystkim

  Mój komentarz
  Co się zdarza? Podpalenie kraju na dobre wychodzi? Co to ma wspólnego z Neronem?
  Pzdr, TJ

 199. @kruk 8 stycznia o godz. 6:02

  Temu panu chodzi o spójność w myśleniu i podział na ateistów lepszych i gorszych jest u niego podziałem na myślącyh spójnie i niespójnie. Niespójność widzi w zastępowaniu wiary w opatrzność boską wiarą w postęp ludzkości. W tym sensie ateista nie odrywa się od monoteizmu, w którym go wychowano. Idea postępu wbrew temu, co dalej piszesz, na ogół odnosi się do ludzkości a nie wybranych grup. Jest zastąpieniem millenaryzmu religijnego jego wersjami świeckimi. Jakie niektóre z nich sprowadziły nieszczęścia nie trzeba tłumaczyć i w tym świetle rozumiem wartościowanie ateizmu bolszewików i ateizmu nazistów.

  Referujesz poglądy Johna N. Graya wyrażone w linkowanym wywiadzie. Ja ten wywiad czytałam i rozumiem, co autor miał na myśli.

  Mnie te poglądy rozbawiły, bo są nie tylko szufladkowaniem ateistów (Gray traktuje ich jak jakiś wydumany monolit, nawet jeżeli – równie arbitralnie – dzieli ich na siedem grup) ale również powielaniem religianckiej wiary w to, że ateiści (jako całość???) mogą być tacy lub owacy, a już w ogóle to bolszewicy (jacy bolszewicy, którzy bolszewicy???) byli rzekomo ateistami. Stalin był wychowankiem seminarium duchownego, jego decyzje polityczne nie miały raczej nic wspólnego z wiarą czy ateizmem. On nie był filozofem, był pragmatykiem. Podobnie zresztą wygląda sprawa z Hitlerem.

  Takie poglądy (Hitler nie był, nie był, NIE BYŁ katolikiem!!!) wyraża tu na blogu niejaki X.pa.we.łek, jeszcze jedna obłąkana wersja @gołozadka.

  Podsumowując: Gray upraszcza, wpiera ludziom dziecko w brzuch i “zapomina” o zdefiniowaniu podstawowych pojęć, takich na przykład jak “ateizm” czy “postęp”. Nie mówiąc już o przyklejaniu Hitlerowi czy Stalinowi łatki “ateisty”. Zabawne to.

 200. @adam100 8 stycznia o godz. 10:21

  Inaczej mówiąc – Trump doskonale wie, że jest winien.

 201. A tak swoją drogą to ciekaw jestem, jak by to było gdyby Capitol szturmowali nie biali i uzbrojeni zwolennicy Trumpa, ale nieuzbrojeni Afroamerykanie ? Ilu szturmujących wtedy by to przeżyło ?
  Po tym zachowaniu sił broniących Capitolu jedna dymisja szefa policji napewno by mnie nie zadowoliła. Ja bym i najpierw wszystkich zwolnił, a potem po procesie denazyfikacji przyjął do pracy z powrotem tych, którzy nie zawinili.

 202. @Bywalec 2
  8 stycznia o godz. 15:09

  Z przyczyn oczywistych nie przechodzi żadne słowo z ciągiem liter „k_u_r_w”.

 203. @Bywalec 2 8 stycznia o godz. 10:23

  “Liberalizm” to jeszcze jedno pojęcie, które John Gray “zapomniał” zdefiniować. Czy chodzi mu o neoliberalizm, czyli doktrynę gospodarczą, czy o liberalizm obyczajowy lub polityczny, czyli tolerancję dla różnorodności poglądów? Gray zakłada, że “ateizm” jest doktryną i ma swoje dogmaty. To jest dokładnie to, co Gray zarzuca liberałom – czyli wekslowanie religianckiego sposobu myślenia na zjawisko, które z religią nie chce mieć raczej nic wspólnego. To religie się skupiają wokół dogmatów.

 204. Kiedy hitler przestał być katolikiem… IPN milczy… kiedy Jezus przestał być Żydem, aby zostać katolikiem… IPN też milczy… Tak sobie myślę prywatnie… co było pierwsze jajko, czy kura…

 205. Przemówienie Bidena o praworządności to fatalna wiadomość dla populistów na świecie

  Nie pierwszy raz wspomniał o Trumpie w kontekście autokracji. Podczas telewizyjnej sesji pytań od wyborców w Filadelfii w połowie października zarzucał mu, że „popiera wszystkich zbirów na świecie”, wymieniając przywódców Korei Północnej i Rosji.

  Prokurator generalny William Barr rzeczywiście długo był jednym z najwierniejszych sojuszników Trumpa. Przykładowo, gdy jeszcze przed upublicznieniem otrzymał raport Muellera, przedstawił Amerykanom jego krótkie „omówienie”, które stawiało prezydenta w bardziej korzystnym świetle. Później okazało się, że przemilczał kilka wniosków, ale opinia publiczna już zdążyła wyrobić sobie zdanie na temat śledztwa.

  https://wyborcza.pl/7,75399,26669647,przemowienie-bidena-o-praworzadnosci-to-fatalna-wiadomosc-dla.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy

  kotbuka08.01.2021, 14:03
  Nareszcie na stanowisku prezydenta USA Człowiek.

 206. Bywalec 2

  Zniszczyłem te pakiety wyrzucając do recylingu dlatego ,że to żaden dowód a po drugie gdybym zbierał dokumenty i oferty jakie codziennie przychodzą z korespodencją to bym w ciągu miesiąca został zasypany górą papieru.

  Wczoraj Donald Trump w zasadzie powtórzył ,że trzeba zmienić prawo wyborcze tak aby była możliwośc weryfikacji każdego wyborcy .To jest podstawa przejrzystości procesu wyborczego .

  Bywalec 2 i inni ,nie taktujcie mnie jako zwolennika Donalda Trumpa.Jednak ma on rację tak jak w wielu sprawach.Ja oceniam ludzi na podstawie co zrobili konkretnie czyli czynłów a nie na podstawie obietnic czy liberalnego bełkotu.

 207. @ls42 8 stycznia o godz. 12:02

  W naturze ludzi jest baczne obserwowanie tego co się dzieje u sąsiadów, a zapominanie własnego postepowania. Dlatego świadkowie odgrywają ważną rolę przed sądem.

  Błąd! Odkąd podjęto badania nad strukturą pamięci wiadomo doskonale, że na świadectwach trudno polegać. Ludzka “pamięć” notorycznie zawodzi, a “świadkowie” pamiętają te same zdarzenia diametralnie różnie. W dodatku wspomnienia ulegają przeprogramowaniu za każdym razem, gdy są “przywoływane”. Poza tym można ludziom wmówić “pamięć” fikcyjnych zdarzeń. To są od dawna znane sprawy. Dlatego np. zapis filmowy jest bardziej niezawodny od relacji świadków.

 208. Sprawa Nawalnego, a zamordowanie na Kapitolu 5 osób… Tak sobie myślę prywatnie o demokracjach… jaki suweren takie demokracje… dla przeciwników… nie wszystkie do przeżycia…

 209. @Bywalec 2 8 stycznia o godz. 15:09
  Qurwizja przejdzie.

 210. Bywalec 2
  Nie em czy wiesz jak podzielone jest Chicago to wyjaśnię.Całe południe aż do ulicy biegnącej wschód -zachód zamieszkują Afro-amerykanie .Tych mieszkańców partia demokratyczna na czele z Nancy Pelosi trzyma jako niewolników wyborczych.Wychowano ich na podstawie instynktu psa Pawłowa ,że tylko partia demokratyczna da im korzysci .Całe te stado utrzymują w posłuszeństwie naganiacze czyli Pastorzy którzy pozakładali koscioły.Jeśli udasz się na taką czarną ulice to zauważysz na domu krzyż oraz tablice jaki kościół.Taki pastor ma dom w nim odprawia swoje nabożeństwa zaś prawo pozwala mu nie płacić podatków.

 211. Bywalec 2
  Oczywiscie są też typowe budynki kościelne najczesciej przejęte po białych którzy stąd uciekli .

  Gdy nie było pandemii Afro-amerykanin aby zagłosować musiał sie udać do punktu wyborczego.Przedtem musiał się zarejestrować itp.W obecnym głosowaniu odwiedził go pastor ,wypełnil za niego papiery wpisał na kogo głosuje a na koniec zaprosił go do swojego -domu koscioła gdzie może odebrać paczkę żywnościową.Tak to wygladalł powszechnie i dlatego te wybory były od samego początku nieuczciwe jedne wielkie oszustwo.

  Dlatego uczciwi Amerykanie którzy przybyli i szturmowali Kapitol dobrze o tym wiedzą.

  Szansa z pandemią spadla jak z Nieba Demokratom gdyż w przeciwnym wypadku głosowanie w lokalach wyborczych Demokraci nie mieli szans.To mnie wiadomo od jakiegoś czasu ,że partia demokratyczna przeżarta jest korupcja na wskroś i ona zniszczy Ameryke jaką opisał Daniel Passent

 212. W Ameryce demokracja wygrała. Biden dzięki Trumpowi dostał znacznie silniejszy mandat , a wpływ republikanów znacznie osłabł (teraz długi czas będą musieli odrabiać straty)
  Ameryka jednak poniosła olbrzymie straty wizerunkowi i autorytet (który był ogromnym wsparciem) w wielkim stopniu ucierpiał , a to mocno odbije się na gospodarce. Teraz trudno będzie USA prowadzić polityk przy pomocy siły militarnej wmawiając ludziom że to dla ich dobra. UNIa na tej wizerunkowej katastrofie bardzo zyskała (powstała właśnie po to by Ameryka nie zdominowała Europy. (silny może więcej , a zjednoczenie wzmacnia) Teraz wielu polityków unijnych otrząśnie się z tego mitu amerykańskiego i inaczej zacznie patrzyć na politykę tego kraju zawsze skierowaną na własna korzyść (mimo tej gadki o demokracji i obronie świata przed złem )
  Ci którzy wsparli się na autorytecie Trumpa przegrali z kretesem (PiS i JK to jeden z takich przykładów)
  Teraz Biden i go wspierający politycy będą mieli problemy by posprzątać po Trumpie,

 213. Bywalec 2
  Żeby było weselej to w południowych stanach gdzie mieszka dużo Afro-amerykanów idzie od dłuższego czasu walka aby w trakcie rejestracji i wyborów każdy obywatel okazywał dokument tożsamości czyli w przypadku USA prawo jazdy lub dokument identyfikujący osobę wydawany na wzór prawa jazdy.

  Jednak Demokraci od lat skutecznie to blokują powołując się na rasizm.

  Wspomne ,że kiedyś tylko świadomi wyborcy rejestrowali się i glosowali.Obecnie partia demokratyczna jej łowcy głosów są rozliczani ile nowych potencjalnych wyborcow zarejestrowali w danym okręgu przed yborami.

 214. Pastor daje paczkę żywnościową, a Kaczyński 500+… Tak sobie myślę prywatnie o Ameryce nad Wisłą z wyborami w tle…

 215. Czy ja pochwalam amerykańskich podpalaczy? Ja ich nawet nie usprawiedliwiam. Zacytowałem Gazetę Wyborczą, która minuta po minucie relacjonuje wydarzenia z Waszyngtonu i ocenia „Trump na odchodne podpala kraj”. Neron na odchodne podpalił Rzym. Czy takie stwierdzenie możemy kwestionować? Oczywiście, można, skoro relacji z tamtego wydarzenia brak, a tu mamy czarne na białym, bo prawie wszystko zostało nagrane, ale i to wielu nie przekona. Można powiedzieć, że ci niezadowoleni przyszli pod Kapitol, że chcieli wykorzystać ostatnią być może szansę uratowania prezydentury Donalda Trumpa, ale bez przywódcy, źle przygotowani, bez poświęcenia dla sprawy przegrali i teraz są ofiarami własnego losu. Inaczej było w czasach Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. Rewolucjoniści nie tylko byli przekonani do swojej racji, oni poświęcili swoje życie dla rewolucji i wygrali. Trzeba współczuć prezydentowi Trumpowi. Nie sprawdził się w swojej sprawie. nie stanął na czele. nie zaryzykował. Niczego nie zmienił. Teraz jego będą ciągali po sądach, a może tylko powiedzą, że lepiej zachować ciszę nad tą trumną. Dla dobra tak zwanej amerykańskiej demokracji też bym tak postąpił na miejscu Joe Bidena, pamiętając, że ponad 70 milionów amerykańskich wyborców wybrało Donalda Trumpa na prezydenta USA
  Pozdrawiam oczekując dalszej dyskusji

 216. @maciek.g 8 stycznia o godz. 16:10
  Zgadzam się z tą oceną. Niestety, w świetle tego co piszesz, PiS się chyba obudzi z ręką w nocniku.

 217. @ls42 8 stycznia o godz. 16:27
  Jakiej dyskusji? Przecież zwyczajnie pleciesz bzdury.

 218. To był komentarz skierowany do @tejota 15,20

 219. maciek.g
  Piszesz Cymbale jak zwykle bzdury.

  Kto stracił czy zyskał na pewno zyskała Demokracja w USA po szturmie na Capitol.Przyda sie establishmentowi Demokratów i Republikanów lekki wstrzas .Najlepsze zdjęcie to rozparty w fotelu Nancy Pelossi typowy Amerykanin po 50 tce z Arkansas z butami na jej biurku.Ona już jest Breżniewem w spudnicy pozszywana jej twarz nie można na to patrzecć na te czupiradlo – poraz n-ty jest szefowa Demokratów w Izbie Reprezentantów,

  Dlaczego zyskała Demokracja ? .Zostanie obalony dwupartyjny saystem ,Donald Trump założy nowa partię i wzorem jego tez w przyszłosci rozpadnie sie partia demokratyczna.W przyszłych wyborach może startować
  kilku kandydatów i podobnie jak w Polsce potem dogrywka.

 220. Czy postawienie na złego konia w polityce w głosowaniu… uprawnia do demolki toru wyścigowego… Rewolucja… to demolka toru przez konie… ciągnące ten interes za miskę owsa… Tak sobie myślę prywatnie o myśleniu konia… pod górkę… Incitatus miał klawe życie…

 221. Na marginesie 8 stycznia o godz. 16:30
  O świadkach można snuć różne opowieści. Byli tacy na których można polegać jak na rycerzu Zawiszy Czarnym, ale byli też fałszywi świadkowie, nie mówiąc o Świadkach Jehowy. Swój osąd o świadkach rzetelnych opieram na własnej osobie, ale też nie mam dostatecznego przekonania, że zawsze postąpiłbym jak należy. Dla dobra sprawy trzeba czasem odpowiedniego stanowiska i celu, a ten jak wiemy zawsze jest daleki i z reguły nieosiągalny
  Z ukłonami

 222. kruk

  „Jak Ty rozumiesz “hiperliberalizm”, który sam na siebie sprowadza zagrożenia?”

  Z określeniem „hiperliberalizm” spotkałem się po raz pierwszy w tym wywiadzie. Tłumacząc dosłownie oznacza ono liberalizm ponadnadmiarowy czy ponadwymiarowy. Tak więc w odpowiedzi mogę się tylko powołać na Greya. Nie traktuj tego jako uniku bo w tym przypadku podzielam jego opinię choć mam akurat poglądy lewicowe.
  Zrobiłem wyciąg z wywiadu, który tego dotyczy pomijając złośliwości dotyczące koncepcji „Końca histori” czy „wierzących taczerystów”.

  „Z perspektywy ludzi wychowanych w monoteizmie odrzucenie nie tylko monoteistycznej wiary religijnej, lecz także związanych z monoteizmem pojęć jest zbyt trudne, zbyt surowe – prowadzi do poglądu na życie, który jest zanadto pozbawiony wymiaru zbawienia. Z tego powodu uciekają oni z owego bezbożnego świata, aby odnaleźć się w rzeczywistości sekularnego monoteizmu. Może to być marksizm, pozytywizm, a także wiele postaci liberalizmu, będących kontynuacją monoteizmu innymi środkami.”

  „Mity, takie jak liberalny mit postępu, niekiedy są pomocne, dają ludziom poczucie celu i kierunku. Ale mogą być niebezpieczne z kilku powodów. (…) … głęboko charakterystyczna cecha liberalnego mitu postępu wyraża się w przekonaniu, że jest się po dobrej stronie historii, że łuk historii nagina się w stronę sprawiedliwości. Barack Obama mówił, że wciąż wierzy w to, że Ameryka jest możliwa – co oznacza swoją drogą, że nie wierzy w Amerykę, która istnieje teraz [śmiech]. Wierzy on w pewną wyidealizowaną, metafizyczną Amerykę, która pozostaje niewidoczna dla ludzkiego oka.
  Niebezpieczeństwo takiego sposobu myślenia polega na tym, że jego wyznawcy nie są w stanie wyobrazić sobie, że Donald Trump może wygrać wybory prezydenckie w 2016 roku. Nie mogą wyobrazić sobie, że skrajna prawica wejdzie do Bundestagu, ani tego, że może z czasem wejść do rządu. Nie będą w stanie wyobrazić sobie tego, że projekt europejski może osłabnąć albo upaść za 20 lat.”

  „Gdyby wszyscy zaczęli myśleć na sposób liberalny, powstałby monolityczny światek, ślepy na zewnętrzne niebezpieczeństwa – a nawet gorzej, powstałby hiperliberalizm, który rzeczywiście zaistniał współcześnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a który jest już nie tylko ślepy na zagrożenia, lecz sam je sprowadza. To kolejny powód, dla którego idea postępu jest niebezpieczna – postęp jest nie tylko kruchy, ale może także podważać sam siebie.”

  „Jeśli rozszerzyć idee wolności, indywidualizmu, autokreacji w taki sposób, że staną się one hiperboliczne, a jednocześnie zignorować matrycę kulturową, która umożliwiała ich zaistnienie, a która składała się z religii oraz narodowości; jeśli nie tylko powiedzieć, że te rzeczy nie są ważne, ale aktywnie dążyć do ich zniszczenia, będzie to oznaczać, że liberalizm wchodzi w fazę samobójczą. Myślę, że do pewnego stopnia rzeczywiście ma to miejsce, szczególnie w USA.”

  „Jeśli spojrzeć na Stany Zjednoczone, nie jest to już liberalne społeczeństwo w rozpoznawalnym sensie. Nie jest to tyrania, reżim faszystowski ani Republika Weimarska, ale społeczeństwo nie jest liberalne, ponieważ wiele instytucji amerykańskich, takich jak media masowe i uniwersytety, stało się tak bardzo oddanych hiperliberalizmowi, dążeniu do edukacji politycznej, że zaprzestały kultywowania liberalnych praktyk. A kiedy praktyka zanika, kiedy już nikt jej nie pamięta, zaczyna się duży problem.”

 223. @ls42 8 stycznia o godz. 16:30
  Good luck with @tejot

 224. Na marginesie

  „Siedem typów ateizmu” wydała Greyowi Kultura Liberalna więc traktuję wywiad i dyskusję jako jako wyraz pewnego sporu w tym środowisku politycznym. W tym przypadku Grey cześci środowiska, którą określa jako „hiperliberałowie” zarzuca że sprowadzili ten nurt polityczny do wymiaru ateistycznej wiary w postęp bo nie potrafili wyzwolić się ze schematów myślowych monoteizmu. Skutkiem tego są poważne problemy polityczne, w dużej mierze globalne – ten jego wywód zacytowałem obszernie w komentarzu do kruk.
  W kontekscie powyższego Grey po prostu tłumaczy jak ów ateizm liberalny jego zdaniem powinien wyglądać. Jako przykład podaje ateizm conradowski o którym tak mówi:

  „Dla Conrada w historii nie istnieje postęp. Zdarzają się okresy lepsze i gorsze, coś się poprawia, ale nie udaje się tego utrzymać, nie następuje akumulacja ulepszeń. To, co zyskamy, następnie można stracić.
  Ateizm oznaczał dla Conrada podstawowe przekonanie, że ludzie są sami w kosmosie, a ich najlepsze cechy – oto moralna treść jego ateizmu – ujawniają się w sytuacjach bez wyjścia, z których nie ma odkupienia, kiedy ludzie muszą określić swoją naturę i wartości na przekór beznadziejnemu losowi [ang. against hopeless odds]. Była to postawa wobec życia, na gruncie której nie istnieje perspektywa zbawienia, a kategorie wywiedzione z monoteizmu zostają w całości porzucone, ale nie po to, żeby powstał z tego jakiś rodzaj nihilizmu, lecz na rzecz poglądu, że ludzie ukazują swoją najlepszą twarz właśnie wtedy, gdy mierzą się z największymi przeciwnościami losu.”

  Trudno w kontekście tego stwierdzenia nie zauważyć, że w opinii Greya współczesnym liberałom przyszło zmagać się z problemem z którym zmagała się zachodnia lewica w latach 50 gdy np egzystencjalizm Camusa był w sporze z wywodzącą się z dogmatycznego marksizmu ateityczną wiarą w postęp.

 225. Piotr II

  „Dzięki za link…bardzo ciekawy wywiad.
  Mocno przygnębiające, ale na mnie zadziałało trochę jak kubeł zimnej wody na głowę.”

  Miło mi, że cię wywiad zainteresował.

  Kubeł zimnej wody na głowę wcale nie musi być przygnębiajacy. Może być trzeźwiący, odświeżający, ożywiający.

 226. @ls42 8 stycznia o godz. 16:39

  To jest bełkot. Na temat specyfiki pamięci polecam choćby pierwsze rodziały “Przewodnika sceptyków po wszechświecie” Stevena Novelli. Ale literatury na ten temat jest mnóstwo. Jeśli chodzi o zapewnienia “świadków” z NT, którzy “widzieli zmartwchstałego cośtam” to jest nie tylko dziesiąta woda po kisielu, ale w ogóle takie sobie bajeczki. Zresztą “relacje naocznych świadków” po 40 latach? Głuchy telefon.

 227. Opowieści o rzekomych, masowych oszustwach głosowania przez pocztę, są oczywistym bełkotem wypuszczanym przez entourage Trumpa. Podejrzliwość oraz maniakalna obawa przed bycie oszukanym, jest naukowo udowodnioną cechą psychiki kryminalisty.

  Cały żywot tej kreatury, praktycznie sprowadza się do serii kantów podatkowych, zakładania bankrutujących z hukiem korporacji, fizycznego lub sądowego zastraszania oraz dawania w łapę. Jest też faktem oczywistym, że jego osobisty adwokat Cohen, po uszy zatopiony był w układy z nowojorską filią rusko-ukraińskiej mafii.

  Hasło „mail voting fraud” łatwą do zweryfikowania bzdurą. Wysyłanie głosów pocztą jest bezpiecznie; oprócz 2 podpisów które są elektronicznie weryfikowane, każda koperta posiada indywidualnie zakodowany pasek. Zdublowanie kopert – a tym bardziej ballots, jest zatem prawie niemożliwe. Jakim należy być tępakiem, ażeby nadal z uporem negować te oczywiste fakty?

  Inspiracją dla Trumpa była m.in. gadzinówka RT News oraz działalność rosyjskich trolli, rozsiewających w amerykańskich mediach społecznościowych kłamstwa tyczące głosowania pocztą:

  „In September 2020, CNN obtained a HSD intelligence bulletin asserting „Russia is likely to continue amplifying criticisms of vote-by-mail and shifting voting processes amidst the COVID-19 pandemic to undermine public trust in the electoral process.”

 228. Is 42

  Nie obawiaj się o Donalda Trumpa/Nigdzie nie złamał prawa a ma kilka opcji w kieszeni.

  Oczywiście popełnił sporo błedów gdyż jego wysiłek w trakcie kampanii powinien pojsc na zablokowanie wyborów listownych dopuki nie zostanie opracowany skuteczny system identyfikacji wyborcy.W tym systemie jaki obowiązywal mogli głosować nieboszczyki leżace na cmentarzach.Wystarczyło pojsc spisaćv dane z grobu.

  Druga sprawa ,ze to nie polityk ale od lat szef korporacji gdzie ludzi traktuje się z tzw.buta .Trzecia sprawa ,ze pokpil wyborców Meksykańskich
  nie zwracając sie do nich.To są katolicy,preferujący dużą rodzine i duża etyką pracy.Czyli przyszli wyborcy partii republikańskiej jeśli przetrwa.Mimo to 35 % wyborców Ltynosów glosowała na Trumpa.Dodam ze w przyszłości Latynosi będą stanowili największa grupę wyborczą.

  Ci ludzie co przybyli pod Kapitol nie mają poczucia ,że przegrali.Maja poczucie raczej spelnionego obowiazku (przyjechali z całej Ameryki ) obywatelskiego.Jechać z Luizjany do Waszyngtonu to praktycznie 3 dni .W USA jest Republika każdy Obywatel ma poczucie ,że jest
  równy Prezydentowi a co dopiero Kongresmanowi.To coś takiego jak w IRP – szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie.I RP była Republiką.

 229. Wystarczy, że świadek przekaże prawdę… Tak sobie myślę prywatnie, że z tym może być problem… w grzesznikach drzemie pokusa przekazania swojej prawdy… o Kurskim nie wspomnę…

 230. Widzimy, że Amerykanie są podzieleni i nie są zadowoleni z wyników wyborów, w każdym razie połowa z nich zadowolona nie jest. Tamtejszy wyborca pan Zakrzewski (geozak) uważa, że będzie zmiana, co może doprowadzić do sprawniejszego liczenia głosów, ale przecież nie musi. Przypominam sobie nasze krajowe dyskusje polityków skarżących się na fałszerstwa wyborcze. Z reguły skarżą się ci co przegrali, nie przypominam sobie sytuacji w której wygrany zgłaszałby zastrzeżenia i chciał pozbyć się mandatu.
  Czy zatem nie powinniśmy Amerykanom pomóc? Wszak dobra rada nie kosztuje, jak przykładowo F-35. Opracujmy Ameryce ordynację wyborczą. Idźmy śladem Andrzeja Tadeusza Bonawentury Kościuszko herbu Roch III i Kazimierza Michała Władysława Wiktora Pułaskiego herbu Ślepowron i poprowadźmy Amerykanów do zwycięstwa

 231. @Bar Norte 8 stycznia o godz. 16:44

  Ateizm oznaczał dla Conrada podstawowe przekonanie, że ludzie są sami w kosmosie, a ich najlepsze cechy – oto moralna treść jego ateizmu – ujawniają się w sytuacjach bez wyjścia, z których nie ma odkupienia, kiedy ludzie muszą określić swoją naturę i wartości na przekór beznadziejnemu losowi
  Ateizm, a tym bardziej “moralna treść ateizmu” u Conrada to jest konstrukt myślowy, jaki wykoncypował sobie Gray. W tym sensie modny (historio)filozof zmaga się z cieniem, który jest wytworem jego własnej fantazji. Takie jest zresztą znaczenie “straw men” – nomen omen. Gray sobie walczy z wiatrakami. Ale co do kompromitacji idei “postępu” to się zgodzę. Tylko że tę tezę można wyrazić jednym prostym zdaniem. No ale jednak filozofowie muszą sobie… pofilozofować. Na zdrówko filozofom 🙂

  P.S. W kwestii formalnej: Gray czy Grey? Ja wszędzie widzę Johna N. Graya.

 232. „NYT”: Trump rozważa zastosowanie prawa łaski wobec samego siebie. Pewno czytał :”Niezwykłe przygody Barona Münchhausena” i postanowił uczynić coś podobnego w stosunku do siebie. Baron Munchausen twierdzil, że sam siebie wyciągnął za włosy z trzęsawiska. Małe 250 lat różnicy. Czy „świat” czasem nie jest jedną wielką komedią . Co mają w głowie wyborcy ktorzy głosują na takich panów Trumpów czy osobę sprawującą obecnie funkcję prezydenta Polski.

 233. @Bar Norte 8 stycznia o godz. 16:40

  Społeczeństwo nie jest liberalne bo… króluje hiperliberalizm. To jest bez sensu.

  Ja oczywiście rozumiem sedno problemu – skostnienie i dogmatyzację akademickich środowisk.
  A w dodatku nieuzasadniony optymizm co do przyszłości. I z tym ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem optymizmu bym się zgodziła.

 234. Gajowy M.

  Coś tak się uparł do tych moich trzech kart wyborczych zacny człeczku.Takich dowodów jest tysiace.Gdybys znał choć troche USA to byś Nieuku wiedział ,że załatwiono to w prosty sposób czyli każdy pakiet zawierał ostrzeżenie ,ze podawanie nieprawdziwych danych czy wysyłanie tej samej osoby kilku listów z głosowaniem to jest przestępstwo federalne.Wysyłanie kilku kopert było na to proste wytłumaczenie – pandemia.

  Cy takie ostrzeżeniem ogło kogokolwiek wystraszyc mam wątpliwości.

  Prosze cie nie obniżaj poziomu dyskusji pisząc takie gnioty umysłowe na które jestem zmuszony odpowiadać..

 235. dobrze, że mam przerwy w łączności internetowej (moja firma ma jakieś kłopoty), bo ten „wersal” blogowy przypomina wiec trumpowski… nie w treści, ale w sposobie ekspresji… sa nawet cenzorzy i rewizorzy 🙂

 236. moim skromnym zdaniem, GOP zmierza, za sprawą Trumpa, do swojego rozłamu, wcześniej czy później…

 237. To co się stało 6 stycznia przerosło wszystkie wielkie produkcje Hollywood. Ponieważ polityka przypomina show biznes, wielcy reżyserzy poczuli się zawstydzeni fantazją narodu i teraz będą szukać winnych, mieląc jęzorami we wszystkich dostępnych mediach. To, co się stało, się nie odstanie. Po raz kolejny okazało się , że trzeba się liczyć z narodem, że nie można dekretami wprowadzać nowinek obyczajowych do obowiązującego prawa, a globalizm w wydaniu proponowanym przez tak zwaną „lewicę”, jest bałamutny i niejadalny. Szóstego stycznia Naród z powrotem wrócił na Capitol, skąd został usunięty przez celebrytów politycznych i miliarderów sponsorujących polityków, którzy wyalienowali się i przestali słyszeć co w trawie piszczy.

 238. @PA2155 8 stycznia o godz. 17:11

  Najważniejsze, żeby nikt się nie przejęzyczył i nie pomylił wirusów z bakteriami w kontekście… pochodzenia mitochondrów. Bo wtedy blogowy “cenzor i rewizor” zacznie domagać się “pokory i szacunku”. Najlepiej po kilku miesiącach, bo nic w przyrodzie nie ginie.

 239. Na marginesie

  Oczywiście chodziło mi o Johna N. Graya a nie Greya z „50 twarzy Greya”. Dzięki za korektę.

  W jednym z komentarzy pytałaś o jaki liberalizm mu chodzi. Można się domysłać, że o neoliberalizm. Na przykład na podstawie tego fragmentu:

  „Pytano mnie o to, co przyjdzie do wschodniej Europy po nowej prawicy, którą dzisiaj określa się mianem neoliberałów. Powiedziałem, że będzie to stara prawica. Przyzna pan chyba, że to się sprawdziło. Wtedy mówiono mi, że to okropnie pesymistyczne i mizantropijne.”

  Zresztą w dalszej częsci używa określenia „ewangelizujący liberalizm” bo istotnie mutacja „neo” przejawiała (przejawia) takie skłonności.

 240. Pablos
  8 stycznia o godz. 17:01
  Co mają w głowie wyborcy ktorzy głosują na takich panów Trumpów czy osobę sprawującą obecnie funkcję prezydenta Polski.

  Zapewne świeże czereśnie wyhodowane na głowie jelenia (trzymając się dalej opowiadania Barona Munchausen )

 241. Na marginesie
  8 stycznia o godz. 17:15
  to było w kontekście „łgarstwa”, termin, który został użyty… pomylić się może każdy, tak jak może dodac lub zapomnieć literki..

 242. Na marginesie

  „Społeczeństwo nie jest liberalne bo… króluje hiperliberalizm. To jest bez sensu.”

  To akurat wyjaśnia mówiąc:

  „… społeczeństwo (amerykańskie) nie jest liberalne, ponieważ wiele instytucji amerykańskich, takich jak media masowe i uniwersytety, stało się tak bardzo oddanych hiperliberalizmowi, dążeniu do edukacji politycznej, że zaprzestały kultywowania liberalnych praktyk. A kiedy praktyka zanika, kiedy już nikt jej nie pamięta, zaczyna się duży problem.”

  To są skutki „liberalizmu ewangelizującego” a nie liberalizmu w praktyce.

 243. terminu, oczywiscie…

 244. Na marginesie
  8 stycznia o godz. 17:15
  a tak na marginesie, nikomu nie doradzam, kto z kim ma dyskutować na blogu, a z kim nie…

 245. Is 42
  Nic w USA w systemie wyborczym nie trzeba zmieniać tylko stosować to co sprawdiło sie od lat.

  Konstytucja USA mówi wyrażnie każdy obywatel głosuje bezposrednio (czyli osobiscie ) na trzy rodzaje władzy wykonawczą,ustawodawczą oraz sądownicza na kazdym etapie wyborow czyli np prawybory.
  Dodatkowo konstytucja mówi ,że system wyborczy umżliwienie obywatelom głosowania ustalają legislatury (Sejmy ) poszczegolnych stanów.

  Jak to wygląda w przypadku mojego stanu Illinois a to jest podobne w wiekszosci.Aby głosować musisz sie zarejestrowac raz w danym stanie i okazać dokument np paszport ,że jeteś obywatelem.Pokazujesz tez aktualne prawo jazdy z adresem gdzie będzie słana korespodencja wyborcza.N m-c przed wyborami urzednik poiatowy organizujący ybory przysyła ci karte wyborczą papierowa wielkosci kart kredytowej z nazwiskiem i adresem punktu wyborczego.W dzien wyborów jest to zawsze wtorek udajesz sie do punktu glosowania pokazujesz karte wyborcze i prosza cie o dokument identyfikujacy.Po pokazaniu tego otrzymujesz tzw balot do głosowania potwierdzone na lscie wyborczej co obserwują sedziowie z obu partii.Podchodzisz do maszyny do glosoania podobnej jak maszyna ATM do wybierania pieniedzy w banku.i głosujesz.Maszyna zwraca ci uwage na poplnione bledy mozesz wycofac poprawić zajmuje to troche czasu gdyz jest długa lista a nawet odbywaja sie refernda.Gdy skończysz głosowanie maszyna kablem przekarze to głosowanie do centralnej komisji w powicie Cook gdzie mieszkam a to jest 8.5 mln mieszkańców.Dodatkowo w maszynie jest beben papierowy gdzie zapisuje sie moje glosowanie .

  Ty sadzisz ,ze polski system wyborczy jest lepszy.Ja moge porównać gdyż kilka razy latałem do Polski aby głosować w mojej gminie wiejskiej gdzie mam dom i jestem zameldowany.Wg mnie nasz w moim stanie jest lepszy niż w Polsce.U nas nikt nie liczy głosów zrobi to maszyna i z chwila zamkniecia punktow wyborczych znany jest wynik.Dodam ,że nikt tu nie proponuje glosoania przez internet gdyż to autostrada do oszustw.

  Jak pisałem i to co mówi Donald Trump musi istniec dobry system identyfikacji wyborców i przestrzeganie konstytucji.Demokraci ja złamali w kilku przypadkach w stanach co nawet nie ukrywaja.

 246. może trochę wieści ze świata, o Iranie
  https://www.dw.com/en/iran-reveals-new-missile-base-on-the-persian-gulf/a-56170071
  Trump swoja polityką pchnął Iran we „właściwym” kierunku…

 247. adam100 godz. 17:22
  Hi,hi, dzięki za informację. No comment.

 248. Is 42
  Demokraci złamali konstytucje w 10 stanach.Zgodnie z konstytucja legislatura stanu powinna zmienic sposób głosowania.W 10 stanach nie zrobila to legislatura tylko zwykli urzednicy stanowi przedstawiciele partii demokratycznej uzasadniajac ,ze legislaturze zajmie to za duzo czasu.

  Tak wiec Geozak (George Zakrzewski ) inteligentnego czytelnika tego Blogu uzbroił w prawdziwe nie podlane sosem partyjniactwa wiadomosci.

  Oczywiście osoba chcaca sie z tym zapoznac musi odrzucic filozofię Pis jest zly bo ma kły co tu wiekszość głosi..

  Wiekszośc sie oburza ,że nazywam brzydko komentatorów.Jednak co ja mam zrobić jak oni pisza tak absurdalne teorie,fałszuja prawdę czy piszą ordynarne klamstwa.

  Ja co podaje można łatwo sprawdzić gdyz podaje liczby i fakty.

 249. ls42
  8 stycznia o godz. 16:54
  pomnik Kościuszki „na koniu” jest tuż za ogrodzeniem Białego Domu oraz w wielu miastach amerykańskich.. kłopot w tym, że Amerykanie nie bardzo znają swoją historię, albo rolę w niej T. Kościuszki… co do Pułaskiego, to odkryto niedawno, ze jego grób zawiera zwłoki kobiety… czyli, albo był LGBT, albo pochowano kogoś innego… BTW Maurycy Beniowski też chciał wtedy walczyć o niepodległość Ameryki, ale G. Washington odrzucil jego propozycje…

 250. ls42
  8 stycznia o godz. 16:27
  Czy ja pochwalam amerykańskich podpalaczy? Ja ich nawet nie usprawiedliwiam. Zacytowałem Gazetę Wyborczą, która minuta po minucie relacjonuje wydarzenia z Waszyngtonu i ocenia „Trump na odchodne podpala kraj”. Neron na odchodne podpalił Rzym. Czy takie stwierdzenie możemy kwestionować?

  Mój komentarz
  Ls42, twierdziłeś więcej niż powyżej. Napisałeś w poprzednim komentarzu (poniżej cytat), że

  ls42 8 stycznia o godz. 14:24
  „Przed chwilą kupiłem Gazetę Wyborczą, a tam na stronie tytułowej „Trump na odchodne podpala kraj”, ale i bez tego analogia sama się narzucała, bo zdarza się przecież, że złe na dobre wychodzi. Zakładam, że nie wszystkim”

  Mój komentarz, c.d.
  …że Trump podpala kraj, że to jest analogia do podpalenia Rzymu przez Nerona i że zdarza się przecież, ze złe na dobre wychodzi.

  Pytam – komu na dobre może wyjść podpalenie kraju?
  TJ

 251. Trudno mi z dystansu ocenić, czy amerykański system wyborczy jest tak niedoskonały i podatny na oszustwa, jak to podaje geozak. Jeśli to rzeczywiście tak żle funkcjonuje w kraju, który pretenduje do miedzynarodowego przywództwa, że nie jest możliwe przeprowadzenie w nim uczciwych wyborów, to mogę tylko powiedzieć dobranoc Ameryko i dobranoc demokracji w tym kraju. W PRLu patrzyliśmy jeszcze na USA jak na święty obrazek i ostoję demokracji, relacja geozaka z ostatnich wyborów jest, obok szturmu na Capitol, kolejnym powodem, aby stwierdzić, że obecnie ten kraj przynosi tylko hańbę demokracji jako systemowi politycznemu. Co do roli kościoła w walce politycznej i wyborach, to gotów jestem uwierzyć, że może on także w Ameryce mieć w niektórych środowiskach ważną role i to nie tylko wśród Afroamerykanów, ale znając rolę i znaczenie KK w Polsce , także wsród Polonusów .

 252. W Polskiej tradycji popularne jest powiedzenie „haniebny ptak co własne gniazdo kala”. Tym bardziej dziwią mnie sensacje Trumpa i geozaka na temat ostatnich wyborów i ich nieumiejętność pogodzenia się z wyborczą porażką i to nawet na koszt dobrego imienia swojej ojczyzny.

 253. Is 42

  Wczorajsze przemówienie Joe Bidena który bardzo brzydko wyrazal sie o obywatelach szturmujacych Capitol było dete i załosne.

  On jako Prezydent jest juz na tarcie spalony gdyz chociaz dano mu wiecej glosow dzięki glosowaniu listownemu to dla wiekszosci wyborców USA jest jasne ,że te wybory nie były uczciwe.

  Druga sprawa jest spalony gdyz jak wiekszosc polityków partii Demokratycznej to skorumpowany polityk tak jak jego syn.W 2017 zaciągnąl pozyczke $2.5 mld zl w Banku Chińskim spenetrowanym przez sluzby chińskie i zalozył tam firmę.Jego syn z afery na Ukrainie tez założyl firme w Chinach zas chinskie pieknosci miały dostep do komputerów rzadowych.Szykuje sie wieksza draka z tego powodu.

  Donald Trump blokowal allokacje kapitału chińskiego w USA i na swiecie .Wymusił na chińskim przywódcy obniżke dochodow z handlu o 25 % .

  Gdyby wygrał dalej Chiny by miały proble.Partia demokratyczna osłabiajac USA poprzez globalizację Bill Clinton od lat zbiera profity poprzez Giełdę i inne żródła.Dlatego Chińczycy chcieli usunac Donalda Trumpa i jedna z teorii spiskowych to toni wysłali tu wirusa.

  Zobaczymy jaki Joe Biden bedzie twardy w stosunku do Chińczyków.Pierwszy test wkrótce czy poprosi Prezydenta dr Andrzeja Dude aby zablokował ratyfikacje ukladu handlowo -inwestycyjnego UE-Chiny.
  Angela Merkel przygotowała ten pasztet pod koniec rezydencji niemieckiej.

 254. geozak
  Czy możesz nam bliżej opisać te nieprawidłowości w wyborach w tych 10 stanach i wyjaśnić dlaczego twoje i Trumpa zażalenia nie znalazły uznania u amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości ?

 255. Bar Norte
  8 stycznia o godz. 16:40

  Mój komentarz
  Używając pojęć obejmujących bardzo szeroki zakres kategorii, zjawisk i zdarzeń „szczegółowych” będących składnikami zjawisk, nie definiując ich poprzez analizę ich struktury oraz struktury zjawisk, można wrócić do punktu wyjścia – dojść do wniosków, które są oczywistością ale też niczego nie wyjaśniają, budują teorię typu – wiemy, że nic nie wiemy, nie znamy przyszłości, liberalizm sam się unicestwia, itd.
  Pzdr, TJ

 256. @Bar Norte
  Dziękuję za wyłuszczenie wątku myślenia w wywiadzie z Grayem. Rozumiem, że pojęciem liberalizmu obejmuje on zarówno gospodarkę rynkową jak i wolności obywatelskie, jako że w przekonaniu liberałów te dwie rzeczy muszą iść w parze. Z Twojego wyciągu najbardziej znamienne wydały mi się następujące słowa:
  …głęboko charakterystyczna cecha liberalnego mitu postępu wyraża się w przekonaniu, że jest się po dobrej stronie historii, że łuk historii nagina się w stronę sprawiedliwości…
  Jeśli spojrzeć na Stany Zjednoczone, nie jest to już liberalne społeczeństwo w rozpoznawalnym sensie. Nie jest to tyrania, reżim faszystowski ani Republika Weimarska, ale społeczeństwo nie jest liberalne, ponieważ wiele instytucji amerykańskich, takich jak media masowe i uniwersytety, stało się tak bardzo oddanych hiperliberalizmowi, dążeniu do edukacji politycznej, że zaprzestały kultywowania liberalnych praktyk. A kiedy praktyka zanika, kiedy już nikt jej nie pamięta, zaczyna się duży problem.

  Niezachwiane przekonanie, że stoi się po dobrej stronie historii, jest rzeczywiście zagrożeniem, bo łatwo wiedzie do dogmatyzmu i utraty kontaktu z rzeczywistością. Przykładów historycznych na to nie brakuje.
  Z oceny Stanów Zjednoczonych natomiast wynika dla mnie wniosek, że w forsowaniu idei liberalnych posunięto się do praktyk z liberalizmem sprzecznych. Przekonanie o własnej wyższości intelektualnej i moralnej rodzi pogardę dla przeciwnika politycznego jako tego ciemnego, wstecznego, nie pojmującego świata. Przeciwnik polityczny zamieniany jest we wroga. W ten sposób hiperliberalizm sam siebie niweczy.
  Tak to sobie, z pomocą Twojego wyciągu, tłumaczę.

 257. test branża

 258. Czyli przyczyna nie wchodzenia tekstu o proteście zbiorowym branży siłowni jest inna

 259. Szkoda mnie czasu na szukanie przyczyny jak ktos chce niech poszuka w becie

 260. adam100
  8 stycznia o godz. 13:11
  Przed kolejnym bełkotem, wpierw przeczytaj. Jeżeli potrafisz.
  https://www.strategic-culture.org/news/2021/01/08/coup-bid-in-washington-and-americas-bankrupt-moral-authority/

 261. @maciek.g

  Założę się, że twój link zawiera trefne na tym blogu słowo „po-ze-w”. Mam rację?
  p-o-z-e jest filtrowane od dawna.

 262. Pytanie… czy Ameryka Trumpa, to już katolicka III Rzesza w ramach uber alles… Tak sobie myślę prywatnie, że nacjonalizm jankesów na to wskazuje… z ręką na sercu…

 263. geozak
  Skąd czerpiesz twoje informacje ?
  Skąd wiesz.np., że większość Amerykanów uważa, że wybory zostały sfałszowane ?
  Niskie zaufanie Amerykanów do własnej demokracji może się skończyć ponownym puczem i przejęciem ostatecznie dożywotniej władzy przez Trumpa , co napewno byłoby w twoim i Putina sensie ?

 264. tejot 8 stycznia 2021 godz, 17.54

  NIE MA TEGO ZŁEGO, CO BY NA DOBRE NIE WYSZŁO

  „Dialektyka pokazuje, że w rzeczach zawiera się ich przeciwieństwo. Pokój jest przygotowaniem do wojny, w kryzysie jest przesłanka do wyjścia z niego…Wiele złego może nas spotkać. Ale kiedy sytuacja marna, pewnie się poprawi, bo nie zawsze się jest pod wozem. Zmienność jest regułą najbardziej stałą. Ważne tylko, z której strony patrzymy i co ustalamy za koniec, kres, cel naszych działań…To co potem, to nowe rozdanie. Ono się także skończy. I, jeśli dobrze to zorganizujemy, choćby tylko w naszej świadomości – dobrze się skończy. W tym co złe zobaczmy więc dobry koniec…na błędach się uczymy, opresje nas hartują, pozwalają zdobyć doświadczenie, dystans, mądrość nawet. A zawsze są przesłanką do zmiany sytuacji, zmiany tym radykalniejszej, im gorsze zło”
  Przytoczyłem porzekadło i komentarz Jerzego Bralczyka, moim zdaniem dobrze odpowiadający kwestii : dobrze, źle, sprawiedliwie

  PS. Wyobraźmy sobie, że po pożarze Rzymu wybudowano miasto lepiej odpowiadające potrzebom jego mieszkańców, a po szturmie na Kapitol w Waszyngtonie rewolucję w organizacji wyborów w USA i usprawnienie amerykańskiej administracji, a może nawet poprawę losu biedniejszej części społeczeństwa

 265. tejot

  Streszczenie tekstu filozoficznego, w tym przypadku wywiadu z filozofem, nawet za pomocą cytatów niesie ogranicznia, jest niepełne. To nigdy nie zastąpi lektury.
  Podaję więc link na tekst źródłowy, który redakcja Kultury Liberalnej zaanonsowała w ten sposób:

  „Swoje tezy filozof rozwija w obszernej rozmowie z Tomaszem Sawczukiem. Gray podkreśla, że „dominująca postać nowoczesnego ateizmu jest wyrazem nostalgii za monoteizmem. Wiele postaci ateizmu odrzuca element transcendencji, będący składnikiem judaistycznego i chrześcijańskiego monoteizmu, jednak zachowuje wiele pojęć czy kategorii myślenia, które się z nim wiązały”.

  https://kulturaliberalna.pl/2021/01/05/hiperliberalizm-to-idea-samobojcza/

  Wywiad redakcja Kultury Liberalnej zacytułowała cytatem z rozmowy „Hiperliberalizm to idea samobójcza” i dodatkowo wzmocniła podtytułem „W przeszłości dogmaty ideologiczne narzucało dyktatorskie państwo. Dzisiejsze dogmaty w postliberalnych demokracjach są narzucone samodzielnie. A co gorsza, są one szeroko akceptowane”.

  Powtórzę więc to co napisałem do kruka i Na marginesie – traktuję ten tekst jako wyraz sporu w środowiskach liberalnych.

  Choć oczywiście nie zamierzam udawać, że lewica jest od tych problemów wolna, bo przecież niejednokrotnie wpadała w katastrofalne pułapki o których pisze Gray – np „sentymenty monoteistyczne” czy lewicowość „ewangelizująca”.

 266. tejot
  8 stycznia o godz. 17:54
  Mój komentarz, c.d.
  …że Trump podpala kraj, że to jest analogia do podpalenia Rzymu przez Nerona i że zdarza się przecież, ze złe na dobre wychodzi.
  i pytanie:
  Pytam – komu na dobre może wyjść podpalenie kraju?
  Is42 pisze :
  < bo zdarza się przecież, że złe na dobre wychodzi. Zakładam, że nie wszystkim”
  Jak już to pytać o całość. Is42 zakłada, że „nie wszystkim”. I tutaj
  trzeba by pytać komu wychodzi na dobre, komu na złe takie czy inne podpalanie.

 267. @gołozadek

  Zniszczyłeś dowody?! Niedobrze.
  Rzucasz gołosłowne podejrzenia, więc tylko insynuujesz.
  Do tego nie uzasadniasz, dlaczego głosów zwolenników Bidena było więcej, jak to było możliwe technicznie?
  Bo chyba uczciwości ich liczenia nie kwestionujesz, żaden sąd nie doszukał się podstawy do takich oskarżeń.
  Wszędzie w komisjach byli przedstawiciele obu partii oraz liczni obserwatorzy.
  A głosowanie drogą pocztową jest przecież możliwe od dawna. Po raz pierwszy wprowadzono tę opcję już podczas wojny secesyjnej (1861-1865) 😎

 268. geozak
  Czy w Illinois aby napewno nie ma możliwości listownego głosowania, w razie niemożliwości osobistego stawienia się w punkcie wyborczym ?

 269. Czytam dyskusje w której pojawiło się nieznane mnie słowo hiperliberalizm . Żeby zrozumieć szukam w necie i nie ma takiego w słowniku PWN . Znajduję. że użył go John Gray krytykując liberalizm w Ameryce,

  Cytat
  Mówi pan w artykule o „hiperliberalizmie”, ale także o „nieliberalnym liberalizmie”. Te terminy oznaczają to samo? Tak.

  Czyli dwa „nowo-slowa” zupełnie nic nie wyjaśniające.
  Hiper wg słownika – «pierwszy człon wyrazów złożonych wskazujący na nadmiar lub ponadwymiarowość czegoś albo wskazujący na wielkość lub wysoki poziom czegoś»
  Czyli Hiperliberalizm wskazywał by o jakiś trudny do zrozumienia przerost liberalizmu (jeżeli ktoś jest wolny to nie da się mu dąć więcej wolności )

  Nie najrozsądniejszy jest też zwrot „nieliberalny liberalizm”
  Czyli tłumacząc na polski „nie wolna wolność” – przecież prościej i bardziej zrozumiale jest stwierdzenie „brak wolności”
  Dalej czytam
  „hiperliberalizm” przypomina najbardziej destrukcyjne antyliberalne prądy z XX wieku.
  Tu się zgadzam jeżeli faktycznie chodzi o trendy dążące do ograniczanie wolności wolności ludzi.

 270. Trefne slowo:
  p.o.z.e.r no i p.o.z.e.w

 271. kruk

  „Z oceny Stanów Zjednoczonych natomiast wynika dla mnie wniosek, że w forsowaniu idei liberalnych posunięto się do praktyk z liberalizmem sprzecznych.”

  On to ujmuje krótko – praktykę liberalną zastąpiono liberalną ewangelizacją. I w tym jest kąśliwy, bo w sposób oczywisty pije do religii, której przecież też się to samo zarzuca współczesnie. Mam na myśli rozstrzał między nauczaniem (ewangelizacja) a praktyką.

  Natomiast pewnym nieporozumieniem jest traktowanie Graya jako przeciwnika liberalizmu, bo w wywiadzie wskazuje jego nurty, które za ten stan odpowiadają. Wskazuje też przykłady pozytywnego liberalizmu. Zresztą najlepiej o tym świadczy atencja z jaką do niego podchodzi redakcja Kultury Liberalnej.

 272. @GajowyM. 8 stycznia o godz. 18:57
  Bingo!

 273. maciek.g

  „przecież prościej i bardziej zrozumiale jest stwierdzenie „brak wolności””

  Zgadzam się, rozmowa z Grayem dotyczy też braku wolności.

 274. Na marginesie
  8 stycznia o godz. 19:16
  Dziękuję , Gajowy już wcześniej to podejrzewał.

 275. @Bar Norte – żeby było jeszcze ciekawiej – jest jeszcze jeden znany John Gray (ale bez N.), Amerykanin, ab.sol.went jakichś studiów korespondencyjnych i autor popularnych poradników w rodzaju “Kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa”. Niestety, w trakcie guglowania ten drugi Gray pojawia się zawsze pierwszy. Jak zły szeląg
  https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Gray_(terapeuta)

 276. Symetryczny
  8 stycznia o godz. 18:31

  Ty klarnecie ******

  Putin ma parkinsona, i świata już nie zbawi.

  Ruskie tajne służby są już totalnie zdegenerowane.
  Przeczytaj:

  https://wyborcza.pl/7,75399,26629524,nawalny-zadzwonil-do-agentow-fsb-ktorzy-planowali-go-otruc.html

 277. @maciek.g 8 stycznia o godz. 19:25

  Ale co ciekawe, “trefne” słowo w linku po wstawieniu w środku kropki przechodzi bez problemu, a link z tą kropką (czyli zmieniony) nadal działa i otwiera się bez pudła.

 278. Na marginesie
  8 stycznia o godz. 19:28
  Z myślnikami tak jak napisał Gajowy też

 279. @GajowyM. 8 stycznia o godz. 19:09

  Poza tym jeśli przestępstwo wymaga obowiązkowego zgłoszenia odpowiednim czynnikom (a fałszerstwo wyborcze jest poważnym przestępstwem) to zniszczenie dowodów jest również przestępstwem (obstruction of justice). @gołozadek sam się oskarżył i to publicznie. Czarno to widzę dla przestępcy – @gołozadka.

 280. kruk
  8 stycznia o godz. 18:23
  Dziękuję za wyłuszczenie wątku myślenia w wywiadzie z Grayem. Rozumiem, że pojęciem liberalizmu obejmuje on zarówno gospodarkę rynkową jak i wolności obywatelskie, jako że w przekonaniu liberałów te dwie rzeczy muszą iść w parze.

  Te rzeczy nie idą w parze, one są w wielu punktach sprzeczne. Którzy liberałowie twierdzą, że one idą w parze?

  Liberalizm gospodarczy ma to do siebie, że może iść w parze z konserwatyzmem obyczajowym, albo i liberalizmem, z tym co mu w danym momencie bardziej pasuje. Bo na tym polega wolność ekonomiczna, że obyczaje może sobie wybrać. Wolność obyczajowa nie pozwala natomiast na wybranie sobie systemu ekonomicznego. Tu nie ma symetrii, i nic nie idzie w parze z definicji.

 281. @maciek.g 8 stycznia o godz. 19:31
  Hm. Ciekawe, czy tylko kropka i myślnik. Spacja? Ale już nie chcę zaśmiecać.

 282. Były ambasador USA w Polsce w telewizji tvn24. Mówi po polsku i ciekawie. Co się zmieni 20 stycznia 2021 roku? W Ameryce niedługo biali będą w mniejszości i do tego należy się przygotować. Gdzie ci biali wyjadą ktoś mógłby zapytać. Wywiad trwa

 283. Kariera Trumpa… a powstanie katolickiej III Rzeszy z opcją zbudowania Berlina dla tysiącletniej rzeszy… niestety ze stratą dla potomności Armia Czerwona przerwała inwestycję… Tak sobie myślę prywatnie o budowie państwa Israel… czyim kosztem…

 284. Bywalec 2
  8 stycznia o godz. 17:57
  Trudno mi z dystansu ocenić, czy amerykański system wyborczy jest tak niedoskonały i podatny na oszustwa, jak to podaje geozak. Jeśli to rzeczywiście tak żle funkcjonuje w kraju, który pretenduje do miedzynarodowego przywództwa, że nie jest możliwe przeprowadzenie w nim uczciwych wyborów, to mogę tylko powiedzieć dobranoc Ameryko i dobranoc demokracji w tym kraju.

  Nie słuchaj debila gołozadka. To byłby bardzo przyzwoity system, gdyby nie systemowe wysiłki republikanów, w większości z południowych stanów, aby pozbawić głosu ludzi preferujących demokratów, najczęściej tych o ciemnym kolorze skóry. Stąd zabieranie ludziom skazanym głosu dożywotnio, nawet po odbyciu kary, i po najmniejszym nawet wyroku.
  Całe ich gadanie o oszustwach wyborczych ma na celu zastraszanie ludzi i zniechęcanie ich do głosowania.
  To są hieny, a ich prawdziwe gęby można było obejrzeć wczoraj. I to przed atakiem na Kapitol.

 285. Bywalec 2,
  a propos kalanego gniazda:

  Cyprian Kamil Norwid

  Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala
  Czy ten , co mówić o tym nie pozwala?

  Czy ten żył za mnie, co nie zna mej winy,
  Czy ów, co nawet zna owej przyczyny?

  Jaka roznieca miedzy oskarżeniem,
  Zniesieniem, klątwa, albo przewinieniem? –
  I jak te rzeczy do siebie się maja,
  I czy sądzący, ucząc się jej, zna ja?
  I czy sumienie może jąć się za nic,
  Bezorganicznym będąc, bo bez granic,
  Czymś, co jak magnes odpycha lub styka?…
  A cnoty treść – co? – galwanoplastyka?…
  A jaw co wtedy będzie – a praktyka
  Czym?..
  tu – odpowiedz – w pukaniu stolika!!

 286. Trump zostanie oskarżony o działania wywrotowe

  Również szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi stwierdziła, że Donald Trump powinien zostać natychmiast usunięty ze stanowiska albo Kongres powinien postawić go w stan oskarżenia. Jak podkreśliła, obecny prezydent mógłby wyrządzić kolejne szkody w kraju, dla którego każdy dzień może okazać się „horrorem”. Pelosi bez ogródek ostrzegła Biały Dom, że Izba oskarży Trumpa za „działania wywrotowe” i podżeganie do zamieszek na Kapitolu. Jak podaje CNN, politycy w czwartek wieczorem rozmawiali na temat szybkiego głosowania ws. impeachmentu. Jeśli Mike Pence i rząd nie zastosują 25. poprawki do amerykańskiej konstytucji, demokraci – dowiaduje się stacja – mogą przeprowadzić proces, który pozwoliłby im ominąć obrady komisji i podnieść akt oskarżenia w ciągu dwóch dni.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26670787,cnn-jesli-nie-25-poprawka-to-w-przyszlym-tygodniu-dojdzie.html#s=BoxMMt2

 287. Teraz rozważania czy prezydent Trump może sam siebie ułaskawić? To już ponad moje możliwości poznawcze, ale jest też pytanie czy ułaskawi tych co szturmowali Kapitol. Ja był ich wszystkich ułaskawił. Był przykład z darowaniem długów więc tym bardziej ułaskawienie ma sens. Sądy będą miały mniej pracy, a Trump zaskarbi sobie jeszcze większą popularność wyborców

 288. maciek.g
  8 stycznia o godz. 20:11

  „Rano rozmawiałam z szefem połączonych sztabów, Markiem Milleyem, by przedyskutować możliwe środki, aby powstrzymać niestabilnego prezydenta przed wszczęciem ataku konwencjonalnego lub przed wydaniem rozkazu użycia broni atomowej” – napisała, jak podaje telewizja CNN, Nancy Pelosi w liście do kongresmenów.

  …czy oni tam wszyscy potracili rozum ? …jakaś nowa pandemia ?

 289. Jedenaście objawień neoliberalizmu

  Często tak etykietuje się tzw. Konsensus waszyngtoński, który sformułowano w latach 1980. przez MFW i BŚ jako wytyczne dla wyciągania zbankrutowanych krajów z kryzysów. Od tego czasu opinie się zmutowały i uaktualniły. Ktoś może wywodzić, że neoliberalizm upadł, wręcz się nie sprawdził.

  Najczęściej neoliberalizm oznacza odejście od doktryny neokeynesizmu (faktycznie porzuconego w naukach ekonomicznych) oraz od rozległego, żeby nie powiedzieć – rozbuchanego, rozdymanego do granic wytrzymałości gospodarki i społeczeństwa „państwa dobrobytu”. Odejście kontrowersyjne, społecznie niewątpliwie bolesne na krótką metę egzemplifikuje reaganomika, thatcheryzm, mulroneyism, a w Niemczech „Agenda 2010”.

  W krajach d. bloku sowieckiego odejście od realnego socjalizmu, swoistego pomieszania kubistycznego dobrobytu z centralnym planowanie gospodarki reformy, transformację musiały być szczególnie drastyczne, głębokie, restrukturyzujące gospodarkę w szerokim zakresie. Graya przepowiednia:
  „Co przyjdzie do wschodniej Europy po nowej prawicy, określanej jako neoliberałowie?.
  Będzie to stara prawica.”

  I tak się stało w 2015 roku w Polsce. Na bazie „Polski w ruinie” wyrastała, i w końcu wybiła pełnym kwieciem stara prawica, która do tej pory się wiła, skarłowaciała uprzednio, rosła w cieniu przemian przywracających wolno-rynkowy kapitalizm. Bardzo trafnie, panie Gray.

 290. Hrabstwo Humboldt NEVADA
  „Burza na otwartej prerii jest czymś pięknym” przekonuje mnie komputer i muszę mu przyznać rację, bo obrazek niczego sobie.
  Mam radę dla prezydenta Trumpa. Z decyzjami powinien się pośpieszyć. W pierwszej kolejności ułaskawienia

 291. Na marginesie
  8 stycznia o godz. 19:49

  „Jeśli Mike Pence i rząd nie zastosują 25. poprawki do amerykańskiej konstytucji, demokraci – dowiaduje się stacja – mogą przeprowadzić proces, który pozwoliłby im ominąć obrady komisji i podnieść akt oskarżenia w ciągu dwóch dni.”

  …według mnie… kompromitacja systemu… ciąg dalszy…

 292. Izabela

  Wywłoko komunistyczna wścieklico maciczna zamiast podważać fakty jakie podałem ty wolisz na mnie rzucać obelgi .

  Jaki to rasizm ,że by żądać od od wyborcy aktualnego prawa jazdy lub lub dokument identyfikacyjny.Kto ma prawo wyborcze regulują stanowe i federalne przepisy a nie republikanie.

 293. Nadzieja, że wartownik nie wpuści szaleńca do gabinetu „odnowy świata”… Tak sobie myślę prywatnie o dawaniu małpie brzytwy… może porysować ostrze… a nawet wyszczerbić…

 294. w ciągu dwóch dni …?

  Ta stara purchawa sklerotyczka Nancy Pelossi plecie głupstwa.

  Metoda która proponuje polega praktycznie na procesie sadowym a rozprawę prowdzi Szef SN .Najpierw musi być akt oskarżenia i przedstawić Szefowi SN aby zapoznał się .Oczywiscie gdyby było do dyspozycji najm,niej 2 m-ce można myślec poważnie.

 295. ls42
  8 stycznia o godz. 19:01
  tejot 8 stycznia 2021 godz, 17.54

  NIE MA TEGO ZŁEGO, CO BY NA DOBRE NIE WYSZŁO

  Mój komentarz
  Sentencje typu pokój jest przygotowaniem do wojny – nie tłumacza twojego komentarza o podpalaniu kraju przez Trumpa jako – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

  Na przykład, wzniecimy wojnę. Zginie dajmy na to 10 milionów ludzi.
  I co z tego? Narodzą się nowi. Nie ma tego złego, co by na dobre nie mogło wyjść. Itd.
  TJ

 296. geozak
  8 stycznia o godz. 20:32
  Izabela

  Wywłoko komunistyczna wścieklico maciczna zamiast podważać fakty jakie podałem ty wolisz na mnie rzucać obelgi .

  Mój komentarz
  I nic się nie dzieje.
  TJ

 297. „egzystencjalizm Camusa był w sporze z wywodzącą się z dogmatycznego marksizmu ateistyczną wiarą w postęp” – BN (16:44)

  Z „dogmatycznym” – czyli „odjechanym” – marksizmem bardzo łatwo wejść w spór, żeby nie powiedzieć – ostry konflikt. Ale to oddzielna sprawa.

  Lecz czy egzystencjalizm Camusa zbliża się do „egzystencjalizmu” Conrada?
  Oto jednostka stoi sama wobec okoliczności, wobec świata ludzi i świata przyrody (po odsączeniu z niego ludzi). W narracjach obu (Conrad rozpisał się szerzej niż Camus, jak wiadomo) dochodzi do sądzenia człowieka przez instytucje systemu. Wydaje mi się, że Conrad jest nieco bardziej optymistyczny. Do tego wymaga większej aktywności od bohatera, podjudza jednostkę do wykazania się honorem, wartościami, „najlepszą twarzą”.

  John Gray („Seven Types of Atheism”) nie wspomina Camusa. Wraz z Conradem, w rozdziale 6. pt. „Ateizm bez postępu” przytacza Santayanę – „ateistę, który kochał religię”. Oczywiście chodzi o brak postępu moralny człowieka, nie brak postępu technicznego, czy materialnego. W końcu przecież postęp w transporcie morskim, porzucenie żaglowców na rzecz parowców wypędziło Conrada z mórz i oceanów i zagnało do pisania powieści.

 298. Dla tych którzy mogliby się bełkotem debila zasugerować, żaden stan nie ma w tym momencie takiego prawa które pozwalałoby się domagać pokazania id w dniu wyborów. W większości stanów jedynym id jest prawo jazdy, i obowiązuje ono ludzi którzy mają samochód i nim jeżdżą. Jeśli ktoś nie posiada samochodu, nie ma obowiązku posiadania prawa jazdy, proste jak drut.

  Wprowadzenie dokumentu identyfikacyjnego, niezależnego od prawa jazdy, wymagałoby wieloletniej karencji, po pierwsze. Po drugie tego typu spisywanie ludzi, budzi ciągle jeszcze opory na południu.
  Natomiast republikanie domagają się okazywania id zazwyczaj na miesiąc przed wyborami. Bo wiadomo kto prawa jazdy nie posiada.

  Przy rejestracji wyborczej podaje się SSN (odpowiednik pesla), datę urodzenia, oraz podpis (czasem dowód obywatelstwa). Przy głosowaniu podaje się te dane, podpisuje, po czym podpis jest weryfikowany. Głos jest zapisywany dla danej osoby. Ta sama osoba nie może głosować więcej niż raz. Ktoś może głosować za daną osobę? Mógłby, jeśli jest w podobnym wieku, zna datę urodzenia i podpis, ale tylko raz. No i w małych miastach ludzie się raczej znają.

  Kiedyś w jednym ze stanów przeprowadzono drobiazgowe śledztwo które miało dokładnie policzyć te oszukane głosy. Doliczone się trzech nieprawidłowości. Na kilkanaście milionów oddanych głosów.

 299. Przeczytalam kilka postow od konca. Widac, ze szalenstwo Trumpa to choroba zarazliwa. Geozak ma to samo co on., A przed wielu laty z taka atencja byl witany tutaj przez właściciela blogu,

 300. „I nic się nie dzieje”, czyli
  gdzie jest mój blog en passant?

  Wszyscy już poznaliśmy dzikość i głupotę blogowicza GEOZAK.
  Wiemy co on i podobni sobą reprezentują. Jaki poziom wychowania i rozumowania.
  I wystarczy nam tego poznania.

 301. @geozak 8 stycznia o godz. 20:32
  Wywłoko komunistyczna wścieklico maciczna
  Będzimy dalej tolerować przyjemniaczka?

 302. zezem
  8 stycznia o godz. 19:06
  „Is42 pisze :
  < bo zdarza się przecież, że złe na dobre wychodzi. Zakładam, że nie wszystkim”
  Jak już to pytać o całość. Is42 zakłada, że „nie wszystkim”. I tutaj
  trzeba by pytać komu wychodzi na dobre, komu na złe takie czy inne podpalanie."

  widzę tu plan dla Polski tzw. popisowskiej.. że jakoś to będzie 🙂

 303. @geozaku
  Sprawdź albo daj sprawdzić, czy czasami ni pomylono w podłączeniu rurek cewnika z tlenowymi
  Im szybciej to uczynisz, tym prędzej będzie panowało tutaj zdrowsze powietrze 🙄

 304. @izabella 8 stycznia o godz. 20:50

  O ile moje doświadczenie ze Stanów jest coś warte, to “ostatnie cztery cyfry numeru Social Security” są obiegowym identyfikatorem, o który pyta się przy każdej okazji. Cały ten numer identyfikuje człowieka jednoznacznie. I nie ma problemu z podszywaniem się pod innych.

  P.S. Pozyskałam cykl wykładów na temat “understanding complexity”. To jest, mam wrażenie, emerging field z pogranicza ekonomii, matematyki i jeszcze kilku innych dziedzin. Wiesz coś o tym?

  https://www.thegreatcourses.com/courses/understanding-complexity

 305. @PA 2155
  Dobrze ze jesteś tu obecny.
  Dobrze wyjaśniłeś gen definicję i całe rumherum z tym związane.
  Dzięki 🙂
  Ale muszę przyznać całkiem szczerze, że bez udziału Na Marginesie nie byłoby to możliwe.
  Można klepać co klawiatura przyjemnie, ale Na marginesie ma umiejętność naprowadzania błądzących na właściwy tor.
  Ach, spoko, to nie jest przecież nic złego 🙄

 306. 6 stycznia 2021 roku oglądaliśmy największy Reality Show w dziejach świata. Tylko politycy nie zrozumieli przesłania wynikającego z tego show i jeszcze bardziej komplikują rzeczywistość wygadując głupstwa wymyślne z poziomu Olimpu , bo tak im się wydaje, że rządzą jako gromowładni.
  Nie chce im się zejść na ziemię, żeby poznać sfrustrowany naród ich pomysłami. Po tym wydarzeniu, to ich należy się obawiać bardziej, a nie Trumpa, który przestanie być prezydentem za parę dni.

 307. A ja miałam nadzieję, że na manowce… lub w maliny.
  🙂

 308. „W końcu przecież postęp w transporcie morskim, porzucenie żaglowców na rzecz parowców wypędziło Conrada z mórz i oceanów i zagnało do pisania powieści.”

  „Almayer’s Folly” (Szaleństwo Almayera), pierwsza powieść, została napisane w 1895 r., gdy Conrad miał 38 lat i przeszedł na emeryturę. Już wtedy parowce były w powszechnym użyciu. Powodem przejścia w stan spoczynku był raczej stan zdrowia Conrada.
  wg Wiki:” In 1891 he was hospitalised for several months, suffering from gout, neuralgic pains in his right arm and recurrent attacks of malaria. He also complained of swollen hands „which made writing difficult”. Nie wspominając depresji, neuroz i innych przypadłości…

 309. tejot 20.41
  To był tytuł z Gazety Wyborczej i wyraźnie to napisałem. Przypisywania mi złych intencji nie rozumiem. Wyraźnie jednak widać jak rozmija się teoria z praktyką. Nieporozumienia wynikają z próby łączenia tych dwóch światów. W teorii można wymyślić każdą głupotę i nie będzie to miało znaczenia. Można też naszkicować wieczną krainę szczęśliwości i też nie ma to znaczenia.
  Zastosowanie teorii w praktyce to już mistrzostwo świata. Niektórzy próbują i czasami na krótką metę im się udaje, ale z reguły ponoszą klęskę. Przykładów co niemiara, wystarczy przeglądnąć zapisy na tym blogu, nie ruszając się z miejsca.
  No to jeszcze raz ten sam cytat z dzisiejszej Gazety Wyborczej „Trump na odchodne podpala kraj”
  Bez urazy z pozdrowieniami

 310. bezdomny
  8 stycznia o godz. 21:11
  nie będę sie rumienić z pychy, ani też wypinać piersi… to kiedyś był mój zawód, chociaż troche zapomniałem..

 311. Jak zrozumiałem na podstawie wywiadu z Grayem jemu nie chodzi o sam postęp tylko o wiarę w postęp – wiarę, którą porównuje do wiary np w zbawienie.

 312. @Is42
  Przestań powoływać się na szmatławce, które można jedynie przeglądać wybiórczo.
  Przyjdzie czas, że i na ten tytuł lud ruszy

 313. @PA2155 🙂
  Mimo wszystko nie zawiodłeś 🙂

 314. Na marginesie
  8 stycznia o godz. 21:14
  A ja miałam nadzieję, że na manowce… lub w maliny.

  w wiekszości przypadkó potrzebna jest stymulacja, obojętnie jakiej natury, jako siła napędowa.. 🙂

 315. @Na marginesie – – > Die Hoffnung stirbt zuletzt
  🙂

 316. przypadków,,, sorry

 317. tejot
  Nie wiemy co zamierzał w drugiej kadencji Donald Trump. Być może zostawiłby po sobie gospodarkę w dobrym stanie, zadowolone społeczeństwo, ogólnoświatowy trwały pokój i lepsze środowisko naturalne. Niestety wyniki wyborów uniemożliwiły mu ten ewentualny zamiar. Nie wiemy co zrobi Joe Biden, a jak mu nie wyjdzie taki scenariusz poprawy doli biednych ludzi Amerykanie będą żałowali swojego wyboru.

  Jeszcze raz napiszę komentarz do popularnego porzekadła : Wyobraźmy sobie, że po pożarze Rzymu wybudowano miasto lepiej odpowiadające potrzebom jego mieszkańców, a po szturmie na Kapitol w Waszyngtonie rewolucję w organizacji wyborów w USA i usprawnienie amerykańskiej administracji, a może nawet poprawę losu biedniejszej części społeczeństwa

 318. Wiara w postęp w zasadzie powinna lec w gruzach po obrazach z rokoszu w Kongresie USA sprzed dwoch dni.

  Tłum na Kongres wiódł „człowiek-bizon”, w towarzystwie prawnika z korporacji z flagą jednej ze stron wojny secesyjnej (1861). W fotelu Nancy Pelosi z nogami na jej biurku rozłozył się kandydat do Kongresu, jak powiedział mediom, zaś fragment mównicy wynosił z sali obrad psycholog – zapewne praktykujący.

  Postęp jak się patrzy!

 319. Ameryka to jest wolny rynek a nie wolne spoleczenstwo podobnie jak i Polska, ktora od Starej Europy jest o lata swietlne oddalona.

 320. ls42
  8 stycznia o godz. 21:36
  tejot
  Nie wiemy co zamierzał w drugiej kadencji Donald Trump.

  ???, ano wiemy.

  Jak każdy sq**syn; kradnie, oszukuje, szczuje, kłamie, gwałci.

  W wieku 73 lata już nie do wychowania, zwłaszcza jak się ma władzę. Byłaby kontynuacja pierwszej kadencji.

 321. Dla świętej zgody proponuję wspólne obejrzenie w TVP2 siódmego odcinka rosyjskiego serialu „Królowa piękności”.
  Poprzedni odcinek skończył się w 1961 roku. Warto wrócić na chwilę do tych czasów pokoju i stabilizacji

 322. Na marginesie
  8 stycznia o godz. 21:04

  Ale czy próbowałaś głosować za kogoś znając jego/jej ostatnie 4 cyfry SSN?
  W wielu miejscach o to pytają na zasadzie pierwszej bramki. Wszystko zależy gdzie i po co. A tzw. „podszywanie się” to przestępstwo federalne.

  Nie tak dawno próbowałam coś zmienić na koncie bankowym, rzadko używanym, bo inwestycyjno-oszczędnościowym. My takie mamy przez każdą pracę. Agent maglował mnie przez pół godziny. Każąc wybierać numer telefonu z 5 (który niby kiedyś używałam), potem zipcode jeden z 5 przy którym kiedyś mieszkałam (w każdym dodatkową opcją było „none of the above”). Potem było coś jeszcze. Niestety oblałam i musiałam podchodzić drugi raz.
  To a propos łatwości podszywania się pod kogoś.

  Złożoność to taki modny termin ostatnio, co nie znaczy że nie ciekawy. Dla mnie to wiele różnych zagadnień zgromadzonych pod jednym nagłówkiem. Jeśli chodzi o matematykę to większość tych zjawisk opisują różne równania różniczkowe. Czasem bardzo skomplikowane. I to akurat jest bardzo ciekawe, ale większość kursów tak głęboko nie wchodzi. W tym linku pojawia się też kogniwistyka. Też modny termin. Anumlik był dużym fanem i znawcą.

 323. @Bar Norte
  Nie przesadzaj, demokracją to nie jest goowno które skamieniało.
  To proces podobny do świrusa, trzeba być czujnym cały czas, bo świrus podobnie jak i demokracja jest rozwojowy 🙂

 324. Z epoki neoliberalizmu najbardziej w mojej pamięci utkwiło sharcholder value, ta teoria ekonomiczna, która mówiła, że wypracowany przez przedsiębiorstwa zysk jest sprawą drugorzędną, a najważniejszym jest to, żeby wartość przedsiębiorstwa wzrastała. To przyczyniło się do tego, że inwestorzy handlowali przedsiębiorstwami jak jajka. Kupowali je jedynie, aby je znowu z zyskiem sprzedać. Nie interesował ich los tych przedsiębiorstw ich dalszy rozwój, a jedynie zysk osiągnięty z ich sprzedaży. Często filetowali, rozbijali zdrowe przedsiębiorstwa, aby uzyskać z ich sprzedaży. Ta krótkowzroczna polityka nastawiona na maksymalny zysk w jak najkrótszym okresie, spowodowała zagładę wielu znanych i to ona przede wszystkim walnie przyczyniła do deindustrializacji Zachodu, w tym także Wielkiej Brytanii i USA. Obwinianie za ucieczkę miejsc pracy z USA po tym wszystkim Chin, jest w najlepszym przypadku złym dowcipem.

 325. Nie powinienem popełnić teraz akurat tego wpisu. Śledzę rownocześnie interesujący mecz piłki nożnej i przez to połknąłem wiele wyrazów. Przepraszam

 326. Pan tu dyrdymały smaży a ja gore!!!
  Nie widzi Pan że właśnie to Trump pokazał co to jest demokracja.
  50% społeczeństwa go popierało, bo dał ludziom takim jak ja wiarę w siebie. Ja proszę Pana mogę sobie Pana artykułem …. podetrzeć a pan musi zadzwonić do mnie, żebym panu kran naprawił, rurę odetkał, naprawił samochód albo upiekł chleb. I Pan dalej mówi ze jestem prostak i głupek bo nie czytam książek i wolę oglądać mecz niż pójść do teatru. Trochę głupio być zależnym od prostaka…. .
  I na pewno jest łatwiej powiedzieć że Trup to katastrofa niż zauważyć, że są inni ludzie których też trzeba brać serio.

 327. Kilka dni przerwy w zagladaniu tutaj i juz nie ogarne komentarzy. Wyluskuje @ Izabele, ktora na okraglo musi tlumaczyc, ze system wyborczy w USA jest dlugi, poczawszy od wylaniania kandydatow, ale na litosc boska, nie sprzyja falszerstwom!!! I na litosc boska wybory nie byly w zadnym najmniejszym stopniu sfalszowane. Kazdego szczebla sady federalne w sumie odrzucily 51 wnioskow. zadnemu nie przyznanotracji. Rece opadaja, skad ta wiedza u Polakow z lewej i prawej i srodkowej strony. Wydawaloby sie, ze piszacy tutaj powinni miec trzezwiejszy osad. Jednak wiedza zaczerpnieta z postepowych medii tez niewiele daje. Ona polega na tym co napisza korespopndenci, czy dziennikarze. A nie na przeczytaniu jakiejkolwiek ksiazki specjalistycznej w temacie. Obejrzalam na YT wstawke co np. co mowi red. Krasko w TVN. Wielce podobno on madry. Otoz on mowi, ze dlatego tak latwo bylo wtargnac , bo Kapitol to swietosc na ktora nikt raczki nie podnosl, to i nie trzeba go bronic. Tyle, ze kilka miesiecy wczesniej na okolicznosc demonstracji Black Live Matter w tym samym miejscu byl tak zabarykadowany jak forteca, a jak Tr. chcial wyglosic przemowienie przy jakims kosciolku ( nie wyglosil tylko machal biblia), to na tlum z helikopteropw spuszczono nawet nie gaz lzawiacy tylko oslepiajace kulki. Najnowsza metoda, oczywiscie pozniej poprawiono gazem lzawiacym. Wczoraj np. republikanski gubernator z sasiedniego Marylandu z kwadrans mowil jak to momentalnie po otrzymaniu informacji o wydarzeniach wydal polecenie stanowej Gwardii Narodowej, azeby wkroczyla do akcji. Na to jednak musial miec zgode od sluzb bezpieczenstwa w Bialym Domu. W ciagu dwoch godzin nikt nie odebral telefonu, a po tym czasie zadzwonil szef sluzb i zapytal: slyszalem, ze chcieliscie wyslac Gwardie. Zreszta jako najpierwszy podal sie do dymisji ten naczelnik od bezpieczenstwa Bialego Domu Czy upiecze mu sie tylko dymisja?
  Wczoraj uczestniczylam w spotkaniu na zoomie z polskim pisarzem. Na poczatek mowi on, ze to wygladalo w tv jak jakis sensacyjny film z najlepszymi aktorami. Wyjasnilam mu, roznice miedzy takimi scenami w onych filmach a scenami z motlochem.
  Dla Tr. sa teraz 3 mozliwosci 1. V-ce Pence zgodnie z wola demokratow ( a moze i jakis republikanow) pozbawi go stanowiska zgodnie z art.25 Konstytucji ( stan umyslu nie pozwalajacy sprawowac funkcji) 2. Jesli Pence tego nie zrobi demokraci rozpoczna przyspieszonyn impichment 3. Tr. sam zrezygnuje w tych ostatnich dniach z posady., prawnicy mowia, ze dla niego samego byloby to najlepsze.
  Przez 13 dni moze nie tylko nacisnac guzik, ale zrobic jeszcze duzo innego zlego zlego.
  Moj ulubieniec Sanders, co to w Polsce inaczej o nim nie mowia, (ci co o nim wiedza) jak socjalista, populista i co tylko dostal jakas teke od gospodarki.
  Dwie najwieksze odiotki w rzadzie Tr. jedna od edukacji, druga od transportu poddaly sie do dymisji. Ale dzielne.
  W ramach rozweselenia wspomne, ze dwie z czterech ofiar, to nie od kuli, tylko jeden demostrant mial paralizator w spodniach i se go uruchomil, a drugi mial wysokie cisnienie, ktore widocznie jeszcze mu sie podnioslo i szlag go trafil.

 328. Przez szacunek do osoby pozwalam sobie zwrócić uwagę na odmianę imienia Luter (Luther).
  Wprawdzie, jeżeli idzie o znanego reformatora, to Marcina Lutra, jednak jeżeli o amerykańskiego pastora, to o Martina Luthera Kinga, p. sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/pana-Habra-czy-pana-Habera;169.html

 329. Bar Norte
  8 stycznia o godz. 21:36

  „Wiara w postęp w zasadzie powinna lec w gruzach po obrazach z rokoszu w Kongresie USA sprzed dwoch dni.”

  To jest właśnie ten kubeł zimnej wody, o którym pisałem…przynajmniej w moim przypadku…

 330. zbigniew44
  8 stycznia o godz. 21:52

  Czy pan to jest @geozak na trzeźwo??

 331. @zbigniew44

  Zbyszku, kto tobie głupolu zaflancował w mózgownicy, że doopsko się podciera? 🙄
  Jako hyderaulik powinieneś wiedzieć do czego służy woda, i po kiego licha ona z kranu leci
  Dupsko się myje, a nie wyciera 😛

 332. „I na pewno jest łatwiej powiedzieć że Trup to katastrofa niż zauważyć, że są inni ludzie których też trzeba brać serio.”

  …trup na fotelu prezydenckim…to może nie katastrofa…ale zapewne duża niedogodność…

 333. bezdomny

  „Nie przesadzaj, demokracją to nie jest goowno które skamieniało.
  To proces podobny do świrusa, trzeba być czujnym cały czas”

  Gray, o którym w tym wątku dyskusji jest mowa, własnie tłumaczy, że demokracja nie może być „goownem które skamieniało” i że trzeba być „czujnym”.

  Zaś jeśli chodzi o rokosz na Kapitolu z którego sobie kpię to on po prostu był bezsensowny. Przecież nadawanie bezsensowi jakiś walorów podniosłych, symbolicznych przecież też jest bezsensowne.

 334. Pani ekspertko – wam tylko się wydaje że kontrolujecie , a tak na prawdę to rejestrujecie tylko ludzi mających ewidentne objawy zarażenia i to tylko te z którymi pacjent zdecydował się zgłosić do służby zdrowia

  https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-prof-anna-boron-kaczmarska-tlumaczy-aktualna-sytuacje-epidemiologiczna

 335. PA2155
  8 stycznia o godz. 20:57
  widzę tu plan dla Polski tzw. popisowskiej.. że jakoś to będzie
  Moim zdaniem jakoś się toczy, jakoś jest. Po PiS będzie podobnie.

 336. Piotr II
  8 stycznia o godz. 22:08
  „I na pewno jest łatwiej powiedzieć że Trup to katastrofa niż zauważyć, że są inni ludzie których też trzeba brać serio.”
  …trup na fotelu prezydenckim…to może nie katastrofa…ale zapewne duża niedogodność…

  Sanitarna ??

 337. bezdomny
  8 stycznia o godz. 22:05
  Dupsko się myje, a nie wyciera
  I teraz jasne , dlaczego w PRL-u tych rolek brakowało. I to było postępowe.

 338. Dupsko się myje, a nie wyciera

  Cieeee, a ja hodowałem rybki w bidecie.

 339. adam100
  8 stycznia o godz. 22:14

  „Sanitarna ??”

  …ale nie dla…hyderaulika…

 340. @Bar 🙂
  Zchlebiasz mi pisząc :
  Gray, o którym w tym wątku dyskusji jest mowa, własnie tłumaczy, że demokracja nie może być „goownem które skamieniało” i że trzeba być „czujnym

  Nigdy o Gray nie słyszałem.
  Ale od pewnego czasu zauważam, że teoria zaczyna wyprzedzać przyszłość. Być może jest to związane ze zbyt mocnym zakotwiczeniem w historii

 341. Piotr II
  8 stycznia o godz. 22:19
  adam100
  8 stycznia o godz. 22:14
  „Sanitarna ??”
  …ale nie dla…hyderaulika…

  No, chyba że polski „hyderaulik” pracujący we Francji. Ten mógłby mieć problem 😉

 342. @adam100
  8 stycznia o godz. 22:18
  Dupsko się myje, a nie wyciera

  Cieeee, a ja hodowałem rybki w bidecie.
  ………………………

  Od dosyć dawna jest to wyczuwalne 🙁

 343. adam100
  8 stycznia o godz. 22:36

  „No, chyba że polski „hyderaulik” pracujący we Francji. Ten mógłby mieć problem”

  …czy aby nie zchlebiasz polskim hyderaulikom ? :0

 344. ls42

  „Poprzedni odcinek skończył się w 1961 roku. Warto wrócić na chwilę do tych czasów pokoju i stabilizacji”

  Masz na myśli kryzys kubański?

 345. Usteczka ty moje jak malinki.

  Twoje powonienie, moją przyjemnością. Mogę ci wysyłać skarpetki do prania. 🙂

 346. Nie namawiałbym do spojrzenia wstecz, gdyby nie zbieżność czasowa obu seriali polskiego „Osiecka” i rosyjskiego „Królowa piękności”. Oba kraje w tym okresie (lata sześćdziesiąte) w obozie socjalistycznym, a jakże różne w odbiorze. W Rosji jeszcze całkowita dominacja partyjnych działaczy i surowa dyscyplina, a także dająca się dostrzec bieda, w Polsce o dwie dekady do przodu i duże wpływy zachodniej kultury.
  W dzisiejszym odcinku polityka na pierwszym planie. Czekam na niedzielę. Agnieszka Osiecka wyjeżdża do USA

 347. bezdomny

  „Nigdy o Gray nie słyszałem.”

  Nieistotne, ważne, że poglady podobne – w każdym razie na demokrację. Zresztą też podobnie to widzę.

 348. Piotr II
  8 stycznia o godz. 22:41
  adam100
  8 stycznia o godz. 22:36
  „No, chyba że polski „hyderaulik” pracujący we Francji. Ten mógłby mieć problem”
  …czy aby nie zchlebiasz polskim hyderaulikom ? :0

  Schlebiać można, lizać już nie 🙂

 349. Bar Norte 8 stycznia o godz. 22:41
  Teoretycznie był problem, praktycznie rozwiązany pokojowo. Muszę zwracać większą uwagę na kalendarium.
  Pozdrawiam zdecydowanie!

 350. @adam100

  Telegram!!!

  Dbaj o środowisko.

  Stop

  Jak nie masz co zrobić ze stojącymi skarpetkami.

  Stop

  Wsadź je w dupsko.

  Stop

  Jak dożyjesz, to natura będzie tobie dankbar.

  Stop

  Nie myl dankbar z Bar Norte 🙂

 351. Usteczka ty moje ja malinki.

  Ze się jąkasz, to jeszcze ujdzie, ale twój odór już nie.

  Do przesyłki skarpetek dołączę mydło. 🙂

 352. @adam100
  To jest już argument nie do odrzucenia.
  przesyłki adrese podam na priva
  🙂

 353. @bezdomny

  Bo w przytułkach:

  Podkoszulka lepka równo
  śmierdzi tak jak jego …….
  🙂

 354. @Bar Norte
  Pewna nieścisłość
  Kuba – 1962
  1961 – Berlin

 355. zyta2003
  8 stycznia o godz. 21:56

  Dziekuje za podsumowanie !

 356. Nie tylko ja jestem zdziwiona ze ekstremisci tak łatwo weszli I poruszali sie po terenie Capitol building.

 357. Przypomne ze ta od transportu ktora zrezygnowala, Elaine Chao, to zona Mitch McConnel, popularnie nazywany Moscow Mitch.

 358. @Bar Norte – jeszcze na marginesie Graya…

  @Aborygen napisał na LA:
  Refleksje jakie cisną się do starego łba to kruchość demokracji, mało tego, może nawet nie demokracji ale czegokolwiek co bierzemy „ for granted”. Wspomina o tym K. Brandys w „Nierzeczywistości” pisząc:
  „ Rano w przeddzień wybuchu wojny ludzie spokojnie czekali na przystankach, młode kobiety, opalone jeszcze po wakacyjach, nosiły lekkie barwne suknie. Teraźniejszość do końca wprowadzała w błąd, po czym rozsypała się w jednej chwili. Jeżeli w mleczarni, w której piło się kefir, leżą ranni, o znaczy, że jakaś rzeczywstość już nigdy nie wróci. Chwila pęknięcia czasu i ogłupienia wobec łatwości z jaką urywa się porządek dni i lat”.

 359. Nikogo nie przezywam a moderator blokuje moje merytoryczne komentarze ,łamiąc w ten sposób sam regulamin przez siebie ustalony.

 360. Większos tu czytających bierze mnie za zwolennika Donalda Trumpa nie rozumiejąc zbytnio co to znaczy opinia znawcy i uczciwego człowieka.

  Mogę powiedzieć .że nie było w historii USA od czasów Prezydenta Wilsona który by tyle zrobił dla Polski jak Donald Trump .

  Dla USA zrobił qwiele rzeczy wrecz niewyobrażalnych :

  1.Zmienił NAFTA

  2.zablokował nielegalna emigrację.

  3.Zmienił przepływy kapitałowe miedzy Chinami i USA w ten sp[osób ,że o 23% wiecej kapitału zostawało w USA.Pierwszy zacząl bloować kradziże technologii przez Chiny .

  4.Gospodarka rozwijała sie obniżył podatki zas nawet Afro-amerykanie i Latynosi mieli najniższe bezrobocie.Emeryci mający 401 k i IRA stali sie bogatsi.

  5 .Nie rozpocząl żadnej wojny a wręcz odwrotnie wojny kończył i żołnierze wracali do domu .

  6.Zrobił to co było nie do pomyślenia za poprzednich Prezydentów pogodził świat Arabski z Izraelem .

  Podałem najważniejsze osiągnięcia.

 361. Czy ja skorzystałem finansowo na prezydencji Donalda Trumpa …?.Raczej nie gdyż emerytury podnoszono zalewie o 1.5 %.Może cena paliwa spadła ale gdy się nie pracuje ma to niewilki wpływ na budżet domowy.

  W czerwcu dostałem jednorazowo $1200 zaś teraz w styczniu dostanę $ 600 na moje konto w banku.

  Przypuszczam ,że Joe Biden i szalona Nancy potraktuje mnie lepiej.Demokratom posiadającym Izbę Reprezentantów i Senat nikt nie przeszkodzi w uchwaleniu nowej pomocy i to 4 razy większej niż ta co ostatnio.

  Giełda gdzie mam pieniądze w stable funds (bezpieczne ) poczatkowo wzrośnie gdyż inwestorzy muszą gdzieś wkładać pieniądze które im da rząd .Za jakiś czas do roku przyjdzie czas kiedy poczciwcy co głosowali na Joe Bidena bedą musieli sie spotkać z smutna rzerczywistocią .Dow Jones obecnie ponad 32 tys pkt runie conajmniej 10 tys pkt a może i wiecej .Wtedy przeciętni Amerykanie lub emeryci będa sobie przypominać Donalda Trumpa gdy im portfele pęczniały.

  W trakcie kadencji Donlda Trumpa giełda cały czas posuwała się w górę
  i taki inwestor jak ja nie mogłem wiele zyskać wiele, wolałem nie ryzykować.
  Teraz za Joe Bidena giełda dokona samoregulacji w dół aby zabrać zwis inflacyjny czyli pieniądze co Demokraci dali . Geozak to natychmiast wykorzysta i jego Stable funds znajdą się w Vanguard 500 i zarobi trochę grosza.Jak dużo to jeśli bedę na tym Blogu zapewne się pochwalę i poinformuje.

  Jak widzicie ci co mnie wiąże z Donaldem Trumpem ci co to twierdzą mylą się mylą sie zaś bede czekał cierpliwie kiedy zarobię na prezydencji Joe Bidena.

  Jerzy Jan Zakrzewski – Rolling Meadows,Illinois

 362. Po wydarzeniach na Kapitolu facebook i instagram zablokował Trumpa na czas NIEOGRANICZONY
  Natomiast tweeter na 12 godzin.

  Po odblokowaniu tweetera Trump zaczął się produkować.
  Między innymi ogłosił, ze on NIE będzie uczestniczył w inauguracji nowego prezydenta.
  Oczywiście w każdej swojej wypowiedzi w dalszym ciągu podkreśla, że został skrzywdzony, że wybory były sfałszowane, itd

  Teoretycznie to oświadczenie, że nie będzie uczestniczył w inauguracji nie jest jakimś zagrożeniem.

  JEDNAK po tym wyznaniu trumpowskim w social mediach atmosfera mocno się podgrzała.

  Jego zwolennicy odebrali to jednoznacznie, że muszą walczyć o sprawiedliwą Amerykę, więc zaczęto na gwałt planować ponowny szturm na Kapitol i inne budynki federalne
  Nawet ustalają daty. Najpierw ma być 17 stycznia, a ponieważ Trumpa nie będzie 20 stycznia na uroczystości, to znaczy jeżeli poprzedni szturm by się nie udał, to 20-go będzie większy.

  Ta wzmozona aktywność spowodowała, że Tweeter, widząc jakie są skutki trumpowskiego tweetowania (a ma ponad 80 milionów tych co go na tweeterze popierają) PERMANENTNIE zablokował jemu konto właśnie przed kilkoma minutami.
  Ten cwaniak w dalszym ciągu podburza, bo on dobrze wiedział jak tłuszcza jego ogłoszenie odbierze.

  Teraz być może będzie korzystał z konta człowieka, który w BD zajmuje się cyfrowaniem, albo jeszcze cos innego wymysli.

  To jest niesamowite, że prezydenta Stanów Zjednoczonych ODCIĘTO od możliwości wypowiadania się praktycznie we wszystkich mediach społecznościowych.

  Tego napewno NIKT nie był w stanie sobie wyobrazić wcześniej.

  Ps. Nie wiem, czy ten wpis przejdzie, bo poprzednie od wczoraj wyparowują.
  Może też jestem przyblokowana? 🙂

 363. @izabella
  Rozumiem, że pojęciem liberalizmu obejmuje on zarówno gospodarkę rynkową jak i wolności obywatelskie, jako że w przekonaniu liberałów te dwie rzeczy muszą iść w parze. To moje twierdzenie, na które odpowiadasz:
  “Te rzeczy nie idą w parze, one są w wielu punktach sprzeczne. Którzy liberałowie twierdzą, że one idą w parze?”
  Liberalizm jako idea wolnej przedsiębiorczości i wolnego handlu rozwinął się równolegle do idei równości ludzi i praw obywatelskich. W obydwu przejawach przeciwstawiał się porządkowi feudalnemu, w którym działalność gospodarcza podlegała różnym ograniczeniom a społeczeństwo podzielone było na stany, z marginalną między nimi mobilnością.
  Liberals espouse a wide array of views depending on their understanding of these principles, but they generally support free markets, free trade, limited government, individual rights (including civil rights and human rights), capitalism, democracy, secularism, gender equality, racial equality, internationalism, freedom of speech, freedom of the press and freedom of religion…

  Liberalism became a distinct movement in the Age of Enlightenment, when it became popular among Western philosophers and economists. Liberalism sought to replace the norms of hereditary privilege, state religion, absolute monarchy, the divine right of kings and traditional conservatism with representative democracy and the rule of law. Liberals also ended mercantilist policies, royal monopolies and other barriers to trade instead promoting free trade and free markets. (Wikipedia).
  Później liberalizm przeciwstawiono idei państwa totalitarnego, tzn. władającego całym aparatem wytwórczym. Niemożliwość prywatnej działalności gospodarczej sprawia, że los jednostki zależy całkowicie od decyzji dyktatorskich rządów i chcąc przeżyć jednostka musi się im podporządkować. Zniesienie wolności gospodarczej skutkuje brakiem wolności politycznych.
  Praktycznie wolności politycznych nie można oddzielić od wolnej przedsiębiorczości. Ty natomiast wierdzisz, że “one są w wielu punktach sprzeczne”. Czy mogłabyś wyjasnić te punkty?

  Liberalizm gospodarczy ma to do siebie, że może iść w parze z konserwatyzmem obyczajowym, albo i liberalizmem, z tym co mu w danym momencie bardziej pasuje.
  Oczywiście liberalizm gospodarczy może iść w parze zarówno z konserwatyzmem jak i liberalizmem obyczajowym. Wolność światopoglądu nie kłóci się przecież i to bez względu na moment z wolnym rynkiem. Spoleczeństwa liberalne charakteryzuje współistnienie różnych idei i to leży u podstaw ich dynamiki.
  Wolność obyczajowa nie pozwala natomiast na wybranie sobie systemu ekonomicznego. Tu nie ma symetrii, i nic nie idzie w parze z definicji.
  Wybacz ale powyższe jest dla mnie pozbawione sensu. Liberalizm gospodarczy i światopoglądowy to nie są wydumane koncepty a rozwijające się równocześnie zjawiska historyczne.

 364. @geozak

  Panie Jerzy Jan Zakrzewski,

  Jak pana czytam, to zęby mnie zaczynają boleć.

  Pańskie „prawdy” o Trumpie i jego dobrodziejstwie, to jest wymysł
  (proszę wybaczyć) pana naprawdę chorej głowy.

  Niech pan nie wykorzystuje ludzkiego współczucia, bo ono tak jak
  i cierpliwość ma swoje granice.

  Niech pan ten obłąkany bełkot sprzedaje na przykład swojej trzeciej żonie.
  Ona (mam nadzieję świadomie) na to się zgodziła.

  A tu szerzenie bzdur i wyzywanie ludzi, którzy w nie nie chcą wierzyć
  już wszystkim się znudziło i szczerze mówiąc obrzydło.

  Weź pan na wstrzymanie jakiś węgiel, czy inne panaceum na tą słowną sraczkę panie Jerzy Janie Zakrzewski z Rolling Meadows, Illinois

 365. To jest Ameryka właśnie…!!! Na ulice Waszyngtonu wrócił duch i metody Dzikiego Zachodu dyscyplinowania miejscowych… spłoszone stado bydła tratuje niepokornych… czego symbole są rogi w gabinecie na Kapitolu… Takie jego odbicie jak mawiają nad Wisłą… Rewolwer i prawo pięści w genach naprawiaczy… o białych twarzach… Tak sobie myślę prywatnie o szamanach… ale nie będą w większości za długo… pozostałe kolory czekają na… powstań, których dręczy… Jak kolory Kieślowskiego… wchodzi Niebieski…

 366. @Bar Norte
  Natomiast pewnym nieporozumieniem jest traktowanie Graya jako przeciwnika liberalizmu…
  Odebrałam go jako obrońcę liberalizmu, zatroskanego o jego przetrwanie.

 367. Z drugiego, szczerze mowiac wazniejszego frontu covid19. Wobec przerazajacej sytuacji z rozwojem epidemii w USA Biden zaproponowal azeby nie odkladac na drugie szczepienie posiadanych szczepionek, tylko szczepic jak leci po raz pierwszy. Jest to riski biznes, a jak nie dowyprodukuja, a jak inne dobrze zapowiadajace sie firmy w odpowiednim czasie nie zglosza sie z gotowym produktem? Na razie dwoch ekspertow, wypowiedzialo sie, ze sami nie wiedza, no bo kto moze wiedziec? Mysle, ze symulacje, komputerowcow i naukowcow rozgrzewaja komputery do czerwonosci. Wazne jest jak dlugo mozna przedluzyc czas miedzy pierwsza a druga szczepionka. Ciekawe, ciekawe…

 368. @Red. Daniel Passent

  Bardzo na czasie i jak zwykle ciekawy felieton.
  Nie wiedziałam, że Pan również tłumaczeniem się zajmował.
  Pozycji, o których Pan wspomniał nie czytałam, ale postaram sie na nie znaleźć czas. 🙂

  Pozdrawiam i życzę pogodnego i zdrowego Nowego Roku

 369. Twitter ostrzega, na podstawie analizy wpisow, ze mozna oczekiwac nastepnego ataku 17 stycznia. Obys zyl w ciekawych czasach.

 370. pojawiają się coraz to bardziej szokujące szczegóły na temat wtargnięcia zwolenników Trumpa do Kapitolu:
  „Zdjęcia udostępnione przez reporterkę The Washington Post […] pokazywały flagę Konfederacji podnoszoną poza Kapitolem przez wielu uczestników zamieszek, gdy kilka innych osób było widzianych z flagami. Chociaż flaga Konfederacji została po raz pierwszy użyta podczas wojny secesyjnej w południowych stanach zwolenników niewolnictwa, odzyskała popularność w XX wieku jako rasistowski symbol oporu wobec równości rasowej i integracji. Kilka pomników postaci Konfederacji wraz z flagami Konfederacji zostało zdjętych w zeszłym roku w następstwie protestów przeciwko nierówności rasowej, gdy ponownie zbadano jej powiązania z niewolnictwem i rasizmem.
  Chociaż ankieta YouGov z 2020 roku wykazała, że ​​dla 41 procent Amerykanów flaga Konfederacji reprezentuje rasizm, Trump bronił prawa ludzi publicznego noszenia jej i powiedział Fox News w niedzielę w czerwcu 2020 r., że jest to powód do dumy dla tych, którzy kochają Stany Zjednoczone. południe.
  Flaga Konfederacji nie była jedynym symbolem rasizmu wyświetlanym podczas środowych zamieszek, ponieważ na zdjęciu jeden mężczyzna miał na sobie bluzę z kapturem z napisem „Obóz Auschwitz”, a grupy rozwieszały pętle poza Kapitolem. Bluza z kapturem nawiązywała do obozu koncentracyjnego działającego w nazistowskich Niemczech podczas II wojny światowej, gdzie podczas Holokaustu zginęło ponad milion Żydów. Na bluzie widniał również napis „Praca przynosi wolność”, nawiązujący do napisu „Arbeit Macht Frei”, który był napisany na bramie Auschwitz.”
  https://news.yahoo.com/auschwitz-hoodie-nooses-confederate-flags-182315993.html

 371. @ 5:48
  Dziwny antyliberalizm lansuje Żabka konająca. Przeszłość wpisywana w naszą, aktualną, wizję świata rodzi takie potworki skojarzeniowe, jakie nam serwuje Żabka konająca. Porównania obyczajów ludzi żyjących przed kilku wiekami do obecnie obowiązujących zachowań nie mają żadnego sensu i są powszechnie stosowanym nadużyciem dyktatorów medialnych i politycznych. Co było, a nie jest, nie wpisuje się w rejestr. Również nie ma żadnego sensu przewracanie pomników generałów z okresu wojny secesyjnej czy z okresu walki o niepodległość. W tym zapamiętaniu amerykańskie Żabki konające próbowały obalić pomnik Kościuszki. Unia Europejska wymuszająca etniczny, religijny i kulturowy miks, stworzy w UE te same problemy jaki mają innego kraje na świecie, gdzie granice były narzucone przez kolonizatorów.

 372. 404
  Proszę osobowo nie dyskutować z Geozakiem tylko z faktami które on podaje podważać je w których miejscach kłamnę.

  Czyli pytam retarded person 404 – Czy zmienil zapisy NAFTY z korzyścią dla USA ,czy ograniczył nielegalną emigrację,czy poprawił gospodarkę jakie bezrobocie np wśród Afro-amerykanów i Latynosów w końcówce kadencji Baracka Obamy a wysokośc tego bezrobocia przed pandemią ,wysokość giełdy ,czy faktycznie pogodził Arabów z Izraelem,czy wzmocnił flankę wschodnią przeciwko Rosji konkretnie ile żołnierzy USA było w Polsce a ile jest gdy opuści Biały Dom .

  Tak więc jaki to ma związek ile miałem żon – prymitywy i umysły totalitarne zapewne przyjechały do USA nie potrafią rzetelnie podjąć dyskusji.Ogarnia wasz wściekłosć ,że jest osoba która jest w stanie wasza głupotę i brak wiedzy ośmieszyć i dostarczyć czytelnikom tego Blogu rzetelnej wiedzy.

 373. 404
  Masz babciu jeszcze zęby …?

 374. woytek
  9 stycznia o godz. 6:21
  Unia Europejska wymuszająca etniczny, religijny i kulturowy miks, stworzy w UE te same problemy jaki mają innego kraje na świecie, gdzie granice były narzucone przez kolonizatorów.

  Nie myśl sobie, że będziesz mógł łgać bez ograniczen

  faszystowski gnoju

  Faszystowska partia PiS – po trupach Polaków

 375. @Symetryczny, powyżej masz potwierdzenie twoich obaw, mam nadzieję że podobne sceny nie powtórzą się.
  Nie mogę się zgodzić z twoja oceną na temat D.Trumpa któremu zarzucam rasizm, zlecenie morderstwa dla własnych, prywatnych spraw, kłamstwo i interesowność. Także próby podważenia wyników wyborów w innych krajach, zlecanie zamieszek mających na celu obalenie prawowitych rządów. Przykłady znasz – sankcje gospodarcze, intrygi polityczne również. Pisałam już, że podczas jego kadencji rasizm w USA stał się wszechobecny i odczuwalny szczególnie na prowincji.
  Nikt nie wie co przyniesie przyszłość, jak zachowa się obecnie wybrany J.Biden – dla mnie jest ważne że w jego otoczeniu znajdują się politycy tacy jak B.Sanders, A. Ocasio-Cortez którymi Republikanie straszą wyborców przypisując im „socjalizm”. *
  @Symetryczny, cieszmy się że nie dopadła nas jeszcze demencja, bo może wystąpić sytuacja jak w powiedzeniu – przyganiał kocioł garnkowi…

  *Bezpłatne leczenie i szkolnictwo,

 376. Bywalec 2
  W moim stanie dopuszczano głosowanie listowne przy spełnieniu określonych wymagań:
  Osoba chcaca głosować listownie musiała zgłosić się osobiście do biura Clerka powiatowego który odpowiada za organizacje wyborów wypełnić aplikacją podając przyczynę i po sprawdzeniu jego tożsamości wydawano mu kartę do głosowania listownego.

  W obecnej sytuacji złamano konstytucję gdyż osoby takie jak ja nie prosiły o przysłanie kart do głosowania a jednak mi przyłano.Wcześniej przysłano mi informację o stronie internetowej gdzie mogę się zalogować i poprosić o listowne głosowanie – nie prosiłem a dostałem trzy koperty.Tu wyjaśniam sprawę tym którzy mi zarzucają kłamstwo czy oszustwo,

  Odnośnie złamania Konstytucji przez 10 stanów gdzie Legislatura nie zmieniła sposobu głosownia a zrobili to zwykli urzędnicy stanowi najczęściej z partii demokratycznej tłumacząc to ,że brak czasu i jest pandemia.

  Argument o złamaniu konstytucji użyli Kongresmeni republikańscy w trakcie zatwierdzania legalności wyboru Joe Bidena.Robili to przez 1.5 godz.skutecznie i dopiero atak na Kapitol wstrzymał ten proces.Gdy usunieto demonstrantów z Kapitolu zszokowani Kongresmani szybko zatwierdzili legalność wyboru Joe Bidena.

 377. @woytek – żabka konająca jeśli już coś lansuje to artykuł, także fragment zachęcający do czytania. Nie zrzekam się odpowiedzialności za wybór treści – polecam to, co uważam jest ważne i na czasie. W tym przypadku była to relacja fotoreportera i trudno kwestionować oczywiste fakty. Istotą tekstu był ciągle obecny i podsycany RASIZM, prosze doczytać.
  Ps.
  Znane powiedzenie za moich czasów brzmiało – „nie pisze się w rejestr”, temu wyrażeniu można można przeciwstawić – „naród bez historii jest jak człowiek bez pamięci”, itp, itd. , takie komunały.

 378. geozak debilu

  idź już spać 🙁

 379. @geozak
  Ja już czytać pańskich wypocin nie mam zamiaru, chyba że znów najdzie mnie dobry humor i w ramach rozrywki do nich zajrzę.
  Tym bardziej dyskutować z panem nie będę, bo uważam to za stracony czas.
  Ja dużo pisałam na tematy, które pan porusza. Wszystko jest na blogu zarejestrowane. Jeżeli interesują pana te sprawy, to proszę ich poszukać. jest tego dużo. Zazwyczaj podaję źródła i w przeciwieństwie do pana opieram się na rzetelnych źródłach, po czym sama wyciągam wnioski.
  Pan natomiast słucha trującej propagandy.
  A to nie świadczy o człowieku myślącym pozytywnie.

  Pańskie chwalipięctwo ile to pan ma forsy, albo ze Trump panu dał w czerwcu 1200$ a teraz 600$ …..

  Trump panu nic nie dał.
  To są pieniądze przyznane przez kongres ze względu na covid, który spowodował bezrobocie i wpędził miliony ludzi w biedę, przez którą nie mogą zapłacić czynszu, czy kupić jedzenia dla siebie i dzieci.

  Ponadto te pieniądze mają wesprzeć gospodarkę, biznesy, itd
  Ludzie będa kupować itd

  Problem z tym, że dają te pieniądze wszystkim bez względu na faktyczne potrzeby. Tak jak PIS z 500+/

  Tym sposobem tacy jak pan się załapują po to żeby więcej ciułać
  Żenujące, że jeszcze się pan tym chwali

  BTW pan ma tak ograniczoną wyobraźnię, że nawet to co się dzieje wokół pana, pan nie jest w stanie ani dostrzec, ani tym bardziej logicznych wniosków wyciągnąć

  Zachowuje się pan skandalicznie jednocześnie chwaląc się jaki to z waści yntelygent wykształcony.
  W każdym razie na moje współczucie proszę dalej już nie liczyć
  Szczerze mówiąc mogłabym panu nawtykać, ale szkoda mi na to czasu.

  odpowiedzi NIE oczekuję

 380. Przez lata, to jankesi organizowali pucze innym… a teraz przyszła kryska… Tak sobie myślę prywatnie: nie czyń drugiemu… bo spotka cię klątwa Łukaszenki… Hollywood naprodukował mnóstwo wersji puczu… wykrakał…. upadek kolejnego Rzymu… Zdobycie Kapitolu na wzór Pałacu Zimowego gołymi rękami pokazuje moc tłumu… jak migranci w Europie na pontonach… nici z Phantomów i F-ów… Widocznie bóg tak chciał…

 381. gdzie jest moja Ameryka
  https://www.youtube.com/watch?v=8SbUC-UaAxE&list=PLkjTTfaqDiFK86qfQMEXKlk4IUqbBCJhg&index=2
  Lepiej słuchać z zamkniętymi oczami – obraz towarzyszący jest kiczowaty.

 382. Demokraci kolaborantami szaleńca… popieranie sankcji na poziomie katolickiej III Rzeszy kompromituje denaturatowej maści formację… Tak sobie myślę prywatnie, że uber alles zostanie na sztandarach jankesów… jak denaturat… Jednym @geozakiem Ameryka nie pociągnie swojego wozu grzechów…

 383. Jak to było, że do Kapitolu mogły wtargnąć tłumy oszalałych ludzi i przez DWIE godziny sobie w nim buszowały?

  Początkowo podawano, ze to Trump po długim namawianiu zawołał
  National Guard (rodzaj domowego wojska).
  Potem mówiono, że to Pence (vicek trumpka) to zrobił.

  Teraz wychodzą dokładniejsze informacje.

  Okazuje się, że w trakcie obraz obu izb parlamentu z vice prezydentem na czele, w pewnym momencie straż zaczęła usówać kongresmenów. Zaczęto od Pensa i Nancy Pelosi (marszałek sejmu). Następnie kongresmen Steny Hoyer (przywódca większości sejmowej, pierwsza osoba po Nancy Pelosi) i zaczęto prosić innych żeby się wycofywali tylnymi drzwiami.

  W tym czasie słychać było strzały, krzyki za drzwiami sali obrad.
  Straż sejmowa zaczęła barykadować drzwi meblami i z pistoletami gotowymi do strzału ustawiła się przed nimi.
  W między czasie kazano nakładać maski przeciw-gazowe, itd
  wybito szyby, wtargnięto na salę obrad, ale kongresmeni już zostali wyprowadzeni do miejsca jak to nazywają niezidentyfikowanego . pewnie jakiś schron. Uciekając przed nawałą rozjuszonego tłumu niektórzy z nich łapali różne przedmioty żeby w razie czego móc się bronić.
  Kongresmen Shiff wspomina, że obok niego inny reprezentant (poseł) niósł stojak od mównicy, do którego w dalszym ciągu był przyczepiony
  zbiorniczek z dezynfektantem. Zapytany, czy się boi, odpowiedział, że tak i dlatego złapał ten przedmiot na wypadek konieczności obrony. ktoś inny (republikanin) powiedział do Shiffa, że zna ten gatunek ludzi i o ile jemu być może nic nie zrobią, to sytuacja Shiffa jest nie do pozazdroszczenia (on jest jednym z najważniejszych kongresmenów demokratycznych. To on prowadził ostatni impiczment Trumpa) . Inni już wcześnie dostawali groźby spalenia, pobicia i gorzej. Włącznie z Pensem, za to, że wcześniej powiedział Trumpowi, że nie jest wstanie spełnić jego prośby i unieważnić elektorskie głosy, tym samym unieważnić zwycięstwo Bidena.
  To spowodowało, że trump poinformował tłum jaki to ten vice-prezydent Pense podły zdrajca, więc tłum postanowił go spalić.
  podobnie innych republikanów, którzy nie podporządkowali się żądaniom Trumpa. W tym przewodniczący większości senackie. Mitch McConnell.
  Ten to prawdziwa szuja, ale ostatnie żadanie Trumpa było evidentnym łamaniem konstytucji, a on o własny tyłek bardzo dba, więc się nie zgodził.
  Natychmiastowo zaliczono go do śmiertelnych wrogów i też planowano spalić.
  Jednym słowem nie tylko demokraci, ale wielu republikanów z vice-prezydentem na czele miało zdrowego pietra.
  Niektórzy kongresmeni/menki dzwonili do rodzin, żeby się pożegnać i poinformować gdzie jest ich testament.
  Inni ludzie, znajdujący się w tym czasie w Parlamencie, czy to pracownicy, czy inni kryli się po kątach, zasłaniając się meblami i czym się da.
  Nikt nie wiedział jak to się skończy. Tłum szalał po całym parlamencie, niszcząc, wrzeszcząc, strzały, itd.

  Rzeczywistość była przerażająca. Groza!

  W tej sytuacji Steny Hoyer (vice-marszałek sejmu) z Meryland już w ukryciu zadzwonił do
  Gubernatora Meryland (to Stan obok D.C.) Larry Hogana prosząc o przysłanie NATYCHMIASTOWEJ pomocy, czyli National Guard (rodzaj wojska). Bo uzbrojony tłum opanował parlament, a nie widać obecności policji, czy innych słóżb.

  (Zadzwonił do niego, bo obaj z Meryland i miał przy sobie akurat numer telefonu do tego gubernatora.)

  Gubernator na to, że ma te siły gotowe do działania, a nawet takie, które są specjalnie wyszkolone w działaniu w takich sytuacjach.
  ALE nie może ich wysłać na żądanie vice-marszałka, bo obowiązuje go droga służbowa. Musi być autoryzacja rządu federalnego.
  Ju ż w czasie tej rozmowy, kazał dzwonić do Sekretarza Obrony (minister obrony), ale ten nie odbierał telefonu. Więc dzwonił do zastępcy .. ten też nie odbierał. Dzwonił wszędzie gdzie się dało … nie odbierali. ‚NIKT z trumpowskiej administracji NIE odbierał telefonu i nie odpowiadał na zostawione wiadomości.

  (Tu na marginesie wspomnę, że poprzedni sekretarz obrony niedawno został zwolniony, a obecny to jest tylko pełniący obowiązki oczywiście z wyboru Trumpa.
  Zresztą większość sekraterzy teraz, to są tylko pełniący obowiązki po czystak w gabinecie zastały miernoty ale lojalne Trumpowi.)

  Nagle ni stąd ni zowąd gubernator dostale telefon z nieznanym mu numerem, ale odbiera. głos w telefonie mówi: tu Ryan McCarthy Secretary of the Army czy możecie przybyć jak tylko najszybciej to mozliwe?
  Na to gubernator mów: oczywiście, jesteśmy gotowi, czekalismy na pozwolenie.

  W trakcie wywiadu gubernator mówi: nie wiem, co się działo w Białym Domu, nie wiem, co się działo w Pentagonie.
  Normalnie National Guart aby uczestniczyć w takiej sytuacji muszą mieć aprobatę rządu federalnego (administracji Trumpa w tym wypadku)
  Gubernator może prosić generała, ale ten może tylko dostać pozwolenie od rządu. W tej sytuacji Secretary of the Army nie powinien dawać takiego pozwolenia
  Ale to był jedyny człowiek, który zdecydował, a gubernator i generał NG przyjęli za dobrą monetę to pozwolenie.

  Podkreślę, że to jest republikański gubernator
  i w trakcie tego wywiadu stwierdził, że Trump musi odejść ASP natychmiast, bo stanowi realne zagrożenie.

  Takim to sposobem utrudniano pomoc dla Parlamentu, który przez dwie godziny był wandalizowany przez rozjuszony tłum

  wywiad z tym gubernatorem, a właściwie fragment można wysłuchać pod poniższym linkiem
  National Guard Held In Limbo As Trump Mob Ransacked U.S. Capitol | Rachel Maddow | MSNBC
  https://www.youtube.com/watch?v=pxmnJA0TBn8&ab_channel=MSNBC

  Ps. dodam jeszcze, że inni również starali się dodzwonić do Białego Domu, prosząc o pomoc

  Między innymi przewodniczący mniejszości sejmowej (House minority leader), republikanin
  i wierny piętaszek Trumpa.
  Rozmowa Kevina McCarthy z Trumpem była bardzo nerwowa i ten piętaszek w końcu krzyczał do Trumpa. A ten na to, że NIE! NIE! i już.

 384. Dzwonił po pomoc… a w słuchawce rozmowa kontrolowana… wrzuć monetę… Tak sobie myślę prywatnie… a czepiają się Chińczyków i ich podsłuchów z wizją… stary dobry Chińczyk… wszystko wie…

 385. „Ju ż w czasie tej rozmowy, kazał dzwonić do Sekretarza Obrony (minister obrony), ale ten nie odbierał telefonu. Więc dzwonił do zastępcy .. ten też nie odbierał. Dzwonił wszędzie gdzie się dało … nie odbierali. ‚NIKT z trumpowskiej administracji NIE odbierał telefonu i nie odpowiadał na zostawione wiadomości.”

  No dobra, ale ciągle nie wiadomo jak wyglądałaby druga kadencja Prezydenta Trumpa (cyt. IS42)

 386. Jak Frau Merkel skomentuje zamordowanie 5 osób z podżegania Trumpa do patriotyzmu… z Nawalnym w tle… bez dowodów wydała wyrok… Tak sobie myślę prywatnie o niemieckiej praworządności… uber alles… Alleluja i do przodu…! Niedawno Morawiecki też zachęcał do oddawania życia za ojczyznę… cudzego…

 387. Do Jandy też KTOŚ zadzwonił… teraz ma kłopoty, bo nie spytała czy to anioł stróż… Tak sobie myślę prywatnie, że kto pyta nie błądzi, ale szczepień się nie odmawia… dla ojczyzny ratowania przed parchem…

 388. 404
  Gratuluje, że przejrzałaś na oczy z tym geozakiem.
  Lepiej późno, niż wcale.

 389. Pucz w Monachium… pucz na Kapitolu… Tak sobie myślę o germanizacji jankesów po zwózce do siebie nazistów uprzedzając Armię Czerwoną… wyssane geny dają znać… trzeba obserwować Israel, bo mogą wystąpić skutki uboczne… transfuzji przez ocean…

 390. Biorą się ostro za czerwoną małpę.
  Hihihi, zawsze mówiłem ze pójdzie siedziec 🙂
  Teraz czekam na Kaczora, Ziobrę, Macierewicza itd…

  https://www.youtube.com/watch?v=6eR5nSTeOa0

 391. geozak
  Twojej twierdzenia, że przesłano ci 3pakiet do głosowania, po ich zniszczeniu przez ciebie są gołosłowne , bo w swojej głupocie zniszczyłeś dowody na to podobnie. Jest z twoimi stwierdzeniami o nieprawidłowościach w 10 stanach . Tutaj dalej nie podajesz , żadnych szczegółów tylko powtarzasz, jak katarynka dziesięć Stanów. Prawdopodobnie temat jest za trudny dla ciebie i dlatego nie wdajesz się w szczegóły. Jestem ale przekonany, że te wszystkie skargi na które się powołujesz zostały wniesione przez armię adwokatów Trumpa, przed niezawisłe amerykańskie sądy i tam dokładnie zbadane przez osoby bardziej kompetentne w tej sprawie od ciebie i z tego co wiem, oddalony.
  Czy ty zdajesz sobie sprawę z tego, że swoimi wpisami atakujesz i pociągasz w wątpliwość cały system państwowy Ameryki, kraju który uczynił dla ciebie tyle dobrego i to wszystko obronie jednego nalogowego nałogowego kłamcy i człowieka wyraźnie nie zrównoważonego psychicznie, który wyražnie gotów jest poświęcić USA dla własnych egoistycznych interesów.

 392. Przeleciałam mniej więcej, co się w Polsce pokazuje i nie tylko w Polsce w kwestii napadu na Capitol. okazuje się, że najpopularniejsze są zdjęcia z przebierańcami. Wygląda to komicznie i nie dziwię się, że wiele osób z tego powodu nie widzi grozy w tym zdarzeniu.
  Pomijam w tym momencie sam akt terroryzmu i próby obalenia prawowicie obranego rządu, pogwałcenie Konstytucji, itd.

  Jednak rzeczywistość NIE była zabawna, ani komiczna.

  W poniższym linku znajdziecie obrazy, które przerażają.
  W nagraniach tych widać, że ad hoc zbudowano szubienicę dla vice-prezydenta Pensa i innych. Przygotowano sznury, zeby ich wieszać na nich. Wrzaski rozhsteryzowanego tłumu: wieszać ich!!!

  Walka straży capitolu z tłumem, strzały, demolka.

  Nawet te osoby, które nie znają angielskiego mogą zobaczyć fragmenty tych zdarzeń, które mrożą krew w żyłach

  Jest też zdjęcie 40-to letniego oficera straży sejmowej, który w wyniku walki z tą tłuszczą został zabity.
  Był on również weteranem wojskowym.
  Początkowo prawdopodobnie pod wpływem adrenaliny doszedł jeszcze do swojego biura i tam padł. Pogotowie go zabrało. Niestety niedługo w szpitalu zmarł.
  Oprócz niego zmarły jeszcze cztery osoby, byli też ranni.

  Wcześniej czytałam żabki komentarz.

  To, o czym ona pisze jest prawdą i na to żądne sensacji media zwracają szczególną uwagę. Stąd tak się je popularyzuje. Ale to są jednostki.
  Reszta, czyli prawie wszyscy to ludzie, których przekonano, że muszą walczyć o Amerykę, że źle się dzieje.

  Oni naprawdę tak uważają. Dlatego nawet nie próbowali ukrywać swoich twarzy. Oni są patrotami, których potwornie zmanipulowano.
  A robiono to przez 5 lat, wmawiając obłed.
  Robił to Prezydent USA, robili to kongresmeni, robiły to różne media.
  Większość tych ludzi to też są ofiary trumpistów.

  A te jednostki, o których żabka wspomina, to margines, który zawsze w takich sytuacjach szuka okazji do rozróby i się podłącza tam gdzie się coś dzieje.

  Teraz ci ludzie będą sądzeni, wsadzani do więzienia
  A manipulanci, ci którzy faktycznie odpowiadają za ten koszmar …
  z nimi będzie różnie. Jestem pewna, że wielu się uda psim swędem.

  Już jak powrócono do sali obrad, wiele osób myślało, że ci którzy planowali bojkotować wybory … odpuszczą.
  Zwłaszcza po tak koszmarnym przeżyciu.
  Nic z tego!
  Główni istigatorzy, tacy jak senator Cruze, czy senator Hawley dalej robili swoje. A za nimi poszli inni.
  W głosowaniu nad Pensylwanią ponad 130-tu republikanów reprezentantów House oddało głos za unieważnieniem wyborów.
  W Senacie siedmiu senatorów zrobiło to samo.

  Już po próbie przewrotu!!!!

  Ta sprawa jest poważniejsza aniżeli tylko te wydarzenia z napompowanym trującą propagandą tłumem.
  Oportunistom, karierowiczom bez cienia integrity udało się omammić ponad 70 milionów ludzi. Konsekwencje tego będą długotrwałe.
  Ameryka nie będzie długo krajem spokoju
  Społeczeństwo zostało radykalnie podzielone.
  Przestało mieć zaufanie do wyborów, …

  Te kreatury manipulujące ludźmi, wcześniej zachęcające do koszmarnych czynów, podgrzewające atmosferę, łgające, bazując na patriotycznych uczuciach doprowadziły tych ludzi do próby zamachu stanu!

  A po fakcie każdy z nich twierdził przed kamerami, jak bardzo potępia przemoc, jak kocha demokrację, Amerykę i Konstytucję.

  Obserwując to pięści się same zaciskają.

  —–Must-See New Video Shows Capitol Riot Was Way Worse Than We Thought | All In | MSNBC
  https://www.youtube.com/watch?v=lhjRXO72v1s&ab_channel=MSNBC

 393. I ta senatorska hołota uchwalała sankcje na Rosję za Nawalnego czy Nord Stream 2… Tak sobie myślę prywatnie… a co z jankesami nad Wisłą jak zdejmują mundury… dają buzi żubrom w Białowieży lub w okolicy… są nietykalni dla prawa tubylców… mieć z nimi potomstwo to obciach…

 394. 404
  9 stycznia o godz. 10:08
  https://www.youtube.com/watch?v=lhjRXO72v1s&ab_channel=MSNBC

  Świetny reportaż

  THX

 395. 404
  9 stycznia o godz. 10:08
  Jak czytam twój post , to aż się narzuca, że w Polsce zrobiono to samo tylko, ze znacznie większa skutecznością. Myślałem, że stara demokracja powoduje, że ludzie w większości szybko wyłapują i blokują takich niemoralnych cwaniaków chcących demokracje wykorzystać dla własnych celów i dlatego stabilność demokratycznych rządów nie jest tam zagrożona. Jak widać myliłem się. Prawdą jest, że w Ameryce jednak znacznie szybciej i łatwiej udało się demokracje uratować i społeczeństwo pozwoliło tylko na jedną kadencję człowieka próbującego rozwalić system. W Polsce niestety wyborcy pozwolili już na 3 cią kadencje JK i jego armii. Prawda jest że JK idzie już gorzej niż źle i jest minimalna możliwość uzyskania 4 kadencji, nie mówiąc już o zmianie ustroju i przejęciu władzy.
  Już widać, że metody są podobne, a podstawą jest skłócenie ludzi i napuszczenie ich na siebie , by zrealizować swe zamysły polityczne.
  Napościć na siebie ludzi jest proste i łatwe , tak samo jak łatwe jest rozpoczęcie wojny. I tak jak potem szalenie trudno wojnę zakończyć i op niej posprzątać , tak szalenie trudno jest potem pogodzić. zwaśnionych.

 396. 404
  9 stycznia o godz. 10:08
  A te nawoływanie do samosądów i szubienice bardzo przypominają mnie to co działo się w Polsce tuz przed stanem wojennym.

 397. @Bywalec 2

  @gołozadek chlubiący się ojcem „Amerykaninem” (Zakrzewskim?) wyjechał do Stanów jako dorosły facet po studiach, nie znając ani słowa po angielsku. Sam to poświadczył.
  Sądząc z języka, jakim się posługuje, to mam wątpliwości, co do niego naprawdę dociera z tej rzeczywistości, w której żyje. Przejmuje wszystko z polonijnych mediów, Radia Maryja i Fox TV jako prawdę objawioną i niewzruszalną? Na to by wyglądało 🙁
  Pięć ani nawet sześć telewizorów serwujących medialną sieczkę nie zastąpi jednego klarownego i przytomnego umysłu 🙁

 398. @maciek.g

  W Polsce niestety wyborcy pozwolili już na 3 cią kadencje JK i jego armii

  Tak ci się strasznie czas dłuży?
  JK ze swoją mafią rządzi dopiero drugą kadencję. Pierwsza zaczęła się w roku 2015, druga trwa od 2019.

 399. Trump przypomina prowodyra podpalenia stodoły w Jedwabnem… Tak sobie myślę prywatnie o prowodyrach… nazywanych nad Wisłą tzw. wyklętymi…

 400. 404
  Robienie z puczystów z Capitolu ofiar i próby ich usprawiedliwiania niczemu dobremu nie służą i napewno tych ludzi nie zmieni, podejrzewam, ze w ogóle nic nie zmieni. Tej hołocie trzeba wydać walkę i karać ją bezwzględnie .
  USA ma duże doświadczenie w takim karaniu, szczególnie recydywistów, wystarczy sobie tylko wyobrazic, ze nie chodzi o białych zwolenników Trumpa , ale Afroamerykanów , a reszta pójdzie już jak z płatka.

 401. Jeszcze wspomnę o aktualnej sytuacji w US

  Okazuje się, że część ministrów zrezygnowała z pracy.
  Głównie ci, którzy zaliczali się w poczet najwierniejszych z wiernych dla Trumpa. Oczywiście przy okazji sowicie czerpiąc własne korzyści.
  Są to ludzie, którzy wiele zła wyrządzili krajowi.
  Teraz NAGLE im się nie spodobało.
  A oni całą kadencję Trumpa … sekundowali mu w kłamstwach, sami je propagowali, tuszowali jego bezgraniczną głupotę, wmawiali ludziom, że białe to czarne i na odwót.
  Teraz rezygnują.
  Dlaczego?

  Bo tak jak szczury z tonącego okrętu starają się ocalić resztki swojej „opinii”. Chociaż to nie jest możliwe.
  Druga sprawa, to uświadomili sobie, że istnieje prawdopodobieństwo
  zastosowania 25-tej poprawki, która mówi, ze w przypadku niedyspozycji (np ma fisia) Prezydenta może on zostać usunięty.
  Ale musi 2/3 jego gabinetu zagłosować za tym i vice prezydent musi się do tego dołączyć.
  Pence to tchórzliwa szuja, ale z ambicjami na prezydenta. Do tego Trump napuścił na niego tłum, który go chciał powiesić, zbanował szefa gabinetu Pensa Marka Short, bo ponoć doradził Pensowi nie bojkotować wyborów i teraz już od kilku dni ten nie ma wstępu do West Wing, itd …
  więc w/g nich może być skłonny do użycia tej poprawki.

  A oni nie chcą głosować ani za wywaleniem Trumpa, ani za jego zostawieniem. Więc rezygnują z pracy.

  Ci, którzy pozostali okazuje się że analizowali taką mozliwość.
  Jednak jak narazie nie widać konsensusu. Swoją drogą wiadomym jest (kontakty o tym poinformowały), że wszyscy unikają Trumpa teraz w Białym Domu. Każdy dział robi swoje, niedopuszczając go do ŻADNYCH spraw, nie informując go o niczym.

  Marszałek sejmu Nancy Pelosi i lider mniejszości senackiej senator Chuck Shumer starali się dodzwonić do vice-prezydenta Pensa w tej prawie. Znaczy w sprawie uruchomienia 25-tej poprawki.
  Niestety ten nie odbiera telefonu.
  Mało tego Senator Shumer powiedział w telewizji, że kazano im czekać po 20 minut przy telefonie, po czym informowano, że Pense jest zajęty.

  Zachowanie Trumpa z zeznań świadków ostatnio jest znacznie gorsze niż poprzednio. Nawet w trakcie obserwowania w telewizji obrazów z puczu w parlameńcie, nie był w stanie ukryć wyraźnego zadowolenia.

  Tak czy inaczej Marszałek Sejmu zwróciła się do główego szefa wojska z pytaniem, czy sa mozliwości zablokowania Trumpa natychmiast od np wywołania gdzieś wojny, czy sprzedania kontraktów dla najemniczych jednostek, czy użycia broni jądrowej.

  Okazuje się, że wielu ludzi o tym myśli i widzi poważne zagrożenie.
  Ten szef co prawda powiedział, że go nie dopuszczą.
  Ale pewność będzie, jak jego w BD nie będzie.

  Obecnie wypracował sobie sytuację, gdzie Pentagon praktycznie nie ma nic do powiedzenia. Otoczył się lojalnymi sobie kretynami i zagrożenie realne jest.

  Co do tych potencjalnych kontraktów najemników.
  Już wcześniej była mowa, że wycofa wojsko z Afganizstanu, a na jego miesce da kontrakt militarnym najemnikom. Podobne plany były w stosunku do innych miejsc na świecie.
  Typu Blackwater USA, która teraz pod inną nazwą, bo dużo zła wyrządzili.
  Ta firma to Erik Prince jest właścicielem.
  Nota bene brat Besi De Vos, która była ministrem edukacji i właśnie wczoraj zrezygnowała z pracy.
  BTW ludzie tej firmy między innymi wymordowali zupełnie niewinnych cywili w Iraku, co zostało nagrane na filmie. Także konkretne dowody były, za co byli sądzeni i skazani na więzienie.
  Znaleźli się oni ostatnio wśród tych, którym Trump dał pardon.
  Uniewinnił uznanych morderców.

  Także jest jak to mówią clear and present danger

  A teraz sejm pracuje nad drugim imiczmentem, który odbędzie się w trybie nadzwyczajnym.
  Osoby nad tym pracujące twierdzą, że siedzą dzień i noc i być może, że sprawa bezpośrednio trafi do sali obrad już w niedzielę, a może w poniedziałek najpóźniej.
  Wszyscy demokraci są za, a też wielu republikanów. Miejmy nadzieję, że więcej wśród nich znajdzie w sobie odwagę i uczciwość.

  Tak wygląda mniej więcej obecna sytuacja.

 402. Czytam wypowiedzi białoruskich opozycjonistów… jak oni przebierają nogami, aby trafić z gułagu Łukaszenki do gułagu nad Wisłą… Tak sobie myślę prywatnie… mają prawo do swojej Ameryki…

 403. GajowyM.
  9 stycznia o godz. 10:53
  Ja nie pisałem, że jednym ciągiem . JK dosiedl do władzy w 2005r porządził dwa lata i w 2007 oddale władze. Ludzie nie wyciągnęli w większości żadnych wniosków z dojścia do władzy i rządów JK i ponownie dopuścili go do władzy w 2015 i mimo, że pokazał że kontynuuje politykę rozpoczęta w 2005r pozwolili na wygranie wyborów w 2019r
  Czyli 3 krotnie już obywatele wybrali sobie JK z jego PiS, Niepotrzebnie próbujesz mnie dogryźć. JK ma już 3 kadencje3 rządzenia w Polsce

 404. @maciek.g

  Sorry, masz rację. Nie pomyślałem o przerwanej pierwszej 🙁
  Przepraszam. Nie chciałem ci dogryźć, tylko pocieszyć.

 405. PS
  Stwierdzenie, że ktoś rządzi już trzecią kadencję kojarzy mi się w pierwszym rzędzie z nieprzerwanymi rządami, a nie liczeniem, ile razy w historii mu się to zdarzyło.

 406. Demonstracje w Mińsku, to wewnętrzna sprawa kraju… Czy Mińsk jest częścią kraju nad Wisłą, bo hunwejbini wysyłali tam wsparcie dla demonstrantów… Tak sobie myślę prywatnie, że mapy nie są na bieżąco aktualizowane… choćby Krym…

 407. @maciek.g

  Tak, przed stanem wojennym w Polsce tłuszcza coraz bardziej czuła się bezkarna i zaczęło się marzyć zeby stać się nowomodnymi Janosikami i ludzi mordować. Samosądy już się zaczęły odbywać. Ja przeżyłam wprowadzenie stanu wojennego, ale uważam, że Jaruzelski w ten sposób uratował Polskę i Polaków od wojny domowej i interwencji zagranicznej.
  Krew by się polała, o wszelkich wolnościach należałoby zapomnieć, itd
  Aż dziw ogarnia, jak się słyszy mędrkowanie ludzi, którzy juz w tym czasie byli na tyle dorosli żeby uświadomić sobie skalę niebezpieczeństwa.
  A dzisiaj jakby nigdy nic snują kretyńskie teorie, ze np byłoby znacznie lepiej walczyć. Z czym? pytam. Kamieniami wyrwanymi z bruku?
  A jaki cel miałby temu przyświecać?

  Odnośnie podobieństwa Polskiej sytuacji z obecną w Ameryce.
  Są podobieństwa niewątpliwie. Bo kłamstwa, szczucie ludzi, dzielenie społeczeństwa na swoich i tych drugich złych, na patriotów i sprzedawczyków, dzielenie mediów na te dobre i prawdomówne i te wraże obce, wrogie krajowi i jego ludności, wywoływanie nienawiści do „obcych” czyli imigrantów, albo ludzi rózniących się wiarą, czy kolorem, o sfałszowanych wyborach, oczywiście jeżeli się je przegra, itd

  Jednak jest różnica. Bo w Polsce jeszcze nie doszło i oby tak pozostało żeby tłum z bronią zaatakował Parlament. Zdobył go, zbeszcześcił i planował powiązać ręce posłom i senatorom, poczym chciał wykonywać na nich samosądy. Dochodzi do tego całkowicie sparaliżowana odgórnie mozliwość pomocy policji, czy wojska. Straż sejmowa walcząca z tysiąckrotnie przeważającym tłumem.
  Okazuje się, ze było tam wiele tysięcy ludzi z całej Ameryki zjechali się na zawołanie Trumpa.

  Także o ile są podobieństwa, to jednak jak narazie nie jest to samo.

 408. jeszcze jedno konsolidujące tzw „armię” podobieństwo.

  Trump cały czas, nieprzerwanie organizował te swoje spędy. Zaczął w trakcie starania się o pozycję prezydenta i już od początku swojej prezydentury to kontynuował.

  Jarek urządzał miesięcznice całymi latami

  To scalało kult. Obaj trzymali rękę na pulsie.
  cały czas karmiąc tych biedaków swoją propagandą.
  To jest kult i tu i tu.
  To nie są normalne partie.

  A są ludzie łatwo poddający się takiej manipulacji
  Na efekty po takiej długotrwałej, systematycznej i cynicznie prowadzonej indokrynacji ma się 100%-towych zwolenników, którzy wierzą w wodza bezkrytycznie, bez względu na rzeczywisość

  Rodzaj szczególnej ślepoty
  Wiara w wodza zastępuje oczy, uszy i rozum.

 409. Wystarczy przeczytać komentarze pod tym artykułem by ocenić Polaków korzystających internetu .(A nie są to przecież analfabeci)
  Tych rozsądnie oceniających zdecydowana mniejszość.

  https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/8064379,celebryci-krystyna-janda-szczepionka-koronawirus-media-spolecznosciowe-donald-trump-felieton-andrzej-krajewski.html

 410. Gdyby Kapitol zaatakowali czarni, wszyscy zostaliby wybici do nogi. tak jak miliony Indian.

 411. Historia amerykańskich ludobójczych wojen. także wojen Bidena.
  https://consortiumnews.com/2021/01/08/forever-wars-will-they-ever-end/

 412. Z wyborami jak z golonką… Knajpa… do kelnera… co pan proponuje… golonkę… taka dobra… nie ostatnie danie… Tak sobie myślę prywatnie… kiedy nie ma na kogo głosować, to w ramach obowiązku zostaje golonka… niestety nie jest koszerna… a com zaczął skończyć muszę… można też zostać w domu…

 413. 404
  9 stycznia o godz. 6:51
  @geozak
  Ja już czytać pańskich wypocin nie mam zamiaru, chyba że znów najdzie mnie dobry humor i w ramach rozrywki do nich zajrzę.

  Mój komentarz
  Argumenty geozaka o masowym łamaniu przepisów wyborczych i konstytucji przez demokratów, o oszustwach wyborczych, są pobieżne, pokrętne, nielogiczne i kłamliwe. Są dokładnym powtórzeniem argumentów Trumpa.
  Kłamać, kręcić i poprawiać aureolę amerykańską na głowie, by wszyscy wierni widzieli jaki jestem amerykański, uczciwy, dokładny i prawdomówny.

  Trump jak geozak obrzuca epitetami swoich partnerów, bez żenady wyzywa, pomawia, siebie przedstawia jako największego prezydenta w dziejach USA (najlepsza prezydentura w historii USA).
  To są cechy paranoidalne.
  Trump kiedyś powiedział o sobie – jestem nieprzewidywalny i to jest moja siła.
  TJ

 414. 404
  9 stycznia o godz. 12:00
  W Ameryce każdy może legalnie posiadać broń i to w ogromnym stopniu ułatwia takie właśnie siłowe akcje. Poparcie w wojsku PiS u wysokiej rangi dowódców nie jest duże i większościowi nawet jeżeli nie jest zdecydowanymi przeciwnikami, to jednak są mocno sceptycznymi odnośnie polityki JK. Policja mimo, że mocno podporządkowana partii rządzącej wcale nie jest monolitem w swych politycznych zapatrywaniach. Tak jak piszesz trudno jest liczyć na wygraną gdy można się oprzeć na armii wyposażonej w kostki brukowe , kije itp , przecie zorganizowanej, wyposażonej w nowoczesną broń i wyuczonej od lat do walki armii przeciwnika. Dlatego JK nigdy nie sięgną po taki argument polityczny (mimo, że tak wychwala i zachwyca się Piłsudskim który zrobi skuteczny pucz i zlikwidował demokrację w Polsce). Jest na tyle inteligentny, że zdaje sobie sprawę z beznadziejności takiego działania. Dlatego wymyślił sobie pełzający zamach stanu i go z uporem maniaka realizuje.

 415. Symetryczny, klarnet w czerep *****
  (delikatny rozbiór, niemniej na czynniki pierwsze)

  ymetryczny, pies wyje w chacie
  metryczny, głowa cała w kwadracie
  etryczny, gacie są po tacie
  tryczny, ze świnią się tryka
  ryczny, liże jaja byka
  yczny, zawroty ma jaźni
  czny, nie omija kaźni
  zny, chciałby przełknąć slinkę
  ny, wlazł na brudną drabinkę
  y, się na lampie powiesił

  spoko, on tylko tak straszy dzieci

 416. Cd serialu mieszanych uczuć serialowych ..
  „Gdyby Kapitol zaatakowali czarni, wszyscy zostaliby wybici do nogi”
  Przez czarnych policjantów
  Gdyby Kapitol zaatakowali czarni Rosjanie zostaliby wybici do nogi – przez czarnych policjantów
  ……………………….
  Gdzie jest moja Ameryka ..
  Gdzie jest ta ulica , gdzie jest te dom , gdzie jest ta TVP by kochać ja .. za te seriale

 417. 404 pisze: –Zachowanie Trumpa z zeznań świadków ostatnio jest znacznie gorsze niż poprzednio. Nawet w trakcie obserwowania w telewizji obrazów z puczu w parlameńcie, nie był w stanie ukryć wyraźnego zadowolenia.

  404,
  w zasadzie to za Twoje relacje powinniśmy być Ci wdzięczni ale jest jedno „ale”. Otóż nie raczyłaś odnieść się do tego, że po ataku na Kapitol Trump wezwał swoich zwolenników do wycofania się i „pójścia do domu” a wtedy natychmiast media społecznościowe takie jak Twitter i Facebook odcięły mu do nich dostęp.
  Dla myślącego człowieka to była manipulacja obliczona na to, by tej zadymy nie tłumić i potem móc obciążać winą za to Trumpa.
  Mało tego, piszesz że Trump nie krył zadowolenia.

  404,
  gdybyś była propagandzistką miejscową i swoje tendencyjne oceny serwowała dla mieszkańców USA no to OK. Prowadzisz jakąś tam działalność polityczną i próbujesz manipulować opinią publiczną ale my, tu w Polsce mamy zerowy wpływ na to kto zostanie wybrany prezydentem USA i w ogóle jak będzie się tam kształtowała scena polityczna. Nie rozumiem więc dlaczego tu, na tym blogu uprawiasz manipulację i zafałszowujesz obraz tego co się dzieje.
  Dla mnie jesteś komentatorką oczywiście wartościową ale też taką do której nie można mieć zaufania za grosz.
  Udajesz, że nie wiesz kto w USA rządzi? Nie widzisz czy nie chcesz widzieć siły mediów społecznościowych? – i jak potężny wpływ na sytuację polityczną mają ich właściciele?
  Walka jest nierówna, w tej chwili Trumpowi strzela się w plecy i Ty bierzesz w tym czynny udział. To nieładnie.

 418. Polaryzacja amerykańskiego społeczeństwa, niechęć do obowiązującego systemu politycznego i prawnego, przy równoczesnym nasyceniu bronią, jest zapowiedzią kolejnych starć i politycznych mordów. Ciekawe, czy Trump beknie za tą część swojej odpowiedzialności za tą sytuację ?

 419. Wcześniej… to Trump realne strzelał do psów czyli swoich wrogów… sięgając do pilota… Tak sobie myślę prywatnie, że role się odwróciły…sam jest teraz na celowniku przyzwoitych komentarzy…

 420. Patrząc na wykresy pokazywane w sondaże.eu
  http://ewybory.eu/sondaze/
  ewidentnie widać że od wyborów Poparcie dla KO praktycznie utrzymuje się na stałym poziomie. Poparcie dla Hołowni szybko rośnie (pomijając sam początek wykresu i wysokie poparcie – efekt nadziei )
  SLD po dość ludlum okresie odbicia i poparcia rzędu 13%, zaliczyło dołek i powoli odrabia straty. Konfederacja raczej w dół niż w górę (ostatni wyskok może być chwilowy) PSL mocno w dół. PiS natomiast do 9.2020 cały czas lekko w dół. Szybki zjazd widać po tej dacie # miesiące i spadek z 39,8 na 32%.
  Wszystko co się obecnie dzieje i spektakularne wydarzenia w USA nie wróżą JK nic dobrego (odbicie by wrócić na poziom z wyborów wprost nieprawdopodobne))

 421. # wszedł zamiast 3

 422. @tejot

  Trump też o sobie mówił tak:

  „I’m very highly educated. I know words, I know the best words.
  But there’s no better word than stupid
  .”

  albo

  I’m a very stable genius

  i wiele innych w podobnym stylu 🙂

 423. „Otóż nie raczyłaś odnieść się do tego, że po ataku na Kapitol Trump wezwał swoich zwolenników do wycofania się i „pójścia do domu”

  Jak to dobrze ze się nie raczyłaś odnieść.

  Jeszcze jedna „perfekt call” a ty nic, hihihi

  Trzaskowski do kanału
  Rozwiązać PO
  Rzepliński do Watykanu
  KOD to złodzieje

  Ziobro zaprowadzi porządek

 424. legat
  9 stycznia o godz. 12:44
  Nawet zakładając, że Trump nie chciał żadnego przewrotu , a jedynie za wszelka cenę dążył do reelekcji nie da się jego działań niczym obronić.
  .To on sam strzelił sobie i to nie w plecy , ale w głowę. I nic dziwnego że teraz ma wielki jej ból.

 425. @legat
  9 stycznia o godz. 12:44

  Niestety, ale informacje, które podajesz nie są w pełni prawdziwe.
  bo nibe zdarzenia takie były, ale nie całkiem tak, jak to przedstawiasz.
  Poza tym chronologia ich też rózna.

  W tej chwili nie bardzo mi się chce to rozplątywać, ale postaram się do tego wrócić. Jestem zmęczona 🙂

  Ps. Ciekawa jestem skąd zaczernąłeś te informacje?

 426. macku.g

  Trump sprowokował i podsycał napaść na siedzibę amerykańskiej demokracji.

  Jak padły trupy, zamordowano policjanta na służbie, to się bandyta przestraszył, ale zapowiedział kontynuacje zamieszek.

  Operacja: „Perfect call”, skądeś to znamy.

 427. legat
  9 stycznia o godz. 12:44
  Na dokładkę ten twój wpis jakoś bardzo mnie koresponduje z tłumaczeniami robionymi przez ludzi sprzyjającymi PiS wtedy gdy PiS „zdobywał ” TK
  Tam tez manipulowanie chronologią wydarzeń było podstawą do wmawiania że to PiS ma rację.

 428. Maćku G.,
  w Twoim odniesieniu się do mojego komentarza pobrzmiewa nutajakobym był zwolennikiem Trumpa czy stawał w jego obronie.
  Tak nie jest. Chodzi mi tylko o to, że niby w demokratycznym kraju mającym ambicje bycia tej demokracji wzorem byle obszczymurek którego nikt nie wybierał, siedzący sobie przy laptopie odcina dostęp do potężnych mediów jednemu z najpotężniejszych ludzi na Ziemi sprawującemu najwyższy urząd i to się dzieje w najsilniejszym mocarstwie Świata. Mało tego, niby inteligentni ludzie „na poziomie” nie mają uwag?
  Ciebie to też nie skłania do jakichś refleksji?

 429. legat
  9 stycznia o godz. 12:44
  404 pisze: –Zachowanie Trumpa z zeznań świadków ostatnio jest znacznie gorsze niż poprzednio. Nawet w trakcie obserwowania w telewizji obrazów z puczu w parlameńcie, nie był w stanie ukryć wyraźnego zadowolenia.

  404,
  w zasadzie to za Twoje relacje powinniśmy być Ci wdzięczni ale jest jedno „ale”. Otóż nie raczyłaś odnieść się do tego, że po ataku na Kapitol Trump wezwał swoich zwolenników do wycofania się i „pójścia do domu” a wtedy natychmiast media społecznościowe takie jak Twitter i Facebook odcięły mu do nich dostęp.
  Dla myślącego człowieka to była manipulacja obliczona na to, by tej zadymy nie tłumić i potem móc obciążać winą za to Trumpa.

  Mój komentarz
  Legat, pominąłeś w swoim kalendarzu zdarzeń najważniejszy fakt. Trump nie wezwał w środę 6 stycznia poprzez media swoich zwolenników do wycofania się z Kapitolu. Trump wykonał tę czynność dopiero następnego dnia – w czwartek i to dopiero wieczorem, gdy już nie było do czego wzywać.
  TJ

 430. Z relacji video z zamieszek środowych w Waszyngtonie (wtargnięcie tłumu do Kapitolu) wynika, że Trump planował na 17 stycznia masowe demonstracje w przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich.
  TJ

 431. Ksiądz z dwoma kolednikami zjawia się u osoby wierzącej w Pana Boga.
  – Przyszliśmy z Panem Bogiem po kolendzie- powiada
  – Ok – mowi osoba wierząca – Pan Bóg wchodzi, reszta spierdalać.

 432. TJot,
  ja o tym wg Ciebie „spóźnionym” wezwaniu dowiaduję się od Ciebie więc niczego nie pomijałem. Chodzi mi tylko o to, żeby niektórzy sądzący że są predystynowani do prania mózgów interlokutorów nieco zbastowali i zaniechali brutalnego manipulowania.

 433. tejot
  9 stycznia o godz. 13:33
  Mój komentarz
  Legat, pominąłeś w swoim kalendarzu zdarzeń najważniejszy fakt. Trump nie wezwał w środę 6 stycznia poprzez media swoich zwolenników do wycofania się z Kapitolu.

  Prrrrrr..
  Teraz już nie o zachowaniu Trumpa, tylko o rozpasanych, niewybranych, obszczymurkach z paluchem w nosie.

  BTW. Ziobro jest świetnym kontrolerem . 😉

 434. 404
  9 stycznia o godz. 12:11
  jeszcze jedno konsolidujące tzw „armię” podobieństwo.

  Trump cały czas, nieprzerwanie organizował te swoje spędy. Zaczął w trakcie starania się o pozycję prezydenta i już od początku swojej prezydentury to kontynuował.

  Jarek urządzał miesięcznice całymi latami

  To scalało kult. Obaj trzymali rękę na pulsie.
  cały czas karmiąc tych biedaków swoją propagandą.
  To jest kult i tu i tu.
  To nie są normalne partie.

  Mój komentarz
  Tak jest kult, ma potężna właściwość – chociaż odrobina kultu, to silny środek scalający, mobilizujący zwolenników, dzielący społeczeństwo, a podział Wtedy podział jest jaskrawy – ci co wierzą, są dobrzy, ci, co nie wierzą , są źli.

  Proste jak budowa cepa. Zresztą retoryka Trumpa była tak samo prosta. On często powtarzał – to jest złe, to jest złe myślenie, to jest niedobre dla USA, oni nie powinni tak postępować, to jest dobre rozwiązanie, itd. To był taktyka nie tylko wynikająca z jego biedoty językowej, ale w pewnej mierze było to postępowanie zamierzone, trafiające do wielu ludzi, bo duża część ludzi myśli, operuje bardzo prostymi kategoriami.
  Pzdr, TJ

 435. legat
  9 stycznia o godz. 13:50
  TJot,
  ja o tym wg Ciebie „spóźnionym” wezwaniu dowiaduję się od Ciebie więc niczego nie pomijałem.

  Mój komentarz
  Legat, jeśli dowiadujesz się dopiero ode mnie o tym , ze Trump nie wzywał przez TV i radio swoich zwolenników atakujących parlamentarzystów do wycofania się z Kapitolu, to coś jest nie tak z twoimi napomnieniami o manipulowaniu faktami skierowanymi do 404.

  Trump wzywał, intensywnie namawiał by jego zwolennicy protestowali czynnie, by ukarali tych, którzy zamierzają mu odebrać zwycięstwo wyborcze, tych którzy tam zasiadają. Jego apele i namowy odniosły skutek – zwolennicy szybkich unieważnienia wyborów dla dobra USA, wdarli się do Kapitolu, a Trump nie nie protestował, oglądał na TV ten incydent (groźny dla państwa) i dziwił się jak szybko to poszło.
  TJ

 436. TJot,
  TY też udajesz, że nie rozumiesz? Stawiasz mnie w narożniku jako zwolennika poczynań Trumpa i walisz.
  To jeszcze raz – nie podoba mi się że jakiś dupek, biznesmen któremu nikt nie udzielał upoważnienia odcina prezydenta USA od mediów.
  Czy to do Ciebie dociera w końcu czy będziesz mi tu dalej nawijał o poczynaniach Trumpa?

 437. Lewy:13.43-wychowano cie w chlewie?

 438. tejot: moze napiszesz mi ile ludzi glosowalo na Trumpa ,a ile na Bidena?

 439. xpawelek
  9 stycznia o godz. 14:27
  A co to ma wspólnego z tym co on pisze?
  Jak piszesz to rób to na temat , bo to przypomną sławny argument – mw przypadku jego braku „a u was murzynów biją)

 440. xpawelek
  A jakby to było, gdybyś sam ściągnął sobie tą informację ile głosów dostał bezpośrednio Biden, a ile Trump ?

 441. To rżnięcie głupa i powoływanie się na to, że jakoby „wolność słowa” dawało prawo do rozpowszechniania nieprawdy i nawoływanie do mordu i nienawiści, oraz puczu, jest charakterystyczne dla wszystkich tych faszystów, którzy starają się jedynie demokrację wykorzystać do przejęcia władzy absolutnej władzy.
  Odrobinę więcej zwykłej przyzwoitości i mniej rżnięcia głupa w stylu Trumpa nie zaszkodziłaby.

 442. ma +By: ja was o to nie pytalem? Ps.Myslenie,krytyczne, ma kolosalna przyszlosc!

 443. xpawelek
  Dobra rada z tym krytycznym myśleniem i słusznie, że siebie z niej wyłączyłeś.
  A tak swoją drogą , to jakby to było, jakbyś spróbował nieco jaśniej sformułować swoje bezkrytyczne „przemyślenia”?
  Tutaj chyba nikt nie odczuwa potrzeby zgadywania co cię gnębi ?

 444. Bywalec 2 i inni Głupole

  Starałem się ci dokładnie wyjaśnić sprawy związane z wyborami nawet jak wyglądało kiedyś w praktyce głosowanie.Mój wysiłek dla ciebie Kretynie okazał się bezowocny i zrozumiałes opacznie .

  Wyjasniłem ,że mimo że nie prosiłem o kartę listowną do głosowania przysłano mi trzy.Nawet mnie to nie zdziwiło gdyż system komputerowy autpmatycznie generuje tego typu korespodencję.

  Ty i wielu jest tak zapiekłych w dyskusji ,ze liczby i fakty jakie podaje zupełnie ignorujecie zupełnie ignorujecie .

  Dlatego Cymbale podwarz choćby jeden z faktów jakie podam nizej co dokonał Donald Trump jako Preydent :
  1.Zmienil układ NAFTA z Kanadą i Meksykiem tak ,ze zyski firm USA zwiększyły sie o 20%.Dla Demokratów i Republikanów nawet było to coś nie do pomyślenia.
  2.Zmienił allokacje przepływów kapitalu miedy Chinami a USA tak ,ze 20 % kapitału zostawało wiecej z handlu w USA.W kolejnej kadencji zamierzał doprowadzić do rownowagi.
  3.Zablokowal nielegalna emigrację .
  4.Okres jego to okres prosperity gospodarczej i poprawa ekonomiczna Afro-amerykanów i Latynosow.
  5.Wzmocnił flanke wschodnią przeciwko Rosji -wystarczy porownac ilośc wojska USA w Polsce gdy zaczynał kadencje a kiedy kończy.
  6.Majstersztyk polityki -doprowdził do pojednania swiata arabskiego z Izraelem .

  Tak wiec bałwany postkomunistyczne dawniej na kursach marksizmu i lenninizmu jestescie w stanie wskazać w którym punkcie od 1 do 6 Geozak kłamie.

  Jeśli podam więcej faktów tym gorzej dla mnie zaś prasówkę komunistycznego czupiradła 404 łykacie jak bocian żaby .

  To co miałem do powiedzenia powiedziałem do ludzi rozumnych może dotrzeć gdyż nie przypuszczam aby wszyscy czytelnicy tego Bloga mieli tak zakute łby .

  Tak więc szkoda mojego czasu aby polemizować z bandą Kretynów która tu panuje.

  Na jakiś czas zawieszam moje komentowanie – szkoda mojego w dalszym ciągu czasu trzeba się zająć robieniem forsy.

  Właśnie uruchomiłem zakup apartamentu na Florydzie ,zapewne pieniądze po sprzedaży domu warto tam ulokować niż trzymać w banku na zero procent.Gdy skończy sie pandemia z polnocy Nowy Jork czy Kanadyjczycy rusza na sezon zakupowy i ceny apartamentów pójda w góre.

  Jerzy Jan Zakrzewski-Rolling Meadows ,Illinois

 445. @legat 12:44 i @tejot 13:13
  Trump wezwał okupujących Kapitol do pójścia do domu wieczorem 6. stycznia. Oglądałam to na żywo i łatwo znaleźć potwierdzenie tej daty w sieci. Facebook zamknął mu dostęp następnego dnia a Twitter dwa dni później, czyli nie natychmiast po jego apelu jak pisze @legat. W dodatku stało się to pod wpływem nacisku ze strony “advocacy groups and prominent figures” jak podawał CNN. Trudno więc mówić o samowoli właścicieli platform społecznych.

 446. geozak:najwazniejsze:od dluzszego czasu USA nie prowadza zadnej wojny!
  Brawo z ta Floryda:znam to dosc okladnie!
  Bywalec :zapytalem dokladnie!Jestes polglowkiem?Albo….jak wyzej?

 447. „To jeszcze raz – nie podoba mi się że jakiś dupek, biznesmen któremu nikt nie udzielał upoważnienia odcina prezydenta USA od mediów.”

  Drogi legacie,

  Twoje oburzenie rozumiem – ale nie podzielam. Masz swoje boskie prawo do „niepodobania”, podobnie jak i do horrypilacji odchylającej.

  Zrozum jednakże drugą stronę medalu: dlaczego właściciel prywatnego geszeftu ma być zmuszany do udostępniania każdemu dupkowi (za darmo) własnych mediów? Czy Twitter jest jedynym danym przez Stwórcę narzędziem komunikacji zwierząt i ludzi?

 448. kruk
  Z odcięciem Donalda Trumpa od Twittera i Facebook to trochę dłuższa i ciekawa historia.
  W tym czasie gorących wydarzeń Donald Trump miał dłuższe wystąpienie które póścił na twittera.W tym przemówieniu nie potępił wtargniecie na Capitol,powtórzył swoje twierdzenie o sfałszowanych wyborach zaś jednak na końcu powiedział idżcie dobrzy ludzie do domu.

  Twitter to zablokowal i ja przeczytałem transkrypt tego przemówienia w sieci.

 449. geozak
  Durniu durnowaty,
  Głupolu i kretynie.
  Szybki wzrost gospodarczy nastąpił już pod Obamą. Obniżenie podatków podTrumpem przyczyniło się w pierwszej lini do wzrostu cen akcji na giełdzie, co prawdopodobnie przyczyni się do pęknięcia tej bańki mydlanej na amerykańskiej giełdzie.
  Ograniczenie taniego importu z Chin przyczyniło się tylko do tego, że ten sam import był dokonywany z droższych rynków, np. Z Europy. Zablokowanie nielegalnej emigracji, jeśli rzeczywiście miało miejsce, skończyło się spadkiem atrakcyjności dla cudzoziemców miejscem pracy Ameryce, ze względu na rosnący nacjonalizm. Wzmocnienie amerykańskiej flanki militarnej poprzez ściągnięcie dziesiątek tysięcy amerykańskich żołnierzy, decyzji Trumpa, którą kongres zaraz wycofał, jest bajką.
  Pojednanie Izraela za amerykańskie pieniądze i broń z niektórymi małymi państwami Zatoki Perskiej nie jest żadnym gwarantem pokoju w regionie. Pieniądze są szybko wydane, a konflikt między Palestyńczykami i Izraelem pozostanie.
  Jedyne w czym możesz mieć racje, to jest nowe porozumienie NAFTA między USA i jej Sąsiadami . Ale jeśli to porozumienie rzeczywiście miałoby być tak jednostronnie korzystne dla USA i wymuszone na niekorzyść Kanady i Meksyku, to nie wróże mu długiego życia.
  Tak wiec durniu cymbalinski i głupolu kretyński, bezmyślna ofiaro trumpowskiej propagandy, nie ma z czego się cieszyć durniu durnowaty.

 450. Kruk,
  nie miałbym żadnych uwag gdyby chociaż wszczęta była procedura impeachmentu ale do dzisiaj się to nie stało. Twoje „prominent figures” jako decydentów którzy postanowili odciąć urzędującego prezydenta USA od mediów to sobie wsadź w buty. Te „prominent figures” to Zuckerberg & cnsorteS? Tylko się wyrzygać na tę waszą amerykańską demokrację.

 451. Duende,
  no to powiedz jasno że władzę medialną nad prezydentem USA ma Zuckerberg i że jest to wg Ciebie w porządku. Teraz w Polsce władzę medialną niebawem będzie miał były wójt Pcimia. To też będzie OK wg Ciebie? Daruj sobie dalsze wyjaśnianie mi słuszności autorytarnego zarządzania mediami.

 452. geozak
  Mam nadzieje, ze nie czujesz się obrażony tymi kilkoma, dobrze ci znanymi epitetetami, którymi starałem się jedynie podkreślić bezdenna głupotę twojej argumentacji.

 453. geozak

  „Zmienil układ NAFTA z Kanadą i Meksykiem tak ,ze zyski firm USA zwiększyły sie o 20%.”

  Czy w wolnej chwili mógłby pan uzasadnić powyższą tezę w odniesieniu do traktatu USMCA z 1 lipca 2020.
  Chodzi mi o dane obrazujące wzrost zysków amerykańskich firm o 20 procent w drugim półroczu ubiegłego roku.

 454. Oprócz jakiejś rzekomo nie uprawnionej władzy medialnej, która nie pozwala Trumpowi kłamać i judzić , tak jakby to chciał, istnieje jeszcze reguły w każdym klubie, a do tego jeszcze zwykła przyzwoitość. To jest dokładnie wszędzie ten sam faszystowski mechanizm, że rzeczywiści przestępcy, starający się obalić praworządność i demokracje starają się przedstawić jako ofiary, w oczekiwaniu, że pod naporem ich słusznej argumentacji demokraci sami sie poddadzą i oddadzą władzę faszystom i zwolennikom dyktatury. W Ameryce przynajmniej narazie to się nie udało.

 455. Fajnie widzieć trolla w akcji.
  xXXX i inni idioci to wiadomo, brednie.
  Ten się wysławia ortograficznie i gramatycznie 🙂

  Trzaskowski do kanału
  Zbiórka pieniędzy na Margot to przekręt
  Tusk na emigracje

  Viva la comandante Zero

 456. legat
  9 stycznia o godz. 14:20

  Mój komentarz
  Legat, ominąłeś nieistnienie apelu Trumpa o wycofanie się protestujących w jego imieniu z Kapitolu.
  W czasie, gdy jego zwolennicy atakowali Kapitol apelu Trumpa o wycofanie nie było.
  Było tylko oświadczenie wygłoszone w jeden dzień po zamieszkach, oświadczenie bardzo delikatne, sugerujące, ze ci atakujący nie reprezentują Ameryki. Oświadczenie nie o czasie i pokrętne. Facebook, czy twitter nie ma z tym nic wspólnego.

  Napisałeś:
  legat
  9 stycznia o godz. 12:44
  404 pisze: –Zachowanie Trumpa z zeznań świadków ostatnio jest znacznie gorsze niż poprzednio. Nawet w trakcie obserwowania w telewizji obrazów z puczu w parlameńcie, nie był w stanie ukryć wyraźnego zadowolenia.

  Dalszy ciąg komentarza legata
  „404,
  w zasadzie to za Twoje relacje powinniśmy być Ci wdzięczni ale jest jedno „ale”. Otóż nie raczyłaś odnieść się do tego, że po ataku na Kapitol Trump wezwał swoich zwolenników do wycofania się i „pójścia do domu” a wtedy natychmiast media społecznościowe takie jak Twitter i Facebook odcięły mu do nich dostęp.
  Dla myślącego człowieka to była manipulacja obliczona na to, by tej zadymy nie tłumić i potem móc obciążać winą za to Trumpa.

  Mój komentarz, c.d
  Trump zabrał głos nie „po ataku” bo to sugeruje, ze natychmiast, tylko Trump zabrał głos na drugi dzień wieczorem po ataku na Kapitol. I nie wezwał wtedy swoich zwolenników do wycofania się, bo wycofanie już się odbyło przy pomocy sił porządkowych.

  Jeden z funkcyjnych parlamentarzystów ukryty w jakimś pomieszczeniu podczas zajęcia Kapitolu przez zwolenników Trumpa, dzwonił do niego i jego urzędników z prośbą o pomoc. Trump ani jego przyboczni nie odbierali telefonów. Trump siedział przed telewizorem, oglądał zamieszki.

  Odcięcie Trumpa od twittera i facebooka nastąpiło wskutek tego, że Trump do mediów tych wysyłał swoje komentarze, które były kłamliwe (o wygraniu przez niego wyborów i sfałszowaniu wyniku przez demokratów) zarzucające, pomawiające i podburzające zwolenników do bezpośredniej reakcji w dniu, kiedy na Kapitolu odbywała o się procedura zatwierdzenia wyników wyborów prezydenckich.
  Procedura prawna. Trump podżegał do przerwania procedury prawnej.

  Napisałeś o odcięciach Trumpa od tych mediów, lecz nie wspomniałeś nic o powodach tych odcięć.

  Trump miał do dyspozycji media TV i radiowe, lecz mimo namów współpracowników nie wzywał swoich zwolenników do wycofania się z Kapitolu.

  Tu leży sens omijania najważniejszych faktów przez ciebie.
  TJ

 457. Bar Norte
  Rozumiem twoje szczytne zamiary, ale te pytanie do geozaka, tej ofiary trumpowskiej propagandy , podobnie jak wszystkie pytania o rzekome fałszerstwa wyborcze, na które zniszczył osobiście wszystkie dowody, jest chyba za konkretne.
  Ten dureń durnowaty, potrafi tylko powtarzać , to co usłyszy na FOX w swoich rozlicznych telewizorach,

 458. Bywalec 2
  9 stycznia o godz. 16:41
  „Jedyne w czym możesz mieć racje, to jest nowe porozumienie NAFTA między USA i jej Sąsiadami . Ale jeśli to porozumienie rzeczywiście miałoby być tak jednostronnie korzystne dla USA i wymuszone na niekorzyść Kanady i Meksyku, to nie wróże mu długiego życia.”

  Gospodarka kanadyjska jest 10 razy mniejsza niż amerykanska i ca. 70% eksportu kanadyjskiego idzie na rynek amerykański. Podobnie z bilansem handlowym. Kanada ma deficyt handlowy z wiekszością swoich partnerów handlowych, który był i jest nadrabiany przez wymianę handlową z USA. Nie jestem pewien, czy wygląda to tak prosto jak przedstawiasz.

 459. tejot
  9 stycznia o godz. 17:10
  Tu leży sens omijania najważniejszych faktów przez ciebie.

  Przecież on o tym wszystkim dobrze wie. 😉

 460. PA
  Ja właściwie niczego nie przedstawiłem, ja wyraził jedynie osobistą opinię na to co napisał geozak i chętnie dowiem się od ciebie czegoś bliższego, jako od Kanadyjczyka, o wymianie handlowej USA-Kanada po nowym porozumieniu. W końcu to jest jednym z przywilejów tego blogu, że jesteśmy rozmieszczeni po całym swiecie i dzięki temu dysponujemy informacjami z różnych źródeł i punktów widzenia.

 461. TJot,
  no i dalej rżniesz głupa. Ja o tym, że ktoś zupełnie nieuprawniony, bo nie wybierany w demokratycznych procedurach ma władzę medialną nad prezydentem USA a Ty swoje jak katarynka. Bo Trump był be to mu się należało. Naprawdę nie widzisz w czym rzecz? Jak nie widzisz to pogadaj sobie z Adasiem a mnie już nic nie tłumacz na ten temat. Adasia łatwo przekonasz.

 462. Lewy
  9 stycznia o godz. 13:43
  Ksiądz z dwoma kolednikami zjawia się u osoby wierzącej w Pana Boga.
  – Przyszliśmy z Panem Bogiem po kolendzie- powiada
  – Ok – mowi osoba wierząca – Pan Bóg wchodzi, reszta spierdalać.

  Brakuje rozsądnych głosów na blogu. 🙁

 463. Jak nie widzisz to pogadaj sobie z Adasiem a mnie już nic nie tłumacz na ten temat. Adasia łatwo przekonasz.

  Przekonałeś mnie. Łatwo ci poszło 🙂

 464. Na onecie jest dostępne video pokazujące co się działo w bunkrze, w którym Trump i współpracownicy się schronili podczas zamieszek przed Kapitolem.
  Po co tam weszli? Czego oczekiwali?
  W tym bunkrze widać jak wesoło się bawili trumpowcy. Urocza dynamiczna muzyka i ekrany TV, na których Trump wraz ze współpracownikami mógł obserwować trwające zamieszki.

  Jedna z pań wchodzi tańcząc przed obiektyw, rozradowana zmysłowo kołysze biodrami w takt głośniej jak ..b twoju mać muzyki.
  Tak przyjemnie spędzała czas zamieszek ekipa Trumpa.
  TJ

 465. legat
  9 stycznia o godz. 17:33
  czy ty aby nie oceniasz USA jako dyktatury gdzie wodza nie wolno krytykować i mu czegoś zabraniać?
  Tam jest demokracja , a w demokracji prezydent ma określone uprawnienia. Prezydenta można krytykować i można odmówić mu publikacji czy wywiadu i nie można za odmowę ukarać

 466. Bywalec 2
  9 stycznia o godz. 17:33
  ogólnie, aby się nie rozpisywać, to Kanadzie i Meksykowi bardziej zależy na wolnym handlu z USA niż na odwrót… inni blogowicze mogą mieć inne zdanie niż ja, ale tak to widać z mojej perspektywy, może stronniczej i ograniczonej… Kanada to zaplecze surowcowe USA… moje miasto to centrum kanadyjskiego przemysłu samochodowego, przemysł, który można nazwać jako bardziej skomplikowany i „technologiczny”, „z wartością dodaną”, niz wysyłanie tarcicy lub ropy naftowej.. jest on całkowicie załezny od firm amerykańskich, które bardziej odchodzą niż przychodzą na stronę kanadyjską.. nawet moja firma, w której pracowałem, nie mogłaby istnieć bez eksportu do USA..

 467. Bywalec 2,
  faszyzm w mediach objawia się np. tym, że wszystkie media dmą w tę samą trąbę na rozkaz, jak to miało miejsce w pewnym państwie unijnym, w który w jednego takiego Sylwestra dochodziło do setek gwałtów, rabunków, napaści i brutalnych pobić a media milczały i po kilku dniach, powoli, marginalizując problem zaczęły coś bąkać bo media społecznościowe nie dały zamiatać problemu pod dywan.
  Znasz to państwo, w którym w mediach panuje faszyzm?

 468. Bar Norte
  Jak napisałem nie będę jakis czas komentował i odpowiadał na durne zapytania takich jak ty Cymbałów.Jeśli napisałem 20 % to liczba liczba uśredniona co nie oznacza że w aktualnej sytuacji wszystkie firmy zyskają 20%

  .Celem poprawy NAFTA było również zlikwidowanie precederu ze firma USA przesakiwała dosłownie granicę Meksyku i tam korzystała z przywilejów oraz łatwości transportu towarów korzystajac z sieci dróg USA.
  Ty masz zasade wciągania do niekończącej dyskusji a ja mam ci udawadniać ,że nie jestem słoniem.Jest oczywiste ,że zmienia ie umowę aby mieć wieksze korzysci .Klęska mojej firmy Zenith zaczeła się w momencie gdy zaczeła przenosić swoje zakłady w pas przygraniczny.W pasie przygranicznym funkcjonowały i funkcjonują dobrze firmy które mają proces całkowicie zautomatyzowany a Meksykanie pełnią role pakowaczy.
  Wy wszyscy Cymbalińscy podejmuje dyskusję na podstawie ogólnie podawanych przez propagandę informacji.

  Wystarczyło obejrzeć dziś audycję w TVN24 -Śniadanie mistrzów aby przestraszyć sie co to znaczy propaganda i dezinformacja w wykonaniu dziennikarzy zagranicznych zagrazająca interesom Polski.Czy takie cos byłoby możliwe w RFN – przypuszczam zaden dziennikarz by nie ryzykował.

 469. Maciek,
  skoro można zamknąć usta prezydentowi to znaczy, że można to zrobić każdemu.
  Czy zrozumiesz to dopiero wtedy jak jakiś Obajtek zdecyduje odciąć Ci dostęp do internetu?

 470. legat
  9 stycznia o godz. 12:44
  „po ataku na Kapitol Trump wezwał swoich zwolenników do wycofania się i „pójścia do domu” a wtedy natychmiast media społecznościowe takie jak Twitter i Facebook odcięły mu do nich dostęp.
  Dla myślącego człowieka to była manipulacja obliczona na to, by tej zadymy nie tłumić i potem móc obciążać winą za to Trumpa.
  Mało tego, piszesz że Trump nie krył zadowolenia.”

  Mnie nie musisz niczego wyjaśniać, ale innym.
  Mało tego, piszesz że Trump nie krył zadowolenia.
  404 pisze nieprawdę?
  i „pójścia do domu” a wtedy natychmiast media społecznościowe takie jak Twitter i Facebook odcięły mu do nich dostęp.
  To znaczy ukarany za to, że chciał dobrze, a widać z tego jak złe są obszczymurki.

  Oj trollu, wywijaj sobie kota ogonem, ale reprymenda od szefostwa bedzie 😉

 471. PA2155
  Tak to wygląda jak piszesz znasz to z autopsji pracowałes w firmie .Ja tż to znam pracowałem w firmie Zenith kolebce radia a bardziej telewizji .Firma miała trzy fabryki w pasie przygranicznym .Niska kultura techniczna pracowników często prosto z dżungli powodowała wiele usterek w montażu telewizora.Kiedyś odbiornik TV był skomplikowany i trudny w montarzu .
  Jednak tutejsi Kretyni na Blogu będą tobie udawadniać i mnie ,że nie mamy racji .Mnie bardziej gdyż biorą mnie za zwolennika Donalda Trumpa.

 472. Bywalec 2

  „Rozumiem twoje szczytne zamiary”

  Nie kierują mną szczytne pobudki tylko prosta ciekawość.

  Pan geozak już trzykrotnie podnosił, że w ciągu ostatnich szesciu miesięcy, na skutek wejścia w życie układu USMCA (na miejsce NAFTA) zyski amerykańskich firm, cokolwiek by to nie znaczyło, wzrosły o 20 procent. Mnie po prostu interesuje skąd on czerpie na ten temat wiedzę.

  Zmiana podejścia do tego tematu, którą pan geozak zaprezentował w komentarzu z 17,47 tj przejście z czasu przeszłego na czas przyszły (już nie zyski osiągnięte tylko przyszłe) też mojej ciekawości nie zaspokaja bo przecież na czymś musi te kalkulacje opierać. Nie da się tego opękać jakimiś historyjkami z życia wziętymi.

 473. tejot
  9 stycznia o godz. 13:39
  Z relacji video z zamieszek środowych w Waszyngtonie (wtargnięcie tłumu do Kapitolu) wynika, że Trump planował na 17 stycznia masowe demonstracje w przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich.
  Z wtargnięcia tłumu na Capitol ( relacje video) jeszcze nic nie wynika ,że Trump planował coś 17-stego stycznia.
  Niewykluczone ,że przyszłość najbliższa lub dalsza wykaże co miało wyniknąć albo wyniknie.

 474. geozak

  Panie geozak, proszę się zdecydować czy pan pisze o zyskach osiągniętych czy planowanych.
  Proszę też podać podstawę uśrednienia.

 475. zezem
  9 stycznia o godz. 18:04
  tejot
  9 stycznia o godz. 13:39
  Z wtargnięcia tłumu na Capitol ( relacje video) jeszcze nic nie wynika ,że Trump planował coś 17-stego stycznia.

  To prawda.

  Z innych źródeł to wynika.

 476. Legat
  Czy aby nie przesadzasz ?
  Pisanie o setkach gwałtów i rabunków w pewna sylwestrową noc, to jest właśnie ta faszystowska propaganda.

 477. PA
  I co z tego wynika, nie rozumiem ?
  To nie można prowadzić wymiany handlowej z z wzajemną korzyścią, tylko dlatego, bo jest ona dla mniejszego partnera ważniejsza iistotniejsza jak dla dużego.
  Z tego samego punktu widzenia można by krytykować wymianę handlowa Polski 3% PKB Unii Europejskiej z o wiele większymi Niemcami. Tym czasem tutaj wymiana handlowa kwitnie w wspólnocie gospodarczej , bez żadnych cel i tracą na niej nie Niemcy jako większy partner, jak było to w przypadku USA z Kanadą, ale według PiSu oczywiście Polska.

 478. W skali politycznej Trump zrównał się z Chruszczowem… Tak sobie myślę prywatnie o ukraińskim pierwiastku w czynach Trumpa… a reszta to katolicka III Rzesza…

 479. legat
  9 stycznia o godz. 12:44
  „Dla myślącego człowieka to była manipulacja obliczona na to, by tej zadymy nie tłumić i potem móc obciążać winą za to Trumpa.”

  Halo, halo myślący człowiecy !!

  To dobry chwyt „ala troll”. No kto tu nie chce myśleć?

  Goematoł myśli !
  xXXX-ciul myśli !
  pornos myśli, ale jest zajęty czymś innym.

  A reszta niech się wstydzi, że nie myśli.

 480. adam100
  9 stycznia o godz. 18:08
  Z jednej strony piszesz, że z innych źródeł wynika, tu pytanie : jakich, z drugiej zaś @ Bywalec pisze ,że pisanie o „setkach gwałtów… to jest właśnie ta faszystowska propaganda”…
  Więc w końcu jak?
  Gdzie jest właściwa narracja i kto o niej decyduje?
  Zuckerberg, Putin czy też pan prezes?
  I’m confused.

 481. @legat

  Trump został zbanowany na Twitterze za łamanie zasad tego serwisu.
  Jego konto zostało zablokowane w 12 godzin po tym, jak nazwał motłoch szturmujący Kapitol – patriotami.
  Trump był już wcześniej ostrzegany i usuwano jego tweety, a kiedy zezwolono mu na powrót, napisał:
  The 75,000,000 great American Patriots who voted for me, AMERICA FIRST, and MAKE AMERICA GREAT AGAIN, will have a GIANT VOICE long into the future. They will not be disrespected or treated unfairly in any way, shape or form!!!”
  Twitter uznał to za further indication that President Trump does not plan to facilitate an ‚orderly transition
  Pogróżkę, że nie przyjdzie na inaugurację Bidena uznano także za będącą in violation of the Glorification of Violence Policy gdyż setki tysięcy zwolenników Trumpa mogą ją potraktować jako uznanie nielegalności wyboru Bidena.
  Trump ma dosyć możliwości do publicznych występów, platforma społecznościowa nie jest jedynym medium.

  Płaczliwe branie w obronę Trumpa, którego zbanowano rzekomo po apelu nawołującym motłoch do pójścia do domu, jest zabawne. Przedtem nawoływał do marszu na Kapitol zapewniając: będę z wami!
  Apel odczytał przed kamerami, bo mu sztab napisał i nakłonił do odczytania. To nie było na Twitterze.

 482. Durnuwate Lewactwu gada ży ta szczypionka kuwidowa ni zabija. A tera ja słuchał w dzijniku tyliwizyjnym ży samolut spad do moża i szyski niżyjom!!! Nie trza si byłu szczypić to byśta żyli!!!!!!!!!!!!!!!!

 483. @legat 9 stycznia o godz. 17:48

  skoro można zamknąć usta prezydentowi to znaczy, że można to zrobić każdemu.
  Czy zrozumiesz to dopiero wtedy jak jakiś Obajtek zdecyduje odciąć Ci dostęp do internetu?

  Oczywiście, że można to zrobić każdemu. Serwisy społecznościowe są prywatne. Jednak dostęp do internetu to zupełnie inna kwestia. “Jakiś Obajtek” owszem może ci go odciąć, nawet jeżeli zrobi to bezpodstawnie – bo internet nie jest prywatną własnością Obajtka.

  A jeśli chodzi o odcinanie małpie dostępu do brzytwy – to decyzja jest chyba oczywista? Szkoda, że podjęta tak późno, chociaż lepiej późno niż wcale.

 484. Kolejny kac moralny po klęsce w Wietnamie… został jeszcze na dobicie Afganistan… Tak sobie myślę prywatnie… wystarczyło być przyzwoitym dla innych państw… o Indianach i niewolnikach nie wspomnę…

 485. legat
  9 stycznia o godz. 17:48
  Coś ty tej demokracji kompletnie nie kapujesz . W demokracji jeden się nie zgodzi, a drugi przeciwnie , a to powoduje, że nią nie da się ocenzurować wygaszania poglądów. W Dyktaturze odwrotnie o wszystkim decyduje dyktator , każdy kto się sprzeciwia. zostanie skutecznie napomniany do likwidacji włącznie, Oczywiście w demokracji obowiązuje prawo na które większość się zgodziła i ono musi być przestrzegane i egzekwowane. W Wielkiej Brytanii wolno krytykować polityków sprawujących władzę, ale nie wolno im grozić. Podobnie jest w USA. W Niemczech za publiczne znieważenie prezydenta federalnego można trafić do więzienia nawet na pięć lat.

 486. Bywalec 2
  9 stycznia o godz. 18:19
  a gdzie napisałem, że nie można? ale tylko prostuję twoja retorykę w pierwszym wpisie…

 487. Do blogowego grochu z kapustą dorzucę coś, tylko nie wiem co, czy to groch, czy kapusta, w każdym razie dość ciekawe to chyba.
  https://www.businessinsider.com/brexit-poll-most-british-people-want-to-rejoin-eu-2020-6?r=US&IR=T

 488. zezem
  9 stycznia o godz. 18:37
  Z jednej strony piszesz, że z innych źródeł wynika

  To banalnie – skomplikowanie proste. 🙂

  Sieć jest przeczesywana algorytmami, które analizują pojawiające się aktualne tematy. Np. zanim wybuchnie epidemia grypy, ludzie szukają na sieci informacji o symptomach tej choroby. To tak, jak używając GPS widac, gdzie sa zatory na drodze, bo algorytmy analizuja predkosc pojazdow i ilosc samochodow na trasie. Korki zaznaczone są na czerwono, opóźnienia na żółto, wolna droga na zielono. Szukasz jakiegoś aparatu na sieci, i natychmiast zaczynasz dostawać reklamy tych produktów.
  Takie ruchy, które orkiestruje Trump, bardzo łatwo prześledzić, bo to nie jest konspiracja. Oczywiście wszystkie służby mają swoje „ucho” podłączone do netu.

 489. PA dalej nie rozumiem co prostujesz dokładnie, w jakim sensie ?

 490. Bracia Mniejsi
  W porannej telewizji pokazywano azyle dla zwierząt prowadzone przez ludzi w Boliwii i w Polsce. W Boliwii ludzie ciężko zranili i oślepili młodego niedźwiadka. Dużo wysiłków trzeba było włożyć by ten nasz brat młodszy ożył i mimo ślepoty żył w przytułku dla zwierząt. Człowiek, który opiekuje się już dorosłym niepełnosprawnym niedźwiedziem jest godny wielkiego szacunku.
  W Polsce wiele zwierząt doznaje urazów w wypadkach drogowych. Są placówki powołane do ratowania takich zwierząt. Pokazywano azyle dla zranionych saren. Opiekujący się zwierzętami po przejściach to nasi bohaterowie.

  Bracia Starsi
  Zdarzają się ludzie bezdomni, ale nie wszyscy z własnego wyboru. Są tacy, którzy zbiegiem okoliczności stracili pracę i mieszkanie i znaleźli się w grupie ubogich bez dachu nad głową. Tym ludziom powinno się pomagać i to jest zadanie władz państwowych i samorządowych. W biednych krajach ta pomoc może nie jest wystarczająca, ale w czasie stanu wojennego w Polsce, przecież nie bogatej, chcieliśmy pomóc tym bezdomnym z USA, kraju w tamtym okresie obfitującego we wszystkie dobra jakie można sobie wyobrazić. Władze tego kraju nie odpowiedziały na nasz apel. Bezdomni pozostali bez pomocy i tak jest do dzisiaj. Czy nowy prezydent zdoła poprawić los tych bezdomnych?

 491. @ls42 jak widać coraz wierniej powiela formułę @Stacha Słowianina…

 492. A jeśli chodzi o odcinanie małpie dostępu do brzytwy – to decyzja jest chyba oczywista?

  Niestety mu tej brzytwy nie obcięli.

  Jeszcze jakiś (krotki) czas będzie miał w reku przycisk do odpalania broni jądrowej. Agencje podają, że Nancy Pelosi była w kontakcie z dowództwem wojskowym, żeby nie wykonywali rozkazu, który może wydać ten degenerat.

 493. GajowyM. 9 stycznia o godz. 18:42 do mnie: –Pogróżkę, że nie przyjdzie na inaugurację Bidena uznano …

  GajowyM.,
  wiesz ja to już takie teksty znam, jaki tu wygłosiłeś, podobny jak Beaty Kempy o niepublikowaniu wyroku TK – „podjęto decyzję” – (kto, kiedy, na jakiej podstawie).
  A teraz Ty – „uznano”? Kto? Dlaczego? – „prominent figures” – jak napisała Kruk?
  I akurat wpis nawołujący do „pójścia do domu”? Taka zbrodnia i złamanie regulaminu?
  Zrozum chociaż Ty jak innym tak trudno, że ja nie bronię Trumpa i nie to jest intencją mych refleksji. Dlaczego nie „uznano”, że dialogowanie Dudy na Twitter’ze z Leśnym ruchadłem jest obsceniczne i niewłaściwe i nie zablokowano mu konta. Nie „uznano”, że to kompromitujące jest dla głowy zaprzyjaźnionego państwa i należy zapobiec jego kompromitacji? – na przykład.
  Kto „uznaje” że coś jest właściwe a co nie? Podobnie jak TJot piszesz o Trumpie i jego poczynaniach a ja tylko o władzy nad mediami (przynajmniej niektórymi) co pozwala prezydenta USA traktować jak przyjezdnego frajera bo o tym jego traktowaniu decyduje w końcu osoba przypadkowa, której nikt „demokratycznie” takich praw nie dał. Jest samozwańczym „uznającym” kogo blokować a kogo nie.
  Tobie widać taki stan pasuje i nie widzisz w tym niczego niewłaściwego. I tu będziemy się różnić.

 494. @legat

  Tu sobie poczytaj, jak mi nie wierzysz.
  https://www.bbc.com/news/world-us-canada-55597840

  To jest prywatna platforma, ma swoje zasady i za ich łamanie może blokować KAŻDEGO.
  Trump był ostrzegany wielokrotnie. Usuwano jego tweety i blokowano go czasowo, a teraz na dobre.

 495. legat
  9 stycznia o godz. 19:05
  GajowyM
  Tobie widać taki stan pasuje i nie widzisz w tym niczego niewłaściwego. I tu będziemy się różnić.

  Jak się inaczej nie da, to troll idzie na bezczela. 🙁

  Tak,tak – GajowyM, ten stan ci pasuje!! hihihi

 496. @legat 9 stycznia o godz. 19:05

  Właściciel prywatnego przekaziora może zablokować każde konto. Tym bardziej, że użytkownik Twittera nie jest nawet jego klientem – klientami są ogłoszeniodawcy, którzy płacą za dostęp do serwisu.

  A tym bardziej, że właściciel przekaziora może ponosić odpowiedzialność karną za treści publikowane w jego serwisie. W tym wypadku chodzi o treści podżegające do przemocy i zamachu stanu.

 497. legat
  9 stycznia o godz. 17:48
  W Polsce oskarżono obywatela o znieważenie Dudy , w czasie gdy starł sie o reelekcję a
  w USA nie ma przepisów zabraniających znieważania prezydenta.

 498. Bywalec 2
  9 stycznia o godz. 18:57
  to zdanie:”Ale jeśli to porozumienie rzeczywiście miałoby być tak jednostronnie korzystne dla USA i wymuszone na niekorzyść Kanady i Meksyku, to nie wróże mu długiego życia.”

  moim zdaniem, nie jest to układ między równymi… parę rzeczy zostało wymuszone przez stronę amerykańska… m.in. zwiększony udział amerykańskich produktów mleczarskich na rynku kanadyjskim i kanadyjscy farmerzy nie byli szczęsliwi..

 499. Pojawiło się pytanie dlaczego nie zablokowano D*pie konta po twittach z „Leśnym Ruchadełkiem” ?
  Może dlatego, że nasycenie kłamstwami było w nich za niskie i nikt w ich efekcie nie szturmował Capitolu w USA i nie starał się w Ameryce obalić demokracji ? Gorzej, nawet Sejm zostawiono w spokoju !

 500. Na marginesie
  9 stycznia o godz. 19:14
  @legat 9 stycznia o godz. 19:05
  Właściciel prywatnego przekaziora może zablokować każde konto.

  Myślisz, że on o tym nie wie?

  Tu chodzi o zamach na Prezydenta USA orkiestrowany przez obszczymurki. Teraz i Ty wiesz 🙂

 501. Żaden przepis nie zabrania polskiemu prezydentowi publicznego ośmieszania się
  z ruchadłem – czy nawet Irasiadem.

 502. @adam100 9 stycznia o godz. 19:21

  On może wie – ale inni czytacze?
  Ja wiem, że stwierdzam oczywiste oczywistości, ale być może jednak warto.

 503. GajowyM.,
  podałeś mi linka do informacji, że Trump został zbanowany za to, że nazwał demonstrantów wdzierających się do Kapitolu „patriotami”. No faktycznie. Oburzające nazwać patriotką zabitą kobietę Ashii Babbitt z San Diego, weterankę, która 14 lat służyła w siłach powietrznych USA. To jakaś „zdrajczyni” i terrorystka była?

  Gajowy M.,
  upraszam Cię, przestań już o tym Trumpie bo nie o niego w końcu chodzi tylko o to, kto ma realną władzę w USA.

 504. Na marginesie
  9 stycznia o godz. 19:26
  @adam100 9 stycznia o godz. 19:21
  On może wie – ale inni czytacze?
  Ja wiem, że stwierdzam oczywiste oczywistości, ale być może jednak warto.

  Oczywiście, że masz rację.
  Dlatego ja to też robię 😉

 505. @legat 9 stycznia o godz. 19:27

  Jeśli już mowa o “weteranach” to weteranem był też strażnik, który broniąc Białego Domu oberwał gaśnicą o jakiegoś trumpiastego “patrioty”.

  Przy okazji: przy rekrutacji do armii amerykańskiej sprawdzany jest iloraz inteligencji. Próg dopuszczenia jest bardzo niski – bodajże 80 czy jakoś tak. W sumie wystarczy być w stanie rozumieć i wykonyać proste polecenia.

 506. Dobiegły mnie głosy, że sytuacja w służbie zdrowia wraca powoli do normy. Nie chodzi o to, że zaszczepiono już ponad 200 tysięcy obywateli (obywatelek) i to szczepienie nabiera tempa, ale o to, że wracają specjaliści do których ustawiają się znowu kolejki chorych na rozmaite choroby nie związane z covidem. Być może jest to już ostatnia możliwość podjęcia leczenia na choroby trudne i przewlekłe po to aby nie przenosić się niepotrzebnie do wieczności. W ubiegłym roku byliśmy wprawdzie poinformowani, że ze względu na covid umówione wizyty u specjalistów zostały wstrzymane, ale przecież chyba nie zdarzyło się aby poinformowano kiedy pacjent powinien się zgłosić na wizytę u specjalisty na którą oczekuje od dłuższego czasu, czyli od lat.
  Skoro jednak mówimy tu o Ameryce to pomijając bezdomnych i nieubezpieczonych, czyli tych, którzy na żadną pomoc lekarską liczyć nie mogą, czy zdarzają się przesunięcia wizyt u specjalisty bez zawiadomienia pacjentów o nowym terminie?

 507. Gajowy M.,
  upraszam Cię, przestań już o tym Trumpie bo nie o niego w końcu chodzi tylko o to, kto ma realną władzę w USA.

  Pomocy,

  Symetryczny, SSman, Pornos

  teraz możecie się wykazać.

  Lektura obowiązkowa: Ojciec Chrzestny I i II (The Godfather)

 508. PA
  Ja przecież nigdy nie wątpiłem, ze Trump rozmowy do nowego paktu prowadził z pozycji siły i że jego mentalność dosłownie nie pozwala mu na zawarcie sprawiedliwego traktatu, który jest korzystny dla obu stron. Gdyby tak było, to byłby przekonany , ze to zły deal, bo wziął za mało , a mógł więcej.
  Ja napisałem co innego, a mianowicie, że takie niesprawiedliwe traktaty, moim zdaniem mają krótki żywot i szybko są rewidowane. A tak swoją drogą , że potężna Ameryka musi szukać swojej korzyści na koszt o wiele słabszej (praktycznie drobnicy) Kanady , która jest blisko z nią zaprzyjaźniona jak żaden inny kraj, to po prostu wstyd. Przecież chodzi dla USA o drobne.

 509. „Daruj sobie dalsze wyjaśnianie mi słuszności autorytarnego zarządzania mediami.”

  Legat, wyjaśnianie sobie daruję ponieważ sedna problemu nie zrozumiesz. Wszelkie szanujące się światowe media typu NYT, BBC lub NPR, cenzurują zawartość wpisów, do czego mają pełne prawo. Media bez cenzury produkują żenadę, cywilizacyjną zapaść, co zapewne widzisz czytając tenże blog.

  Napisz zatem legacie do tych pokrętnych zuckenbergów króciuchny list. Nawet jak nie pomoże, to przecie i nie zaszkodzi:

  „Ja, niżej podpisany legat, żądam publikowania każdej wypuszczonej w świat bździny. Precz z cenzurą! Psychol czy faszysta – to też człowiek, tak mi dopomóż … ”
  Podpisano: legat

 510. @legat 9 stycznia o godz. 19:27
  GajowyM.,
  podałeś mi linka do informacji, że Trump został zbanowany za to, że nazwał demonstrantów wdzierających się do Kapitolu „patriotami”.

  To nieprawda

  After being allowed back on Twitter, Mr Trump posted two tweets on Friday that the company cited as the final straws.

  In one, he wrote: „The 75,000,000 great American Patriots who voted for me, AMERICA FIRST, and MAKE AMERICA GREAT AGAIN, will have a GIANT VOICE long into the future. They will not be disrespected or treated unfairly in any way, shape or form!!!”

  Twitter said this tweet „is being interpreted as further indication that President Trump does not plan to facilitate an ‚orderly transition'”.

  In the next, the president tweeted: „To all of those who have asked, I will not be going to the Inauguration on January 20th.”

  Twitter said this was „being received by a number of his supporters as further confirmation that the election was not legitimate”.

  Twitter said both of these tweets were „in violation of the Glorification of Violence Policy”.

 511. duende
  9 stycznia o godz. 19:34
  „Ja, niżej podpisany legat, żądam publikowania każdej wypuszczonej w świat bździny. Precz z cenzurą! Psychol czy faszysta – to też człowiek, tak mi dopomóż … ”

  🙂

 512. @adam100 9 stycznia o godz. 19:38
  @gołozadek też człowiek…
  🙂

 513. Bywalec 2
  9 stycznia o godz. 19:34
  to nie jest sprawa stronniczości Trumpa, jak to się sprzedaje w róznych mediach, ale ogólny trend ukladów amerykańsko-kanadyjskich, które są odzwierciedleniem rzeczywistosci jako takiej…
  „Ja napisałem co innego, a mianowicie, że takie niesprawiedliwe traktaty, moim zdaniem mają krótki żywot i szybko są rewidowane. A tak swoją drogą , że potężna Ameryka musi szukać swojej korzyści na koszt o wiele słabszej (praktycznie drobnicy) Kanady , która jest blisko z nią zaprzyjaźniona jak żaden inny kraj, to po prostu wstyd”

  IMHO Meksyk i Kanada nie bardzo posiadają wersje alternatywna do układu z USA..
  te slogany o „przyjaźni” to sobie podaruj, bo w życiu licza się interesy… tak brutalnie..zadaniem każdej strony jest dbanie o własną działkę…

 514. Na marginesie
  9 stycznia o godz. 19:40
  @adam100 9 stycznia o godz. 19:38
  @gołozadek też człowiek…

  Oj chodzi tych człeków po planecie, oj chodzi.

  A prorocy są wśród nas, i tępią moja Grecię 😉

 515. @adam100 9 stycznia o godz. 19:44
  Grecię?

 516. Na marginesie
  9 stycznia o godz. 19:46
  @adam100 9 stycznia o godz. 19:44
  Grecię?

  https://en.wikipedia.org/wiki/Greta_Thunberg

 517. R.S.
  9 stycznia o godz. 19:48

  Cecha kapitalizmu: szybkość reakcji 🙂

 518. Na marginesie 9 stycznia o godz. 19:30 do mnie: –Przy okazji: przy rekrutacji do armii amerykańskiej sprawdzany jest iloraz inteligencji. Próg dopuszczenia jest bardzo niski – bodajże 80 czy jakoś tak. W sumie wystarczy być w stanie rozumieć i wykonyać proste polecenia.

  Na Marginesie,
  no to teraz rozumiem dlaczego ktoś taki co ma wynik 100 tak Ci imponuje i jest Twoim głównym interlokutorem. Też się cieszę, że Ci z nim tak dobrze idzie.
  W ogóle to gratuluję umiejętności wykonywania prostych poleceń.

 519. @adam100 9 stycznia o godz. 19:48
  Greta Tintin Eleonora Eman?
  Nie wiedziałam 🙂

 520. @legat 9 stycznia o godz. 19:53

  Przytyki osobiste są pozbawione realnej treści.
  Twój komentarz uznaję za treściowo pusty. Wydmuszka 🙂

 521. Aresztowania…

  Po środowych protestach w Waszyngtonie zarzuty postawiono już ponad 50 osobom – w 13 przypadkach były to zarzuty karne. Wśród nich jest Richard Barnett, którego sfotografowano, gdy siedział w gabinecie Nancy Pelosi z nogami na jej biurku. Po opuszczeniu Kapitolu chwalił się dziennikarzom i pozował do zdjęcia z ukradzioną spikerce Izby Reprezentantów korespondencją. 60-latek miał również zostawić na biurku Pelosi kartkę z pogróżkami. Aresztowano go w piątek w Little Rock w Arkansas. Postawiono mu trzy zarzuty – wtargnięcia do budynku, zakłócanie porządku na terenie Kapitolu i kradzież własności publicznej.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26672249,sfotografowano-go-z-mownica-spikerki-izby-reprezentantow-trafil.html

  Wybrany komentarz:
  Przeciez to amerykanski patriota. Pojechal tam komus wpierd….ć bo w US maja demokracje i kazdy ma prawo dac wpierd….. kazdemu.

 522. Na marginesie
  9 stycznia o godz. 19:56
  @legat 9 stycznia o godz. 19:53
  Przytyki osobiste są pozbawione realnej treści.
  Twój komentarz uznaję za treściowo pusty. Wydmuszka

  Jam niewinny… hihihi

 523. @adam100 9 stycznia o godz. 19:58

  Ja tylko chciałam zasygnalizować, że służenie w armii amerykańskiej niekoniecznie jest gwarancją zdolności logicznego myślenia. Wymagania są takie, jakie są.

 524. USA jest w pewnym sensie podobne do starożytnego Rzymu. Władza osadzona jest centralnie, a legiony rozmieszczone w prowincjach w stosownej odległości i na wszelki przypadek. Centrum musi mieć jednak pod ręką siły porządkowe. Podobną rolę w Rzymie pełniła gwardia cesarska. Ostatnie wydarzenia w Waszyngtonie pokazały, że prezydent posiadający olbrzymie kompetencje nie posiada pełni władzy nad policją i gwardią. Jednostki te nie zareagowały bowiem szybko i skutecznie. Z jednej strony ci co szturmowali Kapitol nie osiągnęli celu, czyli nie zniszczyli dokumentacji wyborów znajdującej się w tym obiekcie, z drugiej strony nie zostali skutecznie i szybko powstrzymani przed wdarciem się do siedziby senatu i izby reprezentantów. Wydarzenie przypominające pucz moskiewski z 1991 roku (próba powstrzymania rozpadu ZSRR) spaliło na panewce. Stanowi natomiast poligon doświadczalny dla przyszłych polityków, którzy wykorzystają niewątpliwie wnioski wynikające z tego przypadku nieudanego przejęcia władzy.

 525. adas100
  chlopcy sie dobrze bawili, teraz moga kontynuowac w lego
  za kilka lat przyjdzie po nich mama

  najlepsze sa tlumaczenia przed sedzia
  tlum mnie wepchnal do srodka 🙂

  przyszedlem na pomoc prezydentowi bo mu ukradli
  ? chyba pieluche

 526. Teraz na Polsacie wielka gala 86. plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski 2020 roku
  Elegancko i pięknie

 527. Na marginesie
  (Kiepski? ) test na inteligencje (armia to kupi) :

  Chłop jedzie bryczka na targ. Obok siedzi wilczur.
  Na skrzyżowaniu koń pyta chłopa: skręcamy w lewo?
  Policjant do chłopa: to ten koń mówi?
  Pies do policjanta: nie wiedział pan o tym?

 528. prezydent posiadający olbrzymie kompetencje nie posiada pełni władzy nad policją i gwardią.

  Nie wiem, jak można rozpowszechniać takie bzdety.

  Gwardia narodowa była gotowa do interwencji, ale zgodnie z procedurą to prezydent powinien wydać polecenie. Dzwoniono w tej sprawie do Trumpa, który nie odbierał telefonu. I nie ma zmiłuj, że nie wiedział, bo z zachwytem oglądał dantejskie sceny w tivi. Wskutek tego przez dwie godziny motłoch demolował Kapitol, próbując ukraść głosy elektorskie i wznosząc szubienice – bo poszli tam z zamiarem mordu. W końcu ktoś z armii po prostu obszedł przepisy i wydał rozkaz gwardii narodowej.

  Wina Trumpa jest tu oczywista.

 529. @adam100 9 stycznia o godz. 20:08

  Przecież ten pies to był Szarik incognito.
  A policjant nie docenił geniuszu armii 🙂

 530. „I tak będę tweetował. Donald T.” – napisał prześmiewczo Donald Tusk.

  https://natemat.pl/333599,donald-tusk-pomyslowo-zakpil-z-zablokowania-donalda-trumpa-na-twitterze

 531. Na marginesie

  To był żart dla geozaka.

  Jestem pewny, ze się posikał ze śmiechu (tak jak i le gacie)

 532. Na marginesie
  Pełnia władzy to możliwość podejmowania decyzji jaką się chce, a tu klops.
  Gdyby miał tę władzę to w takiej sytuacji powinien wspomóc szturmujących oddziałami gwardii. Nie wykorzystał okazji

 533. Na marginesie
  9 stycznia o godz. 20:10
  prezydent posiadający olbrzymie kompetencje nie posiada pełni władzy nad policją i gwardią.

  Nie wiem, jak można rozpowszechniać takie bzdety.

  Gwardia narodowa była gotowa do interwencji, ale zgodnie z procedurą to prezydent powinien wydać polecenie. Dzwoniono w tej sprawie do Trumpa, który nie odbierał telefonu.

  Mój komentarz
  Palenie głupa jest łatwe, bo można mówić cokolwiek, byle co – np. pan się myli panie pośle (dziś w TV wiceminister PiSowski), nasza ustawa o przymusowym przyjęciu mandatu nałożonego przez policjanta da szersze uprawnienia obywatelowi niż dotychczas.

  Na to poseł tłumaczy, ze nowa ustawa o przymusowym przyjęciu mandatu przez obywatela, w każdej sytuacji, z każdego powodu odwraca stosunek państwa do obywatela. Dotychczas obowiązujące przepisy dają obywatelowi prawo odmowy przyjęcia mandatu. Wtedy państwo (policja) mogło podać obywatela do sądu i tam obywatelowi można było udowodnić (lub nie), że jest winny.
  Zasada była taka – państwo musi udowodnić obywatelowi winę, a nie obywatel ma udowodnić swoja niewinność.

  Na to palący głupa w TV wiceminister z PiSu odpowiada, ze on nie wie o co chodzi, obywatel przecież poprzez nową ustawę otrzyma więcej uprawnień od państwa, bo może podać sprawę do sądu, itd. Dotychczas było tak, ze to policja (państwo) musiała się tym zająć, co utrudniało, a w niektórych przypadkach paraliżowało pracę policji, a więc uchwalenie nowej ustawy przyniesie korzyści dla nas wszystkich, itd. Tak mówi obywatel minister z PiSu.

  W paleniu głupa nie ma znaczenia jaką wagę mają argumenty PiSowskiego ministra. Mogą być absurdalne, głupie, bezzasadne, idiotyczne, itp. To nie ma znaczenia. Znaczenie ma tylko to, że trzeba argumenty takie stale powtarzać i robić zdziwione miny, że partner mało lub prawie nic nie wie na ten temat, nie rozumie, jest niedoinformowany, niedouczony, postępuje wbrew, szkodliwie, antyspołecznie i w ogóle jest totalną opozycją, kastą i antypolakiem.

  Jaka szansa jest na wygranie w oczach szerokiego audytorium Wolaków sporu z palącym głupa ministrem z PiSu? Znikoma.

  Ls42 napisał, że prezydent USA nic nie może z siłami porządkowymi, jest bezbronny, itd. I w tym przypadku ls42 paleniem głupa ma szanse wygrać z blogowiskiem, jeśli się postara.
  Pzdr, TJ

 534. tejot 21.03
  Amerykańska polityka od dawna nie jest przewidywalna i opiera się na przewagach ekonomicznych i wojskowych, dyktując warunki mniejszym, a nawet średnim państwom, nie mówiąc o Polsce. Argument siły jest widoczny. Podobnie reagował starożytny Rzym dopóki nie upadł. Demokracja już dawno została zepchnięta na margines. Rządzi pieniądz i to pozwala na najdziwniejsze wygibasy prawnicze, na uprawomocnienie każdego przedsięwzięcia. Gdyby nie kradli byłby porządek, mówi Słowianin Stanisław, ale jest tysiące przykładów, że kradną. Polityka nie jest dla uczciwych. Polityka jest dla sprytnych. Trump niestety nie był wystarczająco sprytny skoro go wyrolowali, jeszcze sprytniejsi
  My nie stanowimy prawa dla Amerykanów. To jest ich zadanie aby nie dali się wykołować kolejnej ekipie sprytnych ludzi

 535. Pamiątka od policjanta z polskiej niezależnej ojczyźnie

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=1552814941504601&set=a.499394480179991

 536. tejot
  9 stycznia o godz. 21:03

  „Na to poseł tłumaczy, ze nowa ustawa o przymusowym przyjęciu mandatu przez obywatela, w każdej sytuacji, z każdego powodu odwraca stosunek państwa do obywatela.”

  Jak wejdzie ta nowa ustawa, to może być bardzo ciekawie.
  Bo co to oznacza ” przymusowe przyjęcie mandatu” ?
  A jak obywatel jednak odmówi to co ?…siłą wcisną mu mandat do gardła ?…przylepią mocnym klejem na czole ?…zamkną do aresztu ?
  Kto i jak rozstrzygnie czy mandat został przyjęty ?

  To ja już wolę żeby mnie zablokowali na FB czy Twitterze.

 537. kto się śmieje ostatni (na blogu)
  https://www.dobreprogramy.pl/Sad-i-prokuratura-odetna-dostep-do-szkodliwych-tresci-w-internecie-Jest-projekt-ustawy,News,112676.html?utm_medium=push&utm_source=pushpushgo&utm_campaign=DP-push

  Niebawem okaże się że zamilkną komentujący i blogi umrą śmiercią naturalną.
  Czy tego obawiałeś się @legacie?

 538. Spokojnie, myślę że drukarki przysłane do Polski w latach 80-tych ubiegłego wieku ciągle działają, mamy też zasłużonych posłańców którzy roznosili „bibułę”, na dodatek wiekowa armia potrafi pisać ręcznie a niektórzy nawet bez błędów.
  Odcięcie od komputera nam niestraszne.

 539. zmowa?, a może tylko relacja jak spędzają wolny czas stróże prawa – oto bawią się w policjantów i złodziei:
  „Pomimo innych relacji potwierdzających to stwierdzenie i licznych filmów krążących w mediach społecznościowych, przedstawiających funkcjonariuszy bratających się z uczestnikami zamieszek – czasami nawet zatrzymujących się, aby zrobić sobie z nimi selfie – szef policji w Waszyngtonie Robert Contee utrzymywał, że departament nie był przygotowany na przemoc.”
  https://news.yahoo.com/off-duty-police-officers-among-201522125.html

 540. Żabko Konająca,
  mniej obawiam się prokuratury i sądów niż korporacyjnych władców mediów którzy uzurpują sobie prawo do decydowania co jest dobre co złe, co jest moralne a co nie, co jest niebezpieczne a co nie, co stwarza zagrożenie a co nie i którzy to prawo do decyzji nadali sami sobie. Widziałem takiego jednego na przesłuchaniu w Senacie, aroganckiego, zarozumiałego, bezkarnego łobuza, który kwestię bezprawnego udostępniania danych osobowych uczestników medium społecznościowego którym zawiaduje załatwił jednym słowem – „przepraszam”.

 541. udokumentowano przesłany przekaz ze strony prawników Partii Republikańskich którzy zapłacili za wiadomości wysyłane droga telefoniczną:
  „Marsz na rzecz ocalenia Ameryki odbędzie się jutro w Waszyngtonie, podczas zaćmienia w President Park”, powiedział automatyczny telefon z Rule of Law Defense Fund, zbierającego fundusze ramienia Republikańskiego Prokuratora Generalnego. „O godzinie 13:00 pomaszerujemy do budynku Kapitolu i wezwiemy Kongres do powstrzymania kradzieży. Mamy nadzieję, że patrioci tacy jak wy przyłączą się do nas, aby kontynuować „walkę o ochronę uczciwości naszych wyborów ”.
  https://www.msn.com/en-us/news/politics/politics-updates-republican-rep-thomas-massie-says-trump-is-at-fault-for-deadly-riot/ar-BB1cBTPY?ocid=uxbndlbing

  można otwierać, tłumaczyć i czytać – dla mnie osobiście jest to wyjaśnienie licznych telefonów od „tajniaków” (unknown name) w okresie przed i po wyborczym. Nie odbierałam.

 542. PA
  IMHO Meksyk i Kanada nie bardzo posiadają wersje alternatywna do układu z USA..
  te slogany o „przyjaźni” to sobie podaruj, bo w życiu licza się interesy… tak brutalnie..zadaniem każdej strony jest dbanie o własną działkę…
  to jest to widzenie polityki, które właśnie krytykuje u Trumpa. To działanie właśnie wobec sojuszników z pozycji siły. Niezdolność do kompromisów, tylko sprzedawczykowskie szukanie na siłę maksymalnego zysku. No i z tego wynikająca nienawiść do mnultilateryzmu. Bo zmusza on do kompromisów, a to mogłoby ten zysk pomniejszać.
  Polityka Ameryki nie zawsze tak wyglądała . Nie przed Trumpem i nie będzie też po nim tak prymitywnie wyglądać.
  Dobranoc

 543. @legat – przepraszam, zaczytałam się na innej stronie.
  Ja rozumiem powód twojego sprzeciwu, to że akurat padło na niemoralnego Trumpa skomplikowało sprawę. On (patrz wyżej) rzeczywiście powinien być odsunięty od możliwości manipulowania ludźmi, a nawet kandydowania na prezydenta z uwagi na kontrowersyjna przeszłość, niepłacenie należnych podatków tu jest poważnym przestępstwem. Poza tym odrzucając wcześniej spotkania z prasą sam wybrał sposób przekazu, moim zdaniem niefortunny, bo w pisanym słowie trudno się przejęzyczyć.
  Myślę że przykład uciszenia J.Assange byłby bardziej przekonywujący.
  Pozdrawiam.

 544. tu głosy za i przeciw, chyba o ten ci chodziło:
  „Jeśli zamierzamy zgodzić się, że prywatne firmy, takie jak Twitter, mają prawo dyskryminować każdego, kogo chcą ze względu na politykę, to my kładziemy podwaliny pod dyskryminację ze względu na rasę, płeć, religię, perswazję seksualną itp. GIANT KROK W TYŁ”
  https://www.yahoo.com/entertainment/celebrities-react-to-president-trumps-twitter-and-facebook-bans-finally-181737170.html

 545. @legat
  Czynne społeczeństwo obywatelskie, czułe na zagrożenia dla swoich instytucji nie mieści się widać w Twojej wyobraźni. Nie dotarło do Ciebie, a może wolisz nie pamiętać, że apele o odcięcie Trumpa od mediów społecznościowych mocno wyprzedziły w czasie inwazję Kapitolu przez podburzony tłum. I nie wychodziły wyłącznie od “prominent figures”, z których sobie pokpiwasz, ale również od organizacji społecznych. Ty już zdecydowałeś – jako ten “myślący” – że Facebook i Twitter mają władzę wyższą nad prezydencką. Na myśl Ci nie przyjdzie natomiast, że społeczeństwo amerykańskie właśnie broni się przed próbą zamachu stanu, także przed destabilizacją świata, jaką może ciagle spowodować Trump. Media społecznościowe się do tej obrony włączyły, co można odebrać jako przejaw odpowiedzialności za dobro kraju i bezpieczeństwo świata. Wielki kryzys do takich rzeczy mobilizuje.
  Co powiedziawszy nadziei na przekonanie Ciebie nie mam, zaznaczam jedynie niezgodę na Twoją interpretację zdarzeń.

 546. @legat
  Myślę, że masz w pewnym stopniu rację, ale chyba strzelasz nie w ten płot.
  Bo jeżeli jakieś media brały czynny udział w trumpiźmie to był to na pewno Rupert Murdoch i jego Fox News. W przypadku Facebooka czy Twittera dochodzi jeszcze sprawa regulaminu. Zakładając konto zobowiązujesz się do jego przestrzegania i akceptujesz konsekwencje nieprzestrzegania.
  I już nawet ne chodzi o to czy to prywatne czy nie, chodzi moim zdaniem o równość. Pewnie, że ona nie taka bardzo równa, ale jednak mówi, że każdy ponosi konsekwencje łamania regulaminu nawet prezydent. I chociaż akceptuję twój argument o zamykaniu mordy, bo tu masz rację, to jednak cieszy mnie, że nie tylko małe mordy się zamyka ale i te wielkie też. To może jest demokracja w działaniu praktycznym. Polsce by się też przydała i to bardzo.

 547. Bywalec 2
  10 stycznia o godz. 0:28
  „Polityka Ameryki nie zawsze tak wyglądała . Nie przed Trumpem i nie będzie też po nim tak prymitywnie wyglądać.”

  tego to na pewno nie wiemy.. nigdy i nigdzie nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki…. świat się zmienił, czy tego chcemy, czy też nie… Obama i jego ekipa też nie była aż tak finezyjna w tej dziedzinie… to tylko legenda…

 548. @legat

  jak obiecałam wcześniej, postaram się nieco rozwikłać Twoje uwagi.
  Zauważyłam, że już inne osoby próbowały je rozwiązać, więc postaram się tylko podsumować.

  Trump korzystał z Tweetera jako ze swojej GŁÓWNEJ platformy porozumiewania się z wyborcami.
  Sam przyznał, że bez Tweetera nie wygrałby wyborów (tych pierwszych).
  W międzyczasie cały czas poępiał media mainsteamowe,
  zarzucając im NOTORYCZNIE „fake news”.
  Posuwał się często do stwierdzeń, że dziennikarze to wrogowie kraju, nie mający nic innego na celu tylko kłamać, preparować fałszywe wiadomości i mścić się na nim.
  Ponadto szkalował wszystkich ludzi, którzy śmieli mu się kiedykolwiek sprzeciwić, bez względu jak idiotyczne były jego oczekiwania.
  Jak również swoich przeciwników politycznych, i kogokolwiek kto mu się nie spodobał, włącznie z aktorkami, ..
  Posługiwał się językiem niewybrednym, nazywając ludzi w stylu geozaka, zachęcał do fizycznej agresjii i w swoich wypowiedziach na tweeterze, jak i w TV, czy na swoich spędach.
  Kłamał, szkalował, napuszczał cały czas, itd.

  To powodowało, że jego zwolennicy, a było takich około 80 milionów na tweeterze łykali te rewelacje jak kaczka śliwki, przyjmując je jako naświętszą prawdę.

  Dlaczego akurat wybrał sobie tweeter, a nie inny sposób porozumiewania się z Amerykanami?
  Chociaż należy przyznać, że do niedawna zanudzał również na głukowatym programie na FOXNews, (do którego wydzwaniał) gdzie również znalazł oportunistycznych popleczników.

  Niemniej tweeter to jego główna platforma.
  Dlaczego?
  Bo na tweeterze mógł bez żadnej cenzury głosić swoje bzdury i łgarstwa, swoje teorie spiskowe i rasistowskie.

  Media mainstreamu niestety nie mogą sobie pozwolić na luksus przekazywania tak oczywisych kłamstw, bo grozi im sąd i potężne kary.
  Nie wspominając, że tracą opinię podających tylko sprawdzone informacje.
  Oczywiście, że mogą w analizach tak czy inaczej rzecz przedstawiać, ale bazują zawsze na faktach. Przynajmniej większość z nich.

  Tweeter to co innego.
  Można bezkarnie bełkotać. Pomimo teoretycznie regulaminu.
  Liczył również na to, że jako prezydent, to mu Tweeter nie podskoczy.

  Jednak jak zaczął kłamać jeszcze przed ostatnimi wyborami, szerząc kompletnie wydumane teorie spiskowe, to tweeter wiosną 2020 dał mu ostrzeżenie, że usuną jego wpisy jeżeli dalej będzie to robił.
  A on dalej swoje, więc kilka usunęli.
  A on dalej swoje, to zaczęli dodawać do jego wpisów notki , które zawierały korektę bzdur.
  ponadto zaczęli zaznaczać widocznie jego wpisy, że zawierają nieprawdziwe info.
  To Trumpa zdrowo rozzłościło, więc próbował wpłynąć na Kongres, żeby weszła w życie ustawa, która by uniemożliwiała mediom społecznościowym moderować komentarze na nich się pojawiające.
  Projekt tej ustawy nazywa się „ustawa 230”

  Potrzeba wprowadzenia tej ustawy 230, była jednym z powodów dla których pomoc ze względu na covid była bojkotowana przez trumpistów, którzy robili wszystko tak żeby dear lider był zadowolony.
  więc jednym z warunków zgody na tę pomoc, było zatwierdzenie tej ustawy 230.

  Ale wracając do tematu.

  Po wyborach listopadowych Trump dostał kompletnego fisia
  i razem ze swoją kamarylą zaczął walczyć o uznanie wyborów za nieważne. Zwłaszcza w Stanach, w których przegrał niezbyt dużą ilością głosów.

  Zaczęły się możyć wszelkie oszczerstwa, teorie spiskowe rodem z Marsa w jego wpisach na Tweeterze.
  A przypominam, że te bzdety czytały dziesiątki milionów ludzi.
  A nawet setki milioów z całego świata.
  On miał ponad 80 mil. tych, którzy follow him na tweeterze, ale czytało go znacznie, znacznie więcej

  Podżegał do fizycznego oporu, używając po cwaniacku nie zawsze konkretnych słów, ale tak, że było jasne dla jego zwolenników, że chce walki.

  To doprowaadziło do zajęcia Kapitolu, jego zbeszczeszczenia i dewastacji.
  Jak równiesz było w planach wieszanie kongresmenów z vice-prezydentem na czele.

  Zapisy tych planów i wszelkie interakcje były widoczne na tweeterze.

  Wiele osób, organizacji, a także przedstawicieli Kongresu już od dawna zwracało się do Tweetera, żeby go zbanowali, bo grozi nieszczęście. Oprócz tego on bełta ludziom w głowach.

  Jednak Tweeter z powodów, o które się troszczysz unikał tego.
  Ja również obawiam się, że ten precedens może przyczynić się do większego ograniczenia swobodnej wymiany opini i przyczynić się do większego zalepienia ust.
  Jednak nie wszyscy w odpowiedzialny sposób korzystają z wolności wypowiedzi, więc z dwojga złego czasem należy im zamknąć usta i nie umożliwiać korzystania z tej szeroko dostępnej platformy.

  To, tak jakby Hitlerowi w ramach wolności wypowiedzi pozwalać głosić jego koszmarne rasistowskie teorie z powoływaniem się na „znanych” i „cenionych” naukowców antropologów i socjologów.

  Wolność z której ktoś nie umie korzystać, a ją wykorzystuje do niecnych celów niestety musi być dla niego ograniczona.

  BTW
  Zadawałeś sobie pytanie dlaczego już od prawie roku Trump nie daje konferencji prasowych z Białego Domu? które były bardzo dobrą tradycją u poprzedników.

  Bo tam dziennikarze dopytują, każą podawać źródła rewelacji, to jest natychmiast publikowane w mediach całego świata.

  A swoją drogą, to jego gabinet wydał oficjalne oświadczenie, że Trumpa wpisy na Tweeterze są oficjaalna opinią Prezydenta Stanów Zjednoczonych. itd, itd, itd

  Ale wróćmy do 6 stycznia 2021
  Wcześniej zwoływał wszystkich na spęd w Waszynktonie 6 stycznia w konkretnym miejscu i mówił, że trzeba walczyć o sprawiedliwość ze skorumpowaną elitą, która w parszywy sposób ukradła/sfałszowała wybory. że trzeba używać argumentów siłym bo tylko z siłą się liczą, itd
  Zaznaczał, że będzie się działo i że będzie gorąco.
  Sens był taki, ale nie chce mi się cytować wszelkich tych bredni. Jeżeli będziesz zainteresowany, to są wszędzie dostępne.

  Zjawiło się wiele tysięcy ludzi z całej Ameryki.
  Charakterystyczna jest obserwacja wielu specjalistów FBI, którzy zauważyli, że tłum głównie się składał z młodych mężczyzn w wieku odpowiadającym militarnej sprawności.
  To nie znaczy, że oni byli wojskowymi, ale może znaczyć, że byli to ludzie zdolni do walki.

  Do końca namawiał kongresmenów i vice-prezydenta do zbojkotowania wyborów.
  Ogłaszał to nawet na tweeterze i na swoich spędach.
  Mówił np. że: liczy na Pensa (vice-prezydent) że zbojkotuje wybory Bidena, bo jeżeli nie, to on go przestanie lubieć.
  To był wyraźny szantaż

  Z chwilą kiedy dowiedział się od Pensa, że ten tego nie zrobi, zaczął z innej bańki. Zaczął naród napuszczać na Pensa, aż doszło do chęci powieszenia go. Masa ludzi do tej pory krzyczy na niego: „zdrajca”

  Tak czy inaczej jak już zaczęła się walka o Parlament, Trump nie omieszkał za pomocą tweetera powiadomić rzesze swoich zwolenników, że właśnie Pense wykonał to, co zapowiadał i NIE zbojkotował wyborów w przedbiegach. Znaczy zaraz po otwarciu koperty.
  Bo akurat obrady obu izb wspólne się rozpoczeły.

  To dodatkowo podjudziło tłum, bo wszyscy mają przy sobie telefony z tweeterem. Informacja jest dostarczana instant.
  Potem dodatkowe komentarze publikował, mówiące np., że takich patriotów jak oni nikt nie ma prawa lekceważyć, że niedoczekanie i takie tam.

  To spowodowało, że tweeter zbanował Trumpa na 12 godzin
  za podżeganie do przewrotu stanu.

  Nie mając tweetera jego otoczenie wymogło na nim żeby nagrał obwieszczenie że potępia zamach na parlament. Ten tekst ktoś mu wyraźnie napisał i on go odczytał.
  Teks nie potępiał w czambuł „patriotów”, niemniej zawierał słowa, które możnaby uznać, że Trump się nie solidaryzuje z napadem na Kapitol.

  Jak wspomniałam, ta wypowiedź została wcześniej nagrana i nie za pośrednictwem tweetera przekazana do puliczności. Bo Trump w tym czasie był na 12-to godzinnej banicji.

  jak banicja się skończyła, to Trump na Tweeterze zaczął swoją melodię i dawaj judzić, podżegnywać, wychwalać dzielnych patriotów, itd
  Po czym ogłosił, że on w uroczystaściach inauguracyjnych Bidena NIE będzie uczestniczył.

  Masa ludzi zaczęła się domagać od tweetera zbanowania go.
  Nawet 350 pracowników Tweetera napisało wspólny list domagający się tego. Tym bardziej, że zaobserwowano znacznie wzmożoną aktywność na Tweeterze z konkretnymi planami na następne szturmy, pochwałę zdobycia Kapitolu, itd

  nawet datę ustalono na 17 stycznia, jako datę następnej walki o sprawiedliwe wybory.

  Już dzień wcześniej facebook, instagram zbanowały Trumpa całkowicie zarzucając mu podżeganie do przewrotu.

  To wszystko spowodowało, że w końcu Tweeter permanentnie zawiesił jego konto.

  Co to znaczy permanentnie zawiesił?
  Sama się zastanawiam

  Tak czy inaczej poniżej jest ciekawy link, w którym więcej można się dowiedzieć o sytuacji po nieszczęsnym 6 stycznia.

  Jeszcze jedno. To nagrane niby potępienie z Trampem w roli lektora pojawiło się wiele, wiele godzin po zamach na Kapitol
  Wiele trudu i namów kosztowało ludzi z jego otoczenia, żeby go zmusić do przeczytania tego tekstu.

  Na koniec zacytuję filozofa, co on myśli na temat takiej strategii jaką Trump uprawia:

  Jeśli teoria nie zgadza się z faktami, tym gorzej dla faktów.”
  G.W.F. Hegel

  Ps. Nie chce mi się tego czytać przed opublikowaniem, więc z góry przepraszam za błędy czy literówki

  Ps. Mainstream znaczy oglądane przez większość ludzi. Tak np jak TVP, czy TVN

  More Republicans Finally Turn On Trump After Deadly Insurrection | The 11th Hour | MSNBC
  https://www.youtube.com/watch?v=6eR5nSTeOa0&ab_channel=MSNBC

  Trump has lost his Twitter account and more Republican allies as the fallout from the deadly insurrection on Capitol Hill he incited keeps growing. Aired on 1/9/2021

 549. Dodam jeszcze, że zbanowanie Trumpa nie jest korzyścią dla Tweetera.
  Bo również zbanowano innych jego popieraczy.

  To są miliony tweetów, a z tego czerpią konkretne korzyści shareholders.
  Więc oprócz straconych wymiernych korzyści, regulaminu, który niemile patrzy na mowę nienawiści, jest jeszcze jeden szalenie ważny element.
  Udostępniając swoje forum, Tweeter w jakiś sposób partycypuje w planach dokonania przewrotu.

  W każdym razie sprawni prokuratorzy potrafią to udowodnić

  A z takim zarzutem Mark Z. napewno nie chce walczyć w sądzie 🙂

 550. @legat
  9 stycznia o godz. 12:44

  404,
  w zasadzie to za Twoje relacje powinniśmy być Ci wdzięczni ale jest jedno „ale”. Otóż nie raczyłaś odnieść się do tego, że po ataku na Kapitol Trump wezwał swoich zwolenników do wycofania się i „pójścia do domu” a wtedy natychmiast media społecznościowe takie jak Twitter i Facebook odcięły mu do nich dostęp.
  Dla myślącego człowieka to była manipulacja obliczona na to, by tej zadymy nie tłumić i potem móc obciążać winą za to Trumpa.
  Mało tego, piszesz że Trump nie krył zadowolenia

  Nie bardzo rozumiem jak doszedłeś do takich wniosków?
  Co do pierwszego akapitu, mam nadzieję, że wyjaśniłam Ci w sążnistym komentarzu w poprzednim poście.
  Dpdam jedynie, że namawianie do pójścia do domu odbyło się długo, długo po zamachu i wszyscy już dawno w swioch domach byli. Nawet ci, co z Alabamy, czy Arcansas przylecieli.
  Poza tym jak wspomniałam wcześniej, to video NIE pojawiło się na Tweeterze, bo Trump w tym czasie miał 12-to godzinny ban na nim.

  Odnośnie zaś Manipulacji żeby: „zadymy nie tłumić i potem obciążąć winą za to Trumpa”
  To nawet nie wiem jak to ugryźć?

  Czy sądzisz, że Tweeter miał coś wspólnego z faktem nie tłumienia zadymy, po to, żeby po niej, albo przez nią zbanować Trumpa, zwalając na niego winę?

  Chyba zdajesz sobie sprawę, że to brzmi groteskowo

  Nie tłumiono przez dwie godzinym narażając życie wielu ludzi, w tym kongresmenów, bo FAKTYCZNIE Trump ze swoją administracją
  UNIEMOŻLIWIALI pomoc!!!!

  Są na to KONKRETNE dowody!

  Co do „zadowolenia” Trumpa w czasie televizyjnej projekcji postępującego zamachu na Kapitol …
  Śiadkowie, będący z nim w tym czasie to mówią
  A ja tylko za nimi powtarzam.
  Nic sobie nie zmyśliłam, żeby ubarwić story, czy żeby zrobić z Trumpa większego buca niż jest.
  To zbędne. On robi za dziesięciu.
  Moja wyobraźnia nie podążą za tego typu myśleniem.

  ***

  gdybyś była propagandzistką miejscową i swoje tendencyjne oceny serwowała dla mieszkańców USA no to OK. Prowadzisz jakąś tam działalność polityczną i próbujesz manipulować opinią publiczną ale my, tu w Polsce mamy zerowy wpływ na to kto zostanie wybrany prezydentem USA i w ogóle jak będzie się tam kształtowała scena polityczna. Nie rozumiem więc dlaczego tu, na tym blogu uprawiasz manipulację i zafałszowujesz obraz tego co się dzieje.

  Przyznam, że jesteś jedną z ostatnich osób, które bym posądziła o takie zarzuty w stosunku do mnie. A zwłaszcza w odniesieniu do wpisów dotyczących napadu na Parlament i co po tym nastąpiło.

  Wszystkie fakty, o których napisałam MIAŁY miejsce i na to są dowody.

  czy to w postaci zapisów filmowych, czy zeznań świadków.
  Wszystko do sprawdzenia.

  Zaznaczyłam boldem słowa, które zupełnie nie wiem jak odczytać w tym kontekście.

  jeżeli pisanie na blogu o sprawach aktualnych i po to aby dostarczyć wiadomości, bądź je uzupełnić dla blogowego koleżeństwa nazywasz „propagandą”, „manipulacją” … to brak mi słów.

  jaki cel miałaby ta moja propaganda?

  Skądinnąd zdaję sobie sprawę, że z różnych względów informacje podawane w Polsce są często ugładzane, tuszuję się pewne sprawy, inne niechcący pomija, itd.
  Ja sądziłam, że taki zebrany do kupy obraz co naprawdę się działo spotka się z zadowoleniem, zaspakajając potrzebę dowiedzenia się nie przecedzonych informacji.

  Pozatym, nie konieczne jest mi tłumaczyć, że Polacy nie wybierają prezydenta USA.
  Jednak to co dotyczy prezydenta USA i co się dzieje w USA dotyczy i Polski i reszty świata, więc warto się orientować co w trawie piszczy u hegemona.

  ***

  Dla mnie jesteś komentatorką oczywiście wartościową ale też taką do której nie można mieć zaufania za grosz.

  Po pierwsze dzieki za dobre słowo
  A po drugie, to na jakiej podstawie twierdzisz, że nie można mieć do mnie zaufania?

  Zazwyczaj podaję źródła, na których się opieram, a jeżeli jest to szersza wypowiedź, to zawsze jestem otwarta na zapytania skąd swoje wiadomości czerpałam.

  Będę wdzięczna jeżeli zechcesz mi podać powody takiego stwierdzenia.

  ***

  Walka jest nierówna, w tej chwili Trumpowi strzela się w plecy i Ty bierzesz w tym czynny udział. To nieładnie.

  Tu już całkiem się pogubiłam w rozumieniu o co Ci chodzi.

  Ja z nikim nie walczę. Jedynie zrelacjonowałam wydarzenia.
  Konkretne wydarzenia!
  Kto strzela Trumpowi w plecy?
  I jeszcze zarzucasz, że ja w tym partycypuję.

  Przyznam, że przychodzi mi na myśl stanowisko osób, które czyniąc jakieś zło, żądają zamiatania pamięci o ich czynach pod dywan.

  Czy to masz na myśli?
  Czy tego oczekujesz?
  Naprawdę ciekawa jestem Twojej odpowiedzi na moje pytania.

  Bo jeżeli komuś się coś zarzuca, to będąc człowiekiem z zasadami należy być przygotowanym na obronę tych zarzutów.

  A Ciebie widzę jako właśnie człowieka z zasadami

 551. w drugiej części poprzedniego komentarza zapomniałam zamknąć italikowanie cytatu.
  Ale mam nadzieję, że czytający się zorientuje sam gdzie ten cytat się kończy, a zaczyna moja odpowiedź nań.

 552. A Ciebie widzę jako właśnie człowieka z zasadami

  To niestety świadczy o głupocie.

 553. Dziś wszyscy skaczą na Trumpa. Przejdzie on do historii jako jeden z niewielu prezydentów, który nie wywołał ludobójczej wojny. Jest typowym owocem zdemoralizowanej Ameryki opisanej niedawno książce pt .Le Duffa „Shitshow”. Został wybrany i dalej jest popierany przez lud, ogłupiały i zdemoralizowany. Dziś bezrobotny, bez pracy, mieszkania i lekarza. W nędzy. Alternatywą była Hilary. Pan Passent winien znać jej motta; „Nukes are on the table” lub szydercze „We came, we saw, he died”, po zaszlachtowaniu z jej rozkazu Kaddafiego. Oto umiłowana przez Passenta i Dudę Ameryka.

css.php