Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

26.11.2006
niedziela

Premiera uzębienia

26 listopada 2006, niedziela,

Kilka dni temu prasa doniosła, że prezes PZU, Jaromir Netzel, z powodu zapalenia okostnej nie mógł stawić się na rozprawie sądowej „Platforma kontra Jacek Kurski”. Zapalenie okostnej to nie jest wielka przyjemność i prezesowi – chociaż jest z nadania PiS – współczuję. Zeznawanie w obronie Jacka Kurskiego to również nie jest przyjemność, zatem prezes stał wobec prawdziwego dylematu: do dentysty czy do sądu? Wybrał to pierwsze i ja mu się nie dziwię. Sam bym poszedł. Kiedy myślę o tym, co Jan Rokita zrobił w Krakowie, to też mnie zęby bolą, a Platformy nie ma już co boleć, bo jest bezzębna. Nie chce mi się nawet o tym myśleć ani pisać. Premier z Warszawy, który wczoraj wybijał  „premierowi z Krakowa” wszystkie zęby za jego zbrodnię polityczną (inwigilacja prawicy), dziś wstawia mu nowy garnitur uzębienia made by PiS, który obaj szczerzą w uśmiechu od ucha do ucha. Można powiedzieć: premiera uzębienia.

Jeśli Państwo nie mogą już wytrzymać z bólu na widok popisów uzębienia i chcą się trochę rozczmuchać, to polecam bogatą w przeżycia stomatologiczne książkę „Doświadczenie”  znanego angielskiego pisarza Martina Amisa. Martin Amis to syn Kingsleya A., też pisarza, w dodatku lewicowego (do czasu, jak większość lewicowców), więc czytaliśmy go w Polsce Ludowej, obok książek postępowego (do czasu) pisarza amerykańskiego, Howarda Fasta.

Martin Amis ze zdumiewającą szczerością pisze o swoich cierpieniach stomatologicznych, które ubiera w wyszukaną formę artystyczną. Fragment relacji z przeszczepu kości:

Ekstrakcje (pr. strona), ekstrakcje – lewa przy akompaniamencie dystonii skrobania i kruszenia i szycie cienką jak przędza, zakrwawioną nicią chirurgiczną. Wyświetlony obraz na monitorze: mostek łączący dolne kły, jeden ocalały siekacz – żałosna maleńka  boja w morzu katastrofy. Następnie usunięcie ‘dużej torbieli’. ‘Chcesz zobaczyć?’ Wydaję dźwięk, który oznacza tak. (…) A co z moją kością, swądem i zgorzeliną  mojej palonej kości, ze ślinociągiem, dmuchawą i dwiema parami rąk w moich ustach, wszystko naraz, i wiertło, i oczywiście drugie wiertło, które sprawiają, że obraz przed oczyma rozpada się na kawałki. 

Pisarz chętnie sięga do alegorii:

To był mój stary most, mój most westchnień na wagę złota, rozpięty od ucha do ucha pod wielkim różowym siodłem podniebienia.

Amis jeździł do dentysty do Nowego Jorku, gdzie jeden „dopieszczał moja ogołoconą górną szczękę”, a drugi „szorował i skrobał potworny zlew dolnej”. Lecąc przez ocean, autor wiózł swoją górną szczękę w bagażu podręcznym, ale to było jeszcze przed epoką terroryzmu, kiedy do bagażu podręcznego można było schować choćby całą szczękę rekina. Dziś kontrola graniczna wyrywa nawet zęby mleczne…

Nie chciałbym jednak zniechęcać do lektury „Doświadczenia”. Są tam i fragmenty wesołe. Kingsley Amis przez dwa lata miał romans z wnuczką Churchilla, Emmą Soames. Pewnego razu dostąpił nawet zaszczytu goszczenia na kolacji u rodziców swojej ukochanej. Serwując drinki, Sir Christopher „z owym typowym dla niego wyrazem łagodnego zatroskania i niepokoju” zapytał Kingsleya: „Czy chciałby pan może umyć ręce, zanim przejdziemy do jadalni?” Na co Kingsley odpowiedział: „Dziękuję, umyłem je po drodze za krzakiem.”

Są też fragmenty dla dzieci. Ojciec pisarza (książka dotyczy głównie stosunków ojciec – syn), opowiedział mu kiedyś żart o pszczółkach i ptaszkach.

Żona farmera mówi do farmera: ‘Pora już byś naszemu Georgowi powiedział o ptaszkach i pszczółkach.’ Farmer się ociąga: ‘Ależ co znowu, kochanie… no wiesz… wstyd tak facetowi.’ W końcu jednak ulega. ‘George, nadeszła pora by tata ci powiedział o pszczółkach i ptaszkach’ ‘Tak, tato’. ‘Pamiętasz w zeszły piątek wieczorem, cośmy z tymi dziewuchami robili w rowie?’ ‘Tak, tato.’ No to ptaszki i pszczółki tez to robią’.

(Przełożyła – znakomicie – Aleksandra Ambros.)

Tę lekturę do poczekalni z czystym sumieniem polecam Jaromirowi Netzlowi oraz wszystkim tym, którzy wolą zapalenie okostnej od kolejnej premiery uzębienia.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 31

Dodaj komentarz »
 1. Wybory,wybory i Hania na Prezydenta,
  reszta w tyle,Krakow wygrywa
  Szczecin nowe pokolenie,
  poszli wybrali i beda miec
  na co zasluzyli,
  a zasluzyli na wolnosc.

 2. Co za przyjemność ! Co za prawdziwa rozkosz ! Mowa rzecz jasna nie o korzennych aromatach stomatologicznych i migdałowym posmaku jakiegoś świństwa w ustach – ale o kolejnym tekście Pana, Panie Danielu. Który jak zwykle wszechstronnie mizia turbiną mój zgryźliwy język. Jak to dobrze, że Pan jest 🙂 Jak ten ostatni ząb Martina Amisa. Więc kolejny raz dziękuję:)

  Łukasz z Gdańska

 3. Jacek Kurski zrenowowany? Dawno go nie było, a wczoraj, jak gdyby nigdy nic, komentował wyniki wyborów w TVP1. Jakoś nie był szczególnie barwny.
  Może ćmił go trzonowy…
  Nie mieszkam w Warszawie, ale bardzo życzyłam zwycięstwa HG-W, chociaż miałam wątpliwości, co do wyniku. No, ale udało się!
  Reakcja strony przeciwnej – jak to u nich – bez klasy. Wypowiedzi Jarosława bezpośrednio po… poniżej krytyki. Przyznać się, że nie brało się pod uwagę przegranej???!!! Odmówić gratulacji wygrywającej stronie?! Żenada.
  Wystąpienie HG-W po ogłoszeniu wyników świadczy o dobrym przygotowaniu do pełnienia funkcji. Było pozbawione nuty tryumfalizmu, dawało do zrozumienia, że następuje czas praktycznych działań na rzecz miasta.
  Doceniła gest poparcia ze strony lewicy i za to duże brawa.
  Mam wrażenie, że będzie dobrym prezydentem, potrafi zarządzać budżetem i nie da sobie narzucić działań niezgodnych z zasadami finansowymi. Za dobrze się na tym zna i nie da się zaskoczyć w tej dziedzinie. Z pewnością potrafi też dobrać odpowiednich ludzi na odpowiednie stanowiska.
  Najbardziej przegrany w ostatniej turze jest chyba jednak Rokita.
  Przypomina tego tow. Waciaka, którego proszono o poniesienie w pochodzie 1-majowym portretu Breżniewa (nosił Stalina, Bieruta, Gomułkę), bo ma lekką rękę 😉

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Fajnie, ze wyekstrahowali Marcinkiewicza z Wawy. Moze teraz PO zeby odrosna ?

 6. Panie Danielu, niech Pan nie zacheca do lektury Experience ! Ja to przeczytalam czas jakis temu, i caly czas sie dziwilam: a) po co Martin Amis to napisal, b) po co mu to wydrukowali. Nudne, pretensjonalne, narcystyczne i zle napisane.

  Pozdrawiam.

 7. Jacku, PO niestety zęby już wypadły. I nie odrosną, a szkoda.

 8. Szanowny Panie Danielu,
  pamiętam, że ból zęba służył mi często
  jako skuteczna i przekonywująca wymówka,
  żeby nie iść do szkoły.
  Tylko ja miałem wtedy naście lat, szkoła była nudna,
  jak flaki z olejem, a stomatologów było niewielu
  i pracowali bez rękawiczek (że wirusy AIDS i żółtaczki?
  w socjalizmie władza nie pozwalała na coś takiego!).
  Jak widać, niektórym te chłopięce (niemęskie?) zwyczaje
  zostają do wieku męskiego. I służą do naiwnego odsuwania
  momentu podjęcia decyzji i jej obrony
  (np. przed Wysokim Sądem) w nieokreśloną przyszłość.
  Przypominam sobie pewnego posła bodaj ZChN,
  który pomazał długopisem obraz na wystawie.
  Zaskoczony pozwem tłumaczył się przed sądem, że nie wiedział,
  że długopis był otwarty!
  Pewnie odważnie poprosił sąd o karę nagany na apelu i pogrożenie palcem.
  Pozdrawiam.
  PS. Panie Danielu, kości twarzoczaszki, w których tkwią zęby,
  nazywają się szczęka i żuchwa.
  Szczęka górna i dolna, to terminologia bokserska
  i zostawmy ją zabijakom.

 9. Witam Panie Passent
  Wczoraj rozstrzygnęła się II tura wyborów na prezydenta Stolicy. Po ogłoszeniu wyników w relacji (tvp1) z przemówienia H-G-W pośród kolegów z PO ku mojemu zdziwnieiu nie widziałem uśmiechniętego J-M-R. Teraz wiem, dlaczego! Nie chciał blaskiem swojego nowego uzębienia przyćmić blasku zwycięstwa Pani prezydent. Zdziwienie moje było tym większe ze twarz Donalda również nie była rozpromieniona;) tylko zatroskana;/. Okazuje się, że powiedzenie „oczy zwierciadłem duszy” w polityce nie koniecznie się sprawdza. Teraz po stanie uzębienia polityków będziemy mogli badać stosunki wewnątrz-partyjne.
  Myślę, że w najbliższych tygodniach zdziwimy się jeszcze nie raz.. Politycy dadzą nam dużo powodów do śmiechu. Taki nasz śmieszny horror z uśmiechniętym kaczorem frankensztajnem i strachem na wróble.
  Pozdrawiam.

 10. Widze ze Putrament III RP nadal pluje i czaruje rzeczywistosc…

 11. Pal szesc wszystkie zeby,brrr!

  Panie Danielu, ciesze sie ,ze wygrala „kobita”!
  Pokazala nie raz,ze potrafi obracac „centami”,wiec Warszawa na pewno zyska dobrego gospodarza.Zycze Pani Prezydentowej duzo sukcesow!!!

  A zeby to mnie rozbolaly,jak czytalam zamieszczone na innych portalach durne wypowiedzi a propo`s Pani Hani!!

  Pozdrawiam.Ana

 12. Panie Danielu, ten tekst sie Panu wybitnie nie udał… Jest znacznie poniżej Pana poziomu. Niepotrzebnie epatuje Pan opisami ekstrakcji – to nie było eleganckie, nawet dla uzyskania efektu (jak sądzę) zniesmaczenia czytelnika naszym otoczeniem politycznym. Spodziewam się po Panu znacznie lepszych tekstów i dlatego Pana czytuję, mimo iż nie we wszystkim się z Panem zgadzam. Życzę powrotu lepszej formy.

 13. Panie Danielu, ja rowniez dziekuje za dowcipny tekst ktory przeczytalam raniutko w mrozny poranek i nastroj mi sie odrazu poprawil.
  Ja takze jestem Panu wdzieczna za te wszystkie felietony, ktore z wielka przyjemnoscia zawsze czytam.
  Pozdrawiam serdecznie,
  June

 14. IMPERIUM ZŁA o. Michnika KONTRATAKUJE !!!

  PO majac monopol medialny moze wcisnac ludziom bezmyslnym kazde klamstwo, kazde pomowienie…
  a nasze media to totalitarna i bezwzgledna wladza…
  wladza w lapach klamcow, picerow i zlodziejow majatku narodowego…
  To klika powiazana interesami z lewica wszelkiej masci… w calej europie…
  By rozwalic kraj, wykorzystuja do swoich celow media zachodnie… nie cofna sie przed niczym… zniszcza kraj byleby tylko dorwac sie do koryta…
  To ojciec Michnik pociaga za wszystkie sznurki… do tego to on wyksztalcil te elyte dziennikarska jaka mamy…
  wystarczy poczytac, czy posluchac tych obludnikow i hipokrytow.. a szybko sie przekonacie kim oni tak naprawde sa…

  Media robia wszystko by SIAĆ NIENAWIŚĆ i SKŁÓCAĆ spoleczenstwo.
  Jad i CHOROBLIWA wrecz NIENAWIŚĆ do ludzi MYŚLĄCYCH inaczej, jest wrecz porazajaca, zas…
  zas pycha jaka wyziera z wiekszosci wypowiedzi niektorych redaktorow, przykladowo Janiszewskiego z TOK-FM przypomina wystapienia Geobelsa.
  Ci ludzie uwazaja sie za NIEOMYLNYCH wszystkowiedzacych NADLUDZI..
  za nowa lepsza RASE PANÓW majaca MONOPOL na prawde i wiedze, przez co niejako uzurpuja sobie cechy boskie… i…
  i na wszelkie sposoby chca NARZUCIC ludziom swoj system wartosci..
  Robia wszystko by zohydzic, jak najbardziej PONIŻYĆ ludzi MYŚLĄCYCH inaczej, i…
  i ciagle jatrza, by wywolac NIENAWIŚĆ pomiedzy roznymi grupami spolecznymi…

  Dla lewicy wszystko co napisze ojciec Michnik, GW itp. media jest swiete.
  Dzieki temu moga przemycic kazde klamstwo, kazde oszczerstwo NISZCZĄC niewygodnych im ludzi.
  I co ciekawe, to to, ze lewicowe i lewackie media opanowaly okolo 95% rynku mediow i jeszcze im malo..
  Atakuja z najwieksza zacietoscia nie przebierajac w srodkach by ZNISZCZYĆ inne NIEZALEŻNE media.
  Glosza swoje prawdy objawione przez prawie 24h na dobe, zas…
  zas gdy jakis ksiadz w kosciele raz w tyg. podczas kazania cos powie na tematy spoleczne to wrecz wyja z oburzenia ze ksiadz cos tam powiedzial…
  zas oni moga serwowac te opiumowa papke dla oswieconych oslow na okraglo i jest OK..
  To jest ta ich sprawiedliwosc, rownosc i TOLERANCJA, ale tylko dla swoich, zas…
  zas wierzacych traktuja jak 5 kategorie ludzi, ktorzy stoja im kloda na drodze do tego zapowiadanego przez lewackich prorokow raju na ziemi.

 15. Blizna marnujesz się na tym blogu.Mogłbys być rzecznikiem Kim Dzong Ila albo pisać świetne teksty do kabaretów !
  Gratulacje !

 16. BLIZNA za to zieje miłosierdziem…

 17. Do Blizny ;
  Ładny pastisz

 18. Szanowny kolega Blizna, zapomniał chyba:
  1. po słowach „media” dodać „publiczne”
  2. Zamiast „PO” napisać „PiS”
  3. Zamiast „o. Michnik” napisać „o.Rydzyk”
  4. Zamiast „Tok FM” napisać „Radio Maryja”
  5. Zamiast „Gazeta Wyborcza” napisać „Gazeta Polska”
  6. zamiast „lewica” napisać „prawica”
  … a poza tym, to już wszystko się zgadza…

 19. Właśnie przed chwilą dowiedziałem się że Jareczek K. obsadził Olka Kwaśniewskiego w roli ETATOWEGO POTWORA ZAGRAŻAJACEGO IV RP. Niedługo bedzie nim straszył małych Pisiaczków. Równie idiotyczne było tylko mianowanie prez biskupa Pieronka pani Jarugi – NowACKIEJ „BETONEM KTÓRY TRZEBA POLEWAĆ KWASEM SOLNYM” Kiedy wreszcie bedą obowiązkowe badania psychiatryczne polityków ?

 20. Blizna.
  No tak, ale monopol medialny ma teraz PiS. Telewizja publiczna stała się tak upartyjniona jak za czasów Gomułki. To ludzie z PiS uważają się za nieomylnych, sieją nienawiść nie media – tylko politycy z PiSu (wystarczy przypomnieć sobie epitety jakimi obrzucał ludzi PREMIER i jego ministrowie).
  „Ci ludzie uwazaja sie za NIEOMYLNYCH wszystkowiedzacych NADLUDZI..
  za nowa lepsza RASE PANÓW majaca MONOPOL na prawde i wiedze, przez co niejako uzurpuja sobie cechy boskie… i…” A to już opis braci K i ich najbliższego otoczenia. Reszta Polaków to ZOMO.
  A te „tematy społeczne” poruszane przez księdza podczas niedzielnego kazania to o czym są? O pomocy najuboższym, czy o Żydach i masonach?
  Coś mi ten tekst jak Chicago „pachnie”.

 21. Czy autorowi chodzi o to, że Platforma jest bezzębna, bowiem nie romansuje z nową koalicją centrolewicową? Na to wskazywałoby przywołanie Kingsley’a, który badał pruderyjność mieszczańską swoich współrodaków. No, ale czy ten romans, jeśli by traktować go trochę jak seks, nie byłby dziwną figurą, (może pozycja 69 to za mało, aby tutaj się podniecić?), bo weźmy pod uwagę to, że PO chce innego ułożenia budżetu, niż SLD i UD.

 22. Drogi Gospodarzu:
  chcialbym Pana i czytelnikow poinformowac, ze stomatologia uczynila ogromny postep po obu stronach Atlantyku. Pietnascie lat temu paradontoza szerzyla w Polsce spustoszenie w uzebieniu. Ja sam przyjechalem do USA z ukrytym zapaleniem okostnej, ktore niechcacy hodowalem pomimo opieki stomatogicznej swiadczonej zarowno przez renomowanych prywatnych dentystow oraz przez przychodnie Uniwersytetu Warszawskiego. Nie wiem, ktore z tych dwu swiadczen okazalo sie gorsze, skoro pod moim skadinad zdrowym zebem wytworzylo sie zapalenie, nierozpoznane przez warszawskich dentystow. Zab zostal uratowany, zas zapalenie zlikwidowane przez amerykanskiego dentyste, ktory powiedzial mi pozniej „jeszcze nigdy nie widzialem czegos podobnego”.

  Dziesiec lat pozniej sytuacja w Warszawie jest juz inna. Tu w USA jestem obecnie pod opieka samego dyrektora miejscowej kliniki stomatologicznej. Przy kazdej wizycie w Warszawie odwiedzam zaprzyjazniona dentystke, ktora bije na glowe amerykanskiego pana dyrektora swoja wiedza i fachowoscia. Milo pomyslec, ze Polska nie jest juz zacofana dentystycznie, przynajmniej w wielkich miastach.

  Pozdrawiam blogowiczow szerokim usmiechem, pokazujac zeby „not made by PiS”.

 23. Byl Pan ostatnio u dentysty, panie Danielu… ?

 24. Blizna . Ale tak z ręka na sercu. Napisz na którym zwoju mózgowym masz bliznę. Z daleka wynika ,że na wszystkich.

 25. Afera z ostatniej chwili – z szafą w roli głównej.
  Rano w radiowej trójce usłyszałam, że w gabinecie prezydenta Lecha K. odsunięto szafę i wypadł zza niej album ze zdjęciami poprzedniego prezydenta z wizyty w Irlandii! Na fotkach jest także znany lobbysta Marek D.
  (aktualnie w więzieniu). No i jest to kolejny dowód na tajemnicze powiązania byłego prezydenta z podejrzanym światem biznesu – wszędzie ta szara sieć.
  Do radia w chwilę po tej wiadomości zatelefonowała p. Jolanta Kwaśniewska mówiąc, że WSZYSTKIE materiały zdjęciowe , dotyczące całego przebiegu prezydentury A.K. zostały skatalogowane i przekazane do archiwum i TYLKO stamtąd mogły zostać wyjęte. Komentowane zdjęcia były jawne, każdy kto był zainteresowany, mógł je oglądać, a dziennikarz otrzymać do ręki.
  Starałam się usłyszeć coś więcej na ten temat w TVP, ale nikt nie podał tej ciekawostki w serwisie.
  Czy ktoś się połapał, że ta wiadomość jest zbyt głupia, aby „podać dalej”?
  Kto uwierzy, że gabinet nowego prezydenta – w dodatku tak bardzo podejrzliwego – nie został starannie przeszukany, a choćby posprzątany, zanim nowy lokator się wprowadził!
  Jestem tak ubawiona tą nową aferą, że musiałam o tym napisać. Jestem ciekawa, czy będzie dalszy ciąg?:-P

 26. Do towarzysza Blizna
  Chyba Ci się blogi pomyliły;) Nie będę komentował całego oświeconego w’pis’u. Chciałbym tylko zauważyć, iż każda teza o niegodziwościach po można przypisać bez trudu do prawych i sprawiedliwych, wszechtolerancyjnej kulturalnie wychowanej patriotycznie ligi polskich rodzin i dj padre direktore..
  1. dziś wpadłem przypadkiem na ciekawą stronę, którą zapewne dobrze zna towarzysz broni, Blizna. http://perlyprzedwieprze.blox.pl/html
  Zachęcam do przeczytania blogu z wyżej podanej stony.
  2. dziś również przypadkiem oglądałem (tvp3) podpisanie ustawy o sądach 24h i przez jeszcze większy przypadek miałem okazję zobaczyć „uśmiech” prezydenta IV RP! Jedyne słowa, które oddają ten przykry widok to „PORAŻAJĄCE”!!

 27. Panie Danielu, czyżby w wypowiedzi powyborczej miłościwie nam panującego Brata Większego nie zauważył Pan wzmianki o p. Fotydze, która jest pierwszym ministrem spraw zagranicznych, który broni interesów Polski.
  Jest to dyskretnie eleganckie potwierdzemie doniosłego odkrycia A Macierewicza, że poprzedni ministrowie byli sowieckimi agentami…
  Dobra robota!

 28. Zgadzam sie z tym co NARCIARZ pisze ze nastapily wielkie postepy wsrod dentystyki po obu stronach Atlantyku.
  Roznica jest w tym ze w Stanach ceny sa tak wygorowane ze ludzie nie moga sobie na to pozwolic. Oprocz tego sa sami SPECJALISCI: jeden wyrywa zeby ( oral surgeon ) inny robi mostki, inny znow robi protezy.
  Nikt nie umie leczyc zebow.
  Ale wszyscy umieja wybielac zeby…(:)
  Poprostu zwykli ludzie nie moga sobie pozwolic na wizyte u dentysty tutaj.
  Osobiscie jezdze do Polski i tam chodze do dentysty . Czytalam ze rodowici Amerykanie jezdza na Wegry i kosztuje ich to taniej , razem z biletem lotniczym i hotelem, niz tutaj.

  Pozdrawiam wszystkich,
  June

 29. Panie Danielu, witam po przerwie!
  Ja nie w kwestii stomatologicznej, ale pokrewnej – medycznej…
  Otóż wyczytałam dziś, że Ministerstwo Zdrowia będzie promowało kalendarzyki małżeńskie, podkreślam PROMOWAŁO !!! Wyda tysiące euro na promowanie jednej, jedynej metody antykoncepcyjnej!
  Ach, jakże ucieszyła mnie ta wieść, że z tygodnia na tydzień coraz bardziej zbliżamy się do epoki kamienia łupanego! To po prostu cudowne!

  Rewizja wiedzy zawsze jest potrzebna – już wiem, że nie wywodzę się od małpy (choć patrząc na min. Giertycha mam wręcz przeciwne wrażenie), wiem, że jestem bezbożną morderczynią, bo popieram wolność kobiet w kwestii aborcji, niedługo dostanę ulotkę, a może i broszurkę, jak sobie liczyć dni w miesiącu i ewentualnie romantycznie zmierzyć temperaturę!
  Ech…
  Szczęka opada…
  Pozdrawiam
  Natalia

 30. Nasz system medialny, to typowo Orwellowski SYSTEM… BEZWZGLĘDNY, totalny, WSZECHOGARNIAJĄCY… wszechobecny na okrągło, praktycznie już od chwili narodzin każdego człowieka…

  KONTROLUJACY nas przez WSZYSTKIE godziny naszego ŻYCIA… całkowicie ubezwlasnowolniujacy ludzi.. nieprawdopodobnie ZABORCZY…

  NIEPOZOSTAWIAJĄCY ludziom nawet najmniejszego MARGINESU dla swej indywidualności… WSZYSTKO zostało wprzęgnięte w tą WSZECHPOTĘŻNĄ machinę OGŁUPIANIA…

  i tylko po to, by moc SPRAWOWAC niczym już NIEOGRANICZONĄ władzę nad tym STADEM bezmyślnych BARANÓW… których dzięki temu można doić z kasy a jednocześnie uczynić BEZWOLNĄ, całkowicie POSŁUSZNĄ masą…

 31. BLIZNA 11.23 Masz sto procent racji !. Gdy się czyta twoje posty to widać że TV Trwam i Radio Maryja wykonały perfekcyjne pranie mózgu !

 32. Natalia pisze: Szczęka opada… (na wiesc o kalendarzykach).

  Nie tylko szczęka, Pani Natalio. Natomiast wlosy staja deba. Przeciwnie, niz byc powinno…

css.php