Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
USA

22.01.2021
piątek

Zazdroszczę Ameryce

22 stycznia 2021, piątek,

Przed chwilą oglądałem w internecie rozruchy w Portland, stolicy stanu Oregon. Około dwustu osób pod wodzą lewicowej Antify niosło transparenty w stylu „Chcemy zemsty – nie chcemy Bidena!”. Wybijali szyby, plądrowali sklepy. Jestem przekonany, że policja sobie z tym poradziła.

Zapewne podobne rozruchy miały miejsce w innych miastach mimo apelu Donalda Trumpa: „Nie chcę przemocy”. Na obrzeżach demokracji amerykańskiej dyszą ze złości lewicowi i prawicowi radykałowie. Jedni zaatakowali Kapitol w Waszyngtonie, inni rzucają kamienie i petardy w siedziby władz stanowych. Czego tu zazdrościć? Ano tego, że Amerykanie w pełni demokratycznie pogonili swojego Duce. Część jest rozgoryczona, ale większość wyborców odczuła ulgę i nadzieję.

Kiedy w 1962 r. po raz pierwszy przyjechałem do Stanów (na stypendium Uniwersytetu Princeton), Ameryka była w fazie nadziei. Właśnie wybrany został prezydent John Kennedy – młody, piękny i bogaty demokrata. Zaczął z rozmachem. Wysłał Gwardię Narodową, żeby James Meredith jako pierwszy Afroamerykanin mógł zostać studentem w stanie Missisipi. Zorganizował Korpus Pokoju – tysiące Amerykanów wyjechało do krajów „trzeciego świata”, by pomagać miejscowej ludności budować studnie, uczyć się pisać i czytać, być blisko zwykłych ludzi. Miało to poprawić wizerunek Stanów Zjednoczonych jako bogatego aroganta i wyzyskiwacza. Ja sam zaraziłem się Ameryką i po powrocie przetłumaczyłem dwie książki („Idź, powiedz to na górze” Jamesa Baldwina i „Dlaczego nie możemy czekać” Martina Lutra Kinga).

Wkrótce Kennedy został zamordowany, a James Meredith ranny od kuli zamachowca. Inna Ameryka pokazała swoją twarz. Stany weszły w okres niżu, którego symbolem była afera Watergate (za czasów Nixona) i przegrana wojna wietnamska. Dziś Ameryka (oczywiście nie cała, ale „większa” połowa) przeżywa kolejny okres nadziei. Ludzie, którzy stanęli na jej czele (duet Biden–Harris), na pewno nie będą kompromitowali swojego kraju. Nie tak jak Trump, który do ostatniej chwili utrzymywał, że przekazuje następcy (którego nazwiska nie wymieniał) kraj w doskonałym stanie, podczas kiedy pandemia zbiera śmiertelne żniwo, gospodarka dołuje, na ulicach pojawia się przemoc, policja strzela do demonstrantów, a za granicą Stany są skłócone z Unią Europejską, organizacjami międzynarodowymi (w tym Światową Organizacja Zdrowia), z sojusznikami w NATO.

Czegóż więc zazdrościć? Przede wszystkim zmiany: detronizacji populisty i bufona, który porywał rozgoryczonych wyborców, ale miał niewiele do zaoferowania poza szczuciem na elity i przemawianiem do dumy narodowej pod hasłami „America First” i „Make America Great Again”. Na szczęście Amerykanie mają to do siebie, że co pewien czas podnoszą głowę. Tym razem wyjątkowo szybko, już po pierwszej kadencji (co się zdarza rzadko), większość podziękowała urzędującemu prezydentowi. Ten zaś odchodzi w żałosnym stylu, łamie wszelkie reguły (60 sądów odrzucało jego protesty), nie uznaje porażki, poniża następcę, wywołuje atak na Kapitol.

Demokracja się jednak obroniła i możemy zazdrościć, że dała radę (Yes, we can), Stany wstąpiły w fazę nadziei. Nas to dopiero czeka. Jak powiedział Tusk: każdy z nas ma swój Kapitol i musi go bronić.

Zaproszenie
Amerykanista prof. Bogdan Szklarski, badacz i autor publikacji o polityce i przywództwie w USA (m.in. JFK), oraz Lejb Fogelman, prawnik polski i amerykański zamieszkały w Warszawie, specjalista od transakcji międzynarodowych, pracował w tej samej kancelarii co Rudy Giuliani, były burmistrz Nowego Jorku, obecnie osobisty prawnik Trumpa – będą naszymi gośćmi w TOK FM. Niedziela, 24 stycznia, godz. 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 188

Dodaj komentarz »
 1. Kadencja Trumpa – praca doraźna, bez planu, nagłe decyzje, skłócenie USA z UE, podsycanie separatyzmów w UE, rozgrywanie konfliktu z Chinami za pomocą chwytów negocjacyjnych biznesowych, propagowanie patriotyzmu przez haseła puste lecz emocjonalne, mające dużą siłę oddziaływania na społeczeństwo, szerzenie kłamstw w sprawach polityki wewnętrznej i zewnętrznej, okazywanie sympatii dla ruchów typu QAnon, propozycja użycia wojska dla stłumienia protestów społecznych, nikła wiedza w sprawach polityki międzynarodowej (propozycja kupna Grenlandii), infantylizm religijny (pozowanie do zdjęć z Biblią w ręku).

  To są cechy bardzo podobne, jak nie identyczne z tymi, które rzucają się w oczy i uszy tutaj w Umęczonej, gdzie styl, narracja, bezplanowość, doraźność, zdawkowe odwoływanie się do religii, palenie głupa i kłamstwa w żywe oczy, to chleb powszedni polityków rządzących Polską.
  TJ

 2. Salem, OR, panie redaktorze, nie Portland, OR jest stolica stanu Oregon.

 3. Teraz będzie miało miejsce to, czego się Trump obawiał: pociągnięcie go do odpowiedzialności za grube przekręty, które reżyserował. Nowojorska prokuratura już jest w akcji. DB przestał finansować oszusta.

  Powiadam wam, a wspomnicie moje słowa:

  Skończy się bankructwem, i więzieniem Trumpa.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. W sumie to Amerykanie podziękowali Trumpowi już przed pierwszą kadencją. Wygrał dzięki głosom elektorów, którzy przecież mieli być po to, żeby nie dopuszczali nieodpowiednich ludzi do władzy.

  Trump był więc prezydentem spoza elity (czyli multimilioner i telewizyjny celebryta), wybrany przez „zwykłych ludzi” (czyli przez elektorów, bo zwykli ludzie w większości na niego nie głosowali), po to by dbał o zwykłych ludzi i amerykańską gospodarkę (czyli biznesmen który kupował tanią chińską stal, kantował na obligacjach kupionych przez fundusze emerytalne i zatrudniał tanich emigrantów).
  Istne Radio Erewań.

  No ale u nas takie Radio to mamy na co dzień.

 6. Przyznam, że ja cały czas drżałem z powodu niepewności, co wyniku wyborów w USA i choć wyzgryźliwiałem się nieco z powodu nadprodukcji na EP „amerykanistycznych” komentarzy, to abolutnie nie lekceważyłem tego, co tam się dzieje, zdając sobie sprawę z tego, jak dramatyczny w skutkach może być ponowny wybór Trumpa, dramatyczny dla demokratycznego świata, czy dla świata w ogóle.

  Prawdę mówiąc, miałem bardzo złe przeczucia, a to z powodu przekonania, że w USA nastał bardzo korzystny klimat dla populizmu, akceptacja prostych prawd, prostych recept na skomplikowane problemy, wiara w drogi na skróty, w to, że pewne cele, które wymagają pracy całych pokoleń, można osiągnąć w „try miga”, a „w czym demokracja tylko przeszkadza”. Biden mi się podobał, już choćby dlatego, że był przeciwieństwem chama i ignoranta, ale -oczywiście -nie był to powód jedyny – drugim równorzędnym był jego program i w tych dwóch kwestiach upatrywałem powodów jego porażki. Poczułem ulgę dopiero wówczas, gdy doszło do zaprzysiężenia.

  I ma rację Pan Daniel, bo jest czego zazdrościć, bo demokracja wygrała, bo odpowiedzialni, dojrzali obywatele potrafili wyciągnąć wnioski, byli czujni, mieli świadomość tego, co ich czeka, jeśli Trump wygra ponownie.

  To fascynujący kraj i chyba pod każdym względem, co nie oznacza, że patrzę nań bezkrytycznie, bo mając ambicje przewodzenia światu, wyrządził również wiele zła, konkretnego zła, takiego, którego nie da się usprawiedliwić, więc wszystkie Ameryce zazdrościć się nie da, ale tego, o czym napisał Gospodarz, wręcz trzeba, choćby po to, by do tego równać.

  I nie sposób pominąć w tym Polski. Sytuacja jest trochę podobna. Z badań, ale przede wszystkim ze statystyk wyborczych wynika, że i u nas nie brakuje świadomych, dojrzałych obywateli, nie tylko nie brakuje, ale jest ich więcej niż propisowskiej ciemnoty, nawet jeśli odliczymy zwolenników „Konfederastii”, to ciągle jest ich więcej, problem w tym, że w opozycji mamy głupoli skupionych wyłącznie na interesach partyjnych. Gdyby się zjednoczyła PiS poszedłby w pisdu.

 7. Indianie przed rezerwatami palący fajki pokoju… pogodzeni z utratą swojego terytorium… widokówki z Guantanamo od osadzonych z całego świata za niewinność… huśtawki na murze z Meksykiem… możliwość polowania na „psy” w ramach uber alles nawet poza granicami… można mnożyć korzyści z odkrycia nowego lądu dla siebie… kosztem rdzennej ludności… Tak sobie myślę prywatnie… demoralizację ludzkości jak w soczewce widać na terytorium jankesów… nawet katolicka III Rzesza została w tyle… mieszkać z jankesami to obciach… Czekam na 447 dla Indian i potomków niewolników… i realizację hasła protestu kobiet…

 8. Hurra!
  Chcę się podzielić radosną, dla mnie, nowiną: otrzymałem sms od mojego GP (lekarz rodzinny) z informacją, że za dwa tygodnie mogę się stawić do szczepienia przeciwko covid! Teraz zastanawiam się, czy w pierwszej dawce będzie czip, a w drugiej program dewastujący moje geny, czy na odwrót? Pewnie to nieistotne, ale ja już nie mogę się doczekać tego czipa, bo ciekaw jestem, jak zmieni się mój mózg po jego wszczepieniu. Hurra!

 9. Jak obserwuje działania rządu , to się zastanawiam czy oni na prawdę wiedzą co robią i po co robią to, co robią.
  Jak przeciętnie inteligentny człowiek poczyta sobie wskazania i wyjaśnienia WHO to nie ma wątpliwości, że w przypadku puszczenia epidemii na żywioł i jej spłaszczaniu wynik dotyczący zgonów lub powikłań będzie ten sam , ale pod warunkiem utrzymania wydolności służby zdrowia i nie uruchomienia szczepień.
  Jedna skuteczną metodą zmniejszenia negatywnych skutków epidemii jest możliwie szybkie szczepienie (wg WHO wystarczy zaszczepić 70% populacji by epidemia znikła)
  Na tej podstawie WHO rekomenduje spłaszczać epidemię z dwóch powodów
  pierwszy po to by z jak najmniejszymi ofiarami do trwać do czasu zaszczepienia 70% i
  drugi spłaszczać gdy widać zagrożenie zapaści służby zdrowia.
  WHO informuje tez, że spłaszczając trzeba brać dalekosiężne skutki działań pod uwagę , bo na zdrowie i życie ludzi wpływ ma wiele czynników.
  Wiadomo jest, że gospodarka i nowoczesna służba zdrowia są ściśle ze sobą związane. bo bez sprawnego wytwarzania po prostu opieka zdrowotna nie istnieje.
  (wystarczyło że zabrakło tlenu i już lawina zgonów)
  Patrząc na wykresy w bioqdata koronowirus widać że służba zdrowia obciążona jest w około 50% (czyli drastyczne działania, by się nie zadławiła są niepotrzebne)
  Pozostaje więc sprawa spłaszczenia by doczekać szczepienia. Tu trzeba działać bardzo rozsądnie bowiem gospodarkę i biznes niszczy się szybko, a odbudowuje powoli, na dodatek stresy bardzo niszczą zdrowie ludzi. O wirusie już wiele wiadomo. Od pojawienia się pierwszych objawów do wyzdrowienia klinicznego u osób z infekcją o przebiegu łagodnym wynosi 2 tygodnie. Jeśli koronawirus zaatakuje płuca, trzeba się liczyć z dłuższym okresem powrotu do zdrowia.- Wyleczenie choroby COVID-19 czasem zajmuje nawet sześć tygodni – ale po 14 dniach choryj uz nie zaraża.
  Wniosek aż sam się narzuca, po zamknięciu sprawdzać jak to wpłynęło i gdy nie ma efektu odblokowywać (najpóźniej po14 dniach , oczywiści rozsądek nakazuje zastosowanie tanich środków utrudniających infekcje (higiena , odległości maseczki itp)
  Gdy jest efekt można blokadę przedłużyć na wszelki wypadek do 20 dni i odblokowywać z ograniczeniami i restrykcjami.
  Trzymanie blokady ponad 20 dni jest kompletnie nieuzasadnione (koszt ogromny , efekt nikły)
  Takich działań rządu nie widać.
  Czyżby hasło „Polska w ruinie” chcieli koniecznie zrealizować?

 10. W oczekiwaniu na sprawiedliwosc i bez wlasnego dalszego komentarza:

  Iran’s Supreme Leader Posts Drawing of Drone Strike on Golfing Trump
  https://www.thedailybeast.com/irans-supreme-leader-posts-drawing-of-drone-strike-on-golfing-trump

  mam nadzieje, ze rzezba Kamali Harris bedzie kiedys wkomponowana w Mount Rushmore

 11. jobrave
  Jestem pewien, ze twoj przeprogramowany mozg bedzie tu nam mowil, abysmy glosowali na PiS.

 12. R.S.
  22 stycznia o godz. 15:19
  Konto Twitter Ali Khamenei zapewne bedzie zablokowane. Grozba zabojstwa. 🙂

 13. @jobrave

  A powiedzieli ci, którą szczepionkę dostaniesz?
  Ta z chipem (Pfizer) jest sterowana przez 5G, więc działanie poczujesz (poczujemy?), gdy będziesz przebywać w pobliżu stosownych anten.
  W GB szczepią też produktem firmy Astra-Zeneca na bazie adenowirusa od szympansów… 😉

 14. ahasverus
  22 stycznia o godz. 15:22,
  Ja myślę, że będzie akurat na odwrót, bo siły nieczyste mają orientację lewacką, bezbożną i moje lewactwo zostanie zwielokrotnione. 🙂

 15. GajowyM.
  22 stycznia o godz. 15:30,
  Tego właśnie nie wiem, ale GP poinformował mnie, że jeszcze dziś dostaną list z NHS, ze szczegółami. W sumie ta szympansia szczepionka byłaby interesująca, bo szympansem jestem tylko z wyglądu, a chciałbym poczuć się nim duchowo. 🙂

 16. Rękopis znaleziony w internecie:
  Spadł śnieg.
  8:00 – Ulepiłem bałwana.
  8:40 – Przechodząca feministka spytała, czemu nie bałwankę.
  8:43 – Ulepiłem też bałwankę.
  8:50 – Inna feministka poskarżyła się na fakt, że bałwanka ma piersi – w końcu to uprzedmiotowienie kobiet.
  8:54 – Para gejów z naprzeciwka przyszła ponarzekać, czemu nie ulepiłem dwóch bałwanów jednak.
  9:02 – Transseksualista/tka/ „osoba” spytała, czemu nie zrobiłem po prostu bałwoosoby z doczepianymi i odczepianymi częściami.
  9:15 – Weganie z sąsiedztwa wpadli z awanturą, iż marchewka to jest ich żywność, a nie nos dla bałwoosób.
  9:22 – Nazwano mnie rasistą, gdyż śnieżne postaci są zbyt białe.
  9:31 – Mój bliskowschodni sąsiad przyszedł z żądaniem, bym natychmiast ubrał bałwankę.
  9:40 – Przyjechało czternaście radiowozów policji, gdyż studenci z pobliskiego uniwersytetu poczuli się urażeni całą sytuacją.
  9:42 – Feministka z sąsiedztwa złożyła drugą już skargę – tym razem na miotłę u bałwanki, gdyż przypisuje ona stereotypowe role płciowe.
  9:48 – Przewodniczący miejskiej komisji ds. równości przyszedł i zagroził mi eksmisją.
  9:55 – Pokazała się ekipa z telewizji, zadawali mi pytania, czy jestem w stanie wskazać różnice między bałwanem a bałwanką. Odpowiedziałem, iż śnieżne „kule”, co chyba się im nie spodobało. Następnie o godzinie 10:00 pokazali mnie w TV oraz nazwali seksistą.
  10:10 – Przyjechała opieka społeczna. Spytali, czy mam jakichś wspólników, po czym odebrali mi dzieci.
  10:19 – Skrajnie lewicowi demonstranci, urażeni wszystkim, urządzili marsz na mojej ulicy, domagając się natychmiastowego aresztowania mnie i skazania mojej skromnej osoby.
  11:00 – Pojawiłem się w największych mediach na całym świecie jako rasista, seksista, homofob, człowiek podejrzewany o terroryzm, który wykorzystuje pogodę do rozsiewania nienawiści i niepokojów. W południe śnieg stopniał.”
  ===========

  Dobrze oddaje absurdy kreowanego przez media obrazu świata.

 17. Zazdroszczę im całkowitej bezkarności: od zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki po wymordowanie setek tysięcy Irakijczyków, ograbianie Syryjczyków niszczenie narodów ameryki południowej i inne tysiące świństw dokonywanych na świecie. Ale może do czasu…..

 18. „160,000 views on FB: the AstraZeneca vaccine contains MRC-5 cells from lung tissue of a male fetus which was aborted in the 1960s. ”

  Okazuje się, że big pharma od 1960 roku systematycznie mordowała tysiące nienarodzonych chłopców, w celu pozyskania ich maleńkich płucek do produkcji szczepionek.

  Co nareszcie, logicznie wyjaśnia tutejszą dominację roczników 1942 do 1959.

 19. @duende

  Tak, a z tego, co pozostało, robiła pierożki z płuckami 😎

 20. *1705* @16:18
  „Zazdroszczę im całkowitej bezkarności”

  Przestań zazdrościć.
  Zamiast łez – aluminiowa czapka na głowiznę – i do czynu! Jankesom po prostu należy zablokować dostęp do polskiej myśli technologicznej, zobaczysz jak wówczas będą śpiewali. A materiału na blokadę, lepszego od aluminium nie wymyślono.

 21. Woytek,
  Ja też coś wykopałem.

  Rękopis znaleziony w moim biurku
  Spadł śnieg.
  8:00 – Ulepiłem bałwana.
  8:40 – Przechodzący konfederasta zapytał, czy ten bałwan nie jest Żydem, bo ma „taki” nos.
  8:43 – Ulepiłem bałwana z polskim nosem
  8:50 – Inny narodowiec zdenerwował się, na polski nos u Żyda i stwierdził, że Żydzi nie mają prawa mieć polskich nosów i polskich nazwisk, a nawet mówić po polsku, bo wytaczali krew z polskich dzieci i dodawali ją do macy.
  8:54 – Para wszechpolaków z naprzeciwka przyszła mnie zwyzywać, za to, że ulepieni przeze mnie Żydzi nie powinni być biali, bo mają czarne dusze, z powodu zamęczenia Króla Polski Jezusa.
  9:02 – Oenerowiec zapytał mnie, dlaczego ci Żydzi nie mają pejsów i nie jedzą czosnku?
  9:15 – Kibole Legii wpadli z awanturą, iż robienie z polskiej marchewki żydowskich nosów zasługuje na wpie.rdol
  9:22 – Nazwano mnie antypolonistą, gdyż tu jest Polska, czyli miejsce wyłącznie dla polskich bałwanów.
  9:31 – Mój bliskowschodni sąsiad przyszedł z żądaniem, żebym zburzył te żydowskie bałwany.
  9:40 – Przyjechało czternaście radiowozów policji, gdyż narodowcy zmiatający śnieg z chodnika i sypiący piasek z taczek poczuli się urażeni całą sytuacją.
  9:42 – Nazista z sąsiedztwa złożył drugą już skargę – tym razem za upamiętnianie zbrodniarzy z UB.
  9:48 – Przewodniczący miejskiej komisji ds. Ochrony Pamięci i Tradycji Narodu Polskiego przyszedł i zagroził mi eksmisją.
  9:55 – Pokazała się ekipa z telewizji, zadawali mi pytania, dlaczego nienawidzę narodu polskiego i propaguję antypolonizm. Odpowiedziałem, że mama kazała mi wyjść z domu, pojeździć na sankach, polepić sobie bałwanki, co chyba się im nie spodobało. Następnie o godzinie 10:00 pokazali mnie w TV oraz nazwali syjonistą.
  10:10 – Przyjechała opieka społeczna. Spytali, czy mam jakichś wspólników i zabrali mnie do izby dziecka.
  10:19 – Skrajnie prawicowi demonstranci, urażeni wszystkim, urządzili marsz na mojej ulicy, domagając się natychmiastowego skazania mojej skromnej osoby i odesłania do poprawczaka.
  11:00 – Pojawiłem się we wszystkich mediach narodowych na całym świecie, jako zdrajca własnego narodu, jurgieltnik, zaprzaniec, neomarksista, antypolonista, lesbo-pedał, obojnak, ubowiec i ubecka wdowa i zwolennik Tuska, człowiek podejrzewany o terroryzm, który wykorzystuje pogodę do rozsiewania nienawiści i niepokojów. W południe śnieg stopniał.”
  ===========

  Dobrze oddaje absurdy kreowanego przez prawackie media obrazu świata.

 22. „Tak, a z tego, co pozostało, robiła pierożki z płuckami ”

  Mało tego, big pharma dalej kłamała, mówiąc, że są to tylko mielone dudki. No i nigdy nie wytłumaczyli, gdzie podział się dziób.

 23. jobrave
  22 stycznia o godz. 17:01

  woytek na poważnie a ty robisz

  z igły widły.

 24. jobrave
  w zasadzie oba opisy sytuacji sa complementarne.

 25. Czy pewne tematy należy pogłębiać, czy je omijać? Jak głęboko i jak daleko?
  Joe Biden zamierza zacząć od zera. Podobno wszystko wyłoniło się z chaosu, ale ja nie wierzę, że od zera można zacząć w sytuacji gdy czas nagli, a właściwie jest go bardzo mało. Tylko cztery lata, to nawet mniej niż trwa kadencja polskiego prezydenta. Poza brakiem czasu amerykański prezydent w podejmowaniu decyzji jest ograniczony konstytucją, a nasz niekoniecznie. Widzimy jednak jak energicznie zabrał się do pracy. Sterty dokumentów z jednej strony biurka przekłada coraz szybciej na inne miejsce. Po prawej do podpisu, po lewej już podpisane. Takie to proste.

  W Polsce pierwszy dzień rejestracji do szczepień dla obywateli i obywatelek 70 plus. Kilka możliwości, ale nie wszystkim się udało. Trzeba być cierpliwym i mieć szczęście to może wszystkim chętnym uda się zarejestrować w systemie. To nie jest tak, że obywatel wejdzie w profil zaufany, wybierze dzień i godzinę rejestracji oraz dogodne mu miejsce i już. To u nas nie działa. Najlepiej połączyć się telefonicznie i rozmawiać z człowiekiem, pomijając sztuczną inteligencję. Wtedy ta pani po drugiej stronie drutu wyznacza termin, ale można negocjować i wybierać miejsce i czas, tyle, że to wydłuża procedurę. Jak dobrze pójdzie do wyznaczonego terminu szczepień mam niecałe dwa miesiące.

 26. @duende

  Dzioby w miech, (Big)pharma w śmiech, a głupiemu wackiem o sosnę 🙄

 27. *1705*
  22 stycznia o godz. 16:18
  Zazdroszczę im całkowitej bezkarności: od zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki
  —————————————–
  To temat na dluga dyskusje. Ja bym nie mieszal Nagasaki/Hiroshima z Irakiem. Powiedz to ofiarom Nankinu, Changi, gwalconym Koreankom i Filipinkom w wojskowych burdelach, ofiarom pseudomedycznych lub medycznych ekperymentow na wiezniach, ofiarom masowych samobojstw oczadzonych ideologia mieszkancow Okinawy, GIs z Palau, Mariannes i innych, a potem nazwiesz Nagasaki/Hiroshima zbrodnia wojenna. To bardzo szlachetne z twojej strony , lecz malo historyczne. Jest bardzo dobra seria The War. Polecam.

 28. Ta to som lewacki nełumargzistowki zbrudniarzy żyby dzieckom płucki wyżyrać!!!!! Jak uni bendom uddychać byż płucków, ta jak! Ta ty sam prubuj! Ja ci ubetne płucy a tu udychaj lewaku jedyn z drugim!!!!!!!!!

 29. To ja był a nie jubrawy. Ta ja o dziubach już najpierszy pisał co te ptaki z tyliwizorza majom taki dziuby ży jedne rybe sy je a druge sy w dziubi na doli sy trzymie na zapas. Uni si hulikany nazywajom te ptaki.

 30. Wszyscy odetchnęli

  Dr Fauchi się wyzwolił, nawet Mike Pence chłodno się rozstał z szefem, Mitch McConnell zmienił kurs i ostro pruje w burtę PDem, o Melanii wzruszającym odlocie nie zapominając.

  Tymczasem Trump zakłada swoją partię – Patriot Party.
  https://www.jpost.com/american-politics/donald-trump-has-discussed-starting-new-party-sources-say-656033
  Jeśli Trumpowi się uda, to demokraci się umocnią.

  Ameryce nie zazdroszczę. Cztery kryzysy wg. Bidena – epidemia, gospodarki załamanie, klimat, rozdarcie społeczno-mentalne – nie w kij dmuchał. Ich zażegnanie, choćby osłabienie zabierze trochę czasu i wysiłku i nie wiadomo na ile się uda. Pomniejszy kryzysie spadku poznania w świecie i uznania, zarówno u wrogów jaki i sojuszników też woła o szybką i sprawną akcję. Trump narozwalał, namotał, naraził Amerykę na kpiny. Nie zazdroszczę Bidenowi.

 31. Tusk mówił do Niemców po niemiecku. Jego sprawa, ale on mówił z Gdańska. Sprawa staje się głośna ponieważ niektórzy uważają, że to jednak pewna przesada. We Wrocławiu usuwaliśmy poniemieckie napisy, a teraz na siłę wszyscy odsłaniają to co zostało spartaczone i tylko zamalowane.
  Te poszukiwania przeszłości mają niebezpieczne związki, a może nawet niecne zamiary

 32. ahasverus
  22 stycznia o godz. 17:33
  *1705*
  22 stycznia o godz. 16:18
  Zazdroszczę im całkowitej bezkarności: od zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki To bardzo szlachetne z twojej strony , lecz malo historyczne.

  Tez historyczna prawda, ze wojnę przeżyło dużo więcej amerykańskich żołnierzy, bo konwencjonalna wojna trwałaby dużo dłużej.

  To źle czy dobrze ??

 33. Som taki młynki w żeźni ży co wżucisz to ci zmieli. Une dziuby tyż mielom a co myśliszy ni? Na proszyk ci zmieli a późnij jep du paruwki jep du kiszki jeb du pasztytówki jep du mielunego. Du szyskiego. Pióra kurzęce tyz mielom bu si na kordłe nie nada.

 34. Dla otrzeźwienia radzą przeczytać. http://www.informationclearinghouse.info/56210.htm

 35. @MietykPisieluk_Poljak.Katolik!

  Panie Mieczysławie

  wszystko to prawda, a pióra kurzęce, a raczej mączka z nich wędruje jako dodatek do pasz treściwych dla bydła oraz do nawozów organicznych.
  Oni z trocin aromat truskawkowy zrobią taki, że dzieciak potem jogurt z prawdziwą truskawką wypluje, bo obco smakuje.

 36. jobrave 15.07
  Przed chwilą w telewizji Bartosz Arłukowicz przedstawiał taki scenariusz, najlepszy dla starszych ludzi, ale nasz rząd postanowił namieszać, stąd wielogodzinne kolejki przed przychodniami, odsyłanie ludzi z kwitkiem, albo do miejscowości oddalonych nawet ponad 100 kilometrów. Bałagan wielki. To tylko potwierdza moje przekonanie, że mamy słabą administrację

 37. Klarnet z czerepem *****

  Rozprowadza po blogu ruskiego trojana

  Puttin, kaputt

 38. GajowyM.
  22 stycznia o godz. 18:20
  Ta ja wim a słyszał żym jeszczy ży Miemce dajom du piwa żółcie świńske albu krówskie żyby hmiela ni dwać a tyż gorżkie wtenczas jezd. Ta szysko rubota Tuska bu un nam to nasyła bu we Wermaszci był i tam naliżał żyby Marud Polski struć. A świnske sirść chto du chliba dudaji? Bu chyba ży ni ja!!!!!!!!!!!!!!!!

 39. I jeszcze pluskwami wszystko farbują 😎

 40. W czasie pandemii urzędy stosują kontakt w formie skrzynek… wypełniony formularz deklaracji o zamiarze szczepienia się wrzucasz do skrzynki w swojej przychodni wystawionej na zewnątrz … czynnej 24 h… proste jak budowa cepa… Z braku szczepionek nie jest możliwe umówienie się na termin szczepienia… co czyni zbędnym bezpośredni kontakt z personelem medycznym…. Po zabezpieczeniu szczepionek służba zdrowia na podstawie danych z deklaracji umawia na szczepienie… proste jak budowa cepa… Tak sobie myślę prywatnie dlaczego proste rozwiązania są pomijane…

 41. @jobrave

  Kpisz; a nawet szydzisz,
  z ludzi pokroju chama bijącego żonę za niegaszenie światła w lodówce.

  A to są nieszczęśliwcy, którym ubrania pierze maszyna pojona i sterowana przez gina sprytem przelanego z butelki zakorkowanej znalezionej podczas wydłubywania bursztynu ze śmieci plażowych.

  Może to i jest śmieszne jak niektóre odpryski głupoty; ale zważ, że oni bez dżimaila nie potrafią odróżnić parodii o d parafii.

  Niech sobie ci wyszydzanie uważają, że bankomat to fabryka banknotów, ale to oni rządzą dorzeczami Wisły i Odry oraz mieszkańcami tych dorzeczy. I nawet ustanawiają prawo. A ci rządzący ukrywają, że obostrzenia są karą boską za kneblowanie profesorów Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

  Może zajmij się pomocą dla krzewiących komunizm w Polsce i cierpiących szykany ze strony innych mieszkańców Florydy, których polskie imigrantki i polscy imigranci traktują orkanami wyprodukowanymi w Hawanie.

  Uwaga: powyższego nie da się zrozumieć bez dżimejla w telefonie i esmesów kąpanych w beczce z ogórkami małosolnymi.

  Tip: pomaga rozumieć fotografowanie gadżetem z trzema fotoaparatami.

 42. ls42
  22 stycznia o godz. 17:44
  Putin też mówił do Niemców po niemiecku i twierdzono że Dziaki temu wiele spraw dla Rosji załatwił

 43. ls42
  22 stycznia o godz. 17:44
  Tusk mówił do Niemców po niemiecku. Jego sprawa, ale on mówił z Gdańska. Sprawa staje się głośna ponieważ niektórzy uważają, że to jednak pewna przesada. We Wrocławiu usuwaliśmy poniemieckie napisy, a teraz na siłę wszyscy odsłaniają to co zostało spartaczone i tylko zamalowane.
  Te poszukiwania przeszłości mają niebezpieczne związki, a może nawet niecne zamiary

  Mój komentarz
  Snujesz swoje o tym, co oczy widziały twoje?
  Dlaczego mowa Tuska do niemieckich polityków po niemiecku (z wyraźnym, rażącym niemieckie uszy akcentem polskim) z Gdańska ma niebezpieczne związki i z czym niebezpieczne związki ma ta mowa?
  TJ

 44. adam100
  22 stycznia o godz. 17:45
  Oczywiscie. Zgineloby setki tysiecy GIs gdyby zrobino drugi débarquement w Japonii. . To tragiczne, jak Hamburg Tokyo, ale dzieki babie i bedacej jej nastepstwem kapitulacji Japonii setki tysiecy lub nawet miliony Japonczykow przezylo. Wystarczy sobie przypomniec Okinava i Iwo Jima

 45. Adam nie babie a bombie

 46. tejot
  Wolne miasto Gdańsk nic ci nie mówi?
  Donald Tusk niejedno ma imię jako polityk i zamierzając wrócić na rodzinny grunt powinien wiedzieć, że nawet akcenty są ważne, a co dopiero niemiecki, tymczasem być może zrobił ten jeden krok za daleko i ten krok został zauważony i jest podstawą do krytyki. Zwłaszcza po doświadczeniach z „dziadkiem z Wehrmachtu”

 47. ahasverus
  22 stycznia o godz. 20:27

  Źle czy dobrze?

  Źle : bo dzisiaj żyje więcej obszczymurków w Ameryce

  Dobrze: bo ministerstwo prawdy ma argument, żeby chwalić mądrość Putina i Ziobro.

 48. ahasverus,

  masz babo placek.

 49. ls42
  22 stycznia o godz. 20:36
  tejot
  Wolne miasto Gdańsk nic ci nie mówi?
  Donald Tusk niejedno ma imię jako polityk i zamierzając wrócić na rodzinny grunt powinien wiedzieć, że nawet akcenty są ważne,

  Wyobrażam sobie ze tego typu argumenty używają pissdzielcy spod znaku Jaki-Taki-Suski

 50. Nie zazdroszczę Ameryce niczego, ale za to bardzo współczuję Amerykanom 🙄 że jak mało gdzie na planecie istnieje tam, tak ogromna nierówność ekonomiczna, i to w kraju, który nie zalicza się ani do trzeciego, i ani też do drugiego świata 😛

  Szczerze trzeba przyznać, że Ameryka jak mało który kraj, a być może jak żaden inny na planecie, opanowała do perfekcji umiejętność oddzielenia zwycięzców od przegranych 😛

  To wszystko jest zadziwiające. Ale w kraju gdzie powstaje cała masa najnowszych technologi postrzegane są te technologie jako coś złego. Jako siły, które chcą ludziną zawładnąć, ją trzymać pod kontrolą.

  Coś tam nie jest tak zupełnie OK.

  A mi, tak jak biło, tak dalej bije serce po lewej stronie. Bez względu na zawirowania na planecie 🙂

 51. @ jobrave 22 stycznia o godz. 17:01

  Ciebie „jobrave” trzeba się zacząć bać.

 52. jobrave

  ostrzegałem ze ten faszysta to,

  na poważnie.

 53. maciek.g
  22 stycznia o godz. 19:38
  Putin mówił do Niemców po niemiecku dobitnie, żeby zrozumieli, albo dlatego, że nie chciał liczyć wyłącznie na tłumacza. Niestety nie znam tematu rozmowy.
  Tusk być może chciał tylko pokazać, że ma dar do języków i po niemiecku też umie, ale tu mu już doliczyli do jego licznych win i będzie je musiał sam wypić.
  Nie zamierzam dalej rozwijać tego tematu chociaż co gazeta to artykuł i to może jeszcze potrwać czas jakiś

 54. Najgorszy to jednak byl JF Kennedy

  Ich Bin Ein Berliner

  https://www.youtube.com/watch?v=N9sRQNsaf6c

 55. bezdomny
  22 stycznia o godz. 20:46
  Wszyscy, których Mielec okazje poznać, mający serce milosciwie bijące po lewej stronie mieli zawsze portfel po prawej. I przeklinając burżuazję marzyli aby sami, lub w najgorszym przypadku ich dzieci, do tej parszywej burżuazji należeli. Lenin tez jeździł carskim Rolls Roysem.
  Hameryka i Hamerykanie mają wiele wad, lecz wytłumacz mi dlaczego nędza całej ziemi chce tam jechać ??

 56. Miałem nie mieleci

 57. adaśku po secie

  W którym miejscu on to powiedział, że jest berlinczykiem?

 58. W niewielkiej odległości od jednego z dolnośląskich miast jest duże pokopalniane wyrobisko. Powoli wypełnia się wodą i stanowi miejsce wypoczynku mieszkańców. Teren wykupiła jakaś firma i zamierza wypełnić zbiornik sprowadzanymi z zachodu śmieciami. Pół miliona kursów wielkich ciężarówek potrzeba do wyrównania terenu. Problem z tym, że śmieciami blisko miasta. Mieszkańcy protestują. Zebrano 6 tysięcy podpisów, ale firma podobno ma twarde papiery. To jest zachodni wpływ na Polskę po 1989 roku. Tu z pewnością nawet niemiecki Tuska nie pomoże

 59. Adam
  Niech mi któryś z tu obecnych zacnych germanofonów powie, czy rzeczywiście mówi się Ich bin ein Berliner czy Ich bin Berliner. ?
  Ktoś ni mówił ze pierwsze zdanie oznacza ze jest się kiełbaską o nazwie Berliner.
  Żona nie lubi gdy jestem na blogu, wiec nawet nie pytam.

 60. ahasverus
  Nie mogę mówić za innych, dlaczego akurat tam szukają America dream.
  Przed laty, wyjeżdżałem z polanowa właśnie w tamtym kierunku.
  Berlin zachodni miał być jedynie przystankiem w do dalszej wyprawy. Tu można było trafić bez wizy. I spodobało mi się nam tutaj.

 61. ahasverus

  adasiek po secie tylko plecie.

  Kennedy nigdy nie mówił, że jest berlinczykiem.

  To co powiedział o berlinczykach, to to, że berlinczycy mogą być dumni mówiąc o sobie, że są berlinczykami

 62. ls42
  22 stycznia o godz. 20:36
  tejot
  Wolne miasto Gdańsk nic ci nie mówi?
  Donald Tusk niejedno ma imię jako polityk i zamierzając wrócić na rodzinny grunt powinien wiedzieć, że nawet akcenty są ważne, a co dopiero niemiecki, tymczasem być może zrobił ten jeden krok za daleko i ten krok został zauważony i jest podstawą do krytyki. Zwłaszcza po doświadczeniach z „dziadkiem z Wehrmachtu”

  Mój komentarz
  Co ma Wolne Miasto Gdańsk z przesłaniem Tuska do polityków niemieckich wygłoszonym w języku niemieckim?
  Ls42, próbujesz tu jakieś konotacje wytworzyć i wychodzą z tego insynuacyjnopopdobne aluzje nie wiadomo do czego, typu wicie, rozumicie.
  TJ

 63. ahasverus
  Habe gerade gefragt. Sie hat nicht dagegen dass ich hier ab und zu sitze.
  🙂

 64. ls42

  Do tejota: „Wolne miasto Gdańsk nic ci nie mówi?”

  Ls42, skąd masz te gomułkowskie skojarzenia?

  Tusk jest szefem Europejskiej Partii Ludowej i ma święte prawo do tego by członkom owej partii, w tym przypadku CDU, składać życzenia owocnych obrad w ich języku. To się nazywa kurtuazja.
  Jesli Tusk będzie miał ochotę dosłodzić np kongresowi hiszpańskiej Partido Popular, która do owej EPL też należy, może to zrobić po hiszpańsku. Zapewne bedzie to dobrze przyjęte.

  I Tusk owe życzenia może składać w dowolnym języku z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej.

  To o czym piszę nie ma najmniejszego związku z Gdańskiem czy „Wolnym Miastem Gdańskiem”. To nie ma najmniejszego związku Polską.

 65. Bezdomny
  Du bist ein glücklicher Mann

 66. bezdomny ,

  przewin do 1min.5 sek. to usłyszysz co Kennedy mowi

  (wyczyść najpierw uszy)

  https://www.youtube.com/watch?v=N9sRQNsaf6c

 67. adasiek po secie plecie jak najęty 😛

  Ostatni raz powtarzam, jak nie skumasz, to przypier**lę w tą głupią łepetynie że skuma raz na zawsze.

  –> berlinczycy mogą być dumni mówiąc, ja jestem berlinczykiem

  Gdzie ty baranie kończyłeś kurs na trola :roll:?
  Powinni odebrać tobie licencje trolowską, raz na zawsze 😛

 68. tejot, Bar Norte
  „Gdyby nie Bogwał i Rej, nie byłoby problemu z Tuskiem” tak redaktor naczelny Gazety Wrocławskiej zatytułował artykuł o zdarzeniu, o którym mówią w mediach, co mnie też rzuciło się na oczy i dołożyłem swoje, ponieważ słyszymy o powrocie Tuska do polityki krajowej co ma sens, w sytuacji gdy PO się rozpada i opozycja dzieli na drobne.
  Tytuł jest dosyć przewrotny, ale przecież język którym posługują się obywatele jest ważny i nie będę dodawał, że najważniejszy dla tożsamości państwowej i odrębności narodowej, a przecież nie jesteśmy wielkim i bogatym krajem to chociaż to dobro narodowe powinniśmy cenić. We Wrocławiu o czym może nie wiecie zaczynają dominować niemieckie firmy i nazwy tych firm na wielu obiektach się pojawiły. Na ulicach Ukraińcy, nazwy niemieckie, a gdzie Polska?

 69. usteczka ty moje jak malinki,

  pie*dolić to ty się możesz, ile – gdzie, i kiedy chcesz.

  Berlin jest z tego sławny, polec coś, pornos i nekrofil czekają 🙂

 70. Czy Gazeta Wrocławska padła niedawno łupem Obajtka?
  Bo jeśli tak, to chyba sporo tłumaczy.

 71. @jobrave
  Ty to jesteś szczęściarz. Termin szczepienia już masz, humor Ci dopisuje, na blogu się produkujesz i czekasz na tego czipa z mutacjami. Ja się na szczepienie zapisałam, termin mam dostać SMS-em. Patrząc na to co się dzieje u nas, przypuszczam, że prędzej mnie święconą wodą pokropią i piaskiem posypią niż zaszczepią tą mityczną szczepionką, która niby jest, a jej nie ma, chociaż najważniejsi ludzie mówią, że jest i dla każdego wystarczy. W międzyczasie sobie poczytam co pisze zaczipowany jobrave i zmutowany Mietyk Pisieluk. Starsza pani musi fiknąć? Jak ze śmiechu to się zgadzam.

 72. Tu poniżej masz oryginał, kropka w kropkę. Nie jakiś tam manipulowane Beitragi.

  “All free men, wherever they may live, are citizens of Berlin, and, therefore, as a free man, I take pride in the words ‘Ich bin ein Berliner!”

  Możesz z siebie robić idiote, ale nie wciskaj Kennedy’emu tego czego nie powiedział

 73. @ls42 22 stycznia o godz. 22:27

  Bo te bezbożne Europejczyki powinny wszystkie nauczyć się polskiego.
  Jesteśmy przecież dumnym narodem i po obcemu ani be ani me.

 74. Pierwsza część mowy Kennedy’ego nie chce tutaj się zakotwiczyć po angielsku
  Moze po niemiecku wejdzie, to przynajmniej Tusek skuma 🙂

  Vor zweitausend Jahren war der stolzeste Satz ‚Ich bin ein Bürger Roms‘. Heute, in der Welt der Freiheit, ist der stolzeste Satz ‚Ich bin ein Berliner

 75. Polskie piekiełko w działaniu

  „Ustawa jest wyjątkowo okrutna, mam nadzieję, że ten wyrok otrzeźwi wszystkich, którzy dotychczas ją tolerowali. Sprawia, że osoba w ciąży szukająca wsparcia staje się zagrożeniem, nie ma się do kogo zwrócić. Nawet lekarz przestaje być osobą godną zaufania” – mówi OKO.press Natalia Broniarczyk z Aborcji Bez Granic. (…)
  Najbardziej szokuje mnie jednak fragment uzasadnienia wyroku: „oskarżony miał większe doświadczenie życiowe i wpływ na decyzję”. Co to znaczy? Że powinien „być mądrzejszy” od kobiety w niechcianej ciąży? Że ukarano go za to, że nie zmusił swojej partnerki do urodzenia dziecka? To absolutnie przerażające.

  https://oko.press/kupil-dziewczynie-leki-poronne-odsiedzi-pol-roku-tak-dziala-kompromis-aborcyjny/

 76. Krystian Ochman Pierwszy Głos Polski na okładce Gazety Wrocławskiej, a to Jego wypowiedź dla czytelników „Moi amerykańscy rówieśnicy mieli więcej swobody, ja musiałem przestrzegać różnych reguł. To był dziwny czas, ale dzisiaj jestem rodzicom wdzięczny. Czuję się Polakiem i jestem z tego dumny – mówi zwycięzca The Voice of Poland, wnuk słynnego operowego tenora”.
  Są i tacy Polonusi

 77. @ls42 22 stycznia o godz. 22:56

  Oczywiście, że są tacy. Są również tacy, którzy muszą się wstydzić, bo na każdym kroku – w Europie – są dopytywani “co tam się u was dzieje”?

 78. Co do Ochmana w Gazecie Wrocławskiej – to redaktor już zapewne wywąchał, skąd wiatr wieje.

  🙂

 79. bezdomny
  22 stycznia o godz. 21:38
  ahasverus
  adasiek po secie tylko plecie.
  Kennedy nigdy nie mówił, że jest berlinczykiem.

  To co powiedział o berlinczykach, to to, że berlinczycy mogą być dumni mówiąc o sobie, że są berlinczykami

  adam100
  22 stycznia o godz. 21:11
  Najgorszy to jednak byl JF Kennedy
  Ich Bin Ein Berliner
  https://www.youtube.com/watch?v=N9sRQNsaf6c

  Naucz się rozumieć prosty przekaz. Gdzie ja pisze ze „Kennedy jest Berlińczykiem” ??

 80. ls42
  22 stycznia o godz. 22:27

  Mój komentarz
  Co ma przesłanie Tuska do niemieckich polityków (chadeków) wygłoszone w języku niemieckim do Wrocławia, firm niemieckich i Ukraińców?

  Piszesz patriotycznie, ale tak by nie wiadomo było za bardzo o co biega, ale Niemcy są tuż, tuż, już nas zasypują.
  I to wszystko przez Tuska mówiącego po niemiecku do Niemców w Niemczech z Wolnego Miasta Gdańska.
  TJ

 81. Na marginesie

  „Czy Gazeta Wrocławska padła niedawno łupem Obajtka?”

  Oczywiście, że padła i w związku z tym redakcja nawet nie czekając na dyspozycje nowego własciciela przyjęła kurs narodowy, jak mawiają.

  Nawet zwracałem ls42 na to uwagę, ale bez powodzenia jak widać.

 82. @Bar Norte 22 stycznia o godz. 23:06
  Bez powodzenia…
  🙂

 83. Można jedynie zaproponować, by redaktor założył odpowiednią maskę do filtracji.
  Mi to przypomina poprawność polityczną, która polega na tym by goowno dotknąć z tej czystej strony 🙂

 84. Na marginesie

  „Co do Ochmana w Gazecie Wrocławskiej – to redaktor już zapewne wywąchał, skąd wiatr wieje.”

  Tak, redaktor niewątpliwie ma tzw czuja.

 85. Na marginesie

  „Bez powodzenia…”

  Co zrobić skoro kurs narodowy redaktora Gazety Wrocławskiej tak chwyta za serce.

 86. Dobra rada, tylko zamknąć oczka i zacisnąć piąsteczki 🙂

  Bezdomny w Berlinie
  qu*wiąc się nie zginie.

 87. Na marginesie
  22 stycznia o godz. 22:56
  Ein Berliner – przepis kulinarny

  🙂

  wiener schnitzel

 88. Make a cross on your abdomen,
  When in Rome do like a Ro.m.an…

  https://www.youtube.com/watch?v=pvhYqeGp_Do

  Lehrer świetny. Więcej grzechów nie pamiętam.
  🙂

 89. Na marginesie

  rondo alla turca (muzyka do łatwej konsumpcji)

  https://www.youtube.com/watch?v=Cy10pGVmc20

 90. Dużo tu dzisiaj Kobitki duende ; widać że się cieszy z wygranej J Bidena
  teraz będzie mu zdecydowanie łatwiej w Hameryce żyć .

  https://www.lewrockwell.com/2021/01/no_author/the-new-domestic-war-on-terror-is-coming/

  Tu masz linka które tak lubisz .

 91. Ja niczego nie zazdroszczę Ameryce a wręcz przeciwnie , cieszę się
  każdego dnia że w Ameryce nie mieszkam .
  Mieszkam w raju , to czy może być gdzieś lepiej ? .

  https://www.youtube.com/watch?v=3urJMGYbCYw

 92. Tomasz Wróblewski ; co czeka Amerykę po wygranej J Bidena .

  https://www.youtube.com/watch?v=zvmyrREGDtM

 93. Przez kolejne 4 dni temperatura ma być ponad 35 C , dobry czas
  aby iść na beach .

  https://www.youtube.com/watch?v=nWUGuvEq-hM

 94. Ziobro spowodował ubezwłasnowolnienie Polaka zamieszkałego za granicą, a sąd wydał zgodę na jego sprowadzenie do kraju… Tak sobie myślę prywatnie… przeciwnicy Kaczyńskiego na blogu śpijcie z otwartymi oczami…

 95. Historia Ameryki przypomina wyprawy Wikingów… przypłynęli… zobaczyli miejscowych… wyrżnęli w pień i osadzili się… a czepiają się Donbasu… o innych zdobyczach terytorialnych nie wspomnę… Tak sobie myślę prywatnie… zbrodnie ludobójstwa nie przedawniają się… nie zazdroszczę agresorowi…

 96. Prof. Sadurski: Kroki wobec prokuratorów mają cechy okrucieństwa gangu, bezwzględnej mafii

  https://wyborcza.pl/7,82983,26713586,prof-sadurski-kroki-wobec-prokuratorow-maja-cechy-okrucienstwa.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.2.duzy

  ukajali22.01.2021, 18:04
  Dobre, mądre i pozbawione koniunkturalnych eufemizmów wyłożenie status quo vadis Polonia przez prof. Sadurskiego, w formie przystępnej publicystycznie, przywracają wiarę w elity i inteligencję dostępne (jeszcze) Polsce.
  To są teksty i sprawy, dla których istnienie takich mediów jak Wyborcza utrzymuje swój sens.
  Chciałbym, aby moja Gazeta skupiła się na tego typu publikacjach, oszczędzając nam większości innych, coraz bardziej tabloidowych.

 97. wstrząsający wywiad z panią prokurator Wrzosek. I proszę postawić się w jej sytuacji, proszę wejść w jej buty. Oto pan, pani dostaje zlecenie od swojego przełożonego, że za półtora dnia ma się stawić do pracy w miejscowości 300 km od pani domu, w którym ma pani dzieci, od domu, w którym ma pani być może starszych rodziców, którymi się należy opiekować, od wszelkich innych uzależnień i zobowiązań. Jest to okrucieństwo i zastanawiam się, z czego to wynika.

  I nie jest to tylko kwestia działań prokuratora krajowego, czyli pana Bogdana Święczkowskiego, ale przede wszystkim prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, któremu to zostanie zapamiętane i zapisane.

  https://wyborcza.pl/7,75398,26708761,my-sie-nie-przestraszymy-nie-zrezygnujemy-z-dzialalnosci.html

  Ziobro ma krew na rekach

 98. Andrzej Duda w TVN 24…. nie rozmawiał z Donaldem Trumpem od czasu jego przegranych wyborów, ale dobrze ocenia jego prezydenturę.
  …. oczywiście bardzo lubiłem Donalda Trumpa, ….
  Zapytany przez prowadzącego o przenoszenie niepokornych prokuratorów odpowiedział: – Każdy ma wolność wyboru zawodu, zawód prawniczy można zmienić, i jeżeli prokuratorom jest tak źle, to można zmienić zawód

  krytyczny10 22.01.2021, 20:24
  Zapomniał , ze Trumpowi gratulował pierwszego dnia po podaniu wyniku wyborów przez media. Tzn ze wtedy nie bylo dojrzałej demokracji. Sieczka w głowie. brak slow i szkoda o tym osobniku mowic.

  Faszyści u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 99. Przeglądając komentarze ze zdziwieniem trafiłam na krytykę Donalda Tuska, że w języku niemieckim złożył życzenia swoim kolegom Niemcom i do tego zrobił to będąc w Gdańsku.

  Musiałam to kilka razy przeczytać, bo wydawało mi się, że nie zrozumiałam właściwie.

  Ludzie, tylko ktoś niesamowicie zakompleksiony coś takiego wymysli.
  Nie mówiąc o kompletnym braku znajomości kurtuazji.

  I tym zajmują się polskie gazety?
  Tylko pogratulować.
  Przypuszczam, ze gdyby nie było odbiorców takich „rewelacji” to nawet najwięksi durnie by o tym nie pisali.

  To że naczelna kaczka nie spika w żadnym języku, to nie znaczy że należy w czambół potępiać tych, którzy zadali sobie trud i nauczyli się więcej aniżeli „ojkofobia” i inne takie mniej znane słówka.

  Wyraźna zazdrość z koszmarnymi kompleksami połączona.
  O braku kultury nawet nie warto zaczynać.

  Ręce opadają.

 100. @bezdomny

  „Ich bin ein Berliner”
  to cytat z przemówienia JFK w zachodnim Berlinie w 1963 roku.

  Bardzo znana fraza.

 101. @ahasverus

  “Berliner,” ma podwójne znaczenie.
  Dla wielu Niemców oznacza nie tylko kogoś kto jest mieszkańcem Berlina, ale także pączka z dżemem w środku.
  Pełna nazwa tego pączka to:
  “Berliner Pfannkuchen” .
  Podobnie jak:
  “frankfurters” z Frankfurtu albo “hamburgers” z Hamburga.

 102. 404
  Ale nie w tym sensie, że jest berlinczykiem. Posłuchaj O-Ton : https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Kennedy_berliner.ogg

 103. Cóż jednak może dobitniej świadczyć o wadze Nawalnego na kremlowskich szalach niż stworzony w administracji putinowskiej i aktywnie działający od lat wydział do przeciwdziałania i neutralizacji opozycjonisty? Chyba jeszcze tylko zebrany na Łubiance chemiczny pluton egzekucyjny, który od co najmniej czterech lat ugania się z nowiczokiem za „obiektem”.
  A uganiają się nie tylko oni. Gdy skrytobójcy 20 sierpnia otruli w Tomsku Nawalnego, dziennik „Moskowskij Komsomolec” opublikował raporty patroli policyjnych, które śledziły przeciwnika Kremla w czasie jego podróży po Syberii.

  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26713162,obowiazkowy-punkt-wizyty-u-nawalnych-wylamywanie-drzwi.html#weekend#S.W-K.C-B.1-L.1.duzy

  bra-tanki23.01.2021, 07:29
  Jeszcio niemnoga, jeszcio ciut ciut i ten artykuł, po zmianie nazwisk na polskie, będzie opowieścią o kaczyńskim, ziobrze, morawieckim i ich ochroniarzach rozwalających drzwi lidera opozycji.
  Jak się pojawi, bo pislam i jego gończy już są.

 104. Teraz przeczytałam kolejne wypowiedzi i okazało się, że wcześniej już inni podeszli do spraw, o których sie wypowiedziałam.

  Czasem czytam tylko wybrane posty i stąd zamieszanie
  Piszę o tym co by uprzedzić tych, którzy zaraz podniosą krzyk, ze to już wszyscy wiedzą.

 105. 404

  Metoda dyskusji pissdzielstwa:

  Przypisać komuś jakąś bzdurę, a potem młócić na okrągło jaka to głupota.

  ( patrz: Bielan, Jaki i tutejszy chujek)

 106. „Ruskie pierogi” z Polski… ryba po grecku z Polski… hamburgery, to wersja rosyjskiego tatara na ciepło z Rosji… Moskole… pamiątka po jeńcach rosyjskich z Podhala… Tak sobie myślę prywatnie o patronatach… o zupie kuroniówce nie wspomnę…

 107. @bezdomny

  Kennedy w swoim przemówieniu odwołał się do starożytności przywołując: civis r o m a n u s sum co znaczy „Jestem R z y m i a n i n em ”
  co było wówczas z dumą wypowiadane.
  A w czasie nasilenia zimnej wojny Kennedy chciał podkreślić, że wszyscy wolni ludzie , gdziekolwiek by oni nie byli, są „obywatelami Berlina”
  I wtedy dodał:
  dlatego też ja, jako wolny człowiek z dumą wypowiadam słowa:
  „Jestem B e r l i c z y k i e m”

 108. A poniżej ten fragment w oryginale:
  Two thousand years ago, the proudest boast was civis R o m a n u s sum [„I am a R o m a n citizen”]. Today, in the world of freedom, the proudest boast is „Ich bin ein Berliner!”… All free men, wherever they may live, are citizens of Berlin, and therefore, as a free man, I take pride in the words „Ich bin ein Berliner!”

 109. 404

  szkoda czasu, ale jak już tak koniecznie

  „Jestem B e r l i c z y k i e m” ??

 110. Histeria wokół umierającego Polaka w Anglii… Tak sobie myślę prywatnie… wszak śmierć prowadzi do zbawienia… Odszedłem… a tak żyć chciałem… Pan Bóg tak kazał… odejść musiałem… Memento mori…!

 111. Relacje TV Rain/Dozhd z protestow w Rosji.

  ___________

  Навальный. Протесты. 23 января / Спецэфир Дождя
  https://www.youtube.com/watch?v=7-rkmvV9zKE

 112. Od Wladywostoku, Irkucka, Czelabinska, Ufy…az po plac Puszkina (Moskwa), ktory jest blokowany przez sily porzadkowe.
  Nawalny vs sily porzadkowe calej Rosyjskiej Federacji.

 113. Męczeństwo braci Rosińskich. Kto zrobił przerażające zdjęcie, na którym bolszewicy bestialsko mordują polskiego żołnierza?

  Wykastrowany mężczyzna powieszony za nogę na drzewie z kijem wepchniętym w odbyt. Pod jego głową płonie ognisko. Wierzga, a im bardziej się rzuca, tym głębiej żerdź rani jego wnętrzności.

  https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,26703545,meczenstwo-braci-rosinskich-kto-zrobil-przerazajace-zdjecie.html#weekend#S.W-K.C-B.4-L.1.maly

  tak na zdrowy rozum,

  Putin jest lepszy??

 114. Komentarz do artykułu, specjalnie dla

  klarneta z czerepem *****

  pedro.666 23.01.2021, 07:14
  „Wykastrowany mężczyzna powieszony za nogę na drzewie z kijem wepchniętym w odbyt. Pod jego głową płonie ognisko. Wierzga, a im bardziej się rzuca, tym głębiej żerdź rani jego wnętrzności. Czerwonoarmiści wokół wyglądają na spokojnych.”

  Tak mniej więcej opisywał rewolucję bolszewicką Żeromski w „Przedwiośniu”. Tamara Łempicka z kolei opisywała ową rewolucję jako „permanentne patroszenie ciężarnych kobiet”. Przy czym ten żołnierz na zdjęciu to był akurat wróg bolszewików, ale im często było wszystko jedno, kogo akurat patroszą. Definicja wroga była nader płynna.

  Dlatego właśnie nie podobają mi się fani owej rewolucji, tak jak i marzyciele marzący o jakiejś kolejnej – wszystko jedno – lewackiej, czy prawackiej.

 115. Drogi Stwórco,
  W minionym roku powołałeś do siebie mojego ulubionego kompozytora Ennio Morricone, mojego ulubionego koszykarza Kobe Bryanta, mojego ulubionego aktora Seana Connery’ego i mojego ulubionego piłkarza Diego Armando Maradonę.
  Z tej okazji – moi ulubieni politycy to: Recep Tayyip Erdoğan, Kim Jong-un, Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro…

 116. @
  GajiowyM.

  Domine, exaudi vocem meam!

 117. ozzy
  Pamietasz byc moze dyskusje z nieodzalowanym SM@, na temet kawiarowej francuskiej lewicy. Gdzie naturalnie dostalem za swoje (za moje). Moze slyszales o aferze Olivier Duhamel. Poniewaz czytasz czasamo Boulevard Voltaire, je t’adresse ceci
  https://www.bvoltaire.fr/jack-lang-et-laffaire-duhamel-je-ne-frequente-pas-ces-milieux-je-vis-en-dehors-de-tout-ca/
  Olivier Duhamel, sztandar francuskiej lewicy post 68 , gwalcil swojego maloletniego pasierba, syna B Kouchner’a. To nie sa plotki z salonu fryzjera, lecz akty polityczne i kryminalne. Gdyz te osoby decydowaly o polityce we Francji przez dziesiatki lat, a ze srtony mediow byla calkowita omerta. Seksulne wycieczki blazna Trumpa z putes z filmow X to pikus w porownaniu z tym. Teraz W-E, wiec bedzie wkrotce cos o Francji. Wcale nie wesolo. Na razie musze zrobic z zona Mohnkäsekuchen.

 118. @ozzy podżega, dlatego jego „misja” na blogu jeszcze nie dobiegła końca.

 119. Nabijanie Olbrychskiego na pal… opalony, aby nie było zakażenia… jest lekturą szkolną… Tak sobie myślę prywatnie, że w obecnej dobie tylko w Guantanamo gwałcą taboretem i psami… czasem wpuszczają szczura…

 120. @Blackley, jak piszą Kudaibergen is known for his wide vocal range[3] of 6 octaves and 5 semitones (A1-D8).
  https://www.youtube.com/watch?v=YxT8ANPgBJA

 121. „mruganie jest odruchem bezwarunkowym. Rodzina w Polsce przedstawiła też opinię lekarza, który twierdzi, że pacjent może odzyskać zdrowie. Należy jednak zaznaczyć, że lekarz jest księdzem katolickim i nie widział nawet dokumentacji medycznej Polaka. ”
  https://www.youtube.com/watch?v=PU5PwOHJfoA

 122. adam100
  23 stycznia o godz. 9:00

  Powodem działań organów ścigania jest zdaniem Nawalnego to, że zbliża się do końca termin kary w zawieszeniu, na którą został skazany w 2017 roku. Wyrok ten obowiązuje do końca 2020 roku.
  Czyli działania w Rosji mają jakieś tam podstawy , a na naszym podwórku
  Giertych zostaje bezpodstawnie aresztowany i nie dość, że przeszukano mu mieszkanie i zabrano elektronikę i dokumenty, to zrobiono to łamiąc zasadę obowiązująca w Polsce, że musi być zabezpieczona tajemnica adwokacka i przy zabezpieczaniu muszą być obecni przedstawiciele adwokatury by nad tym czuwać.
  Mamy już wyrok sądowy w Polsce – Giertych niewinny i co i nic wadze dokonujące bezprawia mają się dobrze

 123. @ahasverus

  obojetnie z jakiej opcji politycznej pochodzi przestepca seksualny, pedofil itd – ale to jest sprawa wymiaru sprawiedliwosci a nie pewna pani powiedziala – jego miejsce jest w wiezieniu a nie na forach politycznych czy kulturalnych.
  Zapewne znasz publikcaje Venessy Springory, „Le Consentement”, ed. Grasset i casus pisarza Gabriela Matzneffa, ktory otwarcie polowal na malolatki (autorka miala wowczas lat 13). Bylo takie haslo w Maju 68: ” Zabrania sie zabraniac”. Sam Matzneff bez zadnej
  zenady w swoich dziennikach pisal w swoich „flirtach” z malolatami na Filipinach.

  Tekst ponizszy opublikowany w „L’ Express” z 2.01.2020.
  Gabriel Matzneff : „Elle tente de faire de moi un pervers, un prédateur”

  Nie jestem zwolennikiem odpowiedzialnosci zbiorowej i komparystyki prawniczej czy tez
  typu ” a u was bija Murzynow…”

  Trzymaj sie!

 124. Prof. Horban dla „Wprost”: W Polsce mamy system jak w Izraelu. Tylko szczepionek jest mało.
  czyżby sugerował że w izraelu jet taki sam burdel jak w Polsce?

 125. maciek.g
  23 stycznia o godz. 11:48
  adam100
  23 stycznia o godz. 9:00
  Powodem działań organów ścigania jest zdaniem Nawalnego to, że zbliża się do końca termin kary w zawieszeniu, na którą został skazany w 2017 roku. Wyrok ten obowiązuje do końca 2020 roku.Czyli działania w Rosji mają jakieś tam podstawy ,

  Wybacz, co ty bredzisz??

  Czy „nieobowiązujący” wyrok (mamy rok 2021) to można tak trochę naciągnąć. Tylko za co? Za uszy 🙁

 126. Myślę, że Donald Tusk jest rzadkim typem polityka, który zyskał sobie na tyle mocną pozycję na arenie międzynarodowej, że trochę byłoby go szkoda na ten kociołek krajowy. My nie mamy zbyt wielu polityków, którzy wybili się na mocną pozycję na arenie międzynarodowej. Może nawet w ogóle nie mamy w tej chwili. Z punktu widzenia Polski, uważam, że trochę byłoby go szkoda
  – stwierdził Bronisław Komorowski

 127. Spostrzeżenia nieinwazyjne z kraju i ze świata

  Rosjanka pobiła rekord świata przypływając pod lodem 85 metrów, a ma ambicje przepłynąć 100 metrów. To wielki wyczyn. Przypomnę, że niedawno pewien obywatel zamierzał przepłynąć pod lodem 4 metry (od przerębli do przerębli) i się utopił.

  W mediach wielkim powodzeniem cieszy się amerykański senator Brenie Sanders. Zasłynął grubymi wełnianymi rękawicami na zaprzysiężeniu Joe Bidena. Rękawice te zrobione były z wełny pochodzącej ze starych używanych swetrów i są podszyte polarem wykonanym z włókien butelek z recyklingu. Otrzymał je dwa lata temu od nauczycielki Jen Ellis. Teraz każdy chce mieć z senatorem selfie. Tymczasem nowy amerykański prezydent otacza się kobietami, a w jego rządzie znalazła się nawet reprezentantka rodzimej ludności.

  W porannej telewizji ciekawe opowiadania o Boliwii, państwie skolonizowanym kiedyś przez Hiszpanów, a od XIX wieku targanym wojnami i przewrotami na szczytach władzy. Pominę politykę i przejdę do konkretów. Boliwia to kraj storczyków. Jest tam 1500 rodzajów storczyków, a Polka zajmująca się badaniami uważa, że może być jeszcze drugie tyle do odkrycia. Rodowity mieszkaniec oprowadzał nas po kraju i pokazywał zabytki. Jest tam m.in. kopia francuskiej wieży Eiffla.

 128. SSman z ruskiej ambasady,

  tak na zdrowy rozum

  Opublikuj jakieś zdjęcie ze szczurami.

  Putin będzie wtedy bardziej wiarygodny.

  ***** faszystów PiS w sojuszu z Putinem

 129. Słowianin Stanisław kolejny raz przypomina nam o amerykańskiej bazie na Kubie. Wszyscy poza SS do tej pory milczeli, a sprawa jest gardłowa. Mam nadzieję, że nowy amerykański prezydent zlikwiduję tą amerykańską bazę i odda kubańczykom to ich terytorium bez zbędnej zwłoki

 130. adam100
  23 stycznia o godz. 11:56

  W 2014 roku Nawalny został skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu za zdefraudowanie 30 mln rubli (536 tys. dolarów). Miał działać w ten sposób na szkodę firmy Yves Rocher. Taki sam wyrok usłyszał również jego brat Oleg, jednak w jego przypadku kara oznaczała bezwzględne pozbawienia wolności.
  17 stycznia 2021 Nawalny powrócił do Rosji. Rosyjski sąd aresztował Aleksieja Nawalnego na 30 dni.
  prokurator generalny Rosji Igor Krasnow. „Są wszelkie podstawy, by nazwać go osobą, która popełniła przestępstwo” – powiedział prokurator, pytany przez dziennik. Krasnow powołał się przy tym na „wydany kilka lat temu wyrok skazujący”.
  Adwokaci Aleksieja Nawalnego złożyli w czwartek apelację do Moskiewskiego Sądu Obwodowego od decyzji o jego areszcie na 30 dni – poinformował jeden z prawników, Wadim Kobziew. Obrońcy uważają, że rozprawa 18 stycznia odbyła się w sposób niezgodny z prawem.
  Na razie nie ma potwierdzenia by uznano linie obrony

  Czyli jednak wygląda to znacznie lepiej niz sprawa Giertycha.

 131. 404
  23 stycznia o godz. 8:32
  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, ale tu chodzi tylko o akcenty i spojrzenie mediów. Warto spojrzeć na mój pierwszy komentarz w sprawie, który spowodował krytyczne komentarze. Tusk mógł te gratulacje przekazać osobiście, z Brukseli, albo z Berlina. Mógł wcześniej lub później, jak prezydent Duda Joe Bidenowi, ale on musiał z Gdańska i to mu wytknięto. Reszta jak kula śniegowa
  Bez urazy, ostatecznie chyba wiedział co robi i nie stracił politycznego nosa, albo już chce na emeryturę i się odcina

 132. maciek.g
  23 stycznia o godz. 12:13
  Na razie nie ma potwierdzenia by uznano linie obrony
  Czyli jednak wygląda to znacznie lepiej niz sprawa Giertycha.

  Znowu mam odmienne zdanie.

  W Polsce są jeszcze niezależne sady. Wprawdzie mafia Krwawego Zbynia robi co może, żeby złamać sędziów i prokuratorów, to do końca im się jeszcze nie udało.

  Putin to kreatura o wschodniej mentalności (jak i Rosja).

  Na wschodzie (Chiny, Turcja, ) z nikim się nie ciaćkają. Jak Putin postanowi skazać Nawalnego, to tenże prawomocnie wylatuje w wiezieniu.

 133. Dziki Zachód… najechał na rdzenną ludność… co przypomina powstanie Israela na ziemiach arabskich… Tak sobie myślę prywatnie o zazdrości przybyszów… zamiast kupować od miejscowych wybrali co wybrali…

 134. Przeglądałam co piszą w The Times of Israel (gazeta izraelska)
  i natknęłam się na artykuł, który przypuszczam wielu na tym blogu zaciekawi.
  Dlatego postanowiłam go przetłumaczyć najdokładniej jak potrafiłam.
  Więc ewentualne pretensje proszę kierować do TToI, albo do autora artykułu

  ***

  Żydzi, których Biden wybrał na najwyższe stanowiska w swojej nowej administracji

  Od sekretarza stanu do prokuratora generalnego, zróżnicowany przekrój amerykańskiego żydostwa ma zapełnić miejsca przy stole nadchodzącego gabinetu prezydenta i w innych miejscach rządu
  Prezydent USA Joe Biden na długo przed dniem inauguracji przygotował listę z wybranymi przez siebie ludźmi na stanowiska sekretarzy gabinetu, asystentów i doradców, wśród których wielu jest Żydami.
  Wybory Bidena odzwierciedlają zróżnicowany przekrój amerykańskiego żydostwa, ludzi którzy posiadają wiedzę zebraną przez dziesięciolecia doświadczeń w rządzie, nauce, medycynie i prawie.
  Oto lista żydowskich nazwisk, które powinieneś znać, w czasie jak zaczyna się administracja Bidena.

  Anthony Blinken, sekretarz stanu
  Blinken, wieloletni doradca Bidena z obszernym resume w dyplomacji, jest pasierbem ocalałego z Holokaustu, którego historie ukształtowały jego światopogląd, a następnie decyzje polityczne, w tym na Bliskim Wschodzie. Trzyma się głównego nurtu demokratycznych poglądów na temat Izraela i powiedział we wtorek podczas przesłuchania potwierdzającego, że chce, aby Stany Zjednoczone ponownie przystąpiły do porozumienia nuklearnego z Iranem – i że skonsultuje się z Izraelem w sprawie polityki Iranu.

  David Cohen, zastępca dyrektora CIA
  Cohen, od dawna zaangażowany w sprawy i problemy żydowskie, zajmie stanowisko, które piastował za prezydenta Baracka Obamy. Nie wymaga zatwierdzenia przez Senat, co oznacza, że Bidena CIA ma czołowego eksperta w sprawach Iranu już od pierwszego dnia.

  Merrick Garland, prokurator generalny
  Garland został zablokowany przez Senat jako kandydat na sędziego do Sądu Najwyższego w ostatnim roku administracji Obamy. Teraz będzie wymagał zatwierdzenia przez Senat, aby zostać najważniejszym prawnikiem w kraju. W swoim przemówieniu po nominacji wspomniał o swoich dziadkach, którzy uciekli przed antysemityzmem w Europie przed przybyciem do USA.

  Avril Haines, dyrektor National Intelligence
  Haines była zastępcą dyrektora CIA pod rządami Obamy i Biden podobno uważał ją za kierownika tej agencji. Jej matką była żydowską malarką Adrian Rappin (pierwotnie Rappaport), a jej nieżydowski ojciec napisał kiedyś w relacji o podróży z Haines do Izraela, że nominatka identyfikuje się jako Żydówka.

  Ronald Klain, szef sztabu (szef gabinetu)
  Klain, wieloletni doradca Bidena, który był pierwszym głównym mianowanym przez prezydenta elekta już w listopadzie, wcześniej był szefem gabinetu Bidena, kiedy ten był wiceprezydentem, oraz wiceprezydenta Al Gorea. Utrzymuje więzi ze swoją synagogą z dzieciństwa w Indianapolis, gdzie nauczył się wielu fragmentów Tory do swojej bar micwy i mówił o swoim zaangażowaniu w wychowywanie swoich dzieci w żydowskiej tradycji.

  Eric Lander, dyrektor Biura ds. Nauki i Polityki Technologicznej
  Lander, czołowy genetyk, będzie wymagał zatwierdzenia przez Senat po tym, jak Biden podniósł jego pozycję do pozycji rządowej. Po tym, jak został skrytykowany za toast na rzecz Jamesa Watsona, naukowieca, któremu przypisuje się odkrycie kształtu DNA a któryto również wyrażał rasistowskie i seksistowskie poglądy, Lander powiedział, że on również był przedmiotem antysemickich komentarzy Watsona.

  Rachel Levine, zastępca sekretarza zdrowia
  Levine, wychowana w konserwatywnym żydowskim domu w Massachusetts, ostatnio była sekretarzem zdrowia Pensylwanii. Jest pierwszą znaną osobą transpłciową nominowaną na stanowisko wymagające zatwierdzenia przez Senat.

  Alejandro Mayorkas, sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego
  Mayorkas, lat 60, zastępca sekretarza bezpieczeństwa wewnętrznego za prezydenta Baracka Obamy, urodził się na Kubie jako syn kubańskiego Żyda i matki Żydówki pochądzącej z Rumunii, której udało się uciec przed Holokaustem.
  Ściśle współpracował z grupami żydowskimi i często mówił o konkretnych zagrożeniach stojących przed amerykańskimi Żydami.
  Szereg grup żydowskich zabiegało o szybkie potwierdzenie jego kandydatury przez Senat, motywując zagrożeniem ekstremistycznej przemocy w związku ze zmianą prezydenckiej ekipy, ale republikański senator, który był jednym z tych co poparli unieważnienie wyników wyborów, we wtorek zablokował tę możliwość.

  Anne Neuberger, dyrektor ds. bezpieczeństwa cybernetycznego w Agencji Bezpieczeństwa Narodowego
  Neuberger, ortodoksyjna Żydówka pochodząca z Brooklynu, gdzie uczyła się w szkołach ortodoksyjnych, pracuje w NSA od ponad dziesięciu lat. Pomogała w utworzeniu amerykańskiego dowództwa cybernetycznego i pracowała jako dyrektor ds. ryzyka, gdzie kierowała działaniami agencji w zakresie bezpieczeństwa wyborów w amerykańskim dowództwie cybernetycznym i pracowała też jako dyrektor ds. Ryzyka, gdzie kierowała działaniami agencji w zakresie bezpieczeństwa midterm wyborów w 2018 roku.

  Wendy Sherman, zastępca sekretarza stanu
  Sherman była głównym negocjatorem umowy nuklearnej z Iranem z 2015 r. I podjęła inicjatywę przekonywania do tej umowy społeczności żydowskich i proizraelskich, opisywała później napięcia z Izraelem i z niektórymi amerykańskimi grupami żydowskimi w związku z tą umową jako „bardzo, bardzo bolesne”. Odegrała także rolę w wykuwaniu platformy Partii Demokratycznej na tradycyjne proizraelskie linie.

  Janet Yellen, sekretarz skarbu
  Yellen przeszła już do historii jako pierwsza kobieta będąca przewodniczącą Rezerwy Federalnej, ale teraz została mianowana pierwszą kobietą na stanowisko sekretarza skarbu. Szanowana centrystka była jedną z trzech Żydów przedstawionych i zaatakowanych w reklamie Trumpa z 2016 roku, reklama ta odzwierciedlała długotrwałe antysemickie cliché.

  A poniżej link do artykułu, który starałam się przetłumaczyć:

  All the Jews Biden has tapped for top roles in his new administration
  https://www.timesofisrael.com/all-the-jews-biden-has-tapped-for-top-roles-in-his-new-administration/

  Ps. Jak na niecałe dwa procent społeczeństwa, to trzeba przyznać, że bardzo wielu Żydów zajmuje ważne role w rządzie amerykańskim.
  W powyższym artykule wymieniono tylko te osoby co zajmują najwyższe stanowiska w rządzie. A jak wcześniej wspomniano jest również wielu asystentów, doradców, itp ..

 135. 404
  23 stycznia o godz. 12:40
  W rzeczywistości to lista podżegaczy wojennych

 136. Spostrzeżenia nieinwazyjne ( bo przedawnione i na szczęście nie wyraźne ) z kraju i ze świata na oko , starego

  Pominę politykę i przejdę do konkretnych domysłów . Rosja to kraj bez storczyków. Nie ma tam żadnego

  https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,26703545,meczenstwo-braci-rosinskich-kto-zrobil-przerazajace-zdjecie.html#weekend#S.W-K.C-B.4-L.1.maly#s=BoxWyboImg2

 137. @ls42
  23 stycznia o godz. 12:25

  Dziwię się, że w dalszym ciągu upierasz się przy zdaniu, że z Gdańska ktoś, wszystko jedno kto, nie może zadzwonić do Niemca, żeby mu po niemiecku złozyć życzenia.
  To w Polsce uważa się, że z Gdańska to nie można po niemiecku życzeń składać?
  Znaczy tłumacza trzeba zatrudnić do takiej okazji?
  Czy też tylko z Brukseli Polacy zdecydowali że Donald Tusk może życzenia składać?
  A z Brukseli to już może mówić po niemiecku, czy stamtąd też nie?

  Czy nie przyszło tym mądrym inaczej do głowy, że znajomość języków obcych to nie jest zła sprawa, a przeciwnie dobrze jest móc się innymi językami posługiwac

  Dyplomata/polityk POWINIEN znać obce języki!
  Inaczej z niego dupa a nie dyplomata.
  Może sobie jedynie w swoim polskim kółku pogadać, tak jak Kępy i Bełatka z broszkami. Siedzą w tej Brukseli tylko po kasę, bo pożytku z nich żadnego. Tam jest szalenie ważne móc się komunikować z innymi.
  Nie tylko na izbie obrad z tłumaczem
  My God!

  Doprawdy I’m speechless

 138. Relacje (youtube) z manifestacji w obronie Nawalnego oglada na niezaleznym kanale
  TV Rain/Dozd — 430.000
  a tymczasem na Russia Today — 1400

 139. ozzy
  23 stycznia o godz. 11:49
  Moze tak przejdzie
  Miedzy M.o.h.l a Ku.c.h.en: Odpowiedzialnosc zbiorowa to cecha re.zi.mo.w to.t.ali.ta.rnych. Szczegolnie st.ali.no.wski. Problemem jest , ze les ar.riv.iste.s opanowali francuska le.wice. Nastepcy Je.a.n Jau.rès to M.itt.er.ra.nd, Ca.m.ba.dé.lis, Co.h.n-Be.ndi.t, Ho.lla.nde, La.ng, D.S.K, K.ou.c.h.ne.r. Szm.al, s. e .k.s, paille.ttes, festival de Cannes. Proletari.usz to dla nich ple.bs smierdzacy Gi.ta.ne.s bez filtra i kiepskim winem. Oficjalnie PS nie identyfikuje sie juz nawet z tzw cla.sse o.uvrière. O PC nie ma co mowic: oligoéléments polityczne. Skrajna lewica , czesto wyraznie a.nt.y.s.emi.cka, ( otoczenie Melan.chon), broni takich lewicowych idei jak i.s.la.mis.me, maria.ge pour tous, G.PA, ataki na policje. An.tys.emi.yzm atawi.styczny: Zy.dz.i=pien.iadze.=ban.ki=fi.na.sj.era=wladza globalna.
  To zreszta jest ciekawe: tradycyjnie lewica byla za silnym panstwem, broniacym obywateli. Obecna tendencja jest raczej „a.nar.ch.istyczna”: panstwo jako wrog wolnosci indywiduum.
  Ma.tzneff byl pod ochrona wiele lat. M.e to.o zburzylo te bariery. On byl gosciem u Bern.ard Pi.vot na rowni z Ger.e.mkiem czy Sol.zen.icynem. Bardzo dobrze, ze jest teraz pod pregie.em. C.oh.n-Be.ndit pisal o int.ymnych rel.cj.ach z dzie.wczynkami i nadal jest zapra.sz.ny przed kamery. Jego zdanie „Nie me nic bardziej er.otyc.zn.ego, jak byc rozbi.era.nym przez dziewczynke”. O zabawach w roz.porku z chlopcami w przedszkolu nie wspomne. Jak mowil Sienkiewicz: „Pisac Hadko”.

 140. ozzy
  czesc druga

  *Nie wiedzialem ze Cap.ek, „Inwa.zja potworow” byla przetlumaczona na francuski. Nareszcie kupilem. Zapewne znasz. Polityczne Science Fiction. Czytalem to chyba 40 lat temu. Czy powtorna lektura nie zawiedzie?
  *Poza tym „1.9.8.4” O.rw.ella zostalo wydane jako komiks. Fi.do Nes.ti. Nawet niezle, Przytlaczajaca atmosfera bolszewickiej Rosji i III Rzeszy.
  *Syn kupil mi na gwiazdke „B.rlin” Jaso.n Lut.es. Przygnebiajace lecz ciekawe.
  *Pacjent, dobry znajomy, Niemiec, urodzony w Prusach Wschodnich niedaleko Elbing, Elblag, ofiarowal mi album „Fasczinierendes Ostpreussen” z pieknymi zdjeciami kiedys/teraz. Rzecz ciekawa: po polskiej stronie zachowaly sie „ichnie” koscioly, budynki, cmentarze, miasta. Widac, ze ostatnio dba sie o przeszlosc tych ziem, mimo , ze nie jest ona polska. W czesci rosyjskiej prawie wszystko zniszczone: sowieckie bloki..

 141. @Symetryczny
  23 stycznia o godz. 13:00

  Wiem, że Avril Haines w czasie kiedy była zastępcą dyrektora CIA za Obamy, uczestniczyła w planowaniu zamachów za pomocą dronów, a już w tym tygodniu obiecała przyjąć bardziej agresywne stanowisko wobec Chin.

  Teraz będzie miała więcej władzy jako Director of National Intelligence
  (Najważniejsza służba wywiadu, szpiegowska)

 142. Zabawny jest ten Nawalny.

 143. ahasverus

  „To zreszta jest ciekawe: tradycyjnie lewica byla za silnym panstwem, broniacym obywateli. Obecna tendencja jest raczej „a.nar.ch.istyczna”: panstwo jako wrog wolnosci indywiduum.”

  powyzszy fragment z Twojego postu a tradycyjna lewica – prosze podaj przyklady?
  Chyba nie ta lewica, ktora niegdys protestowala przeciw Izraelowi a milczala
  kiedy Palestynczycy byli mordowani w 1970 przez krola Jordanii w czasie „czernegp wrzesnia”, gdzie oni byli? Demonizowano Izrael a paranoje semantyczna i perwersja jezykowa wprowadzano do uzytku powszechnego.
  Tak. Tylko tyle,

 144. Jak powiedział Tusk: każdy z nas ma swój Kapitol i musi go bronić.

  Powiem wiecej.Kazdy ma swojego Trumpa i musi go gonic.

 145. 404

  a ilu Polakow w administracji Bidena?
  skad ta maniakalna sklonnosc w poszukiwaniu Zydow?

 146. @ozzy
  23 stycznia o godz. 13:43

  O co Ci chodzi?
  Przetłumaczyłam artykuł z izraelskiej gazety.
  Faktycznie procentowo jest duża liczba Żydów w rządzie amerykańskim.
  Co jest trochę dziwne, biorąc pod uwagę, że niecałe 2 %społeczeństwa stanowią.

  Poza tym tutaj się nie ukrywa swojego pochodzenia
  i jeżeli ktoś jest wybierany do jakichkolwiek władz, to podaje się jego pochodzenie. W Ameryce to jest normalne.

  Czy Ty przypadkiem nie cierpisz na jakieś kompleksy?
  A będąc w Szwecji, to podajesz się za Szweda z dziada pradziada?

  Nie rozumiem o co masz pretensje.
  Ps. każdy normalny obywatel chce wiedzieć jak najwięcej kto jest w rządzie. Co w tym dziwnego?

 147. ozzy
  23 stycznia o godz. 13:43
  polskich nazwisk to na razie w gabinecie Bidena nie widzę
  https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8074083,gabinet-joe-bidena-roznorodnosc.html

 148. Pierwszy etap państwa PiSu – prokuratura na żądanie
  Fakt sądowy (sprawa Giertycha) pokazujący jak rozumieją państwo prawa PiSowscy politycy.
  Państwo prawa dla nich, to przeszkoda, uciążliwość, lewacko-liberalna koncepcja, którą trzeba zdusić, zniszczyć, wypalić żelazem.

  Oto omówienie fragmentu uzasadnienia poznańskiego sądu dotyczącego bezprawnego aresztowania Giertycha na podstawie materiałów zebranych przez CBA, które zajęło się sprawą „na zlecenie” mimo, ze sprawa nie dotyczyła korupcji.

  wg onet.p,:
  „Według poznańskiego sądu przedmiotem śledztwa nie jest, ani na żadnym etapie postępowania nie był czyn, który mógłby zostać uznany za korupcję lub pozostający w związku z korupcją
  Prokuratura próbowała się bronić, tłumacząc, że „zawsze taki wątek może się pojawić”. Sąd odrzucił ten argument.”

  Jak prokuratura uzasadniała brak w przedmiocie śledztwa czynu, który mógłby być uznany za korupcję? – Nie było korupcji, ale zawsze taki wątek może się pojawić. Nie czyn, a wątek. Typowy PiSowski język – nie logika, a odwracanie kota ogonem, nie fakty, a insynuacje.

  Budowanie tak rozumianego państwa z prokuraturą „na żądanie” i sądami „na życzenie” jest naturalnym celem Jarosława Ka i jego wysokopodwórkowej ekipy.
  Oni uważają, że nie mogą mieć związanych prawem rąk w rządzeniu tymi paskudnikami, dlatego logiczne jest, że państwo prokuratorów „na żądanie” i sądów na usługach polityków jest koniecznością i po prostu im się należy.
  TJ

 149. tejot
  23 stycznia o godz. 14:15
  Budowanie tak rozumianego państwa z prokuraturą „na żądanie” i sądami „na życzenie” jest naturalnym celem Jarosława Ka i jego wysokopodwórkowej ekipy.

  Krwawy Zbynio dąży do swojego.

  Mafia nie śpi. Kamińskie, Świeczkowskie, Wąsiki prowokują, podsłuchują, a jak trzeba to mordują.

  Naszczalnik bratobójca
  Republika Braci Kaczyńskich

 150. – Łatwo rzucić ogólną sumę. Ja jednak podam kilka szczegółowych liczb. Od 16 października branża fitness straciła blisko 2,5 miliarda złotych. Z tarczy PFR 2.0, jak policzyliśmy, do branży trafi 380 milionów złotych. Z tarczy 6.0 dla pozostałych, którzy nie załapali się na tarczę 2.0, trafi 40 milionów. Łącznie nie mamy nawet pół miliarda – mówi Tomasz Napiórkowski, założyciel Polskiej Federacji Fitness. – Tarcza 6.0 to znikoma albo żadna pomoc. Dlatego przedsiębiorcy, otwierając się, nie ryzykują straty pomocy, bo jej praktycznie nie ma – dodaje Napiórkowski.

 151. Biden katolik kompletuje koszerny gabinet… wdzięczny za finansowanie kampanii wyborczej… Tak sobie myślę prywatnie o israelizacji jankesów… z ręką na sercu… pieniądz rządzi światem…

 152. Julie Nawalna tez bandyci zwinęli.

  ***** faszystów PiS w zmowie z Putinem

 153. …and now something different:
  „PACJENT Z CHOSZCZNA MIAŁ 10 PROMILI WE KRWI. DWUKROTNIE PRZEKROCZYŁ ŚMIERTELNĄ DAWKĘ”
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26714889,zachodniopomorskie-pacjent-mial-10-promili-alkoholu-we-krwi.html#do_w=57&do_v=67&do_a=330&s=BoxOpLink

  Chyba przestanę się natrząsać z wyborców PiS – ten gościu naprawdę mi zaimponował! Do dziś byłem zakompleksionym Polaczkiem, ciągle na klęczkach przed innymi nacjami, a teraz jestem Dumnym Polakiem! Również dzięki temu się nawróciłem – byłem ateistą, a teraz jestem wierzący, bo facet z Choszczna, jest lepszy od Chrystusa – wygrał z podwójną śmiercią, a Chrystus tylko z pojedynczą. Podejrzewam, że gdyby „pińcet plus” zwiększono do „tysionca plus”, to i 20 promili by przeżył.
  Ten gościu powinien jeździć po całym świecie i promować Polskę! Chwała Bohaterom. Niech Żyje Wielka Polska!

 154. Duda: policja ma być skuteczna… Tak sobie myślę prywatnie o wzajemnej zazdrości polityków o skuteczność policji… w ramach suwerenności władzy… ręka podniesiona na… zostanie… wirus czyha…

 155. jobrave

  A są tu tacy co się dziwią ze tylu Żydów u Bidena a Polaków na lekarstwo 🙂

  Oliwa nieżywa ….

 156. Banderowcy zazdroszczą Krymowi Mostu Krymskiego… taka wygoda… Tak sobie myślę prywatnie wystarczyło chcieć…

 157. ozzy
  23 stycznia o godz. 13:32
  Niezbyt cię rozumiem. Chcesz powiedzieć, że lewica zawsze była antyizraelska. ?
  Nie zanadto to znam. Wiem że obecna, bardzo chaotyczna lewica we Francji, taka nébuleuse, mgławica, jest często bardzo antysemicka. I pro-islamska. Być może znasz Edwy Plenel. Dawny szef Le Monde, On i jego wpływowe media to archetyp tej postawy. A vomir.
  Postaci , które ci podałem, to jedynie przykłady oportunizmu i braku moralności w polityce. Są tacy i po prawej stronie politycznego spektrum. Mutti Merkel jest być może nudna, ale w warunkach mojego państwa, byłoby to UFO.

 158. Wszystkim kolegom współczującym Ameryce – blogowe Jankesy, za troskę serdeczne dziękują. Zapewniam was, że słowa współczucia (nawet z ust gołodupca) – budują.

  Osobne słowa podziekowania kierujemy do wybitnego pisarza lewicowego, pana Tadzia (vel Bla) z Antypodów, który pomimo ewidentnego wodogłowia, potrafił odłożyć na swoje pierwsze, wymarzone mieszkanko.

 159. patroszenie… powtórzono na Wołyniu… o czym banderowcy na blogu milczą… Tak sobie myślę prywatnie o rusofobach na blogu z tryzubem na czaszce…

 160. @tejot 23 stycznia o godz. 14:15, @adam100 23 stycznia o godz. 14:27

  Budowanie tak rozumianego państwa z prokuraturą „na żądanie” i sądami „na życzenie” jest naturalnym celem Jarosława Ka i jego wysokopodwórkowej ekipy.

  Anne Applebaum w niedawnym wywiadzie dla “Polityki” mówi o polskich sądach właśnie:

  Nie wiem, ilu ludzi w Polsce już zdaje sobie sprawę, że ta polityka wobec sądów i Unii jest drogą do polexitu. Dla Unii brak w Polsce apolitycznych sądów to poważny problem. Bo Unia to imperium praworządności. Bez niej nie istnieje. Musi mieć pewność, że unijne przepisy dotyczące handlu czy jakości są we wszystkich krajach stosowane tak samo. Kiedy nie można liczyć w jakimś na egzekwowanie tego prawa przez sądy, to cały system się sypie. Taki kraj nie może być częścią wspólnego rynku. To jest fundamentalny czynnik. Wspólny rynek może łączyć państwa, które łączy wspólne rozumienie prawa. To jest warunek konieczny. Nie wiem, czy większość Polaków dostrzega tę zależność.

  I dalej:
  Ludzie myślą, że chodzi o jakieś kwestie symboliczne albo kulturowe. Na przykład małżeństwa jednopłciowe. A w ogóle nie o to chodzi. Rzecz w tym, czy reszta Unii może liczyć na polskie sądy, tak jak na niemieckie albo portugalskie. Czy polskie sądy będą apolityczne, kiedy przed polskim sądem na przykład Francuz będzie się sądził z polskim rządem

  Nic dodać, nic ująć.

 161. @jobrave 23 stycznia o godz. 15:09

  Kilka dni temu na LA opowiadano na wyścigi (nomen omen) o polskich kierowcach.
  Powiało grozą… I podobno poza Polską ci sami ludzie nawet umieją jeździć.

 162. ahasverus
  23 stycznia o godz. 15:47

  nie, skadze, bron Boze – bywala. To znaczy zdarzaly sie polityczne niechlubne meandry lewicy francuskiej.
  Jest na temat m.in. w ksiazce mojego „mentora” znakomitego publicysty, eseisty z „Kultury” paryskiej Leopolda Ungera (1922-2011) „Orzel i reszta” (widziane z Brukseli), Paryz 1988, piszacego w „Kulturze” pod pseudonimem „Brukselczyk”, pisywal do beligijskiego „Le Soir”. Byl film dokumentalny o nim a takze praca zbiorowa na temat jego pismiennictwa politycznego.

  PS

  Larry King, Veteran TV and Radio Host, Dead at 87
  Award-winning TV and radio host who became a household name on CNN show Larry King Live
  https://www.rollingstone.com/tv/tv-news/larry-king-dead-obit-828733/

 163. Bolszewicy… jakiej narodowości byli oprawcy… Tak sobie myślę prywatnie, że warto wiedzieć…

 164. Na marginesie
  23 stycznia o godz. 16:04
  Czy polskie sądy będą apolityczne, kiedy przed polskim sądem na przykład Francuz będzie się sądził z polskim rządem

  Nie będą, jak Krwawy Zbynio spacyfikuje wymiar sprawiedliwości.

  Już teraz taki oszust jak np. Henry „Szmalcownik” Czarnecki może sobie grac na nosie, bo prokuratura nie bada jego przekrętów unijnych. W Unii pewnie to widza a jak długo będą tolerować to inna sprawa.

 165. Dzisiaj kwadrans po czternastej. Wchodzimy razem na przejście dla pieszych. Ja się zatrzymałem widząc pędzący samochód, młody człowiek zrobił kilka kroków, gdy uderzony przekoziołkował na masce samochodu i upadł bezwładnie. Leży nieprzytomny. Mnóstwo ludzi, nikt nic nie widział. Nie mam przy sobie telefonu. Proszę aby ktoś zadzwonił po pogotowie i policję. Pochylają się nad leżącym na wznak człowiekiem bez przytomności. Ktoś podkłada szalik pod głowę, inny sprawdza czy nogi nie są połamane. Po kilkunastu minutach przyjeżdża karetka pogotowia, potem policja. Bierze moje namiary bo w tłumie jestem jedynym świadkiem. Mówię do policjanta, aby sprawdził nagrania w samochodzie. Piękny, nowy niemiecki samochód musi mieć pełny monitoring. Policjant mówi; nie mogę to byłoby naruszenie przepisów. Przecież niech się pan zapyta czy kierowca dysponuje takim urządzeniem. Nie mogę upiera się policjant. Osiedlowa ulica. Ograniczenie prędkości do 40 km/godz., ale prosty odcinek to samochody nabierają prędkości. Mój Anioł Stróż czuwał, zamiast ofiarą jestem tylko świadkiem nieszczęśliwego wypadku. Wszyscy uważają, że należy wprowadzić progi zwalniające na tym odcinku ulicy. Napiszę taki wniosek do prezydenta miasta

  PS. Takie wypadki możemy oglądać na filmach, w rzeczywistości to całkiem inaczej to wygląda i szkoda tych młodych ludzi i ofiary i kierowcy samochodu. Jeden i drugi powinien zachować się rozważniej

 166. Larry King…
  Ogladalam Larry King Live regularnie na CNN w okresie duzej popularnosci. Podobal mi sie jego styl prowadzenia rozmowy. Nieformalny, gdzie King zawsze byl autentycznie zainteresowany swoim gosciem.

 167. @ls42 23 stycznia o godz. 16:34
  Jeśli to było na przejściu dla pieszych – wina kierowcy jest i tak niepodważalna.
  Przynajmniej tak byłoby w Kanadzie…

 168. 404
  23 stycznia o godz. 14:06
  Opowiem Ci taką anegdotę
  Spotkało się dwóch dyrygentow. Pierwszy zaczął się przechwalać, że on nie jest antysemtą, bo w jego orkiestrze gra 25ciu muzyków.
  – A u ciebie, ilu ich masz ? zapytał
  -Nie mam pojęcia. Nigdy nie liczylem i nigdy nad tym się nie zastanawiałem

 169. adam100
  23 stycznia o godz. 14:43
  Szpieg Putina zabiera głos:

  Macierewicz: Nasza komisja wyjaśniła przyczyny dramatu smoleńskiego

  Mój komentarz
  Czyli hasło Jarosława Ka – prawda idzie do nas, jest już blisko – nadal obowiązuje w PiSie.

  Sytuacja staje się dla Jarosława i Antoniego coraz trudniejsza, starają się oni za wszelką cenę zamieść pod dywan, to co jest niezamiatalne, bowiem jest to mit wyprodukowany, rozpowszechniony przez PiS i funkcjonujący w społeczeństwie.

  Ze strony opozycji brak jakichkolwiek działań w tej sprawie, a jest widoczne, że PiS wije się, dwoi i troi w kłamstwach i jest to coraz poważniejszy problem wizerunkowy dla Kaczyńskiego, Macierewicza i reszty potakiwaczy w kłamstwie, który opozycja jak sparaliżowana oddaje walkowerem PiSowi.
  TJ

 170. Na marginesie
  23 stycznia o godz. 16:59
  Od dawna jeżdżę samochodem i był0 różnie, ale jako świadek z kilku metrów to dopiero pierwszy raz doświadczyłem takiego zdarzenia, dlatego o tym napisałem. Można wyciągać różne wnioski. Długie czekanie na karetkę pogotowia, czy policję. Ciekawe co zeznał kierowca samochodu i jakie będą następstwa u ofiary wypadku?

 171. Na marginesie
  Niepolityczni sędziowie we Francji. To marzenie. Poszukaj sprawy „mur des cons” Syndicat de la magistrature. Tu jest odwrotnie niz w Polsce. To siła polityczna niezalezna, wspolpracujaca ze « swoini » politykami, aby zniszczyć przeciwnika Doskonala symbioza.

 172. Zupełnie nie kumam, dlaczego jest tutaj cała masa negatywnych komentarzy na temat polskiej służby zdrowia. Czy narzekacze sami się tego rzemiosła domowym sposobem nauczyli, czy zostali przyuczeni na jakiś kursach 🙄

  Zadzwonił telefon. Tata (91) z drugiej strony informuje mnie, że przyszło zaproszenie na badania onkologiczne jakiś tam flaków.

  Komputer podobno wybrał mnie losowo i przyznano mi na któregoś marca termin z godziną, w centrum nokologicznym w Gdyni.

  On sam ma termin na szczepienie w drugiej połowie lutego.
  Nie chciałem go smucić, że takich jak on, tutaj przywożono i odwożono na koszt podatnika taksówkami ponad dwa tygodnie temu.

 173. @duende
  23 stycznia o godz. 15:51
  Widzę, ze w zapale dowalenia przeciwnikowi nawet nie przeczytałeś tego co zalinkowałeś.
  Poza tym to i tak głupi argument, sam wiesz.

 174. Ewa-Joanna
  23 stycznia o godz. 22:29

  Widzę, ze w zapale dowalenia przeciwnikowi nawet nie przeczytałeś tego co zalinkowałeś.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Nie przeczytał – bo w angielskim nie za bardzo ku maty , w PRL – u
  nauczono go dobrze języka polskiego i tak już zostało .

css.php