Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

21.10.2007
niedziela

2:1 dla Polski

21 października 2007, niedziela,

tusk_450.jpg

Fot. Krzysztof Miller, AG

Wyniki wyborów są znakomite dla Polski. Rekordowa frekwencja ponad 55 proc. jest „zasługą” PiS. Braciom Kaczyńskim udało się sprowokować Polaków do większej aktywności politycznej. Chcieli odebrać ludziom satysfakcję z obalenia komunizmu, umniejszyć ich zasługi i dorobek minionych 18 lat, zakłócić ich spokój, przekreślić osiągnięcia, aż większość poczuła się zmuszona pójść do urn. Organizatorzy wyborów skompromitowali się brakiem kart do głosowania w niektórych okręgach, ale to drobiazg w porównaniu z tym, że obywatele nie zawiedli. Kiedy uznali, ojczyzna znalazła się na niebezpiecznym kursie – chwycili za ster. Poczuli się gospodarzami we własnym domu.

Bracia Kaczyńscy zmierzali do polaryzacji sceny politycznej, premier mówił, że PiS stoi tu, gdzie wtedy, a jego przeciwnicy – tam, gdzie ZOMO. Teraz Jarosław Kaczyński będzie twierdził, że układ się wzmocnił, że ZOMO triumfuje, że 21 października powtórzył się 13 grudnia i tym podobne brednie. Choć PiS otrzymał aż ponad 31 proc. głosów i będzie silną opozycją – nieznośni bracia przegrali. Sojusz jednojajowy przegrał. Zdecydowana większość społeczeństwa nie dała się zbałamucić. Kaczyńscy zmierzali do polaryzacji społeczeństwa (wg bolszewickiej zasady „kto nie z nami, ten przeciw nam”), do referendum za czy przeciw IV RP – i dopięli swego. Referendum się odbyło. Wbrew temu, co twierdził JK 48 godzin przed wyborami – sondaże nie były sfałszowane. Fałszywy obraz rzeczywistości ma premier. Miażdżące zwycięstwo odniosła opozycja, przede wszystkim jej główna siła, Platforma Obywatelska – umiarkowana partia konserwatywna, szanująca demokrację, w miarę elastyczna i oportunistyczna, liberalna w dziedzinie gospodarczej i obyczajowej, w odróżnieniu od rozgorączkowanego PiS i jego paranoicznego przywództwa – spokojna, czasami aż nadto, i niedookreślona.

Ponieważ Platforma jest szeroką koalicją, wiele będzie zależało od układu sił wewnątrz tej partii. Wynik wyborów pozwala Platformie rządzić samodzielnie, bez stałej koalicji, przy pomocy porozumień ad hoc z innymi partiami, zależnie od potrzeby. Ponieważ PO jest partią centrową i umiarkowaną, perspektywa jej samodzielnych rządów nie jest nieszczęściem, jakim byłyby nieograniczone rządy PiS. Zwycięstwo Platformy jest sukcesem demokracji – udało się obronić Konstytucję przed zakusami braci Kaczyńskich, władza sądownicza i ustawodawcza będą mogły funkcjonować niezagrożone, prezydent będzie musiał być bardziej powściągliwy. Odsunięte zostało widomo sojuszu jednojajowego. Europa może odetchnąć z ulgą – trudne dziecko Unii będzie bronić swoich interesów, ale bez narodowej histerii. Dotyczy to również sąsiadów Polski, z którymi miewamy rozbieżne interesy, ale będziemy starali się je godzić bez awantur i wymysłów. Platforma jest niedookreślona, ale jej stosunek do Europy, a z drugiej strony do Putina, a zwłaszcza do samodzierżawia Łukaszenki, nie budzi wątpliwości.

Sojusz jednojajowy, aczkolwiek będzie nadal dysponował potężną siłą (opozycja plus Prezydent), nie będzie taki groźny, jak dotychczasowy sojusz partii rządzącej z Prezydentem, kiedy Lech Kaczyński mógł bezkarnie mówić, że są przesłanki, żeby kilku posłów Platformy pozbawić immunitetu, „ale się tego nie robi” ze względu na wybory. Teraz wiele zależy od determinacji Donalda Tuska i jego partii, żeby rozbić układ dotychczas rządzący, który opanował rząd, policję, służby specjalne, województwa, media publiczne, dyplomację, spółki Skarbu Państwa – wszystko, co zawłaszczył PiS (i jego koalicjanci, którzy dostawali ochłapy przyczajone dziś w rozmaitych radach i zarządach). PiS podniesie rwetes przy pierwszej osobie zwolnionej, ale Polska powinna zostać gruntownie przewietrzona. Tusk zapowiadał jednak, że do zemsty nie dojdzie. Do jakiego stopnia tak się stanie – o tym zadecyduje układ sił wewnątrz PO, która będzie musiała pokazać swoje oblicze. Podatki? Prywatyzacja? Służba zdrowia? CBA? Lustracja? Państwo świeckie? Polityka historyczna? Irak? Wiele pytań, które Platforma pozostawiała dotychczas bez jasnej odpowiedzi, nie będzie mogło dłużej czekać.

Platforma zyskała głosy nie tylko swoich zwolenników, ale także przeciwników PiS. Wielki wkład w zwycięstwo Platformy ma PiS. Tusk powinien zbudować Kaczyńskim pomnik. Wiele głosów zebranych przez partię Tuska to były głosy protestu, na które nie będzie mógł stale liczyć. Porażka PiS nie oznacza, że te elementy jego programu, które miały uzasadnienie (ujęcie się za wykluczonymi, sprzeciw wobec zbyt daleko posuniętej polityce neoliberalnej, zaniedbane kwestie prawne w stosunkach z Niemcami), przestały istnieć. Nowy rząd powinien przejąć i realizować to, co w programie PiS było uzasadnione, a odrzucić ogromną resztę. PiS będzie opozycją hałaśliwą, destrukcyjną, patrzącą z nadzieją w Prezydenta, ale ten znalazł się w trudnej sytuacji. Jego veto będzie mogło zostać odrzucone przez Sejm. Jeśli będzie go nadużywał – jego autorytet zmaleje, a szanse na reelekcję spadną. Porażka PiS to dzwonek alarmowy dla Lecha Kaczyńskiego. Albo pogrąży się ze swoją partią, albo się od niej zdystansuje. Kaczyńscy poprowadzili swoją partię na manowce. Wyborcy uratowali Polskę.

Lewica nie ma powodów do radości. Liczyła na więcej. Dobrze, że znajdzie się w opozycji i będzie miała więcej czasu na pracę nad sobą. Koniec Samoobrony i LPR to kolejna oznaka powrotu polityki polskiej do zdrowia. PSL jakimś cudem znów w Sejmie. Rozpoczyna się nowy rozdział – na pewno będzie lepszy od tego, na którym wyborcy postawili krzyżyk.

W sumie: prawdziwe święto polskiej demokracji, sukces społeczeństwa myślącego.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 188

Dodaj komentarz »
 1. Jak ja się strasznie cieszę! Oszołomy przegrały!

 2. nic dodać nic ująć, człowiek dziś zasypia spokojnie…

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. ZBIGNIEWU – PAKUJ SIĘ! DONALDU

 5. Na razie ograniczę się do klasyka – choć nie głosowałem na PO – yes, yes, yes… 🙂

 6. Cieszę się że tzw IV RP nasreszcie sie skończyła i odchodzi w niesławie w przeszłość. mam nadzieję, że Polacy nie będą już więcej eksperymentować z władzą dla Kaczyńskich.
  Mam tylko pewien niedosyt po wysłuchaniu Tuska, mówił o pojednaniu – i mam nadzieję, że nie jest to otwarcie dla koalicji z PiSem a co najwy żej otwarcie drzwi dla tych z tej partii, którzy będa chcieli budować lepszą Polskę w zgodzie z ideałami republikańskimi.
  Pozdrawiam

 7. Kupiłem sobie na tą chwilę 25-letniego singel malta!

  Piję za zdrowię gospodarza, oraz blogowiczów i cieszę się z porażki PiS-u!
  Będzie dobrze!

 8. Uff, od razu jakies lepsze powietrze!Jest szansa, ze bedzie kiedys mozna spokojnie wrocic do kraju…Panie Danielu-serdeczne pozdrowienia z Wysp.

 9. 2:1 nie tylko dla Polski, ale również dla Europy!

 10. A czy Rokita wraca do PO?

 11. Dasfidanja, Nelly Rakieta! Paszła ty na Kazachstian!

 12. Ze szklanka Lyski czekalem na ten moment , pije na pohybel

  panow braci ,, i ich podejrzanej conduity kompanii..

  pozdrowienia z Kanady

  matti

 13. Stojac w kolejce po karte do glosowania w Dublinie, poczulam sie dumna ze jestem Polka, po raz pierwszy od………….. wielu lat. I po ogloszeniu sondazowych wynikow jestem nadal dumna;))
  HURRA!!!!!!!!!!!!! Udalo sie!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Juz nie bede musiala tlumaczyc kolezankom i kolegom z pracy, jak my to zrobilismy, ze blizniacy nami rzadza;)) Powiem, ze mieli rozdwojenie widzenia, a Polacy pomrocznosc jasna dwa lata temu;))

 14. Nie, nie sukces społeczeństwa myślącego – tylko reakcja społeczeństwa wkurzonego. W tym – niestety – jesteśmy najlepsi. Czyli w niezorganizowanym proteście. Jak już to zauważył Autor – znaczna część głosów nie była głosami „za PO” tylko „kontra PiS” – tak też wynika z mojej prywatnej mini-ankiety wśród rodziny i znajomych.

  Ale może to wyjdzie na plus? Może politycy zaczną zwracać uwagę na to, że „one społeczeństwo” to nie jest taka głupia masa, którą można urabiać wedle woli i potrzeby? Może zrozumieją, że pomylili zirytowaną obojętność z bezrozumną biernością? Oby. Nie mam ku temu przesłanek – tylko nadzieję.

  Może „one społeczeństwo”, dla odmiany, przyswoi sobie lekcję, że lepiej reagować niż ignorować? Oby. Ku temu mam drobne przesłanki. Nie miałem czasu zgłosić się w aktualnym miejscu pobytu, więc po raz drugi w ciagu ostatnich dwunastu lat odbyłem długą, męczącą, irytującą (PKP!) podróż tylko po to, by zagłosować… i wrócić. Co ciekawsze – przypadkowo zagadnięci współtowarzysze powrotnej podróży zrobili dokładnie to samo. Zrobiłem to ze wstydu, bo przez ostatnie dwa lata pamiętałem, że nie chciało mi się wybierać między „dżumą a cholerą”. A jeśli teraz wybrałem źle? Cóż, wtedy w następnych wyborach znów oddam głos „przeciw”, może tym razem się uda?

 15. Giertych na margines, Lepper za kraty!!!
  Nareszcie w EUROPIE!!! 😀

 16. uwielbiam was Polacy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 17. A ja mysle, ze dojdzie do POPiSu.
  I jestem jak najbardziej za tym: ekstremizmy sie usunie, a dzieki przygniatajacej wiekszosci wreszcie bedzie mozna prowadzic skuteczna polityke w tym kraju.
  Kaczynscy sa fanatykami zakonczenia epoki postkomunistycznej i maja racje, ale ich metody moga niekiedy przerazac. PO ich troche przytemperuje. Poza tym moze poprawi sie troche nasz wizerunek zagranica. Rzecz w tym, ze w polityce zagranicznej blizniacy mieli w niejednej sprawie racje, ale ich fatalny styl sprawil, ze ta „piana na ustach” byla dla wszystkich tak razaca, ze juz wogle nie sluchano, co oni wlasciwie maja do powiedzenia.

 18. Ufff, to bylo jak Bitwa Warszawska… zagony Azjatow zostaly powstrzymane, a miejmy nadzieje, bialorusizacja skonczona:):)
  No, a teraz popatrzymy, co zrobi PO, np z CBA, lustracja, sprawa Blidy, itd..

 19. Panie Redaktorze,

  sojusz jednojajowy – toż to perełka!! Dzięki! Też się cieszę, że tym razem Polacy stanęli na wysokości zadania – poszli i zagłosowali jak trzeba. Oby zwycięzcy też stanęli na wysokości zadania i zrealizowali choć część swoich obietnic. Trzeba mieć nadzieję…
  Pozdrawiam Pana i Blogowiczów

 20. Wznieśliśmy w domu toast za demokrację. Szkoda tylko, że nie można było skrócić kadencji prezydenta, bo teraz będzie wszystko co może blokował. Premier pozostał sobą, w pierwszych słowach swego wystąpienia postawił Donalda Tuska w jednym rzędzie z Piotrowskim, zabójcą księdza Popiełuszki.Co prawda przez przypadek zrobił krajowi przysługę, bo dzięki jego działaniom nie będzie w sejmie Samoobrony i Ligi Polskich Rodzin, ale co do reszty, to dobrze, że już nie będzie premierem.
  Cieszę się, że jednak Polacy okazali się mądrym narodem.

 21. Mądry opis sytuacji ! Dziekuję !

  To dobrze, że zwolenicy P i S, ponieśli moralną, a może także polityczną porażkę.

  Bracia, aktorzy Kaczyńscy ze swymi stronnikami nie zrezygnują z dyktatorskich, politycznych zachowań.

  Ta socjotechnika wkrótce ich zgubi.

  Smuci mnie, że miejsce „pisowskich przystawek”, zajęli zwolenicy p. Kwaśniewskiego /z LiD/ i p. b. premiera Pawlaka /PSL/.

  Opamiętają się politycznie ???

  Przypominam, w polityce należy być pokornym i szanować rodaków w kraju i na obczyźnie.

  Wiwat Platforma Obywatelska !

  Wiwat Polska !!!

  A teraz rodacy i politycy, do pozytywistycznej pracy dla wspólnej OJCZYZNY – POLSKI.

  Rakoczy

 22. Powtórzę to, co już u W. Kuczyńskiego wpisałam;
  Warto było czekać na te piękne czasy
  I na własne oczy cuda te zobaczyć!!!
  Tym bardziej, że to piosenka ELITY! Cieszę się i już.
  A te sondaże, na które premier się powoływał, to chyba były specjalnie dla niego pisane… 😛 Po co babcię denerwować, niech się babcia cieszy 😆
  Ale ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.
  Nic oryginalnego nie przychodzi mi do głowy z tej radości. Tylko cytaty.
  Ale oddają wyśmienicie stan mojego ducha. 🙂

 23. Teraz Leszka będzie mógł dublować Jarek – nikt i tak się nie połapie 🙂

 24. Diaspora jest czujna! (Albo – nie)

  Mimo smutnych wynikow dotyczacych samych wyborow pozostala mimo wszytko przynajmniej przyjemnosc splacania dlugu panstwowego pozostawionego przez cud gospodarczy pana Balcerowicza. Obsluga samych tylko odsetek w przeliczeniu wynosi rocznie +/- 470 mt zlota 99,5 %. Wizualnie jest to konwoj zlozony z 20 ciezarowek – TIRow – 24-o tonowych. Mam cicha nadzieje, iz Szanowny Gospodarz delikatna rozmice miedzy zlotem a kadzidlem dobrze zna(?)

  F.S. von/od Diasporski

 25. SUPER!!! KATO-FASZOLE PRZEGRALI Z KRETESEM!!! Przemówienie Tuska świetne. Kaczyński nie potrafił się pogodzić z przegraną… Ani też pogratulować zwycięstwa rywalowi. Prawdę mówiąc nigdy w życiu nie kupiłem „Nie” lub „Faktów i Mitów”. Ex-premier żyje w jakimś innym świecie chyba… Albo tęskni do kazań swego szefa – Ojca Dyrektora?

 26. Jareczku, nie będziemy za Tobą tęsknić…mina Jarka po wyborach okazała się BEZCENNA!!

 27. Pije tylko pilsnera ale ide o zaklad ,ze przed CBA wielka przyszlosc.(przegram z przyjemnoscia )

 28. już się bałam, że Jarek, jego mama oraz kot zechcą unieważnić wybory. ufffffffff. 🙂

 29. Dobry wieczór (noc?) z Brukseli, bardzo się cieszę, nareszcie nie będę się musiała wstydzić. W Konsulacie wielki tłum do głosowania, przejść nie można było korytarzem. Wzięłam moich 2 mężczyzn (jeden z nich ma dopiero miesiąc 🙂 ) i poszliśmy głosować – troszkę się martwiłam czy aby na pewno będę na liście bo rejestrowałam się emailem. Jeszcze w tej chwili oglądam debaty w internecie tylko kaczora wyłączam bo słuchać go nie można, mam wrażenie że się można ubrudzić od samego słuchania. Ale jutro będzie mi weselej 😀
  Nieskładnie piszę ale to z radości 😀 No i kaczor dostał w d*** nie o 2% czy mały margines ale z 14%, to tak dla podkreślenia.

 30. Jest pięknie! Jak ja się cieszę, że sojusz jednojajowy wg Pana Redaktora nomenklatury jest od dzisiaj w defenzywie.! Naprawde warto bylo czekać tę długą ciszę wyborczą!!!!!!!!! Też za to piję dobym czerwonym winem wznosząc toast.
  Pozdrawiam!!!!!!!!!!!

 31. brawo dla Polakow!

 32. Piekny dzien wstal dzisiaj tu na Antypodach. Swieci slonce a ja mam lzy w oczach. Dziekuje za przywrocona mi wiare w przyzwoitosc

 33. Jak dobrze, że się myliłem.
  Mam nadzieję, że nie wymyślą znowu jakiegoś „unieważnienia wyborów” :). Więc do zobaczenia w nowej „ulepszonej” Polsce. Miejmy też nadzieję, że zwycięzcy nie wezmą wszystkiego i będą podlegali jednak jakieś kontroli, nie koniecznie koalicyjnej – ostatnie gładkie „przechodzenie” wszystkich bzdurnych ustaw przez parlament jednak nakazuje ostrożność i wypracowywanie treści ważnych aktów prawnych jednak poprzez „głęboki” lecz budujący kompromis.
  Pozdrawiam wszystkich i pozostawiam w radosnej nadziei.

 34. You are Polish Jokes. Fack You

 35. A jednak pyrrusowe zwycięstwo! Co się jeszcze okaże.
  Pis zdobył nie tylko 5mln głosów. Zdobył wyłączność na reprezentowanie niezadowolonych. Pełni teraz zaszczytną funkcję jedynej partii socjalnej w Polsce. To niestety wielki sukces premiera Kaczńskiego. I o to chodziło, kiedy Tusk dogadywał się z Prezydentem.
  A przecież przywódcy PiS powinni już odpowiadać, nie tylko przed Trybunałem Stanu, ale także przed prokuratorem.
  A tak mamy „odrodzenie” tej partii co jest dużym sukcesem, zważywszy na sytuację, w której znalazł się PiS w sierpniu. A swoje „ponowne narodziny”, poprzez istotne wzmocnienie mandatu, zawdzięcza Donaldowi.
  Tak więc, stare marzenie Jarosława o dwóch wielkich postsolidarnościowych obozach wypełniajacych całość sceny politycznej właśnie się dokonało. On i jego partia zawłaszczyli miejsce należne lewicy ( nie mylić z SLD czy LID).
  Czy przyniesie to Polsce coś dobrego? To dopiero się okaże.
  Teraz czas na rozliczenie bezprawia PiS. Czy PO się na to odważy? Oby. Inaczej porażka PiS okaże się zwycięstwem.
  PS.
  Z całym szcunkiem dla tych dodatkowych 10-15% obywateli, którzy zechcieli pofatygować się do urn wyborczych, mnie to jednak wygląda na triumf mediokracji. Obym się myliła.

 36. Gratulacje dla wszystkich Polaków!
  Skonczyla sie sila piany proszku PiS, ale uwaga na efekty uboczne!

  Serdeczne pozdrowienia z São Paulo.

 37. Polacy do narożnika odesłali PiS,
  by Polsce przywrócić prawo i sprawiedliwość.
  Pozdrawiam!

 38. Witajcie, z tej radości wpiszę się po raz pierwszy. PKW zszarpała mi dziś nerwy, ale co za ulga! Nie liczę na żaden cud ani na Irlandię, ale może wreszcie będzie choć trochę normalniej. A poza tym jako wykształciuch, lumpen liberał i nie pamiętam jeszcze kto, mam dziką osobistą satysfakcję.
  Przy okazji bardzo dziekuję Gospodarzowi i blogiwiczom – pomogliście mi przetrwac kampanię wyborczą:))

 39. Zaplutym karłom reakcji mówimy stanowcze nie!!!

  Kaczyńskim udało się w dwa lata zrobić coś czego nie udało się elitom politycznym przez ostanich 18 lat, a mianowicie wyemancypować politycznie młodzież oraz ideologicznych „obojniaków”. Znikło nagle pokolenie X, a pojawiło się pokolenie zaangażowanych młodych ludzi. W prekaczyńskiej Polsce istniał oto pewien kuriozalny fenomen. Młodzież, w przeciwieństwie do swoich zachodnioeuropejskich odpowiedników nie była lewicowa, ale neoliberalna! Dając pokój analizom przyczyn tego stany rzeczy, należy postrzegać powrót marnotrawnych „synów i cór” na łono idealistyczno-empatycznego sposobu postrzegania świata, czegoś co jest całkowicie naturalne dla młodych umysłów, jako największą zasługę i wiekopomne dzieło Kaczyńskich. Za to chwała im i cześć!

  A teraz moja prywatna futurologiczna prognoza polityczna – PiS nie pozostanie trwałym elementem życia politycznego, a z pewnością nie jako jedna z dwóch głównych, rywalizujących partii. Część ich socjalnie nastawionego elektoratu będzie dyfundować do LiD`u, a część bardziej konserwatywna obyczajowo, ale relatywnie liberalna gospodarczo, do PO. Przy Kaczorach pozostanie to co ukradli Samoobronie i LPR, czyli jakieś 7-12% zagubionych, nieodpornych na syrenie śpiewy psychomanipulatorów wyborców.

  Wszelkie spekulacje co do możliwości reelekcji 1/2 drobiowego tandemu to objaw głębokiej alienacji od realiów. Choćby się z…rał i utworzył wyspę pełną guano, to i tak jego szanse są równe tym jakie PZU daje swoim polisom na wzrost ich ceny – mniej niż zero. Ot i ta ich przygoda z życia dorosłego(ale nie dojrzałego bynajmniej!) kończy się tym, czym ich filmowy epizod z dzieciństwa.

  Tak oto dzięki socjopatycznym bliźniakom dokonała się w Polsce swoista kompresja procesów formowania świadomości politycznej narodu. To co mogło bez ich udziału trwać jeszcze wiele lat, dokonało się w dwa lata. I to, a mówię to zupełnie bez ironii, jest ich wielką, choć z pewnością nie zamierzoną zasługą. A teraz powrócę do opijania końca „polskiej smuty”.

  Bulba!

 40. dwapik,
  Malt mi się skończył, musiałem poprzestać na nalewce z orzechów.
  Gorzkie to, ale ten wieczór należało uczcić!

 41. Najbardziej oczywista oczywistosc przekazal senator Romaszewski stwierdzajac, ze brudne spoleczenstwo nie doroslo do walecznych sukcesow SBA.

 42. Gratulacje dla ZWYCIEZCOW – Zdrowie PO!!!

  Kaczynski nie potrafil przegrac z godnoscia. Jego przemowienie bylo zenujace.
  Cieszy mnie tez wynik LiDu – moglo byc lepiej, ale ciesze sie z tego co jest. W walce miedzy dwiema partiami nie udalo sie zetrzec Lewicy na proch i wymazac ze sceny politycznej – jest OK 🙂

 43. Zwyciestwo Moscirodacy,wielkie zwyciewstwo i wielka pozoga. Nasza Narodowa Flaga powiewa ponownie , piekna, dumna i wspaniala. Wszyscy myslacy i krytyczni rodacy w kraju i po za dali z ogromna duma i jeszcze wieksza satyswakcja pieknego kopa w wielki ….kaczy kuper!!!!! Wypelniajac czare zwycieswa trunkiem szlachetnym(..Canon-Fronsak, Bordeaux is just fine..) pozrawiam serdecznie wpanialego gospodarza i wszystkich blogowiczow, zwlaszcza tych z dowcipem i pleta.

  Cheers zawami

 44. A ja rano obudzę się w normalnym kraju. DZięki Donaldzie.

 45. Szanowni Panstwo, dzis Polska moze naprawde odetchnac z ulga. Koniec horroru i panstwa policyjnego. Mysle, ze za kilka lat bedziemy mowic o pis i IV RP jak o jakims wielkim nieporozumieniu. Jutro pojdziemy wszyscy do pracy z jakas nowa nadzieja. Tylko mochery beda musialy wsluchac sie jeszcze bardziej w glos ojca Tadeusza, ktory opowie im kolejna bajke o ukladzie i checi zniszczenia Polski i Polskosci przez PO i reszte ukladu.

 46. No i super, koniec wstydu za PiS i ich metody rzadzenia.
  Koalicje PO-PSL poprosze…

 47. Witam. Po dlugim wyczekiwaniu na zakonczenie ciszy wyborczej dobre wiadomosci. Juz wiecej nie bede sie musial wstydzic za twinsow. Cudow sie nie spodziewam, te sie nie zdarzaja, ale bedzie na pewno spokojniej, normalniej, licze na powrot przyzwoitosci. PO szczerze zycze powodzenia. Gratulacje od wyksztalciucha z UK

 48. Biedny Jarek. Pewnie teraz gryzie ziemię, tak jak zapowiadał. 😉

 49. Niemieccy kibice piłkarscy, gdy ich rywale żegnają się z jakimś turniejem lub gdy zawodnik drużyny przeciwnej, otrzymawszy czerwoną kartkę opuszcza boisko, śpiewają „Auf Wiedersehen” (Do widzenia). Polscy kibice są w podobnych sytuacjach mniej dyplomatyczni i krzyczą wtedy „Wyp…laj!”.

  Panie (jeszcze) premierze Kaczyński, pozwalam Panu wybrać sobie, jakimi słowami chciałby Pan być pożegnany. Mam jednak podstawy sądzić, że – znając Pańską awersję do Niemiec – woli Pan, by pożegnano Pana w polskiej wersji. Zatem…

 50. !!!!!Z ostatniej chwili:!!!!
  „Za chwilę orędzie premiera. Dzisiaj ukonstytuowała się Rada Ocalenia IV RP. W wyniku zmanipulowania wyników wyborów przez system przygotowany przez Prokom doszło do zagrożenia prawa i sprawiedliwości. CBA przeliczy głosy raz jeszcze. Rada Ocalenia IV RP przejęła władzę.”

  To na szczęście żart ze strony http://wojciechszacki.blox.pl/html
  Ale w sumie, mówiąc szczerze w ogóle by mnie to nie zdziwiło…

  A tak odnosząc się do wyborów- hmm… Cieszę się, że nie będzie już w tym sejmie lpr ani samoobrony. Cieszy mnie odsunięcie pisu od rządów. Niemniej martwi mnie, że pis jeszcze nadal ma tak gigantyczne (jak na to co sobą reprezentuje) poparcie… POza tym „uwiera” mnie nieco konserwatyzm PO, mam nadzieję, że nie będzie on pierwszoplanowy…
  No ale podsumowując- uczuciem przeważającym dzisiejszej nocy jest jednak radość z kresu oszołomstwa 😉

  PS: przepraszam za chaos w wypowiedzi. To taki mały stres spowodowany m.in. pierwszym wpisem 😉
  Pozdrawiam!

 51. Nasze 40 mln moze zasilic Europe Zachodnia jako murarze i sprzataczki,bo Kraj wraca do czasow eksploatacji z epoki III Republiki Bananowej.

 52. mieszkam w kanadzie od 20 lat ale sie ciesze ze polska wygrala.

 53. Wyborcy od Nowego Yorku przez Wyspy do Polski wygrali przyszłość RP .Dwie Twarze dodatkowo dały Plusy Dodatnie Platformie Obywatelskiej ,to Jarosław Kaczynski i Aleksander Kwaśniewski . Jestem zadowolony z wyników ,głos oddałem na LiD .

 54. Długo trwała ta cisza wyborcza, ale warto było czekać na taki rezultat. Od jutra Donald winien zacząć szybko formować rząd, a przed jakimikolwiek zmianami organizacyjnymi przyjrzeć się jak działały „perełki” organizacyjne kaczorów, by poprzez upublicznienie i rozliczenie tego zgodnie z prawem stępić im trochę dzioby.

 55. Ufff! koniec z tą duchotą spiskowo-manipulatorską!
  A jednak „przyzwoitość się opłaca!” 🙂

 56. Szanowni:Gospodarzu i Blogowicze!
  Wielka ulga po tym co widzialem w komisji na jackowie w Chicago!
  Jawna propaganda uprawiana bez obciachu przez starsze panie i panow przy obecnosci sfotygowanej komisji; tylko lista nr.6 i tylko pis!
  A teraz zaczna sie schody, grozne pomruki juz dochodza od mlodszego z braci, czy znajdzie sie wiekszosc do wprowadzenia pewnych zmian do konstytucji aby na przyszlosc sie zabezpieczyc?.No coz pozyjemy zobaczymy co z tego wyniknie.
  Jeszcze raz serdecznosci!

 57. Przebylem dzis dluga droge do lokalu wyborczego,ale bylo warto.Szkoda tylko,ze sa tacy,ktorzy byli przeci kaczej czwartej RP a nie oddali glosu.Gdyby to zrobili,opozycja nie mialaby twarzy j.k.Pozostaje sie cieszyc ze w niebyt odeszli andrzej i romus i ich pretorianie.Niech zniknie jeszcze pare twarzy z polskiej polityki i chyba bedzie mozna wracac.

 58. Ulga ! Ciesze sie niezmiernie !

  W moim montrealskim „okregu” wybor byl prosty: Kaczynski albo Tusk. Przynajmniej nie bylo zbednych dylematow.

  Adieu, Jaroslawie, Zbyszku ! Bywajcie Jedrek i Romek !

  Na smietniku historii nie jest tak zle !

 59. Mnie pozostaje NADZIEJA, ze Polacy mają dobrą i dluga pamięć i że w nastepnych wyborach PiSowi zostana wybaczone i zapomniane grzeszki, malosc, podlosc, TVpis, radioPiS targalski etc. Ciekawe ile zdobeda (o ile w ogole beda jeszcze istniec) procent przy kolejnej okazji.

 60. PiSowi NIE* zostana wybaczone i zapomniane

  sorry, ale lapsus! az wstyd

 61. „PSL jakimś cudem znów w Sejmie.” To żaden cud. Po prostu PSL odzyskuje swój naturalny elektorat. Na mój gust to pierwszy po 89 roku „naturalny” Sejm. Wyniki są trochę skrzywione z powodu hasła utrącić PiS (nie miałem nic przeciwko takiemu podejściu) ale krok jest w bardzo dobrym kierunku, w kierunku krystalizacji sceny politycznej. Odrzucony w bardzo wyraźny sposób został margines polityczny, zapoczątkowany przez partię X Tymińskiego. Gratulacje dla PO i Tuska. Szkoda, że nie mogę pogratulować postawy po przegranych wyborach J.Kaczyńskiemu. Nie bardzo rozumiem po co mu ten bełkot o „Faktach i Mitach” itd.

 62. Hurrra!
  Jest świetnie, jest pięknie a przede wszystkim:

  W KOŃCU OTWORZĄ TE CHOLERNE ARCHIWA !!!!!!!!!!!!!!

  Cieszę się z tego razem z red. Passentem! :-))))))))

 63. Nie wiem czy dwa i nie wiem czy jeden,
  ale wiem ze wolnosc zwyciezyla.
  Polacy pokazali ze w trudnych chwilach,
  potrafia sie mobilizowac.
  Polska jest tam gdzie byla,
  i to pokazaly wybory.
  Jestesmy narodem ktory czasami
  jest ospaly ale kiedy trzeba budzi sie.
  Odeszly mary nadeszly czasy kiedy
  dwa plus dwa rowna sie ..

 64. Diaspora jest czujna! (Albo – nie)

  Mam nadzieje, ze wyborcy wiedza – zdaja sobie sprawe z tego – co sobie zalatwili? Poczekajmy do Wielkiej Swiatecznej Orkiestry Sylwestrowej a potem to wszystko „r a z e m” sprywatyzujemy. Mysle, ze Pani Beata Sawicka & Co mieli (a teraz maja) dobry plan. Ta dziecieca naiwna radosc nie bedzie dlugo trwac. Nie ma to jak dobry owczy ped. Jeszcze lzy i zgrzytanie zebow w niejednym domu na porzadku dziennym beda . Gratuluje ze szczerego serca rozwagi i rozsadku przy urnie.

  F.S. von/od Diasporski

 65. Zawirowanie Demokracji mamy juz za soba. To bylo jak ‘Anomalia Kurska’ (wcale nie od Jacka – he, he) w polu magnetycznym Ziemi. Biedni Kaczynscy wychowali sie na swietlanym przykladzie Gomulki i mieli taki sam pomysl na panstwo. Tyle, ze zamiast do Kremla modlili sie do o. Dyrektora.
  Dzieki opatrznosci, ze czasy polskiej Rewolucji Antykulturalnej mamy za soba.
  Prezydent powinien teraz pokazac swoj patriotyzm i zrezygnowac z funkcji. Ale na to nie zdobedzie sie, liczyc bedzie nadal na odrodzenie kaczego faszyzmu. Z pewnoscia zobaczymy niezla degrengolade jego partii.

  Wygral zdrowy rozsadek i dobre maniery. Mysle o Wladyslawie Bartoszewskim. Nie potrafie zgadnac ilu ludzi przekonal, ale pokazal, ze UCZCIWOSC i MORALNOSC jeszcze nie zginely! Chwala Panu Profesorowi za slowa prawdy i nadzieje.

  Zyczyc nalezy Panu Tuskowi powodzenia w przywroceniu Polski Europie, zbudowania solidnych i pozbawionych histerii stosunkow z sasiadami. Licze na to, ze tzw. ‘Tarcza’ to juz przeszlosc. Nie jest potrzebny Europie kon trojanski. Przyszlosc Polski jest tu – w Europie. A eksperyment ze sprowadzaniem obcych sil dla obrony naszych granic juz przerabialismy – vide Konrad Mazowiecki.
  Jesli Lech Zoliborski sprezentuje nam wojska amerykanskie, to w przyszlosci nalezy oczekiwac klopotow, podobnie jak bylo z Krzyzakami. Naprawde czas aby odszedl. Nie wstyd Panu, Panie Prezydencie?
  Wierze, ze Polska bedzie znowu Polska!
  Alleluja!!!!!!!!!

 66. Najwiekszym sukcesem jest niewatpliwie porazka pseudolewicy LID-u.
  Warto sie za to napic!
  Ostatecznie byla to koalicja popierana przez chyba najwieksza liczbe ludzi nie wyksztalconych oraz „pragmatykow” typu publicysty.
  To jest wielka porazka ludzi z kregow Pana Passenta.
  W sumie dostali jakies 30% mniej glosow niz ich kanapowe twory mialy oddzielnie.
  Polacy nareszcie przejzeli na oczy nie dajac sie nabrac „nawet” zlotoustemu Olkowi zwanemu przez Pana Passenta”najwiekszym mezem stanu”…
  PIS mimo, ze partia rzadzaca dostal WIECEJ glosow niz poprzednio.
  To chyba sie jeszcze nikomu w Polsce nie udalo.
  Miejmy nadzieje, ze PO bedzie kontynuowalo prace PIS-u w sposob bardziej efektywny.
  Trzymam kciuki!

 67. Duzym powodem do radosci jest, ze prymitywno-spikowo-katolicka prawica dostala kosza, aczkolwiek nalezy sobie uzmyslowic, ze PO w poprzedniej kadencji popierala zbyt wiele idiotycznych ustaw piczki, potwierdzajac, ze jest jej soft klonem. Ponownie zostalismy zmuszeni do wybrania mniejszego zla.
  Patrzac troszeczke w przyszlosc nalezy sobie uzmyslowic, ze polska sytuacja polityczna nadal jest daleka od normalnosci. Slowem, nie ma liczacego sie alternatywnego ugrupowania politycznego.
  Partie postsolidarnosciowe otrzymaly ponad 70% glosow i przy zalozeniu, ze sie polacza (trzeba to prac pod uwage) to mamy monopartie.To niczego dobrego nie wrozy.
  Mam nadzieje, sobie tego zycze, ze przy nastepnych wyborach bedziemy wybierali programy a nie glosowali przeciwko zorganizowanej grupie politycznych rozbojnikow.
  tao szatanski

 68. „Nawet cudowne odrodzenie Tuska mniej dotyczyło tego, CO mówił, a bardziej tego, JAK to robił. Dobre i to. Po stokroć wolę Tuska od Kaczyńskiego, ale używanego samochodu nie kupiłbym od żadnego z nich.

  Lewica dojrzała chyba do tego, żeby Aleksander Kwaśniewski przekazał pałeczkę Olejniczakowi. Były prezydent wypadł dość dobrze w debatach, ale pomiędzy nimi miał kosztowne wpadki. Sądziłem, że będzie w kampanii bardziej widoczny.

  Kuriozalne incydenty w rodzaju Leszka Millera pomijam, podobnie jak transfery Borusewicza, Sikorskiego, Mężydły czy Marcinkiewicza. Te ostatnie potwierdzają tylko bliskość ideową obu głównych partii. Gdyby PO nie była „PiS Light”, to podobne transfery byłyby niemożliwe.”

  To tak dla przypomnienia co uwaza nasz szanowny gospodarz…
  Wygralo PIS light a kumple z „lewicy” dostali 5% mniej w kupie… (LiDzie) niz poprzednio.
  PiS za to dostal WIECEJ niz poprzednio i na pewno w opozycji Jarek bedzie sie czul jak kaczka w wodzie – to jego naturalne srodowisko.

 69. Nie mówmy „hop”, może jeszcze pan prezes zechce – zgodnie z obietnicą – wyprowadzić na ulicę czołgi. 😛
  Oby też Platformie nie zechciało się popisywać i kolaborować z PiSem i musieć potem zmieniać nazwę na „Przystawka Obywatelska”. Jak się kończy współpraca z Kaczyńskimi – przekonali się Lepper i Giertych. Teraz, na dobrą sprawę, PO jest w stanie „wysysać” ludzi (i elektorat) PiS.
  Do ostatniej chwili byłem przygotowany na wygraną PiS, lub „prawie remis”. Ufff. Przepadli – jak mi się wydaje – bo na końcówce naprawdę przegięli z chamstwem. Część ludzi do siebie zrazili (choć przejęli elektorat LPR i SO), zmobilizowali ludzi, zwłaszcza młodych, którzy do tej pory byli wyborczo bierni. Polacy zagłosowali „w rękawiczkach”, z obrzydzeniem, ale zagłosowali przeciwko PiS.

 70. A.Falicz,

  jestes jak kogut galijski, ktorego Francuzi obrali sobie za symbol. Dlaczego ? Poniewaz kogut galijski potrafi dumnie wypiac piers i zapiac koncertowo nawet majac dwie nogi w g…. Tak mowia Francuzi sami o sobie.

  Ty jestes jak ten kogut galijski. Twoj polswiatek polityczny zawalil sie z woli wyborcow, nie chce powiedziec, ze PiS znalazl sie w g…, ale z pewnoscia obecne nastroje w otoczeniu Kaczynskich to jest perfumeria, a Ty ciagle piejesz po swojemu, jak gdyby nigdy nic.

  O tym, jak PO bedzie kontynuwac „prace PIS-u” swiadcza chyba pierwsze zapowiedzi Tuska, szczegolnie w odniesieniu do sprawy Blidy i w ogole roli CBA w ostatnich dniach.

  Trzymam kciuki !

 71. Szanowny Gospodarzu! Drodzy Blogowicze!

  W Toronto to samo, o czym pisze Andy54. Kolejka na dwie godziny stania i pan krzyczacy „Prosze panstwa, gdyby ktos nie wiedzial, glosujemy na liste nr 6.” Wrocilam do siebie zrezygnowana i zaniepokojona… Ale to bylo wczoraj. Dzis jestem szczesliwa i tylko troche smutno, ze patrze na to z daleka i nie moge byc w kraju, gdzie radosc musi unosic sie w powietrzu. Kochani rodacy! W koncu mozemy byc z siebie dumni. Panie Danielu, dziekuje za wszystko!

 72. Jjgar z satysfakcja przeczytalem odkryta przez Ciebie role Kaczorow w krystalizacji polskiej sceny politycznej – pozwole sobie zacytowac co napisalem 21/09:
  „Jeszcze raz powtarzam – najwazniejsza rola Kaczorow jest potencjalne skrystalizowanie sie polskiej polityki wokol realnych istniejacych elektoratow a nie salonowych grup towarzyskich.”

 73. Chris,
  z tych nerw pokazales, ze pasujesz do tej miernoty. Nie umiesz nawet przeklac….

 74. Po 43 latach na anglo i amerykanskiej emigracji jestem podniecony faktem ze na glownych stronach swiatowej prasy i telewizji znowu bedziemy mogli zobaczyc lidera polaka reprezentujacego z wygladu nowosc ,meskosc i
  przystojnosc polskich mezczyzn.
  (a nie sylwetke Chruszczowa)
  Bravo mlodzi rodacy !!!!

 75. No i tak jak sie tego obawialem mamy nieoczekiwany powrot Odrazajacego Draba czy tez raczej calej bandy Odrazajacych Drabow. Mimo wielu moich ostrzezen Nasz Wielki Sternik zawierzyl madrosci politycznej polakow i ta droga pewnie osadzil nawe panstwowa na mieliznie. Mamy wiec swietowana przez wszystkich hochsztaplerow z lewicy i prawicy restauracje Polski Aferalnej. Teraz dopiero bedzie hulaj dusza bez kontusza no i oczywiscie bez CBA. Juz widze te rozognione twarze judeo-europy. Polska pozostanie kura skladajaca zlote jaja miedzynarodowemu kapitalowi!

 76. Przegranemu Jarosławowi Kaczyńskiemu zyczę, żeby napił się czegoś na uspokojenie, np. kropli walerianowych (uwaga na kota!!!), przemyślał ostatnie dwa lata i wyjechał odpocząć w dłuuuuuuuuugą podróz z kimś, z kim mu będzie dobrze – z posłanką Szczypińską, a może z posłem Ziobro, a potem wrócił na Żoliborz, ale nie do polityki.
  Zwycięzcom, zwłaszcza Donaldu Tusku zyczę, aby wziął przykład ze swojego trochę starszego kolegi Aleksandra Kwaśniewskiego, który też przyczynił się do zwycięstwa PO i został premierem wszystkich Polaków – przywrócił służbę cywilną, zlikwidował i rozliczył CBA, zajął się nadużyciami Kurtyki i IPN, powołal komisję w sprawie śmierci Barbary Blidy, przywrócił publiczne media. Roboty jest od za… i jeszcze trochę.

 77. Donald triumfujacy, i obiecujacy.
  Oby, oby stal sie „Arrrturem” (jak ten krol) i pamietal jego slowa:
  „I’m not a king of the country, I am the king of the people”
  Bo ten wybor byl odzwierciedleniem co narod potrafi, powinien o tym
  pamietac i docenic lud, jako sile i wladze.
  Niech buduje ten „Camelot”, rzadzi uczciwie i sprawiedliwie.
  – Czego Mu i Wam Polacy zycze.

 78. @Chris Domaradzki.
  Proponuję Ci korepetycje z angielskiego. Zdaje się , że p. Fotyga będzie w niedalekiej przyszłości dysponować sporą ilością wolnego czasu

 79. Uf, nareszcie koniec . Nie bede sie musiala ciagle tlumaczyc za Kaczynskich.

 80. 21.10.2007:22.55 W CBA, Min. Sprawiedliwości i jeszcze kilku innych urzędach włączono niszczarki ;-).

 81. Diagnoza na „lewicy” (czas znowu zaczac robic w portki…Jacobsky):
  „Czy PO jest rzeczywistą alternatywą? Trzeba pamiętać, że Platforma była równie gorliwym rzecznikiem IV RP, równie radykalnym krytykiem rozwoju Polski po 1989 r. co PiS. PO głosowała też za szeregiem instytucjonalnych zmian wprowadzonych przez PiS, poparła też sprzeczną z jakimikolwiek zasadami państwa prawa (?) ustawę lustracyjną. PiS na pewno jest rzecznikiem demokracji minimalistycznej, czy jednak Platforma może być uważana za rzecznika pełnokrwistej, liberalnej demokracji? Pewne objawy wskazują na pozytywną ewolucję kierownictwa tej partii. Nie może być jednak sprawą przypadku, że Donald Tusk w zwycięskim pojedynku telewizyjnym z Jarosławem Kaczyńskim nie podjął w ogóle problemów ustrojowych, o których tu wspominam.
  Nie wspomniał też o systematycznych atakach na elity i ich niezależność: na sędziów, naukowców, dziennikarzy, lekarzy, korporacje in corpore, atakach sprowadzających niezależne grupy zawodowe, które są w centrum każdego społeczeństwa obywatelskiego, do poziomu mafii przestępczych. Rzecz najbardziej zaskakująca, Tusk w ogóle nie poruszył problemu metod tajnych i jawnych służb w państwie braci Kaczyńskich, których symbolem stali się panowie Ziobro i Macierewicz. Ani słowa o obiecywanej sejmowej komisji śledczej, która powinna poprzez ujawnienie prawdy stworzyć zabezpieczenia przed patologicznymi metodami walki z korupcją i z konkurentami politycznymi. wraz ze zwiędnięciem Unii Wolności i odcięciem się PO od rzekomo do cna skorumpowanej III RP tylko SLD, wśród znaczących partii politycznych, głosił chwałę wielkich dokonań czasu przemian. Premier Kaczyński, utożsamiając ten okres z Aleksandrem Kwaśniewskim, ten proces identyfikacji i redukcji tylko dokończył
  Donald Tusk nie raz składał hołd diagnozom Jarosława Kaczyńskiego, przyjmując w istocie jego opis rzeczywistości, jego narrację o Polsce po 1989 r.”
  Smolar.

  Jacobsky za koguta (…?) dziekuje.
  PiS poparlo okolo 5 millionow ludzi
  PiS Light z 7 milionow.
  „Twoja” pseudolewice – pewnie z milion…to chyba tak mniej wiecej rodziny aparatczykow plus UB z pociotkami.
  Gratuluje…

 82. Dziś w pracy przywitano mnie słowami „Dzień dobry w nowej, lepszej Polsce” i to chyba najlepiej oddaje stan mojego ducha. Moja radość jest ogromna. Przyznaję jednak, że mój głos był bardziej przeciw polityce Jarosława Kaczyńskiego niż za PO. Mam nadzieje, że Donald Tusk wykorzysta szansę i nie zawiedzie zaufania tak ogromnej grupy Polaków.
  Jarosław Kaczyński, jak zwykle, pokazał brak klasy we wczorajszym przemówieniu. Wierzę, że teraz może być tylko lepiej, czego sobie i Państwu szczerze życzę.

 83. Nie rozumiem, dlaczego 2:1, a nie 2:0.
  Gratulacje Platformie! Ale niech nie zapomina o ostrzezeniach Lecha Walesy, trzeba uwazac, oszolom Jarek mowil, ze bedzie gryzl ziemie, aby nie przegrac.

  Czego zycze Platformie – aby jednym z glownych punktow polityki zagranicznej wpisala jawnie – normalizacja stosunkow z Rosja, przeciez ta normalizacja nie tylko od Rosji zalezy.

  Pozdrawiam i ciesze sie,
  Dassie.

 84. Polonia dziękuje!

  Boże błogosław Polskę!

 85. Magrud:
  Z PiS jest taka lewica jak ze mnie Brad Pitt… Myślę, że największym przegranym, po PiS i przystawkach oczywiście (która to przegrana akurat mnie cieszy) jest właśnie lewica, która jest reprezentowana grubo poniżej naturalnego elektoratu. Powodów jest kilka: LiD wciąż nie odzyskał zaufania (a innej lewicy nie ma), wiele osób o przekonaniach lewicowych ze szkodliwą prawicą łaczyło PiS — zagłosowali więc przeciw prawicy na… PO.

  Plusem jest jednak to, że sytuacja obecna stanowi dobry punkt wyjścia dla dalszych przemian na scenie politycznej — przede wszystkim przez zatopienie przystawek. Na dobry zaś wynik LiD chyba wciąż za wcześnie biorąc pod uwagę dominację prawicy (PO i PiS) w mediach, oraz pamięć o wpadkach Millera.

  Dassie_Rosjaninie:
  PiS wciąż w sejmie, ze znaczącym poparciem jako naturalny ‚lider opozycji’. Lech Kaczyński ma ambicję wpływania na obsadę kilku zasadniczych resortów — w tym MSZ. Brakuje odcięcia się PO od wielu złych praktyk PiSu. Jak dla mnie to zasługuje na ‚1’ dla PiSu w jego meczu przeciwko Polsce.

 86. ANCA, Cargo !

  Cieszę się wraz z Wami. Niepokoi mnie tylko stanowisko PO, co do CBA.
  Przyłączam się do Olka51. Ma moje poparcie, co do kierunku, jaki powinien być przez PO wyznaczony. Jeżeli z tych rad nie skorzystają, czarno widzę następne lata.
  Do rad Olka51 dorzuciłbym: trzymajcie Rokitę jak najdalej od rządzenia i wpływania na kierunek PO. Niech zajmie się „resocjalizacją” żony.

  Pozdrowienia

  PS. Nawet nie przypuszczałem ilu ludziom sprawiło radość, gdy zobaczyli, że Ziobro przegrał w Krakowie. Mnie także!!!

 87. Allelluja!!! Nareszcie doczekalam! Wprawdzie zwyciężyl Donald Tusk, a nie Wojciech Olejniczak, ale Kaczory nareszcie przegraly. Już tę klęskę Kaczorów opiliśmy z mężem. Niech żyje normalność. Chyba jeszcze dlugo będę w euforii, z radości nie bardzo wiem co pisać. Najlepiej, gdy puszczę sobie „Allellluja” Haendla.

 88. Warto bylo poleciec do Polski i glosowac. Wieczorem juz w UK, zmeczeni straszliwie, czekalismy na wyniki, ale jakaz byla potem radosc.
  I dzis idac do pracy, kiedy na stawku przed firma kaczka, jak zwykle rozdarla dziob, zamiast skomentowac w myslach – znowu oredzie premiera, pomyslalam – zamknij dziob korytko juz odplynelo.

 89. Zamienił stryjek siekierkę na kijek. Oto prawdziwy rezultat wyborów. Tępego oszołoma z pianą na ustach zastąił pajac z debilowatym uśmieszkiem. Szkoda, że Pan Passent wyraża swoje bardzo tanie emocje na temat zwycięstwa demokracji. Powinien z rana przeczytać mądry komentarz jeszcze przed wyborczy KTT w PRZEGLĄDZIE. Polacy dalej będą wyrażać radośc z budowy supermarketów, nowych banków zagranicznych, nienawiści do rosjan i niemców oraz z masowej emigracji mlodzieży. Jedynym sukcesem wyborów jest zniknięcie dzikusów; Leppera i Giertycha i pozbycie sie starchu zerowatego Ziobry z realizacji sloganu „juz więcej nie będzie zabijał ludzi”
  Organizacja wyborów potwierdza niemiecką opinie o Polnische Wirtschaft”, czyli polskim niechlujstwie.

 90. Świętując powrót do politycznej normalności, oddajmy premierowi Kaczyńskiemu co należne, to on sam skrócił nasze z nim męki do dwóch lat i to dzięki niemu panowie Giertych i Lepper wracają do swoich wyuczonych zawodow. I już dzisiaj mało mnie obchodzi, że te dobre uczynki Jarosława Kaczyńskiego są następstwem przekombinowania i tym samym wbrew jego intencjom. Na nasze szczęście taki to już urok tego polityka…

 91. Gratulacje Platformie!

 92. Wybory skończyły się dość szczęśliwie, ale Tusk nie będzie miał lekko. Jarosław nakaże Prezydentowi wszystko wetować, a już z pierwszych wypowiedzi przedstawicieli PSL widać, że będą oni dokuczliwym, chcącym ugrać jak najwięcej, partnerem. Najbardziej racjonalną byłaby koalicja PO-LiD-PSL ale na to PlatForma, w imię „zasad”, się nie zdecyduje, chciaż zaakceptowałoby to chyba większość wyborców tych partii. A można by było wtedy bez problemu obalać prezydenckie weto i sprawnie rządzić.

 93. Dassie_Rosjanin:
  w interesie Polski leży, żeby mieć dobre stosunki z sąsiadami. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Masz rację, to nie od Rosji tylko zależy. Ale Putin zachowuje się jak cesarz, oczekujący hołdów. Polska wiele wycierpiała od wschodnich, zachodnich i południowych sąsiadów, nie ma się czego dziwić, że jest jak jest w świadomości narodu.

 94. Spieprzaj Dziadu wróciło do adresatów jak bumerang.

 95. PO powinna też pamiętać, że w tym plebiscycie wielu ludzi głosowało na nią jako na mniejsze zło.

 96. Wczoraj w późnych godzinach wieczornych, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła w wyniku niewydolności wielonarządowej Czwarta Rzeczpospolita. Wszystkim, pozostającym w nieutulonym żalu sierotom ( Chris, Falicz, szestow, itd. ) składam, w imieniu blogerów nieszczere wyrazy współczucia.
  R.N.

 97. Muszę to powiedzieć parafrazując słowa pewnego Pana którego czas już minął: „Ci Panowie nie będą już wiecej szkodzić !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!” – mam taką nadzieję :)))

 98. To co powiedział mi dzisiaj z samego rana jeden z profesorów w moim instytucie mówi samo za siebie: „Congratulations! You have made it! Great!”

  Pozdrawiam,
  Maciek z Amsterdamu

 99. Brawa dla PBS DGA!

  Gratulacje i wyrazy uznania dla . . . PBS DGA, firmy sondażowej. Prowadziła ona badania dla „GW” i „Polityki”, a wyniki publikowano codziennie. Na tle kuriozalnych niekiedy danych pochodzących z innych agencji badawczych, te z PBS DGA okazały się prawie dokladnie takie, jak rzeczywiste wyniki wyborów z 21.10. br.
  Od 14-16.10 PBS DGA podawała je następujące:
  -dla PO: 39, 41, 42 (18.10) – rzeczywiste: 42;
  -dla PiS: 34, 31, 32 (18.10) – rzeczywiste: 32;
  -dla LiD: 15, 14, 12 (18.10) – rzeczywiste: 13;
  -dla PSL: 7, 7, 7 (18.10) – rzeczywiste: 9.
  Przewidziano dokładnie wyniki dwóch największych partii, a jedynie niedoszacowano przepływ w ostatnich 48 godzinach ok. 400 tys. głosów z najmniejszych partii (LPR i SA) do LiD i PSL.

 100. Teatralnie:
  Skończył się kabaret przeplatany z horrorem. Ciekawe jaki gatunek pojawi się na scenie za sprawą PO. Oby ciekawy, żeby się nie chciało wychodzić z teatru.

 101. Andrzej Falicz

  Sytuacja, gdy partia oddająca władzę uzystkała więcej głosów niz poprzednio już u nas była: to SLD w wyborach, w których wygrała AWS. To akurat dobry przykład, mam nadzieję. W następnych bowiem wyborach dostała znacznie mniej 🙂

  Głosowałem na PO. Jako na mniejsze zło. Mam nadzieję, że partia Tuska ma świadomość, że żyje na kredyt. I że będzie bardziej wyrazista w działaniach niż w kampani wyborczej, gdy to starała się nikogo nie urazić i nie składać żadnych poważnych obietnic (poza kulturalnym zachowaniem i cudem gospodarczym, który i tak się zapewne wydarzy sam z siebie).

  Co do LiD: sądząc z reakcji znanych mi osób – sporo starszych od Olejniczaka np. – to zaszkodził LiDowi Kwaśniewski. Był mdły, bez ikry, bez nowych pomysłów, no i te jego nieszczęsne „niedyspozycje”. A w Warszawie jeszcze dodatkowo dobił ich Kalisz. Borowski zbierał wiele pochwał i gdyby tylko on (plus paru młodych) był na liście, to wynik byłby chyba lepszy. Ale widok – przepraszam – zapasionej gęby pana Kalisza był nie do przyjęcia! Ja go lubię słuchać, gdyż jest sensowny, potrafi mówić, argumentować, celnie ripostuje itp. Jest także świetnie przygotowany merytorycznie i cenię go jako parlamentarzystę. Ale z takim wyglądem to powinno się go trzymać głęboko na zapleczu! Czy sztaby LiD nie wiedzą, że teraz rządzi obraz?

  Kaczyński nie zawiódł mnie: nie mógł się powstrzymać od kalumni i pomówień, przywoływania morderców na usługach układu (w domyśle PO). W drugiej części wystąpienia był już trochę bardziej stonowany. Wiem, że to nieładne uczucie, ale mam cichą satysfakcje z jego pognębienia, szczególnie z totalnej osobistej porażki w Warszawie. Tyle czasu musiałem się wstydzić za jego wybryki… Ma jednak facet talent: taki Midas a rebours: czego się dotknie (w polityce, biznesie) zamienia się w g…! PC, Telegraf, Express Wieczorny, Konwent Św. Katarzyny, IV RP…

 102. i z czego wy sie idioci cieszycie? najpozniej za 4 lata bedziecie znowu narzekac na tych, ktorych dzis wybraliscie. marionetki.

 103. Wreszcie przywracamy europejską normalizację.

 104. Bobola – pewnie już całkiem opętał Cię szatan, i nie wiesz co piszesz! Może egzorcyzmy by Ci się przydały?!
  O ile dawniej popularny był slogan :”śpij spokojnie – ORMO czuwa”, to ostatnio słyszało się kpinę: „uważaj – Ziobro podsłuchuje”, a nawet: „jak będziesz niegrzeczny – to cię Ziobro zamknie”. Chyba mamy to już za sobą!
  Oby nasze nadzieje choć w części się spełniły.

 105. 1.Ulga, aż miło!
  2.Tusk musi się totalnie odblokować i rządzić nie oglądając się już na cokolwiek, czasu obciążonego balastem do uporządkowania jes niewiele.
  3.Tusk- powinien zaniechać rewanżyzmów, nie ma na to czasu, a były premier, wykorzysta to do mobilizacji swojego elektoratu, oczywiście przeciwko PO ,czyli Polsce!
  4.Kaczyński przegrał ostatecznie.Ma swoje lata, zdrowie też nie bardzo , giermkowie -raczej niższa pólka,elektorat w sporym procencie leciwy…
  Po przerwaniu się otumaniającej mantry złożonej z kilku „cwanych”/podejrzewam totalny brak autentyczności/ fobii -itd. nie bardzo ma ruch na skuteczny powrót.
  Czas płynie. Jeśli PO wytrzyma całe 4 lata- to powrót Kaczyńskiego z jego programem „odnowy” państwa, jego życiowego ,politycznego credo- za kilka lat może być tylko NIESTRAWNY. W międzyczasie Lech Kaczyński będzie musiał dokonać cudu i wygrać drugą kadencję. Bez tego Jarosław przestaje być „mocny” dla poddanych w PiS-ie.

  Pyra na wygnaniu w UK,
  Autentycznie się wzruszyłem.Serdecznie pozdrawiam!

  Dassie-Rosjanin.
  Drogi Dassie.Ostatnio na spacerze w lesie mijałem panią, która spacerowała z potężnym pitbullem bez kagańca.Oczywiście u mnie przestraszenie, wymiana nerwowych zdań… Pani zapewnia, że pies jes niezwykle łagodny .Na to ja- w takim razie ,czy mogę go pogłaskać?
  Pani na to:Przecież on o niczym innym nie marzy.
  Przełamałem się , przykucnąłem, a pies położył swój łeb, na miom kolanie, i trzymał go tak delikatnie, żeby mnie nie spłoszyć .Wygląd miał bardzo dramatyczny, a serce z miodu. Serdecznie pozrawiam.

 106. All we need is love. tatarrararam

  Tusk,

  w oswiadczeniu postwyborczym o milosci mowil, i mnie tym szczerze zaskoczyl. Liberal light kocha mocno wszystkich wyborcow, ale czy wszyscy spija te pianke, to pokaze daleka przyszlosc.
  Gratulacje za tak suwerenne zwyciestwo sie oczywiscie naleza, przy calych moich ex ante watpliwosciach w sukces PO. Uchylam wiec kapelusz.

  Kaczor

  w oswiadczeniu postwyborczym, jak dla mnie, chyba jakby zbyt malo smutny sie wydawal. Brak mu wiary, chory, zmeczony czy woli bardziej oponowac niz rzadzic? Dostal przeciez mase glosow?!? Niech sie wezmie w garsc

  Wicepremierzy

  Jakze milo bedzie patrzyc na wiadomosci bez glosu sumienia Polski niepodleglej Pana Giertycha i gestykulacji a la Tymochowicz school(zamiast argumentacji) Pana Leppera

  Fajnie wybrano

 107. Droga do punktu wyborczego w moskiewskiej ambasadzie zajela mi pond 1.5 godziny w jedna strone. Wczesniej musialam wziac kartke z gminy, ze wyjezdzam. Ale nie zaluje, non, je ne regrette rien!

 108. „Pożegnalny niedzielny obiad”

  Mojej Mamie pomnik się należy: wczoraj na obiad przygotowała dwie duszone kaczki w białym winie :)) zostały zjedzone i juz nam nic nie grozi :)))) jak widać kulinarne czary okazały się prorocze i skuteczne

  Pozdrawiam i świętuję

 109. Olek51
  Niestety proszę Pana obawiam się, że wypuszczonych raz demonów i nieszczęść typu CBA nie da się z powrotem zagnać do puszki Pandory, którą z całą premedytacją otwarto. W tym J. Kaczyński miał rację – zdołali zmienić Polskę, a pewne zmiany są nieodwracalne. Jaka władza zrezygnuje z możliwości kontroli społeczeństwa tak dogodnie podanej na tacy w postaci „kozaków” z CBA i „zmodernizowanej” ABW?
  Trzeba by być świętym, by świadomie z tego zrezygnować. Chociaż chciałbym się w tej kwestii mylić, podobnie jak myliłem się co do wyników wyborów i możliwości większego natężenia podkładania „haków” anty-PO-PSLo-LiDo-wskich. Cała nadzieja w potrzebie stworzenia koalicji, co zapewni większą kontrolę (taki dodatkowy podział w jednym z elementów trójwładzy) – tak mi się przynajmniej zdaje, ale też nie będąc tuzem intelektu i nie mając ogromnej wiedzy na temat funkcjonowania państwa pewnie się mylę i w tej kwestii.
  Pozdrawiam serdecznie.

 110. Dlaczego PIS przegrał wyborny 2007?

  Swego czasu pojawił się komentarz – 5 powodów dla których PIS nie wygra wyborów. Wtedy jednak mało kto był absolutnie przekonany co do tego, czy PIS faktycznie może przegrać te wybory. Dziś należałoby postawić pytanie – jakie były przyczyny tego, iż PIS doznał porażki?

  Ja myślę, że był faktycznie jeden główny powód dla którego PIS przegrał i to w taki sposób.

  PIS wywodzi się z nurtu postsolidarnościowego, konserwatywnego, identyfikowanego z kościołem i chrześcijaństwem. Premier Jarosław Kaczyński lubił niejednokrotnie mówić o swoim przywiązaniu do wartości chrześcijańskich. Jego partia miała też poparcie części kościoła.

  Mieliśmy w tej kampanii dwa bardzo istotne fakty.
  Wypowiedź bpa Tadeusza Pieronka z dnia 2007-09-28, w której w miażdżący sposób skrytykował rząd i polityków.
  „Napady na domy o świcie, zakuwanie ludzi w kajdany, aresztowanie profesorów w trakcie międzynarodowych kongresów, tymczasowe aresztowania bez postawienia zarzutów (…). To są rzeczy karygodne. To już przekracza orwellowski obraz zdziczałego państwa totalitarnego”
  Te słowa nie tylko, że zostały przez rządzących po części zignorowane, ale spotkały się wręcz z „dyplomatyczną” krytyką.

  Ostatnie dni kampanii to działania związane z posłanką Sawicką.

  I znowu, tym razem słowa abp Józefa Życińskiego z dnia 2007-10-18:
  „Zachowanie pani Sawickiej było niemądre i nieuczciwe, ale nie wolno nam stosować zasady „wszystkie chwyty dozwolone”. To co uczyniono, posługując się nią w kampanii przed wyborami jest niedopuszczalnym chwytem.”
  Dla mnie osobiście bardzo mocno zabrzmiały Jego dalsze słowa:
  ”W ten sposób nie wolno niszczyć człowieka.”
  W tym przypadku odpowiedzią było obłudne przeciwstawienie „nie dla metod działania i niszczenia człowieka” – jednoznacznemu „być za korupcją”.

  Myślę też, że te słowa spowodowały, iż przeciwko PISowi zagłosowało wczoraj co najmniej te kilkanaście procent wyborców, które w poprzednich wyborach nie głosowało. Jak też, że ten elektorat odebrał te słowa, albo konferencję CBA (jeżeli nawet słów abpa Życińskiego nie słyszeli) jako: „w ten sposób w Polsce nie można sprawować władzy”.
  Konferencja CBA poświęcona posłance Sawickiej była w zasadzie tą ostatnią kroplą, która przelała czarę, a słowa abpa Życińskiego były tylko przysłowiową kropką kończącą zdanie.

  Dla mnie „oczywistą oczywistością” jest, iż w pewnym momencie PIS zaczął się sprzeniewierzać tym zasadom, które wyznawał i do których nawiązywał. Mówiąc bardzo prostymi słowami PIS sam odciął się od korzenia, z którego chciał czerpać soki.

  Do pewnego stopnia podzielam zdanie pana Premiera, iż „tajemniczy front” spowodował klęskę PIS. Jednakże ten „front” nie jest niczym tajemniczym, to w moim głębokim przekonaniu jest tysiącletnia tradycja naszego państwa, wyrosłego w samym centrum chrześcijańskiej Europy. Ten „front” stanowi nasze społeczeństwo, po prostu Polska. Za zbędne chyba będzie tu przypominanie etosu Solidarności i nauczania Jana Pawła II. I obojetne, czy będziemy na to patrzeć tylko z punktu widzenia chrześcijaństwa, czy też najbardziej podstawowych norm humanistycznych.

  Wczoraj Polacy bardzo głośno powiedzieli, że decydują nie tylko o tym kto będzie sprawował władzę, ale również w jaki sposób ta władza ma być sprawowana. Mam głęboką nadzieję, że Platforma była czymś więcej aniżeli tylko biernym uczniem w czasie tej lekcji demokracji.

 111. Witam,

  muszę przyznać, że wczorajszy dzień zaczął się dla mnie niezbyt obiecująco.
  Z samego rana,chcąc poczytać nieco w blogach na polityce, zaskoczył mnie meldunek: CISZA WYBORCZA!!!
  Och ty krótki malutki, pomyślałem, no dlaczego akurat TE blogi?
  No ale zasady obowiązują, uspokoiłem się, twarde prawo, ale prawo.

  Przeskoczyłem wiec swobodnym przyciskiem guzika na wiadomości o-netu.
  A tam „antek emigrant” i inne stwory. Brrr!!!
  Ich cisza to nie obowiązuje (zasady zresztą tez nie).

  Następnym „ciosem” była wiadomość, ze Nowy Jork i inne „Antypoda” już glosowały, no i ze frekwencja tam była wyjątkowo duża.
  No a wiadomo jak nasi rodacy tam ochrzczeni.

  Ale zaraz coś mi pod czupryną błysnęło. Chwileczkę, wczoraj sobota, dzisiaj niedziela, aaaaaaaaaaaaaaaaa!!

  No i od tej chwili wiedziałem, ten dzisiejszy dzień, ta „ostatnia niedziela” musi być dniem po prostu wspaniałym!

  No ale po kolei, a było tak:

  Jak już Chris Domaradzki uszczknął trochę ze swoich milionów i zafundował kilku ochotnikom swój wesoły autobus wyborczy, to nie wszystko szło gładko.
  Nie dość, ze towarzystwo trochę folklorystyczne, to i zatrzymywać trzeba się było co chwilę. A to kiełbasa wyborcza niestrawna, a to WC, ale przede wszystkim to ciągłe uzupełnianie „paliwa”. A silna grupa wyborcza to wszystko tęgie chłopy i tęgie głowy, a tu kasa topnieje w mig.
  No ale w końcu ze śpiewem na ustach docierają do tego Czykago.

  A tam o zgrozo!!! WSZYSTKIE LOKALE ZAMKNIĘTE!!!

  A na dokładkę pod drzwiami czeka w swoim wózku inwalidzkim
  ukochana babunia Domaradzki i wymachuje parasolką jak Sitting Bull oszczepem. I od razu wali w te, jak dobrze mu z dzieciństwa znane słowa.
  Gdzie żeś ty bywał stary BARANIE? Przeca u nos wybory w sobota, a dzisiaj niedziela!!
  Kamienna zwykle poker face Chris Domaradzki’s zrobiła się jeszcze bardziej blada. W ostatniej chwili świadomości dobiegły go z autobusu słowa piosenki „pełna śmiechu beczka, to autobus nasz”. Po głowie kołatały się tylko te trzy słowa, ZDRADA, ZDRADA PO TRZYKROĆ ZDRADA!!!

  Stojący z boku i wnikliwie przyglądający się tej scence policjant (narodowość babci policjanta nie odgrywa żadnej roli) wypowiedział w kierunku autobusu te oto prawie ze sakramentalne słowa:

  „You are Polish Jokes. F… …”

  p.s. Pomyłka w pisowni słowa f… to jedynie literówka powstała
  w momencie przepisywania całej tej zaszłości z Chris Domadzki’s dyktafonu w kształcie małego pistolecika, który to każdy szanujący się „byznesmen” z Czykago nosi przy sobie. Przecież na zawsze wryły mu się słowa ukochanej babuni krzyczącej, ty ciapo nie ciupo!!!

  Przepraszam babcie i Pozdrawiam

  l.g.

 112. Już myślałem,że Tusk sprzedał się za 4 wina.Myliłem się !!!.
  Teraz będzie test na prawdziwość PO.Czy powstaną komisje śledcze do bulwersujących społeczeństwo spraw? Przywódcy PO muszą pamiętać,że część ludzi ,którzy oddali głos na nich to nie byli ich zwolennicy ale przeciwnicy PiS.
  Myślę,że do czasu ukonstytuowania się nowego Sejmu i rządu PO powinno coś wymóc na Kaczyńskim ażeby niszczarki do papieru nie popaliły sie z przegrzania w CBA M Sprawiedliwości, MON, MSW itp resortach zasłużonych w walce z e społeczeństwem.

 113. 30 % glosow jest za duzo dla panow K., dalej beda smrodzic !!! Szkody jakie wyrzadzili Polsce i jej mieszkancom w oczach cudzoziemcow (2 lata blazenstwa wystarczyly, aby dorobek wielu Polakow osmieszyc !) nie bedzie latwo wyprostowac. Mimo wszystko ciesze sie i zycze powodzenia. Moze zaczac lepiej z uporzadkowaniem wlasnego podworka….

 114. TW vel OŹI:
  Uważam, że Polsce teraz dobrze zrobi koalicja PO-PSL. Obie strony są na to gotowe, mają różne elektoraty (nie będzie więc problemu ‚zjadania przystawek’) i są w stanie współpracować we wcale rozsądnym zakresie.

  Dla LiDu lepsza będzie opozycja, choć nie wroga. (Ale sensowne pomysły PiSu SLD też popierało, choć przecież politycznie bardziej tam iskrzyło.) To dla obu stron byłoby zdrowsze.

  Haków bym się nie bał — i PiS i PO grały va banque, a to oznacze, że haki jeśli były to zostały już wykorzystane. Ale PiS z ponad 150 głosami w sejmie, z prezydentem, z KRRiT, jest wciąż siłą niebezpieczną i dla PO i dla państwa.

 115. Lehoo – To Ty jestes niedouczony. Poszukaj na internecie to slowo to Ci sie rozjasni.

 116. Szanowny Panie Danielu.
  Wszystko ekstra, szczególnie ostatnie trzy akapity, już bez widocznych wcześniej emocji. Tylko ta Platforma, liberalna w sferze obyczajowej?!
  Oczywiście święto polskiej demokracji, ale nawet przy moim wrodzonym optymiźmie ( przy okazji pozdrowienia dla ), ten polski kocioł w piekle staje mi przed oczami.
  Pozdrawiam.
  R.N.

 117. Witam!
  Polacy zaufali PO. Dobry wybór!
  PO powinno zaufać Polakom i zlikwidować CBA ( czytaj Coś Bardzo Amoralnego)
  Pozdrawiam
  Ryszard

 118. Witam!
  Polacy zaufali PO. Dobry wybór!
  PO powinno zaufać Polakom i zlikwidować CBA ( czytaj: Coś Bardzo Amoralnego)
  Pozdrawiam
  Ryszard

 119. Wycięło mi z nawiasu pozdrowienia dla „optymisty”.

 120. Wynik wyborów daje szansę na to, że nie będzie PO-PiSu, nawet doraźnego, celem zmiany konstytucji. Wobec tego Tusk może się nawet pokusić o rozliczenie policyjnych ekscesów PiSu, żeby uzyskać argumenty za unieszkodliwieniem CBA. Polityk PiS na czele tej instytucji byłby bowiem dla Platformy ciągłym zagrożeniem, co pokazała kampania. W tym sensie wynik wyborów wydaje się korzystny. „Lewica” poniosła w nich dotkliwą klęskę, która, jak sądzę, oznacza fiasko koncepcji LiD, rozpad tej grupy oraz koniec dominacji sitwy Kwaśniewskiego w SLD. Sytuacja parlamentarna LiD, zwłaszcza ewentualna rola języczka u wagi w razie prezydenckiego weta, nie jest niby zła, ale formuła programowa tej formacji musi być zmieniona, jeśli ma ona odgrywać jeszcze jakąś rolę na scenie politycznej w przyszłości.

 121. Może zamiast cieszyć się, że PiS został odsunięty od władzy (pożyjemy, zobaczymy) zastanówmy się, jak rozwija się poparcie dla poszczególnych partii na przestrzeni ostatnich 5-6 lat.
  Otóż rzekoma lewica, dziś występująca pod nazwą LiDu, spada w każdych wyborach. Wizerunek tej partii nie ma nic wspólnego z lewicowymi poglądami: jest to cyniczna i egoistyczna klika cwaniaków, która w nieuczciwy sposób wzbogaciła się na przemianach w Polsce, nieudolności nowych elit i własnych kontaktach z minionej epoki.
  PiS to z kolei ludzie tak fanatycznie pragnący zerwać z zaszłościami, że aż wylewający dziecko z kąpielą. Mimo to udało im się zwiększyć elektorat, co powinno dawać do myślenia. Kilka populistycznych posunięć Kaczyńskich jest może w stanie podnieść ich poparcie o jakieś 5 %, ale nie więcej. Oznacza to, że jednak cała masa ludzi utożsamia się z ich polityką. Czy ich przeciwnicy próbowali sobie uczciwie odpowiedzieć dlaczego?
  Natomiast PO połowę poparcia zawdzięcza wyborcom, którzy chcieli odsunąć od władzy Kaczyńskich. To jednak zdecydowanie za mało, by na długo cieszyć się ogromnym zaufaniem społecznym. Teraz trzeba pokazać konkrety. W zasadzie cel wielu wyborców Platformy został już osiągnięty: PiS już nie rządzi. I co dalej? Jaki jest program pozytywny PO, jaki jej pomysł na Polskę?
  Sukcesem tych wyborów (i w pewnym sensie zasługą PiSu – może wyciągnie on z tego wnioski, zamiast powtarzać paranoiczne slogany), że społeczeństwo obudziło się z letargu. Miejmy nadzieję, że nie jest to chwilowe i że rządzący tego nie zmarnują

 122. Wieczór wyborczy był długi i wyczerpujący nerwowo, ale kiedy obudziłam się po zaledwie paru godzinach snu… jakoś tak mi milej było, weselej, że to już nie Wolska będzie, ale wreszcie Polska.
  Cieszę się, że Donald Tusk zdaje sobie sprawę z tego jak wielka odpowiedzialność na nim ciąży. I niech o tym nie zapomina. Jeśli to schrzani, myślę, że wielu Polaków w nic już nie będzie wierzyć i sobie zupełnie odpuści, wyjedzie itp.
  Dlatego apeluje do PO – NIE SCHRZAŃCIE TEGO PANOWIE!

 123. Do PAK:
  Dla mnie PiS też żadną lewicą nie jest. Przeciwnie, jest to nalbardziej populistyczna prawica. Dlatego mam wielki żal do Tuska o wzmocnienie tych rzezimiszków.
  Należę do lewicowego, w znaczeniu uniwersalnym, europejskim, elektoratu i rzeczywiście radość ze względnej porażki PiS, zmieszana jest silnie z obawami o przyszłość.
  Od początku mojej obecności na blogu wykazywałam, że to PiS jest największym przeciwnikiem praworządności i demokracji, trudno jest więc, cieszyć mi się z ogromnego poparcia jakiego udzielili mu wyborcy. Ale nie jest winą wyborców, ze tak bardzo są zdezorientowani. W ogromnej mierze jest to zasługa mediów.
  Co do LiD to, ta formacja jeszcze mniej niż SLD ma wspólnego z lewicą , w europejskim rozumieniu tego pojęcia. Zważywszy zaś na możliwości osób, które z ramienia tej koalicji dostaną się do Sejmu, tylko zbieg okoliczności, które trudno dziś przewidzieć może zapewnić im odrodzenie.
  Teraz gdy PO stworzy rząd z PSL-em to po następnych wyborach zostaną nam trzy partie. To dopiero będzie prosty wybór, jak w PRL-u. I tego się obawiam.

 124. Ok. Inwazja CzeKa, sorry, KaCze-k odparta. Bitwa wygrana, ale nie wojna. Obawiam się, że wojna skończy się jak zawsze, czyli po pełnej lub nie – kadencji, w atmosferze blamażu rządzących, nastanie nowa słuszna opcja. Zawsze tak było, odkąd pamiętam. Dlaczego teraz miałoby być inaczej? Doraźnie jednak, cieszmy się, bo co nam pozostaje? Ale nie łudźmy się zbytnio. Zaraz zwiążą nam ręce biskupi. Zakład?
  Nie zgadzam się z Gospodarzem, że frekwencja była „rekordowa”. To wyraźne nadużycie tego słowa. Prawie połowa obywateli „olewa” to, co się dzieje, a Pan mówi o rekordzie? Gdzie tu obywatelskość? Połowa z nas ma „w tyle” swój własny kraj, i tyle.

 125. Do jasnego gwinta:
  Brawo! W ogólnej euforii, zrozumiałej jak najbardziej, umknęło, ze HGW, warszawska wizytówka PO, nieudolnie zorganizowała pracę w komisjach wyborczych. Przykra to wpadka Warszawy. Oby takich wpadek PO więcej nie miała.
  I jeszcze jedno, przegrały reguły demokracji, przegrała zasada równych szans w debacie publicznej. To również studzi moją radość ze względnej porażki PiS. Bo tak naprawdę, pisałam już o tym na blogu J. Paradowskiej, wynik wyborów ustalony został 7 września, w momencie skrócenia kadencji. Wszyscy, z Tuskiem i Olejniczakiem, wiedzieli, że uczciwej kampanii nie będzie. I, że ofiarami takiej kampanii będą mniejsze komitety wyborcze. Wszystkie, nie tylko LPR i SO. Pozdrowienia.

 126. ale ludzie są ciemni. ze zwycięstwa PO nic im nie przyjdzie.Dowiedzą sie jak będzie w POlsce euro.Ja nie głosowałam, bo nie dam sie nabrać.Nie chciałam wybierać jakiegoś „mniejszego zła.”Juz raz to przerabialiśmy.Unia wszystkich postawi i tak na własciwym /dla niej/ miejscu.Niezależnie od tego czy przy władzy będzie PO czy PiS.

 127. Magrud:
  Co do PiSu więc zgoda.
  Co do LiDu… Powiedziałbym, że LiD jest najbliższy lewicy z partii, które znalazły się w parlamencie. Co wcale nie znaczy, że jest lewicą.

 128. >>> mohawk

  Co to za lewica (LiD), w której dominują milionerzy? To jakieś kompletne pomylenie pojęć! Co jest lewicowego w ich polityce?
  W Polsce wogle nie ma liczącej się lewicy, są tylko konserwatyści, liberałowie i populiści. Ale widać takie jest zapotrzebowanie społeczne.

 129. Mam pytanie do Passenta i innych nie szanujacych prawa dziennikarzy. Jakim prawem obraża pan urzedującego Prezydenta RP pisząc w ten sposób. Czy Pan wie, że Prezydent nie brał udziału w wyborach i jego kadencja minie za trzy lata? Dlaczego wszystkie stacje telewizyjne bezmyślnie cytują zachodnią prasę i nie dementują, że to nie Lech Kaczyński tylko jego brat przegrał wybory. Dlaczego Kancelaria Prezydenta RP nie protestuje przeciwko takiemu szarganiu głowy państwa. Prezydenta Polski jakby ktoś z państwa zapomniał…
  Przecież w tej kancelarii ludzie otrzymują pieniądze za jakąś pracę. Za obronę urzędu jeśli ktoś go bez powodu szarga.

 130. Popieram szestowa.
  Wlasnie za chamstwo, lamanie zasad fairness i szerzenie nienawisci PiS przegral wybory. I Wielce Szanowny Pan Publicysta tak im to wytykal. A teraz daje nomen omen niegorszy popis!
  A swoja droga fajnie, ze nie maja racji takie moralne autorytety jak Jacek Kurski: Ciemny lud jednak nie wszystko zniesie!

 131. szestow – Szacunek jest cenny, bo jest rzadki, i nie ma sie go z urzedu, tylko trzeba na niego zapracowac. „Pan” Prezydent BRAL udzial w wyborach po stronie PiSu, i tym dzialaniem zasluzyl sobie na takie, a nie inne traktowanie. Kaczynscy „siali” przez dwa lata, a teraz maja „zbiory”…

 132. Witam w nowej Polsce.
  Cieszę się i nie cieszę się. Można na przykład bardzo ładnie zmienić konstytucję w pożądanym kierunku i żadna siła temu nie zapobiegnie. Choć może będzie referendum. A może nie. Więc nie jest bezpiecznie.
  Pozdrawiam.

 133. Oho, odezwał się obrońca IV RP!

 134. @M#:

  >Co to za lewica (LiD), w której dominują milionerzy? To jakieś kompletne pomylenie pojęć! Co jest lewicowego w ich polityce?

  Zgadzam się, że LiD to nie lewica (dlatego użyłem cudzysłowu), choć nie mam danych na temat bogaczy startujących z ich list. Przypuszczam skądinąd, że tak jak w poprzedniej kadencji z lubością wypominano bogactwo posłom Samoobrony, tak teraz zapadnie głucha cisza lub wydźwięk relacji będzie pozytywny. Cóż zrobić, takimi prawami rządzą się przekaziory.

  Od początku uważałem, że sojusz z Partią Demokratyczną, ta idee fixe Aleksandra Kwaśniewskiego, który za wszelką cenę chce zmyć [po co?] swoją pezetpeerowską przeszłość, jest całkowicie chybionym pomysłem. W SLD, który, co by nie mówić, był jedyną silną organizacją odwołującą się do tradycji lewicy, nie było żadnej poważnej refleksji o przyczynach klęski i o drogach wyjścia. Postawiono na działania medialne i piarowskie (odmłodzenie kierownictwa, zmiana szyldu). Jak słusznie zauważa w artykule wstępnym październikowego numeru polskiej edycji Le Monde Diplomatique Przemysław Wielgosz:

  „dominacja „starych” jest główną przyczyną trwałości peerelowskiego kaca, każącego poszukiwać uwiarygodnienia u kombatantów demokratycznej opozycji z dawnej Unii Wolności, którzy nie są wiarygodni dla większości polskiego społeczeństwa.”

  A stąd bierze się konieczność afirmacji całego okresu transformacji, od czego potrafił się zdystansować nawet Tusk, były szef ugrupowania, którego nazwa stała się w powszechnym odczuciu synonimem afer gospodarczych, i zamknięcie w drętwym języku „europejskich standardów” i „demokratycznego państwa prawnego”.

 135. I jak tu nie ufać swojej intuicji???
  Dwie wypowiedzi opisały sytuację wyborczą:
  korespondent z Anglii przed lokalem wyborczym, pokazywał kolejkę do urn. Zdziwieni Anglicy pytali się „za czym kolejka ta stoi” – odpowiedż Rodaków – za demokracją.
  i druga wypowiedż A.Kwaśniewskiego, który uroczyście ogłosił koniec IV RP
  Ulga, radośc, wdzięczność -to dominujące uczucia i prośba do PO -nie zmarnujcie tej szansy, wyciągajcie wnioski, nie zamykajcie się w kokonie samouwielbienia, nie zawiedżcie młodych, których wciągneliście w grę polityczną, oni muszą wiedzieć, że było warto. To dopiero początek…Ja mam natomiast nadzieję…
  Dziękuję tym wszystkim co pomimo trudności…
  Halszka

 136. Olek51 i WODNIK53. Moi drodzy, czy nie szkoda Wam czasu i słów na mądre wypowiedzi na blogu Szostkiewicza? To rzucanie przysłowiowym grochem o betonową ścianę. Ten człowiek takim już pozostanie, jak większość bohaterów „ostatniej potyczki”, dla których Solidarność i jej rola pozostaje pustym mitem. Trzeba poczekać, aż wymrą lub zmądrzeją.
  Najlepszą jak dotychczas diagnozę choroby przedstawił jak zwykle nie Polak, David Ost. Także nieco na ten temat dzisiaj KTT w PRZEGLĄDZIE.

 137. Szestow, myślę, że jestes zwiastunem tego co bedzie robiło PiS i to natychmiast. Będzie przyczepiać się do wszystkiego i wszystkich, zarzucając każdemu prawdziwe lub częściej nieprawdziwe postępowanie, słowa, teraźniejszość i przeszłość atakowanego, jego rodziców, dziadków, nie mówiąc o dzieciach. Pojawią się nowe sensacyjne nagrania, znalezione przypadkiem papiery, wielce wiarygodni świadkowie odsiadujacy w więzieniach czy aresztach. Raz na tydzień ukażą się dowody na korupcję, które następnie sad i prokuratura odrzucą. Ciesz sie więc i zacieraj rączki. Czas dla Ciebie jeszcze nie minął!

 138. Szestow, a ja juz myślałem, że wreszcie ktoś po Tobie spłukał wodę!Co prawda trwało trochę, zanim się ocuciłeś, ale na Tobie zawsze można polegać, że coś głupiego napiszesz.Jak Zawisza z prawicy jakieśtam!

 139. Naiwnie myślalem że Chris, Falicz i Stychowski pójdą się spalić ze wstydu, a tu okazuje się że blogowe trolle mają się dobrze i nawet wzorem swego Kaczego Guru świetuja tryumf, bo dostały wiecje głosów.

  Tymczasem TYLKO IDIOTA nie widzi że TYLKO dlatego PIS ma więcej głosów, że przejął elektorat LPR i Samoobrony !!!!!!!

  A wiec wiadomo, że cała HOŁOTA jest już pod jednym adresem, gduż wszystkie wyksztrałciuchy uciekły z PIS. Już nie ma żadnych wątpliwości WHO iS WHO i kogo reprezentują: Jarek, Ziobro and Szczypińska i Dorn czyli BANDA CZWORGA.

  A teraz trzeba powołac dwa urzędy w randze ministra albo nawet wicepremiera. Jeden by POSPRZĄTAĆ PO PISUARZE, drugi by wybudować stadiony, kilka odcinków dróg ekspresowych i autostrad, oraz zmodernizować PKP – i Porty Lotnicze – tam gdzie jest to konieczne.
  Jakubiak i Michała Borowskiego nalezy natychmiast odesłać Prezydentowi -nawet bez pokwitowania !
  Sprzatanie po PIS zacząć od CBA i mediów. Ziobrę i Kamińskiego pod Trybunał Stanu, potem wywalić Prezesa TVPIS i jego fraucymer, tzw. Raczyńską ( sic !) i Patrycję od Ziobry, przy okazji Karnowskiego i Lichocką. To samo w Radio: Czabański na grzybki razem z Targalskim i Wolskim. Sakiewiczowi i Michalkiewiczowi szlaban na mikrofon !
  Potem zrobić porzadek w Rzepie: Liśiecki, Ziemkiewicz, Zdort, Gottesman, Semka, Wildstein, Terlikowski, Janke i cała ta banda ****lizów niech zabierze sie do uczciwej pracy. Krasnodębskiemu, Legutce,Zybertowiczowi i jeszcze jakiemuś innemu ” intelektualiście z PIS” którego nazwiska nikt nie zna, proponuję pójście w ślady Dorna: Niech piszą bajki dla dzieci – może ktos to kupi ?????

 140. Witam
  Dziś w 10 Panie Danielu.
  Wielkie święto demokracji, wielkie brawa dla polaków myślących i to wszystko bez paru zakazanych twarzy ( w parlamencie).
  Wielki wysiłek. Wyraz twarzy premiera JK po ogłoszeniu wyników… BEZCENNY!!!!

  Pozdrawiam

 141. Falicz:

  znowu kula w plot. Ja oddalem glos na – wszsytko na to wskazuje – przyszlego premiera 🙂

  Ku-ku-ryku !

 142. Szestow 14:10,

  dlaczego nie napiszesz skargi do Kancelarii Prezydenta RP ?

 143. Faliczu, Bobolo i Szestowie,
  serdecznie wam współczuję przegranej.
  Przgrał wasz Największy, przegrali jego potakiwacze,
  przegrała upiorna idea IV RP.
  Macie prawo być w złej kondycji.
  Ale brakuje mi w waszych gorących i emocjonalnych wpisach
  szczerych gratulacji dla zwycięzców.
  Nie idźcie śladem swojego pryncypała,
  który w pierwszym wystąpieniu nie uwolnił się od swoich obsesji:
  front, Wyborcza, mordercy ks. Popiełuszki.
  Ten czarno-biały obraz Polski okazał się nieprawdziwy.
  Obraz Polski 2007 jest we wszystkich barwach tęczy.
  Pomyślcie na ile wasze bezkrytyczne poparcie JK mu zaszkodziło.
  Życzę kilkudniowego oddechu i nabrania dystansu do wyników wyborów.
  Chciałbym dalej czytać wasze wpisy,
  ale pozbawione tych nieprawdziwych epitetów i oskarżeń.
  Falicz, PO, chociaż na nią nie głosowałem, ma prawo
  do rządów na własny rachunek.

 144. Strasznie się ucieszyłam, nawet piszczałyśmy razem z siostra z radości 😀

 145. Swietem demokracji sa kazde wolne wybory, poprzednie rowniez. Smutkiem dla niektorych. Jednak kazdy zostanie kiedys „niewybrany” i to powinni zapamietac wszyscy politycy. Marek I.

 146. Na Podlasiu: http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20071022/WYBORY02/71022033/-1/wybory11 .

  Pozdrawiam Pana Redaktora i Blogowiczów,
  Teresa Stachurska

 147. @lannar & rowi
  Gratuluję wygranych wyborów i zyczę więcej kultury i prawości oraz szacunku dla Prezydenta. Daliście wielki kredyt zaufania Tuskowi i spółce. Bardzo mnie ciekawi jak będziecie pisac, gdy zacznie jego otoczenie jak Sawicka kręcic lody. A że będzie to jestem pewien, choc bardziej zakamuflowanie to będa czynic niż pańcia płacząca z kartki.
  Poza tym wybory wygrała dla PO młodzież i kobiety, bo PO i Tusk mówiący o miłości bardziej im przypominali bohaterów telenowel. Niestety o zyciu i polityce wiedzą zbyt mało, żeby miec własny pogląd i ta młodzież i te kobiety nie będą cały czas tkwili w zachwycie dla aktorów z PO, tylko zażądają dla siebie czegoś za swoją niewinnośc i naiwnośc. Co im da cudotwórca Donald poza obietnicami?

  Passent pisze: „prawdziwe święto polskiej demokracji, sukces społeczeństwa myślącego”

  Moznaby dodac – takiego, którym mozna manipulowac jak za dawnych dobrych socjalistycznych lat … gdy żyło się lepiej…by zyło sie lepiej

 148. Biedny Szestow
  Gdyby prezydent zachowywał się jak Prezydent RP a nie brat…….
  nie byłoby problemu.Ale obrona pełna poswięcenia.Niektórzy lubią bronić spraw przegranych.
  Oszołomstwo skończone, czas na pracę-tylko dlaczego od grudnia?
  Płynie czas bezcenny……

 149. Szestowie drogi, nie szanuje sie prezydent, który bezczelnie prowadzi kampanie na rzecz swojego brata, mamy i kota czyli pisu. Wiec reakcja na niego jest i tak bardzo elegancka. Zreszta jak wiadomo nie ma prezydenta tylko jest jeden prezydent/premier w 2 osobach. Teraz Platforma powinna wystawic bardzo mocnego i ambitnego min.sz/np. Saryusza-wolskiego/ ktory bez zmruzenia oka pokazałby LK gdzie jest jego miejsce konstytucyjne w sprawach zagr. Wtedy LK zamknie sie na Helu lub jeszcze szybciej abdykuje, gdyz jego odpownośc na stresik jest raczej zerowa. I o to chodziłoby w drodze do liberalnej demokracji, odsuwajacej chaos i anarchie w stylu PIS. Trzeba koniecznie zrezygnoac z powszechnych wyborów prezydenckich, bo to tylko koszty, a pozytek zaden. Powinno byc tak jak w Niemczech. System kancleski z prezydentem wybieranym przez parlament, z funkcjami reprezentacyjno-marketigowymi na rzecz kraju.
  Ogólnie sie cieszę ,gdyz moja prognoza rozwoju sytuacji okazała sie prawdziwa w 100%, co na blogu pani Paradowskiej, wbrew nawet jej kalkulacjom niezmiennie od miesięcy prezentowałem. To jest po prostu proces wchodzenia przez Polske do Europy i taka wpadka z kontrrewolucją nacjonal-bolszwicką musiała miec jakies miejsce. Teraz będzie juz łatwiej, bo coraz więcej ludzi młodszych i lepiej wykształconych zaczyna czuć bluesa demokratycznego. Najbiższy etap to waluta euro, bo konstytucja europejska tez zgodnie z planem jest załatwiona.
  Głosowałem w Pradze. Było bardzo duzo modziezy, az przejemnie popatrzyc na zaangazowanie.
  pozdrawiam jak zwykle optymistycznie

 150. To był wspaniały wieczór, a właściwie noc. Pierwszy raz po wyborach otworzyłem butelkę wina i wypiłem lampkę za Polskę i Demokrację.
  PS. Podobno coś śmierdzi w Warszawie. Myślę, że to swąd po IV RP

 151. KRAKÓW:
  Ulubieniec DP z listy LiD: adwokat Jan Widacki 24 963.

  Zbigniew Ziobro 164 681 głosów
  Jarosław Gowin 160 465 głosów

  Chociaż w Krakowie ludzie doceniają Ziobrę i krzywdy mu nie dadzą zrobic, bo cała Galicja plus Górale ruszy na Warszawę…a tego leniuszek Tusk by nie chciał
  Niech PiS zgłosi wniosek o powołanie komisji w sprawie Sawickiej, a zobaczycie jak mina Schetyny, Kopacz i innych macherów od prywatyzacji zrzednie.

 152. Przestrzegałbym przed hurra-optymizmem. PiS zdobył ponad 30 procent. W sumie (niech ktoś mnie poprawi jeśli sie mylę) zdobył więcej mandatów w Sejmie niźli w poprzednich wyborach. Poza tym mają prezydenta, który jest stronniczy jak nikt inny na tym stanowisku, nawet włączając w statystykę generała Jaruzelskiego 🙂

  A całkiem możliwe jest, że PO dogada się z PiS po sejmowych komisjach śledczych, więc zwolennicy n.p. LiD zostaną wystrychnięci na dudka (upupa epops) i nadal będą polityczne polowania na lewą stronę poprzez CBA, prokuraturę, IPN itd. itp.

  Moim zdaniem nie wiadomo, czy mała liczba partii, które weszły do parlamentu i wyraźne zwycięstwo PO-PiS-u nie wskazuje na załamanie lewej strony naszej sceny politycznej, a jak wiadomo stół powinien mieć co najmniej trzy nogi, by się nie zawalił.

  Disclaimer of warranty : nie jestem zwolennikiem SLD.

 153. Wyniki wyborow znakomite sa dla Niemcow, Ruskich, Czechow i biuroktratow w starej Eu. Austriacka gazeta „der Standard” podkreslia ze w przyslosci stara Unia Europejiska bedzje miala latwego partnera a Merkel jest bardzo zadowolona ze interesy niemckie w stosunku do polski bedze latwo przeforsowac. Komentarze mediow: „Tusk jest proniemieski”. Dotej pory komentarze czytelnikow tej gazety byly pelne podziwu i zazdrosci dla twardej i konsekwentnej lini politycznej bylego rzadu Kaczynskiego w stosunku do Brukseli. Czytelnicy zyczyli sobie podobnego przeforsowywania interesow wlasnego kraiu na plaszyznie EU.
  Przyszla polityka zagranicna polski w stosunku do niemiec, resty Eu i rosji bedzie bezkonfliktowa i „JAWOHL” – polityka, czego oczekuja tez te kraje od polski. Jak pamientamy z histori- a historia sie lubi powtarzac – silna polska nie jest w interesie kraje osciennych.

 154. moja babcia tak jak i ja sie cieszyme ze właśnie pan wygrał… myslimy ze swiatt bedzie lepszy…

  pozdrawiam…

 155. To dobre, że Donald się ożenił.
  I dobrze, że z własną małżonką 🙂

 156. mariuszko:
  07/10/22 16:09

  Podstawowa zasada dobrego polityka jest likwidowanie przeciwnikow a nie gratulowanie im udanego posuniecia. Brak znajomosci tej zasady byl przyczyna kleski Wielkiego Sternika IV RP. Dlatego i ja nie gratuluje zwyciezcom bo ich zwyciestwo jest kleska Narodu i Panstwa Polskiego. Prawdziwa wojna dopiero sie zacznie.

 157. ➡ Magrud, PAK – zgoda, LiD to nie jest lewica. Ale, pomimo moich zdecydowanie lewicowych poglądów, głosowałam na nich, bo chyba można się nie obawiać że, jak Tusk, będą szukali poparcia u Tadeusza R. z Torunia. Choć kto to wie. Też mogą uznać, że władza warta mszy.

  Pozwolę sobie nie zgodzić się z Gospodarzem w sprawie liberalizmu obyczajowego PO. Na czym niby on miałby polegać?

  Uważam, że PO w czasie całej kadencji trzeba patrzeć na ręce. Bo może pokumać się z przegranymi Kaczyńskimi, a wtedy biada nam. Lider platformy już raz pokazał, że nie ma zbyt mocnej głowy i że po napiciu się wina z prezydentem zgadza się działać na warunkach dyktowanych przez Kaczyńskich. Pozdrawiam z nadzieją, że jednak będzie lepiej, T.

 158. Diaspora jest czujna! (Albo – nie)

  Ku-ku-ryku – 22.10., godz.16:04

  Koguciku! Jaka henna na chybcika tym razem utleniasz swoje piorka? Uwazaj – prezac piers cherlawa dziobem cirrusowych chmur dotykasz.

  F.S. von/od Diasporski

 159. szestow 18.02
  Jak Ziobro wyląduje przed Trybunałem i wszyscy dowiedzą się o jego sprawkach, to mu nic nie pomoże, ani Krakowiacy ani Górale. Nawet radcostwo prawne będzie poza jego zasięgiem.

 160. Hoho wyschlo po niedzieli wiele ostrych pior 🙂

 161. To co w końcu zadecydowało? Dwa lata antydemokratycznych rządów PiS-u, czy debata Tusk-Kaczyński? I Tusk-Kwaśniewski, z wątpliwą wygraną Tuska? Bo jeśli tylko pojedynek na słowa i płacz pani Sawickiej, to ja nie wierzę w mądrość Polaków, choć wierzyłam głęboko, że pogonią Kaczyńskiego. I się nie zawiodłam.

 162. Dimitris napisał: „Tak oto dzięki socjopatycznym bliźniakom dokonała się w Polsce swoista kompresja procesów formowania świadomości politycznej narodu. To co mogło bez ich udziału trwać jeszcze wiele lat, dokonało się w dwa lata.” – i to jest jedyna korzyść z powołania IV RP, która się wczoraj skończyła, jak powiedział ex-prezydent Kwaśniewski.
  Następne pytanie brzmi: Co dalej?
  Czy PO wytrzyma na swoich pozycjach? Czy będzie zdolna podzielić się władzą? Czy da radę przeciwstawić się prezydentowi i PiSowi w opozycji?
  Czy nie zostanie zmuszona do wcześniejszych wyborów?…etc.

 163. Gratuluje nam Polakom kolejnego wspaniałego zrywu. Lepiej jednak byłoby gdybyśmy nie zaniedbywali demokracji po raz kolejny. Mam nadzieję, że rządy PiSu były ważną lekcją. PO ma ogromny mandat zaufania do zaprowadzania zmian i wielu ludzi czuje, że to ich władza, jeżeli nie zawiodą chociaż w 1/2 tych nadziei to będzie bardzo dobrze.

 164. Skoro PO jest tak „uniwersalną” partią, to czy będzie za 2-3 lata na tyle silna by sprostać spustoszeniu jakie wewnątrz jej szeregów będzie dokonywało sie na skutek sprawowania władzy? Nie wydaje mi się. Kaczorom można zarzucić wszystko, ale na pewno nie to by uciekli ze sceny politycznej przed pięknym Donkiem. PO po 2 latach rządów będzie rozszarpane przez LiD i PiS, zaś donek powróci odwarzania Kongresu Liberalno Demokratycznego.

 165. Brawo Rodacy za wspaniala lekcje DEMOKRACJI i przyklad dla niektorych
  sasiadow jak powinna ONA funkcjonowac
  Mam 2 refleksje i 1 sugestie:
  1) Jesli dwa lata temu bracia Kaczynscy doszli do wladzy to zasluga w
  duzej mierze bledom owczesnie rzadzacej lewicy. Obok sukcesow
  lewica (a w tym rowniez a moze przede wszystkim prezydent
  A Kwasniewski) popelnili wiele bledow
  2) Jesli obecnie PO dochodzi do wladzy to tez dzieki kardynalnym bledom
  PISu

  Rachunki za bledy sa bezlitosne. Im sie nie da uciec. Takie sa
  odwieczne prawa natury no i w tym przypadku: reguly demokracji.

  Sugestia dla sztabu D Tuska: moze warto pojsc droga Nicolas Sarkozy?
  Dobrac wspolracownikow (wartosciowych profesjonalistow) z innych
  partii w tym z PISu ? To ryzyko, oczywiscie. Ale rownierz szansa na
  sukces no i na oslabienie konkurenta/konkurentow.

  GOOD LUCK MERDE POWODZENIA
  WI TSEU


 166. PAK
  pisze:
  2007-10-22 o godz. 12:52
  Dziękuję za uwagi. A co do „haków” to chyba niezbyt jasno się wyraziłem i raczej miałem na myśli te, które miałyby się pojawić tuż przed ciszą wyborczą i dzięki, którym PiS miał „brzydko się chwytać”, ale nic takiego się nie stało.
  Pozdrawiam.

 167. Kochani, przepraszamy za Chicago…robilismy co bylo mozna, ale Polacy to narod paradoksalny, wyemigrowali i jeszcze bardziej pokochali kleptolunatykow… Wynik jest bomba i tych dwoch lat tylko troche szkoda.

  Bedzie dobrze !!!!

 168. Wybory odbyły się z małymi przygodami w końcówce.
  Jest mniej niż początkowo liczono: PO + PSL = 240
  Zresztą, kto dał nam prawo ich ze sobą kojarzyć?
  Co to my jakieś swatki jesteśmy (albo alfonsi – dla przeciwników związku)?
  To są niezależne od siebie podmioty polityczne, dorośli ludzie.
  Ja na miejscu Pawlaka udałbym się na długi wypoczynek i olałbym wszystko. Niech się PO i PiS POPISUJĄ przed swymi rozjuszonymi wyborcami. Ciekawe jak długo?
  Niech za Pawlakiem pobiegają, jak kiedyś PANICZYKI, co w lakierkach do Witosa jeździli, a On w polu orał. Ale się Paniska namęczyły tym marszem w lakierkach po grudach!
  A jak sobie te buciki powybrudzali i poprzemaczali (bo mokro tam było)!
  Śmichu i chichu było co nie miara!
  LuD albo i LiD.
  Hej, przyjaciele LiDu albo Ludu na tym blogu! Pobudka! Larum grają!
  Podobno OMC mgr Aleksander Kwaśniewski ogłosił rezygnację z działalności. Według mnie o miesiąc za późno. Szkoda LiD-u. Ten projekt rozleci się jesli resztki z salonu z d.UW/UD nie dostaną chociażby ze 3-ech stanowisk Podsekretarzy Stanu. Inaczej uschną, tyle lat bez władzy.
  A tu zima idzie, ogacić to trzeba, bo umarznie to to.
  Jak długo PO i PiS zdołają POPISYWAĆ się ewentualną koalicją przed swymi rozjuszonymi wyborcami? 2 miesiące?
  A Wojtuś Olejniczak na praktykę do Pawlaka pójdzie jako minister rolnictwa w Niekoalicyjnym Rządzie o dowolnej konfiguracji.
  Co byście nie mówili, ale Pawlak może zagrać z każdym i jest przy tym autentyczny. Na program. Czytał to który wykształcuch?
  To idzie czas Pawlaka, Pawlak czas.
  Według mnie On jest daje największe gwarancje na realizację czegokolwiek, w tym EURO 2012.
  No i u niego nie zabraknie papieru do głsowania.
  On po prostu postawi w każdym lokalu laserową drukarkę A3.
  HP zarobi i nie będzie wstydu przed światem.
  Zapytacie o zabezpieczenia oryginalności?
  Bedą większe, bo na każdym będzie NIEPOTARZALNY NUMER KOLEJNY, plus programowe zabezpieczenia, itp. plus można to opieczętować, co miało miejsce.
  Proste, nie.
  Przed chwilą jakiś młody a już łysy specjalista od MARKETINGU POLITYCZNEGO o nazwisku JABŁOŃSKI w TVP 1 (jest 22.36) nawyzywał PSL od POSTKOMUNISTÓW!
  Czy ten młodzian kuma, że gdyby nie KOSCIÓŁ i POLSKA NIESKOLEKTYWIZOWANA WIEŚ, to mówiłby teraz po rosyjsku w studio!
  Przy tym występował ZSL na wsi, jako „sojusznik” PZPR. Przekształcił się w PSL, częsciowo reaktywując PSL Mikołajczykowskie. Przecież to w tysiącach przypadków byli Ci sami ludzie! PSL MIkołajczyka, ZSL, PSL Pawlaka.
  Ile w nich było komunizmu a ile załatwiania materiałów i węgla – to ten młodzian nie ma pojęcia. To były czasy, gdy WSZYSTKO SIĘ ZAŁATWIAŁO, bo oni mieli produkcję towarową bez zapewnionego zaopatrzenia w niezbędne elementy, maszyny, itp !
  Kto takiego durnia do studia zaprasza?
  Ludzie, to tak jakby obwiniać polskich oficerów w Katyniu, że przecież mogli poprzez komórki dzwonić i powiadomić świat, co się z nimi wyprawia!
  Oto maciew obecną jakość kształcenia.
  Rzucił hasło, pojęcie którego nie rozumie i się w moich oczach WYLANSOWAŁ. Ludzie, wykształciuchy – użyjcie swoich mózgów a nie dyplomów. One bez xwobodnego w mysleniu mózgu – nic nie sa warte.

 169. W wywiadzie dla „Wprost” z 30 lipca tego roku szef PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że „wynik poniżej 280 mandatów uznałby za przegraną” i „powód do zdymisjonowania całego kierownictwa”. Według nieoficjalnych danych w tych wyborach PiS zdobył na 166 mandatów. Czy obecny premier dotrzyma słowa i zrezygnuje z stanowiska prezesa swojej partii?

  Posłowie podjęli decyzję o samorozwiązaniu Sejmu siódmego września. Premier swojego wywiadu dla „Wprost” (dostępnego również na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) udzielił na miesiąc i tydzień przed rozpisaniem wyborów i niecałe 12 tygodni przed wyborami.

  I trzy tygodnie po odwołaniu Andrzeja Leppera ze stanowiska wicepremiera oraz po postawieniu upokarzających dla koalicjantów – LPR i Samoobrony – „warunków dobrego rządzenia”, kiedy to koalicja zaczęła się mocno chwiać.

  Lider PiS, gdy udzielał wywiadu, planował przedterminowe wybory. Na pytanie, czy się odbędą odparł : – Podjąłem decyzję, że najlepszym rozwiązaniem obecnego kryzysu politycznego będą przedterminowe wybory.

  Pod koniec wywiadu, na pytanie o propozycje koalicyjne, odrzekł: – Staram się zwalczać defetyzm w partii, więc pozwólcie państwo , że sam nie będę go siał.

  Poproszony o wyjaśnienie powiedział: – Tak, że wynik poniżej 280 mandatów uznałbym za przegraną. I powód do zdymisjonowania całego kierownictwa i przegnania naszych wszystkich spin doktorów.

  – Jeśli jednak nie uzyskacie tych 280 miejsc w Sejmie? – spytali prowadzący wywiad Dorota Kania, Marcin Dzierżanowski i Grzegorz Pawelczyk.

  – To jako odwołany prezes partii będę dumał w samotności nad niewdzięcznością narodu.

  Przeczytaliscie? Dobrze mowi, chyby po raz pierwszy w zyciu.
  Panom Kaczorom dziekujemy, czy – uzywajac ich wlasnego jezyka – spierdalajcie dziady!!!!!!!!

 170. Najwazniejsze ze PIS wygral zdecydowanie w USA. Ja jako amerykanin jestem z tego dumny. Prawdziwa Polska ludzi wyksztalconych, bogatych i myslacych jest tu w moim cudownym, najwspanialszym na swiecie kraju. Zmywaki w Anglii i wiezniowie w Polsce podobno glosowali na PO – czy to prawda ze PO ma duzo za uszami i dlatego sa przeciw Polsce. Najgorsze co sie stalo z tymi mlodymi, ze wykonali skok samobojczy przeciwko sobie i Polsce, za namowa antypolskich gazet. Dlaczego oni nie mysla? Jaka przyszlosc czeka Polske gdy u wladzy aferzysci i donosiciele?

 171. W związku z wygraną PO powstaje jak to po każdych wyborach podstawowe pytanie: Co dalej? – lub jak kto woli: co to oznacza? – O ile pierwsze pytanie niezwykle ogólne, pozwalające więc na równie ogólną i migającą się od konkretów odpowiedź, bo i cóż może być? – Okres na zbudowanie rządu, później jego zaprzysiężenie i DO PRACY! Ale, co oznacza zwycięstwo PO? – Otóż oznacza bardzo wiele. Przede wszystkim raz na zawsze (a przynajmniej na kilka najbliższych lat) możemy skończyć z mitem budowy IV RP. Kto zacieklej szukał informacji na ten temat wie doskonale, że taka Rzeczpospolita nigdy nie istniała i z tego co wiem na temat PO… istnieć nie będzie. Nie ma bowiem żadnych zapisów prawnych, nie ma ustaw, ani zmian Konstytucji wprowadzających pojęcie „IV RP”, tak więc przy okazji obalenia tamtych rządów trzeba głośno powiedzieć: To był wymysł, to było hasło wyborcze sprzed dwóch lat, to był tylko wytarty slogan o którym najlepiej już zapomnijmy.

  Zwycięstwo Platformy oznacza zupełnie inny obraz Polski na zachodzie, ale i w całej Europie, a nawet za jej granicami. Począwszy od spraw ważnych merytorycznie: wkład Polski w stanowienie europejskiego prawa, podejmowanie wielu ważnych dla całego kontynentu decyzji etc., kończąc na tych żałosnych pośmiewiskach z tego wszystkiego co oglądaliśmy dotychczas, czyli premier bez konta, za to z kotem, znacznie obniżony poziom dyskusji publicznej, rozmów, poruszania naprawdę ważnych spraw dla wszystkich Polaków i wiele, naprawdę wiele innych żenujących wydarzeń które w ciemnych, ponurych kolorach „ubarwiały” nam życie. – Dzisiaj, 22 października 2007 roku można powiedzieć, że z tym już skończyliśmy, że jest to zamknięty rozdział naszego życia politycznego, dobiegających nas zewsząd informacji o tym, w jakim to dziwnym kraju żyjemy. Jest to koniec kojarzenia Polski jako tego komunistycznego, złodziejskiego państwa w którym akurat rządzą „kaczory”. I w sytuacji w której Platforma zawiedzie na wszystkich innych frontach, kiedy faktycznie okaże się, że rządzi gorzej od poprzedników, będzie można powiedzieć przynajmniej jedno, mianowicie to co jeszcze do niedawna mówiło się w odniesieniu do prezydenta Kwaśniewskiego czy innych postkomunistycznych eminencji SLD – powiedzieć, że ta władza miała klasę, że była władzą reprezentatywną, elegancką i robiącą dobre, chociażby miało to być tylko estetyczne – dobre wrażenie. Jeśli natomiast PO nie skompromituje się w innych kwestiach ważnych dla nas wszystkich, będzie można bez wątpienia powiedzieć o lepszych rządach Platformy w odniesieniu do tych PiS-u.

  cd. -> http://strykowski.blox.pl/

 172. Dość euforii. Teraz trzeba:
  – sprawdzić dziurę w budżecie
  – stworzyć służbę cywilną
  – powołać komisje specjalne
  – poprawić kilka ustaw
  – dogadać się z koalicjantem
  -zadecydować co z CBA i IPN oraz TVP
  – zacząć mądrze rządzić.
  Jeśli to się nie uda to pozostaje jedno – przygotować się na wcześniejsze wybory.
  P.S. priv. Aniu Z. z Moskwy! (11.37)
  Czy nie jesteś przypadkiem Anią Ż z Meluzyny?

 173. Feliks Stychowski,

  ciegle przelykasz żółć ? Smakuje ? Uwazaj, nie poplam sie, bo plamy z żółci nie schodza. Nawet po hennie 🙂

 174. Polska jest jednym z najwiekszych krajow w Europie, Polska miala juz krola jak w Rosji byly lasy i plemiona poganskie, Polska ma swoj honor i nie musi byc pachołkiem Rosji, Polska miala swój honor przez dwa lata rządów Jarosława Kaczyńskiego, Premier przedstawił Polskę jako silny wielki kraj na arenie międzynarodowej, ludzie głosujący na PO lub na LID chyba słabo znają historię, chyba nie czują się polakami, bo czuć się polakiem to mieć swój honor, to nie płaszczyć się przed Rosją czy Niemcami, to mieć prawo do prawdy. Czy wierzycie w argumenty Rosjii na temat embarga na polskie mięso, czy widzieliście kiedykolwiek zakłady mięsne np. Holandii? Czy wiecie że wymogii Unii zmusiły większych polskich producentów trzody do kładzenia płytek ceramicznych w oborach? odwiedzcie Holenderskie ubonie, np. największą „Weyl” a potem odwiedzcie pierwszy z brzegu polski zakład mięsny, różnica jest niebywała. Polska pokazuje perfekcję w czystosci i normach. Ale według naszych rosyjkich kolegów nasze mięso nie nadaje się do spożycia. W Rosjii jest mnóswo zakłdów mięsnych, jest też parę nowoczesnych, ale 90% z nich można określić tylko jednym słowem: „bród” – zadnych norm sanitarnych. Jednak polskie mieso wyprodukowane w jednych z najczystszych zakładów w Europie jest złe, jest złe dlatego że Premier Kaczyński nie kiwał głową na warunkach Putina, jest złe dlatego, że Premier Kaczyński jest dumnym polakiem, jest złe dlatego, że Premier Kaczyński podczas nocnej zmiany kilkanaście lat temu powiedział że nikogo z PC nie ma na liście.
  Premier Kaczyński i PIS było szansą na normalną, uczciwą i sprawiedliwą Polskę. Większosć Was ma inne zdanie jak pokazały wybory. Ale większość zazwyczaj nie ma racji, dlatego,że nie każdy z Was ma możliwość poznać świat, realia i wyrobić swoje zdanie według faktów, większość z Was opiera się na przekazie medialnym, który jest wybiórczy.
  Czeka nas Polska Tuska, Polska posłuszna kiwająca głową na rurociąg omijający Polskę (niby częsc Unii), Polska zgadzajaca się na wszystko co powie Rosja, na każda umowę UE-Rosja, bez karty przetargowej, bez szansy dla Polski, Polska godząca się na wszystkie warunki Niemiec, Polska w drugiej linii w Europie, tylu młodych głosowało na taką Polskę, na Polskę Tuska, młodych myjących garnki w Angli, młodych bez wiary w siłe i pozycję swojego kraju, bez wiary, z powodu zawodu który wykonują, z powodu zależności wobec swoich zachodnich pracodawców, jednak te ponad 30% to ludzie nie koniecznie bogaci, ale uczciwi, mogący spojrzeć innym na ulicy w oczy, to dumni Polacy nie szukający Irlandii. Polska jest krajem możliwości do własnej iniciatywy. Jestem młody, nie mam nawet 30 lat, ale mam kontakty gospodarcze w wielu krajach świata z racji prowadzonej działalności gospodarczej. Polska dała mi szansę na rozwój. Polska dała mi historię z której jestem dumny. Jestm Polakiem i czuję się wartościowym człowiekiem na Wschodzie Europy jak i na Zachodzie. Na Ukrainie ludzie gratulowali mi Premiera, który Polskę uważał jako silny i suwerenny kraj. Na Ukrainie, we Lwowie, centrum ukrainskiej demokracji, gdzie wybory niecały miesiąc temu wygrała nowa koalicja (Blok Juli i Nasza ukraina Juszczenki) na każdym rogu ulicy można kupić koszulki z napisem „diakuju tobie boze ze ja nie moskal”. Polska nie powinna byc pelna takiego nacionalizmu jak przyklad podany wyżej, ale Polska poinna miec swoj honor jako silne państwo w Europie bez kiwania głową Rosji czy Europie, ale z silna swoja postawa broniaca interesow Polski jaka przedstawiał Jarosław Kaczyński, prawdziwy piłsudczyk, oddany za ojczyznę. Myślę, że czas zmieni Polaków i przy następnych wyborach oddadzą głos za Polskę ze względu na jej historię i charakter. Jednakże dziękuję że głosy nie oddane na PIS przeszły na PO a nie na SLD, która według mnie jest formacją złożoną w dużej części przez ludzi bardzo szkodzących Polsce. PODAJĘ DARMOWEGO EMAILA ZE WZGLĘDU NA SPAM, ZAPRASZAM DO DYSKUSJI OSOBY ZAINTERESOWANE, UDOSTEPNIE EMAILA PRYWATNEGO ZWOLENNIKPIS@O2.PL

 175. Do „Chrisa Domaradzkiego” – szkoda, że Pan nic nie rozumie ze współczesnej Polski. Wielu Polaków w Anglii, Irlandii & Skandynawii pracuje niekoniecznie na zmywakach. Moi studenci mają stałą pracę za 5.000-8.000 EURO miesięcznie. USA jest wspaniałe tylko dla takich, którzy się z Ameryką utożsamiają. W Europie jest także wspaniale. Polsce również nic nie brakuje, tylko bracia Kaczyńscy są chorzy na władzę i przez najbliższych kilka lat będzie trzeba po nich sprzątać, bo narobili wiele głupstw. Gdyby nadal rządzili to za 10 lat Polska zbliżyłaby się cywilizacyjnie do… Białorusi. Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów w Ameryce.

 176. Bobola ;”likwidowanie przeciwnikow „, fizyczne ? „Wielki Sternik IV RP ” Ty jestes najlepszym dowodem ,ze czas byl juz konczyc te zabawe. (pomijajac kilku innych na tym blogu ) WS IV RP: Pachnie mi to dziwnie. Cos jakby J.Wisarionowicz albo jakos tak.

 177. Skoro taka piękna ta władza to nie rozumiem czemu nie spakowałeś walizek i nie wróciłeś do kraju? Przecież Twoja ojczyzna dwa lata temu została oswobodzona. Nie musiałbyś cierpieć jak Kaczyńscy, którzy próbując odzyskać władzę i zaprowadzić porządek w Polsce narażali się na szykany, biedę, poniżanie, fałszywe oskarżenia. Jarosław poświęcił nawet życie osobiste.
  Dlaczego więc nie wróciłeś kiedy Oni dostali swoją szansę i ty nie byłeś narażony na to samo? Według mnie zasłużyłeś żeby skosztować wolnej Polski.

  Ja CI powiem dlaczego tego nie zrobiłeś. Jak byś wrócił to musiałbyś w tym uczestniczyć, a tego byś nie wytrzymał przyzwyczajony do normalnej władzy jaką teraz masz.
  Te brudasy ze zmywaków głosowali na aferzystów i komuchów, bo Oni w przeciwieństwie do inteligentnych rodaków ze Stanów, w swej głupocie na prawdę chcą wrócić do domu. Oni tak samo jak biedna zdesperowana młodzież, o której wspominasz nowopatriotyzm poznali na własnej skórze.

  Ja się tobie nie dziwię. Świetnie bawić się w wirtualnego Polaka. Na prawdę fajnie jest być tym prawdziwym patriotom, wojownikiem „S” na wygnaniu. Bohaterstwem jest łajać postkomunistów w imię Polski, a to wszystko jedynie za cenę kilku minut przy klawiaturze.
  Ja Ci tego nie odmawiam. Ja Ci może nawet trochę zazdroszczę prawości i klarowności poglądów.
  Tylko, że ja i cała ta hołota co nie poparła PiS-u od rana do wieczora, przez 2 lata, zasuwaliśmy w rytm pieśni piewców IV RP. Wystarczy mi.
  Głosowałem na aferzystów z PO, bo co prawda zniszczą „patriotyczną czwartą”, ale postarają się zbudować kraj z którego nie będę musiał uciekać. A dla zabicia wyrzutów sumienia postanowiłem zostać wirtualnym Czechem. Na razie idę ścigać komucha Havla

 178. Dwa lata temu wygral PIS wbory prezydenckie i parlamentrne no i media wpadly w histerie co to teraz bedzie ,ze im sie nie uda ,ze wszysko zmarnuja,ze zaczna wszystkich zamykac i wyciagac z domow o 6-tej rano.Tak takie byly komentarze dalczego? Otoz owi prorocy mieli cos na sumieniu szczegolnie lewica co okradla wlasny narod i puscila z torbami ,wygnala z kraju do Uni bo tam jest praca tak sie cieszyl Wasz ulubiony pupilek Olek.A wiec wybory wygrali Ci co wygrac nie powinni trzeba bylo przystapic z marszu do ataku na PIS.PO ze zlosci i strachu stawiala takie warunki jakby te wybory wygrala Tusk bladl i zielenial przez dwa lata oczernial podjudzal oskarzal nieustannie.Po zawiazaniu koalicji z Liga i Samoobrona napusczczal i sklocal nie on jeden zreszta ,szczegolnie Leppera .

 179. cd.Wojna trwala przez dwa lata,podziwaiam i doceniam premiera Kaczynskiego prawdziwy przywodca,twardy nieustepliwy dobry negociator,pokazal polakom ze nie trzeba krasc oszukwac byc uczciwym ale to nie podoba sie wielu z nas ,my chcemy dobrze zyc ale nie placi podadkow,zatrudniac na czarno,lamac przepisy no i krytykowac obrzucac sie inwektywami to nasza specjalnosc.Polak nie rozumie ,ze w demokracji tez sa zakazy i wszyskiego nie mozna .Coz teraz wygrala partia,ktora miala wygrac dwa lata temu zobaczymy pozyjemy.Juz kanclerz Merkel sie cieszy papiery przygotuje a Donald tylko podpisze,chociaz najwazniejsze sprawy to juz zalatwili znienawidzenie Kaczysci.Zajac Donald zrobi cud gospodarczy „Irlandzki ‚byl juz japonski i mlodziez co to tak tlumnie zaglosowala bedzie zjezdzac do kraju zmywac gary ,kible szorowac u mocodawcow Tuska we wlasnym kraju.A ja czekam na liste 500 z IPN,zapewne samych autorytetow.

 180. Chris Domaradzki
  „Najwazniejsze ze PIS wygral zdecydowanie w USA. Ja jako amerykanin jestem z tego dumny. Prawdziwa Polska ludzi wyksztalconych, bogatych i myslacych jest tu w moim cudownym, najwspanialszym na swiecie kraju.”
  Drugą część „prawdziwej” Polski, gdzie też zdecydowanie wygrał PiS, znajdziesz po prawej stronie Wisły. Znajdziesz tam ludzi mniej wykształconych, biedniejszych i niezbyt otwartych na świat. Jak wpadniesz do Polski będziesz mógł ich, zgodnie z amerykańskim obyczajem, poklepać po plecach.

 181. Do Jasnego Gwinta:
  Ateistyczne Bóg zapłać za dobre słowo (i czytanie moich postów), wiesz, wykształciuchy tak mają, że będą kłapać dziobem nawet w sytuacji, gdy za to kłapanie mogą dostać po ryju. Nie wiem czy już zrobiłeś prasówkę, bo mnie w radosny nastrój wprawiło przerżnięcie wyborów przez Jana Lityńskiego, mimo że startował jako nr 1 w Wałbrzychu. Trzeba bylo zamienić się na glowę z wiadomym narządem, by go wystawić, bo facet umie sp… wszystko, czego się dotknie i wk… nawet świętego o socjaldemokratycznych poglądach. Ciekawe czy wejdą Kalisz i Gadzinowski, bo bez nich na lewicy w sejmie nikt dzioba nie otworzy. Pozdrowienia.

 182. Teodoro:
  liberalizm obyczajowy PO polega na tym (jak to kiedyś HGW tłumaczyła), że można w niej mieć dowolne poglądy, bo PO w takich sprawach nie zamierza się wypowiadać i wprowadzajć jakichkolwiek zmian w prawie…

 183. W sumie lepsze to niż rządy PISUARÓW ale jako wyborca LiD nie jestem zachwycony. PO ma zbyt liberalne poglądy gospodarcze jak dla mnie.

 184. Diaspora jest czujna! (Albo – nie)

  Jacobsky – Taki charakter. Ten sznyt tak ma. Ty z natury masz lepiej. Regularnie pierzejesz.

  F.S. von/od Diasporski

 185. Feliks Stychowski,

  wole pierzec (?) regularnie niz cierpiec na zanik kory mozgowej. Nieodrwacalny, jak w Twoim przypadku.

  PO-zdrawiam 🙂

 186. no nareszcie kilku madrych cos napisalo bo wczesniej to same dyrdymaly wierno poddancze (donald naszym carem).roza ma racja pozyjemy zobaczymy, obawiam sie ,ze nawet donald z pustego nie naleje,i wyksztalciuchy jeszcze zaplacza .bo przy sitwie ktora caly czas jest u wladzy (uklony dla p.walesy bo nie bylo lustracji do konca) madrzy i uczciwi sie nie wybija ,no ale oportunisci,liberalowie ho,ho .a propo parti
  liberalnej z wyzej zamieszczonego artykulu to po prostu czeski film autor troche sie pogubil,mowi cos o wietrzeniu ,(kaczynski chial przewietrzyc stara nomenklature co tojeszcze przy zlobach siedzi),ze PO przejmie dobre zalozenia icele PiS-u ,//////???? O CO TU CHODZI to co PiS byl be a teraz jest cacy , poprostu nie ma planu , no i ze sukces spoleczenstwa myslacego , to sa stare chwyty wyprobowane na masach ,wiem to z doswiadczenia ,sprzedawcy tak robia zeby wzbudzic zaufanie ” pan bedac tak madrym czlowiekiem powinien kupic mojegarnki ” a ja nie potrzebuje .i PO tez nam potrzebne jak te garnki

 187. Witam Pana Panie Danielu

  Jestem ociupinkę młodzy od Pana.
  Czytam Pan blog od wielu miesięcy i wielu innych też dla porównia opini.
  Mam jedno zasadnicze pytanie do Pana jako bywszego w świcie.
  …. Jakim być musi być człowiek, który wie że mówi bzdury, a ogłasza je z mównicy sejmowej ?
  Mnie by to przez gardło nie przeszło
  Słuchając p. Kuchcińskiego omawiającego życiorys p. Putry to ja takiej żenady życiorysowej jeszcze nie słyszałem nie mówiąc o prelegencie.

  A niechaj !!!!

css.php