Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

30.11.2006
czwartek

Święte oburzenie

30 listopada 2006, czwartek,

Przez kraj przechodzi fala oburzenia. Dziennik.pl ujawnił amatorski film ze spotkania młodych neonazistów dwa lata temu. Całkiem liczna grupa faszystów pozdrawia się hitlerowskim uniesieniem ręki, skanduje „sieg heil!”, a wszystko to na tle płonącej swastyki. Premier Kaczyński powiedział, że to skandal, będzie chciał się dowiedzieć więcej, zwłaszcza tego, czy wśród uczestników był ktoś związany z władzą. Wicepremier Giertych zawiadomił prokuraturę. Zastępca prokuratora generalnego, p. Kaczmarek, zarządził śledztwo, bo propagowanie faszyzmu i szerzenie nienawiści rasowej jest w Polsce przestępstwem. Media grzmią z oburzenia na neonazistów. Wszyscy zaskoczeni, że takie świństwo było możliwe.

Tymczasem to, co ujawniono, nie jest żadną niespodzianką, nie ma co udawać niewiniątek. Czyż nie dalej jak kilka tygodni temu nie odsłonięto w centrum Warszawy pomnika Romana Dmowskiego – czołowego antysemity? Protestowali przeciwko temu nieliczni, Marek Edelman, Maria Janion i zaledwie kilka innych osób. Gdzie był wtedy pan premier, wicepremier i inni? „Rzeczpospolita” zamieściła wówczas zawstydzający artykuł historyka w IPN, dra Żaryna (szefa pionu edukacyjnego tej instytucji!), który podnosił jedynie zasługi twórcy Narodowej Demokracji, nie wspominając ani słowem o jego drugim obliczu, wręcz drwił z nielicznych autorów protestu.

Kilka miesięcy temu, w obecności prezydenta RP, odsłonięto pomnik ku czci Kurasia – „Ognia”. W ciągu ostatniego roku wyszło na jaw, że jeden wiceprezes TVP i jeden młodociany dygnitarz, chyba w randze wiceministra, ma za sobą wstydliwy epizod, delikatnie mówiąc – wszechpolski. Nie tak dawno znany z fioła na punkcie Żydów Stanisław Michalkiewicz został jednym z wybranych i troskliwie dobranych felietonistów Programu I Polskiego Radia. I to wszystko w ramach przywracania prawdy o naszej historii, w ramach patriotycznego wychowania, pluralizmu itd. Czy ktoś zaprotestował przeciwko takim faworom w mediach publicznych? Czy oburzyli się czołowi politycy – przywódcy PiS i Platformy? Czy oburzył się „Dziennik” albo „Rzeczpospolita”? Czy głos wydał przedstawiciel duchowieństwa? Szanowna profesura? A przecież autorami tych decyzji nie były ogolone na zero osiłki wszechpolskie, lecz członkowie rządzącej elity.

W kraju, w którym twórca, a raczej odtwórca, Młodzieży Wszechpolskiej jest wicepremierem i ministrem edukacji, w którym odsłania się pomniki nacjonalistów, a nawet zabójców w słusznej sprawie, jeden eksces więcej nie powinien znów tak dziwić. Endecja trzyma się mocno. Święte oburzenie, którego jesteśmy świadkami, nie będzie autentyczne, jeśli nadal towarzyszyć mu będzie pobłażanie dla innych prowokacji, z których wymieniłem zaledwie kilka.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 105

Dodaj komentarz »
 1. Cała afera ze zlotem wszechpolaków została rozdęta na wyraźne polityczne zamówienie. Po prostu ekipa rządząca chce wskazać Dużemu Romkowi miejsce w szeregu, więc natychmiast usłużne media znalazły gdzieś na dnie szafy stosowny materiał, premier zapłonął ogniem słusznego oburzenia i będzie mógł zwolnić miejsce po Dużym Romku dla Wesołego Kazia. Brunatne koneksje LPR i MW są znane gdzieś od pięciu lat, ale gdy za nimi stał elektorat i możliwość pozyskania mandatów i głosów w sejmie, liderom PiS to nie przeszkadzało. Teraz partia Dużego Romka schodzi powoli na margines, można go spokojnie odstrzelić i przejąć resztki elektoratu.

 2. Nie byłbym może aż tak skrajny (Dmowskiego bronił też Marcin Król w Polityce), ale coś jest na rzeczy. Przypomina mi się kolega, który odkrył u swojej babci na strychu stos niemieckich gadzinówek. I doszedł do wniosku, że w sumie ci Niemcy to mieli rację, bo zwalczali złych bolszewików ze Wschodu, co uznał za bardzo aktualne przesłanie. Kolega przy tym nie jest Wszechpolakiem, nie ma skłonności radykalnie prawicowych (raczej PO niż PiS, o LPR nie wspominając) — on po prostu śledzi nasze, polskie media i dopowiada to, co wstyd dopowiedzieć innym.

 3. bo Dmowski, Kuraś, Michalkiewicz to nasi rodzimi właśni, a członkowie MW odwoływali się do obcych wzorów nacjonalizmu. Pewnie dlatego reakcja była taka gwałtowna.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Daniel Passent pisze: „Święte oburzenie, którego jesteśmy świadkami, nie będzie autentyczne, jeśli nadal towarzyszyć mu będzie pobłażanie dla innych prowokacji, z których wymieniłem zaledwie kilka.”

  Na co Pan liczy? „Święte oburzenie” tak, jak i wszystko inne jest teraz produkowane w Chinach i nie ma gwarancji autentyczności. 🙂

 6. Panie Danielu
  Kończy Pan felieton konkluzją-„Święte oburzenie, którego jesteśmy świadkami, nie będzie autentyczne, jeśli nadal towarzyszyć mu będzie pobłażanie dla innych prowokacji, z których wymieniłem zaledwie kilka”.Ja inaczej odbieram opisane przez Pana wydarzenie. Po pierwsze nie mamy do czynienia ze świętym oburzeniem tylko z akcją,której celem jest ustrzelenie Giertycha.Pijani gówniarze ze swą płonącą swastyką są tylko narzędziem polowania.Nie ma więc powodu,by doszukiwać się w tej pokazówce autentyczności.To co w Pana i moim odbiorze jest skandalem i prowokacją dla polskiej prawicy jest normą.Michalkiewicz nadal będzie bredził o Judei,Dmowski będzie straszył namalowaną na dupie swastyką a koledzy Kurasia będą popłakiwać pod jego pomnikiem.Nadal krótko ostrzyżeni chłopcy będą tłumaczyć,że gest „Sieg heil”oznacza „Proszę pięć piw” a zestarzali pis-owi hippsi będą twierdzić,że tylko udawali wąchanie kleju.Nadal też 50-cio letnie druchny i druchowie z narodowego harcerstwa będą nas zanudzać opowieściami o trwaniu w bolesnym półcelibacie.I tak ta obłuda będzie trwała i trwała aż przestaniemy w końcu zwracać na nią uwagę.
  Serdecznie pozdrawiam

 7. Rzepa w zeszlym tygodniu doniosla z triumfem o tym, ze w Polsce nie ma antysemityzmu takiego jak na Zachodzie. OK. Tylko, ze zakonczyla cykl artykulow komantarzem, ktory przerzuca nienawisc z Zydow na… Francuzow. Bardzo udany zabieg socjotechniczny: To nie my! To oni! Teraz winni sa Francuzi. Dopiero dzis swietny artykul Szewacha Weissa na ten temat. Lepiej pozno niz wcale.

 8. Kolejna taśma prawdy (tym razem o zabawach wszechpolaków) oburzyła Kaczyńskiego nie dlatego, że propaguje ideologię wymierzoną w Żydów, lecz dlatego, że z jej powodu ubyło przy okazji 6 mln polskich obywateli (coś w tym stylu zaśpiewał Jarek).
  Takie rozumowanie można opisać starym kawałem o podawanych w jednej z restauracji jajach a la corrida. Na pytanie klienta, dlaczego dzisiejsze jaja są mniejsze od wczorajszych, kelner wyjaśnia: – No coż, jak to na corridzie. Raz padnie byk, raz torreador.
  Dla Kaczyńskiego bolesne jest, że niestety padł także torreador.

 9. Prędzej czy później każdy nacjonalizm zeslizguje się ku nazi-faszyzmowi. Tam gdzie królują siła mieśni, przaśna katonarodowa krzepa, zwierzęcy antykomunizm i wilczy antysesmityzm musi dojśc (w skrajnej – ale zawsze) do pozdrowień „sieg heil”, kultu swastyki czy pochwał przemocy o podłożu faszystowskim. Skrajnym katonarodowcom zawsze jest i było miłe „bij Żyda” czy komunistę. Dużo by o tym pisać – polscy faszyści niczym się nie różnią od niemieckich, angielskich czy holenderskich. To miedzynarodówka oparta o tradycyjne poczucie narodu, wywodzące się z plemiennego trybalizmu. I zawsze będzie fascynować określoną grupę ludzi. Smutne jest to iż na bazie antykomunizmu czy ukrytego antysemityzmu dopuszczono się w publicznych publikatorach i wielonakładowej czy nawet inteligenckiej prasie pisanej (po przełomie Ad ’89) do gloryfikacji, przywrócenia „dobrej pamięci” i oddawania hołdu „ONR-owi, endecji itp. ruchom nacjonalistycznym”. Redaktor Passent słusznie zauważą iż gloryfikacja S.Michalkiewicza (czyli jego pogladów) jest skandalem i przyzwoleniem na „ekscesy” w stylu opisanym przez DZIENNIK. Antykomunizm gloryfikatorów „Ognia” nie pozwala mowić o „prawdzie” (przy jego niewinnych ofiarach pojawia się zaraz wzmianka o ich pochodzeniu bądź przekonaniach politycznych). Ta hipokryzja i brak obiektywizmu bije w nas wszystkich. Nie dziwmy się więc, że przemoc, faszyzm i brutalna prawicowość coraz szerzej dochodzą do głosu.
  Pozdrowienia dla niezwykle mądrego i cennego tekstu Gospodarza Blogu.
  PS. Polecam materiał z miesięcznika DZIŚ nr 1/184/2006 pt. „Rambo jako idol” o inspiracjach współczesnej kultury przez przemoc i macho-ramboidalne postawy społeczne.

 10. Witam Panie Danielu
  A nie mówiłem, że będzie zabawnie ( i strasznie; ).
  Proszę zauważyć, jakiego pecha maja „Państwo Giertychowie”. tzn. tatuś i synek. Założyli stowarzyszenie żeby młodzież nie siedziała na ławkach przed blokami, żeby wychowywać biedne istotki i przy okazji zaszczepić im nutkę patriotyzmu. Na nieszczęście zgłosiły się same niegrzeczne dzieci, ale „Państwo Giertychowie” są ambitni i nie poddali się bez walki, chcieli oszlifować te „diamenty”.
  I tak oto po latach mamy asystętke eurodeputowanego Macieja Giertycha, statko młodych posłów lpr biegających za (swoim) mistrzem edukacji, Romanem Giertychem. Nie wolno zapomnieć także o ministrze rybołówstwa z podhala!
  AŻ STRACH POMYSLEC, CO BY SIE STALO GDYBY „Państwo Giertychowie” NIE PODJELI SIE TRUDNEJ MISJI I ZOSTAWILI TYCH MŁODYCH LUDZI NA PASTWĘ WOLNEGO RYNKU!
  Pozdrawiam.

 11. Wojtku z Przytoka
  masz oczywiście rację, to wewnętrzne rozgrywki PiS-LPR. To oczywiste. Najgorsze jest to, co podkreśliłeś, że wiadomo o tym od lat i…nic.

  TesTeq
  Czytałeś całość o tym chińskim sprzęcie? Ponoć podróbki są lepsze od oryginałów 🙂

 12. Jedna poprawka: pisze pan, że wiceprezes TVP, Farfał ma epizod wszechpolski, otóż nie, on ma epizod pisania w obrzydliwym piśmie dla skinheadów- otwarcie nazistowskim brukowcu, którego tytułu nie pamietam. Gdyby jego winą była tylko przynależność do MW. to niechby se był kim chce nawet w TVP. Zaś minister gospodarki morskiej czy jakoś tak , ma z kolei przeszłość kibola i nawet jego facjata na okładce ,,Polityki” się kilka lat temu znalazła.

 13. W dziesiejszej Rzepie -kolejny plomienny artykul Rafala Ziemkiewicza w obronie czci Mlodziezy Wszechpolskiej. Powiada Ziemkiewicz, ze oburzanie sie na to, co zobaczylismy na tasmie jest na „granicach przyzwoitosci”. Pare miesiecy temu ten sam felietonista Rzepy plomiennie stawal w obronie czci Michalkiweicza, zas w felietonie z okazji Wielkkanocy argumentowal, ze skoro Zydzi zamordowali Pana Jezusa, to nie powinni sie oburzac ze katolicy im to wypoinaja w przedstawieniach mnisteryjnych(Michalkiewicz najwyrazniej nie slyszal, co w tej kwestii glosi dzis Kosciol katolicki).
  Mnie mniej oburzaja wybryki Mlodziezy Wszechpolskiej i rodzimych faszystow, a bardzioej kiedy prasa glownego nurtu zamieszcza takie plugastwa. Ziemkiewicz jest pod tym wzgledem bezbledny.
  Wiem, ze Giertych dwoi sie i troi aby odciac od faszystowskiego dziedzuictwa swojej formacji, ale jest to dosc obludne jesli wszedzie wpycha jawnych faszystow jak Wierzejski i ten jak mu tam Farfocel.
  Oto jego patrioci.

 14. Ja od razu mówię, nie jestem pewien, ale słyszałem…
  Że to spotkanie zorganizował radny PiSu, a nie LPRu.
  Że Giertych pierwszy poinformował o tym prokuraturę.
  Tak mi się coś obiło o uszy. Byc może była to banalna, jak zwykle źle poprowadzona, prowokacja.

 15. Propisowski „Dziennik” wykonał zamówienie polityczne ,by osłabić lub pomóc ustrzelić Giertycha .Przeoczono tylko , że 2 lata temu filmował te scenki ktoś ,kto niedawno ubiegał sie w wyborach o Radnego z listy PiS.
  Bardzo zastanawiajace były dla mnie objąśnienia o polskim nacjonalizmie red. Rafała Ziemkiewicza w TVN-24(wczoraj ), red.Piotra Zaremby w TOKFM(dzis) , takie ślizganie się po temacie ,brak jasnego opowiedzenia sie przeciwko, a to przecież nadworni poeci PiS-u . Niewiem , jak inni czołowi publicyści propisowscy. To jednak Kaczyńscy i czołówka PiS z istotną częścią Kościoła Katolickiego( poza Rydzykiem- bo to super star) storzyła przez ten rok medialny wzorzec prawdziwego polaka . Giertych i jego ludzie są mniej grożni ,bo widoczni . Eliminacja z ubiegania sie o kariere osobistą w Polsce ,dlatego, że nie jest sie Prawdziwym Polakiem to jest ten cichy długofalowy proces ,który trwa . Dla ilustracji tego podziału podam, że ci z „Halemby ” z Górnego ŚLĄSKA też byliby objęci pisowską non grata ,gdyby chcieli ubiegac sie w IVRP o zaszczyty . Oni są zwęgleni ,spaleni , ale do cna propagandowo wykorzystani przez Bliżniaków . Ślązacy im tego nie zapomną .

 16. Dzień Dobry! My tu grzmimy że coś się nagle wydarzyło, ale taka jest smutna prawda że te organizacje i nie piszę tu tylko o MW, ale też o innych typu ONR czy NOP, działają od dawna. W ich retoryce odnajdujemy hasła negatywne- które przeradzają się w agresję. Niech pani Siarkowska z MW nie opowiada bzdur że oni potępiają, że oni nigdy nie etc. Takiemu ograniczonemu skinowi zawsze bliżej będzie do MW niż do Zielonych, dlatego, że MW chcąc nie chcąc mają w swojej idei zapisaną przemoc, a ludzie którzy tam się zapisują mają poglądy niejednokrotnie skrajnie nacjonalistyczne, a stąd bardzo niedaleko do faszyzmu. Retoryka antysemicka też jest im nieobca jak wiemy… Nie powinnismy pozwolić na istnienie takiej organizacji która serwuje nam popisy ksenofobii, obskurantyzmu, zacofania i fundamentalistycznego rozmodlenia. Myślę że groźba likwidacji MW jest dobrym pomysłem.

 17. Tak, wszyscy wiedzieli i widzieli nie raz o tych wybrykach. Ale nie to jest tak ważne. Ważne jest to, że to służy polityce, że jest to wykorzystywane, tak jak jak materiały z szafy Lesiaka do uprawiania polityk przez Jarosława Kaczyńskiego. Nie czarujmy się – sprawa odejścia ewentulanego Rokity z PO, propozycji objęcia przez niego stanowiska w rządzie i tych taśm… podbijanych już trzeci dzień przez „Dziennik” – jest bardzo ściśle ze sobą powiązana. Kaczyński próbuje jednym ruchem zniszczyć LPR i Giertycha i wstawić w to miejsce innego puzzla… Jana Marię Rokitę…

  Giertych już przegrał… i jest tylko kwestią czasu, kiedy zejdzie ze sceny… ale wcale to nie oczyści atmosfery… bo atmosferę kreuje kto inny.

  Film pochodzi z 2004 roku… dlaczego tak długo leżał ?! Bo czas jego emisji był ściśle określony kalendarzem politycznym.

 18. To szyta grubymi nicmi kolejna nagonka na Giertycha. Problem jest ale winic za wszystko Giertycha to przesada.. Artykul p. Passenta wpisuje sie w linie ataku na R. Giertycha : ambasador Izraela – amb. USA – GW i inne polskie media. Na zamowienie ?

 19. Przyłączając się do oburzenia życzył bym sobie, aby wszystkie partie uważnie przyglądały się swoim radykalnym skrzydłom. Wczorajsze oraz dzisiejsze komentarze były na szczęście szybkie i zdecydowane – od Z. Romaszewskiego i J. Kaczyńskiego po W. Chrzanowskiego i R. Giertycha, który gorliwie zawiadomił prokuraturę. Byłoby nieźle, gdyby i lewica zawczasu, nie czekając na niemiłe zaskoczenie, przyjrzała się co robią anarchiści, trockiści, alterglobaliści. Demonstracja przed kilkoma miesiącami pod MEN grup skrajnie lewicowych przeciw Giertychowi była sygnałem pewnej radykalizacji, o czym świadczyły okrzyki, „Giertych do wora, wór do jeziora”. Zostało to zlekceważone, bo Giertych jest nielubiany. Można powiedzieć – to tylko słowa, ale przecież to zwykle słowa i gesty poprzedzają czyny.

 20. Olek51 i Wojtek Przytocki (pozdrowienia) chyba mają rację, że jest to realizowana przy pomocy propisowskiego „Dziennika” operacja „Romek”. Ma ona nie tyle ustrzelić wicepremiera Konia, co pokazać mu miejsce w szeregu, stosowne do ostatnich sondaży.

  Chcę jednak zwrócić uwagę, że przy tej okazji kolejny raz wyłazi typowy dla PiS-u relatywizm moralny. Ujawnił się on i przy okazji festiwalu agentów (TW „Beata” nie mogła być agentem, bo przeciez jest potrzebna Partii), rozważań dekomunizacyjnych (dawni członkowie i aktywiści PZPR, o ile są obecnie oddani PiS-owi, mogą liczyć nawet na stanowiska), rzekomych lub rzeczywistych powiązań z WSI (o roli WSI w tworzeniu Samoobrony mówi się tylko, gdy Samoobrona jest w konflikcie z PiS). Podobnie można oceniać różne programy w rządowej telewizji. Gdy Rafał Ziemkiewicz zaprosił do swego „Ringu” (TVP1) Ryszarda Filipskiego, nie dociskał go o jego rolę w PRL, lecz panowie wspólnie krytykowali „Wajdów i Zanussich”, ubolewali nad brakiem świadomości patriotycznej młodzieży i zgadywali, kto za tym może stać.

  Sprawa ze swastykami i różnymi nazistowskimi gestami jest nośna medialnie, więc zachowania takie potępiają i premier, i wicepremier. Znacznie bardziej niebezpieczne jest jednak tolerowanie antysemityzmu w wersji soft, w stylu własnie S. Michalkiewicza, w końcu także felietonisty „misyjnego” Polskiego Radia. W przeddzień drugiej tury ostatnich wyborów znalazłem w skrzynce bezpłatny „Tygodnik Poznański Nr 1”, gdzie tenże felietonista pisuje również. Tym razem mowa była „żydowskiej gazecie dla Polaków”. Zgadnijcie Państwo, co Poeta miał na myśli? Oczywiście SM antysemitą nie jest – przecież nie domaga się wysłania Żydów do gazu!

 21. Metody wszech”Polaków” – tępienie słabizny i inności siłą – upowszechniają się nadzwyczaj. Szkolna fala stosowana przez osiłków z półmózgowiem wobec spokojniaczków i słabeuszy owocuje samobójstwami coraz młodszych dzieciaków. Wszechpolak, wicepremier G., minister „oświecenia” publicznego, odpowiada na to siłą – godziną policyjną dla dzieci, wizytami policji w szkołach, zapowiedziami specjalnych ośrodków wychowawczych o zaostrzonym rygorze, gdzie będzie sie zsyłać bez sądu, wychowujących w duchu dyscypliny i patriotyzmu (nie tylko Hitlerjugend!)… Do następnych wyborów jeszcze wiele czasu. Ile z tego wejdzie w życie?

 22. prosze podac chociaz jeden dowod na to ze na filmie przedstawieni sa ludzie z mlodzierzy Wszechpolskiej. Jeden.

 23. Młodzieży oczywiscie

 24. Szanowny Panie, Roman Dmowski może nie wystąpiłby dzisiaj razem z Markiem Edelmanem, Marią Janion, przeciwko budowie swojego pomnika, ale na pewno wystąpiłby oraz przeciwko Giertychowi i Młodzieży Wszechpolskiej, gdyż działania osób, które sami się uważają, czy też są uważani za Endecję nie mają żadnego sensu politycznego.
  Ochrona narodu polskiego dotyczy interesu rozumianego w kategoriach kultury i gospodarki, a nie narodowej ekspansji, w tym ekspropriacji mniejszości narodowych.
  W interesie Polski jest także głęboka integracja Unii Europejskiej – tak jak to przedstawia Bronisław Gieremek.
  Po tragedii II wojny światowej Izrael ma swoje państwo, a osoby które chcą się uważać za Żydów mają swoją ojczyznę.
  W Polsce zaś Żydzi czy też Polacy Żydowskiego pochodzenia nie tylko traktowani są przyzwoicie, ale wręcz szanowani przez społeczeństwo. Inteligencja nie okazuje, żadnego przywiązania do antysemityzmu, natomiast prowincja i obrzeża tak – to trzeba powiedzieć uczciwie, że to jest ciąg dalszy kołtuństwa antysemickiego.
  Natomiast trzeba wsiąść pod uwagę rozważając celowość wystawienia pomnika Romana Dmowskiego także i to, że po prostu jest on przedstawicielem realizmu politycznego, a tego nam nadal brak, także i Panu, gdyż wywody Pana dotyczące wojny w Iraku, nie odznaczają się bynajmniej politycznym realizmem.
  Zaangażowanie w samym Iraku nie kwalifikuje się jako udział Polski w wojnie imperialnej USA, lecz jako zaznaczenie swojej obecności jako sojusznika USA. Potencjał gospodarczy i militarny USA do Polski to Słoń do Komara. Nie mamy więc tytułu do tego, aby zbytnio być wynagradzani za swój wkład. W Afganistanie działamy w ramach NATO i to obiektywnie wzmacnia naszą pozycję w Unii Europejskiej. Natomiast rola lewicy amerykańskiej wobec imperializmu amerykańskiego jest inna niż rola lewicy polskiej, w USA po sumieniach ludzi władzy płynie morze krwi i ludzkiego niewszczęcia. Opcja jest tylko taka, aby zrezygnować z statusu supermocarstwa, co oczywiście nie nastąpi.
  Szanowny Panie jako publicysta musi Pan czytać klasyków. Niech więc Pan kupi sobie dzieła wszystkie R. Dmowskiego, żeby nauczyć się techniki realistycznego myślenia, a kartki o Żydach i ich zgubnej roli w historii Polski, niech Pan sobie wydziera i wykorzystuje do podcierania d…

 25. Jako, ,że jestem rówieśnicą Gospodarza i widok swastyki, flagi ze swastykąi mundurów czarnych, feldgrau i niebieskich należy do kanonu moich wspomnień z dzieciństwa, mój stosunek do ciągot młodzieży faszyzującej jest daleki od pobłażania. Mało tego – budzą one we mnie wszystkie śpiące dotąd spokojnie diabły, coś jak „Gwałt niech się gwałtem odciska”. Mamy kilkka zachowanych na prawach muzealnych obozów – może by któryś reaktywować jako ośrodek wychowawczy? Wyroki nie katońskie – ot, temu miesiąc, a tej nawet dwa tygodnie. Niechby posmakowali do czego prowadzą takie zabawy. I tak mieliby ulgowe życie, bo przecież nie dymiłoby w tle krematorium, a na nieudolnych nie czekałBY NATYCHMIASTOWA KULA, ZASTRZYK FENOLU, CZY MIZERYKORDIA ŁOPATĄ.

 26. „Musi Pan czytać klasyków. Niech więc Pan kupi sobie dzieła wszystkie R. Dmowskiego”. To jest piękne.

 27. Badgerze
  Wrócę do wczorajszego tematu.Przyznaję Ci rację w sprawie zalet szkolenia żołnierzy bezposrednio na polu walki.Nawet nie próbuję polemizować, bo się na tym nie znam-dekowałem się przed armią wiele lat Czytam z zainteresowaniem Twoje komentarze,są kompetentne i widać,że czujesz i lubisz ten temat.Ale przyznając Ci rację zwracam też uwagę,że może warto by chłopaków szkolić na wojnach mających choć nikłą szansę na wygraną.W Afganistanie i Iraku takich szans nie ma-piszą o tym poważni i doświadczeni stratedzy.Przepraszam,że nie na temat ale wydaje mi się to ważne.
  Pozdrawiam serdecznie

 28. Do Mowara. Chyba trochę znam lewą część sceny politycznej i w naszym kraju kochanym nie zauważyłem agresywnych anarchistów czy alterglobalistów. Młodzieżówka SLD to grzeczne dziewczynki (w mniejszości) i chłopcy, którzy noszą teczki za (trochę) starszymi kolegami w nadziei na jakiś okruch z pańskiego stołu. Łza się w oku kręci, gdy wspominam opowieści mojego już niestety nie żyjącego Ojca o demonstracjach PPS czy jednolitego frontu przed wojną. Wtedy niejeden korporant z ONRu czy OZONu oberwał własną laską, albo miał ją złamaną na głowie. Akurat do prawicowych bojówek lepiej dociera argument siły niż siła argumentów. Założę się o dużego Jasia Wędrowniczka z czarną etykietką, że gdyby na lewicy pojawiły się jakieś grupy radykalne, to panowie Dorn i Wassermann natychmiast wykazaliby czujność, publiczne środki masowego przekazu wraz z tabloidami przekonały naród o istnieniu lewackiego zagrożenia, Ziobro nakazałby surowe osądzenie i tyle zostałoby po lewicowych radykałach. Zagrożenie lewicowym radykalizmem jest wytworem Twojej wyobraźni, zagrożenie faszyzmem jest prawdziwe. Pozdrowienia. PS, przeczytaj No logo Naomi Klein, może polubisz alterglobalistów.

 29. WSZEDŁEM NA BLOG [BLOGA?] wwierzejski.blog.onet.pl.
  PRZERAŻENIE. Tam otwarcie propaguje się już nie antysemityzm lecz `antyludzkość`. Oponentów otwarcie straszy się gazem. krematorium, `kosą` w plecy, wymyśla się im od `żydów` [zawsze konsekwentnie małą literą], masonów, kacapów etc. Ktoś spytał, czy słyszeli o Majdanku. Dowiedziałem się, że w Majdanku podczas wojny rodziły się `szczury i żydy`.
  Wczoraj W.W. otwarcie poniżał muzułmanów, dziś oczernia PiS!!!
  W innym blogu z namaszczeniem wychwala się `wiekopomne dokonania` Francisco Franco i jego doniosłą rolę w obronie chrześcijańskiej cywilizacji, a jego `patriotyczny czyn` porównuje się z wojną obronną odradzającej się Polski z Radziecką Rosją w 1919 -1920. Od czci i wiary odsądza się `rządzących w Chile komunistów`[znajomość realiów geopolitycznych nie jest najmocniejszą stroną polskich endeków i weszpolaków] za to, że `staremu i schorowanemu człowiekowi` A. Pinochetowi grożą procesami.
  KTO JEST WŁADNY POŁOŻYĆ KRES zalewowi chamstwa i podżeganiu do stosowania przemocy, kultowi nienawiści?

 30. A ja mam wrażenie trochę jak przy „taśmach prawdy”- że moment nie jest przypadkowy… wszak LPR zaczął podskakiwać Wielkiemu Bratu (na Podkarpaciu bodaj wszedł do koalicji bez PiSu), więc trzeba mu przypomnieć, na czyją łaskę i niełaskę jest zdany.

 31. Do Wojtek z Przytoka:

  przepraszam że się wtrącę, ale w Afganistanie szansa na wygranie jest. Trzeba tylko determinacji i odwagi zachodnich polityków (czyli więcej żołnierzy i pieniędzy).

 32. Wojtku
  nie sposób się nie zgodzić z tym co piszesz o tej wojnie. Wojny w Afganistanie i Iraku (nazywane przez polityków operacjami przywracania pokoju) są bardzo trudnymi wojnami. Ostatnio jakiś senacki think tank w USA wymyślił nową strategię na wojnę iracką. Zobaczymy, czy będą oryginalni. Zobacymu jaki będzie skutek. To że te wojny są trudne, nie znaczy że nie da się ich wygrać. Tylko czas pokaże, jak będzie naprawdę. Trzeba wierzyć, że tę wojnę da się wygrać, a dla mnie wygrana to spokój i rozwój dla Irakijczyków i narodów zamieszkujących Afganistan. Żeby przestali się między sobą wyżynać.

 33. Torlinie
  Z tego co czytałem, spotkanie zorganizował człowiek, który wtedy był w MW, a teraz jest radnym z PiS.
  Na filmie jest widoczna pani asystentka Giertycha Starszego, tego od smoków, tak pisano. Ona „zamawia pięć piw”. Na tle płonącego hackenkreutza.

 34. Glosie
  A po co mam grzebac w smietniku?
  Przydatnosci Dmowskiego dzis jest taka jak Cwierciakiewiczowej dla kuchni dzisiejszej(tego juz sie raz dowiedziales).Jest wiele innych reprintow.

 35. Nic nowego. Już prezydent Wałęsa nie usłyszał antysemickich wypowiedzi prałata Jankowskiego, mimo że siedział dwa kroki od niego. A dlaczego w wyborach prezydenckich pan Mazowiecki musiał udowadniać, że jest katolikiem od pokoleń, a nie Żydem, jak mu zarzucano?
  Wydawnictwa antysemickie można dostać w kioskach Ruchu. Nikt tego nie ściga, bo uznano że taka działalność jest mało szkodliwa społecznie. Przez lata nie udawało się zamknąć księgarni z takimi pismami i książkami znajdującej się w kościele na Pl. Trzech Krzyży i żaden biskup na to nie reagował mimo próśb i apeli; dopiero nowy proboszcz wyrzucił księgarnię z kościoła.
  Kiedyś TVN24 zrobiła sondaż pt. Czy Polacy są antysemitami? Wyników nie pokazano. Zainteresowałem się i zapytałem stację o wyniki. TAK odpowiedziało 70% , NIE 30%. Można dyskutować z wynikami sondażu, ale,jak powiedział Jezus: po owocach ich poznacie.

 36. Olek51
  „Zagrożenie lewicowym radykalizmem jest wytworem Twojej wyobraźni, zagrożenie faszyzmem jest prawdziwe. Pozdrowienia. PS, przeczytaj No logo Naomi Klein, może polubisz alterglobalistów”.
  Wyobraźnia podpowiada mi, że bardziej realne jest zagrożenie komunizmem, ze względu na północnokoreański program nuklearny. A co do lewicowego radykalizmu, gwałtowne zamieszki w Seattle, Genewie, Lozannie, Rzymie, Pradze, Salonikach to niby kto wywołał, alterglobaliści czy Ali Baba i 40 rozbójników?

 37. Przydatnosc Dmowskiego jako polityka moze sie wyczerpala, ale jego przydatnosc jako symbolu nacjonalimu i antysemityzmu chyba nie. Mnie tez przeraza instrumentalne podchodzenie do problemu faszyzmu. Odslonieto pomnik Dmowskiego, a dwa tygodnie pozniej, chyba w Stolecznej byla informacja, ze stu piecdziesieciu skinow przemaszerowalo ze Starego Miasta pod pomnik Dmowskiego wznoszac faszystowskie okrzyki. Informacja byla pisana pipeta 😉 a wydarzenie nie mialo dalszego ciagu. I tak mysle, ze moze za dwa lata dowiemy sie kto maszerowal i po co. A przez ten czas rozni publicysci beda nam tlumaczyc, ze Dmowski wielkim Polakiem byl.

 38. Warto grzebać w śmietniku, aby móc wyrobić sobie własną opinię. Oglądnąłem dokumentalne filmy Nazistowskie, Stalinowskie, i inne. przeczytałem jakieś wyjątki z Mein Kampf, a także przebrnąłem przez 1/20 jednego tomu Lenina.
  Te rzeczy zdarzyły się nie tak dawno temu, a w wielu miejscach nadal się toczą. Chce wiedzieć dlaczego ktoś, kogoś wciąż pragnie wyzwalać bombą paliwową, napalmem albo agent organge. I tego właśnie dowiaduje się z dzieł Romana Dmowskiego. Jak przyjdą mnie wyzwalać ponownie np. Rosjanie będę wiedział dlaczego.

 39. Olku51!
  Znakomita książka, wszędzie ją reklamuję. Podszedłem do niej chyba tak jak wszyscy: „a, jakieś tam wypociny przeciwników kapitalizmu”. Cudowna, poważna, na serio, każdy kto się interesuje tą tematyką, powinien tę książkę przeczytać. Nie można od niej się wprost oderwać. Inna sprawa, że ja mogę być zboczony po studiach na SGPiSie.
  Jako uzupełnienie studiów polecam film dokumentalny pt. „Korporacja”.
  Miłej lektury i oglądania.
  Serdecznie Cię pozdrawiam

 40. Widocznie Giertych przestał być potrzebny. A, że Pan się dziwi, to ja się dziwię. Przecież wszyscy bez przerwy podziwiają, jak genialny strateg przejął elektorat skrajny. Jak można przejąć elektorat nie wykazująć przy tym, no może nie poparcia, ale milczącego przyzwolenia. Tu perskie oko do „światowców”, tam zbratanie się z ludem przeciow „łże-elitom”, tu się odsłoni Kurasia, tam da pieniądze na Dmowskiego, pozwoli milcząco opluć pamięć Kuronia przez niejakiego Wierzejewskiego i Giertycha, zapali się święczkę i ogarek, tu wesprze finansowo, tam da order. Mogę jeszcze tak długo ze ściśniętym sercem. Co mam powiedzieć? Jestem osobą wierzącą, więc powiem tyle, mam nadzieję, że Bóg nie pozwoli za długo robić sobie z niego żartów.

 41. Założyciel Młodzieży Wszechpolskiej (a także wicepremier i minister edukacji) złożył doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, w postaci gloryfikowania i szerzenia ideologii nazistowskiej, przez członków Młodzieży Wszechpolskiej.

  Tym samym minister edukacji powiadomił, że nie potrafił wyedukować tej młodzieży w patriotyźmie. Wieszanie swastyk obok flagi polskiej, swastyki płonące nocą, ręce podniesione w geście „zamawiania piwa” – oto patriotyzm genetyczny, hodowany w młodzieżowej przybudówce LPR-u. Może powinni się nazwać Roman Jugend?

  Jak wygląda rząd IV RP, w którym są jeszcze inni ministrowie i wiceministrowie wychowani w Młodzieży Wszechpolskiej? Jakie geny dały taki genetyczny patriotyzm?
  Romanie – Sieg! Sieg! Marcheweczka!

 42. „W Polsce synagogi się odnawia, a we Francji pali”
  taki tytuł ma artykuł Szewacha Weissa.
  Myślę, że Pan Weiss się myli. We Francji mieszka bardzo duża społeczność muzułmańska i sporo osób żydowskiego pochodzenia, stąd incydenty i zła atmosfera. W Polsce, gdzie istnieje silny nacjonalizm i bezsensowny antysemityzm (brak większej grupy Żydów), wydaje mi się, że wystarczyłoby prowokacyjne podpalenie, czy inne nagłośnione (koniecznie!) wydarzenie, by rzesza przyłączyła się lub przynajmiej okazywała najwyższe zadowolenie.
  Myślę, że Pana Weissa usypiają gesty sympatii płynące od niektórych osób i sfer rządowych. Poza tym chyba myśli, że jak będzie powtarzał, że Polacy nie są antysemitami, to oni w to uwierzą. Wątpię. Ten stan rzeczy jest dla mnie wielką, niezagojoną raną i nie mogę przechodzić nad tym do porządku dziennego. Chciałabym mieć nadzieję, że wymrze razem ze starszym pokoleniem, wiem jednak, że to utopia.
  Obecme „giętkie” zachowanie władz i wielu z tych, którzy się za elitę mają, utwierdza tylko ten stan rzeczy.

 43. Mimo wszystko nie pakowal bym do jednego worka oszolomow i czubkow z filmu o MW oraz Romana Dmowskiego. Nie przesadzajmy, Panie Redaktorze.

  Mysle, ze sam Dmowski obraca sie w grobie widzac, co dzisiejsi kretyni robia pod jego pomnikiem i wokol jego imienia.

  Pozdrawiam,

  Jacobsky

 44. Też mnie to nie dziwi, co się stało jest taki klimat,klimat przyzwolenia na faszyzm, na rasizm, na nienawiść. PiS i LPR wprowadziły jezyk parafaszystowski, ksenofobiczny, antysemicki na salony, Kościół na to przyzwala ostatnio, słyszałem nieraz by nie głosowac na SLD, nigdy nie słyszałem, by jakiś ksiądz powiedział, by nie głosowac na LPR. Chociaz to co robi MW i głosi, jest groźniejsze, groźniejsze jest sianie nienawiści niż domaganie się wychowania seksualnego czy laickości państwa. Na pewno jest też wiekszym grzechem.Ale mowa nienawiści, podejrzeń, kłamstwa , insynuacji od roku zyje i ma się dobrze: słowa prezydenta o wiadomo jakich srodowiskach, z których ktos się wywodzi, słowa premiera że Wyborcza to centrala KPP prawie, co tam, że czołówkę KPP Stalin wymordował 60 lat temu. Słowa Kuchcińskiego o goleniu głów zdrajcom w czasie wojny( o Renacie Beger), ja wtedy pisałem, że Kuchciński powinien przeprosić wszystkich więźniów obozów koncentracyjnych, za to, że popiera chocby i tylko werbalnie takie praktyki, jak naziści stosowali, by ludzi upodlić. Wiele słów. Napisy na murach o Zydach, których się nie zamalowuje, których autorów się nie ściga, nawiedzeni w Radio Maryja, gazetki w stylu ,,Najjasniejszej Rzeczypospolitej”, reklamówka LPR, gdzie młodym anarchistom, metalowcom czy punkom zamyka się drzwi szkoły, choć to ich ogoleni kibole biją, bo włosy miał za długie, bo dredy, bo naszywka ,,muzyka przeciwko rasizmowi”. Hałastra dziennikarzy nawiedzonych jak Ziemkiewicz, Michalkiewicz, Rybiński, którzy nigdzie w POlsce antysemityzmu i rasizmu nie widzą, wystarczyło by, żeby Ziemkiewicz komentarze pod swoimi felietonami na Interii poczytał: ta nienawiść, ten rasizm wobec Żydów i Arabów jest ogromny./ Zresztą wystarczy wpisy pod jakimkolwiek artykułem na temat Izraela czy państw arabskich poczytać: liczba idiotycznych, wstretnych obrzydliwych, czasem wręcz wprost wzywających do przemocy czy eksterminacji jakiejś nacji jest przerażająca, oczywiście moderatorzy wszystko przepuszczają, to był jeden z powodów dla których już tam nie komentuję. No bo wpisy w stylu, gdzie sie ludzi, narodowości porównuje do wszy, do robactwa i pisze o ich wyplenieniu przechodza bez problemu, a kulturalne, ale niewygodne politycznie wpisy niejednokrotnie mi zatrzymywano.
  Dalej wszelkie listy Żydów polskich w necie: liczba chamstwa, kłamstw i nienawiści tam się znajdującyh jakoś nikomu nie przeszkadza, prokuratura się tym nie zajmuje, a przeciez te strony działają legalnie i są do znalezienia w kilka sekund.
  Jeszcze mógłbym tak wiele wymieniac. A i klimat w narodzie, chyba każdy zna, ma w otoczeniu lub rodzinie osobę, która wszedzie tropi żydów, gada o spiskach, czasem posuwa się nawet do twierdzeń, że szkoda, że HItler itd. I często są to ludzie po studiach, wykształceni, nawet profesorowie. I dyskusja z nimi nic nie daje, uodpornieni sa na argumenty, próbowałem kilka razy, ale teraz zmieniam temat, bo wiem, ze takiego idioty( bo uważam rasizm nie tylko za idiotyzm, wręcz za zbrodnię) i tak nie przekonam.
  A poza tym jak chrzescijanin może byc antysemitą, jak chrześcijanin może być rasistą, jak katolik, którego Kościół ma byc powszechny może mieć takie poglądy. Jak człowiek może byc rasistą? Nigdy tego nie zrozumiem.

 45. mt7
  No, nareszcie ktoś powiedział coś sensownego „w Polsce istnieje silny nacjonalizm”. A więc, jeśli istnieje taki silny nurt to powinien on mieć reprezentację polityczną, która ten nurt cywilizuje, a nie kompromituje odwołując się do rozmaitych uprzedzeń, ksenofobii i antysemityzmu. Tak jak jest potrzebna lewica cywilizującą piewców PRL i prawica jest potrzebna, ale dobrze by było, aby prawica była po właściwej stronie tj. właścicieli, po stronie wszystkiego co wspiera przedsiębiorczość, jeśli to ma być nacjonalizm – cywilizujmy go, nie w ramach eurosceptycznej idei, a integracyjnej, federacyjnej koncepcji Unii Europejskiej ! A nie zwalczajmy i prawicę i nacjonalizm, zostawiając jako przeciwnika mamuta.

 46. PK pisze: (Dmowskiego bronił też Marcin Król w Polityce)
  Cytuję zakończenie artykułu Pana Króla:
  „A zatem wszystkie zasługi Dmowskiego podane zostają w wątpliwość przez ten jeden fakt, czyli wprowadzenie do polskiego życia publicznego antysemityzmu używanego w celach politycznych. Naturalnie można….. powiedzieć, że gdyby nie uczynił tego Roman Dmowski , uczyniłby to kto inny, ale ranga polityczna i klasa postaci, jaką był Dmowski, sprawiły, że szkody spowodowane przez niego …(co ciekawe, prywatnie ani nie był religijny, ani nie był antysemitą, co świadczy o sporej dozie cynizmu…) były olbrzymie i w zasadzie są nieodwracalne.”
  Jeżeli uważasz, że to jesy obrina Dmowskiego, to niech Ci będzie. Ja natomiast zauwazyłam pytanie, czy w dzisiejszym świecie i po co stawiać pomniki? Nie wspomnę, że wydawania publicznych pieniędzy na ten cel też nie pochwalił.

 47. Wydaje mi sie, ze Szanowny Redaktor reaguje nerwowo na w gruncie rzeczy drobny incydent. Zgadzam sie, ze Mlodziez Wszechpolska jako stowazyszenie patriotyczne nie powinna uzywac okrzyku Sieg Heil. Mamy przeciez nasze narodowe odpowiedniki. Z drugiej strony trudno sie nie cieszyc, ze nasza mlodziez zna i kocha jezyki obce zwlaszcza teraz, kiedy po dlugim okresie przerwy mamy znowu braterskie i serdeczne stosunki z naszym unijnym sasiadem. Patrzmy pozytywnie na wydarzenia. Trzeba widziec dobre strony w kazdej sytuacji. Mlodziez powinna miec prawo do swobody wyrazenia tego co czuje i do wolnosci slowa, o ktora „Polityka” jako zespol tak dlugo walczyla w ciemnych latach komunistycznej przemocy.

 48. Mt7
  Roman Dmowski był zdania, że Polak działa w interesie Polaków, Żyd żydów, Ukrainiec Ukraińców, etc etc. W czasie II Wojny Światowej, to podziały na nację wroga i Polaków nie zanikły, a wręcz odwrotnie się pogłębiły. Każdy wówczas miał jakieś wroga Rosja Sowiecka np. burżuja, Brytyjczycy przeciwników Królowej Brytyjskiej, a Amerykanie byli zwolennikami wolności, tak pojętej, że kto był przeciwko nim był przeciwnikiem tejże wolności. Romek w tym towarzystwie nie chciał zabijać. No, względnie łagodny był. Moim zdaniem bardziej zasługuje na pomnik niż Lenin, Stalin, Dzierżyński, Stefan Bandera, Ks Tiso, i kto tam jeszcze…

 49. Jeszcze dwa aspekty tej sprawy: wydaje się byc, że ujawnienie jej teraz po 2 latach od wydarzenia jest kolejną próbą podlizania się PiS-owi i przy okazji zdyskredytowania już całkowitego Giertycha przez bardzo propisowski ,,Dziennik”. Może to podziekowanie za darmową reklamę w wieczór wyborczy.
  Drugi aspekt: okej, rozumiem, że sa ludzie o nacjonalistycznych poglądach, niech sobie będą, niech nie lubią Żydó, Niemców itd, ale dlaczego uzywają symboli ideologii, któa wymordowała nie tylko inne narody, ale i kilka milinów Polaków, w tym narodowców, także skrajnych, która na 6 lat spowodowała, że świat i Europa stał się miejscem strasznym. Jak oni moga uważać sie za patriotów i krzyczeć ,,Sieg heil”, przecież po Żydach w planach Hitlera do wyniszczenia byliby też Polacy.

 50. A propos Bobola
  Czy to Urban zartuje z Passenta,czy Pilch z Szostkiewicza?

 51. Mnie sie natowmiast wydaje , ze chetnie i to bez zastanowienie miejsza sie pojecia faszyzmu i narodowego socjalizmu uzywajac tych terminow jak komu pasuje.

  Aplikowane sa owe systemy niemal wylacznie antysemityzmem animujac czytajach do przekonania, ze antysemityzm jest wyjatkowy w rasistowskim bagnie i tym samym semici maj ekskluzywne prawo ofiar do genozid- reszta ofiar sie nieliczy.

  I jezeli sie mowi o faszyzmie-narodowym-socjalizmie-antysemityzmie to spojzenie na druga strone Odry jest automatyczne i tak prawicy jak i lewicy nie przeszkadza podlaczyc sie do Holo-Przemyslu aby rzdac , rzadac i jeszcze raz rzadac, i jedoczenie sprytnych pejsatych adwokatach ze wschodniego wybrzeza USA obzuca sie … (cenzura).

  Mi osobiscie Dmowski nie przeszkadza , ale jezeli chcemy naprawde nasza nieletnia mlodziez ochronic przed godzina policyjna to proponuje poprzybijac na dzwiach koscielnych tabliczke z napisem: dozwolone od lat 18stu!

  Miejsca wygladajace jak sredniowieczne Sado-Maso lokale , gdzie sie wampiryzm i kanibalizma codziennie praktykuje powinny byc dla dzieci i nieletnich zbronione. KK sie tu klania.

  Pozdrawiam,
  Dante

 52. Krótkie pytania:
  I
  Czy brat lub syn SS-mana mógłby być w Polsce naczelnym gazety, premierem lub ministrem?
  Czy brat lub syn komunistycznego zbrodniarza może być w Polsce naczelnym gazety, premierem lub ministrem?

  II
  Czy były dowódca Hitlerjugent mógłby w Polsce być szanowanym autorytetem, ministerm itd?
  Czy były dowódca stalinowskich organizacji młodziezowych mógłby w Polsce być szanowanym autorytetem, ministrem itd?

  III
  Czy poeta/pisarz chwalący w Polsce Hitlera i nazizm mógłby być szanowanym literatem, ba nawet laureatem nagrody Nobla?
  Czy poeta/pisarz chwalący w Polsce Stalina i stalinizm mógłby być szanowanym literatem, ba nawet laureatem nagrody Nobla?

  IV
  Czy z komunizmu można się nawrócić na demokrację?
  Czy z faszyzmu można się nawrócić na demokrację?

  V
  Czy jeżeli ktoś pisywał w faszyzujących szmatławcach (typu skinowskie ziny) może jeszcze być w przyszłości uczciwym człowiekiem?
  Czy jeżeli ktoś pisał w komunistycznych szmatławcach (typu Trybuna Ludu czy inne barachło z nadrugiem „organ PZPR”) może jeszcze być w przyszłości uczciwym człowiekiem?

  PS
  W Polsce faszyzm i komunizm są zakazane. W Polsce nikt nikogo nie potępia za noszenie koszulek z Che – kubańskim zbrodniarzem i bandytą napadającym na niezależne państwa.

  Panie Danielu czekam na tekst potępiający komunizm i stalinizm i młodych lewaków tęsskniących za rewolucją.

  pozdrawiam
  Bernard

 53. głos zwykły napisał:
  …No, nareszcie ktoś powiedział coś sensownego “w Polsce istnieje silny nacjonalizm”. A więc, jeśli istnieje taki silny nurt to powinien on mieć reprezentację polityczną, która ten nurt cywilizuje`

  Cóż za naiwność!!!
  Chorób nieuleczalnych nie należy `cywilizować` – je należy chirurgicznie usuwać, co zresztą zgodne jest tak ze swiatopoglądem laickim jaki i chrześcijańskim, bo: `…Jeśli zaś ręka twoja, albo noga twoja gorszy cię, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej ci jest ułomnym albo
  chromym wejść do życia, aniżeli mając dwie ręce albo dwie nogi, być wrzuconym w ogień wieczny`.
  Zważywszy, że LPR-owce i weszpolacy manifestują głośno DWIE PRZECIWSTAWNE postawy – przywiązanie do chrześcijaństwa i nienawiść do wszystkich, którzy chcą żyć [mówiąc najogólniej] `w miłości bliźniego`, należy im pozwolić `odrzucić od siebie` to, co w nich złe – ICH PRZYWÓDCÓW a następnie ICH SAMYCH.

 54. Do Boboli : no to wydszło szydło z worka. Powróc do mego postu z g:9.38 dn. dzisiejszego a znajdziesz potwierdzenia swej „miłości bliźniego swego”. No oczywiście Zydzi zamordowali Pana Jezusa, a komuniści chcą aby wszystkie żony były wspólne…He, he, he. J.J.Maritain bodajze kiedys powiedział, że sprzęgnięcie głebokiej wiary i kultu narodu to prosta droga do hekatomby. A nasi hierrarchowie – pardon, Twoi Bobolo – made in Poland, ani mru, mru….
  Z Bogiem, Twoim Bogiem, Bobolo.

 55. Szanowni Panstwo,

  nikt nie rodzi sie antysemita, rasista, szowinista.

  Te choroby maja swoje sprawdzone i wypracowane przez pokolenia klasyczno-konserwatywne podloze.
  Choroby te, wyssysa sie razem z „mlekiem” matki, domu, otoczenia, srodowiska.
  Bardzo trafnym, oddajacym „atmosfere” tych chorob
  jest tekst R. Kapuscinskiego.

  Problem rasizmu, szowinizmu itp. to problem kultury
  Rasista, szowinista jest czlowiek prymitywny, bezmyslny.
  Agresywny sekcierz. Cham.
  Ludziom, ktorzy uwazaja sie za cos wyzszego, niz sa i niz na to
  zasluguja, rasizm, szowinizm jest potrzebny jako mechanizm
  dominacji i samowyniesienia. Jako trampolina, ktora wyrzuci ich
  w gore. Ciemny poszukuje jeszcze ciemniejszego, by dowiesc,
  ze sam nie jest najciemniejszy. Szuka gorszego, poniewaz chce
  sie pokazac leprzym.
  Musi kims gardzic, gdyz to daje mu poczucie wyzszosci, pozwala
  zapomniec, ze on sam jest marnoscia.

  Mysle, ze po obu stronach „barykady” kazdy z Panstw znajdzie
  tutaj swoje miejsce, odbicie w lustrze, kawalek swojej kultury,
  kawalek domu rodzinnego, kawalek swojego otoczenia.

  Zblizaja sie Swieta Bozego Narodzenia. Zapalajac swieczke na chince
  pomyslmy o tym co bylo, co jest, a jak mogloby byc – gdybysmy tylko
  naprawde chcieli.

  F. Stychowski

 56. Znany z lewicowych poglądów prof. Tomasz Nałęcz („Rzeczpospolita”, 2.11.2006), zarzucił prof. Janowi Żarynowi wybiórczość, gdyż w samych superlatywach pisze o Romanie Dmowskim, zaznaczając, że prawda o tym człowieku nie może być wybiórcza. Trzeba pisać i o tym co zrobił dobrego dla Polski, i o tym, że był ojcem polskiego antysemityzmu.

  Ale są i inne głosy pokazujące antysemityzmu ND w szerszej perspektywie :
  http://www.monitorpolski.com/artykuly/_Kaluski/Kaluski-Wybiorczosc-w-sprawach-polsko-zydowskich.html

  Artykuł Jana Żaryna w Rzepie i jego obszerna krytyka na forum dyskusyjnym:
  http://www.nacjonalista.org/forum/printview.php?t=811&start=0&sid=f048db2dd9e8a7afcfc347be1dc10725

 57. Bernardzie!
  Trochę nielogiczny jesteś w pytaniach, bo jeżeli dotyczy to Hitlera i hitlerowców, to powinno być w Niemczech, a nie w Polsce.
  Podstawową zasadą jest, że ani brat ani syn nie odpowiadaja za grzechy krewnych. Schodząc z tej wysoko zawieszonej półki na ziemię dajmy przykład Jarosława i Jacka Kurskiego oraz Alfreda i Konstantego Miodowicza. Przecież do nich nikt nie ma pretensji.
  A więc z tą poprawką, że w Niemczech, a nie w Polsce – może być.
  Może być we wszystkich punktach, jeżeli swoim dalszym życiem udowodnił odejście od dawnych praktyk.
  Nie można porównywać komunizmu w Polsce z okresem hitlerowskim – to jest olbrzymie nadużycie

 58. Zet-A
  Pisząc o nacjonalizmie masz najwidoczniej na myśli nacjonalizm taki jak serbski w wykonaniu Vojislava Szeszelja. Jeśli nacjonalista podżega do mordowania, torturowania i wypędzania mniejszości narodowej, to faktycznie takiego członka należy odciąć. Wątpię jednak, aby legalnie działającym w Polsce partiom narodowym można było przypisać takiego rodzaju wystąpienia. Jeśli masz dowody możesz ich skarżyć do Międzynarodowego Trybunału Karnego.
  http://www.gazetawyborcza.pl/1,75477,3757978.html

 59. Wodniku53;
  Brak wolnosci wlasnie na tym polega, ze wolno jest tylko to co wolno. W obecnej chwili w Polsce brak jest symetrycznego traktowania pogladow z obu stron barykady. Wystarczy poczytac wypowiedzi wyzej aby zauwazyc wypowiadane z pelnym przekonaniem wezwania do zamkniecia ust wszystkim przedstawicielom pogladow, ktore nie sa zgodne z masonsko-lewicowo-liberalnym-proeuropejskim stylem zycia. Takich ograniczen nie ma np. w USA, ktory to kraj jest, jak sadze, bliski euro-polakom. Zarowno faszyzm jak i komunizm byly odpowiedzia na istniejace w swoim czasie wady ustroju kapitalistycznego i jako takie znalazly oddzwiek w najbardziej pokrzywdzonych warstwach spoleczenstwa. Problem polega na tym, ze czas i zmiany polityczne nie rozwiazaly zadnego z istniejacych niegdys konfliktow. Przeniosly je tylko na inny poziom komplikacji.

 60. „Mlodziez powinna miec prawo do swobody wyrazenia tego co czuje i do wolnosci slowa, o ktora “Polityka” jako zespol tak dlugo walczyla w ciemnych latach komunistycznej przemocy. ”

  Z blogu A. Szostkiewicza:

  Bobola pisze:

  2006-11-04 o godz. 20:26
  Alicjo;
  Uderz w stol a nozyce sie odezwa.
  Wszystko co chcialem powiedziec to to, ze przy liberalnym wychowaniu potomstwa, granice dobrego smaku i przyzwoitosci obnizaja sie z kazda genercja. W wypadku gdy rodzice odnosza sie z wyrozumieniem do przekraczania norm przez ich potomstwo nastepuje ustanowienie nowej granicy akceptowalnych zachowan. W efekcie potomstwo ma obnizony poziom oczekiwan w stosunku do wlasnych dzieci i efekt dysypacji cywilizacyjnej postepuje.
  Dobry przyklad liberalnego rodzica stanowi Jacobsky ( wypowiedzi powyzej).
  Zakladam, ze w swojej mlodosci on nie pozwolilby sobie na takie zachowanie wobec swoich rodzicow jakie on sam ze wzruszeniem toleruje u swojej latorosli. Tym samym akceptowalne granice ulegaja translacji i tak wychowane dziecie bedzie mialo obnizony poziom oczekiwan w stosunku do swojej progenitury.

 61. Bernard:

  ad I: nie wiem. Teoretycznie nie powinno byc zadnych przeciwskazan jesli dana osoba nie byla czlonkiem wymienioncych przezCiebie organizacji. Logiczne, prawda ?. Nie mniej po aferze z Tuskiem nie jestem juz pewnien tej logiki. Przypomnij sobie tylko z ktorej strony poszedl atak na Tuska przy uzyciu dziadka.

  ad II. Z pewnoscia nie. Hitlerjugent to organizacja uznana za przestepcza przez prawo miedzynarodowe. Jej szef odsiedzial swoje w Spandau. W sumie trzeba wiec najpierw uznac dana organizacje za przestepcza. Dzis sa mozliwosci, zeby to uczynic, np z ZMP. I co ? Znowu Uklad ?
  To chyba nie jest takie oczywiste.

  ad III. Problem w tym, jak przeszlosc, w ktorej dany pisarz chwalil tyrana wplynela na caloksztalt jego tworczosci, za ktora przyznawany jest Nobel. Wlasnie, chodzi o caloksztalt, a nie o epizod. Nikt nie jest doskonaly. Nawet wyroki szwedzkiej Akademii, ktore sa niezbadane…

  ad IV. Ze wszystkiego mozna nawrocic na wszystko, Bernard. Skoro mozna „nawrocic sie” z demokracji na zamordyzm, to dlaczego nie w kierunku odwrotnym ? Poza tym co rozumiesz pod pojeciem „nawracac” ?

  ad V.
  Tak.
  Tak.
  Trzeba tylko czasu, zeby wykazac dokonana przemiane sposobu myslenia, ewentualnie dojednac siebie i innych ze swoja przeszloscia (pamietasz krotka dyskusje o pojednaniu ?) Poza tym co innego pisac w czasopismie, a co innego byc decydentem w mediach. Aby dojsc do bycia takim decydentem trzeba chyba cos wiecej niz rekomendacja partyjna, pare artykulow w niskonakladowym pisemku o ograniczonym zasiegu ograniczonych czytelnikow i solenna chec poprawy. W te ostatnia akurat nie watpie (patrz pkt. IV). Nie mniej nawet uczciwosc to jedna rzecz, a kompetencje to druga. Dobrze jest posiadac obydwa te atrybuty.

  Co do koszulek z Che czy z siepo-mlotem zgadzam sie. Nie widze powodu, zeby zezwalac na noszenie jednych, zabraniajac jednoczesnie noszenia koszulek z „piorunkami” czy… moze nie z Hitlerem (Cze to jednak nie Hitler), ale z … nie wiem z kim. Jakies pomysly ?

 62. Bernardzie – co robił Gehlen w demokratycznym BDN, jeszcze w 60-tych latach ? A jak mógł funkcjonować Braun w demokratycznym przemyśle amerykańskim NASA ? O Preibke nie wspomnę.
  Cześć i więcej pokory, a mniej jodu, pardon, jadu.

 63. dojednac = pojednac

 64. Bernardzie też mam kilka pytań do ciebie.
  1. Czy ktoś kto oddaje honory krwawemu dyktatorowi powinien póxniej zostać marszałkiem sejmu?
  2. Czy dziennikarz, który także jeździł do tego samego dyktatora powinien wpływac swoimi opiniami na społeczeństwo, akurat tak się składa, że tez był redaktorem naczelnym gazety.
  3. Czy europoseł partii rzadzącej może wychwalać innego dyktatora , tak samo jak ten pierwszy odpowiedzialnego za różne zbrodnie, w dodatku robi to ów europoseł na forum europejskim?

 65. Uwielbiam ‚antyfaszystowski’ żargon pracowników frontu ideologicznego. Na blogu widac, że konsumenci ‚antyfaszystowskich’ merdiów przyswoili go sobie i posługują się nim równie sprawnie co ‚dziennikarze’.
  Interpretacja tekstu Ziemkiewicza również bezbłędna.

  PROSIŁBYM SZANOWNEGO GOSPODARZA O WYJAŚNIENIE WRESZCIE NA CZYM POLEGA ‚ANTYSEMITYZM’ MICHALKIEWICZA. MOŻE PODEPRZEC SIĘ PONIŻSZYM TEKSTEM:
  http://www.michalkiewicz.pl/tyg1_29-11-2006.php
  Czy czasem nie jest tak jak w aforyzmie Sobrana: kiedyś antysemitą był ten kto nie lubił żydów, teraz ten kogo nie lubią żydzi ;-))))) Jeszcze jedna sentencja w tym temacie szanowny panie Passent: nemo iudex in causa sua ;-)))))
  I JESZCZE JEDNA PROŚBA: RZADKO TU ZAGLĄDAM, MOŻE KTOŚ MNIE POINFORMUJE CZY SZANOWNY GOSPODARZ WYSTĄPIŁ O STATUS POKRZYWDZONEGO CZY TEŻ NIM GARDZI? BO MICHALKIEWICZ MA.

 66. No to ciekawe kiedy „Piękny Roman” poleci ze stołka? Jeszcze w tym roku?
  A może to tylko demonstracja Jarka K. czyli „nie podskakuj Romku bo mam jeszcze większe haczyki na Ciebie” 🙂
  Sytuacja z Rokitą też ciekawa-nie tak dawno od Jarka K. usłyszeliśmy o „prawie mordercy” 😉 a teraz proszę-miejsce w rządzie by się dla JanaMariiWładysława znalazło…
  Czy to się dzieje naprawdę???

 67. Kiedy wchodziłem w niemieckie środowisko żydowskie dziwiło mnie złowrogie nastawienie niektórych członków do Polaków, poprostu niektórzy dawali mi bardzo wyraźnie do zrozumienia że Polacy to antysemici. Nie potrafiłem się z tym pogodzić, moje sporadyczne poznane samodzielne przypadki antysemityzmu polskiego były bardzo rzadkie. Ale to nie dziwota, bo wychowałem się w „dziwnej” rodzinie gdzie wuj katolik był żonaty z żydówką, a nawet w 67 wizytę z Izraela przyjmowałem ( tuż przed wojną). Kiedy jednak pan Mazowiecki musiał się zacząć tłumaczyć ze swego nieżydowstwa to zaczęły mi się otwierać oczy. Polański, Wajda, Szewińska to byli wspaniali Polacy, natomiast Michnik, Edelmann, Urban to byli podli żydzi.
  Czekam z utęsknieniem na moment podobny do niemieckiego z końca lat 80, jeszcze przed połączeniem Niemiec, kiedy to przewodniczący Bundestagu – Jenninger pomylił się w jednym zdaniu w swej mowie rocznicowej na temat holocaustu – wypadło głupio, choć Jenninger nigdy do tego nie zmierzał, poprostu źle sformułował myśl. Kosztowało go to stanowisko przewodniczącego Bundestagu i mandat poselski, pomimo że największe autorytety niemieckiego żydowstwa stawiły się w jego obronie i powiedziały, że rozumieją jego przejęzyczenie i że uważają go za swego przyjaciela. Dla Jennigera nie było ratunku!
  Kiedy w Polsce politycy będą musieli ponośić podobne konsekwencje za swój bełkot?
  Chyba nigdy! Bo na dzień dzisiejszy trzeba by rozpisać nowe wybory, bo sejm nie miałby obsadzonych nawet 50% miejsc.

 68. Do Shocking Truth – gospodarz blogu był ponoć Tajnym Współpracownikiem o pseudonimie „John” (o czym doniosła dziś TVP) w związku z czym nie wydaje mi się, by spieszno mu było do wystąpienia o status pokrzywdzonego…

 69. Wodnik53,

  Gehlen to chyba niezbyt dobry przyklad. Po pierwsze Gehlen spiskowal przeciw Hitlerowi i bral udzial z organizacji spisku z 20 lipca 1944. To wcale nie musi oznaczac, ze nie byl on zatwardzialym nazista, aczkolwiek osobiscie nie sadze. Byl po prostu niemieckim (pruskim ?) oficerem w pelnym tego slowa znaczeniu, ale to chyba jeszcze nie przestepstwo.

  Owszem, Amerykanie przyjeli Gehlena niemal z otwartymi rekami, ale biorac pod uwage „wiano”, z jakim przyszedl, chyba tylko pomyleniec odrzucilby oferte wspolpracy Gehlena. W kazdym razie Amerykanie nie odrzucili, ale to nie znaczy, ze Gehlen „zresocjalizowal” sie (byc moze nie musial).Z punktu widzenia Amerykanow i wladz RFN, na czele BND Gehlen po prostu wykonywal swoja prace. natomiast jego rola w dzialaniu ODESSY nie jest sprecyzowana, ale podejzewa sie Gehlena o aktywna pomoc w przerzucie SS-manow do Ameryki Pld.

  Z tego, co pisal o Gehlenie Podkowinski, szpiegowal on rowniez politykow niemieckich i chyba byl zamieszany w jakis skandal polityczny z tego powodu. Oczywiscie mozna dyskutowac z tym, co pisal Podkowinski w czasach prl-u.

  Pozdrawiam,

  Jacobsky

 70. Grześ napisał:
  „Dalej wszelkie listy Żydów polskich w necie: liczba chamstwa, kłamstw i nienawiści tam się znajdującyh jakoś nikomu nie przeszkadza, prokuratura się tym nie zajmuje, a przeciez te strony działają legalnie i są do znalezienia w kilka sekund.:
  Myślę Grzesiu, że to są listy różnych polonusów nie Żydów, którzy umieszczają niby nienawistne listy lżące Polaków. Myślę tak dlatego, że dokładnie jest to ta sama stylistyka i wyjątkowo obrzydliwe słownictwo, które można spotkać na innych forach np. gazety, gdzie z kolei opluwają w ten sam sposób Żydów. Myślę, że to może jest jedna, a może kilka starszych osób, które potrafią się posługiwać komputerem i sieją jad nienawiści, jak widać często skutecznie. Skąd wiem, że polonusy, bo używają poprawnego języka polskiego, czcionek bez polskich znaków i odwołuja się do zdarzeń i sentymentów ważnych dla starych osób. Może mają nieczyste sumienia i stąd nienawiść. Czytałam kiedyś kilka stron prowadzonych przez polskich Żydów, zawsze to jest z jednej strony ogromny żal, a z drugiej jakaś niezrozumiała miłość pomimo krzywd. Nie uwierzę więc Grzesiu, że te wpisy umieszczają Żydzi i Ty też nie wierz.

 71. Panie Danielu !!

  No i rozpracowali Pana ! Prosze o komentarz ..

 72. No to teraz czekamy na reakcję autora bloga na najnowsze rewelacje „Misji specjalnej” 🙂

 73. upoluja, albo i nie, nie mojego ministra, i tyle dymu bedzie. na posla-ktorego-nazwiska-sie-nie-wymienia tez sie zasadzili, ale to raczej odprysk glownego polowania. doraznie, trzeba troche sie rozepchnac, brzuszek urosl przystawkami wypelniony.
  a przeciez wystarczy posluchac bredni, ktore wytrwale cedza rozne tak zwane autorytety, zeby zobaczyc, jak bardzo antysemityzm, rasizm, ksenofobia sa super na topie. a jak przyjrzymy sie wspolczesnej wersji ‚bij zyda’, czyli ‚paluj pedala’, by niesmiertelny posel-ktorego-nazwiska-sie-nie-wymienia&co, to juz w ogole jestesmy w domu. to nie chodzi o jakis mniej lub bardziej izolowany wyglup cwiercmozgow, dla ktorych swietna rozrywka jest zamawianie piwa czy wywrzaski ‚rudolf hess naszym wzorem jest’. a raczej o to, co wbijaja nam do glow pracowicie i nieustannie panstwo wladcy – czy w ich przekonaniu wlasciciele – tego kraju. czasem akurat nie o watki antysemickie chodzi, ale faszystowska nienawisc do wszelkiej innosci, wykraczania poza scisle ustalony standard myslenia i zycia.
  i rozumiem jakos to swiete oburzenie pana redaktora oraz innych redaktorow, ktorzy strasznie lamentuja nad zamawianiem piwa i innymi podobnymi akcjami – ale moze w takim razie nalezy, gwoli odchwaszczenia przynajmniej sfery publicznej, po prostu nie eksponowac tych malp telewizyjnych, ktore jedyne, co potrafia, to startowac w konkursie plucia na odleglosc, nienawistnie, wrogo, tepo ksenofobicznie, faszystowsko, nacjonalistycznie, czy po prostu fundamentalistycznie religijnie? moze po prostu kazda wypowiedz chloptasiow z emwu albo innych kolezkow z kregu radia ma ryja nie zasluguje na memlanie w kazdym serwisie informacyjnym, i powazne dyskutowanie? moze po prostu po kazdym wystepie takiej malpy telewizyjnej, zamiast traktowac to jak rownoprawny glos w dyskusji, dawac komentarz wyjasniajacy, ze to jednak nie halo, ze prawa czlowieka, ze nauka, ze konstytucja wreszcie? he?
  pzdr
  guzik

 74. Jaruta napisala:

  „Jako, ,że jestem rówieśnicą Gospodarza i widok swastyki, flagi ze swastykąi mundurów czarnych, feldgrau i niebieskich należy do kanonu moich wspomnień z dzieciństwa, mój stosunek do ciągot młodzieży faszyzującej jest daleki od pobłażania. Mało tego – budzą one we mnie wszystkie śpiące dotąd spokojnie diabły, coś jak “Gwałt niech się gwałtem odciska”. (…) I tak mieliby ulgowe życie, bo przecież nie dymiłoby w tle krematorium, a na nieudolnych nie czekałBY NATYCHMIASTOWA KULA, ZASTRZYK FENOLU, CZY MIZERYKORDIA ŁOPATĄ.”

  Wlasnie. Ja sie urodzilam pare lat po wojnie, ale mam te same odczucia. A zagrozenie zilustrowane obrazowo kilka tygodni temu, kiedy najlepszy przyjaciel mojego siedemnastoletniego syna i jego rowiesnik, zydowskiego pochodzenia, powiedzial mi: – Wie Pani, my u nas w domu to sie coraz bardziej boimy…

  Maly patrzal na mnie powaznymi przestraszonymi oczami – i nie moglam mu powiedziec, ze nie ma sie czego bac.

  Rzecz wprawdzie dotyczyla Francji, ale przeciez niebezpieczenstwo – jak widac – nie minelo. Ani we Francji, ani – jak widac – w Polsce. A swolocze w rodzaju Ziemkiewicza, Michalkiewicza i innych nadwornych poetow jakby tego nie wiedzialy. Ksiazek nie czytaja, czy co? Nie odbyli obowiazkowej szkolnej wycieczki do Auschwitz, do jasnej cholery?

  Mnie to sie w glowie nie miesci, ze mozna usprawiedliwiac taka podlosc i glupote.

  Nie wspominajac juz o tym okrutnym chichocie historii, ze to untermensche i slowianski material genetyczny trzeciej kategorii wyobraza sobie, ze jest ubermenschami. Ofiary przejmuja jezyk katow, a nadworni poeci partii rzadzacej mowia, ze nic sie nie stalo.

 75. Dopisuję się c ciężkim sercem, bo antysemityzm wśród Polaków zawsze wydawał mi się irracjonalny, pozbawiony podstaw. Długo nie zdawałam sobie sprawy z jego istnienia. Ale tuż po maturze wyjechała do Izraela większość moich kolegów i koleżanek – Żydów. Reszta trochę póżniej, ukończywszy studia – z paszportem w jedną stronę. Straciłam tak moją najserdeczniejszą przyjaciółkę, której zawsze mi brakowało – już niestety nie żyje. Antysemityzm odbieram, jak osobistą zniewagę i nie potrafię spokojnie o tym pisać.
  W tym roku zorganizowaliśmy zjazd kolegów z naszej klasy maturalnej i na tej imprezie zjawili się wszyscy koledzy z Izraela – z żonami – przyjechali bez chwili namysłu, aby trochę pobyć razem. Po 50-ciu latach pięknie mówią po polsku, interesują się na bieżąco wydarzeniami i czytają
  poprzez Internet naszą prasę.
  Nie potrafię patrzeć spokojnie na napisy na murach, artykuły w gazetach (nie czytam!). Czasem wstyd mi za własnych rodaków.
  Przepraszam za emocje – ale to tak – od siebie.
  Na szczęście czytając aktualne wpisy czuję się „w tym temacie” nieco lepiej…

 76. glos zwykly pouczyl nas:

  „Wątpię jednak, aby legalnie działającym w Polsce partiom narodowym można było przypisać takiego rodzaju wystąpienia. Jeśli masz dowody możesz ich skarżyć do Międzynarodowego Trybunału Karnego.”

  Uwaga natury ogolnej: nie nalezy zabierac sie za cos, o czym sie nie ma pojecia. W przypadku glosu zwyklego oznacza to, ze powinien sie on powstrzymywac od udzielania porad prawnych. Lacno sie bowiem osmieszyc. Co tez i nastapilo.

 77. W 1982 r. Jacek Kaczamrski, bard Solidarnosci napisal utwor pt. „Marsz intelektualistów”. Dołączył do niego następującą dedykację:

  „Utwór dedykowany wszystkim tym, którzy swoją postawą przyczynili się do umacniania reżimu komunistycznego w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Daniela Passenta, Jerzego Urbana i Mieczysława F. Rakowskiego”

  Jestem postacią na wskroś tragiczną
  Najtrudniejszegom dokonał wyboru:
  Między obozem dla nieprawomyślnych
  A honorami i łaską dworu.

  Obeznanemu w snach filozofów
  Trudno jest mówić gwarą kaprali
  I nosić mundur, ale po trochu
  Co tylko można – trzeba ocalić!

  Inni odeszli. Łatwa decyzja
  Zwłaszcza, że nikt ich o nią nie pytał,
  Lecz trudno – tego wymaga Ojczyzna,
  Rzecz niepodzielna i jednolita.

  Ja wiem, ja także z wami marzyłem
  Dałem się ponieść mglistym mirażom
  Lecz tylko siłą zwalczymy siłę
  I zadepczemy groby, gdy każą!

  Niech nikt mi kartą praw nie wywija,
  Gdy chcę mam prawo piętnować Żyda!
  Żołnierz jest po to, żeby zabijać,
  Nawet gdy rozkaz sam sobie wyda.

  Nie będzie pisał oszczerczych bredni
  Drań, co Helsinki bierze za Jałtę
  Bój o pryncypia – mój chleb powszedni,
  Bez wahań zmienię pióro na pałkę!

  Niech nikt krwią cudzą rąk mi nie kala,
  Dzieje nie takie znają ofiary!
  Niech wie, kto chciał już pomniki zwalać –
  Winny nie ujdzie w tym kraju kary!

  I wypiszemy wszystkim na skórze
  Prawa człowieka i obywatela!
  Prawo do pracy! Miejsce – przy murze!
  I syna twarz w plutonie, co strzela!

  A kiedy wszystko do ładu wróci
  W szafach należne miejsce mundurom,
  Snów filozofów młodzież się uczy
  A ręka zmienia pałkę na pióro…

  Dzisiaj wiemy więcej niż wiedział Jacek przed ćwierćwieczem. Prawda TW Johnie vel TW Danielu?

 78. Wlasnie czytam na Onecie o programie Linia Specjalna, o opublikowanej w tym programie liscie agentow dziennikarzy. Ech Panie Danielu!!!! Te PIS-iory i reszta nie dorownuja Panu do piet. Kiedy wreszcie w naszym kraju bedzie normalnie. Kiedy tacy ludzie jak Kaczynscy i spolka, Giertch z LPR-em i MW, Lepper znikna ze sceny politycznej.

 79. Mt 7 źle mnie zrozumiałeś (zrozumiałaś), mi nie chodziło, że to sa listy pisane przez Żydów, nie chodziło mi o liczbę mnogą od list tylko o listy, od lista. Wpisz sobie w google ,,lista Żydów polskich”, pojawi ci sie strona, gdzie najwybitniejsze osoby zycia kulturalnego czy politycznego jak Miłosz, Michnik, Geremek, także autor tego bloga, także chyba Jacek Kaczmarski, Ludwik Stomma, ks. Adam Boniecki, ks. Życiński sa obrażani, oczywiście wszyscy są wg autorów pochodzenia żydowskiego, to już grzech podstawowy tych osób, dalej obraża się je w niewybredny sposób epitetami, których nie będę przytaczał. jest to obrzydliwe, pisałem szybko , chaotycznie i myslałem, ze wszyscy orientują się,o co chodzi. te strony są tworzone na pewno nie przez Żydów raczej przez prawdziwych ,,(wszech)polaków, a naprawde ludzi o małym rozumie i z kompleksami.Swoją drogą ciekawe, że na tej liście znajdują się najwybitniejsze osoby, jakbym układał listę moich autorytetów to by się pokrywała w wiekszośći. Maria Janion jest tam oczywiście, prof. Bartoszewski, ilość bzdur, którą się tam tworzy o takiej rangi ludziach jest przerażająca. Pozdrawiam.
  PS. Nastepnym razem postaram się pisac jasniej, ale emocje i goracy temat, więc prosze o wybaczenie.

 80. Do Schocking Truth: Nikogo nie obchodzi tu czy pan Passent wystąpił o status [pokrzywdzonego czy nie, ważne jak i co pisze, tym bardziej nikogo, a przynajmniej mnie nie obchodzi pokrzywdzenie Michalkiewicza, na pewno przez żydokomunę. Nieważne czy Michalkiewicz jest antysemitą czy nie, mi wystarczy że ma obsesję, głosi teorię spiskową dziejów, jest nadęty, arogancki, zarozumiały i wydaje mu sie nie wiadomno dlaczego, że jest wielkim patriota i ma obowiązek misji dziejowej. A jego teskty sa tak monotematyczne i niestrawne, że żal.
  Do KD: po pierwsze, już ten wiersz, a własciwie link do Kaczmarskiego tekstu był kiedyś przez kogoś podawany i go blogowicze znają, poza tym jak śmiesz dawać za wzór tego, kogo w hurranacjonalistycznych kręgach uważa się za masona, żyda, alkoholika i jeszcze kogoś tam. Zresztą wystarzyło poczytać wywiady, jakie poglady miał Kaczmarski, na pewno nie były one prawicowe w warstwie ideologicznej.

 81. Grzesiu, mt to są moje inicjały, jestem starszą już kobietą.
  Stron tego typu, o których piszesz jest mnóstwo, gadać mi się nawet nie chce. Myślałam, że mówisz o takiej stronie w Google, gdzie weszłam przez podany przez kogoś adres. I tam były umieszczone właśnie obelgi pod adresem Polaków, ktoś podawał się za Żyda pod różnymi nickami, ale ciągle używał tego samego plugawego języka z dużą ilością fizjologiczno-seksualnych określeń. Całe to forum i te wpisy sprawiało wrażenie, jakby chorzy z nienawiści ludzie je nawiedzili. Właściwie takie pomieszanie lubieżności, seksualności i nienawiści, nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziałam, a trochę żyję na świecie. Dziwiłam się, że Google dopuszcza taki koszmar. Myślałam, że Ty, Grzesiu, też trafiłeś na podobną stronę i myślisz, że to prawdziwi Żydzi umieszczają takie wpisy.
  Pozdrawiam.

 82. „jak śmiesz dawać za wzór tego, kogo w hurranacjonalistycznych kręgach uważa się za masona, żyda, alkoholika i jeszcze kogoś tam.”

  grzesiu, nie mardzo rozumiem gonitwy Twoich mysli… jaki wzór, jakie kregi i dlaczego pisze „żyd” małą literą?

 83. Do ANCY. Jesteś mi siostrą w bólu i żalu. Nie mogę sobie darować, że nie zauważałam tego wcześniej i kiedy mo szkolny kolega w gdzieś w 66 lub 67 roku mówił, że boi się, że będzie musiał z rodziną z Polski uciekać, to ja nie wiedziałam, o czym on mówi.
  A po 1989 roku byłam w komitecie wyborczym Pana Mazowieckiego i przy stolikach na ulicy, gdzie sprzedawaliśmy cegiełki na fundusz wyborczy, nasłuchałam się od przechodniów, że jestem żydowskim pachołkiem. Od tego czasu oczy mam coraz większe, a w sercu coraz większą ranę. Czy masz jakiś pomysł, co robić?

 84. Dlaczego TW o pseudonimach „John” i „Daniel” (zwerbowany w latach 50)
  jeszcze tu publikuje?

 85. Panie Danielu,

  Bardzo cenie pana artykuly i blogi w Polityce. Co pan mysli o Czwartkowej Misji Specjalnej? Zastrzegam, ze nie ogladalem, i uwazam ze pan nie byl agentem SB. Wymieniono nazwiska: Krzysztofa Teodora Toeplitza, Ireny Dziedzic, Daniela Passenta, Andrzeja Drawicza, Andrzeja Nierychły, Wojciecha Giełżyńskiego.

  Pozdrowienia.

 86. No, Panie Danielu. Teraz mamy inne święte oburzenie dot. Pana osobiście, a także ulubionego onegdaj przeze mnie (bo nie dzisiaj) KTT. Nie roztrząsając, czy jest Pan w Top 10 polskiego dziennikarstwa czy nie (chyba nie, bo miejsca zarezerwowane dla ‚twarzy’ telewizyjnych plus p. Janina), ani czy to prawda czy nie, to chciałbym Pana zapewnić o moim nieustającym od lat min. 30. szacunku i przywiązaniu do pańskich felietonów.

 87. W Polsce z antysemityzmem i ksenofobią należy walczyć, jako z rzeczą nieprzyzwoitą, nie mieszczącą się w kategoriach kultury osobistej i standardu cywilizacyjnego Polaka i obywatela Europy. Antysemityzm i ksenofobia jednak nie może być przypisana tylko i wyłącznie endecji, skoro to komuniści urządzili rok 1968 i z wielkim zapałem zwalczali, pedałów, czechów, szfabów i kogo tam jeszcze. Wycieczka do Auschwitz powinna uczyć Polaków generalnie szacunku dla innego człowieka.

 88. Obejrzałam „Misję Specjalną”. Na dobrą sprawę, poza wymienieniem listy nazwisk i pokazaniem paru migawek ze starych kronik nie było tam NIC! Żadnych konkretów, żadnych danych szczegółowych, czy żródłowych. Każdy sąd odmówiłby rozpoczęcia postępowania przeciw któremukolwiek z wymienionych w tym widowisku. Poziom ŻADEN. To tylko powtórzenie gdzieś zasłyszanej plotki. Co to za dziennikarstwo? Jak oni nas traktują? Chyba z góry zakładają, że widz nie myśli i nie wyciąga wniosków. Zgoda – tacy też są, ale ich nie trzeba przekonywać, bo i tak wiedzą swoje. Widowisko było chyba jednak adresowane do tych, co to przypuszczalnie nie wiedzą i powinni zostać oświeceni…
  No to ZAJARZYŁA PANI GARGAS!

 89. Panie Danielu. Nieco przewrotnie wznoszę okrzyk – „Niech żyje SB jeżeli potrafiło zdobyć się na taką „agenturę”. Aż chce się dopisać kilka nazwisk : Turowicz, Kisielewski, Kałużyński, Słomczyński, może i x Giedroyć? Jak już wisieć, to w najlepszym towarzystwie. Cały czas powtarzam, że aby uniknąć podobnych igrzysk, WSZYSCY dziennikarze po 40-tce powinni oświadczyć”Byle (am) agentem”. Niech się potem gawiedź bawi w odkłamywanie.

 90. Do Grzesia:

  Czy tak samo napisałbyś o Wierzejskim? Nieważne na jakim koncercie był, ważne jak i co pisze 😉
  > Nieważne czy Michalkiewicz jest antysemitą czy nie,
  A wydawało mi się, że skoro Michalkiewicza zawsze podaje się jako sztandarowy przykład ‚antysemityzmu’, to nie będzie problemu z uzasadnieniem. Jak widac Sobran miał rację 🙂
  > mi wystarczy że ma obsesję, głosi teorię spiskową dziejów, jest nadęty, > arogancki, zarozumiały i wydaje mu sie nie wiadomno dlaczego, że jest > wielkim patriota i ma obowiązek misji dziejowej. A jego teskty sa tak
  > monotematyczne i niestrawne, że żal.
  Ten postempowy żargon propagandowy jest naprawdę niesamowity. Same konkrety. Jak na wykształciucha przystało. To wrażenie o ‚monotematyczności’ to prawdopodobnie dlatego, że znasz go tylko z cytatów wybiórczej. A to pisemko cytuje Michalkiewicza raz na rok tylko po to, żeby utwierdzic swoich czytaczy w przekonaniu jaki to M. jest ‚antysemita’.

  Do ‚jaruty’:
  > Cały czas powtarzam, że aby uniknąć podobnych igrzysk, WSZYSCY
  > dziennikarze po 40-tce powinni oświadczyć”Byle (am) agentem”. Niech > się potem gawiedź bawi w odkłamywanie.
  A może nie każdy ma mentalnośc gnidy? Co? Osobiste problemy z lustracją, ‚jaruta’? Czyny mają swoje konsekwencje 😉

 91. Shoking – nie Kochany. Ja nie mam żadnych kłopotów z lustracją. Ja byłam po tej drugiej stronie barykady. Tam też byli porządni ludzie, wiesz? I nie każdy z nas zdwersarzy traktował jak gnidy. Naucz się , Chłopie (?) , że przeciwnik, to nie wróg

 92. Panie Gospodarzu,

  prasa springer’owska ( Wprost) w notatce
  > TVN lustruje dziennikarzy Jezyk zwierciadlen duszy Dwiescie lat razem

 93. Nie interesuje mnie `egzotyczny` w swych poglądach Vojislav Šešejl, boję się [nie osobiście] poglądów głoszonych przez Giertychów, emitowanych przez blog W.Wierzejskiego. To oni skupiają dziś antyintelektualne męty nie kryjące wrogości wobec ludzi myślących. Że jednak – jak sądzę – nie czytałeś `przemyśleń` W.W….
  ŻEGNAM

 94. Bernardzie
  jeśli ty najpierw potępisz zdecydowanie, z imienia i nazwiska, ministrów, posłów, dziennikarzy z LPR i MW a jeszcze lepiej w ogóle endeków wszelkiej maści, do tego dorzuć Kurasia, to prawdopodobnie będzie podstawa do rozpatrzenia tych twoich postulatów. Tak zgaduję.

 95. Dziś rano, „felieton” Michalkiewicza: hitlerowcy to byli narodowi SOCJALISCI, a socjalisci to znaczy LEWICA, czyli spadkobiercą hitlerowcow jest SLD, a nie grzeczni chlopcy z MW.

 96. Panie Danielu!
  Wszystko o czym Pan pisze to już skutek, skutek o zabarwieniu haniebnym i przestępczym a jest nim reaktywacja w państwie demokratycznym oraganicacji MW. O ile przed wojną nie znali oni faszyzmu i można róznie zachowania tej organizacji oceniać, to po wojnie
  jest nie do pomyślenia istnienie tego tworka. Żadnego tłumaczenia- delegalizacja organizacji-dymisja pzredstawicieli MW z rządu-natychmiast!

 97. Michalkiewicz musiał mieć swego czasu szkolne kłopoty z przedmiotem zwanym logiką. A może – wręcz przeciwnie, przejął się zbytnio wzorami sylogizmów Dunsa Szkota… Rozumuje bowiem wobec następującego schematu…
  DIABEŁ to upadły ANIOŁ.
  ANIOŁ to STRÓŻ.
  STRÓŻ to WOŹNY.
  WOŹNY to DOZORCA.
  więc
  DIABEŁ to DOZORCA.
  Co nie znaczy, że Lewica nie ma na sumieniu bezmiaru zła, wręcz zbrodni, o których da się zapomnieć. Jednak Bosak i Wierzejewski jako grzeczni chłopcy… No nie… Może jeszcze – inteligentni grzeczni chłopcy…
  Dowcip Michalkiewicza nie jest w moim typie…
  Dobrze jednak służy hołocie z weszpolactwa.

 98. Nad Giertychem i jego wesołą gromadką odbywa się właśnie noc długich noży. Wódz pozbywa się Rohma(na), który przestał być potrzebny. Teraz ginie od własnej broni. Ma okazję poznać na własnej skórze jak się czuli ci, których opluwał. Najśmieszniejsze, że choć jest ze 100 powodów żeby usunąć Giertycha, obrywa mu się akurat za to, czego najprawdopodobniej nie zrobił. On sam raczej neonazistą nie jest (a gdyby nawet próbował, stary by mu to szybko wybił z głowy) ale naprzyjmował do swojej partii ogolonych czcicieli Hitlera, kiboli i innych szumowin. Chce czy nie, obciążają oni jego konto. Dotąd ciągnący się za nimi brunatny smród nie przeszkadzał panu „czyste dobro”, teraz z jakichś powodów uznał, że przyszedł czas zrobić z nimi porządek. Radość z poniżenia Giertycha będzie zapewne powszechna, ale może być przedwczesna. Pamiętajmy, co nastąpiło po nocy długich noży.

 99. Oburzenie Premiera JK pokazuje tylko jego gigantyczną hipokryzję. To przecież ten pan wyniósł protektora wszechpolaków do rangi wicepremiera który z kolei na różnych stanowiskach poumieszczał kumpli zafascynowanych faszystowską ideologią. Niejaki Farfał dobitnym tego przykładem.

 100. Wydaje mi się, że Pan Janek przesadza z nadużywaniem terminu `Noc długich noży`. Nie te czasy i nie ten format ludzki.
  Człowiek zwany Koniem przetrwa, bo jest potrzebny jako żywy trup, który ma w swoim ponopticum ileś tam głosów poselskich.
  Być może zostanie spacyfikowany, jak to się stało z Lepperem, byc może wyrzeknie się swoich parteigenossen zupełnie, bo już to zaczął robić. Część weszpolackiej hołoty zostanie wchłonięta przez PiS, część pójdzie w rozsypkę. ~`Upisowieni~` mogą zacząć polować na pozostałych. Historia zna takie przypadki. Czy PPS-owiec Cyrankiewicz nie `polował` na współkolegów od momentu wejścia do PZPR? Czy byli `antyrewizjoniści` nie służyli Gomułce po 1956 roku? Czykonfidenci tajnych służb PRL..? Czy współbojownicy Wałęsy w stanie wojennym…?
  Radość z EWENTUALNEGO poniżenia Giertycha JEST przedwczesna.
  `Materia jest paskudna i przylepna wrednie` [Chłopaki, płynę z wami`-J.S. Stanisławski. Potrzebna jako ewentualny nawóz lub substancja, na która można `zwalić` winę za [pardon] smród.

 101. Byłem dzieckiem czytając felietony Bywalca. Długi czas niewiedziałem np o co chodzi z tym batutem w ambasadzie ChRl.
  Tak z ciekawości i wątku żydowskiego.
  W Bejrucie sa jakies protesty. Chciałem dowiedziec się o co biega (nie znam jezyków obcych) z naszych mediów i kicha. Może Szanowny Pan cos o tych protestach? Bo nie wiem, dlaczego nasze media jakos nic nie wspominają…

 102. Zet A musiał mieć swego czasu szkolne kłopoty z przedmiotem zwanym logiką. Poczytajcie sobie kolego trochę o historii NarodowoSOCJALISTYCZNEJ Niemieckiej Partii ROBOTNICZEJ. Skrajna prawica 😉 Znasz ją równie dobrze jak twórczośc Michalkiewicza, który od dawna używa pojęcia ‚wybitny przywódca socjalistyczny, towarzysz Adolf Hitler 🙂

  Do Jaruty: propozycja żeby uczciwi ludzie, którzy często poświęcając możliwośc zrobienia kariery, się nie sku***li – żeby tacy ludzie ratowali komfort psychiczny donoszących gnid (‚niech każdy po 40 powie że jest agentem’) mogła wyjśc jedynie od osoby która sama panicznie boi się lustracji, albo od osoby która ma wyprany mózg przez merdia antylustracyjnej koalicji strachu.

 103. Do shoking truth
  Nie, nie miałem kłopotów z logiką i filozofią ani w liceum ani na kolejnych studiach. Nie mam też kolegów wśród komunistów i nazistów, wobec tego jest zbędne stosowanie w odniesieniu do mnie liczby mnogiej. Nie chcę, by w ten sposób zwracał się do mnie ktokolwiek. Nie zwkłem tym bardziej, by mnie `tykano`. Jestem zwolennikiem zachowywania pewnych obyczajowych form. Przecież i tym mogę się różnić od endecko-faszyzujących ciołków. Służę `Mein Kampf` po niemiecku, rosyjsku, czesku i polsku. Uważam bowiem, że ZARAZĘ dobrze jest znać wszechstronnie choćby po to, by móc sie przed nią skutecznie bronić. Poglądy pana Michalkiewicza są jego `oryginalną` własnością. Przypisywanie mi dobrej znajomości skrajnej prawicy i `twórczości` Michalkiewicza zaliczam na poczet pewnych widocznych w Pańskiej wypowiedzi trudności leksykalno-stylistycznych, napastliwości lub zwykłaj bezmyślności, bo przecież NIC Pan o mnie nie wie.
  W Pańskich `propozycjach` sugerujących mi co mam czytać – poznawać , mógłbym widzieć albo brak taktu, albo bezład myślowy podszyty skłonnością do kłótliwości. NA KONIEC NAJWAŻNIEJSZE:
  Przecież ja do Pana nie pisałem, nie nawiązywałem do Pańskich `myśli`, kierowałem swoje słowa pod zupelnie inny adres.
  Cieszę się, że pisząc do mnie starał się być Pan – na swój sposób – logiczny, bo tekst skierowany `Do Jaruty` to już [pardon] czysty bełkot pisany urągającą przyzwoitości `polszczyzną`.
  W insynuacjach i obelgach jest Pan naprawdę dobry!!!

 104. Zet-A,
  Oczywiście, że „noc długich noży” to przenośnia. Nie będzie aresztowań i plutonów egzekucyjnych. Chodzi o mechanizm. Tak samo Napoleon pozbywał się Barrasa, Stalin Trockiego, a Wałęsa Malinowskiego z Jóźwiakiem (czy ktoś ich jeszcze pamięta?). Skala postaci zupełnie inna, ale schemat ten sam: stratedzy od siedmiu boleści windują do władzy wodza, którym – jak sądzą – będą mogli manipulować, po czym zostają przez niego schrupani w charakterze przystawek. Giertych już został poniżony. Dla takiego nadętego buca jest wystarczająco poniżające, że musi świecić oczami za swoich partyjnych kolegów i tłumaczyć, że on nic z tych rzeczy, ależ skąd, przecież zawsze był przeciw faszyzmowi itd.
  Dla osobnika, który zawsze szedł w nagonce zmiana ról musi być nowym doświadczeniem. Wystarczy popatrzeć jak bezradnie miotają się wszechpolacy, już nawet w Gazecie Wyborczej szukając argumentów na swoją obronę. Mistrzynią świata jest ta kobieta z MW (nazwiska nie pomnę) próbująca przekonać publiczność, że jej łysi przyjaciele z muzyką mają kontakt wyłącznie w filharmonii. W konkursie na dowcip roku dałbym jej I miejsce.
  Jest możliwe, że Giertych zachowa stanowisko, ale politycznie ma on już status zombie. Będzie go można odstrzelić w odpowiednim momencie, co spotka się z powszechnym uczuciem ulgi. Kaczyński podał go mediom na srebrnej tacy. Tak kończą sojusznicy Kaczyńskiego.

 105. Do Janka
  To miłe, że Pan zareagował… Nieomal ze wszystkim się zgadzam. Pozostają drobnostki…
  Sądzę, że MIMO WSZYSTKO nie tak pozbędzie się Kaczyński `Człowieka zwanego Koniem` jak przykładowo Stalin Lwa Trockiego i to nie zpowodu innej skali `człowieka`, a – mam nadzieję – innej `skali` cywilizacji i innych czasów.
  Mam tak zwane mieszane uczucia co do poniżenia Giertycha-Juniora. De facto – został poniżony, TYLKO CZY ON TO TAK ODCZUŁ??? SĄDZĘ, ŻE NIE!!! I to jest problem. Tam, gdzie człowiek uczciwy [choćby tylko przeciętnie] padnie – kanalia się nie potknie. Proszę ponadto wziąć pod uwagę że o ile Pan i ja jesteśmy w jakim sensie wytworami EWOLUCJI, to ród Giertychow jej ponoć nie podlega. Mją więc skórę Brontozaura, jego wyczucie delikatnośći, adekwatną wrażliwość społeczną [może raczej – stadną].
  Obawiam się, że `śliczny Roman`może być przez Kaczyńskiego trzymany jako wentyl bezpieczeństwa, swego rodzaju odgromnik dla społecznego niezadowolenia. etc. Może się próbować wymknąć spod kontroli…z różnym skutkiem. Są siły, które mogą mu w tym pomóc – od PiS do SLD, od PSL do Samoobrony. Choćby tylko na złość `Kaczorom` bez względu na konsekwencje polityczne i społeczne.
  Proszę – tytułem próby – wejść na 2 – 3 dni na wwierzejski.blog.onet.pl. Poziom bloga to swego rodzaju Rów Mariański wobec Płaskowyżu Tybetańskiego blogów bardzo przeciętnych. Zalew faszystowskeigo gnoju [pardon – natłok dyskutantów] przeraża mnie autentycznie!!! Skąd tyle prymitywów, łaknących krwi szumowin i pospolitych głupków nagle się przebudziło w naszym społeczeństwie? A jak oni pięknie godzą nienawiść, ksenofobię, pogardę dla wiedzy, lekceważenie ludzkiego życia [oraz rudymentalne wręcz braki w zakresie najprostrszych zasad ortografii, że o logicznym myśleniu nie wspomnę] z takimi terminami jak – honor, ojczyzna, Bóg, patriotyzm itp. Ci ludzie mieli 5-15 lat w momencie transmutacji ustrojowej… To oni mają tworzyć w coraz szerszym zakresie społeczeństwo, naród. To – podobno – są NOSICIELE unikalnych w Europie wartości!!! Kogo przygotowaliśmy w ten sposób do przejęcia odpowiedzialności za kraj? Nie wiem jak Pan, ja jestem autentycznie przerażony choćby fakte, że w naszym państwie mogą spokojnie działać domeny emitujące strony, blogi propagujące pornografię, uwielbienie dla Hitlera, drwiny z Polski…
  Próby `numeracji` Polski odbieram TYLKO z niemakiem. Moi dziadkowie żyjący nad Wisłą, byli poddanymi cara. Mój ojciec żył w Polsce innej ustrojowo od tej, w której żyłem i żyję ja. Moje dzieci i wnuki mogą żyć w jeszcze innej. Ale dla nas to zawsze była – jest – będzie to TA SAMA POLSKA [choć nie TAKA SAMA].
  Nie wiem jak skończą sojusznicy Kaczyńskiego. wiem, że NIE POWINNI BYLI SIĘ POJAWIĆ.
  Pisze Pan: `Mistrzynią świata jest ta kobieta z MW (nazwiska nie pomnę) próbująca przekonać publiczność, że jej łysi przyjaciele z muzyką mają kontakt wyłącznie w filharmonii. W konkursie na dowcip roku dałbym jej I miejsce`.
  Ostrożnie! TO NIE DOWCIP!!! TO POCZUCIE SIŁY I JAWNE LEKCEWAŻENIE SPOŁECZEŃSTWA!!! TO BEZCZELNOŚĆ WIEDZĄCA, ŻE NIC SIĘ JE NIE STANIE!

 106. Z uwagą przeczytałem Pański artykuł w Polityce /nr50 z 16.12.2006/ dotyczący materiału filmowego o pańskiej osobie. Pragnę podzielić się z Panem maleńką uwagą, otóż pani Kania …. czyż nie jest to sławna tropicielka afer, pracująca jako dziennikarka w gazecie „Życie Warszawy”? W roku 2002 opisała malwersacje w Centralnym Biurze Śledczym, które, pewnie się Pan nie zdziwi, nie miały „niestety” miejsca.
  Pozdrawiam S.Sh

css.php