Pytania w temacie

Nie zmienia się konia w trakcie przeprawy, mówi przysłowie – a jednak minister Michał Dworczyk powinien co najmniej udać się na urlop do czasu wyjaśnienia afery mailowej, której jest centralną postacią. Co prawda kieruje niezwykle ważną akcją szczepionkową, ale afera mailowa musi absorbować część jego uwagi, zabierać mu czas, utrudniać skupienie nad tym jednym, najważniejszym zadaniem.

Pan Dworczyk nie jest pewien dnia ani godziny. Nie wie, czy i kiedy na rosyjskim portalu ukaże się ewentualnie jakiś kompromitujący lub po prostu szkodliwy dlań mail. Można mu tylko współczuć, gdyż jego sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. „Proszę zadawać pytania tylko w temacie konferencji” – coraz częściej mówią prowadzący konferencje prasowe z premierem lub z szefem jego kancelarii. To nic innego niż cenzura. Jest to świadectwo bezsilności władz w sprawie afery mailowej. Bawią się w chowanego. Schowali się i sądzą, że nikt ich nie widzi. Wygląda to już na kpinę. Media widzą, że król jest nagi, a ten może tylko powiedzieć: „Polacy, nic się nie stało”.

Ograniczanie zakresu pytań dziennikarzy, pokazywanie im pleców zamiast odpowiedzi nie ma nic wspólnego z prawem do informacji, z wolnością słowa i mediów. Taktyka obrana przez PiS zakłada pełne milczenie na temat afery, tak żeby nic się nie wydało i nie przyćmiło nadchodzącej konwencji partii rządzącej. Powrót Tuska i tak zdominuje media i przesłoni „polski ład”. W tym wirze wydarzeń, jaki nas czeka, minister Dworczyk jeszcze się uchowa, nikt nie będzie miał do niego głowy ani ochoty zajmować się aferą, która może jeszcze zagrozić wicepremierowi odpowiedzialnemu za bezpieczeństwo, a nawet premierowi Morawieckiemu. Wolne media nie powinny dawać za wygraną i pozwalać dyktować sobie pytań. Przypomnijmy: nie ma złych pytań – są tylko złe odpowiedzi.

PS Ludzie kochani, przestańcie używać zwrotu „w temacie, w tym temacie, nie wiem nic w temacie itp.”. „W temacie” rozprzestrzenia się jak wirus delta – trzeba się zaszczepić.

Zaproszenie
Publicystka Agata Kondzińska („GW”), współautorka książki „Prezes i Spółki”, oraz prof. Tomasz Słomka, politolog (UW), będą naszymi gośćmi w TOK FM, niedziela 4 lipca, godz. 10:05. Zapraszamy, bo tydzień bardzo bogaty!