Szachy Tuska

Na konferencji prasowej 7 października premier Tusk zapowiedział, że główny bój rozegra się w Sejmie. Będzie to, według niego, bój o prawdę, bój o zaufanie. Oby tak było! Obawiam się, że komisja śledcza i cały Sejm staną się areną jednej wielkiej wolnej amerykanki, walki w błocie, catch-as-catch-can, czyli chwytaj jak umiesz. Naprzeciwko siebie staną dwie (POPiS), a nawet trzy (SLD) drużyny zaprawione w tego rodzaju awanturach (SLD stosunkowo najsłabiej, bo nie celuje w niczym). Odżyją, już odżywają, stare hasła z poprzedniej odsłony:: Bez przebaczenia i dobić watahę.

Sam premier podczas samej konferencji imponował swoją sprawnością – mówił spokojnie, bez kartki, nikogo nie zapomniał, może mógł tylko podziękować za dotychczasową pracę tym, którzy odchodzą, on ich zwalnia albo przenosi. Poza sprawnością pozostaje jeszcze meritum. Premier mówił dużo o zaufaniu do partii (PO) i do rządu. Mówił także o tym, że musi uwolnić rząd od zajmowania się aferą i obroną dobrego imienia, dlatego wszystkich zagrożonych zwalnia lub przenosi. Z tym zgoda.

Oczekiwałem kilku refleksji Donalda Tuska na temat korupcji, styku biznes – polityka, środowiska wrocławskiego, kolesiostwa, o tym, czy (i jakie?) wysiłki jego rządu w walce z korupcją były skuteczne, jakie osiągnięcia ma w tej dziedzinie min. Julia Pitera (moim zdaniem, małe). Korupcja w okresie transformacji i jej wykorzystanie do walki politycznej to wielki temat, nie tylko w Polsce, szkoda, nie tylko Zbigniew Ziobro, ale i Jan Rokita mają w tej dziedzinie wątpliwy dorobek. Obie partie nieźle się utuczyły na aferze Rywina i obie trzymają go w areszcie wydobywczym, choć mógłby odpowiadać z wolnej stopy. Także CBA jest dzieckiem obu partii. Kiedy Donald Tusk mówił o tym, jak mocno jest umocowany szef tej agencji, zabrakło mi refleksji premiera na temat samej idei tej instytucji.

Zabrakło mi także refleksji Donalda Tuska na temat roli mediów w całej sprawie. Przecież taki sukces rządu jak ugoda z Eureko został całkowicie przykryty przez PiS i media! A mówi się o dobrym PR Platformy… Być może dlatego, że premier sam cieszy się względami mediów, nie widzi w ich agresji, sadyzmie i odruchu stadnym żadnych zagrożeń dla naszej młodej demokracji, np. w postaci negatywnej selekcji – jaki rozsądny człowiek będzie miał aspiracje polityczne, jeśli w każdej chwili może być ukrzyżowany przez media? Media z dnia na dzień pełnią rolę śledczą, prokuratorską i sędziowską, a w pewnych przypadkach także usługową wobec służb. Na powierzchni utrzymują się ludzie często nieciekawi, ale odporni.

Głównym tematem konferencji premiera Tuska były „szachy” personalne, co mi przypomina mój skecz w kabarecie „Pod Egidą”: Schetyna i Szejnfeld do Sejmu, Nowak, Graś, Grupiński do Klubu, Chlebowski, Drzewiecki na ofiary (w szachach mówi się o ofierze figury lub pionka w zamian za tempo lub lepszą pozycję), Mariusz Kamiński do zbicia. Media to najbardziej pasjonuje, ale mnie nie.

***
PS.

Drodzy Blogowicze – zapraszam na Festiwal Agnieszki Osieckiej!

Koncert Finałowy Laureatów XII edycji “Konkursu Pamiętajmy o Osieckiej”
10 października (sobota) godzina 19:00
Studio PR im. Agnieszki Osieckiej
Rezerwacja biletów pod numerem tel. (22) 3 333 333
Retransmisja w Trójce w niedzielę o godz. 20.05

Koncert „Miłość nieduża“ w wykonaniu Chóru kameralnego Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego pod batutą Andrzeja Borzyma
W programie piosenki Jeremiego Przybory i Agnieszki Osieckiej.
11 października (niedziela) godzina 18:00
Nova Scena Teatru Roma, wejście od ul. Św. Barbary 12, Warszawa
Bilety w kasie Teatru ROMA, tel. (22) 628 03 60

Koncert „Dobranoc panowie“ z udziałem Andrzeja Poniedzielskiego
11 października (niedziela) godzina 21:00
Nova Scena Teatru Roma, wejście od ul. Św. Barbary 12, Warszawa
Bilety w kasie, tel. (22) 628 03 60

Koncert Galowy Laureatów XII edycji Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej“.
Gwiazdą wieczoru będzie Stanisław Soyka z zespołem Soyka Kwintet +.
Przedstawi premierowy recital utworów Agnieszki Osieckiej.
12 października (poniedziałek), godzina 19:00
Teatr Roma, ul. Nowogrodzka 49, Warszawa
Bilety w kasie, tel. (22) 6280360