Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Mateusz Morawiecki

13.01.2021
środa

Szczepienie cywilizacji

13 stycznia 2021, środa,

Mam poważne obawy, czy akcja szczepionkowa, pardon, Narodowy Program Szczepień może się u nas powieść. Oczywiście, jestem – jak każdy – zainteresowany w jego sukcesie. Chciałbym doczekać szczepienia mnie, mojej rodziny i w ogóle wszystkich chętnych. Należę do kategorii pierwszej (80+). Chociaż raz trafiła mi się pierwsza kategoria, gdyż normalnie bliżej mi do drugiego, gorszego sortu.

Narodowy Program Szczepień widzę jako spotkanie dwóch cywilizacji: zachodniej i wschodniej. Często słyszę w przemówieniach prezydenta, prezesa, ministra Ziobry, hierarchów Kościoła, a także w mediach rządowych akcenty wskazujące na rzekomą wyższość naszej cywilizacji. Zachód to dekadencja, rozkład, ślepy zaułek. Cywilizacja zachodnia jest „cywilizacją śmierci” – nasza jest „cywilizacją życia”. Dotyczy to nie tylko przerywana ciąży. Powie wam to każdy ksiądz, (prawie) każdy członek i działacz PiS, Solidarnych i Porozumienia.

Tymczasem to „cywilizacja śmierci” w kilku krajach stworzyła kolejne szczepionki przeciwko covid-19 i sprzedaje je na cały świat, czyli można powiedzieć, że cywilizacja śmierci ratuje cywilizację życia. Co więcej, działając za pośrednictwem Unii Europejskiej (acz podobno z pewnym opóźnieniem), „cywilizacja śmierci” skoordynowała zamówienie szczepionek dla każdego kraju „cywilizacji życia” wedle liczby jego ludności.

Zbiorowe zamówienie dało Unii silniejszą pozycję przetargową w negocjowaniu ceny. Nie rozwiązało to wszystkich problemów, mówi się, że niektóre kraje negocjują z producentami dodatkowe dostawy, inne – jak Izrael, Wielka Brytania, niebędące w Unii Europejskiej – tak wcześnie i energicznie organizowały sobie dostawy, że nic nie jest w stanie ich powstrzymać.

Tak czy owak – to zachodnia „cywilizacja śmierci” ratuje naszą „cywilizację życia”. Bez cywilizacji śmierci nasza cywilizacja długo jeszcze byłaby bezbronna wobec pandemii. Obserwujemy coś w rodzaju modyfikacji planu Marshalla. Musimy płacić, ale na szczęście jest komu i za co.

Tu zaczynają się schody. Teraz „cywilizacja życia” musi wykonać gigantyczną operację – zorganizować tysiące ekip i punktów szczepień, niektóre z nich ruchome, dysponować rejestrem ludności z rozbiciem na kategorie wiekowe, w tym chętnych na szczepienie, opracować kalendarz szczepień, spowodować, żeby każdy (-a) uprawniony wiedział (i to nie w ostatniej chwili), gdzie i kiedy ma się stawić na szczepienie. No i, oczywiście, żeby czekała na niego szczepionka (nieprzedawniona) plus całe oprzyrządowanie, lodówka, igły, plastry itd. Oznacza to gigantyczną operację transportową. Wszystko to powinno działać jak zegarek. Nie jest to naszą specjalnością.

Jeżeli zdamy ten egzamin, to nastąpi cud i powód do chwały. Oznaczałoby to, że Polska awansuje z „cywilizacji życia” do „cywilizacji śmierci”.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 464

Dodaj komentarz »
 1. Trzymajmy więc mocno kciuki za nasze sprawne i szybkie przejście do „cywilizacji śmierci”.
  Niech żyje życie!

 2. Jeżeli ma nastąpić cud, to trzeba dać w łapę Rydzykowi i spółce. Inaczej nie da rady. Choć i ten pierwszy wariant wcale nie jest pewny.

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Naród katolicki… co z klauzulą sumienia… szczepienie, to obchodzenie wyroków boskich… zaraza, to kara za grzechy… Tak sobie myślę prywatnie, że dla wyznawców klauzuli sumienia… szlaban… zostaje modlitwa i rozmowa z proboszczem… chrzest, to poważana sprawa… albo, albo…

 5. Daniel Passent
  Obserwuję Polskę za Oceau i radzi ona sobie całkiem dobrze i na pewno lepiej jak moj stan Illinois populacja 12.6 mln a zaszczepiono do wczoraj zaledwie 66 tys .pacjentów.
  Trzeba przyznać ,że ta ekipa w końcu wprowadza cyfryzacje do służby zdrowia.Komputerera nie da sie przekupic i ustawić kolejki.To pociagnięcie zbliży nas do cywiizacji życia.

 6. Jak Piłsudski docenił i wzmocnił rolę radiotelegrafii i wygraliśmy z bolszewikami, to nie ma mowy o geniuszu i sprawności wojskowych działań. „Cud nad Wisłą”…
  A prawdziwy cud nad Wisłą to będzie teraz, jak to się uda. Jakimś cudem… Bo jak choć raz rozszyfrować własne przywary narodowe i im zaradzić? Rządu nie lubię, ale nie tylko on za to odpowiada. Dyrektorzy szpitali, prominenci wpychający się poza kolejką, celebryci itd. My, mało cudowni Polacy w oczekiwaniu na cud… podczas gdy Niemcy zorganizują sobie cud.

 7. Cztery wpisy gospodarskie w tydzień!!!

  Oto jest witalność blogowa, więcej – cywilizacyjna naszego Redaktora, Pana Passenta.
  Aż trudno nadążyć z ich komentowaniem.
  Czyżby na takie noworoczne postanowienie zawziął się Pan Redaktor?
  Nie mamy czasu na pisanie o de’Maryni, o siłach szkoda gadać.
  Trzeba się skupić na wojnie cywilizacji, osobiście jestem za cywilizacją śmierci.

  Viva la muerte

  Que pasa Hombre, do you know what’s up?
  Don’t fuck with me, baby, I’m gonna kick your butt
  Your blood will flow when I start to cut
  I’m a thriller, a chiller, a killer and though like Godzilla!

 8. @teo
  Przecież nie ciąży na panu obowiązek komentowania wszystkich wpisów. Zgryźliwy wpis.

 9. Ani „cywilizacja śmierci” nie jest taka wyborna, ani „cywilizacja życia” tak paskudna, jak sugeruje Gospodarz. I tam i tu idzie jako tako, dopóki nie pojawią się poważniejsze trudności. I tam i u nas spod cienkiej warstwy poprawności i praworządności wyziera co chwila wybujały egoizm, by nie powiedzieć walka o życie. I tam i i nas wszyscy się zgadzają, że walka z pandemią wymaga ofiar, ale dlaczego to ja mam je ponosić.
  A jak się popatrzy na statystyki szczepień, to nasza „cywilizacja życia” nie wypada najgorzej.

 10. maciek.g
  13 stycznia o godz. 15:54

  Nie pomoże już nic

  https://www.onet.pl/informacje/onetwroclaw/pis-rozwiazalo-struktury-partyjne-w-walbrzychu-powodem-afera-z-nagranymi-dzialaczami/vj4kzn6,79cfc278
  ___________________________
  No właśnie, próbowałem wcisnąć to w poprzednim wątku pomiędzy Trumpa a napletek, ale się nie dało.
  A przed chwilą przeczytałem, że Kaczy już rozgonił to towarzystwo, bo klęło i pewnie część ludzi tak pomyśli, ale to już trzeba być naprawdę ślepym i głuchym, przecież na światło dzienne znów wyszło, co Kaczy kombinuje zrobić z Polski. To, co Orban z Węgier. Przy okazji: polecam książkę Ziemowita Szczerka „Via Carpatia”. Zankomita!

 11. 818 szczepionek zmarnowano podano na dzisiejszej konferencji prasowej wskazując na brakoróbstwo producenta czy nieudolność personelu szczepiącego, któremu pewnie ręce się trzęsły przy trzymaniu tego drogocennego lekarstwa.
  Tymczasem zaledwie kilkudziesięciu zaszczepionych na lewo spowodowało ogólnonarodowe protesty, zakończone poszukiwaniem kozła ofiarnego i zwolnieniami dyrektorów placówek medycznych.
  Powtórzyłbym powiedzenie „ciszej nad tą trumną”, jakkolwiek pewny nie jestem czy cokolwiek w tej covidowej sytuacji można powiedzieć

 12. PiS z natury nic się nie udaje. Jego siła leży w pierdo*leniu farmazonów i może w rozdawaniu gotówki. Patrząc na funkcjonowanie służby zdrowia pod PiSem i jego patiomkinowskie szpitale na covid, to napewno możemy z jego strony spodziewać się wielu sukcesów propagandowych w walce z covid, ale napewno nie skutecznej kampanii szczepień.

 13. https://wyborcza.pl/7,75399,26681710,kupilem-bilet-na-17-stycznia-aleksiej-nawalny-mimo-grozb.html#S.raport%20ze%20%C5%9Bwiata-K.C-B.3-L.1.maly
  Ciekaw jestem czy gdyby w Rosji rządził Stalin to by wracał. Skoro wraca to znaczy że nie wierzy że go tak zlikwidują lub aresztują i będą torturować.
  Ten jego powrót wręcz dobrze o tej Rosji Putina świadczy. Zupełnie na opak niż ci co wykombinowali że zaszkodzą Putinowi.

 14. Nasza „cywilizacja życia” to twór werbalny, propagandowy. Błędy (rzeczywiste i rzekome) popełnione przez Zachód wykorzystywane są przez niestrudzonych agitatorów do unieważniania – w zbiorowej wyobraźni – wszystkich atutów i przewag cywilizacyjnych Zachodu. Ale te przewagi nie znikają z powodu, że Polacy mają zamknięte oczy 🙂

 15. maciek.g, zezem

  Wracając do zaskakującej deklaracji ministra Dworczyka o konieczności corocznego wyszczepiania całej populacji.

  Coś a propos

  https://www.medonet.pl/porozmawiajmyoszczepionce/szczepionka-na-covid-19,koronawirus–mutacja-z-rpa–jak-zareaguje-na-szczepionke–obawy,artykul,28121556.html

 16. Boję się. Zwyczajnie i bardziej niż przed info o cowidzie jako takim, który zbiera żniwo. Myślałam, zarażę się, albo nie. Ruletka. Odkąd wiem, że załapię się na szczepionkę albo nie, rośnie we mnie lęk, czy zdążę „przed panem bogiem” , czyli w terminie, jaki mi przysługuje z racji wieku. Jest on w miarę zasłużony (wiek), ale czy starczy na czas szczepionek akurat w tym przedziale wieku?
  Takie oraz inne myśli nie dają mi spać, podobnie jak 50% obateli, jeśli wierzyć sondażom.
  Przepraszam, że nie pocieszam.

 17. teo 16.39
  Masz rację. Gospodarz w formie. Do blogowych zagajeń trzeba dodać dzisiejszy felieton w tygodniku POLITYKA. Jaka będzie Ameryka w nowej odsłonie?

 18. lubat 13 stycznia o godz. 17:04 pisze: –Ani „cywilizacja śmierci” nie jest taka wyborna, ani „cywilizacja życia” tak paskudna, jak sugeruje Gospodarz. I tam i tu idzie jako tako …

  Lubat,
  jako tako?!
  Idzie beznadziejnie. Przeszło pół wieku temu, bez „peselów”, komputerów i innych bajerów szczepiono 1,5 miliona ludzi. W pół roku zaszczepiono 8 milionów a teraz się nie da? To kompromitacja tej nieudolnej władzy. Dno.
  Pitolą o dostawach i Unii a milion szczepionek leży w magazynach i czeka na lepsze czasy?

 19. Znaczy 1,5 miliona miesięcznie. Ponieważ szczepionki leżą i czekają to znaczy że z powodzeniem już pierwszy milion mógłby być zaszczepiony. Głównie medycy i „roznosiciele” tacy jak np. nauczyciele, kasjerki i kasjerzy sklepowi i inni handlowcy mający styk z wieloma ludźmi na co dzień.
  Żeby tak się działo, to sprawujący władzę musieliby mieć statystycznie IQ chociaż ze 100 na jedną mózgownicę.

 20. ls42 (17:55)
  To Ty masz rację. Masz rację wiążąc dwa felietony autorstwa Gospodarza w wielkiej formie, ten tu felieton blogowy i tamten w POLITYKA 3.

  Felieton „w papierze” zaczyna się tak:
  „Ambitna przeciętniaczka. Takie są najgorsze”. O kim mowa? Kto to taki? To następna wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris, pierwsza kobieta na tym stanowisku, senator, prawniczka z 30-letnim doświadczeniem. „Takie są najgorsze, bo nie znają umiaru w swym głodzie władzy” – mówi Jan Chodakiewicz, polski politolog i historyk w USA.

  Czy po lekturze biografii Okudżawy (pióra Dymitri Bykowa) Pan Redaktor zagłębił się w Janie Chodakiewiczu.
  Marek Jan Chodakiewicz – jak nie powszechnie wiadomo, jest ideologiem obrony przed „cywilizacja śmierci”. Oto wykład, dla spopularyzowania „cywilizacji życia” z roku 2019. Przyjemnego odbioru:

  https://www.youtube.com/watch?v=e-wRldzzUhk

 21. @jobrave

  Może między Trumpa i napletek próbowałeś wcisnąć jakiś „wy-ciek”? To jest ostatnie moje odkrycie z kategorii tutejszych filtrów blogowych.

 22. Prze-szczepienie cywilizacji… Głęboki PRL… jaka jest najcięższa operacja w życiu Polaka… prze-szczepienie komunizmu z dupy do serca… Tak sobie myślę prywatnie o narodowych prze-szczepieniach… w oflagowanych gminach…

 23. @marga.li
  13 stycznia o godz. 16:49

  Przecież nie ciąży na panu obowiązek komentowania wszystkich wpisów
  Na pani też nie. Zwłaszcza w przypadku niezrozumienia intencji piszącego 🙄

 24. GajowyM.
  13 stycznia o godz. 18:23,
  Niestety już nie mogę sprawdzić, bo się zezłościłem i skasowałem ten tekst, ale nie sądzę. A teraz mi wcięło kolejny tekst, który zapomniałem skopiować. Też bez wycie.ku.

 25. Jobrave,
  bo Ty może niedobry komentator jesteś?

 26. jobrave
  13 stycznia o godz. 17:20

  „Nie pomoże już nic………………………………………………………………..;
  No właśnie, próbowałem wcisnąć to w poprzednim wątku pomiędzy Trumpa a napletek, ale się nie dało.”
  —————————————————-
  No wlasnie, co jest miedzy Trumpem a napletkiem?. Oto jest pytanie, jak mowil pewien dunski ksiaze.
  Wpis Gajowego o tej „niepotrzebnej” czesci ciala byl niezmiernie pouczajacy! 🙂
  Zona i ja, mamy szczepienie 27-go. A jakie sa kryteria w UK?

 27. Jeżeli kogoś to interesuje, to poniżej link do obrad w Kongresie nad impiczmentem Trumpa
  Transmisja na żywo leci.
  Będzie trwała około 2 godziny.

  https://www.youtube.com/watch?v=jI-boVXCuCQ&ab_channel=MSNBC
  MSNBC Live: House To Vote On Impeachment Of President Trump

 28. @jobrave

  „Nie prowokuj, bo cię, k…, zniszczą”. Wyci-ekła rozmowa działaczy PiS z Wałbrzycha.
  Jeśli to o ten temat chodziło, to w linku jak najbardziej jest „wy-ciek-ło”

 29. @404 13 stycznia o godz. 18:47

  Włączyłam na chwilę. I usłyszałam:

  “We’ve done this before. It failed before. Congress must be the glue the unifies…”

  Mnie to na razie wystarczyło. Za każdym razem gdy jakimś szur-niętym zaczyna palić się grunt pod nogami, to nagle wstawiają głodne kawałki o jedności. Z PiSem było (i będzie) dokładnie tak samo.

 30. Szkoda faceta, przyzwoitego mecenasa, Jana Olszewskiego, który za PRL bronił opozycjonistów. Tzw. polska prawica, głównie spod znaku PIS, uczyniła go swoim bohaterem, choć był tylko marionetkowym, bardzo miernym premierem przez kilka zaledwie miesięcy, ale z ich nadania. I to cala legenda Olszewskiego. Cokołów nie brakuje, o czym nie dawno wspomniałam,więc i mecenas się pewnie załapie. Szkoda faceta – powtórzę.
  https://wawalove.wp.pl/warszawa-przed-kprm-powstanie-pomnik-jana-olszewskiego-6596701173103584a

 31. Masz rację, bo ja przeczytałem tekst w Onecie, ale link wkleiłem z „Gazety”, a tam był ten pieprzony wyci-ek.

 32. A na wy.cieki na blogu warto uważać. Prawdopodobnie będzie ich więcej 🙂
  Podobnie po.zew i (z jakiej racji???) ab.sol.went

 33. Ja się z Panem Danielem zgadzam podobnie, jak większość udzielających się na tym blogu, jednakowoż poza nim trwa zawzięty spór pomiędzy zwolennikami szczepień a zwolennikami teorii o „cywilizacji śmierci”, właściwie to nawet nie teorii, bo oni są pewni, że to dokonujący się fakt. Dla nich szczepienia są tej „cywilizacji” przejawem, ponieważ są niczym innym, jak zawoalowaną eutanazją – chodzi o wybicie starych, starych i jednocześnie chorych, oraz chorych młodych. Komu o to chodzi? Ano Gatesowi i innym jemu podobnym, tym od New World Order, jak by co.

  Ów spór bardzo widoczny jest w sieci w tym również na FB i tak się składa, że toczy się on rownież na mojej facebookowej „osi czasu”, a w sieci krąży wywiad z prof. R.o.manem Zielińskim, biologiem, genetykiem, to i u mnie ów interview się pojawił – ktoś zamieścił to, jako dowód na czekającą ową grupę „nieprzydatnych” obywateli -eutanazję, ktoś inny przypomniał „cywilizację śmierci” i poszły konie po betonie. Obserwuję, jak po zapoznaniu się z tym wywiadem maleje liczba zwolenników szczepienia, no, bo trzeba przyznać, że to, co mówi profesor, brzmi przekonująco, gładko wchodzi do głów, ale przede wszystkim potwierdza… spiskowe teorie dotyczące owej dokonującej się eutanazji.
  https://stolikwolnosci.pl/wywiad-z-prof-r.o.manem-zielinskim/
  z odnośnika trzeba usunąć kropki z „zapreszcionnogo” słowa na „r”.

 34. Nie po-zew, tylko samo po-ze.
  Już kombinowaliśmy wielokrotnie, dlaczego.
  Wyszło, że może z powodu serbskiego por-no 😉

 35. As for the banks… the pipe closed down.

  Nie tylko Deutsche Bank odmówił Trumpowi wsparcia.
  Również m.in. platforma obsługująca płatności w jego sklepach.
  To wygląda na lawinę. Może Putin wesprze groszem?

  https://www.youtube.com/watch?v=_VfEubISK0o

 36. @GajowyM. 13 stycznia o godz. 19:19
  Ja już nie wnikam. Niezbadane są wyroki…
  🙂

 37. IPN sugeruje, że wyzwolenie Polski z łap katolickiej III Rzeszy przez Armię Czerwoną było niedżwiedzią przysługą… a nawet gorszym zniewoleniem… Tak sobie myślę prywatnie o zniewolonych umysłach z tamtego okresu np. Kaczyński… to raczej pomówienie… o straconym pokoleniu…

 38. Napletek jest tak samo przydatny, jak Trump.

 39. Ale o trefnych słowach warto wiedzieć i przypominać.
  Bo jak po.zwy się pisim posypią, będzie jak znalazł.

  Na razie wahadło jest wychylone w drugą stronę.
  Pisia “oskarżycielka posiłkowa” (co zostaje po siłku? – humor zeszytów)
  Wystąpiła na rozprawie w majtkach… na pysku

  https://natemat.pl/334145,godek-przyszla-na-rozprawe-aktywistek-lgbt-w-koronkowej-maseczce

 40. Pozwy są OK, po.ze – nie.

 41. Czy dzisiejsza totalna prawica narzekająca na wyzwolenie przez Armię Czerwoną miała szanse zasiąść w Reichstagu… Tak sobie myślę prywatnie… tylko z bożą pomocą i Piusa XII… za zasługi zwalczania komunizmu…

 42. Nie mam zdrowia sledzic glosowania nad impeachmentem tego jeszcze 6 dni prezydenta, wiec popisze o szczepieniach, o ktorych juz ostatnio pisalam. W stanie i miescie Nowy Jork do listy zawodow, ktore obejmuje obecna faza szczepien ( chyba wiekszosc pracujacych) dolaczono obnizenie wieku ponad 65+ lat. Widocznie po dwoch dniach akcji stwierdzono, ze dadza rade. Z iloscia szczepionek, punktow, personelu, materialow pomocniczych itd…No to teraz polskie dobro narodowe Krystyna Janda chyba by sie zmiescila. Z tego wieku, bo ciagle jeszcze nie ma liscie arystow, przedsiebiorcow , i innych ktorym sie nalezy…
  Firma Johnson -Johnson poinformowala, ze w ciagu dwoch tygodni przedstawi FDA swoja szczepionke do zatwierdzenia, zaznaczajac jednak, ze jak na ten moment nie maja wielkich mocy przerobowych.
  W ciagu dwoch dni rozszerzona akcja szczepien w miescie NY idzie juz bardzo sprawnie. Zreszta wszystkie stany same to robia. A ze my nalezymy do najlepszych, he, he.
  Czy wladze miasta Warszawa, a takze wojewodztwa , oprocz walki o prawa….itd zajmuja sie epidemia,? Jak by to bylo w Ameryce to patrzylibyscie na Trzaskowskiego w kolejnym briefingu pandemicznym, a nie na Morawieckiego, Niedzielskiego itd.
  Przewijaja mi sie informacje z Polski, ze Trump obiecal Dudzie szczepionki i teraz he, he, he. Juz nie wiem kto glupszy, albo klamliwy : Duda, czy polskie postepowe media. Tak maly Jasio wyobraza sobie kapitalizm w Ameryce, czy tak sie chce puscic feka?

 43. Cytat z martwych dusz pasuje do PiS jak ulal
  szachraj na szachraju siedzi i szachrajem pogania. Wszyscy oni Judasze. Jeden tylko prokurator porządny człowiek, i to prawdę powiedziawszy, wielka świnia.

 44. KILKA AFORYZMÓW? DO ROZWAŻANIA PÓŹNYM WIECZOREM
  Może to pozwoli rozluznić atmosferę w oczekiwaniu na szczepionkę

  ——————-
  *Mężczyzna, który ustępuje, wiedząc, że jest w błędzie, jest osobą rozsądną
  Mężczyzna, który ustępuje, wiedząac, że ma rację, jest osobą żonatą.

  *Bóg powiedział: naleźy się dzielić. Dlatego biedni mają apetyt , a bogaci pełny talerz.

  *Moja żona i ja, byliśmy szczęśliwi przez 25 lat. Potem się spotkaliśmy.

  *Istnieją dwa typy adwokatów: ci co znają prawo i ci co znają sędziego.

  *Mój mąż jest zdolny do najgorszego i do najlepszego. Niestety, w tym najgorszym, to on jest najlepszy.

  *Gdy księży sluchają spowiedzi kobiet, to cieszą się, że żyją w celibacie.

  *Można siedzieć bardzo wysoko. Ale zawsze się siedzi jedynie na własnej dupie. Montaigne

  *Egoista to ktoś, kto nie myśli o mnie.

  *W małżeństwie dzieli sie problemy i troski, których nie byłoby bez ślubu.

  Sorry za nieco nieudolne tłumaczenie. Nie zawsze mozna łatwo oddać sens aforyzmu
  Dobrego wieczoru

 45. Na marginesie
  13 stycznia o godz. 19:30
  Moze ona w zalobie?
  Ale rzeczywiscie zalosne.

 46. Bar Norte
  13 stycznia o godz. 17:43
  Takie publikacje to woda na młyn antyszczepieniowców .Nie mam pojęcia dlaczego Dworczyk tak się wypowiedział. Polityk mówi prawdę gdy mu ona pasuje , a to co powiedział kompletnie nie jest korzystne dla rządzących. Nie sądzę by czytał takie artykuły jakie zalinkowałeś. To Jeszce jedna nieprzemyślana wypowiedź z których PiS już słynie.
  Prawda natomiast jest dużo korzystniejsza niż wynika z zalinkowanego artykułu. To że wirus szybko mutuje naukowcy wiedzą od dawna , ale jest pewna cech wspólna dla tych wirusów , a mianowicie jak kopiuje on informacje. Do tego celu wykorzystuje tzw bialko S. Białko kolca (S), odpowiedzialne jest za interakcję z receptorem na powierzchni komórki. Białko S umożliwia cząstce wirusa wniknięcie do komórki i zainfekowanie jej. I to białko na razie we wszystkich mutacjach wciąż działa tak samo. Szczepionki mRNA przeciw COVID-19 składają się z informacyjnego kwasu rybonukleinowego mRNA kodującej białko S (kolca) wirusa SARS-CoV-2 zamkniętego w kapsułce z nanocząsteczek lipidowych. Kapsułka pełni funkcję ochronną oraz funkcję transportową pomagając przeniknąć do komórki pokonując barierę błony komórkowej. Na podstawie mRNA w komórce gospodarza syntetyzowane jest białko S (kolca) SARS-CoV-2, które będąc silnym antygenem pobudza odpowiedź odpornościową w postaci przeciwciał neutralizujących (odpowiedź humoralna) i stymulację limfocytów T (cytotoksycznych) (odpowiedź komórkowa).
  Stąd jest nadzieja że szczepionka będzie skuteczna niezależnie od mutacji wirusa

  https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C85777%2Cekspert-szczepionka-pfizera-skuteczna-na-mutacje-n501y-w-brytyjskim-i

 47. Co by się działo, gdyby jakimś trafem szczepionka została wynaleziona w Polsce. Jakież to byłoby wycie od rana do wieczora w TVP, przerywane zdjęciami płaczących ze szczęścia Niemców i całujących po rękach polskich naukowców,
  Z drugiej strony – narodowa zgoda, że najpierw trzeba zaszczepić wszystkich chętnych Polaków, bo „się należy”, a dopiero potem resztę świata.

 48. maciek.g

  Serwis medonet jest chyba ostanim medium, które mozna by było podejrzewać o niechęć do szczepionek. Oni od marca niczym innym się nie zajmują jak epidemią i sposobami uchronienia ludzi od jej skutków – w tym popularyzacją szczepionek.
  Nie wiem po co mi tłumaczysz kluczową role kolca skoro tekst dotyczy właśnie tej kwestii. A konkretnie mutacji wirusa w częsci, której używa do infekowania ludzkich komórek czyli własnie kolca.

  Proponuję byś jeszcze raz wrócił do tego tekstu.

 49. Prof. Horban
  fala restrykcji została wprowadzona już w listopadzie i w grudniu. – Zaczęła działać i obserwujemy spadek. W związku z tym nie ma powodów, żeby zwiększać te zalecenia –

  Jest to bzdura. Spadek odnotowanych zachorowań wynika z zupełnie innej przyczyny. Obecnie w Polsce koronowirusa przechorowało już blisko 1/3 obywateli , 1/5 jest na niego naturalnie odporna .Czyli 20 mln jest już odporna na obecnie istniejącego wirusa i jest potencjalnie 17 mln do zakażenia. Część ludzi stara się unikać kontaktów i są to głownie emeryci , a tych jest 6,5 mln. Większość przestrzega noszenia maseczek i higieny. Nic dziwnego że szczyt mamy za sobą i rozpoczął się spadek Bardziej niż loctdowny do spadku zachorowań przyczynił się okres ferii i zamkniecie szkół. W szczycie zachorować oficjalnie 27000 czyli faktycznie minimum 6x więcej tj 160000 dziennie . wystarczyło 20 dni by zainfekować 5 mln ludzi. Teraz już jest coraz mniej kontaktów by zarażać i naturalne jest to słabniecie. Niestety jest obawa, że tych co przechorowali będą zakażały mutacje i epidemia będzie się ciągnąc długo. Szczepienia są więc konieczne.
  Pitolenie o loctdownach jest po prostu wykrętem dla władzy nie dającej sobie rady z epidemią. Jest prosta metoda by sprawdzić czy siłownie , baseny , restauracje itd są faktycznie ogniskami zakażeń – wystarczą szybkie testy (tym co wykażą przeciwciała trzeba zrobić testy pcr) i juz będziemy wiedzieć , a nie gdybać

 50. maciek.g 21:54

  Sądzę, że twój optymizm nie ma potwierdzenia w faktach.

  No ale skoro ci to pomaga duchowo przetrwać te ciężkie czasy to nie ma sprawy.

 51. Bar Norte
  13 stycznia o godz. 21:44
  Ja nie krytykowałem artykułu który zalinkowałeś. Stwierdziłem jedynie, że większość ludzi niewiele rozumie ten temat i taki artykuł wykorzystają przeciwnicy szczepienia do siania fermentu i strachu. Wyjaśniłem jedynie, że nie jest tak, źle jak mogło by się domyślać po przeczytaniu i wyjaśniłem, dlaczego jest duże prawdopodobieństwo, że szczepionki chronią przed większością mutacji i są skuteczniejsze niż przechorowanie. Na dodatek gdyby pojawiły się mutacje na które szczepionka nie chroni można w bardzo krótkim czasie wyprodukować przeciw niemu szczepionkę . (aby dobrze wyjaśnić przytoczyłem tekst który jak widzę nie zrozumiałeś)

 52. maciek.g

  Przeciwnicy szczepień to mogą wykorzystywać wzięte z kapelusza dane, które podałeś w komentarzu 21,54 w świetle których jeśli chodzi o epidemię to jest już po ptakach, jak mawiają.
  Przeciwnicy szczepień nie zastanawiaja się nad mutacjami kolca wirusa, bo negują czy bagatelizują jego istnienie.

 53. Bar Norte
  13 stycznia o godz. 22:02
  Każdy mieć może swoje własne zdanie na ten temat bowiem nie mamy dostatecznej liczby faktów. Rząd nie robi testów antygenowych i testami pcr testuje tylko tych z ewidentnymi objawami i na dodatek tych którzy zgłosili się z tym do lekarza NFZ , a właśnie rozsądne testowanie (jednymi i drugimi) dało by znacznie lepszą orientację o epidemii i faktycznej liczbie przechorowań i ogniskach zakażeń. Zamyka się gospodarkę na zasadzie „widzi mi się że” a nie na podstawie faktów o zakażeniach. Już pisałem dosłownie przed dzień zamknięcia basenów pytano GIS ile mieli przypadków z stamtąd – odpowiedz żadnego i co i zamknęli !!!
  Mamy jedynie informacje gdzie badania wykazuje że liczna infekcji jest znacznie większa niż ilość ewidentnych objawów choroby (bo większość przechodzi chorobę bezobjawowo lub z małymi lub nietypowymi objawami) i na dodatek nie wszyscy zgłaszają się do lekarz nawet gdy mają ewidentne objawy choroby przyczyny różne od strachu przed opinia sąsiadów , utrata pracy itd. Właśnie na podstawie wyrywkowych badać oceniłam tak jak oceniłem. Oczywiście nie musi to być prawdą.

 54. Bar Norte
  13 stycznia o godz. 22:30
  Nie mutuje kolec tylko białko na końcu kolca

 55. Właśnie głosowanie się zakończyło.

  Trump jest impiczt po raz drugi
  Demokraci byli za, za wyjątkiem jednego głosu, który się wstrzymał.
  Natomiast 10 Republikanów głosowała za, a 6 się wstrzymało

  Głosów za było 231

  Trump hest IMPICZT!!! 🙂 🙂 🙂

  Po raz drugi

  Pierwszy prezydent w HISTORII z takim podwójnym zapleczem !!!

 56. Tu artykuł w którym autor twierdzi że
  20 tys. zakażeń dziennie? Eksperci mówią, że tę liczbę należy pomnożyć przez 10
  https://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,26507630,20-tys-zakazen-dziennie-eksperci-mowia-ze-te-liczbe-nalezy.html

 57. 404
  13 stycznia o godz. 22:46
  Bardzo dobra wiadomość, dzieki

 58. @Na marginesie
  13 stycznia o godz. 19:22

  As for the banks… the pipe closed down.
  Nie tylko Deutsche Bank odmówił Trumpowi wsparcia.
  Również m.in. platforma obsługująca płatności w jego sklepach.
  To wygląda na lawinę. Może Putin wesprze groszem
  ?

  Noy York też przykręcił kurek. Kasuje wszystkie kontrakty Trumpa w Nowym Yorku w trybie NATYCHMIASTOWYM.

  Działalności, które prowadziły firmy Trumpa będą oddane innym kontraktorom

  Potężne miliony poszły się szlajać dla tramowców !! 🙂 🙂

  De Blasio: City Of New York Severing All Contracts With Trump Organization | Morning Joe | MSNBC •Jan 13, 2021
  https://www.youtube.com/watch?v=cpwh1CcBg-A&ab_channel=MSNBC
  Mayor Bill de Blasio, D-NY, joins Morning Joe to discuss why New York City is severing all contracts with the Trump Organization and what it means. Aired on 1/13/2021
  .

 59. maciek.g

  W ramach lockdawnu nie zamyka się sektorów z uwagi na występujące ogniska zakażeń tylko z uwagi na częstotliwość i charakter interakcji między ludźmi. Bedace jego skutkiem przeciecie kontaktów społecznych ma charakter prewencyjny i w pierwszym rzędzie wybiera się sektory o mniejszym znaczeniu gospodarczym i społecznym. Inaczej mówiąc – zamyka się mniej znaczące sektory by ocalić funkcjonowanie tych bez których społeczeństwo się po prostu nie może obyć. Bez dostepu do siłowni możesz żyć ale bez dostępu do żywnosci czy leków już nie.

  Testowanie przesiewowe ma sens w przypadku gdy epidemia rozwija się w formie ognisk epidemicznych. To pozwala bowiem wykrywać ogniska i je dusić. Ale gdy epidemia jest w fazie transmisji poziomej, jak w kraju od października, takie testowanie już nie ma sensu.

  Ps. Dzięki za sprecyzowanie kwesti kolca.

 60. Impeachment oznacza, że Izba Reprezentantów postawiła Trumpa w stan oskarżenia przed Senatem.
  Senat zbierze się dopiero 19 stycznia – dzień przed zaprzysiężeniem Bidena.
  Przy pierwszej próbie impeachmentu Senat (zdominowany przez Republikanów) uniewinnił Trumpa.
  Procedura może być kontynuowana także po zakończeniu kadencji. Senatorzy mogliby nałożyć karę w postaci dożywotniego zakazu sprawowania urzędu.
  Wówczas Trump nie mógłby kandydować w 2024.

 61. To co się dzieje w USA wobec Donalda Trumpa uważam za nieporozumienie. Cieszący się przez cztery lata przyjaźnią polskich władz i polskiego prezydenta amerykański prezydent, z którym te nasze władze wiązały tyle nadziei, nie może tak po prostu i tylko dlatego, że zawiodła go intuicja, zostać odesłany na polityczny margines, w niebyt, nawet bez obietnicy czyśca, z którego przecież można się dostać do raju, w każdym razie taka bywa kolej rzeczy na drodze stąd do wieczności. Niepokoi mnie też niesłuszne podejrzenie, że Donalda Trumpa opuścili polityczni przyjaciele, którzy do wyborów stali za prezydentem murem i z pewnością zapewniali o dozgonnym poparciu. Być może tylko zdecydowana i odważna postawa amerykańskich patriotów i polskiego prezydenta może pomóc aby amerykańskiemu prezydentowi Donaldowi T. nie stała się nadmierna krzywda

 62. Tu dobrze informują na temat koronowirusa – liczba testów , wykryte przypadki, liczba szczepień itd
  https://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,26681255,koronawirus-w-srode-13-stycznia.html

 63. „Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie został wybudowany na ziemi przejętej przez pełnomocnika żydowskiej rodziny, który następnie sprzedał teren duchownym. Po latach sąd nakazał zwrot terenów spadkobierczyni. Zastępca Prokuratora Generalnego wystąpił ze skargą nadzwyczajną, ale Sąd Najwyższy ją odrzucił. To jednak nie koniec sporu, bo strona kościelna utrudnia sądowe postępowanie o wydanie ziemi.”
  Czy w Tarnowie jest Polska , czy Polin?
  Problemy własnościowe w Polsce ograbionej z ziem na wschodzie , co z tymi problemami począć ? Czy sąd najwyższy państwa Polin odniósł się w czasach po transformacji do tych własnościowych problemów Polaków ?

 64. zyta2003, 13 stycznia o godz. 20:20

  W stanie Nowy Jork zaszczepiono do dzisiaj 640 tysiecy mieszkancow. Szczepienia zaczeto 14-go grudnia. W Polsce pierwsze szczepienia zaczeto 27-go grudnia i jest ponad 300 tysiecy zaszczepionych. Zatem w Polsce i stanie Nowy Jork szczepi sie z podobna predkoscia.

  Jak by to bylo w USA, to Trzaskowski dawno by znikna.

 65. ls42
  13 stycznia o godz. 23:40
  To co się dzieje w USA wobec Donalda Trumpa uważam za nieporozumienie. Cieszący się przez cztery lata przyjaźnią polskich władz i polskiego prezydenta amerykański prezydent, z którym te nasze władze wiązały tyle nadziei, nie może tak po prostu i tylko dlatego, że zawiodła go intuicja, zostać odesłany na polityczny margines…

  Do tej pory uważałem że jesteś lekko nienormalny.

  Zmieniłem zdanie: jesteś zdrowo pie*dolniety

 66. Z przyjemnością czytam książkę Toma Phillipsa o ludziach i prawdzie. Potrafimy działając w dobrej wierze popełniać nieprzewidziane błędy rozwijające i rozprzestrzeniające się po świecie. Autor z humorem przypomina wiele z takich sytuacji. Zmiany biegu rzek, sprowadzenie królików do Australii i drzew eukaliptusa do Portugalii to tylko drobne przykłady nieprzemyślanych decyzji. Pomysłów jak wszystko spieprzyć nie brakuje

 67. Bar Norte
  13 stycznia o godz. 17:43
  Od dłuższego czasu informacje podawane przez media a dotyczące wirusa z oznaczeniem …19 dzielę na „dwa” a nawet na „cztery”. Nie będę przytaczać nazwisk czy cytować. Na temat nowej mutacji zdania czy sądy naukowców są różne by nie powiedzieć diametralnie różne.
  Już nie mówię o dyskusjach n.t. czy obecne antidotum na C-19 jest/będzie skuteczne przeciw jego pobratymcowi..

 68. adam 100
  Zakładając nawet proste odczytanie mojego komentarza, z którym można się nie zgadzać, to jednak riposta powinna mieć jakieś uzasadnienie, a tego brakuje. Zakładam, że Senat odrzuci wniosek Izby Reprezentantów i sprawy nie będzie, to co wtedy powiesz?
  Dobrej nocy, prawda nie istnieje

 69. adam100
  13 stycznia o godz. 23:57
  Chyba nie łapiesz bluesa…;-)

 70. ls42
  14 stycznia o godz. 0:26

  Mylisz się.

  Senat będzie miał teraz większość z partii demokratycznej w plus kilku odpowiedzialnych republikanów, którzy zagłosują wedle sumienia. Powiem, że Trump zostanie skazany.

  Trzeba nie mieć za grosz empatii, żeby wypisywać takie idiotyzmy jak ty to robisz. Ślepy jesteś?? Nie widzisz ze Trump to psychopata, oszust, rasista itd, wymieniać długo. Pocieszę cię, teraz się dopiero wezmą za tego małego Hitlerka, jak przestanie być prezydentem. Wyjdą jego przekręty, gwałty na kobietach, i teraz ja zapytam: jak się wtedy będziesz czuł.

 71. zezem
  14 stycznia o godz. 0:36
  adam100
  13 stycznia o godz. 23:57
  Chyba nie łapiesz bluesa…;-)

  No, chyba nie.

  Jak to mówią bracia Moskale o bluesie:

  My nie dansjory,

  My *****

 72. „W ramach lockdawnu nie zamyka się sektorów z uwagi na występujące ogniska zakażeń tylko z uwagi na częstotliwość i charakter interakcji między ludźmi. Bedace jego skutkiem przeciecie kontaktów społecznych ma charakter prewencyjny i w pierwszym rzędzie wybiera się sektory o mniejszym znaczeniu gospodarczym i społecznym”
  I jest to właśnie największy błąd popełniany w tej walce, bowiem wielkim kosztem uzyskujemy znikomy wynik. Teraz wyjaśnię dlaczego – Ludzie muszą gdzieś pracować i największa ich liczba pracuje w administracji i dużych zakładach pracy (których ze względu na ich ważne znaczenie gospodarcze zamknąć nie można) Są tez szkoły i przedszkola gdzie styka się ze sobą na wiele godzin ogromna liczba ludzi z różnych środowisk. Transmisja wirusa jest pozioma i dziecko może zarazić rodzica , a ten pracujących z nim , a tamten swa rodzinę i tak dalej.
  Zamykając na „widzi mi się” najczęściej pudłujemy i wydane pieniądze są absolutnie nie współmierne z korzyściami. Myśliwy mówił, jak strzelasz do spłoszonych kuropatw to celuj w którąś bo inaczej zmarnujesz tylko naboje – to alegoria – bo tu nawet nie strzelamy w kierunku, ale tam gdzie nam się wydaje, że będzie. By działać racjonalnie należało by sprawdzać czy w konkretnym klubie , siłowni itp rzeczywiście jest ognisko choroby , a te można wykryć szybkimi testami uzupełnionymi w potrzebie testami genetycznymi.(to jest znacznie tańsze niż zamykanie) Można tez wymusić nie wpuszczanie tam osób z gorączką i objawami przeziębienia, oraz wymusić dezynfekcje , i higienę (to już zostało wdrożone przez kierownictwo w większości tych sektorów, dla swego bezpieczeństwa)
  Zamykać należało by wtedy, gdy wykryto by przypadki zakażeń (a to nie trudno sprawdzić)
  W Polsce dodatkowo zrobiono ogromny błąd nakazując robić testy PCR tylko mającym ewidentne i mocno rozwinięte objawy choroby na dodatek stwierdzone przez lekarza , a wiadomo, że najbardziej zakaźnym jest etap tuz przed objawami i okres wczesnych objawów (potem zakażalność się zmniejsza. Na dodatek wielu przechodzi chorobę lekko , a objawy są nietypowe co powoduje, że takie testowanie ma minimalny wpływ na epidemię. Wykazałem to porównując Polskę do Szwecji (to samo potwierdził Sośniarz którego wypowiedź podałem.)
  W początkowej fazie epidemii w Polsce można było wyłapywać testami osoby chore i szukać kontaktów i tam testować , można było testować przybywających z krajów zainfekowanych i wymuszać kwarantannę przed wpuszczeniem (wykorzystać sanatoria przykładowo) Było wiadomo że wirus przychodził z zewnątrz. Teraz już to nie ma sensu.

 73. https://www.youtube.com/watch?v=QxeP4ZTdYyU
  Prof. Zieliński: Szczepionka Pfizera to technologia z zakresu inżynierii genetycznej

 74. Optymatyk
  14 stycznia o godz. 2:21

  Wszystko się zgadza , nie można dać się zaszczepić pod żadnym pozorem .
  To co jest dobre dla mnie to nikt mnie w życiu namawiał nie będzie bo to
  nie leży w jego interesie . O dobro trzeba w życiu zabiegać i zawsze za
  nie płacić a tu popatrz na siłę za darmo chcą nas zaszczepić i jeszcze
  mówią że to dla naszego dobra , mam jedną dla nich odpowiedz aby się
  ode mnie od……..li .
  Jeżeli większość ludzi wierzy , iż coś jest prawdą , uciekaj od takiej
  prawdy jak najdalej .
  https://www.odkrywamyzakryte.com/pracownicy-sluzby-zdrowia-odmawiaja-szczepionki-covid/
  Całe szczęście że jeszcze nie wszyscy do reszty skretynieli .

  Pozdrawiam , bywaj tu częściej .

 75. Trump,to historyczny blamaż dla jankesów… a potem pytają jak powstała katolicka III Rzesza… Tak sobie myślę prywatnie… uber alles wybiera uber alles… klątwa Łukaszenki, a nawet Maduro…

 76. Trump wmówił swoim zwolennikom,że maski to głupi wymysł, a coronavirusa bie ma co się bać. Ot pochoruje sie i przejdzie i siebie stawiał za przykład. Więc teraz do nich nic nie trafia.

  Żeby to tylko plebs, ale nie. W czasie kiedy Kongresmenów skumulowano w jakimś blizej nieokreślonym schowku, okazuje się, że republikańscy posłowie w większości nie mieli masek. Lekarz, który z nimi tam był, starał się rozdawać maski, ale ci z uporem maniaka odmawiali. Wbrew protestom tych z maskami.

  Teraz okazuje się trzy osoby (Demokraci) wynieśli stamtąd covid.

  Słuchałam rozmowy z jedną kongresmenką, która właśnie tam się „zaszczepiła” coronavirusem. Nie dość, ze samam zachorowała, to i jej mąż i kilka innych osób

  Poniżej link odnośnie spraw związanych z ostatnimi wydarzeniami.

  Okazuje się, że w tłumie co poszedł na Kapitol był też 5-cio krotny złoty medalista w pływaniu Klete Keller. Ł atwo było zidentyfikować, bo oczywiście był bez maski i ma wzrost powyżej 198 cm. Wychodzi na to, że za dużo chloru się na łykał w życiu

  Ludzie dzwonili do FBI, że Chuck Norristeż w tej awanturze uczestniczył.
  Teraz Chuck się zapiera, że to nieprawda, ale na zdjęciu faktycznie jest facet do niego bardzo podobny. Aktor teraz ma 80-tkę, więc raczej nie zbyt się nadaje do ataku.

  Trump Impeached AGAIN After Inciting Violence at the Capitol •Jan 13, 2021
  https://www.youtube.com/watch?v=HjlcvqnHwDA&ab_channel=JimmyKimmelLive

  Donald Trump made history today as the first president to be impeached twice, several Republicans in the House voted to hold Trump accountable while the rest of them put their crazy on full display, Chuck Norris set the record straight about being at the Capitol riots after a look-a-like photo circulated online, Nancy Pelosi’s stolen lectern was returned, several GOP members popped off about having to go through metal detectors on their way into the Capitol, VP Mike Pence received a vulgar threat from Trump, Mitch McConnell is said to be pleased about impeachment after years of supporting our dear misleader, and Jimmy checks in with our favorite stoner from Michigan, Freddie Miller.

 77. Poprawka

  Poprzednio zbyt się pospieszyłam

  Okazuje się, że

  232 osoby głosowały za impiczmentem
  197 przeciw
  4 osoby się wstrzymały (z republikańskiej partii)

  Głosowało za:
  222 Demokratów
  10 Republikanów

 78. Czytam: Natalka nie dostanie leku za 9 mln zł… Czytam: fundacja Rydzyka dostanie 60 mln zł na muzeum oraz inne kwoty dostaje też… Tak sobie myślę prywatnie… ratowanie Rydzyka jest polską racją stanu… żywi poczekają… jeszcze żywi… taki wyżyje…

 79. Seth Meyer o republikańskich lunatykach w Kongresie.

  https://www.youtube.com/watch?v=YCR4MI3gZAo

 80. Humor pomaga trawić nawet nizbyt zabawne zdawałoby się rzeczy:

  FBI: The MAGA Maniacs Who Tried To Overthrow The Government Are Going To Pay •Jan 12, 202
  https://www.youtube.com/watch?v=WMdIJkM9H7A&ab_channel=TheLateShowwithStephenColbert

  While the president tries to shift blame for last week’s insurrection, the FBI and Justice Department are making it clear that the terrorists involved will face very serious federal charges. Meanwhile, lawmakers in Washington and around the country are bracing for a second wave of right-wing violence.

 81. Friedman: ‚This Rotten Republican Party Needs To Fracture’

  https://www.youtube.com/watch?v=olXxmFQYRZc

 82. @wojtek_ab
  13 stycznia o godz. 23:57

  W stanie Nowy Jork zaszczepiono do dzisiaj 640 tysiecy mieszkancow. Szczepienia zaczeto 14-go grudnia. W Polsce pierwsze szczepienia zaczeto 27-go grudnia i jest ponad 300 tysiecy zaszczepionych. Zatem w Polsce i stanie Nowy Jork szczepi sie z podobna predkoscia.
  Jak by to bylo w USA, to Trzaskowski dawno by znikna
  .

  Według info do jakiego ja dotarłam, to w Nowym Yorku
  do tej pory zaszczepiono około 740 tysięcy, i 30 tysięcy podwójnie

  Gubernator narzeka, bo nie dostają wystarczająco duzych przydziałów.
  zaczęli 14 grudnia, ale wtedy przydziały były mniejsze niż obecnie.
  Teraz dostają 300 tys dawek na tydzień
  Narzeka na bałagan, bo federalny rząd co raz zmienia decyzje.
  Np kogo szczepić i w jakiej kolejnosci.

  Przydziały też są narzucane z góry.

  W niektórych Stanach dużo ludzi nie chce się szczepić, wię maja nadwyżki. W nowym Yorku przydziały błyskawicznie się rozchodzą i sa duże braki.

  tak czy inaczej. Jeżeli Cię interesuje codzienny raport o sytuacji w Stanie Nowy York, bezpośrednio od Gubernatora Cuomo
  to podaję link

  https://www.governor.ny.gov/news/governor-cuomo-announces-state-vaccination-sites-now-open

  BTW ststem w NY działa sprawnie, bo jest masa miejsc, gdzie można się zaszczepić.
  Jednak wcześniej należy telefonicznie zapewnić sobie miejsce.
  Wszelkie miejsca są pokazane w Internecie. Do wyboru, do koloru.
  Ostrzegaję żeby osobiście po apointment nie przycchodzić, bo to tylko powoduje zamieszanie.

  na drugą wizytę dostaje się datę i godzinę zaraz po pierwszym zaszczepieniu, albo oni sie z toba skontaktuja.

 83. Grzegorz Rzeczkowski
  Katarzyna Szymańska-Jakubowska, była rzeczniczka Antoniego Macierewicza w MON, została prawomocnie skazana za pomówienie oficerów kontrwywiadu. Sąd podkreślił, że urzędniczka pomawiała na polecenie i przy udziale polityka.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2098493,1,byla-rzeczniczka-macierewicza-prawomocnie-skazana.read?src=mt&fbclid=IwAR1U0U0hgeYsl0a6XBMqRtqvPKJznfypfzU990fD7GL68GFmTDoWKMQlJRE

  Ruski szpieg Macierewicz wiceprezesem PiSu

  Faszyści u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 84. @adam100
  14 stycznia o godz. 8:16

  Nie dość, że skandalicznie oczerniła niewinnych ludzi, to jeszcze przeciągnęła po wszystkich sądach.
  A na koniec dostała 2 tys grzywny i 5 tys na jakąś fundację ma wpłacić ..A ci ludzie wydali masę forsy na sądy i adwokatów i nikt im tego nie zwraca.

  Co to za sprawiedliwość

  To śmiech na sali

  Do tego Macierewicza, który był głównym winowajcą nikt nie szarpie.
  A ta menda już dawno w więzieniu powinna gnić, a nie na ławach poselskich popierdywać.

 85. Kiedy szczepionka cywilizacji w kierunku przyzwoitości ludzkości… Tak sobie myślę prywatnie… dlaczego przyzwoitość ma być sprawą intymną…

 86. 404
  14 stycznia o godz. 8:28
  @adam100
  14 stycznia o godz. 8:16
  Nie dość, że skandalicznie oczerniła niewinnych ludzi, to jeszcze przeciągnęła po wszystkich sądach.

  Dlatego trzeba głosić wszem wobec

  ***** faszystów PiS

 87. Trump: wybory sfałszowano… Trump: Nord Stream 2 zagraża Europie… Tak sobie myślę prywatnie… czy taki prorok może kłamać… chyba nie… według kaczystów nad Wisłą… Na Kapitol… !!! po prawo i sprawiedliwość… żeby się liczyć trzeba skończyć z liczeniem znaczonych kart wyborczych…

 88. W ramach demokracji jankesi śpią w mundurach na Kapitolu… z otwartymi oczami… a może otworzyć okna, aby wpuścić prawdziwą demokrację bez uber alles… Tak sobie myślę prywatnie… z Kremla nie robią noclegowni na siłę… Taki Nawalny… wszędzie dobrze, ale pod Kremlem najlepiej… Sziroka strana maja radnaja… przekazał światu…

 89. całość przemówienia D.Trumpa który – jak piszą uczestnicy- padł ofiarą gorliwości swoich wyborców. Jak na zasób używanego słownictwa (prawdopodobnie 1000 wyrazów w użyciu) doskonale poradził sobie z manipulowaniem popierających go obywateli, tu stopniuje grozę spisku:
  „Ale w tym roku pod pretekstem wirusa Chin i oszustwem polegającym na wysyłaniu pocztowych kart do głosowania Demokraci podjęli najbardziej bezczelną i skandaliczną kradzież wyborczą. Nigdy czegoś takiego nie było. To czysta kradzież w historii Ameryki, wszyscy to wiedzą. Te wybory, nasze wybory zakończyły się o godzinie 10:00 wieczorem. Prowadzimy w Pensylwanii, Michigan, Georgii setkami tysięcy głosów, a potem późnym wieczorem lub wczesnym rankiem, boom, te wybuchy i bzdury, i nagle. Nagle zaczęło się to dziać….”
  Ufny obywatel nie nie oparł się tej retoryce i ze sztandarem w ręce wkroczył o Kapitolu:
  https://www.aljazeera.com/news/2021/1/13/incitement-of-insurrection-impeachment-resolution-full-text

 90. Sanya z Floridy odblokowany .

  https://www.youtube.com/watch?v=44ICMRIxhyo

  Armia na Kapitolu .

 91. adam100
  14 stycznia o godz. 8:16

  była rzeczniczka Antoniego Macierewicza w MON, została prawomocnie skazana , a Macierewicz wciąż na czele komisji smoleńskiej i nikt siego nie czepia

 92. 404
  14 stycznia o godz. 8:28
  Macierewicz ikona solidarności walczył z komuna przeciw jej kłamstwom i cezurze i jak szybko mu sie optyka zmieniła gdy sam znalazł się w obozie zwycięzce. Ideały o które walczył poszły w kat i natychmiast zaczął kopiować działanie tych z którymi walczył. Podsłuchano go -powiedział „Pan jest chyba inteligentnym człowiekiem i wie że to wszystko polityka „(mówił o Smoleńskiej katastrofie)
  Menda to zbyt delikatne określenie.

 93. Armia w Kapitolu, a we Wrocławiu tombe la neige i dzieci z rodzicami nareszcie mają warunki do zabawy. Przyjemnie popatrzeć

 94. zezem 0.36
  Dla adasia za trudne i jak tu się tłumaczyć o co biega
  Pozdrawiam z widokiem białego śniegu za oknem

 95. Watek napletkowy intuicyjny ( intuicyjnie napletkowy )
  Trump jest obrzezany ? Chyba nie..
  ………………………….
  „Trump jest impiczt „

 96. Warto zapytać pisowskich senatorów co sądzą o szturmie na Pałac Zimowy… splagiatowanym na Kapitolu… Tak sobie myślę prywatnie o rewolucyjnej czujności hunwejbinów w ocenie zachować suwerena częściowego…

 97. Czy Trump jest obrzezany?
  Trudno powiedzieć 🙄

 98. Kobiecej intuicji cd ale..
  czy któraś z blogowych kobiet mogłaby wyjaśnić ” połowicznym symetrystom ” a przez to ułomnym , bo intuicyjnym , ”kulawym ” seksistom .. czy kompetentnej intuicji można się nauczyć a gdyby .. to jak to się robi ?
  …………………………………………..
  „Zofia Romaszewska, etatowa doradczyni Andrzeja Dudy, przekazała w opublikowanej w czwartek rozmowie z portalem Wprost.pl, że „pani Kinga nie piastuje żadnej funkcji i nie jest już społecznym doradcą Prezydenta”.

  – Krótko z nią pracowałam. To niesłychanie kompetentna i bardzo sympatyczna dziewczyna. A przy tym chętna do nauki, robiła dobre wrażenie – oceniła Romaszewska.”

 99. ls42
  14 stycznia o godz. 11:41

  Pozdrawiam z widokiem białego śniegu za oknem .
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Napisz jak to jest z tym śniegiem , topi się czy się nie topi ?

  https://www.youtube.com/watch?v=RiBsZHlZLLA&feature=emb_title

 100. olborski
  g.12:20
  Pytanie za pytanie – czy można nauczyć się bycia kompetentnym intuicyjnym seksistą?

 101. Tak wygląda w praktyce zachodnia demokracja , wolność słowa
  i prawa człowieka .

  https://www.youtube.com/watch?v=ULbhYpMBEzk&feature=emb_title

 102. maciek.g
  14 stycznia o godz. 11:22
  adam100
  14 stycznia o godz. 8:16
  była rzeczniczka Antoniego Macierewicza w MON, została prawomocnie skazana , a Macierewicz wciąż na czele komisji smoleńskiej i nikt siego nie czepia

  Widocznie Putin ma więcej szpiegów w obiegu.

 103. mag
  Z pomocą mojej szczątkowej intuicji wyczuwam , ze albo rybka , albo p…a . Intuicja wydaje się być co najmniej atawistyczna . .. ale tnp to po co ci to ten nadmiar ?
  Powinnaś zapytać kogoś mniej kulawego a bardziej .. albo całkiem symetrycznego

 104. ls42
  14 stycznia o godz. 11:41
  zezem 0.36
  Dla adasia za trudne i jak tu się tłumaczyć o co biega
  Pozdrawiam z widokiem białego śniegu za oknem

  Rzeczywiście za trudne.

  Adaś dołączył do długiej listy tych, co cię chcą zniszczyć,

  wróć poprawka, grać z tobą bluesa.

 105. ls42
  14 stycznia o godz. 11:35
  „….. a we Wrocławiu tombe la neige”
  ————————————————————-
  https://youtu.be/aMOcmmgu9v8

 106. Trump and his p*ssy

  https://www.youtube.com/watch?v=XWadLJcYRgY

  Ty ciężko pi*dolniety: nie musisz znać angielskiego.

 107. maciek.g, 404
  A propos tego świra? cynika? mendy?
  „Trzeba, aby na czołowych stanowiskach znaleźli się normalni, zrównoważeni, rozsądni ludzie – mówi w wywiadzie dla Wirtualnej Polski O. Ludwik Wiśniewski w drugą rocznicę zamordowania Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska (sprawcy do dzisiaj nie przedstawiono aktu oskarżenia) – Działalność polityczna przyciąga ludzi nadpobudliwych i psychicznie nie całkiem zrównoważonych. Nie wolno takim oddawać władzy. Powinno się już dzisiaj myśleć, jacy ludzie mogliby stanąć na czele państwa, kiedy władzę odda ekipa obecnie rządząca. W państwie demokratycznym partie są – zdaje się – niezbędne, ale „partyjniactwo” jest nieszczęściem. Dla Kościoła również.”

  Niestety, w obecnej ekipie roi się od Macierewiczów, na czele z właścicielem kota. Jak uporać się z tym nieszczęściem? Czy wreszcie opamięta się suweren, a raczej wcale nie mała jego część. Ci wszyscy, którzy – wbrew zdrowemu rozsądkowi – nadal wierzą w Jarosława PolskęZbawa?

 108. olborski
  Twoja odpowiedź mnie zadowala i nie będę drążyć tematu.

 109. Bóg się pomylił , albo już stracił swoją moc na rzecz diabła .

  read://https_www.thetrumpet.com/?url=https%3A%2F%2Fwww.thetrumpet.com%2F23193-why-donald-trump-will-remain-americas-president%3Futm_source%3Dfb%26utm_medium%3Dsee%2520article%2520boost%2520ad%26utm_campaign%3Dsee%2520us%2520funnel%2520non%2520us%2520uk%2520why%2520donald%2520trump%2520will%2520remain%2520president%26utm_content%3Dwhy%2520donald%2520trump%2520will%2520remain%2520president%26fbclid%3DIwAR3xlul6nrk5pLi0H-2R8PBTf0vF_ajLz_srrJi9ugoEATsXDAlynMZs3zg

 110. Is42, ahasverus
  Dzięki za Salvatore Adamo. Nie znam piękniejszej piosenki o śniegu/zimie. A ile wspomnie?… Mam za oknem resztki topniejącego śniegu i nieustającą od kilku dni zapowiedź, że idzie wyż, śnieg i mróz. Idzie i jakoś dojść nie może.

 111. Blacley
  Nie wiem jak innym, ale mnie ten link się nie otwiera.

 112. Blackley 12.23
  Rzeki, żeby było jasne nie powinny płonąć. Rzeka to masa wody płynącej w naturalnym korycie, a przecież woda nie jest powszechnie uważana za ciecz szczególnie łatwopalną. Rzeki robią bardzo dużo różnych rzeczy; przenoszą wodę z wyżyn na niziny, są metaforą upływu czasu, tworzą meandry, żeby dzieci mogły się nauczyć nowego słowa na lekcji geografii – ale stawanie w płomieniach absolutnie do nich nie należy. Jednak w 1969 roku rzeka Cuyahoga zapaliła się i co więcej, nie po raz pierwszy. I nawet nie drugi, Cuyahoga, która płynie przez północną część Ohio, przecina miasto Cleveland i wpada do jeziora Erie, była tak zanieczyszczona, że stawała w ogniu kilkanaście razy. Płonęła w roku, 1868, 1883, 1887, 1912, 1922, 1930. W 1936 roku przez pięć dni, co nie jest normalnym zachowaniem w przypadku rzek. Paliła się jeszcze w 1941, 1948, 1952 i 1969 roku
  (na podstawie książki Toma Phillipsa o tym jak spieprzyliśmy wszystko)
  Z tym Twoim śniegiem może być podobnie Wrocławski jest OK

  https://parezja.pl/cuyahoga-czyli-plonaca-rzeka-w-usa/

 113. mag
  14 stycznia o godz. 13:32
  Blacley
  Nie wiem jak innym, ale mnie ten link się nie otwiera.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Napisałem że diabeł coś pomieszał , więc musiałem go przechytrzyć
  i teraz się otwiera o 13:34 .

 114. W dzisiejszej „Polityce”, wyd. internetowe zdjęcie premiera Morawickiego z grupą osób. Jedni mają założone maski inni nie. Ta Corona to jednak dziwny wirus.
  Pani Emilewicz i narty. Nie ona jedna jest wyjątkiem na wysokim szczeblu, gdzie są inne reguły i to nie tylko polskiej polityce. Przykładowo inny luminarz latem tego roku został przyłapany w kręgu miłych dziewcząt bez maski z uśmiechem na twarzy. Parę dni wcześniej apelował o rozwagę itp.

 115. miało być” ub. roku”

 116. Blackley
  14 stycznia o godz. 13:34
  To już jemu tylko Biblia pozostała…?

 117. Jeszcze o szczerosci dzialania Twitter and company.
  Konto Trumpa (88.7mln followers i 59558 tweets od 2009)zostalo zablokowane. I slusznie.
  Ale co z tymi demokratami:
  Ilham Aliyev, Azerbaïdjan (660tys fooll i 4103 t od 2010)
  Erdoghan: 17.3 mln foll i 7249 od 2003
  Ali Khamanei: 878000f i 10400t od 2009
  Maduro: 149500f i 92100 t od 2013
  Nazarbaïev: 14570f i 1197 t od 2016
  Salman Ben A. al Saud: 8.9 mln f i 340 t od 2013
  Ci demokraci, pacyfisci, obroncy wdowy i sieroty. Nie wuwolujacy wojen, jak Erdogan, kochajacy Zydow jak Khamanei, milujacy nieprzyjaciol jak Salman. Lista nie jest pelna
  Wszystko to smierdzi hipokryzja i szmalem.

 118. adam100
  14 stycznia o godz. 12:49
  Putin? To robota Donalda.

 119. mag
  14 stycznia o godz. 13:31
  Z przyjemnoscia, droga mag. 🙂

 120. Skoro mowa o śniegu , w Rosji kochają śnieg ale tam pada prawdziwy
  i nie wyżera stub tak jak w Polsce .

  https://www.facebook.com/lifenews.ru/videos/400273084559421

 121. Sasin choruje na Covid. Podobno lekko.
  Komentarz znaleziony w necie:
  ” to jest dobra wiadomość. Sasin potrafi wszystko wykończyć. Zatem i wirusa popsuje!”

 122. Przypadkowe rozwiązanie jednego problemu, może okazać się jeszcze większym problemem, ostrzega autor książki i podaje wiele przykładów, a wszystko barwnym językiem z przymrużeniem oka
  Jak na blogu

 123. maciek.g z 0,50

  Halo, tu ziemia! Maciek,g – zejdź na ziemię.

  Powtórzę jeszcze raz to co już niejednokrotnie ci pisałem.

  Testów przesiewowych państwo nie wykonuje, bo z ich wynikami na skutek upadku w sierpniu inspekcji sanitarnej (Sanepid) nie ma co robić. Nie ma realnych mozliwości ich wykorzystania bo pułap realnych mozliwości inspekcji sanitarnej (w upadku) określa 700 zakażeń w skali kraju dziennie. Tyle jest wstanie ogarnąć.
  Kilka dni temu okreslenia „upadek” wobec inspekcji sanitarnej uzył minister Dworczyk przywołująć pamięć o Tusku (tzw „wina Tuska”) co wskazuje, że rząd PiS w tym aspekcie jest w „czarnej dooopie”, jak mawiają.
  Jeszcze raz powtarzam – na etapie transmisji poziomej testy przesiewowe nie mają już sensu. A na tym etapie kraj na skutek nonszalancji i ignorancji rządzących jest od września – października.

  W świetle powyższego rządowi pozostaje tylko jedno narzędzie kontroli epidemi czyli lockdawn – narzedzie brutalne, kosztowne ale skuteczne. Nieprawdą jest, że lockdawn stosowany jest „na ślepo”. Jak napisałem ci wczoraj przecina się nim siatkę kontaktów społecznych w sektorach uznanych za drugorzędne po to by epidemia nie sparaliżowała sektorów kluczowych dla życia społecznego. Mówiąc obrazowo – np zamyka się knajpy po to by utrzymać pracę w aptekach czy piekarniach.

  Poza tym to o czym piszesz nie jest kwestią wyboru strategi bo rząd na skutek swych zaniedbań i błędów na taką sytuację sam się skazał. Po prostu nie ma innego wyjscia – nie ma wyboru.

 124. Blackley
  Otworzył się Trump (znaczy się link), ale co z tego? Arogancki, a ściślej – bezczelny typ już zapisał swoją kartę w historii USA. Dość paskudną, ale wyrazistą. Może teraz o tę wyrazistość mu chodzi, skoro przerżnął wybory nieodwołalnie.

 125. Czy ja dobrze pamiętam, że @maciek g. jest właścicielem siłowni?
  Byt określa świadomość.

 126. Czytam: ponury okres stalinowskiej władzy w Polsce… Pytam: przykłady… Tak sobie myślę prywatnie… chyba przeoczyłem… zdobyłem wykształcenie wyższe prawnicze, przepracowałem do obalenia tzw. komuny ponad 20 lat… zakłamanie władzy było zbliżone do obecnej… ale od katolika wymagaj więcej… czy mamy ponury katolicyzm nad Wisłą…

 127. wszystko barwnym językiem z przymrużeniem oka. Jak na blogu

  Od razu mi się skojarzyła recenzja teatralną Antoniego Słonimskiego:
  “Całość opowiedziana z lekkością i wdziękiem, jaką odznacza się stary nocnik wyrzucony na śmietnisko. Lekkie to, ma połysk, ale usiedzieć na tym nie sposób”

  Bez obrazy i przecudowny śnieg na stokach!
  Synowie pani Emilewicz mogą zaświadczyć

 128. Bar Norte
  14 stycznia o godz. 15:04
  To ty piszesz nieprawdę
  „Nieprawdą jest, że lockdawn stosowany jest „na ślepo”. ”
  Udowodnij, że zamykano po stwierdzeniu ogniska zakażenia , jak to zrobisz to uwierzę. Na razie mam dość kontaktów informujących że żadnych ognisk nie było, a zamknęli. .
  Nieprawdą jest też że nie da się zorganizować testowania antygenowego do Dover udało się błyskawicznie zmontować ekipę która w przetestowała 1200 osób
  cytat
  „Zmienią oni 37 lekarzy, diagnostów, pielęgniarek i ratowników medycznych z CSK MSWiA, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, WOPR oraz innych służb, którzy przez całą noc z czwartku na piątek wykonywali testy i są już w drodze do Polski. Jak informował PAP konsul RP w Londynie Mateusz Stąsiek, wykonali oni 1260 testów”.
  Czyli jak się chce to się da.
  Jak kupujesz opowiastki PiS tom już twoja sprawa.

 129. A najgorsze, że zamknęli siłownie! I to w dodatku bez żadnego trybu.

 130. W moim zakątku świata zaraz po świętach lockdown totalny.
  Wolno wychodzić z domu tylko w przypadkach nieuniknionych i niezbędnych.
  Ale uwaga: wśród “niezbędnych” powodów wychodzenia władza wymienia “exercise”.
  Czytaj: na spacer wolno nam wychodzić. A już myślałam, że trzeba będzie pożyczać psa…

 131. @Bar Norte 14 stycznia o godz. 15:04
  Nieprawdą jest, że lockdawn stosowany jest „na ślepo”. Jak napisałem ci wczoraj przecina się nim siatkę kontaktów społecznych w sektorach uznanych za drugorzędne po to by epidemia nie sparaliżowała sektorów kluczowych dla życia społecznego. Mówiąc obrazowo – np zamyka się knajpy po to by utrzymać pracę w aptekach czy piekarniach.

  @maciek.g 14 stycznia o godz. 15:25
  To ty piszesz nieprawdę
  „Nieprawdą jest, że lockdawn stosowany jest „na ślepo”. ”
  Udowodnij, że zamykano po stwierdzeniu ogniska zakażenia , jak to zrobisz to uwierzę. Na razie mam dość kontaktów informujących że żadnych ognisk nie było, a zamknęli. .

  To są dwa światy? Czy dwie odrębne galaktyki?

 132. zezem
  14 stycznia o godz. 13:55
  adam100
  14 stycznia o godz. 12:49
  Putin? To robota Donalda.

  Tak jak w szkołach uczą. 😉

 133. Na marginesie
  „Chcemy żyć w zwyczajnym kraju. Nie na szańcach, na bastionie, nie na barbakanie, nie na przedmurzu, ale w zwyczajnym kraju. Nie chcemy ani misji dziejowych, ani przewodnictwa, nie chcemy mocarstwowości, ani imperializmu. ”
  Pisał ongiś mistrz Antoni Słonimski, marząc o niemożliwym.

 134. @mag 14 stycznia o godz. 15:44

  Tomasz Jastrun nieco później pisał, że “wzmożenie uległo wzmożeniu”.

  A Malcolm Gladwell w “The Tipping Point” opisuje różne przypadki zbiorowych histerii i “zarażania” na przykład scenariuszami samobójstw nastolatków. W Mikronezji. W Stanach był potem powielany scenariusz Columbine… Homo sapiens to dziwaczny gatunek. Społeczne przyzwolenie na idiotyzm podobno szerzy się jak Covid. Tyle Gladwell. 20 lat temu.

 135. Bardzo ciekawa sytuacja szykuje się z pisowsko-ziobrystycznymi sędziami. Mazur i Mitera ujawnili którzy z nich kradli biorąc podwójne, nienależne diety i nakradli mniej więcej na 120 tysięcy PLN. Mazura i Miterę za karę wypinkowano bo gang sędziego P., tego od „Małej Emi” poczuł się zagrożony. Podobno słynny sędzia Nawacki co to się sam rekomendował do KRS jest w tej grupie przytulających nienależne diety. Trzeba tych dietetyków chyba postawić na wagę i sprawdzać czy kradzione tuczy czy nie.
  Przyjaciel Ziobry, p. Mularczyk (ten od odszkodowań od Niemiec) całą akcję przeprowadził błyskawicznie.
  Ciekawe czy ta nieudaczna opozycja tę sytuację zauważy.

 136. Słuchał mediów społecznościowych i za to został skazany. Powtórka z rozrywki jest już za naszym progiem. Państwa tak zwanego zachodu, uprawiające „autokratyczną demokrację” do złudzenia przypominają demoludy z połowy XX wieku. Oto przykład zamieszczony w onet.pl.
  „Zdarzenie odnotowały szczecineckie służby w 1953 roku. Sprawa dotyczyła Stanisława Kaczmarka.
  Sporządzono akt oskarżenia przeciwko Kaczmarkowi Stanisławowi (…), bezpartyjnemu, pochodzenia społecznego – robotniczego z zawodu rolnika posiadającego 8 ha gospodarstwo rolne w Kłodzinie Krosino pow. Szczecinek, aresztowanego w dniu 9 lutego 1953 r. Postanowienie o tymczasowym aresztowaniu wydał Prokurator powiatowy w Szczecinku z dnia 13 lutego 1953 r. (…) – czytamy w aktach służb. W jaki konkretnie sposób, według komunistycznych władz, mieszkaniec powiatu szczecineckiego złamał prawo?
  Podejrzany Kaczmarek Stanisław od 195(?) posiadał radioodbiornik typu “Philips” za pomocą którego słuchał dzienniki państw imperialistycznych. Od listopada 1952 r. do chwili aresztowania organizował u siebie zbiorowe słuchanie takowych audycji, po wysłuchaniu których na temat zasłyszanych fałszywych wiadomości prowadzili dyskusje w których on dominował – czytamy dalej w aktach (pisownia oryginalna).
  W dniu 8 lutego 1953 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, podejrzany Kaczmarek schwytany został na gorącym uczynku słuchania wspólnie z innymi takowych audycji, gdzie po przesłuchaniu obecnych tam świadków – Kaczmarek został aresztowany. Przesłuchany podejrzany przyznał się do faktów opisanych wyżej. Po przesłuchaniu przez Prokuratora świadków i podejrzanego zostanie sporządzony akt oskarżenia.”
  Za chwilę taka relacja z procesów sądowych w Europie i Ameryce będzie codziennością.

 137. maciek.g

  „Udowodnij, że zamykano po stwierdzeniu ogniska zakażenia ”

  Nie mam co udowadniać bo nigdy tego napisałem.

  Natomiast napisałem, że na etapie transmisji poziomej zamyka się (lockdawn) prewencyjnie całe sektory biorąc pod uwagę potencjalną możliwość zakażenia a nie realną.
  Maciek.g, nie rozróżniasz faz epidemii. W fazie ognisk zamyka się realne ogniska zakażeń. Natomiast w fazie transmisji poziomej zamyka się wybrane sektory z uwagi na potencjalną możliwość zakażeń. Te działania dotyczą tego co może być a nie tego co jest.

  Nie negowałem też mozliwości organizacji badań przesiewowych. Natomiast zwróciłem uwagę, że taka organizacja sensu nie ma w przypadku gdy nie można wykorzystać wyników badań. Co po takich badaniach jesli inspekcja sanitarna jest w stanie upadku? Kto ma przeprowadzasć wywiady epidemiologiczne, identyfikować ogniska zakażeń i stosować inne środki przeciwepidemiczne?
  Przypomnij sobie relacje z listopada gdy tylko do wklepywania w kompy decyzji o kwarantannach zmobilizowano te słynne wojska partyzanckie, urzędników z pozamykanych urzędów i studentów z pozamykanych uczelni.

 138. A redaktor jako 80+ plus juz sie zaszczepil? Jesli nie to zapewne z powodu braku imiennych list przeslanych z rzadu.
  No i jak z solidarnoscia Unii? Czy dalej mozna kupowac szczepionki tylko w ramach wspolnoty EU? Good luck polskie wladze, macie wprawe w nieposluszenstwie do Brukseli, wiec moze w sprawie szczepionek sie uda
  Jakos nie moge sie zainteresowac z polskich medii, na temat wydarzen w USA, nie dlatego, ze omal wszyscy wieszcza koniec Ameryki, juz tuz, tuz. Podobnie zreszta juz tuz, tuz w Polsce. No, jak najpredzej niech tak sie stanie, wtedy moja progenitura bedzie se mogla spokojnie tu zyc.
  Buszujac po moich ulubionych platformach w internecie, na jednej z nich z nich znalazlam wywiad z ostatnich dni z Timothy Snyder. Jest to wybity i rozpoznawalny ( obok T,.G Ash, ktory zreszta byl jego promotorem) amerykanski historyk specjalizujacy sie w Europie Wschodniej i Srodkowej, jednak bedac historykiem amerykanskim. Otoz powiedzial on, ze nie jest odkryciem, ze wszelakie struktury polityczne kraju sa przenikniete siatka zwolennikow Trumpa. Wojsko, policja, FBI…., Wczoraj jedna kongresmenka powiedziala, ze w przeddzien wdarcie sie do WH omal 30 kongresmanow republikanskich mialo wizyty swoich wyborcow na kapitolu. Takie wizyty dla publicznosc z powodu cowidu byly zabronione od baaaardzo wielu miesiecy. Nie trzeba bawic sie w teorie spiskowe, zeby zauwazyc, ze byly to zajecia z topografii budynku.
  Trzeba zalozyc, ze w tej chwili w Ameryce, ktora nikt w tej chwili nie rzadzi jest stan wojenny i zablokowanie kontaktow, wpisow nawolujacych itd jest najwyzsza potrzeba tej chwili. Mozna ronic lzy na temat wolnosci i demokracji. Zreszta dalej wole zgubic z internetowymi kolosami, co sie sami rzadza, niz znalezc z kompleksem militarnym i energetycznym, ktory do rzxadzenia sie musi miec za soba Waszyngton. IMHO.
  Uchwalony wczoraj impeachment ma znaczenie symboliczne, azeby stal sie cialem musi go potwierdzic 2/3 senatu. Moze to zrobic po 20 stycznia, ale przeciez tez wtedy nie uzyska stosowna ilosci glosow. Symbol jest wazny, ale bardziej interesujace jest jak i na ile bedzie mozna rozbic to podziemne panstwo fanatykow Tr.

 139. Zamordował zadając kilkanaście ciosów nożem i mataczył w śledztwie. Rodzice 13-latki; traktowaliśmy go jak syna, a on zamordował naszą córkę. Nie będzie procesu bo w dniu morderstwa nie miał skończonych 15-stu lat, zabrakło jednego dnia. Grozi mu poprawczak.
  Wychowanie młodych ludzi nie jest proste. Mają chyba zbyt wiele praw, a niewiele obowiązków, nie to co dawniej

 140. ls42 14 stycznia o godz. 16:27 pisze: –Wychowanie młodych ludzi nie jest proste. Mają chyba zbyt wiele praw, a niewiele obowiązków, nie to co dawniej

  Is42,
  czy dysponujesz statystykami przestępstw popełnianych przez młodocianych „dawniej”? – w tym zabójstw?
  Jakoś jestem pewien, że nie i tylko tak sobie pitolisz czypoczyparapietnaście.
  A „proces” to będzie, tylko nie będzie mógł być sądzony jak dorosły.

 141. Zyta 2003: Nie, jeszcze się nie zapisałem. Mam tylko e – skierowanie , jakie każdy może sobie ściągnąć z komputera.
  A Pani dlaczego insynuuje, że jest inaczej i miesza do tego rząd?
  Jeżeli chce Pani pisać o sprawach prywatnych, to proszę się przedstawić, a nie chować za Nickiem.

 142. W Boliwijskiej wiosce oddalonej od świata zdarzyły się tajemnicze zgony ludzi, dzieci i dorosłych. Podjęto naukowe badania mające ustalić przyczynę zgonów w sytuacji braku obrażeń na ciele ofiar. W jednej z hipotez wskazano na nietoperze – wampiry. Żyjący tam gatunek żywi się krwią zwierząt co mogło wskazywać na wyjątkowy zbieg okoliczności, chociaż wcześniej takich przypadków odnośnie ludzi nie stwierdzono. Podejrzewano też tajemniczego wirusa, jednak badania tę przyczynę wykluczyły. Pojawiły się też przypadki nieznanych wcześniej chorób gnębiących mieszkańców wioski. Lekarze byli bezsilni. Mieszkańcy postanowili udać się do szamana mieszkającego w okolicy. Kilku chorych po takiej wizycie wyzdrowiało. Byli jednak wątpiący w zdolności szamana, na co inni odpowiadali; lekarze żadnego chorego z wioski nie uratowali, a po wizycie u szamana kilku wyzdrowiało.

  Jan Hartman w felietonie „Nauka, magia, religia” stwierdza, że religia trzyma się tak sobie, za to magia wciąż ma się nieźle. Z nauką jest chyba najgorzej. Naukowcy stwarzają tyle problemów, że bez szamana trudno będzie z tymi problemami sobie poradzić

 143. legat
  14 stycznia o godz. 16:38
  W niektórych publikacjach z ostatnich lat piszą o nasileniu przestępczości młodocianych i dorosłych przestępców. W Internecie są też dane statystyczne z dekady lat pięćdziesiątych. Metodyka nie jest porównywalna, ale liczby kształtują się podobnie. Możesz zadać sobie trochę trudu i przejrzeć te liczby, jednak nie o to chodzi. Obserwujemy przecież dzieci i młodzież, słyszymy jak mówią i jak się wyrażają. Bluzgi na porządku dziennym, chociaż są i uprzejmi, ci zawsze mówią mi „Dzień dobry”

 144. Sadząc po wieloletnim i niesłabnącym wysypie narzekań na kradzenie treści komentarzy przez Złego oraz przeinaczanie liter w adresach sieci komputerowych komputer i sieć komputerowa to są najbardziej nieudane w realizacji wynalazki osobników z gatunku chomo sapiący.

  ***

  Jestem bardzo ciekaw, jak bardzo zaszkodził staruszek ls42 gościom bloga nieczytającym jego komentarzy. Gdyby wyciąć takich staruszków to wiele i wielu przed zapadnięciem w depresję stwierdziłoby:

  Już tylko Zenek Martyniuk podtrzymuje polskie PKB.

  Wrocław ma pecha z wlewami mimo podwyższenia wałów.

 145. ls4214 stycznia o godz. 17:17 do mnie: –W niektórych publikacjach z ostatnich lat piszą o nasileniu przestępczości młodocianych …

  Is42,
  szkoda, że nie piszą, że to było w czasach kiedy nie było katechizacji w szkole i nad głową nauczyciela nie wisiał wizerunek człowieka zakatowanego i zamęczonego na śmierć. Ten widok w oczywisty sposób zabija wrażliwość młodych ludzi w stopniu dużo znaczniejszym niż „zabijanki” komputerowe.
  Nie będzie katechizacji w szkole i wiszenia nad głową dziecka obrazu finalnego „drogi krzyżowej” to i zmniejszy się liczba brutalnych przestępstw popełnianych przez młodocianych. To proste.

 146. Na marginesie
  14 stycznia, g.15:51
  Głowy nie dam, ale chyba pomyliłaś Jastrunów. „Wzmożenie uległo wzmożeniu” to słowa Mieczysława Jastruna, a nie jego syna Tomasza.
  Pozdro

 147. W pierwszych słowach mojego komentarza muszę zakomunikować zadowolenie, że pojawił się na blogu mój młodszy kolega @guzdra, bo już się niepokoiłem zbyt długą nieobecnością . Mam nadzieję, że w dobrej, a nawet lepszej formie, czego Mu życzę.

  Legatowi odpowiem tak; przestępstw młodocianych z nauką religii bym nie łączył, tym bardziej z udziałem w obrzędach religijnych. Wprawdzie mówi się niedaleko pada jabłko od jabłoni, ale zdarzają się porządni rodzice, a młodociany nie bierze wzoru i zbacza na manowce. Są też przykłady odwrotne, tatuś pije i bije, a młody zostaje księdzem i modli się o zdrowie ojca. Wszystko można zwalić na Anioła Stróża, ale też wiele mu zawdzięczać, jak temu szamanowi z boliwijskiej puszczy. Kto powinien zadbać o wychowanie młodzieży? Za Oceanem najsprawniejsze są gangi w werbowaniu młodych. Czy to ma być twoim zdaniem rozwiązanie problemu?

 148. @mag 14 stycznia o godz. 18:00

  Nie, na pewno nie. Z prostej przyczyny: ja w ogóle nie znam Mieczysława Jastruna (“Gwiaździsty dyjament” znudził mnie do łez po kilku stronach). Natomiast felietony Tomasza Jastruna od lat z reguły czytam z przyjemnością. Oczywiście nie dam głowy, że nie powtarzał czegoś za sławnym ojcem.

 149. najsprawniejsze są gangi w werbowaniu młodych
  Ciekawe. Czy tym można tłumaczyć wysyp tzw. “powołan” w Polsce?

 150. ls42 14 stycznia o godz. 18:13 do mnie: –Legatowi odpowiem tak; przestępstw młodocianych z nauką religii bym nie łączył, tym bardziej z udziałem w obrzędach religijnych.

  Is42,
  w przeciwieństwie do Ciebie ja z nauką religii łączę skłonność do okrucieństwa, brak empatii i tzw. „brak sumienia”. Co roku młodemu, wrażliwemu jeszcze człowiekowi każe się oglądać „stacje” na których stacja po stacji zakatowuje się człowieka. W końcu ta banda psycholi w sutannach doprowadza do tego, że okrucieństwo powszednieje a w młode umysły wkrada się obojętność na cierpienie.
  Sumienie można sobie wyczyścić i odchodzić od konfesjonału z czystym nawet jak było zasrane po sufit.

 151. Tematem zagajenia jest zdrowie ludzi, a właściwie działania podejmowane dla utrzymania ciała i ducha w dobrej kondycji. Próbowałem trzymać się tego kierunku, chociaż nie zawsze było to możliwe, bo zasadą koleżeństwa jest spychanie na margines. Przytaczanie fragmentów zdania zmienia sens wypowiedzi i nieuważny czytelnik, zakładam, że czasami ktoś taki się znajdzie na blogu, więc taki nieuważny czytelnik wyrabia sobie mylne zdanie. Być może jednak intencją wypowiedzi jest poszerzenie zagadnienia i w takim przypadku należy podążać za myślą autora. Ważnym elementem byłoby trzymanie się ziemi, a przynajmniej kontynentu na którym akcja się rozgrywa. Jeżeli mówimy o USA to odniesienia do Europy muszą być czytelne, bo inaczej nie będą zrozumiałe. W przypadku takiej lub innej ideologii można zauważyć, że niektóre z nich mają wymiar globalny, a inne lokalny. Pisząc o chrześcijaństwie myślimy o globie ziemskim, a przecież sytuacja opisana przez @legata jest dedykowana wyłącznie miejscowo, co nie jest obiektywne skoro sceny o których napisał można zaobserwować zarówno w Paryżu, Moskwie czy Waszyngtonie.

 152. Trump coraz bardziej osaczony.

  Mistrzostwa PGA nie będą rozgrywane na Trump National Golf Club.

 153. Jeden z ostatnich obrońców Trumpa Lindsey
  (David Pakman show)

  https://www.youtube.com/watch?v=PcL3snHcNfc

 154. Bar Norte
  14 stycznia o godz. 16:07
  Maciek.g, nie rozróżniasz faz epidemii. W fazie ognisk zamyka się realne ogniska zakażeń. Natomiast w fazie transmisji poziomej zamyka się wybrane sektory z uwagi na potencjalną możliwość zakażeń. Te działania dotyczą tego co może być a nie tego co jest.

  Dobrze rozróżniam i dlatego krytykuje zamykanie wybranych sektorów na zasadzie potencjalnej możliwości „widzi mi się że” . Czyli, zazwyczaj bardzo kosztownie, a zysków nie da się udowodnić , Obecnie pisze się, że spadek zakażeń to skutek loctdownów . Pytam się skąd ta pewność? Przecież nie ma żadnej szansy by to sprawdzić.
  Mamy przecież możliwości, by sprawdzać czy pojawiają się zakażenia i wychwytywania ludzi którzy już chorowali i jest duże prawdopodobieństwo że są odporni. Kluby i siłownie mają rejestrowaną klientelę i nie ma problemów by szybko wychwycić czy nie ma tam chorych. Pierwszą zasadą powinno być testowanie personelu obsługi, bo im najłatwiej się zarazić. Następnie wyłapywanie przez wywiady czy chory korzystał z klubu lub siłowni (jeżeli okaże się że tak zamykamy ten klub (siłownie ) i testujemy jego użytkowników ( na siłownie raczej nikt nie przychodzi gdy ma gorączkę i złe samopoczucie , na dodatek gdy kaszle lub kicha obsługa zazwyczaj prosi go o opuszczenie lokalu) Testy powinny wykluczyć zakażonych i umożliwić dotarcie do potencjalnie zagrożonych. Takie postępowanie jest logiczne i zdecydowanie mniej kosztowne i z pewnością skuteczniejsze.
  Opowiadanie że testowanie antygenowe przerasta możliwości Polski jest całkiem nieprawdziwe bowiem do jego przeprowadzania wcale nie są potrzebne wysokie kwalifikacje (wystarczy przyuczenie i praktyka pod okiem medyka) Testy sa tanie i wyniki otrzymujemy szybko (to nie testy genetyczne , bo te wymagają dobrze wyszkolonych specjalistów i odpowiednio wyposażonych laboratoriów)
  Właściciele klubów (siłowni) sami byli by zainteresowani by testować każdego przed wejściem . (barierą mógłby być jedynie koszt takiej operacji , bo lepiej mniej zarobić , niż. stracić)
  Zaletą takiego testowania jest też możliwość wychwycenia tych co przeszli chorobę i są uodpornieni (mogli by dostawać odpowiednie zaświadczenie, bo potencjalnie są minimalnym zagrożeniem)
  To że działania polskie okazały się całkiem nieskuteczne świadczy choćby porównanie ze Szwecją (w okresie gdy niczego tam nie zabraniali) . Wyniki podobne liczba zgonów również.
  Sośniarz ma rację pisząc, że wielkim kosztem i psuciem gospodarki uzyskaliśmy Szwedzki wariant

 155. Lindsey Graham

 156. @Bar Norte, @maciek.g

  Czekam i czekam, aż się nauczycie prawidłowo pisać
  lockdown, ale bez skutku. Wiem już, że to nie literówki, tylko wasze oryginalne kreacje 😉
  Nieznajomość angielskiego to nie wstyd, ale „lockdown” pojawia się jednak tak często w mediach oraz na tym blogu, że wypadałoby od czasu do czasu uwzględnić jego prawidłową pisownię 😎

 157. Na marginesie
  14 stycznia o godz. 15:37
  Polski język , trudny język – nie dziwi mnie się ze nie rozumiesz dyskusji

 158. @maciek.g 14 stycznia o godz. 19:29
  Ja doskonale rozumiem twój monolog:

  Nie będzie PiS siłowni nam zamykał.
  Nie będzie PiS siłowni nam zamykał!!
  Nie będzie PiS siłowni nam zamykał!!!!
  Nie będzie PiS siłowni nam zamykał!!!!!!

  Jednak “dyskusją” bym tego nie nazwała…

 159. GajowyM.
  14 stycznia o godz. 19:27
  Ok poprawię się , będę starał się pisać prawidłowo

 160. GajowyM.

  „Czekam i czekam”

  Niepotrzebnie czekałeś. Trzeba było reagować od razu. Jak wiesz nie mam problemu z tego typu uwagami i od razu się poprawiam – na dokładkę dziękując za nie.

 161. @adam100 14 stycznia o godz. 19:14

  Rudy Giuliani też może zostać “de-barred”
  Prawnik powinien był się liczyć z konsekwencjami

  https://www.youtube.com/watch?v=dJI0pDIjSbk

 162. maciek.g

  „Dobrze rozróżniam i dlatego krytykuje zamykanie wybranych sektorów na zasadzie potencjalnej możliwości „widzi mi się że” .”

  Nie tylko nie rozróżniasz ale i nie rozumiesz co do ciebie piszę.

  Trochę to przygnębiajace, że po roku epidemii nadal jej nie rozumiesz. Tym bardziej, że jak nietrudno zauważyć, to zjawisko dość powszechne.
  Przykro mi maciek,g ale to się poprostu źle skończy.

 163. Zwolennicy „autokratycznej demokracji” czyli „bankieryzmu” ogłaszają zwycięstwo ,
  prowadząc prezydenta Trumpa pod gilotynę medialną i kredytową.
  Nuworysze i celebryci medialni zwierają szeregi kompradorskie, wpisując się w feudalne lenno /stosunek wasala do seniora/ nowego , jeszcze nieformalnego ugrupowania. Zaczyna się rok 2021 , który będzie rokiem Prima Aprilisowym dla zwolenników „autokratycznej demokracji”. Pod koniec roku 2021 wyjdzie szydło z worka. Twórcy systemu zwanego bankieryzem przyznają się do żartu i ogłaszą upadłość. Taka jest moja przepowiednia na ten rok 2021, który będzie jeszcze bardziej świrnięty od tego, który minął.

 164. Trump w aureoli obrońcy uciśnionych będzie o wiele bardziej wiarygodny jeśli uwolni się z więzów “bankieryzmu”. Logiczne przecież.

 165. @Bar Norte 🙄
  Fantastycznie wyjaśniłeś dziś rodzaje transmisji oraz wprowadzenia lockdown. Muszę przyznać szczerze nigdy o tym nie słyszałem, bo prawdę klepiąc nie było i dalej nie jest w kręgu moich zainteresowań.
  Ale skoro jesteśmy juz przy lockdown – – > to w zasadzie z jakiej przyczyny został ogłoszony?
  Na podstawie jakich badań naukowych?

 166. Na marginesie
  14 stycznia o godz. 19:43
  @adam100 14 stycznia o godz. 19:14
  Rudy Giuliani też może zostać “de-barred”

  Oliwa nieżywa…

  Przyjaciel Trumpa od rozrywek seksualnych, Harvey Weinstein dostał się za kratki. Dlaczego tak długo mu uchodziło na sucho, to inna sprawa.

  Teraz kolej na Trumpa & Co.

  Ciekawe czy cele dla celebrytow mają lepszy standard.
  TV show dla Trumpa nadawany z celi??

 167. Na marginesie
  14 stycznia o godz. 20:04
  Trump w aureoli obrońcy uciśnionych będzie o wiele bardziej wiarygodny jeśli uwolni się z więzów “bankieryzmu”. Logiczne przecież.

  🙂

 168. @adam100 14 stycznia o godz. 20:06

  TV show dla Trumpa nadawany z celi??
  Nawet mam tytuł: “I Am Fired!”
  🙂

 169. Nowy prezydent USA wniesiony będzie na bagnetach.
  Podobnie jak w bananowych republikach 🙂
  😛

 170. Na marginesie
  14 stycznia o godz. 20:11
  @adam100 14 stycznia o godz. 20:06
  TV show dla Trumpa nadawany z celi??
  Nawet mam tytuł: “I Am Fired!”

  Nie mylić z ” I’m On Fire”

  https://www.youtube.com/watch?v=lrpXArn3hII

 171. adaśku po secie 🙂

  twój ulubieniec, otruty przez Putina wraca do rodiny.
  Na stałe, czy tylko po drugą szczepionke 🙄
  Czy został tak zaprogramowany nowiczokiem i wraca jak bumerang?
  ____________
  Bardzo proszę bez przekleństw 🙂

 172. Usteczka ty moje jak malinki.

  Ulubieniec??

  Może ofiara trucicielskich zakusów polskich służb specjalnych??

  Spoko, jest zabezpieczony. Protestował tak jak i Putin i Ziobro, przeciwko niedemokratycznym obszczymurkom z Ameryki.

  Może teraz to twój idol ??

 173. Kolejni z PiS łamią rządowe zakazy. Poseł i wiceminister!

  https://politycznapolska.info/kolejni-z-pis-lamia-zakazy-posel-i-wiceminister/?fbclid=IwAR3Wf0V2jH4jYxN6ANGuOrJfAeSfeGMjBq0M52jEpYOhNETeCE0fDbbvKz8

  A mogli w rozporządzeniu napisać, że nie dotyczy ono PiS. I by nie było kłopotu.

 174. bezdomny

  „Ale skoro jesteśmy juz przy lockdown – – > to w zasadzie z jakiej przyczyny został ogłoszony?
  Na podstawie jakich badań naukowych?”

  Z powodu zagrożenia wydolnosci systemu ochrony zdrowia. A tym kiedy ten system zostaje zagrożony i jakimi metodami można go odciązyć (zakres lockdownu) zajmują się spece od modeli matematycznych. Niestety jak to modelowanie wygląda i na jakich podstawach się opiera nie wiem.

 175. No rzeczywiście.

  Domu brak.

 176. legat
  14 stycznia o godz. 17:34
  Wydaje mi sie , ze twoje podejscie jest nieco ideologiczne. Nastolatek po obejrzeniu „Terminatora”, J. Bonda czy innego Stallone, zaliczy w jeden wieczor kilkanascie/kilkadziesiat trupow i iles tam tortur. Nawet odwaze sie myslec, ze krucyfiks jest obiektem tak „popularnym”, ze nawet wiekszosci nie kojarzy sieze smiercia.
  Ale oczywiscie mozesz myslec inaczej.

 177. @Bar Norte
  Coś podobnego. O jakie modele matematyczne chodzi 🙄

  Na podstawie jakich danych zostały opracowane i przez kogo?

  Tutejsze dane statystyczne nie są wcale alarmujące jeżeli idzie o rok 2020. Żadnych odchyłów w porównaniu z poprzednimi latami.

  Zadziwiające, że przed lat trzech, czterech dumni byli tutaj ludki, że długość życia się wydłuża. Nawet podawano rejony na jakich terytoriach kraju znajduje się kraina długiego życia. Dziś są to, jak sam pisałeś ogniska zakażeń, które są gorzej chronione niż parkingi przy stokach narciarskich, nie mówiąc już o barach

 178. Ahasvrusie,
  oczywiście, że myślę inaczej a to m.in. dlatego, że ten oglądany film to jest bajka a mordowanie syna bożego odbywało się podobno naprawdę. Tak twierdzi przecież cała armia facetów w sukienkach dręczących dzieci i jeszcze tym biednym dzieciom wmawiających, że ten dogorywający na krzyżu człowiek CIERPI ZA NICH!
  Toż to horror jest jakiś wbijać w biedne główki poczucie winy za coś czego one nie potrafią zrozumieć. Jak to ? – ON cierpi za mnie?
  Poza tym, to statystyka mówi, że po wprowadzeniu religii do szkół brutalność przestępstw popełnianych w Polsce przez młodocianych wzrosła a liczba również, i to sporo.
  Korelacja jest bezdyskusyjna. Ta korelacja jeszcze nie świadczy o związku przyczynowo skutkowym, to fakt, ale trzeba by to zbadać. Kto się odważy takie badania przeprowadzić? Jak na razie to jakoś nie widać odważnych „autorytetów” które by taką potrzebę widziały.
  Jest jak powiedziałeś – „mogę myśleć inaczej” – i myślę właśnie inaczej.
  Ty uważasz, że krucyfiks większości (musi co bezmyślnej i pozbawionej empatii) nie kojarzy się ze śmiercią a mnie się kojarzy z zakatowanym na śmierć nieszczęśnikiem, którego powieszonego na krzyżu dźga się dzidą aby sprawdzić czy jeszcze żyje.
  Potworność.

 179. @ahasverus
  14 stycznia o godz. 13:54

  tez tak uwazam.
  Pozdrawiam.

  PS ponoc ktos w Rosji jako eksperyment chce polaczyc dwie szczepionki Sputnika-V i
  Pfizera – taki wzmacniajacy koktajl. Rosjanie nie maja zaufania do rodzimej szczepionki.
  Wladimir Wladimirowicz Putin zwleka z szczepieniem Sputnikiem-V.

 180. legat
  Ty uważasz, że krucyfiks większości (musi co bezmyślnej i pozbawionej empatii) nie kojarzy się ze śmiercią a mnie się kojarzy z zakatowanym na śmierć nieszczęśnikiem, którego powieszonego na krzyżu dźga się dzidą aby sprawdzić czy jeszcze żyje.
  ———————-
  Tobie sie kojarzy, bo ty potrafisz myslec. Ta korelacja, o ktorej piszesz nie musi byc prawdziwa. Lata po 2000, to rozwoj video na zyczenie, filmografia w ktorej przemoc jest dominujaca, po r no za darmo w smartfonie czy na monitorze, to upadek autorytu w szkolach. Wszystko mozna sobie wytlumaczyc.
  Cro-Magnon mial srednia przezycia chyba 25 lat. W obecnym NY ok 80. Wniosek: spaliny i zanieczyszczenie powietrza jest doskonale dla zdrowie i przedluza zycie.

 181. ozzy
  Milo mi bardzo.
  Tym bardziej , ze zabka na mnie skrzeczala nie tak dawno 🙂

 182. Szanowny Panie Redaktorze Passent,
  dziękuję Panu za zainspirowanie mnie do „komputerowej aktywności” w kwestii szczepionkowej. Podjudzony przez Pana założyłem sobie właśnie „Profil Zaufany” i zarejestrowałem się jako „e-pacjent” celem uzyskania terminu na szczepienie (czy wszczepienie mi podstępnie czipa – jak kto woli) ale e-skierowania dla mnie nie ma, niestety, na razie może.
  Tym niemniej dzięki m.in. Panu postanowiłem otworzyć sobie (i nie tylko) drogę o zabieganie o sczepienie bez ruszania się z domu i wysłuchiwania kilometrowych komunikatów w telefonie.
  Pozdrawiam w Nowym Roku.

 183. @legat
  W bardzo podobny sposób sprawdzała nijaka Inka zastrzelonych pracowników państwowych. Chodziła w oficerkach. Kopem w krocze upewniała się czy biedaczek jeszcze dycha. Tym którzy nie byli w stanie wytrzymać bólu kopa w krocze, wpakowala osobiście kulkę w główkę.
  Zdaje się, że tych scen nie umieszczono nawet w scenariuszach

 184. bezdomny
  14 stycznia o godz. 20:05
  Nie znalazłem żadnych informacji na temat naukowego uzasadnienia
  Znalazłem natomiast stanowisko WHO które cytuje

  „W Światowej Organizacji Zdrowia nie opowiadamy się za blokadami, jako głównym środkiem kontroli tego wirusa” – powiedział w w rozmowie z magazynem „Spectator” David Nabarro, specjalny wysłannik WHO ds. COVID-19. „Uważamy, że jedyny moment, w którym blokada jest uzasadniona, to kupienie czasu na reorganizację, przegrupowania, przywrócenie równowagi zasobów, ochronę wyczerpanych pracowników ochrony zdrowia. W zasadzie jednak wolelibyśmy tego [wprowadzania blokady] nie robić” – dodał.

 185. bezdomny

  „Tutejsze dane statystyczne nie są wcale alarmujące jeżeli idzie o rok 2020. Żadnych odchyłów w porównaniu z poprzednimi latami.”

  Natomiast krajowe wykazują poważny odchył.
  Tylko raz po wojnie umieralność była tak wysoka – w 1951. Czyli statystycznie z niewielkim ogonkiem 12 osób na tysiąc mieszkańców.
  W 1951 skumulowało się kilka czynników wywołujących nadmierną umieralność. Tylko w zakresie zakaźnym to epidemia zjadliwej grypy, polio, krztuśćca, błonicy, odry, gruźlicy.

 186. @Bar Norte
  takie lata jak ’51szy zdążają się. Tym bardziej, że jak sam zauważyłeś złożyło się no to wyjątkowo dużo czynników.

  @maciek.g szukaj dalej w WHO (World Hoax Organisation)
  Moze dojdziesz do punktu zaczepnego. Do faktów.

 187. Po aferze taśmowej mieszkańcy Wałbrzycha się cieszą: mamy strefę wolną od PiS

 188. ahasverus
  14 stycznia o godz. 13:54
  Jeszcze o szczerosci dzialania Twitter and company.
  Ci demokraci, pacyfisci, obroncy wdowy i sieroty. Nie wuwolujacy wojen, jak Erdogan, kochajacy Zydow jak Khamanei, milujacy nieprzyjaciol jak Salman. Lista nie jest pelna
  Wszystko to smierdzi hipokryzja i szmalem.

  Czyli Twoim zdaniem Twitter ma stworzyć specjalny departament do sprawdzania prawidłowości swoich użytkowników. Jeśli Trumpa usunęli to już muszą każdego autokratę na świecie bo jak nie to hipokryzja i chciwość. Jeszcze niech im odbiorą email, konto na fejsie i serwis komórkowy. Niby dlaczego takie kreatury mają do kogoś dzwonić. Na pewno dzwonią w złych celach. Cóż za chciwość operatorów komórkowych.

  Coś jeszcze kiedyś pisałeś o radykalnej lewicy. Kto to dokładnie jest ta radykalna lewica jeśli można spytać.

 189. izabella
  14 stycznia o godz. 22:19

  Coś jeszcze kiedyś pisałeś o radykalnej lewicy. Kto to dokładnie jest ta radykalna lewica jeśli można spytać.
  ——————————
  Np Black Bloc obecnie, a historycznie: Rote Armee Fraktion Brigate Rosse, Action Directe i inne. Dac ci liste?
  A propos Twitter: Trump mnie nie interesuje, to prymitywny macho i psychopata. Ale podalem innych, ktorych dokonania sa znacznie lepsze. Prawda jest , ze to pierwszy prezydent, ktory nie wyslal GI na wojne. Od dziesiatek lat. Np Erdogan zaatakowal biedna i slaba Armenie. Zaprzeczysz? Dlaczego moralnosc Twittera i innych jest glucha wobec nich. Dlaczego usuwajac Trumpa, nie usuneli innych autokratow. To twoje pytanie, wiec odpowiedz. Tak powinno byc.

 190. @ahasverus

  Nie dokładnie śledzisz prezydenturę Trumpa.
  Wypowiedział wojnę i to na samym początku panowania. Nie odpowiadała mu rola mediów. 🙄
  Toczył wojnę bardzo ostrą na początku. Później przestał kooperować z wojownikami w wyniku czego został pokonany przez wroga.
  Kto z *m wojuje,
  Od *m ginie
  __________
  *m=media 🙂

 191. Naukowcy uniwersyteccy przeprowadzili szeroką próbę na obecność przeciwciał pojawiających się po zainfekowaniu koronawirusem i przejściu choroby COVID-19. W badaniu wzięło 3330 osób mieszkających na terenie hrabstwa Santa Clara w Kalifornii, od których pobrano próbki krwi z palca. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda twierdzą, że jest to pierwsze badanie na tak dużej grupie osób.

  W wyniku badań okazało się, że odsetek osób, które były zainfekowane wirusem Sars- Cov 2, jest wielokrotnie większy niż wynika z oficjalnych danych. Jak donosi The Guardian, do czasu testu oficjalnie na terenie hrabstwa zanotowano 1094 przypadki zachorowań i 50 zgonów, natomiast wyniki badań wskazały, że chorych było, ujmując to metodami statystycznymi, pomiędzy 48 tys. a 81 tysięcy.

  Jeśli badania się potwierdzą, prowadzić będą do wniosku, że ilość osób, która już przeszła chorobę jest wielokrotnie większa od zdiagnozowanej. Paradoksalnie jest to dobra wiadomość, ponieważ oznacza zdecydowanie mniejszą śmiertelność wywoływaną przez COVID-19. Naukowcy ze Stanford wskazują, że jeśli ich wyniki są prawidłowe, to śmiertelność powodowana przez COVID-19 wśród zarażonych tą chorobą wynosi od 0,12 do 0,2 %.

 192. bezdomny
  14 stycznia o godz. 21:52
  Chyba znalazłem źródła które jest podstawą blokowania gospodarek

  Do zatrzymania procesu rozprzestrzeniania koronawirusa nie jest konieczny lockdown całej gospodarki, wystarczyć do tego może tylko ograniczenie w działaniu hoteli, restauracji i siłowni, pisze Bloomberg
  W swoim artykule Bloomberg powołuję na opublikowane w czasopiśmie Nature badania przeprowadzone przez naukowców z amerykańskich uczelni – Uniwersytetu Stanforda

  https://300gospodarka.pl/news/badania-w-usa-pelen-lockdown-nie-jest-konieczny-do-powstrzymania-epidemii

  Próbuje ustalić jak wyglądały te badania i wygląda naukawo , a nie naukowo
  cytuję
  Naukowcy wykorzystali dane zebrane od marca do maja w miastach w całych Stanach Zjednoczonych, aby zmapować ruch ludzi. Obserwowali, dokąd ludzie się udawali, jak długo tam przebywali, ile było tam innych osób i z jakich okolic pochodziły. Następnie połączyli te informacje z danymi, dotyczącymi liczby przypadków i sposobu rozprzestrzeniania się wirusa.

  Nie dziwię się że winne są baseny, siłownie i restauracje bo tam bardzo często amerykanie chodzą , ale to żaden dowód że tam się zakazili

 193. Część ludzi nie wierzy w ryzyko związane z COVID-19, ignoruje lub lekceważy zalecenia, więc lockdown i zamrożenie gospodarki nie przynoszą efektów mówi prof. Simon.
  Tak , tak panie profesorze winni oczywiście ludzie – skąd to znamy?
  wodzowie jak przegrali tez tak twierdzili .
  A ja czytałem że WHO informowało, że jedyne co pozwoli opanować epidemie jest szczepienie i dlatego należny spowolnić jak się daje fale zakażeń (nikt tam nie mówił że innymi metodami da się epidemię opanować. Chin nie należy tu brać za przykład bo to co można tam gdzie indziej się nie uda)

 194. „Niemiecki profesor: Lockdown i kwarantanna to zbrodnia na obywatelach”

  A to się Frondzie udało.

 195. Jutro Daniel Passent może się zapisać do szczepień. Ja muszę jeszcze poczekać, chociaż jak pisałem, gdyby nie żona to bym się nie dał zaszczepić, bo uważam, że powinni być najpierw zaszczepieni nauczyciele, policjanci i inne przydatne społeczeństwu służby.

  Teraz fragment książki „Zainicjowana przez Mao Zedonga kampania zwalczania czterech plag to najbardziej katastrofalny w historii, całkowicie udany program ochrony zdrowia. Zmobilizowała całe społeczeństwo do realizacji celów tego programu, a wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania…Kłopot z tym, że czwarty cel pociągnął za sobą dziesiątki milionów ofiar”. Dalszy ciąg pewnie znacie, więc nie będę pisał, ale od siebie dodam, że potem było szereg podobnych inicjatyw, ale na szczęście dla Chińczyków są obecnie ludnym i wielkim mocarstwem, więc te kilkadziesiąt milionów nie ma teraz już większego znaczenia

 196. ls42
  14 stycznia o godz. 16:58
  Naukowcy stwarzają tyle problemów, że bez szamana trudno będzie z tymi problemami sobie poradzić
  + politycy.

 197. maciek.g
  14 stycznia o godz. 22:55
  W jednym z ostatnich opracowanń czołowy epidemiolog amerykański, Ioannidis, zakłada , że zainfekowanych jest ok. 500 mln osób. W innym (Stanford Univ.) ocenia się podejmowane działania (obostrzenia) sceptycznie, nieadekwatne do sytuacji.

 198. Doubt is a cardinal virtue in the sciences, which advance through skeptics’ willingness to question the experts. But it can be disastrous in public health, where lives depend on people’s willingness to trust those same experts. And in 2020 America — in the era of QAnon, covid denial, bleach ingestion and disputed mail ballots — some accuse Ioannidis, the famous skeptic, of becoming a much more dangerous man than he realizes.

 199. Kobitka duende ; pojawiła się i znowu zapomniała o mnie , masz tu
  linka to co najbardziej lubisz , jest świeży jak bułeczka z przed kilku
  godzin .

  https://www.youtube.com/watch?v=WtuucDbSFOw&t=744s

  Napisz gdzie są ci ludzie z tych domów , czyżby na Covid wymarli ? .

 200. @Blackley 0:53
  Skoro samochody jeżdżą to znaczy miasteczko żyje:
  na południe – oczyszczalnia ścieków, lotnisko
  na północ – bar,
  na wschód – bar
  na zachód – rzeka (zanieczyszczona), wysypisko śmieci

 201. @Bar Norte 21:39
  ale my żyjemy jeszcze…

 202. @bezdomny 22:54 – również przypominam. Oryginalna wersję, mając na myśli kościół katolicki bardzo zaangażowany w w walkę z byłym systemem.

 203. @ahasverus, (insekt) jak zawsze prymitywnie czepia się nicka.
  Królestwo: Animalia
  Gromada: Arthropoda
  Klasa: Insecta
  Zamówienie: Coleoptera
  Rodzina: Silvanidae
  Podrodzina: Silvaninae
  Rodzaj: Ahasverus

 204. Gilotyna medialna Trumpa: „ponad 1000 zwolenników wzywa Trumpa do wstrzymania wyroku śmierci dla Lisy Montgomery”
  O życiu i tragedii tej nieszczęsnej kobiety pisała również Polityka. Trump wybrał zbrodniarzy wojennych z Iraku.
  https://www.stltoday.com/news/local/crime-and-courts/more-than-1-000-supporters-urge-trump-to-stop-death-sentence-for-lisa-montgomery/article_4048240f-ca61-562e-9b0a-bb94ad0ea7cd.html#tracking-source=in-article

 205. @legat 14 stycznia o godz. 17:34, przecież wiesz że powodów demoralizacji dzieci i młodzieży jest o wiele więcej i na dodatek o wiele bardziej poważnych. Jeśli przeczytałeś przypadek Lisy Montgomery masz wiedzę jak deprawować jednostki, szczególnie w sytuacji głębokich podziałów społecznych.
  Tak sobie pomyślałam że się droczysz 🙂

 206. „Jeżeli chce Pani pisać o sprawach prywatnych, to proszę się przedstawić, a nie chować za Nickiem.”
  Szanowny Panie Danielu Passent!, absolutnie nie wypytuję o prywatne sprawy jaką jest zaszczepienie się przeciw COVID 19. Nikogo o to nie pytam, ani nie rozpowszechniam mojej opinii na temat, nie odwodzę, nie przymuszam.
  Myślę że potraktował Pan @Zytę 2003 zbyt surowo, przypuszczam że pytanie było spowodowane troską o Pańskie zdrowie, a już w najgorszym przypadku kobiecą ciekawością. Ciekawość nie jest obca mężczyznom, skłonność do opisywania ze szczegółami detali z własnego życia również – przykładów na blagach mamy aż nadto.
  Zastanawiam się czy po Pańskim komentarzu, od dzisiaj trzeba będzie ujawniać swoje dane osobowe przy każdej wzmiance na temat prywatności, np. ja często kończę rozmowy słowem „dobranoc” to czy powinnam się podpisać z imienia i nazwiska?
  Sa osoby które odsłaniają szczegóły swojego życia, nawet nieistotne (ja także do nich należę) – czy należy zaniechać tych gorszących przyzwyczajeń?
  Z wyrazami głębokiego szacunku – B.W.
  Ps. myślę że @Zycie 2003 jest przykro. Proszę zauważyć że jest osobą która nie stwarza konfliktów na blogach wręcz przeciwnie, to inni ją mocno krytykują mając się za lepszych, mądrzejszych itd. Nasza koleżanka ma jedną niezaprzeczalną zaletę – jest autentyczna i nie zgrywa się na wszystkowiedzącą, pisze prosto co myśli i czuje. Nie chciałabym żeby odeszła z blogu niedoceniona.

 207. czasem zagląda tu @Ewa-Joanna. Dla niej i @Blackleya – czy możecie w jakiś sposób interweniować?, mam na myśli protesty z zachowaniem stosownej odległości (od gołębia) czy apele na blogach społecznych.
  https://news.yahoo.com/australia-kill-pigeon-made-extraordinary-130742253.html

 208. Jankesi nad Wisłą są grożniejsi… a Kaczyński obawiał się migrantów… Tak sobie myślę prywatnie, że znalazca gołębia skazał ptaka na śmierć przez swoje parcie na szkło… wystarczyło zapoznać się z przepisami i nie donosić… Jak w katolickiej III Rzeszy o ukrywającym się Żydzie… za przeproszeniem… Migracja ptaków, to prawo natury… Australia miejscem migracji kryminalistów… co nie znaczy, że muszą być łobuzami… warto pomyśleć o gołębiu w duchu reinkarnacji… wróciła zbłąkana dusza…

 209. Troche info o szczepieniach w WA. Pracownicy medyczni i „first responders” juz otrzymali szczepienia. Pierwsze na liscie sa osoby 70 letnie i starsze oraz osoby 50 + zamieszkujacy razem w licznych rodzinach (multi-family).
  Do szczepienia mozna sie rejestrowac online lub osobiscie udac sie do kliniki bez wczesniejszej rejestracji. Dla tych ktorzy sie nie zarejestowali online kolejki sa bardzo dlugie ale ludzie siedza cierpliwie w samochodach i czekaja na swoja kolej.
  Okazalo sie ze wsrod Indian jest wyzsza liczba zachorowan na covid. Szczepienia Indian odbywaja sie wedlug przyspieszonego rozkladu.
  Szczepienia odbywaja sie w klinikach i w roznych publicznych budynkach specjalnie dostosowanych do tego celu. W niektorych miejscach szczepienie mozna otrzymac w drive-through (przejazd samochodem podobnie jak po kawe, kanapke lub do banku).

 210. Ratujmy Indian… ich los przypomina los Słowian nad Wisłą… Tak sobie myślę prywatnie o zaszczepianiu cywilizacji niosącej zarazę, a nawet zagładę… ze swoim bogiem na ustach…

 211. żabka konająca
  15 stycznia o godz. 5:47
  Nie masz poczucia humoru. To najtragiczniejsze, co moze sie zdazyc. Bez tego zycie traci sens.
  I nie odpowiedzialas mi na pytanie dotyczace trumpa i skrajnej lewicy.
  Nie musisz.
  Pelno nas, a jakoby nikogo nie bylo:
  Ahasverus advena
  Ahasverus cryptophagoides
  Ahasverus delauneyi
  Ahasverus excisus
  Ahasverus humeralis
  Ahasverus longulus
  Ahasverus nausibioides
  Ahasverus plagiatus
  Ahasverus rectus
  Ahasverus subopacus
  I oczywiscie, ten najwazniejszy: היהודי הנודד

 212. Rudy Giuliani bierze 20000 dolców za dzień pracy, ale Trump mu nie zapłaci
  (tak twierdzi Jimmy Kennel)

  https://www.youtube.com/watch?v=HjlcvqnHwDA

 213. żabka konająca
  15 stycznia o godz. 6:40
  przypuszczam że pytanie było spowodowane…………….. w najgorszym przypadku kobiecą ciekawością.
  —————————-
  To jest czysty seksizm

 214. Z klauzulą sumienia na ustach… ale jak trwoga, to do świeckiej służby zdrowia…po cząstki życia nienarodzonego… Tak sobie myślę prywatnie… dlaczego na zarazę nie ma modlitwy w strzykawce… Czy taki medyczny kanibalizm nie obraża uczuć religijnych… apage satanas…!

 215. ahasverus
  14 stycznia o godz. 22:35
  Tak powinno być

  Sugerujesz obiektywną powinność, gdy jest to tylko Twoja subiektywna opinia. Ja to widzę zupełnie inaczej. Po pierwsze, Twitter to amerykańska firma, która ma amerykańskich udziałowców, zarząd i pracowników. Ma prawo do głosu w kwestii kluczowej dla amerykańskiej demokracji, i życia w tym kraju. Ma też prawo do obywatelskiego nieposłuszeństwa. I przypuszczam jest gotowa bronić tego prawa przed amerykańskim kongresem lub sądem.

  Sprawa ze światowymi autokratami jest diametralnie inna, i nie ma między nimi równoważności.
  W innych częściach świata Twitter będzie uważany za reprezentację Ameryki, i oskarżanym o imperialne zakusy i global policing.

  Łatwo jest pokazywać palcem na „chciwe” amerykańskie firmy, ale może szlachetna i bezinteresowna Europa przestanie leczyć autorytarnych kacyków w swoich ekskluzywnych klinikach medycznych, trzymać ich brudne pieniądze w swoich bankach, oraz przyjmować ich progeniturę na studia. To tyle w temacie hipokryzji.

 216. ahasverus
  14 stycznia o godz. 22:35

  Np Black Bloc obecnie, a historycznie: Rote Armee Fraktion Brigate Rosse, Action Directe i inne. Dac ci liste?

  Nie twierdzę, że radykalnej lewicy nigdy nie było, pytam kto, według Ciebie, reprezentuje ją teraz. Black Block to jest taktyka a nie jakakolwiek radykalna grupa. Możesz dać mi listę, ale może najpierw ją zweryfikuj z faktami.

 217. Zabójstwo 13-latki. 15-latkowi nie grozi więzienie. Do zdarzenia doszło dzień przed jego urodzinami

  https://www.gazeta.pl/0,0.html?mtpromo=enc02qhrmpup536udraocblescrjdksifjficroec2jemzmqd4qgrjmudrqmcblot3qgvbomd3ig2ri&utm_campaign=amtpc_FB_Niezwykle

  Komentarz w sieci:
  A wystarczyła tylko tabletka dzień po na półce w supermarkecie tak jak leży w cywilizowanej Europie. Żyła by dziewczynka a chłopak nie był morderca. Ciekawa jestem jak się czuje i jak będzie z tym zył książe Radziwiłł

 218. Hunwejbini popierali drukarza, który odmówił druku tekstu pochodzącego od LGBT… jako naruszającego jego uczucia religijne… w ramach prowadzonej działalności gospodarczej… Tak sobie myślę prywatnie, że banowanie Trumpa mieści się w moralności hunwejbinów… ale kiedy rzecz ma się nad Wisłą…

 219. Porównanie Nixon – Trump.

  ( bardzo niekorzystne dla Trumpa)

  https://www.youtube.com/watch?v=gPTSZ6z_6BM

 220. Nawiązując do poprzedniego postu PiS miał mnóstwo czasu by przygotować strategię szczepień i jak widzimy tego znów nie zrobił.
  Czy oni w ogóle potrafią coś zaplanować ?

 221. Informacja dnia; ostatnia chwila na wstrzymanie niepotrzebnej inwestycji jaką jest budowa lotniska w Baranowie, nazwanego Centralnym Portem Komunikacyjnym (CPK Baranów). Dla kogo miał być centralnym portem? Podobno dla NATO (?) o czym się dowiadujemy, a nie było o tym mowy poprzednio. Jeżeli przesądzają cele wojskowe to należy się głęboko zastanowić

 222. Prezydent Andrzej Duda podsuwa kandydata na rzecznika praw obywatelskich w osobie Jana Marii Rokity, tego co go Niemcy bili na lotnisku.
  Grzegorz Schetyna pytany o tę kandydaturę nie dowierza prezydentowi. To musi być jakiś fake news, skoro oficjalnie brak tej kandydatury wśród grona zgłoszonych na to stanowisko. Moim zdaniem posunięcia prezydenta od dawna mają medialny charakter i nikłą możliwość realizacji. Tak było ze zmianą konstytucji. Żadna propozycja bez uzgodnienia z Nowogrodzką nie jest w stanie się przebić

 223. Pogrzeby są okazją do spotkania dawno niewidzianych krewnych, ale w dobie pandemii staramy się być jak najdalej i z tej okazji trudno korzystać, do tego liczba zaproszonych bywa mocno ograniczona. Jak tak dalej pójdzie wszyscy będziemy czuli się wyobcowani.
  Politycy kontrowersyjni chyba już wymarli, a pogrzeby znanych osób nie są tak widowiskowe jak dawniej. Zwyczaj demonstrowania sprzeciwu wobec zmarłego w czasie pandemii, jak i po niej już nie będzie praktykowany, nawet obecnie rządzący z pewnością będą chowani w spokoju i ciszy. To przywróci cmentarny spokój i ciszę w miejscach spoczynku.

 224. Dlatego nie dziwi mnie że rządzący nie zaplanowali jak najskuteczniej i minimalizując koszty opanować epidemię,( gdy wreszcie będą dostępne szczepionki). Az się narzuca , że w tym celu warto wiedzieć to ma już przeciwciała na covid , by skupić się na sczepieniu znacznie bardziej zagrożonych infekcją. Był czas by to zrobić (przeciwciała przecież otrzymują się długo. Taka strategia znacząco by przyspieszy opanowywanie problemu. Wszyscy wiedzą, że szkoły i przedszkola powinny być priorytetem szczepień. Na dodatek te placówki nie tworzą dochodu Państwa i można sobie pozwolić na izolację do czasu uzyskania pewności, że nie będą rozsadnikiem infekcji. Ochrona służby zdrowia jest bardzo ważna, ale tu można stosować zabezpieczenia i środki ochrony osobistej , oraz szybkimi testami uzupełnianymi tymi genetycznymi (gdy jest możliwość) oceniać chorych (by nie zakażali innych (chodzi głównie o szpitale)- w szkołach jest to nierealne.
  Ochrona seniorów b. ważna, ale wielu z nich skutecznie się izoluje (nie spotyka się nawet z rodzina i przestrzega higieny i maseczek) Dlatego tez plan powinien tę okoliczność uwzględniać i szczepić tych najbardziej narażonych (czyli domy opieki i mieszkających z rodzinami)
  To tylko parę moich spostrzeżeń.
  Właśnie szkoły i przedszkola nasiliły falę , a nie te restauracje czy baseny. Można to było spłaszczyć. Teraz już jak to się mówi po herbacie, i szczyt fali jest za nami (to widać ewidentnie z wykresów, testów jest więcej zakażanych mniej) Teraz można jedynie zaszczepić w pierwszej kolejności nauczycieli i przedszkolanki by nie zakażały podopiecznych. (dzieci jest zbyt wiele by to robić – można jedynie stosować środki ochrony osobistej , higienę , mierzyć temperaturę i nie dopuszczenie na zajęcia kaszlących , kichających i podejrzanych o chorobę (to ocenią wykładowcy). liczba nauczycieli w roku 2018/2019 to 587 936. To tyle ile obecnie już wykonano sczepień.
  Ale rząd Pis woli robić propagandę

 225. ls42
  15 stycznia o godz. 11:17
  Akurat ten pajac jest świetnym kandydatem – wysuwanie takiego świadczy o Dudzie jak najgorzej, to tylko kamyczek do lawiny

 226. adam100
  15 stycznia o godz. 11:15
  Radykalnie ale nierealnie. Pomarzyć dobra rzecz

 227. adam100
  15 stycznia o godz. 9:36
  Głupota rządzących nigdy nie przynosiła i nie przyniesie dobrych skutków

 228. http://l24.lt/pl/swiat/item/353721-norwegia-23-osoby-zmarly-po-przyjeciu-szczepionki
  Do tej pory w Norwegii zmarły co najmniej 23 osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi. W czwartek poinformowała o tym Norweska Agencja Leków.

  „Otrzymano informacje dotyczące 23 zgonów po szczepieniach. 13 z nich jest obecnie badanych” – napisano w komunikacie.

 229. Witold Stanisław Modzelewski ,15 lutego 2014 został członkiem rady programowej partii Prawo i Sprawiedliwość Mocno krytycznie o budżecie PiS na 2021r

  https://biznes.interia.pl/podatki/news-czy-w-2021-roku-budzet-uzyska-planowane-71-mld-zl-z-podatku-,nId,4986543

  Pof pisze tu wiele nieprawdziwych i nierzetelnych stwierdzeń
  cytat
  „Przecież cała opozycja wciąż namawia do rozszerzenia zakresu lockdownu, czyli do ostatecznego wykończenia polskiego sektora w gospodarce.”
  Szukałem i nie znalazłem tego namawiania. Jest żądanie pokrycia strat jakie ponieśli przedsiębiorcy , to przecież zupełnie co innego
  Ale Jak widać już nie jest entuzjastą PiS

 230. Szczepienie cywilizacji .. zeszytów

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26688513,kolejki-przed-przychodniami-od-switu-seniorzy-chca-zapisac.html#s=BoxMMtImg1

  „elementzdemoralizowany
  godzinę temu

  Dzisiaj pewnie dowiemy się, że zabrakło „zeszytów” w przychodniach.”

 231. Optymatyk
  15 stycznia o godz. 12:05
  W Norwegi rozpoczęto od szczepienia w domach starców i tych najbardziej schorowanych ludzi -co spowodowano te zgony trzeba ustalić.
  W Polsce we wtorek po południu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że przeciwko koronawirusowi zaszczepiono w Polsce ponad 250 tys. osób. Niedzielski dodał, że sanepid odnotował dotąd 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 były łagodne, cztery poważne, a jeden określono jako ciężki.
  Czyli nie ma powodu robić rabanu. Pół miliona i na razie tylko 1 ciężki przypadek poszczepienny jak tak alej pójdzie to na 37 mln będzie 148 takich zdarzeń (jak to porównać do skutków juz obecnie widocznych? ponad 32 000 zmarłych, a Jeszce koca epidemii nie widać. Optymistycznie szczepienia mogą uchronić przed śmiercią ponad 25 000 rodaków – więc chyb warto się szczepić

 232. @maciek.g
  15 stycznia o godz. 12:43
  Nieoficjalnie dowiedziałem się właśnie z Wawy, że te 37 osób już nie żyje tyle, że teraz zastanawiają się jak z tego wybrnąć. Takich wieści nie puszczą oficjalnie.
  Tak, że, szczepmy się, powiedziała suka do psa, przynajmniej będą z tego szczeniaki.
  Te 32 tys. zmarłych to sufitowa statystyka (tam w przeważającej większości były inne choroby współistniejące, które podciągnięto sztucznie pod świrusa, na covid zmarło jedynie 500 osób od początku plandemii.
  Raban to zrobią dopiero rodziny tych zmarłych nie ja. Mnie to wisi kilo kitu u sufitu, ja się nie zaszczepię i moja rodzina również, a takich będą miliony.

 233. olborski
  15 stycznia o godz. 12:31
  Jak już pisałem organizacja nie jest silna strona PiS. ZA to propagandę sukcesu opanowali lepiej niz ci z PRL

 234. @maciek.g

  „… szczepienia mogą uchronić przed śmiercią ponad 25 000 rodaków…”

  Nie!

  Szczepionka ma tylko jedno zadanie, złagodzić niedogodności grypowej choroby.

  Nic więcej!
  ____________________
  W przyszłym tygodniu można obchodzić dwie bardzo ważne rocznice związane z covid.

  1) uznanie i wprowadzenie w życie przez WHO testów które wskazują albo nie, zacharowanie na grypę uznaną w późniejszym czasie jako covid-19. Ogromne osiągnięcie w dziedzinie globalnej skali.
  2) dane zostało przez WHO zielone światło na badania nad nową szczepionką, którą w późniejszym czasie nazwano szczepionką covidową.

  Trzeba przyznać, że WHO miało niesamowitego nosa 😉 by podjąć tego typu zapobiegliwe działania na przyszłość.

 235. maciek.g
  Cywilizacja zeszytów i cywilizacja Health Card i SIN z kilkudziesięcioletnią już tradycja to są jednak dwie różne cywilizacje choc’ obie tradycyjne .
  Można by gdyby się uprzeć , nazwać te druga , plastikowa i to juz z dwu powodow ale nie na nazwie to polega

 236. W sklepach wiejskich i osiedlowych często sprzedają na zeszyt… to takie kupieckie 500+… Tak sobie myślę prywatnie, że humory z zeszytów szkolnych poszły w życie… teraz trafić do zeszytu, to nobilitacja… na wagę życia…

 237. Jesteśmy po półmetku. Jednym serial „OSIECKA” się podoba, innym bardzo podoba. Teraz do pracy przystępują krytycy. W dzisiejszej Gazecie Wyborczej obszerny tekst o serialu napisał Tadeusz Sobolewski „JAK ZBLIŻYĆ SIĘ DO OSIECKIEJ”. Trzeba przeczytać

 238. Optymatyk
  15 stycznia o godz. 13:02
  Takich wiadomości nie da się okryć. Jeszce u nas daleko do Korei płn. czy innego zamordyzmu.
  Dziennikarze rzucili by się na taka okazje jak sępy na padlinę
  Przekonasz się że kopiłeś po prostu plotkę

 239. Rejestracja chętnych do szczepienia
  Rejestratorka z zeszytem:
  – Mamy wolny termin na 25. lutego 2022, godz. 8:00
  – Ale ja mam 70 lat i choruję na astmę…
  – Hmm… Wie pani co? Wpiszemy ołówkiem 😎

 240. W grudniu 2016 roku mogliśmy przeczytać Do zbiorów Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud dołączy postać prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych – Donalda Trumpa. Ma być gotowa przed zaprzysiężeniem go na urząd.
  W styczniu 2017 roku czytaliśmy woskowa figura prezydenta elekta Donalda Trumpa została zaprezentowana w Muzeum Madame Tussauds w Londynie. Podobizna Trumpa ubrana jest w klasyczny czarny garnitur z charakterystycznym dla partii Republikańskiej czerwonym krawatem.
  W filii tego muzeum w Berlinie już w październiku 2020 roku usunięto figurę Donalda Trumpa.
  Mam pytanie; czy woskowy Joe Biden został już zaprezentowany w tym muzeum?

 241. bezdomny
  15 stycznia o godz. 13:19
  Czyżby? liczba zmarłych w Polsce jest drastycznie wyższa od przeciętnej i to grubo więcej od tych oficjalnie podanych zgonów na convid . Większość zgonów wynika z katastrofy służby zdrowia i fatalnego zarządzania kryzysem przez PiS. Strach przed convid powoduje więcej zgonów niż powikłania z powodu infekcji. Wirusy uaktywniają schorzenia i nie ma czegoś takiego jak umarł na convid czy grypę , ale waśnie zachorowanie na te wirusy uruchamia rożne procesy chorobowe.
  Mam astmę uczuleniowa i skojarzyłem, że często nawet katar jest przyczyna nasilenia się astmy (a to nie porównywalne z katarem)
  Umarł na convid, to taki skrót myślowy. (bez tej infekcji pacjent by żył , infekcja uruchomiła proces który zakończył się śmiercią)
  Wiemy, że infekcja convid daleko czesciej niż grypa powoduje problemy z chorobami płuc (i nie tylko płuc) a te często nie dają się opanować i z tego powodu liczba zgonów na convid daleko wyższa niz na grypę.
  Szczepionka blokuje infekcje i tym samym zabezpiecza przed powikłaniami – można wiec mówic, że zapobiega zgonom tak jak to podałem

 242. bezdomny
  15 stycznia o godz. 13:19

  Dla porównania: w Polsce w 2019 odnotowano 143 zgony z powodu grypy i jej powikłań, najwięcej od ponad pięciu lat. Zbliżona śmiertelność (124 zgony) była jedynie w sezonie 2015/2016.

 243. W Gazecie Wyborczej sondaż „Kto zdaniem Polaków powinien być pierwszy?” w kolejce do szczepień. Niestety można było udzielić więcej niż jednej odpowiedzi. Taki sondaż nie jest moim zdaniem czytelny, ale podam czołówkę

  Seniorzy 40,87%
  Nauczyciele 30,66%
  Osoby z chorobami współistniejącymi 23,51%
  Służby mundurowe 21,53%
  Pracownicy żłobków i przedszkoli 19,94%
  Kasjerzy i sprzedawcy 15,38%
  Politycy 9,62%
  Urzędnicy państwowi6,65%

 244. Streszczenie w formie Srututu argumentacji antyszczepionkowców, głosicieli wskazujących, ze pandemia jest fałszywa:
  „Pandemia jest przesadzona, to wytwór propagandy, znikomy procent ludzi umiera, epidemie zawsze były, taka jest przyroda, na choroby najlepsza jest odporność, a nie szczepienia, szczepionki, to sztuczne środki, obce ciała w organizmie, modyfikują nasze DNA, kto to wymyślił – łatwo się domyślić, to jest jak grypa, a na grypę co roku umiera tyle samo ludzi, covid, to jest odmiana grypy, a ci którzy korzystają na pandemii (wielkie firmy – bigpharma oraz Bill Gates, który ostatnio wykupił dużo akcji tych firm), korzystają na wzniecaniu paniki, ludzie umierają w szpitalach wcale nie na covid-19, są fałszowane statystyki, ludzie umierają z wielu powodów, a wielu umiera, bo nie chce żyć w takiej popapranej covidowej rzeczywistości, trzeba jasno powiedzieć, obostrzenia są wywoływane, by pokazać, że jest pandemia i że konieczne są szczepienia by banksterzy i bigpharma nabijały sobie kabzę, by przeprowadzić depopulację Ziemi, prof. Zieliński wam pokaże, czytajcie wywiady z nim.”
  TJ

 245. @maciek.g

  COVID-19 = Coronavirus disease 2019
  lub
  SARS-CoV-2 = Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2

 246. @tejot

  Jawohl! 😎

 247. Kto powinie być szczepiony w pierwszej kolejności: przyzwoici… Tak sobie myślę prywatnie na podstawie sondażu, że takich nad Wisłą już nie ma… po kolejnej mutacji formacji…

 248. PS
  Tę szczepionkę robią Niemcy, na polski rynek na pewno gorszą. Patrz: proszki do prania 😎

 249. Codziennie bulwersują nas kryminalne wydarzenia w naszym kraju. Trzynastoletnia dziewczynka brutalnie zadźgana nożem przez nastolatka bo była z nim w ciąży. Dzisiaj w GW informacja, że ojciec zabija syna bez powodu strzelając mu w głowę.
  Trzeba szczepić cywilizację na głowę

 250. Jaka religia, taka przestępczość… Tak sobie myślę prywatnie… o powrocie religii do sala katechetycznych w parafiach… Ochrona życia poczętego, to również obowiązek wychowania na przyzwoitego parafianina…

 251. Blackley
  15 stycznia o godz. 0:53

  Co cię strażaku skłania do myślenia, że kobitka duende z zapałem czyta wklejankl analfabety z Ałusralyji? Nie czyta, ponieważ ma inne rzeczy do czytania.

  Btw… podejrzenia, że duende jest kobitką są absolutnie słuszne, podobnie jak pogłoski, że betoniarz Tadziu z podiwanionym nickiem, jest znanym ale już niegroźnym pedałem.

 252. GajowyM. (15 stycznia o godz. 14:34),
  Ty się Gajowy satyryzujesz a ja tak miałem z terminem zabiegu na zaćmę. 2 lata.

 253. GajowyM.
  15 stycznia o godz. 15:05
  Wiem, ale pisząc w convid wiadomo o czym piszę

 254. @maciek.g

  Piszesz „convid” con amore?

 255. Ukrywała ciążę. Zamordowała noworodka. Ojciec nie zauważył. To z Gazety Wrocławskiej. Coś z tymi dziewczynami nie tak. Są okna życia. Są poradnie lekarskie. Są pomocni ludzie. Nie każda panienka jest księżniczką, ale każda ciężarna powinna być pod specjalnym nadzorem, jak nie można inaczej zapobiec nieszczęściu. Te czipy ze zdalnym sterowaniem powinny być obowiązkowe. Co robi rząd?

 256. ls42
  15 stycznia o godz. 14:53
  Dla rządzących taki sondaż jest istotny. Jednak oceny większości nie zawsze są logiczne co pokazuje choćby to że pracownicy żłobków i przedszkoli 20 a nauczyciele 30 (opiekunka w żłobku czy przedszkolu jest często znacznie bliżej dzieci niż nauczyciel, czyli łatwiej jej zarazić dziecko jak tez ulec zakażeniu) Dzieci niezależnie czy ze szkoły czy przedszkola wracają do swych domów i mogą przekazać zakażenie. Właśnie ta grupa powinna być jedną z pierwszych bo myśląc logicznie ma największy wpływ na liczbę zakażeń. Tak jak pisałem z seniorami jest różnie (mimo że są bardziej zagrożeni zgonem w przypadku zachorowania, to możliwość zakażenia jest bardzo różna i o tym już pisałem. Mój brat jest w pierwszej grupie tej 80+ ale uważam że jest prawie niezagrożony, bo mieszka jedynie za swa żoną. Przestrzegają maseczek i higieny. Z dziećmi mają kontakt telefoniczny i poprzez skype, a zakupy robią w godzinach gdzie nie ma tłoku w sklepie.
  Ja jestem w grupie 70+ i też uważam że nie jestem zagrożony bo też kontakt z dziećmi mam telefoniczny i poprzez skype, a jak coś podrzucają lub im dostarczamy to robimy to nie dość że w maseczkach ale i na odległość paru metrów. Maseczka przy wyjściu z domu zawsze i mycie rąk po powrocie. W sklepie osiedlowym nie mam tłoku i odstęp nie trudno jest zachować czyli tez zagrożenie minimalne. Nie wszyscy seniorzy mają takie warunki i wielu mieszka razem z liczną rodziną lub w domach opieki , a tu zagrożenie jest dramatycznie inne. Rząd powinien to uwzględnić w swych planach szczepień. (Powinien ale na 100% nie uwzględni co już widać)

 257. GajowyM.
  15 stycznia o godz. 16:26
  Ja tam miłością do tego wirusa nie pałam

 258. ls42

  „Pogrzeby są okazją do spotkania dawno niewidzianych krewnych, ale w dobie pandemii staramy się być jak najdalej i z tej okazji trudno korzystać, do tego liczba zaproszonych bywa mocno ograniczona.”

  To mi przypomina historię z pogrzebem góralki Karpiel „Bułecki”. Pogrzeb odbył się w Zakopanem połowie lipca z udziałem około tysiąca żałobników ubranych w stroje regionalne. Były śpiewy chóralne i dęcie w trąby. Jak się po tygodniu okazało żałobnicy stworzyli ognisko epidemiczne rozprzestrzeniające się najpierw na Zakopane a potem na całe Podhale. W efekcie pod koniec sierpnia burmistrz Zakopanego wręcz błagał kuratora oświaty (z PiS) by mu nie nakazywał otwierania szkół. Kurator okazał się nieugięty, szkoły otwarto by je po niespełna dwóch miesiąca z powodu zakażeń pozamykać.

  W ostatnich dniach społeczność Zakopanego domaga się od rządu by im na odmianę pozwolił wszystko pootwierać. Niewykluczone, że to żałobnicy z pogrzebu „Bułecki” biorąc pod uwagę upodobanie do tych samych strojów regionalnych.

 259. maciek.g

  Ja tam miłością do tego wirusa nie pałam

  To co cię powstrzymuje przed rezygnacją z tego „n”?

 260. ls42 godz.16.41
  Zadał pan pytanie iście Hamletowski „Co robi rząd?”. Oni sami tego nie wiedzą. W zdaniu” Te czipy ze zdalnym sterowaniem powinny być obowiązkowe”. W wyrazie czipy zgubiłem literkę „z” i pomyślałem sobie co za wulgaryzmy ludzie piszą przed weekendem. Hi, hi.

 261. @Bar Norte
  15 stycznia o godz. 17:12
  W ostatnich dniach społeczność Zakopanego domaga się od rządu by im na odmianę pozwolił wszystko pootwierać.
  …………………………….
  Niewłaściwie interpretujesz, to co robią Górale. Oni niczego od rządu się nie domagają i nie potrzebują żadnego zezwolenia, to daje im Konstytucja. Właśnie otwierają wszystko.
  „Niech się rząd odwali od Górali”, takie jest hasło.

 262. @ls42
  „Jesteśmy po półmetku. Jednym serial „OSIECKA” się podoba, innym bardzo podoba. Teraz do pracy przystępują krytycy.”
  Obejrzałem 6 odcinków i nie mogę się doczekać aby zobaczyć sceny pokazujące red. Passenta w scenach łóżkowych.

 263. Optymatyk

  „Niewłaściwie interpretujesz, to co robią Górale.”

  Nic nie interpretuję natomiast opisuję to co widzę.
  A widzę facetów w strojach ludowych z jakimiś sierkami w rękach, którzy domagają się by im pozwolono otworzyć interesy, które wcześniej kazano im pozamykać na skutek ich epidemicznej nonszalancji – czyli hucznego pogrzebu niejakiej „Bułecki”.

  Zresztą nie mam nic przeciwko temu bo ci sami faceci za kilka tygodni będą błagać rząd by im np szkoły pozamykał – tak jak to się działo na przełomie sierpnia września.

  Optymatyk, po prostu dzień epidemiczny świstaka.

 264. @Bar Norte
  15 stycznia o godz. 18:42
  Nie taki jest przekaz mojego wpisu. Zdaje się, pop swoje, czort swoje.
  To już nie tylko Górale, ale jutro cała Polska się otworzy.
  Ktoś musi pierwszy, to jak w pamiętnym roku 80 tym uw. Coś tak zapachniało mi solidarnością, bo jak powiedział Naczelny Architekt Otwarcia i Naczelny Góral S. Pitoń, „ten rząd upadnie”, czego mu życzę.

 265. maciek.g
  15 stycznia o godz. 12:43
  Odpowiadając Optymatykowi napisałeś m.in., że:

  „W Polsce we wtorek po południu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że przeciwko koronawirusowi zaszczepiono w Polsce ponad 250 tys. osób. Niedzielski dodał, że sanepid odnotował dotąd 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 były łagodne, cztery poważne, a jeden określono jako ciężki.
  Czyli nie ma powodu robić rabanu. Pół miliona i na razie tylko 1 ciężki przypadek poszczepienny jak tak alej pójdzie to na 37 mln będzie 148 takich zdarzeń (jak to porównać do skutków juz obecnie widocznych? ponad 32 000 zmarłych, a Jeszce koca epidemii nie widać. Optymistycznie szczepienia mogą uchronić przed śmiercią ponad 25 000 rodaków – więc chyb warto się szczepić”.

  Nie, żebym się czepiał, ale nie bardzo rozumiem, o co chodzi, bo w pierwszym akapicie podajesz liczbę zaszczepionych – 250 tys. a w akapicie drugim – pół miliona zaszczepionych. Która jest prawdziwa?

 266. @jobrave

  ponad 250 tys. osób to spokojnie może być pół miliona albo nawet milion, a co tam 🙄

  To jest pozytywne podejście i takiego nam trzeba 😎

 267. Bo ćwiartkę jak się rozcieńczy to wyjdzie pół litra.

 268. Panie Mundyratorzu
  Czeguś mie Pan ni puścił mujegu kumędarzu o Guralach Polskich?

 269. Gajowy,
  No przecież. „Ponad”. 🙂

 270. Świenty Jan Pawył II Świenty Karul Wujdyło bardzo sy ukochał Polski Gurali.

 271. A chto pirszy pisał o mikrocipach jak ni ja? Nu chto?! Ali wam si czytać ni ściału! To tera masz Durniu Durnuwaty jedyn z drugiem!!!!!!!!!!!

 272. każda ciężarna powinna być pod specjalnym nadzorem, jak nie można inaczej zapobiec nieszczęściu

  Najlepiej nad każdą ciężarną od razu postawić kiecuna z batem. I na wszelki wypadek je skoszarować.
  A poza tym testy ciążowe robić każdej obowiązkowo co dwa tygodnie.

  To jest taki, że tak powiem, „modest proposal”…

 273. Optymatyk

  „Nie taki jest przekaz mojego wpisu.”

  Twój przekaz określiłbym jako powstańczy. Z tym,, że przez ten rok epidemii nieraz takie przekazy słyszałem.

  Stąd analogia do dnia świstaka.

 274. @Bar Norte 15 stycznia o godz. 19:38
  🙂

 275. @jobrave 15 stycznia o godz. 19:24
  Nie może się zmarnować! Spróbuj po kawałku.

 276. Na marginesie,
  W sumie nic ważnego. Skróciłem do jednego zdania i przeszło.

 277. Na marginesie,
  Ziobro chciał skoszarować kobiety, u których zdiagnozowano wady letalne płodów, żeby -pod nazorem – rodziły dzieci z tymi wadami, więc wszystko przed nami.

 278. Na marginesie

  Zwróciłem uwagę, że na zbuntowanym Podhalu cieszą się powodzeniem stylówki amerykańskich rokoszan kongresowych – mam na mysli fantazyjne nakrycia głowy. Popatrz co Kolodziejczak, który tam dotarł spod Sieradza ma na głowie.

  https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,26685711,gorale-otwieraja-18-stycznia-swoje-biznesy-panie-prezydencie.html

 279. A jankesi w nowym składzie dalej swoje w sprawie Nord Stream 2… przekonują Niemców, że rura im szkodzi… Tak sobie myślę prywatnie… jacy oni troskliwi… bo zaraz proponują swój gaz LPG, jako szczepionkę…

 280. Bar Norte
  15 stycznia o godz. 20:08

  …wygląda na wojskowe czako…

 281. @Bar Norte
  15 stycznia o godz. 19:38
  Twój przekaz określiłbym jako powstańczy.
  …………………..
  Już na Świstówce słychać świstanie,
  Podhale całe właśnie powstanie.
  I Karkonosze i Podkarpacie,
  Aż rząd warszawski narobi w gacie.

 282. Na marginesie
  15 stycznia o godz. 19:34
  Odpowiem tytułem z Gazety Wrocławskiej „Jedno życie zabiła, a drugie zmarnowała”
  Do niektórych ludzi edukacja z trudem dociera, ale trzeba próbować. Policja, prokuratura i sądy nie wystarczą. Moim zdaniem najlepszy byłby dobry przykład, a widzę tylko działania skrajne

 283. @Bar Norte 18:42

  „… będą błagać rząd by im np szkoły pozamykał…”

  I to jest bardzo rozsądne podejście do życia.
  Mam nadzieję, że rząd wysłucha głos ludu i zamknie szkoły.
  Po kiego fiuta potrzebne są państwu wyksztalcone bachory 🙄

  Tutaj już przed paroma dniami ogłosili, że żaden bachor w tym roku nie pozostanie siedzieć w tej samej klasie.
  Super!

 284. Piotr II

  „…wygląda na wojskowe czako…”

  Mnie przypomina czapkę w której Marek Perepeczko grał Janosika

  Poniżej foto

  https://dzieje.pl/filmy/dr-lukasz-jasina-janosik-wiescil-koniec-ideologizacji-polskiego-kina

 285. woytek
  15 stycznia o godz. 18:39
  Spóźniłeś się. W niedzielę będzie nadawany dziewiąty odcinek serialu, w którym będziesz mógł zobaczyć Marylę Rodowicz. W tej roli Karolina Piechota, rocznik 1984. Aktorka przygotowując się do roli poznała osobiście piosenkarkę. W udzielonym wywiadzie powiedziała „w serialu gram Rodowicz z lat 70. i 80. Skupiłam się więc na scenariuszu i poszukiwaniu materiałów z tamtych czasów, aby zrozumieć co wtedy działo się w jej życiu”. Serial jest prowadzony inteligentnie, a role zagrane bez „momentów”. Musisz zadowolić się czymś innym

 286. Piotr II

  No to mamy jasność. Kołodziejczak wzywa do buntu w kłobuku.

 287. bezdomny

  „Tutaj już przed paroma dniami ogłosili, że żaden bachor w tym roku nie pozostanie siedzieć w tej samej klasie.”

  Skoro wszyscy nie chodzą do szkoły to wszyscy powinni siedzieć w tej samej klasie. Tym bardziej, że wszystko wskazuje na to, że długo jeszcze do szkoły nie pochodzą.

 288. Proboszczów po czynach ich parafian poznacie… jaki pasterz taka owczarnia… najciemniej pod latarnią zajętych liczeniem kolorów tęczy… Tak sobie myślę prywatnie.. kraj katolicki, a nie ma parafii bez przestępstw… ki diabeł…

 289. Bar Norte
  15 stycznia o godz. 21:00

  „No to mamy jasność. Kołodziejczak wzywa do buntu w kłobuku.”

  …dla mnie to zaskakujące…nie wiedziałem że wpływy goralenvolk sięgają aż do Sieradza…

 290. Glapiński: ujemne stopy procentowe… tego w komunie nie było… Tak sobie myślę prywatnie… wraca podział nędzy… narodowy bank jak walec drogowy wyrównuje na kontach, ale sam kręci lody na walutach… taki podarunek dla Kaczyńskiego… ujemny plus…

 291. Ależ @Bar Norte
  Dziś nie liczy się chodzenie do szkoły i szkolne lata nie zalicza się na podstawie wyników, tylko na podstawie kalendarza roku szkolnego.
  I to jest super. Im głupsze społeczeństwo tym lżej rządzącym 🙂

 292. W Wałbrzychu strefa wolna od hunwejbinów… Tak sobie myślę prywatnie o demoralizacji przez władzę… klątwa Rydzyka zwana pokusą…

 293. @Na marginesie
  15 stycznia o godz. 19:34

  „A poza tym testy ciążowe robić każdej obowiązkowo co dwa tygodnie.
  To jest taki, że tak powiem, „modest proposal”…”

  To już było. W Rumunii pod rządami komunisty Ceausescu. Każda Rumunka w wieku rozrodczym musiała regularnie poddawać się badaniom sprawdzającym, czy nie jest w ciąży. Inaczej narażała się na surowe kary.

  Ceausescu i jego żona-wariatka, która była ponoć pomysłodawczynią tej „batalii o ochronę życia poczętego”, zostali uroczyście rozstrzelani z bezpośrednią transmisją w TV. I tak powinien kończyć każdy satrapa, któremu przychodzą do głowy podobne pomysły.

 294. Zakończył się 11. odcinek rosyjskiego serialu „Królowa piękności” (przedostatni). Trudno uwierzyć jak zmieniła się rosyjska kinematografia i jak surowo oceniani są dzisiaj wczorajsi ludzie radzieccy. Prawdziwa pierestrojka.
  Ostatni odcinek tego serialu w poniedziałek

 295. @ls42 15 stycznia o godz. 20:25

  Do niektórych ludzi edukacja z trudem dociera, ale trzeba próbować

  Edukacja seksualna (bo o nią chodzi) jest w Umęczonej pilnie potrzebna, ale niestety wszelkie wysiłki w tym kierunku udaremnia umiłowany polski kaka i wampirzyce w rodzaju Jai Smrodek. Trzynastolatka powinna wiedzieć co należy o życiu seksualnym i antykoncepcji. Ale nie jest jej winą fakt, że edukacja “z trudem dociera” do jej skatolonego środowiska.

 296. @remm 15 stycznia o godz. 22:45

  W Rumunii po tej “batalii o życie poczęte” wskutek brutalnie wykonywanych aborcji pozostało bardzo niewiele kobiet zdolnych do rozrodu. A już o sierocińcach, gdzie szczury pożerały rączki i nóżki niechcianym niemowlętom, krążyły legendy.

  Ale niestrudzony oglądacz tańców z gwiazdami oferuje nastolatkom… dobry przykład. Good luck.

 297. jobrave
  15 stycznia o godz. 19:11
  Oczywisty błąd,chodzi oczywiście o ćwierć miliona , a Gajowy niepotrzebnie się nabija tak jakby jemu nie miał się prawa żaden błąd trafić

 298. Na marginesie
  15 stycznia o godz. 22:56
  Zawsze odrzucam pomysły skrajne i niedorzeczne. Przy setkach tysięcy aborcji, które rodzą z pewnością wiele dramatów, warto zastanowić się jak pomóc tym młodocianym w kłopotach.
  Sztampa tu nie pomoże.

 299. Ministerstwo hejtu chce cenzurować internet.

  To o panie ministrze Zbysiu i jego trollach.

  https://www.facebook.com/PlatformaNews/photos/a.391911287851008/1374251692950291/

 300. @maciek.g

  Sorry, nie wiedziałem, że nie potrafisz się śmiać z własnych błędów 🙁

 301. 15 stycznia 2021r…pierwszy dzień rejestracji do szczepień seniorów 80+.
  Na prośbę mojej 95-letniej matki podjąłem próbę jej zarejestrowania.

  Wynik:

  – Kilkadziesiąt telefonów na infolinię 989….porażka !
  – Kilkanaście prób rejestracji przez internet (tzw.profil zaufany)..
  ..porażka !

  – Osobista wizyta w punkcie szczepień (przychodnia pod opieką której jest moja matka)…przychodnia zamknięta na głucho…po intensywnym dobijaniu się do drzwi pojawia się jakowaś niewiasta, ubrana w biały kitel i oświadcza że zapisów już nie ma…tylko możliwe są teleporady.
  Na moje pytanie , jak uzyskać teleporadę skoro nikt w przychodni nie odbiera telefonów…po dłuższym namyśle…pada odpowiedź…ja nie wiem, niech pan zapyta ministra.
  Pozdrawiam wszystkich Seniorów 🙂 !

 302. Uczyć młodych i pomagać starym. Dzisiaj mogliśmy zobaczyć kolejki tych 80+ przed przychodniami aby się zapisać do szczepień. Limit u nas się wyczerpał, słyszy staruszka, niech pani szuka gdzie indziej, a kto wie gdzie szukać. Kiedyś się poprawi można powiedzieć, ale trzeba poczekać. Starsze osoby mają dużo czasu, mogą czekać

 303. ls42
  15 stycznia o godz. 23:17

  ” Starsze osoby mają dużo czasu, mogą czekać”

  …naprawdę tak Pan uważa ?

 304. Piotr II
  15 stycznia o godz. 23:22
  Ostatecznie daję przykład wyjątkowej cierpliwości, a mimo to zmuszają mnie do szczepień. Trudno będzie się wykręcić chyba, że nieudolność rządu pomoże, na co liczę

 305. @Piotr II

  Spróbowałem właśnie online, dotarłem do rejestracji w Profilu Zaufanym, do wyboru banku, w którym mam konto
  Doszedłeś tak daleko?

 306. @ls42 15 stycznia o godz. 23:09

  Tobie po odrzuceniu “pomysłów skrajnych i niedorzecznych” pozostał nadzór policyjny i przyświecanie młodzieży wapniakowatym przykładem. Gratuluję spektakularnego braku… sztampy 😀

 307. @Piotr II

  W końcu celem tych wszystkich sposobów rejestracji jest wprowadzenie danych do systemu. Możesz zrobić to sam, online albo dyktować przez telefon, bo tam też siedzi ktoś przy komputerze. A głupia baba w przychodni ma zasadniczo to samo zadanie, ale pewnie nikt jej nie dał komputera albo nie przeszkolił – potemkinowska wioska jakaś, z zeszytami 🙄

 308. Na marginesie
  Przeczytałem
  Idę spać. Dobrej nocy

 309. @Piotr II 15 stycznia o godz. 23:15

  To jest horror w biały dzień. Ale poczytaj @Optymatyka na LA. On całkiem serio boi się szczepionek i robi wszystko, żeby zarazić blogowisko. Tym strachem. Szczepionek wprawdzie od tego nie przybędzie, ale być może jest to blessing in disguise? Trochę żartuję, ale tylko trochę…

  Ja na szczęście na razie nie mam problemu. Wizja szczepienia rysuje mi się mgliście. Gdzieś tak we wrześniu 🙂

 310. @ls42 15 stycznia o godz. 23:41

  Miłych snow 🙂
  Nikt od ciebie nie wymaga, żebyś zaradził ważkim problemom świata i okolic.

 311. A OKO pres
  1 jest źle, więc
  2 wprowadzamy obostrzenia,
  3 w weekend odpoczywamy,
  4 w środę sprawdzamy, czy jest lepiej,
  5 nie jest lepiej, więc trzeba wymyślić nowe obostrzenia,
  6 losujemy branże do zamknięcia,
  wróć do punktu 2.

  Trudno uwierzyć, żeby tak wyglądała praca rządu w największym kryzysie zdrowotnym III RP i największej recesji po początku lat 90. Ale w czasie kilku jesiennych tygodni decyzje rządu do tego schematu pasowały.

 312. GajowyM.
  15 stycznia o godz. 23:31

  „Doszedłeś tak daleko?”
  …oczywiście, tak…i mam to konto zaufane…przez swój bank.
  Nic to nie pomogło bo po wejściu na stronę szczepień dostaję informację…że nie mają dla mnie żadnych skierowań…i to koniec rozgoworu 🙂

 313. Z OKO press
  I tutaj stajemy przed ogromnym problemem – w końcu w walce z epidemią potrzebne jest ostre ograniczenie kontaktów, jednym z jego elementów jest zamknięcie restauracji, knajp, barów. Ale grzechem rządu nie jest samo zamknięcie. Większym problemem jest komunikacyjny chaos, zmienianie decyzji w ostatniej chwili, zapowiadanie jednego, a robienie drugiego. Grzechem jest zamykanie działalności, a potem pisanie ustawy z pomocą dla firm zamkniętych przez półtora miesiąca. Gdyby nie ten chaos, z pewnością można byłoby uniknąć wielu tragedii i bankructw.

 314. Na marginesie
  15 stycznia o godz. 23:43

  „Ja na szczęście na razie nie mam problemu. Wizja szczepienia rysuje mi się mgliście. Gdzieś tak we wrześniu ”

  …ja to wszystko rozumiem…nie wszystkich można szybko zaszczepić…OK…szczepionki przychodzą partiami…OK…trzeba poczekać…OK…tylko niech mi ktoś wytłumaczy po co mówić ludziom żeby rejestrowali się od 15 stycznia i okazuje się że to ściema…

 315. GajowyM.
  15 stycznia o godz. 23:39

  „W końcu celem tych wszystkich sposobów rejestracji jest wprowadzenie danych do systemu. ”

  …też tak do dzisiaj myślałem…

 316. @Piotr II 15 stycznia o godz. 23:59

  Jedyna odpowiedź: serenity prayer.
  Bo inaczej dasz się kretynom wpędzić w obłęd.

 317. Piotr II
  15 stycznia o godz. 23:52

  Judyta Watoła
  19 listopada 2020 | 06:00
  Wyborcza.pl
  W szczycie epidemii Ministerstwo Zdrowia, zamiast rzucić wszystkie siły na walkę z koronawirusem, zajęło się reformowaniem resortu. Efekt to zamęt i paraliż decyzyjny. Urzędnicy nie wiedzą nawet, z kim pracują

 318. Piotr II

  „rejestrowali się od 15 stycznia i okazuje się że to ściema…”

  Prawdziwą ściemą to jest nazywanie tego rejestracją. To nie jest bowiem rejestracja tylko „deklaracja gotowosci”.
  Mam na myśli grupę 80 – (młodszych).

 319. ” najwięcej nowych osób zapisało się w 2020 roku do Prawa i Sprawiedliwości, w teorii partii w największym stopniu odsądzanym od czci i wiary w ubiegłym roku. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego powiększyło swój stan posiadania o prawie 5 tysięcy osób (gdzie w tym czasie usunięto z szeregów partii jedynie ok. 200 osób)! Dzięki temu w styczniu 2021 roku w szeregi PiS wchodzi ponad 45 tysięcy osób.”
  Czy to dobrze wrózy dla Polski?

 320. Bar Norte
  16 stycznia o godz. 0:15

  „Prawdziwą ściemą to jest nazywanie tego rejestracją. To nie jest bowiem rejestracja tylko „deklaracja gotowosci”.
  Mam na myśli grupę 80 – (młodszych).”

  …niestety, masz rację…chociaż „zadeklarowanie gotowości” dla 80-przebiega bez kłopotów i obiecują że sami będą powiadamiać o terminie w którym będzie się można zaszczepić…po dzisiejszym dniu nie wierzę.
  Jakby tak miało być to dlaczego nie można było tego zrobić np. miesiąc temu ?

 321. maciek.g
  16 stycznia o godz. 0:09

  „Efekt to zamęt i paraliż decyzyjny. Urzędnicy nie wiedzą nawet, z kim pracują”

  …zamęt jest…urzędnicy jednak wiedzą z kim pracują…z ministrem Dworczykiem.

 322. Piotr II

  Podobno dla 80+ „deklaracja gotowości” od dzisiaj ma być rejestracją. Podkreslam – „podobno”.
  Ale dla wszystkich młodszych „deklaracja gotowosci” oznacza jedynie obietnicę zawiadomienia w przyszłosci, że już się mogą rejestrować na własną rękę.
  Choć bez złożenia tej „deklaracji” też to mogą robić.

  Na tę „deklarację gotowości” wielu dziennikarzy się nabrało stąd zamienne stosowanie terminów deklaracja gotowości – rejestracja.

 323. Bar Norte
  16 stycznia o godz. 0:35

  „Na tę „deklarację gotowości” wielu dziennikarzy się nabrało stąd zamienne stosowanie terminów deklaracja gotowości – rejestracja.”

  …i myślę …również wielu chętnych na zaszczepienie się…
  za wyjątkiem tak zwanych „celebrytów”…

 324. @Na marginesie
  15 stycznia o godz. 23:43
  To jest horror w biały dzień. Ale poczytaj @Optymatyka na LA. On całkiem serio boi się szczepionek i robi wszystko, żeby zarazić blogowisko.
  ………………………
  On, akurat szczepionek się nie boi wcale, bo się szczepić nie będzie, czy to jest takie niezrozumiałe? Szczepionki możecie się bać jedynie wy, którzy się zaszczepicie, bo nigdy nie wiecie, co będzie za jakiś czas z waszym zdrowiem. Ja takich dylematów nie mam, zrozumiano? Proszę nie przeinaczać mojego stanowiska w tej sprawie.
  To wy macie strach w oczach i usypiacie go, wytykając mnie, jako tego, który nie zaszczepi się, bo niby co, odszczepieniec?
  A mi chodzi tylko o to, aby potem nie było dyskryminacji tych, co się nie zaszczepili, bo niby będą roznosicielami domniemanej ZARAZY. A co, jak widać, jest szykowane, tzw. paszporty szczepienne przy wejściu do samolotu (o tym słyszałem w TV) i czego tam jeszcze, zrozumiano?
  Nic nie mam przeciwko szczepieniu się tych, którzy tego chcą, ale mam wobec tych, którzy chcą mnie z tytułu nieszczepienia, szykanować. Ot, cała prawda o mojej aktywności w tym zakresie. Takie inteligentne a nic nie zrozumieli, lub zrozumieli po swojemu, czyli odwrotnie. Horror to będzie właśnie wtedy, gdy zaczną się wspomniane szykany wobec nieszczepionych.
  Mam nadzieję, że cośkolwiek zrozumiałaś.

 325. duende
  15 stycznia o godz. 15:48

  Kobitko duende ; nie nerwujsia , skoro nie lubisz czytać moich linków
  bo to dla ciebie za duży wysiłek intelektualny , więc zmienimy i będziemy
  wysyłać ruchome obrazki w formie linku aby nie nadwerężać twojego
  umysłu .
  https://www.youtube.com/watch?v=j73cjA1IcJw

  Filmik naprawdę ciekawy , ale abyś nie musi oglądając obgryzać
  paznokci weż sobie duże pudełko popcornu no i koniecznie butelkę
  coca-coli , może być 2 litry .

 326. Kobitko duende ; to też dla ciebie , oglądając tego linka nie musisz ani
  jeść ani pić , wystarczy że przetrzesz dobrze swoje bryle .

  https://www.youtube.com/watch?v=230de91zll4

  Napisz czy ci się podobało .

 327. Myślących inaczej zaczną zamykać w szpitalach psychiatrycznych .

  https://pl.sputniknews.com/spoleczenstwo/2021011513671642-niemcy-koronawirus-kwarantanna-sputnik/

  Trzeba uciekać na Białoruś do Łukaszenki , tam przynajmniej dadzą
  setkę wódki i na traktor posadzą .

 328. @Optymatyk 16 stycznia o godz. 1:38

  Aha, rozumiem. Znaczy w celu uniknięcia tych szykan będziesz głosić wszelkiemu stworzeniu, że na pewno się (z rodziną!) nie zaszczepisz i w związku z tym oczekujesz natychmiastowych represji. Jako roznosiciel (domniemanej?) zarazy masz na blogu już i tak przechlapane, bo kto wie, czy świrus się nie przepoczwarczy i nie zacznie rozprzestrzeniać wirtualnie? I nie pomoże, że im wyjaśnisz, że ten świrus to tylko zwykła grypa, w dodatku jeszcze wymyślona przez banksterów.

  Ale trwaj, trwaj na posterunku. Każda idea ma swoich męczenników. Zawsze jest szansa, że historia cię doceni, więc może warto się poświęcić dla potomności?

 329. @Na marginesie
  16 stycznia o godz. 2:52
  Mam wrażenie, że jakiś świrus już cię opanował i pieprzysz jak na koronawirusie, amantadyna ci pomoże. Psychiatra też by się przydał.

 330. Firma Picer obniża dostawy szczepionek o 40 procent… to jak obniżenie w tej wysokości dostaw gazu i ropy z Rosji w czasie tęgich mrozów… do czego nigdy nie doszło… Tak sobie myślę prywatnie… Polaku broń się sam jak 1 września roku pamiętnego… Jaka teraz cisza o szczepionce od sztukmistrza z Lublina… wcześniej oflagowanej… jak Karlino…

 331. Szczepienie nie wyklucza nosicielstwa osoby szczepionej… np. na jej rękach… Tak sobie myślę prywatnie, że nieszczepieni mogą podzielić losy prześladowanych za rzekomego parcha w katolickiej III Rzeszy… i migrantów za Kaczyńskiego… won…!!!

 332. Dzięki aborcjom powstają szczepionki… ochrona szczepionek przed zmarnowaniem, to też ochrona życia… nienarodzonego… niech żyje w nas jako czip… Tak sobie myślę prywatnie… jak można widzieć aborcje dla ratowania ludzkości przez szczepienia… jesteś za szczepieniem popierasz aborcje… taka kolej rzeczy jest… Chcesz mieć futro z karakułów… podobnie…

 333. Glapiński: wzrost cen wywozu odpadów nakręca inflację… Tak sobie myślę prywatnie… nie wywozić… i problem z głowy… albo nie śmiecić w domu…

 334. Na marginesie
  16 stycznia o godz. 2:52
  @Optymatyk 16 stycznia o godz. 1:38

  Szykany nie, ale pełna izolacja, żeby nie roznosili chorób.

  Soros im wybuduje miasto i znowu zarobi. 🙂

 335. Dlaczego Morawiecki nie proponuje bezdomnym noclegów na czas zimowy… w okresie zamykania hoteli… Tak sobie myślę prywatnie o bezdomnych bliżnich… to zawodowcy w bezdomności na stoku życia…

 336. Lekarz specjalista w radiu powiedział; w czasach covidu każdy choruje jak umie i my próbujemy to leczyć. Po przebyciu covid-19 objawy są wielopostaciowe i z rozpoznaniem przyczyn mamy problem. Dzięki izolacji i maseczkom niektóre typowe choroby wieku dziecięcego są rzadkością.
  No i masz babo placek

 337. Nawet lekarze mają wątpliwości, ale zaszczepiony lekarz to bezpieczeństwo pacjentów. Niech nas dobry nastrój nie opuszcza, jakoś to będzie

 338. 200 tysięcy śmierci w dwa tygodnie

  Suhaki to sensacja świata zwierząt. A jednak światowa opinia publiczna dowiedziała się o ich istnieniu dopiero w 2016 roku, gdy BBC pokazało wstrząsający film dokumentalny z serii Planet Earth II. Obiektyw kamery zarejestrował, jak w ciągu zaledwie dwóch tygodni padło 200 tysięcy suhaków. Tragedia rozegrała się w maju 2015 roku na pustynnej wyżynie Betpakdała we wschodnim Kazachstanie, gdzie ekipa BBC przyjechała po to, by sfilmować wiosenne wycielenia. Finał okazał się koszmarny: łąki pokryły się tysiącami martwych ciał dorosłych i kilkudniowych suhaków.
  Co się stało?

  To pytanie zadawał sobie cały świat. W mediach społecznościowych spekulowano, że masakrę suhaków spowodowali… kosmici.

  Więcej: https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,177330,26671851,kiedys-w-europie-zyly-antylopy-z-traba-dzis-sa-juz-tylko-w.html

  Najprawdopodobniej znów zawinił człowiek, odpowiedzialny za zmiany klimatu.

  Naukowcy uznali, że suhaki padły zaatakowane pasteurellą – bakterią, która normalnie występuje w ich nosach i zwykle nie wyrządza im żadnej szkody.

  Jak się zwierze ni zaszczepi, to ma za swoje. 🙁

 339. Czytam najnowszy sondaż CBOS i pytam się po co się tak wygłupiają.
  Poparcie dla KO wg nich to 14% , a tymczasem sondaż IBRIS 20.6% , sondaż Social Changes 25.8.
  Czyli CBOS aż 40% niżej?
  Może wyjaśnieniem jest info że
  na KO chce głosować 14 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów
  Ale jeżeli tak to trzeba tez podawać wyniki innych partii w ten sam sposób.
  Zdeklarowanych dla PiS jest około 20%

 340. Jedni boją się szczepionki… drudzy Nord Stream 2… czy to nie jest zacofanie cywilizacyjne… Tak sobie myślę prywatnie… czy jest na takich szczepionka… czy wystarczy lewatywa…

 341. Optymatyk
  16 stycznia o godz. 1:38
  @Na marginesie
  15 stycznia o godz. 23:43
  To jest horror w biały dzień. Ale poczytaj @Optymatyka na LA. On całkiem serio boi się szczepionek i robi wszystko, żeby zarazić blogowisko.
  ………………………
  On, akurat szczepionek się nie boi wcale, bo się szczepić nie będzie, czy to jest takie niezrozumiałe? Szczepionki możecie się bać jedynie wy, którzy się zaszczepicie, bo nigdy nie wiecie, co będzie za jakiś czas z waszym zdrowiem. Ja takich dylematów nie mam, zrozumiano? Proszę nie przeinaczać mojego stanowiska w tej sprawie.
  To wy macie strach w oczach i usypiacie go, wytykając mnie, jako tego, który nie zaszczepi się, bo niby co, odszczepieniec?

  Mój komentarz
  Optymatyk, twoje stanowisko w sprawie szczepionek, to rozpowszechnianie kłamstw o szczepionkach na blogach Polityki
  TJ

 342. Is42
  16 stycznia, g.8:57
  Chociaż nieraz wbijałam ci cieniutkie szpileczki, że chyba przez 24h siedzisz przed telewizorem, śledząc i recenzując różne programy, doceniam jednak, że masz w sobie wiele pogody i optymizmu, co się trochę udziela. Mi przynajmniej.
  Pozdrawiam

 343. tejot
  16 stycznia, g.11:36
  Tak sobie myślę, dlaczego @Optymatyk z uporem godnym lepszej sprawy uprawia na blogach Polityki anty szczepionkową propagandę? Przecież chyba nikt go za to nie wynagradza. Chociaż? Biorąc pod uwagę teorie spiskowe, jacyś ich wyznawcy, z płaskoziemcami na czele, mogą dysponować funduszami, grantami itp. dla tych, którzy krzewią ich idee.

 344. Wg OKOpress

  tych zdecydowanych na 100% wyborców PiS jest jeszcze mniej niz podałem to zaledwie 16%
  https://oko.press/koniec-snow-o-potedze-pis-sondaz/

 345. Rozdziobią nas intuicyjnie seksistowskie a kompetentne w tym seksizmie kruki .. a wrony z ta swoja odwieczna intuicja będą chodziły głodne i krakały bez sensu i powodu , dla samego krakania

  read://https_www.livescience.com/?url=https%3A%2F%2Fwww.livescience.com%2F45263-ravens-have-social-abilities-previously-only-seen-in-humans.html

 346. Niestety łatwizna nie przechodzi i trzeba sobie radzić samemu( książeczka i głośniczek )
  https://www.livescience.com/45263-ravens-have-social-abilities-previously-only-seen-in-humans.html

 347. Oto moja Ameryka. https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26688854,gdyby-wziac-dlugosc-zycia-biednych-amerykanow-to-uplasuja.html

  „W ostatnie przedpandemiczne lato zatrzymałam się w drodze – dwie godziny od Waszyngtonu – na kawę w miasteczku o wdzięcznej nazwie Front Royal. Główna ulica wyludniona, prawie bez witryn sklepowych, jedyna w okolicy kawiarnia przypomina osiedlową świetlicę. Wystarczy wyjść z centrum, by zobaczyć ludzi mieszkających na górach śmieci, walące się domy i wypełnione rupieciami podwórka. Do tego wszechobecne flagi amerykańskie, sklepy z bronią, kościoły i rozwalone pick-upy. Zamiast klubów fitness – strzelnice. Na lokalnym pchlim markecie zaczniecie się zastanawiać, czy ta nazwa nie brzmi zbyt dosłownie. Wśród oferowanych na sprzedaż rzeczy: sześciopak przeterminowanego leku na wszy, pół paczki czipsów, naboje, przerdzewiałe pudełka i puszki po herbatnikach, stare podarte zasłony i chodniki. Za stołem pełnym próbek i przeterminowanych słoików z kremami siedzi bezzębna staruszka i trzyma w rękach banner Avonu. Na co drugim stoliku Biblia. Nikt tu chyba niczego nie kupuje i nie sprzedaje, ale to jedyna niedzielna towarzyska atrakcja. Młodzi mężczyźni przechadzają się między stołami, na biodrach mają pasy z nabojami, przez ramię przewieszone strzelby. Jest miło, ludzie do nas zagadują. W tym miasteczku 90 proc. mieszkańców to biali. Prawie 15 proc. żyje poniżej progu ubóstwa.”

 348. W rządzie trwają dyskusje, co zrobić z lockdownem w sytuacji, kiedy przedsiębiorcy już otwarcie przyznają, że chcą wznawiać działalność mimo restrykcji. Tyle że konkretnej strategii działania podobno nie ma. – Dziś nie wiadomo. Plan nie sięga dalej niż dwa tygodnie do przodu – ujawniła osoba z rządowego otoczenia.

  https://natemat.pl/334383,spor-o-lockdown-w-rzadzie-ujawniono-co-o-restrykcjach-mowia-politycy-pis

 349. Bezsensowne bo intuicyjne wbijanie cieniutkich ( za cienkich )szpileczek krukom oglądającymi telewizje 24h /dobę. „Kompetentne ” szpileczki powinny mieć przemyślaną grubość ale to tez może ( będzie ) być na nic bo kruk krukowi nie będzie seksista . Nie ma takiej możliwości .. raczej , gdyby , to wilkiem z zagranicznej grupy

  „Umiejętności oglądania telewizji
  Ale być może najbardziej imponującym odkryciem było to, że kruki zdawały się zauważać odwrócenie dominacji w zagranicznej grupie kruków, chociaż wykazywały mniej stresu niż wtedy, gdy słyszały takie telefony od własnej społeczności społecznej. Aby mieć pewność, że kruki nie tylko rozpoznają to wezwanie, ponieważ było to zupełnie inne połączenie, Massen odtwarzał połączenia z innej społeczności, które nie były połączeniami odwrócenia dominacji i zobaczył, że zniewolone kruki nie były zestresowane.”

 350. To cos jeszcze lepszego – piwna camera obscura ( cierpliwości enpassancianej daj mi panie )

  https://www.livescience.com/longest-exposure-photo-discovered-beer-can.html

 351. olborski
  Można używać cienkiej szpilki, a można też grubej rury. Wolę posługiwać się tą pierwszą.

 352. olborski
  Nie wiem, czy podagra panu doskwiera, czy cóś, ale wciąż pan jakiś niezadowolony, krytyczny, a nawet niesympatyczny w kontaktach między blogowych. Nie przypominam sobie, by pan choć raz kogoś za coś pochwalił, poczuł się z tym kimś w intelektualnej czy emocjonalnej komitywie, no bo nie aż bliskości. Jeśli nawet, to w jakiejś dwuznacznej aurze, podszytej szyderą.
  Dlatego niniejszym wolałam z „ty” przejść na „pan”.
  Z panem b(l)ogiem

 353. Pan tu Panie Olborski z dziewuchami,

  a ja gorę.

 354. @tejot
  16 stycznia o godz. 11:26
  Kłamstwem jest nazywanie szczepionką, tego co nią nie jest.

 355. Szerpowie w imieniu ludzkości sięgnęli po ostatnią wielką zdobycz w górach ( brzmi jak żart )

  Napisał Marcin Wesołek ( to nie jest żart )

  https://wyborcza.pl/7,154903,26691833,szerpowie-w-imieniu-ludzkosci-siegneli-po-ostatnia-wielka-zdobycz.html#S.DT-K.C-B.2-L.2.glowka

 356. Najlepszy sposób na udupienie mafii: „follow the money”.

  Tak załatwią Trumpa.

  https://www.youtube.com/watch?v=_VfEubISK0o

 357. https://www.onet.pl/informacje/onetkielce/malgorzata-marenin-pis-siega-po-coraz-ostrzejsze-srodki-przymusu/42zb534,79cfc278
  Nowe protesty są możliwe?

  Nie tylko możliwe, ale jestem pewna, że się odbędą. Strach działa do momentu, kiedy ludzie poczują, że nic nie mają do stracenia. A przecież coraz więcej osób tak się czuje. Zaciskanie pętli na szyjach obywateli i obywatelek trwa. Zatem ten nasz spokój jest pozorny.

  A jak pani oceni pomysł dotyczący braku możliwości odmowy przyjęcia mandatu?

  Brak możliwość nie przyjęcia mandatu, jeśli to rozwiązanie zostanie przegłosowane, oznaczać będzie, że jesteśmy państwem policyjnym. To jest niedopuszczalne, że wymierzaniem kar ma się zajmować policja, czyli organ zależny od władzy, a nie sąd. Znika domniemanie niewinności, każdy z nas może być uznany za winnego czegokolwiek w każdej chwili przez służby.

  Myśli pani, że rządzący będą konsekwentni, czy jednak odpuszczą? Nawet w samej Zjednoczonej Prawicy słychać krytyczne opinie dotyczące tego pomysłu.

  Obawiam się, że mogą przegłosować ten pomysł z prostej przyczyny. Sięgają po coraz ostrzejsze środki przymusu, bo społeczeństwo, widząc ich niekompetencje i nadużycia, przestaje ich słuchać. Niestety w ten sposób reżim się umocni.
  ………………………………..
  Zgadzam się z tą Panią, bo „ten rząd (niedługo) upadnie” jak mawia szef „Góralskiego Veta” S. Pitoń.

 358. mag
  Akupunktura z zasady pomaga, gdy igły w sprawnych rękach. Mistrza czyni talent i praktyka. Widzę tu kilku, którzy chętnie poddadzą się terapii. Osobiście doceniam podejmowane zabiegi
  Pozdrawiam

  PS. Aktualnie konkurs drużynowy skoków narciarskich w Zakopanem

 359. Optymatyk
  16 stycznia o godz. 13:45
  @tejot
  16 stycznia o godz. 11:26
  Kłamstwem jest nazywanie szczepionką, tego co nią nie jest.

  Mój komentarz
  Każda szczepionka jest nieszczepionką
  Każda pandemia złudzeniem, mrzonką,
  Profesor mędrcem w każdej dziedzinie,
  Nie szczep się, czekaj, samo minie.
  Pzdr, TJ

 360. ls42
  16 stycznia o godz. 16:33
  Widzę tu kilku, którzy chętnie poddadzą się terapii.

  A jakieś słuchy chodzą ??

 361. tejot
  16 stycznia o godz. 11:26

  Optymatyk, twoje stanowisko w sprawie szczepionek, to rozpowszechnianie kłamstw o szczepionkach na blogach Polityki.

  93 proc. wpisów antyszczepionkowców na Twitterze tworzą boty lub rosyjskie trolle.
  Namolność antropologa/biogenetyka, trolla O, jest jak najbardziej zrozumiała – wszak na polskich blogach wykonuje on ciężką robotę czyli implementację doktryny Gierasimowa. Jakiś czas temu, kolega zamieścił antropologiczny wykład o wyższości czaszki rosyjskiej oraz jej zawartości nad resztą ludów wschodu… Ręce opadają, podobnie jak odejmując chwałę powiatowego ateisty, opada maska pana Optymatyka.

  Gdyby nie zawartość propagandy nienawiści (z antysemityzmem włącznie), można by było założyć – ot, to tylko kolejny, porąbany staruszek, covidiota, ale poza tym fajny gość, zasłużony antyklerykał, zostawmy go w spokoju. Tak oczywiście nie jest, tejocie, a twoja reakcja zasługuje na uznanie.

  Do końca też nie wiem, w imię czego redakcja Polityki, udostępnia za darmo swoje łamy oszołomom propagującym nienawiść lub ośmieszającym naukę.

 362. tejot
  16 stycznia o godz. 16:41
  Mój komentarz
  .. czekaj, samo minie.

  Proces można przyspieszyć (katalitycznie):

  podskocz to samo odpadnie. 😉

 363. adam100
  16 stycznia o godz. 16:44
  To jest tak jak ze szczepionkami, a nawet łatwiej. Wystarczy sama deklaracja zgody na ukłucie
  Bez urazy z ukłonami!

 364. Symetryczny
  16 stycznia, g.12:10
  Nie rozumiem, dlaczego tak się martwisz o Amerykę oraz ichnie „progi ubóstwa”. Jakoś tak się składa, że nie oni przyjeżdżają ani nie przyjeżdżali do nas „za chlebem”, tylko dokładnie odwrotnie.
  Czy zapisałeś się już na szczepienie?
  Pozdrawiam

 365. @tejot
  16 stycznia o godz. 16:41

  Tam w ostatnim wersie składniej byłoby tak:

  „Profesor mędrcem w każdej dziedzinie,
  Nie szczep się, czekaj, samo (prze)minie.”
  ……….
  No i „przeminęło z wiatrem” hehehe
  Co do prefesorów to przypomniałeś mi jedną ze zwrotek, popularnej wśród braci studenckiej piosenki bardzo wielozwrotkowej, pt.”Studenci”:

  „My studenci siedzim w kupie,
  Profesorów mamy w… domu,
  niepotrzebni są nikomu.” Hej!

  i przy okazji jeszcze jedna zwrotka:

  „Na farmacji wiara równa,
  Wyrabiają same… leki,
  które dają do apteki.” Hej!

 366. @duende

  Widzę że masz problemy z opieraniem się na faktach i kulawo podpierasz się pomówieniami 😛

  Nie kumam, dlaczego Optymak nie ma prawa wyrażać własnej opinii?

 367. Zastanawia mnie nieobecność w mediach od jakiegoś czasu premiera Mateusza Morawieckiego, który zgodnie z zapowiedziami miał być twarzą „Narodowej Kampanii Wyszczepień”. Wygląda na to, że premier zrezygnował z bycia twarzą owej kampanii pozostawiając tę rolę ministrowi Dworczykowi. Podobnie jak zrezygnował z roli bycia twarzą tzw „Narodowej Kwarantanny” powierzając tę podobnie niewdzięczną funkcję wicepremierowi Gowinowi.

  Z medialnych przecieków wynika, że premier zaszył się w samotni rządowej i pracuje nad nową kampanią o nazwie „Narodowy Nowy Ład”, ktora ma być odpalona po kolejnym zwycięstwie nad wirusem.

 368. Przepraszam 🙄 nie looknołem na display i wyszło jak wyjść nie powinno.

  Miało być – – > Optymatyk

 369. @bezdomny 16 stycznia o godz. 18:03

  Nie kumam, dlaczego Optymak nie ma prawa wyrażać własnej opinii?

  A skąd ta pewność, że to jego własne opinie a nie, na przykład, odgórnie sterowana antyszczepionkowa propaganda? Pytam nieśmiało.

  Poza tym jeśli Optymatyk ma prawo do wyrażania “własnej” opinii to jego oponenci również.

 370. @Bar Norte 16 stycznia o godz. 18:07

  Czyli czekaj tatka latka… Chyba że to “zwycięstwo” z hukiem otrąbi qrwizja.

 371. P.S. Mnie jeszcze bardziej zastanawia totalna nieobecność wuca.

 372. Na razie pisi prokuratorzy nagle pierwsi w kolejce do szczepień.
  A że się zmarnowało 1300 dawek szczepionki? Nic to. Ważne, żeby jej nie dostali celebryci…

  https://natemat.pl/334579,na-pierwszej-linii-wojcik-o-szczepieniu-prokuratorow-w-pierwszym-etapie

 373. @Na marginesie
  🙄
  Przecież to oponenci Optymatyk’a próbują go spuscic do klozetu i jeszcze pociągnąć za łańcuszek spłuczki

 374. @bezdomny 16 stycznia o godz. 18:22
  No i?
  🙂

 375. Czego wielu tu nie wie:
  W 1874 r. w Rzeszy Niemieckiej legalnie wprowadzono szczepienia przeciwko ospie.
  To fakt, ospę wymieciono, ale to nie wszystko.
  Każdy, kto został zaszczepiony w 1874 roku, dziś nie żyje 🙄
  🙁

 376. @bezdomny 16 stycznia o godz. 18:32
  Bo nie znano wtedy jeszcze diety Kwaśniewskiego!

 377. Redaktor Terlikowski ogłasza koniec chrześcijaństwa.
  I nowe średniowiecze, o czym świadczyć mają… wstrząsy.

  https://www.rp.pl/Plus-Minus/301159991-Tomasz-P-Terlikowski-Postprawda-i-nowe-sredniowiecze.html

  Wybrany komentarz:
  we wczesnym sredniowieczu nie bylo broni jadrowej.

 378. ls42
  16 stycznia o godz. 17:09
  adam100
  16 stycznia o godz. 16:44
  To jest tak jak ze szczepionkami, a nawet łatwiej. Wystarczy sama deklaracja zgody na ukłucie
  Bez urazy z ukłonami!

  No właśnie. Fałszywymi szczepionkami się kłuje, a prawdziwe aplikuje się doustnie.

  Ukłony bez urazów.

 379. Kaja Godek chce zmian w dowodach osobistych, projekt wpłynął do Sejmu!
  Data narodzin według jej przemyśleń jest opóźniona, aż o 9 miesięcy!

  https://ddob.com/blogbook/id/164429/kaja-godek-chce-zmian-w-dowodach-data-urodzenia-jest-opozniona-o-9-miesiecy?fbclid=IwAR22CvC2fvZj0PKxkL5_eBRh-AL_r91wPKAlHgeBPZ8Dz2qtI9dYP_3YMLY

 380. Na marginesie
  16 stycznia, g.18:41
  Terlikowski o neośredniowieczu, że czekają nas:
  „Wieki wcale nie tak ciemne, ale pełne walki, sporu i z wyłaniającym się dopiero nowym status quo. Wątpliwe jednak, czy będzie ono, przynajmniej w Europie, jeszcze chrześcijańskie.”

  I bardzo dobrze! Jeśli przy okazji padnie polski katolicyzm.

 381. adam100
  16 stycznia, g.19:30
  Jestem za! Nie byłabym tak zdeterminowana, gdyby nie oliwa sprawiedliwa, która wreszcie na wierzch wypłynęła.

 382. https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/jaroslaw-kaczynski-zlo-atakuje-nasz-kraj-ojczyzne-i-narod/wjqht65,79cfc278
  – Dzisiaj odrzucenie zła jest czymś niezwykle istotnym, bo zło atakuje. Atakuje nasz kraj, ojczyznę, naród. Atakuje instytucje, która jest w centrum naszej tożsamości, atakuje Kościół katolicki. Ja po raz pierwszy przemawiam tu w tym miejscu, wewnątrz kościoła. Sądzę, że dlatego, że na zewnątrz stoją ci, którzy służą najgorszej sprawie, niszczenia Kościoła, niszczenia narodu. Musimy o tym pamiętać, musimy mieć w sobie silną wolę, by się temu przeciwstawić, by walkę o polską tożsamość i przyzwoitość wygrać – mówił Kaczyński.
  ……………………………..
  Można wnioskować, że teraz kurs się jeszcze bardziej zaostrzy.
  Naród i Kościół są niszczone, bo przecież teraz to są nazwy równoznaczne.
  Okazuje się, że Kościół posiada Naród zespawany z nim na amen.
  Nie powiedział tylko, kto dokonuje tego dzieła zniszczenia. No bo samo zło niespersonifikowane to jakby Nikt, a może sam diabeł? Jak zwykle, on wie, ale nie powie, ale „ciemny lud to kupi”. Znowu nawoływanie do niezgody narodowej.
  Jego trzeba jak najszybciej izolować, bo ten psychopata wpędzi nas w szpony wojny domowej. Miejmy nadzieję, że od poniedziałku 18 go, proces odsuwania PiS od władzy się rozpocznie i jak kula śnieżna, zmiecie wszystko to po drodze

 383. mag
  16 stycznia o godz. 19:52
  adam100
  16 stycznia, g.19:30
  Jestem za! Nie byłabym tak zdeterminowana, gdyby nie oliwa sprawiedliwa, która wreszcie na wierzch wypłynęła.

  Chyba źle się wcześniej wyraziłem:

  wiec:

  jestem za, ale i przeciw 🙂

 384. Optymatyk

  „Miejmy nadzieję, że od poniedziałku 18 go, proces odsuwania PiS od władzy się rozpocznie i jak kula śnieżna, zmiecie wszystko to po drodze”

  Mam wrażenie, że zamieszczasz te obszerne antypisowskie komentarze tylko po to by przypominać o architekcie Pitoniu.
  Coś w tym może być bo jesli Pitoniowi uda się doprowadzić do kolejnej fali zakażeń, np 30 – 40 tysięcy dobowo, to z rządem Morawieckiego może być rzeczywiście krucho.
  Byłby to ciekawy ewenement – mam na myśli obalanie rządów np za komocą wielogodzinnego wykonywania karaoke w zatłoczonych, nocnych klubach.

 385. Wykrakałam… wuc dał głos.
  I zapodał, że zło się nam czai.

 386. Na marginesie

  „wuc dał głos”

  Jednego dnia – najpierw Terlikowski, potem Kaczyński … .
  Nastroje depresyjne na prawicy narodowo-katolickiej.

 387. Nastroje depresyjne na prawicy narodowo-katolickiej.

  Nie dziwota. Trump jedną nogą w pierdlu.

  Ten Fort im się mocno „cofa”.

 388. adam100

  „Ten Fort im się mocno „cofa”.”

  W kraju stacjonują głównie oddziały Gwardii Narodowej.
  Mam wrażenie, że one teraz bardziej potrzebne są w USA.

 389. Bar Norte
  16 stycznia o godz. 21:49
  Na marginesie

  „wuc dał głos”

  Jednego dnia – najpierw Terlikowski, potem Kaczyński … .
  Nastroje depresyjne na prawicy narodowo-katolickiej.

  Mój komentarz
  Stara strategia Kaczyńskiego – jesteśmy otoczeni, brońmy się. Najlepiej przez atak.
  Czas na taką strategię minął, a Jarosław Mądry nie dostrzegł tego minięcia i chce cofać się do przodu.
  TJ

 390. Bar Norte
  16 stycznia o godz. 22:00
  adam100
  „Ten Fort im się mocno „cofa”.”
  W kraju stacjonują głównie oddziały Gwardii Narodowej.
  Mam wrażenie, że one teraz bardziej potrzebne są w USA.

  Tu chodzi o prestiż, Du*y i PiSu.

  No dali du*y !!

 391. @Bar Norte
  16 stycznia o godz. 21:12
  Jak trzeba to i diabła w kumotry trzeba prosić. A wiadomo diabeł to samo zło.
  Kaczyński znajduje wszędzie, w zależności od potrzeb, swoje strachy do zwalczania.
  Bo jak wiadomo, atak jest najlepszą formą obrony.
  Tylko że Górale to naród głęboko wierzący i ma zagwozdkę, czy wysłać Dudę na zaproszenie Pitonia, na narty i rozmiękczyć choć trochę, zapowiadane”otwarcie” i Góralskie Veto?

 392. Bar Norte
  16 stycznia o godz. 21:12
  Ty na prawdę wierzysz że te otworzenie stoków i restauracji spowoduje gwałtowny wzrost zachorowań?
  Ktoś na świecie przeprowadził badania wskazują że ludzi na stokach zarażają? Czy te restauracje diametralnie niebezpieczniejsze niż sklepy? (a te są jak wiadomo otwarte) Przecież w restauracjach przed wejściem jak miałem okazje być na przyjęciu pogrzebowym mierzono mnie temperaturę i kazano zdezynfekować ręce. My w swym gronie siedzieliśmy przy jednym stole , ale gości usadzano Tak by nie byli blisko siebie. Te strzelanie na ślepo nie ma szansy na to by trafiać , to jest tylko marnowanie pieniędzy.

 393. @maciek.g
  16 stycznia o godz. 23:21
  Restauracje są diametralnie bardziej niebezpieczne jak sklepy, bo w restauracji siedzisz przez dłuższy czas, w sklepie łazisz.
  Australia dzięki polityce zamknięcia i izolacji, oraz odpowiedzialności większości ludzi uniknęła losu państw europejskich, ale i tak mieliśmy ogniska zakażeń i to właśnie restauracje i siłownie były początkiem.

 394. Niestety ale potwierdza się to co pisał @Optymatyk
  https://legemiddelverket.no/nyheter/covid-19-vaccination-associated-with-deaths-in-elderly-people-who-are-frail
  23 deaths associated with covid-19 vaccination of which 13 have been assessed. Common adverse reactions may have contributed to a severe course in elderly people who are frail.
  Publisert: 15.01.2021

  Informację zamieściła m.in. agencja Bloomberg.

 395. maciek.g

  „Ty na prawdę wierzysz że te otworzenie stoków i restauracji spowoduje gwałtowny wzrost zachorowań?”

  Rozbawiłeś mnie określeniem „wierzysz”.

  Mówi ci coś nazwa miejscowości Ischgl? Przeoczyłeś ja czy zapomniałeś?

  Poczytaj to co poniżej zalinkowałem. Może w końcu pojmiesz czemu rząd pisowski z krwawiącym sercem zdecydował się zamknąć interesy swego najwierniejszego elektoratu czy Górali.

  https://podroze.onet.pl/aktualnosci/koronawirus-austria-turysci-chca-odszkodowania-od-tyrolu-za-zakazenie/cdnlnl5

 396. Optymatyk

  „Kaczyński znajduje wszędzie, w zależności od potrzeb, swoje strachy do zwalczania.”

  Nie ukrywam, że z satysfakcją obeserwuję bolesny szpagat w którym znalazł się Kaczyński – dogadzać architektowi Pitoniowi i sparalizować kraj zakażeniami czy stracić bogobojny góralski elektorat?
  Wcale się nie dziwię, że prezes w depresję popada i wszędzie samo zło widzi. No bo co by nie zrobił to źle się dla niego skończy.

  Wirus się z prezesem bawi jak kot z myszą.

 397. „Jarosław Kaczyński przyznał dziś spod ołtarza, że zło atakuje naszą Ojczyznę i naród. Zgadzam się z jego diagnozą w stu procentach” – stwierdził Tusk.

 398. … i po mszy w przeddzień 8. rocznicy śmierci swojej matki … wypowiadał się na temat tzw. afery Amber Gold…
  …pogratulować wyczucia miejsca i okazji…

 399. Donald Tusk
  Demokracja jest tak silna, tak żywotna, jak silni i zdeterminowani są ci, którzy chcą jej bronić. Jeśli my, Polacy, bo nikt nas w tym nie wyręczy, nie będziemy w stanie odsunąć od władzy tych, którzy demokrację dzisiaj rujnują, którzy odbierają nam prawa, którzy z władzy uczynili własny folwark, bardzo często jest to klasyczny folwark zwierzęcy, jeśli nie wykażemy determinacji i odwagi i woli walki, żeby to obronić, to znaczy, że zasługujemy na ten czarny scenariusz. Amerykanie to zastopowali. Ja z amerykańskiej lekcji wyciągam jeden wniosek. Polacy się też muszą zorganizować z dużą większą determinacją, żeby pogonić tych, którzy demokrację niszczą.

  Jebać faszystowską partię PiS

 400. @adam100 17 stycznia o godz. 0:06
  Tusk podobno nie wyklucza powrotu do polityki.

 401. duende
  16 stycznia o godz. 16:47

  Kobitka duende ; znowu o mnie zapomniała , wygląda no to że już dopadła go demencja jak J Bidena ; tyle że jego ma kto zastąpić
  a kto zastąpi Kobitkę duende ? na razie nie wiadomo .

  https://www.youtube.com/watch?v=5oneRlvng_8

  Tu masz ruchome obrazki z przed tygodnia , czyli linka które tak
  bardzo lubisz – jak widzisz ja o tobie zawsze pamiętam .

 402. Kobitko duende ; a tu powrót z kraju trzeciego świata do cywilizacji .

  https://www.youtube.com/watch?v=nWUGuvEq-hM

  Też ruchome obrazki i linka ma się rozumieć , tylko dla ciebie .

 403. Czy slowo „wyszczepic” obywateli, tyle „wyszczepiono” potwierdza, ze jest to akcja „two in one”. Szczepimy przeciw cowidowi i wszczepiaja czipa. Za moich czasow to sie dzieci szczepilo ( oooo. kiedys to byly dobre czasy), a nie wyszczepialo.
  Mem z Polski: zdjecie B.Gatesa ze sloikiem i podpis: B.G. ze sloikiem golabkow wg przepisu wykradzionego za pomoca czipa 5G z mozgu pani Michaliny ze wsi Nowosiolki pod Sanokiem.
  Powinnam zafundowac nagrode kto wie co jest na autentycznym zdjeciu w sloiku trzymanym w rece przez B.G. he,he.
  Polityka polityka, wiekszego „widowiska ” przy takim stanie wojennym jaki mamy w USA nie powinno byc przy zaprzysiezeniu. Co daj panie boze, amen. Potem moze cos ruszy w kwestii walki z covidem, a jak to drgnie, to reszta tez drgnie. Ciagle mam nadzieje, ze wirus predzej sie podda niz podziemne panstwo prawicowych ekstremistow. Tak naprawde Ameryka zawsze zyla z nim, tyle, ze tak widowiskowo tylko na Poludniu.
  Ja mam side efect po pierwszej dawce wyszczepionki. Lepszy nastroj. Moze uda sie swiatu a na poczatku mnie i moim najblizszym wyrwac z tej pulapki. Po pierwszym lutym wsrod moich najblizszych do szczepienia na pozniej zostana juz tylko mlodziaki. Jak uda im sie w czerwcu to tez nie bedzie zle. Bardzo „malownicze” sa te punkty szczepien, moj syn na torach wyscigowych koni, moj ziec a najwiekszym osrodku wystawowym, moja sasiadka w glownym magistracie miasta obok gabinetow burmistrza,. Ja prozaicznie w szpitalu, gdzie juz „wyszczepiono” personel…
  Mam nadzieje, ze kiedy w koncu nowa administracja bedzie mogla objac wladze, a w niej ekipy od epidemii to pojdzie dobrze. Wszak szczepionek w zapasie jest w tej chwili omal 30 mil, o czym alarmuje Pfizer, ale obecna ekipa nie zajmowala sie dystrybucja na kraj. Niestety tu sie nie da wywiezc tylnymi drzwiami do swojego miasta, czy szpitala, chociaz to takie male objetosciowo.
  Ameryka wg wszystkich juz upadla, chociaz nim gruby schudnie, to chudy umrze. Nowa ekipa znow przewiduje jakies tryliony. Tlumaczyl mi mlody czlowiek, zebym sie nie martwila o te doklikiwane zera do stymulusow, bo jesli te pieniadze sa wydawane tj ok.
  A po trylionie, ktory nie mam pojecia ile ma zer, to co? Kwadrylion, a potem lata swietlne?
  Musi sie poprawic epidemicznie!!. Moja pierwsza podroz ( tak sie rozmarzam) bedzie do Los Angeles, moze na przelomie marzec – kwiecien? Na razie tam jest tak zle, ze gorzej juz nie moze. Ale bedzie lepiej, musi sie udac.
  W stanie NY jest tez podobnie jak w Polsce sporo osrodkow narciarskich, a przy nich noclegi, restauracje itd i jakos nie slychac a buntach przedsiebiorcow a sa one omal nieczynne. Pokazal by im Cuomo bunty! A moze jednak w stanie NY jestesmy nieco madrzejsi? Jak jest w Colorado, Utah, czy Vermont , New Hempshire…. nie wiem, Czy zycie narciarskie tam kwitnie, albo czy sie buntuja ci, ktorym wiednie biznes?

 404. Jak podano w ciagu 4 lat Trump zatwitowal ponad 25.000 razy. Przeciez chlop do konca
  zwariuje na tym odstawieniu. Oooo, milosnicy wolnosci slowa juz by mu podlaczyli kroplowke ze stosowna dawka mediow spolecznosciowych.

 405. He he, lubię cię Zyta. 🙂

 406. KK milczy w sprawie szczepień i przyczyn sprowadzenia zarazy… wyroków boskich nie krytykuje się… Tak sobie myślę prywatnie, że histeria szczepionkowa przypomina chrzest 966 roku… pod krzyżackim butem… teraz też pod znakiem krzyża… czy chrzest ochronił… więcej pokory… wystarczyło nie grzeszyć… stojący teraz w kolejce po szczepionkę… Mądry grzesznik po… Darwin przewidział selekcję naturalną… dla dobra ludzkości…

 407. Przyzwoitość nie wymusza szczepienia… Tak sobie myślę prywatnie… warto być przyzwoitym… taki nie kłania się zarazie…

 408. Kaczyński: Kościół i naród… czy raczej i parafianie… Tak sobie myślę prywatnie… katolicyzm nie jest polskim wynalazkiem… podobnie jak jankesi otaczający rezerwaty Indian… gdzie tu tożsamość… to raczej zjawiska inwazyjne…

 409. @Ewa-Joanna

  Przyznam, że zaczynam mieć tak samo.
  Humor Zyty rozkwita, czy to ta sama kobi(e)ta?
  Koniec Trumpa, szczepionka i świat jaśnieje 😎

 410. Piotr II
  17 stycznia o godz. 0:01
  … i po mszy w przeddzień 8. rocznicy śmierci swojej matki … wypowiadał się na temat tzw. afery Amber Gold…
  …pogratulować wyczucia miejsca i okazji…

  Mój komentarz
  To samo wykorzystywanie do celów politycznych i wzbudzania negatywnych emocji, jak w przypadku śmierci swojego brata w katastrofie smoleńskiej.
  Bez zahamowań i żenady, w celach politycznych Jarosław Przewidujący zamienił katastrofę samolotową spowodowaną pośpiechem i bylejakością na wielowybuchowy zamach.
  Jego cynizm (właściwie jest to rodzaj paranoi) jest nieskończony.
  TJ

 411. Ewa-Joanna
  16 stycznia o godz. 23:26
  Podaj linki dla tych rewelacji o siłowniach i restauracjach

 412. Siódmy dzień tygodnia według prawa żydowskiego był dniem odpoczynku. Rozwiązanie to przyjęto w całym cywilizowanym świecie, tymczasem u nas od samego rana zamiast wypoczynku jest medialna młócka i zmuszanie obywateli i obywatelek do wzmożonego wysiłku. Nie mówię o audycji „Goście Passenta” w której dzisiaj gospodarz próbował zdefiniować jak powinna wyglądać Polska cywilizowana, ale o zebraniach ważnych polityków rozwiązujących sprawy państwowe zawiązane chwilowo na supeł, można powiedzieć gordyjski węzeł, którego rozwiązać się nie da i powinno się przeciąć.
  Na przecięcie zgodnie z cywilizowanymi zasadami musimy czekać jeszcze trzy lata, to dosyć długo. Czy za trzy lata będziemy krajem ucywilizowanym w co wątpię, ale za lat dziesięć, może mniej optymistycznie piętnaście to z pewnością wszystko będzie jak należy. Trochę cierpliwości

 413. 16.01.2021 w Stanach Zjednoczonych zakończył się dość pamiętnie.

  Ponad 405 tysięcy Amerykanów zmarło na covid-19

  Dla porównania podam, że taka sama liczba Amerykanów zginęła w czasie IIWŚ . Też ponad 405 tysięcy.

  Ale o ile na wielu robi wrażenie liczba z okresu drugiej wijny światowej, to żadnego wrażenia nie robi liczba zabitych przez covid.

  Dość szczególne postrzeganie.

  W następnym komentarzu zamieszczę zaczerpnięte cyfry z wiki
  ilu Amerykanów zginęło w czasie niektórych wojen

  A o nich się pamięta. I dobrze.
  jednak dziwi, że aktualne cyfry nie robią wrażenia na „optymatykach”

  Oczywiście te dane będą dotyczyły tylko Amerykanów, bo kto by sobie głowę zawracał ludźmi z Afganistanu, Iraku, Syrii i innych miejsc

 414. Polityczne szczepionki: Jałta… druga dawka Traktat Lizboński… i mamy co mamy… Tak sobie myślę prywatnie o szczepionkach ograniczających suwerenność… ale gwarantujących przeżycie… z bożą pomocą…

 415. War or Conflict — Date — Combat — Other — Total — Wounded — Total US casualties — missing

  Civil War: total — 1861–1865 — 214,938 — 450,000~ — 655,000~
  Civil War: U.S. Army — jak wyżej — 140,414 — 224,097 — 364,511 — 281,881 — 646,392
  Civil War: Confederate Army — jak wyżej — 94,000 — 195,000+ — 290,000+ — 194,026 — 483,026
  Dominican Republic — 1965–1966 — 27 — 20 — 47 — 283 — 330
  Indian Wars — 1865–1898 — 919 — n/a — n/a — 1,025 — 1,944
  Gulf War — 1990–1991 — 149 — 145 — 294 — 849 — 1,143
  Intervention against the Islamic State of Iraq and Syria — 2014 — 16 — 60 — 76 —81 — 157 — 1
  Iraq War — 2003–2011 — 3,836 — 961 — 4,497 — 32,222 — 36,710 — 2
  Korean War — 1950–1953 — 33,686 — 2,830 — 36,516 — 92,134 — 128,650 — 4,759
  Mexican–American War — 1846–1848 — 1,733 — 11,550 — 13,283 — 4,152 — 17,435
  Northwest Indian War — 1785–1796 — n.a. — 1,056+ — 1,056+ — 825+ — 1,881+
  Philippine–American War —1898–1913 — 1,020 — 3,176 — 4,196 — 2,930 — 7,126
  Spanish–American War — 1898 — 385 — 2,061 — 2,446 — 1,622 — 4,068
  World War I — 1914–1918 — 53,402 — 63,114 — 116,516 — 204,002 — 320,518 — 3,350
  World War II — 1941–1945 — 291,557 — 113,842 — 405,399 — 670,846 — 1,076,245 — 30,314
  Korean War — 1950–1953 — 33,686 — 2,830 — 36,516 — 92,134 — 128,650— 4,759
  Vietnam War — 1955–1975 — 47,424 — 10,785 — 58,209 — 153,303 — 211,454 — 1,587
  Gulf War — 1990–1991 — 149 — 145 — 294 — 849 — 1,143
  War in Afghanistan — 2001–present — 1,833 — 383 — 2,216 — 20,050 — 22,266
  Iraq War — 2003–2011 — 3,836 — 961 — 4,497 — 32,222 — 36,710
  Intervention against the Islamic State of Iraq and Syria —
  2014 — 16 — 60 — 76 — 81 — 157

 416. Parę ciekawostek z amerykańskiej sceny:

  Wyszło na jaw, że Iwanka Trump i Jared Kushner posiadają w swojej chałupie 6 i pół łazienki.
  To pół znaczy, że tylko zlew i kibelek tam jest, bez wanny, czy prysznica.
  Jako rodzina Trumpa-prezydenta mieli zapewnioną ochronę państwa w postaci secret service, który strzegł ich dup 24/7

  jednak Iwanka z Jaredem NIE pozwolili już od samego początku tym agentom korzystać z żadnej łazienki w ich domu.

  Więc początkowo jeździli oni do jakichś restauracji, ale to było dość daleko, więc postawili sobie przenośny kibelek przed chałupą Kushnerów, ale okoliczni mieszkańcy zaczęli protestować. to zlikwidowano tę sawojkę.

  Ale secret serwice agenci to też zywi ludzie i muszą mieć miejsce żeby za potrzebą gdzieś to zrobić.

  Zlitował się nad nimi Barak Obama, który mieszka w tej okolicy i zrobił dla nich w swoim garażu miejsce, z którego mogli korzystać jako miejsce do pracy, a także zafundował im tam łazienkę.

  BTW także Mike Pense, mieszkający około mili od Kushnerów pozwalał im się załatwiać u siebie w domu.

  ***

  Druga ciekawostka też z Kushnerami związana, to to, ze kupili około 3 miesiące temu ziemię na Florydzie za 30 milionów dolarów i teraz zaczunają budować tam sobie rezydencję.
  Posesja ta znajduje się na wysepce u wybrzerzy Florydy i zamieszkują ją wybrańcy losu.
  jest tam znakomity klub, do którego należą najznakomitsze osoby ze środowiska.
  Stała się rzecz niesamowita, bo już teraz wydano oświadczenie, że Kushnery nie będą brane pod uwagę jako potencjalni członkowie.
  Tam też już w przedbiegach są persona non grata.

  gdzie nie pójdą to smród za nimi.

 417. @zyta2003

  Powinnam zafundowac nagrode kto wie co jest na autentycznym zdjeciu w sloiku trzymanym w rece przez B.G. he,he.

  Ja wiem.
  To jest a jar of poop 😎

 418. Bar Norte
  16 stycznia o godz. 23:42
  Ten link to tylko dowód na to że nasz rząd nie analizuje się przyczyn i nie docieka ognisk choroby itd
  Masz tu info że ten zalinkowany przez ciebie kurort rozpoczyna sezon 2020-2021
  https://podroze.gazeta.pl/podroze/7,138681,26550991,slynny-austriacki-kurort-narciarski-gotowy-na-przyjecie-turystow.html

  Wyciągnięto wnioski z błędów popełnionych w ubiegłym roku
  A polki rząd zamyka zamiast wzorować się na Austrii.
  Jak będę miał trochę czasu to napisze dlaczego zamykanie zrobione przez PiS jest kompletnie nie logiczne.

 419. Ja wiem.
  To jest a jar of poop

  Dopowiem ze „B.G.” robi z tego pitną wode – pace lizać.

 420. Porównując liczbę ludności Polski i USA i odpowiednio liczbę zgonów na choroby związane z covidem widać, że u nas tych ofiar jest dwa razy więcej niż w Stanach Zjednoczonych AP, zatem to my powinniśmy się martwić, a nie oni. Ponadto my nie mamy Florydy i takiej liczby milionerów, których stać na super rezydencje. Do cywilizacji zatem daleko, a może jeszcze dalej

 421. @maciek.g

  Wiesz, z czego zasłynął Ischgl i stał się symbolem beztroski w pandemii i wielkiego covidowego ogniska?
  Z tłumnych imprez apres ski i zatłoczonych lokali z głośną muzyką, gdzie ludzie rozmawiając muszą krzyczeć, aby się usłyszeć.
  Zobacz sobie historie kilkudziesięcioosobowych chórów, gdzie wystarczył jeden zainfekowany chórzysta w lewym górnym rzędzie, aby nie zaraził się tylko jeden – w prawym dolnym…
  Pora na tany z góralską muzyką? 😉

 422. maciek.g

  Zalinkowałeś mi tekst z wyraźną adnotacją „materiał promocyjny” z 16 grudnia ubiegłego roku czyli na krótko przed rozpoczęciem sezonu.

  Przykro mi ale rząd Austrii na materiały promocyjne się nie nabiera. Tym bardziej, że wisi nad na nim jak nawis lawinowy, trzymając się górskiej poetyki, groźba monstrualnych odszkodowań za sezon ubiegły.
  W związku z tym opisane miejscowosci są zamknięte na głucho – jak na razie do 24 stycznia. I nic nie wskazuje na to by sytuacja miała się zmienić – z uwagi na wskaźniki zakażeń.

 423. Nowy szef CDU Armin Laschet stwierdził, że „praworządność jest najważniejsza i należy jej bronić” i jednocześnie zapowiedział, że powinnością Niemiec jest zbliżenie z Polską.
  Z tymi zbliżeniami to trzeba uważać, szczególnie w czasie pandemii

 424. W kruczej , telewizyjnej inteligencji sztuczna inteligencja będzie dawać możliwości ;
  – zwiedzania , podróżowania , zdobywania z tlenem , zdobywania bez tlenu , czytania angielskich tekstów w jej własnym tłumaczeniu na polski dlatego ze sztuczna polska gramatyka i sztucznymi przysłówkami .
  Odmrożenia ( choc tnp może wystąpić i już to robi , zamrożenie (!) półkuli od strony wiatru ) samodzielnego w działaniu mózgu organicznego – prawdziwe bez konserwantów i wspomagających dodatków są spodziewane i nie powinny nikogo dziwić , ( side symptoms ( sutki … uboczne a tnp skutki) – dziobanie własnych piór można pominąć jako nie istotne )

  https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,26694131,turystka-z-babiej-gory-w-ciezkim-stanie-z-odmrozeniami-wszystkich.html#s=BoxWyboImg2
  Korespondencja ze świata na oko , nowego ( for organic intelligence )
  – Łapka w Łapke
  Dla lekko zaniepokojonych być może,… – everything ok.

 425. Organic intelligence .. (a można też grubej rury .. sztuczna to ta fałszywa dająca złudzenie )
  „Wiceminister powołał już zespół, który zajmie się pękniętą rurą „

 426. adam100
  16 stycznia o godz. 13:39
  Pan panie Adamie .. gorzeje (? a tnp gorzał ) a ja o suchym pysku z tymi blogowymi dziewuchami ale w relacjach miedzy blogowych nie daje rady bo nie wyczuwam gdzie w danym momencie jestem , bez trocha przynajmniej Espirito Santo (Quinta do )
  Wspomaganie org.int. ( nie potrzebne skreślić )

 427. Monologue: Welcome to My World | Real Time with Bill Maher (HBO)
  https://www.youtube.com/watch?v=4lcGBERIcuU&ab_channel=RealTimewithBillMaher

  Jan 15, 2021

 428. @ maciek.g
  17 stycznia o godz. 10:39

  Ewa-Joanna
  16 stycznia o godz. 23:26
  Podaj linki dla tych rewelacji o siłowniach i restauracjach

  Masz tutaj linka do ostatnich decyzji rządu stanowego
  https://www.business.qld.gov.au/running-business/covid-19-restrictions/current
  Przy tym chcę ci wyjaśnić, że dzięki ścisłemu zamknięciu wszystkich biznesów poza koniecznymi dla funkcjonowania państwa i zatrzymaniu ludzi w domach przez pewien okres, Australia uchroniła się od rozprzestrzeniania choroby. Do tej pory ogranicza się ilość osób i kontroluje przepływ na granicach między stanami
  I statystyki mówią same za siebie :
  Australia – ok 28700 zarażonych, 909 śmiertelnych, 2 osoby krytyczne. Obecnie większość zachorowań to osoby przyjeżdżające z zagranicy.
  Polska – ok 1400000 zarażonych, ponad 33 tys śmiertelnych, 1651 krytycznych.
  Bo polski rząd nie umie sobie poradzić a Polacy nie potrafią się dostosować do przepisów.

  To dla mnie Maćku restrykcje dla restauracji i siłowni to nie są rewelacje, to rzeczywistość . Akceptowalna przez społeczeństwo. Dzięki temu możemy teraz jechać na wakacje, iść do restauracji (tam musisz wpisać do książki swoje dane na wypadek kogoś z wirusem) czy gdziekolwiek indziej. Szpitale pracują normalnie ale odwołano imprezy masowe typu Sylwester. Niewielka cena za normalne życie.

 429. WŁOCHY! RESTAURACJE I PUBY ZNOWU CZYNNE A LUDZIE ŚWIĘTUJĄ! / MEDIOLAN

  https://www.youtube.com/watch?v=RVEOejyfpC0

 430. A we Francji protesty , cały kraj zagazowany przez policję między
  innymi w Lyon tam gdzie mieszka Lewy;
  Ciekawy jestem po której stronie on tam teraz jest .

  https://www.youtube.com/watch?v=HpY7lggP3-E&list=PLwrJZcNE5Bvb3i3kJmqMYo8ctVTH_Q2E_&index=12

 431. Is42 11.56 Dlaczego to piszesz: przeciez ci potakiwacze nie chca znac prawdy =dla nich tylko ich prawda jest…..
  Sam nie opisuje jakis tam zdazen np. zwiazanych z USA:mnie wystarczy to , ze od 1945 zyje bez wojnyi i to dzieki USA! Wiekszosc tu piszacych potakuje tylko tym ktorzy potakuja np. dziennikarzom , potakujacy innym dziennikarzom i potakiwaczom itd……Obrzydzenie!

 432. To się nadaje do Enpassanta
  Dziobanie własnych piór zamiast … dziobania własnych piór ale trzeba być inteligentną papugą . Być krukiem to za mało
  „Po raz pierwszy przemawiam tu, w tym miejscu, wewnątrz Kościoła. Sądzę, że dlatego, że tam na zewnątrz stoją ci, którzy służą najgorszej sprawie, sprawie niszczenia Kościoła, niszczenia naszego narodu.”

 433. Każda szkoła zatrudnia 4 katechetów z pensją 4.960 zł. Za tę sumę można by zatrudnić w szkole pediatrę, dentystę i pielęgniarkę…

 434. Bar Norte
  17 stycznia o godz. 12:07
  Informuj precyzyjniej
  Tu masz linki jak wygląda to w różnych krajach
  https://www.skiinfo.pl/wiadomosci/a/637516/covid-19-narciarskie-vademecum
  Jak pisałem już jak będę mieć czas to napiszę dlaczego uważam że działania naszego rządu w tej kwestii są niemądre

 435. maciek.g

  „Informuj precyzyjniej”

  Maćku,g, w podanym przez ciebie tekście jest dokładnie to co ci wcześniej napisałem. Zachęcam do czytania tego co linkujesz.

  Natomiast w krytycznym opisie obostrzeń wprowadzonych przez rzad, który zamierzasz kontynuować na twoim miejscu nie tyle bym się skupiał na ich „niemadrym” charakterze co raczej na nielegalnym.
  Krótko mowiąc – sytuacja epidemiczna wymusiła na rządzie uzasadnione działania ale mają one niestety nielegalny charakter.
  To cię uwalni od lansowania absurdalnej tezy, że w sytuacjach twarzą w twarz, np w zamkniętych pomieszczeniach ludzie się nie zakażają.

 436. 🙄

  „To cię uwalni od lansowania absurdalnej tezy, że w sytuacjach twarzą w twarz, np w zamkniętych pomieszczeniach ludzie się nie zakażają.”

  Każdy adaś ci to powie, że po secie ma się taką twarz na jaką się zasługuje 🙂

 437. Qba dixit…

  Qba 17 STYCZNIA 2021 15:53
  @

  Gdy prezesa ogarnia panika,
  Zachowuje się jak PiS ogrodnika.

css.php