Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta
Trzaskowski i Budka

18.02.2021
czwartek

Platforma ląduje na Marsie

18 lutego 2021, czwartek,

W czwartek 18 lutego 2021 r. miały miejsce dwa historyczne wydarzenia. Amerykański łazik Perseverance (wytrwałość) genialnie wylądował na Marsie, a Platforma Obywatelska po dłuższym pobycie w kosmosie dała pierwsze oznaki życia.

Od wielu miesięcy Platforma była w stanie uśpienia. Wielu jej kibiców, zwłaszcza w mediach, bezskutecznie usiłowało ją wybudzić. Domagano się przede wszystkim programu, programu i jeszcze raz programu. Jak piszą grafomani: Platforma „jak kania dżdżu” potrzebowała programu, żeby nie być „totalną opozycją” i partią wyłącznie reaktywną, recenzującą postępowanie PiS, który ustalał porządek dzienny i dyktował agendę. Te oczekiwania PO wreszcie zaczyna spełniać. Po pierwsze, powraca do życia, znajdzie się w centrum wydarzeń. Po drugie, urodziła swoje stanowisko w sprawie aborcji.

Do zajęcia stanowiska w tej delikatnej materii zmusiła Platformę decyzja Trybunału Konstytucyjnego Madame Przyłębskiej z 22 października ubiegłego roku, praktycznie uniemożliwiająca legalną aborcję w Polsce. Temat podrzucił M-me Przyłębskiej prezes Kaczyński. Orzeczenie TK wywołało falę protestów, wobec której PO nie mogła pozostać obojętna i dłużej milczeć. Kaczyński zacierał rączki, a Platforma – partia szerokiego centrum – wiła się i miotała od skrzydła konserwatywnego po partyjną lewicę, a wszystko to w atmosferze Strajku Kobiet, pałowania i dywersji ze strony ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni.

Wreszcie Platforma urodziła, zrobiła wyraźny krok w kierunku liberalizacji prawa aborcyjnego. Mówiąc wprost: otworzyła dostęp do aborcji po każdorazowej „konsultacji” z lekarzem i psychologiem. Teraz PO czeka trudny okres: kilku posłów konserwatywnych może partię opuścić (Hołownia i Kaczyński przyjmą ich do siebie), a prawica – Kościół katolicki, PiS, Konfederacja, media prawicowe – jak jeden mąż rozpoczną gigantyczną kampanię przeciwko „cywilizacji śmierci” pod dyktando Tuska, pod wodzą Budki i Trzaskowskiego oraz swoich posłanek.

To, co się stało, oznacza zwrot Platformy w kierunku kobiet i młodzieży, która w ostatnich latach coraz bardziej się radykalizuje. PO przestaje być partią w letargu i bez oblicza, która traci coraz więcej do ruchu Hołowni. Trwając w bezruchu, statek Platformy nabierał coraz więcej wody. W prawo skręcić nie mógł, elektorat konserwatywny jest zagospodarowany przez PiS, prezydenta, Konfederację. Decyzja Platformy była do przewidzenia, ale nie ma znaczenia praktycznego – na razie rządzi PiS, Zjednoczona Prawica ma większość w Sejmie, a nawet gdyby to uległo zmianie, to prezydent Duda nie podpisze niczego bez zgody Prezesa i Kościoła. Tym niemniej podjęta została próba reanimacji Platformy Obywatelskiej. Po dłuższym locie wreszcie wylądowała.

Zaproszenie
Słynna reporterka Ewa Winnicka (m.in. „Londyńczycy”, „Był sobie chłopczyk”), trzykrotna laureatka nagrody Press, oraz Jarosław Gugała, iberysta, publicysta (Polsat), tłumacz, były ambasador, będą naszymi gośćmi w TOK FM, niedziela, 21 lutego, godz. 10:05.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 438

Dodaj komentarz »
 1. Platforma urodziła potężną mysz. Wreszcie.

 2. A na razie pozostaje patent hiszpański. Trzeba tylko przełamać marazm systemu…

  To, że szpitale odmawiają pacjentce z zaświadczeniem, to sytuacja kuriozalna – pokazuje z jaką łatwością przychodzi nam bagatelizowanie i lekceważenie zdrowia psychicznego. Jesteśmy w stanie uznać, że zdrowie psychiczne nie jest czynnikiem wystarczająco poważnym do tego, aby uznać, że zagraża zdrowiu lub życiu – mówi dr Aleksandra Krasowska.

  Zdaniem ginekolożki, dr Bożeny Jawień-Rościszewskiej, obecnie – po decyzji Trybunału Konstytucyjnego – mamy najgorszy czas dla kobiet. Bo z jednej strony lekarze się boją, że stracą pracę, kontrakt z NFZ-tem czy będą mieć do czynienia z prokuratorem; a z drugiej strony – nie ma jeszcze wypracowanych choćby tymczasowych, przejściowych rozwiązań. Pozostaje aborcja za granicą, na co nie wszystkie kobiety chcą i mogą się zdecydować.

  Pani doktor ma nadzieję, że pójdziemy w tym kierunku, w którym poszła wcześniej Hiszpania. Chodzi właśnie o zaświadczenia od psychiatrów, że donoszenie ciąży może być zagrożeniem dla zdrowia psychicznego kobiety, która może nawet targnąć się na własne życie. – Z tego korzystali Hiszpanie, setkami tysięcy – naciągając prawo, ale stojąc za swoimi pacjentkami, pomagając im – mówi dr Jawień- Rościszewska.

  https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103085,26804646,szloch-placz-i-blaganie-prosze-mi-pomoc-kobiety-pozbawione.html#s=BoxOpImg3

  Komentarze pod tym tekstem można podzielić na dwie grupy: jedna urąga “kaczym zwisom”, druga – uwaga! – zachęca kobiety do niezachodzenia w ciążę drogą rezygnacji z seksu. No rzeczywiście, niech suweren wymrze i będzie spokój… tylko kto wtedy będzie łożyć na media z ryjem?

 3. „Pisarka nawiązała także do trwającego w całym kraju Strajku Kobiet. – W czasie tych rządów jesteśmy traktowane przedmiotowo, każdy nam może zajrzeć między nogi. Ktoś nam dyktuje, jak mamy żyć, czy mamy rodzić dzieci, czy nie mamy – mówiła. I dodała, że patrzy z dumą na kobiety, które stają w obronie innych. – Kobiety nie walczą o skrobankę, tylko o siebie i swoje dzieci – podkreślała Katarzyna Grochola.”
  Wynika z tego , że kobiety domagając się skrobanki na żądanie – „nie walczą o skrobankę, tylko o siebie i swoje dzieci”, tak to przedstawia Katarzyna Grochola.
  Przywódczynie ideologiczne tego żenującego strajku kobiet powinny apelować do kobiet, aby swoje ciała i seksualne doznania powierzały odpowiedzialnym mężczyznom, a nie latać jak kot z pęcherzem w poszukiwaniu przypadkowych przygód erotycznych. Kobiety powinny domagać się likwidacji pornografii dostępnej w internecie. Internet stworzy pokolenie przygłupów z zniekształconym obrazem kobiety jako narzędzia erotycznego.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Kobieta według agenta Tomka z Akwinu nadaje się wyłącznie do rodzenia. Bo nawet na wychowywanie potomstwa jest za głupia. Chlubnym wyjątkiem w tym oceanie głupoty jest… konsekrowana dziewica.

  Takie stanowisko reprezentują mundrale, które z urzędu nienawidzą kobiet i wolą dzieci 🙂

 6. Zamiast zajmowac sie
  placa minimalna ,
  inspekcja bezpieczenstwa pracy,
  dostepem mieszkan komunalnych ,
  obie partyjki chadeckie walkuja temacik zastepczy.

 7. A takie jest oblicze fanatyzmu;
  https://www.youtube.com/watch?v=61f–luOC2M
  STRAŻ MIEJSKA i ZATRZYAMNIE CHŁOPAKA ZA BRAK MASKI – ŁÓDŹ 17.02.21
  ………………..
  Pisowskiego fanatyzmu!
  Ludzie, do jakiego boga wy się modlicie?

 8. @folwarkPn 19 lutego o godz. 1:29

  Temacik zastępczy? Jak dla kogo. Poza tym kobiety to całkiem spory procent wyborców.

 9. Na sasiednim blogu (Guetta) opublikowalam swoj komentarz ktory czeka na moderacje. Opublikuje ten komentarz tu, poniewaz nie wiem czy “tam” doczeka wschodu slonca.

  “ Do zainteresowanych,

  “ Tanaka
  17 LUTEGO 2021
  22:57
  Panie Gospodarzu Bernardzie Guetta.
  Napisał pan tekst wojenny. Napisał pan tekst rozdęty tępotą i kłamliwością. A do tego chaotyczny intelektualnie i frajerski.”

  Moj komentarz:

  Za taki tekst opublikowany w gazecie gdzie pisza obaj panowie, ten pierwszy polecialby za drzwi przed zachodem slonca w kazdej strefie czasowej.
  Jesli ktos nie rozumie dlaczego to ja nie jestem w stanie wytlumaczyc.

 10. Dla poprawy nastroju: kopia komentarza z gazeta.pl na temat super ladowania na Marsie.

  “Co na to Rożenek?”

 11. Sondy i sondaże

  Sondażyski/ści gdybają, że Platforma bedąc centrolewicowa i Hołownia będąc prawicowy na opozycyjnym przedpolu przed pisowską redutą są w stanie ją wziąć z dwóch stron i zdobyć bez brania jeńców.

  Chadecko-liberalna Platforma jako centrolew? Ano w Polsce, gdzie scenę polityczną pchnięto na lewo to jest zupełnie możliwe. Zresztą demokracjach zachodnich od Niemiec po UK „konserwatywna” (z nazwy) chadecja jest w samym centrum opinii. Bo „wszystko płynie”, normalne chyba?

 12. Kilka obrazków z USA:

  Pierwszy link mówi o lądowaniu na Marsie dwóch statków kosmicznych z różnych krajów. Pierwszy wyląduje chiński.

  W drugiej części tego linka (od 6:54 minuty) jest ciekawa rozmowa z lekarzem na temat mononuklealnego eliksiru, który jak dotąd zalega półki, a mógłby przyczynić się do uratowania wielu ludzi. Wykazano bowiem, że podawany na początku choroby nie dopuszcza do poważnych i często śmiertelnych skutków. Nie mówiąc o tak prozaicznym fakcie, że to jest doskonały sposób na zmniejszenie obłożenia szpitali.

  Watch Rachel Maddow Highlights: February 17 | MSNBC
  https://www.youtube.com/watch?v=NEDE79X9E-s&ab_channel=MSNBC

 13. Drugi obrazek dotyczy obecnej sytuacji w Teksasie

  Pomimo, ze część mieszkańców już uzyskała elektryczność, to w dalszym ciągu wielu jej nie ma.
  To powoduje, ze pomimo pandemii ludzie się gromadzą w domach ogrzewanych.
  prawdziwy problem jest z dostępem do wody, bo rury popękały.
  Miliony ludzi w dalszym ciągu nie mają wody.
  Ludzie z baniakami wyczekują na ulicy żeby zaopatrzeć się w wodę.
  Grzanie tej wody to też sztuka, bo wielu nie ma elektryczności, więc pojawiły sie w Internecie różne rady jak to robić. Między innymi ludzie zaopatrują się w butle z gazem, też na ulicy.
  W mieszkaniach potwornie zimno. na załączonym linku można zobaczyć jak to wygląda. Znajomość angielskiego do tego niekonieczna.
  Zimnica jest tak duża, że duże sople zwisają z sufitu.

  Kombinacja pandemii z tym kryzysem jest nie do pozazdroszczenia.
  Ogromnie tym ludziom współczuję.

  He took the symbolic photo of Texas crisis. Hear his story
  https://www.youtube.com/watch?v=lK_v_6a8KS0&ab_channel=CNN

 14. Jedna z głównych gnid w Senacie, niejaki Ted Cruz, który jest senatorem reprezentującym Teksas wczoraj poleciał z rodzinką do Cancun w Meksyku co by opalać się na słoneczku i popijać owocowe margerity na plaży.

  Teksas przeżywa straszną tragedię obecnie, a senator Crus ma to gdzieś.
  Jest to o tyle bardziej niesmaczne, że w ramach swoich przedwyborczych namawiań ludzi na głosowanie na niego podkreślał w pulicznych reklamach, że on zawsze aktywnie uczestniczy w każdej dramatycznej sytuacji, czy to huragan, czy cokolwiek innego.
  Warto również pamiętać, że ta gnida wyszydzała kiedy Kalifornia nie tak dawno przeżywała kryzys.

  Tak czy inaczej, jak zobaczył, że w Teksasie katastrofa, to dał noge do Meksyku zamiast wszystko robić aby pomóc ludziom. Tłumaczenie prawicowców, że on nie jest hydraulikiem jest żenujące.
  Bo pomoc od Senatora może być ogromna.

  Jak go ludzie zobaczyli w samolocie jadącego na wakacje, to zaczęli go fotografować i umieszczać jego zdjęcia z wojażu w Internecie.
  Zdobył nawet nową ksywkę „flying Ted” (latający Ted), która dobrze się zgrywa z jego wcześniejszą ksywką “Lyin’ Ted” , którą nadał mu Trump w czasie pierwszych wyborów.
  Oprócz tej ksywki również ogłaszał światu, że Ted Cruz ma wyjątkowo brzydką żonę i ojca, który uczestniczył w zamordowaniu JFK.
  Ale jak Trump wygrał, to Ted Cruz pozbył się zbędnych obciążeń i przyssał się do trumpowskiego dupska liżąc je namiętnie.

  Ale wracając do tematu.
  jak internet zawrzał, to flying Ted szybciutko zaczął się tłumaczyć, że on poleciał, bo dzieci tego bardzo chciały i teraz już wraca.
  Jednym słowem na swoje dzieci zwalił winę.

  Wyjątkowy obszymurek!!
  Niestety mający wiele do powiedzenia w Senacie.

  Ted Cruz travels to Cancun as Texans remain without power
  https://www.youtube.com/watch?v=K-ILTj2cPv4&ab_channel=MSNBC

 15. Jeszcze dorzucę do poprzedniego wpisu, że ted Cruz zarządał obstawy policyjnej w drodze na lotnisko. W czasie kiedy policja nie wie w co ręce włozyc.

  A on jak panisko z obstwą policyjną sobie jechał.
  Jakby poicjanci nie mieli nic do roboty

  Postępowanie takie jak u kaczki.

 16. @ Blackley
  19 lutego o godz. 0:34

  GajowyM.
  18 lutego o godz. 23:40

  Otyłość źle wróży w razie infekcji
  ++++++++++++++++++++++++++++++
  Otyłość akurat mnie nie dotyczy , od dziecka ćwiczę Judo

  To super, ale mój komentarz odnosił się do niezdrowo spasionego faceta z twojego linku – Piotra „Nie wrócimy, chyba że nas wyrzucą” Szlachtowicza – „stałego korespondenta z UK” 🙄
  Gość dał się już poznać jako „far-right Polish radio host”, kumpel Międlara i zdeklarowany antysemita.

 17. Stanem Texas nie rządzi senator , tylko gubernator Texasu.

 18. Orca
  19 lutego o godz. 2:55

  Czy to prawda, ze zeby wrocic do Kanady to trzeba miec 3 tysiace gotowki i 2 tysiace na karcie, zeby moc oplacic kwarantanne po przekroczeniu granicy ?
  Testy PCR przed i po ?

 19. GajowyM.
  19 lutego o godz. 5:54

  Grubi i chudzi nadaja CODZIENNIE 6-8 godzin programow telewizyjnych z Warszawy
  przez internet :
  Media Narodowe,
  wRealu24,
  Telewizja Republika.
  Nikt ich nie kontruje !!!!
  Strajk Kobiet,
  Razem,
  SLD,
  nie istnieja w alternatywnych mediach.
  Skad faszysci maja pieniadze /
  Dlaczego im sie chce , a Lewicy nie ?

 20. Optymatyk
  19 lutego o godz. 2:15

  Czastki wlokien z materialu maski wdychane 40 godzin tygodniowo
  powoduja pylice.

 21. folwarkPn
  19 lutego o godz. 7:12
  Orca
  19 lutego o godz. 2:55
  “Czy to prawda, ze zeby wrocic do Kanady to trzeba miec 3 tysiace gotowki i 2 tysiace na karcie, zeby moc oplacic kwarantanne po przekroczeniu granicy ?
  Testy PCR przed i po ?“

  Nie znam przepisow w Canada. Takie info na pewno jest dostepne na stronie konsulatu kraju.

  Ja mieszkam w US.

 22. Perseverance, jak dobrze pojdzie, powroci na Ziemie w…2031 roku. Za 10 lat!
  Pytanie: czy PiS przetrwa do 2031 roku?
  Mam nadzieje, ze ” Polityka” tak.W jakiejs innej blogierskiej IT oprawie.

 23. folwarkPn
  19 lutego o godz. 7:17
  Skad faszysci maja pieniadze /

  Jest tylko jedna osoba gorsza od raka wątroby i trzustki:

  Rupert Murdoch.

  ***** faszystów ***

 24. The Murdoch Cancer on Democracy is Metastasising

  https://medium.com/thoughts-economics-politics-sustainability/the-murdoch-cancer-on-democracy-is-metastasising-3aa8e1351576

  For the uninitiated, News Corp owns arguably the most influential news outlets in the US, the UK and Australia. This includes Fox News in the US, The Sun and The Times in the UK, and roughly 70% of print media in Australia including the only nationally distributed daily newspaper, The Australian.

  Faszyści u koryta.
  Republika Braci Kaczyńskich

 25. Katolicka pod skórą Platforma strasznie jąka się politycznie przy interpretacji 10 przykazań… w ramach niby państwa świeckiego… Tak sobie myślę prywatnie, że nad Wisłą liberalizm platformiany realizuje Rydzyk z bogiem na ustach… i Alleluja i do przodu… ssać dwie matki…

 26. Znalazlem w sieci coś a propos aborcji

  Sytuacja kobiet w tym średniowiecznym zacofanym katolickim państwie, przypomina wspinaczki Alexa Honnolda, spacer na linie zawieszonej między wieżowcami. Tak nie można żyć. To nie jest życie, w ciągłym strachu przed urodzeniem potworka albo żywego trupa. A zadecydował o tym zdrowo pierdo&nięty wiejski wikary z Wadowic. W zasadzie został on wynajęty przez prezydenta Reagana i CIA do rozwalenia ZSRR i zburzenia muru berlińskiego. Na tym im zależało i w tym im pomógł. Jednak jak uczy historia, Lenina też sprowadzono z emigracji, żeby zrobił porządek w Rosji a nie wielką rewolucję październikową z Aurorą, Patiomkinem i Józefem Stalinem. Wiejskiemu wikaremu z Wadowic zwyczajnie, po ludzku, zrobiło się żal, że swoimi decyzjami nie pozostawił po sobie żadnego potomstwa, wymyślił więc konieczność ochrony życia od samego poczęcia, gdziekolwiek by ono nie nastąpiło. W poczuciu winy poparła go jego przyjaciółka pani Półtawska. Znany stachanowiec przodownik pracy, rekordzista w przeprowadzonych aborcjach kolega Chazan, w ich ślad poszły uczestniczki podwórkowych kółek różańcowych, ich koleżanki doświadczone przez los podczas pieszych wędrówek na jasne piwo, czy górę, jak zwał tak zwał. Wymyślili zbiorową halucynację czyli ,,klauzulę sumienia,, Kobiety znęcają się nad kobietami, żeby schlebic gustom homoseksualistów z kościoła katolickiego, uwielbiającym patrzeć na cierpienie pięknych kobiet.

 27. @woytek
  19 lutego o godz. 6:00

  Stanem Texas nie rządzi senator , tylko gubernator Texasu.

  Przypuszczam, że to do mnie ta uwaga, więc wyjaśniam

  Ja nigdzie nie powiedziałam, że Stanem rządzi Senator.
  Jednak Senator może wiele zrobić w czasie katastrofy.
  Wielu kongresmenów na okres tej tragedii zawiesiło wszelkie inne zadania, a zajęli się tylko tym obecnie najbardziej dotkliwym

  Nie chce mi się teraz wymieniać co może zrobić w takiej sytuacji Senator, ale jestem pewna, że wyobraźnia Ci podpowie.. 🙂

 28. Nam nie trzeba Bundeswehry, nam wystarczy -4

  Texas jak PRL z 20. stopniem zasilania 🙁

 29. Co może zrobić senator…
  Wybrać się z termosem gorącej herbaty do bezdomnych?

 30. SŁOWIANIN STANISŁAW
  19 lutego o godz. 8:12

  kk to pigulka gwaltu podana spoleczenstwu
  przez nowojorskich lichwiarzy przed terapia szokowa.

 31. GajowyM.
  19 lutego o godz. 8:41

  ,, Texas jak PRL z 20. stopniem zasilania ”

  Zima zaskoczyla kapitalizm.

 32. W Texasie gaz tylko dla swoich… Rosja takich chwytów dla Europy nie stosowała… Tak sobie myślę prywatnie… gaz od jankesów może być jak pomoc Anglii i Francji w 1939 roku… jak przyjdą mrozy… ze Wschodu…

 33. Migrantom na świecie mimo głodu i chłodu na wieść o lądowaniu zrobiło się syto i cieplej… Tak sobie myślę prywatnie o dwóch pieczeniach z jednego lądowania… jeszcze..! jeszcze…! jeszcze…! bo jutro też wstaje dzień…

 34. Orca
  19 lutego o godz. 7:29

  Myslalem ze lokalne media w Seattle komentuja sytuacje ruchu granicznego.

 35. Szef sztabów Nawalnego: 12 tys. aresztowanych – to stalinowska skala represji

  https://wyborcza.pl/7,75399,26799714,szef-sztabow-nawalnego-kreml-nas-nie-zlamie.html#S.-K.C-B.5-L.1.maly

  Farma ruskich trolli komentuje artykuł tak, jak tutaj na blogu:

  pouczająco i instruktażowo 🙂

 36. Putin przesadza z pacyfikowaniem Nawalnego, który Krym uznaje za rosyjski, dąży do liderowania Rosji w Europie i blokuje jak Kaczyński import imigrantów… brakuje tylko załatwienia wody dla Krymu… Tak sobie myślę prywatnie o pożytecznych idiotach… znaczy sponsorach… właścicielach europejskich klubów sportowych i innych wyjechanych z Rosji… zabrać Putinowi… co mogło być nasze…

 37. Platforma Obywatelska

  Prezentujemy PAKIET PRAW KOBIET ‼️

  Platforma Obywatelska jasno i zdecydowanie stoi po stronie Polek. Po stronie rozsądku i empatii.
  Żadna władza nie ma prawa siłą narzucać swoich poglądów obywatelom. W sprawach tak trudnych i osobistych dla każdej kobiety rolą państwa jest zapewnienie jej bezpieczeństwa, wsparcia i opieki w dramatycznej sytuacji życiowej, jaką jest podjęcie decyzji ważącej na jej przyszłości.
  Dlatego Platforma Obywatelska opowiada się za zagwarantowaniem każdej Polce znajdującej się w wyjątkowo trudnej sytuacji osobistej prawa do podjęcia przez nią – po konsultacji z psychologiem i lekarzem – indywidualnej decyzji o ewentualnym przerwaniu ciąży do 12. tygodnia w bezpiecznych medycznie warunkach, podobnie jak w większości krajów europejskich.
  ✅Aby decyzja kobiety była w pełni świadoma, a macierzyństwo bezpieczne, państwo musi zagwarantować Jej pełne wsparcie.

  https://www.facebook.com/PlatformaObywatelska/photos/a.135192188739/10158331806943740/

  ***** ***

 38. Ziobrę trzeba pytać czy problemy Kaczyńskiego z Unią były do przewidzenia przed podpisaniem Traktatu Lizbońskiego… Tak sobie myślę prywatnie… jeżeli tak, to doszło do zbrodni dyplomatycznej LK, który podpisał Traktat, a nie musiał jak to czyni Duda w piaskownicy… co z patronatem i pomnikami…

 39. A co zimno w Teksasie?
  Niech ucza sie od Polakow i hajcuja weglem kamiennym.

 40. Zimno w Teksasie… kar boska za ludobójstwo Indian… Tak sobie myślę prywatnie… tylko indiańskie dymy ratunkiem… jak trwoga to…

 41. Katolik Giertych w sprawie aborcji dał głos: Platformo idziesz po zgubę… ręka podniesiona na poczęcie… Tak sobie myślę prywatnie… Giertych przyczajony… jak Nawalny… ZChN się zbliża…

 42. Nie będzie dymisji ministrów, którym Porozumienie Jarosława Gowina cofnęło rekomendacje do rządowych stanowisk. – To znak, że Jarosław Kaczyński uznaje nasze racje – mówią stronnicy Adama Bielana.

  https://wyborcza.pl/7,75398,26805363,sadny-dzien-w-porozumieniu-gowina-bielan-stawia-na-dlugi-marsz.html#S.DT-K.C-B.2-L.1.duzy

  Hihihi,

  Gospodarz kiedyś był się wyrażał w pozytywnych tonach, o Bielanie.
  Jaki on yntelygentny. 🙂

  Faszyzm, Ein Führer, ein PiS – po trupach Polaków

 43. Oskarżanie duchownych o pedofilię traktować należy jak obrażanie uczuć religijnych suwerena… Tak sobie myślę prywatnie… brakuje: a oskarżyciel jest opętany… na stos lub topienie… takiego… apage satanas…!

 44. Sprytna ta Platforma!Owszem,dopuszcza aborcję,ale pozostawia wrota,bo nie furtkę,przy głosowaniach bez dyscypliny!Już widzę wyniki tych głosowań!Wilk syty i sumienie całe!

 45. Bar Norte
  18 lutego o godz. 22:27
  Zacznij wreszcie logicznie oceniać fakty.
  4 marca 2020 podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
  13 marca – premier wprowadza stan zagrożenia epidemicznego
  20 marca na terenie Polski wprowadzono stan epidemii i kolejne obostrzenia. Zamknięto placówki kulturalne, sklepy w galeriach, zakazano imprez i zgromadzeń, ograniczono dostęp do parków, plaż, ustalono maksymalne limity dotyczące liczby klientów w sklepach. Wkrótce potem zamknięto m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Na początku kwietnia wprowadzono tymczasowy zakaz wstępu do lasów. Kara za nieprzestrzeganie kwarantanny wzrosła do 30 tys.
  30 marca liczba zakażonych koronawirusem osób w Polsce przekroczyła 2 tys., 3 kwietnia było ich już ponad 3 tys. (65 chorych zmarło).
  Na początku czerwca premier Mateusz Morawiecki, podsumował walkę z epidemią koronawirusa. W jego ocenie Polska – zwłaszcza w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej, nawet najbogatszymi – skutecznie radziła sobie z kryzysem epidemiologicznym. „Byliśmy razem i będziemy razem. Cały naród zdał ten egzamin” – mówił premier Morawiecki
  Tymczasem mamy od 9 czerwca, przez trzy tygodnie wstrzymujemy wydobycie w dwunastu kopalniach na Śląsku.
  Dwa wakacyjne miesiące przyniosły rekordowe wzrosty zakażeń. W lipcu przybyło 11 295 przypadków zakażeń, w sierpniu już 21 684.
  Drastyczny wzrost zachorować w Polsce zaczyna się od września 2020 r
  Rząd wpada w panikę W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie premiera zwiększające obostrzenia przeciwepidemiczne od 24 października.
  W całym kraju zawieszona zostaje działalność siłowni, basenów, aquaparków , zakaz stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji itd
  I mimo tych restrykcji fala błyskawicznie rośnie osiągając maksimum 11 listopada.
  Czy można na wykresie zauważyć wpływ tych panicznych działań ?
  Po 7 dniach czyli 31 października widać zmniejszenie prędkości narastania fali , ale nie jest ono znaczne i narastanie z nieco mniejszą, ale wciąż olbrzymią prędkością trwa do 11 listopada czyli reszce 18 dni po wdrożeniu restrykcji.
  Od 11 listopada szybkie malenie liczby zachorowań do 22 listopada potem małe wahniecie i błyskawiczny zjazd do 1 grudnia.
  Tego nie da się wytłumaczyć restrykcjami bo od 24 października nic nie zmieniono , a jak pisałem pierwszy efekt jest po 7 dniach (i był) a ostateczny po 14 (i tu nic już się w tendencji nie zmieniało)
  Jedyne logiczne wyjaśnienie, to przechorowanie większości Polaków i wyczerpanie się kontaktów.
  Z informacji o wykrytych zdarzeniach wynika jasno że ponad polowa Paków na convid -19 za sobą. Nie dziwi ten spadek.
  Szybki spadek utrzymuje się do stycznia, potem krótki okres wzrostu zachorowań do 11 stycznia i ponowny spadek ale już coraz wolniejszy do 10 lutego.
  Obecnie mamy ponownie wzrost – już 9 dni
  Zobaczymy za parę tygodni co on oznacza

  Wniosek jest jasny pierwszy lockdown para w gwizdek, drugi bardzo mało skuteczny i coś trzeba było zmieniać gdy widać było że przestał działać. gwałtowny spadek powinien spowodować przywracanie zamkniętych branż do funkcjonowania z ograniczeniami i restrykcjami sanitarnymi i pod kontrola wszelkiej maści testowań.
  Utrzymywanie blokady to dramatycznie wielki nieuzasadniony koszt który niedługo w nas uderzy z ogromna silą.
  Nie da się ukryć że bardzo drogo PiS zafundował Polsce scenariusz bliski Szwedzkiemu.

 46. Czepiali się legalności dekretów Jaruzelskiego o stanie wojennym, a sami wydają rozporządzenia o tej samej wartości prawnej pacyfikujące opozycję i koronawirusa… szybciej opozycję… Tak sobie myślę prywatnie… zamienił stryjek…

 47. @adam100
  19 lutego o godz. 10:07
  Platforma Obywatelska opowiada się za zagwarantowaniem każdej Polce znajdującej się w wyjątkowo trudnej sytuacji osobistej prawa do podjęcia przez nią – po konsultacji z psychologiem i lekarzem – indywidualnej decyzji o ewentualnym przerwaniu ciąży do 12. tygodnia w bezpiecznych medycznie warunkach

  Ale kurna łaskawcy! Mag ma racje, góra urodziła mysz.

 48. brokoz
  19 lutego o godz. 12:10
  Sprytna ta Platforma!

  Ewa-Joanna
  19 lutego o godz. 12:29
  @adam100
  Ale kurna łaskawcy! Mag ma racje, góra urodziła mysz.

  Jacy wy jesteście przewidywalni.
  Przypomnę co napisałem wczoraj:

  adam100
  18 lutego o godz. 14:45
  mag
  18 lutego o godz. 14:29
  Trolle już zaczynają podsuwać; że mówią o gwarancji sumienia, że to dlatego nic nie warte, a „pożyteczni” się asekurują: może jednak Hołownia?.

 49. Nareszcie można z całą pewnością stwierdzić, że najszybciej za piłką tenisowa, będzie w tym roku w Australii gonił, prawosławny mężczyzna. 🙂

  W zdrowym ciele zdrowy duch

 50. Orca,
  Tanaka świetnie zrecenzował tekst Guetty. Nie wiem o co Ci chodzi?

  Powiem Ci więcej. Spośród komentarzy pod ostatnim wpisem Guetty komentarz Tanaki był jednym z nielicznych świadczących o tym, że należy do tych, którym nie zlasowano mózgów. Jestem dla niego za ten tekst pełen uznania, nie tylko za celność ale także za odwagę. Poza tym, to w sposób bardzo przejrzysty sformułował swoje zdanie i dowiódł, że myśli.
  Dam Ci taką jedną przesłankę świadczącą jakim idiotycznym i nieskutecznym pomysłem byłoby zastosowanie sankcji wobec oligarchów, przyjaciół Putina. Otóż Niemcy sprzedali przyjacielowi Putina, Michaiłowi Fridmanowi magazyny gazu ziemnego w których ma on tyle gazu ile Polska zużywa w ciągu roku i teraz w odpowiedzi na sankcje personalne wobec niego ten zakręciłby kurki w swoich magazynach. Ilu Niemcom zaczęłyby natychmiast dupy marznąć z dnia na dzień? Poza tym, Fridman jest też przyjacielem Benjamina i sfinansował te (słynne m.in. ze zignorowania Dudy) obchody 75 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz. Sankcje byłyby natychmiast odebrane jako antysemicki akt. A UE skąd by wzięła nikiel jakby się na nią R0man Abramowicz po sankcjach wkurzył? Ignorancja i bezmyślność Guetty to himalajskie szczyty. Że o Putinie, który po rozpirzeniu Rosji przez Jelcyna tę Rosję pozbierał nie wspomnę

 51. @adam100
  19 lutego o godz. 12:47
  Ależ ja nigdy nie ukrywałam, ze jestem lewicowa feministka. Dodatkowo patologicznie antykościołowa i antyreligijna.
  To czego się spodziewałeś? Zachwytów nad idiotyzmem? Zwróć uwagę na sformułowania, które podkreśliłam.

 52. Eee-tam… Fridman ( Friedman ) ,Benjamin , Abramowicz .. „nikiel wzięła” by się i znalazła w Canadzie ( Kanadzie) jakby co
  Mo’zgi lasują się po-covidowo ?( czy pigułka gwałtu podana społeczeństwu ?) wszedzie podobnie (.. spieszy mi się do śniegu )
  ttps://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,26805665,muzea-watykanskie-w-kregu-piekielnym-czulem-sie-jak-na-peronie.html#s=BoxOpImg9

 53. @legat
  19 lutego o godz. 13:06
  Poczytałam obu, popieram twoją opinię.
  Bo wiesz, poza tym ( jak tu zaraz przypomni namargineska) ja lubię Putina.

 54. „Bo wiesz, poza tym ( …) ja lubię Putina.”
  ………………………
  To taki ciepły człowiek .. można by powiedzieć lekko tylko fantazjując , ze jak strzelają ludziom w plecy to on jednak wygląda przez okno – kto tez to tym razem ….?

 55. Ewa-Joanna
  19 lutego o godz. 13:16
  @adam100
  19 lutego o godz. 12:47
  Ależ ja nigdy nie ukrywałam, ze jestem lewicowa feministka. Dodatkowo patologicznie antykościołowa i antyreligijna.
  To czego się spodziewałeś? Zachwytów nad idiotyzmem? Zwróć uwagę na sformułowania, które podkreśliłam.

  Czego się spodziewałem? Np. zdrowego rozsądku.

  Ja referowałem do sformułowań (które podkreśliłaś) już wczoraj, przewidując dokładnie taka reakcje.

  Dodatkowo podzielam twoją patologię antyreligijną.

  Natomiast Putina możesz sobie wsiąść, nie jestem zazdrosny 😉

 56. olborski
  19 lutego o godz. 13:30
  „Bo wiesz, poza tym ( …) ja lubię Putina.”………………………
  To taki ciepły człowiek .. można by powiedzieć lekko tylko fantazjując , ze jak strzelają ludziom w plecy to on jednak wygląda przez okno – kto tez to tym razem ….?

  Do rany przyłóż

 57. Wsiąść na Putina i hajda trojka? 😀

 58. Lepszy Putin niż papież z katolickiego wehrmachtu… Tak sobie myślę prywatnie o „dokonaniach” formacji… na stolcu…

 59. Może się da ujeździć? 🙂

 60. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, jak donoszą media, z całą stanowczością raczył był oświadczyć, że skargi złożone m.in. przez sędziów na autorów „reformy” sądownictwa w Polsce, czyli na PIS będą rozpatrywane priorytetowo.
  Brakuje mi informacji – pisze jeden z komentatorów, a ja podpisuję się pod nim, co w praktyce ma oznacza攂priorytetowo”. Biorąc pod uwagę, że owe skargi (w sumie 27) wpłynęły w 2018, a Trybunał w 2021 roku uznał, że rozpatrzy je priorytetowo, nasuwa się pytanie, co przez to rozumieć, za dwa tygodnie, miesiąc, rok, dwa, dziesięć?
  A zresztą już widzę, jak nasza władza się przejmie stanowiskiem Trybunału. Jest u siebie i na swoim, a pod przykrywką nazwy partii rządzącej ma w d… prawo i sprawiedliwość.

 61. Ewo-Joanno,
  a ja niestety nie zgadzam się z Tobą w kwestii aprobaty dla komentarza Mag dot. góry i myszy.

  Górą ma być co? – partia zwąca się Platformą Obywatelską? To chyba żart jakiś.

  Gospodarz pisze: –Od wielu miesięcy Platforma była w stanie uśpienia. Wielu jej kibiców, zwłaszcza w mediach, bezskutecznie usiłowało ją wybudzić. Domagano się przede wszystkim programu, programu i jeszcze raz programu. Jak piszą grafomani: Platforma „jak kania dżdżu” potrzebowała programu, żeby nie być „totalną opozycją” i partią wyłącznie reaktywną, recenzującą postępowanie PiS, który ustalał porządek dzienny i dyktował agendę. Te oczekiwania PO wreszcie zaczyna spełniać. Po pierwsze, powraca do życia, znajdzie się w centrum wydarzeń. Po drugie, urodziła swoje stanowisko w sprawie aborcji.

  radując się, że polityczny trup ożył i galwanizuje tego trupa. Wielokrotnie wymienia słowo „program”. A przecież PO ma świetny program dzięki któremu dwa razy wygrała wybory parlamentarne! – dzięki M.in. programowi zawierającemu
  – zmniejszenie liczby posłów o połowę,
  – zniesienie immunitetu poselskiego,
  – likwidacja Senatu,
  – podwyższona odpowiedzialność funkcjonariuszy państwa,
  – rozszerzenie kompetencji Trybunału Stanu,
  – likwidacja finansowania partii z budżetu państwa,
  – obniżenie zasadniczej stawki VAT do 22%,
  – radykalne ograniczenie dostępu służb specjalnych i policyjnych do bilingów obywateli,
  – r4eforma systemu politycznego: wprowadzenie mieszanego systemu wyborczego do Sejmu i Senatu, który łączy zalety JOW i proporcjonalnego rozdziału mandatów,

  Ewo-Joanno,
  widzisz? Gospodarz – „program, program”!
  Wystarczy przecież tylko przepisać i wygrywa się wybory! Na cholerę im inny skoro z takim wygrywali?
  Moim zdaniem polityczny trup urodził nie mysz a dziecię dotknięte mikrocefalizmem które na dodatek doprowadzi do już kompletnej degrengolady tego tworu, który tak naprawdę sam nie wie czego chce poza tym aby ktoś (może suweren) zwalił z woza PiS i ich na nim posadził. „Dajcie mi władzę a już ja was urządzę. Na cacy.”

 62. Priorytetowo… jak tymczasowość stacjonowania wojsk w NRD… do Gorbaczowa… Tak sobie myślę prywatnie o unijnej….. festina lente…!

 63. Ewo-Joanno,

  Ujadanie Zbysich trolli, może pomoże ci z tym „zdrowym rozsądkiem”

  Rozwiązać PO
  Smolar do Sorosa
  Rzepliński do Watykanu
  KOD to złodzieje
  Tusk do Merkel
  Trzaskowski do kanału
  Du*a zna się na żarowkach

 64. @legat
  19 lutego o godz. 14:20

  A co się mogło urodzić, kiedy TK opublikował wyrok i wyskrobać wolno co najwyżej owoce gwałtu 🙄
  Gwałt na Platformie?
  Na razie gowinowcy nie mogą dojść, kto dziobie, a kto jest dziobany i dlaczego zawsze bocian (Bielan?)

 65. Brak wody na Krymie ?
  Kara za prześladowania krymskich Tatarów.

 66. Dobre porównanie. Wczorajsza deklaracja Platformy to faktycznie przełom porównywalny z lądowaniem na Marsie. Wprawdzie od słów do czynów droga daleka (pamiętamy, jak było np. ze związkami partnerskimi), ale sam fakt, że Platforma zajęła takie stanowisko (i że w ogóle odważyła się zająć jasne stanowisko w ważnej sprawie), wywołał bardzo pozytywne zaskoczenie wśród jej wyborców (i byłych wyborców).

  Jeśli dwudziestka posłów z Rasiem na czele odejdzie do partii, które deklarują bardziej konserwatywne poglądy (a wybór jest duży – od Konfederaci poprzez PiS po PSL i Hołownię), to szanse na pokonanie PiSu przez opozycję znacznie wzrosną.

 67. Nie przemyślany projekt legata.
  Jak się zmniejszy liczbę posłów o połowę, to tych co pozostaną z Solidarnej Polski nie starczy nawet na koło poselskie i kto wtedy zamknie tą resztę posłów przezornie pozbawionych immunitetu ?

 68. Legat
  A co w końcu z tym Senatem, będzie zlikwidowany, czy zreformowany system wyborczy do niego ?
  W jednym ale z tobą się zgadzam, tam gdzie domagasz się, żeby ich wszystkich pozamykać.
  Taki na przykład Zbysiu Ziobro i nie tylko on, już dawno miał stanąć przed Trybunałem Stanu, a tak dalej niszczy polską demokrację.

 69. Karnowscy nie przeproszą Tomasza Lisa za okładkę w nazistowskim mundurze. To wbrew decyzji sądu

  https://wyborcza.pl/7,75398,26807168,bracia-karnowscy-nie-przeprosza-tomasza-lisa-za-okladke-w-nazistowskim.html#S.main_topic-K.C-B.2-L.2.maly

  Vito(ld)6019.02.2021, 11:48
  Przyznajemy, że nasza firma „w Mafii” wystawiała lewe faktury i oszukiwała klientów. Niestety sąd kazał ją zamknąć. Od wczoraj nazywamy się „Mafia” i klienci mogą nam skoczyć. Co najważniejsze, faktury wystawiał bracia Karnowscy a my jesteśmy przecież siostrami.

 70. @adam100
  O Murdochu czytałam coś przed Brexitem. Chodziło o to, że on (a raczej jego media, przede wszystkim prasa brukowa) wpłynęły na wyniki brytyjskiego referendum. Murdoch podobno “nie lubi UE” bo go tam ichni oficjele potraktowali bez należytej czci, a on jest mocno przyzwyczajony do hołdów. Tyle zapamiętałam z tego tekstu. Teraz w zasadzie potwierdzasz, że Murdoch mąci. Dlaczego to robi? Moim zdaniem kwestia otwarta.

 71. @Bar Norte
  Śledzę już teraz nieco po łebkach te anty-lockdownowe filipiki @maćka g. i utwierdzam się w przekonaniu, że dyskusja z @maćkiem to rzucanie grochem o ścianę. Jednak coraz natrętniej nasuwa mi się pytanie: skąd wiadomo, że (jak twierdzi @maciek) lockdown okazał się całkowicie nieskuteczny? Moim zdaniem nie sposób tego stwierdzić, bo nie ma żadnych danych kontrolnych. I być nie może. A twierdzenie, że bez lockdownu skala zakażeń byłaby taka sama, jest gołosłowne.

 72. A pier.doły o “dziesięciu przykazaniach” w kontekście aborcji to po prostu woda na młyn kaka i wypaczanie idei prawa. Prof. Hartman w nie tak dawnej “Polityce” stawia sprawę na zupełnie innej płaszczyźnie. Chodzi o prawną zasadę mniejszego zła. Warto przeczytać. Chyba odszukam i zreferuję. Później.

 73. Z dystansu 19 lutego o godz. 15:12 do mnie: –Legat. A co w końcu z tym Senatem, będzie zlikwidowany, czy zreformowany system wyborczy do niego ?
  W jednym ale z tobą się zgadzam, tam gdzie domagasz się, żeby ich wszystkich pozamykać.

  Z dystansu,
  a ja się domagam? Chyba mnie pomyliłeś z kimś innym 😉
  Poza tym, to ja tylko zacytowałem niektóre z punktów programów PO, w tym te o których zapomnieli natychmiast po dojściu do władzy.

 74. Coś dla @Optymatyka…
  Watykan (papież) głosi , że moralnym obowiązkiem katolika jest się dać zaszczepić. Pracownikom Watykanu, którzy będą odmawiać grozi rozwiązanie umowy o pracę.

 75. Na marginesie
  19 lutego o godz. 15:18
  O Murdochu czytałam coś przed Brexitem.

  Murdoch opanował angielską prasę. Jego reporterzy mieli wszystkich na podsłuchu, a policja angielska, która brała od niego łapówki, i odmawiała wrzynania dochodzeń (podsłuchy, włamania, szantaże etc,).
  Poszli za daleko, podsłuchując telefon-sekretarkę, zamordowanej dziewczynki. Przesłuchiwani w sadzie byli wtedy m.in. 4 premierzy, którzy zawdzięczali Murdochowi dojście do władzy.

  W USA, Murdoch jest właścicielem m.in. Fox news, które jak wiadomo promuje przestępcę Trumpa.

  Od raka wątroby i trzustki gorszy jest tylko
  Rupert Murdoch.

 76. Na marginesie
  19 lutego o godz. 15:19
  Moim zdaniem nie sposób tego stwierdzić, bo nie ma żadnych danych kontrolnych. I być nie może
  To dlaczego to się robi ? jak nie można stwierdzić czy działa? Przecież to koszmarnie drogie działania mogące doprowadzić do katastrofy finansów Państwa. Może zastanowisz się nad tym co piszesz i poczytasz trochę na temat o którym jak widać nie masz zielonego pojęcia..

 77. „Gora urodziła mysz” i może jeszcze „Mysz,która ryknęła”.
  W dodatku z niezbędnym platformianym smrodkiem „wędki”.Jak drzewiej gdy ludzie liczyli na ryby a oni proponowali sprytnie wędki.Wędki dostali ci przy żłobie a reszta ucho od śledzia.Tutaj ,w kraju bez cywilizacji ,kobieta w potrzebie nie bedzie szukac cywilizowanego psychiatry i ginekologa,tylko wzorem babki i mamy,zwyczajnie jak bywało pod okupacją,poszuka pomocy u kogoś,który także wie z tradycji okupacyjnej ,ze pomóc można i także wyjść na swoje.
  Nie potrafię poradzić Platformie jak ma nauczyc się rozpoznawania rzeczywistości. Osobnicy 80+ udzielający porad powinni liczyć się z odpowiedzialnością karną.

  Teksasowi dosolił El Ninio ale reakcja republikanskiego rzadu stanowego przywodzi na pamiec nasze stare „wszycko bez te atomy”.Bylo by OK gdyby nie zamarzły te ekologiczne wiatraki prądotwórcze”.
  Krugman komentuje w NYT to stanowisko.Oczywiscie z pozycji demokratów.

  https://www.nytimes.com/2021/02/18/opinion/texas-storm-power.html?action=click&module=Opinion&pgtype=Homepage

  Ale kto czyta NYT w Teksasie ?

 78. ozzy
  19 lutego o godz. 7:40
  Perseverance na Ziemię nie wróci.
  Mają wrócić ,jak dobrze pójdzie, pobrane próbki.

 79. @maciek.g 19 lutego o godz. 15:37
  Ty za to masz pojęcie, że ho ho! I tego się trzymajmy. Najlepiej kurczowo.
  😀

 80. @abchaz 19 lutego o godz. 15:39

  Babki to jednak raczej prehistoria
  Aborcja bez granic działa w Polsce bez przeszkód, inteligentnie wykorzystując luki w prawie.

  Jeśli jesteś w Polsce i potrzebujesz aborcji, skontaktuj się z Kobietami w Sieci:
  +48 22 29 22 597
  08:00 – 20:00

  https://aborcjabezgranic.pl/

 81. @adam100 19 lutego o godz. 15:35

  Dobre streszczenie! Teraz mi przypomniałeś tę historię z podsłuchiwaniem telefonu zmarłego dziecka.

 82. @zezem
  19 lutego o godz. 15:34
  Tak właśnie wygląda „dobrowolny przymus”.
  Religia jest chorobą umysłową ludzi ja wyznających.

  „Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywa się to szaleństwem. Gdy wiele osób cierpi na urojenia, nazywa się to religią. ” R. Pirsig

 83. P.S. A spisieni prawidłowi religianci w razie czego klęczą i wyją przed ginekologiem, jęcząc, że to “absolutnie wyjątkowa sytuacja”. O wiele gorzej mają kobiety niekumate, niewykształcone i niemajętne.

 84. zamordowanego 🙁

  Ten wredny staruch, (91 lat) ożenił się 5 lat temu z byłą żoną Mika Jaggera, Jerry Hall. (nie żebym mu zazdrościł, ale na ślub przyszła cała śmietanka angielska).

 85. maciek.g

  Dziekuję za obszerną wypowiedź. Tym niemniej ona nic nowego do dyskusji nie wnosi jako, że na twoje argumenty już niejednokrotnie odpowiadałem. Mogę co najwyżej dodać, że lockdowny o których piszesz z biegiem czasu (zazwyczaj po kilku dniach) stawały się fikcją – głównie za sprawą politycznego nacisku ich przeciwników jak i przenoszenia zakazanej działalności do tzw „szarej strefy”. Podobnie zresztą lipą stawały się rygory sanitarne wobec bezradnosci państwa w ich egzekwowaniu.
  Zamkniecie kilkudziesięciu kopalni, które przywołujesz nie nastąpiło na skutek lockdownu tylko ich totalnego zakażenia na skutek wymuszania wydobycią za wszelką cenę. Podobnie było ze sparaliżowaniem produkcji w sektorze meblarskim w okolicach Wieruszowa czy w sektorze przetwórstwa spożywczego w Małopolsce. Biznes przez całe miesiace protestujący przeciwko blokadom dopiero we wrześniu zrozumiał o co chodzi i zdecydował się na ponoszenie kosztów zwiazanych z prewencją epidemiologiczną. Oczywiscie mam na myśli tę poważną część biznesu zajmującą się produkcją, która zdecydowała się na współpracę z epidemilogami – w tym wojskowymi. I co ciekawe te sektory gospodarki na blokady nie narzekają bo one im nie grożą.

  W tym kontekście to brak konsekwencji we wprowadzaniu lockdownów, brak woli politycznej i podstaw prawnych do ich egzekucji oraz egzekucji obostrzeń sanitarnych wpłynął na koszmarny wzrost zakażeń jesienią i zimą.

  Ps. W kontekście twego komentarza mam dwie prośby.
  Po pierwsze zdecydują się w koncu jakie masz podejscie do tzw odpornosci stadnej. Jak bowiem zauwązyłem raz się nią w argumentacji podpierasz a raz ją negujesz – w zaleznosci od tego kiedy ci to jest dogodne.
  Po drugie po raz kolejny przypominam, że kwarantanna i lockdown to dwie różne sprawy a więc parametrów skuteczności kwarantanny nie można przenosić na lockdown. Pisałem ci o tym wiele razy – niestety bez skutku.

 86. to było do na marginesie

 87. No to wiadomo: qur.wizja tuba kaka. Zdziwienia nie ma.

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26808723,znamy-tresc-umowy-tvp-i-episkopatu-telewizja-publiczna-odmawiala.html#s=BoxOpMT

  Wybrany komentarz:
  Jacuś!!!… Co??…. Ty wiesz, co… ***** ***

 88. Jeszcze jedna opinia znaleziona w necie:

  Dymer to ten, co to po „długiej i ciężkiej chorobie” zmarł nagle dzień po reportażu na jego temat?

  No przecież.

 89. Bar Norte

  Dobra informacja uzyskana z polecanych przez Pana wiadomosci z Hiszpanii jest to,
  ze policja ma numery identyfikacyjne na zbrojach.

 90. Optymatyk

  Szpital w Telawiwie opracowal lekarstwo podawane wziewnie,
  ktore likwiduje burze cytokinowa w plucach.
  Na razie zastosowano to na 30 ciezko chorych pacjentach.
  Skutecznosc 97%.
  Nazwa exocd24.
  Moze prezydent poleci do Telawiwu i poprosi ?
  https://www.youtube.com/watch?v=o_8x2VOV3hA

 91. Danuta Hubner obok na blogu objaśnia fenomen Borella

  Praprzyczyną tej „moskiewskiej porażki” jest to, że państwa członkowskie nie widzą swojego interesu we wspólnej polityce europejskiej wobec zaostrzającej się rywalizacji globalnej. Wyrazem tego jest kurczowe trzymanie się zasady jednomyślności. Każdy chce prowadzić politykę zagraniczną na własną rękę, iść swoją drogą, od lat próbując udowodnić, że bilateralizm ma większą siłę przebicia w stosunkach z państwami autorytarnymi niż wspólny wysiłek, który wymagałby kompromisu. Niestety żadne państwo członkowskie Unii nie jest wolne od tej pokusy.

  I dlatego nikt nie chce nominacji na stanowisko wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej silnej osobowości, dobrze umocowanej strukturalnie, która miałaby dużą dozę autonomii w działaniu i nie byłaby tylko dodatkowym pionkiem na szachownicy zdominowanej przez uwarunkowania bilateralne.

 92. Na marginesie
  19 lutego,g.16:22
  Zamieściłam wczoraj na blogu prof. Hartmana

  Znalezione w sieci:
  Reportaż TVN o abp Wesołowskim. Wkrótce po emisji Wesołowski umiera.
  Reportaż TVN o abp Gulbinowiczu. Wkrótce po emisji Gulbinowicz umiera.
  Reportaż TVN o ks. Dymerze. Wkrótce po emisji Dymer Umiera.

  Kościół zamiast na inną parafię lub w stan spoczynku przenosi na inny świat?

 93. Czyli już można? Nieee, długo jeszcze nie będzie można choć, zasadniczo tu nie chodzi o przerywanie ciąży, tylko państwo w jakim owa buntująca się młodzież żyje. Na całe szczęście PO się spóźniła i obiecała za mało i niewyraźnie, półgębkiem. Nikt z tych młodych ludzi i ja nie będzie płakał za dziadersami z PO. Jak sobie przypomnę te indywidua „dyskutujące” wtenczas gdy rządzili o in vitro, to szlag mnie trafia. Dlaczego w Polsce każda partia chce być tzw. chadecją, co byłoby nieźle, gdyby były one podobne do niemieckiej (!!!!!!) CDU. Szkoda zresztą się nimi wszystkim zajmować, muszą zniknąć na klęczkach w modłach do episkopatu o poparcie. Temu ostatniemu jednak spada i już wkrótce za 10 lat będą tam gdzie powinni być od dawna, ale nie są, bo Polska musi przerobić wszystkie lekcje. Nie da się studiować bez ukończenia szkoły średniej (Polska jest na razie w szkole podstawowej). Najzabawniejszy jest Kosiniak Tygrysek, który lekarzem będąc powinien wiedzieć więcej o ciążach od biskupów, a proponuje absurdalne referendum. Musiałby chyba dodać stówkę do 500+, ażeby ludność w wieku rozrodczym się pofatygowała. Zawsze życzyłem PSL-owi „śmierci” politycznej i to się zaczyna spełniać. Czas na PO. PiS w takiej czy innej formie zostanie na scenie, bo taka jest duża część polskich obywateli.

 94. @mag 19 lutego o godz. 16:37

  Masz rację, dziwne to wszystko. Ale mnie zastanawia jeszcze co innego: skąd wiadomo, że Dymer nie żyje?
  Tak twierdzi kaka…

 95. Na marginesie

  „coraz natrętniej nasuwa mi się pytanie: skąd wiadomo, że (jak twierdzi @maciek) lockdown okazał się całkowicie nieskuteczny? Moim zdaniem nie sposób tego stwierdzić, bo nie ma żadnych danych kontrolnych. I być nie może. A twierdzenie, że bez lockdownu skala zakażeń byłaby taka sama, jest gołosłowne.”

  W pełni się z tobą zgadzam. Żeby wykazać to co pisze maciek.g należałoby znaleźć dwie identyczne społeczności, jakby swoje lustrzane odbicią, identycznie zakażone i w takim samym czasie jedną z nich objąć lockdownami a drugą nie. To mogłby być ewentualnie jakaś podstawa do porównań. Ale to przecież czysto teoretyczne rozważania bo takich społeczności nie ma.

  Dowód na skuteczność lockdownów jest jeden – im mniej kontaktów tym mniej zakażeń. To jest tak życiowo oczywiste, że jestem momentami zażenowany iż muszą to tłumaczyć.

 96. @Bar Norte 19 lutego o godz. 16:46
  No widzisz – w lot pojąłeś. A @maciek jakby znowu ani, ani.

 97. folwarkPn
  19 lutego o godz. 16:33

  Prezydent już to testował.
  Nie wykluczam,że to jest historia jak z radia Erewań.

  https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/8094009,polska-firma-ml-system-urzadzenie-ktore-wy

 98. Na marginesie
  19 lutego o godz. 16:43

  Jezus tez umarl a pozniej trzeciego dnia powstal z martwych.
  Nie z nami takie numery….

 99. folwarkPn

  „Dobra informacja uzyskana z polecanych przez Pana wiadomosci z Hiszpanii jest to, ze policja ma numery identyfikacyjne na zbrojach.”

  Mała uwaga – chodzi o policję katalońską Mossos d’Esquadra. To ona tłumiła zamieszki anarchistyczne w związku z aresztowaniem Pablo Hasela i to ona dostarczyła Hasela do więzienia.
  W tym kontekscie ważne jest również, że Hasel będzie odbębniał kilka miesięcy wyroku w katońskiej Lleidzie a nie np w więzieniu na wyspach kanaryjskich gdzie kierowano skazanych z tytułu propagaowania terroru Basków czy Katalończyków – jeszcze przed kilkunastoma latami. Zgodnie z zasadą „byle dalej” od politycznego środowiska.

 100. mag
  19 lutego o godz. 16:37

  Cywilizacja śmierci

 101. adam100
  19 lutego o godz. 8:03

  cos Ty tak tego Ruperta M. przyczepil. Zarzadza porzadnymi mediami m.in. The Wall Street Journal, The Times, The Sun, wydawnictwem Harper Collins i wieloma innymi

 102. Bar Norte
  19 lutego o godz. 17:05

  Ciekawe , ze w pofaszystowskiej Hiszpanii Lewica potrafi byc tak aktywna.
  W pokomunistycznej Polsce aktyywni sa jedynie faszysci,
  ktorzy codziennie nadaja 6-8 godzin profesjonalnie zrobionych programow telewizyjnych na Youtube ;
  Media Narodowe,
  Telewizja Republika,
  wRealu24.
  Skad maja pieniadze ?
  Dlaczego SLD i Razem nie moga ich w podobny sposob kontrowac ?

 103. ozzy
  19 lutego o godz. 17:13

  Ozzy do kozy !
  To tak jakby doktor Kaczynski przejal
  gazete wyborcza i TVN24.

 104. Bar Norte
  19 lutego o godz. 16:07
  Bardzo dziwnie się z tobą dyskutuje. Podaję co fakty chronologicznie, by można było łatwo oceniać – zamknięcie kopalń wynikło, ze stwierdzenia ewidentnych ognisk choroby i było wymuszone, te działania były logiczne .

  Piszesz
  „Po pierwsze zdecydują się w koncu jakie masz podejscie do tzw odpornosci stadnej zauwązyłem raz się nią w argumentacji podpierasz a raz ją negujesz – w zaleznosci od tego kiedy ci to jest dogodne.”

  Przecież chyba wyraźnie pisałem, że szwedzki model odporności stadnej pokazuje jak przebiega fala zakażenia gdy brak jakiejkolwiek ingerencji i dlatego doskonale nadaje się do porównywania, by wykazać skuteczność spłaszczania fali.
  Pisałem tez, że gdyby nie było szczepionki i służba zdrowia dawała by radę, to liczba ciężkich przypadków choroby i zgonów nie zależała by od faktu spłaszczania fali. I w związku z tym podejście Szwedów nie można uznać bezsensowne.
  Wiec nie jest tak jak usiłujesz zasugerować.

  „Po drugie po raz kolejny przypominam, że kwarantanna i lockdown to dwie różne sprawy a więc parametrów skuteczności kwarantanny nie można przenosić na lockdown. Pisałem ci o tym wiele razy”

  I znów widać, że nie jesteś w stanie zrozumieć że podąłem przykład kwarantanny, by podkreślić że 14 dni odizolowania wystarcza, by ognisko choroby wygasło.
  Lockdowny robi się głównie dla wygaszenia ognisk choroby i dlatego wystarczy też te 14 dni by je zlikwidować.
  Napisałem tez wyraźnie , że jedynym uzasadnieniem przedłużania blokady ponad 14 dni jest fakt, że tam wykryto ognisko i jest obawa, ze przywrócenie działalności spowoduje ponownie stworzenie ogniska zakażeń, (W Polsce nie sprawdzano czy były tam ogniska zakażeń czy nie i przedłużanie blokady jest na zasadzie domniemania że ogniska były) Jest to wg mnie ogromny i kosztowny błąd.

  a tu już podajesz nieprawdę
  „Mogę co najwyżej dodać, że lockdowny o których piszesz z biegiem czasu (zazwyczaj po kilku dniach) stawały się fikcją”

  Chodziłem na siłownie i ją zamknięto i otwarto dopiero gdy rząd na to zezwolił. (od kolegów wiem że gdzie indziej było tak samo) Na dodatek wszelkie wymagane rygory sanitarne zostały tam wcześniej wprowadzone. Piszesz tak jak byś był propagandzistą rządowym

 105. folwarkPn
  19 lutego o godz. 9:16
  “Orca
  19 lutego o godz. 7:29
  Myslalem ze lokalne media w Seattle komentuja sytuacje ruchu granicznego.“

  Ostatnia wiadomosc na ten temat jaka zauwazylam to planowana data otwarcia granicy 21 luty czyli za dwa dni. Jesli jest zmiana tej daty to nie zauwazylam.

  Nowoscia jest zniesienie wymagania negatywnego testu Covid tylko dla mieszkancow Point Roberts, WA ,malej enklawy ktora graniczy w unikalnym miejscu z Canada I ktorej mieszkancy musza przekroczyc granice aby dojechac na pozostaly teren stanu WA.

 106. Plany PO w sprawie aborcji bardzo przypominają niemiecką „cywilizację śmierci”.
  W Niemczech przerywanie ciąży jest wprawdzie nielegalne, ale państwo nie ściga je, jeśli zostało przeprowadzone do 12 miesiąca ciąży i kobieta, która chce się jej przeprowadzenia, poddała się przedtem poradnictwu w wyspecjalizowanych w tym celu ośrodkach.
  I jak tu się dziwić, że akurat dla PO przykładem jest niemiecka „cywilizacja śmierci”.

 107. legat
  19 lutego o godz. 13:06
  “Orca,
  Tanaka świetnie zrecenzował tekst Guetty. Nie wiem o co Ci chodzi?“

  Chodzi mi o publiczny, osobisty atak I dobór słów na osobe ktora pracuje przypuszczam w tej samej roli I w tej samej gazecie na blogu atakowanej osoby.
  Nie mam opini na temat zgodnosci lub nie opublikowanego tekstu bo nic na ten temat nie wiem. Doceniam Twoje historyczne wyjasnienie kontekstu.

 108. Ciekawa sprawa… Most Krymski nie rdzewieje… Tak sobie myślę prywatnie… bo opluty przez przeciwników… Masz ból pleców… tylko jad żmii… znaczy ślina teściowej… Czego to ludzie nie wymyślą… może z covidem też spróbować…

 109. Oj jak mu się optyka zmienika
  dr Grzesiowski Nie możemy wprowadzić kolejnego lockdownu, bo zawali się gospodarka. Lockdowny powinny być regionalne i szybkie tak, aby zatrzymać transmisję koronawirusa. Jest wiele zakładów, które funkcjonują podczas pandemii dzięki odpowiedniej dezynfekcji i regularnych testach. W ostrym reżimie sanitarnym mogłyby działać teraz restauracje. –

 110. W Niemczech przerywanie ciąży jest wprawdzie nielegalne, ale państwo nie ściga je, jeśli zostało przeprowadzone do 12 miesiąca ciąży

  Hmm… aborcja w 3 miesiące po porodzie to już chyba trochę „szukaj wiatru w polu” 🙄

 111. ozzy
  19 lutego o godz. 17:13
  adam100
  19 lutego o godz. 8:03

  A masz tam u siebie na SVTplay program o Rupercie.

  To nie ja wymyśliłem:

  Rak wątroby i trzustki są bardzo złe, ale Rupert Murdoch gorszy, ale się z tym zgadzam.

  Murdoch „wypłynął” przy okazji jakichś bzdetów na blogu, pod adresem GW.

 112. maciek.g

  Co do odpornosci stadnej … .

  Moje pytanie było proste – czy uważasz za możliwe osiągniecie owej odporności w stosunku do koronawirusa czy nie?
  Odpowiedzi nie udzieliłeś.

  Piszesz – „Lockdowny robi się głównie dla wygaszenia ognisk choroby i dlatego wystarczy też te 14 dni by je zlikwidować.”

  Nie, po raz nie wiem już który powtarzam, że mają charakter prewencyjny i mają zapobiegać zakażeniom.
  Nawet już nie oczekuję, że to przyjmiesz do wiadomości.

  Piszesz – „Chodziłem na siłownie i ją zamknięto i otwarto dopiero gdy rząd na to zezwolił.”

  No to trafiłeś akurat na zdyscyplinowanego właściciela siłowni. Tylko tyle z twojego przykładu wynika.

 113. folwarkPn

  „W pokomunistycznej Polsce aktyywni sa jedynie faszysci, ktorzy codziennie nadaja 6-8 godzin profesjonalnie zrobionych programow telewizyjnych na Youtube ; Media Narodowe, Telewizja Republika, wRealu24.”

  Przepraszam ale ja tego nie ogladam – równiez z tego powodu, że unikam przekazu audiowizualnego. Ale zrobiłem z związku z pańskim komentarzem krótką kwerendę. Potórzę więc to co panu niejednokrotnie pisałem – uważam, że rola tego typu aktywności medialnej jest stanowczo przeceniana. Dlatego też nie widzę powodu by się z nimi użerać.

 114. mag
  19 lutego o godz. 16:37
  Imię róży.

 115. maciek.g
  19 lutego o godz. 18:19
  Optyka zmienia się już innym.

 116. @Orca 19 lutego o godz. 18:06

  publiczny, osobisty atak I dobór słów na osobe ktora pracuje przypuszczam w tej samej roli

  Powiało żabką…

 117. Ale wymiana opinii (bo jednak wcale nie argumentów) na blogu pana Guetty jest istotnie dość ostra.
  Gorący temat?

 118. folwarkPn
  19 lutego o godz. 17:46
  Ozzy do kozy !
  To tak jakby doktor Kaczynski przejal
  gazete wyborcza i TVN24

  Na wsjakij słuczaj wypluj te słowa (spluwając przez lewe ramię) i koniecznie pogłaszcz kota (może być cudzy), najlepiej czarnego, bo odczynia uroki.

 119. Gajowy
  Przepraszam z przejęzyczenie. Jak się mam nadzieję domyślasz, chodziło podobnie jak w projekcie PO oczywiście o 12 tydzień, a nie miesiąc.

 120. @GajowyM. 19 lutego o godz. 18:25

  To chyba nie słyszałej o najnowszej interwencji Jai Smrodek.
  Próbę zabicia trojga dzieci przez matkę nazwała ona “późną aborcją”

 121. zezem
  Imię rózy, Lochy Watykanu itd.

 122. Prof. Matczak: Prezydent zaczyna czuć się jak cesarz, jak Neron, który palcem w dół albo w górę decyduje o życiu ludzi

  Czyli takie czasy, że dla szanującego się prawnika przyjęcie nominacji profesorskiej od aktualnego prezydenta mogłoby być formą uznania pozakonstytucyjnych działań tegoż prezydenta?

  – Tego się obawiam. Poza tym jest jeszcze jeden element, o którym starałem się napisać w moim apelu – jest cały czas grupa profesorów, którzy czekają na swoje nominacje. Np. profesor Michał Bilewicz.

  https://wyborcza.pl/7,82983,26809177,prof-matczak-prezydent-zaczyna-czuc-sie-jak-cesarz-jak-neron.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy

  SnakeP19.02.2021, 17:21
  Błagam, tylko nie „prezydent”! To coś, to najwyżej wyrób „prezydentopodobny’! Nie wprowadzajmy ludzi w byłąd!

 123. Do błędów, które popełniliśmy, próbując poradzić sobie z epidemią Robert Flisiak zalicza:

  Całkowite zamknięcie życia społecznego i gospodarczego z przesadnymi restrykcjami, czego skutki ekonomiczne są odczuwane już teraz i będą zapewne odczuwane przez jakiś czas.
  Stworzenie, a przede wszystkim późniejsze dalsze utrzymywanie szpitali jednoimiennych. – Można zaakceptować konieczność takiego ruchu na początku w sytuacji niedoborów środków ochrony personalnej, które trzeba było skoncentrować w wybranych szpitalach. Jednak należało jak najszybciej spowodować, by w każdym szpitalu znajdował się oddział obserwacyjny, w którym wstępnie izolowani byliby pacjenci z możliwym zakażeniem SARS-CoV-2 do czasu ustalenia dalszego postępowania dotyczącego choroby, z którą się zgłosili na SOR. Zakażeni SARS-CoV-2 powinni otrzymywać w zakresie leczenia innych chorób taką samą opiekę medyczną, jak chorzy nie zakażeni – mówi nam.
  Wypaczenie idei telemedycyny poprzez nadużywanie e-wizyt w podstawowej opiece zdrowotnej, które doprowadziło do zachowań, które dotychczas uznawaliśmy za błąd w sztuce lekarskiej. Niedopuszczalne jest stawianie rozpoznania przez lekarza bez zbadania pacjenta. Konsekwencjami takiego podejścia jest niewłaściwe kierowanie pacjentów i opóźnienie właściwego rozpoznania, które może być przyczyną śmierci pacjenta.
  Zamrożenie oddziałów zakaźnych, które zostały dedykowane hospitalizacji wyłącznie chorych z COVID-19. – W ten sposób poważnie ograniczono diagnostykę i leczenie innych chorób zakaźnych.
  Zbyt późne wdrożenie podziału na strefy o różnym poziomie zagrożenia. Niedostateczne wciąż ograniczenia w strefach czerwonych.
  Zdaniem prof Flisiaka, nie uruchomiono na masową skalę punktów testowania drive-through i walk-through

  Tym razem zgadzam się tą diagnozą

 124. O, już mam. “Aborcja w pigułce”.Niestety, udało mi się nieco przekręcić.

  https://www.o2.pl/informacje/kaja-godek-o-zabojstwie-dzieci-w-turzanach-pani-chciala-miec-wybor-nie-zakaz-6606101949340352a

 125. Na marginesie
  19 lutego, g.19:10
  Nawet nie przywołuj tej pani i tego, co ona mówi. Kaja Godek to osoba silnie zaburzona, na co prawdopodobnie wpłynął fakt, że jest matką dziecka dotkniętego chorobą downa i w taki a nie inny sposób „przepracowała” niewątpliwa traumę, jaką było urodzenie takiego dziecka. Dziś chce, by wszystkie matki były skazane na urodzenie dziecka nawet z wadami letalnymi, a nie tylko „lekkim” downem, by nie miały wyboru.
  Nie wiemy, czy ona miała wybór, a jeśli podjęła określoną decyzję, czy rzeczywistość jej nie przerosła i czy nie nosi w sobie czegoś, co można uznać za chęć odegrania się, rodzaj zemsty. Mnie jest źle, więc dlaczego inne kobiety miałyby nie doświadczyć tego, co ja?
  Oczywiście, to tylko moje psychologiczne spekulacje, ale może jest coś na rzeczy.

 126. Bar Norte
  19 lutego o godz. 18:28
  Jak ty kręcisz
  Moje pytanie było proste – czy uważasz za możliwe osiągniecie owej odporności w stosunku do koronawirusa czy nie?
  Odpowiedzi nie udzieliłeś.
  Przecież nie o to pytałeś – sformulowales pytanie tak
  Po pierwsze zdecydują się w koncu jakie masz podejscie do tzw odpornosci stadnej zauwązyłem raz się nią w argumentacji podpierasz a raz ją negujesz – w zaleznosci od tego kiedy ci to jest dogodne
  I na to udzieliłem ci odpowiedzi

  Ja od początku pisałem, że jedynym skutecznym sposobem opanowania epidemii są szczepienia i to powinno ci wyjaśnić moje stanowisko w tej kwestii
  Ale ty piszesz tak jakbyś nie rozumiał tego , że przebieg epidemii tam traktuje jako dobry przykład do porównywania z krajami wprowadzającymi restrykcje i ich skuteczności.

  Pisałem że rozumiem dlaczego Szwedzi postawili na odporność stadną
  i domniemuję, ze nie wierzyli w szybkie pojawienie się szczepionki i liczyli, że szybkie przechorowanie narodu będzie lepsze niż kosztowne spłaszczanie (bo jak WHO wtedy informowało nie ma to wpływu na skutki i ilość zachorowań)
  Teraz pojawiające się mutacje i szczepionki, a to mocno zmieniły optykę Szwedów i już szczepią i wymagają od obywateli działania utrudniającego rozprzestrzenianiu się choroby

 127. @Z dystansu
  19 lutego o godz. 18:51

  Hej! Jasne, że przejęzyczenie, ale jakie fajne 😎

 128. @mag 19 lutego o godz. 19:27
  Ależ ja tylko próbuję wykazać, że Umęczonej nawet zwyczajne przejęzyczenie staje się “prawdą”…
  Przynajmniej dla niektórych.
  🙂

 129. adam100
  19 lutego o godz. 18:26

  tak, ogladalem. Dobrze zrobiony dokument.

 130. maciek.g

  „od początku pisałem, że jedynym skutecznym sposobem opanowania epidemii są szczepienia”

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Jak rozumiem nie będziesz już więcej wyliczał na podstawie jakiś hipotetycznych ilości zakażonych poziomu odpornosci społeczeństwa. Oczywiście w celu udowodnienia, że lockdowny są już niepotrzebne.

 131. Bar Norte
  19 lutego o godz. 18:34

  Jedynym wystapieniem Lewicy w internecie ,
  porownywalnym do krytyki wladzy przez faszystow,
  jest atak Adriana Zandberga pod adresem ambasady amerykanskiej
  za wtracanie sie w wewnetrzna polityke kraju
  https://www.youtube.com/watch?v=hTbMkW3K5Lg

 132. ozzy
  19 lutego o godz. 19:52
  adam100
  19 lutego o godz. 18:26
  tak, ogladalem. Dobrze zrobiony dokument.

  No to wiesz, o czym mowie.

  Ten gość gra na najniższych instynktach ludzkich, i to niestety funkcjonuje.

 133. 7 miesięcy lotu i odkryć coś takiego? No nie wiem czy warto było. My w Polsce o tym wiemy od dawna.

  https://www.facebook.com/RobertBiedron/photos/a.258584244178932/3847567838613870/

 134. maciek.g
  19 lutego o godz. 19:33
  ,,Ja od początku pisałem, że jedynym skutecznym sposobem opanowania epidemii są szczepienia …”

  Sto lat walczymy z grypa i oprocz szczepien sprzedaje sie tez lekarstwa ,
  bo szczepienia nie sa zawsze skuteczne.
  Czy myslisz, ze nalezy w Polsce robic badania nad tanimi lekami na kowida,
  jak Amanttadyna , HCQ i Ivermectin
  czy wolisz, zeby emeryci byli leczeni jedynie Remdesivirem ,
  ktory kosztuje podatnika 10 tysiecy zlotych ?

 135. Bar Norte
  19 lutego o godz. 19:54

  Jak rozumiem nie będziesz już więcej wyliczał na podstawie jakiś hipotetycznych ilości zakażonych poziomu odpornosci społeczeństwa. Oczywiście w celu udowodnienia, że lockdowny są już niepotrzebne

  A gdzie ja wyliczałem pozom odporności społeczeństwa? coś ci się popitolilo. Drugie zdanie podobnej jakości jak pierwsze – no cóż myślałem że jesteś mądrzejszy – bez odbioru

 136. W społeczeństwie są dwie grupy, których prawo nie obowiązuje:
  rządzący i kryminaliści. „Rewolucja” znaczy, jeśli zamieniają się miejscami.
  /Maksymilian Wołoszyn, poeta, artysta ros./

 137. folwarkPn
  19 lutego o godz. 21:31

  Czy myslisz, ze nalezy w Polsce robic badania nad tanimi lekami na kowida,jak Amanttadyna , HCQ i Ivermectin
  Oczywiście, że należy i powinni się to robić. Ale lekami trudno będzie opanować pandemię, bo stosuje je się wtedy gdy człowiek zachoruje. A jak zachoruje to replikuje wirusy i powiększa niebezpieczeństwo zarażenia.
  Szczepionka ma te przewagę, że powoduje wytworzenie przeciwciał które zapobiegają chorobie i tym samym replikacji wirusa. Joz wielokrotnie udało się dzięki nim opanować problem z rożnymi chorobami. Z wirusami jest trudno co widać choćby po grypie która co roku wraca trochę inna. Obecnie ogromne pieniądze wrzucone na badania convid-19 bardzo przyspieszyły działania w kierunku skuteczności szczepionki. Szczepionka pfizera szacowana jest na 95% , a na grypę?
  W niektórych latach skuteczność szczepionki na grypę wynosiła 50%. W 2019 roku skuteczność rzeczywista szczepionki na grypę wyniosła 47%.
  Tak jak grypa, tak i convid mutuje i co roku trzeba szczepić. Tak jak i po szczepieniu na convid osoba która mimo szczepienia zachoruje przechodzi zazwyczaj chorobę łagodnie i to samo jest z grypą.

 138. maciek.g

  „A gdzie ja wyliczałem pozom odporności społeczeństwa? coś ci się popitolilo.”

  Jak sobie przypominam to chyba ze dwa dni temu jeszcze wyliczałeś, że kontakt z wirusem mogło mieć 15 – 16 mln krajan. No ale jesli te wyliczenia nie miały związku z teorią o odporności stadnej, co podnoszą w mediach przeciwnicy lockdownów, to nie ma sprawy.

 139. folwarkPn

  „Jedynym wystapieniem Lewicy w internecie , porownywalnym do krytyki wladzy przez faszystow, jest atak Adriana Zandberga pod adresem ambasady amerykanskiej za wtracanie sie w wewnetrzna polityke kraju”

  No tak, Zandberg jest dobrym mówcą o skonkretyzowanych poglądach. Za administracją Trumpa nie przepadał z powodów oczywistych wiec jej nie oszczędzał w swych licznych wystapieniach – również tych dotyczacych ambasady.
  Ale by nie było, że jest antyamerykański to warto podkreślić, że z duzym szacunkiem mówi i pisze np o Ocasio-Cortez.

  Jego wystapienia znajdzie pan na kanale sejmowy „Videosejm”. Tam też znajdzie pan wystąpienia innych przedstawicieli Lewicy – a wybrane na youtube.

 140. maciek.g
  19 lutego o godz. 22:13

  We Wroclawiu opracowano lek na kowida.
  Teraz trzeba 9 milionow zlotych, zeby go rzucic na rynek.
  To koszta 2 tygodni utrzymania Szpitala Narodowego w Warszawie.
  Mozna latwo zgadnac, ze pieniedzy nie bedzie.

  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26730332,we-wroclawiu-powstaje-lek-na-covid-19-ktory-ma-byc-bezpiecznym.html?_ga=2.6302257.2080995960.1613671809-154299769.1612720960#do_w=45&do_v=83&do_a=341

 141. Folwark,
  pieniądze to będą ale na zablokowanie badań i produkcję leku. I dobrze, bo jakby taki drań jak prezes Pfizera dostał taką informację, że jest skuteczny lek na covida w Polsce to przecież by się pociął pewnie.

 142. Osobom patologicznie antyreligijnym i patologicznie antykościelnym jako złośliwy samarytanin ulgę chwilową na oczy i uszy rzucam!

  https://www.youtube.com/watch?v=IK-8UOPKOdQ

 143. legat
  19 lutego o godz. 23:04

  Mafia ma trudnosci ze sciaganiem haraczu z kasyn , bo mala frekwencja ,
  wiec budowa szpitali na stadionach jest teraz ratunkiem dla uszczuplonych finansow.

 144. 12-tu policjantów pilnowało pojemników na smiiecie przed dużym sklepem spożywczym. Chodzi o to, że dużo głodnych ludzi korzysta z jedzenia, które sklepy wyrzucają.
  Dla tych produktów nawet termin ważności nie upłynął.
  Duże pełne kontenery dobrego jedzenia muszą pójść do śmieci i tego pilnuje policja na wypadek gdyby głodni chcieli sobie coś z tego wziąć.
  więc trzeba wszystko zrobić aby do tego nie dopuścić.
  To jest Ameryka dzisiaj i już od pewnego czasu.

  Portland Cops Blocking Hungry Locals From Dumpsters Full of Discarded Food
  https://www.youtube.com/watch?v=P7J384IMuMM&ab_channel=TheYoungTurks

 145. (Reuters) – Według danych na stronie internetowej operatora sieci, cena hurtowa energii elektrycznej w sieci energetycznej w Teksasie wzrosła o ponad 10 000% (słownie: dziesięć TYSIĘCY procent) w poniedziałek w wyniku głębokiego zamrożenia w całym stanie i przerw w dostawach energii elektrycznej.
  Ceny na rynku hurtowym w czasie rzeczywistym w sieci energetycznej obsługiwanej przez Electric Reliability Council of Texas (ERCOT) wyniosły ponad 9000 USD za megawatogodzinę późnym rankiem w poniedziałek, w porównaniu z cenami sprzed burzy wynoszącymi mniej niż 50 USD za megawatogodzinę, według danych ERCOT
  .

  Powtórzę:
  Cena za mega-wato-godzinę wzrosła z niecałych 50-ciu dolarów do 9 000 dolarów.
  Czyli 10 000 procent!

  ***

  Z kolei CNBC w atrykule: „Millions in Texas suffer through a third day without power as grid falters in winter storm”
  (Miliony ludzi w Teksasie cierpi już trzeci dzień bez zasilania z powodu załamania sieci z powodu ataku zimy.)
  https://www.cnbc.com/2021/02/17/energy-prices-climb-again-as-deep-freeze-holds-grip-on-the-south.html

  „Ceny energii w Teksasie w czasie rzeczywistym wielokrotnie osiągały poziom 9 000 USD / [megawatogodzinę] w całym stanie, a ceny w godzinach szczytu z wyprzedzeniem przekraczają 7 000 USD / MWh we wszystkich czterech strefach w regionie Electric Reliability Council of Texas, ”- napisali analitycy Citi w notatce. Normalna cena wynosiłaby około 70 USD / MWh.

  Sektor energetyczny S&P 500 wzrósł w środę o ponad 1%. Devon Energy zyskał 4,5%, a Chevron i Exxon odpowiednio 2,8% i 1,2%. Apache notował nieco wyżej. Sektor zyskał we wtorek 2,3%, co daje mu najlepsze wyniki w indeksie szerszego rynku
  Energia jest w tym roku najlepiej działającym sektorem, co oznacza wzrost o ponad 19%.
  Sektor finansowy jest na odległym drugim miejscu, odnotowując 8,5% wzrost w 2021 roku
  .

  Powtórzę:
  Sektor energetyczny w 2021 roku zanotował wzrost o 19%
  A sektor finansowy, który jest na drugim miejscu … tylko 8,5% wzrost w 2021 roku

  ***

  Jeden z producentów gazu powiedział:
  „This experience has been like hitting the jackpot”
  (to doświadczenie jest jak trafienie w dziesiątkę.
  Określenie: „hitting the jackpot” pochodzi z pokera, kiedy ktoś licytuje i licytuje, a ma przynajmniej dwa jacks w ręku i wygrywa pulę)
  Ci ludzie są wynagradzani dzięki nieszczęściu setek tysięcy.

  Chciwość i kumoterstwo nie zważąjące na umiejętności faworyzowanych doprowadziły do tej tragedii

  Widziałam dzisiaj wywiad z merem Huston (wielkie miasto) który powiedział, że gubernator Teksasu Greg Abbott (Republican Party) ANI razu z nim się nie skontaktował w czasie tego kataklizmu.

  Wody brakuje, z kranów nie leci. w kibelkach woda zamarza, rury pękają, sufity się zawalają, ludzie wpadaja w hipotermię i część z nich umiera, szpitale nawet mają braki energii i wody, dostawy szczepionki utrudnione, bo lotniska zalodzone, itd

  BTW Texas traci w czasie tej katastrofy 3 miliardy dolarów dziennie
  dzieki niekompetencji zarządzających siecią zasilającą.

  Ale to było do przewidzenia.
  Od 10-ciu lat ludzie pisali, krzyczeli, że tak to sie skończy.
  A było to wołanie na puszczy.

  I się skończyło.
  Normalni ludzie umierają, zamarzają, bez wody, ciepła … natomiast ci odpowiedzialni za dramat robią wielką WIELKĄ forsę.

  A reszta za to wszystko jeszcze zapłaci.

  Gdzie tu sens i logika?

  Ktoś wcześniej zwrócił uwagę, że senator to nie gubernator.
  To prawda.
  Gubernator Teksasu to głupek.
  A Teksas tak jak każdy inny Stan ma dwóch senatorów i oni mogą bardzo dużo pomóc w czasie takiej tragedii.
  jednak chłystek pokroju Teda Cruza wolał pojechać do Meksyku na plażę zamiast zajmować się problemami swoich wyborców.

  Gdzie nie spojrzeć, to ręce opadają.

  Obecnie toczą się dyskusje o podniesienie stawki minimalnej do 15-tu dolarów na godzinę. Wielu kongresmenów się oczywiście sprzeciwia, w tym są również Demokraci.
  Wyraźnie boją się, że ludziskom poprzewraca się w głowach od tego nagłego majątku.

  ***
  Na Florydzie gubernator (republikanin) zachamęcił i zrobił tak, że duża partia szczepionek została skierowana wbrew planowi w rejon zamieszkały przez bogaczy, wśród których byli darczyńcy do jego i jego kolesiów wyborów.

  Oczywiście to wywołało protesty.
  Na które gubernator zareagował.
  A jak?
  Powiedział, że ci, którzy wrzeszczą i im się to nie podoba, to zostaną pominięci w dostawach następnych szczepionki.

  jednym słowem: milczeć, a jak nie, to będa stosowne kary.

  Demokracja, demokrację pogania.
  Szkoda, że tylko w słowach.

  ***

  W Polsce co i raz słyszy się nawoływania do
  likwidacji finansowania partii z budżetu państwa

  Jeżeli tak się stanie, to będzie to, co jest aktualnie w USA
  Czyli ci, którzy zasilają kasę wybieranych posłów i senatorów DYKTUJĄ WARUNKI. To oni praktycznie decydują o wszystkim co się w kraju dzieje, włącznie z polityką zagraniczną.

  Warto mocno się zastanowić, czy to nie jest zamiana kijka na siekierkę.

 146. 404, a moze nadasz cos tak o Andrew Cuomo z New York state?

 147. @wojtek_ab
  20 lutego o godz. 3:18

  Jeżeli wiesz coś interesującego o Andrew Cuomo z New York state,
  to nikt Ci nie przeszkadza o nim nadawać.

  Dlaczego mnie chcesz narzucać temat, do którego musiałabym się przygotowywać, skoro Ty ten temat znasz?

  Nadawaj wojtku-ab SAM 🙂
  i nie wyręczaj się mną.

 148. Kto gnębi swoich przy okazji zarazy… Putin czy Morawiecki… Tak sobie myślę prywatnie o swojskich klimatach… przez bankructwo jednych do zdrowia powszechnego… nie szkoda róż…

 149. Unia krytykuje kaczystów za naruszanie praworządności… w czym Senat bierze udział… choć przejęty sprawą Nawalnego… za naruszanie praworządności w Rosji… Tak sobie myślę prywatnie… o sytuacji jak w celi… jak stoisz nie znaczy, że nie siedzisz… też umoczony…

 150. Dlaczego w kraju katolickim „wskrzesiciel” Bashobora jest pominięty w narodowym programie przywracania… katolików do pionu… Tak sobie myślę prywatnie… o szczepionkach dziele szatana… apage…!

 151. W IPN faszyści z laurkami… kiedyś katolicki wehrmacht zdobył laury w Watykanie.. Tak sobie myślę prywatnie… o filmie… Jak powstała katolicka III Rzesza… Statystów i rekwizytów nad Wisłą mnogo… nawet kapelan się znajdzie..

 152. 404
  20 lutego o godz. 2:25

  Za krytyke Neoliberalizmu
  Pan Witold i Profesor Leszek
  kazali by Cie zapisac na liste potencjalnych terrorystow
  i odebranie praw do korzystania z uslug linii lotniczych.

 153. SŁOWIANIN STANISŁAW
  20 lutego o godz. 7:56
  ,, Tak sobie myślę prywatnie… o sytuacji jak w celi… jak stoisz nie znaczy, że nie siedzisz…”

  Nawalny i Assange porownuja , gdzie lepiej, gdzie gorzej.
  Nasi Alianci z 1939 nie pozwalaja na ubranie zimowe w zimie.

 154. 404
  20 lutego o godz. 2:25

  W Polsce co i raz słyszy się nawoływania do
  likwidacji finansowania partii z budżetu państwa

  Jeżeli tak się stanie, to będzie to, co jest aktualnie w USA
  Czyli ci, którzy zasilają kasę wybieranych posłów i senatorów DYKTUJĄ WARUNKI. To oni praktycznie decydują o wszystkim co się w kraju dzieje, włącznie z polityką zagraniczną.

  Mój komentarz
  Otóż to. Warto się zastanowić, co jest mniej złe.
  Finansowanie partii przez państwo jest rozwiązaniem demoralizującym i niesprawiedliwym, ale finansowanie partii przez darczyńców (tłuste koty), to jest całkiem inna para butów – to jest korupcja polityczna, machlojki, przekupstwo, kolesiostwo, oligarchizm, ciemne interesy do kwadratu, drążenie demokracji aż pozostanie wydmuszka, fasada. Wszystko to uprawiane jest legalnie, zgodnie z prawem. Prawo powoduje długotrwałą korozję nie tylko demokracji, ale i państwa.

  Tak że warto mocno się zastanowić, czy to nie jest zamiana kijka na siekierkę.
  TJ

 155. Nie widzę różnicy w finansowaniu KK i partii politycznych… Tak sobie myślę prywatnie o misji za pieniądze… pecunia non olet… ! jak dorobi się ideologię…

 156. Światowa sensacja, amerykański szpieg do łagru. https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/sad-w-rosji-skrocil-nawalnemu-wyrok/pwgerwy,79cfc278
  Śpiący Biden wyruszy na Putina cała atomową armadą.

 157. Nawalny ma chociaż wyroki… 40 osadzonych w Guantanamo nie ma nawet takiego szczęścia… Tak sobie myślę prywatnie… katolik Biden w ciemnościach latarni uber alles…

 158. BREAKING NEWS !
  Dziś Nawalny weźmie udział w dwóch rozprawach sądowych: w sprawie apelacji od decyzji o zmianie wyroku w zawieszeniu na pobyt w kolonii karnej w sprawie „Yves Rocher”, a także zniesławienia weterana Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.
  Oprócz dyplomatów na rozprawie pojawią się także przedstawiciele 18 zagranicznych mediów, którzy akredytowali się, żeby wziąć udział w posiedzeniach sądu ws. Aleksieja Nawalnego.

  Aleksiej Nawalny w sądzie
  „Do sądu ws. akredytacji zwróciły się 18 zagranicznych mediów. Między innymi, BBC, Reuters, Der Spiegel, The New York Times, The Guardian” – przekazała służba prasowa sądu.

 159. Klarnecie w czerep *****
  (Śpiący Biden wyruszy na Putina cała atomową armadą.)

  Obudź się i przestań ******

 160. Kennedy jako pierwszy mówił to, co wyborcy chcieli usłyszeć, a nie to, co naprawdę sądził

  https://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,26807051,kennedy-jako-pierwszy-mowil-to-co-wyborcy-chcieli-uslyszec.html#weekend#S.W-K.C-B.4-L.1.maly

  ***** faszystów ***

 161. folwarkPn
  19 lutego o godz. 22:42
  Tak jak napisałem jeżeli są przesłanki że jakaś substancja czy lek może skutecznie wspomagacz leczenie to należny to zbadać i warto na to wydać pieniądze. Niestety w PiS mentalność jest inna, tam można wydać miliardy na propagandę ,ale milionów na na badania o już nie. Na dodatek ich spec od pandemii wypisuje głupoty i domniemania na temat Amanttadyny i bez żadnego uzasadnienia twierdzi, że powoduje mutacje wirusa, czyli stara się utrącić nie tylko stosowanie tego leku , ale i badania nad nim , a to powinno być karalne.

 162. Mailem zakończyć tę jałowa dyskusje z tobą, ale mursze odpowiedzi na twe złośliwe i na dodatek nieprawdziwe zarzuty.
  Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem może oznaczać
  faktycznie liczbę 10-krotnie większą
  I jest na to bardzo duża liczba publikacji. Poniżej jedną z nich linkuje.
  Tak, że to nie ja sobie wyliczyłem, ale korzystając z tej informacji podałem konkretne wartości
  https://biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,26507630,20-tys-zakazen-dziennie-eksperci-mowia-ze-te-liczbe-nalezy.html
  Powtarzam by dotarlo.
  Nie ja wyliczyłem , a przytoczyłem to co ustalono po wielu badaniach na ten temat
  1 631 728 x 10= 16 631 728 osób jak dodamy do tego naturalnie odpornych szacowaną na 20% populacji czyli 36 milionów x0,2=7,2 mln
  daje to 23,8 mln a więc pozostało 12,2 mln
  Nie ma wątpliwości że szczyt zakażenia convid-19 mamy za sobą. Jest obecnie problem z mutacjami i na razie niewiele na ten temat wiemy.

 163. @maciek.g
  20 lutego o godz. 11:46

  Jeżeli chciałbyś karać za głupotę, to miejsc w więzieniu by zabrakło.
  Poza tym kto by ich pilnował tych więźniów? 🙂

  ***

  @tejot

  Napisałam spory tekst do Ciebie i szlak go trafił.
  Nieparlamentarne, ale własciwe określenie na aktualną sytuację.

  Odnośnie żądań społeczeństwa do likwidacji finansowania z budżetu partii politycznych w pełni się zgadzamy.
  Chciałabym żeby więcej osób zastanowiło się zanim zaczną krzyczeć, że niepodoba im się dojenie państwa.
  problem w tym, że zaślepia ich niewiedza czym grozi alternatywne rozwiązanie.
  A przykładów nie brakuje.
  Niestety ludzie przyzwyczaili się analizować tylko własne podwórko i wręcz denerwują się jeżeli ktos im zawraca głowę sprawami zza płota.

  Tu widzę duże zadanie dla dziennikarzy.
  To oni powinni poszerzać horyzonty społeczeństwa. Niestety jak na razie robią to po łekach, częstokroć pomijając milczeniem istotne wątki.

  Ludziom się wydaje, że darmozjady naciągaja państwową kiesę i to ich oburza.
  Jednak nie zdają sobie sprawy, że alternatywa jest ZNACZNIE bardziej niebezpieczna.

  @folwarkPn

  A gdzie Ty widzisz w tym neoliberalizm?
  BTW kim są: Pan Witold i Profesor Leszek”
  Warto znać żeby wiedzieć kogo się bać 🙂

 164. tejot
  20 lutego o godz. 10:51
  Ja uważam że z dwojga złego lepsze jest finansowanie z budżetu państwa i bym to utrzymał. Może watro poprawić zasady , ale to wg mnie zdecydowanie lepsze

 165. Dla zainteresowanych losami londyńskiego City
  polecam rozmowę wybitnych specjalistów w tym temacie.

  Dyrektor Federal Trust Brendan Donnelly rozmawia z Graham Bishop.

  Dotyczy ona ostatniego artykułu napisanego przez Grahama Bishopa zatytułowanego:

  Brexit: Ending the City’s Dominance of European Finance?”

  (Brexit: czy kończy dominację City na arenie europejskich finansów?)
  https://www.youtube.com/watch?v=2nzZvuKCK-o&ab_channel=TheFederalTrust

  Ps. jak na razie zaobserwowano dużą ucieczkę biznesu do Nowego Yorku
  i oczywiście ogromne straty dla UK

 166. 404
  20 lutego o godz. 12:11
  Dla mnie to nie jest głupota, tylko wyrafinowane i celowe polityczne działanie szkodzące obywatelom. Gdyby wreszcie zaczęto karać polityków za takie działania, szybko by nam się poziom polityki poprawił. Kaczyńskiego i jego wspomagaczy nikt za pomówienie publiczne o największą zbrodnię jaka można dokonać w czasie pokoju jak dotąd nie ukarał (a była 100% możliwość bo nie miał władzy). W wyniku mamy te niszczące rządy PiS.

 167. Dlaczego nie ma odważnych do przeprowadzenia referendum w sprawie finansowania partii politycznych i zarobków polityków… Tak sobie myślę prywatnie… wchodzenie do polityki nie jest obowiązkowe… proponuję co łaska… wszak to misja…

 168. maciek.g

  „mursze odpowiedzi na twe złośliwe i na dodatek nieprawdziwe zarzuty.”

  Maćku,g, odkąd wyjaśniłeś, że przeliczanie zakażonych przez 10 i doliczanie do nich 20 procent z reszty („naturalnie odpowrni”) nie ma związku z uzyskaniem tzw „odpornoscii stadnej” to ja ci nic nie zarzucam – tym bardziej złośliwie.

  Dodam, że w kontekście powyższego naprawdę obojętne mi jest czy się uzyska w wyniku tych wyliczeń 15 miliona, 16 miliona czy 23,8 miliona.
  No bo jakie to może mieć znaczenie?

 169. artykuł Grahama Bishopa :

  Brexit: Ending the City’s Dominance of European Finance?”
  jest dostępny na
  the Federal Trust web site:
  https://fedtrust.co.uk/brexit-ending-the-citys-dominance-of-european-finance/

  Zdecydowanie polecam ten artykuł!
  Dotyczy on finansowych serwisów brytyjskich
  Jak one sa ważne dla UK, jakie znaczenie ma breksit w ich kontekscie, jak to może oddziałać na EU, itd
  Bardzo informatywny.

 170. Sprawiedliwość jest na świecie.

  Osoby patologicznie antyreligijne i patologicznie antykościelne odczuły niezłośliwą ulgę chwilową na oczy i uszy
  to więc i reszcie należy się, nie mniej;

  https://www.youtube.com/watch?v=4Nv-GnhNVRo

 171. „Rząd szykuje zmiany w KRUS, rolnicy prowadzący działalność gospodarczą słono zapłacą. – To jest nie do przyjęcia, to uderzenie wymierzone w twarz polskich rolników. Ten podwójny KRUS dotyczy rolników, którzy prowadzą drobne przedsiębiorstwa. Wszyscy zostali wrzuceni do jednego worka – powiedział Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii. – Podwyżki KRUS-u i przerzucenie ich na ZUS spowodują, że dobrej, tradycyjnej, lokalnej żywności po prostu nie będzie. Stracą rolnicy, ale i całe polskie społeczeństwo – dodał.”
  https://www.money.pl/pieniadze/reforma-krus-rolnicy-slono-zaplaca-kolodziejczak-uderzenie-w-twarz-6609214680316033v.html

  Już dawno trzeba było to zrobić. I bardzo dobrze, że tej niewdzięcznej roli podjął się właśnie umiłowany przez wieś PIS. Ciekawe, co dalej będzie z żelaznym suwerenem, za jakiego uchodzili rolnicy, odkąd porzucili tradycyjnie wspierającą ich partię, czyli PSL.

 172. @maciek.g
  20 lutego o godz. 12:34

  W dużym stopniu się z Tobą zgadzam.
  przykład ukarania kamińskiego, ZXiobry, Kaczyńskiego doskonały.
  Oni powinni być ukarani i faktycznie dzisiaj byłaby inna rzeczywistość.
  Nie rozumiem „dobroci” poprzedników dlaczego tego nie zrobili.

  W tej chwili podobna sytuacja zaczyna mieć miejsce w USA
  Biden już wyraźnie powiedział, że on che przejść do rzeczy wazniejszych i nie widzi sytuacji żeby rząd zajmował się Trumpem i trumpistami.
  Mówię to w odniesieniu do ich ukarania, do pociągnięcia do odpowiedzialności.

  Drugi impiczment odbył się znowu bez świadków pomimo że tym razem Demokraci mają decydujący głos w obu izbach parlamentu
  Zrobili to na odwal, żeby ludziska się nie czepiali.
  Biden wyraźnie nie chce ścigać Trumpa.
  Dlaczego?
  Bo darczyńcy by się wkurzyli.
  To oczywiste.
  On ma tyle władzy na ile mu pozwolą.
  A Trump to dla nich zbawca, więc wara od niego.

  Jednak odnośnie bzdury, że amantadyna powduje mutacje wirusa, to raczej nazwałabym głupotą. Facet nie ma żadnych danych żeby tak twierdzić.
  To może tylko świadczyć o jakości doradców, których dobiera się nie po ich fachowości, ale po znajomości czy kuzynostwie.

  A głupków z ambicjami jest wielu niestety.

 173. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  20 lutego o godz. 12:35

  Dlaczego nie ma odważnych do przeprowadzenia referendum w sprawie finansowania partii politycznych i zarobków polityków… Tak sobie myślę prywatnie… wchodzenie do polityki nie jest obowiązkowe… proponuję co łaska… wszak to misja

  To najgłupszy pomysł jaki od dawna słyszałam.
  Nieuctwo oczywiście by zagłosowało za likwidacją. To murowane

  Mam nadzieję, że na podobny pomysł jakiś dudowaty mędrek nie wpadnie,
  bo wtedy już swięty Boże nie pomoże naszemu krajowi.
  neoFeudalizm zacznie kwitnąć.

 174. Koszt marsjańskiej misji NASA to 2,5 mld USD, koszt utrzymywania partyjnej tuby PiS to 5 x 2 mld PLN. Po przeliczeniu wychodzi jakby podobnie. Jak sobie pomyślę, że mogliśmy być pierwsi w załogowym locie na Marsa to aż mi się przykro robi. Łazik co prawda duży nie jest ale na mniejszego wzrostem i kota miejsce by się znalazło.

  PO jak na razie bez kosztów materialnych i osobowych ale rozmyślanie zajęło im strasznie dużo czasu. Szkoda, bo jak wiadomo, kto szybko daje, ten dwa razy daje… i odwrotnie. To można (i trzeba) było ogłosić zaraz po ogłoszeniu wyroku TK i spontanicznych ulicznych protestów. Kolejna stracona szansa.

 175. Panie Redaktorze, odnalezienie przejawów życia w skamielinach Platformy Obywatelskiej rzeczywiście jest sensacją na skalę krajową. Doświadczenie nakazuje jednak ostrożność, poruszenie mogły wywołać zjawiska w ramach przyrody nieożywionej, takie jak erozja (tzw. „erozja hołowniowa”).

  OK, to było złośliwe, ale po pierwsze – zasłużyli. Po drugie, teraz jest ich czas żeby pokazać, że stać ich na dużo więcej, niż „urodzenie wielkiej myszy” (© mag).

 176. Maciej2
  20 lutego o godz. 13:22
  OK, to było złośliwe, ale po pierwsze – zasłużyli. Po drugie, teraz jest ich czas żeby pokazać, że stać ich na dużo więcej, niż „urodzenie wielkiej myszy” (© mag).

  No dobra, to byli oni.

  A co my???

 177. @adam100

  Też robiłem za mało. Tym niemniej, moja (nasza) praca nie polega na byciu strażnikami państwa i demokracji; nie pobieramy za to pensji z budżetu – oni tak. Sejmowa opozycja powinna stanowić energetyczne źródło inspiracji i dobrych pomysłów, a także poważnych i konsekwentnie prowadzonych akcji blokujących skandaliczne działania PiS (takich jak – jeden jedyny – sejmowy protest). A nie źródłem niemrawych działań w stylu „nic nie możemy zrobić”.

  Głosowałem na PO zawsze, odkąd ta partia powstała. Jeśli mam zagłosować ponownie, chcę widzieć więcej życia, zaangażowania, starania i działania – to chciałem przekazać.

 178. Maciej2
  20 lutego o godz. 14:01

  PO zajęła stanowisko w sprawie aborcji.
  Reakcja pissu była do przewidzenia bo; albo za mało, albo za dużo – w zależności gdzie i komu.

  Ja bym się tam nie dał wciągnąć w tak prymitywną krytykę PO, nie mówiąc już o tym ze Polki trzeba wspierać w walce ze średniowieczem, nawet za darmo.

 179. @maciek.g
  20 lutego o godz. 11:46

  Amantadyna miała być cudownym lekiem na grypę typu A i co się okazało? Powodowała odporność wirusów czyli powstawanie mutacji nie reagujących na jej działanie.
  Na wirusy typu B nie działała w ogóle.

  Resistance to adamantanes remains high among influenza A viruses currently circulating. Therefore, amantadine and rimantadine are not recommended for antiviral treatment or chemoprophylaxis of currently circulating influenza A virus strains.

  Podobny los spotkał oseltamivir (Tamiflu), który nie ma żadnego korzystnego wpływu na przebieg grypy u osób ogólnie zdrowych, a jego działania uboczne (nudności, wymioty, zaburzenia psychiatryczne i zaburzenia czynności nerek) uważane są za przeważające nad korzyściami.

 180. maciek.g
  20 lutego o godz. 11:46

  Na swiecie sa lekarze, ktorzy w czasie zarazy staraja sie ratowac ludzi niezaleznie od tego,
  co nakazuja wladze.
  W miasteczku ortodoksyjnych Zydow , 2 godziny na polnoc od Manhattanu,
  do rodzinnego lekarza na poczatku pandemii zaczeli sie masowo zglaszac chorzy.
  Doktor Zev Zelenko rozejrzal sie w internecie, zobaczyl raporty leczenia kowida
  z P.Korei i Francji i zastosowal je, po kilku modyfikacjach , dla setek swoich pacjentow.
  Wyleczyl potem prezydenta Brazylii i ministra zdrowia Izraela, Edelsteina.
  Podobnie, doktor Wlodzimierz Bodnar z Przemysla leczy kowida
  antywirusowym lekiem przeciwgrypowym.
  Sa tez grupy naukowcow , czy na Dolnym Slasku czy w Wirginii,
  ktore opracowuja tanie metody leczenia
  niezaleznie od obecnie obowiazujacego glownego kursu.

 181. 404… ile płacisz na partie nad Wisłą… Najgłupszym pomysłem jest płacić, aby inni nami rządzili… Wcześnie w gminach partie nie były potrzebne… teraz gminy upartyjniono na maksa… Tak sobie myślę prywatnie…. wielu polityków przed zapisaniem się do partii i udziałem w wyborach była gołodupcami… Dotacje dla partii jak koryto dla jeleni w zimie… i nie tylko… Likwidacja dotacji dla partii była hasłem wyborczym PO i innych… ale im przeszło.. skoro są frajerzy podatnicy… to biorą … a nawet sugerują, że im się należy… gonić partyjnych wydrwigroszy jak bolszewika goń… goń… goń… Czy Trump i inni są gołodupcami i należą jak nad Wisłą do sejmowej kasy zapomogowo-pożyczkowej… iść do partii za chlebem… to obciach…

 182. Szukanie nowych podatków przez Kaczyńskiego przypomina królewskie podatki dla Żydów, bo bogaci… Tak sobie myślę prywatnie o podatku na media… żydowskie w założeniu…

 183. folwarkPn
  20 lutego o godz. 15:19

  Zgloszono ponoc kandydature doktora Zeva Zelenko do Ig Nobel Prize (taka parodia nagrody Nobla)

  In an interview during the rally, Zelenko praised the Proud Boys, a neo-fascist political organization, and said: „Hopefully, we could suppress the evil in the right way that doesn’t cause too much collateral damage

 184. mag
  20 lutego o godz. 12:57
  ,,Ten podwójny KRUS dotyczy rolników, którzy prowadzą drobne przedsiębiorstwa. Wszyscy zostali wrzuceni do jednego worka – powiedział Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii. – Podwyżki KRUS-u i przerzucenie ich na ZUS spowodują, że dobrej, tradycyjnej, lokalnej żywności po prostu nie będzie. Stracą rolnicy, ale i całe polskie społeczeństwo – dodał.”
  https://www.money.pl/pieniadze/reforma-krus-rolnicy-slono-zaplaca-kolodziejczak-uderzenie-w-twarz-6609214680316033v.html
  Już dawno trzeba było to zrobić. I bardzo dobrze…”

  mag jestes MAGA.
  Tak jak Trump zniszczyl drobnych przedsiebiorcow w Ameryce,
  tak ty kibicujesz zniszczeniu kolejnego sektora gospodarki przez doktora Kaczynskiego.
  Chinskie korporacje wykupuja pensjonaty i hotele zrujnowane przez lockdowny,
  teraz bedzie wyprzedaz niezaleznych gospodarstw.

 185. ozzy
  20 lutego o godz. 16:08

  ozzy do kozy !
  Zev Zelenko popiera Beniamina Nataniahu i Jaira Bolsanaro.

 186. ozzy

  Zev Zelenko polecil leczenie, ktore Donald Trump zastosowal wiosna.
  Nie wazne jakiego koloru jest kot, byle myszy chwytal.

 187. folwarkPn
  Chyba się nie rozumiemy. Dlaczego rolnicy nie mieliby rozliczać się w ramach ZUS tak, jak drobni przedsiębiorcy w innych sektorach gospodarki. Do tej pory obowiązywała dla nich w ramach KRUS taryfa ulgowa, co ostro krytykowali nie rolnicy.

 188. Mamy najszybciej goniącą kobietę za piłką tenisowa w Australii.

  Czy dlatego że na b Osaka?

 189. Sedzina odczutuje teraz w sadzie moskiewskim akt oskarzenia przeciwko Aleksemu Nawalnemu, ze on „obrazil weterana II wojny swiatowej”
  on charges of defamation of a World War II veteran.
  Oskarzony caly czas w kajdankach w kabinie. otoczony wieloma policjantami

 190. Ha ha ha… 😀
  Idźcie się leczyć do Zelenki, który łże i konfabuluje, i nigdy nie przedstawił dowodów na wyleczenie kogokolwiek swoją terapią.
  Zelenko’s study was not listed on a government web-site of FDA-app-roved cli-nical tri-als.
  W grudniu 2020 Twi-tter zawiesił jego konto za „ma-ni-pulację i s-p-am”.

 191. Link do piątkowego artykułu p. t hameryka będzie odchudzona
  nie otwierał się więc podaję nowy ,

  https://secure.brownstoneresearch.com/?cid=MKT515291&eid=MKT520908&encryptedSnaid=dBS81Fcmm69IFqNsJb85dnxtuwuMGrQnmpL8zhil0Es%3D&snaid=SAC0005716829&step=start&emailjobid=4933668&emailname=210218-BBD-Free-BNF-Reset-A-Ded&assetId=AST167602&page=1

  Link tasiemiec , ale mam nadzieję że Staruszek nie będzie narzekał .

 192. folwarkPn
  20 lutego o godz. 16:26

  moze popierac nawet Babe Jage
  pozdrawia „The Central Scrutinizer”

 193. Russian courtroom looks like its experiencing a blackout

 194. Sedzina czyta biografie dieda-weterana, juz nikt nie slucha tego (z koncowej fazy oskarzenia przeciwko Nawalnemu, ktory „oskarblil weterana II otieczestwiennoj wojny”

 195. folwarkPn

  „Zev Zelenko polecil leczenie, ktore Donald Trump zastosowal wiosna.”

  Myli się pan. Zdychajacy na koronę Trump był pojony koktajlem przeciwciał produkowanych przez firmę Regeneron. Zapamietałem to, bo owa kuracja mnie nieźle rozbawiła. Trump bowiem w tym czasie nieoczekiwanie objawił się jako przeciwnik skrobanek i nawet prowadził marsze antyaborcyjne. Tymczasem ów koktail przeciwciał był testowany na komórkach pobranych z nerki płodu abortowanego w Holandii – w latach 70.

  Tak więc preparaty Zeva Zelenki nie miały nic współnego z kuracją Trumpa.
  Natomiast sam Zev oczywiście był i jest milośnikiem Trumpa. Był np na słynnym wiecu pod Kapitolem i trwa dochodzenie czy uczestniczył w jego zdobywaniu.

 196. Wicked legal speak
  same words over and over again
  У деда старческая деменция. Был бы дееспособный не голосовал бы за новую конституцию.

 197. ​The guards are dropping asleep with the turgid drivel being delivered. Poor people. I feel for the guards as well for the excellent Alexei Navalny who shouldn’t be in court at all. There we are.

 198. листы на столе а читает с телефона
  a ta sedzina czyta i czyta
  ​Sounds like she’s reading the same page for like 7 times or so

 199. Netanjahu ; dziękuje Putinowi za pomoc .

  https://life.ru/p/1368963

 200. W dalszym ciagu czyta akt oskarzenia….wszyscy sie nudza, niektorzy wyjeli smartfony
  slychac nawet dzwonki (nawierno Wolodja zwonil)

  Если честно,. дедушку очень жалко. Затаскали, затыркали бедного старика, ужас. Алексей тут вообще не при чем

 201. Zdjęcie z Texas ‚ u a wygląda jak by było zrobione gdzieś w Rosji .

  https://tags.ooo/article/41373?fbclid=IwAR2TeuA9ouEwwKe8iFDNQzur-qYVfdFN5NaflHwSnv0_UnkypWYSC8Vup7I

 202. Blackley
  20 lutego o godz. 17:27

  a po szabacie niszczymy pozycje pro-iranskie niedaleko Damaszku (Iran’s Islamist Proxies)

 203. Alexei Navalny in Moscow court

  To sum up: he jailed 2.5 and 850 k rubles

 204. Оззи ;

  Что ты имел в виду?

 205. Blackley
  20 lutego o godz. 17:46

  „katastroFa” ortograficzna

 206. ozzy
  20 lutego o godz. 17:57

  Bo czasami musk pracuje, a czasami tylko *****

 207. wishfull thinkig, ozzy, ta zabawa w berka juz mnie nie bawi,
  mozna wiele zarzucic kapeli pinka flojda, ale nie final cut;

 208. Biednyj żidzionku Ozzy. Pozdrów ode mnie Zilbertruda, Fejgina. Albac et consortes. Nie zapomnij o słuchaczach Echa Maskwy z Hajfy. Debilu, jeśli myślisz , że Analnewo otruto Nowiczkom 10 razy bardziej śmiertelnym niż VX i on przeżył to idź się leczyć. I jak tam pałac Putina w Gelendżikie – obejrzałeś już te betonowe ściany. I możesz mi wytłumaczyć jak taka pani Dunia Mijatowić może pisać taki list do szefa MSW Rosji po tym co działo się w Hiszpanii, Francji. Holandii itd. Ja rozumiem , że nienawidzisz Rosji jak każdy żyd który stracił karmuszku vide Chodorkowski. Ale dlaczego chcesz się tym dzielić na tym forum? Bieregi siebia i dlia tiebia paswiaszczaju piesniu grupy Leningrad – Darożnaja

 209. ozzy
  20 lutego o godz. 17:57

  Ja mam gdzieś te katastrofy ortograficzne , chyba się domyślasz gdzie .

 210. Blackley
  20 lutego o godz. 17:57

  я предполагаю следующее:учиться всегда пригодится

 211. @Bar Norte, Piotr II – obejrzałam film “Polina” i zgadzam się, że jest bardzo dobry.

  Jednak nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w nim Francuzi dorobili gębę “ruskim”. Całkiem możliwe, że słusznie zresztą. No bo spójrzmy na okoliczności przyrody: młodziutka Polina wędruje do szkoły obok koszmarnych dymiących kominów (pollution!), chociaż jest też śliczny podmoskiewski las, w którym tata z towarzyszeniem dziecka i dwururki (czy nawet jednorurki) ubija królika, ale nie widzi łosia, który tak cudnie i naiwnie sam wychodzi mu na strzał. Symbol czegoś?

  Szkolenie w szkole baletowej przypomina tresurę, a pep talk z okazji Bolszoj-wstąpienia jest prawdopodobny, ale nieco odstręczający. W sumie trudno się dziwić młodej tancerce, którą uwodzi wizja elegancji-Francji. Na widok Francji ona z punktu deklaruje zachwyt. Francuska treserka (urocza Juliette Binoche, grająca – na przecież – samą siebie) jest o niebo bardziej subtelna niż treser Poliny w Moskwie. Aksamitne podejście ma jednak swoje granice, o czym boleśnie przekonuje się Polina.

  Aha, jeszcze w jej moskiewskiej egzystencji figuruje gruziński ojciec, który w zasadzie sprzedaje się gangsterom, żeby sfinansować baletowe szkolenie córki. Tego ojca mi przeraźliwie żal, a rozedrgana i kapryśna Polina raczej nie budzi mojej wielkiej sympatii. Rozumiem ambicje i “follow your dream”, ale jednak tym rodzicom zrobiła świństwo.

  Aktorzy… tu był problem, o którym mówi w wywiadzie reżyserskie duo: wykonawczyni głównej roli musiała umieć tańczyć, zarówno repertual klasyczny jak i współczesny, mieć przynajmniej zadatki na aktorkę, mówić biegle po rosyjsku i nieźle po francusku. Gene Kelly był wszechstronny… ale to już nie te czasy. Padło na tancerkę, która sprawdziła się jako aktorka. Jej dwaj filmowi baletowi partnerzy są aktorami, którzy z tej okazji nauczyli się tańczyć.

  Całość – urocza, ale tego tatusia z Gruzji mi strasznie żal. Nikt nie będzie cię, dziewczyno, kochał tak bezgranicznie, jak twój tata. Najlepszy mąż – to już zupełnie insza inszość – i taka jest prawda, niestety!

  A na postscriptum – obejrzałam wywiad z Anastazją Szewcową, która mówi po angielsku jako tako, brak jej słów, ale nadrabia uśmiechem i wdziękiem (przy wywiadzie prowadzonym po francusku potrzebowała tłumacza. Jednak.). Na koniec interviewer mówi “świetnie!” i to mi jakby zgrzytnęło. Paternalizm? Zresztą cały wywiad obraca się wokół ogromnej szansy, wielkiego szczęścia i zaszczytu, jaki spotkał tę dziewczynę z Petersburga. Bo zagrała w przepięknym, obficie nagrodzonym francuskim filmie… a ona się uroczo uśmiecha i potwierdza: aha, no tak, Francuzi dali jej tę szansę.

  A mnie po cichu kiełkuje myśl zdradziecka: czy to przypadkiem nie jest zemsta Francuzów za klęskę Napoleona????

 212. @ozzy – co to było z tym “obrażonym” bohaterem wojennym?
  Starik z demencją, czy dobrze rozumiem? Możesz przybliżyć?

 213. Оззи ;

  Наконец-то кое-что для тебя, но я собираюсь спать.

  https://www.youtube.com/watch?v=0vTOkSuAOrM

 214. Blackley
  20 lutego o godz. 18:27

  dobra rozrywka – lubie „Leningrad”
  zycze spokojnej nocy i metafizycznej podrozy donikąd

 215. Jeśli nawet to, co ogłosiła PO lub – jak kto woli- KO, było czymś niezwykłym albo, jak twierdzą niektórzy, wręcz przełomowym, to ja, tę „przełomowość” niespecjalnie odczułem.

  Od wielu lat, a ściślej od czasu, gdy PiS zaczęło sprawować władzę, wszelkie reakcje PO/KO na te rządy stawały się dla mnie coraz bardziej nudne i w końcu doszło do tego, że po jednym, góra dwóch zdaniach wygłoszonych przez Schetynę, Budkę, Kidawę-Błońską, czy nawet Trzaskowskiego mój mózg się wyłączał – nie był w stanie trawić tych zwerbalizowanych flaków z olejem. Żeby nie wiem jak ważne były sprawy podnoszone przez platformianych mówców jak -obiektywnie – chwytliwe, to wszelkie te mowy sprawiały, że po kilkunastu sekundach moje myśli, wbrew mojej woli oddalały w zupełnie inne rejony. A już prawdziwą torturą psychiczną była dla mnie kampania Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Torturą, ponieważ zmuszałem się do wysłuchania każdego jej wystąpienia, sądziłem bowiem, iż to, że męczą mnie platformiane występy jest winą mojego lenistwa umysłowego, prymitywnienia, bo im bardziej jej słuchałem, tym bardziej zaczęło mi się marzyć, by mówiła szybciej, krócej i z pasją, a przynajmniej z przekonaniem. Kiedy nastąpiła zamiana na Trzaskowskiego, było trochę lepiej, ale on też- choć nie w takim stopniu, jak MK-B – był drewniany.

  Niedawno KO zapowiedziała konwencję, która miała być „przełomem”, „nowym otwarciem”. Pomyślałem sobie: – No wreszcie poszli po rozum do głowy, koniec marazmu, idą nowe czasy!
  Nie mogłem się doczekać, ale doczekałem się, tyle że nie tego, czego oczekiwałem. Zobaczyłem Budkę, który z udawanym entuzjazmem pieprzył jakieś głupoty o pozyskaniu (ciekawe skąd?) ponad 40 posłów, dzięki czemu będzie można odrzucać prezydenckie weta.
  Znów pomyślałem sobie: – No OK, to takie preludium, ale zaraz dołączy Trzaskowski i dopiero teraz będzie przełom!
  Dołączył i z równie udawanym entuzjazmem przynudzał, jak Budka i na dodatek z Budką. Nie dotrwałem do końca.
  Podobnie było i jest z kolejnym „przełomem”, tym razem w sprawie aborcji. Już nie oglądałem, nie słuchałem, przeczytałem jedynie prasowe streszczenia, choć zasadniczo za streszczeniami nie przepadam. No i jak raz w „Faktach po Faktach”, pojawiła się MK-B. Wystarczyło pierwsze zdanie, żebym się znudził, mniej więcej tak, jak np. artykułem nt. przesunięć międzymagazynowych w branżowym medium.

  Obawiam się, że nawet jeśli w PO/KO nastąpi prawdziwe nowe otwarcie, rzeczywisty przełom, to nikt tego nie zauważy, bo platformiani pi-arowcy (jeśli w ogóle tacy tam sam), zasługują raczej na miano dywersantów. Poza tym trudno nie odnieść wrażenia, że jeśli PO nie stała się jeszcze wydmuszką, to na pewno blisko jej do tego. Aktywiści tej partii, czy to starzy, czy młodzi wyglądają na wypalonych do cna, nic dziwnego zatem, że Hołownia powoli, acz systematycznie zgarnia Platformie elektorat i parlamentarzystów. Nb. to, co on głosi, nie za bardzo odbiega od tego, co głosi PO, tylko że Hołownia jest dynamiczny, nie przynudza, nie męczy, mówi krótko i na temat. Gołym okiem widać, że ma dobrych speców od PR. Nie zgadzam się z opiniami, że jest to „PiS bis”, to raczej „lepsza” wersja Platformy. Napisałem „lepsza” w cudzysłowie, bo mam na myśli to, że lepiej artykułuje to samo, co przyświeca Platformie (co przyświeca PO coraz trudniej zrozumieć, więc może odpowiedniejszy będzie czas przeszły), a z czym ma ona problem.

  Oczywiście może być też i tak, że KO prowadzi jakąś wyrafinowaną grę, której mój móżdżek nie jest w stanie ogarnąć. Być może są jakieś kamuflaże, woale, za którymi odbywa się ciężka, długofalowa praca, której porażające, bo przełomowe efekty pojawią się w stosownym czasie. „Być może, ale ja to między bajki włożę”. 🙁

 216. @na marginesie

  Ta „demencja” to uwaga komentatora a jego rzecznikiem tego dziadka byl wnuk.

  Prokurator uznała, że Nawalny na poprzednim posiedzeniu znieważył kombatanta Ignata Artiemienkę i dopuścił się znieważenia sędzi i prokuratora.
  Według Komitetu Śledczego FR Nawalny w mediach społecznościowych w czerwcu zeszłego roku opublikował komentarz, w którym „świadomie zawarto kłamliwe twierdzenia” zniesławiające sędziwego weterana. Powodem wszczęcia sprawy karnej stały się komentarze Nawalnego na temat spotu telewizyjnego zachęcającego do poparcia nowelizacji konstytucji. Artiemienko był w gronie osób, które wystąpiły w tej reklamie. Nawalny nazwał uczestników spotu „sprzedajnymi lokajami”, „hańbą kraju” i „zdrajcami”.

  Nawalny kwestionuje zarzuty o zniesławienie, wskazując, że jego komentarze były wyrażeniem jego poglądów, a nie stwierdzaniem jakichkolwiek faktów na temat kombatanta.

  https://www.theguardian.com/world/video/2021/feb/20/navalny-calls-for-a-happy-russia-after-losing-appeal-against-prison-camp-sentence-video

 217. Ani na temat, ani moje

  cesarzowi ja oddaję co cesarskie
  w formie po prawdzie
  nieco dorożkarsko-drukbrukarskiej
  na co pewnie odpowiedzą oni
  (pluralis maiestatis)
  ale grubszej broni

 218. P.S. Pytanie zadane Anastazji Szewcowej: “Co byś wolała, dyplom czy samochód?”. “Dyplom – odpowiada z uśmiechem indagowana. Bo z dyplomem mogę sobie kupić samochód”. Jak na tancerkę – całkiem do rzeczy. Pamiętam wywiad z polskim tancerzem, który zapewnia, że chętnie będzie służył swoim ciałem, podobnie zresztą jak jego żona, również tancerka. Ona też chętnie będzie “służyć swoim ciałem” – zapewniał kilkakrotnie jej artystyczny mąż.

 219. @ozzy 20 lutego o godz. 18:51

  Dzięki za info. To jest tak grubymi nićmi szyte, że staje mózg.
  Jak można poważnie traktować ten reżim? Sami pretendują do roli klaunów czy co?.

 220. Na marginesie
  20 lutego o godz. 19:00
  @ozzy 20 lutego o godz. 18:51
  Dzięki za info. To jest tak grubymi nićmi szyte, że staje mózg.
  Jak można poważnie traktować ten reżim? Sami pretendują do roli klaunów czy co?.

  Są tacy co korzystają z uciech na Krymie, i popierają wojny Rosji.

 221. @jobrave 20 lutego o godz. 18:48

  Hołownia z publicznością jest otrzaskany, ale na razie ktoś mu podpieprzył nazwę partii.
  Niedojda jakby czy co? Ja nie wiem. Ale masz rację – to kwestia profesjonalizmu. Żeby nie nudzić.

  https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8100383,polska-2050-holownia-partia-polityka-nazwa.html

  Wybrany komentarz:
  A co to za trudnosc dla niego zalozyc Polska 2055. To odwazny czlowiek i wytrwaly czlowiek.

 222. @adam100 20 lutego o godz. 19:03
  Gogol by się w grobie przekręcił… ze śmiechu.

 223. adam100
  19 lutego o godz. 13:50
  Pewien problem powstaje ( może być nawet śmiertelny ) gdy są cztery a wszystkie na plecach , nie wiadomo na która się zdecydować a czas ucieka ..

 224. Na marginesie
  20 lutego o godz. 19:06

  Nowość:

  przekręt kiszek 🙂

 225. Ja się bardzo cieszę, że moja wieloletnia praca u podstaw, polegająca na lansowaniu grupy „Leningrad” na blogu przyniosła wreszcie efekty. 🙂
  W 2008 roku ten zespół zagrał na polskim „Woodstocku” wzbudzając powszechny entuzjazm, czego byłem naocznym i nausznym świadkiem. „Sznur”, tak fani nazywają Sznurowa, lider tego zespołu, to wybitnie oryginalny artysta -kompozytor, autor tekstów, scenarzysta, pomysłodawca clipów wideo. Nie wiem, czy również aranżer, ale – w każdym razie- jeśli ktoś zwraca uwagę na takie rzeczy, jak aranżacja, to i nią musi się też zachwycić.
  Do wielu utworów „Leningradu” nie wystarczy nawet bardzo dobra znajomość rosyjskiego, albowiem jest w nich sporo aluzji niezrozumiałych dla kogoś niezorientowanego nie tylko tamtejszej polityce, ale i w kulturze, w tym pop-kulturze, mentalności oraz realiach życia codziennego.

 226. olborski
  20 lutego o godz. 19:08
  adam100
  19 lutego o godz. 13:50
  Pewien problem powstaje ( może być nawet śmiertelny ) gdy są cztery a wszystkie na plecach , nie wiadomo na która się zdecydować a czas ucieka ..

  Nie narzekaj,

  E.Stachura:

  jak już tu przyszłąś
  o, ty co już mi raz żebrem wyszłaś
  mów z czym do gości

 227. Bar Norte
  20 lutego o godz. 17:09

  Mandarynkowy Mussolini
  bral leki na kowida dwa razy.
  Raz wiosna , prewencyjna terapia Zelenko.
  https://www.youtube.com/watch?v=1I9Bb8Fbui0
  Drugi raz , gdy zachorowal jesienia ,
  w szpitalu wojskowym zestaw nowych lekow , z regeneronem i antycialami na czele.
  To oczywiscie mogla byc komedia odegrana dla poparcia wielkich korporacji sprzedajacych nowe leki.
  Telewizja NBC wypowiada sie pozytywnie o Regeneronie.
  Dzisiejsza ,, wyborcza” ma dlugi wywiad z profesorem kardiologii Kasprzakiem,
  z ktorego mozna wnioskowac, ze nie jest beznadziejnie.

 228. @jobrave 20 lutego o godz. 19:13
  Jak ten “Wariag” w wykonaniu małolatów. Albo Azjata serwujący szaszłyki z kota.

 229. Genialne, posłuchajcie genialny opis aktualiów.
  https://www.youtube.com/watch?v=SbyJghjSZ4w&t=5s
  Gustaw Holoubek o ludziach małych. No i mamy Jarosława Kaczyńskiego.
  90% społeczeństwa, katolstwa jest taka.

 230. mag
  20 lutego o godz. 16:32

  Jak malorolnemu wladza kaze placic 1300 misiecznie ,
  niezaleznie ile butelek octu sprzeda,
  to zostaje tylko przejsc do podziemia i sprzedawac malolatom dopalacze.

 231. Na marginesie,
  Ja jestem jeszcze w stanie przeczytać książkę, ostatnio skończyłem właśnie opasłe dwutomowe dzieło (ponad tysiąc stron) Machcewicza i Persaki pt. „Wokół Jedwabnego. Studia, dokumenty”. Piszę o tym nie po to, żeby się pochwalić, czy skierować dyskusję na „sprawy żydowskie”, lecz dlatego, że jest to rzecz nudna, szczególnie tom II (dokumenty), a mimo tego łatwiej mi było przebrnąć przez tę lekturę, niż choćby przez pierwsze zdania manifestów KO, czyli z odpornością na nudę nie jest u mnie najgorzej, ale…
  Według najnowszych badań, o czym niedawno mówił w TVN24 prof. Markowski, 60 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Prawdopodobnie dlatego, że większość rodaków woli szybki i prosty przekaz, nikomu nie chce się czytać rozwlekłych programów partyjnych, długaśnych wywodów o jakichś konstytucjach, wolnych sądach itp. ma być szybko i nawet może być głupio, ale szybko musi być i hasłowo, bez nudy. I w dalekiej przeszłości Platformie się to udawało.

 232. @jobrave 20 lutego o godz. 19:53

  Ja też jestem wzrokowcem, to znaczy łatwiej przyswajam tekst niż wszelkie przemowy. Ale tak w ogóle to większość polskich “poważnych” tekstów, w szczególności z pretensjami do naukowości, jest niepotrzebnie zagmatwana. Oczywiście nie tylko polskich, ale w Polsce to chyba funkcjonuje jako pewnik, że tekst “poważny” musi być trudny w odbiorze. Nie chodzi wcale o prymitywizm, ale prostota przekazu nie jest w cenie, a już próba uatrakcyjnienia go – to nigdy w życiu! Z kolei wszelkie polskie programy publicystyczne są dla mnie przeważnie niestrawne – za dużo tam jest stękania, kluczenia, jąkania itd. Całkiem możliwe, że jestem po prostu zbyt niecierpliwa, ale oni naprawdę utrudniają odbiór chyba.

 233. Na marginesie,
  Nie wydaje mi się, żeby ten klip miał na celu reklamowanie szaszłyków z kota. 🙂

 234. @folwarkPn
  20 lutego o godz. 19:39

  A co takiego małorolny produkuje na sprzedaż?
  Taki 4-hektarowy w Małopolsce?
  Przecież on ma to gospodarstwo tylko ze względu na KRUS i dopłaty, a żyje (całkiem dostatnio) z pracy na budowach, najchętniej za granicą, z różnych usług, działalności transportowej itp.

 235. Kilka krótkich wypowiedzi „Sznura”.
  https://www.youtube.com/watch?v=81F17ql5M30

 236. Optymatyk
  20 lutego o godz. 19:36
  Trafnie, krótko i ładna polszczyzna*.
  *- to koniec pewnej epoki – umiejętność wysławiania się.

 237. Na marginesie
  20 lutego o godz. 18:19

  „A mnie po cichu kiełkuje myśl zdradziecka: czy to przypadkiem nie jest zemsta Francuzów za klęskę Napoleona????”

  Muszę przyznać że Twoja recenzja filmu …gdybym ją przeczytał przed obejrzeniem…jeszcze bardziej zachęciłaby mnie do obejrzenia tego filmu.
  Myślę że to nie zemsta Francuzów…zrobić film osadzony w realiach rosyjskich… to tylko Rosjanie (oczywiście też nie wszyscy).
  Ja w mojej opinii o tym filmie, podszedłem bardziej emocjonalnie, chociaż uważam że taka analiza „warsztatowa” jak Twoja jest cenna.

 238. Na marginesie

  Scenografia w wątku rosyjskim czyli te upiorne bloki w laskach jest wprost wzieta z tamtejszego współczesnego kina – krytycznego wobec systemu. Identyczną scenografię odnajdziesz np w filmie „Niemiłość” Zwiagincewa, który nazbierał ostatnio sporo nagród w Europie. Dość niejasna dla mnie symbolika też jest charakterystyczna dla tego kina. Z tym, że nie potrafię jej ocenić, bo jej do końca nie rozumiem – jak duszy rosyjskiej.
  Tresura baletowa gra w filmie swoją rolę. Z tym, że bohaterka się jej poddaje uznajac jej znaczenie. Mało, ona potrafi wyciągnąć od katującego ją nauczyciela ważne dla siebie sprawy. Moim zdaniem wyjeżdżając z Rosji nie ucieka od tresury tylko od ograniczeń artystycznych jaki niesie rosyjski balet. Ona szuka innych, bardziej jej odpowiadających środków wyrazu. Zresztą to poszukiwanie, dość bezkompromisowe jest główną ideą tego filmu. Tak odebrałem też jej ucieczkę z grupy Binoche w której się po prostu nie spełniała. To, że jej akurat paznokieć odpadł ma swoje znaczenie ale przecież nie chodziło o paznokieć. Zresztą podobnie jak w wątku rosyjskim coś dla siebie ważnego potrafiła wyłuskać z tego co do niej Binoche mówiła.
  Natomiast wątek rodzinny odebrałem dość prosto. Ojciec popadł w zależność od pewnej rosyjskiej organizacji w związku z czym przymuszony został do podróży afgańskich – w celu wiadomym. Ale ten wątek zamyka scena w Antwerpi gdzie już go odnajdujemy jako wyżartego, ustawionego członka tej organizacji – sądząc po charakterystycznej stylówce. Tak więc trudno mowić by on jakoś cierpiał z powodu zawiedzionych ambicji ojcowskich. To raczej matka owo rozżalenie wyrażała, bez większych rezultatów.
  Jesli zaś chodzi o odtwórczynię roli głównej to mam pewien dylemat, bo postać wyrazała nie tylko grą aktorską ale i tańcem. A o balecie mam mniej wiecej takie pojęcie jak o symbolice rosyjskiej. Ale biorąc pod uwagę potencjał aktorski to myslę, że sprostała roli. Mam na uwadze to, że w sposób oszczędny, chłodny sugestywny oddała bezkompromisowe poszukiwanie spełnienia artystycznego młodej kobiety. Oczywiście bezkompromisowe wobec rodziny, mężczyzn, środowiska czy kraju.
  To przesłanie uważam zresztą za główny atut filmu. W tym kontekście ten wyraz feminizmu politycznego mnie ujął. Bo moim zdaniem to kino feministyczne.

 239. @jobrave 20 lutego o godz. 20:11
  Nie reklamowanie, tylko migawki z życia na gorąco. I żonglowanie kliszami, bo to też tam widzę. Ten mój komentarz dotyczył twojego ostatniego zdania – o tych aluzjach kulturowych niekoniecznie czytelnych dla odbiorcy. Ja ich oczywiście wszystkich nie chwytam, ale z rozpędu podałam przykłady. O to chodziło.
  🙂

 240. folwarkPn

  „Mandarynkowy Mussolini bral leki na kowida dwa razy. Raz wiosna , prewencyjna terapia Zelenko.”

  Dziekuję za uzupełnienie. Swoją drogą nie miałem pojęcia, że z niego taki hipochondryk.

 241. Szef wrocławskiego IPN twierdzi, że „nigdy nie był nazistą”. Dyrektor Muzeum Auschwitz: Jego nominacja to skandal

  https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26811928,szef-wroclawskiego-ipn-u-twierdzi-ze-nigdy-nie-byl-nazista.html#S.main_topic-K.C-B.1-L.1.duzy

  K3r4j20.02.2021, 20:19
  Nie paliłem. To znaczy paliłem, ale się nie zaciągałem. To znaczy może zaciągałem się, ale nie sprawiało mi to żadnej przyjemności! Może i coś tam mówiłem o przyjemności, ale te słowa zostały wyciągnięte z kontekstu i zmanipulowane.

  A tak w ogóle to papierosy nie były moje. Kolegów też nie, to lewaki podrzucili żeby zniszczyć Polskę, zdegenerować zdrową narodową tkankę, którą jesteśmy – ja i koledzy.

 242. @Bar Norte 20 lutego o godz. 20:23

  Trzy razy tak – symbolika tam czasami jest dla mnie niejasna. Filmowa Polina oczywiście się uczy – i to jest w filmie doskonale pokazane. Gdzieś po drodze, chyba jeszcze w Moskwie, instruktor tańca mówi jej, że powinna wkomponować w swój taniec poczucie niepowetowanej straty – i to chyba dokonuje się po śmierci ojca. I jeszcze filmowa Juliette Binoche mówi coś o tym, że artysta powinien być obserwatorem. I temu służy potem scena w tunelu, gdzie przechodnie np. rzucają się sobie na szyję. Ona tam stoi i obserwuje te gesty. Czyli, logicznie rzecz biorąc, ona bierze sobie do serca te wskazówki i nawet pracując w barze też cały czas się uczy. To jest logiczne, chociaż nie jest orgyginalne – ten sam motyw (przeżycia, emocje ubogacają taniec) widziałam już w “baletowych” książkach dla dzieci. Jako dziecko właśnie.

  Co do wyboru Szewcowej – to reżyserzy opowiadają, jak obejrzeli kilkaset kandydatek, a Szewcowa po prostu poraziła wszystkich samą obecnością. Siła osobowości czy coś takiego. Dlatego ją wybrano.

  Nie załapałam z obserwacji, że tatuś awansował w strukturach. Gdzie ta “stylówka”, o co tu chodzi?

 243. @adam100 20 lutego o godz. 20:32

  Czego to sobie człowiek nie przetłumaczy! Xiunc pedofil w filmie “Spotlight” zapewnia dziennikarzy, że jest niewinny – bo gwałcenie dziecka nie sprawiało mu żadnej przyjemności.

 244. @Piotr II 20 lutego o godz. 20:23
  Wiedziałam, że cię nie zniechęcę. Ale ja często oceniam dziwacznie.
  To znaczy mówiąc nieco uprzejmiej, niestandardowo 🙂

 245. Przycisk folwark ( folwarkPn to inny zapewne , przycisk )
  „Po lewej stronie jest przycisk „lubię to”, po środku jest komentarz. A po prawej stronie przycisk, za który idzie się na osiem lat do więzienia. To przycisk „udostępnij” – powiedział Maciej Rauhut. ”
  Cisnie się na usta pytanie , czy pierwszy narodowy bibliotekarz jeszcze wie co i po co przyciska czy raczej .. przycisnę to wszystko po kolei , zobaczymy co wyskoczy ..

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26811937,policjanci-mieli-straszyc-14-latka-wiezieniem-za-post-na-fb.html#s=BoxOpImg3

 246. Na marginesie

  „Gdzie ta “stylówka”, o co tu chodzi?”

  Łańcuch na szyji – co najmniej kilo złota.

  No i ta „podróż służbowa” w trójkącie Afganistan – Rosja – Antwerpia.

 247. @Bar Norte 20 lutego o godz. 20:51
  Aha 🙂

 248. @Bar Norte – to co oni wożą w tym trójkącie? Opium z uprawy maków w Afganistanie???

 249. Na marginesie

  Właściwie nie w trójkącie tylko na szlaku patrząc na mapę.

  Oczywiste jest, że środowisko w którym chcąc nie chcąc obracał się ojciec bohaterki zainteresowane jest w Afganistanie wyłącznie opium, które po obróbce w Rosji trafia między innymi do Antwerpii jako heroina.

  Ten wątek oparty własciwie na sugestii mimo wszystko nie pozostawiał żadnych wątpliwości. Miedzy innymi dzieki ewolucji postaci ojca, który zaczynał przecież handlująć z żoną jakimiś tekstyliami (?) na straganie. A już ze scen w Antwerpii wynikało, że czuje się tam jak u siebie. Jakby nie patrzeć w tym ujęciu jego awans społeczny mógł wynikać wyłącznie z podróży afgańskich.
  Ten wątek rezyserki poprowadziły bardzo zgrabnie bo pozwolił uniknąć zbędnej moralistyki w scenach z córką – wtedy kelnerującą w klubie nocnym.

 250. ?1

  Czytam i nie wierze oczom:
  „Mein Kampf” w Polsce bestsellerem, jak tak dalej pojdzie
  to reprinty „Der Stürmera” beda dostepne w Empikach.

  PS zauwazylem ze gostek pod ksywa „chris6” jest pod wplywem tego e p o k o w e g o
  dziela i wiernym spadkobieraca duchowym Juliusa Streichera. Wszopolak über alles!

 251. Mag sein, że uda mi się tutaj wcisnąć między „Mein Kampf”

  a

  Meine Gefühle 🙄
  …………………………..

  Przeżyłem ostatnio trochę paniki.
  I jako dobry ludź, dzielę się również dobrymi wiadomościami 🙂

  Wypiłem najpierw jeden łyk, później całą flaszkę. I absolutnie nic nie poczułem 🙄

  Już myślałem, że to objawy corony 🙄

  Ale nie, to był browar – – > Kölsch 😛

  Unikajcie czegoś takiego.

  Lepiej kranówę niż Kölsch’a 😛

 252. A state historian in Poland is seen in pictures from 2007 giving the Nazi salute
  FEBRUARY 18, 2021 4:20 PM
  ————————————-
  https://www.jta.org/quick-reads/a-state-historian-in-poland-is-seen-in-pictures-from-2007-giving-the-nazi-salute

 253. GajowyM.
  20 lutego o godz. 20:12

  ,,A co takiego małorolny produkuje na sprzedaż?”
  A musi ?
  Dla Polski wazne., ze nie buduje faweli na obrzezu panskiego osiedla w Konstancinie
  i nie wyrywa torebki panskiej wnuczce przed kosciolem.

 254. @folwarkPn

  Nie przesadzasz z tą troską o polskich małorolnych z własnym domem z wygodami, autem i grillem?
  A co sądzisz o popegeerowskich wioskach – tym sierocińcu transformacji?

 255. Od trzech dziesięcioleci Wykluczenie społeczne prawie 2 milionów ludzi przechodzi z pokolenia na pokolenie…

 256. To nie jest człowiek z mojej, ateistycznej bajki, ale w tej sprawie przyznaję mu całkowitą rację.
  https://www.youtube.com/watch?v=y8-epWe3AAI
  GRZEGORZ BRAUN !!!TOP!!!

 257. Na marginesie
  20 lutego o godz. 20:25

  @jobrave 20 lutego o godz. 20:11,
  No przecież wiem. 🙂

  Na marginesie
  20 lutego o godz. 20:04

  @jobrave 20 lutego o godz. 19:53,

  Masz rację i dlatego trudno się dziwić ludziom, że takiego „unaukowiania” unikają. Nie wiem, jak to jest w innych kulturach, ale pomiędzy polską a anglosaską widzę sporą przepaść. Weźmy choćby jakieś rozprawy naukowe np. z dziedziny prawa, bo w tym akurat sporo siedziałem. W czasach kiedy to prawo studiowałem, nie miałem dostępu do literatury obcojęzycznej, zresztą nie potrzebowałem, bo ambitny nie byłem, ale drażniło mnie bezsensowne udziwnianie, którego pełno było w tzw. języku prawniczym, mnie to się zawsze kojarzyło z czymś w rodzaju grafomanii. Definicję jakiegoś pojęcia można było ująć znacznie prościej, tak, że byłaby zrozumiała nawet dla kogoś niespecjalnie rozgarniętego, a tu na odwrót. Być może to hermetyzowanie było zamierzone, a jeśli tak to na pewno nie dotyczy to anglosaskiej literatury fachowej nie tylko z dziedziny prawa. Co zapewne również zauważyłaś.
  Kilka lat temu wylało mi się prawie dwa litry coli na laptop, który natychmiast zdechł, na szczęście miałem w odwodzie drugi komputer. Zwróciłem się do gugla z pytaniem: co robić? Odpowiedzi było mnóstwo i niesamowicie rozbudowanych obfitujących terminologię, z której 99 proc. kompletnie nie rozumiałem. To samo pytanie zadałem po angielsku i dowiedziałem się, że mam powycierać laptop z zewnątrz do sucha, następnie wyjąć baterię, odłożyć to wszystko na miesiąc, a po tym czasie włożyć baterię i włączyć. Kupiłem nowy sprzęt, a o tamtym zapomniałem. Dopiero po dwóch latach, robiąc generalne porządki, znalazłem go w rupieciach. Odpaliłem go i zadziałał. Dziś z kolei wysiadła mi funkcja „kopiuj-wklej”. Byłem na „pol”, więc spróbowałem poszukać wyjścia na polskich stronach. To samo: „logi”, „screeny”, „booty, „rebooty”, „pathy”, sruty i sraty i tramtadraty -całe dysertacje na ten temat. Zmieniłem na „eng”, a tam krótko i na temat: „zrestartuj komputer, a jak to nie pomoże, przywróć system”. Wystarczył restart. 🙂

 258. @folwarkPn

  Fawela w Konstancinie i wizja małorolnego, okradającego moją wnuczkę przed kościołem, to ma być straszak na mnie?
  Dlaczego nie napaść w drogim butiku? Albo wyrwanie ajfona i elektrycznej hulajnogi?
  Wygląda, że nie masz lepszych argumentów przeciwko podwyższeniu składek ubezpieczeniowych 🙁
  Przemyśl to sobie.

 259. Folwark i Ewa-Joanna
  Dzisiaj byłem świadkiem pewnej zorganizowanej przez Jankowskiego z Polsatu – moim zdaniem – prowokacji – który zaprosił do programu prof. Agnieszkę Mastalerz-Migas i dziennikarza Łukasza Warzechę. Warzecha zapytał o związki kierowanej przez . p. profesor Towarzystwa Medycyny Rodzinnej z firmą Pfizer i finansowanie tego towarzystwa w tym organizowanych przez nie sympozjów itp. Masztalerz-Migas wiła się nie dając jednoznacznej odpowiedzi i podsumowała, że wszystkie przedsięwzięcia podejmowane przez kierowane przez nią towarzystwo jest legalne i przejrzyste. Wtedy Warzecha wspomniał, że podpisała ona właśnie Stanowisko Rady Medycznej przy Premierze RP o nieskuteczności i niezalecaniu stosowania amantadyny w COVID-19. Stanowisko to podpisał również doradca rządu, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych – prof. dr hab. Andrzej Horban a także znany z występów telewizyjnych prof Simon. Co ciekawe, wśród podpisanych pod stanowiskiem NIE MA prof. Konrada Rejdaka który kieruje badaniami nad skutecznością leczenia covid-19 amantadyną i który wraz z prof. Pawłem Griebem z Polskiej Akademii Nauk opisali w artykule naukowym możliwe działanie ochronne amantadyny przeciwko infekcji COVID-19 u pacjentów z chorobami neurologicznymi.
  Jak podaje portal „lokalna 24 pl” (cytuję) – „Jak informuje portal wp.pl, artykuł dwójki polskich profesorów był pierwszą publikacją kliniczną na świecie i jest już cytowany przez innych naukowców. Ostatnio przez ekspertów uniwersytetu Cambridge. Przeanalizowali oni dokumentację medyczną 13 tys. seniorów leczonych na choroby Parkinsona i Alzheimera, dochodząc do podobnych wniosków.”
  Horban to ten, który w tak niewybredny sposób atakował Bodnara, (tego który wyleczył ponad 500 pacjentów amantadyną) w programie Pospieszalskiego linkowanego na tym blogu przez kogoś (nie pamiętam). https://www.youtube.com/watch?v=Dt65ADAiX0o&ab_channel=PunktWidzeniaPolska

  Ciekawe, że to „stanowisko” zostało podpisane zanim opublikowane zostały wyniki zespołu badawczego prof. Rejdaka.

  Nie wiem jak Wam, ale mnie to śmierdzi, i to mocno.

 260. ozzy
  20 lutego o godz. 21:24

  Czytam i nie wierze oczom:
  „Mein Kampf” w Polsce bestsellerem, jak tak dalej pojdzie
  to reprinty „Der Stürmera” beda dostepne w Empikach.

  PS zauwazylem ze gostek pod ksywa „chris6” jest pod wplywem tego e p o k o w e g o
  dziela i wiernym spadkobieraca duchowym Juliusa Streichera. Wszopolak über alles!

  Ja myślę, że mimo wszystko nie ma powodów do paniki. Polscy naziole na pewno mają już za sobą lekturę tego „dzieła”, zapewne noe wszyscy, lecz tylko ich „elity”, bo czytanie czegoklowiek sprawia tym durniom ból psychiczny i fizyczny. Poza tym ksiązka jest droga, bardzo droga, jak na polskie warunki, to równowartość wielu, wielu piw lub działek dopalaczy. Podejrzewam więc, że to nie dzięki nim „Mein Kampf” się tak świetnie sprzedaje. Głównym powodem jest raczej ciekawość i gdybym nie poznał wcześniej treści, sam bym kupił, pomimo tego, iż z góry bym wiedział, iż oprócz wstrętu innych uczuć we mnie nie wzbudzi. I prawdopodobnie tak będzie z większością czytelników i pewne jest również to, że nie dowiedzą się z niej niczego, o czym wcześniej by nie wiedzieli. Ponadto książka jest opatrzona jakimś wstępem, czy komentarzem. I jeszcze jedno – ona jest cholernie nudna i grafomańska, poza tym to, co blisko 100 lat temu wydawało się czymś nowym, a niektórym nawet odkrywczym, dziś już nie jest.
  Ps. To nie jest pierwsze polskie wydanie, bo ja miałem „Mein Kampf” w ręku jeszcze w latach 90. tylko nie wiem, czy to był „pirat”, czy wydana legalnie.

 261. https://www.youtube.com/watch?v=fehgcKyhqEc
  ZBIOROWA HALUCYNACJA – OSTATNIE OSTRZEŻENIE i 5 Przykazań Przetrwania w Polsce. Andrzej Nikodemowicz

 262. legat
  20 lutego o godz. 22:42

  Jak tak dalej pójdzie, to i mnie i innym oponentom Optymatyka przyjdzie go przepraszać. 🙂
  Niedawno podawałem przykład mojego kumpla, który bardzo ciężko przechodził zakażenie covidem, powiedział o tym swojej lekarce i ta bez wahania przepisała mu amantadynę, wszelkie objawy – 40 stopni gorączki, bóle mięśni głowy, osłabienie, ogólne rozbicie ustąpiły, jak ręką odjął po 24. godzinach. A dziś moja kuzynka z Krakowa, która w drugim tygodniu infekcji miała identyczne objawy, jak ten kumpel wysłała mi wiadomość na FB, że jej koleżanka lekarka też potraktowała ją amantadyną i objawy ustąpiły w niespełna dwa dni. Kuzynka się miała obawy, bo nasluchała się i naczytała, że ta amantadyna mutuje wirusy, że trująca jest, ale bała się, że wykorkuje, więc zdecydowała się ją brać. Sam już nie wiem.

 263. Optymatyk
  20 lutego o godz. 23:03,
  Daj spokój, myślałem, że to jakiś poważny program, poważny gość, a on zasuwa: „żeby państwo wyciągli wnioski”. Stara gadka, zgrana śpiewka. Na razie mi się nie chce, ale niedługo napiszę, dlaczego ten cały spisek covidowy, jest niemożliwy do przeprowadzenia.

 264. @legat

  Opublikowana praca Rejdaka dotyczy jego obserwacji 22 (dwudziestu dwóch) pacjentów, którzy brali amantadynę od co najmniej 3 miesięcy przed infekcją.
  W analizowanych przez niego historiach było 10 pacjentów z SM, 5 z parkinsonem i 7 z alzheimerem, którzy zakazili się koronawirusem (potwierdzonym testem) i odbyli dwutygodniową kwarantannę, a infekcję przeszli bezobjawowo.

  Notabene, szacuje się, że we wszystkich krajach 80 proc. tej infekcji przebiega bezobjawowo także u osób nie zażywających amantadyny, chlorochiny, cynku, echinacei, kurkumy, lewoskrętnej witaminy C, ani ćwikły z chrzanem.

 265. GajowyM.
  20 lutego o godz. 22:28

  Co by Pan chcial zrobic z chlopami , ktorzy zbankrutuja i straca swoje gospodarstwa ?
  Chce Pan placic na nowe wiezienia , mieszkania , wyzywienie i opieke zdrowotna
  dla nich i ich rodzin ?
  Za miske ryzu u Morawieckiego nie przezyja .

 266. Gajowy,
  przestań chrzanić. Percepcja Ci szwankuje? Rejdak od roku prowadzi badania na zlecenie państwowej Agencji Badań Medycznych i obejmują one Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie; Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne; Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Pracownia Medycyny Rodzinnej; Kolegium Nauk Medycznych. Uniwersytet Rzeszowski, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grudziądzu oraz Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie
  To co Ty mi tu pitolisz o jakichś przedpotopowych pracach Rejdaka?
  Wiesz coś o rezultatach badań w podanych przeze mnie powyżej szpitalach?.
  Nic nie wiesz, bo jak na razie publikacji ani informacji na ten temat nie ma w obiegu publicznym.
  Zadaj sobie pytanie, dlaczego „autorytety” zaprezentowały swoje „stanowisko” teraz a nie po opracowaniu rezultatów badań? Może Rejdak nie daje się kupić i jest panika? Nie przyszło Ci to do głowy? „Myślej, myślej, to nie powoduje bulu” – podobno.

 267. 404
  20 lutego o godz. 12:59
  Niestety politycy ciągle myślą o sobie , a nie pro publico bono.
  A oprócz tego myślą krótko etapowo i najczęściej sa kunktatorami

 268. GajowyM.
  20 lutego o godz. 15:17
  Mutacji nie powodują leki , a jest to naturalna cecha wirusów. By sprawdzić czy lek skutkuje trzeba po prostu zrobić badania. Bo jak widziałeś, na jedną odmianę grypy by bardzo skuteczny , a na inna już kiepsko. Dlatego jest taki problem nie tylko z lekami na choroby wirusowe , ale też ze szczepionkami na nie.
  Na grypę do chwili obecnej nie udało się zrobić lepszej szczepionki niż ta która daje około 50% odporności i wciąż trzeba je modyfikować by działały na nowe mutacje.
  Mutacje Covid nie spowodowały leki stosowane dla łagodzenia przebiegu choroby i nie mają do tego żadnych wątpliwości naukowcy badający problem.

 269. @legat

  Od jakiego roku?
  Przeczytałem to, co się odważył opublikować:
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7190496/

  Niektórzy publikują nawet takie coś:
  „Asymptomatic SARS-CoV-2 infection in two patients with multiple sclerosis treated with fingolimod”

 270. @legat

  Wiesz coś o rezultatach badań w podanych przeze mnie powyżej szpitalach?

  A ty wiesz?
  Skoro prowadzi badania od roku i nic nie słychać konkretnego (nie ma publikacji), to ja jeszcze poczekam.
  Czekam też na wyniki tej przetwórni osocza ozdrowieńców, co to tak głośno było i ucichło…

 271. folwarkPn
  20 lutego o godz. 15:19
  Piszesz rzeczy oczywiste. Są lekarze i wykonujący zawód lekarza po to by zarabiać pieniądze. Leczenie mimo postępu nauki jest sztuką , a tu jak wiadomo talent jest niezbędny. Obecnie ta sztuka została mocno wsparta badaniami naukowymi i bazami danych z doświadczeniami na temat. Lekarz musi być bardzo ostrożny by nie zaszkodzić (bo lekarstwo nie może przynieść więcej szkody niż pożytku). W sprawach gdy brak jest wiedzy jak leczyć sprawa jest bardzo skomplikowana. Lekarz powinien być dobrym obserwatorem i umieć kojarzyć fakty.Dlatego zdarza się że zauważa że jakoś choroba omija , lub łagodnie traktuje ludzi leczonych na inne choroby – nie wolno ignorowac ich spostrzeżeń i szybko sprawdzać badaniami czy mają rację .

 272. Gajowy,
  no i po co rżniesz głupa pokazując – jak powiedziałem – przedpotopową publikację? Danych dotyczących badań zleconych Rejdakowi nie ma. Nie ma! – a rekomendacje anty amantadynowe są. Dlaczego? Na jakiej podstawie sformułowane? Nie mogli się doczekać konkluzji z badań Rejdaka?

 273. bezdomny
  20 lutego o godz. 21:43
  wyczytałem że w Düsseldorfie złą sławą cieszył się Kölsch, natomiast w Kolonii Alt

 274. @maciek.g

  Mutacji nie powodują leki , a jest to naturalna cecha wirusów

  A słyszałeś coś o rozwoju lekooporności wirusów, który jest skutkiem ich dynamiki replikacyjnej pod działaniem presji selekcyjnej leku?
  To samo dotyczy bakterii i ich odporności na antybiotyki.

 275. Gajowy,
  a co Ty znowu wyskakujesz z badaniami nad osoczem ozdrowieńców? Czytałem gdzieś, że już wiadomo, że jest nieskuteczne w leczeniu a więc dalsze prowadzenie badań nad nim to nic innego jak „palenie kasy” i nic więcej. I co to w ogóle ma wspólnego z badaniami nad skutecznością amantadyny?

 276. Danych dotyczących badań zleconych Rejdakowi nie ma. Nie ma!

  A dlaczego nie ma? Zakneblowali go i wrzucili do lochu?

 277. @legat

  Dlaczego o osoczu ozdrowieńców?
  Bo to był wielki hype, entuzjazm i euforia oraz krzyczące tytuły w gazetach.
  A amantadynę niech badają. Jak mają chętnych probandów bez alzheimera, parkinsona i stwardnienia rozsianego, to niech testują. I niech udowodnią, że w jednakowo licznej grupie kontrolnej mają mniej bezobjawowych niż w tej traktowanej adamantyną.
  Z chlorochiną poszło szybko udowodnienie, że nie pomaga, a ludzie dalej chcą wierzyć, że owszem 🙄

 278. Sorry, z amantadyny, która jest pochodną adamantu wyszła mi adamantyna, która być może kiedyś okaże się cudownym lekiem na cośtam cośtam, ale na razie jej nie ma 🙁

 279. maciek.g
  21 lutego o godz. 0:03

  Przeczytaj dzisiejszy wywiad z kardiologiem Kasprzakiem w ,, wyborczej”.
  Wyglada na to, ze zdrowy rozsadek jeszcze sie utrzymal w niektorych szpitalach w Polsce.

  https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,44788,26796573,co-to-jest-dlugi-cien-covidu-dlaczego-pacjenci-wracaja-do-lekarza.html?&_ga=2.257015947.18875749.1613864109-154299769.1612720960#S.main_topic_2-K.C-B.1-L.1.duzy

 280. @legat
  20 lutego o godz. 22:42
  Nie oglądam Polsatu. 🙂
  Tak szczerze mówiąc to w ogóle nie rozumiem twojego zaperzenia – chcesz to łykaj, nie chcesz to nie łykaj. Tej awantury o amantadynę też nie rozumiem, no ale ja jestem do góry nogami.
  Znalazłam ten sam link który podał Gajowy, nie jest to informacja przeterminowana, bo z czerwca ubiegłego roku i powołuje się na publikację Rejdaka i Grieba z również 2020 roku pod tytułem(?) :
  Adamantanes might be protective from COVID-19 in patients with neurological diseases: multiple sclerosis, parkinsonism and cognitive impairment.
  Zwracam ci uwagę na dwie rzeczy –
  1. Might be
  2. patients with neurological diseases: multiple sclerosis, parkinsonism and cognitive impairment.
  Nic tam nie ma na temat, że pomogło zwyczajnemu Kowalskiemu.
  U mnie występuje to pod nazwą Symmetrel2 jest na receptę jako lek na Parkinsona i jako zapobiegawczy przed grypą. Nie leczący grypy. Zapobiegawczy.
  Tu pełna informacja: https://www.nps.org.au/medicine-finder/symmetrel-capsules
  Myślę, że przede wszystkim nie trzeba dać się zwariować. A już na pewno nie kupować leku z nieznanych źródeł.

 281. @ozzy

  Dzięki za bieżące informacje o Nawalnym

 282. @Na marginesie
  20 lutego o godz. 20:04

  większość polskich “poważnych” tekstów, w szczególności z pretensjami do naukowości, jest niepotrzebnie zagmatwana. Oczywiście nie tylko polskich, ale w Polsce to chyba funkcjonuje jako pewnik, że tekst “poważny” musi być trudny w odbiorze. Nie chodzi wcale o prymitywizm, ale prostota przekazu nie jest w cenie, a już próba uatrakcyjnienia go – to nigdy w życiu!
  Z kolei wszelkie polskie programy publicystyczne są dla mnie przeważnie niestrawne – za dużo tam jest stękania, kluczenia, jąkania itd. Całkiem możliwe, że jestem po prostu zbyt niecierpliwa, ale oni naprawdę utrudniają odbiór chyba
  .

  Podpisuję się pod Twoimi słowami obiema rękami.

  To wręcz przygnębiające jak porównuje się podręczniki akademickie polskie i angielskie. W wielu przypadkach trzeba zdrowo się nagłowić żeby pojąć co autor miał na myśli.
  Oczywiście nie mówię o wszystkich, ale jest takich wypocin „naukowych” wystarczająco dużo.

  Z kolei stękanie, jąkanie się, wtrącanie słówek „pomocniczych”, typu „więc” i im podobnych mnie też zadziwia w polskiej telewizji.
  Nie mogę tego słuchać. Dostaję wręcz wysypki.

  Jakaś kretyńska maniera również wypowiadaniu się np pogodynek

  prostota przekazu nie jest w cenie, a już próba uatrakcyjnienia go – to nigdy w życiu!

 283. Nawalny… twarde prawo, ale prawo… wystarczy przestrzegać ustalonych reguł… jak mawia Sasin… Tak sobie myślę prywatnie o politycznym masochizmie Nawalnego… a raczej stanie umysłu… jak hunwejbin nad Wisłą… nie przeprosi za grzechy… woli być nawalny…

 284. Ponoć Rosja to jeden gułag z drutami pod napięciem… Nawalny rzuca się na druty z zewnątrz… Tak sobie myślę prywatnie… tego nawet Pawłow nie przewidział… ale ma klakierów z siajej…

 285. Nad Wisłą nie wolno zniesławiać Rydzyka… w Rosji weteranów wojennych… Tak sobie myślę prywatnie… co kraj, to obyczaj chronić misjonarzy… w uniformach…

 286. mam nadzieję że @404 również mi podziękuje, czyli z czego śmieje się Kreml:
  „Aleksiej Nawalny przegrywa odwołanie od kary więzienia, ukarany grzywną za pomówienie […] Krytyk Kremla Aleksiej Nawalny stracił apelację od decyzji o skazaniu go na prawie trzy lata z powodów politycznych i został uznany za winnego pomówienia i ukarany grzywną w oddzielnej sprawie […] Podwójnej porażki spodziewali się jego zwolennicy, którzy uważają, że Kreml postrzega 44-letniego polityka opozycji jako zagrożenie, z czego Kreml się śmieje…”
  https://www.aljazeera.com/news/2021/2/20/russian-court-rejects-navalnys-appeal-against-jail-term

  Na każdej fotografii A.Nawalnego widać strach który czai się w oczach, mimo że jego argumenty maja solidna podstawę: Biblia, Harry Potter, wiara w Boga i słuszność jego sprawy.

 287. Ja przypraszam bu to bendzi trochu świńskie ali ruzchodzi si u zdrowje żyby Marud Polski zdrowy był.

  Stara Paluchowa co churoby zamawiała i uroki udczyniała już dawnu ni żyji ali jak żyła to zawszy gadała ży sikami szysko wyleczysz. Każde churobe!!!! Ży likarstwów żadnych nie trza. Tylku to majom być własne siki bu jak weźniesz inny to guwnu Ci pumoży!!!!! A ruzchodzi si o to ży w siku som jakiś likarstwa kture ty masz w sobi ali musisz ich pjerw wysikać żyby nabrali trochu tlienu z puwietrza wtencz uni leczom. wyI tak byłu.
  Kiedyś ja jeszczy una żyła to Maniek Gengacz kosił trawe na łonce żyby krowy mjeli cu jeść. A ni wjedział ży tam w trawi śpi pjany Miryk Bryśku. Ta bu jak móg widzi jak trawa wysoka. I zachaczył letko Mirka. Jegu garło znaczy si. Kryw waliła jak w żeźni. A Paluchowa mjeszkała zara kołu łonki. Maniek si wydarł i una zara przyleciała. Patrzy i gada ży un sy musi na garło nasikać. Ali jak Paluchowa zubaczyła to muwi: Za krótki jest, trza gu nagionć i tak gu oba nagieli ży mu gryngosłup złamali ali siknoł i krew ustała i het si zgoiło. A potem to Paluchowa kazała tym samem mu krzyże smarować to baba mu smaruwała i zaczoł chodzić ali chylać si nie móg.

  I tera nidawno był u nasz taki Pan zy Starostwa w Radzyni co na kontrol do nasz przyjiżdża. Un tyż z PISU jezd. Bardzo mondry wyszsze stodia ma. Bu tam je Wyszsza Szkoła Przyżondzania i Markutingu. To un gadał ży stym leczeniem sikami to jezd uduwudniona prawda!!!!!!!! I gadał ży to si nazywa marynotyrapia bu sikutyrapia to trochu ni wypada. Tak to sy możysz gadać du swoich jak si znaci. I ten Pan z PISU gadał ży unona szysko pumaga. Jemu si łysa głowa z przodu rubiła to poszyd du łaziebki puchylił si sy tom maryne na głowe siknuł i mu za tydzień włosy wyrośli!!!!!! I muwił tyż ży jak nie scesz mjeć kuwida to pij swoje maryne cudzienni bynajmiej setkie ali lepij czysta gram i kowit du ciebi nawyt ni pudejdzi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 288. To oczywiście napisał Mietyk Pisieluk, tyle że z mojego laptopa.

 289. Zgadza si bu ja mu tego laptoka rypolonizujem.

 290. @żabka konająca
  21 lutego o godz. 9:00

  Żabko, ja uważam, że koszmarna krzywda dzieje się na oczach świata dla tego człowieka.
  Poza tym cała sprawa związana z nim wyraźnie pokazuje, że jakakolwiek konkurencja, czy niezgodność z wiodącą myślą w Rosji kończy się albo morderstwem, albo więzieniem
  I nie ma kompletnie znaczenia jakich sposobów się użyje
  Podobnie jak nie ma znaczenia, że człowiek jest niewinny.

  Konkurencja polityczna, czy krytyka dziennikarska kończy się tak samo.

  Jedyne jak można ten system nazwać, to: zamordyzm absolutny

  Mam nadzieję, że to zauważasz.

  Również nie zgadzam się z opinią, że Rosjanie to durnie i niezasługują na kraj, w którym prawo działa, a nie służy do łamania, niszczenia przeciwników jak to się obecnie dzieje.

 291. @ 404… Nazwisko Nawalnego znane… czy możesz podać nazwiska 40 więżniów Guantanamo… Tak sobie myślę prywatnie, że w ramach demokracji u jankesów nie będzie z tym problemów… może warto pomóc osadzonym bez wyroku…

 292. Są UCZESTNICY którzy nie pojmują związków pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, specjalnie dla nich, bez zbędnego wprowadzenia na temat „Black Lives Matter”
  https://www.aljazeera.com/features/2021/2/18/dying-to-swim-in-chicago-race-riots-and-the-red-summer-of-1919

  Niestety Polacy także zapisali się w historii. Na ochotnika.

 293. „Urodzony 30 sierpnia 1948 roku w okolicach Chicago, Hampton wcześnie zaangażował się w działalność na rzecz praw obywatelskich. Kiedy był jeszcze nastolatkiem, naciskał na swoją szkołę, aby umożliwić czarnoskórym dziewczętom rywalizację o królową powrotu do domu i walczył o zintegrowany basen i centrum rekreacyjne. Wkrótce dołączył do NAACP i maszerował u boku Martina Luthera Kinga Jr.[…] Ale po doświadczeniu przemocy ze strony protestujących przeciwko prawom obywatelskim, Hampton rozczarował się pokojowym podejściem Kinga i zaczął bardziej skłaniać się ku przesłaniu samoobrony Malcolma X. Stamtąd wstąpił do Partii Czarnych Panter w 1968 roku – szybko obejmując pozycję lidera.
  Podczas gdy Hampton przygotowywał programy bezpłatnych śniadań dla dzieci i negocjował rozejm między gangami ulicznymi w Chicago, William O’Neal śledził każdy jego ruch – i zgłaszał wszystko FBI.”
  https://allthatsinteresting.com/william-o-neal

 294. czy to rasizm czy interesy – ocenią czytający:
  „Jako Żyd nie mam w umyśle ani sercu miejsca na uprzedzenia rasowe” – napisał Levitt. „Ale dowiedziałem się, że jeśli sprzedamy jeden dom rodzinie murzyńskiej, 90 lub 95 procent naszych białych klientów nie kupi wspólnoty…”
  https://www.timesofisrael.com/how-americas-jewish-king-of-the-suburbs-kept-blacks-out-of-suburbia/

 295. Letarg nie trwa wiecznie
  tak jak i posucha
  Lepra wyszła z bagna….

 296. Z ciekawością przeczytałam impresje Na marginesie i Bar Norte odnosnie filmu „Polina” .
  Dzięki (chyba) Piotrowi równiez miałam możliwość go obejrzeć .

  Muszę przyznać, że z wieloma sprawami się zgadzam.
  Chociaż film jako taki nie przypadł mi do gustu.
  Jest w nim dość typowa maniera filmu europejskiego, a zwłaszcza francuskiego, gdzie dominują dłużyzny, milczenia, nieruchome miny głównych bohaterów.
  A właściwie to mimika głównej bohaterki jest praktycznie taka sama od początku do końca. Coś w rodzaju mumii bez emocji.

  O emocje można ją tylko podejrzewać.

  Poza tym film ten w jakiś sposób sprowokował mnie do pewnych przemyśleń nad „nowoczesną” sztuką.

  Ja kocham balet. W ciągu mojego życia miałam okazję oglądać najlepsze trupy baletowe na wszystkich kontynentach.
  Jednak ostatnio coraz rzadziej idę na przedstawienie.

  Pomimo moich wysiłków tzw. nowoczesny taniec baletowy nie dorównuje baletowi klasycznemu.

  Nie czuję wzruszenia, które mi towarzyszy w przypadku klasycznego przedstawienia.

  Doceniam innowację, wysportowanie (nie przypadkiem to określenie), profesjonalizm … ale to mnie nie wzrusza, nie przenosi w świat marzeń.

  Bardziej przypomina miotanie się, wywijanie nogami rękami, …. Do tego przesycone częstokroć lubieżnością.

  Jest też tendencja obecnie maksymalnie ograniczać scenografię i stroje.

  Przypominam sobie przedstawienie „Salome” w Paryżu, gdzie poubierano artystów w lekarskie fartuchy.
  To koszmarnie psuło nastrój.

  Bo sztuka w teatrze czy w operze, to więcej niż sam ruch i głos.

  Podobne odczucia mam w stosunku do tzw nowoczesnej muzyki, nowoczesnego jazzu, czy malarstwa.
  Jeżeli słuchanie muzyki zamiast dostarczać mi emocji pozytywnych doprowadza mnie do nerwicy, to jest w tym jakiś problem.

  Poszukiwanie na siłę nowych dróg czasem prowadzi na manowce.

  To zjawisko można tez obserwować w poezji.
  Częstokroć nie dającej się czytać.
  Jednak „znawcy” zachwycają się tym bardziej im bardziej jest nie do strawienia.
  Udziwnianie na siłę, niszczenie poczucia piękna, im gorzej tym lepiej, itd, itp

  Zgadzam się z wami, że film jest poświęcony możliwości szukania własnego ja, własnej drogi.

  Jednak jak dla mnie to główna bohaterka zamieniła siekierkę na kijek 🙂

  Po obejrzeniu tego filmu moje zdanie tylko się potwierdziło, że należy cenić to co się ma. Bo nie zawsze poszukiwanie nowych form wyrazu wychodzi na dobre.

 297. A od siebie jeszcze raz zaproponuję dwie projekcje izraelskie, które moim zdaniem są najlepszymi filmami jakie już od dłuższego czasu oglądałam

  Jedna to: „Unorthodox”
  A druga to: „Shtisel”

  To są seriale w języku Jidisz, ale są napisy na pasku w innych językach.
  Ja czytałam wersję angielską

  Można obydwa te seriale zobaczyć na Netfix.

  Są naprawdę znakomite.
  Szczerze polecam.

 298. @404 – koszmarna krzywda? – niestety nie mam tej pewności. A.Nawalny podlega jurysdykcji kraju którego jest obywatelem. Popełnił przestępstwo i ponosi karę.
  Jego przypadek służy zupełnie innej sprawie niż posądzenie o „zamordyzm absolutny” – nie uwierzę, że nie wiesz w czym rzecz.

 299. Niby niechcący, nagłaśnia “Sputnik”
  podali temat, – żabcia go “bubcy”.

 300. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  21 lutego o godz. 9:39

  Nazwisko Nawalnego znane… czy możesz podać nazwiska 40 więżniów Guantanamo… Tak sobie myślę prywatnie, że w ramach demokracji u jankesów nie będzie z tym problemów… może warto pomóc osadzonym bez wyroku

  Po pierwsze ja nigdy nie popierałam, ani nie będe popierać wsadzania ludzi bez sądu do paki.
  To jest ewidentne nieszanowanie praw człowieka.

  Jednak żeby rozmawiać, to trzeba trzymać się tematu
  A obecna rozmowa dotyczy Nawalnego, który jest łamany przez aparat państwowy nie dlatego że jest łotrem, ale dlatego że śmie krytykować rząd.

  Ty częstokroć krytykujesz polski rząd.
  Czy sądzisz, że powinien być przeciągany po sądach, żeby Ci prokurowano wymyślne winy, po czym próbowano zabić, a jak się nie uda to na ciężkie roboty ?

  Czy sądzisz, że to jest OK?

  Jeżli lubisz Rosjan, to życz im lepiej, a nie zamordyzmu.

  Ja im życzę, żeby PRAWO znaczyło PRAWO
  A nie było instrumentem władzy do likwidowania politycznych konkurentów!

  Zacznijmy od tego.

 301. Szybko wszystkim się nudziła
  **** lepry, kwaśną była.

 302. w czym rzecz i co jest warte śmierci setek tysiecy, a nie są to odległe czasy kolonializmu tylko 10 rocznica.
  https://www.globalresearch.ca/operation-libya-and-the-battle-for-oil-redrawing-the-map-of-africa/23605
  Ps. Zdaje się że wydawnictwo jest na cenzurowanym, tak czy inaczej jeden z komentujących ma listę mediów które są bezpieczne i „moralnie obojętne” i tam tego nie znajdziesz. Stąd czytanie nieobowiązkowe a może nawet niebezpieczne.

 303. @404

  rzeczywiscie obie produkcje filmowe sa zrobione bardzo porzadnie. Serial byl u nas
  juz wczesniej na prywatnym kanale.

 304. J.Biden wodzony na pokuszenie, wierzymy że jako człowiek honoru nie będzie maczał rąk w tak podejrzanej sprawie:
  https://www.globalresearch.ca/atlantic-council-urges-biden-to-enforce-regime-change-in-belarus/5737708

 305. Leprianskije wieczera
  jak wypije, to mu da.

 306. Nieco wiecej informacji o tym, jak Izrael kupil rosyjska szczepionke dla Syrii:

  Bylo tak: Izrael zaplacil Rosji miliony dolarow za duza dostawe rosyjskiej szczepionki Sputnik V przeciw Covid-19. W zamian za to Syria uwolnila psychicznie chora izraelska kobiete, ktora przekroczyla granice.
  Ponadto zostali zwolnieni przez Izrael dwaj syryjscy pasterze owiec, ktorzy znalezli sie
  na terytorium Izraela „przez pomylke”. Wladze izraelskie oskarzyly ich o „szpiegostwo” na rzecz libanskiego Hizbollah.
  Czesto sie zdarza, ze konflikty tego rodzaju miedzy Izraelem a Syria sa rozwiazywane
  nie bez zaangazowania strony rosyjskiej. Kreml chcial, by to powyzsze zdarzenie bylo
  zachowane w tajemnicy, by uniknac informacji o cynicznym zachowaniu Moskwy.
  Jak zwykle w takich przypadkach izraelskie zrodla staraja sie, by informacje tego typu dotarly do mediow i spoleczenstwa.

 307. @żabka konająca
  21 lutego o godz. 10:11

  koszmarna krzywda? – niestety nie mam tej pewności. A.Nawalny podlega jurysdykcji kraju którego jest obywatelem. Popełnił przestępstwo i ponosi karę.
  Jego przypadek służy zupełnie innej sprawie niż posądzenie o „zamordyzm absolutny” – nie uwierzę, że nie wiesz w czym rzecz
  .

  Tu nie ma drugiego dna
  więc nie warto tracić czas na jego szukanie.

  jeżeli Putin byłby przyzwoitym człowiekiem, obywatelem,
  to nie niszczyłby potencjalnych konkurentów.

  Władza zdobyta takimi sposobami, to jest co? jak nie zamordyzm absolutny

  Jeżeli czułby się pewnie, to nie wykańczałby konkurentów.
  W każdym w miarę normalnym kraju są wybory, przeciwnicy stają do walki i jeden drugiego nie morduje, ani nie używa aparatu państwowego żeby go unieszkodliwiać.
  Dlaczego tak bardzo boi się krytyki?
  Zadałaś sobie to pytanie?

  A sądy, o których z szacunkiem się wypowiadasz … zrobiły rzecz najgorszą jak na przedstawicieli PRAWA
  Wzięte z sufitu oskarżenia, na podstawie których wysyłają człowieka na ciężkie roboty.
  To JEST skandal!

 308. Putin spadł z nieba za sprawą suwerena… Sprawa Nawalnego ma namaszczenie suwerena, który scedował swoje prawa na struktury władzy w ramach tubylczej praworządności… Tak sobie myślę prywatnie… wolę suwerena należy uszanować… w ramach większościowej demokracji… co jest szanowane w tzw. zachodniej cywilizacji… Nie można odrywać Nawalnego od zachowań innych państw… tworzących cywilizację… to droga do hipokryzji…

 309. Dzięki pomocy polskich ekspertow, depesza Enigmy została odczytana z jedną tylko kropką:

  Farma trolli “Fiodor” dostała nowego szefa, – ksywa “Lepra”

  Farma trolli “Aljosza” bez zmian personalnych.

  Portal Sputnik wysłał gratulacje, i złożył zapotrzebowanie na 3 absol.wentów.

  “Portal Sputnika na orbicie
  żabka zawsze pieje, w szczycie.”

 310. znowu to (po)piersie obcujące z robactwem. Tym razem w rumuńskiej odsłonie. Ale trąd jest obieżyświatem o czym świadczy załączona mapa: @adam100 w różowej odsłonie:
  https://ro.wikipedia.org/wiki/Lepr%C4%83

 311. @ozzy
  21 lutego o godz. 10:24

  Jeżeli oglądałes wcześniej, to znaczy że nie widziałeś wszystkich części „Shtisel”.
  Wiem, że powstała następna, ale na razie jest na Netflix nie dostępna.
  Jednak w oryginale można ja ogladać w wielu miesjcach.
  W izraelskiej telewizji już parę miesięcy. Tak przynajmniej podają na webside.

  BTW cieszę się, że Tobie też te produkcje się podobały.

 312. @404… z jakiego sufitu jankesi wzięli prawo zsyłania Indian do rezerwatów i odebrania ich ziem… z jakiego sufitu wzięli prawo zsyłania do Guantanamo… to zbrodnia… Tak sobie myślę prywatnie… czy wytykanie innym państwom… kiedy samemu przebywa się na zbrodniczym terytorium nie jest grzechem… co powie urząd imigracyjny…

 313. @404 – trudno. To jest twoja opowieść, mogę jedynie powiedzieć że próbowałam.

 314. Jeżeli można zacytować poetę?

  co ja widzę, miia mamma
  widzę wskroś jak promień gamma
  że ty, suczko, wracasz samma
  bez fagasa z tyłu na barana

 315. * „Kropka nad ypsylonem „

 316. Barany and Owce blogowe ; rozczulają się nad Nawalnym .
  Napiszcie k…. coś o Australijczyku Julianie Assange który gnije
  w więzieniu od dawna i wygląda na to że z niego nigdy już nie wyjdzie
  tu was k…. hipokryty nie ma aby coś napisać .

  https://www.independent.co.uk/news/uk/crime/julian-assange-court-extradition-arrest-charges-old-bailey-b405782.html

 317. @SŁOWIANIN STANISŁAW
  21 lutego o godz. 10:54

  Nikt przy zdrowym rozumie nie zaprzeczy, że działy się i dzieją rzeczy okropne.
  Jednak niemożliwa jest rozmowa kiedy ktoś podejmuje jeden temat, a drugi w ramach odpowidzi zaczyna od czegoś innego.

  To trochę tak, jak ktoś zamiast argumentować swoją opozycyjną pozycję mówi: a twoja matka jest brzydka.

  Z takiej wymiany zdań nic nie wynika. Oprócz niesmaku.

 318. Pornos

  Cieszę się że musk ci pracuje.

  Unikaj USA bo tam murzynów biją.

  Krym jest bezpieczny, bo strzeże go Putin.

 319. @Blackley
  21 lutego o godz. 11:17

  Barany and Owce blogowe ; rozczulają się nad Nawalnym .
  Napiszcie k…. coś o Australijczyku Julianie Assange

  Niepotrzebnie się pienisz i ubliżasz.

  Ja pisałam sporo o podłości z jaką go potraktowano.
  Pamiętam, że nie tylko ja.

  Ale nie można o wszystkich krzywdach naraz mówić.
  One at a time. Please! 🙂

  Poza tym dlaczego Ty nie poruszasz tego tematu?

 320. coś robią za plecami Rosjan, tzn. niby kupują szczepionki, ale bez wiedzy producenta żeby przekupić wroga? Tak czy inaczej, jest to przejaw wyjątkowej dobroci której nie doświadczyli Palestyńczycy, tu jak czytałam zatrzymano szczepionki dla potrzebujących. Łaska pańska itd….
  „Ze swej strony reżim Assada zaprzeczył raportowi, mówiąc w oświadczeniu wydanym w sobotę przez państwową agencję informacyjną SANA, że publikacja tych szczegółów była częścią „próby przedstawienia Izraela jako kraju humanitarnego”.
  https://www.timesofisrael.com/israel-said-to-purchase-russian-covid-vaccine-for-syria-
  in-exchange-for-captive/

  Jednak komuś trzeba zaufać, pomocne będzie stwierdzenie: ” tu nie ma drugiego dna
  więc nie warto tracić czas na jego szukanie.”
  Dobranoc.

 321. Napiszcie k…. coś o Australijczyku Julianie Assange
  o nim duzo w #metoo

  Don’t forget about the Julian Assange rape allegations
  Julian Assange’s case makes it clear women’s rights are still secondary to political games

 322. @404 … razi wybiórczość w ocenie zjawisk… co do zasady… czym Krym, Donbas różnią się od np. Wzgórz Golan, Północnego Cypru, części Syrii, Guantanamo czy Iraku… Tak sobie myślę prywatnie… krytykujący powinni zachować ostrożność… czy nie wychodzą na pożytecznych idiotów… pomawiając…Katolik Morawiecki stan nad Wisłą porównuje do innych krajów… i jest mu z tym dobrze… Rosja jest też w dobrym towarzystwie…

 323. Lepra pupci nadstawiała
  bo ja przeogromną miała.

 324. @404

  a jak traktuje sie do dzisiaj te kobiety ze zwiazku z J.Assenge?

  Do dzisiaj otrzymuje pozgrozki o tresciach, ktore admin. musialby
  ocenzurowac. Jedna z nich, Anna Ardin jest autorka ksiazki-dokumentu:
  „W cieniu Assange: moje swiadectwo”.
  Cissi Wallin, sygnatariuszka apelu do wladz polskich w sprawie poparcia kobiet polskich walczacych o swoje prawa obywatelskie, nazwala autorke „jedna z najbardziej odwaznych kobiet”

 325. Na FB pojawił się „niułs” w którym japoński noblista, immunolog, prof.Tasuki Honjo twierdzi, że wirus Covid-19 jest „sztuczny”, że został wyhodowany w Chinach, a wie o tym, ponieważ przez cztery lata pracował w laboratorium w Wuhan. Stwierdził też, że ci, którzy się tym zajmowali tzn. hodowlą, już nie żyją.
  Rzecz jednak w tym, że profesor Honjo nic takiego nie mówił, ponadto poinformował, że nigdy nie pracował w China, lecz jedynie w Japonii i USA.
  Niestety, „niułs” żyje już własnym życiem i rozprzestrzenia się szybyciej niż Covid.
  https://www.reuters.com/article/uk-factcheck-japanese-nobel-coronavirus-idUSKBN22G1XE

 326. Rzecz jednak w tym, że profesor Honjo nic takiego nie mówił, ponadto poinformował, że nigdy nie pracował w China, lecz jedynie w Japonii i USA.
  Niestety, „niułs” żyje już własnym życiem i rozprzestrzenia się szybyciej niż Covid.

  Widać efekty reformy personalnej:
  Farma trolli „Fiodor” pod nowym szefem, ma pierwsze sukcesy 🙂

 327. Dodrukowywanie bestselerów malarza ..po przetłumaczeniu chyba bo jaki sens miałoby dodrukowywanie w oryginale ? Ciekawym by było poznać nazwisko tłumacza .. pewnie jakiś młody popełniający błędy późnej trzydziestoletniej młodości ale za pare lat mógłby zostać wiceministrem czegoś odpowiedniego .. może nawet edukacji i zmieniać spis lektur szkolnych . Fantazja mi dopisuje .. jak zawsze

  „rybka9915
  godzinę temu

  No coz panie Cywinski, jak pan widzi – zbydlecenie pisbolszewii i skompromitowanego do cna ipnu, to efekt „polityki milosci” kurdupla i jego chlewnych adoratorow.
  Takie bydlo wyhodowane w pogardzie i nienawisci do wlasnego i innych narodow, do inaczej myslacych – to nadzieja kurdupla na sfaszyzowanie Polski.
  I takie wlasnie pisbolszewicko-naziolskie bydlo, z czarnkiem i kieckowymi, chca pisac nowa „historie” oparta na falszu, nienawisci i pogardzie.
  W sumie mnie to zbytnio nie dziwi, bo czym pisbolszewicka zlodziejnia ma sie chwalic? Morderstwami politycznymi na „niewygodnych”, albo rozlewnia bimbru „na Tarchominie” czy tez milionem elektrykow smigajacych w kosmosie krzywomordego, 3 milionami mieszkan czy tez pierwszym i jedynm w swiecie panaceum pisbolszewickiego szubrawca czeleja na covid?”

 328. ozzy
  21 lutego o godz. 11:44

  ozzy do kozy !

  Oskarzenie Assange o gwalt
  jest rownie prawdziwe ,
  co oskarzanie Nawalnego o chec ucieczki.

 329. bestseleru .. no bądźmy sprawiedliwi

 330. GajowyM.
  21 lutego o godz. 0:13
  Bakteria i wirus to diametralna różnica. Bakteria jest zdolna jak każdy żywy organizm do dostosowywania się do otoczenia by przetrwać. Z tego powodu rozwija się jej odporność na leki.
  Z wirusem jest inaczej. To taka faza przejściowa miedzy życiem i martwą naturą . On nie ma możliwości adaptacji do środowiska , a wykorzystuje do istnienia inne istoty żywe.
  On dzięki tym żyjącym może replikować się i jest to w sumie prymitywny proces. Z tego powodu częste są błędy replikacji i one czasami mogą zakończyć jego istnienie. Jednak ze względu na liczbę zmian trwa (i często nie daje większych skutków, aż do czasu pojawienia się jak to nazywają zjadliwej mutacji)
  Tu masz badania nad ptasią grypą gdzie leków raczej na znaczną skale nie dawano
  http://www.piwet.pulawy.pl/lims-files/wn.file/wn.file.00002393.d98a8301441dc45989fb1bba28f8956d68e46ad3.pdf

 331. SLOWIANIN STANISLAW

  RT opublikowalo film,
  w ktorym wspolpracownik Nawalnego
  prosi przedstawiciela angielskiego wywiadu mi6
  o miliony dolarow pomocy,
  argumenujac,
  ze Londyn po obaleniu Putina bedzie mogl zarobic miliardy.
  https://www.youtube.com/watch?v=k227KvKFYN8

 332. „Na każdej fotografii A.Nawalnego widać strach który czai się w oczach, mimo że jego argumenty maja solidna podstawę: Biblia, Harry Potter, wiara w Boga i słuszność jego sprawy.”
  No bądźmy sprawiedliwi .. może to jednak nadzieja na pokojowego Nobla a nawet literackiego po opisaniu gułagowych( karno – kolonialnych ) przeżyć . Warunek Nobla .. musza być autentyczne .
  Bo za przeżycia można mieć w jakiejś egzotycznej ambasadzie warte opisania nawet gdyby była egzotyczna bardzo. Fantazja może być straszna , lepiej nie robić selfie na enpassie

 333. Bo co za przeżycia

 334. Polska – trudności w komunikacji społecznej
  404
  21 lutego o godz. 5:19
  @Na marginesie
  20 lutego o godz. 20:04
  większość polskich “poważnych” tekstów, w szczególności z pretensjami do naukowości, jest niepotrzebnie zagmatwana. Oczywiście nie tylko polskich, ale w Polsce to chyba funkcjonuje jako pewnik, że tekst “poważny” musi być trudny w odbiorze. Nie chodzi wcale o prymitywizm, ale prostota przekazu nie jest w cenie, a już próba uatrakcyjnienia go – to nigdy w życiu!
  Z kolei wszelkie polskie programy publicystyczne są dla mnie przeważnie niestrawne – za dużo tam jest stękania, kluczenia, jąkania itd. Całkiem możliwe, że jestem po prostu zbyt niecierpliwa, ale oni naprawdę utrudniają odbiór chyba.

  To wręcz przygnębiające jak porównuje się podręczniki akademickie polskie i angielskie. W wielu przypadkach trzeba zdrowo się nagłowić żeby pojąć co autor miał na myśli.

  Z kolei stękanie, jąkanie się, wtrącanie słówek „pomocniczych”, typu „więc” i im podobnych mnie też zadziwia w polskiej telewizji.
  (…)
  prostota przekazu nie jest w cenie, a już próba uatrakcyjnienia go – to nigdy w życiu!

  Mój komentarz
  Generalnie cecha ta – zawiłość wyjaśnień przechodząca momentami w bylejakość – jest pochodną ogólniejszych problemów jakie trapią krajan (pomijam wyjaśnianie ewidentnie głupie lub celowo głupie, fanatyczne, bo te są pochodną innych przypadłości).
  Te problemy, to bardzo niski poziom u zaufania do drugiego człowieka oraz tendencja do przejawiania zachowań wsobnych.

  Niski pozom zaufania oznacza, że nie warto wykładać kawa na ławę, bo oni i tak tego nie zrozumieją. Poza tym, gdybym zaczął tak łopatologicznie, to oni by mogli przypuścić, że jestem jakimś głupkiem, czy co, lub że ja mam ich za głupków.

  To drugie (wsobność) oznacza, że skoro ja rozumiem swoje wyjaśnienia, to dla czego u licha on twierdzi, że nie rozumie. Ja to jestem ja i nie rozumiem, dlaczego on tego nie rozumie.

  Moim zdaniem nieufność i wsobność grają podstawową rolę w komunikacji społecznej, nawet poprzez słowo pisane.
  Jedni drugim nie wierzą, przypisują wzajemnie głupotę lub złe intencje. Jedni nie starają się w wyjaśnieniach, drudzy nie starają się zrozumieć. Komunikacja przechodzi w formę kłótni lub obrazy.
  Kryteria prawdy, weryfikacja, logiczne dowodzenie na bazie faktów nie mają zastosowania. Połajanka, obraza, fochy, odgrywanie się, epitetologia, fałszywe założenia, chodzenie w zaparte, eufemizmy zamiast faktów, palenie głupa, itp. wchodzą w miejsce prawdy i logiki.
  TJ

 335. Czy ilość zaszczepionych jest miarą postępu cywilizacyjnego… Tak sobie myślę prywatnie… mimo eksperymentów Mengele katolicka III Rzesza upadła… szczepionka przyszła ze Wschodu… bez rejestracji…

 336. Ta opinia PiSu i Morawieckiego o upadku gospodarczym i politycznym Europy i UE, jest żywcem wzięta z RT i całej rosyjskiej propagandy. Wszystkim, którzy mieli jakiekolwiek wątpliwości co do tego, w czyim interesie działa obecnie Polska w UE, powinny w końcu spaść łuski z oczu.
  Po upadku Trumpa jedynym zagranicznym sojusznikiem systemowym i ideologicznym Polski PiSu, pozostała putinowska, samodzierżawia Rosja, no i może jeszcze orbanowskie Węgry, które jadą ale ten sam postsowiecki kurs.

 337. https://www.youtube.com/watch?v=TwjgDy_9K2Q
  Morawieckim zajmie się zakopiańska prokuratura?
  ……………………..
  A rzeczony podobno już szuka roboty za granicą.
  Zastąpić go ma Omajtek, czy jakoś tak hehehe.

 338. Przecież Unia, a szczególnie NATO… to potomkowie kolaborantów katolickiej III Rzeszy… nawet 4V… Tak sobie myślę prywatnie, że zachowanie rewolucyjnej czujności mile widziane… Lenin, Piłsudski, Wałęsa… ostatnio Nawalny spadochroniarze podżegaczy… o Saakaszwilim nie wspomnę… potomek czyli wnuczek…

 339. Jednak Ruski wolniej biegał za tenisową piłką niż Serb.

  Daleko Polakom do takich potentatów tenisa jak Navratilova czy Lendl ( a to tylko Czesi)

 340. Z dystansu
  21 lutego o godz. 13:12

  USA jest rownie mocno zainteresowane upadkiem UE , jak Rosja.

 341. SSman z ruskiej ambasady,

  tak na zdrowy rozum

  twoje nudy jak „flaki z olejem” stają się teraz

  jak „olej z flakami”

 342. 10 lat temu militarny kartel EU/NATO rozlały krew w Libii. https://www.globalresearch.ca/libya-when-historical-memory-is-erased/23414

 343. Optymatyk

  Szczepienia na wirusa HPV , produkowane przez amerykanskiego giganta Merck,
  zawieraja toluen , powodujacy klopoty z oddychaniem i drgawki.
  Nie wszystkie szczepienia sa zupelnie bezpieczne.
  https://vaccinenation.net/americas-plague-of-gardasil-injuries/

 344. 404
  21 lutego o godz. 5:19
  @Na marginesie
  20 lutego o godz. 20:04
  <iZ kolei wszelkie polskie programy publicystyczne są dla mnie przeważnie niestrawne – za dużo tam jest stękania, jąkania itd. Całkiem możliwe, że jestem po prostu zbyt niecierpliwa
  Czasami i temat ciekawy, ale ta słowna nieporadność jest zdumiewająca. Dotyczy to także wielu osób z tytułami naukowymi.
  Też wyłączam radio, dostaję niestrawności.

 345. Tryzubie używaj oleju do dymania kaczora… Tak sobie myślę prywatnie o napalonych jak w celibacie…

 346. Miało być:
  404
  21 lutego o godz. 5:19
  @Na marginesie
  20 lutego o godz. 20:04
  Z kolei wszelkie polskie programy publicystyczne są dla mnie przeważnie niestrawne – za dużo tam jest stękania, jąkania itd. Całkiem możliwe, że jestem po prostu zbyt niecierpliwa
  Czasami i temat ciekawy, ale ta słowna nieporadność jest zdumiewająca. Dotyczy to także wielu osób z tytułami naukowymi.
  Też wyłączam radio, dostaję niestrawności.

 347. Z ogromną przyjemnością dzielę się ze wszystkimi radosną wiadomością

  Komitet Norweski przyjął nominację dla Jerzego Owsiaka na laureata Pokojowej Nagrody Nobla

  Brawo ! To cieszy ! Jurek zasłużył na tę nominację i na nagrodę. Mam nadzieję, że ją otrzyma.

  Wyobrażam sobie reakcję zbawcy narodu i jego świty…
  Dobrze im tak !

 348. @ maciek.g
  21 lutego o godz. 12:25

  Bakteria i wirus to diametralna różnica. Bakteria jest zdolna jak każdy żywy organizm do dostosowywania się do otoczenia by przetrwać. Z tego powodu rozwija się jej odporność na leki.
  Z wirusem jest inaczej.

  Sam toi sobie wykombinowałeś?
  A w jaki sposób bakteria się „dostosowuje”? Świadomie może?
  Wirusy też się „dostosowują”. Zbadano to dosyć dobrze w przypadku HIV.

  Selekcja mutacji lekooporności jest zależna od interakcji między szeregiem czynników: aktywnością replikacyjną wirusa, siłą działania leku, barierą genetyczną czynnika przeciwwirusowego, adherencją (przyleganiem) do terapii czy zmiennością genetyczną gospodarza.

  Początkowo pod wpływem tych czynników powstają populacje HIV zawierające kluczowe mutacje zmniejszające wrażliwość na leki antyretrowirusowe, ale także często o zmniejszonej aktywności replikacyjnej. Następnie pojawiają się mutacje wtórne, najczęściej w niewielkim stopniu podwyższające stężenie leków konieczne do zahamowania replikacji, ale działające jako mechanizm kompensacyjny pozwalający na utrzymanie zdolności do namnażania w środowisku leku. Mutacje lekooporności mogą nie tylko powstawać de novo po ekspozycji na lek przeciwwirusowy, lecz także być wynikiem oporności przeniesionej między osobami zakażonymi HIV. W opiece nad chorymi żyjącymi z HIV, badania lekooporności i ich interpretacja stanowią stały element praktyki klinicznej.

  Właśnie tak amantadyna przestała działać na określone wirusy grypy typu A.

 349. Z ogromną przyjemnością dzielę się ze wszystkimi radosną wiadomością

  Komitet Norweski przyjął nominację dla Jerzego Owsiaka na laureata Pokojowej Nagrody Nobla

  Hihihi

  Nawet jakby dostał, to jak myślisz zareagują pissie chuje?

  Olga była w końcu mniej kontrowersyjna, a ci faszyści co??

  Nic, tylko dobrze gonić za piłką do tenisa jak się jest Polakiem (Polką) 🙂

  ***** ***

 350. SSman z ruskiej ambasady,
  używaj oleju do dymania kaczora…

  tak na zdrowy rozum,

  lubrykant lepszy, uświadom Putina 😉

 351. Tryzubie… Zagłoba na zdrowy rozum zalecał oleum… Tak sobie myślę prywatnie o rozumnym dymaniu kaczorów… posmarujesz je…dziesz dalej…

 352. SSman z ruskiej ambasady,
  Zagłoba na zdrowy rozum zalecał oleum…

  tak na zdrowy rozum,

  olej dla Kacapa to i tak duży postęp.

  Epoka Zagłoby? Może się zgadzać!! 🙂

 353. GajowyM.
  21 lutego o godz. 14:12
  Po co złośliwie piszesz „świadomie może” skoro każdy wie, że są to procesy odbywające się poza świadomością. Cecha życia jest dążenie do trwania , i z tej przyczyny te procesy. Organizmy żywe też podlegają mutacjom , lecz są one daleko mniej częste niż u wirusów, a to zapewnia większą stabilność. Organizmy żywe potrafią się zmieniać w czasie życia , wirus tylko przez mechanizm reprodukcji. Na razie uczeni wciąż badają te sprawy i wciąż jednak wiedza jest mala. Leki jak wiadomo skutecznie hamują rozwój tak wirusów jak i bakterii (z tym że o ile leków na bakterie mamy multum, to na wirusy do niedawna leków w ogóle nie było), a wiec większą szansę na przetrwanie mają te organizmy które sobie z nimi dadzą a rade.
  Teoria ewolucji zainicjowała badania nad wpływem środowiska na organizmy żywe i w znacznym stopniu ja te badania wsparły. To spowodowało zmierzch kreacjonistów.
  Czyli leki z pewnością nie są nieistotne w procesie zmian na nie , ale jest inny mechanizm nabywania odporności. Dlatego lek kiedyś skuteczny obecnie może skutecznym nie być i odwrotnie dawniej zatrzucony jako nieskuteczny może ponownie stać się skuteczny.

 354. 404
  21 lutego o godz. 10:42

  jeżeli Putin byłby przyzwoitym człowiekiem, obywatelem,
  to nie niszczyłby potencjalnych konkurentów.
  To można odwrócić – gdyby Nawalny był przyzwoitym człowiekiem nie starał by się zniszczyć Putina.
  Nie ma wątpliwości, że Nawalny chce władzy nad Rosją i że jego wpierają ludzie którzy w obecnej chwili są odsunięci od żłoba. Ani jedna, ani druga strona nie gra uczciwie i zgodnie z demokratycznymi regułami gry.Jak to mówią wart Pac pałca, a pałac Paca.
  Putin jest znacznie silniejszy i ma nieporównywalnie większe możliwości , a więc Nawalny wg mnie nie ma żadnej szansy .
  W krajach demokratycznych tez przywódcy wsadzają swych przeciwników do więzień i Polska tu nie jest wyjątkiem.

 355. jobrave
  21 lutego o godz. 11:57
  No cóż plotka daleko atrakcyjniejsza od prawdy. Zawsze tak bylo

 356. maciek.g
  21 lutego o godz. 16:48
  To można odwrócić – gdyby Nawalny był przyzwoitym człowiekiem nie starał by się zniszczyć Putina.

  Niby formalnie można, ale to straszna głupota.

 357. GajowyM.
  21 lutego o godz. 14:12
  Główny zarzut prof. Simona wiąże się z mutacjami. Mówi on, że amantadyna może przyczynić się do tworzenia się kolejnych wariantów COVID-19.
  i odpowiedź na to
  – Nie spotkałem badań naukowych potwierdzających tego typu pogląd. Każdy lek przeciwwirusowy, który działa, może sprzyjać selekcji wariantów wirusa odpornych na ten lek. A wirus mutuje spontanicznie, bo taka jest natura wirusów. Tak też się stało w przypadku wirusa grypy typu A

  https://www.medonet.pl/koronawirus-pytania-i-odpowiedzi/leczenie-koronawirusa,amantadyna-na-covid-19–wyniki-badan-poznamy-za-kilka-tygodni,artykul,01904866.html

 358. adam100
  21 lutego o godz. 17:11
  Zejdź na ziemię bo bujasz w obłokach. Z Nawalnego wielu nie tylko tu na tym blogu robi rycerza bez skazy , ale to po prostu nie prawda i fakty przeczą temu. Ten Nawalny to bardzo nieciekawy typ. Nie znosisz Putina i kupujesz wszystko złe co o nim piszą i mówią , a to też wielka nieprawda.
  USA i UNIA robią polityczną propagandę przeciw niemu której celem jest osłabianie Rosji (przeciwnik polityczny). Mocno się dziwię politykom UNI że nie zauważają, że USA tak jak na osłabieniu Rosji zależy tez na osłabieniu UNII i politycy UNI powinni być ostrożnie we wspieraniu USA.
  Już nie raz wyszli na tum wspieraniu jak przysłowiowy Zabłocki.

 359. adam100
  21 lutego o godz. 17:11
  Nawalny to groźny wróg reżimu Putina? Niewątpliwie tak. Jakiej Rosji chce? Tutaj już trudniej o jednoznaczną odpowiedź. Populizm i częsta zmiana poglądów – tak chyba najłatwiej określić poglądy Aleksieja Nawalnego.
  „Jeśli zostanę prezydentem, Putin pójdzie do więzienia” – ogłosił już siedem lat temu Nawalny. Prawnik, bloger, tropiciel korupcji, polityk. Ale nade wszystko ludowy trybun XXI wieku, równie sprawny w internecie, jak i na ulicy.
  Coś on na rycerza bez skazy nie wygląda.

  Kilka wyroków, kilka krótkich pobytów w areszcie,

 360. @maciek.g

  Organizmy żywe potrafią się zmieniać w czasie życia , wirus tylko przez mechanizm reprodukcji

  Hmm…
  Organizmy żywe potrafią zmieniać się w czasie życia na wygląd, ale ich genom zmienia się dopiero w procesie powstawania kolejnej generacji czyli podczas procesu replikacji ich DNA.
  Bakterie mutują rzadziej niż wirusy, bo błędy podczas replikacji mogą być naprawiane przez pewne mechanizmy, których nie posiada RNA wirusów.
  Genetyczne zmiany u bakterii są powodowane mutacjami przy replikacji genów albo na skutek różnorodnych „nacisków” ze strony człowieka, gdy na wybrany gen oddziałuje się licznymi mutagenami, prowadzi to do zakłócenia procesów wewnętrznych i w konsekwencji do mutacji.
  Takim mutagenem są antybiotyki.

 361. macku.g

  Filozofujesz na zasadzie:

  Skoro Putin próbował zabić Nawalnego to Nawalny może próbować zabić Putina.

  Weź się i zastanów.

 362. maciek.g
  21 lutego o godz. 17:25
  adam100
  21 lutego o godz. 17:11
  Zejdź na ziemię bo bujasz w obłokach. Z Nawalnego wielu nie tylko tu na tym blogu robi rycerza bez skazy , ale to po prostu nie prawda i fakty przeczą temu. Ten Nawalny to bardzo nieciekawy typ. Nie znosisz Putina i kupujesz wszystko złe co o nim piszą i mówią , a to też wielka nieprawda.
  USA i UNIA robią polityczną propagandę przeciw niemu której celem jest osłabianie Rosji (przeciwnik polityczny). Mocno się dziwię politykom UNI że nie zauważają, że USA tak jak na osłabieniu Rosji zależy tez na osłabieniu UNII i politycy UNI powinni być ostrożnie we wspieraniu USA.

  Mój komentarz
  Niesamowite, bezładne kocopały, podobnie jak te o wirusach, które mutują „spontanicznie”
  TJ

 363. adam100
  21 lutego o godz. 17:11
  Pewnie takich publikacji nie czytasz więc daje link
  https://tygodnik.tvp.pl/45308677/nawalny-to-zaden-liberal-gdyby-doszedl-do-wladzy-prowadzilby-polityke-imperialna

 364. tejot
  21 lutego o godz. 17:50
  Powyżej dla adam100 dałem link tobie tez się przyda byś otrzeźwiał

 365. Od niedzieli do niedzieli

  14 lutego 2021 roku. Niedziela
  Trzynasty odcinek serialu „Osiecka” obejrzały miliony telewidzów, podobnie jak cały serial. To jeden z najlepszych polskich seriali. W każdym odcinku szczypta ówczesnych politycznych wydarzeń, to bardzo dobry pomysł, podobnie jak ulubione piosenki z tekstami bohaterki serialu.

  Przepełniony Gostynin nie przyjmuje. Ośrodek dla niepoprawnych pedofili planowano na 20 osób, maksymalna liczba pacjentów miała nie przekroczyć 60. Dziś jest ich już 91, napisała Gazeta Wyborcza z 19 lutego. Pedofil z Wrocławia zatrzymany na Filipinach, pisze z kolei Gazeta Wrocławska w tym samym dniu. Jest obawa, że wypuszczani z więzień po odbyciu kary będą grasowali swobodnie.

  Z ziemi polskiej do nigeryjskiej, czyli John Godson chce być prezydentem. Był posłem w polskim sejmie, wiceprezesem partii „Polska Razem” Jarosława Gowina. Teraz w Nigerii prowadzi liczące kilkaset hektarów ranczo. Bogaty życiorys.

  W piątkowej Gazecie Wrocławskiej czytamy też elektryzującą wiadomość z dziedziny polskiej polityki ” Czas na ruch Jarosława Gowina. Co zrobi wicepremier”. Moim zdaniem ma szanse przeprowadzić się do Nigerii i tam przy boku Johna Godsona zająć się pasterstwem.

  Łazik z planety Ziemia dotarł do Marsa. Kolejno wybierają się tam Chińczycy i ZEA, a @tejot był taki sceptyczny.

  O życiowych perypetiach czeskiego artysty Jaromira Nohavicy donosi czwartkowa Gazeta Wrocławska. Nohavica zapowiada, ze po ustaniu pandemii ruszy w trasę koncertową. Pierwszy występ planuje w Polsce.

  21 lutego 2021 roku. Niedziela
  Zakończył się tenisowy turniej Australian Open. Wśród singlistek zwyciężyła Naomi Osaka (czwarty tytuł wielkoszlemowy). Dzisiaj Daniiła Miedwiedieva pokonał w finale turnieju Novak Djokovic. Było to jego 18-te zwycięstwo w turniejach wielkoszlemowych. W telewizji transmisje zaczynały się o pierwszej w nocy i kończyły niejednokrotnie po południu, ale warto było oglądać zmagania tenisistek i tenisistów. Niedosyt z występu Igi Świątek w meczu z Simoną Halep. Jeden set to za mało. Trzeba naśladować postawę Novaka Djokovicia w drodze po tytuły wielkoszlemowe. Tego tenisisty nic nie jest w stanie załamać. Muszę dodać nie tylko wielki urok tenisowych sław, ale też swoboda zachowania na kortach i przed kamerami. Ciekawe relacje z turnieju w telewizji i prasie.

  Aktualnie transmisja z lekkoatletycznych halowych mistrzostw Polski w Toruniu. Bardzo ciekawy program

 366. @maciek.g

  ile leków na bakterie mamy multum

  I tu też się mylisz.
  Skutecznych leków na niektóre bakterie mamy już bardzo mało. Przykładem niech będzie MRSA czyli gronkowiec złocisty oporny na metycylinę czyli wszystkie antybiotyki z grupy beta-laktamów – w tym penicyliny, cefalosporyny, monobaktamy czy karbapenemy i krzyżowo odporny w dużym stopniu na inne grupy antybiotyków.
  To bakteria odpowiedzialna za większość infekcji wewnątrzszpitalnych.
  Albo szczególnie zjadliwa klebsiella…

 367. maciek.g
  21 lutego o godz. 17:52
  adam100
  21 lutego o godz. 17:11
  Pewnie takich publikacji nie czytasz więc daje link

  Chyba jednak nie dociera do ciebie.

  Zgodzę się z tobą w jednym.

  Gdyby Putinowi udało się otruć Nawalnego, to nie skazaliby go dzisiaj na lata w łagrze.

 368. Putin rozprawia się z Nawalnym w stylu Stalina

  Kreml zdecydował, by na jak najdłużej usunąć Nawalnego ze sceny politycznej. Kieruje się przy tym zasadą, którą Lenin, Stalin i inni bolszewicy nazywali „celowością rewolucyjną”. Zgodnie z nią należy stosować tylko takie prawa, które są zgodne z „interesem rewolucji”, czyli utrzymaniem władzy, a inne ignorować.

  Temu służyła też inna, zapisana w konstytucji stalinowskiej kategoria „prawna” – „wróg ludu”. Kto został do niej zaliczony, był eliminowany niezależnie od tego, czy były podstawy do tego, by go oskarżyć i osądzić.
  Odradza się też haniebna stalinowska kategoria prawna znana pod skrótem CzSIR (Członek Rodziny Zdrajcy Ojczyzny). Zaliczeni do niej bliscy „wrogów ludu” byli w latach 30. i 40. rozstrzeliwani albo skazywani na wieloletnie wyroki.
  Dziś znów Duma pracuje nad projektem ustawy o ograniczeniu praw żon „agentów zagranicy”.

  https://wyborcza.pl/7,75399,26813411,putin-rozprawia-sie-z-nawalnym-w-stylu-stalina.html#S.-K.C-B.1-L.1.maly

  jarek_postrach_piaskownicy21.02.2021, 17:36
  Mokry sen Kaczafiego i Zerra: obozy, zesłania, tortury. Sporo by dali aby taką Lempart czy innych zamknąć na 10 lat w izolatce. Jesteśmy na drodze w kierunku Rosji, pis-bolszewia tego pragnie.

 369. adam100
  21 lutego o godz. 18:04
  Konkretnie – co niby do mnie nie dociera?
  Bo, że do ciebie nie docierają fakty powszechnie znane to widać.
  Kim naprawdę jest Nawalny
  Groźny wróg reżimu Putina? Niewątpliwie tak. Jakiej Rosji chce? Tutaj już trudniej o jednoznaczną odpowiedź. Populizm i częsta zmiana poglądów – tak chyba najłatwiej określić poglądy Aleksieja Nawalnego.
  „Jeśli zostanę prezydentem, Putin pójdzie do więzienia” – ogłosił już siedem lat temu Nawalny. Prawnik, bloger, tropiciel korupcji, polityk. Ale nade wszystko ludowy trybun XXI wieku, równie sprawny w internecie, jak i na ulicy.
  Kilka wyroków, kilka krótkich pobytów w areszcie.
  Ale ty do tego się nie ustosunkowujesz i ciągle tylko argument Putin chciał otruć Nawalnego To Putin bandyta , a Nawalny święty

 370. I tryper się wziął i uodpornił na penicylinę i nawet może spowodować brain tre fire co niejako widać tu, na blogu z powodu pojawiania się niektórych komentarzy.

 371. adam100
  21 lutego o godz. 18:18

  „Putin rozprawia się z Nawalnym w stylu Stalina”
  Głupiej już chyba nie można. Nawalny jest w polityce Rosji od 2010r , a więc 11lat U Stalina za cytowana wypowiedź z 2013 roku natychmiast został by rozstrzelany lub powieszony i publicznie ogłoszony wrogiem ludu, a Putin się z nim cycka 7 lat?
  A czy znasz debatę Nawalny – Striełkow
  Zdumiewająca
  Trudno zrozumieć dlaczego lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny zdecydował się na dialog z wojennym przestępcą, byłym przywódcą seprataystów w Donbasie, Igorem Girkinem. Kim naprawdę są obaj panowie? Co i kogo reprezentują? Takie pytania pojawiły się w rosyjskiej przestrzeni medialnej po ich pierwszej telewizyjnej debacie.

 372. Szukanie miejsca z dala od planety Ziemia jest zastanawiające. Na Wenus za gorąco, na Marsie zimno i kiepska atmosfera oraz te niedogodności co je wymienił @tejot, a mimo to się pchamy. Z tym wiążą się nasze umiejętności poruszania się na nieznanym terenie. Nie wybiegając za daleko pomyślmy czy udałoby się obecnie przeciętnemu mieszkańcowi planety Ziemia przetrwać dłużej niż rozbitkowi Robinsonowi Crusoe na samotnej wyspie? Wątpię. Jeszcze po wojnie potrafiliśmy uprawiać ziemię, hodować zwierzęta i z tego się żywić. Obecnie młodzi ludzie dysponują wiedzą teoretyczną, a dokąd ta wiedza może przeciętniaka zaprowadzić? Nie każdy jest Johnem Godsonem albo Danielem Obajtkiem

 373. macku.g

  Putin rozprawia się z przeciwnikami. Kropka.

  Jedni przeciwnicy mają „swój rozum” i emigrują od razu, inni muszą najpierw odsiedzieć 10 lat w lagrze, zanim zmądrzeją i emigrują.

  Przykłady możesz sobie sam wygooglowac – jest ich mnóstwo.

  Może ci odpowiadać tak funkcjonujące państwo to twoja sprawa, mnie na pewno nie.

 374. GajowyM.
  21 lutego o godz. 17:57
  Mailem problemy z bakteriami opornymi na antybiotyki w tym na gronkowca i coli. Dało się wyleczyć , choć łatwo nie było. Niestety szastanie antybiotykami spowodowało nie tylko problemy ze znajdowaniem nowych skutecznych , ale tez problemy z wyniszczaniem przez nie tych nam pożytecznych i koniecznych dla życia. Czasem po intensywnym leczeniu antybiotykowym są problemy z odbudową bakterii okładu trawiennego. Często warto wrócić do tradycyjnej medycyny chińskiej czy tybetańskiej. Zbytnio medycyna nowoczesna uwierzyła w sile nowoczesnych leków.

 375. @folwarkPn
  21 lutego o godz. 13:53
  Nie na darmo i nie bezpodstawnie ten multinaukowiec, prof. Bertrand Russell, napisał kiedyś, że „szczepienia są chemiczną lobotomią”. Ludzkość do tej pory zupełnie sobie nie zdaje sprawy, z powagi sytuacji, z obecnej nikomu nieprzebadanej pseudoszczepionki.
  Teraz podobno atakuje nowy wirus mózgi szczepionkowców.
  Życie w nowej rzeczywistości, oczywiście kto przeżyje, ma polegać na ustawicznym szczepieniu, na cokolwiek władze sobie zażyczą. Pandemia strachu powala z nóg „najmądrzejszych”, sprowadzi mózgi do konsystencji i zawartości żabiego skrzeku, co będzie też eufemizmem.
  Ja im proponuje wstrzyknąć sobie TNT, wyjaśniam, trój nitro toluen, załatwią sprawę w sposób wybuchowy i w sumie błyskawiczny i bezbolesny, acz rozrywkowy.

 376. Przedwiośnie na progu. Dwucyfrowa temperatura na plusie we Wrocławiu. Stopniał śnieg i odsłoniły się niezbyt ładne widoki. Porzucone śmieci i dziury w jezdniach na wielu ulicach miasta. Władze mają co robić.

 377. ls42
  21 lutego o godz. 18:51
  Porzucone śmieci i dziury w jezdniach na wielu ulicach miasta.Władze mają co robić.

  Popieram władze!!

 378. ls42
  21 lutego o godz. 17:54
  Od niedzieli do niedzieli

  Łazik z planety Ziemia dotarł do Marsa. Kolejno wybierają się tam Chińczycy i ZEA, a @tejot był taki sceptyczny.

  Mój komentarz
  Tejot nie był sceptyczny, co do łazika Perseverance na Marsie jeżdżącego.
  Tejot ma argumenty na to, że kolonizacja Marsa przez ludzi jest niemożliwa, bo nie ma tam warunków do bytowania ludzi w żadnej formie, (w schronie, bańce, budowli, itd.), bo nie nie ma tam tlenu, nie ma wody, są potężne różnice temperatur, a atmosfera jest rzadziutka, ma bardzo niskie ciśnienie, które powodowałoby wysychanie, szybkie odparowanie każdej ilości wody, w tym tej z hipotetycznych roślin i atmosfera nie zawiera tlenu.
  TJ

 379. adam100
  21 lutego o godz. 18:40
  Piszesz by pisać . W żadnym kraju nie kocha się przeciwników politycznych i każda władza jak może to ich zwalcza. Buntujacy się musi o tym wiedzieć i przewidywać skutki. Czy Kaczyński nie zwalcza swych przeciwników politycznych zwalcza i mimo demokracji nasypka na nich policje i usłużnych prawników. A co robi Orban . Nawalny został skazany na 2 a nie jak piszesz 10 lat
  I wcale w dyskusji nie chodziło o to czy odpowiada czy nie odpowiada , ale o to kim jest Nawalny i jakiej polityki można się po nim spodziewać gdy ewentualnie zajmie miejsce na stolcu na Kremlu

 380. tejot
  21 lutego o godz. 17:50

  „spontanicznie” to mozna w wychodku, jak mawial pewien profesor filozofii

  PS ten admin. ma dziwny index of censorship

 381. Niezależnie od koronawirusa ludzie chorują i umierają. Przed chwilą media doniosły o śmierci polityka Jana Lityńskiego

 382. maciek.g
  21 lutego o godz. 18:56

  Naucz się rozumieć co czytasz. Nigdzie nie napisałem ze Nawalnego skazali na 10 lat.
  10 lat odsiedział Chodorkowski, zanim zmądrzał i wyemigrował.

  Nawalny mógł nie wrócić (to by i nie poszedł do lagru) – można twierdzić ze głupi ? Ty byś pewnie nie wrócił (co nie znaczy ze mam cię za mądrego)

  A tak w ogóle to do twojego rozumowania pasuje zamordowanie Trockiego przez Stalina. Byli wrogami, no to są konsekwencje – logiczne. Nie udało się zastrzelić, to wyszło ciupażką do lodu. Szafa gra komoda tańczy.

 383. tejot
  21 lutego o godz. 18:56
  Przyjmując Twoją argumentację po co oni tam podróżują?
  Nie oczekuję odpowiedzi na razie, póki te misje tego nie wyjaśnią

 384. maciek.g
  21 lutego o godz. 18:33

  Nawalny 2,5 roku.
  Assange 170 lat.

 385. Optymatyk
  21 lutego o godz. 18:49

  Rolnicy zajma sie norkami.
  Jeden Procent 7 miliardami.

 386. Optymatyk
  21 lutego o godz. 18:49
  ale bzdury klepiesz prof. Bertrand Russell to filozof, Był socjalistą, a także ateistą i otwarcie krytykował chrześcijaństwo. Fascynowała go Joga hinduska i napisała na jej temat książkę, którą czytałem i doszedłem do wniosku, że zupełnie nie zrozumiał nic z hinduskiej filozofii. On nie był medykiem i nie rozumiał działania szczepionek (przecież to lata 1900 tne.
  Po co się powołujesz na taki autorytet?
  A o toluenie też nie pisz głupot bo znajduje on zastosowanie jako surowiec i rozpuszczalnik w wielu dziedzinach przemysłu organicznego, farmaceutycznego, tworzyw sztucznych do produkcji materiałów wybuchowych (trotyl), barwników, detergentów i perfum oraz jako składnik wysokooktanowych paliw lotniczych.
  Fakt że znitrowany stał się ulubionym (bo bardzo bezpiecznym) materiałem detonacyjnym. Silniejszą od niego jest nitrogliceryna , ale chyba wiesz, że Gliceryna to bardzo znany składnik kosmetyków wykorzystywany ze względu na długotrwałe działanie nawilżające. Jest też powszechnie stosowanym składnikiem mydeł. I jest stosowana powszechnie w medycynie.

 387. Jan Lityński, zwany „Litem”, nie żyje, działacz „Solidarności” i polityk (1946-2021)
  ***
  Przestańcie! Jak oni to usłyszą, to zaraz to zrobią” – przestrzegał w czasach PRL Jan Lityński. W ten sposób powstało słynne „prawo Lityńskiego”, które głosi, że nie istnieje taki absurd, którego władza nie byłaby w stanie wprowadzić w życi

 388. adam100
  21 lutego o godz. 19:08
  Upór zamiast argumentów i brak ustosunkowania do tematu, pisanie nie na temat nie najlepiej świadczy o dyskutancie.

 389. folwarkPn
  21 lutego o godz. 19:15
  Wiem tylko mnie zastanawia dlaczego nie poszukają informacji kim jest Nawalny i kupują te polityczna papkę serwowaną im przez USA UNIę i naszych polityków.
  Podobnie było z J. Kaczyńskim wielu się nim zachwycało zamiast sprawdzić dostępne fakty , a było ich mnóstwo. Nie miałem problemu w dotarciu do nich , ani tez do faktów dotyczących powstania PiS (przecież to kontynuacja skompromitowanej PC ) Ale też zauroczeni Jk nie chcieli mnie słuchać i bez mala wyzywali i twierdzili że wspieram wrogów Polski.

 390. Niedzielny Poranek, czyli Goście Passenta

  Jarosław Gugała skrytykował pomysł Hołowni, aby zrobić referendum w sprawie aborcji. Bo jest praktycznie nie do zrealizowania, samo sformułowanie pytania jest ponad siły polskiego rozumu.

  Pospiesznie zamknięto wątek referendum, a mnie się wydaje, że referendum w sprawie aborcji to nic nadzwyczajnego, ćwiczono to w innych krajach z katolicką Irlandią na czele, tam nawet dwukrotnie – w 1992 i 2018 r. Wygląda, że należy sformułować propozycję nowego prawa jako poprawki do Konstytucji i zadać pytanie, jesteś za, TAK lub NIE? I tyle.

  Czy tak formułuje to Hołownia? Nic mi nie wiadomo. Taki projekt referendum może być metodą na wzmocnienie programu opozycji, nawet zebranie jej do kupy. Ale czy w polskich warunkach nie są to wizje z Marsa?

 391. https://oko.press/czeski-minister-zdrowia-polki-moga-legalnie-przerwac-u-nas-ciaze-czeka-na-nie-ciocia-czesia/

  To było przecież do przewidzenia, ale przecież chodziło tylko o poparcie kościoła i o nic więcej

 392. Najwyższy czas aby pozwolić ludziom żyć bez stresu, a tymczasem zewsząd straszą. Groźby wojen, epidemii, klęsk żywiołowych, utrata pracy i środków utrzymania rodziny, na porządku dziennym. Kto szybszy, kto pierwszy na mecie, kto wygra, to normalne w sportach, ale nie powinno dominować w życiu ludzi. Powinnością polityków jest zapewnienie społeczeństwu życie bez troski, w spokoju. Zmiany nie mogą naruszać dobrostanu grup społecznych jeśli te grupy zachowują ład społeczny i nie ingerują w życie innych. Co nagle to po diable, to porzekadło jak najbardziej odzwierciedla wiele scen z życia polityków, a przecież każdemu chwila spokoju się przyda i jak najbardziej przynależy. Niespokojni powinni zostawić nas w spokoju

 393. @maciek.g
  21 lutego o godz. 19:18
  Zbaczasz z tematu i dodatkowo go zamulasz.
  Ty też nie jesteś medykiem a wirusologiem samozwańczym, wszystko (nie)wiedzącym w temacie. Szczypłeś się już? Bo takie jakieś dziwne objawy wyłażą.

 394. ls42
  21 lutego o godz. 19:11
  tejot
  21 lutego o godz. 18:56
  Przyjmując Twoją argumentację po co oni tam podróżują?
  Nie oczekuję odpowiedzi na razie, póki te misje tego nie wyjaśnią

  Mój komentarz
  Nie pytałem, ani nie zastanawiałem się „po co oni tam podróżują”.
  Wskazałem na to, że twoje przypuszczenia o poważnych zamiarach kolonizowania Marsa wynikają z entuzjazmu komunikatów o zagospodarowaniu Marsa, a nie z faktów.
  TJ

 395. tejot
  21 lutego o godz. 20:11
  Cały świat śledził z zapartym oddechem lądowanie na Marsie. Niestety oglądaliśmy tylko symulację lądowania, a później szarą fotografię powierzchni planety. Kolorowe zdjęcia też nijakie i stąd moje rozczarowanie. Czy wystartuje dron oto jest pytanie bo atmosfera Marsa cieniutka. Te podróże Chińczyków i Zjednoczonych Emiratów Arabskich to niespodzianka. Jedno jest pewne. Mateusz już tam był, kupił działki i przepisał na żonę, co zauważyli telewidzowie.

 396. 35 PYTAŃ DLA WIERZĄCYCH W PANDEMIĘ

  1. DlaczegoŃ nie słyszymy syren pojazdów ratowniczych bez przerwy w dzień iw nocy? 2. Dlaczego domy pogrzebowe nie są tak zajęte jak w poprzednich latach?
  3. Dlaczego na cmentarzach nie widzimy niekończących się rzędów ludzi grzebiących bliskich?
  4. Dlaczego statystyki mówią, że śmiertelność nie wzrosła w 2020 roku?
  5. Gdzie poszły zgony na grypę?
  6. Jeśli pierwsza blokada zadziałała, po co ją powtarzać?
  7. Jeśli blokady nie działają, dlaczego je powtarzamy?
  8. Dlaczego rząd słucha tylko bardzo małej grupy tych samych ekspertów, a nie uznanych głosów znawców nauki?
  9. Dlaczego w telewizji widzimy przepełnione oddziały intensywnej terapii, skoro w rzeczywistości nie są one przepełnione?
  10. Dlaczego wyszkolone pielęgniarki nie mają pracy i dlaczego przychodnie są zamykane z powodu niepełnego wykorzystania?
  11. Dlaczego rządy na całym świecie zamówiły test PCR w 2018 roku?
  12. Jeśli maski są skażone wysoce zaraźliwym wirusem, dlaczego widzimy je na każdym rogu ulicy?
  13. Dlaczego w poszczególnych krajach obowiązują różne zasady dotyczące odległości? 14. Jeśli wirus nie jest przenoszony przez dzieci, dlaczego szkoły są zamknięte?
  15. Jeśli maski działają, dlaczego nie używamy ich od lat przeciwko grypie?
  16. Dlaczego nie widzimy, jak ludzie umierają na ulicy?
  17. Dlaczego duże sklepy spożywcze są otwarte, a setki osób robi zakupy w tym samym czasie, podczas gdy małe sklepy w centrum miasta, które mogą pomieścić tylko dwie lub trzy osoby, są zamknięte?
  18. Dlaczego osoby, które uzyskały wynik pozytywny w teście PCR, nazywają się „przypadkami koronowymi”, a nie tylko ci, którzy uzyskali wynik pozytywny.
  19. Dlaczego zapominasz poinformować ludzi, że WHO przyznała, że test PCR nie jest miarodajny?
  20. Jeśli kichnięcie może sięgać nawet dwóch metrów, dlaczego zachowujemy odległość półtora metra?
  21. Dlaczego można dezynfekować ręce dziesięć razy dziennie, jeśli powoduje to znaczne uszkodzenie skóry?
  22. Dlaczego potrzebujemy eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi z 99,9% współczynnikiem przeżycia?
  23. Jeśli szczepionka działa, dlaczego nadal możesz przenosić wirusa?
  24. Jeśli jesteś zaszczepiony, dlaczego nadal musisz nosić maskę i zachowywać dystans?
  25. Ile znasz osobiście osób, które zmarły na koronę, ile znasz, którzy cierpią z powodu uszkodzeń spowodowanych szczepieniami?
  26. Dlaczego wartość częstotliwości jest używana jako punkt odniesienia, skoro jest zmieniana całkowicie arbitralnie?
  27. Dlaczego nic nie jest publikowane na temat tysięcy uszkodzeń spowodowanych szczepieniami i zgonów?
  28. Dlaczego nie istnieje komisja odpowiedzialna za szkody spowodowane szczepieniami?
  29. Dlaczego nie wszystko jest całkowicie zamknięte, skoro wirus jest tak śmiertelny i może być przenoszony przez każdego?
  30. Dlaczego możemy żyć na wolności z tysiącami wirusów, ale nie z koronawirusem? 31. Dlaczego w niektórych krajach (Tanzania, Białoruś, Szwecja) środki są niewielkie lub nie ma ich wcale i dlaczego nie umiera tam więcej ludzi?
  32. Dlaczego musisz być testowany 20-centymetrowymi wacikami przed mózgiem, kiedy rozpylona ślina jest tak zaraźliwa?
  33. Jeśli wirus jest śmiertelny, dlaczego około połowa może go mieć, a druga połowa nie?
  34. Dlaczego osoby, które zostały zaszczepione, umierają tylko z powodu wcześniejszych chorób?
  35. Dlaczego większość ludzi jest tak potwornie głupia, że wierzy w te wszystkie pandemiczne brednie? (odp. „wiara czyni człowieka głupim” Staszic)

 397. Wypierd Mamuta coraz głośniej

 398. @ maciek g.
  „nawalny-to-zaden-liberal-gdyby-doszedl-do-wladzy-prowadzilby-polityke-imperialna”

  na 99,9% prowadziłby. I nie tylko on. Ktokolwiek będzie rządził Rosją , będzie prowadzić politykę imperialną. Dokładnie tak samo jest z wszystkimi wielkimi krajami jak USA, Chiny czy Indie.

 399. Optymatyk
  21 lutego o godz. 20:40

  Odmowiono przyjecia do szpitala milionowi Polakow,
  zeby leczyc 100 tysiecy osob z dodatnim wynikiem testu PCR.

 400. Większość pytań z powyższej listy przytoczonej przez optymatyka, to pytania skierowane do naiwnych i bezkrytycznych ludzi, zawierające sugestię odpowiedzi, a duży udział mają pytania nijakie, bezprzedmiotowe.
  Przykład takiego pytania:
  33. Jeśli wirus jest śmiertelny, dlaczego około połowa może go mieć, a druga połowa nie?

  To są pytania typu – mówić byle co, byle dużo i sugestywnie – wirusa nie ma, niby jest, ale dlaczego media na usługach bigpharmy twierdzą, że jest pandemia? Nie ma żadnej pandemii, to jest kampania straszenia, przygotowywania ludzkości do czegoś większego, itd.

  Bełkot nawiedzonych wróżbiarzy. I coś takiego wpychane jest siłą na EP.
  TJ

 401. Mad Marx
  21 lutego o godz. 20:49
  @ maciek g.
  „nawalny-to-zaden-liberal-gdyby-doszedl-do-wladzy-prowadzilby-polityke-imperialna”

  na 99,9% prowadziłby. I nie tylko on. Ktokolwiek będzie rządził Rosją , będzie prowadzić politykę imperialną. Dokładnie tak samo jest z wszystkimi wielkimi krajami jak USA, Chiny czy Indie.

  Mój komentarz
  Mnie więcej imperialną, bo takie są tradycje, filozofia funkcjonowania państwa, takie jest w dużej części społeczeństwa rozumienie patriotyzmu i miłości do ojczyzny.
  Poza tym działa odwieczny bodziec, który jest nakazem – jesteśmy otoczeni, chcą nas najechać, zniszczyć, musimy się bronić.
  TJ

 402. folwarkPn do Optymatyka

  „Odmowiono przyjecia do szpitala milionowi Polakow, zeby leczyc 100 tysiecy osob z dodatnim wynikiem testu PCR.”

  Jak widzę pan też stał się zwolennikiem tezy, że chorzy na COVID – 19 to statysci wynajęci na potrzeby propagandy – poprzebierani za chorych i na uzytek zdjęć filmowych dla „podłączani do jakiś rurek”.

  Tym niemniej pozwolę sobie zauważyć, że chorym na inne choroby, którzy nie mogą poczekać, nie odmawia się przyjęć do szpitali. Najczęsciej nie zgłaszają się do szpitali sami, bo są przekonani, że owe szpitale są zakażone koroną. I to przekonanie ma oparcie w faktach czego dowodzą codzienne informacje, również o pozwach, które kierują do sądów bliscy zamarłych – pozakażanych w szpitalach.

 403. Mad Marx
  21 lutego o godz. 20:49
  to co napisałeś nie tylko dla mnie jest oczywiste , ale jak widać wielu myśli życzeniowo

 404. Michnik – Nawalny

  Chcialbym przypomniec dialog pomiedzy Adamem Michnikiem a Aleksiejem Nawalnym
  opublikowany w „Agora „, Dialogi Michnik Adam, Nawalny Aleksiej, s.208
  a takze na Facebooku dyskusje na temat tej ksiazki
  https://www.facebook.com/watch/live/?v=10154162823413557&ref=watch_permalink

 405. folwarkPn
  21 lutego o godz. 20:53
  jak piszesz to podeprzyj to jakimiś artykułami na temat. Ja mam bardzo krytyczną opinie o rządzących, ale z niczym takim się nie spotkałem. Były pojedyncze incydenty i często 24 godzinne zwłoki z przyjęciem ze względu na konieczności testowania. W nagłych przypadkach jednak jakiś szpital przyjmował o czym nawet tu na tym blogu pisano. Większość zgonów o których pisałem spowodowana była nie odmową szpitali , a zbyt późnym zgłoszeniem problemu ze strachu przed wirusem , utrudniony dostęp do lekarzy i specjalistów i katastrofalny wpływ pandemii koronawirusa na opiekę nad chorymi na raka i inne śmiertelne choroby to tak w skrócie

 406. @maciek g.

  Napisałeś, że Nawalny chce objąć władzę po Putinie
  Ale zrobiłeś to w taki sposób jakby to było draństwem.

  Równiez jakie poglądy ma Nawalny też nie jest istotne.
  Jednym mogą się podobać, innym nie. Tak jest w polityce.
  Ale walić po kolanach potencjalnych konkurentów to inna sprawa.

  Pojawiły się także głosy, że gdzie indziej też przywódcy przyzwyczajają się do władzy, więc nic złego nie jest z Putina zagrywkami.

  Czy Wy słyszycie samych siebie?

  Gdziekolwiek wielkim trudem zdobyto prawa demokracji, nalezy ich za wszelką cenę bronić.
  Wiadomo, demokracja jest sprawą delikatną i trudną do utrzymania, a na naszych oczach coraz bardziej zagrożona i w wielu przypadkach wręcz ginie.

  Nie przyzwyczajajmy się do tego nowego status quo.

  Zwłaszcza my starsi, którzy przeżyli już wiele i wiemy czym to grozi.

  Co do zapędów imperialnych Rosji …
  Tejot do dobrze wyjaśnił. Ja dodam od siebie, że duże kraje w naturalny sposób dążą do dominacji.
  Zresztą ja wolę żeby była konkurencja.
  Obecnie jest już od dłuższego czasu zdecydowana dominacja USA i nie wychodzi to najlepiej.
  Jakikolwiek hegemon jeżeli nie ma wystarczająco silnej opozycji, zmienia się na niekorzyść. Każdemu trzeba patrzeć na ręce, ale żeby to robić efektywnie należy być silnym.

  Jednak uzurpowanie sobie władzy dożywotniej nie mieści się w żadnych demokratycznych kategoriach.
  A Putin to stara się robić.
  Xi chiński już się z tym uporał.
  Trump miał takie zamiary. Na szczęście chwilowo nie doszły do ziszczenia.

  Czy to ma być wzorzec na następne pokolenia?

 407. @ozzy
  21 lutego o godz. 21:22

  To interesujące.
  Niestety nie mam facebooka, więc nie mogę tam zajrzeć. Każą się najpierw zalogować

  Jeżeli nie sprawi Ci to trudności, to zechciej w skrócie przedstawić główne wątki tego dialogu.

 408. Od niedzieli w Izraelu osoby posiadające tzw. zielony paszport – zaszczepione przeciwko Covid-19 i te, które wyzdrowiały – będą mogły korzystać z siłowni i basenów, uczestniczyć w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych, przebywać w hotelach i w synagogach.
  Komentarze:
  – jak widać – pomimo deklaracji – Żydzi czerpią pełną garścią z nazizmu….
  tylko patrzeć numerów tatuowanych na przedramieniu u zaszczepionych …
  a potem co? Cyklon B dla niewytatuowanych?
  – Nie sprawniej będzie zorganizować getto dla niezaszczepionych?
  https://next.gazeta.pl/next/7,173953,26813169,izrael-zielone-paszporty-dla-zaszczepionych-przeciwko-covid-19.html#do_w=52&do_v=138&do_a=291&s=BoxBizImg2

 409. Mamut, Wypierd wielki
  zwierz nie z tego świata.
  Wściekły wirus go opętał
  i po blogach lata.italic

 410. @404

  krotko : Nawalny to polityk przyszlosci

  kup te „Dialogi”, nie sa drogie
  w 29 USD (chyba przesylka w USA free? ) Amazon ( w j.polskim)

  Adam Michnik, jeden z filarów antykomunistycznej opozycji w Polsce, a dziś redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, spotkał się w Moskwie z Aleksiejem Nawalnym, bezkompromisowym bojownikiem walczącym z korupcją i najważniejszą dziś postacią antyputinowskiej opozycji. Ich wspólna książka jest zapisem fascynujących rozmów o najważniejszych konfliktach, które rozrywają współczesną Rosję i świat. Gdyby o każdej takiej rozmowie móc powiedzieć, że to jak Polak z Rosjaninem, świat byłby lepszy i bezpieczniejszy…Aleksiej Nawalny: Chytrzy i zdradzieccy Polacy, którzy nienawidzą Rosjan, to bardzo rozpowszechnione w Rosji wyobrażenie. Myślę, że normalizacja stosunków z Polską to jeden z najważniejszych, ale też najbardziej skomplikowanych postulatów do realizacji w nowej Rosji. Powinniśmy się uczyć od Polski, ponieważ te same problemy, z którymi zetknęła się Polska na drodze do Europy, będą również naszymi problemami.Adam Michnik: Myślałem o tym, dlaczego masz taki autorytet, Aleksiej. Nie mówisz Rosjanom – jak niejeden wielki dziewiętnastowieczny rosyjski pisarz – że są niczym. Szanujesz godność ludzi, pokazujesz im, że mogą wybierać między uczciwością i kłamstwem. To jest moim zdaniem najskuteczniejsza metoda walki: mówienie prawdy zamiast podburzania społeczeństwa przeciwko putinistom.
  (informacja ze stronicy internetowej „Taniej ksiazki”)

  PS uwaga! dialogi powstaly w 2016 r.

 411. @404

  mozesz expresowo zarejestrowac sie na Facebooku bez podawania ogolowi swoich danych.

 412. już jest nowy felieton!

 413. Optymatyk
  21 lutego o godz. 20:40
  Te twoje pytania jasno wskazują, że nie jesteś jak sam o sobie piszesz osobą myśląca racjonalnie i czerpiąca wiedzę z naukowych źródeł i na dokładkę nie umiesz obserwować otaczającej cię rzeczywistości. Ogromny wzrost liczby Klepsydr rzucał się w oczy
  GUS podaje w 2020 umarło o 60000 ludzi więcej niż. w 2019.
  i na dokładkę stało to się głównie w ostatnich 3 miesiącach roku.
  Zazwyczaj rocznie umierało 400 000 osób (jedna na 900) w 2020 460 000 (jedna na 782)
  czy zatem dziwne że nie słyszysz tych syren?
  A dlaczego nie wzrosły obroty z domach pogrzebowych ? przyczyn jest sporo przede wszystkim restrykcje z powodu epidemii i minimalizacja ludzi na pogrzebach i sposób chowania.
  Ja nie miałem takiego szczęścia jak ty bo parę znanych mnie osób umarło na koronowirusa , znam tez ciężko przechodzących chorobę i tych lżej , a więc nie mam wątpliwości że zaraza jest faktem .
  Na dodatek mieszasz pytania mające wskazywać że choroby nie ma z pytaniami ewidentnie wskazującymi że jest ale działania władz ci się nie podobają.
  Na dodatek czytam takie idiotyzmu jak ten
  „Dlaczego nic nie jest publikowane na temat tysięcy uszkodzeń spowodowanych szczepieniami i zgonów?”
  Nie dość że nie po polsku to o jakie uszkodzenia ci chodzi i jakie tysiące zgonów spowodowane szczepieniami?
  Te tysiące to twój niczym nie poparty wymysł i na dokładkę totalnie nielogiczny. Czy ty myślisz logicznie? Wykonano już
  2,6 mln szczepień czy można by ukryć informację o tym ? Co to tych zaszczepionych do łagrów posłali by się nie kontaktowali. (w Izraelu już zaszczepili50% ludzi tam musi być hekatomba )
  I jak mam uwierzy w twoje racjonalne myślenie?

 414. @maciek.g
  21 lutego o godz. 22:46
  Z tobą jest taki kłopot, że ty pytań nie rozumiesz i rżniesz głupa przy okazji.

css.php