Złapał Kozak Tatarzyna

Pani Szczepkowska mogłaby ogłosić w telewizji: „1 października 2009 roku rozpoczęła się kampania przed wyborami prezydenta.” Dwaj główni rywale – Kaczyński i Tusk – kręcili na siebie bicz i dzisiaj oddali pierwsze strzały z bicza.

Obóz prezydencki, za pośrednictwem Mariusz Kamińskiego, szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, uderzył Tuska i Platformę w sam splot słoneczny. Sformułował niebłahe oskarżenie przeciwko czołowym politykom Platformy, najbliższym współpracownikom Donalda Tuska – Zbigniewowi Chlebowskiemu oraz Mirosławowi Drzewieckiemu – zarzut ulegania lobbystom w sprawie przygotowywanej ustawy o grach losowych, kompromitujące rozmowy telefoniczne Z.Ch. (przewodniczący klubu poselskiego PO i sejmowej Komisji Finansów!) z zainteresowanymi osobami, wpłatę jednego z nich na kampanię wyborczą PO. Mimo że Prokuratura nie wszczęła jeszcze śledztwa w tej sprawie, uznając zawiadomienie za niewystarczające i oczekując stenogramów nagranych rozmów, Chlebowski wydaje się ciężko ranny. Na konferencji prasowej zapewniał, że nie podjął żadnych działań na rzecz swoich „kolegów”, ale uznał swoje rozmowy za „niefortunne” i prywatne. Głównym celem CBA (i PiS) nie są jednak Chlebowski i Drzewiecki (który miał współpracować przy zmniejszeniu obciążeń przemysłu hazardowego), ale Donald Tusk.

Znając Tuska, wiele wskazuje na to, że poświęci on Zbigniewa Chlebowskiego, podobnie jak wyrzuca za burtę każdego, wobec kogo formułowane są zarzuty (np. Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu). Opozycja już grzmi, domagając się powołania komisji śledczej Sejmu, PiS („nowa afera Rywina”) i SLD nie spoczną. PiS zdobył nowy dowód (?) korupcji, którą przesiąknięta jest III RP – republika kolesiów z Platformy.

Donald Tusk jest jednak fighterem i będzie atakował obóz prezydencki, obu Kaczyńskich i Kamińskiego, śledztwem w sprawie nielegalnych metod postępowania CBA w tzw. aferze gruntowej. W tej sprawie w tych dniach prokuratura w Rzeszowie, która prowadzi śledztwo, zmieniła status Mariusza Kamińskiego ze świadka na podejrzanego. Specjaliści i komentatorzy będą teraz ustalać kalendarium, dzień po dniu, kto pierwszy sformułował zarzut, kto kiedy zawiadomił o popełnieniu przestępstwa, co – moim zdaniem – do niczego nie doprowadzi, poza ogólnym wrażeniem, że „trzymał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma”.

Dlaczego CBA Mariusza Kamińskiego skierowało zawiadomienie nie tylko do Prokuratora Generalnego, ale i do Marszalków Sejmu i Senatu, nadając ściśle tajnej sprawie taki rozgłos. Moim zdaniem dlatego, że chce aferę hazardową nadąć do rozmiarów afery Oleksego i Rywina. Poza tym, skoro tyle osób wiedziało, to nie będzie możliwe ustalenie, w jaki sposób „ściśle tajne” dokumenty trafiły akurat do „Rzeczpospolitej”…

***

Rino: Nie pamiętam artykułu (felietonu?) pt. „Towarzyszka Dąbrowska”, ani kiedy się ukazał. Jeżeli po 1998 r., to jest dostępny na stronie „Polityki”, jeżeli wcześniej, w latach 1993-1998, to można się dowiedzieć w Archiwum „Polityki”, jeżeli jeszcze wcześniej, przed 1992 r., to trzeba szukać „ręcznie” w bibliotece. Pozdrawiam.

A.Falicz – zamiast wymieniać wszystkie rezolucje ONZ na dany temat, proponuję zamieścić linka lub wskazówkę, gdzie ich szukać. Będzie to ułatwieniem dla innych blogowiczów. Pozdrawiam.

***
PS.

Drodzy Blogowicze – zapraszam na Festiwal Agnieszki Osieckiej!

Koncert Finałowy Laureatów XII edycji “Konkursu Pamiętajmy o Osieckiej”
10 października (sobota) godzina 19:00
Studio PR im. Agnieszki Osieckiej
Rezerwacja biletów pod numerem tel. (22) 3 333 333
Retransmisja w Trójce w niedzielę o godz. 20.05

Koncert „Miłość nieduża“ w wykonaniu Chóru kameralnego Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego pod batutą Andrzeja Borzyma
W programie piosenki Jeremiego Przybory i Agnieszki Osieckiej.
11 października (niedziela) godzina 18:00
Nova Scena Teatru Roma, wejście od ul. Św. Barbary 12, Warszawa
Bilety w kasie Teatru ROMA, tel. (22) 628 03 60

Koncert „Dobranoc panowie“ z udziałem Andrzeja Poniedzielskiego
11 października (niedziela) godzina 21:00
Nova Scena Teatru Roma, wejście od ul. Św. Barbary 12, Warszawa
Bilety w kasie, tel. (22) 628 03 60

Koncert Galowy Laureatów XII edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej“.
Gwiazdą wieczoru będzie Stanisław Soyka z zespołem Soyka Kwintet +.
Przedstawi premierowy recital utworów Agnieszki Osieckiej.
12 października (poniedziałek), godzina 19:00
Teatr Roma, ul. Nowogrodzka 49, Warszawa
Bilety w kasie, tel. (22) 6280360