Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta En passant - Blog Daniela Passenta

14.07.2016
czwartek

Zalewska musi odejść

14 lipca 2016, czwartek,

Najbardziej wpływowe osoby w kraju – Jarosław Kaczyński (ostatnio 28 czerwca br. w Białymstoku) i prezydent Andrzej Duda – jednoznacznie potępiają antysemityzm.

Kaczyński wręcz powiedział, że antysemityzm nie należy do przeszłości. Władze polskie, nie szczędząc wysiłków i publicznych pieniędzy (100 mln złotych na Polską Fundację Narodową!), zabiegają o poprawę wizerunku naszego kraju na świecie. Niektóre z tych inicjatyw są bez sensu, ale wskazują na to, że decydenci widzą problem, nawet jeżeli go do nie do końca rozumieją.

Wiadomo, że na zły wizerunek Polski i Polaków składają się m.in. oskarżenia o antysemityzm. Wiele spraw jest przedmiotem dyskusji, wiele już wyjaśniono, niektóre są splecione jak węzeł gordyjski, ale wydawało się, że niektóre fakty zostały ustalone ponad wszelką wątpliwość, różnice dotyczą tylko akcentów i interpretacji, np. tego, jaki był wpływ inspiracji niemieckiej na zbrodnię w Jedwabnem, czy jakie były przyczyny antysemityzmu – klasowe, religijne, polityczne.

Dla przeciętnie wykształconego człowieka nie ulega wątpliwości, że przyczyny były różne, ale pewne fakty ustalono: w Jedwabnem i w Kielcach Żydzi zostali zamordowani przez swoich polskich sąsiadów – inspirowanych, zdezinformowanych, zdeprawowanych przez wojnę, sprowokowanych – wiele jest interpretacji, ale fakt jest faktem.

I oto pojawia się w telewizji („Kropka nad i”) nie kto inny jak minister edukacji Anna Zalewska, która wije się jak piskorz, byle nie powiedzieć jasno i otwarcie, kto kogo zamordował. Pogrom kielecki to były „różne okoliczności historyczne”, Jedwabne to przedmiot „wielu nieporozumień i tendencyjnych opinii”, sytuacja w Jedwabnem jest „kontrowersyjna” i tym podobne bałamuctwa.

Występ minister Zalewskiej to pokaz obłudy i kłamstwa, a także doprowadzonej do dna „polityki historycznej”, wedle której „co złego to nie my”, my – Polacy – jesteśmy wyłącznie narodem ofiar, nie było pośród nas grzeszników, jedynie święci. Tym różnimy się od innych narodów, w tym od Żydów, którzy rozpijali chłopów, witali Sowietów i torturowali Niepokornych.

Prymitywne kłamstwa, brak dojrzałości w ocenie historii, brak odwagi cywilnej – wszystko to pokazała pani minister. Jej wstęp przynosi nam wszystkim wstyd, niweczy kosztowne zabiegi o poprawę wizerunku Polski i Polaków, wygląda to jak sabotaż wobec rządowej strategii walki o poprawę opinii o naszym kraju. Ba, brednie polskiej minister to wymarzony prezent dla polonofobów. Minister Zalewska dała fatalny przykład nauczycielom i młodzieży, jak należy mówić o historii i odpowiadać na trudne pytania. W dodatku, jak zauważył prof. Andrzej Friszke w TVN 24, istnieje obawa, że nauczyciele będą się bali mówić prawdę.

Dla dobra rządu i naszego kraju pani Anna Zalewska jak najszybciej powinna odejść. Sama (w co wątpię) lub decyzją premier Szydło – o co apeluję.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 436

Dodaj komentarz »
 1. Dla dobra rządu i naszego kraju, — he, he, he, he, he, he, he, oj łubudubudu, he, he, he, he, oj łubudubudu, he, he, he, he.

  Sorry, ale już dawno się tak nie uśmiałem.

 2. Czyzby autor pisał o Wołyniu? – och nie, pomyłka, tamte 200 tys. się nie liczą. Nie należeli do narodu wybranego – ich wina.

 3. To uchylanie się przed odpowiedzią, zajęciem stanowiska , jest charakterystyczne dla polityków PiSu.
  Dotyczy to nie tylko Zalewskiej, ale w równej mierze prezydenta i pani premier.
  Po wygranych wyborach Kaczyński obsadził większość stanowisk państwowych ludźmi słabymi , pozbawionymi jakiegokolwiek zaplecza politycznego, oraz odwagi cywilnej , zdanymi na jego łaskę i niełaskę .
  Nic więc dziwnego , że bronią się rekami i nogami przed zajęciem jasnego stanowiska i to jeszcze w takim drażliwym i istotnym temacie, jakim jest dla Prezesa polityka historyczna, niebędąc pewnymi reakcji Kaczyńskiego.
  Zachowanie Zalewskiej w „kropce nad i” nie wynika prawdopodobnie z antysemityzmu, ale z tych cech charakteru , które właśnie predysponowały ją na stanowisko ministra w oczach Prezesa.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Anna Zalewska postępuje jak typowy przeciętny polityk PiS. Kręci i kłamie pod linię partii nakreślonej przez prezesa. Co się zresztą dziwić tej Pani skoro J. Kaczyński wieszczy, że jego brat był najważniejszy w solidarności i jej przewodził. Z głupot które napisał i naopowiadał śmieje się cały internet ,ale jak na razie wielbiciele PiS są niewzruszeni i poparcie minimalnie spada.

 6. Anna Zalewska nic nie musi.
  O musiku decyduje Prezes, a on jak ten pambuk, wiadomo.
  Wskaże palcem karcąco, to wygna z raju, pomacha łapką przyjaźnie – jesteś z nami. Jeszcze.
  Dopóki piłka w grze – jest OK.

 7. Zalewska to klasyczny przedstawiciel hołoty politycznej. Porządni ludzie trzymają się od partii politycznych będących de facto mafiami z daleka na kilometry. Nawet jakby chcieli się włączyć to mafie by je przepędziły. Tam mają wejście tylko kryminaliści, cyngle i bezkręgowcy. Jak ta Zalewska. Towarzysze Szmaciaki, po prostu.

  Żądanie dymisji dla takich osób są bez sensu, bo nikt porządniejszy nie przyjdzie na ich miejsce. Jak już to gorszy. Czy pan Passent chce na stolcu Ministra Oświaty takiego np. Żaryna, który otwarcie wyznaje ideologie nazistowskie? By uczył dzieci w szkole jak to pięknie w wojnie być zabijanym i zabijać?

  W Polsce trzeba zdelegalizować partie postbolszewickie i postnazistowskie, to znaczy praktycznie wszystkie partie. I wprowadzić normalną demokrację, w której to obywatele oddolnie w wolnych, powszechnych wyborach wybierają Sejm i swoje władze.

  Cała reszta to próżne gadanie dziada do obrazu.

 8. @ wiesiek59,14 lipca,16:10
  Bardzo cenie Panskie zrodla i opinie na swiat, wiec jestem zaskoczony , ze przemowienie
  banksterki Therese May, nowej angielskiej premier, potraktowal Pan jako szczera chec poprawy sytuacji
  zwyklego obywatela.
  Od czasu ,, dobrej zmiany” margaret thatcher Anglia przypomina Stocznie Gdanska.
  Tysiace zakladow wytworczych i fabrych albo wyprowadza zyski za granice albo zostalo zrownanych z ziemia.
  Anglia trzyma sie jeszcze glownie z prania pieniedzy i sprzedazy instrumentow smierci.
  30 lat neofeudalizmu przyniosly tylko spustoszenie.
  Jak kpil z naszego wlasnego poprzedniego systemu Zbigniew Laskowik
  ,, stalismy przedtem nad przepascia, ale teraz uczynilismy wielki krok do przodu „.

 9. @ chris
  Co masz do powiedzenia na temat wystapien pani Zalewskiej pytanej o zbrodnie w Jedwabnem? Gospodarz ma prawo wyboru tematu (ten akurat bardzo aktualny i szeroko komentowany) i zarzucanie mu, ze nie odniosl sie do innych spraw jest idiotyczne. Chociaz to niestety czeste zjawisko na forum.

 10. @ folwarkPn
  Zenon Laskowik teraz śpiewa taką piosenkę :
  „Bo od zmartwień jest rząd
  od porządku policja
  od kary to jest sąd
  a od czarów Alicja”
  To jest trochę wydumany obraz podziału zadań między sąd , policję i rząd.
  W Polsce wszystkie te zadania przejął Antoni Macierewicz.

 11. snakeinweb 15 lipca o godz. 1:39
  …I wprowadzić normalną demokrację, w której to obywatele oddolnie w wolnych, powszechnych wyborach wybierają Sejm i swoje władze….

  Moze troche jasniej, jak mialaby wygladac te wybory i wynikajaca z tego demokracja? Haslo jest ciekawe, ale z niego nic nie wynika.

 12. @ znafca in spe

  Warunkiem demokracji pośredniej jest to, że się odbywają rzetelne demokratyczne wybory, to znaczy wybory powszechne, równie i wolne Można sobie o tym poczytać tutaj Kodeks Dobrej Praktyki w Sprawach Wyborczych Komisji Weneckiej – pełna wersja

  Wybory powszechne to takie, w których każdy obywatel, indywidualnie lub grupowo ma pełną swobodę zarówno kandydowania jak i głosowania w wyborach. Jest to warunek fundamentalny, podstawowy.

  Wybory równe, to w przybliżeniu takie, w których wszyscy mają równe wyjściowe szanse w konkurencji wyborczej, to znaczy nie są przez państwo i przez innych ani dyskryminowane ani specjalnie faworyzowane.

  Wybory wolne, to takie w których w warunkach praworządności każdy ma możliwość wolnego kształtowania swej woli, wolność słowa, gromadzenia się, zrzeszania się, dyskutowania, jak również ma gwarancję wolnego wyrażenia tej woli w uczciwie przeprowadzonych wyborach.

  Polska „demokracja przedstawicielska ” jest zdyskwalifikowana całkowicie już w pierwszym punkcie, ponieważ żaden polski obywatel nie ma fizycznej możliwości przystąpić do wyborów, bądź jest fizycznie niewybieralny niezależnie od scentralizowanych i koncesjonowanych gangów partyjnych. Nie może tego zrobić ani indywidualnie ani nawet zrzeszony w lokalnych ugrupowaniach politycznych.

  Tak więc wybory do Sejmu w Polsce nie są powszechne i nie są demokratyczne. Polak może tylko bezwolnie potwierdzać listy ułożone mu przez mafiozów partyjnych. Czyli może „wybierać” tak jak w PRL-u czy w Korei Północnej.

  Łamie to nie tylko elementarne podręcznikowe zasady demokracji, ale również praw międzynarodowe obowiązujące Polskę (np. Art. 25 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych) oraz polską Konstytucję (Art. 99.1 – Bierne prawo wyborcze, 96.2 – powszechne i równe wybory do Sejmu, jak i inne np. o zakazie dyskryminacji czy o suwerenności narodu w państwie)

  W praktyce, aby spełnić wymogi demokracji, w systemie proporcjonalnym musiałyby być dopuszczone jednoosobowe listy wyborcze oraz powinien zostać zniesiony ogólnopolski próg wyborczy w ogóle lub tylko dla komitetów zgłaszających kandydatów w jednym okręgu wyborczych (czy też inne warianty niewykluczające kandydatów indywidualnych i zrzeszonych lokalnie)

  To tyle na szybko.

 13. Trzeba rozliczyć współpracę Żydów z Sowietami. Wielu Polaków padło jej ofiarą.

 14. Szeroko rozbudowane struktury administracji sowieckiej dawały masom bezrobotnych Żydów możliwość znalezienia zatrudnienia, co miało dla nich niebagatelne znaczenie, ponieważ pozbawione przemysłu kresowe miasteczka posiadały bardzo ubogą ofertę pracy. Ludność żydowska – będąc o wiele lepiej wykształcona od społeczności białoruskiej – dostarczyła licznych urzędników, nauczycieli oraz funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa, co miało niewątpliwy wpływ na stosunki polsko-żydowskie, ponieważ Żydzi najczęściej zajmowali miejsca dotychczasowych urzędników i nauczycieli narodowości polskiej. (…) Ponadto w okresie wrzesień – grudzień 1939 roku miały miejsce liczne aresztowania tych przedstawicieli ludności polskiej, którzy przed wojną pełnili wyższe funkcje w administracji i władzach politycznych państwa polskiego bądź byli zaangażowani w działalność społeczną. Miejscowi Żydzi – członkowie tymczasowej administracji lub milicji – okazywali wówczas dużą pomoc władzom sowieckim w ich tropieniu i zatrzymywaniu.

 15. Pani Zalewska nie dość, że boi się mieć własne zdanie (co w PiS nie dziwi, bo nikt go tam nie ma), to najwyraźniej jeszcze boi się zwyczajnie przyznać, że to zdarzenie było faktem i udział w nim Polaków jest sprawą bezdyskusyjną.
  Tak na marginesie, w zasadzie podobny apel można wystosować pod adresem niemal każdego ministra obecnego rządu, gdyż wszyscy oni kompromitują się na każdym kroku mniej lub bardziej. Ale to co dla ludzi rozsądnych jest powodem do wstydu, to dla PiS (i jej zwolenników) jest cnotą.
  Może apel powinien brzmieć: Jarosław K. musi odejść (z polityki generalnie, gdyż nie zajmuje przecież żadnego oficjalnego stanowiska). To on bowiem jest w największym stopniu odpowiedzialny za to zdziczenie obyczajów, wszechobecne chamstwo w polityce i zakłamywanie historii.

 16. Nie wiem kto to Zalewska, nie wiem gdzie ma odejść i nie wiem skąd przyszła. I mnie nie interesuje.
  Nie wiem też co powiedziała tej idiotce Olejnik której nikt nie słucha mając IQ powyżej 20. To jeszcze w telewizorze, którego też nikt nie ogląda mając podobny iloraz.
  Nie byłbym zdziwiony gdyby cały POPiSowy numer z wywiadem POPiSowej dziennikarki z POPiSową ministrą i POPiSowe oburzenie z powodu wywiadu był po to, by przykryć wyczyn POPiSowego ministra Macierewicza który w swoim POPiSowym uniesieniu POPiSał się twierdzeniem iż rzeź wołyńska nastapiła z inspiracji Rosjan. A Mecierewicz nie jest jakąś ministrą edukacji ale ministrem Pokoju.

 17. Bar Norte
  14 lipca o godz. 20:22

  „Z tym, że pamietny lot samolotu, jak napisałem, już dawno oderwał się od praw fizyki i stał się zjawiskiem paranormalnym – własnie mitem. Już z mitem mamy doczynienia”.

  Powiedzmy, że TAKŻE z mitem, bo jednak real nadal istnieje, prawa fizyki jeszcze obowiązują.

  „No i jako mit podlegać może już zupełnie innym aniżeli fizyczne analizom – fenomenologicznym, strukturalnym …”.

  Każdy używa metod sobie dostępnych, ale często na błędnej zasadzie wykluczającej ― pars pro toto. Bierze się część za całość. Dziennikarze i politycy są gorzej wykształceni niż absolwenci politechnik, więc łatwiej im mówić o rzeczach „niewyraźnych”, „poetyckich”, opakowanych w nieostrą logikę, mitach, „analizach strukturalnych”, choć zwykle nie mają też pojęcia kto to był Levi-Struss, Jung, czy Eliade. Trudniej im zrozumieć nawet proste rzeczy np. o strukturze duraluminium lotniczego. A często też nawet nie chcą.

 18. Indoor prawdziwy
  14 lipca o godz. 20:43

  „Pas wolny mówi pomocnik kontrolera siedzący na końcu pasa w takiej budce i nic z tego nie wynika nie ma też adresata”.

  Wynika i to, że on musi usłyszeć od meteorologa lotniskowego, jaka jest widoczność pozioma na płycie lotniska. Albo chociaż wyjrzeć przez okno, czy na pasie nie ma pojazdów.

  ”Lądowanie dodatkowo” oznacza brak zgody na lądowanie a nie żadne ”warunkowe”.
  W stenogramie jest „lądowanie warunkowe” i tak to należy rozumieć.

  „Notabene gdyby nawet kontroler kazał podejść do lądowania to przepisy zabraniały pilotowi zejść poniżej 120 metrów”.

  Niech ci się nie wydaje, że gdyby samolot nie zszedł poniżej 120 lub 150 metrów zakończyłoby się to inaczej. Jeszcze w latach 90. wysokość decyzji na Siewiernym, na tym samym kierunku podejścia, wynosiła 70 m.

  „Cała Twoja pisanina to zbiór miejskich legend”.

  Swoją droga ciekawy jesteś, choc i zabawny.

 19. Zalewska nie odejdzie, tak jak nie odszedl byly towarzysz , Leszek B.
  Kazda nowa ekipa wladzy potrzebuje psychopatow do trzymania poddanych w posluszenstwie.
  Wladza odwoluje sie do najnizszych ludzkich instynktow u rzadzonych :
  Balcerowicz bazowal na chciwosci,
  Zalewska bazuje na nienawisci.

 20. Red. Passent pisze
  „I oto pojawia się w telewizji („Kropka nad i”) nie kto inny jak minister edukacji Anna Zalewska, która wije się jak piskorz, byle nie powiedzieć jasno i otwarcie, kto kogo zamordował”.

  Tak, czasy są trudne, wiec wchodzimy na nowy i wyższy etap rozwoju socj … ooopsss … no, mniejsza o to na co wchodzimy, niech to będzie mina. Od teraz odpowiadać się będzie nie tylko za to, co ktoś powiedział, ale i za to, czego nie powiedział. Zalewska nie powiedziała całej prawdy o Jedwabnem, bo wie, że ekshumacje zostały nagle przerwane i nie znamy tej prawdy, o tym na przykład, ile rzeczywiście było ofiar. Oraz innych szczegółów. Jeśli Zalewska wymieniłaby jakąś liczbę, za jakiś czas mogła by odpowiadać przed Moniką Olejnik za fałszowanie historii w ramach „pisowskiej polityki historycznej”. Na co jej to?

  A teraz z drugiej beczki. W warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich (historii ― podkreślam) jest ukryta w kącie ekspozycja mówiąca, dużo bardziej oględnie niż Zalewska na temat Jedwabnego, o żydowskich oddziałach porządkowych w warszawskim getcie. Ekspozycja jest tak inteligentnie zrobiona, że jeśli ktoś nie wie, to w ogóle nie dowie się, czym była tzw. policja żydowska getcie i do czego służyła Niemcom. A przecież, inaczej niż w przypadku niedokończonych ekshumacji w Jedwabnym, tu mamy pełną wiedzę. Wiemy, że zasadniczy trzon policji żydowskiej stanowili inteligenci i najwięcej było prawników. Czyli zupełnie odwrotnie niż w Jedwabnem, gdzie sąsiadów zabijali prości ludzie pod nadzorem Niemców. Podobnie też pod nadzorem Niemców żydowscy policjanci pędzili swych rodaków na Umschlagplatz.

 21. Pan naprawdę wierzy w to, co mówi Kaczyński?

 22. NICEA. 84 zabitych. „Wersal się skończył” krzyczał polski mąż stanu, którego demokratyczni opozycjoniści zaszczuli na śmierć. Wersal się skończył dla Europy i dla całej tzw cywilizacji zachodniej. Nastała era terroru. Za lata kolonializmu, niewoli, wyzysku i upodlenia. Conrad pisał „Zabić to całe bydło”. Pisałem wczoraj o filmie, na którym z rozkazu Sarkoziego i Obamy ćwiartowano Kaddafiego. Za to że chciał stworzyć Afrykę. Za to, że im tam znowu siknęła gigantyczna ropa w Mali i w Mauretanii i obrodziło uranem i dolarami. Warto spojrzeć na zrujnowane miasta Syrii, Libii, Iraku i Jemenu. Tam padają europejskie bomby, rakiety i strzelają europejskie czołgi. Tam jest rozpacz i beznadzieja. Tam rodzi się terroryzm. Ludzi bez wyjścia, bez nadziei, ludzi w rozpaczy.

 23. Szanowni Panstwo,
  jesli mowia o kims, ze jest antyfaszysta, to wiem o co chodzi, bo rozumiem, czym jest faszyzm.
  Jesli mowia o kims, ze jest antykomunista, to wiem o co chodzi, bo rozumiem czym jest komunizm.
  Jesli mowia o kims, ze jest antysemita, to mam problem, bo jeszcze nikt nie zdolal
  mi wyjasnic, czym jest semityzm.

 24. Rossi przywołuje temat struktury duraluminium lotniczego jako przykład trudno zrozumiałego problemu smoleńskiego dla polityków niesmoleńskich . Nazwa poraża fachowością i magią. Drulanominum (jakoś tak) – co to jest spyta – przeciętny polityk PiSu.
  Rossi, kilka razy poruszałeś na tym blogu temat duraluminium lotniczego i każdorazowo pisałeś na ten temat kompletne androny.
  Pzdr, TJ

 25. Rossi
  Co ma piernik do wiatraka .
  Co za sens ma wyliczanie cudzych przewinień ? Odwrócenie uwagi od własnych ?
  Większość z nas nie wie jak zchowałaby się w sytuacji ekstremalnej , kiedy jego życie i życie jego rodziny byłoby zagrożone . Nie chcę tutaj bronić żydowskiej policji w getcie i napewno w każdym środowisku znajdzie się grupa ludzi złych, zdolnych do podłości .
  Chcę tylko zwrócić uwagę , że sytuacja żydowskich policjantów była jednak inna jak granatowej policji, szmalcowników, albo tych którzy mordowali Żydów w Jedwabnym , pogromie Kieleckim i innych podobnych sytuacjach .
  Ludzie ci kierowali się antysemityzmem, który na tym blogu takze jest jeszcze bardzo żywotny .

 26. W Polsce do antykomunizmu nie trzeba komunistów.
  Do antysemityzmu nie trzeba też semitów.
  Może pojęcie żydożerstwo będzie dla ciebie bardziej zrozumiałe.
  Znasz Żydów ?

 27. …antysemityzm to choroba ktora rozprowadzil kosciol katolicki,dzis z centrum w torunskim Radio Maryja z wielkim profesorem od opluwania Iraela i zydow panem Nowakiem .

 28. A teraz wyobraźmy sobie, że pani Olejnik zaprasza do swojego programu ukraińskiego ministra edukacji (czy jak tam się zwie tamtejszy odpowiednik MEN), pyta go, kto dokonał rzezi na Wołyniu, a ten, zamiast udzielić prostej odpowiedzi na proste pytanie, kręci coś o różnych okolicznościach historycznych, o nieporozumieniach i tendencyjnych opiniach. Czy ktoś ma wątpliwości, jak pisuary zareagowałyby?

 29. Została udzielona pośrednia i częściowa odpowiedź na moje pytanie:
  Czyj jest ten blog?

  Nie wiem jak pilnie (sensie: starannie) czyta @kruk komentarze na blogu Daniela Passenta. Wypełnienie wiedzą tej mojej niewiedzy nie jest sprawą pilną.

  Warunkiem koniecznym trwania tego bloga jest umieszczanie tu komentarzy przez Wieśka o bardzo dalekim numerze. Numerem jakiego bardzo często ten komentator używa jest zero. Dla postronnych nieobeznanych z jakąkolwiek teorią liczb donoszę, że Wiesiek ma numer pozaskończony i większy niż największa liczba naturalna, co jest faktem oczywistym.

  Staranne czytanie komentarzy na tym blogu doprowadza do wniosku, iż umieszczanie tu wpisów gospodarza nie jest warunkiem koniecznym trwania tego bloga, bo tylko nieskończenie zagapieni nie doczytali, że Passent musi odejść!

  Z życia cybernetycznego przez nieporozumienie nazywanego wirtualnym
  (w mechanice – wirtualne to jest synonim ruchów gdybanych) można wywnioskować, że w każdej walce (na przykład: o tron) można specjalnym mykiem załatwić sobie drugie życie, lub życie o dalszym numerze.

  Dlatego dla podopiecznych pani Zalewskiej poległ nie oznacza tego, co w apelu poległych na skraju Ogrodu Saskiego jest przywoływane do zbiorowej pamięci.

  Obie panie: Olejnik i Zalewska to są zgredowe gościówy nie mające pojęcia jak z tysięcy klocków legowych złożyć statek, który przybył do galerii handlowej z Gwiezdnych Wojen.

  Miejscowe staruszki i staruszkowie zrozumieją sytuację, gdy za mniej niż pół roku w wielu szopkach wigilijnych Batman będzie podawał Jezuskowi butelkę z mlekiem niemiejskim z automatycznym dozownikiem i procedurą antyzachłystaniową – wolne od GMO i zgodne z piramidą żywieniową.

  Infantylizm zgredów sprawia, że wydaje im się, iż stanowią i dają.

  Zaczną się przypadki poprawkowego zaliczania kartkówek z religii i młodzież będzie w ramach zrzucania pęt przez Polskę będzie wołała:
  Kaczyński na prezydenta Falklandów!
  Macierewicz z misją na Alfa Centauri!

 30. Ciekawe, że euroatlantyckie elity medialno-polityczne nie mają innego pomysłu na zamach w Nicei niż intensyfikować naloty dronów na weselników muzułmańskich, skierować jeszcze jeden okręt wojenny do wspomagania przemytników ludzi z północnej Afryki do Europy w ramach ”ochrony granic” i aresztować tych co im się TIPP nie podoba.
  Oczywiście dziś wszyscy jesteśmy Francuzami, wczoraj byliśmy Belgami, jutro będziemy Szwedami pojutrze nie wiadomo kim aż po-pojutrze nas nie będzie. Zresztą według pesymistów już nas nie ma tylko zapomniano nas o tym poinformować.

 31. Nie tylko Anna Zalewska musi odejść. Cały PIS musi odejść, bo to
  „rak na ciele Polski. Nic nie umieją zbudować, a tylko rabują wszystko, co inni wypracowali. Ich obietnice wyborcze, które mają na celu skorumpowanie wyborców, doprowadzą do katastrofy gospodarczej. Wszystko to jest niezbilansowane, wbrew wiedzy niezależnych ekonomistów. Do tego podlane nacjonalistycznym, ksenofobicznym, antysemickim, parafialnym, smoleńskim sosem – dla większości niestrawne. Mali, mściwi, prowincjonalni ludzikowie dorwali się do władzy. mam nadzieję, ze względu na gwałtowność ich działania, że nie potrwa to już długo. Pozdrawiam Pana Celińskiego i dziękuję za wykazaną odwagę nazywania złodziei po imieniu, mimo że ponazywali się, a to prezydentem, a to ministrem, a to naczelnikiem. Ale, jak pisał Lec „Żadna stajenna ranga nie zrobi z osła mustanga”
  Zacytowałam jeden z komentarzy pod wypowiedzą Andrzeja Celińskiego w TOK FM, przytoczoną na tym portalu.
  W pełni się zgadzam.
  Celiński powiedział m.in., że „Kaczyński ze swoją bandą kradnie bardziej niż PO. Dziennikarka na to: Pozwą pana za te słowa. „A proszę bardzo”.

 32. ”Kaczyński ze swoją bandą kradnie bardziej niż PO”

  Za słabo. Gdyby powiedział , że ”Kaczyński ze swoją bandą kradnie może nawet bardziej niż banda PO” to mógłby liczyć na pozwy z każdej strony. Następnie można by liczyć na licytację i wyliczenia każdej bandy dotyczącej konkurencji. To by było ciekawe nawet.

 33. Pan Wojtek
  15 lipca o godz. 10:39

  Mój komentarz
  Podaję następny przykład krętactwa w pełni analogicznego do wyjaśnień o nie wyjaśnionym pogromie w Jedwabnem minister Zalewskiej. Nie po to by usprawiedliwić pogrom w Jedwabnem, ale by pokazać, że wypieranie faktów, gmatwanie ich, wybielanie, pomniejszanie, to specjalność obywateli osadzonych w autorytarnym systemie wartości, pojęć i podległości.

  Oto fragment wywiadu Girkina vel Striełkowa – oficera służb rosyjskich, który kierował ofensywą rosyjską w Donbasie i któremu nie wyszło i musiał się zmyć stamtąd.
  Wywiad ten był gorąco polecany przez @Gieza i bardzo chwalony przez @Wieśka:

  „Jaka jest pańska opinia odnośnie zbrodni katyńskiej i kto pana zdaniem jej dokonał?
  „Jako historyk z wykształcenia, który próbował ponad dwadzieścia lat temu zacząć pracę naukową w tej dziedzinie, mam z tym problem. Do dziś nie mogę sobie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zarówno dochodzenie przeprowadzone podczas niemieckiej okupacji Smoleńska i terenów wokół (m.in. Katyń), jak i późniejsze dochodzenie radzieckie z przełomu lat 1944/1945 roku nie były obiektywne, nie były obojętne politycznie i propagandowo. Do obu można mieć olbrzymie zastrzeżenia merytoryczne i faktograficzne. Dlatego nie było też wówczas zaufania co do wyników któregokolwiek ze śledztw. Szczerze mówiąc nie mam tez zaufania co do „gorbaczowsko-jelcynowskiej” oceny tej tragedii. Ja sam osobiście tym tematem się nie zajmowałem. Dlatego nie wykluczam żadnego z dwóch wariantów tej zbrodni, mało tego, mogły nawet wystąpić oba jednocześnie. Dlatego uważam, ze warto by było jeszcze raz na poważnie powrócić do zbadania tej zbrodni przez wspólną rosyjsko – polską, złożoną z niezależnych, niezaangażowanych politycznie i ideowo w tę sprawę historyków, badaczy i specjalistów, którzy byli by do siebie nastawieni przynajmniej neutralnie, bo bez tego nie da się zbudować żadnego wzajemnego zaufania niezbędnego do wspólnej owocnej pracy.”

  Mój komentarz c.d.
  Ciekawe jest, że Girkin używa niemal identycznych jak minister Zalewska schematów logicznych, tokuje tą samą narracją, prawi o nie wyjaśnionej do końca tragedii katyńskiej, mówi o różnych wariantach tej zbrodni, nie ma zaufania do „gorbaczowsko-jelcynowskiej” oceny tej tragedii, dziś nie może jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, itd.
  Pzdr, TJ

 34. folwarkPn
  15 lipca o godz. 2:19

  W całym zachodnim świecie elity uruchomiły PROCES dezindustrializacji i alokacji miejsc pracy, by zmaksymalizować zyski z posiadanego kapitału.
  Dzis obserwujemy reakcję na to, przesuniętą o pokolenie.
  Bo to młode pokolenie zostało pozbawione szans na lepszą przyszłość, zatrudnienie.

  I zaczyna to docierać do przedstawicieli elit, nie tylko tych spoza partii rządzących, ale i ich prominentnych członków.
  Bezrobocie wśród młodych do 30 roku życia utrzymuje się w Europie na poziomie 25- 40%.

  Sanders, Corbyn, Trump, nawet Kaczyński, trafnie odczytują wyzwania obecnych czasów.
  Pani May będzie musiała coś z tym zrobić.
  Czy będzie realizowac zapowiedzi ze swego expose?
  Pod tym względem system anglosaski przewyższa nasz.
  Tam politycy MUSZĄ realizować wyborcze obietnice.

  Laboratorium Europa szuka rozwiązań….na miarę czasów.

 35. @ Mauro Rossi
  14 lipca o godz. 19:19
  „Nawet gdyby zespół 10 noblistów z fizyki stwierdził, że raport Laska/Millera to z punktu widzenia nauki stek nonsensów, establishment III RP zawyje, że nobliści nie mają pojęcia o fizyce.”
  Na razie znajdź mi chociaż JEDNEGO noblistę z fizyki, który zanegował raport Laska/Millera.
  A poza tym… jeśli w Smoleńsku był zamach, to kto mógł go dokonać? Oczywiście ktoś, kto miałby z tego zamachu korzyści. A kto mógł mieć zeń korzyści? PO? Wolne żarty! Oni z tego powodu mają wyłącznie kłopoty. Putin? Też wolne żarty! Po co miałby ryzykować niewyobrażalną wręcz wtopę na arenie międzynarodowej (gdyby rzecz wyszła na jaw) dla zabicia faceta, z którego śmiało się 3/4 Polski, cała Europa i który wedle wszelkich sondaży najbliższe wybory prezydenckie przegrałby z kretesem? I tak oto, drogi Mauro, zauważ, że jedyną formacją, która odniosła i odnosi z tej tragedii korzyści, to… PiS. Z punktu widzenia tej partii – cóż za fantastyczne paliwo propagandowe! Działa do dziś i pewnie jeszcze przez wiele lat będzie działać. Tak więc jeśli to był zamach, to Tuska i Putina można od razu spokojnie wykluczyć z kręgu podejrzanych. Głównym podejrzanym natomiast jest ……………

 36. @ tejot
  Bardzo dobrze, że przytoczyłeś ową wypowiedź Girkina. Chociaż nawet gdyby pani minister przeczytała Twój komentarz – niestety wątpię, żeby dało to jej cokolwiek do myślenia. Od myślenia jest przecież Prezes Tysiąclecia.

 37. Indoor prawdziwy
  Co by nie mówić i jak nie dowcipkować, Celiński chyba ma rację.
  PIS czyści wszystko do kości, obsadzając swoim ludźmi.
  Wystarczy popatrzeć na media. Nie przypominam sobie, by PO zwalniało wszystkich. Dobrzy, doświadczeni dziennikarze pracowali przez lata, niezależnie od tego, kto w kraju wygrywał wybory.
  Komu wadził i czemu w nowej, misyjnej, patriotycznej TVP Krecik od pogody?
  Przerabiamy, Indoorze, Orwella na żywo. A dotyczy to, jak pewnie zauważyłeś, nie tylko mediów.

 38. Pan Wojtek
  15 lipca o godz. 11:38

  Mój komentarz
  Słuchając identycznych opinii PiSowskich prominentów w jakiejkolwiek sprawie, np. fantastycznie wierna, apoplogetyczna wypowiedź Beaty Szydło o zarządzeniu przez Macierewicza obowiązkowego na wszelkich apelach odczytywania listy poległych w Smoleńsku, nie mam innego wyboru, jak uznać, że funkcjonowanie PiSu opiera się na bezwzględnym poddaństwie. Poddaństwo, to nie jest tylko wykonywanie poleceń z góry, lecz przede wszystkim jest to nieustanne demonstrowanie podległości i uległości w mowie, piśmie i uczynkach.

  Taką rolę gra minister Zalewska. A że niezgrabnie i nieskładnie jej to wychodzi, to jest już kwestia drugorzędna. Najważniejsze, że jest, trwa w swej roli, ze swojego szczeblu wysyła odpowiednie sygnały posłuszeństwa, demonstruje poddaństwo. Porządek ma być.

  Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo porządek musi być, tylko jest w tym moim uznaniu jeden szkopuł. A mianowicie porządek powinien wynikać w państwie z funkcjonowania prawa, działania procedur i reguł ustroju konstytucyjnego.
  Żadna z tych podpór państwa stabilnego zdaje się nie działać w PiSie jako partii rządzącej, w ekipie rządzącej ukształtowanej przez Prezesa, a co za tym idzie nie działa w państwie.

  W państwie PiSu zaczyna działać, rozkręca się poddaństwo, czyli system zależności personalnych, hierarchicznych dokładnie według schematu piramidy. To jest zależność z grubsza taka sam jaka panowała w systemie stada, czyli w społeczności pierwotnej, w której przez większość istnienia gatunku ewoluował człowiek.

  Zależność ta jest strukturalna i jej właściwość jest taka, że prowadzi, sprzyja, napędza ludzi do autorytaryzmu.

  Niekiedy na EP przywoływane są przykłady historyczne przemian ustrojowych zakończonych autorytaryzmem nagle i niespodziewanie, gdy mało komu udawało się dostrzec jakieś zalążki władzy bezwzględnej. I nie są to czcze wspominki.
  Chodzi mi nie tylko o autorytaryzm twardy, bezwzględny w rodzaju dyktatur historycznych – Franco, czy broń Boże takich strzałokrzyżowców, lecz także o autorytaryzm niby uzgodniony, wynegocjowany i przegłosowany, autorytaryzm miękki, nieuchronny, który jest rzekomo jedyną dostępną formą funkcjonowania państwa ze względu na tradycje społeczne i wygodę dla władzy, jak np. w niektórych państwach poradzieckich.

  Autorytaryzm zwykle przychodzi nagle, a z odejściem ociąga się w nieskończoność.
  Pzdr, TJ

 39. Szanowni i Ty Wielce Szanowny Gospodarzu !
  Z przykrością zauważam, że większość komentarzy świadczy niewątpliwie
  o wiedzy i kulturze ich autorów, ale przecież nie o to w naszej codziennej
  rzeczywistości idzie.
  Ma być tak:
  1/ ostro, a nawet chamsko /lud to lubi/,
  2/ ma miło łechtać nasze powszechne przekonanie, że jeżeli istnieje
  jakiś Naród Wybrany, to jesteśmy nim My,
  3/ i najważniejsze – ma się podobać Wodzowi /to najtrudniejsze, bo
  przecież nigdy nie wiadomo na jaki się trafi humor/.
  Oczekiwanie na chociażby w części racjonalny /będący w interesie
  samej rządzącej partii/ dobór kadr w strukturach jest błędem z założenia.

 40. http://wolnemedia.net/zmierzch-nato/
  =========

  Do poczytania……
  ===========

  Kwestia pani Zalewskiej, jest standardem politycznym na wschodzie, czy zachodzie.
  Żadna władza nie chce się przyznać do trupów w szafie.
  Ludobójstwo, bandytyzm, wydawanie na śmierć własnych obywateli, tworzenie szwadronów śmierci, plutonów egzekucyjnych, współpraca z mafią, oddziały paramilitarne likwidujące przeciwników politycznych, zamachy stanu, interwencje wojskowe?

  Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem.

  Kajanie sie za winy przodków, jest bez sensu.
  W podobnych okolicznościach przedstawiciele rasy ludzkiej, będą zachowywać sie podobnie jak przodkowie.
  Ja się nie łudzę, patrząc na scenki serwowane nam przez media z całego dostepnego nam świata.
  Zresztą, głośne eksperymenty psychologiczne, dostatecznie tę tezę udowodniły.
  Naskórek cywilizacji jest bardzo cienki.
  A pod nim, atawizmy…..

 41. mag
  15 lipca o godz. 11:04
  Histeryczne wrzaski szanownej Pani przypominaja mi zachowanie niemieckich
  neonazistow. Oni, podobnie jak szanowna Pani, nie sa w stanie zrozumiec,
  ze ich czas juz minal.

 42. Chęć zemsty” Podkreślił, że Bułgaria stosuje się do decyzji NATO, uczestniczy w operacjach i ćwiczeniach, modernizuje technologię wojskową, ale „to nie wystarczy”. – Powinniśmy na spotkaniach z naszymi kolegami trzeźwo stawiać pytania, bronić własnych pozycji i podejmować rozsądne decyzje – dodał. – Wielokrotnie na wszystkich forach, w których uczestniczyłem, mówiłem, że to, co zrobiliśmy w Libii, Syrii, Iraku, Afganistanie, generuje terroryzm i przeniesie się na nasze ulice, do naszych miast. (…) Kilka lat temu mówiliśmy o Al-Kaidzie, potem o Bractwie Muzułmańskim, teraz o Państwie Islamskim. Osobiste tragedie ludzi z jednej i drugiej strony, którzy stracili swoich bliskich, wywołują chęć zemsty – podkreślił szef bułgarskiego rządu. Zamach w Nicei. 84 osoby staranowane ciężarówką, ponad 100 rannych Według Borysowa obecnie „wielu ludzi chce – a może ma w tym interes – miliardowych wydatków na zbrojenia i maksymalnego pogorszenia się stosunków (między krajami)”. (http://www.tvn24.pl)
  ==========

  Jeden z niewielu, nazywających rzeczy po imieniu i łączących skutki z przyczynami.

 43. NICEA.
  Dziekujemy hillary clinton za zrownanie z ziemia Libii, gdzie kazdy dostawal mieszkanie albo gospodarstwo rolne z wyposazeniem za darmo, gdzie opieka zdrowotna i szkolnictwo wyzsze bylo dostepne dla wszystkich bez oplat.
  Kapitalizm nie znosi konkurencji.

 44. Levar
  Niech już pan przestanie z tym tytułowaniem per „szanowna” lub „szanowny”
  Akurat ja uwierzę w pana do mnie szacunek.
  W łyżce wody by mnie pan utopił, bo nie popieram PIS.
  Ścisle mówiąc, nie jestem po niczyjej stronie, bo nie mam na kogo głosować. Ale jedno wiem, na pewno NIE na Kaczafiego i jego bandę, w porównaniu z którą banda PO to był mały pikuś.
  Super! Ja – neonazistką. Z takich – jak pana – ust, to dla mnie komplement.
  A poza tym – pantha rei…(czy mam przetłumaczyć?)
  Warto o tym pamiętać i nie angażować się przesadnie, by nie zasłużyć sobie na ludowy aforyzm – „przyczepiło się g…. do okrętu i mówi – płyniemy”.

 45. Giez
  Niestety masz rację.
  Kto i kiedy posprząta po PIS-lamie? Oto jest pytanie!

 46. Nicea Zamach terrorystyczny ca 80 ofiar .
  Warszawa Zalewska zamach na umysły z dodatkiem trucizny – ofiary będą liczone przez lata .

 47. Zachęcony felietonem przeczytałem zapis wypowiedzi ministry Zalewskiej z audycji tv.

  Mam podobne odczucia jak Bywalec 2 – myslę, że po prostu bała sie powiedzieć co myśli.

  Co jest zresztą symptomatyczne dla polityków, bo oni zwykle co innego mówią a co innego myślą. Z tym, że mając na uwadze tę swoją przypadłość zwykle przygotowują sobie jakieś spicze (dwójmyslenie) by się wywinąć od niewygodnych dla nich pytań.

  Zalewska na swoje nieszczęście tego zaniedbała.
  Po prostu nie przygotowała się do odpowiedzi co jest niewybaczalne – szczególnie w przypadku nauczycielek.

 48. Lipiec 2016 roku, pani Ruth Ginsberg, sędzia Sądu Najwyższego w USA o Donaldzie Trumpie: „He says whatever comes into his head at the moment. He really has an ego … He is a faker”. Wypowiedź ta wywołała w Ameryce spore zdziwienie, sędzia SN nie powinien publicznie deklarować swych poglądów politycznych. Następnego dnia pani sędzia wydała oświadczenie: „Po namyśle uznałam, że moje uwagi na pytania prasy były nierozważne dlatego ubolewam, że je poczyniłam”. Natomiast Trump wezwał 83-letnią panią Ginsberg do rezygnacji z zasiadania w Sądzie Najwyższym.

  Marzec 2016 roku, pan sędzia Rzepliński mówi publicznie: „Kaczyński i jego poplecznicy wierzą w szaloną ideę nieliberalnej demokracji. Chcą nas odsunąć od Europy, bo nie są w stanie jej zrozumieć”.

  Kaczyński nie wezwał pana Rzeplińskiego do rezygnacji ze stanowiska z powodu tej wypowiedzi.

  Ale jak myślicie, sędzia Rzepliński przeprosił?
  I czy sędzia Rzepliński wie, że Konstytucja RP w art. 2 stanowi, że „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej”, a nie liberalnym państwem prawnym?

 49. mag, bardzo ci brakuje chłopców, którzy odeszli z naszego puebla, tfu, z tvp?
  Kogo bardziej: Barańskiego, Grzesia Woźniaka (taki był wszak ładniutki) – czy Jarka Kreta?
  Zasypiasz z myślą o nim?
  Z paciorkiem na ustach:
  „kiedy tylko zamknę oczka,
  śnię jam Kreta (nie pombocka@)…”

  No, ale jaki jest wobec tego twój stosunek do Tadli?
  Słodko – gorzki?

 50. Świat w/g levara: czas niemieckich neonazistów przeminął – teraz czas na polskich.

 51. Niestety c,zy nastapił w świecie czas psychopatów./?

 52. Waldemar
  15 lipca o godz. 13:59

  „Nicea Zamach terrorystyczny”.
  „Warszawa Zalewska zamach na umysły z dodatkiem trucizny”.

  A jakiej logiki używasz łaskawco? Jak można „się zamachnąć” i to „z dodatkiem trucizny” powstrzymując się od wypowiedzi? Zalewska jest polonistką z wykształcenia, a nie historykiem prowadzącym badania. Umknęło ci to, czy tylko tak sobie zwyczajowo i stadnie bibrzysz?
  I kim to trzeba być prywatnie, by tak sobie sobie łączyć Niceę z Jedwabnem?

 53. Popieram żądanie podania się do dymisji i jednocześnie wyrażam swoje głębokie zakłopotanie.
  Mieszkam w Niemczech, gdzie politycy odchodzili ze sceny gdy przykładowo wykorzystali punkty Miles and More uzyskane w podróżach służbowych, dla celów prywatnych. Nawet sam prezydent Niemiec Wulff zdymisjonował, gdy prasa mu zarzuciła, że wziął prywatnych kredyt od biznesmena na zakup domu (chodziło o pół miliona Euro a dom był skromny).
  Dlaczego godzimy się na to, że u nas jest inaczej i każdy polityk robi co mu się podoba bez żadnych konsekwencji. Trzeba domagać się twardo dymisji i to uparcie – to rola prasy jako czwartej władzy i nas społeczeństwa, bo to my jesteśmy przecież suwerenem, czyż nie 🙂 ?

 54. Szanowny Panie,
  okreslenie: „polscy neonazisci”
  ma podobny sens jak „chinski neogotyk”.
  Nie ma sensu szukac kontynuacji tam, gdzie nie ma korzeni.

 55. Nowa premier zapowiedziała jeszcze przed objęciem urzędu, że rezygnuje z osiągnięcia nadwyżki budżetowej przed końcem kadencji, co było ambicją George’a Osborne’a. Theresa May nie podziela też jego entuzjazmu do wielkiego biznesu. Jak mówiła, „istnieje bezzasadny, niezdrowy i rosnący rozziew między tym, ile firmy płacą swoim pracownikom, a ile szefom”. Zapowiedziała też wprowadzenie do zarządów firm konsumentów i pracowników. Natychmiast po objęciu urzędu Theresa May wydała walkę – jak to określiła – „palącej niesprawiedliwości” i nierówności, jaka dotyka zwykłych ludzi. Jej zdaniem, Brexit tylko jej w tym pomoże.
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/theresa-may-nowa-premier-wprowadza-zmiany,212,0,2122964.html
  ==========

  Nowa gospodyni zabrała się za porządki….

  Tylko w ten sposób można przywrócić zaufanie do elit kierujących partiami politycznymi.

 56. Chcę z dumą stwierdzić , że wypowiedź szefa polskiego MSW Błaszczaka leci na bierząco jako podtytuł na Pheniix.
  Bląszczak stwierdza , że zamach ” jest skutkiem dziesięcioleci multikulti i poprawności politycznej”.
  Dzięki tej wypowiedzi Błaszczykowski ostatecznie przeprowadził dowód na to, dlaczego Polacy w Wielkiej Brytani są nazywani „robactwem”.
  Dziękuje !

 57. tejot
  15 lipca o godz. 10:09

  Tejot, nie wychodź przypadkiem oknem, pamiętaj o grawitacji, podobnie jak i o tym, że duraluminium przy niskich prędkościach nie rozpada się na drobne postrzępione kawałki, jakie znaleziono na wrakowisku.

 58. Bywalec2

  „Chcę tylko zwrócić uwagę , że sytuacja żydowskich policjantów była jednak inna jak granatowej policji, szmalcowników”.

  Chcesz powiedzieć, że policjantom żydowskim było ciężej niż szmalcownikom, bo oni byli inteligentami, a szmalcownicy to głównie prymitywny element przestępczy, bez wykształcenia? Szmalcownicy to tylko pazerne hieny i ludzkie śmieci, ale taki Jakub Lejkin, zastępca komendanta Szeryńskiego, był adwokatem z zawodu i kiedy otrzymywał od Niemców polecenie dostarczenia na Umschlagplatz pięćset osób to przyganiał tysiąc.

 59. Levar
  15 lipca o godz. 10:04

  „Jesli mowia o kims, ze jest antysemita, to mam problem, bo jeszcze nikt nie zdolal mi wyjasnic, czym jest semityzm”.

  To nie takie proste, język hebrajski ― ale także arabski ― należą do do rodziny jerzyków semickich. Niemal cała reszta Europy posłuje się językami należącym do indoeuropejskiej rodziny językowej (wyjątkiem Bask, Węgier, Fin, Estończyk, Lapończyk ). W skrócie, my jesteśmy Indo-Ariami (Aryjczykami) oni Semitami, ale mimo to powinniśmy się cenić i szanować. Nawet jeśli niektórzy utrzymują, niby w żartach, że Żydzi to tylko jedno z plemion arabskich, a nie naród wybrany. Tak żartuje mój znajomy, Żyd zresztą. A prawda może jest raczej taka, że dzicy Indoeuropejcyzcy, a jako pierwsi Hetyci, wdarli się na swoich rydwanach do względnie spokojnego i cywilizowanego świata zasiedlonego przeważane przez Semitów. I tak to się zaczęło.

  Achtung, temat może być niebezpieczny, kiedy w Google wrzucić pytanie (grafika) „aryjczyk – wygląd” to wyskakuje zdjęcie …. Brevika. 🙂

 60. red.Passent che usunąć Zalewską , ale nigdy w jego tytułach felietonowych nie przekazał czytelnikom chęci usunięcia Macierewicza i nie poparł formalnego wniosku opozycji żądającego usunięcia tego cynicznego prowodyra politycznego ?
  Jaki jest powód znęcania się nad min.Zalewską?
  Czy powodem jest odwracanie uwagi od istotnych problemów Europy destabilizowanej przez wytrawnych graczy zainteresowanych jej rozpadem.

 61. Tak czy siak (nawiązując do poruszanego tu wątku smoleńskiego, nie do tytułu niniejszego wpisu) spośród badaczy katastrofy smoleńskiej na pewno większym autorytetem jest prof. Artymowicz, który ma indeks Hirscha 24 (podaję za „Web of Science”) niż macierewiczowski naukowiec Binienda – indeks Hirscha 12, albo drugi, Szuladziński – indeks Hirscha… noooo! to pojechał… aż 1 (słownie: jeden). Tak więc nawet gdyby połączyć wartość naukową publikacji Biniendy i Szuladzińskiego – i tak ci dwaj biedacy muszą uznać wyższość prof. Artymowicza.

 62. woytek
  15 lipca o godz. 15:28

  „red.Passent che usunąć Zalewską , ale nigdy w jego tytułach felietonowych nie przekazał czytelnikom chęci usunięcia Macierewicza”.

  10 dni temu red. Passent napisał parę ciepłych słów o prof. Staniszkis, która kilka dni później powiedziała u samej Moniki Olejnik, że Macierewicz jest bardzo dobrym szefem MON. Wykaż trochę cierpliwość, pewne sprawy musza się jednak odleżeć. Nawet jeśłi Rosji bardzo by teraz zależało na odsunięciu Macierewicza i zastąpieniu go jakim „słusznym” niezgułą.

 63. Pan Wojtek
  15 lipca o godz. 15:39

  „prof. Artymowicz, który ma indeks Hirscha 24”.

  W astrofizyce, wiesz, galaktyki spiralne, białe karły, czerwone olbrzymy ….
  Za karę przejrzyj, czy publikacje Binendy nie miały aby związków z lotnictwem.

  PS. A jak tam z indeksem Hirscha dr Laska?
  Coś nietęgo? 🙂

 64. ulica ryska (w berlinie); sad administracyjny uznal akcje senatora spraw wewnetrznych frank’a henkel’a (cdu) za niezgodna z prawem i nakazal zakonczenie akcji policyjnej,
  co juz nastapilo; firma budowlana ( nota bene: zarejsterowana w polsce, a wlascicielem ktorej jest obywatel ukrainski) musiala opuscic posesje, wraz z policja, a starzy lokatorzy wracaja;

 65. @Mauro Rossi
  Z lotnictwem, ale czy z katastrofami lotniczymi? Hę?
  A po drugie – jakem opisał to 15 lipca o godz. 11:34 – przyjmijmy, że to był zamach. Przyjmijmy. Ale w takim razie KTO mógł go dokonać? No kto 🙂

 66. Mauro Rossi
  15 lipca o godz. 15:20
  Ja nie mowilem o Semitach jako o grupie etnicznej tylko o semityzmie, ktory kojarzy mi sie z pewna forma ideologii albo ruchu politycznego.
  Na czym ta ideologia mialaby dokladnie polegac nie bardzo wiem.
  Dlatego pytam.

 67. Bywalec 2
  15 lipca o godz. 15:04

  „Bląszczak stwierdza , że zamach ” jest skutkiem dziesięcioleci multikulti i poprawności politycznej”.

  Dziewiętnastowieczni etnolodzy, wśród nich nasz Bronisław Malinowski, odkryli, że niektóre społeczeństwa pierwotne, czyli nie znające pisma, w ogóle nie kojarzyły seksu z prokreacją. No właśnie, bo ― o ile i ja dobrze kojarzę ― bardzo jest dziwne i podejrzane, że zamachów terrorystycznych nie ma tam, gdzie mało emigrantów, jak w Europie Środkowej, a tam gdzie są ich miliony zdarzają się coraz częściej. 🙂

  Polityka już pisze, głosi właściwie: „Nie minęła doba od zamachu, a minister Błaszczak już podsyca ksenofobiczne nastroje”. Tylko czy akurat dziś Bruksela to czyta? Takie wyrafinowane i „skoncentrowane na faktach” dziennikarstwo wymiecie liberałów z tego kraju co do jednego. Choć przecież, po dwóch lub trzech kadencjach socjalistów, chciałoby się może mieć u władzy liberałów, choćby na trochę. Ale cóż, takich mamy liberałów na jakich sobie zasłużyliśmy.

 68. Pan Wojtek
  15 lipca o godz. 15:59

  „przyjmijmy, że to był zamach. Przyjmijmy. Ale w takim razie KTO mógł go dokonać”?

  Zapewne nieznani sprawcy.

 69. Bywalec 2
  15 lipca o godz. 15:04
  Szanowny Panie,
  musze Pana zmartwic.
  Diagnoza ministra jest z pewnoscia trafniejsza niz panska.
  Szanowny Pan zdaje sie miec typowy dla lewicowca problem ze zrozumieniem
  zwiazkow przyczynowo-skutkowych.

 70. Federica Mogherini powiedziała w Brukseli 24 czerwca 2015: “Islam ma swoje miejsce w zachodnich społeczeństwach. Islam należy do Europy. Ma swoje miejsce w europejskiej historii, w naszej kulturze, w naszej kuchni i – co najważniejsze – w teraźniejszości i przyszłości Europy.”

  Nicea to puenta tych słów czy ich pokłosie?

 71. Do powyższych słów Federica Mogherini dodała: „Czy nam się to podoba, czy nie, taka jest rzeczywistość.”

  Czyli nie puenta, nie pokłosie, a rzeczywistość. Z tym w zasadzie można się zgodzić.

 72. norte:
  „czerwony danny” mial dzisiaj rano pole do popisu w radiu dlf;
  wypowiedzial sie nie tylko o nicei (na terroryzmie, trzeba przyznac, sie zna ) ale i brexicie, wie nawet kto jest winny tej brytyjskiej, brzemiennej w historyczne skutki, decyzji:
  „wiec kto zadecydowal (o takim rozwoju sytuacji,uwaga, byk)?” pyta sie reporter
  „eee,aaa (wydusza) polacy, katoliccy polacy!”
  ————————————————————-
  niech to diabli, jeszcze pare lat i prezes bedzie panowal nad calym swiatem! 🙂

 73. byk

  „ulica ryska”

  O co chodzi z tą ulicą ryską? To na niej był ten squat o który ostatnio wybuchło powstanie ludowe?

 74. ” przyjmijmy, że to był zamach. Przyjmijmy. Ale w takim razie KTO mógł go dokonać? No kto”

  W zasadzie żadnych przesłanek ku temu by jakiś zamach miał miejsce – nie ma. Można wszystko wyjaśnić analizując zapis czarnych skrzynek – ale tego nie robi się z tego względu, że należałoby odczepić się od Rosjan a na dodatek ukarać żyjących odpowiedzialnych za katastrofę i za przyczynienia się do wypadku, a na dodatek teraz już nieco szersze grono – za utrudnienia śledztwa. Więc tego się nie robi. Zresztą już chyba teraz jest za późno. W jakąkolwiek prawdę logiczną by nikt nie uwierzył.
  Oczywiście zamachu wykluczyć nie można, wykonawcami będą polityczni sponsorzy i fałszywi przyjaciele prez. Lecha Kaczyńskiego, którym mogło się wydawać, że jeszcze stać go na ostatnią przysługę…
  Zwracam uwagę na jeden szczegół – jedyna kamera TVP zainstalowana w Smoleńsku była zainstalowana nie tam gdzie samolot miał wylądować, lecz tam gdzie się rozbił. Dowody na to są w materiałach komisji Millera – i miejsce instalacji kamery i obszar który śledziła. Jest nawet nagranie – pokazują przelot IL76 jako ilustrację jaka tam była mgła …
  Więc zamach może i był szykowany. Piloci byli szybsi.

 75. Zresztą ”matką wszystkich teorii zamachowych” jest komisja Millera. Wynika to z faktu, iż komisja stanęła na głowę by udowodnić, że l;ot odbywał się zgodnie z prawem aż do wysokości stu metrów (podczas lądowania oczywiście).
  Panowie robili z siebie analfabetów prawnych na granicy nieumiejętności czytania ze zrozumieniem.
  Celem było oczywiście ochrona generała Błasika (gdyby lot odbywał się z naruszeniem prawa obciążałoby to konto generała).
  Efektem zaś – spisek na każdym kilometrze.
  Gdyby przyznać się , że obowiązującego prawa wynikało jednoznacznie, że przynajmniej od Mińska, gdzie załoga odebrała wiadomość o rzeczywistych warunkach panujących w Smoleńsku – jakikolwiek zamach byłby oznaką jakiegoś kuriozalnej hucpy – tu przygotują zamach, sztuczną mgłę w którą samolotowi nie wolno wlecieć, tam stoją na głowę, by samolot nie wystartował lub zawrócił.
  Jacyś amatorzy – zamachowcy.

 76. Źródłem terroryzmu światowego jest kryminalny kartel US-NATO-Izrael.
  I satelicka Europa. http://www.globalresearch.ca/the-nice-terror-attack-towards-a-permanent-state-of-emergency/5536046

 77. norte:
  juz lenin mowil, ze na zgnilym zachodzie zadne powstanie (rewolucja) sie nie uda, bo tutaj nie wolno deptac trawnikow;

 78. mayor
  15 lipca o godz. 16:07

  Żeby Islam znalazł się na właściwym miejscu w Europie, trzeba było bitwy pod Poitiers, rekonkwisty, bitwy pod Wiedniem…..
  Trwało to jakies drobne 900 lat- z wzajemnymi rewizytami co kilkadziesiąt lat.

  Szkoda, że historii we Włoszech nie uczą….

  Obecny problem polega na czym innym.
  Rozwalamy im domy, państwa, infrastrukturę, ograbiamy z bogactw.
  I nie my jesteśmy temu winni, tylko demokratycznie wybrani politycy.
  Wysyłający demokratyczne armie i rakiety wyprodukowane w demokratycznych krajach, by zbudować tam demokrację.
  Walczymy o to tak, że kamień na kamieniu nie zostaje.
  A oni nie chcą mieszkac w ruinach…….

 79. norte:
  mieszkancy rigaer strasse wygrali przed sadem; wiem, ze to brzmi jak bajka, ale na zachod od odry takie rzeczy (jeszcze) sie zdarzaja;

 80. Mauro Rossi
  15 lipca o godz. 15:06

  Tejot, nie wychodź przypadkiem oknem, pamiętaj o grawitacji, podobnie jak i o tym, że duraluminium przy niskich prędkościach nie rozpada się na drobne postrzępione kawałki, jakie znaleziono na wrakowisku.

  Mój komentarz
  Duraluminium, hydronalimm, itd. – stopy aluminium, jak większość innych plastycznych stopów rozpadają się na poszarpane kawałki, gdy są szarpane przy zderzeniu.

  Rossi, jaki to ma związek ze strukturą duraluminium?
  Sądzę, że ktoś Ci nagadał głupot, a Ty je powtarzasz nie rozumiejąc o co chodzi. Rossi, odnoszę wrażenie, że Ty nie wiesz jaką strukturę ma duraluminium. Tak sobie tylko gadasz, żeby mądrze wszystko wyglądało.
  Pzdr, TJ

 81. Dzisiaj rozpoczął się w Hajnówce III Międzynarodowy Festiwal Piosenki Poetyckiej im. Bułata Okudżawy „Wiara, nadzieja, miłość”.
  Ciekawa jestem, czy i która stacja TV pokaże chociaż kawałeczek.

 82. byk

  „mieszkancy rigaer strasse wygrali przed sadem; wiem, ze to brzmi jak bajka, ale na zachod od odry takie rzeczy (jeszcze) sie zdarzaja”

  Takimi informacjami podbudowujesz moje nadwątlone zaufanie do idei państwa prawa i demokracji (bezprzymiotnikowej).

  Cieszę się wraz ze squatersami z ulicy ryskiej!

 83. Rossi
  Z twojego polsko ,centrycznego, pacanowskiego punktu widzenia świata , masz rację . Wasza chata z kraja , a miliony polskich emigrantów to zwykle robactwo , jak wszyscy emigranci i słuszne ich takie traktowanie zagranicą też spotka.
  A następnym razem jak będziecie w kłopotach i znowu będziecie latać po Europie i szukać solidarności , to jakiś europejski minister spraw wewnętrznych , odpowie wam też zgodnie z prawdą, że sami jesteście sobie winni przez swoją nacjonalistyczną i egoistyczną politykę i to co was spotyka to jest wpelni zasłużona kara.

 84. p.s.
  tez egzystuje(mieszkam,zreszta nie tylko ja, ale i tysiace ludzi w rfn) tylko dlatego, ze raz, kiedys,sąd przyznal racje mnie, a nie agentom „möchtegerneneogestapo” *);
  —————————————————————————
  *) patrz: „abecadlo happytalizmu” – litera M;

 85. Rossi
  Co do dyskusji o antysemityźmie to przykro mi tylko , że zacząłem w tym waszym szambie mieszać.

 86. norte:
  jeden „wóz drzymały” to czasami lepsza bron niz dwa bataliony uzywanych czołgów;

 87. mag
  15 lipca o godz. 17:03
  co za oryginalna nazwa! wali na kolana!

 88. @Bywalec2 17:13, 17:15

  tak trzymac, szanowny Panie!
  _______________
  a takze piekny glos w sprawie @Robson, 8:27

  ————
  no, to jak „zgineli” czy „polegli”? Z tragedii zrobiono w Polsce farse. Szambo.

 89. ach, ten dyskretny erotyzm jozefa glempa zyje nadal 😉

 90. ozzy:
  istnieje nawet sekta gnostycka, ktora twierdzi, ze ziemia to wychodek kosmosu;

 91. Ta forma gnostyki, którą byk ma na myśli , miała jednak ściśle regionalny.
  https://de.m.wikipedia.org/wiki/Gnosis

 92. w kazdym razie rossi ma rację wspominąjac, ze inkwizytorzy i egzorcysci (obojętnie czy w polsce, czy w persji) mają bardzo trudną, niewdzieczną i kiepsko płatną , w stosunku do zasług i zaangazowania, pracę;

 93. Charakter oczywiście.

 94. b2:
  nie zapomnij o czarownicach, ktore i dzisiaj rzucaja uroki, tak, ze mleko siada, a pobozni zapominaja o modlitwie; zlo czai sie wszedzie; nie zapomnij, ze nawet na koncu szpilki moze stacjonowac hufiec czartow albo jakas sila antysocjalistyczna; zostalo to juz dawno i naukowo udowodnione, patrz:
  https://de.wikipedia.org/wiki/Hexenhammer

 95. byk
  Najgorsze są te, no takie konusy co sikają do mleka.
  Kurde, nie można się od nich opędzić. Od tych skrzatów.

 96. byk
  To jeszcze były czasy. Wtedy mieliśmy jeszcze pełny rozkwit nauki , a nauka była środkiem do celu , co jakby automatycznie oznaczało też postęp.
  Teraz nauka stała się środkiem ucisku, wręcz żyjemy w epoce nieznośnego dyktatu nauki .

 97. mag:
  swojego nie znasz, a cudze(meskie) chwalisz;
  strzygi, kozyry i rusalki, tez nie proznuja;

 98. mag:
  no, ale, z tego, co widze, to skrzaty maja przody (miniaturyzacja?); postanowilem (w nastepnym wcieleniu) urodzc sie, o co najmniej pol metra, mniejszym;

 99. pokemon, go!

 100. Dyskusja na dzisiejszym forum dotyczyła:
  – Jedwabnego,
  – zamachu w Nicei,
  – anarchistów w skłotach.
  Przeczytałem 8 (wszystkie) wpisów mag.
  Każdy jest ad rem, każdy dotyczy Kaczyńskiego i (lub) PiSu.
  Kapitalny przykład manii prześladowczej.

 101. quentin t.
  15 lipca o godz. 19:00
  od mag się odczep, bo ci naszczę do gęby;

 102. byk
  Występują w przyrodzie również powidoki, zwiduny oraz idioty, który mają manie prześladowcze, jak np. @quentin.t
  Reaguje wyłącznie na @mag jak jakiś pies Pawłowa, czy coś w tym rodzaju.
  Czy zauważyłeś choć jeden komentarz tego obsesjonata, który dotyczyłby innej niż @mag osoby?

 103. byk
  wyprzedziłeś mnie o 4 minuty, ale przyznasz, ze ja byłam bardziej elegancka.

 104. byk
  15 lipca o godz. 18:43

  Osobiście, preferuję sukkuby.
  Uwodzicielskie……

  Niestety, ktoś wypuścił obce nam kulturowo dżiny.
  Butelka została stłuczona, nie można ich zakorkować.
  Nasze potwory, kontra ICH.
  Jest na podorędziu jakiś Karol Młot?
  Bo inaczej będzie kiepsko.
  Fallaci może mieć rację……

 105. ”W Mamerkach (woj. Warmińsko-Mazurskie) rekonstruktorzy insenizują ukrywanie skrzyń w bukrze, a badacze wykonali kolejny odwiert w stropie bunkra … ”
  jak donosi Onet
  http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/mamerki-inscenizacja-historyczna-i-kolejny-odwiert/2xvs2p
  a Wy tu o jakichś zamachach.

 106. Wystep pani Zalewskiej byl tancem elektycznego piskorza wrzuconego do roztworu alkoholowego 🙂 Ja zrozumialam z tego wystapienia tyle, ze pani bardzo chce zachowac stanowisko, autorytet i bardzo chce zaimponowac jednoczesnie prezesowi pani Olejnik, narodowcom i Izraelowio raz calemu swiatu. Wszystke te szczere checi polaczone razem wygladaly jak napad padaczkowy.

 107. Cytat z powszechni czytanego Stanisława Michalkiewicza , który objaśnia nam kulisy budowania porawności politycznej PiS. Cytuję:
  Ponieważ PiS jest polityczną ekspozyturą Stronnictwa Amerykańsko-Żydowskiego (niektórych zbija z tropu okoliczność, że PiS jest atakowany przez lobby żydowskie w Polsce i żydowską prasę w USA, ale dzieje się tak dlatego, że po 18 czerwca 2015 roku USA wpisały na listę „naszych sukinsynów” starych kiejkutów, czyli Wojskowe Służby Informacyjne, które najwyraźniej musiały w ciągu ostatnich 25 lat rozbudować swoją agenturę również w środowiskach żydowskich i postępowych), to znalazło się między amerykańskim młotem a ukraińskim kowadłem. Z jednej strony ze względu na ryzyko przejęcia patriotycznie nastawionych wyborców przez Kukiza czy narodowców nie może przejść do porządku nad wołyńskim ludobójstwem, ale z drugiej strony oskarżanie Ukrainy, która na domiar złego, dosłownie w przeddzień rocznicy mianowała imieniem Stefana Bandery dawny Prospekt Moskiewski w Kijowie, ma od Naszego Najważniejszego Sojusznika surowo zakazane.

 108. Ja odejdzie Passent, to Zalewska straci rację byty i też odejdzie.

  Póki każdy idiota i każdy idiotyzm będzie inspiracją i uzasadnieniem istnienia Passent i Polityki, to idioci będą się mieli w Polsce świetnie i będą przywódczą siłą Narodu.

 109. Sharmini Peries: Dlaczego kredytodawcy reagują w taki właśnie sposób?

  Michael Hudson: Dlatego że oni używają finansów międzynarodowych jako nowego narzędzia wojny! W Europie jest wojna, ale ta wojna nie jest już prowadzona środkami militarnymi. Teraz zamiast wojska używają finansów. Używają finansów i mówią: możemy przejąć wasz kraj, możemy pozbawić was pracy, nie musimy was zabijać, sami wyjedziecie, jak zabierzemy wasze emerytury i wszystkie wasze pieniądze. Tam ma miejsce grabież ziemi dokładnie tak, jakby Grecję najechały obce wojska i przejęły porty, wyspy czy inne nieruchomości. To jest wojna!

  Sharmini Peries: Prasa międzynarodowa donosi, że poniedziałkowe spotkanie ministrów finansów było sukcesem. Premier Cipras i minister finansów wyszli z tego spotkania z uśmiechami na twarzach. Dlaczego?

  Michael Hudson: Bo się sprzedali! Zawsze musisz się uśmiechać przed kamerą. Wszyscy oczekują takiego zachowania. Musisz się uśmiechać, tak jakbyś rzeczywiście obronił interesy swojego elektoratu. Pan Obama zawsze się uśmiecha, kiedy ustępuje interesom Wall Street. Te uśmiechy nie wieszczą nic dobrego dla Greków i Grecy doskonale o tym wiedzą, co wynika z ich reakcji.
  http://zygumntbalas.neon24.pl/post/132691,jak-zachod-oszwabil-grecje-15-07-2016
  ==========

  Po co wojna, skoro cele polityczne można uzyskac środkami ekonomicznymi?
  Współczesny terroryzm nie wymaga zabijania.
  Kraje przejmuje się bezkrwawo.
  Wystarczy kupić ich elity…

 110. ”Po co wojna, skoro cele polityczne można uzyskac środkami ekonomicznymi?”

  Ty się Wiesiek59 zastanów.
  Albo wojna jest potrzebna bo tylko wówczas kompleks militarno-przemysłowy wychodzi na swoje, albo wojna nie jest potrzebna, bo sektor finansowy zastępuje to wszystko.

  ”Wystarczy kupić ich elity…”

  aha. I wówczas albo będzie wojna albo wojny nie będzie. Czy kosztuje to drogo?

 111. W Memerkach skrzynie, a tymczasem w Przykonie, Turcy planują jakąś prowokację, na domiar złego nad zbiornikiem:

  Agencja Wszystko Gra! zaprasza wszystkie chętne osoby nad zbiornik wodny w Przykonie dnia 25.07.15r. Przy jeziorku odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Piwa w powiecie tureckim.

  Przeraża mnie dzisiejsza duża ilość wpisów „na temat”, aż 27 ! Najwyraźniej, jasne g.+ los consortes przysypiają na służbie.

 112. ” straci rację byty”
  Coś mi tu cyrylicą zapachniało.

 113. Pan Wojtek
  15 lipca o godz. 11:34

  @ Mauro Rossi
  14 lipca o godz. 19:19
  „Nawet gdyby zespół 10 noblistów z fizyki stwierdził, że raport Laska/Millera to z punktu widzenia nauki stek nonsensów, establishment III RP zawyje, że nobliści nie mają pojęcia o fizyce.”
  Na razie znajdź mi chociaż JEDNEGO noblistę z fizyki, który zanegował raport Laska/Millera.
  A poza tym… jeśli w Smoleńsku był zamach, to kto mógł go dokonać?

  Wdajesz się w dyskusję z tym mentalnym gagsterem, organicznym kłamcą, zadajesz mu pytania, spodziewasz się rozumnej odpowiedzi, i w ten sposób nobilitujesz gnojka.
  Łotra się pozostawia samego sobie, a jak się już do niego zwraca, to za pomocą tęgiej pały.
  Łajdacki spec wykonuje pomówienie robiąc iunctum pomiędzy nieistniejącym i niemożiwym uznaniem przez noblistów z fizyki raportu komisji Millera za fałszywy pod względem naukowym a niemożliwą na niemożliwe reakcją wycia komisji.
  Ten łajdak stawia kłamliwą tezę i pomawia a Ty się do niego grzecznie zwracasz z naiwnym pytaniem na myślenie: któż to mógłby stać za zamachem?
  Łajdak żyje z tego, że ktoś się z nim wdaje w korespondecję, wywala wtedy z siebie trująca go żółć, a Ty ją zbierasz jakby upadł mu z rączki okruszek smakowitej szarlotki.

 114. Indoor prawdziwy
  15 lipca o godz. 21:03

  Tzw. „Zachód” to grupy interesów, to nie jest monolit.
  Jedni zarabiają na sprzedaży broni, inni na eksploatacji złóż.

  Czasem, trudno wybierać priorytety.
  Rządy wybierają te interesy, których przedstawiciele więcej wpłacą.
  Czasem, bywają sprzeczne.
  Wypadkowa sił, to to co dzieje sie na naszych oczach.
  Elity nie liczą się z kosztami ludzkimi, raczej ze stopą zysku w stosunku do strat.
  Z tym że straty ponoszą ludzie i rządy, zyski są prywatyzowane.

 115. Jak na emerytowanego kierowce WSW palnales calkiem dobra przemowe. Styl, gramatyka, jak sie patrzy. A ten wtrynt z szarlotka, ho ho! Znakomity

 116. Ale żeby złoża eksploatować , trzeba najpierw je zdobyć ?

 117. Takie Ps. Indoorze.

  Baronowie niemieccy, lordowie angielscy, hrabiowie francuscy, polscy magnaci, miewali sprzeczne interesy w obrębie nawet swoich krajów.
  A niektórzy, prowadzili samodzielną polityke zagraniczną.

  Czemu sytuacja miałaby się nie powtórzyć w dzisiejszych czasach?
  Możnowładców z nadmiarem kasy i rozdętym ego, nie brakuje.
  I tak będzie do kresu ludzkosci.

 118. @ Tanaka

  Bardzo słuszna uwaga. Wdawanie się w dyskusje z „hienami smoleńskimi” to jest już na starcie porażka rozumu. Te hieny żyją tylko z ciągnięcia tematu i totalnej negacji wszelkiej logiki i faktów. Wchodzenie z nimi a w jakiekolwiek sposób, nawet w dobrych intencjach jest brakiem rozsądku i i rodzajem nieodpowiedzialności z naiwności.

  Hieny przepędza się kijem. Nic więcej. A katastrofa smoleńska jest już dawno przez specjalistów definitywnie wyjaśniona według standardów światowych badania takich katastrof.

 119. „Ale żeby złoża eksploatować, trzeba najpierw je zdobyć ?”

  I stąd właśnie, drogie dzieci, wzięło się obrzydliwe zaciskanie pętli na szyi niedźwiedzia oraz kopanie w jego miękkie podbrzusze. A tymczasem… niedźwiedź pokazał, że nie będzie klęczał, oddawał swoich złoż i pól.

  Bo ma wspaniałego przywódcę. Niby konus – a taki wielki.

 120. ”Czemu sytuacja miałaby się nie powtórzyć w dzisiejszych czasach?”
  Oczywistą oczywistością jest że nie ma nic nowego pod słońcem. Może poza tym, że sektor finansowy do czasu Clintona zwykle wytwarzał 3-8% PKB (znaczy drukował taką kasę bez pokrycia) a teraz z tego co wiem około 30-40%. To jest novum. Za to można i media kupić, i finansować i politycy będą w kolejce żebrać, nie mówiąc o think-tankach i przeróżnych NGO.
  Ja zawsze protestuję gdy ktoś mówi o interesie USA czy Europy, gdyż i tam i tu są grupy sprzecznych interesów, które na dodatek mają wystarczającą moc by swoje interesy narzucać administracji. A jak trzeba to można znaleźć jakiś kraj z politykami wystarczająco pazernymi by za ich pomocą oddziaływać na własną administrację.

 121. Wspaniała firma Halliburton, ma kilka działów.
  -wydobywczy
  -logistyczny
  -najemników
  – budowlany

  Pełne spektrum.
  Kto ma w nim udziały?
  Jakis wiceprezydent, czy sekretarz?
  Obstawienie KAŻDEJ opcji, to klucz do sukcesu.

  Polityk, to tez człowiek mający rodzinę, o której przyszłość dba.
  Co widać po kilku politykach europejskich, przechodzących na emeryturze na slużbę koncernów. Wraz z notesami pełnymi kontaktów.
  Idealistyczne podejście do polityki, SŁUŻBA krajowi?
  Z jakiej choinki się urwaliście?
  Romantycznej zapewne…..

  Pan Biden ma koncesje na złoża gazu pod Ługańskiem.
  KTOŚ musi je zdobyć.
  Ktoś mu je przyznał.
  Za drobną opłatą.
  Ukraina płaci z własnego budżetu za cudze interesy.
  A Ukraińcy?
  No cóż, koszty biznesu ktos musi ponosić.
  BPP- Biedna, Pier..lona Piechota naiwniaków, walcząca o cudze interesy ekonomiczne.

 122. ” A katastrofa smoleńska jest już dawno przez specjalistów definitywnie wyjaśniona według standardów światowych badania takich katastrof.”

  Tu się mylisz. Gdyby tak było to by środowisko lotnicze nie zapadło w głębokie milczenie po publikacji raportu, raport Millera rozebrane by było na czynniki pierwsze i przedyskutowane nie przez amatorów Macierewicza, który za cenę darmowego przelotu przez ocean skłonni są cokolwiek poświadczyć, tylko przez rzeczywiste autorytety lotnicze.
  Na pewno trzeba by wyjaśnić i udowodnić ewidentne różnice pomiędzy raportami (MAK i Millera)
  Trzeba by było też wyjaśnić takie elementarne błędy w raporcie Millera jak
  1. absurdalna interpretacja prawa lotniczego (załoga robi wszystko zgodnie z prawem zdaniem komisji Millera)
  2. całkowicie błędnie wytyczony tor lotu samolotu, nie mające w ogóle pokrycia w przyspieszeniu pionowym
  3. kuriozalny opis poczynań załogi w krytycznym momencie (wedlug araportu załoga wciska jakiś niedziałający przycisk i przez kilka sekund czeka niecierpliwie by samolot zaczął lecieć w górę – w tym samym czasie załoga martwi się, że samolot cały czas jest na 100 metrach i zwiększa prędkość zniżenia. P O W A Ż N I E !!! Chcesz to sprawdź. Strona 228 ”Informacja o braku zmiany wysokości w tak długim czasie musiała stanowić problem dla pilota lecącego, co spowodowało podjęcie decyzji o zwiększeniu prędkości zniżania … Zdaniem Komisji, pilot próbował zrealizować zaplanowany manewr odejścia na drugi krąg za pomocą systemu ABSU przy użyciu przycisku „odejście” i był zaskoczony brakiem reakcji samolotu na swoje działania.”)
  4. …

  Z tego korzysta zespół Macierewicza. Bo czy może być inna przyczyna tak beznadziejnego raportu niż to iż panowie coś chcą ukryć?
  Tylko spisek i zamach. Nie?
  A prawda jest taka, że z jednej strony panowie (wojskowi członkowie komisji ) chcą ukryć własną winę a całość komisji jest niekompetentna do bólu,

 123. Indoorze, po raz kolejny deliberujesz nie wiadomo o czym, jeśli chodzi o raport Millera. A najważniejszy akcent w Twojej deliberacji, na którym jedziesz dobrych kilka lat, to tajemnicze przyspieszenie pionowe. Czarujesz i czarujesz tym przyspieszeniem, całkujesz i całkujesz to przyspieszenie, opowiadasz o swoim odkryciu nowego toru lotu poprzez całkowanie przyspieszenia jak o jakimiś objawieniu, a blog i tak nie wie o co chodzi.
  Twoja hipoteza mówiąca o tym, że tor lotu nie jest zgodny z przyspieszeniem pionowym jest wyjęta z Twojego magicznego kapelusza.
  Pzdr, TJ

 124. Indoor prawdziwy
  15 lipca o godz. 22:30

  Lubię takich, co sami sobie odpowiadają.

  „A prawda jest taka, że…”
  Jak wiesz jaka jest prawda, to ty jesteś bozia. Ale taki standardowy, bo jest wielu takich co gadają jaka jest prawda.
  A ponieważ prawda jst tylko jedna, to „tu się mylisz”. Nie znasz prawdy.

 125. ”(wojskowi członkowie komisji ) chcą ukryć własną winę ”

  Trzeba pamiętać , że płk. Grochowski, wiceszef komisji Millera był odpowiedzialny z racji pełnionej funkcji szefa inspektoratu MON ds. bezpieczeństwa lotów i przewodniczącego KBWLLP
  1. za wyjaśnienie przyczyn katastrofy CASA
  2. za sformułowanie wniosków powypadkowych
  3. za nadzór nad wprowadzeniem tychże niewątpliwie bardzo słusznych wniosków

  Czy ktoś mógł mieć lepsze kwalifikacje do wyjaśnienia katastrofy TU-154 niż płk. Grochowski?
  Na szczęście jest wyjście – można zwalić na Ruskich.
  Jedyne moim zdaniem słuszne posunięcie min. Macierewicza (nie znam wszystkich) to dymisja płk. Grochowskiego.

 126. ” Nie znasz prawdy.”

  Drogi Tanaka.

  Przyspieszenie pionowe to druga pochodna wysokości w czasie. W dokumentach jest przyspieszenie, ale brakuje mi stałych do całkowania, więc NIE WIEM JAKA JEST PRAWDA.
  Ale wspomniane przyspieszenie podane w parametrach lotu nadaje się do WERYFIKACJI toru lotu. Mogę bowiem różniczkować tor lotu podany przez Millera i – się nie zgadza z przyspieszeniem.
  Więc jest to szczególny przypadek, że jaka jest prawda nie wiadomo, ale to co komisja podaje prawdą na pewno nie jest.

  Nie trzeba być bozia. Trzeba skończyć dobrą szkołę i mieć własny rozum.
  Prawdopodobnie po tylu negatywnych selekcjach członkom komisji, ani tym co ich mianowali i jednej i drugiej zabrakło. Nie moja wina.

 127. @ wiesiek59,, 11:33
  Angielska premier therese may,sklada the same obietnice co Jej reakcyjny poprzednik, david cameron, a przedtem tony blair a przedtem john major.
  O niespelnionych oczywiscie obietnicach davida camerona pisze dzisiejszy Guardian :
  ,, Cameron came to power promising “real change” via a government that would look after the poorest and rebuild trust in our political system by reforming parliament, making sure that people are in control and that politicians are always the people’s servants. It can be concluded that he was unsuccessful, since there has been no real change and the majority of the electorate have no more political control or say in decision-making than we did in 2010.”
  Slowo w slowo te same klamstwa co thatcher BIS.
  Sanders i Corbyn tez moga to mowic, bo nie maja zadnej szansy na wybor
  ( Sanders jak prof. Henryk Jablonski wiernie sluzy partii ).
  Trump jest znienawidzony przez beton partii JEDNEGO PROCENTA , ktorzy wola glosowac na clinton,
  wiec bedzie mu trudno.
  Glos spoleczenstwa nie ma wiec swojego oredownika.

 128. ”Twoja hipoteza mówiąca o tym, że tor lotu nie jest zgodny z przyspieszeniem pionowym jest wyjęta z Twojego magicznego kapelusza.”

  Nie drogi Twój Ty Komentarzu.

  To nie jest hipoteza. Tor lotu obliczony według przyspieszenia pionowego jest zawarte w raporcie MAK i nijak się nie ma do toru lotu podanego w raporcie Millera.

  Czy tor w raporcie MAK jest prawdziwy to jest oczywiście kwestia dyskusyjna ale na pewno weryfikuje się wedle przyspieszenia (trudno żeby się nie weryfikowało gdyż powstał w wyniku całkowania numerycznego właśnie przyspieszenia)

  Przyczyna fałszowania toru lotu (to jest zwykłe fałszerstwo a nie fuszerka) to chęć ukrycia faktu iż załoga dobrze wiedziała co robi i nie składała się z idiotów. Widać z toru lotu że działają wedle planu. Komisja chce za wszelką cenę ukryć, że istniał ”plan” to znaczy alternatywny sposób podejścia do lądowania opracowany przez pilotów 32. pułku.

 129. Zamach stanu w stowarzyszonej z EU będącej członkiem NATO Turcji.

  Czołgi na ulicach.

 130. Jak skomentuje turecki zamach stanu min. Antoni M. ?
  Jeden za wszystkich wszyscy za jednego?

 131. ”Komisja chce za wszelką cenę ukryć, że istniał ”plan” to znaczy alternatywny sposób podejścia do lądowania opracowany przez pilotów 32. pułku.”

  Z tego samego powodu trzeba było usunąć wspomniany przeze mnie zdanie Inżyniera
  ” i automat włączony”
  Jest to bowiem czwarta część dialogu (cytuję z głowy)
  K: podchodzimy do lądowania , przypadku nieudanego podejścia odejdziemy w automacie</b<
  I: w automacie

  K: i w automacie
  I: i automat włączony (odgłos przełączenia przełącznika)

  Pytanie (skup się mocno) Co włączył Inżynier pokładowy równocześnie z wypowiedzeniem słów ''i automat włączony'' ? No? Co mógł?
  Zgadłeś –
  włączył automat
  Niestety członkowie komisji Millera na to nie wpadli i do dziś zapewne nie wiedzą co załoga miała na myśli mówiąc ”odejdziemy w automacie”. Mimo iż Inżynier pokładowy dokładnie to wyjaśnił – można bowiem sprawdzić w parametrów lotu (ja sprawdziłem) co zostało włączone w tym momencie.
  I tu się zaczyna poważny kłopot.
  Inżynier pokładowy bowiem włączył automat ciągu. A nie ma czegoś takiego w instrukcji obsługi samolotu jak odejście pod kontrolą/za pomocą automatu ciągu.

  I teraz chwila logiki:

  Jeśli czteroosobowa załoga zestawiona ad hoc wie co to znaczy ”odejdziemy w automacie” mimo iż w żadnym znanym oficjalnym dokumencie w rodzaju instrukcja użytkowania czegoś takiego nie ma, to znaczy musiało być to nauczane i ćwiczone na poziomie pułku. Nie ma innej możliwości.

  Oczywiście byłoby to z jednej strony kolejnym łamaniem prawa (RL2006 obowiązuje załogę trzymać instrukcji użytkowania samolotu) ale na dodatek całkowicie zwalnia od odpowiedzialności i producenta samolotu (akurat do niego nikt pretensji nie ma. na razie) i obsługę lotniska.

  Byłoby to bowiem potwierdzenie tezy MAK jakoby załoga wykonuje ”autorskie” podejście lub jak oni to formułują – na podstawie wskazań własnych przyrządów.

 132. ”Czołgi na ulicach.”
  Ale numer 🙂

 133. Generał Pacek o zamachu stanu w Turcji: „Ogromny kłopot czeka NATO”

  Oj, czeka, czeka …

 134. „Tureckie siły zbrojne liczą 515 tysięcy żołnierzy. Pod względem liczebności są dziewiąta armią świata i drugą armią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Siły zbrojne składają się z wojsk lądowych, liczących ponad 400 tysięcy żołnierzy, sił powietrznych (60 tysięcy) oraz sił morskich (53 tysiące).”

 135. ”Oj, czeka, czeka …”
  Nie wiadomo w którą stronę ten zamach. (Ja szybciej oczekiwałem na Ukrainie).

 136. „Nie wiadomo w którą stronę ten zamach.”

  Kerry’emu, który jest w Moskwie najwyraźniej szczena opadła na wieść o zamachu. Bredził, że ufa w ciągłość tureckiej władzy.

  Tymczasem, jak podaje BBC Erdogan poprosił o azyl w Niemczech.

  Tak wiec wygląda, że już po ptakach – znaczy po ciągłości.

 137. Swoją drogą Francuzi zdaje się zamknęli swoją ambasadę i konsulaty przedwczoraj. Czy dobrze pamiętam? Znaczy to już wisiało w powietrzu (lub ktoś z góry wiedział)

 138. „Czy dobrze pamiętam?”

  Dobrze pamiętasz.

 139. Armia w Polsce dobra tylko przeciw spoleczenstwu, bo wyposazono ja w trzykrotnie przeplacony zlom.
  Moze pan jareczek poleci panu antoniemu skopiowac sytuacje w Turcji- bedzie jak po 1926 roku.

 140. Chyba turecki KOD zrobił zamach, bo puczyści (ichnie Deep State) deklarują „powrót do demokracji”. Nie na darmo Adamu Michniku twierdzi, że trzech jest największych przeciwników tego i owego w Europie: Erdogan, Orban i Kaczyński.

 141. Indoor prawdziwy

  Gdybyś pogadał z pilotem tupolewa miałbyś okazje dowiedzieć się, są rzeczy nie ujęte w oficjalnej instrukcji, ale powszechnie stosowane, a nawet uczone na kursach pilotażu. Nie mówiąc o tym, że tupolew miał FMS, co raczej nie utrudnia pracy załodze, prawda? Zrezygnuj z pomysłów MAK, że mjr Protasiuk wioząc prezydenta eksperymentował w kokpicie. On znany był z tego, że był „techniczny”, lubił stosować nowoczesne metody, ale inni też o tym wiedzieli.

 142. snakeinweb
  15 lipca o godz. 21:49

  ” A katastrofa smoleńska jest już dawno przez specjalistów definitywnie wyjaśniona według standardów światowych badania takich katastrof”.

  Standardów, mówisz? W dodatku światowych? Jesteś pewny i przytomny?
  – Co ty Boguś wiesz o zabijaniu, pyta rekin Lindę. 🙂

  Nawet film powstał, puszczany co pół roku dla miejscowych tubylców na polskim kanale National Geografic. W ramach „światowych standardów” Ruscy tę usługę zamówili i opłacili. A co zamówili to dostali i teraz dzielą się tym dobrem z nami, w ramach słowiańskiej wspólnoty. Jak kiedyś, w czasach przyjaźni Lecha, Cecha, Rusa i Enerdusa.

 143. Ile razy trzeba powtarzac ta zwykla prawde aby dotarla do ciemnych umyslow ;
  „Inż. Jerzy Grzędzielski
  Emerytowany kapitan linii lotniczych
  Pilot doświadczalny samolotowy i szybowcowy
  Instruktor samolotowy i szybowcowy
  Inspektor Wyszkolenia Lotniczego
  Oficer rezerwy Wojsk Lotniczych
  Nalot w powietrzu ponad 25.000 godzin

  Minęła rocznica katastrofy smoleńskiej
  Mija sześć lat od katastrofy smoleńskiej, a zarazem sześć lat oszczerstw
  wynikających z braku wiedzy i cynizmu. Doczekałem się pięknej, wolnej Polski.
  Nie chcę jej stracić, o katastrofie mam prawo mówić. Poświęciłem lotnictwu
  niemal 50 lat, z czego jako kapitan w liniach lotniczych ponad 30. Przewiozłem
  bezpiecznie miliony pasażerów od Alaski po Australię i od Tokio i wyspę Guam
  na środku Pacyfiku po Amerykę Północną i Południową.
  W cywilizowanym świecie do kokpitu kapitana wiozącego VIP­ów nikt nie ma
  wstępu. Dam przykład: w 2013 roku pani kanclerz Merkel leciała ze swą świtą
  do Indii. Samolotu nie wpuszczono w przestrzeń powietrzną Iranu. Kapitan dwie
  godziny krążył po stronie tureckiej. Po załatwieniu zgody poleciał dalej. Pani
  kanclerz dowiedziała się o tym siedem godzin po lądowaniu. Proszę sobie
  wyobrazić naszą polityczną gawiedź. Pewnie kapitana wyrzucono by za burtę, a
  sami wiedzieliby najlepiej co robić.
  Od momentu katastrofy stawia się podejrzenia o spisek na życie prezydenta i
  zdradę stanu z obcym państwem. O bredniach głoszonych na temat katastrofy
  można napisać książkę. Wspomnę wybrane.
  Pan minister Macierewicz zaraz po katastrofie twierdził, że Rosjanie na
  lądowanie premiera Tuska przywieźli w teczce ILS (Instrument Landing
  System), a na lądowanie prezydenta już nie przywieźli. Dalej Rosjanie nie
  odpędzili, powtarzam kuriozalne określenie „nie odpędzili” naszego kapitana i
  nie zamknęli lotniska. Odpowiem panu ministrowi. ILS waży kilkaset
  kilogramów. Na lotnisku Okęcie był montowany 4 lata. Specjalnie wyposażony
  samolot stabilizował ścieżkę schodzenia i centralną oś pasa. Na lotnisku Modlin
  podnoszono klasę ILS przez 3 lata. Koszt wynosił 62 mln złotych. Panie
  Ministrze kapitana nie odpędza się. To komary z czoła się odpędza. Lotniska
  1
  nigdy nie zamyka się kapitanom, jedynie jeśli na pasie jest inny uszkodzony
  samolot. O lądowaniu decyduje tylko kapitan. Pani poseł Kempa biegała po
  stacjach TV z rewelacją, że winą było niezabranie rosyjskiego nawigatora.
  Kosmiczna bzdura i kompromitacja pani poseł. Ma się to tak, jakby chirurgowi
  tuż przed operacją przyprowadzono panią salową i powiedziano, że jeśli pan
  doktor nie podoła, to operację skończy pani salowa.
  Katastrofę smoleńską mozolnie, przez głupotę, brak wiedzy, chciwość i cynizm,
  przygotowywała polityczna czołówka PIS. Zaczęło się w 2006 roku za rządów
  premiera Jarosława Kaczyńskiego. W czasie publicznego wystąpienia minister
  obrony rządu PIS zapytany został przez oficerów pilotów samolotu TU 154 za
  Spec­pułku dlaczego nie ćwiczą na symulatorach. Odpowiedź była następująca i
  niebywale skandaliczna: „Nie, bo to ruskie”. Dla mnie powiało grozą i
  jęknąłem: „będziemy mieli katastrofy”. Nomen omen pan minister zginął w
  katastrofie.
  Ćwiczenia na symulatorach są niebywale ważne, uratowały wiele istnień i nie do
  pomyślenia jest, aby z nich rezygnować. Cały świat lotniczy z nich korzysta.
  Prezesi nawet najbiedniejszych linii lotniczych klną, ale płacą za swoje załogi.
  Ogrom głupoty i braku odpowiedzialności powala na ziemię. Mogę dać
  dziesiątki przykładów z literatury, ale pozostanę przy swoim przykładzie. W
  mozolnych ćwiczeniach w symulatorze wielokrotnie wraz z załogą zabiłem się.
  Ale przyszła jeden raz okrutna rzeczywistość. Po 10­cio godzinnym locie
  niewiele minut przed lądowaniem na moim lotnisku i jedynym zapasowym
  odległym o 800 km zrobiło się tragicznie. Mgła do samej ziemi, chmury,
  widzialność 50 m. Panie Ministrze Macierewicz, nikt mnie nie odpędza, nikt mi
  nie zamyka lotniska, widzę śmierć w oczach, ponad moje uprawnienia i siły.
  Myślę o straży pożarnej i karetkach. Pierwszy kontakt wzrokowy z ziemią
  miałem na dziesięciu metrach wysokości, błysnęła zielona lampa progu pasa i
  2
  centralnej linii. Do portu samodzielnie bez pomocy „Follow me” nie mogłem
  pokołować. Nie było cudu, tylko wyszkolona załoga.
  Wracający z urlopu w Singapurze, kolega kapitan i mój instruktor, wszedł przed
  lądowaniem do mojego kokpitu. Natychmiast został brutalnie wyproszony. Nikt
  w takiej sytuacji nie może być w kabinie, w odróżnieniu od tego, co nasi
  politycy urządzili temu biednemu pilotowi pełniącemu funkcję kapitana
  TU­154. Żałość i rozpacz. Kiedy uderzycie się w piersi?
  Polityka PIS w imię idiotycznych i partykularnych fobii pozbawiła pilotów
  Spec­pułku ćwiczeń w symulatorze, obniżając bezpieczeństwo Prezydenta. To
  był początek przygotowań do katastrofy. Po tej decyzji wielu kapitanów ze
  Sec­pułku odeszło do linii cywilnych.
  Rok 2008. Pan Prezydent Lech Kaczyński wraz z zaproszonymi gośćmi,
  prezydentami i premierami lecieli do Gruzji przez Azerbejdżan. Gruzja była w
  stanie konfliktu wojennego z Rosją. Dlatego Pan Prezydent akceptuje taką trasę.
  W czasie lotu Pan Prezydent poleca kapitanowi zmianę trasy lotu wprost do
  Tibilisi. Kapitan odmawia, bo nie zezwalają na to przepisy, ponadto gdyby
  niezidentyfikowany obiekt pojawił się w strefie działań wojennych byłby
  niechybnie zestrzelony przez Gruzinów lub Rosjan. Mielibyśmy przez głupotę
  niebywały skandal międzynarodowy i na sumieniu prezydentów i premierów.
  Kapitan został obrażony przez Pana Prezydenta, nazwany tchórzem. Po
  przylocie do Warszawy straszony konsekwencjami. A wystarczyło polecić
  jednemu z doradców prawników zajrzeć do prawa lotniczego i naszego AIP.
  Wtedy kapitan zostałby przeproszony. Nie posądzam o samodzielny,
  nierozsądny pomysł zacnego Prezydenta. Był odcięty w samolocie od
  światowych informacji, a newsy podały, że prezydenci Francji i Rosji lecą z
  Moskwy do Tibilisi aktualnie w asyście myśliwców. Pewnie usłużny poddał
  więc panu Prezydentowi przez telefon przednią myśl zmiany trasy lotu. Po tym
  3
  zdarzeniu pozostało już w Spec­pułku niewielu kapitanów, którzy postanowili
  nie latać z prezydentem. Kapitan nie może odmówić lotu, ale może zachorować.
  To była kolejna cegła żmudnie przyłożona do katastrofy.
  Na lot do Smoleńska na fotelu kapitańskim zasiadł więc pilot nieposiadający w
  pełni uprawnień kapitańskich jak stwierdziła komisja.
  Powiem jak to jest w liniach. Na przykład jeśli ważność ćwiczeń w symulatorze
  przeciągnie się o jeden dzień kapitan odmawia lotu. Kapitan odmówił lotu rano
  w słoneczny dzień do Wrocławia i z powrotem, bo zapomniano wyposażyć
  kokpit w ręczną, wymaganą instrukcją, latarkę. Ten młody kapitan miał rację. W
  tym jednym locie mogło nastąpić zadymienie kabiny i ta latarka ratowała
  wszystko – odczyty przyrządów. Składam Jego Magnificencji Rektorowi
  Politechniki Rzeszowskiej gratulacje. Ten młody pilot od Pana wyszedł i wielu
  innych. Dziś latają jako kapitanowie w najlepszych liniach świata.
  Uważam, że gdyby tego młodego pilota potraktowano jak w cywilizowanych
  społeczeństwach, to znaczy uszanowano jego kwalifikacje i decyzje i
  pozostawiono kokpit zamknięty, to po otrzymaniu standardowej informacji o
  pogodzie z wieży kontrolnej lotniska i jeszcze bardziej nadzwyczajnej i
  dodatkowej informacji o godz. 08.24 „Warunków do przyjęcia nie ma”, to
  kapitan po stwierdzeniu, że na wysokości 100 m nie widzi ziemi i pasa,
  odleciałby ma lotnisko zapasowe. Zgodnie z instrukcją wykonywania lotów. I to
  jest cała wiedza. Jednak chciwość i cynizm możnych polityków zwyciężyły.
  Przed wejściem pasażerów na pokład, honorem i przywilejem kapitana jest
  witanie najważniejszej osoby wraz z małżonką, czyli pana Prezydenta. Odebrał
  ten przywilej kapitanowi jego Dowódca Wojsk Lotniczych – generał. Po prostu
  pokazał mu jego miejsce i to, że jest tu nikim – poniżające i podłe.
  Odmówiłbym lotu. Niby niewyobrażalne, ale nie dla tych co wiedzą o co idzie.
  Jest to kolejna cegła budująca to nieszczęście. Na 11 minut przed katastrofą
  4
  kapitan otrzymuje wiadomość od pana Prezydenta, że „jeszcze nie podjął
  decyzji co robimy dalej”. To oburzające i paraliżujące oświadczenie. To kapitan
  wie, co ma robić. To on odpowiada za życie wszystkich na pokładzie, a nie
  pasażer, nawet ważny. Kokpit winien być absolutnie sterylny i tylko kapitan
  może wydawać polecenia. Tam był po prostu bałagan. Nie wiadomo było kto
  dowodził, kapitan nie był w stanie pozbyć się gości, samolot pędził do ziemi, nic
  nie widać poniżej nieprzekraczalnych 100 m. Generał, Dowódca Wojsk
  Lotniczych zamiast wrzasnąć „Do góry” nawet nie wyrzucił intruzów – horror.
  Pan minister Macierewicz z uporem twierdzi, że załoga zamierzała odejść na
  drugi krąg. Panie Ministrze, już byli nisko jak zadziałała instalacja TAWS „Pull
  up, terrain ahead”. To paraliżuje, każdy pilot ucieka do góry, jeśli zdąży. Co robi
  załoga? Kapitan wycisza sygnalizację zmieniając nastawy wysokościomierza
  barycznego, tym samym pozbawiając się wskazań wysokości progu pasa –
  samobójstwo. Robi to po to, aby sygnalizacja przy dalszym zniżaniu nie
  przeszkadzała. Chciał zobaczyć ziemię jak najszybciej przed minięciem
  radiolatarni. Po prostu chciał lądować.
  Naciski, niekoniecznie słowne były niewyobrażalnie mocne, tak aż uderzyli w
  ziemię 900 m od progu pasa. Dokładnie jak przez kalkę w Mirosławcu, samolot
  CASA uderzył 900 m przed progiem, taka sama pogoda. Informacja od
  Prezydenta nie była ostatnim ciosem dla kapitana. Najboleśniej ugodził go
  kolega kapitan samolotu JAK­40, który kilkanaście minut wcześniej „spadł” na
  pas w odległości 700 m od progu. Dlaczego spadł? Bo pogoda była już fatalna
  zniżając się poniżej dopuszczalnej wysokości 100 m ujrzał ziemię będąc już nad
  pasem. Nie zgłosił obowiązującej formuły, że widzi pas i prosi o zgodę na
  lądowanie. Zrobił to bez zgody wieży. Czym to się kończy dam inny przykład:
  podczas identycznej pogody na Teneryfie kapitan B­747 otrzymał zgodę z wieży
  na start i gdy się rozpędzał drugi kapitan B­747 bez zgody wieży wkołował w
  5
  środek pasa. Wynik – 862 osoby spłonęły. Pasażerowie rejsu JAK­40 winni
  wygrać ogromne odszkodowania za narażenie ich życia.
  Otóż kapitan TU­154 zapytał przez radio kolegę kapitana JAK­40 o pogodę. Ten
  odpowiedział, cytuję: „Pizdowata, widać 200­400 m, podstawa chmur 50 m,
  mnie się udało, możesz próbować”. To jest haniebne, życie Prezydenta i jego
  gości to nie rosyjska ruletka, albo, albo. Winien krzyknąć „Uciekaj jak
  najszybciej”. Ten kapitan bryluje teraz na salonach pana ministra Macierewicza
  i jest jego pupilem. Panie Ministrze, różnimy się, ja też mam guru. Jest nim dr
  nauk technicznych, emerytowany Pułkownik pilot doświadczalny Antoni
  Milkiewicz. Jako młody oficer inżynier brał udział w komisji katastrofy naszego
  IŁ­62. Mimo nacisków potęgi ZSRR udowodnił winę producenta silników,
  narażając przyszłość swoją i swojej rodziny. Gratuluję Panie Ministrze pupila.
  Tak rodziła się katastrofa smoleńska, w której udział mieli politycy karmiący
  nas kłamstwami. Pomaga im kler, a szczególnie episkopat. Sześć lat słyszę z
  ambon: „Żądamy prawdy”. A ta prawda jest tuż, znakomicie wykształcona
  (pozazdrościć może nam wiele państw) nasza komisja ogłosiła wyniki.
  Zapewniam wszystkich, gdyby rozpatrywałaby to najlepsza amerykańska
  komisja NTSB, to wynik byłby identyczny. Jedynie zdjętoby jakąkolwiek
  odpowiedzialność z pracowników wieży , tak jak zrobił to nasz sąd po
  katastrofie w Mirosławcu. Ponadto dowiedzielibyśmy się o treści rozmów braci
  tak przed katastrofą jak i w locie do Azerbejdżanu.
  Z rozgłośni toruńskiej leje się rzeka bzdur o katastrofie, a „Najważniejszy”
  orzekł, że jej uczestnicy byli „prowadzeni na specjalne zamordowanie”. To jest
  chore wręcz. Biskup zamyka z błahych powodów nie wiadomo na jak długo
  nam wiernym świątynię. A nie potrafi zareagować, gdy na drugi dzień po
  tragedii, w środku metropolii, najbardziej katoliccy dziennikarze ogłaszają
  6
  światu, że Rosjanie dobijali pasażerów. Do dziś nie ma nagany kościoła,
  sprostowania, przeprosin. Ja to teraz robię – przepraszam Rosjan.
  Każdego 10­tego dnia miesiąca na czele z duchownym, czasami czarodziejem, z
  wizerunkiem Chrystusa i Matki Bożej z flagami narodowymi o napisach
  niewybrednych i ubliżających Prezydentowi państwa i Premierowi odbywają się
  partyjne wiece i modły o wolną Polskę. Żadnego biskupa to nie boli. Dzisiaj
  upominają nas i nazywają Targowiczanami.
  Już zrozumiałem nauki Kościoła. Służymy temu, który obieca więcej. Gdzie jest
  biskup, który mówił „Największą mądrością jest umieć jednoczyć – nie
  rozbijać”. Tego dzisiejsi pasterze nawet nie wspominają. Był to prymas
  Wyszyński.
  Największym naszym parlamentarnym wstydem był zespół pana Macierewicza
  wraz z profesorami. Otóż wszystkie komisje świata badające katastrofy lotnicze
  zaczynają od wyszkolenia załogi, ostatniego wypoczynku, posiłku, sytuacji w
  pracy, w domu i lotu od startu. Panowie w zespole zaczynali od kolejnego
  wybuchu wskazanego przez guru, tak jakby samolot sam leciał. Pan prof.
  Nowaczyk oświadczył, że samolot był wprowadzony na zły pas. Panie
  Profesorze to nie Frankfurt, tam jest jeden pas. Dziwi się Pan, że Pana
  zwolniona z Uniwersytetu Maryland, a ja dziwię się, że Pana przyjęto. Nie
  wspomnę już o parówkach i puszkach. Proponuję profesorom przed następnymi
  dociekaniami kupić godzinę lotu na symulatorze z instruktorem. Zapytać
  instruktora jak zachowują się piloci po sygnale „Pull up”. Podpowiem
  natychmiast: pełen gaz i do góry. A co robiła nasza załoga? Gnała do ziemi
  nadal, wyłączając sygnalizację.
  Żal mi bardzo rodzin po dwakroć. Za stratę bliskich i za drwiny ze strony
  polityków. Radziłbym, a szczególnie Pani mecenas, zapytać Pana Prezydenta,
  pana Sasina, pana Łozińskiego. Byli najbliższymi doradcami Prezydenta, jaki
  7
  dureń z ich otoczenia wymyślił lotnisko Smoleńsk, stare, zdewastowane,
  nieczynne, wojskowe mając w pobliżu dwa międzynarodowe cywilne, czynne i
  sprawne. Jaki skończony dureń – prawnik wsadził do jednego samolotu tyle
  ważnych osobistości, zamiast rozlokować w trzech środkach transportu. I nie
  ubezpieczył ich. Czy to też wina pana Tuska?
  Głosowałem z wielką nadzieją na mojego idola pana Lecha Kaczyńskiego –
  spokojnego, średniej klasy urzędnika. Zimny prysznic otrzymałem wieczorem
  jak prezydent elekt zameldował swojemu pierwszemu sekretarzowi.
  Wiedziałem, że będziemy mieli dwóch prezydentów: de jure i de facto. I tak
  pozostało.
  Było wiele zamachów na carów, bojarów, książąt, króli, papieży, prezydentów
  mocarstw. Pojedynczo, nie zbiorowo. Nasz Prezydent nie zagrażał nikomu, nie
  miał armii z bronią nuklearną. Nie był mężem stanu, tylko mężem wspaniałej
  Pierwszej Damy. Nie bywał proszony na salony polityczne świata, ani sam nie
  zapraszał. Zginał przez cynizm najbliższych mu i ich chciwość. Stąd dzisiaj ta
  żądza wynagrodzenia mu przez stawianie pomników, nazwy placów i ulic, a
  może wkrótce i miast.
  Piszę to w wielkim żalu i smutku, bo miałem sentyment do tego człowieka.”

 144. Zachcialo mu sie strzelac do Rosyjskiego samolotu a potem musial
  przepraszac na kolanach co i tak na nic mu sie zdalo,teraz w najleprzym
  przypadku musi isc na banicie.
  http://smart-lab.ru/uploads/images/00/42/23/2016/06/27/d335ad.jpg
  Nasz Antoni tez chcial strzelac nad Baltykiem tylko nie mial czym.

 145. http://1.s.dziennik.pl/pliki/1861000/1861061-merkel-sarkozy-tusk-643-482.jpg

  Och jak przyjemnie teraz na nich patrzec,jak to tam mowilo sie kiedys
  w Polsce,maja mordy jak kot sr….. na pustyni.

 146. http://www.rp.pl/Konflikty-zbrojne/160329625-Spotkanie-Putin-Kerry-Tematem-Ukraina-i-Syria.html
  Ameryka pomalu dogaduje sie z Putinem,Polska znowu obudzi sie z reka
  w nocniku,bedzie jak zawsze placz i zgrzytanie zebow.

 147. Bar Norte:
  „Kerry’emu, który jest w Moskwie najwyraźniej szczena opadła na wieść o zamachu. Bredził, że ufa w ciągłość tureckiej władzy.
  Tymczasem, jak podaje BBC Erdogan poprosił o azyl w Niemczech.
  Tak wiec wygląda, że już po ptakach – znaczy po ciągłości.”

  Niestety, wbrew ateistycznym paciorkom anarchistów (niech się wreszcie się pali gdzie chce, byle się paliło) oraz KODomitów (dziś Turcja, jutro Węgry, a pojutrze my) – siły rządowe opanowały sytuację, Erdogana entuzjastycznie powitał tłum na lotnisku, zaś cywile na ulicach blokowali czołgi puczystów.
  Tak więc, istotnie po ptakach, koniec marzeń.

 148. Na blogu pojawiają się głosy z dobrze poinformowanych kręgów , że pucz w Turcji to zemsta Putina i że Macierewicz jest rosyjskim agentem :”nasz Antek”.

 149. Bunt części armii niechętnej prowadzeniu wojny domowej, został zablokowany przez tłumy zwolenników Erdogana.
  Efektem będzie konsolidacja społeczna i czystki w armii, co przejściowo ograniczy jej możliwości działania.
  Kryterium uliczne zadecydowało o niepowodzeniu przewrotu.
  Erdogan zyskał w tym momencie od społeczeństwa carte blanche do zintensyfikowania swoich wysiłków na rzecz odtwarzania Imperium Osmańskiego.
  I dalszej islamizacji Turcji.

  Czy to dobre dla Europy?
  Zawalenie sie Turcji i woina domowa zniszczyłaby barierę oddzielającą nas od zdestabilizowanych regionów Bliskiego Wschodu.
  Kolejne 80 milionów uchodżców, byłoby tragedią dla nas.
  Tyle że w dłuższej perspektywie, zamierzenia Erdogana mogą byc dla nas groźne.
  Tak jak każdego religijnego fanatyka……
  Jakie sa jego rzeczywiste cele, tego nie wie nikt.

 150. @karo131 16 lipca o godz. 3:57
  Zgadzam się z Pańską opinią o przyczynach katastrofy, co najważniejsze Pan wie o czym pisze co niektórym specjalistom teorii spiskowych rzadko się zdarza. Ten komentarz jest równczesnie o dramacie pilota; pamiętam jego słowa skierowane do stewardesy „… co z nami będzie?..”
  Dla mnie, to był najbardziej przejmujące zdanie z opublikownych zapisów „czarnej skrzynki”.

 151. @Giez – tak trzymać!
  Ps. ja z ogrodu, a tu tylko chwasty i antraktoza. Pozdrawiam.

 152. Nowy napój energetyzujący o nazwie „Żołnierzy wyklętych”
  http://wyborcza.pl/7,75398,20408419,energia-zolnierzy-wykletych-wpuszce.html#BoxGWImg
  Wnet będzie opatentowana wóda tychże bandyckich żołnierzy. I nowe produkty wyklęte. Nazwy sraczy na ŚDM i skrzynie smietnikowe na odpady. Koniecznie z flagami i z orłem w koronie.

 153. żabka konająca
  16 lipca o godz. 9:54
  Widzisz, że trzymam. Coraz mocniej. Pozdrawiam. W ogrodzie mam katastrofę, gdyż wypaliłem część trawnika.

 154. Polska znowu pod okupacją obcej armii. http://www.globalresearch.ca/nato-agent-for-the-provocation-of-perpetual-war-poland-occupied-by-foreign-armies/5536078
  A pieprzą, że macie wolność i suwerenność. I kupa śmiechu, oprócz kamieni kupy.

 155. ” pamiętam jego słowa skierowane do stewardesy „… co z nami będzie?..”
  Dla mnie, to był najbardziej przejmujące zdanie z opublikownych zapisów „czarnej skrzynki”.”

  Żabo. Przykro mi, ale to najbardziej przejmujące zdanie wypadło z każdego następnego stenogramu. Wypadło nawet ze stenogramu czwartego, które zawiera ”o 30% więcej” wypowiedzi.
  W czwartym stenogramie zamiast ”…co z nami będzie” nieznana osoba mówi ”no i ku.wa nie powiedział”
  W trzecim stenogramie dowódca w tym czasie mówi ”Dziewięć dziewięć trzy sto trzydziesci dwadzieścia”
  zaś w drugim stenogramie ””Dziewięć dziewięć trzy sto trzydzieści sto dwadzieścia pięć”

 156. To nie jest hipoteza. Tor lotu obliczony według przyspieszenia pionowego jest zawarte w raporcie MAK i nijak się nie ma do toru lotu podanego w raporcie Millera.

  Czy tor w raporcie MAK jest prawdziwy to jest oczywiście kwestia dyskusyjna ale na pewno weryfikuje się wedle przyspieszenia (trudno żeby się nie weryfikowało gdyż powstał w wyniku całkowania numerycznego właśnie przyspieszenia) ”

  Mój komentarz
  Indoorze, kombinujesz z tym przyspieszeniem pionowym jak koń pod górkę. Gdzie, w którym miejscu raportu MAK podane jest, że tor lotu Tu-154M w Smoleńsku, jak piszesz, „powstał w wyniku całkowania numerycznego właśnie przyspieszenia”?

  Raport MAK stwierdza krótko i soczyście – warunków do lądowania (widzialność) nie było, samolot leciał we mgle krzywo (nie w pas lotniska), zniżał się zbyt szybko, zszedł poniżej dozwolonych 100 m nad poziom pasa (w pewnym momencie samolot znajdował się w zagłębieniu terenowym poniżej poziomu pasa lotniska), wysokość nad ziemią teoretycznie bezpieczna w takim locie do odejścia w górę, to było 40 m (zakładając, że nie ma drzew pod samolotem), na każdej niższej wysokości ściągnięcie wolantu do siebie nic nie daje, ponieważ samolot traci nośność (przepada) i spada nieuchronnie na ziemię.
  Nie doczytałem się w raporcie MAK, by cokolwiek całkowano w nim.

  Do Rossiego mam druzgocące pytanie.
  Rossi, kto sfałszował zarejestrowane dane w FMS – systemie komputerowym sterowania samolotem, który był produkcji amerykańskiej i który odczytano w u producenta w USA?
  System ten rejestrował dokładnie te same parametry lotu, co rejestratory w czarnych skrzynkach (bo jakżeby inaczej?).
  Pzdr, TJ

 157. Pucz w Turcji napewno osłabi Turcję , jej armię, a co za tym idzie także NATO.
  Przez Erdogana prawdopodobnie zostanie wykorzystany, do przeprowadzenia jego projektu systemu prezydialnego, ze sobą na czele i w ostatecznym rozrachunku przyczyni się tak , czy tak , do powstania dyktatury w Turcji.
  Dużego wyboru Turcy nie mają , ale oni już tak chcą i nie przez przypadek tak mają.

 158. ”pamiętam jego słowa skierowane do stewardesy”

  Za to jest nieco wcześniej rozmowa ze stwardesą z której wynika, że profil psychologiczny stawiany przez komisję Millera odnośnie kapitana Protasiuka jak też ocena jego motywacji są całkowicie błędne.
  Dialog w trzecim protokole wygląda tak:
  D:”Basiu! Jest nieciekawie! Wyszła mgła, nie wiadomo czy wylądujemy”
  B: ”Tak? Nie zdążą”
  D: ”Wiem”
  2P:” A jak nie wylądujemy to co?”
  D:” To odejdziemy”
  Jak widać kapitan Protasiuk jasno się wyraża – on jest pilotem a nie organizatorem. Nie interesuje go czy delegacja zdąży czy też nie. Martwi się drugi pilot, a nie kpt. Protasiuk.
  A wtenczas komisja Millera z kapitana Protasiuk próbuje robić osobę, który dla osobistej kariery ryzykuje życiem pasażerów.
  A na deser Wam powiem, że w trzecim stenogramie istnieją dowody na to iż to generał Błasik był rzeczywistym dowódcą i to on wydal rozkaz wykonania niestandardowego podejścia do lądowania. A jak mnie zdenerwujecie to Wam napiszę z czego to wynika. 🙂

 159. Giez
  Czekam na zestaw grillowy dla młodzieży patriotycznej/ kibolskiej jakiegoś przedsiębiorczego producenta: super Ruchacz Żołnierzy Wyklętych i kiełbaski/parówki smoleńskie.
  Jak szaleć to szaleć. Granice absurdu, zwykłej ludzkiej przyzwoitości dawno zostały przekroczone

 160. ”Indoorze, kombinujesz z tym przyspieszeniem pionowym jak koń pod górkę. Gdzie, w którym miejscu raportu MAK podane jest, że tor lotu Tu-154M w Smoleńsku, jak piszesz, „powstał w wyniku całkowania numerycznego właśnie przyspieszenia”?”

  Na stronie 156. i 156.
  Vertical acceleration
  Vertical rate (evaulated)
  Altitude above the RWY26 (evaulated)

 161. ”Nie doczytałem się w raporcie MAK, by cokolwiek całkowano w nim.”
  To cię rozczaruję. Nie dość że całkowano, to przeprowadzono całkowitą matematyczną symulację lotu. Rozdz. 1.16.2 Mathematical simulation str. 96.

 162. @Mauro Rossi
  „Zapewne nieznani sprawcy.”
  Zapewne :mrgreen: Ale – jak wykazałem w komentarzu z 15 lipca o godz. 11:34 – jeżeli przyjąć wersję zamachu (w co ja nie wierzę, ale Ty – wierzysz święcie), to poszukiwania owych „nieznanych sprawców” należałoby zacząć… w PiS-ie.

  A tak poza tym spełniłem Twoje dwie prośby. Przejrzałem na Web of Science artykuły Biniendy. Równiutko 70 ich tam w tej chwili jest. Ale o katastrofach lotniczych – NIC. Głównie było o kompozytach. Bardzo zacne zagadnienie w dzisiejszej technice, ale jak ktoś dużo publikował na temat dermatologii, to nie znaczy, że jest wybitnych kardiologiem.
  Prośba druga – indeks Hirscha u Laska. Sprawdziłem, nie znalazłem, czyli raczej zero. Tyle tyko, że przeoczyłeś jeden drobiazg – Laska nikt nie lansuje jako wybitnego uczonego. Co najwyżej jako fachowca, który zna się na swojej robocie. Znów ucieknę się do porównania ze świata medycyny – jeśli ktoś jest dobrym, a nawet bardzo dobrym dentystą, to wcale nie znaczy, że musi od razu mieć Bóg wie ile publikacji z dziedziny stomatologii.
  Z Biniendą to co innego, bo jego właśnie próbuje się lansować jako uczonego o niezwykłym autorytecie, przed którym cała nauka USA pada na kolana. W takim razie ja do Ciebie też mam dwie prośby. Po pierwsze, czy mógłbyś znaleźć, które miejsce w rankingach uniwersytetów zajmuje ta znamienita uczelnia University of Akron, w której zatrudniony jest ten wielki naukowiec Binienda? Masz ten ranking tutaj:
  https://www.washingtonpost.com/apps/g/page/local/us-news-global-top-500-universities/1409/
  Ja przejrzałem pierwszą dziesiątkę – nie ma. Przejrzałem drugą dziesiątkę – tam znalazłem tylko University of Toronto, na którym wykłada prof. Artymowicz. Przejrzałem do końca pierwszą setkę – nic. Drugą – też nic. Trzecią – tam tylko dwa polskie uniwerki znalazłem. Przejrzałem do końca i… psia kość! Nie ma! Albo źle szukałem, albo ten Akron pana Biniendy jest tak wybitny, że wymyka się wszelkim rankingom!
  Druga prośba wiąże się z tym, że szukałem na stronach NASA czegoś o Biniendzie i – nic nie znalazłem! Jak tak można! Przecież to podobno ichni wielki ekspert! Czy mógłbyś zatem zwrócić uwagę tym osłom NASA, że nie powinni na swoich www stronach przemilczać tego niezwykłego uczonego, któremu ta instytucja tak wiele zawdzięcza? A może… jego wielkość tak ich poraziła, że nie wiedzieli, co o nim napisać?

 163. @ Tanaka
  15 lipca o godz. 21:12
  Swój komentarz kieruję nie tyle do Mauro, co do „ciemnego ludu” (copyright Jacek Kurski), który takie argumenty kupuje. Po cichu liczę na to, że obnażanie takich nonsensów może chociaż troszeczkę ów lud oświeci? Kropla drążąca skałę, praca organiczna i te rzeczy… 🙂
  Pozdrawiam 🙂

 164. quentin t.

  „koniec marzeń”

  To nie tyle kwestia marzeń co faktów – a właściwie sposobu informowania o nich.

  Fragmenty konferencji Kerry’ego w Moskwie transmitowała telewizja publiczna (TVP INFO). Własnie w tej relacji sekretarz stanu USA zapewniał, że jego i „Siergieja” (Ławrow) pucz w Turcji zaskoczył i że liczy na utrzymanie ciągłości władzy.

  To telewizja publiczna informowała równiez, że Erdogan krązy samolotem ubiegając się o azyl najpierw w Berlinie, potem w Londynie a w końcu w Iranie gdzie zresztą zdaniem owego medium wylądował w asyscie irańskich mysliwców.

  To korespondent TVP INFO w długim wywodzie uzasadniał czemu Erdogan z powodów formalnych nie może otrzymać azylu w Niemczech – nieobecność Merkel, Gabryela i Gaucka.

  Trudno chyba podwładnych prezesa Kurskiego, wydawców TVP INFO, red red Wildsteina (juniora) i Pereirę, podejrzewać o skłonnosci anarchistyczne.

 165. Bywalec 2

  „Przez Erdogana (pucz) prawdopodobnie zostanie wykorzystany, do przeprowadzenia jego projektu systemu prezydialnego, ze sobą na czele”.

  Tu też sugerują, że to sam Erdogan mógł zorganizować pucz przeciwko sobie by pod tym pretekstem osiągnąc cele o których piszesz.

 166. tejot
  16 lipca o godz. 10:57

  „kto sfałszował zarejestrowane dane w FMS – systemie komputerowym sterowania samolotem, który był produkcji amerykańskiej i który odczytano w u producenta w USA”?

  Sam oceń, czy, kto oraz co ewentualnie fałszował.

  Dosyć podejrzana jest ówczesna KBWLP, która u producenta FMS w USA (Universal Avionics Systems Corporation) poprosiła o odkodowanie danych, ale nie wszystkich. KBWL poprosiła amerykańską firmę jedynie o część danych, więc dostała to o co poprosiła. Oczywiście amerykański producent FMS resztę danych posiada, przecież one mają znaczenie nie tylko techniczne, ale i polityczne. Pozostałe rejestratory od początku były w Moskwie i Polska ani przez sekundę nie miała nad nimi kontroli od chwili katastrofy. Jeden rejestrator, podobno niemożliwy do sfałszowania jego danych K3-63, do dziś się nie odnalazł, co z pewności ciebie nie dziwi, prawda? To pokładowy rejestrator przeznaczony do ciągłego zapisu określonych parametrów lotu. Czyli miał w swym zapisie poprzednie loty tupolewa na wiele innych lotnisk. Dlatego skuteczne sfałszowanie jego danych praktycznie jest niemożliwe. W efekcie mamy sześć wersji zapisów rozmów z kokpitu różniących się TAKŻE długością. Polski rejestrator parametrów lotu ATM-QAR zanim trafił do Polski w celu odkodowania danych, po czym powrócił za zgodą rządu do Moskwy, gdzie nadal „trwa śledztwo”, od pierwszych godzin po katastrofie był pod kontrolą Rosjan. W 2010 roku MAK i ówczesny szef KBWLP płk E. Klich zgodnie twierdzili, że ATM-QAR może być odczytany tylko w Polsce.
  Tymczasem okazuje się, że zapisy rejestratora naszej produkcji, właśnie ATM-QAR, Rosjanie odczytali po katastrofie Tu-154 chińskich linii lotniczych. Jak mógł tego nie wiedzieć E. Kilich? Do katastrofy lotu China Northwest Airlines 2303 doszło 6 czerwca 1994 r. Tu-154 M ze 160 osobami na pokładzie rozbił się kilka minut po starcie z lotniska – katastrofy nikt nie przeżył. Według ustaleń, samolot nagle zszedł z kursu, a przyczyną katastrofy było błędne działanie … autopilota. W zniszczonym samolocie odnaleziono rejestrator polskiej produkcji. – Nie proszono nas o jego odczytanie, a z tego co nam wiadomo, poradzili sobie z tym Chińczycy i Rosjanie – mówi Tomasz Tuchołka z firmy ATM. Sam oglądałem wypowiedz w tej sprawie pana Tuchołki w telewizji tuż po 10 kwietnia, pisała też o tym wówczas prasa, nie cała oczywiście.

 167. Bar Norte
  16 lipca o godz. 11:54

  quentin t. „koniec marzeń”

  „To nie tyle kwestia marzeń co faktów – a właściwie sposobu informowania o nich”.

  Otóż to, popatrz co ośrodek polityczny zjednoczony wokół Adamu Michniku, który pisze dziś do narodu: „Zamach stanu w Turcji nie dziwi. Dziwi, że jest tak późno”. Dlaczego wojsko próbowało obalić rząd”? (gazeta.pl)

  No? Najwyraźniej jakiś wielki zawód. Rozumiem głębokie uczucia Adamu Michniku do Jaruzelskiego, ale żaby aż tak wspierać wojskowe pucze? No, chyba że to był pucz woskowych liberałów, czyli ichniego KOD-u w mundurkach? 🙂

  Red. Szostkiewicz na sąsiednim blogu też wczoraj jeszcze był przy nadziei, że zamach wojskowy się uda. Jak widać dla liberałów zamachy woskowe niestraszne,, a niektóre mogą być słuszne. Wczorajszy najwyraźniej był słuszny.

  „Fragmenty konferencji Kerry’ego w Moskwie transmitowała telewizja publiczna (TVP INFO). Własnie w tej relacji sekretarz stanu USA zapewniał, że jego i „Siergieja” (Ławrow) pucz w Turcji zaskoczył”.

  Tak, tak, koniecznie trzeba wierzyć dyplomatom, rosyjskim zwłaszcza.

 168. Indoor prawdziwy
  16 lipca o godz. 11:29
  ”Nie doczytałem się w raporcie MAK, by cokolwiek całkowano w nim.”
  To cię rozczaruję. Nie dość że całkowano, to przeprowadzono całkowitą matematyczną symulację lotu. Rozdz. 1.16.2 Mathematical simulation str. 96.
  Indoorze, celem modelowania matematycznego, jak to jest napisane w Raporcie MAK, było (cytat z Raportu MAK):

  „Celem modelowania matematycznego było potwierdzenie zgodności faktycznych
  charakterystyk stateczności i sterowności samolotu w kanale podłużnym z charakterystykami
  typowego samolotu, a także oszacowanie momentów czasowych w locie krytycznym, kiedy jeszcze było możliwe przejście samolotu na drugi krąg, przy zachowaniu szeregu zadawanych warunków.
  Do modelowania wykorzystano model matematyczny, który jest podstawą symulatora lotu
  samolotu Tu-154M.

  Celem tego modelowania nie było obliczenie całego toru lotu, jak ty sobie wyobraziłeś, tylko policzenie teoretyczne ile samolot Tu-154M w ostatnim momencie przed katastrofą mógł mieć zapasu pod kadłubem (odległości od ziemi), przy takich parametrach lotu, jakie zarejestrowały czarne skrzynki (szybkość, szybkość zniżania, pochylenie, przechylenie, praca silników, itd.), by mógł wyjść cało z tego podejścia.

  Modelowanie miało odpowiedzieć na pytanie – jakie szanse uniknięcia katastrofy miał w ostatnim momencie kapitan, gdy ściągnął wolant na siłę do siebie. Modelowanie wykazało, że nie miał szans, bo gdyby nie zaczepił o brzozę, to by przepadł za 1,5 sekundy wskutek utraty nośności. I tyle. O żadnym całkowaniu przyspieszenia nie ma tam mowy w tym modelowaniu. Co nie oznacza, że modelowania, to nie jest operacja matematyczna, która zawiera w sobie całkowanie, różniczkowanie, sumowanie, itd.

  Modelowanie opisane w raporcie MAK nie służyło do wyznaczenia, udokładnienia rzeczywistego toru lotu samolotu (a szczególnie wysokości poprzez całkowanie, bo ta na Rys. 47 jest normalnie zygzakowata, jak to bywa na wykresach parametrów ściąganych poprzez próbkowanie z urządzeń pomiarowych), tylko do teoretycznego wyznaczenia szczególnego odcinka toru lotu –ostatniego i sprawdzenia, czy samolot uniósł by się w górę i uratował się, czy też bez względu na działania kapitana samolot i tak by spadł na ziemię.

  Zarejestrowane wysokości lotu są pokazane na Rys. 47. O żadnym całkowaniu nie ma mowy w opisie tego rysunku.
  Indoorze, to Ty scałkowałeś coś i ogłosiłeś, że jest to całkowanie zgodne z Raportem MAK, a niezgodne z Raportem Millera. Tyle.

  Indoorze, Ty poprzez kłótnie o całkowaniu przyspieszenia pionowego chcesz pokazać, że w Raporcie tym sfałszowano tor lotu, a tym samym Raport Millera jest cały fałszywy, bo ukrywa prawdę o:

  1) Winie osób o odpowiedzialnych w specpułku lotniczym za szkolenie
  2) Standardowym stosowaniu w tym pułku metod podejścia do lądowania niebezpiecznych, niedopuszczalnych z punktu widzenia przepisów i jedna z tych metod zastosowana w Smoleńsku zakończyła się katastrofą.

  Jakby nie było, to nie jest odkrycie Ameryki, że lot do Smoleńska skończył się katastrofą.
  Pzdr, TJ

 169. Mauro Rossi

  „popatrz co ośrodek polityczny zjednoczony wokół Adamu Michniku ….”

  Traf chciał, że przed chwilą wysłuchałem wywiadu z Jarosławem Guzym związanym przecież z PiS, męzem Romaszewskiej.

  I wyobraź sobie, że on jest podobnego zdania o Turcji Erdogana jak ludzie zwiazani z GW i red Szostkiewicz.

  Z dużym niesmakiem opowiadał o tym kraju, nazwał turecką demokrację „kulawą” a nocny pucz usprawiedliwiał fatalną, szkodliwą polityką tamtejszego prezydenta.

 170. Turcja będzie bardziej islamska, fundamentalistyczna.
  Kolejne państwo religijne w tym regionie.
  Duży potencjał militarny, gospodarczy.
  Ambitny przywódca.
  Potęga regionalna.

  Nie wiem, czy to dobre dla Europy….
  Bo dla tamtego regionu na pewno nie.
  Mniejszości narodowe i oponenci maja przechlapane.

 171. Pan Wojtek
  16 lipca o godz. 11:32

  „jeżeli przyjąć wersję zamachu (w co ja nie wierzę, ale Ty – wierzysz święcie)”.

  Wierzyć to można w duchy, wielu, że hipoteza zamachu pasuje do większości znanych faktów, które skrzętnie dr Lasek pomijał, albo udawał, że ich nie widzi. Ty zaś wierzysz. Chyba nie ma drugiej katastrofy na świecie, której by przyglądało się tak wielu niezależnych ekspertów, w Polsce ponad setka profesorów i doktorów nauk technicznych. Musisz też wiedzieć, że nie ma takiej dyscypliny badawczej jak „katastrofy lotnicze” ― nie ma i już. Duże i skomplikowane katastrofy badają zespoły interdyscyplinarne. No i jeśli myślisz, że samoloty projektowane i budowane są przez lotników w hangarach, to raczej powinieneś wierzyć w duchy i nie zawracać sobie głowy światem realnym.

  „poszukiwania owych „nieznanych sprawców” należałoby zacząć… w PiS-ie”.

  Takie buraczane teksty dość dużo mówią o tobie. Lepiej bądź ostrożny.

  „A tak poza tym spełniłem Twoje dwie prośby. Przejrzałem na Web of Science artykuły Biniendy. Równiutko 70 ich tam w tej chwili jest. Ale o katastrofach lotniczych – NIC. Głównie było o kompozytach”.

  Jesteś jak bibliotekarz, który lubi książki, ale ich nie rozumie, bo za trudne. W świecie inżynierów kompetencje w sprawie kompozytów dotyczą arystokracji tego zawodu. Na duraluminium zna się każdy, Binienda oczywiście też. Tyle że on na tym nie przestaje, jest specjalistą od kompozytów.

  ” Laska nikt nie lansuje jako wybitnego uczonego. Co najwyżej jako fachowca, który zna się na swojej robocie”.

  Ile katastrof dużych samolotów badał Lasek? ― Nul, zero. Czy był w zespole badającym katastrofe Casy? ― Ależ skąd, nie był. Poprzednio miał na rozkładzie awionetki, szybowce i motolotnie. To są te szczyty kompetencji i „roboty na której się za”. Zainteresuj się o czym dr Lasek pisał pracę doktorską. Trudno do niej dotrzeć, niemożliwe jest jej zeskanowanie, podobno dotyczy … zrzucania beczek z pokładu lecącego samolotu. Dlatego indeks Hirsha dla Laska też ci wyszedł nul.

  A moim zdaniem powinien być ujemny. 🙂

  „Z Biniendą to co innego, bo jego właśnie próbuje się lansować jako uczonego o niezwykłym autorytecie, przed którym cała nauka USA pada na kolana”.

  Wiesław Binienda został doradcą Prezydenckiej Rady Ekspertów ds. Nauki i Techniki. Jej celem jest opracowanie strategii rozwoju wysokich technologii w amerykańskim przemyśle, utworzył ją dwa lata temu prezydent Barack Obama.

  Wiem, że to nic nie znaczy, bo Lasek wielkim ekspertem Tuska był … 🙂

  „mam dwie prośby. Po pierwsze, czy mógłbyś znaleźć, które miejsce w rankingach uniwersytetów zajmuje ta znamienita uczelnia University of Akron, w której zatrudniony jest ten wielki naukowiec Binienda”?.

  Udajesz, czy nie wiesz? Ten ranking jest tak ustawiony, że niemal zawsze (wyjątkiem MIT) wyżej będą uczelnie kształcące prawników. Przy tych kryteriach uczelnie politechniczne muszą być niżej i są niżej. University of Akron jest uczelnią względnie małą, specjalistyczną, robi projekty dla armii, Boeinga. Nie wiem, co kończyłeś, ale sprawdź na którym miejscu, jeśli w ogóle, jest w tym zestawieniu twoja Alma Mater i pomyśl jakim nieudacznikiem z tego powodu zostałeś. 🙂
  Jakby nie rozumiesz istoty rzeczy, nawet na zwykłej politechnice w niedużym mieście kadra techniczna ma pojecie o zjawiskach fizycznych jakie towarzyszą katastrofie lotniczej.

  „Druga prośba wiąże się z tym, że szukałem na stronach NASA czegoś o Biniendzie i – nic nie znalazłem! Jak tak można”!

  Poproś znajomego gimnazjalistę to ci pomoże.

  Zacznij od tego: „Trener kung-fu krytykuje Biniendę”. 🙂
  niezalezna.pl/27135-trener-kung-fu-krytykuje-prof-biniende

  „Przecież to podobno ichni wielki ekspert! Czy mógłbyś zatem zwrócić uwagę tym osłom NASA …”.

  Osły z NASA umieściły w publikacjach „NASA – Report of Columbia Accident Investigation Board”.

  http://nasasearch.nasa.gov/search?query=Binienda&affiliate=nasa&utf8=%E2%9C%93

  Poproś znajomego gimnazjalistę, skoro macie link to razem dotrzecie do tej publikacji, może nawet przeczytacie kilka zdań?

 172. Bar Norte
  16 lipca o godz. 13:11

  Aaaa, skoro Jarek Guzy tak mówi, to może istotnie ktoś wielki zaplanował ten pucz? W czasach kemalizmu Amerykanie w Turcji byli jak u siebie, za Erdogana już inaczej, o wszystko musieli się starać i prosić, a i tak nie zawsze dostawali.

  No nadal, jak mawia Adamu Michniku, Europa ma problem: Orban, Erdogan, Kaczyński.

  Czy nasz krajowy Kijowski był wojsku lub ma jakieś związki z armią? 🙂

 173. Mauro Rossi

  Zauważam, że jesteś zauroczony Erdoganem.

  Czy to z powodu Michnika i Kijowskiego?

 174. Mauru Russu calkowanie trygonometrii plaskiej trotylu ..

  „Modelowanie miało odpowiedzieć na pytanie – jakie szanse uniknięcia katastrofy miał w ostatnim momencie kapitan, gdy ściągnął wolant na siłę do siebie. Modelowanie wykazało, że nie miał szans, bo gdyby nie zaczepił o brzozę, to by przepadł za 1,5 sekundy wskutek utraty nośności. I tyle. O żadnym całkowaniu przyspieszenia nie ma tam mowy w tym modelowaniu. Co nie oznacza, że modelowania, to nie jest operacja matematyczna, która zawiera w sobie całkowanie, różniczkowanie, sumowanie, itd. ”

  Gdyby przy …c odpowiednio (!) parowka w jakakolwiek brzoze ( bo gdyby nie zaczepił o brzozę,(!!)) „ostatnia”( tnp cala)faza jej lotu bedzie podobna do parabolicznej sinusoidy ( grawitacja pod Smolenskiem i gdzie indziej) . Flak parowki wywinie sie do zewnatrz bo cisnienie w parowce chwilowo wzrosnie powodujac eksplozje bez odrobiny(!) nawet trotylu .
  W pozbawionej flaka parowce pozostanie wspomnienie maszynki do mielenia miesa tnp srodkowej jej czesci z powodu ktorej parowka wykonala w niej wczesniej pelna „beczke” a ktora sinusoide slabo albo wcale , nie przypomina .
  Samolot wykonal zapewne tylko pól ale… (daruje sobie ciag dalszy bo byc moze Enpassanta czyta ktos z rodzin ludzi ktorzy pod Smolenskiem nie polegli a tylko zgineli )
  Ps . Jezeli Enpassant przypomina coraz bardziej kukulcze gniazdo ( z Nicholsonem w srodku ) to kogo musi przypominac mimo woli Szan Red. ? Pora wybic to okno ..

 175. Turcja była ostatnim państwem laickim w tamtym regionie, nie licząc Syrii….

  Jak myslicie, świrowatość religijna przełoży się na co?
  Wojnę, czy pokój?
  Duże ciągle jeszcze pieniądze z ropy, fanatyzm, napięcia pomiędzy szyitami a sunnitami.
  Plus zapóźnienie kulturowe o jakieś 500 lat.
  Daje nam to powtórkę z europejskich wojen religijnych.
  Wojna 30 letnia w nowoczesnej scenerii, z wykorzystaniem dostępnego uzbrojenia…..

 176. Mauro Rossi
  16 lipca o godz. 12:15

  tejot
  16 lipca o godz. 10:57

  „kto sfałszował zarejestrowane dane w FMS – systemie komputerowym sterowania samolotem, który był produkcji amerykańskiej i który odczytano w u producenta w USA”?

  Sam oceń, czy, kto oraz co ewentualnie fałszował.

  Mój komentarz
  Rossi, jak zwykle unikasz istoty problemu. A istotą problemu jest to, że zapisy w systemie FMS pobierane z przyrządów pokładowych i wszelkich czujników w silnikach, usterzeniu, itd. są zgodne z zapisami w rejestratorach katastroficznych oraz w polskim rejestratorze eksploatacyjnym, w którym dane były po pierwsze szyfrowane, po drugie kompresowane.

  Opowiadanie bajeczek o tym, że w polskim rejestratorze brakuje 1,5 sekundy lotu i że jest to dowód na fałszerstwo jest wciskaniem kitu ciemnemu ludowi.
  Także opowiadanie o tym, że ruskie przysłali zaraz po katastrofie do Warszawy inne urządzenie niż polski rejestrator, co jest prawdą (popełniono pomyłkę). Ale zatajanie przy tym faktu, że rejestrator polski przyjechał do Warszawy następnego dnia, jest nie tylko wciskaniem dziecka w brzuch, ale prymitywnym, nachalnym zakłamywaniem problemu odczytywania rejestratorów. Jest chachmęceniem i gmatwaniem, którego celem jest wmówienie ludowi, że ruskie sfałszowali.

  Polski rejestrator został odczytany w Polsce, odczyt został przekazany komisjom MAK i Millera.

  W USA zostały odczytane zapisy w systemie FMS ( w jednym z dwóch bloków (tym który nie został uszkodzony). Odczyty z FMS były, są zgodne z odczytami z czarnych skrzynek, a w szczególności zapisy wysokości z radiowysokościomierza były zgodne z odczytami wysokości wymawianymi przez nawigatora w kokpicie, co jest jednoznacznym dowodem na to, że wysokości w kokpicie były czytane z radiowysokościomierza.

  Co zresztą jest zgodne z teorią Indoora mówiącą o tym, że w sposobach lądowania stosowanych a specpułku lotniczym praktykowano odczyty z radiowysokościomierza przy podchodzeniu do lądowania w zbyt dużej odległości od pasa lądowania.
  Pzdr, TJ

 177. @Mauro Rossi
  Powtarzasz „rewelacje” na temat Biniendy, które już wyśmiano. Poszukaj dobrze.
  A co do – cytuję Cię – „Osły z NASA umieściły w publikacjach ‚NASA – Report of Columbia Accident Investigation Board'”, to skoro już tam dotarłeś, to zadaj sobie jeszcze ten trud, żeby otworzyć tam pdf-a i znaleźć, gdzie w owym raporcie pojawia się nazwisko Twojego mistrza Biniendy? Powodzenia w szukaniu :mrgreen:

 178. Bar Norte
  16 lipca o godz. 14:20

  „Zauważam, że jesteś zauroczony Erdoganem”.

  Nie oceniam świata polityki w tej kategorii, to specjalność innych. Ale dostrzegam, że Erdogan odebrał państwo jej dotychczasowym „wojskowym właścicielom” i przekazał w ręce demokracji. Turcja na tym zyskała, stając się regionalną potęgą ekonomiczną, ludzie też, inne kraje muzułmańskie chcą ją teraz naśladować.

  PS. Kobiety polskie też cieszą się, że pucz nie wypalił i kemalizm nie wróci. Co oznacza, że tureckie seriale (o sułtankach, haremach sułtana itd.) nadal będą gościć w polskich domach. Za kemalistów produkcja takich seriali była niemożliwa, epokę ottomańska umieszczono na indeksie, a historia Turcji rozpoczynała się od Ataturka. 🙂

 179. wiesiek59

  Raczej niemozliwe jest by rządy państw zainteresowanych obaleniem Erdogana (dla wielu jest jak wrzod na dooopie) nie wiedziały czy nie maczały palców w tak dużym spisku w tureckiej armii.

  Ale coś musiało nocą z puczem nie wyjść, Erdogan się wymknął spiskowcom więc dokonano kalkulacji co lepsze – nieobliczalna wojna domowa w Turcji czy dalsze mordowanie się z tym satrapą.

  Efektem było wsparcie dla Erdogana, którego dokonano dopiero około 3 w nocy. Jak wynika z tzw „relacji na żywo” zamieszczanych na portalach pierwsi zdecydowali się na to Amerykanie. A potem inni „sojusznicy”.

  Wybrano mniejsze zło – jak tu mawiają.

 180. troche rozpaczliwy ten „zamach stanu” (obama byl jednym z pierwszych, ktorzy poparli erdogana); wzieli taka turecka monike olejnik do niewoli i kazali jej czytac z kartki – zywcem z „charlie hebdo” ;

 181. @Mauro Rossi (c.d.)
  „Ten ranking jest tak ustawiony, że niemal zawsze (wyjątkiem MIT) wyżej będą uczelnie kształcące prawników”
  Im bardziej rankingi są na naszą niekorzyść, tym gorzej dla rankingów, co? :mgreen:
  A moja Alma Mater jest tam. W środku tabeli dopiero, ale jest 🙂

 182. troche mi to pachnie sender gleiwitz

 183. byk

  „obama byl jednym z pierwszych, ktorzy poparli erdogana”

  A co mu pozostało skoro pucz był jak piszesz „operetkowy”.

 184. byk

  Przepraszam, nie napisałeś operetkowy tylko „rozpaczliwy”.

  „Operetkowy” to już moje.

 185. nie ma sily: musisz ogladac cnn inaczej, albo lebiegi, albo dezinformacja;

 186. wiesiek59
  16 lipca o godz. 14:34

  „Turcja była ostatnim państwem laickim w tamtym regionie, nie licząc Syrii …”.

  Mało subtelne są te twoje analizy, mówiąc oględnie. Turcja za Erdogana jest krajem muzułmańskim, ale bardzo umiarkowanym, to niemalże „muzułmańska chadecja”, oczywiście ta europejska z lat 60. XX wieku, a nie współczesna, niewiele różniąca się od lewicowego liberalizmu. Chciałoby się, aby taki „ekstremizm” zapanował w całym świecie arabskim, ale to tylko marzenie. To wcześniej laicyzm woskowych był ekstremizmem, kiedy to przeciętny Turek nie mógł liczyć na posadę państwową, kiedy chodził do meczetu. Ale też ten wojskowy laicyzm, jak i cały kemalizm, okazał się hamulcem rozwoju i dlatego widzisz teraz kogo popiera turecka ulica.

  Pamiętam, kiedy Erdogan po raz pierwszy doszedł do władzy zewsząd zakrzyknięto (u nas nieoceniona „Wyborcza”), że oalaboga, to fundamentaliści islamscy i szariat zaraz wprowadzą. Tymczasem Erdogan szeroko otworzył uczelnie przed Turczynkami ― na przykład. Podobnie reagowali ci wszyscy, którzy wcześniej klepali Turków po plecach, zwłaszcza swoich wypróbowanych wojskowych yesmenów, później „yesmeństwo” się skończyło i Amerykanie musieli bardzo się starać jeśli coś chcieli od Turcji uzyskać.

 187. Pan Wojtek
  16 lipca o godz. 15:07

  „Im bardziej rankingi są na naszą niekorzyść, tym gorzej dla rankingów, co? :mgreen:
  A moja Alma Mater jest tam. W środku tabeli dopiero, ale jest”. 🙂

  Przypadkiem nie jest to Alma Mater Szuladzińskiego i Biniendy, którzy też kończyli Politechnikę Warszawską, panie Wojtku? 🙂

 188. ciekawe ile to ludzi wypowiada sie o ulicy ryskiej znajac ja jedynie z ekranu displeja i bulwarowych ploteczek;

 189. Kemaliści są winni rzezi Ormian.
  Taka była ówczesna racja stanu Turcji.
  Dzięki temu że Ataturk nie przegra żadnej bitwy, kilka prowincji zostało utrzymanych w państwie, pomimo tendencji odśrodkowych.

  Erdogan w celu utrzymania państwa w całości, pomimo początkowego taktycznego porozumienia z Kurdami, obecnie dokonuje rzezi tychże.
  O czym „tzw cywilizowany świat” czy tez inna społeczność międzynarodowa, taktycznie milczy. Albo wypowiada się półgłębkiem, tolerując ten stan.
  To nasz s..syn…..odwalający w okolicy brudną robotę.

  Czystki w armii zapowiadano na przyszły miesiąc.
  Dlatego nieskoordynowana i nerwowa akcja części oficerów nie powiodła się.
  Zgodnie z ich deklaracją, chcieli pokoju i państwa prawa.
  Można się obawiać, że sytuacja pójdzie w przeciwnym kierunku- wojny i islamizacji.
  olejne państwo z fundamentalizmem religijnym, źle moim zdaniem wróży.
  Erdogan jest ambitny.
  I niesterowalny.
  Więc będzie…interesująco.

 190. Bar Norte
  16 lipca o godz. 15:12

  „Operetkowy” to już moje”.

  Nie, Bar Norte, to był całkiem solidny pucz. Starcia z użyciem czołgów i lotnictwa, ponad 1500 aresztowanych, zginęło ponad 190 osób, 104 puczystów, 41 policjantów, dwóch żołnierzy i 47 cywilów. Dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach przeciw czołgom, jak w w Pradzie w czasach „Praskiej Wiosny”.

  Ciekawe że puczyści walczyli pod tym samymi hasłami co KOD w Polsce, „zapewnienia porządku konstytucyjnego, demokracji, praw człowieka i swobód”.

 191. Pucz przeciwko Erdagonowi wydaje się, rzeczywiście mocno operetkowy i nieco przypomina moskiewski pucz Janajewa.
  Odzywają się nawet głosy , że niby sfingowany i Erdogan za jego pomocą chce przyśpieszyć prezydialne przeobrażenia w Turcji.
  Myślę , że jak w Rosji znalazł się swego czasu tak obrotny puczysta jak Janajew, to dlaczego nie także w Turcji, ale jeszcze obce mocarstwa do tego? Kochani zlitujcie się.

 192. Mauro Rossi
  16 lipca o godz. 15:33
  tak to szpony kod-u, ktore siegaja nie tylko gardła sułtana, ale i prezesa, a moze i nawet, hospody pomyłuj, bat’ki, czy, strach pomyslec, wladimira wladimirowicza;

 193. Mauro Rossi
  16 lipca o godz. 15:18

  Nie podoba mi się wprowadzanie do polityki pierwiastka religijnego.
  Daje to określone skutki- dla części populacji śmiertelne.

  Erdogan dotąd mądrze zarządzał Turcją, ale od dwóch lat się coś zmieniło.
  Euforia sukcesu wyborczego może skutkować wprowadzeniem szariatu.
  Skrzyżowanie polityki z religią jest niebezpieczne.

 194. ”Indoorze, Ty poprzez kłótnie o całkowaniu przyspieszenia pionowego chcesz pokazać, że w Raporcie tym sfałszowano tor lotu, a tym samym Raport Millera jest cały fałszywy, bo ukrywa prawdę o:”

  Drogi Twój Komentarzu.
  Mieszasz dwie rzeczy.
  Pytałeś gdzie ja widzę żeby cokolwiek MAK całkował? Odpowiadam: modelowania matematycznego co by nie było modelowane – jak sam zauważyłeś – bez całkowania nie ma. Więc okazuje się, że umieją całkować, zapewne dodawać i odejmować też.

  Drugie pytanie: tor lotu.
  W angielskiej wersji pisze ”evaulated”
  W wersji rosyjskiej ”расчытная”
  O ile jeszcze angielską wersję należałoby wytłumaczyć (dlaczego nie napisali calculated lub estimated), to co do rosyjskiego nie powiniesz mieć wątpliwości: chodzi o wartość obliczoną.
  1. Otóż informuję Cię, że ani wysokości ani prędkości pionowej obliczyć inaczej niż za pomocą całkowania numerycznego przyspieszenia pionowego – nie sposób. MAK to zrobił, ja sprawdziłem i mi wyszło to samo. (stałe całkowania dobierałem w ten sposób, by obliczony tor lotu zgadzał się niektórymi punktami uznanymi za znane – z TAWS ) Wynik moich obliczeń widać (i to w czasie obliczenia) na początku filmu https://www.youtube.com/watch?v=_WoVnA0IWrM

  2. Wobec faktu iż tor lotu wykreślony przez komisję Millera wyraźnie się rożni się od toru lotu wykreślonego przez komisję Millera – któryś jest nieprawdziwy. Można próbować zweryfikować tor podany przez komisji Millera – jak ktoś ma cierpliwość z tego rozciągniętego jak naleśnik rysunku podanego w załączniku 8 do raportu próbować zeskanować i dane liczbowe odzyskać – gratuluje. Ja kosztem sporej pracy pozyskałem sam obraz żeby porównać z torem z raportu MAK i nie muszę mieć postać cyfrową, by stwierdzić, że nie zweryfikuje się. Totalna amatorszczyzna. Rysował syn kogoś z członków komisji na kolanie na dużej przerwie, zaś pokolorowała wnuczka. Jak jej zabrakło czerwonej kredki, to zmieniła na pomarańczowe.

 195. Mauro Rossi

  Rozumiem, że w związku z KOD-em i Michnikiem pucz chcesz widzieć ogromny.

  Tym niemniej pozwolę sobie zauważyć, że ilość ofiar owego zamachu stanu jest zaskakująco mała – biorąc pod uwagę zostosowane środki miltarne.

  Jest porównywalna z przeciętnym zamachem bombowym w tamtych okolicach.

  Tak więc zastanawiam się czy nie mieliśmy przez przypadek doczynienia z pewną inscenizacją.

 196. reislamizacja turcji jest faktem (tak jak rekatolicyzacja polski);
  czy jest to proces trwaly, trudno powiedziec, ale trzeba sie z tym liczyc, wiesiu; wielu intelektualistow francuskich jest tak pesymistycznie nastawionych, iz zastanawia sie nawet, czy sie nie obrzezac;

 197. Przejęcie władzy przez wojsko w Algierii, czy Egipcie, po wygraniu przez islamistów wyborów- jak najbardziej demokratycznych- nie wywołało specjalnych wstrząsów opinii publicznej. Zaakceptowano militarne poprawianie demokracji, bo wymagał tego interes.
  Wojsko stabilizowało sytuację, odcinając od władzy religijnych fanatyków.

  Tu na czele państwa staną religiant, sterując państwem w kierunku fundamentalizmu….
  Czy to mniejsze zło, sie okaże….

 198. subito

  krwawe diamenty do tiary
  ropa tryskająca z ran ziemi
  gaz! gaz! gaz!

 199. Indoor prawdziwy
  16 lipca o godz. 15:59

  Mój komentarz
  Indoorze, nie mam dużego ciągu na włamywanie się do Twoich koncepcji.
  Zgadzam się w jednym. Tory lotu wykreślone zarówno w Raporcie komisji Millera jak i w raporcie MAK nie są dokładne w 100 % i nikt nie wie, jaki był w 100 % rzeczywisty tor lotu co do metra na różnych odległościach od pasa, bo chociaż dokładność torów w obu raportach była nie stuprocentowa, to była wystarczająca dla poznania przyczyn katastrofy.

  W raporcie MAK nie ma mowy o tym, że tor lotu samolotu Tu-154M obliczono dokładnie przy pomocy całkowania przyspieszenia pionowego.

  W Raporcie MAK napisano, że przeprowadzono modelowanie matematyczne ostatnich sekund katastrofy, gdy samolot znajdował się już ”nad przepaścią” i to modelowanie wykazało, że nie było szans na wyprowadzenie samolotu w górę nawet wtedy gdyby samolot nie uderzył w drzewa, tylko leciał gładko.
  Celem, modelowania nie było wyznaczenie całości podejścia do lądowania Tu-154M-101 lecz symulacja ostatniego, króciutkiego fragmentu lotu przy różnych przeciążeniach pionowych (założonych z góry), aby przeanalizować co by było gdyby. Taki był cel modelowania.

  Symulacja ta pokazuje, że i bez zaczepiania o drzewa nie było szans na ratunek. Samolot zszedł zbyt nisko, silniki zostały „zaktywowane” do maksymalnej pracy zbyt późno, aerodynamika (czyli fizyka) nie pozwoliła wyjść cało z tego podejścia próbnego do lądowania „na wariata” – w gęstej mgle.
  Raport tak się nie wyraża, ale dokładnie to wynika z analizy warunków meteo, parametrów lotu (tor lotu, parametry pracy urządzeń sterowych oraz silników) oraz modelowania ostatniego bardzo krótkiego odcinka lotu. Modelowanie było oparte, jak jest napisano w Raporcie, na metodach takich samych, jakie są przyjęte do określania się zachowania samolotu w trenażerach i wykazało, że w Smoleńsku Tu-154M odbył kontrolowany lot w ziemię, czyli CFIT.
  Pzdr, TJ

 200. ”1) Winie osób o odpowiedzialnych w specpułku lotniczym za szkolenie
  2) Standardowym stosowaniu w tym pułku metod podejścia do lądowania niebezpiecznych, niedopuszczalnych z punktu widzenia przepisów i jedna z tych metod zastosowana w Smoleńsku zakończyła się katastrofą.
  Jakby nie było, to nie jest odkrycie Ameryki, że lot do Smoleńska skończył się katastrofą.”

  Ja to sformułowałem inaczej:

  Istnieją wyraźne zapisy w stenogramie autorstwa IES w Krakowie (na tle zanotowanych parametrów lotu) każące przypuszczać iż
  1. załoga dokonuje ”autorskie” podejście do lądowania z wykorzystaniem pełnej automatyki (autopilot + automatyki ciągu) wbrew instrukcji obsługi.
  Ameryki nie odkrywa,
  to, że to musi być nauczane i ćwiczone w 36. specpułku to już moje wnioski
  dalsze już powinny Cię zastanawiać

  2. kapitan Protasiuk stara się sabotować rozkaz i w porozumieniu z 2P podchodzi do lądowania prędkością – jaką wylądować nie sposób, lecz można bezpiecznie manewrować
  tu dodam znowu od siebie – jeśli kapitan Protasiuk sabotuje rozkaz to znaczy rozkaz nie pochodzi od niego – to nie kpt. Protasiuk jest dowódcą

  3. w wysokości 300 metrów po czyjejś interwencji (spoza załogi) 2P wbrew rozkazowi kpt. Protasiuk zmienia prędkość na taką jaką już można lądować.

  To wynika ze stenogramu IES w Krakowie – dodam od siebie – jedynego dokonanego przez samych cywili.

  Dalsze wnioski już wynikają z analizy zapisów parametrów lotu i tłumaczą dlaczego powyższe stanowią początek i istotną część kolejnych zdarzeń które w efekcie doprowadzą do wypadku (nie mylić z przyczynami)

  Otóż dodatkowa redukcja prędkości spowodował 10-12 sek lotu na minimalnych obrotach silnika ponad planowane 20 sekund. Dodatkowy błąd przy obsłudze autopilota spowodował kolejny 10-12 sekund. W efekcie silniki tak długo pracowały na biegu jałowym, że gdy w końcu załoga postanowiła odejść od pomysłu ”odejścia w automacie” i przejść na ręczne sterowanie – było za późno. Turbiny dopiero nabierały obroty.

 201. ”W raporcie MAK nie ma mowy o tym, że tor lotu samolotu Tu-154M obliczono dokładnie przy pomocy całkowania przyspieszenia pionowego.”

  A czy przy modelowaniu matematycznym wymieniają , że wykorzystano dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, różniczkowanie i całkowanie? (swoją drogą jak widać mogliby podać, nawet jesli dla nich jest to oczywiste.)

  Jak pisałem – tor lotu jest dlatego istotne, że na rysunku MAK widać kilka bardzo istotnych fragmentów lotu świadczących o tym, że załoga coś planuje robić. Co planuje to wynika dopiero z trzeciego stenogramu. Z rysunku Millera wynika, że załoga nie wie jak trzeba w górę latać i jak w dół.

  ” chociaż dokładność torów w obu raportach była nie stuprocentowa”

  Nie w tym rzecz. Raport musi być spójny wewnętrznie. Nie można publikować toru lotu samolotu, które nie ma się nijak do przyspieszenia pionowego zawartego w tym samym raporcie.

  ” Taki był cel modelowania.” A ja modelowanie matematyczne (powtórzę) podałem jako przykład na to iż ”gdziekolwiek w raporcie” jednak MAK musi z całkowania korzystać.
  Notabene fakt, iż od pewnego momentu załoga nie miała wyjścia jest dla mnie o tyle mało istotne, że ja cały czas traktuję to jako skutek wcześniejszych decyzji i zdarzeń. I szukam te zdarzenia i te decyzje.

 202. Sojusznicze Imperium Ottomanskie, sponsorujace Panstwo Islamskie, przystapi teraz do torturowania
  uczestnikow puczu.
  Ciekawe, czy Erdogan kaze
  cwiartowac wiezniow, jak Hillary Clinton Kadafiego
  czy wybierze zemste Adolfa i powiesi ich na strunach fortepianowych.
  Husajn O. moglby wyslac transport strun z nowojorskiej fabryki Steinway.
  Niezaleznie jak skoncza obroncy panstwa swieckiego, producenci narzedzi smierci zacieraja tluste raczki, bo przy wsparciu Turcji i biernosci USA, wojna islamistow z liberalna demokracja bedzie sie nasilac, wiec bedzie mozna wiecej towaru opchnac.

 203. Blogowe tuzy intelektu, regularnie obsmarkujące koncept demokracji liberalnej, nagle, od dzisiaj… przestają mamrotać hymny pochwalne na cześć wyśnionej (tej najlepszej) władzy autokratycznej. W ewolucji siła. Dig it!

 204. folwark

  Jeżel poćwiartowanie Kadafiego przez Hillary jest prawdziwym faktem, to równie możliwą opcją jest pochodzenie folwarkPn w prostej linii od Pan Paniscus, 1-2 pokolenia wstecz.

  Proszę o solidne dowody tak/nie w tych powyższych kwestiach.

 205. Ciekawa sytuacja w amerykańskiej bazie lotniczej Incirlik w Turcji, w której stacjonują również niemieckie samoloty wykorzystywane do walk z ISIS.

  W ramach pacyfikacji puczu służby specjalne Erdogana wygarnęły stamtąd i aresztowały żołnierzy tureckich wskazując, że koordynowali z tego miejsca zamachem stanu.

  Potem odcięto bazie prąd oraz zamknięto przestrzeń powietrzną nad nią uziemiając tym samym samoloty.
  Tym samym pozostawiono walczące w Syrii oddziały spcjalne wsparcia.

 206. duende
  16 lipca o godz. 18:26

  Dziecko drogie…..

  Są autorytaryzmy trzymające za mordę społeczeństwa, które budują przyszłość kraju, powodują rozwój gospodarczy, stopniowy wzrost zamożności.
  To głównie te azjatyckie.

  Te arabskie, afrykańskie, południowoamerykańskie, budowały jedynie zamożność właścicieli państwa.

  Erdogana można posądzić o jeszcze jedną cechę.
  Ekspansjonizm.
  Konsekwentnie przez 10 lat prowadził Turków do bogacenia się.
  Wyrwał miliony mieszkańców Anatolii z biedy, za co odpłacili się ostatnio blokując pucz.
  Ale, nie jest wykluczone, że poprowadzi ich na wojnę.
  By zbudować na ich trupach własną wielkość.
  I tego należy się obawiać.

  Predyspozycje osobowościowe i preferencje przywódców dużych krajów to sprawa życia i śmierci dla narodów….

 207. Słuchając i oglądając w stacji Polsat News Wydarzenia, na tzw. żółtym pasku doczytałem, że na samym wstępie po-puczowych rozliczeń Prezydent Erdogan wywalił z roboty ponad 2700 tureckich sędziów.
  Skądinąd z doniesień medialnych wiadomo, że turecki wymiar sprawiedliwości prezentował nader krytyczne stanowisko wobec przedsięwzięć i dokonań pana Prezydenta Erdogana i dawał temu wyraz.
  Dlaczego trudno mi uwierzyć, że sędziowie i to w takiej liczbie byli organizatorami i współsprawcami tego puczu ?
  Wiele zdaje się wskazywać, że ten pucz lub „pucz” (cudzysłów zamierzony )wydarzył się Prezydentowi Erdoganowi niemal jak na zamówienie.
  Byłby to zatem krwawy i okupiony wieloma ofiarami „pic” a nie pucz ?

 208. wiesiek,

  Integracja Turcji ze światową gospodarką, poczynając od puczu gen. Kenan Evren jest przyczyną wyjścia tego kraju z biedy. Czyli kapitalizm, dziecię drogie, reszta Twoich wniosków to urojenia.

  Poczytaj sobie więcej o rezultatach rozluźnienie tartyf, neutralizacji zamordyzmu związków zawodowych oraz otwarciu na rynki globalne. Mnie się naprawdę nie chce w koło Macieju wałkować tematyki, która dla cywilizowanego świata jest oczywista.

  Materiałow na internecie jest od jasnegoi ch. Masz czas – więc studiuj, później zgłoś się do dyskusji.

  http://nationalinterest.org/commentary/turkey-capitalist-history-9400

 209. Byle dalej leciało w telewizorze „Wspaniale stulecie: sułtanka Kosem” a polski suweren będzie zadowolony.

 210. Indoorze, załoga kombinowała, kapitan kombinował, dowództwo kombinowało, na ziemi koledzy kombinowali jak by tu doradzić kolegom w powietrzu, dysponent kombinował jak by tu wylądować by zdążyć, załoga starała się przebić wzrokiem mgłę i martwiła się, że mogą ciężko podpaść. Dziesiątki różnych innych czynników wepchały się do lotu do Smoleńska jako przyczyny katastrofy.

  Ty piszesz o jednej zasadniczej – realizowaniu w czasie feralnego podejścia do lądowania błędnej, niebezpiecznej procedury podejścia do lądowania, której uczono w specpułku i którą forsował w czasie lotu dowódca tego całego bardaku.

  Indoorze, symptomy tej specjalnej procedury lądowania odkryłeś poprzez całkowanie funkcji wysokość (czas) na wykresie toru lotu zamieszczonym w Raporcie MAK.
  Połączyłeś do kupy to odkrycie z kombinacyjną interpretacją rozmów w kokpicie i oznajmiłeś, że oto odkryłem model lądowania forsowany w specpułku i ten model ma swój obraz na torze lotu samolotu podanym w Raporcie MAK. Symptomy tego modelu odczytałeś na wykresie w Raporcie MAK, a nie odczytałeś tych symptomów w Raporcie Millera, bo się nie dało, bo tor lotu w Raporcie Millera był fałszywy.

  Co z kolei doprowadziło Cię do generalnego wniosku, że cały Raport Millera jest fałszywy.
  Postawiłeś hipotezę, że tor lotu w Raporcie Millera jest celowo niechlujnie wyznaczony, by zafałszować metodę lądowania, co miało ukryć błąd szkolenia pilotów w specpułku polegający na forsowaniu tej niebezpiecznej procedury podejścia do lądowania.

  Podsumowując – porównanie przez Ciebie wyników całkowania przyspieszenia pionowego w obu raportach ukazało zgodność toru lotu w raporcie MAK z Twoją hipotezą i niezgodność toru lotu w Raporcie Millera z Twoją hipotezą.
  I w porządku. Jeden widzi to, czego drugi nie widzi.
  Pzdr, TJ

 211. Lex,
  Zwróciłem też na to uwagę, że w tym całym zamieszaniu, niepewności i zawirowaniach prezydent natychmiast pogonił parę tysięcy sędziów z systemu sprawiedliwości. To daje dużo do myślenia. Wskazuje na to, co mu najbardziej uwierało i jaki model demokracji ma na myśli Erdogan.
  Przydałby się taki incydent w Polsce. Jeden podpis i lluu – panowie sędziowie – kolesie spotykający się przy ciasteczkach. Zapewne niejeden minister marzy o takiej okazji tutaj.

  Mag,
  Serial turecki o haremowej sułtance był tak straszny, tak badziewny, mocarstwowy i nachalnie złożony, że przy każdym przejściu obok TV z tym serialem ogarniały mnie lęki i przeczucia, co też takiego w ludziach jest, że przemawia do nich tak straszliwy knot filmowy, ideologiczno-historyczna idea (jak się okazuje w Turcji jest kultywowana polityka historyczna) wcielona w serię obrazów w pojęciu twórców tej chały pokazujących dumę i świetność sułtanatu tureckiego. Brrrr. Ruchome mumie, zero mimiki, zero gry aktorskiej, zero akcji. Polityka historyczna bez osłonek.
  Pzdr, TJ

 212. Niestety nieudany zamach stanu w Turcji. A tak blisko było, aby terrorystyczny kartel NATO trafił szlag.

 213. Lex

  Tych 2 745 sędziów wywalonych dziś z roboty stanowi 40 procent ogółu, zresztą wielu z nich aresztować kazał.
  Aresztowano też sędziów Sądu Najwyższego (11), Sądu Apelacyjnego(140) oraz Kasacyjnego(48). Część sędziów natomiast się ukrywa.

  Co ciekawe aresztowań, również sędziów, tamtejsze służby dokonują na podstawie starannie przygotowanych (w kilka godzin?) list z tysiącami nazwisk „konspiratorów”.

 214. ”Niestety nieudany zamach stanu w Turcji. A tak blisko było, aby terrorystyczny kartel NATO trafił szlag”

  Nie byłbym taki pewien czy wiemy o co chodziło. Zauważ:
  Francuzi wiedzieli z góry (zamknęli ambasadę i konsulaty dzień przed puczem) – a jak Francuzi wiedzieli to i Amerykanie wiedzieli.
  O co chodzi z amerykańską bazą bazą w Incirlik? Nie ma prądu, nie można wjechać i wyjechać. Nie można też latać. Ponoć stamtąd kierowano puczem.
  Cholera wie o co chodziło. Raczej nie dowiem się nigdy.

 215. ”przy każdym przejściu obok TV z tym serialem ogarniały mnie lęki i przeczucia, co też takiego w ludziach jest, że przemawia do nich tak straszliwy knot filmowy”
  Wreszcie coś, w czym się zgadzamy 🙂

 216. Indoor prawdziwy
  16 lipca o godz. 21:23

  „Cholera wie o co chodziło.Raczej nie dowiem się nigdy”.

  Kerry z Ławrowem oglądali ten mecz wspólnie, w Moskwie. 🙂
  O 3 nad ranem Kerry postanowił uznać Erdogana. Nie wiem jak Ławrow, ale pewnie ty wiesz.

 217. Indoor prawdziwy

  Blokując Incirlik Erdogan załatwia dwie pieczenie na jednym ogniu.

  Stawia Amerykanów na baczność już otwarcie mówiąc, że inspirowali i wspomagali pucz z tej bazy.

  I rozprawia się z Kurdami w Syrii, którzy bez wsparcia lotniczego z tej bazy są wykańczani przez ISIS prowadzącą od dziś ofensywę antykurdyjską.

 218. Bar Norte
  16 lipca o godz. 21:15

  Może się okazać, że wśród puczystów najwięcej było sędziów. Co by oznaczało, że i w Turcji korporacja prawnicza należy do najbardziej zdemoralizowanych.

 219. @ duende, 18:55
  Amerykanska strona informacyjna ,, The Huffigton Post” jest sieciowym odpowiednikiem
  ,, The Washington Post „- tyle samo respektu, podobna orientacja swiatopogladowa.

  http://www.huffingtonpost.com/shirin-sadeghi/hillary-clinton-wants-gad_b_1020705.html
  ,,…US Secretary of State Hillary Clinton openly called for the political assassination of Moammar Gaddafi, the Libyan leader. “We hope he can be captured or KILLED soon,” she said — while in Libya, to Libyans.
  It is actually against the law, what the US government is doing.
  And not some kind of United Nations “law” or international legal standard (of the sort that sound fantastically humane but are actually just unenforced moral standards that most countries, especially superpowers, routinely ignore).
  State-sponsored assassination is actually illegal according to the laws of the United States itself.”
  Podobno tortury sfilmowano.
  A jesli Pan nie mysli, ze oprawcy zgadywali zyczenia zleceniodawcow,
  to prosze pamietac, ze Hitler zalecal prysznic dla wiezniow Auschwitz.

 220. Giez
  16 lipca o godz. 21:13

  „Niestety nieudany zamach stanu w Turcji. A tak blisko było, aby terrorystyczny kartel NATO trafił szlag”.

  Nie trać Giez kontaktu z naturą i rzeczywistością. Puczyści też byliby za NATO i w NATO. Jak przed Erdoganem.

 221. mag
  16 lipca o godz. 20:26

  „Byle dalej leciało w telewizorze „Wspaniale stulecie: sułtanka Kosem” a polski suweren będzie zadowolony”.

  A jak ci przypomnę, że ten serial kupiły jeszcze przedpisowskie władze TVP, to twoje oburzenie wzrośnie, zmaleje, czy postanie na tym samym poziomie?

  To ciekawe, polskie kobiety chłostane za Tuska genderem są zafascynowane haremem. 🙂

 222. Mauro
  To nieważne, kto ten serial wprowadził i skąd ci przyszło do głowy, że mnie to oburza.
  Grunt że ma powodzenie. Na podobnej zasadzie jak kiedyś „Niewolnica Izaura”.

 223. Lex
  16 lipca o godz. 20:10

  „Erdogan wywalił z roboty ponad 2700 tureckich sędziów … z doniesień medialnych wiadomo, że turecki wymiar sprawiedliwości prezentował nader krytyczne stanowisko wobec przedsięwzięć i dokonań pana Prezydenta Erdogana i dawał temu wyraz”.

  Również w ten sposób, że poparli pucz, a generalnie to demokracja niezbyt im się podobała, od kiedy zaczął wygrywać Erdogan. Popierając puczystów myśleli, że zyskają (odzyskają), a stracą. Tamtejsza korporacja prawnicza to fragment establishmentu, który reprodukował się z pokolenia na pokolenie i sprawował rzeczywistą władzę w Turcji (deep state). Demokracja była wówczas fasadą.

 224. Mauro Rossi

  „Może się okazać, że wśród puczystów najwięcej było sędziów”

  Nie, dziś po prostu w Turcji jest dzień sędziów.

  Jutro pewnie będzie dzień dziennikarzy, pojutrze nauczycieli, popojutrze lekarzy, popopojutrze dzień wykładowców uniwersyteckich … .

 225. Przyznać trzeba, że chyba w tym roku nie przewidziano sezonu ogórkowego…..
  Można doznać przesytu informacyjnego.
  A co jedna, to bardziej znacząca.
  Co jeszcze przyniesie nam to upalne lato?

  Lista możliwości zapowiada się imponująco….

 226. Tych 2700 sędziów zwolniono , a nie zatrzymano, nie są oni też oskarżeni o udział w puczu.
  Zatrzymano kilku sędzów.
  Erdogan powiedział, że pucz jest :”darem nieba „, który pozwoli mu zrobić czystkę .

 227. Listy proskrypcyjne i plany ewentualnościowe przygotowuje się lata wcześniej.
  Przynajmniej w zorganizowanych sensownie krajach.
  Turcy byli przygotowani do sytuacji.
  O czym niektórzy sojusznicy byli poinformowani.
  Kolejne czystki w armii, prowadzone od 2010 roku były preludium przed obecnymi.
  Jedynowładztwo staje się faktem.
  Jaki cel?
  Demokracja nim na pewno nie jest…..

 228. wiesiek59

  Tak, masz rację, bieg zdarzeń nabrał niezwykłej dynamiki.

  Pucz w NATO, tuż po „historycznym” szczycie – kto by pomyślał …. . A takie były słodkie focie. …

 229. Bywalec 2

  Napisałem wyraźnie, że „wielu” ze zwolnionych dziś sedziów aresztowano. A więc nie wszystkich.

  Natomiast w tym fragmencie, w nawiasach jest ilość aresztowanych sedziów wg tureckich mediów:

  „Aresztowano też sędziów Sądu Najwyższego (11), Sądu Apelacyjnego(140) oraz Kasacyjnego(48). Część sędziów natomiast się ukrywa.”

  Wiem, że macie w Niemczech polityczny kłopot z puczem i rzeczywistością po puczu ale to nie znaczy, że na krajowym blogu mamy przemilczeć te sprawy.
  To politycy są od robienia dobrej miny do złej gry.

 230. Problem z konwencjonalnym wymiarem sprawiedliwości często polega na tym, że w przełomowych momentach w historii nie zawsze nadąża on za duchem czasu i trzyma się kurczowo litery prawa, zamiast kierować się „dobrem narodu” .
  Myślę , że takiej sytuacji stara się Erdogan zapobiec , zwalniając przezornie 2700 sędzów.

 231. wiesiek59
  16 lipca o godz. 15:58

  „Nie podoba mi się wprowadzanie do polityki pierwiastka religijnego. Daje to określone skutki- dla części populacji śmiertelne”.

  Jesteś zero-jedynkowy w swych rozważaniach. Albo stuprocentowy integryzm albo laicyzm. A najczęściej występują przecież stany pośrednie. Religia jest zjawiskiem społecznym, wiec siła rzeczy ma wpływ na rządy. W systemie demokratycznym, ludzie mogą wybrać kogo tam sobie życzą. Na Zachodzie mamy sięgająca starożytności tradycję separacji władzy świeckiej i duchowej, na wschodzie ― w prawosławiu ― tego nie ma. Tam jest tradycja Bizancjum, gdzie już od czasów Justyniana kościół był podporządkowany cesarzowi. Tzw. islamizm to jeszcze inny przypadek, ale masz kilka rzeczywistości i różne rozwiązania miejsca religii w państwie: Algieria, Turcja (za Erdogana), Tunezja, Iran, Arabia Saudyjska, tzw. państwo islamskie ― kolejność nieprzypadkowa, klucz jest oczywisty.

 232. Bar Norte
  Co rozumiesz przez specyficzny niemiecki kłopot polityczny z puczem w Turcji ?

 233. Turcja – temat kierunkowy , dlatego dolepiam .
  Radio Kraków przed chwilą podało info ,że aresztowano generała dowódcę 2 Armii – to jakoby najwyższa szarża do tej pory .wyżej czytam , ze Sędziowie W liczbie Pułku ,stanowią fantastyczny przykład dla prezesa Kaczyńskiego . Czekam na ogłoszenie Turcji jako Strategicznego sojusznika Polski ,to naturalny wzorzec po stracie Wielkiej Brytanii
  Poparcie dla Erdogana ze wszystkich stolic jest zastanawiające – wyjątkowo „pilot ” miał dziś zajecie ale ,żeby takie poparcie ?! .Widziałem nawet konferencję na żywo tego wroga z Pensylwanii – rozmowa miała miejsce w Orlando na Florydzie .
  ps.
  Zmasakrowani w Niceii na II planie, ale ten Nasz Maliniak przylepił się do śmierci dziewczyn z okolic Myślenic i … ogłosił że czuje się się ich Tatą .Co wypowiedź publiczna Malinika to kompromitacja ..Kurcze blade .

 234. Bywalec 2
  16 lipca o godz. 15:37

  „Pucz przeciwko Erdagonowi wydaje się, rzeczywiście mocno operetkowy i nieco przypomina moskiewski pucz Janajewa”.

  Kilkaset trupów to istotnie kabaret. Pod warunkiem, że to nie moje zwłoki.

 235. Indoor prawdziwy
  16 lipca o godz. 15:59

  „Wobec faktu iż tor lotu wykreślony przez komisję Millera wyraźnie się rożni się od toru lotu wykreślonego przez komisję Millera – któryś jest nieprawdziwy”.

  Logika podpowiada: możliwe, że oba.

 236. Bywalec 2

  „Co rozumiesz przez specyficzny niemiecki kłopot polityczny z puczem w Turcji?”

  Choćby to, że wasze samoloty Tornado wraz z obsługą (240 żołnierzy) są zablokowane w bazie Incirlik gdzie zdaniem Erdogana wspomagano pucz a urząd kanclerski musi udawać, że się nic nie stało.

 237. ” Tamtejsza korporacja prawnicza to fragment establishmentu, który reprodukował się z pokolenia na pokolenie i sprawował rzeczywistą władzę w Turcji (deep state). Demokracja była wówczas fasadą.”

  Mój komentarz
  Analizy Rossiego o tureckiej korporacji prawniczej są tak powalające, jak jego teorie o upadku Rzymu spowodowanego przez zapijaczonych i leniwych Germanów.

  Wyjaśnienia Rossiego dotyczące wyrzucenia z systemu sprawiedliwości tysięcy sędziów tureckich, to prosta projekcja pomówień Prezesa oraz jego marzeń o posłusznej demokracji w Polsce odniesiona do Turcji.
  Pzdr, TJ

 238. Waldemar, Maliniak ogłosił się tatą dwóch dziewczyn, które zginęły w zamachu w Nicei. Przytakuję Ci. Istotnie, jest to powalające ogłoszenie, paraliżujące umysł, wiarę i zdrowy rozsądek. Powiem tak jak Ty – kurcze blade, by nie zabrzmiało szpetniej.
  Pzdr, TJ

 239. Rossi robi wrażenie, udaje, że dyskutuje o świeckości państwa.
  Pzdr, TJ

 240. Bar Norte
  Trochę histeryzujesz , a w Incerlik stacjonują z tesztą nie tylko Niemcy, ale także Amerykanie.
  Skąd znasz tą dokładną liczbę zatrzymanych sędziów? Nie poddaję ją w wątpliwość , ciekaw jestem tylko źródła , nie udało mi go znaleźdź.
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Aresztowania-w-bazie-Incirlik-gdzie-stacjonuja-samoloty-USA-Wladze-zamknely-dostep-do-bazy-i-odciely-prad,wid,18426463,wiadomosc.html

 241. Bywalec 2

  Poniżej moim zdaniem najlepsze źródło informacji o Turcji i nie tylko

  https://twitter.com/wszewko?lang=pl

 242. Bar Norte
  Niestety nie korzystam z Twittera i Facebooka .

 243. folwarkPn

  Dziękuję za link. Artykuł Shirin Sadeghi jest chaotyczny oraz jednostronny. Chaotyczny, ponieważ autorka nie rozróżnia pojęć „political assasination” od „civil war”. Jednocześnie, jej ignorancja nie usprawiedliwia piramidalnej, palniętej tu wcześniej bzdury.

  Postaraj się lepiej: wyszukaj link, opisujący krwawą Hillary ćwiartującą niewinnego, pełnego dobroci pułkownika Kaddafiego.

 244. Bywalec 2

  Przecież nie musisz się rejestrować by czytać.

 245. Snakeinweb – „W Polsce trzeba zdelegalizować partie postbolszewickie i postnazistowskie, to znaczy praktycznie wszystkie partie. I wprowadzić normalną demokrację, w której to obywatele oddolnie w wolnych, powszechnych wyborach wybierają Sejm i swoje władze.”
  …może nie wszystkie parte w Polsce błyszczą mądrością swoich polityków i programów, ale twoja propozycja to wymażony raj dla demagogów wszelakiej maści. Niestety, ale niczego lepszego jak reprezentatywna demokracja parlamentarna świat jeszcze nie wymyślił. Takich pożalsię Boże ministrów jak Zalewska i Błaszczak trzeba po prostu przeczekać.

 246. Bar Norte
  Dla twoje źródło jest zbyt nastawione na szybkość i obawiam się , że przez ten pośpiech podaje jednak wiele niesprawdzonych informacji .
  Zapamiętajmy te liczby zamkniętych sędziów i poczekajmy czy się potwierdzą .
  J

 247. Przykra wiadomość w wersji hard:

  „Agencja ratingowa Fitch utrzymała długoterminowy rating Polski na poziomie A minus oraz A, odpowiednio dla zobowiązań w walutach obcych i w walucie krajowej, utrzymała też stabilną perspektywę – poinformował Fitch w piątek wieczorem w komunikacie.”

  Ta sama przykra wiadomość w wersji soft:

  „Fitch: rating Polski bez zmian. Bo PiS wycofuje się ze swoich najgroźniejszych obietnic wyborczych.”

  Nie muszę chyba dodawać, że wersję soft opracowała GW.

 248. nttnk 16/7/15
  wracam wieczorem do domu; po 12 godzinnej szychcie jestem wykonczony, wyciagam cos z zamrazarki, otwieram butelke wina;
  znowu zapomniałem przestawic funkcje i dalekopis wypluł pare metrów papieru,wiec zamiast właczyc kompa, to, tak jak za starych dobrych czasow, siadam ze sterta na logii i przegladam nagłowki:
  mistrzostwa swiata w bieganiu do tyłu
  cena złota idzie w góre
  „mój syn był chory psychicznie”, twierdzi tunezyjski pasterz, ojciec zamachowca z nicei, „nie tylko ze nie chodził do meczetu, ale sie nie modlił, nie poscił, a nawet pił wino”;
  cholera, jeszcze jeden z tych ojców, od których mozna tylko zwariowac;

 249. moja tuba:
  „trzej murzyni na pustyni…”

 250. trudno nie miec sympatii do aztekow, ze przynajmniej nie udawali owieczek;
  ich pycha została jednak ukarana i zakłamanie wygrało;

 251. Waldemar
  16 lipca o godz. 22:30
  „Zmasakrowani w Niceii na II planie, ale ten Nasz Maliniak przylepił się do śmierci dziewczyn z okolic Myślenic i … ogłosił że czuje się się ich Tatą .Co wypowiedź publiczna Malinika to kompromitacja ..Kurcze blade .”

  tejot
  16 lipca o godz. 22:45
  “Waldemar, Maliniak ogłosił się tatą dwóch dziewczyn, które zginęły w zamachu w Nicei. Przytakuję Ci. Istotnie, jest to powalające ogłoszenie, paraliżujące umysł, wiarę i zdrowy rozsądek. Powiem tak jak Ty – kurcze blade, by nie zabrzmiało szpetniej.”

  A oto co naprawdę powiedział prezydent Duda:

  „Niestety jest wysoce prawdopodobne, że zginęły także dwie Polki spod Myślenic, z Krzyszkowic, małej miejscowości niedaleko Krakowa, którą znam. Magda i Marzena, dwie bardzo młode dziewczyny, dwie z czterech sióstr, które były w Nicei. Chcę powiedzieć, że jestem z ich tatą; wiecie państwo, sam mam 21-letnią córkę, więc chciałbym, żeby wiedział, że jestem z nim.”

 252. Mayor
  17 lipca 1:47
  Duda -„Maliniak ” wie gdzie Krzyszkowice k/Krakowa , podał imiona tych dziewczyn ,nie dlatego, że je osobiście znał .Posłużył się nimi by stworzyć nastrój familijny z Narodem , po prostu moim zdaniem wykorzystał tragedię ich rodziny ( Mama wcześniej zmarła ) pozostały dwie siostry i nich tata .Prezydent będzie zapewne na ich pogrzebie ,otoczy opieką finansową o czym zapewne poinformujesz. TATA to Tata ,a wieś leży po drodze do Zakopanego ,co dla narciarza -prezydenta jest oczywiście znane .
  Nie denerwuj się , wiem że miałeś ostatnie dni z wysoką temperaturą ( okolice 90F) Szauer ci pomoże .

 253. mayor; 1:02.

  Obnizony rajting nie musi byc zaraz przykra wiadomoscia
  a wrecz przeciwnie dobra.

  http://x3.cdn03.imgwykop.pl/c3201142/comment_lG0GroSdSvDV8dbjpAWkIzgQmgDVa7re,w400.jpg

 254. Błaszczak w obliczu śmierci dziewczynek, napewno inaczej skomentowałby ich los:
  „A było się szlajać po zgniłej , skażonej przez dziesięciolecia liberalną polityką i multikulti Francji, jak w Krzyszkowicach tak ładnie i bezpiecznie ?

 255. mayor
  17 lipca o godz. 1:47
  Mój komentarz
  Wypowiedź prezydenta, którą zacytowałem (jej sens) była zniekształcona.
  Pzdr, TJ

 256. mayor
  17 lipca o godz. 1:02
  „Nie muszę chyba dodawać, że wersję soft opracowała GW.”
  … a może GW nie ma racji?

 257. Minister edukacji nie jest od INTERPRETOWANIA wydarzeń historycznych historii najnowszej, bo wiadomo iż one DZIELĄ społeczeństwo – każdy ma swoją optykę wynikającą z doświadczeń osobisto-rodzinnych!!! Na dodatek jeszcze nie wszystkie archiwa się otworzyły.
  Akurat co do Kielc – wojewódzkiego miasta wyjątkowo nasyconego uzbrojonymi (!!!) formacjami mundurowymi istnieją wątpliwości nad MOŻLIWOŚCIĄ dziania się tego CAŁY DZIEŃ na JEDNEJ klatce (na drugiej też mieszkali Żydzi, ale inni!) bez przyzwolenia czy wręcz inspiracji Warszawy/Moskwy. W pogromie wzięła udział (czy wręcz go ZAINICJOWAŁA) znaczna liczba milicjantów i żołnierzy – to też wzmacnia wątpliwości co do AUTORA prowokacji.
  Podobnie w Jedwabnem – nie została wyjaśniona rola Niemców (Einsatzgruppen SS) – wydarzenia o podobnym scenariuszu („spontaniczna” zemsta miejscowej ludności na Żydach za okrucieństwa NKWD !) organizowane przez SS dokonywały się dziesiątkami czy wręcz setkami w lipcu 1941 na opanowanym przez Niemców terenie ZSRS z udziałem Litwinów, Łotyszy, Polaków, Ukraińców i Białorusinów. Część była na zdecydowanie większą skalę, więc rola Niemców w nich została utrwalona w relacjach świadków. Są dane amerykańskich historyków, że była to realizacja jednego, generalnego rozkazu bodaj Himmlera. Nie wiadomo ile było dokładnie ofiar w Jedwabnem, ani, co ważniejsze, JAK zginęły – ponoć znaleziono tam łuski od niemieckiego karabinu maszynowego MG 34. Przy czym ekshumację wstrzymano na wniosek reprezentantów środowiska ŻYDOWSKIEGO – ponoć ze względów religijnych.
  Dlatego na pytanie Moniki Olejnik można udzielić tylko jednej uczciwej odpowiedzi – NIE WIEM.
  Historia współczesna jest skomplikowana i uwikłana w politykę – proste odpowiedzi i interpretacje mają tylko systemy TOTALITARNE.

 258. Bywalec 2

  „Zapamiętajmy te liczby zamkniętych sędziów i poczekajmy czy się potwierdzą”

  Jasne, można zapamietać, ale myślę, że się jednak nie doliczymy aresztowanych sędziów.

  Dziś media podają, również niemieckie, że wszyscy zwolnieni wczoraj z rana sędziowie (2 745) wieczorem trafili do więzień.
  Ale tak naprawdę ilu sędziów siedzi wie tylko Erdogan.

  Historia uczy, że pospieszne sadzanie sedziów to początek czystki umozliwiający swobodne sadzanie innych.

  Tak więc za kilka dni do liczenia uwięzionych sedziów nikt już w Turcji nie będzie miał głowy.

 259. Bar Norte
  Skąd to masz , że wszyscy 2700 siedzi, ciągle nie wiem. Za to wiem , że oficjalnych wiadomości ciągle brakuje.
  Oczywiście wierzę też w to, że jak trochę poczekamy to nie tylko tylu prawników siesdzieć w Turcji będzie.
  http://www.tagesschau.de/ausland/tuerkei-festnahmen-109.html

 260. Bywalec 2

  „Skąd to masz , że wszyscy 2700 siedzi, ciągle nie wiem”

  A skad mogę mieć jak nie z mediów
  Nagłówek GW:

  „Prawie 3 tys. aresztowań sędziów w Turcji.”

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,20412428,prawie-3-tys-aresztowan-sedziow-po-probie-zamachu-stanu-w.html#MT2

 261. Ted’dy bear
  17 lipca o godz. 5:43
  „Obnizony rajting nie musi byc zaraz przykra wiadomoscia
  a wrecz przeciwnie dobra.”

  Ted’dy, problem w tym, że rating agencji Fitch dla Polski nie został obniżony. To jest przykra wiadomość dla opozycji. Na zasadzie „im gorzej, tym lepiej”. Wojciech Kuczok wyłożył to najlepiej: „[Wysypanie się 500+] to bardzo dobry pomysł”. Niestety dla Kuczoka i opozycji, gorzej nie jest.

  anda53
  17 lipca o godz. 10:25
  „… a może GW nie ma racji?”

  GW zawsze ma rację – swoją rację.

 262. GW , to nie są niemieckie media.
  Też byłem na polskich stronach i raz piszą , że siedzą, a raz , że zostali suspendiowani.
  Zwykle niechlujstwo dziennikarskie.
  Niemieckie media piszą, że jednak suspendiowani narazie , ale te nie są bezstronne , wiadomo Incerlik.

 263. wladimirz
  17 lipca o godz. 13:07

  Mój komentarz
  Autor wygładza wypowiedź minister edukacji o Jedwabnem argumentacją historyczno-kulturową stwarzająca pozory obiektywizmu, jak np.:

  a) Każdy ma swoja optykę.
  No ma, tylko minister edukacji, to nie jest „każdy”.

  b) Właściwie nie wszystko jest wyjaśnione, a w szczególności nie jest wyjaśniona rola Niemców.
  Ma to oznaczać, że skoro nie jest wyjaśniona rola Niemców, to w Jedwabnem nie odbył się pogrom lub miejscowi nie przyłożyli rąk do niego, a jeżeli przyłożyli, to pod lufami karabinów na przykład.

  c) Na terenach wschodnich odbyło się dużo więcej takich wydarzeń.
  Ten argument ma umniejszać „wydarzenie” w Jedwabnem, bo tam na wschodzie też murzynów zabijali, tylko więcej.

  d) Kielce było nasycone siłami mundurowymi tak intensywnie, że nie wiadomo jak tam było z tym pogromem, a przecież w sąsiedniej klatce się uratowali, nic im nie było, itd.
  Ten argument ma uzasadniać opinię, że z tymi pogromami, to przesada.

  e) Nie wiadomo ile było ofiar w Jedwabnem, bo religijni Żydzi zabronili dalszych badań zbiorowych grobów.
  Ten argument mówi nam, ze religijni Żydzi działają na szkodę wyjaśnienia „wydarzenia” w Jedwabnem. Bo ja wiem, może coś chcieliby ukryć

  f) Historia jest skomplikowana (może było tak, a może siak, kto to wie), a proste interpretacje są totalitarne. Autor sugeruje, że wszystkie inne interpretacje niż takie, że pogrom w Jedwabnem wykonali miejscowi, mogą się okazać totalitarne. Autor strzela totalitaryzmem w prawdę.
  Pzdr, TJ

 264. Bywalec 2

  „wiadomo Incerlik”

  Czytałeś, że tam przechowywane jest do 70 amerykańskich bomb atomowych typu B61-3.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/B61

 265. Krekta
  Jest
  Autor sugeruje, że wszystkie inne interpretacje niż takie, że pogrom w Jedwabnem wykonali miejscowi, mogą się okazać totalitarne. Autor strzela totalitaryzmem w prawdę.
  Ma być
  Autor sugeruje, że interpretacje stanowiące, że pogrom w Jedwabnem wykonali miejscowi, mogą się okazać totalitarne. Autor strzela totalitaryzmem w prawdę.
  TJ

 266. Bar Norte
  Zachciało mi się Incerlik (sęka), zmieniasz szybciej temat jak Wiesiek.
  Nie , nie wiedziałem o tych bombach atomowych.
  A czy ty wiesz , że Erdogan powiedział, że każdy kto udziela schronienia Gülen , to ma być ten typ co według Erdogana stoi za puczem, jest wrogiem Turcji i czy wiesz , że ten Gülen siedzi w USA i te go napewno tak na pysk, bez dowodów nie wyda ?
  Ciekawe czasy !

 267. Nie mam watpliwosci co do wydarzen w Jedwabnem, czy holokaustu zydowskiego, chociaz uwagi Wladimira nie do konca uwazam za wylacznie glupie i tendencyjne.
  Marzy mi sie jednak czas, w ktorym zydowscy lobbysci pozwola uznac, ze istnialy rowniez inne holokausty.
  Amerykanscy Ormianie, ktorzy stanowia silna i aktywna grupe w Ameryce od lat walcza o uznanie ludobojstwa na ich narodzie dokonanego przez Turkow ( 1,5mil. ludzi, ucieczka kolejnego pol miliona na caly swiat) za holokaust. Nawet wiele lat temu obiecala im to przewodniczaca mniejszosci parlamentarnej w Kongresie N. Pelosi. Niestety nie udalo sie przekonac kongresmenow do tego. Dlatego marzy mi sie film o tragedii ormianskiej, jak fimy o wydarzeniach zydowskiego holokaustu, ktory bylby wystarczajaco dobry, azeby zainteresowac Akademie oscarowa. To przypomnialoby, ze dramatow na swiecie jest straszliwa ilosc, a czlowiek naogol „to nie jest piekne zwierze”. Wszedzie i w kazdych okolicznosciach.
  Podobnie jak dla wszystkich z kultury zachodniej wazniejszy i bardziej medialny jest dla mnie akt terroru z Nicei i tylko chwilami sobie przypominam, ze w kazdym dniu, w krajach dalekiego i bliskiego wschodu maja miejsce takie akty. Mniej wazne politycznie, mniej medialne, no i nie „nasi’ gina. Wstyd, nie tylko dla mnie.

 268. @tejot
  Manipulujesz!
  1.Podobne wydarzenia jak Jedwabne ORGANIZOWAŁY Einsatzgruppen SS według podobnego scenariusza na całym terytorium zdobytym w lipcu 1941 roku. I akurat TO jest potwierdzone zeznaniami świadków (np. w Kownie). Polecam książkę o Einsatzgruppen SS „Mistrzowie śmierci” amerykańskiego historyka Rhodesa (z pochlebną opinią prof. dr hab. Barbary Engelking z … Żydowskiego Instytutu Historycznego!). On cały jeden rozdział poświęcił nakazującemu takie inscenizacje na Wschodzie, wydanemu przed rozpoczęciem ataku na ZSRS rozkazowi Himmlera bodajże. A to oznacza, że wina miejscowych miejscowych mieszkańców terenu przechodzącego spod okupacji radzieckiej pod niemiecką była mniej więcej taka jak policji żydowskiej w gettach czy żydowskich Sonderkommando w obozach zagłady. Czy chcesz rozwijać antysemickie stwierdzenie, że „Żydzi sami się wymordowali”??? A może jeszcze napiszesz, że Żydzi powinni przeprosić Żydów? 😉 Nikt nie wie JAK przebiegały wypadki w Jedwabnem – ile było ofiar i jak zginęły (akurat tu – z powodu braku ekshumacji ofiar!). Dlaczego jej nie przeprowadzono? Czy w Izraelu morderca może po prostu zakopać trupa i być pewnym, ze względów religijnych, że go nikt nie ruszy? Jakoś nie słyszałem? Czy TY możesz odpowiedzieć na pytanie o to ILU Żydów zamordowano w Jedwabnem i JAK konkretnie zginęli (a to MOŻNA było ustalić w ekshumacji!)? Jaki był udział SS (również w sensie inspiracji/przymusu i organizacji, a jaki – miejscowej ludności ? Żaden sąd by nikogo nie skazał, szczególnie akceptując zasadę „in dubio pro reo”, na podstawie tak wątłego aktu oskarżenia!!! A tu skazano CAŁY 40-milionowy naród!!!
  Podobnie w Kielcach – prawdopodobieństwo, że coś takiego wydarzyło się spontanicznie jest bliskie zeru. Nawet na niewątpliwie manipulowanej rozprawie wielu skazanych to byli mundurowi. Jaki był ich prawdziwy udział? Czy można uwierzyć, że wojskowi/milicjanci ot tak sobie, nagle postanowili Żydów pozabijać w centrum miasta, tuż obok(na sąsiedniej klatce schodowej!), też pochodzenia żydowskiego kadry WUBP i KW PZPR. I przez cały dzień ani WUB (a wiedział), ani jednostki radzieckie i NKWD/Smiersz, ani KBW, ani polskie jednostki (bodaj cała 2 DP LWP!) nie były w stanie tego przerwać? A odpowiedzialny za to szef WUBP Sobczyński-Spychaj …. awansował i … żył długo i szczęśliwie do roku 1986. Nic mu nie zrobili kierujący MBP Żydzi czy odpowiedzialny za bezpieczeństwo w BP KC PZPR Jakub Berman!!! Toż to się kupy nie trzyma (a było!), chyba, że to była nakazana na poziomie Stalina czy Berii (raczej tego pierwszego!) operacja NKWD. A jeśli w Polsce ktoś za to odpowiada, to towarzysze Berman, Radkiewicz, Mietkowski czy Romkowski. Wśród nich tylko Radkiewicz nie był Żydem.
  A kto narodowościowo zabijał bezpośrednio w Kielcach nie wiadomo(!!!) – może liczni wtedy w służbach mundurowych obywatele radzieccy, może Polacy, może pracownicy radzieckich służb (skądinąd w ZSRS antysemityzm był wielki!), może Polacy, a może i Żydzi-karierowicze.Pewnie mieszanka. Więc jak można oskarżać CAŁY NARÓD???
  https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Spychaj-Sobczy%C5%84ski

 269. Bywalec 2

  „A czy ty wiesz , że Erdogan powiedział, że każdy kto udziela schronienia Gülen , to ma być ten typ co według Erdogana stoi za puczem, jest wrogiem Turcji i czy wiesz , że ten Gülen siedzi w USA i te go napewno tak na pysk, bez dowodów nie wyda ?”

  Wiem, ale cholera wie czy nie wyda – choć byłoby to politycznie poniżające.

  Przecież w ślad za tymi słowami poszły czyny.
  Piszą, że blokadą Incerlik Turczyn chce zmusić Jankesów do wydania Gulena.

  Masz rację, ciekawe czasy.

 270. @tejot
  Znowu manipulujesz!!! Ja napisałem, że JEDYNIE SŁUSZNE i proste odpowiedzi na każde (!) pytanie jako stan pożądany, to typowa cecha totalitaryzmu. Zarówno religijnego jak i świeckiego!!! Na ogół sprawy są bardziej skomplikowane … 😉

 271. Wlaczylam se polityczne komentarze, zeby posluchac o Turcji,, bo to jednak wielce klopotliwy temat dla Nato, czytaj USA, a oni nic tylko , p…..a o konwencji GOP-u, ktora jutro sie zaczyna. Nawet nie wiem co umilowany kandydat @Wieska Trump ma w kwestii tureckiej do powiedzenia, ale w koncu czy ludzi to interesuje. No nie?
  O, jednak uslyszalam komentarze i i dowiedzialam sie, ze nieudany zamach to wylacznie wina Ameryki ( CIA, czy FBI, juz sama nie wiem kto). Qrcze ci amerykanscy komentatorzy sa nawet lepsi od Wieska.
  Przejechalam ostatnio w ciagu omal 20 dni stany dzikiego Zachodu Ameryki, w przyblizeniu te na zachod od Missouri. A oczy mam otwarte nie tylko na cuda przyrody, czy bezmiar prerii, ale i na ludzi. I stwierdzilam, ze jesli w Ameryce wygrywali, wygrywaja politycy, ktorzy maja szersze horyzonty, nie sa zasciankowymi ksenfobami, rasistami…., mniej okazuja gleboka wiare w boga to za kazdym razem jest to cud!! W takim srodowsko jak amerykanskie spoleczenstwo jako calosc to sie nie ma prawa wydarzac.

 272. @tejot
  I jeszcze jedno pytanie:
  „Kto odpowiada za zamachy we Francji i USA – Arabowie, islamiści, ISIS, Francja, Belgia i USA, UE, Tunezja, Afganistan, Algieria etc. islam? ”
  Dokładnie takie samo pytanie, tylko trupów więcej … 😉 Może być tylko JEDNA odpowiedź – państwo/państwa , narodowość, wyznanie(jego odmiana), poglądy polityczne (islamizm) lub organizacja. I żadnego teoretyzowania o złożoności problemu, korzeniach, frustracjach etc. WINNY ma być wskazany … 😉
  No to do dzieła – czekam…

 273. wladimirz
  17 lipca o godz. 15:19

  Mój komentarz
  Pogrom Żydów w Jedwabnem był i w innych bliskich miejscowościach były pogromy wykonane rękoma miejscowych. Przez kilkadziesiąt lat po wojnie spraw tych nie badano dokładniej, bo były niewygodne dla władzy, dla polityki historycznej.

  Udziałowcy pogromu w Jedwabnem byli oskarżeni o udział w zbiorowym morderstwie przez sąd w latach chyba czterdziestych jeszcze i skazani. Ich zeznania są dostępne. Brali udział w pogromie Żydów w Jedwabnem, czyli masowym morderstwie.

  Mówienie, że nie wiemy ile ofiar było, bo grób nie został do końca rozkopany i wyprowadzanie z tego argumentu sugestii, że tak naprawdę nie wiemy dokładnie jak było, jest zamazywaniem faktu, że pogrom był, zostali zamordowani ludzie.

  Nienawiśc była motorem działań pogromowców i wyzwolona została przez wojnę, chaos okupacji (radzieckiej i niemieckiej), z jednej strony podparta ksenofobią motywowaną tradycyjnymi argumentami o niecności obcych, którzy w naszym kraju nie zachowują się tak jak trzeba, a z drugiej dążeniem wynikającym z ksenofobii, które nakazuje usuwać wszelkimi metodami z otoczenia wrogie elementy. Nadarzyła się wojna i nagle stała się dostępna metoda najskrajniejsza – można zabić i nie będzie winy i kary, bo tak trzeba.

  Te wszystkie cechy zagrały tak silnie, że nastąpił wybuch. Pytanie – kto podłożył lont niczego nie zmienia. Okupanci niemieccy inspirowali, podkręcali nastroje, hołubili na swój urzędowy sposób chętnych, pamięć o okupacji radzieckiej trwożyła innych, stugębne plotki podgrzewały atmosferę, wskazywały – oto oni są winni zdrady. Ilość niesprawiedliwych, którzy zeszli się do pracy w Jedwabnem była imponująca.

  Dziś, gdy już dzieci tych niesprawiedliwych są ledwie żywe, a wnuki w słusznym wieku, wspomnienie tam w Jedwabnem o pogromie okupacyjnym Żydów powodują u niektórych miejscowych (u mniejszości) zamykanie okiennic i wyzwiska w rodzaju – ty żydowski pachołku, zamknij się, kto cię tu nasłał. Prawda jest wypierana i w ten sposób dziedziczący te trudne wspomnienia stają się w swoich własnych oczach czyściejsi.
  Pzdr, TJ

 274. W uzupelnieniu dodam, ze jeszcze wiecej watpliwosci mam z poludniowych stanow konfederackich, gdzie do powyzszych „wartosci” dochodzi nienawisc do Yankesow z Polnocy. Od lat sie dziwilam na okolicznosc tych konfederackich stanow jak to sie wszystko kupy trzyma. Troche, zartuje, bo jednak sa pewne ogolne wartosci, ktore jakos trzymaja ta federacje wolnych stanow. I Dziki Zachod i Pas Biblijny i Sodome i Gomore NY, czy Kalifornii. Nie na temat? Nie szkodzi.

 275. zyta2003
  17 lipca o godz. 16:11

  Już kilka miesięcy temu uważałem, że Erdogan zaczął grać samodzielną rolę w regionie.
  Zdefiniował interesy Turcji na własną modłę, wyemancypował się spod kurateli.
  Turcja zawsze grała dość niezależną rolę w regionie.

  Zdziwienie waszych komentatorów że ktoś może samodzielnie, czesto wbrew amerykańskim interesom podejmować decyzje, jest zrozumiałe.
  Ale, Waszyngton locuta, causa finita odchodzi do przeszłości geopolitycznej.

  Najprawdopodobniej, będziemy mieli do czynienia z kolejnym s..synem, który jedynie po części będzie nasz…
  Tam gdzie będą zbieżne interesy z interesami Turcji- tak jak Erdogan je definiuje.
  Obawiać się należy tego ambitnego człowieka.

  „Agresywny” Putin jest ponoć nieprzewidywalny, ma ambicje terytorialne.
  Co jest według mnie bzdurą i propagandą.
  Erdogan ma rzeczywiste zakusy terytorialne i apetyty polityczne na kontrolę regionu, odbudowę sułtanatu. Ma też środki materialne, wojskowe i propagandowe na realizację przynajmniej części zamierzeń.
  Wsparcie tłumów go uskrzydli, czystki umocnią.
  Potem tylko krótka zwycięska wojenka, by mógł zapisać sie w historii.

 276. Bo też zyta2003 jak powszechnie wiadomo upadek ludzkości zaczęła się w momencie gdy Konfederacja przegrała
  https://www.youtube.com/watch?v=izz0_qEl_-E

 277. Indoor prawdziwy
  17 lipca o godz. 16:44

  Dixie by chyba bardziej pasowało?
  https://www.youtube.com/watch?v=__kQX12S9YI

 278. @tejot
  1.Proponuję najpierw przeczytać(!) w przytoczonej książce rozdział o ROZKAZIE Heydricha (sprawdziłem – to on go wydał) dla Einsatzgruppen, a potem dopiero zajmować się mniemanologią stosowaną w konwencji „oczywistej oczywistości” .
  2.Einsatzgruppen SS nie były od urzędowania – one były od FIZYCZNEJ likwidacji. Żydów I to robiły …
  3.W latach 40-tych takie śledztwa prowadzono na tym szczeblu raczej dość niedbale – organa miały ważniejsze sprawy i mało pisatych – i raczej z powodów propagandowo-politycznych. Uznawanie ich za 100% prawdziwe to jeszcze większa głupota od podobnego traktowania akt UB/SB. Na tle paru milionów trupów Jedwabne jawiło się epizodem. BTW – widziałeś i czytałeś te akta i to wszystkie czy wiesz z przekazów ??? To mniej więcej tak, jak wszyscy powtarzają rzeczy, które Hitler miał w „Mein Kampf” napisać , (np. o marszu na Wschód!), ale raczej niewielu powtarzających tę książkę widziało … 😉
  4. W przypadku zbrodni MA ZNACZENIE od czego zginęła ofiara. Niechęć do ustalenia przyczyny zgonu ofiar (a to nawet dziś nie jest trudne!) jest wymowna 😉
  BTW Ilość trupów i sposób śmierci ofiar pozwoliłby zweryfikować wiarygodność (!) materiałów śledztwa z lat 40-tych. A może też przecięłoby takie, dość powszechne wątpliwości, jak moje. Raz i na zawsze. Ale jakoś nikt się do tego nie pali …

 279. wladimirz
  17 lipca o godz. 16:15

  Sięganie po terror indywidualny, jest dość stare.
  Lekceważona czy upodlana mniejszość, wcześniej czy później sięga po takie argumenty.
  Jedyna różnica, to że europejscy terroryści sięgali raczej celów wojskowych czy urzędników znienawidzonych okupantów.
  Obecna fala terroru atakuje cywilów będących przedstawicielami zbrodniczej cywilizacji zachodniej.

  Cóż, sami ich tego nauczyliśmy, szkoląc ich, ucząc, zaopatrując, używając do zwalczania naszych wrogów, do walki o nasze interesy ekonomiczne.
  I bombardując ich miejsca zamieszkania.

  Kopanie w gniazdo os nie jest najmądrzejszym pomysłem, ale zachodnim politykom wydawało sie zabawne.
  Dodawszy do tego zmiany klimatyczne, czekają nas dziesięciolecia presji.

 280. @tejot
  Np.Gross pisał o 1600 ofiar, co okazało się fizyczną niemożliwością – nie ma (a zwłaszcza w Jedwabnem!) nie było, takich dużych stodół. I nagle liczba ofiar zmalała do nieco ponad 300. Czyli 1200 ofiar nie było. Skąd się wzięły w książce Grossa??? Z tych samych akt? Czyli miało być 5 trupów a został 1, i to nawet nie wiadomo jak zginął. Piękne, wiarygodne materiały i badania … 😉

 281. @wiesiek59
  Ja to wszystko wiem, ale TJ chce PROSTYCH odpowiedzi, a nie jakiegoś teoretyzowania … 😉

 282. wladimirz
  17 lipca o godz. 16:56
  @tejot
  1.Proponuję najpierw przeczytać(!) w przytoczonej książce rozdział o ROZKAZIE Heydricha (sprawdziłem – to on go wydał) dla Einsatzgruppen,

  Mój komentarz
  Pogrom w Jedwabnem i kilku innych miejscowościach był wykonany przez miejscowych.
  Gadanie o rozkazie Himmlera dla Einsatzgruppen, o zbrodniach wykonywanych przez te oddziały, o tym, że nie wiemy jak było, o niedbałości śledztw prowadzonych przez małopisatych z organów i wekslowanie wątku na przykład z Mein Kampf, w którym Hitler nie napisał o marszu na Wschód, itd., wszystko to widzi mi się jako typowe matactwo argumentacyjne w sprawie pogromu w Jedwabnem i okolicznych miejscowościach wykonanych przez miejscowych.
  Pzdr, TJ

 283. @tejot
  Ponieważ same pogromy wymyśliły chłopaki z Ochrany, więc ich kontynuacja też się raczej odbywała z inspiracji właściwych służb… 😉
  Co do twojego postu – nadal mniemanologia stosowana – zero faktów, same spekulacje.
  No więc dziś można bez problemów USTALIĆ bez wątpliwości, że to ten motłoch się usprawiedliwia. Wystarczy EKSHUMACJA i ustalenie, czy ofiary zginęły od kul czy nie. To już by coś wyjaśniło. Czy do ich spalenia użyto reglamentowanej i deficytowej benzyny/ropy czy nie? Jak to się stało, że z 1600 ofiar u Grossa zostało tylko bodaj 340?
  To tak prosto temu „motłochowi” udowodnić, że nie miał racji – wystarczy ekshumacja.
  Ty przy tym ani nie byłeś, ani w tamtych czasach nie żyłeś, nawet ze świadkami nie rozmawiałeś. Wszystko co piszesz pochodzi z PRZEKAZÓW związanych z określoną propagandą i INTERESAMI. I tak wiarygodnymi jak 1600 ofiar, które nagle zamieniają się w 340, gdy 1600 okazuje się absurdalne … 😉

 284. Polityka historyczna w przyszłości sprowadzi się do problemów osobistych europejskich celebrytów politycznych. Ich osobiste zmartwienia i problemy z własnym ego wyczerpują ich zdolność reagowania na europejskie zagrożenia.
  Jak donoszą światowe agencje : PARIS (AP) — French President Francois Hollande’s $11,000-a-month barber bills have ignited a national scandal, undermining his carefully constructed image as a regular guy. But hair challenges have bedeviled plenty of other politicians.
  Nam pozostaje tylko zazdrość, kiedy dowiadujemy się o skali problemów elit cywilizacji zachodniej.

 285. Zabijaj, albo będziesz zabity….
  Taka diabelską alternatywą obdarzono wielu ludzi.
  Część się ugięłą- ta większa.
  Część dołączyła do ofiar w masowych grobach.
  Część i tak się tam znalazła, po wykonaniu pomocniczej roli.

  Dokładnie to samo odbywa się na naszych oczach w kilkunastu krajach świata.
  Czasem nawet z inspiracji miejscowych władz.
  Śmierć jednostki to zbrodnia, milion śmierci to statystyka.
  Zabójca człowieka to zbrodniarz.
  Zabójca milionów, to mąż stanu.

 286. Kiedy racjonalizm zawita do Polski. http://biznes.onet.pl/wiadomosci/handel/intratny-interes-na-sprzedazy-relikwii-swietych-i-oltarzy/6lm6xd
  Optymistyczny przykład Holendrów. Módlmy się.

 287. Boże miej Ferrari w swojej opiece. https://www.rt.com/in-motion/351710-priest-blesses-ferraris-germany/
  W czasie gdy półtora miliarda głoduje.

 288. http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/fatalny-zwrot-w-rozgrywce-z-rosja-putin-narzuci-zachodowi-swoje-warunki/4m856h
  ===========

  Oto wzorzec tendencyjności dziennikarskiej….
  Takiego steku insynuacji, domniemań, zmyślen, dawno nie czytałem.

  Teoretycznie, wszystkie kraje świata mające NORMALNYCH przywódców i polityków, dążą do pokojowego współistnienia i wymiany handlowej.
  Kto handluje, nie wojuje.

  Niestety, garstka psychopatów handlująca bronią, jest wojnami zainteresowana.

 289. ”Takiego steku insynuacji, domniemań, zmyślen, dawno nie czytałem.”
  Bo za rzadko czytasz onet (Ringer Axel Springer dla niewtajemniczonych)
  Generalnie działalność portalu ociera się o podżeganie wojenne, a już Przemysław Henzel (z zawodu dziennikarz onetu) wykazuje bardzo znaczące odchylenia od wszystkiego co można nazywać normalnością.

 290. Prawdopodobnie pod wpływem szoku z powodu zamachu stanu w Turcji, niektórzy przedstawiciele obozu postępu doznali biegunki mózgowej.

  Redaktor Szostkiewicz: „Lud turecki uratował Erdoğana. Czy w Polsce zwolennicy posła Kaczyńskiego też by z gołymi rękami poszli na czołgi w jego obronie?”

  Mecenas Giertych: „Czy PiS może planować prowokację podobną do tureckiej, aby osiągnąć wrzenie społeczne potrzebne do siłowego rozstrzygnięcia „problemu” niezależnego sądownictwa?”

 291. wladimirz
  17 lipca o godz. 17:29
  @tejot
  Ponieważ same pogromy wymyśliły chłopaki z Ochrany, więc ich kontynuacja też się raczej odbywała z inspiracji właściwych służb…

  Mój komentarz w Twojej wladimirz logice zanurzony do znudzenia

  Minister Zalewska nie była w Jedwabnem, nie czytała akt sądowych z procesu powojennego w którym sądzono sprawców zbrodni, wie, że pracownicy organów komunistycznych byli mało piśmienni i niechlujni, pogromy to były na Wschodzie, bo stamtąd pochodzi ich idea, zna rozkaz Himmlera, nie udało się ustalić dokładnej liczby ofiar, kontrowersje polegają na tym ze nie było to 1600, a 350, tyle ile się doliczono podczas ekshumacji, itd., a więc o zbrodni w Jedwabnem Zalewska mogła wydać taka opinię jaką wydała – nie znamy okoliczności, są różne zdania na ten temat, wydarzenie jest kontrowersyjne, miejmy odwagę dochodzić do prawdy, itd.
  W tym ujęciu wypowiedź minister Zalewskiej jest jeszcze jednym dowodem że nic godnego dużej wzmianki i bicia się w piersi w Jedwabnem i okolicy się nie wydarzyło. Ot, taki sprowokowany i wykonany pod nadzorem niemieckim incydent, jakich setki się przewalały przez Wschód.

  Taka logika pozwala twierdzić Zalewskiej, że ponieważ nie znamy przebiegu wydarzeń, nie ma wiarygodnych wyników badań, nie wiemy jak było, są różne opinie, nie znamy prawdy, to miejmy odwagę poznawać prawdę dalej, wyjaśniać Jedwabne.
  Takie są mniej więcej sugestie minister edukacji Zalewskiej, które pewnie będą ochoczo przyjęte przez podobnych jej nauczycieli i świadomych wychowanków ukształtowanych podług prawidłowych patriotycznych wzorców, itd.
  Pzdr, TJ

 292. W Kawie na ławę, ciekawe pytanie.

  KTO rządzi dziś Polską, JAKI mamy system rządów?

  Rzeczywiście, system jest niestandardowy, choć autorstwo nie należy do Kaczyńskiego.
  Rządy szarych eminencji?
  Demokracją to z pewnością nie jest, skoro centrum decyzyjne nie jest w rządzie, ale gdzieś na zewnątrz.

  Stojący na uboczu Wódz, sterujący zakulisowo marionetkami…
  Jaka jest odpowiedzialność takiego gostka?

 293. @duende, 23:27
  Kadafiego nie pocwiartowano, tylko zgwalcono bagnetem.
  Przepraszam za powtarzanie plotek.
  http://www.dailymail.co.uk/news/article-2052178/GADDAFI-DEATH-VIDEO-Moment-Libyan-dictator-killed-bullet-head.html
  Los zwyklych libijczykow taki jak irakijczykow.
  Dziekujemy nowojorskim imperialistom za ,, dobra zmiane „.

 294. folwarkPn
  17 lipca o godz. 21:33
  Tej strasznej masakry Kadafiego dokonano z rozkazu Obamy i Sarkoziego. Na filmie pokazano także radość Hilary Clinton.

 295. @zyta2003 17 lipca o godz. 16:11
  Nie mam potrzeby podróżować u mnie to codziennośc. Ostatnio mignęła mi informacja o najniższym ilorazie inteligencji byłego prezydenta G.W. Bush (dwie kadencje!) pośród 44 dotąd urzedujacych. Nie rozwijałam tekstu.
  Ale żeby nie było że podróże nie kształcą, podczas ostatniej wycieczki trafiliśmy na spalony kościół, bez wątpienia katolicki z uwagi na gotycki styl budowli. Przez okno można było zobaczyć pośród innych szczatków,”sprofanowany” krzyż leżący na podłodze; nikt go nie podniósł, nie ucałował , nie przystapił do budowy nowego przybytku chwały bożej. Za to, sporej wielkości tablica przed budynkiem informowała o przeniesieniu urzedującego dotychczas zakładu budowlanego w inne miejsce (tu adres) w związku ze zniszczeniem budynku.
  Miejsce: na wschód od Mississippi River.

 296. @tejot
  Dalej uciekasz w głupawe kpiny, bo argumentów nie masz żadnych.
  Wiadomo, że w Jedwabnem i Kielcach zginęli (zostali zamordowani!) Żydzi.
  Natomiast to KTO i JAK ich zamordował pozostaje kwestią sporną.
  Żyli sobie Żydzi w II RP, podobnie na Litwie czy Łotwie oraz Białorusi. I antysemici miejscowi, choć to były ich własne kraje, choćby po 1920 roku, jakoś nie wpadli na pomysł palenia Żydów czy innych form widowiskowego a publicznego zabijania ich. Potem te tereny trafiły do Niemców i ZSRS. W tym drugim kraju nikt ich, mimo antysemityzmu wielkiego prostego ludu, nie palił. Ale i na terenie okupacji niemieckiej latem 1941 roku jakoś jeszcze też nie. W GG właśnie przemieszczono Żydów do gett. Do konferencji w Wannsee, gdzie zadecydowano o tzw Endlosung jeszcze pół roku, obozów zagłady jeszcze nie zaczęto nawet budować. I w tym momencie w dziesiątakach czy setkach miejsc zdobytych przez Niemców Polacy, Litwini, Ukraińcy, Białorusini, Łotysze NAGLE, SPONTANICZNIE wpadają na pomysł ostentacyjnego i bestialskiego PUBLICZNEGO mordowania Żydów. A kilkadziesiąt kilometrów dalej, w GG, w identycznych wsiach i miasteczkach spokój. Toż to się kupy nie trzyma!!!
  Podobnie w Kielcach. Na jednej klatce odbywa się CAŁY DZIEŃ pogrom i mordowanie Żydów z udziałem broni palnej, wrzaskami etc. Na drugiej mieszkańcy (bądź ich rodziny) – nie byle kto – pracownicy WUBP i KW PPR nawet się nie zainteresują! Choćby bezpieczeństwem WŁASNYCH rodzin i mieszkań!!! Nie zadzwonią do mężów, żon i rodziców prosząc o pomoc, albo do KW, WUBP, MO czy LWP choćby z informacją, że wicie chyba jakaś banda grasuje w mieście. Nic!!! Główny odpowiedzialny szef WUBP nie tylko nie traci stołka, ale trafia do centrali MBP, potem MSW i AWANSUJE. Na koniec „kariery” wyjeżdża na placówkę jako attache WOJSKOWY na etat II Zarządu Sztabu Generalnego czyli w pełni kontrolowanego przez GRU wywiadu i kontrwywiadu wojskowego. Wszystko to w niesłychanie nasyconych wtedy Żydami bezpiece i wojsku. Znowu – to się kupy nie trzyma, chyba, że Sobczyński Kielce robił na zlecenie NKWD czy Smiersz.

 297. Panowie polecajacy kiczowate pieśni!, chyba opatrznie zrozumieliście nasza koleżankę.
  Przy okazji @Indoorze; ta kobieta miała na imię Basia, a samo zdanie zapamiętałam „- co z nami będzie Basiu?…”. mogę się mylić, nie czytałam ponownie kolejnych stenogramów, bo po co? I tak uważam że przeczytałam za dużo, niepotrzebnie jak wszyscy inni, ponieważ my wiedzieliśmy co wydarzy się za kilkanaście minut. Teraz myślę że nie powinno się takich treści upubliczniać z uwagi na szacunek dla zmarłych i ich rodzin. Śmierć tej młodej kobiety oraz pozostałych obciąża sumienie wszystkich winnych niechlujstwa i arogancji; życie z takim ciężarem jest nie do zniesienia, stąd sztucznie podsycana popularność kolejnych teorii spiskowych i ich twórców.

 298. @tejot
  Oczywiście tego wszystkiego min. Zalewska nie wiedziała i wiedzieć NIE MUSIAŁA – to sprawa historyków, a nie MEN. Ale wiedziała, że kwestia ODPOWIEDZIALNOŚCI nie jest wyjaśniona, bo dyskusyjna i są różne koncepcje i to powiedziała. Cóż więcej trzeba???
  BTW minister edukacji jest od edukacji i o to należy go pytać, bo to jego odpowiedzialność. Pytania w konwencji „słoń a sprawa polska” to błąd dziennikarza, chyba, że nie o dostarczenie widzom informacji z pierwszej ręki o obszarze odpowiedzialności ministra … 😉

 299. @tejot
  Oczywiście „szło” …

 300. wladimirz
  17 lipca o godz. 22:02

  W Jedwabnem przed kilku laty przerwano ekshumacje, bo podobno nie było wiadomo co zrobić z odnalezionymi szczątkami. A tak naprawdę przerwano, bo wielu było zainteresowanych, aby nie dowiedzieć jak było naprawdę. Jak wiadomo brak wiedzy i informacji rodzi dezinformacji, a żyć można nie tylko z informacji, także z dezinformacji. Gdyby zapytano wówczas jakiegokolwiek rabina, co należy zrobić z odnalezionymi szczątkami żydów, to odpowiedź byłaby prosta: należy je przenieść na żydowski cmentarz. A tak się składa, że w Jedwabnem żydowski cmentarz jest w pobliżu miejsca, gdzie stała spalona stodoła.

 301. Obejrzałem kilka tygodni temu francuski film „Armia cieni” w reżyserii Jean-Pierra Melville’a – z 1969 roku.

  Film jest o wojennej, konspracyjnej działalności Francuzów, członków Resistance. Sam Melville zresztą należał w czasie wojny do konspiracji.

  Niewiele było w filmie efektownych akcji, erupcji nastrojów ojczyźnianych jak z filmów polskich poświęconych temu tematowi.
  Wręcz przeciwnie, akcja to głównie mozolne, ryzykowne montowanie struktur, ucieczki z obław, brutalne likwidacje kolaborantów.

  Zresztą kolaboracja jest tłem całej akcji. Niemcy, gestapo w zasadzie dostają w swe łapy konspiratorów w podarunku od samych Francuzów. Szpicle ich wydają, kolaborująca policja francuska ich do nich doprowadza w kajdankach.
  Przez ten osaczający nastrój zdrady a co za tym idzie samotnosci bohaterów film jest smutny, przygnębiający. A zarazem prawdziwy bo Melvill stworzył swych bohaterów na autentycznych biografiach konspiratorów, którzy nie przeżyli wojny.
  Co ciekawe reżyser owej kolaboracji nie piętnuje, nie rozlicza nikogo z niej – raczej traktuje jak pożałowania godną psychiczną czy moralną słabość w ekstremalnych czasach.
  Kolaboracja, jak napisałem, jest tłem filmu – jak pogoda.

  Jak później przeczytałem film wzbudził kontrowersje polityczne. Ale co ciekawe one nie dotyczyły kolaboracji ale tego, że film był swoistym hołdem dla de Gaulle’a, którego postać na przełomie lat 60-70, w momencie wejścia filmu na ekrany, budziła polityczne emocje.

  Natomiast jak piszą krytycy obraz kolaboracji został przyjęty bez komentarzy.

  Widocznie Francuzi już wtedy się z tym obciązeniem uporali. Jakoś się z nią pogodzili. To na pewno bardziej rozumne niż chowanie trupów w szafie – obciążające świadomość społeczną wypieranie.

 302. ”Panowie polecajacy kiczowate pieśni!, chyba opatrznie zrozumieliście nasza koleżankę.”
  Zwracam uwagę, że kiczowata pieśń Dixie była hymnem Konfederatów, zaś niemniej kiczowata pieśń the Yellow Rose of Texas to oficjalny marsz brygad texaskich i Armii Tennesee gen. John Bell Hood. Podobnych pieśni jest kilka (Oh Susanna, The Irish Brigade, Rose of Alabamy itd.) Czy zyta2003 je zna i czy ma pojęcia o historii kraju w którym przyszło jej żyć, lub przynajmniej zdaje sobie sprawę jakie to są skomplikowane sprawy – mało mnie interesuje. Z tego co pisze raczej tak.

  ” ta kobieta miała na imię Basia, a samo zdanie zapamiętałam „- co z nami będzie Basiu?…”. mogę się mylić, nie czytałam ponownie kolejnych stenogramów, bo po co?”

  Stewardesa nazywała się Barbara Maciejczyk (Basia) i mi jej bardzo szkoda, podobnie jak wszystkich .. wspomniane zdanie prawdopodobnie nie padło, ale na przykład poprzedni dialog załogi z nią demaskuje manipulację urzędników wojskowych z motywacją poszczególnych członków załogi. A powtarzam – całą winę usiłują za wypadek przypisać kapitanowi Protasiukowi i kontrolerom. A dopiero ujawnione taśmy i kolejne odczyty (szczególnie ten trzeci sporządzone przez cywili) pozwalają te brednie komisji Millera i jeszcze większe brednie komisji Macierewicza zweryfikować. Więc jako takie są potrzebne, chociaż zgadza się, że praktyka niepublikowania nagrań/stenogramów przy wypadkach lotniczych jest jak najbardziej słuszna.

 303. wiesiek59
  17 lipca o godz. 17:38

  „Zabijaj, albo będziesz zabity ….”.

  To obowiązywało w społeczeństwach pierwotnych: zabij obcego zanim on zabije ciebie.
  Ludzkość cywilizowała się powoli, później było: nie zabijaj bliźniego swego.
  A wreszcie: miłuj bliźniego swego.

 304. Indoor prawdziwy

  „brednie komisji Millera i jeszcze większe brednie komisji Macierewicza”.

  Dlaczego „brednie Macierwicza” są „jeszcze większe”?

  To znaczy, groźniejsze? Dla kogo i dla czego? Przecież zdajesz sobie sprawę, że twoje zdanie, które zacytowałem, to stara sztuczka erystyczna, a nie wyglądasz na człowieka czytającego do poduszki Schopenhauera. Zamiast prowadzić rozważania „techniczno-talmudyczne”, nie mając do tego przygotowania, spójrz lepiej na rezultat, czyli wrakowisko. Jako człowieczek mający chyba ścisłe wykształcenie wiesz, że rezultat bardzo dużo mówi o przyczynach.

 305. ”To znaczy, groźniejsze?”
  W pewnym sensie groźniejsze. Dla Polski.

 306. Giez
  17 lipca o godz. 17:43

  „Kiedy racjonalizm zawita do Polski.

  http://biznes.onet.pl/wiadomosci/handel/intratny-interes-na-sprzedazy-relikwii-swietych-i-oltarzy/6lm6xd

  Optymistyczny przykład Holendrów. Módlmy się”.

  Jak tam na twoim miejscu nie cieszył bym się i nie wpadał w optymizm. Oczywiście, o ile istotnie byłbyś racjonalistą, ale przecież tylko pochlebiasz sobie. Twój racjonalizm jest tak buraczany jak pytanie Chruszczowa do Gagarina, czy widział Boga w kosmosie? ― Nie towarzyszu pierwszy sekretarzu, nie widziałem, przytomnie zameldował Gagarin. Tak między nami ― i długo nie pożył. Co oczywiście jest przypadkiem i doprawdy nie wiem, czy należy spekulować, kto rządzi teorią prawdopodobieństwa oraz skąd ona się właściwie wzięła (jak też i cała matematyka).

 307. Indoor prawdziwy
  17 lipca o godz. 23:44
  ”To znaczy, groźniejsze?”

  „W pewnym sensie groźniejsze. Dla Polski”.

  A mówiąc metaforycznie, dla Węgier też?

 308. ”A mówiąc metaforycznie, dla Węgier też?”
  Nie. Dlaczego miałby być dla Węgier groźne?
  Groźne dla Polski jest moim zdaniem dlaczego, że te same mechanizmy które doprowadziły do katastrofy i nie pozwalają wyjaśnić przyczyny (bo zapomnij o tym, że komisja Millera cokolwiek wyjaśniła i komisja Macierewicza cokolwiek wyjaśni) – działają w dalszym ciągu.
  To jest – powszechne wazeliniarstwo, kariery w nieskończoność w administracji którym nawet klujące w oczy niekompetencja nie kończy, krycie wszystkiego (za niezłą kasę ) przez media i jak pierdyknie – zwalanie na Ruskich.
  I tak od wypadku do wypadku.

 309. tejot
  16 lipca o godz. 22:45

  “ … ogłosił się tatą dwóch dziewczyn”.

  mayor 17 lipca o godz. 1:47 ― „A oto co naprawdę powiedział prezydent Duda” … Chcę powiedzieć, że jestem z ich tatą”.

  Może starym zwyczajem powinieneś odszczekać kłamstwo? Formuła odszczekiwania wygląda tak, wchodzisz pod ławę na czworakach i wygłaszasz takie oto zdanie: „Com mówił, łgałem jako ten pies” (przy okazji możesz też zawyć). Zachęcam, podziała na ciebie jak katharsis.

 310. tejot

  6 lipca o godz. 22:38

  „Analizy Rossiego o tureckiej korporacji prawniczej są tak powalające …”.

  Lektura „Wyborczej” to raczej kiepska podstawa do wygłaszania merytorycznych uwag. Zobacz jak Erdogan wziął się za reformę sądownictwa z czasów reżimu wojskowego; choćby z tego powodu nie mógł być wśród establishmentu prawniczego popularny.

  „AKP (Ugrupowanie Erdogana – Partia Sprawiedliwości i Rozwoju) dokonała znaczącego wysiłku legislacyjnego zbliżającego Turcję do wypełnienia politycznych kryteriów członkostwa w UE w dziedzinie demokracji, praw człowieka oraz rządów prawa. Przyjętych zostało m.in. 6 rozbudowanych „pakietów harmonizacyjnych”, wszedł w życie nowy kodeks karny, dokonano istotnych poprawek konstytucyjnych. Wprowadzono także nadrzędność ratyfikowanych przez Turcję traktatów i konwencji międzynarodowych wobec prawodawstwa krajowego. Efektem było oficjalne otwarcie negocjacji akcesyjnych Turcji z UE w październiku 2005 roku.

  Reformy kontynuowano także w latach następnych, choć z mniejszą dynamiką. Wprowadzono poprawki do ustawy o fundacjach (poprawiające sytuację trzeciego sektora oraz mniejszości narodowych) oraz do kodeksu karnego (m.in. zmieniające brzmienie art. 301 penalizującego „obrazę tureckości”). 12 września 2010 roku przyjęto w referendum pakiet poprawek konstytucyjnych, dotyczących sądownictwa oraz armii. W latach 2011–2014 przyjętych zostało pięć pakietów ustaw zbliżających turecki system sądowniczy i prawo karne do standardów UE20 oraz zaostrzają- cych przepisy antykorupcyjne. Wprowadziły one m.in. poprawki do szeregu represyjnych artykułów Kodeksu karnego oraz ustawy o walce z terroryzmem (Terörle Mücadele Kanunu).

  W efekcie AKP ustanowiła cywilną kontrolę nad armią, ograniczyła bezkarność aparatu państwowego, poprawiła dostęp do wymiaru sprawiedliwości, usług publicznych i informacji. Ograniczyła korupcję w sektorze publicznym i zwiększyła transparencję jego funkcjonowania. Podjęła systemowe działania na rzecz ochrony praw człowieka, praw kobiet, praw dziecka, zapobiegania torturom, przerywaniu nauki przez nieletnie, dyskryminacji ze względu na płeć, molestowaniu seksualnemu. Dołożyła także starań na rzecz zmiany mentalności i praktyk aparatu państwowego (m.in. szkolenia dla setek tysięcy policjantów, żandarmów, sędziów, prokuratorów, służby więziennej, pracowników opieki społecznej itd.).

  Po dekadach nacjonalistycznej indoktrynacji retoryka AKP zaszczepiła w tureckim dyskursie politycznym wizję wcześniej formułowaną tylko przez kręgi liberalnej inteligencji – demokratycznego, pluralistycznego państwa prawa, w którym prawa jednostki, jej tożsamość kulturowa i religijna są szanowane, państwo zaś jest dla obywateli, a nie obywatele dla państwa. Rządy AKP wykonały m.in. szereg bezprecedensowych gestów pod adresem mniejszości etnicznych i religijnych: Greków i Ormian, Alawitów, Asyryjczyków i Romów, a przede wszystkim Kurdów (min. 15 proc. społeczeństwa)”.
  (Raport: „Wielki skok. Turcja pod władzą Erdogana”, maj 2015 Ośrodek Studiów Wschodnich).

 311. tejot

  ” ….jak jego teorie o upadku Rzymu spowodowanego przez zapijaczonych i leniwych Germanów”.

  Moje uwagi dotyczyły barbaryzacji rzymskiej armii, co w praktyce oznaczało też upadek jej dyscypliny. Ta barbaryzacja miała ogromny wpływ na upadek cesarstwa na zachodzie, choć były też inne przyczyny upadku, co od dawna wiadomo z prac Edwarda Gibbona (XVIII w.) i Theodora Mommsena (XIX w.). Ze współczesnych lektur polecam fundamentalną pracę Roberta Grosse , „Armia rzymska od cesarza Galiena do początku bizantyjskiej organizacji temowej”.
  Choć bez bez większych nadziei, że przeczytasz i zapamiętasz.

 312. @Wiesiek, Vice wytypowany przez Trumpa nie wierzy w globalne ocieplenie, szkodliwosc tytoniu, a przede wszystkim w ewolucje, a w sprawach spolecznych jest przeciwko wszelakiej aborcji nie wspominajac ze wszelakie gejowstwo to dla niego sodoma z gomora. I tak trzymac, jesli to odpowiada spoleczenstwu.
  A co do twojej analizy sytuacji w Turcji mowie: ty sie marnujesz, skoro juz kilka miesiecy temu znales obecny scenariusz. Zglos sie jako analityk do CIA i wspomoz skrupulatne kobitki, ktore opanowaly ta dzialke.

 313. @zabko konajaca. Ja tez nie musze podrozowac, zeby spotkac amerykanskich glabow. Wystarczy, ze pojade do mojego syna na slynne Long Island (pol godziny drogi od m ojego domu), gdzie 80% popiera Trumpa.
  Coraz czesciej popieram idee, azeby wzorem pomyslu Trumpa na Meksyk wybudowac mur wokol NY. Troche bedzie utrudnienia z dotarciem do pracy tych glabow, bo jednak dalej szukaja pracy w miescie, ale przynajmniej nie bedziemy sobie wzajemnie psuc krwi. Juz pierwsze zapowiedzi takiej granicy istnieja. Wlasnie wladze legislacyjne miasta wystapily o przywrocenie tzw. Commuters Tax. No bo przyjezdza sie codziennie do miasta, korzysta z toalet, wody, nawet jak sie smiec wyrzuci do kubla, to sanitation musi to oproznic nie mowiac o wyrzucanych bezpozsrednio na ulicach, a spaliny, a dyskomfort dla mieszkancow z powodu tloku itd… Kiedys ten tax wynosil 60 dol miesiecznie, teraz zapewne bedzie wiecej. Nie na temat? Ale taka ciekawostka.

 314. @Ted’dy Bear
  Soros miesza tu już co najmniej od 1988 roku i to on „nakłonił” Jaruzelskiego i Rakowskiego i „przekonał” Kuronia, Michnika i Geremka do „reform” , które „firmował” Sachs a bezmyślnym wykonawca był Balcerowicz. Nawiasem mówiąc Sachs już się wycofał z głoszonych wówczas idei a Balcerowicz nadal jest pewny ich słuszności ( tylko głupiec jest zawsze pewny swego – człowiek mądry ma zawsze wiele wątpliwości – Bertrand Russel ) i wdraża je na Ukrainie.

 315. Erdogan przeprowadził w Turcji wiele reform które przyczyniły się do unowocześnienia i demokratyzacją państwa i odpłaciły się poprawą życia ludności i przyspieszonym rozwojem gospodarczym . Wiele tych reform zostało wymuszonych rozmowami akcesyjnymi z UE.
  Niestety Erdogan już od kilku lat schodzi z tej i wyraźnie jest na drodze utworzenia w Turcji podobnego systemy politycznego , do tego który panuje w Rosji.
  Teoria , że czystka w środowisku sądowniczym jest dalszym ciągiem reform sprzed kilku lat , to kpina.
  Tutaj chodzi o władzę i kontrolę, reformy to co innego.

 316. Mauro Rossi
  17 lipca o godz. 23:53
  Jak zwykle tandeta.

 317. Profesor Widacki nazwał swojego ucznia Andrzeja Dudę, vel Maliniaka prezydentem marionetkowym. Felieton w PRZEGLĄDZIE. Czy będą Widackiego ścigać za obrazę majestatu? Ale co prawda to prawda

 318. zyta2003
  18 lipca o godz. 4:03

  Sprawy wewnętrzne twojego kraju niespecjalnie mnie obchodzą.
  To sprawa pomiędzy mieszkańcami a władzami.
  Natomiast polityka międzynarodowa i poglądy na nią, są żywotnym, nawet można by powiedzieć- EGZYSTENCJALNYM problemem dla wszystkich, w skali globu.
  Od decyzji figuranta w Białym Domu zależy czy będziemy żywi czy martwi.

  I tu większe szanse przeżycia daje ludzkości Trump.
  Pani Clinton jako przedstawiciel określonego lobby- zbrojeniowo bankierskiego- gwarantuje eskalację destabilizacji świata.
  Z jej punktu widzenia, kraje to pionki w rozgrywce, miliony ludzi to narzędzia wymienialne na inne, traktowane instrumentalnie.
  Z punktu widzenia WASZYCH interesów, może to i dobrze.
  Z punktu widzenia NASZYCH, taka osoba i jej działania są zagrożeniem.

 319. Tadeusz Bartoś, profesor, były dominikanin pisze w GW: http://wyborcza.pl/magazyn/1,153663,20407700,koscielna-lekcja-polityki-hold-i-omerta-bartos.html
  Krótkie fragmenty:
  ….ukryta przed wzrokiem opinii publicznej kasta duchownych jest jedną z najbardziej zdemoralizowanych grup społecznych w kraju, bardziej niż lekarze, prawnicy, bankierzy czy urzędnicy.
  Sekciarska, pełna pogardy i szyderstwa – na zewnątrz maskowana mdłym sokiem dewocyjnego slangu – kultura nieposzanowania jednostki. To kwintesencja stylu życia diecezjalnych duchownych w Polsce. Stylu mafijnego – na modłę Watykańską.
  Katolicyzm jako najbardziej wpływowa instytucja wychowawcza, sama zdemoralizowana do szpiku kości, demoralizuje nam społeczeństwo nie od dziś, nie od wczoraj.”

  Za kilka dni, miliony młodych ogłupiałych ludzi będzie płaszczyć się przed szamanem na Wielickich mokradłach. I utoną tam jak tonie z nimi w głupocie cała Polska .

 320. Ataturk te 100 lat temu, zrobił dokładnie to co robi obecnie Erdogan.
  Skonsolidował władzę, zabił przeciwników, wymusił siłowo zmiany w pożądanym przez siebie kierunku, ustabilizował kraj i jego granice powstrzymując od secesji kilka prowincji WBREW Zachodowi i jego interesom.
  Pokonał interwentów rosyjskich, brytyjskich, francuskich.
  Jakim kosztem?
  Jak każda rewolucja, kosztowało to miliony trupów, o czym sie nie mówi.

  Jakie będą koszty metamorfozy Erdogana, konsekwentnie budującego państwo wyznaniowe?
  Obstawiam kalifat, byc może nawet dynastię.
  Sukcesorów ma.
  I to nic niezwykłego w TAMTYM regionie świata.
  Sukcesja gwarantuje ciągłość władzy i stabilność kraju.
  Demokracja niekoniecznie.
  Inne kody kulturowe, tradycje, więzi społeczne…..

 321. „I w tym momencie w dziesiątkach czy setkach miejsc zdobytych przez Niemców Polacy, Litwini, Ukraińcy, Białorusini, Łotysze NAGLE, SPONTANICZNIE wpadają na pomysł ostentacyjnego i bestialskiego PUBLICZNEGO mordowania Żydów. A kilkadziesiąt kilometrów dalej, w GG, w identycznych wsiach i miasteczkach spokój. Toż to się kupy nie trzyma!!!”

  Mój komentarz
  Wladimirz, wszystko się kupy trzyma.
  W Jedwabnem i okolicach odbyły się pogromy Żydów dokonane rękoma miejscowych. Pogromy były wykonane w warunkach drugiej okupacji z inicjatywy okupantów niemieckich i pod ich nadzorem. Czy to były z punktu widzenia świeżej niemieckiej administracji pogromy próbne, eksperymentalne, czy też numer jakiegoś nadzorcy hitlerowskiego, który chciał się zasłużyć? Być może jedno i drugie.

  Najważniejsze jest, że z pozyskaniem wykonawców miejscowych nie było kłopotu. Tego rodzaju pogromy odbywały się także na ziemiach dalej na Wschód zaraz po zajęciu ich przez Niemców. Lecz w krótkim czasie sytuację ujęto w ramy organizacyjne, bo władze okupacyjne nie lubiły bałaganu związanego z wykonawstwem czegokolwiek, bezładnym rabowaniem mienia pożydowskiego, byle jakimi pochówkami statystycznie trudnymi do ujęcia (gdzie, co i jak), itd.

  Władze te postanowiły uporządkować problem i w pierwszym etapie gromadzono Żydów w gettach, ile się da, z przeznaczeniem (ale któż to mógł przewidzieć) do późniejszej uporządkowanej likwidacji w obozach zagłady oraz innych wyznaczonych i przygotowanych miejscach. Na byłych terenach wschodnich II RP rozstrzeliwań dokonywały pod nadzorem niemieckim formacje pomocnicze złożone z krajowców (szczególnie dużo na Ukrainie i szczególnie dokładnie na Litwie).
  Od początku wojny – od września 1939 roku Niemcy dokonywali także rozstrzeliwań natychmiastowych w naglących przypadkach oraz dla zdobycia doświadczeń w likwidacji, np., Piaśnica pod Gdańskiem, Palmiry pod Warszawą, egzekucja naukowców pod Lwowem (po 1941-VI), gdzie rozstrzeliwano przede wszystkim inteligencję, by pozbawić szans na jakikolwiek opór narodowy, czy odrodzenie w przyszłości.

  W Jedwabnem i okolicy odbyły się pogromy inspirowane i nadzorowane przez okupantów niemieckich, wykonywane rękoma miejscowych.

  W Kielcach po wojnie odbył się pogrom spontaniczny jako echo różnych przedwojennych i okupacyjnych czynników. Społeczeństwo polskie było bardzo słabo wykształcone (wysoki procent analfabetów), było pod wpływem świeżej propagandy okupacyjnej, że to przez Żydów wojna, pod wpływem tradycyjnych mitów, że Żydzi sieją zło w sposób ukryty, że odbywają tajne posiedzenia, na których mszczą się symbolicznie na chrześcijanach, itd. To był materiał, na którym dokonał się samozapłon. Oczywiście, mity te nie funkcjonowały wśród wszystkich, ale wystarczyło, że u części ludzi coś takiego istnieje w głowach i samozapłon mamy gotowy.
  Pzdr, TJ

 322. tejot
  18 lipca o godz. 10:03
  Poczytaj „Miasta Śmierci”. Wtedy przestaniesz pisać głupstwa.
  http://www.rm.com.pl/product-pol-912-Miasta-smierci-Sasiedzkie-pogromy-Zydow.html

 323. Zyta, jakąś pogardę dla obcych znajduję w Twoim komentarzu (tak między wierszami) i to jest dalekie od moich zapatrywań. Skoro przybywaja to znaczy że są potrzebni do pracy za najniższą stawkę, przy nienormowanym czasie który wynosi 39 godzin tygodniowo, ale absolutnie nie cały etat,, szczęściarze mogą dostać płatny 10-cio dniowy urlop po roku, ale po roku kalendarzowym czyli praktycznie po dwóch. Przy okazji, jeśli ci napływowi robią zakupy w NY to już płacą tax i mogą ze spokojnym sumieniem iść się wysikać w publicznej toalecie.

 324. Wiesiek
  Ty naprawdę się marnujesz na ty blogu .
  Ty powinieneś robić za wróżkę, twoim powołaniem jest przecież tak naprawdę przepowiadanie przyszłości
  A ta wogóle to jest źle jak zawsze i będzie gorzej , a dzisiaj w jadłospisie totalna zagłada ludzkości z ręki Clinton i kalifat w Turcji.
  Myślę , że ty tak kasandrujesz, bo rzeczywistość sprawia ci zawód i przykrość , bo przecież nie jest dostatecznie zła i dla tego wolisz uciekać w przyszłość , co do której masz nadzieję, że będzie jeszcze o wiele gorsza .

 325. Bywalec 2
  18 lipca o godz. 11:05

  Nie psychologizuj, tylko analizuj rzeczywistość.

  Moja analiza na podstawie mojej wiedzy, wygląda tak.
  Nie pretenduję do wszechwiedzy, ani nieomylności.
  Możesz podać własną wersję zdarzeń które nas czekają.
  Nikt ci nie broni.

  Ciąg działań, czy dokonań pani Clinton, czy Erdogana jest znany.
  Wystarczy dokonać ekstrapolacji dotychczasowych ciągotek.
  Skomplikowane?
  Na ogół ludzie postępują według wzorca wykształconego w toku życia osobniczego.
  Ich działania są rutynowe i schematyczne.
  Na tym polega psychologiczne profilowanie przestępców- seryjnych morderców.
  Dlaczego by nie stosować tego do polityków?
  Przecież robią TO SAMO!!!
  Tyle że na większą skalę- jak Blair…..

 326. Znajduję dużo podobieństw w języku Wieśka do języka stosowanego w służbach, w ich otoczeniu oraz przez sympatyków, adherentów służb.

  Ten sam przykazany schematyzm w ujmowaniu problemów i związana z tym kategoryczność wniosków, taka sama jednowymiarowość w analizach dająca poczucie pewności, pokonująca każdą wątpliwość, wyzwanie zachętą – no Pawlak, podejdź do płota, masz prawo, zobaczymy, czy dasz radę. Ja kojarzę prawidłowo fakty, umiem analizować, wyciągam oczywiste wnioski, a ty Pawlak jesteś głąb, bo twierdzisz, ze ja nie umiem.
  Pzdr, TJ

 327. Bywalec 2
  18 lipca o godz. 11:05

  „Wiesiek, Ty naprawdę się marnujesz na ty blogu … powinieneś robić za wróżkę, twoim powołaniem jest przecież tak naprawdę przepowiadanie przyszłości”.

  Sądzisz, że za Wieśkiem kryje się jakaś cwana Cyganka?
  Nie, to tylko takie czasy, a on im tylko ulega. Legiony „analityków” i „prognostyków” żyją z przewidywania przyszłości. Na ich szczęście nikt tego później nie weryfikuje, więc oni nadal „przewidują”, biorą za to pieniądze i je konsumują, trawią i wydalają, po czym powtarzają ten cykl, chyba nieźle się przy tym bawiąc.

  Od 15 lat co parę miesięcy powstawały polityczne prognozy o rychłym upadku Kaczyńskiego i jego partii. 🙂

 328. Wiesiek
  Ja też obserwuje teraźniejszość , ale w przeciwieństwie do ciebie nie jestem wróżką i nie wiem tak jak ty, że ludzkość oczekuje zagłada z ręki Clinton, dlatego nie będę tu typował.
  Wiesiek nie psychologizuj , to ja też nie będę, a Ekstrapolacja to znowu pojęcie z matematyki.
  Clinton jeszcze ani razu nie doprowadziła do końca świata, a Erdogan najwyraźniej dąży do władzy absolutnej, ale jego nowy pałac i porozstawiani w nim jancarzy , raczej świadczą o ciągotach do Osmanów.
  Profilowanie przestępców przez policję służy raczej do ich znalezienia po popoełnieniu przestępstwa, ale ty jesteś już dalej . Ty wmawiasz im jeszcze nie popełnione przestępstwa. To jest temat dla filmów fantastycznych, ale nie ma jeszcze podbudowy naukowej, podobnie jak twoje wróżby, co starasz nam się wmówić okraszając twój wpis nie w pięć , nie w dziesięć, terminami naukowymi.

 329. @tejot
  W kwestii Jedwabnego widać duży postęp – więc jednak z niemieckiej inspiracji i pod niemieckim nadzorem, a MIEJSCOWI byli tylko wykonawcy. Nie wiemy jak ich werbowano, więc trudno powiedzieć, że nie było z tym problemu. Zawsze w każdym społeczeństwie są ludzie, którzy z upodobaniem innych życia pozbawią, więc NIGDZIE z tym istotnych problemów nie ma . Ale dla PROSTYCH chłopów pomysł wsadzenia do stodoły i spalenia 350 ludzi musiał być poza ich wyobraźnią….
  Co do Kielc – nadal się nie zgadza. CAŁY DZIEŃ na jednej klatce schodowej zamieszkałej przez Żydów trwa pogrom – strzały, wrzaski, jęki mordowanych. A na drugiej, w tym samym budynku, też mieszkają Żydzi i to nie byle jacy – z WUBP, z KW PPR. Mają telefony i rodziny.Na pewno słyszą!!! I nie niepokoją się ani o siebie, ani o rodziny ani o SWÓJ majątek!!! Nikt z nich nie pomyśli, że to jakaś banda wykonuje akcję, nikt nie zadzwoni do WUBP, KW PPR, MO, KBW, LWP, radzieckiej komendantury. Główny odpowiedzialny za bezpieczeństwo w Kielcach – szef WUBP Sobczyński – nie tylko po pogromie nie traci stołka, ale awansuje(!) w systemie MBP. A system nadzoruje Żyd Jakub Berman, w resorcie, poza min. Radkiewiczem, też się od Żydów roi. Na zakończenie kariery w roku 1960 Sobczyński jedzie jako attache WOJSKOWY z ramienia … II Oddziału Sztabu Generalnego czyli kontrolowanego przez GRU wywiadu i kontrwywiadu WOJSKOWEGO. Wcześniej NA CHWILĘ stracił posadę, bo ówczesne Biuro Spraw Wewnętrznych MBP ustaliło, że brał udział jako partyzant w morderstwach na Żydach. Idealny życiorys funkcjonariusza GRU kontrolującego polskie służby i „krytego” przez radziecką „firmę” … Przypominam, że w roku 1960 Żydów w LWP i w MSW było szalenie dużo, a Sobczyński nie był postacią anonimową … I jak z tymi oficerami, żołnierzami i milicjantami, którzy w pogromie wzięli udział tak sami z siebie …

 330. O ile wczorajszy dzień w Turcji można nazwać „Dniem Sędziego” to noc była już „Nocą Palicjanta”.

  Jak podają tureckie źródła nocą proerdoganowscy policjanci zamknęli 7 850 swych antyerdoganowskich kolegów.

  Trzeba przyznać, że liczby robią wrażenie.

  Jak piszą kolejnych dni, które Edorgan zadedykuje rozmaitym grupom zawodowym i społecznym bedzie będzie się mozna co najwyżej domyślać, bo spieniony satrapa sukcesywnie blokuje internetowe kanały informacyjne.

 331. tejot
  18 lipca o godz. 10:03

  „W Kielcach po wojnie odbył się pogrom spontaniczny jako echo różnych przedwojennych i okupacyjnych czynników”.

  To chyba z poradnika współczesnego agitatora po lekturze „Wyborczej”?

  Co to są „przedwojenne i okupacyjne czynniki”?
  Jakiś słownik nowomowy to wyjaśnia?

  W XIX wieku miał w Warszawie też był „pogrom spontaniczny”. Ludzie po wyjściu z kościoła św. Krzyża w Warszawie krzycząc śmierć Żydom wkroczyli do dziennicy żydowskiej, w wyniku napaści podpalono sklepy, zginęło dwóch jej mieszkańców. I to byłby poziom twoich „różnych czynników”, czyli warstwa powierzchniowa, tak uproszczona, że aż zakłamana.

  Natomiast sytuacja tego pogromu była bardziej skomplikowana i bilans ofiar bynajmniej nie rozkładał się po równo. Młodociany żydowski złodziej został przyłapany w kościele św. Krzyża na kradzieży podczas Mszy św. Chcąc ratować się ucieczką w tłumie krzyknął: „Pożar”. W kościele wybuchła panika zatratowanych zostało na śmierć kilkanaście osób, w tym dzieci. Każdy pogrom ma jakąś wcześniejszą historię i piszę to nie dlatego, aby cokolwiek usprawiedliwiać, ale abyś zrozumiał, że tylko prawda jest ważna i ciekawa, pozwala uniknąć błędów w przyszłości.

 332. @Giez
  18 lipca o godz. 10:15 Oddałeś głos na ten komentarz
  tejot
  18 lipca o godz. 10:03
  Poczytaj „Miasta Śmierci”. Wtedy przestaniesz pisać głupstwa.
  http://www.rm.com.pl/product-pol-912-Miasta-smierci-Sasiedzkie-pogromy-Zydow.html
  Fajnych ta książka ma pozytywnych recenzentów, z córką tow. Bieruta na czele …

 333. Bywalec 2
  18 lipca o godz. 11:44

  Ustalmy może, że każdy będzie bazował na SWOJEJ wiedzy z różnych dziedzin, nie obrażając, czy nie dyskredytując cudzych opinii.
  To jest według mnie platforma dyskusji.
  Wartościowanie cudzych sądów, jakies wątki osobiste wplatane w nią, nie sa do niczego potrzebne.

  Jako że baza wiedzy którą operujemy jest rózna, tak samo jak nasze doświadczenie życiowe i zawodowe, więc nasze opinie muszą się różnić.

  tejot
  18 lipca o godz. 11:42

  Jestem wielbicielem powieści Clancy’ego i filmów political fiction.
  To kopalnia wiedzy o świecie, metodach stosowanych przez służby.
  Oczywiście, jeżeli ktoś ogląda czy czyta z nastawieniem, że jest to baza WIEDZY a nie bezmyślnie skupia się na fabule jedynie.

  Po raz kolejny zabierasz niemerytorycznie głos, i to w sprawach o których nie masz zielonego pojęcia.
  Po co?
  Osmieszasz się jedynie…….

 334. Bar Norte
  18 lipca o godz. 11:59

  Sisi zdążył wyprawić już do Allaha kilkanaście tysięcy przeciwników swej władzy, czy wersji demokracji.
  Przy cichym poparciu „całego demokratycznego świata”.

  To samo będzie w Turcji zapewne.

  To samo- przyzwolenie na szwadrony śmierci- istniało w przypadku innych krajów.
  Pod warunkiem oczywiście, że polityka zewnętrzna sprzyjała interesom zachodnich koncernów.

  Mamy wysyp akcji zbrojnych w Armenii, Kazachstanie.
  Gdyby władze tych krajów podjęły podobne środki działania, opinia byłaby druzgocąca, zapewne z sankcjami włącznie.
  „Cały cywilizowany świat” dąży do destabilizacji swej konkurencji, dbając o stabilność własnych obszarów peryferyjnych.
  Ale, z tym kiepsko…..

 335. Bar Norte
  18 lipca o godz. 11:59

  „O ile wczorajszy dzień w Turcji można nazwać „Dniem Sędziego” to noc była już „Nocą Palicjanta”. Jak podają tureckie źródła nocą proerdoganowscy policjanci zamknęli 7 850 swych antyerdoganowskich kolegów.Trzeba przyznać, że liczby robią wrażenie”.

  Przypomnij sobie ile Turcja liczy mieszkańców? Czy nie blisko 80 milionów?

  Poza tym pamiętaj, że nacjonalistyczny reżim sprzed epoki Erdogana opierał się na warstwie administracji wojskowo-urzędniczo-policyjnej oraz prawniczej. To był twardy rdzeń deep state. Prawnicy ten system wojskowy obsługiwali i z tego żyli. Oraz łapówek. Za Erdogana już im się znacznie pogorszyło, bo on zaczął wprowadzać standardy zachodnie i ograniczać korupcję w sądach. To że prawnicy (nie znaczy, że wszyscy) przyłączyli się do puczu nie może być zdziwieniem, pisałem o tym wcześniej, cytując fragment raportu OSW. Oczywiście, teraz jest to ociosywanie siekierą, ale podobnie było z armią, wielu wojskowych po czystkach związanych z poddaniem armii kontroli cywilnej później przywrócono do służby.

  Poza tym radzę patrzeć na to realistycznie. Erdogan zrobi co chce i wszyscy wokół to zaakceptują (UE, Rosja, USA). Na szczęście on jest umiarkowanym politykiem i jednak zwolennikiem demokracji.

  Co prawda nie jest marksistą … ale 🙂

 336. Wszystko jasne tejocie.
  W pogromie w Jedwabnym , w programie Polacy co prawda brali udział, ale tylko pod przymusem SSmańskich karabinów.
  Program w Kielcach był przygotowany i przeprowadzony przez Związek Radziecki , rękami oicerów których umieścili w Polskim Wojsku ?
  A ty całkiem poważnie myślałeś , że Polacy są zdolni do takich rzeczy ?

 337. @Bywalec 2
  Pseudoironia jak zwykle maskuje brak argumentów … 😉

 338. Giez
  18 lipca o godz. 9:11

  17 lipca o godz. 23:53
  „Jak zwykle tandeta”.

  A co konkretnie, może jakiś argument, choć jeden? Czy za trudne?

  „Profesor Widacki nazwał swojego ucznia Andrzeja Dudę, vel Maliniaka prezydentem marionetkowym”.

  Od czasów afery Rywina, gdzie Widacki przewijał się w dziwnych kontekstach, niektórzy wymawiają jego nazwisko po angielsku. Spróbuj, czy jednak ta wymowa lepiej nie oddaje całej specyfiki tego jegomościa …?

  „Czy będą Widackiego ścigać za obrazę majestatu”?

  Za frustrację się nie ściga. Widacki rozpoczynał transformacje ustrojową rezydując na Rakowieckiej jako wiceminister spraw wewnętrznych. Później już było gorzej, jak to się mówi, „wszystko przepił”, no nie miał do polityki talentu za grosz.

 339. wiesiek59

  Polscy komentatorzy wykazują się zdrowym rozsadkiem a zarazem czarnym humorem komentując czystki w Turcji.

  Koszmarne zdjęcia aresztowanych i trzymanych półnago w jakiś stajniach ludzi opatrują komentarzami typu: „To nie u ISIS, to nie Nusra, nie u Assada ….”, „NATO – sojusz wspólnych wartości”.

 340. To niesłychane, coraz częściej i powszechniej na blogu pojawiają się tendencje, aby Mojegokomentarza nazywać po właściwym mu imieniu, które bynajmniej nie brzmi, jak się okazuje, Mójkomentarz.
  Co prawda Mójkomentarz jeszcze wysyła sygnały, że Mójkomentuje, ale na mównicy coraz silniej czuć jedynie zapaszek gazety, której nie jest wszystko jedno. Zapach więdnącej autorytatywności przyprawiony z lekka niezbędną dawką fałszu i hipokryzji.
  Doszło już nawet do tego, że Mójkomentarz przestał reagować na podszczypki i poszturchiwanki, na które dotąd reagował w podkręconym potencjometrem Mojegokomentowania.
  Tak umierają nieśmiertelni?

 341. Mauro Rossi

  Doceniam twoje starania perswazyjne ale linia propagandowo-polityczna PiS w stosunku do czystek Erdogana od wczoraj się zmieniła – czego najwyraźniej nie zauważyłeś.

  Erdogan już nie jest dobry ale zły.

  Wedle nowej linii pucz Erdogan sprowokował na spółę z Putinem i Duginem przeciwko naszemu najbliższemu sojusznikowi zza Atlantyku – oczerniając go na dokładkę perfidnie.

  Tak więc nie marnuj czasu na tłumaczenia Erdogana i mozolne wymierzanie jego odpowiedzialnosci miarką moralno-godnosciową.

  Zmieniaj linię argumentacyjną bo się zagapiłeś.

 342. Wiesiek nadal tokuje, między innymi takie zlote mysli geopolityczne mu wychodzą;
  „Cały cywilizowany świat” dąży do destabilizacji swej konkurencji, dbając o stabilność własnych obszarów peryferyjnych.”

  Wiesiek mając w ręku trzy klocki pojęciowe potrafi złożyć z nich pięć hipotez, czyli więcej niż matematyka przewiduje (3). Klockiem „elity” Wiesiek obraca w te i wewte, klocki „peryferie” i „metropolie” są w pogotowiu. Gra w trzy kulki w wykonaniu Wieśka na EP trwa i ma powodzenie.
  Pzdr, TJ

 343. Bar Norte
  18 lipca o godz. 12:57

  Mauro Rossi

  Doceniam twoje starania perswazyjne ale linia propagandowo-polityczna PiS w stosunku do czystek Erdogana od wczoraj się zmieniła

  Mój komentarz
  Bar Norte, Rossi nie przeczytał maili z centrali, przestarzałe opinie na blog Passenta wali.
  Pzdr, TJ

 344. tejot
  18 lipca o godz. 13:03

  Kolejny bzdurny wpis, nie mający żadnej treści.
  Poza wycieczkami osobistymi.

  Masz jakiś POGLĄD na to co się dzieje, przedstaw a nie marudź.

  Mój jak na razie trzyma się dobrze.
  Za lordem Ashtonem powtarzając:
  Imperia nie maja wiecznych przyjaciół i wrogów.
  TYLKO INTERESY.
  Co kolejny raz zresztą się potwierdza.

  Po kontakcie z Anglosasami, należy koniecznie policzyć paluszki…..
  Niejeden już się przekonał poniewczasie, że paru mu ubyło.

 345. władimirze
  To nie ironia , to prawda i fakty , a te nie potrzebują argumentów .

 346. „Przypominam, że w roku 1960 Żydów w LWP i w MSW było szalenie dużo, a Sobczyński nie był postacią anonimową … I jak z tymi oficerami, żołnierzami i milicjantami, którzy w pogromie wzięli udział tak sami z siebie …”

  Mój komentarz
  Wladimirz, krążysz wokół tematu pogromów w Jedwabnem i Kielcach po orbicie tak odległej, że przestaję rozpoznawać argumenty, rozumieć o co Ci chodzi. Byle tylko jakiś związek z Żydami utrzymać?

  Wladimirz, w jakim celu zawiadamiasz mnie i blog, ze w 1960 w LWP i MSW było Żydów szalenie dużo?
  Pogrom w Jedwabnem był w 1941, pogrom w Kielcach w 1946.
  W 1960 była nadreprezentacja – powiadasz. Teraz wypadałoby uściślić te Twoje naukowe wywody. Podaj kryteria rozpoznawania kto jest nasz, a kto nie nasz. No bo jakieś kryteria musiałeś przyjąć wysuwając takie twierdzenie.
  Pzdr, TJ

 347. Wiesiek, używanie wytartych stereotypów oraz oderwanych pojęć jako wyjściowych podstaw do budowania hipotez i przepowiadania przyszłości, to Twoja robota na blogu. Robota daremna, bo z półsłówek i powiedzonek nie da się zbudować żadnej nauki.
  Pzdr, TJ

 348. @ Bar Norte, 12:42
  Ludobojcze tendendencje w NATO doprowadza w Turcji do powtorzenia sytuacji po zakonczeniu wojen domowych w Hiszpanii i Grecji.
  Ciekawe kiedy ,, gazeta” zacznie wzywac do przyjecia uciekinierow z ottomanskiego Oranienburga i Berezy.
  Moze pozostaniemy ,, neutralni” jak Szwajcaria, sprzedajaca Niemcom material wojenny.
  Czy jest jeszcze w Polsce fabryka drutu kolczastego,
  czy sprowadzamy go z Anglii- kraju tworcow obozow koncentracyjnych ?

 349. ”Czy jest jeszcze w Polsce fabryka drutu kolczastego, czy sprowadzamy go z Anglii- kraju tworcow obozow koncentracyjnych ?”
  Jest kilka producentów (lokowanie produktu zabronione). Produkcja jest b. prosta, Ocynkowana kosztuje od 0.5 to 1.0 zł za metr bieżący.

 350. @tejot
  Znowu manipulujesz, albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem! Odpowiedzialny za pogrom w Kielcach Spychaj-Sobczyński nie stracił posady, a awansował w strukturze MBP. Parę lat później posadę stracił, bo ówczesne Biuro Spraw Wewnętrznych stwierdziło jego współudział w mordowaniu Żydów, gdy był partyzantem. Specjalnie mu to nie zaszkodziło – w roku 1960 wyjechał jako attache WOJSKOWY z ramienia II Oddziału Sztabu Generalnego czyli kontrolowanych wtedy przez GRU wywiadu i kontrwywiadu WOJSKOWEGO. Taka pobłażliwość „otoczenia” mogła mieć miejsce w dwóch przypadkach –
  1.jego wojskowo-bezpieczniackie środowisko było antysemickie i mu, generalnie, sprzyjało po cichu. Co jest nieprawdopodobne, bo było na szczeblach DECYZYJNYCH wyjątkowo Żydami nasycone. A oni raczej morderców Żydów nie kochali!!! I PO TO o tym piszę.;-)
  2.Pozostaje druga możliwość – protektorem Sobczyńskiego był Smiersz, a potem GRU, które go chroniły przed odpowiedzialnością.
  II. Przypisujesz zupełnie ahistorycznie ciemnym chłopom z Jedwabnego umiejętności przewidywania przyszłości 😉 W lipcu 1941 (na pół roku PRZED konferencją w Wannsee, która podjęła decyzję o Endlosung!!!) sami Niemcy jeszcze nie wiedzieli co zrobią z Żydami w GG i na Zachodzie Europy. W GG własnie ich przemieścili do gett, ale o MASOWYCH samowolnych(!) mordach na, na które by przyzwalali jakoś nie słychać. Obozów zagłady jeszcze NIE ZACZĘTO budować. Kilkadziesiąt kilometrów od granicy z GG o tym wiedziano. Niemcy owszem, uderzając na ZSRS , traktowali Żydów jako rdzeń i kościec tego kraju, więc od początku wojny postanowili ich niszczyć metodycznie. Stąd rozkaz o likwidacji Żydów i komisarzy wziętych do niewoli i stąd powołanie Einsatzgruppen SS i rozkaz Heydricha, jak mają działać. Ale skąd ciemni chłopi w Jedwabnem, 17-18 dni po przejściu frontu JUŻ wiedzieli, że w GG nadal samowolki są zakazane, ale u nich już MOŻNA i mieli NAGLE, jak mieszkańcy innych miejscowości zdobytych przez Niemców, jak to zrobić. Oni owszem byli antysemitami i Żydów nie lubili. Mogli Żyda pobić, obrabować, zgwałcić, nawet zabić 🙁 Ale pomysł żeby zgonić wszystkich 350 do jednej stodoły i podpalić przekraczał (chwilowo!) ich wyobraźnię . Na dodatek WTEDY żadnych przykładów JESZCZE nie było – one dopiero BĘDĄ …
  Polacy owszem mordowali Żydów, i to więcej niż np. w Kielcach. Mordował ich Ogień, oddziały NSZ, czasem AK czy WiN, a jak wykazuje przypadek Sobczyńskiego, również AL. Czasem mordowali w celach rabunkowych sąsiedzi. Natomiast historyjki z Jedwabnego i Kielc póki co nie trzymają się kupy, niestety. I o to chodzi!!!;-)

 351. wladimirz
  18 lipca o godz. 14:13

  Kilka razy spotykałem się w literaturze z czymś, co było próbą opisu ATMOSFERY pogromu.
  Wyczuwalne przyzwolenie władz na zaistnienie takiego zjawiska.
  Często, inspirowanie go, poprzez szeptana propagandę, lub wręcz propagowanie rozwiązań za pomocą mediów.
  Ludzie doskonale wyczuwają taki klimat.
  A i chętnych do sprawstwa nigdzie nie brakuje.
  Gwałt, rabunek, zemsta za urojone krzywdy, poczucie wyższości, rola pana życia i śmierci, prestiż zdobywany brutalnością, czy sadystycznym wyrafinowaniem- motywy są różne.

  Jakub Szela nie był pierwszym zainspirowanym przez władze, ani ostatnim……

 352. kaesjot;7:53.

  No coz tu mozna dodac do tego co napisales,chyba tylko tyle ze jedni
  tak jak ty juz dawno o tym wiedza,inni i tak nie uwierza a jeszcze inni
  poprostu popieraja te ,,reformy” bo z tego zyja.
  Sprzedawac juz prawie nie ma co a zadluzac w nieskonczonosc sie
  nie da.
  http://journal-neo.org/2016/07/15/uk-get-out-of-our-country/

 353. wladimirz
  18 lipca o godz. 14:13
  „jego wojskowo-bezpieczniackie środowisko było antysemickie i mu, generalnie, sprzyjało po cichu. Co jest nieprawdopodobne, bo było na szczeblach DECYZYJNYCH wyjątkowo Żydami nasycone. A oni raczej morderców Żydów nie kochali!!! I PO TO o tym piszę.”

  Mój komentarz
  Wladimirz, pytałem Cię o coś istotnego. Podałeś tezę o nadreprezentacji Żydów w wojsku i bezpiece w 1960 r. Zapytałem Ciebie wladimirz, skoro przytaczasz taką ważną tezę całkiem poważnie, jak inne tezy Twoje, to zapewne przypisujesz tej tezie poważną źródłowość i naukową słuszność, więc napisz według jakich kryteriów (być może naukowych) wyliczono, że „w LWP i MSW było Żydów szalenie dużo”, jak napisałeś.
  Jak zidentyfikowano tych Żydów w wojsku i bezpiece? Jakaś metodę musiano zastosować, skoro taka teza powstała.
  Czy to jest teza przepisana z jakiegoś opracowania naukowego, czy to jest Twoje własne wyliczenie?
  Pzdr, TJ

 354. @tejot
  A o marcu 1968 słyszałeś??? Wtedy masowo usunięto oficerów o „niesłusznym” pochodzeniu, albo sami odeszli. A żeby można ich było MASOWO usunąć, to wcześniej musieli tam pracować, nieprawdaż??? Czy może marzec 1968 to bajka???;-)
  Weź sobie listę usuniętych w marcu 1968 oraz wcześniej z wojska i służb DECYDENT ÓW- to będziesz miał listę. Co do lat 40-50 to nikt nie przeczy, że Jakub Berman (odpowiedzialny w BP PPR/PZPR był Żydem, podobnie wiceministrowie Romkowski i Mietkowski i wielu dyrektorów departamentów w MBP było Żydami. A to oni byli zwierzchnikami Sobczyńskiego 😉

 355. @zabko, zeby zamieszkac na Long Island, o ktorym wspominalam to trzeba se kupic dom, a mediana ceny domu za luty biezacego roku wynosila $740.000. Wiec trzeba zarabiac nieco wiecej niz 10 na godzine. Koszty samego dojazdu sa tez olbrzymie i wynosza kilkaset dol. miesiecznie ( parking, auto, pociag, metro w kolejnosci dojazdu np) Oczywiscie musza tam placic ogromne taxy za property itd. Tego wszystkiego z glodowych zarobkow n ie daloby sie oplacic. Moi naleza do skromnej klasy wsrod mieszkancow LI, ale chcieli miec domeczek z ogrodkiem to maja na milej skromnej uliczce. Takie sie tez zdarzaja.
  Mieszkancy jej sa wykwalifikowanymi pracownikami duzych firm, nauczycielami, pielegniarkami, w sluzbach kryminalnych, milicyjnych. Sa duuuuzo ponizej sredniej z LI w finansach, ale maja dobre, spokojne zycie. Co oni chca, zeby Trump im wprowadzil? Dokladnie nie wiedza co, cos mowia o nielegalnych i zlodziejce Clintonowej co to powinna zgnic za caloksztalt w kryminale, bo przeciez o Wall Street, gdzie bryluje ich idol nie wspominaja.
  Tak, drwilam zawsze z tych bezproduktywnych zon longislandzkich, ktorych domowy dochod wielokrotnie przewyzsza ten z uliczki mojego syna, co to z pekiem kluczy po zawiezieniu dziecka do szkol snuja sie po mallach, potem ida z kolezanka na lunch, przeciez obiadow nie gotuja, nie sprzataja, ekipa robi przy ogrodzie, a ich dzieci maja tak waskie horyzonty jak i one same. Na dodatek tak samo snuja sie po mallach i plaga narkotykowa jest wsrod nich znacznie wieksza niz w miescie. To wszystko z nudow wysoki sadzie.
  W miescie NY tax stanowy, ktory m.in. jest przeznaczony na utrzymanie porzadku w infrastrukturze miasta nie obowiazuje na wszelaka zywnosc i na ubrania do ceny 100$. We wszystkich duzych miastach jest wspomniany przeze mnie commuter tax, zniesiony w NY z 15 lat temu.
  Nigdy n ie pogardzam tymi, ktorzy urodzili sie po zlej stronie ulicy, z nieodpowiednim kolorem skory, albo chociaz mniej zdolni. Los dal im marna szanse. Ale pogardzam tymi, ktorzy majac szanse pozostali mentalnie tacy jacy sa i nic nie chca wiedziec, albo wiedze czerpia od Trumpa.
  Ale mowilysmy o roznych grupach ludzi.

 356. Żydów zdaje się najlepiej zidetykowano w LWP w 1968 roku , ale to znowu 8 lat po tak ważnym 1960 roku i prawie 20 lat po wydarzeniach ( bo na nazwę programu ówczesne wypadki raczej nie zasługują ) w Kilecach.
  To w tym 1968 roku oczyszczono LWP ostatecznie z syjonistów i dziwnym zbiegiem okoliczności , od tamtego czasu nie było już „pogromów ” w Polsce.
  Czy tutaj nie nasuwa się całkowicie logiczny wniosek , kto za te wszystkie rozróby był odpowiedzialny ?

 357. Wladimirz, wykręcasz się marcem 1968, nie odpowiadasz na moje pytanie dotyczące Twojej tezy mówiącej że „w LWP i MSW było Żydów szalenie dużo”. Pytałem Cię na podstawie jakich kryteriów tę tezę sformułowałeś? Twoje „było Żydów szalenie dużo” jest znaczącym szacunkiem. Gdzie są dane źródłowe?
  Pzdr, TJ

 358. włodzimirz
  Polacy i owszem mordowali Żydów , ale nie w Kielcach i Jedwabnym.
  Gdzie i kiedy i czy możesz tą tezę rzeczywiście poprzeć dowodami ?

 359. Nienawiść do Żydów, która była jedną z głównych obsesji XX wieku, jest nieodłączną częścią XX-wiecznego wzoru skrajnego ludobójstwa, dokonywanego przez skrajne ruchy, takie jak komunizm i nazizm, i usprawiedliwianego przez wielu akademików i „naukowców” jako uzasadnione logiką historii. Robiono to, żeby „oczyścić” naród, uczynić robotników „wydajniejszymi” i sprawić, by „materiał ludzki” miał większy potencjał. A czego to wszystko dokonało? Zniszczono wieloetniczność miast takich jak Odessa, Stambuł lub Wiedeń. Czym to zastąpiliście? Miasta, które utrzymały obecność żydowską, takie jak Londyn, Nowy Jork i Paryż, utrzymały również jakiś rodzaj wyjątkowej dynamiki. Ale homogeniczne miasta, pozbawione różnorodności, zbudowane na czystkach etnicznych, nazizmie i masowych mordach, utraciły wiele, nie zyskując niczego. „Wspaniałe miasta”, takie jak Kair, Bagdad, Damaszek – ich rozwój utracił dynamikę, kiedy wyczyściły swoje mniejszości. Nie można mieć brutalnego etniczno-religijnego nacjonalizmu i czyszczenia mniejszości, a równocześnie tworzyć wkładu w cywilizację świata. Długoterminowe skutki czystek są ewidentne. XX wiek oczyścił wiele krajów z Żydów, ale robiąc to, przeprowadził czystkę we własnej kulturze tych krajów.
  http://www.listyznaszegosadu.pl/brunatna-fala/masowa-czystka-etniczna-zydow-jest-prawdziwym-dziedzictwem-xx-wieku
  =============

  Zdaje się, że nikt nie zna odpowiedzi, dlaczego czystki zdarzają się na całym świecie…
  I tyczą szczególnie tej społeczności.

 360. Islam jest z jednej strony rozdarty wyznaniowymi podziałami i morderczą konkurencją między siłami obiecującymi jego zjednoczenie, z drugiej w tym podzielonym świecie niemal wszędzie narasta totalitarna pokusa wojującego islamu. Czy ISIS może zjednoczyć, a raczej podbić sunnicki islam? Dziś wydaje się to bardzo mało prawdopodobne, ale nikt nie potrafi przewidzieć dalszego rozwoju sytuacji. Do zjednoczenia islamu pod swoimi sztandarami aspiruje Iran, wcześniej była to finansująca islamski terroryzm Arabia Saudyjska, jeszcze wcześniej Egipt prezydenta Nassera, dziś Turcja, od czasu zwycięstwa partii politycznej powiązanej z Bractwem Muzułmańskim radykalnie zmieniła swój charakter i otwarcie głosi program odbudowy imperium osmańskiego. Turcja po cichu popiera ISIS, nie tylko kupuje od nich ropę naftową, to przez Turcje przechodzą ochotnicy z całego świata, to w Turcji są centra finansowania ISIS, twierdzi się, że Turcja dostarcza logistycznych informacji dowództwu ISIS, Turcja patrzy również z niekłamaną sympatią na sukcesy ISIS, w szczególności w walce z Kurdami. Turcja jest również (obok Iranu i Kataru) głównym sojusznikiem Hamasu w Gazie.

  Z punktu widzenia konkurencji o to, kto zjednoczy islam przeciw Zachodowi, jeszcze ciekawszy jest proces odwracania reform Ataturka. Ten proces zaczął się wiele lat temu od czystek w armii i osadzenia w więzieniach wszystkich, którzy mieliby siłę, aby przeciwstawić się temu procesowi. (Ta czystka dokonywała się w imię demokracji i z pełną aprobatą zachodnich sojuszników.)

  Dopiero teraz władze tureckie zaczynają mówić o swoich celach otwartym tekstem. Tylko w ostatnich tygodniach prezydent Recep Tayyip Erdogan, a w ślad za nim inni politycy tureccy, wygłaszali oświadczenia, które powinny wzbudzić zainteresowanie w dowództwie NATO, w rządach, w parlamentach i w zachodniej prasie. Jakby na sprawę nie patrzeć, Turcja ma drugą co do wielkości armię w NATO, pełen dostęp do natowskich tajemnic wojskowych, jest również prawowitym dziedzicem ostatniego islamskiego kalifatu, który faktycznie jednoczył (podbił) większość muzułmańskiego świata.

  Prezydent Erdogan, podobnie jak Prezydent Putin, często mówi o swojej niechęci do Zachodu i podobnie jak prezydent Putin gloryfikuje przeszłość; w jego przypadku odrobinę dalszą, czyli epokę islamską i osmańską. Domaga się również szokowej terapii tureckiego systemu edukacyjnego, “by stworzyć pobożną i posłuszną młodzież”[1].

  Tuż przed świętami MEMRI opublikował raport zawierający przegląd niedawnych wypowiedzi i działań prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i innych członków tureckiego rządu AKP oraz narzuconych niedawno przez rząd zmian w tureckich instytucjach edukacyjnych i militarnych.

  Trudno się nie zgodzić z tureckim prezydentem, kiedy stwierdza: “Tylko my możemy rozwiązać nasze problemy.” Bardziej ciekawe od tej dość oczywistej prawdy jest pytanie jaką strategię proponuje turecki przywódca? 27 listopada 2014, zwracając się do Stałej Komisji ds. Ekonomicznych i Handlowych przy Organizacji Współpracy Islamskiej Erdogan po cytowanych wyżej słowach głosił dalej:
  „Mówię to otwarcie: cudzoziemcy kochają ropę naftową, złoto, diamenty i tanią siłę roboczą świata islamskiego. Lubią konflikty, walki i spory na Bliskim Wschodzie. Wierzcie mi, nie lubią nas. Wyglądają jak przyjaciele, ale chcą naszej śmierci. Lubią patrzeć na śmierć naszych dzieci. Jak długo będziemy to znosić?”
  Jak łatwo się domyśleć, najważniejszym warunkiem owego rozwoju własnymi siłami nie były ani gospodarcze, ani polityczne reformy, a powtarzane w kółko takie słowa jak: jedność, sojusz, zjednoczenie, „zakończenie rozlewu krwi w Iraku i zabijania dzieci syryjskich”. [2]
  http://www.listyznaszegosadu.pl/zderzenie-barbarii-bezradnosc-cywilizacji
  =============

  Niezła odpowiedź na pytanie- dokad zmierza Turcja i Erdogan osobiście.

 361. Zachwyt Rossiego tureckimi czystkami można tłumaczyć tym , że przewidywał on , że także w Polsce konieczne mogą być podobne działania. Czy można się dziwć , że w partyjnym zapale uszło jego uwadze , że linia partyjna akurat się zmieniła.
  „Zezowate szczęście”.

 362. Po czystkach w armii i służbach bezpieczeństwa przyszła pora na czystki w mediach i sądownictwie. Jest to proces rozłożony na lata, który obecnie nabiera przyspieszenia. Zanim Turcja będzie mogła przystąpić do jednoczenia muzułmańskiego świata, musi zakończyć jednoczenie swojego społeczeństwa i rządzący krajem islamiści wiedzą, że teraz nic ich nie może zatrzymać. Zwolennicy pluralizmu i demokracji zostali zmarginalizowani.

  Można się dziś zastanawiać czy Turcja przejmie ISIS, czy ISIS przejmie Turcję? Czy komukolwiek uda się zjednoczyć muzułmański świat, a przynajmniej jego większość, czy przez kolejne dziesięciolecia będziemy świadkami morderczych wojen o jego zjednoczenie?

  Zachód wydaje się dziś cierpieć na chorobę cywilizacyjnego Altzheimera, może to prowadzić do demokratycznego przejmowania władzy przez radykalne, religijne i faszystowskie ugrupowania polityczne. Egipski filozof powiedział kiedyś, że od początków rolnictwa jest tylko jedna ludzka cywilizacja. Protestował przeciw twierdzeniom o zderzeniu cywilizacji islamskiej z cywilizacją chrześcijańską. Nie ma i nie było takich cywilizacji. Ludzka cywilizacja załamuje się czasem na skutek własnej dekadencji, by upaść pod naporem kolejnych uderzeń barbarzyńców, potem są już tylko zderzenia barbarii.
  ==============

  Tekst był pisany w 2014 roku.
  Czyż nie proroczy?

 363. Wiesiek
  pisze: ” ale nikt nie może przewidzieć dalszego rozwoju sytuacji” .
  Już myślałem , że moja edukacja nie idzie na daremno. Przedwczesna radość , to tylko cytat, a nie wieśkowe słowa.

 364. @wiesiu, nie pisz Pani Clinton, bo zawsze jest to tak wiecej pogardliwe, lub ironicznie. Chyba, ze uwazasz ja za kryminalistke, to jak wiesz w Ameryce zawsze uzywa sie wtedy mister, miss itd. Dla przypomnienia – ona ma na imie Hilary, w skrocie pisze sie o niej H. Clinton.
  Chcialam tez w ogolnosci wyjasnic, ze na twojego idola nie beda glosowac ci co zarabiaja 10, czy nawet 13 na godzine, czarni, latynosi, geje i troche tych bialych ktorzy oprocz wydarzen z druzyny szkolnej swojego dziecka i znajomosci drugiej poprawki wiedza cos wiecej, a takze troche bialych kobiet, ktore nie znosza tego mizoginisty. Glosowac beda na niego biali, mescy supremisci, no i oczywiscie czesc ich wspolmalzonek. Bialych niestety jest ciagle powyzej 75%, jednak ta malejaca z kazdym rokiem przewaga rasowa juz nie wystarczy.

 365. Uniwersytet Jagielloński w XVI wieku był jedynym uniwersytetem w Europie, który nauczał magii. Dotrwało to do dziś. Magii uczą wydziały prawa i historii wypuszczając takie talenty jak Ziobro, Duda, Rokita, Szczerski, Terlecki, Legutko i dziś geniusz, niejaki Szarek /może szaraczek/ , który został szefem IPN, Instytutu Pogardy i Nienawiści.
  http://wiadomosci.onet.pl/krakow/dr-jaroslaw-szarek-nowym-prezesem-ipn-kim-jest/8y12m3

 366. Bywalec 2
  18 lipca o godz. 16:17

  Powiedzmy, że niewiele wnosisz w warstwie informacyjnej……
  Natomiast personalne zaczepki niespecjalnie mnie bawią.

  Jak już pisałem nie raz, znacznie bardziej mechanizmy, czy instrumenty używane do kierowania ludźmi, zdobywania władzy.
  Nie podzielasz tej pasji, przeżyję.

 367. Wojna o muzea. Historia jako pole bitwy. Historycy – prof. Jerzy Kochanowski i prof. Tomasz Nałęcz oraz Leszek Jażdżewski – założyciel pisma Liberte – będą naszymi gośćmi w radiu TOK FM, wtorek, 19 bm, godz. 20.05. Zapraszam!

 368. „przepraszam, czy tu biją?”

 369. Spotykałem w Turcji ludzi, którzy twierdzili, że Fethullah Gülen jest „guru” niebezpiecznej sekty, ale z pewnością nie jest islamskim radykałem, daleko mu do konserwatyzmu z którym kojarzą się nam wahabici z Arabii Saudyjskiej, afgańscy talibowie czy wreszcie tzw. Kalifat Islamu z pogranicza Syrii i Iraku. Można powiedzieć też, że ruch „gulenistów”, liczący w Turcji prawdopodobnie miliony, nie jest niczym nowym w kraju, gdzie od setek lat równie ważne co władze (osmańskie czy tureckie) są bractwa religijne. Konflikt prezydenta Erdogana i AKP z ruchem gulenistów przypomina właściwie walkę Mustafy Kemala Atatürka z bractwami sufich – mistyków muzułmańskich. Wcześniej walczyli z nimi zresztą także sułtanowie osmańscy, np. likwidując wojsko janczarskie, ponieważ zbyt dużą rolę pełnili w nim bektaszyci – jeden z szyickich „zakonów” duchowych. Większość mieszkańców obecnej Anatolii, zarówno Kurdowie jak i sami Turcy, sunnici czy szyici, liberałowie czy konserwatyści, od setek lat należy tradycyjnie do jakiegoś bractwa religijnego ( i/lub do masonerii czy podobnych europejskich ruchów społeczno-duchowych).
  http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/bliski-wschod/20160716/turcja-pucz-wojskowy-erdogan-max-cegielski
  ==============

  Fascynujące…….
  Europejskie miary stosowane do obcych kultur?
  Nie da się ich wtłoczyć w takie ramy.
  To jest INNA CYWILIZACJA.
  Po prostu.

 370. „Die Hybris, die uns versuchen läßt, das Himmelreich auf Erden zu verwirklichen, verführt uns dazu, unsere gute Erde in eine Hölle zu verwandeln.“
  Karl Popper

 371. WARNUNG: Alle Institutionen oder Einzelpersonen, die diese Seite oder einige seiner verbundenen Seiten für Studien oder Projekte verwenden – Sie haben KEINE Erlaubnis/Berechtigung zur Nutzung dieses Profils oder Bilder in irgendeiner Form, weder jetzt noch zukünftig. Wenn Sie es bereits getan haben oder tun wollen werden wir es als Verletzung unserer Privatsphäre ansehen, was auch rechtliche Konsequenzen mit sich bringen kann. Es wird empfohlen, dass andere Mitglieder einen ähnlichen Hinweis einfügen oder Sie kopieren diesen!

 372. byk
  18 lipca,g.21:25
  „przepraszam”, dlaczego tu szprechają?

 373. byk

  Czytałem, że RAF się po latach uaktywnił i znów akcje kontrybucyjne przeprowadza.

  „… szron na głowie, już nie to zdrowie a w sercu ciągle maj” – jak w niezapomnianej piosence.

 374. wiesiek59
  18 lipca o godz. 21:27
  okropnie powierzchowne (pachnie wiedza z gugla i wiki);
  kto to jet ten max,taki kielonek, jak ten ze stanow?

 375. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/96/Jaruzelski_Castro_1972.jpg

  Cechy wspólne tych trzech tenorów?

  1. Ten po prawej, uwielbiany do dzisiaj wśród ocalałej po Sorosie ferajny, w normalnych środowiskach kojarzący się raczej z ideologiczną tępotą oraz antysemityzmem. Od 1967 r. członek komisj powołanej w celu „odżydzania polskiego wojska”. Zgodnie z zachowaną dokumentacją, usuwał z LWP oficerów pochodzenia żydowskiego. Udało się wyłapać ponad 1000, włączając w to przyjaciela płk. Dodika.

  2. Po lewej – symbol urody, rewolucji oraz testosteronu. Miaami!!!
  W ferworze pro-arabskiej sympatii, zdradził światu, że Żydzi właśnie knują wysyłkę Palestyńczyków do krematorum.

  3. Ten w środku jest najbardziej podejrzany. To chyba Marino Marini. Rzymianin, wobec czego dowodów winy przedstawiać nie trzeba.

 376. mag:
  przepraszam, ze ja tu przy dziecku po niemiecku,
  ale jak perswaduje po polsku, to nie traktuja mnie powaznie
  (smutne,polki i polacy, ale prawdziwe);

 377. @byk
  Max C. ma fajnego ojca, nie tylko prof. historii, ale zarazem masona, który tego nie ukrywa, a nawet był współtwórcą wielkiej wystawy o polskiej masonerii w warszawskim Muzeum Narodowym 2 lata temu.
  Za obecnych rządów ten numer by nie przeszedł.
  Masoni, twórcy konstytucji 3 maja, wybitni polscy patrioci, np. Walerian Łukasiński, Andrzej Strug i inni z otoczenia Marszałka Piłsudskiego, niestety, nad czym ręce załamywał kler – sam pan wiesz, byku – zgroza!.
  Ja rozumiem, że Ty przy dziecku po niemiecku. I bardzo dobrze.
  Był taki, co wprost przeciwnie. Rosiewicz się nazywa i marnie kończy, gdzieś w okolicach Pietrzaka i Wolskiego.

 378. duende
  18 lipca, 22:04
  „Trzej przyjaciele z boiska”, jak śpiewała chyba Maria Koterbska.
  Czy ona jeszcze żyje?

 379. Bar Norte
  18 lipca o godz. 21:51
  musze ciebie rozczarowac;trzeba troche odwrocic uwage opinii publicznej od orlando, nicei i tego, ze buduje sie tutaj jeden meczet za drugim;

 380. p.s.
  to samo jest z ulica ryska w b., dlatego traktuje to jak(patrz wyzej) „cyrk”;

 381. mag
  18 lipca o godz. 22:22
  nie rosiewicz, gajos (1981);

 382. mag
  18 lipca o godz. 22:26

  żyje

 383. mag
  Zapytajmy się Wieśka, on będzie wiedział. A co z Ćwiklińską?

 384. p.s.
  zapomnialas? zwinna finka etc.

 385. duende
  18 lipca o godz. 22:04

  „Ten w środku jest najbardziej podejrzany”.

  To znaczy, o co jest podejrzany?

 386. p.s. p.s.
  a kto tekst napisal, nie wiem, moze jakis mason? 😉

 387. Bar Norte
  18 lipca o godz. 21:51

  „Czytałem, że RAF się po latach uaktywnił i znów akcje kontrybucyjne przeprowadza.
  „… szron na głowie, już nie to zdrowie a w sercu ciągle maj” – jak w niezapomnianej piosence”.

  Etos konsekwentnie lewicowy, nie to co nasz rozmemłany Zandberg. 🙂

 388. byk

  „trzeba troche odwrocic uwage opinii publicznej od orlando, nicei”

  Nie wiem czy to odnosi jakikolwiek skutek.

  Dziś Francuzi na uroczystościach żałobnych w Nicei wygwizdali i wybuczeli tamtejszego premiera Vallsa.

 389. najlatwiej zarzucac te swinstwa innym, ktore samemu sie dobrze zna; getapo i kbg zwyciezaja zza grobu – ochyda;

 390. tejot
  18 lipca o godz. 15:21

  „Twoje „było Żydów szalenie dużo” jest znaczącym szacunkiem. Gdzie są dane źródłowe”?

  Nawet nie zajrzałeś do głośnej książki „Żydokomuna” prof. Pawła Śpiewaka, prawda? Na twoje słuszne „argumenty” z góry mówię: P. Śpiewak sam jest Żydem (synem poetki Anny Kamieńskiej), a także dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Na temat o którym ― jak widać ― nie masz większego pojęcia istnieje dość bogata literatura, zarówno źródła jak i opracowania. Moja nieustająca rada dla ciebie, więcej czytaj, mniej pisz.

 391. norte:
  nie wiem, co ma francuski piernik do niemieckiego wiatraka;

 392. Mauro, mój błąd językowy, miałem na myśli wygląd.

 393. w b. zagniezdzily sie prawie wszystkie muzulmanskie sekty, a geje tancza na ulicach – wiekszej schizofrenii trudno sobie wyobrazic;

 394. Mauro
  Znam/mam tę książkę Śpiewaka. Bardzo solidnie udokumentowaną.
  Sama byłam zaskoczona, że wbrew stereotypom w tzw. ubecji wcale nie było miażdżącej przewagi osób żydowskiego pochodzenia. No, może za wyjątkiem ścisłej wierchuszki, ale to była celowa zagrywka Stalina
  Garnęli się do władzy synowie ludu czysto polskiego, a także „pogranicznego” (ukraińskiego i białoruskiego). Nie pamiętam, jak było z Litwinami z okolic Sejn czy Puńska, czyli tymi, którzy znaleźli się po 1945 po polskiej stronie.

 395. straszna (autocenzura) ta szeryfowa;

 396. te (autocenzura) komsomolskie od berlina po wilno;
  ciekawe, ze „normalna” prostytucja jest zabroniona, a intelektualna wrecz kwitnie; jesli taki jest cel masonow, to
  – GUTE NACHT.

 397. byk
  A jednak byczku, racja jest po mojej stronie z tym „niemieckim w kuchni”.
  „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny – śpiewał Rosiewicz, a tam był taki passus.
  Matko co się z nim porobiło na starość!
  Nie znam innego wykonania (Gajosa?)
  https://www.youtube.com/watch?v=8A-xV5hZ3Eg

 398. byk

  „co ma francuski piernik do niemieckiego wiatraka”

  W sumie nic.

 399. byk
  Na dobranoc
  Magda Umer, Janusz Gajos – Pa! – Role
  https://www.youtube.com/watch?v=1VVfk-vQ1JQ

 400. wladimirz
  18 lipca o godz. 14:13

  „Polacy owszem mordowali Żydów … Mordował ich Ogień, oddziały NSZ, czasem AK czy WiN, a jak wykazuje przypadek Sobczyńskiego, również AL”.

  To niedopuszczalne uogólnienia, zawsze ważne są szczegóły. Wojna moralnie niszczy i demoralizuje wszystkich, zarówno katów jak i ofiary. Przykładem Niemcy używający żydowskiej agentury do wyławiania Żydów uciekającej z getta na stronę aryjską. Czy Żyd z oddziału sowieckiej partyzantki strzelający do akowców, robił to jako Żyd, czy nie Żyd? Czy kiedy oddział Ognia strzelał do Żyda, to czy przepadkiem nie dlatego, że miał on na sobie taki mundur jak nosił Bauman? Z kolei AL ma na sumieniu bardzo dużo mordów na żydowskiej ludności cywilnej, ponieważ z upodobaniem werbowało do swych szeregów element kryminalny. Echa tych czasów odzywały się później, podczas antyżydowskich czystek w PZPR i LWP ― Jaruzelski ma tu „zasługi”. l kiedy usuwano wówczas Spychalskiego, który Żydem przecież nie był, to na zasadzie: „nie ten Żyd – kto Żyd, lecz ten kogo Partia wskaże”.

 401. „Mężczyzna z toporem zaatakował pasażerów pociągu regionalnego w pobliżu Wuerzburga, w południowych Niemczech. Rannych jest co najmniej 20 osób”

  Męzczyzna z toporem …. .
  Średniowiecze.

 402. mag
  18 lipca o godz. 23:27
  ” … śpiewał Rosiewicz … Matko co się z nim porobiło na starość”.

  A z Jackiem Fedorowiczem? To jest dramat.

 403. mag
  18 lipca o godz. 23:12

  „Znam/mam tę książkę Śpiewaka. Bardzo solidnie udokumentowaną.
  Sama byłam zaskoczona, że wbrew stereotypom w tzw. ubecji wcale nie było miażdżącej przewagi osób żydowskiego pochodzenia”.

  Przewaga „żydokomuny” była w „jakości”. Im wyżej tym więcej osób żydowskiego pochodzenia, przynajmniej do października 1956. W służbach specjalnych to ma podstawowe znaczenie ze względu na ścisle hierarchiczną dystrybucję kompetencji.

 404. Bar Norte
  18 lipca o godz. 23:37

  „Męzczyzna z toporem …. .
  Średniowiecze”.

  Średniowiecze to także katedry i uniwersytety.
  Nasze nieśredniowieczne czasy to Cyklon B.

 405. mag
  18 lipca o godz. 22:22
  przykro mi, ale sie mylisz, dumna dunko;

 406. Mauro Rossi

  Wiem, że średniowiecze jest ci bliskie

 407. duende
  18 lipca o godz. 23:07

  „Mauro, mój błąd językowy, miałem na myśli wygląd”.

  W jakim sensie Marino Marini miał podejrzany wygląd? 🙂
  Co prawda wyglądał jak wyglądał, ale żeby od razu podejrzanie?
  Chyba że coś wiesz, czego inni jeszcze nie wiedzą.
  Ale pewnie z czasem się dowiedzą.

 408. …i jak zwykle pozdrowienia dla boskiej neli, magusiu 🙂

 409. Bar Norte
  18 lipca o godz. 23:50

  „Wiem, że średniowiecze jest ci bliskie”.

  Tak, to epoka mająca w sobie sprzeczności i wewnętrzną dynamikę, była też kryzysem przyszłego wzrostu. Także barok dość lubię oraz romantyzm. Epoki „romantyczne” przeplatają się z „oświeceniowymi”, jedni lubi to inni tamto, ty pewnie wolisz oświecenie. Czytając „Czarodziejską Górę” T. Manna można być za Settembrinim albo za Naphtą, na lewo lub na prawo … Nie można być obojętnym. Choć prawdę mówiąc Naphta to odrażająca postać.

 410. byku
  Ani ze dumna Dumka, ani Dunka, ani nie mogę pozdrowić boskiej Neli, a co do Rosiewicza się nie mylę, a jeśli jestem w mylnym błędzie, to przedstaw dowody na youtube.
  Ciekawa zaś jestem, jak ci się podobał (albo nie) duet Umer&Gajos, bo mnie bardzo.

 411. Mauro Rossi

  „pewnie wolisz oświecenie”

  Nie literacko.
  Natomiast politycznie cenię oświecenie w kontekście Rewolucji Francuskiej.

  W latach 80 zaintrygowały mnie rewolucje.
  Ponieważ obraz rosyjskiej w literaturze oficjalnej był zafałszowany z powodów cenzuralnych a w nieoficjalnej podobnie zafałszowany z pobudek antykomunistycznych sięgnąłem po literaturę dotyczącą francuskiej.
  Ona akurat była niezła bo w tych gorących czasach ten temat nie budził politycznych emocji.

  Ale już wtedy w moim środowisku był podział na tych których pociagała Rewolucja Francuska i tych, którzy jej nie znosili – konserwatystów.
  Na ich poglądy wpływ wywarły głównie „Rozważania o wojnie domowej” Jasienicy. I najczęsciej oni byli własnie miłośnikami średniowiecza.

  Nocą gdy dokonano zamachu terrorystycznego w Nicei na jednym z profili publicysty z PiS, konserwatysty, przeczytałem: „Zamach terrorystyczny w Nicei w ponurą rocznicę zburzenia Bastylii”.

  Ta „ponura rocznica” w kontekście zamachu przypomniała mi polityczne podziały, które krystalizowały się już w latach 80.

 412. Mauro
  Rosiewicz jest prawie o dychę młodszy od Fedorowicza i był świetny estradowo-ruchowo-śpiewaczo (niegdyś), ale i jego gendre był jednak inny od „kolegi kierownika”.
  Kiedyś widziałam w TV przypadkiem ( w stacji, której nie oglądam) Rosiewicza i Pietrzaka na tle ołtarza w jakimś kościele w kretyńskich ni to skeczach, ni piosenkach satyrycznych jako tych gnębionych przez reżim Tuska.
  Masakra to była i żenada, z całym szacunkiem dla twoich propaństwowych „na dzień dzisiejszy” poglądów i i żałosnego come backu pewnych satyryków do TVPis Narodowej.
  Gdy o Wolskim-dworskim ( aż trudno uwierzyć mi samej, że pamiętam go, ho, ho, jeszcze z audycji „60 minut na godzinę”) słyszę , że poszedł nawet w dyrektory czegoś tam w PIS-mediach, to… nawet nie wiem co powiedzieć w trosce o swoje ciśnienie i by nie obrazić nieprzystojnie tych, co z nim i za nim.
  Czy jest coś smutniejszego niż stary wyliniały lew, który „satyrycznie” szczerzy niegdysiejsze kły i wysuwa niegdysiejsze pazury, a jednocześnie siedzi za jednym z urzędniczych biurek w zarządzie cyrku?

 413. Bar Norte
  19 lipca, g.0:29
  Publicysta z PIS, nie podajesz nazwiska, ale to nieważne, bo oni mają jeden przekaz do przekazania, wypowiadając się na temat tragedii w Nicei, plecie bzdury.
  Co by dziś nie mówić na temat zburzenia Bastylii, to akurat nam, Polakom, na pewno nie przysłużył się brak wydarzenia na tę miarę.
  Niemrawe Oświecenie, niekonsekwencja i niesolidarność w działaniach wokół, przed i po uchwaleniu Konstytucji 3 maja (raptem kilku biskupów i innych zdrajców powieszonych zgodnie z ówczesnym pojęciem demokracji) to grzechy lub zaniechania naszych prapra.
  Na długo straciliśmy więc niepodległość. W dużej mierze przez kontrreformację, która okazała się silniejsza niż zbyt późne próby naprawy państwa.
  Ciekawie na ten temat wypowiadał się m.in. Tadeusz Kościuszko, ale to jakby osobna historia.

 414. Do poczytania,niech kazdy sobie wybierz co mu pasuje.

  http://mycatbirdseat.com/

 415. Ted’dy bear
  19 lipca o godz. 2:59
  „Do poczytania,niech kazdy sobie wybierz co mu pasuje.”

  Ja sobie wybrałem wywiad Larry Kinga ze Stephenem Cohenem. Rozmowa dotyczyła stosunków USA-Rosja. Stephen Cohen to bardzo światły człowiek. W wywiadzie stawia między innymi tezę, że bez Rosji rozwiązanie kryzysu na Bliskim Wschodzie jest niemożliwe, dlatego z Rosją należy rozmawiać. W zeszłym roku między nim i naszą Anne Applebaum odbyła się przed kanadyjską publicznością debata. Debatę tę Cohen przegrał stosunkiem głosów 48% do 52%. Anne Applebaum uważała, że Rosję należy izolować, co obecna amerykańska administracja skrupulatnie wprowadza w życie. Nic też nie wskazuje na to, że następne administracje będą postępowały inaczej. Wywiadu z Cohenem choćby z tego względu warto wysłuchać:

  http://mycatbirdseat.com/2016/07/politicking-stephen-cohen-profound-views-on-us-russia/

 416. ” Anne Applebaum uważała, że Rosję należy izolować”

  Według mnie taniej będzie izolować Anne Applebaum.

 417. Renesans Polski Ludowej. Okres świetności i złoty wiek jej kultury.
  Ukazało się wielkie dzieło o nas, o Polsce Ludowej, o fundamencie jej istnienia, o ludziach i wielkich postaciach. Nigdy w historii takich nie było i już nigdy nie będzie.
  http://www.gandalf.com.pl/b/oni-odbudowali-i-rozwijali-polske/
  Poszczególne eseje poświęcone są wybitnym uczonym (Aleksander Gieysztor, Bohdan Suchodolski), filozofom (Tadeusz Kotarbiński, Władysław Tatarkiewicz) ekonomistom (Czesław Bobrowski, Edward Drożniak, Michał Kalecki, Adam Krzyżanowski, Oskar Lange, Edward Lipiński, Stanisław Raczkowski, Kazimierz Secomski, Edward Taylor), socjologom (Julian Hochfeld, Jan Szczepański), teoretykom i praktykom różnych dziedzin gospodarki i techniki (Cezary Ambroziak, Jerzy Doerffer, Leopold Gluck, Janusz Groszkowski, Juliusz Poniatowski, Jan Wyżykowski), polityki międzynarodowej (Adam Rapacki).
  Można dodać do nich setki lub tysiące poetów, pisarzy, artystów, naukowców, inżynierów, budowniczych, publicystów z Rakowskim, Passentem i KTT na czele. Możemy być dumni i musimy żałować po stracie.

 418. Zamiast tego za administracji prezydenta George’a Busha oraz później prezydenta Baracka Obamy traktat ABM (Anti-Ballistic Missile Treaty – traktat o ograniczeniu systemów antybalistycznych) został jednostronnie wypowiedziany przez Stany Zjednoczone.

  Co więcej, Stany Zjednoczone poczynając od 1990 roku, a kontynuując aż do dzisiaj, jak widzieliśmy na Ukrainie, finansowały i wspierały różne polityczne zamachy stanu w Europie Wschodniej, pod przykrywką „promowania demokracji” instalując państwa klienckie wzdłuż granic Rosji.

  Próby podkopania i obalenia rządów są kontynuowane w krajach takich jak Białoruś i Azerbejdżan oraz w państwach centralnej Azji, takich jak Turkmenistan, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan.

  Państwa, których rządy z sukcesem zostały obalone przez Waszyngton, zostały systematycznie zwrócone przeciwko Rosji gospodarczo, politycznie i militarnie. Państwa te są praktycznie natychmiastowo włączane do sojuszu NATO. Na przykład w 2008 roku reżim kliencki w Gruzji dokonał inwazji na popieraną przez Rosję Republikę Południowej Osetii, doprowadzając do rosyjskiej odpowiedzi na pełną skalę. Wielu analityków uważa, że była to próba przetestowania przez NATO rosyjskiego zdecydowania. Przypomina to geopolityczne kruszenie kopii nazistów i sowietów w Finlandii na krótko przed rozpoczęciem operacji Barbarossa.
  http://wolnemedia.net/nato-droga-do-barbarossy-ii/

 419. @ Mauro Rossi
  16 lipca o godz. 15:20
  „Przypadkiem nie jest to Alma Mater Szuladzińskiego i Biniendy, którzy też kończyli Politechnikę Warszawską, panie Wojtku?”
  Gdyby tak było, to strasznie bym się tutaj mądrzył na tematy stricte fizyczne. A tak nie robiłem 🙂 Mądrzyłem się zasadniczo w dwóch innych kwestiach – (1) kto jest bardziej, a kto mniej ceniony w świecie nauki i (2) kto skorzystał na smoleńskiej tragedii.

 420. Zyta nie w tym rzecz. Akceptacja podziału na lepszych i gorszych z racji urodzenia czy bogactwa nadal funkcjonuje w swiadomości społeczeństw, w Polsce również ma sie dobrze. Ale to nie jest powód do współczucia, raczej do wstydu i gniewu. Prędzej gniewu.
  Ps. Dziękuję za wyjasnienia w sprawie podatków, widzisz my żyjemy w różnych światach, Nowy York to wizytówka, enklawa i różni się od pospolitego wizerunku Ameryki. Pozdrawiam

 421. @mag, tak sobie myślę że to my, odbiorcy kultury zbłądziliśmy domniemając światłość umysłu, prawośc w postępowaniu, konsekwencję w działaniu. A tymczasem metamorfozy to mogą wynikać z interesowności lub powrotu do do wlasnych korzeni. Ja osobiście najbardzej zawiodłam sie na Marcinie Wolskim.

 422. Bar Norte
  18 lipca o godz. 23:37………Zauważ, (w kontekście tego gnoja z toporem) że ten 17latek już od dwóch lat mieszkał w Niemczech…w rodzinie zastępczej. Jak podają niemieckie media – w pokoju miał flagę ISIS. To ja się pytam – gdzie byli opiekunowie tego jełopa? Hodowali sobie w domu potwora nic o tym nie wiedząc? Brak słów.

css.php