Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

9.02.2021
wtorek

Wieści z piaskownicy

9 lutego 2021, wtorek,

Skandal w Porozumieniu Jarosława Gowina przypomina (przynajmniej z tytułu) komedię filmową „Skandal w Clochemerle” z 1948 r. Sytuacja jest bowiem komiczna i tragiczna.

Poważni, wydawałoby się, ludzie, prezes partii swojego imienia, wicepremier Gowin, odpowiedzialny za – drobiazg – gospodarkę, rozwój i pracę, ma zostać „obalony” przez jednego z najbardziej znanych działaczy tej partii Adama Bielana, europosła i polityka bliskiego samego ojca chrzestnego rządzącej prawicy, czyli Jarosława Kaczyńskiego. W tym trójkącie rozgrywa się fabuła.

Mściwy i pamiętliwy prezes Kaczyński ma na celowniku Gowina, który mu się naraził, obalając projekt wyborów pocztowych w trakcie pandemii, co było upokorzeniem prezesa i ogromnym kosztem dla całego państwa. Europoseł Adam Bielan od dłuższego czasu zbiera haki na swojego partyjnego lidera Gowina. Ten ostatni co prawda jest szefem partii, ale grunt pali mu się pod nogami. A to ktoś odchodzi z jego partii, a teraz wybucha mu pod nosem granat, rzucony przez jego własnego europosła Bielana, zapewne na sygnał (lub co najmniej za wiedzą) ojca chrzestnego rządzącej koalicji, prezesa partii rządzącej i wicepremiera Kaczyńskiego.

Tak oto jeden wicepremier i lider partii wchodzącej w skład koalicji rządzącej usiłuje wykończyć drugiego wicepremiera, lidera i koalicjanta. Jakaż to jest koalicja, w której wicepremier (Kaczyński) odpowiedzialny za bezpieczeństwo kraju (przede wszystkim wewnętrzne, bo zagranica mu nie zagraża) zwalcza drugiego wicepremiera, wysyłając przeciw niemu europosła, który „odkrył” to, co wszyscy wiedzą, że mianowicie kadencja przewodniczącego Gowina skończyła się ponad dwa lata temu i jest on „uzurpatorem”, który złamał prawo, a papiery pokazały, że kancelaria tej partii to istna stajnia Augiasza. Zamachowiec Bielan uważa, że zgodnie ze statutem to on jest przewodniczącym partii, ale poparło go zaledwie kilku deputowanych tej partii – pozostali nie przyłączyli się do puczu i stanęli murem za swoim prezesem Gowinem.

Niefortunny zamachowiec Bielan nazajutrz po nieudanej próbie puczu został przyjęty czy wręcz wezwany przez ojca chrzestnego, gdzie – jak się domyślamy – wesoło nie było.

Cała trójka została ośmieszona. Bielan jako nieudany spiskowiec, Gowin jako prezes i wicepremier, któremu zagraża najbliższe otoczenie, no i wreszcie Kaczyński – jako gracz i intrygant. Wszyscy zostali skompromitowani. W kraju szaleje pandemia, każdego dnia umiera kilkaset osób, gospodarka po raz pierwszy od 30 lat zwija się, a nie rozwija, rząd miota się pomiędzy luzowaniem a zaostrzaniem przepisów, a politycy zamiast coś wspólnie budować, obrzucają się piachem jak w piaskownicy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 512

Dodaj komentarz »
 1. Dlaczego katolicy nie mają drugiego policzka… a nawet są tacy agresywni nawet w sutannie… Tak sobie myślę prywatnie… czy chrzest faktycznie łagodzi obyczaje…

 2. Wałęsa prorokował: daj małpie brzytwę… Tak sobie myślę prywatnie o przedwczesnym zejściu z drzewa do piaskownicy… miało być tylko za potrzebą…

 3. SŁOWIANIN STANISŁAW
  9 lutego o godz. 9:33
  Chruszczow, odpowiedzialny za Holodomor, za smierc milionow. Odkupil sie , dajac Ukrainie na Krym na tacy (na kacu?).
  Przynajmniej zrobil reklame wloskich butow, walac nimi po pulpicie.
  Tak sobie mysle publicznie, ze pierwszy prezydencki talk show to nie Trump. Sputnik tez byl pierwszy.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. GajowyM.
  9 lutego o godz. 9:28
  Gawiedź światowa rozgdakała się z żarem i namiętnością o pozłacanych szczotkach klozetowych i aquadyskotece, i co dalej?
  —————————————
  Panem et circenses 🙂

 6. GajowyM.
  9 lutego o godz. 12:02
  sutek, lewy
  ————————————–
  sutek prawy
  „Gabrielle d’Estrées et une de ses sœurs, l’École de Fontainebleau”

 7. „Cała trójka została ośmieszona. Bielan jako nieudany spiskowiec, Gowin jako prezes i wicepremier, któremu zagraża najbliższe otoczenie, no i wreszcie Kaczyński, jako gracz i intrygant.”

  …no ale który z nich przechwycił klucz od siedziby partii po wymianie zamka ?…

 8. Nowiczok miał być z ręki Putina… wirus z chińskiego laboratorium… Tak sobie myślę prywatnie… jak łatwo zmanipulować opinię publiczną.. w durnowatej części oczywiście… za przeproszeniem…

 9. Ludzie, ludzie,

  cuda w tej budzie.

  ***** ***

 10. Skoro w Polityce o personaliach, to spoza piaskownicy coś wściekle solo:

  Szlag by trafił tę cholerną samotność!

  Johnny Cash miał misję. Misję sobie nadaną, która to kazała mu organizować koncerty w więzieniach. Między innymi dlatego, że taki sequel procentował profitami dla śpiewaka i wszystkich współpracujących. Pomysł zaśpiewania w kalifornijskim więzieniu wydźwignął Cash’a niemal na szczyt większy, niż ten na którym siedział Elvis Presley. Ubóstwienie dla Elvisa było tak wielkie, że stał się bohaterem ośpiewanym jako Personal Jesus

  W Polsce, w Toruniu rezyduje następca spolszczenia tego przeboju.

  Jest precedens.

  Maryla Rodowicz swoją piosenką Mówiły muze spowolnioną nieco melodią utworu country objęła na wiele lat królestwo polskiej piosenki. Agnieszka Osiecka swoim Ona ma to cóś. ozdobiła koronę Maryli niewysłowionym brylantem.

  Gdy Zbigniew Ziobro usłużnymi teleskopowymi pałkami zagoni jakąś protestującą utalentowaną dźwiękowo do Wronek lub do mniej znanego więzienia tylko dla kobiet, to będzie hit bardziej gorący niż stygnące Zieone oczy Zenka Martyniuka.

  Gdy właściciel dyskoteki zechciał przezwyciężyć tę cholerną samotność temperamentnych Polaków, to wysłano chyba dwie kompanie policji.

  Spisano jeszcze nie wytańczonych i właściciela wzięto do zbiorowej celi, bo karcer czeka na kogoś kto dronem przyśle gałązkę oliwną na parapet chronionej przez batalion willi na Żoliborzu. Okrutny jest los Jarosława Kaczyńskiego, który nie może nikomu zaufać.

  So Doggone Lonesome

  https://www.youtube.com/watch?v=51u5tqDXF3k

 11. Gospodarz trafnie pokazał politykę prezesa partii rządzącej i to pasuje dokładnie do oceny Torańskiej i ojca Kaczyńskich. G.. interesuje go Polska i suweren ważne jest bym ja był na świeczniku i nikt mi nie zagrażał.
  On powtarza swe błędy i nawet tego nie widzi.
  Kiedyś z uporem paranoika zwalczał tak zwane przystawki i by to skutecznie zrobić zdecydował się nawet na przyspieszone wybory. Przystawki zlikwidował, ale władze stracił.
  Miał ogromne szczęście, że opozycja rządził kunktator Tusk. Okazało się że przetrwał 8 lat rządów PO odbudowując mozolnie poparcie swego PiS głównie metodą skutecznego obrzucania gnojem Tuska i jego partii, wciąż prowadząc politykę wszystko dozwolone (skoro opozycja pozwoliła to przecież nie jest to nic dziwnego).
  PO uwierzyło, że PiS nie jest już dla niego zagrożeniem i korzystało z władzy w sposób denerwujący ogromną liczbę Polaków.
  Wielu kupowało dlatego tę propagandę JK.
  Znów mu sprzyja polityczne szczęście – Katastrofa w Smoleńsku do której w wielkiej mierze się sam przyczynił swoim chciejstwem politycznym pozwoliła mu bardzo osłabić PO i wznieść się na szczyty poparcia. (liczył na więcej , ale zdarzenie było tak nieprawdopodobne i na dodatek poruszyło wielu naukowców z prawdziwego zdarzenia, że Polacy mocno podzielili się w tej sprawie i wręcz większość nie była za wersją zamachu. On w tej kwestii kontynuował politykę wszystko dozwolone , a głupcy z KK mu pomagali)
  Wszystko to doprowadza do katastrofy jaką była wygrana PiS w 2015r i uzyskanie samodzielnej większości (znów pomógł przypadek i głupota dziennikarzy politycznych zachwyconych – nie wiadomo z jakiego powodu Zandenbergiem – człowiekiem o skrajnych lewicowych poglądach).
  Cztery lata katastrofalnych rządów nie dało rady by zdyskredytować JK bo ten skutecznie wykorzystał rozdawnictwo, populizm i głupotę głownie otumanionych przez kler. Wybory w 2019 znowu kuriozalne – większość wierzy dziennikarzom, ze PiS już zagrożenia nie stwarza i można głosować tak jak się komu podoba wg preferencji. Stąd slaby wynik KO i duże wzmocnienie Lewicy, PSL i konfederacji i znów powtórka z rozrywki. Ale teraz zaczyna mu iść jak po grudzie, a los przestaje mu sprzyjać. Pandemia obnaża katastrofalny poziom PiS i rządzenia. Ilość wścieklicach na PiS rośnie lawinowo. A ten skutecznie potrafi zrazić nawet swój najmocniejszy elektorat – górali i rolników ( piątka dla zwierząt i zamkniecie gór dla turystów w sezonie )
  Na rozdawanie zaczyna brakować pieniędzy , a na dokładkę ludzie masowo wychodzą mino pandemii na ulicę (to że JK twierdzi to nie mój elektorat nie ma znaczenia)

 12. „Wieści z piaskownicy ” to idealny tytuł do relacji TVP INFO z powitania prezydentów Czech ,Słowacji i Węgier na Mierzei Wiślanej z Okazji 30 rocznicy powołania GRUPY do. życia Prezydent A .Duda witający .
  Ceremoniał powitania godny .
  ale od czego widz ma TVN INFO
  Zadanie szczytu – to wypracowanie wspólnego stanowiska wobec UE .( ?! )
  – problemy energetyczne ,
  Główny komentator wydarzenia szef Gazety Polskiej Sakiewicz . On pustosłowia o znaczeniu Grupy i jako „dowód” otwartym tekstem — te Państwa to łącznie 100 milionów ludzi !!! 100 milionów ludzi TAK 100 milionów >panie Sakiewicz pilot wykreślił ,pana na amen .
  Nigdy nie kupiłem tej gazety ale żeby takie łatwe sprawdzalne dane publikować To Trzeba być z piaskownicy
  ps.
  Ukłony dla RED Daniela Passenta
  Australian Open to jest to ,z Igą Świątek na czele

 13. A będzie się działo jak dowiozą piasek z Mierzei… Tak sobie myślę prywatnie o chłopcach z placu broni…

 14. GajowyM.9 lutego 2021 godz. 12.08

  The Beatles – While My Guitar Gently Weeps
  Bob Dylan 1976 Desire
  John Prine – Live in New Paltz 1973 Full Concert
  George Harrison and Eric Clapton – While my guitar gently weeps

  Dla mnie Beatlesi to muzyka numer 1, ale jedne utwory można lepiej oceniać subiektywnie biorąc, a inne trochę mniej.

 15. A co ma wisieć nie utonie 🙂

 16. Całą trójkę powinno się wytargać za uszy, ale kto ma to zrobić? Mógłby to być Suweren w kupie, ale nie da się z dnia na dzień poskładać i nabrać masy. Zatem co nam pozostaje. Zarządzanie generalnie biorąc łatwe nie jest. Każdy ma własny folwark i widzi jak czasami trudno podejmować decyzje, a co dopiero jak idzie o cały kraj. Strategia, taktyka, organizacja, potrzeby i zagrożenia, do tego przyplątała się pandemia i nie ma do kogo się udać po pomoc, bo inni też mają swoje problemy i swoje kłopoty.

  Kiedyś amerykański prezydent powiedział; nie pytajcie co ma dla was zrobić rząd, pomyślcie co wy możecie zrobić dla rządu (czy jakoś tak).
  Pomyślmy co możemy zrobić rządowi

 17. @ahasverus
  9 lutego o godz. 12:51

  Panienki w kąpieli odkrywają się wzajemnie?

  Delacroix odkrył oba

  To był test, guzdra wykropkował te słowa, ale poza „k-ur-w” blogowe filtry wyłapują przede wszystkim sp-am angielski.

 18. Państwo sparanoizowane
  Bielan, Ziobro, Waszczykowski, Duda, Morawiecki, obie Beaty, itd. to są typy, które przyciąga do siebie Jarosław Ka jako koordynator, trener, wódz i kierownik duchowy.

  To są typy niebywale plastyczne, przystosowujące się do każdego otoczenia, a zarazem tworzące dla innych otoczenie wymagające takiej samej plastyczności.

  Jarosław Ka sparanoizował wierchuszkę PiSu. Oznacza to, że zaindukował, wywołał w ludziach ze swojego otoczenia taki sam zespół, który w nim siedzi – kłamstwo, arogancja, cynizm, powoływanie się w swoim interesie na najwyższe wartości – narodowe, chrześcijańskie i w ogóle, a przy przy tym robienie na boku szwindelków, wstawianie do struktury władzy w państwie znajomych, kuzynów, małżonków, bratanków, kupowanie sobie poparcia za państwowe pieniądze i jednocześnie skubanie państwowych pieniędzy na fikcyjnych etatach, fikcyjnych zleceniach, fikcyjnych transakcjach kupienia drogo, sprzedania tanio lub kupienia tanio i sprzedania drogo, fikcyjnych obstawach, fikcyjnych dostawach, fikcyjnych podróżach służbowych, itd.

  To jest specyficzny zespół ludzi, który jest wysoce sterowny tylko w sytuacji, gdy idzie gładko, mamy plusy, kaska płynie, i jak to w rodzinie – jeden dyrektorem, drugi prokuratorem, trzeci Orlenu władcą, czwarty doradcą, piąty szefem klubu.
  Jakby co, to każdy z nich zadzwoni i zaśpiewa Jarowi – łubudubu, Prezesie – won z klubu.
  TJ

 19. GajowyM.
  9 lutego o godz. 14:19
  To byla gra slow.
  Gabrielle byla jedna z licznych (ok 50ciu) kochanek Henryka IV go. Vert Galant, bo sie nie myl i okropnie smierdzial.
  Po jej smierci powiedzial, ze nikt jej nie zastapi. Pocieszyl sie po chyba 3 miesiacach. ten obraz byl mniejszym skandalem, niz „Maya desnuda Goya'”i. Pruderia nie byla w modzie.

 20. @maciek.g

  Spróbuj obciąć adres tak podobnie, jak ja to zrobiłem.

  https://wyborcza.pl/7,82983,26770957,krok-wstecz-w-sprawie-luzowania-obostrzen-konferencja-premiera

  Wstawianie długiego adresu sprawia wrażenie, że wstawiający jest mało zaradny i boi się coś zepsuć. Być może nie uwierzysz mi, ale gdy dochodzi do zetknięcia się człowieka z komputerem ( nawet kolejne o wysokim numerze ), to człowiek dostaje szału, gdy go niego mówię:

  Wpierw pomyśl dłuższą chwilę i pogadaj ze znajomymi, abyś wiedział po co komputer. Czas będzie płynął i będziesz chciał więcej od komputera i będziesz bardziej chciał się popisać przed otoczeniem.

  I długo musisz się przekonywać, że jesteś za słaby, aby coś zepsuć.
  Twój komputer i twoje poprzednie komputery były
  dla idiotów.

  ***

  Pisz w edytorze wewnętrznym i rób co pewien kopię zapasową.
  Samo ci się zepsuje w najbardziej gorącej dla ciebie chwili.
  Ale to jest zawsze EPOKOWE WYDARZENIE.

  Codziennie będziesz miał wrażenie, że komputer robi ci kuku.

  To jest miejska legenda.
  Bo do ołówka, do pióra, do kredki dorastałeś latami, a to bydlę chcesz okiełznać w miesiąc.

  W środowisku specjalistów jest przekonanie, że współczesna rzeczywistość za młoda ewolucyjnie, aby uznać, że to człowiek się myli a nie komputer.

  Na rację masz prawdopodobieństwo 1:10 mld.
  Uzbrój się w pokorę i wciąż się ucz.

  Dwa lata temu recepta to był papierek.
  Dziś to duet: pesel i cztery cyfry okazjonalnego kodu.

  Zwykle gdy odetniesz wszystko na prawo (włącznię) od &list to skutecznie skrócisz.

  Tu zagrała zasada:
  W adresie może być tylko jedna piątka kolejnych liter h t t p s.

  Gdy z mych ust wypływa słowo adres, co 9 na 10 zmienia temat na pogodę.

  Komputery antyszczepionkowców są podatne na shakowanie.

 21. @ Symetryczny

  teksty ktore zamieszczasz, to jak mowia Rosjanie: хуйня с бантиком.
  Unzer Kampf.

 22. W wieku 76 lat zmarła Mary Wlson, jedna z założycielek The Supremes, jeżeli jeszcze ktoś coś takiego pamięta. Ostatnie blaski muzycznego Detroit, MI.
  https://www.youtube.com/watch?v=qTBmgAOO0Nw

 23. adam100
  Jak łatwo ludzie przypisują bogactwo ludziom przy władzy najlepiej pokazać na rodzimych przykładach
  J. Kaczyński oficjalnie niewiele posiada – jakiś stary dom na Nowogrodzkiej i nawet samochodu nie ma . Jednak jak widać wożą go limuzynami i ma gromadę ochroniarzy. Jego domu potrafi pilnować 50 radiowozów i 200 policjantów (trudno znaleźć kogoś na świecie z tak liczną obstawą) . Po doniesieniu na temat wieżowca i Srebrnej większość Polaków nie ma wątpliwości że to b. bogaty człowiek i nie trudno o plotkę, ze to jeden z najbogatszych Polaków.
  Jaka jest prawda , brak danych.
  Obecnie prasa informuje, że Wałęsa to bankrut (on sam to mówi) i nie ma pieniędzy. Co mówią ludzie? ano dokładnie na odwrót. Nakradł gdy był liderem Solidarności , potem zarabiał krocie na wywiadach i na dokładkę dostał nagrodę Nobla. Nie mają wątpliwości, że jest jednym z najbogatszych Polaków jak też i faktu, że woda sodowa my do głowy uderzyła i uwierzył w swą mądrość i wyjątkowość.
  Jaka jest prawda – tu większość się zgadza z tą wodą sodową i fakty są za. Co do pierwszego to nagrodę Nobla przekazał Episkopatowi Polski, który przeznaczył je na fundusz rozwoju rolnictwa indywidualnego.
  Pieniędzy zarabiał dużo i się jak większość szybko do nich przyzwyczaił. Dostał też pokaźną emeryturę prezydencka , ale bogaczem nigdy nie był bo pieniędzmi szastał. Obecnie faktycznie narobił długów i ma problemy.

 24. @ahasverus
  9 lutego o godz. 15:27

  To byla gra slow.

  Tak przypuszczałem.
  Pruderia ma się dobrze w naszych czasach, zwłaszcza w USA, gdzie dzieci od najmłodszych lat mogą oglądać horrory i siekankę,rąbankę, ale boże broń przed widokiem odkrytego sutka 🙄
  Czekam, kiedy w muzeach pozasłaniają w końcu gołego cyca Madonny karmiącej dzieciątko 🙄

 25. @@ahasverus

  Przy okazji, oglądałeś francuski serial „En thérapie”?
  Ostatnio umilam nim sobie zimowe wieczory. Wciąga.

 26. https://nczas.com/2021/02/09/kolejna-ofiara-szczepionki-zmarl-25-minut-po-przyjeciu-preparatu-przeciw-covid-19/
  Jak poinformował komisarz ds. Zdrowia stanu Nowy Jork Howard Zucker mężczyzna upadł, opuszczając w niedzielę ośrodek szczepień w Hudson Yards. Stało się to ok. 25 minut po tym, kiedy otrzymał zastrzyk. Nie zauważono u niego żadnych oznak reakcji alergicznej.
  …………………..
  NY leży nad wielką wodą, wiec chyba mu ten jod na rozum pod, ale nie szczujpionka, una napewno nie.

 27. Nam brutalność siły doda
  pierd mamuta nie przeszkoda

 28. Przerywnik gadany (wolno gadany, ale gdy uda się przejęcie mediów, to nie będzie wolno)

  https://www.youtube.com/watch?v=xL5_fopAHrA

 29. GajowyM.
  9 lutego o godz. 15:59
  Tego filmu nie znam. Jest na replay w Arte. Zobacze, bo zona zmusila mnie do wziecia 3ch dni wakacji. W nastepnym tygodniu.

 30. GajowyM.
  9 lutego o godz. 15:53
  Podczas niedawnej wizyty prezydenta Iranu (premiera?) w Rzymie, na Capitolu, siedzibie prezydenta Wloch, pozaslaniano szmatami wszystkie „nieskromne” rzezby. Caly swiat smial sie z tej glupoty. Tym bardziej w Iranie, najbardziej „amerykanski” narod w tym regionie. Wystarczy przypomniec erotyczna perska poezje wieki temu, gdy w Polsce wiersz z epoki Renesansu ze slowami : „Drozej sram niz jadam”, byl skromnie przemilczany.

 31. Jan Kochanowski
  Fraszki, Księgi pierwsze
  Na ucztę
  Szeląg dam od wychodu, nie zjem, jeno jaje:
  Drożej sram, niźli jadam; złe to obyczaje.

 32. Przyszła mroźniejsza aura z opadami śniegu i rząd PiS-u doświadcza tego z czym borykał się swego czasu rząd Platformy Obywatelskiej. „Sorry, taki mamy klimat” tłumaczyła Polakom minister Bieńkowska, ale to nie wystarczyło, wina Tuska była oczywista.

  Wczoraj sygnalizowano zagrożenie powodziowe na Zalewie Włocławskim takie jak w styczniu 1982 roku, gdy woda zalała okoliczne tereny. Tym razem łączność jest zapewniona i służby w pogotowiu. Nie można jednak uruchomić lodołamaczy bo w czasie mrozów lodowa kra nie ma gdzie spływać, a na razie woda w Wiśle płynie pod lodem i nie obserwuje się zwałów mas lodowych. Wojewoda Mazowiecki, a jest to osoba z arystokratycznym rodowodem (tak mi się zdaje) organizuje narady i konferencje prasowe.

  Jak mróz ze wschodu (zawsze zimą ze wschodu wieje chłodem) nie odpuści rząd może się spodziewać kłopotów. Jest okazja pokłonić się Putinowi. Niech te masy zimnego powietrza skieruje w inne strony, może do Szwecji, bo przecież tamci są przyzwyczajeni. Tą dobrą radą chcę wspomóc rząd, no bo przecież należy pomagać

 33. Rozkręcili,z wielkim wysiłkiem i fartem,to się kręci.Inercyjnie. Jak bączek zabawkowy ale od czasu do czasy trzeba podpompować by się nie kolebał za bardzo.
  Jeżeli nawet dopadnie nas zima XXI wieku to kręciołka nie dotknie.
  Ujazdowskie,Nowogrodzka,Krasinskich,Szucha itp oraz zadupie zoliborskie sie obronią.
  Są zajęci a nawet zajechani trudem rządzenia i ośmieszenie ich odbierają jako śmieszne.

 34. guzdra
  9 lutego o godz. 15:34
  @maciek.g
  Spróbuj obciąć adres tak podobnie, jak ja to zrobiłem.

  To nie jest wprawdzie uniwersytet trzeciego wieku, ale muszę zauważyć, że wyświetlają się inne strony po skróceniu linku. To co anonsował @maciek.g to dumny premier (nie wiadomo dlaczego) , u @guzdra pojawiają się opowieści, że za przekłamania (czy nieścisłości) autorzy książki muszą przeprosić.
  W telewizji dzisiaj była kobieta, która pisze książki. Sama była zdziwiona, gdy jej powiedziano ile już tych książek napisała. Dodała jedynie, że kilkanaście nowych ma na tapecie, bo od pisania książek jest uzależniona. Ze mną jest inaczej, ja nawet tego co napiszę czasami nie czytam i stąd biorą się literówki, na co słusznie zwraca uwagę mój młodszy kolega, o znacznie lepszym polu widzenia

 35. To nie jest żart, to sama prawda w czystej postaci. Tematy prac doktorskich niejednokrotnie były omawiane na forach. Dowiedzieliśmy się, że Jarosław Kaczyński pisał o społeczeństwie. Może dlatego postanowił wyniki swojej pracy zastosować w praktyce. Dzisiaj w telewizji pokazywano doktorantów uczelni technicznej, którzy piszą pracę doktorską na temat kabiny prysznicowej. Prowadzący audycję dopytywali czy taka kabina prysznicowa będzie zapewniała wszelkie udogodnienia, poza ciepła i zimną wodą, oraz czy przygotuje poranną kawę. Przyszli laureaci noblowskiej nagrody podjęli wyzwanie. Nie dowiedziałem się tylko kiedy będziemy w raju. Chyba jednak prezes szybciej przerobi społeczeństwo na swoją nutę

 36. Macie okazję przez 25 minut obejrzeć gdzie sięga EN PASSANT .

  Zapewne nie macie świadomości, że istnieje w Europie olbrzymi obszar wcielonego nacjonalizmu z bardzo ujednoliconym architektonicznie krajobrazem przekształconym przez ludzi, którym trudno zarzucić wynoszenie się ponad innych.

  Zabudowania baskijskie sprawiają wrażenie jakoby wszystkie były zbudowane w różnych odmianach tego samego wzoru. Film proponowany oczywiście nie jest chłodny krytycznie. Ale tam trudno spotkać przydomowe składziki zużytych rupieci.

  Kraj Basków ma ciepły i wilgotny klimat i trudno tam spotkać choćby małą równinę.

  Ten naród sprawia wrażenie, jak by żył nieco powściągliwym socjalizmie laickim.
  Tak nie jest. To jest naród religijny leżący na trasie pielgrzymek do grobu Jakuba, ale kościoły są mniej gęsto rozłożone niż w Polsce i nie są świątyniami pychy.

  Obieżyświatom kraj ten kojarzy się z nowoczesnym muzeum w Bilbao oraz niesamowicie dziwnym języku. Nie jest to język śpiewny, a ludzie nie sprawiają wrażenia sztucznych. Fałdy krajobrazu przybysza z Polski wręcz zachęcają do włóczęgi.

  Na zewnątrz Baskowie są słynni z mistrzów kuchni i urodzaju zawodowych kolarzy.

  Tyle, że parasol tam jest od deszczu, a nie od słońca.

  Mieszczuchom polskim życzę oddechu dla oczu, mimo sugerowanego wyżej braku podnoszących dramaturgię wybryków budowlanych. Film jest współczesny, a pojemników na śmieci nie widać. Pochowali?

  https://www.youtube.com/watch?v=FwIIFix7M7k&t=413s

 37. Większość ludzi się dziwi dlaczego on jest w PiS?
  Przeciez tam rozsądnych nawet na lekarstwo brak
  https://www.se.pl/zdrowie/jak-sie-komus-wydaje-ze-upanstwowienie-szpitali-naprawi-system-to-sie-myli-aa-GZEe-eHS5-LYgE.html

 38. guzdra
  9 lutego o godz. 17:43
  Przyjemna wycieczka. Na marginesie muszę jednak dodać, że mniej lubię skaliste brzegi niż piaszczyste plaże Bałtyku na polskim wybrzeżu.
  I tu mam dylemat, najpiękniejsza miejscowość Międzyzdroje ma zostać zeszpecona wieżowcem postawionym w centralnym miejscu przy plaży. Takie monstrum musi powstać bo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tylko taką zabudowę przewiduje (?)

 39. Sprawa Gowina ma również walor neutralizujący wydźwięk znacznie istotniejszych problemów niż pisowska wojenka. Problemy, z którymi Polacy borykają się na co dzień.
  Media poświęcają temu znacznie więcej miejsca i czasu niż np. pandemii i wszystkiemu, co jest z nią związane. Ucichnie sprawa Gowina, wówczas PiS rzuci na żer, coś nowego, odwracającego uwagę od spraw Tak było wcześniej, tak jest obecnie i tak będzie w przyszłości.
  Nie twierdzę, że to, co dzieje się w PiS nie ma znaczenia, ale np. podatkowi od mediów poświęcono w tychże zaledwie jeden dzień, a sprawa Gowina jest wałkowana już drugi tydzień.

 40. @guzdra

  Pojemników na śmieci nie widać, bo to były dobre miejsca na bomby.
  Żartuję, ale tylko trochę.

 41. Powinno być: „Problemy, z którymi borykają się Polacy, idą w cień”. Przepraszam.

 42. Opinia prawna stwierdza, że szefem Porozumienia jest Jarosław Gowin. W telewizji zastanawiają się dlaczego tę kwestię rozstrzygają prawnicy i czemu taką ekspertyzę przekazano Jarosławowi Kaczyńskiemu. To kolejna zabawa w piaskownicy

 43. I w sumie to nadal jestem głupi, bo już nie wiem, czy lepiej będzie, gdy opozycja zjednoczy się w jeden organizm, czy jednak nadal, tak, jak dotychczas powinna być podzielona?

  Pomimo wewnętrznych tarć ZP ciągle zachowuje jedność i chyba nie muszę tłumaczyć, co jest tej koalicji spoiwem.
  Tarcia są również w opozycji, zarówno pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami, jak i wewnątrz nich. W KO „postępowcy” kłócą się z konserwatystami, w Lewicy – starzy z młodymi.
  PiS w tej sytuacji ma dość łatwe zadanie – przed wyborami znów zacznie dopieszczać plus- minus 40 proc. elektoratu, znów coś „da” – to mu wystarczy, żeby d’Hondt znów zadziałał.

 44. Skróciłem długi adres – ten który posłużył mi do wymądrzania się.

  Przeprosiłem wyżej za niedbałość.

  Teraz adres kończy się akronimem html, czego poprzednio nie objąłem i wygląda tak:

  https://wyborcza.pl/7,82983,26770957,krok-wstecz-w-sprawie-luzowania-obostrzen-konferencja-premiera.html

  Sprawdziłem co się dzieje posługując się przeglądarka Chrome. Zadziałało.

  No to próbuję w Internet Explorer.

 45. jobrave
  9 lutego o godz. 18:42
  Twój scenariusz jest prawdopodobny, ale wszystko przed nami. Polscy europosłowie kłótnie przenieśli na europejskie forum, o czym przed chwilą w telewizji. Kłótnie na górze mogą być niezrozumiane na dole. Większość ludzi nie interesują szczegóły, nawet nie starają się zająć stanowiska i poprzeć tych co formalnie mają rację. W pandemii są własne kłopoty, a tych niemało, nie mówiąc o oczywistej przyczynie, że od początku pandemii postarzeliśmy się w reżimie sanitarnym o rok. We współczesnym świecie rok to dużo. W przeliczeniu na drogi to kilkaset kilometrów nowych tras, w przeliczeniu na mieszkania to kilkaset tysięcy nowych mieszkań.

  Powinniśmy przeczytać biblię, przynajmniej jakiś fragment tej mądrej księgi. Może tam znajdziemy jakieś rozwiązanie.
  Czasami jednak możemy wyciągać różne wnioski, a jeśli sprowadzą nas na manowce?
  Żaba postanowiła dobrodusznie przepłynąć ze skorpionem na grzbiecie na drugą stronę rzeki. Skończyło się źle. Utonęli oboje. Czy warto naśladować żabę?

 46. guzdra
  9 lutego o godz. 19:27
  Teraz premier ten sam
  Pozdrawiam!

 47. Ogłoszenia parafialne: Xiuncu “leczył zaburzenia seksualne” u dzieci

  Do tej pory w śledztwie ustalono, że w okresie od czerwca 2015 do marca 2020 r. ksiądz Rafał K. na terenie parafii pw. św. Polskich Braci Męczenników doprowadził podstępem do poddania się innej czynności seksualnej wielu chłopców. Szukali u niego pomocy, a ksiądz podawał się za terapeutę – specjalistę od zaburzeń popędu seksualnego.

  (…) Kazał rozebrać się do naga i położyć. Później wszędzie dotykał. Zakrywał mi oczy i kazał się masturbować. Tłumaczył, że musi zmierzyć członek we wzwodzie i potem w stanie spoczynku. Miał do tego krawiecką miarę – opowiedział jeden z nich.

  Z innych zeznań wynika, że ksiądz dotykał jąder, ale także penetrował odbyt. Tłumaczył, że wykonuje badanie prostaty. Wszystkie te czynności były związane z ustaleniem, czy przebieg orgazmu jest prawidłowy.

  https://natemat.pl/336915,bydgoski-ksiadz-zmuszal-chlopcow-do-masturbacji-podawal-sie-za-terapeute

  Ale od czego niezawodna wiki:

  Bydgoszcz – Parafia rz.-kat. pw. Polskich Braci Męczenników
  Księża: 2015-2017 Ks. Karwicki Rafał, wikariusz ustanowiony: 1 lipca 2015.

  Z ogłoszeń parafialnych tej parafii w Bydgoszczy z kwietnia 2020:
  Informujemy, że ks. Biskup Jan Tyrawa z dniem 6 kwietnia odwołał z obowiązków wikariusza w naszej parafii ks. Rafała Karwickiego.

  Przebóg! Coś to tak sucho sformułowane. I nikt xiuncu Karwickiemu tu nie dziękuje za… posługę?

 48. Wyświetla się co trzeba.
  Jeszcze raz przepraszam za niedbałość.

  Natomiast postawa dystansu wobec Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest nieco lekceważąca wobec setek tysięcy zacofanych cyfrowo staruszek i staruszków żyjących w skansenie polskim.

  Coraz bardziej rozumiem suwerena dźwigającego słupki PiSowi w górę.

  ***

  Od pewnego czasu Internet Explorer nie współpracuje z YouTube.

  Więc angażuję Google Chrome i Internet Explorer.

  Zakładki z Chrome eksportuje i z produktu bookmark po otwarciu Dodaję do Ulubionych rodem z Internet Explorer.

  Sednem nowości są pliki HTML.
  Niechlujność psychiczna sprawiła, że zlekceważyłem dyscyplinę pragmatyki i tak powstała wcześniejsza chybiona rada.

  Unikalność (pozbawionego spacji ciągu )
  h t t p
  oraz h t t p s ( w przypadku szyfrowania )
  pozostaje w mocy.

  ***

  Dam sobie spokój, bo mojewezwania do pokory i unikania pogardy są
  przeciw skuteczne. Dla mnie to nie nowość i w depresję nie wpadam.

  Oponenci krwią nie ociekają, bo gdyby ociekali to by mnie zbanowano,
  a gospodarz ma błogosławioną przez jakiegoś przywódcę gminy cierpliwość.

  Taka gmina.

  ***

  Tokarczuk ma więcej racji niż jobrave.
  Polską rządzi upodobanie do Chaosu, a nie mimikra i spryt Centrum Decyzyjnego Nowogrodzkiego a w rzeczywistości parafialnego.

  ***

  https://www.youtube.com/watch?v=BioguDJjXMs&t=23s

 49. Ponad 80 parlamentarzystow Unii Europejskiej (UE)domaga sie ustapienia szefa dyplomacji UE. Uwazaja, ze jego niedawna wizyta w Moskwie byla fiaskiem i przyniosla szkodu UE.
  Borell odpowiada, ze „polityka zagraniczna nie moze byc zredukowana do pisemnych
  wypowiedzi z mojego biura”.
  Po raz pierwszy od 2017 roku przebywal z wizyta w ub tygodniu tak wysoki przedtsawiciel UE w Rosji. Nie byla to udana wizyta Josepa Borella, szefa dyplomacji UE ds zagranicznych i polityki bezpåioeczenstwa. W czasie rozmowy z rosyjskim ministerem spraw zagranicznym Rosji Sergiejem Lawrowem Borell i jego eksperci dowiedzieli sie o wydaleniu z Rosji trzech dyplomatow, z Niemiec, Polski i Szwecji.
  Jeden z glownych tzw. „propagandonow”*) mediow oficjalnych Rosji Wladimir Solowjow swoim programie komentowal z sarkazemem, ze zdziwionemu Borellowi nie pozwolono , by stal „na ambonie i glosil kazania”.
  Jest takie wyrazenie francuskie „l’ esprit d’escalier” (myśl, pomysł, dowcip na schodach),
  ktorego autorem byl encyklopedysta Diderot w jego eseju „Paradoxe sur le comédien”
  a opisuje sytuacje, kiedy ktos opuszcza spotkanie z niemozliwoscia przekazania swojego opoznionego argumentu, bowiem juz „schodzi po schodach”.
  Rosyjska ekwiwalentna fraza do powyzszego francuskiego jest: «задним умом крепок».
  I takim to powiedzonkiem kwituja Wladimir Solowjow wizyte Borella w Moiskwie.

  *) autorem tego epitetu jest Artemij Troicki, rosyjski dziennikarz, krytyk muzyczny

 50. @guzdra. Dzieki za link z krainy Baskow i Zatoki Biskajskiej. Powtorze, a bede to robila jeszcze wielokrotnie: „I komu to przeszkadzalo? „

 51. @guzdrze,

  John Prine (1946-2020) i jego mlodsi koledzy po country

  John Prine Ft. Sturgill Simpson And Brandi Carlile Perform ‚Summer’s End’https://www.youtube.com/watch?v=EAmrYOnsnNE

  Come on home,
  Come on home,
  No, you don’t have to be alone

 52. Pisia dyplomacja na Filipinach. Polski konsul rozjechał obywatela, a potem bluzgał jak panna Krycha.

  Cheryl Delaso Montala stwierdziła, że Woźniczko „umyślnie, złośliwie i zbrodniczo” uniknął aresztowania przez policję w Candelaria, powołując się na immunitet dyplomatyczny. Później prawnicy próbowali się z nim porozumieć w celu uzgodnienia kwoty, która należy się ofierze wypadku. Urzędnik miał odpowiedzieć wówczas, że „wyłoży 10 tys. filipińskich pesos dla ofiar”, ponieważ „i tak są biedni”.(…)

  Woźniczko powoływał się na swoją nietykalność w związku ze swoją funkcją i immunitetem dyplomatycznym. Jednakże immunitet na Filipinach dotyczy jedynie czynności urzędowych, co oznacza, że może on odpowiadać za pomówienie. Ambasada RP w Manili nie wydała jeszcze oświadczenia w tej sprawie.

  https://natemat.pl/337973,na-filipinach-chca-wydalenia-polskich-dyplomatow-po-slowach-wicekonsula

  Wybrany komentarz:
  Od łopaty do dyplomaty.

 53. Sergieja Lawrow, szef dyplomacji ros. na wizyte Josepa Borrella :

  „Nie uwazamy, ze Unia Europejska jest wiarygodnym partnerem, przynajmniej obecnie”

 54. „Sąd okręgowy w Warszawie wydał orzeczenie w sprawie, jaką z powództwa cywilnego wytoczyła przeciw autorom krewna jednego z opisanych w publikacji mężczyzn. Prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski mają przeprosić Filomenę Leszczyńską za informacje napisane w książce, nie muszą jednak płacić zadośćuczynienia, którego domagała się kobieta. Wyrok nie jest prawomocny.”

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zapadl-wyrok-ws-ksiazki-dalej-jest-noc-autorzy-musza-przeprosic/6tzey85

 55. ozzy
  9 lutego o godz. 20:41

  „Ponad 80 parlamentarzystow Unii Europejskiej (UE)domaga sie ustapienia szefa dyplomacji UE. Uwazaja, ze jego niedawna wizyta w Moskwie byla fiaskiem i przyniosla szkodu UE.”

  …było wysłać kogoś innego…na pewno byłby sukces…

 56. guzdra
  9 lutego o godz. 17:43
  Ten film pakazuje Kraj Baskow francuski. Jest mniej nacjonalizmu niz po drugiej stronie granicy, jest ladniej, bogaciej i czysciej. Euskal Herria po stronie hiszpanskiej jest bardziej zindustrializowany i nie tak bogaty jak po naszej stronie. Tam sie mowi czesto po baskijsku, langue agglutinante , jezyk aglutynacyjny, napisy sa po kastylijsku i baskijsku lub tylko po baskijsku. Ucierpieli w czasie wojny36/39, a kosciol byl tam przeciwko Franco.
  Na filmie widas La Bastide Clairance, Bidache, Birritz, Saint Jean de Luz , Hendaye, Bayonne i chyba Anglet? Oczywiscie Sain Jean Pied de Port. To nieco uzurpacja, bo Bayonne, Anglet, Bidache, La Bastide sa historycznie gaskonskie a nie baskijskie. Ale obecnie Bayonne jest w zasadzie stolica Euskal Herria po stronie francuskiej. ALe ma architekture niezbyt baskijska. Wystarczy porownac jej katedre z glownym kosciolem w Saint Jean de Luz, gdzie Louis XIV i infantka Maria Teresa wzieli slub. Po ich wyjsciu ze slubu zamurowano portal boczny na wieki.
  Jezeli nie jestes Baskiem, lub spowinowacony to nie zdolasz kpic dzielki na dom w malych miejscowosciech kraju. Kultywowane sa tradycje, jezyk.
  Jezeli buduje sie dom, to nalazy przestrzegac tzw „charte”: architektura, kolory okiennic, belkowanie na zawnatrz, bialy tynk. Dlatego tak pieknie to wyglada. A nie jak w innych rejonach gdzie yellow submarine sasiaduje z drewnianym domem z XVIII go wieku. Kuchnia jest bardzo dobra. Sery, szynka, papryka, ryby. Baskowie rozeszli sie po calej ziemi i w kalifornii sa szkoly gdzie ucza baskijskiego. (Euskara). Byli niezwykle odwaznymi rybakami i wybili dosc wczesnie wszyskie wieloryby w zatoce Gaskonskiej.
  A ta historia, nauczana w PRL owskim dobrym liceum, z Karolem Wielkim i jego wiernym rycerzem (La Chanson de Roland), ktory polegl w Pirenejach w walce z Saracenami to bajka. Zostal zabity w bitwie przez Baskow.
  La Rhune, swieta gora Baskow. Ok 900 m. Widok z niej jest niezwykly. Rok temu weszlimy na nia z synem a potem zbieglismy. Przezylem lecz wiecej takiej glupoty nie zrobie.
  Kraj baskow jest przepiekny. Ocean i Pireneje. Plaze od Hendaye po Anglet. Ustepuje we Francji chyba jedynie Korsyce.
  I to by bylo na tyle

 57. Na marginesie
  9 lutego o godz. 19:51

  tego typu terapie powinien byl ten rev. pedofil serwowac swoim konfratrom
  a tak bedzie siedzial w pierdlu (mam nadzieje!)…”uwiazac kamien mlynski u szyj i w otchlanie wod go pierdyknac” – dixit Jezus

 58. Wieści z medialnej piaskownicy:
  „Małgorzata Rozenek-Majdan niedawno została mamą po raz trzeci i walkę z po ciążowymi kilogramami toczy na oczach kamer. To właśnie w najnowszym docinku programu „Rozenek cudnie chudnie” żona Radosława Majdana wyznała, że przez przypadek napiła się… mleka z własnej piersi. Celebrytka przyznała, że nie sądziła, że jest takie słodkie w smaku.” – onet.pl
  W kolejnej odsłonie z życia celebrytów można się spodziewać aukcji mleka tej pani w czasie kolejnej licytacji WOŚP.

 59. W jednym z ogrodów zoologicznych mają otworzyć ścieżkę edukacji seksualnej. Są protesty, ale być może wprowadzony zostanie obowiązek zachowania tajemnicy. Na marginesie muszę zauważyć pewne zapowiadane zmiany w strukturze kościelnej. Do służby mają zostać wprowadzone kobiety. Czy zastąpią w tej ciężkiej służbie mężczyzn pozostaje tymczasem tajemnicą. Tak czy inaczej szykują się zmiany.
  Przy okazji zapytam czy w islamie albo w innych religiach kobiety zastępują mężczyzn w ich funkcjach?

 60. ls42
  9 lutego o godz. 21:23

  „Przy okazji zapytam czy w islamie albo w innych religiach kobiety zastępują mężczyzn w ich funkcjach?”

  …oczywiście że tak…nagminnie zastępują…zwłaszcza jak w ogóle trzeba coś zrobić…

 61. @Piotrze II

  a kogo? moze powinni byli delegowac Janusza Korwina-Mikke, ktory ma zblizone poglady na UE jak MSZ rosyjski ( jest on jeszcze poslem unijnym?)

 62. Akt oskarżenia wobec autorów wywołał sprzeciw wśród wielu badaczy za granicą. „Uznajemy prawo do krytycznych analiz i angażowania się w naukowe debaty. Ale postawienie prof. Grabowskiego i prof. Engelking przed sądem za ich pracę naukową uderza w istotę wolności akademickiej i intelektualnej” – napisali historycy zrzeszeni w American
  Historical Association, Association of Slavic i East European, and Eurasian Studies, oraz Polish Studies Association

  W rozmowie z Onetem dr Piotr Gontarczyk, pracownik Biura Badań Historycznych IPN. mówi autorzy wielokrotnie dopuścili się absolutnie niedopuszczalnych metod, polegających na wycinaniu fragmentów tekstów, zmieniania poszczególnych wyrazów i treści zdań na przeciwne

  Chyba jednak to nie jest praca naukowa , a „naukawa”

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/zapadl-wyrok-ws-ksiazki-dalej-jest-noc-autorzy-musza-przeprosic/6tzey85

 63. @ozzy 9 lutego o godz. 21:20

  Ale teraz już wiadomo, kto “uczy dzieci masturbacji” i raczej nie jest to WHO…

 64. ozzy
  9 lutego o godz. 21:33

  „a kogo? moze powinni byli delegowac Janusza Korwina-Mikke, ktory ma zblizone poglady na UE jak MSZ rosyjski ( jest on jeszcze poslem unijnym?)”

  ..jest jeszcze była Pani Premier Beata…pani Kempa…i.t.d.
  A na poważnie.
  Czemu miała służyć ta wizyta ? Po co było tam jechać i czego
  oczekiwać ? Teraz się człowieka czepiają, że co ?
  Że nie załatwił ? Na co UE liczy, że wizytami coś u Putina załatwi ?
  Ludzka (europejska) naiwność i tyle.

 65. @Piotr II 9 lutego o godz. 21:32
  🙂

 66. Piotr II

  „…było wysłać kogoś innego…na pewno byłby sukces…”

  W punkt, jak mawiają.

 67. Tarkowanie przystawek
  Coraz to nowe sygnały z wnętrza koalicji pod nazwą Zjednoczona Prawica wskazują na powolny, ale nieuchronny bo paranoiczny nawrót Jarosława Ka do wypróbowanej taktyki likwidowania przystawek.
  Tym razem sprawa idzie bardzo wolno jak na potencjał, który Kaczyński ma w sobie.

  1) Szeregowy wicepremier zaczyna wstępną grę – systematycznie sekuje Solidarnych Polaków Ziobry, najbardziej akuratnych i zdecydowanych zwolenników PiS w rozmontowaniu państwa prawa w Polsce. Odsuwa ich od mediów, przestaje się wsłuchiwać w ich porady.

  Z Solidarnej Polski cichcem płyną oskarżenia w stosunku Premiera Mateusza, że
  a) premier gra w UE na korzyć Berlina, co jest gorsze niż zdrada
  b) Morawiecki zgodził się w Brukseli na pakiet – budżet plus fundusz odbudowy z UE – w zamian za odstąpienie od dalszego „reformowania” sądownictwa. To jest zdrada ideałów.
  Straszne oskarżenia. W dawnych czasach byłaby za to banicja lub stos, a w mniej dawnych wiadomo jaka kara. W tej sprawie szeregowy premier nie zabiera głosu, działa zakulisowo.

  2) W stosunku do ludzi Gowina sprawa jest prosta – jest ich mało, sami się skłócili i pokazali, że niewiele znaczą. Jak do końca to zrozumieją, to wrócą do prawidłowej pozycji – cennej głosowo parlamentarnej przystawki.

  Tarkowanie przystawek się zaczęło.
  TJ

 68. no, zabawa prawie karnawałowa, gratulacje!

 69. Krystyna Pawłowicz zaatakowała dziennikarza Polska Press. „Nikczemny kłamco!”

  https://www.onet.pl/informacje/onetkielce/krystyna-pawlowicz-w-hotelu-zaatakowala-dziennikarza/70zhflh,79cfc278

 70. Polska i Świat w tvn24
  W ciągu kilkunastu lat mamy polecieć na Marsa. To zamierzony kierunek ekspansji ludzkości, przewidują naukowcy. Tymczasem eksplorację tej planety mają podjąć amerykańskie drony. Nie sprawdziło się natomiast urządzenie do badania marsjańskiego gruntu. To tylko kwestia podejścia do tarcia. Ten czynnik generalnie pozwala na poruszanie się i nie tylko

 71. Piotr II

  Traf chciał, że tych 80 eurodeputowanych żadających ustąpienia Borella, który pojechał do Rosji z mandatem od von der Leyen jest akurat z prawicy PE.
  No a Borell z lewicy PE.
  Ale oczywiście Ławrow ostentacyjnie poniżając Borellem o tym nie wiedział.

 72. Krekta
  Jest
  W tej sprawie szeregowy premier nie zabiera głosu, działa zakulisowo.
  Ma być
  W tej sprawie szeregowy wicepremier nie zabiera głosu, działa zakulisowo.
  TJ

 73. @Is42 pisze:

  „W jednym z ogrodów zoologicznych mają otworzyć ścieżkę edukacji seksualnej.”

  Dobry pomysl na „edukacje” (czytaj : resocjalizacje) pedofilow, ktorych wypuszczamy nago na taka sciezka a chaszczach czai sie wyglodzony (seksualnie) orangutan.

 74. ls42
  9 lutego o godz. 21:55
  Polska i Świat w tvn24
  W ciągu kilkunastu lat mamy polecieć na Marsa. To zamierzony kierunek ekspansji ludzkości, przewidują naukowcy.

  mój komentarz
  Na Marsie nie mawarunków do /zrtezycia kolonistów z Ziemi
  1) Atmoisfera nie zawiera tlenu i ma ciśnienie bardzo niskim, praie próżnia
  2) Róznice tyemoratur są ekstremalne,
  4) Brak atmosfery i
  3) Niema zycia, nie ma ekosystemu, który mozna uprawiuać, co wyklucza bytowanie człowieka.
  TJ

 75. “Tarkowanie” – to zabużanizm? Podoba mi się.

 76. @ozzy 9 lutego o godz. 22:04

  A może lepiej ich zwyczajnie do mamra? Element kryminalny (animalny?) i tak im tam zrobi jesień średniowiecza. Bo osoby, co krzywdzą dzieci, podobno mają wśród kryminalistów przechlapane.

  A poza tym publikować nazwiska, bo rejestr pedofilów w Umęczonej nie obejmuje, niestety, sutannitów.

 77. @ahasverus

  Baskowie w Luxemburgu posyłają swoje dzieci do swojej szkoły.

  Być może nie miałeś okazji wysłuchać ulubionej mej ballady wielokrotnie tu zachwalanej. Oto ona:

  https://www.youtube.com/watch?v=RXAwOWBSLS4

  Utworowi muzycznemu towarzyszy rebus.
  Ciekawy jestem czy potrafisz rozpoznać malarzy.
  Mnie coś się udało niewiele …
  Z pewnością aktywni kulturowo kojarzą Guarnikę z hiszpańskimi Baskami.

  Na krajoznawczym filmie wskazanym przeze mnie nie dostrzegłem żadnego
  baskijskiego beretu …

  Nasze pokolenie kojarzy Basków z terrorem ETA, ale warto zajrzeć do Ciotki Wiki o pomniku Racji Stanu Kraju Basków jakim jest kilka pokoleń dębu:

  Gernikako Arbola

  polecam!!!

 78. tejot
  9 lutego o godz. 22:06
  ls42
  9 lutego o godz. 21:55
  Polska i Świat w tvn24
  W ciągu kilkunastu lat mamy polecieć na Marsa. To zamierzony kierunek ekspansji ludzkości, przewidują naukowcy.

  Mój komentarz
  Na Marsie nie ma warunków do przeżycia dla kolonistów z Ziemi

  1) Atmosfera nie zawiera tlenu i ma ciśnienie bardzo niskie, prawie próżnia

  2) Różnice temperatur są ekstremalne, dużo wyższe niż na Ziemi

  3) Brak gęstej atmosfery sprawia, że natężenie promieniowania szkodzącego organizmom żywym na Marsie jest bardzo wysokie.

  4) Mars ma bardzo słabe pole magnetyczne, które nie chroni planety przed szkodliwym promieniowaniem jonizującym (strumień cząstek naładowanych) oraz nie ma warstwy ozonowej jak Ziemia, chroniącej planetę przed promieniowaniem ultrafioletowym.

  4) Nie ma życia, nie ma ekosystemu, który można uprawiać, co wyklucza bytowanie człowieka.
  TJ

 79. @Na marginesie

  „Tarkowanie” to regionalizm wschodni, raczej białostocki.
  W mojej rodzinie „zza Buga”, a dokładniej z Wołynia, zawsze mówiło się „trzeć, zetrzeć”, ale nigdy nie „tarkować”. Tarta bułka, (u)tarte jabłka nigdy nie były „tarkowane”.
  Nawet na tarkę mówiło się „tartka” 😉
  „Tarkowanie” spotkałem dopiero w internecie, ostatnio coraz częściej, widać coraz więcej tam podłączonych do sieci 🙂

 80. @Bar Norte 9 lutego o godz. 21:55

  Wychodzi na to, że przedstawiciel UE miałby być winien chamstwa Rosjan?
  Bez sensu przecież.

 81. A co z Nawalnym i pałacem Putina ?
  Nawet blogowe rusofoby jakoś ucichły .

  https://www.youtube.com/watch?v=MTzBCP9kH2g

  Eh , raz , jeszczo raz
  jeszczo mnoga , mnoga raz .

 82. @GajowyM. 9 lutego o godz. 22:29
  Hm… ciekawe 🙂

 83. @guzdra 9 lutego o godz. 22:15
  Urokliwa ta ballada!

 84. Rosjanie mają w ogóle dość dziwaczne poczucie humoru.

  Zespół kubańskich kozaków (to znaczy kozaków z Kubania), który lubię, gościł kiedyś jakiegoś komendanta NATO. Założyli mu na głowę baranią skórę i tak obezwładnionego zaczęli go poszturchiwać, udając, że to taki rosyjski zwyczaj. Radochę mieli na 24 fajerki. Ja to odebrałam raczej jak brutalność podsycaną kompleksami.

  Ja z kolei uśmiałam się po pachy, gdy dyrygent i kierownik tego zespołu rozgadał się na wizji, opowiadając, jak to oni (nie wiem do końca, kogo miał na myśli) jeśli walczyli, to zawsze o dobro i nigdy nie prowadzili niesprawiedliwych wojen. Bardzo się sam rozczulił tą przemową.

  A jeśli chodzi o rosyjską dyplomację – to przy okazji wizyty Angeli Merkel “argumentem” Putina był pies Putina – bo Putin wyniuchał, że Merkel psów się boi. Ona (podobno) potraktowała ten myk jak dziecinadę.

  Jednak różnice metod działania są chyba dość znaczne – między Wschodem a Zachodem.

 85. @guzdra

  W muzeum Bilbao :

  Dario de Regoyos
  Ignacio Zuloaga

 86. Na marginesie

  Sprawa Borella ma jeszcze jedno dno.

  Borell jest Katalończykiem. Dzieki głosom lewicy katalońskiej udało się w Hiszpanii stworzyć rząd Sanchezowi. Wystawienie i przeforsowanie Borella na funkcję szefa unijnej dyplomacji było jednym z elementów umowy między Katalończykami a socjalistami hiszpańskimi w sprawie poparcia dla rządu Sancheza. Umowa jest też gwarancją jego stabilności. Jak również jest jedyną przesłanką do normalizacji miedzy Katalończykami a Madrytem. A mówimy przecież o kluczowym kraju UE.

  I o tym doskonale wiedział Ławrow zamieniajac jego wizytę w farsę.

  Mnie w tym wszystkim brak jednej informacji – jakie miał Borell pełnomocnictwa od KE a w szczególności od von der Leyen. To by bowiem tłumaczyło czemu tej farsie pokornie się poddawał.
  Ciekawi mnie to dlatego, że mimo ataków na Borella ze strony prawicy unijnej w PE, również jej chadeckiej częsci, von der Leyen twardo zapewnia, że Borell ma jej pełne zaufanie.

 87. ls42
  9 lutego o godz. 18:14
  O zagospodarowaniu przestrzennym to chyba można pisać w różnych częściach Europy ,ale nie w RP.
  Mędzyzdroje… Kiedyś bardziej, przynajmniej dla mnie, było urokliwe Sarbinowo albo Dębki czy Biała Góra.

 88. ahasverus
  9 lutego o godz. 21:20
  Kraj Basków. Tam piłem w małej knajpce* w Bilbao/Bilbo znakomite espresso. Na ziemi leżąca 2-3cm warstwa niedopałków
  „petów”.
  *-przed wielu laty poradzono mi ,że jak chcesz się napić dobrej kawy to wybieraj lokale j.w.. Sprawdzone wielokrotnie.

 89. @Na marginesie

  na to „poczucie humoru” czy tez „niuch” Putina nie dal sie nabrac b. prezydent USA
  Barack Obama i bardzo trafnie nakreslil jego portret psychologiczny w swojej autiobiografii „Ziemia obiecana” (wydana u nas w ub. roku).

 90. Bar Norte
  9 lutego o godz. 22:50

  „Ciekawi mnie to dlatego, że mimo ataków na Borella ze strony prawicy unijnej w PE, również jej chadeckiej częsci, von der Leyen twardo zapewnia, że Borell ma jej pełne zaufanie.”

  Ja myślę że celem pani von der Leyen było unaocznić PE obecny stosunek Rosji do Unii…inaczej nie potrafię zrozumieć sensu tej wizyty.

 91. Wygląda na to, że Włochy unikną przyśpieszonych wyborów w warunkach pandemii.
  Na poparcie ponadpartyjnyego rządu Draghiego zdecydowały się niemal wszystkie partie z wyjątkiem postfaszystowskich Fratelli d’Italia, klubowowych kolegów PiS z Parlamentu Europejskiego.

 92. PA2155
  9 lutego o godz. 15:52
  I ta fryzura. Były to czasy , gdzie było chmurno, durno ale i niekiedy b. wesoło.

 93. Katastrofa w komisji 27.01.2021

  W Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych nie ma już żadnego pilota samolotów rejsowych. Nie ma też jej wiceprzewodniczącego, który badaniem wypadków zajmował się ponad 40 lat. Na fotelu przewodniczącego zasiądzie za to dotychczasowy… tłumacz, który samodzielnie nie badał żadnego wypadku. A to wszystko dzięki zmianie prawa lotniczego, którą PiS przeprowadziło, by z komisji pozbyć się ludzi, którzy badali katastrofę w Smoleńsku. Jak wygląda niezależność w wydaniu polityków i jakie mogą być tego konsekwencje przekonali się reporterzy „Czarno na białym” i portalu tvn24.pl Piotr Świerczek i Grzegorz Łakomski.

 94. Piotr II

  Coś było w tej wizycie tajemniczego.
  Borell jest bowiem doświadczonym i kompetentnym politykiem – w tym dyplomatą.

 95. blog Josepa Borrella Fontellesa

  My visit to Moscow and the future of EU-Russia relations
  07/02/2021 – 19:37

  https://eeas.europa.eu/headquarters/headquarters-homepage/92722/my-visit-moscow-and-future-eu-russia-relations_en

 96. zezem
  9 lutego o godz. 23:10

  W tym przypadku nie chodziło tylko o fryzurę i skoczną muzykę. Był to katalizator przemian społecznych w Stanach. Pamiętasz chyba zamieszki rasowe w Detroit, które przebudowały rasową strukturę miasta. Niektóre ślady widać było 50 lat później. Ale, muzyka i uroda panienek, specyficzna dla miejsca, pozostała bez zmian.. 🙂

 97. ozzy
  9 lutego o godz. 23:20
  blog Josepa Borrella Fontellesa

  My visit to Moscow and the future of EU-Russia relations
  07/02/2021 – 19:37

  Mój komentarz
  Ocena rosyjskiej polityki przez Borrella jest stanowcza i jasna – Rosja się odłącza (dryfuje) od Europy.
  TJ

 98. PA2155

  Tamla/ Tamla Motown- Detroit
  lata 60. I 70. to potega byla amerykanskiej muzyki.

 99. ozzy
  9 lutego o godz. 23:20

  „blog Josepa Borrella Fontellesa”

  Dzięki Ozzy,
  wpis na blogu Borrella jednak wyjaśnia mi jaki był cel wizyty…równocześnie obnażył „chamską dyplomację ” Mr Ławrowa.

 100. zezem
  9 lutego o godz. 23:02
  Teraz juz nie ma, bo zakaz palenia w barach. Ale rzeczywiscie jeszcze kilka lat temu mozna bylo sie slizgac na petach. I papierkach po cukrze. Nikomu to nie przeszkadzalo.
  🙁

 101. ozzy
  9 lutego o godz. 23:42Jest wciąż muzeum Motown przy West Grand Boulevard, tam, gdzie kończy sie część Cass Ave.

 102. @tejot
  9 lutego o godz. 23:37
  Mój komentarz
  Ocena rosyjskiej polityki przez Borrella jest stanowcza i jasna – Rosja się odłącza (dryfuje) od Europy.
  ………………………
  Twój komentarz to można o kant dupy potłuc.
  Ty już od dawna „dryfujedz od rozumu”! „Odłączasz” się od realiów!
  Choryś na boreliozę, „co widać, słychać i czuć”.

 103. Wypierd Mamuta to ***a kawał

  na blogu EP czeka go zawał

 104. „Poseł z Solidarnej Polski chce usunięcia niemieckich nazw miejscowości na stacjach PKP. To pomysł posła z Opola Janusza Kowalskiego. Tu jest Polska! 6 lat temu na skutek naciskw PO zamontowano niemieckie nazwy stacji kolejowych w Chrząstowicach i Dębskiej Kuźni w Opolskiem.To niebezpieczny precedens w Polsce – niezgodny z polskim prawem” – napisał o niemieckich nazwach stacji kolejowych poseł Kowalski. Zdaniem wiceministra, w przypadku stacji kolejowych nie można stosować przepisów dających prawo do dwujęzycznych nazw miejscowości, które zamieszkują skupiska mniejszości narodowych, gdyż nazwa stacji nie jest tożsama z nazwą miejscowości”- onet.pl
  Tak wyglądała „piaskownica” PO, w której nazwami stacji kolejowych bawili się politycy i lokalni samorządowcy.
  Niech dworzec Łódź Kaliska politycy PO zamienią na Litzmannstadt. Przecież Adolf wcielił Łódź do III Rzeszy.

 105. Woytek faszysta hula dowoli

  czuje bezkarność, to farma trolli

 106. @ Adaśku 100
  Odnieś sie do adwersarza merytorycznie. Złość urodzie szkodzi.

 107. @adam100
  10 lutego o godz. 1:06
  Nie pierdoł głupot ty mój malutki
  Idź się w zamian napij waść wódki
  No bo nasz rozum za bardzo krótki
  Takie są twego pieprzenia skutki.

 108. woytek
  10 lutego o godz. 1:43
  Odnieś sie do adwersarza merytorycznie

  Heil Hitler! – wystarczy ci merytoryki?

  A tak poza tym, to czyjżesz ty?

  Od Święczkowskiego 🙂

 109. Optymatyk
  10 lutego o godz. 2:40

  Skąd się bierze ta wielka buta?
  Zbynio wypuścił Wypierd
  Mamuta

 110. @ Adaśku
  Czy Ty także kochasz Polskę, tylko inaczej ?

 111. Wprowadzenie znalezione w sieci po wczytaniu do przeglądarki Internet Explorer frazy wykluczenie cyfrowe

  Około 9 milionów Polaków jest wykluczonych cyfrowo, z czego duża część to osoby starsze. Co prawda, polscy seniorzy korzystają z Internetu coraz chętniej, jednak nadal zbyt wielu z nich w celu załatwienia spraw urzędowych udaje się osobiście do placówki, a ich jedynym oknem na świat jest telefon

  guzdrę stać – mimo starczego otępienia – na skonstruowanie sieciowej kwerendy

  wirtualna wizyta w Muzeum Guggenheima

  oraz kwerendy

  wirtualne zwiedzanie San Sebastian

  ale osoby wykluczone cyfrowo także na to stać.

  Chłopcy z Doliny Krzemowej programowo spędzili wiele godzin na upowszechnienie filozofii:
  pozwól się wyręczyć w myśleniu

  ***

  Czuję potrzebę wyjaśnień poprzedzających rozwinięcie tematu.

  Słowo wykluczenie oraz słowo klucznik powinno się rozumieć jako nielogowałny oraz webmaster.

  Specjaliści słowo kwerenda tłumaczą na zapytanie co jest obecnie anachronizmem skupiającym się umierającym już wywodzeniem znaczenia z łaciny lub greki.

  Obecnie komputer bez dostępu do sieci www, to stan maszyny w serwisie naprawczym.

  Każdemu słowu wpisanemu w wyszukiwarkę nadaje się teraz rolę kwerendy.
  Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy co to wyświetli się nam lista najczęściej spotykanych obecnie uzupełnień tej frazy.

  W tych podpowiedziach znajdzie się także uzupełnienie bielan bo komputerów używają masy ludzkie, którym plączą się związki składniowe i pola semantyczne. Na wszelki wypadek Polakom komputer podpowie: bielanka o co zapewne zadbał już minister Przemysław Czarnek mający fijoła na punkcie powtórnej ewangelizacji Polski w wariancie katolickim.

  Żona ma podpowiedź ( po polsku: tip ) bielan skwitowała by krótkim glizda a ja dopowiedział bym mobilny pachołek.

  Jeśli chodzi a nawet biega o chłopców z doliny krzemowej to jest przekłamanie rodem z szowinizmu płciowego. W znanym filmie o ważnych osobach w firmie produkującej komputery za przydomkiem Friend kryla się pani starsza od głównego bohatera filmu i to ona stała się jego szefową w finale filmu.

  Samcze poglądy ludzi spoza komputerologii trzeba uszanować a odważni napisali by:
  dziewczęta i chłopcy z doliny krzemowej.

  Programowo znaczyło niegdyś z założenia, ale ignorantom to się teraz kojarzy z pisaniem programu komputerowego. W wyniku nacisku angielszczyzny to też już przeszłością. Teraz pierwsze kroki stawia się tworząc wstępna i zarazem roboczą nazwę projektu. Skąd inąd słusznie bo do wdrożenia jako stosowana aplikacja upłynie dużo czasu, zakończy się po drugim terminie i kosztować będzie dwa razy więcej.

  Natomiast wirtualny należałoby tłumaczyć jako gdybany, a subtelny unikający kolokwializmów zamieniłby to na na niby.

  Kwestia wirtualności jest stara i francuska.

  Oświecony Jean Le Rond d’Alembert licząc się z kosztami i możliwością katastrofy zaproponował podstawy mechaniki teoretycznej wykładanej nieopodal mojej lokalizacji, którą już rozpoznał Windows 10. Chodzi o wykłady na wydziale Matematyki i spowinowatych nauk Uniwersytetu Warszawskiego zlokalizowanego na ulicy chemika Louis’a Pasteur’a. Oni (matematycy) się dziś głównie zajmują modelowaniem możliwego dalszego przebiegu pandemii – i to interdyscyplinarnie.

  Jean Le Rond pomyślał tak: wyobraźmy sobie co się stanie gdy do ciała ( myślał o nieożywionych ) przyłożymy siłę. Zapewne się ruszy. I te ruchy nazwał wirtualnymi. Ba, nawet nawiązując do obecnej ślizgawicy w Polsce, która nie wyemigrowała, mechanika teoretyczna postuluje siłę tarcia przyłożoną do nieruchomego ciała. Później ten pomysł upowszechnił udawany Polak Julian Tuwim w Lokomotywie której moc sprawczą nie poznają podopieczni Przemysława Czarnka stanowczo twierdzącego, że bóg przybliżony przez Świętego Pawła jest lokomotywą polskich dziejów.

  ***

  Po tym wstępie czas na strzał ze strzelby dotychczas biernie wiszącej na haku dyskretnie walczącym z siłą pola grawitacyjnego nadszedł czas na wylanie na ekran betonowej płyty fundamentowej.

  Co robi bystrzak rozpoczynając zasilanie fizycznego komputera.

  Unika on myśli, że jego żywiłem jest sieć. Nie ma w sprzedaży komputerów niesieciowych. Mój co prawda składa się z dwóch geometrycznie nie połączonych skrzynek. Druga z nich to ruter. Smartfon to mały komputerek, który połknął swój ruter.

  No i doszedłem do ziarna o dużej sile kiełkowania, czyli do sedna.

  Bystrzak się nadyma i zaczyna się komputera bać.

  A dziewczęta z Doliny Krzemowej korzystając z wrodzonej matczynności programowo nauczały chłopców spod zarządu niejawnie kobiecego ( Bil ukrywa stosowany parytet płciowy), że komputer powinien być odporny na nudę, na niedbałość, na rozlaną kawę i na chory honor bystrzaka.

  Wiec bystrzak zamiast matce i ojcu załatwić zdalnie profil pacjenta pieprzy o sztucznej inteligencji gdybanej i podróży gdybanej.

  I bystrzak nie jest zdolny po co guzdra chrzani o nieudanej bezzałogowej kosmicznej bo kodysta pomylił kropkę z przecinkiem.

  A no po to, aby Polską nie rządził paranoik uważający, że komputer jest pazurem Złego.

 112. Napisałem nocą blogowy komentarz, bo brak spacerów naruszył mi rytm snu i czuwania.

  Zamówcie dostawę faworków i pączków i choć karnawał lada chwila się skończy bądźcie gotowi na to, że ekrany wam zapełnią reklamy firm w stanie agonalnym.

  A spikerzy i goście programów gadających głów będą jeszcze szybciej mówić, że przyszłość jest nieznana. Nie ma chwili ciszy, aby zrozumieć choćby to, że podmiot nie zgadza się orzeczeniem, a własnością homo sapiens jest metafora pływająca w talerzu parole i language.

  https://www.youtube.com/watch?v=p8VfmfJeTBc

 113. Borrell chciał w Moskwie z Nawalnym grypsować namaszczająco… Tak sobie myślę prywatnie o namaszczaniu prezydentów w stylu Guido i Cichanouski… jak w katolickiej III Rzeszy… ja mówię, kto jest Żydem…

 114. DLACZEGO POLITYKA NIR DOŁĄCZYŁA JESZCZE DO AKCJI „MEDIA BEZ WYBORU” 🙁 🙁 🙁

 115. Nawet Polsat dołączył, a Polityka śpi. Wstyd!

 116. Nie mieszać Polityki z polityką… Tak sobie myślę prywatnie o dyżurnych aptekach medialnych… bez reklam o odrostach włosów w ciągu 30 sekund…

 117. Hmmmmm……
  Z zasady nie czytam komentarzy dziennikarzy. Wcześniej sądziłem, że pan Ławrow się zestarzał i szaleje.
  Ale przeczytałem to co pan Borrell napisał na swoim blogu. I jestem wstrąśnięty. Pan Borrell (wg jego własnych słów) pojechał do Rosji, żeby powiedzieć Rosjanom, że mają natychmiast wypuścić Nawalnego, opuścić Krym, wycofać się z Syrii itd., bo tak sobie UE życzy. Nie oferował w zamian nic poza „poprawieniem stosunków”.
  Naprawdę liczył na sukces????
  Ja tam jestem prostym inżynierem i pewnie dlatego nie rozumiem takiej „dyplomacji”. Czyżby naprawdę sądził, że w ten sposób coś osiągnie? Jeśli tak, to rzeczywiście powinien podać się do dymisji.
  Najpewniej jednak to co napisał, to jest jakiś bełkot dla gawiedzi i naprawdę pojechał po coś innego. W każdym razie mam nadzieję, że tak jest.
  Poza tym, Europa nie ma dziś żadnych stosunków z Rosją poza handlowymi a i to na skalę wielokrotnie mniejszą niż onegdaj. Nie ma tym samym zbyt dużej siły nacisku. Pieprzenie (za przeproszeniem) o „racji” może się dobrze prezentuje w gazecie, ale ma się nijak do rzeczywistości. Zresztą warto wspomnieć Piłsudskego (chyba), który mawiał, że „racja jest jak dupa, każdy mam własną”.
  Czy naprawdę ktoś uważa, że potraktowanie Rosji jak niegrzecznego urwisa mogło zostać przełknięte bez reakcji?

 118. @ Mohikanin

  Reklama w mediach cyfrowych nie podlega opodatkowaniu – tak jest wedlyg Urzedu Podatkowego w Szwecji.
  A w Polsce? ” Media z wyboru” jak najbardziej sluszna akcja.

 119. Borrell pojechał uwalniać Nawalnego i resztę… choć ma pod nosem Basków traktowanych jak z hiszpańskiego buta… Tak sobie myślę prywatnie o bucie historycznych kolonizatorów…

 120. Hybrydowe wojny… czy sprawa Nawalnego, to jedna z bitew… na rosyjskiej glebie… Tak sobie myślę prywatnie o niepraworządności pod szyldem prawo i sprawiedliwość… dla swoich…

 121. m^2
  10 lutego o godz. 7:54
  Z zasady nie czytam komentarzy dziennikarzy. Wcześniej sądziłem, że pan Ławrow się zestarzał i szaleje.
  Czemu zrobiłeś wyjątek od zasady?

  Ale przeczytałem to co pan Borrell napisał na swoim blogu. I jestem wstrąśnięty. Pan Borrell (wg jego własnych słów) pojechał do Rosji, żeby powiedzieć Rosjanom, że mają natychmiast wypuścić Nawalnego, opuścić Krym, wycofać się z Syrii itd., bo tak sobie UE życzy. Nie oferował w zamian nic poza „poprawieniem stosunków”.
  No tak, te wstrząsy zostawią na tobie trwale ślady. Ja też przeczytałem to co Borrell napisał tylko w oryginale i stwierdzam ze twoje tłumaczenie było rosyjskie.

  Czy naprawdę ktoś uważa, że potraktowanie Rosji jak niegrzecznego urwisa mogło zostać przełknięte bez reakcji?

  Jak można naprawdę tak myśleć o polityce? Ja nie łykam 🙁

 122. Protestujemy, bo władza wypowiedziała wojnę wolnej opinii publicznej

  https://wyborcza.pl/7,75968,26771136,protestujemy-bo-wladza-wypowiedziala-wojne-wolnej-opinii-publicznej.html

  Trolle Swięczkowskiego lawinowo komentują artykuł.
  Podobnie się ma na tym blogu

 123. Terlecki posłuchał rad Czarnka o odchudzaniu… Tak sobie myślę prywatnie… wygląda korzystniej od Dziwisza i Rydzyka… jak na morsa przystało…

 124. andrzejg52 10.02.2021, 05:35
  Prawie całe forum przed szóstą rano, to pisi trole, nagle domagajacy sie dostępu do prawdy.

 125. Iga Świątek w trzeciej rundzie AO! Wygrała z Camilą Giorgi w dwóch setach 6:2, 6:4, grała koncertowo, choć nie na najwyższych obrotach. Brytyjscy komentatorzy byli zachwyceni i … bardzo stronniczy -jawnie kibicowali Idze. 🙂

 126. A z tym Borellem – dlaczego to taki wielki problem, ta jego wizyta w Moskwie? Pojechał sprzedać Ruskim Polskę, czy co?

 127. Uśmiałem się…
  „At times the discussion with my Russian counterpart reached high levels of tension, as I called for Mr. Navalny’s immediate and unconditional release, as well as for a full and impartial investigation into his assassination attempt.
  principled diplomacy 😀 😀 😀
  Pojechał Józio do Moskwy, nawtykał pryncypialnie” niedźwiedziowi, odwiedził miejsce zabójstwa Niemcowa i wrócił dumny i blady 😎

  Pamiętacie wizytę Komisji Weneckiej w Polsce?

 128. Sorry, nie zamknąłem kursywy po „pryncypialnie” 😳

 129. @jobrave

  Czy Borrell potrafi coś sprzedać? I to dyplomatycznie?

 130. Za dużo się dzieje na świecie.

  Po*eb Trump oskarżony, i proces w pełni, a tu cichutko.

  Przezabawne (Jimmy Kimmel)

  https://www.youtube.com/watch?v=UVs2XBikjHI

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS – po trupach Polaków

 131. Jobrave z godziny 9:37
  nie osiągalna w Polsce transmisja z AO ,
  Internetowe podglądanie nie daje emocji a nawet za dużo ( 2 set na przewagi )
  Dziękuje za Info
  Waldemar

 132. Wizyta Borella miała wysondować stanowisko i stosunki z Rosją przed spotkaniem unijnych ministrów spraw zagranicznych i ogłoszenie nowych sankcji wobec Rosji. Co działań Rosji wobec Unii , to stara się ona od lat skłócić UE. Dotychczas czyniła to głównie na poziomie państw narodowych, popierającą wszelkie ruchy nacjonalistyczne w krajach członkowskich. Obecnie, jak wskazuje na to wizyta Borella w Moskwie, stara się bezpośrednio zaatakować i skłócić unijne instytucje, próbując do tego ale użyć te same siły polityczne, co na poziomie narodowym. Niestety w nagonce na Borella znalazło się także kilku politycznych idiotów z innych ugrupowań politycznych. Znając słabość polityczną obecnego przywództwa UE, a przedewszystkim Von der Leyen , trudno nie bez obawy patrzyć na na skuteczność działań Unii.

 133. Z dystansu
  10 lutego o godz. 10:18
  Niestety w nagonce na Borella znalazło się także kilku politycznych idiotów z innych ugrupowań politycznych.

  No niestety.

  „Pożytecznych idiotów” mamy pod dostatkiem, a nawet z nadwyżką.

 134. Optymatyk
  10 lutego o godz. 0:41
  @tejot
  9 lutego o godz. 23:37
  Mój komentarz
  Ocena rosyjskiej polityki przez Borrella jest stanowcza i jasna – Rosja się odłącza (dryfuje) od Europy.
  ………………………
  Twój komentarz to można o kant dupy potłuc.
  Ty już od dawna „dryfujedz od rozumu”! „Odłączasz” się od realiów!
  Choryś na boreliozę, „co widać, słychać i czuć”.

  Mój komentarz
  Optymatyk, co to jest patologiczna czynność mózgu?
  TJ

 135. waldman
  10 lutego o godz. 10:13,
  OK 🙂 cała przyjemność po mojej stronie.
  Ja obejrzałem cały mecz (bezpośrednią transmisję) na brytyjskim „Eurosporcie”. Chciałem na polskim, bo bardzo lubię naszych komentatorów od tenisa, włączyłem, a tam czarno. Rozumiem protest i gorąco go popieram, ale z drugiej strony sporo osób w Polsce zakupiło pakiet z Eurosportem, żeby oglądać Igę, nie spali od godziny piątej rano, bo o tej godzinie miał się rozpocząć mecz, jednak rozpoczął się dopiero o ósmej i okazało się, że czekali na darmo.

 136. @adam100:
  Czemu zrobiłeś wyjątek od zasady? Nie zrobiłem. Przeczytałem w komentarzu p. „ozzy”. Nic nie wiem o tym, by był dziennikarzem.

  Co do pana Borrella – też przeczytałem w oryginale. Nie wiem, czy moje tłumaczenie jest rosyjskie, a nawet nie wiem co to znaczy. Możliwe, że to są trwałe ślady wstrząsu o którym Szanowny Pan napomyka.

  Jak można naprawdę tak myśleć o polityce? Ja nie łykam No cóż. Z czasów, sprzed owego wstrząsu pamiętam, że Arystoteles wspominał, że polityka to sztuka osiągania celów. Jeśli to aktualne, to może Pan zechce mnie uświadomić jakież to cele zostały osiągnięte.
  Zgadzamy się przy tym, że jestem tęgim głąbem, agentem Tuska, albo Putina, itd. w związku z tym argumenty ad personam proponuję sobie odpuścić i przejść do ad rem.

  Tak na marginesie. Uczestniczyłem w życiu w wielu negocjacjach, które określiłbym jako biznesowe. Do głowy by mi przyszło, żeby przyjść do kontrahenta i mu „nawtykać” z nadzieją na poprawę stosunków. Ale to może dlatego, że chciałem coś uzyskać.

 137. GajowyM.
  10 lutego o godz. 9:52

  @jobrave

  Czy Borrell potrafi coś sprzedać? I to dyplomatycznie?
  _________________
  No jakże nie – Polskę właśnie 🙂

 138. tejot
  10 lutego o godz. 10:32
  Optymatyk, co to jest patologiczna czynność mózgu?

  Hihihi,
  On składa te literki składa, najpierw w sylaby a sylaby w słówka. Tylko te paluszki to chyba po Heine-Medina. 🙁

  Po udanej kuracji czeka go świetlana przyszłość wieszcza – poety 😉

 139. m^2
  10 lutego o godz. 10:34
  i przejść do ad rem

  Proszę bardzo: przeczytaj
  adam100
  10 lutego o godz. 10:25

  a tak BTW

  Jest tyle ważniejszych spraw, od których probuje się odwrócić uwagę.

  Protestujemy, bo władza wypowiedziała wojnę wolnej opinii publicznej

  https://wyborcza.pl/7,75968,26771136,protestujemy-bo-wladza-wypowiedziala-wojne-wolnej-opinii-publicznej.html

  Portos10.02.2021, 07:28
  Do wszystkich, którzy buntują sie, ze inne artykuły sa zablokowane: TAK BEDZIE TO WYGLADALO ZA KILKA MIESIECY, KIEDY POLSKA BEDZIE BEZ WOLNYCH MEDIOW!

 140. Być może Borell nie o wszystkim mógł napisać.

 141. Wszyscy piszący na tym blogu powinni wiedzieć czym jest tzw poprawność polityczna i to nie w sensie podawanym w słowniku PWN bo tu wcale nie chodzi o ” używanie języka w dyskursie publicznym, którego deklarowanym celem jest zachowanie szacunku oraz tolerancji wobec członków mniejszości, w szczególności wobec grup dyskryminowanych”
  A chodzi o wymuszanie presją opinii publicznej wspieranie polityki aktualnie będących przy władzy.
  A jaka jest ta poprawność na tzw zachodzie w stosunku do Rosji.
  W skrócie – Putin bandyta trujący i mordujący swych przeciwników politycznych, coraz bardziej nienawidzony w kraju. Dąży do maksymalizacji władzy w swoich rękach. Zdecydowany przeciwnik demokracji. Pod jego władzą Rosja zabrała Ukrainie Krym i zdestabilizowała Ukrainę wojna w Donbasie. Stara się jak tylko może szkodzić gospodarce świata zachodniego. Nawalny to jego przeciwieństwo i bardzo odważny bojownik o demokracje i wolność dla ludzi w Rosji. Należy wspierać jego działalność jak tylko się da.

  Ile jest prawdy w tej poprawności politycznej – odpowiedź taka jak kiedyś w odpowiedziach słynnego radia Erewań.
  Dla nie znających przypominam
  Pytanie do radia „czy to prawda że na placu Czerwonym w Moskwie rozdają samochody?
  Odpowiedź „właściwie prawda , ale nie w Moskwie, a w Leningradzie i nie na placu Czerwonym , a Lenina i nie samochody , a rowery i nie rozdają , a kradną”

 142. Borrella wizyta w Moskwie była standardowo dyplomatyczna, poruszane tematy były formułowane w języku dyplomatycznym. Wizyta była sondażowa, a Borrell reprezentował Unię.

  Nowością jest jest duża przejrzystość wizyty Borrella, który na swoim blogu dyplomatycznie, ale w szczegółach ją opisał, przedstawił stanowisko stron, co się nie zdarzało dotychczas.
  Wizyta pokazała jedno – Rosja zademonstrowała po raz kolejny zasadnicze elementy swojej strategii, traktowania stosunków międzynarodowych.
  Z poszczególnymi państwami – tak, jeśli tu się stawią, z UE – nie, bo UE nie jest państwem.
  TJ

 143. Czy w mediach znajdujemy prawdę… czy tylko przybliżenie… Tak sobie myślę prywatnie… w kraju katolickim tylko pismo święte prawdę powie… Ile mediów tyle prawd… dlatego mamy co mamy… Kiedyś ludziom starczało co w gazecie stało… a teraz komu wierzyć… czy zachowanie rewolucyjnej czujności wystarczy…

 144. @adam100
  Rozumiem, że na prośbę o argument ad rem uznał mnie Pan za pożytecznego idiotę. To rzeczywiście bardzo na temat. Jestem pod wrażeniem. Doprawdy, dyskusja z Panem była aż gęsta od argumentów.
  Dziękuję.

  PS. Nie uważam, żeby sprawa wizyty pana Borrella w Moskwie była jakaś szczególnie ważna. Ale mnie zainteresowała. Łajdactwa rządów, w szczególności naszego, już mi się opatrzyły. Tym bardziej, że jedynym pomysłem na przeciwdziałanie im jest co najwyżej narzekanie, albo obrzucanie obelgami interlokutorów, ewentualnie szczucie. To „nie moja bajka”. Jak będą mądrzejsze pomysły – przyłączę się. Do pomysłów. Nie do „przywódców”. Mnie w tłumie jest duszno.

 145. Putin widzi, że Erdogan i Orban robią swoje… czyli nie oddają płaszcza… Tak sobie myślę prywatnie… futro niedżwiedzia cenniejsze…

 146. jobrave
  10 lutego o godz. 11:05
  Jeżeli ktoś sądzi, że Borell działał politycznie bez uzgodnieni z wiodącymi politykami UNI to chyba kompletnie nie zna się na polityce. Niestety ta katastrofa polityczna pokazuje jakich mamy obecnie polityków którzy dominują w UNI. Ubzdurali sobie, że Rosja jest dla nich najwiekszym zagrożeniem , a USA największym sprzymierzeńcem i szkodzą interesowi wszystkich krajów w Europie i wzmacniają USA. A przecież UNI’a powstała głównie z powodu dominacji Ameryki w świecie i ciągłej marginalizacji państw Europy . Rosja też miała tu swoja role bowiem każde państwo europejskie było od niej słabsze.

 147. jobrave
  10 lutego o godz. 11:05
  Na dodatek w polityce poruszają się jak słynny słoń w składzie porcelany.
  Nie można traktować przeciwnika politycznego jak skrajnego idioty!!!

 148. Tzw. cywilizowany zachód mnoży przeciwko Rosji pożytecznych idiotów rodzaju Nawalnego… Tak sobie myślę prywatnie o wysypie kolejnych po wizycie Borrella… na obradach organów Unii i ONZ… będą przemawiali Kaczyńskim… a nawet w duchu Drang nach Osten…!

 149. Putinowi robią taką opinię, że Borrella powinien się cieszyć z powrotu cało z Kremla… Bierut nie miał tyle szczęścia… Tak sobie myślę prywatnie o sile mediów… dzięki bogu dzisiaj przerwa w ujadaniu… na zlecenie…

 150. m^2
  10 lutego o godz. 11:11
  Mnie w tłumie jest duszno.

  Mnie też.

  Zdaje Pan sobie chyba sprawę z tego, że temat i argumenty, które Pan forsuje, są jak woda na młyn dla Putina, Lawrowa & Co.
  I nie przeszkadza to Panu, bo prawda jest święta. Uważa Pan zapewne, że inny polityk, prowadząc negocjacje w sposób inteligenty, tz. oferując cos za cos, komplementując gospodarza (ale umiejętnie), dając widoki na większe zrozumienie argumentów np. aneksji Krymu, wróciłby do Brukseli pełny uznania a tak jak wyszło klapa.
  Proszę się nie martwic, zastępczych tematów jest dużo, znalazłby się inny.

  Tymczasem faszyści PiS chcą zakneblować wolną prasę.

  Tu widze skandal, że Bruksela daje pieniądze dla tych bandziorów.
  Tu nie sprawdzają się demokratyczne instytucje.
  Tu należy krytykować UE.

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 151. Jest już po szóstej rano ,więc pisze bez etykiety (Czesi mówią nalepki) ” ruskiego trolla”. Ustalił to któryś z komentatorów precyzyjnie. Nie będę przewijal w tył by dowiedziec się który.Najepiej działa u mnie przewijanie w przód, z pomijaniem.
  „Nalepka” jest określeniem jednoznacznym,zwartym bez pretensji do jakiejś etykiety.Oni maja swoje fobie,ale w gruncie rzeczy,żyją w jednolitej kulturze Rakousko-Uherska,podkreślając jednak,że są narodem plebejskim z wyczuleniem na socjal.
  My nie mamy jednolitej kultury.Kapitan Mamert Stankiewicz ,wzorcowy patriota,nauczając kadetów morskich w pierwszej Niepodległej i jeszcze Nieumęczonej mawiał: „pierwoju czast wzjali Prusy,druguju Awstrijcy a
  trietju My”.Dlatego jedność jest nieosiągalna,kantonizacji migracje stalinowskie i KK stoi na przeszkodzie a do władzy dorywają sie różne czasti.Aktualnie Łomżyńskie.
  Dziwna noc i dziwny poranek.W nocy przyszedł do mnie dawno niewidziany kolega.Usiedliśmy przy stoliku okolicznościowym,jeszcze z Emilii,wyciągnąłem ale on powiedział „od pięćdziesięciu lat nie piję” .A wyglądał tak młodo…
  Rankiem czarno na portalach chociaż POLITYKA się znalazła.Wystarczyło przewinąć Naczelnego i dorwałem się do bloga.Dzięki.
  Teraz już mogę przejść do treści blogowej, sensu stricto,Pilch spolszczał był na „w sensie ścisłym”. Wolał bym by to On przyszedł w nocy ale nie przyszedł.

  Sąsiedzi są wkurzeni w sensie ścisłym bowiem nie mogą osądzić czy pan B ośmieszył pana G,czy odwrotnie,bowiem wiedzą,że wszystkim rządzi pan K.
  W dodatku sądzą,że odebranie możliwości ogladania Alpine Skiing Championship i tak opóźnionego już o dwa dni, to poruta.Czy jakoś tak..

 152. W tym jedynym przypadku popieram rząd !!!!!
  Należy opodatkować wszystkich szyderczo zwane wolnymi mediami. Wszystkie stanowią zalew kłamstwa, manipulacji, ogłupiania, propagandy i haitu. Prowadzą do zniszczenia osobowości człowieka i jego uzależnienia od władzy oligarchów. Polecam książkę pani Zuboff pt ” Wiek kapitalizmu inwigilacji”

 153. Europa. Kura z odciętą głową. https://www.unz.com/tsaker/the-headless-chicken-and-the-bear/
  „The EU has a major problem: it is run by a comprador class which is entirely dependent on the United States. Okay, that by itself is not the problem I am referring to. The problem I am referring to is one we could call the problem of the decapitated chicken: a decapitated chicken can run without a head, but it sure does not know where it is running or why. This happens to all comprador classes when their beloved masters suddenly vanish. This is exactly what happened to the European ruling classes when Trump came to the White House: they “lost their head” and they began running all over the place, obviously achieving nothing.

 154. m^2
  10 lutego o godz. 7:54
  Ja tez jestem inżynierem i też nauczono mnie racjonalnego myślenia które, jak niejednokrotnie sprawdzałem w praktyce działa.
  Nie da się osiągnąć celu metodą zgódź się na wszystkie moje sugestie , a ja w zamian nic ci nie dam.

 155. maciek.g
  Trudno się z tobą nie zgodzić, że Putin ma absolutną władzę polityczną w Rosji, podobnie jak to, że wykorzystał swoją przewagę militarną nad Ukraina aby odebrać jej Krym i , że dalej destabilizuje ten kraj popierając militarnie separatystów w Donbasie. Faktem jest także, że ściga i morduje swoich przeciwników politycznych i tych których uważa za zdrajców na całym świecie. Faktem jest także , że rosyjscy żołnierze zestrzelili cywilny samolot lecący z Holandii nad Donbasem.
  Putin popiera i finansuje także siły separatystyczne i nacjonalistyczne w całej UE, dążąc do jej osłabienia, a w najlepszym dla niego przypadku, do rozbicia UE.
  Putin napewno nie jest przyjacielem, a nawet partnerem UE, to nieznaczny ale, że z Rosji należy zerwać wszelkie stosunki dyplomatyczne i nie dążyć do poprawy wzajemnych stosunków, mimo tego, że z obecnym władcą Rosji wydaje się to prawie niemożliwe, co po raz kolejny pokazała wizyta Borella w Moskwie. Zupełny brak jakichkolwiek stosunków, w tym dyplomatycznych z Rosją spowodowałby tylko, ze w ogóle nie wiedzielibyśmy co dzieje się w tym kraju i może przybliżyłby tylko inne formy konfrontacji , jak te obecne. Wysiłki dyplomatyczne UE i wykazywanie dobrej woli nic nie kosztuje i nie warto tutaj unosić się honorem, a Rosji pozostawia możliwości wyjścia z twarzą z obecnej polityki, co dla samodzierżawnych władców leży w żywotnym interesie.

 156. Czy blogowicze zauważyli, że Nawalny w swej karierze politycznej praktycznie nie udzielał wywiadów dziennikarzom?
  Wywiad dla polskich dziennikarzy był wyjątkiem.
  Dla mnie wyjaśnienie jest trywialne – po prostu jego sponsorzy mu zabronili ,
  ( nie mógł się powstrzymać by nie ujawnić co na prawdę myśli).
  W polskim wywiadzie palną nie dyplomatycznie Rosja powinna dominować w Europie i dodał, że jego Rosja będzie dla Polski dobra.
  Głupiej politycznie przecież już nie można. Co na to powiedzą Niemcy, Anglia czy Francja?
  A Polska już miała już za władcę „dobrego cara”
  Czy zamiana Putina na Nawalnego po tym wywiadzie nie kojarzy się z zamianą siekierki na kijek?

 157. Skuteczność Putina doprowadza rusofobów do wściekłości… na tle ich własnego nieudacznictwa życiowego… Tak sobie myślę prywatnie… wystarczy wystartować w wyborach na prezydenta Rosji… i cała piaskownica wasza… jołki pałki… Katolicy na blogu nie pomawiajcie… to grzech…

 158. @abchaz
  10 lutego o godz. 12:02
  Kapitan Mamert Stankiewicz ,wzorcowy patriota,nauczając kadetów morskich w pierwszej Niepodległej i jeszcze Nieumęczonej mawiał: „pierwoju czast wzjali Prusy,druguju Awstrijcy a
  trietju My”

  Kapitan Mamert Stankiewicz mówił świetnie i bardzo poprawnie po polsku i to nie są jego słowa.

 159. Z dystansu
  10 lutego o godz. 12:29
  Czy ty aby śledzisz fakty? Czy Putin wywołał kryzys na Ukrainie? czy Krym był Ukrainski (to że Chruszczow Ukrainiec podarował go nie znaczy że Krym to Ukraina)? Czy wojnę w Donbasie zainicjował Putin? Czy udowodniono, że samolot zestrzelili Rosjanie?( Śledczy holenderscy nie odpowiedzieli po co Rosjanie mieli by strącać cywilny samolot z 300 ludźmi)
  Każdy może tak napisać „Putin popiera i finansuje także siły separatystyczne i nacjonalistyczne w całej UE, dążąc do jej osłabienia, a w najlepszym dla niego przypadku, do rozbicia UE.” ale by być wiarygodnym trzeba podać fakty. Faktem jest że USA i UNIA finansuje Kijów.
  Napisałeś tyle nieprawd, że cały twój wywód po prostu jest nic nie warty.

 160. Unia Europejska jest jeszcze wciąż związkiem suwerennych krajów, którego naczelnym zadaniem jest, poprzez coraz głębszą współpracę, wzmocnienie pozycji międzynarodowej naszego regionu, pozycji która poszczególne kraje tego regionu nie są w stanie same uzyskać. Unia nie powstała przeciwko komuś, ale jest dobrowolnym związkiem krajów, który doszły wspólnie do wnioski, że razem mogą lepiej reprezentować i przeprowadzić na pokojowej drodze, na arenie międzynarodowej, swoje interesy.

 161. Symetryczny pracowicie linkuje poradziecką propagandę i objaśnia po swojemu poradziecką politykę Putina oraz wyrażą głęboką tęsknotę za oboma.
  TJ

 162. Ewa-Joanna
  10 lutego o godz. 12:47

  Cytuję za książką Olgierda Borhardta „Znaczy Kapitan”.

 163. Putinowi przypisują na blogu niemal boskość… za wszystkim stoi… a Watykan milczy jak KK w czasie okupacji… Tak sobie myślę prywatnie… to Putin daje i odbiera…

 164. Tu akurat google jest niezły ale to tak nie załatwia sprawy . Cos jakby atomowa piaskownica albo patologia kwantowa . Z tych kwantów elity się nie zrobi .
  Cos tam cos tam ale po co .. nie wiedza.

  https://www.msn.com/en-ca/news/technology/physicists-discover-a-strange-new-form-of-magnetism-within-magnetic-graphene/ar-BB1dxmPO?ocid=msedgdhp

 165. maciek.g
  10 lutego o godz. 12:51
  Z dystansu
  10 lutego o godz. 12:29
  Czy ty aby śledzisz fakty? Czy Putin wywołał kryzys na Ukrainie? czy Krym był Ukrainski (to że Chruszczow Ukrainiec podarował go nie znaczy że Krym to Ukraina)? Czy wojnę w Donbasie zainicjował Putin? Czy udowodniono, że samolot zestrzelili Rosjanie?( Śledczy holenderscy nie odpowiedzieli po co Rosjanie mieli by strącać cywilny samolot z 300 ludźmi)

  Mój komentarz
  Pytania typowe dla poradzieckiej propagandy „urabiającej”, bowiem zawioerają w sobie gotowe odpowiedzi – nie, nie, nie.
  TJ

 166. tejot
  10 lutego o godz. 11:09

  „Nowością jest jest duża przejrzystość wizyty Borrella, który na swoim blogu dyplomatycznie, ale w szczegółach ją opisał, przedstawił stanowisko stron, co się nie zdarzało dotychczas.”
  Jeżeli to było Dyplomatyczne , to widocznie ja inaczej rozumiem dyplomację wg mnie dyplomacja to «umiejętność zachowania się w trudnej sytuacji tak, aby nikogo nie urazić i osiągnąć zamierzony cel»
  Jaki cel osiągnąl Borell?

 167. @maciek.g

  Pisać dyplomatycznie znaczy dziś po polsku „bez użycia słów powszechnie uważanych za nieprzyzwoite”.
  Zachować się dyplomatycznie = nie wystawić d… do pocałowania, nie kopnąć interlokutora w d… ani nawet w goleń 😎

 168. maciek.g
  Oczywiście , że można wszystkiemu przeczyć i twierdzić, że jedynie Putin prawdę ci powie i nie mam zamiaru tracić zbyt wiele czasu na to, co już dawno udowodniły niezależne źródła, np. że to Rosjanie zestrzelili samolot nad Ukrainą i to nie dlatego, że było to w ich interesie, tylko prawdopodobnie z partactwa.
  Krym był częścią suwerennego kraju jakim jest Ukraina. Twoja argumentacja, że był rosyjski i dlatego słusznie został przejęty wprzez Rosję, przypomina argumentację Hitlera kiedy odbierał równie młodziutkiej Czechosłowacji zamieszkany przez Niemców Sudetenland.
  Trochę lepsza znajomość prasy międzynarodowej pozwoliłaby lepiej zapoznać się z zażyłością jaka łączy nacjonalistów np. W Niemczech , Italii, albo Francji z Moskwą.
  Ty oczywiście nie musisz, albo nie możesz z twojej pozycji temu wszystkiemu wierzyć, ale to już twój problem.
  Na koniec jeszcze raz ; Rosja Putina nie jest naszym partnerem, w najlepszym przypadku jest naszym rywalem i konkurentem, jeśli nie bezpośrednim przeciwnikiem i w tej świadomości należy kształtować politykę z nią.

 169. A mówić parlamentarnie pod krzyżem… to tylko Kaczyński i jego giermkowie potrafią… Tak sobie myślę prywatnie o Cezarach nad Wisłą…

 170. @abchaz
  10 lutego o godz. 12:52
  Jak cytujesz to cytuj dokładnie.
  Wszystkie zapamiętane przez nas obchody trzeciomajowe rozpoczynały się od przemówień, wygłaszanych niekiedy przez ludzi, którzy byli wychowani i wykształceni w obcych szkołach, w trzech rozmaitych zaborach. Niektóre z nich przeszły jako tematy do wesołych opowiadań i anegdot. Cytowany był na przykład taki fragment przemówienia: „Otczizna nasz została podzielona na trzy czensti. Jedną wzięli Germańcy, drugą – Awstryjcy, a trzecią – my.” Fragment innego brzmiał: „Powstała otczizna nasza , Polska, która podzielona była na trzy nierówne połowy a tereny jej zachwycone wojną.” […] Nasz kapitan oraz starszy oficer „Lwowa” otrzymali podobne wykształcenie. Kapitan mówił po polsku poprawnie.
  Starczy? 🙂

 171. maciek.g
  Jaki cel imputujesz Borellowi w Moskwie ?
  Ja uważam, ze celem jego wizyty było wysondowanie pozycji Moskwy i ten cel jego wizyta spełniła z nawiązką.

 172. @Ewa-Joanna

  Właśnie miałem wstawić to samo.
  @abchaz cytuje wspomnienia Borchardta (str. 16), a nie słowa Stankiewicza.

 173. Wystarczy znać status Krymu, aby znależć odpowiedż… czyj Krym jest… ale katolik… z dystansu woli pomawiać w stylu … Żydzi ukrzyżowali Jezusa… bo tak mówili na religii… Tak sobie myślę prywatnie… wielość religii dowodzi wielu prawd… a powinna być jedna…

 174. Duda chce żywić chińskich komunistów… ale swoim na miejscu odmawia miski ryżu w ramach dekomunizacji… Tak sobie myślę prywatnie… cudze lepsze… żony…

 175. Borrellowi do sztambucha

  W dyplomacji ultimatum to stanowcze żądanie, po którym przechodzi się do ustępstw.
  (Ambrose Bierce)

  Dyplomacja to umiejętność powtarzania „dobry piesek”, dopóki nie znajdzie się odpowiednio grubego kija.
  (Tom Clancy)

  Dyplomata to człowiek, który dwukrotnie się zastanowi, zanim nic nie powie.
  (Winston Churchill)

  Dyplomacja to sztuka powiedzenia komuś by poszedł diabła, w taki sposób, że poczuje narastające podniecenie na myśl o zbliżającej się wyprawie.
  (przypisywane Churchillowi)

 176. Z dystansu
  10 lutego o godz. 13:13
  Jak ciebie czytam, to kupujesz to, co politycy plotą i tobie do twego światopoglądu pasuje. Nie szukasz prawdziwych faktów (bo po co) , ani logiki w wydarzeniach.
  Kto wywołał pucz na Ukrainie – Przecież nie Putin, który miał dobre stosunki z Janukowyczem. Po co był ten Pucz , ano po to by osłabić Rosję , wyrwać z jego orbity wpływów Ukrainę i otoczyć bazami NATO Rosję.
  Putin miał współpracować z tym?
  Jak każdy rozsądny polityk podjął możliwe i skuteczne przeciwdziałanie by jak najmniej stracić. Wykorzystał niechęć większości na Krymie do władzy w Kijowie i zrobił referendum i go przejął uniemożliwiając otoczenie Rosji bazami. Następnie wykorzystał głupotę Kijowa chcącego spacyfikować Donbas i do wspomógł bronią i dowództwem nie tylko uniemożliwiając pacyfikację , ale wikłając nowe wadze w niekończącą się wojnę bardzo kosztowną dla sponsorów Kijowa.
  Czyli jest odwrotnie niż sugerujesz agresorem nie była Rosja , ona broniła się. Teraz ten Nawalony to próba destabilizacji Rosji , ale tu już nie idzie nawet tak jak na Ukrainie , bo tam Janukowicz nie miał poparcia , a tu Putin ma ogromne (wbrew temu co piszą niechętni Putinowi dziennikarze). Już widać że z tego planu g.. wyszło , ale się brnie (to typowe dla polityków)

 177. Ewa-Joanna
  10 lutego o godz. 13:15

  Dziękuję. Książki nie oddali.. Cytowałem z pamięci a wiadomo..
  Może by i wystarczyło gdybym znów książkę dostał.
  Musisz wybaczyć a wlasciwie wybacz jesli zechcesz.
  Ukłony

 178. Napoleon o dyplomatach:

  Jedyne czego oczekuje od dyplomaty to, żeby się nie posrał przy wręczaniu listów uwierzytelniających.
  I tego tez nie mogę się doprosić. (apropos przypadku w Madrycie)

  Putin rządzi Rosja
  UE nie ma polityki zagranicznej (godnej nazwy)

  Nic nieznaczący ktośtam spotkał się z innym nic nie znaczącym kogośtam i nic z tego nie wyszło. Ło Jezu….

  Na każdym niezależnym portalu wyświetlana jest dzisiaj czarna strona.> To jest q*** wiadomość dnia, ale Państwo Pożyteczni preferują bzdety, dobre na sezon ogórkowy.

  Wolnoć Tomku… to się nazywa demokracja 🙂

 179. maciek.g
  10 lutego o godz. 13:56
  Nie czytasz międzynarodowej prasy w dodatku niezależnej ,która wiele już udowodniła . Najwyższy czas aby to nadrobić!

 180. Wypierd Mamuta w szeregach trolli
  na blogu EP ciężko ******

 181. maciek.g
  Masz tylko wtedy rację jeśli przyjąć za Rosją, że Ukraina nie jest suwerennym krajem i że czy tego chce czy nie chce należy do jakiejś wyimaginowanej na Kremlu rosyjskiej strefy wpływu.
  To co stało się na Ukrainie jest najlepszym przykładem na to jak Rosja rozumie partnerskie stosunki i co dzieje się z krajami, które w tych stosunkach chcą zdobyć nieco niezależności.
  Dla mnie to co Rosja zrobiła z Ukrainą jest największą klęską hegemonistycznej polityki Putina. Ruś Kijowska jest kolebką rosyjskiej państwowości. Nie ma regionu który miałby oprócz wspólnej historii, także poprzez tradycję i kulturę równie bliskie związki z Moskwą, jak Ukraina. I to te państwo, które niewątpliwie należy do rosyjskiego kręgu kulturowego, Putin przez swoją bezmyślną hegemonistyczną, niezdolną do partnerskich stosunków politykę, uczynił wroga Rosji.
  I to ma być sukces ?

 182. maciek.g
  Nie ma jakichś „prawdziwych faktów” na które Kreml ma monopol.
  Istnieją tylko fakty i te są powszechnie znane, może oprócz Rosji, gdzie obowiązują te „prawdziwe fakty”.

 183. @abchaz
  10 lutego o godz. 14:16
  Znam ten ból kiedy książki nie oddają to wybaczam. 🙂

 184. @GajowyM.
  10 lutego o godz. 13:19
  Wiedziałam! To ciesze się, ze udało mi się przed tobą. 🙂

 185. zezem
  10 lutego o godz. 14:26
  Podaj tę prasę , bo ja nie tylko z krajowej czerpie informacje.
  Kiedyś wierzyłam w to co mówili w radiu wolna Europa, która zaczynała nadawanie
  „Podajemy wiadomo,sci dobre czy złe , ale zawsze prawdziwe”
  Obecnie moja wiara w prawdziwość mediów na zachodzie znacznie podupadła. Nie jest to co prawda poziom mediów Polskich , ale też prawdę trzeba pracowicie wyłuskiwać , bo i tam pisze się pod ta polityczną poprawność i też wielu dziennikarzy nagina sprawy pod swe poglądy polityczne.

 186. Rosja na Krymie i w Donbasie broni się przed Ukraińską potęgą, a pośrednio przed otoczeniem (?) bazami.
  Ukraina, to była potęga rozciągająca się na cztery strony świta – od Krymu do Donbasu.

  Putin musiał się bronić, nie miał czasu. Zajął, lub wziął sobie połacie Ukrainy.

  Pałac stał i stoi, bawcie się dziewczyny. Ja mam ważną naradę, gdy skończę, wsiądę w złoty powóz i do was przyjadę.
  TJ

 187. Tu o dyplomacji gazowej, albo co Niemcy oferowali Trumpowi w zamian za odpuszczenie sankcji w sprawie NS2
  https://www.dw.com/en/germany-offered-us-dirty-deal-to-drop-nord-stream-2-sanctions/a-56517249

 188. Pytania typowe dla poradzieckiej propagandy „urabiającej”, bowiem zawierają w sobie gotowe odpowiedzi – nie, nie, nie. .

  Tejocie, nie możesz osądzać tak surowo „poradzieckiego” towarzystwa. Weź pod uwagę ogrom poniesionych strat, które z godnością przyjęli oraz wspaniałomyślnie zaaprobowali nowy ład (a przecież nie musieli). Jest też element ogromu krzywd wyrządzonych Polsce przez Zachód (szczególnie przez USA) – a tego się łatwo nie zapomina.

  Ilościowo, nasi „poradzieccy” wyglądają imponująco – blisko 90% wpisów na blogach Polityki generują właśnie oni. Ciekaw jestem, jak wg. twojej oceny wygląda ta statystyka pośród szeregowych Polaków, w podobnej grupie wiekowej 70 plus?

 189. tejot
  10 lutego o godz. 16:06
  Zamiast się wygłupiać oceń trzeźwo z kim Rosja musi się zmagać , bo z pewnością nie z Ukrainą. Gdyby Ukrainy nie wsparła Ameryka i UNIA, Putinowska Rosja wojskowo podbiła by ich w tydzień. Zobacz jak ta „potęga” nie radzi sobie z malutkim Donbasem. Powiesz tak bo wspiera separatystów Rosja. Fakt wspiera ale nie swym wojskiem , a jedynie dając broń i wsparcie dowódcze. Na Ukrainie jest praktycznie kilku rządzących i każdy ma swą armię. A gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść. Cele oligarchów nie są wspólne i to jest ten ból głowy amerykanów i Europy.

 190. Z dystansu
  10 lutego o godz. 14:35
  Czy ja ci podawałem fakty kremlowskie?
  A czy to nie Albright się nie wygadała na temat puczu na Ukrainie? Ona tez pewnie jest agentka Putina

 191. maciek.g

  Maciek.g do tejota – „oceń trzeźwo z kim Rosja musi się zmagać ”

  Maćku.g, a nie przyszło ci do głowy, że Rosja to się zmaga sama z sobą?

  Rozumiem,że to geopolityczne przestawianie pionów na globalnej szachownicy bardziej ci pasuje no ale może warto by było się zastanowić nad wewnętrznymi problemami Rosji – oczywiście pisząc Rosja mam na myśli społeczeństwo rosyjskie.

 192. Czym społeczeństwo rosyjskie różni się od katolików nad Wisłą skoro mają wspólnego boga… Tak sobie myślę prywatnie… jaki bóg tacy wierni… wszak wszyscy jesteśmy… jak w piosence disco…

 193. Nord Stream 2 za pieniądze dla Ukrainy… Tak sobie myślę prywatnie… a nie można było od razu zamiast owijać w solidarność energetyczną… zwykły haracz… zamiast wybijania szyb na Kremlu…

 194. @maciek.g

  A czy to nie Albright się nie wygadała na temat puczu na Ukrainie?

  A nie Victoria Nuland?

  Albright publicznie domagała się tylko wysłania na Ukrainę ciężkiej broni przeciwpancernej.

 195. Życiem ludzi, jak niejednokrotnie mogliśmy się przekonać, rządzi przypadek. Mgła pod Smoleńskiem zaznaczyła boleśnie swoją obecność dla pasażerów samolotu Tu-154 i był to oczywisty przypadek, że wybrano tę, a nie inną godzinę lotu. Dzisiaj mija kolejna miesięcznica tego nieszczęśliwego zdarzenia.

  Tygodnik POLITYKA otworzył się na stronie 40-tej. Duży tytuł Tony z Norymbergi a pod nim zdjęcie sekretarza stanu USA Antony Blinkena. Na stronie 42-giej fotografia dynastii Blinkenów. Artykuł Łukasza Wójcika jest wystarczająco ciekawy aby nie streszczać. Tutejsi komentatorzy z pewnością zechcą napisać parę słów na temat. Pierwszy był @Symetryczny, ale może to też tylko przypadek

 196. maciek.g
  10 lutego o godz. 15:55
  Nie zrozumieliśmy się.
  Mediów niezależnych zwłaszcza tych głównych na rynku nie ma.
  Musiałbym dobrze szukać, ale bodaj na YT pracownik/dziennikarz jednej z większych stacji radiowej (i TV) opowiadał (parę lat temu) szerszej publiczności „jak to leci”.
  Przypadek nieodosobniony.

 197. zezem
  10 lutego o godz. 17:14
  Zastanawiam się, czym będą zajmować się media amerykańskie po Trumpie.. Na razie CNN i MSNBC dmuchają Joe B., ale najważniejsze są afery i skandale, bo to ludzie lubią najbardziej oglądać i wtedy puszcza się im reklamy…

 198. List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych

  Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

  Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

  Wprowadzenie go będzie oznaczać:

  1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,

  2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,

  3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,

  4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

  Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

  Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

  Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

 199. To nie żadne wygłupy typu Trybunał Stanu.

  To kryminalne dochodzenie przeciwko Trumpowi

  https://www.youtube.com/watch?v=pKNw1F3O7F0

 200. zezem
  9 lutego o godz. 22:54
  Od Międzyzdrojów na wschód wszystko ładne. Świnoujście to już kurort typowo miejski i tam wieżowce byłyby w sam raz.
  Z budownictwem w Polsce jest nietypowo. Raz po raz, ni stąd ni owąd, pojawiają się obiekty ni przypiął ni przyłatał. Co gorsze dotyczy to wielu miast, zbyt wielu. We Wrocławiu też wystrzelił taki za przeproszeniem kutas

 201. maciek.g
  „Źdźbło w oku bliźniego …”
  Podobno, jesli tobie wierzyć, to powtarzam bezrefleksyjnie zachodnią propagandę, a ja nie mogę się nadziwić, jak ktoś korzystający z życia w kraju należącym do zachodnich sojuszów i mający w kościach sowiecką dominację w Polsce, może tak bezkrytycznie propagować na blogu tezy rosyjskiej propagandy i brać stronę Rosji ?
  Spójrz jak to wygląda w Europie, jakie stosunki polityczne panują między członkami Unii i to bezwględnie na ich wielkość, a jak to wygląda w rosyjskiej, samo dzierżawnej „strefie wpływów”. Czy nie sądzisz, że Rosja stosuje wobec krajów, które według jej opinii należą do jej strefy wpływów te same metody, co we własnym kraju. Jestem przekonany, że jak długo Rosja bedzie tkwiła w swoim despotyzmie, tak długo nie bedzie jej możliwym nawiązanie partnerskich stosunków z innymi krajami w „swojej strefie wpływów” i bedzie starała się sobie je podporządkować i często z podobnym sukcesem jak to było w przypadku Ukrainy.
  Jeszcze raz, to co Putin sprzedaje wam jako sukces w polityce z Ukrainą, jest niczym innym jak dowodem ubóstwa środków politycznych Rosji i tragedią w stosunkach obu krajów, które w całej ich historii nigdy nie były tak złe.
  Obarczanie za to jednostronnie jedynie jednej strony, albo Albright to nawet nie jest pół prawdy, podobnie jak obciążanie Zachodu za obecne demonstracje w Rosji, których bezpośrednia przyczyna jest wprawdzie skazanie Nawalnego, ale które swoją przyczynę mają głębiej, w pogarszających się warunkach życia i wszech obecnej korupcji.
  I pomyśleć, że PiS pełną parą, po kolejnych wygranych wyborach dąży do wprowadzenia podobnego systemu rządów, bez niezawisłych sądów i niezależnej prasy.

 202. pp. maciek.g, Bar Norte, tejot:
  Może znów czegoś nie rozumiem, ale po co zajmować się Rosją? Mają swoje problemy, to niech się nimi martwią. Czy nie śmieszą Was dywagacje, że jak to, czy tamto, to Putin będzie się cieszył, albo smucił? Albo – w czym nasze media celują od lewa do prawa – szczucie typu, że jak kupa leży na trwaniku, to na pewno to wina psa Putina 🙂

  Pewnikiem jestem naiwny, ale w moim przekonaniu należy zdefiniować własne interesy i postępować tak by je w miarę możliwości realizować bez wnikania, czy to się podoba komukolwiek. Ale też przygotować się na to, że jak coś zrobimy, to będzie na to reakcja. Oczywiście można dyskutować jaka. Jak w szachach – ja pionem na E6, a przeciwnik co zrobi?

  Nie jest tajemnicą, że pani Nuland chwaliła się wywołaniem przewrotu na Ukrainie. W związku z tym nie powinna nikogo dziwić reakcja. To, że Rosjanie są ****** to może i fakt, ale co to zmienia? Jak spotkacie na ulicy jakiegoś obleśnego żula i go zaatakujecie (albo tak uzna) to należy oczekiwać, że odda w taki, czy inny sposób. Nie wierzycie? Spróbujcie 🙂

 203. Smoleńsk… to nie jest przypadek… skoro to bóg daje i zabiera… jak mawia proboszcz… Tak sobie myślę prywatnie… mówienie o niezależnych mediach jest na poziomie głoszenia pokojowości religii…

 204. GajowyM.
  10 lutego o godz. 16:49
  Masz rację pomyliłem panie polityczki

 205. Panią Nuland wyciągnięto z politycznego lamusa i została ostatnio nominowana jako Under Secretary of State for Political Affairs.

 206. maciek.g
  10 lutego o godz. 16:20
  tejot
  10 lutego o godz. 16:06
  Zamiast się wygłupiać oceń trzeźwo z kim Rosja musi się zmagać , bo z pewnością nie z Ukrainą. Gdyby Ukrainy nie wsparła Ameryka i UNIA, Putinowska Rosja wojskowo podbiła by ich w tydzień.

  Mój komentarz
  Rosja nie musi się zmagać, ma wybór – może konstruktywnie współpracować.
  Jeśli przystąpiła do zmagań, to tym samym dała sygnał, ze współpraca i stosunki bilateralne nie są do przyjęcia dla Rosji w jej strefie wpływów.
  Rosja bez końca zmaga się.
  TJ

 207. Może zrobi jakąś nowa zadymę, w Mińsku lub Moskwie…

 208. tejot
  9 lutego o godz. 22:23
  A jednak na Marsa wysłano już urządzenia badawcze, zatem jakieś plany są, o czym napisałem. Dawno temu czytałem książkę o Marsjanach, którym nadmiernie doskwierały warunki o jakich wspomniałeś i dlatego planowali podróż na naszą planetę. Nie wiem czy im się to udało, ale pamiętam jakie mieli problemy z ewakuacją

 209. m^2
  10 lutego o godz. 17:36
  Przenoszenie założeń politycznych, geopolitycznych 19 wieku (obowiązujących małe państwa – pilnuj swojego interesu, nie wychylaj się z jamy, co cię obchodzą inni, oni są daleko, itp.) do dzisiejszego świata globalnego, to jest projektowanie świata 1984 w dosłownym brzmieniu orwellowskim.
  TJ

 210. m^2
  10 lutego o godz. 17:36
  Dobrze jest starać się wyłapywać prawdę i to nie tylko w sprawach politycznych , bo wtedy jest mniejsza szansa na to, że sami sobie coś napsujemy. Pan Kluska swego czasu wsparł PiS i JK bo nie sprawdził jaką partia jest PiS i kim jest Kaczyński. Teraz płacze, że PiS rozwali mu biznes i grozi mu bankructwo.
  Niestety polityka dotyka każdego człowieka i jakiś tam wpływ na jej kształt on sam wywiera. Cwaniacy w polityce często wygrywali dzięki tzw pożytecznym idiotom którzy umożliwili im pochwycenie władzy.
  Niestety świat jest pełen oszustwa , ale nie należny samemu swojego kamyczka do tego dokładać. Mickiewicz trafnie pisał „pozwól fałszerzowi fałsz mnożyć , to on sam jeden zdoła cały świat zubożyć”

 211. ls42
  10 lutego o godz. 17:49
  tejot
  9 lutego o godz. 22:23
  A jednak na Marsa wysłano już urządzenia badawcze, zatem jakieś plany są, o czym napisałem.

  Mój komentarz
  Jakie plany są? -Jakieś?
  Czego konkretnie dotyczą te jakieś plany?

  TJ

 212. tejot
  10 lutego o godz. 17:47
  Trochę sobie kpisz. jak można konstruktywnie współpracować otrzymując takie oferty jak ta Borella? A takie Rosja praktycznie wciąż od zachodu dostaje. Aby współpraca była możliwa ustępstwa muszą dotyczyć obu stron.
  Jak na razie USA i UNIa jakoś się nie kwapi by to robić. A zamiast twórczego dialogu wciąż albo sankcje albo wycinanie sportowców, albo wspieranie opozycjonistów rosyjski itd.

 213. W Polsce jest 400 tys. kilometrów dróg, w tym 20 tys. km dróg krajowych utrzymywanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (5% wszystkich dróg). Pomimo opadów śniegu prawie wszystkie drogi są przejezdne. Tylko przypadek może sprawić, że trafimy na jakąś zawalidrogę.
  Gdyby wszyscy zamieszkujący w kraju wyszli na drogi, to jak łatwo policzyć staliby w odległości 10 metrów od siebie. W dobie pandemii całkiem wystarczająca odległość.
  Z drugiej strony biorąc istniałaby też możliwość porozumienia bezprzewodowego, z wyjątkiem silnej zawieruchy utrudniającej zrozumienie. Wyobraźmy sobie w tej sytuacji tak popularny w zabawach głuchy telefon. Co by usłyszał Gowin, gdyby nadawał prezes Kaczyński?

 214. Już niedługo Uncle Ben i Aunt Jemima zostaną przeniesieni na zasłużoną emeryturę
  https://www.france24.com/en/americas/20210210-aunt-jemima-retires-as-pepsico-acknowledges-racial-stereotype
  tylko co na to konsumenci amerykańscy?

 215. PA2155
  10 lutego o godz. 17:46
  Dziesiątki lat temu RS napisali śpiewali oto taki utwór.
  https://www.youtube.com/watch?v=lFVTG5flpF0
  Jak mówią: coś na rzeczy już wtedy było… ;–)

 216. Chyba zostałem źle zrozumiany.
  Nie mówię, żeby siedzieć po cichu, tylko, żeby realizować własne interesy. Czasami wymaga to krzyku, czasem milczenia, czasem taktycznych sojuszy. Czy naprawdę nigdy nic nie załatwialiście???
  Lord Palmerstone mawiał (fakt – w 19 wieku), że Wielka Brytania nie ma wiecznych wrogów, ani przyjaciół – ma tylko interesy.
  Mnie się to podejście podoba. A Wielka Brytania była wtedy najsilniejszym państwem na świecie.
  Przemawia do mnie arystotelesowska wizja polityki jako sztuki osiągania celów możliwie niewielkim kosztem (pamiętacie niejakiego Pyrrusa?). I śmieszy założenie, że nasz adwersarz będzie postępował wg naszego interesu. Nie będzie.

 217. tejot
  10 lutego o godz. 18:06
  Wydaje mi się, że pewne rzeczy bierzesz zbyt poważnie, a Is42 ma jedno oko lekko przemrużone…

 218. tejot dzisiaj 18.06
  W marcu 2017 roku NASA ogłosiła plany eksploracji Marsa. Planuje się zbudowanie stacji kosmicznej Gateway na orbicie wokółksiężycowej w latach 2022-2026. W roku 2033 na orbitę Marsazostanie wysłana stacja kosmiczna Deep Space Transport z 4-osobową załogą na pokładzie

 219. tego Marsa atakują 2 sondy równocześnie: z UAE i chińska… sonda arabska jest praktycznie projektem japońsko-amerykańskim… 🙂

 220. PA2155
  10 lutego o godz. 17:19
  Jak to o o czym lub o kim… Przecież już jest temat a nawet dwa..
  No może nie wszędzie ,ale prawie…

 221. zezem
  10 lutego o godz. 18:26
  istnieją uzasadnione przypuszczenia, że wraz z odejściem Trumpa szykuje się mizeria finansowa dla mediów amerykańskich… ileż można słuchać panegiryków na temat Kamali lub planów Joe…

 222. m^2
  10 lutego o godz. 17:36
  Nie jest tajemnicą, że pani Nuland chwaliła się wywołaniem przewrotu na Ukrainie.

  Kłamiesz, Nuland nigdy się czymś takim nie chwaliła, bo nie mogła. Robisz to dla kasy czy z głupoty?

 223. Kronika Filmowa 1992… z bożą pomocą maszt w Konstantynowie przewrócił się… fragment protestu tubylców przeciwko odbudowie bo promieniuje… Tak sobie myślę prywatnie… nic nie rodzi się z przypadku…

 224. duende, Z dystansu
  10 lutego o godz. 16:16,17:35

  Zastanawia mnie nie od dzisiaj, jak można być jednocześnie anty-pisowcem i pro-putinowcem. Jak można te dwie wersje rzeczywistości naraz pomieścić w głowie, nawet przy 70+ (chyba że gorączki).
  Polskie i rosyjskie społeczeństwa są dokładnie w tej samej d***, tylko oni trochę głębiej, my bliżej wyjścia. Gdyby jeszcze ta narracja skupiała się na odmienności rosyjskiej sytuacji, inne proporcje lewicowo-prawicowe, inne tradycje, ale ze zrozumieniem dla tych samych co u nas ambicji na stworzenie lepszego, uczciwszego państwa które służy wszystkim. Ale nie, to jest toporna kremlowska propaganda, samolot zleciał sam, Litwinienkę i Skripala otruli Brytyjczycy, Nawalny otruł się sam dla sławy, Putin jest biedny jak mysz kościelna (jak Kaczyński znaczy), Nawalny to zachodni agent, na żołdzie jakiegoś CIA czy FDA, a może MI5 i Ursuli von der Leyen. Ale w teorie spiskowe przecież nie wierzymy.

  O co w tym wszystkim chodzi?

 225. W mieście Norymberga poszła w odstawkę wskutek awarii jednostka energetyczna zaopatrująca sporą część miasta w ciepło.
  Usuwanie przyczyny potrwa sporo czasu. Zarządzenia związane z
  wirusem Covid-19 przestały czasowo obowiązywać mieszkańców , którzy musieliby marznąć w zimnych mieszkaniach…

 226. tejot
  10 lutego o godz. 12:52

  Zacharowa: „Jesteśmy świadkami starannie skoordynowanego ataku informacyjnego na rosyjską publiczność przy użyciu wszystkich narzędzi – zachodnich mediów i nowych możliwości rozpowszechniania dezinformacji przez amerykańskie platformy cyfrowe – sieci społecznościowe, hosting wideo przy bezpośrednim politycznym wsparciu władz zachodnich. To jest powiązanie, to cały kompleks środków”

 227. @m^2

  No właśnie, realizować własne interesy, a nie ujadać bez potrzeby jak (cudzy) ratlerek na niedźwiedzia.
  Na początek należy trzeźwo ocenić własną sytuację geopolityczną, zrobić rachunek winien i ma, przyjrzeć zależnościom i pamiętać, właśnie za radą Palmerstona, że w polityce nie ma przyjaciół, a sprzymierzeńcy w jednej sprawie mogą być przeciwnikami w innej.
  A potem zastanowić się nad dalekosiężnymi konsekwencjami różnych decyzji, zwłaszcza obliczonych na medialny sukces, a podejmowanych impulsywnie i bezmyślnie. Czasem też rozmyślnie i złośliwie, ale zawsze bez głębszego zastanowienia.
  Takie na przykład demonstracyjne usuwanie pomników żołnierzy Armii Czerwonej i nieprzewidzenie, że taki gest odebrany zostanie jako „wojna z pamięcią o ofiarnych żołnierzach Armii Czerwonej”.
  Zrobiliśmy na złość Putinowi, ha ha…
  Putin nic nie powie, ale będzie pamiętać i „odwdzięczy się” przy stosownej okazji, a my będziemy dociekać, co w tego ruskiego demona znowu wstąpiło 🙄

 228. Z dystansu
  10 lutego o godz. 17:35
  Szalenie mnie przypominasz mych kolegów którzy wściekli się na PO i całą swą polityczną miłość przenieśli na PiS. Twierdzili, że ta partia tak jak zapowiada ukróci kolesiostwo, korupcje i bogacenie się na państwowym naprawi prawo i przywróci sprawiedliwość itd. Ty tak jak oni Polskę, tak chcesz uszczęśliwić Rosjan Nawalnym, którego wspiera ta część finansjery rosyjskiej która obecnie jest odsunięta od żłoba (bo miejsca przy żłobie już wyczerpane). Teraz nie chcą rozmawiać , lub plota trzy po trzy, że nie ma różnicy bo PO podobnie działało. Nie mam wątpliwości że udane wprowadzenie Nawalnego na stołek premiera w Rosji było by przysłowiowym zamienieniem siekierki na kijek. Była by podobna naprawa państwa jaką teraz robi PiS, który wysadził z siodła PO.

 229. izabella
  .. jak można być jednocześnie anty-pisowcem i pro-putinowcem.

  A ja się zastanawiam, ilu trolli przypada na jednego normalnego blogowicza.

 230. maciek.g
  10 lutego o godz. 18:10
  tejot
  10 lutego o godz. 17:47
  Trochę sobie kpisz. jak można konstruktywnie współpracować otrzymując takie oferty jak ta Borella? A takie Rosja praktycznie wciąż od zachodu dostaje. Aby współpraca była możliwa ustępstwa muszą dotyczyć obu stron.

  Mój komentarz
  Rosja, czyli w jej imieniu Putin, niepotrzebnie wciąż się zmaga.
  TJ

 231. izabella
  10 lutego o godz. 18:38
  Dla otrzeźwienia.
  https://www.strategic-culture.org/search/?q=nuland

 232. Brakuje takich reporterów w Polsce
  (choć tłuszcza podobna)

  https://www.youtube.com/watch?v=3G8SrIpmBNA

 233. m^2

  „Może znów czegoś nie rozumiem, ale po co zajmować się Rosją?”

  Maciek.g do którego skierowałem komentarz pasjami zajmuje się Rosją upatrując źródeł wszelkich jej kłopotów wyłącznie w ingerencjach zewnętrznych. Symbolem tego podejscia jest słynny „zaplombowany wagon z Leninem” wyjasniajacy jego zdaniem Rewolucję Rosyjską a więc i historię powszechną XX wieku. Ten „wagon z Leninem” zresztą wrócił do jego rozważań o Rosji w kontekscie powrotu do niej Nawalnego.

  Przepraszam ale życie, również społeczne, nie jest takie proste by je na okręgło wyjasniać jakimś symbolicznym, przetaczanym w tę i nazad wagonem.

 234. adam100
  10 lutego o godz. 19:03
  A ja się zastanawiam, ilu trolli przypada na jednego normalnego blogowicza.

  Can we handle the truth?

 235. Chętnie opowiada się na blogu za kremlowską propagandą, że przyczyną interwencji Rosji na Ukrainie były plany przystąpienie tego kraju do NATO i plany otoczenia Rosji natowskimi bazami. Tymczasem przyczyna była bardziej prozaiczna. Chodziło o traktat asocjacyjny Ukrainy z UE, do którego Rosja starała się nie dopuścić wszelkimi środkami.
  Co prawda Unia z tego projektu pod naciskiem Rosji dalece sie wycofała , ale Rosja już poszła za ciosem.
  Co do Ukrainy i NATO, to współpraca daleko nie poszła. Zachodni układ dla niezaogniania sytuacji, pod wpływem Europejczyków, nie zdecydował się nawet na rzeczywiste dozbrojenie Ukrainy po rosyjskiej interwencji.

 236. maciek.g
  Imputujesz mi rzeczy, których nigdzie nie napisałem.
  Napisałem natomiast, że posadzenie Nawalnego było tylko bezpośrednia przyczyną wybuchu protestów w Rosji. Proces Nawalnego unaocznił Rosjanom w jakim kraju żyją, ale główną przyczyna protestów jest ogólne niezadowolenie z warunków społecznych, gigantyczna korupcja i pogarszające sie warunki życia. Podobno samego Nawalnego popiera znikoma część protestujących. Jak znakomita większość ludzi nie mam pojęcia o poglądach politycznych Nawalnego, poza tym, że jest przeciwnikiem Putina, ale to nie wystarcza nawet mnie, żeby go rzeczywiście poprzeć.

 237. Symetryczny
  10 lutego o godz. 18:44
  tejot
  10 lutego o godz. 12:52

  Zacharowa: „Jesteśmy świadkami starannie skoordynowanego ataku informacyjnego na rosyjską publiczność przy użyciu wszystkich narzędzi – zachodnich mediów

  Mój komentarz
  Symetryczny, bardzo poważnie potraktowałem doniesienie Zacharowej o ataku przy użyciu wszystkich narzędzi, przytoczone przez ciebie – przeczytałem od początku do końca.
  TJ

 238. izabella
  10 lutego o godz. 18:35
  To nie było chwalenie się , ale przeciek i daleko idąca nieostrożność
  Amerykanie zgotowali niezły bigos na Ukrainie. W wyniku majdańskiego puczu jedna klika oligarchów zastąpiła drugą klikę oligarchów, co doprowadziło do wojny domowej i de facto do podziału (rozbioru) kraju. Gdyby jeszcze Amerykanie stawiali na demokratów, ale niestety zamiast tego postawiono na tzw. „swoich drani”, według znanej definicji John’a Le Carre: „bastards, but our bastards”.
  Jednym z nich jest gangster i złodziej oligarcha Ihor Kolomoyski,

  Długo zastanawialiśmy się czy tylko my patrząc na Kolomoyskiego widzimy, że król jest nagi. Skontaktowaliśmy się więc z dziennikarzem jednej z głównych amerykańskich gazet. Okazało się, że jego opinia o Kolomoyskim jest identyczna z naszą (cytat):

  „Oczywiście wielu ludzi powiedziało mi, że Kolomoyski jest gangsterem .. Ale nikt nie chce być cytowany publicznie, poza kilkoma rzadkimi przypadkami ludzi będących poza biznesem lub analityków i naukowców … W każdym razie dzisiaj wielu ludzi z jego otoczenia nawet nie kryje swoich gangsterskich manier.”

  Tekst w oryginale:

  „Of course many people have told me he’s a gangster .. But nobody wants to be quoted too openly about it except a rare few who are not in business but are more analysts or academicians … Anyway, today the gangster mannerisms of some of the people around him isn’t anything they even bother to conceal much.”

 239. maciek.g
  10 lutego o godz. 20:06

  Jaki bigos zgotowali Amerykanie na Ukrainie?

 240. Pani izabello @18:35.
  Naprawdę nie słyszała Pan tej słynnej rozmowy pani Nuland? To może warto się zapoznać? To dość łatwe. Trzeba tylko chcieć.

 241. m^2
  10 lutego o godz. 20:15

  Więc proszę przesłać link do tej słynnej rozmowy w której pani Nuland chwali się wywołaniem przewrotu na Ukrainie. Na pewno dla chcącego nic trudnego.

 242. Ludzina która kupuje kawę w kapsułkach, płaci za kilogram kawy równowartość 80 euro 🙄

  Nic dziwnego, że nie na naszej planecie, a raczej w kosmosie zaczyna się szukać inteligentnago życia

 243. m^2
  10 lutego o godz. 20:15
  Pani izabello @18:35.
  Naprawdę nie słyszała Pan tej słynnej rozmowy pani Nuland? To może warto się zapoznać? To dość łatwe. Trzeba tylko chcieć.

  Mój komentarz
  O jaką słynną rozmowę chodzi?
  TJ

 244. Bar Norte
  10 lutego o godz. 19:32
  Ten wagon z Leninem toś sobie sam wymyślił bo nigdy nic takiego nie pisałem. Faktem jest,że Niemcy przy pomocy Lenina chcieli upiec dwie pieczenie na jednym ogniu .Pozbyć się kłopotliwego buntownika i jednocześnie zrobić ferment w Rosji by ja osłabić. Nikt się nie spodziewał tego co potem nastąpiło. Gwoli ścisłości od strony przedziału Niemców wejście do wagonu nie jest zaryglowane, a zatem i cały wagon trudno nazwać „zaplombowanym”. Dziś nie ma wątpliwości co do tego, że to Niemcy współfinansowały bolszewicką rewolucję.

 245. zezem
  10 lutego o godz. 20:43

  ???

 246. zezem
  10 lutego o godz. 20:43
  też to pamiętam… 🙂

 247. izabella
  10 lutego o godz. 20:33
  Więc proszę przesłać link do tej słynnej rozmowy….
  Proszę zwrócić uwagę na ostanie zdjęcie w podanym linku…
  Dzisiaj na tym forum było sporo ( z cytatami) na temat dyplomacji.
  Pamiętam inną dyplomatyczną „wymowność” jak Kadafi był goszczony* z honorami w Paryżu by w parę lat później być wleczonym i ukatrupionym w ramach arabskiej wiosny (chyba tak to określano).
  *- dzisiaj jego gospodarz też zdaje się mieć jakieś kłopoty…

 248. zezem
  10 lutego o godz. 21:00

  Zupełnie nie rozumiem tej analogii. Nuland spotkała się z Janukowiczem, pewnie nie raz. Czy Janukowicz został ukatrupiony? Chyba żyje, z tego co wiem. W którym miejscu tej rozmowy Nuland chwali się wywołaniem przewrotu na Ukrainie?

 249. „Suwerennosci nie oddajemy za kielbase”

  Wicespiker panstwowej Dumy, szef delegacji rosyjskiej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE) Pjotr Olegowicz Tolstoj (pra prawnuk Lwa Tolstoja) oznajmil, ze Rosja znienacka „uderzy” w odpowiedzi na chamska i agresywna polityke Unii Europejskiej.

  Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell poinformowal o zamiarach wprowadzenia nowych sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na to, ze „nie spelnila oczekiwan” i „nie jest wspolczesna demokracja”. Sprawa ta bedzie omawiana na posiedzeniu Rady z ministrami spraw zagranicznych UE juz 22 lutego a nastepnie w marcu na spotkaniu na szczycie.
  ” Sankcje UE moga obejmowac osoby prywatne albo przedsiebiorstwa, ale fantazji zwiazanych z tym rachunkiem zaczyna brakowac u naszych europejskich ‚przyjaciol’ . Bardziej interesujeca jest to , jakie bedzie uderzenie Rosji, ktore mozna i trzeba bedzie przeprowadzic jako odpowiedz na chamska i agresywna polityke Unii Europejskiej. Fakt jest oczywisty, ze nic nie mamy do stracenia i niczego sie nie boimy” – stwierdza wicespiker Dumy panstwowej Rosyjskiej Federacji Pjotr Tolstoj.
  ” Na Zachodzie panuje wiara, ze sankcjami mozna osiagnac celu. Oni mysla, ze narod rosyjski jest gotowy swoja suwerennosc zamienic na kielbase i sowite kontrakty z Zachodem. To jest pierwsza iluzja. A druga, ze oni to wszystko robia dla wlasnej publicznosci. Weszli w ten klincz i , po prostu, nie potrafia wyjsc z niego. Nie moga powiedziec, ze sankcje byly pomylka” – komentowal wicespiker Dumy Pjotr Tolstoj
  dla Agencji Informacyjnej «Национальная Служба Новостей (НСН)» (10.02)

 250. Pół minuty szukania: https://www.youtube.com/watch?v=U2fYcHLouXY. Jeżeli uznaje Pani, że 5 mld $ na zmianę rządu (=przewrót – to nie były przecież wybory :-)), to ok, to może chociaż uzna Pani, że Rosjanie mogą mieć na ten temat inny pogląd. A także i to, że Rosja/Chiny/każdy kto uzna się za wystarczająco silnego zrobi tak samo w kraju wystarczająco słabym. Zresztą nietrudo zauważyć, że już tak się dzieje.

 251. izabella
  10 lutego o godz. 21:05
  Podałem link do słynnej rozmowy. Nie pisałem i nie twierdziłem ,że p. Nuland się chwaliła publicznie. Byłoby to z jej strony nierozsądne. P. Nuland być może popełniła nieostrożność opowiadając to i owo przez telefon. Ale któż z nas nie popełnia błędów…
  Janukowicz ma się chyba dobrze i wspomina z pewnością miłe spotkania (vide foto) z w.w.
  Uciekł do Rosji pewnie mając na uwadze dewizę : swoje (+ życie) i w krzaki…

 252. PA2155
  10 lutego o godz. 18:31

  ten placzliwy ton, placzliwe miny na CNN zaiste żenujące

 253. izabella
  10 lutego o godz. 20:12
  Przecież napisałem , ale teraz byś nie miała wątpliwości podam
  Prezydent USA Barack Obama podczas wywiadu prasowego w chwili szczerości oświadczył, że to USA inspirowały zamach stanu na Ukrainie, którego pokłosiem jest trwająca tam wojna domowa.
  Prezydent Obama dodał także, że USA nie mogą na ten moment zbyt wiele zdziałać, ponieważ Ukraina nie jest członkiem NATO, ale USA robią co w ich mocy, by “Rosja poniosła coraz cięższe straty”. Zapewnił także, że Waszyngton będzie bronił swoich sojuszników przed agresorem. Wywiad jako pierwsza skomentowała Rosja, oświadczając, iż ten ostatecznie potwierdza, że Stany Zjednoczone od samego początku brały udział w przewrocie.

  ” USA “zainwestowały” w Ukrainę już 5 milardów dolarów…Na spotkaniu “grupy roboczej’ USA-Ukraina”, vice-Sekretarz Stanu Wiktoria Nuland w grudniu 2013 potwierdziła, że rząd USA wydał “na demokrację” na Ukrainie ponad 5 000 000 000 dolarów.”

 254. m^2
  10 lutego o godz. 21:13
  Pół minuty szukania: https://www.youtube.com/watch?v=U2fYcHLouXY. Jeżeli uznaje Pani, że 5 mld $ na zmianę rządu

  Mój komentarz
  Jakie 5 mld, na zmianę jakiego rządu? W jakiej podsłuchanej rozmowie ?
  TJ

 255. maciek.g
  10 lutego o godz. 21:26

  Kłamiesz, albo nic nie kapujesz z tego co słyszysz. O wywiadzie Obamy była już kiedyś mowa na LA. Jak chcesz to sobie poszukaj, mi się nie chce tych samych bzdur ciągle dementować. Syzyfowa praca.

  Z rozmowy Nuland też niewiele rozumiesz, ale czego nie rozumiesz to sobie dopowiesz.

 256. maciek.g
  10 lutego o godz. 21:26
  ” USA “zainwestowały” w Ukrainę już 5 milardów dolarów…Na spotkaniu “grupy roboczej’ USA-Ukraina”, vice-Sekretarz Stanu Wiktoria Nuland w grudniu 2013 potwierdziła, że rząd USA wydał “na demokrację” na Ukrainie ponad 5 000 000 000 dolarów.”

  Wiktoria Nuland powiedziała dokładnie to, co poniżej:

  Since Ukraine’s independence in 1991, the United States has supported Ukrainians as they build democratic skills and institutions, as they promote civic participation and good governance, all of which are preconditions for Ukraine to achieve its European aspirations. We’ve invested over $5 billion to assist Ukraine in these and other goals that will ensure a secure and prosperous and democratic Ukraine.”

  Co się przekłada na:

  „Od odzyskania przez Ukrainę niepodległości w 1991 r. Stany Zjednoczone wspierają Ukraińców w budowaniu demokratycznych umiejętności i instytucji, promując uczestnictwo obywateli i dobre rządy, to warunki wstępne spełnienia przez Ukrainę aspiracji europejskich. Zainwestowaliśmy ponad 5 miliardów dolarów, aby pomóc Ukrainie w realizacji tych i innych celów, które zapewnią bezpieczną, prosperującą i demokratyczną Ukrainę.”

  W poradzieckiej propagandzie wypowiedź ta jest interpretowana w ten sposób – USA wydały na pucz w Ukrainie 5 mld USD, a pani Nuland rozdawała podczas Majdanu te pieniądze.
  TJ

 257. Minister obrony Izraela Benny Gantz odbyl rozmowe z jego rosyjskim odpowiednikiem Sergiejem Szojgu na temat sytuacji w Syrii, gdzie Rosja walczy po stronie syryjskiego dyktatora Baszara Assada a Izrael przeciwko Iranowi i jego zbrojnym proxies.
  Obaj przywiazuja wage do prowadzenia rozmow pomiedzy Rosja i Izraelem, by zagwarantowac bezpieczenstwo wlasnym jednostkom militarnym a takze rozwijac pomoc humanitarna w tym regionie
  Jerozolima i Moskwa maja za glowny cel utrzymanie bezkonfiktowego mechanizmu, by móc zapewnic obu panstwom koordynacje swoich dzialan w Syrii i zapobiec przypadkowej wymienie ognia.

 258. maciek.g

  „Ten wagon z Leninem toś sobie sam wymyślił bo nigdy nic takiego nie pisałem. (…) Dziś nie ma wątpliwości co do tego, że to Niemcy współfinansowały bolszewicką rewolucję.”

  Maciek.g, jakbyś się nie starał, jakbyś nie zaprzeczał to zawsze ci ten wagon z Leninem wyjeżdża.
  To silniejsze jest od ciebie.

  Popatrz, jakby Kiereński ten wagon z Leninem za niemieckie pieniądze zawrócił spowrotem do Szwajcarii to rewolucja tam wybuchła. Nieprawdaż?

 259. tejot
  10 lutego o godz. 21:48

  podziwiam Twoj wysilek, wytrwalosc, ze masz tyle pasji

  Pozdrawiam z mroznego (?) -5 C zachodniego wybrzeza Szwecji

 260. izabella
  10 lutego o godz. 19:39
  adam100
  10 lutego o godz. 19:03
  A ja się zastanawiam, ilu trolli przypada na jednego normalnego blogowicza.
  Can we handle the truth?

  Only if gently!

  Swoją drogą to te sq*syny Amerykany finansowały Radio Wolna Europa.

  Teraz do mnie dotarło, jacy to są wywrotowcy.

 261. Prikol (kawal) o Leninie:

  Poranna warta przed mauzoleum Lenina i oficer rozprowadzajacy zauwazyli
  kartke przyklejona do wejscia, gdzie wiecznie spoczywac mial Wodz Rewolucji:
  Nie ma Lenina! („czuczelo” wypchane trocinami, jak mowia Rosjanie).
  Na kartce byl napis: Pojechalem do Zurychu zaczynac od nowa.
  W.I.Lenin

  ———–

  W Galerii malarstwa w Moskwie byl taki obraz: Namiot w lesie. W nim Nadja Krupskaja
  z jakims gachem. Podpis: Lenin w Zurychu.

 262. te sq*syny Amerykany finansowały Radio Wolna Europa
  😀
  „Solidarność” wyszła taniej niż Majdan 🙄

 263. A tu o Obamie:

  O*r*t*e*q
  14 grudnia o godz. 11:29

  „Na chwilę szczerości, albo nieostrożności, zdobył się prezydent Barack Obama. W trakcie wywiadu prasowego wypalił nagle, że to Stany Zjednoczone inspirowały zamach stanu na Ukrainie, który spowodował trwającą do dzisiaj wojnę domową u naszego wschodniego sąsiada.”

  Odpowiedź:
  W całym tym wywodzie prawdziwym cytatem jest jedno zdanie, „we had brokered a deal to transition (of) power in Ukraine”, co naprawdę nie jest jednoznaczne z inspirowaniem zamachu stanu. Transcript i cały wywiad można znaleźć.

 264. Zainwestowaliśmy ponad 5 miliardów dolarów, aby pomóc Ukrainie w realizacji tych i innych celów, które zapewnią bezpieczną, prosperującą i demokratyczną Ukrainę

  Co tam było takie drogie?
  I gdzie jest ta bezpieczna, prosperująca i demokratyczna Ukraina?

 265. ozzy
  10 lutego o godz. 21:26
  jest to rodzaj showu telewizyjnego… żadne dziennikarstwo…

 266. „Solidarność” wyszła taniej niż Majdan

  Ani jedno, ani drugie – to nie z mojej kieszeni.

  Cudzych nie liczę (na wypadek, gdyby ktoś kwestionował moje dobre wychowanie)

 267. I gdzie jest ta bezpieczna, prosperująca i demokratyczna Ukraina?

  Parszywie powiedziane.

  Oby Ukraińcy niedługo nie powiedzieli

  Co się z ta Polską stało

 268. GajowyM.
  10 lutego o godz. 22:18
  Zainwestowaliśmy ponad 5 miliardów dolarów, aby pomóc Ukrainie w realizacji tych i innych celów, które zapewnią bezpieczną, prosperującą i demokratyczną Ukrainę

  Co tam było takie drogie?
  I gdzie jest ta bezpieczna, prosperująca i demokratyczna Ukraina?

  Mój komentarz
  To są inwestycje realizowane przez ponad 20 lat, mniej niż 250 mln USD rocznie, to jak na taki kraj jak Ukraina, jest niewiele.
  TJ

 269. Nikt nie wie, ilu mieszkańców liczy obecnie Ukraina.
  Rząd nie jest w stanie policzyć swoich obywateli, ale robione są różne szacunki wskazujące na znaczny ubytek.
  Za najbardziej wiarygodny miernik emigracji uważane są przekazy finansowe od ukraińskich emigrantów do kraju, które w 2018 roku odpowiadały za 13,8 proc. PKB Ukrainy – wynika z danych Banku Światowego.
  Szacunki sięgają 6 milionów Ukraińców wyemigrowanych za pracą. Przewaga liczbowa kobiet wśród pozostałych w kraju szacowana jest na 3,5 mln osób.
  Moi znajomi z Zachodniej Ukrainy (lekarz, pielęgniarka), poznani przed kilkunastu laty, wyemigrowali do Wielkiej Brytanii, ich różni znajomi też. W podróży po tamtych okolicach przed trzema laty widziałem wsie bez młodych ludzi. Wszędzie starzy skarżący się na emerytury w wysokości 50 dolarów miesięcznie, drożyzna, brak sklepu, przedszkola, lekarza, autobusu do miasta, potwornie dziurawe drogi, ale wszędzie z daleka błyszczące złotem kopuły nowych cerkwi…

 270. Nuland sfinansowała złocenie kopuł?

 271. Przyklad ostrzezenia o pogodzie w North Dakota. W tym raporcie nie ma niedomowien. Jest to prawdziwe ostrzezenie o pogodzie nadane na Indian Reservation TV station w North Dakota.
  🙂

  Kto narzeka na nudna TV?

  Ostrzezenie: brzyćkie slowa.

  https://youtu.be/x8hGIF9FljM

  This is North Dakota weather alert from the weather center in Crystal , North Dakota: it is f u c k I n g cold outside. Stay inside dumb a s s. You will freeze your balls off. This alert will expire in May. Stay tuned for further updates.

 272. Oby Ukraińcy niedługo nie powiedzieli

  Co się z ta Polską stało

  Myślisz, że jeszcze nie zauważyli?

 273. Wszędzie starzy skarżący się na emerytury w wysokości 50 dolarów miesięcznie, drożyzna, brak sklepu, przedszkola, lekarza, autobusu do miasta, potwornie dziurawe drogi, ale wszędzie z daleka błyszczące złotem kopuły nowych cerkwi…

  To pewnie jest argument, żeby im nie pomóc .

  Mamy już jedną rasę panów, może wystarczy?

 274. Myślisz, że jeszcze nie zauważyli?

  Pewnie by i zauważyli, gdyby umieli czytać.

  Niedługo poczują, to wtedy zauważą.

 275. To pewnie jest argument, żeby im nie pomóc

  Co ty chrzanisz, człowieku?
  To jest realna sytuacja, rezultat „pomocy” wszystkich dookoła, którym Ukraina potrzebna jest tylko do rozgrywek politycznych z Rosją.

 276. Tam, zważywszy rozległość kraju, bezradność starych jest jeszcze większa niż w Polsce.

 277. ale wszędzie z daleka błyszczące złotem kopuły nowych cerkwi…

  Co ty chrzanisz człowieku, złoto ci gdzieś kiełkuje ? Bo jak błyszczy z daleka to, co dopiero z bliska.

 278. Czy blogowi historycy, specjalizujący się w owych 5 miliardach przemyconych przez Nuland pod sukienką, kiedykolwiek słyszeli o podobnej, wielomiliardowej zapomodze USA dla Rosji od 1991, branej ciepłą rączką jeszcze do 2020?
  Jakie to były sumy? Pół, 1 czy 7 miliardów USD?

  A czy nasi historycy kiedykolwiek się zastanawiali, ile dni lub miesięcy potrzeba na zaplanowanie aneksji suwerennego kraju? Jeżeli wierzyć ekspertom, przygotowanie logistyczne, wywiadowcze i militarne, wymaga minimum od 1-2 lat.

  Do jakiego stopnia należy być zatem infaltylnym, ażeby wierzyć w spontaniczność zajęcia Krymu oraz sprowokowania wojny domowej w Lugańsku/Doniecku? Czy słynne tajemnicze, zielone ludziki, w nieoznakowanych mundurach, wyłącznie ręka boska na Krym przywiodła? Czego się wstydzili, rosyjskich insygniów?

  Komu w końcu najbardziej zależało, ażeby podsycać ogień na Majdanie?
  Tylko prosze bez pindolenia starej bajki o chuci Amerykanów na Sewastopol. Pchanie się w relatywnie mały akwen jakim jest MC, w praktyczny „landlock”, byłoby bezproduktywne, totez nigdy nie było w planie strategii USA.

 279. duende
  10 lutego o godz. 23:06
  Czy blogowi historycy, specjalizujący się w owych 5 miliardach przemyconych przez Nuland pod sukienką, kiedykolwiek słyszeli o podobnej, wielomiliardowej zapomodze USA dla Rosji od 1991, branej ciepłą rączką jeszcze do 2020?

  Wszystko przejedli i przepili.

  Plan Marshalla tez wymyślili imperialiści. Tylko dlatego żyjemy w imperialistycznym piekle.

 280. izabella
  10 lutego o godz. 21:32
  Tylko że te bzdury jakoś fakty podpierają
  Ławrow miał podstawę do swej oceny bowiem
  w wywiadzie dla CNN 1 lutego Obama powiedział, że uważa, że Rosja ingeruje na Ukrainę częściowo dlatego, że prezydent Władimir Putin został „wytrącony z równowagi” przez Wiktora Janukowycza „uciekającego po wynegocjowaniu przez nas umowy o przejściu władzy na Ukrainie. ”
  No faktycznie USA kompletnie nie mieszały się w sprawę Ukraińską – prawda.
  Odpowiadając na pytanie dziennikarza, czy to prawda, że Stany Zjednoczone zainwestowały 5 miliardów dolarów w promowanie demokracji na Ukrainie, Nuland odpowiedział: „Stany Zjednoczone zainwestowały w Ukrainę około 5 miliardów dolarów od 1991 roku, kiedy to ponownie stały się niepodległym państwem, po upadku Związek Radziecki. Pieniądze te zostały przeznaczone na wspieranie dążeń narodu ukraińskiego do posiadania silnego, demokratycznego rządu, który reprezentuje jego interesy ”.
  Na co szły te pieniądze , bo tam ta demokracja coś słabo wyglądała.
  A Pani Nuland coś mocno po majdanie wchodziła w politykę tej nowej Ukrainy i rozmawia z nieciekawymi ludźmi dalekimi od demokracji , a bliskimi do bandytów..

 281. złoto ci gdzieś kiełkuje ?

  Nie wierzysz, to pojedź i się przekonaj.
  I porozmawiaj z ludźmi o konflikcie Cerkwi Kijowskiej z Moskiewską.

  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,23450859,na-ukrainie-kopuly-cerkwi-lsnia-kto-za-to-placi.html

 282. przemalowani na demokratów komuniści mieli rację – społeczeństwo było teoretycznie prawosławne, Cerkiew istniała, można więc było pomyśleć o wpływaniu za jej pośrednictwem na elektorat.

  Skąd my to znamy?
  Pop wam powie, jak macie głosować.

 283. Już w latach 90. zeszłego wieku Ukraińcy zaczęli zadawać sobie pytanie, jak to możliwe, że w zapyziałej wiosce wyrasta prawosławna cerkiew warta więcej niż wszystkie chałupy z przyległymi gruntami. Takie cerkwie zaczęli podówczas budować nie tylko bogacze, lecz także prokuratorzy, rektorzy państwowych wyższych uczelni i inni mianowani przez władze urzędnicy.

 284. Nie wierzysz, to pojedź i się przekonaj.

  Pojedz? Przekonaj? Ni komentuje bredni.

 285. Bredź dalej. Dowiemy się zaraz, jaka to Rassenschande.

 286. @adam100

  Rozumiesz w ogóle, o czym ja mówię?
  Co do budowy cerkwi zamiast dróg i infrastruktury ma Rassenschande?
  Miałem cię za dosyć racjonalnie myślącą osobę, ale widzę, że krew cię zalewa, nie wiem, z jakiego powodu.

 287. tejot
  10 lutego o godz. 21:48
  Tylko że ja nie korzystam z rosyjskich źródeł. a ty usilnie starasz się udowodnić że USA zupełnie nie ingerowały w Ukrainę , a jedynie wspierały demokracje, ale jakoś nie podają na co szły pieniądze.
  Dziwna sprawą jest, że natychmiast po majdanie zjawili się tam dyplomaci amerykańscy ustawiać nowy rządna Ukrainie. Obama powiedział wyraźnie o wynegocjowaniu umowy o przejściu władzy na Ukrainie.
  Ingerencja USA w przewrót bije po prostu w oczy , ale jak ktos chce tego nie widzieć to oczywiście nie zobaczy

 288. GajowyM.
  10 lutego o godz. 23:35
  Odpowiedź jest prosta bo tam zrobilo się straszliwe rozwarstwienie i ob k kupy bidaków są miliarderzy
  1.
  Rinat Achmetow 18,3 mld USD
  2. Hennadij Boholubow 3,9 mld USD
  3. Ihor Kołomojski 3,46 mld USD
  4. Wiktor Pinczuk 2,98
  Mają nawet swoje wojsko.
  Ukraińcy z którymi rozmawiałem mówili po co ta głupia unia daje rządowi ukraińskiemu pieniądze , my nic z tego nie dostajemy , a ci oligarchowie je przejmują

 289. GajowyM.
  10 lutego o godz. 23:50
  @adam100
  Rozumiesz w ogóle, o czym ja mówię?

  Myślę ze tak.

  Krew mnie zalewa, bo w tym co piszesz, wychodzi podłość.

 290. Ciekawe, czy ta blogowa interpretacja 5mld $ płynących do Ukrainy przez 20 lat na zbudowanie demokratycznych struktur w tym kraju, jako jedno razowej pomocy na wywołanie puczu, jest jedynie wynikiem złej znajomości angielskiego, albo jest umyślnym rozpowszechnianiem rosyjskiej propagandy ?

 291. @maciek.g

  No przecież wiem. Bieda i miliarderzy.

  A cerkwie powstają za wyprane pieniądze oligarchów.
  Widziałem w miastach i wsiach rezydencje za kutymi bramami i wysokim ogrodzeniem, miejscowi mówili na to „zamok”.
  Widziałem ogromne połacie czarnoziemu zagospodarowane przez zagraniczne konsorcja. Pola słonecznika, pszenicy, soi ciągną się kilometrami. Widać ogromne maszyny, elewatory, jak w USA.
  I wioseczki przy dziurawych, błotnistych drogach, z krowami wychodzącymi z obejść i dołączającymi do wioskowego stada wypasanego na wspólnej (pokołchozowej?) łące…
  Jak się nie da jechać szybciej niż 30-40 km/h, to można sporo zobaczyć.

 292. @adam100

  Będę ci wdzięczny, jeśli uzasadnisz, dlaczego moje komentarze są „parszywe” i dlaczego wychodzi z nich „podłość”.
  Z opisu rzeczywistości, jaką widziałem?
  Czy widzisz ukryte intencje, których nie ma?
  Może wyczytałeś tezę, o której nie mam pojęcia?

 293. No i o co ci chodzi z tą „Rassenschande”?

 294. Z dystansu
  11 lutego o godz. 0:20
  .. albo jest umyślnym rozpowszechnianiem rosyjskiej propagandy ?

  Umyślnym czy nieumyślnym, ale nie ma wątpliwości czyjej.

 295. GajowyM.
  11 lutego o godz. 0:24

  To, co piszesz, to jest dokładnie ruska propaganda.

  Moim zdaniem jest to przeciwko polskiej racji stanu.

  SSman z ruskiej ambasady jest ci na pewno wdzięczny.

 296. O rany, Gajowy, nie wiedziałam żeś z ruskiego lasu 🙂

 297. @Ewa-Joanna

  nie wiedziałam żeś z ruskiego lasu

  Ja też nie.

  Myślałem, że wywęszył we mnie polskiego pana – rewizjonistę, bo pojechałem zobaczyć, gdzie porodzili się moi (polscy!) przodkowie, a tu patrz – ruski propagandzista 🙁
  Ukraińcom, którzy nie przestawali pytać, dlaczego coś fotografuję, zacząłem w końcu odpowiadać: bo to moje 😎

  Kiedy w latach 60. moi stryjowie i ciotki (rodzeństwo ojca) zaczęli tam jeździć i odwiedzać stare kąty, to wracali i opowiadali ze zgrozą o „mużykach” zaprzęgających krowy do dużych gałęzi i w ten sposób transportujących siano z łąki do chałupy.
  Ich ojciec miał przed wojną konie i wóz. Plus ósemkę dzieci, z których wszystkie dożyły względnie późnego wieku. Udało im się też, w porę ostrzeżonym przez życzliwych, uciec do miasta przed rzezią z rąk banderowców. A potem „repatriować” na Ziemie Odzyskane.
  I zbierać rodzinę za pośrednictwem Czerwonego Krzyża, bo jeden wywędrował z Andersem i doszedł do Monte Cas-sino, dwóch maszerowało z Sielc do Przyczółka Czerniakowskiego, jeden doszedł do Berlina, jedną 17-latkę wywieziono na roboty do Niemiec…

 298. Nie wiedziałem, że pisanie o tragicznym stanie dróg lokalnych na Ukrainie i budowie nowych cerkwi w każdym przysiółku jest przeciwko polskiej racji stanu.

  Czego to ludzie nie wyczytają w cudzych wrażeniach z podróży 🙄

 299. Kobitka duende ; coraz śmielej zagląda na blog , widać że bezrobotna
  i ma dużo czasu , bredzi ale jakoś mnie pomija co mnie bardzo cieszy .
  Zastanawiam się tylko czy Kobitka duende ; może być bezrobotna ?
  ale na starość bez wątpienia tak .
  W Gombrowicz na starość umarł by z głodu na ulicach Buenos Aires
  gdyby nie Hamerykańskie pieniądze które pozwoliły mu na powrót do
  Francji a Miłoszowi dano nobla aby miał za co wrócić do Polski .
  Czy ktoś teraz da jakieś pieniądze dla trzecio żendneg muzykanta
  duende ; ? więcej niż wątpię .

 300. maciek.g
  10 lutego o godz. 21:26 pisze .

  ” USA “zainwestowały” w Ukrainę już 5 milardów dolarów…Na spotkaniu “grupy roboczej’ USA-Ukraina”, vice-Sekretarz Stanu Wiktoria Nuland w grudniu 2013 potwierdziła, że rząd USA wydał “na demokrację” na Ukrainie ponad 5 000 000 000 dolarów.”
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Maćku ; wszystko się zgadza tyle tylko że zanim na majdanie ucichło
  pod osłoną nocy specjalnym samolotem wszystko ukraińskie złoto
  zostało wywiezione do USA a było ono o wiele , wiele więcej warte
  niż te nędzne 5 miliardów dolarów które przywiozła Nuland .
  Tak mniej więcej wygląda wszędzie ta Hamerykańska pomoc ale o tym
  co biorą to nigdy i nigdzie się nie chwalą .

  https://pracownia4.wordpress.com/2014/11/23/wuj-sam-skradl-zloto-ukrainy/

 301. Jak w piaskownicy aż przykro to czytać ale cóż można począć , ja to
  rozumiem i wiem że .
  Rusofobię wzmacnia kompleks poczucia niższości wobec wielkiej Rosji
  oraz zazdrość , bo Rosja jest wolna i suwerena a Polska zniewolona
  zgnojona i na krótkim łańcuchu z Rosją liczą się mocarstwa i potęgi
  a z Polską nie liczy się nikt .
  Cokolwiek byście nie napisali o Rosji to Rosja i tak jest duszą świata
  a dusza jak wiadomo jest nie śmiertelna , Rosja to naród najlepiej
  przygotowany do radzenia sobie w każdych trudnych warunkach .
  Co mały kundelek może zrobić jak kogoś nie lubi ? a no to co może
  zrobić to obszczać nogawkę .

  https://www.youtube.com/watch?v=XvIB_2cYgr4

  Nie wszyscy jednak w Polsce są tacy durni i w tym cała nadzieja
  dla Polski oczywiście .

 302. New Orleans, Louisiana, Bourbon Street, webcam

  O tej porze roku szczegolnie, i przez caly rok, w tym miejscu sa tlumy ludzi.
  Niektorzy z duzymi krzyżami na plecach ostrzegaja grzesznikow o piekielnych ogniach.

  W tym roku na Bourbon Street jest malo ludzi. Slychac muzyke z okolicznych klubów.

  https://www.earthcam.com/usa/louisiana/neworleans/bourbonstreet/?cam=catsmeow2

 303. adam100
  10 lutego o godz. 9:16
  Protestujemy, bo władza wypowiedziała wojnę wolnej opinii publicznej

  https://wyborcza.pl/7,75968,26771136,protestujemy-bo-wladza-wypowiedziala-wojne-wolnej-opinii-publicznej.html

  Adaśku
  Nie ma na świecie wolnych mediów „głównego ścieku”. Media, czy to rządowe, czy prywatne, finansowane przez zagraniczne korporacje, czy te utrzymujące się reklam bogatych sponsorów, reprezentują zawsze opinie właściciela mediów, czyli tego, kto daje tygodniowe czeki brzuchomówcom, czyli redaktorom mówiącym głosem właściciela mediów. Te korporacje, co płacą mediom za zamieszczanie reklam są również, w pewnym sensie, cenzorami mediów. Grożba wycofania stałych zamówień reklamowych jest silniejsza od cenzora z czasów PRL. Stała obecność obcych mediów w Polsce jest groźniejsza , od stacjonowania wojsk okupacyjnych na terenie Polski. Ci redaktorzy ważnych mediów , którzy biorą wynagrodznie od obcych korporacji są „piątą kolumną”, indoktrynującą polskiego odbiorcę informacjami zgodnymi z poglądami właściciela mediów, a nie z interesami polskiego czytelnika.
  Wobec powyższego, dlaczego media indoktrynujące telewidza czy słuchacza nie płacą podatku od zamieszczanych reklam , jeżeli one nie zajmują się intelektualnymv rozwojem własnych odbiorców, organiczną pracą od podstaw, a tylko ich ogłupiają insynuacjami i tanimi grepsami. Media, to biznes bardzo lichej konduity.

 304. GajowyM.
  11 lutego o godz. 1:09
  Nie wiedziałem, że pisanie o tragicznym stanie dróg lokalnych na Ukrainie i budowie nowych cerkwi w każdym przysiółku jest przeciwko polskiej racji stanu.

  To się dowiedz i nie kłam. Napisałem, że jesteś tuba Putinowskiej propagandy i TO jest przeciwko polskiej racji stanu.

  Ile płacimy za 1 kilometr autostrady?

  Z danych, które podało Ministerstwo Infrastruktury wynika, że w latach 2008-2012 koszty budowy 1 kilometra drogi były najwyższe. Ich średni koszt w tym okresie wyniósł 65,6 mln zł. W kolejnych trzech latach średni koszt jednego kilometra był już na poziomie 53,1mln zł.

  https://www.nascon.pl/drogi/ile-kosztuje-kilometr-drogi/

  Nie wiem i nie chce mi się sprawdzać ile cerkwi odnowiono/wybudowano na Ukrainie. Na pewno żadna nie jest pokryta zlotem. Zgadłbym, że za te pieniądze można by wybudować ile? 50 kilometrów autostrady?

  To, że w Polsce UE wybudowała drogi, uważasz zapewne za ok, ale sąsiadom tego odmawiasz. To nazywam podłością.

  Bez odpowiedzi.

 305. Mam dla ciebie wierszyk faszystowski pachołku 🙂

  Święczkowski woytków ze smyczy spuszcza
  nie umył ****, i mocz z nich pryska,
  biedne ludziska

 306. Ewa-Joanna
  11 lutego o godz. 0:45
  O rany, Gajowy, nie wiedziałam żeś z ruskiego lasu

  Mówi że nie z lasu, tylko skąd ta delikatna dupcina, się pytam?
  Wytrzęsło go na wybojach, no ale jakby miał mądrzejszych przodków, toby nabyli posiadłości blisko lotniska w Kijowie.

  A tak to wyszło kijowo. 🙁

 307. Wyrok na autorów książki „Dalej jest noc” wywołał antysemicką orgię na prawicowych forach internetowych. Lektura tych głosów to przygnębiające świadectwo stanu umysłów znacznej części naszego społeczeństwa
  (Wojciech Czuchnowski, GW, 11 luty)

 308. Nowak chciał banderowcom zlikwidować wyboje… to na niego donieśli… wybojów będą bronić jak niepodległości… Tak sobie myślę prywatnie, że pisanie o banderowskiej Ukrainie, to temat tabu na blogu… reakcja s100tni jest przykładem… wali tryzubem… między dymaniami kaczora…

 309. Israel ma swoich Sprawiedliwych i wrażliwość na antysemityzm…. nad Wisłą mają tzw. wyklętych i antykomunizm…. Tak sobie myślę prywatnie… problem powstaje kiedy zamordowany zostaje Żyd-komunista z pobudek „wyklętości”… rytualnej…

 310. Wiadomo, że po upadku barbarzyńskiego rządu pisopatów będą oni odpowiadać przed niezawisłymi sądami za działania skierowane przeciwko Polsce, Polakom i państwu polskiemu. Pójdą siedzieć – to murowane. Aby zachęcić gowinowców do pomocy w obaleniu tego antypolskiego gangu bandytów moim zdaniem należy nadać im statut świadków koronnych przestępstw tej bandy, co pozwoli im uniknąć kary więzienia. W innym wypadku także pójdą siedzieć. I to by było na tyle.

 311. A jeżeli sędzia też katolik… z klauzulą sumienia w duszy… Tak sobie myślę prywatnie… przebierająca nogami do władzy tzw. opozycja… to też katolicy… gorszego sortu… z lewego łoża… ambona wspólna…

 312. Panie @Slowianin

  te panskie akrobacje blogowe Rosjanie nazywaja bardzo dosadnie, uzywajac niepublicznych slow:
  хуйня с бантиком
  a tego, ktory pisze:
  задним умом крепок

 313. duende
  10 lutego o godz. 23:06

  Niedawno się obudziłem i dopadło mnie myślenie strategiczne.G.Marucha nie może myśleć strategicznie pomykając 40km/h a ja mogę duchem wyspanym.
  Otóż,strategicznie.Z jednej strony,Backfire z Balbek swobodnie doleci do granic Europy i z powrotem a z drugiej strony, dobre oko posadowione na Ajudahu skale (wieszcz Adam juz to zauważył) widzi wszystko do Himalajów po Pekin i Ułan-Bator.Stratedzy muszą wyważyć co sie opłaca.Ja nie mogę bo moje myslenie strategiczne jest tylko chwilowe i zapewne zaniknie po śniadaniu.
  widzi (wieszcz Adam

 314. Syjonisto… poznać po czcionce… nie mieszaj Rosjan do zbrodni israelskich… przekonuj Szwedów do zwrotu łupów z Polski z tzw. potopu szwedzkiego… A Israel do zwrotu Wzgórz Golan… zbrodnicze państwo oparte na stalinowskich zasadach przynosi wstyd prawdziwym Żydom… Tak sobie myślę prywatnie o syjonistach zagubionych w Skandynawii… Nawalny o takich myśli mówiąc o korupcji i oligarchach na miejscu i rozproszonych w azylach podatkowych… Rosja wolna od syjonistów… !!!

 315. SSman z ruskiej ambasady

  tak na zdrowy rozum,

  Wykurzyli ruskich z Afganistanu z pomocą Ameryki,
  to i z Ukrainy ich wykurza. Pomoc mile widziana, bo chęć walki z Ruskiem есть 🙂

 316. @abchaz

  40 km/h to było w porywach 😎
  Przejechanie 200 km zajęło ponad 6 godzin.
  A mój oponent broniący polskiej racji stanu i oskarżający mnieo odmawianie Ukraińcom autostrady (zaraz pojadę skruszony i pobuduję im highway z Krzemieńca do Ostroga albo i dalej) nie widział chyba nigdy pokrytych złotem kopuł cerkiewnych

 317. chęć walki z Ruskiem есть

  To na co czekasz? Leć i pomagaj!

 318. „Wszyscy widzieliśmy czarne ekrany, czarne ekrany krzyczą”. Vera Jourova reaguje na protest „Media bez wyboru”

  https://wyborcza.pl/7,82983,26776773,wszyscy-widzielismy-czarne-ekrany-czarne-ekrany-krzycza.html#S.-K.C-B.1-L.1.maly

  bra-tanki11.02.2021, 07:51
  A von der? Zmarszczyła czoło?
  Wyraziła wyrazy? Zamówiła jakieś ekspertyzy?
  Hodują dyktatorów, tolerują łamanie prawa.
  Wielkie rozczarowanie.
  Wartości, ku…, Wartości?

  Kiedy UE powie ***** *** ???

 319. Solidarność Energetyki pisze do Kaczyńskiego w duchu: Ojcze narodu ratuj….! Tak sobie myślę prywatnie… o sierotach po ojcach ze styropianu… co z alimentami…

 320. @ozzy
  11 lutego o godz. 8:34

  Jak ty ładnie poszczekujesz zza węgła. Jeśli od kogoś uczyć się kultury, to tylko od ciebie.
  Umiesz też po ukraińsku? Po pandemii planuję kolejną podróż i eleganckie riposty mogą mi się w drodze przydać 😎

 321. Товарищ Оззи ;

  Pisałeś tu kiedyś że twój teść nauczył Ciebie języka rosyjskiego , było to bardzo ładnie z jego strony .
  Teraz pewnie w grobie się przewraca i wstydzi się za Ciebie
  to co Ty tu wypisujesz .
  Ja wiem że nie możesz wybaczyć Rosjanom wejścia do Syrii
  ale wiec że bez pomocy Rosjan nie byłoby dzisiaj państwa Israel .

 322. To, co piszecie o rozwarstwieniu społecznych, oligarchach i nędzy w Ukrainie można prawie słowo w słowo napisać także o Rosji, gdzie po powstało podobne rozwarstwienie społeczne. Z jednej strony mamy wręcz nieprzyzwoite bogactwo wąskiej grupy zauszników Kremla, a z drugiej morze biedy 21 mln żyjących z poniżej 660 zł na miesiąc. Podobno przepaść istnieje w rozwoju wielu regionów kraju, gdzie od stu lat nic się nie zmieniło w warunkach życia ludności.
  Teoria, że ludność Rosji przyzwyczajona jest do tego, żeby sobie radzić w trudnych warunkach, jest prawdopodobnie prawdziwa, ale czy z tego powodu rządzący w Moskwie muszą je na swoją ludność zaraz sprowadzać ?

 323. maciek.g
  10 lutego o godz. 23:29
  izabella
  10 lutego o godz. 21:32
  Tylko że te bzdury jakoś fakty podpierają
  Ławrow miał podstawę do swej oceny bowiem
  w wywiadzie dla CNN 1 lutego Obama powiedział, że uważa, że Rosja ingeruje na Ukrainę częściowo dlatego, że prezydent Władimir Putin został „wytrącony z równowagi” przez Wiktora Janukowycza „uciekającego po wynegocjowaniu przez nas umowy o przejściu władzy na Ukrainie. ”
  No faktycznie USA kompletnie nie mieszały się w sprawę Ukraińską – prawda.
  Odpowiadając na pytanie dziennikarza, czy to prawda, że Stany Zjednoczone zainwestowały 5 miliardów dolarów w promowanie demokracji na Ukrainie, Nuland odpowiedział: „Stany Zjednoczone zainwestowały w Ukrainę około 5 miliardów dolarów od 1991 roku, kiedy to ponownie stały się niepodległym państwem, po upadku Związek Radziecki. Pieniądze te zostały przeznaczone na wspieranie dążeń narodu ukraińskiego do posiadania silnego, demokratycznego rządu, który reprezentuje jego interesy ”.

  Mój komentarz
  Nuland słowa o zainwestowaniu na Ukrainie od 1991 roku 5 mld dolarów wypowiedziała w przemówieniu wygłoszonym w 2013 roku a nie w odpowiedzi na pytanie dziennikarza.
  Poradziecka propaganda sugeruje, ze słowa te zostały wypowiedziane na Majdanie kijowskim w Ukrainie.
  TJ

 324. zaraz pojadę skruszony i pobuduję im highway z Krzemieńca do Ostroga albo i dalej

  Tylko uważaj, bo masz dupę kościstą, wybije na wertepach.

  Proponuje wygodniej, samolotem, na złoto, u Putina:

  http://www.przewodnik.ru/przewodnik/chrystysa_zbaviciela.php

 325. tejot
  11 lutego o godz. 10:04
  Sprawdź , Nuland wielokrotnie była o te pieniądze pytana i wielokrotnie odpowiadała.To ne była jedna i jedyna wypowiedź jak próbujesz tu wcisnąć

 326. @GajowyM
  10:01
  Nie byles adresatem tego postu…ergo?

 327. Szybko idziemy do zamordyzmu
  Polska w zestawieniu „World Press Freedom Index”:

  2015 rok – 18. miejsce

  2016 rok – 47. miejsce

  2017 rok – 54. miejsce

  2018 rok – 58. miejsce

  2019 rok – 59. miejsce

  2020 rok – 62. miejsce

 328. maciek.g
  11 lutego o godz. 10:14
  tejot
  11 lutego o godz. 10:04
  Sprawdź , Nuland wielokrotnie była o te pieniądze pytana i wielokrotnie odpowiadała.To ne była jedna i jedyna wypowiedź …

  No to może przestaniesz się bawić w zgadywankę, i napiszesz; co i kiedy.

 329. @ Blackley
  10:02

  niestety ze zrozumieniem tekstu masz trudnosci. A tesc ma sie dobrze, chociaz
  jest ” zydokomuna”.

 330. Kiedy powstawał Israel miliony Palestyńczyków zbiegło na pustynię… przed syjonistami ze stalinowskiego ZSRR… co trwa do dzisiaj… kiedy powstawała banderowska Ukraina kilka milionów Ukraińców wyjechało przed dyktaturą gorszą od gruzińskiego stalinizmu… co trwa do dzisiaj… Tak sobie myślę prywatnie… dlaczego przyzwoitość ustępuje zbrodniczym systemom… wspomaganym przez tzw. zachodnią cywilizację…

 331. adam100
  11 lutego o godz. 5:18
  Najszybciej otwiera oczy rozmowa z przeciętnymi Ukraińcami których tu w Polsce mnóstwo. Zobacz jak oni oceniają przemiany i jak są z nich zadowoleni. Za Janukowicza mówili, że potrzeba Ukrainie ze 20 lat by poziom życia wzrósł do polskiego, obecnie to juz 35 lat. idzie szybko w górę tak jak nasz ranking wolności prasy

 332. Panie @Slowianin
  Prawdziwy Polaku ( moze nazwisko z podwojnym – ski, jak niegdys zasluzony antysemita z przedwojnia: Skiwski )
  kto cie odhibernowal?

 333. tejot
  11 lutego o godz. 10:04

  Poradziecka propaganda sugeruje, ze słowa te zostały wypowiedziane na Majdanie kijowskim w Ukrainie.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Kto sugeruje , co sugeruje , masz jakieś dowody ? .

 334. maciek.g
  11 lutego o godz. 10:22
  adam100
  11 lutego o godz. 5:18
  Najszybciej otwiera oczy rozmowa z przeciętnymi Ukraińcami których tu w Polsce mnóstwo. Zobacz jak oni oceniają przemiany i jak są z nich zadowoleni.

  No to może trzeba im pomoc?

  Jeśli zauważyłeś, to napadła na nich Rosja i są teraz w stanie wojny. Jakie to jest obciążenie dla budżetu państwa, nie mówiąc o możliwości utraty życia?

  Ilu Polaków wyemigrowało, mimo ze poziom życia się zwielokrotnił od czasu upadku komuny, a i Rosja nie prowadzi z Polską wojny!!

 335. Piszę z sympatii do Kozaków Kubańskich i Wołyniaków… Tak sobie myślę prywatnie… o wschodnich klimatach wyniesionych z domu… w tym do kuchni żydowskiej… łagodzi obyczaje…

 336. @ozzy

  Nie byles adresatem tego postu…ergo?

  Ergo?
  Ergo, szkoda 🙁
  Nie wiedziałem, że trzeba być adresatem, aby zapoznać się z bogactwem i elegancją czyjegoś języka 🙄

  Pytanie o wersję ukraińską podtrzymuję.

 337. A nich tam ! RODO nade mną.
  Pradziad,szczery Polak, był kapitanem pieszechodnogo Kamczackogo połka stacjonującego w Łucku.Jego pieszechodność uchroniła brata zamieszanego w styczniowe od konfiskaty mająteczku.Tak było.
  W Imperii obowiązywały „rangi” i wlasnie dochodzę w Necie ,czy Naczalnik ekspedycji kolejowej w Brześciu,przodek najjaśniejszego miał rangę porównywalną do pieszechodnogo.Nic mi z tego nie przyjdzie ale wszystko można wygrzebac w Necie.Jak bylo.Jak zyli,jak sie starali o progeniturę z ktorej się wzięliyśmy.
  Eufemistycznie rzecz ujmując ,obrzucanie obelgami świadczy, eufemistycznie ,tylko o głupocie

 338. PS
  Ubliżając Słowianinowi czułeś się adresatem jego komentarzy?

 339. @abchaz
  11 lutego o godz. 10:54

  Jeszcze się okaże, żeśmy z tej samej области 😉

 340. Myślę że nie których tu piszących ten artykuł zainteresuje .

  https://www.tabletmag.com/sections/news/articles/ukraine-sanctions-tv-channels

 341. Do tej Bogurodzicy pielgrzymowała sto lat temu moja babka.
  Główny sobór ufundował Mikołaj Bazyli Potocki.
  Błyszczy z daleka…
  W 2018 trwały kosztowne renowacje wnętrz.
  O drodze dojazdowej od szosy „kijowskiej” nie będę pisać, to godzi w polską rację stanu.

 342. ozzy

  Hihihi

  Poczekaj, zaraz mi się też coś przypomni.

 343. Herbu Korczak… -cki… po mieczu… Tak sobie myślę prywatnie z kozacką duszą w słowiańskim stylu…

 344. maciek.g
  11 lutego o godz. 10:14
  tejot
  11 lutego o godz. 10:04
  Sprawdź , Nuland wielokrotnie była o te pieniądze pytana i wielokrotnie odpowiadała.To ne była jedna i jedyna wypowiedź jak próbujesz tu wcisnąć

  Mój komentarz
  Konkretnie. Gdzie i kiedy pani Nuland była wielokrotnie pytana „o te pieniądze”?
  TJ

 345. Herbu Pilawa złota.
  Postrach dla drobnej szlachty, chłopów i Żydów.
  Poseł na sejmy, głośny dziwak i awanturnik, gnębiciel słabszych, utrwalił się w tradycji jako sprawca szeregu gwałtów i morderstw. Zamek jego w Buczaczu słynął jako widownia najbardziej wyuzdanych hulanek i rozpusty

 346. jobrave
  10 lutego o godz. 9:37
  Iga Świątek w trzeciej rundzie AO! Wygrała z Camilą Giorgi w dwóch setach 6:2, 6:4, grała koncertowo, choć nie na najwyższych obrotach. Brytyjscy komentatorzy byli zachwyceni i … bardzo stronniczy -jawnie kibicowali Idze.
  —————————
  Swiat jest maly. Ja tez kibicowalem Idze swiatek 🙂

 347. adam100
  11 lutego o godz. 10:19
  Jeżeli znasz angielski to posłuchaj sobie w oryginale co mówi P. Nuland
  A tak na przyszłość to poszukaj sobie sam bo to nie trudne

  https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&pto=aue&rurl=translate.google.pl&sl=en&sp=nmt4&u=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3DU2fYcHLouXY&usg=ALkJrhitwFxYf3X8p3737HgrBL2_duGUzw#t=504

 348. https://www.youtube.com/watch?v=wjsASoaFb-g&t=347s
  Grzegorz Hercuń vs Przebierańcy na Sznureczkach (Wrocław, Boogie Club)
  ……………………..
  Już nie długo rozliczymy tych ss….nów.

 349. Tłusty czwartek
  Nic tak nie jednoczy ludzi jak kolejka po pączki. Kupiłem ten miejscowy przysmak jeszcze ciepły, w nadzieniem z róży, z lukrem i posypany pomarańczową skórką. Filiżanka czarnej kawy bez cukru i kilka pączków, jeden po drugim. Były bardzo dobre, aż trudno się oderwać. Wszystkim życzę smacznego dnia

 350. Po zaszczepieniu na covid-19 mimo że czujesz się żle to i tak
  uznają cię za zdrowego czyli symulanta i malkontenta .

  https://www.wochenblick.at/gefaehrlich-und-wenig-wirksam-brisante-details-zur-biontech-pfizer-studie/

 351. maciek.g
  11 lutego o godz. 11:39

  Tejot ci już wytłumaczył co z tej wypowiedzi robi ruska propaganda.

  Ile pieniędzy szło z Ameryki na finansowanie dywersyjnej dzielności „Solidarności” w latach 60/70/80, to Bóg raczy wiedzieć. Czyli komuniści mieli racje w swojej krytyce imperialistów. Jakby to dzisiaj wyglądało w Polsce, gdyby utrzymał się tamten ustrój. Nie Ziobro, ale Kryże ministrem sprawiedliwości? Co za różnica?, a jednak.

 352. https://www.youtube.com/watch?v=xiaXYw2UU9Y
  Co mówi ekspert rządowy prof. Simon o szczepieniach na Ospę i Covid-19
  Przez przypadek ujawnił prawdę, że szczepionka na ospę zabiła więcej osób niż sama choroba.
  ………………………….
  wirus ci wszystko wypaczy

 353. ls42
  11 lutego o godz. 11:47
  Tłusty czwartek
  +++++++++++++++++++++++++++++++
  A co to jest tłusty czwartek ? czym się różni od normalnego
  czwartku ? mniemam że skoro jest tłusty to musi być i chudy
  czy tak jest ? .

 354. maciek.g
  11 lutego o godz. 11:39
  adam100
  11 lutego o godz. 10:19
  Jeżeli znasz angielski to posłuchaj sobie w oryginale co mówi P. Nuland
  A tak na przyszłość to poszukaj sobie sam bo to nie trudne

  Mój komentarz
  Maciekg, gdzie i kiedy pani Nuland mówiła wielokrotnie w odpowiedzi na pytania dziennikarzy, że USA wydały 5 mld. dolarów aby obalić (subvert – w linku, który podałeś, a który u mnie nie działa) rząd na Ukrainie?
  TJ

 355. Napiszcie coś o tym złocie ukraińskim , gdzie ono teraz jest ? .

 356. Z rozliczeniami jest tak, że każdy chce być bliżej swego, czemu dziwić się nie można. Pewnych książek nie należy czytać i wtedy człowiek nie ma bólu głowy. Najważniejsze jest dobre samopoczucie i nie przejmowanie się nie swoimi sprawami. No pomyślmy, co nas mogą obchodzić sprawy z którymi żaden z nas nie miał nic wspólnego?

  Wołyń krwawi o czym wiemy, ale teraz stamtąd uciekają młodzi ludzi i wymierają starcy. Niedługo będzie puszcza, tajga i zarośnie burzanem, i niech tak zostanie dopóki mgła niepamięci nie ukoi ostatnich żyjących

 357. GajowyM.
  11 lutego o godz. 11:29
  Potoccy to bardzo stary rod którego członkowie różne zapasywali się w dziejach.
  https://www.wilanow-palac.pl/zarys_dziejow_rodu_potockich.html

 358. s42
  11 lutego o godz. 12:04

  Z rozliczeniami jest tak, że każdy chce być bliżej swego, czemu dziwić się nie można. Pewnych książek nie należy czytać i wtedy człowiek nie ma bólu głowy. Najważniejsze jest dobre samopoczucie i nie przejmowanie się nie swoimi sprawami. No pomyślmy, co nas mogą obchodzić sprawy z którymi żaden z nas nie miał nic wspólnego?
  Wołyń krwawi o czym wiemy, ale teraz stamtąd uciekają młodzi ludzi i wymierają starcy. Niedługo będzie puszcza, tajga i zarośnie burzanem, i niech tak zostanie dopóki mgła niepamięci nie ukoi ostatnich żyjących

  Zacznij budować arkę, może zostaniesz wybrany do restartu?

  Masz dobre geny?? 😉

 359. Blackley
  11 lutego o godz. 12:01
  Taki dzień jest tylko raz w roku. Sadziłem, że tak jest na całym świecie, ale sądząc po twoim pytaniu nie wszędzie dotarło święto smacznego pączka. Spodziewam się teraz informacji od szanownych komentatorów jak ten dzień jest obchodzony na innych kontynentach. Częstym tematem w telewizji jest wypytywanie obcokrajowców co im się podoba w Polsce, co myślą o mieszkańcach, o architekturze, o jedzeniu. Najczęściej o jedzeniu. I wtedy pojawiają się ruskie pierogi i barszcz ukraiński

 360. tejot
  11 lutego o godz. 12:02

  Może ciebie to zainteresuje .

  https://www.youtube.com/watch?v=U2fYcHLouXY

 361. ls42
  11 lutego o godz. 12:13
  Taki dzień jest tylko raz w roku.

  ozzy ci podpowie, że w Szwecji je się „semla”,

  a premiery to: raki, surströmming i pewnie coś jeszcze 😉

 362. adam100
  11 lutego o godz. 11:58
  Nic nie rozumiem? Przecież zalinkowałem ci wideo z Nuland gdzie ona sam tam mówi – czy to jest o ruska propaganda?

 363. Świat o proteście polskich mediów niezależnych

  https://wyborcza.pl/7,75399,26775322,swiat-o-protescie-polskich-mediow-niezaleznych.html#S.-K.C-B.2-L.1.maly

  vytrisalov111.02.2021, 05:29
  Świat się dowiedział, nic nie powiedział, Janek Wiśniewski padł!
  Ani Unia Europejska, ani świat nie rozwiąże polskich problemów.
  Muszą to uczynić Polki i Polacy. Głosując na demokratyczne partie i masowo protestując na ulicach.
  Zima wasza, Wiosna nasza!
  Myślę, że wraz z topniejącymi śniegmi upadnie mafijna władza Pisu.
  Czego sobie i Wam życzę.

 364. Czekam na podatek od religii… bo żadna nie ma polskich korzeni… Tak sobie myślę prywatnie o reklamie zdarzeń dalekich od Wisły… z kasą dla Watykanu… głównie… takie pogłówne…

 365. maciek.g
  11 lutego o godz. 12:22
  Przecież zalinkowałem ci wideo z Nuland gdzie ona sam tam mówi – czy to jest o ruska propaganda?

  Czyżbyś był aż tak niekumaty?

  tejot
  11 lutego o godz. 10:04
  Nuland słowa o zainwestowaniu na Ukrainie od 1991 roku 5 mld dolarów wypowiedziała w przemówieniu wygłoszonym w 2013 roku a nie w odpowiedzi na pytanie dziennikarza.
  Poradziecka propaganda sugeruje, ze słowa te zostały wypowiedziane na Majdanie kijowskim w Ukrainie.
  TJ

 366. @maciek.g

  Potoccy to bardzo stary rod

  Dzięki za link. Ten akurat Potocki – niezłe ziółko – musiał się chyba bardzo bać piekła, skoro taki sobór ufundował.

  A propos mojej kresowej podróży, to znalazłem tam, w polskiej części starego cmentarza, grób mojej prababki Heleny (1866-1932) i jej córki Katarzyny (1898-1982), która poślubiła Ukraińca i nie repatriowała się do Polski, jak jej brat, a mój dziadek.

 367. tejot
  11 lutego o godz. 12:02

  U mnie działa
  kopia z tłumaczenia
  Odpowiadając na pytanie dziennikarza, czy to prawda, że ​​Stany Zjednoczone zainwestowały 5 miliardów dolarów w promowanie demokracji na Ukrainie, Nuland odpowiedział: „Stany Zjednoczone zainwestowały w Ukrainę około 5 miliardów dolarów od 1991 roku, kiedy to ponownie stały się niepodległym państwem, po upadku Związek Radziecki. Pieniądze te zostały przeznaczone na wspieranie dążeń narodu ukraińskiego do posiadania silnego, demokratycznego rządu, który reprezentuje jego interesy ”.

  Jednocześnie zastępca sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji Victoria Nuland podkreśliła: „Ale na pewno nie wydaliśmy żadnych pieniędzy na wsparcie Majdanu. To był spontaniczny ruch, który jest daleki od tego, czym się obecnie zajmuje Rosja na wschodzie Ukrainy ”.

  Read more on UNIAN: https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=pl&prev=search&pto=aue&rurl=translate.google.pl&sl=en&sp=nmt4&u=https://www.unian.info/politics/910206-since-1991-us-has-invested-5-billion-to-promote-democracy-in-ukraine-but-they-did-not-finance-maidan-nuland.html&usg=ALkJrhh_mEh3D9SievOKxfBwYHflPGguNw

 368. Ile płacimy za 1 kilometr autostrady?

  Z danych, które podało Ministerstwo Infrastruktury wynika, że w latach 2008-2012 koszty budowy 1 kilometra drogi były najwyższe. Ich średni koszt w tym okresie wyniósł 65,6 mln zł.

  Aha.
  I jak się to ma do załatania i porządnego wyasfaltowania istniejących, lokalnych dróg na Ukrainie? W terenie płaskim, w większości bez mostów, wiaduktów etc.

 369. Mnie szlag trafia, kiedy żona corocznie kupuje pączki i namawia mnie na ich konsumpcję, bo taka tradycja. Owszem, od czasu do czasu zjadam pączucha, ale dlaczego mam go konsumować kiedy nie mam na niego ochoty? Bo tradycja tak każe? Co do tradycji. Kiedyś, za komuny, we wrocławskiej gazecie ukazał się wywiad z romskim (dawniej cygańskim) królem, atmosfera rozmowy miła, wspaniali Romowie (dawniej Cyganie), mili wrocławianie, przyjazne władze, wspaniale się we Wrocku mieszka, takie kici, kici, koci, koci. Na pytanie dziennikarki dlaczego romskie (dawniej cygańskie) dzieciaki nie chcą chodzić do szkoły, król odpowiedział: taka tradycja.

 370. Gajowy.M
  Soit maudit!!!
  Ogladalem wczoraj 6 Odcinkow „En Thérapie”. Doskonale.
  Ale „frojd” i psychoanaliza nie sa moja „szklanka herebaty”, tasse de thé, upieram sie przy teorii, ze psychoanaliza potrafi, chcac leczyc, obudzic niepotrzebnie demony, ktore spalyby snam sprawiedliwego. To taki obosieczny topor. Jak u wojownikow z Knossos.
  Czy warto je budzic, aby udowodnic ze istnieja. Czy pacjent jest potem szczesliwszy?
  Ainsi, tu parles également français?

 371. ls42
  11 lutego o godz. 12:13
  Z ciekawości sprawdziłem i masz rację to tradycja znana w wielu krajach świata. Ja myślałem ze to raczej lokalna tradycja tak jak mówiło powiedzenie
  „Powiedział nam Bartek , że dziś tłusty czwartek , a Bartkowa uwierzyła i nam pączków nasmażyła”

 372. @ahasverus

  Malheureusement, pas assez bien pour comprendre toutes les nuances. Je regarde la version allemande.

 373. GajowyM.
  11 lutego o godz. 12:37
  Takie badania genealogiczne są niesłychanie ciekawe i pouczające.
  Mój dziadek był wielkim polskim patriota i złościł się gdy mu muwiono że on ma niemieckie nazwisko. Spolszczył go zmiękczając twarde r na ier.
  Jego syn kontynuując badał skąd pochodzi ród właśnie po pomnikach i grobach na cmentarzach i po księgach parafialnych. Doszedł aż do 1400 roku do miejscowości Głogów i udowodnił, że po linii miecza wszyscy byli Polakami. Obecnie pojawiły się programy genealogiczne i ktoś z mojej rodziny założył drzewo genealogiczne rodziny w myharitage .
  Dzięki temu szybko sprawdziłem, ze po linii miecza wuj miał rację , ale już po kądzieli to nie. Tam, są takie ciekawe możliwości i badania pokrewieństwa, dzięki którym okazało się, że można dojść nawet do pierwszych królów Polski , do Dynastia Windsorów, do książąt litewskich
  Okazało się też że Napoleon Bonaparte jest moim dalekim krewnym po 8 etapach. To oczywiście, żadne tam więzy krwi , bo idąc po lini matki czy ojca tam się nie dochodzi. Głównym powodem jak zauważyłem był fakt, że mój wuj mając hopla na punkcie tytułów znalazł sobie żonę z tytułem książęcym pochodząca wprost od książąt z Litwy. Była to dziewczyna biedna jak przysłowiowa mysz kościelna i chętnie wyszła za nieźle sytuowanego wuja. (dostał w wianie pieniądze od matki za połowę sprzedanej kamienicy). Trafił dobrze, bo dziewczyna jak to mówią żadnej pracy się nie bała i tyrała jak wół. (było tam pięcioro dzieci, a wuj szybko pieniądze rozpuścił)

 374. Do przeszłości należy podchodzić z czułością, pod rękę z narratorem, tak jak powiedział Janusz Gajos animator kultury najsamprzód jest kultura, potem długo, długo nic, a potem sztuka, więc te książki to jednak trzeba czytać, bo taki autor się namordował, szmalu nabrał, a może nawet umarł
  PS. Zawsze jednak powinniśmy mieć jakiś wybór, aby nie wszystko czytać na jedno kopyto

 375. Pies drapał Freuda and Co. 😉
  Te typy po prostu wciągają i chce się wiedzieć, co z nimi będzie i jak się ten sympatyczny terapeuta wywinie z narastających konfliktów.

  Parę lat temu była podobna seria amerykańska „In Treatment”. Jako terapeuta Gabriel Byrne (The Usual Suspects), w rolach pacjentów – Mia Wasikowska, Debra Winger, reszty nazwisk nie pamiętam.

  Wszyscy bazują na tym samym izraelskim serialu.

 376. „Andrzej Duda pytany w środę w „Gościu Wiadomości” o sprawę podatku od reklam podkreślił na wstępie, że nie zna szczegółów projektu tej ustawy, bo nie była z nim konsultowana. Jednocześnie stwierdził, że jeśli pieniądze trafią między innymi do Narodowego Funduszu Zdrowia, nowy podatek jest rozsądnym rozwiązaniem.”
  A dalej , ze nie chodzi o wolność słowa ale o pieniądze .. w domyśle tez , pieniądze na pączki , dlatego on przynajmniej wie do kogo mówi .
  Wolnością słowa suwerenny emeryt umysłowy enpassanciany , nawet gdyby był enpassanciany z dawnego Breslau , się nie naje .
  Alternatywa jedna , dla posłów PO jest ( okazuje się ) Sz. CHołownia .. gwarantujący albo choc obiecujący miedzy wierszami , gwarantowana nie mniejsza ich liczbę na raz , do jednej kawy bez cukru .
  Czarno to widzę ( te kawe )- jadac Słowianinem S.. – choćby ostatni czwartek w ostatki ale przynajmniej , tłusty

 377. https://www.odkrywamyzakryte.com/szczepionki-mrna-to-system-operacyjny/
  Zarówno na poziomie psychologicznym, jak i fizjologicznym, istoty ludzkie są piętnowane jak bydło, gdy poddają się tym eksperymentalnym programom mRNA.

  Ten system nie jest ani lekarstwem, ani szczepieniami.

  Ten system to pełna manipulacja komórkowa, przy użyciu obcych cząsteczek biologicznych do kodowania, dekodowania, regulowania, zmiany ekspresji i zmiany fizjologicznych u ludzi.

 378. Wielokrotnie pojawiają się tu informacje o budowie linii przesyłowej gazu z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku i różne opinie na temat. Dzisiaj czytamy w -necie: Chociaż zgadzam się z prezydentem Niemiec, że powojenne długi nie zostały spłacone, to Nord Stream 2 nie jest rekompensatą; to krok za plecami Europy, antyunijny projekt, który może wkrótce służyć agresywnej polityce Rosji – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
  „(Nord Stream 2) zwiększa zależność UE, osłabia ekonomię i bezpieczeństwo. Czas to powstrzymać”- dodał szef polskiego rządu we wpisie na Twitterze.

  Polscy politycy zajmują jednoznacznie negatywne stanowisko wobec tej inwestycji, chociaż nie mają żadnych możliwości wpływu na jej przebieg. Czemu służy ta wypowiedź polskiego premiera i jak należy ją rozumieć? W tygodniku POLITYKA (numer 3298) był artykuł Filipa Gańczaka pod tytułem „Matrioszka z Manuelą” z takim podtekstem „Wbrew amerykańskim sankcjom i ostrej krytyce w Niemczech Manuele Schwesig, premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego, postanowiła sama dokończyć Nord Stream 2”

 379. Polscy politycy zajmują jednoznacznie negatywne stanowisko wobec tej inwestycji, chociaż nie mają żadnych możliwości wpływu na jej przebieg

  Jak mogli mieć wpływ (druga nitka gazociągu jamalskiego przez teren Polski) to go nie chcieli.
  Mądry Polak po szkodzie?

 380. Już katolik Lepper chciał rozebrać ruskie rurociągi… bo szpiegują… i mogą pomieścić desant… Tak sobie myślę prywatnie, że gazrurka… nad Wisłą żle się kojarzy…

 381. Nad Wisłą jest więcej elementów doktryny początków katolickiej III Rzeszy niż putinowskiej Rosji… Tak sobie myślę prywatnie cyrylicą… wybierając mniejsze zło…

 382. maciek.g
  11 lutego o godz. 12:22
  adam100
  11 lutego o godz. 11:58
  Nic nie rozumiem? Przecież zalinkowałem ci wideo z Nuland gdzie ona sam tam mówi – czy to jest o ruska propaganda?

  Mój komentarz
  Podany link do youtube nie działa.
  Ponawiam pytanie – gdzie i kiedy pani Nuland mówiła wielokrotnie w odpowiedzi na pytania dziennikarzy, że USA wydały 5 mld. dolarów aby obalić (subvert – w linku, który podałeś, a który u mnie nie działa) rząd na Ukrainie?

  Przypominam- pani Nuland miała mówić wielokrotnie o 5 mld dolarów na obalenie rządu w Ukrainie odpowiadając na pytania dziennikarzy – jak napisałeś.
  TJ

 383. tejot
  11 lutego o godz. 14:22
  Podałem link ,twierdzisz, że nie działa , jak napisałem u mnie działa i skopiowałem ci fragment tłumaczenia dotyczącego odpowiedzi Nuland na pytana dziennikarzy. Tam powtórnie jest wskazany link .
  Wybacz , ale dla twego uporu nie będę wyszukiwał i wklejał linków byś znowu twierdził że nie działają
  Na prawdę nie jest trudno znazleźć to o czym pisałem. Ba było by dziwnym gdyby żaden dziennikarz nie pytał na co poszły te pieniądze.

 384. https://www.youtube.com/watch?v=VuBACmu-NIs
  Obrażenia policjantów – Łukasz Rybarski – Kabaret pod Wyrwigroszem
  „Czas i policja pracuje dla wos, kobity.” hłe hłe hłe

 385. The State Department created ForeignAssistance.gov to help taxpayers, journalists and others find out where the money is going, but the data is limited in the number of years available and not reported by all agencies.

  the United States is working on being more transparent.

  So so…

  the United States did not spend $5 billion to incite the rebellion in Ukraine.
  It was money spent on democracy-building programs in Ukraine since it broke off from the Soviet Union in 1991.

  Yes, sure 😎

  Budowa demokracji w Iraku i Afganistanie trwa (kontynuowana różnymi środkami) nadal…

  Cieszcie się, Ukraińcy, że nikt was nie demokratyzuje radykalniej.

 386. Aha.
  I jak się to ma do załatania i porządnego wyasfaltowania istniejących, lokalnych dróg na Ukrainie?

  Infrastruktura to jest bardzo kosztowna inwestycja.

  Jak Ruski agresor najechał na twój kraj, to pieniądze w pierwszym rzędzie idą na wojsko.
  Dodajmy biedę spowodowana okupacja Rosji, destrukcją i morderstwami Stalina (które ominęły Polaków), i masz co masz.

  Polsce przez 30 lat UE budowało drogi wydając rok w rok miliardy zapomogi i rezultaty są widoczne.

  https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/wiadomosci/23-miliarda-zlotych-z-ue-na-budowe-123-kilometrow-nowych-drog/

  Podłość to nie jest cecha nabyta, z tym się człowiek rodzi. 🙁

 387. @maciek.g
  11 lutego o godz. 14:37
  Z „jego najmojszością” nie wygrasz nigdy, zapamiętaj to sobie raz na jutro, dobra?
  „Przemądrzałość jest jednym z najbardziej godnym pogardy rodzajem głupoty”
  G. Lichtenberg

 388. tejot
  11 lutego o godz. 14:22
  Dodatkowo insynuujesz to czego nie napisałem wciąż piszesz że napisałem

  ” pani Nuland mówiła wielokrotnie w odpowiedzi na pytania dziennikarzy, że USA wydały 5 mld. dolarów aby obalić” poszukaj czy tak pisałem.
  Nie dopisuj czegoś czego nie napisałem

 389. Optymatyk
  11 lutego o godz. 13:51
  https://www.odkrywamyzakryte.com/szczepionki-mrna-to-system-operacyjny/
  Zarówno na poziomie psychologicznym, jak i fizjologicznym, istoty ludzkie są piętnowane jak bydło, gdy poddają się tym eksperymentalnym programom mRNA.

  Ten system nie jest ani lekarstwem, ani szczepieniami.

  Ten system to pełna manipulacja komórkowa, przy użyciu obcych cząsteczek biologicznych do kodowania, dekodowania, regulowania, zmiany ekspresji i zmiany fizjologicznych u ludzi.

  Mój komentarz
  Optymatyk, próbujesz otumanić blogowiczów bełkotem naukowym złożonym z przypadkowo połączonych terminów i wychodzi na to, ze szczepionki mRNA, to nie szczepionki, a programy, manipulacja komórkowa (?) przy użyciu obcych (?) cząsteczek biologicznych do kodowania, dekodowania, regulowania, zmiany ekspresji i zmiany fizjologicznych u ludzi.
  Ten bełkot przypomina mi inną teorię szeroko propagowana przez optymatyka na EP – o „patologicznej czynności mózgu”.
  TJ

 390. @tejot
  11 lutego o godz. 14:59
  Masz lustro w domu?, to stań przed nim i spójrz, tak to właśnie wygląda, człowiek z patologiczną/wadliwą czynnością mózgu. A dlaczego tak, to poczytaj prof. J. Aleksandrowicza.

 391. https://www.wochenblick.at/gefaehrlich-und-wenig-wirksam-brisante-details-zur-biontech-pfizer-studie/
  Fakt, że mimo wszystko dopuszczenia zostały przyznane, nawet w USA, wynika częściowo z faktu, że nadal bezkrytycznie i pomimo wszelkich obaw co do nieomylności procesu PCR, nadal można polegać. Przede wszystkim jednak, początkowy zastrzyk szczepionki był spowodowany znaczną presją polityczną i czasową na całym świecie : człowiek w końcu chciał rozpocząć szczepienia, dosłownie „zabić” – nawet jeśli można było postawić na śmiertelny cios. (tł. google)
  ……………………
  Presja polityczna i czasowa wskazuje jednoznacznie o sztucznej covidiozie, pandemii zarządzania strachem, wywołaną przez uległe, politykom i farmacji, mediom, na pasku ich właścicieli.
  Szcepta się szczepta, a od reszty co nie chcą, się odczepta.

 392. Wyperd Mamuta jak te konie
  ciągnie dupskiem po betonie.

 393. Myślę, że w sporze na temat tego, co dzieje się na Ukrainie i kto stoi za tym „dzianiem się” obie strony blogowego- w tym wypadku-sporu, mają po trosze rację, ale prawda, jak to często bywa, leży pośrodku.

  Ukraina jest zbyt ważna, żeby nikt sobie nie zawracał nią głowy poza Rosją. I już, choćby z tego powodu byłoby dziwne, gdyby odpuszczono ją Rosji, która nawet w czasach, kiedy była słaba -mam na myśli okres przedputinowski – nie spuszczała jej z oczu, próbując w różny sposób wpływać na to, co się tam dzieje.

  Chyba nie muszę tłumaczyć, dlaczego Ukraina zawsze była, jest i będzie ważna dla Rosji, przynajmniej dotąd, dopóki Rosja będzie taką, jaką od 300 lat znamy. Nie trzeba też wyjaśniać, dlaczego np. USA są zainteresowane tym, by ten związek Rosji z Ukrainą nie był zbyt ścisły (a najlepiej, żeby w ogóle nie było żadnych związków). Trudno zatem uwierzyć w to, że USA, którym zawsze zależało na osłabianiu, Rosji nie korzystały z okazji, jaką jest Ukraina.
  Tu zgodzę się z Duende, że operacja krymska, nie była spontaniczną zagrywką Putina, lecz zawczasu i długo przygotowywanym przedsięwzięciem, nie zgodzę się natomiast z jego twierdzeniem, że Morze Czarne, to strategiczne nic nieznaczący akwen, bo akurat jest znaczący i to bardzo. Tylko poprzez Morze Czarne Rosja ma możliwość stosunkowo szybko przedostać się do Morza Śródziemnego, a zatem i na Bliski Wschód, i chyba więcej dodawać nie muszę. Dodam natomiast inną oczywistość – USA nie są z tego zadowolone. Byłoby nielogiczne, by nie rzec kretyńskie, gdyby nie próbowały zmienić takiego stanu rzeczy. I nie wątpię w to, że próbowały. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że zarówno pierwszy, jak i drugi Majdan miały na celu instalację na Ukrainie proamerykańskich rządów, że oba zostały sprowokowane przez służby specjalne USA, a jeśli nie, to wykorzystane.

  Mam, chyba słuszne wrażenie, że ten blogowy spór dotyczy tego, kto postępuje bardziej moralnie: Rosja, czy USA. Dla mnie jest oczywiste, że ani jedni, ani drudzy, dlatego też to, czy Nuland coś mówiła, czy nie mówiła, dawała kasę, czy nie dawała, nie ma większego znaczenia, bo nie da się zaprzeczyć, że Amerykanie byli tam, szczególnie podczas drugiego Majdanu mocno obecni i raczej nie po to, by podziwiać porohy na Dnieprze, spacerować po Hreszczatyku. Czymś ta obecność, nadaktywność była spowodowana. Czy to źle, czy dobrze -nie oceniam, bo różnie na to można patrzeć, ale na pewno nie z moralnego punktu widzenia. Nie ma moralności w polityce, jest w niej miejsce na wszystko, co złe. Sorry za te „oczywiste oczywistości”, ale czasem bywa konieczne ich przypominanie.

  Na pewno warto sobie zadać pytanie: czy po pierwszym Majdanie i rządach Juszczenki poprawiło się cokolwiek na Ukrainie? Czy ludziom – bo głównie o to chodzi – się poprawiło? Nie. Czy po drugim Majdanie coś się zmieniło szaremu Ukraińcowi na korzyść? Nie, wręcz pogorszyło się -klepie biedę gorszą niż w czasie kryzysu na początku lat 90., stracił Krym, a oprócz tego ma wojnę na wschodzie. Wiem, że to prymitywne, czyli sowieckie podejście, ale jak mu wytłumaczyć, że on na tych amerykańsko-ruskich rozgrywkach cokolwiek zyskał?
  Chętnie podyskutuję na ten temat, pod jednym warunkiem -proszę mi nie imputować prosowieckości, czy prorosyjskości w podejściu do tej sprawy, bo nie mu tu ani jednego, ani drugiego.

 394. Dodajmy biedę spowodowana okupacja Rosji, destrukcją i morderstwami Stalina (które ominęły Polaków), i masz co masz.

  Tak, tak. W Polsce wszystkie problemy to skutek zaborów, wojen światowych i 8 lat rządów Tuska, a na Ukrainie – Stalin, okupacja rosyjska i agresja putinowska.

  Tyle, że dziurawe drogi, po których tam jeździłem, pochodzą z czasów „okupacji”, elektryfikacja i resztki infrastruktury to też zasługa „okupanta”.

  Miasteczko (ca 25 tys. mieszkańców), w którym na cmentarzu leży moja prababka, odwiedziłem jako nastolatek w 1970 roku. Było zadbane, z pięknym parkiem, w którym odbywały się koncerty i zabawy taneczne.
  Za drugim razem – zapadła dziura, zapyziała i zdziczała.

  Podłość to nie jest cecha nabyta, z tym się człowiek rodzi.

  No jasne. Podniebienie też mam czarne 😎

 395. @jobrave
  11 lutego o godz. 15:19

  Tam się rozgrywa prawdziwy dramat młodych, którzy podobnie jak frankowicze w Polsce, swego czasu nabrali się na kredyty dewizowe na mieszkania, głównie w największych miastach, gdzie była też praca.
  Teraz mieszkania potracili lub zostali z horrendalnymi długami (lub jedno i drugie) i zapieprzają ciężko w Polsce i gdzie się da, żeby móc w ogóle przeżyć.

 396. jobrave

  Trudne położenie Ukrainy było widać jak Trump usiłował szantażem wymusić oczernienia Bidena. Wstrzymał pomoc wojskowa i szantażował.
  Jeszcze gorzej wyszli na przyjaźni Amerykańskiej Kurdowie, sojusznicy Ameryki, których Trump wydal na wybicie Turkom.

  Matoł Du*a ze swoim fort Trump to w tym kontekście dziecinada.

  Osobiście jestem wdzięczny Ameryce, że finansowała działalność wywrotową w Polsce ( Radio Wolna Europa, Solidarność). Może się to komuś nie podobać, ale trudno. W podobnej sytuacji są dzisiaj Ukraińcy, którzy walczą o niezależność od Rosji.

 397. @adam100
  11 lutego o godz. 15:14
  Wyperd Mamuta jak te konie
  ciągnie @adama100 dupskiem po betonie.

 398. Podniebienie też mam czarne

  A myjesz zęby??

 399. Galimatias mości panie

  Mamut trzyma **** w pianie.

 400. Prawnik rozpoczął swój wpis od stwierdzenia, że Jarosław Gowin znajduje się obecnie w podobnej sytuacji, jak Giertych z Andrzejem Lepperem w czasie, gdy byli oni koalicjantami Prawa i Sprawiedliwości. W dalszej części wpisu podzielił się również historią wspólnej kolacji z Jarosławem Kaczyńskim.
  Zobacz również
  Gowin pisze list do Kaczyńskiego. Czy odejdzie z rządu?
  Bielan spotkał się z Kaczyńskim i zapewnia: większości parlamentarnej nic nie zagraża

  „Gdy w lipcu 2007 r. siedziałem na kolacji z premierem Kaczyńskim i wicepremierem Lepperem wyglądało wszystko tak, jakby Kaczyński już całkowicie zapomniał Lepperowi konflikt z jesieni 2006, który doprowadził najpierw do usunięcia Leppera z rządu, a potem do jego triumfalnego powrotu po ujawnieniu taśm Renaty Beger i związanego z tym spadku poparcia dla PiS” – zaznacza.

  „Kaczyński śmiał się, żartował, częstował Leppera najlepszymi kanapkami i bardzo się cieszył, że następnego dnia wspólnie wybierzemy szefa NIK. Lepper wówczas już nie stanowił żadnego zagrożenia dla większości rządowej. Po seksaferze był tak osłabiony, że robił wszystko, co Kaczyński mu kazał. Nie przeszkodziło to Kaczyńskiemu dzień później odpalić akcję CBA, która miała się skończyć wieloletnim więzieniem dla szefa Samoobrony. Mojemu znajomemu powiedział, że za nagranie Lipińskiego przez Begerową „Lepper zgnije w celi, obgryzając sobie ręce”.

 401. Nawet zagorzali wrogowie Putina, kanadyjscy dziennikarze, przyznają, że SputnikV jest OK..
  BTW „dyskusja” blogowa o Ukrainie przypomina mi „dyskusje” na blogach kanadyjskich.. moja nowa ojczyzna z powodów ideoligicznych umoczyła się po szyję w konflikcie rusko-ukraińskim dostarczając Ukrainie broni i pieniędzy (ca. 1 mld dolarów rocznie) „na przetrwanie” dla oligarchów.

 402. ideologicznych, sorry

 403. @adam100
  11 lutego o godz. 15:38
  Galimatias mości panie
  Mamut trzyma @adama100 w pianie.
  Takie to jest setki sranie, mocium panie.

 404. No niestety, Ukraina jest zależna od obcej pomocy. Zaufała „gwarancjom” Zachodu, w zamian za oddanie broni nuklearnej.

  Przykładem tutaj jest Izrael, któremu tez chciano „gwarantować” to i tamto.
  Powiedzieli (może źle pamiętam) – „całujcie nas w dupę”.

 405. Wypierd Mamuta w szeregach trolli
  na blogu EP tylko ******

 406. https://nczas.com/2021/02/11/umarli-po-szczepieniu-zarazenia-i-zgony-pensjonariuszy-domu-seniora/
  Aż 9 pensjonariuszy domu seniora z Woli Czołnowskiej w powiecie puławskim zmarło po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki. Drugie szczepienie odłożono ze względu na zarażenia koronawirusem.
  …………………..
  Ale się dopiero będzie działo.

 407. @adam100
  11 lutego o godz. 16:00
  Wypierd Mamuta w szeregach trolli
  na blogu EP tylko @adama100 pi…li (w sam łeb).

 408. mamuuuuut, mamuuuucik 🙂

  Wypierd Mamuta ma brudną duszę
  przyjaciel diabła, zada katusze

 409. Polskie władze przejmują lub sekują ekonomicznie krytyczne media, a podporządkowana PiS-owi telewizja publiczna sączy prorządową propagandę, tłumacząc, że taka jest „wola narodu” – pisze sześć międzynarodowych organizacji badających wolność słowa w Polsce.
  https://wyborcza.pl/7,75399,26777990,poziom-wolnosci-mediow-w-polsce-najgorszy-od-lat-druzgocacy.html#S.koronawirus-K.C-B.3-L.2.zw

  alsj11.02.2021, 12:24
  Nie mogę uwierzyć. Co oni zrobili z tym krajem?

  ***** ***

 410. @adam – Być może chorągiewka Gowin zablokuje ustawę o podatku od mediów. Jest nadzieja

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26778531,porozumienie-j-gowina-moze-utracic-podatek-od-mediow-pewnie.html#s=BoxMMtImg3

 411. Is42 niedawno próbował dowodzić, że xiunce nie bluzgają z ambon. Bo on chodzi do kościółka i nie słyszał… No to w takim razie posłuchajmy…

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26776423,ksiadz-na-miesiecznicy-o-protestach-kobiet-bezwstyd-rozwiazlosc.html#do_w=46&do_v=142&do_a=288&s=BoxNewsImg6

  Wybrane komentarze:

  -Rozwiązlosc to jest wtedy, gdy ksiadz posuwa ministranta.

  -Wtedy to jest sakrament.

 412. Na marginesie
  11 lutego o godz. 16:37

  Przedpotopowi wierni,
  przedpotopowy ksiądz

  Ten trzęsący się głosik wystękujący farmazony, brrrrrr

 413. Całe szczęście, że Krym powrócił do macierzy.
  Jest nadal na wizjerze mojej wyodrazni.
  I cieszę się, jeśli tam dojadę po tych dziurowatych drogach za wschodnią granicą Europy, że nie będę na Krymie oglądał amerykańskich baz wojskowych.

 414. Zapytaliśmy Departament Stanu USA o podatek medialny. Odpowiedź przyszła w 18 minut

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26779343,zapytalismy-departament-stanu-usa-o-podatek-medialny-odpowiedz.html#s=BoxMMtImg1

  tesia44

  Radio Wolna Europa bis potrzebne będzie 🙂 i to, qrde, nie żart. A myślałem, że już takich czasów, jak kaczofaszyzm, nie dożyję…

 415. “Precz wysiedlono stąd Tatarów” – a Krym powrócił… do macierzy

  https://www.youtube.com/watch?v=GqJjiAXnWdQ

 416. @adam100 11 lutego o godz. 16:54

  Teraz jest jeszcze internet. Na szczęście 🙂

 417. Usteczka ty moje jak malinki,

  Ciesz się ciesz, skarbeńku. Bij brawo w rączki, i naucz się jakiejś piosenki.

  Wytypują cię do odśpiewania na akademii 🙂

 418. Jobrave, piszesz o Ukrainie w stylu – może tak, a może i nie, ale Ukraina jest ważna dla Rosji, itd.

  Jobrave, twoje konstatacje domagają się uściślenia.
  Zwrot „Ukraina jest ważna dla Rosji” to ogólnik, dyplomatyczny eufemizm.

  Biorąc pod uwagę fakty historyczne i współczesne można rozwinąć ten ogólnik i powiedzieć tak – Ukraina jest ważna dla Rosji, dlatego najwłaściwszym stanem Ukrainy jest, gdy państwo to jest państwem „wewnętrznym” Rosji, czyli państwem Russkowo Mira. Z takim wewnętrznym państwem stosunki Rosji są naturalne i łatwe do szybkiego ułożenia.

  Ukraina jako państwo zewnętrzne (zewnętrzność oznacza suwerenność Ukrainy) jest zburzeniem zasady, wyłamaniem się z rosyjskiej układanki geopolitycznej, jest wyrwą geostrategiczną, jest wyzwaniem, sprzecznością samą w sobie i powodem dla Rosji by nie odpuszczać, wszelkimi sposobami wciągać z powrotem Ukrainę do układanki.

  Poprzez układankę Rosja rozumie obecność w niej państw zależnych i wysoce zależnych. Do drugiego rodzaju państwa należy Ukraina ze względy na dziedzictwo kulturowe (Ruś Kijowska), historyczne zaszłości (począwszy od ugody Perejesławskiej (1564 r), a skończywszy na niesłusznym „oddaniu” Ukrainie Krymu w czasach najnowszych.

  Ukraina w jakikolwiek sposób związana z tzw. Zachodem a szczególnie z UE (UE jest postrzegana i ogłaszana w Rosji jako sztuczna organizacja, niespójna gromadka państw zarządzana przez sojuszników USA) jest nie do przyjęcia dla Rosji. Nie, i już.

  Rosja nie może oddać Ukrainy łacińskiemu „Zachodowi”, bowiem całe dziedzictwo kulturowe, polityczne koneksje, zależności i tradycje Ukrainy należą do Russkowo Mira.
  TJ

 419. Na marginesie
  11 lutego o godz. 16:57
  @adam100 11 lutego o godz. 16:54
  Teraz jest jeszcze internet. Na szczęście

  To też można zamknąć, chociaż trudniej.

  Najgorsze są fejk niusy, które mącą porządnym ludziom w głowie.
  Farma ruskich trolli ciężko nad tym pracuje

 420. ls42
  11 lutego o godz. 11:47

  Podoba mi sie jak opisujesz pączki. W odpowiedzi na twoje pytanie na temat tradycji jedzenia pączkow moge tylko napisac ze u nas pączki nie sa powszechnie znane. W gazecie dziennikarz kiedys napisal o „Polish donuts” jako ciekawostka.

  Jesli u nas jest dzisiaj jakies swieto to moze fakt ze w nocy spadl snieg co jest niezwykle rzadkie na poziomie morza (sea-level).

  Najblizsze swieto z slowem „tlusty” w nazwie jest w nablizszy wtorek, 16 luty. To swieto nazywa sie Mardi Gras, po polsku tlusty wtorek. Zwykle Mardi Gras trwa kilka dni, szczegolnie w New Orleans. W tym roku wszystkie uroczystosci sa odwolane. Popularny pochod ulicami New Orleans sie nie odbedzie.
  Pokazywalam wczesniej kamere na zywo na Bourbon Street w NOLA. Jest pusto.

  Wracajac do pączkow. Miejscowy niemiecki sklep piecze i sprzedaje pączki, nazywane Berliner, od stycznia do Mardi Gras. Sklep Georgies Delicatessen (Polish deli) sprowadza pączki z jakiejs piekarni w Oregon rowniez w okresie Mardi Gras. Ten sam polski sklep sprowadza Polish kobasa samolotem z samej Polski, czyli z Chicago.

  W dniu Mardi Gras ludzie zwykle ubieraja cos w kolorach tego swieta, na twarzach bardzo ozdobne maski z cekinami zakrywajace oczy i wiele ososb sklada sobie zyczenia Happy Mardi Gras, prywatnie i w publicznych miejscach.

  W „normalnych” czasach jest pochod ulicami i muzyka Mardi Gras ktory wyglada i brzmi w ten sposob:

  Mardi Gras Mambo, The Hawketts

  https://youtu.be/L1fBDVNn1pU

  Typowe Mardi Gras menu podam za chwile.

 421. Orca
  11 lutego o godz. 17:15

  a w Michigan obchodzą „Paczki Day”…czasami jest to „Punczki Day”… 🙂

 422. Mardi Gras menu,

  „Jambalaya and a crawfish pie and filé gumbo”

  Kazde z tych dan zawiera sea-food.

  Jambalaya
  Fats Domino, Jerry Lee Lewis, Ray Charles

  https://youtu.be/NzjywHFaTOM

 423. Krym i Kaukaz mogły być w granicach Turcji… o Bułgarii nie wspomnę… Tak sobie myślę prywatnie o odebraniu przez Rosję swoich fantów… o czym zapomniał Gorbaczow rozwiązując ZSRR… teraz chwali powrót Krymu…

 424. PA,

  Na pewno w miejscach gdzie mieszkaja Polacy sa paczki i inne smakolyki polskiej kuchni. 🙂

 425. Optymatyk
  11 lutego o godz. 16:05

  Piszesz jak rasowy manipulator
  „Aż 9 pensjonariuszy domu seniora z Woli Czołnowskiej w powiecie puławskim zmarło po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki. Drugie szczepienie odłożono ze względu na zarażenia koronawirusem.”
  Zaskoczony twoim wpisem przeczytałem załączony link i tam piszą co innego. Okazało się, że tam jest epidemia koronowirusa czego nie wiedziano, gdy rozpoczęto szczepienia . Z tej przyczyny szczepienia wstrzymano. Nikt tam nie napisał, że te osoby umarły dlatego, że zostały zaszczepione. Wręcz odwrotnie zmarły bo zostały zarażone koronowirusem (a szczepionka nie ma możliwości zarażenia , bo nie zawiera wirusa)

 426. Zastanawiam się, na jakie szczyty idiotyzmu wespną się pracowici wynajęci?

  I chyba mam – blogową perełkę.

  Cokolwiek byście nie napisali o Rosji to Rosja i tak jest duszą świata
  a dusza jak wiadomo jest nie śmiertelna , Rosja to naród najlepiej
  przygotowany do radzenia sobie w każdych trudnych warunkach .
  Co mały kundelek może zrobić jak kogoś nie lubi ? a no to co może
  zrobić to obszczać nogawkę .

  Brawo! Ta “nie śmiertelna dusza świata” to rzeczywiście mocna rzecz.
  Nawet lepsze niż pier.oły wygłaszane z ambony przez xiunca… profesora.

  Kompletny odlot.

 427. @adam100 11 lutego o godz. 17:08

  Wiem, że można. Wtedy są jeszcze telefony. Ewentualnie tajny kolportaż. Dopóki są otwarte granice. Jednak tak czy inaczej to wszystko będzie piętnowane jako “obca” interwencja. Komuniści i złodzieje, ateistyczny element animalny, zabiliście mi brata, chamska hołoto. Ale w sumie to na zmianie warunków w Polsce musiałoby zależeć Polakom… w Polsce. Rozumiesz, wiesz.

 428. Orca
  11 lutego o godz. 17:21
  Mardi Gras menu,

  „Jambalaya and a crawfish pie and filé gumbo”

  Kazde z tych dan zawiera sea-food.

  Jambalaya
  Fats Domino, Jerry Lee Lewis, Ray Charles

  Mój komentarz
  Fats Domino w tym wykonaniu przygasił nieco Jerry Lee Lewis i Ray Charles, był bardzie żywiołowy, ale wszyscy trzej, to tuzy rocka, tego rodem z New Orlean. Wszystko się zaczęło w New Orlean.
  Jambalaya i Hello Mary Lou (Rick Nelson), to był pierwszy powiew Ameryki, jaki odczułem w moich chłopięcych latach.
  Wykonanie piosenki Jambalaya przez duet The Carpenters, jest wdrukowane we mnie na stałe.
  TJ

 429. Zachód z tym Krymem to tak jak baca z kozą;

  Docie baco partii kunia? No dom
  A krowe docie? No dom
  A koze docie? Eee, kozy ni dom
  Czemu to?
  Bo jom mom.

  Gwarancje zachodu, hehehe.
  Trzeba było zrobić jak Izrael, ale Ukraina to słowiańskie dusze.
  Dali się nabrać; Niemiachom, Francuzikom, Angolom, Amerykancom i tyla. Gdyby dzisiaj mieli głowice wycelowana w Putina, to ciekawe by to było. Taki wypierdek jak Kim Jong-un, i tak go „respektują”.

  A Ukraina niu niu niu.
  Siedzieć cicho, oddać jak naj mniej, to coś wam kapniemy.

 430. tejot 11 lutego o godz. 17:51

  Jest miasteczko wśród gór w Dżambulaju
  Ludzie pędzą tam żywot jak w raju
  Rzeki tam mlekiem i miodem płyną
  Chłopcy tam rodzą się z mandoliną

  Dżambulaj, dżambulaj, very mio,
  Dżambulaj, dżambulaj, very dżambo
  Dżambulaj, dżambulaj, very mio,
  Dżambulaj, dżambulaj, very dżambo
  Ole!

  To dzieciaki śpiewały na podwórku. Pieśni pod strzechy?
  🙂

 431. Orca
  11 lutego o godz. 17:36
  to w twoich okolicach nie ma polskiego sklepu? u mnie jest, chociaż daleko mu r
  do „Starsky’ego”… najbliższy Starsky to Hamilton i Oakville, bliżej Toronto…

 432. @adam100 11 lutego o godz. 17:56

  Słowiańskie dusze… coś podobnego mi się kojarzy, gdy czytam o aferze “getbanku” w Polsce.
  No bo przecież agenci piramidy finansowej przysięgali, że na tym zyskamy…

  Opowiada kobieta: “Ja właściwie nie chciałam… ale ten miły pan tak nalegał…”

  Jak można ludziom nie wierzyć, no jak?

 433. PA,

  Jest polski sklep. Nazywa sie George’s Delicatessen. Wedlug popularnej opinii opublikowanej w gazecie, “George’s sells best sandwiches in town”, czyli najlepsze kanapki w miescie. Tam mozna kupic bardzo dobre smakolyki made in Poland.

 434. Optymatyk
  11 lutego o godz. 11:59

  Testy PCR sa niebezpieczne, bo osoby w punktach testowania sa slabo wyszkolone i moga uszkodzic sciane zatok.

 435. Teraz „sprzedają” starym ludziom bitcoiny. Ponieważ trzeba przelać pieniądze internetowo, to gangi bardzo uprzejmie pomagają jak się im udostępni pin-kody.

  Byli tacy pomocni „i wszystkie oszczędności znikły mi z konta”

 436. maciek.g

  Radziłbym weryfikować komentarze Optymatyka nie tylko na podstawie linków, które zamieszcza, w tym przypadku tekstu z pisma Korona-idioty Korwina, ale na podstawie innych źródeł.

  Przypadek masowego zakażenia w Domu Seniora „A w sercu maj” w Woli Czołnowskiej jako pierwszy opisał Dziennik Wschodni. Niestety media ogólnopolskie tematem się jakoś nie zainteresowały. A szkoda bo sprawa moim zdaniem warta jest poważnego dochodzenia – nie tylko epidemiologicznego.

  Do cięzkiego zakażenia ponad 30 zaszczepionych osób z których 9 zmarło (stan sprzed 2 dni) doszło bowiem około 2 tygodnie po podaniu 1 dawki szczepionki. Jak wiadomo 1 dawka nie daje pełnej ochrony i w tym okresie wymagane jest stosowanie pełnej ochrony sanitarnej. Jak zaznaczyłem wyżej o tym jak wyglądał reżim sanitarny w tym prywatnym domu seniora odpowiedź może dać tylko formalne dochodzenie.

  Swoją drogą dziwię się, że media krajowe, w tym opozycyjne, przemilczają tę zgadkową historię.

 437. tejot
  11 lutego o godz. 17:51

  Ja rowniez bardzo lubie muzyke z New Orleans. The Neville Brothers, Dr John I bardzo dluga lista muzykow…

  Tishomingo blues i Sweet Emma Barrett

  https://youtu.be/om25wcsdcXw

 438. Pieśni pod strzechy?

  Na rynku w Caritas
  piękna seniora szła
  a za nią murzyn szedł
  niósł ananas
  ole ole tam w Caritas
  ole ole, niósł ananas

 439. @Na marginesie 🙂

  Bardzo to słowiańskie 🙂 wręcz prezydenckie 🙂

  Opowiada kobieta: “Ja właściwie nie chciałam… ale ten miły pan tak… …”

  Nie chciała, ale dała 🙂

  Sama nie wie co, może na wszelki wypadek i ***y dała 🙂

 440. Klarnet w czerep *****
  w łagrze wychowany.
  Stalin mu pozuje
  rozum mu dołuje

 441. Bar Norte 11 o2 – – > 18:17
  Nikt nie wie dokładnie co w trawie piszczy.

  Abwarten und Tee trinken – – > To jest hasło na chwilę obecną.

 442. tejot
  11 lutego o godz. 16:58
  Nie wydaje mi się, że z mojego komentarza wynika, to co o nim napisałeś. Mój punkt widzenia jest taki, że Ukrainę, jak najbardziej należy Rosji wyrwać, a jeśli nad czymś boleję, to nad tym, że po utracie Krymu, Ukraina niemal z dnia na dzień utraciła również przyjaciół. Być może to przypadek, być może wcale Amerykanom nie chodziło o Krym i to pozostawienie Ukrainy samej sobie jest dziełem przypadku, ale taki tuman, jak ja może przecież kojarzyć pewne fakty niewłaściwie. Może i jestem tumanem, ale niekoniecznie takim, który nie widzi tego, czym jest Ukraina w „rosyjskiej układance geopolitycznej”. Widzi i widział, wiedział i wie. I bardzo ceni- piszę to bez ironii-co USA zrobiły dla demokratyzacji Ukrainy, ale widzi też, że jakby zatrzymały się w pół kroku, co z kolei daje powód do spekulacji, że Ameryce – z nieznanych mi powodów – odpowiada taki stan rzeczy, czyli to Stany są prosowieckie, a nie ja, bo ja jestem za tym, że skoro już się powiedziało „a”, to trzeba dojść do „zet”.
  Pamiętam różne deklaracje w czasach drugiego Majdanu, czyli Euromajdanu, deklaracje wsparcia dla „nowej drogi” ze strony USA oraz Unii Europejskiej i nie chodziło li tylko o wparcie demonstracji, lecz o konkretną pomoc, finansową głównie oraz inestycje, dla tego państwa – były to złote góry plus szybka ścieżka do członkostwa w UE – tu najgłośniej i najwięcej obiecywały Niemcy. Skończyło się na niczym, czyli po prosowiecku. Ja jestem absolutnie za tym, żeby Ukraina weszła do NATO i jak najprędzej do UE, ale prosowieckiej Ameryce wcale na tym nie zależy, prosowieckiej UE, również. Nb. ciekaw jestem czy Borell będąc w Moskwie, zająknął się choćby w tej sprawie.
  Nie wiem, może to się zmieni -mam taką nadzieję – za prezydentury Bidena.
  W razie przez ten stan zawieszenia są możliwe różne scenariusze np. terytorialna dezintegracja, która ma swoich zwolenników we Lwowie, ale też w Kijowie, że wschodzie Ukrainy nie wspomnę.

  To, że mam za złe Ameryce, że nie wspiera Ukrainy, że nie wyrywa jej Rosji, choć może nie oznacza, że jestem prosowiecki, mało tego uważam, że ja właśnie jestem antysowiecki, może nawet najbardziej na tym blogu.

 443. Orca
  11 lutego o godz. 17:15
  Dziękuję za miły komentarz, a także za ciekawe zestawy piosenek.
  Pozdrawiam i słodkiego dnia życzę

 444. Trzeba tym ludziom wyłączać mikrofony. A najskuteczniej – nie zapraszając ich do studia. Najważniejszą karą, jaka spotyka polityków prawicy, którzy podpadli prezesowi, jest wykluczenie ich z programów telewizji publicznej. Dlaczego? Bo oni bez telewizji nie są w stanie żyć. Ale wy, niezależne media, dajecie im gigantyczną publiczność zbudowaną własną wiarygodnością. Własną! Dajecie im za darmo! A za to oni chcą wam, dziennikarzom, zamknąć usta na zawsze. Tak wygląda ta gra.

  https://wyborcza.pl/7,82983,26779349,dostaja-od-was-wszystko-uwage-scene-i-miliony-publicznosci.html#S.koronawirus-K.C-B.3-L.1.male

  teef11.02.2021, 16:39
  Czy ktoś pamięta jak konus zabronił swojej czeredzie przychodzić do TVN-u? I co? Szybko przekonali się, że jest to wejście na grabie. Podkulili swoje ogony i szybciutko zakończyli ten „strajk”.
  Teraz trzeba ich nie zapraszać minimum przez miesiąc albo i dłużej. Niech się zapluwają w ku…zji.

 445. Tejot,
  W ostatnim akapicie, po „choć może” powinien być przecinek, niechcący go pominąłem i zdanie brzmi głupio. sorry.

 446. Dzisiaj w „Gazecie Wyborczej” czytałem bardzo interesującą wzmiankę na ten temat: politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry mówią, że protest mediów nie zrobił na nich kompletnie żadnego wrażenia. Oczywiście, że nie. Zrobi wrażenie dopiero wtedy, kiedy przestaną być zapraszani. A taki pan Bortniczuk? Im większą bzdurę i kłamstwo powie, tym częściej jest zapraszany do redakcji, bo to jest łatwy chleb.

  https://wyborcza.pl/7,82983,26779349,dostaja-od-was-wszystko-uwage-scene-i-miliony-publicznosci.html#S.koronawirus-K.C-B.3-L.1.male

 447. @basia wkleiła na LA felieton Robereta Walenciaka na aktualny temat.
  Warto przeczytać i moze nawet rozpowszechnic

  Interia
  WOJNA RZĄDU Z MEDIAMI
  Czy pamiętacie państwo co to jest „piątka Kaczyńskiego”? Na czym polegała? Pamiętacie? Rozumiem, pamiętacie, ale nie za bardzo… Spokojnie, nie ma wstydu, jakbyśmy mieli pamiętać wszystkie propagandowe triki PiS-u, to pewnie musielibyśmy mieć po dwie głowy.
  Przypominam ją z jednego względu (o którym za chwilę). Otóż ta „piątka” została ogłoszona na konwencji PiS w lutym 2019 roku, to miało być kilkadziesiąt miliardów zł (od 32 do 52 miliardów, niezły rozrzut, prawda?), te pieniądze, jak mówiono, miały pójść na rozwój polskiej wsi (100 zł na tucznika, 500 zł na krowę) itd.
  Zresztą, to już nieważne, bo jest po wyborach.
  Ważne przypomnienia jest coś innego. Otóż PiS przedstawił przy tej okazji wielki plan zdobycia tych miliardów. Wyliczył to w dziewięciu punktach. A ostatni brzmiał: „opodatkowanie cyfrowych gigantów, wpływy ok. 1 mld zł”. Opisując to takimi słowami: „sprawiedliwe opodatkowanie zysków, jakie globalne firmy generują w Polsce oferując usługi cyfrowe takie jak reklamy online, VOD i streaming muzyki”.
  Od tego momentu propaganda rządowa rozpoczęła bębnienie, że podatek cyfrowy jest OK, że trzeba go wprowadzić itd. Szło jak po maśle, bo taki podatek popiera lewica, jest on zresztą lewicowym pomysłem. A poza tym jego wprowadzenie zapowiedziała Komisja Europejska, w projekcie dyrektywy z marca 2018 roku. Więc i Platformie głupio było protestować przeciwko Unii, no i w obronie wielkich amerykańskich korporacji.
  Zresztą – nie musiała. Bo Ameryka obroniła się sama.
  W wrześniu 2019 roku, na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej, przyleciał do Polski wiceprezydent Mike Pence. I powiedział, że Stany Zjednoczone „z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie” przez Polskę propozycji podatku od usług cyfrowych.
  Tak oto dowiedzieliśmy się, z ust amerykańskiego wiceprezydenta, że Polska z podatku cyfrowego się wycofała. I że firmy ze słynnej czwórki GAFA (Google, Apple, Facebook i Amazon) nie zapłacą nic.
  Wiele hałasu o nic? O nie, historia ma ciąg dalszy. Choć jest to już inna historia.
  Oto bowiem rząd z zaskoczenia ogłosił chęć wprowadzenia składki od reklam (od przychodów), którą miałyby zapłacić największe media. I żebyśmy ten pomysł podchwycili, rządowe media bębnią non-stop, jakie to ci prywatni mają przychody. Najzwyczajniej szczują, tak jak szczuli na lekarzy, na nauczycieli, na mniejszości itd. I co do ewentualnej składki (de facto podatku) to wyliczają, z pewną radością, że najwięcej zapłaciłaby TVN – 144 mln zł, Polsat – 107 mln,. TVP – 70 mln , a Agora – 33 mln zł…
  Co tu się rozwodzić, widać, że nie byłby to podatek cyfrowy, o czym rząd opowiada, tylko podatek od reklam. Bo czym jest podatek cyfrowy, jak rząd się do niego przymierzał, i jak się z niego wycofał, na tupnięcie wiceprezydenta Pence’a, już wiemy.
  Nie chodzi więc w tej operacji o pieniądze, ale o podporządkowanie sobie mediów, tak jak to zrobił na Węgrzech Viktor Orban. Po kawałku.
  Taki podatek, i to w sytuacji kiedy wpływy reklamowe spadły o połowę, ma zadusić media. Jedne ma osłabić, tak, żeby nie było je stać na większe dziennikarskie zespoły. Inne ma zastraszyć. Wciągnąć w układanie się z władzą. A władza jest silna, choćby siłą spółek skarbu państwa czy rozmaitych funduszy. Jeszcze inne… – tu z kolei chodzi, żeby zmusić ich właścicieli, by je po prostu sprzedali. I nie trzeba żadnej ustawy repolonizacyjnej. Wystarczy przekonać zagranicznych właścicieli, że w Polsce na mediach nie zarobią, ba, będą tracić, to wyniosą się sami.
  A jak spacyfikowane zostaną większe media, to te małe kucną. A jeśli będą pokrzykiwać, to się je zignoruje i zagłuszy. Albo zamęczy procesami.
  Tak oto PiS ruszył drogą węgierską, i chce nam zafundować Budapeszt w Warszawie. Czyli TVP Info 24 godziny na dobę, z możliwością wymiany na TV Trwam.
  To nie jest fajny eksperyment. Węgierscy rządowi dziennikarze (innych tam w zasadzie już nie ma) mają tak zlasowane mózgi (opowiadam to za Klubem Jagiellońskim), że w zasadzie już nie rozumieją co to są wolne media, i najchętniej opowiadają o jakichś wrogach zewnętrznych, którzy na piękne Węgry czyhają. Na szczęście, dzielny premier Orban je broni.
  Nie chciałbym, żeby Polacy tak zgłupieli. Jest na to jedno lekarstwo – różne media, mające różne opinie. No i nie strachliwe.
  Te czarne ekrany z dnia wczorajszego to nie jest więc batalia o jakość mediów, ich program, o proporcję liberalnych do prawicowych, dużych do małych, o podatki, które płacą… Owszem, to są ważne sprawy. Ale tym razem chodzi o to, czy coś poza wolą władzy będzie mogło tym kraju jeszcze dychać

 448. jobrave
  11 lutego o godz. 15:19, 19:08
  Wcale bym się nie zdziwił, gdyby się okazało, że zarówno pierwszy, jak i drugi Majdan miały na celu instalację na Ukrainie proamerykańskich rządów, że oba zostały sprowokowane przez służby specjalne USA, a jeśli nie, to wykorzystane.

  Każdy się miesza do wszystkiego, nawet Korea Północna hakuje co może. Ale od mieszania się do wyreżyserowania „przewrotu” to jak stąd na Marsa (chociaż niektórzy blogowicze już tam są).

  Naprawdę wierzysz, że można kupić wqurw? Za ile? Za ile poszedłbyś na barykadę obalać swój rząd ryzykując kulkę, pobicie albo więzienie i szykany.

  A czemu nie pomagają? Jak? Unia pomaga projektowo, masz pomysł, projekt, własny wkład, to coś dostaniesz. Pomagać Ukrainie nie jest łatwo. Kasa pewnie ginie w kieszeniach skorumpowanych urzędasów. Tam by trzeba pojechać i coś samemu przeprowadzić. Ale kto to zrobi z armią rosyjską w Donbasie, inwestycje są zbyt ryzykowne. Może taki jest cel tej wizyty sąsiedzkiej.

 449. Rozumiem, że nawiązuje pan do sytuacji sprzed paru dni, kiedy internet obiegła rozmowa Roberta Mazurka z Kamilem Bortniczukiem, a w zasadzie sam finał, w którym Mazurek opuszcza właśnie studio, a Bortniczuk mówi i mówi sam w studiu RMF. Wielu dziennikarzy przyklasnęło wtedy Mazurkowi, że tak dzielnie dał odpór zaproszonemu gościowi, tyle że ten gość został na tej arenie sam i mógł sobie mówić do woli, co chciał. Z tego, co pan mówi, wynikałoby, że Bortniczuk na tym wyjściu Mazurka tylko skorzystał, bo w tej jego bańce przysporzyło mu to popularności, tak?

  – Za każdym razem, kiedy dochodzi do takiej sytuacji, zyskuje polityk, a traci dziennikarz. Za każdym razem. A już tym bardziej, gdy prowadzący wychodzi z własnego programu! Prowadzący może wyrzucić gościa, ale wyjść z własnego programu?! To przecież jest absurd. To jest tak, jak zaprosić złodzieja do domu, po czym uprzejmie się usunąć, żeby mu nie robić kłopotu.

 450. Na marginesie
  I chyba mam – blogową perełkę.

  „Cokolwiek byście nie napisali o Rosji to Rosja i tak jest duszą świata
  a dusza jak wiadomo jest nie śmiertelna , ”

  Czy jest to pióra oszalałego na punkcie krymskich owiec mistrza zmianowego? To jest absolutnie un#%&*ingly deep! Blog bez Tadzia byłby taaak smutny.

 451. jobrave
  11 lutego o godz. 19:08
  Jak czytam ,to jesteś trochę naiwny. Amerykanom jak zwykle nie chodziło o dobro Ludzi na Ukrainie , a po prostu o swój egoistycznie pojęty interes polityczny. Jak wyszło tak jak wyszło i teraz dokładnie jest tak jak przewidywał Brzeziński nie mają celu by topić pieniądze tam gdzie interesu już nie ma. Nie udało się na Ukrainie zrobić rządy w 100% podporządkowanego USA i widać że nie ma na to żadnej szansy. Odkłada się ten projekt Ukraina na polkę. Co do Bidena to bym żadnych nadziei nie miał. Nuland kiedyś współpracowała z Bidenem i teraz ponownie weszła do bliskiego grona jego współpracowników. Ta polityczna to taki typowy zimny drań i bardzo typowa dla ameryki kazde działanie ma przynieść korzyść jej krajowi , a moralność nie ma znaczenia. Ona po majdanie dogadywała się z Kołomojskim mimo że nie było tajemnicą, ze temu biznesmenowi bliżej do gangstera niż demokraty
  Nie jest dobrze. Po lewej, Odessa, rok 2014: amerykański „Anioł Wojny” Wiktoria Nuland , Igor Palitsa i złodziej oligarcha Igor Kołomojski
  https://twitter.com/sbalcerac/status/1023922017249177611

 452. jobrave
  11 lutego o godz. 19:08
  Deklarowanie się sympatią czy antypatią po stronie tego lub innego mocarstwa może przynieść niezamierzony skutek, dlatego odradzałbym taką szczerość. Może być tak, że oni mają całkiem inne przyjazne i ludzkie oblicza, a tylko rozwaga wymaga takiego lub innego zachowania. Siergiej Ławrow nie rzuca wprawdzie słów na wiatr, ale za surowym wyrazem twarzy kryje się prawdziwy rosyjski patriota i życzliwy polityk. Trzeba tylko odpowiedniego podejścia i szczerych przyjacielskich zamiarów w rozmowach na wysokim szczeblu

 453. izabella

  „Naprawdę wierzysz, że można kupić wqurw? Za ile?”

  Nic dodać, nic ująć.

  Choć nie sądzę byś z tak oczywistym stwierdzeniem przebiła się w tej „marsjańskiej” dyskusji.

 454. Ilu jest posłów w Sejmie, o których nawet nikt nie wie, jak mają na imię i nazwisko?
  To są właśnie tacy ludzie, oni są totalnie zależni. Żeby się wybić na niepodległość, muszą zbudować rozpoznawalność. Jak najlepiej? Pójść do TVN-u i najlepiej w głównym wydaniu „Faktów po faktach” powiedzieć coś kompletnie absurdalnego, co zacytują wszystkie inne media. No, wtedy jest super, to jest po prostu złoty strzał. A potem ma się łatkę kontrowersyjnego polityka, wszystkie kolejne redakcje tego człowieka zapraszają, on dalej bredzi i w ten sposób buduje swoją pozycję polityczną. Ale tę pozycję budujecie wy, dziennikarze.

 455. @duende 11 lutego o godz. 19:50
  Tadziu z Down Under 🙂

 456. Co widzę? @ls42 11 lutego o godz. 19:52 już przebił Tadzia!

  Za surowym wyrazem twarzy Ławrowa kryje się… no zgadnijcie, co?
  Słowiańska dusza???

  Jasne, że Polsza nie zagranica. Żeby tylko oni bardziej kochali matuszkę Rosję…

 457. Na marginesie
  Co widzę? @ls42 11 lutego o godz. 19:52 już przebił Tadzia!

  Mało tego: Siergiej Ławrow nie rzuca wprawdzie słów na wiatr,

  Solidny jak skała na Monte Everest ??

 458. Na marginesie
  11 lutego o godz. 16:37
  Byłem w cerkwiach, meczetach i synagodze, a także chodziłem do kościoła, nie zaprzeczam. Nigdy nie usprawiedliwiałem żadnego fałszywego księdza, ani nie pochwalałem złych uczynków, które tam i wszędzie indziej się wydarzyły.
  Przyjmuję wszelką krytykę z należytą uwagą, ale nie podzielam postaw skrajnych, bo zawsze można trafić na dobrą drogę.
  Gdybym był jednak złośliwy to przestrzegałbym przed dominację kobiet w hierarchii kościelnej, bo pomyślmy co by było gdyby @Na marginesie została papieżycą

  PS. Bez urazy, to tylko przykład surowej w poglądach kobiety

 459. GajowyM.
  11 lutego o godz. 15:24
  No jasne. Podniebienie też mam czarne
  ————————————
  Dorzuc jeszcze чорнозем, чорна сотня 🙂
  Wpisy twoje i jobrave, bardzo rozsadne.

 460. @adam100 11 lutego o godz. 20:09
  No nie wiem… kiedyś pewna blogowiczka zapodała wszem i wobec, że lubi Putina.
  No lubi go i już 😀

 461. Wystarczy być przyzwoitym, a nie antysowieckim Samarytaninem… bo co na blogu powiedzą… Tak sobie myślę prywatnie… wystarczy szanować suwerenność Rosji i decyzji wyborczych suwerena… nikt nie wymaga dawania buzi…

 462. @ls42 11 lutego o godz. 20:14

  Każdy z nas był “w kościołach, meczetach i synagogach”. Tylko co to ma wspólnego z czymkolwiek bądź?
  Dominacja kobiet w… hierarchii kościelnej? Ta hierarchia to ma chyba teraz trochę bardziej… palące problemy.
  Nie podzielasz postaw skrajnych, bo… zawsze można trafić na dobrą drogę?

  Wybacz, ale pleciesz coś od rzeczy, przy okazji zalewając blog banałami.
  I przy okazji imputujesz mi “postawy skrajne”, co jest zarzutem całkowicie wziętym z sufitu.

  Trzeźwość sądu nie jest, niestety, mocną stroną twoich komentarzy…

 463. @jobrave
  Zdaje się że jesteśmy zgodni 🙂
  No, przynajmniej tak długo jak żyjemy w tej części Europy, nie ma lepszej pufferzone niż Ukraina dla naszej wspólnej bezpiecznej egzystencji 🙂
  Szkoda jedynie jest moich oraz innych podatków, które nie wzbogacają krainy, tylko wybrańców tam mieszkających 😛

 464. Tak na marginesie… mieć israelską duszę, to obciach… na podobieństwo banderowskiej… Tak sobie myślę prywatnie… po czynach społeczności…

 465. Orca
  11 lutego o godz. 18:18

  jezeli juz jestesmy blizej amer. folk music, to fascynuje mnie sound zydeco, czyli
  styl muzyki folkowej powstaly w poludniowo- zachodniej Louisiana w latach 20. Pozniej
  z tego stylu rozwija sie cajun music z korzeniami afroamerykanskimi. Charakterystyczne instrumenty dla zydeco to akordeon, tarka (washboard) gitara, bas, instrumenty perkusyjne.
  Jednym ze znanych record lebel tej muzyki jest Alligator Record (znany z bluesowej produkcji) z Chicago z takimi gwiazdami tego stylu jak C.J. Chenier,Buckwheat Zydeco czy tez Clifton Chenier
  *
  Buckwheat Zydeco (1947-2016) at the 2007 New Orleans Jazz & Heritage Festival
  https://www.youtube.com/watch?v=OHlHt7Djcg0

 466. P.S. Zarzucanie mi “surowości poglądów” jest absurdem. Już bliższy prawdy był zarzut @Salto Mentale, który swego czasu uskarżał się, że nie mam (czy może raczej nie wyrażam) żadnych poglądów. Ja przecież nawet nigdy nie moralizuję. Ja tylko czasem sobie kpię. I tylko z tekstów, bo raczej jednak nie z blogowiczów.

  A że niekiedy też stawiam sprawy na ostrzu noża – to ma niewiele wspólnego z poglądami 🙂

 467. tejot
  11 lutego o godz. 16:58
  Nie nalezy zapominac o ok 8 mln Rosjan na Ukrainie i o wiele wiecej rusofonow lub Ukraincow czujacych sie czlonkami „kultury rosyjskiej”.
  Gdyba na Litwie czy Slowacji bylo 8 mln Polakow, czy bylaby to dla Polski taka sama zagranica jak Portugalia.
  Slabe panstwo buforowe jak Ukraina jest na krotka mete korzystne dla Polski. Ale na jak dlugo?. Zamiast na sile ciagnac Ukraine na Zachod, a w domysla do NATO, byc moze byloby lepiej dla wszystkich, gdyby miala ona historyczne, przyjazne stosunki z Rosja. Konfkikt interesow mocarstw powoduje , ze jedna mafia przegania tam druga, bandyccy oligarchowie sie bogaca, a ludzie zyja w biedzie, wojnie, niepewnosci.

 468. Katarzyna Markusz
  @KasiaMarkusz
  ·
  „Nikt tak nie szkaluje ani nie depcze godności narodu polskiego jak prezes Maciej Świrski i jego kamaryla z Reduty Dobrego Imienia”.

  ——————
  Jewishpress.com/news/jewish-news/holocaust/polands-chief-rabbi-those-who-interrogated-a-journalist-for-saying-poles-handed-jews-to-the-nazis-should-interrogate-me-too/2021/02/10/

 469. SŁOWIANIN STANISŁAW
  11 lutego o godz. 21:11
  ,, Tak sobie myślę prywatnie… po czynach społeczności…”

  Wczoraj bohaterscy handlowcy wysadzili w powietrze dom we wsi na Zachodnim Brzegu.
  Palestynczycy tez sporzadzaja inwentaryzacje 447.
  https://english.alarabiya.net/News/middle-east/2021/02/11/Palestinian-Israeli-conflict-Israel-razes-home-of-Palestinian-accused-of-killing-settler-in-occupied-West-Bank

 470. Izabella,
  Ja nie twierdziłem, że „wqurw” można kupić, ale można go obudzić, pobudzić, sprowokować i skanalizować (w sensie skierowania, go w odpowiednią stronę), przy czym napisałem, że „nie zdziwiłbym się”, bo kiedyś się dziwiłem, kiedy okazywało się, że nie tylko politycy sowieccy i okołosowieccy są zdolni do różnych podłości. Od jakiegoś czasu wiem, że wszyscy. Rozgrzeszasz oszustów po prostu.

  Trudno uwierzyć, że Amerykanie nie wiedzieli, jak wygląda sytuacja na Ukrainie, jaka tam korupcja, złodziejstwo itp. to nie było tak, że oni tam przyjechali w grudniu 2015 roku do Kijowa i dopiero wówczas zatrybili, w czym rzecz. Dając kasę na „rozwój demokracji”mogli przekazywać wzorce, pomagać na miejscu w przeorganizowywaniu państwa, stawiać warunki, rozliczać, dozbrajać itp. – to byłoby właśnie osłabianie Rosji, wyrywanie jej Ukrainy. Sama – podejrzewam, że niechcący, nieświadomie – przyznajesz mi rację.

  Napisałem wcześniej, że konsekwencją takiego stanu rzeczy może być dezintegracja terytorialna, ale może być też inna ewentualność – osamotniona, wyczerpana Ukraina wróci w objęcia Rosji i całe „wyrwanie” dupę rozbić. Chyba że nie chodzi o to, żeby wyrwać, ale żeby wyrywać. Do usranej śmierci. Nie wiadomo czyjej.

 471. @maciek.g
  11 lutego o godz. 17:39
  Efekt jest wymowny i tylko fakty się liczą, a nie ich zniekształcony opis, narracja.

 472. Na marginesie

  Zarzucanie komuś skrajnych poglądów jest wyłącznie zakamuflowaną deklaracją, że się samemu ma centrowe. Ale owa umowna centrowość ma charakter wyłącznie subiektywny i tak naprawdę nic nie znaczy. Poza tym, że proces, który nazywam „centrowaniem” w sensie propagandowo-argumentacyjnym jest zabawnym zjawiskiem.

  Natomiast przeciwieństwem surowych poglądów w ujęciu politycznym są np poglady liberalne czyli twoje.
  No więc kto tu ma surowe?

 473. Ozzy,

  Dobrze ze dolaczyles do nas z muzyka New Orleans. Ten washboard to rzeczywiscie z “nowej epoki “ 🙂 Zawieszony na szyi (?pisownia)

  Ja znam Washboard Chaz razem z Grandpa Elliot grajacy na ulicach NOLA i “playing for change”.
  Podoba mi sie ten jazzowy numer.
  Widze ze jest nowy wpis.

  Happy Mardi Gras I smacznych paczkow 🙂

 474. Naprawdę wierzysz, że można kupić wqurw? Za ile?

  @jobrave

  Właśnie chciałem odpowiedzieć, ale mnie wyręczyłeś.
  Tak, wqurw można podgrzewać lub łagodzić. Robić mu publicity i organizować wsparcie medialne, wspierać finansowo organizacje etc.

  Kwestia finansowania przez Europę Zachodnią i Stany Zjednoczone – zwłaszcza przez te drugie – „demokracji” na Ukrainie jest znana od lat, ale objęta zmową milczenia. W początkowym okresie wspierano wszelkie formy działań, które doprowadzały do uwidaczniania odrębności religijnej i narodowej Ukrainy od rosyjskiej tradycji tego obszaru. Toczyła się wówczas walka o wyrwanie tych ziem Rosji. Nie zwracano przy tym uwagi na ideologię, którą głosili beneficjenci. W ten sposób m.in. bezpośrednio finansowano różne skrajnie nacjonalistyczne organizacje, które utwierdzały się przez to w swoich zamiarach (…)
  Oficjalna ukraińska gazeta „Dzień Zaporoża” (2.02.2014), opierając się na anonimowym informatorze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), napisała, że organy ścigania cały czas śledziły takie radykalne organizacje jak Prawy Sektor, Socjal-Narodowe Zgromadzenie czy Wszechukraińskie Zjednoczenie „Trójząb” im. S. Bandery i wiedziały, że są one finansowane przez zachodnie proukraińskie instytucje, utworzone przez służby specjalne państw NATO. Na Ukrainę przyjeżdżali doświadczeni zachodni analitycy specjalizujący się w opracowywaniu strategii rozwoju kolorowych rewolucji i pomagali w tworzeniu centrów koordynacyjnych dla grup bojowych. Gazeta przedstawia liderów opozycji jako pachołków Zachodu i Stanów Zjednoczonych. A może jest trochę prawdy w tych wiadomościach?
  – Niezależnie od intencji i źródła przecieku tej informacji widać, że Majdan był bardzo dobrze zabezpieczony logistycznie. Proszę zwrócić uwagę, że tysiące ludzi w różnym wieku przez cztery miesiące nie pracowało, nie studiowało i zbytnio się nie martwiło, z czego będą żyły ich rodziny. Na Ukrainie jest bardzo trudna sytuacja, przeciętny mieszkaniec nie ma zasobów gotówki, która pozwalałaby mu na wielomiesięczne życie z oszczędności, ktoś musiał to finansować.

 475. jobrave

  Moim zdaniem Izabella napisała rzecz dość oczywistą – jeśli dana społeczność ciszy się aprobowanym porządkiem, spokojem i bezpieczeństwem, jesli ma porządne państwo to tego „wqrwu” nie da się kupić bo go nie ma. Natomiast jesli społeczność podlega dezintegracji a jej państwo upada to ingerencje zewnętrzne są nieuchronne bo jest „wqurw” i mozna na nim pojechać. Jak w przysłowiu, że na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą.

  W tym kontekście wszystkie ingerencje zewnętrzne mają charakter wtórny w stosunku do problemów wewnętrznych.
  To w problemach wewnętrznych należy szukać odpowiedzi dlaczego państwa stają się obiektem manipulacji czy ingerencji zewnętrznych.

  Niestety w tej dyskusji ta oczywistość umyka.

 476. Gajowego trzeba awansować na Leśniczego a bezdomnemu trzeba
  kupić dom . Obaj swoją postawą zasłużyli na to .

 477. @Bar Norte 11 lutego o godz. 21:42

  Uff! To ja chyba jednak mam poglądy. Skoro tak celnie je podsumowałeś 🙂

  Jest już nowy felieton Gospodarza.

 478. Wreszcie coś ciekawego i bliższego realiów w sprawach rosyjsko-ukraińskich. Zamiast powtarzania tych wyświechtanych stereotypów. 🙂 Popieram oba postulaty Blackleya, ale jobrave też coś powinien dostać, bo wyłamał sie z szeregu i naraził sie na ostracyzm… 🙂

 479. zapomniałem o maćku g…..

 480. Bar Norte,
  No tak, jeśli „wqurwu” nie ma, to jak go kupić skoro go nie ma? Nawet ja to wiem :), tylko że ten „wqurw” może być rozproszony i z różnych powodów kisić się, pleśnieć przez dziesiątki lat, nawet gdy jest bardzo źle, dopóki ktoś się tym nie zajmie. Niekoniecznie musi być tak, że tylko w dobrobycie, państwie przyjaznym obywatelom go nie widać (bo go nie ma), lecz również tam, gdzie on jest.

 481. @Bar Norte

  To w problemach wewnętrznych należy szukać odpowiedzi dlaczego państwa stają się obiektem manipulacji czy ingerencji zewnętrznych

  Nikt dotąd nie twierdził, że było czy jest inaczej.
  Manipulacje i ingerencje zewnętrzne miały miejsce w historii wiele razy i mają się nadal dobrze.
  Wszelkiego rodzaju doradcy, instruktorzy, pomoc finansowa czy logistyczna, a nawet humanitarna może służyć bardziej celom pomagającego niż wspomaganego.

  @Blackley

  Dzięki za dobre słowo 😀

 482. jobrawe ; jest jak Mietyk udaje że jest tym kim nie jest , albo jak
  mawiał Wałęsa ; jest za a nawet przeciw .
  Nagroda jak najbardziej mu się należy , chociażby medal za odwagę .

 483. jobrave
  11 lutego o godz. 21:40

  Ja rozgrzeszam oszustów? Gdzie dokładnie to robię? To chyba nie jest dobry wstęp do dyskusji, nawet nie wiem czy ją kontynuować.

  Trudno uwierzyć, że Amerykanie nie wiedzieli, jak wygląda sytuacja na Ukrainie, jaka tam korupcja, złodziejstwo itp. to nie było tak, że oni tam przyjechali w grudniu 2015 roku do Kijowa i dopiero wówczas zatrybili, w czym rzecz. Dając kasę na „rozwój demokracji”mogli przekazywać wzorce, pomagać na miejscu w przeorganizowywaniu państwa, stawiać warunki, rozliczać, dozbrajać itp. – to byłoby właśnie osłabianie Rosji, wyrywanie jej Ukrainy. Sama – podejrzewam, że niechcący, nieświadomie – przyznajesz mi rację.

  Nie jestem pewna co i komu zarzucasz. Sorry, ale to jakiś chaos. Amerykanie mają fundusze na rozmaitą pomoc, więc pewnie i Ukrainie się dostawało, i to pewnie od 1991, jak twierdzą. I Polsce i Białorusi też. To są ogólnie grosze i sporo tego idzie na ich własnych konsultantów. A poza tym trzeba znaleźć ludzi którzy jakoś te pieniądze dobrze wykorzystają, co nie jest łatwe, i pewnie większość tej kasy się marnuje. Ale mieli nie dawać bo tam jest korupcja? To jest problem pierwszeństwa jajka i kury.

  Wróćmy do 2014, ludzie wychodzą na ulicę, bo od 10 lat nic się nie zmienia, jest bieda i korupcja, chcą do Unii, zachód próbuje się w tym połapać i odpowiednio zareagować, a Ty sugerujesz że co Stany mają zrobić, żeby pokazać że zatrybili? Odebrać wszystko co dali od 1991? Dawać wzorce, komu? Zrzucić bombę bo z tego grajdoła i tak nic nie będzie?

  Sorry, ale Twoje zarzuty tutaj są absurdalne, Ty naprawdę myślisz że pomocą i dobrym przykładem zasypiesz kilkaset last zapóźnienia cywilizacyjnego? Nikt nie wie jak pomóc Ukrainie i twierdzenie że skoro nikt problemu Ukrainy do tej pory nie rozwiązał, to znaczy że zachód to oszuści i jedyne o co w tym chodzi to drażnienie Rosji, to chyba jechanie po bandzie.

 484. Panie Leśniczy ; zawsze jestem do usług .

 485. GajowyM.
  11 lutego o godz. 21:55,
  No właśnie. I to jest temat na mnóstwo opasłych tomów. Zjeździłem Ukrainę od Lwowa po Chersoń, od Odessy po Sumy, Ługańsk. Służbowo i prywatnie – począwszy od 1992 aż po rok 2000. We Lwowie bywałem kilkanaście, a bywało, że kilkadziesiąt razy w roku, łącznie ze wschodnio-galicyjską prowincją, poznałem mnóstwo dziennikarzy i zwykłych ludzi, słyszałem to i owo. Może jeszcze będzie okazja podyskutować o tym, a szczególnie o tym, co napisałeś.

 486. Na Ukrainę przyjeżdżali doświadczeni zachodni analitycy specjalizujący się w opracowywaniu strategii rozwoju kolorowych rewolucji i pomagali w tworzeniu centrów koordynacyjnych dla grup bojowych. Gazeta przedstawia liderów opozycji jako pachołków Zachodu i Stanów Zjednoczonych.

  Niech ci doświadczeni zachodni analitycy przyjadą do Polski i pomogą się opozycji zorganizować. Najwyraźniej Ukraińcy bardziej kumaci niż Polacy, bo w Polsce protesty po miesiącu zdychają i nikt nie protestuje bo zimno i nie ma za co żyć. No i jeszcze ten covid. Chcielibyśmy być pachołkami zachodu ale oni nas mają gdzieś.

 487. jobrave
  11 lutego o godz. 15:19

  Przeczytałem twój interesujacy wywód.
  Jedna drobna uwaga: doskonale rozumiem znaczenie MC dla państw tego regionu, jednocześnie po raz kolejny powtarzam – dla Stanów, zmagających sie z nowym układem sił na Morzu Chińskim oraz całym Pacyfiku, wpychanie bazy na Krym, było i jest trzeciorzędną opcją. Co było wielokrotnie podkreślane przez State Dept. Obamy, będącego w latach 2013 -14 pod obstrzałem „hawks”, domagających się energicznej akcji na Ukrainie.

  Tak naprawdę, to emocje rosyjsko-ukraińskie po tej stronie oceanu nie sa tak rozdygotane jak w naszych polskich razgaworach. Zainteresowanie problemami Ukrainy jest raczej marginalne, Rosją też (chyba że z okazji nalotu trolli na social media). Rosja jest postrzegana jedynie jako mocarstwo regionalne, posiadające broń jądrowa, nie będąca raczej ani ekonomicznym ani militarnym zagrożeniem interesów USA.

 488. @Orca
  21:45

  Dziekuje. U mnie nie ma tej tradycji pączkow. Mardi Gras, 16 lutego. W Szwecji jest
  zwany „Tlustym wtorkiem” (Fettisdagen) – zwany niegdys „Bialym wtorkiem”. Sa jakies ich namiastki pączkow od Bliklego na Nowym Swiecie 35.
  W tradycji zydowskiej pączki i ciasteczka na Chanukę (Chanuka Sufganiyot–hebr)
  To tyle.
  Pozdrawiam

 489. Ukraina – problemy wewnętrzne i zewnętrzne
  jobrave
  11 lutego o godz. 19:08

  Mój komentarz
  Ukraina ma problem, bowiem nie było tam, jak i w Rosji, demokracji w jakiejkolwiek formie, Ukraina nie ma tradycji państwowości a państwo prawa znają tam ze słyszenia. Ukraińcy zmuszeni są do budowania go z niczego (prawie z niczego).

  Druga sprawa. Patriotyzm, poczucie tożsamości w Ukrainie są kultywowane najintensywniej w tradycji i według wzorców mocno prawicowych, bo innych tam nie ma. Patriotyzm ten jest naznaczony historią działania zarówno bojówek antypolskich, jak i żarzenia się całymi latami podziemia antykomunistycznego i ma charakter dość bezwzględny, bez bawienia się w niuanse.

  Zagarnięcie Krymu oraz burdy w Donbasie, wywołały odwrotny skutek, niż chcieliby to ich inicjatorzy. Putin nie chce Donbasu, Doniecka ani Ługańska, woli pozostawić te okręgi w granicach Ukrainy, by ropiały intensywnie i czekać kiedy nadarzy się okazja na dalszy ruch.

  Paradoksalnie te posunięcia Putina umocniły ukraińską tożsamość oraz skłóciły do imentu dwa narody i dwa państwa, odizolowały od siebie dwie kultury.

  Kontakt Ukraińców z Zachodem Europy trwa i kształtuje u nich nowe rozumienie Zachodu, państwa prawa i stosunku obywatela do państwa. Jest to proces długotrwały i powolny. Ta powolność ewolucji przekonań, mentalności, stosunku do prawa, do drugiego człowieka, do pracy, itd., odbija się na stanie gospodarki. Gospodarka nie chce ruszyć, grzęźnie w sporach, korupcji, walkach o władzę, w oligarchicznym systemie.
  Konieczna jest pomoc zewnętrzna, lecz darczyńców i pomocników zniechęca niska efektywność tej pomocy, mijanie się z założeniami i celami.

  Taka sytuacja, to nadzieja do zwolenników unitaryzacji Ukrainy z Rosją. Wystarczy tylko czekać.
  TJ

 490. duende
  11 lutego o godz. 22:45
  Dzięki. Rzeczywiście – to ma sens.

 491. tejot
  11 lutego o godz. 22:52
  Tak. W sumie to nie widzę wiekszych różnic pomiędzy naszymi punktami widzenia, to raczej kwestia rozłożenia akcentów.

 492. Kobitko duende ; lepiej idź graj .

 493. tejot
  11 lutego o godz. 22:52

  Jak zwykle bredzisz , Ukraina to sztuczny sezonowy twór .

css.php