Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
PiS

1.02.2021
poniedziałek

Podatek kagańcowy

1 lutego 2021, poniedziałek,

Jak informuje portal braci Karnowskich, rząd „pracuje” nad podatkiem (zwanym „składką”) od wpływów reklamowych w mediach: od małych, tradycyjnych po wielkie koncerny. Podatkowy miecz Damoklesa już od pewnego czasu wisiał nad niezależnymi mediami, ale teraz udało się wymyślić pretekst tyleż zręczny, co cyniczny. Ma to być podatek „solidarnościowy”, który zasili fundusze na walkę z pandemią, jak również na promocję polskich osiągnięć w dziedzinie kultury i sportu.

Nowa danina jest grubymi nićmi szyta. Jest zgodna z zapowiedziami władz, że zabiorą się za media prywatne. Nie chodzi o pandemię ani o kulturę, tylko osłabienie lub wręcz zagłodzenie niezależnych mediów. Portal wPolityce donosi z satysfakcją, że podatkiem mają być też objęte tzw. media publiczne. Jest to zwyczajna demagogia, ponieważ media państwowe oraz prorządowe media prywatne są zasilane przez państwo – albo przez miliardy przyznawane TVP i Polskiemu Radiu, albo przez ogłoszenia instytucji państwowych.

Ten ostatni sposób jest tak nadużywany, że widziałem reklamy samolotów bojowych w prawicowych gazetach codziennych. Kto by miał je kupić? Media państwowe i prorządowe zapłacą podatek solidarnościowy bez zmrużenia oka, a subwencja przebrana za reklamy będzie odpowiednio wyższa. Media dyrektora Rydzyka też nie będą pokrzywdzone.

Natomiast media prywatne, niezależne, opozycyjne już są odcięte od ogłoszeń, reklam i zleceń na państwowe „raporty”, broszury, konferencje i inne hojnie opłacane usługi. Co z tego, że nowy podatek ma być proporcjonalny do wpływów reklamowych, skoro media państwowe operują miliardami i łatwiej im będzie zapłacić „składkę”?

Nowy podatek ma także uderzyć w media „zagraniczne”, będące własnością „obcego kapitału”, w tym niemieckiego i amerykańskiego – skądinąd naszych głównych sojuszników. Zjednoczona Prawica, zwłaszcza PiS, od dawna nie ukrywa awersji do mediów „obcego kapitału”. Nowy podatek obniży rentowność inwestycji w media w Polsce, i o to właśnie chodzi, żeby zniechęcić inwestorów w sektor medialny w naszym kraju.

Przy pomocy walki z pandemią można uzasadnić każdą daninę. Można by na ten cel przeznaczyć 70 mln wyrzuconych na wybory pocztowe i 70 mln wyrzuconych na respiratory. Ale główny cel nowego podatku nie jest finansowy, tylko polityczny. Chodzi o wyrzucenie obcego kapitału z mediów w Polsce, a także o zniszczenie mediów niezależnych. Zgodnie z doktryną Jarosława Kaczyńskiego dobre jest tylko to, co pozostaje pod kontrolą państwa lub jest jego własnością. Nie chodzi o pieniądze, tylko o pluralizm i o wolność słowa (!).

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 575

Dodaj komentarz »
 1. Media i wielu dziennikarzy wspierało podniesienie pensji minimalnej. Politycy wmawiali ludziom że to dla dobra ich i tych najmniej zarabiających. Trzymaczem parę dni temu przyszło do mnie pismo za spółdzielni z podwyżka opląty eksploatacyjnej z 1,65 do 1,9 zam mkw
  Uzasadniano to głównie wzrostem kosztów wynikłych z podniesienia pensji minimalnej.
  Szybko ludzie zorientuj się jak ich politycy oszukują i coraz mniej będzie się nabierać na te „wspaniale pomysły” rządu o których pisze autor bloga

 2. Obalono komunizm, aby wprowadzić komunie… W komunie był podatek od murków przed domem… a jeszcze wcześniej od komina… Tak sobie myślę prywatnie o „taczeryżmie” medialnym… wcześniej przeciwko związkom zawodowym za strajki…

 3. Tzw. media publiczne, jako że utrzymywane są z podatków i obowiązkowego abonamentu, w ogóle nie powinny mieć prawa nadawania reklam. Ich intensywność, nie mówiąc już o poziomie, jest udręką trudną do wytrzymania.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Opodatkować dyżurnych celebrytów nawiedzających media w celach reklamowych… prowokują do zakupów w zmowie z dziennikarzami… Tak sobie myślę prywatnie… dlaczego szary człowiek nie może liczyć na relację z zagrzybionego mieszkania z WC na piętrze… pod hasłem jak mieszka…

 6. Pracodawcy dowiadują się, na 3-4 dni przed zmianami przepisów, że będą mogli otworzyć muzea i galerie. Nikt nie przypuszczał, że muzea będą otwarte. Wszyscy liczyli, że restauracje i hotele będą otwarte w reżimie sanitarnym. Takie działania mogą prowadzić do buntu społecznego i otworzenia restauracji, siłowni, hoteli, ale już nie w reżimie sanitarnym – .

  Po co pisowi ten bunt? co na tym politycznie zyska ?
  Trudno nadążyć z myśleniem prezesa

 7. „Każdy ma prawo wyboru”
  Stwierdzenie to słyszeliśmy wielokrotnie, i powinniśmy zapamiętać na dłużej niż jedno zagajenie, bo przecież czasami spór idzie tylko o wypowiedziane słowa, nie mające żadnej mocy sprawczej.
  Niemcy w 1939 roku ruszyli na wschód, w 1940 roku na zachód, a w 1941 roku ponownie na wschód. To nie był dobry wybór, ale ostatecznie niewiele stracili. Kolumb aby dostać się na wschód wybrał drogę na zachód i widzimy czym to się skończyło.
  Dzisiaj mamy wybór, a nawet kilka propozycji wyboru
  https://www.msn.com/pl-pl/styl-zycia/travel/widoki-miast-z-ca%C5%82ego-%C5%9Bwiata/ss-AAJfWn7?ocid=ems.msn.dl.BrugesCanalBelgium&fullscreen=true#image=8

 8. Niezależne media są solæ w oku każdej władzy, która dąży do dyktatury. Te ciągotki do takiego sposobu sprawowania władzy w Polsce, rosną proporcjonalnie do zmniejszającej się popularności PiSu. A więc, albo na nowo zakochajcie się w PiSie, albo was się do tej miłości zmusi.
  Dobranoc Polsko, a krótko to sie nawet prawie wydawało, że Polska może być normalnym, demokratycznym, europejskim krajem. Niestety samodzierżawie jeszcze mocno tkwi w kościach i wypływa jak g.ówno na wierzch.

 9. Po co prezesowi ten bunt? Po co prezesowi ta składka?

  Pan Redaktor siedem razy odmienia słowo państwo w swym komentarzu. Państwowe są media, państwowe miliardy, państwowe instytucje, państwowe są raporty, broszury, konferencje i hojnie opłacane usługi. Szczodrze szafuje Pan Redaktor dość neutralnym, w kręgach „państowo-twórczych” rodaków nawet wielce pozytywnym pojęciem „państwa”. A to wszystko jest partyjne, PZPRawicowe i zarządzane z KC na Nowogrodzkiej. Ideologia partii jest równie słuszna, w pewnym sensie starsza niż marksizm-leninizm poprzedniczki z minionego reżimu.

  Ale jest zdanie jakby od Archimedesa, który wyskakuje z wanny: „główny cel nowego podatku nie jest finansowy, tylko polityczny”. Wszystko, co robi PiS jest polityczne. Od „500+” poprzez podatki i „unaradawianie mediów z obcym kapitałem”. Orzeczenie – które podmiotowi nie pasuje – jest polityczne. Morawiecki jako premier jest polityczny. Du*a jest polityczny. Suski … wszystko i wszyscy oni są polityczni. Kto się nie podporządkuje, ten jest wrogiem państwa, ludu, narodu, jest wrogiem politycznym.

 10. Minęły czasy kiedy od możliwości robotnika zależała szybkość przesuwu taśmy i wydajność pracy. Aby proces produkcji usprawnić konieczne było zastąpienie pracowników robotami, nie marudzą i nie kombinują.
  Inaczej z urzędnikami. Ci otrzymali wprawdzie lepsze wyposażenie biurowe i nowoczesną łączność, ale pojemność mózgowa i sprawność fizyczna od tego się nie zmieniła, a pole decyzji i tak pozostało ograniczone. Pytanie dlaczego Kaczyński postępuje tak czy inaczej pozostaje bez odpowiedzi. Nawet jego najbliżej połączeni politycy z pewnością tego nie wiedzą. Reguły budżetu są w zasadzie proste i jasne. Finanse powinny być czytelne. W globalnym systemie zbyt wiele namieszano by ukryć pewne niejasne wydatki. Można tylko domniemywać, że nasz system finansowy sprawny nie jest i coś mu dolega. Dlatego poszukuje się nowych źródeł dochodu. Jak w tej piosence „Pada deszczyk, pada, Pada sobie równo. Raz padnie na kwiatek, drugi raz na…góralu czy ci nie żal”

 11. Na marginesie
  31 stycznia o godz. 20:25
  Potraktowalas mnie lagodnie, a nie musialas. Dziekuje. Nie wiem dlaczego tak to napisalem, mialo to byc jako rzecz normalna, bo taka byla, ot historia zycia. Nie chcialbym pisac jak nasz geo o jego credit na studiach. Moze to po prostu podswiadome wspomnienia pewnej traumy indélébile.
  Pzdr

 12. PS: doskonaly artykul J Hartmana : Moralne wyłudzenie. Tak rząd dotuje Ojca Dyrektora

 13. I nie tylko! PiSlam będzie cenzurować serwisy społecznościowe. Zbynio w akcji…

  Ewa Siedlecka obok na blogu:

  Władza zamierza wprowadzić prawo, które pozwoli jej decydować, co może, a co nie może być publikowane w serwisach społecznościowych. (…)
  Minister Ziobro pokazał projekt do kamery, opowiedział o nim, co chciał – i schował. Teraz ujawnił, po wy.cie.ku projektu do internetu. I okazuje się, że z Radą Wolności Słowa będzie tak, jak z neoKRS: wyłoni ja rządząca większość, według własnej wrażliwości na wolność słowa. W projekcie bowiem czytamy, że owszem: skład Rady i jej przewodniczący mają być wyłaniani większością 3/5 głosów przez Sejm, ale jak się w pierwszym podejściu nie uda, to Sejm wybierze ich zwykłą większością.

 14. zamach stanu w Birmie (Myanmar)
  https://www.bbc.com/news/world-asia-55882489
  ciekawi mnie, czy Aung San Suu Kyi odzyska swoja reputacje, mocno nadszarpniętą ostatnio przez sprawy z uchodżcami Rohingya

 15. @ahasverus 1 lutego o godz. 16:59

  Ja to po prostu odebrałam jako nieco zakamuflowany sygnał “byłem wśród tych najlepszych!”
  Tak zupełnie bez żadnej chełpliwości, ale jednak niedwuznaczny komunikat.
  I to mi się szalenie spodobało. Ta forma przekazu 🙂

 16. @ahasverus 1 lutego o godz. 17:00

  A na blogu Hartman o WOŚP. Też dobre!

  Oto znalazło się w życiu społecznym Polaków coś uniwersalnego i wspólnotowego, niemalże święto – i to całkowicie poza kontrolą biskupów. Co gorsza, ta bluźniercza świeckość śmie wstępować na zastrzeżone dla władzy duchownej pole miłosierdzia! To są rzeczy niesłychane! I jak tu nie kochać Owsiaka? Ileż to dobrego robi on dla dzieci i dla świeckiej Polski. A jakże szkodzi Caritasowi! Czemu mamy się cieszyć tym ostatnim? Ano z tego samego powodu, dla którego Kościół na Caritas nie łoży, lecz na nim zarabia. Na Owsiaka też jakoś nie łoży. Byłoby to wszak cudzołóstwo.

 17. Jeszcze jeden PiSi gniot… Nowy ład. Coraz bardziej zalatuje PRL-em

  https://wyborcza.pl/7,75398,26740672,morawiecki-szykuje-nam-nowy-lad.html#s=BoxOpImg9

 18. Wiadomosci, ciag dalszy

  Reuters
  MON FEB 1, 2021 / 12:30 AM EST
  Kushner, Berkowitz nominated for Nobel peace prize for Israel deals

  Nominowal ich Dershowitz, zgodnie z przepisami komisji pokojowej, pracownik naukowy instytucji naukowej. Dershowitz jest chyba zwiazany z Harvard Law School. Nie wiem kto to jest Berkowitz. Wiem ze Dershowitz i Kushner to dwa szczury.

 19. Orca
  1 lutego o godz. 17:35
  „Nie wiem kto to jest Berkowitz.”

  może to ten Berkowitz?
  https://en.wikipedia.org/wiki/David_Berkowitz

 20. PA,

  🙂

  Right on 🙂

 21. Orca
  1 lutego o godz. 17:49
  tak mi się przypadkowo skojarzyło, bo zacząłem czytać „Wampira z Zagłebia”
  a tak na poważnie, to ten drugi zastąpił Jarreda… równie młody (przd czterdziestką) i dynamiczny jak Jarred, ale miał za mało czasu, aby się wykazac… może Tony B. da mu szansę… 🙂

 22. @Orca
  1 lutego o godz. 17:35

  Berkowitz, to jeden z czwórki ortodoksów, którzy w tajemnicy przed wszystkimi planowali/przygotowali warunki „pokoju” na Bliskim Wschodzie.
  Taki piętaszek Kushnera mundrali.
  To taki 1,50 w kapeluszu młodzian.
  Wcale mnie nie dziwi, ze oszust/manipulant Dershowitz podał ich na wydrę do nobilitowania przez Nobla.

  To kolejny przykład, ze Nobel przestaje reprezentować najwyższe standardy.
  To już się dzieje od dłuższego czasu.

  Dershowitz, to łobuz, który załapał się na Harwardzie, gdzie ślinił się wykładając w kółko i w kółko o gwałtach, tłumacząc i prowokując do dyskusji, jak nalezy bronić oskarzonego. Do tego stopnia, ze studenci nie wytrzymywali juz tego.
  W czasie rozwodu najpierw uzgodnił z lekarzami, ze jego żona nie całkiem ma dobrze pod sufitem, pomimo że początkowo lekarze mieli inną opinię, potem ją pozbawił praw do dzieci, po czym rypnął ją na podziale majątku.
  Wykończył kobietę tak, że popełniła samobójstwo.
  W poprzednim impiczmencie Trumpa występował w jego obronie, robiąc przed całym swiatem kpinę z Konstytucji, na której ponoć się zna.
  To, co bredził przechodziło najsmielsze koszmary konstytucjonalistów.
  Dokładnie, z poważną miną i ze swiętym oburzeniem wmawiał że czarne to białe.

  To tak w zarysie.
  Jeżeli znasz angielski, to wrzuć te nazwiska do wyszukiwarki i pojawi Ci się masę materiałów o tych jednostkach.

 23. PA,
  Czy ten wampir ma pomaranczowy zarost? 🙂 Agent Orange?

  Berkowitz jest na pewno utalentowany. Przeraza mnie tylko kontynuacja kultu trumpa, jak to napisal Reuters.

 24. Orca
  1 lutego o godz. 18:06

  „Czy ten wampir ma pomaranczowy zarost? Agent Orange?”

  była to prawdziwa sprawa, która elektryzowała polską publikę w czasach późnego omułki i wczesnego Gierka … podono nierozwiązana zagadka kryminalna… miałem w liceum nauczyciela, który tym żył i robił nam „update” od czasu do czasu…

 25. 404
  1 lutego o godz. 18:02
  ja znam Alana D. z jego broszurki „The Case for Israel”… na półce w każdej bibliotece w Kanadzie… i z filmu „Reversal of Fortune”…

 26. 404
  1 lutego o godz. 18:02
  „To taki 1,50 w kapeluszu młodzian.”
  nie lubisz niziołków.. 🙂

 27. @ahasverus

  Pisanie o swoich przeżyciach niestety niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa.
  Z dwóch powodów
  Pierwszy, to zakomleksieni, nie są w stanie znieść, że ktoś mógł coś więcej osiągnąć niz oni, więc będa taką osobę szarpać, żeby sobie udowodzić jej kosztem, że są bardziej od niej „wartościowi” pomimo swojej realnej miernoty.
  Drugi powód, to takie wiadomości, ci co mają wrodzoną podłość będa to przy każdej nadażającej się okazji wykorzystywać żeby jak to się mówi „dowalić”

  Ja BARDZO lubię kiedy ktoś pisze o swoich doświadczeniach, bez względu czego dotyczą.
  Jedyne, co nie proszona o radę powiem: miej to gdzieś, czy komuś się to podobi (sic), czy nie, czy forma wystarczająco pokorna czy nie.
  Ty jesteś kim jesteś i Ty masz decydować, nie oczekując na aprobatę, czy dezaprobatę.
  Zacznijmy w końcu być sobą, zamiast przymilać się domorosłym cenzorom.
  🙂

 28. PA,

  Na pewno fascynujaca historia tego wampira. Material na ksiazke lub film 🙂

  Na temat “omułki” 🙂

  Niedawno ktos wspomnial piosenke Augustowskie Noce.
  Poszukałam na youtube. Video zaczyna sie od portretu na scianie. Myslalam ze to wiecznie zywy towarzysz Lenin. Dopiero pozniej okazalo sie ze to jest rownie ponadczasowy “omułka”. 🙂

  Kora, Augustowskie Noce

  https://youtu.be/PFRs-OCTqmw

 29. Orca
  1 lutego o godz. 18:24
  „Na temat “omułki” „czasami coś przeskoczy… ale przynajmniej zabawne (mam nadzieję) 🙂

 30. @PA2155
  1 lutego o godz. 18:22

  Tak się sklada, że kurduple być może z tego powodu zakomleksieni , dużo zła potrafia zrobić. Co historia nawet pokazuje.
  A tego szczurka niedorobionego, to nawet jakby lepiej wyglądał, nie byłaby w stanie znosic. 🙂

 31. Orca
  1 lutego o godz. 18:24
  film już kiedyś nakręcono… „Anna i wampir”…

 32. 404
  1 lutego o godz. 18:27
  ja też nie mam wzrostu koszykarza z NBA… teraz w polskich serialach dominują aktorzy rośli i przystojni… nawet jak nie potrafią grać…

 33. 404
  1 lutego o godz. 18:27
  a co na temat nieatrakcyjnych i nudnych kobiet i ich kompleksów? 🙂

 34. @PA2155
  1 lutego o godz. 18:32

  Takie same problemy 🙂 🙂

 35. A czase i większe.
  małostkowość nie zna płci

 36. Orca
  1 lutego o godz. 18:24
  ja pamiętam wersje z Marią Koterbską
  https://www.youtube.com/watch?v=o3ZeocsyiUI

 37. Trump ma konkurenta.

  Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.

 38. Jeszcze jeden przebój A. Osieckiej, tym razem z Kaliną Jędrusik
  https://www.youtube.com/watch?v=rF8byuoD8b8

 39. Rafał Pułka

  Bortniczuk ma nowy dowód, że zakaz aborcji jest prawidłowy. W tvn24 stwierdził, że niektóre dzieci jeszcze nie narodzone dziedziczą olbrzymie spadki i matki jako drugie po nich dokonują aborcji, żeby pozbyć się konkurencji do spadku. Ja już nie wiem czy można wymyśleć coś bardziej debilnego, czy w pisie są tylko psychicznie chorzy bandyci?

 40. PA2155
  1 lutego o godz. 18:55

  Urocza

 41. Panie Guspudarz
  Wieli razy ja bende gadał ży kontrol musi być i ni moży tak być ży każdyn sy robi co sce!!!!!!! Jedyn musi mjeć kontrol bu ni moży być tak ży każdyn muwi w Radju co sce i w tyliwizorzu i w każdem co inne! I w gazytach tyż. Sce Pan żyby ludzi zdurnieli jag ten mówi to a tamtyn co inne a jeszczy drugi jeszczy co inny bu miemieckie som co Mergiel nasyła!!!!!!!!!! Bu Polski Dziennik bynamiej prawde gada a tamte breszom jak te byspański!!!! I stomd si bierom te pudziały!!! A ruzchodzi si o to żyby szyskie ludzi tak samu myslały!!!!!!!!!!!!!!!
  A pan musi być jedyn!!!!!!! Pan Kaczyjski bynajmiej jest dobry Pan bu dbie o Marud Polski. W Polskie szysko ma być Polskie. I bugaczom szyski piniendzy het zabrać i te wilie z basynami niech bidne ludzi tyż si kompiom!!!!!!!!!!!!!

 42. Coraz częściej słyszę o możliwości zastąpienia Mateusza Morawieckiego przez Daniela Obajtka. Za pierwszym razem sądziłem, że ktoś żartuje, za drugim, że to powtórka z rozrywki, albo fake news, kolejny raz to już nie było śmieszne, ale przed chwilą w poważnym programie w tvn24 znowu się pojawiło.
  Przywiązywanie się do jakichkolwiek zasad we współczesnym świecie to tylko ból głowy, niemniej ze względu na możliwość wyboru warto zachować chociaż orientację przestrzenną, a stanowisko premiera nie powinno być strefą żartów, w każdym razie nie tak często jak to słyszymy.
  Być może na ten temat powinni się wypowiedzieć sami zainteresowani, najlepiej w porze dobrej oglądalności

 43. adam100
  1 lutego o godz. 19:07
  w Częstochowie koło budynku Poczty Głównej postawiono podobno pomnik Kaliny… Kalina urodziła sie w Gnaszynie k/Częstochowy, ale była najsłynniejszą częstochowianką…
  piosenkę pamiętam jeszcze z klipu o wakacjach A. Osieckiej w Polskiej Kronice Filmowej… FYI

 44. PA2155
  1 lutego o godz. 19:15

  Przetrwała próbę czasu, jako jedna z nielicznych.

 45. teo
  1 lutego o godz. 15:29
  Po co prezesowi ten bunt? Po co prezesowi ta składka?
  Pan Redaktor siedem razy odmienia słowo państwo w swym komentarzu. Państwowe są media, państwowe miliardy, państwowe instytucje, państwowe są raporty, broszury, konferencje i hojnie opłacane usługi. Szczodrze szafuje Pan Redaktor dość neutralnym, w kręgach „państowo-twórczych” rodaków nawet wielce pozytywnym pojęciem „państwa”.

  Mój komentarz
  Państwo, rodzina, wartości, cywilizacja chrześcijańska, to są terminy klepane jak leci, nieraz bez ładu i składu przez PiSowskich narodowych Polaków przy byle okazji. Są to słowa od serca, tęskne, słowa otuchy, moralne fundamenty, słowa krzepiące, modelujące i definiujące tożsamość, przywracające sens, rozświetlające rzeczywistość, przynoszące zadość naszym pragnieniom i intencjom, czyniące z nas robotników, których jest dużo, zdecydowanych, dumnych i ufnych.

  Oto przykład jak PiSowcy szanują, cenią i starają się wdrażać wartości. Tym razem jest to rodzina.

  „Podczas konferencji na KUL Przemysław Czarnek ogłosił, że będzie wnioskował o utworzenie nowej dyscypliny naukowej – nauki o rodzinie. – Nauka w Polsce, w pierwszej kolejności ma służyć Polakom i państwu polskiemu, oczywiście w duchu wartości – powiedział minister edukacji i nauki.”

  Mój komentarz, c.d.
  Nauka (o rodzinie) ma służyć w pierwszej kolejności Polakom i państwu polskiemu.
  Powstaje pytanie – co oznacza służenie Polakom i państwu polskiemu? Co oznacza zwrot – w duchu wartości?
  Co miał na myśli minister Czarnek – naukę jako wiedzę, działalność naukowo-badawczą, metodę naukowo-badawczą, czy może bardziej jako zbiór naukowców i instytucji ich zatrudniających, którzy zobowiązani są służyć Polakom i państwu? Trudno dociec. Ale praktyka pokazuje, ze Polacy, to PiS, państwo, to ucieleśnienie woli suwerena, to PiS jako partia reprezentująca wolę suwerena.

  Język PiSu jest tak pokrętny, operujący pojęciami na chybił trafił i tak zideologizowanymi, zmanipulowanymi znaczeniowo (suweren, lewactwo, postmarksizm, LGBT, to nie ludzie, a polityka, polonizacja mediów, ojkofobia sędziów), że stają się komunałami, słowami tak nasiąkniętymi propagandą i politycznym interesem PiSu, że bez szkoleń i SMSów z Nowogrodzkiej polecających jaki i co macie towarzysze mówić, jak objaśniać nasze narodowo-państwowe hasła, że ani towarzysze PiSowcy, ani ich sojusznicy nie będą w stanie wyjaśnić w czym rzecz, o co chodzi, czego dotyczy wypowiedź ministra Czarnka?
  TJ

 46. Jacek Kurski chciał odejść z TVP i zostać wicepremierem. Nie zgodził się na to Jarosław Kaczyński – podaje „Wprost”.
  To kolejny news w mediach o planowanych zmianach w rządzie.
  Prezes wicepremierem to już szczyt fantazji. Ilu może być wicepremierów w polskim rządzie? Chociaż są i takie wypowiedzi, że w kupie siła

 47. Najnowszy sondaż IBSP:

  @PL_2050
  – 27,70%
  @pisorgpl
  – 26,96%
  @Platforma_org
  – 20,24%
  @KONFEDERACJA_
  – 10,99%
  @__Lewica
  – 7,56%
  @AGROunia_
  – 3,67%
  @nowePSL
  – 2,61%
  Inna partia – 0,27%

 48. Napiszę słówko na temat szczególnej sprawy, która pojawić ma się w sądzie brytyjskim.

  Jest tam coś, co nazywa się „Good Law Project”
  Coś co stoi praktycznie na straży demokracji,
  Pilnuje zeby rząd nie wyprawiał co mu się rzewnie zachce, żeby nikt nie był ponad prawem, czy też zeby nie był poza prawem, itd
  W UK rząd dając kontrakty musi robić to w szczególny sposób.
  Podawać szczegóły do publicznej wiadomości, musi dawać możliwośc aukcji i dane musza być publikowane do 30-tu dni.
  To tak w skrócie.

  teraz ze względu na pandemię, wiele kontraktów, podobnie jak w Polsce, czy gdzie indziej, trafiało w ręce kompletnie niekompetentnych, za to bliskich znajomych, czy pociotków konkretnych ministrów.
  Taki proceder wywołał nie tylko potężne straty, ale również spowodował obniżenie mozliwości ratowania życia ludzkiego.

  Oczywiście rządowi BoJo zależy żeby w/w działania znalazły się poza mozliwością publicznej kontroli i co za tym idzie żeby stały się bezkarne i pozostały w wiecznej tajemnicy.

  Ponieważ wartość kontraktów ocenia się w okolicy biliona funtów publicznych pieniędzy, społeczeństwo ma prawo i powinno być zainteresowane jak i dlaczego i komu te pieniądze się powierza.

  W okresie pandemii zawieszono pewne restrykcje, co do procedur związanych z dawaniem kontraktów, jednak, nie wszystkie.
  Na przykład nie zawieszono konieczności publikowania tych danych do 30-tu dni od podjęcia decyzji komu jaki kontrakt zlecono.
  Ale rząd z tego się NIE wywiązuje.

  Teraz w 2021 roku ma odbyc się wysłuchanie w sądzie, w ramach prawnego nadzoru takiego postępowania.

  Rząd szykuje się do tego wydarzenia dość szczególnie.
  Na przykład przygotowuje masy materiałów, których nikt nie oczekuje.
  Robi to po to zeby zalać nimi przeciwnika tak, aby ten był zmuszony zatrudniać masę ludzi na długi czas, tym samym koszta z tym związane moga prowadzić do zadławienia go.

  Ministrowie z własnej kieszeni nie płacą i nigdy nie zapłacą bez względu na wynik.
  Czasem koszt sądzenia przeciwnika przekracza możliwości finansowe sądzącego i tym sposobem również przegrywa się sprawę.
  A ten, kto przegrywa oczywiście oprócz kosztów procesu i przygotowania do niego, to częstokroć musi ponieść dodatkowo koszta narzucone przez sąd.
  Czyli następny zanim się zdecyduje sądzić nadzianego przeciwnika, czy tez przeciwnika, który sam osobiście nie ponosi strat, natomiast ma mozliwość uruchomic publiczne fundusze, które pokryja koszta jego adwokatów … to taki szukający sprawiedliwości i uczciwości dwa razy co najmniej się zastanowi czy warto z motyką na słońce ruszać.

  Sprawa jest bardzo ważna.
  Bo w takiej sytuacji mogą nieuczciwemu rządowi pomagać również finansowo „dobrzy” darczyńcy, którym zdecydowanie może zależeć na tym, żeby rządowi nikt na ręce nie patrzył.

  A wiadomo, że kto ma więcej forsy, ten wygrywa.

  Tak czy inaczej sprawa jest bardzo ciekawa i myślę, że budzi zainteresowanie nie tylko w UK.
  Chociażby dlatego, że prawo w UK jest często podawane za przykład.

  Więcej o tym mozna się dowiedzieć pod poniższym adresem:

  Legal Review of Covid PPE Contracts Being Blocked by Government
  https://www.youtube.com/watch?v=XzC6rJOz_U0&ab_channel=MSNBC

  Ps. ten podkast prowadzi facet, który jest wykładowca na uniwersytecie brytyjskim. Jest on dobrze zorientowany w sytuacji. Wielokrotnie sprawdzałam wiadomości przez niego podawane i nigdy jak dotąd nie mówił nieprawdy, czy bzdur.

 49. ls42

  „Coraz częściej słyszę o możliwości zastąpienia Mateusza Morawieckiego przez Daniela Obajtka. Za pierwszym razem sądziłem, że ktoś żartuje, za drugim, że to powtórka z rozrywki, albo fake news, kolejny raz to już nie było śmieszne, ale przed chwilą w poważnym programie w tvn24 znowu się pojawiło.
  (..)
  Być może na ten temat powinni się wypowiedzieć sami zainteresowani, najlepiej w porze dobrej oglądalności”

  Przecież się wypowiadają.

  Prezes Obajtek publicznie powiedział, że jeszcze nie rozmawiał z prezesem Kaczyńskim na temat swego premierowania, co media podnosiły w porze największej ogladalności.

  Natomiast dzisiejsza niespodziewana aktywność premiera Morawieckiego w czasie najwiekszej ogladalności ma przypomnieć spoleczeństwu, że jeszcze jest premierem.

  W moim odczuciu sygnały nadawane przez prezesa Obajtka i premiera Morawieckiego nie budzą żadnych wątpliwości.

 50. Nieoczekiwany finał symulowanych manewrów wojskowych Zima 2020.

  Jak się okazało manewry, które miały dowieść, że armia jest wstanie prowadzić przez 22 dni wojnę obronną zakończyły się po 5 dniach jej całkowitą klęską. Nic nie pomogło uwzglednienie w symulacji zamówionego przez rząd PiS uzbrojenia.

  W/g portalu Interia już piątego dnia wirtualnego konfliktu przeciwnik znalazł się na linii Wisły, trwały walki o Warszawę, strategiczne porty zostały zablokowane lub zajęte. Lotnictwo i Marynarka Wojenna przestały istnieć, mimo wsparcia NATO. Na wschód od Wisły polskie jednostki miały ponieść druzgocącą klęskę. Pierwszorzutowe bataliony straciły od 60 do 80 proc. stanów.

  Poniżej link na ten temat:

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/porazka-polskiej-armii-w-symulowanej-wojnie-cwiczenia-wykazaly-kleske-w-piec-dni/pmh647s,79cfc278

 51. Poranna rozmowa red.R.Mazurka z min.Niedzielskim, czyli zabawa w ,,pomidora”.
  4 x Pytanie red.Mazurka: ,,Czy Polska próbowała kupić szczepionkę spoza rozdzielnika unijnego?”.
  4 x Odp.min.Niedzielskiego :
  ,,Robiliśmy rozeznanie…”
  W końcu Pan Mazurek nie wytrzymał i wypalił:
  ,,Jeżeli powie mi Pan znowu, że <>, to stanie się Pan drugim rzecznikiem kieleckich wodociagów, który na każde pytanie miał jedną odpowiedź, to jest taka zabawa w ,,pomidora”!”.
  A na na koniec jeszcze puenta Pana red.R.Mazurka do min.Niedzielskiego:
  ,,Kiedyś, ktoś się podejmie przetłumaczenia Pana na polski…To nie będę ja! Ale, dobrze, dobrze…próbujmy dalej!”.
  Panie Robercie, nominuję Pana do nagrody Nobla za ponadludzką cierpliwość, opanowanie, najwyższą klasę dziennikarską w prowadzeniu tzw.rozmów w naszymi rządowymi głąbami!!!

 52. adam100

  Spoza unijnego rozdzielnika to rząd może kupić szczepionkę rosyjska albo chińską.
  Wcale się nie dziwię, że ministrowi zdrowia nie chciało to przejść przez usta.

 53. @Bar Norte

  już piątego dnia wirtualnego konfliktu przeciwnik znalazł się na linii Wisły

  Dopiero piątego dnia?
  Zmitrężyli, bo pewnie był targ w Biłgoraju 🙄

 54. Bar Norte
  1 lutego o godz. 19:52
  adam100
  Spoza unijnego rozdzielnika to rząd może kupić szczepionkę rosyjska albo chińską.
  Wcale się nie dziwię, że ministrowi zdrowia nie chciało to przejść przez usta.

  Nie chciało przejść??

  Charakterystyczne dla tej władzy jest raczej,

  diare-ciąg.

 55. GajowyM.

  „Dopiero piątego dnia?”

  To w/g portalu Interia. Natomiast inne źródło mówi, że 4 dnia W-wa już była w okrązeniu.

 56. Nawalny pójdzie do łagru. Sąd jutro, ale Kreml już napisał wyrok

  https://wyborcza.pl/7,75399,26744860,nawalny-pojdzie-do-lagru-sad-jutro-ale-kreml-juz-napisal-wyrok.html#S.-K.C-B.3-L.1.maly

  nabuchomozor01.02.2021, 16:18
  Marzenie Ziobry: akt oskarżenia to zarazem uzasadnienie wyroku.

 57. A rzecz od samego początku była absurdalna na tyle, że Europejski Trybunał Praw Człowieka jeszcze w październiku 2017 r. uznał wyrok rosyjskiego sądu za „samowolny”, „niesprawiedliwy”. W dodatku kazał Rosji wypłacić Nawalnemu i skazanemu wraz z nim bratu Olegowi (dostał 3,5 roku odsiadki, uczyniono go zakładnikiem) 76 tys. euro odszkodowania.

 58. Moskwa się z tym zgodziła i całą sumę bez szemrania wypłaciła.

 59. test

 60. Bar Norte
  1 lutego o godz. 19:45
  Niemcy przyjdą nam z pomocą i będzie kolejny cud nad Wisłą, ale na poważnie to w dobie broni jądrowej zabawa w chowanego tylko na strzelanie farbą, bo kto by jeszcze walczył na bagnety. Ostatecznie rodzina Joe Bidena podobno pochodzi ze Śląska, tylko trzeba mu wcześniej przypomnieć

 61. ls42

  „Niemcy przyjdą nam z pomocą i będzie kolejny cud nad Wisłą”

  W tych manewrach uwzgledniono jakieś wsparcie NATO ale nic to nie pomogło. Trudno bowiem uzyskać efektywne wsparcie w ciagu 5 dni skoro jak wynika z założeń manewrów potrzeba na to dni 22.

 62. MietykPisieluk_Poljak.Katolik!
  1 lutego o godz. 19:09
  Panie Guspudarz
  Wieli razy ja bende gadał ży kontrol musi być i ni moży tak być ży każdyn sy robi co sce!!!!!!! Jedyn musi mjeć kontrol bu ni moży być tak ży każdyn muwi w Radju co sce i w tyliwizorzu i w każdem co inne! I w gazytach tyż. Sce Pan żyby ludzi zdurnieli jag ten mówi to a tamtyn co inne a jeszczy drugi jeszczy co inny bu miemieckie som co Mergiel nasyła!!!!!!!!!

  Mój komentarz
  Pisieluk, to jest prawdziwy głos ludu polskiego, mądrość ludu, powaga i roztropność to dziedzictwo wieków. To państwo, wartości i rodzina. Tak musi być.
  Jeden musi rządzić, jakaś kontrul musi być aby szystkie ludzi nie zdurnieli.
  TJ

 63. Bar Norte
  1 lutego o godz. 20:19

  „W tych manewrach uwzgledniono jakieś wsparcie NATO ale nic to nie pomogło. Trudno bowiem uzyskać efektywne wsparcie w ciagu 5 dni skoro jak wynika z założeń manewrów potrzeba na to dni 22.”

  …utrzymanie zdolności do prowadzenia działań obronnych przez 5 dni to dobry wynik…natomiast przyjęcie założenia że to będą 22 dni… to zupełnie nierealne…
  Szkoda że nie podano innych założeń do przeprowadzonych symulacji.

 64. @Is42

  Mnie się wydaje, ze różnica między Obajtkiem, a Morawieckim jest niewielka.
  Moze sołtys z Pcimia, posługując się zasadą: „na chłopski rozum” mniej będzie miał pomysłów jak kraść żeby go nie złapano i jak przemyslnie manipulować.
  Poza tym moze chwilami poprawic nastrój i dostarczyc tematu dla kabaretu.
  Ostatnio strasznie smutno w Polsce.

  A prezio q u r wizji, tez na wicka się nadaje.
  jakby tak nad nim Obajtka postawić, to może w końcu wyląduje w Tworkach. I oby jak najprędzej!!!

 65. Piotr II

  „Szkoda że nie podano innych założeń do przeprowadzonych symulacji.”

  O to chodzi, że nic nie podano. Tekst w Interiach, który linkuję ponizej, powstał na podstawie przecieków. Na pytania sformułowane przez portal tzw czynniki oficjalne nie odpowiedziały powołująć się na tzw tajne przez poufne.
  Teza o 22 dniach mozliwej obrony to mój wniosek wynikający z założeń ćwiczeń.

  https://menway.interia.pl/militaria/news-zima-20-czy-manewry-obnazyly-slabosc-polski,nId,5017281

 66. @Bar Norte
  1 lutego o godz. 19:45

  już wcześniej nasze wojsko bardziej nadawało się na parady aniżeli do obrony, ale jak pisdzielstwo dopadło do steru, to parady tylko na cześć świntej pamięci lecha wchodza w rachube. No i wygodne koryta dla tych, co o owieczki maja dbać

  W sumie cieszy mnie ze łupnia dostali, bo naocznie ludziska się przekonali na co płacą.
  Macior o b c i ą ł głowy tej reszcie wojska, które mieliśmy, więc zostało posmiewisko i nic więcej.

  Myślę, że gdyby sytuacja była prawdziwa, a nie symulowana obrona,
  to w p i e r d o l by dostali szybciej.

  Bo dochodzi również element demoralizacji w wyniku przegrywania, co przyspiesza przegraną.
  Nie wspominajac o utrudnieniach logistycznych w wypadku prawdziwego natarcia obcych sił.
  I nie tylko te powody.
  Jeżeli wogóle byłaby jakaś obrona w sytuacji prawdziwego ataku,
  o ile to nawet obrona można nazwać,
  To m a s a k r a zakończyłaby się w kilka godzin
  I byłoby po musztardzie.

  Z takim rządem, to jedyne rozwiązanie jest całkowicie wojsko zlikwidować i zacząć się mocno modlić, żeby nikt nas nie zaczepiał.

  Taniej by wyszło przynajmniej.
  Bez zawracania dupy ludziom i konieczności oglądania Maciorów, czy Krzywogębnych przyjmujących honory wojskowe.
  I oficerów z parasolkami chroniącymi łyse pały debili.
  Bo tego posmiewiska juz nie jestem w stanie trawić

 67. A wogóle, to powinni ich wy .ierdolić z NATO, bo tylko smród tam robią.

 68. Bar Norte
  1 lutego o godz. 20:52

  „Na pytania sformułowane przez portal tzw czynniki oficjalne nie odpowiedziały powołująć się na tzw tajne przez poufne.”

  …chociaż nie podano założeń do ćwiczeń to podstawowym założeniem jak się mi wydaje było założenie że działania zbrojne będą miały charakter konwencjonalny… (?)

 69. Piotr II

  „podstawowym założeniem jak się mi wydaje było założenie że działania zbrojne będą miały charakter konwencjonalny”

  Z relacji które wyżej zalinkowałem tak wynika.

 70. @Piotr II
  1 lutego o godz. 21:06

  To, „że działania zbrojne będą miały charakter konwencjonalny”,
  To się samo przez się rozumie.
  Bo gdyby rzucono bompką neuronową, to minuty cała zabawa by trwała.

  Chwilowo nie uzywa się takich sposobów, nie mówiąc o broni chemicznej, czy biologicznej.
  O cybernetyce nie wspominając, która się używa. Ale przypuszczam, że w tej symulacji nie było to przewidywane.

 71. 404
  1 lutego o godz. 21:14

  …bombę neutronową…chwilowo się nie używa…ale po coś się taką broń produkuje…prawda ?…

 72. Z artykułu, który zalinkował @Bar Norte:

  Co może zaskakiwać, w symulacjach uwzględniono zamówione przez Polskę nowe systemy uzbrojenia – zestawy przeciwlotnicze Patriot, artylerię rakietową HIMARS i wielozadaniowe samoloty F-35. Choć żadnego z nich jeszcze nie ma w Polsce.

  https://menway.interia.pl/militaria/news-zima-20-czy-manewry-obnazyly-slabosc-polski,nId,5017281#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 73. @Bar Norte
  1 lutego o godz. 21:09

  To że ktoś powojenkował sobie w Afganistanie, czy w Iraku o niczym nie świadczy. Iedynie o tym, że przeżył. A jak tam się sprawował jako dowódca, to nic nie wiadomo.

  jeden z wojskowych w artykule, który zalinkowałeś wyraził nadzieję, że konsekwencje będa wyciągnięte.

  A to marzyciel.

  Ten Andrzejczak dobrze musiał się zasłuzyć strategom typu kaczki, maciora, czy błaszczaka debila, ze go wsadzili na ten stołek.

  A jezeli juz ci kretyni będa zmuszeni do jakiejś roszady, to moze w Pcimiu znajdzie się wójt na tyle lojalny wobec wadzy, ze go w tempie wojennym zrobią generalismusem i on będzie na chłopski rozum zawiadywał obroną kraju.

  Czemu nie? Historia pokazuje takie przypadki. Po rewolucji naznaczano lojalsów na dowódcę, na doktora, na popa, itd

 74. Gdzie to Piłsucki kazał takim Andrzejczakom kury prowadzać?

 75. @Piotr II
  1 lutego o godz. 21:20

  Jak na razie to jako formę odstraszania.
  I oby tak dalej było.

 76. A Morawiecki pisze pisowską wersję Manifestu Lipcowego… czekam na nową Wandę Wasilewską, aby zafirmowała świetlaną perspektywę kraju nad Wisłą… Tak sobie myślę prywatnie o nowej książeczce hunwejbinów… dlaczego warto się szczepić, aby dożyć…

 77. Piotr II 1 lutego o godz. 21:20 do 404: –…bombę neutronową

  Piotrze,
  błąd w odczytaniu. 404 wyraźnie napisała „neuronową” a nie neutronową.
  Myślę, że między takimi „bompkami” – jak pisze – to jest jednak spora różnica, chyba.
  Ale tam, nie znam się na zrucaniu bompek. W ogóle.

 78. @legat
  1 lutego o godz. 21:37

  Stałeś się bardzo nieprzyjemny i małostkowy.
  Zamiast czepiać się literówek, to niektórzy radza płota się czepic.
  odpowiedź nie oczekiwana!

 79. Tymi manewrami Zima 2020 to również manipulują cwaniacy od marketingu , wskazując na Polskę jako słabą stronę NATO , aby kupować od nich szmel wojskowy. Jak umieją kantować przy wyborach , to również mogą kantować przy symulowanych manewrach komputerowych.

 80. MietykPisieluk_Poljak.Katolik!
  1 lutego o godz. 19:09
  W Polskie szysko ma być Polskie. I bugaczom szyski piniendzy het zabrać i te wilie z basynami niech bidne ludzi tyż si kompiom!!!!!!!!!!!!!
  ——————————
  Szanowny Panie Mieczyslawie.
  Nie kompiom a myjom. Niech si bidne ludzi myjom napierw , a potem kompiom.

 81. 404
  1 lutego o godz. 18:23
  Ja lubie czytac historie osobiste blogowiczow. Bo sa autentyczne. To ciekawsze niz r.o.m.a.s.e. Ktorych nie czytam. Nawet ten biedny/Barzobohaty geozak czasami cos tu przyniesie.
  Nie wiem czy „cos osiagnalem”, ( i jak to rozumiec?), dla wielu bedzie to nic, ale moje dotychczasowe zycie bylo „dense” i ciekawe. I mam nadzieje , ze bedzie tak jeszcze kilka lat. Czego innym tez zycze.

 82. @ahasverus 1 lutego o godz. 22:25
  Ja też nie wiem, jak rozumieć komentarz 404 1 lutego o godz. 18:23

 83. Znalezione na blogu J Hartmana
  „‚Oficjalne oświadczenie opublikowane zostało na stronie internetowej parafii św. Szczepana w Krakowie. „Ze względu na niewłaściwe zachowanie kapłana z diecezji odesko-symferopolskiej, posługującego w naszym kościele wobec wolontariuszki WOŚP w dniu 31.01.2021 r., składamy wyrazy ubolewania i przepraszamy wolontariuszkę i wszystkich, których te słowa i zachowanie kapłana obraziły, a które nie powinny nigdy mieć miejsca” – napisał ksiądz proboszcz Leszek Garstka.”
  ————————–
  Czyli mimo wszystko nawet polski KRK podlega ewolucji. Wymuszonej, a jednak.. .

 84. Na marginesie
  1 lutego o godz. 22:30
  Odebralem pozytywnie.
  Moze tego nie widac, ale ja jestem ” pozytywista”.
  Tydzien po szczepionce i jak na razie nie zamieniam sie w Aliena. Prawdopodobnie druga dawka ma skutki bardziej odczuwalne. Ale dowiedzialem sie , ze bez problemu moge oddac krew.
  Tez rozmawiam z anty-szczepionkowcami. Ale coraz mniej, bo teorie spiskowe mnie irytuja;

 85. @ahasverus
  1 lutego o godz. 22:36

  Na początek, to pragnę się upewnić, że wyraziłam się w poście do Ciebie skierowanym wystarczająco przejrzyście i zrozumiałes mnie własciwie.
  Ja również cenię sobie historie z zycia wzięte, a zwłaszcza osobistego. Podobnie jak i Ty.
  Uwagę te zamieszam, ponieważ zauwazyłam, że nie wszyscy mój wpis pojęli.

  A co do postu pod datą przy Twoim nicku …
  W kosciele tak samo różni ludzie są jak i w innych zawodach. Nie wszyscy inżynierowie sa ograniczeni, ani nie wszyscy poloniści błyszczą talentem literackim, że nie wspomnę o umiejętności krytycznego myslenia.
  Więc nie ryzykowałabym tak ogólnego stwierdzenia:
  „Czyli mimo wszystko nawet polski KRK podlega ewolucji. Wymuszonej, a jednak.” 🙂

  Ps. To że rząd mamy jaki mamy, nie świadczy o tym, że cały naród to debile
  Wszelka generalizacja prowadzi na manowce.

 86. @ahasverus 1 lutego o godz. 22:36
  Tak – ale prof. Hartman zdążył popełnić na ten temat świetny tekst.
  Czyli w sumie na złe nie wyszło 🙂

 87. Magdalena Środa

  Radykalizm Strajku Kobiet?! Wolne żarty, prawdziwy radykalizm dopiero nadchodzi

  https://wyborcza.pl/7,75968,26744365,radykalizm-strajku-kobiet-wolne-zarty-prawdziwy-radykalizm.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.2.glowka

  takaja12345601.02.2021, 14:49
  To co na świecie jest standardem, u nas jest radykalizmem.
  I pewnie dlatego jesteśmy taką dziczą.

 88. @404 1 lutego o godz. 23:01

  To że lubisz to ja rozumiem. Ale to:

  Pierwszy, to zakomleksieni, nie są w stanie znieść, że ktoś mógł coś więcej osiągnąć niz oni, więc będa taką osobę szarpać, żeby sobie udowodzić jej kosztem, że są bardziej od niej „wartościowi” pomimo swojej realnej miernoty.
  Drugi powód, to takie wiadomości, ci co mają wrodzoną podłość będa to przy każdej nadażającej się okazji wykorzystywać żeby jak to się mówi „dowalić”

  Czy to tak sobie, czy do kogoś konkretnego? Kto, gdzie, kiedy?

 89. @adam100 1 lutego o godz. 23:04
  Ona ma ostry język. Trudno nie lubić.
  🙂

 90. @woytek
  1 lutego o godz. 22:20

  Wiem, że boli Cię serce, słuchając o wyniku tych manewrów. Mnie też.
  Ale lepiej znać nagą prawdę, aniżeli bajki plecione przez maciora, czy jego nastepcę (równie inteligentnego inaczej)
  Przynajmniej znając tę prawdę, można coś próbować zmienić

  W przeciwnym razie żadnych szans nie ma.

  Tu nikt nie musiał manipulować. Gieniusze (sic) wybrane przez pisiaków wykazały się swoimi talentami.
  Tyle i tylko tyle.
  Tam nie ma żadnego drugiego dna.
  Główny dowódca z nadania kaczki wydawał rozkazy, które były na tyle kretyńskie, że część podwładnych nie chciała ich wykonywać.

  Jeżeli jakaś manipulocja zaistniała ze stronych tych, którzy swój szmelc do Polski chca wcisnąć, to chyba przez mikroczipy zaintalowane w pale Andrzejewskiego & spółka.

 91. @Na marginesie
  1 lutego o godz. 23:08

  „Ciekawość, to pierwszy stopień do piekła” 🙂

 92. @ahasverus 1 lutego o godz. 22:49

  Ja na razie nie mam problemu, bo nie jestem w zasadzie w żadnej grupie ryzyka. Nikt się nie spieszy, żeby mnie zaszczepić, co mi zresztą zupełnie nie przeszkadza. Do tej szczepionki podchodzę jak pies do jeża, chociaż nie jestem antyszczepionkowcem. Ale jestem zaszczepiona na wszystko inne, oczywiście w granicach rozsądku. Poza tym końskie dawki witaminy D – bo podobno poprawia odporność. I na razie, odpukać w niemalowane…

  Ale cieszę się, że ty się zaszczepiłeś – wszyscy lekarze są poniekąd na pierwszej linii. Wielu ucieka na emeryturę, trudno się dziwić.

 93. @404 1 lutego o godz. 23:18

  Ja specjalnie nie pałam ciekawością. Po prostu wyjaśniam, czego nie rozumiem w tym komentarzu.

 94. Realia uprawiania medycyny w Umęczonej…

  Lekarz poinformował, że ciąża zagraża również jej zdrowiu i życiu. Diagnozę potwierdziło ośmiu lekarzy, ale żaden jej nie pomógł. – Żaden z lekarzy nie podał mi nawet nazwiska kogokolwiek, kto mógłby mi pomóc. Kazano mi czekać, nikt mnie nawet nie zapytał, czy potrzebuję psychologa. Miałam wtedy myśli samobójcze.
  Kobieta, dzięki wsparciu finansowemu, udała się na zabieg w Holandii. – Przez rok nie było dnia, żebym nie płakała, nawet nie planuję zajścia w kolejną ciążę, bo tak bardzo się boję – wspomina.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26746178,osmiu-lekarzy-zdiagnozowalo-ciezkie-wady-plodu-zaden-nie-chcial.html#s=BoxOpImg9

  Wybrany komentarz:
  Cóż – żadna z tych Pań nie była córką wicemarszałka Karczewskiego…

 95. @Na marginesie
  1 lutego o godz. 23:23

  Ja specjalnie nie pałam ciekawością. Po prostu wyjaśniam, czego nie rozumiem w tym komentarzu.

  To, teraz ja nie rozumiem do czego sie odnosisz, bo w Twoim komentarzu, na który odpisałam JEDYNE Twoje zdanie brzmiało tak:

  „Czy to tak sobie, czy do kogoś konkretnego? Kto, gdzie, kiedy?”

  Kto, gdzie, kiedy?
  brzmi jak odrobinkę niezdrowa ciekawość. Czyż nie? 🙂
  Zwłaszcza w tym kontekście.

 96. Nowy sposób wykrywania korona wirusa świrusa niebawem dotrze
  do Europy i Hameryki . Zastanawiam się tylko jak to będzie z ludźmi
  starymi albo grubymi którzy nie będą mogli się zgiąć .

  https://www.sadistic.pl/nowe-rekomendacje-w-sprawie-badan-na-covid-vt533799.htm

 97. @404 1 lutego o godz. 23:40

  niezdrowa ciekawość… “ No, no…
  Insynuacje to twoja specjalność, wiem.
  Ale cóż, filth is in the mind of the beholder.

 98. @Na marginesie

  Pytania typu: „Kto, gdzie, kiedy?”
  w tym konkretnym kontekście są z natury rzeczy objawem plotkarstwa, czy tez kłótliwości z nim zwiazanej.
  A te sprawy sa raczej niezdrowe

  Stąd odniesienie się do „Ale cóż, filth is in the mind of the beholder.”
  napewno mnie zwłaszcza w tym kontekście nie obrazuje.

  Ja tylko odniosłam się do Twoich pytań
  Nie lubię awantur, ani plotkarstwa. To tyle

  Ps. Dla nieznających angielskiego”
  Jest znane powiedzenie: „Beauty is in the eye of the beholder”
  Które trudno przetłumaczyć dosłownie, ale odpowiednikiem polskim będzie w tym wypadku : „nie to piękne, co piękne, ale to co się komuś podoba”
  Taki jest mniej więcej sens tego powiedzonka

  Natomiast Na marginesie zamieniła w tym powiedzonku słowo „Beauty” czyli „piękno”, na „filth”, który w tym kontekście znaczy „brudne myśli”
  Czyli niby ja mam brudne myśli, co moje słowa o różnych (niezidentyfikowanych) osobach miałyby potwierdzać.

  A w zasadzie to to, że nie mam zamiaru identyfikować osób zawistnych, czy też zakompleksionych, które na blogu starają się zaistnieć czyimś kosztem.
  Napisałam, że takie są i to powinno wystarczyć.
  Rachunek sumienia, jeżeli ktoś je ma, sam może sobie zrobic.
  Ja personalnie ni stąd ni zowąd wyciągając takie rzeczy mogę jedynie wywołać nieprzyjemną awanturę. A na tym mi nie zależy.

  BTW wspomniałam o tym do ahasverusa, w odniesieniu do jego wątpliwości co do pisania o rzeczach z własnego życiorysu i ryzyka z tym związanego

 99. @404
  1 lutego o godz. 21:29
  Gdzie to Piłsucki
  ………………………….
  No gdzie to się podział, no gdzie?

 100. 404
  2 lutego o godz. 0:39
  tylko po co ty się tłumaczysz z rzeczy oczywistych? 🙂

 101. @Red Daniel Passant

  Kilka felietonów wczesniej zapytał Pan blogowiczów mieszkających w Ameryce aby zechcieli napisać jak tam teraz ludzie myslą, po tych wszelkich wydarzeniach.

  Temat jest szeroki. Zastanawiałam się jak do niego podejść,
  ale narazie proponuję wysłuchanie poniżego filmiku.
  Ten podkast prowadzą ludzie, którzy przyczynili się walnie do wygranej Obamy, a potem dla niego pracowali na różnych stanowiskach.
  Na przykład ten szatyn to jest facet, który pisał dla Obamy przemówienia.

  A w tym akurat podkaście analizują obecne trędy. Na czym ludziom zależy. Jak rozkładają się głosy w konkretnych sprawach. Jakie odpowiedzi padają w zależności od formy pytań. Np zwracają uwagę na to że na pytania otwarte są częstokroć inne odpowiedzi aniżeli na multiple questions,
  jak się różnią odpowiedzi zwolenników Trumpa od jego przeciwników, itd

  Sądzę, że to Pana zaciekawi

  Pozdrawiam

  You Can’t Compromise With Insurrectionists | Pod Save America
  https://www.youtube.com/watch?v=n46xwWCjBTA&ab_channel=CrookedMedia

 102. @PA2155
  2 lutego o godz. 0:55

  tylko po co ty się tłumaczysz z rzeczy oczywistych?

  Dzięki Bogu są ludzie Twojego pokroju, którzy łapią w lot.
  Ale niestety nie wszyscy, więc z dobrego serca staram sie im przybliżyć o co biega 🙂

 103. 404
  2 lutego o godz. 1:07
  nie baw się w blogową misjonarkę, bo blogowi moraliści spalą cię na stosie albo ukamieniują… znasz sprawę.. 🙂

 104. @PA2155
  2 lutego o godz. 1:13

  Z naturą nie wygrasz.
  Znasz bajkę o żabce i skorpionie?
  Biedna żabka myslała, ze w obliczu potencjalnego samounicestwienia skorpion ją dostarczy na drugi brzeg. Ale natura w nim zwyciężyła.

  Zarówno dobro jak i zło, jeżeli sa częścą zasadniczą naszego genomu …
  wygrywają. Czasem niestety, a czasem stety. 🙂 🙂

 105. @Pa2155

  poza tym, pomimo że mówi się, że słowem można zabić, to jednak jak człowiek pochodzi po tym padole kilka dobrych lat, to na tyle się uodporni, ze słowo go tak łatwo nie skrzywdzi. Zwłaszcza od całkowicie obcych ludzi pochodzące.

  A na blogu jak narazie wszelkim zapędom zacietrzewiałych przeciwników
  przeszkadza brak danych co do miejsca przebywania ich „wroga”

  W cudzusłowie, bo ten wróg, to tylko w ich umyśle się znajduje. 🙂

 106. No i dwoje blogowych zgredów w kółko powtarza te same gnioty.
  A jak cudownie się w lot rozumieją…
  Pełna sielanka. Brakuje tylko @Salto mentale

 107. 404
  2 lutego o godz. 1:21
  jeżeli o genomie i mózgu… niektórzy mają przerost układu limbicznego i relatywny nadmiar testosteronu we krwi…stąd naturalna „stanowczość” i agresja… pojęcie dobra i zła sa względne, co widać każdego dnia…

 108. No a poza tym z całą pewnością łączy ich skłonność do głupawych insynuacji.
  @404 1 lutego o godz. 23:01

  Pierwszy, to zakomleksieni, nie są w stanie znieść, że ktoś mógł coś więcej osiągnąć niz oni, więc będa taką osobę szarpać, żeby sobie udowodzić jej kosztem, że są bardziej od niej „wartościowi” pomimo swojej realnej miernoty.
  Drugi powód, to takie wiadomości, ci co mają wrodzoną podłość będa to przy każdej nadażającej się okazji wykorzystywać żeby jak to się mówi „dowalić”

  @PA2155 2 lutego o godz. 1:31
  <i.niektórzy mają przerost układu limbicznego i relatywny nadmiar testosteronu we krwi…stąd naturalna „stanowczość” i agresja… pojęcie dobra i zła sa względne, co widać każdego dnia…

 109. brak Salda na blogu najbardziej odczuwa chyba tylko mag 🙂

 110. Niektórzy mają… tentego przerost.

 111. @PA2155
  2 lutego o godz. 1:31

  Z tą względnością to bym nie przesadzała w kontekście dobra i zła.
  Nadmiarem testosteronu też nie tłumaczyłaby bucowatości

  ***

  @Na marginesie
  2 lutego o godz. 1:31

  No i dwoje blogowych zgredów w kółko powtarza te same gnioty.
  A jak cudownie się w lot rozumieją…
  Pełna sielanka. Brakuje tylko @Salto mentale

  Dlaczego zdecydowałas się obrażac, zamiast dołączyć do rozmowy?
  I Tobie i innym byłoby zdecydowanie przyjemniej.

  ja w dalszym ciągu zapraszam 🙂

 112. 404
  2 lutego o godz. 1:38
  to tylko tak z „grubsza”… rodzaj Ockham’s razor, bez wdawania się w zawiłości… 🙂

 113. @404 2 lutego o godz. 1:38

  Rozmowy? Seryjne złorzeczenia hurtem przeciw całemu światu ty nazywasz “rozmową”?
  No wybacz, ale… do takiej “rozmowy” nadaje się tylko PA-skuda.
  I to nawet doskonale się nadaje. Miłych bluzgów!

 114. jaka to ona „subtelna” 🙂 raczej Rewizorka… 🙂

 115. ale przeszliśmy do etapu wyzwisk personalnych… 🙂

 116. już pojawiły się „zgredy” i „PA-skuda” 🙂

 117. @PA2155
  2 lutego o godz. 1:36

  To doskonały, wręcz książkowy przykład na Stockholm syndrome

  Who’s that shadow holding me hostage?
  I’ve been here for days
  Who’s this whisper telling me
  That I’m never gonna get away?
  I know they’ll be coming to find me soon
  But I fear I’m getting used to
  Being held by you
  Baby, look what you’ve done to me
  Baby, look what you’ve done now
  Baby, I’ll never leave
  If you keep holding me this way, oh oh-oh
  Baby, look what you’ve done to me
  Baby, you’ve got me tied down
  Baby, I’ll never leave
  If you keep holding me this way, oh oh-oh

  Who’s this man that’s holding your hand
  And talking ’bout your eyes? (oh oh-oh)
  Used to sing about bein’ free
  But now he’s changed his mind (oh oh-oh)
  I know they’ll be comin’ to find me soon
  But my Stockholm syndrome is in your room
  Yeah, I fell for you
  Baby, look what you’ve done to me
  Baby, look

  https://www.youtube.com/watch?v=nGYyTw9RIa8&ab_channel=OneDirectionVEVO

 118. moze zażąda rachuku sumienia i pokuty jak jej przyboczny?

 119. rachunku, sorry

 120. idę zobaczyc odcinek 2 serialu islandzkiego „Case”…
  Na razie.

 121. @PA2155
  2 lutego o godz. 1:48

  Moja już niezyjąca tesciowa zawsze powtarzała:
  „wszystko trzeba robić, aby tylko spokój był”

  Była o tym tak przekonana, że jak oberwała kopa od tescia, bo natychmiast nie odczepiła się od czyszczenia podłogi, pomimo ze jej kazał

  Potem jak sie o tym dowiedziałam, to poradziłam jej zgłosic na policję.
  Na co ona ze świętym oburzeniem odrzekła:
  „Na męża? na policję”?

  I od tamtego czasu stałam się osobą wrogą i niebezpieczną 🙂

 122. 404
  2 lutego o godz. 1:59
  najzabawniejsze jest to, że ona często gęsto przeczy sobie.. może opisuje w ten sposób sprzeczności swojego charakteru, które zauważa patrząc w lustro… 🙂

 123. 404
  2 lutego o godz. 1:59
  „od tamtego czasu stałam się osobą wrogą i niebezpieczną”

  miałem podobny przypadek w sąsiedztwie, gdy jedna z sąsiadek zadzwoniła na policję węsząc „domestic violence” 🙂

 124. @Na marginesie
  2 lutego o godz. 1:43

  Rozmowy? Seryjne złorzeczenia hurtem przeciw całemu światu ty nazywasz “rozmową”?
  No wybacz, ale… do takiej “rozmowy” nadaje się tylko PA-skuda.
  I to nawet doskonale się nadaje. Miłych bluzgów
  !

  Jakie złorzeczenia? jakie bluzgi?
  Wybacz, ale to troszkę tak jak z teoriami konspiracyjnymi
  Jeżeli się bardzo chce, to we wszystkim można sie doszukać czegoś złego.

  Ja myslę, ze Ty ze swoja inteligencja byłabyś doskonałym partnerem do rozmów. Oczywiście pod warunkiem, że musiałabyś poluzować z przezwiskami i z dopatrywaniem się wrogów, tam gdzie ich nie ma.

  I tego Tobie z całego serca życzę. 🙂

 125. @PA2155
  2 lutego o godz. 2:05

  ludzie przeżywają różne stresy i reagują jak ten co lewą noga wstał z łóżka.
  Czasem warto przymknąć oko i niezauważyć 🙂

 126. 404
  2 lutego o godz. 2:14
  co do seriali netflixowych, polecam fiński „Bordertown”, dobrze zrobiony…

 127. @PA2155
  2 lutego o godz. 3:04

  Dzięki.
  A jak odebrałeś „Case”?
  Bo już szykowałam sie skorzystać z podpowiedzi

 128. 404
  2 lutego o godz. 3:56
  Strasznie skomplikowane, dużo postaci…ale to może tylko początek… charakterologicznie wygląda dość obiecująco.
  Zacząłem oglądac polski serial „Ultraviolet”, ale spasowałem po 3 odcinkach. Nie polecam też serialu francuskiego „Modliszka”, bo to popłuczyny po „The Silence of the Lambs” tylko strasznie naiwne..jedyna rzecz godna uwagi, gra tam aktorka, która przed laty grała w „Mrocznym przedmiocie pożądania” Bunuela. 🙂

 129. “SALEM, Ore. (AP) — Police in Oregon can no longer arrest someone for possession of small amounts of heroin, methamphetamine, LSD, oxycodone and other hard drugs as a ballot measure that decriminalized them took effect on Monday.

  Instead, those found in possession would face a $100 fine or a health assessment that could lead to addiction counseling.“

  Stan Oregon, w rezultacie glosowania, jako pierwszy w kraju zalegalizowal posiadanie malej ilosci narkotykow (hard drugs) takich jak heroin, methamphetamine, LSD, oxycodone I innych. Zamiast więzienia posiadacz narkotykow zaplaci karę $100.00 lub bedzie uczestniczyl w leczeniu odwykowym. Marijuana byla zalegalizowana w OR kilka lat temu.

 130. Podatek kagańcowy w Unii… nagle zapomniano w mediach o problemie migrantów w Europie i nie tylko… wszystkich zastąpił Nawalny… zatrzymany z wiktem i opierunkiem w ramach kwarantanny…. Tak sobie myślę prywatnie o podrzucaniu gorących kartofli za miedzę… bez mycia…

 131. Na transport szczepionek czekają jak na statek z cytrusami z Kuby… a wirus robi swoje… cicho natomiast o leku na zarazę… szczepionka jedynym „lekiem”… zaraz po myciu rąk i modlitwie… Tak sobie myślę prywatnie o nabijaniu kasy pod pretekstem ochrony zdrowia, które już zabrały choroby współistniejące… gdzie tu logika… Wirus jak huba pokazuje chore drzewo… zaniedbane po posadzeniu…

 132. LPG i szczepionki od jankesów w ramach monopolu „dywersyfikacyjnego”… pokazują unijną solidarność z innymi państwami świata też producentami… Tak sobie myślę prywatnie… a czepiają się terminowego gazu z Rosji… zza miedzy…

 133. Poprawione prawo wyrokiem pisowskiego trybunału jest katastrofalnie złe i po utracie władzy tej partii musi być w pierwszym rzędzie naprawione , a to będzie bardzo trudne ze względu na stan umysłowy Polaków.
  Wiadomo jedno z cała pewnością – nie będzie powrotu do tzw kompromisu aborcyjnego i prawo musi zostać w stosunku do niego zliberalizowane. Jak znacznie zależy to od kladu rządu po PiS. Na razie mamy trzy najbardziej liczące się siły Hołownia , KO i lewica. Konfederacja wg mnie będzie słabła . Rząd koalicyjny jest zdecydowanie najbardziej prawdopodobna alternatywą. Jest bardzo mało prawdopodobne, by PiS oddal władze przed wyborami i najprawdopodobniej zmiana nastąpi w 2023r. czyli za dwa lata z hakiem. Do tego czasu może wykreować się jeszcze jedna silna partia pod wodzą Trzaskowskiego (nie jest to nieprawdopodobne). Jednak najbardziej prawdopodobna jest koalicja dwóch partii, gdy stan obecny się utrzyma (Hołownia i KO ). Trzech partii gdy ewentualnie dojdzie trzeci siła

 134. Zrobić karierę na śmierci i…

  https://www.facebook.com/photo/?fbid=10219893753319172&set=a.1456286932108

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS – po trupach Polaków

 135. Partia Trzaskowskiego podobnie jak Hołowni przypominać będzie prostowanie zakrzywionych gwożdzi z odzysku… mogą się przydać… Tak sobie myślę prywatnie… czy do nowej chałupy gwożdzi prostowanych do pionu uchodzi używać…

 136. Zakazy Morawieckiego przypominają pojawienie się samochodu… poprzedzanego w czasie jazdy przez biegnącego pomocnika kierowcy z flagą ostrzegawczą… Tak sobie myślę prywatnie… zakazy nie mają związku z rozpoznaniem dróg zakażeń… ale kościołów nie zamknięto… dla świętego spokoju… będzie argument w pozwach przedsiębiorców… poza naruszeniem KONSTYTUCJI…

 137. ze swoja inteligencja byłabyś doskonałym partnerem do rozmów. Oczywiście pod warunkiem…

  Nocny kabaret „PA-ździerz i Error” łaskawie zaprasza (na cudzym blogu) do rozmów 😀 😀 😀
  Koń by się uśmiał, ludzie milczą zażenowani 🙄

 138. Za zesłanie wirusa powinien być obciążony Watykan… Tak sobie myślę prywatnie o odpowiedzialności za wyroki… zapłata będzie dowodem na istnienie sprawcy… jak honor przedwojennego oficera…

 139. Z wykresu zachorowań na bioqdqtqkoronowirus ewidentnie widać że następuje spadek (choć coraz wolniejszy co jest z resztą typowe dla porównując przebiegi w innych krajach)
  Logicznie myśląc wygląda na to, że chce koniecznie by wywieziono ich na taczkach

 140. Oczywiście rząd chce by wywieziono go na taczkach

 141. wreszcie wiemy, kto jest włascicielem tego blogu- Wikidajło.. 🙂

 142. Świat oniemiał.

  Klarnet w czerep ***** dał głos

  i świat oniemiał

  ***** faszystów PiS i ruskich szpiegów od Putina

 143. Przewidywane skutki wdrożenia wyroku pisowskiego TK w sprawie aborcji
  1. Gwałtowny wzrost podziemia aborcyjnego i w związku z tym wzrost śmiertelności i poważnych komplikacji zdrowotnych młodych kobiet
  2. Gwałtowny spadek dzietności spowodowany strachem przed możliwością patologicznej ciąży (nie tylko kobiety zgwałcone czy mające wpadki , ale głównie te co zaszły w nieplanowaną ciąże w małżeństwie natychmiast robiły sobie aborcję chemiczną)
  3. Znaczny wzrost śmiertelności i ciężkich powikłań w szpitalach na skutek uporczywego dążenia do porodu (strach Ginekologów przed ryzykiem oskarżenia o zabójstwo)
  4. Masowa „turystyka” aborcyjna i wypływ pieniędzy za zabiegi z Polski do innych państw.
  5. Znacznie większa liczba wyjazdów z Polski młodych małżeństw chcących mieć dzieci (obecnie często wyjeżdżał czasowo tylko mąż by zarabiać na rodzinę)
  6. Wzrost przypadków samobójstw kobiet
  7. Wzrost kosztów społecznych z powodu wzrostu liczby dzieci niepełnosprawnych i całkiem niesprawnych
  i jeszce wiele innych których mozna do tego dodać

 144. SŁOWIANIN STANISŁAW
  2 lutego o godz. 9:44
  A widzisz inne możliwości

 145. @PA-ździerz

  Przeczytaj sobie nagłówek tego blogu, to może dotrze do twojego przeraźliwie szybko kurczącego się mózgu, kto tu kogo zaprasza.

 146. @maciek.g
  2 lutego o godz. 11:07

  W USA anty -szczepionkowcy zaczęli atakować punkty szczepień.
  W jednym z dużych miast np zablokowali stadion, na którym były takie punkty ustawione. Ale po godzinie, czy trochę więcej policja ich usunęła.

  Ci ludzie jak nasz kolega Optymatyk prawdziwie nie wierza w pandemię,
  a tym bardziej w szczepionki przeciw-wirusowe.
  Oni sa przekonani, ze te szczepienia to Soros z Gatsem wykombinowali co by nas ludzi na kosmitów przerobic, a dodatkowo wsadzić w nas razem z ta niby szczepionką nano-czipy i nami manipulować jak marionetkami.
  Ja naprawdę tym ludziom współczuję.
  To musi być straszne, żyć w ciągłym strachu co teraz znowu ten Soros przeciwko nam wykombinuje i do tego Bill jeszcze mu pomoze w realizacji, jakoże młodszy więc sprawniejszy w poruszaniu się.

  W WeekEnd Cooper w CNN przeprowadził wywiad z facetem, który wygladał na normalnego, ubrany też normalnie …
  ale jak się zaczęła rozmowa, to ciarki po plecach poczułam.
  On, ten gośc jest już po terapii odwracania prania mózgu, więc teraz twierdzi, że juz nie uważa, że Cooper zjada dzieci i pije ich krew, ale do niedawna był o tym przekonany. Widać było, że Cooper się nieco zdenerwował i zaczął dopytywać.
  Dowiedział się, że wielu QAnonowców w to wierzy, bo Q im to oznajmił.
  Też są podejrzenia, że Cooper to trochę robot. Pytał: czy jest cos we mnie, co takie podejrzenia może wywoływać?
  Ale uzyskał tę sama odpowiedź: tak nam Q oznajmił.

  Teraz przypuszczam Cooper będzie chodził po mieście z ochroną i to podwójną. Ja napewno po takich rewelacjach tak bym zrobiła.

  Ale manie prześladowcze niestety dużo ludzi ma.
  Nawet na naszym blogu. Taki GajowyM. ledwo się obudzi i natychmiast zaczyna o mnie mysleć, tez podejrzewając mnie o niecne czyny.
  Może nawet mu się snię?

  Wcześniej PA2155 uprzedzał mnie, że moga być próby do spławiania mnie, czy tez innych praktyk.
  Co prawda przyznaję się, że jestem wiedźma, ale bez ożoga.

  Pocieszam się, że nie zna mojego adresu.
  Inaczej nie znałabym dnia ani godziny. 🙂

 147. Zaplecze tzw. opozycji nie ma świeżości… nie wychowali młodych w duchu świeckiego państwa… zmarnowano czas tzw. kibolstwa stadionowego… emocje młodych można było wykorzystać w bardziej odpowiedzialny sposób… dając perspektywę życia na swoim… praca, dom, rodzina… Tak sobie myślę prywatnie, że zapomniano o młodym pokoleniu… politycy grabiami garnęli do siebie… i tak im zostało do dziś… wypaleni z pomysłów…

 148. @404, @AllEnglishSpeaking
  Dzięki za uwagi nt. Dershowitza, dowiedziałem się o szczegółach chociaż jakoś podejrzewałem z jaką osobowością mamy do czynienia.

  Polecam obejrzeć 1.5h opowieśc AOC nt jej doświadczeń z 6.01.2021. Ogląda sie jak „horror movie”:
  AOC Alexandria Ocasio-Cortez full SHOKKER details onTrump supporters wanting to take her out Jan 6th

 149. @404
  Przepraszam, pomyliłem Dershowitza z Berkowitzem, proszę zignorować to co napisałem powyżej o Dershowitzu.

 150. 404
  2 lutego o godz. 11:39
  Na szczęście w realu na razie takich nie znam. Z mojego otoczenia zarówno ci wspierający opozycje jak i PiS chcą się szczepić.
  Powyżej podany artykuł mocno zaniepokoi antyszczepeiniowców

 151. wygrywamy. Afganistan-wojna.zip – ZIP archiwum, rozmiar oryginalny 5 749 822 bajtów

 152. Nie wiadomo co i kiedy nas dopadnie.

  Jedną obywatelkę zainteresował napis na wieszaku na ubrania i tak się zaczął jej pociąg do wieszaków. Nie tylko zgromadziła pokaźną kolekcję, to jeszcze ruszyła w ślad za tymi napisami. Zaczęła studiować losy producentów tych użytecznych przedmiotów, a nawet dotarła do użytkowników, co nie było łatwe. Według jej relacji na niektórych wieszakach przed wojną wieszano futra, luksusową odzież jak na tamte czasy. Pozostawmy pasję do wieszaków i przejdźmy do jeszcze dawniejszych zainteresowań przedmiotami.

  W Europie trwała pierwsza wojna światowa, a Amerykanie w tym czasie pasjonowali się historią wanien. Dziennikarzem, który zainteresował amerykańskie społeczeństwo był H. L. Mencken. Zaczął od pierwszej wanny sprowadzonej z Anglii w 1842 roku przez Adama Thompsona do jego rezydencji w Cincinnati. Czytelnicy dowiedzieli się, że wanna była wykonana z mahoniu i ważyła kilkaset kilogramów. Niestety kąpiel w tej wannie wywoływała astmę, gorączkę reumatyczną, zapalenie płuc i całą gamę chorób zakaźnych, wobec czego kąpieli stosownym zarządzeniem zakazano. Stan Wirginia wprowadził nawet podatek wannowy. Na marginesie muszę dodać, że u nas podatek wannowy wzrasta w miarę kąpieli, o czym nie powinniśmy zapominać, dlatego niektórzy preferują zwykły prysznic, a nawet popularne morsowanie jeszcze nie opodatkowane.

  PS. Mniej waży kolekcja naparstków ze wszystkich krajów świata, o czym też niedawno informowała telewizja. Taką mniejszą kolekcję warto mieć, aby się nie pokłuć przy cerowaniu. Czy ktoś jeszcze praktykuje tą popularną dawniej czynność?

 153. 100 dni bez Igi Świątek trudno było znieść, ale już pierwszy mecz i pierwsze zwycięstwo w tym sezonie, powiedział sprawozdawca sportowy.
  Australian Open od poniedziałku 8 lutego do niedzieli 21 lutego

 154. Stalingrad… i wszystko jasne… dlaczego nad Wisłą mamy język polski jako urzędowy zamiast niemieckiego… Tak sobie myślę prywatnie… czy muszą być kolejne…

 155. @04
  2 lutego o godz. 11:39
  Ci ludzie jak nasz kolega Optymatyk prawdziwie nie wierza w pandemię,
  ……………………………
  Zacznijmy od tego, że ja konkretnie, w nic nie wierzę, nie jest człowiekiem wiary a wiedzy. I tacy jak ja wiedzą doskonale, że ta pandemia jest wywołana i wprowadzona przez posiadaczy Big Farma oraz mediów, mających przemożny (finansowy) wpływ na rządy (to są ci sami ludzie), politycznie, w co tacy jak ty nie wierzą, wiedząc o tym jeszcze mniej. To trzeba wiedzieć, a nie w to wierzyć.
  Nie ma czegoś takiego jak „prawdziwa wiara”, każda wiara czyni człowieka głupim, jak pisał S. Staszic. Nie ma żadnej prawdy w wierze.
  Zadaj sobie jedno zasadnicze pytanie, dlaczego w 2009 roku WHO zmieniła kryteria wprowadzania pandemii i będziesz miała odpowiedź, której zresztą nie potraktujesz poważnie, bo masz za mało danych do rozstrzygania takich spraw. Faktycznie, załóżmy, że gdyby teraz zechciano wmówić ludziom, że nasza planeta jest jednak płaska, bo gdzieś tam kiedyś się pomylono i to nie szkodzi, bo od dzisiaj już nie ma się czym przejmować, to jest już bez znaczenia, i podleją to jakimiś pieniędzmi, to „ciemny lud to kupi” dla tzw. świętego spokoju. Jest tak, ponieważ, jak pisał Staszic, „Ludzie nie mają żadnego własnego rozumu”.
  A teraz możesz sobie na mnie poużywać, tyle mi do tego jak do zeszłorocznego śniegu. Zaproś do spółki jeszcze @tejota i będzie ubaw po pachy, ten ma tak przerośnięte ego, że może uzasadnić każdą głupotę, byle tylko była jego najmojszość na wierzchu.

 156. Która maskę kupić aby dobrze zabezpieczała od świrusa .

  https://www.youtube.com/watch?v=TkdTyZ9xd_g&feature=youtu.be

 157. Optymatyk
  2 lutego o godz. 13:41

  Mój komentarz
  Optymatyk, pandemię wywołali ci, no ci, którzy posiadają big pharma, ci, co posiadają media oraz ci z WHO, co ogłosili, że…

  Optymatyk, czy to jest twoja odpowiedź na jedno z moich pytań – kto zaplanował pandemię covid-19?
  Jeżeli tak, to super. Teraz wiem, że to są CI, którzy wywołali i wprowadzili (?) pandemię-plandemię. Tak ogólnie, to są ci. Przepraszam, to dokładnie są ci, ci, ci.
  TJ

 158. To, że CBOS zawyża zawsze rządzącą partie, to jest tajemnica poliszynela , ale dlaczego sondaże firmy Estymator tak znacząco zawyżają PiS (5-7%), to sprawa zastanawiająca.
  Wydaje mnie się, że odkryłem powód – wynika on z tego, że oni bazują na 100% pewnych , a tu zdecydowana przewaga jest po stronie wyborców PiS. Wszelkie prawdopodobnie, być może itd są odrzucane. Taki sondaż jednak kiepsko pokazuje jak by wyglądały rzeczywiste wybory bowiem często ci wahający się, są pewni na 100%, że wyborem nie będzie PiS, Bo akurat PiS elektorat negatywny błyskawicznie rośnie.
  Z tego powodu jak ktoś chce się zorientować o faktycznym stanie poparcia dla partii powinien te dwie sondażownie odrzucić i brać średnią z pozostałych.

 159. „Kościół św. Szczepana w Krakowie. Bardzo ważne miejsce dla mnie. Tu chodziłem na religię do salki parafialnej, tu przystąpiłem do I Komunii Świętej, tu chodziłem na Msze, Drogi Krzyżowe, roraty i wszystko inne. Tak, byłem bardzo religijnym dzieckiem. Teraz słyszę od tutejszego »duszpasterza« »Won«. Przyjmuję to osobiście do siebie. I noga moja u Św. Szczepana już nie postanie. Bardzo to wszystko smutne” – napisał na Facebooku Maciej Stuhr, udostępniając także viralowy już filmik, zarejestrowany podczas zdarzenia.”
  Aktorzy powinni płacić podatek kagańcowy od takich reklam powielanych w mediach, które uprawiają propagandę antykatolicką. Taki „kaganiec” by im nie zaszkodził, chroniąc ich przed własną próżnością.

 160. Optymatyk
  2 lutego o godz. 13:41
  Piszesz
  Zacznijmy od tego, że ja konkretnie, w nic nie wierzę, nie jest człowiekiem wiary a wiedzy.
  A ja się pytam czy na czym jak nie wierze opierasz swe stwierdzenie ” I tacy jak ja wiedzą doskonale, że ta pandemia jest wywołana i wprowadzona przez posiadaczy Big Farma oraz mediów, mających przemożny (finansowy) wpływ na rządy”
  Do są twoje domysły , bo jak na razi to nigdzie w Internecie nie znalazłem żadnych dowodów, ze to prawda (jak masz takowe to podaj , a sprawdzimy czy są prawdziwe -to się da zrobić )

 161. Wikidajło: facet rzeczywiście sfiksował, albo jest bliski tego stanu.. 🙂

 162. Wymierny koszt głupoty…

  Województwo podkarpackie straciło 8 mln zł z funduszy norweskich po ogłoszeniu się „strefą wolną od LGBT” – podał aktywista Bart Staszewski. Polskie ministerstwa utrudniały jak tylko mogły dostęp do danych na temat utraconej kwoty. Nie przewidziały jednak, że problemów nie będzie robić… Norwegia.

  https://innpoland.pl/165587,strefa-wolna-od-lgbt-kosztowala-woj-podkarpackie-miliony-zlotych-dane

 163. Coś z ciekawostek na świecie. Nawet uniwersytet państwowy może być bliski bankructwa. https://www.cbc.ca/news/canada/sudbury/laurentian-university-creditor-protection-1.5896522
  może z powodu pandemii zabrakło studentów z Chin?

 164. Coraz lepiej…
  Zaraz po wrzaskach i wyzwiskach xunca w Krakowie, kaka w Mławie zagląda ludziom do fejsbuka.

  Na mszy w niedzielę w Mławie ksiądz poinformował, że komunijne dzieci powinny być rozliczanie za to, co ich rodzice publikują na Facebooku. To nie pierwszy raz, gdy księża tak głębkowo wnikają w sumienia młodych wiernych.

  https://mamadu.pl/150551,niedopuszczenie-dzieci-do-komunii-za-posty-rodzicow-na-facebooku-w-mlawie
  Wybrany komentarz:

  Ja tu widzę same plusy. Nie pójdą do komunii więc nie będą obmacywane (w najlepszym wypadku) przez wielebnego i nie zarażą się koronawirusem

 165. woytek
  2 lutego o godz. 14:45
  Po tym co napisałeś nie mam wątpliwości, że nigdy bym nie poparł twojej kandydatury na człowieka mogącego rządzić Polską. Podatki są po co innego niż karać ludzi za nieprawomyślność. Bardzo źle o tobie świadczy ten wpis

 166. @adam100 2 lutego o godz. 15:34

  Skądże znowu! To byłby “wyjątkowy wypadek”. PiS-dziel na kolanach przed ginekologiem.
  To polska norma.

 167. maciek.g
  2 lutego o godz. 15:33
  woytek
  2 lutego o godz. 14:45
  Po tym co napisałeś nie mam wątpliwości, że nigdy bym nie poparł twojej kandydatury na człowieka mogącego rządzić Polską. Podatki są po co innego niż karać ludzi za nieprawomyślność. Bardzo źle o tobie świadczy ten wpis

  Ja jeszcze nie widziałem jednego komentarza, który by dobrze o nim świadczył.

  To faszysta z zamiłowania.

 168. Na marginesie

  ..nic co ludzkie. nie jest mi obce…

  A jednak obrzydliwi są ci pissdzielce

 169. maciek.g

  Komentator woytek sobie ubzdurał, nie po raz pierwszy zresztą, że wewnetrzne problemy wspólnoty katolickiej są problemami ogółu społeczeństwa.
  W związku z tym pomylił adres swego komentarza i zamieścił go na blogu red Passenta choć jego miejsce jest na jakiś blogach katolickich – chocby „Goscia niedzielnego”.

 170. Jeszcze coś o szczepionkach. Artykuł w „Lancet” potwierdza, że Sputnik V jest efektywny w 91.6%.
  https://www.bbc.com/news/health-55900622

 171. Jak czytam w Rzeczpospolitej minister zdrowia RFN „Jens Spahn (…) nie wyklucza zakupu szczepionek produkcji rosyjskiej czy chińskiej, jeżeli uzyskałyby atest Europejskiej Agencji Leków (EMA).”

  Wczoraj ta sama Rzepa poinformowała, że zakupu rosyjskiej szczepionki nie wyklucza również minister zdrowia Francji.

  W tym kontekscie warto przypomnieć tekst sprzed kilku dni z Kultury Liberalnej „Szczepionkowa dyplomacja”. Tekst co prawda dotyczył Azji ale przecież reguły dyplomacji są uniwersalne.

  https://kulturaliberalna.pl/2021/01/29/renik-covid-19-i-szczepionkowa-dyplomacja/

 172. Bar Norte
  2 lutego o godz. 16:44
  czytałem o sugestiach, że szczepionki AstroZeneki i Sputnik V byłyby dobrą kombinacją. Obie szczepionki mają w przybliżeniu ten sam mechanizm działania.

 173. PA2155

  Trudno mi coś napisać na temat ewentualnych kombinacji, bo się na tym nie znam.

  Dla mnie istotna jest skuteczność potwierdzona atestem.
  Jak również oczywiście zamieszanie polityczne wokół szczepionek – coraz bardziej ciekawe.

 174. Bar Norte
  2 lutego o godz. 17:02
  chyba przełamano lody polityczne, bo wiadomość o artykule w „Lancet” była pierwszą w BBC News i to bez politycznych podtekstów. Sputnik V jest kandydatem na szczepienia w tzw. krajach III Swiata. Kosztuje ca. $10. Studium opublikowane było oparte na 20 tys. pacjentów.

 175. To co konsekwentnie pomija na swych konferencjach prasowych premier Morawiecki, za Business Insider:

  „Polska otrzymała już prawie 4,3 mld euro w formie pożyczek z instrumentu finansowego SURE, który ma chronić miejsca pracy i pracowników dotkniętych skutkami pandemii. Całkowite wsparcie dla Polski w ramach SURE wyniesie 11,2 mld euro – poinformowała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.”

  Wiecej pod linkiem:

  https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/sure-pomoc-na-ratowanie-miejsc-pracy-w-polsce-z-unii-europejskiej/hgemjs9

 176. Wikicytaty
  Henry Louis Mencken (1880–1956) – amerykański dziennikarz i satyryk.

  Całujące się kobiety przypominają zawsze bokserów, którzy podają sobie ręce przed walką.
  Cynik to człowiek, który, poczuwszy woń kwiatów, rozgląda się za trumną.
  Czas wiele legalizuje – również w dziedzinie moralności.
  Dążenie do zbawienia ludzkości jest najczęściej maską, pod którą ukrywa się dążenie do zdobycia władzy.
  Demokracja jest sztuką kierowania cyrkiem z klatki dla małp.
  Demokracja to kult szakali wyznawany przez osły.

  PS. Krótka historia wciskania kitu zainspirowała mnie do zobaczenia czym zajmował się dziennikarz 100 lat temu i jakie wyciągał wnioski

 177. Nowe doniesienia o podatku, którym rząd chce obarczyć tradycyjne i nowe media oraz gigantów technologicznych. Według nieoficjalnych informacji budżet na nowych regulacjach może zyskać nawet 700 mln zł.

  Myśląc o podatkach należy pomyśleć o inwestycjach, które z tych podatków zostaną zrealizowane. W Radiu Wrocław dzisiaj o dolnośląskich drogach, wyznaczonych do remontu i budowy. Na pierwszym planie rozbudowa A-4 która jest u szczytu przepustowości. Terminy realizacji niestety odległe. Najdłuższe schody Europy to odcinek od Krzyżowej do granicy z Niemcami w kierunku Berlina do przebudowy. Za kilka lat ta droga będzie prawdziwą autostradą. Droga ekspresowa S-8 z Wrocławia do Kłodzka ma szanse realizacji. Najszybciej będzie wykonana S-3 z tunelem w kierunku Czech, ale też dopiero za kilka lat, a jeszcze dłużej będzie budowana S-5 w kierunku Jeleniej Góry. Wiele już zrobiono na Dolnym Śląsku, ale jeszcze więcej jest do zrobienia.
  Tymczasem najbardziej wyczekiwaną drogą jest tunel pod Ursynowem w ciągu S-2. Tam prace trwają, a premier Morawiecki obiecał oddanie tego opóźnionego odcinka jeszcze w tym półroczu. Trzymajmy kciuki!

 178. @ Bar Norte 16:09
  Moje komentarze chronią was przed ugotowaniem się we własnym sosie.
  Nigdy bym nie zwrócił uwagi na komentarz aktora , gdyby pozostawiono ten komentarz na jego stronie Facebooku. To media głównego ścieku, jak gazeta.pl, czy onet.pl cytują komentarze aktora celebryty i zamieszczane u nich cytaty są przykładem skandalicznej indoktrynacji.
  Aktor zamieszcza tylko komentarze poprawne politycznie, według jego oceny poprawności, czyli zgodności z cyniczną mentalnościa ich właścicieli.

 179. są przykładem skandalicznej indoktrynacji

  Faszysta dobrze wie ze PiS, TVP i KK biją rekordy w indoktrynacji

  Faszystowska Mafia PiS

 180. CEZARY MICHALSKI – NEWSEEK
  ” DOMYKANIE SYSTEMU . Morawiecki ma się czego bać !, Kaczyński szuka bardziej bezwzględnych ludzi.
  Kaczyński uznał, że etap do zamykania budowanego przez siebie autotarnego systemu wymaga nowych kadr. Jeszcze bardziej brutalnych, jeszcze bardziej posłusznych, jeszcze bardziej chciwych. W dodatku muszą to być ludzie całkowicie dyspozycyjni wobec niego . ”
  Przecież zapowiedział powstanie „nowego ładu”, no to będziemy go mieli na bank !!.

  https://www.newsweek.pl/opinie/kto-bedzie-nowym-premierem-kto-zastapi-mateusza-morawieckiego/qsw6cjj?tpcc=onet_bloczek_paid&utm_campaign=oferta_paid&utm_medium=sg_bloczek&utm_source=onet.pl&utm_aureus=jikczgl80e%2C9d47f894-5f32-40a8-9536-a528d07bc549&fbclid=IwAR3pJ5359IFAyiX37UyT4bwHHqL-dpLbg4Bf0TMumVJTrbfU3VA0yC-vHok

  Kupuj u swoich. Bojkotuj pissdzieli

 181. bar norte o 17:11

  Jeśli uruchomiłeś płatność (zaległych zapewne) alimentów, a twoje dziecko pytane o to odpowiada, że nie widać tego na koncie – to kto ma rację, robaczku?

 182. Ryzyko zarażenia koronawirusem w zależności od lokalizacji opracowano na podstawie danych z artykułu w magazynie naukowym „Nature”. Służby prasowe KPRM zaznaczyły to na grafice.
  poniżej artykuł na którym jest grafika
  „https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-ryzyko-zarazenia-w-zaleznosci-od-lokalizacji-rzad-pokazuje-grafike-6603871365851712a

  No to poczytajmy w jaki sposób zostało to ustalone

  https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-model-ryzyka-infekcji-gdzie-najczesciej-zakazamy-sie-koronaw,nId,4848746

  To, że gdzieś amerykanie najczęściej przebywali nie oznacza wcale, że tam się zarazili. A w innych krajach może to już być zupełnie inaczej.
  Jak w tych restauracjach z obsługą kelnerską były takie ogniska zakażeń to przecież kelnerzy w pierwszym rządzie powinni się zarazić – czy trudno to sprawdzić ? taka to ogromna liczba ludzi?
  Po co było zamykać – najpierw zrobić testy obsłudze
  Te pisowskie barany niczego nie potrafią samemu zrobić i jak w Boga wierzą w badania amerykańskie

 183. woytek

  „Moje komentarze chronią was …”

  Pan komentarze świadczą o tym, że pan nie rozumie co wkleja. Najwyraźniej pan ma kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem.

  W tym przypadku wkleił pan tekst o tym jak katolik Stuhr obraził się na księdza ze swojej parafii – z powodu jego chamstwa. W konsekwencji Stuhr postanowił zmienić parafię co uzasadnił.
  Tekst, który pan wkleił nie budzi najmniejszych wątpliwości co do tego, że dotyczy wewnętrznych problemów wspólnoty katolickiej. Tak więc nie może chodzić o podatek państwowy jak pan napisał, bo państwo nie jest od rozwiazywania problemów wewnętrznych wspólnot katolickich. Chocby dlatego, że mu na to nie pozwala konkordat.
  Dyscyplinować katolika Stuhra w sprawach religijnych moze tylko wspólnota katolicka – znając życie również za pomocą grzywien czy regularnych, karnych kontrybucji. To jest sprawa wyłącznie Stuhra i jego przykoscielnej wspólnoty a nie państwa.
  Natomiast pan wywlókł problem wewnętrzny jakiejś parafii krakowskiej na zewnątrz usiłując nim zainteresować czytelników, którzy nic do tego nie mają.

  Proszę się też nie tłumaczyć, że znalazł pan tekst o Stuhrze na stronie głównej Onetu. To, że Onet nie oznacza tego typu tekstów adnotacją ” Z życia katolików polskich” wynika tylko z tego, że liczy na inteligencję swoich czytelników.

 184. qurwik

  Do jakiej rodziny należysz robaczku ?

  Faszystowska zaraza PiS – po trupach Polaków

 185. Pierwsze kamienie w lawinie? Skarb Państwa pozwany za lockdown. „Ryzyko dla budżetu”

  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26746668,pierwsze-kamienie-w-lawinie-skarb-panstwa-pozwany-za-lockdown.html?fbclid=IwAR1D4GK4o7WUQxScAINuOoTPgfizoTkSDJVHVbyTdKYI6FcfZSt3lTtZ1ac

  zniwiarz_ponury
  Polska w ruinie. Pissiory obiecaly i dotrzymuja slowa.

 186. ls42
  2 lutego o godz. 17:23
  Dążenie do zbawienia ludzkości jest najczęściej maską, pod którą ukrywa się dążenie do zdobycia władzy.
  trafione w punkt

 187. Kablem, panie, kablem…

  „Drodzy Rodzice młodzieży biorącej udział w strajku kobiet i demolujących mienie publiczne.. Chcę Wam przypomnieć, że tym kablem możecie przywrócić Waszemu dziecku ustawienia fabryczne” – post takiej treści pojawił się 2 lutego na facebookowym profilu „Jeruzal, Jeruzal”, który prowadzi ksiądz Dariusz Drzewiecki, administrator Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeruzalu Skierniewickim (woj. łódzkie).

  https://natemat.pl/336797,ks-z-jeruzala-zacheca-do-przemocy-wobec-mlodziezy-ktora-popiera-strajk-kobiet

  Wybrany komentarz:
  Panie Drzewiecki.
  Taki z księdza wyszczekany cwaniaczek, co zjadł wszystkie rozumy, to może ksiądz odpowie na takie pytanie?
  Jakim kablem, i lejąc po której części ciała, po doopie czy genitaliach, można przywrócić księżom ustwienia fabryczne, i zlikwidować skłonności pedofilskie i zamiłowanie do gwałcenia chłopców?
  Odpowiesz, Drzewiecki?

 188. quentin t.

  A kiedy to się skarżono, że nie ma na koncie 4,3 mld euro, robaczku?

  Na różne rzeczy się skarżono ale na to jakoś nie.

 189. Dziennik Gazeta Prawna z 28 marca 2021:

  „Komisja Europejska w swoich dokumentach informuje, że „nie ma żadnych nowych pieniędzy” i chodzi o „kierowanie istniejących funduszy na wyzwania związane z koronawirusem” / ShutterStock
  Wszystkie środki unijne, które dotychczas zaproponowała Komisja Europejska na walkę z pandemią koronawirusa, pochodzą z obecnego budżetu unijnego na lata 2014-2020 i nie są nowymi funduszami. Pieniądze udało się uzyskać w wyniku przesunięć budżetowych – mówi w rozmowie z PAP polski dyplomata.

  „Wokół sprawy unijnych środków na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa pojawiło się wiele nieporozumień. Wszystkie jak dotąd pieniądze UE na ten cel pochodzą z obecnego unijnego budżetu na lata 2014-2020, wkład Brukseli to poluzowanie biurokratycznych rygorów i zgoda na pewne przesunięcia. Polska, ani żaden inny kraj, nie otrzymała do tej pory żadnych dodatkowych środków na walkę z koronawirusem. Sama KE w swoich dokumentach przyznaje, że nie mamy do czynienia z nowymi źródłami finansowania” – powiedział PAP polski dyplomata.

  Jak dodał, propozycje KE, które w czwartek zostały poparte przez Parlament Europejski w Brukseli, jasno określają źródła finansowania działań dotyczących skutków pandemii.

  KE w swoich dokumentach informuje o przeznaczeniu początkowo około 8 miliardów euro, które zostaną natychmiast udostępnione państwom członkowskim w ramach polityki spójności. To suma, której kraje UE nie zdążyły wydatkować w 2019 roku. Te 8 mld euro niewykorzystanego prefinansowania podlegałoby zwrotowi, gdyby nie zdołano znaleźć dla nich uzasadnionego przeznaczenia do końca obecnej perspektywy finansowej, jednak KE już teraz zaproponowała, aby kraje przeznaczyły te pieniądze na walkę ze skutkami kryzysu.

  Gdy kwota 8 mld euro zostanie w pełni wykorzystana, zostanie uzupełniona o 29 miliardów euro z budżetu UE.

  Łącznie jest to więc 37 mld euro z funduszy UE, które mają zostać przeznaczone na wsparcie obywateli, regionów i krajów walczących z pandemią. Środki te zostaną skierowane do systemów opieki zdrowotnej, małych i średnich firm, rynków pracy i innych wrażliwych części gospodarek państw członkowskich UE.

  Komisja Europejska w swoich dokumentach informuje, że „nie ma żadnych nowych pieniędzy” i chodzi o „kierowanie istniejących funduszy na wyzwania związane z koronawirusem”.

 190. Zobaczcie że na grafice ministerstwa nie ma szkół , przedszkoli i żłobków.
  Te miejsca pewnie są na 100% bezpieczne prawda?
  https://twitter.com/KPRM_CIR/status/1356592170095017990/photo/1

 191. bar norte:

  zauważyłem, że ostatnio posiłkujesz się newsami z „onetu”.
  Czekam z niecierpliwością, kiedy zaczniesz cytować „fakt” albo „pudelka”.

 192. o kurcze nie pomyślałem że w żłobkach , przedszkolach i szkołach są dzieci a ich telefonów o ile je miały) nie sprawdzano

 193. Blogowstąpienie kłętina w roli szczekaczki… a może kablem?
  Xiunc z Jaruzela by się tym ukontentował.

 194. Z zalinkowanego o 17,11 tekstu Business Insider:

  „W styczniu Komisja Europejska w ramach SURE przeprowadziła emisję obligacji społecznych o wartości 14 mld euro, aby pomóc chronić miejsca pracy i utrzymać zatrudnienie w czasie pandemii koronawirusa. Wyemitowano dwa rodzaje obligacji: o wartości 10 mld euro z terminem wykupu w czerwcu 2028 r. i o wartości 4 mld euro z terminem wykupu w listopadzie 2050 r.

  KE podała, że zainteresowanie obligacjami wśród inwestorów było duże, co po raz kolejny umożliwiło uzyskanie bardzo dobrych warunków wyceny. Korzystają na nich bezpośrednio państwa UE.

  Obligację 7-letnią wyceniono przy ujemnej stopie zwrotu wynoszącej -0,497 proc. Oznacza to, że za każde 105 euro, które państwa członkowskie otrzymują, zwracają one 100 euro w dniu wykupu obligacji. Ta ujemna korzyść ze stopy procentowej przechodzi zatem bezpośrednio na państwa członkowskie, otrzymujące pożyczki w formie tzw. pożyczek wzajemnych.

  Obligację 30-letnią wyceniono przy nieznacznie dodatniej stopie zwrotu, wynoszącej 0,134 proc.

  Była to czwarta emisja obligacji w ramach unijnego programu SURE. Dotychczas, dzięki pierwszym trzem emisjom w okresie od końca października do końca listopada ubiegłego roku, 15 państw UE otrzymało niemal 40 mld euro w formie pożyczek wzajemnych.”

 195. Ale ci kelnerzy to roznosiciele wirusa chciało by się po takim badaniu powiedzieć. Tylko że jest to fikcja bo nawet gdyby się pozarażali to po 14 dniach już by zakażać przestali i wręcz klienci byli by bezpieczni

 196. @Na marginesie

  Ten klecha propaguje takie narzędzia wychowawcze, jakie poznał na własnej skórze.
  Jeśli był w dzieciństwie wychowywany przy pomocy sznura od żelazka czy kabla od prodiża, to ma utrwalone na całe życie 🙁
  Może ojciec nosił szelki i nie miał skórzanego pasa 😉

 197. quentin t.

  Dziś akurat posiłkuję się Kulturą Liberalną i Business Insider. Natomiast Onetem posiłkuje się pan woytek – choć bez podania źródła.

 198. Jeszcze o pisim skubaniu mediów w ramach daniny “solidarnościowej”
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26748233,rzad-chce-pieniedzy-od-facebooka-google-i-mediow-bi-nawet.html#s=BoxOpImg1

  Wybrany komentarz – tak oberwał ichni kłętin

  dziura budżetowa sto miliardów, następne sto wydrukowane w obligacjach, a drugie tyle zamierzają, dług publiczny w pięć lat wzrósł z biliona do półtora biliona (połowa w pięć lat tego, co w poprzednie dwadzieścia pięć!), kapitalizacja spółek skarbu państwa już wiosną spadła o jedną trzecią i dalej spada, a naród już nie chce oddać przywilejów socjalnych, którymi skorumpowała go władza.
  Do tego Covid wcale się nie kończy, przedsiębiorstwa padają, inflacja zaczyna galopować, a ci durnie fochują UE, narażając się na stratę środków jeszcze stamtąd!
  Do tego gospodarka podporządkowana celom partyjnym i politycznym, setki milionów na Rydza, kolejne na bombastyczne i nietrafione inwestycje (centralny port lotniczy – gołe pole, a miliony idą, elektrownia Ostrołęka – blok, który nie powstanie nigdy, a pochłonął już dwa miliardy, przekop, itd), do tego rosnące wynagrodzenia swojaków w spółkach, choć się nie znają i te spółki zarzynają, do tego wyprowadzanie publicznych milionów na słomiane respiratorowe misie i inne fundacje „narodowe”, itd., itp. – siedemdziesiąt sasinowych baniek w błoto, to tylko egzemplifikacja tego burdelu.
  Zapomniałeś trollu, że tu nie forum tvp info.
  Nie każdy łyka propagandę dla półmózgów, ale każdy w końcu odczuje to, co zrobiła sekta, na własnej skórze i portfelu.
  Już czuje.
  Smacznej opłaty cukrowej i obniżania stóp życzę.
  Nie jesteśmy w strefie euro. Wasz zbawca na kaczych łapach dla utrzymania kochanej władzuni robi tu drugą Wenezuelę.
  I myślisz, że długo to przykryją takimi płatnymi dz..kami, jak ty?!
  Jeszcze bym o dziesięciu dodatkowych miliardach w pięć kolejnych lat na szczujnię zapomniał.
  I że opłacają armię takich jak ty:(

 199. @GajowyM. 2 lutego o godz. 18:58
  Te “ustawienia fabryczne”… Tabula rasa?
  🙂

 200. maciek.g
  2 lutego o godz. 12:04,
  W „Gazeta.pl” natknąłem się też na taki artykuł – poniżej odnośnik do niego – ale nie sądzę, że Optymatyk weźmie to pod uwagę, bo jego zdaniem wszelkie dowody na skuteczność szczepionki, to fake newsy , z którym stoją spiskowcy z „Big Pharma” i pomagający im pożyteczni idioci. Im więcej będzie dowodów na skuteczność szczepionek, tym bardziej w Optymatyku będzie rosła pewność, że jest dokładnie na odwrót.
  „Trzy tygodnie po przyjęciu szczepionki Krzysztof Pawlak, lekarz rezydent medycyny rodzinnej, wykonał test na obecność przeciwciał. Ich stężenie okazało się kilkadziesiąt razy wyższe niż w przypadku osób zakażonych lub tych, które uznano za ozdrowieńców”.
  więcej na ten temat:
  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,173952,26746004,trzy-tygodnie-po-pierwszej-dawce-szczepionki-lekarz-wykonal.html#do_w=46&do_v=142&do_a=288&s=BoxNewsImg2

 201. Co tam pudelek, onet.
  Co tam teksty poruszane w oficjalnych mediach..
  W modzie jest szukanie w anonimowych komentarzach pod tekstami najbardziej chamskich i głupawych tekstów i przedstawienie ich – no właśnie – jako co?
  Głos opinii publicznej?
  Przykład swoich fascynacji chamstwem i głupotą, która sięga wyżej, niż chamstwo i głupota własna?

 202. errata:
  „teksty prezentowane”

 203. @Na marginesie

  Te “ustawienia fabryczne”… Tabula rasa?

  No, taki reset czyli laniem w d… wybić głupotę z głowy.
  Księżulo werbalnie podąża za nowoczesnością, pewnie ma smartfona, z którym nie bardzo sobie radzi 🙄

 204. woytek
  2 lutego o godz. 14:45,
  No to może wyjaśnij, na czym polegało antykatolickie zachowanie katolika antykatolika Stuhra? Czy na tym, że nie spodobało mu się, to co mówił ksiądz? A jeśli tak, to, czy zachowanie się księdza było katolickie? Czy jego słowa spodobałyby się Panu Jezusowi? Może Ty po prostu nie bardzo wiesz, czym jest chrześcijaństwo, a więc i katolicyzm? Być może według Ciebie np. piętnowanie księży pedofilów to przejaw antykatolicyzmu, walki z Kościołem, z wartościami.
  Odpowiedzi od Ciebie raczej się nie spodziewam.

 205. „Ustawa, która nie respektuje prawa człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, niezależnie od jego stanu […] nie jest ustawą zgodną z bożym zamysłem. Chrześcijański prawodawca nie może zatem ani brać udziału w jej redagowaniu, ani aprobować jej na forum parlamentu” – powiedział abp Wacław Depo podczas mszy odprawionej z okazji 32. Pielgrzymki Parlamentarzystów na Jasną Górę. Uczestniczyła w niej m.in. marszałkini Sejmu Elżbieta Witek.
  Parlamentarzyści niewątpliwie odczuli satysfakcje po słowach abepa Deca, bo przecież ustanowili nowe prawo aborcyjne zgodne z nauką Kościoła. I wszystko jasne! W Polsce rzadzi Jaroslaw Kaczynski z podleglym mu parlamentem podlegajacy Episkopatowi zgodnie z bozym zamyslem.

 206. @maciek.g
  2 lutego o godz. 14:58
  Po prostu nie rozumiesz tego zdania, nic więcej. Nic nie jestem w stanie ci pomóc.
  A w internecie można znaleźć wszystko, tylko trzeba umieć odsiać ziarno od plew.
  I trzeba zaznaczyć, że każdy robi to podłóg siebie, dlatego takie rozbieżności.
  Dlatego w tej materii powinien być wolny wybór, nieograniczany z tej czy tamtej strony żadnymi sankcjami. Czy tak trudno to zrozumieć?
  Bo widzę, że wszyscy pro, rżną głupa na okrągło, jakby się nic nie stało.
  Sprzeczamy się w materii, której żaden z nas nie zgłębił osobiście naukowo, więc o co chodzi? Dajmy sobie spokój, z nic niedającymi przepychankami, okraszanymi takimi czy innymi epitetami, niech każdy ma w tym wolny niezagrożony sankcjami, ze strony rządzących sankcjami, wybór.
  Jeśli ktoś nie zrozumiał tak, mojego stanowiska, to jest zwyczajnie głupi i szkoda czasu na dywagacje z nim.

 207. @jobrave
  2 lutego o godz. 19:07
  Znasz takie powiedzenie, że jedna jaskółka wiosny nie czyni?
  A to, że w Norwegi zmarło po zaszczepieniu 23 os., linkowałem to już, nie bierzesz pod uwagę to co? Źródło zatrute? A dlaczego nie twoje?

 208. Optymatyk
  2 lutego o godz. 20:00
  @jobrave
  2 lutego o godz. 19:07
  Znasz takie powiedzenie, że jedna jaskółka wiosny nie czyni?
  A to, że w Norwegi zmarło po zaszczepieniu 23 os., linkowałem to już, nie bierzesz pod uwagę to co? Źródło zatrute? A dlaczego nie twoje?

  Mój komentarz
  Optymatyk, symetryzujesz. Stawiasz na równi kłamstwo z prawdą.
  TJ

 209. Dajmy sobie spokój, z nic niedającymi przepychankami, okraszanymi takimi czy innymi epitetami

  @Optymatyk

  To może weź to sobie wreszcie do serca i przestań szerzyć swoją płaskoziemską ciemnotę.
  Nie zauważyłeś jeszcze, że wszystkie przepychanki inicjujesz ty swoimi panikarskimi sensacjami i fakenewsami, których nie da się pozostawić bez odpowiedzi?

 210. PS
  W Norwegii jednak nie zaprzestano szczepić. Czy są donosy o dalszych (powinny już być setki) śmiertelnych ofiarach szczepionki?
  A w Izraelu? Tam zaszczepiono już dwiema dawkami ponad 750 tys. osób w wieku 60+. I co?
  Jakieś donosy o ofiarach śmiertelnych?

  Separately, Israel’s second-largest healthcare provider Maccabi published figures showing 66 people out of a group of 248,000 vaccinated (0.03%) caught the Covid-19 virus, more than a week after receiving the second dose of the vaccine.

  Of those 66, all had mild symptoms and none were hospitalised.

  (…) Maccabi compared the infection rate with 900,000 unvaccinated people with a similar demographic profile. In this group during the same time period, 8,250 caught Covid – more than 30 times as many.

  W grupie nieszczepionych o podobnym profilu demograficznym infekcję złapało ponad 30 razy więcej osób niż wśród zaszczepionych.

 211. Optymatyk
  2 lutego o godz. 20:00,
  Znam, ale w Izraelu tych jaskółek jest trochę więcej niż jedna, natomiast jeśli chodzi o te 25 Twoich norweskich „jaskółek”, to warto może sprawdzić, jak to się ma do ogólnej liczby zaszczepionych. Po paracetamolu np. przekręca się więcej ludzi niż po szczepionkach antycovidowych.
  Mojej znajomej Angielce kilka dni temu zmarł ojciec, dwa dni wcześniej zaszczepił p/covidowi, miał 85 lat. Wcześniej tzn. zanim on umarł, była normalna, ale po jego śmierci jej odbiło – bez przerwy wrzuca na FB jakieś „globalriserczowe” artykuły o „plandemii”, o spiskach, obwinia rząd o to, że dąży do wybicia szczepionką wszystkich staruszków, że ofiarą tego spisku padł m.in. jej ojciec. Do publikacji z mediów alternatywnych dodaje swoje własne idiotyzmy. A przecież to, że jej ojciec zmarł po zaszczepieniu, nie oznacza, że ono były przyczyną tej śmierci, to mógł być zwykły przypadek.
  Ja mogę odbić piłeczkę -na moim osiedlu zaszczepiło się kilkanaście osób, a niewykluczone, że więcej, bo seniorzy stanowią tu większość wśród 136 mieszkańców, ale wszystkich nie znam. Jednak ci, którzy są mi znani – większość po drugiej dawce – czują się znakomicie albo nie gorzej niż przed szczepieniem, natomiast pod koniec ubiegłego roku zmarły na covid cztery osoby niezaszczepione. I co?

 212. Prawo i Sprawiedliwość przedstawi „nowy polski ład” najprawdopodobniej jeszcze pod koniec lutego.
  Dla zagorzałych rusofilów – „Новая экономическая политика”

  „Do „nowego ładu” odniósł się także w poniedziałek Mateusz Morawiecki. – Podjęliśmy już kilka miesięcy temu ogromny wysiłek analityczny, żeby przebadać, w którym kierunku Polska powinna się rozwijać i gdzie ten rozwój może być w odpowiedni sposób wsparty poszczególnymi instrumentami budżetowymi, fiskalnymi, inwestycyjnymi (…). Widzimy, jak rozwijają się Chiny, w jakiej zapaści jest Europa zachodnia czy południowa i czerpiemy lekcje z tych problemów innych, i dobrych doświadczeń jeszcze innych krajów. Jednocześnie to wszystko staramy się ująć w kontekście właściwym dla polskich przemian społeczno-gospodarczych. Na tym właśnie będzie polegał „Nowy Ład”, który w ciągu kilku najbliższych tygodni przedstawimy – mówił szef rządu. Premier nie chciał określić szacunkowej łącznej wartości programu, ale mówił o „maksymalnym uwolnieniu zasobów krajowych”.”

  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26743206,prawo-i-sprawiedliwosc-zapowiada-nowy-lad-rz-podala-prawdopodobny.html

  Do tej pory to tak szło wszystko po omacku.
  Ale teraz dzięki „ogromnemu wysiłkowi analitycznemu” nareszcie kierunek zostanie obrany…wodzu prowadź !
  Jak jedziemy od nowa to potrzebna kasa nowa…podatek kagańcowy też nie do pogardzenia.
  Jak celnie wyszukał Bar Norte (2 lutego o godz. 17:11) będzie za co poszaleć :
  „Całkowite wsparcie dla Polski w ramach SURE wyniesie 11,2 mld euro – poinformowała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.”

  Ale nie samym chlebem…ustawa antyaborcyjna jako milowy krok w rechrystianizacji Europy…”złoty strzał” Wodza.

 213. Polskie piekiełko… może kłętin się tym zachwyci? Bo płód bez mózgu to takie śliczne dzieło boże!

  Lekarze położyli mnie na sali septycznej, podłączyli wszystkie kroplówki i… czekali. Prawo zabraniało im wykonania cesarskiego cięcia mimo tego, że dziecko już nie żyło. Rodziłam martwe dziecko przez cztery dni.
  Co dwa tygodnie zbierała się Komisja Etyczna i decydowała czy dalej będę otrzymywała kroplówki, czy dostanę silniejsze leki, czy będzie można wywołać poród.

  Cesarskie cięcie nie było rozwiązaniem, bo prawo zezwalało na nie wyłącznie przy ciąży powstałej w wyniku gwałtu lub kazirodczej albo wtedy, gdy odbyła się rozprawa sądowa i sąd zezwolił na usunięcie płodu.
  Leżałam więc skazana na ich łaskę pod kroplówkami. Przez cztery dni odczuwałam bóle co trzy minuty. Nie odłączali mi kroplówek nawet nocą. Gdyby nie mój mąż, zapewne umarłabym na szpitalnym łóżku, a mój 5-letni wtedy syn zostałby półsierotą.

  Mąż jeździł wtedy tirem po Europie, woził kawę. Przyszedł do lekarza z kopertą i reklamówką zagranicznej kawy. Wyobraźcie sobie, ile kobiet musiało wtedy umierać, bo nie każdą było stać na łapówkę dla lekarza.

  https://mamadu.pl/150545,urodzila-dziecko-z-bezczaszkowiem-po-zmianie-prawa-aborcyjnego-to-wroci

 214. GajowyM.
  2 lutego o godz. 20:35

  „A w Izraelu? Tam zaszczepiono już dwiema dawkami ponad 750 tys. osób w wieku 60+. I co?
  Jakieś donosy o ofiarach śmiertelnych?”

  …był przypadek…mężczyzna, dwa dni po szczepieniu…zmarł…wpadł pod samochód…

 215. @Piotr II 2 lutego o godz. 21:11
  Nic tylko żądać odszkodowania od Big Pharma!

 216. Piotr II
  2 lutego o godz. 21:06
  Prawo i Sprawiedliwość przedstawi „nowy polski ład” najprawdopodobniej jeszcze pod koniec lutego.
  Dla zagorzałych rusofilów – „Новая экономическая политика”

  „Do „nowego ładu” odniósł się także w poniedziałek Mateusz Morawiecki. – Podjęliśmy już kilka miesięcy temu ogromny wysiłek analityczny, żeby przebadać, w którym kierunku Polska powinna się rozwijać i gdzie ten rozwój może być w odpowiedni sposób wsparty poszczególnymi instrumentami budżetowymi, fiskalnymi, inwestycyjnymi

  Mój komentarz
  Typowy język korporacyjny, korporacyjna mowa trawa, którą można znaleźć w internecie na witrynach firmy w dziale „O nas”.
  Ogromny wysiłek analityczny(pewnie rząd jest porządnie zmęczony tym wysiłkiem analitycznym i należy podziwiać premiera, że prowadzi rząd i dalej idzie do przodu), kierunek rozwoju, instrumenty budżetowe, fiskalne, inwestycyjne, itd.

  W przedpokojach już czeka towarzysz Obajtek. Ten nie będzie się bawił w analizy, bo to jest menażer-żyleta – natychmiast wykonać.
  TJ

 217. @404, dzieki za link do podcastu o biezacej polityce USA.i Ciekawe co mowia albo beda mowic o sprawie GameStop. To kolejna odslona wolnego rynku kapitalowego.
  Najbardziej uderzylo mnie, ze jesli Tr. wygralby w trzech stanach w sumie 30 tys. glosow, to wygralby wybory i na nic 7 milionow przewagi w glosowaniu powszechnym. Tez ciekawe jest rozpartrywanie na szanse impeachmnetu. Wystarczy przewaga 5 glosow senackich, azeby uznac, ze jest to niekonstytucyjne, bo po czasie, ale trzeba az 2/3 wszystkich glosow, zeby uznac ze jest winny. itd
  Powiadacie Szczepionka – Slon a sprawa polska, czy europejska. Jak by nie patrzec dzieki Brexitowi UK jest przodujaca w szczepieniu. Nie wiem, czy powoduje ona tam zamieszanie polityczne jakie jest w Europie, nie mowiac o pojedynczych krajach, jak np. Polska. Na blogu pana nauczyciela obok, mozna przeczytac jak to sa krzywdzeni polscy nauczyciele, bo maja dostac ta mniej skuteczna szczepionke. Niewazne, ze wynika to z wieku nauczycieli (65-) co pani zaraz w pierwszym komentarzu wyjasnila. Wiadomosc o krzywdzie nauczycieli juz poszla w swiat, czy juz zwiazki protestuja? A tak nawiasem mowiac, to komu dalby pan Checinski ta gorsza szczepionke?
  W Ameryce szczepionka przestala byc polityczna w dniu odlotu Tr. Nie widze, zeby oprocz sprawy wysokosci kolejnych pieniedzy, o czym debatuja w Senacie byla ona przedmiotem jakichkolwiek sporow i podgryzan miedzu GOP, a Demokratami. A przeciez nienawidza sie rowno. Mysle, ze wszyscy zaciskaja kciuki, zeby logistyka szczepien szla lepiej, Od wczoraj 18 stanow z Wschodniego Wybrzeza jednakowo martwi sie, ze z powodu rekordowych sniezyc wszystko zatrzymalo sie na dwa dni. Ale juz widac jakies swiatelko w tunelu. Moze kiedys bedzie wieksze, to napisze.
  W tych dniach Jonsohn & Johnson wystapi o, jak zwykle, warunkowe dopuszczenie. Szczepionka ta ma nizszy procent skutecznosci niz obydwie dotychczas uzywane w Ameryce, ale nikt nie pisze manifestow politycznych na ta okolicznosc.

 218. Na marginesie
  2 lutego o godz. 21:11

  „Polskie piekiełko… może kłętin się tym zachwyci? Bo płód bez mózgu to takie śliczne dzieło boże! ”

  Koszmarna ustawa…ale Wódz widzi korzyści :
  – żelazna klamra spinająca władzę z kk, w zamian za twarde poparcie
  – przykrycie afer
  – konsolidacja sił koalicyjnych
  – konsolidacja twardego elektoratu
  Całe odium i tak spadnie na lekarzy.

 219. @Piotr II 2 lutego o godz. 21:27

  To spięcie władzy z kaka… nie da się ukryć, że pilnie czekam na efekty.
  W postaci, rzecz jasna, obopólnej degrengolady.
  Bo co Bóg złączył…
  🙂

 220. Andrzej Snopczyński

  ,, kobiety zmuszane do porodu śmiertelnie chorych dzieci POWINNY mieć pretensję do natury, NIE do POLITYKÓW ,,

  Jan Maria Jackowski

 221. Piotr II

  „Prawo i Sprawiedliwość przedstawi „nowy polski ład” najprawdopodobniej jeszcze pod koniec lutego.
  Dla zagorzałych rusofilów – „Новая экономическая политика””

  Zapowiadana kampania Morawieckiego nazwą wprost nawiązuje do „Nowego Ładu” Franklina Delano Roosevelta.

  To jest o tyle ciekawe, że Morawiecki wywodzi się ze środowisk politycznych, które z rozmaitych powodów uznają Roosevelta za „komucha”. Mało, Morawiecki na związek z tymi środowiskami się publicznie powołuje.

 222. @adam100 2 lutego o godz. 21:39
  Ależ jakiej tam natury. To dobry Bozia w swej nieskończonej łaskawości stworzył potworki.

 223. @ jobrave 19:30
  „Odpowiedzi od Ciebie raczej się nie spodziewam.”
  W podobnej sprawie zajmujesz dwa odmienne stanowiska
  1 / Aktor publicznie poinformował, że nigdy nie pójdzie do kościoła św.Szczepana , ponieważ ksiądz wygonił osobę zbierającą datki na WOŚP / incydent „przypadkowo” filmowała inna osoba/. Za ten incydent przeprosił proboszcz tego kościoła, ale ty bronisz aktora?
  2 /Twoja znajoma w Anglii po śmierci ojca , który był szczepiony kontrowersyjną szczepionką obwinia za to globalistów, którzy ogłosili pandemię i stworzyli te szczepionkę. Ty kwestionujesz jej rozpacz i doszukujesz się przypadkowości zdarzeń?

  Ja uważam , że aktor, który o incydencie dowiedział się z mediów , powinien jako katolik zostawić dla siebie refleksje związane z tym wypadkiem.
  Chyba , że przestał być katolikiem? Ciekawe, czy aktor podzieli się z mediami stanem własnych przemyśleń religijnych jako człowiek dorosły i po przejściach.

 224. A na temat zapisów konstytucji PiS-dzielstwo (co za niespodzianka!) bezczelnie łże

  Trybunał Konstytucyjny podjął swoje orzeczenie w oparciu o konstytucję (…) tutaj konstytucja nie daje żadnej przestrzeni do innych możliwości
  Joanna Lichocka, Wywiad w PR24 – 02/02/2021
  FAŁSZ. Konstytucja nie przesądza, czym jest życie. Taki był zamiar jej twórców, żeby zostawić to do ustalenia w ustawie. Wniosek mniejszości o ochronie „życia od poczęcia” został odrzucony

  https://oko.press/konstytucyjne-klamstwo-pis-o-zakazie-aborcji-ile-mozna-rano-lichocka-wieczorem-kaleta/

 225. @woytek 2 lutego o godz. 23:04

  A nas tutaj naprawdę g..wno obchodzi, co powinien w dowolnych okolicznościach powinien uczynić katolik. @Bar Norte ci już to wyjaśniał nieco uprzejmiej. Niestety, grochem o ścianę.

  Poza tym co z tego, że proboszcz przeprosił? To nie zmienia faktu, że xiunc zachował się jak cham.

 226. Dla Optymatyka ; aby się nie bał .

  https://gloria.tv/post/gmDENwj9Kxsm1R48cg9iNT3Gi

 227. woytek
  2 lutego o godz. 23:04
  @ jobrave 19:30
  „Odpowiedzi od Ciebie raczej się nie spodziewam.”
  W podobnej sprawie zajmujesz dwa odmienne stanowiska
  1 / Aktor publicznie poinformował, że nigdy nie pójdzie do kościoła św.Szczepana , ponieważ ksiądz wygonił osobę zbierającą datki na WOŚP / incydent „przypadkowo” filmowała inna osoba/. Za ten incydent przeprosił proboszcz tego kościoła, ale ty bronisz aktora?
  2 /Twoja znajoma w Anglii po śmierci ojca , który był szczepiony kontrowersyjną szczepionką obwinia za to globalistów, którzy ogłosili pandemię i stworzyli te szczepionkę. Ty kwestionujesz jej rozpacz i doszukujesz się przypadkowości zdarzeń?

  Ja uważam , że aktor, który o incydencie dowiedział się z mediów , powinien jako katolik zostawić dla siebie refleksje związane z tym wypadkiem.

  Mój komentarz
  Ksiądz proboszcz jest osobą jak najbardziej publiczną i podlega publicznej ocenie.
  Sugerowanie, że „takie sprawy” zostawia się sobie, jest zamiataniem incydentu pod dywan.

  To był incydent, który powinien był być nagłośniony, bowiem dotyczył osoby publicznej zawiadującej częścią kościoła powszechnego – parafią. Parafia, to wierni plus kapłani. Ksiądz proboszcz nie jest jakąś osobą przeznaczoną do zadań specjalnych, on pełni służbę publiczną, jawną i podlegającą publicznej ocenie.
  TJ

 228. Bar Norte
  2 lutego o godz. 22:43

  „Zapowiadana kampania Morawieckiego nazwą wprost nawiązuje do „Nowego Ładu” Franklina Delano Roosevelta.”

  …to jest już aż tak źle ?…potrzeba wprowadzić „New deal” ?
  Przecież cały czas słyszeliśmy jak wspaniale sobie radzimy ze skutkami wpływu pandemii na gospodarkę, jakie pomyślne przewidywania na nadgonienie ubytków w dochodach, jak nas chwalą w Europie.
  Na wszystko miało starczyć, wystarczyło nie kraść…a tu masz…
  Dla mnie „New Deal” czy też NEP w wykonaniu tej władzy to bez mała to samo.

 229. SEATTLE — Amazon announced Tuesday that celebrity CEO Jeff Bezos is stepping down from the CEO role and will serve as executive chair for the company, starting in the third quarter of 2021.
  Bezos will be replaced by Andy Jassy as CEO of the online powerhouse company, which is based in Seattle.

  Bezos planuje poswiecic wiecej czasu innym projektom ktore prowadzi od kilku lat.

 230. Najlepsze w historii problemów Stuhra z księdzem z krakowskiego koscioła jest to, że informację o nich podał serwis Onet Religia powołany kilka lat temu specjalnie do obsługi informacyjnej katolików korzystających z portalu.

  https://www.press.pl/tresc/54736,onet_pl-uruchomil-serwis-onet-religia

  W tym kontekscie to już naprawdę nie rozumiem o co te pretensje do Onetu.

 231. @tejot
  2 lutego o godz. 20:20
  A niby kto ma rozstrzygnąć, co jest tym, czy tym? Ty?

 232. Piotr II

  „…to jest już aż tak źle ?…potrzeba wprowadzić „New deal” ?
  Przecież cały czas słyszeliśmy jak wspaniale sobie radzimy ze skutkami wpływu pandemii na gospodarkę, jakie pomyślne przewidywania na nadgonienie ubytków w dochodach, jak nas chwalą w Europie.”

  No właśnie na tym polega polityczna pułapka w nazwie tej kampanii.

 233. Szczepcie się szczepcie w nagrodę Bill Gates pokaże wam swój
  jacht który będziecie mogli podziwiać .

  https://anti-empire.com/bill-gates-has-a-new-1bn-yacht-that-shows-he-is-morally-superior-to-you-because-its-hydrogen-powered/

 234. Kto chce niech czyta , każdy tu znajdzie coś dla siebie .

  https://sowa-magazyn.blogspot.com/2021/01/czy-nawalny-robi-za-mesjasza-na-co.html

 235. Pornos w kasze każe dmuchać

  Nawalnego chciałby ruchać.

 236. W radiowym programie INTYMNIE dzisiaj o seksoholiźmie i depilowaniu oraz goleniu okolic intymnych. Słuchacze pytali czy usuwanie owłosienia to moda czy zalecenia medyczne. Specjalista seksuolog przypomniał stare powiedzenie „Jak Pan Bóg coś dał to należy zachować”. Usuwanie owłosienia z okolic intymnych może być jednak wskazane przy wszawicy łonowej. Generalnie jednak był zdania, że utrzymanie owłosienia chroni przed patogenami i innymi przypadłościami chorobowymi. Trzeba jednak zaznaczyć, że utrzymująca się moda na strzyżenie we wzorki trwa już kilkanaście lat i nie zanika. Tyle o zaroście intymnym po północy. Teraz o tranwestytach, i terapiach w przypadkach zaburzeń seksualnych. Dobranoc

 237. @Zyta2003

  Cieszę się, ze podobał Ci się ten podkast
  A poniżej proponuję Ci zapoznać się z artykułem, który dość dokładnie przedstawia „naradę” w Owalnym Gabinecie z 18-go grudnia 2019

  Spotkanie to dotyczyło jakie metody należy zastosować, żeby Trump okazał się zwycięzca wyborów.
  Wiadomości sa w 100 procentach pewne.
  Wrzaski, groźby, wyzwiska towarzyszyły temu spotkaniu.
  W tym kontekście trudno się dziwić, że wszyscy byli ministrowie obrony napisali list do publicznej wiadomości, przypominając, że wojska zadaniem NIE jest mieszanie się do wewnętrznej polityki.

  Reportarz szalenie ciekawy.
  Polecam go wszystkim.
  Uchyla rąbek zasłony, jak to naprawdę wyglądało od kuchni.
  Ten artykuł, jest z serii „Off the rails” and is reported by White House reporter Jonathan Swan, with writing, reporting and research assistance by Zach Basu

  Bonus episode: Inside the craziest meeting of the Trump presidency
  https://www.axios.com/trump-oval-office-meeting-sidney-powell-a8e1e466-2e42-42d0-9cf1-26eb267f8723.html

  ….The Oval Office portion of the meeting had dragged on for nearly three hours, creeping beyond 9 p.m. The arguments became so heated that even Giuliani — still on the phone — at one point told everyone to calm down. One participant later recalled: „When Rudy’s the voice of reason, you know the meeting’s not going well.”

  Giuliani told Trump he was going to come over to the White House. The president, having forgotten about the others on the line, hung up and cut multiple people off the call.

  Herschmann, Cipollone and Lyons left the Oval Office, but soon discovered that the Powell entourage had made their way to the president’s residence. They followed them upstairs, to the Yellow Oval Room, Trump’s living room, where they were joined by Giuliani and Meadows.
  [..]
  It didn’t take long for the yelling to start up again. They were now in hour four of a meeting unprecedented even by the deranged standards of the final days of the Trump presidency
  .

  BTW poniżej tego artykułu znajduje się druga sprawa na temat jak doszło do zwolnienia/rezygnacji Willa Barra
  „Trump’s Last Stand Part III: The Break With Barr”
  Jest to nagranie 20-to minutowe.

  ***

  Listen to Jonathan Swan on Axios’ new investigative podcast series, called „How it happened: Trump’s last stand.”

 238. @zetus1
  2 lutego o godz. 11:59

  Polecam obejrzeć 1.5h opowieśc AOC nt jej doświadczeń z 6.01.2021. Ogląda sie jak „horror movie”:
  AOC Alexandria Ocasio-Cortez full SHOKKER details onTrump supporters wanting to take her out Jan 6th

  BBBhttps://www.youtube.com/watch?t=862&v=iBJTr1_DHxE

  Tak, trudno się dziwić, że ona i inni obecnie zaczęli się bać kolegów kongresmenów. Po takim przeżyciu PTSD jak najbardziej może wystapić.

  A Tobie i innym takze polecam reportaż, który jak dotąd chyba nikt referuje po kolei zdarzeń, które miały miejsce 6 stycznia.
  Naprawdę wart poświęcenia czasu. Osoby, które myslą, że już wszystkie informacje posiadają, też skorzystają. Zapewniam
  Wszystko chronologicznie i obraz sytuacji staje się bardziej przejrzysty.

  Capitol Crimes: Inside the Insurrection | The Mehdi Hasan Show | Live | The Choice on Peacock
  https://www.youtube.com/watch?v=k9aBddeF0Zs&t=1254s&ab_channel=TheChoice

 239. „Prestiżowy brytyjski tygodnik medyczny „The Lancet” opublikował raport z badań, z których wynika, że skuteczność rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik V wynosi 91,6 proc. i tylko nieznaczenie ustępuje skuteczności szczepionek firm Pfizer (95 proc.) oraz Moderna, natomiast znacznie przewyższa skuteczność preparatu AstraZeneca, który wykazuje skuteczność na poziomie ok. 70 proc. Czy Polska powinna chociaż rozważyć zakup rosyjskiej szczepionki?”- cytat z mediów internetowych.
  Jakby tak pokazali jak się Kaczyński szczepi rosyjską szczepionką , to by to było zdjęcie numer 1 w roku 2021.
  Jak polską administrację Pfizer olał , a rosyjska szczepionka nie zmienia ludzkich genów.

 240. @Optymatyk

  Ja nie mam intencji Cię obrażać.
  Wspomniałam o Tobie, pisząc o Tobie podobnie myslących.

  Co do wiary, czy niewiary … to sprawa perspektywy.
  „Wiedza” rózni się od „wiadomości”
  Po to aby być w stanie ocenić prawdziwość, czy rzetelnośc jakichś informacji zdecydowanie wiedza, którą się wcześniej posiadło jest przydatna. Chociaż można mnożyć przykłady, że nie zawsze .

  Niestety róznimy się co do oceny komu ufać i co to jest rzetelna informacja.

  Mam nadzieję, że bez względu na wszystko będziesz w dalszym ciągu cieszył się zdrowiem i swoją odpornością 🙂

 241. Zauważa się duży spadek zachorować w USA ostatnio

  Przycznę tego upatruje się w tym, że coraz więcej osób zaopatruje się w maski respiratorowe N95, które obecnie mozna już kupić.
  Na przykład online w Internecie.
  paczki po 20 sztuk przeważnie i cena za sztukę około 5 dolarów.

  Jednak to się opłaca, bo zdecydowanie chroni.
  Taka maskę mozna uzywać np w metrze, czy autobusie, czy w sklepie.
  Czyli w miejscach zamkniętych, gdzie nawet o dystans częstokroć trudno.

  jednak dystans należy zachowywać czy z maską, czy nie.

  Szczerze polecam zakup masek respiratorowych N95
  One są certifikowane. Proszę sprawdzać certifikat

 242. @PA2155

  Dzięki za link na temat rosyjskiej szczepionki „Sputnik”
  Z tego, co się zorientowałam, to ma ona duże zalety

  Po pierwsze NIE jest to szczepionka mRNA
  Po drugie NIE wymaga niskich temperatur, bo może byc przechowywana w zwykłej lodówce
  iPo trzecie wykazano jej dużą skuteczność na bardzo dużej grupie badanych
  i po czwarte NIE zaobserwowano skutków ubocznych, pomimo szerokiej grupy badanych

  Jedyny minus, to to, że nie mają dużych zdolności produkcyjnych.
  Ale może ktoś w tym problemie pomoże, bo zdecydowanie warto.

  Ja przyznam, że po zapoznaniu się z wiadomościami o różnych szczepionkach wolałabym (gdybym miała wybór) zaszczepić się właśnie tą

 243. 404
  3 lutego o godz. 2:20
  W produkcji Rosjanom mają pomóc Indie, gdzie produkuje się większość szczepionek (Serum Institute of India) https://en.wikipedia.org/wiki/Serum_Institute_of_India. Dzis widziałem na BBC dyskusję różnych ludzi na temat tej szczepionki. Byli entuzjaści i ideologiczni przeciwnicy, którzy konfabulowali na temat skutków ubocznych (KAŻDA SZCZEPIONKA JE PRODUKUJE), statystyce, etc.. Jak zawsze. Ale wielu poważnych wirologów przyznało, że szczepionka jest OK. Szczepionka jest używana w Serbii, na Węgrzech oraz Ameryce Południowej. Jest bardzo podobna do szczepionki z Astra Zeneki. Proponuje się, aby Sputnik V stosować jako drugą injekcję, razem z AstraZeneką. Ja mam 66 lat i, podobno, obie szczepionki nie działają u pacjentów w tym wieku. Przynajmniej tak stwierdzono we Francji.
  Rynek szczepionek jest lukratywny i Pfizer planuje zarobić 15 miliardów dolarów. Nikt nie potrzebuje następnego konkurenta.

 244. @PA2155
  3 lutego o godz. 2:41

  Wiem, że u ludzi starszych odpowiedź immunologiczna po szczepionce może być niesatysfakcjonujaca, ale to stwierdzenie, że AstroZeneka i Sputnik „napewno” nie działaja u ludzi po 60-tce bardzo mnie zaciekawiło.
  Czy wiesz coś więcej o tym?
  Kto, kiedy, jakie badania i na jakiej grupie wykonał, żeby wyciągnąć taki wniosek?
  I czy podobne badania ten konkretny ośrodek robił z mRNA szczepionkami. A jeżeli tak, to jaki wynik, zwłaszcza w odniesieniu starszych ludzi.

  Będę wdzięczna za jakiekolwiek dodatkowe info na ten temat.

 245. 404
  3 lutego o godz. 4:00
  Na razie tyle z France24
  https://www.france24.com/en/france/20210202-french-health-authorities-approve-astrazeneca-covid-19-vaccine-for-those-under-65
  Idę spać i poszukam jutro szerszego wyjaśnienia. Podejrzewam, że są to jedynie obserwacje poszczepienne w określonych grupach wiekowych.

 246. 404
  3 lutego o godz. 4:00
  Opinie sa nieco sprzeczne, w zależności od kraju. UK nie zgłasza żadnych zastrzeżeń, Francja i Niemcy – tak. Rzecz chyba w tym, że AZ przedstawiając dane o efektywności szczepionki uwzględniła w studium stosunkowo małą grupę osob powyżej 65 roku życia.

 247. Nawalny… twarde prawo, ale prawo w ramach każdej suwerenności… nazywanej demokracją z woli większości… Morawiecki: ustalonych zasad należy przestrzegać… Duda : profesjonalizm policji jest kiedy nie ma ofiar… Tak sobie myślę prywatnie… i tak wygląda sytuacja w Rosji… Po co się Nawalny tam pchał… jak mówią nad Wisłą o szukających guza… to jak rzucanie się na druty pod napięciem… w depresji… Dla ambasadorów pożyteczny idiota…

 248. Rosjanie pod Warszawą w cztery dni. I nie to jest najgorszym wnioskiem z ćwiczeń Zima-20

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26748091,rosjanie-mieli-dotrzec-do-warszawy-w-cztery-dni-i-nie-to-jest.html#s=BoxOpImg3

  oszrany

  Szpieg Antoni dobrze wykonal robote, ku chwale Rosji.

 249. czy ktoś już polecił?, czy to w ogóle na TEMAT z którym zmierzył się Gospodarz?
  „Rząd chce pieniędzy od Facebooka, Google i mediów? BI: Nawet 700 mln zł rocznie z nowej daniny”
  https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26748233,rzad-chce-pieniedzy-od-facebooka-google-i-mediow-bi-nawet.html#s=BoxOpImg1

  W sumie to pani ambasador złożyła rezygnację 20 stycznia i wszystko jest możliwe. Czytelnicy nie wierzą.

 250. z każdej strony internetowej spogląda na nas A.Nawalny podstępnie, acz niechlujnie zatruty. Ja nie wiem dlaczego, być może zbyt długo na blogu omawiano serial telewizyjny, bo przychodzi mi do głowy pytanie – „czy te oczy mogą kłamać?”
  A może to strach w oczach? Juan Guaidó, Swiatłana Cichanouska, również się starali a teraz dopraszają się o większe sankcje. Dla swoich ojczyzn i rodaków.

 251. @404 3 lutego o godz. 2:20 – źle skończysz na tym blogu

 252. @404 godz. 0:54 – jesteś pewna że to nie scenariusz dla kabaretu?
  Doszłam do tego momentu:
  „…powiedziała prezydentowi, że Dominion Voting Systems sfałszowało swoje maszyny, aby przerzucać głosy z Trumpa na Bidena i że było to częścią międzynarodowego komunistycznego spisku mającego na celu ukraść wybory dla Demokratów…”
  „komunistyczny spisek”
  Dobranoc.

 253. I pomyśleć… całe zło świata siedzi w komunistach… Tak sobie myślę prywatnie o aferach finansowych i pedofilskich w Watykanie… ki diabeł ich tam nasłał…

 254. Ukarana prokuratorka ostrzega szefów: Nie chcę nikogo straszyć, ale gromadzimy dowody

  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26738555,ukarana-prokuratorka-ostrzega-szefow-nie-chce-nikogo-straszyc.html#weekend#S.W-K.C-B.4-L.1.maly

  legeh30.01.2021, 16:45
  Panie Święczkowski… „działając z niskich pobudek, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej…” – usłyszy pan to pod swoim adresem, na sali rozpraw. Prędzej czy później.

  Kamiński, Święczkowski, Krwawy Zbynio i Faszystowska partia PiS

 255. Optymatyk
  2 lutego o godz. 19:56
  Tak jak ogromna liczba ludzi z duma donosisz, że nie opierasz się nie na wierze , a na nauce.
  Znakomita większość nie rozumie, że nauka jest to trochę taki skrót myślowy bowiem tak ludzie nazywają wiedzę zgromadzoną przy pomocy metody zwanej naukową, która została uznana za najlepsze narzędzie poznawania prawdy jakie wytworzył człowiek.
  Ludzie z znakomitej większości wierzą w doniesienia medialne dotyczące tej wiedzy. Nawet nie sprawdzają czy te informacje potwierdzają inne źródła , często wystarczy, że w tytule doniesienia. stoi instytut naukowy , dr nauk itd
  Ba często wystarczy samo słowo nauka.
  Tak więc ludzie w znakomitej większości wierzą.
  Niestety zdecydowana większość doniesień medialny to są informacje zafałszowane , półprawdy i wreszcie nieprawdy często celowo wytwarzane (najczęściej przez polityków)
  Dlatego wciąż aktualna jest maksyma Mickiewicza „pieniędzmi i wiedzą inni cię wzbogaca , ale mądrość sam swoją musisz dobyć pracą”.
  Ponieważ przeciętny człowiek nie bada interesującego go zagadnienia metodą naukowa , ma do dyspozycji jedynie możliwość logicznej oceny doniesień (jedną z lepszych metod jest szukanie tego jak sprawę ocenia większość i czy logicznie trzyma się doniesienie jak to mówią kupy (nie jest po prostu mówiąc nielogiczne, ani nie zgodne z naszym oświadczeniem życiowym )
  Piszę to po to byś zrozumiał, że upór w trwaniu na jakiś temat jest po prostu niemądry i na nic nie zda podpieranie tego pasującymi medialnymi informacjami. Znasz może powiedzenie
  ” jeżeli jeden mówi, że nie masz racji ,olej to , jak paru, to się zastanów , jak zdecydowana większość to najprawdopodobniej oni , mają rację a nie ty” .

 256. Czyli katolicy jako zdecydowana większość mają rację… nad Wisłą… Tak sobie myślę prywatnie o ukrzyżowaniu Jezusa przez Żydów… wiara zastępuje naukę…

 257. 404
  O tym, że Sputnik i Astra Zenaka „napewno” nie działają powyżej 65 roku nie słyszałem. Słyszałem natomiast o tym, ze Astra Zeneka uwzględniła w swoich badaniach zbyt mało osób starszych , aby wyciągać wnioski co do skuteczności jej szczepionki w tej grupie wiekowej. Dlatego Niemcy zdecydowały się nie stosować tej szczepionki narazie u osób starszych . Przy tych homeopatycznych ilościach które Astra Zenica dostarcza do Unii, nie będzie to miało specjalnego wpływu na cała kampanię szczepień , a to trochę co dotrze, będzie wyszczepione np. u pracowników służby zdrowia, którzy z reguły nie przekroczyli 65 roku życia.
  Rosyjski Sputnik V nie został jeszcze w ogóle dopuszczony w Unii przez Europejska Agenturę Leków, nie jestem tez pewny czy Rosja go tam już zgłosiła. Narazie jego większą ilość zakupiły Węgry omijając ta agenturę.
  To słowa „napewno”, że napewno nie działają, nie słyszałem od żadnych odpowiedzialnych czynników.

 258. PiS’owcy eksperci nie potrafią czytać ze zrozumieniem

  https://konkret24.tvn24.pl/nauka,111/and-quot-badania-o-charakterze-swiatowym-and-quot-jak-rzad-korzysta-z-tekstu-w-and-quot-nature-and-quot-decydujac-o-obostrzeniach,1047627.html

  „Nature” opisał model do badania scenariuszy – a nie badania
  W tekście podkreślono również, że wartości z artykułu w „Nature” pochodzą z symulacji, a nie zmierzonych wartości. Poza tym zwrócono uwagę, że wyliczenia dotyczą jednego z regionów Chicago i nie sposób przełożyć ich do innych warunków.

  Badacze Uniwersytetu Stanforda: surowsze restrykcje nie dają znaczących korzyści

 259. Wielki słoweński filozof Žižek dla OKO.press prostuje manipulacje propagandy TVP, która przekonuje że popiera on politykę polskiego rządu. To „oś zła”, „największe zagrożenie dla naszych wolności”, „nacjonalistyczno-fundamentalistyczna agenda, którą pogardzam”

 260. Saddam i bomba atomowa… Putin i rezydencja… Tak sobie myślę prywatnie o jankesach scenarzystach… wykrakali atak lotniczy na wieżowce… dając pomysł…

 261. Wiosna panie sierżancie!
  Stopniał śnieg. Słońce coraz wyżej. Na ulicach młodzi wygoleni i wydepilowani. Budzi się nowe życie. Idzie ku dobremu

 262. Nikt nie prowadzi rankingu dobrych rządów, a rozeznanie w tej istotnej kwestii jest ważne. Prowadzi się rankingi drużyn piłki nożnej, i w innych dyscyplinach sportowych, a rankingu postępów demokracji brak. Jakie elementy należałoby uwzględnić, gdyby jednak ONZ zdecydowało się na opracowanie tabeli demokracji na świecie. Odrzucam różne warianty bogactwa i siły zbrojnej, bo nie o to chodzi. Bogaty , a nawet ciężko zbrojny, wcale nie musi być zadowolony ze swojej pozycji. Elementem oceny powinien być stosunek do sąsiada, uśmiech, poziom zadowolenia, chęć dzielenia się posiadanym majątkiem z bliźnim i tym bliskim bliźnim i tym dalekim, ale też dobre słowo wyrażane w mediach. Poziom zadowolenia obywateli z własnego rządu to też jest poważna sprawa. Pozostaje opracowanie parametrów ocennych takiego rankingu. Rządy poniżej przeciętnej powinny być zagrożone dymisją

 263. Mój wpis prawdopodobnie nie spodoba się, ale trudno.
  Krytykujemy słusznie dojną zmianę za prostactwo, grubiaństwo, złodziejstwa, prymitywną propagandę dla ubogich umysłem, za ograniczanie wolności wymachując zarazem sztandarem demokracji, za nepotyzm i milion innych rzeczy. Ale obserwując inne kraje i ich działanie about COVID , tu mówię o Francji, lecz nie tylko, można powiedzieć ze prawie wszędzie jest podobnie. Gestykulacja, działanie z dnia na dzień, według sondaży lub opinii wąskiej grupy. Chaos i działanie doraźne są raczej powszechne. Polska nie wyróżnia się ani na plus ani na minus. Fanfaronadą rządu jest bezsensowna, ale poza granicami polski nie jest gorzej.

 264. Poza rankingiem demokracji brakuje oceny działania sił porządkowych i ich sprawności w starciach z demonstrantami. Z jednej strony słyszymy narzekania na niski poziom bezpieczeństwa obywateli, z drugiej mowa jest o brutalności policji. Czy nie widzimy sprzeczności w podejściu do tematu bezpieczeństwa publicznego? W USA policja bezwzględnie korzysta ze swoich uprawnień i opowieści o jej brutalności od lat słyszymy i to się nie zmienia. Można powiedzieć, że amerykańska policja jest przykładem i numerem jeden, w nieformalnym zestawie skuteczności działania wobec obywateli. Kto jest na drugim miejscu? Tu miałbym problem w typowaniu. Dobra jest policja francuska, niewiele ustępuje jej niemiecka, ale gdzie są nasi? Bliżej czy dalej czołówki? Zaczekam na blogowy odzew, mamy bowiem wypowiedzi polityków i nic tego nie zmieni, nikt przecież nie zginął

 265. W zestawie bajek jest opowiadanie o śmierci. Dziad i baba zamknęli się w mieszkaniu, podparli drzwi i czekali w spokoju, a śmierć i tak weszła kominem. Urządzenie do skanowania wirusa może nie być przydatne skoro on jest wszędzie i usuwanie z miejsca na miejsce nie pomoże. Ja bym jednak posłuchał Słowianina Stanisława i przestrzegał dziesięciu przykazań, to może pomóc

 266. ahasverus
  3 lutego o godz. 12:11
  Mylisz się , wyróżnia i to bardzo na minus

 267. @404
  3 lutego o godz. 1:50
  Widziałęm ten reportaz na The Mehdi Hasan Show . Uważam Mehdi Hasana za dobrego dziennikarza, chociaż kiedyś go zapamiętałem z wywiadu z R.Dawkinsem, kiedy na pytanie o to czy wierzy w to, że , Mohamed odleciał na skrzydlatym koniu do nieba, potwierdził 🙂

 268. Zakup szczepionek i organizacja szczepień mieszkańców Unii, to wielki blamaż biurokratów z Brukseli… chaos kompetencyjny i nacjonalistyczne podejście… zamiast solidarności… jeden za wszystkich itd… Tak sobie myślę prywatnie, że krajowy bałagan lepszy od unijnego… bo bardziej przewidywalny… Ale jacy oni zorganizowani z prowokacją nazywaną Nawalny… dyplomaci przegranych pod Stalingradem wjeżdżają samochodami niemal na salę sądową… w zabawie w odbijanego… W tym czasie inni umierają z braku dostępu do lekarzy i szczepionek… Tylko nad Wisłą około 400 zgonów dziennie… bez asysty dyplomatów…

 269. USA miękną w sprawie sankcji za Nord Stream II.
  A popiersie Churchilla znowu wędruje.
  W Białym domu gościło ono od czasów prezydenta Johnsona. Obama kazał Churchilla wynieść z Oval Office do przedpokoju, Trump przywrócił, Biden kazał wynieść…
  W jego miejsce pojawiły się inne popiersia: Cesar Chavez, Martin Luther King Jr., Robert F. Kennedy, Rosa Parks i Eleanor Roosevelt.

 270. Jankesom wygodniej, aby to Rosja opłatami za tranzyt finansowała banderowska Ukrainę… bez tranzytu b. Ukraina stanie się utrzymanką jankesów jak Israel… Tak sobie myślę prywatnie o politycznej stronie Nord Stream 2…

 271. GajowyM.
  3 lutego o godz. 13:40
  Ciekawy wpis, ale gdzie obecnie stoi popiersie LK kiedyś wystawione przez Antoniego Macierewicza na widok publiczny?

 272. Jankesi w ramach… pokój za zniesienie sankcji… opodatkują Niemcy za zakupy gazu z Rosji z przeznaczeniem haraczu dla b. Ukrainy… Tak sobie myślę prywatnie o układaniu się w mafijnym stylu… ojca chrzestnego światowego terroryzmu państwowego…

 273. Zbynio łaskawie oferuje… kobietom z uszkodzonym płodem możliwość… wypłakania się…

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26751206,jak-solidarna-polska-chce-pomoc-kobietom-z-wadami-letalnymi.html#s=BoxOpImg3

  Wybrany komentarz:
  Zycze szczesliwego wycia, jak ci koryto odetna.

 274. Poza Węgrami, które już tę szczepionkę zatwierdziły, żadna z krajowych agencji ds. leków w UE, nie skontaktowała się nawet z Moskwą i nie ma takich planów
  Dobre!
  A to wszystko w trosce o nasze zdrowie.
  Innymi słowy arogancja z ignorancją.

 275. maciek.g
  3 lutego o godz. 10:43
  Co tam Stanford… Liczą się lokalni…

 276. @zezem 3 lutego o godz. 14:34

  Serio? Uwierzysz ruskim na słowo jak cię solennie zapewnią, że ich szczepionka jest bezpieczna?

 277. Z netu:
  Najwyższa pora zacząć używać mózgu tak jak poseł Lewicy Marek Rutka.
  …….Poseł Lewicy chce od ZUS dopłaty z 500+ za okres, gdy jego córka była „dzieckiem poczętym”…..
  Warto dodać że rocznie na świat przychodzi w Polsce około 380 tys nowych obywateli czyli 380.000 x 9mies. x 500zł = 1.710.000.000 zł. To mniej więcej tyle ile co roku władza przelewa na konto episkopatu albo na kurską telewizję. Niech decydują komu dać a komu nie

 278. Pięć lat temu toczyła się dyskusja na temat nowego pięknego mostu w Bydgoszczy. Chodziło wtedy o nazwę mostu. Władze krajowe chciały nadać swoją nazwę, a mieszkańcy Bydgoszczy swoją i to im się udało. Pozostała trasa Uniwersytecka i most Uniwersytecki. Niestety ekspertyza budowlana wykazała, że zamocowania lin ulegają uszkodzeniu i most trzeba było zamknąć. W komentarzach zawierucha. Wszyscy chcą dorwać winnego bo to ważna trasa dla miasta i duży kłopot. Ręce można załamać

 279. Dlaczego nie… Armia Czerwona była skuteczną szczepionką na zarazę katolicki wehrmacht III Rzeszy… Tak sobie myślę prywatnie.. teraz jest też wojna z zarazą…

 280. Będzie miała na przykład osobny pokój, możliwość wypłakania się, możliwość spotkania z psychologiem, specjalne konsylium lekarskie, specjalną opiekę, wskazanie co dalej

  Ano właśnie, co dalej?
  Dalej to będzie sama (jeśli dowie się we wczesnym stadium ciąży o tych wadach) przez kilka miesięcy nosić ten płód, potem go urodzi albo umrze razem z nim, jeśli ten obumrze przed porodem i zatruje jej organizm. I to jeszcze będzie dla niej najlepsze zakończenie całego koszmaru.
  Ciekawe, na ile godzin planują to „wypłakanie się” w osobnym pokoju.

 281. @Na marginesie
  To nie jest wiara, to informacje z miarodajnego „Lancet”. Potwierdza skuteczność do ponad 91%.
  Taka sytuacja.;–)

 282. GajowyM.
  3 lutego o godz. 14:59
  Będzie miała na przykład osobny pokój, możliwość wypłakania się,

  Mój komentarz
  Nie wiadomo, co jest bardziej parszywe u zleceniodawców nowo orzeczonej ustawy – cynizm, świętoszkowatość, obłuda, fałsz moralny, czy paranoiczna wsobność.
  TJ

 283. @Na marginesie.
  PS. Poza tym coś na rzeczy już wcześniej musiało być, skoro jeden z czołowych polityków w Niemczech wyraził pogląd, że dobrze by było…itd..
  Jest pamiętne powiedzenie Churchilla w tym kontekście…

 284. No i proszę, jest kontrprojekt. Bez szans powodzenia – na razie. Ale z dużym poparciem społecznym… kobiet, nie starych bezżennych pedofili.

  „To nie jest tak, że osoby, które doprowadziły do zakazu aborcji, nie korzystają z aborcji. Przeciwnie, osoby mają aborcje bez względu na poglądy polityczne, religijne, chodzenie do kościoła.
  Tyle tylko, że osoby, które mają władze i przywilej, stać, by wyjechać do najlepszej kliniki za granicą, a nawet przelecieć helikopterem. To nam odmawiają tego prawa, pogłębiając nierówności społeczne”, mówiła podczas konferencji prawniczka Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Kamila Ferenc. „Ten projekt to jest standard, normalność, bezpieczeństwo i spokój”.

  https://oko.press/bez-kompromisow-organizacje-kobiece-i-lewica-przedstawiaja-projekt-legalizacji-aborcji-do-12-tyg/

  Zgłaszam poprawkę: to nie jest całkiem tak. Aborcyjny Dream Team może załatwić finansowanie zabiegu. Problem dla Polek zacznie się wtedy, gdy kobieta w ciąży nie będzie mogła wyjechać. Albo gdy zabraknie środków na badania prenatalne. Zresztą już teraz kobiety się skarżą, że o wadach letalnych płodu lekarz im po prostu nie mówi.

 285. @zezem 3 lutego o godz. 15:08

  Kto zatwierdził rosyjską szczepionkę? Jakieś niezależnie medyczne gremium? Gdzie są wyniki badan?
  Normalnie na świecie obowiązują pewne procedury. Jak wyglądają te procedury w Putinlandzie?

 286. @zezem 3 lutego o godz. 15:04
  Aha, widziałam. Appears safe. Ale na jakiej podstawie? Badań w Rosji?

 287. @Na marginesie

  Wczoraj wypowiedział się o niej „The Lancet”. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00234-8/fulltext

 288. @PA2155 3 lutego o godz. 15:15

  Oj tak, oj tak. Putin jej dał osobiste słowo honoru. I spojrzał w oczy…
  To rzeczywiście mocny argument.

 289. Który lek został zatwierdzony przez „niezależne medyczne gremium? Jakoś o tym nie słyszałem. Firma farmaceutyczna, producent leku, zleca tzw. clinical trials i po jego ukończeniu dane statystyczne wraz z metodami i dokładnym opisem obu są zatwierdzane (lub nie) przez, powiedzmy, FDA lub Health Canada.

 290. Na marginesie
  3 lutego o godz. 15:20
  wczoraj dyskutowano o tym w BBC… zdania moze były podzielone, ale większość była „za”… i to poważni ludzie…

 291. i kto tu wspomina Putina?

 292. niestety, Putin nie ma jeszcze wpływu na publikacje w „The Lancet”…

 293. @PA2155 3 lutego o godz. 15:23

  Kto wspomina Putina? Angela Merkel. Naprawdę nie czytasz artykułów, które linkujesz?

 294. Poza tym, niewiele wiadomo, która szczepionka , nie tylko Sputnik V, jest „safe” a która nie, bo maksymalnie skrócono z wiadomych powodów ich zatwierdzenie.

 295. Na marginesie
  3 lutego o godz. 15:25
  no tak, ale żyjemy w czasie Nawalnego i wszystko widzi się w kontekście Putina.

 296. Wprawdzie nie o szczepionce, ale jednak. “Lancet” nie jest wyrocznią, mili państwo.

  The world was stunned when The Lancet, medicine’s most respected scientific journal, retracted a blockbuster article within two weeks of its publication over data credibility.
  The public, alarmed by a retraction about COVID-19 treatment from the world’s most stringent standard in scientific publication, coined it “Lancet-gate”.

  https://theconversation.com/lancet-gate-in-the-covid-19-pandemic-era-is-it-alright-for-science-to-be-wrong-140715

 297. Znam wiele leków, niektóre z wielkich firm farmaceutycznych, które zostały wycofane z rynku, nawet po zatwierdzeniu przez FDA. Konsekwencje prawne i finansowe ponosi producent.

 298. A w zapewnienia Putina – kto chce niech wierzy. Angela Merkel uwierzyła…

 299. @PA2155 3 lutego o godz. 15:28

  Nie zalewaj. Putinowi uwierzyła przez telefon Angela Merkel.
  Ty sam zalinkowałeś nam ten news.

 300. Na marginesie
  3 lutego o godz. 15:30
  Wprawdzie nie o szczepionce, ale jednak. “Lancet” nie jest wyrocznią, mili państwo.

  To sie zdarzało i zdarza wiele razy. Nawet po latach. Nawet laureaci Nobla bywali w to zamieszani, czego potem żałowali. Ale to dobrze, bo krytyczne spojrzenie, zwłaszcza w tych sprawach jest rzeczą pozytywną.

 301. Na marginesie
  3 lutego o godz. 15:33
  @PA2155 3 lutego o godz. 15:28

  Nie zalewaj. Putinowi uwierzyła przez telefon Angela Merkel.
  Ty sam zalinkowałeś nam ten news.

  nie wiem nic o tym, bo nie podsłuchiwałem 🙂

 302. @PA2155 3 lutego o godz. 15:35

  nie wiem nic o tym, bo nie podsłuchiwałem
  To ma być dowcip? Jeśli coś linkujesz, to przynajmniej przeczytaj.

 303. Prawdziwym „przyjacielem” Putina to jest G. Schroeder, a nie Merkel. Zresztą, czy w dzisiejszym świecie istnieje coś takiego jak „prawdziwa przyjażń”…wątpię.

 304. A swoją drogą ciekawa sprawa – skąd się nagle wzięła ta rosyjska szczepionka.
  Może jakiś Oppenheimer brał w tym udział?
  🙂

  W dodatku przecież u nich nawet nie było nigdy żadnej pandemii.
  Putin stanowczo dementował takie pogłoski!

 305. Na marginesie
  3 lutego o godz. 15:38
  A. Merkel jest zwolenniczką stosowania wszelkich skutecznych szczepionek, niezależnie od orientacji politycznej. Nie ma zresztą szans, aby Sputnik V wszedł na rynek UE. Nie ma się czego obawiać. Podobnie w Kanadzie.

 306. @PA2155 3 lutego o godz. 15:43

  Ja się nie obawiam – ja się śmieję.
  A kto chce, niech się szczepi Sputnikiem. Wolnoć Tomku.

 307. Na marginesie
  3 lutego o godz. 15:42
  A swoją drogą ciekawa sprawa – skąd się nagle wzięła ta rosyjska szczepionka.

  Historycznie, Ruscy byli pierwsi, przed Pfizerem i Moderną. 🙂

 308. Na marginesie
  3 lutego o godz. 15:45
  @PA2155 3 lutego o godz. 15:43

  Ja się nie obawiam – ja się śmieję.
  A kto chce, niech się szczepi Sputnikiem. Wolnoć Tomku.

  No właśnie, to moja opinia od początku. To tak jak kupno określonego towaru w supermarkecie z licznymi odpowiednikami. USA, Polska i Kanada i tak nie mają szansy na Sputnik V z powodów ideologicznych.

 309. @PA2155 3 lutego o godz. 15:45

  Nie było w Rosji pandemii, ale szczepionka musowo była?
  Cud prawdziwy. Albo znakomity wywiad. GRU!

 310. Na marginesie
  3 lutego o godz. 15:50
  za dużo energii (i emocji) wkładasz w sprawy ideologiczne.. 🙂 W Kanadzie też długo pandemii nie było, a jak się pojawiła to ja „opanowano”.
  BTW już wkrótce będzie nadmiar różnych szczepionek na rynku (Kanadyjczycy buduja fabrykę dla Novavaxu) i wiele problemów zaniknie.

 311. @PA2155 3 lutego o godz. 15:57

  Co do “energii i emocji” to medice, cura te ipsum.
  Tobie wystarczy pokiwać palcem i rzucasz się jak wieloryb na agrafce.
  Już ci to zresztą wytykano chyba nawet.

  Losy szczepionek są mi raczej obojętne.
  To oczywiste, że w końcu czymś tam wszystkich zaszczepią.

 312. Na marginesie
  3 lutego o godz. 16:06
  może trzymajmy się lepiej istoty tematu a nie spraw osobistych… 🙂 tak dla odmiany..

 313. Patrycja Kasperczak, wieloletnia prezenterka pogody zatrudniona w TVP, została zwolniona z pracy po tym, jak wystąpiła na wizji z serduszkiem WOŚP przyklejonym do bluzki

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26752908,pogodynka-tvp-zwolniona-z-pracy-pokazala-serduszko-wosp-na.html#s=BoxOpImg5

  lumpior

  KatoPiSlam w działaniu,wstyd,hańba.

 314. Pogodynka qur.wizji wyrzucona z pracy… bo miała przyklejone serduszko WOŚP

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26752908,pogodynka-tvp-zwolniona-z-pracy-pokazala-serduszko-wosp-na.html#s=BoxOpImg5

  Wybrany komentarz:
  dzieki burakom z zadupia kupionym za 500 złotych, Polacy są ciągani po sadach i prokuraturach za manifestowanie swoich praw obywatelskich, są indoktrynowani prze religie której już 60% ludności nie praktykuje a teraz będą jeszcze prześladowani za to że chcą pomoc służbie zdrowia w zapaści i dzieciakom w potrzebie…

 315. @adam100 3 lutego o godz. 16:19

  Ale nam się zbiegło!

 316. Sputnik V nie został dotychczas dopuszczony przez Europejską Agencję, nie z powodów politycznych, ale dlatego, bo rosyjscy producenci nie przedstawili odpowiedniej dokumentacji z badań i o to dopuszczenie narazie nie wystąpili, a nawet jesli ta szczepionka zostanie w UE dopuszczona, to czy ktoś tutaj wie ile Rosja może jej dostarczyć ?
  Wiele osób, tu na blogu z wielką sympatią i satysfakcją obserwuje wszystkie doniesienia na temat rosyjskiej szczepionki, ale tak po prawdzie nie oznacza to jeszcze, ze jest ona szybsza, lepsza, albo gorsza od innych szczepionek i w ogóle dostępna ilościowo dla Unii. Ten temat jest jedynie interesujący propagandowo, bo to rosyjska szczepionka.

 317. @PA2155 3 lutego o godz. 16:18

  O “trzymaniu się istoty tematu” to ty nigdy nie miałeś najmniejszego pojęcia.
  Zawsze pleciesz coś w koło Macieju sobie a muzom.
  Albo wysmażasz jakieś głupawe insynuacje pod adresem rozmówcy. Standard.

 318. Na marginesie
  3 lutego o godz. 16:25
  mozesz przewijać… 🙂 czytanie jest dobrowolne…

 319. @Z dystansu 3 lutego o godz. 16:22

  Ja też dostrzegłam tych “wiele osób na blogu”. Nie tylko na tym. 🙂
  I nie tylko w kwestii szczepionki. Zależy troche od tego, co czytają. Na przykład “Strajk.eu” – i wszystko jasne.

 320. Na marginesie
  3 lutego o godz. 16:25
  skorzystam z pewnej rady 404… 🙂

 321. I tym optymistycznym akcentem kończę temat (nie)szczepień.

  SZCZEPIENIA NIEOBOWIĄZKOWE! Decyzja Rady Europejskiej o osobach odmawiających szczepień.
  Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło sprawozdanie 27 stycznia 2021 roku, które wyraźnie stwierdza, że szczepienia NIE powinny być obowiązkowe w UE, osoby odmawiające nie powinny być dyskryminowane, a świadectwo szczepień nie powinno być używane jako paszport. Zgromadzenie Parlamentarne jest zdecydowanym zwolennikiem szczepień, a także zdecydowano się zwalczać „dezinformację i wahania” dotyczące szczepionek Covid-19 „za pomocą skutecznych środków”.

  W raporcie „Szczepionki Covid-19: względy etyczne, prawne i praktyczne” (Rezolucja 2361), sekcja 7.3 stwierdza się, że państwa członkowskie i UE są zachęcane do działania „w celu zapewnienia wysokiej akceptacji szczepionek

  7.3.1. dopilnować, aby obywatele byli informowani, że szczepienia NIE są obowiązkowe i że nikt nie jest naciskany politycznie, społecznie lub w inny sposób, aby się zaszczepić, jeśli nie chce;

  7.3.2. dopilnować, aby nikt nie był dyskryminowany za to, że nie został zaszczepiony z powodu potencjalnego zagrożenia dla zdrowia lub nie chce zostać zaszczepiony;

  7.3.3. podjąć skuteczne wczesne działania w celu przeciwdziałania dezinformacji, dezinformacji i wahaniom w związku ze szczepionkami Covid-19;

  7.3.4. rozpowszechniać przejrzyste informacje o bezpieczeństwie i potencjalnych skutkach ubocznych szczepionek oraz współpracować z platformami mediów społecznościowych i regulować je, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się dezinformacji;

  7.3.5. jasno informować o treści umów z producentami szczepionek i udostępniać je publicznie do badań parlamentarnych i publicznych;

  W sekcji 7.4 wezwano również do jak najszybszego opracowania szczepionek dla dzieci, biorąc pod uwagę wszystkie obawy dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności. Na pierwszym miejscu musi być dobro dzieci i być zgodne z prawami dziecka określonymi przez ONZ. Należy poważnie wziąć pod uwagę życzenia samych dzieci.

  7.5.2. ma również ogromne znaczenie: „Używaj świadectw szczepień wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem: monitorowanie skuteczności szczepionek, potencjalnych skutków ubocznych i działań niepożądanych”. Innymi słowy: świadectwa szczepień NIE mogą być używane jako paszport lub bilet wstępu.

  W punkcie 8 stwierdza się, że w trosce o demokrację parlamenty narodowe muszą zachować swoją funkcję przedstawicieli (ludzi), prawodawców i organów nadzorczych w przypadku pandemii. W związku z tym Zgromadzenie Parlamentarne wzywa parlamenty do wykonywania tych uprawnień, zgodnie z ustaleniami, w tym w celu opracowania, przydzielenia i dystrybucji szczepionek Covid-19.

  Dobra wiadomość dla osób, które nie chcą się szczepić

  Bardzo pozytywne jest to, że Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało, że szczepienia nigdy nie powinny być obowiązkowe, nawet pośrednio, to znaczy poprzez używanie świadectw szczepień jako paszportów i biletów wstępu, wykluczając tym samym osoby niezaszczepione z części społeczeństwa.

  Szkoda jednak, że jednocześnie wzywa się rządy do ograniczenia wolności słowa w odniesieniu do szczepionek – które również nie są w żaden sposób niekontrowersyjne z naukowego punktu widzenia – a nawet do przeciwdziałania jej czynnymi środkami. Zgromadzenie Parlamentarne również ślepo patrzy na szczepionki jako NA rozwiązanie kryzysu Covid-19, bez żadnych krytycznych komentarzy.

  Niemniej jednak jest to wreszcie dobra wiadomość, ponieważ osoby i partie, które z jakiegokolwiek powodu sprzeciwiają się szczepieniom i paszportom szczepień, mają teraz solidną podstawę prawną UE. Nie muszą nawet mieć do tego powodów medycznych; wystarczy nie chcieć się zaszczepić. Dlatego też nie można odmówić wjazdu w inne miejsce z powodu braku szczepień, niezależnie od tego, co jest zagrożone lub co postanowiono w Hadze.

 322. Wszystko przemija
  Felieton Daniela Passenta w dzisiejszym tygodniku POLITYKA czyta się jak zbiorowy nekrolog ludzi z jednej ulicy, a przecież to nie był amerykański nalot, tylko, jak to się mówi zwykła kolej rzeczy. W dniu 17 lutego, zatem za kilka dni jest Środa Popielcowa. W kościołach posypują wiernym głowy popiołem, a księża przypominają „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Gospodarz nie ma powodu posypywać głowy popiołem, wydaje się nieśmiertelny i oby żył dłużej niż my, bo jak nie będzie bloga to gdzie ja coś napiszę, czego i tak nikt, no prawie nikt nie czyta, ale zawsze można mieć wrażenie bycia w dobrze dobranym towarzystwie

 323. @Optymatyk 3 lutego o godz. 16:33

  Świadectwo szczepienia nie jest obowiązkowe… ale np. dla przyjezdnych wymagany jest negatywny wynik testu. Na twój własny koszt, oczywiście. I kilkudniowa kwarantanna w hotelu.

 324. @ls42 3 lutego o godz. 16:42
  Non omnis moriar…

 325. Optymatyk
  3 lutego o godz. 16:33
  SZCZEPIENIA NIEOBOWIĄZKOWE! Decyzja Rady Europejskiej o osobach odmawiających szczepień.”

  „I tym optymistycznym akcentem kończę temat (nie)szczepień.
  Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło sprawozdanie 27 stycznia 2021 roku, które wyraźnie stwierdza, że szczepienia NIE powinny być obowiązkowe w UE, osoby odmawiające nie powinny być dyskryminowane, a świadectwo szczepień nie powinno być używane jako paszport.
  SZCZEPIENIA NIEOBOWIĄZKOWE! Decyzja Rady Europejskiej o osobach odmawiających szczepień.”

  „Niemniej jednak jest to wreszcie dobra wiadomość, ponieważ osoby i partie, które z jakiegokolwiek powodu sprzeciwiają się szczepieniom i paszportom szczepień, mają teraz solidną podstawę prawną UE.

  Mój komentarz
  Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy nie jest Radą Europejską, nie jest organem UE. Uchwały Zgromadzenia nie są prawnie wiążące dla organów Unii Europejskiej i jej członków.
  TJ

 326. Z tego co wiem, już ze względów prawnych, nikt nie zamierza wprowadzić obowiązkowych szczepień, z resztą w obecnej sytuacji kiedy szczepionki brakuje, nie miałoby to sensu. Faktycznie może ale być tak, że osoby które nie będą chciały się zaszczepić mogą mieć w porównaniu z zaszczepionych przez jakiś okres, utrudniony dostęp do komunikacji lotniczej, wydarzeń kulturalnych i sportowych, oraz do niektórych innych miejsc . Już teraz można przewidzieć, ze wywoła to sporo kontrowersji i sporów, w tym także prawnych.

 327. Nie szczepiony czyli parch… Tak sobie myślę prywatnie o metodach katolickiej III Rzeszy… w granicach Unii… terytorium kiedyś kolaborujące…

 328. Taki krociutki wywiadzik z byla kandydatka na prezydenta polski M. K- Blonska. Redaktor pyta; zostal zgloszony projekt obywatelski ustawy o zakazie penalizacji aborcji, czy KO go poprze? Odp: Wstep- nie mozna karac kobiet za cos takiego, ale powiedzmy sobie szczerze przy obecnym skladzie sejmu zadna taka ustawa nie przejdzie (podkreslone dwukrotnie z emfaza w glosie.)
  Czy trzeba przypominac totalnej opozycji, ze nie tylko sie totalnie opozycjonuje, ale zglasza ustawy, ktore zadna miara w danym momencie nie przejda. Fajnie patrzec na strajkujace dziewczynki, i tygrysice i oburzac sie na policje. I to na tyle wkladu opozycji w sprawe.

 329. Na marginesie
  3 lutego o godz. 16:22
  @adam100 3 lutego o godz. 16:19
  Ale nam się zbiegło!

  Wybraliśmy tylko różne komentarze (żeby sobie ktoś nie pomyślał) 😉

 330. Jeśli świadectwo szczepienia będzie zwalniało z konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu, to pewnie niektórzy antyszczepionkowcy przemyślą swoją decyzję o nieszczepieniu.
  Na razie trwa dyskusja, czy osoby szczepione mogą być nosicielami wirusa i zarażać, samemu nie chorując.
  Trochę to spekulowanie na siłę, bo jeśli osoba zaszczepiona zostanie zakażona, to jej system immunologiczny nie dopuści do namnożenia się wirusa, a to chyba warunek, aby go „rozsiewać” mówiąc, kaszląc i śpiewając.
  Poza tym mycie rąk zapobiega roznoszeniu wielu chorób i z tego nie powinniśmy rezygnować pod żadnym pretekstem 😎

 331. Przy okazji Nawalnego warto przypomnieć udział obecnych w pisowskiej drużynie pisowców… Kryże, Piotrowicz… w wymierzaniu sprawiedliwości w imieniu jedynie słusznej partii… bo ustalonych reguł należy przestrzegać… Tak sobie myślę prywatnie o regułach obowiązujących Nawalnego… ordnung muss sein…

 332. Kolejny etap wojny PiS z Marianem Banasiem. ABW odbiera mu dostęp do tajemnic państwowych

  https://wyborcza.pl/7,75398,26753213,kolejny-etap-wojny-pis-z-marianem-banasiem-abw-odbiera-mu-dostep.html#S.main_topic-K.C-B.5-L.2.maly

  hc4303.02.2021, 17:14
  Walka piesków pod dywanem.
  Oby się wzajemnie zagryźli.
  *****. *** !

 333. Dla osób, które interesuje historia i jak różne wydarzenia są przygotowywane … i to wszystko ubarwione anegdotami z zycia wziętymi … polecam:
  Barack Obama Discusses Putin, Nationalism, and Global Politics
  https://www.youtube.com/watch?v=c3nbyAGqSag&ab_channel=CrookedMedia

  Rozmowa dotyczy najnowszej książki Baraka Obamy i prowadzona jest przez jego byłych współpracowników z czasów prezydenckich.

 334. Optymatyk
  3 lutego o godz. 16:33
  <i<Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło sprawozdanie 27 stycznia 2021 roku, które wyraźnie stwierdza, że szczepienia NIE powinny być obowiązkowe w UE, osoby odmawiające nie powinny być dyskryminowane, a świadectwo szczepień nie powinno być używane jako paszport.
  Nie powinny! Ale…chyba będą. Dlaczego? Każdy wuj na swój strój, mówiąć oględnie. Co kraina to inne pomysły, zalecenia, projekty itp.
  Wystarczy poczytać co niektóre doniesienia i to wcale te „spiskowe”.

 335. Na marginesie
  3 lutego o godz. 15:13
  Jakieś niezależnie medyczne gremium?
  Miło by było , gdybyś podała NIEZALEZNE medyczne(?) gremium.
  :–)

 336. Nie przechodzi. Rozbije na czesci
  Troche o Francji
  Chyba stałem się jej dobrym obywatelem bo denerwuje mnie Crécy i Azincourt a cieszy Bouvines.
  Ale do rzeczy. Francja przez wieki była najludniejszym i jednym z najbardziej dynamicznych krajów Europy. Wkład Francji do nauki w dziedzinie matematyki, chemii, fizyki, biologii, geografii etc jest niezmierny.
  Od kilkudziesięciu lat francuska biurokracja i ogólne przekonanie, że kraj zawsze będzie przykładem do naśladowania spowodowały ze degrengolada jest powszechna. W badaniach P.I.S.A i innych wyniki francuskich uczniów są ostatnio najgorsze w O.E.C.D. O kilka półek niżej niż Polska, nie mówiąc o Rosji, Chinach, Korei, Tajwanie i Finlandii. Natomiast ilość maturzystów „z sukcesem” nigdy nie była tak znaczna. Ponad 90%. Wiadomo jaki poziom. Polityka post.68 i polityczne Zw zawodowe nauczycieli, sprawiła , ze poziom nauczania spadł na łeb na szyję.
  Państwowy moloch badań naukowych, C.N.R.S stworzony na wzór so.wie.cki jest miejscem na robienie kariery i pieniędzy. De Gaulle powiedział że we Francji są uczeni którzy szukają a w USA ci którzy znajdują. Sumy przeznaczone na badania państwowe są dwa razy mniejsze niż w Niemczech. Prywatne firmy badawcze/naukowe wyemigrowały wraz z personelem. In.stytut Pas.teur chce ostatnio przyczepić do Sputn.ika w Ro.sji aby produkować jej szczepionkę.

 337. @zezem 3 lutego o godz. 20:00

  Na razie gremium i tak nie ma nic do roboty, bo (podobno) Rosjanie nie przedstawili nawet dokumentacji. Ale Putin zapewnił przez telefon Angelę Merkel… kto chce niech wierzy. Wiara czyni cuda 🙂

 338. ahasverus
  3 lutego o godz. 20:05
  O ile mogę pocieszczyć. To jest nie tylko problem francuski.
  Sporo o tym pisać. Znam pewne sprawy niejako od podszewki.

 339. Kod.ek.s pracy grubieje o kilkaset para.g.rafów co rok. Obowiązkowy tydzień pracy m.ax to 35 godzin. As.ys.ten.tce będącej na tym etacie możesz ustalić godziny pracy. Jeżeli jest na 33-34 godz tygodniowo, to nie możesz nic zmienić chyba że w umowie o prace była taka klauz ula. To jeden z absu rdów. A są tego setki, i tak nie uwierzycie. Ostatnio minister pracy zaproponował, aby państwowe firmy transportowe zatrudniły jo.bl e ss i ich potem natychmiast zwolnić aby mogli dostać zasiłki bezrobotnych. U bu Le roi. !!! Kraj jest na skraju ru iny, na perf uzji coraz większego długu, a kom.unist.yczne Zw zaw C.G. T zadają podwyżek dla budżetówki. Którzy w przeciwieństwie do sektora prywatnego nie jest dotknięty groźbą bezrobocia czy obniżki zarobków.
  System szkolenia jest taki sam jak eko nomia: są wyjątki excell ence potem długo nic. Jest Ar.ia.ne, Ai.r.b us, T.G. V, samochody, a brak gęstej sieci średnich firm rodzinnych jak w Niem czech Jest E.N .A, H.E.C uznawana jako najlepsza szkoła menadżerska na świecie (tak tak), E.N.S, Éc ole Nor male, Mi.nes, Poly.tech ni q ue, natomiast uniwersytety państwowe produkują co roku tysiące przyszłych « poszukujących zatrudnienia ». I demonstrujących realny brak perspektyw. Natomiast abs olwenci tych elita rnych szkół w dużej części wyjeżdżają za granice.
  Już kilkakrotnie były próby ref orm, ale zawsze blokowane politycznie (przez skromność nie powiem nazwy), i tak np nie ma żadnego kon kursu przyjęcie na uni er sytety i ponad 90 % absolw entów średnich szkół technicznych nie przechodzi pierwszego roku. Konkurs bezlitosny jest na studia medyczne inżynieryjne handlowe i elitarnej administracji. Ale np do prowincjonalnych szkół inżynierskich wybór jest raczej kiepski vi.de poziom kandydatów. Można pisać więcej, ale zaczynam na to reagować jak na Cré.cy i Azi nco.urt. Durna fanfaronadą, gdy du pa jest goła. Dorzućmy Tra fa lgar.
  Do anty szczep ionkowców. Była seria badań Szczepionka i plac.ebo. Osoby powyżej 80. Więcej zmarłych było w grupie plac ebo. Nie z powodu CO.VI.D. Szkodliwe działanie uboczne pla.ce.bo?

 340. @zezem 3 lutego o godz. 19:54

  Ja nie mogę się nadziwić, skąd w Polsce ta debata nad legalnością niektórych rozwiązań. Maseczki? W Kanadzie obowiązują tylko w pomieszczeniach. Publicznych. Ale pomieszczenie publiczne zawsze ma jakiegoś administratora. Brak maseczki? Zapraszamy innym razem. Albo sprzedajemy/rozdajemy je przy wejściu do lokalu. I kogo to obchodzi, czy nakaz/zakaz jest legalny? Obywatel ma prosty wybór: wejść albo nie.

 341. Putin… czy Słowianin może kłamać… Tak sobie myślę prywatnie o uprzedzeniu do Słowian… w ramach rusofobii… pewnie banderowskiej…

 342. ahasverus
  3 lutego o godz. 20:05
  to też problem kanadyjski, tylko z Kanady dużo bliżej do USA niż z Francji. Tzw. część badawczą znam z autopsji z czołowej instytucji w Toronto. Mogłemto poownać z Amerykanami. Co do pieniędzy na nauki stosowane, ich źródłem dla uniwersytetów kanadyjskich są studenci azjatyccy, głownie z Chin. Ale podobnie jest w Australii..

 343. ahasverus
  3 lutego o godz. 20:10
  strasznie waćpan dzisiaj negatywny… 🙂

 344. @SŁOWIANIN STANISŁAW 3 lutego o godz. 20:14

  Angela Merkel uwierzyła na piękne oczy. Niemcy to taki naiwny narodek, który (o zgrozo!) z zasady ufa kontrahentom. Grek by się uśmiał… Polak chyba też. Przecież nie z nami te numery (Bruner)

 345. Na marginesie
  3 lutego o godz. 20:07
  Sporo można pisać. Każdy wie czy myśli swoje.
  Wspominasz Kanadę. I rozwiązania czy zalecenia. W innych krajach są inne wskazania (są przykłady). Widocznie wzór i kanadyjski SARS odbiega od np. europejskiego. ;–).

 346. @zezem 3 lutego o godz. 20:23
  Ja już w ogóle nie wiem, co myśleć. I właśnie tego się trzymam. Kurczowo :/

 347. Dodatek nadzwyczajny 🙂
  Ponadto multum komisji, gremiow, rad. Jest nawet Haut-Commissaire au Plan, Wysoka Komisja do spraw Planu, jak w ZSRR, bo trzeba bylo gdzies wstawic polityka F Bayrou, niezbedny dla wiekszosci Macron w Parlamencie. Nie chcialem sobie zwarzyc krwi, wiec nie daje wiela przykladow. Biurokracja francuska zabila tzw sily witalne kraju.W panstwowej sluzbie zdrowia jest prawie tyle administracji co personelu lezacego. Kraj zadluzony, odstep do Niemiec sie zwieksza, pozycja ekonomiczna spada, a przed covidem podstawowym problamem rzadu byly malzenstwa jednoplciowe i Hollande uznal to jako najwiekszy sukces swoich pieciu lat pobytu w Palais d’Elysée. To przyklad poziomu elity politycznej.
  Macron powiedzial ostatnio, ze rzadzi w kraju 66-ciu milionow prokuratorow. Bo wszyscy oskarzaja, a malo kto jest odpowiedzialny za siebiei kraj. Idea wspolnoty narodowej prysla.
  Ponadto konstytucyjny „principe de précaution” czyli zazada „ostroznosci” ustanowiony przez idiote Chirac’a, ktory icina mozliwosc badan naukowych bo grozba procesow sadawych jest realna. Mlodzi dynamiczni ludzi wyjezdzaja do Australii, NZ, Canada, myslac, ze tam maja wieksze szanse. Wielu wsrod dzieci moich znajomych i przyjaciol.
  Tchorzostwo polityczne to inna bajka. Wielka mowa Macron przeciwko „séparatisme”, oczywiscie dotyczacy wyznawcow islamu i jego miejsca w swieckiej republice. Ostatecznie w prawie nie ma slowa o islamie. Zeby nie nazywac rzeczy po imieniu. Bo przeciez wiadomo , ze separatyzm we Francji jest dzielem Zydow, katolikow, buddystow, taoistow, szamanopodobnych i innych hugenotow. Jak mozna walczyc z tokratycznym totalitarnym systemem, nie nazywajac go po imieniu.
  Z wielka pompa zaanonsowano podpisanie „charte de la laïcité” przez zwiazki wyznaniowe Proroka z pustyni. Zapomniano dodac, ze chyba wiekszosc odmowila, bo panstwo laickie jest niezgodne ich religia. Crécy, Azincourt, Trafalgar, Waterloo, Berezina.

 348. Personelu leczacego. Nie lezacego. Lapsus révélateur

 349. @ahasverus 3 lutego o godz. 20:35
  🙂

 350. Na marginesie

  „Ja nie mogę się nadziwić, skąd w Polsce ta debata nad legalnością niektórych rozwiązań. Maseczki? ”

  Obowiązek noszenia masek był nielegalny ponieważ nie wynikał z ustawy tylko rozporządzenia. Zresztą jak większość innych tzw obostrzeń przeciwepidemicznych.
  Tzw „bezmaskowców” czyli ludzi świadomie, ostentacyjnie odmawiających stosowania masek w miejscach publicznych karano mandatami, grzywnami ale oni wygrywali sprawy w sądach.
  Dopiero w pierwszej połowie grudnia czyli w okresie szczytu zakażeń do władz dotarło, że muszą tę praktyke przeciwepidemiczną zalegalizować.
  Tak więc aktualnie już ten problem w sensie formalnym nie występuje.

 351. @PA2155
  3 lutego o godz. 15:31

  Znam wiele leków, niektóre z wielkich firm farmaceutycznych, które zostały wycofane z rynku, nawet po zatwierdzeniu przez FDA. Konsekwencje prawne i finansowe ponosi producent.

  Odniosę się do tej wypowiedzi, chociaż zdaję sobie sprawę, że Ty w tym wypadku nie miałeś na myśli sytuacji emergency

  Jednak just to make sure, żeby czytający nie wyciągnęli wniosku, że zawsze tak jest, to uzupełnię tę informację.

  W 2005 roku została podpisana ustawa, nazywająca się:
  The Public Readiness and Emergency Preparedness Act (PREP Act)
  która daje immunitet wszystkim związanym z produkcją, dystrybucją, itd leków i środków ochronnych w czasie emergency.
  Czyli np. epidemii, czy pandemii.

  Ten Act twierdzi, że immunitet w tym wypadku jest limitowany. Ale na czym te llimity polegają?
  Przede wszystkim immunitet nie obejmuje spraw gdzie udowodni się złą wolę, tzn ktoś CELOWO zrobił tak, że zaowocowało to negatywnymi skutkami.
  Drigi limit, to że jurysdykcja amerykańska nie obejmuje podmiotów zagranicznych.

  Podsumowując, w przypadku jeżeli chałę się wyprodukuje, to w przypadku emergency producent, dystrybutor NIE ponosi za to żadnych konsekwencji.
  Warunek jednak ubiegania się o ten immunitet, to posiadanie akceptacji danego środka leczniczego przez FDA, które w warunkach emergency jest jak wiadomo wydawane znacznie bardziej na tak zwaną dobrą wiarę.

  Koszta związane z konsekwencjami nietrafionego leku, czy innych środków, sa pokrywane przez rząd w tym wypadku, czyli przez podatnika.

  Jakby nie krytykować EU, że negocjacje zbyt długie, itd w sprawie zakupu szczepionek, to jedno należy im oddać.

  Nie zgodzli się na całkowitaa bezkarność zwłaszcza tych firm farmaceutycznych, których jednym z głównych celów było skorzystanie z okazji i gwałtowne wzbogacenie się, bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka samemu.
  Pojedyńcze kraje nie mając takiej siły perswazji, więc kupując kota w worku jednocześnie muszą się godzić na warunki podyktowane przez potężne firmy farmaceutyczne.
  A jednym z nich (oprócz cen) jest bezkarność zagwarantowana z góry narzuconym i podpisanym immunitem, zwalniającym od jakiejkolwiek odpowiedzialności w przypadku jak się okażę w perspektywie lat, że to była chała, albo jeszcze gorzej, że środek ten okazał się szkodliwy.

  Unia Europejska nie zgodziła się, pomimo dużych nacisków, żeby dać zielone światło (tak jak USA) na róbta co chceta, bez żadnych konsekwencji.
  To było główna przyczyną przedłużających się negocjacji.

  Ciekawoską dla mnie było stwierdzenie prezesa AstroZeneka, które te unijne negocjacje nazwał: „Skąpstwo UE kosztuje życie”
  Paradoksalne stwierdzenie, pochodzące od kogoś, kto chce jak najwięcej zarobić do tego bez niebezpieczeństwa konsekwencji w przypadku kiedy jego produkt okaże się w mniejszym lub mniejszym stopniu chałą.

  On niewątpliwie i jemu podobni nie może powiedzieć, że altruizmem się kieruje. Natomiast z odwagą świętego śmie takie stwierdzenia głosić w stosunku do innych.
  W tej samej wypowiedzi ten jegomość mija się z prawdą, mówiąć, że Wielka Brytania 3 miesiące wcześniej od EU zawarła z AZ umowę i dzięki temu AZ miała czas, żeby poprawić niedoróbki produkcyjne.
  Dwie sprawy rzucają się w oczy.
  Pierwsza, to fakt, że EU zawarła z AZ umowe miesiąc po WB, a NIE trzy miesiące.
  A druga sprawa, to o jakie niiedoróbki chodziło, któr miały znaczenie tylko w przypadku WB?

  Fakt szalonego bogacenia się, korzystając z nieszczęścia np. pandemii przez big Farma jest dla mnie obrzydliwy.
  Należy dodać, że ich specyfiki były kupowane już w czasie, kiedy o nich niewiele wiedziano.

  Całkowite ryzyko kupujących, a prodkujący/sprzedający jedynie czerpie korzyści bez względu na efekt.
  Przy okazji narzuca warunki.

  Jak by nie patrzeć, ale firmy tego typu w prywatnych rękach, to jest coś o czym powinna się toczyć dyskusja publiczna we wszystkich krajach.

  Jeżeli ktoś będzie zainteresowany PREP Act i poprawkami do niego związanymi z Covid-19 do załączam link:

  The Public Readiness and Emergency Preparedness Act (PREP Act) authorizes the Secretary of the Department of Health and Human Services (Secretary) to issue a PREP Act declaration. The declaration provides immunity from liability (except for willful misconduct) for claims: ….

  https://www.phe.gov/Preparedness/legal/prepact/Pages/default.aspx

 352. @Bar Norte 3 lutego o godz. 20:41

  I z tą przeszkodą prawną się w Kanadzie uporano od razu. Po prostu wprowadzono stan wyjątkowy. Zgodnie z przepisami mogą to zrobić na (chyba) 30 dni, ale potem można przedłużać ad infinitum. I po kłopocie. Na szczęście nikt nie wymaga noszenia masek na wolnym powietrzu, bo tego (chyba) nawet tutejszy flegmatyczny naród by nie zdzierżył.

 353. PA2155
  3 lutego o godz. 20:18
  ahasverus
  3 lutego o godz. 20:10
  strasznie waćpan dzisiaj negatywny…
  —————————————————–
  Bo kiedys pisalem, ze nalezy wyjsc z kregu polsko-amerykanskiego.
  Chcialem napisac o Francji. To jest wspanialy kraj fajnych ludzi. Ale wmowiono im, ze swiat sie nie zmienia, ze wszyscy patrza z podziwem na Hexagone.
  Mentalnosc sektora panstwowego jest… przyklad:
  Dwa tygodnie temu ide na poczte, wyslac dwie paczki z pracy. Nie znalem godzin otwarcie poczty. . Podchdze z psem , pani w srodku, widzi mnie, siedzi za biurkiem. wiec powoli przywiazuje Polke do „miejsca na rowery”, zdejmuje plecak z kartonami, nakladam maske, trwa to 3-4 min i naciskam klamke? Zamkniete. Delikatnie pukam. Paniusia pokazuje mi zegar, gdzie jest punkt 12. Punkt!!! A o 12ej zamyka sie biuro poczty. Czyli widzoc , ze sie przygotowuje, zamknela mi przed nosem drzwi. Automatycznie, zza biurka.
  Czyli mentalnie jest rozziew, abyssal, miedzy przelewem poborow na konto a interesem firmy w ktorej sie pracuje. wysylajac moje paczki o 12.01 daje zarobic firmie, poczcie.
  I jak tu byc spokojnym i pozytywnym.

 354. 404
  3 lutego o godz. 20:42
  Miałem na myśli sytuację tzw. normalną. To jako usprawiedliwienie. Znasz przypadek z thalidomidem?
  Jak to jest z tzw. mniejszymi krajami. Byłem kilkakrotnie świadkiem tzw. auditu przez FDA i Health Canada. Moja firma obawiała się jedynie FDA, bo oni szukali naprawde haka, aby się przyczepić. Wizyta delegacji Health Canada to było małe piwo, bo ludzie z delegacji (bardzo dobrze skomponowanej pod względem politycznym) sprawdzali coś na wyrywki, ale bez większego zainteresowania. Przypuszczam, że niektóre leki zatwierdzone przez FDA nie były przedmiotem jakiegoś specjalnego auditu ze strony HC.

 355. Na marginesie

  „Po prostu wprowadzono stan wyjątkowy.”

  Pamietasz pewnie gorące dyskusje na blogu o tym dlaczego PiS nie zdecydował się na wprowadzenie stanu kleski żywiołowej, który by formalnie załatwiał mozliwość egzekucji obostrzeń przeciwepidemicznych, doprowadzając do sytuacji w której jak najbardziej uzasadnione działania są czy były po prostu nielegalne.

 356. ahasverus
  3 lutego o godz. 20:48
  „Paniusia pokazuje mi zegar, gdzie jest punkt 12. Punkt!!! A o 12ej zamyka sie biuro poczty. Czyli widzoc , ze sie przygotowuje, zamknela mi przed nosem drzwi. Automatycznie, zza biurka.”

  Przyznam szczerze, ale ostatnio widziałem coś podobnego w Holandii, tylko że to było 30 lat temu i zdążyłem o tym zapomnieć. 🙂

 357. Nie wiem jak jest w USA, Kanadzie, Australii, lecz we francji sektor prywatny i panstwowy to dwa rozne swiaty, ktore sie nie rozumieja. Le mondes paralleles. Oczywiscie wszelkie uogolnianie jest falszywe.
  A propos absurdow. Piekarnia-ciastkarnia w sasiednim miescie zaplacila kare, bo ta „instytucja” ma obowiazek zamkniecia drzwi co najmniej raz w tygodniu. Kodeks pracy. Piekarz robil dobry chleb i ciasta i czekolade, mial popularnosc wiec konkurent zakablowal , byla kara. Wszyscy pracownicy piekarni protestowali, bo np w niedziele mieli podwojna place, lecz: dura lex sed lex. Chyba zwolniono jednego z pracownikow z tego powodu.

 358. Na marginesie
  3 lutego o godz. 20:45
  Na szczęście nikt nie wymaga noszenia masek na wolnym powietrzu, bo tego (chyba) nawet tutejszy flegmatyczny naród by nie zdzierżył.
  Jak trzeba będzie to zdzierży i to! W imię ogólnego dobra – tak się to ogólnie tłumaczy.
  Wg. posiadanych informacji w Berlinie tamtejszy senat wprowadził obowiązek od. 3.02.2021 nałożenia maski podczas jazdy w samochodzie.
  Piszę przecież, co kraj to inny wirus.

 359. @Bar Norte 3 lutego o godz. 20:54

  Pamiętam doskonale te dyskusje. I nie mogę się nadziwić, że PiS ma taki “talent” do mataczenia, potykania się o własne sznurówki i robienia sobie wrogów. Błędy rządu i pretensje do rządu – że tego czy owego nie dopełnił czy nie przewidział – zdarzają się w tej epidemii wszędzie, ale PiS w tej dziedzinie to jest całkiem nowa jakość. Klasa dla siebie 🙂

 360. @Na marginesie
  Mam kolegę z ciekawym hobby, które jest związane także z orientacją przestrzenną w trudnych ekstermalnych sytuacjach.
  Cwiczy m.in. chodzenie tyłem na dłuższych odcinkach w terenie – mała miejscowość. Zaciekawieni spacerowicze pytają go dlaczego to robi… Mówi ,że chroni go to przed coroną ;-))

 361. @zezem 3 lutego o godz. 21:01

  Tutaj podobno obowiązją maski w samochodzie jeśli ktoś przewozi obcą osobę (nie-domownika). Na razie mi się to nie zdarzyło. Ale i tak widzę wielu furiatów, którzy sami we własnym aucie mają (przepisowo?) maskę na gębie. Łone to lubiom? Musi co.

  Jednak decyzja senatu w sprawie noszenia masek w samochodzie – to dla mnie jeszcze egzotyka. Na razie, bo jednak niezbadane są wyroki losu :/

 362. @zezem
  3 lutego o godz. 21:01
  Na marginesie
  3 lutego o godz. 20:45

  Wg. posiadanych informacji w Berlinie tamtejszy senat wprowadził obowiązek od. 3.02.2021 nałożenia maski podczas jazdy w samochodzie.
  Piszę przecież, co kraj to inny wirus
  .

  Jeżeli w samochodzie jest więcej niż jedna osoba, to zrozumiałe.
  Albo w przypadku taksówek.
  Ponadto, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że do danego samochodu będzie wsiadał ktoś inny, czy to kierowca, czy pasażer w przeciągu czasu kiedy wirus pozostawiony na kanapach, kierownicy, czy innych miejscach w samochodzie ma mozliwość przetrwać, a do tego w tak niewielkim zamkniętym pomieszczeniu … to nakaz noszenia maski w samochodzi jest sensowny.

 363. @ahasverus

  Ciekawe obserwacje
  Dzięki 🙂

 364. @zezem 3 lutego o godz. 21:10
  Jeszcze trochę i może znaleźć naśladowców 🙂

 365. @Na marginesie
  3 lutego o godz. 20:07

  Na razie gremium i tak nie ma nic do roboty, bo (podobno) Rosjanie nie przedstawili nawet dokumentacji. Ale Putin zapewnił przez telefon Angelę Merkel… kto chce niech wierzy. Wiara czyni cuda

  Tu wiara nie ma znaczenia
  Rosjanie PRZEDSTAWILI szczegółową dokumentację.
  Na jakiej podstawie sądzisz nie nie?

  BTW Angela Mercel jest sama naukowcem.
  To nie jest babina, co sprzedaje pietruszkę

  Nie daj się zinfantylizować domorosłym ideologom 🙂

 366. @ahasverus 3 lutego o godz. 21:01

  Pocztę rozumiem. Poczta w Kanadzie to instytucja państwowa, więc pracownicy nie boją się zwolnienia i w ogóle niczego się nie boją. Zwłaszcza klienta. Poza tym mają obowiązek zatrudniania osób niekoniecznie kompetentnych, ale np. mniejszości narodowych – które niekoniecznie władają biegle miejscowym narzeczem. Jednak muszę przyznać pocztowcom, że na ogół starają się być uczynni. Może ci się po prostu trafiła zołza? Nie wiem.

 367. @404 3 lutego o godz. 21:19

  O tym, że Rosjanie nie przedstawili dokumentacji – przed chwilą napisał “Z dystansu”. Czy ty nie czytasz tego blogu? Poza tym nigdy nie twierdziłam, że Angela Merkel to “babina, która sprzedaje pietruszkę”. Nie imputuj.

 368. @zezem
  Wg. posiadanych informacji w Berlinie tamtejszy senat wprowadził obowiązek od. 3.02.2021 nałożenia maski podczas jazdy w samochodzie.
  Piszę przecież, co kraj to inny wirus.

  W Berlinie maski obowiązują w taksówkach i podczas prywatnej jazdy z osobami z obcego gospodarstwa domowego.
  in Taxen und bei privaten Fahrten mit Personen aus einem fremden Haushalt.

  Czyli jak w środkach komunikacji publicznej.
  Nie ma potrzeby powoływania się na co kraj to inny wirus

 369. Rosjanie nie przedstawili dokumentacji?

  To co cytuje „Lancet”?
  Podałem link, ale nikogo nie zainteresował.

 370. @ahasverus

  W Europie faktycznie zaczyna dochodzić do idiotyzmów pod wpływem wszelkiego rodzaju nawiedzonych.
  Zapomina się o rzeczach istotnych, natomiast koncentruje się na kompletnym bełkocie.

  Może nie całkiem na powyższy temat, ale z moich podrózy po Europie zapamiętałam np. fakt, że chcąc pójść do restauracji zastałam zamknięte drzwi w ciągu dnia. Okazało się, że jest kilku-godzinna przerwa 🙂

  A turysta nieświadomy tego obyczaju może pójść i kupić sobie bagietkę i na ławce ją zjeść.

  Pamiętam, że mój małoletni synek zadał mi wtedy pytanie:
  Czy oni nie chcą zarobić? 🙂

 371. Wydaję mi się, ze artykuł naukowy musi być poparty danymi doświadczalnymi, w tym statystyką i drobiazgowym opisem wszystkich metod. Poza tym, artykuł przed publikacją musi być zatwierdzony przez przez niezależnych recenzentów naukowych. Jest to więc forma „dokumentacji”. Teraz płaci się za publikację czegokolwiek od strony, ale The Lancet to nie JBC, gdzie, jak głosiła fama i plotka, niektórzy mogli opublikować metrykę teściowej.

 372. @GajowyM. 3 lutego o godz. 21:29

  Aż zajrzałam. “Lancet” cytuje opis badania, które wykonano w Moskwie. I tylko w Moskwie.
  Pod nadzorem rosyjskiego ministerstwa zdrowia. To to jest ta dokumentacja o której mowa?

 373. Meksyk właśnie zatwierdził “Sputnika”, więc chyba jeszcze wszystko przed nim

 374. GajowyM.
  3 lutego o godz. 21:27
  z obcego gospodarstwa domowego.
  Fakt. Z tym , że jak jedziesz z „obcym gospodarstwem domowym”
  no to kto to wie…. Ach tak… Lotne kontrole…
  W pewnych marketach obowiązuje wjechanie z wózkiem* na zakupy, w innych nie – dotyczy to tego samego okręgu. Masz i na to odpowiedź?
  *-podobno chodzi o zachowanie odstępu lub ograniczenie ilości
  kupujących. I… ludzie zostawiają te wózki między regałami i chodzą sobie szukając sera czy jabłek. O odstępach zapomnij…
  Ej, Gajowy, Gajowy…

 375. 404
  3 lutego o godz. 21:31
  Mialo byc o Francji, jest o Francji. Dobrze , za mi SM@ nie wchodzi z swim jedynie slusznym punktem widzenia.
  Przyklad restauracji. Po wprowadzeniu 35 godzinnego tygodnia praca, chroniacego proletariat na poborach, mlodzi kelnerzy w kraju Baskow, konczyli o 9tej czy dziesiatej, potem 10 min samochodem i w hiszpanii pracowali do samego rana. Bo we Francji po 21ej juz rzadko cos mozesz zamowic, a w Hiszpanii w zasadzie przed 21 musisz byc dobrze glodny, aby sie restaurator nad toba zlitowal. Chyba na marginesie potwierdzi.
  Taki mamy klimat

 376. W dzisiejszej prasie optymistyczny jest tylko felieton Daniela Passenta. Moje gratulacje!

 377. Na marginesie
  3 lutego o godz. 21:21
  Zona potwierdzila. To rzeczywiscie wyjatkowa zolza i glupia sfrustrowana osoba. Czy przyjmie jedna paczkeczy sto, tyla samo zarabia. Tu pies pogrzebany

 378. A poza tym, na przykład w Iranie. Bo w Iranie naczelny ajatollah zabronił przywożenia szczepionki z Hameryki czy Wielkiej Brytanii. Z kolei z bratniej Rosji – jak najchętniej. To tyle w kwestii ideologii szczepionkowej 🙂
  Way to go, Sputnik!

 379. @zezem
  3 lutego o godz. 19:54
  Wystarczy poczytać co niektóre doniesienia i to wcale te „spiskowe”.
  ………………………
  Kiedyś wszystkie te tzw. teorie spisowe, okazywały się być praktykami spiskowymi. No ale jak kto woli, może sobie uznawać, co chce za prawdziwe.
  A ja nadal twierdzę, że obecna plandemia to spisek praktyczny, fakty.
  https://www.youtube.com/watch?v=yaDG3PM7L_Q&t=2605s
  Teorie spiskowe, które stały się faktem

 380. @ahasverus 3 lutego o godz. 21:42
  Potwierdzę! Przed 21-szą cię z restauracji nie wyrzucą, ale lokal jest pusty i patrzą dziwnie. Natomiast o drugiej w nocy nikt tam nie śpi, tylko wszyscy siedzą w barach. Jak się zwlekają z łóżka do pracy – nie mam pojęcia…
  A podczas sjesty czasami śpią – na ulicy.

 381. 404
  3 lutego o godz. 21:31
  Francuzi sa zawsze niezmiernie zdziwieni, ze w Polsce w zasadzie mozesz wejsc do restauracji o Bog wie jakiej godzinie i bedziesz mial talerz i obsluge.
  Tu inna rzecz. Jedzenie czyli „les repas”, szczegolnie wieczorem to we Francji rytual i ceremonial: godzina, wszyscy przy stole itp. (To tez idzie nieco na psy). Nadine de Rothschild mowila , ze prawdziwa doma uzywa szczypcow do cukru nawet bedac sama przy stole. 🙂
  W Polsce nikogo nie szokuje ze „mama” je ostatnia, bo cos tak caly czas szykuje w kuchni. Ale chyba to tez sie zmienia, szczegolnie w miastach. Moi bratankowie niby miedzynarodowi, ale mieszkajacy w Polsce, maja zawsze kolacje w „komplecie” przy stole.

 382. tak trzymać! – przeczytałam powyżej. Rusofobia.
  „Publikacja w tygodniku „The Lancet”, który ogłosił, że wymagane testy wykazały 92 proc. skuteczność Sputnika, oznacza niezaprzeczalną aprobatę ze strony społeczności naukowej
  Unia, która w imieniu krajów członkowskich, zawarła kontrakty z kilkoma producentami na Zachodzie, będzie teraz krytykowana, ponieważ nie nawiązała kontaktów w tej sprawie z Rosją
  Poza Węgrami, które już tę szczepionkę zatwierdziły, żadna z krajowych agencji ds. leków w UE, nie skontaktowała się nawet z Moskwą i nie ma takich planów
  Krytycy twierdzą, że Unia zmarnowała z powodów politycznych okazję, tracąc też czas, który można było poświęcić na walkę z wirusem i zapobieganie większej liczbie zgonów
  Sputnik jest atrakcyjny dla biednych krajów, ponieważ jest stosunkowo niedrogi, a zwłaszcza tani i niekłopotliwy w transporcie, bo nie wymaga mrożenia przy przechowywaniu”
  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-rosyjska-szczepionka-na-koronawirusa-jest-skuteczna-nie-tylko-medycznie/07n5d79,79cfc278

 383. @Na marginesie
  3 lutego o godz. 21:24

  O tym, że Rosjanie nie przedstawili dokumentacji – przed chwilą napisał “Z dystansu”. Czy ty nie czytasz tego blogu? Poza tym nigdy nie twierdziłam, że Angela Merkel to “babina, która sprzedaje pietruszkę”. Nie imputuj.

  Odpowiadam na ten post, aby przedstawić Ci czarno na białym, że czasem pochopnie wyciągasz wnioski.

  Po pierwsze, ja ani każdy inny NIE musi wszystkiego czytać, chociażby ze względu na czas. Ja czasem zaczynam od końca i w miarę możliwości doczytuje wczesniejsze wpisy.

  Jednak jak by nie patrzeć, to warunkiem bycia na blogu nie jest konieczność czytania wszystkiego i zapamiętywania kto, co powiedział.

  Ja odniosłam się do Twojego wpisu!
  Bez względu na to skąd czerpałas informacje, na których się opierałaś pisząc go.

  Po drugie, ja nigdzie nie napisałam, że to Ty właśnie miałaś rzekomo powiedzieć jakoby Mercel sprzedawała pietruszkę.

  To był MÓJ własny skrót myślowy, próbujący zobrazować fakt, że Mercel ma zdolności do samodzielnego, analitycznego myślenia i opierania się na właściwych przesłankach na podstawie których może wyciągać wnioski.
  Tyle i TYLKO tyle.

  Po trzecie, kończysz swoją wypowiedź: Nie imputuj!

  Analizując całą tę wypowiedź, narzuca się jedyny wniosek.

  Jeżeli w procesie rozumowania/odbiorze nastąpi gdzieś błąd, to i wynik takiego rozumowania okaże się mylny.
  A jak ten przykład obrazuje, to jeszcze nieprzyjemny i zaczepny.
  A nawet można używając Twojej nomenklatury powiedzieć: imputujący.

  Warto się równiez zastanowić skąd się bierze ten błąd w odbiorze cudzych słów?
  Wydaje mi się, że błąd jest już w założeniu przed czytaniem,
  że osoba pisząca napewno coś knuje

  Jeżeli z takim attitude się startuje, to niewątpliwie można się dopatrzeć podłości i u Swiętego Franciszka z Asyżu.
  I na koniec jeszcze go za tę postrzeganą/domniemaną podłość
  obrazić i zrugać 🙂

 384. Na marginesie

  Kwestia „robienia sobie wrogów” to jedna sprawa. A kwestia odszkodowań za nielegalność obostrzeń z którymi przyjdzie się zmierzyć następcom PiS to druga.

  Te sprawy nawet gdy na skutek jakiś sztuczek zostaną uwalone w krajowym systemie prawnym to trafią do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i tam bedą wygrane.

 385. Jadąc do obcego kraju dobrze jest się zawczasu zapoznać z panującymi tam obyczajami, a uniknie się różnych przykrości i rozczarowań.
  Na przykład we Włoszech po południu panuje sjesta, co jest zrozumiałe w tym klimacie, dlatego większość lokali poza barami i McDonaldem jest zamknięta, życie zaczyna się na nowo wieczorem i trwa do późnej nocy. Większość sklepów i usług też ma taką przerwę, przeważnie w godzinach 13-15. Im bardziej na południe, tym dłużej.

  W czasie sjesty tylko turyści i osły snują się w pełnym słońcu 🙄

  Obiad nie jest najobfitszym posiłkiem, ważniejsza jest kolacja.
  – Vino bianco, vino rosso?
  – Obojętnie. Ale żeby mi było al dente! 😎

 386. fobie, arogancja i niewiedza to są miedzy innymi przyczyny dla których omijam cudze komentarze. Pomijam obwąchiwanie obsikanych murków i sikanie pod siebie z radości.

 387. Rosja rzeczywiście wystąpiła do EMA o dopuszczenie Sputnik V w Unii, co oznacza oczywiście publikacje wyników badań klinicznych . O dopuszczeniu Sputnik będzie zdecydowane prawdopodobnie w lutym. Rosja obiecała w takim przypadku dostarczyć do Unii w drugim kwartale 100 mln jednostek. Szczepionka Sputnik działa na tej samej zasadzie co Astra Zenik i może byc chyba z nią kombinowana. Podobno Merkel rozmawiała z Putinem o podjęciu produkcji Sputnik w Niemczech.
  https://www.deutschlandfunk.de/corona-impfstoff-russland-bietet-eu-100-millionen-dosen.1939.de.html?drn:news_id=1221657

 388. @zezem

  Przecież to jest zalecenie. Dla mało kumatych. W ich własnym interesie. Nie sądzę, żeby ktoś to kontrolował.
  Taksówkarz może się powołać na ten przepis (?), a jeśli gość krnąbrny, to ma podstawę do odmówienia jazdy.

 389. Na netflix idzie seria o działaniach szpiegowskich

  Oglądnąłem drugi odcinek o truciznach i mordowaniu przez GRU przeciwników Putina.

  Przyznaje, z taka technologią nie wątpiłbym w skuteczność szczepionki Sputnik.

 390. @GajowyM. 3 lutego o godz. 21:59
  🙂
  Co do “al dente” – moi znajomi Włosi nie mogli zrozumieć, dlaczego w Polsce jest zawsze “pasta scotta”

 391. Na marginesie
  3 lutego o godz. 21:50
  Inna roznica. We Francji w restauracji jest raczej religijna cisze, rozmowe ciche, lokcie nie na stole. W Hiszpanii jest jak na meczu. Panadto we Francji idziesz do resto aby byc z osoba…z ktora tam idziesz. Nie chcesz aby ci przeszkadzano. We Hiszpanii zawiazuje sie latwo znajomosci, gada sie z nieznajomymi.
  Kilka dobrych lat temu w Barcelona w restauracji nie rozumielismy jakiejs tajemnicy menu. Przysiadl sie sasiad z synem, poradzil nam dania a potem , po kolacji, do czwarej rano zrobilismy pielgrzymke po barach gdzie serwowano jedynie Whisky.
  Producent radia i televizji, chcial nas zaprosic do niego i zalowalismy ze w poludnie byl nasz ferry na Minorke. 🙂

 392. @adam100 3 lutego o godz. 22:05

  Ja czytałam Suworowa “GRU”. Włos się jeży. Według niego Zachód inwestuje w rozwój technologii, a Rosja inwestuje (znaczne sumy, ale dużo mniejsze) w ich nielegalne pozyskiwanie. Co kraj to obyczaj?

 393. @Bar Norte 3 lutego o godz. 21:57
  I bardzo słusznie. Może lawina kar finansowych do nich przemówi.

 394. @GajowyM. powyżej dostarczył szczegóły badań nad szczepionką, tekst z „Onet” omawia konsekwencje społeczne i ekonomiczne spowodowane „nieufnością” UE.

 395. @żabka konająca
  3 lutego o godz. 21:56

  Dodatkowo Sputnik szczepionka ma inną zaletę (w/g mnie)
  Bo jest bardziej skuteczny niż AstroZeneka
  I obie te szczepionki nie są mRNA

  Ja (muszę przyznać) osobiście podchodzę z rezerwą do szczepionek mRNA

  Nie krytykuję, bo nie mam na to dowodów, ale rezerwę mam, bo zbyt mało dowodów na bezpieczeństwo. Przynajmniej moim dość konserwatywnym zdaniem.

  Jeżeli dostałabym ofertę zaszczepienia się mRNA, to z niej skorzystam,
  ale swojego syna, to wolałabym zaszczepić Sputnikiem albo AZ
  On ma przed sobą życie i na nim mi bardziej zależy.
  Więc eventualne ryzyko wolałabym na siebie wziąć.

 396. Na marginesie

  Polecam tę serię. 30 min. i – ciekawie zrobione.

  inwigilacja / trucizny / + 6 odcinków. /

 397. GajowyM.
  3 lutego o godz. 21:59
  I jeszcze jedno. Kolacja moze trwac i cztery godziny. Pamietam dluga dyskusje przyjaciol Wlochow z kelnerem w Rzymie, bo pod koniec, przy „il conto per favore”, moze z powodu rosso i bianco al dente, zapomnieli co zamawiali i jedli na poczatku „la cena”. To bylo naprawde komiczne.

 398. Jeżeli dostałabym ofertę zaszczepienia się mRNA, to z niej skorzystam,
  ale swojego syna, to wolałabym zaszczepić Sputnikiem albo AZ

  Jak można wypisywać takie głupoty ?

 399. PA2155 godz 21:33
  ” Rola źródła finansowania
  Darczyńca nie odgrywał żadnej roli w projektowaniu badań, zbieraniu danych, analizie danych, interpretacji danych ani pisaniu raportu . „

 400. Moja skromna uwaga: w przypadku Suworowa i jego książek, nie bardzo wiadomo, co jest prawdą, a gdzie zaczyna sie fikcja. Czytałem niedawno wspomnienia rumuńskiego uciekiniera Iona Pacepy i można mu zarzucić to samo. Jeżeli oni tacy wszechmocni, to dlaczego tak strasznie spartolili zamach na Skripala i Nawalnego. Ale, przyznaję, czyta to się i ogląda bardzo dobrze. 🙂

 401. Problemem rosyjskiej szcepionki jest jej nazwa: Sputnik. To komercyjna glupota.
  Dac jej jakis kod np 123covkill 🙂 . Rownie dobrze mogli nazwac: Moscou-Vladivostok

 402. żabka konająca
  3 lutego o godz. 22:23
  w kaym artykule trzeba podać źródła finansowania, tzn. z reguły numer i wysokosć grantu naukowego.

 403. GajowyM.
  3 lutego o godz. 14:59
  Będzie miała na przykład osobny pokój, możliwość wypłakania się, możliwość spotkania z psychologiem, specjalne konsylium lekarskie, specjalną opiekę, wskazanie co dalej
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  A wystarczyłoby aby do kościoła nie chodziły , księdza po kolędzie
  nie przyjmowały ( przecież nie ma takiego obowiązku ) a szlak by to
  wszystko szybko trafił .
  Ale wygląda na to że wolą się wypłakiwać i cierpieć , cierpienie jak
  mówi ,, ksiundz dobrodziej ” do boga bardziej zbliża , amen .

 404. @adam100 3 lutego o godz. 22:15

  Ten Suworow cytuje takie różne historyjki z życia szpionów. Kiedyś skrzynka kontaktowa w Waszyngtonie była w dziupli w parku. Gdy “wynajęty” pracownik Kapitolu szedł w tym kierunku, jego “handler” (a jakże, dyplomata!) zobaczył na ziemi rozrzucone pogryzione kartki z nadrukiem “ściśle tajne”. Bo wiewiórce spodobało się w tej dziupli, a papierzyska jej, wiewióce, przeszkadzały. Więc sotrudnik dyplomatyczny zaczął te kartki gorączkowo zbierać. Zobaczył to policjant, który podszedł, pomógl zbierać, po czym zasalutował i się oddalił. Pracownik amerykańskiego establishmentu właśnie się zbliżał… więc dostał propozycję: albo się przyzna, że zniszczył te papiery i pogąży w rozpaczy, albo zaczeka do następnego dnia. Po czym dostanie swoje dokumenty odtworzone co do joty. Amerykanin wybrał drugą opcję. Po czym pracownik ambasady wsiadł w samolot, rzutem na taśmę dotarł do Moskwy, odtworzył dokumenty… Rosjanie to solidna firma przecież. A w Hameryce nikt się nie zorientował. Naiwni tacy… Tyle Suworow.

 405. każdym, sorry

 406. @404, tę informacje o Szwajcarii kieruję do ciebie.
  @adam100 nie pojmuje że można kogoś kochać bardziej niż siebie.
  Czyli @adama 100.
  Niestety takich jest tu więcej, oni piszą swoje wspomnienia o dniach chwały … schlałem się jak świnia, ale za to w jakim towarzystwie…

 407. Na marginesie
  3 lutego o godz. 16:06

  To oczywiste, że w końcu czymś tam wszystkich zaszczepią.
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Nie wszystkich , bo mnie nie zaszczepią a to znaczy że nie wszystkich .

 408. @adam100
  3 lutego o godz. 22:18
  Jeżeli dostałabym ofertę zaszczepienia się mRNA, to z niej skorzystam,
  ale swojego syna, to wolałabym zaszczepić Sputnikiem albo AZ”

  Jak można wypisywać takie głupoty ?

  Co nazywasz głupota?

  Moją rezerwę do szczepionek mRNA?
  Czy masz dostęp do rzetelnych danych, które gwarantuja jej bezpieczeństwo?
  Nie mam na mysli krótkiego czasu po zaszczepieniu.

  Jak mi widomo, to nikt ich nie ma jak dotąd. Bo i skąd miałby je mieć?
  jak narazie sprawa polega na zaufaniu, że ci, którzy je produkowali, czy ci którzy je zatwierdzali mieli wystarczające podstawy, żeby zapewniać o jej bezpieczeństwie.

  A jak to jest z tymi dobrymi podstawami?
  Zbyt wiele niewiadomych, żeby nie nazwać ich w sporym stopniu:
  intuicją i wishful thinking.

  Oby się one sprawdziły!

 409. 404
  3 lutego o godz. 22:15
  @żabka konająca
  3 lutego o godz. 21:56

  Dodatkowo Sputnik szczepionka ma inną zaletę (w/g mnie)
  Bo jest bardziej skuteczny niż AstroZeneka
  I obie te szczepionki nie są mRNA

  Ja (muszę przyznać) osobiście podchodzę z rezerwą do szczepionek mRNA

  Nie krytykuję, bo nie mam na to dowodów, ale rezerwę mam, bo zbyt mało dowodów na bezpieczeństwo. Przynajmniej moim dość konserwatywnym zdaniem.

  Jeżeli dostałabym ofertę zaszczepienia się mRNA, to z niej skorzystam,
  ale swojego syna, to wolałabym zaszczepić Sputnikiem albo AZ
  On ma przed sobą życie i na nim mi bardziej zależy.
  Więc eventualne ryzyko wolałabym na siebie wziąć.

  Mój komentarz
  4040, z twoich słów wynika, że twoje rezerwa względem szczepionki mRNA polega na przyjęciu za uzasadnione teorie o tym, że szczepionki mRNA mogą modyfikować nasze DNA.
  TJ

 410. @żabka konająca
  @Z dystansu

  Dzięki za linki 🙂

 411. @tejot
  3 lutego o godz. 22:49

  Zbyt mało wiemy jak narazie jaki i czy mRNA może mieć wpływ w organizmie na dłuższa metę.
  To jest bardzo nowa metoda szczepienia.

  Badania w różnych ośrodkach nad mRNA i jego wykorzystaniem w lecznictwie były już długo prowadzone.
  Jednak jak dotąd pomimo nacisków nie zaryzykowano wdrażania tej metody w zycie.
  Obecna pandemia te opory/obawy pokonała.
  A w zasadzie decydenci je pokonali.

  A co do decydentów, to różni są.
  Np. Trump tak mocno popierał hydroxychlorochininę, że nawet na CDC wywarł wpływ, włącznie z wywaleniem z pracy dyrektora, który sprzciwiał się zakupowi jej za rządowe pieniądze.
  A dyrektor ten, to znany na świecie i uznany naukowiec.
  Jednak Trumpa zdanie przeważyło, pomimo, że kazał lekarzom zacząć myśleć o wstrzykiwaniu dezynfektantów chorym na covid.

  Ja poprostu ostrożnie podchodzę do nowalijek w medycynie.
  A w tym przypaku jeszcze bardziej.

  Zobaczymy za ładnych parę lat dopiero czy i jakie (jeżeli będą) eventualne konsekwencje

 412. 404
  Co nazywasz głupota?

  Traktowanie szczepionki jak przedmiotu do zwyklej konsumpcji.

  Rozumie ze jak kupujesz pierścionek zaręczynowy to kupujesz ten który ci się najbardziej podoba i sobie wybierasz. Jak to jest ważne dla ciebie, to wybierz sobie np. kolor samochodu.

  Szczepionki przeciwko śmiertelnej chorobie (ja) nie kwalifikuje do tego rodzaju dóbr konsumpcyjnych, gdzie sobie cos wybierasz.

  BDW. Optymatyk dokonał wyboru, ale z ta głupota dyskutował Tejot, (ja nie mam na to nerwów).

 413. Lepra z grzybica
  branzluje się swicą

  Chyba to robisz z miłości do siebie 😉

 414. @adam100
  3 lutego o godz. 23:10

  Wydaje mi się wyraziłam się wyraźnie, że „gdybym miała wybór”

 415. Z dystansu

  „Podobno Merkel rozmawiała z Putinem o podjęciu produkcji Sputnik w Niemczech.”

  W uzupełnieniu:

  „Rosyjski Instytut im. Nikołaja Gamalei, który opracował Sputnika V, a także rosyjski fundusz RDIF wyrazili zainteresowanie współpracą w zakresie możliwej produkcji szczepionki w Niemczech i skontaktowali się z IDT Biologika z siedzibą w kraju związkowym Saksonia-Anhalt – podał w komunikacie resort, nie wyjawiając innych szczegółów.

  Jak pisze agencja AFP, niemiecki minister zdrowia Jens Spahn przyznał, że rząd Niemiec „pośredniczył” w rosyjskim wniosku o zbadanie możliwości produkcji Sputnika V w Niemczech i innych krajach Europy. Według francuskiej agencji służba prasowa Kremla przyznała w środę, że rosyjska szczepionka ma być produkowana „w najbliższej przyszłości” poza Rosją.”

  Wiecej poniżej

  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/szczepionka-na-covid-rosjanie-beda-produkowac-sputnika-v-w-niemczech/fbhpp8p?utm_source=businessinsider.com.pl_viasg_businessinsider&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

 416. 404
  3 lutego o godz. 23:09
  @tejot
  3 lutego o godz. 22:49

  Zbyt mało wiemy jak narazie jaki i czy mRNA może mieć wpływ w organizmie na dłuższa metę.
  To jest bardzo nowa metoda szczepienia.

  Mój komentarz
  Szczepionki mRNA zaczęto konstruować i stosować, teoretycznie i praktycznie badać w latach 90-tych.
  Nie jest to nowa metoda, ale jej nowość jest uzasadniona tym, że nigdy nie była stosowana masowo. Z drugiej strony nigdy nie była stosowana masowo, bo nie było pandemii, która by wymusiła jej konkretne masowe stosowanie.
  TJ

 417. @ahasverus napisał coś co mnie osobiście zdumiało,
  „Polska nie wyróżnia się ani na plus ani na minus”, od siebie mogę dodać – niezależnie jaka partia sprawuje władzę.
  @maciek.g bije się w nieswoje piersi

 418. 404
  3 lutego o godz. 23:18
  @adam100
  3 lutego o godz. 23:10
  Wydaje mi się wyraziłam się wyraźnie, że „gdybym miała wybór”

  Tu chodzi o to ze wybierając inną szczepionkę dla syna, klasyfikujesz szczepionki na lepsze i gorsze.

  Są wybory subiektywne (niebieski może ci się podobać bardziej niż czerwony), ale ten wybór jest obiektywny.

 419. @tejot
  3 lutego o godz. 23:21

  Rozumiem przesłanki, którymi się kierujesz
  Jednak jest małe ale.

  Nikt, jak dotychczas nie może stwierdzić z pewnością, ze negatywne konsekwencje w przyszłosci sie nie ujawnia.

  jeżeli ktoś zaczyna od takiego stwierdzenia,
  to ja np przestaję go słuchać, ponieważ nikt dotychczas takich danych nie ma, które upoważniałyby go to tak stanowczego twierdzenia. 🙂

  Ponadto w czasie tej pandemii odgrywały dużą rolę i inne czynniki, inne metody nacisku i perswazji. Jednocześnie sposób wprowadzania na rynek nowości też pozostawia do życzenia.

  W sumie pozostaje wierzyć, że się uda i wszystko będzie dobrze.

 420. @adam100
  3 lutego o godz. 23:27

  Tu chodzi o to ze wybierając inną szczepionkę dla syna, klasyfikujesz szczepionki na lepsze i gorsze.

  Są wybory subiektywne (niebieski może ci się podobać bardziej niż czerwony), ale ten wybór jest obiektywny.

  Kolor, czy kształt pojemniczka nie maja znaczenia.
  ja wyraziłam się jasno.
  Mam pewną rezerwę do szczepionek typu mRNA

  Szczepionki: Sputnik i AZ nie sa szczepionkami mRNA

  Nie powiedziałam, że są lepsze, czy gorsze.
  Ja zachowuje dystans do zbyt szybko wprowadzanych na rynek nowalijek medycznych. A zwłasza tego typu.

 421. 404
  Nie powiedziałam, że są lepsze, czy gorsze.

  No nie powiedziałaś,

  tylko syna zaszczepiłabyś inną.

  Jak to można rozumieć? „Lepra z grzybicą” zrozumiała to na swój sposob 🙁

 422. @adam100

  Jeżeli w swoich postach będziesz wyzywał współblogowiczów, to ja nie mam zamiaru prowadzić takiej rozmowy

 423. 404
  3 lutego o godz. 23:50
  @adam100
  Jeżeli w swoich postach będziesz wyzywał współblogowiczów, to ja nie mam zamiaru prowadzić takiej rozmowy

  Wyzywał?? To było apropos:

  @adam100 nie pojmuje że można kogoś kochać bardziej niż siebie.
  Czyli @adama 100.

  Wierz mi, to jest największy komplement, na jaki mnie stać. 🙂

 424. Widać jak na dłoni że zdecydowana większość blogowego towarzystwa
  jest nie zdecydowana i nie wie czego chce . Takich ludzi można popchnąć
  w lewo lub prawo w zależności od siły perswazji przekonywającego
  a wybór jest prosty , szczepię się albo nie .

  https://humansarefree.com/2021/02/the-covid-cult-and-the-10-stages-of-genocide.html

  Postraszymy nie zdecydowanych .

 425. @Blackley
  3 lutego o godz. 22:35
  Brachu, chociaż się nie znamy, to masz u mnie plus, jakiego nigdy nie miał nikt u nikogo.
  Po harcersku czuwaj!,… „na szlakach kormoranów, czuwaj”.

 426. Kolejny dzień protestów w Rosji i kolejne dewizy dla Putina a jak
  zachód przestanie płacić to wszyscy rozejdą się spokojnie do swoich domów .

  https://www.youtube.com/watch?v=STmPVDLSXpM&t=0s

 427. @tejot
  3 lutego o godz. 22:49
  Ty sam jesteś tylko jakąś teorią. CO? Zesrała się bida i płacze?

 428. Optymatyk

  Brachu, chociaż się nie znamy,
  ++++++++++++++++++++++++++
  My się jednak znamy i całkiem dobrze dogadywali w przeszłości
  używaliśmy tylko innych nicków , chociaż i nasza osobowość z wiekiem
  nam się trochę zmieniła , no ale cóż czas wszystko zmienia .

 429. @Blackley
  4 lutego o godz. 1:06
  Oj tam, oj tam, jak będziemy tu sobie tak kadzić, to jeszcze wezmą nas za pe…., albo co.

 430. @Blackley
  4 lutego o godz. 0:34

  Widać jak na dłoni że zdecydowana większość blogowego towarzystwa
  jest nie zdecydowana i nie wie czego chce . Takich ludzi można popchnąć
  w lewo lub prawo w zależności od siły perswazji przekonywającego
  a wybór jest prosty , szczepię się albo nie
  .

  Ja nie zauważyłam żeby większość była przeciwko szczepieniom.
  Oprócz Ciebie i Optymatyka nikt inny nie zgłaszał, że nie chce się szczepić.

  A moje rozważania nie maja wiele wspólnego z Twoim podejściem do tej sprawy.
  Wybór jaki według Ciebie jest prosty i oczywisty może jedynie wypływac z braku wiedzy w temacie.
  Nie piszę tego żeby Cię urazić. To jest tylko stwierdzenie status quo. 🙂

  ignorance is bliss

 431. @PA2155

  Oglądam polecany przez Ciebie „Bordertown” na Netflix.
  Jest świetny.
  Dzięki

 432. Optymatyk
  4 lutego o godz. 1:46

  Masz rację , jedna Kobitka duende ; wystarczy .

  https://www.youtube.com/watch?v=E75G5Q72Db0

 433. 404
  4 lutego o godz. 2:35

  Czytaj ze zrozumieniem , ja nie pisałem ze większość jest przeciwko
  szczepieniom , tylko że jest nie zdecydowana i nie wie czego chce .

 434. 404
  4 lutego o godz. 2:39
  Pierwsze dwie serie są bardzo dobre… trzecia jest nieco przyciężka. Nie wiem, czy widziałaś szwedzki serial „Quicksand”? Warto zobaczyć. Oglądam ten wspomniany islandzki „Case”… też warto zobaczyć.

 435. Putin powiedział: Ziemia jest okrągła… ale rusofobiczny świat nie wierzy bez kwitów… Tak sobie myślę prywatnie o korzystaniu z krzywizny bez wiary w rosyjską wersję kulistości…

 436. Józef

 437. A Merkel wierzyła Nawalnemu, że nie pił na lotnisku z butelki sprzątaczki… przyczyna omdlenia leżała poniżej pasa… Tak sobie myślę prywatnie, że osoby z byłego NRD są bardziej wierzące… co może być cnotą…

 438. żabka konająca
  3 lutego o godz. 23:24
  Dziwny wniosek z mego wpisu w którym zdecydowanie nie zgadzam się z autorem postu

 439. ahasverus
  3 lutego o godz. 22:26
  Trafne spostrzeżenie.

 440. Po wpisach na blogu widać że rusofobia u Polaków w większości ma się dobrze jak to mówią. Pamiętam wyśmiewanie rosyjskiej techniki , a potem to ruskie wysłali pierwszego satelitę , a ne USA ze swą wspaniała technika.
  Ponieważ sputnik był pierwszy rozumiem dlaczego Rosjanie tak nazwali swą szczepionkę.

 441. żabka konająca
  3 lutego o godz. 23:24
  @ahasverus napisał coś co mnie osobiście zdumiało
  —————-
  Zdolnosc do zdumienia, do bycia zaskoczonym, jest cecha mentalnej mlodosci. 🙂
  Tylko, ze nie rozumiem powodu zdumienia. Nigdy nie dalem sie poznac jako fanatyk czegokolwiek. Oprocz bycia przeciwnikiem glupoty i arogancji. Rzad innej opcji politycznej mialby podobne wyniki w zarzadzaniu sytuacja. Polska nie wyglada az tak strasznie, a moze czasami nawet lepiej w porownaniu z innymi krajami Europy. Ale jego bezczelne klamstwa, arogancja (Terlecki pokazujacy plecy dziennikarzowi stawiajacemu pytania), glupota i polityka destrukcji polskiego spoleczenstwa, antagonizowania i tworzenia wrogiej bipolarnasci powoduja, ze myslac o nim waham sie miedzy nienawiscia a pogarda. Wybieram pogarde. Ale to nic nie zmienia. Mimo ze takich jak ja sa zapewne miliony, mafia przy zlobie bedzie klamac, krasc, oszukiwac przy „consent” suwerena, duzej czesci kleru, poparciu pazernej czesci mediow, ktorzy zbieraja konfitury.
  Tak wiec nie wiem co pania dziwi?

 442. Trzeba się zdeklarować.

  Albo ten Putin morderca, albo gołąbek pokoju.

  BTW Biden bierze się za przyjaciela Trumpa: Erdogana.

 443. maciek.g
  4 lutego o godz. 9:05
  I agree. Wydaje mi sie , ze to symbol mimo wszystko pewnych kompleksow.
  Bo nie Polska stworzyla wlasny GPS, nie potrafi zrobic porzadnego karabinu, nie wysyla ludzi na ISS, sama wydaje na srebrnym talerzu swoich zagranicznych agentow. I wklad Polski do swiatowej kultury jest mniejszy niz rosyjski. Muzyka, literatura, nauka, technika. I pisze to bez Schadenfreude, bo sam jestem Polakiem, lecz to bezsensowne podskakiwanie i pogardzanie”dzikusem ze wschodu” jest irytujace.

 444. maciek.g
  4 lutego o godz. 9:05
  Sputnik to „towarzysz podrozy”, albo satelita. Cпутник. Mowi sie tez попутчик .
  Я не знаю, почему они так назвали

 445. Na szczęście ruskie pierogi zaszczepiono jako potrawę narodową… Tak sobie myślę prywatnie… przez żołądek… jidz, jidz będziesz rus…

 446. Hallo hallo,
  Czy wiecie gdzie można dostać nakleiki na auto z takim textem? 🙄

  Wir sind geimpft!

  albo

  we are vaccinated!
  🙂
  🙂

 447. Jedna z przyczyn wzrostu zainteresowania w EU szczepionką Sputnik V jest także to, że Astra Zenic prawie całkowicie wycofał się z unijnego rynku i podobnie działający Sputnik może szczepionkę tej firmy zastąpić. Pojawienie się bezpośredniego konkurenta może także ułatwić firmie Astra Zenic przemyślenie swojej polityki dostawczej wobec UE.

 448. 404
  Myślę, że niektórzy nasi blogowi towarzysze w zabawny wręcz sposób, przeceniają swoje wpływy na blogu i siłę swojej argumentacji.

 449. By was uspokoić, podam wiadomość i Gijon.
  To hiszpańska miejscowość nad zatoką biskajska.

  W jednym z domu opieki zaszczepiono wszystkich już 8stycznia.
  Teraz, tuż przed drugim szczepieniem cała załoga, opieka +pensjonariusze, razem 88 osób zostało pozytywnie stestowanych. Większość przebywa już w klinice 🙄

 450. Niektórzy wciąż jeszcze nie przyjęli do wiadomości, że Polska jest członkiem NATO i UE , a Rosja z resztą z wzajemnością napewno nie jest przyjacielsko nastawiona do tych obu organizacji. Pierwszym i koniecznym krokiem do powrotu Polski do przyjacielskich stosunków z Rosją jest wystąpienie Polski z tych dwóch organizacji.

 451. Czy jeszcze pamiętacie scenki z życia sprzed roku?

  Ktoś dmucha na świeczki ustawione na torcie i wszyscy inni to zjadali.

  To było życie 🙂 na limicie 🙂

 452. Nasi blogowi sowieci w najlepszej radzieckiej tradycji donoszą, że za demonstracjami w Rosji oczywiście znowu stoją zachodni imperialiści. W Rosji od wieków nic się nie zmienia i każda nawet najmniejsza demonstracja jest zagrożeniem dla ładu państwowego. To, ze to wszystko są wrazi, zachodni imperialiści na ulicach rosyjskich miast jest oczywiste, bo jak można nie kochać Putina, przecież to rusofobia.

 453. Putin… to też jak papież dziecko boga i na jego podobieństwo… Tak sobie myślę prywatnie nie różnicujmy dzieci… wszak wszystkie dzieci nasze… i niech tak zostanie… uczmy się rosyjskiego, aby rozumieć Rosjan… w ich wyborach… większościowych…

 454. bezdomny
  4 lutego o godz. 9:57
  Podaj link bo nic na ten temat w necie nie mogę znaleźć

 455. SŁOWIANIN STANISŁAW
  4 lutego o godz. 9:43

  Jakie ruskie ? Tak naprawdę są polskie, a ich obecna nazwa wynika z zawirowań historycznych i zmian granic. Po II wojnie światowej Lwów wypadł poza granice Polski, dlatego i nazwa pierogów zmieniła się na ruską. Ale nie od Rosji, tylko od Rusi Czerwonej, czyli Kresów Wschodnich.

 456. ahasverus
  4 lutego o godz. 9:30

  Sputnik to „towarzysz podrozy”
  Я не знаю, почему они так назвали
  A Я не знаю
  Przecież to proste towarzysz ziemi słowo satelita oznacza dokładnie to samo

 457. … La ficha técnica de la vacunación ya dice que la vacuna protege en un 95% a aquellas personas que han sido vacunadas con las dos dosis a partir del día séptimo tras la segunda inoculación. Aquí no ocurría así, de ahí que no podemos exigirle a la vacuna que proteja en sus niveles máximos”….

  https://www.lne.es/asturias/2021/02/03/residencias-ancianos-contienen-tercera-ola-34012008.html

 458. Możesz mieć problemy z szukaniem informacji w sieci. To zrozumiałe.
  U nas córka pastora dogadała się z googlem, w efekcie czego googel coś tam uzyskał a info rządowe niczym oliva na sam wierzch wypływa.
  Może twój premier też taki bystrzach 🙂

 459. 404
  3 lutego o godz. 23:32
  @tejot
  3 lutego o godz. 23:21

  Rozumiem przesłanki, którymi się kierujesz
  Jednak jest małe ale.

  Nikt, jak dotychczas nie może stwierdzić z pewnością, ze negatywne konsekwencje w przyszłosci sie nie ujawnia.

  jeżeli ktoś zaczyna od takiego stwierdzenia,
  to ja np przestaję go słuchać, ponieważ nikt dotychczas takich danych nie ma, które upoważniałyby go to tak stanowczego twierdzenia

  Mój komentarz
  Jeżeli ktoś mówi, ze nie może stwierdzić z cała pewnością, ze negatywne konsekwencje w przyszłości się nie ujawnią, to jest to mowa typu – nie wiem, bo nie wiem, bo nikt nie zna przyszłości, itd.
  Co to jest cała pewność? To jest mowa, która można bezpiecznie, poprawnie logicznie wygłosić, ponieważ jest ona rozciągła pojęciowo, oparta o przyszłość jako niewiadomą i może być zastosowana do czegokolwiek, nie tylko do szczepionek.
  TJ

 460. @maciek.g

  Bezdomny powiela plotki, a tymczasem w Leverkusen (D) w domu starców faktycznie zmarło 13 zaszczepionych osób (po pierwszej a przed drugą dawką).
  30. grudnia zaszczepiono pierwszych 150 osób spośród pensjonariuszy i personelu. 110 z nich otrzymało drugą dawkę 20. stycznia. 40 osób nie zaszczepiono ponownie, bo były zainfekowane koroną, a wśród nich ta trzynastka, która później zmarła.
  Pierwsze infekcje w tym domu starców stwierdzono 28. grudnia, a przyczyną była owa mutacja B 1.1.7 uważana za szczególnie zaraźliwą.

  Pełne działanie ochronne szczepienia powinno nastąpić dwa tygodnie po drugiej dawce.
  https://www1.wdr.de/nachrichten/themen/coronavirus/leverkusen-altersheim-coronavirus-100.html

 461. Dzisiaj w programie radiowym dziennikarz zapytał rządowego polityka czy mamy jeszcze pieniądze aby wspomagać potrzebujących i uzyskał taką odpowiedź „oczywiście, że mamy skoro je dajemy”. Dodał wyjaśniająco, że jesteśmy w dobrym położeniu skoro nie przekroczyliśmy konstytucyjnej bariery zadłużenia w wysokości 60% PKB, a inne kraje przekroczyły już 100% PKB.
  Mam nadzieję, że po tak optymistycznej wiadomości będziecie spać spokojnie

 462. czy ktoś logicznie myślący uwierzy w taki sondaż jak ten poniżej
  https://www.tvp.info/52128803/sondaz-przepasc-miedzy-pis-a-ko-jak-strajk-kobiet-wplywa-na-poparcie-partii-pis-nie-traci-poparcia-wyniki-badania
  Mamy przecież cały zbiór ostatnich sondaży robionych przez wiele pracowni sondaże eu
  Wszystkie one drastycznie odbiegają od podanego , a przecież robione w tym samym mniej więcej czasie.
  Sondaż ponoć robiono metoda CAWI , a tam zdecydowaną mniejszością są ludzie ze wsi i starzy (bo wielu z nich nawet nie korzysta z komputera)
  PO co ta sondażownia koniecznie chce uchodzić za niewiarygodną? czy liczą że sondaże pod władze będą opłacalne?
  U nich ciągle PiS jak stanął tak stoi na ponad 40% tylko jak to koresponduje z wściekłością górali za zamknięcie im biznesu? I podobną właścicieli hoteli, restauracji, basenó3w siłowni mi itd i ich użytkowników. Jak koresponduje z wkurzonymi rolnikami za piątkę ?
  Tu nawet nie trzeba wspominać o strajku kobiet i wkurzeniu wielu młodych ludzi

 463. Piramidy finansowe istniały od dawna. Nie będę przypominał bo wiem, że znacie te wszystkie przekręty, a może nawet taki o których nie wszyscy wiedzą. Zatem były i są.
  W USA ten co uruchomił taką piramidę, i poważni ludzie mu zaufali, został skazany na 167 lat więzienia, a proces trwał zaledwie rok. W Polsce tak szybko procesy oszustów nie idą.
  Opozycyjni politycy mówią do swoich przeciwników „będziesz siedział”, ale perspektywy różowe nie są. To znaczy dla opozycji

 464. @bezdomny
  4 lutego o godz. 11:06

  Powinieneś przede wszystkim zacytować informację, że w rzeczonym domu starców zaszczepiono wszystkich mieszkańców, ale tylko część personelu, który jak w całej Europie, nie chce się szczepić i roznosi wirusa po okolicy.
  Ponadto wirusa stwierdzono przez badania przesiewowe, bo większość przypadków przebiega bezobjawowo.

 465. bezdomny
  4 lutego o godz. 11:06
  Tłumaczenie z twego linku kompletnie nie koresponduje do twego wpisu

  Największą epidemią jest ta, która dotyka Centro Sanatorio Marítimo de Gijón, z 87 infekcjami wśród pracowników i mieszkańców, ale według Mario Margolles, dyrektora Obserwatorium Zdrowia Publicznego Asturii, „nie oczekuje się, że będzie tak poważna konsekwencje jak w innych miejscach zamieszkania, biorąc pod uwagę, że użytkownicy centrum są narażeni na uzależnienie, ale nie stanowią większego czynnika ryzyka w przypadku obrazów ukrytych ”. W rzeczywistości prawie wszystkie zarażone są bezobjawowe, a epidemię wykryto podczas badań przesiewowych osób, które regularnie uczestniczą w programach w domach opieki i domach opieki.

 466. tejot

  Osoba niezaszczepiona nie musi nic udowadniać.
  To państwo musi naukowo udowodnić, że zaszczepiona osoba nie zaraża się i innych również.

  GajowyM – – > To nie mój wymysł 😛
  przeczytaj linka i odszczekaj.

 467. GajowyM.
  4 lutego o godz. 11:14
  Takie informacje jak twoja są w pełni zrozumie i po logicznej ocenie nie powodują nawet zaniepokojenia, że szczepionka może powodować istotne liczby zgonów. Jest wręcz przeciwnie doniesienia uspakajają.

 468. Kaczyński przyciaga sobie podobnych
  adam100
  4 lutego o godz. 8:17
  Jósef Hen

  Mój komentarz
  Hen na przykładzie ekipy Kaczyńskiego wskazuje na prawidłowość, którą można sformułować następująco:

  specyficzny typ osobowości – z deficytami, które są przyczyną nierównowagi wewnętrznej

  (termin „zrównoważony rozwój” dotyczący gospodarki musi się podobać Jarowi, bowiem Morawiecki często go używa, jest to rodzaj rekompensaty psychicznej dla Jara),

  przyciąga do siebie podobne specyficzne typy osobowości oraz osoby plastyczne, których cechą podstawową jest zdolność do mimikry psychologicznej, do przystosowania się do oczekiwań, doznań i sposobu patrzenia na świat Prezesa.

  Prezes przyciąga do siebie i modeluje na swoje podobieństwo innych, podatnych, a oni chętnie się temu poddają.
  Pzdr, TJ

 469. @bezdomny

  No przecież przeczytałem i już skomentowałem.
  Nie znalazłem tam informacji, że
  Większość przebywa już w klinice
  Poza tym jest tam lista asturyjskich domów starców z aktualną liczbą zgonów i informacją, że ogólnie jest mniej przypadków infekcji i zgonów w porównaniu do poprzedzającego tygodnia.
  Nie wiem, po co siejesz tę panikę?
  Lubisz straszyć starszych ludzi?

 470. GajowyM 🙂
  Przecież dzisiaj domy starców to jak klinika 🙂

 471. ls42
  4 lutego o godz. 11:25
  Chyba jednak się mylisz. PiS ma coraz mniejsze możliwości wsadzania do wiezienia opozycjonistów co widać choćby po Giertychu, czy Tulei
  Natomiast ewidentnie władza ich się kończy i to oni powinni się bać

 472. bezdomny
  4 lutego o godz. 11:33
  tejot

  Osoba niezaszczepiona nie musi nic udowadniać.
  To państwo musi naukowo udowodnić, że zaszczepiona osoba nie zaraża się i innych również.

  Mój komentarz
  Piszesz nie na temat.
  Nie pisałem nic o zarażaniu chorobami innych przez osoby zaszczepione.
  TJ

 473. tejot
  4 lutego o godz. 11:39
  Kaczyński przyciaga sobie podobnych
  specyficzny typ osobowości – z deficytami, które są przyczyną nierównowagi wewnętrznej

  Jak mi to przypomina partyjnych komuchów za PRL.

  Z tą różnicą ze komuchy miały respekt dla inteligencji i byli niewierzący, a ci szczycą się swoim nieuctwem i wiarą katolicką.

  ***** ***

 474. „Sputnik to „towarzysz podrozy”, albo satelita. Cпутник. Mowi sie tez попутчик .
  Я не знаю, почему они так назвали”
  …………………
  Nazwali tak bo nie można pic’ dwa tygodnie przed i tydzień po szczepieniu i człowiek czuje się osamotniony

 475. Sputnik, nie mylić ze smutnik 🙁

 476. Maja przez to nadwyżki z którymi nie wiadomo ( nie wiedza ?) co robić

 477. Z odpornością przedsiębiorców na wirusa według Morawieckiego.. to jak z koniem, który nie dożył… jeszcze parę dni, a przyzwyczaiłby się bez jedzenia… Tak sobie myślę prywatnie… cierpliwość według Morawieckiego podstawą biznesu… nie lękajcie się…!!!

 478. https://www.youtube.com/watch?v=WF9zOBJapCc
  Rada Europy wydała rezolucje: Szczepienie NIE jest Obowiązkowe!! Nikt NIE może być Dyskryminowany!!

 479. @tejot
  4 lutego o godz. 11:14

  Jeżeli ktoś mówi, ze nie może stwierdzić z cała pewnością, ze negatywne konsekwencje w przyszłości się nie ujawnią, to jest to mowa typu – nie wiem, bo nie wiem, bo nikt nie zna przyszłości, itd.
  Co to jest cała pewność? To jest mowa, która można bezpiecznie, poprawnie logicznie wygłosić, ponieważ jest ona rozciągła pojęciowo, oparta o przyszłość jako niewiadomą i może być zastosowana do czegokolwiek, nie tylko do szczepionek
  .

  Teoretycznie to tak.

  Ale w tym przypadku too many corners were cut
  A organizm, to wyjątkowo złożona maszyna i jest wiele niewiadomych.

 480. @ahasverus

  Mam podobne odczucia do wszelkich fobii i oceny polskiej obecnej rzeczywistości.

  @Z dystansu

  To szczególny wyraz optymizmu 🙂

  @PA2155

  Narazie jeszcze oglądam „Bordertown”, ale z przyjemnościa skorzystam z Twojej porady. Jest znacznie bezpieczniej skorzystać z polecenia kogoś, komu się ufa w tym względzie, aniżeli po omacku samemu sprawdzać.
  Przekonałam się, że częstokroć moje gusta nie pokrywają się z większością
  ratings co kończy się moją frustracją i poczuciem straconego czasu.

 481. „Jest znacznie bezpieczniej skorzystać z polecenia kogoś, komu się ufa w tym względzie, aniżeli po omacku samemu sprawdzać.
  Przekonałam się, że częstokroć moje gusta nie pokrywają się z większością
  ratings co kończy się moją frustracją i poczuciem straconego czasu.”
  ………………………….
  A zwykla logika nakazywałaby robić odwrotnie a wtedy można by być pewnym swoich gustów , mieć jakiekolwiek , mo’c na nich polegać , olewać cudze wcześniejsze macanie . „Przyjemność” macania sama w sobie , gonienie serialowego króliczka może doprowadzić wreszcie do właściwego wniosku zaprzestania oglądania czegokolwiek a zaoszczędzony czas można by „stracić” na cos co dałoby poczucie wykorzystania go .
  Poszukiwanie straconego czasu może być zajmujące

 482. Wiele nieporozumień w dyskusji o koronawirusie bierze się z z tożsamym używaniem określeń „zarażony” i „chory”.
  A przecież człowiek zarażony wcale nie musi być chory.

  Dla przykładu, wirusem Herpes Simplex Virus, wywołującym opryszczkę, jak oceniają naukowcy jest zarażonych około 90 % populacji.
  Mimo to nikt nie mówi że to pandemia.

  Szczepionki i masowe szczepienia mają właśnie na celu aby zarażeni nie
  przechodzili w stan choroby.

 483. Andrzej Sośnierz (Porozumienie): Jest mi wstyd za działania rządu w czasie pandemii

 484. 404
  4 lutego o godz. 12:52
  @ahasverus

  Mam podobne odczucia do wszelkich fobii i oceny polskiej obecnej rzeczywistości.
  ——————————————————
  No to czuje sie mniej samotny. 🙂 . Ale podobne opinie wyrazal juz m.in. jobrave i inni. Sa male narody niezmiernie dumne z ich historii i nie okazuja tych idiotycznych kompleksow. Np Portugais. Wspaniali ludzie, zadnej ksenofobii, otwarci na innych.

 485. Optymatyk
  4 lutego o godz. 13:47
  A pszczoly powoduja rocznie wiecej przypadkow smiertelnych z powodu ukaszen niz wszystkie ataki rekinow i wezy.
  Nalezy wytepic wszystkie pszczoly. DDT jest doskonale: tym Amerykanie wybili komary .
  Jestem zaszczepiony od tygodnia i za 3 tyg mam nastepna dawke. Prawdopodobnie skutki sa bardziej odczuwalne.

 486. Lech Wałęsa zgłosił kandydaturę Aleksieja Nawalnego do Pokojowej Nagrody Nobla

  https://wyborcza.pl/7,75398,26753260,lech-walesa-zglosil-kandydature-aleksieja-nawalnego-do-pokojowej.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  ciekawe25 .04.02.2021, 13:58
  Może nagroda Nobla uratowałaby Mu życie? Warto spróbować.

 487. Oh die Portugiesen.

  Najbardziej ( wg mnie) spokojna grupa ludziny w Unii. Oni nawet jak sie kłucą to po cichu. Szeptem 🙂

  Niesamowite mile wspomnienia. 🙂

  Oczywiście prócz systemu opłat za autostrady – – > ka ta stro sa 😛

 488. katastrofa

 489. bezdomny
  4 lutego o godz. 14:08

  „Oni nawet jak sie kłucą to po cichu. ”

  …faktycznie…katastrofa…powinni „kłócić się” z pełną ekspresją…

 490. Piotr2
  Nie, nie powinni.
  Niech się kłucą po swojemu. Bo to jest w takim przypadku przyjemność dla uszu 🙂 i dla oczu 🙂

  Katastrofa to system opłat za autostrady

 491. Czy portugalska tourada to to samo co walka z bykami…ortograficznymi ?

 492. bezdomny
  4 lutego o godz. 14:08
  Nigdy nie slyszales chyba Portugalki opieprzajacej jej meza. Ja tak. To nie jest cicha msza.
  Poza tym polecam wszystkim Muzeum Calouste Gulbenkian w Lizbonie i ogrod botaniczny.

 493. ahasverus
  4 lutego o godz. 14:03
  Tylko jest mały problem bo wytepiając załatwimy samych siebie skutecznie

 494. https://ciechanowinaczej.pl/artykul/prezydent-ciechanowa/1132443.amp
  Pamiętacie jeszcze „Koncertowanie pod blokami” w Ciechanowie? Idea miejskiej jednostki kultury była wówczas prosta: w czasie ograniczonej możliwości obcowania z kulturą, artyści pojawią się pod blokami, a mieszkańcy będą mogli słuchać muzyki z okien i balkonów. Podczas jednego z wydarzeń w otwartej przestrzeni zgromadziła się jednak grupa osób. Działacze jedynej słusznej partii przy wsparciu jedynej słusznej telewizji od razu rzucili się bezpośrednio do mojego gardła, bo to przecież u tego prezydenta, co pisowcom się nie kłania. Bili się o to, kto złoży więcej donosów, o to kto bardziej się oburzy. Zaangażowano cały aparat państwa: policję, prokuraturę, sądy powszechne i administracyjne, sanepid.

  Co z tego wszystkiego zostało? Otóż:
  1. Sąd Rejonowy w Ciechanowie odmówił ukarania mnie pięcioma mandatami karnymi, o co wnioskowała policja. Następnie policja nawet nie odwołała się od tego rozstrzygnięcia.
  2. A dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie unieważnił karę 30 tys. zł nałożoną przez sanepid na miasto. Zwrócą nam pieniądze, zapłacą też pełne koszty sądowe. Będziemy również domagać się odsetek oraz skierujemy pozwy o odszkodowanie i zadośćuczynienie od państwowych urzędników, którzy wydawali niezgodne z prawem decyzje.
  Oceniono, że wszystkie działania przeciwko mnie i miastu były bezpodstawne, a przepisy wydawane przez rząd w okresie pandemii mają taką moc prawną jak bazgroły na kartce papieru.

  Co o tym wszystkim sądzę? Utwierdzam się w przekonaniu, że kraj jest pogrążony w kompletnym chaosie prawnym, a instytucje publiczne, które powinny być niezależne i działać na podstawie prawa są niestety dzisiaj narzędziem w rękach nienawistnych partyjnych aparatczyków, którzy nie mają ani żadnych kompetencji ani wiedzy, ale za to wystarczającą władzę, aby wpływać i wywierać presję na działania organów administracji.

  Czego oczekuję? Oczekuję abyście Wy wszyscy zrozumieli, jak ważne w Polsce jest niezależne sądownictwo. Teraz wyobraźmy sobie, że w mojej i miasta sprawie orzekają osoby, które dziś zasiadają w tzw. Trybunale Konstytucyjnym, czyli głównie byli działacze PiS i ludzie z nimi koleżeńsko powiązani. Ja wiem, jakie byłoby wówczas orzeczenie, kto i gdzie by je pisał oraz że nie moglibyśmy liczyć ani na prawo ani na sprawiedliwość.

  Z pozdrowieniami i wiarą, że w tym kraju będzie jeszcze normalnie, życzliwie, praworządnie. Trzymam też kciuki za wszystkich tych przedsiębiorców, którym zakazano działalności, choć mogliby ją prowadzić w bezpiecznych sanitarnych warunkach, a dzięki temu zarabiać na swoje życie i dawać zatrudnienie innym.

  Nie bójcie się, nie dajcie się zastraszyć, bo zawsze warto walczyć o wolność i prawdę! Zawsze!

 495. @ahasverus
  4 lutego o godz. 14:03
  No życzę zdrowia. Twój wybór, twoja sprawa. Nie potępiam.

 496. A my naród altruistów okazaliśmy się egoistami w chwili potrzeby. Mowa o Kanadzie.
  https://www.bbc.com/news/world-us-canada-55932997

 497. Piotr II i inni –

  Kanadole oceniający Polaków – a zwłaszcza Polki – nie mogą pojąć, dlaczego mówią wszyscy naraz. I jak się w tym układzie rozumieją…

  A Joanna Kulig przy nagrywaniu serialu “Eddy” musiała przekonać francuskiego reżysera, że improwizowana scena jej “dyskusji” z (polską) matką jest realistyczna i nie może być spokojniejsza

 498. Mysle, ze wiekszosc czyta blog Edwina Bendyka. Ale na wszelki wypadek polecam przeczytanie ostatniego wpisu autora.

 499. https://stopnop.com.pl/smierc-covid/
  POLSKA: 23 OSOBY ZMARŁY TUŻ PO SZCZEPIENIU NA COVID-19 – MINISTERSTWO WIE TYLKO O 523 stycznia 2021Admin
  Aktualizacja 03.02.2021

  21 stycznia 2021 r. zostaliśmy poinformowani przez rodzinę, że dzień wcześniej, dobę po szczepieniu na COVID-19 zmarł podopieczny domu pomocy społecznej w Ostrowinie. Była to osoba starsza w wieku 73 lat, z historią powikłań poszczepiennych w dzieciństwie, z chorobami współistniejącymi, na które chorowała od lat, a których rodzina nie wiąże ze śmiercią. Lekarz stwierdził nagły zgon o przyczynie nieustalonej, co bardzo poruszyło bliskich, którzy chcą poznać prawdę. Ponadto opiekun prawny nie wyraził świadomej zgody na szczepienie. Od tego czasu co dnia otrzymujemy zgłoszenia kolejnych zgonów. Rodzinom oferujemy wsparcie i bezpłatną pomoc prawną. Prosimy o SMS 606668891.

 500. 404
  4 lutego o godz. 12:52
  przynajmniej mieliśmy ten sam gust w sprawie netfliksowego serialu o szachistce.. 🙂

 501. @zyta2003 4 lutego o godz. 15:29

  To ciekawe, ale idea nie jest nowa. Nawet tu na blogu @Bar Norte już sfromułował podobną myśl.

 502. maciek.g
  4 lutego o godz. 15:07
  Chyba wiesz, ze to byl „humor”
  Optymatyk
  dziekuje. Mysle, ze kazdy nasz czyn w zyciu niesie jakies ryzyko. Robi sie bilans za i przeciw. Niektorzy sa nawet za i przeciw, jak nasz zlotoustny Prezydent L. W.

 503. Wałęsa chce być ojcem chrzestnym Nawalnego w jego misji podboju Kremla… Tak sobie myślę prywatnie, że to kiepski patronat… żeby w Rosji mieli jak nad Wisłą… nie popieram…

 504. Zgony… Morawiecki oczekiwał oddawania życia za ojczyznę… Tak sobie myślę prywatnie… o spełnianiu się marzeń… premierowi nie odmawia się… co tam życie… wieczność kusi…

 505. Na marginesie, zyta2003

  Bendyk po prostu krótko i zwięźle opisał to o czym cześć opinii publicznej myśli ale z rozmaitych powodów o tym nie mowi – nie nazywa tego wprost.

  Sporadycznie ogladam tv ale kilka tygodni temu trafiłem na bardzo ciekawy wywiad z naukowcem polskiego pochodzenia z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Niestety nie pamietam jego nazwiska. Ale on od kilkudziesięciu lat zajmuje się wirusami w tym modelowaniem epidemii.

  Mówił dokładnie to o czym napisał Bendyk. Dziennikarzowi, który przeprowadzał wywiad to się nie podobało, próbował go skłonić do bardziej optymistycznych konkluzji – ale bez powodzenia. Co ciekawe w rozmowie brał również udział jeden z epidemiologów doradzających rządowi i w imieniu rządu uzasadniających jego posunięcia. Co symptomatyczne nie podjął polemiki z oksfordzkim naukowcem choć dziennikarz to sugerował. Wolał przemilczeć.

 506. ahasverus
  4 lutego o godz. 15:37
  To było tylko po to by ten od pszczół zrozumiał „humor”

 507. @Bar Norte
  4 lutego o godz. 16:17

  Wolał przemilczeć, bo być może podobnie w tej kwestii myśli

 508. 404

  „Wolał przemilczeć, bo być może podobnie w tej kwestii myśli”

  Tak to odebrałem.

  Gromy się sypią na profesora Horbana za budzące kontrowersje wypowiedzi, ale on ma moim zdaniem jedną zaletę. Czasem mu się zdarza szczerze, choć dość obcesowo powiedzieć o co w tym wszystkim chodzi.

 509. Bar Norte
  4 lutego o godz. 16:43
  „Czasem mu się zdarza szczerze, choć dość obcesowo powiedzieć o co w tym wszystkim chodzi.”

  po angielsku w tej sprawie można powiedzieć, ze to „elephant in the room”, którego obecność ktoś nagle dostrzegł… 🙂

 510. Piotr II

  Skoro się tobie coś kłuci 🙂 z słownikiem, to twój problem.
  Nic mi do tego.

  Tu gdzie żyje, a jest to juz ponad 2/3 mojego życia nikt nie poprawia drugiego ani w mowie ani w piśmie również.

  A przecież mogliby, bo w końcu co czwarty tutaj to nie ten o niebieskich oczach i naturalnych blond włosach.

  Nawet nie wiem jak zareagować na tego typu uwagę 🙄 bo nie jestem do tego przyzwyczajony do zwracania obcym uwagi.

  Nie musisz się tłumaczyć z tej bzdurnej sytuacji

 511. Są dwa gorące tematy rozmów. Która szczepionka jest lepsza i kto może zastąpić premiera. Jeszcze wczoraj nauczyciele dziwili się czemu akurat ich wyznaczono do testów na szczepionkę. Dzisiaj nie mówi się, że lepszy będzie Obajtek, tylko, że Morawiecki na nowy plan, który już jest kwestionowany, zanim został publicznie ogłoszony. Rozłamu we władzy nie będzie, natomiast grupa Ziobry się dystansuje od premiera, ale jak długo nie wiadomo. Rano słyszałem z radia co powtórzę, że jest dobrze, a nawet będzie lepiej skoro rząd planuje dla emerytów 14. emeryturę na grudzień. Do grudnia w tym tempie może być mniej emerytów, pytanie o ile, ale znowu ci, którym emerytura nie grozi nie muszą się martwić. Sytuacja się zmienia i być może te sprawy nie są już aktualne, ale mimo to staram się włączyć do dyskusji, a przede wszystkim polepszyć nastrój społeczny, który od czasu do czasu podupada zarówno w kraju jak i za granicą

 512. ADAM MICHNIK i DONALD TUSK
  godz.20.00
  Klub „Wyborczej”

  W Polsce PiS trwa już zmierzch demokracji? O tym już w czwartkowy wieczór na spotkaniu online w Klubie „Wyborczej” będą rozmawiać Adam Michnik i Donald Tusk.
  Chcesz wziąć udział w spotkaniu z Donaldem Tuskiem i Adamem Michnikiem? Na próbę pierwsze 4 tygodnie prenumeraty Klubowej tylko za 1 z

 513. ahasverus 🙂

  … opieprzajacej jej męża.
  _________________________
  To pewnie wyjątek potwierdzający regułe 🙂

  Nikomu nie polecam SURF muzeum w Nazare. Bo to tylko dla świrniętych, którzy pasjonują się slizganiem po 30metrowych falach. Stoją tam w mrocznej atmosferze deski tych, którzy przeżyli a również tych co przeliczyli się w walce z naturą.

 514. Stachu 4 lutego tuż przed 16-stą
  Nic z tego dobrego nie wyjdzie. Podobnie jak nie wyszło nic dobrego z tego, że Michnik był ojcem chrzesnym bachora elektromontera, skoczka przez płot w roku 80-tym ubiegłego wieku.

 515. PA2155

  „„elephant in the room””

  Coś w tym jest.
  Na pewno poprawnosci politycznej, która zaczyna obowiązywać w odniesieniu do epidemii nie mozna mu zarzucić.

 516. Motoryzacja zawsze na fali zainteresowania publicznego. Spaliny samochodowe trują, a te wydobywające się za starych samochodów trują więcej. Poziomy emisji spalin w zainteresowaniu producentów aut, bo przepisy coraz ostrzejsze i podatki coraz wyższe. Na badania i rozwój firmy motoryzacyjne przeznaczają coraz więcej pieniędzy, ale stare samochody trują bez opamiętania. Okres użytkowania każdego pojazdu samochodowego powinien być zapisany w jego metryce i obowiązujący w prawie. Przebieg maksymalny i okres użytkowania to dwa parametry ostatecznie dyskwalifikujące pojazd i nakazujące wycofanie z ruchu. Niestety z tym jest problem. Żaden polityk nie podejmie inicjatywy w tym zakresie.

  W Polsce kradnie się kilka tysięcy aut rocznie, ostatnio mniej niż dziesięć tysięcy. Dobrze zorganizowana grupa za Śląska ukradła pięćset aut i rozbierała na części. Policja odzyskała zaledwie pięć całych pojazdów. Może zastanawiać czy szybciej montuje się nowy samochód czy jest się go w stanie rozebrać i ile trwa cały cykl produkcyjny. Zmontować, rozebrać, zmontować. To może być niezły wyścig z czasem i policją

 517. Za tydzień tłusty czwartek, potem śledzik i popielec. Taka jest kolej wydarzeń. Pączki to ulubione danie Polaków, a może jeszcze kogoś innego. Śledź to smaczna ryba na której można polegać. Chwila refleksji też każdemu się przyda i tak wejdziemy w Wielki Post, który w tym roku potrwa do pierwszych dni kwietnia. Przez rok pandemii każdy z nas przytył średnio dwa kilogramy, więc post może się przydać. Za mało się ruszamy. Nie zamykajmy się w domach na amen. Wyjdźmy na świeże powietrze. Może nawet do parku, ale przynajmniej z pieśnią na ustach wokół domu. Niech ci z kosmosu zobaczą, że nic się nie stało. Polacy! Nic się nie stało! To tylko kolejna ściema

 518. ahasverus
  4 lutego o godz. 9:24,
  I ja też „agree” z Maćkiem i z Tobą, tylko że mnie nie tyle się wydaje, że to wynik kompleksów, ile jestem pewien, że tak jest.
  Ja nie mam nic przeciwko krytyce rosyjskiej, radzieckiej, i znów rosyjskiej polityki wobec Polski – ponad 200 lat negatywnych doświadczeń, musiało zrobić swoje. Z drugiej strony, wiele z tych nieszczęść zafundowaliśmy sobie sami i trudno mieć pretensję o to, że ktoś wykorzystał, czy wykorzystywał naszą głupotę, słabość itp. I nam się to zdarzało w przeszłości, choć na niewielką skalę (Wilno, Zaolzie).
  Pewne rzeczy należy jednak rozgraniczać – niechęć, nienawiść, pogarda, nie powinny być przenoszona na narody. Z moich obserwacji, a trochę się w życiu napatrzyłem i nasłuchałem – wynika, że z Europejczyków, to Polacy są najbardziej przesiąknięci stereotypami, jeśli chodzi o inne nacje, rasy, czy wyznania. I nie wynika to tylko z podatności na mity, lecz właśnie z kompleksów będących rezultatem niespełnionych ambicji, a niespełnionych, bo nierealizowanych i w końcu niezrealizowanych, jako że w marzeniach Polska miała być wielka,miała być mocarstwem, imperium nawet, a działo się, jak się działo i stało się, jak się stało. Jednocześnie wpajano nam, że jesteśmy najbardziej bohaterskim, szlachetnym i najmądrzejszym narodem na świecie, narodem wybranym przez Maryję, no i należy zapominać, że byliśmy już Mesjaszem Narodów (i chyba nic się nie zmieniło). Nb. o tych niespełnionych imperialnych ambicjach, wspominał swego czasu, powszechnie znienawidzony w Polsce prof. Jan T. Gross, słusznie zwracając uwagę na to, że takie myślenie, takie mrzonki – nadal jest obecne. Zgadzam się tym twierdzeniem i dodam jeszcze, że nie tylko wśród tzw. prawdziwych patriotów.

  Pomimo tego „wybraństwa” braliśmy w dupę z zachodu i ze wschodu, a wcześniej jeszcze z południa. Bóg miał pomagać, ale nie pomógł, a powinien, bo tyle mszy, procesji, modłów, czy datków. Co się nachapał, to głowa boli. Maryja przynajmniej dokonała dwóch cudów dla swojego królestwa, a jej ojciec będący jej synem ni chu-chu.
  Trzeba przyznać, że był to powód nie tylko do dezorientacji, frustracji, zwątpienia, ale wręcz, do utraty zaufania wobec Stwórcy, na szczęście szybko znaleziono wyjaśnienie jego indyferentnej postawy. Chrystusowi przecież też lekko nie było, no niby lżej niż Polsce, bo on cierpiał tylko raz, a Polskę krzyżowano wielokrotnie, zatem pozostało czekać na nagrodę. Tym większą im więcej cierpień naród zaliczy. Tylko że tu pojawia się problem, bo z jednej strony Polak się godzi na dźwiganie krzyża, a z drugiej nie potrafi tego zaakceptować, wie, że musi cierpieć, ale tej akceptacji towarzyszy jednoczesna niecierpliwość i złość. Jak żyć? Jesteśmy najlepsi, najmądrzejsi, najpiękniejsi, a bez przerwy jesteśmy bici w dupę i to przez jakichś czubaryków w niepranych onucach, z karabinami na sznurkach, debili, którzy nie wiedzą, do czego służy zegarek, omaszczających kartofle towotem. To boli, bardzo boli, ale też da się wytłumaczyć standartami – Polacy to rycerze, honor nie pozwala np. rzucać się na jednego przeciwnika grupowo, a jakie są ruskie standardy – wiadomo.
  To leczy rany, że nie do końca, to inna sprawa, ale to pozwala przynajmniej na wyniosłość, dumę i pogardę, która tę ów ból nieco koi, bo gdzieś tam w tle, ciągle tkwi lęk pomieszany z podziwem.
  Choć z tych, co widzieli sołdatów z karabinami na sznurkach, już chyba nikt nie żyje, to nadal patrzymy na Rosję, na Rosjan, jak na dziki kraj, dzikich ludzi, żądnych krwi, osobliwie polskiej, polskich zegarków i polskich butów, idiotów i półidiotów, bez jakichkolwiek osiągnięć w jakiejkolwiek dziedzinie, wszystko kradzione, zrabowane, nic własnego, oryginalnego. Echa takiego patrzenia, zauważam na blogu, przejawia się to m.in. w stwierdzeniach, które można streścić następująco: „Ruska szczepionka jest do dupy”, na pytanie: „dlaczego?”, mniej więcej jest taka: „Bo ruska, bo wszystko, co ruskie jest do dupy”. A przecież nie wiemy, czy tak jest.

  Nie jestem rusofilem, bo w ogóle nie jestem filem ani fobem, gdy chodzi o nacje, wyznania, rasy, czy orientację seksualną. Znam biegle język rosyjski, bo jeszcze w liceum zachwycił mnie Jesienin, a z pisarzy Turgieniew, Sałtykow-Szczedrin, Gogol, Czechow (Dostojewski był dla mnie za trudny, jeszcze wtedy), chciałem ich poznać w oryginale, później przyszedł czas, na innych, ale Jesienin pozostał dla mnie bogiem – znam na pamięć prawie wszystko, co napisał, nie z uczenia się na pamięć, lecz z czytania, czym nb. zaimponowałem kiedyś Andrzejowi Drawiczowi. Z rosyjską kulturą, nie tylko z literaturą obcuję bardzo często, włączając również i pop-kulturę. To niewyczerpana kopalnia wrażeń estetycznych (no i wyszła ze mnie rusofilia 🙂 )

  Do swoich rozważań wybrałem Rosję, bo akurat wyżej była o niej mowa – wypowiedź Twoja i Maćka, oraz czytelne aluzje, które poprzedzały Wasze wpisy. Gdyby była mowa o Niemcach, Czechach, czy o kimś innym, też bym zareagował.
  Boleję nad tym, że polska polityka wobec Rosji ciągle nie ma nic wspólnego z pragmatyzmem, przy czym od razu wyjaśniam: nie chodzi uległość, lecz bilans zysków i strat wynikających z tej polityki, można było i można nadal – inaczej, mam na myśli, choćby wymianę kulturalną, współpracę naukową itp.

  Obejrzałem na YouTube wiele filmów o Polakach żyjących w Rosji, i tych, którzy wyjechali do Rosji z własnej woli, a ściślej ich potomków, osiedlając się na Syberii, i tych, których przodkami byli zesłańcy. Zadowoleni i jedni drudzy, nikt ich nie dyskryminuje, nie prześladuje, mogą kultywować swoją polskość, tradycje, umieszczać tablice pamiątkowe, stawiać pomniki. W miastach, gdzie skupiska Polaków są większe, nasi rodacy mają swoje placówki kulturalne, szkoły z językiem polskim finansowane z budżetu państwa. Polacy są tam lubiani i szanowani, na koncerty polskich artystów walą tłumy Rosjan – widziałem relację z irkucka, na imprezy organizowane przez miejscową Polonię również. Polacy należą tam do miejscowych elit.

  Pamiętam czasy, kiedy polska kultura, nie tylko ta w wersji pop, była dla Rosjan, a właściwie chyba dla wszystkich mieszkańców ZSRR, surogatem zachodniej i myślę, że większość z nas tu obecnych to pamięta.

  Kiedy w 1994 podróżowałem statkiem wycieczkowym z Odessy do Nikopola, poznałem grupkę Rosjan, którzy zaprosili mnie do swojego towarzystwa, czyli do napicia się z nimi wódki. Było wesoło, grali na gitarze, śpiewali, a nawet tańczyli. Ponieważ rozmawialiśmy po rosyjsku, to od czasu do czasu zdarzało mi się „płochoje udarienie”, wówczas któreś z nich zapytało, skąd jestem? Odpowiedziałem, że z Polski, co bardzo ich ucieszyło i wtedy ten od gitary chwycił ją i zaśpiewał „Małgośkę” Maryli Rodowicz, a później jeszcze coś Skaldów i Czerwonych Gitar- wszystko po polsku. Takich spotkań miałem mnóstwo i w Rosji i na Ukrainie – więcej na Ukrainie, bo w Rosji byłem kilka razy, ale na Ukrainie to trudno zliczyć.

  Dziś, gdy się wpisze się cyrlicą np. „Czerwone Gitary” (nie „krasnyje”), to zobaczymy mnóstwo klipów tego zespołu przesłanych przez setki Rosjan i nie tylko i wyłącznie entuzjastycznych oraz wzruszających komentarzy, takich jak ten:
  „Северин моя молодость. В СССР его просили петь только на польском языке, правда он и по русски говорил прекрасно. А Огнешка автор многих стихов часто выступала с Булатом Окуджава. Господи неужели это все было”.
  albo ten:
  „Одна из лучших песен всех времён и народов. А из славянских уж точно одна из самых-самых. Спасибо всем, кому нравится эта песня”.

  Oba pod piosenką Agnieszki Osieckiej i Seweryna Krajewskiego „Nie spoczniemy” – fajnie się to czyta, a i łezka nieraz pocieknie. A tych piosenek jest mnóstwo. Wszystkie. Innych polskich wykonawców też. W ZSRR ludzie specjalnie uczyli się języka polskiego, żeby rozumieć teksty tych piosenek.
  A jak by tego było mało, to dodam, że jest w Polsce całkiem sporo firm, które specjalizują się handlu płytami tych zespołów, wysyłają je do Rosji, bo ciągle jest na nie popyt.

  I ja rozumiem, że odcinamy się od Putina i jego poprzedników, że ich nie znosimy, ja też, ale dlaczego Rosjan? Głupie to. Po prostu.

 519. Jakdraka to draka

  Klarnet w czerep *****

  a jakniewczerep, to gdzie??

 520. Ten prosowiecki komentarz zacząłem pisać nie mal zaraz po powrocie ze szczepienia. I teraz podejrzewam, że Boris (le nom oblige) zakupił potajemnie tego sowieckiego Sputnika i to ten sputnik tak mi w łbie na mieszał. Następną dawkę mam przyjąć za około 12 tygodni i już się boję, że po niej zacznę wielbić Putina. Poza tym mam wrażenie, coś mi łazi po zwojach i zastanawiam się, czy to nie jakiś toporny, sowiecki czip. 🙁

 521. Jakiś czas temu zainteresowałam sie pewnym staruszkiem, Polakiem.
  I od tamtej pory czasem do mnie dzwoni. Ostatnio częściej. Właśnie skończyłam z nim rozmowę.
  Muszę przyznać, że w trakcie zaczynałam siebie nie lubieć, bo nic tylko chodziło mi po głowie: jestes głupia, to teraz masz za swoje.

  Najpierw zapytał czy 37 stopni C to juz gorączka, potem uskarżał się na duże osłabienie, potliwość, itd.
  Podobne objawy miał wczoraj wieczorem, bo też do mnie dzwonił.
  Próbowałam zadać mu kilka pytań w związku z tym, ale on zazwyczaj w takich sytuacjach jest głuchy, więc muszę wrzeszczeć.
  Dowiedziałam się, że te objawy ma od kilku dni, więc poradziłam zadzwonić pod konkretny numer, żeby na wszelki wypadek wyeliminować covid.
  Staruszek na to się bardzo zdenerwował
  i powiedział, że to wszystko od serca, a poza tym to on był niedawno w szpitalu gdzie mu wszystko sprawdzili (tu wymienił długą listę co i jak) i powiedzieli, że oprócz serca, to zdrowy jak koń.

  Zapytałam kiedy był w tym szpitalu, okazało się, że w październiku.

  Tak, czy inaczej był wyraźnie rozczarowany moim podejściem do sprawy, bo powiedział: ja zadzwoniłem żeby się dowiedzieć, a tu słucham niewiadomo czego, kończąc Achch (jakby ręka machnął z rezygnacją).

  Po czym zmienił temat i zaczął mi opowiadać, jakim doskonałym pracownikiem był i gdzie.
  Myślałam, że jajko zniosę, bo czasem mogę sobie pozwolić na małą przerwę, ale to nie znaczy żeby tego typu konwersacje w ramach relaksu prowadzić.
  W końcu udało mi się w miarę grzecznie skończyć gadkę. Z ulgą odetchnęłam

  Niektórym ludziom bardzo trudno jest pomóc. W tym przypadku gość wyraźnie stwierdził że covid on nie ma, bo kupuje na covid syrop, a ten syrop też działa tak, że do covid niedopuszcza.
  Mało tego, jego sąsiadka zachorowała na covid, to jej kupił ten syrop i zaraz wyzdrowiała.

  Jednym słowem masa wiedzy
  Jedno jest pewne, staruszek za żadne skarby nie dopuszcza do głowy możliwości że on może zachorować na covid.
  Coś tak, jak wiele osób w dalszym ciągu wstydzi się raka, czy chórób umysłowych.

  Taki jeszcze jeden obrazek z życia wzięty. 🙂

 522. @jobrave
  4 lutego o godz. 18:55

  którą szczepionką się zaszczepiłeś?

 523. @jobrave

  Tak podejrzewałem, że piszesz jak świeżo zaszczepiony 😉

 524. jobrave
  4 lutego o godz. 18:15

  Mocno przesadziłeś pisząc
  „Choć z tych, co widzieli sołdatów z karabinami na sznurkach, już chyba nikt nie żyje”
  Bowiem skoro ja pamiętam , to pewnie jest wielu takich co pamieta

 525. cd bo nie wchodzi
  to było 16 stycznia 1945 roku, mimo ze miąłem wówczas 2,5 roku musiało, to być silne przeżycie skoro urywki pamiętam do dzisiaj.
  Ledwie co wróciliśmy do naszego domu na Sienkiewicza
  (Niemcy bowiem nas z niego wyrzucili robiąc kwaterę dla dowódców), a już znowu Rosjanie ponownie chcieli nas usunąć . Mama wyprosiła dowódcę by pozwolił jej z dziećmi zostać w pokoiku przy kuchni. Rosjanie opuścili Radom dopiero na wiosnę , a wiec miąłem się okazję napatrzyć .
  Mama wypuszczała mnie z bratem (5,5lat) na podwórko byśmy się bawili. Podwórko było bezpieczne właśnie z powodu dowództwa które zajęło dom. W mieście raczej bezpiecznie nie było (ponoć główną ulica Żeromskiego jechał pijany żołnierz strzelając do ludzi z pepeszy, a gwałtów i rabunków było mnóstwo )
  Jeden z żołnierzy nawet bawił się z nami i mówił, że on takich rebionków zostawił. Odchodząc zostawili nam swe sanki i mięliśmy najlepsze na górce w parku.
  Mama wspomina jak wołając brata i mnie do domu usłyszała od niego „siejczas przyjdu”

 526. Wojsko ewidentnie przypominało p.artyzantkę , bo nie tylko karabiny mieli na t.aśmach i sznurkach , ale na sobie czasem , damskie futerka i inny nie wojskowy ubiór

 527. Słowami trefnymi były te które są z kropkami

 528. @maciek.g
  4 lutego o godz. 19:26

  żałuję dzisiaj, że nie przyciskałam bardziej rodziców żeby więcej o tych czasach się dowiedzieć.
  Jedno jest pewne, oni nie chcieli tego koszmaru wspominać. Czasem jakies fragmenty, reminiscencje. Jednak gdybym miała dzisiejsze podejście, to więcej bym się dowiedziała. Teraz już za późno niestety.

  Młodość nie ma czasu na przeszłość 🙂
  A póżniej jest too late

 529. Zostawmy szczepionkę Sputnik V… podyskutujmy na temat zniewolenia umysłów ruskimi pierogami… Tak sobie myślę prywatnie… ruskich pierogów będziemy bronić jak suwerenności… Ponoć dla Kaczyńskiego są dopalaczami… a na tzw. ścianie wschodniej w postaci bryzganej… to cymes…

 530. Teraz rządy Kaczyńskiego porównują do ładu jałtańskiego za sprawą jankesów… Tak sobie myślę prywatnie, że ludziom trudno dogodzić… łapanki milej wspominają i kolędę Cicha noc… w czasie godziny policyjnej… taki nastój świąteczny… komu to przeszkadzało… że Żydzi byli pod kluczem w celu resocjalizacji z mlekiem w menu…

 531. Warto przybliżyć jakiej narodowości byli gwałciciele… bo futro tego nie czyni… Według Schetyny Auschwitz wyzwoliło 2 Ukraińców… czy między gwałtami… a co robili pozostali wyzwoliciele też zabawiali się… noszenie sznurka przy karabinie nie jest grożne… natomiast sznur w rękach katolickiego wehrmachtu budził grozę… co potwierdzali miejscowi wisielcy na przydrożnych drzewach i słupach… Tak sobie myślę prywatnie… był gwałt na wyznawcach katolickiej III Rzeszy… ale po co się pchali w ramach Drang nach Osten…! w dodatku z Gott mit uns …! na ustach…

css.php