Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Jaroslaw Kaczynski

11.02.2021
czwartek

Władza, głupcze!

11 lutego 2021, czwartek,

Kiedy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze – mówi znane powiedzenie. Kiedy jednak mowa o planowanym skoku na media, powiedziałbym, że chodzi nie o pieniądze, a o… władzę.

Pieniędzy Kaczyński ma dość, a wydatków tyle co nic. Stary kawaler bez nałogów i bez potrzeb. On pragnie tylko czegoś, co trudno kupić za pieniądze. Jedno go tylko kręci. Tym czymś jest władza. Ma jej w bród, więcej niż ktokolwiek w Polsce (może poza prymasem), ale ciągle nie dość.

Władzę ma? Ma. I to jaką! Wystarczy, że skinie palcem, wystarczy grymas na jego twarzy. Premiera? Ma. Wojsko? Ma. Policję ma? Ma, i to ile. Wystarczy wyjrzeć przez okno. Służby ma? Ma. Belweder? Ma. Plac Piłsudskiego? Ma. Krakowskie Przedmieście? Ma. Telewizję? Ma. Największy samolot na świecie? Ma. Bank Narodowy? Ma. Drukarnię pieniędzy (PWPW)? Ma. Kolejkę na Kasprowy? Ma. Mierzeję Wiślaną? Ma. Miliony wiernych? Ma.

Więc o co temu człowiekowi chodzi? Czego mu jeszcze brak? Czego jego dusza pragnie? Oczywiście – więcej władzy, całej, calusieńkiej, do ostatniej kropli, tak żeby wystarczyło powiedzieć Strajk Kobiet – jazda stąd, „Wyborcza” – won! Tuleya z Juszczyszynem – do budy! TVN – do Ameryki! „Newsweek” – do Reichu. Aż nie zostanie ani jedno medium, które nie jest jego, które nie wybierze go Człowiekiem Roku, Człowiekiem Stulecia. Człowiekiem Pokoju, Człowiekiem Epoki.

Kiedy wreszcie będzie miał w garści wszystkie gazety, mikrofony i kamery. Kiedy nikt mu nie powie „nie”. Kiedy żadne medium nie wyciągnie na światło dzienne afery Srebrnej, Banasia, Antonowa pełnego maseczek drugiego sortu, milionów do Torunia ani żadnej innej. Żeby wszystkie media były jego albo zniknęły z powierzchni ziemi razem z tym całym „Mondem”, „Guardianem” i sienenem. Bo jak powiedział jeden z jego dwóch ulubieńców: „media są w coraz większym stopniu kreatorami świata”.

Zaproszenie
Znakomity pisarz prof. Stefan Chwin oraz dr Anna Materska-Sosnowska (UW) będą naszymi gośćmi w TOK FM w niedzielę 14 lutego o godz. 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 619

Dodaj komentarz »
 1. Ktoś kiedyś wyraził pogląd, że pomimo nadmiaru władzy wuc nie jest w stanie zrealizować swoich marzeń – marzeń o szacunku czy wdzięczności współrodaków. Im bardziej PiS się sroży, tym okrutniej jest wyśmiewany. A do pozycji “zbafcy narodu” w zasadzie nawet z czasem coraz dalej.

 2. On władzę ma, ale ciągle nie ma pewności, czy będzie ją miał do końca swoich dni, a przecież o to mu chodzi, poza tym chce ją poszerzyć i to granic możliwości, a do tego, choć bliżej, to ciągle do absolutnej daleko. Nic dziwnego zatem, że robi wszystko, żeby sobie to zabezpieczyć. Istnienie wolnych mediów przeszkadza mu w osiągnięciu tego „dożywocia”.
  To kolejny dowód świadczący o przerażającej głupocie naiwności tego „wytrawnego polityka”, „genialnego stratega” itd.
  Poza tym Kaczyński lubi czuć się wielkim graczem politycznym i to nie na skalę lokalną, jemu się wydaje, że on wkłada kij w globalne mrowisko i, że wbudza tym respekt, choć go nie lubią, to jednak go podziwiają. Wku*wianie innych go nakręca.

 3. „Dostają od was wszystko – uwagę, scenę i miliony publiczności. Przestańcie ich zapraszać!”

  https://wyborcza.pl/7,82983,26779349,dostaja-od-was-wszystko-uwage-scene-i-miliony-publicznosci.html#S.koronawirus-K.C-B.3-L.1.male

  obseerwatorre11.02.2021, 16:36
  Wreszcie ktoś zaczął sensowie się wypowiadać. Drugi był krótki artykulik w wysokoich obcasach dotyczący Kai Godek.
  Nie traktujmy szamba jak perfimerii. NIe zapraszajcie ich . Nie cytujcie. Nie pokazujcie

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS – po trupach Polaków

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. „Stary kawaler bez nałogów i bez potrzeb. On pragnie tylko czegoś, co trudno kupić za pieniądze. Jedno go tylko kręci. Tym czymś jest władza.”

  Bez nałogów ?…w tym przypadku to władza właśnie jest groźnym, nieuleczalnym nałogiem…

 6. Klasyczny totalitaryzm to monopol informacji (media), ktory jest udzialem wladz i jedynie one maja decydowac o wychowaniu spoleczenstwa. Ma byc wszystko mowione, pokazywane w sposob wlasciwy z punktu widzenia wladz.
  PiS kieruje ( a domysle Prezes). Przerozne kampanie, skoncentrowane akcje. Media niezalezne z obcej inspiracji, w obcym interesie – dobre wyprobowane wzory z minionych
  lat. „Obiektywnie i subiektywnie” szkodza. Najlepsze bylyby te, na ktore PiS moglby liczyc.
  Ten „czlowiek” uwaza, ze na myslenie i uczucia mozna wplywac przy pomocy dostatecznie uporczywej powtarzanej propagandy.

 7. Bar Norte

  W obecnej sytuacji kazdy powinien studiowac przetlumaczone ze stuletnim opoznieniem
  dzielo ojca wspolczenej propagandy, wydane pol roku temu przez Wektory :
  Edward Barnays ,, Propaganda ”.
  https://www.empik.com/propaganda-bernays-edward-l,p1249354143,ksiazka-p

 8. Gajowy, Izabella, Bar Norte,
  Odpisałem Wam na poprzednim blogu.

 9. adam100
  11 lutego o godz. 22:28,
  Słusznie. To samo mówił Julian Machulski w wywiadzie dla „Polityki”, ktoś go nawet linkował na blogu, może Ty. Nie pamiętam.

 10. jobrave
  11 lutego o godz. 22:45

  Tak jak przystopowali kłamstwa Trumpa blokując mu platformy internetowe (ku rozpaczy ruskich i Zbysich trolli)

  Czekam tylko teraz, aż posadzą kanalię.

 11. @Piotrze II

  sejmowa sala powinna byc opatrzona sloganem:
  UWAGA! WLADZA UZALEZNIA

 12. Duende, Tejot,
  Odpowiedź też na poprzednim blogu.

 13. @ ozzy
  „Ten „czlowiek” uwaza, ze na myslenie i uczucia mozna wplywac przy pomocy dostatecznie uporczywej powtarzanej propagandy.”

  I niestety ma rację.

  @jobrave:
  „To kolejny dowód świadczący o przerażającej głupocie naiwności tego „wytrawnego polityka”, „genialnego stratega” itd.”

  Raczej dzisiejsza pozycja tow Jarosława i PZPRawicy to dowód na przerażającą głupotę i naiwność polityków i dziennikarzy „liberalnych”
  Proszę sobie przypomnieć jak dzisiejsza największa partia opozycji najpierw dała się wystawić Kaczyńskiemu do wiatru (tzw POPiS) a potem jeszcze z nim współpracowała aby wyeliminować konkurencję polityczną ze strony SLD. Trzeba przyznać, że im się udało. Nie przewidzieli jednak, że po pozbyciu się wspólnego wroga kogoś PiS do tej roli będzie potrzebował, bo bez wroga nie może egzystować.

 14. folwarkPn

  „W obecnej sytuacji kazdy powinien studiowac przetlumaczone ze stuletnim opoznieniem dzielo ojca wspolczenej propagandy, wydane pol roku temu przez Wektory : Edward Barnays ,, Propaganda ”.”

  Myślę, że gdy ktoś jest podatny na propagandę to mu żadna ksiązka nie pomoże. No a jeśli ktoś nie jest podatny to mu żadnej ksiązki o niej nie potrzeba.
  Tym niemniej dla interesujących się polityką to jak sadzę godna polecenia klasyka – choć nie czytałem.

 15. Kaczyński pełną władzę ma ,ale tylko teoretycznie , bo praktycznie widać że nie może sobie poradzić z Gowinem i z Ziobrą i mimo wysiłków Gowin wzrasta w sile , tak jak i Ziobro , a to dla JK jest śmiertelnym zagrożeniem. Wasza JK tak na prawdę jest bardzo słaba , a ta niby silą policja i wojsko wcale nie jest w jego reku. Na razie puki ma mandat na rządy ma usłużnych dowódców , ale oni nie mają zaplecza i gdy coś się rypnie to natychmiast zmienią front. JK to wie i dlatego jak ognia unika stanu wyjątkowego , o wojennym nie wspominając (stan wojenny tu koniec rządów JK i niebezpieczeństwo utraty nawet życia)
  On Jeszce się łudzi (tak jak większość takich przywódców , że jeszcze coś się wykombinuje i rządzić się będzie nadal. Miał ogromne polityczne szczęście , ale teraz go opuściło. Do wyborów jeszcze sporo czasu , a wkurzenie ludzi na jego rządy coraz większe.

 16. W reżimie sanitarnym będą mogły również funkcjonować kasyna i obiekty związane z eksploatacją automatów do gier hazardowych
  No tak są zdecydowanie bezpieczniejsze niż siłownie i restauracje głupota pisowskich speców jest kosmiczna

 17. https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/gowin-pisze-list-do-kaczynskiego-konflikt-w-porozumieniu-trwa/cq845qk,79cfc278
  To nie może się kiepsko skończyć dla JK . Tu nie może tak pograć jak z Lepperem czy Giertychem.

 18. Gdy obcy kapitał dostaje pozwolenie na eksploatację polskiego rynku medialnego, to dlaczego ma nie płacić podatku od pieniedzy płacone przez polskie firmy za reklamy nadawane w mediach? To wcale nie chodzi o władzę nad skołowanym ludem , obrabianym mentalnie przez tandetne seriale telewizyjne , walki na gołe pięści i cwaniaków uprawiających propagandę antyrządową, tu chodzi o elementarną sprawiedliwość.
  O tę „sprawiedliwość” zaapelował zbudzony ze snu senator wielkiego mocarstwa , upominając rząd aby przemyślał jeszcze raz ustawę o podatkach. To jest fantastyczny przykład bezstronnośći. Senator zaapelował do rządu PiS , aby rząd nie obciążał podatkiem od reklam telewizji pan Kurskiego, która zapłaci największy podatek od reklam. Czy rząd się ugnie pod naciskiem tych argumentów, broniąc własnej telewizji przed podatkiem od reklam?

 19. woytek
  12 lutego o godz. 0:15
  Gdyby głupota potrafiła latać to fruwałbyś jak goląb

 20. Mad Marx
  11 lutego o godz. 23:27

  @jobrave:
  „To kolejny dowód świadczący o przerażającej głupocie naiwności tego „wytrawnego polityka”, „genialnego stratega” itd.”

  Raczej dzisiejsza pozycja tow Jarosława i PZPRawicy to dowód na przerażającą głupotę i naiwność polityków i dziennikarzy „liberalnych”
  _______________
  To też.

 21. @ maciek.g jak ……
  Koleś, nawijaj na temat i nie zabawiaj widowni łatwymi skojarzeniami. Ja się nie czepiam twojego geniuszu i dobrego wychowania.

 22. Dlaczego Unia szczepi 3 razy mniej niż USA?

  https://www.youtube.com/watch?v=TSrhG_TsyMo

 23. Czego brak.. żony… Tak sobie myślę prywatnie… czy życie bez kobiety ma sens… o zamiennikach nie wspomnę… Władza i pieniądze szczęścia nie dają… a celibat prowadzi do zboczeń stanu umysłu… i mamy co mamy… wielkiego przegranego jak na standardy katolickie…

 24. woytek
  12 lutego o godz. 0:48
  @ maciek.g jak ……
  Koleś, nawijaj na temat i nie zabawiaj widowni łatwymi skojarzeniami. Ja się nie czepiam twojego geniuszu i dobrego wychowania.

  Najwyższy czas, żebyś to zaczął robić faszystowski ****

  Jebać faszystowską partię PiS

 25. Amsterdamski sąd odmawia wydania Polaka. Bo nie ma gwarancji rzetelnego procesu

  https://wyborcza.pl/7,75399,26779359,amsterdamski-sad-odmawia-wydania-polaka.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.2.maly

  prostak111.02.2021, 19:15
  No i oby tak dalej ta pisowska chałastra dostawała coraz bardziej intensywniej po łbie

  Kupuj u swoich.

 26. „Fakty” TVN pokazały, jak w praktyce wygląda „misja TVP”.

  W „Faktach” zacytowano również fragment materiału „Wiadomości” TVP autorstwa Macieja Sawickiego i Robert Krawczaka na temat kampanii Andrzeja Dudy.

  „Miasta, gminy i wsie. Miliony ludzi, mnóstwo ważnych tematów i jeden wspólny cel (…) Jak Polska długa i szeroka, niezależnie, czy na północy, południu, wschodzie lub zachodzie na spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą przychodzą tłumy. Wyborcy z dumą pokazują swoje poparcie, bo wiedzą, o co toczy się gra” – słyszeli widzowie „Wiadomości”. W tle emitowano wówczas wzniosłą muzykę.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26780458,fakty-tvn-pokazaly-jak-w-praktyce-wyglada-misja-tvp-zebraly.html#s=BoxOpImg1

  Michael Michael
  No cóż, ***** ***…

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 27. Albert Einstein i Charlie Chaplin spotkali się w 1931 roku. Doszło między nimi do bardzo interesującej wymiany zdań, która została zanotowana przez świadków i zapisana w książkach historycznych.

  – Najbardziej podziwiam uniwersalność sztuki, którą pan uprawia – powiedział Einstein – Nie musi pan nic mówić, a świat i tak pana rozumie.
  – Ale pana sława jest większa – odpowiedział Chaplin – Świat pana podziwia mimo tego, że nikt pana nie rozumie.
  🙂

 28. Podatek na media… popieram… ! jako haracz za kreowanie kreatur politycznych… kto ich zaprasza, aby samemu zaistnieć przy rozmówcy… Tak sobie myślę prywatnie o szkodliwości jak podatek cukrowy… za robienie reklamy zwykłym politykom… jak odrost włosów w 30 sekund…

 29. Trumpa już nie ma… ale Unia przejmuje doktrynę uber alles… Tak sobie myślę prywatnie… czarno widzę stosunki z Rosją… Kaczyński też to czuje… rodzi się nowa solidarność… odmawiających kiełbasy za suwerenność…

 30. Czego się spodziewać po ludziach jak elita (rep. senatorzy) w Ameryce to banda skretyniałych idiotów, wyzutych z jakiejkolwiek moralności

  Jimmy Kimmel

  https://www.youtube.com/watch?v=Sg1TvVS8tho

  Ośmiornica PiS– po trupach Polaków

 31. @woytek
  Kiedy beneficjent Maybacha będzie płacił te same stawki od reklam co TVN i inni, możemy zacząć gadać.

 32. SŁOWIANIN STANISŁAW
  12 lutego o godz. 7:43
  ,, Podatek na media… popieram… ! jako haracz za kreowanie kreatur politycznych…”

  Neoliberalizm pierze obywatelom mozgi od 1991 roku
  za pomoca radia maRyja.

 33. Morawiecki: Nord Stream 2, to obraza… jak zwykle… a będzie… istnienie Rosji, to obraza dla ludzkości, a nawet narodów świata… Tak sobie myślę prywatnie… kiedy będzie… Narodowe… Na Moskali…! oczywiście po naprawie Grotów…

 34. Tytuł artykułu
  Politycy PiS: TVP to nasze główne źródło wiedzy o tym, co się dzieje w Polsce
  No fakt tam wiedzę można zdobyć wielką

 35. W kraju katolickim ambona i tvp uzupełniają pismo święte nie zawierające aktualności… Tak sobie myślę prywatnie… w końcu w coś trzeba wierzyć… dla świętego spokoju…

 36. Tytuł w GW
  Gowin wściekły na PiS. Zablokowane będą daniny rządu wymierzone w przedsiębiorców

  Daniny rządu?
  Kto komu będzie w końcu płacić?

 37. woytek
  12 lutego o godz. 0:48

  „Koleś, nawijaj na temat ”
  Jak tak bardzo tego chcesz to łopatologicznie tłumaczę
  1) media państwowe utrzymywane są z budżetu państw, pozostałe głównie z reklam (bo płatne ogłoszenia nekrologi td to zdecydowana mniejszość),A więc podatek ma uderzyć w media nie będące tubą rządu
  2). Każdy podatek płaci w końcu obywatel , a nie rządzący. Zobacz jak niektórym się podobał podatek Belki że te bankstery , krwiopijcy wreszcie zapłacą i co zapłacili wszyscy mający pieniądze w bankach , a bangsterzy mają się dobrze.
  3. Widać jak ewidentnie Polska PiS leci w dł w rankingu wolności
  Szybko idziemy do zamordyzmu
  Polska w zestawieniu „World Press Freedom Index”:
  2015 rok – 18. miejsce
  2016 rok – 47. miejsce
  2017 rok – 54. miejsce
  2018 rok – 58. miejsce
  2019 rok – 59. miejsce
  2020 rok – 62. miejsce
  Ten podatek poprawi pozycję Polski w rankingu?
  4. Senator Bob Menendez, przewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, wydał oświadczenie wyrażające zaniepokojenie w związku z proponowanym przez polski rząd podatkiem od reklamy, którym miałyby zostać obciążone prywatne media.
  5. Unia nie będzie finansować propagandy politycznej ani mediów politycznych. Jest zaniepokojona duszeniem wolnej prasy w Polsce

  itd

 38. GajowyM.
  12 lutego o godz. 10:55
  Taki mamy poziom dziennikarstwa w Polsce – dobrze że nie jest to jednak większość.

 39. Dla reklamy… wiodące celebrytki rodzą dzieci, aby do pełnoletności reklamować artykuły codziennego użytku z tym związane… z rolą wieszaka odzieży rodzinnej… i wózka… z ojcem pchaczem… a nawet publicznie szukającej nieruchomości do zamieszkania u deweloperów w okolicy… Tak sobie myślę prywatnie… taka rodzina na zdjęciu ma klawe życie… to więcej niż 500+… z kim i za ile pogadać… za rodzinne zdjęcie… bez podatku…

 40. Następny kwiatek z prasy
  Wcześniej profesor, który kieruje Kliniką Neurochirurgii UWM w Olsztynie, przyznał, że nie dziwi go ostatni wzrost liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa w Polsce. Jak tłumaczył, od pewnego czasu lekarze przestali obserwować spadek liczby zajętych łóżek covidowych. Skutkiem większej liczby hospitalizacji, jest obecna zwiększona śmiertelność wśród zakażonych koronawirusem.

  Konia z rzędem temu kto zrozumie takie myślenie.
  Czyli każdy logicznie myślący powinien nie mieć wątpliwości, że dla zahamowania śmiertelności należny zlikwidować hospitalizację

 41. @maciek.g

  W tym świetle panika całkowicie uzasadniona 😎

 42. Adam Szostkiewicz
  11 lutego o godz. 13:03

  @NH
  W sumie: Big Tech dałby 100-150 mln Kaczyńskiemu, media niekaczyńskie zostałyby ostrzyżone na 800 mln, Kurski Tv dosrałaby w razie czego kolejne 2 mld.

  Freud się kłania? 😀

 43. @ woytek:
  „Gdy obcy kapitał dostaje pozwolenie na eksploatację polskiego rynku medialnego, to dlaczego ma nie płacić podatku od pieniedzy płacone przez polskie firmy za reklamy nadawane w mediach?”

  I takie właśnie rozwiązania są w tych krajach UE, gdzie obowiązuje akcyza od reklam. Podlegają jej z reguły firmy , które osiągają całkowity przychód z reklamy co najmniej np 500-750 mln E w całości i co najmniej 25 mln na rynku krajowym, czyli w praktyce tyko duże międzynarodowe korporacje. Taki podatek preferuje media niezależne, nie bedące częścią wielkich koncernów. PZPRawicowy projekt będzie działał odwrotnie, bo wg niego nie ma kwoty wolnej od opodatkowania, jest tylko progresja i to niewieka – od 7,5 do 10% a w przypadku reklam niektórych towarów 10 do 15 %, czyli duże korporacje medialne sobie z takimi kwotami poradzą zaś małe , lokalne gazety i portale internetowe już niekoniecznie.
  P.S.W krajach zachodniej Europy stawki akcyzy od reklam są rzędu 3-5 %

 44. P.S. W szwecji kwota wolna od tej akcyzy jest znacznie niższa, ale jeżeli już mamy brać przykład ze szwdzkiego systemu podatkowego, to tez powinniśmy mocno zwiększyć progresję PIT. W Szwecji najwyższa stawka wynosi 56%. Ogólnie w krajach starej Unii najwyższe stawki oscylują wokół 50%, czyli w Polsce podatki bezpośrednie należą do niższych , w odróżnieniu od stawki VAT, czyli w Polsce system podatkowy preferuje najbogatszych.

 45. Mad Marx
  12 lutego o godz. 11:38

  @ woytek nie widzi, że PiS wszystko robi pod swą politykę. Oni chcą upiec dwie pieczenie na jednym ogniu -poprawić walący się stan kasy państwa i zdusić media prywatne bo te im brużdżą. Tak jak piszesz tak skonstruowany podatek może załatwić małe media prywatne i o to właśnie politycznie chodziło.
  Tylko polityczni idioci popierają takie projekty

 46. Filozofia rządzenia
  Obecne pierepałki PiSu z Gowinem, to przejaw szerszego procesu zapuszczonego na cały gwizdek w państwie przez Jarosława Ka wraz z towarzyszami – manipulacyjnej metody rządzenia. Manipulowanie prawdą, państwem, prawem, ludźmi, manipulowanie świadomością ludu.

  A zaczęło się wszystko od gigantycznego kłamstwa smoleńskiego, które spotkało się ze zrozumieniem i życzliwym przyjęciem przez dużą część społeczeństwa, dało wiatr w żagle Kaczyńskiemu i przyczyniło się do sukcesu Jarosława Ka na drodze do władzy, wraz z innymi elementami, jak podzielenie się kasą państwową z ludem i zapowiedź jeszcze intensywniejszego odbierania kasy złodziejom na rzecz społeczeństwa – wystarczy nie kraść.

  Dalej kula śnieżna kłamstw i manipulacji Kaczyńskiego toczyła się swobodnie i nabierała rozmiarów.
  Aż przyszły czasy, gdy zabrakło spadu, kula stoi w dołku i nie ma na nią rady.
  TJ

 47. Aż przyszły czasy, gdy zabrakło spadu, kula stoi w dołku i nie ma na nią rady.

  A kula turlała się, turlała, aż się przewróciła… 😎

 48. W wywiadzie ,powiedział ,że marzy mu się własna partia.Chytrze.Bo po cholerę mu ta partia ,dopiero dziś się dowiadujemy.Ano ,po ,to aby urządzić Polskę ,na wzór dyktatur ,minionych i obecnych.Dla zamulenia sprawy ,trochę bolszeWizmu ,nazizmu ,okraszonego faszyzmem.I najważniejsze ,POLAK MA BYĆ PATRIOTĄ ,KATOLIKIEM ,BEZ DOSTĘPU DO GENÓW INNYCH NACJI ,.Dlatego nie wpuścili ochodżców.Musiał zawrzeć układ z siłą transcedalną ,i doszŁA teokracja mnicha.Te wszystkie ruchy ,np w mediach ,to tylko narżędzie do osiągnięcia celu. I o celu, jak najwięcej mówmy.aby ,wreszcie lud boży pokapował ,w co jest zamieszany.Aha jak mnich się zdenerwuje ,to obaj ,pójdą w ślady Henryka ,Ósmego ,i będziemy mieli i Polsit ,i swojĄ ,narodową religję.A CO ,GENIUSZY ,NA TO STAĆ.

 49. Mad Marx
  12 lutego o godz. 11:46
  Akurat Szwecja nie jest dobrym przykładem rozsądnego opodatkowania pod rozwój kraju. Jak śledziłem podatki to wpływ pieniędzy do kasy państwa z podatku PiT nie jest nawet w przybliżeniu taki jaki wynika z informacji GuS,czyli 15% wszystkich dochodw, a przyczyna jest prosta ogromna ilość pieniędzy jest tam po prostu przekładaniem z jednej kieszeni do drugiej
  pobór podatku dochodowego od emerytur, rent, pensji pielęgniarek, lekarzy, nauczycieli, czy członków administracji państwowej jest kompletnym bezsensem , a to znaczy teoretyczny wpływ z tego podatku.
  Na dodatek jest drogi w poborze. Koszt poboru podatku PIT oszacowano, dzieląc sumę poniesionych wydatków przez średnioroczne zatrudnienie, a następnie mnożąc przez liczbę pracowników zatrudnionych w komórkach obsługi bezpośredniej oraz w orzecznictwie, które realizują zadania związane z tym podatkiem”- czytamy w odpowiedzi. Zgodnie z taką metodologią koszt poboru PIT w 2017 roku oszacowano na kwotę 844,737 mln zł. Suma ta stanowi 0.9 proc. łącznych dochodów budżetowych z PIT, które w ubiegłym roku przekroczyły 97 561,2 mln .
  Czyli jak szacowałem to faktyczny wpływ praktycznie rzędu 6-7% czyli niewiele a szum ogromny bo to takie polityczne.

 50. „Aż przyszły czasy, gdy zabrakło spadu, kula stoi w dołku i nie ma na nią rady.

  A kula turlała się, turlała, aż się przewróciła… ”
  …………………………………..
  Zabrakło spadu ? Raczej wyobraźni , jeszcze będziecie wspominać

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26781986,ziobro-sklada-skarge-ws-nauczycielki-ktora-w-2014-r-zdjela.html#do_w=46&do_v=142&do_a=289&s=BoxNewsLink

 51. olborski
  12 lutego o godz. 12:57

  Krwawy Zbynio w akcji.

  ***** ***
  Polski Beria = „Komendante Zero”

 52. gajowy 11:36,
  dokladnie to samo chcialem dzis napisac red. Szostkiewiczowi! Nie wiem jednak, jak u niego sprawy sie maja z poczuciem humoru.

 53. @act
  12 lutego o godz. 13:04

  Dlatego zamieściłem tutaj 😉

 54. W sprawie nauczycielki prześladowanej przez naczelnego prokuratora, Ordo Iuris przywołuje
  wolność posługiwania się w przestrzeni publicznej symbolami religijnymi.

  która po polsku wygląda na wolność do zawieszania krzyży, ale do zdejmowania to już nie.

 55. adam100 13:01
  Z rozrzewnieniem …
  ( nie pisze tego aby przypomnieć sobie ortografie, ten ZZ to ma dopiero bujną i sam ja podziwia zapewne ..)
  Podziwiać własna wyobraźnię nie każdy potrafi

 56. John Swinton (1829-1901) był dziennikarzem New York Times’a w II połowie XIX wieku.
  W 1880 roku, na jednym z bankietów wygłosił toast, w którym poruszył kwestię niezależności prasy. Treść toastu cytuję w wolnym tłumaczeniu poniżej. Dziś jest bardziej aktualna niż wtedy.

  „Każdy z obecnych tutaj wie, że niezależna prasa nie istnieje. Wy to wiecie i ja to wiem.
  Żaden z was nie ośmieliłby się ogłosić na łamach gazety swoich własnych opinii; a gdyby nawet się ośmielił, zdajecie sobie sprawę z tego, że nie zostałyby one nigdy wydrukowane.
  Dostaję ileś dolarów tygodniowo za to, żebym powstrzymywał się od wyrażania własnych poglądów i opinii w gazecie, w której pracuję. Wielu tu obecnych otrzymuje podobną zapłatę na identycznych zasadach. Gdyby ktoś z was był na tyle szalony, by uczciwie opisać sprawy, znalazłby się natychmiast na bruku.
  Gdybym dopuścił, by moje prawdziwe opinie zostały opublikowane w którymkolwiek numerze gazety, straciłbym pracę w mniej niż 24 godziny. Praca dziennikarza polega na niszczeniu prawdy, łganiu na potęgę, deprawowaniu, zohydzaniu, czołganiu się u stóp mamony, sprzedawaniu siebie, sprzedawaniu swojego kraju i swojego Narodu w zamian za chleb swój powszedni, czy też – co sprowadza do tego samego – za swoją pensję. Wiecie to wy i wiem to ja.
  Jest więc szaleństwem, wznosić toast za niezależną prasę! My, dziennikarze jesteśmy wasalami, instrumentami w rękach bogaczy, którzy potajemnie spiskują i kierują wszystkim zza kulis! My jesteśmy ich marionetkami! To oni pociągają za sznurki, a my tańczymy! Nasz czas, nasz potencjał i nasze talenty są w rękach tych ludzi. Jesteśmy intelektualnymi prostytutkami!…… to tyle w temacie dziennikarzy .

 57. GajowyM.
  „wolność wolność posługiwania się w przestrzeni publicznej symbolami religijnymi. w przestrzeni publicznej symbolami religijnymi.”
  „wolność posługiwania się ” jest chyba za trudna do zrozumienia zwłaszcza to
  „posługiwanie się” – dla szczęśliwych i dumnych emerytów umysłowych a co dopiero zwykłych

 58. @GajowyM.
  12 lutego o godz. 13:09
  Kiedyś postulowałam żeby wieszać i stawiać krzyże wszędzie – na przykład w sraczach albo na środku chodnika . Kapliczki też można stawiać, aż obrzydnie, aż dotrze że to idiotyzm i zacznie się nawoływanie, żeby krzyże wróciły do kościoła.

 59. @Ewa-Joanna

  Dobry pomysł. Byle nie w psie kupy, jak te miniaturowe flagi, które proponował kiedyś Raczkowski i za co go prawie zlinczowano 🙁
  Zbyt ryzykowne.

 60. adam100
  12 lutego o godz. 13:01

  Lawrientij Beria nie karal za wyrzucanie krucyfiksow.

  Mistrzem byl tutaj Augusto Pinochet,
  za co go nasi budowniczy Drugiego Chile
  ryngrafem nagrodzili.

 61. A w Sejmie krzyż wywołuje agresję twórczą Kaczyńskiego… a Pawłowicz daje bezpiecznie spożyć sałatkę… Tak sobie myślę prywatnie o życiu pod krzyżem… symbolu ludzkiej pomysłowości jak życie przekształcić w religię… z użyciem gwożdzi…

 62. folwarkPn
  12 lutego o godz. 13:45
  adam100
  12 lutego o godz. 13:01
  Lawrientij Beria nie karal za wyrzucanie krucyfiksow.

  On za nic nie karał. Wszystkie jego poczynania to były nagrody.

  W nagrodzie….. 😉

 63. act
  12 lutego o godz. 13:48
  @bubekro zapodal na blogu LA,
  https://oko.press/130-miesiecznica-smolenska-to-nie-ten-to-nie-ten-proba-usuniecia-wienca-od-kaczynskiego/

  Są jeszcze ludzie, którzy zachowali odwagę cywilną.

  Czapki z głowy.

 64. Czarnek punktuje swoich…
  Publikacje z zakresu teologii mają wyższą wartość puntową niż te z zakresu fizyki i chemii.
  Teologia królową nauk?

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26782307,czarnek-punktuje-swoich-pisma-teologiczne-i-zwiazane-kul-premiowane.html#do_w=46&do_v=142&do_a=288&s=BoxNewsImg1

  Wybrany komentarz:

  Słusznie. Kto to widział, by artykuły w Nature, Science, czy Cell były lepiej punktowane niz w Teologia Wczoraj i Dziś.

  Kogo obchodzi jakaś biologia, chemia, czy fizyka. Ludzie chcą wiedzieć, ile diabłów NAPRAWDE mieści sie na główce od szpilki, obunóż, a nie wliczając tych co trzymają sie tylko ręka badz pe.nisem.

 65. Odkrycie: pe.nis na indeksie

 66. A ten Ławrow to w gruncie rzeczy dusza człowiek… i brat Słowianin pod tą marsową miną.

  Kochajmy go i wszystko będzie ślicznie!

  Żeby nie było, że ktoś nam tutaj reprezentuje skrajne poglądy…. (hi hi)

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,26783008,lawrow-grozi-zerwaniem-wiezi-rosji-z-unia-europejska-jesli.html#do_w=46&do_v=142&do_a=288&s=BoxNewsImg5

  “Komu zależy na pokoju ten zawsze cofnie się przed gwałtem
  Wygra, kto się nie boi wojen, i tak rozumieć trzeba Jałtę”
  – śpiewał cynicznie, i chyba prawdziwie, Jacek Kaczmarski

 67. Kaczafi popełnił jeden błąd – nie spłodził potomka, któremu by przekazał całą władzę.

 68. Popieram uczucia do Słowian… nawet do zakochania krok… Tak sobie myślę prywatnie… to najmniej skompromitowana formacja ludzkości…

 69. Stachu, jak widać, sarkazmu nie czai…

 70. Należy się spodziewać narodowej religii w ramach nowego ładu nad Wisłą… Tak sobie myślę prywatnie, że korzystanie z licencji od 966 roku jest nadużyciem krzyżackiej uprzejmości…

 71. A “zesłana” na prowincję Ewa Wrzosek została zasypana wyrazami solidarności

  Prokurator Ewa Wrzosek nie kryje, że tyle wzruszeń nie miała od dawna. Dziennie dostaje po kilkanaście – kilkadziesiąt kartek. Dziś już nie liczy ich na sztuki, ale w kilogramach. – Jest ich ogrom. Za każdą bardzo dziękuję – mówi. Podkreśla, że kartki przychodzą z całej Polski, ale również z zagranicy. Piszą dorośli, ale – przy wsparciu dorosłych – również dzieci. – Na jednej z kartek oprócz rodziców podpisali się Tereska lat 12, Marysia lat 15 i Adam lat 10. Inna kartka, z Kłodzka, którą skierowała mama, a podpisała też córka Misia, zawiera odręczny rysunek sówki – mówi Ewa Wrzosek. – To jest niesamowite. Piszą sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku. Napisała pani, która jeszcze jako licealistka, w 1979 roku walczyła z komunizmem i – jak napisała – wszystko, co robiła, było motywowane potrzebą bycia przyzwoitym – mówi Ewa Wrzosek.

  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,26782205,zeslana-do-sremu-prokurator-ewa-wrzosek-dostaje-tsunami.html#s=BoxOpImg12

 72. Bo to się zwykle tak zaczyna… od sarkazmu do zakochania jeden krok… kto się czubi… Tak sobie myślę o nagłości trafień szczały Amora… Brakuje nad Wisłą ludzi z klasą Ławrowa… wiadomo Słowianin…

 73. Człowiek niebagatelny

  Dzisiaj w porannej telewizji Arkadiusz Pawełek – polski podróżnik, żeglarz, nurek, alpinista. Przepłynął pontonem przez Atlantyk. Jak Pan to zrobił? zapytał prowadzący audycję. Nie wiedziałem, że to trudne i przepłynąłem ocean na pontonie, odpowiedział żeglarz.
  Aktualnie, w warunkach rzec można polowych, przygotowuje samodzielnie jacht do przepłynięcia globu, bez zawijania do portów. Z dykty, odpadów desek i tektury składa łódź na której ma przepłynąć morza i oceany. Jeżeli popłynę na wschód zajmie mi to 350 dni, a gdy wybiorę podróż w kierunku zachodnim z opłynięciem przylądka Horn to podróż będzie trwała 400 dni, mówi żeglarz. Wspólnie z żoną opiekują się stadem koni i różnych zwierząt, by te nie trafiły na rzeź. Dziennikarz zapytał czy w kolejną podróż nie zamierza zabrać rodziny. Żona musi opiekować się zwierzętami, a jeżeli córka będzie miała ochotę to się zastanowię, odpowiedział Gość audycji.

  PS. W Wikipedii możecie przeczytać znacznie więcej o wyczynach tego niezwykłego człowieka, o ciekawym sposobie podejścia do życia, zupełnie wyjątkowym w naszych czasach

 74. SŁOWIANIN STANISŁAW
  12 lutego o godz. 14:52
  To jest jakieś rozwiązanie, ale ilu masz już chętnych Słowianinie Stanisławie?

 75. Na marginesie
  Można przyjąć z całym przekonaniem, że porozumienie ponad mocarstwami nie ma szansy bytu, a zatem od czegoś trzeba zacząć. W moich wpisach zawsze starałem się być po dobrej stronie mocy. Można też zauważyć, że Rosja stara się być państwem silnym, dobrze zarządzanym i sprawiedliwym od dawna, ale stale ktoś stoi na przeszkodzie. Nie powinniśmy być zawalidrogą i trzeba iść słuszną drogą braterstwa i przyjaźni. Nic to, że w 1989 roku zboczyliśmy z kursu. Należy się pozbierać i wrócić na właściwą drogę międzynarodowej współpracy

 76. Wystarczy przed szczepieniem zwerbować do narodowej religii… jak do członkostwa w SKOK przed udzieleniem pożyczki… Tak sobie myślę prywatnie o takim coś za coś… jak z krzyżakami z ramach zbiorowego chrztu…

 77. SŁOWIANIN STANISŁAW
  12 lutego o godz. 16:35
  Niestety nie odpowiedziałeś na pytanie, a nawet najlepsza idea musi mieć swoich wyznawców. Tylko Don Kichot z La Manchy mógł się porwać na walkę z wiatrakami, w której niestety przegrał.
  Radzę po bratersku popołudniową herbatę z rumem

 78. @ls42 12 lutego o godz. 16:32

  Rosja się stara… a “my” stoimy na przeszkodzie?
  Po raz kolejny się zastanawiam, co ty właściwie masz na myśli mówiąc “my”.
  Niestety, na starość człowiek nie robi się mądrzejszy…
  Powraca tylko do retoryki z młodych lat.

 79. – Chodzi o to, że nie chcemy tego (zrywać relacji z UE – red.), ale dążymy do rozwijania stosunków z Unią Europejską. Jeżeli jednak UE zdecyduje się pójść tą drogą (nałożenia sankcji zagrażających rosyjskiej gospodarce – red.), to tak, będziemy gotowi, ponieważ trzeba być gotowym na najgorsze – powiedział Pieskow.
  Ocenił, że takie stanowisko miał na myśli Ławrow i że wymowa słów szefa MSZ została wypaczona.

  To jest właśnie pryncypialne stanowisko naszego wschodniego sąsiada

 80. Odpowiedż zna Morawiecki w ramach Nowego ładu nad Wisłą… bez odnowy duchowej nie będzie odnowy w szeregach tubylców… Tak sobie myślę prywatnie, że religia w wieku 2000 lat nie przystaje do hunwejbinów z komórką i telewizją Kurskiego… Ja tylko pytam dla porządku… bo katolicyzm ma niemieckie korzenie… czyli krytykowane geny…

 81. Iga Świątek wygrała w trzeciej rundzie Austrialian Open, ale teraz to już rywalki z górnej półki. Same mistrzynie!
  Tymczasem warto oglądać mecze mężczyzn. Ciekawe było spotkanie Nicka Kyrgiosa z Dominickiem Thiemem. Australijczyk prowadził 2:0 i niestety przegrał 2:3. Australijscy kibice tłumnie oglądający bardzo dobry mecz byli jednak niepocieszeni. Na nic zdało się głośne kibicowanie

 82. https://www.youtube.com/watch?v=rkcSB5Ku3Vc&feature=emb_logo
  6 lutego pod Komendą Stołeczną Policji kilkadziesiąt osób stało z transparentami przedstawiającymi działania funkcjonariuszy przeciwko protestom w 2020 roku. Przypomniano tekst policyjnej Roty ślubowania. Mimo pokojowego charakteru zgromadzenia, funkcjonariusze postanowili legitymować wszystkich uczestników, czym doprowadzili do eskalacji nastrojów wśród protestujących, powołujących się na orzeczenia sądów nie uznających zakazu zgromadzeń. Relacjonował Maciek Piasecki.

 83. ls42
  12 lutego o godz. 16:32
  Na marginesie
  Można przyjąć z całym przekonaniem, że porozumienie ponad mocarstwami nie ma szansy bytu, a zatem od czegoś trzeba zacząć. W moich wpisach zawsze starałem się być po dobrej stronie mocy. Można też zauważyć, że Rosja stara się być państwem silnym, dobrze zarządzanym i sprawiedliwym od dawna, ale stale ktoś stoi na przeszkodzie. Nie powinniśmy być zawalidrogą i trzeba iść słuszną drogą braterstwa i przyjaźni.

  Mój komentarz
  Wprawdzie nie rozumiem twoich geostrategicznych rozważań, ale zapytam – kto stoi na przeszkodzie od dawna aby Rosja stała się być państwem silnym, dobrze zarządzanym i sprawiedliwym? My stoimy na przeszkodzie? Gdzie są ci MY?
  TJ

 84. Na marginesie
  12 lutego o godz. 17:02
  Nie użyłem określenia „my”, niemniej w jakiś sposób mogłoby to wynikać z kontekstu.
  Zawsze jest jakaś grupa (Wyszehradzka), jakaś Unia (Polsko-Litewska), jakaś organizacja (ONZ), jakiś związek (radziecki), czy pakt (Ribbentrop-Mołotow). Toteż można się zastanawiać jak daleko sięgać by niczego nie wyciągnąć. W naszej sytuacji wiele jest niewiadomych i nie zawsze wiadomo w którą stronę się obrócić aby przypadkowo nie oberwać. Niech UE załatwia wspólne sprawy, ale my powinniśmy stać w kwestii wschodniej dokładnie na uboczu i trzymać uszy po sobie

 85. @ls42 12 lutego o godz. 17:05

  Hitler też nie chciał… ale Polska go zmusiła. Złośliwie odmawiając mu korytarza!
  Dlatego musiał, no niestety, niestety.

 86. ls42
  12 lutego o godz. 17:05

  „– Chodzi o to, że nie chcemy tego (zrywać relacji z UE – red.), ale dążymy do rozwijania stosunków z Unią Europejską. Jeżeli jednak UE zdecyduje się pójść tą drogą (nałożenia sankcji zagrażających rosyjskiej gospodarce – red.), to tak, będziemy gotowi, ponieważ trzeba być gotowym na najgorsze – powiedział Pieskow.
  Ocenił, że takie stanowisko miał na myśli Ławrow i że wymowa słów szefa MSZ została wypaczona.”

  …to teraz poczekajmy aż następny wyjaśni nam …co miał na myśli Pieskow…

 87. tejot
  12 lutego o godz. 17:24
  Może źle widzę, może jestem w błędzie, to powiedz jaki sukces odniosła polska polityka zagraniczna na kierunku wschodnim? Chociaż jeden? Rozbiórka historycznych pomników przyjaźni i braterstwa, zamknięcie granicy z Obwodem Kaliningradzkim, udział w Majdanie na Ukrainie, no gdzie tu sukcesy?

 88. @ls42 12 lutego o godz. 17:37
  Ja nadal nie wiem, co masz na myśli mówiąc “my”

 89. @ls42

  My, MY, mamy stać dokładnie na uboczu i trzymać uszy po sobie?
  Are you talking to us?
  MY, których ulubionym zajęciem jest podszczypywanie niedźwiedzia i sypanie piasku w szprychy?
  Nie, nie w tryby. My się nadymamy i… sypiemy w szprychy 😎

 90. @ls42 12 lutego o godz. 17:43
  Nie rozbierałam żadnych pomników. Nie byłam na Majdanie. Nie zamykałam granicy z obwodem.
  Czy jeszcze coś?

 91. @Piotr II 12 lutego o godz. 17:41
  I o to chodzi… 🙂

 92. Na marginesie
  12 lutego o godz. 14:21

  „Czarnek punktuje swoich…”

  …no to jest wreszcie nadzieja że Zybertowicz doczeka się profesury…

 93. Wypowiedź Ławrowa to przejaw “dyplomacji” z gatunku tych, co straszą psem Angelę Merkel.

  Po prostu imperia tak przemawiają do gawiedzi.

 94. @Piotr II 12 lutego o godz. 17:51

  Jest również szansa, że uczelnie będą się dobijać o wydziały… teologiczne.
  Bo system punktów działa też na korzyść uczelni.

 95. ls42
  12 lutego o godz. 17:37
  Na marginesie
  12 lutego o godz. 17:02
  Nie użyłem określenia „my”, niemniej w jakiś sposób mogłoby to wynikać z kontekstu.

  Mój komentarz
  Ejże, a kto napisał – Rosja stara się być państwem silnym, dobrze zarządzanym i sprawiedliwym od dawna, ale stale ktoś stoi na przeszkodzie. Nie powinniśmy być zawalidrogą?

  My nie powinniśmy być tym zawalidrogą, czy oni „nie powinniśmy być tą zawalidrogą”?
  Ls42, kombinujesz.
  TJ

 96. Młodzi Polacy za lewicą

  w minionym roku odsetek młodych Polaków (od 18 do 24. roku życia) o poglądach lewicowych wzrósł w stosunku do 2019 roku niemal dwukrotnie.

  https://natemat.pl/338225,politycy-prawicy-w-poplochu-po-sondazu-cbos-ws-poparcia-mlodych

  Wybrany komentarz:

  Powiedzmy to wprost. Dla nas PIS, kosciol i prawica to obciach. Mamy beke z tej ciemnoty. To jak stare niemodne ciuchy smierdzace naftalina. A ***** pis i konfederacje weszlo do codziennego jezyka. To takie angielskie how are you.

 97. GajowyM.
  12 lutego o godz. 10:55
  Okazuje się że trzeba czytać artykuły , a nie tylko oceniać je po tytule.
  W tym przypadku jest odwrotnie niż zazwyczaj tytuł niefortunny , ale artykuł informuje o istotnej sprawie. Gowin obwieścił, że jego ugrupowanie nie będzie wspierać działań dla najadania nowych podatków , ani zwiększania dotychczas istniejących. To demonstracja siły mimo skromnych wymiarów klubu. JK wie, że przeciw podatkom zagłosuje opozycja i faktycznie nie będzie w stanie ich uchwalić , a w kasie państwowej pustki. Brak kasy możne powodować ogromne problemy z poparciem politycznym dla PiS. Czekajmy teraz czy się ugnie , czy uprze by zgnoić Gowina (al eto zgnojenie to praktycznie koniec rządzenia większościowego PiS)

 98. @maciek.g
  12 lutego o godz. 18:10

  Masz mnie za idiotę? Oczywiście, że przeczytałem artykuł.
  Zwróciłem tylko uwagę na językowe niechlujstwo, które, notabene, cały czas na tej stronie GW jest widoczne.

 99. @ls42 12 lutego o godz. 17:43

  Jaki sukces odniosła polska polityka?
  Tusk uścisnął rękę Putinowi. I były wspólne obchody w Katyniu.

  A potem Yaro stwierdził, że ma brata i nie zawaha się go użyć.

 100. Piachem sypiesz, w piachu skończysz 🙁
  I w ostrym cieniu mgły…

 101. Na marginesie
  12 lutego o godz. 18:15
  Może inaczej – byla wówczas szansa na polityczny sukces, ale Jaro dla swej ambicji ja natychmiast storpedował. A to co zrobił po katastrofie w smoleńsku stosunki zmroziło i tak jest do dziś.

 102. Czy szanowny redaktor sam doszedł do tego epokowego odkrycia, które od paru dziesięcioleci nie jest już niestety odkryciem?

 103. Na marginesie
  12 lutego o godz. 18:06
  Rozmawiam z młodymi i oni tez myślą, choć większość nie ma czasu na politykę. PiS jednak w młodych uderzył, czym w znacznym stopniu to zmienił i to drastycznie na swą niekorzyść. Obecnie zdecydowanie więcej młodych deklaruje, że na wybory pójdzie i głosować będzie nie na PiS.
  Młodzi zazwyczaj są buntownikami i z tej przyczyny tak wielu ich popiera Korwina i Konfederację, a także kopiło Kukiza. Teraz miłość do Kukiza całkiem im przeszła i przenieśli swe poparcie na konfederację , a niektórzy na nowość Holownię. KO nie cieszy się u nich uznaniem. W artykule jest sporo trafnych spostrzeżeń, że PiS upolityczniło znaczną grupę młodych którzy dotychczas nią się nie interesowali. Właśnie te lekceważone przez JK strajki kobiet (to nie nasz elektorat) spowodowały ze tak wrosła u młodych antypatia do PiS. Ci pozyskani dla polityki mają mniej radykalne poglądy i z tej przyczyny lądują często w lewicy i u Hołowni , a nie w konfederacji i u Korwina. Oni są dla PiS straceni.

 104. Prorządowe media od środy eksploatują temat „Nord Stream 2 jako forma odszkodowania (reparacji) Niemiec wobec Rosji za II wojnę światową” – powołując się na słowa prezydenta Niemiec Steinmeiera dla „Rheinische Post”. W sprawie wypowiedziały się też tzw najwyższe czynniki w kraju.

  Za onet.pl:

  „Słowa prezydenta Niemiec skomentował już premier Morawiecki, który stwierdził, że zgadza się z prezydentem Niemiec, że „powojenne długi nie zostały spłacone, ale Nord Stream 2 nie jest żadną rekompensatą”.
  Minister w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski „na polecenie prezydenta” zadzwonił do Szefa Kancelarii Prezydenta Niemiec i przekazał mu „zdecydowanie krytyczne stanowisko” Polski w stosunku do Nord Stream 2.
  Wiceminister spraw zagranicznych RP Marcin Przydacz z kolei stwierdził, że Deklaracja Steinmeiera o NS2 oznacza „otwartość i gotowość Niemiec” do rozmowy o reparacjach.”

  Nie byłoby w tych reakcjach nic dziwnego gdyby nie to, że prezydent Steinmeier przypisywanych mu słów w wywiadzie dla „Rheinische Post” nie powiedział. Nie padło w nich słowo „reparacja” ani „odszkodowanie”. Wyglada więc na to, że Morawiecki, Szczerski i Przydacz podjęli dyplomatyczną polemikę ze swoimi wyobrażeniami czy fantazjami. Najprawdopodobniej wraz z podlegającymi im służbami oparli się na jakiś przekazach dnia z mediów pisowskich, których nawet nie chciało im się sprawdzić u źródła czyli w tekście wywiadu.

  Co ciekawe całą sprawę wykrył związany z prawicą niemcoznawca prof Zerko. A to, że ją ujawnił wskazuje, że nawet jemu niekompetencja pisowskiej dyplomacji już bokiem wychodzi.

 105. Co powiedział Steinmeier w owym wywiadzie?

  https://www.bundespraesident.de/SharedDocs/Reden/DE/Frank-Walter-Steinmeier/Interviews/2021/210206-Interview-Rheinische-Post.html

  Wystarczyło choćby wrzucić w gugla, a nie byłoby kolejnej poruty 🙁

  „- A co pan sądzi o ukończeniu Nord Stream 2? Czy niemieckie interesy są bardziej związane z bezpieczeństwem energetycznym czy lojalnością wobec USA?

  – Gdyby to było takie proste. Ale przede wszystkim: dialog z nową administracją amerykańską w tej sprawie nawet się nie rozpoczął. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę: po trwałym pogorszeniu stosunków w ostatnich latach, relacje energetyczne są prawie ostatnim pomostem między Rosją a Europą. Obie strony muszą pomyśleć o tym, czy ten most można zburzyć kompletnie i bez alternatywy.
  Myślę, że zrywanie mostów nie jest oznaką siły.
  Jak mamy wpływać na sytuację, którą postrzegamy jako niedopuszczalną, gdy zrywamy ostatnie powiązania? Dla nas, Niemców, istnieje zupełnie inny wymiar: spoglądamy wstecz na bardzo bogatą historię z Rosją. Były okresy owocnego partnerstwa, ale więcej okresów straszliwego rozlewu krwi. 22 czerwca przypada 80. rocznica niemieckiej inwazji na Związek Radziecki. Ponad 20 milionów ludzi w byłym Związku Radzieckim padło ofiarą wojny. To nie usprawiedliwia dzisiejszych wykroczeń w rosyjskiej polityce, ale nie możemy tracić z oczu szerszej perspektywy. Tak, żyjemy w teraźniejszości trudnych relacji, ale istnieje przeszłość przed i przyszłość po.”

 106. Morawiecki czytał między wierszami?

 107. tejot
  12 lutego o godz. 18:05
  Po prostu uważam, że w sprawach beznadziejnych należy zachować daleko posuniętą ostrożność i nie pogarszać swojego położenia. W czasie pokoju nasze położenie nie jest złe, ale przecież nie zawsze tak musi być. To chyba wspólne stanowisko komentatorów blogowych aby łagodzić obyczaje i zachować zdrowy rozsądek, ogólnie mówiąc, chociaż w szczegółach każdy może mieć swoje zdanie

 108. Bar Norte
  12 lutego o godz. 18:51
  Nie byłoby w tych reakcjach nic dziwnego gdyby nie to, że prezydent Steinmeier przypisywanych mu słów w wywiadzie dla „Rheinische Post” nie powiedział. Nie padło w nich słowo „reparacja” ani „odszkodowanie”. Wyglada więc na to, że Morawiecki, Szczerski i Przydacz podjęli dyplomatyczną polemikę ze swoimi wyobrażeniami czy fantazjami. Najprawdopodobniej wraz z podlegającymi im służbami oparli się na jakiś przekazach dnia z mediów pisowskich, których nawet nie chciało im się sprawdzić u źródła czyli w tekście wywiadu.

  Mój komentarz
  Tak jest. Oni- MM i AD starają się nie stracić łaski Prezesa poprzez wpasowanie się w jego manipulacyjną metodę rządzenia z perspektywy której Jarosław Ka jawi się dla nich jako arcymisztrz szachów politycznych.

  Przeinaczanie znaczeń, sensu, przebiegu zdarzeń, podstawianie pod fakty równoległej rzeczywistości (palenie głupa), to sztandarowe zagrywki Prezesa.
  Tę prezesową metodę, styl rządzenia i uprawiania polityki międzynarodowej Mateusz M. i Andrzej D. oraz jego kanceliści doskonale wyczuli i starają się wkupić w łaski Prezesa głośno się reklamując – my też tak myślimy panie Prezesie, staramy się, uczymy się od Pana.
  Cicho, wiem – odpowiada pan Sułek.
  TJ

 109. Najłatwiej jest dać Niemcom Putinowi coś, czego nie mają – Ukrainę.

  W Jałcie oddali alianci Rosji Polskę.

 110. GajowyM.
  12 lutego o godz. 19:09

  „Morawiecki czytał między wierszami?”

  …opanował tą umiejętność do perfekcji…czytając sms-y od Prezesa…no bo jak Steinmeier powiedział: „Tak, żyjemy w teraźniejszości trudnych relacji, ale istnieje przeszłość przed i przyszłość po.”…to chyba jasne że reparacje mamy pewne…

 111. ls42
  12 lutego o godz. 19:17
  tejot
  12 lutego o godz. 18:05
  Po prostu uważam, że w sprawach beznadziejnych należy zachować daleko posuniętą ostrożność i nie pogarszać swojego położenia. W czasie pokoju nasze położenie nie jest złe, ale przecież nie zawsze tak musi być. To chyba wspólne stanowisko komentatorów blogowych aby łagodzić obyczaje i zachować zdrowy rozsądek, ogólnie mówiąc, chociaż w szczegółach każdy może mieć swoje zdanie

  Mój komentarz
  Ls42, piszesz nie wiadomo o czym. Gadasz i gadasz – bla, bla, bla. Nie odpowiedziałeś dotychczas na moje pytanie:
  kto stoi na przeszkodzie od dawna aby Rosja stała się być państwem silnym, dobrze zarządzanym i sprawiedliwym? My stoimy na przeszkodzie? Gdzie są ci MY?
  TJ

 112. GajowyM.

  „Morawiecki czytał między wierszami?”

  Raczej mozna by przypuszczać, że Morawiecki, Szczerski i Przydacz wyczytali z wywiadu to co chcieli wyczytać. To bardzo częste współcześnie upośledzenie percepcji.
  W tym przypadku zaskakiwać może tylko szeroki zakres owego upośledzenia wśród służb dyplomatycznych, bo przecież każdy z wymienionych wyżej polityków ma swoje.

 113. tejot
  12 lutego o godz. 19:53
  Rozmijamy się w pisaniu. Niech każdy pozostanie przy swoim. Ja oczekuję od rządu ustawienia się w trybie neutralnym, w tej części która dotyczy Rosji, skoro podejmowane działania nie rokują pozytywnych efektów

 114. Najlepiej, żeby Panie poprosiły do tańca Panów.

  Białe Tango to taki miły zwyczaj. 🙂

 115. The Evolution of Dance – 1950 to 2019

  https://www.youtube.com/watch?v=p-rSdt0aFuw

 116. ls42
  12 lutego o godz. 20:07
  tejot
  12 lutego o godz. 19:53
  Rozmijamy się w pisaniu. Niech każdy pozostanie przy swoim. Ja oczekuję od rządu ustawienia się w trybie neutralnym, w tej części która dotyczy Rosji, skoro podejmowane działania nie rokują pozytywnych efektów

  Mój komentarz
  Jakie przy swoim?
  Ls42, nie odpowiedziałeś na moje pytanie – kto stoi na przeszkodzie od dawna aby Rosja stała się być państwem silnym, dobrze zarządzanym i sprawiedliwym? My stoimy na przeszkodzie? Gdzie są ci MY?
  Pytanie powyższe wynika z treści twojego komentarza:

  ls42
  12 lutego o godz. 16:32
  Można też zauważyć, że Rosja stara się być państwem silnym, dobrze zarządzanym i sprawiedliwym od dawna, ale stale ktoś stoi na przeszkodzie. Nie powinniśmy być zawalidrogą i trzeba iść słuszną drogą braterstwa i przyjaźni. Nic to, że w 1989 roku zboczyliśmy z kursu. Należy się pozbierać i wrócić na właściwą drogę międzynarodowej współpracy”
  TJ

 117. @ls42
  12 lutego o godz. 20:07
  Ten coviders z wadliwie, czyli patologicznie działającym mózgiem, (qrva, co to będzie, jak się zaszypie dwa razy, jak zdąży?), jak zwykle rżnie głupa, nie zauważyłeś?
  Jego główną domeną jest zbijanie z pantałyku debilnymi pytaniami, udaje, że nie wie kto stoi za wszystkimi psychopandemią skażonymi rządami. Pisanie nazwisk zajęłoby przecież kilka dni. Udaje, że to nie tzw. Zachód. Przyjmij do wiadomości, raz na jutro, że jego najmojszość zawsze ma rację, nawet gdy jej nie ma. Z przygłupami zawsze lepiej nie dyskutować, bo ściągnie Cię do swego poziomu i zabije doświadczeniem, którego, jak wynika z mnogości wpisów, akurat jemu nie brakuje.

 118. Wypierd Mamuta kit tutaj wciska
  za złoto Putina, ścierpi wyzwyska

 119. Ingeruja, ale nia za bardzo
  Byly minister obrony Donieckiej Republiki Ludowej, pulkownik FSB w stanie spoczynku
  Igor Strielkow ( alias Igor Girkin) wyrazil watpliwosc w slowa szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej Siergieje Naryszkina o stanie gotowosci w zwalczaniu
  terroryzmu.
  Specsluzby Rosyjskiej Federacji maja ogromne doswiadczenie i dostateczna ilosc srodkow do zwalczania przejawow terroryzmu, by obronic obywateli przed zagrozeniem terroryzmu, jak stwierdzil szef Sluzby Wywiadu Siergiej Naryszkin.
  Tak skomentowal on informacje o mozliwych aktach terrorystycznych w czasie akcji protestacyjnej w roznych miastach Rosji, o ktorych w przeddzien donosily nieujawnione zrodla z panstwowych agencji informacyjnych.
  „Biorac pod uwage, ze zachodni partnerzy Wladimira Wladimirowicza (Putina) podjeli kurs na jego odsuniecie od wladzy w ich arsenale zawsze znajdowalo sie miejsce na dzialania terrorystyczne. Nie moge wykluczyc dalszych mozliwosci podejmowania aktow terrorystycznych, skierowanych na dalsze zaostrzenie sytuacji w polityce wewnetrznej w kraju.” – mowi Igor Strielkow. I dalej: ” A co sie tyczy Naryszkina, on jest zwykla szuja, ktory nie ma zadnegoi zwiazku z specsluzbami. Amator i dlatego na jego slowa zupelnie bym nie reagowal. Bardzo zle przewodzil Dumie i nie sadze, zeby lepiej mogl sobie radzic
  ze sluzba wywiadu.”
  Wedlug jego wypowiedzi, obecne przygotowanie rosyjskich sluzb specjalnych, zeby zapobiec terrorystycznemu zagrozeniu jest gorsze niz poprzednio.
  „Walka z zagrozniem terrorystycznym to daleka przeszlosc, wiekszosc specjalistow jest w stanie spoczynku. Czasy, kiedy wazna byla walka z terroryzmem to jakies 10 lat temu.
  Odwrocic wszystko jest niemozliwoscia. Likwidacja terroryzmu w Czeczenii udala sie dzieki calkowitej likwidacji podziemia. Powrot do tego za pomoca biernej obrony prowadzi
  do niczego i nigdy sie nie powiedzie. Konieczne sa srodki ofensywne” – podkreslil ekspert
  Wczesniej Igor Strielkow komentowal dla agencji HCH (Nacjonalnaj Sluzba Nowostiej)
  „Zgadzam sie z tym, ze zachodnie sluzby specjalne aktywnie ingeruja w wewnatrzne sprawy Rosyjskiej Federacji i w jakims stopniu organizuja protesty. Jednakze wsrod obywateli naszego kraju panuje niezadowolenie z obecnego politycznego kierownictwa, sytuacji ekonomicznej i totalnej korupcji w wyzszych oganach wladzy, brakiem checi wladz wsluchania w sprawy – jak zyje narod i czego oczekuje, a w ogóle jak bedzie zyc dalej. Z tym zachodnie sluzby nie maja nic do czynienia.
  Nie mozna mowic, ze zachodnie sluzby placa ludziom, zeby popierali Nawalngo albo usuneli Putina. Ludzie w ten sposob, majac za punkt wyjscia swoje potrzeby, ktore rzeczywiscie, krancowo dalekie od rzeczywistych interesow Rosyjskiej Federacji”
  Dosc czesto Igor Strielkow powtarza o koniecznosci innej wladzy, ktora mialaby na celu
  interesy narodowe.

  (12 luty 2021, Nacjonalnaja Sluzba Nowostiej HCH)

 120. Optymatyk
  12 lutego o godz. 21:42
  Dziękuję za dobre słowo. Od dawna jestem przekonany, że nie należy przekraczać granic, ale też zachowywać się stosownie do okoliczności, a te czasami wymuszają odpowiedź nawet na niewygodne pytania. Napisałem wprawdzie, że Rosja chce być państwem silnym, dobrze zarządzanym i sprawiedliwym, a przecież nikt nie zaprzeczy, że taki dobrostan w każdym państwie powinien być, szczególnie w tych państwach, które są stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Widzimy niestety wyścig zbrojeń i chęć uzyskania przewagi jednych nad drugimi. Stoimy po jednej stronie barykady i stale staramy się wychodzić przed szereg, co mnie niepokoi, o czym piszę. To jest ta oczywista odpowiedź na pytanie szanownego komentatora @tejota, czego ten nie chce przyjąć do wiadomości.
  Z ukłonami

 121. Hihihi

  Ale jaja

 122. @ls42
  12 lutego o godz. 20:07
  Masz szczęście wuju, że nie widzimy się w realu, tak bym cię wyszczypał, że ho ho! Druga tura by ci nie groziła hehehehehe.

 123. ozzy
  12 lutego o godz. 22:04
  Ingeruja, ale nia za bardzo
  Byly minister obrony Donieckiej Republiki Ludowej, pulkownik FSB w stanie spoczynku
  Igor Strielkow ( alias Igor Girkin) wyrazil watpliwosc w slowa szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej Siergieje Naryszkina o stanie gotowosci w zwalczaniu
  terroryzmu.

  Mój komentarz
  Czy to ten san Striełkow, który wprowadzał zielone ludziki do Donbasu?
  Jakiś taki sfrustrowany jest.
  TJ

 124. @ls42
  12 lutego o godz. 22:04
  Całkowicie podzielam Twoje zdanie, też tak rozumiem. No ale co zrobisz, jak znajdzie się taki covidiota, który rżnie głupa, i co mu zrobisz? Rosji NIKT nie zmusi do niczego, to jest prawda na dzisiaj. A to by dopiero było, gdyby tak zakręciła kurki i weszła w jeszcze ściślejszy sojusz z Chinami, tudzież jeszcze pozostałymi krajami BRIKS. No i co im zrobicie, „Na „Zachodzie bez zmian”? No qrva wojna? No to już po nas.
  Polecam:
  Okazuje się, że zwierzęta wcale nas nie potrzebują. Bo cóż, nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las, pełen życia. To my jesteśmy ich największym zagrożeniem.
  Polecam ogląd:
  https://www.youtube.com/watch?v=JJlARQb6XJU
  To, co Naukowcy odkryli w Czarnobylskim Lesie, poruszyło cały świat!
  ……………………..
  Jakoś znoszą ową kruchość bytu i to lepiej niż z naszym nadzorem.
  Przyroda, jak tak dalej pójdzie, podziękuje nam za „współpracę”.
  I nastąpi samoistna symbioza, ale już bez nas.
  Antropocen zakończy swoje istnienie.

 125. ls42
  12 lutego o godz. 22:04
  Optymatyk
  12 lutego o godz. 21:42
  Dziękuję za dobre słowo. Od dawna jestem przekonany, że nie należy przekraczać granic, ale też zachowywać się stosownie do okoliczności, a te czasami wymuszają odpowiedź nawet na niewygodne pytania. Napisałem wprawdzie, że Rosja chce być państwem silnym, dobrze zarządzanym i sprawiedliwym, a przecież nikt nie zaprzeczy, że taki dobrostan w każdym państwie powinien być, szczególnie w tych państwach, które są stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Widzimy niestety wyścig zbrojeń i chęć uzyskania przewagi jednych nad drugimi. Stoimy po jednej stronie barykady i stale staramy się wychodzić przed szereg, co mnie niepokoi, o czym piszę. To jest ta oczywista odpowiedź na pytanie szanownego komentatora @tejota, czego ten nie chce przyjąć do wiadomości.

  Mój komentarz
  Ls42 , kluczysz i twierdzisz, ze już odpowiedziałeś na pytanie tejota:

  – kto stoi na przeszkodzie od dawna aby Rosja stała się być państwem silnym, dobrze zarządzanym i sprawiedliwym? My stoimy na przeszkodzie? Gdzie są ci MY?

  Pytanie powyższe wynika z treści twojego komentarza:
  ls42
  12 lutego o godz. 16:32
  „Można też zauważyć, że Rosja stara się być państwem silnym, dobrze zarządzanym i sprawiedliwym od dawna, ale stale ktoś stoi na przeszkodzie. Nie powinniśmy być zawalidrogą i trzeba iść słuszną drogą braterstwa i przyjaźni. Nic to, że w 1989 roku zboczyliśmy z kursu. Należy się pozbierać i wrócić na właściwą drogę międzynarodowej współpracy”,

  w którym twierdzisz, że jacyś My są zawalidrogą. Zawalidroga w czym? W tym, by Rosja stała się ” państwem silnym, dobrze zarządzanym i sprawiedliwym”?
  To MY jesteśmy rąbkiem spódnicy, który przeszkadza złej baletnicy?
  TJ

 126. @tejot
  12 lutego o godz. 22:16
  Masz już zwidy covidy, wierzysz w UFO, patafianie? Sam jesteś jak ten zielony bzik.
  Qrva co za debil.

 127. tejot:

  ten sam, bohater nardowy z Czeczenii — byl rozmowca w pogramie u Dmitro Gordona, ktore posluzyly temu dziennikarzowi z Ukrainy jako materialy do trybunalu w Hadze
  /slynne „fiszki Gordona”/

 128. Jakby tu powiedzieć Wypirdzie Mamuta
  pie*dolisz od rzeczy, fałszywy Boruta.

 129. tejot:

  Strielkow/Giryn: wyksztalcony, elokwentny, swietnie zoorientowany w polityce Rosji
  i zagranicznej, ekspert w sprawach zwalczania terroryzmu

 130. tejot 22.24
  Odpowiem cytując fragment z informacji na forum. Chcieli dobrze, wyszło jak zwykle. Krytyce nie było końca. Bo nie uwzględniono jakiegoś szczegółu, bo piosenkarz kiedyś był pod wpływem, bo itd…itp…

  Artystyczna reklama została nakręcona w geograficznym środku Ameryki i porusza temat odnalezienia przez obywateli Stanów Zjednoczonych wspólnego pola do dyskusji. Sugeruje, że zamiast skupiać się na tym co ich dzieli, powinni przypomnieć sobie, co łączy. Mówi o szlachetnych ideach, które leżą u podwalin tożsamości narodu. Nawiązuje do ostatnich lat z historii Stanów Zjednoczonych, kiedy opinia publiczna spolaryzowała się wokół istotnych społecznie tematów.

  PS. Transformacja dokonała się przy życzliwym podejściu sąsiadów. Czemu staramy się tę pogodną atmosferę psuć?

 131. ozzy
  12 lutego o godz. 22:27
  tejot:

  ten sam, bohater nardowy z Czeczenii — byl rozmowca w pogramie u Dmitro Gordona, ktore posluzyly temu dziennikarzowi z Ukrainy jako materialy do trybunalu w Hadze
  /slynne „fiszki Gordona”/

  Mój komentarz
  Swoją drogą taka wypowiedź prominetnego siłowika rosyjskiego świadczy o tym, że nie tylko dworzanie zaczynają być zmierżeni, ale i gwardia przyboczna sarka i wyraża niezadowolenie.

 132. @adam100
  12 lutego o godz. 22:31
  Jakby tu powiedzieć Wypirdzie Mamuta
  pie*dolisz od rzeczy, fałszywy Boruta.
  ………………………
  No to luta z buta
  adamowa morda skuta.

 133. @Is42
  To nie było do Ciebie, sorry pomyłka.

  Optymatyk
  12 lutego o godz. 22:12
  @ls42
  12 lutego o godz. 20:07
  Masz szczęście wuju, że nie widzimy się w realu, tak bym cię wyszczypał, że ho ho! Druga tura by ci nie groziła hehehehehe.

 134. ls42
  12 lutego o godz. 22:32
  tejot 22.24
  Odpowiem cytując fragment z informacji na forum. Chcieli dobrze, wyszło jak zwykle. Krytyce nie było końca. Bo nie uwzględniono jakiegoś szczegółu, bo piosenkarz kiedyś był pod wpływem, bo itd…itp…

  Artystyczna reklama została nakręcona w geograficznym środku Ameryki i porusza temat odnalezienia przez obywateli Stanów Zjednoczonych wspólnego pola do dyskusji. Sugeruje, że zamiast skupiać się na tym co ich dzieli, powinni przypomnieć sobie, co łączy. Mówi o szlachetnych ideach, które leżą u podwalin tożsamości narodu. Nawiązuje do ostatnich lat z historii Stanów Zjednoczonych, kiedy opinia publiczna spolaryzowała się wokół istotnych społecznie tematów.

  Mój komentarz
  Bla, bla nie wiadomo o czym?
  Czy to ma być odpowiedź na moje konkretne pytanie – kto stoi na przeszkodzie od dawna aby Rosja stała się być państwem silnym, dobrze zarządzanym i sprawiedliwym? My stoimy na przeszkodzie? Gdzie są ci MY?

  Pytanie powyższe wynika z treści twojego komentarza:
  ls42
  12 lutego o godz. 16:32
  TJ

 135. Smaczny kawałek wypowiedzi Striełkowa:

  „… wsrod obywateli naszego kraju panuje niezadowolenie z obecnego politycznego kierownictwa, sytuacji ekonomicznej i totalnej korupcji w wyzszych oganach wladzy, brakiem checi wladz wsluchania w sprawy – jak zyje narod i czego oczekuje, a w ogóle jak bedzie zyc dalej. Z tym zachodnie sluzby nie maja nic do czynienia.
  Nie mozna mowic, ze zachodnie sluzby placa ludziom, zeby popierali Nawalnego albo usuneli Putina. Ludzie w ten sposob, majac za punkt wyjscia swoje potrzeby, ktore rzeczywiscie, krancowo dalekie od rzeczywistych interesow Rosyjskiej Federacji”.

  Choć to człowiek podejrzanej konduity, to trudno mu w tym przypadku odmowić poczucia realizmu.

 136. Nie tylko antyszczepionkowcy walczą o zdrowie narodu…ba, nawet ludzkości.
  Pani Ewa i pani Krysia walczą ze skutkami promieniowania elektromagnetycznego.
  Szczególnie polecam od min.10:10 zaczyna się praktycznie i niezmiernie ciekawie.

  https://youtu.be/WqFYY8ZlihU

 137. „majak
  3 godziny temu
  „Komentator aż zaczął mówić po polsku.”
  To pewnie ze zdenerwowania. Jak ja się zdenerwuję to też się przełączam – na suahili, nawaho, a raz to nawet epickim sanskrytem gadałem. ”
  ………………………………………………..
  Jak Światek wygra z Williams ( nie musi całego AO ) to zacznę mówić po angielsku
  (ze zdenerwowania ) jeżeli ja ktoś ubiegnie , to tez

 138. Parszywa kanalia ten Wypierd Mamuta
  wciska nas Polaków, pod ruskiego buta.

 139. tejot
  12 lutego o godz. 22:38
  Skoro uważasz, że polityka polskiego rządu wobec Rosji jest pragmatyczna i celowa to ja już nie mam nic do dodania.

 140. tejocie:

  tylko posluch musi byc, a wam bedzie dobrze ze mna, zobaczycie —byle cicho siedziec, nie podskakiwac. Potrzebny taki swojak, co to zartuje, zabawi sie…
  jak w buffie u Mrozka.
  …swiat wyszedl z formy

  Tyle na dobranoc

 141. ls42
  12 lutego o godz. 22:52
  tejot
  12 lutego o godz. 22:38
  Skoro uważasz, że polityka polskiego rządu wobec Rosji jest pragmatyczna i celowa to ja już nie mam nic do dodania.

  Mój komentarz
  Ja nic nie uważam.
  Ja zadałem ci pytanie, na które nie odpowiedziałeś.
  TJ

 142. ls42

  Problem z twoimi komentarzami polega na tym, że reprezentujesz tzw narrację narodową. Zwracałem ci już uwagę, że ona utrudnia dyskusję, naraża cię na krytykę, bo owej narracji po prostu nie da się obronić.

  Jesli więc postulujesz w tej konwencji narodowej, by stosunki polsko – rosyjskie charakteryzowały się „braterstwem” to rodzi się pytanie kogo konkretnie to „braterstwo” ma dotyczyć. Nietrudno bowiem zauważyć w trakcie dyskusji blogowej, że jedni odczuwają „braterstwo” z Putinem a drudzy z Nawalnym – dwoma Rosjanami. A ja np odczuwam „braterstwo” z lewicą rosyjską, która aktualnie zasiedla kolonie karne jak w okolicach 1905 roku.

  Tak więc to „braterstwo”, które postulujesz dobrze się ma tyle, że nie mieści w narracji narodowej, którą uprawiasz uparcie – narażając się na polemiczne kłopoty.

 143. adam100
  12 lutego o godz. 14:01

  Panu sie chyba imperia pomylily.
  Rosja juz nie stacjonuje armii w Polsce.
  Teraz mamy armie, ktora sponsorowala Augusto Pinocheta.
  Zero dlatego buduje przekop przez Mierzeje Wislana,
  zeby latwiej bylo z helikoptera wyrzucac do morza zwiazanych demonstrantow.

 144. Piotr II
  12 lutego o godz. 22:43
  Nie tylko antyszczepionkowcy walczą o zdrowie narodu…ba, nawet ludzkości.
  Pani Ewa i pani Krysia walczą ze skutkami promieniowania elektromagnetycznego.

  Mój komentarz
  Pani Krysia i pani Ewa są tak rozwlekłe w swoich wywodach, ze załapałem tylko jedno – ludzie chodzą po ulicach i parkach z profesjonalnymi miernikami kierunkowymi i otrzymują zatrważające rezultaty – 1500 i nawet 2000 z hakiem.
  Zorientowałem się też, że pani Krysia jest „Sygnalistką kontroli umysłu”. Dobry zawód ma.
  TJ

 145. folwarkPn
  12 lutego o godz. 23:10

  Panu się chyba pomyliły millenia.

  Pinochet przewraca się w grobie a Krwawy Zbynio pójdzie siedzieć.

  Aktywny jest natomiast szpieg Putina, Macierewicz.

  Tak Panie, @folwarkPn, tak się rzeczy mają w 21 wieku 🙂

 146. ozzy
  12 lutego o godz. 22:55
  tejocie:
  tylko posluch musi byc, a wam bedzie dobrze ze mna, zobaczycie —byle cicho siedziec, nie podskakiwac.

  Mój komentarz
  No właśnie – тише едешь, дальше будешь.
  TJ

 147. @Blackley12 lutego o godz. 2:38, właśnie przed chwilą czytałam – ziemia niczyja.
  https://www.aljazeera.com/news/2021/2/12/lidia-thorpe-the-indigenous-woman-shaking-up-australia

  Ps. nie podoba mi się jedynie futro z oposów, lubię te zwierzątka. Każde futro z żywego stworzenia powinno budzić sprzeciw, szczególnie u kobiet.

 148. Braterstwo polsko -rosyjskie .. ( gaz rosyjski .. w rodzinie nie wypada się tak dać
  wy…..c bratu)
  „W naszej sytuacji wiele jest niewiadomych i nie zawsze wiadomo w którą stronę się obrócić aby przypadkowo nie oberwać. Niech UE załatwia wspólne sprawy, ale my powinniśmy stać w kwestii wschodniej dokładnie na uboczu i trzymać uszy po sobie „‚
  Uszy po sobie .. wszedzie ale nie w rodzinie

 149. Bar Norte
  12 lutego o godz. 23:09
  Is42 niefortunnie sformułował, ale jak brać pod uwagę i Putina i Nawalnego i lewicę na Syberii to ogólnie narracja o dobrosąsiedztwie między narodami jest do przyjęcia.
  I słuszna jest uwaga, że „posłuch musi być”.

 150. Nie podniecajcie się Striełkowem, ten gość nienawidzi Putina i prawdy się od niego trudno dowiedzieć. Bardzo nieciekawy typ. Monarchista ponoć, ale chyba mu bliżej do bandyty.

 151. o Putinie
  Mógł zostać nowym Stalinem, ale podporządkował Moskwę Chinom. I teraz Rosja kona. Mówi Igor Striełkow

 152. „Zero dlatego buduje przekop przez Mierzeje Wislana,
  zeby latwiej bylo z helikoptera wyrzucac do morza zwiazanych demonstrantow. ”
  Helikoptery płytko -zanurzeniowe , bo nie podwodne przecież bo śmigła ..

 153. zezem

  „narracja o dobrosąsiedztwie między narodami jest do przyjęcia.”

  Miedzy państwami to i owszem – stan godny polecenia.
  Ale między narodami?
  To moim zdaniem jest wyłącznie propaganda. I nie chodzi mi o dobre czy złe relacje tylko, że owych narodów racjonalnie nie da się ogarnąć.

 154. Bar Norte
  12 lutego o godz. 23:09
  Narrację narodową, raczej państwową, bo przecież nie zamierzam nikogo w Polsce pomijać, przy czym uważam, że każdy może tu znaleźć swoje miejsce.
  Dodam tylko, że cokolwiek ktokolwiek powie o historii stosunków między Rosją i Polską to bilans współpracy w czasach Polski Ludowej uważam za dodatni i od tego sąsiada nie powinniśmy się odwracać także obecnie. Zatem nie jestem skłonny występować przeciwko władzom państwowym Rosji i popierać tamtejszą opozycję.
  Dziękuję za rzeczowe stanowisko i pozostaję z szacunkiem

 155. Zatem nie jestem skłonny występować przeciwko władzom państwowym Rosji i popierać tamtejszą opozycję.

  To jest dowód, że jestem demokrata. Demokraci nigdy nie popierają opozycji, tylko władzę.

 156. ls42

  „(Prezentuję) Narrację narodową, raczej państwową, bo przecież nie zamierzam nikogo w Polsce pomijać, przy czym uważam, że każdy może tu znaleźć swoje miejsce.”

  Jeśli prezentujesz taką narrację to pomijasz – choćby mnie, bo nie mam z nią nic wspólnego. Natomiast zgadzam się, że to jest narracja państwowa, bo rządzi prawica nacjonalistyczna, która wręcz się nią szczyci.
  Nie wiem czemu znów uzyłeś liczby mnogiej pisząc „od tego sąsiada nie powinniśmy się odwracać także obecnie”. Jacy my? Znów o tym narodzie i jego państwie?
  Tym bardziej, żę jak napisałem wcześniej przecież nikt się od sąsiada nie odwraca tyle, że każdy ma inne u sąsiada sympatie.

 157. Unia na wyścigi z NATO bombarduje Rosję sankcjami… Kaczyński to widzi i ostrzega przed unijną Drang nach Osten… ! Tak sobie myślę prywatnie… dzisiaj Rosja jutro… A zgermanizowany Watykan milczy jak KK w czasie okupacji… religię narodową czas sprowokować… wprowadzając liturgię chwalącą dobrą zmianę…

 158. Po Rosji najbardziej atakowanym państwem są Niemcy… a jak Niemcy przestaną kupować od państwa opluwaczy… Tak sobie myślę prywatnie… nie pluj w górę… ! … pieniędzy żywiciela… głupcze…! …

 159. W Rosji Nawalny ma „przynajmniej” wyrok… w Guantanamo 40 osadzonych siedzi nawet nie w postępowaniu mandatowym… na krzywy ryj… Tak sobie myślę prywatnie… o likwidacji zbędnej biurokracji u jankesów…

 160. @Is42, w chwilach przerwy pomiędzy jednym a drugim programem pomyśl, komu zależy na tym żeby nasze (polskie) stosunki z Rosją były wrogie. Jak myślisz za czyją radą burzono pomniki wyzwolicieli, nakładano sankcje polityczne i gospodarcze, odmawiano jakiejkolwiek współpracy, nawet w dziedzinie kultury. Pamiętam kiedy odwołano występy moskiewskiego teatru „Bolszoj” z powodów stricte politycznych.
  Na tym blogu znajdujesz komentatorów wręcz zadowolonych rozwojem sytuacji – ich argumenty mogą również wpływać na poglądy czytelników „Polityki”. Są tu miłośnicy A.Michnika, który nie tak dawno skompromitował się artykułem popierającym demonstrantów w Wilnie zmierzających do zmiany wyników wyborów prezydenckich. Podobną sytuację mieliśmy w styczniu w Waszyngtonie i ocena działań demonstrantów jest dzisiaj jednoznaczna.
  Ps. oczywiście „bojownik” w zatrutych gaciach został wynajęty i przypuszczam że ma teraz głupią minę i gacie pełne strachu.

 161. @tejot

  Dzięki pani Krysi i pani Ewie zaczynam trochę rozumieć, jak działa umysł płaskoziemca. Otóż jest on kontrolowany za pomocą pola torsyjnego 😎

  Pole torsyjne jest bardzo skomplikowane, przenosi ogromną ilość informacji, bez niego nie byłoby życia, promieniuje z wnętrza Ziemi, przez co swą unikalnością stanowi narody, promieniuje ze Słońca odliczając czas zegarów biologicznych na przykład miesiączkowego, czy 24-minutowego odpowiedzialnego za cykliczny wzrost komórek człowieka, promieniuje od planet będąc odpowiedzialne za wpływy astrologiczne, dzięki temu ludzie różnią się między sobą, w przeciwnym razie wszyscy byliby sklepikarzami, promieniują od człowieka, co wyczuwamy, gdy ktoś na nas spojrzy z tyłu, dzięki promieniowaniu człowieka możemy leczyć bioenergią, promieniuje od pierwiastków promieniotwórczych, elektrowni atomowych, nadajników, urządzeń elektrycznych, dzięki temu mamy choroby cywilizacyjne, a przemysł farmaceutyczny notuje najwyższe zyski. Oficjalnie nie istnieją żadne elektroniczne mierniki pola torsyjnego i tu właśnie zaczyna się zabawa, bo ludzie są kompletnie nieświadomi, a jednocześnie naiwnie ufni w to, co ich nauczyli w szkole – i dotyczy to w równym stopniu osób wysoko utytułowanych, traktowanych jako autorytety.

  Jest tak fatalnie, bo profesorowie, których wiedza zatrzymała się w latach 50. nie mają o nim pojęcia.

  wiemy o polach torsyjnych bardzo dużo, żeby je rozumieć trzeba jednak posiadać minimum inteligencji. Inteligencji, która nie ocenia, która nie posługuje się fobiami i lękami, która nie sprawdza czy wolno, czy nie wolno, czy dostanie się punkty uczelniane albo miskę zupy. Czysty intelekt.

  Normalnie torsje biorą 🙄 Na ten brak wiedzy.
  Dobrze, że są takie osoby jak pani Krysia i pani Ewa 😎

  Większość doświadczeń dotyczących pola torsyjnego przeprowadzono na terenie dawnego Związku Radzieckiego, tam żyją narody o wysoce rozwiniętym myśleniu analitycznym. Żeby zgłębić to, co wiadomo o polach torsyjnych, trzeba czytać po rosyjsku 😎

 162. Można przyjąć za prezydentem Niemiec, że zakupy w Polsce to rekompensata za skutki wojny… Tak sobie myślę prywatnie o imporcie reparacyjnym ze strony Niemiec… jak płacą, to sprzedajemy nawet potomkom agresora… pecunia non olet… !

 163. Jak myślisz za czyją radą burzono pomniki wyzwolicieli, nakładano sankcje polityczne i gospodarcze, odmawiano jakiejkolwiek współpracy, nawet w dziedzinie kultury.

  To wszystko pod wpływem pola torsyjnego.
  Teraz tylko trzeba zlokalizować nadajnik 😎

 164. @Olborski – znalazłam w poleconym wydawnictwie ciekawostkę dla siebie – „Zapach za milion dolarów: te kwiaty kosztują więcej niż dom”
  Dla zaciekawionych podpowiem, że to nowe, drogie odmiany róż i orchidei.
  Najbardziej fascynująca rośliną jest kwitnąca wyjątkowo rzadko – nocny lotos, znany również pod bajecznymi nazwami: Piękno pod księżycem, Kwiat z nieba, Kwiat triumfu.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Epiphyllum_oxypetalum

 165. Za kulisami ludzie Kaczyńskiego i Putina potrafią się dogadać.

  Kilka dni po zatrzymaniu Nawalnego w prokremlowskich mediach ukazały się artykuły prezydenta Dudy i szefa Giełdy Papierów Wartościowych Marka Dietla. Oba o eurosceptycznym brzmieniu. Oba w ramach projektu współfinansowanego przez MSZ i spółki skarbu państwa – GPW i PAP…..
  Podczas zeszłotygodniowej debaty w Klubie „Gazety Wyborczej” Tusk stwierdził, że „właściwie w każdym wymiarze – wewnętrznym, europejskim, globalnym czy bezpośrednio w sprawach wschodnich – agenda PiS-owska jest agendą rosyjską….
  Przykładów na rosyjskie związki i inspiracje jest mnóstwo. Zajrzyjmy na międzynarodowe podwórko. Partia Kaczyńskiego nie tylko – jak zauważył Tusk – jest pasywna w sprawach Białorusi i Ukrainy, które zgodnie z polską racją stanu powinna wspierać z całych sił. Kiedy trzeba, potrafi pójść na rękę Moskwie w kluczowych sprawach. Takich jak powrót Rosji do Rady Europy po pięcioletnim zawieszeniu za aneksję Krymu…

  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26783271,za-kulisami-ludzie-kaczynskiego-i-putina-potrafia-sie.html#weekend#S.W-K.C-B.5-L.1.maly

  ityle12.02.2021, 18:28
  Trzeba być polskim suwerenem, zeby nie widzieć oczywstej analogii z XVIII wiekiem. Trzeba kompletnie nie znać historii, żeby nie widzieć czyje interesy realizuje PIS i jak w tym uczestniczy kościół katolicki.

  lokalny12.02.2021, 17:53
  Znakomity tekst

 166. Kocopały o polu torsyjnym wypisuje dr Diana Wojtkowiak, która w 1998 roku obroniwszy rozprawę doktorską
  „ATP – zależne proteazy Escherichia coli hydrolizujące replikacyjne białko fagowe λO” uzyskała na Uniwersytecie Gdańskim tytuł doktora nauk biologicznych.

  Czysty polski intelekt.

 167. @GajowyM. , nadajnik znajduje się w gaciach – to takie proste.
  Przez chwilę miałam nadzieję że trochę kumasz, a ty tymczasem czytujesz „Wyborczą”. Na dodatek -całkiem nieprzymuszony.

 168. Zapamiętane ma być w narodzie
  zdechniesz biedaku, w żabim smrodzie.

 169. „znakomity” tekst z udziałem Tuska któremu marzy się kolejny przewrót, tym razem na Białorusi. Mam nadzieje że śnią mu się nocami stosy trupów, ofiary wojny domowej na Ukrainie do której osobiście się przysłużył.
  Podżeganie i pomocnictwo są przestępstwem zagrożonym karą.

 170. Żabko śmierdząca kałem od rana
  na blogu DP, jesteś przes*ana.

 171. relikt minionej epoki @GajowyM. święcie wierzy w wywalczoną demokrację w byłym bloku wschodnim. Przez maluczkich.

 172. Faszystowska zaraza PiS – po trupach Polaków

 173. @żabka konająca

  Kwiat „królowa jednej nocy” (Epiphyllum oxypetalum) jest bardzo popularną rośliną kaktusowatą, „Filipinki” śpiewały o niej swego czasu, że „pachnie tak, jak piołun i wanilia…”
  Kwitnie rzadko i tylko na pędach dwu- i trzyletnich, ale w dobrych warunkach (ogród zimowy) można się doczekać pięknych kwiatów. Miałem tę przyjemność i okazję do zrobienia zdjęć u moich znajomych, którzy hodują liczne odmiany kaktusów i doprowadzają je do kwitnienia.
  W moich rękach kaktusy przeżywają, ale kwitną co najwyżej wielkanocne 🙄

 174. Czuję, że jestem pod wpływem pola torsyjnego @żabki, która dzięki temu wie, w co ja wierzę, choć sobie nie uświadamiam.
  Dziękuję, wreszcie wiem, co to chwilowe swędzenie za lewym uchem znaczyło 😎

 175. za dużo smrodu robactwo nawąchało się w życiu i przez to samo cuchnie. Trupim zapaszkiem.
  Jestem przekonana że Gospodarz blogu DP nie czyta większości komentarzy, w przeciwnym razie nie przyzwalałby na wulgaryzmy @adama100.
  Naprawdę w to wierzę – brak reakcji tłumaczę niewiedzą.

 176. @GajowyM. , dobrze że chociaż o kwiatach potrafisz ciekawie pisać.
  Dobranoc.

 177. Pytanie: czy Unia jest już ostatecznym tworem… bo jak na razie, to mają u siebie burdel, którym chcą podzielić się z sąsiadami… w celu zatarcia kontrastów… Tak sobie myślę prywatnie, że skala problemów w państwach suwerenach jest mniejsza… i ten kolonialny alimentacyjny dług do spłacenia…

 178. Kwili w kąciku usłużna żabcia
  Putin wysyła ją na “łapcia

 179. SSman z ruskiej ambasady,

  tak na zdrowy rozum

  burdel to masz w Rosji.

  Republika Braci Kaczyńskich
  w sojuszu z Putinem

 180. Unijny burdel to: brak przyjęć imigrantów z byłych kolonii jej członków, skundlenie wobec jankesów, brak ochrony przed COVID szczególnie monopolistyczny zakup szczepionek, bezdomność i głód w krajach Unii, liczne niepokoje społeczne, traktowanie krajów byłego ZSRR jak kolonii… Tak sobie myślę prywatnie… Unia przypomina teraz średniowiecze nękane zarazą… bo wybiło polityczne szambo… w wystarczyło myć ręce jak sugerował Morawiecki… Dotacje unijne jak szklane paciorki misjonarzy…

 181. SSman z ruskiej ambasady,

  tak na zdrowy rozum

  Kto by chciał zamienić Unię na Rosję?

  Ile ci Putin płaci?

  ***** ***

 182. Dlaczego Nawalny uciekł z Unii… Tak sobie myślę prywatnie… nie widział dla siebie perspektywy… a tak… Sziroka strana maja radnaja… i ten Krym… odebrany banderowcom… w ramach cesji…

 183. SSman z ruskiej ambasady,
  Dlaczego Nawalny uciekł z Unii…

  tak na zdrowy rozum

  Kumkasz jak potłuczona żabka.

  Faszyści u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 184. SŁOWIANIN STANISŁAW
  13 lutego o godz. 7:20

  Gdzie Bruksela bije sie z Moskwa,
  tam Wall Street korzysta.

 185. Piotr II
  12 lutego o godz. 22:43
  Delikatessen!!!!
  Na samym poczatku wyswietla sie tytul: „wiedza alternatywna”. Cudo, no cudo!

 186. Tryzubie… co z dymaniem kaczora… z rana i z wieczora… pewnie ci nie staje co dzień…. czasu… Tak sobie myślę prywatnie… łatwiej pisać o zjawisku…

 187. SSman z ruskiej ambasady,
  Tryzubie… co z dymaniem kaczora… z rana i z wieczora… pewnie ci nie staje co dzień…italic

  tak na zdrowy rozum

  Hihihi

  dopiekłem i swędzi, co?? 🙂

  Faszystowska Mafia PiS
  w przymierzu z Putinem

 188. No tak Pan Grzesiowski zna pewnie lepszy sposób niż szczepienie b opanować epidemię , ale nie chce tego zdradzić i pisze banialuki
  https://portal.abczdrowie.pl/byli-zaszczepieni-na-covid-19-ale-i-tak-zakazili-sie-koronawirusem-dr-pawel-grzesiowski-wyjasnia-dlaczego
  To że zaszczepiony może się zarazić wiadomo było choćby z badań twórców szczepionek. Pfizer informował szczepionka
  Szczepionka przeciw COVID-19 daje 95 proc. ochronę przed korona wirusem. Tak pokazały losowe, kontrolowane badania z udziałem około 44 tys. osób w wieku 16 lub więcej lat. Wyniki dotyczyły sytuacji, w której podane zostały obie dawki preparatu w odstępie zalecanych kilku tygodni.
  Czyli gdyby Polsce udało sie zaszczepić wszystkich obywateli zarazić by się mogło jedynie 1 800 000 osób teoretycznie (bo praktycznie 20%z tego jest naturalnie odpornych czyli 1 400 000. ale one przeszły y chorobę prawdopodobnie lekko i zgonów prawie by nie było.
  To spowodowało by że wszelkie restrykcje można by sobie odpuścić i wrócić do normalności.
  , a oto przecież chodzi.
  Czy grypę wyeliminowano ? nie , ale z powodu niewielkiej liczby zgonów z jej przyuczymy życie toczyło się normalnie.
  Pan ekspert zapomina że tylko w nielicznych przypadkach udało się praktycznie wyeliminować chorobę. Nad większości zaczęto panować i życie toczyło się normalnie.
  Panie ekspert na razie nie ma lepszego sposobu na pandemię, żadne tam chronienie nie zmniejszy liczby zgonów , ani nie da powrotu do normalności, a kosztuje często koszmarnie drogo.

 189. Dzien dobry,
  sloneczny, zimowy dzien – 11 C

  na blogu wystepuja osoby, ktore w trakcie pisania zapominaja w ogole, o co im chodzi ,
  ktore wykraczaja poza ramy wypowiedzi innych gosci EP.

  pan@adam100 na swoj sposob odpowiada poniektorym i zamieszcza, jak powiadaja Rosjanie: ло́зунги – dedykowane rezydentom dobowym tego bloga. Praca odpowiedzialna. Obowiazek przede wszystkim.
  Reszta wplatana absurdalnie w pejzaz historii. W jakiejs bajce pewien madrala myslal, myslal, az go psy zjadly. Na szczescie wielu, braku rozumu nie odczuwamy.
  Chyba powinno sie pisac trudno, by w ten sposob blogowicze mieli rozrywke i mogli sie domyslac.

 190. żabka konająca
  13 lutego o godz. 9:22
  Znajomi moje żony są pewni, że jedyną gazetą pisząca prawdę jest Niedziela którą kupują w kościele) i TV Trwam. Pozostałem media oceniają na tej podstawie i stąd TVP jest dobrze oceniana, jak też prasa skrajnie prawicowa. Gazety wyborczej do ręki by nie wzięli, bo to najgorsza zaraza i łże media.
  Czyli coś tak jak ty napisałaś do Gajowego.
  Ja oczywiście się nie dziwię, że oni wciąż wspierają PiS i Kaczyńskiego, bo w tych mediach jest chwalony pod niebiosa.
  Teraz uwaga , nie ma mediów 100% prawdomównych i redaktorzy muszą uwzględniać żądania redaktora naczelnego , ale jeden pozwala na dość dużo , a inny praktycznie zakłada kaganiec i 100% cenzury. Akurat Niedziela i Trwam to media gdzie cenzura jest 100% i jak się komu to nie podoba musi się zwolnić (tak jak to zrobiła Eliza Michalik – poszła na redaktora do Rydzyka bo myślała, że tam prawdę można pisać i się oszukała)
  Wbrew temu co piszesz, redaktorom w gazecie pozwala się na sporo samodzielności i oni mogą tam sobie wyrabiać markę u czytelników. Przykład Jarosław Kurski ) brat i przeciwieństwo Jacka)
  Aby docierać do prawdy, trzeba czytać nawet te ocenzurowane w 100%media (bowiem i tam też piszą prawdę oczywiście gdy jest zgodna z linia polityczną )
  Dzięki temu łatwiej docierać do wiadomości źródłowych i sprawdzać istotne wiadomości. Obecnie dzięki mediom prywatnym niektórzy redaktorzy postawili na sprawdzanie podawanych wiadomości w prasie i robią na tym swój kapitał.
  Obecnie jest to OKO Konkret czy Demaskator24. ale też nie należy w 100% Wierzyc w pisane tam artykuły.

  Przykład OKO artykuł o zamykaniu ust naukowcom przez sąd , dotyczący wyroku skazującego Enkelking i Grabowskiego na przeproszenie. Autorka myli się 100% . Nikt, nie ważne czy ma tytuł naukowca czy nie, nie ma prawa rozpowszechniania kłamliwych i oszczerczych informacji bijących w inne osoby i sąd jest po to by ich bronić. Wyrok w 100% słuszny ( i do tego bardzo delikatny. )

 191. witajcie @ashaverusie,

  jak mowi lacinska sentencja: multus timere debet, quem multi timent (Publius Syrus) a ta
  dotyczy wladzy.
  Nasza druga natura jest przyzwyczajenie. Jakze ciezko pozbyc sie tego balastu.

  Ale piekny dzien, juz tylko – 4 C. Dnia przybywa szybko.

  —–ponizej Roland Topor, rysownik, scenarzysta, aktor…alez humor!
  Topor, un comble ! – Marc-Henri Wajnberg pour Cargo de Nuit
  https://www.youtube.com/watch?v=TPncxNeQwqY

 192. adam100
  13 lutego o godz. 10:12
  Czemu ty tak nienawidzisz blogowicza o nicu SŁOWIANIN STANISŁAW?
  Pisze on swe satyrycznie ujęte uwagi na tematy polityczne , raz celnie , raz mniej a czasem zupełnie kulą w plot. Można się ustosunkowywać to tych wpisów i je oceniać ze swego punktu widzenia , ale bez sensu jest twierdzenie, że ten blogowicz to faszysta i częstowanie go innymi inwektywami.

 193. Społeczność katolicka nad Wisłą zaczyna przypominać swoim nastawieniem do Rosji Israel… jego traktowanie arabskich sąsiadów… Tak sobie myślę prywatnie… ciemno widzę połączenie genów przez miedzę…

 194. maciek.g
  13 lutego o godz. 12:33
  adam100
  13 lutego o godz. 10:12
  Czemu ty tak nienawidzisz blogowicza o nicu SŁOWIANIN STANISŁAW?

  Nie nazwał bym tego nienawiścią.

  Jestem jednym z niewielu którzy od czasu do czasu zwracają uwagę na jego Putinowską agitację, przez co daje mu poczucie zaistnienia na blogu.

  Jest mi za to na pewno bardzo wdzięczny.

 195. U banderowców nienawiść jest wyssana…. szczególnie do Polaków i Rosjan… Tak sobie myślę prywatnie… poczynani są po 100, a rodzą z tryzubem w dłoni…

 196. Gajowemu M., żeby nie kpił z poważnych spraw.

  Przeciętnemu człowiekowi torsja kojarzy się z wymiotami i w takim przekonaniu utrzymuje go oficjalna nauka, a żeby go zwieść jeszcze bardziej, określa tym mianem jedną z faz rozwoju ślimaków, odwracając tym samym uwagę od istoty problemu, czyli od tego, czym torsja jest w rzeczywistości.

  Owszem, prawdą jest, iż torsje mają cokolwiek, a nawet wiele wspólnego z wymiotami, że są one dolegliwością (pozornie!), jednak jej rzeczywiste przyczyny nie są ujawniane i to z wielu powodów. Po pierwsze: odtajnienie tego faktu spowodowałoby przewrót w nauce i skompromitowałoby wszystkie dotychczasowe „osiągnięcia” tych, którzy mienią się naukowcami. Obalone zostałoby wszystko, co dziś obowiązuje, nie tylko w biologii i naukach pokrewnych, ale w każdej dziedzinie. Najlepszym dowodem na to, jest głęboko skrywane istnienie obcych cywilizacji i tego, że jedna z nich rządzi naszą planetą. Drugim powodem są zyski koncernów farmaceutycznych, czerpiących je ze sprzedaży „Aviomarinu” oraz innych leków przeciwwymiotnych. Sprzedajni naukowcy, sowicie wynagradzani przez kilku najbogatszych ludzi na świecie, sprawujących władzę w imieniu obcej cywilizacji bazujących w gwiazdozbiorze Plejad, nie tylko oszukują mieszkańców naszej planety, ale niszczą również niezależnych naukowców, którzy nie dbając o pieniądze i zaszczyty, prześladowani, wyśmiewani oddają się prawdziwym badaniom, czyniąc wszystko, by PRAWDA dotarła do jak największej liczby mieszkańców Ziemi i wyzwoliła z tego totalnego zniewolenia.

  Według badań niezależnych naukowców torsje występujące u ludzi nie powinny być żaden sposób hamowane, ponieważ zaburzają ascendentalny akcydens koniugatywny planet mających wpływ na nasze funkcjonowanie.
  Zagadnieniem tym zajmował się przez ostatnie półwiecze wybitny włoski astrowomitolog prof. Ugo Conspiri. Udowodnił on, że człowiek po zwymiotowaniu czuje się lepiej niż przed! Ponadto z badań przeprowadzonych przez zespół kierowany przez prof. Conspiriego wynika, że wymiotowanie leczy raka, uodparnia na wszelkie wirusy i bakterie chorobotwórcze, podwyższa iloraz inteligencji o 32 proc., powoduje zwiększenie zarobków oraz emerytur i rent, chroni również silniki, skrzynie biegów i klocki hamulcowe przed zbyt szybkim zużyciem, co potwierdziły badania na surykatkach, szynszylach i krabach.

  Niestety, ludzie nieświadomi korzyści, które dają torsje, robią wszystko, by do nich nie dopuścić, a jeśli już do nich dojdzie, to robią wszystko, żeby je złagodzić. I tu niezbędna jest pewna, bardzo istotna informacja: otóż te wymioty są wynikiem działania Vis
  Major
  , która ma nas w opiece, to ona, dla naszego dobra, kreuje, programuje akcydencium ascendencji planet indywidualnie dla każdej istoty ludzkiej, pieczę nad tym owa Siła powierza Opiekunom Duchowym, którego posiada każdy z nas. Ta opieka ma charakter interaktywno-inkognitywny, ale, co najważniejsze, Opiekuni transmitują sygnał z „akcydencium” do podopiecznego po uprzednim zindywidualizowaniu go, jeszcze bardziej niż był. Sygnał ten w postaci fali psycho-elektromagnetycnej dociera do mózgu podopiecznego i mówi mu: „Wymiotuj”. Mózg wykonuje polecenie, ale po chwili pojawia się opór – wymiotujący wymiotuje, ale to nie jest wymiotowanie „czyste”, lecz kontrafimartywne, zanieczyszczone oporem, a rzecz tym, by torsje były medytacją, myśl nie może w to wkraczać!

  Ten opór nie jest wbrew pozorom wolą człowieka ani wewnętrznym odruchem, lecz w dużym stopniu spowodowany jest działaniem świetnie ukrytych tzw. emitorów antyfalicznych. Jak sama nazwa wskazuje, są to urządzenia, których zadaniem jest działanie mające na celu emitowanie fal „anty” wobec fal wysyłanych przez Siłę Wyższą. Fala płynąca z „Accidensum” ma kształt sinusoidy, anty- fala, napotykając falę ścina niejako wierzchołki tej sinusoidy. Wygląda to tak, jakby ścięto szczyt góry, wyrównując na płasko pozostały po nim teren.
  Ps. Zapomniałem dodać, że „czyste” torsję usuwają czipy i chronią przed powtórnym ich wszczepieniem.

 197. SSman z ruskiej ambasady,
  poczynani są po 100, a rodzą z tryzubem w dłoni…

  tak na zdrowy rozum

  Co ty pleciesz? Tryzub w dłoni?? Hihihi

  ***** ***
  i Putina

 198. GajowyM.
  13 lutego o godz. 9:00
  @tejot
  Dzięki pani Krysi i pani Ewie zaczynam trochę rozumieć, jak działa umysł płaskoziemca. Otóż jest on kontrolowany za pomocą pola torsyjnego

  Pole torsyjne jest bardzo skomplikowane, przenosi ogromną ilość informacji, bez niego nie byłoby życia, promieniuje z wnętrza Ziemi, przez co swą unikalnością stanowi narody, promieniuje ze Słońca odliczając czas zegarów biologicznych na przykład miesiączkowego, czy 24-minutowego odpowiedzialnego za cykliczny wzrost komórek człowieka, promieniuje od planet będąc odpowiedzialne za wpływy astrologiczne

  Mój komentarz
  To są wołania nieszczęśliwego, niedocenianego człowieka – patrzcie na mnie, ja ostrzegam, powiadam wam, pola torsyjne są wszędzie, strzeżcie się, zachowujcie odwagę, czytajcie, słuchajcie, przeze mnie przemawia mądrość, niezależność i prawda, itd.
  Ciekawe, ze ludzi głoszących tego rodzaju odkrywcze poglądy jest jakiś procent w społeczeństwie. Myślę, ze jest to 5 promili do kilku procent w zależności od kryteriów „nawiedzenia”. U większości z nich „nawiedzenie” jest w stanie spoczynku.

  Większość z nich, to nawiedzeni okazjonalni, tacy jak np. Bielan, który za pierwszej kadencji PiSu był tak zaangażowany w doradzanie, że plótł wszystko ze wszystkim, gadał nie na temat, chodził w zaparte, palił głupa bez zmrużenia oka, tak jak pani Krysia pola torsyjne z astrologią. Lub dzisiejszy senator Jackowski, który 20 kilka lat temu obwieszczał, że tajne siły zawładnęły Polską i wokoło nas kreci się wielu uśpionych agentów.

  Takim okazjonalnie nawiedzonym jest Jarosław Ka, który gdzieś 30 lat temu był przekonany, że masowo bytująca w Polsce obca agentura, to jest ten szatan, z którym należy wygrać (ostatecznie) – wszędzie go pełno i stąd się wzięła idea rechrystianizacji Europy, którą wyjawił światu jako swoje marzenie Mateusz M.

  Większość tych ludzi, gdy sytuacja im nie sprzyja, gdy widzą, że nie maja większego posłuchu, pasuje, zamyka się od strony pól torsyjnych, obcych knowań i promieniowań i są normalsami. Gdy zaświta jakiś promyk nadziei, znajdą się słuchacze i zakiełkuje poparcie, wstępuje w nich wzmocnienie, „nawiedzenie” staje się bardzo widzialne i uporczywe.

  W ogóle homo sapiens ma coś w sobie, że gdy to coś zostaje zmotywowane, podbechtane lub doznaje jakiejś przychylności, staje się gorącym zwolennikiem równoległej rzeczywistości, głosicielem ambitnych fantastycznych idei, zaczyna nosić w sobie duszę misjonarza, bezwzględnego krzewiciela wiary, nowej nauki, reprezentanta nowego świata, w którym myśl alternatywna i niezależna zatriumfuje.

  Na początku tacy kandydaci na misje są powściągliwi, pilnują się, są słyszalni słabo, lokalnie, uważają na siebie, ale to coś w nich siedzi i cierpliwie czeka aż nastąpi okazja by wyjść na szersza arenę.
  Teorię zamachową smoleńską wytworzyli właśnie tacy oczekujący na okazję ludzie noszący w sobie pierwiastek posłannictwa.
  Co jest ciekawe i dziwne, takie okazję występują często w obszarze polityki.
  TJ

 199. SLOWIANIN STANISLAW

  ,, The New York Times ” pisal 10 lat temu,
  ze Aleksiej Nawalny porownywal immigrantow ( Czeczencow ) do karaluchow.

  ,, He has appeared as a speaker alongside neo-Nazis and skinheads, and once starred in a video that compares dark-skinned Caucasus militants to cockroaches. While cockroaches can be killed with a slipper, he says that in the case of humans, “I recommend a pistol.”

  https://www.nytimes.com/2011/12/10/world/europe/the-saturday-profile-blogger-aleksei-navalny-rouses-russia.html

 200. Ja si musze wziołść z munduratora żyby go zrypulonizować bu Merkiel ni lubi ży ja PRAWDE pisze!!!!!!!!!!!!!!!!

 201. jobrave
  13 lutego o godz. 13:07

  Mój komentarz
  Jobrave, tak dokładnie wszedłeś w rolę głosiciela nauki o polach torsyjnych, tak wiernie podrobiłeś tok wywodu, słownictwo, składnię i byle jakość logiczną wywodów, że czytając to co chwilę przewijałem ko komentarz do dołu by się upewnić, że napisał to jobrave.
  TJ

 202. tejot
  13 lutego o godz. 13:30
  😉

 203. @jobrave

  Jestem pod wrażeniem czystości waścinego intelektu (po multicolor-turbo-womitacjach?), bo tylko czysty intelekt mógł tak wnikliwie i dogłębnie spenetrować i naświetlić problematykę torsji w czasoprzestrzeni astralnej 😎

  Dozując sobie po kilka minut wykładu pani Krysi z panią Ewą (za duże dawki szkodzą po jedzeniu), doszedłem już do miejsca, gdzie turmalin ochronny na pani Ewie bardzo się nagrzewa, a nawet od atakującego ją masywnie promieniowania rozpada, niestety, nie na wizji 🙁
  Dowiedziałem się też, że przed promieniowaniem elektromagnetycznym naturalnie chronią futra i skóry, a najlepiej z dzika i norek. I dlatego nagle dziki padają na ASF, a norki mają covid, bo dbają o to wraże, kontrolujące nas siły, które chcą nas pozbawić wszelkiej ochrony i zde-po-pu-lo-wać 😎

  @tejot
  Radzę słuchać uważnie, co mówi @jobrave. Jego wiedza nie utknęła w latach 50. jak u poniektórych 🙄

 204. ozzy 13 lutego o godz. 12:12
  Obowiazek przede wszystkim.

  Hihihi
  Bardzo mnie potraktowałeś po królewsku

  Plikten framför allt

  http://igorardoris.se/plikten-framfor-allt/

 205. panie@adamie 100

  gratuluje max punktow 100! (zreszta nickname zobowiazuje)

 206. Suski zestawia redaktorów Onetu z hitlerowskimi zbrodniarzami
  Suski jest chyba ze swojego wyczynu na Twitterze dumny, bo wpisu nie kasuje. Nikt z partyjnych towarzyszy nie wezwał go do opamiętania. To też jest przerażąjące.

  https://wyborcza.pl/7,75968,26786120,suski-zestawia-redaktorow-onetu-z-hitlerowskimi-zbrodniarzami.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.1.glowka

  Nie zapraszać faszystów

 207. ozzy

  🙂

 208. Przedsiębiorcy domagają się odszkodowań. Ale od czego trybunał Żulii?

  Premier poprosił TK o zbadanie zgodności z Konstytucją art. 417.1 Kodeksu cywilnego, który uprawnia do ubiegania się o roszczenia i brzmi następująco: „Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa”.

  – Pytania do Trybunału to chyba jedna z rzeczy, których nikt się nie spodziewał. Mówiąc wprost, podjęto próbę utrudnienia przedsiębiorcom dostępu do drogi sądowej. Wnioski premiera i marszałek Sejmu do TK zmierzają do tego, by za każdym razem, gdy sąd będzie rozpoznawał po.zew odszkodowawczy, najpierw musiał wystąpić do Trybunału, aby ten stwierdził, że rozporządzenie, które zostało wydane przez władzę jest sprzeczne z prawem wyższego rzędu, czyli np. ustawą czy konstytucyjną – mówi sędzia Olszewski.

  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,26771340,sa-pierwsze-pozwy-przedsiebiorcow-przeciwko-panstwu-sedzia.html#s=BoxOpImg10

  Wybrany komentarz:
  Przedsiębiorcy, liczydła albo kalkulatory w dłoń i policzcie, ile kasy, której brakuje dla was, popłynęło na pisie NARODOWE interesy. Zacznijcie do skromnych miliardów na k..(ew)..ą telewizję poprzez interesy Szumowskiego, Sasina, srebrne wieże, raporty smoleńskie, miesięcznice, obstawy naczelnika, limuzyny, występy Zenka, zakupy Glińskiego, uroczystości i inwestycje Rydzyka….

  Ale może najlepiej cicho sza? Uszy po sobie i wielka zgoda narodowa….
  🙂

 209. No! Bo już sobie pomyślałem, że drwisz z pani Ewy tej drugiej. 🙂 A turmalin to osobna sprawa, ale ważna, bo przy odpowiednim ustawenu działa anty-falicznie.

 210. No proszę, bracia Czesi przejrzeli na oczy, odwołują stan pandemicznej opresji wobec narodu.
  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103086,26785554,czechy-w-poniedzialek-znosza-obostrzenia-szykuje-sie-sanitarny.html#s=BoxOpImg3
  A Niemcy już się zes..rały w portki.
  Ciekawym czy zrobią wprowadzającym Norymbergę?

 211. A w sprawie Rosji i w ogóle układu sił na świecie – wypowiada się z sensem w “Polityce” Ivan Krastev. Według niego EU nastawia się na neutralność. Jak Szwajcaria podczas wojny. A Putin został przez Nawalnego ośmieszony, co jest dla dyktatora bardzo złą wieścią. Bo demonstrujący Rosjanie mają teraz w rękach… szczotki klozetowe. Cokolwiek tańsze niż ta za 700 euro…

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2101133,1,ivan-krastev-swiat-sie-zakrecil.read

 212. @jobrave 13 lutego o godz. 15:37
  Anty-falicznie? To znaczy odstrasza… co? Czy kogo?

 213. GajowyM.
  13 lutego o godz. 9:00
  Pola torsyjne pozbawily te panie zebow. (zembuf). Jak mozna wierzyc w te bzdury. Czytajac komentarze, widze ze tlum.

 214. Na marginesie
  13 lutego o godz. 15:42,
  Sorry, powinno być anty-antyfalicznie, bo neutralizuje anty-fale. 🙂

 215. ozzy
  13 lutego o godz. 12:27
  Wotajcie ozzy
  U mnbie 14 stopnie (plus) i w koncu slonce. Jutro spacer nad Oceanem z Polka. To suka, bo zona Niemka. Nie suka. Dobra dziewczyna.
  Humor R Topor jest doskonaly. W filmie , ktory przeslales wspaniala jest scena rozmowy u „fourreur”. Prawie jak karykatura: futrzarz (?), mowiacy po francusku z akcentem yiddish. Zapewne „Polack”, jak to ich nazywano w dzielnicy Marais.
  Tyberiusz powiedzial cos, co pasuje do twojego przyslowia. „Moga mnie nienawidziec, byleby sie mnie bali”. Nie moge tego znalezc po lacinie. Mowil chyba o legionistach, ktorzy uwielbiali jego brata, Germanika, ojca Caligula, a nienawidzili okrutnego Tyberiusza.
  Polecam w Arte replay serie wspombiana przez GajowyM, „En thérapie”. Jestem w polowie.
  Wczoraj ciekawy film niemiecki,” Sur les traces du passé”. Powrot na Ukraine kapitana Wehrmachtu, 92 lata, bedacego w IIWW dowodca oddzialu Kozakow.
  Wiele razy pisalem, bez odzewu, polecam goraco Terres de sang, Timothy Snyder. Skrwawione ziemie, bloodlands. Wyjatkowe.
  Dobrego dnia. W Mulhouse bylo -16° tej nocy. Tak wiec nie podskoczysz 🙂

 216. jobrave
  13 lutego o godz. 13:07
  A cala prawda o sytuacja na Ziemibyla pokazana w dokumentalnym i monumentalnym filmie: Men i Black.
  Moj, nasz, syn w wieku moze 6 ciu lat mial nudnosci, ale nie chcial za boga wymiotowac, bo przedtem jadl czekolade i nie chcial jej stracic.

 217. MietykPisieluk_Poljak.Katolik!
  13 lutego o godz. 13:22
  Propozycja Mietyka
  Dżesika – zdrobnienia;
  Dżes, Jes, Dżez, Dżesi, Dżezi, Dżeska, Jeska, Dżezka i Dżesiczka.

 218. Blef czy konfrontacja?

  Takie pytania pojawia sie w niezaleznych mediach rosyjskojezyczych po wypowiedzi
  szefa dyplomacji Rosyjskiej Federacji Siergieja Lawrowa, ze Moskwa nie wyklucza zerwania stosunkow dyplomatycznych z Unia Europejska, jezeli Bruksela bedzie eskalowac sankcje.
  Ta enuncjacja zaniepokoila ministerstwo spraw zagr. Niemiec, jednakze sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow oznajmil, ze niektora slowa Lawrowa zostaly przez media informacyjne wyrwane z kontekstu.
  „Nie chcemy sie izolowac od swiata, ale trzeba byc przygotowanym na to. Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny ( Siergiej Lawrow)
  Mowi rosyjski politolog Dmitrij Orieszkin:
  ” Wielu wyzszych urzednikow Rosji dzieci ucza sie w krajach UE, maja tam konta bankowe i nieruchomosci. To osobisty czynnik, ale jest takze systemowy: dokad bedzie sprzedawal Putin swoj gaz i nafte? UE to glowny rynek zbytu zasobow, ktorymi Rosja handluje. Wydaje mi sie, ze oswiadczenie Lawrowa to blef Kreml slowami swego rzecznika Pieskowa wyjasnil, ze Rosja w zadnym wypadku nie zamierza zrywac wiezi, ale jezeli UE to uczyni, to nie zginiemy z tego powodu.Jezel tak sie stanie, no, to sobie poradzimy.
  Tak w ogole jest to w calosci sowiecki styl oswiadczen, kiedy bez ustanku nimi strasza kogokolwiek. Ta sama w sobie stylistyka obrazania sie w piaskownicy jest bardzo charakterystyczna dla obecnej Rosji. Rezymowi Putina jest konieczna ta zelazna kurtyna, w otoczeniu wrogow, poniewaz jest to jedyny sposob jego politycznej egzystencji – powrot do stymulacyjnych metod rzadzenia.
  Dmitrij Orieszkin uwaza jednoczesnie, ze w taki sposob Siergiej Lawrow kolejny raz potwierdzil swoja lojalnosc wobec kursu polityki wewnetrznej Wladimira Putina i jest gotow na bardzo ostre oswiadczenia.
  ” Poprzednio celem oswiadczeni rosyjskiego przywodztwa bylo zlagodzenie ostrza polityki: ze niby to na Krymie nie ma zadnych wojsk rosyjskich, narod chce samookreslenia, przylaczenia sie do Rosji itd. Obecnie Kreml dobiera celowo ostre wyrazenia, chociaz nie istnieje koniecznosc przygotowan do wojny albo zagrozenia, ze Ukraina otrzyma jakas smiercionosna bron w obecnej wojnie w Donbasie.
  Sadze, ze taka retoryka jest nieodzowna, by zademonstrowac nie tyle Zachodowi ale i
  wyzszemu kierownictwu rosyjskiemu, ze ci urzednicy pelnia wystarczajaco wysokie pozycje i nikt nie moze ich podejrzewac o to, ze sa nieprzygotowani, by dac jak najbardziej zdecydowany odpor wrogom. A tymczesem na Zachodzie pozostaje wielu, ktorzy sobie zycza wiesci z Rosji – ‚business as usual’. Krym jeszcze przelkna, a tutaj jeszcze Skripalowie, a dalej Nawalny i proby Rosji wmieszania sie w wybory.

  (Radio Swoboda, 13.02)

 219. @ahasverus

  Same ciekawe filmy.
  Ten z byłym kapitanem z U-boota (Jürgen Prochnow „Das Boot”) na Ukrainie widziałem już rok temu na innym programie. Akcja dzieje się akurat w czasie, o którym tu niedawno dyskutowaliśmy w związku z Ukrainą…

  Z terapią dotarłem do odcinka 16.

 220. PS
  „Men in Black” mogę oglądać kilka razy 😉

 221. Na marginesie
  13 lutego o godz. 15:41
  Pitolodzy filozofują , a tak realnie to durna polityka UNII i USA wpycha Rosję w sojusz z Chinami z którymi już od ponad 6lat wymiana gospodarcza się powiększa. To wcale nie jest tak, że Rosja jest osamotniona i skazana na zachód (bo wtedy faktycznie mógłby tymi sankcjami wymuszać co by chciał). Rosja coraz lepiej dogaduje się z państwami arabskimi i Indiami , a przede wszystkim z rosnąca potęgo gospodarczą Chinami. Ta polityka szczypania Putina odsuwa go od współpracy z zachodem, co tworzy niebezpieczeństwo powstania nowego układu sił który będzie niekorzystny dla UNII i USA. Już teraz Amerykę bardziej niepokoi wzrost siły Chin niż to co dzieje się w Rosji.
  Ale panowie i panie politycy myślą standardowo osłabiać Rosję (tylko po co skoro ona teraz żadnego zagrożenia gospodarczego dla ich krajów nie powoduje, a wojskowo tez już nie zagraża byle by tylko w Rosji na czele nie stanął idiota lub ktoś niezrównoważony, a Putin takim na pewno nie jest) .

 222. GajowyM
  Bardzo lubie niemieckie kino. Zreszta ono zawsze bylo na poziomie. jezeli sie zapomni „Inspektor Derrick,, ktorego oglada moj tesc.
  Czy znasz „Das weiße Band”, zrobiony przez Haneke i „Die Heimat” Reitza.?
  Le ruban bleu po francusku. Doprawdy swietny i na marginesie, mowia tam nieco po polsku. Robotnicy na saksach.
  En thérapie jest dla mnie szcegolne, bo mowia o Bataclan. Jestem na 18 ym.
  Doskonala gra aktorow. Oprocz Carole Bouquet, ktora, mimo ze jest piekna i z bagazem aktorskim, gra bardzo stereotypowo. Moze w tlumaczeniu jest to lepiej. po francusku wyglada, jakby dklamowala tekst. Ale to jest dziecieca choroba filmu francuskiego. Aktorzy, w tym siostra zony, uwazaja, ze prawdziwa sztuka jest teatr, a film to chaltura poswalajaca zarabiac pieniadze. pozostali aktorzy sa swietni, doskonali; Szczegolnia mala plywaczka, Camille i oczywisciue Adrienne. Le policeman tez super. Sa tam niuanse, ktore mozna zrozumiec jedynie, jezeli dobrze znasz historie Francji, wojna w Algierii, FIS, FLN, Harkis itp.

 223. ozzy
  13 lutego o godz. 17:30
  To nie całkiem blef , przeczytaj co napisałem powyżej. To rozsądna taktyka polityczna dać ultimatum , zobaczyć jak zadziała i potem odpowiednio reagować. Na razie Rosja ma dużo do stracenia i na pewno nie opłaca się gospodarczo zamrażać stosunków z UNIą. Jednak teoretycznie może to zrobić i na pewno nie padnie gospodarczo. To wymusza na politykach przemyślenie działań by nie przeszarżować.
  Zobaczymy jak to się potoczy. Rosja przy pomocy innych polityków niż Ławrow daje do zrozumienia ze wszystko można jeszcze naprawić. Zobacz sam Ławrow nie skomentował sprawy, ani tez z niego nie zrezygnowano i pozostaje najważniejszym dyplomatą.

 224. maciek.g
  13 lutego o godz. 18:00
  Twoje weekendowe uwagi sa logiczne. Polityka Unii jest bezsensowna. Jezeli jestesmy tak bardzo przywiazani do praw czlowieka , to nalezy zerwac stosunki z Chinami (Ujgurzy, kredyt socjalny, cenzura ), z A Saudyjska (terroryzm, Jemen, pila tarczowa), z Kosowem, Malezja, Wenezuela, Kuba, Wietnam, Pakistan i wiele innych.
  Ale jestem pewien, ze Niemcy i tak sie dogadaja z Rosja. A Polska jak zawsze z honorem dostanie w dupe.

 225. @maciek.g 13 lutego o godz. 18:00

  No dobrze, ale skoro Rosja jest (czy powinna być) suwerenna, to chyba nie Unia decyduje o jej losie?
  @tejot usiłował to ludziom uświadomić, ale jedyne co uzyskał to stek obelg pod swoim adresem.

  Unia prowadzi własną politykę, Rosja własną. A cenzurowanie blogowiska uczęszczanego przez emerytów pod kątem tego, co podoba się Putinowi (“uszy po sobie!”) jest naprawdę przeraźliwym idiotyzmem. Putin ma teraz większe zmartwienia niż ten blog. A polityka integracji z Rosją (czy – jeszcze gorzej – kłaniania się Rosji) raczej na pewno nie wyszłaby Unii na dobre, choćby ze względu na bardzo różne systemy polityczne. Poza tym Rosja jest stroną w światowym konflikcie o strefy wpływów, który rozgrywa się na linii USA – Rosja – Chiny. Europa nie ma żadnego interesu w zbyt ścisłej integracji z żadnym z tych imperiów. Krastev w tym wywiadzie twierdzi, że UE chce zachować neutralność, bo do roli mocarstwa raczej obecnie nie pretenduje.

  Blogowy ekspert od tańców z gwiazdami niedawno nam (nam!) zarzucał, że wprowadziliśmy (my!) kontrole na granicy z Kaliningradem. No ale przecież na linii Polska-obwód kaliningradzki- przebiega granica Unii, nie tylko Polski. Polska jest członkiem Unii przecież. Chociaż ta Unia pasuje pisu jak krowie siodło.

 226. @maciek.g 13 lutego o godz. 18:11

  Tylko jako długo jeszcze Ławrow i jego pryncypał będą przy władzy?
  Myślisz, że brak jest w Rosji kandydatów na kolejnego dyktatora? Jest ich wielu.

 227. Marek Sawicki z PSL

  – Problem polega na tym, że będzie nowe posiedzenie zarządu Porozumienia. To dzisiaj nie ma znaczenia czy szefem porozumienia jest Adam Bielan, czy jest nim Jarosław Gowin. Szefem nad szefami jest Jarosław Kaczyński

  Stuknij się mocno Pan w głowę może otrzeźwiejesz. Gdyby szefem porozumienia został Bielan to JK praktycznie połknął by koalicjanta i miał już tylko problem z Ziobra – na ale polityce potrafią gadać bez sensu

 228. @ahasverus

  Znam oba, film Haneke i serial „Heimat”, który oglądałem „na żywo”, tj. w latach jego powstawania. Nauczyłem się wtedy rozpoznawać niemieckie dialekty 😉
  Miałem nawet ochotę poszukać tego „Schabbach” czyli dwóch wiosek, w których kręcono ten serial, ale jakoś zawsze było nie po drodze…
  Oglądałeś go po francusku czy w oryginale?

 229. Na marginesie
  13 lutego o godz. 18:25
  Jest odwrotnie niż piszesz chętnych pewnie by się wielu znalazło , ale na razie Putin jest niezagrożony.

 230. @GajowyM. 13 lutego o godz. 17:31
  Pełna zgoda! Chociaż to nie jest ten sam film 🙂

 231. @maciek.g 13 lutego o godz. 18:28
  Jeśli twierdzisz, że “chętni by się znaleźli”, to raczej nie jest “odwrotnie niż piszę”.
  Weź się zdecyduj.

 232. @maciek.g 13 lutego o godz. 18:26
  Zgadzam się. Gowin chce grać role języczka u wagi, a jego partyjni koledzy doskonale się orientują, czym grozi Bielan. Emilewicz zrejterowała, ale reszta raczej nie da się wchłonąć.

 233. Niemcy są zafascynowani Rosją i w telewizji co chwilę jakiś znany dziennikarz albo inny prominent odbywa podróż przez bezkresne połacie Syberii, pokazuje ludzi i ich kulturę, fantastyczną przyrodę, surowość klimatu, problemy ekologiczne czy inne ciekawostki. A wszystkich pociąga kolej transsyberyjska…
  Widziałem już podróż motocyklami do Władywostoku, Roburem z Niemiec do Bajkału, pociągiem do Samarkandy etc.

 234. @Na marginesie

  to nie jest ten sam film

  ????

 235. @jobrave 13 lutego o godz. 16:14

  Ja mam ambiwalentne skojarzenia ze słowem “faliczny”.

  Jak w tej piosence:
  “All books can be indecent books but recent books are bolder
  For smut – I’m glad to say – is in the mind of the beholder
  When correctly viewed everything is lewd
  I can tell you stories about Peter Pan
  Or the Wizard of Oz – that’s a dirty old man!”

  https://www.youtube.com/watch?v=iaHDBL7dVgs

 236. Popieram premiera, jedyny raz. https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/protest-mediow-premier-morawiecki-komentuje-sprawe-podatku/4p4h21t,79cfc278
  Tak trzymać, nie popuszczać kłamcom, manipulatorom, heitowi i głupocie.

 237. ozzy
  13 lutego o godz. 17:30

  Trudno zyc bez codziennej dawki CIA.

 238. @GajowyM. 13 lutego o godz. 18:40

  1) “Dokumentalny i monumentalny” – pisze @ahasverus
  2) “Men in Black” to też jest film fabularny
  https://www.youtube.com/watch?v=HYUd7AOw_lk

 239. Na marginesie
  13 lutego o godz. 18:25
  Koronowirus nie spowodował tam zagrożenia dla władzy . Blokad tam nie ma, liczba zakażonych o polowe mniejsza na milin niz u nas i tez spada szybko Czyli szczyt już mają za sobą. Szczepią wcześniej niż my. Nie ma tam rozruchów z powodów takich jak u nas w Polsce jedyny co był to ten dotyczący Nawalnego , ale szybko go ugaszono. Zaszczepiano już 1,5 mln ludzi.
  Centrum Lewady: 64 proc poparcia ma Putin wyniki sondażu, przeprowadzonego w Rosji w dniach 29 stycznia-2 lutego. 2021r

 240. Rosja “coraz lepiej się dogaduje” z innymi państwami o podobnym systemie politycznym.
  Z Europą się raczej nie dogada. Te wypowiedzi Ławrowa, natychmiast dementowane przez jego własnych urzędników, przypominają taniec na linie. To nie jest dyplomacja, to jest miotanie się. Moim zdaniem.

 241. @ahasverus

  A znasz „Out of Rosenheim” czyli Bagdad Café?

 242. @maciek.g 13 lutego o godz. 18:52
  Niedługo będzie miał Putin 120 procent poparcia! Jak jeszcze troche lepiej ich zastraszy.

 243. @Na marginesie

  1) “Dokumentalny i monumentalny”

  Możesz podać do niego jakiś link?

 244. @GajowyM. 13 lutego o godz. 18:59
  Ja nie… ale zobacz ahasverus 13 lutego o godz. 16:28

 245. @Na marginesie

  To na jakiej podstawie twierdzisz, że to „nie ten film”?

 246. PS
  Przeczytałaś tekst, do którego odnosił się komentarz „ahasverus 13 lutego o godz. 16:28”?

 247. @GajowyM. 13 lutego o godz. 19:20
  jobrave 😀
  OK, zajarzyłam. Chyba za szybko czytam

 248. maciek.g
  13 lutego o godz. 18:52

  Rosjanie wola wegetowac u Putina
  niz glodowac, jak za Jelcyna.
  Neoliberalizm Nawalnego nie ma poparcia.

 249. @folwarkPn 13 lutego o godz. 19:30

  No i bóg z nimi! Niech sobie wegetują 🙂

 250. Ależ ten Putin ma tu armię adwokatów…

 251. Neoliberalizm? Nawalnego????
  Co krok to prorok.

 252. maciek.g
  13 lutego o godz. 18:11

  Przeczytaj uwaznie, co napisales:
  „Zobacz sam Ławrow nie skomentował sprawy, ani tez z niego nie zrezygnowano i pozostaje najważniejszym dyplomatą.”

  Pewien chlop z opowiesci Andrzeja Platonowa, ktory to chlop, skolowany belkotem nowomowy, oswiadczyl, ze w takim razie on jest baba.

 253. GajowyM.
  13 lutego o godz. 18:27
  Nie bylo po francusku. Jedynie w oryginale. Zona ogladala w oryginale, a ja czytalem „pasek” na dole, bo moj niemiecki jest gorszy niz Wasserdeutsche.
  pomylilem sie , ten pierwszy film, to Le ruban blanc i mial Palme d’Or Cannes.

 254. tejot
  13 lutego o godz. 13:15

  „Teorię zamachową smoleńską wytworzyli właśnie tacy oczekujący na okazję ludzie noszący w sobie pierwiastek posłannictwa.”

  …ten „pierwiastek posłannictwa” jest nieodłączny u tych osobników z poczuciem jakoby doznanej wcześniej krzywdy.
  No i trzeba podkreślić że bardzo widoczny jest czynnik chęci uzyskania korzyści materialnych wynikających z wypełniania misji.
  To może być witamina C, jakoś tam skrętna…albo jakaś „przełomowa” publikacja…albo turmalin…tkanina na kołdrę…wszystko jedno, byle zarobić…przecież posłannictwo posłannictwem ale mesjasz też z czegoś musi żyć.

 255. folwarkPn
  13 lutego o godz. 19:30

  „Rosjanie wola wegetowac u Putina
  niz glodowac, jak za Jelcyna.
  Neoliberalizm Nawalnego nie ma poparcia.”

  …tak…ale na taki stan społecznego przyzwolenia władza musi pracować latami…

 256. @ahasverus

  <pomyliłem się

  Nie szkodzi, nawet nie zauważyłem, bo tytuł oryginału „Das weiße Band” podałeś prawidłowo.
  Synchronizacja takiego filmu jak „Heimat” to wyzwanie gorsze od „Ch’tis”, i film by bardzo na tym stracił, moim zdaniem.

 257. GajowyM.
  13 lutego o godz. 18:55
  Bagdad cafe, ja uwielbiam, bo jest taki oniryczny. Nie wiem, czy to to dobre okreslenie.? Moja radzina nie. Uwielbiam muzyke. jak wejdzie do ucha rano, to z nia zasypiasz.
  Nie wiem dlaczego myslalem, ze to dzielo Kusturica. Pomylilem z Arizona dream.

 258. @ahasverus

  „Oniryczny” to bardzo celne, szczególnie w powiązaniu z muzyką i krajobrazem. I ta Marianna… 😎
  Oglądałem kilka razy i znowu bym mógł.
  Zapamiętałem sobie i używam: dzis is not kofi, dzis is braun łoter 🙄
  Przydało się w czasie podróży po USA 😉

 259. Na marginesie
  13 lutego o godz. 18:55
  Rosja “coraz lepiej się dogaduje” z innymi państwami o podobnym systemie politycznym.
  Z Europą się raczej nie dogada. Te wypowiedzi Ławrowa, natychmiast dementowane przez jego własnych urzędników, przypominają taniec na linie. To nie jest dyplomacja, to jest miotanie się. Moim zdaniem.

  Mój komentarz
  Ostatnie wypowiedzi i zachowania Ławrowa (arogancja dyplomatyczna) pokazują, że ekipa rządząca Rosja nie ma przydatnej koncepcji w polityce zagranicznej, tkwi z powodu braku soft power wciąż w pozie najłatwiejszej i zużytej – prężenia muskułów, Poza tym na wszystkich frontach (których nie sposób jednocześnie obsłużyć) gra na czas i traci czas.
  TJ

 260. A najlepsze było, jak spytałem znajomych Amerykanów, czy znają film „Out of Rosenheim”, to mówili, że nie, ale gdy zacząłem opowiadać treść, to zakrzyknęli: „Bagdad Cafe”! We love it!
  Okazało się, że oryginalny tytuł był marketingowo za mało chwytliwy.

 261. @Na marginesie
  13 lutego o godz. 19:34
  Ależ ten Putin ma tu armię adwokatów…
  ………………………….
  On nie musi mieć nigdzie jakichś adwokatów, on ma potężną armię, gigantyczne zasoby naturalne, wielki przemysł, 6 miejsce na świecie w PKB i olbrzymie poparcie ponad 80% narodu. Nic więcej mu nie trzeba. Nie potrzebuje żadnego pałacu, Kreml jest jego wielkim i bogatym i komfortowym pałacem. Zazdrość zżera wszystkich do okoła, że nie mogą tak jak on. I to było na tyle.
  Nie piszę tego z miłości do Putina, tylko obserwuję od lat realia. Moje zdanie nie ma tu żadnego znaczenia. Każdy człowiek przy zdrowym zmyśle powinien pomyśleć tak jak ja. I nic mnie nie obchodzi obszczekiwanie, że to, czy tamto. Fakty i realia są takimi, jak napisałem. Opozycja w takim układzie jak teraz, ma zawsze przej…ne, tak jest we wszystkich, nawet demokratycznych krajach na świecie. A u nas co ma do powiedzenia? Qrwa nic, może sobie postękać, nic więcej. A szykuje się, że zaczną ich aresztować, nie ma to tamto. Ludzie spójrzta na oczy! Dawno już temu pisałem zamordyzm ante potras. Pandemia im w tym znacząco pomoże. Czy to się wam podoba czy nie.
  @Wieslaw A Zdaniewski
  13 LUTEGO 2021
  PIS można będzie pokonać jedynie siłą, Gdy na ulice wyjdą ludzie uzbrojeni w siekiery, łomy i koktaile Mołotowa. Gdy zostannie spalonych kilka posterunków policji i policyjne samochody, gdy poleje się krew, dopiero wtedy szlag trafi pisuarów.

  Ale na Putina to też za mało. W Polsce może okazać się dużo, ale nie w Rosji.
  My lepiej zajmijmy się własnym podwórkiem, a nie czyimś, bo możemy tylko dostać bardzo ciężko po łbie, czego już nie raz doświadczyliśmy, ale jak widać, to nie wystarczy.
  Z Rosją trzeba się dobrze ułożyć politycznie i gospodarczo, a napewno nie stracimy a wiele zyskamy. Nie ma innej opcji!!!

 262. folwarkPn

  „Rosjanie wola wegetowac u Putina
  niz glodowac, jak za Jelcyna.
  Neoliberalizm Nawalnego nie ma poparcia.”

  A jaki to kursy ekonomiczny prowadził Miedwiediew w imieniu Putina zarządzający rosyjską gospodarką? Co to było jak nie neoliberalizm w najbardziej patologicznej czyli oligarchicznej formie?

  Nie pamięta pan masowych protestów w Rosji kilka lat temu przeciwko tej polityce gospodarczej? Były na tyle groźne, że Putin zmuszony był poświęcić i odstawić na zaplecze Miedwiediewa choć oczywiście jego politykę kontynuuje.

  Widmo „smuty” jelcynowskiej politycznie paraliżować będzie Rosjan do czasu. Gdy ten czas nadejdzie to oni się politycznie pozbierają. To, że z perspektywy zachodu w grze jest Putin i Nawalny nie oznacza iż są skazani tylko na taki wybór – jak dowodzi historia ich kraju.

 263. Nawalny jest w grze co najwyżej medialnej. Głównie poza Rosją i na zasadzie narzędzia mającego drażnić Putina.

 264. GajowyM.

  A propos wątku filmowego i watku rosyjskiego.

  Z czystym sercem mogę polecić film francuski „Polina” w reżyserii Valerie Muller i Angelin Preljocaj.
  Mądry, piekny i co najważniejsze krzepiąco, pozytywnie wpływający na widza. No i na pewno nie stereotypowo traktujący Rosjan.

  Poniżej notka o nim

  https://en.wikipedia.org/wiki/Polina_(film)

 265. Piotr II
  13 lutego o godz. 20:07
  tejot
  13 lutego o godz. 13:15

  „Teorię zamachową smoleńską wytworzyli właśnie tacy oczekujący na okazję ludzie noszący w sobie pierwiastek posłannictwa.”

  …ten „pierwiastek posłannictwa” jest nieodłączny u tych osobników z poczuciem jakoby doznanej wcześniej krzywdy.
  No i trzeba podkreślić że bardzo widoczny jest czynnik chęci uzyskania korzyści materialnych wynikających z wypełniania misji.
  To może być witamina C, jakoś tam skrętna…albo jakaś „przełomowa” publikacja…albo turmalin…tkanina na kołdrę…wszystko jedno, byle zarobić…przecież posłannictwo posłannictwem ale mesjasz też z czegoś musi żyć.

  Mój komentarz
  Jeśli już taki osobnik zostaje zastartowany misyjnie, wejdzie w stan posłannictwa w głoszeniu alternatywnej prawdy, to znajduje dla siebie takie tłumaczenie – głoszenie teorii o wszczepianiu ludziom pod szyldem niewinnych preparatów mRNA programów, które podporządkują wielkim koncernom ich osobowość, sprzedawanie prawoskrętnej witaminy C, głoszenie teorii o polach torsyjnych, czy o zamachu wielowybuchowym paskowo-termobarycznym) jest moim obowiązkiem, zostałem stworzony do tego.
  Sprzedaję prawdziwą witaminę, bo chcę pomóc ludziom, aby żyli w zdrowiu, głoszę teorię pól torsyjnych, bo chcę ludziom uświadomić skąd się biorą choroby, pracuję w Komisji Macierewicza i biorę pieniądze, które mi się należą, bo chcę pomóc ludziom dojść do prawdy, która im się należy, bo jestem wielki i prawdziwy.
  TJ

 266. Bar Norte
  13 lutego o godz. 20:36

  Putin, jak prezes.
  Kradnie, ale sie dzieli.
  Ludzie na smieciowkach wola PiS niz PO.

  Smutniejsze od tego jeszcze bardziej jest dzisiejsze uniewinnienie zdrajcy
  za oceanem.

 267. @tejot
  13 lutego o godz. 21:21
  Ale ciebie to już pojebało do sześcianu. Nie ma co!

 268. Troche rozrywki na pozny wieczor
  Ленинград — Кандидат 18+
  https://www.youtube.com/watch?v=Q1J5lUKnD4I

 269. @@GajowyM, ahasverus

  Na długo zanim zobaczyłam film Bagdad Café, poznałam soundtrack B. Telsona i oczywiście utwór „Calling You” w wykonaniu Javetty Steale od razu zrobił na mnie ogromne wrażenie.
  Bagdad Café, Calling You – Javetta Steale

  W 2010 r szukając nowości w sklepie muzycznym, zauważyłam bardzo szczególny album Love songs . Niezwykli byli wykonawcy – znakomita śpiewaczka Anne Sofie Von Otter i jazzowy pianista Brad Mehldau.
  Zakupiłam wtedy to cd i okazało się, że jednym z wykonywanych utworów był Calling You. Zachęcam do posłuchania !!

  ps
  ponieważ można wklejać we wpisie tylko jeden link, muszę umieścić go
  oddzielnie

 270. Optymatyk
  13 lutego o godz. 21:35
  @tejot
  13 lutego o godz. 21:21
  Ale ciebie to już pojebało do sześcianu. Nie ma co!

  Mój komentarz
  Optymatyk, czym jest patologiczna czynność mózgu? Pytam ciebie jako specjalisty wypowiadającego się od lat na EP o tym.
  TJ

 271. Bergmans Video – Michael Haneke
  ——————-
  Michael Haneke z zona odwiedza Fårö (wyspa na polnoc od Gotlandii), gdzie Ingmar Bergman (1918-2007) mial dom a w nim olbrzymia kolekcje filmow (video) – wypowiedzi Haneke w j.niemieckim
  natomiast komentarze w j.szwedzkim.
  Tekst: dunski

  https://www.youtube.com/watch?v=6GB1d9E8BkE&t=139s

 272. @folwarkPn 13 lutego o godz. 21:32
  Właśnie znalazłam wiadomość z ostatniej chwili. Przykre, wolałabym nigdy więcej nie widzieć tej rasistowskiej gęby w mediach. Tu podział głosujących: 57 członków uznało go za winnego, a 43 – za niewinnego. Niestety nie było to głosowanie zwykłej większości.

 273. @tejot
  13 lutego o godz. 22:00
  Optymatyk, czym jest patologiczna czynność mózgu? Pytam ciebie jako specjalisty wypowiadającego się od lat na EP o tym.
  …………………..
  Tym, co ty reprezentujesz na blogach Polityki.

 274. żabka konająca
  12 lutego o godz. 23:18 .

  Rządy Australii wydają co roku mnóstwo pieniędzy na rdzenną ludność
  tubylczą i wszystko na nić .
  Aby coś mieć to trzeba chcieć a jak się o nic nie dba to się i nic nie ma .
  Ewolucja wytworzyła coś takiego jak naturalna selekcja i w dłuższym
  przedziale czasowym wszystko się zmieni .
  Myślę jednak że wcześniej Kitajce ,, pogodzą ”wszystkich na świecie .

 275. folwarkPn

  „Smutniejsze od tego jeszcze bardziej jest dzisiejsze uniewinnienie zdrajcy
  za oceanem.”

  Przecież były sugestie, że nie ma co wiązać z tą procedurą większych nadziei.

 276. Żabciu ; ten link który ozzy ; wkleił 13 lutego o godz. 21:39 , z pewnością
  był skierowany w twoją stronę , obejrzyj do końca , wygląda na to
  że ozzy ; ma skłonności sadystyczne .

 277. @maciek.g – wcześniej czytałam Wyborczą a nawet zgadzałam się z większością przekazów. Nie uwierzysz że kamieniem milowym w zmianie poglądów stało się komentowanie na blogach Polityki w tym szczególnie takich wydarzeń jak Majdan w Kijowie – zabójstwa protestujących odebrałam bardzo osobiście z powodu powiazań rodzinnych. Po jakimś czasie wyszły na jaw nowe okoliczności które @Bar Norte nazwał „finansowaniem demokracji” i zrozumiałam że moi kuzyni kolejnego stopnia* zostali w perfidny sposób wykorzystani. Resztę zawdzięczam wiedzy komentujących, w tym również twojej – kiedyś, dawno podziękowałam wszystkim.
  Nie zawsze się zgadzam, właściwie to lubię być w opozycji do całego blogu.

  *trzeci kuzyn daleki kuzyn

 278. Bar Norte
  13 lutego o godz. 22:49

  Krytycy systemu od poczatku powtarzali,
  ze wszystko jest ustawione jak walka w stylu ,, wolna amerykanka ”.

  Lokomotywa demokracji zjezdza z nasypu.

 279. ozzy
  13 lutego o godz. 20:00
  Dziwi mnie że tego nie rozumiesz. Gdyby palnął błąd dyplomatyczny to starał by się to jakoś wyjaśnić że źle go zrozumiano. Skoro milczy to znaczy że powiedział co z nim uzgodniono. Ci inni dyplomaci sa od tego by zmiękczać stanowisko i ograć ile się da. Skoro nikt Ławrowa nie zamienił na innego dyplomatę jest jasne że on dale gra pierwsze skrzypce.
  Te wypowiedzi o miotaniu się na tym blogu świadczą jedynie o nieznajomości polityki.

 280. ahasverus
  13 lutego o godz. 18:18
  W Polsce obecnie polityka praktycznie nie istnieje i dziwnym by bylo gdybyśmy w d.. ne dostali

 281. Bar Norte
  13 lutego o godz. 20:49

  „Z czystym sercem mogę polecić film francuski „Polina” w reżyserii Valerie Muller i Angelin Preljocaj.”

  …znalazłem na YT…prosto, sugestywnie opowiedziana historia o potędze ludzkich marzeń…

  https://youtu.be/n0KI-uc_xPM

 282. Ostra zima jest dobra na sankcje.
  Są propozycje, żeby zatopić Nord Stream 😎

 283. maciek.g
  13 lutego o godz. 23:21 .

  Sergey Lavrov ; to najlepszy dyplomata jakiego Rosja kiedykolwiek
  miała , no może lepszym od niego był tylko Andrei Gromyko ;
  ale to były inne czasy .

 284. Piotr II

  „prosto, sugestywnie opowiedziana historia o potędze ludzkich marzeń…”

  Tak go też odebrałem. Miło mi, że się spodobał.

 285. Optymatyk
  13 lutego o godz. 22:32
  @tejot
  13 lutego o godz. 22:00
  Optymatyk, czym jest patologiczna czynność mózgu? Pytam ciebie jako specjalisty wypowiadającego się od lat na EP o tym.
  …………………..
  Tym, co ty reprezentujesz na blogach Polityki.

  Mój komentarz
  Optymatyk, próbujesz wykpić się z odpowiedzi na pytanie – czym jest patologiczna czynność mózgu – inwektywami. W temacie „patologiczna czynność mózgu” stać ciebie tylko na pyskówę, a sam termin leży odłogiem na EP.
  TJ

 286. Blackley
  13 lutego o godz. 23:32

  „Sergey Lavrov ; to najlepszy dyplomata jakiego Rosja kiedykolwiek
  miała , no może lepszym od niego był tylko Andrei Gromyko ;
  ale to były inne czasy .”

  Zapomniałeś o Wiaczesławie Mołotowie ?
  Za zasługi w 1948 roku otrzymał Order Odrodzenia Polski I klasy !

 287. @Blackley 22;56

  myslalem. ze jestes troche bardziej rozgarniety…pomylilem sie, panie zwrotniczy, kliniczny przyklad maniaka .
  Pajac.

 288. folwarkPn
  13 lutego o godz. 19:30
  Nie przesadzaj z tym wegetowaniem. Teraz poziom życia w dużych miastach jest zbliżony do polskiego a tu nikt nie twierdzi że wegetuje (choć oczywiści są i tacy)
  Zmiana w stosunku do poziomu życia z czasów Jelcyna diametralnie lepsza. M lodzi tak jak u nas już nie pamiętają tych czasów i się buntują tak jak u nas.

 289. Mitch McConell.
  Mniej więcej tak: Nie chciałem ale musiałem. Gdybym wiedział to bym powiedział. Itd.
  Czyli 60 min/h.

 290. ozzy
  13 lutego o godz. 21:39
  Jestem zobowiązany bo już mi się zdawało , ze już nic rosyjskiego nie kumam
  (panimaju) Im dalej było , tym lepiej .
  Ktoś tu mi wytykał , ze nie potrafię z nikim ” nawiązać relacji ” , jaka by nie była nie określona , czy jakoś tak .. ( jaka by nie była , będzie mecząca )
  „właściwie to lubię być w opozycji do całego blogu” ale jeszcze nie osiągnąłem tego stanu błogosławionego . Łapka w go’re
  Mimo to jestem zachwycony sytuacją

 291. @Blackley, ja myślę o szacunku a ty o wyrównywaniu. To nie ewolucja a walec. Bardzo słusznie że wydają (oddają) za to co zagrabili kosztem okrucieństwa i mordu. Kiedyś jedna z UCZESTNICZEK miała za złe nawet ten dziadowski rewanż, dała wyraz na blogu, zapominając że dzięki przemocy może teraz tak fajnie żyć. Poparł ją blogowy ulubieniec segregując szczątki „starych Aborygenów”.

  „Aby coś mieć to trzeba chcieć a jak się o nic nie dba to się i nic nie ma ” – @Blackley’u – nigdy by mi nie przyszło do głowy że jesteś takim materialistą. Mimo głębokich uczuć którymi cię darzę. A teraz pomyśl sobie jacy oni są szczęśliwi niewiele mając, podobnie jak ja. 🙂

 292. ozzy
  13 lutego o godz. 21:39
  Troche rozrywki na pozny wieczor
  Ленинград — Кандидат 18+
  https://www.youtube.com/watch?v=Q1J5lUKnD4I

  Mój komentarz
  Znakomita satyra, śmieszna, inteligentna, pełna symboliki, utrzymana w rytmie, trzymająca w napięciu, zmontowana stosownie, lekka i fantazyjna. Duże uznanie dla twórców.
  TJ

 293. @Olborski

  lapka w gore

 294. Symetryczny
  13 lutego o godz. 18:58
  Ważnym głosem w dyskusji na temat zniszczenia Drezna jest wypowiedź Joe Heydeckera, który podczas wojny, jako żołnierz Wehrmachtu, służył m.in. w Warszawie:

  Co słyszeliście o Rotterdamie, jego gęsto zaludnionym centrum, gdzie dzisiaj stoi spiżowy krzyk rzeźbiarza Ossipa Zadkine’a? Co o Coventry, o jego startej w proch starówce, gdzie tylko ruina wieży katedry i resztki murów obwodowych przypominają o 1940 roku? Pod gruzami Warszawy legło, zmiażdżonych i zasypanych w 1939 roku przez niemiecką artylerię i bomby lotnicze, czterdzieści tysięcy. Powiedzmy to bardzo wolno: czter-dzie-ści ty-się-cy. A potem niech nam zamarznie na ustach słowo: Drezno

 295. @olborski jak się okazało spolegliwy wobec większości – „tylko łapówka, tylko wódka – to nasze więzi (duchowe)*
  Też musiałam szukać wiedzy w necie: „наши скрепы” – popularność (hasła) po wystąpieniu prezydenta Rosji Władimira Putina przed Zgromadzeniem Federalnym Rosji 12 grudnia 2012 r….

  Jakże inaczej jest po drugiej stronie oceanu; tylko korupcja, tylko bar na północ, sklep monopolowy na wschód, na południe oczyszczalnia ścieków i wysypisko śmieci na zachód. Chyba już o tym pisałam.

 296. Piotr II
  13 lutego o godz. 23:44

  Zapomniałeś o Wiaczesławie Mołotowie ?
  Za zasługi w 1948 roku otrzymał Order Odrodzenia Polski I klasy !
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Nie , nie zapomniałem , W Mołotow mimo otrzymanego orderu był jednak
  przeciętnym dyplomatą , gdyby nie pakt Ribbentrop – Mołotow nikt by
  o nim nie słyszał .

 297. @maciek.g – widziałam ruiny w Dreźnie , odgrodzone łańcuchami ku pamięci potomnych. Podzielam twoją opinię.

 298. żabka konająca
  13 lutego o godz. 23:54

  Masz rację , jestem materialista i nie mam zamiaru poprawiać świata
  czyli walczyć z wiatrakami .

  https://www.focusnauka.pl/artykul/najlepszy-pasoyt-czowieka

 299. Blackley
  14 lutego o godz. 0:14

  „Nie , nie zapomniałem , W Mołotow mimo otrzymanego orderu był jednak przeciętnym dyplomatą , gdyby nie pakt Ribbentrop – Mołotow nikt by o nim nie słyszał .”

  …nie przesadzaj…ludzie na Ukrainie, z powodu jego sukcesów w latach 1932-1933 pamiętają do dziś…

 300. ozzy
  13 lutego o godz. 23:48

  Intelligence ozzy ; bardzo lubię jak używasz takiego języka , nic dziwnego
  że ostatnio poszukujesz pomagierów nawet takich z pod budki z piwem .
  Nie krępuj się wal do mnie z grubej rury to mnie sprawia przyjemność .

 301. oczywiste że @ozzy odziedziczył po przodkach mordercze instynkty, dotyczy to szczególnie kotów. Na załączonym klipie występuje w przebraniu i wabi białego kotka białym mlekiem. Chwilę później tryska czerwona krew.

 302. @ozzy i @adam100 to może być jedna osoba, a już na pewno trzeci kuzyn daleki kuzyn.

 303. @ Blacklay
  poprawnie po polsku „spod” a nie „z pod”
  podobnie jak „spoza” a nie ” z poza”.
  W domu nie posluguje sie polszczyzna i to juz od dawna.

 304. GajowyM
  Jestem na 22/35. policeman i Dr Dayan. Najlepszy epizod. Cela prend à la gorge.

 305. @Piotr II 14 lutego o godz. 0:22
  Ci którzy cudem przeżyli?

 306. Piotr II
  14 lutego o godz. 0:22

  …nie przesadzaj…ludzie na Ukrainie, z powodu jego sukcesów w latach 1932-1933 pamiętają do dziś…
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Bardziej pamiętają go jako Skriabina .

 307. Rosja realizuje współcześnie koncepcje paktu Ribbentrop-Mołotow, a swe działania na Ukrainie uzasadnia podobnie jak Związek Sowiecki wkraczający do Polski w 1939 r. – ocenił amerykański historyk Timothy Snyder w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/snyder-rosja-realizuje-wspolczesnie-koncepcje-paktu-ribbentrop-molotow/eb3tkw#image_ad468183-a6d5-456f-819b-8fd4be2851ef

 308. @zabko

  Blue Russian ma krew blekitna ale to byl bialy kot. Pani nie doczytala wstepnego ostrzezenia producentow, ze w tym wideo kot nie zostal poszkodowany. Grupa artystow „Leningrad” jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Petersburga.

 309. @Blackley, to jest dobry artykuł i bliski prawdy. Piszę „bliski” bo nic nie piszą o właścicielach posiadających zarówno psy i koty. Zwłaszcza kiedy pies chce się bawić z kotami w gonitwę.
  Ja osobiście nie przywiązuję wagi do przedmiotów, a nadmiar uważam za zmartwienie. Chyba że ty wykorzystujesz materię do zamiany na przyjemność – to rozumiem.

 310. @ozzy 14 lutego o godz. 0:45

  No przecież mogło być gorzej…
  Mógł być szczur albo nietoperz w tych szaszłykach.

 311. @ozzy się tłumaczy słowami rosyjskiego komentatora: „Просто офигенный клип, я уже раз 15 пересмотрел, команда Шнурова к созданию клипов подходит основательно”
  Miało być dobrze a wyszło jak zawsze – głupio.

 312. Piotrze II
  o Molotowie duzo pisal Wiktor Jerofiejew, syn Wladimira. dyplomaty sowieckiego, osobistrgo tlumacza z j. francuskiego u Stalina. Wiktor Jerofiejew z rodzicami byli sasiadami Molotowa ./ zmarl w 1989/, ktory odwiedzal ich i czasami sluchal Glosu Ameryki.

 313. Jak zawsze głupio ci wyszło, żabencjo.
  Ale zabawnie

 314. @ozzy 14 lutego o godz. 0:52
  Mołotov słuchał Głosu Ameryki?

 315. Na marginesie
  14 lutego o godz. 0:41

  „Ci którzy cudem przeżyli? ”

  „13 stycznia 2013 sąd apelacyjny miasta Kijowa kwalifikował Wielki Głód na Ukrainie 1932–1933 jako zbrodnię ludobójstwa na narodzie ukraińskim. Sąd zgodził się z opinią Głównego Urzędu Śledczego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, która była wynikiem naukowo-demograficznej ekspertyzy sądowej, że bezpośrednim skutkiem zorganizowanego przez reżim komunistyczny ludobójstwa było zamordowanie głodem 3 mln 941 tys. osób. ”

  …i nie tylko Ukraińcy…

  „Senat Rzeczypospolitej Polskiej w obszernej uchwale oddał 16 marca 2006 hołd ofiarom Wielkiego Głodu i uznał go za akt ludobójstwa, wyrażając solidarność z narodem ukraińskim i jego wysiłkami dla upamiętnienia tej zbrodni.”

 316. ozzy
  14 lutego o godz. 0:34
  @ Blacklay
  poprawnie po polsku „spod” a nie „z pod”
  podobnie jak „spoza” a nie ” z poza”.
  W domu nie posluguje sie polszczyzna i to juz od dawna.
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Ale wyniosłeś nauki z dobrych PRL – owskich szkól a ja nie miałem
  takich możliwości , więc i język polski słabiutki .
  Języka polskiego używam tylko tu na blogu więc ciągle się uczę
  więc musisz przyznać że robię chyba jakieś postępy .

 317. @Piotr II 14 lutego o godz. 0:56

  Towarzysz Chruszczow jakoś przeżył
  Chociaż nie podejmuję się zgadywać, jak…

 318. zabka:..rana vulgaris
  z tym, ze glupota stala sie pani imanentna cecha , jakby ” differentia specifica”

 319. żabka konająca
  14 lutego o godz. 0:33
  @ozzy i @adam100 to może być jedna osoba, a już na pewno trzeci kuzyn daleki kuzyn.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Żabciu ; a wiesz nie pomyślałem o tym , będę musiał to przeanalizować .

 320. Na marginesie
  14 lutego o godz. 0:59

  „Towarzysz Chruszczow jakoś przeżył
  Chociaż nie podejmuję się zgadywać, jak…”

  …nie znam biografii towarzysza Nikity…ale wydaje mi się że tenże pojawił się w Kijowie dopiero w 1937r…tak że ominęła go okazja wykazania się gorliwością we wprowadzaniu idei kolektywizacji…

 321. @ Blacklay

  Oj, niewiele tej azbuki PRLowskiej mialem za soba.A ze byly dobre szkoly, tego nie przecze. Blogowi panowie Szostkiewicz i Chacinski tego najlepszymi przykladami w ” Polityce”.

 322. olborski
  14 lutego o godz. 1:10

  …ale nie tylko jak u Doroszewskiego, ale również:

  „Potocznie słowo to jest używane przede wszystkim w sensie uległości lub podporządkowywania się innym, i to drugie znaczenie również ma aprobatę normatywną (na poziomie normy użytkowej) „

 323. ozzy
  14 lutego o godz. 1:09

  Oj, niewiele tej azbuki PRLowskiej mialem za soba.A ze byly dobre szkoly, tego nie przecze. Blogowi panowie Szostkiewicz i Chacinski tego najlepszymi przykladami w ” Polityce”.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  To i podwaliny miałeś dobre ( chyba to tak się mówi ) to i budować
  potem było na czym . Szostkiewicz nie jest z mojej bajki , to typowy
  wytwór PRL-u tylko na opak .

 324. @ Blacklay

  masz takie socrealiistyczne slownictwo, jakbys zstapil z plotna Aleksandra Kobzdeja ” Podaj cegle”. Trzeba miec solidne podstawy. by moc dobrze znac swoj jezyk ojczysty i moc opanowac tzw. obcy jezyk.
  To jest warunek konieczny.
  Permanentny pobyt na EP nie jest dobra szkola. Lenunowskie 3× uczyc sie jak najbardziej wskazane.

 325. @tejot
  13 lutego o godz. 23:43
  Optymatyk
  13 lutego o godz. 22:32
  @tejot
  13 lutego o godz. 22:00
  Optymatyk, czym jest patologiczna czynność mózgu? Pytam ciebie jako specjalisty wypowiadającego się od lat na EP o tym.
  …………………..
  Tym, co ty reprezentujesz na blogach Polityki.

  Mój komentarz
  Optymatyk, próbujesz wykpić się z odpowiedzi na pytanie – czym jest patologiczna czynność mózgu – inwektywami. W temacie „patologiczna czynność mózgu” stać ciebie tylko na pyskówę, a sam termin leży odłogiem na EP.
  …………………………
  Niczym się nie wykpiwam, odpowiadam rzeczowo wręcz personalistycznie, ty, drogi covidiotku, jesteś ewidentnym przykładem patologicznej/wadliwej czynności mózgu.
  Nie szukaj innej odpowiedzi, jej nie ma. To nie inwektywa czy pyskówka, to diagnoza.
  Nie zasypój ludzi debilnymi pytaniami, co tylko jedno ci wychodzi, ale teraz koniec z tym. Zrozumiano?!?! Wypchaj się swoimi pytaniami do rozpuku. Bo „tylko głupi nie wie, że jest głupi”, jak pisał klasyk, i to akurat dotyczy w tym przypadku ciebie, covidioto.

 326. ozzy
  14 lutego o godz. 1:38

  Nic na to nie poradzę , musisz się przyzwyczaić .

  https://www.youtube.com/watch?v=lo5oV0jtbds

  Podobnie teraz chyba jest u Ciebie w Szwecji .

 327. Trzynastego, /lutego 2021/, senat US oczyścił Trumpa z zarzutów podżegania do walki, ponieważ okazało się, że podżeganie do walki, to była i jest, specjalność demokratów. Republikanie z wyjątkiem 7 senatorów, nie zgodzili z zarzutami stawianymi eksprezydentowi Trumpowi i druga próba impeachment się nie udała.

 328. Czepiali się Jaruzelskiego za szturm na kopalnię Wujek… bo były ofiary… Za szturm na Kapitol też z ofiarami uniewinnienie Trumpa… Tak sobie myślę prywatnie o demokracji ponad trupami… gdzie można mordować z ręką na sercu… w ramach uber alles…

 329. maciek.g
  14 lutego o godz. 0:04
  https://www.youtube.com/watch?v=DRmHOSnehTk
  min. 1:41

 330. Nord Stream 2 powstaje za zgodą zainteresowanych państw na wodach międzynarodowych… awanturnicy w Unii chcą zmienić decyzje suwerennych państw rezolucjami… o kant rozbić… bez mocy prawnej… co w tym towarzystwie robi Kaczyński i reszta wrażliwi na naruszanie suwerenności państw członkowskich… Tak sobie myślę prywatnie… kolejny dowód na burdel w Unii… w ramach szykowania nowego Drang nach Osten..! A czepiali się Breżniewa i jego ograniczonej suwerenności…

 331. Jankesi w ramach swojej praworządności uniewinniają Trumpa a Putin w ramach rosyjskiej dyscyplinuje Nawalnego… Tak sobie myślę prywatnie… wszystko w ramach prawa miejscowego o czym decydował suweren… co kraj, to inna praworządność… Na bazie 10 przykazań powstało kilkaset religii… nawet zwalczających się…

 332. Teraz Biden ma swojego Nawalnego w osobie Trumpa… Tak sobie myślę prywatnie… gdzie są obrońcy Trumpa w Europie… prawdziwych przyjaciół… gdzie laudacja Kempy w rydzykowym stylu…

 333. SŁOWIANIN STANISŁAW
  14 lutego o godz. 7:45
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Przewrót_majowy

 334. @Blackley 14 lutego o godz. 1:06 – po plugastwie ich rozpoznasz

 335. @woytek 3:05 – wszystko dlatego że to była sobota. Trzynastego w piątek byłby przepadł, swoją drogą dziwne masz upodobania wychwalając D.Trumpa. Rasista, kłamca, oszust a także podżegający do zbrodni; do tej listy każdy może dopisać od coś siebie, ja piszę: seksista.

 336. Do trzech razy sztuka
  kto żabcie nadmucha?

 337. Bardzo się starała
  zero szczęścia miała

 338. Ruble się liczą i dolary
  Żabcia użyczy wtedy, sz…..

 339. Bardzo chciała siać fluidy
  miała w sobie pestycydy

 340. @olborski 1:10, raczej skłaniam się ku temu znaczeniu – „spolegliwy jako cecha osoby pokornej: cacany, cichy jak baranek, dobrze wychowany, pokorny, grzeczniutki, grzeczny jak trusia, posłuszny, spotulniały, ugrzeczniony, układny, uległy, ułożony, uniżony, uprzedzający, usłużny, ustępliwy, zahukany, zastrachany, zestrachany”
  Wybieraj.

 341. Ty pornos

  Trump znowu wygrał

  Celebrujesz??

  ***** ***

 342. Żabcia damę udawała
  **** w obie ręce brała.

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS – po trupach Polaków

 343. wygląda na to że robactwo zaczyna zżerać mózg

 344. Hihihi

  Putinowska kanalia się rozkłada 🙂

 345. „POLSAT” spowiada się z darowizn które jak wiadomo można wliczyć w koszty uzyskania przychodów, są to między innymi:
  „Wsparcie duchowe w postaci transmisji niedzielnych Mszy świętych ze Świątyni Opatrzności Bożej na kanałach Polsat News i Polsat Rodzina oraz w Internecie w serwisie IPLA. Transmisje dostępne są na żywo i bezpłatnie w każdą niedzielę:
  o godz. 9.00 – Msza święta ze Świątyni Opatrzności Bożej, dostępna na kanale Polsat News oraz w IPLI.
  o godz. 10.30 – Msza święta dla dzieci, dostępna na kanale Polsat Rodzina oraz w IPLI.
  Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-grupa-polsat-blisko-miliard-zlotych-w-podatkach-i-innych-opl,nId,5043419#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 346. tak, to musi być daleki trzeci kuzyn… troll @adam 100
  Po wulgarności ich rozpoznacie.

 347. Putin ma moc… Tak sobie myślę prywatnie… jak załatwił uniewinnienie Trumpa… a tak chcieli załatwić.. jak Giertycha nad Wisłą… za przeproszeniem…

 348. Russia Today czy Sputnik ??

  Kwili w kąciku usłużna żabcia
  Putin wysyła ją na “łapcia”

  Macierewicz, szpieg Putina
  Republika Braci Kaczyńskich

 349. PA2155
  &
  ahasverus
  ________________
  Jest w tym kawałku cos co łączy wasze komentarze 🙂

 350. @adam100 – – > jestem pod włączeniem twoiej wizjonerskiej twórczości 🙂

  Byłeś tu jedyny, który tutaj klepał, że Trump’owi fiuta zrobią

  dalej tak</a

 351. bezdomny
  14 lutego o godz. 10:53

  Teraz się dopiero zacznie 🙂

  Kryminalne akty oskarżenia, czyli w sądzie, przed niezależnym sędzią. Będzie się działo.

 352. @adam100 🙂

  Pozostań w przekonaniu, że gratuluję adaśkowi100 🙂
  🙂
  🙂
  🙂

 353. Optymatyk
  14 lutego o godz. 1:42
  @tejot
  13 lutego o godz. 23:43
  Optymatyk
  13 lutego o godz. 22:32
  @tejot
  13 lutego o godz. 22:00
  Optymatyk, czym jest patologiczna czynność mózgu? Pytam ciebie jako specjalisty wypowiadającego się od lat na EP o tym.
  …………………..
  Tym, co ty reprezentujesz na blogach Polityki.

  Mój komentarz
  Optymatyk, próbujesz wykpić się z odpowiedzi na pytanie – czym jest patologiczna czynność mózgu – inwektywami. W temacie „patologiczna czynność mózgu” stać ciebie tylko na pyskówę, a sam termin leży odłogiem na EP.
  …………………………
  Niczym się nie wykpiwam, odpowiadam rzeczowo wręcz personalistycznie, ty, drogi covidiotku, jesteś ewidentnym przykładem patologicznej/wadliwej czynności mózgu.
  Nie szukaj innej odpowiedzi, jej nie ma. To nie inwektywa czy pyskówka, to diagnoza.
  Nie zasypój ludzi debilnymi pytaniami, co tylko jedno ci wychodzi, ale teraz koniec z tym. Zrozumiano?!?! Wypchaj się swoimi pytaniami do rozpuku. Bo „tylko głupi nie wie, że jest głupi”, jak pisał klasyk, i to akurat dotyczy w tym przypadku ciebie, covidioto.

  Mój komentarz
  Optymatyk, nie odpowiadasz na moje pytanie nawet personalistycznie i niepotrzebnie wychodzisz z nerw.
  TJ

 354. żabka mecząca
  „tylko łapówka, tylko wódka – to nasze więzi (duchowe) *”
  Widać tu ślady czegoś prywatnego co je zostawiło a mnie jako dobrze wychowanego mimo , a może z powodu tamtego „Błota ” , nie dziwi
  Przecież pisałem wyraźnie…
  Jako dobrze wychowany ze słomką, tnww (do nawiązywania i przerywania męczących relacji ) jestem zachwycony sytuacją .
  Nie mogę bo i nie chce zawieść blogowian i Doroszewskiego. Jakby co to ostrzegałem . Nie spać o 3-ciej na ranem (?).. nie jestem ciekaw powodu .

 355. zezem
  14 lutego o godz. 7:57
  Za skutki wojen głównymi odpowiedzialnymi są ci co do nich doprowadzili . Pośrednio odpowiedzianymi są niemoralni cwaniacy chcący zarobić oraz tzw polityczni idioci którzy tych polityków poparli (bez poparcia by się nie udało) Czes wojny to okres anormalny i nie można go oceniać w kategoriach pokoju siedząc sobie bezpiecznie w fotelu.
  W czasach anormalnych ludzie się odsłaniają i pokazują kim tak na prawdę są.
  Wojna powodu też, że wielu zaczyna walczyć o przeżycie i to też nie da się wymiernie ocenić.
  Gdy byłem w Szwecji to wszyscy jakoś byli zasadniczo mili i grzeczni i w sklepach pełna kultura. Wystarczyło, że zabrakło chleba (padły na chwile dostawy prądu) i w sklepach zrobiło się to co widziałem w Polsce – żadnej tam uprzejmości by zdobyć chleb.

 356. Wynik Prawa i Sprawiedliwości w sondażu Ipsos to jedynie 29 proc., czyli o wiele za mało nie tylko, żeby rządzić samodzielnie, ale nawet wspólnie z Konfederacją (10 proc.).
  https://natemat.pl/338651,pis-lawinowo-traci-glosy-wedlug-sondazu-ipsos-rzad-przejelaby-opozycja

 357. bezdomny
  14 lutego o godz. 11:26
  @adam100
  Pozostań w przekonaniu, że gratuluję adaśkowi100

  Aye aye captain,

  pozostaję niezłomnie 🙂

 358. Waloryzacja – zasada prawna, która określa, że w razie zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania, wierzyciel powinien otrzymać równowartość ekonomiczną wierzytelności z chwili jej powstania
  A tymczasem czyta w rożnych mediach
  Waloryzacja emerytur. Wiemy, o ile wzrosną w 2021 to gw
  Podwyżka emerytur. Dziennik zachodni
  Podwyżki dla emerytów 2021 -gs24.pl
  Ile wyniosą podwyżki? Waloryzacja emerytur -ONET
  itd

 359. Ofiary naiwności, głupoty i nieodpowiedzialności. https://www.onet.pl/informacje/histmag/bohaterowie-armii-krajowej-20-oficerow-i-zolnierzy-ak-ktorych-warto-znac/xvl1v7v,30bc1058
  Zginało tysiące niewinnych ludzi, a ani o jeden dzień nie przyspieszono zakończenia wojny.

 360. maciek.g
  14 lutego o godz. 0:04
  ,, Pod gruzami Warszawy legło, zmiażdżonych i zasypanych w 1939 roku przez niemiecką artylerię i bomby lotnicze, czterdzieści tysięcy. ”

  Ogloszenie Warszawy miastem – twierdza we wrzesniu 1939 przez Sanacje,
  kiedy do dyspozycji byly tylko dzidy i tam-tamy ,
  jest taka sama zbrodnia na spoleczenstwie,
  jak ratowanie ludzi trefnymi maseczkami i nieistniejacymi respiratorami przez Kaczystow.
  Ale spoleczenstwo mamy oglupione przez szamanow z Watykanu.

 361. maciek.g
  13 lutego o godz. 23:50

  To bardzo pocieszajace, ze mimo stanu oblezenia , mieszkancy St Petersburga zyja obecnie lepiej, niz mieszkancy Leningradu podczas poprzedniej wojny.
  Trzeba jednak pamietac, ze to sie widzi w Moskwie czy Warszawie,
  to nie to samo, co na prowincji, gdzie mozliwosci znalezienia pracy sa o wiele gorsze.

 362. Bashobora… dlaczego nie jest zapraszany w czasie zarazy… idealna okazja wskrzeszać zmarłych… kiedy respiratory zawodzą… Tak sobie myślę prywatnie… życie weryfikuje prawdy tzw. proroków… co jest reklamą zwykłego proszku…

 363. adam100
  14 lutego o godz. 9:42
  Ty pornos

  Trump znowu wygrał

  Celebrujesz??
  +++++++++++ Lajkoniku z Nowej Huty .
  A co mnie obchodzi teraz Trump ; w pitek by chiński Nowy Rok
  więc celebrowałem z Chińczykami 2 dni , była muzyka , panienki
  masarze no i wódka z ryżu a dzisiaj po ulicach chodził dragon .
  Nowy Rok to ja celebruje w roku 3 razy , najpierw ten między narodowy
  potem 2 tygodnie póżniej prawosławny czyli Ruski – Serbski a w lutym
  Chiński a ty sobie brykaj Lajkoniku brykaj i popierduj .

 364. Jak zabawa to zabawa a nie jakieś tam sadystyczne ucinanie kotu łba .

  https://www.youtube.com/watch?v=75JjflWKs98

 365. W Rosji protestują to przynajmniej za to im płacą a Putin będzie
  miał dewizy a w Jerusalem protestują za darmo .

  https://www.facebook.com/1405726646383881/videos/248275513502141

 366. Рассказ о том, как окружение Владимира Путина купило приглянувшийся ему дворец Леонида Брежнева
  Екатерина Резникова, при участии Елизаветы Сурначевой, 10 февраля 2021

  https://www.proekt.media/guide/dacha-putina-krym/

 367. @Blackley,

  zamiast koczowac na tym blogu, pojdz na kurs jezyka polskiego.
  Chyba nie jest za późno?

 368. SŁOWIANIN STANISŁAW
  14 lutego o godz. 13:19

  Aleksiej Nawalny byl wybrany w 2012 roku do rady nadzorczej Aeroflotu.
  Rok po tym , jak nazywal czlonkow ruchu oporu Czeczenii karaluchami.

 369. ozzy
  14 lutego o godz. 14:02
  @Blackley,

  zamiast koczowac na tym blogu, pojdz na kurs jezyka polskiego.
  Chyba nie jest za późno?
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  ozzy ; przecież mnie bardzo dobrze rozumiesz , więc po co mnie
  ten kurs ? .

 370. Hadko patrzeć, jak ten blog w imię źle pojętej wolności słowa, udziela trybuny wszelkiego rodzaju postsowieckim i i rosyjskich trolom, oraz niebezpiecznych społecznie antyszczepieniowcom . W internecie jest dojść miejsca na wszelkiego rodzaju bzdurne idee i rosyjską propagandę. Trudno mi zrozumieć po co im jeszcze tutaj dawać pole do popisu, chyba, że redaktor ma ochotę sam nimi się zajmować ?

 371. Personalistycznie,
  oj, oj….personalistyczny nurt myślowy pojawił się jako „protest przeciw
  wszelkim próbom «urzeczowienia» człowieka (bonjour M. Henri Bergson, et M. Maurice Blondel !).
  Moze mi, @Optymatyk spojrzy personalistycznie, a moze „narodowo” , bo i taki personalizm wystepuje w filozofii .
  JP II zajmowal sie filozofia Maxa Schelera, nawet popelnil prace doktorska, cos tam na temat konstrukcji chrzescijanskiej etyki na gruncie systemu wspomnainego filozofa.

 372. Patrząc Z dystansu na bywalca nigdzie nie bywającego to widać
  że to świr , obojętnie na jaki temat by nie zaczął pisać to zawsze
  skończy na Rosji i Putinie , maniak jakiś czy co ?

 373. @ozzy
  14 lutego o godz. 14:19
  Dla mnie „chrześcijaństwo to odchody społeczeństwa” jak napisał F. Nietzsche.
  Czep się tramwaja!

 374. Blackley 14 luty tuż przed 14:30

  Żeś ty się jeszcze nie zorientował, że dziś pisanie prawdy nie jest w modzie 🙄

 375. Obawiam się że, Sputnik (szczepionka) nawet po zatwierdzeniu w Europie będzie mogła być używana w Niemczech, bo ze strony polski będzie nałożona sankcjami podobnie jak NS-2

  Jakoś nikt nie może nałożyć sankcji na sprowadzany węgiel z Rosji do polanowa.
  Gdyby im raz dobrze doopa zmarzła, to mózgownica lepiej mogłaby pracować bez szkody dla środowiska 😛

 376. nie będzie mogła być używana
  🙂

 377. „Zdies prowoditsja wakcinacja protiw COVID-19”

  takie plakaty informacyjne mozna spotkac w Moskwie w punktach, gdzie dokonuje sie
  szczepien przeciwko COVID-19.
  Rosja otrzymala zamowienie na prawie miliard dóz szczepionki Sputnik V z 20 panstw (informacja z 12 lutego) wsrod nich m.in. Izrael, Zjednoczone Emiraty, Argentyna i Brazylia. Jedynym panstwem z UE, ktory nabyl Sputnika sa Wegry. Rosja rowniez podpisala umowe na licencyjna produkcje szczepionki w Indiach.
  Szczepienie w Rosji odbywa sie bardzo opieszale, pomimo , w przeciwienstwie do panstw unijnych, szczepionek jest pod dostatkiem a obywatele nie musza nalezec do grup prioretytowych w spoleczenstwie.
  Rosyjski Sputnik V otrzymal dosc dobre recenzje miedzynarodowe, ale nie jest jeszcze dopuszczony do sprzdazy na terenie UE. Tradycja naukowa w Rosji jest bardzo mocna
  pomimo, ze wiele jeszcze nie dostaje w porownaniu z epoka ZSSR. Wielu zarzuca,ze
  Sputnik V byl dosc szybko wprowadzony do uzycia bez dostatecznych testow.
  Na poczatku roku wielu zagranicznych korespondentow poddalo sie szczepieniu przy pomocy Sputnika a pozniej po pozytywnej recenzji pisma „The Lancet” z 2 lutego byli nastepni chetni (m.in. korespondent szwedzkiej TV).
  UE czeka na zatwierdzenie. Nie wystarcza tylko opinie ekspertow (peer reviews) ale konieczna jest ekspertyza urzedow panstwowych, ktore wydaja pozwolenia na dystrybucje szczepionki w danym panstwie.Chodzi o to, by dzialania uboczne byly jak najmniej szkodliwe dla zdrowia. Wedlug rosyjskiego biura statystyki (Rosstat) na skutek
  COVID-19 zmarlo w Rosji 162 429 osob w roku 2020. Jest to trzykrotnie wiecej, niz narodowe grupa COVID raportowala ( 57 555).
  Wiele osob z personalu medycznego, pracownikow socjalnych, nauczycieli odmowilo szczepienia. Jednym z powodow jest sceptyczne podejscie Rosjan do wlasnych urzedow a takze „efektow” Sputnika. Dom towarowy, moskiewski GUM jest takim punktem szczepien, gdzie nawet cudzoziemcy moga sie zaszczepic a w Petersburgu w prywatnych klinikach. Wiekszosc szczepionek otrzymuje Moskwa a reszta w dalszej kolejce. Niektorzy
  prywani lekarze zwlekaja, by sie zaszczepic, ale beda „zmuszeni” do tego.
  „Czlowiek probuje zwlelac z tym, co sie wstrzykuje do organizmu, kiedy nie jest to koniecznoscia. Szczepionke wyprodukowano bardzo szybko” – mowi jedna z lekarek z prywatnej kliniki petersburgskiej. Inni jeszcze czekaja na inna szczepionka EpiVacCorona, ktora ma byc lepsza. Jeszcze inni, ktorzy zdecydowali sie na Sputnika motywuja swoja opieszalosc przygotowaniami po ewentualnych ubocznych efektach ( pozostanie w domu)
  Rosjanie sa znani ze swego przygotowania do ewentualnych katastrof. Lubia porownywac lekarstwa, szczepionki. Inni w ogole nie chca sie szczepic, bowiem juz nie dowierzaja nikomu. Sa wdzieczni, ze inni ida do punktow szczepien i oczekuja. Pytaja jak
  zaszczepieni czuja sie po pierwszej dozie i nie sa pewni,co bedzie po drugim zaszczepieniu.

 378. Bar Norte

  Bohaterska szczepionka rosyjska moze byc produkowana w Unii Europejskiej,
  jesli Moskwa dostarczy dowody skutecznosci jej dzialania.
  https://wyborcza.pl/7,75399,26786195,kto-stoi-za-tajemnicza-rosyjska-szczeoionka.html#S.main_topic_2-K.C-B.1-L.1.maly

 379. „Trudno mi zrozumieć po co im jeszcze tutaj dawać pole do popisu, chyba, że redaktor ma ochotę sam nimi się zajmować” ?

  Redaktor najwyraźniej zgraję przegranych życiowo ubeków darzy ogromną estymą. I dobrze, niechże ich wodogłowie zostanie uwiecznione, jako materiał historyczny. Podobnie jak i trwała niczym skała „legacy” pana redaktora…

  Najważniejsze jednakże jest to, że smsy blogowych żuli generują dochód. A piniąc – to piniąc (tako rzecze pogromca owiec Tadek).

 380. duende 🙄

  Blackley niesamowicie niezgrabnie ujął to w następnym komentarzu, co zasygnalizował w pierwszym.

  Ja natomiast jestem głęboko przekonany, że nie powinno się wychodzić z dobrym sercem do nikogo (poza niewielkimi wyjątkami), tak długo jak sam oczekujący na pomoc nie wystąpi o nią sam.

 381. „Anna Popova, head of the consumer health watchdog, told the Komsomolskaya Pravda radio station on Tuesday that people should stop drinking alcohol at least two weeks before getting the first of two injections. They should continue to abstain for a further 42 days, she advised.”

  Oto wielka tajemnica niewiary w Sputnika V. Naród rosyjski jest podejrzliwy, toteż masowo boją się tam szczepić zwykli ludzie, boją się też gienierały. Ponoć nawet sam kurdupel, też ma lekkiego stracha – bo przecie 80 dni abstynencji może spowodować implozję tego pięknego kraju.

  https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-russia-vaccine-alcoho/dont-mix-sputnik-vaccine-with-alcohol-says-russian-official-some-recoil-idUSKBN28J239

  Kto jak kto – ale Komsomolskaja Prawda, prawdę wam powie.

 382. Drogi przyjacielu bezdomny.

  Do końca nie wiem, co chciałeś wyartykułować. Czytam wyłącznie 5 autorów na ep – z przywiązania oraz z potrzeby kontaktu z dobrym, współczesnym językiem polskim.

  Różne smsy np. twoje lub wielbiciela owiec owszem widzę, ale jest to wyłącznie rodzaj poznania, analogiczny do czujnego wpatrywania się w chodnik, spacerując po pięknym bulwarze, np. nad Sekwaną. Na dokładną analizę życia oraz wzroku nie starcza. Serdeczności.

 383. duende, nie zamykaj mi pyska stawiając za bezdomnym kropke

  A poza tym, nie wiem dlaczego z tak wielkim uporem próbujesz tutaj zaistnieć wysyłając w kosmos energią głupiego Jasia
  🙄

 384. folwarkPn

  „Bohaterska szczepionka rosyjska moze byc produkowana w Unii Europejskiej, jesli Moskwa dostarczy dowody skutecznosci jej dzialania.”

  Ale w której wersji, bo ta klasyczna kolekcja szczepienna z kolcem sezonu zomowo-wiosennego, którą prezentuje Moskwa wychodzi już z mody.
  Unia wypatruje nowych kolekcji na sezon jesienno-zimowy z kolcem brazylijsko-burskim – jak na razie.
  Nie wiadomo czy moskiewscy projektanci Sputnika 5 nadązą za nowymi trendami szczepionkowymi.

 385. folwarkPn
  14 lutego o godz. 12:41
  Czy pisanie nieprawdy cię bawi?
  Warszawa nie została zniszczona w 1939r
  Obrona przeciwlotnicza stolicy składała się z (dane ze strony
  · 72 dział kalibru 75 mm
  · 24 dział kalibru 40 mm
  · 7 kompanii przeciwlotniczych karabinów maszynowych
  · kompanii balonów zaporowych
  · kompanii reflektorów
  W jej skład wchodziły ponadto 54 myśliwce Brygady Pościgowej.
  Jakoś to nie pasuje do twego wpisu o dzidach.
  We wrześniu 1939 r. na Warszawę spadły tysiące ton niemieckich bomb i pocisków, zabijając prawie 26 tys. cywili i niszcząc ok. 12 proc. zabudowy.
  Zdaniem wielu historyków Warszawa w 1939 spełniała kryteria miasta otwartego, dlatego jego bombardowanie było zbrodnią wojenną i działaniem niezgodnym z konwencją haską. Bombardowano szpitale i dzielnice pozbawione obrony.
  Jednak to nie wtedy Warszawa została dokumentnie zniszczona. Zrobili to Niemcy w czasie i po powstaniu warszawskim.
  W czasie powstania zniszczeniu uległo wówczas 25% zabudowy lewobrzeżnej , pozostałe zniszczenia to planowa akcja likwidacji miasta.
  Wojna przyniosła zniszczenie 84% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.

 386. folwarkPn
  14 lutego o godz. 12:47

  To bardzo pocieszajace, ze mimo stanu oblezenia , mieszkancy St Petersburga zyja obecnie lepiej, niz mieszkancy Leningradu podczas poprzedniej wojny.
  Muszę przyznać że to żadna rewelacja , w czasie wojny ludziom raczej kiepsko się żyło

 387. Bar Norte dziś o godz. 17:47

  Nie wiadomo czy moskiewscy projektanci Sputnika 5 nadązą za nowymi trendami szczepionkowymi
  ——————————————
  Dziś dzięki demokratycznej dyktaturze nie wiadomo co będzie jutro.
  Wczoraj było: Herdenimmunität

  Dziś jest ważne: gesellschaftliches verhalten

  Morgen wieder was anderes

 388. PM Suga says Japan’s first COVID-19 vaccinations to start next week
  https://www.japantimes.co.jp/news/2021/02/10/national/japan-coronavirus-vaccinations-start/

 389. bezdomny

  Jak piszą w mediach społecznościowych:

  „jeszcze tylko trzecia fala, wakacje, czwarta fala i już święta!”

  Optymatyk zachwycony, że bracia Czesi za pomocą zbuntowanego przeciwko premierowi Babisiowi parlamentu nie przedłuzyli stanu wyjątkowego i co za tym idzie megalockdownu.
  Tymczasem jak piszą stan wyjątkowy przedłużony dziś został na wniosek wszystkich czeskich prowincji. I trudno się dziwić, bo z niektórych już chorych wywoża helikopterami – z powodu braku miejsc w szpitalach, nawet na korytarzach.

 390. @Bar Norte 🙄

  Tymczasem jak piszą stan wyjątkowy przedłużony dziś został na wniosek wszystkich czeskich prowincji
  —————————-
  No widzisz, na tym polega właśnie współodpowiedzialność w obecnym czasie 🙄

 391. niedzielny humor

  „Евреи в Кремле” – Максим Галкин ЛУЧШЕЕ! Галкин САМОЕ СМЕШНОЕ
  https://www.youtube.com/watch?v=zKG4K3V9ioM

 392. Brawo ozzy,

  cudowny humor 🙂

  ale niestety tylko dla pewnej grupy która za wszelką cenę chce się przebić na międzynarodową scenę

  Moje 😛

 393. ozzy
  Te kawaly, juz slyszalem, ale pieknie opowiedziane. A to dla ciebie
  https://youtu.be/L7hAgKz0uys
  Akcent wspanialy, jak sprzedawca futer w filmie z Toporem.

 394. bezdomny

  „na tym polega właśnie współodpowiedzialność w obecnym czasie”

  No tak, w sumie wszystkim się pod dupami pali i stad ta zdumiewająca współodpowiedzialność.

 395. Bar Norte
  To bardzo smutne, ale zaufanie traci na znaczeniu w demokracji.
  Gdzieś w pandemicznej drodze następują wypaczenia 🙄 niektórzy uważają to za normalność, uważają ze tworzą właściwą politykę, a inni nie są wysłuchiwani. Nauka idzie w las 🙄

  To nie są, co nas czeka, ciekawe czasy 🙁

  Znasz bajkę o czasie?
  ?
  Czas iść spać, jutro też jest dzień 🙂

 396. @ahasverus

  ten Popeck (Judka) i jego akcent wspanialy; chyba wystepowal u Polanskiego w „Pianiscie”?

 397. Kolega blogowy ozzy w dzisiejszym komentarzu z 14:02 zachęcał innego kolegę blogowego do pójścia na kurs polskiego.

  Komentarz jest krótki, ale kliku wyrazom w tym komentarzu brak(?) znaków diakrytycznych swoistych dla pisowni polskiego języka.

  W takim tym środowisku w jakim tu się spotykamy, jest sytuacja odmienna od typowej w szkołach powszechnych w Polsce.

  Niebawem wyraz bóg w zaleceniu Niech cię bóg prowadzi! pisany małą litera może być traktowany jako atak na uczucia suwerena.

  Tu jest troche tak, jak w pierwszych wierszach piosenki Andrzeja Sikorowskiego, którą niedawno wskazałem adresem internetowym:
  Polska to dla mnie język …

  Tymczasem większość Polaków używa komputerów z wiodącym na rynku systemem operacyjnym mającym zastrzeżoną nazwę firmową Windows.

  Potoczna polszczyzna pieszczotliwie wyraża to jako okienka, a w odmiennych sytuacjach o Microsoft i jego szefie pisze i mówi, że są to olbrzymy chcące zawładnąć Ziemią, a ludzkością szczególnie.

  Takie zawłaszczanie na małą skalę tu.
  Koleżankom i kolegom nie chce się załadować polskiego pakietu językowego, bo polszczyzny lepszej lub gorszej używają na blogu.

  I wciąż można tu spotkać z groźną zapowiedzią Ja cię nauczę! – ubrane w zakłamaną przyzwoitość towarzyską.

  Moim zdaniem windowsowy pakiet językowy polski rozpoznaje czy piszemy po polsku.
  Osoba na co dzień pisząca po francusku ma zwykle zainstalowane przez fabrykę dwa pakiety: angielski ( niejawnie dla Pana Codziennego ) i pakiet językowy.

  Tak, czy owak, trzeba postawić leżące pytanie: Czy Adam Małysz, który co rusz coś trzymie jest Polakiem i czy jest patriota,

  Nazywać gadanenarracją to wasza zabawa edukacyjna.

  A ls42 wyraźnie sugerował, że to nie jest Uniwersytet Trzeciego wieku.
  A dziadersy zarówno jego i innych gości bloga chcą uczyć na starość, bo nie poświęcą nawet grosza, aby zawieść niedouczonych innych dziadersów na kurs języka.

  Moim zdaniem to ściema, a nie jasność umysłu.

  Nie dziwota, że swoją politykę suweren ocenia składniowo:
  Podmiot nie zgadza się z orzeczeniami.

  Na Podhalu kulturowy wypas owiec jest rządzony przez ród Szkutników.
  Tyrol Polski nie kuma. Tyrolka tysz.

 398. maciek.g
  14 lutego o godz. 17:51

  Sam Pan pisze :
  ,, Pod gruzami Warszawy legło, zmiażdżonych i zasypanych w 1939 roku przez niemiecką artylerię i bomby lotnicze, czterdzieści tysięcy. ”
  A bylo to skutkiem nie poddania miasta wojskom zwyciezcy ,
  jak zrobily to wladze Francji w wypadku Paryza.
  To, ze nie zgadza sie Pan ze stanowiskiem konserwatystow tradycji wilenskiej,
  jak Ziemkiewicz czy Braun , nie znaczy ,ze ma Pan racje.
  Coz to jest 54 samoloty wobec 2000 tysiecy niemieckich ?
  Angielscy alianci poniesli w ten sam sposob najwieksza kleske II Wojny
  – w Singapurze do niewoli poddalo sie 100 tysiecy zolnierzy ( tyle co w Warszawie )
  a najnowoczesniejszy okret brytyjski, Prince of Wales, wyslany bez oslony lotniczej,
  zostal w godzine zatopiony.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Singapore

  Sanacja to zaplute karly reakcji.
  Nie broni sie miasta otwartego !

 399. maciek.g
  Mialo byc 2 tysiace samolotow niemieckich.

 400. Bar Norte
  14 lutego o godz. 17:47

  ,,Nie wiadomo czy moskiewscy projektanci Sputnika 5 nadązą za nowymi trendami szczepionkowymi.”
  Skoro korona mutuje w roznych czesciach swiata , to wladcy pewnie kaza co pare miesiecy siedziec w areszcie domowym, dopoki prywaciarze nie rzuca na rynek setek milionow nowego modelu szczepienia.
  Na szczescie oprocz buntu spoleczenstwa mamy tez badania nad starymi lekami w nowych zastosowaniach.
  ,, wyborcza” oglosila 3 dni temu, ze lek na reumayzm leczy kowida.

  https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,26784046,lek-na-zapalenie-stawow-zmniejsza-ryzyko-smierci-przy-ciezkim.html#S.main_topic_2-K.C-B.1-L.1.duzy

 401. folwarkPn

  „,, wyborcza” oglosila 3 dni temu, ze lek na reumayzm leczy kowida.”

  No właśnie, trzy dni temu. Jak zauważyłem średnio co trzy dni piszą o jakimś nowym leku. No i niewiele z tego wynika. Oczywiście poza tym, że lek zalegający dotychczas w hurtowniach farmaceutycznych znika – ku radości producentów.

  Stan na dziś ma pan poniżej, z takim oto fragmentem:

  „Leczenie COVID-19 – zwłaszcza w jego wczesnych, łagodnych stadiach – jest na razie mrzonką. Tak może pozostać jeszcze przez jakiś czas. Nadal nie mamy dobrych metod leczenia chorób wywoływanych przez wiele innych wirusów, w tym polio, odrę, świnkę i różyczkę.”

  https://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/mutacje-koronawirusa-moga-byc-bardziej-zarazliwe-i-odporne-na-szczepienia-jak-zmienia/9y87k9q

 402. Bar Norte
  14 lutego o godz. 23:56

  Tama ma pierwsze pekniecie.
  26 stycznia Slowacja zatwierdzila tymczasowo na 6 miesiecy
  amerykanskie leczenia kowida japonskim lekiem przeciwpasozytniczym.
  Lek ma dzialac prewencyjnie,
  w pierwszej i drugiej fazie choroby
  a takze lagodzic komplikacje powiklan pochorobowych.
  Glownym problemem tego leku wydaje sie cena – kosztuje 3 dolary,
  podczas gdy za Remdesivir mozna uzyskac 3 tysiece dolarow.

 403. Bar Norte

  Nawet businessinsider w wersji oryginalnej przynosi optymistyczne wiadomosci.
  Wspomniane lekarstwo w formie zastrzykow jest badane co do skutecznosci w leczeniu kowida.
  https://markets.businessinsider.com/news/stocks/covid-19-medincell-presents-positive-first-results-from-the-clinical-trial-aiming-at-validating-the-safety-of-continuous-administration-of-ivermectin-1029904172

 404. duende ;

  Znowu pojawiła się Kobitka duende ; coś napisała ale nikt nie wie
  o co jej chodzi . Pisz jak tam jest w tej twojej Hameryce , J Biden mówi
  że w Ameryce brakuje żywności 36 milionów Amerykanów głoduje w tym
  12 milionów to dzieci a skoro tak mówi to z pewnością wie co mówi .

  https://life.ru/p/1366704

  Tu masz linka , tym razem w cyrylicy – mam nadzieję że sobie poradzisz .

 405. Bratanki od szabelki i szklanki szczepią się ruską szczepionką nie pytając
  Polaków czy to tak wypada – no jak to tak .

  https://profile.ru/news/abroad/v-vengrii-nachalas-vakcinaciya-sputnikom-v-665239/

 406. No i jak tu Rosja ma się demokratyzować i europeizować skoro
  ciągle jest popychana w objęcia Chin .

  https://gilbertdoctorow.com/2021/02/12/1647/

 407. PA2155

  Polecam na Netflix serial „Shtisel”
  Jest znakomity.

  Poprzednio wspominałam o „Unorthodox” mam nadzieję, że miałes okazję zobaczyć. Aktorka z tej produkcji także występuje w „Shtisel”

  W przeciwieństwie do obecnej tendencji udziwniania, seksu w różnych postaciach, te dwa dramaty są zdecydowanie łykiem świeżego powietrza.

  Z ręką na sercu polecam 🙂

 408. Jankesi z ręką na sercu mordują z pomocą pilota swoich wrogów nazywając pieszczotliwie psami… Tak sobie myślę prywatnie jaki to rodzaj seksu zabić „psa”… w ramach uber alles… Mieszkać z jankesami, to obciach…

 409. Bar Norte
  14 lutego o godz. 23:56
  Gdyby wierzyć mediom to sytuacja jest beznadziejna. Nowe mutacje wirusa 3-4 bardziej groźne od tego z 2019r. Szczepionki działające, uodparniające, łagodzące bądź też nie. Ponownie „wyciągnięto” ebolę. Ostatnio podano , że Covid19 był już w Paryżu w listopadzie 2019 (Wuhan nieaktualny?).
  Ostatnio czytałem nagłówek czy podwójna (!) maska jest bardziej skuteczna…
  Wiele doniesień można porównać z tymi dotyczącymi sportu. Zachwyty, euforia , „historyczne” zwycięstwa i potem „niestety”, pech, zabrakło punktu, sekundy..
  Rzeczowych relacji, ocen – ze świecą w ręku..

 410. Katolik Biden szykuje wyprawę krzyżową na Rosję… Tak sobie myślę prywatnie… Gott mit uns..! wiecznie żywe…

 411. ozzy
  Popeck gral rzeczywiscie w „Pianista” Polanskiego, lecz duzo wczesniej dal sie poznac w „Les aventures de Rabbi Jacob”. Doskonala komedia G Oury. Z Louis de Funès w roli glownej.

 412. zezem – – >8:12

  …Ostatnio czytałem nagłówek czy podwójna (!) maska jest bardziej skuteczna…
  ——————————–
  Nie, skuteczne są tylko maski FFP2, te co mają taki wbudowany metalowy wspornik. To są to chipy komputerowe do określenia naszej lokalizacji 🙄

  Mierzą również wydychane powietrze i co kilka minut automatycznie przesyłają dane dotyczące poziomu alkoholu i nikotyny nie tylko do naszej firmy ubezpieczeniowej

 413. Symetryczny 20:56
  Idealizujesz postać byłego prezydenta, poniżej szczegóły:
  https://www.yahoo.com/news/trump-wanted-assassinate-syrian-president-195710666.html

 414. ludzkość na Ziemi ośmiesza się w oczach wszechświata.
  Jeśli pretekstem do rozpoczęcia I Wojny Światowej były strzały w Sarajewie, z kolei II WŚ wybuchła z powodu ataku 7 (słownie: siedmiu) najprawdziwszych bandytów-patriotów na radiostację gliwicką, to wszystko wskazuje na to że trzecia i ostatnia wojna zostanie wszczęta z powodu gaci Nawalnego. Niestety nie pozostanie przy życiu ani jeden historyk który autorytatywnie potwierdzi stopień zużycia i zabrudzenia dowodu rzeczowego.

 415. Z wyrazami sympatii, dla stypendystki portalu Russia Today:

  Kto ma dzisiaj wielką chrapkę
  storpedować Pannę Żabkę?

 416. od czasu do czasu przesyłam @orce ciekawe (moim zdaniem) opinie potomków rdzennych mieszkańców kontynentu północnej Ameryki. Przypuszczam że czyta, chociaż nie komentuje. Dziś kolejny artkuł:
  „Jako pedagog na Haskell Indian Nations University – jedynym czteroletnim uniwersytecie dla uznanych przez władze federalne plemion rdzennych – przeprowadziłem wiele prezentacji na temat błędnych przekonań na temat rdzennych Amerykanów i strasznych stereotypów, które są wzmacniane przez maskotki sportowe, takie jak wodzowie. I za każdym razem traumatyczne jest przechodzenie przez masakry, rasizm i ludobójstwo dokonywane na rdzennej ludności tego kraju. To też robi się wyczerpujące.”
  https://www.vox.com/first-person/2020/2/1/21115858/super-bowl-chiefs-kansas-city

 417. Compulsory background checks:

  Mimo intensywnych staran, chętnych do przerysowania, Panny nie znaleziono.
  Zgłosił się jeden kandydat chętny do narysowania, ale komisja oceniła, że ma za krotki talent.

  Pozostaliśmy wiec przy storpedowaniu

 418. Tatar Krimski, Ruski Kałmuk,

  na dżappce , był zaniemuk.

 419. Siedź w Bagiennikach żabko miła
  lepra ci skórę mocno zniszczyła.
  Skośne oczęta się uśmiechały
  skrzek na gorąco co rano zjadały
  i paluszki do gardła włożyła

 420. co ja robię, zapytuje blogowicz – ….ja, ja, … przez ciebie nie śpię po nocach …
  Wystarczy zmienić zaimki osobowe
  https://www.youtube.com/watch?v=-dsoNIrCV1M

 421. Uwertura do opery „Straszny Dwór” – oryginał i wszystkie kopie spalone,
  ostał mi się ino strzęp;

  Bałwochwalec gra na strunie
  żabka do muzyki sunie.

 422. folwarkPn
  14 lutego o godz. 23:14
  No teraz trochę lepiej , ale tak d twojego rozumowania to najlepiej jakby Polska oddała się od razu w pierwszych dniach wojny gdy było widać że Francuzi coś nie wywiązuję się zobowiązań. Tylko jak tak samo wymyśliła by wielka Brytania itd to Niemcy zapanowały by nad Europą i Azja realizując obłędne myślenie Hitlera by raza panów rządziła światem.
  Wg myślenia Hitlera wszelkich zagrażających , a więc inteligencje trzeba było fizycznie zniszczyć a z reszty zrobić niewolników .
  Trudno oceniać skutki wojny w Polsce i jej wpływ na ostateczna klęskę Niemiec. Wojna ta sporo kosztowala Niemcy
  Łącznie w ponad 1500 starciach z Wojskiem Polskim zginęło 16 343 żołnierzy Wehrmachtu, 27 280 zostało rannych. To jednak nie wszystko. Niemcy ponieśli również duże straty w sprzęcie.„674 czołgi, 319 samochodów pancernych, ponad 5 tys. samochodów i 564 samoloty”. Inne źródła podają, że Niemcy stracili 258 samolotów zniszczonych oraz 263 uszkodzonych, w takim stopniu, że wymagały one naprawy fabrycznej Zużycie amunicji było tak ogromne, że przewidziane przez Hitlera jeszcze na jesień 1939 r. uderzenie na Francję, Belgię i Holandię, musiało zostać przesunięte na wiosnę następnego roku. Opór stawiany przez Polskę umożliwił więc państwom zachodnim lepsze przygotowanie się do obrony.

 423. Tryzub nie pisze o zdrowiu Putina i nie wzdycha do dymania kaczora… Tak sobie myślę prywatnie… w gaciach wydmuszki… dymanie limitowane…

 424. Maćku.g

  Czy naprawdę nie widzisz ze SSman to pracownik Putinowskiej ambasady?

  ***** ***

 425. Tryzubie… Nawalny ma ukraińskie korzenie… może warto przedstawić jego poglądy… co o Krymie sądzi i wielkiej Rosji… Tak sobie myślę prywatnie… Ukrainiec na Kremlu… marzenie tryzubów… a może nie… bo Rus…

 426. Dlaczego Hitler tak obsesyjnie niszczył Warszawę skoro juz ją zdobył? Logiki z punktu wojskowego nie ma w tym żadnej , wręcz jest to jej zaprzeczenie , bowiem materiały używane do burzenia domów i ludzie to wykonujący byli bardzo potrzebni na froncie.
  Jest tylko jedno wytłumaczenie – wściekłość . Miał być blitzkrieg i Poprawa morale Niemców że wódz odnosi zwycięstwa , a wyszła kompromitacja. 3 miesiące trwała walka z powstańcami , a przecież to nie regularna armia , a taka trochę zbieranina.
  To spowodowało tę obsesyjna zemstę by kamień na kamieniu po tym mieście nie pozostał.
  Jak to świetnie koresponduje z naszym Kaczyńskim. On też się mści za swe polityczne niepowodzenia. Najpierw obsesyjnie walczył (i walczy ) z Tuskiem. Potem z Giertychem i Lepperem (tak się zapamietał że aż władzę stracił na 8 lat. Teraz wrogiem jest Gowin , bo jego teraz pewnie ocenia jako główną przyczynę swych niepowodzeń i dołowania w sondażach. Gowin już pewnie to wie i stąd praktycznie nie ma wyjścia – musi grać z opozycją i liczyć na odsuniecie od władzy JK. To jest akurat dobra wiadomość dal opozycji

 427. Tak na zdrowy rozum

  Hihihi

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS
  ***** Putina

 428. maciek.g
  15 lutego o godz. 11:36

  Jestesmy miedzy Niemcami a Rosja i trzeba wyciagac wnioski z bledow przeszlosci.
  Prosze przejrzec pare dyskusji warszawskiego publicysty Piotra Zychowicza
  na Youtube , szczegolnie o ksiazce ,, Pakt Ribetropp- Beck”.
  Mielismy kilka mozliwosci , jako panstwo , chocby atak na Stalina u boku Hitlera ,
  wtedy polska kawaleria bardzo by sie przydala.

  Jako spoleczenstwo, gdy wladcy nas zdradzili ,
  powinnismy zaakceptowac czasowo okupanta.
  Oddalismy 200 tysiecy cywilow Stalinowi na Kresach,
  dziesiatki tysiecy zolnierzy w ramach akcji burza,
  200 tysiecy cywilow w powstaniu warszawskim.
  Moze trzeba bylo zrobic to co Czesi, Wegrzy, Bulgarzy, Rumuni
  a nawet Anglicy na wyspach Jersey i Guernsey.
  https://www.historyhit.com/the-unique-wartime-experience-of-the-channel-islands-during-world-war-two/

 429. zezem
  15 lutego o godz. 8:12
  Świetnie to podsumowałeś jak nasi durni dziennikarze szukając sensacji budują panikę.
  Prawada jest jak za zwyczaj diametralnie inna. To że wirusy szybko mutują wielu ludzi już wie . Mniej wie o fakcie że większość mutacji praktycznie likwiduje zagrożenie zarażenia i tylko nieliczne są groźne i nigdy nie wiadomo jak to się potoczy. Hiszpanka wyją6tkowo zjadliwy wirus sam siebie mutacjami unieszkodliwi i zniknął. Obecnie o wirusach wiemy już znacznie więcej , a ze względu na nakłady finansowe ten koronowirus jest chyba najlepiej przebadanym wirusem. Jak wiemy szczepionki chronią nawet przed większością mutacji , a firmy twierdzą że sa w stanie z dnia na dzień wyprodukowac szczepionkę skuteczna na mutację. Dziennikarze siejąc panikę nie uprzytamniają ludziom że od chwili pojawienia się zjadliwej mutacji do jej lawinowych skutków choroby opływa parę miesięcy. Czyli sytuacja jest wręcz optymistyczna.
  Produkcja szczepionek i przedmiotów ja wytwarzających będzie gwałtownie rosła i w związku z tym liczba chronionych też. Szansa więc opanowania epidemi jest daleko większa niż na to że będzie ona trwac i sie nasilać.

 430. Jak dowiedzieć się czegoś od kobiety nie pytając ? Wystarczy powiedzieć , ze cię to nie interesuje .
  No jak to ?! Ona to wie a ty nie chcesz tego co ona wie , wiedzieć .. ?
  Przecież ona to wie nie po to , aby nikt inny tego nie wiedział ..
  Skłaniam się ku słomce .. aby ja wyciągnąć z buta i użyć zgodnie z Przeznaczeniem
  https://www.youtube.com/watch?v=40gUx-aOhV8

 431. SŁOWIANIN STANISŁAW
  15 lutego o godz. 8:25
  ,, Katolik Biden szykuje wyprawę krzyżową na Rosję… ”

  Krucjata musi byc opozniona.
  Prywaciarze Zachodu nie nadazaja z produkcja szczepien.
  Trzeba bedzie chyba blagac Rosje o pomoc,
  jak w czasie wojny.

 432. Szansa więc opanowania epidemi jest daleko większa niż na to że będzie ona trwac i sie nasilać.

  Szanse , jak drożdże się „bombelkują”
  świat cały wkrótce zmasakrują.

 433. olwarkPn
  15 lutego o godz. 12:13
  Powtarzasz brednie. Zarówno wspomaganie Hitlera jak i Stalina skończyło by się dla Polski katastrofą (i przy okazji ta katastrofa mogla by dotknąć całej Europy i Azji , a nawet świata)
  Zarówno Hitler jak i Stalin chciał panować nad światem. Ogólne plany Hitlera już ci podałem. Stalin myślał inaczej i wszyscy jego poddani mieli się jego bać , albo go podziwiać. Stalin tez niszczył wszystkich których uważał za zagrożenie , a więc tak jak Hitler mordował przede wszystkim inteligencje. U Stalina nikt nie miał prawa czuć się bezpieczny i nawet najbliższy współpracownik powinien się go bać.
  Polaka nie popełniła błędu, błędy popełnili sojusznicy błędnie kombinując politycznie.

 434. minister. – Nie chciałbym, żebyśmy za miesiąc, w marcu mówili, że na Krupówkach zaczęła się trzecia fala pandemii
  Czyli jak zwykle głąb do kwadratu, minister który nie rozumie skąd biorą się tzw fale. W Polsce jak widać na razie jest jedna fala , wystarczy spojrzeć na wykres. Fale biorą się z mutacji. Obecnie po przechorowaniu ludzie na tę która to wywiała praktycznie bezpieczni w Polsce to już ponad połowa Polaków. Dlatego tendencja jest spadkowa (fala opada)

 435. bezdomny
  15 lutego o godz. 9:59
  Mam dać odpowiedź to tak pół żartem pół serio…
  W necie widziałem filmowaną z biodra istotę , która po zakupie art. żywnościowych odkażała i to co w koszu i siebie w foliowym mantlu + gogle.. Może i tzw gig , ale b.bliski rzeczywistości.
  Tego wirologa znasz, bo to A i O w mediach. Jakiś czas temu jeszcze na YT ( może wstydliwie już usunięte, w końcu to ..wolne medium ;–) )opowiadał , że maski …nic nie dają…
  Jak naukowcy tej klasy gaworzą, to co oczekiwać od prostych ludzi…

 436. zezem – – > 13:25

  Jedyna nadzieja w szczepionce 🙄

  Jeżeli rzeczywiście zmienia DNA, to jest to ogromna szansa dla całej masy ludziny by stanęli w końcu w pionie 🙂

 437. zezem

  „Gdyby wierzyć mediom to sytuacja jest beznadziejna.”

  Nie mogę się z tym zgodzić.
  Media w warunkach wolnorynkowych muszą zaspokajać rozmaite potrzeby odbiorców – w tym zapotrzebowanie pewnych ich grup na pesymizm lub optymizm. W tym sensie określenie „wiara”, którego użyłeś jest właściwe dla tych grup. Np odbiorca złakniony optymizmu łyka bez zastanowienia wszelkie krzepiące informacje. Podobnie jak odbiorca pesymistyczny kupuje bezrefleksyjnie to co ponure.
  By nie wpadać w te pułapki wystarczy weryfikować informacje chocby poprzez krytyczną analizę tekstów.

  I tak niektóre „nowe mutacje wirusa”, o których wspomniałeś, na pewno są bardziej „groźne od tego z 2019 r” – z tym, że o ile jeszcze precyzyjnie nie wiadomo w sensie zakaźności i przebiegu choroby. Szczepionki niewątpliwie „łagodzą” przebieg zakażenia. „Covid 19” jesienią 2019 był już w Europie. Dowodzi tego analiza ścieków i dokumentacji medycznej chorych z tamtego okresu. Oczywiście był też w Chinach a w Wuhan po prostu po raz pierwszy pokazał na co go stać. Podwójna maska chirurgiczna jako ochrona to jest patent niemiecki. Moim zdaniem nie chodzi tu o zwiększenie realnej ochrony przed zakażeniem, bo przestrzeganie dotychczasowych zasad z powodzeniem na to pozwala, tylko psychologiczne zniechęcenie do kontaktów – podobnie jak w Chinach z patentem na wymaz z odbytu do wymaganych testów.

  Dobrym przykładem krytycznego odczytania informacji jest interpretacja dzisiejszej depeszy Reutera nt demonstracyjnego łamania wszelkich obostrzeń epidemicznych w Zakopanem w ostatnich dniach. Owa depesza jest niczym innym jak psychologicznym przygotowaniem opinii publicznej w UE do ewentualnego zablokowania w najbliższym czasie ruchu ludności z i do RP na obszarze Schengen – i nie tylko. No bo tylko taki wniosek moze wyciągnąć odbiorca europejski z takiej wiadomosci.

 438. SŁOWIANIN STANISŁAW
  15 lutego o godz. 8:25
  Katolik Biden szykuje wyprawę krzyżową na Rosję… Tak sobie myślę prywatnie… Gott mit uns..! wiecznie żywe…
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Stanisławie ; już nie jeden na Rosję się wyprawiał i pozostał
  w rosyjskiej ziemi na zawsze .

  https://www.youtube.com/watch?v=KfdxQEwhO40

 439. maciek.g
  15 lutego o godz. 12:30

  Przeczytaj ,, Pakt Ribentropp- Beck”.

 440. Bar Norte
  15 lutego o godz. 14:03

  Wyglada na to, ze wladcy staraja sie wszedzie wprowadzic stan wojenny.

  https://wyborcza.pl/7,75399,26791536,znowu-zgrzyty-na-linii-berlin-wieden-w-tyrolu-pojawila-sie.html#S.-K.C-B.3-L.1.maly

 441. Bar Norte

  Wielce zdolna Adriana Rozwadowska pisze dzisiaj ,
  ze w Polsce dominuja miniaturowe przedsiebiostwa ( do 9 osob ).
  Jest ich 4 miliony na 6 milionow prowadzacych obecnie dzialalnosc.
  https://wyborcza.pl/7,155287,26784156,place-minimalna-w-malych-firmach-nalezy-zniesc-uwaza-czesc.html

 442. Krytycy Rosji chowają się za nickami… nie ujawniają z jakiego swojego syfu nadają… Tak sobie myślę prywatnie… jaka to wygoda z własnego szamba pluć do sąsiada… szambowóz kosztuje…

 443. @Blackley
  15 lutego o godz. 14:05
  Widzisz, jak to historia niczego nie uczy? No niczego. Gdzie oni się tam chcą pchać, mało miejsca na własnych cmentarzach? A Putin w ubiegłym roku zapowiedział wyraźnie, że w razie co, zaatakowane będą w pierwszej kolejności centra dowodzenia takimi akcjami. I po co im to?
  Biden bajdurzy coś na starość.

 444. *1705*
  15 lutego o godz. 13:26
  Inne spojrzenie niż ma gazeta wyborcza
  https://myslpolska.info/2021/02/14/borrell-i-lawrow-w-moskwie/

  Mój komentarz
  Obiektywna Zofia Bąbczyńska jak bumerang wraca na EP prze linkowanie do jej wiernopoddańczych peanów na rzecz solidnego, wspaniałego i zawsze doskonale przygotowanego dyplomaty Ławowa miażdżącego pytaniami i odpowiedziami unijnych matołków i ośmieszającego UE, jej fałsz, obłudę i policyjna przemoc wobec demonstrantów wszelkiego rodzaju.
  Tyma razem pani Zofia produkuje się w mateczniku prawicy – na witrynie Myśl Polska.
  TJ

 445. folwarkPn

  „wladcy staraja sie wszedzie wprowadzic stan wojenny”

  Nie wszędzie tylko w Tyrolu i trzech czeskich powiatach – Chebie, Sokolovie i Trutnovie. Ten ostatni wart uwagi bo graniczy z RP.

  https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-czech-idUSL8N2KH32T

 446. folwarkPn
  15 lutego o godz. 15:23
  Nawiedzeni obecnie niby politycy wypisują koszmarne idiotyzmu. Nawet gdyby Polska weszła do aliansu z Niemcami i Niemcom udało by się dzieli temu pokonać Stalina to jak sądzisz Hitler pozwolił by na istnienie wolnej Polski odgradzającej go od przestrzeni na wschodzi (jak pisał w Mein Kamp) Pierwszym działaniem było by przejęcie władzy na d Polską i w razie oporu zbrojnego wojna i łatwe zniszczenie oporu i likwidacja wszystkich nie chcących podporządkować się władzy Hitlera.

 447. Erdogan dyscyplinuje Unię… podobnie Putin o Orbanie nie wspomnę… Tak sobie myślę prywatnie… dlaczego Kaczyńskiemu odmawia się skakania na pochyłe unijne drzewo… taka jego uroda… bez udziału Miczurina…

 448. tjot
  15 lutego o godz. 16:19

  W Myśl iPolskiej jest tylko skrót może za pani Zofi Bąbczyńskiej zgodą.
  Całość jest na jej blogu.
  https://vk.com/@sophico43-borrell-i-awrow-w-moskwie-z-nawalnym-w-tle

 449. @Bar Norte 15 lutego o godz. 14:03

  A tu jeszcze z Indonezji informują, czego ta ciżba się przy okazji nawdycha.
  Nie wiem tylko, skąd wzięli to zdjęcie. Foka ci to czy może biały miś?

  Warsaw. With days to go before the Polish ski season kicks off in earnest, Poland’s most popular mountain resort, Zakopane, is choking in smog denser than in India’s capital New Delhi, one of the world’s most polluted cities, Polish activists said.
  The European Commission said last month it was taking Poland to court over its slowness to address the issue of poor air quality caused by extensive coal-burning in homes which makes Poland’s air the most polluted in Europe and poses a major risk to public health.
  Around 400,000 people per year die prematurely across the European Union because of pollution, the commission says.

  https://jakartaglobe.id/news/activists-warn-smog-polands-top-winter-resort-denser-delhi/

 450. @tejot 15 lutego o godz. 16:19

  Ja nie wiem, skąd u ludzi ten podziw dla systemowego zamordyzmu.

  Knajacka retoryka Rosji i Chin (“bo w juesach biją murzynów”) jest obecnie bardzo podobna. Jednak Chiny realnie rosną w siłę, a co do Rosji – to ona raczej jest has been. Przynajmniej tak twierdzą politolodzy w mediach. Co z tego wyniknie – kwestia otwarta.

  A ta nostalgia za carem… w Polsce jest rzeczywiście bardzo zabawna.

 451. Nowa inicjatywa partyjno-rządowa „NaPaŁę”

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/2102741,1,bezladny-nowy-polski-lad.read?src=mt

  Poprzedni plan – SOR do 2020 roku – był niezwykle ambitny w zamierzeniach, ale w praktyce okazał się pasmem porażek. Właściwie wyszły jedynie pomysły na redystrybucję pieniędzy z budżetu, jak trzynasta emerytura czy 500 plus, choć i w tym przypadku nie osiągnięto założonego celu, jakim miało być zwiększenie przyrostu demograficznego. Takiej zapaści demograficznej jak dziś Polska jeszcze nie przeżywała. Nawet macierewiczowy dodatek pt. „strzelnica w powiecie” zrealizowano w dwóch. A co z masztami z narodową flagą w kaźdej gminie? Bo z Mieszkania Plus, tj. z obiecywanych 2,5–3 mln tanich mieszkań, powstało na razie nieco ponad tysiąc.

  Z resortu Gowin wyszedł jakby oddzielny program nowej polityki przemysłowej „3 x PL” (dlaczego nie PL do sześcianu?): polski przemysł, polskie technologie i polska produkcja, „by nasze firmy na tym polu stały się odpowiednio wcześnie gotowe do konkurowania ze światowymi liderami”. Brzmi prawie jak z I planu Morawieckiego. I znów mamy typowe rozdwojenie jaźni, bo z jednej strony premier chce przyciągać nowe zagraniczne inwestycje, z drugiej zaś promowana ma być autarkia i wspieranie państwowych firm.

  To oczywiści są opowieści z Fantasyland. Bliżej realu w sensie finanowym jest tajemniczy „Projekt Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021–2027 w Polsce”, który nie tylko nie wiadomo, kto przygotował, ale nawet nie wiadomo, który resort za to odpowiadał. Chodzi o podział pieniędzy od WW – „Wyimaginowane Wspólnoty”.
  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wezwało do zgłaszania projektów inwestycji, więc chaotycznie zebrano 1200 pomysłów. Dużo za dużo. Teraz trwa wybór projektów, według nieznanych kryteriów, wszystko za zamkniętymi drzwiami. Warunkiem pozyskania tych ogromnych pieniędzy jest przedstawienie planu długofalowych reform. Proces doboru projektów musi być transparentny i przemyślany. Czekamy na publiczne konsultacje, a czasu jest coraz mniej – wyjaśnia dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

  O co w tym planowaniu vel programowaniu chodzi? Chodzi o sprawne przetransferowanie pieniędzy z unijnej kasy na te cele, które podobają się dziś politykom, a nie te, które są zgodne z potrzebami rozwojowymi kraju. Część ekspertów zwraca też uwagę na nazwę nowego planu Morawieckiego, która ma się kojarzyć z unijnym Europejskim Zielonym Ładem, czyli planem dochodzenia do neutralności klimatycznej, i znieczulić unijnych urzędników. Niestety, na luźnych skojarzeniach wszystko się kończy.

  Czy to pomoże prezesowi utrzymać władzę?

 452. Był nikim, a potem najjaśniejszą gwiazdą pop międzywojnia. A potem znów został wymazany. Łazarewicz o Dołędze-Mostowiczu

  https://wyborcza.pl/ksiazki/7,154165,26775672,wymazany-krol-zycia.html#weekend#S.W-K.C-B.3-L.1.maly

  Do raju przyszedł Nikodem Dyzma
  głupcy nie wiedzą, po co charyzma.

 453. tak twierdzą politolodzy w mediach

  Tak, szczególnie politolodzy zwani dawniej sowietologami/kremlinologami. Tacy sami znawcy przedmiotu, jak ci, którzy nie przewidzieli rozpadu ZSRR, a jeśli brali taką możliwość pod uwagę, to tylko jako skutek konfliktu zbrojnego.
  Zbig Brzeziński skompromitował się wtedy tak samo, jak jego tokujący ze „znawstwem” zachodni koledzy 🙄

 454. Na marginesie

  To jest chyba foka albo jakiś lew morski.
  Natomiast napis na kamizelce gościa, który się do niej zbliża (sysselmanne) wskazuje, że to ktoś z administracji gubernatora norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce. Gubernator tego archpelagu nazywa się bowiem sysselmann.
  Tak wiec fotka jest z Arktyki.

  Dzieki za ciekawy link i równie ciekawą zagadkę.

 455. @Bar Norte

  Na tym zdjęciu jest zastrzelony niedźwiedź polarny.
  Na kamizelce mężczyzny jest napis „SYSSELMANNEN” – to jest rzeczywiście służba państwowa zajmująca się sprawami policyjnymi i związanymi z ochroną środowiska Svalbardu czyli na Spitzbergenie.

 456. @GajowyM. 15 lutego o godz. 18:20

  No bo Rossiji umom nie razbieriosz. A już na pewno swoim umom jej nie obejmie taki zachodni neptek ja Zbig.
  Trzeba się wpatrzeć w oblicze Ławrowa i dostrzec w nim (hi hi) nie tylko ojcowską dobroć, ale prawdziwy geniusz. Jedno i drugie starannie ukryte – widoczne tylko dla wybrańców losu.

  A poważniej: oba systemy i sposoby myślenia są po prostu niekomatybilne. I nic dziwnego, że się nawzajem nie rozumieją. Po obu stronach dominują jakieś kompletnie wydumane stereotypy, które zastępują brak rzetelnych informacji.

 457. @Bar Norte, Gajowy
  Najwyraźniej w Indonezji Zakopane i Arktyka – to jeden pies. Z tą różnicą, że Arktyka jest czysta.
  Nawet u nas kiedy wieje z Arktyki to aż się chce oddychać – do zachłyśnięcia

 458. GajowyM.

  Dzieki.

 459. Po obu stronach dominują jakieś kompletnie wydumane stereotypy, które zastępują brak rzetelnych informacji.

  No właśnie. A resztę wyczytuje się w szklanej kuli lub w fusach po kawie.

 460. Notabene
  Sysselmannen zajmują się wszelką urzędniczą robotą, włącznie z usługami notarialnymi, dawaniem ślubów i przydzielaniem zasiłków na separację i rozwód, udzielaniem porad prawnych, ściganiem spraw karnych, rejestrowaniem pojazdów etc.
  Jak się ma do obsłużenia ludność liczącą niecałych 2,5 tys. osób, trzeba być gotowym do pełnienia różnych zadań 😎

 461. Zanim zapomnę – @ozzy, ten filmik grupy Lenigrad o “Kandydacie” sprawił mi ogromną przyjemność, nie tylko ze względu na “całościowe” walory komiczne. Tam jest na samym początku taka scena, gdzie grupa szkrabów nieporadnie coś wyśpiewuje. I dopiero przy drugim obejrzeniu dotarło do mnie, co oni śpiewają. Otóż jest to “Wariag”, pieśń tryumfalna o bohaterstwie carskich marynarzy. Z tym bohaterstwem to rzecz jest problematyczna, bo wielu z nich uratowały okręty brytyjskie, francuskie i włoskie. Ale legenda pozostała, a pieśń jest bardzo znana. W wykonaniu przejętych swoją rolą dzieciaków i w zestawieniu z całym jarmarkowym kontekstem – jest wielce zabawna.

  Ale jest jeszcze jeden aspect – osobisty. Akurat w mojej rodzinie pieśń “Wariag” była znana i lubiana. Ja ją umiałam śpiewać będąc w wieku tych dzieciaków. I dopiero teraz rozumiem, jaki ubaw musieli mieć ze mnie wtedy dorośli krewni. Nawet i takie marynarskie ubranko też kiedyś miałam – uszyte własnoręcznie przez mamę.

  Wariag na poważnie:
  https://www.youtube.com/watch?v=sfH1BF9JflM

 462. Na marginesie

  „Najwyraźniej w Indonezji Zakopane i Arktyka – to jeden pies. Z tą różnicą, że Arktyka jest czysta.”

  Nie tylko czysta ale zdecydowanie ładniejsza niż np Krupówki. To chyba zdecydowało o doborze zdjęcia.

  https://worlderingaround.com/en/countries/europe/norway/things-to-do-svalbard-spitsbergen

 463. Bar Norte
  15 lutego o godz. 14:03
  By nie wpadać w te pułapki wystarczy weryfikować informacje chocby poprzez krytyczną analizę tekstów.
  Piszesz, być może , o niewielkiej grupie osób. Powiedziałbym znikomej. Reszta czyta, bierze jak „leci”.
  A nawet weryfikacja też zawodzi, bo musiałbym znowu podać konkretne przykłady jak jeden naukowiec to, inny tamto ,np. w temacie zakaźności wirusa o którym od 1,5 r głośno.
  Ucichło Bergamo, szkoda , byłoby interesujące dowiedzieć się jak tam rozwija się bądź nie infekcja – bardzo modne ostatnio pojęcie: studium.

 464. GajowyM.
  15 lutego o godz. 18:38
  Po obu stronach dominują jakieś kompletnie wydumane stereotypy, które zastępują brak rzetelnych informacji.

  No właśnie. A resztę wyczytuje się w szklanej kuli lub w fusach po kawie.

  Mój Komentarz
  Ławrow, to nie szklana kula, a żywy dyplomata pokazujący bez ogródek, czytelnie metodę, styl uprawiania oraz cele polityki międzynarodowej władzy rosyjskiej.
  TJ

 465. @Na marginesie

  To nie jest pieśń tryumfalna, lecz pożegnalna krążownika „Wariag”, który zatonął podczas wojny rosyjsko-japońskiej, samozatopiony (decyzja załogi), ale się nie poddał.
  Stał się symbolem floty rosyjskiej.
  Załoga nie miała obowiązku utonąć wraz ze statkiem i nie ma się co naśmiewać, że została częściowo uratowana przez inne statki. Wielu marynarzy zginęło lub zostało rannych podczas bitwy.
  Kapitan „Wariaga” został później odznaczony przez Japończyków Orderem Wschodzącego Słońca w uznaniu bohaterstwa w tej bitwie.
  Takie były kiedyś obyczaje wojenne.

  A Japończycy wydobyli później ten wrak, naprawili i zrobili z niego okręt szkolny „Soya”.
  Podczas I wojny światowej Rosja i Japonia stały się państwami sprzymierzonymi, więc Japończycy zwrócili go (wraz z szeregiem innych statków) do Władywostoku, gdzie wrócił do dawnej nazwy.

  W tej wojnie rosyjsko-japońskiej wziął udział mój dziadek. Jako carski poddany służył w rosyjskim wojsku i został wysłany na front. Jak dotarł nad Ocean Spokojny, wojna się skończyła.
  Carskim ukazem wojsko zdemobilizowano tam, gdzie stało, i dziadek wracał z Władywostoku do Równego ponad miesiąc i na własny koszt.

 466. @tejot

  A czego byś oczekiwał od Ławrowa?

 467. @GajowyM. 15 lutego o godz. 19:26

  Ciekawe wspomnienia. Ja się nie naśmiewam z historii “Wariaga”, tylko staram się odróżnić historię od legendy. A z kolei sposób wykorzystania tej pieśni w filmie “Kandidat” – to jeszcze insza inszość. Cała scena z dzieciakami jest zabawna i takie było chyba zamierzenie twórców filmu.

 468. Ten Zachód, nic z Rosji nie rozumie, upadku ZSRR nie przewidział nawet Zbig, ale kilku „specjalistów” przyjechało i zrobiło Majdan i przewrót rządowy na Ukrainie. Same sprzeczności, ale kto by w to wnikał. Umom nie razbieriosz bo i po co.

 469. @Na marginesie

  A widziałeś ten numer z torebką od Prady?
  Chihuahua w wentylatorze 🙁
  Żabka się pochlasta.

 470. P.S. @Gajowy – poza tym to nie może być pieśń pożegnalna, bo powstała już po fakcie, gloryfikując ten fakt.
  A tryumfalna – bo przecież sławi imperium. To jest pieśń propagandowa, sławiąca wydarzenie po fakcie.

  „Wariag” stał się następnie jednym z symboli rosyjskiej floty, upamiętnionym w napisanym przez Rudolfa Greintza wierszu Der Wariag, który przetłumaczony później na rosyjski, stał się popularną pieśnią. Według niektórych autorów, dowódca „Wariaga” jednak zamiast podejmować bitwę, powinien był pozostawić w Czemulpo starą kanonierkę i samemu podjąć próbę przedarcia się do Port Artur, która miałaby szanse na powodzenie z uwagi na szybkość nowoczesnego krążownika, większą od starszych okrętów zespołu japońskiego

 471. @izabella

  No właśnie. Zrobili Majdan nie mając pojęcia, że to się tak skończy, bo wschodnia i zachodnia mentalność długo jeszcze pozostaną niekompatybilne 🙁

 472. @izabella 15 lutego o godz. 19:34
  🙂
  Dobrze że jesteś

 473. @GajowyM. 15 lutego o godz. 19:35

  Ten chihuahua był w torebce? Muszę obejrzeć jeszcze raz.
  Żabka skarżyła się w imieniu kota – tego kota co oddał życie na szaszłyki.
  @ozzy solennie ją zapewniał, że temu kotu tak naprawdę nic się nie stało
  🙂

 474. @tejot 15 lutego o godz. 19:08
  KGB huknie – i reszta świata się wystraszy. To jest właśnie ten stereotyp. Chyba.

 475. GajowyM.
  13 lutego o godz. 20:41
  Nawalny jest w grze co najwyżej medialnej. Głównie poza Rosją i na zasadzie narzędzia mającego drażnić Putina.

  Bardzo drażliwy ten Putin, jeden gość na 142 milionów go nie popiera, i chłopak spać nie może i nawet złote szczotki klozetowe za 700 euro go nie cieszą. Nie spocznie póki tego „narzędzia” nie wyeliminuje. Gdyby jeszcze został w Europie to by go dopadli i znowu byłoby na Brytyjczyków. A tak to trzeba go chronić, bo nawet jak pod samochód wpadnie to będzie na niego, Putina. Mogli go Niemcy nie odratować, a to ta wiedźma Merkel się uparła żeby móc go drażnić. Pewnie się ciągle mści za tego psa.

  Może rację ma Gleb Pawłowski, że Putin jest po prostu słaby. Silny by się chyba tak nie przejmował.

 476. Gajowy M.,
  od Ławrowa należało oczekiwać, że uklęknie przed inżynierem Józkiem Borrell’em, pocałuje go w rękę oraz, że zaprzysięgnie, że Rosja się poprawi. A w ogóle, że złoży samokrytykę, przyzna, że w toalecie z której korzystał Nawalny nasmarowali papier do dupy nowiczokiem i że więcej nie będą robić takich numerów (jak Brunner).
  Zobowiąże się też, że gliniarze będą delikatni i razem z demonstrantami będą domagać się wyp…inkowania Putina niecnoty.
  A Ty czego oczekujesz od tut. gwiazd blogowych?

 477. GajowyM.
  15 lutego o godz. 19:27
  @tejot
  A czego byś oczekiwał od Ławrowa?

  Mój komentarz
  Co za podchwytliwe pytanie.
  TJ

 478. GajowyM.
  15 lutego o godz. 19:39
  No właśnie. Zrobili Majdan nie mając pojęcia, że to się tak skończy, bo wschodnia i zachodnia mentalność długo jeszcze pozostaną niekompatybilne

  Odbierasz ludziom sprawczość, a dajesz sprawczość Zachodowi, który w takim planowaniu jest jednak strasznie nieudolny. Ale po coś jest ci to potrzebne, nie będę wnikać po co. Każdy ma jakieś słabości.

 479. @Na marginesie

  Oni to nazwali praszczalnaja piesnia, bo wiersz niemiecko-austriackiego autora (Der Wariag) na cześć tego okrętu został napisany w roku jego zatopienia (1904) i w tym samym roku przełożony na rosyjski.
  Trudno poza tym sławić wydarzenia przed faktem.
  O błędach taktycznych zaś wiadomo jest najlepiej po bitwach i wojnach.
  I nie ma tam ani słowa o imperium, jest tylko o okręcie, bitwie, niepoddawaniu się, czekającej śmierci…

 480. @izabella

  Odbieram ludziom sprawczość?
  A jakim to sposobem?

 481. GajowyM.
  15 lutego o godz. 18:20
  Nawet wytrawni i rozsądni politycy się mylą lub źle przewidują wypadki. Rozpadu ZSRR praktycznie nikt się nie spodziewał (a jeżeli nawet sadzi że to prawdopodobne to zakładał dużo dłuższą perspektywę)
  Gdy rozmawiałem z kolegami którzy wstąpili do partii i mnie namawiali mówiąc, że nie mamy szansy na zmianę i wyjście z okładu kontrolowanego przez ZSRR, a więc chociaż nie pozwólmy by nami rządzili usłużni głupcy wspierający rosyjski socjalizm. Ja ujmowałem się honorem i mówiłem ze zgadzam się z nimi, że tak właśnie umacniamy ten zły ustrój. Obecnie sądzę że oni , a nie ja mieli rację. Rozmowy te miały miejsce jakieś 15 lat przed rozpadem ZSRR. Ba nawet ten udany strajk solidarności nie spowodował że uwierzono w oddanie Polski Polakom i większość obawiała się interwencji państw układu warszawskiego. Ja też tego bardzo się obawiałem i z niepokojem słuchalem o gromadzeniu się wojsk nad naszymi granicami. Jednak coraz więcej ludzi kupowało slogan „czerwoni już leżą”. Po wprowadzeniu stanu wojennego widziałem jak ci tak pewni siebie krzykacze, że czerwoni leżą, przerażeni nie wiedzieli co robić .Zalmanie siłą solidarności spowodowało marazm i z tej przyczyny Jaruzelski nie miał żadnej szansy na wprowadzenie zmiany ustrojowej – choć próbował (Najważniejszym elementem była uchwalona w grudniu 1988 r. ustawa o działalności gospodarczej (tzw. ustawa Wilczka), która przełamywała monopol własności państwowej poprzez umożliwienie działalności gospodarczej osobom fizycznym i spółkom prywatnym.)
  I znów praktycznie nikt się nie spodziewał że dojdzie do rozmów okrągłego stołu i rząd odpuści mimo niekorzystnego biegu okoliczności.
  Na początku nawet uczestnicy ze strony solidarności podejrzewali oszustwo. Na zachodzie kompletna konsternacja i niedowierzanie. Gdy zmiana ustroju stalą się faktem i powstała demokracja (trochę kulawa , ale jednak demokracja) znów wieszczono że nie da się zmienić gospodarki centralnie sterowanej na rynkowa , bo ludzi nie wytrzymają i będzie rewolucja . Znów totalne pudło.
  Brzeziński jest dobrym znawcą spraw politycznych , a jednak nie wierzył w rozpad ZSRR. Że zna się na polityce najlepiej świadczy, że przewidział skutki działań USA na Ukrainie – nie był już wtedy dotracą więc ostrzegał przez media – nie słuchano go.
  W polityce często są niespodziewane wydarzenia I czasem pozorny drobiazg sytuacje diametralnie zmienia. Przykład jedna konferencja tuz przed wyborami w 2015 roku gdzie dziennikarze zachwycili się Zanderbergiem spowodowała rządy większościowe PiS

 482. @GajowyM. 15 lutego o godz. 20:00

  “Her name – the Variag
  Her crewmembers – the Heroes
  Her destiny – immortal glory”

  A poza tym
  Свистит, и гремит, и грохочет кругом.
  Гром пушек, шипение снарядов,
  И стал наш бесстрашный и гордый Варяг
  Подобен кромешному аду!

  No jasne, nie ma “słowa” imperium 🙂
  Ale co reprezentuje ten obrazek?

  https://www.youtube.com/watch?v=9OVJCX656nA

 483. zezem

  „Ucichło Bergamo, szkoda , byłoby interesujące dowiedzieć się jak tam rozwija się bądź nie infekcja”

  Chcesz to masz.

  Z dzisiejszego raportu prowincji Lombardia:

  Na 9,5 mln mieszkańców, na podstawie około 14 tysięcy testów wykryto 945 zakażeń co stanowi wzrost do poprzedniego raportu o 6,6 procenta. Zmarło 35 chorych.
  W Bergamo (120 tysięcy mieszkańców) wykryto 83 zakażenia co stawia miasto na trzecim miejscu w prowincji pod względem zakażeń.

 484. Do blogowego jazgotu dorzuce dwie mile dla mnie wiadomosci:
  1. Dr Anthony Fauci lat 80 amerykanski guru, bohater na okolicznosc pandemii, a w cywilu od 1984r dyrektor National Institute of Allergy and Infection Deseases at USA dostal nagrode Uniwersytetu w Tel- Aviwie im Dan David’a za „speaking truth to power” i „defending science”. Duza radosc wsrod fanow Fauciego.M
  2. W zeszlorocznym sezonie grypowym w szpitalach w USA z powodu grypy znalazlo sie 400.000 ludzi, a umarlo 22tys. W tym roku ilosc hospitalizowanych jest tak niska, ze w zeszlym tygodniu bylo zaledwie 165 osob. Zreszta juz wczesniej podawano, ze ilosc szpitalnych i domowych gryp zmalala w tym roku o 70%.
  Trzeba miec duzo zlej woli, zeby nie zauwazyc, ze jest to skutek noszenia maseczek izolowania sie, a takze wiekszej ilosci ludzi, ktorzy zaszczepili sie przeciw grypie.

 485. SŁOWIANIN STANISŁAW
  15 lutego o godz. 16:01

  imperium rosyjskie zachowuje sie nie gorzej niz imperium amerykanskiego.
  Oba sluza imperium chinskiemu.

 486. zyta2003
  15 lutego o godz. 20:52

  Anthony Fauci przeniosl badania nad wirusami nietoperzy
  z Chapel Hill w Polnocnej Karolinie do Wuhan.
  https://www.newsweek.com/dr-fauci-backed-controversial-wuhan-lab-millions-us-dollars-risky-coronavirus-research-1500741

 487. ciągle to samo – tym razem francussie media czyli francja -elegancja:

  „~lol- Dzisiaj (15:15)
  WSPÓLNA EUROPA I WSPÓLNA EUROPEJSKA ARMIA JUŻ TAKA BYŁA ! ..były dwie holenderskie dywizje SS i dwie belgijskie. Francuzi, to osławiona dywizja Charlemagne i brygada szturmowa SS. Byli Duńczycy, ponad 10 tyś. w dwu dywizjach Wiking i Nordland. W dywizji Wiking znalazło się też kilka tysięcy ochotników z Norwegii – Den Norske Legion. W SS był pułk i batalion Finów – 3000 ludzi. A także 2 tyś. eseSSmanów z Luksemburga. 1000 ochotników z Hiszpanii w ochotniczej dywizji SS Walonien. Nawet po 300 ochotników z krajów neutralnych – Szwecja, Szwajcaria. Była ponurej sławy ukraińska SS-Schutzen Division Galitzien oraz jedna dywizja białoruska SS, dwie rosyjskie dywizje grenadierów Waffen SS i kozacki korpus kawalerii SS. Były „legiony” Waffen SS Ormiański, Azerski, Gruziński, Północnokaukaski, Turkmeńsko – Muzułmański, Tatarski. Litwini nie utworzyli jednostek SS, ale ponad 50 tys. litewskich ochotników trafiło do Polizei-Bataillonen Schumas, które uczestniczyły w zbrodniach popełnianych przez esesmanów. Łotwa dostarczyła ponad 80 tyś. ochotników do dwu dywizji SS. Byli w Waffen SS Estończycy – jedna dywizja, Rumuni – dywizja kawalerii SS, Węgrzy, dywizje Hunyadi i Hungaria, Chorwaci – dywizje Handschar i Kama, Serbowie – Serbisches Freiwilligen Korps, Albańczycy dywizja górska SS Skanderbeg. Nawet Bułgarzy wystawili pułk grenadierów SS…POLSKA Liczba ochotników: 0 Główne jednostki, SS, w tym ochotnicze: Żadne. Biorąc pod uwagę skład narodowościowy Waffen SS można uznać, że była to prawdziwie europejska armia. Była w niej cała Europa, „od Atlantyku po Ural” – jak mawiał gen. De Gaulle. Tylko Polaków w tej „europejskiej” armii zabrakło. Polacy zachowali się inaczej niż wszyscy inni…” Europejczycy. ZWIŃ
  Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-po-materiale-francuskiego-radia-publicznego-o-polsce-wicemin,nId,5051290#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  Właśnie – mam to po przodkach Polakach, tę przekorę.

 488. Bar Norte
  15 lutego o godz. 20:35
  <Chcesz to masz.
  OK. Prosiłbym jeszcze o porównanie z okresem luty-marzec ub. roku. Jaki przedział czasowy obejmuje poprzedni raport?

 489. czytając w górę, po kolei
  19:54 – pytania na które @tejot nie zna odpowiedzi, on sam określa jako podchwytliwe. Mnie podobnie jak @Gajowego M zżera ciekawość.

 490. @Bar Norte
  Znalazłem o co pytałem.

 491. jeszcze @maciek.g 20:07 …Brzeziński jest dobrym znawcą spraw politycznych…
  Brzeziński zapytany o możliwość niebezpieczeństwa ze strony szkolonych i zaopatrywanych w broń muzułmańskich bojowników w Afganistanie odpowiedział z przekonaniem – NIE.
  Nie ma takiej opcji panie Osama bin Laden.

 492. Formalne rozwiązanie ZSRR nastąpiło 26 grudnia 1991 roku.
  W 2001r zawiązano SOW – Szanghajską Organizację Współpracy,
  w 2017 roku szeregi organizacji zasiliły Indie i Pakistan.
  To może warto było się „rozpaść” ?

 493. żabka konająca
  15 lutego o godz. 21:41
  Mnie podobnie jak @Gajowego M zżera ciekawość.
  Curiosity killed the cat ;–)

 494. I put a spel on you

  ża-bu-niu

 495. żabka konająca
  15 lutego o godz. 21:41
  czytając w górę, po kolei
  19:54 – pytania na które @tejot nie zna odpowiedzi, on sam określa jako podchwytliwe.

  Mój komentarz
  Tejot ironizuje, a żabce coś nie sztymuje. Tejot pisze jak jest – Ławrow, to chłop na schwał, dyplomata na fest, człowiek-społem, co powie – wróblem wylatuje, a wraca wołem.
  TJ

 496. maciek.g
  15 lutego o godz. 16:37

  Masz racje.
  Polska by musiala stacjonowac wojska Hitlera,
  tak jak stacjonowala wojska Stalina
  a teraz stacjonuje wojska Bidena.

 497. GajowyM.
  15 lutego o godz. 20:00
  Znalazłem taki tekst na temat tego wydarzenia i potwierdza to tylko to, że trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do legend.

  http://wszechocean.blogspot.com/2013/09/krazownik-wariag-koniec-pieknej-legendy_14.html

  Wszyscy znają pewnie wiersz Miskiewicza Reduta Ordona. Piękny wiersz chwalący bohaterstwo Polaków, ale zupełnie niezgodny z prawdą. Czy Mickiewicz celowo oszukał – znów nie, taka usłyszał wersję tego wydarzenia. A jak była prawda , ano zupełnie inna – na dokładkę Ordon przeżył i po latach spotka się osobiście z Mickiewiczem – nie miał mu jednak za złe ze ten go uśmiercił. Czy wybuch amunicji i prochów był – był , ale ogromnego nieopustoszenia zrobił.
  Według badaczy, rosyjski szturm trwał zaledwie kilkanaście minut, a reduta nie tylko nie miała wystarczającej załogi, ale była także niedostatecznie przygotowana do obrony. Adam Mickiewicz nie był świadkiem wydarzeń, a o przebiegu boju dowiedział się od innego poety – porucznika Stefana Garczyńskiego.
  z wikipedii
  reduta znajdowała się pod ogniem artylerii rosyjskiej przez ok. 2 godziny, co doprowadziło do dużego wstrząsu wśród załogi. W efekcie w trakcie szturmu nie wykorzystano granatów (Kołaczkowski), a tylko prowadzono nieskuteczny ogień karabinowy zza wału. W momencie wdarcia się Rosjan reduta szybko padła, a żołnierzom polskim nie udało się wycofać.
  Nastąpił w tym momencie wybuch jednego z dwóch składów amunicji.
  Ordon został tylko poparzony. Strona polska utrzymywała że wybuch był przypadkowy (chodziło o ewentualne represje)
  Z punktu widzenia dobrze poinformowanego Ludwika
  Mierosławskiego wybuch był przede wszystkim skutkiem panującego na polu bitwy chaosu: „wtem podłożony ogień do szańcowej prochowni wyrzuca razem zwyciężonych i zwycięzców w powietrze” – nikt nie wie, co właściwie się stało i za czyją sprawą.
  Prawda wydaje się jednak inna
  Mamy do czynienia zaledwie z wypełnieniem rozkazu,
  w dodatku niezbyt fortunnym. „ten, któremu Ordon polecił zapalenie prochów,uczynił to o jakąś minutę, może pół minuty za wcześnie i z tego powodu nie tylko ci, «co się wdarli», ale i ta część obrońców reduty, która się spóźniła z jej opuszczeniem, stała się ofiarą wybuchu”

 498. @tejot – rzeczywiście. Dotarłam do godz. 16:19

 499. @żabka konająca
  15 lutego o godz. 21:29
  Nie jest prawdą, że nie było polskich ochotników doSS. Nawet utworzona została góralska jednostka, w której ostateczne pozostało pięciu żołnierzy spośród ponad 200, którzy się zgłosili. Wiekszość zdezerterowała lub została zwolniona przez komisję lekarską .
  P.S. Jeden z tych, co zostali nosił nazwisko Duda…….

 500. Cztery nóżki żabcia miała
  żadną jednak nie sprzątała.

 501. Mad-Max, tak piszą:
  „Polacy nigdy nie utworzyli kolaboracyjnych struktur władzy (rządu, struktur wojskowych, ani polskich jednostek Waffen-SS), co stanowiło wyjątek wśród krajów europejskich okupowanych przez III Rzeszę[1]. Za kolaborancką uchodzi organizacja Toma, utworzona przez niemieckiego agenta hauptmanna Huberta Jurę, współpracująca z gestapo i SS w celu zwalczania lewicowych organizacji podziemnych[2]”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolaboracja_pod_okupacj%C4%85_niemieck%C4%85_podczas_II_wojny_%C5%9Bwiatowej

  Piszesz o 5-ciu ochotnikach którzy pozostali na placu boju. Sprawdź listę państw wg. alfabetu.

 502. Mad Marx
  15 lutego o godz. 22:11

  „Nie jest prawdą, że nie było polskich ochotników doSS. Nawet utworzona została góralska jednostka, w której ostateczne pozostało pięciu żołnierzy spośród ponad 200, którzy się zgłosili. Wiekszość zdezerterowała lub została zwolniona przez komisję lekarską .
  P.S. Jeden z tych, co zostali nosił nazwisko Duda……. ”

  …nie tylko górale…

  https://www.enowiny.pl/artykul,48744,wspomnienia-slazakow-z-niemieckich-formacji-wojskowych.html

 503. I znów Niemcy nas obrażają.

  „W związku z tym Konsulat Generalny RP w Kolonii skierował protest do organizatorów i autorów projektu. „Rozumiemy i szanujemy charakter nadreńskiego karnawału, ale nie powinien on ranić uczuć i wartości religijnych, które mają wyjątkowe znaczenie nie tylko dla Polaków, ale i dla wielu ludzi na świecie” – oświadczył.”

  https://wydarzenia.interia.pl/swiat/news-niemcy-satyra-z-jaroslawem-kaczynskim-konsulat-generalny-rp-,nId,5051660?parametr=najczesciej_czytane&iwa_source=najczesciej_czytane

 504. Niemcy po kampanii wrześniowej nosili sie z zamiarem utworzenia marionetkowego rządu polskiego. Przeciwny temu był ówczesny sojusznik III Rzeszy, Związek Radziecki, który obawiał się, że taki rząd może sobie rościć prawa do wpływów w radzieckiej strefie okupacyjnej Polski. Po napaści na Związek Radziecki Niemcy miały juz co innego na głowie.
  Po upadku II RP Niemcy wcieliły z powrotem do Rzeszy prawie dokładnie cały były zabór pruski, z którego rozpoczęto wysiedlać ludność polską, nie będąca gotową przyjąć niemieckiej volkslisty. Aby uniknąć tego losu, do przyjęcia tej listy namawiał także polski KK i sporo Polaków zdecydowało się na ten krok. Pod koniec II wojny światowej osoby z volkslisty były wcielane przymusowo do regularnych jednostek wermachtu ( np. słynny dziadek Tuska). Wielu tych Polaków, przede wszystkim na zachodzie, przy pierwszej okazji dezerterowała do polskiego wojska walczącego u boku aliantów.

 505. @Piotr II 15 lutego o godz. 22:50
  “Wartości religijne” jako argument tego “protestu” – to kompletny odlot i cyniczna kpina z religii.

 506. Na marginesie
  15 lutego o godz. 23:08

  …nijak nie mogę się dopatrzeć ranienia uczuć i wartości religijnych…składam to na karb swojego braku wrażliwości…wrażliwości tak dominującej w poczytaniach obecnych władz…

 507. Z dystansu
  15 lutego o godz. 23:03

  „Pod koniec II wojny światowej osoby z volkslisty były wcielane przymusowo do regularnych jednostek wermachtu ( np. słynny dziadek Tuska). Wielu tych Polaków, przede wszystkim na zachodzie, przy pierwszej okazji dezerterowała do polskiego wojska walczącego u boku aliantów.”

  …to prawda…warte jest podkreślenia… pod koniec wojny…

 508. Piotr II
  15 lutego o godz. 23:30
  Dezercja gdy się nie powiedzie to kula w łeb. Gdy Niemcy wygrywali trudno było dostać się do niewoli.Gdy jednak ponosili porażki wystarczyło po prostu nie cofać się. Dlatego pod koniec wojny tak wzrosła ilość dezercji

 509. Coś a propos wątku o stosunkach polsko – rosyjskich. Choć nie tylko.

  Tekst Mateusza Zimmermana „1905 r., czyli bunt wypchnięty z pamięci

  Na rewolucyjnych ulotkach i gazetach tysiące polskich robotników nauczyło się czytać i pisać. Ale na ulicach pojawił się terror, a antysemityzm rozgościł się w polityce na stałe. Dlaczego zryw, który tak wiele zmienił, znalazł się na marginesie polskiej zbiorowej pamięci?”

  Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu Senat się nieoczekiwanie przebudził i przyjął uchwałę upamietniającą ten rewolucyjny zryw. Oczywiscie wiekszość senatorów PiS była przeciw. A czemu to mozna przeczytać poniżej:

  https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/1905-r-czyli-bunt-wypchniety-z-pamieci/tgkvgpl,79cfc278

 510. Bar Norte
  15 lutego o godz. 23:49

  „Coś a propos wątku o stosunkach polsko – rosyjskich. Choć nie tylko.”

  …bardzo na czasie…i nie tylko w Polsce…a według mnie, najmniej co do stosunków polsko-rosyjskich…

  PS. W Łodzi ludzie pamiętają.
  https://youtu.be/v-fiooo-Uu0

 511. PA2155

  Co Wy tam wyprawiacie w tej Kanadzie ?

  https://www.youtube.com/watch?v=drfIkEnTuow&feature=emb_title

 512. Prezydent IIRP Jan Z. Potocki – Nadchodzi Koniec Polski

  https://www.youtube.com/watch?v=Xw9LxCG-zA8&feature=emb_title

 513. maciek.g

  Coś dla Ciebie z ubiegłego roku ale wart przeczytania , nic tylko
  pogratulować pomysłowości właścicielowi ,

  https://www.businessinsider.com.au/poland-gym-rebrands-church-of-the-healthy-body-coronavirus-restrictions-2020-10?r=US&IR=T

 514. Z dystansu
  15 lutego o godz. 23:03

  kk spoznil sie o 10 lat.
  Powinien namawiac do wstepowania do Wehrmachtu w 1934 roku.

 515. Blackley
  16 lutego o godz. 1:13

  Ministerstwo Zdrowia Slowacji wprowadzilo 26 stycznia tanie amerykanskie
  leczenia kowida tabletkami Ivermectin.
  Zakazenie jest eliminowane w ciagu 5 dni nie pozwalajac wirusowi rozpoczac uszkadzania
  mozgu, pluc, serca i nerek.
  FLCCC.NET

 516. żabka konająca
  15 lutego o godz. 22:32

  „Polacy nigdy nie utworzyli kolaboracyjnych struktur władzy (rządu, struktur wojskowych, ani polskich jednostek Waffen-SS), co stanowiło wyjątek wśród krajów europejskich okupowanych przez III Rzeszę”.

  Jedyny kraj bez zdrowego rozsadku.

 517. Ja tak w ogóle nie na temat – Czy jest w Polsce choć jedno miasto które nie ma ulicy imienia Jana Pawła II?
  Tak sobie pytam, bo listy piszę…

 518. @maciek.g
  15 lutego o godz. 22:08

  Dzięki za ten link. Do blogu ufologicznego, notabene 😀

  Koniec legendy? – być może tak. Historia ma to do siebie, że jest przedmiotem ścisłym – jak matematyka – boż wydarzenia wynikają logicznie jedno z drugiego. Ale zarazem jest to nauka otwarta, bowiem każdego dnia znajdywane są nowe fakty, nowe dokumenty, nowi świadkowie, którzy zmieniają obrazy już istniejące zapełniając szczeliny i pęknięcia w nich występujące, lub wręcz powstają nowe – bardziej spójne i logiczne od starych.

  Rewizja legend po ponad stu latach nie zmieni treści poematów z tamtych czasów, pisanych pod wpływem emocji albo dla „pokrzepienia ducha”.
  Wystarczy czytać polską literaturę wojenną, legendy o Monte Cassino, Dywizjonie 303, który sam uratował Anglię, czy zmiany obrazu Powstania Warszawskiego w przeciągu powojennych dziesięcioleci…

  Do autora artykułu poczułem sympatię, bo łączą nas polscy dziadkowie na wojnie japońsko-rosyjskiej.
  I fakt, że mój też miał na imię Franciszek 😎
  I obaj się błąkali po demobilizacji.

 519. Iwermektyna… Starzeją się zapasy w aptekach?
  Nie wyleczy covidu, to przynajmniej pozbędą się Słowacy glist, owsików i trądziku 😉 I psu można podać przy okazji…

 520. W Polsce dopuszczona jako krem przeciwtrądzikowy.

 521. O, jeszcze legenda o polskim rozszyfrowaniu Enigmy…
  Bardzo nie lubimy, kiedy Anglicy przywłaszczają sobie cały sukces 🙄

 522. Polacy nie kolaborowali oficjalnie z Hitlerem, bo nie było takich propozycji.
  A nieoficjalnie? Chętnych nie brakowało.

  Brygada Świętokrzyska, NSZ-ONR…

  Członkowie Brygady stali się uczestnikami ostatniego ambitnego projektu nazistów polegającego na tworzeniu pod ich skrzydłami antybolszewickiej międzynarodówki dywersyjno-wywiadowczej. Znaleźli się w towarzystwie Łotewskiej i Estońskiej Waffen SS, Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), Żelaznej Gwardii (rumuńscy faszyści) czy Strzałokrzyżowców (węgierscy faszyści).

  Na początku maja 1945 r., gdy III Rzesza była już pokonana, licząca 1400 ludzi Brygada dotarła do posterunków amerykańskich i wówczas zwróciła się przeciwko dotychczasowym opiekunom.
  5 maja 1945 r. NSZ-owcy wyzwolili obóz koncentracyjny w Holiszowie w którym przebywało 1000 kobiet. Wydarzenie to pozwoliło im przedstawiać się jako formacja walcząca przeciw Niemcom, a to, że w obozie była grupa Żydówek, którym nie zrobili krzywdy, miało dowodzić o braku uprzedzeń antysemickich.

  Próby ukucia z losów tej brygady jakiejś heroicznej, krzepiącej i patriotycznej epopei są ciągle podejmowane, choć przydałoby się porządne rozliczenie tej bandyckiej kolaboracji.

 523. O kurczę, pisałem przed 6 rano 🙁

 524. @Gajowy 6:13 – dobrze ci tak. Teraz to przyuważą i „rozniosą po całym świecie” że nie sypiasz nocami tylko knujesz. A @Olborski doda – przecież nie zapytywałem o nic, jedynie zauważyłem..
  Tylko nie waż się wykorzystywać mojego tłumaczenia się.

 525. „….Członkowie Brygady stali się uczestnikami ostatniego ambitnego projektu nazistów polegającego na tworzeniu pod ich skrzydłami antybolszewickiej międzynarodówki dywersyjno-wywiadowczej….”
  Tu możemy jeszcze dopisać Powstanie Warszawskie czy wspomniane wczoraj przez @Symetrycznego bombardowanie Drezna.
  Dopisywać każdy może, z uwagi na późną porę nic więcej mi się nie przypomina.

 526. „Bałem się… nie zrozumieliśmy” – powiedział Omar, 17-letni student MHS, który był w klasie, kiedy przyjechała policja. „Robili zdjęcia” i niektórzy oficerowie obrażali młodzież…
  https://www.yahoo.com/news/dragnet-planned-law-boost-french-074757660.html
  Wzorem @Blacley’a zapytam – co wy tam wyprawiacie w tej Francji?!
  Może @ahasverus odpowie kiedy wróci ze spotkania z suką. Polką, nie suką?

 527. W czasach Szwejka leserów leczono lewatywą… Tak sobie myślę prywatnie czym leczą w weekendy nad Wisłą… bo spada ilość zgonów na covid…

 528. @żabka konająca

  Z tego, co zrozumiałem, to @ahasverus nie „spotyka się” z Polką, lecz z nią wręcz mieszka, choć to suka. Prowadza się z nią nawet publicznie, ale nie pod rękę 😎

 529. Watykan nie broni wartości religijnych w Kolonii… Tak sobie myślę prywatnie… ma od tego pożytecznych idiotów… z kolonii nad Wisłą…

 530. Ozdrowieńcy na nowo zaczynają chorować… Tak sobie myślę prywatnie… a nie mówiłem… prawo ewolucji Darwina działa…

 531. Współpraca z nastoletnią Szwedką grozi zarzutami o działalność wywrotową i spisek antypaństwowy. Na demonstracjach płoną jej zdjęcia.

  https://wyborcza.pl/7,75399,26793451,hinduscy-nacjonalisci-maja-swojego-wroga-publicznego-zlo-czai.html#S.-K.C-B.1-L.1.maly

  Riese197316.02.2021, 07:11
  Prawactwo to choroba mózgu, w zasadzie wszędzie na świecie daje takie same objawy.

  Rasa panów u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 532. GajowyM.
  16 lutego o godz. 5:50
  O, jeszcze legenda o polskim rozszyfrowaniu Enigmy…
  Bardzo nie lubimy, kiedy Anglicy przywłaszczają sobie cały sukces

  Mój komentarz
  Dlaczego legenda?
  TJ

 533. Znakomity film:

  Imitation Game (Alan Turing), Polaków tam chyba nie było?

 534. @tejot

  Dlaczego legenda?

  A dlatego, że przez lata chlubiliśmy się „złamaniem szyfrów Enigmy”, ale w rzeczywistości polscy matematycy poczynili wprawdzie prace wstępne umożliwiające poznanie systemu i identyfikację niektórych liter, nie udało im się jednak odczytać żadnej depeszy.
  Dzięki pracy kryptologów polskich, a później także brytyjskich z Bletchley Park, oraz dzięki przechwyconym w międzyczasie egzemplarzom Enigmy, pod koniec wojny praktycznie cała korespondencja szyfrowana przy jej pomocy była odczytywana przez aliantów

  W Bletchley Park nie pracował żaden Polak, a wybitni polscy kryptolodzy Rejewski i Zygalski po dotarciu w 1943 roku do Wielkiej Brytanii pracowali (do końca wojny) w jednostce radiowej Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych w Stanmore-Boxmoor pod Londynem.

 535. Nam nie wystarczy mieć znaczący wkład, musimy koniecznie mieć cały splendor 😎
  Dlatego ogarnęła nas taka niewysłowiona euforia, kiedy Wojtyła został papieżem i usłyszał o NAS cały świat 😎

 536. Polka urodziła Chrystusa i została królową.
  Dlatego PiS re-chrystianizuje Europe?

  Faszyści u koryta.
  Polski Beria = Krwawy Zbynio

 537. Porąbany farciarz – Timothy Dexter.

  https://www.youtube.com/watch?v=YpWOOlKLiss

 538. GajowyM.
  16 lutego o godz. 11:30
  @tejot

  Dlaczego legenda?

  A dlatego, że przez lata chlubiliśmy się „złamaniem szyfrów Enigmy”, ale w rzeczywistości polscy matematycy poczynili wprawdzie prace wstępne umożliwiające poznanie systemu i identyfikację niektórych liter, nie udało im się jednak odczytać żadnej depeszy.
  Dzięki pracy kryptologów polskich, a później także brytyjskich z Bletchley Park, oraz dzięki przechwyconym w międzyczasie egzemplarzom Enigmy, pod koniec wojny praktycznie cała korespondencja szyfrowana przy jej pomocy była odczytywana przez aliantów

  W Bletchley Park nie pracował żaden Polak, a wybitni polscy kryptolodzy Rejewski i Zygalski po dotarciu w 1943 roku do Wielkiej Brytanii pracowali (do końca wojny) w jednostce radiowej Sztabu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych w Stanmore-Boxmoor pod Londynem.

  Mój komentarz
  Niemieckie szyfrowane depesze były odczytywane regularnie przez Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego WP do sierpnia 1938 roku. Nie 100 % przechwyconych depesz, ponieważ Niemcy zmieniali metody, doskonalili maszynę szyfrową Enigma i polscy kryptolodzy musieli opracowywać nowe metody dekryptażu.

  Polscy kryptolodzy nie zostali zatrudnieni w brytyjskim ośrodku dekryptażu w Bletchley Park ze względu na zasadę bezpieczeństwa. Argumentem przeciw był ich pobyt we Francji zajętej przez Niemcy oraz perypetie z ich przedostaniem się do GB.
  TJ

 539. folwarkPn
  16 lutego o godz. 1:38

  Ministerstwo Zdrowia Slowacji wprowadzilo 26 stycznia tanie amerykanskie
  leczenia kowida tabletkami Ivermectin.
  +++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Gajowy ; ma rację , starzeją się zapasy w aptekach więc trzeba to jakoś
  sprzedać . Tu nie chodzi aby kogoś tanio i dobrze leczyć ale ciągle
  zarabiać . Trzeba tak leczyć aby pacjent nie umarł ale ciągle łykał
  jakieś tabletki i nigdy do końca nie wyzdrowiał .

 540. Andrzej Dymer, stosownie do sytuacji odszedł był podobnie jak kiedyś Wesołowski.
  Mafia zaciera afery. Gulbinowiczowi się upiekło, wprawdzie też odszedł w stosownym momencie ale chyba ze starości, podobnie jak jeden z „bohaterów” filmu Sekielskich. Który następny w ramach oczyszczania szeregów?

 541. Amerykanie wymyślili nowy pochówek który po śmierci zmieni
  twoje ciało w kompost czyli w gówno , ciekawa perspektywa nic
  tylko umierać .

  https://www.vice.com/en/article/93wmd5/the-first-us-funeral-home-that-turns-bodies-into-compost-is-now-open

 542. Wycieczka po wielkim murze zbudowanym przez Nancy Pelosi .

  https://www.youtube.com/watch?v=JaQU7yljBr8&feature=youtu.be

 543. Odpoczywając po półgodzinnym szuflowaniu i czekając na uspokojenie oddechu można się zastanawiać nad byle czym .. nawet , czy jakakolwiek suka spuszczona ze smyczy da rade kucnąć w tej mojej zaspie na froncie .. chyba nie …
  Więcej śniegu please ! .
  Świeży śnieg nawet po ciemku jest piękny ale potem te zolte ( google nie daje sobie rady z polskimi kolorami ) mniej lub bardziej plamy .. obrzydlistwo
  ” Może @ahasverus odpowie kiedy wróci ze spotkania z suką. Polką, nie suką?”
  Ten znak zapytania brzydko sugeruje kolejna polska legendę o niewielkiej popularności smycz w starym kraju albo o używaniu ich niezgodnie z przeznaczeniem co zawsze pozostawia ślady w suczej psychice . ( przewietrzona z rana głowa warta była tej chwilowej zadyszki )

 544. @tejot

  Niemieckie szyfrowane depesze były odczytywane regularnie przez Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego WP do sierpnia 1938 roku

  Otóż to, do sierpnia 1938, a potem już było zbyt trudno, bo szyfry stały się bardziej skomplikowane i 1. września 1939 zaskoczył Wojsko Polskie jak zima drogowców 🙁

 545. @olborski

  Jak za dużo śniegu, to mój kot też nie kuca i woli do kuwety 🙁

 546. żabka konająca
  16 lutego o godz. 6:46
  Co pania szokuje? Ze szkoly nie przestrzegajace prawa sa zamykane?
  Za kilka dni napisze obszernie na ten temat.
  Polka ma sie dobrze. Jest szczesliwa. Co dzien dostaje kosc.

 547. Blackley
  16 lutego o godz. 12:19

  Tabletki na kowida kosztuja grosze , trzeba nasladowac Slowacje ,
  bo podpaski na twarzy juz sie nudza.

 548. SŁOWIANIN STANISŁAW
  16 lutego o godz. 10:02
  ,,Ozdrowieńcy na nowo zaczynają chorować…”

  Chiny produkuja na kazde zamowienie . Taka fabryka dla swiata.
  Komputery, kurczaki, szczepienia….

 549. GajowyM.
  16 lutego o godz. 5:46

  Niebieskie tabletki opracowano, zeby nie stawalo serce.
  Teraz kupuja, zeby przyrodzenie stawalo.

 550. GajowyM.
  16 lutego o godz. 12:50
  @tejot

  Niemieckie szyfrowane depesze były odczytywane regularnie przez Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego WP do sierpnia 1938 roku

  Otóż to, do sierpnia 1938, a potem już było zbyt trudno, bo szyfry stały się bardziej skomplikowane i 1. września 1939 zaskoczył Wojsko Polskie jak zima drogowców

  Mój komentarz
  Zaskoczenie polskiego wojska nie wynikało z braku odczytywania niemieckich depesz.
  Jest to argument nie na temat.

  Polska grupa kryptologów (Rejewski, Zygalski, Różycki) pracowała nad niemieckim szyfrowaniem przy pomocy maszyny Enigma od 1932 roku, wymyśliła dzięki pomocy wywiadu francuskiego koncepcję skutecznego deszyfrowania Enigmy, zbudowała liczne kopie maszyny szyfrującej Enigma oraz zbudowała w 1938 roku maszynę elektromechaniczną tzw. bombę deszyfrującą (Rejewski) niemieckie depesze. To było wielkie osiągniecie.

  Brytyjczycy otrzymali wszelkie informacje o pracach polskich kryptologów w latach 1939, 1940.
  Allan Turing zbudował swoją bombę deszyfrująca niemieckie depesze Enigmy opierając się na pracach polskich kryptologów i na konstrukcji bomby Rejewskiego.
  TJ

 551. TOK FM
  Audycja o p. Nawalnym /TOK FM/.
  Dowiaduję się ,że p. Chodorkowski – cytat: „był oligarchą przyzwyczajonym do luksusu”.
  Dziwny jest ten świat.

 552. tejot
  16 lutego o godz. 12:13
  W nawiązaniu do Twojej dyskusji z Gajowym na temat enigmy.
  Jest ciekwszy wątek. Perfidni Anglicy zastosowali nastepującą metodę podsłuchów.
  Otóż uzbierało się u nich sporo niemieckich oficerow wziętych do niewoli, strąconych lotników, uratowanych marynarzy z ubootów itp.. Był tam nawet jakis generał.
  Wszystkich oczywiście poddali „surowemu” przesłuchaniu. Wiedzieli jednak, że sfanatyzowani hitlerowcy nie zdradzą żadnej tajemnicy. Więc umiescili ich wszystkich w luksusowym pałacyku, traktowali z wyjątkową szlachetnościa, byli obsługiwani przez lokajow, mieli dostęp do win francuskich i brandy. W tych warunkach panowie sie rozklejali, zaczęli się zwierzać nie tylko na osobiste tematy, ale również przekazywać sobie informacje istotne. Wszystkie pomieszczenia naszpikowane były mikrofonami. Nawet w parku, po którym mogli sie przechadzać, w różnych oddalonych miejscach były umieszczone pod drzewami dającymi przyjemny cień, wygodne ławeczki, gdzie można było w kompletnej izolacji pogadać sobie o najbardziej sekretych sprawach.
  Ale i w tych drzewach były zainstalowane mikrofony.
  W podziemiach pałacyku pracowali 24/24 godziny niemieccy Żydzi, którym udało się wydostać z Niemiec i dla których jezyk niemiecki był ich językiem ojczystym.
  Z pewnością uzyskali więcej, niż gdyby stosowali tortury.

 553. folwarkPn
  16 lutego o godz. 13:12

  Tabletki na kowida kosztuja grosze
  ++++++++++++++++++++++++++++++++
  Jak raz zaczniesz tabletki łykać to już będziesz zawsze łykał i nigdy
  nie będziesz zdrowy . Dużo ruchu na świeżym powietrzu , wieczorem
  szklaneczka dobrej whisky , może być Laphroaig to najlepsze lekarstwo
  na wszelkie wirusy .

 554. W taki sposób wprowadzenie przez PiS zakazu aborcji zilustrował twórca karnawałowych karykatur pokazywanych w Dusseldorfie.

  https://wyborcza.pl/7,75399,26794430,niemcy-kaczynski-siedzi-na-kobiecie-i-wbija-jej-krzyzem-kolek.html#S.-K.C-B.1-L.1.maly

  diabollo16.02.2021, 11:43
  Trafna praca niemieckiego artysty.
  W Polsce nie mogłaby powstać w obawie przed represjami katolickiego reżimu.

  ***** faszystów PiS

 555. Blackley
  16 lutego o godz. 13:44

  „Tabletki na kowida kosztuja grosze”

  Błąd !
  Jak kosztują grosze to nikt nie kupi….koniecznie trzeba podnieść cenę…bo na zdrowiu nikt nie będzie oszczędzał.

 556. Trump ma powód, żeby robić w portki

  https://www.youtube.com/watch?v=3nXqnkGtD3k

  Kupuj u swoich

 557. Ewa-Joanna, godz. 3:43.

  Czy jest w Polsce choć jedno miasto które nie ma ulicy imienia Jana Pawła II?

  W moim mieście jest jedynie Park im. Św. Jana Pawła II (właściwie skwer). Ale chyba tylko dlatego, że niewiele jest odpowiednich ulic a te które są, noszą nazwy historyczne lub mają patronów nie do ruszenia. Prezydentowi, wybitnemu „klęczonowi”, musiało wystarczyć zawierzenie miasta MB.

 558. Trzecia i na pewno nie ostatnia fala głupoty nadciąga co widać i czuć gdy słucha się wypowiedzi PiS w sprawie epidemii.
  Z wykresu jasno widać, że jest na razie jedna fala , ale są miejscowe zaburzenia i to nie wynikające z blokad. Nie tak dawno jak 28 grudnia zakończył się szybki spadek i nastąpił chwilowy wzrost z 7700 na 9300 do dnia 13 stycznia i potem znów nastąpił spadek.
  Obecnie prawdopodobnie uruchomienie szkól spowodowało nowe zaburzenie i nie ma to nic wspólnego z otworzeniem stoków i uwolnieniem od obostrzeń – bo to było 4 dni temu (trzeba co najmniej 7 by coś zauważyć)
  Obawiam się, że spanikowana i bezmyślna władza może znów zamknąć nam Kraj i pogorszyć już i tak bardzo złą sytuację gospodarcza inflacja leci na łeb na szyje jak to mówią

 559. @legat 16 lutego o godz. 12:30
  Teraz zacznie się jaz.got, żeby “ciszej nad tą trumną”

 560. test: jazgot

 561. Depesza Enigmy:

  Farma trolli “Fiodor” dostała nowego szefa, – ksywa “Lepra”
  Farma trolli “Aljosza” bez zmian personalnych.
  Po.r.tal Sp.utnik wysłał gratulacje, i złożył zapotrzebowanie na 3 absol.wentów.

  “Po.r.tal Sp.utnika na orbicie
  żabka zawsze pieje, w szcz.ycie.”

 562. No i co głupcy szczepionkowcy?

  https://zyciekalisza.pl/artykul/po-zaszczepieniu-zmarl/1139311
  Po zaszczepieniu zmarł lekarz, który ośmieszał szukających prawdy o szczepionkach

  Niezależne polskie media (w telewizjach o tym nie usłyszymy) zwróciły uwagę na nagłą śmierć dr n. med. Witolda Rogiewicza z warszawskiej kliniki Vipclinic, który podczas szczepienia na covid-19 nagrał filmik ośmieszający ludzi, u których tzw. szczepionka na covid-19 budzi kontrowersje.

  Miał 51 lat. Jak napisali jego współpracownicy na internetowej stronie kliniki Vipclinic: „umarł nagle w nocy”.

  W w/w filmie dr Rogiewicz upublicznił także dokument, w którym informuje, że pierwsze szczepienie przeciwko covid-19 (o nazwie Comirnaty) otrzymał 4 stycznia 2021, a drugie wyznaczono mu na 26 stycznia. Pomimo koincydencji szczepienia i nagłego zgonu lekarza nie poinformowano o oficjalnej przyczynie śmierci.

  Film jest obecnie kasowany na głównych mediach internetowych. Na naszym portalu umieściliśmy jego kopię. Usunięto również z facebooka profil dr Rogiewicza.

  Jak informuje polskie, niezależne stowarzyszenie STOPNOP do tej pory zgłoszono im 55 zgonów po szczepieniach.
  A.W.

 563. @tejot

  Zaskoczenie polskiego wojska nie wynikało z braku odczytywania niemieckich depesz.

  Ale przestali odczytywać na rok przed wojną. Dlaczego?

  Pięknie bronisz honoru polskich kryptologów, ale przecież już od dość dawna wiadomo, że ostatecznie udało się Enigmę rozszyfrować dopiero po zdobyciu oryginalnej niemieckiej maszyny szyfrującej. Zasługa Polaków jest niewątpliwa, ale pisanie, że zbudowali „liczne kopie maszyny szyfrującej Enigma” to jest właśnie polska legenda.

 564. @adam100

  Tylko ab-sol-went jest filtrowany, bo to zbanowany nick.

 565. https://zyciekalisza.pl/artykul/nazwa-szczepionki-prawde/1138632
  Połóż rękę na sercu i odpowiedz czy zgodziłbyś się wziąć eksperymentalny lek terapii genowej na chorobę, której nie masz? A jeśli ten sam eksperymentalny lek nazwiemy „szczepionką na covid”?

  Przecież nawet sam producent szczepionki na covid oficjalnie zgłosił amerykańskim władzom medycznym, że jest ona „investigational”, czyli tłumacząc z angielskiego na polski: badawcza, eksperymentalna. Ponadto producent uczciwie informuje, że badania skończą się dopiero w roku 2023.
  Właściwe nazewnictwo dla tzw. szczepionki mRNA oraz zespołu objawów określonych jako Covid-19 objaśnia nam cała plejada cenionych światowych naukowców i lekarzy – tych nie związanych interesami z producentami „szczepionek” na covid. (Takie opinie zostały wyrażone również przez wielu niezależnych polskich naukowców i lekarzy).

  Jednym z nich jest np. dr Simona Gold, amerykańska lekarka i naukowiec z „pierwszej linii frontu”, (wraz z zespołem innych lekarzy i naukowców widocznych na zdjęciu głównym), która wyjaśnia to w swym najnowszym publicznym wystąpieniu, (dostępnym tutaj).

  Nagranie zaciekle usuwane z głównych mediów, jest niezwykle interesujące, gdyż ujawnia, także inne sztuczki władz medycznych wobec ludzi. Wspomina np. jak na początku pojawienia się covid-19 leczyła swych pacjentów szybko i skutecznie hydroxychlorochiną wraz z cynkiem, czyli tanim i bezpiecznym lekiem powszechnie używanym na całym świecie od 60 lat. W Afryce na ten lek mówią „Niedziela-Niedziela”, gdyż jest używana niemal co tydzień i noszą go w kieszeniach jak u nas cukierki, albo paracetamol. Pomimo szybkiego, skutecznego i bezpiecznego leczenia objawów koronawirusa SARS CoV-2, zabroniono jej stosowania hydroxychlorchiny, …gdyż nie podobało się to firmom ubezpieczeniowym.

  Ponieważ dr Gold nie zgodziła się na przerwanie bardzo skutecznego leczenia, zwolniono ją ze szpitala. Zresztą podobne blokowanie skutecznego leczenia obserwujemy także w Polsce z amantadyną używaną z rewelacyjnym skutkiem przez dr Bodnara z Przemyśla.

  Poniżej publikujemy wykres pokazujący współczynnik zgonów covidowych w krajach, w których Hydroksychlorochina jest łatwo dostępna i stosowana (niebieski) oraz ten sam współczynnik dla krajów, w których jest zabraniana do leczenia covid (czerwony).
  Chorobę wywołaną koronawirusem też przedefiniowano
  Do tej pory nazywano każdą kolejną grypę, według źródła jej pochodzenia, czyli
  grypa hiszpańska, bo z Hiszpanii
  grypa Hong Kong, bo z Hong Kongu
  grypa świńska, bo od świń
  grypa ptasia, bo od ptaków
  znów grypa świńska, bo od świń
  więc teraz konsekwentnie wg. przyjętych wcześniej mądrych zasad powinna się nazywać „grypa z Wuchan”. Ale czy ludzie baliby się kolejnej grypy tak bardzo, że braliby hurtem eksperymentalne szczepionki?

  Medyczny biznes stosuje przedefiniowanie wielokrotnie od dziesiątek lat. Np. kiedyś cukrzycę miał ktoś, komu poziom cukru przekroczył 120, dzisiaj przedefiniowano cukrzycę i chory jest ten komu poziom cukru przekroczył 100. Skutek? Biznes medyczny ma więcej klientów.

  Na marginesie, celowe przedefiniowanie nie jest jedynie domeną medycznego biznesu. Np. margarynę nazwano kiedyś masłem roślinnym. Albo w polskiej polityce przedefiniowano (zmieniono nazwę) upadającą Unię Wolności na Platformę Obywatelską.

  Obserwując historię nie trudno przewidzieć, że grypa z Wuchan zniknie sama, (prawdopodobnie już w marcu, czy kwietniu) dokładnie tak jak zniknęły wszystkie poprzednie grypy, ale w mediach które żyją z ogłaszania farmaceutyków po 300 razy dziennie, będą wkrótce po 300 razy powtarzać, że covid zniknął dzięki szczepieniom. A jak nazywa się wielokrotne powtarzanie, żeby mózg w końcu przyjął to za prawdę?

  A.W.

 566. GajowyM.
  16 lutego o godz. 15:25

  To był „try and error” 🙂

 567. https://www.youtube.com/watch?v=99-BInX5_pc
  Dr Witold Rogiewicz. Śmierć kolejnego lekarza po s-z-c-z-e-p-i-o-n-c-e. Dane z fb szybko znikają.

 568. https://www.bitchute.com/video/ghPakeZdRkcA/
  DR. WITOLD ROGIEWICZ (R.I.P) ZMARŁ PO SZCZEPIONCE

 569. Mamut włosy ma na plecech
  Wypierd tu, Wypierd tam
  Żyd urągał mu na wiecach
  Putin, Mao, Hitler

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS – po trupach Polaków

 570. Nowa agencja ds. niepotrzebnych badań, szpitale tylko rządowe. PiS przejmuje służbę zdrowia

  https://bi.im-g.pl/im/f8/8a/19/z26782968V,Nie-wiadomo–jak-ma-w-szczegolach-wygladac-planowa.jpg

 571. @maciek.g
  16 lutego o godz. 16:19
  No cóż, ten pan ma pustkę łbie, słychać tam tylko szelest i brzęczenie kasy.

 572. GajowyM.
  16 lutego o godz. 15:23
  @tejot

  Zaskoczenie polskiego wojska nie wynikało z braku odczytywania niemieckich depesz.

  Ale przestali odczytywać na rok przed wojną. Dlaczego?

  Pięknie bronisz honoru polskich kryptologów, ale przecież już od dość dawna wiadomo, że ostatecznie udało się Enigmę rozszyfrować dopiero po zdobyciu oryginalnej niemieckiej maszyny szyfrującej. Zasługa Polaków jest niewątpliwa, ale pisanie, że zbudowali „liczne kopie maszyny szyfrującej Enigma” to jest właśnie polska legenda.

  Mój komentarz
  Tu nie chodzi o honor, a o fakty.

  Coś takiego jak „ostateczne” rozszyfrowanie Enigmy nie mogło zajść, ponieważ Niemcy zmieniali stale maszynę Enigmę oraz zmieniali instrukcje dla szyfrantów.

  Odkąd polskie prace się zaczęły w 1931 roku, takich zmian było mnóstwo. Każda zmiana musiała być „odgadnięta”, rozpracowana przez polski zespół, stale musiały być doskonalone metody deszyfryzacji.
  Należało nadążać teoretycznie i praktycznie za kryptologami niemieckimi. Jedni po stronie szyfrowanie uciekali do przodu, drudzy po stronie deszyfrowania podążali za nimi. W takiej sytuacji niemożliwe jest „ostateczne” odczytanie czegoś.

  Jeśli chodzi o szczęśliwy zbieg okoliczności z przejęciem przez Brytyjczyków maszyny Enigma i kodów szyfrujących na niemieckiej łodzi podwodnej w styczniu 1942 roku, to zdarzenie to przerwało impas u Brytyjczyków w odczytywaniu depesz niemieckiej Kriegsmarine, która stosowała ulepszoną Enigmę.

  Coś takiego wymaga czasu i gdyby nie to znalezisko, to pewnie rok by nie wystarczył na opracowanie metody odczytywania. Rok w warunkach wojny to jest długo.

  „Ostatecznego „odczytania Enigmy nie dokonali też Polacy w 1932 roku. Niemcy ulepszali metody i procedury szyfrowania, a Polacy musieli za nimi nadążać i nadążali. Nie istnieje coś takiego jak ostateczne odczytanie.

  Najważniejszy w tym jest fakt, ze po drodze polski zespół tworzył teorię i ją doskonalił oraz budował kopie Enigmy konstrukcyjnie dostosowane do tych teorii oraz najważniejsza sprawa – stworzył i stale ulepszał swoją maszynę, tzw. bombę deszyfrującą. Od 1939 roku polscy kryptologowie przekazywali całą swoją wiedzę sojusznikom – Francuzom i Brytyjczykom.

  Czy Anglicy pod wodzą Turinga zdołaliby rozszyfrować niemieckie depesze, gdyby nie mieli fundamentu w postaci teorii i bomby deszyfrującej od Polaków?
  Historycy i naukowcy szacują – zdołaliby, lecz ile czasu by to mogła zająć? Może 1,5 roku, może więcej?
  Zdołaliby. Amerykanie też pracowali nad tym.
  To jest przypadek podobny do kopernikańskiej teorii. Czy gdyby nie Kopernik, to ludzkość nie dowiedziałaby się, że Ziemia krąży wokół Słońca? Dowiedziałaby się prędzej czy później. Jak nie Kopernik, to kto inny.

  W przypadku Enigmy grał rolę czas. Ten czas został mocno zredukowany (jak na potrzeby wojenne) przez dostarczenie przez polskich kryptologów wypracowanej wiedzy o Enigmie, metodach łamania jej szyfrów oraz wiedzy o konstrukcji bomby deszyfrującej zbudowanej przez Rejewskiego.
  TJ

 573. tejot

  Enigma była produkowana w kilku wariantach.

  Prosty, na potrzeby businessu, przejęli Polacy, bo jakiś niemiecki debil wysłał taką maszynę do naprawy z Warszawy – pocztą.

  Wariant używany w wojsku był dużo trudniejszy do rozkodowania.

  Jeszcze raz polecam film „The Imitation Game”.

 574. maciek.g 16 lutego o godz. 14:53 pisze: – Trzecia i na pewno nie ostatnia fala głupoty nadciąga co widać i czuć gdy słucha się wypowiedzi PiS w sprawie epidemii.
  Z wykresu jasno widać, że jest na razie jedna fala , ale są miejscowe zaburzenia i to nie wynikające z blokad. Nie tak dawno jak 28 grudnia zakończył się szybki spadek i nastąpił chwilowy wzrost z 7700 na 9300 do dnia 13 stycznia i potem znów nastąpił spadek.

  Maćku,
  wydaje mi się, że wyciąganie jakichś wniosków z danych rządowych dot. zakażeń jest chyba mało zasadne. Pismeni zmieniają kryteria kierowania tubylców na bezpłatne badania a poza tym, to wielu mających objawy stara się uniknąć testu licząc, że jeśli nawet to koronawirus to uda im się go pokonać bez większych problemów a nie zostaną dotknięci restrykcjami stosowanymi wobec zakażonych. Można byłoby wyciągać jakieś wnioski z liczby zgonów ale powtarza się sytuacja, że w weekendy na kowida umiera niewiele. Wniosek stąd wypływa, że gdy medycy w soboty i niedziele wypoczywają i ich aktywność w leczeniu kowidowców maleje, to kowidowcy nie umierają. Stąd dalej wynika, że najlepiej byłoby gdyby konowały odwaliły się w ogóle od chorych bo ich troska o tychże chorych powoduję, że ci chorzy w rezultacie tej troski wyciągają nogi. Czyli należy strzec się medyków.

  Szczególnie medyków profesorów. Taki np. Simon wygłosił tezę, że stosowana w leczeniu amantadyna powoduje mutację wirusa. Skąd on to wie? Wychodzi na to, że za zrodzenie się odmiany brytyjskiej koronawirusa odpowiedzialny może być lekarz z Przemyśla, Bodnar, bowiem stosuje amantadynę i ratuje tą kuracją ludzi przed śmiercią. Przecież lepiej byłoby żeby poumierali a nie narażał ludzkości na jakąś mutację post-amantadynową.
  Celebryta Simon powinien być kandydatem do nagrody Nobla z medycyny.

 575. Optymatyk
  16 lutego o godz. 15:22
  Oglaszasz na blogu że jesteś racjonalnie myślącym czlowiekiem i do wszystkiego podchodzisz jak naukowiec sprawdzając fakty. Niestety z twych wpisów widać kogoś dokładnie odwrotnego. Fanatyka wierzącego którego rajcuje dy znajdzie coś co wg niego potwierdza jego wiarę.
  Człowiek myślący racjonalnie sprawdzi by jaka jest śmiertelność na 1000 osób w przypadku koronowirusa i szczepienia.
  W Polsce odnotowano 41 028 zmarłych z powodu wirusa i odnotowano 1596673 przypadki choroby wykryte testami.
  wiadomo że są to osoby z ewidentnymi objawami , a tych jest jak podają źródła naukowe około 15-20% zainfekowanych. Wiadomo tez że wielu nie głasza zachorowania mimo ewidentnych objawów i niektórzy mówią by przyjmować że wykryte przypadki to 1/10 zaistniałych czyli w Polsce zachorowało już 16 mln. czyli na 1mln umarło 2564 osoby.
  Ilu zatem umarło powodu szczepienia ? brak danych mimo że wykonano już ponad 2 mln szczepień.
  z nie do końca sprawdzonych informacji można liczyć że to 10 max15 osób. Wiadomo że szczepionka chroni w 95% i na dodatek przed ciężkim przebiegiem choroby,
  Racjonalista nie powinien mięć żadnych wątpliwości

 576. legat
  16 lutego o godz. 16:50
  Dane z testowań spływają i mimo że wykres przypomina zęby pily można metodami znanymi z matematyki go wygładzić i to zrobiono na Bioqdata koronowirus. Ta informacja jest dla rządzących bardzo ważna i bez sensu było by jej fałszowanie. Przebieg pokazuje ewidentnie że fale z powodu koronowirusa mamy za sobą i jest tendencja opadająca. Dlaczego mamy poza sobą wynika choćby z mego poprzedniego wpisu. Można się obawiać nowej fali z powodu brytyjskiej mutacji, ale tu mamy kompletny brak danych

 577. Optymatyk
  16 lutego o godz. 15:31
  ,,https://www.youtube.com/watch?v=99-BInX5_pc
  Dr Witold Rogiewicz. Śmierć kolejnego lekarza po s-z-c-z-e-p-i-o-n-c-e. Dane z fb szybko znikają.”

  Ojciec Kolbe sie zaszczepil i zostal swietym.

 578. maciek.g

  Nie ma nic lepszego niż twoje polemiki z Optymatykiem.

  Muszę przyznać, że tworzycie świetny duet wypełniający oczekiwanie na ową III falę zakażeń. Lektura waszych komentarzy nie pozostawia jakichkolwiek złudzeń, że jej nadejscie jest nieuchronne.

 579. @tejot
  16 lutego o godz. 16:33

  Z takim zapałem głosisz chwałę polskich kryptologów, jakbyś uważał, że moim komentarzem umniejszyłem ich zasługi. Są one niezaprzeczalne, ale faktem jest, że od lata 1938 nie potrafili oni odczytać treści niemieckich depesz, choć, owszem, potrafili rozszyfrować klucz dzienny.
  Brytyjczycy też by sami nie dali rady w takim czasie, jak się to w końcu udało, gdyby nie wcześniejsze prace Polaków i szczęśliwy traf ze zdobyciem maszyny i szyfrów.

  Pamiętam polskie dąsy po filmie na ten temat, że przecież to MY, a nie jakieś Turingi… 🙄

 580. @legat

  Ludzie jak najbardziej umierają w weekendy, tylko że zgony rejestruje się w poniedziałek.
  W aktach zgonu jest na ogół prawdziwa data, natomiast w poniedziałek podaje się liczby do statystyki.

 581. Pamiętam polskie dąsy po filmie na ten temat,

  Ależ skądże,

  my Polacy potrafimy biegać za piłeczka tenisową szybciej na świecie a skakanie nartami do przodu, na Krokwi przekazuje się nam z mlekiem matki.
  „42” cos się obraził, bo by wam powiedział, jaki to unikalny kraj, ta Polska. 🙂

 582. @maciek.g
  16 lutego o godz. 16:19
  Uważaj, aby cię ta trzecia fala nie zmyła.
  To ile tych fal jeszcze przewidujesz?
  Zbuduj sobie falochron, nie ma to tamto.
  Wiesz, co ci powiem, największa to jest zalewająca powszechna FALA GŁUPOTY LUDZKIEJ. Wyłącz telewizor, włącz myślenie. To lepiej zrobisz.
  Pytanie, czy w ogóle masz czym myśleć?
  Klasyk, cesarz zresztą, mówił, „jeśli twierdzisz, że masz rozum, to dlaczego go nie używasz?”. Czas zacząć!

 583. @maciek.g
  16 lutego o godz. 18:06
  Nic takiego, bo o kant dupy można potłuc te pseudo testy. A reszta to pic na wodę fotomontaż.

 584. Wacek antywaksiarz najwyraźniej się rozkręca. Z kolei koleżka Czarnożopow, zamiast wackowe tarcie w punkcie podparcia moralnie i nałukowo podepierać, najwyraźniej sprawę olał, idąc se po prostu do łóżka, z przepiękną Walentyną.

 585. Wypierd mu wyszedł a mamut już nie,
  bo w skamienielinę obrócił, się.

 586. Optymatyk
  16 lutego o godz. 19:51
  Dziś z zoną się zaszczepiliśmy i żyjemy dobrze. Ty możesz oczywiście się nie sczepić ale bezsensem jest podważanie testów które są jednak robione wszystkim którzy zgłoszą ewidentne objawy i lekarz je potwierdzi.

 587. Bar Norte
  16 lutego o godz. 18:35
  Rozumie z twej wypowiedzi że uważasz że mamy obecnie drug a fale zakażeń i zgadza się z tym co prawi Adam Niedzielski.
  No to proszę wykaż mnie te fale na wykresie

 588. maciek.g

  „Rozumie z twej wypowiedzi że uważasz że mamy obecnie drug a fale zakażeń”

  Nie, jak tego napisałem. Natomiast napisałem:

  „Muszę przyznać, że tworzycie świetny duet (z Optymatykiem) wypełniający oczekiwanie na ową III falę zakażeń. Lektura waszych komentarzy nie pozostawia jakichkolwiek złudzeń, że jej nadejscie jest nieuchronne.”

  Zresztą twoja polemika z Niedzielskim też to potwierdza.

css.php