Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Policja

10.01.2021
niedziela

Policjant zamiast sędziego

10 stycznia 2021, niedziela,

Brakuje tylko, żeby policjanci chodzili w togach, z orłem na piersiach i z pałką u boku. „Poselska” inicjatywa, która znosi prawo do odmowy przyjęcia mandatu karnego od policjanta, zmierza w kierunku państwa policyjnego. Dotychczas obywatel mógł odmówić przyjęcia mandatu (np. za wykroczenie drogowe lub niszczenie mienia), wtedy policja kierowała sprawę do sądu, gdzie musiała udowodnić winę osoby ukaranej mandatem. Ciężar dowodu spoczywał na policji.

Nowy projekt (ewidentnie rządowy, ale nazwany poselskim, żeby nie wymagał debaty przed złożeniem w Sejmie) nie przewiduje możliwości odmowy przyjęcia mandatu, tylko jego zapłacenie i pisemne odwołanie się w ciągu siedmiu (!) dni. Obywatel(ka) płaci i – jak chce – musi udowodnić swoją niewinność. W błyskawicznym tempie dostarczyć dowody, ekspertyzy i inne argumenty na swoją korzyść w ciągu siedmiu dni!

W roli sędziego pierwszej instancji występowałby policjant – on wydaje „wyrok” i wymierza karę. Co więcej, kary są coraz wyższe, o czym świadczy m.in. wysokość kar wymierzanych przez sanepid, idących w tysiące złotych.

Nie jestem prawnikiem, ale czuję, jak państwo nasze staje się bardziej policyjne. Uwalniamy policję od dowodzenia w sądzie słuszności wystawienia mandatu, za to obywatela obciążamy obowiązkiem zapłaty w wysokości wymierzonej przez policjanta. Jak chce – może się odwołać i miesiącami (latami?) czekać na ewentualny zwrot swoich pieniędzy. Wyrok przed sprawą, a wytoczenie sprawy maksymalnie utrudnione.

Nie dziwię się, że Porozumienie Gowina nie popiera tej inicjatywy. Na szczęście mamy jeszcze prawdziwego Rzecznika Praw Obywatelskich, ale jak długo?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 345

Dodaj komentarz »
 1. Sorry, ale w ramach remanentu.
  Na marginesie
  Myślałam że do trzech razy sztuka, ale mój post dotyczący hejtu na Z e n k a M a r t y n i u k a za jego występ podczas Sylwestra Marzeń w k u r w i z j i nie przeszedł.
  Podaję link, może nie poleci w niebo.

 2. Projekty poselskie powinny być wyjątkowo rozpatrywane przez sejm, najlepiej jednak byłoby, gdyby przechodziły normalną procedurę. Tym razem dyskusja blogowa wyprzedziła zagajenie. Na szczęście wróciliśmy na własne podwórko

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Jeszcze Polska nie …

  jest wymieniana jednym ciurkiem z Węgrami, Turcją, Białorusią i Iranem.
  Ale ten moment nadchodzi.

  A nie mówiłem jesienią 2015 roku, że bedą momenty w trakcie nakręcania tej „dobrej zmiany”.

 5. Tu jest relacja z decyzji sądu tylko w jednym takim przypadku.

  Chodzi (uwaga!) o pięć tysięcy złotych.

  https://innpoland.pl/164849,nakaz-zaslaniania-nosa-i-ust-niezgodny-z-konstytucja-jest-wyrok-sadu

 6. @mag 10 stycznia o godz. 19:14

  @Trefnym słowem w tym komentarzu jest qurwizja.
  Ja znam Zenka M. tylko jako medialną kwintesencję przaśnej muzyki.
  Żadnych innych skojarzeń z nim nie miewam 🙂

 7. Tak zwany „projekt poselski” miał także mniejszości parlamentarnej dać możliwość zgłaszania projektów ustaw. Wykorzystywanie „projektu poselskiego” przez rząd , tylko aby uniknąć debaty sejmowej jest całkowitym wypaczeniem idei „projektu poselskiego” i demokracji parlamentarnej. Efektem takich procedur rządowych, t.zw. przepychanie ustaw przez rząd kolanem, jest niezmącona żadną kontrolą produkcja bubli politycznych i prawnych.
  PiS w swoich dyktatorskich zapędach nie potrafi inaczej.

 8. To i tak tych polskich łobuzów prawo bardzo delikatnie traktuje 🙂

  Tutaj jak nie zapłacisz, bez różnicy z jakiej przyczyny, to w nagrodę możesz pozostać przez jakiś czas na utrzymaniu podatnika 🙄

 9. Na marginesie
  10 stycznia o godz. 19:44
  5 tysięcy to małe piwo.
  A więc tylko stan nadzwyczajny..?

 10. Na marginesie 🙂
  Ten Zenek to musi być artycha. Od 30lat na deskach, a ja pierwszy raz o nim słyszę, czytam, dowiaduje się że taki jest 🙄
  Ciekawe ile straciłem? 🙄

 11. „Nie jestem prawnikiem, ale czuję, jak państwo nasze staje się bardziej policyjne. Uwalniamy policję od dowodzenia w sądzie słuszności wystawienia mandatu, za to obywatela obciążamy obowiązkiem zapłaty w wysokości wymierzonej przez policjanta. Jak chce – może się odwołać i miesiącami (latami?) czekać na ewentualny zwrot swoich pieniędzy. Wyrok przed sprawą, a wytoczenie sprawy maksymalnie utrudnione.” Gospodarz
  …………………………………………
  Zabawię się w jasnowidza, że teraz policja będzie mogła nałożyć mandat za tzw. byleco, i czekaj tatka latka na sprawiedliwość, a do tego za koszty własne, których nikt nie gwarantuje szansy odzyskania, a koszt podwójny. Jak zwykle odwrócono kota ogonem. Teraz chodzi akurat tylko o protesty społeczne, jak Strajk Kobiet, rolników, przedsiębiorców, hotelarzy i restauratorów, branżę turystyczną itd.
  Podejrzewam i myślę, że słusznie, ale możemy oczekiwać jeszcze więcej temu podobnych ustaw, które całkowicie obezwładnią społeczeństwo. I to w imię fałszywie pojętej demokracji przez obecnie rządzących. Przymus będzie już nie tylko wyszczepienny, ale i każdy inny, bo tak im się zdaje, bo tak nakazuje im interes dalszego kurczowego trzymania się władzy. Zrobią dosłownie wszystko, aby ją utrzymać i załapać się na następną kadencję. To ja „wypierdalam” z tego kraju, tak mi dopomóż huk w chujcy jedyny. Teraz właśnie uświadamiam sobie jak wykorzysta się Strajk Kobiet do obostrzeń większych, jak za Jaruzela. Pisałem, nie tak dano, że nie ma komu „wypierdalać”, no to właśnie się dowiedziałem, kto.
  To sem ja. Murwa kać. Takich będzie znacznie więcej. Ja już jestem, jak to się mówi, już za stary, aby się pchać na barykady. To nie komuna wróci, ale zwykły sanacyjny zamordyzm rodem od Piłsudskiego. Historia lubi się powtarzać, tylko teraz jak tragifarsa.
  Miał rację S. Cat Mackiewicz, mówiąc:
  „W tradycjach polskich leży jak najgorsza selekcja ludzi i odsuwanie od kierownictwa ludzi jak najodpowiedniejszych.”
  To się właśnie dzieje na naszych oczach.

 12. O mandatach ciąg dalszy…
  Mój znajomy, jeden z paru dyrektorów w konzernie naftowym na literę O (obecną władza podziękowała mu po dwóch latach współpracy) ma syna. Tenże wyjechał na weekend do Paryża. I dzwoni do ojca, z komisariatu policji, że nie ma na mandat, że chciało mu się siusi, że nie było możliwości gdzie indziej tylko pod drzewem, i dlatego teraz tutaj może korzystać bezpłatnie z toalety za którą najlepiej niech stary od razu kasę przeleje, coś około 130euronow to on, synalek nie spóźni się na samolot do kraju, poprzez co uniknie stary większych kosztów 🙄
  NO jasne że stary zapłacił eksperesm, ale synek ma przykazane następnym razem sikać w spodnie co jest znacznie tańsze i mniej stresujące dla ich obojga 🙄

 13. Nie sądzę, żeby ustawa w tym kształcie przeszła przez Senat. Co prawda sprzeciw Senatu może tylko odwlec uchwalenie ustawy przez Sejm, ale i tak daje to dodatkowy czas, który opozycja powinna wykorzystać na urabianie posłów PZPRawicy (nie będziecie rządzili wiecznie, a ci, którzy zagłosują przeciw, mogą liczyć na łagodne potraktowanie jak ta wasza „dobra zmiana” pójdzie całkiem w PiSdu) a obywatele powinni go wykorzystać i podjąć powszechny protest przeciwko odbieraniu podstawowych wolności.
  I jeszcze jedno- Trzeba się zastanowić, co PZPRawica chce przepchnąć przez Sejm i do czego jest tym bandytom potrzebna zasłona dymna.

 14. Daniel Passent

  Pięknie sie pan trzy felietony temu rozpisywał o USA jaką pan pamięta.

  Jednak stwierdzam z zażenowaniem ,że wtedy USA już były pisowskie gdy pan spędzał miło tu czas..

  Panie Redaktorze nie przyjęcie tutaj mandatu od policjanta to grozi aresztem za utrudnianie mu egzekwowania prawa.Krótko mówiac Daniel Passent znalazby się w areszcie i jakiś członek rodziny czy znajomy musiałby jechać wpłacić kaucję z terminem stawienia się przed prawdziwym sędzią.

  Jak to wyglada w praktyce.Policjant wręcza mandat podany rodzaj przestępstwa dzień i godz zdarzenia.Podana jest wielkośc kary i termin zapłaty .Dodatkowo jest podana informacja ,że możesz to kontestować w sadzie z podaniem terminu rozprawy.

  Ukarany jeśli jest rozważny szybko odsyła mandat z czekiem na sumę kary gdyż wie ,że jeśli się spóżni kara będzie podwojona a zapłata nieuchronna.Mniej roztropny odsyła mandat
  z zaznaczeniem ,że przyjdzie na rozprawę sdową.W tym przypadku oskarzającym będzie policjant zaś sędzią jakiś przeszkolony urzednik i to jest tandem który żyje z mandatów i zgóry wiadomo jakie szanse ma kontestuacy mandat.
  Zaznaczę ,że Donald Trump tego nie wprowadził wprowadzili to Demokraci rzadzący stanem od 40 lat i udział oraz ślad w rządzenia w naszym stanie zostawił największy demokrata swiata Barack Obama.Zresztą ja myśle ,że przepisy te są słuszne gdyż w przeciwnym wypadku śmiano by sie z policji tak jak widziałem na demonstracjach w Polsce.Tu nie do pomyślenia aby jakaś gówniara zbliżyła się do policjanta i darła się na niego.

  Z szacunkiem do Nestora polskich dziennikarzy który zna i docenia USA ,ja mam cichą nadzieje ,że Pan Redaktor odniesie się do mojego merytorycznego komentarza.Jeśli pan nie wierzy w to co piszę może pan przylecieć do mnie dam wikt i opierunek i osobiście pan to sprawdzi.

  Jerzy Jan Zakrzewski – Rolling Meadows,Illinois

 15. PA
  Z wszystkich zapowiedzi Bidena wynika, że polityka USA wobec UE i innych krajów sojuszniczych (wiem , ze mimo NATO nie lubisz tego określenia) zmieni się, na pierwszy rzut kontyngent amerykański pozostaje wbrew planom Trumpa w Niemczech. Podobnie zapowiedział on zmianę stosunku USA do Traktatu Paryskiego, co ma fundamentalne znaczenie dla naszego globu, ale także powróci do WHO, co w czasach pandemii nie jest bez znaczenia, o UNESCO także już wspominałem. Z tego powodu, że nawet tych oznak zmian w amerykańskiej polityce nie chcesz przyjąć do wiadomości, uważam dalszą dyskusje z tobą o przyszłej polityce Bidena, za pozbawioną sensu.
  Pozdrowienia i do następnego razu.

 16. „‚Poselska’ inicjatywa … zmierza w kierunku państwa policyjnego”

  Gdy ktoś krytykował PRL, bo jest „państwem policyjny”, odpowiadałem – haha, nieprawda! PRL jest państwem milicyjnym, a nawet milicyjna-obywatelskim.

  W krajach niby policyjnych, ale nie aż tak policyjnych jak słynne USA, policjant wręcza mandat, rejestruje go w systemie, a obywatel ma prawo się odwołać, procedura jest jasna i nie skomplikowana, przed sędzią.
  Raz uczestniczyłem w takich zajściach, bo nie miałem przy sobie wymaganego dokumentu ubezpieczenia samochodu. Otrzymałem mandat, odwołałem się, policjant nawet zachęcił mnie do odwołania się i dodatkowo pokazał na blankiecie, tu jest jak masz się odwołać. Po 3-4 miesiącach stawiłem się w sądzie z dowodem ubezpieczenia obejmujący okres wręczenia mandatu. Było nas odwołujących się obywateli ze trzydzieści. Sędzie się spóźnił, ale całą dokumentację wszystkich odwołań miał zebraną, poszło migiem, wszystko w circa dwie godziny. Szczególnie krótko rozpatrywał sędzie mój przypadek – you are free to go – usłyszałem po ustaleniu tożsamości i kilkunasto minutowym sprawdzeniu pozostałych papierów.

  Tak więc, w sprawnie działającym, uporządkowanym, merytorycznie a nie politycznie motywowanym systemie jest to możliwe: policjant daje mandat, obywatel ma prawo odwołania się w prostej procedurze w sądzie.

  Ale czy Polska jest teraz krajem merytorycznie motywowanym. Jak widać coraz bardziej od tego się oddala, np. w ramach „projektów poselskich”. Rozumiem, że za opozycję w tym i innych przypadkach robi Gowin z jednej strony, Ziobro z nieszczęsnej drugiej. Ale tak być nie powinno, to jest prawodawstwo bez żadnego trybu. PiS grzęźnie, psuje, i robi się wrażenie „państwa policyjnego”. A nawet to państwo robi się policyjne. Od procedur sejmowych, po kierowanie policją, aż po zamieszki uliczne.

 17. W praktyce to…

  Jeśli chodzi o wykroczenia drogowe:
  Policjant raczej nie ma czasu wysiadywać na sali sądowej, czekając na swoją kolej bycia wysłuchanym w sprawie mandatu. Policjanci nie lubią takich dodatkowych obowiązków. Jeśli policjant się nie zjawi na rozprawie, to sędzia zwykle automatycznie rozstrzyga na korzyść oskarżonego. Nieobecni nie mają racji…

  Poza tym są specjalne agencje zajmujące się mitygowaniem policyjnych oskarżeń, czyli szukaniem dziury w całym. Często prowadzą je – uwaga! – emerytowani policjanci. Oni tak dobrze znają system, że nierzadko te dziury znajdują, po czym mandat uznaje się za niebyły. Oczywiście nie odbywa się to za darmo, ale i tak jest wielu chętnych, bo w przypadku mandatu za przekroczenie przepisów traci się punkty i można stracić prawo jazdy, a już na pewno zapłaci się wtedy wyższe ubezpiecznie.

  Przy czym uwaga – to nie dotyczy jazdy po spożyciu. Za prowadzenie pojazdu pod wpływem – i pojazd nawet nie musi być w ruchu, wystarczy, że w pijanym widzie ktoś jest “in control” lub zjedzie na pobocze i uśnie – jest utrata prawa jazdy i “criminal record”. Z automatu. Z tym w Kanadzie po prostu nie ma żartów.

  Z kolei samowola policji w Stanach… słyszałam o przypadkach “dyżurowania” policjantów tuż przy granicy. Czatowali na auta z kanadyjską rejestracją, po czym proponowali deal: albo dostaniesz mandat i będziesz musiał go zapłacić w sądzie w najbiliższej miejscowości, albo dasz mi 200 dol. do ręki i od razu pozbędziesz się kłopotu. Wybór dla większości kierowców był oczywisty… do chwili, gdy w juesach poleciały policyjne głowy. I skończyła się bonanza, rotten luck.

  Oczywiście nadal chodzi tu tylko o wykroczenia drogowe…

 18. @teo 10 stycznia o godz. 21:06
  No właśnie – jasne procedury. Chaos w przepisach i urzędowa samowolka to, mam wrazenie, prawdziwy problem w Umęczonej.

 19. geozak

  „przepisy te (w USA) są słuszne gdyż w przeciwnym wypadku śmiano by sie z policji tak jak widziałem na demonstracjach w Polsce.”

  Panie geozak, nie chciałbym się czepiać ale pan na blogu z satysfakcją odnotował jak jeden z demonstrantów okupujących nielegalnie Kapitol, siedząc w fotelu Nancy Pelosi, z nogami na jej stole rechotał – jak sądzić mozna z kapitolińskiej policji. Pana to tak bardzo ucieszyło, że pan dwukrotnie do tej sceny wrócił.

  To jak to jest, że pana podobne sytuacje raz satysfakcjonują a raz oburzają?

 20. @Bar Norte 10 stycznia o godz. 21:20
  W samo sedno!

 21. Bywalec 2
  10 stycznia o godz. 21:06
  masz rację, bo obracamy się w kółko… idę sonie pograć w szachy internetowe…

 22. sobie… sorry

 23. A ciekawe jak się zapatruje pan Zakrzewski na zgniatanie drzwiami policjanta przez rozochoconych tru(m)piarzy na Kapitolu. Ten policjant, który zmarł po oberwaniu w głowę gaśnicą był w dodatku weteranem. Pochwalamy?

 24. To jak to jest ?
  ….w US…we Francji…policja ma takie szerokie uprawnienia, może nakładać mandaty bez dyskusji… bo natychmiast areszt…taki wielki autorytet ta policja ma…

  To skąd się bierze ten burdel ?

 25. Super odcinek serialu „Osiecka”. Piotr Żurawski w roli Daniela Passenta. Wizyta w USA. Powrót do Polski. 1968 i 1970 rok. W STS-sie zebrała się na naradzie drużyna grabarzy. W Ameryce Marek Hłasko popełnił samobójstwo, a Wojciecha Frykowskiego zamordowano z całym towarzystwem. „Meandry polskiej polityki są zbyt zawiłe dla człowieka z zachodu”. „Grób nieznanego inteligenta” brakuje takiego upamiętnienia (przypis mój).
  „Pijmy wino za kolegów, do dna”
  Jeszcze dwa cytaty
  „Na szczęście dzieci się rodzą nieustająco” i „Raz się żyje”
  PS. Trzeba było oglądać!

 26. O mężczyznach Agnieszki Osieckiej

  Wprawdzie na temat chronologii piszą bzdury, co ktoś wytyka w komentarzach, ale jest “młoda” fotografia Daniela Passenta. Warto rzucić okiem.

  https://natemat.pl/333109,kim-byli-mezczyzni-agnieszki-osieckiej-w-serialu-tvp-osiecka-pokazano-m-in-hlaske

 27. Wrócę jeszcze raz do serialu „Osiecka”.
  Była w dzisiejszym odcinku scena z realizacji filmu Andrzeja Wajdy „Wszystko na sprzedaż”. To nasza przyszłość, jakże wizjonersko pokazana przez mistrza, zdobywcy filmowego Oskara za całokształt twórczości

 28. Bar Norte
  Jest pan nudny kak flaki z oleju …?

  Szanowny panie jśli uśmiałem się z tego zdjęcia to dlatego ,że to wyraża spirit wolnych Amerykanów.Chyba nie myśli pan ,ze ja czy ta osoba nie zdawała sobie ,że łamie prawo w dodatku federalne .

  Już przedstaino tej osobie zarzuty .Zobaczymy jak to sie skończy może Donald Trump uniewinni ostatniego dnia urzędowania wszystie osoby z ataku na Kapitol którym postawiono zarzuty.

 29. Na marginesie

  Temat podjęty przez Gospodarza dotyczy poronionego pomysłu Ziobry i Kaczyńskiego na spacyfikowanie protestów, które mają na karku – pomysłu, którego na skutek braku wiekszości nie da się zrealizować.
  Może być więc przyczynkiem do dyskusji o desperackich „odlotach”, fantazjach rządzącej ekipy – coraz bardziej oderwanej od politycznej rzeczywistości.

  Przyznam, że nie wiem co może skłaniać sympatyka tych władz do gorliwego popierania takich „odlotów”. Tym bardziej, że jakaś dla mnie niezrozumiała wierność sprawie wpędza go w sytuacje polemicżnie dla niego żenujące.

 30. „Zobaczymy jak to sie skończy może Donald Trump uniewinni ostatniego dnia urzędowania wszystie osoby z ataku na Kapitol którym postawiono zarzuty.”

  …powinien uniewinnić…bo to patrioci są…zagrał w nich tylko „spirit wolnych Amerykanów”…

 31. Jedna z lepszych recenzji tego serialu.
  “Nie popadać w landrynę” – podoba mi się!

  Trzymałam kciuki, żeby serial nie był skonstruowany tak, że co odcinek poznajemy kolejnego faceta Agnieszki i wokół tych facetów kręci się świat serialowej Osieckiej. Na razie przegrałam. Sześć odcinków, trzy oświadczyny, co krok mężczyzna, który chce, żeby główna bohaterka żyła tak, jak on jej zaplanował, jak jemu by najbardziej pasowało. Czego chce sama Agnieszka? Nadal nie wiem. Wiem, czego nie chce. Nie chce żyć według planów, jakie piszą jej inni.

  https://krytykapolityczna.pl/kultura/film/serial-tvp-osiecka-recenzja-agnieszka-wisniewska/

 32. Tak jak ci stamtąd nie rozumieją nas, tam my nie możemy zrozumieć ich, z czego biorą się nieporozumienia. Dlatego bliższe nam są wojska rosyjskie niż amerykańskie. (Tak sobie myślę prywatnie, za SS)

 33. @ls42 10 stycznia o godz. 21:56
  Kogo właściwie masz na myśli pisząc “my”?

 34. geozak

  „Szanowny panie jśli uśmiałem się z tego zdjęcia to dlatego ,że to wyraża spirit wolnych Amerykanów”.

  Panie geozak, a ta „gówniara”, którą pan zapamiętał z relacji telewizji pisowskich „wyrażała spirit wolnych” Polek, jak pan to wyżej ujął.

  Natomiast róznica miedzy gościem w fotelu Pelosi a dzieczyną z warszawskiej ulicy polega na tym, że ten tłuk wbrew temu co pan pisze podpuszczony przez Trumpa rechotał bez świadomości, że narusza prawo federalne natomiast ona miała pełną świadomość, że wystepuje przeciwko bezprawiu pisowskiemu. A dowodem na to są wyroki sądowe jasno wskazujące, że mandaty, które usiłowała owym dziewczynom wcisnąć policja są bezprawne.

 35. @Bar Norte 10 stycznia o godz. 21:48

  Trzymają się narracji jak pijany płotu?
  Tak jak religia – jest elementem tożsamości.
  Czyli bez niego tożsamość im się rozłazi?

 36. @Bar Norte 10 stycznia o godz. 22:03
  Wow! Chapeau bas.

 37. No cóż, musimy zacząć śpiewać „Józef Bajdęcki naszym przyjacielem jest, Józef Bajdęcki naszym przyjacielem jest, Józef Bajdęcki naszym przyjacielem jest, niech żyje nam sto lat”
  Nie mamy wyjścia

 38. Piotr II
  10 stycznia o godz. 21:54
  „Zobaczymy jak to sie skończy może Donald Trump uniewinni ostatniego dnia urzędowania wszystie osoby z ataku na Kapitol którym postawiono zarzuty.”

  …powinien uniewinnić…bo to patrioci są…zagrał w nich tylko „spirit wolnych Amerykanów”…

  logicznie, powinien to zrobić… ale prywatnie uważam, że zostawi ich samym sobie…. 🙂

 39. Is42.
  ‚W Ameryce Marek Hłasko popełnił samobójstwo..’
  Ani samobojstwo, ani w Ameryce.
  Albo Ty, albo serial do du*y’.

 40. „Ani samobojstwo… ”

  jak ktoś bierze barbiturany i popija alkoholem… dość częsty sposób na samobójstwo… można przypuszczać..

 41. chyba że, zamiast barbituranów była herbatka z kwiatu lipy…

 42. PA2155
  Przypuszczac mozna wiele…mowic stanowczo, kiedy sie nie wie, i rozpowszechniac to w dodatku jest nikczemne.

 43. act
  10 stycznia o godz. 22:47
  z mojej strony to tylko przypuszczenie… 🙂

 44. Nigdy nie byłem zachwycony amerykańskim aparatem sprawiedliwości , a także policją. Jakby system prawny działał dobrze to by nie siedziało tylu ludzi w wiezieniach. Co czwarty więzień na świecie to Amerykanin.
  Poniżej artykuł na temat policji w USA.
  https://tygodnik.tvp.pl/48489220/policja-w-usa-znacznie-czesciej-zabija-bialych

 45. @act 10 stycznia o godz. 22:33

  A jak to było naprawdę z Markiem Hłaską?
  Wiesbaden, w cudzym mieszkaniu, zatrucie – przypadkowe?

 46. Marek Hłasko (1934-1969)
  Zmarł z Wiesbaden w Niemczech 14 czerwca 1969 roku po przybyciu z USA. (Nie znalazłem daty tej podróży)
  „Bezpośrednią przyczyną zgonu była zapaść wywołana skutkiem połączenia nadmiernej ilości środków nasennych z alkoholem”.
  Ostatnio wszystko co złe kojarzy się z Ameryką, więc tak czy inaczej pasowało to samobójstwo do morderstwa Frykowskiego, a to już bez wątpienia wydarzyło się w Hollywood
  Ostatecznie to tylko film, ale dziękuję za uzupełnienia

 47. PA2155
  10 stycznia o godz. 22:52
  i
  act
  „A nie łatwiej zajrzeć do wikipedii ?
  Przyjaźnił się z Krzysztofem Komedą. W grudniu 1968, podczas wspólnego spaceru z Markiem Hłaską w Los Angeles, na skutek przyjacielskich przepychanek, Komeda upadł i zranił się poważnie w głowę. Stwierdzono krwiak mózgu. Podczas pobytu Komedy w szpitalu, gdzie lekarze walczyli o jego życie, Hłasko powiedział do żony Komedy: Jeśli Krzysio umrze, to i ja pójdę. Przewieziony przez żonę Zofię do kraju Komeda zmarł w szpitalu w Warszawie w kwietniu 1969.
  W czerwcu 1969 Hłasko pojechał do Niemiec. Zmarł w nocy z 13 na 14 czerwca 1969 w Wiesbaden, w domu przy Hauberisserstrasse 26, w mieszkaniu redaktora niemieckiej telewizji i scenarzysty filmowego Hansa-Jürgena Bobermina. Bezpośrednią przyczyną zgonu, który nastąpił pomiędzy godziną 1 w nocy a 8 rano, była zapaść wywołana połączeniem nadmiernej ilości środków nasennych z alkoholem. ”

  Gdyby popełnił samobójstwo to stałoby się to tuz po śmierci swego przyjaciela. On miał ogromne wyrzuty sumienia i zapijał je alkoholem, leki nasenne maja też działanie znieczulające – dla mnie przyczyna jest jasna – takich przypadków jak Hłaski opisuje się wiele

 48. maciek.g
  10 stycznia o godz. 23:26
  juz wtedy umieszczano na etykietce z barbituranami ostrzezenie, aby nie łaczyć tego z alkoholem, bo znano mechanizm detoksykacji obu substancji w organizmie… ale w mojej sugestii nie ma nic ostatecznego…

 49. is 42; Na marginesie: Serialu nie znam. Odezwę się po ostatnim odcinku. Pozdrawiam.

 50. maciek.g
  10 stycznia o godz. 23:26,

  nie rozumiem, dlaczego kierujesz mnie do wikipedii…co za protekcjonalnosc!
  Fakty. ktore podajesz znam od lat z filmow, ksiazek, artykulow.

 51. Ile może suweren policjant mu powie… tu i teraz.. na krawężniku… a potem pisz na Berdyczów jeżeli masz inne zdanie… Policjantowi nie odmawia się racji, bo nie byłby policjantem…Tak sobie myślę prywatnie… czy grzesznik od urodzenia jak mawiają biskupi o narodzonych jest bez winy o każdej porze dnia i nocy… Mandat będzie o tym przypominał… odmawiać to możesz paciorek…

 52. A co Pan Redaktor wiąże jakieś nadzieje z Gowinem ?

 53. Możliwości legalnej odmowy mandatu to był pomysł paranoików. Policjant powinien wręczyć mandat i na tym powinna się skończyć jego działalność w czasie jego interwencji. Obywatel, który uważa , że był niesłusznie ukarany powinien odwoływać się do sądu.

 54. Mandaty… władza bliżej ludu… pod ręką… daje klapsy… Tak sobie myślę prywatnie… po co włóczyć się po sądach.. co ludzie powiedzą… zatem płać waść i wstydu sobie oszczędż… bo jak Kurski prześwietli życiorys…

 55. Suwerenie… tylko przy urnie coś możesz… po spełnieniu obowiązku wracaj do czworaków… nad nimi straż trzyma dzielnicowy i sanepid… Tak sobie myślę prywatnie, że wybory, to taki spacerniak…

 56. Optymatyk
  10 stycznia o godz. 20:11 , pisze .

  To ja „wypierdalam” z tego kraju, tak mi dopomóż huk w chujcy jedyny.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Problem is że po roku 90 tym ubiegłego wieku nie ma już za bardzo dokąd
  ,, wypierdalać ” wszędzie już jest ten sam shit albo bardzo podobny .

 57. PA2155 ;

  Coś z twojego podwórka , może jest Ci znane a może nie .

  https://rumble.com/embed/v9sm47/?pub=4

 58. ,, Demokracja ” jak na razie co w Hameryce zwyciężyła ale straciła
  dziewictwo czyli jak by to powiedzieć wprost dała dupy .
  Zaglądali do kufrów , zaglądali do waliz , do dupy nie zajrzeli –
  a tam miałem socjalizm .

  https://zdaniemdocenta.neon24.pl/post/159732,co-trumpizm-zawdziecza-trumpowi

 59. Blackley
  11 stycznia o godz. 1:43
  to chyba z British Columbii, na drugim końcu świata ode mnie.

 60. Blackley
  11 stycznia o godz. 1:43
  sorry, to chyba Manitoba… ale też daleko ode mnie…

 61. @Daniel Passent 11 stycznia o godz. 0:01

  No to trzymamy Pana za słowo!
  Pozdrawiam również

 62. PA2155
  11 stycznia o godz. 2:28

  Pisząc z twojego podwórka miałem na myśli Kanadę , chociaż powinienem
  być bardziej precyzyjny bo widzę że do tego przywiązujesz uwagę .

  https://www.youtube.com/watch?v=6O-1JzfVLbk

  Teraz chyba trafiłem w to co lubisz .

 63. Aha… zeby ktos mogl dostac 500+ ktos musi te 500 wplacic i to w trybie natychmiastowym. Niezle to wykombinowali.
  Piosenka dla Zenka (przerobka Boney M Sopot 1979): “Trump crazy like a fool, Duda, Duda cool”

 64. Tuleya: instytucje europejskie, to wielkie rozczarowanie… co przypomina zająca uciekającego z granicy, bo tam obcinają jaja wielbłądom… ale nie jesteś wielbłądem… ale zanim to wytłumaczę już po jajach… Tak sobie myślę prywatnie… kochana biurokracja… Kaczyński z mandatami to czuje…

 65. Sprawa Trumpa, a moderacja, a wolność słowa nad Wisłą… Tak sobie myślę prywatnie, że bez sądu nieładnie prostować prawdy osobiste, a nawet won…! sugerować… moderacja jak mandat… A czepiają się Kaczyńskiego…

 66. Wcześniej Bezpieczna Kasa Grobelnego… potem Amber Gold… czy SKOK-i… teraz bank Czarneckiego… Tak sobie myślę prywatnie, że mandaty absorbują, a brakuje czasu na rekiny finansowe… albo drzemkę w radiowozie…

 67. W radiu przedstawiciele Nowej Lewicy i Starej Prawicy zgodnie narzekają. Pierwszy raz słyszę takie porozumienie
  Żona telefonuje dzisiaj do swojej przychodni i mówi; chcę się zaszczepić na covid-19. My nie szczepimy słyszy w odpowiedzi. Dostaje numer innej przychodni, a tam informacja; my będziemy szczepić tylko swoich pacjentów. Telefonuje ponownie do swojej przychodni i słyszy to samo. Mówię do żony; przyjdzie czas to ktoś cię zaszczepi tak jak z łapanki w Izraelu. Spojrzała groźnie

 68. Amerykański wariant religii smoleńskiej:
  wybory sfałszowane, ale dlaczego brak dowodów?
  To jeszcze jeden dowód na sfałszowanie wyborów, bo świadczy o zacieraniu śladów. (David Pakman)

  https://www.youtube.com/watch?v=6QrybR7jaTM&list=WL&index=4

  ***** faszystów PiS

 69. Zamiast sądu warto Frau Merkel pytać o winę i dane sprawcy… Tak sobie myślę prywatnie… bo w oczach Nawalnego zobaczyła profil Putina… Taki niemiecki mandat…

 70. woytek 11 stycznia o godz. 1:03 pisze: –Możliwości legalnej odmowy mandatu to był pomysł paranoików. Policjant powinien wręczyć mandat i na tym powinna się skończyć jego działalność w czasie jego interwencji. Obywatel, który uważa , że był niesłusznie ukarany powinien odwoływać się do sądu.

  Policjant: – Mandat będzie …
  Kobieta: – Ale za co?
  Policjant: – Za przekroczenie prędkości.
  Kobieta: – Ale ja jestem pieszo!
  Policjnt: – A to już pani będzie w sądzie udowadniać jak się pani odwoła.

 71. act
  11 stycznia o godz. 0:05
  Bo napisałeś w odpowiedzi na post PA2155
  10 stycznia o godz. 22:41
  „jak ktoś bierze barbiturany i popija alkoholem… dość częsty sposób na samobójstwo… można przypuszczać..”
  Przypuszczac mozna wiele…mowic stanowczo, kiedy sie nie wie, i rozpowszechniac to w dodatku jest nikczemne.

  Wywnioskowałem, że nie znasz przebiegu zdarzeń i z tej przyczyny ta Wikipedia. PA nic stanowczo nie mówił – znając fakty miał prawo napisać tak jak napisał. Ja mam odmienne zdanie i samobójstwo uważam za bardzo mało prawdopodobne.

 72. woytek
  11 stycznia o godz. 1:03

  Możliwości legalnej odmowy mandatu to był pomysł paranoików.
  Naprawdę ? Odwoływałeś się kiedyś do sądu? Wiesz jakie koszty są takiego odwołania ? Ile traw procedura? ile to kłopotów ? jakie czasochłonne?
  Jakbyś to wiedział co napisałem takiej głupoty byś nie napisał.
  A na dokładkę – nie przyjmując mandatu który sąd orzeknie jako prawidłowy obywatel oprócz uiszczenia kary zapłaci za koszta sądowe, a to często duże pieniądze. Nie przyjecie mandatu w sprawach ewidentnych jest kompletnie bez sensu.
  Nawet w przypadku gdy uważasz się za niewinnego , ale nie masz 100% dowodów dla sądu lepiej mandat przyjąć bo to jest mniej kosztowne.
  Mailem taki przypadek gdy oskarżono mnie bezpodstawnie o porysowanie samochodu. Gość podał na policję mój numer rejestracyjny i świadka który ponoć zdarzenie widział. Zdecydowałem się przyjąć karę bowiem miałem porysowany samochód (sam sobie to zrobiłem w podziemnym garażu). Uznamem, że nie mam szansy w sądzie , bo od zdarzenia opłynęło już parę tygodni i ja nie mam świadka. Szansa na wygraną znikoma.

 73. Z sieci:

  By w Polsce zapanowała Dobra Zmiana, Naród od wieków do Częstochowy pielgrzymował na kolanach. Mimo jednak ,że od średniowiecza pielgrzymował uparcie i wytrwale ,nie od razu Pan objawił mu się w pełnej swojej chwale. Były rozbiory, były roztopy, światowe wojny i bunty chłopskie. Była komuna, nacjonalizacja, reforma rolna i kolektywizacja. Potem 30 lat pozornej wolności dzięki Jarosławowi ,Lechowi i Piotra Dudy Solidarności.

 74. maciek.g
  11 stycznia o godz. 10:16
  woytek
  11 stycznia o godz. 1:03
  Możliwości legalnej odmowy mandatu to był pomysł paranoików.

  Nie zgadzam się z tym twierdzeniem, bo to jest kwestia punktu widzenia.

  To znakomity instrument, żeby moc każdego zastraszyć, albo jak się nie da to wykończyć.
  Ziobro i jego siepacze dobrze wie, co jest skuteczne.

 75. @legat
  11 stycznia o godz. 0:42

  Poświęciłam swój czas aby Ci jak najpełniej odpowiedzieć.
  Nawet do pewnego stopnia zignorowałam Twoje bezpodstawne zarzuty, wyrażone w niewyrafinowany sposób.

  Również odniosłam się do zagadnienia, do którego ciągle nawiązujesz.
  Czyli do prawa moderowania, czy wręcz banowania w mediach społecznościowych takich jak Tweeter.

  Ty postanowiłeś prawdopodobnie tego nie czytać uważnie,
  co wynika z obecnej i poprzeniej twojej wypowiedzi.

  Gdybyś istotnie przeczytał ze zrozumieniem moje posty, a zwłaszcza ten skierowany do Ciebie, napewno nie napisałbyś tego co teraz.

  Ponadto, ponieważ w poprzednim swoim poście do mnie skierowanym pozwoliłeś sobie na użycie haseł w rodzaju:
  „propagandę siejesz, sfałszowane info roznosisz, manipulujesz, itp”
  Nie podając jednocześnie podstaw do tego rodzaju oskarżeń …
  Zadałam Ci konkretne pytania
  Ty nie tylko nie raczyłeś na nie odpowiedzieć, ale w dalszym ciągu prostacko pozwalasz sobie mnie ubliżać.

  Nie przypominam sobie żebyś wcześniej się w taki sposób zachowywał
  Tym bardziej jest to dla mnie niemiłe zaskoczenie.

  Przezywasz ludzi, nie podając swoich racji
  Tymi wpisami reprezentujesz zachowanie małego dziecka, którego argumentem jest:
  nie, bo nie
  A jeżeli to nie pomoże, to rzucić się na podłogę, wrzeszczeć i bić nogami.

  Może szklaneczka zimnej wody ochłodzi takie zapędy do wolności słowa, jako wyrazu demokracji …

  BTW Nie musisz czytać moich postów o Trumpie, skoro Cię nudzą.

  Sam rzuć temat bardziej interesujący, może inni podłapią.

  Ps. Jeżeli uważasz, że prywatne media sapołecznościowe nie powinny mieć prawa moderowania, czy banowania …. a należy przyjąć, że to są organizacje czerpiące konkretne korzyści materialne ze swojej działalności,
  to jak się odnosisz np do sprawy cukiernika, który prowadząc swoją prywatną działalność komercyjną, został podany do sądu przez parę gejów, za to że odmówił im zrobienia dla nich tortu weselnego ,
  tłumacząc, że małżeństwa gejowskie są niezgodne z jego poglądami i z jego religią.
  Czy rząd ma prawo nakazywać dla kogo ktoś będzie wykonywał usługi, a dla kogo nie?
  Jeżeli wytłumaczeniem jest walka z dyskryminacją, to czy nie jest dyskryminacją nie branie pod uwagę woolności religii i poglądów tego, którzy jest przeciwnikiem gejowskich małżeństw?
  Zmusznie go do usług w takim przypadku również budzi wątpliwości.,
  bo ogranicza jego wolność poglądów, religii, itd

  Przykłady na ingerencję zewnętrzną co musimy robić wbrew własnym przekonaniom i wbrew pojmowanej przez nas wolności …. można mnożyć.

  Poprzednio była ciekawa wymiana zdań na temat hiperliberalizmu.
  Ja zauważam elementy w tych w/w/ przykładach właśnie czegoś takiego

  Ci, którzy zaczynali walką o różne wolności, w końcu są osobami które wolności innym conajmniej ograniczają (w najlepszym przypadku).

  Tak również Ty się zachowujesz.

  W imię walki o „wolność” wypowiedzi, zamiast merytorycznej dyskusji,
  uciekasz się do epitetów i obrażania potencjalnego interlokutora.

  W ten sposób pokazujesz, że Ty i tylko Ty masz rację.
  Jesteś jej w 100% pewien, a ci, którzy w pełni już w przedbiegach, bez pytania na czym ta twoja racja polega … nie zgadzają się z Tobą,
  są w/g Ciebie: fałszrzami, manipulantami i wszystkim co najgorsze.

  BTW, nie należy do dobrego tonu spoufalanie się jakie tutaj serwujesz.
  To tak na marginesie.

  Jedno jest pewne. Dyskutować powinniśmy, nie oczekując zawsze zgody od interlokutora, ale obrzucanie go obelgami zamiast rzeczowej dyskusji jest czymś, czego nie mam zamiaru nazywać po imieniu.

 76. Przez lata mógł dostać je niemal każdy, wystarczył na przykład niewielki ból pleców. Dziś zabijają więcej Amerykanów niż broń palna – codziennie po ich przedawkowaniu umiera kilkadziesiąt osób. Amerykańskie władze alarmują – to epidemia!
  https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/ta-epidemia-zabija-po-cichu-sytuacja-jest-krytyczna,95,1846

 77. adam100
  11 stycznia o godz. 10:22

  To znakomity instrument, żeby moc każdego zastraszyć, albo jak się nie da to wykończyć.
  Oczywiście że chodzi wyłącznie o to. JK naśladuje znanych dyktatorów którzy za jedynie skuteczne uważali zastraszenie i terror. Historia pokazuje, że jedynie w wyjątkowych okolicznościach można tak dość dogu rządzić (przykładem Stalin, ale jego uratował zbieg okoliczności)

 78. onet.pl
  – Spadła liczba przypadków chorób zakaźnych w Polsce
  -Liczba zachorowań na odrę ostro w dół
  -Coraz mniej chorób brudnych rąk
  -Mniej przypadków chorób przenoszonych drogą płciową
  2019 2020
  AIDS 126 43
  Nowowykryte zakażenia HIV 1 763 934
  Kiła 1 617 716
  Rzeżączka 524 250
  Chlamydie 421 168

 79. Skoro poruszony zostal wątek ewentualnego samobójstwa to warto zapoznać się ze statystyk
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Statystyka_samob%C3%B3jstw_wed%C5%82ug_pa%C5%84stw
  Poniżej cytaty z artykułów na ten temat
  „{Choć jak piszą kobiety częściej próbują targnąć się na swoje życie niż mężczyźni to panowie sięgają po dużo bardziej radykalne – i niestety skuteczne – metody”
  „Decyzja o samobójstwie najczęściej podejmowana jest pod wpływem silnych emocji, które pchają mężczyzn w stronę natychmiastowego działania i ekstremalnych rozwiązań. Dodatkowo, nawet w takiej sytuacji kobiety są mniej skłonne do podjęcia działań, które mogłyby skutkować” oszpeceniem.

 80. NFZ telefon nie odpowiada. Wydział Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego po długiej informacji o godzinach otwarcia urzędu i nagrywaniu rozmowy przełączają do właściwego stanowiska, a tam glos sztucznej inteligencji „jesteś piętnasty w kolejce (do połączenia), proszę czekać” i taka informacja jest powtarzana. Kto ma czas, może czekać.
  Dusze oczekujące na wejście do raju są chyba szybciej odprawiane

 81. Trzymajcie jankesi Trumpa na dystans od flaszki z pozostałością Nowiczoka po Nawalnym… Tak sobie myślę prywatnie, że do majtek nie weszła cała porcja… a puczysta w kiepskiej formie psychicznej…

 82. „Amerykanie są przyzwyczajeni do tego wroga” czyli wróg jednoczy.
  Prelegent nawija łagodnie po czym przechodzi do meritum wskazując cel ataku.
  Znowu możemy zostać uwikłani w rozgrywki mocarstw, jako państwo frontowe będące na flance. Polityka schodzi na psy

 83. Wszystko w rękach boga… Tak sobie myślę prywatnie… nie lękajmy się… Watykan ma gorzej… wszędzie mafia…

 84. Panie redaktorze ,razem z panią Osiecką ,jesteście piękni duchem i ciałem.I to jest wielkim darem, ale ma i uchybienia,a może nie ?,naiwność.Otóz wodzu, kazało puścić aniołka z trĄbką ,czyli USTAWKĘ.NASTEPNĄ.ABY ,ODWRÓCIĆ UWAGĘ OD TRUMPA,I BREDNI UNYCH BRONIĄCYCH GO.A CO WAŻNIEJSZE ,POKAZAĆ ŻE PODOŁKIETEK,WETUJE .I jest niezależny.I dlatego boję się .Bo jak uchwalą nowe prawo,do łamania wymiaru sprawiedliwości ,podłokietek ,nie zawetuje. Bez podporządkowania ,do dna sędziów i mediów ,wodzu ,nie ziści szalonych wizjii .A czas leci ,i bioologiĄ nikt nikt nie wygrał,.a by swoje rządze zaspokoić ,narazie katujĄ sędziego TULEJĘ

 85. Wałęsa gotów ułaskawić Stonogę… za swoje krzywdy… gdyby… Tak sobie myślę prywatnie o politykach sędziach… ma prawo, ale czy to prawo czy polityka…

 86. Po odejściu Trumpa zlikwidować ONZ… kolaboranta jankesów… albo Unia albo światowy kołchoz… Tak sobie myślę prywatnie o przeżytku pewnych struktur… o kompromitującym terytorium jako siedziba nie wspomnę…

 87. @404
  stajesz się już nie tylko nudziarą ale również namolna wklejając co dzień to samo 😛

  @legat
  powątpiewał, i słusznie, że ograniczenie wolności wypowiedzi nie należy do szefów platform społecznościowych.
  Od takich spraw jest ustawodawca.
  Ale ty nie chcesz tego skumać, z tobie znanych przyczyn.

  @GajowyM nie tak dawno zaproponował byś zmieniła nik na :
  tępa strzała
  Co było z jego strony strzałem w dziesiątkę

 88. Usteczka ty moje jak malinki.

  Paczka z mydłem wysłana.

  Szarpnąłem się na ekspres 🙁

 89. Bezdomny,
  zobacz co się dzieje gdy zastosujesz brzytwę Ockhama.
  Gdy Trump wzywał do rebelii to Mr Twitter był jego wspólnikiem bo Trumpa nie banował wtedy dając mu forum do prowadzenia tej niebezpiecznej gry. Gdy rebelia się rozpoczęła i Trump poszedł po rozum do głowy, może nawet wystraszył się tego co porobił i zaczął głosić treści mające na celu uspokojenie nastroju, to Mr Twitter go zbanował.
  Zakładając, że Trump wzywając do rebelii popełnił zbrodnię stanu w wyniku której życie straciło kilka osób to wspólnikiem tej zbrodni jest właśnie Mr Twitter, którego racji najemni propagandyści albo użyteczni idioci bronią jak niepodległości.
  tertium non datur
  Czyli masz kategorię broniących Mr Twittera, albo najemny łajdak albo idiota.

 90. Twitter powinien zbanować Trumpa 4 lata temu, ale jak to już wyjaśnił Duende, ten psychopata zniszczyłby Twittera za pomocą „executive orders”.
  No na tyle głupi to oni nie są żeby ryzykować.

  Zbysio Ziobro wysyła teraz swoich trolli żeby narobili smrodu.

  Lubisz smród bezdomny? Co?

 91. Interia podaje:
  Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest krytyczna wobec zablokowania konta prezydenta USA Donalda Trumpa na Twitterze – powiedział w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert. – Prawo do wolności wypowiedzi jest prawem o podstawowym znaczeniu – podkreślił.
  – W to podstawowe prawo można ingerować, ale w ramach określonych przez ustawodawcę – a nie zgodnie z decyzją zarządów mediów społecznościowych – wskazał rzecznik, cytowany przez portal dziennika „Die Welt”, dodając, że z tego punktu widzenia kanclerz uważa zablokowanie konta Trumpa za „problematyczne”.

 92. A miejscowy kretyn już się zameldował – Jestem!

 93. Co podaje Zbysio ???

 94. @adam100
  Spróbuję w najprostszy sposób jaki jest możliwy wytłumaczyć takim jak ty oraz innym typu @Duende. Chociaz nie daje głowy, że to przełkniesz 🙄

  To nie jest prawdą, że my wszyscy jesteśmy równi w chwili pojawienia sie na planetcie.

  My wszyscy mamy jednakowe prawa, bez różnicy na kolor skóry, wyznania, oraz wskaźnika IQ.
  I od wyznaczania co komu i ile wolno jest ustawodawca

 95. bezdomny
  11 stycznia o godz. 16:17

  @adam100
  Spróbuję w najprostszy sposób jaki jest możliwy wytłumaczyć takim jak ty oraz innym typu @Duende. Chociaz nie daje głowy, że to przełkniesz
  To nie jest prawdą, że my wszyscy jesteśmy równi w chwili pojawienia sie na planetcie.
  My wszyscy mamy jednakowe prawa, bez różnicy na kolor skóry, wyznania, oraz wskaźnika IQ.
  I od wyznaczania co komu i ile wolno jest ustawodawca

  Ja ci odpowiem najprościej jak potrafię:

  to, co piszesz to jest „p*er*dolenie kotka za pomaca młotka”. 🙂

 96. Trump orkiestrował atakiem, który miał na celu uśmiercić druga i trzecia najważniejszą osobę w państwie.
  A teraz Trump nie może do niczego nawoływać.
  Jestem krytyczny 🙁

  https://www.youtube.com/watch?v=sGriXkcxP-U

 97. @adam100 🙂
  Masz prawo tak klepać, ale skoro nie argumentujesz, to ja mam prawo sądzić, że nie zawsze jesteś odpowiedzialny za to co klepiesz 🙂

 98. bezdomny,

  Serdecznie oraz szczerze popieram twoje hasła równości na planecie. Od urodzenia.

  Ciekaw jestem, jak to się robi w twoim kraju: czy o doborze autorów oraz o treściach publikowanych w mediach decyduje Reichstag?

 99. bezdomny
  11 stycznia o godz. 16:37

  Nie trafia do ciebie argument, ze jak ktoś może cię zniszczyć, to dostosowujesz się do sytuacji. Jak groźbą mija, to masz pole do manewru.

  Trump zniszczył każdego kto stal na jego drodze i zrobiłby to na 100% z Twitterem, gdyby ten zablokował go wcześniej? Tak czy nie?

  Co się teraz dziwisz ze Twitter czekał z ta decyzja. Capito ??

  Piszesz: „I od wyznaczania co komu i ile wolno jest ustawodawca” – tak ogólnie sformułowanie to nic nieznaczącą frazeologia. Pewnie ci ktoś to wytlumaczy – mnie się nie chce i nie mam czasu na takie bzdury.

 100. Hihihi

  Długo nie trzeba było czekać na tłumaczenie.

 101. @duende, nie.

  O tym decyduje tylko ten, albo raczej jego percepcje rozumu, kto chce w mediach mieszać 🙂
  I jestem o tym w 100% przekonany. Z autopsji 🙂

 102. bezdomny

  Zapytaj kanzlezowej, czy Hitler tez powinien mieć nieograniczony dostęp do Twittera (gdyby żył).

  Kto i kiedy mógłby go tego prawa pozbawić?

  Chyba trzeba powołać międzynarodowa komisja przez UN?

  A jak Twitter by się wyniósł do jakiegoś raju podatkowego??

  To może cos przy Papieżu ??

  Tylko wtedy Chińczycy mogliby protestować.

  Nie jednak musimy się słuchać Zbynia i jego trollów.

 103. Gdyby Trumpa „mądrości” wpuścić na blogi szanownej Polityki… Tak sobie myślę prywatnie… o Ameryce blogowej pod latarnią wolności słowa… za przeproszeniem…

 104. Do niedawna wydawało się, że cała Ameryka kocha swojego prezydenta. Wybory pokazały, że Donalda Trumpa kocha mniej niż połowa Amerykanów. Dzisiaj w księgarni oglądałem książkę Johna Boltona „Trump w Białym Domu. Tajemnice Gabinetu Owalnego”. Na obwolucie krytyczna recenzja. Książka, która mogła przyczynić się do porażki Donalda Trumpa. Czy to możliwe? Prowadził 150 firm w 25 krajach. Majątek Trumpa szacowany jest na kilka miliardów dolarów, a on sam ocenia na 10 miliardów dolarów. Człowiek tak bogaty nie musi chyba martwić się o swoją przyszłość?

 105. Sytuacja wydaje się zastanawiająco dziwna. Z jednej strony rozważania o zapaści gospodarczej, z drugiej medialnej strony o gwałtownym wzroście oszczędności pieniężnych. Mówią, że dopływ gotówki z różnych źródeł i ograniczenie wydatków z powodu obostrzeń i ograniczeń przyczynia się do wzrostu zamożności ludności, ale niechybna inflacja ma ten stan nadzwyczajny wyrównać.
  Bilans zawsze wychodzi na zero. Zero wydaje się obecnie niezwykle ważne w obrocie

 106. Do 500+… dochodzą zasiłki pogrzebowe… taka skarbonka życia… Tak sobie myślę prywatnie, że w pandemii do pierwszego wystarczy… bez baletów do rana…

 107. Aby zrozumieć przeszłość należy ją poznać. Uczniowie nie lubią historycznych opowieści. Być może zniechęcają ich opowiadania o powstaniach i klęskach. O wspólnej walce z faszystami i zwycięstwie w Berlinie u boku Armii Czerwonej chyba nie uczą? O dorobku Polski Ludowej trudno gadać nawet na tym blogu, a co dopiero w szkołach. Od dawna nasza uwaga skupia się na historii za Oceanem. W księgarni można kupić książkę „My, Naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych”. Kosztuje ponad sto złotych, ale są tańsze egzemplarze u innych dostawców. Ja zachęcam do przeczytania „Ludowej historii Polski”

 108. Niedawno entuzjazmowaliśmy się zwycięstwem polskiej tenisistki w turnieju w Paryżu.
  Przedwczoraj oglądaliśmy zwycięzców plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski w 2020 roku. Dzisiaj czytamy Iga Świątek na Gali Mistrzów Sportu zajęła drugie miejsce. Po sobotnim wieczorze tenisistka zdradziła, że bardzo przeżywała tę ceremonię. Zwyciężczyni French Open ujawniła, że żałuje, iż nie zrobiła zdjęcia z Beatą Kozidrak.

 109. Beata Kozidrak jest popularną polską piosenkarką. Wśród przebojów jeden z moich ulubionych. To tak gwoli uzupełnienia poprzedniej informacji
  https://www.youtube.com/watch?v=JjyTjLQsHnE

 110. Ci którzy twierdzą, że Twitter & Co zachowały się kunktatorska i obłudnie usuwając Trumpa tak późno ze swoich platform społecznościowych mają oczywiście rację. Trump przecież nie od kilku lat już łamał ich regulamin, nałogowo kłamał, nawoływał do nienawiści (także rasowej) i do przemocy. Można tylko wyrazić nadzieję, że Twitter & Co wyciągną właściwe wnioski z doświadczenia jakie zrobiły z Trumpem i w przyszłości osoby wykorzystujące te platformy do szerzenia takich niebezpiecznych społecznie treści będą z nich natychmiast usuwane.

 111. Bywalec 2
  11 stycznia o godz. 18:22

  Ale są tu tacy, co twierdza ze Twitter musi publikować wszystkich i zawsze, dopóki demokratycznie wybrany (organ?) nie zdecyduje o zawieszeniu.
  Oczywiście w demokracji można się odwołać od każdej decyzji i procesować przez wszystkie instancje do SN włącznie. Wyborcy Trumpa złożą sie i fundusze będą, a co zostanie to sobie Trumpek schowa do kieszeni i fajnie.

 112. @Basia wrzucila na LA. Pisia bezczelność nie zna granic.
  A drugi Kurski (ten dobry Kurski) dał pisu odpór aż zadudniło 🙂

  basia.n 10 STYCZNIA 2021 23:19

  Warte przeczytania

  Rząd przypomniał sobie o „Wyborczej”. Dworczyk do Michnika, Kurski do Dworczyka

  Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej”, odpowiada na list, który przysłał do nas Michał Dworczyk, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  Dworczyk do Michnika

  Szanowny Panie Redaktorze,

  pandemia koronawirusa zmieniła niemal każdy aspekt życia Polaków. Ma także negatywny wpływ na naszą gospodarkę. Opracowanie szczepionki przeciw COVID-19, która jest skuteczna i bezpieczna, to długo oczekiwany punkt zwrotny w walce z wirusem SARS-CoV-2. Szczepionka jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie, jest nadzieją na powrót do normalności.

  Narodowy program szczepień jest jednym z największych wyzwań planistycznych, organizacyjnych i logistycznych w zakresie zdrowia Polaków. Skala tej operacji oraz wiążące się z nią obawy części społeczeństwa powodują, że skuteczne działania informacyjne i edukacyjne to jeden z kluczowych czynników decydujących o powodzeniu całego procesu.

  Mając na uwadze powyższe, zwracam się z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości włączenia się Państwa, na zasadach współpracy bezkosztowej, w ogólnopolską kampanię informacyjną dot. szczepień przeciw COVID-19. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia mojej prośby w celu uzgodnienia szczegółów, proszę o kontakt z (tu nazwisko), naczelnikiem wydziału promocji programów rządowych w Centrum Informacyjnym Rządu KPRM (tu telefon i e-mail).

  Z wyrazami szacunku

  Michał Dworczyk

  Kurski do Dworczyka

  Szanowny Panie Ministrze,

  wzruszenie ścisnęło nam gardła. Od kwietnia trwamy w krzywdzącym dla Pańskiego rządu przekonaniu, że Czytelnicy „Wyborczej” jako gorszy sort, komuniści i złodzieje nie zasługują na żadną oficjalną informację, jak się chronić przed COVID. Słowem, niech chorują.

  Myśleliśmy tak niewdzięcznie, gdyż w kwietniu rządowa kampania informacyjna – wielostronicowe płatne ogłoszenia – objęła wszystkie gazety, nawet te o aptekarskich nakładach, za to śliskie od wazeliny, ale nie „Wyborczą” i jej ponad ćwierć miliona prenumeratorów cyfrowych, o Czytelnikach papierowych nie wspominając. Machnęliśmy na tę małostkowość ręką i zamieściliśmy rządowe ogłoszenia pro publico bono.

  A tu proszę, jaka szczodra oferta bezkosztowej (bezkosztowej dla rządu) współpracy nas spotyka. Nie posiadamy się ze szczęścia.

  Spieszymy wyjaśnić, że od miesięcy na naszych łamach prowadzimy – śmiemy twierdzić – bardziej profesjonalną niż rządowa akcję informacyjną o COVID i szczepieniach. Nasz dział nauki obnaża intelektualną nędzę stwierdzeń typu „nie szczepię się, bo uważam, że nie”. Prostujemy, że w szczepionkach nie ma chipów, że nie zmieniają one kodu ludzkiego DNA, że nie stoi za nimi Soros, że nikt nie chce unicestwić naszego umęczonego przez historię narodu, w co wierzy wielu sympatyków Pańskiego rządu.

  Pan Minister tego nie wie, bo nie czyta „Wyborczej”, a nie czyta, bo rząd PiS w 2015 r. skasował prenumeratę „Wyborczej” z administracji rządowej w płonnej nadziei, że nas to zniszczy.

  By rozjaśnić mroki Pańskiej ignorancji, ofiarowujemy Panu roczną prenumeratę*. U źródła dowie się Pan o osiągnięciach swojego rządu: lipnych maseczkach z Chin, pokątnym handlu z handlarzem bronią i instruktorem narciarskim, o potiomkinowskich szpitalach tymczasowych, o kłamstewkach Pańskiego szefa nie wspominając.

  Dowie się Pan też, że szczepionka Narodowego Programu Szczepień nie została wyprodukowana w Polsce i nie ma husarskich skrzydeł. Powstała we wrogich niemieckich laboratoriach, wyszła spod ręki tureckiego imigranta, a dostarczona została przez dybiącą na naszą suwerenność Unię Europejską. Zawsze lepiej coś poczytać, niż czerpać wiedzę tylko z TVP Info.

  Dziękując za szczodrą ofertę, bez żalu muszę Pana poinformować, że mój szef Adam Michnik nie zadzwoni do naczelnika wydziału promocji programów rządowych. A o szczepionkach informujemy i będziemy informować nadal.

  Łączę stosowne wyrazy

  Jarosław Kurski

  bez komentarza…

 113. Nie wiem czy są już jakieś precedensy, wyroki sądowe, gwarantujące obecności na Twitterze ze względu na obronę wolności słowa ?

 114. Bywalec 2
  11 stycznia o godz. 18:43
  Nie wiem czy są już jakieś precedensy, wyroki sądowe, gwarantujące obecności na Twitterze ze względu na obronę wolności słowa ?

  Bzdury, które szerzy Putin i trolle Ziobry.
  Nie ma czegoś takiego.

 115. Na marginesie
  11 stycznia o godz. 18:37

  No bardzo elegancko odpowiedzieli. 😉

 116. @ geozak
  Czy w stanie Illinois ( bo przypuszczam, że takie pierdoły reguluje prawo lokalne a nie federalne) w przypadku nałożenia przez policję mandatu Stan od razu może ściągnąć z konta obywatela nałożoną opłatę, czy może jednak, w przypadku jej nieuiszczenia musi zaczekać na wyrok sądu ?

 117. Nie po to wszedłem za żoną do księgarni aby wyjść z pustymi rękoma.
  Od dawna bowiem rzucały się w moje oczy reklamowane książki:
  – PRAWDA czyli krótka historia wciskania kitu
  oraz
  – LUDZIE czyli jak spieprzyliśmy wszystko.
  Książki te napisał Tom Phillips dziennikarz i komik mieszkający w Londynie.
  Prezydent USA w ciągu 120 minut wygłosił 125 bzdur, czyli więcej niż jedną na minutę, napisał autor. Czyż nie jest to wystarczająca zachęta by sprawdzić te rewelacje?

 118. Mad Marx
  11 stycznia o godz. 19:50

  Stan od razu może ściągnąć z konta obywatela nałożoną opłatę za mandat – ale tylko przy specyficznych uwarunkowaniach:

  1. Pan geozak musi mieć w czubie powyżej 0.8 promila
  2. Ma przy sobie kilka istotnych banknotów
  3. Jest już ciemno
  4. Stan musi być odziany w mundur lokalnej policji (broń Boże stanowej) oraz mieć na nazwisko Kowalsky

 119. Jeżeli ktoś z państwa poświęcił cztery minuty na wysłuchanie piosenki Beaty Kozidrak „Rzeka marzeń” i przy okazji obejrzał mieszkańców Afryki może następnie wysłuchać koncertu ZIELONO MI z festiwalu opolskiego (1997 r.) dla Agaty Passent córki Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta. Koncert przepięknie prowadzi Magda Umer. To dla mnie także niespodzianka, bo przecież już minęły 23 lata od tego wydarzenia, a umknęło z pamięci i dopiero sztuczna inteligencja zdecydowała, że powinniśmy to zobaczyć ponownie. Jak chcecie tylko koncert oto link:
  https://www.youtube.com/watch?v=_rbDnAPC8zo

 120. Is42,
  dales tylko pierwsza czesc koncertu ‚Zielono mi’. Nie mam teraz czasu wiec poszukaj sam czesci drugiej. Koncert prowadzi Magda Umer z Agata Passent.

 121. druga część koncertu ZIELOMO MI Opole 1997
  https://www.youtube.com/watch?v=twdcxUDTZnY

 122. legat. 16.05 dlaczego klamiesz? Tj. bzdura z tym konten! Napewno nie przeprosis bos zapewne varszaviak!

 123. Zmowa medialna, Trump zablokowany przez:

  Google, Apple, Instagram, Twitter, Facebook, Pintrest, Reddit, Shopify, Snapchat, TicTok, Twitch, Youtube

  https://www.glamour.com/story/donald-trump-social-media-bans-twitter-facebook

  Ale się obszczymurki zmówiły przeciwko demokratycznie wybranemu Prezydentowi największego mocarstwa świata.

  Na pewno stoi za tym jakiś Soros.

 124. xpawelek 11 stycznia o godz. 21:52 do mnie: –legat. 16.05 dlaczego klamiesz? Tj. bzdura z tym konten! Napewno nie przeprosis bos zapewne varszaviak!

  Xpaawełek,
  każdy czytać sobie może, jeden to robi lepiej a drugi to robi gorzej. Są w świecie takie cymbały, które nie odróżniają co jest cytatem a co tekstem napisanym przez zamieszczającego tenże cytat. Ponieważ nie jestem specjalistą od diagnozowania umysłowych deficytów indywiduów mających problemy ze zrozumieniem prostych w końcu tekstów, to proponuję Xpawęłku, tak z dobrego serca, abyś złożył wizytę u jakiegoś medyka to może Ci da radę pomóc, choć sam mam wątpliwości z powodu głębi tychże deficytów o których wspomniałem.

 125. ls42
  11 stycznia o godz. 20:48

  Właśnie @act napisał już, że podany przez ciebie link, to tylko pierwsza część tego bardzo niezwykłego koncertu. Druga, bardzo ważna część jest tu:
  https://www.youtube.com/watch?v=twdcxUDTZnY&feature=youtu.be

  Koncert poleciła mi zaprzyjaźniona osoba w ubiegłą środę i muszę powiedzieć, że zrobił na mnie ogromne wrażenie – nie wiedziałam, że koncert w Opolu odbył się wtedy krótko po śmierci A.Osieckiej. Miał być w pierwotnej wersji prowadzony przez nią samą razem z Magdą Umer. Stąd wzięła się tam na scenie jej córka Agata Passent – śliczna, delikatna, nieśmiała dziewczyna, starająca się sprostać tej bardzo trudnej sytuacji na scenie.
  Wszyscy wykonawcy byli znakomici – Ewa Bem, A.M. Jopek , Katarzyna Groniec, Justyna Steczkowska, oczywiście M. Rodowicz. Ale potem w drugiej części wspaniałe interpretacje Szałapek, Jandy, Machalicy, Grzegorza Turnau.
  No i przyszedł wielki finał, gdzie wszyscy wykonawcy i publiczność zaśpiewali słynne „Niech żyje bal”. To był bardzo emocjonalny, wzruszający moment i poczułam wilgoć pod powiekami…
  Pomyślałam wtedy, że teksty A. Osieckiej mówią mi o niej o wiele więcej niż wszelkie opowiadania o niej.

 126. Wieczorem spore zainteresowanie wzbudziła wypowiedź szefa KPRM Dworczyka dla Wprost o tym, że masowe szczepienia przeciwko covid mają być ponawiane co rok.

  Minister Dworczyk niestety nie ujawnił gdzie posiadł tę informację i czy dotyczy ona krótkiego okresu (rok) ochrony przed zakażeniem, który dają aplikowane szczepionki czy raczej wynika z przwidywanych mutacji wirusa – odpornych na ich działanie.

  Wypowiedź ministra Dworczyka wzbudziła ożywioną dyskusję – jak na razie wsród epidemiologów.

 127. Na marginesie

  Dzięki za wklejenie listu Wyborczej do ministra Dworczyka. Piękny!

  Minister Dworczyk nie ma dziś dobrego dnia.

 128. duende

  Kobitka coś bełkocze o mnie ale opiera sie na czymś co ja nigdy nie powiedziałem czy napisałem.Blacklay ma rację ,że to jakaś pomylona wiedżma.

 129. Mad Marx
  Zadając te pytania najpierw uzyskaj wiedzę jaka administracje ( władzę ) mamy w USA i jej kompetencje w sprawowaniu władzy .Nie mam zamiaru dokształcać takiego Nieuka jak Ty.

 130. @ geozak:
  I tu ujawnia się cała Pana ignorancja co do systemu prawnego kraju, w którym Pan podobno mieszka. Ja nie muszę znać ustawodawstwa Stanu Illinois bo tam nie mieszkam, więc zadałem Panu proste pytanie, na które Pan nie potrafi odpowiedzieć. Wniosek z tego może być taki, że wcale Pan nie mieszka w Stanie Illinois, albo jest Pan nieukiem i ignorantem, jak wielu naszych rodaków zamieszkałych w USA. Wyśmiewacie się z Latynosów i Murzynów, że to tumany a sami tumanami jesteście.

 131. basia.n
  11 stycznia o godz. 22:21
  Niektórzy uważają za najlepszy koncert festiwalu w Opolu i trudno się z tą oceną nie zgodzić, tak jak z Twoim pięknym komentarzem.
  Pozdrawiam muzycznie!

 132. Nawążę do poprzedniego tematu bloga i w skrócie postaram się przeidstawić aktualną sytuację w US .

  Demokraci mieli w niedzielę, a najdalej w poniedziałek działając w trybie nadzwyczajnym poddać pod głosowanie w House (sejm) sprawę impiczmentu Trumpa za podżeganie do przewrotu stanu.

  Materiały wszystkie zostały przygotowane.
  Wniosek napisany.
  Ludzie pracowali nad tym dzień i noc.

  Jednak w week end Joe Biden konferował z Nancy Pelosi i wyraził obawę, że jeżeli proces impiczmentu teraz rozpoczną, to po przekazaniu pałeczki do Senatu, tam sprawa się przeciągnie i zdominuje pracę Senatu.

  A on Joe Biden chce zacząć swoje pierwsze 100 dni różnymi ważnymi rzeczami, takimi jak np. dać ludziom więcej pieniędzy z powodu covidowych zaburzeń, itd

  Z jakichś powodów to ambicjonalnie ważne dla prezydentów US, żeby jak najwięcej zrobić w tych pierwszych 100 dniach urzędowania.

  Pozatym chce zacząć łączyć Amerykanów, a nie dzielić, więc zaproponował, żeby ukaraniem Trumpa zająć się później

  Po tych rozmowach Nancy Pelosi (marszałek Sejmu)
  postanowiła napisać oficjalny list do vice-prezydenta żeby natychmiast wprowadził w życie poprawkę 25 (Konstytucja) w ten sposób przejmując funcje prezydenta.
  Dała mu 48 godzin do zastanowienia i do odpowiedzi na ten formalny list Sejmu (House).

  Powiedziała również, że jeżeli odpowiedź Pensa będzie negatywna, wtedy House pójdzie za ciosem i zrobi Trumpowi impiczment.

  Jak pokazują powyższe zachowania, wychodzi kunktatorstwo dwojga staruszków. Czyli Joe Bidena i Nancy Pelosi.
  Dokładnie to, czego tacy jak ja się obawiali po wyborze Bidena.

  Ten nawet w gębie jest słaby, nie mówiąc już o czynach.

  Teraz, zamiast kombinować jak pozyskać sobie większy elektorat i zaskarbić wdzięczność i uznanie wśród republikanów, to powinien tak, jak na przywódcę z prawdziwego zdarzenia przystało ostro i NATYCHMIASTOWO reagować na evidentny zamach stanu.

  Jeżeli Demokraci będą prowadzeni przez takich przywódców, to nie tylko nie zdobędą nowych zwolenników, ale stracą swoich.

  Tej hydrze natychmiast należy obciąć macki.

  A staruszkowi Joe mani się coś, co tylko szkody przyniesie.

  Jeżeli demokraci posłuchają tych kunktaatorskich rad, to ludzie stracą do nich szacunek i nikt już potem im ufać nie będzie.

  Zajmowanie się Trumpem i jego kamarylą po 100-u dniówce Bidena …
  to żart!
  Nikt już wtedy tym się interesować nie będzie, a wysiłki naiwne Bidena o pozyskaniu republikanów spełzną na niczym.

  W tej chwili opinia publiczna pilnie obserwuje jakie posunięcia wykonają Demokraci.
  Chwila jest szalenie ważna.
  Nigdy wcześniej nie zdażyła się próba zamachu stanu.
  Ludzie oczekują o natychmiastowe konsekwencje.

  Jeżeli próba zamachu stanu NIE jest w/g Bidena sprawą NAJBARDZIEJ naglącą, to jak można go traktować poważnie?

  Tak myślą ludzie.

  Zaznaczę, że już sam fakt, że House zagłosuje na „Tak” , to znaczy, że Trump był impiczt.
  Druga faza w Senacie, to inna sprawa.
  Bo jeżeli Senat zagłosowałby na Tak, to wówczas prezydent jest usunięty z urzędu
  Jednak sam fakt, że po takim koszmarnym wydarzeniu Trump natychmiastowo byłby impiczt, to to samo w sobie już jest dużo.

  Poza tym istotne też jest kto w House, czy w Senacie jak by głosował.

  To jest o tyle ważne, że opowiadając się za Trumpem i broniąc jego bezpośredniej roli w próbie przewrotu, kongresmani już na zawsze plamią swój honor i czyniąc to jednoznacznie opowiadają się za łamaniem Konstytucji.

  Szalenie ważne żeby to jak najszybciej przeprowadzić.

  Ale staruszkom się nie spieszy jak widać i w związku z tym następne wybory przegrają
  A ludzie już całkowicie stracą zaufanie i do nich i do wszelkich władz.

  Bo za niewielkie przekroczenia karze się przeciętnego śmiertelnika surowo i natychmiast.

  Natomiast ci u władzy mogą w naoczny i tragiczny w skutkach łamać Konstytucję, ignorować/lekceważyć zamach stanu i niewiele się dzieje.

  Grożenie palcem i ogłaszanie, że się chce pogodzić dwie zwaśnione strony.
  BTW takie między innymi zachowania typu: co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie … powodują powstawanie przeróżnych grup nieufającym elitom

  To jeden z powodów dla których Trump, a nie Hillary został wybrany na prezydenta.

  Jeszcze jedna uwaga.
  Są tacy, którzy proponują teraz impicz Trumpa w House i poczekać 100 dni (co by Biden mógł się wykazać) i dopiero wtedy sprawę zgłosić do Senatu.

  Co prawda wówczas już nie chodziłoby o usuwanie Trumpa z urzędu, bo już ten tylko w golfa by grał, ale wtedy chodziło by o usankcjonownie, że Trump już NIGDY nie może sprawować żadnego oficjalnego urzędu.

  Tak czy inaczej dużo gadki, a niedługo minie tydzień od zamachu. na szczęście nieudanego

  Teraz tylko czekać na nastepnego Trumpa, tylko mądrzejszego niż oryginał.
  Zwłaszcza że gadatliwa i naiwna sprawiedliwość struszków wręcz do tego prowokuje.

  Zwłaszcza w tym wypadku sprawidliwość powinna zareagować swift!!!

 133. Dzięki Is42 za wklejenie linka do koncertu Agnieszki Osieckiej.
  Basi odbór tego wydarzenia też podzielam

  Agatka Passent śliczna i przemiła.

  Dzięki również dla Na marginiesie za wklejenie listu Wyborczej do Dworczyka.
  Świetna odpowiedź.

 134. gazeta.pl – „Impeachment Trumpa jest naprawdę blisko. „Mamy już 214 z 217 głosów za”, „Liczby są po naszej stronie”
  To jest ogromny polityczny skandal, jeżeli 200 ludzi decyduje o usunięciu urzędującego prezydenta na którego głosowało 75 milionów wyborców?
  To się w głowie nie mieści normalnemu człowiekowi . Co on złego zrobił ? Podpisał ustawę nr 447 . Jeżeli go usuną, to powinni anulować wszystkie ustawy jakie on podpisał w czasie jego kadencji . Ambasada Izraela powinna wrócić na stare miejsce, bo nazywając go „szaleńcem”, jak to niektórzy komentatorzy twierdzą , nie można akceptować decyzji „szaleńca”. Jest się nad czym zastanowić . Demokracja do remontu.

 135. W tym, że w taki a nie inny sposób Biden chce oszczędzić Trumpa,
  można się dopatrywać i innych powodów. Na przykład takich, ze nie chce sobie zrażać Izraela, który murem za Trumpem stoi, jak również wielu bogatych dawców z amerykańskich organizacji żydowskich a proizraelskich.

  Dawców niewielu polityków chce sobie zrażać.
  Więc zasłaniając się chęcią czynienia dobra dla społeczeństwa Biden stara się ludziom oczy mydlić, a jednocześnie chronić Trumpa

  Tylko niech mi nikt nie zarzuca antysemityzmu, bo to nie ma nic z tym wspólnego. jest wielu Żydów amerykańskich, czy jak kto woli Amerykanów żydowskiego pochodzenia, którzy myslą dokładnie jak ja.
  Chociażby Adam Shiff, który pełni w Kongresie jedną z najważniejszych funkcji i jest moim zdaniem przykładem amerykańskiego patrioty

  On jest za natychmiastowym ukaraniem!!!

  A Biden, który przesiedział w Kongresie całe życie, nauczył się diling wiling
  i teraz dalej to próbuje żeby wilk syty i owca cała była.

  Aż niedobrze się robi patrząc na to.

  Jeszcze dodam, że w Ameryce wspominanie o pochodzeniu nie musi się zaraz kojarzyć z czymś złym. Np ja jestem Amerykanka polskiego pochodzenia, itd. To jest zwyczajnie stwierdzenie faktu.
  A to, że niektórzy potrafią mieć niezdrowe afiliacje z krajem pochodzenia, to też fakt i dotyczy on różnych nacji.

  ***

  Już część potężnych korporacji amerykańskich wycofała się z finansowania GOP (republikanie), jak również wycofują się potężni dawcy na rzecz kongresmenów, którzy zagrzewali do przewrotu.

  Zobaczymy co będzie dalej

 136. @woytek
  12 stycznia o godz. 0:00

  Czy Ty jesteś za tym żeby ze Stanów Zjednoczonych zrobić Koreę Północną i zamiast do Boga modlić się do Dear Lidera Trumpa i jego bękartów?

  Bo jemu tylko o to chodzi.
  O nic więcej!!!!

  Ps Jego niedorobiony synalek już się szykuje do kandydowania na prezydenta i tłuszcza wyje nad tym z zachwytu

  To nie są żarty. następny moron na prezydenta?

 137. Nie jest z mojej bajki ale dość ciekawie gada .

  https://www.youtube.com/watch?v=EI4Cs-1Jqf8

 138. Dajcie spokój Dziadkowi ; Dziadek z niejednego pieca chleb jadł więc
  jemu więcej wolno niż wam .

 139. Zwolennicy Trumpa wyrzuceni z samolotu.

  https://www.youtube.com/watch?v=hupaBuKfgpE

 140. @Blackley
  12 stycznia o godz. 1:07

  Zwolennicy Trumpa wyrzuceni z samolotu.

  Dzięki za link
  Teraz w końcu wiem, o co chodzi legatowi i bezdomnemu

  W tym programie, jakiś pastor (nie ustaliłam deno.minacji)
  broni prawa Trumpa do do.stępu w mediach społecznościowych.

  Ja obejrzałam tylko część, bo sz.koda było mi czasu na całość.
  Tym bardziej, że to, co dałam radę przełknąć było na tyle informatywne,
  że pozwoliło mi zrozumieć (do pewnego stopnia) tory ich myślenia.

  Pastor powtarza nieomal w amo.ku, że już od dawna Trumpa prześladowano, a teraz dopuszczono się niewy.baczalną krzywdę mu uczynić, taką jaką komu.nizm serwował swoim obywatelom.
  Oczywiście pastor nie omieszkał zmieszać z bło.tem kościoła katolickiego, który jego zdaniem popierając Bidena również uczestniczy w prześla.dowaniu dobrego, niewinnego a poszkodowanego Trumpa

  Pod spodem przeczytałam kilka komentarzy, które również oddają po.zi.om myślenia odbiorców tego programu

  Utkwił mi w pamięci wpis źle życzący Franciszkowi,
  wysłannikowi s z a t a n a

  To, tak dla przybliżenia co poniektórych naszych rodaków rozumowania 🙂

  Poniżej jeden z wielu przykładów jak wyznawcy Trumpa traktują republikańskiego Kongresmena, który nie zgodził się bojko.tować wyboru Joe Bidena
  Pierwszy filmik jest z poczekalni na lotnisku,
  A drugi z samolotu, gdzie Mikka R o m n e y republikańskiego Senatora
  skandując wyzywają od „z.d.r.a.j.c.ó.w”

  Nie chciałabym być na jego miejscu. Taka sytuacja szybko może się zamienić w niebezpieczną b u r d ę.

  Oba filmiki minutowe.

  Inni też byli i są prześla.dowani. Włącznie z obleganiem i wrzaskami pod ich domami, na korytarzach, wszędzie gdzie się da. Groźby zabicia ich, czy też członków ich rodzin. Do wyboru, do koloru

  A w linku Blackeya słuchamy pastora, który rozpacza nad jakimiś obłąk.ańcami republikańskimi, że ich wypro.szono z samolotu, tylko za to, że popierają Trumpa.

  To jest bzdura, bo za samo popieranie nikt nikogo nie wyrzuca z samolotu. Musieli rozrabiać, tylko że filmik zaczyna się dopiero kiedy są oni eskortowani do wyjścia. Przypuszczam że przez szer.yfa. Więc już nie pyskują

  Mitt R o m n e y Booed On Flight To DC With Crowd Chanting „Traitor!”
  https://www.youtube.com/watch?v=92CUQTK9dhc&ab_channel=SmoothMedia

  Ps. już wielokrotnie nie przechodzi, więc rozdzielę linki

 141. —–Mitt R o m n e y confronted at Utah airport by Trump supporters
  https://www.youtube.com/watch?v=KDpWlQbCHqI&ab_channel=Newsflare

 142. A tym poniżej zamieszczonym linku przypomnienie słów niektórych Kongresmenów, którzy przed wyborem Trumpa w 2016 roku wypowiadali słowa o nim jak wróżbici Kasandry.

  A po jego wyborze napili się kuleid (to co Johns dał do picia swojej sekcie przed jej wymordowaniem) i zaczęli służyć mu za podnóżki.
  Powtarzając, szerząc jego brednie i robiąc wszystko czego zażądał.
  Zapomnieli o honorze, o Konstytucji i otrząsnęli się z resztek integrity.

  Można psłuchać tutaj co wcześniej mówiła Nikki Haley, która potem sprawowała urząd ambasadora w UN i słodziła Trumpowi bezwstydnie, <ożna wysłuchać Ted cruze, Marko Rubio, Lindsey Graham, Rand Paul ….

  Jedynie Senator republikański Mitt Romney z Utah od początku do końca stał na tym samym stanowisku, że Trump stanowi zagrożenie. On też był jedynym republikaninem w Kongresie głosującym za TAK w pierwszym impiczmencie Trumpa.
  Ten Senator przez ostatnie 4 lata był całkowicie osamotniony. Nikt z jego partyjnych kolegów ani go nie odwiedził w jego gabinecie, ani nie chciał z nim rozmawiać.
  Reszcie taki shunning nie odpowiadał.
  Woleli się zeszmacić niż znaleść się w skórze senatora Romnej.
  Dzisiaj muszą ze wstrętem patrzeć sobie w lustra i unikać spojrzeń uczciwych ludzi.

  Ciekawie zebrany materiał.

  Keilar: GOP ignored their own warnings about Trump
  https://www.youtube.com/watch?v=6FXuXqzUO9E&ab_channel=CNN

  CNN’s Brianna Keilar calls out Republicans for warning Americans about President Trump, then choosing to ignore his „uniquely troubling nature” and ultimately end up either supporting him or working under his administration.

 143. Przeczytałam artykuł pana Zalewskiego w Polityce na temat impiczmentu Trumpa i czy jest on koniecznością, pomimo, że kadencja Trumpa jest na zakończeniu

  Zauważyłam kilka spraw, które wymagałyby dokładniejszego opisu, ale dorzucę tylko jedno

  Mianowicie, red Zalewski pisze, że Trump „rozgląda się za adwokatami na wypadek impeachmentu. Rolę tę mieliby objąć Giuliani i słynny adwokat Alan Dershovitz”.

  Przyczyna dlaczego akurat tych dwóch ma bronic Trumpa w drugim impiczmencie jest taka, że jego adwokaci, którzy go bronili poprzednio już GŁOŚNO oświadczyli że tym razem oni swoich rąk w tym maczać nie będa.

  Alan Dershovitz poprzednio też go bronił i jako konstytucjonalista zrobił z siebie kompletną ścierkę.
  Wmawiał z poważną miną, że białe to czarne i na odwrót.

  Ten facet nie ma za grosz honoru, sumienia a ambicja go pożera.

  A Rudi Guliani to się juz tak bardzo zeszmacił, ze jemu już wszystko jedno.
  Zapędził się w ślepy zaułek z wiarą w dear lidera i teraz nie ma gdzie pójść, oprócz dalej służenia temu orangutowi pomarańczowemu.

  BTW nowo-jorska izba adwokacka zastanawia się czy nie pozbawić go członkostwa. Za udział w podżeganiu do puczu.
  Jeżeli tak się stanie, to on również nie będzie mógł wspierać Trumpa.

  Ja bym wolała żeby Bar association sie wstrzymał z taką decyzją, bo warto będzie oglądać jak się kompromituje broniąc Trumpa.
  A pozatym Trump wtedy będzie zmuszony znaleźć innego szubrawca, który może okazać się mądrzejszym, bardziej wyrafinowanym

 144. Tej hydrze natychmiast należy obciąć macki.

  Ile macek ma hydra?

 145. A nie lepiej temu hydrantowi zakręcić zawór?
  Twitter to zrobił, a obrońcy wolności słowa się oburzają 🙄

 146. Dlaczego Israel milczy w sprawie Trumpa… pozbawionego prezydentury w stylu wenezuelskim…. jak sam ocenia… Tak sobie myślę prywatnie, że za Wzgórza Golan coś od Israela się należy… Guido miał więcej szczęścia…

 147. Kiedy obalano Jaruzelskiego i resztę… więżniów z tego okresu uznawano z marszu za politycznych… Teraz Wałęsa ściganych przez Kaczyńskiego też określa politycznymi ofiarami… bieżącego reżimu… Tak sobie myślę prywatnie… zmieniają się ludzie, a reżimy zostają… taki produkt regionalny… Jak w celi… stojący skazany myśli, że nie siedzi…

 148. Czy Trump nie powinien być pasowany na tzw. wyklętego… wszak bratobójczo walczy z komuną… demokratyczną z pozoru… Tak sobie myślę prywatnie… po wypowiedzianych wojnach Chinom czy Rosji też… o podpaleniu Reichstagu nie wspomnę…

 149. 404@
  „Tout ce qui est excessif, devient insignifiant”.
  „Anything that is excessive becomes insignificant”. Chyba tak to bedzie przetlumaczone.
  Obserwuje to z daleka, lecz coraz bardziej przypomina mi to wszystka jakis vaudeville. Reakcje na to wszystko tak samo „excessifs”. Arnold Schwarzenegger porownujacy zamieszki na Kapitolu do Nocy Krysztalowej i do przesladowan antysemickich w Austrii w 1938 roku, ktory, jak powiedzial, dobrze pamieta. Urodzil sie w 1947. Zejdzmy na ziemie. I z glowy na nogi.
  Trump moglby przejsc do historii jako ekscentryczny populista, zostania w niej pokazany jako pajac i idiota. Ale to nie jest powod aby rozrywac szaty. Nie pierwszy on i nie ostatni.

 150. Podobna dyskusja w KL:
  https://kulturaliberalna.pl/2021/01/11/sawczuk-w-poniedzialek-twitter-zablokowal-konto-donalda-trumpa-czy-slusznie/

  I ważna (kluczowa) obserwacja:
  „Istnieje natomiast pewien ważny, a niedoceniany kontekst tej sprawy. Warto pamiętać, że niezależne media to instytucja liberalnej kultury politycznej. W porządku politycznym ukształtowanym od początku przez skrajną prawicę nie byłoby nawet takiej dyskusji, ponieważ nie ma w nim miejsca na media krytyczne wobec władzy. Ostatecznie rzecz biorąc, lepszy jest system polityczny, w którym medium może zablokować prywatne konto prezydenta, niż system, w którym władza może zablokować niezależne media.”

 151. izabella
  12 stycznia o godz. 9:31
  Prawo mniejszego zla?
  Wrzod zwany Trumpem pokazal jednak granice naszej wolnosci slowa, gdzie GAFAM sa silniejsze o panstwa. Media sa zalezne od pieniedzy, chyba juz nie istnieje nic takiego, co sie nazywa „niezalezne media”. Z drugiej strony, mowisz o „W porządku politycznym ukształtowanym od początku przez skrajną prawicę”. A po drugiej stronie, skrajej lewicy, jest miejsce na sto kwiatow mediow krytycznych wobec wladzy? Ja juz nie mam zludzen.

 152. 404
  12 stycznia o godz. 2:57
  Teraz w końcu wiem, o co chodzi legatowi i bezdomnemu

  Hihihi

  Demokracja ma być !! i sprawiedliwie !!

  W Polsce nie byłoby problemu:

  Demokratycznie wybrana Julia Przyłębska wydałaby demokratyczny wyrok, w rozszerzonym składzie demokratycznie mianowanych sędziów, w imieniu wszystkich Polaków i byłoby demokratycznie.

  A w Ameryce rządzą obszczymurki, na co się oburzają Putin i Ziobro

 153. W USA trochę tak jak w Polsce.

  Są tacy co podadzą rękę Dudzie, i tacy co nie podadzą.

  Annika Sörenstam i Gary Player odebrali od Trumpa „medal wolności” a Bill Belichick nie.

 154. Tutejszy kretyn się uśmiał Hihihi.

 155. Demokratyczny uśmiech trollu

  Pozdrów Zbynia 🙂

 156. @GajowyM.
  12 stycznia o godz. 7:45

  Tej hydrze natychmiast należy obciąć macki.
  Ile macek ma hydra
  ?

  W tym wypadku macki czy głowy, to prawie na jedno wychodzi 🙂
  jedne i drugie odrastają.
  Tak jak Herkules nalezy zatrudnić tych, co „gorącym żelazem” będą odcięte miejsca przypalać.

  W przeciwnym razie grozi kompletny autokratyzm w Ameryce, z której „dobry” przykład rozejdzie się jak smród po świecie

 157. @adam100
  12 stycznia o godz. 10:03

  🙂 🙂

 158. To ciągle jęki, że nie ma „wolnej prasy”, przypominają mi wynurzenia wrogów demokracji, którzy z faktu, że we Francji biją demonstrantów, niszczących cudze mienie i atakujących policję, wyciągają wniosek, ze w tym kraju nie ma demokracji. Każdy kto żył w systemie nie demokratycznym, w którym wszystkie media były podporządkowane jednemu ośrodkowi władzy nie powinien mieć raczej mieć problemów z odróżnieniem tego stanu rzeczy od obecnego krajobrazu medialnego w Polsce, gdzie mamy prasę od „Gazety wyborczej” do „Gazety Polskiej” i od „Polityki” do np. „Gościa Niedzielnego” i telewizje od TVP do TVN. A co do wolności, ze rzekomo jej nie ma tam, gdzie nie możemy robić wszystkiego na co mamy ochotę, na przykład wykorzystując „wolność słowa” nawoływać do mordu, nienawiści, lub puczu. Tam gdzie nie umiemy z wolności odpowiedzialnie korzystać będzie ona nam ograniczana. A aby uzyskać absolutną wolność, to musimy zostać eremitą. Dzięki internetowi obszar wolności i tak bardzo się zwiększył i nie zawsze wychodzi to na dobre, jesli spojrzeć jak szerzą się wszelkie teorie spiskowe i wszelkiej maści dyrdymały.

 159. Ponoć wspólne zdjęcie z Trumpem, to teraz obciach… Tak sobie myślę prywatnie… kiedyś robili z Wałęsą…

 160. woytek
  12 stycznia o godz. 0:00
  W głowie ci się nie mieści, że można przestrzegać prawa. Prawa w Ameryce ustanowiła większość i dopóki ich się nie zmieni będą obowiązywać

 161. @ahasverus
  12 stycznia o godz. 9:22

  Tout ce qui est excessif, devient insignifiant”.
  Obserwuje to z daleka, lecz coraz bardziej przypomina mi to wszystka jakis vaudeville.
  Trump moglby przejsc do historii jako ekscentryczny populista, zostania w niej pokazany jako pajac i idiota. Ale to nie jest powod aby rozrywac szaty. Nie pierwszy on i nie ostatni
  .

  ***

  Co do Arnolda Schwarzeneggera to również zazgrzytało mi jak słuchałam
  jego wypowiedzi, porównującego wydarzenia na Kapitolu do nocy kryształowej. Szalenie mnie dziwiło, że wielu polityków, czy dziennikarzy wychwalalo tę wypowiedź pod niebiosy.

  Co ma piernik do wiatraka?
  W jednym przypadku to była próba puczu.
  A w drugim napaść na obywateli na bazie rasistowskiej.

  Ale stało się nioemal szablonem żeby wszystkie paskudne sytuacje porównywać z dramatem Żydów przed i w czasie IIWŚ.

  Niewątpliwie z daleka to może wyglądać jak vaudeville.
  Ale nie z bliska.

  Piszesz: „Trump moglby przejsc do historii jako ekscentryczny populista, zostania w niej pokazany jako pajac i idiota.
  Ale to nie jest powod aby rozrywac szaty.
  Nie pierwszy on i nie ostatni

  Z tym pozwolę się nie zgodzić. on nie jest „excentrycznym populistą”.
  Chyba że historia będzie pisana pod dyktando jego beneficjentów i naśladowców

  Nikt zdrowy na umyśle nie rozrywa szat, a zwłaszcza z powodu że on jest pajac i idiota.

  Jednak otworzył on szkatułkę Pandory we własnym egoistycznym celu.

  Przeróżnego rodzaju izmy się rozbuchały, co jak dotąd osiągnęło kulminację w próbie zamachu stanu.
  Wytworzył się kult Trumpa, którego jedynym celem jest posiąść nieograniczoną władzę dla siebie i swoich bękartów.
  Jemu nie przyświecają ŻADNE szczytne idee.
  To jest łobuz zwykły.

  Nie przypuszczam żebyś równie lekceważąco odebrał sytuację, gdyby zdarzyła się we Francji czy w Polsce.
  Żeby tłum rozwścieczony zaatakował Parlament obradujący w tym czasie nad pokojowym przejściem jednej władzy na drugą.
  Żeby ten tłum miał przygotowane materiały na szubienicę, którą natychmiast na miejscu zbudowano, żeby miał kajdanki, żeby podkładał materiały wybuchowe w Parlamencie, żeby krzyczał o wieszaniu kongresmenów czy vice prezydenta, żeby walczył ze strażą kapitolu, żeby padły trupy, itd.

  Zamach stanu to NIE jest NIC!

  To jest poważna sprawa.

  Tym bardziej, że w dalszym ciągu trwają przygotowania na atak na wiele urzędów federalnych we wszystkich 50 Stanach.

  BTW jak to jest do zaakceptowania, że wbrew konkretnym ostrzeżeniom o możliwości zaistnienia takiej sytuacji nie była na zaś przygotowana obrona?
  Poza tym jak to możliwe żeby cała administracja Trumpa z nim na czele utrudniała przez dwie godziny wysłanie posiłków.
  I wiele, wiele innych spraw, na które należy znaleźć odpowiedź i ukarać prowodyrów.
  W tym głównie Trumpa, jego kamarylę i kongresmenów, którzy odegrali niebagatelna rolę w zorganizowaniu tej próby puczu.

  Piszesz: „Nie pierwszy on i nie ostatni”

  Tym bardziej nie należy teraz tej sytuacji lekceważyć
  Demokracja to krucha sprawa.
  Jeżeli się o nią nie dba, to łatwo ją stracić

 162. W 1968 roku grupa turystów z Moskwy opanowała lotnisko w Pradze, aby dać początek sojuszniczej inwazji na Czechosłowację… Na tym tle jankesi ściągnięci jako turyści na Kapitol… przypominają sprawców zatrucia Nawalnego… totalna klapa… o ponad 100 zamachach na Castro nie wspomnę… Tak sobie myślę prywatnie… gdzie są chłopcy z tamtych lat… Hoovera…

 163. 404
  12 stycznia o godz. 11:19
  Nie wiem czy uzycie terminu „zamach stanu” nie jest naduzyciem semantycznym.
  Kowboje szturmujacy Kapitol mysleli , ze bronia demokracji. Zmanipulowani plaskoczolowcy. Szczerze mowiac nie za bardzo to sledzilem, bedac przekonanym, ze mimo tego tragicznego cyrku, Biden zastanie prezydentem w przewidzianym prawem dniu. Moze to smutne, lecz ja od dawna nie podniecam sie polityka. Immunizacja byla skuteczna. Interesuja mnie stosunki spoleczne, relacje miedzyludzkie. Polityka to brudna piana, „l’écume”.

 164. Bywalec 2
  12 stycznia o godz. 11:04
  Słusznie zwracasz uwagę, że wolność myli się ludziom z samowola, czyli nieskrepowanym robieniem tego na co maja ochotę. ( i najlepiej żeby za to nie było dla nich żadnych złych konsekwencji)
  Nawet, gdy dwie osoby wchodzą we wspólnotę, to muzą zrezygnować z dotychczasowej wolności. Gdy tego nie zrobią wspólnota się rozleci z wszystkimi konsekwencjami tegoż.
  Aby wielu ludzi korzystnie dla swej wspólnoty działało konieczne jest ustalenie i trzymanie się wspólnie ustalonych zasad relacji , lub wybraniu sobie przywódcy (lub zgodzeniu , podporządkowaniu się silniejszemu). Obecnie większość ocenia, że ten pierwszy sposób jest korzystniejszy , bo władza lubi się wyradzać i dobrze rządzącego władce
  może zastąpić skandalicznie rządzący następca. Oczywiście słuszne jest powiedzenie, że jest to zły sposób na rządzenie , ale na razie nikt lepszego nie wymyślił.
  Nic dziwnego że wielu narzekają na rządy demokratyczne, a niektórzy wręcz pałają do nich nienawiścią (Piłsudski pluł na polską na demokrację i nie przebierał w słowach słynne ” Wam kury szczać prowadzać, a nie politykę robić”. )
  Wielka wada demokracji jest to, że jest jak w powiedzeniu „narody maja takie rządy na jakie sobie zasłużyły”
  I często demokracja rozwala państwo.
  Wszystkim wciąż trzeba przypominać, że by państwo dobrze funkcjonowało musi mieć dobre prawa i one muszą być egzekwowane (a prawo i jego egzekwowanie prawa ogranicza wolność)

 165. @404 @12 stycznia o godz. 11:19
  Na prawdę niepokojące obrazy z powstania w Waszyngtonie

  Witaj @404. Pewnie widzimy to wszystko podobnie lub identycznie. Dawno się nie odzywałem, ale dzieje sie tyle, że poczułem potrzebę odezwania się. Odrzuciłęm FB, na Tweeterze nie miałem nigdy konta, bo uznałem te media za złe. Słucham jazu i smooth music, np.: Adore jazz, Penthouse Radio, PBS, BBC World Service (stacje radia internetowego). Chciałbym, żeby było już po 20 stycznia – po inauguracji.

 166. @ahasverus
  12 stycznia o godz. 12:07

  „Nie wiem czy uzycie terminu „zamach stanu” nie jest naduzyciem semantycznym”.

  Jeżeli Demokracji podstawą są wolne wybory rządu danego kraju, a rząd, który je PRZEGRAŁ wbrew temu stara się utrzymać władzę wszelkimi sposobami włącznie z prowokowaniem do wojny domowej, do sparaliżowania Parlamentu, do wykonania samosądu na posłach, którzy się upierają przy wynikach wyborów, do unieważnienia praworządnego głosowania, itd

  To jak to nazwiesz?
  Jeżeli nie zamachem stanu, puczem?

  Nieuznawanie demokratycznych wyborów i wbrew nim uzurpowanie sobie władzy przy użyciu takiej czy innej siły, to jest zamach stanu.

 167. @404, @AllEnglishSpeaking
  Warto posłuchać co mówili Republikanie przed wyborem Trumpa o nim. Później stali się jego zawziętymi zwolennikami. HIPOKRYZJA²
  Keilar: GOP ignored their own warnings about Trump

 168. Bar Norte
  11 stycznia o godz. 22:41
  i Na marginesie
  Fauci dodał, że wskazówką tutaj mogą być dane dotyczące szczepień w przypadku pozostałych znanych już nam koronawirusów. Przykładowo wybuch epidemii SARS w 2002 roku pokazał, że osoby zakażone były naturalnie odporne na ponowne zakażenie przez ponad rok, ale ta odporność ostatecznie spadła.
  „Z tego co wiemy o dotychczasowym czasie trwania odporności, zdziwiłbym się, gdyby okazało się, że jest to okres 20 lat, ale byłbym również zaskoczony, gdyby był krótszy niż rok” – dodał, podsumowując – „Myślę, że prawdopodobnie zajmie to więcej niż rok”
  Lepiej by było żeby Pan Dworczyk informował , a nie dezinformował.

 169. 404
  12 stycznia o godz. 11:19

  Mój komentarz
  Tak jest. Nie było i nie ma żartów. 6 stycznia w USA była podjęte działania krytyczne dla demokracji.
  Zagęszczenie wydarzeń związanych z przejęciem władzy przez nowego prezydenta, intensywny ciąg propagandowy ekipy Trumpa związany z głośnym, intensywnym podważaniem ważności wyboru nowego prezydenta, wysokie poparcie dla Trumpa jako przegranego, co stworzyło atmosferę zawiści, nienawiści, zawodu u jego zwolenników, to główne czynniki, podpory mentalne dla burzycieli demokracji, zwolenników autorytaryzmu, różnego rodzaju krętaczy, balangistów, szamaństwa wszelkiego, głosicieli wszechświatowego spisku, itd.

  To nie było tylko miejscowe igrzysko – pośmiewisko, to była sterowana apelami i zapewnieniami najwyższego przywódcy USA propaganda, to była próba zamachu na państwo przeprowadzona niby w formie słusznego protestu, swoistego święta wolności dla konfederatów, faszystów, foliarzy i tych jak oni się nazywają, wierzących w Trumpa jako Herkulesa walczącego z wszechświatowym spiskiem handlarzy dzieci.

  Mimo groteskowej (w części) formy, to była groźna próba przewrotu, próba uruchomienia reakcji łańcuchowej, która zwykle w atmosferze nieładu, niepewności i zamętu, od pewnego momentu rozwija się samoistnie i nieprzewidywalnie.

  Bazą dla tej próby była mentalność dużej części Amerykanów, którą trumpowcy zdążyli przenicować i skierować przeciwko swoim politycznym wrogom. W próbie tej nie występowały elementy racjonalne, to był przypływ, fala, która o mało co by podtopiła znacząco ustrój państwowy w USA, a co za tym idzie wytworzyła bałagan na światową skalę.
  TJ

 170. @404, @AllEnglishSpeaking
  Business amerykaniński odwraca się od GOP – partii Republikańskiej.
  Przestali finansować tych którzy nie chcą pogodzić sie z wynikiem wyborów. To zadziała, bez tego „miodku” nie będą chcieli popierać „pomarańczowego”
  Grand Old Party
  Corporations halt donations to GOP who voted to overturn elections

 171. @404, @tejot, @AllEnglishSpeaking
  Fragment z „O tyranii” przetłumaczone na polski, warto przeczytać!
  Wierz w prawdę. Jeżeli porzucisz fakty, porzucisz wolność. Jeżeli utracicie prawdę stracicie możliwość krytykowania władzy, bo nie będzie istniała podstawa do tego. Jeżeli nic nie jest prawdziwe, wtedy wszystko jest spektaklem, a największy portfel opłaca najbardziej oślepiające światła.
  Timothy Snyder – A Guide to Maintaining Democracy in „On Tyranny”

 172. 404@
  Z Wiki: „Zamach stanu (przewrót, , fr. coup d’État) – niezgodne z porządkiem konstytucyjnym, często z użyciem siły (zbrojny zamach stanu), przejęcie władzy politycznej w państwie przez jednostkę lub grupę osób[1]. Jest pogwałceniem normalnego toku życia politycznego i porządku instytucjonalnego.
  Zamachy stanu są w większości organizowane przez wysokich rangą wojskowych, w wyniku czego siły zbrojne stają się głównym aktorem wydarzeń. We współczesnych państwach nie można skutecznie przeprowadzić zamachu stanu bez udziału lub przynajmniej życzliwej neutralności wojska”
  ————————–
  Pomyslisz , ze sie czepiam. Chodzilo mi jedynie o „strone formalna”.
  Przerazajaca jest ta tluszcza, ktora uwaza, ze broni demokracji, a w rzeczywistosci jest narzedziem w reku paranoika. „Atak na Kapitol” jest bezprecedensowy, lecz ja nigdy nie watplilem, ze demokracja amerykanska jest dostatecznie silna, aby sie obronic przed ta pantalonada.

 173. https://tvn24.pl/polska/szczepionka-na-koronawirusa-ile-szczepionek-zostalo-zmarnowanych-zutylizowanych-najnowsze-dane-ministerstwa-zdrowia-4937295

  A taka aferę zrobiono z zaszczepienia 18 osób!
  Właście ta afera skutecznie zwiększy liczby marnowanych szczepionek, bo ludzie odpowiedzialni za szczepienia będą się bać.

 174. tejot
  12 stycznia o godz. 12:35
  Zgadzam sie absolutnie. To byl groteskowy/dramatyczny precedens, typowa tragikomedia.

 175. @zetus1
  12 stycznia o godz. 12:20

  Bardzo się cieszę, że znowu tu jesteś
  Proszę nie znikaj, a zwłaszcza na tak długo 🙂

  Odnośnie linka, który zamieściłeś
  jest tam wzmianka o R u d i m Gulianim, który próbował dodzwonić się do kongresmena Tommy Tuberville, jednak pomylił się i zadzwonił do jakiegos innego senatora, zostawiając mu wiadomość, że oczekuje się od niego zbojko towania decyzji elektorów (czyli wyborów), co pozwoli kupić czas, w którym inne możliwości zostana wykorzystane po to żeby Trump dalej utrzymał stołek.

  Jednak ponieważ nagrał tę wiadomość nie u Tommy Tubervillea, to ten, na którego maszynce pojawiła się ta niespodziewana a dziwna wiadomość przekazał nagranie do mediów.
  Tym sposobem R u d i dołączył jeszcze jedną gafę do już formidable zasobu.

  Bo np wcześniej wykonał dwa razy „butt call” (komórka w tylnej kieszeni i tyłkiem można zadzwonić niechcący) do reportera, który znalazł na swojej komórce nagranie rozmowy Rudiego też w sprawie wyborów. Przypominam sobie, że jednym razem zwierzał się komuś, że trzeba do „banku” chyba do Qataru będzie się udać, bo brakuje kilkaset tysięcy do działalności i jeszcze inne bzdury
  To tak a propos telefonicznych gaf R u di e go. Bo innych też miał ostatnio sporo
  Napewno słyszałes o filmie Borata, jak R u d i sądząc, że młodziutka reporterka jest do zali.cze.nia, wsadził rękę głęboko w spodnie, leżąc na łóżku i to zostało nagrane na filmie. Dalszej akcji nie było, bo Borat wpadł i przeszkodził.
  Albo jego konferencja prasowa, na parkingu przed sklepem ogrodniczym o nazwie: 4 season, który zarezerwował, sądząc że to hotel
  Najzabawniejsze było to, że obok był sklep sez shop z dil.dami, a po drugiej stronie krematorium.
  R u d i też na świadka oszustw wyborczych przyprowadził do Kongresu na przesłuchanie kompletną oszołomkę, która chyba była po n a r k otykach, bo bredziła tak, że nawet R u d i nie był w stanie jej słuchać, bo widać było, że ją kopie pod stołem. itd

  Ps. nie przechodzi, więc tym razem usunęłam link i postaram się wkleić w następnym poście

 176. Malania Trump narzeka, że się jej czepiają, a ona przecież taka niewinna.
  Dużo kobiet narzeka i ma pretensje do Amazon I do producenta świeczek (Yankee Candle) pachnących, że producent oszust , bo świeczki przestały pachnieć, co spowodowało duży spadek an ich zapotrzebowanie. Kimmel podejrzewa, że covid temu winien, że węch straciły, a czepiają się niewinnego producenta i Amazon.
  PGA zrezygnowa z tego żeby zrobić championship an trumpowskim polu golfowym w new Jersey.

  Jimmy Kimmel również wspomina, że poważny turnament zdecydował, ze nie skorzysta z Trumpowego pola golfowego w Szkocji
  Socjal media „p a r l e r” usunięty z chmury Amazon i republikańscy politycy, jak i dziennikarze z FOXNews narzekają, że nie mają kontaktu ze swoimi ludźmi. Oprócz tego mają poważne zmartwienie, po potracili tysiące, niektórzy dziesiątki tysięcy followeres w social mediach.

  Trump Booted from Twitter & Maybe the Presidency •Jan 11, 2021
  https://www.youtube.com/watch?v=cVaw7DDkgeo&ab_channel=JimmyKimmelLive

 177. Tyle żywności marnuje się w kontenerach… Celebryci do kontenerów ruszajcie dla promocji ratowania żywności… szczególnie tej oflagowanej… !!! Tak sobie myślę prywatnie, że ambasadorowie kromką z kontenera nie pogardzą… kiedyś nawet każdy kłos był podnoszony z ziemi… był symbolem…

 178. maciek.g
  12 stycznia o godz. 12:34
  Odporność.
  W dziejszej rozmowie z red. radia TOK FM prof. Simon określił skuteczność szczepionki max. do 3 lat.
  Szczepionki różnych producentów mogą się różnić. Tak to zrozumiałem.
  Innymi słowy „covid” to temat-rzeka na przyszłe lata. Niektóre publikatory „brzęczą” o tym 24 h/dobę.

 179. @404, @tejot, @AllEnglishSpeaking
  Teroryści, którzy zaatakowali Kongres wg wskazówek Prezydenta przyszli przygotowani aby zabijać.
  Tymczasem w TVPInfo słyszę pochwały dla tych, którzy atakowali . Oni uważają że Trump wygrał te wybory. 🙁 🙁 🙁
  The Terrorists Who Attacked Congress At The President’s Direction Came Prepared To Kill

 180. Materna o szczepieniu na lewo: zostałem wkręcony… Tak sobie myślę prywatnie… tak, to ze śrubami lub żarówkami bywa… to lepsze od kołka…

 181. ahasverus

  definicja coup d’État, którą podałeś pasuje do zajść w US

  Tu nie tylko ten wielotysięczny tłum rozjuszonych wyznawców Trumpa
  Ale również co najmniej dziwny brak zabezpieczenia, czy obrony.
  Wiele poważnych osób zwracało uwagę wcześniej, że szykuje się potężna rozruba
  Mówili to ludzie FBI i innych służb, obserwując m.innymi social media
  Dlaczego w tak ważnej dla kraju chwili wbrew ostrzeżeniom nie stały w pogotowiu specjalne oddziały?
  Szef policji tego distriktu plątał się w zeznaniach i został zwolniony.
  Dlaczego administracja Trumpa wraz z nim na czele UTRUDNIAŁA możliwość pomocy przez dwie godziny.

  A pomoc nadeszła tylko dlatego, ze pewien kongresmen zadzwonił do znajomego gubernatora z sąsiedniego Stanu Meryland, który mając odpowiednie oddziały musiał jednak najpierw uzyskać zgodę odpowiednich osób z administracji Trumpa, a w Białym Domu telefon ogłuchł i NIKT nie odbirerał telefonów, ani nie odpowiadał na nagrane wiadomości z błaganiem o natychmiastowy kontakt, bo Parlament jest okupowany przez rozszalały i nieobliczalny tłum. ŻADNEJ REAKCJI!!!
  W końcu sekretarz armii, który w sumie nie miał prawa wydać takiego polecenia zadzwonił , gubernator przyjął jego zezwolenie/polecenie za dobrą monetę i wysłał oddziały na pomoc.

  To NIE Biały Dom dostarczył pomoc!
  Ponadto Trump tak ludzi poprzesuwał na stanowiskach, pozwalniał, że Pentagon praktycznie został pozbawiony głosu. Decydentami stali się komletni neptkowie bez doświadczenia, ale wyróżniający się wielką lojalnością dla Trumpa.
  On praktycznie zawładnął krajem. Jeżeli pomoc by nienadeszła z Meryland, straż Kapitolu z oddaniem by nie walczyła na tyle długo żeby dać czas ochronie większość kongresmenów wraz z vice prezydentem ukryć w jakimś schronie, to trudno sobie wyobrazić koszmar, który by nastąpił.
  BTW, okazuje się, że ci atakujący mieli plany Parlamentu, posługiwali się radiem w komunikacji. Wielu było wojskowych, albo po wojsku. Także biorąc pod uwagę niespieszną pomoc czy to wojska czy policji, spraliżowane dowódcwo, utrudnianie dostarczenia pomocy przez Trumpa administrację, to w sumie to, co tejot napisał jest absolutnie prawdą.

  A rozruchy wcale nie wyglądają na zakończone. Zwolennicy Trumpa się organizują i planują następne ataki.
  Społeczeństwo wyraźnie podzielone i część, którą udało się przekonać, że wybory zostały im perfidnie skradzione przez elity skorumpowane składające się z pedofili i handlarzy dziećmi … są rozpaleni do czerwoności. Są gotowi walczyć o sprawiedliwą Amerykę i chcą odszczepieńców pozbawić nielegalnie przez nich zaharapczonej władzy

  Także rzecz nie jest skńczona i skutki łobuzerstwa tej bandy Trumpa kraj będzie długo odczuwał.

 182. David Pakman
  Trump Suspended from Twitter FOR LIFE

  https://www.youtube.com/watch?v=Yg7IBSDwXMo

  Putin, Ziobro i czerada trolli, – posłuchajcie

 183. @404, @tejot
  Jak to możliwie, że w tej światłej Ameryce ( mnóstwo laureatów nagrody Nobla, gdzie powstała większość nowoczesnych technologii ) możliwe było to co się stało, rozkrzewiło się kłamstwo na taką skalę. Takie stacje jak FoxNews, BreitBar News, InfoWars sa za to odpowiedzialne i bez rozprawienia sie z nimi nic sie nie zmieni.
  U nas mamy też takie stacje, a teraz będzimy mieli więcej po zakupie prezesa Orlenu mediów regionalnych.
  Jak jest możliwe, że tylu ludzi w USA nie rozumie po 250 latach czym jest demokracja. Jakies poważne zaniedbanie w edukacji .

 184. @zetus1

  Ja bardzo cenię Timothy Snyder. Jego warto słuchać.
  Czasem parę razy pod rząd, bo każde jego zdanie jest ważne i warte zastanowienia, a coś może umknąć za pierwszym razem

  Pozatym kanał „Amanpour and Company” jest jednym z moich ulubionych. Tam można spotkać bardzo interesujących ludzi, którzy nie mówią aby mówić

  Ja pozwolę sobie jeszcze raz wkleić ten link, ale tym razem bez ukrycia go

  Tutaj Mr Snyder zwraca uwagę na szalenie istotne sprawy. Takie np, że Ameryka zmierza do systemu oligarchicznego, że poziom edukacji ludzi się obniżył ostatnio bardzo, jaki mają na to wpływ social media, jakie należy zmiany wprowadzić, żeby ludzi dalej jeszcze bardziej nie ogłupiać, jaką rolę pełni Ameryka jako wzorzec dla wielu krajów, itd.

  Oczywiście ten skrót nie jest dla Ciebie, a dla tych, którzy wcześniej Twojego linku nie otworzyli. 🙂

  Is the U.S. Headed Towards Tyranny? Timothy Snyder Discusses | Amanpour and Company
  https://www.youtube.com/watch?v=hpwnKvsI3SQ&ab_channel=AmanpourandCompany

 185. ahasverus

  Zgadzam się z tobą w ocenie rokoszu kapitolińskiego.
  Był to efekt narastającej od kilku lat paranoi społecznej napedzanej przez paranoika. Oczywiście mam na myśli paranoję rozumianą potocznie. Podobnie jak ty uważam, że przebieg owego paranoicznego rokoszu miał wymiar tragikomiczny.
  Trumpowi gdy przemawiał na wiecu zapewne nawet nie wpadło do głowy, że ci którzy go słuchają potraktują jego słowa poważnie. A to dlatego, że on nie widzi związku między tym co się mówi a tym co się robi. On im mówił to co mówił tylko dlatego, że oni chcieli to usłyszeć. A potem rozbawiony nieoczekiwanym skutkiem swej przemowy cieszył się w bunkrze, że swym przeciwnikom zepsuł imprezę – bo tak świat widzi. To co się naprawdę w sensie politycznym stało dotarło do niego po wielu godzinach i to chyba nie do końca biorąc pod uwagę jego predyspozycje do wypierania rzeczywistości.
  Teza o próbie zamachu stanu nie wytrzymuje konfrontacji z rzeczywistością. Mozna wykazać to na przykładach podobnych wydarzeń z historii. Bastylię zdobywano by przejąć broń i kontrolę nad waznym punktem militarnym w Paryżu. Pałac Zimowy zdobywano by przejąć kluczowy ośrodek władzy. Natomiast Kapitol zdobyto po to by sobie w nim robić zdjęcia, filmiki i rozsyłać je po rodzinie i znajomych. Innego celu szturmujących i okupujących w świetle faktów nie widzę.
  Nadawanie temu przejawowi paranoi społecznej wymiaru zamachu stanu wynika z trudnej sytuacji w jakiej znalazło się państwo. Nie da się bowiem ukryć, że paranoja częsci społeczeństwa amerykańskiego, od dołów struktury społecznej aż po jej szczyty, jest dla tego państwa bardziej kompromitująca i ośmieszająca niż próba zamachu stanu. Stąd te wątki spiskowe w diagnozie wydarzeń za pomoca których nowy rząd USA usiłuje jakoś pomniejszyć polityczne straty. Oczywiście nie mam na myśli strat rządu Bidena tylko straty USA jako państwa.

 186. @tejot
  12 stycznia o godz. 12:35

  świetna ocena sytuacji 🙂

 187. SZOK! Biden wycofa wojska z Polski? Leszek Sykulski o Trumpie i upadku USA!

  https://www.youtube.com/watch?v=wyC1HOkU21M

 188. Kiedy napisałem, że kadencja Donalda Trumpa przyniosła Polsce obietnice dostaw sprzętu wojskowego, odezwały się głosy, że zakupiliśmy samoloty F-35 bez przetargu i za drogo, skoro inni płacili mniej. Można jednak założyć, że kontrahent, nie obciążony kłopotliwymi ustaleniami odnośnie ceny samolotów, doda jakiś bonus i tak wyjdziemy na swoje bez zbędnej mitręgi. Polski rząd mając specjalistów od rokowań i zakupu broni z pewnością uwzględnił wszelkie okoliczności towarzyszące tej transakcji. Być może wyniki wyborów prezydenckich w USA nie były w kalkulowane w koszty transakcji, ale przecież związaliśmy się z Amerykanami na dłużej niż jedna czy dwie prezydenckie kadencje. Wystarczy odczekać swoje i będzie po kłopocie.

  Na marginesie tego wpisu chcę poruszyć obietnice ministra Michała Dworczyka, rzecznika rządu, w dzisiejszym programie radia Wrocław. Usłyszałem z ust rzecznika, że widzi światło w tunelu. Pandemia zdaje się być w odwrocie. Zapytany przez dziennikarza jaką pomoc przeznaczył rząd dla poszkodowanych w wyniku wprowadzonych obostrzeń rzecznik odpowiedział, że teraz jest to miliard złotych dla branży turystycznej, hotelarskiej i producenckiej. Tu trzeba byłoby rozważyć relacje na linii producent – konsument. Dotychczas rząd wynagradzał konsumentów różnymi bonusami jak 500 plus itp. Teraz musi wspomagać producentów bo chyba nikt nie zaprzeczy iż popyt napędza podaż i okoliczności wymuszają strategię aby producent był blisko klienta. W okresie pandemii taki dostawca produktów, a szczególnie usług, ograniczony rządowymi decyzjami może ponosić straty. Sposób ustalania wielkości tych strat siłą rzeczy jest skomplikowany. Widzieliśmy jak w kulturze rozgorzał spór komu dać więcej, a komu mniej się należy. Nie będę podawał nazwisk, bo te na blogu przywołano, ostatecznie jednak jakoś sprawę załagodzono. Tak więc powtórzę; rząd widzi światełko w tunelu, i na tym należy zawiesić wszelkie oczekiwania.

 189. maciek.g, zezem

  Piszecie o hipotezach epidemiologów. Ja te hipotezy znam i mnie nie zaskakują.

  Natomiast zaskoczyła mnie już nie hipoteza ale nieoczekiwana deklaracją na ten temat polityka Dworczyka.

 190. BREAKING: Twitter has now lost over $5 BILLION in Market Share this morning after banning President Trump from the platform.

 191. Za Morawieckim jest włączony billboard… nie mylić ze światełkiem w tunelu… Tak sobie myślę prywatnie o światełku z rzutnika… o propagandzie…

 192. Bar Norte
  12 stycznia o godz. 14:46
  ahasverus

  „Trumpowi gdy przemawiał na wiecu zapewne nawet nie wpadło do głowy, że ci którzy go słuchają potraktują jego słowa poważnie. A to dlatego, że on nie widzi związku między tym co się mówi a tym co się robi.”
  ——————————————————
  Wspaniale! Dlaczego ja nie potrafie tego wyrazic tak jasno i przystepnie? 🙂

 193. Ksiądz za poręczenie za Margot będzie miał sąd kapturowy…w obozie koncentracyjnym też wystąpił ksiądz… Maksymilian… Tak sobie myślę prywatnie, że KK idzie na moralne dno… misyjne…

 194. Rząd się zabezpiecza. Powołuje fundusz kompensacyjny. Obywatel który uważa, że szczepionka mu zaszkodziła i zechce to udowodnić może starać się o rekompensatę w wysokości od 10 do 100 tysięcy złotych. Poprzez rzecznika praw pacjenta.
  Lepiej późno niż wcale, bo przecież już kilkaset tysięcy zaszczepiono

 195. eroryści, którzy zaatakowali Kongres wg wskazówek Prezydenta przyszli przygotowani aby zabijać.
  Tymczasem w TVPInfo słyszę pochwały dla tych, którzy atakowali . Oni uważają że Trump wygrał te wybory

  Mój komentarz
  Ludzie w TVP są zobowiązani przestrzegać poleconej linii propagandowej, a dotychczas z powodu durnowatości Jarosława Ka w sprawach polityki zagranicznej i jego małej wiedzy o świecie, linia ta nie została odwołana.
  Pzdr, TJ

 196. Bar Norte godz 14:46.
  Nie byłbym tak wyrozumiały w ocenie „zdobycia” Kapitolu. Że uczyniono to tylko dla zrobienia sobie fotek i nagrania filmików. Działania ludzi będących w tłumie są nie do odgadnięcia. Spokojne, normalne istoty
  potrafią wyzwolić w sobie „zwierzęce ” instynkty. Tak się złożyło że kongresmeni zdołali uniknąć spotkania z tłumem. Co by się stało gdyby tłum na swojej drodze spotkał panią Nancy Pelosi. Mogły by to być zdjęcia przerażające. Potrącanie, bicie, opluwanie ? Nie do pomyślenia i uwierzenia?

 197. ls42
  12 stycznia o godz. 14:53
  Kiedy napisałem, że kadencja Donalda Trumpa przyniosła Polsce obietnice dostaw sprzętu wojskowego, odezwały się głosy, że zakupiliśmy samoloty F-35 bez przetargu i za drogo, skoro inni płacili mniej. Można jednak założyć, że kontrahent, nie obciążony kłopotliwymi ustaleniami odnośnie ceny samolotów, doda jakiś bonus i tak wyjdziemy na swoje bez zbędnej mitręgi. Polski rząd mając specjalistów od rokowań i zakupu broni z pewnością uwzględnił wszelkie okoliczności towarzyszące tej transakcji.
  ——————————-
  Blogoslawieni naiwni; do nich nalec bedzie Krolestwo Niebieskie.
  Mam do pana duzo sympatii, bo mysle , ze pisze pan w dobrej wierze. Jeszcze mysle! Lecz czy jest pan naprawde az tak naiwny.
  Macierewicz specjalista?, mlody Edmund J., gruby Misio.? Inni , mianowani z partyjnego klucza tak samo.
  Lepiac bedzie posadzic tam na stolkach Gustlika, Janka i Szarika. Gorszy nie bedzie.

 198. Została jeszcze jedna rzecz do zrobienia – koniecznie trzeba zmienić zasady użycia broni przez policjantów.
  Zamiast ostrzeżeń ustnych, strzału ostrzegawczego i dopiero strzału bezpośredniego ale w miarę możliwości by obezwładnić ale nie zabić wprowadzą prawo bezpośredniego strzału, bez ostrzeżenia jeśli delikwent znajdzie się poza zasięgiem pałki.

 199. Tak zupełnie na marginesie: właśnie przeczytałam po raz drugi “The Tipping Point” Malcolma Gladwella.
  O szerzeniu się epidemii… również w sensie metaforycznym.
  Polecam wszystkim, ta książka otwiera oczy. M. Gladwell to wybitnie inteligentna sztuka.
  A jak świetnie się to czyta…

  Tu jest fragment w formacie pdf
  https://hurt.wydawnictwoznak.pl/img/product_media/1-1000/5_Gladwell_Punktprzelomowy__issuu.pdf

 200. P.S. To ostatnie na marginesie “zwierzęcych instynktów” normalnych istot.
  Gladwell doskonale to wyjaśnia. Ale jeszcze na długo przed nim była “Masa i władza” Canettiego.

 201. Stajemy się bardziej życzliwi i uprzejmi niż dawniej. Zasłonięte maskami twarze co prawda sporo kryją, ale przecież zachowujemy odstępy, nie wchodzimy specjalnie komuś w drogę, nie plujemy na chodniki, a nawet ustępujemy obcym z drogi. Być może jeszcze tylko kierowcy nie opanowali sztuki kochania bliźniego swego, ale z biegiem czasu, kto wie, autonomiczne samochody będą miały wbudowane poczucie wzajemnej sympatii.

  W salonie samochodowym też pełna kultura. Nie tylko wszyscy uprzejmi i zapobiegliwi, dla których kupujący samochód jest oczkiem w głowie, ale też serwis życzliwy. Sprawdzą co trzeba, poinformują jak należy, usuną drobną usterkę i jeszcze nie wezmą za to pieniędzy. Każdy kto ma samochód wie jak ważne są styki. Dawniej na styku państwowego i prywatnego zakładu czasami iskrzyło. Teraz styk prawidłowy to lampa świeci. Wystarczy poluźnić i ciemno. Inaczej niestety z koronawirusem. Tu styk to kłopot. Co z tego, że będzie fundusz kompensacyjny. Bezdomny pokazywał takiego któremu nawet maksymalna kwota odszkodowania po szczepieniu nie pomoże. Chyba, że przyzwyczai się do noszenia maski, bez końca

 202. Psychologią tłumu zajmowano sę od końca XIX w. Klasykiem jest „Psychologia tłumu ” Le Bona. Wałkowano to bez końca na wykładach teorii propagandy i tzw. reklamy. BTW Trump ma wielkie zdolności do manipulowania tłumem (może kariera telewizyjna miała znaczenie?), dużo lepsze niż Joe B., który jest po prostu nudny…

 203. ahasverus
  12 stycznia o godz. 16:30

  Tamten fragment napisałem z przymrużeniem oka.

  Muszę dodać, że każdy urzędnik i polityk powinien działać legalnie (zgodnie z przepisami), celowo ( czyli w interesie społeczeństwa), gospodarnie (czyli oszczędnie) oraz rzetelnie (czyli transparentnie)

 204. Błogosławieni naiwni.
  Skąd te przekonanie, że Trump nie przewidział związku miedzy swoim podjudzaniem, a szturmem na Capitol ?
  Dotychczas Trumpowi znakomicie udawało się manipulować swoimi zwolennikami, tylko w tym przypadku, kiedy nawoływał do marszu na Capitol, dla zatrzymania procesu zatwierdzania Bidena na prezydenta, to miałby być całkowicie być zaskoczony reakcją swoich wyznawców ?

 205. Bar Norte
  12 stycznia o godz. 14:57
  Tak. Hipotezy. A na prawdę to niewiele wiadomo.
  Nawet w bardziej poważnych (?) mediach jeden nagłówek zaprzecza następnemu. O politykach nie wspominam.

 206. PA2155
  12 stycznia o godz. 17:04
  Nudny? Złe języki twierdzą ,że będzie zastąpiony.

 207. zezem
  12 stycznia o godz. 17:29
  Jest to moja ocena autorska. Joe nigdy nie porywał tłumu, zdarzały mu się incydenty z szarymi wyborcami podczas kampanii wyborczej. Krytycy zwracali uwage na nadmierną gestykulację i skłonność do opowiadania od rzeczy historii z jego przeszłosci. Nie wiem, co opowiadają „złe języki”..

 208. Internauci pomogli. W sieci jest już fotomontaż zdjęcia na którym pozują Iga Świątek i Beata Kozidrak

  Amerykanie konkurują z UE. Tym razem podwyższyli cła na francuskie wina. Butelka będzie kosztować w USA 40 dolarów. Jak wiemy cena zależy od marki. Przy okazji zapytam czy kto wie jakie trunki najczęściej piją w amerykańskich filmach? W rosyjskim serialu „Królowa piękności” piją francuskiego szampana, polskim serialu „Osiecka” czystą wódkę, a wino jak się pojawia to bez nazwy producenta

 209. W radiu mówili o ingerencji Ukrainy w amerykańskie wybory. Od Majdanu w Kijowie kilka lat upłynęło i nasze zainteresowanie tym krajem oklapło całkowicie. A przecież od czasu do czasu jakieś informacje stamtąd docierają, czy mają jeszcze znaczenie w polityce?

 210. Pablos

  „Nie byłbym tak wyrozumiały w ocenie „zdobycia” Kapitolu.”

  Ależ nie jestem wyrozumiały – widocznie się nieprecyzyjnie wyraziłem.

  Słowo paranoja, którego użyłem za ahasverusem oczywiście ma odniesienie do przypadłości indywidualnej. Ale nie ma innego słowa, które by odpowiadało podobnym zachowaniom czy mysleniu w skali masowej. Tak więc z z powodu braku innego określenia można go w opisie szturmu na Kapitol uzyć. On odpowiada jego bezsensownemu, absurdalnemu i nieracjonalnemu charakterowi. Ci ludzie wdarli się przemocą na Kapitol, potem wznosząc idiotyczne okrzyki rozgościli się, pstrykali sobie fotki a w końcu grzecznie stamtąd wyszli i rozjechali się w szampańskich nastrojach do domów. W tym kontekście nie potrafię powiedzieć co by było gdyby na swej drodze napotkali Nancy Pelosi. Może by ją zdzielili gaśnicą a może pozowali by z nią do zdjęć – zależy co by im akurat wpadło do głowy.

  I ta paranoiczna nieracjonalność jest główną kwestią, która odróżnia szturm na Kapitol od zamachu stanu – przedsięwzięcia na wskroś racjonalnego.

  Powtórzę jeszcze to co napisałem wcześniej – taki przejaw społecznej paranoi jest dla instytucji państwa dużo groźniejszy aniżeli spiski, pucze czy zamachy stanu jakiś kamaryli. Zamach stanu można bowiem zdusić, spacyfikować a paranoi społecznej się nie da. Nawet rozmach z którym wczoraj facebook zlikwidował konta propagaujące QAnon (70 tysięcy!) niewiele w tym zmieni.

 211. Bywalec 2

  „… miałby być (Trump) całkowicie być zaskoczony reakcją swoich wyznawców ?”

  Nie napisałem, że był zaskoczony tylko rozbawiony – tak wynika z relacji.
  Natomiast niewątpliwie zaskoczył go wymiar politycznej afery, którą w swej paranoicznej głupocie wywołał.

  Tak to ująłem:

  „A potem (Trump) rozbawiony nieoczekiwanym skutkiem swej przemowy cieszył się w bunkrze, że swym przeciwnikom zepsuł imprezę – bo tak świat widzi. To co się naprawdę w sensie politycznym stało dotarło do niego po wielu godzinach i to chyba nie do końca biorąc pod uwagę jego predyspozycje do wypierania rzeczywistości.”

 212. zezem

  Hipotezy są hipotezami natomiast deklaracje polityczne są deklaracjami.

  W tym ujęciu deklaracja Dworczyka o konieczności corocznego wyszczepiania populacji dziwi bo de facto zaprzecza zapewnieniom rządu, którego Dwarczyk jest członkiem o uzyskaniu odporności stadnej i tzw „powrocie do normalności”. No chyba, że Dworczyk ten pandemiczny stan uznał już za normalność.

 213. ls42
  12 stycznia o godz. 17:04
  Uff! jak mawial Winnetu

 214. 404@
  Wpis Bar Norte z 18.06 jest logicznym wytlumaczeniem tego, co ja nieco chaotycznie chcialem powiedziec. Zamach stanu jest aktem bardzo racjonalnym. Sceny na Kapitolu to absurdalny, irracjonalny i niestety tragiczny w skutakach happening. To dla jego uczestnikow bylo cos w stylu „rodeo”.

 215. ahasverus
  12 stycznia o godz. 18:29
  Rewolucja węgierska 1956 wybuchła też spontanicznie po manifestacji popierajacej VIII plenum KC PZPR oraz po przemówieniu E. Gero… nikt tego nie planował

 216. Bar Norte
  Rozumiem, że to pod spodem, co tak zachwyciło o 15;29 ahasverusa, to nie była twoja konstatacja ?
  „Trumpowi gdy przemawiał na wiecu zapewne nawet nie wpadło do głowy, że ci którzy go słuchają potraktują jego słowa poważnie. A to dlatego, że on nie widzi związku między tym co się mówi a tym co się robi.”

 217. Przed chwilą w tvn24 Andrzej Morozowski zapytał wojewodę mazowieckiego Konstantego Radziwiłła czy kiedykolwiek odmówił płacenia mandatu, na co ten odpowiedział „nigdy, jak dostawałem mandat, zawsze płaciłem”. Czy ta postawa obywatelska jest słuszna? Z jednej strony można powiedzieć; wzorowy obywatel nie sprzeciwia się władzy, ukarany płaci mandat bez szemrania i bezzwłocznie. Z drugiej strony jednakże można zapytać z jakiego powodu został ukarany mandatem, co takiego zrobił narażając się na karę?

  Częstym powodem ukarania mandatem bywa przekroczenie prędkości przez kierowcę samochodu. Bywa tak, że mandat przychodzi pocztą z fotografią pokazującą z jaką szybkością samochód jechał. Czasami zatrzymuje nas policjant mierzący prędkość, to kwestia szczęścia, a raczej nieszczęścia. W niedługim czasie w samochodach mają być umieszczone urządzenia niepozwalające na przekraczanie obowiązującej na drogach prędkości, ale poza wyposażeniem samochodu w takie urządzenie musi być wybudowana określona drogowa infrastruktura, chyba, że poprowadzi nas nawigacja, ale z tym bym nie przesadzał, bo jak wiemy zdarzają się przypadki błędnego kierowania pojazdu, w ślepą ulicę, czy do rzeki.

  To przed nami. Obawa o ocenę postępowania zawsze istnieje. Pomijając sąd ostateczny, już n a Ziemi czekają na każdego niefrasobliwego obywatela (obywatelkę) liczne instancje kontrolne mające jak zwykle za dużo uprawnień do wymierzania kar za łamanie nakazów i zakazów, wprowadzanych tylko po to aby utrudnić życie wolnego mieszkańca ziemskiego padołu.

 218. Skala patologii w kraju nad Wisłą jest porażająca… jaka religia takie patologie… Tak sobie myślę prywatnie, że grzywna na tacę po odejściu od konfesjonału jest jakimś rozwiązaniem dyscyplinującym grzeszników… Alleluja i do przodu…!

 219. ahasverus
  12 stycznia o godz. 18:29
  Jeżeli tak , to czym wytłumaczysz nieodbieranie telefonu przez Trumpa ? (Jak wiemy oglądał w tv atak na Capitol) . Najprościej jest to wytłumaczyć tym , że mu zależało, by tłum zniszczył karty głosujących, bo wówczas nikt nie miałby argumentu do podważenia jego tezy o fałszerstwie. Wniosek aż się sam nasuwa. Akcja nie była spontaniczna. Realizatorzy chcieli jedynie by na taką wyglądała.

 220. Moim zdaniem Trump do końca liczył, że uda mu się zapobiec ogłoszeniem Bidena Prezydentem i dlatego zmobilizował swoich zwolenników i posłał ich na Capitol.

 221. maciek.g
  12 stycznia o godz. 18:53
  „Hannibal ad portas” wołali trwożnie Rzymianie po porażce pod Kannami w w 216 roku przed naszą erą, ale kartagiński wódz nie zdecydował się na atak na miasto.
  Z relacji o szturmie na Kapitol nie wynika kto poprowadził powstańców i dlaczego atak się załamał bez osiągnięcia celu. Skoro już wszystko jasne wydaje się, że dalsza walka ograniczy się do pokojowych manifestacji poparcia ustępującego prezydenta

 222. Ale właściwie to ja nie widzę sprzeczności między tymi dwoma scenariuszami: zamach stanu czy farsa. Może po prostu nie wszyscy szturmujący Kapitol mieli te same zamiary. Pytanie tylko, czego chciał Trump i na co liczył. Ale z drugiej strony przypisywanie Trumpowi jakichś sensownych zamiarów jest być może przecenianiem Trumpa. Trudno ustalić.

 223. Skoro już wszystko jasne wydaje się, że dalsza walka ograniczy się do pokojowych manifestacji poparcia ustępującego prezydenta
  Baju baju, baju baj.

 224. Trump wnosił tyle spontaniczności na blogu… Gdy mi ciebie zabraknie… gdy zabraknie mi ciebie… łza się kręci… jak po Chruszczowie z butem na mównicy ONZ… Tak sobie myślę prywatnie… odchodzi ostatni taki kowboj… a życie traci sen… Po śmierci wodza w 1953 r., kiedy przestało bić serce ojca narodu i świata… ludzkość była na skraju załamania… co widać współcześnie w obozie Kaczyńskiego… co to będzie… a kysz, a kysz ..!

 225. Kolekcja złotych monet wartości 1,2 miliona złotych padła łupem oszustów podających się za policjantów. Przekonali 92-letnią staruszkę, że weźmie udział w policyjnej akcji łapania oszustów, jak dostarczy w umówione miejsce posiadane kosztowności. Ze skrytki bankowej wyjęła kosztowności i w plastikowej reklamówce zostawiła w bramie jednego z domów wskazanych przez oszustów. Sprawa wydaje się beznadziejna, ale policja podjęła działanie. Rzecz działa się w Lublinie, a o fakcie poinformowała przed chwilą telewizja tvn.
  Nieczęsto się zdarza łup o tej wartości. Czy nie warto takie bogactwo przekazywać miejscowemu muzeum, albo na Wawel w Krakowie, zanim człowiek całkowicie nie zdurnieje?

 226. Is42,
  czy już się zastanowiłeś co powinieneś w trybie pilnym przekazać do miejscowego muzeum albo gdziekolwiek indziej?

 227. legat
  12 stycznia o godz. 19:47
  Pytanie nie jest zasadne. Ostatecznie mam młodszą żonę i spadkobierców.
  Dziękuję za troskę
  Miłego wieczoru!

 228. Bar Norte
  12 stycznia o godz. 14:46

  „Nie da się bowiem ukryć, że paranoja częsci społeczeństwa amerykańskiego, od dołów struktury społecznej aż po jej szczyty, jest dla tego państwa bardziej kompromitująca i ośmieszająca niż próba zamachu stanu.”

  …faktycznie byłoby się z czego pośmiać…gdyby nie dwa fakty.
  – przy takich „wesołych” imprezach giną ludzie…
  – reżyser nadal nosi ze sobą słynną walizeczkę z kodami…

 229. PA2155
  12 stycznia o godz. 18:40
  A tak zwane „wydarzenia marcowe” zaczęły się od „Dziadów” w reżyserii Deymka. Z tym , że od lat narastało zniecierpliwienie, łagodnie to ujmując, wsród oświeconej części narodu, wobec siermiężności gomułkowskiego socjalizmu. Podobnie na Węgrzech, gdzie po traumie IIWW i krwawych rządach stalinowców Rakosi i Gero, musiało to wybuchnąć. To nabrzmialo. Oczywiście, do wszystkiego jest potrzebny detonator, lecz twoje porównanie wydaje mi sie nieco na wyrost. Nota bene, „najlepszy syn Stalina, Rakosi, był bardziej chyba odpowiedzialny za terror niż Gerö

 230. Bywalec 2

  „Moim zdaniem Trump do końca liczył, że uda mu się zapobiec ogłoszeniem Bidena Prezydentem i dlatego zmobilizował swoich zwolenników i posłał ich na Capitol.”

  Ani przemawiając na wiecu na to nie liczył ani później patrząc na skutki swej przemowy na to nie liczył. To mu nawet nie wpadło do głowy bo jak napisałem wcześniej on nie widzi związku miedzy tym co się mówi a tym co się dzieje. Do niego dopiero po kilku godzinach dotarło co w swej głupocie wywołał – dotarło zresztą na krótko, bo swoim zwyczajem to wyparł uznając za przykre. Jesli jeszcze dziś przed kamerami twierdzi, że nie wzywał do zajęcia Kapitolu to oznacza, że w to wierzy, wmówił to sobie. A to, że akurat było inaczej to zupełnie inna sprawa.
  Gdyby liczył to by ten tłum zorganizował, przygotował do przejęcia, zniszczenia głosów elektorskich, do obrony Kapitolu czy np trzymania Nancy Pelosi w roli zakładniczki. Tymczasem nieświadomie wysłał na Kapitol sobie podobnych – też nie widzących zwiazku między tym co się mówi a tym co się dzieje.

 231. Na marginesie
  12 stycznia o godz. 19:15
  Należy pamiętać że Trumpa nie popierają idioci , ale zimne dranie którym zależy wyłącznie na swych korzyściach. Oni często dysponują ogromnymi pieniędzmi i znajomościami. Widać wyraźnie że Trump musi się z nimi liczyć często bardzo niechętnie ale robi to co oni mu nakazują. Trump jedynie ci cwaniacy wykorzystają do swego biznesu. Jak źle pójdzie , to natychmiast się od niego odetną i być może jeszcze dobiją.
  Jest ogromna różnica między Trumpem a Kaczyńskim -Trumpa się wykorzystuje , a Kaczyński wykorzystuje wspierających go ludzi. (teraz idzie mu już to coraz gorzej, bo wódz zaczął ponosic klęski i sznsa na zyski maleje)

 232. Bywalec 2
  12 stycznia o godz. 18:43
  Dlaczego uwazasz, ze to jest niemozliwe?. Wg mnie Trump zachowuje w polityce te same nawyki, co w biznesie. Sprobuje, moze sie uda, jezeli nie, to nic, zobacze to potem.
  Mysle , ze ten osobnik nie jest do konca swiadomy roli prezydznta USA. Nie wiem, jak to okreslic, nie jestem psychiatra. A kowboje na Kapitolu mieli swoj najwazniejszy dzien w zyciu. To jak télé réalité, reality show, beda mogli wnukom pokazywac zdjecia:” tam bylem”!!!. I niczego nie zaluja. Société spectacle.

 233. Piotr II

  Nie napisałem, że to była „wesoła” impreza.
  W paranoi wbrew pozorom nie ma nic zabawnego.

 234. maciek.g 18.53
  „Jeżeli tak , to czym wytłumaczysz nieodbieranie telefonu przez Trumpa ”
  ————————————————-
  Psychika Trumpa jest dla mnie tajemnica. I chyba dla wielu z nas.
  Pewne jest, ze do konca chce namieszac, ale posadzac go o zamach stanu, to chyba zbyt wysoki komplement.

 235. To jest twoja opinia. Z tego co do mnie dociera, to on nawet był oburzony na Pence, że przeczytał on głosy elektorskie, co było czysto formalną rolą wiceprezydenta.
  On przez miesiąc zasypywał także sądy niepoważnymi oskarżeniami o sfałszowanie wyborów.
  Twoja teoria, że Trump nie widzi związki między tym co mówi, a tym jakie skutki wywołują jego wypowiedzi , to elegancka teoria, ale nie poparta żadnymi faktami. Nieporadność nie świadczy jeszcze o braku złych zamiarów. To, że Trump nie zdobył się na bezpośredni pucz za pomocą środków militarnych, świadczy raczej o kunktatorstwie i resztkach zdrowego rozsądku. Ale to są wszystko teoretyczne rozważania, podobnie jak to, że Trump nie zdaje sobie sprawy ze skutków swoich wypowiedzi i jak posyła ludzi na Capitol, to niby potem dziwi się , że go szturmują.

 236. Na marginesie
  12 stycznia o godz. 19:15

  „Ale właściwie to ja nie widzę sprzeczności między tymi dwoma scenariuszami: zamach stanu czy farsa.”

  …ja również nie widzę tu sprzeczności…to było i chyba nadal jest bardzo groźny scenariusz…i nie tylko dla US…

 237. ahasverus

  Cały problem z oceną sytuacji której dotyczy dyskusja polega na tym, że to jest styk polityki i psychiatrii – w przypadku jednostek. Natomiast w przypadku grup uczestniczących jakiejś gorączki społecznej, maligny, amoku.

  To się wymyka siłą rzeczy racjonalnej analizie politycznej do której jesteśmy przyzwyczajeni. Stąd ta różnica opinii na ten temat.

 238. Bar Norte
  12 stycznia o godz. 20:06
  Czy nowa ekipa w Białym Domu będzie zdecydowanie inna? Czy nie popełni błędów? Ocena Donalda Trumpa do czasu wyborów była zdecydowanie inna niż obecnie. Na blogu pojawiły się różne oceny tej prezydentury. Bardziej i mniej krytyczne, ale też pozytywne, pod warunkiem, że rozpatruje się je pod właściwym kątem. W samych Stanach przyrost głosów w stosunku do poprzednich wyborów świadczy o zwiększeniu popularności prezydenta Trumpa. Na świecie może to wyglądać różnie. Jedni stracili, ale inni zyskali. Ci co zyskali nie powinni krytykować dobroczyńcy. Byłbym stanowczo ostrożny przy wystawianiu oceny zarówno prezydentowi Trumpowi, jak i jego urzędnikom czy doradcom. Niemniej obserwuję z uwagą co tam się dzieje

 239. W ocenie motywów Trumpa i jego stanu psychicznego musimy poczekać na kolejne „rewelacje” książkowe tzw. „insidera” z Białego Domu… CNN i MSNBC opieraja swoje dokonania „dziennikarskie” właśnie na takich „rewelacjach”. W moim przekonaniu Trump mieści się w normie amerykańskiej. Tak to się tu teraz gra na scenie politycznej.

 240. Bywalec 2

  „on nawet był oburzony na Pence, że przeczytał on głosy elektorskie, co było czysto formalną rolą wiceprezydenta. On przez miesiąc zasypywał także sądy niepoważnymi oskarżeniami o sfałszowanie wyborów.”

  Przecież podajesz dowody na to, że Trump jest psychicznie niezrównoważony, ujmujac to delikatnie. Tym samym potwierdzasz to o czy pisałem.

  Problem polega na tym, że zarówno ty jak i inni komentatorzy odbierają to co piszę jako jego obronę.
  Tymczasem po prostu zwracam uwagę, że z uwagi na stan umysłu Trump nie jest zdolny do przeprowadzenia zamachu stanu – z powodu racjonalnego charakteru takiego przedsięwzięcia.
  Podobnie zresztą jak jego sympatycy.

  To nie jest obrona, bo z jak napisałem wyżej z uwagi na jego pozycję polityczną wyrażoną głosami w wyborach dla państwa amerykańskiego owa zbiorowa paranoja jest tragiczna.

 241. a w Kanadzie kolejne zmiany ministerialne w rzadzie liberalnym
  https://www.cbc.ca/news/politics/trudeau-cabinet-shuffle-small-1.5869679
  min. spraw zagranicznych jest teraz odpowiedzialny za innowacje i technologię a był min. transportu został glównym dyplomatą.. 🙂

 242. W miescie NY weszlismy od poniedzialku w druga faze szczepien -1a. Oprocz szpitali jest 50+ punktow, w tym niektore sieciowe drogerio-farmacje czynne 24h. Jest dluga lista, kto ma prawo zaszczepic sie w ramach grupy 1a Np. wszelcy „first responderzy”, jak milicjanci, strazacy, opiekunki domowe, ludzie z ukonczonym 75 rokiem zycia…. Niestety dalej na tej liscie nie znalezli sie celebryci i ich rodziny, ani politycy ze slabym zdrowiem, ani sedziowie ( o co ubiegali sie polscy straznicy sprawiedliwosci spolecznej)
  Zapisy internetowe i telefoniczne zaczely sie wczoraj o polnocy, forma do wypelnienia jest bardzo prosta, zapisuje sie do wybranego punktu. Po wpisaniu kodu pocztowego pokazuje sie kilkanascie miejsc w promieniu 3 mil od miejsca zamieszkania. Juz uprzedzaja, zeby nie korzystac z jakis podejrzanych stron tylko govermentu, ktore jeszcze nie sa zhakowane ( ale zapewne moga).
  W szpitalach szturm staruszkow, ktorzy walcza o zapisanie sie na szczepienia, bo nie sa jeszcze zorientowani, ze jest tyle innych punktow szczepien i niekoniecznie ogarniaja forme internetowa. Dobrze, dobrze, niech szturmuja, powialo mi optymizmem. Szpitale NY juz poszczepily swoje zalogi (tych, ktorzy chcieli sie zaszczepic), wiec stad te mozliwosci.
  Bylam zajeta od rana, wiec nie wiem co w polityce amerykanskiej. Na ta chwile widze oczyma duszy jak te amerykanskie staruszki wypuszcze sie po roku siedzenia w klatce na wszelakie cruisy itp..he, he. A ci co mowia ze sie nie beda szczepic niech siedza w domu, bo przeciez bez zaswiadczenia o szczepieniu do samolotu nie wsiada.
  Czego im z calego serca zycze.
  Na wczoraj wieczor splynela informacja, ze zaszczepionych jest przeszlo 9 mil. To duzy postep po marniutenkim poczatku. To bylo wiadomo, ze sie rozkreci. Oskarza sie rzad federalny, ze nie tyle ze zle robi, ale ze nie robi nic i jeszcze mniej. Jednak nikt nie oskarza Bialego Domu, ze nie przygotowal list do szczepienia w poszczegolnych szpitalach powiatowych czy wojewodzkich, tylko dal wytyczne.
  PS Syn mojej znajomej pojechal z dziewczyna na swieta do Polski. Nie mam pojecia jakie on ma poglady i jak sie orientuje w polskiej sytuacji. Po powrocie mowi do matki: tam sie zle dzieje, przeciez ci ludzie to jakies nawiedzione (uzyl mniej cenzuralnego a skomplikowanego slowa) p….y. , wyzabijaja sie. Oczywiscie zauwazyl tez, ze kazdy Polak wie najlepiej. Widocznie spotkania rodzinne przy swiatecznym stole daly mu taki obraz.

 243. ls42

  „Czy nowa ekipa w Białym Domu będzie zdecydowanie inna? Czy nie popełni błędów?”

  Na to pytanie nie umiem odpowiedzieć. Wiem tylko jedno – przed USA cięzkie czasy.

  Natomiast jeśli chodzi o dalszą część twojej wypowiedzi to zawsze miałem krytyczny stosunek do prezydentury Trumpa i niejednokrotnie to obszernie uzasadniałem.

 244. Naród uniknął paranoi minionego lata

  Dzięki temu, że wybory prezydenckie w Polsce wygrał Andrzej Duda, być może uniknęliśmy jeszcze gorszego scenariusza niż sama prezydentura Dudy. Ewentualna, nieznaczna, wygrana Rafała Trzaskowskiego zapewne nie zostałaby uznana przez PiS. Przypomnijmy, że Jarosław Kaczyński nigdy nie zaakceptował „wybranego przez nieporozumienie” prezydenta Komorowskiego. Że w 2014 r. rzucał agresywne oskarżenia o, nigdy niepotwierdzone, fałszerstwa wyborcze, mówiąc słowo w słowo to, co teraz Donald Trump. Że to było dawno? No więc przypomnijmy sobie, jakie przygotowania czynił obóz rządowy, aby zapewnić reelekcję Dudy. Forsowanie majowych wyborów, w których „ludzie Sasina”, pomijając Państwową Komisję Wyborczą, mieli organizować pocztowe głosowania, zbierać, przewozić i liczyć głosy. Na chybcika zmieniono skład PKW, powołana została w trybie niekonstytucyjnym nowa Izba Sądu Najwyższego, mająca rozpatrywać protesty i orzec o ważności głosowania. Gdyby i to zawiodło, o nielegalności wyboru Trzaskowskiego mógłby zdecydować Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej, wezwany np. do rozstrzygnięcia „sporu między instytucjami państwa”. Kto powie, że to niewyobrażalne? – zapytuje red. Baczyński, POLITYKA 3.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2098187,1,gesi-kapitolinskie.read

  Zdumiewające, jak bardzo towarzysząca nam od lat retoryka Kaczyńskiego okazała się prekursorska wobec QAnonu. Przecież już w 2005 r. mieliśmy tajemniczy, nigdy nieodkryty Układ, rządzący Polską. Potem był wielki spisek smoleński („Zabiliście mi brata!”); kraj ograbiony na 500 mld zł (tak głosił słynny pisowski audyt z 2015 r.); finansowana przez Żyda Sorosa destrukcyjna imigracja muzułmanów do Europy; spiski zwolenników LGBT – w gruncie rzeczy pedofilów żądających adopcji i seksualizacji dzieci – oraz orędowników „prawie przymusowej eutanazji”; wymagające czynnej obrony ze strony „patriotów” ataki na kościoły itd. Nawet ze szczepionkami – też do końca nie wiadomo, czy to nie konspiracja – w każdym razie elity znów się skompromitowały. Niewątpliwie ciąg dalszy tych rojeń nastąpi – bo, jak pisze o trumpistach „The Economist”, bezwiednie przywołując głośną frazę Kaczyńskiego, „jeśli brak na spisek dowodów, to znaczy, że zostały one zniszczone lub ukryte”.

  W paranoi nikt, nawet Ameryka nigdy Polsce nie dorówna. Więcej, polska paranoia jest wesoła, że aż w to mi. Kto powiedział, że Polacy nie gęsi i swój Kapitol też mają.

 245. Bar Norte
  Zachowanie się tłumu, to jak staczająca sie po stoku kula śniegowa. Każdy dodaje jej wagi i odwagi. Jest się o wiele odważniejszym w tłumie. I głupszym. Nie czuje sie opowiedzialności indywidualnej.
  Poza tym nigdy się nie dowiemy, co siedzialo w głowie Trumpa. Jedno jest pewne, „Niedaleko jest Kapitol od Skały Tarpejskiej (mons Tarpeius).

 246. PA2155
  12 stycznia o godz. 20:40
  W moim przekonaniu Trump mieści się w normie amerykańskiej. Tak to się tu teraz gra na scenie politycznej.
  ————————————————
  Swieta racja.
  No i czekajmy na tzw Deep Throat, mowie nie o filmie lecz o Mark Felt

 247. Nowa ekipa w BD popełni zdecydowanie inne błędy

  Polityka się kręci bez zatrzymania, ciekawa jak katarynka, widowiskowa jak karuzela.

  Dlatego Trump nie spodziewał się, że jakakolwiek próba przewrotu (wywołująca reakcję łańcuchową), na powodzeniu puczu nie liczył. Jedynie chciał zademonstrować, że – mimo porażek wyborczych, łącznie z walką w Georgii o większość w Senacie – jego kapitał polityczny jest znaczący i potrafi wedrzeć się na Kapitol. Trochę się przeliczył w skutkach politycznych, politycy GOP drapią się po głowie i kalkulują na nowo. Ale co miał do stracenia?

  Prezydent na wylocie jest skończony politycznie, jak wskazuje historia większości prezydentów. Ale Trump nie jest normalnym prezydentem, jest niepodobny do nich wszystkich. Liczyć mógł na ponowny start w 2024 roku i demonstracją 6 stycznia, nie próbą puczu, ale pokazaniem, że popierają go desperados, przeważnie białoskórzy nawiedzeni faceci w średnio-młodym wieku zdolni zamieszać na ulicach, na Kapitolach w Waszyngtonie D.C. i stanowych stolic.

  Wygląda na to, że Ameryka nie jest jeszcze gotowa na taką paranoję.

 248. PA2155
  12 stycznia o godz. 20:46
  Piekna tradycja francuska. To tzw „krzesla muzyczne”. Gra muzuka, wszyscy tancza, potem, gdy muzyka stop, kazdy siada na najblizszym krzesle. Jednego brakuje: jedna osoba odpada. Tak mniej wiecej formuje sie rzad. :). Specjalisci od wszystkiego.

 249. ahasverus
  12 stycznia o godz. 21:19
  poprzeczkę tego, co jest do przyjęcia, a co nie, przesuwano stopniowo w jednym kierunku.. nie ma jakiś stałych norm i wzorców od dziesięcioleci… wystarczy zobaczyc i porównać kilka showów (pojawią się zaraz spece od odmiany) w tv, aby zauważyc zmianę… a polityka tutaj to rodzaj rozrywki estradowej..

 250. „Trump mieści się w normie amerykańskiej. Tak to się tu teraz gra na scenie politycznej.”

  Ostatnim błyskiem myśli chyba udało mi się zastrzec, że nasze pogląd są na ogól równoległe, nie zbieżne.

  Powiem wprost. Trump nie mieści się w normie amerykańskiej. Być może Trump formułuje normę na nowe, populistyczne metody w epoce twittera i innych soc-mediów. Ale pewności nie ma. Reakcja wymiotna na Trumpa jest dość silna.

  Owszem, gra na scenie politycznej Ameryki jest ostra. Podobna w zakresie stosowania wolnej amerykanki do Polski, szczególnie pod PiSem, i do wielu innych krajów. Jedno co ją różni to ogrom wydatków. Ale w Ameryce pewne towary są horrendalnie drogie, politycy i reklamy polityczne, którymi się posługują.

 251. Trump stracił niebagatelnego sponsora. Zmarł multimiliarder Sheldon Adelson, ten który podobno obiecał Trumpowi m.in., że jeśli podejmie decyzję o przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy to on, Adelson sfinansuje budowę tej ambasady z własnej kieszeni.

 252. „Powiem wprost. Trump nie mieści się w normie amerykańskiej. Być może Trump formułuje normę na nowe, populistyczne metody w epoce twittera i innych soc-mediów. Ale pewności nie ma. Reakcja wymiotna na Trumpa jest dość silna.”

  głosowało na niego 70 m Amerykanów, czyli nie wywołał u nich odruchów wymiotnych. Nie wszyscy pochodzili z małych miasteczek. Trump może wywołac ten odruch u mnie i u kilku blogowiczów z tego blogu, ale moje opinie są marginalne.

 253. Notabene, na temat Trumpa ukazało się już tyle sensacyjnych relacji, że ten rynek jest już nasycony i to z czubem. Czego jeszcze można się dowiedzieć o jego rodzinie, „r0mansach”, machinacjach majątkowych, rewelacjach towarzyskich, aferach finansowych.

  Dla prokuratorów stanowych i federalnych na pewno żyzny areał. Ciekawe, czy uzgodni z wiceprezydentem Pence’m trick z ułaskawieniem. Mają na to jeszcze kilka dni. Trump musiałby najpierw złożyć urząd. Pence zostałby zaprzysiężony i zwolniłby Trumpa z wszelkiem odpowiedzialności. Ostatni raze, w roku 2000 zastosowali ten trick w 2000 roku Jelcyn z Putinem.

 254. nie wiem, czy wszystko można narzucić przez nachalną reklamę polityczna…

 255. Ford ułaskawił Nixona za ,,wszelkie naruszenie prawa, jakich mógł się dopuścić w czasie sprawowania urzędu”.

 256. „Reakcja wymiotna na Trumpa jest dość silna”

  W listopadzie ponad 80 mln głosowało przeciw Trumpowi. Podzielonej partii demokratycznej zjednoczyć się pozwoliła nienawiść odrzucająca Trumpa, który przecież rozkręcił gospodarkę na niespotykaną skalę. Zagłosowali na nudnego kandydata, fatalnego, jąkającego się i mówiącego głosem starego człowieka, polityka pozbawionego charyzmy jeszcze bardziej niż słynna Hillary. Na początku stycznia kandydaci partii Trumpa do Senatu w czerwonym (republikańskim) od lat stanie Georgia przegrali sromotnie i to w sprawie decydującej o dominacji w obu izbach Kongresu. Partia GOP jest wyautowana z gry politycznej, co najmniej na dwa lata.

  Ale od 5 stycznia – wybory w Georgii, i od 6 stycznia – marszu na Kapitol reakcja wymiotna na Trumpa się nasiliła i sięgnęła szczytów partii GOP.

  To nie jest „normalna gra polityczna”, szczególnie w pragmatycznej Ameryce. Jej efektem jest kompletna klapa. Przynajmniej na kilka lat.

 257. ” Partia GOP jest wyautowana z gry politycznej, co najmniej na dwa lata.”

  IMHO GOP wyautowała się sama, bo przez 4 lata postawiła na Trumpa a nie na własne wartości, którymi kiedyś się kierowała. W moim przekonaniu, Ameryce jeszcze długo będzie daleko do pragmatyczności. Wciąz duża część polityków GOP i zwolennikow Partii Republikańskich wierzy, że to Trump wygrał wybory. Kilku senatorów z Utah, Alaski i Penn. nie czyni wiosny.

 258. Republikańskiej… sorry

 259. Może zadziała argument finansowy?

  Niektóre wielkie amerykańskie firmy zdecydowały się wstrzymać swoje dotacje na PAC, Komitety Akcji Politycznej. Zaczęło się od Marriot i Blue Cross Blue, jeszcze w weekend. W poniedziałek dołączyły inne firmy, jak American Express, JPMorgan, Dow, Mastercard i Microsoft.
  (…) Część spółek zdecydowała się jednak na wstrzymanie dotacji tylko dla polityków, którzy podważali wyniki wyborów prezydenckich i głosowali przeciwko uznaniu ich ważności. W tej grupie znalazło się m.in. AT&T, Amazon, Comcast, czy American Express.

  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26678680,usa-wielkie-korporacje-wstrzymuja-finansowanie-politykow-efekt.html

 260. Po czystce na twitterze, facebooku i zhakowaniu a potem zamknięciu Parlera* amerykańska szuria oblega rosyjski komunikator Telegram. Tym samym jego szef Paweł Durow przejmuje kontrolę na teoriami spiskowymi w skali globalnej.

  https://cyfrowa.rp.pl/globalne-interesy/57508-zwolennicy-trumpa-i-wsciekli-na-whatsapp-oblegaja-rosyjski-komunikator?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect

  * Z Parlera korzystała również polska prawica nacjonalistyczna – w tym politycy PiS. Jeszcze w ubiegłym tygodniu portal wPolityce.pl zachęcał swych czytelników do korzystania z tego komunikatora.

 261. @Bar Norte 12 stycznia o godz. 22:27

  Zatem poniekąd idź złoto do złota…
  Nie znałam słowa szuria, podoba mi się.

 262. teo
  12 stycznia o godz. 21:51
  A tu piszą
  Znakiem rozpoznawczym prezydentury Trumpa jest niepewność, gwałtowne zmiany i kłamliwa sofistyka, tymczasem wzrost potrzebuje zaufania, stabilizacji i pewności, a także – według Międzynarodowego Funduszu Walutowego – równości.
  Tak więc Trump zasługuje na stopnień niedostateczny nie tylko w kluczowych obszarach, takich jak obrona demokracji lub ratowanie klimatu. Oblał także egzamin z ekonomii.

  https://krytykapolityczna.pl/swiat/prawda-o-gospodarce-trumpa-stiglitz/

 263. Kara śmierci na poziomie federalnym nie była w USA wykonywana od lat. Zmieniła to administracja Trumpa. Od lipca stracono w ten sposób już 8 osób. – Trump chciał po sobie zostawić spuściznę człowieka, który nie pozwalał przestępczości szaleć.

  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103086,26679868,trump-urzadzil-maraton-egzekucji-na-ostatniej-prostej-swoich.html

 264. Na marginesie

  „Nie znałam słowa szuria, podoba mi się.”

  Mnie też.
  PWN równiez docenił jego walory

  https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/haslo/szur;6383044.html

 265. maciek.g (22:43)
  Znakiem rozpoznawczym prezydentury Trumpa jest niepewność, gwałtowne zmiany i kłamliwa sofistyka …

  Znakiem rozpoznawczym prezydentury Trumpa w sferze gospodarczej – przy aplauzie i poparciu GOP w Kongresie – była radykalna obniżka podatków CIT, oraz deregulacja, tj. usunięcie regulacji wprowadzonych m.in. przez PDem Obamy, w tym w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Retoryka w temacie wojen handlowych z Chinami, Meksykiem, UE z Niemcami na czele, także z Kanadą (cła na import metali) nie miała większego wpływy, a jeśli szkodziła farmerom, to dostawali oni rekompensaty. Inflacja spowodowana podrożeniem importu z Chin nie była wysoka i kompensował ją z powodzeniem wzrost zatrudnienia i płac.

  Z tego powodu na początku 2020 roku Trump był stuprocentowym faworytem do reelekcji. „Chiński wirus” zamieszał, PDem to wykorzystała.

  Opinii Stiglitza na razie nie otwieram, bo chcę utrzymać jasność umysłu i przekazu.

 266. We wtorki w radiu WROCŁAW audycja INTYMNIE. Dzisiaj o obrzezaniu. Napletek w roli głównej

 267. „Niemal cała zawartość serwerów platformy komunikacyjnej Parler, została wykradziona przez hakerów i zarchiwizowana. Nawet to, co użytkownicy myśleli, że wykasowali. Wywołało to popłoch na amerykańskiej prawicy, która w ostatnich dniach promowała Parlera jako oazę wolności słowa.
  Włamanie na serwery to najpewniej gwóźdź do trumny Parlera, który miał być nową platformą komunikacyjną globalnej prawicy i konserwatystów, wolną od „cenzury” Facebooka czy Twittera. Wykradzione dane to natomiast kopalnia dowodów na uczestnictwo w szturmie na Kapitol szóstego stycznia.
  (…)
  (Hakerka) twierdzi, że zapoczątkowała tą akcję, ponieważ chciała zabezpieczyć dowody związane ze szturmem na Kapitol szóstego stycznia. Akcję w znacznej mierze koordynowano przez Parlera, gdzie pojawiło się też mnóstwo nagrań wideo i zdjęć z całego wydarzenia, wrzucanych przez samych użytkowników, pod imieniem i nazwiskiem. Do tego często opatrzonych dokładnymi współrzędnymi geograficznymi, automatycznie dodanymi przez telefon do szczegółowego opisu, o którym większość ludzi nawet nie wie.
  To kopalnia dowodów dla służb chcących pociągnąć do odpowiedzialności uczestników wydarzeń, które kosztowały życie pięciu osób. I nie tylko służb, ale też różnych cywilnych organizacji chcących zbadać, nagłośnić i być może napiętnować tych, którzy brali w tym udział.”

  Więcej poniżej

  https://next.gazeta.pl/next/7,151243,26678651,na-prawicy-wzywano-do-przejscia-na-parler-teraz-hakerzy-buszowali.html#s=BoxOpMT

 268. PA2155
  12 stycznia o godz. 20:46
  Jednym słowem,mała karuzela. Ale to specjalność w wielu państwach.
  Nie trzeba się znać, trzeba umieć gładko mówić i w razie czego wyprzeć się w żywe oczy. Przykład podałem :–).

 269. Bar Norte
  12 stycznia o godz. 22:27
  Jego współtwórca mówi, że pracują nad zabezpieczeniami na wypadek próby odcięcia od serwerów czy innych blokad. Wojna światów.

 270. zezem
  12 stycznia o godz. 23:58
  W tej sprawie, jeden z blogerów kanadyjskich tłumaczył mi, że w każdym resorcie politykę bieżącą robią „biurokraci” tam zatrudnieni, nie zaś minister… To wyjaśnia wszystko. W Kanadzie mieliśmy kiedys ministra, na obu szczeblach, federalnym i prowincjonalnym, który byL i ministrem zdrowia i ministrem przemysłu. Miał szansę na dalsze stołki, ale ktoś zamieścił na internecie jakieś prywatne fotki z nim o jego przygodach seksualnych i musiał, biedaczek, zrezygnować z dalszej kariery politycznej… a bestia była zdolna… i młoda..

 271. „GOP wyautowała się sama, bo przez 4 lata postawiła na Trumpa”

  Wydaje mi się, że GOP wygrała bardzo dużo dzięki Trumpowi, stawiając na niego w 2016 roku i przez 4 lata go popierając. Nie wyliczam ich wspólnych osiągnięć, czego 4 lata wcześniej przegrany Mitt Romney nie był w stanie im dać. Nie miał Trumpowych umiejętności – „LOSER!”, tweetował o nim Trump. Notabene, Obama dostał prawie 5 mln głosów więcej niż Romney, czyli mniej niż różnica glosów Biden-Trump (jedynie Trump wygrał Florydę). W 2016 Trump dostał tylko o 2 mln więcej głosów niż Romney w 2012 roku.

  To należy oddzielić grubą linią od tego co się stało z wyborami 2020 roku. Trump je przegrał. I co gorsze, bezprecedensowe, nieamerykańskie – nie potrafił się zachować. Ego Trumpa uniemożliwiło pogodzenie sie7 z tym faktem.

  Tyle komentarz na ostatni wpis PA2155 z (22:00). Pozostaje teza – nie obroniona – z (20:40), że „Trump mieści się w normie amerykańskiej. Tak to się tu teraz gra na scenie politycznej”. Wymaga to uściślenia. Rzecz jasna Trumpa wygrana i prezydentura w latach 2016-2019 mieści się w normie, nie tylko amerykańskiej. Przykładów podobnego politykowania (i rządzenia) jest współcześnie multum: Orban, Kaczyński, Erdogan, Boris Johnson, M. Le Pen, radykalne partie w Niemczech i Włoszech.

  Co nie mieści się w normie amerykańskiej to podważanie wyniku wyborów aż do podjudzania do rebelii. Przegranie wyborów w listopadzie 2020, następnie ostentacyjne podeptanie ich wyniku, potem przegrana w Georgii, wreszcie wypuszczenie dżina na Kapitol – ten ciąg działań Trumpa odesłał GOP na ławkę rezerwowych. Niestety nie można mieć wszystkiego co dobre na raz, tj. w ciągu jednej prezydentury.

  Trend nie jest korzystny dla GOP, o ile nie zmieni się ich polityka. Albo jeśli Biden nie popełni błędów, np. jeśli ambicje klimatyczne nie załamią gospodarki. Ordynacje wyborcze, które wspierają GOP mogą nie wyrównać przewagi popularności PDem. W polityce zagranicznej nastąpić musi zmiana metod, choć wiele tematów nawet nakręcanych demagogicznie przez Trumpa pozostanie. Kilka zwrotów nastąpi, np. fort Trump upadnie. Wątpię, aby Duda poleciał do Waszyngtonu i zaproponował budowę „fortu Biden”.

  Czy reżim PiS wyśle ministra Czarneka na cykl wykładów „How to deal with the red plague” albo „Joe McCarthy rediscovered” – jak sugeruje Felietonista, POLITYKA 3?
  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2098227,1,teczowy-taran.read

 272. kilka uwag do tez teo
  „Wydaje mi się, że GOP wygrała bardzo dużo dzięki Trumpowi, stawiając na niego w 2016 roku i przez 4 lata go popierając. Nie wyliczam ich wspólnych osiągnięć, czego 4 lata wcześniej przegrany Mitt Romney nie był w stanie im dać.”

  oportunizm politykó GOP był niewyobrażalny.. obserwowałem to podczas kampanii w Michigan, gdy asocjacja z Trumpem byla jedynym postulatem politycznym kandydatów GOP.

  „Rzecz jasna Trumpa wygrana i prezydentura w latach 2016-2019 mieści się w normie, nie tylko amerykańskiej. Przykładów podobnego politykowania (i rządzenia) jest współcześnie multum: Orban, Kaczyński, Erdogan, Boris Johnson, M. Le Pen, radykalne partie w Niemczech i Włoszech.
  Co nie mieści się w normie amerykańskiej to podważanie wyniku wyborów aż do podjudzania do rebelii.”

  a czy pisałem, że podwazanie wyników wyborów mieści sie w „normie”? oczywisście, że nie… ale były tego symptomy już wcześniej..

 273. „Oportunizm” – słowo nadużywane, „symptomy” – nie pasuje do kontekstu

  Raczej zapowiedzi, tj. opowieści o voting fraud w powiązaniu z anty-imigranckim szowinizmem, i to już przed wyborami w 2016 roku. Ale Romney’emu też to zarzucano, choć on nie był aż tak „charyzmatyczny”, pardon – wyrazisty jak Trump. Ale taka gra na złych emocjach wyborców nie odbiega od standardów wymienionych politykierów europejskich z Kaczyńskim włącznie. To się mieściło w „normie”, zdaje mi się. Dopiero to, co Trump zrobił po certyfikacji stanowych wyników jest poza wszelką normą.

  Politycy GOP i PDem zawsze wiążą swój wyborczy przekaz z popularnością wodza partii. Tak chyba dzieje się nie tylko w Michigan, nie tylko w słynnym USA. Także na Podkarpaciu, w Wirtembergii, Langwedocji, Lombardii, czy Andaluzji?

  Faktycznie, mówią, że demokracja to najgorszy system rządzenia z wyjątkiem ……

 274. „Politycy GOP i PDem zawsze wiążą swój wyborczy przekaz z popularnością wodza partii. Tak chyba dzieje się nie tylko w Michigan, nie tylko w słynnym USA. Także na Podkarpaciu, w Wirtembergii, Langwedocji, Lombardii, czy Andaluzji?”

  tak z własnej obserwacji, politycy PD w Michigan tego nie czynili…tzn. nie powoływali sie na „wodza partii”… a kto nim był, tym „wodzem”?
  symptomami były te „opowieści”…

 275. Nawet pod względem wskaźnika PKB – ciągnie Joseph Stiglitz
  – gospodarka Trumpa nie spełnia założeń. Wzrost w ubiegłym kwartale wyniósł zaledwie 2,1 proc. – czyli znacznie mniej niż cztery, pięć czy nawet sześć procent, które Trump obiecywał. To nawet gorzej niż średni wzrost za drugiej kadencji Obamy (2,4 proc.). Takie wyniki trzeba uznać za niesłychanie słabe, skoro gospodarka została pobudzona bilionowym deficytem i ultraniskimi stopami procentowymi.

  Faktycznie, Trump wyśmiewał powolne tempo wzrostu za Obamy. I obiecywał cuda-nie-widy, dokładnie – growth like never before. Miał położyć kres „masakrze Ameryki” – hasło pokrewne do „Polska w ruinie” – i doprowadził do amerykańskiej masakry w dniu 6 stycznia.

  „A deranged, unhinged, dangerous president of the United States” – Nancy Pelosi o Trumpie

  Do słownika przymiotników zaglądam: obłąkany, niestabilny, niebezpieczny jest ten prezydent.

  „A failed leader” – Arnold Schwarzenegger o Trumpie
  https://globalnews.ca/news/7567908/arnold-schwarzenegger-capitol-riot-trump-conan-video/

  „I’ll be back” – zapowiedział Trump sugerując, że w najgorszym przypadku wystartuje ponownie w 2024 r.
  „This is my line” – zdenerwował się Schwarzenegger, że mu Trump kradnie ikonową frazę.

 276. PA2155
  13 stycznia o godz. 0:08

  W Kanadzie mieliśmy kiedys ministra, na obu szczeblach, federalnym i prowincjonalnym, który byL i ministrem zdrowia i ministrem przemysłu. Miał szansę na dalsze stołki, ale ktoś zamieścił na internecie jakieś prywatne fotki z nim o jego przygodach seksualnych i musiał, biedaczek, zrezygnować z dalszej kariery politycznej… a bestia była zdolna… i młoda..
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Wiem że tak zawsze się dzieję , ale często się zastanawiam niby dlaczego
  czyjeś przygody seksualne mają być naganne ? . Gdyby ten ktoś był
  alkoholikiem , zażywał dragi , albo mając przygody seksualne bił kobiety
  albo je okaleczał no to wtedy tak , powinien być potępiony przez społeczeństwo i ponieść karę . Przecież przygody seksualne to oznaka
  dobrego zdrowia , zaradności i dobrej komunikacji między ludźmi , taki
  ktoś jak najbardziej nadaje się na jakiś urząd aby sprawować władzę .
  Wygląda na to że cywilizacja łacińsko – chrześcijańska to ciągle kołtun
  dobrze usadowiony , daleki wschód i kultury konfucjańskie nie mają
  z tym problemu i są o wiele bardziej praktyczne i na umyśle zdrowsze .

 277. Blackley
  13 stycznia o godz. 2:32
  to nie ja wymyśliłem tę pokrętną moralność… sam ustąpił, bo go partyjni koledzy do tego zmusili… 🙂 ale moim zdaniem nie nadawał się na te funkcje z powodu braku umiejętności i wiedzy…

 278. PA2155
  13 stycznia o godz. 2:46

  Ależ ja do Ciebie nie mam żadnych obiekcji , dobrze wiem że to nie Ty
  wymyśliłeś tę pokrętną moralność i nie masz na nią najmniejszego
  wpływu . Napisałeś że był młody i zdolny więc zareagowałem i myślałem
  że napiszesz jaki jest twój pogląd na tego rodzaju przygody .

 279. Nie tylko Trumpa zablokowano , znajomy z Florydy też od tygodnia
  zablokowany i wielu innych .
  Nawalny w Rosji mógł pisać co chce , Putin go nie blokował .

  https://www.youtube.com/watch?v=9QeGwy3mbWg&t=22s

 280. Blackley
  13 stycznia o godz. 3:13
  byłem nieco sarkastyczny… „młody” po 50-tce.. „zdolny” do skakania ze stołka na stołek przy pomocy pola golfowego…. 🙂

 281. Granica US/Canada nadal bedzie zamknieta. Tym razem do Feb 21.

  Kamera na przejscie graniczne w Blaine, WA
  Tu konczy sie autostrada I-5 (US) i zaczyna autostrada 99 (Canada)

  https://borderlineups.com/peace-arch-border-wait-times/

 282. @teo, @maciek.g, tu zwięzłe podsumowanie : cztery chaotyczne lata w Białym Domu i burzliwy wyjazd
  https://www.globalresearch.ca/donald-trump-legacy-four-chaotic-years-white-house-tumultuous-departure/5733898

 283. ponownie ten duet, powołuję się na cytat artykułu poleconego przez @maciek.g:
  „Średnia oczekiwana długość życia w USA, która już i tak była stosunkowo niska, spadła jeszcze bardziej w ciągu pierwszych dwóch lat prezydentury Trumpa, a w 2017 roku wskaźnik śmiertelności osób w średnim wieku osiągnął najwyższy poziom od czasu II wojny światowej.”
  Czy @teo jest w stanie zrewidować swoje poglądy sprzed lat?

 284. @teo 12 stycznia o godz. 21:38 – czego można się jeszcze dowiedzieć:
  https://www.aljazeera.com/news/2021/1/12/trump-rush-to-build-us-border-wall-fuels-fear-of-lasting-harms

  Ps. @orca – miłośniczka dzikiej przyrody będzie zrozpaczona, podobnie jak ja czytając ten artykuł

 285. @Pablos 12 stycznia o godz. 16:28
  W pełni zgadzam się z twoja opinią i nie rozumiem dlaczego @Bar Norte i @ahasverus chcą umniejszyć winę Trumpa w podżeganiu ataku na Kapitol. Robią to na dodatek tak nieprzekonywująco – „pijane dziecko we mgle”

 286. PA 2155 – jak doczytuje się w wikipedii było to: „zbrojne wystąpienie ludności węgierskiej, które wybuchło 23 października 1956r”. Czyli nie spontaniczne, niezależnie od idei o które walczyli Węgrzy, chyba że mają w zwyczaju wychodząc na miasto nie zapominać o broni. I parasolu.

 287. Kadencja Trumpa, to kontynuacja metod katolickiej III Rzeszy wobec świata… w III Rzeszy zlikwidowano bezrobocie i przystąpiono do „resocjalizacji” Żydów i komunistów budując obozy koncentracyjne… pod tym kątem reżim był pozytywnie oceniany przez tubylców… Tak sobie myślę prywatnie… komu zbrodnie jankesów i Israela w Syrii i okolicy przypisać… zostaną sierotami… o Guantanamo nie wspomnę… a czepiają się mandatów i prawa do sądów…

 288. Odejście Trumpa… i co mi zrobicie jak nie odejdę… to taki polityczny gest Kozakiewicza… W PRL-u kiedy były błotniste wykopki zbierało się Biuro Polityczne, aby decydować jak wyrywać buraki czy ziemniaki… Tak sobie myślę prywatnie, że demokratyczne procedury powodują przerastanie buraków na stołkach… jak ćwikłowe u rolnika nad Wisłą… poszły w fajfusa słusznych rozmiarów… o napletku brak danych…

 289. Oj nieładnie kopać leżącego.

  A już zakneblować to skandal, powiedział Putin i Ziobro.

  „Zabawa” się dopiero zaczyna. Sądzeni Wikingowie i inni zamachowcy będą się pewnie bronic że, „to Trump im podjudzał”.

 290. żabka konająca
  13 stycznia o godz. 7:02
  Nikt tu nie umniejszał roli Trumpa. Bylo to poszukiwanie jego „roli”. Byla to też jedynie analiza przyczyn tragicznego happeningu na Kapitolu. I strwierdzenie, że nie należy tego nazywać zamachem stanu.
  Lecz może sobi pani to interpretować jak to sie pani podoba. To się nazywa wolność słowa i poglądów.

 291. ” I strwierdzenie, że nie należy tego nazywać zamachem stanu.!”

  „Jedna jaskółka nie zwiastuje wiosny”, niemniej jak tłum zdobył Bastylie, to sprawy potoczyły się dalej w szybkim tempie. Może Trump sobie wyobrażał, że jest podobnie..

 292. Przecież Trump może swoje teksty wieszać na własnym balkonie… po co wali się na cudze sztachety… Tak sobie myślę prywatnie…. czy oklejanie ambony Wyborczą przejdzie… apage satanas…!

 293. Spróbuję dokończyć temat rozpoczęty przed północą. We wtorki po szczypcie Studia 202 wrocławskie radio nadaje program „Intymnie”, w którym męsko-damskie grono specjalistów i dziennikarzy porusza ważne ludzkie sprawy i problemy. Dziewictwo utracone nie wróci, chociaż podobno medycyna kosmetyczna czyni cuda. Podobnie z napletkiem, który odgrywał czasami wielką rolę w historii ludzkości. Tym razem słuchacze audycji „Intymnie” dowiedzieli się, że w USA 99 procent obywateli jest obrzezanych, a tylko nieliczni próbują odzyskać utracony organ. Brak napletka to łatwość utrzymania higieny ciała, większa odporność na zakażenia i inne zalety, których tu nie będę wymieniał. Prowadzący audycję nie mogli zdecydować się czy zwyczaj usuwania napletka dotyczy też mieszkańców dalekiej północy i czy obrzezany został jakiś Eskimos. Rozmowa prowadzona była kulturalnie i naukowo, a poruszone tematy warte są przeniesienia do klas szkolnych, chociaż mogłyby być poruszone na lekcjach religii, skoro z ambony mówi się o obrzezaniu Jezusa w ósmym dniu po urodzeniu

 294. To teraz wiemy, kto głosował na Trumpa i szturmował Kapitol… Tak sobie myślę prywatnie… wyszedł napletek z worka…

 295. Nawalny wraca do Rosji po majtki… Tak sobie myślę prywatnie… jak łosoś na tarło… ale jaja…

 296. @404, @tejot, @ahasverus, @AllEnglishSpeaking

  Wywiad z senatorem Jeffem Flake’iem, który odszedł z Senatu w połowie kadencji Trumpa.
  Fmr. Sen. Jeff Flake: Not One GOP Colleague Believed There Was Election Fraud

 297. ls42
  13 stycznia o godz. 9:24
  ” Brak napletka to łatwość utrzymania higieny ciała, większa odporność na zakażenia i inne zalety, których tu nie będę wymieniał”
  Cie choroba , jaka głupia ta natura wytworzyła szkodliwy dla zdrowia napletek. To kojarzy mi się z powtarzanym dogmatem że ślepa kiszka jest zbędna i szkodliwa , bo może spowodować nawet śmierć człowieka, a teraz odkryto że dogmat jest fałszywy. Co innego interwencja w przypadku patologi (stulejka). Oj ci mądrzy inaczej poprawiacze natury
  wciąż powodują wiele zła.

 298. ls42
  13 stycznia o godz. 9:24
  Brak napletka to łatwość utrzymania higieny ciała, większa odporność na zakażenia i inne zalety, których tu nie będę wymieniał.

  Moj komentarz
  O, to, to, to!
  TJ

 299. teo
  12 stycznia o godz. 23:34
  Trump jako biznesmen praktyczni splajtował i ma ogromne długi . Było by zaskoczeniem, że ktoś kto zupełnie nie radzi sobie w biznesie mając środki finansowe i wsparcie autorytetem prezydenta świetnie radzi by sobie z spodarką krajowa (a przecież to porównywalne do biznesu ale nieporównywalnie trudniejszy do prowadzenia).
  Jest jasne, że Trumpa wykorzystują w USA ludzie z wielkimi pieniędzmi by zarobić ich jeszcze więcej i to ich zasługa te działania o których wspominasz. Te działania skutecznie nabijają im kieszenie, ale ich polityka jest krótkowzroczna i nie widzą że sami podcinają gałąź na której siedzą. Właśnie zrujnowali w znacznym stopniu autorytet USA , a ten jest obecnie fundamentem na Storm opiera się gospodarka (USA już dawno odeszła od zabezpieczenia wartości pieniądza w złocie i oparła go na autorytecie państwa). Gigantyczny dług który wciąż rośnie jest możliwy tylko z powodu autorytetu USA i puki ten jest nie ma szkodliwego wpływu na Amerykę. Obecnie dług zacznie być ogromnym problemem (Chętnych do pożyczania nie będzie , a jeżeli to na krótko i na wysoki procent, a większość dłużników wpadnie w panikę i będzie chciało odzyskać swe pieniądze). Co pazerni bogacze zrobili niedźwiedzią przysługę swemu krajowi.

 300. Jimmy Kimmel, jak zawsze inteligentnie

  https://www.youtube.com/watch?v=angCGS5WciM

 301. A jednak się pomyliłem – patent na podsłuchiwanie ma jednak PiS. Te podsłuchy to jednak ich dzieło.

  Dzialacze PiS NAGRALI samych siebie „Każdy jest pazerny. Jesteśmy tacy sami jak ci w PO”
  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8067587,pis-walbrzych-nagrania-tasmy-michal-dworczyk-dzialacze-jaroslaw-kaczynski.html

 302. Brak napletka to brak napletka.
  Napletek jest głównym miejscem doznania erogennego u mężczyzny, dlatego usunięcie go znacznie zmniejsza doznania erotyczne. Niektórzy widzą to pozytywnie, bo wydłuża się przez to akt seksualny.
  A w odpowiednim kontekście kulturowym obrzezanie objawia się jako ofiara „grzesznej” ludzkiej przyjemności (w tym ziemskim życiu), w imię świętości życia pozagrobowego.
  Tradycja okaleczania męskich narządów płciowych jest znacznie starsza niż udokumentowana historia i wywodzi się prawdopodobnie z Afryki wschodniej na długo przed biblijną relacją o Abrahamie.
  Żydzi przyjęli obrzezanie jako rytuał religijny i zachowali tę prehistoryczną praktykę do czasów współczesnych.

  Ubytek napletka, który ma funkcję osłonową i ochronną dla bardzo wrażliwej części ciała, jest zranieniem i, (jeśli jest zabiegiem radykalnym), okaleczeniem.
  Zmienia wrażliwość i może być korzystny w utrzymywaniu higieny, ale bajką jest np. ochronne działanie obrzezania na przenoszenie infekcji HIV. Pierwsze infekcje tego rodzaju stwierdzono wśród nowojorskiej społeczności homoseksualnej, gdzie większość była obrzezana.
  Konsekwencją rozpowszechniania takich opinii jest wzrost zachowań ryzykownych wśród mężczyzn w Afryce, którzy sądzą, że obrzezanie uodporniło ich na HIV.
  Podobnie zresztą jak wiara, iż seks z dziewicą może ich z HIV wyleczyć.

  80 proc. Amerykanów urodzonych w latach 1960. zostało obrzezanych.
  The American Academy of Pediatrics has issued several statements on neonatal circumcision since 1971, with the most recent (issued in 1999; reaffirmed in May 2005) stating that there are insufficient data to recommend routine neonatal circumcision
  Ostatnimi laty tendencja jest spadkowa, chociaż statystyki mogą mylić, bo rosnąca populacja hispanics może je zaniżać. Latynosi mają mniejszą skłonność do tego zabiegu, który zresztą może dużo kosztować i nie każde ubezpieczenie go finansuje.
  Najtaniej jest u mohela, ale jeśli to ekstremalny ortodoksa, to jeszcze odsysa krew i może zarazić dziecko opryszczką.

  A „moda” na obrzezanie w anglojęzycznych krajach (1865 w Anglii, 1870 w USA) nastała w XIX w. kiedy lekarze stwierdzili, że obrzezani Żydzi mają znacznie rzadziej syfilis niż nieobrzezani nie-Żydzi. Obrzezanie (a nie mniejszą różnorodność kontaktów seksualnych) uznano za czynnik ochronny w zarażeniach chorobami wenerycznymi. Wraz z upowszechnieniem anestezji rozpowszechniło się zalecenie obrzezania noworodków jako profilaktyki antysyfilitycznej, antymasturbacyjnej i przeciwko nocnemu moczeniu.

 303. Wątek kałdunowy i wątek napletkowy .. oba choc’ spodziewane cos słabo albo wcale nie kontynuowane ..
  Nie splatane (nie plecione .. pleć się pleć wrzeciono itd) nigdy bez udziału „kobiet blogowych „( z tradycjami blogowymi i tradycyjnymi ) tnp wątkami prawdziwymi , symetrycznymi nie będą a szkoda .
  ( dobrze upleciony powinien w miarę symetryczny ) ( cudzysłów przy kobietach łatwy do wyjaśnienia a nawet do „domysłu ” )
  Z braku laku dla enpassa każdy wątek jest dobry . „Dokończyć temat napletka ” – to sporo mówi o stanie umysłu autora ( saldo gdzie jesteś ?!)
  Tradycyjne tradycje to te z epoki sprzed-blogowej , ubieglo-wiecznej ( 99% w USA to dlatego ten Tramp taki nerwowy itd itp )
  Pewna tez nerwowość wydaje się być wyczuwalna na Wisła (czyżby narodowe sciąganie spodni – attention sarcasm ! )

 304. Niepotrzebnie się martwiłem !

 305. @olborski

  Nie wiedziałem, że się niepokoisz, byłbym wcześniej… 😉

  Czy historia ostatniego (z 27 znanych) napletka Jezusa też była tematem tej pasjonującej @ls42 audycji?

 306. Zdaniem kobiety (nieblogowej, niestety):
  There was so much skin, it was like a Shar-Pei!

 307. Gdyby to nazwać wątkiem blogowym to jaki to mógłby być ? Amerykanski ? Czyja to Ameryka by „była ” ? – bo na pewno nie moja ..

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26681094,wykonano-egzekucje-lisy-montgomery-to-pierwsza-kobieta-stracona.html#s=BoxOpImg3

 308. GajowyM.
  Juz mi lepiej ..

 309. SZOK HISTORII . Trump & Kennedy. Trump mówi też o TTIP.

  https://www.youtube.com/watch?v=G9hw_Xv5ui8&feature=emb_title

 310. Znowu mi gorzej ( tradycja zeszytów )

  „- Wpisujemy do zeszytu dane pacjentów, numery telefonów, adresy e-mailowe. Będziemy się z nimi kontaktować i umawiać, jak tylko będzie taka możliwość – mówią rozmówcy „DGP”. O nieoficjalnych zapisach pacjenci dowiadują się „pocztą pantoflową”.

  Jak podaje „DGP”, w Polsce żyje 1,7 mln osób w wieku powyżej 80. roku życia.
  „magda_breslau
  pół godziny temu

  Na psychiatrie dziecieca odmowili 80 milionow.

  Rydzykowi dali 130.

  Jak Wy dajecie rade usmiechac sie, w tym Kaczystanie.”

 311. Nawalny prześladowany jak Stonoga za niewinność… a wcześniej Kozłowska za protesty… i Cichanouska też… Tak sobie myślę prywatnie… może Trumpa też obejmie niewinność karalna…

 312. olborski
  13 stycznia o godz. 13:08

  „Na psychiatrie dziecieca odmowili 80 milionow.
  Rydzykowi dali 130.”

  …czy Rydzykowi te 130 to na psychiatrię ?…
  Bo jeżeli tak…to słusznie…tam są duże potrzeby w tym obszarze…

 313. Jak podaje „DGP”, w Polsce żyje 1,7 mln osób w wieku powyżej 80. roku życia.

  Jak szacuje prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. walki z epidemią, w Polsce jest ok. 2 mln osób 60+

  Według danych GUS jest ich jednak ponad 9,7 mln, z tego prawie 18 proc. stanowią osoby 80+

 314. Blacley
  g.13:50
  Jak to po co? Rządowi wszystko jest potrzebne, bo ma być narodowe i państwowe. Hotele też.
  To tylko początek:
  „Ostatnio coraz śmielej na rynku hotelarskich nieruchomości rozpycha się Polski Holding Hotelowy – państwowe przedsiębiorstwo, które skupia 28 obiektów, m.in. hotele wokół warszawskiego lotniska Chopina: Renaissance i Courtyard by Marriott Warsaw Airport. Holding planuje kupić kolejny 5-gwiazdkowy hotel – Regent Warsaw.

 315. Do jakich niemieckich rodzin trafiły zrabowane polskie dzieci w czasach okupacji przez katolicką III Rzeszę… Tak sobie myślę prywatnie… czy stosunek do Niemców nie przypomina samych swoich… jak Pawlak z Kargulem… to nasi… zalecana ostrożność… a ty czyj…

 316. Z mądrości ludowych…
  Przyjdzie czas, że na drzewach, zamiast liści, będą wisieć piśdzieliści.

 317. Słowianin SS

  Jak wiadomo, Rosja ma przepiękne oraz długie tradycje praworządności.

  Powiedz Stasiek, czy taki amerykański kant wyborczy by kiedykolwiek przeszedł w waszej Dumie? Z tego co wiem, u was zawsze głosuje 100 (w porywach 110 %) obywateli, a zwycięzca zgarnia 80-100 procent prawdziwych głosów. Pozazdrościć.

  Może tego nie kontaktujecie, ale Stasiek, wy jesteście czempionem demokracji.

 318. Nie wchodzi mój komentarz ani w całości ani pocięty, sprawdzam, czy nie zostałem zbanowany.

 319. Nie zostałem. Pisałem o nagraniu z Wałbrzycha, o którym napisano w „Gazeta.pl”, ale odnośnik nie wchodzi, nie pomaga też cykanie po jednym zdaniu. Może „Polityka” już zrepolonizowana?

 320. Kto wie czy potomkowie zrabowanych dzieci nie zaglądają na blog… Tak sobie myślę prywatnie o tarlisku w genach… wytrzeć się u siebie…

 321. Zamachu na Kapitol nie było… z braku dowodów, ale na Nawalnego był… bo tak rzekła Frau Merkel… Tak sobie myślę prywatnie o manipulantach parlamentarnych…

 322. GajowyM.
  13 stycznia o godz. 13:36
  Jeżeli główny doradca premiera o szczepieniach plecie takie androny to jak to mówią strach się bać.
  A tak na serio czy można się dziwić że strategia jest taka jak jest (czyli nie ma jej wcale, jest chaos , miotanie się i próba ogłupienia suwerena)

 323. Właściwie to określenie „orban.izacja” nie jest odpowiednie, bo Kaczyński próbował sprywatyzować sobie Polskę przed Orbanem, tylko że Orbanowi się udało, a Kaczemu nie. A próbował to zrobić na plecach Wałęsy, kiedy był szefem jego kancelarii, już wtedy planował przejęcie tego, co zostało z pe.erelowskiego koryta, ale Wałęsa skapował, w czym rzecz i kopnął go w ku.p.er. Teraz, w dobie pandemii woda zrobiła się bardzo mętna, a podobno w takiej ryby łowi się najłatwiej.
  Ps. Odnośnik od Blackley’a, do artykułu o hotelach „Gołebiowski” – też warto się zapoznać.

css.php